Page 1

faqe 4

Fule: Përmbyllni me qetësi zgjedhjet, dialog për integrimin KiE, Jagland letër Berishës: Shqetësim për krizën pas 8 Majit

G A Z E TA

Drejtor Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E mërkurë, 15 qershor 2011. Numër 289. Viti I botimit. Çmimi 20 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com

në brendësi

Votat e gabuara

I ekzekutuari në Bllok, dëshmitar në vrasjen e dy policëve Miqtë e Nadienit: U tmerruam, vrasësit i pamë vetëm shpinën Tri pistat e vrasjes së Nadien Zenelit/ Dyshimet më të forta të policisë bien mbi një hakmarrje ndaj 32-vjeçarit, si pasues i konflikteve të fisit Haka të Niklës. Dyshime edhe për vrasjen e policëve më 1999 dhe biznesin e tij të ri në minierat e kromit në Bulqizë

FAQE 6-7

Ja si do te veproje KQZ pas vendimit te Kolegjit

KQZ do të hapë 368 kutitë e materialeve zgjedhore dhe do të këqyrë procesverbalet. Nëse do të gjejë shënime për vota të hedhura në kutinë e gabuar, do t’i rivlerësojë dhe rinumërojë e më pas do t’i shtojë në rezultatin e Tiranës. Nga kutia do të nxirret Zarfi i Votave të Kontestuara dhe Zarfi i votave të Pavlefshme, por te ky i fundit do të numërohen vetëm ato fletë për të cilat ka shënim dhe jo ato për të cilat nuk ka pasur kontestime. Arben Ristani: Ne kemi kërkuar për fletët e vlefshme të votimit, kudo ku ato janë ndodhur, si në zarfin e fletëve të pavlefshme, ashtu dhe në atë të fletëve të votimit të kontestuara. Procesi pas vendimit të Kolegjit mund të zgjasë një javë. Faqe 2-3

Dy protestues të 21 Janarit dënohen me 10 muaj burg dhe 180 mijë lekë gjobë

Kryetari KQZ-së, Arben Ristani

Matura Rezultatet e Letërsisë, si do të konvertohen në nota pikët e marra

Gjykata e Tiranës nis ndëshkimin e demonstruesve të dhunshëm me dënimet e Jetmir Prengës dhe Lefter Mices. I pari u dënua me 10 muaj burg, por përfitoi ulje dënimi, ndërsa i dyti me gjobë

FAQE 15

op-ed / 10-11

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Çfarë përbën rasti i kombit shqiptar dhe territoreve të...

Pesë arsye pse e-librat e kanë humbur betejën

Koment

John C. Abell

Të mos ketë dyshime: E-Librat do ta kenë jetën të gjatë. Nëse nuk...

Kujtimet e sekretarit të Zogut gjatë viteve të mërgimit

Intrigat në oborrin e Zogut dhe përçarja e këshilltarëve

Bashkimi i shqiptarëve dhe më pas i territoreve

koment Koço danaj

Gjykata e Tiranës ka nisur “ndëshkimin” e demonstruesve të dhunshëm të 21 Janarit, të cilët akuzohen për goditje dhe kundërshtim me dhunë të forcave të policisë që ishin me shërbim përreth Kryeministrisë. Pamjet filmike të mediave, por edhe filmimet e kryera nga agjentët e policisë kanë identifikuar një numër të konsiderueshëm personash,

Sulmi i fundit

atentati

Vritet në pritë për hakmarrje 64-vjeçari, plagoset dhe një tjetër

FAQE 14

Gushti i vitit 1939 ishte një muaj kritik. Pikërisht në këtë muaj mbërriti në Paris z. Tajar Zavalani me gruan e tij Selma. Vinte nga Zvicra, ku kishte kaluar disa ditë pushimesh, pasi kishte shpëtuar me lehtësi të çuditshme prej Italisë së veriut ku kishte qenë i internuar. Të gjithë u çuditën si kishte mundur t’i shpëtonte policisë italiane, vetë i dyti me gjithë plaçkat e veta dhe me një pasaportë që edhe një fëmijë mund ta dallonte se ishte e falsifikuar. Nga kjo çudi lindën dyshimet. A kishte shpëtuar me të... FAQe 18-19

