Page 1

KOMENT 10

DITARI I FUSHATËS / 4 MAJ 2011

Shansi për një epokë të re për demokracinë lokale NGA HENRI ÇILI

G A Z E TA

DREJTOR HENRI ÇILI - KRYEREDAKTOR ARION SULO - E ENJTE, 5 MAJ 2011. NUMËR 254. VITI I BOTIMIT. ÇMIMI 20 LEKË. 1.5 EURO. WWW.MAPO.AL E-MAIL: GAZETAMAPO@GMAIL.COM

NË BRENDËSI

ZBARDHET VKM-ja

LISTA E RE

LEGALIZIMET, EMRAT E 2279 PRONARËVE QË MARRIN TAPITË Këshilli i Ministrave miraton listën e re të personave që përfitojnë të drejtën e pronësisë mbi objektet informale. Emrat për Tiranën, Durrësin, Elbasanin, Vlorën e Shkodrën

FAQE 19-21

OSBE, Wollfarth: Politikanët të detyruar të pranojnë rezultatin "Ne shpresojmë që ajo të jetë dita e festimit të demokracisë”. Moisiu: Zgjedhjet test serioz për vendin FAQE 2

USHTARAKET, JA SI NDRYSHON VENDIMI PER PENSIONET Qeveria ndryshon vendimin për pensionet suplementare të ish-ushtarakëve, duke përcaktuar një formulë të re llogaritjeje mbi pagën reale. Paga referuese kthehet në pagë mesatare referuese neto. ISSH: Ndryshimet përshpejtojnë procesin, ndërsa ushtarakët do të marrin atë që u takon nga ligji. Këshilli i Ministrave, vendime për legalizimet, dëmshpërblimin e ish-të përndjekurve dhe kredi pa interes për strehim. Faqe 7

Këshilli i Europës, vëzhgues të posaçëm për zgjedhjet në Himarë

Kryeministri Berisha në mbledhjen e djeshme të qeverisë

Basha me bashkëshorten në takimin me artistët

Basha premton rritje të buxhetit për artin dhe kulturën

FAQE 5

OP-ED / 10-11

Pas ambasadorit amerikan, KQZ-ja ka regjistruar dje edhe ambasadorin e OSBE-së, Wollfarth në listën e gjatë me 6 mijë vëzhgues vendas e të huaj. Këshilli i Europës i kushton të njëjtën rëndësi me qytetet e mëdha, zgjedhjeve në Himarë

NGËRÇ

NGA BUJAR KAPEXHIU

Një pedagoge e manipuluar dhe Rama i dëshpëruar KOMENT MARK MARKU

Dy ditë më parë, në një takim elektoral të zotit Basha, një...

Kurthi i ditëve të fundit të fushatës

KOMENT ROLAND LAMI

Jemi futur në javën e fundit të fushatës dhe konturet e përgjithshme të saj janë bërë të qarta...

Iniciativa, urë mes shoqërisë civile dhe politikës E dashur Anilë! REPLIKA SOTIRAQ HRONI

Të falënderoj që më je drejtuar me pyetje...

Dhurata e vitit

VENDIMI Ish-të përndjekurit, 342 personat që përfitojnë dëmshpërblim FAQE 18

Këshilli i Europës shfaq interes të veçantë për zonën e Himarës, në zgjedhjet vendore të 8 Majit. Incidentet e zgjedhjeve të shkuara vendore, por edhe ngarkesat nacionaliste që shkakton kjo qytezë mes shqiptarëve dhe minoritetit grek, ka bërë që Këshilli i Europës t’i kushtojë një vëmendje të madhe vëzhgimit të

Gjatë votimeve të shkuara në Himarë

Grabitet kasaforta me 100 milionë, pronari: Autorët hapën 4 dyer Bastiset një pikë këmbimi valutor në afërsi të Medresesë në Tiranë. Pronari Onjea: Autorët kanë hapur dy qepena dhe dy dyer pa asnjë shenjë dhune

Mbi 10 milionë lekë janë grabitur në orët e para të mëngjesit të djeshëm, në një pikë këmbimi valutor pranë Me� dresesë në Tiranë. Vjedhja është e pazakontë në llojin e saj, pasi gjatë vjedhjes, hajdutët nuk kanë përdorur asnjë send të fortë për të... FAQE 8

