Page 1

faqe 15

Numërimi i votave shtyn finalen e "top Fest"

Festivali ishte parashikuar të mbahej nesër në Pallatin e Kongreseve

G A Z E TA

Drejtor Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E shtunë, 21 maj 2011. Numër 269. Viti I botimit. Çmimi 20 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com

në brendësi

Videoja Amnistia Fiskale Del udhëzimi zyrtar, hapat për faljen e doganave të makinave dhe hipotekimin e shtëpive Publikohet edhe formulari që duhet të plotësohet nga qytetarët FAQE 18-20

Olta Gixhari: Rrëfej të vërtetën e lidhjes me Olsin e BB

Vesa: "Dancing" nuk më donte më në garë, me Bigun vetëm shoqëri

FAQE 12-14

op-ed / 10-11

Topi vote per Ramen, Shperthen lufta presidence-KQZ KQZ hap kutinë ku dyshohet se presidenti Bamir Topi ka votuar gabimisht dhe gjen vetëm 1 votë për Edi Ramën. Presidenca reagon ashpër: Spekulim politik e mediatik, për të tërhequr vëmendjen nga problemet e vonesës së administrimit ligjor të rezultatit. KQZ, mungesë profesionalizmi dhe pavarësie. Politika dhe KQZ të lërë mënjanë çdo alibi dhe përpjekje për të sajuar skema të tilla të ulëta dhe të kryejnë detyrën. Basha shkon +76 vota, PS: Një kuti me kode të ndryshuara Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbyll procesin e numërimit të votave në kutitë e gabuara, pa njësinë 5, sipas të cilave Lulzim Basha ka marrë 149 vota, ndërsa Edi Rama 63. Anëtarët e majtë akuzojnë për manipulim, ndërsa ka vazhduar protesta jashtë KQZ-së. Faqe 2-3

Raporti i ODIHR-it: Baza ligjore për hapjen e kutive të votimit, e paqartë

Presidenti Topi duke votuar më 8 maj

Misioni vëzhgues i OSBE/ ODIHR-it ka publikuar një raport të ndërmjetëm paszgjedhor, që i korrespondon periudhës së numërimit të votave.“Votat në kutitë e gabuara u konsideruan si të

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Chinamania Kina, superfuqia shkencore e botës? Global outlook Fatos tarifa Përparim fuga

FMN pas Dominique Strauss-Khan

koment Harold James

moti Tiranë

12 | 25 °C shkodër

13 | 23 °C vlorë

14 | 22 °C

kursi

141.2

është vlera e euros në Lekë në tregun e brendshëm valutor. burimi: banka e shqipërisë

Kreu i vëzhguesve të ODIHR, Stonestreet

Studimi, shqiptarët popullsi drejt plakjes Në rritje numri i personave mbi 65 vjeç, ndërsa grupmosha 0-14 vjeç vjen çdo vit në ulje. Raporti midis femrave dhe meshkujve është 1 me 1

Në mars të këtij viti Shoqëria Mbretërore...

Si ka rënë kështu i gjithëfuqishmi Fond Monetar Ndërkombëtar? Më shumë...

pavlefshme në Tiranë deri në fund të procesit të numërimit të votave për kryetar bashkie më 14 maj. Kodi Zgjedhor nuk parashikon drejtpërdrejt vlefshmërinë e fletëve të votimit gjetur në një kuti votimi”

Popullsia në Shqipëri po shkon drejt plakjes, ndërkohë që femrat kanë një jetëgjatësi mesatare më të lartë se meshkujt. Sipas një studimi të kryer së fundi nga Open Data Albania (ODA), kategoria e personave mbi 65 vjeç është në rritje dhe ky fakt flet për fenomenin... FAQe 16

Sherri me kolegët, vret Bebja braktiset në pyll, veten polici 56-vjeçar gjendet e vdekur në Pogradec pas dy ditësh Kthesë e fortë

Një 56-vjeçar është gjetur i vdekur në shtëpinë e tij gjatë mbrëmjes së kaluar. Polici ka qenë në gjendje të dehur në momentin e tragjedisë me atë... FAQe 9

Një bebe e braktisur dhe e dëmtuar nga kafshët e egra ka alarmuar policinë e Matit, e cila ka nisur hetimet për gjetjen e nënës që e ka braktisur... FAQe 9

17

Mbrojtja e anglishtes, UT hap regjistrimet, sa do të vlejnë certifikatat

sociale

Për çfarë do të shërbejnë dy testet e njohura ndërkombëtare që do të ofrohen ekskluzivisht nga UT, TOEFL ITP dhe TOEIC

Misioni vëzhgues i OSBE/ODIHR-it ka publikuar një raport të ndërmjetëm paszgjedhor që i korrespondon periudhës së numërimit të votave. Vëzhguesit thonë se pas përfundimit të numërimit të votave për kryebashkiakun e Tiranës më 14 maj, rezultatet paraprake dhe jo zyrtare treguan se zoti Rama kishte 10 vota më shumë se zoti... FAQe 2

Editorial / 11 Mark marku

Dyzimi i opozitës shqiptare mes rrugës legale dhe revolucionare Prej më se një jave procesi politik në Shqipëri po përjeton dy zhvillime paralele: nga njëra anë zhvillohet një proces elektoral, rezultatet e të cilit thuajse janë bërë të njohura; ndërkohë që nga ana tjetër, njëra prej forcave kryesore politike pjesëmarrëse në këtë proces, me deklarata dhe akte konkrete po u bën presion institucioneve legale që merren me administrimin e këtij procesi për ta mbyllur procesin pikërisht në atë pikë ku numërimi i votave nxjerr fitues me 10 vota më shumë kryetarin e socialistëve, zotin Edi Rama, edhe pse ende janë të panumëruara një sasi e konsiderueshme votash...


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E shtunë, 21 Maj 2011, Nr: 138 (5995) E përditshme e pavarur

Nga 11 maj 1991

Çmimi 20 Lekë;

Greqi 1.5 Euro

www.kohajone.com

Topi ngatërroi kutinë, vota e tij, e vetmja e hedhur gabim. Analistët: Mosmirënjohje ndaj Berishës që e zgjodhi president dhe Bashës që e votoi

Presidenti i zgjedhur nga PD, votoi për kreun e PS Ishte fati i keq që ndoqi Topin, i cili votoi gabim në kutinë 1968. Sërish fati i keq e ndoqi pasi në këtë kuti u gjet vetëm një votë e cila në transmetim live, rezultoi të jetë për kreun e PS. Topi reagon: Nuk e tregoj votën, është e fshehtë Faqe 2-10

OPOZITA

KOMENT

1968, kodi i dorëheqjes së Topit

Rezultati i Tiranës, PS padit KQZ në Kolegjin Zgjedhor

Basir Çollaku BamirTopikavotuarEdiRamën, kandidatin e opozitës dhe jo Lulzim Bashën, kandidatin e mazhorancës.PresidentiiRepublikës, ish-nënkryetari i Partisë Demokratike,ishkryetariigrupit parlamentar... >>> Faqe 7

>>> Faqe 10

REAGIMI

Basha: Bllokimi i rrugëve nuk i shërben zgjedhjeve

INTER VIST A INTERVIST VISTA

Dr.Covino: Kjo situatë po dëmton turizmin

>>> Faqe 8

UT/DETAJET

"Njësituatëepafavorshmepolitike në Shqipëri ndikon negativisht në publicitetin që ofron Shqipëria tek turistët evropian", kështu është shprehur profesoresha Roberta Covino,nënjëintervistëpër"Koha Jonë". E mbërritur në vendin tonë për t'u dhënë mësim studentëve të Universitetit... >>> Faqe 13

Certifikimi i anglishtes, nisin regjistrimet në Tiranë Dje gjatë numërimit të votave të hedhura në kuti të gabuar

>>> Faqe 3

Lind investimi i parë i teknologjisë EKO në Shqipëri

SHBA: Dhuna, kërcënim për të ardhmen. Kukan: Zhgënjim, po dhunohet policia

Është inauguruar zyrtarisht në Tiranë hapja e Qendrës së Biznesit të ProCredit Bank. Prej pak muajsh nën rikonstruksion, kjo Qendër Biznesi ka rinisur funksionet e saj në shërbim të klientëve duke sjellë njëkohësisht dhe një risi, jo vetëm në sistemin bankar... >>> Faqe 11

Reagime të forta ndërkombëtare për situatën e trazuar jashtë KQZ dhe nxitjet për dhunë të eksponentëve socialistë

RISIA

Dhuna apo retorika që kërcënon për dhunë përbën kërcënim për të ardhmen e Shqipërisë. Kështu u shpreh dje Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Filip Gordon, duke komentuar situatën politike në vendin tonë pas procesit të numërimit të votave. Në një deklaratë të posaçme për këtë çështje, Gordon u shpreh se situata pas zgjedhore po ndiqet nga afër nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. "Është e rëndësishme, që Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të kryejë funksionin e tij në mënyrë konsistente dhe transparente... >>> Faqe 2-3,8-9

>>> Faqe 15

Basisti i Guns N'Roses mbërrin në Tiranë Si të rrisni një fëmijë të shëndetshëm

Për reklama dhe publikim njoftimesh në “Koha Jonë”, kontaktoni: Tel: 42347805; Cel: 0692046688 Email: reklama@kohajone.com, Financa: Elona Alcani Tel: +35542347808 ext 161 Shpërndarja: Igli Dhima cel: 0692021602

>>> Faqe 17-19


SHBA, GORDON

>>>

TIRANA

DHUNA MBI INSTITUCIONET, KËRCËNIM PËR SHQIPËRINË

faqe 6

>>> faqe 5

L E T Ë R S I IDE & DEBATE J A V O R KRONIKA E DITËS

CMYK

NUMËRIMI, BASHA FITUES ME 77 VOTA PARA RAMËS

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përmes ndihmëssekretarit të Shtetit, Philip Gordon, i bëjnë thirrje politikës shqiptare që të heqë dorë nga përpjekjet për denigrimin e procesit...

Kandidati i koalicionit "Aleanca për Qytetarin", Lulzim Basha, është fitues i postit të kryetarit të Bashkisë së Tiranës, me 77 vota para kandidatit të "Aleancës për të Ardhmen", Edi Rama...

RUBRIKA HELLO TIM EDISON YPI faqe 3 >>>

GAZETË E PËRDITSHME E SHTUNË, 21 MAJ 2011

NR: 1914, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI PËR MAQEDONI DHE GREQI 1 EURO www .standard.al www.standard.al e-mail: info@standard.al

Botim i “standard” sh.p.k

Përse zgjedhjet dalin barazim? NG A AR TA N F U G A GA RT GA

faqe 36-37 >>>

Ribentrop dhe gjuetia e rosave në Shqipëri me kontin Çiano faqe 16-17 >>>

faqe 26-27 >>>

“Lufta” vetëm në televizion Pas dit en e dje shme ir anë kish tësia. Njerëzit që po kkthehe thehe shin për asdit diten djeshme shme,, në TTir iranë kishtte rënë qe qetësia. theheshin në shtëpi, me qeset e pazarit apo me fëmijët e vegjël në dorë a në makinë. L ok ale ak me tr QZ-ja, njerëzit ggjerbnin jerbnin kkaf af en e okale alett ishin plo plott , madje edhe ppak metr traa nga K KQ afen p as dit ele vizion sh a” asdit ditee s . E ndër ndërss a kjo ndodh ndodhtte në ttele elevizion shffaqej “luft “lufta”

VESA LUMA KONCERTI INTERVISTË

Pres të vishem me të bardha

VALZA BAJRA: Nuk kam të dashur faqe 28-29 >>>

faqe 22-23 >>>

Guns N'Roses në Tiranë

KA OSI NG A EKR ANI DHE QETËSIA E TIR ANËS KAO NGA EKRANI TIRANËS


INTEGRIMI BOTIM I LËVIZJES SOCIALISTE PËR INTEGRIM Adresa: Rruga “Sami Frashëri”, Nr. 20/10, Tel.: 04 270 413 Fax: 042 270412/26 E-mail: gazetaintegrimi@europe.com; Website www.integrimi.com

E shtunë, 21 maj 2011 - E përditshme politike

Viti V i botimit - Nr. 1036

ÇMIMI

20 LEKË

Kryeredaktor: Shaban Sulçe

1 EURO

SHTETET E BASHKUARA TË AMERIKËS:

Të hiqet dorë nga gjuha e dhunës, të respektohet procesi zgjedhor

Faqe 3

Deklarata nga Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Filip Gordon > ZHVILLIME

I MISIONIT > KREU TË VËZHGUESVE

AMBASADORI ARVIZU:

Stonestreet: Zgjedhjet, u shënuan arritje. Procesi të vazhdojë sipas ligjit

Të respektohet kuadri ligjor. Të ruhet qetësia Ndërsa ka garantuar se misioni i ODIHR do të ndjekë të gjitha fazat e procesit zgjedhor deri në përmbylljen e plotë të tij, Jonathan Stonestreet ka vlerësuar ecurinë e këtij procesi gjatë ditës së zgjedhjeve. Në takimin që pati me Kryeministrin Berisha, dita e zgjedhjeve... Faqe 2

KOMISIONI EVROPIAN

> LULZIM BASHA:

Nuk ka fitues pa u numëruar çdo votë e qytetarëve tëTiranës "Unë mbetem i vendosur që të angazhohem nëpërmjet institucioneve ligjore për të garantuar që zërat e këtyre qytetarëve të dëgjohen dhe të mos shuhen, dhe që qetësia dhe sundimi i ligjit të mbizotërojnë përgjatë gjithë procesit" Kandidati i koalicionit "Aleanca për Qytetarin" për kreun e Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha,

CMYK

Faqe 3

deklaroi të premten pasdite se "askush nuk ka të drejtë të vetëdeklarohet fitues në garën për kryetar të Bashkisë së Tiranës". Gjatë një deklarate për mediat, Basha ripërsëriti mesazhin se vota e të gjithë qytetarëve të Tiranës do të numërohet dhe zëri i tyre do të dëgjohet... Faqe 6

Nuk ka asnjë mosangazhim për Shqipërinë Faqe 4


cmyk

1

E shtunë 21 Maj 2011

FREE PRESS

Drejtor Frrok Çupi

E PËRDITSHME

Kursi i këmbimit

Maj

98.3 99.8

$

Viti V (38) Nr. 995 www.gazeta-agon.com

TIRAZHI: 20 000

138.3 139.8 Website: www.gazeta-agon.com

E-mail: redaksia@gazeta-agon.com

Gordon i SHBA: Jo dhunë

reklama@gazeta-agon.com

21

NDËR TO J M Ë RT ENERGJI

Arvizu: Që nesër ligj dhe qetësi

Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Filip Gordon ka Tre ambasadorët në Tiranë; Arvizu, Sequi dhe kërkuar respektim të procesit zgjedhor, jo dhunë F.3 Volfarth kanë takuar dje kryetarin e PS, z.Rama F.2

PRESIDENTI TOPI VOTON EDI RAMËN

Zëdhënësja mohoi mbrëmë, por pamjet nga kamerat televizive dëshmojnë të vërtetën faqe 3

Përfundon numërimi; 89 kuti- Basha 77 vota plus faqe 7

FAKTI I DITËS

Rebelim pa kauzë Frrok Çupi

M

F.2

und të ishte shkruar shqip: "pa shkak", por meqë politika e majtë ka thënë "kauzë", kështu po e shkruaj. Në një film të regjisorit Nicholas Ray, i cili vizaton një lagje të varfër, me adoleshentë dhe me kriminelë në konfuzion moshe dhe krimi, aty nga viti 1955, vjen qartë kjo ide. Filmi mban titullin "Rebelë pa shkak", i cili tani njihet si ikonë e aktorit të madh James Dean... Nuk mund të besohet tanimë një film i ri me këtë titull, sepse në kohët tona moderne nuk ka më rebelim pa shkak. Por ç'po ndodh këto ditë mes nesh? Gjithçka pa shkak, pa një ndodhi më parë... Kjo që po ndodh nuk ka akoma shkak. Duhej të kishte ndodhur një gjë që të shkaktonte tërë këtë zallamahi që e shikojnë njerëzit. Ja çfarë po shikojnë: Mbaruan votimet e 8 majit dhe gjithë bota na shikoi me simpati "sa shqiptarë të mirë". Pastaj? Pastaj Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, që sot është "zoti" që mban në dorë Bibkën e zgjedhjeve, hyri në punë për të numëruar çdo votë. Pastaj selia e Komisionit u rrethua nga disa militantë, disa deputetë, disa policë të Bashkisë, disa nëpunës të Bashkisë dhe disa të inkriminuar. U betuan se do të "djegin gjithçka", mes të të cilave edhe fletët e votimit. Duhej fshehur çdo gjurmë për humbjen në votime të kryetarit të PS, Edi Rama. Qoftë edhe duke e djegur gjithçka. Militantët dhe deputetët, në tentativë që shefit t'i shfaqeshin në ekran në zyrat e PS, nisën të qëllojnë mbi policinë dhe plagosen pesë prej tyre. U betuan se "nuk do ta lejojnë" Komisionin Qendror të Zgjedhur që të numërojë votat... Vijon në faqen 2

Kryetari i KQZ, Arben Ristani dhe Dëshira Subashi, gjatë numërimit të votave të kontestuara

Lajmi i ditës

Bota

Ambasada Obama: Largimi Amerikanelajmëron i Gedafit, i qytetarëtesaj paevitueshëm Dje Ambasada e SHBA bëri thirrje për vigjilencë ndaj protestave të PS F.6

Koment

Kulturë

Sport

Puçi i Ramës nga frika e Diellit

Ish-basisti i Guns N’Roses vjen në Tiranë

Real nxjerr Ronaldon në shitje

"Banda e Squfurit dhe e socialistëve, rreziku numër një F.10 për kombin F.11

Sulmuesi portugez i F.14 është ofruar Manchester City-t për F.8 170 milionë Euro


Viti VII i botimit, Nr.2291

E shtunë, 21 maj 2011

Drejtor: ANDI TELA Kryeredaktor: JETMIR HALILAJ Zv/kryeredaktorë: FATION SHEHU, JORGIS MEMO

Adresa: Rr: “Panorama” Nd 3, H 14, Ap 9. Tirane Tel.fax: +355 42403163. Website: www.panorama.com.al E-mail: panosport@yahoo.com

Kapiteni kuqezi: Miqësorja nuk na shërben aspak neve

ÇMIMI 30 LEKË (1.5 EURO)

MILANI

Lala: Bosnja vendimtare, Argjentina për teatër

FQ. 14

Pirlo largohet mes lotëve, "Veterani" këshillon Roshin: Ja se si fitohet Bundesliga 12 edhe Kasano bën gati valixhet Fq.

VLL AZNIA

Korçarët kanë festuar së bashku deri në orët e para të mëngjesit. Të shoqëruar nga partneret, lojtarët nuk janë kursyer në kërcim, apo edhe në të pirë...

Zyrtare, Josa firmos edhe për një vit Fq. 7

SPANJË

Java e fundit, me sytë nga mbijetesa FQ. 19

FLAMURTARI

GJERMANI

Klubi tkurr buxhetin për sezonin e ri FAQE 5 TEUTA

Sheta, drejt rikthimit në Qipro FAQE 6

4

Këngë, valle dhe alkool, ja festa e Skënderbeut

Kupa/ Lojtarët, probleme me rrogat. Ndeshja do luhet në Durrës

Dinamo-Tirana, një finale "borxhlinjsh" Dinamo pritet të ketë një premio të majme për të fituar Kupën e Shqipërisë të dielën, një trofe që u mungon bluve prej shtatë vjetësh. Kështu ka bërë të ditur administratori i Dinamos, Ismet Saliaj, në një kohë që lojtarët vazhdojnë të mos i marrin pagat e tyre të prapambetura. Madje, për një pjesë të mirë duket se po shkon gati pesë muaj pa paguar, por gjithsesi dinamovitët,

përtej bojkotit që i bënë stërvitjes dy javë më parë, nuk janë ndjerë më për atë problem. Sepse kanë marrë garanci nga drejtuesit, që sidomos pas Kupës së Shqipërisë, duke qenë se më pas vjen ndeshja shtesë për mbijetesë në Kategorinë Superiore, do të mund të likuidohen të gjithë. Një pjesë e mirë e futbollistëve të huaj i kanë Fq. marrë pagat e tyre...

2-3

REAGIMI KATEGORIA E DYTË

11

KATEGORIA E PARË

Kukësi kampion, mposht Himarën në finale

Jup Hejnkes: Ja arsyet pse pranova Bajernin FQ. 17

ANGLI

Ferguson bën "truk" me formacionin FQ. 18

13

FORMULA 1

Hamilton akuzon: Gomat skandaloze! Fq.

20-23


2

e shtunë 21 maj 2011

KUPA E SHQIPËR DINAMO–TIRANA, NESËR NË “NIKO DOVANA” Finalja e Kupës së Shqipërisë, mes Dinamos e Tiranës, me një vendim të Federatës Shqiptare të Futbollit nuk do të bëhet në tempullin e topkëmbës shqiptare, stadiumin kombëtar “Qemal Stafa”, por jashtë kryeqytetit. Dhe ashtu si finalen e titullit kampion të Kategorisë së Dytë, mes Himarës dhe Kukësit, edhe derbin e Kupës së Shqipërisë, mes Dinamos e Tiranës, e kanë lënë të luhet në “Niko Dovana” të Durrësit, në orën 19:00. Ka ndodhur kështu, sepse protestat e opozitës përpara Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, por dhe përqendrimi i të gjitha forcave të rendit në atë institucion, nuk garantonte zhvillimin normal të

finales në kryeqytet. Eshtë hera e parë, pas shtatë vjetësh, që një derb i kryeqytetit del jashtë Tiranës. Ka ndodhur në sezonin 2004-2005, kur derbi i kampionatit, Dinamo-Partizani është luajtur në Kavajë dhe në Lushnje, sepse stadiumi kombëtar “Qemal Stafa” ishte në rikonstruksion. Për herë të fundit, derbi i kryeqytetit në finalen e Kupës së Shqipërisë, në stadiumin kombëtar “Qemal Stafa”, është bërë më 2004-ën, mes Partizanit e Dinamos, kur fituan të kuqtë, 1-0. Përfundimisht derbi Dinamo-Tirana, në finalen e Kupës së Shqipërisë, do të luhet në “Niko Dovana” të Durrësit, të dielën në orën 19:00.

Drejtuesit: Do të ketë shpërblim për finalen e kupës

S’ka rroga, por Dinamo premton edhe premio Pas finales premtohet se do të likuidohen edhe paratë korrektet në Kategorinë Superiore, janë shprehur se gjithçka të prapambetur do ta marrin. Megjithatë aktualisht, deri më tani, te Dinamo nuk është dhënë asnjë nga rrogat e prapambetura, në një kohë që premtohet për premio në rast të fitimit të Kupës së Shqipërisë. Dhe shuma pritet të deklarohet vetëm disa orë përpara ndeshjes nga drejtuesit e bluve. Përgjithësisht dje situata ka qenë më optimiste në stërvitje, që pritet të reflektohet në fushë.

GJERGJ VYSHKA

D

inamo pritet të ketë një premio të ma jme për të fituar Kupën e Shqipërisë të dielën, teksa është një trofe, që u mungon bluve prej shtatë vjetësh. Kështu ka bërë të ditur administratori i Dinamos, Ismet Saliaj, në një kohë që lojtarët vazhdojnë të mos i marrin pagat e tyre të prapambetura. Madje, për një pjesë të mirë duket se po shkon gati pesë muaj pa paguar, por gjithsesi dinamovitët, përtej bojkotit që i bënë stërvitjes dy javë më parë, nuk janë ndjerë më për atë problem. Sepse kanë marrë garanci nga drejtuesit, që sidomos pas Kupës së Shqipërisë, duke qenë se më pas vjen ndeshja shtesë për mbijetesë në Kategorinë Superiore, do të mund të likuidohen të gjithë. Një pjesë e mirë e futbollistëve të huaj i kanë marrë pagat e tyre, por ka dhe nga ato që ende nuk i kanë marrë lekët, veçse secili vjen me kokën ulur në stërvitje dhe vazh-

5 MUAJ

kanë futbollistët që nuk paguhen, ndërsa presin që pas finales së Kupës së Shqipërisë, por dhe ngritjes së trofeut, ata të marrin paratë e tyre të prapambetura.

don punën normalisht. Ndërkaq, shqiptarët janë më të shqetësuar, sepse për gati pesë muaj nuk janë paguar.

Ndonëse në deklaratat e tyre mediatike, edhe duke pasur besim te presidenca dinamovite, e cila ka qenë ndër më

Vizita Argjentinasi Rafael Alberto Soza, dje ka qenë i pranishëm në ambientet e Dinamos, teksa është ndarë me blutë, edhe sepse deri në gusht të 2010 ka qenë shok skuadre me ta. Madje për tre ditë ka qenë i huazuar nga Skënderbeu te blutë për miqësoren e 4 shtatorit, me Panioniosin në Athinë të Greqisë. Ai është ndarë me dinamovitët, teksa sot merr rrugën e kthimit për në Argjentinë, atje ku do të pushojë, por dhe ku do të mësojë cila do të jetë skuadra e tij e re.

Mesfushori e pret me shumë optimizëm finalen e kupës

Vila: Në Durrës gjithnjë kam fat Emiliano Vila, mesfushori i Dinamos, i ka hedhur poshtë zërat se ka rënë parimisht dakord me Skënderbeun. “Këtë gjë që po thoni ju, që jam në planet e Skënderbeut, unë vetëm nëpër gazeta e kam lexuar, sepse nuk është ulur konkretisht njeri me mua të bisedojë. Por po ju them që mendjen e kam te dy finalet e këtij sezoni, ajo me Tiranën për Kupën e Shqipërisë dhe më pas me Besëlidhjen për mbijetesë. Kështu që pa mbaruar me sukses këto dy finale, nuk dua të bëj asnjë koment as për Skënderbeun e as për ekipe të tjera, të cilat kanë dëshirë të më marrin”, shpjegoi Vila, i cili mundësitë e

fitimit të finales i sheh 50 me 50 me Tiranën. “E vështirë është dhe për ne, por dhe për Tiranën. Eshtë finale dhe shanset për ta fituar kupën janë 50 me 50 për të dyja skuadrat. Fusha do ta tregojë, por po të kemi fat shansi është me ne”. Vila, edhe për të karikuar pjesën tjetër të skuadrës, deklaron se duhet një kupë këtë fundsezoni. “Shpresojmë ta nxjerrim me sukses këtë finale, sepse do të jetë ndeshja jonë e vitit. Kemi bërë një kampionat jo të mirë dhe është e domosdoshme për ne që ta mbyllim me një kupë”. Por Vila e sheh paksa problematike për skuadrën, e cila ka 9 javë që nuk fiton një ndeshje në ka-

mpionat. “Normal që mungesa e fitores për disa javë ka ndikuar në moralin tonë, por megjithatë shpresojmë t’ia dalim me sukses, edhe pse janë dy ndeshje shumë të vështira për ne”, shpjegon durrsaku, që më tej e ka cilësuar sezonin të lodhshëm për blutë. Në fund, Vila është shprehur i kënaqur që është në aktivitet, sepse kështu do të jetë më gati për kuqezinjtë. “Unë besoj se kështu do të jem qind për qind gati për kombëtaren, sepse ka lojtarë, të cilëve u ka mbaruar kampionati dhe kontrata e kanë javë që kanë ndërprerë stërvitjet”, ka përfunduar Vila.

STËRVITJA Mërgjyshi ndërton formacionin, përqendrohet dhe te penalltitë Stërvitja e djeshme e bluve ka zgjatur rreth një orë e gjysmë. Pas nxehjes që ka bërë përgatitësi atletik i bluve, Vaso Selenica, ka nisur loja në kuadrat. Eshtë kaluar në gjuajtjet në portë me krosimet nga krahët, e më pas gradualisht në ndeshjen e kontrollit në gjysmëfushë. Dje Mërgjyshi, edhe duke qenë stërvitja e parafundit në prag të derbit me Tiranën për Kupën e Shqipërisë, ka ndërtuar formacionin e mundshëm. Një 4-4-2 klasik, por në mungesë të Malakarnes, që për shkak të dëmtimit ka qëndruar pushim, Mërgjyshi ka vendosur si qendërmbrojtës Peqinin. Dhe formacioni ishte i tillë: Hoxha – Putinçanin, Miloviç, Peqini, Malota – Vila, Allmuça, Orelesi, Ferraj – Opoku, Martinena. Bie në sy fakti që Bërkiç do ta nisë nga stoli. Ndërkaq, në stërvitjen e djeshme, Mërgjyshi i ka provuar të tijtë dhe në gjuajtjen nga pika e bardhë e penalltisë, edhe sepse ka dy finale për të luajtur. Martinena, Ferraj, Vila, Allmuça, Miloviç etj, janë vënë përballë Hoxhës e kështu i pari i pankinës dinamovite i ka marrë të gjitha masat për finalen e Kupës së Shqipërisë.

Axhenda Dinamovitët stërvitjen e tyre të fundit do ta bëjnë sot në orën 18:00, duke kërkuar të përshtaten kështu me orarin e ndeshjes finale të Kupës së Shqipërisë. Në mesditë, rreth orës 13:00, ata do të grumbullohen në kompleksin “Dinamo”, ku dhe do të drekojnë e më pas do të pushojnë në dhomat e hotelit të tyre. Pas stërvitjes së orës 18:00, diku rreth orës 20:00 ata do të nisen drejt plazhit të Shkëmbit të Kavajës, ndërsa do të qëndrojnë të grumbulluar te Hotel “Ylli i detit”. Ndërkohë kanë nisur dhe organizimet e tifozëve, ndërsa sipas faqes zyrtare FK Dinamo në “facebook”, të dielën në orën 16:00 do të nisen disa autobusë falas për tifozët drejt Durrësit. Kurse biletat, që do të blihen në stadiumin “Niko Dovana”, do të jenë me çmim simbolik për fansat blu. Dhe referuar historisë, Durrësi ka qenë me fat për Dinamon në Kupën e Republikës, teksa më 1990-ën pat mundur në finale Flamurtarin me penallti 4-2, pas 120 minutave 1-1.


e shtunë 21 maj 2011

A E SHQIPËRISË

3

Lojtarët bardheblu hedhin pas krahëve bojkotin, vetëm për 90 minutat me Dinamon

Tirana harron problemet për kupën

Skuadra e fokusuar te finalja, drejtuesit përgatisin dhënin e rrogave të prapambetura

4

ADELA MERKO DINAMO-TIRANA 0-0 Çast nga ndeshja e fazës së tretë

T

irana ka për të luaj tur edhe 90 minuta të fundit që ta mbyllë përfundimisht këtë sezon futbollistik. Finalja e nesërme e Kupës së Shqipërisë shpëton sezonin e dështuar të bardhebluve, ndaj lojtarët duke marrë shkas nga kjo vendosën të hedhin pas krahëve problemet. Harrohen rrogat, ndonëse vetëm për 90 minutat e finales. Futbollistët, duke parë rëndësinë e këtij trofeu, kanë vendosur unanimisht që të mos e diskutojnë më mungesën e korrektësisë financiare. Mësohet se drejtuesit gjatë ditës së djeshme kanë filluar të merren me borderotë e rrogave të prapambetura. Situata në fjalë mund të konsiderohet si sakrifica e fundit e pjesës dërrmuese të skuadrës, e kjo vetëm për hir të fanellës që mbajnë veshur. Ndonëse pritej një tjetër protestë nga bardheblutë, një gjë e tillë nuk ndodhi, pasi të gjithë zbritën në fushën e

kanë pa u paguar lojtarët e Tiranës (shkurt, mars, prill dhe maj). Presidenti Halili ka premtuar të likuidojë dy muajt e parë, ndërsa dy të tjerët vetëm nëse fitohet kupa.

muaj

në orën 19:00. Edhe pse mungesa e korrektësisë financiare e ka kaluar cakun, lojtarët tregohen sërish të logjikshëm, duke i dhënë më tepër rëndësi fanellës sesa parave, ndonëse këto të fundit janë jetike për çdokënd. Madje, zërat që qarkullonin dje në klub, flisnin për një mbledhje të mundshme mes ekipit dhe presidentit Halili, gjë që nuk ndodhi. Arsyet nuk dihen.

“Skënder Halili”-t për të bërë përgatitjet e fundit para finales së madhe, e cila do të luhet në “Niko Dovana”

Situata Kujtojmë që një ditë më parë lojtarët e bojkotuan stërvitjen për 20 minuta në shenjë proteste kundër drejtuesve, të cilët ende nuk e kanë marrë mundimin të likuidojnë rrogat e prapambetura. Fillimisht ishte vendosur që të mos përga-

titeshin, mirëpo pas një bisede në grup, ndërruan mendje, duke dalë në stërvitje. Kjo formë proteste është një mesazh i qartë që do të shkojnë direkt te drejtuesit më të lartë të bardhebluve. Premtimet te Tirana duken ende boshe, pasi zvarritja e dhënies së financave vijon ende. Kreu i klubit u ka thënë të tijve se do t’i likuidojë rrogat e prapambetura, për këtë të mos kenë dyshime. Kujtojmë që te Tirana muaji i fundit i paguar ka qenë janari, ndërsa shkurti, marsi, prilli dhe maji janë pa u likuiduar. Në fakt, nga ajo çfarë ka deklaruar para disa javësh vetë kreu i klubit, ai do të japë fillimisht vetëm muajt shkurt-mars, pasi prilli dhe maji do të mbeten peng i kupës.

Për kapitenin, trofeu do të jetë pronë e Tiranës ORGANIZIMI

Lila: Presioni na bën të fortë, i mposhtim lehtësisht blutë

Tifozët bardheblu asgjë nuk i ndal, ndonëse finalja e kupës u spostua larg kryeqytetit. Skuadrës së zemrës nuk do t’i mungojë përkrahja edhe në stadiumin “Niko Dovana të Durrësit”, ku prania pritet të jetë e madhe. Drejtuesit e klubit, duke marrë shkas nga kjo, kanë vendosur 5 autobusë falas për tifozët, të cilët do të mblidhen fillimisht në orën 16:00 në stadiumin “Selman Stërmasi” dhe më pas do të marrin rrugën drejt Durrësit. Surprizat do të jenë të mëdha nga të zakonshmit “Tirona Fanatics”, ndonëse për momentin nuk duan të rrëfejnë asgjë nga detajet që kanë ndërmend të bëjnë në atë finale të madhe. E vetmja gjë që shpresojnë është që të kthehen nga qyteti bregdetar me trofe, duke qenë se në rast fitoreje kanë organizuar edhe një festë.

blutë e Dinamos dhe me kontingjent më cilësor. Gjë që vërtetohet edhe nga situata e vështirë që kanë ata në renditjen e kampionatit, pasi rrezikojnë rënien nga Kategoria Superiore. Ky mund të jetë një plus për ne, ndaj besoj se do të na e bëjë më të lehtë përvetësimin e këtij trofeu”, tha mbrojtësi. Problemet - Më tej, për situatën e vështirë që është duke kaluar skuadra, kapiteni komentoi: “Tirana është mësuar me presonin dhe problemet, situata këto që e bëjnë më të fortë. Ne e kemi treguar

që edhe në këto raste dimë t’ia dalim. Ne do t’i harrojmë hallet për këto 90 minuta dhe do të fokusohemi vetëm te ndeshja. Do të futemi në fushën e blertë me idenë për ta fituar këtë takim, pasi nuk kemi çfarë të humbasim”. Ndërsa në lidhje me të ardhmen e tij, ndonëse largimi nga Tirana është 100 për qind i sigurt, Lila preferon të flasë vetëm pas finales. Në finalen e madhe kapiteni i bardhebluve do të jetë nën vëzhgimin e menaxherëve gjermanë dhe atyre turq.

TRAJNERI

13

PËRGATITJET

Ethet e Kupës së Shqipërisë sa vijnë e shtohen në kampin bardheblu, po kështu edhe dëshira për ta përvetësuar këtë trofe të rëndësishëm. Ndonëse për kapitenin e skuadrës, Andi Lila, kjo do të jetë ndeshja e fundit me fanellën e Tiranës, ai nuk e fsheh dot dëshirën për ta fituar këtë finale. Megjithëse i pranon problemet në klub, shpreh bindjen se këto nuk do të jenë një pengesë për skuadrën në këtë përballje me Dinamon. Përkundrazi, Lila mendon se presioni i krijuar para takimit të së dielës i bën mirë Tiranës, pasi i jep më shumë forcë. “Ky sezon futbollistik edhe pse nisi çuditshëm dhe me oshilacione për ne, gradualisht e morëm veten, ndonëse jo me ritme të larta. Mund të kishim marrë më tepër në kampionat, por fati e desh që këtë sezon të mos arrinim në majat më të larta. Megjithatë kemi edhe një shans të artë në duar, finalen e Kupës së Shqipërisë. Këtë trofe duhet ta fitojmë me çdo kusht, kjo për të justifikuar besimin e të gjithëve. Jam i bindur për suksesin e kësaj sfide, duke qenë se ne kemi një ekip më të mirë se

Klubi, gati pesë autobusë falas për tifozët bardheblu

HERË e ka fituar trofeun e Kupës së Shqipërisë skuadra e Tiranës gjatë gjithë historisë së saj si klub. Viti i fundit kur ka arritur në finale dhe ka fituar daton në 2006-ën, kundër Vllaznisë (1-0).

Devolli Bledar Devolli edhe dje është parë në ambientet e kompleksit “Skënder Halili”. Mirëpo, këtë herë prania e tij nuk ishte për të sjellë djalin, por për t’u stërvitur. Lojtari do të përgatitet gjatë këtyre ditëve me bardheblutë për të mbajtur trupin në formë, derisa të startojë përgatitjet me skuadrën e tij, Flamurtarin.

