Page 1

faqe 17

Pelegrinët e arsimit të përbashkët, Studentët e UET tur në Kosovë

Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E mërkurë, 21 shtator 2011. Numër 371. Viti II botimit. Çmimi 20 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

në brendësi

Ambasadori i ShBA: Çfarë mendoj për Berishën, Nanon dhe Ramën Nëse do të kishte një figurë dominuese politike gjatë 20 viteve të fundit, do të thosha që... numri 2 është zoti Fatos Nano, numri 1 është zoti Berisha. Rikthimi i Nanos? Pse jo, nëse ai do të donte. Edi Rama është një individ vërtet shumë tërheqës, mahnitës...

Lotaria Amerikane 2013, dalin rregullat e reja të aplikimit Ambasada amerikane publikon udhëzimet e reja. Regjistrimet do të nisin nga data 4 tetor deri më 5 nëntor. Ja procedurat që duhet të ndiqen për të bërë një aplikim të suksesshëm

FAQE 18

Dështon arratisja e 4 të dënuarve, sharruan me thikë diamanti hekurat Tre të dënuar me burg për jetë dhe një tjetër i dënuar me 22 vjet burg, kanë tentuar të arratisen nga burgu i Fushë-Krujës FAQE 8

Arvizu: rrëfej celulën Antiamerikane në shqipëri

Ambasadori amerikan flet për herë të parë për antiamerikanizëm në Shqipëri, madje të organizuar dhe të sponsorizuar nga biznese: “Ka qenë një antiamerikanizëm i organizuar, i drejtuar dhe ka pasur një celulë, ka pasur drejtues, ka pasur mbështetje biznesi, ka pasur gjithashtu dhe makineri. Një aktivitet i organizuar që ka pasur në plan të mund të marrë një kah politik. Është diçka për të cilën paguhet.. Ne e dimë se ç’po ngjet këtu” Faqe 5

Xhaçka: Rregullorja e Kuvendit, kusht për votat e PS-së FAQE 4

Ambasadori Arvizu gjatë intervistes me Ilva Taren

op-ed / 10-11

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Më mirë pa taksa...

koment

Sybi Hida

Zogaj pas takimit: Opozita do punojë si subjekt politik, unik, për reformën. Sot nuk do flasim për sistemin, sepse ky është një proces. Ka filluar sot puna, është një proces që do të vazhdojë...

Para disa ditësh lexova propozimin e Partisë Socialiste për një nismë të re në ndihmë...

Skënderbeu i Maks Velos dhe lokalizimi i monumenteve

koment

Aranita BRAHAJ

Hedh një budalla një gur në lumë e njëqind të...

Tryeza e opozitës, aleatët akuza PS për vjedhje votash Në tryezën e parë të punës për reformën zgjedhore, e cila pritet të mbahet çdo të martë, aleatët e Partisë Socialiste i kanë bërë të qartë kryetarit të PSsë, Edi Rama, se duhet ndryshuar mekanizmi i ruajtjes së votës, duke e akuzuar atë, po aq edhe PD-në se kanë vjedhur votat e të vegjëlve... FAQe 2

vendimi

Vrasja e Konomit, transferohen të gjithë krerët e policisë së Vlorës Preferencë

Apeli liron anëtarin e Bandës së Lushjës, ishte dënuar me 18 vjet burg Shkalla e Dytë e Krimeve të Rënda shpalli të pafajshëm Afrim Hoxhën, pas rrëzimit të akuzës për vrasjen e biznesmenit FAQE 6

Ndryshime krejt të papritura kanë përfshirë dje zinxhirin më të lartë drejtues të policisë së Vlorës. Transfero-

16 sociale

hen në të tjera qytete drejtuesit dhe krerët e komisariatit të qytetit bregdetar, 11 ditë pas vrasje... FAQe 7

Trafiku, Basha: Ndërhyrje urgjente te sheshi dhe Dogana Bashkia e Tiranës do të marrë masa për rregullimin e trafikut, parashikohen ndërhyrje te sheshi ”Skënderbej” dhe te rrethrrotullimi i Doganës

koment / 11 TIm Judah

Serbëve po u merret fryma Të mërkurën, pas vizitës në Kosovë, shkrova se gjithçka ishte përgatitur për një “përplasje të madhe”. Dhe një ditë më vonë, në Forumin e Sigurisë në Beograd, Boris Tadiç, presidenti i Serbisë, tha se “veprimet e njëanshme” - me të cilat ai nënkuptoi çdo lëvizje të autoriteteve në Prishtinë - mund të kërcënojnë seriozisht paqen dhe sigurinë e gjithë rajonit. Kjo tingëllonte mjaft e ashpër, por të premten në mëngjes u zu bllof. Të mbështetur nga KFOR-i dhe EULEX-i, misioni policor i BEsë, një grusht policësh dhe doganierësh nga Kosova, u dërguan me helikopterë në Jarinje dhe Bërnjak, pikat kufitare ndërmjet Veriut të kontrolluar nga serbët dhe vetë Serbisë. Serbët e Kosovës bllokuan...