5 politikë

Gjyqtarët, mazhoranca miraton vetëm gjysmat e dekreteve të Topit

që kanë ushtruar dhunë mbi uniformat blu, një pjesë e mirë e të cilëve janë ende nën hetim. Aktualisht, organi i akuzës ka përfunduar hetimet dhe ka dërguar në gjykatë 10 demonstrues, të cilët po përballen me akuzën e kundërshtimit me dhunë të punonjësve të policisë. Sipas burimeve zyrtare pranë Gjykatës së Tiranës, mësohet se dy... FAQe 9

koment / 11 Dani rodrik

A do t’ia dalë Greqia? Greqia ka fituar pak kohë me pakon e re të mbështetjes financiare, por ende nuk i ka nxjerrë këmbët nga balta. Ka mbetur të shihet nëse do të jenë të qëndrueshme dhe të pranueshme politikisht masat e shkurtimeve që ka premtuar Qeveria e George Papandreut. Historia na thotë se ka vend për dyshim. Në një demokraci ku kërkesat e tregjeve financiare dhe të kreditorëve të huaj përplasen me kërkesat e punëtorëve, pensionistëve dhe shtresës së mesme vendëse, janë zakonisht këta të fundit ata që e thonë fjalët e fundit. Anashkalimi i Standardit të Arit nga Britania e Madhe në vitin 1931 është një rast referimi. Duke rikthyer barazinë e arit në një nivel që kishte bërë ekonominë të mos ishte konkurruese, Britania hoqi...


Hiqni kolonat e kultit nga kolonat e kulturës në Përmet!

Tom Bogdan:

Përse duhet t’i parashikojmë stuhitë diellore

BESNIK MYFTARI

Kryeredaktor

ALEKSANDËR ÇIPA

Ja si i përgatit Ainshtajnët e vegjël

PROF. ALEKSANDËR PEÇI NE FAQET 18-19

NE FAQEN 14

Drejtor

Amerika

NE FAQEN 20

Adresa e redaksisë: Rr. Sami Frashëri, Pallatet e Aviacionit, Nr. 4 Tel: 04 2 272 565 • 069 20 35 300 E-mail: info@gazeta-shqip.com

Viti VI - Nr. 162 (1893) E mërkurë 15 qershor 2011

E përditshme e pavarur

Çmimi 50 lekë, 1.5 euro

www.gazeta-shqip.com

Grupi i punës për stabilizim-asociimin ndërmjetëson mes shtatë deputetëve të shumicës dhe shtatë të opozitës për nënshkrimin e një deklarate të përbashkët

PE negocion deklaratën mes PS-PD Komisioneri për Zgjerimin, Fule: Tabelat e Tiranës, shkaku i problemeve Letra për Berishën nga kreu i KiE

LIRIA ËSHTË SIGURI, DIKTATURA PASIGURI

Jagland: Rrezikohet funksionimi i institucioneve

ANDREA STEFANI

P

o ndiqja me vëmendje të shtuar lajmin mbi botimin nga profesor Luan Omari, të një libri për ndarjen e pushteteve në Shqipëri dhe deformimet që kanë ndodhur në këta 20 vjet tranzicion në këtë rrafsh. Libri do të shqyrtohet pa dyshim me shumë kujdes nga të gjithë ata që janë të alarmuar për përqendrimin e pushteteve ...

S

ekretari i përgjithshëm i Këshillit të Europës, Thorbjorn Jagland, deklaroi se ka kërkuar ekspertët e Komisionit të Venecias që të hartojnë një rekomandim në lidhje me problemet që u hasën në zgjedhjet për Tiranën. Ky vendim i marrë nga zyrtari i lartë i Strasburgut vjen pas refuzimit që Kryeministri Berisha i ka bërë...

