Page 1

faqe 18-19

G A Z E TA

Drejtor Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E premte, 22 korrik 2011. Numër 321. Viti I botimit. Çmimi 20 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com

Monika Kryemadhi

"E vërteta rreth fjalëve për sëmundjen time dhe gjyqi i Ilirit" Procesi gjyqësor ndaj bashkëshortit, zgjedhjet vendore, thashethemet për shëndetin, pushimet dhe fëmija i katërt… “Nuk jam e sëmurë, më 2002 thanë se po vdisja. Procesi kundër Metës? Në të gjithë jetën e tij politike, Ilir Meta luftëra ka pasur dhe madje është bërë ‘serfist’ i paparë. Në karrierën e tij, ka rrugëtuar përmes dallgëve” Faqe 14-15

Hazbiu: Përplasjet me sovjetikët për sekretet e procesit të Teme Sejkos Kadri Hazbiu dëshmonte në hetuesi se kulmi i përplasjeve me këshilltarët sovjetikë ishte për çështjen e Teme Sejkos. “Ata interesoheshin të dinin se ç’depononte dhe arritën deri aty sa të protestojnë: “Nuk flet apo s’doni ju të na i thoni”. Kërkesat për armikun Teme Sejko i motivonin se ai kishte qenë komandant i bazës ushtarako – detare të Vlorës dhe mund të kishte dhënë sekrete që dëmtonin interesat e Traktatit të Varshavës” Faqe 16-17

op-ed / 10-11

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Si u shkatërrua Greqia nga elita e saj politike

koment Der Spiegel

Miratimi i Paketës Fiskale dhe dy dekreteve të Presidentit për Bumçin dhe Halimin vë në vështirësi shumicën për kuorumin e 71 votave. Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi, mungon pas mospërfshirjes së partisë së çamëve në qeveri. Negociata në limitet kohore për praninë e deputetit tjetër Dashamir Tahiri, i cili bën votën e 71-të. Dy ministrat e rinj votojnë si rrallëherë për veten e tyre Eduard Halimi dhe Aldo Bumçi janë tashmë anëtarë të kabinetit të ri qeveritar. Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar dje dekretet e Presidentit të Republikës për të emëruar Halimin si ministër të Drejtësisë dhe Bumçin si ministër të Kulturës. Të dy ministrat e rinj kanë marrë nga 71 vota. Ndërkohë, maxhoranca nuk e ka pasur dje të lehtë për të arritur kuorumin e nevojshëm që votimi të ishte i

ligjshëm (duhen 71 deputetë të pranishëm në sallë) . Normalisht mazhoranca ka 74 vota, por dje, shkak i vështirësisë kanë qenë tre mungesat e deputetëve, pjesë e mazhorancës: Gëzim Dibra, Vangjel Tavo... FAQe 3

Krerët e Tatimeve, Doganave e Pronave, ja kursimet dhe pasuritë për 2010-n bashkëshortja. Kreu i AKKP-së dhe ai kundër Pastrimit të Parave blejnë apartamente të reja

Drejtori i ALUIZNI, Shaban Memia

Universitetet, kushtet për të aplikuar në 10 degët më të kërkuara Zbardhen kuotat, mesatarja dhe pragu i pikëve për t’u shpallur fitues në 10 programet e studimit që kanë fluksin më të lartë të kërkesave. Në këto degë do të pranohen vetëm 1940 studentë, më shumë kuota ka Faqe 20 Juridiku dhe Financa

Më në fund, ndërkombëtarët kanë shprehur qëndrimin dhe vlerësimin e tyre për zgjedhjet...

George Provopulos, guvernatori i Bankës së...

Miratimi i ministrave Mazhoranca në vështirësi për 71 votat, mungon Idrizi

Zbardhen pasuritë e drejtuesve të institucioneve më të lakmuara në vend, ku në krye të klasifikimit renditet kreu i Legalizimeve, Shaban Memia. Shton mbi 10 milionë lekë të reja falë pronave të trashëguara nga

Koha e opozitës

koment Gentian Elezi

Bojken Lako: Zhgënjimi nga Festivali në RTSH dhe kënga e re

Dëshirë Europiane

letra nga burgu Frika nga hakmarrja, Aldo Bare refuzon të marrë pjesë në varrimin e nënës I dënuari me burgim të përjetshëm ka tërhequr kërkesën për të marrë pjesë në varrimin e nënës së tij Ikbale Shkurti, e vdekur në moshën 77-vjeçare

Faqe 9

6 ekonomi

editorial / 11 Artur zheji

Piramida brenda vetes

Digjet për vdekje Pronat në bregdet, nis 5-vjeçarja, po luante me projekti për regjistrimin shkrepëse me të motrën e 600 pasurive Ngjarja e rëndë në fshatin Salari të Tepelenës, ku një zjarr aksidental i ka marrë jetën një vogëlusheje 5-vjeçare. Sipas versionit të policisë... FAQe 9

