Page 1

faqe 14-15

Kledi Kadiu: Vajza e duhur... ? Kam shumë pretendime Projektet e balerinit të shquar shqiptar, që nga misioni bamirës në Banglandesh e deri tek emisionet televizive

G A Z E TA

Drejtor Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E martë, 21 qershor 2011. Numër 294. Viti I botimit. Çmimi 20 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com

në brendësi

Faksimile e vendimit të arrestimit të Hysenil Dumes

E vërteta e Hysenil Dumes, Si u spiunua nga gruaja e shkrimtarit të njohur Dosja e plotë/ Ja si agjentja “Shigjeta” spiunoi Hysenil Dumen dhe grupet e ashtuquajtura “Shtrigat” dhe “Krokodili”. Si u shfrytëzua historia e motrës së tij, martuar me një italian dhe bisedat për ushtarakët e dënuar më 1974 FAQE 17

debati

Bode:Kohërat e lumit të parave kanë ikur Fullani: Shqiptarët po konsumojnë me borxh

FAQE 6-7

op-ed / 10,11,16

Zbulohet banda e kartave te kreditit, ne pranga edhe nje police Skema e vjedhjes së 30 mijë eurove dhe arrestimi i punonjëses së policisë, Rajmonda Muda, bashkëshortit të saj dhe vëllait emigrant. Vidhnin paratë e shtetasve amerikanë dhe britanikë, përmes kartave të klonuara të kreditit. Shifra e saktë e vjedhjes pritet të llogaritet pas konfirmimit nëse transaksionet bankare janë kryer ose jo. Faqe 8

Ruçi: Koalicion me LSI-në? U largua vetë! S’do jemi të ngurtë Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste deklaroi se janë evidentuar deri më tani 8 mijë votues të shtuar në Tiranë dhe të regjistruar disa herë në qendra të ndryshme votimi

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Objektivi i çdo ofruesi mallrash apo shërbimesh (privat ose koment shtetëror) është Eduard Zaloshnja që të plotësojë...

Për maturantët që do të vërtetohet kopjimi. do të ketë ulje pikësh në provim

Procesi i shqyrtimit drejt përfundimit, së shpejti rezultatet në shkolla

Si mund ta mposhtin republikanët Obama-n

koment The Economist

Gramoz Ruçi

Letërsia, hetim 400 testeve të dyshuara për kopjim

Ekonomia dhe kriza politike

Këtë javë një koleksion republikanësh, kryesisht të...

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi, nuk ka mohuar mundësinë e rikthimit të aleancës me Lëvizjen Socialiste për Integrim në zgjedhjet e ardhshme. I pyetur gjatë një intervistë në emisionin “5 pyetje nga Babaramo” në News 24, Ruçi tha se “nuk kemi thënë për asnjë moment që koalicioni me 22 parti nuk

Braçe i vogël me program të madh

reagimi

Meta: Procesi kundër meje, nul dhe politik

Kreu i LSI akuzon Prokurorinë se përdori hetimin për zgjedhjet e 8 Majit. "Do të luftoj për një drejtësi për qytetarin"

FAQE 9

Testet e të paktën 400 maturantëve që dyshohet se kanë kopjuar në provimin e parë të Maturës, Gjuhë-Letërsi, janë drejt përfundimit të shqyrtimit, dhe mbi bazën e kësaj procedure do të përcaktohen edhe penalizimet për këta nxënës. Burime zyrtare nga Ministria e Arsimit bëjnë të ditur se për provimin e Letërsisë janë 400 teste të dyshuara për kopjim, thënë ndryshe gati 10% e maturantëve. Duke qenë se provimet e këtyre maturantëve janë duke... FAQe 13