NE FAQEN 9

SHERATON PARTY

NE FAQEN 2

Letra për “Shqip”

SOKOL SHAMETI

N

dodhi vetëm tri ditë më parë dhe sa për t’ua hequr merakun atyre që e kishin këtë merak: po, u duk sexy në televizor. Një nga party-t më mondane të muajve të fundit, ajo e SP (që në këtë rast duhet lexuar jo si “Sheraton” por si “Socialist” Party) of Albania, u kremtua në një moment kur opozita shqiptare ndien se ka prekur realisht fundin. Të marrë tek e tek, shumë nga përfaqësuesit socialistë flasin këto ditë të zymta qershori për një klimë të rrënuar moralisht brenda organizatës së tyre, për diçka të thyer... NE FAQEN 8

NE FAQEN 3

SHQIPËRISË Kavajë, nisin hetimet, debati me Elvis Rroshin ndodhi dy net më parë në një lokal I DUHET NJË OPOZITË E FORTË

Polici bashkiak kërcënon kryebashkiakun e ri K

ryetari i Bashkisë së Kavajës është kërcënuar me jetë nga një punonjës i policisë bashkiake. Ngjarja ka ndodhur dy net më parë, kur ata kanë qenë në të njëjtin ambient të një lokali në këtë qytet. Elvis Rroshi sapo është kërcënuar i është drejtuar... NE FAQEN 21

Kuvendi

Mazhoranca rrëzon kandidaturat e Topit për në Kushtetuese NE FAQEN 2

Polemikë

Buxheti

MUSTAFA NANO

Kreu i KQZ-së: Procesi mbyllet brenda javës

Ristani, konsultime me Bylykbashin e Rusmalin para hapjes së kutive NE FAQEN 5

P

yetje: Zoti Nano, të them të drejtën, si lexova në “Shqip” shkrimin tuaj “Ç’do bëhet me opozitën?”, unë gati-gati bie dakord me të gjithë sa ju thoni; por ajo çka më vjen pak si me zor për ta “kap” është fakti, se ju jeni pikërisht... NE FAQEN 6

Selenicë

Të ardhurat në pikën zero. Deficiti arrin 200 milionë USD. Bode: Ndryshime në korrik

Në atentat mbeti i plagosur edhe njëri prej ekzekutorëve

Maji konfirmon krizën me arkëtimet P

Hakmarrje për krimin e djalit, vritet babai 60 vjeç

ër qeverinë shqiptare bëhet akoma edhe më e vështirë ruajtja e balancave të buxhetit, pasi të dhënat e fundit konfirmuan dështimin me menaxhimin e të ardhurave dhe shpenzimeve. Ministria e Financave raportoi dje të dhënat paraprake mbi situatën financiare të arkës së shtetit, sa i takon muajit maj, ku mësohet se të ardhurat në total, në raport me vitin e kaluar, kanë pësuar një rritje me 2 miliardë lekë. Sa u takon të ardhurave nga tatimet dhe doganat, kemi një rritje prej 4 miliardë ... NE FAQEN 12

GAZETA SHQIP

Tejkalohen afatet, publikimi u planifikua para provimeve të maturës

Rankimi i universiteteve, rezultatet në muajin korrik NE FAQEN 24

NE FAQEN 22

Butrinti, disa rreshta të munguara në epilogun e librit të Hodges AURON TARE

Sot në faqen 7 të gazetës “Shqip” do të gjeni kuponin me të cilin mund të blini pijen energjike SHARK 50 lekë më pak

NE FAQEN 28

PER REKLAMA KONTAKTONI NE NUMRAT: 069 20 50 420 • FAX 04 2 272 567 • 069 20 50 458

marketing@gazeta-shqip.com


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E mërkurë, 15 Qershor 2011, Nr: 163 (6020) E përditshme e pavarur

Nga 11 maj 1991

Çmimi 20 Lekë;

Greqi 1.5 Euro

www.kohajone.com

Kreu socialist, mes rrëmujës deklarative për vendimin e Kolegjit Zgjedhor. Herë anatemon dhe herë e përqafon

Rama në kaos: E dua dhe s'e dua Kolegjin

Në kaos deklaratash, Rama përshëndeti faktin që Kolegji pranoi një pjesë të pretendimeve të tij. Por hodhi mori fyerjesh për gjyqtarët dhe KQZ. Nga ana tjetër, la të kuptojë se është i qartë që shifrat flasin kundër tij Faqe 4

ANALISTI

KANDIDA TURA T KANDIDATURA TURAT

Gjyqtarët, Kuvendi rrëzon Topin

Ramën e lë edhe Mustafa Nano: Është një lider dizastër

Kuvendi rrëzon kandidaturat e Presidentit Bamir Topi për Gjykatën e Lartë dhe kthen mbrapsht ato për Gjykatën Kushtetuese. Me shumicë votash, Komisioni Parlamentar i Ligjeve, rrëzoi dje kandidaten e propozuar nga kreu i shtetit, Manjola Bejleri, duke e konsideruar të papërshtatshme për postin... >>> Faqe 6