Europol: Grupet shqiptare, trafik droge e armësh në BE

Banka e Shqipërisë: Rritja e çmimeve, 60% vjen nga importi

Raporti i fundit i Europolit i klasifikon grupet kriminale shqipfolëse në krye të trafikut të drogës. “Turqia ka depoz� ituar stoqe të mëdha heroinë... FAQE 9

Niveli i përgjithshëm i çmimeve, i cili i ka tejkaluar objektivat e Bankës Qen� drore, ka qenë pasojë e rritjes në bursat ndërkombëtare. Sipas BSH-së... FAQE 15

zgjedhjeve në këtë zonë. Për këtë qëllim, dje Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar listën e 23 vëzhguesve të Këshillit të Europës, nga të cilët dy do të stacionohen në Himarë. Po dje, KQZ ka miratuar dhe 7 vëzhgues shtesë të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Tiranë, si dhe 53 vëzhgues të tjerë të zyrës së... FAQE 3

EDITORIAL / 11 ARTUR ZHEJI

Pakti i Paqes Orë mbas ore, po i afrohemi 8 Majit, një datë që shumëkush mendon se do të japë elektoralisht mjaft përgjigje mbetur pezull nga politika� nët dhe opinionistët. Po cilat janë përgjigjet që shumëkush pret të mar� rë në këtë takim të rëndësishëm ele� ktoral? Së pari, do të marrim të gjithë përgjigje se ��������������������� ç�������������������� farë mendojnë shqip� tarët për këtë Mazhorancë, për iluz� ionet dhe premtimet që shpalosi në Qershorin e vitit 2009 dhe sensibil� itetin e shqiptarëve për realizimin ose jo të tyre. Është kjo e vërtetë, pa� varësisht nëse mazhoranca aktuale është përqendruar te beteja për Qytetet, sepse çdo proces elektoral, shqip zgjedhor, i vendos shqiptarët përpara kutisë së votimit dhe përpa� ra një zgjedhjeje, mbi të cilën duhet të japin një gjykim. Ky gjykim do të ndërmerret nga zgjedhësit, pikër� isht, mbasi kanë dëgjuar palët...


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E enjte, 5 Maj 2011, Nr: 121 (5979) E përditshme e pavarur

Nga 11 maj 1991

Çmimi 20 Lekë;

Greqi 1.5 Euro

www.kohajone.com

Kryetari i LSI shpjegon në "Opinion", pse sipas tij e majta do të votojë Bashën. Flet dhe për pikat e dobëta të Ramës në këtë fushatë

Meta: Opozitën nuk e ka ndëshkuar LSI, por kreu i PS Ilir Meta thotë se zgjedhjet e 8 majit do të konfirmojnë avantazhin e koalicionit "Aleanca për Qytetarin". Duke parashikuar humbjen e PS, vlerëson se lidershipi dhe politikat përjashtuese të tij, e kanë ndëshkuar opozitën

Faqe 4

UASHINGTON DC

BASHA:

Raporti: Lufta ndaj korrupsionit, Shqipëri e 21-ta

“Të ndryshojmë Tiranën, mjaft lodhjes nga politika” >>> Faqe 3

Shqipëria merr notë pozitive për luftën kundër korrupsionit dhe qeverisje të mirë, për të parën herë në raportin e organizatës ndërkombëtare "Global Integrity". Kjo organizatë, e vlerëson vendin tonë... >>> Faqe 6

WOLLF AR TH WOLLFA RT

OSBE: 8 Maji do jetë dita më e qetë që Shqipëria ka pasur

DURRES

Rama: Më 8 maj, demonstratë për hakun që ju takon

>>> Faqe 8

PROKURORIA

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama deklaroi dje në takimet elektorale në qytetin e Elbasanit dhe të Durrësit, se zgjedhjet e 8 majit duhet... >>> Faqe 2

