Page 1

FAQE 18

ERMONELA JAHO, PROVOKUESE NË OPERAN MBRETËRORE NË SUEDI Në “Traviatën” e sjellë në kohët moderne Violeta Valery apo Ermonela Jaho shfaqet si një prostitutë luksi, e cila bie në dashuri me Alfredon, një djalë i pashëm shumë i pasur

THEMELUES HENRI ÇILI - KRYEREDAKTOR ARION SULO - E PREMTE, 18 NËNTOR 2011. NUMËR 425. VITI II BOTIMIT. ÇMIMI 20 LEKË. 1.5 EURO. WWW.MAPO.AL E-MAIL: GAZETAMAPO@GMAIL.COM. ADRESA: BLV "GJERGJ FISHTA"

Edi Rama:

Meta ka një mundësi të dytë, Nanon s’e kam treguar të tërin në hije

ZBARDHET DOSJA PËRGJIMET E ZYRTARËVE TË ARRESTUAR: TURRUNI PËR KONTROLL! Arrestohen pas shtatë muajsh hetime zv.drejtori i Përgjithshëm i Metrologjisë, ish-kandidati për deputet, Roland Çelmeta; kreu i zyrës së Tiranës, Moisi Musabelliu; dhe 6 punonjës të tjerë të kësaj drejtorie. Hetimet dhe përgjimet zbulojnë skemën e mashtrimit të 8 zyrtarëve, të cilët kryenin matje fiktive dhe paratë i fusnin në xhep. Në krye të skemës zv.drejtori Çelmeta, ja si i urdhëronte vartësit të niseshin për të vendosur “gjoba” në biznese Tetë zyrtarë shtetërorë të arrestuar dhe një i nëntë i shpallur në kërkim është bilanci i operacionit të udhëhequr nga Task-Forca e Prokurorisë së Tiranës, në bashkëpunim me Policinë e Shtetit. Dosja voluminoze e prokurorisë dhe policisë përmban përgjime dhe dokumente

“Absolutisht nuk shoh një demonizim të të treve. Thjesht kam thënë atë që mendoj për Ilir Metën dhe nuk është çështja që kam lënë një derë të hapur, por realisht mendoj se për gjithkënd, sidomos në një moshë të caktuar, në një moshë, jo në moshën e pashpresë të Saliut, ka një mundësi të dytë.” FAQE 4

ÇAHET GRUPI I PS-së

Fullani guvernator edhe me votat e Blushit dhe Malajt FAQE 3

kundër zyrtarëve të Drejtorisë së Përgjithshme të Metrologjisë pranë METE-s, të cilët akuzohen për veprën penale të... FAQE 6-7 Zv/drejtori i Metrologjisë, Roland Çelmeta

Topi dekreton Leskajn për KLSH, PD në dilemë si do votojë në seancë Deri dje në mbrëmje Partia Demokratike nuk kishte një qëndrim zyrtar, ndërsa grupi parlamentar i PD-së është thuajse i ndarë për kandidaturën e Bujar Leskaj, që ka qenë deputet dhe ish ministër i demokratëve gjatë mandatit 2005-2009 Bujar Leskaj

NGËRÇ

OP-ED / 10-11

NGA BUJAR KAPEXHIU

Forcë apo bashkëpunim për reformën zgjedhore

KOMENT ROLAND LAMI

Ekspertiza në skeletin e dy viktimave në një pritë, që synonte të vriste anëtarin e bandës së Kateshit, mund të zbardhë dosjen e vjetër. Shënjestra e atentatit që u plagos rëndë nuk pranon të

Para disa ditësh dy forcat politike kryesore nënshkruan...

Mbi standardin, tosknishten dhe gegnishten

KOMENT MARSEL CARA

Është krejtësisht normale të jesh apo të shfaqesh emocional gjatë debatit mbi...