>>> Faqe 7

VEZHGIM

Thyhet "miti", tani vidhen meshkujt e Qytetit Studenti

OPINION

Tirana e qytetarëve dhe "thashethemnaja" e vendimmarrjes

>>> Faqe 11

VLORE

Vrasje në pritë për hasmëri, plagoset dhe i dyshuari

Arben Tafaj Gjatë ditëve të fundit, jemi bërë dëshmitarëtënjë"thashethemnaje"nëlidhjemezhvendosjenenxënësve të disa shkollave nëntëvjeçare të Tiranës në ambiente të tjera mësimore, të shpërndara në kryeqytet... >>> Faqe 14

>>> Faqe 12 >>> Faqe 5

Takimi i delegacioneve parlamentare Shqipëri-PE, Stefan Fule kërkon përmbushjen e detyrimeve për integrimin

TIRANE

Gjimnazet ku nxënësit e 42 shkollave do japin provimet Drejtoria Arsimore e Tiranës ka shpallurpërtëgjithëtëinteresuarit 3 gjimnazet, sallat e të cilat do të shërbejnë për të dhënë provimet e lirimit nxënësit e shkollave jopublike. Gjimnazet janë "Sami Frashëri", "Ismail Qemali" dhe "Petro Nini Luarasi". Në të parin, do të japin... >>> Faqe 14

Shtatë arsye për të bërë dashuri

XHESIKA BERBERI, "MISS UNIVERS ALBANIA 2011"

INTERVISTA Spiro Mëhilli, nostalgjia e kinemave të munguara të kryeqytetit

VESA VJEN ME VIDEOKLIPIN E RI "TI PO DON"

Blejnë një makinë, për të MICHELLE OBAMA kursyer e transportojnë E VESHUR SI NJË brenda në furgon ZONJË E ZAKONSHME 17-21

Për reklama dhe publikim njoftimesh në “Koha Jonë”, kontaktoni: Tel: 42347805; Cel: 0692046688 Email: reklama@kohajone.com, Financa: Elona Alcani Tel: +35542347808 ext 161 Shpërndarja: Igli Dhima cel: 0692021602

>>> Faqe 16


Anëtarët e Kushtetueses, mazhoranca kthen mbrapsht propozimet e Presidentit Komisioni i Ligjeve jep miratimin vetëm për Hoxhën, Selimin dhe Islamin

Politikë Faqe 3

DOSJE

CMYK

Pas rrëmbimit në “86 në Argjentinë të arkivit sekret të CIA-s, Ramiz Alia mësoi se pushteti i tij do rrëzohej Ish-ambasadori ynë në Argjentinë rrëfen superaksionin e vitit 1986, për të rrëmbyer dokumentin më sekret të CIA-s për planëzimin e përmbysjes së komunizmit në Shqipëri. Tensioni dhe situatat e krijuar derisa dokumenti ra në dorë të Ramiz Alisë F aqe 18-19 Nga Fatos Veliu GAZETË E PËRDITSHME E MËRKURË 15 QERSHOR 2011 NR: 1939, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI PËR MAQEDONI DHE GREQI 1 EURO

www .standard.al www.standard.al e-mail: info@standard.al Botim i “standard Sh.p.k”

Fyle: Procesi elektoral, i rregullt, e nevojshme të mbyllet qetë

Fletët në kutinë e gabuar Ristani: Si do të kryhet numërimi

PE diskuton për Shqipërinë: Duhet të nisë sa më parë dialogu për integrimin Në mbledhjen e Komitetit të Stabilizim-Asocimit të PE-së me Shqipërinë, e cila u zhvillua dje në Bruksel, komisioneri për Zgjerimin, Stefan Fule, në fjalën e tij vlerësoi faktin se zgjedhjet e 8 majit ishin të rregullta dhe sipas tij tanimë është e rëndësishme që ato të mbyllen qetësisht

me pranimin e rezultatit nga palët. "Përgatitjet dhe procesi i votimit më 8 maj për zgjedhjet lokale ishin përgjithësisht të qeta, përveç disa mangësive, por përgjithësisht ky proces u vlerësua... Lexoni në faqen 3