Demonstrata e “21 Janarit”, verifikim 145 telefonave

DEMSHPERBLIMI

EMRAT E 342 ISH-TË DËNUARVE QË MARRIN PARATË >>> Faqe 14-16

VENDIMI

>>> Faqe 13

Në foto: Kryeministri Berisha në mitingun përmbyllës të mazhorancës në Shkodër

REPOR TAZH REPORT

SUPERLIGA

Vizitë në Shtëpinë e Bardhë

Skënderbeu shpallet kampion, Flamurtari braktis ndeshjen

LEGALIZIMET, Edison Kurani, Uashington DC ë Uashington DC, ku gjendet zemra LISTA ME N e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në qytetin e ndërtuar me kujdes fanatik, 2300 FAMILJE qëndryshengapjesamëemadheeSHBAve, bart vlera muzeale dhe historike. Mes QË BËHEN "vorbullës" së godinave të pafundme qeveritare, atyre financiare, diplomatike e PRONARE shumë të tjerave.... Faqe 10-11 >>> Faqe 20-22

>>> Faqe 5

VENDIMI

Masakra e Kozares, Gjykata Kushtetuese “rrëzon” Beratin

>>> Faqe 23

Për reklama dhe publikim njoftimesh në “Koha Jonë”, kontaktoni: Tel: 42347805; Cel: 0692046688 Email: reklama@kohajone.com, Financa: Elona Alcani Tel: +35542347808 ext 161

>>> Faqe 19

>>> Faqe 18


cmyk

1

E enjte 5 Maj 2011

E PËRDITSHME

FREE PRESS

Drejtor Frrok Çupi

Kursi i këmbimit

Maj

99.0 100.0

$

Viti V (25) Nr. 982 www.gazeta-agon.com

TIRAZHI: 20 000

141.4 142.4 Website: www.gazeta-agon.com

E-mail: redaksia@gazeta-agon.com

Tirana, kryeqytet i kulturës

reklama@gazeta-agon.com

5

NDËR TO J M Ë RT ENERGJI

Kollozi ka fituar... pa ardhur 8 maji

Kandidati për Bashkinë, Lulzim Basha u premtoi Intervistë me Arbana Kollozin, gjithçka për artistëve rritje të buxhetit për artin dhe kulturën F.2 kandidatin demokrat për Bashkinë e Vlorës

Kush prish zgjedhjet vë në lojë fatin e vendit E

F.8

FAKTI I DITËS

Humbja bie erë kafe

KQZ paralajmëron për rrezikun e mundshëm dhe listat e dubluara

Berisha: Po sjell flakën e fitores faqe 3

faqe 3

Zgjedhjet

Shqipëria, 74 pikë OSBE: nga 100 për 8 maji, festë mirëqeverisje e Demokracisë Global Integrity ka vlerësuar pozitivisht qeverisjen dhe F.7 luftën antikorrupsion

Ambasadori i OSBE-s flet për 8 majin F.7

dhe dy ditë kanë mbetur nga fushata, dhe humbja e Edi Ramës shfaqet kudo. Doni ta shijoni ardhjen e humbjes së Ramës në zgjedhjet që vijnë?... Është e thjeshtë: Uluni në një nga baret e Tiranës ku zinin vend përditë "partizanët" e kryetarit të PS dhe të Bashkisë, ose kryetarit të të gjithëve- siç e kishte menduar veten. Humbja ndihet bashkë me aromën e këndshme të kafesë. Po i shikoni?... Mbrëmë, dy miq të afërt të Ramës, anëtarë të koalicionit të majtë (njëri i djathtë dhe tjetri i majtë që në fillim), u ulën në barin ku vijnë çdo pasdite. Asnjëherë më parë nuk ishin ulur pa u ndierë; ose i hidhnin shpoti ndonjë kamerieri, ose ngacmonin ndonjë klient kundërshtar të kryetarit të tyre. Por mbrëmë u ulën pa u ndierë. Thonë se ka dy a tre net që ulen në këtë mënyrë. Njeriu që mban anë të djathtë, por është radhitur në koalicion të majtë, ka zakon që sa herë ndihet keq nxjerr një shami dhe fshin ballin edhe po të mos ketë djersë. Ndërsa i majti thith cigare pa shikuar njeri rrotull. Tamam kështu i panë mbrëmë. "I kishim thënë të mos kandidonte... tani ta mbajë vetë", nisen të flasin me miqtë që iu afroheshin... Edhe në kafenetë e Bllokut, sidomos në kafenetë në rrugën pedonale "Ismail Qemali" që dikur ka qenë zemra e bllokut, ndihet aroma e humbjes. Këtu vinin ata që ishin rritur në bllok dhe tani janë deputetë të Partisë Socialiste; por vinin me turrin e kalit çdo mëngjes... Vijon në faqen 2