3 politikë

Kutitë e dëmtuara dhe kodet shkaktojnë tension në KQZ Përfundon numërimi i fletëve të votimit të hedhura gabim në 7 prej 11 njësive vendore. Basha kryeson me 71 vota

funksionoi, ashtu sikurse nuk kemi thënë se ky nuk do të jetë funksional sërish. Gjithashtu, nuk do të jemi të ngurtë në zgjerimin e mëtejshëm të këtij koalicioni me parti të tjera”. I pyetur nëse kjo do të ndodhte edhe me LSI-në, Ruçi u shpreh se “kjo parti që ju më pyesni u largua nga koalicioni ynë për fajin e saj dhe jo për... FAQe 3

koment / 11 Financial times

Rishikimi i Shengenit si opsion Udhëheqësit e Bashkimit Europian pritet që të lejojnë ristrukturimin e përkohshëm të kontrollit kufitar, në rast të “situatës kritike”, sa i përket emigracionit ilegal, lëvizje kjo që do e ridefinojë zonën e udhëtimit pa pasaporta brenda shteteve të Shengenit. Diplomatët e përfshirë në përgatitjen e samitit të kësaj jave të BEsë, thonë se udhëheqësit do e përkrahin idenë e anulimit të përkohshëm të mekanizmit të Shengenit, fillimisht e aplikuar në pranverë nga Italia e Franca, pasi u përballën me emigrantë të shumtë që largoheshin nga Afrika Veriore dhe e kalonin detin Mesdhe. Mirëpo, rregullat do t’i kufizojnë në mënyrë strikte rrethanat në të...


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E mërkurë, 22 Qershor 2011, Nr: 170 (6027) E përditshme e pavarur

Nga 11 maj 1991

Çmimi 20 Lekë;

Greqi 1.5 Euro

www.kohajone.com

Komisioneri për Zgjerimin kritikon strategjinë e ngërçit dhe bojkotit, kërkon vazhdimin e reformave

Bojkoti i Ramës, shtyn integrimin

Shqipëria numërohet e pesta në renditjen e BE për zgjerimin me vendet e Ballkanit. Shkak, ngërçi i udhëhequr nga Rama më 2009 që po vazhdon pa ndalim. Reagon dhe Transparency International: Reformat, peng i bojkotit >>> Faqe 4-5

KRYETARI I LSI:

ANALIZE

Rëndësia e njohjes së problemit

"Procesi ndaj meje, nul, koha për reformë në drejtësi"

Nga Ridvan Bode Rëndësi të madhe ka njohja empirike e fenomeneve ekonomikosociale në rang rajonal. Procesi i shkëmbimit shkencor, dhe sidomos rritja e kapaciteteve në mbarëvajtjen e këtij procesi, është çështje e rëndësishme për të siguruar vazhdimësi të kthjellët drejt realizimit...

>>> Faqe 5

NUMERIMI

Blendi Klosi: PS, hetim të pavarur për votat e Tiranës

>>> Faqe 8

OPINION

Në derë të Republikës

>>> Faqe 2

PROCESI “MUKA”

Nga Frrok Çupi Më duket se të gjithë qëndrojnë në derën e Republikës, sidomos më 8 maj dhe pas tij; sidomos pas 28 qershorit 2009 dhe pas kësaj dite; sidomos pas vitit 1997 dhe pas vitit 1991; sidomos... gjithnjë. Të gjithë ndodhen para derës së Republikës, edhe ata që bëjnë keq, edhe ata që ruajnë të mirën. Madje edhe ata që nuk duan ta njohin Republikën, aty ndodhen duke pritur... >>> Faqe 7

KOMENT

Opozita e ka presidentin Nga Basir Çollaku Oferta mediatike e nxituar ndryshe nga ajo e shtruar që bëri kryeministri Sali Berisha, kanë një mospërputhje në leximin e plotë të nenit 87 të Kushtetutës së Shqipërisë, dhe kjo lidhur ngushtësisht me faktet aktuale politike. Ngjarje të zhvilluara hapur që na bëjnë të ditur se opozita e majtë e ka presidentin në detyrë... >>> Faqe 7

Vdekja e Rolanda Kajës, SMS-të që zbuluan krimin KQZ ka përfunduar numërimin e fletëve të votimit të hedhura në kutinë e gabuar, në 7 njësi bashkiake, nga 11 që ka Tirana

>>> Faqe 3

>>> Faqe 15

Guida, si të zgjidhni shkollën e lartë dhe masterin më me leverdi

Misteret e dëshirave seksuale te femrat nga 20 deri 60 vjeç

>>> Faqe 13,16-17

>>> Faqe 18-21

"Koha Jonë" boton një sërë FATOS HARIZAJ këshillash të MASH për të Përgjegjësi i vlerësimit zgjedhur universitetin dhe për të në AVA flet për rezultatet sapodiplomuarit që janë në dilemë e Letërsisë