Drejtorët e institucioneve më të lakmuara në vend renditen poshtë politikanëve dhe gjyqtarëve, në klasifikimin e pasurisë për vitin 2010. Ndryshe nga ç’mendohet, ata kanë fare... FAQe 5

Berisha: Titujt e pronësisë në Jug gati në maj 2013 Projekti prej 1,5 mln euro i BE-së, parashikon krijimin e regjistrit dixhital. Dhënia e titujve... FAQe 7

Kuvendi miraton heqjen e doganës për makinat, ja ligji i plotë Me 71 votat e maxhorancës, Kuvendi miratoi paketën e re fiskale për vitin 2011

Pa dashur të hyj në debatin e ditës për Piramidën, që është një debat në të vërtetë i tejkaluar dhe tashmë i djeshëm, i ngacmuar nga një manifestim i moderuar nga Ardian Klosi, doja të shprehja edhe njëherë opinionin tim për këtë dialog antagonist që ka në brendësi shumë fije interesash dhe nënshtresash, të cilat, si bashkëkohës besoj se i njoh sadopak. Ky shkrim nuk ka si qëllim polemikën me polemistët që kanë marrë për zemër këtë betejë, të cilën në vetvete, për aq sa është e sinqertë, e respektoj dhe e përshëndes. Mua më pëlqen një shoqëri që debaton dhe gjallon intelektualisht dhe në këtë kornizë, për aq sa ka intelektualitet ky debat...


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E premte, 22 Korrik 2011, Nr: 200 (6056) E përditshme e pavarur

Nga 11 maj 1991

Çmimi 20 Lekë;

Greqi 1.5 Euro

www.kohajone.com

E zgjedhur për të mbrojtur kërkesat e votuesve, Seseri “thyen” pas 6 muajsh bojkotin e PS vetëm për të shpëtuar mandatin

Seseri “i nxjerr bojën” PS-së, në Kuvend vetëm për rrogën

Deputetët e opozitës u votuan nga populli për t’i përfaqësuar në Kuvend, por nuk votojnë asnjë nismë ligjore. Deputetja Seseri ka përfituar 2.6 milionë lekë, duke mos dhënë asnjë kontribut për institucionin ku është zgjedhur >>> Faqe 4

“PROSTITUCIONI”

VËZHGIM

Rrethrrotullimi në Plepa, si në Kandahar

Burg policit tutor në Tiranë, beratasin e akuzon e dashura

Shesh-rrotullimi i Plepave në Durrës, kaos e zhurmë si në Kandahar. Por përkrah kësaj katrahure të madhe qëndron indiferenca e organeve përgjegjëse. Prej disa vitesh, situata në zonën e rreth-rrotullimit tek Plepat në Durrës, vuan nga kaosi total. Trafiku i rënduar, zhurma akustike, pluhuri dhe tregjet në rrëmujë... >>> Faqe 6

>>> Faqe 11

NIS PROJEKTI

Pronat në bregdet, të gjitha detajet si mund t’i regjistroni

RISIA

Vlorë, Këshillin Bashkiak do ta drejtojnë dy gra Këshilli Bashkiak i Vlorës do të drejtohet për herë të parë në historinë e qeverisjes vendore nga dy gra. Dje është bërë konstituimi i këtij këshilli me 45 përfaqësues të forcave të ndryshme politike, të rreshtuara në dy grupime, “Aleanca për të ardhmen” dhe “Aleanca... >>> Faqe 7

>>> Faqe 6

SOT NIS PLOTESIMI

>>> Faqe 5

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Etore Sekui tha dje se rruga drejt Bashkimit Evropian për Shqipërinë, duhet që të jetë prioritet kombëtar

PARADOKSI

PS: Do vijmë në Këshill, do ikim kur të betohet Basha AnëtarëtemajtëtëKëshillitBashkiak të Partisë Socialiste nuk do të bojkotojnë mbledhjen do të bëhet dhe konstituimi i këtij institucioni. Deputeti i Partisë Socialiste, Besnik Bare, deklaron se këshilltarëtemajtëdotëjenëpjesë e procesit, ndërsa thekson se të zgjedhurit... >>> Faqe 5

KENGETARJA

GOSSIP

SEKSOLOGJI

NICOLE SCHERZINGER: SI E ARRIJ FORMËN TIME PERFEKTE

ANKANDI

ROZANA RADI, ME VIDEOKLIP VETËM PËR TË RRITUR

Adelina Tahiri: Tashmë kam “truprojë” babain Si mund ta riktheni dashurinë e humbur Laureta Meçi: Kam realizuar ëndrrën time, pa asnjë ndihmë

Minifilm porno i Merilyn Monroe, mbi 1 milion USD

Formulari A2, si vendosen preferencat për ta fituar >>> Faqe 8

EDHE VIZAT GREKE

Listat e reja me personat që ftohen për punësim në Greqi >>> Faqe 20-21

BADIGARDI I BRITNEY SPEARS: AJO ËSHTË E PISËT, NUK LAHET 16-19

Për reklama dhe publikim njoftimesh në “Koha Jonë”, kontaktoni: Tel: 42347805; Cel: 0692020361 Email: reklama@kohajone.com, Financa: Elona Alcani Tel: +35542347808 ext 161 Shpërndarja - kontakt: 0692021602