Kryeministri Sali Berisha dhe kandidati Lorenc Luka dje në mbyllje të fushatës në Shkodër

Lajmi i ditës

F.2

Frrok Çupi

Ekonomi

Kulturë

Lëvizja e lirë, biznes më i sigurtë

Qyteza e Saragut Shalke 04, e rrënojat e Kishës mbaron ëndrra në së Shën Ndreut Teatrin e Ëndrrave

Ndikim më të madh ka patur në biznesin e tregtisë F.6

Sport

Manchesteri fitoi dje 4-1, takohet me Barcelonën në 28 maj F.13 F.15


Berisha në Shkodër: Kurrë nuk gabuat, votuat të ardhmen Politikë Faqe 2

Politikë F. 5

CMYK

100 mijë shkodranë në mitingun e Berishës

Përsheshi Skënderbej Nga Edison Ypi

Rubrika

Basha: Për katër vite, Faqe 15 1 mijë apartamente GAZETË E PËRDITSHME E ENJTE 05 MAJ 2011 NR: 1898, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI PËR MAQEDONI DHE GREQI 1 EURO

www .standard.al www.standard.al e-mail: info@standard.al Botim i “standard Sh.p.k”

Dyshimet për bojkot, OSBEpartive: Mos tërhiqni komisionerët

Plehrat pushtojnë pallatin ku banon Edi Rama

Wollfarth: "Politikanët e kandidatët janë të detyruar t'i pranojnë rezultatet" Ambasadori i OSBE-së në vendin tonë, Eugen Wollfarth, u bën thirrje partive politike të mos tërheqin komisionerët ditën e zgjedhjeve. Sipas tij, e drejta e qytetarit për të votuar është një e drejtë thelbësore e cila nuk duhet të mohohet. Komentet e ambasadorit të OSBE-së u vënë në tryezën e rrumbullakët të "Forumit civil 2010" për zgjedhjet e 8 majit

organizuar nga ish-presidentët Alfred Moisiu dhe Rexhep Meidani. Gjatë këtij takimi Wollfarth kërkoi gjithashtu që partitë të pranojnë rezultatin final dhe të mos kontestojnë në rrugë antiligjore. Ndërsa ish-presidentët vunë theksin tek incidentet duke u kërkuar partive... Lexoni në faqen 4

Meta: Rama, i paqëndrueshëm, nuk fiton se s'ka punuar

11 Po ku ndodhet saktësisht kjo zonë e mbytur nga plehrat? Poshtë apartamentit që kryebashkiaku Edi Rama deklaroi se mori me qira për të jetuar me gruan e tij Linda

Koment Qytetaria e fushatës për qytetarin

Koment Edi Rama në të vetmen rrugë

Nga Fatos Çoçoli

Nga Dr. Arjan Hamiti

Lexoni në faqen 14

Lexoni në faqen 14

Kioskë / 23

Legalizimet / 18-19

Qeveria / 10

Genta Ismajli: E vërteta e dashurisë sime me Noizy-n

Qeveria tapi për 2279 qytetarë

Dëmshpërblehen 342 Mungon transparenca ish-të dënuar politikë e bashkisë

Këshilli i Ministrave u jep të drejtën 2279 qytetarëve të legalizojnë shtëpinë e tyre. Është miratuar në mbledhjen e djeshme të Qeverisë lista e përfituesve për të 12 qarqet e vendit. Dokumentacioni i përgatitur gjatë periudhës shkurt - prill 2011 parashikon kalimin në pronësi të poseduesve të objekteve informale të 492 parcelave ndërtimore...

Një miliardë e gjysmë dhe 342 përfitues nga kategoria e ish-të dënuarve politikë. Këshilli i Ministrave miratoi dje një tjetër vendim për dëmshpërblimin e ish-të dënuarve politikë të regjimit...

