Page 1

faqe 12

Civici: Shqipëria nuk e merr seriozisht krizën Libri më i fundit i Civicit, ‘Iluzionet monetare’ i bën një skaner krizës dhe financave botërore

G A Z E TA

Drejtor Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E enjte, 21 korrik 2011. Numër 320. Viti I botimit. Çmimi 20 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com

zbardhen pasuritë Gjykatësit e lartë me biznese ndërtimi dhe vila në bregdet

Intervista

Gjyqtarët e Gjykatës së Lartë investojnë në pasuritë e paluajtshme në Tiranë dhe në bregdet. Gjyqtarët Arjana Fullani dhe Guxim Zenelaj, kontrata ndërtimi pallatesh në Farkën e Madhe dhe në Tiranë. Kolegët e tyre, Altina Xhoxhaj dhe Gani Dizdari shtojnë pasurinë me shtëpi në Gjirin e Lalzit. Ish-avokatja Evelina Qirjako deklaron 54 mijë euro fitim në vit nga qiratë e apartamenteve, ndërsa kryetarja e Gjykatës dhe disa anëtarë blejnë shtëpi të reja me kredi. Llalla: Zyrtarët fshehin pasurinë, prokuroria pushon kallëzimet

Patozi: Topi dhe Ina Rama? Pas një viti do zgjedhim të tjerë Kreu i grupit parlamentar të PD-së paralajmëron në "Debat" të Alfred Pezës ndryshime të mëdha në piramidën shtetërore. “Topi ka votuar kundër Bashës, nuk do të kem mundësinë ta votoj më si president. Me Ina Ramën nuk jemi të kënaqur sesi funksionon Prokuroria” Faqe 5

Hazbiu: Plani i Mehmetit për të përdorur tanket kundër pushtetit Zbardhet procesverbali i marrjes në pyetje të Kadri Hazbiut, ku dëshmon për planin e Mehmet Shehut për të marrë nën kontroll tanket. “Unë them se kjo është një çështje me rëndësi të madhe, që ka të bëjë me planin e Mehmet Shehut për të përdorur tanket ose për t’i bllokuar ata në një situatë të caktuar, kur do të vepronte ai”

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Zbulimi i Shqipërisë Një copë letër me përcaktimet programore, e nënshkruar koment nga tre Ibrahim Rexhepi ish-presidentë...

koment Ervin Salianji

Kreu i ILDKP, Adriatik Llalla

e numrit të votave që do të marrin qëndrestarët e PD-së dhe prurjet e reja të 2005-ës

Mustafaj dhe Biberaj

Universitetet, fituesit më 11 shtator, MASH nxjerr udhëzimin e regjistrimeve Detajohen hapat që duhet të hedhin fituesit e universiteteve, që nga momenti i shpalljes e deri te regjistrimi përfundimtar. Miratohen 3550 bursa për nxënësit dhe studentët. Qeveria miraton vendimin, 1 650 bursa për nxënësit dhe 1900 për studentët. Faqe 14-15

Rankimi, një udhërrëfyes për studentët Rankimi ose renditja e universiteteve nga ana e kompanisë...

të ardhurat e pagës vjetore, por ka edhe nga ata gjyqtarë që kanë investuar në fushën e ndërtimit. Nga deklaratat e pasurisë vihet re se thuajse të gjithë gjyqtarët kanë investuar për shtëpi banimi, qofshin këto edhe jashtë kryeqytetit, kryesisht në zonën e Gjirit të Lalzit... FAQe 6-7

Kryesia e PD, ikin Biberaj e Stringa, në diskutim Mustafaj Biberaj dhe Stringa mbeten jashtë automatikisht, se nuk janë më anëtarë të Këshillit Kombëtar. Në diskutim përfshirja e Mustafajt në listën e kandidaturave për kryesinë. Mbledhja e së shtunës do të jetë interesante për krahasimin