CMYK

GOL

Berisha: Ligjet e miratuara, në interes të qytetarëve Politikë Faqe 3

Suplementi F. 13-17 Liga e Evropës

Fric Valter, heroi gjerman i pasluftës

Vllaznia “vetëvritet” në Zvicër, Tirana e kualifikuar për një orë GAZETË E PËRDITSHME E PREMTE 22 KORRIK 2011 NR: 1970, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI PËR MAQEDONI DHE GREQI 1 EURO

www .standard.al www.standard.al e-mail: info@standard.al Botim i “standard Sh.p.k”

Projekti për regjistrimin e pasurive, si do dixhitalizohet bregdeti

DOSJE BE sërish apel për dialog Rama kthen shpinën, Grupi rrëzon ofertën e mazhorancës parlamentar

që u pushkatua mesnatën e 10 tetorit ‘47 Nga Fatos Veliu

Ishin 17 deputetë intelektualë që kujtuan se mund të flisnin ndryshe

Faqe 20-21

Kryeministri: Regjistrimi i pronave do të jetë pasqyra dixhitale e Shqipërisë Pjesëmarrës në prezantimin e projektit për regjistrimin e pronës dhe sinjalistikës rrugore në bregdetin jugor të Shqipërisë, Kryeministri Berisha deklaroi dje se ky proces do të jetë një histori suksesi, duke e krahasuar atë me regjistrin e gjendjes civile. "Projekti i regjistrit të tokës

Koment Imuniteti i deputetëve, problem politik?

në zonën bregdetare në jug të vendit është i një rëndësie nevralgjike për problemet e pronësisë, ekonominë e tregut dhe zhvillimin ekonomik. Unë kam besim të plotë se kjo do të jetë një histori...

Bekim Bislimi

Lexoni në faqen 2 Lexoni në Faqen 11

Vrasja mister e Anisës, hetim telefonatës së fundit Në javë para vrasjes së saj, Anisa Opingari, 25-vjeçarja e gjetur e vrarë në fundjavën e kaluar në Shëngjin të Lezhës, kishte kryer një telefonate anonime ku kishte biseduar me prindërit e saj. Referuar hetimeve të policisë, e ndjera u kishte deklaruar atyre se ishte larguar nga shtëpia dhe u kishte thënë që të mos e kërko-

nin. Telefonata ishte kryer rreth orës 23:00 të asaj mbrëmjeje, pasi Opingari i kishte lënë fëmijët në banesën e bashkëshortit. Një gjë e tillë është pohuar një ditë më parë nga burime të grupit të hetimit që po merren me çështjen...

4-5

Lexoni në faqen 8

“Ajo dëshiron t’i thyejë prangat e seksit femëror shqiptar. Ajo është liberale. Kërkon lirinë...” Kulturë F aqe 18-19

Kioskë / 23

Lista e zgjedhësve / 7

T ransplantet / 9

Eli Fara bëhet pishman që është bërë nënë në moshë të re

Teliti padit për shpifje Gramoz Ruçin

Parlamenti i miraton, Kamza Vasili: Trajtim i ri për binjakëzohet me pacientët Maçeratën e Italisë

Me një dosje me prova për shpifje për shkak të detyrës kundër deputetit dhe kreut të grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Gramoz Ruçi, Armand Teliti, drejtori i Përgjithshëm i Gjendjes Civile u paraqit rreth orës 10.00 të paradites së djeshme në Prokurorinë e Përgjithshme në Tiranë. I shoqëruar nga avokati Genc Gjokutaj, Teliti ka dorëzuar dosjen me prova në organin qendror të akuzës duke deklaruar besimin e tij tek drejtësia. Gjatë dorëzimit të padisë kundër Ruçit në prokurori, në një prononcim për mediat...

Ka marrë miratimin në Parlament me 72 votat e mazhorancës ligji "Për transplantimet e indeve, qelizave dhe organeve". Kështu, prej ditës së djeshme, vendi ynë bëhet pjesë e listës së gjatë të vendeve që kanë miratuar me ligj kryerjen e transplanteve. Madje, në Shqipëri këto...

Shumë persona, nëse shohin në rrugë këngëtaren e njohur, Eli Fara, me të bijën Marinën, do të mendonin se dyshja janë motra, e jo nënë e bijë. Këngëtarja korçare, e njohur më së shumti për serenatat, gëzon një formë fizike të shkëlqyer (praktikon edhe joga madje), por ja që kur vjen puna te fëmija thotë se do të dëshironte të mos ishte bërë nënë aq herët. E ftuara rrëzëllitëse e "Takimi i Pasdites"...

Marrëveshja / 10

Në Bashkinë e Kamzës dje u nënshkrua marrëveshja e binjakëzimit me Bashkinë e Maçeratës, Itali. Pas nënshkrimit...


