Page 1

FAQE 13

VJEN NË JETË VAJZA E DYTË E LULZIM BASHËS Kryebashkiaku i ri i Tiranës, Lulzim Basha është bërë baba për herë të dytë. Bashkëshortja e tij, Aurela lindi në një spital në Holandë

G A Z E TA

DREJTOR HENRI ÇILI - KRYEREDAKTOR ARION SULO - E PREMTE, 15 KORRIK 2011. NUMËR 315. VITI I BOTIMIT. ÇMIMI 20 LEKË. 1.5 EURO. WWW.MAPO.AL E-MAIL: GAZETAMAPO@GMAIL.COM

RAMA: GABUAM ME NDRYSHIMIN E KUSHTETUTËS, JA KURSI I RI POLITIK

Matura

Kryetari i PS-së, Edi Rama komenton dorëzimin e detyrës në Bashkinë e Tiranës, marrëdhëniet me deputetët kritikë të tij dhe paketën e kushteve për një dialog të mundshëm. “Nuk di të ekzistojë ndonjë njeri i arsyeshëm, që mund të pohojë se gjëja e vjedhur të dorëzohet me procesverbal. Nuk ka dialog pa ndërkombëtarët, na duhet që të shkojmë përpara me një plan konkret mbi rekomandimet e BE-së. Nano president? Është kandidat i Saliut”

UNIVERSITETET, PRAGU I PIKËVE PËR 20 DEGËT MË TË KËRKUARA Pragu i pikëve për të fituar universitetin ka pësuar rritje të ndjeshme nga viti 2007-2009, ndërkohë që në vitin 2010 është vënë re një trend ulje. Ja sa është diferenca e pikëve në katër vjet, për degët më të preferuara në fakultetet e Tiranës FAQE 17

OP-ED / 10-11

NGËRÇ

NGA BUJAR KAPEXHIU

Bashkimi Europian u soll në jetë nga ajo ide që Karl Popper-i quante inxhinieri sociale graduale. Një grup...

Vret burrin me vaj të nxehtë në vesh, telefonon policinë: Më arrestoni Dallëndyshe Kasaj, një grua e dhunuar ka vrarë të shoqin dje në Fier, duke i hedhur vaj të nxehtë në vesh. Fill pas krimit telefonon në polici, ku rrëfen ngjarjen. Shtrohet në spitalin e Fierit, pasi kishte djegie të gradës së lartë në duar

Pallati ku ndodhi krimi

Del në treg libri me fakte e dëshmi i Kastriot Dervishit

Kronikë e vitit 1982, që shënoi rrënimin e Kadri Hazbiut dhe ngjitjen në krye të piramidës komuniste të Ramiz Alisë. Si u fabrikua rrjeti agjenturor i Mehmet Shehut dhe lidhja e Hazbiut me bandën e Xhevdet Mustafës

Çabej 31 vjet më pas Eqrem Çabej hyri në jetën intelektuale qysh në moshë të re me një formim te KOMENT admirueshëm VALIER PESHKEPIA shkencor...

parash që e vunë makinerinë shtetërore në funksion të... FAQE 4

Kadri Hazbiu, rënia që nisi prej bandës së Xhevdet Mustafës

Europës i duhet një Plan B

KOMENT GEORGE SOROS

A e menduat se do të shkonte kështu procesi i Tiranës, zoti Rama? Gjasat që ajo që ndodhi të ndodhte nuk ishin të vogla, por përkundrazi ishin brenda asaj që ne mund të parashihnim për shkak të një investimi të pazakontë dhe stërfuqie njerëzish e

Barrikadë socialiste

INTERVISTË

Redi Jupi:E ardhmja në televizion, në fushë do më rikthenin fëmijët

Edhe pasi ka varur këpucët në gozhdë, vazhdon të jetë imazhi i futbollistit të suksesshëm FAQE 12

Më 24 dhjetor 1981 Enver Hoxha doli për herë të parë në publik, pas ikjesme pahir nga kjo botë e bashkëpunëtorit të tij më të ngushtë në drejtimin e partisëe të shtetit komunist, Mehmet Shehut. Në këtë dalje të parë, Hoxha nuk zgjodhindonjë repart ushtarak, fabrikë, kombinat etj., por Galerinë e Arteve Figurative... FAQE 18-19

2 POLITIKË

Statuti i ri, zgjedhjet në PS, jo më sipas parimit “një anëtar, një votë” Grupi i punës për ndryshimin e statutit të PS, po shqyrton tri pika kryesore, për reformën në funksion të zgjedhjeve të vitit 2013

