Page 1

fAqe 20

presideNti i lAÇit dhuNoN ArbitriN e fifA-s Rikthehet dhuna në futboll, rrihet në stadiumin e Laçit gjyqtari Jemini

themelues Henri Çili - kryeredAktor arion Sulo - e hënë, 5 dhjetor 2011. numër 442. Viti ii botimit. Çmimi 20 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. adreSa: blV "gjergj FiSHta"

berisha: pd mbushi tubimet e ramës kundër Nanos, dy momentet e vështira në politikë

Ish-ushtarakët uleN me 7 mijë lekë peNsioNet, përfituesit debitorë NgA 2009 Instituti i Sigurimeve Shoqërore ka shpallur debitorë ish-ushtarakët që kanë përituar pensione të parakohshme më 1 korrik 2009, duke u mbajtur nga 7 mijë lekë të reja çdo muaj. Reagon Shoqata e Ushtarakëve në Rezervë: Përituesit kanë marrë pagesa të përgjysmuara muajt e fundit, të ndalet procesi i rillogaritjes. ISSH nuk ka të drejtë të ulë masën aktuale të pensionit të parakohshëm, pasi bën krim mehdi pogaçi antikushtetues.

Kryeministri Sali Berisha komenton librin “Kurban” të Ramës, momentet më të vështira në politikë dhe pasionet e tij për librat, poezitë dhe muzikën. “Rama e ka përshkruar Nanon, si Enveri Haxhi Lleshin. Momentet më të vështira në politikë, terapia e shokut në ’90 dhe irmat piramidale në ‘97”. Rama përgjigjet në Twiter: Saliu gënjen, është keqardhje të kesh një lexues si ai Faqe 2

lamtumira për sabri godon, politika përulet para “babait” të kushtetutës

Një zjarr i shkaktuar nga shkëndija elektrike në kondicioner i ka marrë jetën Genci Spahiut, gruas së tij Florinda dhe vajzës Jonida. Babai 35-vjeçar i shpëton jetën vajzës së vogël, Deas, duke e mbuluar me trup

Dy orë zie dhe homazhesh në sallën e parlamentit për njeriun që është vlerësuar prej të gjithëve për gjykimin e prehtë dhe të qetë, edhe në ditë krizash të vështira faqe 4

op-ed / 10-11

NgërÇ

NgA bujAr kApexhiu

Avokati i kafshëve

analizë artan Fuga

kompromisi

koment SHkëlzen maliqi

sabri godo, ndërmjetësi i madh

profil alFred lela

Kush ka lexuar Koha e pamjaftueshme nga Helena Kadare, ndoshta...

Viktimat genci dhe Florinda Spahiu

mapo libri

Recensa e Preç Zogajt

zbërthimi i një pengu dashurie “Kësulëkuqja vjen me trenin e dhjetës”, një roman nga shkrimtari Rudolf Marku

moda e fundit

3 politikë

Tre anëtarë të një familjeje shuhen nga flakët që përfshinë apartamentin e tyre, ndërsa shpëton mrekullisht vajza e vogël. Tragjedia ndodhi në familjen Spahiu në Tiranë, ku dy bashkëshortët 35-vjeçarë, Genci dhe Florinda si dhe vajza 5-vjeçare Jonida janë gjetur të vdekur brenda në shtëpi. Policia ka mundur të gjejë gjallë Dean, më të voglën e shtëpisë, e cila ndodhet në reanimacionin e pediatrisë... fAqe 5

editoriAl / 10

ben blushi: si e ndërtova shqipërinë time

Brenda keqkuptimeve terminologjike që i bëjnë disa përqasje naive në shkencat sociale dhe humane ta...

Marrëveshja për menaxhimin e pikave kufitare mes Kosovës dhe Serbisë është një kompromis tipik diplomatik...

