Page 1

faqe 15

Fullani: Qeveria, kujdes borxhin dhe të ardhurat

Guvernatori i është drejtuar qeverisë që të kujdeset për financat publike, duke iu referuar prirjes së të ardhurave buxhetore, që në muajin e fundit kanë ardhur në rënie

G A Z E TA

Drejtor Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E enjte, 26 maj 2011. Numër 273. Viti I botimit. Çmimi 20 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com

në brendësi

vendimi

Të përndjekurit, 181 emrat e rinj që do të dëmshpërblehen Masa e dëmshpërblimit për ish-të dënuarit politikë dhe familjarët e atyre me dënim kapital do të bëhet me këste FAQE 18

KQZ plan për të hapur të gjitha kutitë e votave të gabuara Sot PS dorëzon në KQZ padinë për numërimin e votave të hedhura gabim. KQZ përgjigjet se është gati të hapë edhe tri kutitë e tjera të çdo qendre ku u gjetën votat e kontestuara. FAQE 5

SHBA: Zgjedhjet me te mira, palet te premtojne respektim te Kolegjit

Zv.ndihmës sekretari i Shtetit, Tomas Kantrimen, tha në një intervistë për VOA se këto ishin zgjedhjet më të pastra e më të drejta që ka parë Shqipëria në historinë e saj. Votat e gabuara? E kuptoj argumentin e KQZ-së dhe nuk po them që vendimi është i paligjshëm. Unë thjesht po them se baza ligjore nuk është e qartë për ne dhe duket se nuk është në përputhje me praktikat e mëparshme të Komisioneve Zgjedhore. Presim që të dyja palët të shmangin kërcënimet për demonstrata dhe dhunë nëse nuk u pëlqejnë rezultatet. Eurodeputetët pesimistë: 8 Maji nuk zgjidhi ngërçin politik. Faqe 2-3

Atentat në mesnatë, dy të vrarë e dy të plagosur në "Katër Rrugët" e Shijakut

Zv.ndihmës sekretari i Shtetit, Tomas Kantrimen

Aldo Bumçi

PD, akuza Topit: Po ushtron presion mbi Kolegjin Zgjedhor

FAQE 4

op-ed / 10-11

Plumba kallashnikovi mbi një makinë në “4 rrugët e Shijakut”. Vdesin Mariglen Avdullai e Blerim Kërtilla, plagosen dy shokët e tyre. Policia ngre postblloqe në rrugë, autorët ende të paidentifikuar

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Nevoja e Amerikës për një grand strategy

Newsweek Niall Ferguson

Iluzioni i informimit dhe rrjeta reale e tij

koment Edison Çeraj

dije se nga ky sulm me armë kanë mbetur të vdekur Mariglen Avdullai, 20 vjeç dhe Blerim Kërtilla, 30 vjeç. Drejt spitalit janë dërguar me urgjencë 28-vjeçari Altin Ibrahimi dhe 33-vjeçari Altin Abdyli, të cilët kanë marrë plagë të rënda nga plumbat. Pak minuta pas atentatit të dyfishtë, policia e Shijakut ka mbërritur në vendngjarje... FAQe 8

Qeveria nxjerr të gjitha asetet në shitje përveç shkollave dhe spitaleve Berisha deklaroi dje se procesi i privatizimit do të përfshijë gjithçka. Berisha flet edhe për domosdoshmërinë e kontraktimit të kompanive të huaja, për mirëmbajtjen e autostradave kryesore në vend

Burri i shtetit pret derisa të dëgjojë hapat e Zotit që gjëmojnë...

Ia vlen që, si fillim, të kujtojmë se fjala informim...