Krimi në familje ka goditur familjen Kasaj, në lagjen “11 Janari” në qytetin e Fierit, pasi gruaja ka vrarë bashkëshortin e saj. Ngjarja ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të ditës së djeshme kur Dallëndyshe Kasaj, 55 vjeçe, ka vrarë, duke përdorur vaj gatimi të nxehtë, bashkëshortin e vet Xhelo Kasaj, 63 vjeç. Ky i fundit ka gjetur menjëherë vdekjen. Gjithçka është regjistruar rreth orës... FAQE 14

KOMENT / 11 SKËNDER MINXHOZI

Një luks i botës së tretë Pak më shumë se dy muaj më parë, kolegu Artan Lame botonte në faqet e revistës “Mapo” një shkrim kurioz, ku listoheshin një numër objektesh që i mungonin kryeqytetit. Ndodheshin në atë listë qendra historike e qytetit, thertorja e tij, stacioni i trenit, fusha e përpunimit të mbeturinave apo ujërave të zeza, teatri i qytetit, qendra e panaireve, për të mbaruar me tregjet e shumicës. Që të gjitha, objekte e institucione që Tirana e sotme, e rënë nën hipnozën e një zhvillimi të ethshëm e kaotik, nuk i disponon. Zoti Lame dhe shumë të tjerë si ai, që janë investuar në kohë për peizazhin urban të kryeqytetit, sot po përballen me një situatë absurde, ku me një të ngritur të dorës së mazhorancës...


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E premte, 15 Korrik 2011, Nr: 193 (6049) E përditshme e pavarur

Nga 11 maj 1991

Çmimi 20 Lekë;

Greqi 1.5 Euro

www.kohajone.com

Një ndër emrat më të rëndësishëm të së majtës, Kastriot Islami kërkon që opozita të mos tensionojë marrëdhëniet me ndërkombëtarët

Islami: Rama sillet me ne, si Enveri me Beqir Ballukun

Deputeti i PS, krahason termat dhe veprimet e Edi Ramës ndaj njerëzve që mendojnë ndryshe, me "metodat" e diktatorit Enver Hoxha. Reagon Rama: Islami nuk është më në PS, s'dihet a do ta ripranojmë >>> Faqe 2

PAMJET FILMIKE

KOMENT

E majta ekstreme Tiranë-Prishtinë

Dhuna e egër më 21 janar, zbulohen 2 autorë të tjerë

Nga Frrok Çupi Kjo është hera e parë që në hapësirat kombëtare shqiptare, e Majta ekstreme të hedhë ura nga njëra pjesë në tjetrën, pavarësisht nga distancat gjeografike apo institucionale. Në Prishtinë e majta Ekstreme e prirë nga "Vetëvendosja" kërkon që të fshihet çdo vepër...

>>> Faqe 7

DURRËS

"Nuk më pëlqyen gomat", i vë "gjobë" biznesmenit

>>> Faqe 4

E MAJT A MAJTA

Ish-kryebashkiaku lë PS dhe shkon te LSI: S'pajtohem me "Priftin" Rezultatiizgjedhjevevendoredhe zhvillimet brenda strukturave të PartisëSocialiste,kanëbërëqënjë pjesë e figurave të saj në rrethe të rishikojnë pozicionin e tyre në këtë forcë politike. Ish-Kryetari i Bashkisë së qytetit të Patosit, Bardhi Meli, ka deklaruar dje largimin... >>> Faqe 5

>>> Faqe 11

FIER

Vaj të nxehtë në vesh, vret burrin duke e torturuar Deputeti socialist Arben Malaj ishte dje në një forum të hapur në Shkodër

>>> Faqe 5

INTERVISTA

ST ANDARDET TANDARDET

Akreditimi, të gjitha kriteret për universitetet Ministria e Arsimit ka miratuar për herë të parë të gjitha kriteret dhe standardet që Institucionet e Arsimit të Lartë (IAL), të akreditohen.Bëhetfjalëpërtëgjithastandardet që nga infrastruktura e IAL, programet e studimit që ofron apo edhe disa kritere që të ofrojnë një proces mësimdhënës/ nxënës, sa më korrekt. Një kapitull mjaft... >>> Faqe 14 >>> Faqe 14