Misho vazhdon avazin, sërish mbledhje Te Tirana mbledhjet janë bërë më se të zakonshme, pasi minimalisht një herë në tri ditë zhvillohet një e tillë. Edhe dje, trajneri Krstiçeviç para se të niste përgatitjet ka mbledhur ekipin e ka zhvilluar një mbledhje, e cila ka zgjatur 30 minuta. Kroati ka sqaruar itinerarin e përgatitjeve në prag të sfidës më të rëndësishme, që vlen sa një sezon, si nga ana taktike dhe nga ajo teknike. Në të vërtetë nuk është folur vetëm për finalen, por edhe për problemet. Në fund, lojtarët të gjithë së bashku vendosën t’i japin prioritet kupës dhe ta hedhin pas krahëve çështjen e rrogave. Te Tirana është rikthyer qetësia, duke u harruar kështu bojkoti.

Trajneri, ende dilema për formacionin Te Tirana vijojnë përgatitjet për ndeshjen e fundit të këtij sezoni futbollistik, atë të kupës kundër Dinamos. Trajneri Krstiçevic është fokusuar totalisht te finalja e ditës së nesërme, ndaj këto dy ditë të fundit i konsideron decizive, që grupi të arrijë formën optimale. Në stërvitjen e djeshme, Misho është fokusuar te ushtrimet, një lojë mes grupit dhe gjuajtjeve nga distanca, por pa harruar edhe penalltitë, pasi duke qenë një finale, kurrë s’i dihet, mund të vendoset edhe nga pika e bardhë e 11-metërishit. Kroati tërë këtë javë ka provuar të gjitha variantet e mundshme në fushë, në mënyrë që të përzgjedhë formacionin më efektiv.


4

e shtunë 21 maj 2011

KATEGORIA SUPE

Reportazh/ Orët e kampionëve pas ceremonisë së titullit

Festa s'ka fund, nga këngët e Vrapit te kërcimi i Shehit

Lojtarët e Skënderbeut, duke festuar të enjten në një nga lokalet e Korçës Fotot: F.Hazizllari

Vlonjati Festës së korçarëve kampionë nuk do t'i mungonte dhe një vlonjat. I vetmi vlonjat që ka festuar shumë, duke kërcyer me korçarët, ka qenë një ish-lojtar i Skënderbeut, Genti Gjondeda. I mbiquajturi "xhuxhi" ishte labi që iu ka uruar korçarëve titullin kampion. Natyrisht, lojtari ka ardhur për të festuar bashkë me shokët e tij të skuadrës, por edhe për atë se ai ka kontribuar vetë te Skënderbeu, ndonëse në ditët kur ky ekip ka qenë në vështirësi. Gjondeda, bash-

Të huajt, më indiferentë se kurrë

FESTA

11A

12 11A 11

11

Shehi dhe Zeqo

Atmosfera e ndezur në "Skena Park", i ka mbajtur disi më larg saj lojtarët e huaj të Skënderbeut. Ndonëse nuk ka qenë kështu për Rafael Sozën në mënyrë të veçantë, pjesa tjetër janë zhdukur shumë shpejt nga mbrëmja e kampionëve. Kështu, Ivan Joliç dhe Dejan Grabiç nuk kanë preferuar të jenë prezent në mbrëmje. I pari nuk mori pjesë as në mbrëmjen që u bë pas ndeshjes me Elbasanin. Të dy lojtarët kanë mbyllur gjithçka me Skënderbeun, pasi nuk janë më në planet e drejtuesve. Edhe Markoviç nga ana tjetër, shumë i dëshpëruar është parë. Në mbrëmje prania e tij nuk është vënë re fare. Gjithashtu, Bratiç dhe Biskup, e kanë lënë më herët Korçën, për t'u rikthyer në shtëpitë e tyre.

10

10

10A

10A

SKËNDERBEU

9A 9

Arapi dhe Muzaka

kë me të tjerët është dukur sikur ka qenë pjesë e kësaj skuadre, duke shijuar kështu në maksimum festën. "Talentet" Në atmosferën e ndezur dhe tejet të elektrizuar, është parë dhe tentativa e Endri Vrapit për t'u bërë këngëtar. Megjithëse ka kënduar jo pak, ai është munduar të sfidojë vëllezërit Prifti. Vrapi, ashtu si dhe një pjesë e lojtarëve, kanë sjellë bashkëshortet, ndërkohë që vetë mbrojtësi martohet pas pak ditësh. Por, teksa tentativa për këngëtar e Vrapit nuk ka qenë më e mira, si kërcimtar nuk mund të thuash të kundërtën. Nga ana tjetër, Erbim Fagu, megjithëse i lumturuar nga gjithçka ka përjetuar në Korçë, ka qenë më pak aktivi në festë. Nën shoqërinë e të fejuarës së tij, mbrojtësi i Skënderbeut ka vuajtur

8A

9A

Vrapi, duke kërcyer

9

ë Korçë festa nuk ka fund, teksa në ditën e titullit të gjithë e kanë gdhirë. Lojtarët e Skënderbeut ishin në delir dhe nuk kishte se si ta mbyllnin festën vetëm me ceremoninë në stadiumin e qytetit. Muzikë, serenata, humor, alkool, batuta dhe shumë lumturi. Kjo ka qenë gjithçka që kanë përjetuar në festën pas zyrtarizimit të titullit heronjtë e Korçës, bashkë me trajnerin Shpëtim Duro dhe presidentin e tyre, Agim Zeqo. Në mbrëmjen e organizuar në "Skena Park", një lokal që ka si protagonistë artistët e njohur, këngëtarët Stefi dhe Endri Prifti, futbollistët e Skënderbeut janë dehur nga gëzimi. E ndërsa ceremonia e titullit është nga evenimentet më të mëdha që i kanë ndodhur Korçës në 80 vitet e fundit, lojtarët e këtij ekipi kanë se çfarë të tregojnë për qëndrimin e tyre në këtë qytet. Padyshim që aty gjetën shumë traditë, mikpritje, kulturë dhe mbi të gjitha shumë dashuri për futbollin. Por, në qytetin e serenatave çdo festë nuk i ngjan aspak tjetrës. Kështu ka qenë edhe festa e dytë, por këtë herë më private e ekipit bardhekuq. Të mbledhur të gjithë së bashku, nuk kanë pasur më nevojë për ceremoni, por thjesht kanë vendosur të kërcejnë dhe këndojnë nën adrenalinën magjepse të titullit. Vëllezërit korçarë, Endri e Stefi Prifti, i kanë dhënë më shumë lezet festës, e cila ka përfunduar vetëm në orët e para të mëngjesit të së premtes. Nga ora 23:30 e mbrëmjes të së enjtes dhe deri në agim, bardhekuqtë e kanë mbyllur festën me këngën e Skënderbeut.

8A

N

12

ALBANA ÇAKSHIRI

dëmtimin. Në këtë mënyrë, ai nuk ka pasur mundësinë të kërcejë ashtu si do dëshironte. Nëse bëhej fjalë për një kërcimtar të "regjur" nga ata që bëjnë medoemos spektakël, mund të thuhet se ai e ka emrin Orges Shehi. Portieri durrsak ka qenë më i palodhuri në të gjitha kërcimet, duke pasur madje dhe shumë sukses në to. Nuk mund të binte poshtë as presidenti i bardhekuqve, Agim Zeqo, i cili i ka dhënë fund një kampionati të vështirë, por të suksesshëm në krye të Skënderbeut. Ai ka kërcyer jo pak nën shoqërinë e bashkëshortes së tij, stilistes së njohur Denada At'Nikolla. Ndërsa trajneri Shpëtim Duro, i cili njihet si tejet serioz në natyrën e tij, është përpjekur ta festojë bukur këtë titull. Nën shoqërinë e familjes së tij, Duro e ka hequr një valle, por më

Pas Xhafajt dhe Pejiçit, në fokus edhe kroati Dragiçeviç Skënderbeu nuk e ka gjetur ende qendërsulmuesin që kërkon me ngulm trajneri Shpëtim Duro. Në një kohë që edhe alternativat nuk janë të shumta, duket se së fundmi ka dalë në skenë emri i kroatit që luajti me Laçin në pjesën e dytë të sezonit, Mate Dragiçeviç. Ky i fundit është një lojtar që hyn të preferencat e trajnerit Duro. Burime pranë klubit korçar konfirmojnë interesimin, edhe pse nuk ka ndonjë gjë konkrete. Më së shumti, Dragiçeviç luhet si "karta" e fundit në merkaton e Skënderbeut për sulmues. Siç dihet, korçarët kërkojnë Daniel Xhafa-

tepër ka dashur të festojë me një gotë verë. Kur akrepat e orës shënonin 05:20, askush nuk kishte ndërmend të largohej nga lokali. Shumica ishte nën efektin e alkoolit, në një kohë që ka pasur edhe nga ata të cilët preferuan të mos e tepronin me pijen. Si për ta bërë edhe më të bukur mbrëmjen, himni i Skënderbeut i ngriti nga tavolina të gjithë. Fundi ka qenë edhe më i veçantë, pasi një pjesë e lojtarëve të huaj, të cilët kishin qëndruar deri në ato momente, u përshëndetën me të gjithë, teksa do të udhëtonin drejt familjeve të tyre. Kur filloi të zbardhej, nuk u lanë pas batutat dhe "akuzat" për njëri-tjetrin: "je bërë tap fare, pive shumë sot". Mes këtyre fjalëve, lojtarët u larguan, duke thumbuar njëri-tjetrin, pas një mbrëmjeje të paharrueshme jo vetëm për ta, por për gjithë Korçën.

jn dhe Pero Pejiçin. Me asnjë prej tyre nuk është arritur akordi dhe në këto kushte, kroati mund të afrohej nëse ata nuk bindeshin. Nga sa mësohet, kërkesat ekonomike të Dragiçeviçit janë më të ulëta se të Xhafajt dhe Pejiçit. Për këtë

të fundit është cilësuar si e ekzagjeruar shifra që ka kërkuar. Burime pranë lojtarit tregojnë për "Panorama Sport", se kroati do rreth 100 mijë euro në sezon, por drejtuesit e Skënderbeut nuk kanë ndërmend të bëjnë këtë sakrificë financiare. Nga ana tjetër, bisedimet me Xhafajn kanë ngelur në vend. Gjasat janë që palët të ulen në bisedime gjatë ditëve të ardhshme, por nuk ka garanci, pasi sulmuesi pret edhe fjalën e presidentit Shpëtim Gjika. Xhafaj mund të shkojë në Korçë vetëm nëse merr një ofertë shumë më të mirë se Flamurtari. J.Memo

ARGJENTINASI Soza, në dyshim qëndrimi Mesfushori Rafael Soza është i paqartë për të ardhmen e tij me Skënderbeun. Futbollisti argjentinas ka bërë të ditur në një prononcim për "Panorama Sport", se kontrata me këtë ekip ka përfunduar dhe është në pritje të ofertës së presidentit Agim Zeqo. "Ajo që mund të them për momentin, është se po mendoj pushimet dhe nuk kam asgjë konkrete për të ardhmen time. Më duhet të vlerësoj ofertën, gjithnjë nëse ajo do të ekzistojë. Më pas do të mendoj se çfarë do të bëj me këtë ekip",- ka thënë Soza. Sot argjentinasi do të udhëtojë drejt atdheut të tij për të pushuar. E ardhmja e mesfushorit ndoshta mund të jetë jashtë Shqipërisë. A.Ç.

KORÇARËT Ekipi rikthehet më 10 qershor Lojtarët jabanxhinj të Skënderbeut kanë lënë Korçën gjatë mëngjesit të së premtes, për t'u rikthyer vetëm pas dy javësh. Në 10 qershor do të nisë dhe seanca e parë stërvitore në kuadër të përgatitjeve për Ligën e Kampioneve. Pjesëmarrja në këtë kompeticionin është historik për ekipin bardhekuq, pasi e ka për herë të parë. Ndërkohë, dje lojtarët e huaj kanë lënë përfundimisht Shqipërinë, teksa vendësit janë kthyer në qytetet e tyre si kampionë. Ata kanë lënë aty kupën, punën e tyre dhe historinë, por për t'u rikthyer sërish vetëm pas dy javësh. Emra si Joliç dhe Grabiç nuk do të kthehen, por ndoshta edhe Markoviç. A.Ç.


e shtunë 21 maj 2011

ORIA SUPERIORE

Në Vlorë konfirmojnë dëshirat në merkato

Kuqezinjtë

Vrapi, Soza, Orelesi dhe Opoku, "paketa" vlonjate

Dy lojtarë të Skënderbeut dhe po kaq të Dinamos. Këto janë dëshirat e drejtuesve të Flamurtarit në merkaton e verës. Kështu, burime të sigurta në klubin vlonjat, konfirmuan dje për "Panorama Sport", se drejtuesit janë gati për t'i bërë një ofertë mbrojtësit Endri Vrapi, si dhe mesfushorëve Rafael Soza, Xhordan Opoku e Nuredin Orelesi. Për këta lojtarë nuk interesohet vetëm Flamurtari, por në klubin kuqezi janë të bindur se të paktën dy prej tyre do t'i blejnë. Synimi kryesor është argjentinasi Soza, i cili mund të vinte te Flamur-

tari që në sezonin e kaluar, por në fund ishte Skënderbeu që e bleu nga Dinamo. Nga sa mësohet, menaxheri i lojtarit argjentinas ka biseduar këto ditë me përfaqësuesit e klubit vlonjat. Në fakt, Soza mësohet se pret një ofertë nga jashtë Shqipërisë, por agjenti i tij ka

5

Batuta për vonesat e rrogave Futbollistët e Flamurtarit, me përfundimin e këtij sezoni kanë nisur pushimet, ndërsa presin një telefonatë nga ana e presidentit Shpëtim Gjika. Ky i fundit ka në dorë rinovimin e kontratave, por edhe zhbllokimin e situatës financiare. Kuqezinjtë presin të marrin edhe pagat e prapambetura, teksa në lidhje me këto nuk kanë munguar as batutat. "Këto pushime po i bëjmë me zor dhe jo me qejf",- thonë nën zë lojtarët. Vonesa e pagave ka mërzitur jo pak futbollistët, edhe pse ata janë të ndërgjegjshëm se klubi do të tregohet korrekt. Parësore në këtë momentet ngelet e ardhmja e tyre, në një kohë që bisedimet për rishikimin e kontratave nuk kanë nisur dhe nuk dihet se kur do të fillojnë. A.P.

garantuar vlonjatët se javën e ardhshme do të kthejë një përgjigje përfundimtare. Soza shikohet nga drejtuesit e klubit vlonjat si zëvendësuesi ideal i Odise Roshit, që firmosi të enjten për Këlnin në Gjermani. Ndërkohë, vlonjatët janë të interesuar edhe për

blerjen e mbrojtësit Vrapi, të cilit i ka skaduar kontrata me korçarët. Stafi teknik pëlqen gjithashtu dy afrikanët e Dinamos, Opoku e Orelesi. Firot e fundit nga kuqezinjtë mendohet se mund të kompensohen me ardhjen e këtyre lojtarëve, por sigurisht mbe-

tet e vështirë. Për mesfushorin nigerian, Orelesi, vlonjatët janë në garë me Skënderbeun dhe Vllazninë, ndërkohë që lojtari ka edhe një vit kontratë me blutë. Gjithsesi, te Flamurtari kërkojnë të afrojnë lojtarë cilësorë, duke bërë blerje të goditura. A.Pavllo

Drejtuesit duan të shkurtojnë shpenzimet, s'ka më shifra bombastike për lojtarët

Flamurtari, klubi tkurr buxhetin

Për sezonin e ri pritet që kontrata më e lartë të mos e kalojë shifrën e 50 mijë eurove KONTRATAT

ALTIN PAVLLO

K

JAVA E 33-të

KATEGORIA SUPERIORE

Titullarët kuqezi, me sytë nga Gjika Heshtja e stërzgjatur në kampin vlonjat ka krijuar shqetësim te titullarët e skuadrës. Nga sa mësohet, një pjesë e tyre i ka kërkuar këto ditë takim presidentit Shpëtim Gjika. Por, ky i fundit e ka pasur axhendën shumë të zënë dhe kësisoj gjërat kanë ngelur pezull në klubin vlonjat. Lojtarët kryesorë, si Xhafaj, Devolli, Ahmataj, Sakaj etj., janë të gatshëm për të rinovuar me Flamurtarin, por kjo nuk varet vetëm

tur një rrugë të mesme dhe ulur kontratat e tyre. Në rast se ndonjë lojtar nuk do të pranojë kushtet, drejtuesit janë shprehur, se nuk do të ngulojnë shumë, duke i lënë të lirë të zgjedhin një ekip tjetër. Në klubin vlonjat kërkojnë të evitojnë dhe xhelozitë mes lojtarëve, edhe pse ky faktor nuk ka ndikuar në

U LUAJTËN

16 MAJ

Flamurtari - Skënderbeu 1-0 Bega 42' Bylis - Vllaznia 2-0 Shoshi 7', Soza 58' Besa - Tirana 3-2 Shtini 32', Nora 79'(p), Sefa 90'/ Pejiç 24', Bala 56' Teuta - Laçi 3-2 Tairi 20', 43', Hoxha 76'/Hysa 15', 25' Kastrioti - Dinamo 4-3 Alikaj 20', Inkango 40', 45, Ragipoviç 74'/Orelesi 15', Allmuça 29', Ferraj 55'(p) Elbasani - Shkumbini 1-2 Tafani 3'/Mustafaji 23', Belçev 78'

sezonin e fundit. Presidenti Shpëtim Gjika ka derdhur shumë marramendëse, teksa edhe lojtarë të cilët kanë pasur shumë pak hapësirë, kontratat e tyre kanë qenë të larta, duke mos u krahasuar fare me ekipet e tjera. Është fakt se Flamurtari ka qenë një nga skuadrat më të paguara, teksa hyri fuqimisht në mer-

nga dëshira e tyre. Nëse Gjika u propozon titullarëve të njëjtat kontrata si në sezonin e kaluar, atëherë ata do të ishin plotësisht të gatshëm për të vazhduar me fanellën kuqezi. "Jemi të lumtur te Flamurtari dhe nuk kemi arsye pse të lëvizim. Presim presidentin Gjika për të folur rreth rinovimit të kontratës",- kanë thënë pak ditë më parë në një bisedë për "Panorama Sport", Xhafaj dhe Devolli.

Magani: Evropa jonë nis më 6 qershor

TRAJNERI

lubi i Flamurtarit po mendon të sh kurtojë shpenzimet për sezonin e ri. Burime të rezervuara pranë drejtuesve, kanë bërë me dije, se për kampionatin e ardhshëm buxheti do të tkurret. Duke iu referuar kontratave të lojtarëve, mësohet se ato do të jenë më ulëta se nga sezoni që sapo u mbyll. Nga drejtuesit është hedhur një ide, që kontratat e sezonit të ri futbollistik mos të jenë më të larta se 50 mijë euro. Në kampionatin e fundit, te Flamurtari ka pasur lojtarë që kishin firmosur për 70 mijë euro në sezon. Mësohet se më të paguarit kanë qenë Daniel Xhafaj dhe Bledar Devolli, të cilët hapën merkaton e verës për Flamurtarin në vitin e kaluar. Tashmë drejtuesit e klubit vlonjat nuk janë më dakord të paguajnë të tilla shifra. Sipas tyre, harxhime kaq të mëdha do t'i sillnin probleme ekipit, prandaj po mendohet që të negociohet me të gjithë lojtarët, për të gje-

Trajneri i Flamurtarit, Gugash Magani, ka thënë për "Panorama Sport", se skuadra vlonjate do të nisë përgatitjet më 6 qershor. Këtë sezon kuqezinjtë marrin pjesë në Ligën e Evropës, teksa rikthehen të luajnë ndeshje ndërkombëtare pas dy vitesh. Për herë të fundit vlonjatët kanë luajtur në Ligën e Evropës kundër skocezëve të Modhëruellit. Në Vlorë fituan 1-0 me gol të Stratit, ndërsa në ndeshjen e kthimit humbën me rezultatin tenistik, 8-1. "Më 6 qershor do të nisim përgatitjet në kuadër të pjesëmarrjes në këtë kompeticion. Nuk e kemi vendosur ende se ku do të bëjmë fazën përgatitore. Kemi disa alternativa",- është shprehur Magani.

katon e verës së shkuar. Reagimet - Shumica e lojtarëve që kanë luajtur në formacion, janë shprehur vazhdimisht se dëshira e tyre nuk është që të largohen nga Flamurtari. Megjithatë, nëse shkurtohen shpenzimet, atëherë kjo do të rishikohet nga të gjithë. Disa lojtarë preferojnë të lu-

ajnë jashtë Shqipërisë, me shpresën se do të paguhen më shumë, e do të kenë kushte më të mira. Por, ka dhe nga ata lojtarë që në deklaratat e tyre kanë theksuar faktin se "do të mendojnë më së miri ofertat dhe nuk do të nguten në vendimmarrje, duke përzgjedhur kështu opsionin më të mire". Lëvizjet e para

kanë filluar të vërehen, duke spostuar kështu në plan të dytë skuadrën vlonjate. Ndërkohë, burime të sigurta pranë presidentit Gjika bëjnë me dije se qëllimi i tij është që të ruajë grupin e futbollistëve më të mirë që ka për momentin dhe me disa përforcime ta ketë ekipin pretendent edhe për sezonin e ri.

RENDITJA EKIPI SKUADRAT 1 Skënderbeu 2 Flamurtari 3 Vllaznia 4 Laçi 5 Tirana 6 Bylis 7 Kastrioti 8 Teuta 9 Shkumbini 10 Dinamo 11 Besa 12 Elbasani

BRENDA Nd 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33

F 17 17 11 10 9 11 10 8 10 6 8 4

B 0 0 4 3 4 3 3 5 4 6 5 3

H 0 0 2 4 4 2 3 3 2 5 3 10

JASHTË G+ 37 47 27 23 28 25 28 27 32 23 19 18

G6 7 15 13 12 10 16 16 24 20 14 30

F 6 5 6 4 2 2 1 3 2 4 2 1

B 4 3 4 2 7 1 6 4 2 3 4 0

H 6 8 6 10 7 14 7 10 13 9 11 16

G+ 15 15 14 21 14 19 12 11 11 23 16 12

GOLASHËNUESIT

TOTAL G17 20 12 31 19 38 31 24 30 30 33 49

SHËNIM: Elbasanit dhe Flamurtarit i janë hequr nga tri pikë

F 23 22 17 14 11 13 11 11 12 10 10 4

B 4 3 8 5 11 4 9 9 6 9 9 3

H 6 8 8 14 11 16 13 13 15 14 14 26

G+ 52 62 41 44 42 44 40 38 43 46 35 30

G23 27 27 44 31 48 47 40 54 50 47 79

PIKË 73 66 59 47 44 43 42 42 42 39 39 12

18 gola: D.Xhafaj (Flamurtari) 14 gola: Pejiç (Tirana) 13 gola: Vila (Dinamo); Pepa (Teuta); Soza (Skënderbeu); Hysa (Laçi) 11 gola: Bakaj (Dinamo); Bërkiç (3 Dinamo+8 Skënderbeu); Sinani (Vllaznia) 10 gola: F.Xhafa (Bylis) 9 gola: Dimo (Bylis); Gërboviç, Kuli (Shkumbini); Plaku (6 Flamurtari+3 Tirana); Muzaka (8 Skënderbeu+1 Dinamo) 8 gola: Çota (Teuta); Dalipi (Elbasani); Nora (Besa)...


NUESIT

6

PANORAMA

e shtunë 21 maj 2011

SPORT

KATEGORIA SUPERIORE

Kastrioti/ Mesfushori: Do të jem i kënaqur nëse thirrem sërish nga drejtuesit e klubit

Muçollari do edhe një sezon si krutan Me largimin dje në mesditë në drejtim të Parisit të Bruce Inkangos, në Krujë nga Kastrioti nuk ka mbetur askush me përjashtim të Cacës e Hoxhës dhe stafit teknik, të cilët banojnë në këtë qytet. Që nga ky moment, duket se terreni është krejt i hapur për fillimin e rikrijimit të skuadrës për sezonin e ardhshëm futbollistik. Sigurisht, sezoni që sapo përfundoi do të jetë baza e këtij rindërtimi, ndonëse sipas të dhënave nga brenda klubit ndryshimet do të jenë të mëdha.

Elton Muçollari është një nga lojtarët e vlerësuar këtë sezon për paraqitjen e mirë. Ai iu bashkua krutanëve në fillim të këtij viti futbollistik dhe është një nga kandidaturat për t’u rikonfirmuar bashkë edhe me shumë lojtarë të tjerë. “Personalisht jam i kënaqur nga ky sezon në radhët e skuadrës krutane, jo vetëm për faktin se realizuam një kampionat shumë të mirë, duke u renditur në vend të 7-të, por edhe sa i përket ambientit shumë të mirë dhe komod në gjirin e

grupit”. Ndërsa në lidhje me të ardhmen Muçollari komentoi: “Pa diskutim që do të bisedohet për gjithçka, por ama kur të vijë koha që skuadra të riformatohet. E megjithatë e pranoj që do të jem i kënaqur nëse skuadra e Kastriotit do të kërkojë përsëri shërbimet e mia. Për momentin po pushoj, por shumë shpejt personalisht do të filloj stërvitjen personale për të qenë i gatshëm në momentin kur të fillojë përgatitja për sezonin e ri”. Muçollari, ashtu si edhe shu-

mica e lojtarëve që përbëjnë kontingjentin aktual, ka ardhur në gjirin e Kastriotit me një kontratë 1-vjeçare, çka do të thotë se në momentin e përfundimit të sezonit do të jetë i lirë, sikundër lojtarët e tjerë, që të zgjedhë të ardhmen. Mirëpo, natyrshëm, futbollistët e Kastriotit janë në pritje fillimisht të projekteve të reja konkrete të skuadrës për sezonin e ardhshëm dhe të thirrjes nga klubi për të ridiskutuar mundësinë e bashkëpunimit. Murat Aruçi

Teuta/ Mbrojtësi,në bisedime me Arisin e Limasolit

ELBASAN

Dikur futbollisti ka luajtur me Agia Napa në vendin ishullor

Dalipi tundohet nga ofertat e klubeve të Superiores

Sheta, drejt rikthimit në kampionatin qipriot BUJAR QESJA

Vashaku Së bashku me mbrojtësin Arjan Sheta në klubin qipriot, Aris Limasol, është në testim edhe portieri i Laçit, Bledar Vashaku. Edhe ky nuk ishte i pranishëm në ndeshjen e fundit të kampionatit me durrsakët. Ndërkohë, pritet që mbrojtësi Sheta t’i bashkohet Teutës më 25 qershor, ditë kur fillon edhe faza e përgatitjes fizike të ekipit për sezonin e ri.

N

ë ndeshjen e fun dit të kampionatit me Laçin ra në sy mungesa e qendërmbrojtësit të Teutës, Arjan Sheta. Presidenti durrsak, Edmond Hasanbelliu, na informoi se futbollisti ndodhej në Qipro për një testim në klubin Aris Limasol. 30vjeçari kryeqytetas në karrierën e tij është pjesëmarrës në dy raste në futbollin e klubeve të huaja. Në sezonin 20042005, ai luajti 10 ndeshje me ekipin grek të Kalitheas, ndërsa pas dy vitesh ishte pjesë e ekipit qipriot Agia Napa. Madje, me këtë të fundit shënoi edhe pesë gola. Sheta bëri një paraqitje mjaft të mirë në kampionatin që sapo u mbyll, madje u shndërrua në një kualitet të domosdoshëm për mbrojtjen durrsake. Presidenti Numri një i presidencës, Edmond Hasanbelliu, ka mbe-

tur mjaft i kënaqur nga shërbimet e Shetës dhe sipas të gjitha gjasave pritet të konfirmohet sërish tek Teuta për sezonin e ri futbollistik. “Megjithëse e ndjenim nevojën e tij me Laçin, - thotë Hasanbelliu, - nuk mund ta pengonim futbollistin mbase për një të ardhme më të mbarë tek Aris Limasol. Në fakt, Sheta

dha ndihmesë të çmuar në konsolidimin e repartit të mbrojtjes mbas problemeve që ndiheshin këtu në hapje të kampionatit”, - shton presidenti. Aris Limasol në sezonin që sapo përfundoi u rendit në vendin e parë të kampionatit kombëtar të Kategorisë së Dytë të Qipros dhe fitoi të drejtën e pjesëmarrjes në Kategorinë e

Parë. Nga burime pranë Teutës mësohet se klubi qipriot ende nuk e ka dhënë OK-in për Shetën. Duket se mbeten parësore problemet financiare, pamundësia e akomodimit të qendërmbrojtësit të Teutës, Arjan Sheta, pranë klubit qipriot Aris Limasol. Megjithatë, gjithçka mbetet për t’u parë në ditët e ardhshme.

Ekipet e Superiores janë hedhur në sulm për të marrë futbollistët e Elbasanit, të cilët dëshirojnë largimin nga skuadra, ose të paktën janë në mëdyshje për sa i përket së ardhmes së tyre. Sigurisht, “preja” në këto raste janë lojtarët, të cilët në këtë sezon të errët për elbasanasit kanë bërë paraqitje pozitive në aspektin personal me lojën e zhvilluar. Një prej tyre është mesfushori dhe njëkohësisht golashënuesi më i mirë i ekipit, me 8 gola, Endri Dalipi, i cili ka pasur sinjale nga tri skuadra të Kategorisë Superiore. Në fakt, tratativat më konkrete duket se janë ato të Apolonisë, ekip ky i sapongjitur në Superiore. Klubi fierak synon të jetë sa më kompetitiv këtë sezon, ndaj kërkon edhe shërbimet e mesfushorit verdheblu. Ndërkaq mësohet se interesim tjetër ka pasur edhe nga GOLA ana e Shkumbinit dhe Kastrika shënuar mesfushori otit. Të paktën kështu konfiri Elbasanit, Endri Dalipi, mojnë burime të sigurta gjatë këtij sezoni pranë lojtarit për “Panorama futbollistik. Për lojtarin Sport”. Vetë futbollisti nuk ka pasur interesim dëshiron të shprehet për sa i nga Apolonia, Kastrioti përket interesit të paraqitur dhe Shkumbini. nga klubet në fjalë, por pranon se është normale që në një kohë të tillë merkatoje ekipe të caktuara të kërkojnë shërbimet e tij. “Nuk më bëjnë shumë përshtypje zërat e merkatos, për arsye se është periudha e tillë. Unë nuk di të kem pasur kontakte me këto skuadra, por nëse do të më kontaktonin, do ndihesha i vlerësuar, sepse kjo do të thotë që tek unë shohin diçka të vlefshme. Jam ende një lojtar i Elbasanit dhe nuk mund të largohem kaq lehtë nga këtu. Së pari më duhet të flas me presidentin Laze dhe kryetarin e bashkisë, Sejdinin, si dy aksionerët kryesorë të ekipit. Nëse të gjitha palët biem dakord dhe jemi të interesuara për të vazhduar, atëherë mund edhe të qëndroj tek Elbasani. Nuk di çfarë të them më shumë, pasi për momentin jam në pritje”. Vladimir Mema

8

Kroati kërkon të jetë edhe për një sezon pjesë e bardhezinjve

Çavriç “dashurohet” me Laçin, pret rinovimin Padyshim që mesfushori i Laçit, Silvio Çavriç, i ardhur nga ekipi kroat Inter Zapresiç, ishte një bast i fituar për presidentin Laska dhe kjo gjë u vu re pas dëmtimit të lojtarit. Ai pësoi një dëmtim të rëndë në fundin e shpinës kurrizore, i cili vuri në pikëpyetje të madhe karrierën e tij futbollistike. Lojtari qëndroi për disa kohë në Shqipëri, por askush nuk dha një përgjigje për shkallën e dëmtimit, çka solli largimin e tij drejt Kroacisë. Atje lojtari ka ecur shumë mirë, madje ka zhvilluar stërvitje me ngarkesë të plotë. I kontaktuar nga “Panorama Sport”,

1270 Çavriç sa i përket së ardhmes ka pohuar si gjithë të tjerët se preferenca e parë e tij është Laçi, duke pritur edhe ndonjë ofertë të mirë nga jashtë vendit. “Më erdhi vërtet keq që skuadra ime nuk arriti të merrte pjesë në Kupat e Evropës. Desha shumë t’i ndihmoja sadopak shokët e skuadrës për ta arritur atë

MINUTA ka luajtur me fanellën kurbinase mesfushori kroat Silvio Çavriç. Lojtari ka realizuar 2 gola, pikërisht ndaj Shkumbinit dhe Bylisit.

objektiv, të cilin me pak fat mund ta kishim siguruar. Gjithsesi, mendoj se Laçi ka fituar akoma më shumë, duke u treguar të gjithëve se primar është respektimi i kampionatit, duke mos toleruar as ndaj Flamurtarit dhe as ndaj Besës. Sa për të ardhmen time, nuk mund të them asgjë të sigurt. Dëshira ime

është të bashkëpunoj edhe një vit me presidentin Laska dhe të shpresoj që sezonin e ardhshëm Laçi të marrë pjesë në Kupat e Evropës, pasi grupi është mjaft i mirë dhe tashmë i kemi të gjitha mundësitë. Por nuk duhet të përjashtohen as firot nga ekipi, sepse të gjithë kanë zhvilluar një sezon vërtet të

mirë dhe tashmë është vërtetuar që Laçi është një ekip që i ndihmon shumë lojtarët të bëhen ‘të mëdhenj’. Për mua, zgjidhja e parë mbetet Laçi. Dua të kthehem dhe të luaj edhe një vit aty, por nuk mund të siguroj asgjë, për arsye se deri në momentin e fundit mund të ketë oferta edhe nga ekipe të tjera jash-

të Kroacisë. Sidoqoftë, së shpejti besoj se do të ketë një takim me presidentin Laska dhe do të vendosim gjithçka për të ardhmen. Në fillim dua të sigurohem rreth dëmtimit tim, pasi nuk kam dëshirë që të firmos e më pas të lindin përsëri problem me shtyllën kurrizore”. Mario Nikolli


PANORAMA

KATEGORIA SUPERIORE

e shtunë 21 maj 2011

SPORT

7

Trajneri dhe presidenti Fushaj kanë gjetur dje akordin edhe për sezonin e ardhshëm

Josa-Vllaznia, vjen zyrtarizimi

Tekniku ka firmosur një kontratë 1-vjeçare, kërkohet kalimi i turit dhe titulli kampion

3

ADMIR URUÇI

T

ekniku i Vllaznisë, Mirel Josa, ka lënë për një çast pushimet e marra me rastin e përfundimit të sezonit dhe ka udhëtuar dje në drejtim të Shkodrës për të zgjidhur çështjen e së ardhmes te kuqeblutë. Burime pranë klubit kanë bërë të ditur se mes teknikut Josa dhe presidentit Fushaj është gjetur një akord për vazhdimësinë. Thuhet se trajneri tiranas do të jetë në krye të Vllaznisë edhe për sezonin e ardhshëm, duke nisur në këtë mënyrë “Epokën 3” në krye të kësaj skuadre. Presidenti Valter Fushaj është shprehur se edhe lojtarët me të cilët ka folur për vazhdimësinë kanë pasur pëlqimin e teknikut Josa. E vetmja gjë që kishte mbetur për t’u diskutuar ishte problemi financiar mes Josës dhe Fushajt. Sipas informacioneve, edhe kjo dilemë është zgjidhur dhe Josa do të jetë trajneri i Vllaznisë jo vetëm në ndeshjet e Ligës së Evropës, por edhe për sezonin e ri. Tekniku do të kërkojë të bëjë një merkato të studiuar, duke marrë natyrisht edhe pëlqimin e drejtuesve të klubit. “Rinovuam se Josa ka punuar mirë këtë sezon. Pretendojmë të kalojmë një tur në Ligën Europës dhe të synojmë titullin kampion”, tha Fushaj. Epoka “Josa” - Ashtu si edhe në rastin e tanishëm, tekniku kryeqytetas e ka marrë për të parën herë drejtimin e klubit kuqeblu në sezonin 2006-2007, kur Vllaznia si në këtë sezon arriti të renditej në vendin e tretë në tabelën e klasifikimit. Për të vazhduar me këtë skuadër në sezonin 2007-2008 dhe për ta udhëhequr atë për më tepër se gjysmë sezoni, por pa mundur ta përfundojë (u shkarkua disa javë nga fundi i sezonit), e natyrshëm edhe për të mos kontribuar në finalen e 9 majit 2008, kur Vllaznia arriti të fitonte trofeun e Kupës së Shqipërisë. Në atë periudhë u duk se marrëdhëniet e tij me drejtuesit shkodranë kishin marrë fund një herë

2 Trajneri Mirel Josa dhe presidenti i Vllaznisë Valter Fushaj

e ka drejtuar Vllazninë, në kohëra të ndryshme, Mirel Josa: në 20062007 në 20072008 dhe sezonin e fundit nga java e 9-të.

LOJTARË të formacionit bazë flitet se do të largohen me shumë gjasa nga Vllaznia. Ata janë Armando Vajushi dhe Ndriçim Shtubina.