C MYK

Adresa: Rruga “Medar Shtylla ”, Shtylla”, qendra e biznesit

E PËRDITSHME E PAVARUR

Drejtor: FAHRI BALLIU Kryeredaktor: ILIR NIKOLLA

Tel: 04/2321364, Tel: 04/232136 6, 04/2321366 Fax:04/2321365, Tiranë E-mail: info@gazeta55.net, gazeta55mail@ yahoo.com, Internet: www .gazeta55.al www.gazeta55.al

Nr. 201 (4631) Viti XV i botimit (numri i parë doli më 18.10.1997)

E premte, 22 korrik 2011

Çmimi 30 lekë Greqi 1,5 EURO

LIBRI I RI

KADRI HAZBIU, krimet dhe vrasja e tij Dëshmi, fakte, plenumet ePPSH-së, hetuesia dhe procesi gjyqësor Botimi sjell dy vitet rrënuese të ministrit të diktaturës që ndenji më gjatë në detyrë në Shqipërinë komuniste, vendit që nën drejtimin e Enver Hoxhës imitoi aq besnikërishtdiktaturën e Stalinit

I soset durimi, Edi Rama i kthehet prapë bllokadës ndaj Evropës Pasi krijoi bindjen se publiku POLITIKË 3 mund të kishte krijuar idenë se PS po ndërronte kurs, Edi Rama u shfaq prapë në media, duke pohuar prerë se s'ka asnjë dialog e asnjë marrëveshje me mazhorancën, nëse s'shqiptohet S'ka të ndalur çmenduria e bllokmenëve të brezit të dytë. Megjithë braktisjen dhe neverinë e kryeqytetasve, disa fraza se atij i ishte vjedhur të paguar si dhe klientë të ish-kryebashkiakut, shpalosën mbrëmë disa fotografi, duke konfirmuar se kanë bashkia e se do të ndryshohej çelur sezonin e vizitave për vakinë e merituar që e pret diktaturën, me shembjen e mauzoleumit-piramidë shumë shpejt Kushtetuta. Fjalitë janë vija të kuqe që tregojnë se Edi Rama ka si synim politik varrosjen e aspiratës për marrjen e statusit kandidat për në BE brenda këtij viti

Edi Rama çel "pamjen" për vakinë e piramidës së Enverit

NË BRENDËSI

Miratohet pak eta e paketa re fiskale - shanse të reja për rritjen e eksporteve Kuvendi e mbylli sesionin e pranverës me votimin e paketës së re fiskale, edhe pse opozita refuzoi t'i bashkohej një nisme që mbështeste biznesin vendas dhe favorizonte hapjen e mijëra vendeve të reja të punës

Bilanci i sesionit/Në dy vite kaluan në seancë plenare 454 akte dhe 308 ligje

Topalli: Miratuam reforma të rëndësishme, në mbështetje të integrimit Fokus/Rudina Seseri fiton 6 muaj rrogë me një të shtypur të gishtit

DITA/5

"Regjistri i Pronave, një tjetër histori suksesi e Shqipërisë moderne" Kryeministri Sali Berisha merr pjesë në prezantimin e projekti i BE-së dhe OSBE-së, "Regjistrimi i pronave dhe sinjalistika e re rrugore në bregdetin jugor të Shqipërisë"

Regjistrimi i të drejtave të pronësisë, prioritet madhor i ZRPP -së ZRPP-së Nga Arben Qirjako

FOKUS

Nga delja e Myslimit, tek ajo e Dashamirit, historia si familja "Peza "Peza"" e pasuron partinë me shitblerje kafshësh Fakti/9 milionë lekë fitoi vjet Dashamir Myslim Peza nga shitja e një numri të papërcaktuar delesh. Mbetet për t'u parë sa ka ndikuar te tregtia, largimi i Edi Ramës nga shtëpia-muze, pronë e familjes "Peza" Hataja ka ndodhur. Deputeti i Partisë Socialiste, shoku Dashamir Peza në deklarimin e pasurisë ka shkruar të zezën mbi të bardhë atë të sakrificës sublime të shitjes edhe të deles së fundit të tufës për përballimin e nevojave të tij familjare. Sado që shqiptarët kanë një shprehje të përdorur rëndom nëpër dasma si "dy dele 300 pare", duket që në rastin "Peza" është shndërruar në shprehjen 200 dele, 900 mijë lekë. Shembullin e kryetarit të partisë së vet, i cili ka vetëm 2 ose 3 mijë euro në bankë, deputeti Peza e ka marrë me rezerva të zbatojë. Kjo sepse ai kishte arsye të forta pasi mbarështimi i deles këtë vit kishte qenë i

FORUM

Tradita e bashkëpunimit pozitëopozitë në pluralizmin shqiptar të paraluftës Nga Kostaq Xoxa