>>> Faqe 10

KESHILLAT

GOSSIP

Kondicionerët, shkak për virozat e këtyre ditëve të nxehta

ARGJENTINA RAMOSAJ: SA E DHËNË JAM PAS MODËS

LIFESTYLE

BEYONCE, 9 MIJË PAUND PËR 90 MINUTA SHOPING

Trupi nuk është thjesht një kornizë, nëpërmjet tij ne shprehim veten

ENI KOÇI, SË SHPEJTI ME NJË KËNGË TË RE

Ermir Nika: Ju tregoj për kodet e poezisë shqipe

METROPOL

SHËN BAZILI: KATEDRALJA 450-VJEÇARE, QË U NGRIT PËR TË LIDHUR TOKËN ME QIELLIN 17-21

Për reklama dhe publikim njoftimesh në “Koha Jonë”, kontaktoni: Tel: 42347805; Cel: 0692046688 Email: reklama@kohajone.com, Financa: Elona Alcani Tel: +35542347808 ext 161 Shpërndarja: Igli Dhima cel: 0692021602

>>> Faqe 15


CMYK

GOL

Vjen në jetë vajza e dytë e Lulzim Bashës Aktualitet Faqe 10

Dukadam, heroi i Seviljes që u shua pas “mrekullisë”

Suplementi F. 13-17 Liga e Evropës, Flamurtari i pashpresë, Tirana dhe Vllaznia ende në lojë GAZETË E PËRDITSHME E PREMTE 15 KORRIK 2011 NR: 1963, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI PËR MAQEDONI DHE GREQI 1 EURO

www .standard.al www.standard.al e-mail: info@standard.al Botim i “standard Sh.p.k”

Arvizu: Hiqni imunitetin, pengon hetimet për korrupsion

DOSJE

Miratohet buxheti Ku shkurtohen 18,3 miliardë lekë

Në vitin ‘71, avioni francez u përplas mbi malet e Gjirokastrës Nga Fatos Veliu Historia e tragjedisë ajrore e vitit ‘71 në Gjirokastër, që uli krenarinë e ushtrisë së atëhershme. Peripecitë e qeverisë franceze për të bindur Tiranën zyrtare se shtrëngata mbi Otranto kishte detyruar avionin e pilotuar nga dy vëllezër të kthehej mbi Shqipëri

Arvizu i rikthehet thirrjes së refuzuar nga Partia Socialiste. SHBA: Ndryshimi i ligjit për imunitetin, trajtim i barabartë për të gjithë Në ceremoninë përmbyllëse të komponentit të 6 të Programit të Sfidës së Mijëvjeçarit për Shqipërinë, ambasadori amerikan, Alexander Arvizu, deklaroi dje se heqja e imunitetit për zyrtarët e lartë është një domosdoshmëri për zhvillimin

Faqe 20-21

Koment Si të definohet interesi shtetëror i Kosovës

e hetimeve për korrupsion. Për Arvizunë, Shqipëria është i vetmi vend në Evropë që kufizon me imunitet të plotë hetimin e zyrtarëve të shtetit dhe kjo praktikë... Lexoni në faqen 3

Gruaja djeg për vdekje burrin me vaj të nxehtë Debati i tyre është dëgjuar përtej mureve të shtëpisë, deri tek fqinjët aty pranë, por askush nuk do ta mendonte se këtë herë, Dallëndyshe Kasa kishte vrarë burrin. Bashkëshorti i saj, Xhelo Kasa, 62 vjeç, ka gjetur vdekjen e menjëhershme si pasojë e djegies së shkallës më të fun-

dit nga vaji i nxehtë, që mendohet se bashkëshortja e tij ia ka hedhur në vesh dhe pjesë të tjera të trupit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të djeshëm në lagjen "11 Janari" të qytetit...

Veton Surroi

6

Lexoni në Faqen 11

Një meshtar në përvujtërinë e rrëfyestores

Ndryshimet e buxhetit miratohen me 72 vota të mazhorancës. Shkurtimet nuk prekin fondin e pagave dhe të pensioneve

Kulturë F aqe 18-19

Kioskë / 23

“Hetimi” / 4

Operacioni / 7

Çiljeta "infektohet" nga Flori, tallavaja e radhës me Vanin

PS bëhet edhe Kuvendi miraton Prokurori, grup pune prishjen e për anëtarët e Kolegjit Piramidës

Lexoni në faqen 8

Kohët e fundit, shumë media i kanë kushtuar Çiljetës një hapësirë mediatike sa i takon look-ut të saj, përherë të ndryshëm, sesa aktivitetit të saj muzikor. U bë shumë kohë tanimë, rreth një vit që këngëtarja seksi - që mund të konsiderohet pa hezitim edhe një kërcimtare profesioniste - nuk ka dalë me një klip të ri, ndërkohë që dihet se këngët verore janë pika më e fortë e saj. Fansat e saj pyesin ...