MERKATO

Fushaj, me shumë kontrata në tavolinë Deri tani mësohet se drejtuesit e klubit janë ulur në bisedime, pavarësisht se ende nuk kishin mbaruar punë me kreun e pankinës dhe me disa prej lojtarëve të cilëve u ka përfunduar kontrata. Presidenti Fushaj është ulur për të folur me Smajlin, Rajoviçin, Vujadinoviçin, Nallbanin, por edhe me Jasiçin, lojtar të cilin e ka lënë të lirë, për të gjetur një tjetër ekip e përgjithmonë. Por pas 8 javëve të para të sezonit që sapo u mbyll, në një situatë mjaft kritike për skuadrën, drejtimin e mori përsëri tekniku tiranas. Sezoni 2010-11 - Josa e ndryshoi totalisht lojën e Vllaznisë, duke e futur në garë si për fitimin e titullit dhe të Kupës së Shqipërisë. Vetëm se gabimet e bëra sidomos në fushën e vet përballë të tilla skuadrave, të cilat edhe sot rrezikojnë për të

Frashëri: Unë, 1-shi i Bylisit edhe për sezonin e ardhshëm

përpara se të luheshin ndeshjet”. Megjithatë, portieri korçar i ballshiotëve, që la në stol Egbonë me përvojë, pohon dhe përgjegjësinë që ka ai dhe shokët

për sezonin e ardhshëm. Ndërsa me kapitenin dhe golashënuesin historik të kuqebluve, Vioresin Sinanin, kreu i klubit ende nuk ka folur. Po ashtu mbeten për t’u diskutuar edhe kontratat për mesfushorët Amarildo Belisha dhe Ndriçim Shtubina. Nga sa mësohet, drejtuesit e klubit do të ulen në bisedime me këta të fundit për të fiksuar të ardhmen e tyre me Vllazninë.

qenë apo jo në Superligë, e nxorën këtë ekip jashtë loje, duke bërë që të hiqte dorë nga pretendimet për trofe. Mirëpo gjatë këtij sezoni Vllaznia e drejtuar nga Josa ka pasur një ecuri pozitive veçanërisht në takimet në transfertë, ku mund të quhet pa frikë ekipi kampion. Arritja e vendit të tretë dhe pjesëmarrja në Kupat e Evropës ishte objektivi më minimal, i cili nëse nuk do të ishte realizuar, me gjasa sot Josës

PORTIERI

Për gardianin e portës ballshiote, Stivi Frashëri, i cili me pritjet e tij, ndërhyrjet e guximshme dhe grushtimet e bukura arriti ta shpëtonte portën nga gola të sigurt, pozicionimi i Bylisit në vendin e gjashtë duhet parë në disa këndvështrime. “Së pari, – tha ai, – dua të them se Bylisi ndoshta meritonte edhe më shumë se vendi i gjashtë, sepse gjatë sezonit që kaloi, si në kupë edhe kampionat, kemi treguar se mund të mateshim si të barabartë me skuadrat më të mira. Ajo që duam të evidentojmë është fakti se në dy fazat e para, por edhe në ndeshjet e fazës së tretë, u prishën balancat midis skuadrave duke bërë të regjistroheshin rezultate që diheshin

BESA

HERË

e tij në disa ndeshje në të cilat kanë gabuar. “Por ne nuk e humbëm asnjëherë besimin, edhe pse ndodheshim në pozita të vështira, se do të ngjiteshim dhe do ta shpëtonim skuadrën nga ajo katastrofë që i kanosej. Punuam shumë duke u përgatitur seriozisht për çdo ndeshje dhe kundërshtar, duke i vlerësuar drejt ata nga çdo drejtim”. Tashmë, Stivi Frashëri ndodhet me pushime në vendlindjen e tij, ndonëse nëpërmjet telefonit ai duket tepër optimist për të ardhmen e skuadrës ballshiote. Madje, thekson se do të jetë ajo surpriza e kampionatit të ardhshëm. Ndërsa duke folur për veten, Frashëri pohon se do të jetë përsëri pjesë e Bylisit, pasi ka një kontratë afatgjatë. Mario Gjika

nuk do t’i jepej asnjë mundësi për të qenë sërish në krye të Vllaznisë. Ndërkaq, duket se peng për teknikun mbetet mosarritja e finales së kupës dhe dalja në Ligën e Evropës përmes këtij kompeticioni, që do t’i jepte mundësi Vllaznisë ta niste aventurën evropiane nga turi i dytë pre-eliminator dhe jo nga i pari. Kjo do të thoshte më shumë shanse kualifikimi dhe më shumë të ardhura nga ky kompeticion.

“Zhduket” Bizhdili, lojtarët në dilemë Te Besa gjërat kanë mbetur në vendnumëro. Lojtarët janë krejtësisht të paqartë për të ardhmen e tyre, ndërkohë që presidenti Nexhat Bizhdili nuk është bërë më i “gjallë” pas ndeshjes së fundit të kampionatit. Burime pranë skuadrës verdhezi konfirmojnë për “Panorama Sport”, se kreu i klubit kavajas ende nuk ka kontaktuar me titullarët për të rishikuar kontratat. Nga sa mësohet, të gjithë futbollistëve, me përjashtim të të rinjve, u përfundon marrëveshja. Megjithatë, te verdhezinjtë ka edhe emra të mirënjohur lojtarësh, të cilët i kanë shprehur besnikëri presidentit Bizhdili. Ka qenë vetë kapiteni Artion Poçi ai që ka thënë se nuk do ta braktisë Besën. Gjithashtu, në një linjë ka qenë edhe sulmuesi Arlind Nora. Pjesa dërrmuese e skuadrës tashmë kërkojnë të dëgjojnë planin që ka presidenti. Rënia nga Superiorja mund të ndryshojë kushtet financiare, teksa Besa tashmë si synim do të ketë vetëm ngjitjen në elitë. Kjo realizohet me një buxhet shumë herë më të vogël se ai që klubi kishte për Superiore. Sidoqoftë, të gjithë presin se çfarë projekti ka Bizhdili dhe sigurisht më pas lojtarët do të bëjnë zgjedhjen e tyre. Pas zbritjes së Besës, shumë klube kanë nisur të kërkojnë emrat që u aktivizuan me kavajasit në sezonin e fundit. Përveç trajnerit Gerd Haxhiu, sulmuesi Dos Santos është lojtari që e ka të sigurt largimin, të paktën deri më tani. Shtatshkurtri brazilian po testohet te Panseraikos në Greqi dhe me gjasa do të arrijë të firmosë për këtë skuadër. Por edhe lojtarët e tjerë ose janë vënë në shënjestër të ekipeve të tjera, ose kanë filluar të mendojnë që tani për një skuadër të re për sezonin e ardhshëm, mundësisht në Kategorinë Superiore.

Sulmuesi peqinas kërkon kujdes në ndeshjen më të rëndësishme të sezonit

Dervishi ka një plan, i shënon Mamurrasit e shpëton Shkumbinin Peqinasit kanë një ndeshje mjaft të rëndësishme përpara për të luajtur ndaj Mamurrasit, fituesi i së cilës do të jetë pjesë e Kategorisë Superiore për sezonin e ardhshëm. Shkumbinit, megjithëse ka kaluar situata të vështira edhe në sezonet e mëparshme, asnjëherë nuk i është dashur të luajë ndeshje shtesë për të siguruar mbijetesën. Sidoqoftë, për sulmuesin Roland Dervishi ky fakt nuk përbën aspak problem, sepse sipas tij skuadra e konsideron sfidën me mamurrsakët si pjesë të kampionatit, si një finale të sezonit. “Në radhë të parë më duhet të them se ky sezon nuk ka qenë ndër më pozitivët për ne dhe kjo shihet qartë nga fakti që na duhet të zhvillojmë një ndeshje shtesë për të qëndruar mes më të mirëve. Gjithsesi, ky fakt nuk është se përbën ndonjë problem të madh për ne, pasi jemi përgatitur për të kontribuar për skuadrën deri në minutën e fundit të sezonit. Faktikisht, përpara

takimit me Elbasanin ne e dinim që mund të shkonim në ‘play-out’, për arsye se jo gjithçka varej prej nesh. Kështu që tani nuk na mbetet gjë tjetër veçse të kalojmë me sukses edhe këtë finale të fundit për të siguruar Kategorinë Superiore”, - është shprehur Dervishi. Më tej, sulmuesi 29-vjeçar ka folur në lidhje me kundërshtarin, si dhe ka premtuar të shënojë gol në portën e Mamurrasit. “Kundërshtari duhet vlerësuar për atë që ka arritur në këtë sezon në Kategorinë e Parë, megjithatë ne do tregojmë në fushën e lojës se e meritojmë të jemi sërish pjesë e elitës së futbollit. Personalisht si peqinas e ndjej shumë këtë situatë që po kalon i gjithë qyteti, i cili është disi në ankth, sidoqoftë premtoj të bëj maksimumin për të shënuar gol në portën e Mamurrasit. Sigurisht, nëse goli im do të shërbente për të na siguruar fitoren, ky padyshim do të ishte maksimumi”, - ka përfunduar sulmuesi peqinas. Fatmir Ahmeti


8

PANORAMA

e shtunĂŤ 21 maj 2011

SPORT

Dy herĂŤ mĂŤ parĂŤ kamzalinjve iu mohua pjesĂŤmarrja

Kamza, nga vuajtja 75-vjeçare te ngjitja nÍ Superiore ALDO LIÇAJ

K

y ka qenÍ sezoni mÍ i mirÍ ndÍr vite i KamzÍs, e cila pÍr herÍ tÍ parÍ nÍ historinÍ e saj ngjitet nÍ elitÍn e futbollit shqiptar. Ekipi i drejtuar kÍtÍ herÍ nga Skerdi Bejzade, arrin mÍ nÍ fund tÍ kalojÍ çdo peripeci e tÍ fitojÍ njÍ biletÍ pÍr nÍ Superiore. Dy herÍ mÍ parÍ, nÍ sezonet 1972-1973 dhe 1981-1982, kjo skuadÍr fitoi tÍ drejtÍn pÍr tÍ kaluar nÍ elitÍ, por regjimi i atÍhershÍm ia mohoi. Historiku - Qindra futbollistÍ tÍ brezave tÍ ndryshÍm tÍ KamzÍs e kishin ÍndÍrruar ngjitjen nÍ Superiore. Duke filluar qÍ nga bashkÍthemeluesit e kÍsaj skuadre futbolli me emrin "Bashkimi i Djelmoshave tÍ TÍrkuzajt", mÍ 10 shtator tÍ vitit 1936, Hajdar Jella, Taip Peza, Xhemal Sojli, Kristo Daka, Dake Kusi, Sinan Petrela, Sinan Tafaj, Mustafa Boja, Besim Qorri e Hasan Llozi, tÍ cilÍt nisÍn historinÍ e realizimit tÍ ÍndrrÍs sÍ madhe. ShumÍ e kishin ÍndÍrruar realizimin e kÍsaj Índrre dhe ishin pÍrpjekur gjatÍ 75 vjetÍve, mirÍpo ky sukses u arrit vetÍm nÍ sezonin qÍ sapo u mbyll. Persekutimet - Pas vitit 1949, Kamza pÍr herÍ tÍ parÍ merrte pjesÍ nÍ njÍ aktivitet kombÍtar futbollistik, duke u aktivizuar nÍ Kampionatin KombÍtar tÍ KategorisÍ sÍ DytÍ. Skuadra e KamzÍs, mÍ 22 prill 1960, do tÍ pagÍzohej me emrin 'KS Dajti'. Klubi do tÍ vazhdonte betejÍn pÍr realizimin e ÍndrrÍs sÍ madhe nÍ ka-

mpionatet kombÍtare tÍ KategorisÍ sÍ DytÍ gjatÍ sezoneve 1962, 1968, 1969-70, 1970-71, 1971-72. Kulmi u arrit nÍ sezonin 1972-73, kur futbollistÍt e famshÍm tÍ KamzÍs, Ismail Male, Abedin BallÍmi, Mersin Kaceli, Suverof Seferaj, Ndriçim Shehu, Qazim Dervishi, Zija Shaba, Jorgji Meçi, Xhorxh Lekbello, Besim Dervishi, Astrit Jakupi, Petrit Pustina, Doçallari, me nÍ krye trajnerin e tyre, ish-futbollistin e Partizanit dhe tÍ KombÍtares, Robert Jashari, realizojnÍ ÍndrrÍn e madhe, duke e shpallur KamzÍn kampione tÍ ShqipÍrisÍ pÍr KategorinÍ e DytÍ, duke ngritur kupÍn e fituesit. Por regjimi komunist e vrau kÍtÍ ÍndÍrr, duke mos e lejuar skuadrÍn 'KS Dajti' tÍ merrte pjesÍ nÍ KategorinÍ e ParÍ. Edhe mÍ pas, ky brez lojtarÍsh u pÍrpoq tÍ siguronte ngjitjen. NÍ vitet 1973-74, "KS Dajti" u rendit i treti; 1974-75, humbja nÍ finalen e KategorisÍ sÍ DytÍ,

4-3, ndaj LuftĂŤtarit tĂŤ GjirokastrĂŤs, nĂŤ stadiumin kombĂŤtar "Qemal Stafa", ua shoi kĂŤtĂŤ ĂŤndĂŤrr. Edhe nĂŤ vitet 1975-1980 u bĂŤnĂŤ paraqitje tĂŤ mira. NĂŤ 1981, 'KS Dajti' pĂŤrsĂŤri u shpall kampion i ShqipĂŤrisĂŤ pĂŤr KategorinĂŤ e DytĂŤ. SĂŤrish regjimi komunist i kohĂŤs e shkatĂŤrroi kĂŤtĂŤ sukses, duke e nxjerrĂŤ nĂŤ KategorinĂŤ e TretĂŤ. Ringritja - Klubit iu desh njĂŤ punĂŤ e madhe pĂŤr ta rimarrĂŤ veten, bĂŤri gara vĂŤrtet tĂŤ forta nĂŤ vitet `80 e `90. NĂŤ sezonin 198687 Kamza u shpall kampione e KategorisĂŤ sĂŤ TretĂŤ. NjĂŤ brez tjetĂŤr futbollistĂŤsh tĂŤ kĂŤsaj skuadre do ta ĂŤndĂŤrronin kĂŤtĂŤ objektiv tĂŤ madh pas viteve 2000. Nga viti 2000 deri mĂŤ 2003-in, Kamza ka qenĂŤ nĂŤ KategorinĂŤ e DytĂŤ. NdĂŤrsa nĂŤ 2006-ĂŤn nĂŤ tĂŤ TretĂŤn. PĂŤrpjekjet pĂŤr ndĂŤrtimin e njĂŤ skuadre moderne dhe konkurruese vijnĂŤ nĂŤ vitin 2007. Ekipi nis ngjitjen gjatĂŤ 4 viteve tĂŤ fundit dhe e gjen veten nĂŤ KategorinĂŤ Superiore.

KATEGORIA E PARĂ‹

MbrojtĂŤsi dhe mesfushori do rinovojnĂŤ tĂŤ parĂŤt

Tomori, Çela dhe Roshi garantohen pÍr nÍ Superiore NÍ kampin beratas, edhe pse kampionati ka mbaruar, puna vazhdon. Ndeshja miqÍsore e planifikuar tÍ zhvillohet nÍ fundjavÍ mes Tomorit dhe njÍ ekipi grek, do tÍ jetÍ si njÍ provÍ pÍr disa futbollistÍ qÍ pretendojnÍ tÍ jenÍ pjesÍ e Tomorit sezonin e ardhshÍm. NÍ kohÍn kur çdo aktivitet sezonal ÍshtÍ mbyllur, e gjithÍ vÍmendja e drejtuesve tÍ Tomorit ÍshtÍ pÍrqendruar nÍ provimin e futbollistÍve tÍ ndryshÍm, pÍr tÍ ndÍrtuar ekipin e Superiores. Nga burime tÍ sigurta brenda klubit mÍsohet se, deri tani dy janÍ futbollistÍt qÍ e kanÍ tÍ sigurt vendin edhe pÍr sezonin tjetÍr. BÍhet fjalÍ pÍr mesfushorin Klevis Roshi dhe mbrojtÍsin Emiljano Çela, tÍ cilÍt, ndryshe nga lojtarÍt e tjerÍ, kanÍ firmosur qysh nÍ fillim njÍ kontratÍ dyvjeçare me klubin.

EMILJANO ÇELA

MbrojtÍsi Emiljano Çela ka qenÍ titullar te Tomori, me tÍ cilin ka shÍnuar edhe disa gola tÍ rÍndÍsishÍm. Madje, ai u votua edhe si futbollisti mÍ i mirÍ

LuftĂŤtari 

i vitit nga anketa qÍ organizoi Bashkia Berat dhe mediat e ndryshme lokale. "Ngjitja nÍ Superiore ÍshtÍ njÍ arritje e madhe pÍr ne. Tani na duhen disa pÍrforcime. NÍ Superiore duelet do tÍ jenÍ mÍ tÍ forta, pasi do tÍ ndeshemi me skuadra qÍ kanÍ njÍ jetÍ tÍ tÍrÍ qÍ militojnÍ nÍ kÍtÍ ligÍ dhe janÍ emblema tÍ futbollit shqiptar", - tha lojtari. MbrojtÍsi ndihet i privilegjuar qÍ do tÍ jetÍ sÍrish pjesÍ e Tomorit tÍ Superiores. "Ky vlerÍsim mÍ vÍ pÍrpara detyrimit qÍ tÍ jap maksimumin, pÍr ta renditur Tomorin mes ekipeve mÍ tÍ mira tÍ kampionatit. UnÍ i kam provuar eksperienca tÍ tilla edhe mÍ parÍ nÍ Superiore dhe jam i sigurt qÍ edhe kÍtÍ vit, bashkÍ me skuadrÍn time do tÍ pÍrsÍris sezonin kur isha me Laçin, ekip tÍ cilin e çuam tÍ luante nÍ KupÍn UEFA" - pÍrfundoi mbrojtÍsi Çela. Adriatik Mema

NĂŤ GjirokastĂŤr, me shpresĂŤ te bashkia PĂŤr tĂŤ katĂŤrtin sezon radhazi, bluzinjtĂŤ e LuftĂŤtarit nuk ia kanĂŤ dalĂŤ tĂŤ jenĂŤ pjesĂŤ e skuadrave mĂŤ tĂŤ mira tĂŤ futbollit shqiptar, teksa sĂŤrishmi nĂŤ sezonin e sapopĂŤrfunduar e gjejnĂŤ veten mes inferioreve. Askush nuk mund tĂŤ justifikohet pĂŤr kĂŤtĂŤ sezon tĂŤ dĂŤshtuar tĂŤ gjirokastritĂŤve, pasi vijimĂŤsia javĂŤ pas jave ka lĂŤnĂŤ shumĂŤ pĂŤr tĂŤ dĂŤshiruar. Sezone tĂŤ shkuara, nga drejtuesit mĂŤ tĂŤ lartĂŤ tĂŤ bluzinjve ĂŤshtĂŤ folur e stĂŤrfolur se LuftĂŤtari do tĂŤ dijĂŤ si ta hedhĂŤ hapin "gjigand", atĂŤ tĂŤ ngjitjes nĂŤ Superiore, por edhe viti i fundit dĂŤshmon tĂŤ kundĂŤrtĂŤn. KĂŤshtu, LuftĂŤtari do tĂŤ jetĂŤ pjesĂŤ e skuadrave inferiore edhe sezonin tjetĂŤr futbollistik. PĂŤr tĂŤ ardhmen, shpresa e vetme varet te kryetari i BashkisĂŤ sĂŤ GjirokastrĂŤs, njĂŤherazi edhe presidenti i klubit, Flamur Bime. Edhe pse ky i fundit ka premtuar shpesh ngjitjen nĂŤ Superiore, objektivi nuk ĂŤshtĂŤ realizuar. Kjo, sigurisht ka zhgĂŤnjyer pa masĂŤ tifozĂŤt, tĂŤ cilĂŤt presin njĂŤ LuftĂŤtar ndryshe. Tomorr Shehu

GRAMSHI

Pas rĂŤnies nĂŤ tĂŤ DytĂŤn, titullarĂŤt nĂŤ kĂŤrkim tĂŤ ekipeve tĂŤ tjera

Partizani, lojtarĂŤt presin ofertat Te Partizani nuk ka mbetur mĂŤ njeri. LojtarĂŤt qĂŤ kanĂŤ qenĂŤ pjesĂŤ e ekipit nĂŤ fazĂŤn e dytĂŤ, janĂŤ nĂŤ kĂŤrkim tĂŤ skuadrave tĂŤ tjera ku tĂŤ aktivizohen. Duket se ata qĂŤ do tĂŤ jenĂŤ mĂŤ tĂŤ pafatĂŤt dhe s'do kenĂŤ ku tĂŤ shkojnĂŤ, do tĂŤ kenĂŤ njĂŤ vend te Partizani, qĂŤ momentalisht ĂŤshtĂŤ i zhytur nĂŤ shumĂŤ probleme. Problemet financiare gjatĂŤ gjithĂŤ fazĂŤs sĂŤ dytĂŤ e vĂŤshtirĂŤsuan shumĂŤ punĂŤn pĂŤr titullarĂŤt. Sipas informacioneve tĂŤ marra, futbollistĂŤt mĂŤ me fat kanĂŤ nisur kontaktet me skuadrat e tjera, tĂŤ cilat u ofrojnĂŤ atyre kushte mĂŤ tĂŤ mira. NdĂŤrkohĂŤ, qĂŤ prej katĂŤr ditĂŤsh, tĂŤ kuqtĂŤ kanĂŤ nisur zyrtarisht pushimet. Gjendja e 15 herĂŤ kampionĂŤve tĂŤ vendit ĂŤshtĂŤ e mjerueshme. Ekipi ĂŤshtĂŤ shkrirĂŤ plotĂŤsisht, pasi me mbylljen e kampionatit lojtarĂŤt kanĂŤ vendosur qĂŤ ta braktisin atĂŤ. Madje nuk u paraqitĂŤn as nĂŤ

takimin e fundit. LojtarÍt preferuan ekskursionet me shkollat nÍ jug tÍ vendit, nÍ vend tÍ sfidÍs nÍ GjirokastÍr. KÍshtu, nuk dihet asgjÍ se çfarÍ do tÍ ndodhÍ nÍ tÍ ardhmen me klubin, ndÍrkohÍ qÍ stÍrvitja ka pÍrfunduar, me pÍrjashtim tÍ atyre lojtarÍve qÍ stÍrviten nÍ mÍnyrÍ individuale. Edhe tekniku Ylli Shehu ka vendosur qÍ tÍ marrÍ disa ditÍ pushim, pÍr rrjedhojÍ e shikon veten larg tÍ kuqve. NÍ fakt, ai ÍshtÍ nÍ pritje tÍ ndonjÍ ndryshimi, mirÍpo kjo gjÍ ka pak gjasa tÍ ndodhÍ. KÍshtu qÍ te Partizani ka mbetur vetÍm presidenti Albert Xhani. Pas njÍ sezoni zhgÍnjyes, si rezultat i tÍ cilit skuadra ra nÍ Kategori tÍ DytÍ, qÍ tÍ gjithÍ janÍ larguar nÍ kÍrkim tÍ njÍ klubi ku tÍ kenÍ kushte mÍ tÍ mira, ku tÍ mos vuajnÍ pÍr pagesat e ku tÍ mund tÍ kenÍ terrene pÍr t'u stÍrvitur. I.Hysenaj

Stojku: Jemi superiorĂŤ kundĂŤr prrenjsakĂŤve

K

ampionati ende nuk ka pÍrfunduar pÍr gramshakÍt, tÍ cilÍt do tÍ pÍrballen nÍ njÍ sfidÍ tepÍr tÍ rÍndÍsishme nÍ fushÍ asnjanÍse kundÍr ekipit tÍ Prrenjasit. KÍtÍ takim ata duhet ta fitojnÍ me çdo kusht pÍr tÍ siguruar qÍndrimin nÍ KategorinÍ e ParÍ. Trajneri Gentjan Stojku shprehet se humbja nÍ VelipojÍ i detyron tÍ zhvillojnÍ njÍ tjetÍr takim tÍ rÍndÍsishÍm, ku fitorja ÍshtÍ detyrim. "MegjithÍse edhe ekipi i Prrenjasit do tÍ kÍrkojÍ tÍ fitojÍ, ne nuk do tÍ tolerojmÍ aq lehtÍ sa e mendojnÍ ata. Do tÍ luftojmÍ pÍr tÍ marrÍ trepikÍshin si dhe do tÍ mundohemi tÍ zhvillojmÍ njÍ lojÍ tÍ bukur pÍr tÍ kÍnaqur sportdashÍsit tanÍ, tÍ cilÍt do tÍ na mbÍshtesin fort. Jam i bindur se nÍ rast se do tÍ tregohemi tÍ kujdesshÍm, do tÍ arrijmÍ ta fitojmÍ ndeshjen. Kam shumÍ besim tek tÍ mijtÍ", - pÍrfundoi Stojku. Esmerid Murati


PANORAMA

e shtunë 21 maj 2011

SPORT

KATEGORIA E PARË

9

Akuzat për trukime dhe transfertat dëmtuan ekipin e Gjylës

Lushnja ka zhvilluar një ndër sezonet më të shëmtuara të historisë së saj futbollistike, dhe rezultati është qëndrimi edhe për një vit në Kategorinë e Parë. Ekipi u shpërfytyrua nga të gjitha anët, duke humbur në këtë mënyrë identitetin e tij. Pjesa e parë e sezonit ishte realisht e mirë, teksa grumbulloi 22 pikë (duke u renditur në vendin e pestë, me një golavarazh 22-10). Lushnja dështoi fillimisht në transfertë, teksa mori vetëm katër pikë (një fitore me Partizanin dhe një barazim me Tërbunin), mirëpo gjithsesi ishte ende pretendente për tu ngjitur në elitë. Një fakt tjetër se gjatë

PROBLEMI

Sezon i dështuar, ja arsyet përse Lushnja nuk shkëlqeu Në janar u larguan katër titullarë

Gjatë merkatos së janarit nga Lushnja, përveç stafit teknik, u larguan edhe disa futbollistë, si dyshja e sulmit Galica e Varfi, por edhe dyshja e mesfushës Çela e Bizhyti. Mungesa e pikave kyçe të grupit, si emrat e sipërpërmendur e bënë më apatike në fushë këtë skuadër. Gjatë fazës së dytë sulmuesit e Lushnjës ankoheshin shpesh për mungesën e shërbimeve në sulm, e kjo ishte e vërtetë pasi në fushë nuk kishte më dirigjentin Çela. Ky i fundit ishte i vetmi që furnizonte dhe u jepte krijimtari verdhejeshilëve, apo edhe një “motor” si Bizhyti për të ndalur sulmet e kundërshtarëve.

fazës së parë, sidomos në pjesën më të madhe të takimeve stafi teknik i përbërë asokohe nga treshja BanoCuko-Dushi, ishte mungesa e disa pikave kyçe të skuadrës, siç ishin mesfushorët Çela e Bizhyti, e po ashtu edhe mbrojtësi Erion Sula (të cilët ishin të dënuar nga Komisioni i Disiplinës, me

10 javë). Faza e dytë Në fazën e dytë tek ekipi i Lushnjës ndodhën shumë ndryshime, duke filluar që nga stafi teknik e për të përfunduar te kontingjenti i lojtarëve. U afruan disa elementë, mirëpo u larguan mjaft të tjerë, të cilët ishin vendimtarë për skuadrën verd-

hejeshile. Por gjatë kësaj faze, për myzeqarët filloi rënia, duke lënë pikë javë pas jave, duke grumbulluar deri në fund vetëm 17 pikë, pra 5 pikë më pak se në fazën e parë (duke shënuar 13 gola dhe 15 gola), që tregojnë qartë se ky ekip nuk ishte në nivelin e atij të fazës së parë. Një fazë e dytë që u sho-

qërua edhe me largime dhe përjashtime futbollistësh, e deri edhe tek shumë hije trukimesh të shumë takimeve, që e katandisën këtë Lushnjë në këtë gjendje. Verdhejeshilët nuk bindën asnjëherë në takimet brenda fushe, kur ajo la shumë pikë e madje edhe me ekipe që rrezikonin të dilnin nga kat-

egoria, si Ada e për të mos thënë me ekipet e Pogradecit apo Apolonisë, por që gjithsesi të dyja takimet janë shumë të përfolura për shitje. Ndërsa për ndeshjet në transfertë myzeqarët morëm vetëm 2 pikë që janë shumë pak, për më tepër për një skuadër që pretendonte. Armand Nezha

Pritet që te fierakët të afrohet një sulmues dhe një organizator nga vendi i sambës

Apolonia, merkato në Serbi e Brazil

Nga lojtarët shqiptar synohet talenti vlonjat, Ardit Shehaj. Ofertë edhe Endri Dalipit MIKEL MBRIÇAJ

A

polonia rikthehet aty ku e ka vendin, në mesin e më të mirave, në Kategorinë Superiore. Krahas gëzimit të këtij suksesi, drejtuesit e skuadrës fierake kanë filluar të mendojnë për skuadrën e së ardhmes. Planet do të startojnë nga merkatoja, teksa krerët e klubit jo vetëm kanë projektuar të gjitha detajet në letër, por kanë startuar bisedimet me disa elementë. Presidenti aktual i fierakëve, njëherësh dhe kryetari i bashkisë së qytetit të Fierit, Baftjar Zeqo, para pak ditësh ka deklaruar se Apolonia e sezonit të ri do të jetë një skuadër e fortë, me kualitete. Kjo me të vetmin qëllim, pasi synohen majat më të larta të Superiores, pse jo edhe titulli kampion. Mirëpo, për të arritur këtë paraprakisht duhet krijuar kontingjenti. Mendohet se në planet e klubit është ruajtja e bërthamës aktuale të ekipit, vetëm me disa lëvizje të vogla, pa përjashtuar këtu af-

PANKINA

GRAMOZI

Memushi, në “ajër” për të ardhmen

Sytë nga lojtarët vendës, kolonjarët po prodhojnë

Ndonëse kanë startuar planet për Apoloninë e sezonit të ri, ku projektohet një ekip cilësor që do të ketë synime ambicioze për Superioren, mbetet ende një rebus çështja e pankinës. Nuk dihet ende e ardhmja e trajnerit, Eqerem Memuhsi, nëse do të qëndrojë apo do të largohet. Me pak fjalë gjëja e parë që do të bëjnë drejtuesit, është që ta nisin nga pankina. Në fakt ende nuk kanë nisur bisedimet mes palëve, por nuk përjashtohet mundësia që Memushi të rinovojë kontratën, duke qenë se një pjesë e madhe e meritës së ngjitjes, i takon pikërisht atij.

rimin e disa elementve cilësorë, të cilët do ta përforcojmë edhe më shumë Apoloninë për sezonin e ri futbollistik. Merkatoja Ndonëse drejtuesit nuk dëshirojnë të bëjnë të ditur emrat e atyre që kanë në planë për të afruar, burime të sigur-

Renato Saliko, i ardhur nga ekipi i të rinjve, ka bërë një paraqitje të mirë në sezonin që lamë pas, duke bindur për aftësitë e tij edhe vetë trajnerin Qirjako. Mesfushori pretendon një vend titullari për sezonin e ri dhe këtë e ka shprehur edhe për “Panorama Sport”. “Konkurrenca midis futbollistëve për të zënë një vend në formacion, më ka detyruar të stërvitem intensivisht e në mënyrë sistematike. Kjo më është dukur mëse normale për një futbollist që luan për Gramozin, që gjithnjë ka synuar të jetë forca numër një në Kategorinë e Parë. Falënderoj gjithashtu trajnerin që më besoi, si dhe tifozërinë që më ka inkurajuar si mua, ashtu dhe skuadrën”, - thotë Saliko, që së bashku me shokët e tij ka filluar përgatitjet, edhe pse është periudhë pushimi. Në këto seanca stërvitore janë parë edhe dy futbollistë “jabanxhinj”, Faslliu e Lena. E.Barmashi

ta brenda klubit për “Panorama Sport”, bëjnë me dije se kanë nisur bisedimet me disa futbollistë. Emri i parë që lakohet, është ai i futbollistit 20vjeçar vlonjat Ardit Shehaj. Ky i fundit nuk ka gjetur hapësirën e duhur te skuadra aktuale e Flamurtarit, ndaj kërkohet nga fierakët. Gjith-

ashtu, mësohet se po shihet mundësia e afrimit në skuadër e 2-3 lojtarëve nga kampionatet e huaja. Në plan të parë mbetet dashuria e vjetër me shtetin fqinj, Serbinë, por nuk mbetet pas edhe vendi i sambës, Brazili. Për pistën e parë, “shkesi” pritet të jetë mesfushori aktual i fierakëve, Mil-

losh Jevdjeviç. Ajo që përflitet më shumë, është dhe afrimi i një apo dy lojtarëve brazilianë. Thuhet se do të afrohet një sulmues dhe një mesfushor organizator. Gjithsesi, e veçanta e merkatos që pritet të zhvillojë Apolonia, është se drejtuesit e saj preferojnë të afrojnë lojtarë me moshë të re,

që kanë dëshirë për të punuar. Kjo, pasi kërkojnë të krijojnë një ekip afatgjatë, duke nënshkruar edhe kontrata disa vjeçare me fierakët. Përsa u përket largimeve nga kjo skuadër, thuhet se ato do të jenë me pikatore, mirëpo kjo do vendoset nga vetë kreu i pankinës.

Pogradeci/ Trajneri ka piketuar 4 blerje. Bëhet fjalë për lojtarë të njohur në Superiore

Çekiçi: Dua përforcime në çdo repart Pogradeci pasi u kurorëzua si kampione e së Parës, ka nisur menjëherë planet për sezonin e ri në Superiore. Stafi pogradecar është në diskutime për formimin e grupit të futbollistëve që do të përbëjnë boshtin e ekipit për kampionatin e ardhshëm, ku do të ruhet një pjesë e grupit aktual, po pa përjashtuar edhe afrimet. Një gjë të tillë e ka pohuar edhe vetë trajneri Çekiçi, i cili i ka të qarta idetë për elementët që kërkon ta përforcojë skuadrën. “Do ruhet baza e sezonit të fundit, mirëpo edhe afrime do të ketë. Përforcimet do të jenë për çdo repart, pasi të gjitha kanë nevojë për ndërhyrje”, - ka thënë tekniku, duke sqaruar disa nga planet që janë thurur për vitin tjetër futbollistik. Ndërkohë, mbrojtësi Edi Çajku, në një deklaratë të dhënë për “Panorama Sport”, komenton gjithçka ndodhi në sezonin që lamë pas, ku skuadra e tij u shpall kampione.

“Jemi një ekip që treguan vlera në Kategorinë e Parë. U shpallëm kampionë, pasi dolëm të parët dhe udhëhoqëm kampionatin deri në fund. Pogradeci mposhti skuadra me emër, dhe kjo në sajë të një lojë më të mirë se të tjerët. Patëm përkushtimin më të madh gjatë gjithë kampionatit. Besuam në forcat tona dhe arritëm të fitojmë. Vlera qëndron dhe tek kolektiviteti në lojë. U ndjeva shumë më mirë me një ekip si Pogradeci, i cili i vuri vetes si qëllim që në fillim të kampionatit, zënien e një vendi nderi në katërshe. Pas javës së pestë ne ishim të pamposhtur, madje në fushën tonë gjatë gjithë kampionatit nuk humbëm pikë. Të mos harrojmë se ishin plot 15 ndeshje. Është një rekord më vete i pa arritur ndonjëherë në fushat tona sportive dhe kjo na bën edhe më të lumtur për arritjen tonë”, - përfundon Edi Çajku. Mondi Blacëri


10

PANORAMA

e shtunë 21 maj 2011

SPORT

Besëlidhja/ Presidenti analizon rivalët e “play-off”-it

Noka u druhet bluve: Të japim mbi 100%

“Dinamo ka autoritetin e kampionit, por ne besojmë” ADELA MERKO

Optimizmi Presidenti Noka e shikon si të vështirë takimin, por beson te suksesi. “Kalendari nuk na favorizoi këtë herë. Do të ishim të kënaqur, nëse do të kishim përballë Shkumbinin. Por kjo nuk do të thotë se ndihemi inferiorë. Po punojmë fort që të paraqitemi me dinjitet dhe rezultatin t’ia lëmë lojës”, tha Noka. Sipas numrit një të ekipit lezhjan, blutë janë një

SHKURT NAFTËTARI

Abazaj do të qëndrojë te kuçovarët Futbollisti lushnjar, Shpëtim Abazaj në fazën e dytë të kampionatit ka mbrojtur ngjyrat e Naftëtarit. "Naftëtari u paraqit mirë gjatë fazës së dytë. U përpoqëm në maksimum të realizonim me sukses misionin e ngjitjes në Kategorinë e Parë, por për fat të keq nuk arritëm dot. Ndeshja që përcaktoi fatin tonë ishte humbja me Skraparin brenda në shtëpi, ku humbëm. Sa i përket të ardhmes në planin personal, do të më pëlqente aventura e mëtejshme me skuadrën kuçovare", tha Abazaj. Enkel Baku

PRRENJASI

Shpresa për ngjitjen në të Parën

T

e Besëlidhja i trem ben sfidës së “playof”-it ndaj Dinamos. Presidenti Gjok Noka ka veshur kostumin sportiv, duke qenë pjesë e pandashme e ekipit në seancat stërvitore. Rëndësia e kësaj ndeshjeje, ka bërë që numri një i klubit të lërë të gjitha impenjimet e tjera, përveç atij që lidhet me futbollin. Po kështu edhe tifozëria vendëse është bërë pjesë e pandashme e ekipit, duke qenë prezente në të gjitha seancat stërvitore. Rivali i “play-of”-it, Dinamo nuk shikohet aspak i favorshëm për lezhjanët, por ata nuk e konsiderojnë veten inferiorë në këtë finale.