LIDHJA ME DIPLOMATIN DRITAN HILA

Kryeredaktor: Erl MURATI Zv/kryeredaktorë - Rezarta DELISULA - Tedi BLUSHI Tel:(04)2359-104, Fax:(04) 2359-116 E-mail:gazetashqiptare@hotmail.com

Viti XVIII - Nr. 5408

Dje në

“The Economist”

E mërkurë 21 Shtator 2011

Opinioni

TIM JUDAH

RUDINA XHUNGA NDAN ë mërkurën, pas vizitës në Kosovë shkrova se, dukej se terreni ishte Momentalisht T LLOKUMET E FEJESES: përgatitur për një “përleshje të madhe”. Dhe në të vërtetë, një ditë më vonë, qetësi TANI JAM E LUMTUR 30 në Forumin e Sigurisë... Në faqen

Vijon në faqen 27

Çmimi, 50 lekë (1.5 euro)

i Ditës

Nga AFRIM KRASNIQI

D

y vjet më parë parlamenti shqiptar i dha votëbesimin një maxhorance qeverisëse të pazakontë: Një koalicion numrash midis PD-së së djathtë, LSI-së majtë,... Vijon në faqen 27

INTERVISTA/ “KOMISION DYPALESH PER TE HEQUR ETIKETIMET FYESE”

‘TE NDRYSHOJE HISTORIA’ Ferit Duka: Turqit, jo 500 vjet pushtues Profesori i Historisë: Tekstet shkencore duhet të zhvishen nga gjuha politike. Pas shek. 16 pati zhvillim ekonomik e kulturor në kuadër të Perandorisë

Ish-ambasadori ynë në Izrael: Përkrahje vetos amerikane

Milo: SHBA të na mirëkuptojë, vota jonë në OKB pro Palestinës

Nga FATMIRA NIKOLLI

H

istoria shqiptare nën perandorinë osmane duhet rishikuar”. Kjo ka qenë deklarata që ka bërë dje historiani i kësaj periudhe, Prof. dr. Ferit Duka. Ky i fundit ka shtuar se “rishikimi i historisë duhet bërë nga komisione të përbashkëta ekspertësh, në mënyrë që tekstet të spastrohen nga terminologjia e papërshtatshme që përdoret kur është fjala për paraqitjen e historisë së popujve të rajonit e po ashtu kur flitet për kontaktet e marrëdhëniet mes tyre”. Gjatë një interviste për “Gazetën Shqiptare”, profesor Duka, ndër më të njohurit për këtë periudhë kohore, ka thënë se historia duhet zhveshur nga gjuha e urrejtjes që ka politika, sepse gjuha politike është jashtë shkencës së historisë. “Historia duhet të zhvishet nga çdo etiketim fyes për popujt e grupet e ndryshme sociale, kulturore, etnike”, - ka deklaruar Duka, duke u bërë kështu i pari zë shqiptar që u del pro rishikimit të teksteve, pas kërkesës së bërë nga qeveria turke asaj të Kosovës... Vijon në faqet 14-15

(Në foto:) Ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo. Ish-ambasadori ynë në Izrael Tonin Gjuraj. Selia e OKB-së në Nju-Jork

Sesioni i OKB-së në Nju-Jork, qeveria shqiptare në pozitë të vështirë diplomatik. Bashkimi Europian mbështet njohjen e shtetit të ri

Diplomati Tonin Gjuraj: Nuk është momenti, të mbështetet një rezolutë e tillë. Qeveria duhet t’i kërkojë Izraelit njohjen e Kosovës Në faqet 6-7

Bilanci i trishtë i pushtetit “21 JANARI, POLICIA VEPROI SHUME DREJT”

Arvizu: Berisha nr.1, Nano nr. 2, Rama artist

Në faqen 3

“GJIMNAZISTET”