Pesë anëtarët e Kolegjit Zgjedhor, të cilët finalizuan vendimin për garën e Bashkisë së Tiranës, janë bërë pjesë e një hetimi nga ana e Partisë Socialiste, e cila ka ngritur një grup pune specifik për hetimin e tyre. Duket se vendimi i Kolegjit Zgjedhor që rrëzoi padinë e PS-së duke lënë në fuqi vendimin e marrë nga KQZ-ja ku u shpall fitues i kësaj bashkie Lulzim Basha, jo vetëm që nuk do të pranohet nga socialistët, por gjithashtu, ky reagim është përvijuar më tej, pasi këto ditë në selinë rozë është ngritur një grup pune, i cili...

Fund debati / 2

Kuvendi i Shqipërisë miratoi me 72 vota pro projektligjin për ndërtimin e kompleksit të ri parlamentar. Projektligji përcakton rregullat dhe procedurat e ndërtimit të kompleksit të ri parlamentar të Republikës së Shqipërisë, i cili, sipas relatorit Viktor Gumi...

Kurth gjobëvënësit, u kap duke marrë 2 mln lekë nga biznesmeni Ka pritur të merrte sasi të majme të hollash, por në vend të tyre, ka gjetur prangat, si dhe akuzën e rëndë penale ...


C MYK

Adresa: Rruga “Medar Shtylla ”, Shtylla”, qendra e biznesit

E PËRDITSHME E PAVARUR

Drejtor: FAHRI BALLIU Kryeredaktor: ILIR NIKOLLA

Tel: 04/2321364, Tel: 04/232136 6, 04/2321366 Fax:04/2321365, Tiranë E-mail: info@gazeta55.net, gazeta55mail@ yahoo.com, Internet: www .gazeta55.al www.gazeta55.al

DOSSIER/16-17

Një takim me Zef Malën

Nga Mërgim Korça

Kurrsesi nuk do t’a kisha përfytyruar se si një shkrim të cilin ma dërgoi një shok i imi i rinisë së herëshme, Ing.Robert Haritua, do të më ngjallte një morí ndjenjash të gërshetuara me një ngjarje e cila tashmë ishte arkivuar në Çmimi 30 lekë një qoshkë ... thuajse të harGreqi 1,5 EURO ruar të kujtesës sime.

Nr. 194 (4624) Viti XV i botimit (numri i parë doli më 18.10.1997)

E premte, 15 korrik 2011

Edi, mbrëmë ke gënjyer sa për dhjetë vjet! Thyhen rekordet e POLITIKË 3 propagandës bajate prej Edi Ramës, i cili duke u përpjekur të fshehë katastrofën elektorale, e bëri humbjen fitore, anëtarësimin në NATO e BE i cilësoi si izolim të ri dhe mediat Pasi i dështuan ekspertizat e video-montazhit, Ina Rama heq në momentin e fundit Leonard e ndërkombëtarët i sulmoi si të Beqirin nga lista e dëshmitarëve, duke u përpjekur të fshehë shndërrimin e prokurorisë në një mashë në dorë të opozitës. Por avokatët e Ilir Metës gjithsesi e kanë vendosur Beqirin në njëanshëm e dashakeqë ndaj listën e dëshmitarëve për seancat që do të zhvillohen në Gjykatën e Lartë tij. Rekordi i gënjeshtrave konfirmoi informacionet jozyrtare se ai nuk është mirë nga pikëpamja shëndetësore e se po nxiton të çojë drejt unifikimit moshën e tij fiziologjike me pensionin politik

Skandal i Prokurorisë, heq Leonard Beqirin nga lista e dëshmitarëve në çështjen "Meta"

NË BRENDËSI

Reagon Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli

"Të turpshme sul met e Ramës ndaj trupës së Kolegjit Zgjedhor" Kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli ka reaguar pas akuzave të hedhura nga kreu opozitar Edi Rama dy ditë më parë në një dalje të tij për mediat. Kryeparlamentarja i cilësoi të turpshme sulmet e kryesocialistit se pse ata zbatuan vull

Kuvendi miraton me 72 vota "pro "pro"" projektligjin për ndërtimin e kompleksit të ri parlamentar Mazhoranca: Shqipëria, i vetmi vend në Europë që nuk ka një parlament të standardeve bashkëkohore Kuvendi miratoi dje me 72 vota "pro" projektligjin për ndërtimin e kompleksit të ri parlamentar. Projektligji me 9 nene, i ka kaluar në pronësi Piramidën Kuvendit, për

FORUM

Ç'drejtësi d rejtësi duan Rama dhe neobllokmenët? Nga Luan Myftiu

I pamë se ç'bënë me drejtësínë "bimbashët" e PS-së gjatë tetë viteve të sundimit të tyre. Si e shndërruan atë në avokate të krimit, të vjedhjes së votës dhe në bashkautore të krimit të tyre ekonomik.