Dy të rinj janë vrarë dhe dy të tjerë janë plagosur, gjatë një atentati të ndodhur në orët e vona të mbrëmjes në Shijak. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 23.00, në vendin e quajtur “4 rrugët e Shijakut”, ku ndaj makinës me të cilën udhëtonin 4 të rinjtë u hap zjarr me breshëri, duke shkaktuar edhe tragjedinë. Policia e Durrësit bën me

Privatizimi i aseteve shtetërore ishte e vetmja çështje, që kryeministri Sali Berisha ngriti në mbledhjen e radhës së Këshillit të Ministrave. Gjysma e këtij viti, sipas tij, do të konsiderohet vendimtare për procesin e privatizimit. Ndryshe nga herët e tjera, kreu i ekzekutivit ka paralajmëruar... FAQe 4

Denoncimi tronditës: Im Gjykata “rrëzon” shoq dhunoi seksualisht Prokurorinë, pezull djalin 5-vjeçar plumbi i Aleks Nikës Në pritje

konkursi

Shkolla e policisë, shpallen 52 fituesit e qarkut Shkodër FAQE 6

Një 36-vjeçar nga Gjirokastra ka përfunduar në pranga, pas akuzave të bashkëshortes se abuzonte seksualisht me të birin. Mohon akuzat... FAQe 6

12 matura

PGjykata e Lartë ka hedhur poshtë kërkesën për të rikthyer në burg njërin prej gardistëve. Prokuroria: Nuk kemi asnjë dijeni për ekspertizën... FAQe 7

Gjuhë-Letërsia, ngujohen hartuesit e tezës, godina 24 orë me policë

koment / 11 gentian elezi

Më në fund, pak BE Procesi zgjedhor dhe specifikisht faza e numërimit u karakterizuan nga një stërzgjatje që preku kufijtë e absurditetit. Edhe pse Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, me një praktikë numërimi të kontestuar ashpër nga opozita, shpalli rezultatin paraprak, duket se asgjë nuk është mbyllur. Tensioni dhe gjuha e ashpër midis palëve vazhdon të ruajë të njëjtin ritëm dhe për këdo është shumë e vështirë që të analizojë apo kuptojë se çfarë do të ndodhë. Në gjithë këtë atmosferë të ngatërruar dhe të paqartë, prezenca dhe ndërhyrja e ndërkombëtarëve duket se ka marrë përmasa të reja, të paktën për këto 10 vitet e fundit. Edhe pse gjatë krizës faktori ndërkombëtar ka qenë gjithë kohës i angazhuar për të moderuar...


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E enjte, 26 Maj 2011, Nr: 143 (6000) E përditshme e pavarur

Nga 11 maj 1991

Çmimi 20 Lekë;

Greqi 1.5 Euro

www.kohajone.com

Deklarata, mbrëmë në Uashington, nga Zv/ndihmësSekretari i Shtetit, Kantrimen. Vlerësime realiste procesit zgjedhor

SHBA: Këto zgjedhje, më të mirat e zhvilluara ndonjëherë në Shqipëri

Tomas Kantrimen vlerëson se nuk është e përgjegjshme të thuhet që përpara, se rezultatet nuk do pranohen, nëse një prej kandidatëve mbetet i pakënaqur. Flet dhe për numërimin e votave të kontestuara nga KQZ: Nuk them që vendimi është i paligjshëm Faqe 5

LISTA

ANALIZE

Tendenca e rënies së inflacionit

Të përndjekurit, emrat e 177 personave që kompensohen

Nga Ardian Fullani Ekonomia shqiptare vijon të ruajë një prirje pozitive zhvillimi. Gjallërimi i kërkesës së brendshme gjatë katër muajve të parë të vitit, si dhe kontributi pozitiv i kërkesës së huaj, kanë ndikuar...

>>> Faqe 14-16

“NGUJIMI”

Matura 2011, nis hartimi i testit të Letërsisë

>>> Faqe 6

QEVERIA

Berisha: Privatizim masiv, jetik për ekonominë Shqipëria do të ketë si pronë publike, digat e mëdha, shkollat, spitalet, parqet kombëtare, tokat pa pronar,tëcilatjanëpublike,tëtjeratdotëjenëtërësishtnëzotërimin, administrimin, menaxhimin e sektorit privat. Kështu u shpreh dje, kryeministri Sali Berisha gjatë mbledhjes... >>> Faqe 4

DITMIR BUSHA TI BUSHATI

PS: Kolegji, përgjegjësi nëse shpërfill popullin Partia Socialiste ka deklaruar dje se Shqipëria nuk do të marrë statusin e vendit kandidat në Bashkimin Evropian, nëse kolegji nuk merr vendimin e kërkuar nga opozita për zgjedhjet në Tiranë. Deputeti socialist, Ditmir Bushati tha dje për mediat, se apeli për situatën e krijuar ... >>> Faqe 2