Kaltrina Selimi dhe Rezarta Shkurta në rrëfime verore

Për reklama dhe publikim njoftimesh në “Koha Jonë”, kontaktoni: Tel: 42347805; Cel: 0692046688 Email: reklama@kohajone.com, Financa: Elona Alcani Tel: +35542347808 ext 161 Shpërndarja: Igli Dhima cel: 0692021602


CMYK

DOSJE

Çelet ekspozita mbi figura të shquara të Çamërisë Speciale Faqe 17

Hamit Matjani, zbardhet dokumenti që hedh dritë mbi fjalën e tij para gjyqit special Për herë të parë zbardhet dokumenti që hedh dritë mbi fjalën e tij të plotë para gjyqit special të vitit ‘53. Çfarë i ndodhi kur u takua me kolonelin amerikan dhe instruktorët e përgatitjes speciale Nga Fatos Veliu F aqe 18-19 GAZETË E PËRDITSHME E MËRKURË 22 QERSHOR 2011 NR: 1940, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI PËR MAQEDONI DHE GREQI 1 EURO

www .standard.al www.standard.al e-mail: info@standard.al Botim i “standard Sh.p.k”

Kryeministria: Presidenti s’falet, zgjidhet sipas Kushtetutës

Pranga polices dhe dy të afërmve, me karta të klonuara vodhën 30 mijë euro

Zëdhënësja e Berishës sqaron deklaratën e një dite më parë Presidenti i Republikës do të zgjidhet vetëm në bazë të Kushtetutës. Kështu sqaroi dje Këshilli i Ministrave lidhur me

"Kryeministri, i palëkundur në respektim të Kushtetutës dhe shtetit ligjor"

deklaratat e dhëna nga mediat se ky post do t'i lihet opozitës. Zëdhënësja e Berishës sqaroi se Kryeministri është i palëkundur në qëndrimin e tij për të respektuar Kushtetutën dhe shtetin ligjor. Në këtë kuadër edhe posti më i lartë i shtetit do të zgjidhet në bazë të ligjit. "Sot, dy të përditshme shqiptare i kanë lejuar vetes t'i atribuojnë Kryeministrit një deklaratë, sipas të cilës, Kryeministri është shprehur se do t'i ofrojë opozitës...

7

Lexoni në faqen 3

Meta: Gjykimi im, proces politik dhe i paligjshëm

Zbulohet skema / Si vidheshin paratë e britanikëve në bankomatet dhe lexuesit e kartave të kreditit në Tiranë

një goditje politike. Sipas tij, prokuroria ka bërë ekspertiza në kundërshtim me ligjin dhe se ajo po zvarrit procesin vetëm për arsye politike. Meta tha se ekspertiza ndërkombëtare ka konfirmuar se materiali është i manipuluar. Kreu i LSI-së ...

Koment Koment Rezultate të varfra Planin për antikorrupsion tërheqje...

Koment Papunësia tek të rinjtë në Evropë

Arton Konushevci

Radio Evropa e Lirë

Nils Naumann

Lexoni në faqen 2

Lexoni në Faqen 14

Lexoni në Faqen 15

Lexoni në Faqen 15

Kioskë / 23

Bashkia / 5

Seminari / 6

Matura / 11

Rozana Radi: Pagova 3500 euro për gjoksin, ma shitën në gazetë për 200 mijë lekë

Numërohen 1254 Rritja ekonomike, kuti, Basha kryeson Bode: Njësim i me 71 vota tregut rajonal

Sa pyetje do të ketë çdo fushë në gjuhët e huaja

Kandidati i "Aleancës për Qytetarin", Lulzim Basha, vijon të ruajë epërsinë edhe pas numërimit 1254 kutive të votimit të kryeqytetit nga ku po vlerësohen të gjitha fletët e hedhura në kutinë e gabuar. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve përfundoi dje hapjen edhe të kutive të njësisë nr. 6 dhe nr. 7, nga ku Basha mundi të merrte gjithsej 39 vota, ndërsa kandidati i "Aleancës për të Ardhmen", Edi Rama, ka marrë 50 vota. Kjo bën që diferenca mes dy kandidatëve të jetë 71 vota në avantazh të Bashës. Mbeten ende pa...