Dyndje për regjistrimet, policia mbron shkollat elitë Suplement

ARKIVAT RUSE

Stalini dhe Tito, biseda në 1946 për Shqipërinë Në faqet 24-25

UNIVERSITETI

Bujqësori, emrat e 134 pedagogëve fitues Në faqen 11

INTERVISTA

KRYEBASHKIAKU

Agim Fagu: Prapaskenat e largimin tim nga KOKSH

Basha takon Volfartin: Ndërhyrje për trafikun

Në faqen 28

Në faqen 11


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E mërkurë, 21 Shtator 2011, Nr: 261 (6117) E përditshme e pavarur

Nga 11 maj 1991

Çmimi 20 Lekë;

Greqi 1.5 Euro

www.kohajone.com

Plan i paprecedentë i Ramës në të ashtuquajturin kurs i ri. Kërkon hedhjen poshtë të projektligjeve që na afrojnë me BE

Skandali, PS tenton sërish të bllokojë integrimin Kryetari socialist pas dy vjet pushimesh thotë se puna e bërë deri sot nuk vlen, edhe pse u bë në bashkërendim me ndërkombëtarët. Strategji e qartë: Të zhduken shanset e marrjes së statusit, sivjet dhe vitin e ardhshëm

>>> Faqe 5

AMBASADORI

KREU I PS

Xhaçka: Të ndëshkohen, Harasani dhe Islami

Arvizu: Berisha, politikani nr 1 në Shqipëri, pas tij Nano >>> FAQE 3

Shtohen zërat në Partinë Socialiste për përjashtimin e deputetëve Andis Harasani dhe Kastriot Islami. Deputetja Olta Xhaçka tha dje se forumet e partisë duhet të marrin vendimet në lidhje me rezultatet dhe qëndrimet e gjithë përfaqësuesve politikë. .. >>> FAQE 4

BRAKTISJA

Opozita e Edi Ramës përfundon në aleancë me G99-ën

VLORE

Rrokadë shefash, Burgaj: Shkak, “Konomi”

>>> FAQE 5

TIRANE

Vendimi, xhamia e madhe do të ndërtohet te Namazgjaja

Vrasja e tipit mafioz në mes të qytetit të Vlorës e gjyqtarit të çështjeve civile, Skerdilajd Konomi, më 9 shtator, shkakton rokadë në drejtorinë e policisë. Ikin kryepolici Ylli Metko, nëndrejtori dhe shefi i komisariatit, priten dhe lëvizje të tjera. Kreu i Policisë së Shtetit...

>>> FAQE 9

>>> FAQE 10

INTER VIST A INTERVIST VISTA

Rrokaj: Masterët që ofrohen te Filologjiku Diploma në "Bachelor", "Master i Shkencave", "Master Profesional" dhe "Kualifikim postmaster". Këto janë pikat kyçe të të gjithë procesit mësimor e pedagogjik në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë. Por, si funksionojnë këto plane mësimore? Dekani i Fakultetit... >>> FAQE 16

Kryeministri Sali Berisha gjatë ceremonisë së mbylljes së bursës NASDAQ në New York

>>> Faqe 7

EKSKLUZIVE

Luan Zhegu sot 62 vjeç: Unë, mes këngës dhe politikës, si art më vete "Mjeshtri i Madh i Skenës", kantautori Luan Zhegu, rrëfen për "Koha Jonë" jetën e tij në ditën e 62 vjetorit, hapat e parë në muzikë, festivalet ndër vite dhe familjen

>>> FAQE 18-19

KOHA SPORT Hallaçi: Kamza, nga Superliga në Kupat e Evropës Seria A, Roma dhe Milan në kërkim të fitores së parë >>> FAQE 22-23

Duke filluar nga kjo javë e në vazhdim, ju që luani në “Bingo 7” do të merrni pjesë në shorteun e Çmimit të Madh të Bingos. Më 21 Tetor ju presin 10 milionë, të garantuar! Luani dhe fitoni

Për reklama dhe publikim njoftimesh në “Koha Jonë”, kontaktoni: Tel: 42347805; Cel: 0692020361 Email: reklama@kohajone.com, Financa: Elona Alcani Tel: +35542347808 ext 161 Shpërndarja - kontakt: 0692021602