Faqe 18-19

op-ed / 10-11

Puna zyrtare: gjyqtarë në Gjykatën e Lartë. Aktiviteti privat: Real-Estate. Viti që lamë pas duket se ka qenë i “begatë” për një pjesë të mirë të gjyqtarëve, të cilët i kanë investuar paratë e tyre në pasuri të paluajtshme. Deklaratat e pasurisë së anëtarëve të Gjykatës së Lartë dhe disa prej gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese tregojnë se njerëzit e drejtësisë kanë shtuar kursimet e tyre gjatë vitit 2010. Thuajse të gjithë gjyqtarët kanë mundur të kursejnë diçka nga

Këshillë partiake

alarmi Fabrika e plastikës nën flakë, për disa orë Tirana e nxirë nga tymi

Faqe 17

Regjistrimi i tokave, ndryshojnë rregullat në kadastra

Partia Socialiste do të kujtojë sot 6-mujorin e demonstratës së 21 Janarit, ku humbën jetën 4 demonstrues, si dhe u plagosën disa të tjerë... FAQe 5

Ministria e Bujqësisë ka nxjerrë kritere të reja, mbi të cilat tokat bujqësore të klasifikohen në ara dhe në pemëtore në kadastër... FAQe 8

kulturë

koment / 11 andi bushati

“Gjethet e vjeshtës” që shiten për flori

Grupi i PS, sot homazhe në bulevard për të vrarët e 21 Janarit

20

Pas gati 20 muajsh që nga kongresi i fundit zgjedhor i demokratëve, partia më e madhe në pushtet pritet të zgjedhë pjesërisht strukturat e saj drejtuese këtë të shtunë, kur edhe do... FAQe 4

“Papa” i Sislej Xhafas etiketohet blasfemi në Toronto

Debati për ngjashmërinë e përballjes së portretit gjigant të "Papës", me hapësirën ekstra-tokësore dhe vendin ku ai është vendosur

Një grua me një emër tejet të ngjashëm me ato të personazheve humoristikë të letërsisë së realizmit socialist, u shndërrua papritmas, nga anonime, në një star të mediave qeveritare për dy ditë me radhë. Protagonizmi i saj qesharak, që u rimor gjatë nga tv-të e së martës në mbrëmje dhe gazetat e një mëngjesi më pas, përmblidhej në akuzat për Presidentin e Republikës. Sipas kësaj anëtareje të KLD-së, Bamir Topi, nuk po bënte asgjë për të mbrojtur integritetin e cenuar të gjykatësve të Kolegjit Zgjedhor, madje po i linte ata të mjerë “të binin si gjethet e vjeshtës në furtunën e fyerjeve”. Reagimet...


OSBE lëshoi dje një thirrje të drejtpërdrejtë ndaj palëve politike në vend, dhe opozitës në veçanti, për rikthimin sa më parë të dialogut politik

Politikë Faqe 3

Zjarret shkrumbojnë fabrikën e plasmasit, të sheqerit në Korçë dhe kishën e Dropullit

Kronikë F. 9

Deklarata, OSBE: Rivendosni urgjent dialogun

○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○

CMYK

Naço i pezullon pjesërisht lejen koncesionares ACR të Bulqizës Ekonomi Faqe 12 GAZETË E PËRDITSHME E ENJTE 21 KORRIK 2011 NR: 1969, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI PËR MAQEDONI DHE GREQI 1 EURO

www .standard.al www.standard.al e-mail: info@standard.al Botim i “standard Sh.p.k”

Regjistrimi Berisha: Kundërshtohet për interesa personale

Zhdukja mister e 15-vjeçarit DOSJE Familjarët në ankth, asnjë Atë ditë të ‘46-s, kur dyshim mbi motivet

deputetët guxuan të bëheshin demokratë Nga Fatos Veliu

Riza Dani deklaroi hapur se ishte për një demokraci të lirë

Faqe 18-19

“Ata të cilët derdhin lot për kërcënimin e identitetit kanë fatkeqësinë të kenë lindur pa identitet” Kryeministri Sali Berisha, në mbledhjen e radhës të qeverisë ka deklaruar se procesi i regjistrimit në Shqipëri, është një akt i domosdoshëm. Ai ka hedhur akuza të ashpra për presidentin

Koment Mediet dhe integrimi në NATO

dhe deklaron se procesi i regjistrimit të popullsisë do të nisë së shpejti. Me fjalë mjaft të ashpra, kryeministri është... Lexoni në faqen 4

