Page 1

faqe 19

“Don Carlos”, suksesi i takon potencës mashkullore

Një vepër muzikalisht e paarritshme, siç e cilësoi vetë mjeshtri italian Gianluca Martinenghi, arriti të përcillte mbrëmë në TOB atmosferën e viteve 1568

G A Z E TA

Drejtor Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E mërkurë, 25 maj 2011. Numër 272. Viti I botimit. Çmimi 20 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com

në brendësi

Drejtoresha juridike e Doganave

amnistia

Doganat: Çfarë duhet të bëni për të përfituar faljen e makinave Qytetarët që kanë importuar automjete deri në 2010 pa paguar doganën duhet të paraqesin kërkesë me shkrimë pranë doganës FAQE 8

Voziste me kanoe në lumin Vjosë, mbytet turistja çeke

Policia e Gjirokastrës deklaroi mbrëmjen e së martës se, viktima ishte pjesë e një grupi të përbërë nga tetë turistë çekë FAQE 7

Rezultati i Tiranes, zbardhen 3 padite e PS

Socialistët kanë ankimuar vendimin e 18 majit të KQZ për numërimin e votave të hedhura gabimisht. Kolegji pritet të japë të premten vendimin për këtë çështje, nga ku do të varet fati përfundimtar i kryebashkiakut të kryeqytetit. Dy paditë e tjera të parëndësishme për rezultatin final. Basha: Entuziast për fitoren, por do të pres certifikimin e rezultatit. Rama: S’e njoh rezultatin, nëse drejtësia nuk vendos, populli në rrugë. Takim “sekret” për mbrojtjen e anëtarëve të Kolegjit. Specialët e BRISK-ut marrin në mbrojtje tetë anëtarët e Kolegjit Zgjedhor, ndërkohë që zyrtarë të Mbrojtjes së Dëshmitarëve kanë zhvilluar një takim në KLD. Faqe 2-4

BE: Apelim i pavarur për Tiranën, dialog për votat e hedhura gabim

Disa nga anëtarët e Kolegjit Zgjedhor

Nga një mbledhje e grupit të PS

PS ndërpret përkohësisht protestat, bojkoton Kuvendin FAQE 2

op-ed / 10-11

Deklaratë e përbashkët e përfaqësueses për politikë të jashtme në BE, Catherine Ashton dhe komisionerit për zgjerimin, Stefan Fule. Çështja e logjikës ligjore të vendimeve të KQZ-së, për

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Letër fëmijës që mësoi të lexojë Tek i jepja makinës për t’u kthyer në shtëpi, koment ime bijë Sara, Mirela Kumbaro atëherë në klasë...

DSK, si amerikanët e europianët i shohin tradhtitë koment The Economist

“I pata thënë!” Këto fjalë thuhet se janë...

të numëruar të ashtuquajturat vota ‘të hedhura gabimisht’, është një çështje që përbën shqetësim. Fletët e hedhura gabimisht? Konsensus dhe këshillim nga jashtë

Catherine Ashton dhe Stefan Fule

Një ditë pasi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli rezultatin zyrtar për Bashkinë e Tiranës, Bashkimi Europian sugjeron një formulë kompromisi dhe këshillim nga jashtë. Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për politikën e jashtme, Catherine Ashton, dhe komisioneri europian për zgjerimin, Stefan Fule, lëshuan një deklaratë të... FAQe 5

editorial / 11

Anketa, bankat lehtësojnë kushtet e kredive për shtëpi

Arjan vasjari

Banka e Shqipërisë ka zhvilluar një anketim në bankat e nivelit të dytë, në lidhje me pritjet që kanë për huatë ndaj biznesit dhe

Të gjithë e shohin zgjidhjen aty ku e shikon Rama

individëve. Bankat lajmërojnë lehtësim të kushteve për kreditë për shtëpi dhe shtrëngim për kredinë konsumatore FAQE 9

Bojatisje elektorale

Dokumentet dhe procedurat

Studimet në Itali, nis më 6 qershor regjistrimi paraprak

Dokumentet do të dorëzohen personalisht pranë Ambasadës Italiane, duke caktuar takim nga data 6 deri më 17 qershor