Gjenerali Marshall në detin Egje Nga Barry Eichengreen

Tani duhet të jetë e qartë edhe për mbikëqyrësit më mendjengushtë se ekonomia greke ka shumë nevojë për ndihmë. Papunësia është 16% dhe po vazhdon të rritet. Edhe pas një viti të shkurtimeve të shpenzimeve, deficiti buxhetor ende i tejkalon 10% të PBB-së. Banorët nuk paguajnë taksa.

Qytetari Murdoch dhe sfidat e gazetarisë së mijëvjeçarit të ri Nga David Ignatus (Washington Post)

DITA/5

Aleksandër Arvizu: Imuniteti po pengon hetimet, të gjendet konsensusi për ndryshimin e ligjit Mbyllet me sukses programi "Sfida e Mijëvjeçarit"- rezultate pozitive në luftën ndaj korrupsionit dhe krimit ekonomik e financiar SHBA shprehet edhe njëherë për domosdoshmërinë e kufizimit të imunitetit të zyrtarëve të lartë shtetërorë. Në mbyllje të programit "Sfida e Mijëvjeçarit", program i cili ka si qëllim luftën ndaj korrupsionit, krimit ekonomik financiar e krimit të organizuar, ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Aleksandër Arvizu, deklaroi se Shqipëria duhet të luftojë

korrupsionin përmes kufizimit të ligjit për imunitetin e zyrtarëve. Arvizu tha se çdo person duhet t'i nënshtrohet hetimit për korrupsion, qofshin këta edhe zyrtarë, duke lëshuar kështu edhe një apel për Shqipërinë, e cila sipas Arvizu "mbron zyrtarët nga ky hetim me anë të imunitetit". Ambasadori i SHBA-së ka kërkuar ndryshimin e legjislacionit

shqiptar për sa i përket kufizimit të imunitetit për zyrtarët e lartë, duke konfirmuar kështu një qëndrim të hershëm të komunitetit ndërkombëtar. Edhe pse mazhoranca është shprehur e gatshme për kufizimin e imunitetit, mungesa e votës së opozitës, e bën të pamundur ndryshimin e ligjit me 84 vota. Ambasadori Arvizu theksoi se imuniteti pengon he

"News Corp", e Rupert Murdoch është një kompani me nj? "reputacion" mbi supet të saj. Ndjenja e krijimit,ndjeshmëria e sfidat gjat? viteve, do t? ndërtonin një

Si riparohet një konstruksion i gabuar gabuar,, si monedha ""euro euro "? euro"? Nga Rolf Wenkel

Kur një produkt rezulton konstruksion i gabuar, ai nxirret nga prodhimi dhe eliminohen mangësitë në funksionim. Kjo është e mundur edhe me bashkimin monetar, mendon Rolf Wenkel. Bashkimi monetar evropian ka qenë që nga fillimi një konstruksion i gabuar. Edhe pse krijuesit e tij e kishin të qartë se hapësira ho

E premte, 15 korrik 2011

55

1


cmyk

1

E premte 15 Korrik 2011

E PËRDITSHME

FREE PRESS

Drejtor Frrok Çupi

Kursi i këmbimit

Korrik

97.2 101.1

$

Viti V (777) Nr. 1035 www.gazeta-agon.com

TIRAZHI: 20 000

137.3 142.9 Website: www.gazeta-agon.com

E-mail: redaksia@gazeta-agon.com

reklama@gazeta-agon.com

15

N D Ë RTO J M Ë ENERGJI

Imunitet apo gjykim i drejtë?

Parlament, jo Keops

Ambasadori Arvizu u shpreh dje se çdo person duhet t’i F.2 nënshtrohet hetimit për korrupsion, qofshin këta edhe zyrtarë

Me 72 vota pro, Kuvendi i Shqipërisë miratoi dje projektligjin për ndërtimin e kompleksit parlamentar, opozita bojkotoi F.3

Majtas ka rrezik për tension me Perëndimin

F.2

Sekretar dhe deputet i PS, Islami paralajmëron se në PS po lindin tensione me BE dhe SHBA