Tragjedi në Tiranë, vdesin nga zjarri dy bashkëshortët dhe vajza 5 vjeç

kodi rrugor, sot prova e rezistencës së paktit pd-ps Socialistët pritet t’i votojnë sot ndryshimet në Kodin Rrugor, duke i qëndruar kështu pjesës së tyre të marrëveshjes

artur zheji

Kriza dhe kriza e qasjes ndaj Krizës Nuk është e mundur që të pretendojmë se lajmet që vijnë së fundmi nga Kroacia e pasur fqinje, nga Greqia mbi paterica brukselase, nga Spanja e gjunjëzuar apo Italia, që rrëzoi Kryeministrin e ligjshëm për të oksigjenuar besimin e tregut monetar botëror, se vullneti i interesave ekonomike, tejkalon çdo legjitimitet politik. Nuk është e mundur pra, që Shqipëria të mos cifloset apo të mos goditet nga ky realitet dhe nga ky rrethim falimentimesh financiare. Kjo krizë është jo vetëm gjithëpërfshirëse, por edhe kushtëzuese, pasiqë është krizë tregjesh, tregjesh shkëmbimi, tregjesh aksionesh dhe tregjesh...


MISTERE

Ish-ushtarakët ISSH publikon listën e përfituesve të rinj

Aktualitet Faqe 8

CMYK

Luftërat moderne do të përdorin avionin me telekomandë

Suplementi F. 13-17

Vatikan, prifti njeh ekzistencën e UFO-ve

OKB: Në botë mund të përjetohet krizë ushqimore

GAZETË E PËRDITSHME E HËNË 05 DHJETOR 2011 NR: 2106, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI PËR MAQEDONI DHE GREQI 1 EURO

www .standard.al www.standard.al e-mail: info@standard.al marketing@standard.al

Berisha: Rama punoi me mua për të rrëzuar Fatos Nanon

Shtohet fondi për "Erasmus"-in Në 2014 bursa për të gjithë studentët

"Mënyra se si Rama e përshkruan Nanon, është identike si ajo e Enver Hoxhës për Haxhi Lleshin. Unë e ndihmova të rrëzonte Nanon. Ai punoi me mua për rrëzimin e tij" Kryeministri Sali Berisha, gjatë takimit që pati ditën e djeshme me të rinjtë e qytetit të Durrësit, ka komentuar librin e liderit të opozitës Edi Rama. Ai theksoi se pavarësisht se nuk e ka lexuar librin e kundërshtarit të tij, është njohur me disa paragrafë të këtij libri nga shtypi i ditës. Për kreun e qeverisë shqiptare mënyra se si e ka trajtuar Rama ish-liderin e PS-së... Lexoni në faqen 3

Kriza greke Emigrantët braktisin fëmijët në jetimore Në Greqi së bashku me krizën në thellim po rritet edhe numri i prindërve që kërkojnë të lenë fëmijët e tyre nëpër brefotrofë. Janë prindër të dëshpëruar, të papunë apo afaristë të falimentuar nga borxhet, në masën 80% vendas dhe 20% emigrantë. Me fëmijën e vogël në prehër

dhe kokën ulur, si për të fshehur lotët e saj, gruaja del nga zyra e Prokurorisë së Minoreneve të Athinës dhe largohet me shpejtësi nga shkallët, pa pritur as ashensorin e katit të katërt të godinës 16 ... Lexoni në faqen 7

7 Studentë të interesuar nga të gjitha vendet mund të aplikojnë për të marrë pjesë në programin Master Erasmus-Mundus

Ceremonia me homazhe, i jepet lamtumira e fundit Sabri Godos "Kryeplaku" i politikës përcillet me nderime dhe respekt në banesën e fundit

Sabri Godo

Aktualitet Faqe 4

Kulturë Faqe 18-19

Udhëtari

Dosje

Gjermani / 3

Reforma zgjedhore / 2

Pirro Vito: Takimi im me Çausheskun në ditët e fundit të jetës së tij

LSI merr pjesë në kongresin e socialdemokratëve

Kume: Dy mundësitë Shqiptarët s’kursejnë, e konsensusit për blejnë modelet më të kodin elektoral shtrenjta

Ditën e djeshme, një delegacion i Lëvizjes Socialiste për Integrim, i kryesuar nga Sekretari i Përgjithshëm i kësaj force...