Çfarë duhet të bëjë tani Silvio Berlusk oni? Berluskoni? Nga Giuliano Ferrara

Janarin e kaluar Silvio Berluskoni iu drejtua me fjalë të ashpra e të qarta një artikulli për Corriere della Sera që iu drejtua edhe Partisë


INTEGRIMI BOTIM I LËVIZJES SOCIALISTE PËR INTEGRIM Adresa: Rruga “Sami Frashëri”, Nr. 20/10, Tel.: 04 270 413 Fax: 042 270412/26 E-mail: gazetaintegrimi@europe.com; Website www.integrimi.com

E premte, 22 korrik 2011 - E përditshme politike

Viti V i botimit - Nr. 1089

ÇMIMI

20 LEKË

Kryeredaktor: Shaban Sulçe

1 EURO

SHBA, BE, OSBE:

Domosdoshmëri dialogu dhe reforma zgjedhore

Faqe 3

Deklarata e zv.ambasadores së SHBA-ve, Deborah Jones, ambasadorit të Bashkimit Evropian, Ettore Sequi dhe ambasadorit të OSBE-së, Eugen Wollfarth: Të punohet për integrimin evropian të vendit I > PREMTIMI MBAJTUR I LSI

> ZHVILLIME Nënshkruhet memorandumi

Kuvendi miraton heqjen e tarifës doganore për fasonët Votohet paketa fiskale, hiqen gjithashtu dogana për automjetet si dhe ulet akciza për birrën LSI ka realizuar një tjetër premtim të bërë gjatë fushatës elektorale që i vjen në ndihmë biznesit, por edhe nxit punësimin. Heqja e tarifës doganore prej 10 për qind për produktet e importuara nga biznesi fason është miratuar dje në seancë plenare nga Kuvendi i Shqipërisë, së bashku me disa ndryshime të tjera, që përfshiheshin me paketën fiskale për vitin 2011. Siç dihet, biznesi fason ka të punësuar një numër të madh njerëzish në shkallë vendi... Faqe 7

AMBASADORJA E POLONISË NË TIRANË, IRENA TATARZYNSKA:

Presidenca e BE-së mbështet integrimin evropian të Shqipërisë

Faqe 3

>

Kuvendi voton ligjin për transplantet

Vasili: Ligji, hapësirë të re profesionistëve dhe më shumë shëndet për qytetarët Në seancën e fundit plenare për këtë sesion, parlamenti ka miratuar edhe ligjin mjaft të rëndësishme të "Transplantimit të indeve, qelizave dhe organeve në Republikën e Shqipërisë". Në fjalën e tij gjatë kësaj seance, ministri i Shëndetësisë, z. Petrit Vasili, theksoi se ky ligj respekton direktivat evropiane dhe është pjesë e një legjislacioni tërësisht bashkëkohor,

CMYK

duke mbështetur të gjitha llojet e iniciativave shkencore që hulumtojnë e veprojnë në këtë fushë. Z. Vasili vuri në dukje se ky ligj, duke qenë një përmirësim rrënjësor i ligjit të hartuar shumë kohë më parë, reflekton dukshëm të gjitha direktivat e fushës dhe njëkohësisht plotëson... Faqe 4

Naço: Gazsjellësi TAP, mbi një miliard euro investime në Shqipëri Faqe 5 Halimi, ministër i Drejtësisë. Bumçi, ministër i Kulturës

Kuvendi miraton dy ministrat e rinj të kabinetit qeveritar Faqe 4 Samiti i Bashkimit Evropian

Me masat e reja lehtësohet barra e krizës në eurozonë Faqe 13


VITI XXI NR. 171 (5154) Cel: 00355 68 20 20 990

E PREMTE, 22 KORRIK 2011

ISSH publikon të dhënat për përfitimin e pensioneve nga skema e detyrueshme

PENSIONET, KUSH PËRFITON NGA SKEMA E RE Presidenca polake e BE-SË: Politika shqiptare t’i kthehet nivelit të dialogut

Kriteret e përfitimit për aksidentet në punë, për invalidët, për sëmundje profesionale dhe pensione familjare. Dosja e plotë me dokumente FAQE 8

Nis regjistrimi fillestar i pronave në jug të vendit. procedurë e re për titujt e pronësisë

FAQE 3

FAQE 2

Kuvendi mbyll sesionin parlamentar. Miratohet paketa fiskale dhe ministrat e rinj FAQE 3

Opozita në bashki - të hënën, Bare: nuk do bojkotojmë Bashën. Nuk bllokojmë votimet FAQE 2

Ujësjellësi i Tiranës vendos 2200 ujëmatës. Ja penalizimet për abuzuesit FAQE 8

Shëndeti

AKTUALITET

MASH publikon listën e plotë

Matura, koeficientët për lëndët me zgjedhje. Lista e plotë për disa universitete • Ushqimet që mbrojnë zem-

rën. Roli i frutave dhe perimeve në hollimin e gjakut • Dhembja dhe mpirja e qafës, si të lehtësohet spondiliartroza. Këshillat • Infeksionet urinare tek

të moshuarit, si trajtohen. Shkaqet, shenjat dhe mjekimi • Studimi/ Ushqimi ekzotik

mund të shkaktojë alergji FAQE 12-13

Publikohen koeficientët e lëndëve me zgjedhje. Bëhet fjalë për koeficientin që i jepet çdo lënde sipas institucioneve të arsimit të lartë publik. Konkretisht, bëhet fjalë për lëndët me zgjedhje në Universitetin "Aleksandër Moisiu", Durrës, "Fan S. Noli", në Korçë, Universitetin Bujqësor të Tiranës, Universitetin ...