Do të thosha se më mirë është të dëgjosh një "jo" nga Berisha, sesa të dëgjosh një "po" nga Rama Ilir Meta rrëfen në emisionin "Opinion" marrëdhëniet me krerët e dy partive të mëdha, me të cilat ai ka qenë apo është në koalicion, pse sipas tij nuk duhet votuar më Rama, për të cilin ai bëri fush-

atë në vitin 2007 dhe cilat janë premtimet që kreu i bashkisë nuk i ka mbajtur. Sa vota pretendon të marrë LSI... Lexoni në faqen 7

Vetëm pak ditë më parë, është shkruar se reperi Noizy ka deklaruar në një intervistë se ai ka pasur një lidhje të shkurtër me këngëtaren Genta Ismajli. E kishte me shaka apo jo, deklarata e tij u mor seriozisht. Ndërkohë, e kontaktuar për t'i dhënë një përgjigje kësaj dileme, Genta, e cila këto ditë po merret me përgatitjet e fundit të këngës më të re, "Poison" (që sipas saj do të ...

Lindur në diktaturë Stefan Taçi

Kulturë F. 16-17 Apartamentet e reja / 6

NJOFTIM Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet mbyll fushatën e saj zgjedhore me një takim madhështor SOT, NË ORËN 18:00 NË SHESHIN “NËNË TEREZA” Me moton “Unë e dua Shqipërinë" Në një atmosferë festive, me këngëtarët më të njohur nga Shqipëria dhe Kosova

Ju ftojmë të gjithëve të merrni pjesë!


INTEGRIMI BOTIM I LËVIZJES SOCIALISTE PËR INTEGRIM Adresa: Rruga “Sami Frashëri”, Nr. 20/10, Tel.: 04 270 413 Fax: 042 270412/26 E-mail: gazetaintegrimi@europe.com; Website www.integrimi.com

E enjte, 5 maj 2011 - E përditshme politike

Viti V i botimit - Nr. 1020

ÇMIMI

20 LEKË

Kryeredaktor: Shaban Sulçe

1 EURO

LULZIM BASHA:

1000 apartamente për të pastrehët në Tiranë Faqe 2

Kandidati i koalicionit "Aleanca për Qytetarin", gjithashtu deklaron: Brenda muajit të parë të mandatit, hiqen taksat e gjelbërimit dhe ajo e tabelës

> TAKIMI Meta: Ndroqi do të votojë për progresin dhe zhvillimin Kandidatja Fatime Goga: Investime për përmirësimin e jetës së komunitetit

Luan Rama: Lulzim Basha dhe "Aleanca për Qytetarin", fitues më 8 maj Faqe 10-11

“DO TË HAPEN MIJËRA VENDE PUNE”

LUZHIANA ABAZAJ: Projekt për hapjen e

qendrës më të madhe të biznesit fason në Kombinat > INTELEKTUALËT E ELBASANIT: Mbështesim Durim Hushin, ka vizionin e duhur për modernizimin e Elbasanit

Programi im bazohet në shërbime moderne dhe transparente për të gjithë qytetarët Faqe 9

Bashkëqeverisja dhe investimet, projekti im më i rëndësishëm Faqe 8

NESIM SPAHIU:

Faqe 3

"Të ndërgjegjshëm se intelektualët janë avokatë të interesit publik, të përgjegjshëm për momentin historik në të cilin ndodhet qyteti ynë në sajë të nismës për të ndërtuar rrugën e re Elbasan-Tiranë. Të bindur se shfrytëzimi maksimal i këtij shansi kërkon një bashki me vizion, të aftë dhe të ndjeshme ndaj problemeve të qytetarëve dhe një kryetar bashkie CMYK

ILIR KOKONA:

ELEZ GJOZA:

Faqe 4-5

> INTERVISTA

> ZHVILLIME

që i zotëron të gjitha këto kapacitete. Grupimi i shoqërisë civile, "Iniciativa për Elbasanin", u bën thirrje të gjithë qytetarëve elbasanas të mbështesin kandidatin e koalicionit "Aleanca për Qytetarin", z. Durim Hushi, sepse ai përfaqëson vlerat e vërteta të traditës elbasanase... Faqe 7