Në kohën kur vetëm një javë më parë u zhvillua mbledhja e parë e komisionit të reformës zgjedhore, komision ky i ...

Nga Fatos Veliu Flet ambasadori i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i vendit tonë, Pirro Vito, në Rumaninë e vitit 1989. Takimi i veçantë me Çausheskun, i cili pak muaj më mbrapa do të ekzekutohej dhe bisedat sekrete që konsumova me të

Faqe 10-11

Makinat / 9

Kur kriza ekonomike po rrëzon vendet më të zhvilluara ekonomikisht si Italia, Spanja, Portugalia dhe Greqia, kjo krizë...

NJOFTIM KËRKOHEN SHITËSE Markat prestigjioze do të hapin së shpejti dyqanet në TEG

CV-të me fotografi të dërgohen në adresën mf-shop@hotmail.com

Të kenë CILËSI TË MIRA KOMUNIKUESE


VITI XXI NR. 287 (6371) e-mail: gazetarepublika@yahoo.com Cel: 00355 68 20 20 990

E HËNË, 5 DHJETOR 2011

Homazhe për nder të Sabri Godos nga politikanë, diplomatë dhe intelektualë

PËRCILLET PËR NË BANESËN E FUNDIT Berisha, me studentët në Durrës: Në vitin ‘90 të rinjtë shmangën një konflikt civil

Qytetarë nga e gjithë Shqipëria, përfaqësues të shqiptarëve të Maqedonisë i japin lamtumirën e fundit plakut të mençur të politikës Faqe 2-3

FAQE 4

Projekt-buxheti 2012, nis sot shqyrtimi nen për nen në komisionet parlamentare FAQE 4

Mungesa e reshjeve ul ndjeshëm kuotën e ujit në HEC-E. Vështirësohet prodhimi i energjisë FAQE 8

Zjarri në banesë, vdesin tre anëtarët e një familjeje. Shpëton vajza 2-vjeçare FAQE 9

Shëndeti

• Diabeti, si të parandalohen

Ra da Tra jkoviç : Fund c ir k ut në Ve ri

KOMENTE

Deputetja serbe në Kuvendin e Kosovës kritikon mediat dhe kishën serbe për mbështetjen e barrikadave

Rrno vetëm për me tregue, mesazhi më kuptimplotë i At Zef Pllumit

çrregullimet në zemër. Shenjat kryesore që duhet t’i tregoni mjekut • Osteoporoza, dy mënyrat më të efektshme për të luftuar sëmundjen • Dhimbjet që nuk duhet të injorohen, kryesisht dhimbjet e gjoksit dhe ato abdominale • Si të humbasim kile nga lëngjet e perimeve • Infarkti i miokardit, rreziku që paraqet dhe kujdesi që duhet të tregoni • Efektet kuruese të mollës, mban nën kontroll sheqerin

Ish-ushtarakët, lista e përfituesve të rinj të pensioneve suplementare dhe atyre të parakohshme

Vdes legjenda braziliane e futbollit. Socrates, kapiten i skuadrës së madhe të 1982-shit

Zgjedhjet në rusi: Putini fiton, por cilat parti të tjera do të garojnë

Instituti i Sigurimeve Shoqërore publikon listën e ish-ushtarakëve, të cilëve iu është llogaritur përfitimi. Bëhet fjalë për përfituesit e javës...

Legjenda braziliane e futbollit, mbrojtësi Socrates ka ndërruar jetë në moshën 57-vjeçare pasi vuajti nga një sëmundje e rëndë infektive. Ishte hera...

Shtatë parti janë në garë në zgjedhjet parlamentare në Rusi. Vetëm katër prej tyre kanë shansin të futen në parlamentin rus...

Faqe 12-13

FAQE 6-7

FAQE 20

FAQE 16

Fuqia dhe uniteti i serbëve të veriut të Kosovës do të shembet nëse këtë e dëshiron Beogradi dhe kjo shembje ka filluar, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Rada Trajkoviç, deputete serbe në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Listës së Përbashkët Serbe. Ajo kritikon mediat në Serbi dhe Kishën Serbe për mbështetjen e barrikadave...