Nga Entela Xheraj

3500 bursa për studentë e nxënës, si përfitohen 3550 bursa, nga të cilat 1650 bursa jepen për nxënësit dhe 1900 për studentët, janë miratuar dje me vendim qeverie. Në mbledhjen e djeshme të Këshillit të Ministrave janë miratuar kuotat financiare të ushqimit, në mensa e konvikte, bursat e shtetit dhe pagesa e nxënësve e të studentëve, në institucionet arsimore publike për vitin shkollor 2011-2012. Ven-

dimi përcakton se nxënësit që ndjekin studimet në institucionet arsimore publike dhe studentët që ndjekin një program studimi të ciklit të parë, me kohë të plotë, në institucionet arsimore publike, mund të përfitojnë bursë dhe përfitime të tjera, të parashikuara në këtë vendim... Lexoni në faqen 11

Lexoni në Faqen 15

12 Mamaja, e motra dhe gjyshja e Mateo Belaj-t rrëfejnë momentet e fundit të zhdukjes së djalit

Aktorë “lakuriq”! Kulturë F. 16-17

Kioskë / 23

Operacion i rrallë / 10

Raporti vjetor, ILDKP / 2 Përvjetori / 5

Zanfina Ismajli: Në menynë time ka makarona çdo ditë

Hiqet tumori 15 kg nga këmba e një 62-vjeçari

Prokuroria mbyll dosjet e korrupsionit

Berisha: Pashko, njeriu që themeloi demokracinë

I pari operacion i kryer në vendin tonë, i ka shpëtuar jetën një 62-vjeçari pas heqjes së një mase tumorale prej 15 kg nga këmba e majtë. Operacioni i rrallë i kryer nga stafi i mjekëve të Spitalit Onkologjik në Qendrën Spitalore Universitare "Nënë Tereza", tek pacienti Adrian Bankollari, ka zgjatur për më shumë se 6 orë duke kërkuar vëmendjen më të madhe të Drejtorisë së QSUT-së, e cila ka bërë të mundur blerjen e medikamenteve shtesë për këtë person, por edhe për sigurimin e gjakut, pasi gjatë ndërhyrjes...

Prokuroria mbyll dosjet e korrupsionit në mënyrë të padrejtë. Akuza bëhet nga kryeinspektori i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurisë, Adriatik Llalla, gjatë prezantimit të Komisionin e Ligjeve të punës njëvjeçare të institucionit që ai drejton. Sipas tij, ndonëseçështjet...

Kryeministri Sali Berisha mori pjesë në mbrëmjen e djeshme, në një ceremoni përkujtimore, në nderim të 5 vjetorit të...

Këngëtarja seksi Zanfina Ismaili, edhe pse është gjithmonë në formë të shkëlqyer fizike, ka bërë me dije se konsumon shumë makarona. Tingëllon pak i çuditshëm ky pohim, pasi dihet se të konsumosh karbohidrate me shumicë, si në rastin e makaronave, është paksa e vështirë të ruash linjat perfekte sikurse Zanfina, e cila në fakt këto kohë sikur ka humbur paksa në peshë. Motra seksi e divës, Adelina Ismajli, na ka surprizuar kur ka thënë se ushqimi i saj...


cmyk

1

E enjte 21 Korrik 2011

Drejtor Frrok Çupi

E PËRDITSHME

FREE PRESS

Kursi i këmbimit

Korrik

96.7 100.7

$

Viti V (781) Nr. 1039 www.gazeta-agon.com

TIRAZHI: 20 000

136.1 141.6 Website: www.gazeta-agon.com

E-mail: redaksia@gazeta-agon.com

reklama@gazeta-agon.com

21

N D Ë RTO J M Ë ENERGJI

Operacion i rrallë në Onkologjik Serbia arreston të fundit Mjekët në QSUT kanë kryer me sukses heqjen e një tumori prej 15 kilogramësh në këmbën e një pacienti F.7

Goran Hadzic, i kërkuar për krime kundër njerëzimit gjatë luftës kroate 1991-1995, u arrestua dje në rajonin e Fuska Gora F. 12