Program me projekte konkrete për zhvillimin e Çorovodës Faqe 7


BOTA: S’dinin gjë për kojshinë Osama

f15

SPORT: Fidan Seferi pa nafakë

Pakoja e Cooper’it Dialogu Prishtinë-Beograd ka hyrë në një fazë tjetër, më serioze. Robert Cooper, të mërkurën, solli në Prishtinë propozimet për energjinë, lëvizjen e lirë, telekomunikacionin dhe vulat doganore. Ai kërkoi konstruktivitet nga kosovarët. Edita Tahiri thotë se për këto propozime, përgjigjja do të jepet në Bruksel, më 17 maj. f4-5

Express www.gazetaexpress.com

E enjte 5 maj 2011

N° 2214, Viti VI, Çmimi: 0.20 ¤ • E përditshme e pavarur kosovare

f22-23

Për një veshkë, një gjerman ka paguar mbi 80 mijë euro në klinikën “Medicus”. Gjatë vitit 2008, aty dyshohet se janë kryer 19 operime të nxjerrjes së veshkave dhe 10 transplante. Ndër personat dhurues dhe përfitues të organeve ka edhe shqiptarë. EULEX e ka dosjen gati dhe shpejt pritet të mbahet seanca e parë gjyqësore. f7

Dosja e veshkave Me autostradë energjetike

Nisi ndërtimi i autostradës energjetike 400 kv mes Kosovës e Shqipërisë. Me këtë pesëfishohet mundësia e këmbimit të energjisë elektrike mes dy vendeve. Projekti, i cili vlerësohet të jetë më i madhi në energjetikën kosovare në 30 vitet e fundit, financohet nga qeveria gjermane me 33.5 milionë euro. | Faqe 10-11

Borko mund të vijë

Shefi i delegacionit serb në bisedimet me palën kosovare, Borko Stevanovic po planifikon ta vizitojë Kosovën. Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi thotë se ai mund të vijë, por duhet të ketë kujdes se çka flet. | Faqe 5

koment

Sa duhet të bisedohet

Zgjidhjet për një numër të problemeve ekonomike nuk duhet kërkuar nëpërmjet bisedimeve me Serbinë. Megjithatë, me këtë shtet duhet të bisedohet, por pa toleruar zvarritje. Nëse ajo nuk ka zgjidhje, ato t’ia prezantojë pala kosovare. Shkruan: Ibrahim Rexhepi | Fa q e 2

Akuze per Francen foto: jetmir idrizi

Ardi Vrenezi po dergjet në shtrat. Pesëmbëdhjetëvjeçari i paralizuar u dëbua nga policia, derisa po shërohej në një institut në Francë. Familja e tij është në pikë të hallit. Përveç që nuk iu ndihmon askush, ata janë në presion nga Ambasadori francez që mos të flasin për media. Asllan Vrenezi thotë se do të bëjë çmos të kthehet sërish atje, për të kërkuar ilaç për djalin. f8-9

Udhëtoni kudo me IPKO-në! Flisni me tarifat më të lira për Roaming në mbarë botën.


E ENJTE, 5 MAJ 2011. ÇMIMI 30 CENTË.

Lirohet Blerim Kuçi

KOMPJUTER LOJËRA OJËRA A TELEFON TV

klik!

I KLIKE! S JAV

Shtojcë javore për teknologji. Numër 62. 2. 05 maj 2011.

1

8 4 FAQE

Ka ekran standard 9.4 inç i ndjeshëm në prekje me rezolucion 1280 0 x 800 dhe dy kamera, njërën rën përpara dhe tjetrën prapa, ndërsa dizajni është ë mjaft i këndshëm për sy

3 Duhet përmendur se të dy tablotë i lëviz procesori esori Nvidia Tegra 2 dhe kartela grake të cilat janë të certi kuar nga Sony PlayStation

NO. 3521, VITI XII. GAZETË E PËRDITSHME. WWW.ZERI.INFO

Është interesant se lejon Multitasking, respektivisht inicimin e dy aplikacioneve njëkohësisht në të njëjtin ekran. Secila pjesë mund të tregoj një aplikacion