Publiku, 30% e mjekëve punojnë pa licencë

Ministria e Financave shpall 259 fituesit e auditit ligjor

Kreu i Urdhrit të Mjekut, Dine Abazaj, fajëson drejtpërdrejt drejtuesit e spitaleve shtetërore, që pranojnë mjekët pa lejen e ushtrimit të profesionit... FAQe 16

Pas një konkursi, Ministria e Financave ka shpallur fituesit e provimit “E drejta civile, e drejtë penale, legjislacioni tregtar dhe e drejtë e punës... FAQe 9

18 dossier

Vizita e Hrushovit, përgjimet e Sigurimit për zërat kundër

Të gjithë, pa përjashtim, jemi në të drejtën legjitime të besojmë ose jo, në integritetin e Kolegjit Zgjedhor, në kapacitetin e tij për të dhënë drejtësi. Duke qenë ende një shoqëri pa piketa, është krejt gjenuine përse ne e konceptojmë edhe drejtësinë si, një kategori mobile. Që, e përkthyer në terma të ditës do të thotë se, nëse për Sali Berishën dhe popullin e mazhorancës konfirmimi nga Kolegji Zgjedhor i Lulzim Bashës si fitues është drejtësi e kulluar, për Edi Ramën dhe popullin e opozitës është padrejtësi e kulluar. Dikotomia është kaq e thellë sa të tmerron. Jo më larg se dje, Edi Rama deklaroi pak a shumë se, “Kolegji Zgjedhor duhet të rivendosë drejtësi” që...


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E mërkurë, 25 Maj 2011, Nr: 142 (5999) E përditshme e pavarur

Nga 11 maj 1991

Çmimi 20 Lekë;

Greqi 1.5 Euro

www.kohajone.com

Opozita i rikthehet kaosit deklarativ dhe veprimeve të 2 viteve të fundit, bojkot Kuvendit, mosnjohje institucioneve

Rama: Nuk e njohim vendimin e Gjykatës nëse s'më jep bashkinë Kreu i PS tha se opozita nuk do të pranojë vendimin e Kolegjit Zgjedhor nëse nuk shpallet fitorja e tij. Tjetër kërcënim i papërgjegjshëm: Populli do të gjejë rrugën për të vënë drejtësi dhe opozita do ta udhëheqë atë

Faqe 2-8

PERMET

SHKODËR

Berisha: Votat do t'i shndërrojmë në projekte

Kanotazh në lumin Vjosë, gjen vdekjen turistja çeke

Kryeministri Sali Berisha tha dje nga qyteti i Shkodrës, se vota e dhënë në 8 maj për koalicionin "Aleanca për Qytetarin", do ta kthejë në punë, investime, infrastrukturë. Gjatë ceremonisë së inaugurimit...

>>> Faqe 15

VENDIMI

Masakra e Kozares, Berati "rrëzon" Kushtetuesen

>>> Faqe 7

KQZ:

"Numërimi i votave, një detyrim ligjor" Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, sqaroi dje se numërimi dhe vlerësimi i çdo vote është një detyrim ligjor i këtij institucioni. Zëdhënësi i KQZ-së, Leonard Olli, hodhi poshtë dje në emër të KQZ-së, të gjitha pretendimet se procesi i vlerësimit të votave dhe numërimit të tyre, është realizuar në mënyrë selektive. Bëhet fjalë për votat të cilat... >>> Faqe 2

SPECIALE

Kush janë 8 gjyqtarët që vendosin për Tiranën Janë tetë gjyqtarë të përzgjedhur nga Gjykata e Apelit në të gjithë Shqipërinë, ata të cilët do të vendosinmbipretendimetesubjekteve politike lidhur me fituesin e kandidatitpërkryetarbashkietëTiranës. Tensionipolitiktashmëdotëkalojë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve... >>> Faqe 6

>>> Faqe 11

TIRANE

Foto: LSA Lulzim Basha, i shpallur nga KQZ si kryetari i Bashkisë së Tiranës, tha dje se do të presë dhe ankimimet e Ramës