Viti X, Nr.3211

Botim i PANORAMA GROUP

E MERKURE 21 SHTATOR 2011

DREJTOR: ANDI TELA KRYEREDAKTOR: ROBERT RAKIPLLARI Zv.kryeredaktorë: REDI GJUZI, ARISTIR LUMEZI Adresa: Rr. “Panorama” (prapa shkollës “Harry Fultz”), Nd. 3, H. 14. Ap. 3, Njësia bashkiake nr. 9, Kodi postar 1016, Tiranë Fax: 00355 42 2732 06, Tel 00355 42 2732 07 / 08 / 09 Website: www.panorama.com.al E-mail: info@panorama.com.al ; gazetapanorama@hotmail.com; gazetapanorama@yahoo.com; marketing@panorama.com.al

ÇMIMI 20 LEKE (1,5 EURO)

Kryebashkiaku me kreun e OSBE

Basha e Volfarth

Basha takon Volfarth: Ndërhyrje urgjente për trafikun ○

Faqe 6

Tryeza e opozitës

VENDIMI I APELIT

OPINION

Tallja

Lirohen tre anëtarë të Bandës së Lushnjës

ELSA BALLAURI

G

jithmonë e më shumë po vërtetoj një tezë, e cila sa vjen e rehatohet në psikologjinë tonë të rëndë ballkanase: gruaja mënjanë. Kjo sikur bie pak ndesh me sloganet që zbresin serbes nga megalomania e politikanëve dhe e politikaneve, se gruaja është fuqi e jashtëzakonshme sociale, pa të cilën shoqëria dështon... vijon në faqen 19

I dënuari me 18 vjet burg shpallet i pafajshëm, ndërsa për dy të tjerë iu ulën 24 vjet burg nga dënimi Faqe 9

OPINION

Më shumë se dhimbje për qytetin tim, Bulqizën

Rama mbledh aleatët, Ngjela, Gjinushi e Dule e bojkotojnë ○

Faqe 2

Qeveria

Të përndjekurit, emrat e rinj që do të marrin paratë ○

N

DR. SELAMI XHEPA

uk e kam aspak emocio nin dhe as pështjellimin që të më mundojë së brendshmi nëse do të rivotohem të jem deputet ose jo. Fatmirësisht jetojmë në një botë... vijon në faqen 19

Faqe 6

Arkivat ruse

OPINION

Indoktrinimi historik i Kryeministrit

Hoxha e Shehu

Mehmet Shehu, raporte sovjetikëve kundër Enver Hoxhës ○

Faqe 20-21 ○

Prorektori i UET

Gjuraj: SOS, si t’i shpëtojmë shkencat sociale ○

Faqe 15

ALFRED CAKO

AMBASADORI I SHBA: PRES QE PROKURORIA TE AKUZOJE VRASESIT E 4 PERSONAVE DHE ORGANIZATORET E DHUNES

Arvizu: Pas 21 janarit pati antiamerikanizëm të organizuar me celulë dhe mbështetje biznesi

K

a disa ditë që në fund të emisionit “Opinion”, z. Berisha iu rikthye tezës së tij të drejtë për nevojën e rishkrimit të të vërtetave historike, sidomos gjatë periudhës së historisë... vijon në faqen 18

Faqe 4 AMBASADORI I SHBA, ALEKSANDER ARVIZU (MAJTAS) NGA PROTESTAT E 21 JANARIT

Kapen katër të burgosurit

Presin me thikë diamanti hekurat e qelisë, dështon arratisja ○

Burgu i Fushë-Krujës ○

Faqe 11 ○


Ndryshon trafiku në qendër dhe te Dogana, Basha: Së shpejti, zgjidhje përfundimtare Aktualitet Faqe 9

FINANCA ime

CMYK

Pensionet private, si të përfitohet nga skema e re

Suplementi F. 13-17 10 mënyra për të bërë para pa u lodhur

Si të menaxhoj paratë e mia? GAZETË E PËRDITSHME ATOR 2011 E MËRKURË 21 SHT SHTA NR: 2031, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI PËR MAQEDONI DHE GREQI 1 EURO

www .standard.al www.standard.al e-mail: info@standard.al Botim i “standard Sh.p.k”

Arvizu: Shqipëria ka dy politikanë, Berishën dhe Nanon

Bashkimi Shqipëria dhe Kosova, prej vitit të ardhshëm me abetare të përbashkët

Ish-drejtori i burgut 313, Tanush Mulleti, tregon ngjarjen e pabesueshme. Si ndodhi që kryetari i të përndjekurve të komunizmit u ndodh në qelinë e Hoxhës dhe pse ajo kërkonte anëtarësimin te njerëzit që kishte dënuar vetë

Ambasadori i SHBA-së në vend, Aleksandër Arvizu, në një analizë të tij për krerët e politikës shqiptare në emisionin "Tonight" të gazetares Ilva Tare, deklaroi se për të Kryeministri i vendit, Sali Berisha, është numri një dhe figura dominuese e politikës shqiptare gjatë 20 viteve të fundit. Ndërsa në lidhje me kreun ...