Atentati ndaj bandës së Kateshit, zhvarrosen dy të vrarë më ’97 dëshmojë. Prokuroria: 2 persona në kërkim, tre të tjerët janë vrarë Dy persona të vrarë më 1997 janë rinxjerrë dje nga varret, për një ekspertizë që, sipas prokurorisë, mund të jetë “dëshmi” kyçe për dënimin... FAQE 15

DEPOZITAT

Kuvendi miraton me konsensus ligjin për sigurinë e bankave Rekord Ballkanik

Opozita dhe mazhoranca, festë të ndarë për çlirimin e Tiranës Edhe këtë vit opozita dhe mazhoranca e kanë festuar me dy ceremoni të veçanta 67-vjetorin e Çlirimit të Tiranës FAQE FAQE17 8

Opozita dha konsensusin për ligjin e sigurisë së bankave, pasi, sipas saj, me k ë t ë l i g j p r e ke t d r e j tp ë r d r e j t

23 PROFIL

psikologjia e konsumatorit. Ashtu si mazhoranca, edhe opozita theksoi se depozitat e shqiptarëve janë... FAQE 8

Leka I, një mbret pa fat që nga dita e lindjes Për shumë njerëz ky vëzhgim i shprehur në titull mund të jetë cinik, kur pretendenti për fronin mbretëror të Shqipërisë, Leka I, lëngon në një nga spitalet e Tiranës

Pas rrëzimit të kandidaturës së Sali Shehut për drejtimin e Kontrollit të Lartë të Shtetit, Partia Demokratike pritet të përfshihet në një tjetër garë të ethshme brenda saj, në atë për votimin e një tjetër figure po nga kjo parti, ishdeputetin Bujar Leskaj. Ky i fundit është dekretuar dje nga Presidenti i Republikës për postin e kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit. Emri i ishministrit të Kulturës, në fakt... FAQE 2

EDITORIAL / 11 ALFRED LELA

Këshilltarët e qarqeve dhe dy shqetësime që anulojnë lojën Kur Enver Reçi, këshilltar i partizës së të majtës PSV ’91 në Bashkinë dhe këshillin e qarkut të Tiranës, shpallte vendimin për t’iu bashkuar kolegëve të koalicionit Aleanca për Qytetarin, ndoshta nuk e dinte se akti i tij do të shënonte më shumë se një rast të thjeshtë të kalimit në kampin tjetër politik. Më shumë se kaq, i tiji do të ishte rasti i parë i një orteku kalimesh që shpejt u kthye në precedent. Pas Tiranës erdhi Berati, më pas Fieri dhe tani duket se diçka po lëviz edhe në Gjirokastër. Rastet nuk janë të ngjashme sa u takon shtysave personale të këshilltarëve që, pasi janë zgjedhur me vota të majta, vendosin t’u ndërrojnë drejtim për t’i kaluar djathtas, por mekanizmi duket dhe duhet...


CMYK

GOL

Suplementi Gjermania tokë F. 13-16 “bomberash”, Gomez dhe Klose orientohen prej “yllit” të Këshilla për bastexhinjtë Gerd Mylerit

Urgjenca e re, Berisha premton modernizim të shëndetësisë Kryeministri Berisha: Përparësia e qeverisë, konsolidimi i një sistemi shëndetësor që garanton cilësitë më të larta të shërbimit! Sociale Faqe 11

dhe skedina e javës

GAZETË E PËRDITSHME E PREMTE 18 NËNTOR 2011 NR: 2088, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI PËR MAQEDONI DHE GREQI 1 EURO

www .standard.al www.standard.al e-mail: info@standard.al marketing@standard.al

Rama kërcënon maxhorancën: Asnjë ligj me 3/5 pa qarkun e Fierit dhe të Gjirokastrës Komisioneri Fyle: Ngërçi politik drejt fundit

Vetëm pas tri ditësh nga arritja e konsensusit mes palëve, kur opozita pranoi të jepte votën e saj për ligjet që kërkojnë shumicë të cilësuar dhe njëkohësisht të vendosura si kushte nga ndërkombëtarët për integrimin evropian, dje me reagimin e kreut të PS-së, Edi Rama, duket se ...