>>> Faqe 5

PS, ja dokumentet si kërkoi më 2007, numërimin e votave të hedhura gabim Deklarimet para 4 vitesh: Votat në kutinë e gabuar, vullnete zgjedhësish që nuk duhen mohuar

Digjet i gjallë në makinë pronari i një lokali bastesh

Ç

ështja e shumë debatuar dhe që prodhoi rrethimin e KQZ, ajo e numërimit të fletëve të hedhura në kutinë e gabuar, nuk ishte një shpikje e këtyre e zgjedhjeve, që synoi të prodhonte ndonjë mandat kryetari jo të ligjshëm. Të paktën kështu mendonte Partia Socialiste në zgjedhjet lokale të vitit 2007, pavarësisht ndryshimit të qëndrimit të vitin 2011, mbi të njëjtin argument që në atë kohë lidershpit rozë i dukej...

>>> Faqe 14

TE GJITHA F AZA T FAZA AZAT

Nisin regjistrimet për studime në Itali, procedura e plotë >>> Faqe 16

PARADOKSI

Urdhri i Mjekut: Një e treta e mjekëve, pa licencë

>>> Faqe 2-3

Për reklama dhe publikim njoftimesh në “Koha Jonë”, kontaktoni: Tel: 42347805; Cel: 0692046688 Email: reklama@kohajone.com, Financa: Elona Alcani Tel: +35542347808 ext 161 Shpërndarja: Igli Dhima cel: 0692021602

>>> Faqe 17


CMYK Adresa: Rruga “Medar Shtylla ”, Shtylla”, qendra e biznesit

E PËRDITSHME E PAVARUR

Drejtor: FAHRI BALLIU Kryeredaktor: ILIR NIKOLLA

Tel: 04/2321364, Tel: 04/232136 6, 04/2321366 Fax:04/2321365, Tiranë E-mail: info@gazeta55.net, gazeta55mail@ yahoo.com, Internet: www .gazeta55.al www.gazeta55.al

Nr. 142 (4572) Viti XV i botimit (numri i parë doli më 18.10.1997)

E mërkurë, 25 maj 2011

Çmimi 30 lekë Greqi 1,5 EURO

55

OPINION/6

SHBA-Britani: Marrëdhënie thelbësore Nga presidenti i SHBA-ve Barak Obama dhe kryeministri britanik, Dejvid Kameron gat e komunizmit dhe me dinjitet njerëzor në gjithë kontinentin. Lufta e Ftohtë arriti në këtë përfundim, për shkak të veprimeve të njerëzve të guximshëm dhe kombeve të forta. Por, ne pamë se si lidhja midis dy vendeve tona – dhe dy liderëve njëkohësisht – provoi të jetë një katalizator i rëndësishëm për ndryshime. Kjo na

Nuk është vetëm historia ajo që na lidh. Qoftë në luftëra, qoftë në rindërtim të ekonomisë, nevojat dhe besimet tona janë të njëjta. Ne të dy jemi rritur gjatë viteve 1980. Si shumë të tjerë, ne kujtojmë një dekadë të trazuar - që filloi me konfrontimet ushtarake në Evropën e ndarë dhe përfundoi me rënien e Murit të Berlinit, me miliona të liruar nga pran-

Basha: Të bashkojmë energjitë për ta çuar Tiranën përpara Lulzim Basha, kandidati POLITIKË fitues i garës së kryeqytetit, flet pas vendimit të KQZ-së, duke shprehur entuziazmin për të nisur sa më shpejt punën për realizimin e projekteve, që do ta nxjerrin Tiranën nga ngërçi ekonomik. Megjithatë, ai Flasin Ambasadori i Prezencës së rikonfirmon vullnetin për të OSBE-së, Eugen Wollfarth, si dhe pritur përfundimin e Ambasadori i SHBA-së, Alexander Arvizu procesit të animimit dhe certifikimin përfundimtar të Apeli i BE: “Respektoni zgjedhjeve, para se të procedurat ligjore deri rinovojë apelin për në fund të procesit. bashkimin e energjive për zhvillimin e metropolit të të Jemi gati t’ju ndihmojmë” Deklarata e përbashkët e zyrave të barongjithë shqiptarëve