>>> Faqe 17

TIRANE

Tenton të mbrojë djalin, qëllohet me 17 plumba Eurodeputetët kërkuan dje në Parlamentin Evropian që palët në Shqipëri të pranojnë vendimin e Kolegjit Zgjedhor

>>> Faqe 3

Zv/Presidenti i OSBE uron Bashën për fitoren në Tiranë

Volfgang Grosruk vlerësoi zgjedhjet, uroi Berishën për fitoren e koalicionit "Aleanca për Qytetarin" dhe kandidatit Basha, në bashkinë e Tiranës

Z

ëvendëspresidenti i Asamblesë Parlamentare të OSBEsë, Volfgang Grosruk, uroi dje kryeministrin Sali Berisha për fitoren e koalicionit që ai drejtoi në zgjedhjet lokale, si dhe të kandidatit për Bashkinë e Tiranës, Lulzim Basha. Gjatë një takimi në Kryeministri me kreun e qeverisë, Grosruk, pasi e falënderoi për pritjen e ngrohtë dhe miqësore e uroi kryeministrin Berisha për fitoren...

>>> Faqe 7

SHTEPITE

Mbrojtje për qeramarrësit, ndryshon ligji për kontratat >>> Faqe 18

Alketa Vejsiu, nënë për herë të dytë në Firence të Italisë

>>> Faqe 3

Për reklama dhe publikim njoftimesh në “Koha Jonë”, kontaktoni: Tel: 42347805; Cel: 0692046688 Email: reklama@kohajone.com, Financa: Elona Alcani Tel: +35542347808 ext 161 Shpërndarja: Igli Dhima cel: 0692021602

>>> Faqe 20-21


Politikë Faqe 3

CMYK

Grossruck uron Berishën për fitoren e Bashës

Zgjedhjet Shpërblim policëve që mbrojtën KQZ-në, sa përfitojnë

Programi, çfarë duhet të mësojnë maturantët për provimin e Letërsisë dhe Gjuhës Shqipe

Aktualitet Faqe 7

Arsim Faqe 18-19 GAZETË E PËRDITSHME E ENJTE 26 MAJ 2011 NR: 1919, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI PËR MAQEDONI DHE GREQI 1 EURO

www .standard.al www.standard.al e-mail: info@standard.al Botim i “standard Sh.p.k”

Asetet publike në shitje, ja procedurat dhe e drejta e parablerjes

KANTRIMEN: Zgjedhjet më të drejta e më të pastra që ka parë Shqipëria

Privatizimet, brenda 6 muajve qeveria shet asetet publike Brenda gjashtë muajve të ardhshëm, qeveria vendos të privatizojë të gjitha asetet shtetërore. Nga ky proces përjashtim bëjnë shkollat, spitalet, parqet publike dhe digat. Duke iu referuar 1280 objekteve shtetërore që aktualisht janë në proces privatizimi, Kryeministri Sali Berisha në mbledhjen e djeshme të qeverisë informoi opinionin publik se do të jenë pronar-

ët aktualë të këtyre objekteve që do të kenë të drejtën e parablerjes. "Ajo çfarë ka mbetur në aksionet apo dhe asetet e ndërmarrjeve të mëdha tashmë të privatizuara duhet të shitet. Jam në dijeni se Ministria e Ekonomisë ka kontratuar shumë muaj më parë konsulencën më...

2-3

Lexoni në faqen 4

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit: Miratohet dëmshpërblimi për 181 E kuptoj argumentin e KQZ-së ish-të përndjekur, lista me emrat Koment Libri në koma. Koment

Qeveria ka miratuar listën me emrat e 181 përfituesve të dëmshpërblimit për burgun e bërë gjatë regjimit komunist. Në këtë listë gjenden emrat e personave apo të afërmeve të kategorisë së të dënuarave me burg, të dënuar me dënim kap-

Rroftë Facebook-u!

ital apo dhe personave që kanë përfituar më parë nga letrat me vlerë apo privatizimet dhe që tashmë vlerën e dëmshpërblimit e kanë zero. Ky dëmshpërblim...