Maturantët që kanë përzgjedhur gjuhët e huaja për provimet e tyre me zgjedhje të Maturës Shtetërore, janë ...

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, reagoi dje ndaj procesit hetimor të video-skandalit, duke deklaruar se nuk asnjë provë origjinale dhe se gjithçka është manipulim, nga i vetmi dëshmitar, i cili është i paligjshëm. Meta tha se prokuroria ka punuar në një mënyrë të njëanshme dhe se gjykimi ndaj tij është

Telenovela Rozi-Rezi vijon dhe pjesët sa vijnë e shtohen duke e bërë më intrigante historinë. Pas dhunës brutale të Rezarta Shkurtës ndaj Rozana Radit ...

Orientimi drejt prodhimit vendas është një mundësi për zhvillimin e tregut dhe po ashtu për nxitjen e eksporteve. Pikërisht konkurrueshmëria e produkteve dhe nxitja e eksporteve, si dhe krijimi i një tregu të përbashkët rajonal, nëpërmjet lehtësirave të krijuara, do të ishin...


C MYK

Adresa: Rruga “Medar Shtylla ”, Shtylla”, qendra e biznesit

E PËRDITSHME E PAVARUR

Drejtor: FAHRI BALLIU Kryeredaktor: ILIR NIKOLLA

Tel: 04/2321364, Tel: 04/232136 6, 04/2321366 Fax:04/2321365, Tiranë E-mail: info@gazeta55.net, gazeta55mail@ yahoo.com, Internet: www .gazeta55.al www.gazeta55.al

Nr. 171 (4601) Viti XV i botimit (numri i parë doli më 18.10.1997)

E mërkurë, 22 qershor 2011

Çmimi 30 lekë Greqi 1,5 EURO

DITA/9

Çekia: Nëse Serbia pranon ndarjen e Kosovës, atëherë ajo duhet të pranojë edhe shkëputjen e Vojvodinës Idetë e Serbisë për ndarjen e Kosovës, ministri i Jashtëm çek, Karel Schwarzenberg, i ka cilësuar ato si “ide që na kthejnë në shekullin XX”. Sipas tij, nëse pranohet ideja për ndarjen e Kosovës, do të flitet për ndarjen e Bosnjë-Hercegovinës, pse jo, do të flitej atëherë edhe për ndarjen e veriut të Serbisë, ku në Vojvodinë jeton një bashkësi e madhe e pakicës hungareze

Rama, konsultime me bazën për vrimat e procesit zgjedhor S’ndalen zgjidhjet e dëshpëruara. Edi Rama nis sot turin e konsultimeve me bazën, por paraprakisht, degët socialiste janë porositur që të shmangin debatet, pasi kështu rrezikohet performanca e kryetarit në vështirësi. Formula e Mao Ce Dunit pritet të shfrytëzohet edhe për të fituar kohë ndaj presionit të ndërkombëtarëve, që po shtohet gjithnjë e më shumë

NË BRENDËSI Flet zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm, Edmond Haxhinasto

“BE kërk on nga kërkon Shqipëria veç respektimin e ligjit dhe të institucioneve të pavarura pavarura”” Dita/ Nga Beqja te Dita/Nga Fela, historia e të pathënave që s’i shqipton dot Gramozi

Lulzim Basha kryeson me 71 vota më shumë Numërimi i votave mbërrin te njësia nr. 8 dhe nr. 9, KQZ miraton nesër tabelën përfundimtare për bashkinë e Tiranës

POLITIKË

2

Lojrat dhe marifetet e Bamir Topit për një mandat tjetër presidencial Nga Fahri Balliu Dy të përditshme potencuan dje në ballinat e tyre një fantazmagori të paimagjinueshme, si ajo e ofrimi të kandidaturës së presidentit të ardhshëm të republikës për opozitën, në këmbim të kapërcimi të ngërçit politik në vend. Investigimi të çon shpejt tek lojërat dhe marifetet e Bamir Topit, presidentit ende në detyrë, i cili pasi e ka çuar performancën e vet, në nivelin kur faktorëve relevantë në vend u vjen turp të shfaqen pranë tij, po u kthehet marifeteve, si e vetmja mënyrë për të “mbetur në piacë”. Zbulimi i votës për Edi Ramën e ka divorcuar njëherë e përgjithmonë presidentin ende në detyrë nga çfarëdolloj përfaqësimi