FAQE 15

Nga Jak Rrozhani

FAQE 17

Teuta vazhdon të kryesojë Kampionatin Shqiptar të Futbollit. Fiton 2-1 ndaj Kamzës

NJOFTIM Kryegjyshata Botërore e Bektashinjve, datë 6 dhjetor, ditën e martë, ora 10, organizon ceremoninë e festës së Ashures. Janë të ftuar për të marrë pjesë të gjithë besimtarët bektashinj në Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi dhe Maqedoni. Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve

Suedia, në penën e Viron Konës Nga Bashkim Saliasi

FAQE 14


C MYK

Adresa: Rruga “Medar Shtylla ”, Shtylla”, qendra e biznesit

E PËRDITSHME E PAVARUR

Drejtor: FAHRI BALLIU Kryeredaktor: ILIR NIKOLLA

Tel: 04/2321364, Tel: 04/232136 6, 04/2321366 Fax:04/2321365, Tiranë E-mail: info@gazeta55.net, gazeta55mail@ yahoo.com, Internet: www .gazeta55.al www.gazeta55.al

Nr. 336 (4766) Viti XV i botimit (numri i parë doli më 18.10.1997)

E hënë, 5 dhjetor 2011

Çmimi 30 lekë Greqi 1,5 EURO

suplementi KONTRAPUNKT/13-21

50 vjet kkonservatori onservatori i TTiranës iranës Pasqyrimi i krijimtarisë muzik ore të muzikore kompozitorëve Rizvanolli, K oçi e Beqiri në Koçi shtypin e K osovës gjatë viteve 19821992 Kosovës 1982-1992 Ibrahim Madhi, mjeshtër i interpretimit violinistik në Shqipëri Petrit Çeku, gjeniu i kitarës

Berisha: Edi Rama, fotokopje e diktatorit Enver Hoxha Në prag të Ditës Kombëtare të Rinisë, 8 dhjetorit, kryeministri Sali Berisha zhvilloi dje një bashkëbisedim me studentët e Universitetit “Aleksandër Moisiu”, në Durrës. “Me protestat e vjeshtës së 1990-s, të rinjtë gjunjëzuan diktaturën më të egër dhe më të pamëshirshme që Europa kishte njohur pas Luftës së Dytë Botërore”, tha gjatë takimit, kryeministri Berisha

“Me pavarësinë e Kosovës, iu vu kurora një shekulli të ndritur në historinë e shqiptarëve”

Nga Kostaq Xoxa

Kërcënimi që i vjen Bashkimit Europian nga partitë e vogla ekstremiste Nga Ilirian Dahri

Frikë nga mosveprimi Nga Qemal Sakajeva Nuk ka kurrfarë vështirësie të hetohet maturia e mençuria gjermane ndaj së shkuarës, të mbi gjysmë shekulli më parë. Më 1996, duke vizituar Televizionin ARD, presidenti i tij i sëmurë, kishte porositur drejtorin, të bënte kujdes për t’u njohur me këtë televizion publik dhe qytetin e famshëm të Mynihut. Sekretarja e tij, një gazetare e diplomuar në gazetari, duke udhëtuar nëpër qytet, pa e pyetur për çfarë do të thoshte, shqiptoi një frazë që të prekte për nga vetëdija e thellë: “Ne brezi i sotëm nuk kemi përgjegjësi për çfarë bënë etërit tanë”. U befasova nga të ndjerit ngushtë, ndërsa dy breza të mëpasëm krijuan një Gjermani të

NË BRENDËSI

Statuja e Fidias me kokën e Kaligulës

OPINION/4

DITA/5

Përcillet për në banesën e fundit, politikani dhe shkrimtari Sabri Godo E gjithë klasa politike, si dhe përfaqësues të intelektualëve e shoqërisë civile i dhanë lamtumirën shkrimtarit spikatës të letërsisë shqipe të 50 viteve të fundit, si dhe eksponentit të politikës gjatë këtyre 20 viteve të tranzicionit