Bishtuk…

Kundër ndarjes

Nga Dëfrim Cani

Zijadin Gashi

Lexoni në faqen 10

Lexoni në Faqen 15

Lexoni në Faqen 15

Kulturë F aqe 16-17

Protesta / 4

Gjykatë e Lartë / 8

Patrulla e Përgjithshme /11

PS “transferohet” tek Kolegji Zgjedhor

Rrëzohet prokuroria Shpallen 52 fituesit për gardistin Ahmetaj për policë të Shkodrës

Edhe pse vetëm dy ditë më parë në një dalje publike kreu socialist Edi Rama e konsideroi si presion mbrojtjen paraprake që po u bëhet gjyqtarëve të Kolegjit Zgjedhor nga forcat e rendit, vetë forca që ai drejton, i kërkoi dje këtij organi të lartë një vendimmarrje pozitive për garën e Bashkisë së Tiranës në favor të kandidatit të opozitës, pasi ndryshe, sipas tyr,e kjo do të sillte pasoja për vendin. Në një deklaratë për mediat, deputeti socialist Ditmir Bushati theksoi se Kolegji Zgjedhor e ka detyrim dhe përgjegjësi kundërvënien ndaj vendimit të KQZ-së, duke e konsideruar në formë të prerë...

Kolegji Penal i Gjykatës së Lartë rrëzoi Prokurorinë e Përgjithshme për lirinë e gardistit Gazmend Ahmetaj, me argumentin se nuk ka prova për të lënë në burg. Vendimi është marrë dje, ndërsa Kolegji la në fuqi vendimin e Gjykatës së Apelit për gardistin e akuzuar nga prokuroria për ngjarjet e 21 janarit, për "Vrasje në rrethana cilësuese" në...

Kioskë / 23

Alketa Vejsiu bëhet nënë për herë të dytë Moderatorja e shkathët Alketa Vejsiu këto ditë i është gëzuar mbërritjes së një anëtari të ri në familjen e saj. Biondina e ekranit ka sjellë në jetë fëmijën e saj të dytë, një djalë të shëndetshëm, të pagëzuar me emrin Lionel. Siç është mësuar, Alketa i është drejtuar Italisë për të kryer lindjen e saj të dytë, sikurse ka vepruar edhe me vajzën Nicole, që tanimë është 5 vjeçe. Lajmi për shtatzëninë e Alketës është bërë publik shumë herët...

Ridvan Dibra

Përzgjidhen 52 fituesit e tjerë të testimit me shkrim në qarkun e Shkodrës, të cilët kanë aplikuar për të vazhduar shkollën e policisë për Patrullë e Përgjithshme në periudhën shtator...


cmyk

1

E enjte 26 Maj 2011

FREE PRESS

Drejtor Frrok Çupi

E PËRDITSHME

Kursi i këmbimit

Maj

98.3 99.8

$

Viti V (41) Nr. 998 www.gazeta-agon.com

TIRAZHI: 20 000

138.3 139.8 Website: www.gazeta-agon.com

E-mail: redaksia@gazeta-agon.com

Topi: Mbështes Kolegjin Presidenti i Republikës u takua dje me ambasadorët Arvizu, Sequi dhe Volfarth

reklama@gazeta-agon.com

26

NDËR TO J M Ë RT ENERGJI

Prodhimi vendas ndalon krizat Guvernatori i BSH, Ardian Fullani tha se presionet F.5 inflacioniste ndalohen nga rritja e prodhimit vendas F.3

PE: Daleni, sa të flasë Kolegji Zgjedhor

F.4

Nuk jemi avokatë, prisni institucionet, u tha dje në Komisionin e Jashtëm të PE faqe 3