INSTAT: 18% e vdekjeve shkaktohen nga duhani faqe 3

fq. 6

FAKTI I DITËS

Ka racizëm në PS Frrok Çupi

P

o thosha me vete se ku e gjejnë guximin këta socialistët kur fyejnë të tjerët... Po thosha se mbase ekziston ndonjë grimë lidhje me arsyen për të sharë tjetrin vetëm pse nuk është me ty. Më e qartë: Po mendoja ku e gjejnë guximin këta që iu sulen gjykatësve dhe iu përdredhin emrin me mbiemrin, ose ua gjejnë të keqen në vendin ku kanë lindur. "Toma (Ndreca) është marrë nëpër këmbë nëpër Partinë Socialiste, vetëm me arsyetimin se quhet Tomë, dmth., i lindur në një zonë katolike në Veri të vendit. As Sashenka Jonuzi, gjyqtare e Apelit, nuk ka ndonjë lidhje me të drejtën për t'u fyer prej Partisë Socialiste, përveç arsyetimit të pavend se e ka emrin Sashenka. Dje, pardje dhe gjithë këto ditë, eksponentë dhe analistë afër Partisë Socialiste, po e fyejnë këtë njeri si "sovjetike". Pra, duke u nisur vetëm nga emri. Prapë rri e mendoj ku e gjejnë lidhjen me të drejtën për të fyer tjetrin? Qindra vjet kanë kaluar duke u menduar mbi këtë subjekt, kush e kush me kutin e vet: Filozofëtme kutin filozofik, ndërsa të fyerit me kutin e tyre. Bota tashmë ka hyrë në një situatë kur racizmi është i dënueshëm ashpër nga shumica njerëzore e Globit; aq sa janë të paktë ata që guxojnë ta fyejnë tjetrin në sens racor. Po si vallë krijohen "ishuj" në Glob, ku për shembull, një grupim i vogël njerëzish kryesues në Partinë Socialiste marrin të drejtën raciste të fyejnë të tjerët?... O zot, nuk ka zot që e gjen arsyen e këtyre njerëzve pse mund ta bëjnë këtë. Për shembull, si mund ta venë tjetrin me shpatulla për muri pse e ka... Vijon në faqen 2

Politikë

Kulturë

Kolegji Zgjedhor, Lamtumirë sot për mandatet e për Dom Simon Këshillit Bashkiak Jubanin PD i ka kërkuar Kolegjit F.4 shpërndarjen e mandateve të Këshillit Bashkiak të Tiranës

Ekonomi

Lajmi i ditës

Profil

Kuvendi miraton Vdes Leo Kirch, ndryshimet në manjati gjerman Buxhetin e Shtetit i medias Edmond Spaho tha se masa e ndryshimit në total të buxhetit F.5 F11 shkon në 18.3 mld. lekë

“Shpirti i Jonit” me 270 kilogramë drogë

Policia e Brindizit konfiskoi dje 270 kg drogë, në pranga F.13 një shqiptar F.6


INTEGRIMI BOTIM I LËVIZJES SOCIALISTE PËR INTEGRIM Adresa: Rruga “Sami Frashëri”, Nr. 20/10, Tel.: 04 270 413 Fax: 042 270412/26 E-mail: gazetaintegrimi@europe.com; Website www.integrimi.com

E premte, 15 korrik 2011 - E përditshme politike

Viti V i botimit - Nr. 1083

ÇMIMI

20 LEKË

Kryeredaktor: Shaban Sulçe

1 EURO

SEKRETARI I PËRGJITHSHËM I LSI

Luan Rama: Opozita të japë kontribut pozitiv në të mirë të interesave të vendit Faqe 2-3

ME > TAKIMI MINISTRIN VASILI

> ZHVILLIME

KASTRIOT ISLAMI:

Drejtori i ANEA, Yukiya Amano: Bashkëpunimi me shëndetësinë shqiptare, histori suksesi Drejtori Ekzekutiv i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, ANEA, Yukiya Amano është pritur ditën e djeshme edhe në Ministrinë e Shëndetësisë nga ministri Vasili dhe zyrtarë të tjerë të lartë të shëndetësisë shqiptare. Gjatë bashkëbisedimit, z. Amano është shprehur i lumtur për bashkëpunimin konstruktiv m Ministrinë e Shëndetësisë ndërsa e ka vlerësuar ecurinë e reformës si një histori suksesi. Ndërkohë që nga ana e tij z. Vasili është shprehur i kënaqur për bashkëpunimin me Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike dhe e ka vlerësuar z. Amano për përpjekjet e deritanishme në ndihme të sistemit shëndetësor shqiptar. Njëkohësisht Drejtori Ekzekutiv i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Yukiya Amano, vlerësoi se projektet në shëndetësi janë realizuar në masën mbi 95%. Ai vuri në dukje... Faqe 5

Opozita duhet të kthehet në Kuvend dhe të bëjë rolin e saj Faqe 4

DEKLARATA E ZV.KRYEMINISTRIT DHE MINISTRIT TË JASHTËM

Haxhinasto: Përshpejtim procesit të integrimit të Shqipërisë në BE

Faqe 5

> ZV/MINISTRJA FILLORETA KODRA:

Heqja e taksës për fasonët, premtim i mbajtur i LSI Heqja e taksës doganore për industrinë fasone ishte realizimi i një tjetër premtimi të bërë nga LSI gjatë fushatës elektorale. Zv. Ministrja e Punës, çështje Sociale dhe Shanseve të Barabarta, Filloreta Kodra gjatë një intervistë dhënë për televizionin "Ora News" deklaroi se ky vendim i rëndësishëm, që u mbështet edhe nga

CMYK

IFC DHE BANKA BOTËRORE

qeveria, ndihmon zhvillimin e biznesit dhe krijon më shumë vende pune. Ndërkaq, duke folur për barazinë gjinore si një nga vlerat themelore të zhvillimit demokratik të shoqërisë, Kodra tha se Shqipëria ka bërë progres të vazhdueshëm, kjo duke e vënë në një baraspeshë jo vetëm... Faqe 4

Mbështetje financiare për sektorin e energjisë së rinovueshme Faqe 7


VITI XXI NR. 165 (5148) Cel: 00355 68 20 20 990

E PREMTE, 15 KORRIK 2011

Instituti i Sigurimeve Shoqërore: Procedurat që duhet të ndiqni për derdhjen e kontributeve

TË VETËPUNËSUARIT, KUSH PËRFITON NGA FALJA Tiranë, mandatet e këshillit bashkiak, kolegji shqyrton sot ankimimin e PD-SË

Përfitimet nga amnistia, në varësi të viteve të punës. Periudha e veprimit dhe efektet që lindin nga zbatimi i ligjit të faljes së detyrimeve

FAQE 9

Punimet e Kuvendit: Miratohet Parlamenti i ri, ndryshimet në buxhet dhe lejet mjedisore FAQE 3

FAQE 2

Islami: PS të bashkëpunojë me ndërkombëtarët. Malaj: Aksioni politik në kuvend FAQE 4

Ambasadori Arvizu: Zyrtarët e lartë pa imunitet, të ndryshojë legjislacioni aktual FAQE 3

Itali, kapen 270 kg drogë në anijen nga Vlora. Pranga drejtuesit të automjetit FAQE 5

Shëndeti

AKTUALITET

Afati i pagesave të detyrimeve

Ujësjellës-kanalizimet: Faturat e ujit, kategoritë që përfitojnë nga amnistria fiskale • Sinoziti, sëmundja e verës.

Si mund të evitohet dhimbja? Këshilla dhe rekomandime nga specialistët për kurimin • Kolesteroli, kur është i rrezikshëm për shëndetin. Moshat më të prekura. Dieta dhe ushtrime fizike • Dhembja e veshit, pse shkaktohet dhe si kurohet. Rekomandimet e mjekëve • Krizat e migrenës, "të fshehura" në fillesat e saj. Si mjekohet FAQE 12-13

Në ligjin e faljes, për sa i takon amnistisë fiskale janë edhe faturat e prapambetura të ujit të pijshëm. Lidhur me këtë fakt, Ujësjellësi i Tiranës ka bërë me dije se cilat janë kategoritë e personave që përfitojnë prej faljes fiskale. Pas disa paqartësive nga ana e konsumatorëve, Ilirian Shkëmbi, Drejtor i Departamentit të Shitjeve...

FAQE 8

Bashkia Kamëz, nis zbatimi i projektit të Bankës Botërore për sistemin e adresave FAQE 7

Treg pune për infermerët, diplomohen 480 studentë të rinj. Projektet afatgjata të punësimit

FAQE 7

Greqi, leje qëndrimi 5-vjeçare. Kategoritë që përfitojnë statusin e banorit afatgjatë. Procedurat

Studimi/ INSTAT: 18 për qind e vdekjeve në Shqipëri, nga duhani. Grupet më të rrezikuara

Rregullimi ligjor u ofron mundësinë e pajisjes me leje qëndrimi fëmijëve të mitur të emigrantëve, që u lindën ose erdhën...

Publikohen disa të dhëna për sa i takon konsumimit të duhanit dhe rrezikut që vjen nga ai. Lidhur me këtë fakt, të dhënat që publikohen...