Rasti i Serbisë për BE-NË. Kush janë të kërkuarit e Gjykatës së Hagës Specialistët, apel shoferëve për lirimin e rrugëve: zjarrfikëset, në Tiranë mungon infrastruktura

FAQE 14-20

Miratohet ligji, operacione transplante edhe në Shqipëri. Mundësi të reja trajtimi për pacientët Kuvendi, gjatë seancës së fundit për këtë sezon, ka miratuar një nga projektligjet më të rëndësishme "Për transplantimin ...

FAQE 6

FAQE 5

Impianti i gazit natyror në Europën juglindore, qeveria shqiptare firmos marrëveshjen

Nga “Guardian”

FAQE 9

Analisti ndërkombëtar, Mark Ellis: Kosova duhet të tregojë se respekton ligjin FAQE 11

Mundësi punësimi dhe arsimimi në Zvicër. Qeveria shqiptare firmosi memorandumin e Kriteret, procedurat mirëkuptimit dhe bashkëpunimit me TAP "Trans dhe dokumentet Adriatic Pipeline AG" dhe iAP ...

Gazeta hap rubrikën për të gjitha paqartësitë që ju keni në lidhje me sigurimet shoqërore dhe pensionet. Dërgoni pyetjet tuaja në adresën: g aze t ar epublik a@y ahoo.com a@yahoo.com

FAQE 7

FAQE 10


BOTA: Facebook me stereotipe kombëtare

f12-13

NACIONALE: Skandali i Edmondit

Bashke per imunitetin Pozita dhe opozita janë bërë bashkë edhe një herë. Kësaj radhe i ka bashkuar kërkesa e Qeverisë për të kërkuar sqarime për imunitetin e zyrtarëve të lartë shtetërorë. Lideri i LDK’së, Isa Mustafa, tha se Qeveria ka bërë mirë me këtë vendim dhe veproi në përputhje me Kushtetutën. E Glauk Konjufca nga Vetëvendosje tha se në këtë nismë nuk do të duhej të kishin gisht misionet ndërkombëtare. f4-5

Express www.gazetaexpress.com

f7

Banorët e veriut kërkojnë që Qeveria e Kosovës ta shtrijë pushtetin edhe atje. Derisa kjo të ndodhë, Qeveria e Serbisë po financon ndërtimin e banesave për serbë. Komuna i mban me shpresa joshqiptarët në veri, pa pasur fuqi të ndërmarrë gjë. f7

Sytë kah Prishtina

E premte 22 korrik 2011

N° 2292 Viti VI • Kosovë 0.20 ¤, Shqipëri 50 Lek • E përditshme e pavarur kosovare

Nuk i bind Thaçi

Veteranët e luftës së UÇK-së nuk arritën ndonjë marrëveshje, pas takimit me kryeministrin Hashim Thaçi. I zhgënjyer nga takimi, Xhevdet Qeriqi me të dalë nga objekti i Qeverisë tha se veteranët do të vazhdojnë grevën, meqë takimi nuk solli ndonjë ndryshim. Reagime pati edhe nga deputetët e Vetëvendosjes dhe AKR'së. | Faqe 8-9

OpED Dokufesti

Paradoksalisht, hapësira publike në kulturë, sikundër edhe në shumë fusha tjera, është zaptuar nga partitë politike ose, më ngushtë, nga klikat dhe klanet që përvetësojnë vendosjen në emër të “interesit publik”, duke e shndërruar kështu domenin e interesit publik, papërgjegjësisht në diçka private dhe subjektive. Shkruan: Shkëlzen Maliqi | Faqe 3

koment

Shantazh apo rend

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për ridefinim të raporteve tregtare me Serbinë dhe Bosnje e Hercegovinën paraqet një rast ideal edhe për Brukselin. Natyrisht, jo për ta shantazhuar Prishtinën, siç po dëgjohet diku-diku në Bruksel, por për të vendosur rend në tregtinë rajonale. Shkruan: Faton Raçi | Faqe 2

foto: jetmir idrizi

Dhjetëra kamionë me prodhime serbe u kthyen mbrapsht të enjten në Merdare. Kjo nervozoi biznesmenët e Serbisë, të cilëve ky vendim do t’u shkaktojë humbje. I irrituar u shfaq edhe Presidenti Boris Tadic. Ai tha se reciprociteti i vendosur nga Prishtina është një provokim i madh dhe gjest i gabuar. f10-11

Nazad!