Kush ndot plazhin? faqe 10 Foto nga Hamza Hatika

FAKTI I DITËS

Kjo që përjetojmë në Tiranë, pritej Michael Schmidt-Necke *

P

yetje: Në Shqipëri është ashpërsuar situata politike. Numërimi i votave në kutitë e gabuara për postin e kryetarit të Bashkisë nxori fitues kandidatin demokrat, Lulzim Basha, me 81 vota përparësi. Kjo shkaktoi reagimin e fortë të kryetarit aktual të bashkisë së Tiranës dhe kryetar opozite, Edi Rama. Secila palë pretendon se e ka të drejtën me vete. Besimi në institucionet ligjore mungon. Çfarë mund të ndihmojë në këtë rast? Përgjigje: Nuk do të ishte serioze të vendosje se cila palë në këtë konflikt ka të drejtë. Nga ana tjetër është shumë problematike, kur pas një rezultati zgjedhjesh, kur u bë e njohur fitorja e ngushtë e Ramës, papritur një sasi letrash që janë ndodhur në kutitë e gabuara të përmbysin rezultatin. Ka mundësi të ketë ndodhur kështu, por prapë ka vend për dyshime. Pra është e qartë që klima e mosbesimit mes qeverisë dhe opozitës rritet. Këtë vit kemi parë përshkallëzim masiv të situatës politike. Që në këtë moment ishte e qartë se zgjedhjet lokale do të ishin më problematike se të shkuarat. Pyetje: Situata ligjore për votat në kutitë e gabuara në Shqipëri nuk është e qartë. Ligji shqiptar shprehet qartë se kush mund të quhet votë e pavlefshme, por nuk saktëson se çfarë duhet bërë me votat që ndodhen në kutitë e gabuara... Vijon në faqen 2

Fëmijë duke lozur në rërë në plazhin e Durrësit

Lajmi i ditës

Bota

S’ka prova për gardistin e 21 janarit

Obama: Është Grosruk koha që SHBA dhe uron Bashën BE të drejtojnë për fitoren

Gjykata e Lartë mbështet Gjykatën F.6 e Apelit për gardistin Ahmetaj

OSBE/ODIHR

Zëvendëspresidenti i Asamblesë Parlamentare F.7 i OSBE-së F.2

Kulturë

Sport

“Lojë martese” në Akademinë e Arteve

Manchesteri "mbretëron" në Angli

11 nga 16 lojtarët e skuadrës së F.15 dekadës i përkasin F.13 “Djajve të Kuq”


INTEGRIMI BOTIM I LËVIZJES SOCIALISTE PËR INTEGRIM Adresa: Rruga “Sami Frashëri”, Nr. 20/10, Tel.: 04 270 413 Fax: 042 270412/26 E-mail: gazetaintegrimi@europe.com; Website www.integrimi.com

E enjte, 26 maj 2011 - E përditshme politike

Viti V i botimit - Nr. 1040

ÇMIMI

20 LEKË

Kryeredaktor: Shaban Sulçe

1 EURO

TOMAS KANTRIMEN:

Zgjedhjet e 8 majit, më të mirat në historinë e Shqipërisë

Faqe 3

Zv.Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit: Ne presim që palët të respektojnë vendimin e Kolegjit Zgjedhor

> GUVERNATORI I BSH

> ZHVILLIME

Fullani: Ekonomia shqiptare, në rritje, inflacioni është nën kontroll

GROSSRUCK:

Zgjedhjet e 8 majit, moment i rëndësishëm për demokracinë në Shqipëri Faqe 2

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës se Shqipërisë, pasi vlerësoi zhvillimet e fundit në ekonominë vendase dhe të jashtme, vendosi të mbajë të pandryshuar normën bazë të interesit për kredinë në lekë në nivelin 5.25 për qind, deklaroi të mërkurën...

KUKAN:

Faqe 7

> DREJTORI I ISHP Enver Roshi: Bashkëpunim ndërsektorial për plazhe më të pastra në këtë sezon turistik Faqe 10-11

NËNKRYETARI I LSI, PETRIT VASILI

Konstruktiviteti i vazhdueshëm i dha LSI një votë politike impresionuese

Faqe 5

> PARLAMENTI EVROPIAN

Zgjedhjet, të respektohen vendimet e institucioneve Eurodeputetët e Komisionit të Jashtëm në Parlamentin Evropian bëjnë thirrje që të respektohet vendimi i Kolegjit Zgjedhor për zgjedhjet e 8 majit në Shqipëri nga kushdo qoftë pala humbëse. Anëtarët e parlamentit pranojnë se përkrahja e vetëm njërës palë në ketë moment nga BE, do ta acaronte situatën. Mesazhi i