Lexoni në faqen 3

Lexoni në faqen 5

Prangosen 8 zyrtarë, korrupsion në Metrologji Ka reaguar menjëherë pas prangosjes së zyrtarëve Ministria e Tregtisë dhe Energjetikës: Distancohemi nga veprimet korruptive 8 zyrtare të lartë të Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës janë vënë në pranga ditën e djeshme, pasi akuzohen për korrupsion. Ndërkohë policia ka shpallur në kërkim edhe një zyrtar

tjetër i cili i ka shpëtuar arrestit. Arrestimi i tyre erdhi pas një hetimi disa mujor i seksionit antikorrupsion të Policisë së ... Lexoni në faqen 8

DOSJE Enver Hoxha në plenumin e ‘82-shit e shan Kadri Hazbiun nga motra Nga Fatos Veliu Zbardhen çudirat e pabesueshme të plenumit që shkatërroi njeriun e hekurt të sigurimit të shtetit. Mes epiteteve dhe fyerjeve të përdoruara në atë sallë, nuk mungon edhe fjalori më banal...

Faqe 18-19

Forumi Danub-Ballkan Olldashi: Shqipëria për 3 vjet me rrugë të standardeve evropjane

Reforma zgjedhore Meta: Sistem proporcional kombëtar ose korrektim i aktualit Politikë Faqe 5

Kreu i KLSH-së Topi me skenar të njëjtë, kandidaturë nga maxhoranca Politikë Faqe 4

KIOSKË Noizi: Duetet me Çilin dhe Olldashi: Shqipëria, vend i hapur për inves- Gentën timet e huaja do të bëhen 25 ndërmarrje franceze prezantuan proFaqe 23 jekte konkrete në këta sektorë

6

Krerët e shtetit / 10

Provimi e Çelit / 9

Aksidentet / 7

Vizitojnë Leka Zogun, mjekët: Po përmirësohet

Nga data 21 nëntor Përgjaken rrugët, mbrojtja me Lezhë, 2 të vdekur shkrim dhe me gojë dhe 3 të plagosur

Përmirësohet ndjeshëm gjendja shëndetësore e lartmadhërisë Leka Zogu i Parë. Neurokirurgu Mentor Petrela që po ndjek...

Të gjithë studentët, nxënësit e shkollave të mesme dhe ata që kanë mbaruar studimet do të mund ta bëjnë mbrojtjen...

Rrugët vazhdojnë të përgjaken. Dje në akset rrugore të qytetit të Lezhës humbën jetën dy persona dhe mbetën të plagosur...

NJOFTIM KËRKOHEN SHITËSE Markat prestigjioze do të hapin së shpejti dyqanet në TEG

CV-të me fotografi të dërgohen në adresën mf-shop@hotmail.com

Të kenë CILËSI TË MIRA KOMUNIKUESE


C MYK

Adresa: Rruga “Medar Shtylla ”, Shtylla”, qendra e biznesit

E PËRDITSHME E PAVARUR

Drejtor: FAHRI BALLIU Kryeredaktor: ILIR NIKOLLA

Tel: 04/2321364, Tel: 04/232136 6, 04/2321366 Fax:04/2321365, Tiranë E-mail: info@gazeta55.net, gazeta55mail@ yahoo.com, Internet: www .gazeta55.al www.gazeta55.al

Nr. 320 (4750) Viti XV i botimit (numri i parë doli më 18.10.1997)

E premte, 18 nëntor 2011

Çmimi 30 lekë Greqi 1,5 EURO

DOSSIER/16-17 1945/Raporti përfundimtar i Vermahtit Gjerman në Shqipëri

“U larguam nga Shqipëria më 4 dhjetor 1944” Ndërsa shënohej se evakuimi i ushtrisë gjermane nga Shqipëri u bë “pa shumë luftime”, ngelen në diskutim se ku janë futur “betejat legjendare” që nuk figurojnë gjëkundi Katalizatori qe shkaktoi shenjat e pare te rënies dhe qe me pas u shndërrua ne një ortek shkatërrues

ishte prishja me Turqinë. Pozicionimi i Turqisë, me te cilën Shqipëria kishte lidhje te ngushta, ishte një barometër