Qeveria rrit pagën minimalenë20mijëlekë A

FAKTI I DITËS

F.5

Tirana pas "lufte" Marion Mardodaj

NË VITIN 2006 PAGA MINIMALE ISHTE 11.800 LEKË faqe 3

Pesë vjet pa Gramoz Pashkon Fq. 2 Politikë

Kulturë

Lajmi i ditës

Berisha:Regjistrimi AntoinetaNikprelaj, Dy orë zjarr do të dëshmojë protagoniste në fabrikën stadin real në “Scar 23” e plasmasit Kryeministri sqaroi se zgjedhjet e 8 Majit ishin shkaku i shtyrjes së regjistrimit F.3

Sipas ekspertëve, zjarri kishte rënë F.6 si pasojë e një F13 shkëndije elektrike

fresku në ballë të Muzeut Kombëtar dhe gërmadhat përballë tij në sheshin ''Skënderbej'' të krijojnë imazhin e një situate të pasluftës në Tiranë. Afresku na tregon shkurtimisht historinë e luftës së vazhdueshme për ekzistencë të popullit shqiptar dhe na kujton në mënyrë permanente se ku jemi, si mbërritëm deri këtu, por edhe se ku duhet të shkojmë. Ndërsa diku aty, pranë gërmadhave të sheshit "Skënderbej", përballë afreskut, dikur ngrihej busti i një prej diktatorëve më mizor që ka njohur historia e njerëzimit, Enver Hoxhës. Pikërisht në atë shesh ish- Bashkia e Tiranës, ndër të tjera projektoi edhe ndërtimin e një piramide. Ndërsa nga ana tjetër kemi një këmbëngulje nga krerët e ish-Partisë Komuniste që piramida aktuale, e cila mishëron më së miri diktatorin Hoxha bashkë me regjimin mizor të tij, të mos prishet - pse vallë ky pasion kaq i madh për piramidat! A thua të jetë nostalgji ndaj regjimit të vjetër nga ana e krerëve të PS, dhe ata, brenda mundësive të tyre kërkojnë me çdo kosto ta përjetësojnë diktatorin?! Gjithsesi, është e qartë që diktatori Hoxha, në një mënyrë apo në një tjetër, kërkohet me këmbëngulje të përjetësohet me forma nga më të ndryshmet prej krerëve të PS. Dhe...sigurisht, heqja e yllit të komunizmit pas viteve '90 nga afresku në ballë të Muzeut Kombëtar, nuk do të thotë që bashkë me të është ç'rrënjosur përfundimisht edhe komunizmi në Shqipëri . Sikur të ishte kaq e thjeshtë! Ndërsa nga ana tjetër, atë se çfarë përfaqëson piramida në vetvete si objekt, sipas konceptit ... Vijon në faqen 2

OSBE:

Shëndeti

Pas zgjedhjeve, dialog dhe përgjegjësi

Kur Alzajmeri është në gene, si duhet të testohemi? Rreth 35.6 milionë njerëz në të gjithë botën vuajnë nga F.10 F.4 sëmundja e Alzajmerit


VITI XXI NR. 170 (5153) Cel: 00355 68 20 20 990

E ENJTE, 21 KORRIK 2011

Miratohen kuotat financiare të ushqimit në mensa e konvikte dhe pagesat për studim

BURSA PËR 3550 NXËNËS DHE STUDENTË Shoqatat e ish të denuarve politikë: dëmshpërblimi real, s’janë zbatuar ligjet

Kriteret për të fituar bursë dhe përjashtimi që mund të bëhet. Si ndikojnë rezultatet në mësime dhe gjendja familjare e studentëve. Kush përjashtohet FAQE 8-9

Kryesia e OSBE-SË: Rinisni urgjentisht dialogun, veproni me përgjegjësi!