Vrasja te Blloku, dëshmia e të plagosurit identifikon autorin Disa orë pas krimit të rëndë të ndodhur në zonën e ish-Bllokut në kryeqytet mbrëmjen e së hënës, policia ka mundur të identifikojë autorin e ngjarjes si dhe të dalë në konkluzionin se vrasja dhe plagosja e dyfishtë ka ndodhur për shkak të konflikteve të mëparshme të viktimës dhe

2 "Kolegji na dha të drejtë, procesi në vazhdim është një hetim i mëtejshëm i çështjes". "Do të ndryshojmë tabelat e rezultateve, procedura përfundon për 1 javë"

autorit. Një gjë e tillë është konfirmuar një ditë më parë nga policia e Tiranës, e cila duke folur për ngjarjen, ka bërë të ditur se paraprakisht, dyshohet se autor i vrasjes dhe i plagosjes së dyfishtë të ...

Koment Kurajo për të mbajtur premtimin

Koment Kaos në drejtësi

Brenda “getos së fotove”!

Fatos Çoçoli

Edona Peci

Kulturë F. 16-17

Lexoni në faqen 7

Lexoni në Faqen 15

Lexoni në Faqen 14

Kioskë / 23

Ambasadori i OSBE-së / 4 Sezoni turistik / 8

Angela Martini vjen në Shqipëri dhe përkrah homoseksualët

Vendimi i Kolegjit, i drejtë

Nishani: Kemi marrë BE i dorëzon Kodin e ri të gjitha masat Doganor ministrit Bode

Ambasadori i OSBE-së, Eugen Wollfarth, përshëndet vendimin e marrë ditën ë hënë nga Kolegji Zgjedhor për numërim të të gjitha fletëve të votimit të hedhura në kutinë e gabuar. Në një deklaratë nga Korça ai pohoi se ky vendim është më se i drejtë, sepse nevojitet një trajtim i njëtrajtshëm i të gjitha votave të hedhura nga zgjedhësit. Wollfarth shtoi se është i nevojshëm një shqyrtim i kujdesshëm dhe i barabartë i votave të hedhura, me synimin për të parë se çfarë dëshire shprehën saktësisht votuesit ditën e zgjedhjeve, pra më 8 maj. Kreu i prezencës së OSBE-së, në vendin tonë, ambasadori...

Zhurmat e tejkaluara gjatë natës në shkelje të parametrave për pushuesit, përmirësimi i vazhdueshëm i etikës së komunikimit nga ana e punonjësve të Policisë së Shtetit, denoncimet e qytetarëve në rast të tejkalimit apo shkeljes së ligjit nga ana e punonjësve të policisë si dhe shtimi i personelit në pikat ku flukset e lëvizjes së pushuesve...

Ka rezultuar modelja më e klikuar në Google këto ditë (që pas pjesëmarrjes së saj të paparë në çmimet e modës CFDA në New York), shkodrania Angela Martini. 25-vjeçarja që të paktën për momentin ka lënë pas gjithë yjet e industrisë së modës në botë, e cila tha se guxoi të dilte pa të brendshme në eventin e përvitshëm CFDA, për shkak se me to "nuk dukej shumë mirë", ka udhëtuar në drejtim të Shqipërisë këto ditë, për të ndenjur fare pak, sepse me shpejtësi është larguar drejt Zvicrës, ku edhe ka kaluar një pjesë të mirë të ...

Ekonomi / 6

Doganat shqiptare pas një viti do të funksionojnë si doganat evropiane. Doganat do të zbatojnë rregullat e hartuara nga specialistë të Bashkimit Evropian, pasi do të zbatojnë një Kod të ri Doganor...