DITA/5

FORUM

Prokuroria po përdoret politikisht, nevojë urgjente për reforma Kryetari i LSI-së, Ilir Meta shigjeton organin e akuzës se po kryen veprime të paligjshme, si dhe ka inskenuar një proces nul Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta akuzon organin e akuzës për paaftësi në kryerjen e detyrës dhe zbatimin e ligjit. Përmes një deklarate për mediat, Meta u shpreh se Prokuroria zvarrit qëllimisht procesin kundër tij, pas së cilës siç thotë Meta, fshihen qëllime politike. Kreu i LSI-së, duke iu referuar seancës së fundit gjyqësore akuzoi prokurorinë se ka nisur një proces politik kundër tij, i cili ka për qëllim mbajtjen peng të imunitetit të tij. “Prokuroria nuk ka për qëllim të zbardh të vërtetën por ka si qëllim zvarritjen e këtij procesi duke mbajtur peng imu-

Reagon Kisha katolike në Kosovë

“Dikush s’e do miqësinë e shqiptarëve me Selinë e Shenjtë” Në deklaratë përmendet emërimi së fundi i Legatit Apostolik të Vatikanit për shtetin e Kosovës. Gazeta “55” publikon edhe një historik të shkurtër të kontributit që Papa Gjon Pali II dhe Benedikti XVI kanë dhënë për lirimin e shqiptarëve të Kosovës nga kolonizimi serb Zyra Ipeshkvnore e Kishës Katolike në Kosovë ka shfaqur


INTEGRIMI BOTIM I LËVIZJES SOCIALISTE PËR INTEGRIM Adresa: Rruga “Sami Frashëri”, Nr. 20/10, Tel.: 04 270 413 Fax: 042 270412/26 E-mail: gazetaintegrimi@europe.com; Website www.integrimi.com

E mërkurë, 22 qershor 2011 - E përditshme politike

Viti V i botimit - Nr. 1063

ÇMIMI

20 LEKË

Kryeredaktor: Shaban Sulçe

1 EURO

ILIR META: Mbështetje të plotë mesazhit të ministrave të Jashtëm të BE Faqe 2-3

> KOMENT

> ZHVILLIME

Unë besoj te rezultati, pranoje dhe ti

TRANSPARENCY INTERNATIONAL:

NGA ILIAZ LABI Unë besoj, dhe jo pak, në idenë e super ngjarjes, në nocionin se të gjithë ne, kemi nga një lupë të madhe, nëpërmjet së cilës shohim botën, rendisim ngjarjet, dhe me tej përcaktojmë se çfarë është apo nuk është e rëndësishme. Në këtë kontekst, kjo është lupa ime. Para syve të mi, shoh situatën paszgjedhore të krijuar nga lidershipi i PS, të karakterizuar nga një tipar gjithëpërfshirës, ndarja. Jemi një shoqëri e ndarë e copëzuar dhe pavarësisht nëse je i papunë, i punësuar, i vetëpunësuar, militant ose jo, sot fati yt varet nga ai i kampit ku bën pjesë. Një fjalë e vetme, mur, do ta simbolizonte më së miri këtë situatë. Një mur i madh, i cili duam apo nuk duam të besojmë ne, po ngrihet një aspiratë shumëshekullore, ndaj një tipari thelbësor, i cili është integrimi. Fjala dhe ëndrra e bekuar që krijoi koalicionin e madh e të suksesshëm LSI- PD. Me përpjekje titanike u shkëputëm nga një sistem diktature, që i dha individit më shumë fuqi se në asnjë vend tjetër të Evropës Lindore, e cila ndikoi tërësisht në shpërfytyrimin e shpirtit demokratik shqiptar. Për më tepër, me... Faqe 11

Bojkoti i opozitës pengon miratimin e reformave Faqe 4

SAJMIR IVZIKU:

STEFAN FULE: Të zgjidhen mosmarrëveshjet brenda kuadrit ligjor

Faqe 4

> MESAZHI I NDËRKOMBËTARËVE

Haxhinasto: Të respektohen ligji dhe institucionet për të mbyllur me sukses procesin zgjedhor Zv. Kryeministri dhe ministri i Jashtëm, Edmond Haxhinasto, përcolli apelin e ndërkombëtarëve drejtuar klasës politike shqiptare për respektim të ligjit, institucioneve dhe mbylljen me sukses të procesit zgjedhor.

