Page 1

CMYK

Berisha: Të presim rezultatin zyrtar nga KQZ-ja Politikë Fq. 3

Ambasadori i OSBE: “Berisha, një lidership i vërtetë” Politikë Fq. 4

SHËNDET & ESTETIKË Ulcera tek të moshuarit, ilaçet dhe kurat trajtuese

Suplementi F. 13-17

Sëmundjet që shërohen me domate, spec, qep, hudhër dhe majdanoz

GAZETË E PËRDITSHME E DIEL 15 MAJ 2011 NR: 1908, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI PËR MAQEDONI DHE GREQI 1 EURO

www .standard.al www.standard.al e-mail: info@standard.al Botim i “standard Sh.p.k”

Mbi 100 vota të Bashës gjenden në kutitë e këshilltarëve Koalicioni i PD-së merr 700877 vota, PS-ja me aleat 628257 vota Vota e fundit, festojnë mbështetësit e partive SHBA, Arvizu: Partitë të presin rezultatin final Kandidati i mazhorancës për Bashkinë e Tiranës, z. Lulzim Basha, duket se nuk ka arritur të zyrtarizojë të gjitha votat e marra nga zgjedhësit e kryeqytetit, për faktin se një pjesë e tyre janë bërë të pavlefshme. Burime nga PD-ja bëjnë të ditur

se mbi 100 vota janë gjendur në fletët e votimit për këshillat bashkiakë. Kjo gjë ka sjellë edhe zbritjen e votave të tij, ku në rast të vlefshmërisë, ato do të thellonin... Lexoni në faqen 3

Beteja për Tiranën Sot vendos KQZ

5 Fituesi, Basha dhe Rama në dorë të KQZ-së KQZ e konsideroi të pakuptimtë rezultatin paraprak të zgjedhjeve vendore, duke e argumentuar me faktin se të tillë e bën diferenca me vetëm 10 vota në favor të njërit kandidat

të cilët kishin kodin e aplikimit nga 001600, iu nënshtruan dje testimit me shkrim në ambjentet e Qendrës së Formimit...

Koment Më shumë se gjysmën e votave, faleminderit...

Koment Konferenca, si të reformohet Shengeni?

Nga Lulzim Basha

Nga Christoph Hasselbach

Lexoni në faqen 8

Lexoni në faqen 11

Lexoni në faqen 11

Kioskë / 23

Shqipëri-Itali / 9

Certifikimi i mjekëve / 10 Ekonomi / 9

Aurela Gaçe, shtatzënë: E kërkoja një baba për fëmijën tim

Trafiku, sekuestrohen Vazhdon përfitimi i Emigrantët, bien 431 kg kanabis krediteve dërgesat me 29%

Testimi me shkrim, 157 fituesit e parë për Shkollën e Policisë Shpallen 157 fituesit e parë të testimit me shkrim për aplikantë për shkollën e policisë. Kandidatët e qarkut Tiranë, që kanë aplikuar për të ndjekur Shkollën Bazë të Policisë për "Patrullë të Përgjithshme",

Aurela Gaçe do të bëhet nënë për herë të parë! Konfirmohet më në fund lajmi që përflitej lart e poshtë e që për gazetarët rozë ka qenë kryetema e ditës. Nuk mjaftoi vetëm fakti që këngëtarja labe, e cila nuk e çoi...

Bashkëpunimi mes policive të dy vendeve, Shqipërisë dhe Italisë, ka sjellë si rezultat bllokimin e 431 kg lëndë narkotike, si dhe të një mjeti lundrues. Identifikimi i mjetit me drogë është bërë nga autoritete kufitare shqiptare, të cilat kanë konstatuar shpejtësinë me të cilën lëvizte dhe më pas kanë vënë në dijeni kolegët e tyre në Vlorë dhe më pas autoritete policore të Italisë dhe Greqisë. Falë këtij bashkëpunimi u arrit që, dy net më parë, në brigjet e Barit të kapej sasia e lëndës narkotike e llojit kanabis sativa, ndërsa në të njëjtën kohë u bë e mundur të sekuestrohet edhe mjeti që bëri transportin...

Për mjekët në mbarë vendin vazhdon mbledhja e krediteve për certifikimin e tyre. Në vitin e dytë të aplikimit të sistemit të vlerësimit, bluzat e bardha duhet të mbajnë mirë shënime kreditet e marra në çdo aktivitet, pasi, sipas udhëzimit të KQEVsë, përcaktohet se aktivitetet e paakredituaraduhen vetëraportuar nga bluzat e bardha. Në mënyrë që...

Frederick Turner, në shqip me një libër për jetë-vdekjen Kulturë F. 18-19

Një nga burimet kryesore të të ardhurave të familjeve në Shqipëri janë dërgesat e emigrantëve, por nga viti në vit ato kanë filluar të ulen, pasi emigrantët po dërgojnë më pak para drejt...