F aqe 8-9

Lexoni në faqen 4

Skema e plotë e arratisjes, prenë hekurat e burgut me diamant 4 shqiptarët "Unë vetëm kreva detyrën, pasi detyra e një të burgosuri është të përpiqet të fitojë lirinë, qoftë edhe përmes arratisë, ndërsa detyra juaj është të më ruani".

Mulleti: Nexhmie Hoxha që nga burgu i kërkoi Kurt Kolës ta regjistronte në Shoqatën e të Persekutuarve Politikë Nga Fatos Veliu

Ambasadori amerikan komenton politikanët shqiptarë. Rikthimi i Fatos Nanos? I mundshëm. Rama nuk është politikan por thjesht artist PS paralajmëron: Islami dhe Harasani do të përjashtohen

DOSJE

Manaki brothers, edhe shqiptarë?! Kulturë Faqe 20

Duket se nuk e ka pasur sa për të kaluar radhën thënien e tri viteve më ...

10

Lexoni në faqen 6

Forumi / 3

Berisha dhe Thaçi takohen me Bill Klintonin

Pas divorcit, Tuna e ka mendjen te “përkëdheljet”

Dilema / 3

Siguria / 7

A do të votojë Shqipëria pro Palestinës në OKB?

Gjykata e Krimeve të Kioskë Rënda merr masa të Faqe 23 forta për gjyqtarët

Palestina ka vendosur në një pozitë mjaftë të vështirë Shqipërinë, pasi ajo duhet të zgjedhë ndërmjet SHBA-së ...

Gjykata e Krimeve të Rënda paraditen e djeshme ka nisur punën me ndryshime të theksuara në masat e sigurisë. Krimet...


C MYK

Adresa: Rruga “Medar Shtylla ”, Shtylla”, qendra e biznesit

E PËRDITSHME E PAVARUR

Drejtor: FAHRI BALLIU Kryeredaktor: ILIR NIKOLLA

Tel: 04/2321364, Tel: 04/232136 6, 04/2321366 Fax:04/2321365, Tiranë E-mail: info@gazeta55.net, gazeta55mail@ yahoo.com, Internet: www .gazeta55.al www.gazeta55.al

Nr. 262 (4692) Viti XV i botimit (numri i parë doli më 18.10.1997)

E mërkurë, 21 shtator 2011

Çmimi 30 lekë Greqi 1,5 EURO

DOSSIER/16-17 1957/Informacionet për të internuarit

“Të mos ushqehen njerëzit e të arratisurve”

Në kohën e komunizmit, në fillim e në fund të regjimit, ushqimi merrej me triska. Këto ishin ca copa letra të vogla që i jepeshin personit, kur ai shkonte të blinte mallrat ushqimore. Sistemi i triskëtimit funksionoi deri në vitin 1957. U rinis në vitet ’80 kur Shqipëria përjetoi krizën e fundit. Edhe në vitet e tjera, pavarësisht se nuk funksionoi triskëtimi, jetesa ishte shumë e varfër. Shqipëria nuk pa kurrë bollëk, veç fukarallëkut e mizerjes. Ndërsa standardi i jetesës ishte gjithandej i ulët, më i ulët akoma ishte ai në vendit ku diktatura ishte më

Rama, i palodhur kundër statusit të Shqipërisë në BE

Deputetët dhe ndihmësit e Edvinit deklaruan dje se jo vetëm në 2011, por as në 2012, Shqipëria s’do të lejohet të marrë statusin e kandidatit për në BE. “Vetëm pasi të merret pushteti prej Edi Ramës, do të lejohet marrja e statusit”, konfirmuan këto dy ditë Ditmir Bushati e Erion Veliaj, duke skandalizuar jo vetëm opinionin publik, por edhe partnerët strategjikë të Shqipërisë

Berisha, i ftuar në kkonferencën onferencën e Forumit “Klinton “Klinton”” Kryeministri Berisha ka marrë pjesë në konferencën e Forumit “Klinton”, nismë që drejtohet nga ish-presidenti i SHBA-ve Bill Klinton. Konsultimet e sivjetme janë përqendruar tek rritja e burimeve energjetike, infrastruktura, politikat e buxhetimit, si dhe ndotja globale

Forumi i Investimeve SHBA-Shqipëri, Berisha: Jam shumë i inkurajuar për të punuar për të përmirësuar klimën e biznesit në Shqipëri

NË BRENDËSI

Ambasadori i SHBA-ve në Tiranë, Alexander Arvizu

Çështja nuk qendron tek ndryshimet kushtetuese, por tek vullneti politik i partive

POLITIKË

5

OPINIONE

Heshtja e Pezës: Nga malli apo nga halli?