DOSSIER/10-11 REVISTA “PËRPJEKJA SHQIPTARE”, E DATËS 13 JANAR 1938

“Dokumentin e Pavarësisë e ka Lef Nosi” Revista e njohur kulturore e kohës pohon se dokumenti posedohej nga Lef Nosi. Në këtë mënyrë bie edhe ndonjë dyshim i shfaqur së fundmi mbi zotërimin e dokumentit prej Lef Nosit Nga KASTRIOT DERVISHI

Mario Monti është një kryeministër teknik, por prapë kaosi mbizotëron në Itali Nga Vittorio Feltri E hënë, 5 dhjetor 2 0 1 1

55

1


5 dhjetor 2011

E HËNË, 5 DHEJTOR 2011. ÇMIMI 30 CENTË.

MALI I ZI 50 CENTË, SHQIPËRI 50 CENTË

zëriiBE Nr 44› E hënë › 5 dhjetor 2011

FAQE JAVORE PËR BASHKIMIN EVROPIAN

Kjo faqe botohet me mbështetjen

“Respektimi dhe mbrojtja e të drejtave të njeriut është element jetik në procesin e integrimit evropian”, shprehet Patrik Schmelzer nga Zyra Ndërlidhëse e KE-së.

Zyrtarët e Komisionit Evropian thonë se të drejtat e njeriut janë pjesë e kritereve të Kopenhagës, të cilat duhet të përmbushen nga çdo vend aspirant për integrim në BE

0 4 FAQE

Respektimi i të drejtave të njeriut, kushti për BE Lavdim Hamidi

NO. 3741, VITI XII. GAZETË E PËRDITSHME. WWW.ZERI.INFO

Prishtinë ĺ Shkolla “Selman Riza” në Fushë-Kosovë, për një kohë nuk i kishte hapur dyert për 42 fëmijë të komunitetit rom, ashkali dhe egjiptian. Dyert e kësaj shkolle përfundimisht u hapën muajin e kaluar për këta fëmijë, pas ndërhyrjes së zyrtarëve të lartë të Qeverisë së Kosovës dhe të Komisionit Evropian. Organizata Joqeveritare “Partneriteti” në muajin maj të këtij viti i kishte tërhequr vëmendjen për mosintegrimin e këtyre fëmijëve në sistemin arsimor ministres së Integrimit, Vlora Çitaku dhe zyrtarëve të Komisionit Evropian. Pas integrimit të fëmijëve RAE në këtë shkollë, Elizabeth Gowing nga OJQ “Partneriteti” kishte thekë

“Duhet integruar fëmijët RAE në sistemin arsimor të vendit. Republika e Kosovës ka interes jetik që të mos ketë qytetarë analfabetë”, thotë Avokati i Popullit, Sami Kurteshi

e Bashkimit Evropian

shoqërinë kosovare. “Si grup etnik mendoj se kanë numrin më të madh të analfabetizmit”, shprehet Kurteshi. Sipas tij, aty ku ka numër të mjaftueshëm të fëmijëve romë, ashkalinjë dhe egjiptianë, duhet t’u mundësohet edhe mësimi në gjuhën amtare, ndërsa ku nuk ka numër të mjaftueshëm duhet të integrohen me fëmijët tjerë në sistemin arsimor të vendit. “Gjithsesi duhet integruar fëmijët RAE në sistemin arsimor të vendit. Ky është edhe obligim ligjor. Republika e Kosovës ka interes jetik që të mos ketë qytetarë analfabetë, pasi që kjo do të ishte një humbje e madhe për vendin”, thotë Kurteshi. Në prag të shënimit të Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeirut (10 dhjetor) Avo

me gjyqësorin. Ndërsa rreth 37 për qind e këtyre lëndëve zgjidhen pozitivisht, në favor të qytetarëve, një pjesë tjetër nuk zgjidhen pozitivisht, por ka edhe shumë lëndë që nuk zgjidhen nga institucionet tjera të vendit. Prandaj, sfi dat më të mëdha, sipas Kurteshit, mbesin, arbitrariteti dhe papërgjeqësia e institucioneve publike. “Kemi persona në institucionet më të larta të vendit që nuk i përfi llin kërkesat e Avokatit të Popullit sa i përket zgjidhjes së këtyre lëndëve”, potencon ai. Nga ana tjetër, Patrick Schmelzer nga Zyra Ndërlidhëse e Komisionit Evropian në Kosovë, thotë se të drejtat e njeriut janë pjesë e kritereve të Kopenhagës, të cilat duhet të përmbushen nga çdo vend aspirant për i t i ë “