3

“Respektoni procesin zgjedhor dhe prisni rezultatin - e rëndësishme të ruhet qetësia”

NË BRENDËSI

Reagon Edi Rama, kandidati humbës i garës për bashkinë e Tiranës

"Nuk do ta njohim vendimin e Kolegjit Zgjedhor Zgjedhor,, po nuk më shpalli mua fitues" Kryeministri Berisha inauguron urën e re mbi lumin Buna, në Shkodër

“V ota e 8 majit do të “Vota shndërrohet në ener gji të re, të energji madhe e të pandalshme zhvillimi”

eshës Ashton dhe komisionarit Fyle bën thirrje për respektimin e institucioneve dhe trajtimin e animimeve në frymën e dialogut, duke vënë interesat e vendit mbi interesat personale apo partiake

POLITIKË

FORUM

Zyrtarisht vendore, politikisht - 140 000 më pak Nga Qemal Sakajeva

Qasja e shumicës dhe opozitës për kah zgjedhjet, erdhi skajshmërisht e kundërt, e shprehur edhe në dy parullat e tyre: “Ju jeni të parët” dhe “E vetmja rrugë”. “Aleanca për qytetarin” u dha zgjedhjeve vetëm nënvizim vendor - siç edhe qenë

Kanibalizëm opozitar mbi vullnetin qytetar Redaksionale

Një gjuajtje në tabelë. Pikë për Shqipërinë. Sepse këto zgjedhje ishin leksioni më i mirë mbi demokracinë, shtetin ligjor dhe votën e lirë në këto 20 vjet pluralizëm. Sidozot në këtë betejë elektorale së pari u pa ballafaqimin i një kandidati që fitoi mbështetje

DOSSIER/16-17

PS po shkon drejt shpërndarjes, për shkak të axhendës personale anti-sistem të Edi Ramës Edi Rama po e çon në shpërndarje Partinë Socialiste, për shkak të vendosmërisë së tij për ta marrë peng opozitën për interesat e tij ngushtësisht personale. Vendimi i djeshëm për bojkotimin e punimeve të parlamentit, është bashkëshoqëruar me kërcënimet talebane se s’do të njohë shtet e ligj, nëse Kolegji Zgjedhor nuk do t’i falte atij bashkinë e Tiranës

1947/Proceset politike komuniste

Aranit Çela: 20 vjet bur g, pse je burg, kundër aleatëve tanë, BS-së dhe Jugosllavisë Proceset politike gjatë regjimit të shkuar i kanë sjellë pasoja të rënda shoqërisë shqiptare. Mijëra individë vuajtën për arsye politike në burgjet më të rënda të vendit. Të tjerë u torturuan apo ekzekutuan. Familje të pafundme u rrënuan apo shkatërruan tërësisht nga pasojat e këtyre dënimeve. Teknika e këtyre dënimeve ishte fare e thjeshtë. Ajo ishte një mekanizëm


cmyk

1

E mërkurë 25 Maj 2011

E PËRDITSHME

FREE PRESS

Drejtor Frrok Çupi

Kursi i këmbimit

Maj

98.3 99.8

$

Viti V (40) Nr. 997 www.gazeta-agon.com

TIRAZHI: 20 000

138.3 139.8 Website: www.gazeta-agon.com

E-mail: redaksia@gazeta-agon.com

reklama@gazeta-agon.com

25

NDËR TO J M Ë RT ENERGJI

Ashton dhe Fule: Procesi vazhdon Fullani: Bankat nuk abuzojnë Bashkimi Europian kërkon që palët të nisin dialogun Guvernatori i Bankës së Shqipërisë prezantoi dje dhe transparencë në procesin e ankimimeve F.3 raportin vjetor për 2010: Ekonomia zhvillim pozitiv F.5

Arvizu në PS sapo Rama tha qorrsokak

Nesër pritet vendimi i Kolegjit Zgjedhor: Rama bën presion "o fitore për mua, o betejë"