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Ale-

E majta e Ramës numëron mungesat tek bazat e të djathtës Opozita e Edvinit s’del dot nga qerthulli i bojkotit, por për kursin anti-reformë i mungojnë Dule dhe Gjinushi. Nard Ndoka si zot shtëpie dhe Preç Zogaj si zëdhënës, janë tregues i krizës së identitetit të opozitës antieuropiane

“Shqipëria një vend që s’do do ta ndalë asnjëherë progresin ek onomik ekonomik onomik”” Eliot Engel: Pala humbëse të kuptojë se demokracia është më e rëndësishme sesa interesi personal

Nga Kostaq Xoxa Gazeta jonë e kishte shfaqur kohë më parë mendimin e saj se

Fakti i ditës/Olta Xhaçka do të “hajë” Andis Harasanin tek restorant “Logoreci”

Edhe ish-nusja e “Gjallicës”, Olta Xhaçka, pas pronarit të restorant “Logorecit”, Artan Gaçit, rreshtohet kundër deputetëve Harasani dhe Islami, duke i kërkuar ata si koka turku për t’i shpëtuar lëkurën Edi Ramës

Europës i mungon një sistem qeverisje që mund t’i bëjë ballë krizës Revista “Stratfor” Ri-publikojmë një analizë të marrë nga numri i fundit i “Strat-


VITI XXI NR. 222 (6306) e-mail: gazetarepublika@yahoo.com Cel: 00355 68 20 20 990

E MËRKURË, 21 SHTATOR 2011

Ekskluzive/ Flet Naim Balluku, drejtor i Kontributeve në Institutin e Sigurimeve Shoqërore

AMBULANTËT, MASA E RE E KONTRIBUTEVE Ministrja Bregu-opozitës: Draftet në Kuvend janë paraqitur sipas legjislacionit të BE-SË

Kategoritë që përfshihen në veprimtaritë tregtare dhe mënyra e regjistrimit. Regullat e reja se si mund të kryejnë sigurimin punonjësit ambulantë Faqe 7

Mblidhet tryeza e opozitës, mungojnë Gjinushi, Dule dhe Ngjela - aleatët kritikë të Ramës

FAQE 2

FAQE 2

Shtypi amerikan, për vizitën e kryeministrit: Berisha, njeriu që transformoi Shqipërinë FAQE 3

Vendimi i kryesisë së KMSH-SË: Xhamia e re do ndërtohet në qendër të Tiranës FAQE 5

Atentati ndaj gjyqtarit Konomi, ministri Nishani firmos lëvizjet e drejtuesve të policisë FAQE 4

Shëndeti

KOMENTE

Listë-pagesa e radhës

• Suplement/ Recetat

popullore dhe këshillat e mjekëve për të kuruar sëmundjet reumatizmale • Bimë mjekësore dhe këshilla të posaçme për artritin reumatik • Dieta me patate për tension më të ulët të gjakut, pa shtuar peshë • Doni të largoni celulitin, rrushi ju vjen në ndihmë • Studimi/ Anoreksia dhe bulimia rrezikojnë edhe fëmijët FAQE 12-13

Ish të përndjekurit politikë, emrat që përfitojnë dëmshpërblim. Procedura që duhet të ndjekin

Replikë/ Në përgjigje të shkrimit të zotit Tanush Kaso

Sektori i Pagesave për ish të Përndjekurit Politikë, bën publike listën e radhës me emrat e ish të përndjekurve politikë që përfitojnë dëmshpërblim. Ndërkohë, këta persona përfitojnë dëmshpërblimin nga shpërndarja e këstit të parë. Lidhur me këtë fakt, gazeta "Republika" bën publike 76 emrat e radhës ...