KATEGORIA I & II

Prrenjasi dhe Gramshi do të ndeshen në takimin e "play-out"-it, në fushën e stadiumit të Elbasanit më datën 27 maj. Prrenjsakët janë duke punuar fort për këtë takim kaq të rëndësishëm për ta. Lojtarët janë optimistë dhe premtojnë se nuk do të tolerojnë përballë Gramshit. Ata janë të bindur se sezonin e ardhshëm do të luajnë në Kategorinë e Parë. Skuadra vazhdon përgatitjet për takimin e fundit, nga ku varet sezoni. L.Qoshku

MALIQI

Maliqarët të zhgënjyer për sezonin

ekip me traditë, që do t’ua vështirësojë gjërat. “Dinamo është Dinamo dhe sado në formë të mos jetë, e ka autoritetin e një ekipi të madh kampion. Do të thosha se kualitetet e kësaj skuadre mund të jenë më të mira në treg për momentin. Madje, ekipi i këtij sezoni është shumë më cilësor se ai i vitit të kaluar, kur Dinamo doli kampion. Pozicioni i tanishëm është aksidental dhe nuk tregon forcën reale të kësaj skuadre”, vazhdoi ai. Sipas Nokës, lezhjanët takimin po e përgatisin me seriozitet

dhe kundërshtarin nuk e mbivlerësojnë. “Grupi është i lidhur dhe ka optimizëm edhe në aspektin psikologjik. Nuk dua të jap asnjë rezultat, sepse të tria janë të mundshme në këtë përballje. Ne premtojmë se do të bëjmë një paraqitje mbresëlënëse dhe besojmë se do t’ia dalim”, - përfundoi ai. Tifozët Në klubin lezhjan po bëhen të gjitha përgatitjet për pjesëmarrjen e një numri sa më të madh të tifozerisë, në sfidën ndaj bluve. Ndeshja e

“play-of”-it do të luhet në Durrës, në stadiumin “Niko Dovana” ditën e mërkurë. Drejtuesit synojnë që për të mbështetur skuadrën të jetë një numër i madh sportdashësish. Besëlidhja në sfidat e Kategorisë së Parë ka pasur një numër të madh dhe konstant mbështetësish nëpër takimet e luajtura në transfertë. Për një sukses të mundshëm të ndeshjes priten shpërblime, por që për momentin ngelen të pacaktuara. Kjo do t’i komunikohet ekipit përpara fillimit të ndeshjes.

Vlora Haxhiraj mban vetëm senatorët

TËRBUNI

Pukjanët:Skraparit ia kemi marrë dorën, e eliminojmë sërish Ekipi i Tërbunit ka takimin e sezonit fundjavën e ardhshme, sa i përket vazhdimësisë në Kategorinë e Parë. Koincidenca e një sezoni më parë, kur në përballjen finale për t’u ngjitur në Kategorinë e Parë kishin kundër Skraparin, u sjell optimizëm pukjanëve. Ndryshe nga një sezon më parë, ekipi duket se po kalon një periudhë jo të mirë, sidomos në aspektin psikologjik të tij. Por megjithatë drejtuesit presin që ekipi në këtë përballje finale, të tregojë një shpirt më të madh gare, nga çfarë ka treguar në takimet e fundit të tij. “Takimi “play– out” me Skraparin do të jetë me shumë vlera për ekipin tonë. Ne e shikojmë si një finale, pasi bëhet fjalë për qëndrimin tonë në të Parën. Unë besoj se ekipi i ka forcat për të bërë më të mirën dhe për të qenë përsëri në këtë kategori”, tha sekretari i klubit, Bujar Mehaj. Ai shton se rivalët, Tërbuni i njeh mirë. “Një vit më parë kemi luajtur me Skraparin, kur ishte në Kategorinë e Parë dhe ne arritëm të fitojmë. Ne si nënvlerësojmë si ekip, sepse gjërat ndryshojnë në çdo kohë, ku dihen qartë se edhe ato kanë synimet e veta për të dalë në Kategorinë e Parë”, vazhdoi drejtuesi i klubit. Ndërsa, pavarësisht se kryebashkiaku Struga ka lënë bashkinë, i ka premtuar ekipit që të ketë premio për këtë përballje. Admir Uruçi

Për Maliqin ka qenë një kampionat që duhet harruar sa më parë. Dhe për lojtarin Hoxha tani duhet menduar për të ardhmen. "Në fillim të sezonit ne hymë me pretendime të mëdha, por rrugës patëm shumë probleme. Edhe dënimi im nga Komisioni i Disiplinës, padyshim që ka ndikuar negativisht. Qëndrova larg skuadrës për një kohë të gjatë",-tha Hoxha, që shton se tani duhet menduar për sezonin e ardhshëm. "Gjithmonë jemi kujtuar vonë dhe kjo na ka penalizuar", - përfundoi lojtari. Altin Reli

POJANI

Pojanakët presin tri pikët e fundit Kampionati për pojanakët nuk është mbyllur akoma, ku janë duke pritur vendimin e Komisionit të Disiplinës, i cili do t'i japë edhe tri pikë të tjera këtij ekipi, për ndeshjen e fundit që nuk luajti ndaj Albpetrolit, që nuk u paraqit. Me këtë trepikësh, Pojani do ta shohë veten në renditjen përmbyllëse edhe dy vende më lart, pra në të 9in, ndërkohë që ky sezon ka qenë shumë herë më i suksesshëm se ai i vitit të kaluar për ekipin e futbollit, që përfaqëson komunën më të madhe në vendin tonë. Altin Reli

SOPOTI

Te Vlora kanë nisur pushimet verore. Ndërkohë që një pjesë e lojtarëve janë lënë të lirë nga presidenti i Vlorës, Agron Haxhiraj. Ai ka mbajtur vetëm grupin e senatorëve të ekipit, Rustemin, Gugën,Serjanin,Gunën,Stratin, e disa lojtarë që konsiderohen si bërthama e skuadrës vlonjate. Në këto momente skuadra e Vlorës përbëhet vetëm nga 14 lojtarë. Presidenti Haxhiraj ka sqaruar se në javët në vijim do të ketë afrime të tjera lojtarësh. “Kampionati që sapo u mbyll nuk ka qenë shumë pozitiv për ne. Kemi pasur shumë oscilacione në rezultate dhe si rrjedhojë rrezikuam rënien nga kategoria. Me gjithë ato shpenzime që janë bërë për këtë ekip, nuk e meritonim që të luftonim për mbijetesë. Prandaj zgjodha që pas mbylljes së kampionatit t’i jepja leje pjesës më të madhe të ekipit. Në merkato do përqendrohemi në Kategorinë e Parë”, tha Haxhiraj. A. Pavllo

Lojtarët, besnikë edhe në vazhdim Lojtarët librazhdas tregojnë besnikëri ndaj ekipit të tyre, ku preferojnë të qëndrojnë me ekipin e Sopotit. Tashmë që e ardhmja e tyre në këtë klub duket optimiste dhe pas premtimeve të bëra nga kryetari i bashkisë, librazhdasit nuk preferojnë të largohen nga ekipi. Ky ekip sezonin e ardhshëm do të luftojë për t'u rikthyer në Kategorinë e Parë, pas mbështetjes së premtuar nga kryetari i ri i bashkisë. Ledion Qoshku

MAMURRASI

Bardhi: Me peqinasit do dalim fitimtarë Teknikun e Mamurrasit, Sinan Bardhin, e kanë kapur “ethet” e finales së madhe. Këto 90 minuta do të vendosin përfundimisht qëndrimin në Superiore të Shkumbinit, apo zëvendësimin e tij nga Mamurrasi. Ndërsa përvoja si një ish-futbollist i Tiranës, por puna si trajner, ka bërë që Bardhi të jetë i matur në deklarimet e tij, por të besojë te fitorja e ekipit që ai drejton. Sipas tij sfida me peqinasit është një finale, ku mamurrzakët duhet të triumfojnë. “Ndeshja me Shkumbinin do jetë një finale e madhe për ne. Duhet të kemi parasysh, që kemi hyrë në histori për arritjet e deritanishme, por do ishte kryevepër të arrinim

kualifikimin. Kam besim tek futbollistët e Mamurrasit, se do të arrijnë ta realizojnë këtë”, tha fillimisht ai. Sipas numrit një të stolit mamurrzak, gjendja e rivalëve është një favor për ta. “Shkumbini vjen në këtë takim pas dështimit të tij në Superiore, ndaj ne kemi të gjitha arsyet të jemi moralisht më lartë si ekip dhe të luajmë më fort e më lirshëm për arritjen e suksesit. Do jetë një ndeshje në të cilën do të vendosë një gol dhe do fitojë ai ekip që do gabojë më pak”, vazhdoi tekniku. Sipas Bardhit, arritja e një suksesi të tillë do ishte, mbyllja më e mirë që do i bëhej kampionatit. Roland Nikolli


PANORAMA

e shtunë 21 maj 2011

SPORT

KATEGORIA E DYTË

11

Veriorët fitojnë në finale ndaj Himarës dhe marrin kupën për herë të parë në histori

Kukësi shpallet kampion i së Dytës

Bregdetarët kalojnë të parët në avantazh, por Haxhia dhe Pjetrushi e përmbysin rezultatin BUJAR QESJA

KUKËSI

K

HIMARA

2

1

GOLAT Haxhia 27’, Pjetrushi 28’/ Emanuel 14’

FORMACIONET KUKËSI: Koçi, Kreka, Brahja, Rexhepi, Melani, Xhixha, Kola (Hoxha 87’), Xhetani (Spahiu 42’), Pjetrushi (Sylaj 61’), Haxhia, Bërdufi. Trajner: Sh.Berberi HIMARA: Dine, Zotaj, Martins, Mehmeti, Mone (R.Azisi 46’), Imeraj, Veizi(Mehmeti 61’), Osuji (T.Azisi 76’), Sako, Nenaj, Emanuel. Trajner: D.Resuli KARTONË TË VERDHË: Mehmeti, R.Azisi, Melani, Pjetrushi

GJYQTARET E.Peza, E.Biçaku, E.Barushi (Tiranë) KUKËSI - HIMARA 2-1 Lojtarët e Kukësit, duke festuar dje titullin kampion Foto: LSA

DEKLARUAN

Dritan Resuli, trajneri i Himarës, pas përfundimit të takimit në konferencën për shtyp u shpreh: “Po të nisemi individualisht, ekipi ynë kishte më tepër shanse për të fituar, për shkak të përbërjes më të mirë dhe të faktit që shënuam të parët, por jemi ndëshkuar nga një gabim i mbrojtjes në rreshtim, e për pasojë pësuam edhe golin e dytë shumë shpejt. U munduam të kundërpërgjigjemi, por nuk ia dolëm të ishim të saktë në finalizim. Sa për pjesën e dytë, luajtëm më mirë se kundërshtari, por nuk gjetëm hapësira për të finalizuar. E uroj kundërshtarin dhe mund të them se gjithsesi jam i kënaqur nga ajo çka dhanë djemtë në këtë takim, por edhe gjatë gjithë sezonit, sepse e rëndësishme është që u ngjitëm në Kategorinë e Parë, ku kemi synimet tona. Jam i bindur se me ruajtjen e këtij grupi do të zëmë një vend dinjitoz edhe në këtë kategori”, - ka përfunduar numri një i pankinës himarjote, Resuli.

12 11

Pas përfundimit të takimit, numri një i pankinës së Kukësit, Shahin Berberi, u shpreh: “Dua të falënderoj tifozët e mrekullueshëm që na kanë përkrahur gjithmonë, si dhe kryetarin e bashkisë dhe sponsorët e tjerë që na kanë mbështetur në një rrugë të gjatë. Gjithashtu, dua të falënderoj djemtë pa përjashtim, sepse treguan forcë karakteri në këtë ndeshje. Ata luajtën me shpirt dhe e kthyen rezultatin, duke arritur një fitore të bukur dhe duke kurorëzuar me sukses një rrugë të gjatë. Mendoj se e merituam fitoren, pasi u treguam më racionalë se kundërshtari, ndërkohë që në pjesën e dytë ishim mjaft të kujdesshëm dhe e menaxhuam më së miri lojën. Madje, në dy raste edhe mund ta kishim thelluar fitoren. Jemi shpallur kampionë të së Dytës me meritë dhe me ‘fair play’, pasi mund të them që jemi i vetmi ekip që nuk kemi asnjë karton të kuq. Kemi luajtur futboll me grintë e karakter dhe tashmë korrim frytet e një pune të madhe. Me të njëjtin ritëm ne do të vazhdojmë edhe në Kategorinë e Parë”.

“E rëndësishme është që u ngjitëm në të Parën”

10A

“E merituam titullin, mund të fitonim më thellë”

Dritan Resuli Trajner i Himarës

Fotot: F. Hazizllari

10

Shahin Berberi Trajner i Kukësit

që në atë çast, Kukësi kampion i Kategorisë së Dytë. Në pjesën e dytë, kuksianët tregohen taktikë dhe racionalë. Ata tregojnë se dinë ta mbrojnë atë rezultat që gatuan brenda 28 minutave të pjesës së parë. Himara - E para e Grupit B. Nëse i referohemi statistikave të saj, atëherë e meriton me të vërtetë t’i ngresh kapelën. Himara la pas Butrintin, i cili ndonëse me shifra të barabarta

11

mbi 3 muaj me këtë ekip. Një përzierje e futbollistëve vendës me ata të ardhur nga Tirana, Lezha e gjetkë, që harmonizoheshin mirë me njëri-tjetrin. Në 45 minutat e para, brenda pak më shumë se 60 sekondash, ekipi i drejtuar nga trajneri Shahin Berberi tregoi se nuk e pranon disavantazhin. Haxhia brenda zonës vendos ekuilibër në rezultat, duke barazuar. Pas tij, Pjetrushi vulos fitoren. Dhe

11A

Tribuna Në këtë ndeshje finale për titullin kampion të Kategorisë së Dytë, nuk kishin si të mungonin drejtuesit e Federatës Shqiptare të Futbollit. Kështu, në tribunën VIP të stadiumit “Niko Dovana” ndodheshin sekretari i Federatës Shqiptare të Futbollit, Eduard Prodani, zv/presidenti i FSHF-së, Bujar Kasmi, kryetari i Bashkisë së Kukësit Hasan Halilaj etj.

12

tifozë ishin të pranishëm në shkallët e stadiumit, shumica e të cilëve kishin ardhur nga Kukësi. Ata nuk kanë reshtur së brohorituri gjatë gjithë 90 minutave.

11A

MIJË

pikësh, e kishte mundur në stadiumin e saj 2-0, ndërsa humbiste në Sarandë 3-2. Kjo është edhe arsyeja pse Himara u rendit e para në grup. Dje në Durrës shënuan shumë shpejt me anë të futbollistit Emanuel. Himara të befason me përbërjen e saj, ku si titullarë shfaqen tre futbollistë të huaj: Emanuel, Osuji dhe Martins. Kësaj tresheje afrikanësh i bashkohen protagonistë të njohur të futbollit vlonjat, si Imeraj dhe Nenaj. Trajneri pasionant Dritan Resuli i orientoi që në fillim të tijtë të sulmonin, e në fakt rezultati ishte shënimi i golit të parë të ndeshjes. Mirëpo mosruajtja e këtij goli në më pak se 13 minuta tregoi se problemet në mbrojtje mbeten të mprehta. Sepse pas golit të parë u pësua edhe një i dytë. Ndonëse në pjesën e dytë himarjotët morën në dorëzim frenat e lojës, duke e izoluar rivalin verilindor në gjysmëfushën e tij, nuk ditën të përfitojnë.

10A

1

MINUTAT 14’ Emanuel manovron bukur në krahun e djathtë, afrohet te porta e mbrojtur nga Koçi dhe nuk e ka të vështirë ta dërgojë topin drejt e në rrjetë. 18’ Xhetani i ka në natyrë gjuajtjet nga distanca. Një të tillë e nxori nga arsenali i tij edhe në këtë minutë. Gjuan nga 25 metra, por topi përfundon mbi traun e portës. 27’ Haxhiu shfrytëzon pasigurinë e mbrojtjes himarjote. Aksioni i tij sulmues kryhet nga e majta e sulmit dhe Dine nuk ka si ta ndalë këtë veprim mjeshtëror. Dhe 1-1. 28’ Një kombinacion “Made in Kukësi”. Xhetani i jep një asist perfekt Pjetrushit, i cili gjuan në formë harku, duke e çuar topin drejt e në rrjetë. 30’ Mone për pak barazon shifrat, por topi në vend të rrjetës rrok shtyllën. 33’ Emanuel kërkon të bëjë surprizën, por Koçi nuk ia jep shansin që të realizojë golin e dytë. 48’ Imeraj shfaqet në rolin e sulmuesit, kur predha e tij frikëson portën e Kukësit. 69’ Bërdufi mund të shënonte golin e tretë, nëse nuk do kishte bërë më të vështirën duke e kaluar topin jashtë. 85’ Spahiu e vë në vështirësi portierin Dine, por pa sukses.

10

ukësi e ka mbyllur me fitore kampi onatin, teksa ka mundur Himarën me rezultatin e ngushtë 2-1, duke u shpallur kështu kampion i Kategorisë së Dytë. Një përjetim origjinal u ndje dje pasdite në stadiumin “Niko Dovana” të Durrësit, ku kishin ardhur mjaft tifozë enkas nga Kukësi dhe Himara për të mbështetur skuadrat e tyre të zemrës, që luanin finalen e fundit. Dhe përfundimi i 90 minutave u ka buzëqeshur kuksianëve, të cilët pasi janë shpallur kampionë të veriut, dje i kanë shtuar listës edhe atë të Kategorisë së Dytë. Në mungesë të presidentit të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, kupa i është dorëzuar Kukësit nga zëvendëspresidenti i saj, Bujar Kasmi. Atmosfera është ndezur tej mase, kur lojtarët kuksianë kanë ngritur kupën duke festuar gjatë me tifozët e shumtë, të cilët kishin udhëtuar kilometra të tëra për të mos munguar në këtë finale. Kënaqësia ishte e madhe edhe te tifozëria durrsake, që përjetoi emocione të veçanta në këtë përplasje sa interesante, aq edhe decizive sa i përket konfirmimit zyrtar të kampiones së Kategorisë së Dytë. Kukësi - Ekip energjik, me futbollistë që kërkonin të evidentonin portrete të spikatura dhe me dëshirë të madhe për të demonstruar nivel e saktësi. Dyshon që në fillim se mënyra e përdorimit të topit është e një lloji që tenton t’i afrohet futbollit profesionist dhe kërkon pas kësaj të gërmosh se ka ndonjë sekret këtu. Dhe dyshimi fashitet me shpejtësi, kur takohesh me Ylli Shehun dhe mëson se mjeshtri i lëvizjes së topit punoi


12

PANORAMA

e shtunë 21 maj 2011

SPORT

FUTBOLL

Mediat italiane e çojnë te Lacio, Terim do ta mbajë te Gallatasaraji

Cana “ngatërron” turqit me italianët Nuk kanë fund lajmet kontradiktore për futbollistin e Kombëtares shqiptare, Lorik Cana. Teksa një ditë më parë vetë drejtori sportiv i Gallatasarait pohonte në mediat turke dhe italiane se kishin nisur tratativat me Lacion për kalimin e Canës te kjo skuadër, dje vjen një kthim prapa nga as më shumë e as më pak se Fatih Terim. “Perandori” është zyrtarizuar dje si trajner i ri i Gallatasarait dhe në konferencën për shtyp sipas mediave turke ka pohuar se do të largojë pjesën më të madhe të lojtarëve të huaj, por asesi Canën. Mesfushori shqiptar është hequr kështu nga lista e lojtarëve, që do të shiten gjatë merkatos së verës.

10

Fatih Terim i ka propozuar bordit drejtues të klubit që të refuzojë të gjitha ofertat, pasi ai e llogarit Lorik Canën si lojtar të Gallatasarait për sezonin e ardhshëm. “Cana është një lojtar të cilin unë e llogaris për sezonin e ardhshëm, ndaj nuk do

MILIONË euro është vlera e kartonit të Lorik Canës, sipas uebsjatit ‘transfermarkt.de’, i cili merret ekskluzivisht me vlerat e lojtarëve në merkato.

të largohet nga skuadra”, citohet Terim nga mediat turke. Ndërkaq, në thuajse të njëjtën kohë, mediat italiane vazhdonin të publikonin lajme lidhur me një të ardhme të sigurt të Lorik Canës te Lacio, madje duke “vulosur” edhe shifrën prej

5 milionë eurosh që presidenti Klaudio Lotito ishte gati të paguante për kartonin e futbollistit shqiptar. Gjithsesi, edhe nëse Gallatasarai do ta shesë lojtarin, zor se do ta japë më pak se 6 milionë euro, shifër kjo që e bleu vjet nga Sanderlendi.

Kapiteni i Kombëtares: Miqësorja nuk na ndihmon neve

Lala: Bosnja vendimtare, Argjentina për teatër

FANTAZISTI Skela, i dëshpëruar: Po më shqetëson dëmtimi Fantazisti i Kombëtares shqiptare, Ervin Skela, që pas dëmtimit në gju nuk është aktivizuar me skuadrën e tij, Arka Gdynia. I kontaktuar dje nga “Panorama Sport”, mesfushori vlonjat sqaroi se po e mërzit shumë dëmtimi që ka pësuar rreth 1 muaj më parë. Aktualisht ai po kryen stërvitje individuale tek ekipi polak. “Të them të drejtën kam shumë probleme me gjurin dhe nuk e di ende se çfarë do të bëhet. Jam mërzitur jashtëzakonisht, pasi mendova se gjithçka kaloi me aq. Shkova në Gjermani për një kontroll të specializuar dhe mjekët më sugjeruan që duhet të qëndroja 10 ditë pushim. Tani ndjej sërish dhimbje në gju, por shpresoj dhe besoj se do të përmirësohem”,- ka thënë fillimisht Skela. Ndërkohë, i pyetur nëse do të jetë i gatshëm për ndeshjen e Kombëtares kundër Bosnjës, më 7 qershor, fantazisti sqaroi: “Vetëm për atë ndeshje e kam mendjen, më besoni. Do të bëj çdo gjë, në mënyrë që të jem në lojë kundër Bosnjës. Dihet rëndësia e kësaj sfide për Kombëtaren tonë, kështu që unë nuk mund të mungoj”. J.Memo

ZYRTARIZMI MË 26 MAJ

Komenton edhe lëvizjen e Roshit: Bëri një hap gjigand LEONARD KARAJ

Federata Boshnjake e Futbollit do të rikthehet mes anëtarëve homologe në FIFA dhe UEFA, më 26 maj. Pas pezullimit që kjo federatë mori më 1 prill nga FIFA dhe UEFA për shkak të problemeve që kishte në statutin e vet, sipas ndryshimeve të bëra nga zyrtarët e kësaj federate është vendosur që në mbledhjen e radhës së Komitetit Ekzekutiv të FIFA-s (më 26 maj) t’i hiqet pezullimi kësaj federate. Kësisoj, futbolli boshnjak do të rikthehet në arenën ndërkombëtare, jo vetëm në rang kombëtareje por edhe klubesh. Me këtë rast, dje trajneri i kësaj përfaqësuese publikoi listën e lojtarëve të tij për dy ndeshjet e qershorit, ndaj Rumanisë më 3 dhe Shqipërisë më 7 qershor. Pak a shumë janë të njëjtët lojtarë që ishin prezentë edhe në ndeshjen e vitit të shkuar në Tiranë, me një ndryshim të vogël por jo esencial, grumbullimin e mesfushorit të Hofenhajmit, Sejad Salihoviç. Natyrisht nuk mungojnë yjet e kësaj skuadre: Miralem Pjaniç, Zvjezdan Misimoviç, Vedad Ibiseviç dhe Edin Dzeko.

Vangjeli

K

Kristi Vangjeli mund të përfundojë edhe në kampionatin anglez të futbollit. Sipas informacioneve menaxherë të skuadrës së Sauthtemptonit do të jenë të pranishëm në ndeshjen Bosnjë-Shqipëri, pikërisht për të ndjekur nga afër lojën e mbrojtësit të Kombëtares sonë. Gjithsesi, Vangjeli vëzhgohet nga afër edhe nga menaxherë turq e gjermanë dhe për momentin dihet vetëm që ai do të largohet nga Arisi i Selanikut. Ndërkaq, Sauthtempton është ngjitur në Championship (Kategoria e dytë) dhe pretendon ngjitjen në Premier League.

apiteni i Kombëtares shqiptare, Altin Lala vlerëson maksimalisht kalimin e Odise Roshit te Këlni, por nuk rri pa lëshuar edhe këshillat e para ndaj tij. Sipas Lalës është e rëndësishme që talenti shqiptar të stërvitet rregullisht dhe të shfrytëzojë rastet e pakta që mund ti jepen në fillim kur të aktivizohet për të treguar cilësitë e tija. Në një intervistë për “Panorama Sport”, kapiteni kuqezi preku edhe ndeshjen me Bosnjën si dhe miqësoren e luksit me Argjentinën. Një ditë më parë Roshi firmosi një kontratë në Bundesligën e parë, si e shikoni këtë lëvizje? E dija që ditë më parë se do vinte në Gjermani, pasi kisha folur me Ervin Fakajn. Natyrisht nuk isha i sigurt se do pëlqehej që në ditën e parë nga drejtuesit e Këlnit, por më bëhet shumë qejfi që një tjetër futbollist shqiptar arriti të firmosë një kontratë në Bundesligë. Është një arritje jo vetëm për Odisenë personalisht, por edhe për futbollin shqiptar dhe Kombëtaren. Ai ka nënshkruar për katër vjet, çka do të thotë që drejtuesit kanë besuar shumë tek ai lojtar. Në këtë kontekst i mbetet Roshit që tani të tregojë veten se vlen. Sipas jush çfarë duhet të bëjë? Të ulë kokën dhe të stërvitet shumë, shumë, shumë. Futbolli gjerman ka disiplinë dhe regjim që nuk duhet neglizhuar, pasi në të kundërt herët a vonë do të kushtojë karrierën. Sigurisht, Roshiu është djalë i ri dhe nuk mund të pre-

FIFA i heq pezullimin Bosnjës, Sushiç nxjerr listën

tendojë që në fillim që të luajë në formacionin bazë, por për asnjë çast nuk duhet ta ndjejë veten inferior, të punojë vazhdimisht dhe të jeni të sigurt ju, por edhe ai se nëse punon, atëherë do të shpërblehet. Besoni se Roshi nuk do jetë një flop sikundër ndodhi me Hykën dhe Bakajn? Le të urojmë se nuk do jetë kështu, pastaj i treti i vërteti, apo jo. Shikoni, Bakaj nuk pati rast që të luante në Gjermani, pasi bëri vetëm një testim te Hanover dhe po të kishte qenë në kushtet e sotme jam 100 për qind i sigurt se do kishte firmosur këtu. Gjithsesi, ai e ka

rrugën e hapur dhe ka një karrierë gjithnjë e në ngritje. Kurse për Hykën më vjen keq që dështoi te Manci. Ndoshta, ngaqë nuk pati përkrahjen e duhur nga trajneri dhe drejtuesit dhe i mungoi aktivizimi. Kalojmë pak te Kombëtarja, a do shikojmë të njëjtën skuadër shqiptare në Bosnjë si ndaj Bjellorusisë? Nuk do të mungojë angazhimi i gjithkujt, këtë ua garantoj me siguri të plotë, por natyrisht çdo ndeshje është një histori më vete. Ne do shkojmë në Bosnjë për të fituar, pra tashmë kemi krijuar një tjetër mentalitet dhe nuk mendojmë

vetëm për të mos pësuar shumë gola, ose të marrim një barazim. Pretendojmë të bëjmë lojën tonë dhe të ndëshkojmë kundërshtarin, cilido qoftë ai. Natyrisht nuk duhet as ta mbivlerësojmë dhe as ta nënvlerësojmë Bosnjën. Po ndaj Argjentinës? Bëhhh, një ndeshje pa shumë rëndësi. Është një miqësore që më shumë se neve do t’u vlejë atyre, pasi Argjentina luan në Kupën e Amerikës dhe do të testojë skuadrën para këtij kompeticioni. Ndeshje që mua nuk më bën shumë përshtypje. Është një ndeshje vetëm për teatër

Lista e Kombëtares boshnjake Portierë: Kenan Hasagiç (Istanbul BB, Turqi), Ibrahim Sehiç (Zeljeznicar, Bosnjë), Asmir Avdukiç (Borac Banja Luka, Bosnjë) Mbrojtës: Emir Spahiç (Montpelier, Francë), Adnan Mravac (Vesterlo, Belgjikë), Boris Pandzha (Meshelen, Belgjikë), Senad Luliç (Jang Bojs, Zvicër), Mensur Mujdzha (Frajburg, Gjermani), Ognjen Vranjesh (Krasnodar, Rusi), Darko Maletiç (Borac Banja Luka, Bosnjë), Muhamed Subashiç (Olimpik Sarajevo, Bosnjë), Muhamed Beshiç (Hamburg, Gjermani) Mesfushorë: Senijad Ibriçiç (Lokomotivë Moskë, Rusi), Semir Stiliç (Leh Poznan, Poloni), Miralem Pjaniç (Lion, Francë), Zvjezdan Misimoviç (Dinamo Moskë, Rusi), Elvir Rahimiç (CSKA, Moskë, Rusi) Haris Medunjanin (Makabi Tel Aviv, Izrael), Sejad Salihoviç (Hofenhajm, Gjermani) Sulmues: Vedad Ibiseviç (Hofenhajm, Gjermani), Edin Dzeko (Mançester Siti, Angli), Zlatan Muslimoviç (PAOK, Greqi).

Januzi: Mesi? Pa problem, e ndal Cana Sulmuesi kuqezi i Vorskla Poltava, Ahmet Jonuzi nuk e ka përmbajtur gëzimin e miqësores me Argjentinën, duke shpresuar natyrisht që ai do ketë shans të grumbullohet nga trajneri Kuzhe. Jonuzi, i cili ka treguar një performancë të mirë në këtë sezon në Ukrainë, thotë se është i gatshëm t’i përgjigjet çdoherë ekipit kombëtar. “Jam duke pritur ftesën nga Kuzhe. Aktualisht në ekipin kombëtar ka sulmues cilësorë, si Erjon Bogdani e Hamdi Salihi, por unë do jem gjithnjë i gatshëm kur të më kërkohet. Jam i bindur se shumë shpejt do të jem pjesë e pandalshme e Kombëtares”, ka thënë Jonuzi për “Bota Sot”. Sulmuesi ka prekur temën e miqësores me Argjentinën, e cila sipas tij është një nga kombëtaret më të forta në botë. “Është kënaqësi të luash kundër yjeve të Argjentinës. Por edhe ne kemi lojtarë të mirë, të cilët mund të ndalin Mesin. Mendoj se Cana, Dallku, por edhe Curri mund ta ndalin Mesin. Megjithatë, nuk duhet të harrojmë se Argjentina, përveç Mesit, ka edhe yje të tjerë, prandaj e gjithë skuadra shqiptare duhet të angazhohet maksimalisht, në mënyrë që ndaj argjentinasve të ketë paraqitje të mirë”, ka theksuar Jonuzi.


PANORAMA

e shtunë 21 maj 2011

SPORT

ZONA MIKS

13

Piloti britanik, i pakënaqur nga cilësia e “Pirellit”-it DEKLARATA

Hamilton akuzon: Gomat ishin vërtet skandaloze!

Alonso: Podiumi i Spanjës, më i lehtë se i Turqisë "Jam shumë i lumtur për të rejat që kemi sjellë këtu, duhet të presim nesër se çfarë mund të bëjmë në shkëputje", - tha piloti i Ferrarit, Fernando Alonso, i cili ishte shumë i gëzuar pas provave të lira të së premtes në Çmimin e Madh të Spanjës, që po zhvillohet në Barcelonë. Piloti i "demave të kuq" është i bindur se do të jetë shumë më e lehtë për të që të ngjitet në podiumin e Spanjës, krahasuar me atë që ka ndodhur javë më parë në Stamboll të Turqisë. "Referuar asaj që kemi provuar sot, - thekson Alonso, - parë edhe nga të dhënat, jemi pozitivë". Sa për gomat problematike për ferraristin tjetër, Felipe Masa, Alonso u tërhoq të deklarohej: "Më mirë të mos flas...". Dhe në një farë mënyre, Ferrari shpreson që të jetë fitues në Spanjë, për t'i shtuar pikët vetes si makinë, por dhe pilotëve, duke kërkuar që në fund të jetë edhe Kampion Bote në Formula 1. Gjithsesi, rrjedha e garës së Barcelonës për Alonson duhet parë sot.

NBA

Përgatiti: GJERGJ VYSHKA

"Play-off", barazon Oklahoma

D

je, pas provave të lira në Çmimin e madh të Spanjës, kanë plasur akuzat në Formula 1 pikërisht për gomat e kompanisë "Pireli". I pari që ka akuzuar ishte piloti i Meklarenit, Ljuis Hamilton, i cili i ka quajtur gomat e kësaj firme, të vëna në makinën e tij, një fatkeqësi të vërtetë. "Një tmerr i vërtetë, për të mos thënë fatkeqësi". Kështu është shprehur në përfundim të provave të lira të së premtes, në Spanjë, piloti i Meklarenit, Ljuis Hamilton. Piloti i ka kritikuar gomat e firmës "Pireli", të cilat ishin vendosur në makinën e tij me objektivin për të rezistuar sa më gjatë në pistë. "Gomat ishin një tmerr i vërtetë, aq sa të vjen bezdi t'i hipësh makinës dhe ta ngasësh atë. Ka një ndryshim të madh mes dy të pasmeve me ato të përparme. Dhe problemi është se nuk durojnë shumë. Megjithatë gomat e buta ishin fantastike", - pat thënë Hamilton në përfundim të provave të lira. Kundërpërgjigja Por përtej akuzave të Hamiltonit, ka ardhur mbrojtja nga drejtuesit e firmës "Pireli". "Eshtë një ndryshim shumë i madh, një gomë, e cila e jep atë që duhet. Reziston 12 xhiro më shumë dhe janë gati gjysmë më të forta se të butat. Problemi është se gomat e forta zgjatën thuajse sa ato të butat, pra vetëm dy xhiro më

Oklahoma Siti nuk i ka bërë më gabimet e ndeshjes së parë, për rrjedhojë ka fituar në parketin e Dallasit, 106100. Në këto kushte është barazuar rezultati në 1-1 në finalet e Konferencës së Perëndimit. Mavs nuk i ka mjaftuar forma e mirë e Dirk Novickit, i cili ka shënuar 29 pikë, 16 prej të cilave në periodën e fundit. Suksesi i Thander mban firmën e Kevin Duran, autori i 24 pikëve, si dhe i zgjidhjeve kurajoze të Skot Bruks, që në periodën e fundit ka futur në parket katër rezerva, pikërisht Mejnor, Kolison, Kuk dhe Harden. Tashmë pritet ndeshja e ardhshme, por ekuilibri është i plotë mes Oklahoma Sitit dhe Dallasit.

ATLETIKË PROVAT E LIRA Veber, më i shpejti në dy garat e para Mark Veber me Red Bull është më i shpejti në provat e lira të Çmimit të Madh të Spanjës në Barcelonë. Pasdite, pasi kishte dominuar seksionin e parë të provave të lira, Veber ka mundur të japë një kohë më të shpejtë, që ishte 1'22"470. Dhe pas tij janë renditur Hamilton e Meklaren me kohën 1'22"509, Vetel dhe RB7 me 1'22"826. I katërti ka ardhur Meklaren i Buton me kohën 1'23"188, që ka parakaluar Alonson e Ferrarit, i cili ka dhënë kohën 1'23"568. Po kështu ka mbetur prapa edhe Mercedes i Rosbergut me 1'23"586. Ndërkaq, po në provat e lira, Shumaker i Meklarenit ka lënë pas Masën e Ferrarit. Pak a shumë këto ishin provat e lira të Barcelonës, me dominimin e plotë të Veberit. Sot pritet një tjetër shpërthim i Meklarenit. shumë. Por nuk ishte një element strategjie, thjesht duheshin përdorur sa më pak të ishte e mundur". Drejtori i Motorsport Pirelit, Pol Hemberi, ka shpjeguar kështu adaptimin e gomave të reja në

Barcelonë, që në fakt janë kritikuar ashpër, pas provave të para të lira, nga piloti i Meklarenit, Hamilton. Tashmë pritet një reagim ndryshe në provat e tjera, apo dhe në finalen e Çmimit të madh të

Xhiroja e Italisë/ Tërhiqen gjashtë sprintiera

Rujano fiton etapën e 13-të, Kontador kryeson

Venezueljani Hoze Rujano Guilen ka fituar etapën e trembëdhjetë të Xhiros së Italisë, e cila ka nisur në Spilimberg për të përfunduar në Grosklokner në Austri. Kjo etapë ka qenë e gjatë 167 kilometra. Etapa e parë e kësaj xhiro me lartësi në kuota maksimale. Eshtë dalluar spanjolli Alberto Kontador, i cili ka ruajtur kështu avantazhin me vendin e dytë në klasifikimin e përgjithshëm të Xhiros së Italisë. I pari që ka sulmuar në ngjitje ka qenë Mikele Skarponi, por Kontador nuk ka qenë asnjëherë në vësh-

tirësi, edhe atëherë kur ka shpërthyer i vogli Rujano, që është kthyer në pedalim si më 2005-ën. Kështu, në renditjen e përgjithshme të Xhiros së Italisë vazhdon të kryesojë spanjolli Kontador. Tashmë, Xhiroja ka hyrë në fazën kulmore, teksa ngjitjet

në Alpe do të përcaktojnë fituesin. Rasti Kontador Rasti Kontador do të diskutohet në TAS të Lozanës nga 6 deri më 8 qershor, atëherë kur të ketë përfunduar dhe Xhiroja e Italisë. Kontador, i rezultuar pozitiv me klenbuterol

Spanjës, atje ku të gjithë pretendojnë të fitojnë. Në këtë radhë është dhe Hamilton, që kritikon gomat për t'i pasur ndryshe sot dhe nesër, në mënyrë që të ringjitet përsëri në podium.