F.2

faqe 3

Buna e lundrueshme, Berisha inauguron urën faqe 3

Foto nga Hamza Hatika

FAKTI I DITËS

O mbret, o i çmendur Frrok Çupi

D

je kryetari i Partisë Social iste tha se "O ligji me mua, o të gjithë në qorrsokak". Ishte një konferencë për mediat, kur kryetari socialist kërkoi hapur se "ka fituar zgjedhjet në Tiranë", prandaj edhe Kolegji Zgjedhor të vendosë në këtë mënyrë, ndryshe kërcënoi se vendi do të dërgohet "në qorrsokak"... Kur tha këtë ishte i zbehtë në fytyrë, dmth., i ftohtë në krim, siç thonë kriminalistët para akteve të tmerrshme. I zbehtë dhe i humbur në një akt ferri, ku secili mund të shkojë në ferr në qoftë se "nuk më jepet fitorja". Sapo kanë mbaruar zgjedhjet për pushtetin lokal, sapo ka përfunduar edhe procesi i numërimit. Parmbrëmë, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli fitues të Tiranës kandidatin Lulzim Basha, me 81 vota para. Edi Rama i PS është tërbuar. Dje shprehu edhe një herë se "po nuk fitova unë, iu mbyta të gjithëve". 12 vjet ishte kryetar i Bashkisë Tiranë, tani kërkon edhe 4 vjet, por pa votë; ose e thënë ndryshe "me dashje, pa dashje, dua fronin". A do të ketë luftë në qoftë se Gjykata do të vendosë sipas Ligjit? Nesër merret vendimi në Gjykatën e Apelit dhe kjo i jep fund odisesë. Por a ka luftë pas vendimit të Ligjit, apo do të kemi vendim sipas qejfit të Ramës dhe të shpëtojmë "nën hijen e tij"? Kështu shtrohet çështja: A mbret, a i çmendur?... Tërë skena të sjell para syve kulmin e palavdishëm të Luftës së Trojës, 150 vjet para Erës së Re. Të Urtët e Trojës, sipas Homerit, të mahnitur me bukurinë e Helenës së Trojës, (në këtë rast Bashkia e Tiranës dhe Privilegji financiar), thanë se trojanë e grekë kanë arsye pse luftojnë... Vijon në faqen 2

Ura e Bunës pas inaugurimit të kryeministrit Berisha

Lajmi i fundit

Intervistë

Mbytet në Vjosë një turiste çeke

Buajr Alimani për Dështimi i Greqisë Kun Aguero filmin “Amnistia” do të godiste përforcon: dhe veten zonën euro “Në verë iki”

Viktima Jonukova, 34-vjeç ka qenë me një grup turistësh prej 8 vetësh F.6

Bota

Falimentimi i Greqisë do të kishte pasoja për huadhënësit F.13 në Europë F.10

Sport

Sociale

Libri dhe interneti: betejë individuale Sundimi i internetit, çmimi i librave: arsyet e zgjedhjes F.15 së njeriut F.10


INTEGRIMI BOTIM I LËVIZJES SOCIALISTE PËR INTEGRIM Adresa: Rruga “Sami Frashëri”, Nr. 20/10, Tel.: 04 270 413 Fax: 042 270412/26 E-mail: gazetaintegrimi@europe.com; Website www.integrimi.com

E mërkurë, 25 maj 2011 - E përditshme politike

Viti V i botimit - Nr. 1039

ÇMIMI

20 LEKË

Kryeredaktor: Shaban Sulçe

1 EURO

BASHKIMI EVROPIAN:

Zgjedhjet, procedurat në përputhje me ligjin Faqe ?