Rama, sa herë dështon, sulmon integrimin Pasi dështoi me Këshillin e DITA Qarkut të Fierit, Edi Rama iu kthye teorisë së pengmarrjes së procesit të integrimit, duke shantazhuar me prishjen e konsensusit. Sjellja antishqiptare përsërit bllokimin e ligjeve me 3/5-at, që u verifikua pas 8 majit, por edhe pas 29 qershorit të Ndihmës Sekretari 2009-s. Pengmarrësi në krye amerikan i Shtetit, Filip të PS-së konfirmon mënyrën Gordon, në një raportim antievropiane të të në Komisionin e Çështjeve konceptuarit të integrimit, si të Jashtme të Dhomës së plaçkë tregu e si tra dogane e Përfaqësuesve mbi bojkoti, të cilin mund ta Europën dhe Azinë, kujton ngrejë e ta ulë sa herë ai se “ngërçi 2 vjeçar regjistron një dështim politik shkaktoi mpirje të reformave” dhe inkurajon NË BRENDËSI opozitën për rikthimin në Parlament, duke nxitur “Seanca miratimin e parlamentare, shenjë menjëhershëm të reformave progresi drejt që kërkon Brukseli

3

SHBA: Të kapërcehen grindjet politike dhe të miratohen reformat që afrojnë integrimin në BE

integrimit - të punohet në partneritet” Kreu i prezencës së OSBE-së në Tiranë Wollfarth dhe shefi i delegacionit të BE, ambasadori Sequi, përshëndesin fillimin e punës për reformën zgjedhore, si dhe konsensusin për disa ligje me 3/5-at

Edvini shet Xhafën dhe bën Gjiknurin përfaqësues konfidencial për reformën zgjedhore Përzgjedhja e Damian Gjiknurit në komisionin zgjedhor vërteton marrëdhënien e krisur të kryesocialistit me Fatmir Xhafën, por edhe parakushtin e Gjiknurit që të mos e ketë Xhafën si hije në negociatat e reja për sistemin zgjedhor Ngritja e komisionit të përbashkët parlamentar, për reformën zgjedhore, ndërsa ka konfirmuar dje pozicionin, tashmë “të pafavorshëm” të Fatmir Xhafajt në oborrin e Edi Ramës, nga ana tjetër ka certifikuar shpërblimin me kredencialet e konfidencialitetit të “të

OPINION

Konferenca "Shqipja dhe gjuhët e Ballkanit", shenjë e qartë e udhës së mbarë që po merr ballkanistika dhe albanologjia

Në raportimin e tij para nënkomisionit të Jashtëm, të dhomës së Përfaqësuesve, me titull “Gjendja në Ballkan”, zëvendëssekretari amerikan i shtetit, Filip Gordon u shpreh se Shqipëria ka shënuar progres në reforma, por dy vitet e fundit, si pasojë e ngërçit politik, ka pasur mpirje të progresit. Gordon tha se SHBA-të janë të

SPECIALE/11-16

FAKTI

Nga Kolec Topalli

FORUM

Luftë e hapur apo Turqisë teza "Zero Bibliotekari që Hipoteka, Antik orrupsioni, Antikorrupsioni, e fshehtë ndaj probleme me koleksionon luftëra regjistrim fillestar 9 zyrtarë të Libri monumental i amerikanit Sirisë dhe Iranit? fqinjët" po i në Elbasan, ja METE-së në pranga, White. Në "Librin e zi të Nga David Ignatius kthehet problem në lista e pronarëve (Uashington Post) njerëzimit", ai ka skeduar konfliktet 1 në kërkim Kandidatët kryesorë republiNga Sinan Ulgen Aksioni “Kalibrimi” nga Policia e Tiranës. Të ndaluarit akuzohen për veprat penale të: Korrupsionit pasiv, ushtrimit të ndikimit të paligjshëm, vjedhje duke shpërdoruar detyrën si dhe shpërdorim detyre.