FAQE 2

FAQE 4

Berisha: Regjistrimi i popullsisë, akt madhor për vendin. Deklarimi, me vullnet të lirë FAQE 3

Rama, letër Ashton e Fyles: Opozita do të luajë rolin e saj për reformat në vend FAQE 2

Zjarr në Tiranë, digjet fabrika e plastmasit. Dëme të mëdha materiale, asnjë i lënduar FAQE 5

Shëndeti

KOMENTE

Pagesa për orë pune. Bizneset që preken

shkon në 20 mijë lekë paga minimale në vend. kur do të nisë të zbatohet ligji dhe përfituesit • Prostata, kur nuk është e

nevojshme t’i nënshtrohesh operacionit. “Thika”, jo gjithmonë zgjidhja më e mirë • Mbipesha në fëmijëri shton

rrezikun për obezitet në moshë të rritur dhe i bën të prekshëm fëmijët nga diabeti dhe hipertensioni • Studimi i fundit: Çaji dhe kafeja, parandalues të fuqishëm të diabetit FAQE 12-13

Shkon në 20 mijë lekë paga minimale. Ky vendim është miratuar nga qeveria, sipas propozimit të Këshillit Kombëtar të Punës. Kjo rritje do të bëhet me 1 mijë lekë, duke e çuar pagën minimale në 20 mijë lekë. Një vendim i tillë ka ndikim të madh në sektorin e industrisë që punon më fason, ku është i përqendruar edhe ...

FAQE 7

Agonia e Europës dhe fati ynë kolektiv Nga Joseph STIGLITZ

FAQE 11

Punësimi në itali, Greqia, në udhëkryq. nënshkruhet marrëveshja Hillari Klinton flet për gazetën që shton vendet e punës “Ekathimerini” për shqiptarët. aplikimi sezonal FAQE 10 FAQE 6

Ansambli popullor, turne në Portugali dhe Spanjë. Flasin drejtori artistik, Shatraj, dhe kitaristi Elvin Korreshi

Divorcet, 500 çifte në 6 muajt e fundit. Arsyet e shkatërrimit të familjeve dhe pasojat që bien mbi fëmijët e mitur

Ansambli i njohur popullor "Albania Folk Dance" edhe këtë vit do të niset për ...

Në gjykatën e Tiranës, bashkëshortët që kërkojnë zgjidhjen e martesës në 6 muajt ...

FAQE 19

Gazeta hap rubrikën për të gjitha paqartësitë që ju keni në lidhje me sigurimet shoqërore dhe pensionet. Dërgoni pyetjet tuaja në adresën: g aze t ar epublik a@y ahoo.com a@yahoo.com

FAQE 9

Bie në pranga krimineli i fundit i kërkuar nga haga për krimet në ishjugosllavi. Autor i masakrave në vukovar FAQE 11


BOTA: E kapin edhe Hadzicin

f15

SPORT: Serbët ndihen të fyer nga “Ballistët”

E kryen vete Kryeministri Hashim Thaçi ka vendosur t’i japë fund debatit për imunitetin e deputetëve. Këtë çështje, ai e referoi në Gjykatën Kushtetuese. Fatmir Limaj nuk e komentoi këtë hap, derisa Jakup Krasniqi tha se ekzekutivi kreu punën që i takonte. Express sjell letrat e Qeverisë dërguar Gjykatës. f4-5

f28-29

Isa Mustafa, Bujar Bukoshi dhe Riinvest kanë reaguar ndaj akuzave të Musa Dakës për keqpërdorime të Fondit të Trepërqindëshit. Bukoshi i ka quajtur broçkulla deklaratat e Dakës. Por, ky i fundit insiston se paratë u vodhën pas luftës dhe paralajmëron se do t`i drejtohet gjykatës. f6

Broçkulla me Fondin Bashkohen për shami

Express Lamtumire E enjte

21 korrik 2011

Xhemati mysliman do të dalë sërish në rrugë të premten. Kësaj radhe do të protestojë për diskriminimin nëpër shkolla, të nxënëseve që mbajnë shami. Mistri i Arsimit, Ramë Buja, premton se çështja e shamive do të rregullohet. | Faqe 8-9

Autonomia e Galluccit

Ish-administratori rajonal i UNMIK-ut në Mitrovicë, Gerard Gallucci, sugjeron autonomi për veriun e Kosovës, si një zgjidhje e qëndrueshme. Përndryshe, thotë se opsion tjetër mund të jetë vetëm ndarja. | Faqe 7

koment

www.gazetaexpress.com

N° 2291 Viti VI • Kosovë 0.20 ¤, Shqipëri 50 Lek • E përditshme e pavarur kosovare