1 Ditët e Biznesit të Vogël (DBV) organizoi, në Hotelin Sëiss Diamond në Prishtinë, konferencën kombëtare për Integrimin Evropian të Kosovës, përmes zhvillimit të biznesit të vogël. Me këtë rast u ndanë çmimet kombëtare për konkurrencë në biznes, për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme më konkurruese të Kosovës.

2 Ushtruesi i detyrës së shet të Zyrës Ndërlidhëse të Komisionit Evropian në Kosovë, z. Melvin Asin, së bashku me një përfaqsues së Ministrisë së Drejtësisë, kanë hapur seminarin mbi “Rolin e shoqërisë civile dhe medias në luftën kundër korrupsionit”.

Q&A

Cili është roli i Bashkimit Europian në zhvillimin e demokracisë dhe të drejtave të njeriut?

QBashkimi Europian beson se demokracia dhe të drejtat e njeriut janë vlera universale që duhet të promovohen fuqishëm në mbarë botën. Ato janë pjesë përbërëse të punës efektive për zbutjen e varfërisë dhe parandalimin dhe zgjidhjen e konflikteve. Që nga viti 2007 Instrumenti Europian për Demokraci dhe të Drejtat e Njeriut (EIDHR) është shprehje konkrete e qëllimit të BE-së për të integruar promovimin e demokracisë dhe të drejtat e njeriut në të gjitha politikat e saj të jashtme. Traktati i Lisbonës, i cili përcakton bazën ligjore dhe institucionale për BE-në, e bën të qartë se Bashkimi Europian do të drejtohet nga parimet e mëposhtme: demokracia, shteti ligjor, gjithanshmëria dhe pandashmëria e të drejtave të njeriut dhe të lirive themelore, respekti për dinjitetin njerëzor, parimet e barazisë dhe solidaritetit, si dhe respekti për parimet e Statutit të Kombeve të Bashkuara dhe të drejtës ndërkombëtare. Në politikën e zgjerimit këto vlera janë shndërruar në kritere politike brenda kritereve të Kopenhagës të cilat kërkohen për t’u përmbushur nga të gjitha vendet që aspirojnë anëtarësimin në BE e njësoj edhe nga Kosova. Çka është Instrumenti Europian për Demokraci dhe të Drejtat e Njeriut (EIDHR)? EIDHR është një instrument I demokracisë që për qëllim ka të sigurojë mbështetje për promovimin e demokracisë dhe të drejtave të njeriut në vendet që nuk janë anëtare të BE-së. Ky instrument ka komponentën financiare me nga e cila përkrahen projektet që mbrojnë dhe promovojnë demokracinë dhe të drejtat e njeriut. Si janë të rregulluara me kriteret e Kopenhagës të drejta e njeriut?

Shuhet kampioni i botës në kikboks, Besim Kabashi FAQE 22

Qeverisja demokratike funksionale kërkon që të gjithë qytetarët e vendit duhet të jetë në gjendje të marrin pjesë, në mënyrë të barabartë, në vendimmarrjen politike në çdo nivel të qeverisjes, nga komunat lokale deri në nivelet më të larta, kombëtare. Kjo gjithashtu kërkon zgjedhje të lira me votim të fshehtë, të drejtën për të krijuar parti politike pa ndonjë pengesë nga shteti, qasje të drejtë dhe të barabartë me një shtyp të lirë, liria e mendimit personal. Të drejtat e njeriut janë ato të drejta që çdo person duhet t’i ketë dhe janë “të patjetërsueshme”, që i përkasin të gjithë njerëzimit. Nëse një e drejtë është e patjetërsueshme, do të thotë se nuk mund të dhunohet, të jepet e kufizuar, të blihet apo të shitet. Këto përfshijnë të drejtën për jetën, e drejta për tu ndjekur penalisht vetëm në bazë të ligjeve që janë ekzistente në kohën e veprës penale, të drejtën të jenë të lirë nga skllavëria dhe të drejtën të jenë të lirë nga tortura. Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut e Kombeve të Bashkuara është konsideruar formulimi më autoritar i të drejtave të njeriut, edhe pse i mungon mekanizmi më efektiv në zbatimin e Konventës Europiane për të Drejtat e Njeriut Kërkesa për të ë ë