CMYK

Drejtor: FAHRI BALLIU Kryeredaktor: ILIR NIKOLLA

Tel: 04/2321364, Tel: 04/232136 6, 04/2321366 Fax:04/2321365, Tiranë E-mail: info@gazeta55.net, gazeta55mail@ yahoo.com, Internet: www .gazeta55.al www.gazeta55.al

Nr. 132 (4562) Viti XV i botimit (numri i parë doli më 18.10.1997)

E diel, 15 maj 2011

Çmimi 30 lekë Greqi 1,5 EURO

55

SUPLEMENTI

Adresa: Rruga “Medar Shtylla ”, Shtylla”, qendra e biznesit

E PËRDITSHME E PAVARUR

15-23

Botimi më i afërt i Shtëpisë Botuese “55”, studimi i Peter Morgan-it mbi shkrimtarin tonë të shquar, me famë botërore

“Ismail Kadare, shkrimtari dhe diktatura, 1957-1990”

PD: BASHA FITOI TIRANËN

Ankthi elektoral është mbyllur me një rezultat të diskutueshëm, por procesverbalet e 485 qendrave të votimit parathonë një fitore të Lulzim Bashës me një diferencë të vogël votash për kreun e bashkisë së Tiranës. Analiza pritet të bëhet sot në KQZ, ndërkohë që procesi do të jetë krejt transparent

POLITIKË

3

Alternativa e Bashës për kryeqytetin, një bashkim zemrash për ndryshimin e kryeqytetit

Lulzim Basha: Faleminderit Tirana!

NË BRENDËSI

Deklarata/T avo: LSI Deklarata/Tavo: do kërk ojë zgjedhje kërkojë të parak ohshme parakohshme lokale në Gjirokastër Basti i fituar i sk eptikëve, për skeptikëve, kontestimin e 8 majit Nga Lavdrim Lita

Edhe pse numërimi i kutive mbaroi me sukses dhe rezultati u shkrua të zezë mbi të bardhë mbi procesverbalin përkatës të KZAZ 49. njësia nr. 5 nuk solli kryebashkiakun e ri të Tiranës. Pse-ja është ende e vështirë për t'u sqaruar në këto pak radhë. Ndërkaq Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në fund të numërimit na tha në një dek-

SHBA-OSBE: Në këto zgjedhje fitoi populli shqiptar kandidatët të presin verdiktin e KQZ-së Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe OSBE shprehen njëzëri se zgjedhjet për pushtetin vendor që u mbajtën në 8 maj 2011-të, ishin një moment triumfi për demokracinë shqiptare. Përmes një deklarate për shtyp të shpërndarë nga selitë diplomatike të SHBA dhe OSBE, ambasadorët Arvizu dhe Wollfarth shprehen se, në këto zgjedhje fitoi populli shqiptar. Arvizu dhe Ëollfarth, theksojnë gjithashtu se kandidatët për bashkinë e Tiranës duhet të presin rezultatin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Ndërsa ende nuk është bërë publik rezultati i zgjedhjeve vendore, që kanë mbajtur të ngërthyer shqiptarët që prej votimeve të së dielës, misioni diplomatik amerikan thekson se në kohën kur të dyja palët preten-

Njoftimi i KQZ: Llogaritja paraprak paraprakee ka gabime, po rishqyrtojmë të dhënat

“Aleanca për Qytetarin Qytetarin””, vazhdon të kkonsolidojë onsolidojë epërsinë e votave në shkallë kkombëtare ombëtare

DITA

POLITIKË/5

Apeli i kryeministrit Berisha: Të përmbajmë emocionet, derisa të dalë vlerësimi final Kryeministri Sali Berisha foli dje menjëherë pas finalizimit të numërimit të kutive të fundit në njësinë bashkiake nr.5 në Tiranë, duke përshëndetur konkludimin e këtij procesi, i cili u ndoq me një interes të jashtëzakonshëm. Sipas kryeministrit, fituesi i kësaj gare do përcaktohet nga një rezultat tepër i ngushtë, por, siç tha ai, ky është verdikti i qytetarëve të Tiranës. “Numërimi, i cili u ndoq me interesin me maksimal ka përfunduar me një ngushticë të paimagjinueshme”- tha Berisha. Ai deklaroi se në bazë të të dhënave të Partisë

FORUM

Apeli i Kadaresë dhe Krimi i heshtjes Nga Blerina Rogova Gaxha

Në kohën kur po ndodh Shqipëria me lojën e saj të fortë e

Fisnikëria dhe mjerimi i Perëndimit Nga Giuseppe de Rita (Corriere della Sera)