Vdekja e Uanjiru, me shumë të panjohura

N

uk ka rehati për Samuel Uanjiro, kenianin që vdiq të dielën në mbrëmje në vilën e tij në Nyahururu, pas rënies nga ballkoni. Gjithçka mbetet mister. Sipas të dashurës, Uanjiru ka fluturuar nga ballkoni në të cilin gjendej. "Ai nuk donte të vetëvritej", - ka thënë ajo, duke shtuar se kampioni ishte i dehur. "Nuk e pashë të ngjitej në ballkon, por më tha se po shkonte të kërkonte diçka për të hapur derën. Pastaj dëgjova rojën që filloi të bërtiste. Atë çast u vara mbi ballkon dhe pashë Samuelin në tokë". Pastaj Jane ka ndërtuar ngjarjen: "Më thirri të takoheshim në pub pas pune. Kishte pirë shumë kur shkova unë. Prej andej ikëm në një tjetër lokal, ku vazhdoi të pinte përsëri. Pastaj më ftoi të shkonim në shtëpinë e tij, sepse e shoqja nuk ishte. Ishim në sallon kur ajo erdhi. Nisën të ziheshin. Hymë në dhomën e gjumit në katin lart, mirëpo ajo u kthye sërish dhe provoi ta godiste". Për të ëmën u vra.

ÇIKLIZËM Doping, akuza të reja për Lens Armstrong Lens Armstrong është kthyer përsëri nën akuzat e përdorimit të dopingut në Amerikë. Kishte kohë që nuk garonte, por herë pas herë me akuza të ndryshme amerikani është gjithnjë i ngacmuar. Kësaj radhe ai është akuzuar nga ish-shoku i tij i skuadrës, Hamilton, që ka deklaruar në kanalin televiziv CBS se e kishte parë Armstrongun të injektonte EPO në garat e turit të Francës më 1999 (i pari nga shtatë të fituara në karrierë). Që do të thotë, se shokët e skuadrës po ia nxjerrin gradualisht ato që Armstrong i ka kundërshtuar rast pas rasti. Menjëherë ka reaguar Armstrong, i cili i ka hedhur poshtë akuzat. Në një mesazh të bërë në "Twitter", amerikani ka saktësuar: "Në 20 vjet karrierë kam pasur mbi 500 kontrolle antidoping, nga e gjithë bota, sepse të gjithëve u dukej çudi si fitoja unë. Dhe në asnjërën prej tyre nuk kam dalë pozitiv".

gjatë Turit të Francës vitin e kaluar, ka qenë i pezulluar nga Federata Çikliste e Spanjës. Në diskutim do të jenë akuzat e prezantuara nga UCI dhe WADA (Agjencia Botërore e Antidopingut), atje ku Kontador kërkon pafajësinë pas pezullimeve.

Tërhiqen Petaki e Kavendish Janë gjashtë çiklistë, të cilët dje nuk janë nisur nga Spilimberg për të kryer etapën e trembëdhjetë të Xhiros së Italisë. Në vijën e nisjes nuk janë paraqitur italianët Beleti dhe Petaki, gjermani

Hondo, britaniku Kavendish, i cili ishte dhe fituesi i etapës së djeshme, australiani Renshav dhe spanjolli Ventoso. Janë të gjithë çiklistë të shpejtësisë, teksa dje ka qenë etapa e parë e ngjitjeve malore. Të tjerë sprintierë mund të tërhiqen nga gara.


14

e shtunë 21 maj 2011

3 vjeçare

ITALI është oferta që Andrea Pirlo ka pranuar të firmosë me Juventusin, nga e cila, ashtu siç ka theksuar nën zë menaxheri i tij, përfitimi do të jetë prej 3.5 milionë eurosh, plus bonuse sezonale deri në 1 milion.

Tri të mëdhatë Pas legjendave si Roberto Baxho e për të mbërritur deri në kohët e fundit te kampionët si Zlatan Ibrahimoviç, edhe Andrea Pirlo do t'i bashkohet këtij grupi lojtarësh që kanë veshur fanellat e tri skuadrave më të njohura të Serisë A. Pasi provoi fillimisht karrierën tek Interi për dy sezone, Pirlo luajti për 10 sezone te Milani, ndërkohë që mund ta mbyllë karrierën e tij te Juventusi, pasi pritet të firmosë për tre vjet.

Fantazisti ka përshëndetur duke qarë dje shokët e Milanit

Pirlo lot kuqezi, është gati për Juven Në Udine luan sfidën e fundit si "djall", të hënën bardhezi Përgatiti: JETON STAMOLLA

Masimo Mexaroma, si rrjedhojë e respektit për punën e shkëlqyer të Antonio Kontes në Siena, dje e ka nxitur teknikun e tij të firmosë sa më shpejt me Juventusin. "Kur një person si Antonio Konte i ka dhënë kaq shumë skuadrës sime, unë i dua vetëm të mirën. Unë me Antonion jemi fillimisht miq, pastaj dy njerëz që lidhen nga një kontratë. Por duke e njohur dëshirën e tij dhe respektin që ndan me mua dhe skuadrën, jam i pari që dua ta shoh Konten në krye të Juventusit nga sezoni i ardhshëm. Antonio është një person dhe një trajner fantastik, prandaj do ishte djallëzore nga ana ime të mos e lejoja të plotësonte një ëndërr të madhe".

Akuilani

SIENA

Duket se nuk ka shkuar si pritej sulmi i parë i Juventusit për blerjen e Alberto Akuilanit. Takimi në Liverpul mes trajnerit dhe menaxherit Keni Dalglish, së bashku me agjentin e lojtarit, nuk ka dhënë një rezultat pozitiv. Lojtari kërkon të qëndrojë në Torino, por shuma e ofruar nga bardhezinjtë, 10 milionë euro, kundrejt atyre 16 që kërkojnë anglezët, është dukur shumë e vogël për një kampion si Akuilani. Ndaj, sërish dje, trajneri Dalglish e ka ftuar italianin të rikthehet te Liverpuli: "E pres këtu".

Media spanjolle

Edhe pse jo ende zyrtarisht, në internet janë zbuluar fanellat e reja me të cilat Juventusi do të luajë në sezonin e ardhshëm. Kompania gjigande e veshjeve sportive "Nike" tashmë ka nxjerrë në treg fanellat e reja, të cilat i ka prezantuar së pari skuadra e Barcelonës. Dhe ashtu si modeli i katalanasve, e njëjtë pritet të jetë edhe uniforma e re e Juventusit, e cila vizat e trasha bardhezi do t'i zëvendësojë me më të holla, siç tregohen në foto.

Për momentin, klubi i cili është në radhë të parë për blerjen e shërbimeve të Serxho Agueros, është Juventusi. Këtë fakt e konfirmon media spanjolle, me dy të përditshmet e saj madrilene, "As" dhe "Marca", shumë të informuara mbi situatën aktuale që lidhet me futbollistin. Ndonëse në ditët e fundit Reali i Madridit e ka rritur presionin ndaj argjentinasit, rivaliteti që ekziston mes Atletikos dhe "galaktikëve" nuk e sheh të mundur transferimin në radhët e skuadrës së Zhoze Murinjos. Për këtë arsye, pas juventinëve, ata që mbeten në lojë për sulmuesin 22-vjeçar janë Mançester Siti, Çelsi, Liverpuli dhe Interi. Gjithsesi, duke parë lëvizjet serioze që presidenti i Juventusit, Andrea Anjeli, ka bërë kundrejt lojtarit dhe takimit me menaxherët e tij në Torino, duket se do të jenë torinezët ata që do fitojnë shërbimet e dhëndrit të Diego Armando Maradonës. Për më tepër, oferta prej 40 milionë eurosh nga italianët është vetëm 5 milionë larg kërkesës së Atletikos së Madridit për blerjen e "El Kun" Agueros.

401

NDESHJE dhe 41 gola numëron Andrea Pirlo me fanellën e Milanit në këto dhjetë vjet, në të cilat ai ka fituar 2 tituj kampion, një Kupë Italie, një Superkupë Italie, 2 Liga Kampionesh, 2 Superkupa Evrope dhe një Botëror për Klube.

ar ekip. Pastaj, trajneri dhe drejtuesit e Milanit morën në koherencë vendimin për ta ndërprerë këtë marrëdhënie dhe ne e pranuam kërkesën e tyre. Pirlo është një kampion që do u mungojë shumë kuqezinjve, ndërkohë që Juventusi e ka fituar një".

FOTOLAJM

Bardhezinjtë janë favoritët për blerjen e Serxho Agueros

MARKIZIO

D

je në "Milanelo" ka qenë një ditë e trish tuar për Andrea Pirlon dhe shokët e tij, me të cilët ka ndarë dhjetë vitet e fundit. Mëngjesin e djeshëm, përpara stërvitjes, fantazisti 32-vjeçar ka përshëndetur i lotuar grupin, miqtë e tij kuqezi, duke konfirmuar se ndeshja e së dielës kundër Udinezes do të jetë takimi i tij i fundit si "djall". Siç bëhet e ditur nga burimet pranë trajnerit Alegri, mesfushori do të luajë titullar për Milanin për t'u ndarë në mënyrën e duhur me ekipin dhe tifozët, të cilëve u ka dhuruar jo pak emocione e gola në një dekadë. Pirlo do ta udhëheqë edhe njëherë mesfushën kuqezi si organizator përpara mbrojtjes, rol në të cilin është aktualisht lojtari më i fortë në botë. Përkrah tij do të jenë shokët e njëmijë aventurave, Gatuzo dhe Ambrozini, ndërkohë që Sedorf, një tjetër që mund të largohet, do kompletojë repartin. Gjithsesi, pas lotëve dhe stërvitjes, pasditja ka qenë më e bukur në "Milanelo", pasi trajneri Alegri u ka ofruar një drekë me mish të pjekur, përpara një zgare gjigande, të cilën e kanë vlerësuar dhe shijuar të gjithë futbollistët kuqezi. Drejt Juventusit Falë përshëndetjes së shokëve të tij të Milanit, është qartësuar kështu edhe e ardhmja e Andrea Pirlos. Ai do të jetë fantazisti i ri i Juventusit, sikurse përflitej prej më shumë se dy muajsh. Dhe ai që e ka konfirmuar këtë është menaxheri i 32-vjeçarit, Tulio Tinti: "Me Juventusin mund të quhet gjithçka e mbyllur, me përjashtim të disa detajeve që ende duhen verifikuar. Të hënën në mëngjes do të kemi një tjetër takim me drejtuesit bardhezi, në të cilin shpresojmë të mbyllim gjithçka. Por duke parë që tratativa është në një rrugë të suksesshme, nuk mendoj se do të ketë ndonjë vështirësi, kësisoj Pirlo mund të firmosë pasi t'i kenë kaluar emocionet e largimit nga Milano. Arsyet e largimit nga kuqezinjtë? Nevoja për të pasur stimuj të rinj dhe dëshira për të ndërru-

Presidenti shtyn Konten drejt Juventusit

"Sezonin tjetër do pështyjmë gjak në fushe" Klaudio Markizio është i entuziazmuar nga rinovimi i kontratës edhe për 5 vjet, për këtë arsye fton ekipin të zgjohet nga sezoni i ardhshëm dhe të rikthehet të luajë në fushë si Juventusi i vërtetë. "Historia e këtij klubi ka treguar se kushdo që e ka veshur fanellën bardhezi, ka pështyrë gjak në fushë. Këtë duhet të fillojmë të bëjmë edhe ne nga sezoni i ardhshëm, sepse mbi të gjitha klubi na ka dhuruar edhe një impiant gjigand, siç i takon një skuadre legjendare si ne. Dy sezonet e fundit janë të pajustifikueshme, ndaj ka ardhur ora për t'u zgjuar. Ia kemi dalë mbanë nga balta e Serisë B, por tani duhet ta nxjerrim veten nga makthet aktuale".

Dyshja e Udinezes si Del Piero dhe Trezege

Di Natale-Sançez, në ndjekje të rekordit të bardhezinjvë Antonio Di Natale dhe Aleksis Sançez, si Alesandro Del Piero dhe David Trezege. Dyshja sulmuese e Udinezes është vetëm një gol larg dyshes historike juventine, e cila bëri të ëndërrojë popullin torinez për një dekadë me rekordin e tyre të golave, që kur kampionati i Serisë A luhet me 20 skuadra. Në sezonin 2007-2008, Aleks dhe David shënuan së bashku 41 gola, 21 kapiteni i Juventusit dhe 20 francezi, që aktualisht luan për Herkules Alikante në Spanjë. Sezoni 2007-2008 ishte viti i rikthimit në abitatin e "Zonjës së Vjetër", në Serinë A, pas ringjitjes nga Seria B, e detyruar si rrjedhojë e skandalit "Calciopoli". Në fund të këtij sezoni, Juventusi e përfundoi kampionatin në vendin e tretë me një rikthim të menjëhershëm në Ligën e Kampioneve, me Alesan-

Antonio Di Natale Për të dytin vit radhazi është i sigurt fakti që sulmuesi 33-vjeçar do jetë golashënuesi më i mirë i Serisë A. Antonio Di Natale e mbylli sezonin e kaluar në kuotën e 29 golave. Mirëpo, duke shënuar të paktën një gol në ndeshjen e fundit kundër Milanit, bomberi i Guidolinit mund të barazojë shifrën e vjetshme, ndërsa me pak fat edhe mund ta përmirësojë atë. Këtë herë, Di Natale ishte fare pranë transferimit te Juventusi, por ai vendosi të qëndrojë dhe zgjedhja që bëri rezultoi gjeniale. dro Del Pieron golashënuesin më të mirë të kampionatit dhe David Trezege zëvendës i tiji. Tashmë, kjo situatë mund të përsëritet edhe për publikun bardhezi friulan. Ata do të presin në ndeshjen e fundit Milanin kampion Italie, ndërkohë që Antonio Di Natale dhe Aleksis Sançez nuk janë vetëm në ndjekje të rekordit bardhezi, por edhe për vendin

e katërt që do t'u falë atyre Ligën e Kampioneve. Edhe pse ndryshe nga dyshja juventine, diferenca mes dy sulmuesve friulanë është e madhe, Di Natale me 28 gola dhe Sançez vetëm me 12, rekordi do t'u takojë atyre, nëse do arrijnë ta barazojnë atë duke shënuar një gol, ose ta thyejnë duke realizuar dy gola. Duke parë dyshet e tjera, askush

tjetër nuk ua rrezikon këtë rekord bomberave të Udinezes, sepse Kavani dhe Hamshik që ndjekin nga shumë afër kanë shënuar bashkë 37 gola, kurse Pato dhe Ibra janë akoma më mbrapa me 28 gola së bashku. Po kështu edhe Eto-Pacini, me 36 gola. Ndaj, të dielën kundër Milanit, Di Natale dhe Sançez kanë një dopio fitore për të arritur...


e shtunë 21 maj 2011

ITALI

Trajneri i Milanit merr përsipër përgjegjësinë e largimit

Alegri: Isha unë dhe klubi që vendosëm për largimin e Pirlos Masimiliano Alegri, ashtu sikurse e gjithë skuadra ishte e pranishme në lamtumirën e Andrea Pirlos. Ndonëse mund të ketë qenë një divorc i dhembshur për shumë nga lojtarët dhe tifozët kuqezi, trajneri i Milanit, pranon se ka qenë ai dhe klubi, me në krye administratorin Adriano Galiani, ata që kanë vendosur për largimin e mesfushorit 32-vjeçar nga kampionët e Italisë. Trajneri livornez sivjet ka ndërtuar një skuadër, e cila nuk kishte nevojë për shërbimet e Pirlos, pasi mesfusha muskulore i ofron atij më shumë siguri, gjë që e pranon edhe vete. "Divorci me Pirlon ka qenë për arsye teknike, ashtu siç ka theksuar edhe vetë futbollisti. Unë kam pasur një bisedë me administratorin Galiani, me të cilin kam ndarë logjikën time të ndërtimit të skuadrës

Ambrozini thërret Pastoren Masimo Ambrozini është i lumtur për rinovimin e tij, por aspak i kënaqur me largimin e Andrea Pirlos. Sipas tij, me largimin e një kampioni të tillë, Milani humbet shumë, ose duhet ta zëvendësojë në të njëjtën mënyrë. "Milani largoi një si Pirlo, por nuk gjen kollaj fantazistë si ai. Nëse do më duhej të bëja një emër, vetëm Pastore më duket në nivelin e Andreas, ndaj unë në emër të ekipit e ftoj argjentinasin të bashkohet me ne. Rinovimi? Ishte diçka që e doja dhe jam i lumtur që do vazhdojmë bashkë". së ardhshme dhe në fund, është firmosur divorcin. Andrea është një lojtar fantastik, një kampion i madh dhe më vjen keq për largimin e tij nga Milano. Por idetë e mia për skuadrën e ardhshme nuk përshtateshin me kërkesat që kishte futbollisti dhe mendoj se ndarja ishte gjëja e duhur. Në fund, gjithçka është vendosur me një konsensus të

plotë mes meje dhe Galianit, ndërkohë që Pirlo ka pranuar vendimin tonë për t'i dhënë lamtumirën Milanit. Gjithsesi, unë i uroj fat kudo që të jetë e ardhmja e tij dhe këtu në Milano nuk do të jetë kurrë një kundërshtar, por do të mbetet një kampion që ka ndihmuar Milanin të fitojë titujt e së kaluarës dhe këtë të këtij sezoni", shpjegoi Alegri.

15

7

VITE

karrierë ka Alegri si trajner. Kaq i kanë mjaftuar atij për të fituar një titull kampion me Milanin, pas skuadrave si Alianese, Groseto, Spal e Sasuolo dhe dy sezoneve me Kaljarin.

Portieri Abiati kundër Alegrit: Gabuan me Andrean Kristian Abiati është një ndër miqtë më të ngushtë të Andrea Pirlos, i cili pas vendimit të fantazistit për t'i dhënë lamtumirën Milanit, është shprehur kundër vendimit të Alegrit dhe të klubit për të larguar 32-vjeçarin. "Me Andrean njihem prej më shumë se 12 vitesh dhe jo më kot ishte shoku më i mirë këtu te Milani. Unë i uroj Pirlos gjithë fatin e mundshëm në aventurën e re që pritet të fillojë, por nga ana tjetër nuk mund të rri pa e thënë se trajneri dhe klubi gabuan me largimin e tij. Këmbët magjike të Andrea janë të rralla për t'u gjetur, ndaj shpresoj që nga sezoni i ardhshëm, dikush të mos e qajë largimin e një fenomeni si Pirlo".

Fiorentina këmbëngul për barezin, por kuqezinjtë duan rumunin dhe Montolivon

Milani do shkëmbimin Kasano-Mutu

Fantazisti duket pranë largimit nga kampionët e Italisë, Mihajloviç e do në Firence SHKURTE MILAN

Përgatiti: JETON STAMOLLA

Ç

do ditë e më shumë shtohen zërat për një largim të mundshëm të Antonio Kasanos nga Milani dhe aq më shumë shtohen konfirmimet e këtij lajmi, duke qenë se askush nga drejtuesit e lartë të kampionëve të Italisë nuk e mohon këtë gjë. Nëse në ditët e fundit ishte përfolur për një interesim të bardhezinjve për fantazistin barez, në orët e fundit, është klubi i Fiorentinës që ka nisur një sulm serioz kundrejt 28vjeçarit, pasi është pikërisht Antonio Kasano, njeriu tek i cili trajneri serb, Sinisha Mihajloviç, kërkon të ndërtojë boshtin e skuadrës së sezonit të ardhshëm. Për më shumë, Fiorentina kërkon të përfitojë nga fakti që Adriano Galiani dhe trajneri Masimiliano Alegri po ndjekin me shumë interes situatën e mesfushorit vjollcë, Rikardo Montolivo, i cili pëlqehet nga kuqezinjtë. Por në të njëjtën kohë, një goditje e mundshme që po mendohet në Milano është afrimi në ekip i Adrian Mutusë. Vetë Galiani theksoi se është në kërkim të një mesfushori me tipare sulmuese që të luajë në të majtë dhe kujtojmë që në këtë rol rumuni ka magjepsur kur luante për Juventusin e Fabio Kapelos, i cili shpallej kampion për dy sezone radhazi. Për këtë arsye, një transferim i Antonio Kasanos në Firence, mund të bënte që Milani të hapte një tratativë me presidentin Diego Dela Vale. Me Kasanon në ngjyrat vjollcë, në Milano mund të mbërrinte Adrian Mutu, në një shkëmbim kokë më kokë, por në të njëjtën kohë, kjo do të ishte një ndihmë më shumë për Galianin, për të mundur konkur-

Gatuzo nis të tundohet nga Anzhi Pas Andrea Pirlos, ata që duken pranë largimit nga Milani janë Klarens Sedorf dhe Xhenaro Gatuzo. Nëse holandezi ka shtyrë vendimin për të ardhmen, mesfushori duket i tunduar nga 10 milionë eurot në sezon që ofron klubi i Dagestanit, Anzhi, ekip pjesëmarrës në kampionatin rus. "Nëse Gatuzo do largohet nga Milani, ai nuk do luajë në asnjë skuadër tjetër italiane, - thotë menaxheri i tij, Andrea D'Amiko. - Për mendimin tim, Xhenaro do qëndrojë te Milani, por pranoj se edhe oferta e Anzhit është shumë tunduese, ndaj duke parë moshën e tij, Gatuzo mund ta pranojë".

Braida do konfirmimin e Sedorfit

PRESIDENTI I XHENOAS Preciozi: Me Milanin e mbyllim të martën për Princ Boatengun Në ditët e fundit u përfol edhe për një interesim të Interit për Kevin Princ Boatengun, por më në fund, tifozët e Milanit mund të qëndrojnë të qetë. Mesfushori ganez, që është në bashkëpronësi mes kuqezinjve dhe Xhenoas, do të firmosë të martën zyrtarisht me klubin me të cilin u shpall kampion. Këtë fakt e ka konfirmuar presidenti i Xhenoas, Enriko Preciozi, i cili saktëson. "Pas bisedimeve që kemi pasur në ditët e fundit, besojmë se ditën e martë do të mbyllim tratativën për shitjen e Boatengut te Milani. Tashmë me Galianin kemi rënë parimisht dakord, ndërkohë që na mbetet vetëm të vulosim gjithçka. Për më shumë, dua të mbyllim edhe tratativën për shitjen e Amelias, i cili nuk bën pjesë në planet tona. Ndaj për ne, mund të mbetet te Milani. Nga ana tjetër, ne do mundohemi të mbyllim me kuqezinjtë çështjet që lidhen me Paloskin, dhe kërkesën tonë për Straserin dhe Beretën".

Straser "largon" Kasanon Rodnej Straser, mesfushori 20-vjeçar i Milanit që pëlqehet shumë nga Xhenoa mund të huazohet këtë verë. Lojtari nga Sierra Leone është gjithashtu një nga ata që ka lidhur më shumë edhe me Antonio Kasanon, ku në lidhje me të ardhmen e fantazistit barez thekson: "Kam biseduar disa herë me Antonion dhe mua më është dukur i lumtur për titullin e fituar. Por zërat e fundit që e shohin larg Milanit atë e kanë shqetësuar jo pak, ndaj kam frikë se ai ka filluar të mendojë largimin".

rencën e Juventusit dhe të Interit për shërbimet e Rikardo Montolivos. Për këtë arsye, bisedimet e merkatos mes Milanit dhe Fiorentinës pritet të jenë shumë të nxehta në këtë verë, sepse përveç këtyre dy futbollistëve, një tjetër "sallaks" që mund të interesojë në

radhët e vjollcëve është edhe peruani Huan Manuel Vargas. Ky i fundit ka dy sezone që tentohet nga Juventusi dhe Reali i Madridit, por mbase këtë verë mund të përfundojë pikërisht te Milani, nëse do dështojë mundësia e huazimit e Adrian Mutusë.

1.7 MILIONË euro pagoi Milani për blerjen e Antonio Kasanos nga skuadra e Sampdorias, në merkaton e janarit. Fantazisti barez firmosi deri në 2014-ën me kuqezinjtë, për 2.8 milionë euro në sezon.

Njeriu i merkatos së Milanit, Ariedo Braida, zbulon se Milani do bëjë të pamundurën për të mbajtur në skuadër holandezin Klarens Sedorf, i cili është një alternativë e vlefshme për trajnerin Alegri. "Sedorf është një kampion që Alegri dhe Milani kërkon ta ketë në skuadrën e tij edhe për sezonin e ardhshëm. Në lidhje me kontratën njëvjeçare dhe pagën e ofruar kemi rënë dakord që në takimin e parë, por Sedorf ka një problem teknik me Alegrin, por besoj që kjo do të zgjidhet. Ndaj, për mendimin tim, Klarensi do pranojë të qëndrojë dhe sezonin tjetër mund të largohet në Brazil".

Legrotalje nuk e njeh të ardhmen Nikola Legrotalje ishte një nga blerjet e janarit, me mendimin se Milani do vazhdonte aventurën në Ligën e Kampioneve. Por tashmë që gjashtë muajt e kontratës me kuqezinjtë kanë përfunduar, ish-mbrojtësi bardhezi kërkon të kuptojë se cila do të jetë e ardhmja e tij. "Deri tani, te Milani jam dëfryer vetëm duke bërë foto për fushata të ndryshme publicitare, por ndërkohë, e ardhmja ime ka mbetur pezull. Nuk e di se ku do të luaj sezonin e ardhshëm, por ndërkohë jam në pritje të takimit me Galianin. Mua do më pëlqente të qëndroja në Milano, por gjithçka do varet nga trajneri Alegri".

Flamininë nuk e tremb konkurrenca Pasi ka shpërthyer në këtë sezon, Matjë Flamini, tashmë nuk ka frikë nga asgjë në lidhje me rolin e tij në sezonin e ardhshëm. Mesfushori francez është një nga lojtarët e besuar të Alegrit dhe për këtë arsye u lëshon sfidën shokëve të repartit të tij për fanellën e titullarit. "Kurrë nuk më ka frikësuar konkurrenca në skuadër dhe aq më pak tani që kam gjetur besimin e trajnerit dhe dëshirën për të luajtur. Pas largimit të Leonardos që më injoronte, me Alegrin jam kthyer një futbollist i rëndësishëm, ndaj sezonin e ardhshëm do luftoj për një fanellë titullari".

Emanuelson do më shumë hapësirë Urbi Emanuelson ishte një nga blerjet më të mira të kryera në janar nga administratori, Adriano Galiani. Por mbrojtës-mesfushori holandez kërkon më shumë hapësirë, duke filluar nga sezoni i ardhshëm, sepse është i bindur që mund të shndërrohet në një lojtar të rëndësishëm për kuqezinjtë. "Unë mendoj se do qëndroj në Milano dhe nga sezoni tjetër do jem një titullar i këtij ekipi. Trajneri Alegri gjithmonë më ka shprehur besimin e tij dhe ky fakt më ofron stimuj të mëdhenj për t'u përmirësuar. Ndaj, shpresoj dhe besoj se sezonin e ardhshëm do kem më shumë hapësirë".


16

PANORAMA

e shtunë 21 maj 2011

SPORT

ITALI SHKURT

Mbrojtësi

Lorente Gjatë një interviste të dhënë për "calciomercato.com", bomberi i Atletiko Bilbaos, Fernando Lorente, ka bërë një koment për Interin: "Seria A është një kampionat i shkëlqyer. Është bukur të shikosh kur luajnë skuadra të mëdha si Interi, Juventusi dhe Milani. Zikaltrit e merituan Champions-in sezonin e kaluar, ishin një ekip jashtëzakonisht i fortë dhe drejtoheshin nga një trajner si Murinjo. Prandaj e merituan plotësisht suksesin".

Maikon-Leo, ja objekti i takimit të së enjtes

PALERMO

Sirigu kërkon Kupën e Italisë "Në qytet ndihet entuziazmi i njerëzve pas fitores me Milanin dhe kjo është fantastike". Salvatore Sirigu, portieri i Palermos, rrëfen emocionet e finales së Kupës së Italisë, e cila do luhet më 29 maj ndaj Interit në Romë. "Kemi treguar se luajmë gjithmonë në maksimumin tonë, duke i respektuar impenjimet që kemi. Ne do përpiqemi ta bëjmë një gjë të tillë edhe me Kievon në ndeshjen e fundit të kampionatit dhe me Interin në finalen e Kupës së Italisë. Do kërkojmë fitoren me çdo kusht, edhe sepse mendoj se është e drejtë për tifozët. Pacini? Është mjaft i fortë dhe shënon shumë, mirë do ishte që të mos luante ndaj nesh".

Ditën e enjte, pas stërvitjes së zhvilluar në "Appiano Gentile", është zhvilluar një takim që ka zgjatur 25 minuta mes Dagllas Maikonit dhe trajnerit Leonardo. Hipotezat në lidhje me çështjen që është diskutuar mes tyre janë të shumta, madje mendohet që mund të ketë qenë edhe merkatoja argument. Gjithsesi, ajo që përflitet më shumë është se Maikon do bëjë pushime më të gjata, pasi të ketë luajtur në Kupën e Amerikës me kombëtaren e Brazilit, pushime që do t'i jepen në javën e dytë të shtatorit. E kjo, për arsye se Interi do t'i ketë gati për sezonin e ri edhe lojtarët që do luajnë në këtë kompeticion.

Stërvitja Mëngjesin e djeshëm është zhvilluar seanca e tretë stërvitore e javës në "Appiano Gentile" për skuadrën e Interit, në prag të sfidës së të dielës me Katanian në "San Siro". Hulio Sezar ka zhvilluar një seancë specifike të diferencuar për shkak të dhimbjes në shpinë, ndërsa Shnajder është stërvitur mënjanë, por në fushën e gjelbër. I janë nënshtruar programit të rikuperimit Ivan Kordoba dhe David Suazo.

ÇEZENA

Fikadenti jep lamtumirën

Kapiteni i Interit: Murinjo dhe Leo meritojnë notën 10

Prej kohësh raportet mes tij dhe shoqërisë nuk ishin ashtu siç duhej, por tani erdhi zyrtarizimi. Pasi e ka merituar në fushë qëndrimin në Serinë A, Çezena dhe trajneri Masimo Fikadenti kanë vendosur t'i japin lamtumirën njëri-tjetrit. "Pasi kemi arritur së bashku rezultatin fantastik të qëndrimit në Serinë A një vit pas rikthimit, që nuk ndodhte prej 19 vitesh, Çezena dhe Masimo Fikadenti kanë vendosur bashkërisht që të mos e rinovojnë kontratën për sezonin 2011-2012, - lexohet në njoftimin për shtyp publikuar nga klubi i romanjolëve. - Vendimi është arritur pas një takimi mes presidentit Kampedeli dhe trajnerit".

Zaneti bën mësuesin, u vë nota trajnerëve

SAMPDORIA

Ultrasit anulojnë stërvitjen Ditën e djeshme skuadra Sampdorias nuk është stërvitur si zakonisht, sepse disa dhjetëra ultras i kanë penguar. Tifozët e zemëruar janë vendosur përpara kangjellave të qendrës stërvitore në Boljasko dhe në qendër të shënjestrimeve të tyre kanë qenë trajneri dhe drejtuesit. Më pas ata kanë bërë një kërkesë: të mos stërviten lojtarët, të cilët janë konsideruar të padenjë për të veshur fanellën doriane. Shoqëria ka vendosur t'i bëjë qejfin ultrasve për të evituar shtimin e tensionit, duke qenë se ata e kanë shtyrë disa herë trajnerin Kavasin. Situata ka qenë mjaft e tendosur, pavarësisht prezencës së forcave policore.

Argjentinasi: Kambiaso më i sakti, Eto vonohet përherë Përgatiti: KLEJDA HOXHA

H

avier Zaneti është padyshim simboli i Interit, madje do të mbetet i tillë edhe kur t'i japë fund karrierës. Kapiteni i zikaltërve, gjatë një interviste të dhënë për "Studio Sport", ka zbuluar disa detaje nga e kaluara e tij: "Historia ime me Interin është me të vërtetë fantastike. Kur erdha në Milano në vitin 1995, isha ndoshta një ndër blerjet me më pak emër, isha i panjohur pra. Asokohe në fushë mund të luanin vetëm 3 futbollistë të huaj, dhe Inc, Roberto Karlos e Rambert ishin titullarë të padiskutueshëm. Për pasojë isha thuajse i bindur që do të më huazonin në ndonjë skuadër tjetër, mirëpo gjatë grumbullimit në Kavaleze u impenjova shumë. Pikërisht këtu i ka rrënjët aventura ime e shkëlqyer me këtë fanellë, -

kujton argjentinasi. - Lumturia ime më e madhe ka qenë fitorja e Ligës së Kampioneve në Madrid. Ajo mbrëmje ishte e pabesueshme, tamam si një ëndërr. Të gjithë ne

kishim kaluar në delir për fitoren e kompeticionit". Zaneti ka shprehur dëshirën për të luajtur edhe njëherë ndeshjen e 26 prillit 1998, që vendosi titullin kundër

Juves, sfidë e cila u kushtëzua nga arbitrimi i Çekarinit, që i mohoi penalltinë Interit dhe ia dha më pas Juventusit: "Atë ndeshje do doja ta luaja sërish, atë dhe sfidën e 5 majit, që janë takime të veçanta". Më pas, kapiteni i zikaltërve u ka vënë nota ish-trajnerëve që kanë drejtuar pankinën e Interit gjatë viteve: "Simoni meriton notën 9, Hodgson dhe Luçesku 8, Murinjo dhe Leonardo 10, janë më të mirët. Po Kuper e Mançini? Do thosha 9, - vazhdon interisti. - Kë do zgjidhja për të ngrënë një darkë mes Anjelit dhe Berluskonit? Moratin. Shokët e mi të skuadrës? Kambiaso është më i sakti. Eto vonohet gjithnjë, ndryshe nga unë që jam i përpiktë. Materaci flet më shumë nga të gjithë. Cullufet e mia? I lag me ujë dhe pastaj ato e dinë se çfarë duhet të bëjnë, se janë mësuar".

ITALIANI

Deshamps kërkon Xhilardinon Didier Deshamps, trajneri i Marsejës, ka vënë në shënjestër Alberto Xhilardinon. Sipas të përditshmes franceze "L'Equipe", kreu i pankinës bardhekaltër ka zgjedhur italianin për qendrën e sulmit të skuadrës së tij në sezonin e ardhshëm. "Nuk dihet me siguri nëse Didier Deshamps do jetë trajneri i Olimpikut të Marsejës sezonin e ardhshëm, - lexohet në artikullin e publikuar në faqet e së përditshmes, - por ai po punon shumë për të përmirësuar skuadrën për fillimin e sezonit të ri. Xhilardinon e kanë kërkuar edhe vitin e kaluar dhe tashmë italiani është shndërruar në prioritet".

NAPOLI

Aronika shpreson te rinovimi Salvatore Aronika shpreson që të vazhdojë të jetë pjesë e projektit të Napolit: "Unë jam shumë mirë këtu, kam marrëdhënie mjaft të mira me trajnerin e shoqërinë dhe sinqerisht shpresoj që ta rinovoj kontratën. Kemi kaluar një sezon fantastik dhe kemi realizuar objektiva tepër të rëndësishëm. Sezonin tjetër do luajmë në Champions, jemi të gjithë të lumtur. Maxarri? Është gjithnjë i njëjti, e njoh prej vitesh: nuk është vetëm një trajner, por edhe një motivues i shkëlqyer. Madje, herë-herë është tamam si një baba për ne. Na ka përcjellë dëshirën për të dhënë gjithnjë maksimumin. Edhe falë tij kemi arritur deri këtu".

TRAJNERI

JAVA E 37-të

Seria A

Roma shënjestron Piolin, Sabatini zhvillon takimin

Maksi Lopez, drejt transferimit te Lacio

Stefano Pioli, trajneri aktual i Kievos, është vënë në shënjestër të Romës. Ditën e djeshme italiani është takuar me Valter Sabatinin, drejtorin sportiv të verdhekuqve. "Është e qartë që mua më bëhet shumë qejfi që puna ime është vlerësuar dhe që një skuadër si Roma ka menduar për mua, - deklaron tekniku i Kievos. - Takimi me Sabatinin ishte pozitiv, por tani duhet të presim. Ishte një takim i domosdoshëm për t'u njohur, për të kuptuar vizionin që unë kam për futbollin. Megjithatë unë ndihem gati për ta bërë këtë hap të madh nëse do jetë nevoja. Nuk është i rëndësishëm moduli taktik, sesa mënyra si interpretohet"

Duke qenë se Katania e ka siguruar qëndrimin në Serinë A, Maksi Lopez mund ta braktisë skuadrën. Edhe pse vetë ai nuk ka ndërmend që të bëjë deklarata përpara përfundimit të kampionatit, përflitet shumë një largim i tiji te Lacio. "Do të mendoj për të ardhmen time vetëm në përfundim të kampionatit. Kam dëgjuar që më kërkon Lacio, që është një skuadër e madhe, por tani dua vetëm të mendoj për sfidën e fundit të këtij sezoni që kam me Katanian. Që nga dita e hënë do bisedoj me shoqërinë dhe së bashku do vendosim gjënë më të mirë për mua dhe për skuadrën". Lotito kërkon lojtarin, por kërkesa e Katanias (10 milionë euro) s'e bind presidentin.