CMYK

tyre është që politikanët dhe partitë politike të përmbahen nga manifestimet për fitoren, para marrjes së vendimit nga Kolegji Zgjedhor. Eurodeputetët e komisionit të Jashtëm janë të qartë: Ata nuk duan të bëjnë gjykatësit e procesit zgjedhor... Faqe 2

Procesi i votimit, i rregullt. Të respektohet vendimi i Kolegjit Zgjedhor Faqe 4 DORIS PACK:

I logjikshëm numërimi i votave në kutinë e gabuar Faqe 2


EKONOMIA: Privatizohet Rruga e Kombit

f10

BOTA: Kataklizma që nuk ndodhi

Lobon pa strategji

Behgjet Pacolli thotë se ende nuk e ka parë strategjinë për njohje, të Ministrisë së Jashtme. Zëvendësministri i Jashtëm, Ibrahim Gashi, pohon se Pacolli ka kontribuar personalisht në këtë dokument, i cili ende nuk është finalizuar. Gashi mohon që dy shefat e tij të jenë përshirë në rivalitet. f5

Express www.gazetaexpress.com

E enjte 26 maj 2011

N° 2235, Viti VI, Çmimi: 0.20 ¤ • E përditshme e pavarur kosovare

f12-13

Policia ka arrestuar shtatë persona, gjashtë nga ta policë të Njësisë Speciale. Ata dyshohet të jenë përfshirë në ryshfet, shpërdorim të detyrës zyrtare dhe kontrabandë me mallra nga pjesa Veriore e Kosovës. f7

Njësia e kontrabandës Hise në Kushtetutë

Më shumë se 500 të burgosur të Dubravës vazhdojnë grevën e urisë. Ata duan që Ligji për amnisti të përfshihet në ndryshimet e Kushtetutës. Kërkesa e tyre ka më shumë se pesë vjet që nuk përfillet. | Faqe 8-9

Ndreqni gabimet

Rrjeti i Organizatave Ndërkombëtare, ENEMO, ka publikuar të gjeturat për zgjedhjet e fundit në Kosovë, ku janë evidentuar probleme në ditën e votimit. Ata rekomandojnë se si të shmangen keqpërdorimet në të ardhmen. Kërkojnë profesionalizëm të vëzhguesve dhe zyrtarëve që merren me zgjedhjet. | Faqe 6

koment

Pa zgjidhje për Tiranën

Një sjellje qytetare pas asaj që ndodhi në KQZ dhe jo gjuha barbare, refuzimi politik i rezultatit dhe jo kapërcimi i hekurave do të kishin qenë akte që do të rrisnin respektin për opozitën dhe ndjenjën se ndaj saj po bëhet një padrejtësi. Shkruan: Armand Shkullaku | Fa q e 2

Zvarrit marreveshjen Delegacioni serb është duke zvarritur arritjen e marrëveshjes së parë me palën kosovare, edhe pse ajo është pranuar në parim para një jave në Bruksel. Megjithëkëtë, Borko Stefanovic thotë se ka ende pengesa. Ai pret që Baronesha Ashton të kontribuojë në eliminimin e tyre gjatë vizitës në Beograd dhe në Prishtinë. f4-5

Udhëtoni kudo me IPKO-në! Flisni me tarifat më të lira për Roaming në mbarë botën.


E ENJTE, 26 MAJ 2011. ÇMIMI 30 CENTË. KOMPJUTER LOJËRA TELEFON TV

klik! Shtojcë javore për teknologji. Numër 65. 26 maj 2011.