Në dhjetë ditët e fundit, kem i ndjekur me etje gjithçka, të gjitha

Pas 30 vjetësh, dy libra hulumtojnë atentatin kundër Papës VVojtila ojtila Në prag të 30 vjetorit të atentatit kundër Papës Gjon Pali II në Sheshin e Shën Pjetrit, më 13 maj


cmyk

1

E diel 15 Maj 2011

Drejtor Frrok Çupi

E PËRDITSHME

FREE PRESS

Kursi i këmbimit

Maj

101.8 103.3

$

Viti V (34) Nr. 991 www.gazeta-agon.com

TIRAZHI: 20 000

137.5 139.5 Website: www.gazeta-agon.com

E-mail: redaksia@gazeta-agon.com

reklama@gazeta-agon.com

15

NDËR TO J M Ë RT ENERGJI

Berisha: Presim finalen zyrtare Turner vjen në Tiranë

Kryeministri Berisha ka thënë dje se fitorja ishte e Frederick Turner, poet amerikan kandidat për çmimin ngushtë, por nuk avancoi rezultatin para KQZ-së F.3 Nobel, autori i disa librave përkthyer nga “Nacional” F.10

Shtetet e Bashkuara: Pritni rezultatin e KQZ Dje mbas numërimit të kutisë së fundit, kryeministri bëri thirrje për maturi; Rama festoi para kohe faqe 3

Fotolajm

F.2

FAKTI I DITËS

Pas kutisë së fundit Anjola Hamzaj

P

olitika ka më shumë se një muaj që ka përpirë vëmendjen e shoqërisë, por dje ishte pika kulmore. Shfaqja "live" e numërimit të kutive të fundit ishte reality show më i ndjekur ndonjëherë, mbase jo vetëm në Shqipëri. Emocionet duket se u përmbajtën votë pas vote, por pas asaj të fundit që u shfaq në skaner, festa shpërtheu në rrugët e Tiranës. Ishte e habitshme. Po festonin të gjithë, edhe pse të ndarë në dy pjesë. Simpatizantë të PD dhe PS po festonin nën një entuziazëm të pakrahasueshëm, pikërisht sepse nuk njihnin humbësin. Pra nuk kishte humbës, vetëm fitues. Një rezultat kaq i ngushtë duket se kishte ndarë Tiranën në dy pjesë: blu dhe të kuqe. Aq shumë e dëshironin fitoren këta dy pjesë, sa për disa minuta asgjë nuk po kuptohej. Një pauzë e zhurmshme futi në konfuzion vetëm pjesën jo emocionale të shoqërisë, që po përpiqej të kuptonte se kush e fitoi këtë garë, ndër më interesantet në historinë e zgjedhjeve në Shqipëri. Ishte pikërisht momenti i votës së fundit që shënoi edhe pikën ndarëse mes normalitetit dhe konfuzionit, fitores dhe fitores, duke qenë se humbja nuk rezultonte askund, festës me flamuj blu dhe atyre të kuq, makina që xhironin rrugëve me britma fitoreje. Por ky moment ishte kyç edhe për aktorët politikë. Këtu pati një ndarje të madhe mes PD dhe PS, ku kjo e fundit shpalli fitoren dhe PD bëri thirrje për qetësi dhe përmbajtje emocionale deri në shpalljen e rezultatit nga Komisioni Qendror Zgjedhor. Vijon në faqen 2

Duke numëruar fletët e votimit të kutisë së fundit në KZAZ 49 në njësinë nr 5

Lajmi i ditës

Kulturë

Merr fund gara Ali Oseku, për Tiranën, pritet ekspozita vendimi i KQZ-së e jetës Të dy palët pretendojnë fitoren, pritet F.3 verdikti nga KQZ

Ekonomi

Profil

Lajmi i fundit

"Super Mario", drejtor i ri i BQE?

Vitorio Benussi ose "makina e memories"

KQZ: Pranoni gabimin njerëzor

Berlini mbështet i pari kandidaturën e italianit F.5 F.10 Mario Draghi

Sot, e diel, KQZ do të dalë para publikut për njoftime F.11 rreth rezultatit F.4


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

2

INTERVISTA

E diel, 15 maj 2011

E diel, 15 Maj 2011, Nr: 131 (5989) E përditshme e pavarur

Nga 11 maj 1991

Çmimi 20 Lekë;

Greqi 1.5 Euro

www.kohajone.com

LAJMI I FUNDIT Gjenden mbi 100 vota për Bashën, në kutitë për kryetar minibashkie