Nis Afishimi Publik i Regjistrimit Fillestar të Pasurive të Paluajtshme për Zonat Kadastrale Nr. 8526 dhe Nr. 8527, Elbasan

kanë për President të Amerikës ishin çuditërisht të hapur me premtimet e tyre; në debatin e fundjavës së kaluar për luftëra të fshehta kundër Iranit, madje edhe vrasjen e shkencëtarëve të tij. Ndoshta kjo është një shenjë, që

Ishte mirë për aq sa zgjati. E dizajnuar nga qeveria turke e zgjedhur së fundi në vitin 2002, politika e vendit, "problemet zero me fqinjët" e ka ndihmuar atë të rritet në ligën e fuqive me ndikim rajonal. Qëllimi i politikës për të

e historisë, duke numëruar rreth gjysmë miliardi të vdekur

Siç dihet, kafsha më e etur për gjak në planet është lloji Homo sapiens, i cili gjatë evolucionit të historisë mbizotëroi mbi njeriun e Neandertalit, jo sepse më in-

E prem te, 1 8 nëntor 2 0 1 1

55

1


VITI XXI NR. 272 (6356) e-mail: gazetarepublika@yahoo.com Cel: 00355 68 20 20 990

E PREMTE, 18 NËNTOR 2011

Kuvendi miraton me konsensus ligjet me shumicë të cilësuar

NGRIHET KOMISIONI PËR REFORMËN ZGJEDHORE Rrjedhin votat e së majtës. Blushi dhe Malaj votojnë pro Fullanit guvernator

Ndihmës sekretari amerikan, Gordon, komisionieri Fyle, Ambasadori Wolfarth dhe Sequi, përshëndesin konsesusin bipartizan të forcave politike Faqe 3

QSUT, PËRUROHET QENDRA E RE E URGJENCAVE. NIS PROGRAMI PËR DIXHITALIZIMIN E SISTEMIT SHËNDETËSOR FAQE 7 FAQE 3

Meta: Mbështesim sistemin proporcional kombëtar. Propozimet tona për reformën FAQE 2

Minsitria e Punës: Politika e rritjes së pagave dhe pensioneve do të vazhdojë FAQE 7

Meteorologjia, prangosen 9 zyrtarë. Mashtruan me bukën dhe naftën FAQE 4

Shëndeti

• Dieta e pastër vegjetariane.

Kur dhe si ta përdorni • Diabeti, rastet kur sjell dëmtime të rënda të zemrës • Studim/ Hundët e zëna? Janë vetëm një ndjesi • Infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes, ndikimi i lagështisë. Këshillat • Droga: Kur duhet të dyshojmë që fëmija përdor lëndë narkotike Faqe 12-13

Si ve rifik ohe t re gjist rim i fille st a r

KOMENTE

Pasuritë e paluajtshme, pronarët fitues në Elbasan. Afati për afishimin publik

Rama, kryeshpifësi që iu beson trillimeve të veta Nga Aurel Bylykbashi

Zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme ka publikuar listën e pronarëve që u ka dalë emri në fazën e regjistrimit fillestar të pasurive të paluajtshme për qytetin e Elbasanit. Lidhur me këtë fakt, qeveria shqiptare ka iniciuar Projektin e Administrimit dhe Menaxhimit të Tokës...

Qytetarët e Tiranës, kundër rritjes së çmimit të ujit: Lista e pagesave familjare është rritur

FAQE 14-21

FAQE 9

FAQE 4

Ministria e Mjedisit - Agjencia Suedeze për Zhvillim, projekte me një impakt pozitiv për mjedisin

Mjekët, lista e plotë e aplikantëve që hyjnë në Provimin e Shtetit. Rregullat që duhen ndjekur

Tashmë, në ndihmë të mirëmbajtjes së pyjeve dhe miradministrimit të tyre, u zhvillua një takim mes ministrit të Mjedisit, Pyjeve...