Në derë të Qeverisë

“Kopili” i imunitetit u provua t’i lihej kryetarit të Kuvendit, Kryesisë apo grupeve parlamentare, por në fund i mbeti në derë Qeverisë. Shkruan: Armand Shkullaku | Faqe 2

Pas njëmbëdhjetë vjet eksploatimi të tregut të Kosovës nga produktet e Serbisë, Qeveria ka vendosur t’u vërë embargo atyre. Sigurisht, fëmijët kosovarë mund të rriten edhe pa plazma keksa, të sëmurët mund të shërohen pa ilaçet e Galenikës, e shtëpitë të ndërtohen pa tullat e Serbisë. Tregtarëve u mbetet të gjejnë linja të tjera tregtare. f10-11


E ENJTE, 21 KORRIK 2011. ÇMIMI 30 CENTË.

MALI I ZI 50 CENTË, SHQIPËRI 50 CENTË

8 4 FAQE

Surroi kandidat i LDK-së për president FAQE 04

NO. 3608, VITI XII. GAZETË E PËRDITSHME. WWW.ZERI.INFO

Thaçi merr në “dorë” imunitetin Kryeministri Thaçi ka marrë vendim që

EDITORIALI

MIMOZA E BËRI TASH TA IMPLEMENTOJË

Akrobatët dhe imuniteti ĺ ASTRIT GASHI

Njëra nga strofat më të mira të një kënge me titull shumë domethënës të rock grupit irlandez "U2", e që lidhet shpesh me aktualitetin tonë, thotë kështu: “Me dëshirë do të rreshtohesha (përkrahja) pas një lëvizjeje/ nëse do të kishte një në të cilin do të besoja/. Dhe, me...faqe 02

të kërkojë nga Gjykata Kushtetuese sqarim për çështjen e imunitetit të deputetëve, edhe pa “urdhrat” e Kuvendit

DITARI

DITARI

DITARI

KQZ ua ndal borxhin partive

Kryeministri s’e mban fjalën

Atë që nuk ka mundur ta bënte PZAP-ja në raport me borxhet e partive politike, do ta bëjë KQZ-ja, pasi që ka FAQE 09 marrë vendim që...

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi nuk e mbajti fjalën. Edhe pse u kishte premtuar bashkëluftëtarëve se të FAQE 05 mërkurën do të...

prej

Diplomohet Edita! Aktivistë të Lëvizjës “Vetëvendosje”, e kanë “vlerësuar” lart punën e zëvendëskryeministres Edita Tahiri, në kompromiset që i ka arritur në negociatat me Serbinë. Për negociatat e kanë vlerësuar me notën maksimale 10. Tahirin e kanë...faqe 02 FOTO: LAURA HASANI

Prishtinë ĺ Qeveria e Kosovës edhe pa “urdhrin” e Kuvendit ka vendosur që çështjen e imunitetit të deputetëve ta dërgojë për sqarim në Gjykatën Kushtetuese. Pas rezistimit të vazhdueshëm të kryetarit të Kuvendit, Jakup Krasniqi, i cili këmbëngulte se nuk do të lejonte miratimin e ndonjë rezolute, e cila do të kërkonte sqarimin e imunitetit të deputetëve nën hetime, kryeministri Hashim Thaçi, ka vendosur që këtë çështje vetë ta përfundojë. Në mbledhjen e djeshme të Qeverisë është marrë vendim që ekzekutivi i vendit t’i drejtohet Gjykatës Kushtetuese për sqarimin e çështjes së

imunitetit, edhe pse shefi i saj, Hashim Thaçi, ka deklaruar vazhdimisht se ai nuk dëshiron të interferojë në punën e Kuvendit. Në këtë kërkesë Qeveria do të kërkojë nga Gjykata Kushtetuese që të sqarohet edhe çështja e imunitetit të presidentit të shtetit, kryeministrit, ministrave... Ky vendim ka pasuar kërkesën e përsëritur të EULEX-it drejtuar Kuvendit që të qartësohet imuniteti i deputetëve nën hetime. “Duke u nisur nga fakti se Gjykata Kushtetuese është institucion i pavarur për mbrojtjen e kushtetutshmërisë, propozojmë që të merret vendim që kërkohet që Qeveria të referojë për Gjykatën Kushtetuese pyetjet të 03 cilat i parashtrova këtu.