Konstatimi, mbrëmë gjatë numërimit të votave për minibashkitë te KZAZ. Mbi 100 vota gjenden në kutitë për kryetar minibashkie. Pohohet nga deputetët e PD dhe PS, ndahen në faktin nëse duhet të shpallen ose jo të pavlefshme. Por në momentin që zgjedhësi e ka shprehur vullnetin e tij me votë, ngatërresa në hedhjen te kutitë, nuk mund t'i heqë asnjë qytetari të drejtën e vlefshmërisë së votës

SPECIALE>>>2-15 Faqe 2-6 INTERVISTA

Ambasadori i OSBE, Uollfarth: Berisha tregoi lidership të vërtetë >>> Faqe 6

ARVIZU

GARA E TIRANES

Ambasada e SHBA, Basha pret deri në BE dhe OSBE: fund shpalljen e Prisni rezultatin rezultatit, Rama zyrtar nga KQZ pretendon fitoren >>> Faqe 2

KOHA E DOBISHME

Punësim në Greqi dhe vizat greke, lista e tretë javore

>>> Faqe 3

Për reklama dhe publikim njoftimesh në “Koha Jonë”, kontaktoni: Tel: 42347805; Cel: 0692046688 Email: reklama@kohajone.com, Financa: Elona Alcani Tel: +35542347808 ext 161

>>> Faqe 20,21


Viti VII i botimit, Nr.2285

Drejtor: ANDI TELA Kryeredaktor: JETMIR HALILAJ Zv/kryeredaktorë: FATION SHEHU, JORGIS MEMO

E diel, 15 maj 2011

Adresa: Rr: “Panorama” Nd 3, H 14, Ap 9. Tirane Tel.fax: +355 42403163. Website: www.panorama.com.al E-mail: panosport@yahoo.com

SIGURIA NË STADIUM Krerët e Flamurtarit, të shqetësuar nga situata

Tension në Vlorë, polemika mes klubit dhe policisë Policia: "Dalim garant për sfidën me Skënderbeun". Klubi ka frikë SPECIALE

Kosova, në kërkim të njohjes Nga KSAVIER BARRET

I

sh-provinca jugosllave ëndërron të pranohet në familjen e futbollit ndërkombëtar. Përfaqësuesja e saj zhvillon një ndeshje në Prishtinë, duke sfiduar ndalimin e FIFA-s dhe të UEFA-s. E SHTUNE, ORA 11, AEROPORTI I PRISHTINES. FluFq. turimi nga Vjena...

Fq.

2

ÇMIMI 30 LEKË (1.5 EURO)

MERKATO

FQ. 14-15

Milani, 4 “dolli” për festën e titullit

Drejtuesit ende nuk u kanë shpërndarë lojtarëve paratë e premtuara për titullin. Megjithatë, korçarët vazhdojnë bisedimet në merkato. Gati të paguajnë 25 mijë euro te Dinamo e Zagrebit për Emiljano Vilën. ANGLI

Mançesteri kampion, fiton titullin e 19-të

11

FQ. 18

VLLAZNIA

Sinani pret ofertën, klubi do Mihanin FAQE 7 SHKUMBINI

Derbi i frikshëm, në Elbasan luhet mbijetesa FAQE 6

GJERMANI

Përfundon Bundesliga, vuloset mbijetesa

Skënderbeu, në në Skënderbeu, ankth për premion 100 mijë euro

Tirana/ Ish-portieri i bluve garanton se do luhet drejt kundër Besës

Lika, "nder" Dinamos: Do luftojmë në Kavajë Ilion Lika, ndonëse është larguar nga Dinamo në mënyrë aspak paqësore, madje është ende në gjyq me drejtuesit e këtij klubi, premton ndershmëri në ndeshjen e fundit me Kavajën. Portieri i Tiranës, në një deklaratë të dhënë për mediat, në një farë mënyre i qetëson blutë kur thotë haptas se nuk do të ketë dhurata për Besën. Në fakt,

kjo deklaratë nuk vjen për të favorizuar dinamovitët, por për të mbajtur në tonus bardheblutë, në prag të finales së kupës. "Një njeri me logjikë të shëndoshë, pavarësisht mënyrës se si unë u largova nga Dinamo, nuk vepron në mënyrë të ulët, duke lakmuar hakmarrje. Unë e kam thënë edhe më parë që largimi më bëri mjaft mirë, sepse që... Fq.

5

FQ. 16

TRIUMFI NË KUPË

3

Man.Siti fiton trofe pas 35 vitesh FQ. 19

9 Pogradeci në delir, sot festa e titullit

KATEGORIA 1

Fq.

LEGJIONARËT

Fq.

12

Januzi, eurogol Shahtjor Donetskut

13

MOTO GP

Stoner e nis i pari në Lë Mansh Fq.

21-23

Gazetat Shqiptare 15 maj 2011  

Gazetat Shqiptare 15 maj 2011