Agjencia Kombëtare e Provimeve ka publikuar dje, listën e kandidatëve që do të hyjnë në Provimin e Shtetit. Bëhet fjalë për kandidatët...

FAQE 5

FAQE 8-9

Sheshi “Skënderbej”, arteria që lehtësoi trafikun e rënduar të qarkullimit FAQE 5

Shënime udhëtimi/ Për nga resurset kulturore, të gjitha qytetet e Italisë janë kryeqytete Nga Çelik Petriti

FAQE 10-11

Drejtori i Nabucco-S: Në krizë apo jo, Evropës i duhet patjetër gazi FAQE 24


18 nëntor 2011

E PREMTE, 18 NËNTOR 2011. ÇMIMI 30 CENTË.

MALI I ZI 50 CENTË, SHQIPËRI 50 CENTË

E PREMTE, 18 NËNTOR 2011

Edona Gashi mendon që dashuria është mbi mbahet e fshehtë edhe nga familja. Mirëpo, të gjitha dhe në disa raste ia vlen të përsëri dëshiron që mos të nisë një lidhje pa dijeninë e mamit

Hapësirë vetëm për teenager

Të jesh e pafuqishme

8 4 FAQE NO. 3726, VITI XII. GAZETË E PËRDITSHME. WWW.ZERI.INFO

Ambasadorët marrin kumtin

Ka rënë errësira, është natë. E zezë dhe e tmerrshme... Ftohtë. E gjatë sa përjetësia. Këtu jam shumë gjatë. Unë, mendimet e mia, ndjenjat dhe askush tjetër. Jam e vetme dhe kjo kësaj here më bën shumë keq. Shikoj në qiell. Është i zbrazët. Sikur edhe unë. Nuk ka hënë, nuk ka yje. Më rrethon qetësia e tmerrshme, të cilën mezi e duroj. E tëra është e qetë, sikur asgjë mos të ekzistojë. Aq shumë dëshiroj të dëgjoj së paku një tingull që ta di që jam gjallë pasi që kohë të gjatë nuk jam ndjerë e tillë. E kthej shikimin. Atëherë e shoh. Ja ku është! E gjej. Më në fund! Strehimin tim, shpëtimin, ikjen nga vuajtja e pafund, e cila ma shkatërron shpirtin sikur të ma heq çdo pjesë të lëkurës dhe nuk do të ndalet derisa mos të ngopet me dhimbjen time, derisa mos të ngopet me gjakun tim dhe derisa mos të më hajë deri në asht, deri te shkatërrimi im. Ka përfunduar, ka pasur sukses pasi që nuk ndjej asgjë. Po shkatërrohem. Duket aq reale, e errët, e kthjelltë dhe e fshehtë. Bukur. Shpëtim për shpirtin tim. Më ofron fillim të ri, paqen, më ofron të gjitha që i dëshiroj, ndërsa momentalisht vetëm dëshiroj ta mbledh forcën që të shkoj tutje dhe ta gjej arsyen që në buzë të më paraqitet së paku një qeshje e vogël. Por nuk mundem. Nuk e gjej këtë. Vetmia tani më pengon. Më duhet dhe e dëshiroj dikë para vetes. Tani! Menjëherë! Le të më ndihmojë, le të jetë mbështetësi im, le të ma kthejë dëshirën për jetë! Pres. Askush nuk paraqitet. Ndoshta vjen pas disa minutave? Pres... Në mendime më pa-

MPB me “viza” për punëtorët e saj FAQE 05

People You May Know Edona Gashi 32 mutual friends Add as friend

A thua e marrin vesh prindërit?!