CMYK

Zyra e shtypit e Ministrisë së Punëve të Jashtme bëri të ditur se, në një konferencë të improvizuar për shtyp, pas përfundimit të forumit "BEBallkani Perëndimor", që u zhvillua... Faqe 5

Gjatë verës, spitali do të jetë përgjatë 24 orëve në funksion të pacientëve, në cilësinë e duhur Faqe 7


VITI XXI NR. 145 (5128) Cel: 00355 68 20 20 990

E MËRKURË, 22 QERSHOR 2011

Publikohet mënyra si do të planifikohen operacionet në muajt korrik dhe gusht

OPERACIONET NË QSUT, SI DO TË PLANIFIKOHEN Ambasadori hungarez, Molnari: Politikanët shqiptarë kanë në dorë integrimin e vendit

Drejtoria e Qendrës Spitalore, kërkesë mjekëve për hartimin e grafikëve për çdo pavijon, si dhe planifikimin e lejeve të verës. Sallat hapen vetëm për urgjencat FAQE 6

Klasat e nënta, programi orientues për Matematikën. Si do të kryhet vlerësimi

FAQE 8-9

FAQE 3

Komisioneri Fule, apel Tiranës Zyrtare: Shpresoj të zgjidhen mosmarrëveshjet FAQE 3

Ministria e Mjedisit: Gjoba subjekteve që ndotin mjedisin. Diskutohet p/ligji i ri FAQE 6

Tiranë, grabisnin lekë me karta false të klonuara, policia vë në pranga 3 autorët FAQE 4

Shëndeti

KOMENTE

ISSH, përfitimi nga ligji për të vetëpunësuarit

Europa, e vendosur të ristrukturojë Shengenin

Të vetëpunësuarit, kategoritë që përfitojnë nga falja. Periudha e veprimit dhe efektet nga zbatimi i ligjit • Programimi i bakterit për

të vepruar si kompjuter • 7 sendet kancerogjene, të cilat nuk i vlerësojmë • Domatet, kundër kolesterolit negativ • Higjiena e gojës, kur themi se jemi në rregull më këshillat shëndetësore • Mbipesha gjatë adoleshencës dhe kanceri në pankreas • Hipertensioni i mushkërisë, çfarë është dhe masat e duhura FAQE 12-13

Nga vendimi i miratuar nga Këshilli i Ministrave, për sa i takon faljes së detyrimeve të prapambetura ose ndryshe amnistisë, përfitojnë edhe të vetëpunësuarit në bujqësi, që kanë detyrime me Institutin e Sigurimeve Shoqërore. Në përmbajtjen e tij, Ligji nr. 10418, datë 21.4.2011 "Për legalizimin...

Nga “Financial Times”

FAQE 11

Jetimët, nis aplikimi për shërbimin e kujdestarisë. Mbështetja për kategoritë në nevojë

FAQE 7

FAQE 6

Ambasada Italiane: Hyn në fuqi marrëveshja për legalizimin e akteve të jashtme

Fullani-Bode: Sfidat e ekonomisë, rritja e prodhimit vendas dhe hapja e tregjeve të reja

Ambasada Italiane në Shqipëri, nëpërmjet një njoftimi shprehet se ka hyrë në fuqi vendimi i qeverisë italiane për tërheqjen e kundërshtisë...

"Konsolidimi i politikës fiskale është i domosdoshëm për të garantuar një rritje pozitive ekonomike, por nuk mjafton për të garantuar...

FAQE 4

Gazeta hap rubrikën për të gjitha paqartësitë që ju keni në lidhje me sigurimet shoqërore dhe pensionet. Dërgoni pyetjet tuaja në adresën: g aze t ar epublik a@y ahoo.com a@yahoo.com

FAQE 5

Në emër të kujt dhunohen varret e baballarëve të Teqesë Nga Hyqmet Zane

FAQE 14

Shumë pak e dinin se Ali Asllani është shkrimtar i madh Nga Ardian Klosi Shumë pak e dija që Ali Asllani është një poet kaq i rëndësishëm i gjuhës shqipe. E kisha dëgjuar vetëm gjatë viteve të fakultetit, ku trajtohej si vjershëtor...