Deklrata e përbashkët e përfaqësueses së lartë të BE për Politikën e Jashtme, Catherine Ashton dhe komisionerit për Zgjerimin, Stefan Fule

> ZHVILLIME

> KOMENT SHBA-Britani e Madhe: Marrëdhënie thelbësore

DEKLARATA

NGA BARAK OBAMA DHE DEJVID KAMERON

Botuar në gazetën THE TIMES Nuk është vetëm historia ajo që na lidh. Qoftë në luftëra, qoftë në rindërtim të ekonomisë, nevojat dhe besimet tona janë të njëjta. Ne të dy jemi rritur gjatë viteve 1980. Si shumë të tjerë, ne kujtojmë një dekadë të trazuar që filloi me konfrontimet ushtarake në Evropën e ndarë dhe përfundoi me rënien e Murit të Berlinit, me miliona të liruar nga prangat e komunizmit dhe me dinjitet njerëzor në gjithë kontinentin. Lufta e Ftohtë arriti në këtë përfundim, për shkak të veprimeve të njerëzve të guximshëm dhe kombeve të forta. Por, ne pamë se si lidhja midis dy vendeve tona - dhe dy liderëve njëkohësisht - provoi të jetë një katalizator i rëndësishëm për... Faqe 12

KREU I KDK-së SË LSI, PROF.DR. EDMOND PANARITI:

Sërish pesha politike e LSI-së u provua si kurorëzuese e fitores dhe garante e stabilitetit

ojë kur kemi rezultate zgjedhore të thella, por demokracia vihet në provë kur rezultati është i ngushtë. Ne nënshtruam emocionet tona dhe pritëm qetësisht që çdo votë...

Ambasadori i Prezencës së OSBE-së, Eugen Wollfarth dhe ambasadori i SHBA-së, Aleksandër Arvizu, bënë apel të martën që forcat politike të qëndrojnë në pritje të rezultatit përfundimtar, deri në mbylljen e plotë të procesit zgjedhor të 8 majit. Ambasadori Wollfarth, në përgjigje të interesimit të medias për garën në Tiranë, tha se "nuk ka ende një rezultat përfundimtar, kështu që na duhet të presim". "Mendoj se duhet të jemi të durueshëm dhe nga ana tjetër të shohim se si do të zhvillohet situata. Pra, të presim rezultatin final, jeta vazhdon...

Faqe 5

Faqe 4

Faqe 2-3

> LULZIM BASHA:

Triumfoi demokracia. U dëgjua zëri i çdo qytetari Do të pres përfundimin e procesit. Procesi të vazhdojë në përputhje të plotë me ligjin Duke vlerësuar se i gjithë proces i votimit dhe i numërimit në këto zgjedhje ishte i drejtë, transparent dhe i saktë, kandidati për kryebashkiak i mazhorancës tha se "është më e lehtë për demokracinë të funksion-

CMYK

Ambasadori Arvizu dhe ambasadori Wollfarth: Përfundimi i procesit, të pritet me qetësi


Politikë Faqe 3

CMYK

Zgjedhjet, Arvizu fiton bastin

Berisha: Votën e 8 majit do ta shndërrojmë në mijëra projekte

Politikë Faqe 4

Testi i letërsisë dhe gjuhës, ngujohen specialistët Arsim Faqe 13 GAZETË E PËRDITSHME E MËRKURË 25 MAJ 2011 NR: 1918, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI PËR MAQEDONI DHE GREQI 1 EURO

www .standard.al www.standard.al e-mail: info@standard.al Botim i “standard Sh.p.k”

Rama: Nuk njoh zgjedhjet nëse nuk dal fitues Kryetari i Partisë Socialiste, njëkohësisht edhe kandidat i opozitës në zgjedhjet e 8 majit për postin e kryebashkiakut të Tiranës, Edi Rama, deklaroi dje se nuk do të njohë rezultatin e Komisionit Qendror Zgjedhor, i cili dy ditë më parë shpalli fitues së kësaj bashkie kandidatin e koalicionit "Aleanca për Qytetarin", Lulzim Basha. Rama theksoi se rezultati i shpallur nga KQZ-ja nuk do të njihet asnjëherë nga opozita dhe paralajmëroi, nën formën e presionit, se nëse Kolegji Zgjedhor nuk do ta zgjidhë çështjen në favor të tij, atëherë populli do të ngrihet dhe do të vërë vetë drejtësi. "Nuk njohim rezultatin e nuk kemi për ta njohur, pasi është fryt i kanibalizmit elektoral i Saliut që u materializua në KQZ e jemi të sigurt që