Në veri kundërshtohet marrëveshja

Selvije Bajrami Prishtinë  Serbët e veriut të Kosovës kanë shfaqur haptas zhgënjimin e tyre në lidhje me marrëveshjen e arritur në Bruksel ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, që ka të bëjë me menaxhimin e integruar të kufijve. Marrëveshja e cila parasheh praninë e doganierëve të Kosovës në pika kufitare, nën mbikëqyrjen e misionit evropian EULEX, sipas udhëheqësve të strukturave paralele të komunave të veriut, është i papranueshëm. Për këtë çështje, përfaqësuesit serbë të Secili qytetar duhet ta dijë që Kosova është drejt rrugës evropiane dhe ne vetëm po e plotësojmë një standard”, tha Edita Tahiri.

komunave ilegale të veriut, kanë kërkuar nga Parlamenti i Serbisë që të mbajë një seancë urgjente për diskutimin e situatës aktuale rreth marrëveshjes së arritur. “Jam shumë i zhgënjyer. Mendoj që përfaqësuesit e institucioneve të Prishtinës nuk duhet në asnjë mënyrë të lejohen të vendosen në veri të Kosovës”, ka thënë Krstimir Pantiq, kryetar i komunës paralele të Mitrovicës. Ai ka shtuar se pikërisht për të kundërshtuar instalimin e institucioneve kosovare në veri të Kosovës, ata kanë ngritur edhe barrikadat të cilat vazhdojnë të qëndrojnë me gjithë tendencat e disahershme të KFOR-it për t’i larguar ato. “Mendoj se njerëzit që qëndrojnë te barrikadat nuk do ta lejojnë një gjë të tillë”, ka thënë Pantiq, pas një mbledhjeje që ka zgjatur të sh03 tunën gjer pas mesnate.

FOTO: LAURA HASANI

Serbët e veriut kundërshtojnë marrëveshjen për kujtë, derisa Qeveria thotë se në bashkëpunim me KFOR-in e EULEX-in do ta implementojnë atë

Krimi “bashkon” veriun dhe jugun Ian Cliff et hapur me “Zërin” për shumë çështje, dhe në jo pak prej tyre thotë gjëra që vështirë se mund t’i dëgjosh prej një ambasadori

EDITORIALI 02

OPINIONE 10-11

Republika e Kosovës kozmetike

› Fryn Veriu

Astrit Gashi & Artan M. Haraqija

— MUHARREM NITAJ

Prishtinë  Ambasadori britanik në Kosovë, Ian Cliff, në intervistën dhënë gazetës “Zëri” thotë se përgjegjësia për heqjen e barrikadave në veri i takon Qeverisë së Kosovës, por jo me ROSU dhe FSK, ndërsa ndërkombëtarët do ta mbështesin atë. Cliff, një diplomat modest, i cili

ĺ BEQË CUFAJ

Kur para ca javësh, me hir a me pahir, u njoftua që Kosova ishte në vendin e parë nërajon dhe të fundit në Evropë për shkallën e korrupsionit... faqe 02

› Termocentrali mund të ringjallë ekonominë e Kosovësi —ETHEM ÇEKU

www.zeri.info Lexojeni gazetën edhe në internet.

ndryshe nga të tjerët, nuk i kërkon paraprakisht as pyetjet e as temat e diskutimit, thotë se strukturat kriminale në veri kanë lidhje të forta me kriminelët në jug. “Megjithatë besoj se është një sekret i hapur që disa nga figurat kryesore kriminale në veri kanë lidhje shumë të fuqishme me figura kriminale në pjesën jugore të lumit Ibër dhe se ata nuk do

të mund të operonin nëse nuk do t’i kishin këto lidhje”, thotë Cliff. Me një përvojë të gjatë prej diplomati në disa shtete si Sudan, Bosnjë dhe Hercegovinë.., ambasadori Cliff thotë se tërësia territoriale e Kosovës është çështje e mbyllur, ndërsa korrupsioni, siç tha ai, është i përfshirë në gjithë strukturën 04 e shoqërisë kosovare.