FAQE 18-19


E MËRKURË, 22 QERSHOR 2011. ÇMIMI 30 CENTË.

114.1

Nr 71 › E mërkurë › 22 qershor 2011

...dollarë kushtonte të martën një barel naftë në Burzën e Londrës

SHTOJCË JAVORE PËR EKONOMI, BIZNES DHE KARRIERË.

6 5 FAQE

1.2 miliard euro

ishte vlerësuar nga një kompani me renome para pak vitesh Postë Telekomi i Kosovës.

300 milionë euro

parashihet të shiten 75 % e aksioneve në këtë kompani publike.

FAQE 12-13

Marrëveshje, pa përmendur shtetet Bashkimi Evropian po shqyrton mundësinë që marrëveshjet në mes të Kosovës dhe...faqe 03

NO. 3569, VITI XII. GAZETË E PËRDITSHME. WWW.ZERI.INFO

Prokurorët e paprekshëm

SHKATËRRUESIT

Dështimi, Ari - Shabanaj ĺ ADRIAN ÇOLLAKU

Edhe pse shumë persona në mungesë provash me aktgjykim lirues janë shpallur të pafajshëm, deri tani ndaj prokurorëve nuk është ndërmarrë

Prishtinë ĺ Në pamundësi që t’i bëjë ballë akuzave që i ishin bërë F. S. ditën e parë që Gjykata e Qarkut i kishte caktuar masën e paraburgimit kishte pësuar sulm në zemër dhe kishte vdekur në qendrën e paraburgimit në Lipjan. F. S., nënë e tre fëmijëve ishte denoncuar në polici si trafikante me qenie njerëzore, nga punëtorja e saj. Prokurorit i kishte mjaftuar fakti që ajo ishte pronare e një kafeneje, që të kërkojë nga gjykatësi i procedurës paraprake që asaj t’i caktohet masa e paraburgimit. Gazeta nuk ka mundur të kuptojë nëse gruaja ka pasur probleme shëndetësore para rastit apo ka qenë rasti i caktimit të masës së paraburgimit, që ka ndikuar që ajo të pësojë

sulm në zemër. Ajo që ka mësuar “Zëri”, është që prokurori i kësaj çështjeje Xh. D. dhe gjyqtari i procedurës paraprake B. K. nuk janë riemëruar në pozitat që i kanë pasur, madje janë duke u zhvilluar hetime ndaj tyre. Hetimet ndaj tyre megjithatë nuk kanë lidhje me rastin e F. S. Raste kaq tragjike të ngjashme si të F. S. nuk ka shumë, mirëpo raste kur njerëzit akuzohen apo hetohen dhe në fund dalin të pafajshëm, në Kosovë ka mjaft shumë. Ajo që është brengosëse këto vitet e fundit sipas drejtorit ekzekutiv të KMLDNJ-së, Behxhet Shala, është jo që zhvillohen hetime, por që këto hetimet nga prokurorët nuk zhvillohen në “heshtje”, ashtu siç ndodh në krejt botën, por zhvillohet zhurmë e madhe duke bërë 03 spektakle mediale për to.

DITARI

DITARI

S’mund të hetohet SHIK-u

Profesorët e frikshëm

Besa Kalaja

Iniciativa e deputetit të AAK-së, Burim Ramadani, duket se do të mbetet vetëm në letër, pasi që nuk ka vullnet poFAQE 04 litik të grupeve...

Prishtinë - Vienna 2x në javë

EDITORIALI

Se në Kosovë gjithçka është politizuar nuk do mend. Ama, mënyra se si sindikatat në Kosovë i nënshtrohen pushtetit, vërtet është mjerim. Nuk është vetëm puna e deritashme e Sindikatave të Kosovës që na çon në atë përfundim, ku pushteti asnjëherë të vetme nuk...faqe 02

DITARI

“Vetëvendosja” gati për protestë “Protestuesit do t’i kenë xhepat e nxjerrë jashtë, duke paraqitur kështu simbolikisht varfërinë e qytetarëve për shkak të hajnisë së pushtetarëve. Mjerimi social në Kosovë nuk është... faqe 05