FAQE 14-15

Nga Novruz Shehu

Instalimi i matësve të rinj, pajisja e të gjithë abonentëve përfundon brenda këtij viti

FAQE 6

FAQE 8

Legalizimet, marrin lejen e kalimit të pronësisë 65 mijë persona. Objektet që nuk përfitojnë

Ulja e temperaturave, shfaqen virozat. Mjekët: Kategoritë që rrezikohen nga infeksionet

Numri i personave që kanë përfituar të drejtën e kalimit të pronësisë arrin në 65 mijë. Konkretisht, specialistët e ALUIZNI-t ...

Ulja e menjëhershme e temperaturave na vë përballë një rreziku kaq të menjëhershëm siç është gripi dhe infeksionet e kohës...

FAQE 9

FAQE 8

Këpucët moderne për vjeshtë-dimër 20112012. Kombinimet e duhura të veshjeve për këtë stinë

FAQE 21

Portreti i heroit shqiptar të revolucionit hungarez të tetorit 1956. Kush ishte mjeku Thoma Dardeli Nga Ajet Nuro

FAQE 18

E meta e vërtetë e euros dhe imazhet në valutën e saj Nga “Financial Times”

FAQE 11


Viti VII i botimit, Nr.2413

E mërkurë, 21 shtator 2011

Drejtor: ANDI TELA Kryeredaktor: JETMIR HALILAJ Zv/kryeredaktorë: FATION SHEHU, JORGIS MEMO

Adresa: Rr: “Panorama” Nd 3, H 14, Ap 9. Tirane Tel.fax: +355 42403163. Website: www.panorama.com.al E-mail: panosport@yahoo.com

KOMBETARJA Në nëntor kundër Azerbajxhanit e Maqedonisë

Projekti, dy miqësore për revolucionin kuqezi Pak ndryshime me Francën, Kuzhe pranon sugjerimin e Dukës 2 SOT, NDESHJET

ÇMIMI 30 LEKË (1.5 EURO)

ITALI

FQ. 16

Ujkani mban fjalën, Novara turpëron Interin

INTERVISTA

Starton kupa, shumica e klubeve e injorojnë

"CARLING CUP"

Mançesteri dhe Arsenali s'falin në Kupë

NDESHJET ORA 16:00 FQ. 18 GRUPI A Tërbuni - Skënderbeu Butrinti - Vllaznia Himara - Tirana Gramshi - Kastrioti Burreli - Shkumbini Ada - Pogradeci Lushnja - Kamza Besëlidhja - Besa GRUPI B Bilishti - Flamurtari Skrapari - Laçi Iliria - Bylisi Kukësi - Teuta Vlora - Dinamo Luftëtari - Tomori Gramozi - Apolonia Mamurrasi - Elbasani (Ndeshjet e kthimit luhen më 28 shtator, ora 15:30)

Fq.

4-11

SPANJË

Murinjo: Realin tim e shohin si ekip banditësh

Rrëfehet Hicfeld: Hicfeld: Rrëfehet Shqiptarët janë janë Shqiptarët zemra ee Zvicrës Zvicrës zemra

Analiza/ Kushta, Taho, Ruci dhe Iljadhi: Skuadrës i mungon një golashënues

MILANI

3

Edhe pse legjendat kuqezi nuk kërkojnë të bëjnë krahasime me sezonin e kaluar, përsëri shikojnë si problem mungesën e një golashënuesi tipik. Në kampionatin e kaluar, Flamurtari kishte në përbërje golashënuesin më të mirë, Daniel Xhafaj. "Edhe në këtë sezon, Flamurtari ka bërë blerje cilësore. Normalisht, Fq. pas këtyre dy javëve...

4

Dëmtimet, makthi merr fund ndaj Çezenës FQ.14

VLLAZNIA REAGIMI

Katër legjendat: Flamurtari s'ka bomber Flamurtarit i mungon njeriu gol. Ky është mendimi i katër legjendave të futbollit vlonjat. Në një bisedë për "Panorama Sport", Sokol Kushta, Rrapo Taho, Vasil Ruci dhe Roland Iljadhi, kanë komentuar situatën në skuadër pas dy javëve të para. Ish-futbollistët e shquar të viteve 80-të janë të një mendimi për sa i përket problemit që ekziston në ekip aktualisht.

FQ. 19

Fq.

6

KATEGORIA E PARË

Bashkia akuzon Fushajn: Na la 50 mijë € borxhe

BASKET

Fq.

12

Bolonja, ofertë të çmendur Brajantit Fq.