Burim i pashtershëm

Tel: 038/ 550 088


Viti VII i botimit, Nr.2486

E shtunë, 3 dhjetor 2011

Drejtor: ANDI TELA Kryeredaktor: JETMIR HALILAJ Zv/kryeredaktorë: FATION SHEHU, JORGIS MEMO

Adresa: Rr: “Panorama” Nd 3, H 14, Ap 9. Tirane Tel.fax: +355 42403163. Website: www.panorama.com.al E-mail: panosport@yahoo.com

MERKATO Sulmuesi i korçarëve mirëpret lojtarin shkodran

Xhafaj ftesë Sukajt: Na duhesh te Skënderbeu "Do rriste konkurrencën, unë premtoj se do shënoj 15 gola" 3 TALENTI ITALI AJET SHEHU

ITALI

FQ. 16

Milani mund Xhenoan, Kaladze u bën nder EURO 2012

GRUPI A POLONI ÇEKI GREQI RUSI

Prandeli: Spanjën e kemi mundur edhe më parë

GRUPI B HOLANDË DANIMARKË PORTUGALI GJERMANI

Lena: Respekte Sina: Shkëlqejmë Vllaznisë, por në fushë, edhe nuk largohem pse pa rroga FAQE 5 FAQE 7

Van Van Marvijk: Marvijk: Holanda Holanda s'ka s'ka frikë, frikë, ii njohim njohim rivalët rivalët

GRUPI D

Mbrojtësi 20-vjeçar rrëfen aventurën nga akademia e klubit anglez, te njohja me futbollistët që luajnë në skuadrat më prestigjioze të Evropës dhe aktivizimi me Gramozin në Kategorinë e Parë.

TIRANA

Lëv: Grup i hekurt, por unë nuk i trembem askujt

SPANJË IRLANDË KROACI ITALI

"Dikur luaja me Boatengun te Totenhemi, tani në... Ersekë"

FLAMURTARI

Del Boske në panik: Grup i komplikuar

GRUPI C

FQ. 9

ÇMIMI 30 LEKË (1.5 EURO)

UKRAINË FRANCË SUEDI ANGLI

Gjermania në "grup ferri", 13-15 Italia kundër Spanjës

METE i kalon Ministrisë së Sportit pronësinë e stadiumit aktual

LEGJIONARËT

Fq.

16

SPANJË

Fq.

13

Vlerësimi, "Qemal Stafa" kushton 71 miliardë Problematikë ligjore pafund, zvarritje si për sa i përket ngritjes së shoqërisë aksionere, edhe gjetjes së parave për ndërtimin, por në fund ka ardhur sinjali i parë për nisjen e prishjes dhe rindërtimit të stadiumit të ri në Tiranë. Sipas informacioneve, disa ditë më parë Ministria e Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës (METE), në një shkresë me numër protokolli 3953/2, datë 23/

11/2011, i është drejtuar Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve (MTKRS) dhe për dijeni edhe Federatës Shqiptare të Futbollit (FSHF), duke kaluar në pronësi të MTKRS-së impiantin aktual. Nga ky moment, kjo ministri mund të nisë ndërtimin, e mbështetur natyrisht nga FSHF-ja, e impiantit të ri të quajtur Fq. "Stadiumi Kuq e Zi"...

2

Shpërthen Edgar Çani, shënon tripletë në Poloni

Falet Pike, Murinjo: Pyesni Platininë

220-23

Fq.

GAZETAT SHQIPTARE 05 DHJETOR 2011  

GAZETAT SHQIPTARE 05 DHJETOR 2011

Advertisement