CMYK Adresa: Rruga “Medar Shtylla ”, Shtylla”, qendra e biznesit

E PËRDITSHME E PAVARUR

Drejtor: FAHRI BALLIU Kryeredaktor: ILIR NIKOLLA

Tel: 04/2321364, Tel: 04/232136 6, 04/2321366 Fax:04/2321365, Tiranë E-mail: info@gazeta55.net, gazeta55mail@ yahoo.com, Internet: www .gazeta55.al www.gazeta55.al

Nr. 164 (4594) Viti XV i botimit (numri i parë doli më 18.10.1997)

E mërkurë, 15 qershor 2011

55

DOSSIER/16-17

1924/Qeverisja 6 mujore e Fan Nolit

Shorti që përcaktoi drejtimin e qeverisë

Çmimi 30 lekë Greqi 1,5 EURO

FORUM

S'ka kolegj që e bën Ramën të gjejë karar Pasi u mendua për 15 orë, POLITIKË Edi Rama e ndan mendjen se nuk do të pranojë asnjë numërim votash që s'e nxjerr fitues. Juristëve socialistë iu desh pak kohë Nis dialogu ndërparlamentar Shqipëri-BE, me shpresën se opozita për të kuptuar se Kolegji kishte kërkuar të numëronte do t’i kthehet rrugës institucionale dhe do të zhbllokojë 12 nismat që kërkohen prej Brukselit, që vendi të marrë statusin e vendit votën e çdo tiranasi, por kandidat. Komisioneri për Zgjerimin Stefan Fyle bën apel që procesi menjëherë pas këtij leximi elektoral të mbyllet qetësisht dhe që të pranohet rezultati ka dalë protesta zyrtare e PS-së, pasi është marrë vesh se s'ka kolegj që e bën Ramën të gjejë karar

Për humbjen socialiste, s’mund të kketë etë anti-ilaçe të pjesshme Redaksionale

3

Fyle: Zgjedhjet ishin më të mirat, tani ka ardhur koha për konsensus reformash

NË BRENDËSI

"V endimi i K olegjit "Vendimi Kolegjit mundëson rishqyrtimin e të gjitha votave në mënyrë të barabartë" Ambasadori i OSBE-së Eugen Wollfarth apel opozitës të marrë pjesë në Kuvend dhe të votojë Gjykatën Administrative PD-ja akuzon lidershipin socialist, për sulmin e radhës ndaj institucioneve të pavarura dhe shtetit ligjor

"Rama s'dëshiron dëshiron të numërohet çdo votë, por kërk on të mbysë kërkon zërat e qytetarëve"

Ilir Meta, kreu i LSI-së, flet pas vendimit të Kolegjit Zgjedhor

“V endimi i K olegjit “Vendimi Kolegjit Zgjedhor Zgjedhor,, një standard i ri i institucioneve shqiptare”

DITA/11

Me sy të zgurdulluar, i parruar dhe me këmishë të bardhë kreu i PS-së, Edi Rama reagoi dje mbi vendimin e Kolegjit Zgjedhor, i cili sipas tij nuk dha drejtësinë e kërkuar, duke e “kthyer çështjen në tryezën e kanibalizmit dhe vjedhjes së rezultatit në tavolinë”. Pas togfjalëshit “krim elektoral”, publicisti Rama ka krijuar “kanibalizmin elektoral” për të dhënë idenë e një diete vegjetariane të demokracisë, sipas shijeve të opozitës socialiste. Gjithsesi deklarata e djeshme nga xhami i shtypit, për vendimin e fundit të

“PE nuk e mbështet politikën e bojk otit bojkotit të opozitës” Rek ordi i Greqisë – Rekordi Ministrja Majlinda Bregu zbulon vlerësohet si prioritetet që ndërkombëtarët kanë vendosur për klasën politike në Tiranë ek onomia më e ekonomia Ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu pjesëtare e delegacionit falimentuar e botës shqiptar që merr pjesë në Bruksel për zhvilluar takimeve me eurodeputetët, zbuloi dje përmbajtjen e takimeve me anëtarët e Parlamentit Europian. Ministria e Integrimit, Majlinda Bregu ka bërë me dije se në këto takime, pjesë e diskutimeve kanë qenë e do të jenë edhe sot, 12 pikat e planit të veprimeve dhe plotësimi i tyre nga ana e Shqipërisë. Sipas saj pritet që në këto takime të bëhet vlerësimi një nga një i këtyre prioriteteve. Sipas Bregut një nga këto pika dhe më e rëndësishme është procesi i votimit dhe mirëfunksionimi i parla-