OPINIONE 10-12 › Rrokada kushtetuese — ALBIN KURTI

Studentët denoncojnë profesorët që shkelin rregullat tek organet e studentëve. Kur vjen fjala për emra të tyre, studentët hezitojnë të deklaFAQE 08 rohen. Frika e...

prej 49¤ Tel. 038 220 220

Si Haxhi Arifi, ashtu edhe Ali Shabanaj, gjatë mandatit të tyre nuk janë treguar sindikalistë të denjë. Ata janë joshur me pak privilegje nga Qeveria FAQE 05

› Analizë gjysmëserioze e fjalëve të Pieter Feithit — DR. ANDREA LORENZO CAPUSSELA

www.zeri.info Lexojeni gazetën edhe në internet.

Burim i pashtershëm

Tel: 038/ 550 088


Viti VII i botimit, Nr.2323

Drejtor: ANDI TELA Kryeredaktor: JETMIR HALILAJ Zv/kryeredaktorë: FATION SHEHU, JORGIS MEMO

E mërkurë, 22 qershor 2011

Adresa: Rr: “Panorama” Nd 3, H 14, Ap 9. Tirane Tel.fax: +355 42403163. Website: www.panorama.com.al E-mail: panosport@yahoo.com

ZYRTARE Hulian Rubio Sançes prezantohet sot te bardheblutë

Ish-lojtari i Barcelonës, trajneri i ri i Tiranës Halili: Bëmë një sakrificë të madhe për ta bindur të firmoste

Fq.

7

ÇMIMI 30 LEKË (1.5 EURO)

ITALI

FQ. 15

Murinjo: Inter merr Gasperinin trajner

POST-MIQËSORJA

EDITORIAL

Incidenti diplomatik dhe parëndësia e Kombëtares

MERKATO

Milani heq dorë nga mesfusha, do një sulmues

Nga BESNIK DIZDARI

A

FQ. 14

rmand Duka, Eduard Prodani, Bujar Kasmi, Pjerin Fu-sha, Lutfi Nuri, Muhedin Targaj, Abdyl Kuriu, Arben Dervishaj, Artan Hajdari, Alfred Zijaj, Skënder Hyka, Tahir Kastrati natyrisht nuk mund t'i shpëtojnë kritikës. Sepse si anëtarë... Fq.

RREGULLORJA

Federata mban peng merkaton e Juves

4

SKËNDERBEU

Trajneri Duro: Menaxherët po na shkatërrojnë FAQE 5

FQ. 16

Ankohen në Argjentinë: Shqipëria nuk ia vlejti 2-3

E rrallë/ Vuk Jeremiç: Kam bërë tifo për vlonjatët kundër Partizanit

Ministri serb, tifoz i Flamurtarit Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Vuk Jeremiç, sot njihet si një nga eksponentët më radikalë të skenës politike serbe, në raport me shtetin e Kosovës dhe me shqiptarët. Por në të kaluarën e tij ai tregon se ka bërë tifo për ekipin shqiptar nga Vlora, Flamurtarin. Ai është deklaruar si një tifoz "i çmendur" i klubit serb Cërvena Zvezda dhe

kur Flamurtari luante me rivalin e përbetuar të Cërvena Zvezdës, Partizanin e Beogradit, kishte zgjedhur të bënte tifo për ekipin vlonjat. "Më përpara, në parim kam bërë tifo për çdo skuadër që luante kundër Partizanit, përfshirë edhe Flamurtarin e Vlorës. Kam bërë tifo për shqiptarët në atë ndeshje", ka thënë Jere- Fq. miç për revistën...

6

6 E bujshme, Devolli rikthehet në Vlorë

MERKATO

Fq.

8-10

KATEGORIA EFPARË q. KATEGORIA SUPERIORE

Vllaznia pret ish-sulmuesin e Hajdukut Laçi, Hysa: Kuzhe mori disa anonimë

MBROJTËSI

Rafinja: Bajerni do thyejë edhe Barcelonën FQ. 18

19

GJERMANI

Ja kalendari i Bundesligës

222-23

Fq.


GAZETAT SHQIPTARE 22 QERSHOR 2011  

GAZETAT SHQIPTARE 22 QERSHOR 2011

Advertisement