I KLIKE! S JAV

3

Posedon procesor 1 GHz, konvertues digjital (Felica / RFID), memoria mund të zgjerohet deri në 32 GB, IC, GPS, port micro HDMI, regjistrues Blu-ray për lidhje, TV tuner digjital, port microSD / SDHC

Thaçi lavdëron Brukselin

1

6 5 FAQE NO. 3542, VITI XII. GAZETË E PËRDITSHME. WWW.ZERI.INFO

Të djathta për pushtet

Sharp AQUOS 007SH Hybrid ka ekran të ndjeshëm në prekje me diagonale 3.4 inç me teknologji 3D dhe rezolucion 854 × 480 piksel

Vizitat e nivelit të lartë të udhëheqësve të BE-së konfirmojnë perspektivën...faqe 03

2 Karakteristikat tjera janë vërtetë impresive, ku përfshinë kamerën CCD prej 16 MP, e cila mbështet video-xhirime në formatin HD 720p

Sharp AQUOS 007SH hibrid, androidi i parë që paloset

S’KA DISKUTIME PËR NDARJE TË KOSOVËS

Metaforë për veriun ĺ MILAIM SHEFKIU

Shumica e partive politike në Kosovë deklarohen të djathta, pavarësisht se programet i kanë të majta. Hezitimi vjen nga lidhja: e majtë – “komuniste”

Jeton Llapashtica Prishtinë ĺ Partitë politike në Kosovë vazhdojnë të “funksionojnë” të paprofilizuara, derisa të qenit i djathtë, së paku me deklarata publike, është mënyra më e mirë për të marrë vota nga qytetarët. Shumica e programeve të partive politike nuk dallojnë shumë nga njëra-tjetra, pavarësisht se, bazuar në deklaratat e liderëve të tyre, ato janë krejtësisht të ndryshme më të partive rivale. Mosprofilizimi i partive politike duket se e ka bazën te gjendja në teren, e cila imponon sikurse politika të majta (mirëqenie sociale), gjithashtu edhe të djathta (zhvillim i tregut të lirë), duke

Kanë kaluar gati njëzet vjet kur veprimtari Adem Demaçi e botoi një shkrim në të përditshmet e Prishtinës, si reagim ndaj arratisjes së Ismail Kadaresë nga Shqipëria në Francë. Arratisja e tij ndodhi në kohën e revolucionit pluralist në Shqipëri, ndërsa ky gjest atëbotë u...faqe 02

DITARI

bërë që partitë të kenë programe gjithëpërfshirëse. Por, pavarësisht nga programet e njëtrajtshme, partitë politike preferojnë të cilësohen të djathta, derisa radhitja si parti e majtë përbën njërën nga “sfidat” me të cilën politikanët kosovarë nuk parapëlqejnë të ballafaqohen. Deri më tash Partia Socialiste e Kosovës është subjekti i vetëm politik që është deklaruar si i majtë.

Bordi i PTK dha 2.5 milionë euro për sponsorime

E majta “vdekjeprurëse” Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) është ndër subjektet e para politike që është deklaruar si e djathtë, ndërsa rrugën e saj së fundi e ka “kopjuar” edhe Aleanca për Ardh09 mërinë e Kosovës (AAK).

EKONOMI

DITARI

Njësiti Special gati për në veri

Arrestohen policët e korruptuar

Pavarësisht se institucionet shtetërore të rendit kanë marrë dritën jeshile nga komandanti i KFOR-it, Erhard FAQE 04 Buhler, se mund...

Nën dyshimin se kanë kontrabanduar mallra, policia ka arrestuar katër pjesëtarë të njësisë speciale nga FAQE 08 Mitrovica dhe dy...

EDITORIALI

Hiç më pak se 2.5 milionë euro i kanë harxhuar drejtuesit e Postë Telekomit të Kosovës (PTK) në emër të sponsorimeve dhe donacioneve vetëm...faqe 07

OPINIONE 10-12 › E treta e pavërteta — AGON MALIQI

Fernando Gentilini do të ndihmojë kosovarët dhe kërkon nga institucionet që të punojnë më shumë drejt arritjes së qëllimit për inkuadrim në BE FAQE 05

›Tintini, Pieter Feithi dhe pavarësia e BQK-së — ANDREA LORENZO CAPUSSELA

www.zeri.info Lexojeni gazetën edhe në internet.

Burim i pashtershëm

Tel: 038/ 550 088

GAZETA SHQIPTARE 26 MAJ 2011  
GAZETA SHQIPTARE 26 MAJ 2011  

GAZETA SHQIPTARE 26 MAJ 2011

Advertisement