Nishani: Strukturat e pushtetit vendor të bashkëpunojnë me agjencitë shtetërore për turizmin Ministri i Brendshëm: “Kërkoj që Prefektët të luajnë rol të ngushtë koordinues mes strukturave lokale të agjencisë së mjedisit dhe Policisë së Shtetit për të rakorduar angazhimin e tyre në respekt të mbrojtjes së qetësisë për qytetarët, të cilët shqetësohen në mënyrë të papranueshme nga këto zhurma, nga muzika e pakontrolluar që është në shkelje të të gjitha normave dhe parametrave”

Agjencia “Standard & Poor”, njëra nga më prestigjiozet ente vlerësuese, ka shpikur për Greqinë një notë supernegative “CCC”, e cila shërben si ngjyrë e kuqe që asnjë bankë ndërkombëtare të mos kreditojë biznese shtetërore apo private të shtetit helen Kompania e sherbimeve financiare, Standard & Poor e ka ulur edhe më tej vlerësimin e kreditimit për Greqinë duke e çuar atë në territore të pavlefshme. Standard &

Fokus/SHBA-ja përpunon strategjinë “internet të pakapshëm për disidentët e rinj” Lufta e Ftohtë ka mbaruar. Dhe bashkë me të kanë ikur edhe ditët kur ishte e rëndësishme bllokimi i komunikacioneve të Rusisë. Sot Shtetet e Bashkuara kanë një shqetësim të ndryshëm, amplifikimin e sa më shumë zërave disidente në Pranverën Arabe. Kjo është arsyeja pse në Shtëpinë e Bardhë është duke u zhvilluar dhe po zbatohen dy programe për in-


VITI XXI NR. 139 (5122) Cel: 00355 68 20 20 990

E MËRKURË, 15 QERSHOR 2011

Flet Naim Balluku, drejtor i Kontributeve pranë ISSH-së

FALJA E KONTRIBUTEVE, SI DO TË PROCEDOHET Shtefan Fyle: Procesi zgjedhor në Shqipëri ka qenë i rregullt. Të mbyllet qetësisht

Çfarë përfshihet në amnistinë që u bëhet subjekteve juridike dhe fizike. Përfitimet nga falja në varësi të viteve të punës për të vetëpunësuarit FAQE 7

Ambasadori i OSBE-SË, Wolfarth: Opozita të rikthehet në Parlament për të miratuar ligje të rëndësishme FAQE 4

FAQE 3

Sekretari i Përgjithshëm i KE-SË, letër Berishës: Situata pas zgjedhjeve, shqetësuese FAQE 4

Kreu i KQZ-SË, Ristani: Ja procedurat e procesit të numërimit të votave të kontestuara FAQE 2

Rama: Kolegji nuk dha drejtësi. Procesi është rikthyer në tavolinën e KQZ-SË FAQE 2

Shëndeti

AKTUALITET

Matura/ Skema e re e vlerësimit eliminon ankimin

• Dhimbjet e kokës, të reja shkencore rreth faktorëve që e shkaktojnë dhe mjekimi i tyre • Infarkti cerebral, të reja mjekësore për masat parandaluese • Era e keqe e gojës, mënyrat për eliminimin e saj. Roli i ushqimeve, kosi në krye të listës. Pyesin qytetarë dhe japin mendime specialistë • Aspirina, si duhet të përdoret kundër sëmundjeve në zemër dhe tru FAQE 12-13

Rezultatet e gjuhës dhe letërsisë, kur publikohen. Si mund të rishikohet testi

Të gjithë maturantët që kanë dhënë provimin e parë të detyrueshëm të Gjuhës dhe Letërsisë, brenda kësaj jave do të njihen me rezultatin. Specialistët pranë Agjencisë së Vlerësimit të Arritjeve të Nxënësve (AVA), kanë përfunduar korrigjimin e testeve të Gjuhë-Letërsisë, fundjavën e kaluar. Ky ishte provimi...

FAQE 9

Ministri i Brendshëm, Nishani, udhëzim vendorëve: Masat që do merrni për mbarëvajtjen e sezonit turistik

FAQE 5

Hartohet Kodi i ri Doganor, priten lehtësime. Sistem efiçent dhe ulje e korrupsionit në këtë sektor

Liçensa e mjekëve, afati i fundit për regjistrimet. Rastet kur humb e drejta e aplikimit për praktikën

Kodi i ri Doganor shqiptar do të hyjë në fuqi vetëm në vitin 2013, megjithëse ka përfunduar së hartuari. Ministri i Financave, Ridvan Bode...