E PREMTE, 22 KORRIK 2011. ÇMIMI 30 CENTË.

MALI I ZI 50 CENTË, SHQIPËRI 50 CENTË

E PREMTE, 22 KORRIK 2011

“Një çift për të pasur sukses në lidhje duhet të kenë besnikërinë, dashurinë dhe mbi të të sakrifikojë shumë. Fillimisht duhet gjitha mirëkuptimin e ndërsjellë”, tha Demokrat Aliu. Hapësirë vetëm për teenager

Letra që kurrë nuk do të dërgohet

6 5 FAQE NO. 3609, VITI XII. GAZETË E PËRDITSHME. WWW.ZERI.INFO

500 mijë € për jotransparencë

Jam e humbur pa ty. Kur më ke thënë lamtumirë, nuk kam qarë... Nuk kam besuar se kjo është e vërtetë. Nuk dëshiroja të besoja se e tëra ka përfunduar, se të kam humbur përsëri. Nuk je lodhur për mua. Të kam qenë vetëm argëtim i përkohshëm. Më ke gënjyer se më ke dashur. Kjo ka qenë më e vështira. Kam menduar se ke ndryshuar. Por ke mbetur i njëjti. Flet diçka tjetër, e bën krejt diçka tjetër. “KURRË NUK DO TË TË LË, EDHE NËSE DËSHIRON APO JO TI”. A të kujtohet? A të kujtohen këto fjalë? Çdo ditë i ke shqiptuar. Çdo ditë më ke bindur për të pavërtetën. Sa naive kam qenë! Tani qetësia më ngulfat. A kam vlejtur diçka ndonjëherë për ty? Apo të kam qenë vetëm lodër? Gjënë të cilën gjithmonë mund ta fitosh? Gjithmonë pyetem se çka kam bërë gabimisht? Çka të ka larguar nga unë? Thyhem dhe mendoj se sado të ishte super po të shkoja nga kjo botë. Pasi që të dua vërtetë. A të kujtohet? “TË DUA MË SHUMË SE JETËN”. E kam thënë të vërtetën. Gjithmonë. Më ke qenë i vetmi. Dhe tani... Mos u ndiej fajtor, nëse një ditë nuk do të jem më. Atëherë, besoj, do të më besosh. Por jo, nuk je ti fajtor. Kam qenë shumë e dobët pasi që e kam humbur besimin në jetë. Të gjithë më ngushëllojnë. Duket sikur që ua ndien për mua. Por askush, bash askush nuk më ka lejuar t’iu tregoj se çka më mundon. Të gjithë mendojnë se e dinë. “E TËRA DO TË JETË NË RREGULL” Nuk d të j të! K

Thaçi Kuvendit: S’keni punë me dialogun FAQE 03

People You May Know

Benjamin Berisha 19 mutual friends

Çka e mban gjallë një lidhje?

Add as friend

Anileda Maka

EDITORIALI

ZBATOHET BLLOKADA – REAGON SERBIA

Më në fund pak patriotizëm

As gjysmë milioni euro nuk u ka mjaftuar Qeverisë dhe ministrive për t’i “funksionalizuar” zyrat për informim. Gazetarët duhet të gjejnë rrugë të ndryshme për të marrë informata

DITARI

DITARI

Mbështetet Qeveria për imunitetin

Kërkojnë gjykim të drejtë

Adem Grabovci ka vlerësuar se kërkesa e Qeverisë drejtuar Kushtetueses rreth imunitetit nuk ka asgjë të keFAQE 04 qe. Opozita e ka...

Mbrojtësit e të akuzuarve në rastin “Medikus” përmes një letre me të cilën i janë drejtuar gjykatës, të enjten FAQE 08 kanë kërkuar që...

prej

Më në fund një lajm i mirë edhe për Kosovën. Pas disa muajsh presioni mediatik ndaj Qeverisë së Kosovës u mor një vendim i cili e mbështet konceptin mbi të cilin është ndërtuar tërë qeverisja e kryeministrit Hashim Thaçi. E kjo është ruajtja e pushtetit dhe kësaj...faqe 02

DITARI

Ankohen komandantët serbë Katër komandantët serbë të stacioneve policore të veriut janë ankuar ndaj vendimit të kreut të Policisë, Reshat Maliqi, i cili i përjashtoi nga puna...faqe 05 FOTO: LAURA HASANI