21-23


E mërkurë 21 shtator 2011 Nr. 259 (7873) Themeluar më 28 nëntor 1935

DY

Botues: Koço

E përditshme e sportit në Shqipëri Kokëdhima

Çmimi 30 lekë

Tirana

kuzhen

faqe

miqësore Në nëntor Shqipëri-Azerbajxhan, në Tiranë Më 15 nëntor, Maqedoni-Shqipëri, në Shkup Më 11 nëntor,

Dy ndeshjet e mbetura eliminatore të Euro 2012, ndaj Francës dhe Rumanisë, do të përcaktojnë të ardhmen e Kuzhes në krye të kuqezinjve. Të paktën kështu ka lënë të nënktuptohet presidenti Armand Duka në deklaratat për mediat. Zhgënjimi me Luksemburgun mund të “harrohet” vetëm nëse Shqipëria bën një paraqitje shumë të faqe 2 mirë në Francë dhe arrin të fitojë me Rumaninë në Tiranë

vllaznia

Leksioni i Sejdinit, edhe për kombëtaren

Barazimi i Dinamos së sapokrijuar si ekip me kampionen e vendit, Skënderbeu, nuk ishte leksion vetëm për korçarët, por edhe për kombëtaren e Shqipërisë. Merita i takon trajnerit të njohur, Faruk Sejdini, i cili bëri atë që pakkush mund ta bënte. Bëri atë që asnjë trajner i huaj nuk mund ta bënte. Ai e mori drejtimin e skuadrës, kur Dinamo po shkonte me shpejtësi drejt shkatërrimit të saj. Diçka më shumë se një vit më parë, një nga lojtarët më të mirë të Vllaznisë ndër vite, Medin Zhega, kërkoi të ishte trajner i skuadrës së tij të zemrës, por drejtuesit kuqeblu nuk pranuan. Ata nxituan të merrnin në Mal të Zi një trajner, që nuk kishte drejtuar asnjëherë ndonjë skuadër ... faqe 11

la liga, startuan dje sfidat e javës së pestë

amerikanët shpërblejnë me shuma rekord

Interi bie edhe në Novarë, Gasperini orët e numëruara

Barça për kreun në Valencia, Reali për fitore në Santander

Glejzërs japin 5 mln paundë bonuse për “djajtë e kuq”

faqe

24

faqe

faqe

7

skënderbeu

Vrapi: Kush tha se jemi në krizë? Do të na shihni Skuadra është nën tension, por kampionati është i gjatë dhe kthesa do të vijë shpejt faqe

5

flamurtari

Çipi: Nuk e kemi humbur besimin te kjo skuadër Shefi i klubit vlonjat beson se edhe sulmi kuqezi do të zhbllokohet që me Kastriotin 4

Sot turi i parë i Kupës së Shqipërisë

zikaltrit munden 3-1 nga skuadra e ujkanit

15

Ish-trajneri dhe ish-sulmuesi shkodran analizon situatën te kuqeblutë dhe është pesimist

faqe

Ata caktuan edhe ndeshjen, orarin, dritat i hapën dhe i mbyllën, menduan se janë Kuçedra, që duke pasur dritat dhe ujin në dorë, kanë edhe futbollin

faqe

Martini: Josa e ka vështirë edhe për vendin e tretë

Nga Ramadan BIGZA

Korçarët vepruan si Kuçedra, futbolli nuk matet me drita dhe ujë 6

3

Rubio: Kupa apo kampionati? I duam të dyja

Batuta e sejdinit

faqe

www.sportishqiptar.com.al

Redaksia: Rruga: “Reshit Çollaku”, Pall. Shallvareve, Hyrja 47, Kat 2, Tiranë Tel: 04 4300731

Me apo pa

Në Greqi 1.5 euro

17

Grupi A Tërbuni-Skënderbeu Butrinti-Vllaznia Himara-Tirana Gramshi-Kastrioti Burreli-Shkumbini Ada-Pogradeci Lushnja-Kamza Besëlidhja-Besa Grupi B Bilisht S.-Flamurtari Skrapari-Laçi Iliria-Bylis Kukësi-Teuta Vlora-Dinamo Luftëtari-Tomori Gramozi-Apolonia Mamurrasi-Elbasani faqe

9

Kuotat në "Sporti Shqiptar" faqet 19 - 21

GAZETAT SHQIPTARE 21 SHTATOR 2011  

GAZETAT SHQIPTARE 21 SHTATOR 2011

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you