Sony S1 dhe S2, tablo në Android 3.0 Ishte vetëm çështje kohe kur Sony d të

Eksperiment zgjedhor

2

Do të vazhdojmë së bashku që ta ndërtojmë të ardhmen tonë sa më të mirë... faqe 02

KLIK!BRENDA

QEVERIA SHKEL KOMUNAT

Të bijtë e dikujt ĺ NASER SERTOLLI

Ndryshimet e sistemit zgjedhor vazhdojnë të jenë të paqarta. Ekspertët dhe politikanët kanë qëndrime të kundërta për dukjen e këtij sistemi

Prishtinë ĺ Edhe pse brenda pak ditësh do të fillojë punën Komisioni për reformën zgjedhore, ende askush nuk e ka të qartë se çfarë sistemi zgjedhor i duhet Kosovës. Ndonëse ekspertët kanë kërkuar që në kuadër të këtyre ndryshimeve sistemi zgjedhor të jetë i kombinuar, përfaqësuesit e partive që janë pjesë e Komisionit për ndryshimin e Ligjit zgjedhor nuk e kanë idenë se çfarë ndryshimesh duhet të ndodhin. Kjo reformë zgjedhore, siç konsiderojnë analistët, duket se po i ngjan një eksperimenti. Mazllum Baraliu është analist i çështjeve zgjedhore. Ai konsideron se Kosovës aktualisht i duhet një sistem zgjedhor proporcional,

me lista të hapura, por me numër të kufizuar të deputetëve. “Pra, të votohet vetëm për një kandidat dhe natyrisht për partinë. Kjo duhet të bëhet për shkak të mentalitetit që ka Kosova dhe për shkak të keqpërdorimeve që mund të ndodhin dhe për të pasur një sistem më të lirë dhe për numërim të rezultateve”, ka thënë Baraliu. Kjo, sipas tij, nuk është jodemokratike, sepse respektohet vota ose parimi i shenjtë i votës, standardi më i rëndësishëm ndërkombëtar: një votë një qytetar. Kjo do të ishte mënyra më e mirë dhe sistemi më i mirë i votimit, thotë ai. Në anën tjetër, njohësi i sistemeve zgjedhore, Xhavit Shala, ka thënë se tash për tash Kosova duhet ta ketë një sistem 05 zgjedhor të kombinuar.

DITARI

DITARI

Rritet numri i rrëmbimeve

Kërkohet ngritja e çmimit të kujdestarive

Fadil Sertolli

Numri i rasteve të rrëmbimeve po merr përmasa shqetësuese. Vetëm gjatë tre muajve të këtij viti janë raportuar FAQE 09 16 raste të...

Derisa mantelbardhët janë ankuar se interpretimi i Ligjit të punës sa i përket pagesës së kujdestarive nuk FAQE 08 është bërë në...

EDITORIALI

Nuk besoj se ka ndonjë qytetar të Kosovës që edhe sot nuk rrëqethet kur i kujtohet hera e parë, kur para pak më shumë se një dekade, janë ndaluar dhe legjitimuar nga djemtë e vashat që porsa kishin përfunduar abetaren e zbatuesve të ligjit. Të veshur me uniformë që u ngjanin rrobave sportive... faqe 02

EKONOMI

Përplasen për tenderin e vaksinave të kafshëve Organi Shqyrtues i Prokurimit ia ka anuluar një tender për furnizim me vaksina të kafshëve Agjencisë së Veterinës. Këta të fundit thonë se anulimi...faqe 06

OPINIONE 10-11 › Fol presidente, mos bëj si kryeministri! Kryetarët e komunave akuzojnë Qeverinë se po përzihet në kompetencat e tyre, duke menaxhuar edhe të hyrat vetjake. Për këtë shkelje të ligjit ka reaguar edhe ICO-ja FAQE 03

— ZEJDUSH KASTRATI

›Shteti nuk ruhet me pallavra — EMIN AZEMI

www.zeri.info Lexojeni gazetën edhe në internet.

Burim i pashtershëm

Tel: 038/ 550 088

GAZETAT SHQIPTARE 5 MAJ  

GAZETAT SHQIPTARE 5 MAJ