Lumturie Blakaj

Merret vendimi për aplikimin e reciprocitetit për Serbinë dhe Bosnjën, pritet të shihen masat direkete dhe mënyra e implementimit të këtij vendimi. FAQE 06

OPINIONE 10-11 › Objektet që asin — AGON MALIQI

› Mbi ankesën e Thaçit për Berishën — MENTOR NAZARKO

www.zeri.info Lexojeni gazetën edhe në internet.

Burim i pashtershëm

Tel: 038/ 550 088


Viti VII i botimit, Nr.2352

Drejtor: ANDI TELA Kryeredaktor: JETMIR HALILAJ Zv/kryeredaktorë: FATION SHEHU, JORGIS MEMO

E enjte, 21 korrik 2011

Adresa: Rr: “Panorama” Nd 3, H 14, Ap 9. Tirane Tel.fax: +355 42403163. Website: www.panorama.com.al E-mail: panosport@yahoo.com

CHAMPIONS Korçarët janë mundur 4-0 në transfertë nga Apoeli

ÇMIMI 30 LEKË (1.5 EURO)

MERKATO

Turpërohet Skënderbeu, katër ‘shuplaka’ në Qipro Shkëmbim “bombë”, Interi FQ. 15

Bardhekuqtë rezistojnë 45’, shpërbëhen në pjesën e dytë TIRANA

Fq.

7

jep Shnajderin për Tevezin

VLLAZNIA

MILANI

Galiani, premtim tifozëve: Do sjell një yll

LIGA E EVROPËS/ SOT THUNI - VLLAZNIA S.TRNAVA - TIRANA JABLONECI - FLAMURTARI

19:30 19:00 20:00

LIGA E KAMPIONEVE APOEL - SKËNDERBEU

4-0

FQ. 14

JUVENTUSI

Vlonjatët në kor: Mjafton të mos humbim

Analizë, Analizë, ja ja shanset shanset ee shqiptarëve shqiptarëve në në Evropë Evropë

“Zonja” merr Vidalin për 12 mln euro FQ. 16

Do Josa do lavdinë: Riberi: Zbardhet plani, sulm arrij nivelin total për 26 minuta 2-6 Presioni Presioni mbi mbi Thunin Thunin e Leo Mesit GJERMANI

FQ. 18

Speciale/ Nga Mavraj te Xhaka, ata që bënë shantazh me fanellën kuqezi

Ja “tradhtarët” që shfrytëzuan Shqipërinë Mesfushori kosovar, Labinot Harbuzi, është futbollisti i fundit kosovar që ka shfrytëzuar përfaqësuesen e Shqipërisë për t'i bërë shantazh asaj të Suedisë. Harbuzi para pak ditëve për mediat e Suedisë kishte thënë se ka ndërmend të luajë për Shqipërinë, pasi nuk po ftohet nga Suedia. Harbuzi këto deklarata i kishte dhënë, ndonëse për Sh-

qipërinë ai nuk ka të drejtë të luajë, pasi që në çastin kur luajti për përfaqësuesen Shpresa të Suedisë ai nuk kishte pasaportë shqiptare. Por, e keqja e gjithë kësaj është se nuk është i vetmi që "shfrytëzoi" emrin e Kombëtares për të arritur qëllimet e tij. "Unë kam menduar shumë gjatë për çështjen e përfaqësueses. Jam Fq. lindur e rritur në Suedi...

13

13 Cana mposht 5-1 Hykën në miqësore

LEGJIONARËT

Fq.

8-12

q. FUTBOLLKATEGORIA EFPARË

Bashkia nxjerr Tomorin në shitje Bizhdili: Magani të hënën nis punën

20

INTERVISTA

Ela Tase: Po zhduken specialistët

222-23

Fq.


GAZETAT SHQIPTARE 21 KORRIK 2011  
GAZETAT SHQIPTARE 21 KORRIK 2011  

GAZETAT SHQIPTARE 21 KORRIK 2011

Advertisement