do rrëzohet në tavolinën e drejtësisë. S'ka shans që opozita të ndalet në rrugën e rivendosjes së demokracisë. Kontestimi ynë do përshkallëzohet nëse e drejta jonë nuk do të njihet ashtu siç është e drejtë ditën për diell e parë nga të gjithë shqiptarët. Nëse drejtësia nuk do bëjë drejtësi, atëherë populli do gjejë rrugën për të vënë drejtësi e ne do ta udhëheqim atë", - deklaroi Edi Rama në takimin e djeshëm me gazetarët. Kryesocialisti siguroi se reagimi i opozitës, në rast, siç e theksoi edhe ai, të mos ndryshimit të rezultatit të nxjerrë nga KQZ-ja, nuk do të ndalet dhe akuzoi kreun e ekzekutivit dhe atë të KQZ-së për shkelje ligjore. "Kush mendon se... Lexoni në faqen 4

Mjekët pa licenca, ja rastet që ndëshkohen Mjekët e spitaleve publike në vend punojnë pa licencë, i vetmi dokument që jep të drejtën për ushtrimin e profesionit. Bluzat e bardha në spitale, kryesisht të Tiranës, ushtrojnë profesionin e tyre në

Basha: Themeli i demokracisë, fituesin e përcakton populli dhe jo kandidatët

2 Basha si kryebashkiak: “Të bashkohemi për ta çuar Tiranën përpara” "Kjo ishte një garë e ngushtë, por sidoqoftë, këto janë zgjedhje, me të cilat Tirana mund të ndihet vërtet krenare"

mënyrë "ilegale" dhe në kundërshtim me ligjet dhe rregullat e vendosura. Presidenti i Urdhrit të Mjekut, Din Abazi, thotë...

Koment Turizmi shqiptar do të rezistojë!

Koment Koment Mos e fyeni opozitën, Përse qan zoti Kadare! Presidenti?

Nga Fatos Çoçoli

Nga Kreshnik Çollaku

Nga Arjan Rexhepi

Lexoni në faqen 9

Lexoni në Faqen 15

Lexoni në Faqen 15

Lexoni në Faqen 14

Deklarata / 6

Dy të dyshuar / 7

Ekonomi / 10

Kume: Rrethimi i KQZ-së, i padrejtë

Grabitet natën dyqani i celularëve

Sa rriten kostot e ndërtimit në 2011-n

Ish-kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kristaq Kume, e konsideron si të padrejtë vendimin e Partisë Socialiste për të rrethuar KQZ-në. "Nuk është normale që KQZ të punojë në kushte rrethimi. PS ka mundësitë e plota për ta atakuar këtë vendimmarrje. Është Kolegji Zgjedhor, i cili do të thotë fjalën e fundit për atë se cili do të jetë kryetari i Bashkisë së Tiranës. Nuk është KQZ. Kolegji Zgjedhor brenda 10 ditëve duhet të shqyrtojë, të gjykojë ankimin e paraqitur përpara tij", - shprehet Kume. Ai sqaron më tej se në rast se Kolegji vëren shkelje ekziston mundësia për penalizimin e ...

Një tjetër grabitje ka ndodhur gjatë orëve të natës, duke u gdhirë mëngjesi i djeshëm, në kryeqytet, ku sipas të dhënave të policisë së Tiranës, konfirmohet se një sasi e konsiderueshme aparatesh celularë dhe aksesorë të tjerë, që kapin shumën e 1 milion lekëve të reja, janë grabitur nga një dyqan celularësh. Policia ka shoqëruar dy persona si të...

Sektori i ndërtimit, i cili prej kohësh duket se ka ndaluar rritjet, sërish përballet me rritje të kostos. Materialet e ndërtimit, transporti dhe shpenzimet e tjera në këtë sektor shënojnë rritje në...