Meriton Bajrami 13 mutual friends Add as friend

Filloreta Halili

Periudha e adoleshencës cilësohet si mosha më e dashuruar, pikërisht në këtë fazë të rinjtë preferojnë të nisin lidhjet e tyre d

në qoftë se më kishte pëlqyer dikush, mirëpo nëse do të refuzonte ajo, nuk besoj se e kisha braktisur dashurinë E nëse do të nis

shprehet ai. Asnjë prind nuk do të pëlqente që fëmija i tyre të lidhej në një moshë të re, ndonëse edhe kj kë k

EDITORIALI

BUXHETI, PENG I POLITIKAVE

Fytyra jonë në pasqyrë

Më në fund MPJ-ja ka informuar ambasadorët aktualë se ka nisur procesi i ndryshimeve në ambasada. Është modikuar lista me emrat e ambasadorëve, janë futur edhe dy femra

DITARI

DITARI

Ngecje në riatdhesim

Hasan Prishtina vjen para Rektoratit

Kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, por edhe disa nga komunat tjera të Kosovës janë treguar shumë të ngathëta për të shfrytëzuar fondin prej 3.5 miFAQE 05 lionë eurosh...

Me një gjatësi prej tre metrave dhe e punuar në bronz, shtatorja do të vendoset para Rektoratit të UP-së në një bazaFAQE 09 ment të mermertë...

Ju nuk e njihni. As unë, deri dy ditë më parë, kur po shënohej Dita Botërore e Tolerancës, as që kisha dëgjuar për të. Në një copëz gazete mësova rrëfimin për të, për plakën 67- vjeçare, Emine Bazaj, djalin e saj Halilin 42vjeçar dhe një konduktor autobusi, emrin e të cilit...faqe 02

EKONOMI

Rusët ikin nga BQK Përfaqësuesit rusë të kompanisë “CMA Small System AB”, kompani kjo që e ka  tuar tenderin për funksionalizimin e platformës së letrave...faqe 07 FOTO: ZKM

Prishtinë ĺ Ambasadorët e Republikës së Kosovës, të cilët veprojnë në shtete të ndryshme deri të mërkurën kanë dëgjuar vetëm nëpër media se mund të ketë ndryshime nëpër misionet diplomatike. Mirëpo, punëdhënësi i tyre, Ministria e Punëve të Jashtme, vetëm të mërkurën i ka njoftuar ambasadorët për ndërrimet që pritet të ndodhin. MPJ ka vendosur që të dërgojë nga një letër tek secili ambasador aktual për t’i njoftuar ata se procesi për përzgjedhjen e ambasadorëve të rinj tashmë ka filluar, ndonëse ky proces ka filluar gati një muaj më parë dhe tashmë lista e përpiluar nga MPJ, i ka shkuar për shqyrtim Komisionit për punë të

Jashtme të Kuvendit të Kosovës. Në letrën e dërguar te të gjithë ambasadorët, MPJ-ja i ka siguruar këta ambasadorë se nuk do të kthehen për të punuar njëherë në Kosovë, por se do të vazhdojnë të shërbejnë si ambasadorë në ndonjë ambasadë tashmë ekzistuese apo katër ambasadat e reja që pritet të hapen në dy vjetët e ardhshëm. MPJ gjithashtu ka siguruar ambasadorët aktualë se do të vazhdojnë të shërbejnë si të tillë për të krijuar kështu kontingjentin e parë të diplomatëve të karrierës. “Ne u kemi dërguar dje letër ambasadorëve përmes së cilës u kemi bërë me dije ambasadorëve për propozimet që ka dhënë MPJ-ja pas konsultave me presiden03 tin dhe me kryeministrin.

Selvije Bajrami

ĺ ALI CENAJ

Deputetët e pozitës dhe të opozitës janë përplasur disa herë gjatë debatit të “nxehtë” dhe të gjatë që është zhvilluar për Projektbuxhetin e vitit 2012, i cili ka zgjatur gjatë gjithë ditës në Kuvend FAQE 04

OPINIONE 10-12 › S’jemi kërkah, ama hiç kërkah! — DRITON TALI

› Shqipëria, po të mos ishin partizanët? — NEXHMEDIN SPAHIU

www.zeri.info Lexojeni gazetën edhe në internet.