14-15 MAJ

KATANIA

22

NDESHJET

TË SHTUNËN Lacio - Xhenoa Milan - Kaljari TË DIELËN Fiorentina - Bolonja Bari - Leçe Katania - Roma Çezena - Breshia Kievo - Udineze Parma - Juventus Sampdoria - Palermo Napoli - Inter

MAJ 4-2 4-1 1-1 0-2 2-1 1-0 0-2 1-0 1-2 1-1

JAVA E 38-të

TË DIELËN Bolonja - Bari Breshia – Fiorentina Kaljari – Parma Xhenoa – Çezena Inter – Katania Palermo – Kievo Juventus – Napoli Leçe - Lacio Roma - Sampdoria Udineze - Milan

18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 20:45 20:45 20:45 20:45

SKUADRA

N F B

H

G

1. Milan 2. Inter 3. Napoli 4. Udineze 5. Lacio 6. Roma 7. Juventus 8. Palermo 9. Fiorentina 10. Xhenoa

37 37 37 37 37 37 37 37 37 37

4 8 10 12 12 11 10 15 11 15

65-24 66-41 57-37 65-43 51-37 56-51 55-45 57-60 47-42 42-45

24 22 21 20 19 17 15 17 12 13

9 7 6 5 6 9 12 5 14 9

RENDITJA P

SKUADRA

N F B

H

G

P

81 73 69 65 63 60 57 56 50 48

11. Katania 12. Parma 13. Kaljari 14. Kievo 15. Çezena 16. Bolonja 17. Leçe 18. Sampdoria 19. Breshia 20. Bari

37 37 37 37 37 37 37 37 37 37

15 14 17 14 16 14 18 17 20 24

39-49 38-46 43-50 35-39 36-47 35-48 44-62 32-46 32-50 23-56

46 45 44 43 43 42 41 36 31 21

12 11 12 10 11 11 11 8 7 4

10 12 8 13 10 12 8 12 10 9

GOLASHËNUESIT Di Natale Kavani Eto Matri Di Vaio Pacini Ibrahimoviç Pato Robinjo Toti

(Udineze) (Napoli) (Inter) (Juventus) (Bolonja) (Inter) (Milan) (Milan) (Milan) (Roma)

28 26 21 19 19 15 14 14 14 14


PANORAMA

e shtunĂŤ 21 maj 2011

SPORT

GJERMANI

17

Finalja e KupĂŤs sĂŤ GjermanisĂŤ do na njohĂŤ me fituesin e 68-tĂŤ tĂŤ kĂŤtij evenimenti kombĂŤtar

Shalke-Duisburg, "ethet" e kupĂŤs

FORMACIONET E MUNDSHME DUISBURG (4-3-2-1) Jeldel; Kern, Raihe, Bajiç, Fajgnoi; Banoviç, GÍrlic, Sukal; Jilmaz, Sahan; Shefler Trajner: Milan Saziç

SHALKE (4-4-2) Nojer; Uçida, HÍvedes, Mecelder, Eskudero; Papadopulos, Kluge, Farfan, Jurado; Raul, Huntelar Trajner: Ralf Rangnik

Kupa e GjermanisĂŤ do na njohĂŤ me finalen e 68-tĂŤ tĂŤ historisĂŤ sĂŤ saj. Fati i kĂŤsaj sfide do tĂŤ pĂŤrcaktohet si tradicionalisht nĂŤ kryeqytet, nĂŤ "Olimpiashtadion". Dy finalistĂŤt do tĂŤ jenĂŤ Shalke 04 dhe ekipi i BundesligĂŤs 2, Duisburgu. Rangnik Trajneri i Shalkes, Ralf Rangnik, pret me padurim tĂŤ fitojĂŤ titullin e parĂŤ. Ai do t'i ketĂŤ tĂŤ gjithĂŤ lojtarĂŤt nĂŤ dispozicion, prej tĂŤ cilĂŤve vetĂŤm Haristeas ka shijuar emocionet e kĂŤtij trofeu. "TĂŤ gjithĂŤ jemi tĂŤ fokusuar te kjo finale. Ă‹shtĂŤ shansi i vetĂŤm pĂŤr ne, prandaj duhet ta fitojmĂŤ me

patjetÍr qÍ tÍ marrim pjesÍ edhe nÍ LigÍn e EvropÍs. Jemi ekipi mÍ i mirÍ, me kualitetin mÍ tÍ lartÍ dhe me ambiciet mÍ tÍ mÍdha. Nuk dua gjÍ tjetÍr prej lojtarÍve, veçse tÍ shfaqin formÍn e tyre normale", - deklaroi "profesori" i BundesligÍs. Drejtori sportiv PÍr drejtorin sportiv tÍ Shalkes, Horst Held, kjo do tÍ jetÍ hera e tretÍ qÍ do pÍrjetojÍ njÍ finale, por e dyta nÍ rolin e njÍ drejtuesi. NÍ vitin 1991, Held si njÍ ish-talent i KÍlnit humbi nÍ finalen e madhe kundÍr Verder Bremenit, ndÍrsa nÍ vitin 2007 si

ish-drejtor sportiv i Shtutgartit pati fatin tÍ kualifikohej me tÍ tijtÍ nÍ finale, por humbi sÍrish kundÍr Nurenbergut. "Historia mÍ njeh me rastin e tretÍ nÍ dy dekada. Kjo do tÍ jetÍ e treta e vÍrteta. Nuk ka asnjÍ shans qÍ tÍ mÍ ikÍ prej duarsh", - nÍnvizoi drejtori sportiv i Shalkes, Horst Held. Milan Saziç Trajneri i Duisburgut, Milan Saziç, pret tÍ zhvillojÍ njÍ finale historike nÍ karrierÍn e tij. "Sigurisht ÍshtÍ kulmi i suksesit tÍ klubit dhe qytetit. AsnjÍ prej mungesave nuk na bÍn mÍ tÍ fortÍ se vullneti dhe karakteri ynÍ i pamposhtur.

Trajneri Jup Hejnkes tregon prapaskenat e transferimit

KAMPIONĂ‹T E GJERMANISĂ‹

"Ja arsyet pse pranova ofertĂŤn e Bajernit" “Synimet e mia, t'u rikthej bavarezĂŤve suksesin e humburâ€? T PĂŤrgatiti: ENIAR IBRO

T

Klop: Dortmundi njÍ qytet-shtet, ashtu si Barcelona e GuardiolÍs rajneri i Borusias sÍ Dortmundit, Jurgen Klop, e ka shijuar nÍ maksimum titullin kampion tÍ GjermanisÍ. Pas festes qÍ zgjati disa ditÍ, kreu i pankinÍs sÍ klubit verdhezi nÍ njÍ intervistÍ pÍr "SZ" ka treguar emocionet e ditÍve tÍ festÍs, planet pÍr tÍ ardhmen me ekipin e tij, si dhe ka theksuar se nuk do largohet asnjÍ prej lojtarÍve. Gjithashtu, ai ka folur edhe pÍr njÍ Dortmund qÍ i ka tÍ gjitha shanset tÍ krahasohet me ekipe elitare, duke u bazuar te rezultatet, politikat e klubit, numri i fansave dhe kushtet e stadiumit. "Finalizuam plot tre vjet punÍ intensive. Momenti i titullit ka qenÍ çasti kulmor i tÍ gjitha emocioneve. Do mjaftonte tÍ analizonim vetÍm javÍn e fundit, pÍr tÍ arritur nÍ konkluzionin se Dortmundi ÍshtÍ njÍ qytet-shtet. Mund t'ju them se Kina ÍshtÍ e vogÍl. E pata tÍ vÍshtirÍ t'i dalloja lojtarÍt kur i gjithÍ qyteti u vesh verdhezi", - tha Klop pÍr atmosferÍn e krijuar pas shpalljes sÍ titullit kampion, duke e krahasuar me BarcelonÍn. "NÍse do analizojmÍ kushtet dhe ecurinÍ e klubit tonÍ, mund tÍ them se 5 ekipe mund tÍ na konkurrojnÍ, pÍrveç BarcelonÍs, e cila dominon nÍ çdo aspekt. Barça e GuardiolÍs luan futboll tÍrheqÍs, fiton tituj, ÍshtÍ klub i pasur dhe ka njÍ qytet mjaft interesant, ku çdo element ndÍrthuret me tÍ bukurÍn. Por, dua t'ju them se kemi shumÍ ngjashmÍri pÍr sa i pÍrket cilÍsive tÍ sipÍrpÍrmendura. Dua t'ju garantoj se me kÍtÍ trupÍ do bÍj çmos tÍ 'pushtoj' dhe EvropÍn. Askush nuk do largohet nga klubi ynÍ, pasi ÍshtÍ e vetmja alternativÍ ku talentet gjejnÍ hapÍsira pÍr tÍ shprehur talentin dhe aftÍsitÍ e tyre", - pÍrfundoi Klop.

HICFELD

GJERMANIA

rajneri Jup Hejnkes i dha lamtumirÍn skuadrÍs sÍ Bajer Leverkusenit. Zyrtarisht nga 1 qershori ai do tÍ jetÍ kreu i pankinÍs sÍ Bajernit tÍ Mynihut. NÍ njÍ intervistÍ pÍr "tz", 66-vjeçari gjerman shpalos strategjitÍ e tij me rekordmenÍt gjermanÍ dhe rrÍfen prapaskenat e kÍtij emÍrimi tÍ tretÍ si trajner i ekipit bavarez. Z. Hejnkes, tÍ enjten zhvilluat ndeshjen e fundit si trajner i Leverkusenit... Po, ishte dita e fundit. Kam dhe disa llogari tÍ hapura me drejtuesit, mÍ pas largohem nÍ destinacionin tjetÍr. Do startoni epokÍn e tretÍ me bavarezÍt. NjÍ aventurÍ e lÍnÍ pÍrgjysmÍ... MÍ vjen mirÍ, ÍshtÍ njÍ nder i madh pÍr mua. PÍr çdo trajner, oferta tÍ tilla tÍ vÍnÍ para pÍrgjegjÍsive. Pak rÍndÍsi ka nÍ je 45 apo 66 vjeç. Uli HÍnes ishte kontaktuesi i parÍ pÍr kÍtÍ ofertÍ? Jo, Karl-Hainc Rumenige mÍ telefonoi i pari. PÍr tÍ qenÍ realistÍ, nÍ kohÍn kur u thashÍ drejtuesve tÍ Leverkusenit se nuk do vazhdoja mÍ, Luis van Gal ishte akoma trajner i Bajernit. Si u ndiet pas telefonatÍs, e pranuat direkt? NjÍ ofertÍ nga Bajerni sigurisht qÍ tÍ tundon, por nuk e pranova direkt. KÍrkova kohÍ tÍ mendohesha. Pas 10 ditÍve pranova. NdonjÍ arsye pÍr pranimin... E njoh prej vitesh kÍtÍ ekip,

Do bÍjmÍ detyrÍn nÍ kufijtÍ e ekzistencÍs sonÍ dhe do bÍjmÍ tÍ pamundurÍn tÍ realizojmÍ atÍ qÍ duam", - deklaroi trajneri kroat, Milan Saziç, i cili ka nÍ pikÍpyetje 5 titullarÍ. Skuadra nga Gelsenkirshe do tÍ ketÍ tÍ gatshÍm tÍ gjithÍ lojtarÍt, ku pritet qÍ kjo ndeshje tÍ jetÍ e fundit pÍr portierin dhe kapitenin Manuel Nojer, i cili do tÍ firmosÍ nÍ ditÍt nÍ vijim me Bajernin e Mynihut. Shalke dhe Duisburgu janÍ ndeshur vetÍm njÍ herÍ midis tyre. NÍ vitin 1966 Duisburgu shkatÍrroi Shalken 6-0 nÍ 1/8-at e KupÍs sÍ GjermanisÍ.

ZYRTARE

"Hejnkes, Fergusoni i GjermanisÍ" Ish-trajneri i Bajernit, Otmar Hicfeld, cilÍson Jup Hejnkesin si teknikun e duhur pÍr bavarezÍt, i cili do jetÍ garant i suksesit. Ai analizon njÍ ecuri tÍ ngjashme me atÍ tÍ skocezit Ferguson. "Jam i bindur se trajneri Hejnkes do t'i rikthejÍ suksesin Bajernit. Jupi ÍshtÍ njÍ trajner me eksperiencÍ dhe klubi do ecÍ nÍn hijen e tij. Ai ka njÍ komunikim tÍ shkÍlqyer dhe ÍshtÍ njÍ psikolog i vÍrtetÍ. Hejnkes e di sa i rÍndÍsishÍm ÍshtÍ organizimi nÍ njÍ klub gjigant. NÍse do flasim pÍr moshÍn, mund tÍ kujtoni Fergusonin tek Mançesteri dhe ngjashmÍritÍ pastaj dalin vetÍ nÍ pah. Me tÍ drejtÍ ai mund tÍ mbajÍ edhe emrin Fergusoni i GjermanisÍ", - komentoi Hicfeld.

ndoshta pÍrmendÍsh. Njoh shumÍ mirÍ filozofinÍ, strukturÍn, pÍrgjegjÍsitÍ dhe e di se çfarÍ mÍ pret. Fillimisht miqÍsia e vjetÍr... Po, kjo ka qenÍ historikisht midis nesh. Me Ulin kemi pÍrjetuar gjithçka bashkÍ nÍ futboll dhe jashtÍ tij. Po kÍshtu edhe me Nerlingerin nÍ kohÍn kur ishte futbollist. KundÍr asistentit Herman Gerland kam pasur duele tÍ zjarrta ndÍr vite dhe njihemi shumÍ

mirĂŤ, gjithashtu edhe me asistentin e dytĂŤ Peter Herman. Detyra juaj e parĂŤ ĂŤshtĂŤ tĂŤ kaloni eliminatoret e Champions-it nĂŤ muajin gusht, apo jo? Kualifikimin s'e diskutojmĂŤ. Ă‹shtĂŤ shumĂŤ pak pĂŤr ne. Cilat janĂŤ objektivat tuaja me Bajernin? E di si organizohet klubi. Bajerni duhet tĂŤ qĂŤndrojĂŤ gjithnjĂŤ numri 1. SĂŤ pari dua tĂŤ krijoj njĂŤ atmosferĂŤ tĂŤ kĂŤnd-

shme, ku tÍ mbizotÍrojÍ respekti dhe qÍ lojtarÍt tÍ vijnÍ me qejf nÍ stÍrvitje, siç bÍmÍ nÍ fund tÍ sezonit 2009. NjÍ faktor kyç ÍshtÍ edhe merkatoja. Do e merrni Vidalin? Po Klose do rinovojÍ? Ju lutem, ÍshtÍ herÍt pÍr kÍtÍ temÍ, nuk mund t'ju saktÍsoj asgjÍ. NÍse do bazoheshim nga thashethemet, atÍherÍ Bajerni duhet tÍ grumbullojÍ 100 futbollistÍ. ShumÍ shpejt do bÍjmÍ gjithçka tÍ ditur.

Shvajni mungon nĂŤ tri ndeshje

Oks i Frankfurtit, tek Volfsburgu

Mesfushori i Bajernit tĂŤ Mynihut, Bastian Shvajnshtaiger, nĂŤ tri ndeshjet e fundit luajti me gisht tĂŤ dĂŤmtuar, pĂŤr pasojĂŤ i duhet tĂŤ qĂŤndrojĂŤ jashtĂŤ fushave tĂŤ blerta pĂŤrgjatĂŤ tri javĂŤve. PĂŤr shkak tĂŤ kĂŤtij dĂŤmtimi, Shvajnshtaiger ka hequr dorĂŤ nga pjesĂŤmarrja nĂŤ tri ndeshjet e ardhshme me KombĂŤtaren gjermane. Pra, nĂŤ miqĂŤsoren kundĂŤr Uruguait (29 maj), si dhe nĂŤ dy ndeshjet e eliminatoreve tĂŤ kampionatit evropian, atĂŤ kundĂŤr AustrisĂŤ mĂŤ 3 qershor dhe kundĂŤr Azerbajxhani mĂŤ 7 qershor, Shvajni do mungojĂŤ.

Transferimi i kapitenit tÍ Frankfurtit, Patrik Oks, ÍshtÍ kryer me sukses nga skuadra e Volfsburgut. Mes lotÍsh, 27-vjeçari ÍshtÍ ndarÍ nga ekipi i tij, pÍr tÍ kryer vizitat mjekÍsore tek "ujqÍrit". Mesfushori gjerman ka nÍnshkruar njÍ kontratÍ 4vjeçare me Volfsburgun. "Patrik Oks ÍshtÍ goditja e duhur pÍr ekipin tonÍ. SÍ bashku me tÍ kemi mjaft shanse tÍ realizojmÍ objektivat tanÍ, tÍ cilÍt do tÍ jenÍ mÍ ambiciozÍ nÍ sezonin e ardhshÍm", - deklaroi menaxheri i Volfsburgut, Feliks Magat.


18

PANORAMA

e shtunë 21 maj 2011

SPORT

ANGLI

VENGER: VAN PERSI DO TË SHPËRTHEJË

TEVEZ RISHFAQ DËSHIRËN PËR T'U LARGUAR

Trajneri i Arsenalit, Venger e ka vlerësuar sulmuesin e tij Robin Van Persi si një "makineri golash" dhe tani që i ka kaluar një herë e mirë problemet fizike, do të shpërthejë sezonin e ardhshëm. "Robin ka qenë fantastik. Ai ka qenë një makineri golash. Nuk është vetëm një futbollist që di të shënojë, por njeh shumë mirë edhe mbrojtjen", - tha tekniku i "topçinjve" për 27-vjeçarin, i cili ka qëndruar 2 muaj larg fushave pas një dëmtimi të rëndë në gju. "Këtë vit luajti pak, por sezonin tjetër do jetë një lider".

Tevez ka konfirmuar edhe një herë tjetër se do të largohet nga Mançester Siti në fund të sezonit. "Dua të iki nga Mançesteri. Futbolli ka ndryshuar shumë për mua dhe nuk e di ende në rast se do të jem duke luajtur edhe në Kupën e ardhshme të Botës", - tha sulmuesi argjentinas për "Radio del Plata". 26-vjeçari shtoi se ai ishte trajtuar shumë mirë në Angli dhe se kishte dhënë maksimumin që "qytetarët" të arrinin rezultatet e fundit. "Megjithatë kam nevojë të ndryshoj ambient", - tha Karlito.

Fletçer, Skolls, Anderson, Berbatov, Evra dhe Edvin Van Der Sar do të jenë në fushë

Ferguson, "truk" me formacionin

"Djajtë" do luajnë me gjysmën e titullarëve ndaj Blekpullit për të shmangur gjobën Përgatiti: ANDROKLI DRALO

MANÇINI IRONIZON: DUA EDHE MESIN EDHE INIESTËN

M

Siti gati 180 mln € dhe kontratë 5-vjeçare Ronaldos E të mendosh që 65 milionë euro për Iniestën ishin dukur pak si shumë. Kjo shifër nuk ka të krahasuar me atë që Mançester Siti është gati të ofrojë për Kristiano Ronaldon. Pavarësisht se milionerët e kanë mohuar një ofertë të tillë, madje gjatë konferencës së djeshme për shtyp trajneri Mançini ka qeshur kur gazetarët i përmendën shumën e 180 milionë eurove për yllin e Realit. "Po dua Ronaldon, Mesin, Fabregasin dhe Iniestën", - tha me ironi tekniku i Sitit. "The Sun" dhe mediat spanjolle konfirmojnë çmendurinë e sheikut Mansur. Përveç kartonit të lojtarit, ai është gati t'i paguajë sulmuesit portugez 17 milionë euro neto në sezon, në një kontratë 5-vjeçare.

ÇMIMET

ançester Junajtid do të zbresë me të paktën gjysmën e yjeve në fushë, në ndeshjen e fundit të Premier Ligës kundër Blekpullit. Mesa duket kërcënimet e federatës angleze ndaj 19 herë kampionëve të Anglisë, se në rast se do të luajnë me rezervat dhe do të humbasin rrezikojnë të gjobiten, duket se e kanë bërë të mendohet dy herë trajnerin Aleks Ferguson. Skocezi kishte planifikuar të aktivizonte një formacion pa titullarë në javën e 38-të dhe të fundit të kampionatit. Skuadrës së Blekpullit i duhen medoemos 3 pikët për të shpresuar në qëndrimin mes 20 skuadrave më të mira edhe sezonin e ardhshëm. Miqtë do ta kenë të vështirë se në të njëjtat pozita do të luftojnë dhe Blekbërni, U'Hemptoni dhe Uigani. Prandaj Ferguson do përpiqet që nesër të gjejë një të mesme të artë dhe të kursejë vetëm disa nga lojtarët më të mirë për të mos i rrezikuar për finalen e Champions-it, që do të luhet kundër Barçelonës më 28 maj. Van Der Sar do të jetë në fushë, për t'u dhënë zyrtarisht lamtumirën tifozëve, pasi ka vendosur të varë këpucët në gozhdë në fund të sezonit. Nga minuta e parë do të jetë dhe Daren Fletçer. Mesfushorit skocez i duhet një provë gjenerale, pas mungesës së gjatë për të qenë në formë në "Wembley". "Kam futbollistë që u duhet të kenë një ndeshje

Aleks Ferguson është zgjedhur trajneri më i mirë i Premier Ligës, ndërkohë që kapiteni i "djajve të kuq", Nemanja Vidiç, është shpallur lojtari më i mirë. U kanë takuar kampionëve të Anglisë 2 trofetë e rëndësishëm të vitit në Premier Ligë, të cilët pritet t'u dorëzohen në një ceremoni në "Old Trafford", përpara ndeshjes së fundit kundër Blekpullit. Si Ferguson ashtu edhe Vidiç janë vlerësuar si pikat kryesore të suksesit të Mançesterit këtë sezon. Skocezi e merr çmimin e sponsorëve të Premier Ligës për të 9-n herë gjatë karrierës, ndërsa mbrojtësi 29-vjeçar për herë të 2-të. Ata u votuan nga drejtues të Premier Ligës, media dhe tifozë.

në këmbë. Fletçer, Skolls, Anderson, Berbatov, Evra dhe Edvin Van Der Sar do të luajnë që të gjithë", - tha Ferguson. Presidenti i U'Hemptonit, Stiv Morgan ka deklaruar se Junajtid duhet të gjobitet në rast se hedhin në fushë një formacion të dobët në një ndeshje që vendos fatet e fundit të tabelës. Sër Aleks e ka

bërë diçka të tillë në të shkuarën, si me Hullin për shembull në vitin 2009, por i ka shpëtuar ndëshkimit sepse ka fituar. "Ti duhet të kritikohesh në rast se humbet një ndeshje që ndikon drejtpërsëdrejti skuadrat e tjera. Më kujtohet kur luajtëm kundër Hullit disa vite më parë. Hodhëm në fushë lojtarë të rinj dhe e

fituam ndeshjen 1-0. Unë siguroj çdo skuadër se Mançesteri nuk do të bëjë asnjë tolerim, edhe pse nuk zbret në fushë më të mirët. Nuk është në filozofinë e kësaj skuadre të bëjë llogari për të favorizuar apo penguar cilindo rival, në një kampionat me rregulla të qarta loje", - përfundoi trajneri i Junajtid.

MESFUSHORI

Ferguson s'do e lejojë më "Twitter"-in

Skolls, pranë rinovimit edhe për 1 vit

Trajneri i Mançester Junajtid e ka quajtur një humbje kohe komunikimin e futbollistëve në rrjetin social "Twitter". Kërcënimi i fundit me jetë që i bëri Runi një tifozi të Liverpulit në një prej postimeve të tij, e ka detyruar teknikun skocez të marrë seriozisht në konsideratë ndalimin përfundimisht të kësaj faqeje për lojtarët e "djajve të kuq". "Sinqerisht nuk e kuptoj. Ka një milionë gjëra të tjera që njeriu mund të bëjë në jetë, si për shembull të shkojë në bibliotekë për të lexuar një libër", - tha tekniku i 19 herë kampionëve të Anglisë.

Skolls është shumë afër rinovimit dhe për një tjetër vit me klubin e Mançesterit. Një lajm të tillë për veteranin e "djajve" e ka konfirmuar vetë trajneri Ferguson. "Nuk mendoj se ndeshja kundër Blekpullit këtë sezon do të jetë e fundit për Polin", - tha Ferguson. "Kemi folur me lojtarin dhe unë e kam nxitur që të qëndrojë në 'Old Trafford' për një tjetër vit. Por gjithçka do të vendoset në muajt në vijim, pasi në fund të sezonit do të ulemi sërish për të biseduar", - tha trajneri i Junajtid, i cili pak muaj më parë ka rinovuar me Rajën Gigsin për një vit.

14-17 MAJ

22

NDESHJET

TË SHTUNËN Blekbërn - Mançester J. Blekpul - Bolton Sanderlend - U'hempton Uest Brom. - Everton TË DIELËN Çelsi – Njukasëll Arsenal – Aston Vila Birmingem – Fulham Liverpul – Totenhem Uigan – Uest Hem TË MARTËN Man.Siti – Stoke

Çelsi

Ferguson-Vidiç, më të mirët e Premier Ligës

PROBLEMET

JAVA E 37-të

Shifra të pakonceptueshme jo vetëm për botën e futbollit, por dhe atë të biznesit. Shifra, të cilat e bëjnë të duket gjithnjë e më shumë një ëndërr idenë e Berluskonit që një ditë ta shohë kuqezi në "San Siro". Sipas shtypit spanjoll, prishja e marrëdhënieve të lojtarit me trajnerin Murinjo ka bërë që presidenti Perez t'i hapë portat një oferte. Një marrëveshje e tillë do ta fuste edhe një herë tjetër CR7-ën në historinë e futbollit botëror, si për merita sportive, ashtu edhe për ato financiare. Nëse Reali dhe Kristiano do pranojnë, atëherë kjo do të jetë marrëveshja më e madhe e arritur ndonjëherë në historinë e futbollit. "Fair-play" financiar mund të presë...

MAJ 1-1 4-3 1-3 1-0 2-2 1-2 0-2 0-2 3-2 3-0

JAVA E 38-të

NESËR U’Hempton-Blekbërn Fulham-Arsenal Bolton-Man.Siti Stok-Uigan Njukasëll-Uest Bromuiç Everton-Çelsi Man.Junajtid-Blekpull Totenhem-Birmingem Uest Hem-Sandërlend Aston Vila-Liverpul

17:00 17:00 17:00 17:00 17:00 17:00 17:00 17:00 17:00 17:00

SKUADRA

N F B

H

G

1. Man. Junajtid 2. Çelsi 3. Man. Siti 4. Arsenal 5. Totenhem 6. Liverpul 7. Everton 8. Fulham 9. Stok Siti 10. Bolton

37 37 37 37 37 37 37 37 37 37

4 8 9 8 8 13 10 11 16 15

74-35 69-32 58-33 70-41 53-45 59-43 50-45 47-41 46-47 52-54

22 21 20 19 15 17 12 11 13 12

11 8 8 10 14 7 15 15 7 10

Ançeloti: Po më shkarkuan? Nuk do derdh asnjë pikë lot Çelsi do të mbyllë sezonin e parë pa trofe vitet e fundit dhe Ançeloti nuk e ka të sigurt fatin e tij në stol. Megjithatë, trajneri italian tha se edhe në rast shkarkimi ai nuk do të derdhë asnjë pikë lot. "Nuk e di se çfarë do të ndodhë pas ndeshjes me Evertonin. Sigurisht, do të ketë një takim, por nuk është vendosur ende asgjë se kur do të ulemi për të biseduar. Duhet të pres dhe flas me drejtuesit e klubit pas ndeshjes së fundit të sezonit", - tha Ançeloti. Ai tha se mbetet optimist dhe ripohoi edhe një herë tjetër dëshirën për të qëndruar në "Stamford Bridge" deri në përfundim të kontratës (2012). "Do të më pëlqente të rrija, por nuk e kam problem për të ndryshuar idetë e mia. Nuk do të ishte e drejtë të flisja tani. E kam thënë dhe vazhdoj ta përsëris: 'Është klubi ai që duhet të vlerësojë punën time. Në rast se e shohin të arsyeshme për të më larguar, atëherë do ta pranoj. Nuk keni për të më parë duke qarë'".

RENDITJA P

SKUADRA

N F B

H

G

P

77 71 68 67 59 58 51 48 46 46

11. Uest Bromuiç 12. Njukasëll 13. Aston Vila 14. Sandërlend 15. Blekbërn 16. U'Hempton 17. Birmingem 18. Blekpull 19. Uigan 20. Uest Hem

37 37 37 37 37 37 37 37 37 37

15 14 14 15 17 19 14 18 14 18

53-68 53-54 47-59 42-56 43-57 44-63 36-56 53-74 39-61 43-67

46 45 45 44 40 40 39 39 39 33

12 11 11 11 10 11 8 10 8 7

10 12 12 11 10 7 15 9 15 12

GOLASHËNUESIT Berbatov Man. Junajtid Tevez Man.Siti Van Persi Arsenal Bent Aston Vila Odemvingie Uest Bromuiç Keroll Liverpul Hernandez Man. Junajtid Maluda Çelsi Kajt Liverpul Van Der Vart Totenhem

21 21 17 17 15 13 13 13 13 13


PANORAMA

Sot zbardhen enigmat e Evropës dhe rënies nga kategoria

6 ekipe luajnë shansin e fundit për të shpëtuar Përgatiti: ANDROKLI DRALO

K

ampionati spanjoll do të vendosë fatet e sezonit në javën e fundit të tij, ndërsa kanë ngelur shumë pak enigma të pazgjidhura. Më e rëndësishmja është se cila skuadër do të bjerë në Kategorinë e Dytë dhe 90 minutat e fundit të La Liga-s. Parashikohet një betejë e ashpër mes Saragozës, Deportivos, Getafes, Osasunës, Sociedadit dhe Majorkës. Të gjitha këto skuadra e kanë vetë në dorë fatin e tyre. Saragozën do ta shpëtonte nga rënia një fitore në Levante, ndërsa Derpotivo do të kërkojë për pikë në “Mestaja” kundër Valencias, që e ka siguruar vendin e 3-të dhe pjesëmarrjen në Champions sezonin e ardhshëm. Sociedadi dhe Getafe do të kenë përballjen e vetme direkte mes 6 ekipeve që rrezikojnë, ndërsa Osasunës i lind detyra të fitojë në shtëpi me Vilarealin që ka siguruar gjithashtu vendin e 4-t. Majroka pret në shtëpi Atletikon e Madridit, në një ndeshje që do të zgjidhë shumë pikëpyetje, sepse përveçse vendësve u duhet fitorja, edhe djemve të Kike Sançezit u duhen pikët për të siguruar pjesëmarrjen direkte në Ligën e Evropës. Atletiko do të bëjë të pamundurën për të evituar vendin e 7-të, që do të thotë

një ndeshje eliminatore për të arritur fazën në grupe. Sevilja e vendit të 5-të viziton Espanjolin, ndërsa Bilbao do të bëjë një udhëtim të shkurtër drejt Santanderit. Sevilja dhe Bilbao janë në pozitat më komode për të evituar ekstra “play-off”-in, prandaj Atletikos i duhet të marrë të paktën një pikë nga Majorka. Përgjigje pritet të marrë dhe “Këpuca e Artë”. Kristiano Ronaldo do të tentojë të

shënojë ndaj Almerias, për të hyrë në histori si shënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në kampionatin spanjoll. Për momentin ai ka shënuar 38 gola, duke barazuar rekordin e Hugo Sançezit dhe Zarës. Herkulesi dhe Gijoni nuk luajnë për asgjë, ndërsa në Magala do të ketë festë të dyfishtë. Barcelona fiton zyrtarisht titullin e 21-të, ndërsa Malaga e ka siguruar prej kohësh qëndrimin ndër më të mirat.

Të rinj, debutues dhe fitimtarë, ja brezat e trajnerëve anti-Murinjo Trajner të dorës së dytë, por me klas ama. Sa vijnë dhe shtohen gjithnjë e më tepër. Janë të guximshëm, por pragmatist, u pëlqen të mediatizohen, por s’janë absolutisht skllevër të egos së tyre, asaj që kur fillon të zmadhohet arrin të transformojë heronj botërorë në karikatura të sallave të shtypit. Duke lënë mënjanë arrogancën dhe paranojën mund të luftosh gjithashtu dhe me ambicien pa qenë nevoja të heqësh dorë nga egoja. Ka ardhur koha e talenteve të rinj në pankinë: Janë të rinj, më shumë ose më pak të pashëm e megjithatë për momentin janë të gjithë në stol. Kush janë? -Vëllai më i madh i të gjithë këtyre quhet Pep Guardiola. Është ai shembulli për t’u ndjekur, edhe pse në qarkullim ka vetëm një skuadër si Barcelona. Jo rastësisht Andre Vilas Boas, djaloshi trajner është modeli i teknikut dhe ka gjithë të drejtën për t’u ndjerë i tillë (ka fituar kupën e Ligës së Evropës në moshën 32vjeçare). Ky është një trofe modest, por një lajm i madh njëkohësisht. E të mendosh që këtë triumf trajneri i Portos ia dedikoi pikërisht Guardiolës, i cili kur ishte në moshën e Boas qëndronte në anë të fushës me një skedë në dorë, duke mbajtur shënime. E ndërsa të gjithë e krahasojnë me “Special One”, biondi aristokrat përgjigjet: Jam një nxënës i Bobi Robsonit dhe këtë sukses ia dedikoj Pep Guardiolës. I ri, i pasur, i pashëm, i shkolluar, elegant dhe fitimtar. Ndonjëri mund të pyesë se ku qëndron sekreti. E në të vërtetë ky është Vilas Boas, fati i lavdishëm, i të cilit nuk vihet nga askush në dyshim edhe pse ai thotë: “Do qëndroj dhe për 10 vjet

Guardiola: Luani sikur të ishte finalja e fundit Barcelona luan javën e fundit të kampionatit në Malaga, por verdiktet e La Liga-s janë vendosur prej kohësh, kështu që trajneri Guardiola e ka që tani mendjen te finalja e Champions-it, që do luhet më 28 maj kundër Mançesterit. Ai u ka bërë thirrje futbollistëve të tij të luajnë kundër anglezëve sikur të ishte finalja e fundit e karrierës së tyre. “Junajtid është një rival fantastik. Unë i admiroj. Anglezët kanë një trajner të jashtëzakonshëm si Aleks Ferguson. Kanë shitur Kristiano Ronaldon dhe vazhdojnë të luajnë ende në nivele të larta. Ata janë favoritë, sepse dy vjet më parë kemi fituar ne. Kjo nuk është aspak në favorin e Barcelonës”, - tha trajneri katalanas, i cili shtoi se nëse do të zgjidhte një lojtar të Fergusonit, do të drejtonte gishtin te Skolls. “Të kesh eliminuar Realin e Madridit, nuk do të thotë të kesh ngritur kupën. Lojtarëve u kam thënë gjatë gjithë javës që ta luajnë këtë finale, sikur ata do të mbërrinin atje për herë të fundit”.

15

MAJ

NDESHJET

Almeria – Majorka Atl.Bilbao – Malaga Atl.Madrid – Herkules Barcelona – Deportivo Getafe – Osasuna Gijon – Santander Sevilja – Sociedad Valencia – Levante Vilareal – Real Madrid Saragoza – Espanjol

3-1 1-1 2-1 0-0 2-0 2-1 3-1 0-0 1-3 1-0

21 MAJ

JAVA E 38-të

SOT Malaga-Barcelona Real Madrid-Almeria Herkules-Gijon Majorka-Atl.Madrid Santander-Atl.Bilbao Levante-Saragoza Osasuna-Vilareal Sociedad-Getafe Espanjol-Sevilja Deportivo-Valencia

18:00 20:00 20:00 22:00 22:00 22:00 22:00 22:00 22:00 22:00

19

SPECIALE

BARCELONA

JAVA E 37-të

e shtunë 21 maj 2011

SPORT

SPANJË

të tjera te Porto”. Ndërkohë, presidenti i tij ka vendosur një klauzolë prej 15 milionë eurosh për klubet që duan ta bëjnë të tyren, që në realitet janë të shumta. Një lëvizje të tillë ai e ka bërë edhe sepse klubet janë të lodhura nga lojërat e trajnerëve që duan futbollistë dhe para, dhe me zënkën e parë i japin lamtumirën skuadrës. Sepse ajo që e ka ngritur këtë valë të re logjike, por shumë herë më pak tërheqëse, është ideja për të kursyer. Vetëm kështu një president mund të thotë: Djalosh, mos bëj fjalë, të kam ‘shpikur’ unë dhe prandaj pak besnikëri më detyrohesh, të paktën për pak kohë”. E atëherë trajnerët e rinj rriten, kërkojnë të zhvillojnë dhe një futboll të guximshëm (skema 4-3-3 është një standard për shumë prej tyre) dhe rrisin talentet e reja. Dhe kjo është një mënyrë shumë e mirë për t’i bërë presidentët e tyre të lumtur. Merrni Frenk De

Borin për shembull që në ditën e datëlindjes së tij të 41të e festoi duke çuar Ajaksin drejt titullit të 30-të kampion, një sukses që mungonte prej 7 vitesh. Mosha mesatare e skuadrës së tij, është një rekord më vete: 22 vjeç. Por është dhe rasti i Jurgen Klopit (43 vjeç) me misionin për të ringritur një Dortmund të shkatërruar. Dhe ja ku vjen titulli. Edhe ai me një armatë të re lojtarësh 22-23 vjeç, që luajnë një futboll të guximshëm. Panorama e trajnerëve ndryshon me shpejtësi marramendëse. Ka dhe një bast të fituar, si ai i Alegrit në Itali. E vërteta është se 5 nga kampionatet më të mëdhenj të Evropës (Portugali Spanjë, Gjermani, Francë dhe Itali) janë fituar nga ata, të cilët pak kohë më parë konsideroheshin djelmosha. Sigurisht, ka dhe përjashtime: Sër Aleks Ferguson, një 70-vjeçar në karrierë. Por mitet nuk braktisen. Ato respektohen. Gjithmonë!

Stoiçkov

Kasijas

Karanka

“Barcelona do të fitojë lehtësisht kundër Junajtid, në finalen e Champions-it”. Kështu mendon ish-sulmuesi i katalanasve, Hristo Stoiçkov, i cili 19 vjet më parë është shpallur kampion Evrope në të njëjtin stadium, ku do të luhet finalja e 2011-ës në “Wembley”. “Parashikoj një ndeshje të lehtë për Barcelonën. Lojtarët e kësaj skuadre janë mësuar të luajnë beteja të tilla. Barrca ka futbollistë si Mesi, Ksavi, Iniesta dhe shokë. Atyre nuk u intereson shumë se cilin rival kanë përballë, sepse nuk e ndryshojnë asnjëherë stilin e lojës së tyre”, - tha Stoiçkov.