Urdhri i Mjekut ka bërë me dije se 30 qershori do të jetë afati i fundit për pajisjen me liçensa të mjekëve e stomatologëve që kanë përfunduar...

FAQE 8

Gazeta hap rubrikën për të gjitha paqartësitë që ju keni në lidhje me sigurimet shoqërore dhe pensionet. Dërgoni pyetjet tuaja në adresën: g aze t ar epublik a@y ahoo.com a@yahoo.com

FAQE 6

Standard & POOR’s: Pritshmëria e Greqisë, negative. Besueshmëri e ulët kreditimi FAQE 11

Perspektiva e shfrytëzimit të energjisë diellore në mbarë botën FAQE 18

Shpallen fituesit e AIITC për vitin 2010 FAQE 19

Dita e gjakut: 12 mijë dhurues familjarë të pacientëve FAQE 6


Viti VII i botimit, Nr.2316

Drejtor: ANDI TELA Kryeredaktor: JETMIR HALILAJ Zv/kryeredaktorë: FATION SHEHU, JORGIS MEMO

E mërkurë, 15 qershor 2011

Adresa: Rr: “Panorama” Nd 3, H 14, Ap 9. Tirane Tel.fax: +355 42403163. Website: www.panorama.com.al E-mail: panosport@yahoo.com

TIRANA Kreu i klubit zbardh merkaton e ekipit bardheblu

Halili: Pejiç qëndron, Gëzdari për trajner Presidenti: Zyrtarizimi të premten, sepse jam ende në bisedime

5

ÇMIMI 30 LEKË (1.5 EURO)

SKANDALI

FQ. 21

Mesi dhe Milito, orgji në Argjentinë

FLAMURTARI

Xhafaj: Do qëndroj, më bindi Gjika FAQE 4 DINAMO

Gati një sponsor italian për klubin FAQE 6

Higuain: Me Shqipërinë, një stërvitore

INTER

Morati do Bielsan si trajner, Leo drejt PSG-së FQ. 15

SKËNDERBEU

Bindet kroati Barisiç, nis stërvitjen FAQE 7 SHKUMBINI

Ikën Kuli: Klubi më ka 6 mijë euro borxh FAQE 8

MILAN

Tiago Silva tremb tifozët: Po bisedoj me Barçën

ARGJENTINA

Teli dhe Agolli i prishin planet Josip Kuzhesë

Intervista/ Rrëfehet talenti kavajas: Refuzova Hertën e Berlinit

Cikalleshi: Mjekët më rrezikuan karrierën Ende nuk i ka mbushur 21-vjeç, por Sokol Cikalleshi është prej tri vitesh në qendër të vëmendjes në futbollin shqiptar. Talenti kavajas shpërtheu te Besa në sezonin 2009-2010. Ka qenë java e dytë e atij kampionati, kur trajneri Shpëtim Duro i besoi sulmuesit një vend në formacion në transfertën ndaj Shkumbinit. Fusha e Peqinit, e cila më shumë

është bërë e njohur për shkak të incidenteve në të kaluarën, mund të quhet si më fatsjellsja për karrierën e deritanishme të Cikalleshit. "Kam shënuar golin tim të parë me fanellën e Besës, pikërisht ndaj Shkumbinit. Gjithashtu e kam kualifikuar ekipin në finalen e Kupës së Shqipërisë, pas një goli në Peqin, që do ta mbaj mend gjatë". Kështu... Fq.

9

Miqësorja, bojkot nga ana e "senatorëve", dy futbollistët nuk marrin dot leje nga klubi

2-3

4 Nallbani qëndron vetëm për Evropën

VLLAZNIA

Fq.

10-11

q. KATEGORIA E KATEGORIA PARË EFPARË

Elbasani, largohen edhe dy lojtarë Ndreca: Me Bardhin, në Superiore

FQ. 17

SPANJË

Reali godet sërish, akord me Nejmarin FQ. 19

16

JUVENTUS

Rritet buxheti, 150 mln € merkato Fq.

23

GAZETA SHQIPTARE 15 QERSHOR 2011  
GAZETA SHQIPTARE 15 QERSHOR 2011  

GAZETA SHQIPTARE 15 QERSHOR 2011

Advertisement