Kioskë / 23

Elvana Gjata: Dua të martohem, por karriera është parësore Mjekët e spitaleve publike në vend punojnë pa licencë, i vetmi dokument që jep të drejtën për ushtrimin e profesionit. Bluzat e bardha në spitale, kryesisht të Tiranës, ushtrojnë profesionin e tyre në mënyrë "ilegale" dhe në kundërshtim me ligjet dhe rregullat e vendosura. Presidenti i Urdhrit të Mjekut, Din Abazi, thotë se procesit për licencimin dhe rilicencimin e mjekëve, i janë përgjigjur vetëm një pjesë, ndërsa ngre shqetësimin se drejtuesit e spitaleve ...


Viti VII i botimit, Nr.2295

Drejtor: ANDI TELA Kryeredaktor: JETMIR HALILAJ Zv/kryeredaktorë: FATION SHEHU, JORGIS MEMO

E mërkurë, 25 maj 2011

Adresa: Rr: “Panorama” Nd 3, H 14, Ap 9. Tirane Tel.fax: +355 42403163. Website: www.panorama.com.al E-mail: panosport@yahoo.com

INTERVISTA Sulmuesi kroat pranon kontaktet me Flamurtarin

Pejiç: Tirana të më japë paratë, më pas iki Starova: Shkoj te bardheblutë, vetëm nëse e bëj unë merkaton SPECIALE

Fq.

4

ÇMIMI 30 LEKË (1.5 EURO)

CHAMPIONS

FQ. 15

Ferguson, presion Barçës: Nuk më tremb Leo Mesi

INTERVISTA

Barcelona e madhe e "trajnerit të Shqipërisë" Broçiç Nga BESNIK DIZDARI

N

ë prag të fundores (fi nales) së madhe Barcelona-Manchester United, le t'i lëmë për një çast incidentet e mëdha të kampionatit të Shqipërisë 2011të. Le t'i lëmë atje, mënjanë, tribunat e shkatërruara. Le t'i lëmë mënjanë për një çast nde- Fq. shjet e lëna...

JUVENTUS

Firmos Pirlo, Konte: Dua një ekip me muskuj

12-13

FQ. 16

FLAMURTARI

MILAN

Gjika mban në ankth Maganin edhe për 6 ditë FAQE 8 SOT "PLAY-OUT"-I

Shkumbini, mbijetesa vlen 5 milionë lekë FAQE 6

3

Bogdani: Mungoj me Argjentinën, mund të iki nga Çezena

Merkato/ Mbrojtësi argjentinas ka arritur akordin me klubin korçar

‘Shkrihet’ Dinamo, Malakarne te Skënderbeu Skënderbeu “shkrin” Dinamon, i merr edhe mbrojtësin argjentinas, Lukas Malakarne. Pas zyrtarizimit të blerjes së Orelesit dhe Vilës, dje radhën për të firmosur me korçarët e kishte Malakarne. Në fakt, kjo lëvizje e drejtuesve të klubit ishte disi e papritur, pasi emri i argjentinasit nuk është përfolur asnjëherë për t’iu bashkuar Skënderbeut.

Pas bisedës në mesditën e djeshme me presidentin Agim Zeqo, argjentinasi pranoi të nënshkruante për një sezon me Skënderbeun. Lajmi u konfirmua për “Panorama Sport” nga burime zyrtare në klubin bardhekuq. Fakti që korçarët do të luajnë në Ligën e Kampioneve, ka joshur Malakarnen, i Fq. cili njëkohësisht...

9

2 "Shpikje" e Kuzhesë me listën e Kombëtares

TRAJNERI

Fq.

10 Elbasani, Kovaçi: Klubi do përfundojë si Partizani

KATEGORIA E PARË

Fq.

Alegri kritikon Murinjon, e quan acarues FQ. 15

MERKATO

Bajerni, gati 40 milionë euro për dy blerje FQ. 20

18

SPANJË

Reali këmbëngul për shkëmbimin Ibra-Kaka Fq.

22-23


GAZETA SHQIPTARE 25 MAJ 2011  
GAZETA SHQIPTARE 25 MAJ 2011  

GAZETA SHQIPTARE 25 MAJ 2011

Advertisement