Për Iker Kasijasin, mes shokut të tij të skuadrës Kristiano Ronaldo dhe Lionel Mesit nuk ka asnjë diferencë. Portieri i Realit mendon se ata janë që të dy emblema të skuadrave ku luajnë. “Mendoj se që të dy janë në të njëjtin nivel. Ata janë një nivel më lart se çdo lojtar tjetër. Është shumë e vështirë të bësh një krahasim, sepse ata kanë stile të ndryshme loje. Kristiano është emblema e skuadrës sonë. Ka shënuar 39 gola këtë sezon dhe është fatkeqësi që pas kaq shumë golash kjo skuadër nuk ka arritur të shpallet kampione”, - tha Kasijas.

Zv/trajneri i Realit, Aitor Karanka në shfaqjen e tij të fundit përpara mediave këtë sezon (zëvendëson Murinjon), është përpjekur të hedhë dritë lidhur me të ardhmen e Adebajorit në skuadër. Reali nuk pranon të paguajë 16 milionë për të blerë kartonin e sulmuesit të huazuar nga Siti. “Emanuel është një lojtar i shkëlqyer dhe ka krijuar një atmosferë të jashtëzakonshme në dhomat e zhveshjes. Nuk është vendosur ende asgjë për të ardhmen e tij. Nuk e dimë nëse do të qëndrojë në ‘Bernabeu’”, - tha Karanka, i cili në prag të ndeshjes me Almerian vlerësoi sezonin e skuadrës.

RENDITJA

SKUADRA

N F B

H

G

1 Barcelona 2 Real Madrid 3 Valencia 4 Vilareal 5 Sevilja 6 Atl.Bilbao 7 Atl.Madrid 8 Espanjol 9 Malaga 10 Gijon

37 37 37 37 37 37 37 37 37 37

2 4 9 11 14 16 14 18 17 13

92-20 94-32 62-44 54-43 59-59 57-54 58-50 44-52 53-65 35-42

29 28 20 18 16 17 16 15 13 11

VILAS BOAS Trajneri i Portos

6 5 8 8 7 4 7 4 7 13

P

SKUADRA

N F B

H

G

P

93 89 68 62 55 55 55 49 46 46

11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

37 37 37 37 37 37 37 37 37 37

15 16 17 21 17 18 14 17 21 19

40-54 40-50 38-52 48-65 44-46 48-59 31-45 38-52 36-60 35-62

46 45 44 44 44 43 43 42 34 30

Santander Levante Majorka Sociedad Osasuna Getafe Deportivo Saragoza Herkules Almeria

12 12 12 14 12 12 10 11 9 6

10 9 8 2 8 7 13 9 7 12

GOLASHËNUESIT Ronaldo Mesi Vila Rosi Negredo Lorente Aguero Soldado Rondon Pedro

(Real) (Barcelona) (Barcelona) (Vilareal) (Sevilja) (Bilbao) (Atl.Madrid) (Valencia) (Malaga) (Barcelona)

39 31 18 18 18 17 17 17 14 13


20

Nr.

PANORAMA

e shtunë 21 maj 2011

IP-BET 21-05-2011 Ora

Emertimi Cifti

BASTE

SPORT

SOT LIVE

Rezultati Final X 2

1

1-1

1-X

Parashikim i Kombinuar (pjesa e pare + rezultati final) 1-2 X-1 X-X X-2 2-1 2-X

2-2

1X

Dopio Shans 12 X2

Rezultati i Pjesës së I 1 X 2

Sh.Gol. Pjesa I 1+ 2+

0-1

Shuma Totale e Golave 0-2 2-3 3+ 4+ 4-6

Angli Konference POFF (Finale) 401 16:00 Wimbledon-Luton (N)

5.10 30.00 12.00

2.75 3.20

2.35

4.85 12.00 30.00

5.55

4.85

3.80 1.43 1.27 1.29 3.40 1.95

3.00 1.17 2.50 3.10 1.75 1.90 1.95 2.80 3.50 27.00

"LIVE"

1.40 3.50

7.50

2.10 17.00 65.00

4.40

5.50 13.00 28.00 14.00 13.00 1.02 1.17 2.35 1.90 2.10

7.70 1.11 2.25 3.35 2.10 2.00 1.70 2.55 3.00 25.00

2.40 2.50 2.20 3.50 1.80 2.60 2.30 1.40

3.20 3.20 3.20 3.30 3.30 3.20 3.20 3.50

2.60 2.50 2.80 1.85 3.70 2.40 2.70 6.50

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

1.27 1.33 1.24 1.63 1.16 1.29 1.25 1.02

1.25 1.25 1.20 1.26 1.20 1.25 1.25 1.12

1.29 1.33 1.42 1.10 1.65 1.27 1.33 2.05

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

1.30 2.00 2.40 5.50 2.20 6.50

3.50 3.20 3.20 3.50 3.20 3.50

7.50 3.10 2.60 1.50 2.80 1.40

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

1.01 1.18 1.27 1.97 1.24 2.05

1.11 1.23 1.25 1.20 1.20 1.12

2.10 1.57 1.29 1.04 1.42 1.02

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

2.40 2.30 1.65 3.70 1.80 2.20 2.70

3.20 3.20 3.50 3.30 3.30 3.20 3.20

2.60 2.70 4.50 1.80 3.70 2.80 2.30

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

1.27 1.25 1.07 1.65 1.16 1.24 1.33

1.25 1.25 1.21 1.20 1.20 1.20 1.25

1.29 1.33 1.85 1.16 1.65 1.42 1.25

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

5.25

4.30 50.00 17.00

2.40 2.08 1.20 1.04 6.10 2.05

2.05 1.15 2.45 3.00 1.90 1.80 1.90 2.75 3.40 26.00

4.75 4.85 4.75 4.90 5.00 4.80 0.00 0.00 0.00

6.20 7.25 6.00 6.30 7.70 4.00 0.00 0.00 0.00

6.10 7.25 6.00 6.30 7.70 2.70 0.00 0.00 0.00

4.00 4.60 4.00 3.90 4.60 2.30 0.00 0.00 0.00

Gjermani Raj.V 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108

13:30 13:30 13:30 13:30 13:30 13:30 13:30 13:30

Kiel II-Lubeck Cottbus II-Hertha II Meuselwitz-Plauen Halle-Wolfsburg II Chemnitzer-Leipzig Braunschw. II-Hamburg II Hannover II-Magdeburg Havelse-Oberneuland

Gjermani Raj.J 1151 1152 1153 1154 1155 1156

14:00 14:00 14:00 14:00 14:00 14:00

Hessen K.-Wehen II Karlsruher II-Munch. 1860 II Gr.Furth II-Hoffenheim II Worms-Darmstadt Memmingen-Grossaspach FSV Frankfurt II-St.Kickers

Gjermani Raj.P 1181 1182 1183 1184 1185 1186 1187

14:00 14:00 14:00 14:00 14:00 14:00 14:00

Bochum II-F. Dusseldorf II Wuppertaler-Klautern II Munster-Verl Bielefeld II-Mgladbach II Dortmund II-Elversberg Lotte-Leverkusen II Mainz II-Homburg

Gjermani DFB Kupe (Finale) 1201 20:00 Duisburg-Schalke (N) 15:00 15:00 15:00 15:00 15:00 15:00 15:00 15:00 15:00

Piacenza-Albinoleffe Reggina-Ascoli Padova-Livorno Modena-Portogruaro Triestina-Vicenza Frosinone-Sassuolo Atalanta-Cittadella Crotone-Grosseto Pescara-Novara

Malaga-Barcelona Real M.-Almeria Hercules-Gijon Osasuna-Villarreal Sociedad-Getafe Espanyol-Sevilla Levante-Zaragoza La Coruna-Valencia Santander-Ath. Bilbao Mallorca-Atl. Madrid

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

1.60 10.00 14.00 28.00 10.00

2.20 1.90 2.30 1.85 1.70 3.70 2.50 3.50 3.10

2.80 3.00 2.80 3.30 3.30 3.30 1.40 1.20 1.80

3.20 3.60 3.10 3.50 4.30 1.80 4.00 4.00 2.60

3.60 3.00 3.70 2.85 2.60 6.40 0.00 0.00 0.00

11.00 13.00 11.00 13.00 14.00 12.00 0.00 0.00 0.00

40.00 40.00 30.00 34.00 35.00 24.00 0.00 0.00 0.00

4.50 4.30 5.00 3.80 3.85 6.40 0.00 0.00 0.00

2.50 2.65 2.70 2.65 2.65 2.65 0.00 0.00 0.00

17.00 20.00 20.00 20.00 20.00 20.00 0.00 0.00 0.00

"LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE"

3.10 1.15 2.25 1.80 2.40 2.85 5.50 1.50 3.10 2.50

3.20 2.15 5.00 15.00 3.20 2.85 2.90 4.30 3.20 2.70 3.20 2.25 3.50 1.60 3.50 6.00 3.10 2.25 2.70 3.10

5.80 1.20 3.50 2.85 4.15 4.80 9.00 2.15 5.85 4.50

12.00 17.00 13.00 14.00 13.00 12.00 14.00 17.00 12.00 11.00

28.00 80.00 40.00 40.00 30.00 28.00 22.00 40.00 28.00 30.00

5.80 5.00 4.40 40.00 13.00 3.50 1.52 1.24 1.22 3.80 1.95 2.90 1.12 2.30 3.15 1.95 1.85 1.75 2.30 2.60 4.75 10.00 20.00 25.00 15.00 20.00 1.01 1.01 3.73 1.15 2.40 15.00 1.03 1.60 4.00 2.45 2.05 1.15 1.40 1.70 4.45 5.10 5.60 28.00 12.00 4.80 1.26 1.22 1.51 2.85 1.95 3.45 1.11 2.25 3.20 2.00 1.90 1.70 2.25 2.55 4.30 4.50 7.50 28.00 13.00 7.50 1.13 1.23 1.71 2.45 1.95 4.20 1.13 2.35 3.10 1.90 1.85 1.80 2.35 2.65 5.40 4.85 5.60 30.00 13.00 4.65 1.34 1.28 1.40 3.10 1.95 3.40 1.09 2.15 3.30 2.10 1.90 1.60 2.05 2.35 5.60 5.10 4.45 40.00 13.00 3.50 1.51 1.22 1.26 3.45 1.95 2.85 1.08 2.00 3.40 2.20 1.95 1.50 1.95 2.25 9.00 5.25 4.30 45.00 17.00 2.35 2.08 1.20 1.04 6.10 2.05 2.05 1.13 2.35 3.10 1.90 1.85 1.80 2.35 2.65 4.30 5.40 9.50 22.00 15.00 9.50 1.04 1.19 2.16 2.00 2.05 6.50 1.12 2.30 3.15 1.95 1.90 1.75 2.30 2.60 6.40 4.80 4.40 40.00 13.00 3.60 1.51 1.25 1.25 3.70 1.95 2.95 1.08 2.00 3.40 2.20 1.95 1.50 1.95 2.25 5.40 4.60 6.00 30.00 11.00 6.00 1.30 1.34 1.41 3.30 1.70 3.80 1.09 2.15 3.30 2.10 1.95 1.60 2.05 2.35

15.00 3.00 15.00 15.00 12.00 10.00 15.00 15.00 11.00 12.00

"LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE"

1.70 1.95 1.45 2.60 2.90 1.95 2.60 1.80 2.35

3.50 3.30 3.50 3.15 3.20 3.30 3.15 3.20 3.10

4.50 3.50 7.00 2.60 2.20 3.50 2.60 4.20 2.85

2.75 3.10 2.00 4.65 5.25 3.10 4.65 2.90 3.95

14.00 13.00 17.00 12.00 12.00 13.00 12.00 14.00 12.00

50.00 40.00 65.00 30.00 28.00 40.00 30.00 40.00 30.00

4.30 4.35 4.40 5.55 5.75 4.35 5.55 4.30 5.20

5.00 9.20 28.00 13.00 9.10 1.10 1.22 1.90 2.35 1.95 4.85 6.70 28.00 13.00 6.70 1.18 1.24 1.57 2.60 1.95 5.50 13.00 28.00 14.00 13.00 1.02 1.17 2.35 1.90 2.10 4.80 5.55 30.00 12.00 4.65 1.37 1.28 1.37 3.20 1.95 5.00 4.40 40.00 13.00 3.55 1.52 1.24 1.22 3.50 1.95 4.85 6.70 28.00 13.00 6.70 1.18 1.24 1.57 2.60 1.95 4.80 5.55 30.00 12.00 4.65 1.37 1.28 1.37 3.20 1.95 5.00 8.50 28.00 12.00 8.50 1.15 1.22 1.77 2.45 1.95 4.80 5.50 30.00 12.00 4.90 1.29 1.28 1.45 3.00 1.95

5.40 4.20 7.70 3.20 2.70 4.20 3.20 4.80 3.50

1.09 1.13 1.08 1.08 1.08 1.08 1.08 1.08 1.13

2.15 2.35 1.90 2.00 2.00 2.00 1.90 2.05 2.35

3.10 2.90 3.20 3.10 3.10 3.10 3.20 3.05 2.80

2.00 1.80 2.20 2.10 2.10 2.10 2.20 2.05 1.80

1.95 1.90 2.00 1.95 1.95 1.95 2.00 1.95 1.90

1.60 1.80 1.40 1.50 1.50 1.50 1.40 1.55 1.80

2.10 2.30 1.90 2.00 2.00 2.00 1.90 2.05 2.30

2.45 2.65 2.25 2.35 2.35 2.35 2.25 2.40 2.65

15.00 20.00 10.00 13.00 13.00 13.00 10.00 15.00 20.00

"LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE"

2.35 1.55 1.35 1.45 2.85 1.80 2.25 2.00 2.00 2.20

3.10 3.50 3.50 3.50 3.10 3.20 3.10 3.20 3.20 3.10

2.85 5.75 8.50 7.00 2.35 4.20 3.00 3.30 3.30 3.10

3.95 2.35 1.75 1.85 4.90 2.75 3.65 3.30 3.30 3.50

12.00 17.00 17.00 17.00 12.00 14.00 13.00 13.00 13.00 13.00

30.00 50.00 65.00 55.00 30.00 40.00 40.00 40.00 40.00 40.00

5.20 4.30 4.50 4.40 5.50 4.30 4.40 4.35 4.35 4.35

4.80 5.50 30.00 12.00 4.90 1.29 1.28 1.45 3.00 1.95 5.25 10.00 28.00 14.00 10.00 1.04 1.20 2.08 2.05 2.05 5.50 14.00 28.00 14.00 13.50 1.01 1.14 2.48 1.75 2.15 5.50 12.50 28.00 14.00 12.50 1.03 1.19 2.28 2.00 2.10 4.80 5.20 30.00 12.00 3.95 1.45 1.28 1.29 3.50 1.95 5.00 8.50 28.00 12.00 8.50 1.15 1.22 1.77 2.45 1.95 4.80 5.95 28.00 12.00 5.95 1.26 1.25 1.50 2.95 1.95 4.80 6.50 28.00 12.00 6.60 1.19 1.25 1.54 2.65 1.95 4.80 6.50 28.00 12.00 6.60 1.19 1.25 1.54 2.65 1.95 4.80 6.40 28.00 12.00 5.85 1.18 1.25 1.55 2.70 1.95

3.50 6.10 8.80 7.20 3.00 4.80 3.75 4.10 4.10 4.05

1.18 1.12 1.08 1.08 1.15 1.15 1.14 1.17 1.14 1.17

2.55 2.30 2.00 2.00 2.45 2.45 2.40 2.50 2.40 2.50

2.90 2.95 3.40 3.40 3.00 3.00 3.05 2.95 3.05 2.95

1.70 1.75 2.20 2.20 1.80 1.80 1.85 1.75 1.85 1.75

1.80 1.85 1.95 1.95 1.80 1.80 1.85 1.80 1.85 1.80

2.00 1.75 1.50 1.50 1.90 1.90 1.85 1.95 1.85 1.95

2.90 2.25 2.25 2.25 2.75 2.75 2.70 2.80 2.70 2.80

3.60 2.60 2.75 2.75 3.40 3.40 3.30 3.50 3.30 3.50

30.00 18.00 14.00 14.00 26.00 26.00 26.00 27.00 26.00 27.00

"LIVE"

1.60 3.50

5.50

2.40 17.00 50.00

4.30

5.25 10.00 28.00 14.00 10.00 1.04 1.20 2.08 2.05 2.05

6.10 1.11 2.25 3.35 2.00 2.00 1.70 2.55 3.00 25.00

2.70 3.55 7.30 2.50 7.30 4.15 4.70 4.30

4.30 4.40 7.30 4.30 7.30 5.40 5.70 5.50

5.05 7.50 28.00 13.00 7.50 1.11 1.20 1.81 2.40 4.80 5.95 28.00 12.00 5.95 1.26 1.25 1.50 2.95 5.00 4.30 40.00 13.00 2.90 1.71 1.23 1.15 4.50 5.25 10.50 26.00 15.00 10.50 1.04 1.20 2.11 2.10 5.00 4.30 40.00 13.00 2.90 1.71 1.23 1.15 4.50 4.85 5.60 30.00 13.00 4.90 1.34 1.28 1.40 3.10 4.80 5.50 30.00 12.00 4.60 1.35 1.31 1.34 3.40 4.80 5.65 30.00 12.00 4.85 1.33 1.30 1.39 3.20

5.00 3.75 2.50 6.40 2.50 3.40 3.30 3.50

H O L A D N

18:00 20:00 20:00 22:00 22:00 22:00 22:00 22:00 22:00 22:00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

5.50 3.50

Spanje LA Liga 1501 1502 1503 1504 1505 1506 1507 1508 1509 1510

F

T O 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

T E

28.00 28.00 30.00 24.00 20.00 33.00 0.00 0.00 0.00

12.00 12.00 11.00 13.00 13.00 13.00 0.00 0.00 0.00

Spanje Segunda 1551 1552 1553 1554 1555 1556 1557 1558 1559

16:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00

Valladolid-Gimnastic Recreativo-Alcorcon Betis-Huesca Albacete-Tenerife Ponferradina-Cordoba Las Palmas-Numancia Girona-Barcelona B Salamanca-Cartagena Celta-Elche

France Championat 1651 1652 1653 1654 1655 1656 1657 1658 1659 1660

21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00 21:00

Auxerre-Brest Lens-Arles Lyon-Caen Marseille-Valenciennes Montpellier-Monaco Nice-Lorient PSG-Lille Rennes-Nancy Sochaux-St. Etienne Toulouse-Bordeaux

Belgjike Kupe (Finale) 2071 20:30 Standard-Westerlo

H O L A D N

Portugali Liga 2 2281 2282 2283 2284 2285 2286 2287 2288

18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00 18:00

Leixoes-Arouca Freamunde-Santa Clara Aves-Feirense Trofense-Covilha Estoril-Gil Vicente Fatima-Moreirense Penafiel-Oliveirense Varzim-Belenenses

O K O

I J P

"LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE" "LIVE"

Itali Seria B 1301 1302 1303 1304 1305 1306 1307 1308 1309

I M

"LIVE"

Skoci FA Kupe (Finale) 951 16:00 Celtic-Motherwell (N)

7+

1.75 2.25 4.00 1.60 4.00 2.40 2.65 2.45

3.30 3.10 3.20 3.50 3.20 3.20 3.10 3.10

4.20 3.00 1.85 5.00 1.85 2.70 2.55 2.75

T E 13.00 13.00 13.00 16.00 13.00 13.00 12.00 12.00

45.00 40.00 28.00 55.00 28.00 30.00 30.00 30.00

F

T O

1.22 1.13 1.27 1.10 1.09 1.60 1.10 1.05 1.40

1.27 1.24 1.29 1.26 1.22 1.20 1.21 1.35 1.30

1.50 1.61 1.47 1.87 1.94 1.16 1.42 1.05 1.25

2.90 2.50 2.95 2.30 2.30 4.00 0.00 0.00 0.00

1.75 1.80 1.75 1.90 1.95 1.90 0.00 0.00 0.00

O K O 1.95 1.95 1.95 2.05 1.95 1.95 1.95 1.95

1.10 1.13 1.14 1.13 1.13 1.13 0.00 0.00 0.00

2.20 2.35 2.40 2.35 2.35 2.35 0.00 0.00 0.00

2.95 2.80 2.75 2.80 2.80 2.80 0.00 0.00 0.00

1.85 1.70 1.65 1.70 1.70 1.70 0.00 0.00 0.00

I J P 1.12 1.17 1.14 1.12 1.13 1.11 1.11 1.13

2.30 2.50 2.40 2.30 2.35 2.25 2.25 2.35

3.00 2.80 2.90 3.00 2.95 3.05 3.05 2.95

1.80 1.80 1.80 1.80 1.80 1.80 0.00 0.00 0.00

1.65 1.80 1.85 1.80 1.80 1.80 0.00 0.00 0.00

2.15 2.30 2.35 2.30 2.30 2.30 0.00 0.00 0.00

I M

1.75 1.55 1.65 1.75 1.70 1.80 1.80 1.70

1.80 1.80 1.80 1.80 1.80 1.80 1.80 1.80

1.75 1.95 1.85 1.75 1.80 1.70 1.70 1.80

2.25 2.45 2.35 2.25 2.30 2.20 2.20 2.30

2.60 2.80 2.70 2.60 2.65 2.55 2.55 2.65

18.00 22.00 20.00 18.00 20.00 17.00 17.00 20.00


PANORAMA

BASTE

e shtunë 21 maj 2011

SPORT

21

NDESHJE DJE IP-BET 21-05-2011 Nr.

Ora

Emertimi Cifti

SOT LIVE

Rezultati Final 1 X 2

1-1

Parashikim i Kombinuar (pjesa e pare + rezultati final) 1-X 1-2 X-1 X-X X-2 2-1 2-X

Dopio Shans 1X 12 X2

2-2

Rezultati i Pjesës së I 1 X 2

Sh.Gol. Pjesa I 1+ 2+

0-1

Shuma Totale e Golave 0-2 2-3 3+ 4+ 4-6

7+

GKS Belchatow

0-2 (0-0)

Dukla Praha

3-1 (1-1)

SK Kladno

Al Masry Port Said

1-0 (0-0)

Haras Al Hodoud

Ittihad Al Shorta

0-1 (0-0)

ENPPI Cairo

Zvicer Challengelige 2401 2402 2403 2404 2405 2406 2407 2408

17:30 19:30 19:30 19:30 19:30 19:30 19:30 19:30

Aarau-Yverdon Kriens-Wil Lausanne-Vaduz Locarno-Delemont Lugano-Wohlen Schaffhausen-Nyonnais Servette-Chiasso Winterthur-Biel

1.45 2.20 1.70 1.65 1.35 1.75 1.30 1.65

3.50 3.20 3.30 3.50 3.50 3.30 3.50 3.50

6.00 2.80 4.20 4.50 7.50 4.00 8.00 4.50

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

1.02 1.24 1.09 1.07 1.01 1.10 1.01 1.07

1.17 1.20 1.22 1.21 1.10 1.22 1.11 1.21

2.00 1.42 1.78 1.84 2.05 1.73 2.10 1.84

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

12.00 12.00 12.00 13.00

25.00 24.00 22.00 20.00

12.00 12.00 12.00 14.00

4.75 4.30 6.10 8.50

1.27 1.28 1.14 1.06

1.25 1.15 1.24 1.20

1.40 1.30 1.64 1.98

2.80 2.90 2.40 2.15

1.90 1.80 1.90 1.95

3.30 3.10 3.90 5.10

1.06 1.06 1.08 1.08

1.60 1.60 1.70 1.70

3.20 3.20 3.10 3.10

2.20 2.20 2.10 2.10

1.85 1.85 1.90 1.90

1.30 1.30 1.40 1.40

1.60 1.60 1.70 1.70

1.75 1.75 1.85 1.85

4.00 4.00 5.00 5.00

Turqi Super Lig 2601 2602 2603 2604

15:00 15:00 19:00 19:00

Ankaragucu-Antalya Bucaspor-Kayserispor Gaziantep-Besiktas Bursa-Genclerbirligi

("Live!! ("Live!! ("Live!! ("Live!!

2.30 2.45 1.90 1.60

2.80 2.65 3.50 5.00

3.70 4.10 2.80 2.45

26.00 24.00 30.00 40.00

4.40 5.00 4.00 3.85

5.00 5.00 5.25 5.50

5.35 5.20 6.10 8.50

3.00 3.20 3.00 3.20

2.10 2.10

5.40 12.00 23.00 5.40 12.00 23.00

5.40 5.40

5.00 5.00

4.10 30.00 12.00 4.10 30.00 12.00

3.35 1.54 1.23 1.20 3.70 1.85 3.35 1.54 1.23 1.20 3.70 1.85

2.60 1.08 1.90 4.15 2.40 2.15 1.40 2.05 2.65 10.00 2.60 1.08 2.05 3.75 2.25 2.05 1.55 2.30 2.80 15.00

1.75 3.30

4.70

2.80 13.00 45.00

4.30

5.05

8.60 28.00 13.00

8.40 1.11 1.20 1.81 2.40 1.95

5.00 1.21 2.65 2.95 1.70 1.85 2.10 3.15 3.75 30.00

Danimarke Div.1 2752 17:00 Skive-Koge 2781 15:00 AB Kobenhavn-Vejle

Suedi Sllsvenskan 2901 16:00 AIK-Gefle IF

"LIVE"

Suedi Div.1Veri 2981 2982 2983 2984

14:00 15:00 16:00 16:00

Boden-Forward Umea-Dalkurd Akropolis-Vasby Utd IK Frej-Karlstad

2.40 1.80 3.00 2.40

2.40 3.50 2.10 2.40

3.90 2.75 4.70 3.90

26.00 34.00 23.00 26.00

4.60 3.80 5.40 4.60

5.10 5.25 5.00 5.10

4.60 6.30 4.10 4.60

2.10 3.20 3.30 3.30 2.30 3.20

3.00 1.90 2.70

3.10 12.00 30.00 5.60 12.00 22.00 3.65 12.00 24.00

4.10 6.10 4.30

5.00 5.25 5.00

5.40 23.00 12.00 4.00 30.00 12.00 5.25 22.00 11.00

4.70 1.20 1.23 1.54 2.60 1.85 2.80 1.64 1.24 1.14 3.90 1.90 4.50 1.25 1.25 1.33 2.70 1.85

3.70 1.08 2.00 3.25 2.00 1.95 1.50 2.00 2.35 13.00 2.40 1.08 2.00 3.25 2.00 1.95 1.50 2.00 2.35 13.00 3.10 1.08 2.00 3.25 2.00 1.95 1.50 2.00 2.35 13.00

2.30 2.70 2.10 1.75 2.30

2.80 2.40 3.10 4.20 2.80

3.70 4.65 3.35 2.70 3.70

4.85 5.60 4.40 4.30 4.85

4.85 4.85 4.80 5.05 4.85

5.60 5.40 5.70 7.40 5.60

4.70 4.15 5.70 7.40 4.70

3.50 3.10 3.80 5.00 3.50

12.00 13.00 12.00 12.00

26.00 24.00 30.00 26.00

Finlande Ykkonen 3251 3252 3253 3254 3255

15:00 15:00 15:00 15:00 15:00

HIFK-PS Kemi JIPPO-OPS jp PK 35-PoPa KPV-Espoo AC Oulu-Lahti

3.20 3.20 3.20 3.30 3.20

13.00 12.00 13.00 13.00 13.00

30.00 30.00 40.00 45.00 30.00

Rusi Premier 3451 9:45 Tomsk-Zenit 3452 12:00 Rostov-Amkar 3453 14:15 Dinamo M.-Krylya 3454 16:30 Spartak M.-Krasnodar

"LIVE" "LIVE" "LIVE"

4.10 2.10 1.65 1.50

3.20 2.90 3.30 3.50

1.85 3.30 5.20 6.00

8.50 3.50 2.70 2.20

12.00 12.00 16.00 17.00

H O L A D N

17:30 17:30 17:30 17:30 17:30 17:30 17:30 17:30

Jablonec-Slavia Plzen-Ostrava Budejovice-Sigma O. Bohemians-Teplice Hradec K.-Liberec Usti-Sparta P. Slovacko-Mlada B. Pribram-Brno

1.75 1.25 2.10 2.20 2.55 11.00 2.20 2.35

3.20 4.00 3.10 3.10 3.10 4.50 3.10 3.10

T E

28.00 40.00 50.00 50.00

Ceki Gambrinus 3551 3552 3553 3554 3555 3556 3557 3558

O K O

3.20 3.50 3.20 3.20

12.00 13.00 12.00 12.00

3.90 6.30 3.10 3.90

Suedi Div.1 Jug 2991 16:00 Rosengard-Norrby 2992 16:00 Motala-Oddevold 2993 16:00 Varbergs-Orgryte

I J P

3.20 3.20 3.30 3.50

8.50 4.45 4.30 4.30

5.00 4.30 4.30 6.00 5.10 9.50 5.40 11.00

30.00 30.00 28.00 28.00 30.00 40.00 26.00 28.00 28.00

F

12.00 13.00 12.00 13.00 12.00

1.33 1.10 1.54 1.33

1.25 1.26 1.23 1.25

1.33 1.87 1.20 1.33

2.90 2.30 3.70 2.90

1.95 1.90 1.85 1.95

T O

14.00 2.90 12.00 6.20 14.00 9.50 15.00 11.00

1.28 1.40 1.22 1.11 1.28

1.77 1.21 1.06 1.04

1.26 1.28 1.24 1.20 1.26

1.22 1.26 1.20 1.19

1.45 1.34 1.52 1.81 1.45

1.15 1.50 2.00 2.16

3.00 3.40 2.90 2.40 3.00

4.80 2.80 2.25 2.00

1.95 1.95 1.95 1.95 1.95 1.95 1.80 1.95 2.05

2.90 3.90 2.60 2.90

2.45 3.90 5.70 6.50

1.08 1.08 1.08 1.08

1.15 1.20 1.20 1.15 1.20

1.20 1.25 1.18 1.17 1.10 1.08 1.13 1.13 1.11 1.05 1.12 1.13

2.00 2.00 2.00 2.00

2.45 2.60 2.60 2.45 2.60

2.60 2.90 2.55 2.50 1.90 1.60 1.95 1.95 1.85 1.55 1.90 1.95

3.25 3.25 3.25 3.25

3.15 3.00 3.00 3.15 3.00

3.00 2.75 3.05 3.10 2.90 3.15 2.75 2.75 2.85 3.30 2.80 2.75

2.00 2.00 2.00 2.00

1.90 1.75 1.75 1.90 1.75

1.75 1.50 1.80 1.85 1.85 2.10 1.70 1.70 1.80 2.25 1.75 1.70

1.95 1.95 1.95 1.95

1.90 1.90 1.90 1.90 1.90

1.90 1.85 1.90 1.90 1.80 1.90 1.80 1.80 1.80 1.95 1.80 1.80

1.50 1.50 1.50 1.50

1.90 2.05 2.05 1.90 2.05 2.05 2.30 2.00 1.95

1.65 1.40 1.80 1.80 1.70 1.25 1.75 1.80

2.00 2.00 2.00 2.00

2.75 3.00 3.00 2.75 3.00 3.00 3.55 2.90 2.80 2.15 1.90 2.30 2.30 2.20 1.75 2.25 2.30

2.35 2.35 2.35 2.35

3.40 3.70 3.70 3.40 3.70 3.70 4.00 3.60 3.50 2.50 2.25 2.65 2.65 2.55 2.10 2.60 2.65

2.40 2.00 2.20

4.85 5.00 4.50

2.90 1.14 2.20 2.90 1.65 1.80 1.85 2.35 2.70 20.00 2.50 1.09 1.85 3.15 1.90 1.85 1.60 2.10 2.45 15.00 2.70 1.13 2.05 2.95 1.70 1.80 1.80 2.30 2.65 20.00

Ceki Druha

3581 10:15 Trinec-Zizkov 3582 16:00 Hlucin-Zlin 3583 16:00 Most-V.Jihlava

2.70 3.10 3.10 3.20 2.90 3.10

4.60 12.00 26.00 5.65 12.00 23.00 4.85 12.00 25.00

5.25 5.65 5.40

4.85 26.00 12.00 4.05 30.00 12.00 4.25 27.00 12.00

4.20 1.40 1.28 1.34 3.20 1.90 3.25 1.57 1.23 1.18 3.80 1.90 3.50 1.47 1.28 1.23 3.40 1.90

Rumani A 3651 3652 3653 3654 3655 3656 3657 3658 3659

16:00 16:00 16:00 16:00 16:00 16:00 16:00 16:00 16:00

Timisoara-Dinamo Buc. Sportul-Unirea Targu-Univ.Cluj Pandurii-Vaslui Rapid Buc.-Brasov Cluj-Steaua Victoria B.-Gloria Universitatea-Gaz Metan Astra-Otelul

3.10 3.30 3.20 3.30 3.50 3.20 3.10 3.20 3.10

3.10 5.25 2.80 1.70 6.00 2.40 2.85 1.95 2.50

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

1.20 1.04 1.24 1.74 1.02 1.40 1.25 1.58 1.30

1.23 1.20 1.20 1.22 1.17 1.28 1.27 1.24 1.15

1.54 2.00 1.42 1.09 2.09 1.34 1.49 1.14 1.28

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

14:45 15:45 17:00 19:15

Jagiellonia-Korona Legia-Wisla Cracovia-Widzew Arka-Polonia B.

"LIVE" "LIVE"

1.70 2.30 1.80 2.05

3.40 3.10 3.30 3.10

4.50 2.90 4.20 3.20

2.75 3.80 2.90 3.45

14.00 12.00 14.00 13.00

50.00 40.00 40.00 40.00

4.30 4.55 4.30 4.35

5.00 4.80 5.00 4.80

9.20 5.90 8.50 6.40

28.00 28.00 28.00 28.00

13.00 12.00 12.00 12.00

9.10 5.60 8.50 6.40

1.10 1.28 1.15 1.18

1.22 1.27 1.22 1.25

1.90 1.46 1.77 1.55

2.35 3.00 2.45 2.70

1.95 1.95 1.95 1.95

5.40 3.60 4.80 4.05

1.18 1.18 1.17 1.20

2.55 2.55 2.50 2.60

2.90 2.90 2.95 2.85

1.65 1.65 1.70 1.60

1.80 1.80 1.80 1.80

2.00 2.00 1.95 2.05

2.90 2.90 2.80 3.00

3.60 3.60 3.50 3.70

30.00 30.00 27.00 30.00

1.75 1.65 3.50 1.65

3.30 3.30 3.20 3.30

4.20 5.00 1.90 5.00

2.65 2.55 6.10 2.55

13.00 15.00 12.00 15.00

35.00 37.00 22.00 37.00

3.95 3.90 6.10 3.90

5.40 5.40 5.25 5.40

7.50 8.10 4.00 8.10

20.00 20.00 30.00 20.00

13.00 12.00 12.00 12.00

7.50 8.10 2.80 8.10

1.10 1.07 1.64 1.07

1.22 1.21 1.24 1.21

1.83 1.91 1.14 1.91

2.35 2.20 3.90 2.20

1.90 1.95 1.90 1.95

4.50 5.00 2.40 5.00

1.18 1.17 1.15 1.17

2.55 2.50 2.45 2.50

2.75 2.80 2.85 2.80

1.55 1.60 1.65 1.60

1.85 1.90 1.90 1.90

2.00 1.95 1.90 1.95

2.50 2.45 2.40 2.45

2.85 2.80 2.75 2.80

25.00 22.00 20.00 22.00

Poloni Liga 2 3721 3722 3723 3724

17:00 17:00 18:00 19:00

Ruch R.-Dolcan Warta-MKS Odra-LKS Lodz Podbeskidzie-Leczna

USA MLS 3751 3752 3753 3754 3755 3756

23:30 23:30 23:30 23:30 23:30 23:30

Philadelphia-Chicago Houston-New York Chivas-LA Galaxy Seattle-Kansas City San Jose-New England Portland-Columbus

2.05 2.60 3.10 1.75 2.00 2.45

13.00 12.00 12.00 13.00 13.00 12.00

4601 16:00 Ceki U19-Hollande U19 4602 16:00 Izrael U19-Rusi U19

("Live!! ("Live!!