Prishtinë ĺ Ndonëse mbi 500 mijë euro të tatimpaguesve kosovarë shpenzohen për zyrtarët për informim nëpër institucione të ndryshme publike, gazetarët thuajse nuk arrijnë që të marrin asnjë informatë të vetme nga ta. Madje, gazetarët në Kosovë hasin në “kordone” politike të ndërtuara nga krerët qeveritarë në secilën zyrë të informimit në kuadër të ministrive si dhe në kupolën e ekzekutivit të vendit – Kryeministrisë, që tash e gjashtë muaj funksionon pa zëdhënës. Përderisa kreu i qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi, ende nuk ka emëruar zëdhënës, ministrat e kabinetit të tij i kanë bërë zgjidhje vetes,

duke marrë në zyrat për informim të tyre njerëz që i kanë nën komandë dhe ua transmetojnë medieve vetëm atë që duhet të dalë në opinion, pra në favor të tyre. Kjo praktikë e bërë tashmë traditë, duke u pasuar nga ministrat e rinj të zgjedhur së fundi, që pavarësisht se në zyrat e tyre kanë gjetur zëdhënës dhe zyrtarë të tjerë të informimit, kanë sjellë me vete dhe të besuarit e tyre. E, për t’i “arsyetuar” Zyrat për informim, Qeveria e Kosovës ka nxjerrë para dy muajsh dhe një rregullore të re, atë për shërbimin e komunikimit qeveritar me publikun, e cila me nenet e saj legalizon kontrollin mbi zyrat për informim si dhe shton numrin e zyr08 tarëve nëpër këto zyra.

Anita Kadriu

ĺ GJERGJ FILIPAJ

Mallrat nga Serbia nuk po lejohen të futen në Kosovë, vendimi i qeverisë po zbatohet, ndërkombëtarët nuk kanë qëndrim, Beogradi zyrtar reagon. FAQE 06-07

OPINIONE 10-11 › Parodi: Krepuskularët e shet — KRENAR GASHI

› Sa prodhon lumturi bota e pasur? — ABAZ REÇICA

www.zeri.info Lexojeni gazetën edhe në internet.

Burim i pashtershëm

Tel: 038/ 550 088


Viti VII i botimit, Nr.2353

Drejtor: ANDI TELA Kryeredaktor: JETMIR HALILAJ Zv/kryeredaktorë: FATION SHEHU, JORGIS MEMO

E premte, 22 korrik 2011

Adresa: Rr: “Panorama” Nd 3, H 14, Ap 9. Tirane Tel.fax: +355 42403163. Website: www.panorama.com.al E-mail: panosport@yahoo.com

LIGA E EVROPËS Shkodranët eliminohen në sekondat shtesë

ÇMIMI 30 LEKË (1.5 EURO)

MERKATO

Dramë e Vllaznisë, Tirana luan blofin

FQ. 15

Vidal fut në sherr Shqiptaret të parat në avantazh, por nuk rezistojnë 2-6 Juventusin me Bajernin LIGA E EVROPËS/ DJE THUNI - VLLAZNIA S.TRNAVA - TIRANA JABLONECI - FLAMURTARI

2-1 3-1 5-1

LIGA E KAMPIONEVE APOEL - SKËNDERBEU

4-0

FLAMURTARI

KOMENT

Të pazotë!

Pësojnë 5 gola, vlonjatët e bëjnë baltë

Nga JETMIR HALILAJ

Ajo e djeshmja ishte një mbrëmje dramatike për futbollin shqiptar. Na la një shije të keqe, një përzierje mes zhgënjimit, mllefit dhe dyshimit. Zhgënjim sepse vetëm...

KUPA E AMERIKË

Sherr në fushë, Paraguai rekord për finalen FQ. 19

SPANJË

Ronaldo bën "tripletë", Mou: Fitojmë titullin FQ. 18

Valter Fushaj: Na masakroi arbitri

Rubio: S’e prisja këtë kapitullim

Skënderbeu/ Zeqo avokat i skuadrës: Na penalizoi gjyqtari

Shkëmbi: Nuk e meritonim humbjen 4-0 Kapiteni i Skënderbeut, Bledi Shkëmbi, e ka cilësuar si të padrejtë rezultatin 4-0 të humbjes në Qipro. Fantazisti korçar ka thënë se skuadra e tij zhvilloi një ndeshje të mirë, sidomos në pjesën e parë, ndërsa në të dytën pranon se u hodh në aventurë, sepse nuk kishte asgjë për të humbur. “Na vjen keq për humbjen e thellë, por mendoj se re-

zultati 4-0 nuk pasqyron drejt nivelin e lojës që u zhvillua. Në pjesën e parë luajtëm shumë mirë, madje shënuam edhe një gol që për mendimin tim u anulua në mënyrë të padrejtë, – ka thënë Shkëmbi për ‘Supersport-news’. - Qëllimi ynë ishte që ta mbyllnim pjesën e parë pa pësuar dhe në të dytën të mund të ten- Fq. tonim surprizën...

7

13 Hysenbelliu shkëlqen në miqësore me Barin

LEGJIONARËT

Fq.

11 Nga Lezha në Lushnjë, është merkato blofi

KATEGORIA E PARË

Fq.

SPECIALE

Inter rekord shpenzimesh, ja bilanci i merkatos FQ. 14

20

ATLETIKË

Luiza Gega, medalje ari në Zvicër

222-23

Fq.


GAZETAT SHQIPTARE 22 KORRIK 2011  

GAZETAT SHQIPTARE 22 KORRIK 2011

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you