FAQE 4

Gazeta hap rubrikën për të gjitha paqartësitë që ju keni në lidhje me sigurimet shoqërore dhe pensionet. Dërgoni pyetjet tuaja në adresën: g aze t ar epublik a@y ahoo.com a@yahoo.com

FAQE 7

ERE: mbi 20 ankesa në ditë nga konsumatorët për CEZ Shpërndarje FAQE 6

Presidenti Obama dhe tërheqja në irak Nga “New York Times” Presidenti Obama po e plotëson premtimin e tij për ta përfunduar luftën në Irak. Kur ai e mori zyrën, në terren ishin afro 142 mijë ushtarë amerikanë, ndërsa tani..

FAQE 11


E PREMTE, 15 KORRIK 2011. ÇMIMI 30 CENTË.

MALI I ZI 50 CENTË, SHQIPËRI 50 CENTË

Edhe Thaçin po patëm dëshmi

8 4 FAQE

faqe 04-05 NO. 3602, VITI XII. GAZETË E PËRDITSHME. WWW.ZERI.INFO

Jakupi-Dellit: Populli mund të më rrëzojë

EDITORIALI

“NOKAUTI” I DYTË PËR MIMOZËN

Vera kah dera → GJERGJ FILIPAJ

Kryeministri Hashim Thaçi duket të jetë një person shumë me fat. Si rrallëherë kujt në skenën e përçudnuar politike të Kosovës të populluar me profiterë, kuazi-patriotë dhe emigrantë të dikurshëm, atij i ka rënë guri në dorë për t’i zgjidhur do probleme me miqtë ndërkombëtarë dhe disa miq...faqe 02

Jakup Krasniqi ia ka bërë të qartë ambasadorit Kristofer Dell se qytetarët e Kosovës janë ata që përcaktojnë fatin e njerëzve në politikë dhe jo dikush tjetër

EKONOMI

DITARI

DITARI

Kuvendi refuzon opozitën, dialogu vazhdon

Nisin ndryshimet në Kushtetutë

Lumturie Blakaj

Gjashtë orë replika e akuza përfunduan me dështimin e kërkesës së opozitës që FAQE 08 të pezullohen...

Komisioni për Ndryshimin e Kushtetutës do të miratojë sot dokumentin, të cilin e ka siguruar “Zëri”, me FAQE 09 konkluzionet dhe...

prej

Hetohet Shaip Muja

FOTO: RDIVAN SLIVOVA

Prishtinë → Kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, edhe njëherë ka ripërsëritur të enjten pas kthimit nga Brukseli, se çështja e heqjes së imunitetit të deputetëve është e rregulluar mjaft mirë me Kushtetutën e Kosovës dhe në këtë drejtim nuk ka asnjë paqartësi. Derisa i është kundërpërgjigjur deklaratës së ambasadorit amerikan, Christofer Dell, i cili kishte thënë se Krasniqi me sjelljet e tij po e rrezikon pozitën, duke i thënë se “janë qytetarët e Kosovës ata që vendosin për fatin e njerëzve në politikë”. Zhvillimet e fundit në skenën politike për çështjen e heqjes së imunitetit të deputetëve që

janë nën hetime, e kanë shtyrë kryeparlamentarin Jakup Krasniqi të udhëtojë për një vizitë zyrtare në Bruksel, i cili ka marrë pëlqimin e deputetëve të Parlamentit Evropian se nuk ka alternativ tjetër përveç sundimit të rendit dhe ligjit në Kosovë. Sipas Krasniqit, për çështjen e heqjes së imunitetit duhet të ndiqet rruga që përcakton Kushtetuta dhe ligjet në fuqi. “Ne jemi duke e bërë këtë”, tha shkurt ai, derisa u zotua se draft-letra e përpiluar nga zyra ligjore e Kuvendit për shefin e EULEX-it edhe pse nuk është përfundimtare, megjithatë u zotua se nuk do të pësojë ndryshime profesionale, në përjashtim të 03 ndonjë korrigjimi gjuhësor.

Pasi nuk arriti të bëjë aplikimin e taksës doganore për 10 për qind, ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, nuk do të mund të aplikojë as embargo për produktet e Serbisë dhe Bosnjës. FAQE 06

Agjencia Kundër Korrupsionit është duke e hetuar deputetin aktual të PDK-së, që ishte edhe këshilltar i kryeministrit Hashim Thaçi, Shaip Muja, për konfl ikte të interesit në lidhjet...faqe 07

OPINIONE 10-11 › Leksioni i Sudanit për demaskimin e politikës serbe — QEMAJL MORINA

› Vlerë e shtuar — DARDAN SEJDIU

www.zeri.info

Lexojeni gazetën edhe në internet.

Burim i pashtershëm

Tel: 038/ 550 088

GAZETAT SHQIPTARE 15 KORRIK 2011  

GAZETAT SHQIPTARE 15 KORRIK 2011

Advertisement