Burim i pashtershëm

Tel: 038/ 550 088


Viti VII i botimit, Nr.2471

Drejtor: ANDI TELA Kryeredaktor: JETMIR HALILAJ Zv/kryeredaktorë: FATION SHEHU, JORGIS MEMO

E premte, 18 nëntor 2011

Adresa: Rr: “Panorama” Nd 3, H 14, Ap 9. Tirane Tel.fax: +355 42403163. Website: www.panorama.com.al E-mail: panosport@yahoo.com

Zgjidhet Hoxha për sfidën në Korçë, Flamurtari dyshon

Gafë me arbitrin, FSHF revolton vlonjatët Çipi: Skandaloze, e dinim 2 javë para, kërkuam zëvendësimin 5 KOMENT

Mirë gjobat, por s'ka strategji kundër dhunës

ÇMIMI 30 LEKË (1.5 EURO)

GJERMANI

FQ. 19

Futbolli gjerman, ja 11 më të pushtetshmit

I NTERVI STA

Nga XHEVDET ZEKAJ

Thuajse çdo javë nga zyrat e FSHF vijnë njoftime se: ka dënime pafund që nga moshat 13-vjeçare deri tek deputetë, kryetarë bashkie apo më tej... Natyrisht që mirë bëjnë, sepse dihet që ky popull kështu e ka sa më shumë ta rrahFq. ësh, aq më...

12

SKËNDERBEU

Levi në ankth: Fitoni, luhet me fatin tim! 4 FQ.

I N TER

...për buxhetet në bashki "Zotërinjtë e bashkive s'ia kanë haberin fare nga ligji. Nuk mund të japin rroga nga buxheti, sepse ato janë parà publike, të taksapaguesve që s'mund të konvertohen në paga".

...për vlerësimin e Tiranës "Bolonja kur doli vjet në shitje vlente 25 milionë euro. Bashkitë kanë futur brenda në vlerësim edhe asetet, stadiumin, fushat sportive, ndërkohë që këto nuk shiten, se s'ta lejon ligji".

14:00 14:00 14:00 14:00 16:00 13:00 14:00

AN GLI

Torres i trembur: Tifozët e Liverpulit do më “masakrojnë” FQ. 18

AN ALI ZË

Ja pesë sekretet e Gjermanisë spektakolare FQ. 20

“Rudi, skuadra është në dorën tënde. Garancia jonë për merkaton e janarit është 100 milionë në dispozicion të blerjeve që t'i mendon se mund të bëhen. Besojmë se kjo është një shumë e mjaftueshme për të marrë lojtarë cilësorë në këtë periudhë". Ka qenë kjo garancia që ka marrë trajneri

12 Elis Bakaj mund të huazohet në janar

MERKATO

Vllaznia, 100 mln lekë për merkaton JAVA E 9-të SOT Dinamo-Kastrioti Laçi-Kamza NESËR Bylis-Pogradeci Apolonia-Vllaznia Skënderbeu-Flamurtari TË DIELËN Tomori-Tirana Shkumbini-Teuta

FQ. 15

Muça: Futbolli Muça: Futbolli i bashkive bashkive një një blof, blof, Zeqo s’thotë s’thotë të të vërtetën vërtetën 2-3

Plani i Bashkisë/ Dorë të lirë Vatës për ndryshimet në janar

KATEGORIA SUPERIORE

Statistikat, për Champions-in duhen edhe 62 pikë

Rudi Vata nga kryebashkiaku i Shkodrës, Lorenc Luka, i cili është njëkohësisht president i Vllaznisë. Burime të sigurta pranë drejtuesve të klubit shkodran tregojnë për "Panorama Sport" se takimi kokë më kokë i Vatës me kryebashkiakun ka Fq. zbuluar...

7

Fq.

13 Zyrtare, Grobaçov në Tiranë më 30 nëntor

BOTËRORI I SHAHUT

Fq.

MILAN

Fq.

16

Ibra do golin e 100-të në Firence Fq.

22-23

GAZETAT SHQIPTARE 18 NENTOR 2011  

GAZETAT SHQIPTARE 18 NENTOR 2011

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you