3.20 2.60 2.10 4.50 3.30 2.75

3.45 4.65 5.85 2.80 3.40 4.30

40.00 30.00 28.00 45.00 40.00 30.00

4.35 5.55 5.85 4.30 4.35 5.50

4.80 4.80 4.80 5.05 4.80 4.80

6.40 5.55 4.40 8.60 6.50 5.65

2.60 3.20 3.70 3.30

2.40 1.80

4.20 12.00 22.00 6.40 12.00 24.00

5.00 6.40

5.00 5.25

4.80 22.00 12.00 4.00 33.00 13.00

4.00 1.29 1.25 1.27 3.00 1.85 2.70 1.60 1.20 1.16 4.00 1.90

2.80 1.13 2.35 2.95 1.75 1.90 1.80 2.30 2.65 20.00 2.30 1.12 2.30 3.00 1.80 1.90 1.75 2.25 2.60 18.00

Sllovaki Liga 4701 4702 4703 4704 4705 4706

H O L A D N

17:30 17:30 17:30 17:30 17:30 17:30

Zlate M.-Kosice Zilina-DAC 1904 Slovan-Dubnica Dukla B.-Presov Nitra-Trnava Ruzomberok-Senica

18:00 18:00 18:00 18:00 18:00

Rudar-Nafta Triglav-Gorica Domzale-Olimpija Primorje-Maribor Koper-Celje

ET

12.00 12.00 13.00 13.00 12.00 12.00

6.40 4.65 3.50 8.40 6.60 4.85

1.18 1.37 1.52 1.11 1.19 1.33

1.25 1.28 1.24 1.20 1.25 1.30

1.55 1.37 1.22 1.81 1.54 1.39

2.70 3.20 3.80 2.40 2.65 3.20

1.95 1.95 1.95 1.95 1.95 1.95

4.05 3.20 2.90 5.00 4.10 3.50

1.18 1.17 1.14 1.13 1.20 1.20

2.55 2.50 2.40 2.35 2.60 2.60

3.05 3.10 3.20 3.25 3.00 3.00

1.70 1.75 1.85 1.90 1.65 1.65

1.90 1.90 1.95 1.95 1.90 1.90

2.00 1.95 1.85 1.80 2.05 2.05

2.90 2.80 2.70 2.65 3.00 3.00

3.60 3.50 3.30 3.20 3.70 3.70

30.00 27.00 26.00 25.00 30.00 30.00

2.30 1.35 1.35 1.90 2.45 2.60

3.20 3.50 3.50 3.20 3.10 3.10

2.70 7.50 7.50 3.40 2.65 2.50

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

1.25 1.01 1.01 1.14 1.28 1.32

1.25 1.10 1.10 1.24 1.15 1.25

1.33 2.07 2.07 1.64 1.30 1.30

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

2.50 1.60 2.80 8.00 1.60

3.20 3.50 3.20 3.50 3.50

2.50 4.90 2.20 1.30 4.90

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

1.33 1.06 1.42 2.22 1.06

1.25 1.20 1.20 1.11 1.20

1.33 1.98 1.24 1.01 1.98

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

Slloveni SNL 4751 4752 4753 4754 4755

F

3.20 3.15 3.20 3.30 3.20 3.10

Europiani U19 (Ceki)

28.00 30.00 40.00 28.00 28.00 30.00

T O

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

Utsiktens BK

0-0 (0-0)

Lokomotiv Moscow

Hannover 96

Riffa Club

3-3 (1-1)

Al Ahli Manama

Austria Wien II

1-1 (0-1)

Rapid Wien II

Parndorf

5-0 (2-0)

Ritzing

ASK Voitsberg

0-1 (0-0)

Allerheiligen

Austria Kärnten

0-2 (0-1)

Blau Weiss Linz

2-1 (0-0)

Weiz

Feldkirchen

1-2 (0-1)

SAK Klagenfurt

Pasching

0-0 (0-0) 1-2 (0-2)

LASK Juniors

2-2 (1-1)

Union St. Florian

WSG Wattens

3-0 (1-0)

Leoben

Seekirchen

FC Hjørring

0-3 (0-2)

FC Fyn

Eintracht Trier

2-2 (1-1)

1.FC Köln II

Union Minden

2-14 (1-6)

Werder Bremen

Gornik Polkowice

1-2 (1-1)

Flota Swinoujscie

Sandecja

1-1 (1-0)

GKS Katowice

Zawisza Bydgoszcz

2-0 (1-0)

TKP Elana Torun

BK Häcken

1-1 (1-1)

Malmö FF

Helsingborgs IF

1-0 (1-0)

Kalmar FF

Jönköpings Södra

0-2 (0-1)

Falkenbergs FF

Högaborgs BK

1-2 (0-0)

IFK Klagshamn

Götene IF

1-3 (0-3)

Örebro SK II

2-2 (1-2)

Tibro AIK

Ytterby IS

0-0 (0-0)

Assyriska BK

Tvaakers IF

3-1 (1-0)

Kallered SK

JI

2.05 1.55 2.20 4.20 1.45 2.70 2.25 3.40 2.60

Poloni Ekstraklsa 3701 3702 3703 3704

P O K O

17.00 10.00 20.00 20.00 17.00 6.00 18.00 20.00

1-0 (1-0)

Rubin Kazan

Wels

30.00 35.00 30.00 27.00

4.50 8.80 3.70 3.40 3.10 1.35 3.40 3.50

3-6 (1-1)

Torslanda IK

Gleinstätten

26.00 30.00 30.00 26.00 30.00

5.40 7.50 20.00 13.00 7.50 1.10 1.22 1.83 2.35 1.90 6.50 14.00 20.00 13.00 14.00 1.01 1.09 2.57 1.40 2.10 5.00 5.40 23.00 12.00 5.40 1.20 1.23 1.54 2.60 1.85 4.50 5.40 25.00 12.00 4.85 1.23 1.28 1.47 2.70 1.90 4.40 5.15 25.00 11.00 4.40 1.37 1.30 1.37 3.10 1.85 6.50 3.85 50.00 15.00 1.35 3.00 1.09 1.01 9.00 2.15 4.50 5.40 25.00 12.00 4.85 1.23 1.28 1.47 2.70 1.90 4.80 5.85 30.00 12.00 5.35 1.29 1.28 1.45 3.00 1.95

I M FC Wunstorf

Union Vöcklamarkt

13.00 13.00 13.00 13.00

4.20 2.65 13.00 35.00 3.95 9.00 1.50 15.00 50.00 3.85 3.10 3.35 12.00 30.00 4.10 2.90 3.50 12.00 27.00 4.25 2.55 4.40 11.00 25.00 5.15 1.20 15.00 13.00 20.00 15.00 2.90 3.50 12.00 27.00 4.25 2.85 3.95 12.00 30.00 5.20

Zaglebie Lubin

Gunnilse IS

Västerås IK

0-4 (0-1)

Sandvikens IF

Enskede IK

1-1 (1-1)

Konyaspor KIF

Galatasaray SK

2-0 (2-0)

Konyaspor

0-0 (0-0)

Manisaspor

İstanbul BB

I M Al Ain

0-0 (0-0)

Wasl Dubai

Al Nasr Dubai

1-0 (0-0)

Baniyas

Nyköpings BIS

0-0 (0-0)

Syrianska Botkyrka

Horn

2-0 (1-0)

Wiener SK

7-1 (3-0)

Ostbahn XI

TPS Turku

2-3 (2-0)

JJK Jyväskylä

Sparvagens FF

Schwechat

1-1 (0-0)

Sollentuna Fotboll

Assyriska IF

0-4 (0-3)

Eskilstuna City

*Kazma SC

3-2 (3-0)

Khaitan SC

Al Faisaly (KSA)

0-1 (0-1)

Al Shabab Riyadh

Al Fateh (KSA)

3-0 (2-0)

Al Hazm

Al Hilal Riyadh

2-1 (1-0)

Najran SC

Al Raed Club

2-3 (2-3)

Al Wahda Mecca

0-0 (0-0)

Al Taawoun

Ettifaq FC

1-0 (1-0)

Qadisiya Khubar

Al Ahli Jeddah

Ittihad Jeddah

5-2 (1-2)

Al Nassr Riyadh

ASK Baumgarten

1-3 (1-3)

Waidhofen/Ybbs

Sollenau

1-2 (0-2)

SC Neusiedl

AS Cannes

3-2 (0-1)

Chamois Niortais

2-2 (1-0)

Amiens SC

Gap HAFC

1-1 (1-0)

Alfortville UJA

FC Rouen

Guingamp

3-1 (2-1)

Rodez AF

Paris FC

2-2 (1-0)

US Créteil-Lusitanos

SC Bastia

0-0 (0-0)

US Orléans

SR Colmar

3-1 (3-0)

US Luzenac

Stade Plabennec

1-3 (0-0)

Étoile Fréjus Saint-Raphaël

Strasbourg

2-0 (1-0)

Aviron Bayonnais

Gornik Zabrze

3-1 (2-1)

Slask Wroclaw

Admira

5-3 (1-0)

Austria Lustenau

FC Lustenau

2-4 (1-1)

SCR Altach

Gratkorn

1-3 (0-1)

Grödig

Hartberg

2-0 (1-0)

First Vienna

SKN St. Pölten

6-2 (4-2)

WAC St. Andrä

AC Ajaccio

2-0 (1-0)

FC Istres

Dijon FCO

1-1 (0-1)

US Boulogne

FC Metz

3-0 (1-0)

Nîmes Olympique

FC Nantes

2-1 (2-0)

Grenoble

2-2 (1-1)

Clermont Foot

LB Châteauroux

1-0 (1-0)

Sedan Ardennes

1-2 (1-0)

Évian Thonon Gaillard

Stade Reims

Le Havre AC

Tours FC

1-1 (0-0)

Angers SCO

Troyes AC

3-2 (0-1)

Stade Lavallois

Vannes OC

4-3 (0-2)

Le Mans FC

Dynamo Dresden

1-1 (0-0)

Osnabrück


22

PANORAMA

e shtunë 21 maj 2011

BASTE

SPORT

NDESHJE DJE IP-BET 21-05-2011 Nr.

Ora

Emertimi Cifti

SOT LIVE

Rezultati Final 1 X 2

1-1

Parashikim i Kombinuar (pjesa e pare + rezultati final) 1-X 1-2 X-1 X-X X-2 2-1 2-X

2-2

Dopio Shans 1X 12 X2

Rezultati i Pjesës së I 1 X 2

Sh.Gol. Pjesa I 1+ 2+

0-1

Shuma Totale e Golave 0-2 2-3 3+ 4+ 4-6

7+

*Cerro Porteño

1-0 (0-0)

Jaguares Chiapas

Monarcas Morelia

1-1 (0-0)

UNAM Pumas

Tom Tomsk (R)

1-1 (0-0)

Zenit (R)

Sarawak FA

3-0 (0-0)

PDRM FA

Hungari NB1 4801 17:30 MTK-Paks 4802 17:30 Gyor-Kaposvar

2.70 3.20 2.30 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 1.33 1.25 1.25 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 2.00 3.20 3.10 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 1.18 1.23 1.57 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

Kroaci NHL 4851 4852 4853 4854 4855 4856 4857 4858

19:00 Dragovoljac-Zagreb 19:00 Hajduk-Lok.Zagreb 19:00 Cibalia-Istra 19:00 Slaven-Osijek 19:00 Karlovac-Sibenik 19:00 Varazdin-Zapresic 19:00 Rijeka-Zadar 19:00 Dinamo Z.-Split

7.50 1.60 3.10 1.90 2.70 1.45 2.00 1.60

3.50 3.50 3.20 3.30 3.10 3.50 3.20 3.50

1.30 4.90 2.00 3.40 2.30 6.00 3.10 4.90

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

2.22 1.06 1.57 1.14 1.33 1.02 1.18 1.06

1.11 1.20 1.23 1.24 1.25 1.17 1.23 1.20

1.01 1.98 1.18 1.64 1.25 2.21 1.57 1.98

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

Ukraine Premier 4901 15:00 Shakhtar-Dnipro 17:00 Pirin-Burgas 17:00 Minyor-Cherno M. 17:00 Kaliakra-Sliven 17:00 Lok.Sofia-Litex

1.60 3.00 1.90 2.80

3.50 3.10 3.10 2.90

4.70 2.10 3.40 2.30

0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00

Argjentine CL 5251 5252 5253 5254

19:00 Tigre-Lanus 21:10 Argentinos Jrs.-Olimpo 23:20 Huracan-Estudiantes 23:30 Independiente-Colon

("Live!! ("Live!!

2.45 2.00 3.10 2.10

3.10 3.20 3.20 3.20

2.75 3.30 2.10 3.10

4.30 3.40 5.85 3.50

12.00 13.00 12.00 13.00

30.00 40.00 28.00 40.00

5.50 4.35 5.85 4.40

4.80 4.80 4.80 4.80

5.65 6.50 4.40 5.85

30.00 28.00 40.00 28.00

12.00 12.00 13.00 12.00

4.85 6.60 3.50 5.85

20:30 Chacarita-Patronato 20:30 Defensa-Almirante 21:00 Rivadavia-Dep. Merlo 22:05 Aldosivi-San Martin 23:30 Atl. Tucuman-Atl. Rafaela

2.60 2.30 2.50 2.70 2.70

2.90 3.10 3.00 3.10 3.10

2.60 2.80 2.60 2.40 2.40

4.45 3.70 4.30 4.60 4.60

12.00 12.00 11.00 12.00 12.00

26.00 26.00 25.00 26.00 26.00

5.15 4.40 5.00 5.25 5.25

4.40 4.60 4.50 4.60 4.60

5.15 5.35 5.10 4.85 4.85

26.00 25.00 25.00 26.00 26.00

12.00 12.00 11.00 12.00 12.00

4.45 4.75 4.40 4.20 4.20

23:30 Flamengo-Avai 23:30 Ceara-Vasco 23:30 Atletico MG-Atletico PR 23:30 Santos-Internacional

1.55 2.10 1.95 2.30

3.50 3.20 3.30 3.20

5.50 3.10 3.40 2.80

2.20 3.30 2.95 3.65

17.00 13.00 13.00 13.00

50.00 40.00 40.00 30.00

4.30 4.40 4.35 4.55

5.50 5.00 5.10 5.10

10.00 5.85 6.70 5.30

28.00 28.00 28.00 30.00

14.00 12.00 13.00 12.00

9:00 Nagoya-Kashiwa 9:00 Urawa-Kashima 12:00 Gamba O.-Niigata 12:00 Kobe-S.Hiroshima

1.85 1.50 1.55 1.75 1.50 2.10 2.25

3.30 3.50 3.50 3.50 3.50 3.20 3.20

3.70 5.75 5.50 4.20 5.75 3.10 2.85

2.80 2.15 2.20 2.65 2.15 3.30 3.50

13.00 17.00 17.00 13.00 17.00 13.00 13.00

40.00 50.00 50.00 45.00 50.00 40.00 40.00

4.30 4.30 4.30 4.30 4.30 4.40 4.45

5.20 5.50 5.50 5.40 5.50 5.00 5.10

7.00 11.00 10.00 7.80 11.00 5.85 5.20

28.00 28.00 28.00 28.00 28.00 28.00 28.00

2.50 2.60 1.65 2.60

3.10 3.20 3.30 3.20

2.70 2.60 5.20 2.60

4.55 4.65 2.70 4.65

12.00 12.00 16.00 12.00

30.00 30.00 50.00 30.00

5.55 5.55 4.30 5.55

4.80 4.80 5.10 4.80

5.70 5.55 9.50 5.55

30.00 30.00 28.00 30.00

1.20 1.23 1.24 1.27

1.98 1.20 1.64 1.29

0.00 0.00 0.00 0.00

"LIVE" "LIVE"

6201 10:00 Okayama-Yokohama 6253 13:30 Albirex-Home Utd

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

T O

0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00

0.00 0.00 0.00 0.00

Banik Most U19

Otterup B&IK

0-4 (0-1)

Blokhus FC

Cerezo Osaka

3-3 (0-2)

Kawasaki Frontale

Bentleigh Greens

1-1 (0-0)

Heidelberg Unit ed

FC Roskilde

3-1 (1-0)

Hvidovre IF

FC Vestsjælland

3-3 (2-0)

BK Glostrup Albertslund 0-3 (0-1)

Kolding FC Elite 3000 Helsingør

Nordvest FC

1-1 (1-1)

Vanløse IF

B1908 Amager

0-2 (0-1)

Næsby BK

Thisted FC

0-0 (0-0)

IK Skovbakken

Shandong Luneng

0-0 (0-0)

Guangzhou GAC

Tianjin Teda

2-1 (1-1)

Jiangsu Sainty

China (W)

1-0 (1-0)

New Zealand (W)

FK Rostov (R)

2-3 (1-1)

Amkar Perm (R)

Young Lions

2-0 (1-0)

Balestier Khalsa

Tepli ce U19

2-1 (1-0)

Sigma Olomouc U19

Middelfart G & BK

2-1 (1-1)

Varde IF

Terek Groznyi

1-0 (1-0)

Anzhi Makhachkala

Sevastopol Youth

1-2 (0-0)

Tavriya Youth

ATM FA

1-0 (1-0)

Penang FA

PKNS FC

2-0 (0-0)

Johor FA

USM Staff FC

1-0 (1-0)

Harimau Muda B

1.37 1.40 1.32 1.34 1.34

3.10 2.80 3.00 3.20 3.20

1.85 1.90 1.85 1.90 1.90

3.10 3.30 3.10 2.90 2.90

1.20 1.20 1.18 1.18 1.18

2.60 2.60 2.55 2.55 2.55

2.70 2.70 2.75 2.75 2.75

1.50 1.50 1.55 1.55 1.55

1.85 1.85 1.85 1.85 1.85

2.05 2.05 2.00 2.00 2.00

2.55 2.55 2.50 2.50 2.50

2.90 2.90 2.85 2.85 2.85

27.00 27.00 25.00 25.00 25.00

10.00 5.85 6.70 4.75

1.04 1.22 1.18 1.28

1.20 1.24 1.24 1.26

2.08 1.52 1.57 1.45

2.05 2.90 2.60 3.00

2.05 1.95 1.95 1.95

6.10 3.80 4.20 3.50

1.12 1.17 1.12 1.14

2.30 2.50 2.30 2.40

3.30 3.10 3.30 3.20

1.95 1.75 1.95 1.85

1.95 1.90 1.95 1.95

1.75 1.95 1.75 1.85

2.60 2.80 2.60 2.70

3.10 3.50 3.10 3.30

25.00 27.00 25.00 26.00

13.00 15.00 14.00 13.00 15.00 12.00 12.00

7.00 11.00 10.00 7.80 11.00 5.85 4.75

1.15 1.04 1.04 1.11 1.04 1.22 1.26

1.23 1.19 1.20 1.20 1.19 1.24 1.22

1.71 2.16 2.08 1.81 2.16 1.52 1.51

2.50 2.00 2.05 2.40 2.00 2.90 2.85

1.95 2.05 2.05 1.95 2.05 1.95 1.95

4.50 6.50 6.10 5.00 6.50 3.80 3.45

1.14 1.13 1.09 1.14 1.13 1.13 1.10

2.40 2.35 2.15 2.40 2.35 2.35 2.20

3.20 3.25 3.55 3.20 3.25 3.25 3.40

1.85 1.90 2.10 1.85 1.90 1.90 2.05

1.95 1.95 2.00 1.95 1.95 1.95 2.00

1.85 1.80 1.60 1.85 1.80 1.80 1.65

2.70 2.65 2.35 2.70 2.65 2.65 2.45

3.30 3.20 2.85 3.30 3.20 3.20 2.90

26.00 25.00 20.00 26.00 25.00 25.00 20.00

12.00 12.00 14.00 12.00

4.80 4.65 9.50 4.65

1.36 1.37 1.06 1.37

1.28 1.28 1.20 1.28

1.38 1.37 2.00 1.37

3.25 3.20 2.25 3.20

1.95 1.95 1.95 1.95

3.45 3.20 5.70 3.20

1.21 1.20 1.10 1.22

2.65 2.60 2.20 2.70

2.95 3.00 3.40 2.90

1.70 1.75 2.15 1.65

1.85 1.90 2.00 1.85

2.10 2.05 1.65 2.15

3.15 3.00 2.45 3.25

3.75 3.70 2.90 3.80

30.00 30.00 20.00 30.00

Maccabi Herzliya

2-0 (1-0)

2.90 3.10 2.30 5.10 12.00 28.00 5.75 5.00 4.40 40.00 13.00 3.55 1.52 1.24 1.22 3.50 1.95 2.70 1.24 2.80 2.80 1.55 1.85 2.25 3.45 3.90 34.00

Hakoah Ramat Gan

2-1 (0-0)

Ahva Arraba

Hapoel Nazareth Ilit

5-1 (1-1)

Ironi Bat Yam

3.40 3.20 3.20 3.50

4.20 2.60 2.60 4.50

2.60 4.00 4.00 2.45

14.00 12.00 12.00 15.00

T E

35.00 22.00 22.00 37.00

H O L A D N

F

3.85 4.80 4.80 3.90

5.50 5.00 5.00 5.40

7.70 5.00 5.00 8.10

20.00 22.00 22.00 20.00

13.00 12.00 12.00 12.00

7.70 4.20 4.20 8.10

F

T O 1.09 1.27 1.27 1.07

1.22 1.25 1.25 1.21

1.94 1.29 1.29 1.91

2.30 2.80 2.80 2.20

1.95 1.85 1.85 1.95

4.60 3.00 3.00 5.00

1.09 1.08 1.08 1.08

1.95 2.05 2.05 2.00

3.30 3.20 3.20 3.25

2.10 2.00 2.00 2.05

1.95 1.95 1.95 1.95

1.45 1.55 1.55 1.50

1.95 2.05 2.05 2.00

2.30 2.40 2.40 2.35

11.00 15.00 15.00 13.00

T E

4.50 3.30 1.70 7.70 13.00 20.00 7.70 5.50 3.85 35.00 14.00 2.60 1.94 1.22 1.09 4.60 1.95 2.30 1.20 2.60 3.00 1.75 1.90 2.05 3.00 3.70 30.00

2.00 2.50 2.30 1.85 1.85 1.45 1.85 1.45 1.80

3.20 3.20 3.20 3.30 3.30 3.50 3.30 3.50 3.30

3.10 2.50 2.70 3.50 3.50 6.00 3.50 6.00 3.70

3.25 4.15 3.65 2.75 2.75 1.95 2.75 1.95 2.70

12.00 12.00 12.00 13.00 13.00 15.00 13.00 15.00 13.00

30.00 26.00 24.00 34.00 34.00 45.00 34.00 45.00 33.00

4.05 5.10 4.30 3.80 3.80 3.65 3.80 3.65 4.00

5.00 4.85 5.00 5.25 5.25 5.75 5.25 5.75 5.25

5.65 5.10 5.25 6.30 6.30 9.50 6.30 9.50 6.40

23.00 26.00 22.00 24.00 24.00 20.00 24.00 20.00 24.00

12.00 12.00 11.00 13.00 13.00 13.00 13.00 13.00 12.00

5.65 4.15 4.50 6.30 6.30 9.50 6.30 9.50 6.40

1.18 1.33 1.25 1.10 1.10 1.02 1.10 1.02 1.16

1.23 1.25 1.25 1.26 1.26 1.17 1.26 1.17 1.20

1.57 1.33 1.33 1.87 1.87 2.21 1.87 2.21 1.60

2.50 2.90 2.70 2.30 2.30 1.85 2.30 1.85 2.30

1.85 1.85 1.85 1.90 1.90 2.00 1.90 2.00 1.90

3.80 2.90 3.10 3.90 3.90 6.30 3.90 6.30 4.00

1.10 1.11 1.12 1.10 1.13 1.10 1.13 1.09 1.13

2.20 2.25 2.30 2.20 2.35 2.20 2.35 2.15 2.35

3.10 3.05 3.00 3.10 2.95 3.10 2.95 3.15 2.95

1.85 1.80 1.75 1.85 1.70 1.85 1.70 1.90 1.70

1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.90 1.95 1.90

1.65 1.70 1.75 1.65 1.80 1.65 1.80 1.60 1.80

2.15 2.20 2.25 2.15 2.30 2.15 2.30 2.10 2.30

2.50 2.55 2.60 2.50 2.65 2.50 2.65 2.45 2.65

17.00 17.00 18.00 17.00 20.00 17.00 20.00 15.00 20.00

1.35 1.95 2.00 1.50

3.50 3.20 3.20 3.50

8.00 3.50 3.30 6.00

1.95 3.20 3.40 2.20

17.00 13.00 13.00 17.00

65.00 40.00 40.00 50.00

4.50 4.35 4.35 4.30

5.50 4.85 4.80 5.40

14.00 6.70 6.50 11.00

28.00 28.00 28.00 28.00

14.00 13.00 12.00 15.00

13.50 6.70 6.60 11.00

1.01 1.18 1.19 1.04

1.14 1.24 1.25 1.19

2.48 1.57 1.54 2.16

1.75 2.60 2.65 2.00

2.15 1.95 1.95 2.05

8.80 4.20 4.10 6.50

1.08 1.18 1.15 1.10

2.05 2.55 2.45 2.20

3.75 3.05 3.15 3.40

2.25 1.80 1.90 2.15

2.05 1.90 1.90 2.00

1.55 2.00 1.90 1.65

2.30 2.90 2.75 2.45

2.80 3.60 3.40 2.90

15.00 30.00 26.00 20.00

1.65 2.10 1.50 1.55

3.50 3.20 3.50 3.50

4.50 3.00 5.50 5.25

2.40 3.20 2.00 2.05

15.00 12.00 13.00 14.00

37.00 30.00 35.00 37.00

3.90 4.10 3.75 3.75

5.40 5.00 5.50 5.50

8.10 5.40 10.00 8.60

20.00 23.00 20.00 20.00

12.00 12.00 13.00 13.00

8.10 5.40 9.00 8.60

1.07 1.20 1.04 1.04

1.21 1.23 1.20 1.20

1.91 1.54 2.03 2.00

2.20 2.60 2.00 2.10

1.95 1.85 1.95 1.95

5.00 3.70 5.50 5.40

1.13 1.17 1.17 1.13

2.35 2.50 2.50 2.35

2.95 2.80 2.80 2.95

1.70 1.55 1.55 1.70

1.80 1.80 1.80 1.80

1.80 1.95 1.95 1.80

2.30 2.45 2.45 2.30

2.65 2.80 2.80 2.65

20.00 22.00 22.00 20.00

Korea J.National

I M Sil keborg IF

4-3 (3-2)

AaB Aalborg

AGF Aarhus

2-1 (2-0)

Næstved BK

Ballerup-Skovlunde

1-0 (0-0)

Frederikssund IK

BK Skjold

2-2 (1-1)

BK Avarta

Loll and-FA

4-0 (1-0)

Greve Fodbold

I J P O K O

Korea J.K Liga

9:00 Suwon City-Ansan 12:00 Cheonan-Mokpo 12:00 Gangneung-Chungju 12:00 Goyang-Daejeon H&N

5-1 (1-0)

1.30 1.25 1.25 1.28 1.28

Kolumbi A

6742 6743 6744 6745

T&T Ha Noi

Jihlava U19

1.37 1.27 1.30 1.40 1.40

1.25 4.00 10.00 1.50 15.00 50.00 3.85 6.50 14.00 20.00 13.00 14.00 1.01 1.09 2.57 1.40 2.10 8.80 1.09 2.15 3.55 2.20 2.00 1.60 2.35 2.85 20.00

"LIVE"

2-0 (1-0)

30.00 30.00 30.00 27.00

Irlande Div.1

10:00 Jeonbuk-Gangwon 11:00 Suwo S.B.-Busan 12:00 Gyeongnam-Gwangju 13:00 FC Seoul-Daegu

Greece U19

Hoa Phat Hanoi

3.70 3.70 3.75 3.50

Irlande Eircom

6727 6728 6729 6730

Krylia Sovetov (R)

1-2 (1-2)

3.00 3.00 3.15 2.80

1.55 3.50 5.25 2.15 14.00 37.00 3.75 5.50 8.60 20.00 13.00 8.60 1.04 1.20 2.00 2.10 1.95 5.40 1.09 1.95 3.30 2.10 1.95 1.45 1.95 2.30 11.00

22:00 America de Cali-Tolima 22:00 Huila-Dep.Cali 22:00 Junior-Millonarios 22:00 Atl.Nacional-Itagui 22:00 Cucuta-Chico 22:00 Envigado-Pereira 22:00 La Equidad-Quindio 22:00 Once C.-Ind.Medellin 22:00 Santa Fe-R.Cartagena

4-0 (2-0)

Slovakia U19

2.05 2.05 2.10 1.95

Wells Premier POFF

6577 20:30 Athlone-Waterford

Dynamo Moscow (R)

1.90 1.90 1.85 1.90

1.85 3.30 3.50 2.75 13.00 34.00 3.80 5.25 6.30 24.00 13.00 6.30 1.10 1.26 1.87 2.30 1.90 3.90 1.17 2.50 2.80 1.60 1.90 1.95 2.45 2.80 22.00

6571 20:45 Sligo-Galway

Arka Gdynia Youth

1.65 1.65 1.60 1.75

Ekuador A

6551 16:15 Neath-Prestatyn

3-3 (2-1)

3.00 3.00 2.95 3.10

1.65 3.50 4.50 2.45 15.00 37.00 3.90 5.40 8.10 20.00 12.00 8.10 1.07 1.21 1.91 2.20 1.95 5.00 1.17 2.50 2.80 1.60 1.90 1.95 2.45 2.80 22.00 2.80 3.20 2.20 4.65 12.00 24.00 5.40 5.00 4.25 27.00 12.00 3.45 1.42 1.20 1.24 3.30 1.90 2.70 1.12 2.30 3.00 1.80 1.90 1.75 2.25 2.60 18.00 4.90 3.50 1.60 8.50 14.00 20.00 8.50 5.10 3.85 40.00 13.00 2.40 1.95 1.20 1.06 5.10 1.95 2.15 1.09 1.95 3.30 2.10 1.95 1.45 1.95 2.30 11.00

6421 23:30 Dep.Cuenca-LDU Loja

Sime Darby

Polonia Bytom Youth

2.60 2.60 2.65 2.50

1.70 2.40 2.40 1.65

6401 20:30 Fenix-Bella Vista 6402 20:30 Miramar-Liverpool M. 6403 21:00 Danubio-Nacional M.

2-1 (1-0)

1.20 1.20 1.21 1.17

3.30 3.30 1.95 6.00 12.00 22.00 6.00 5.20 4.00 30.00 12.00 2.90 1.65 1.24 1.14 3.90 1.90 2.45 1.08 1.90 3.35 2.15 2.00 1.40 1.90 2.25 10.00

18:00 U.de Chile-Audax 21:30 San Felipe-Palestino 22:00 Huachipato-OHiggins 22:00 Iquique-Cobresal

I M

Pos Malaysia

SDM Kepala Batas

JI 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

3.50 4.10 2.90 3.80

Uruguaj CL

6686 6687 6688 6689 6690 6691 6692 6693 6694

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

1.95 1.95 1.95 1.95

Singapor S Lige

6371 6372 6373 6374

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

P O K O

0.00 0.00 0.00 0.00

Japoni J Liga 2

Kili AP

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

3.20 2.65 3.80 2.90

H O L A D N

21:20 Portuguesa-Nautico 21:20 Ponte Preta-ASA 21:20 Sport Recife-Icasa 21:20 Criciuma-Guarani 21:20 Vitoria-Vila Nova 21:20 Amerikana-Duque 23:30 Ituiutaba-Parana

1.06 1.54 1.14 1.45

Japoni J Lige 6171 6172 6173 6174

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

1.39 1.54 1.22 1.52

Brazil B 5321 5322 5323 5324 5325 5326 5327

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

TDC Binh Duong

2-2 (0-1)

1.30 1.25 1.24 1.24

Brazil A 5301 5302 5303 5304

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

2-3 (0-2)

1.33 1.19 1.52 1.22

Argjentine B 5281 5282 5283 5284 5285

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

2.10 3.10 3.10 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 1.20 1.23 1.54 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

Bullgari A 4931 4932 4933 4934

0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00

Tay Ninh

MP Muar FC

Søllerød-Vedbæk

5-3 (2-2)

Herlev IF

Stenløse BK

2-1 (0-0)

B93 København

Aarhus Fremad

2-1 (1-0)

FC Djursla nd

Tjørring IF

1-2 (1-1)

FC Svendborg

Hapoel Ra'anana

1-1 (0-0)

Hapoel Kfar Saba

Ironi Rishon LeZion

2-1 (2-1) Ironi Nir Ramat HaSharon

Maccabi I. Jatt Al Ahli 3-1 (2-1)

Sektzia Nes Tziona

Maccabi Be'er Sheva

France U19

2-0 (2-0)

Bela rus U19

Arsenal Kiev Youth

0-1 (0-0)

Kryvbas Youth

Shakhtar D. Youth

2-1 (0-1)

Dnipro Youth

Volyn Lutsk Youth

1-5 (0-2)

Metalurg D. Youth

Zorya L. Youth

1-0 (1-0)

Metalurg Z. Youth

Shurtan Guzar

1-0 (0-0)

Qyzylqum

Rishøj BK

0-0 (0-0)

Brabrand IF

Malavan FC

2-0 (0-0)

Saba Qom

PAS Hamedan

0-2 (0-1)

Esteghla l Tehran

Persepolis FC

5-1 (1-1)

Paykan FC

Rah Ahan

2-2 (0-2)

Mes Kerman

Saipa Karaj

2-1 (2-0)

Sepahan Esfahan

Sanat Naft AC

1-3 (0-1)

Teraktor Sazi

Shahin Bushehr

0-1 (0-0)

Naft Tehran

Shahrdari Tabriz

0-2 (0-0)

Foolad Khuzestan

Zob Ahan

2-0 (0-0)

Steel Azin FC

FC Botosani

0-1 (0-0)

Concordia Chia jna

Energetik Burshtin

1-2 (1-0)

Krymteplitsya

FC Fredericia

0-0 (0-0)

Brønshøj BK

Karpaty Lviv Youth

5-2 (3-0)

Vorskla Youth

Obolon Youth

1-1 (0-1)

Metali st Kh. Youth

Kuban Krasnodar

1-1 (0-0)

Spartak Nalchik

Dubai Club

6-4 (2-2)

Al Dhafra

Jazira Abu Dhabi

5-2 (5-2)

It tihad Kalba

Al Muharraq

5-0 (0-0)

Al Hadd

Al Qadisiya Kuwait

5-2 (2-0)

Shabab (KUW)

Lyngby BK

1-2 (0-2)

Brøndby IF

Vasas SC

1-1 (1-0)

Kecskemeti TE

FC Tatabanya

5-1 (1-1)

BKV Elore SC

Al Wihdat Amman

3-1 (2-1)

Manshia Bani Hassan

Panetolikos

1-0 (1-0)

Panionios

Wigry Suwalki

0-1 (0-1)

Ruch Wysokie Maz.


PANORAMA

BASTE

SKOCI PREMIER LEAGUE Skuadra # 1 Glasgow Rangers 2 Celtic 3 Hearts 4 Dundee United 5 Kilmarnock 6 Motherwell 7 Inverness CT 8 Hibernian 9 St. Johnstone 10 Aberdeen 11 St. Mirren 12 Hamilton

BRENDA F B H G+ 12 1 3 37 13 3 1 43 9 4 4 24 10 1 5 24 6 3 7 23 8 2 7 23 5 4 8 22 5 5 6 18 5 5 7 9 5 2 9 21 4 5 8 20 0 7 9 9

JASHTË G- F B H G+ 14 14 1 2 35 10 12 1 3 29 15 9 3 4 23 19 4 9 4 20 22 7 5 5 24 18 5 3 8 13 24 5 7 4 22 23 5 1 11 18 16 3 5 8 9 18 4 2 11 13 26 3 2 11 11 23 3 3 11 11

G14 11 16 22 19 25 18 29 23 36 28 32

N 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33 33

JASHTË B H G+ 9 1 36 6 7 37 8 6 28 8 6 30 4 9 33 11 5 34 11 7 24 8 10 24 8 8 34 5 12 26 5 10 35 8 9 28 4 11 33 5 11 31 6 11 37 4 14 23 10 9 21 8 12 21 5 12 28 6 14 25 7 14 17 3 15 18 4 15 26 6 13 23

G11 32 20 25 23 33 28 37 31 41 34 35 38 43 40 43 33 45 42 47 44 49 58 45

N 46 46 46 46 46 46 46 46 46 46 46 46 46 46 46 46 46 46 46 46 46 46 46 46

KLASIFIKIME

F 26 25 18 14 13 13 10 10 8 9 7 3

TOTAL B H 2 5 4 4 7 8 10 9 8 12 5 15 11 12 6 17 10 15 4 20 7 19 10 20

G+ 72 72 47 44 47 36 44 36 18 34 31 20

G28 21 31 41 41 43 42 52 39 54 54 55

F 31 27 23 22 22 20 18 19 18 16 15 16 17 15 14 15 11 12 12 10 11 11 10 8

TOTAL B H 12 3 9 10 15 8 15 9 12 12 17 9 17 11 14 13 15 13 15 15 17 14 14 16 10 19 13 18 15 17 6 25 17 18 14 20 13 21 16 20 13 22 11 24 9 27 9 29

G+ 93 83 85 66 68 74 61 55 78 64 72 65 73 64 65 57 53 52 62 53 56 47 62 41

G30 47 37 49 42 60 42 50 60 68 62 62 75 75 68 81 61 67 83 72 77 87 104 90

G+ 81 70 55 55 63 61 52 35 59 48 38 43 39 39 43 40 45 46 33 30

G22 36 37 39 45 51 45 41 58 48 46 46 47 55 62 52 69 66 56 54

G+ 56 57 40 49 48 54 52 56 38 33 45 35 45 44 39 25 34 26

G20 33 28 36 38 42 54 41 33 41 52 41 47 56 56 46 53 59

GD Pikë 44 51 16 3 6 -7 2 -16 -21 -20 -23 -35

80 79 61 52 47 44 41 36 34 31 28 19

F 18 17 14 13 12 13 13 14 11 10 7 10 9 8 8 10 7 9 6 7 9 6 6 4

BRENDA B H G+ 3 2 57 3 3 46 7 2 57 7 3 36 8 3 35 6 4 40 6 4 37 6 3 31 7 5 44 10 3 38 12 4 37 6 7 37 6 8 40 8 7 33 9 6 28 2 11 34 7 9 32 6 8 31 8 9 34 10 6 28 6 8 39 8 9 29 5 12 36 3 16 18

G19 15 17 24 19 27 14 13 29 27 28 27 37 32 28 38 28 22 41 25 33 38 46 45

F 16 14 11 12 12 10 11 3 10 6 7 6 8 6 6 6 8 6 4 4

BRENDA B H G+ 1 2 46 2 3 40 6 2 34 2 5 35 3 4 36 4 5 32 4 4 32 9 7 15 5 4 35 8 5 28 4 8 19 6 7 27 4 7 22 7 6 18 8 5 23 9 4 23 4 7 32 4 9 31 6 9 15 5 10 14

JASHTË G- F B H G+ 10 10 6 3 35 12 10 4 5 30 12 8 2 9 21 18 6 8 5 20 14 6 4 9 27 24 7 4 8 29 20 5 5 9 20 21 10 4 5 20 18 4 4 11 24 24 6 7 6 20 21 6 6 7 19 22 5 7 7 16 22 4 6 9 17 16 5 5 9 21 28 5 3 11 20 22 3 5 11 17 27 3 5 11 13 38 3 6 10 15 28 4 6 9 18 21 3 4 12 16

G12 24 25 21 31 27 25 20 40 24 25 24 25 39 34 30 42 28 28 33

N 38 38 38 38 38 38 38 38 38 38 38 38 38 38 38 38 38 38 38 38

F 26 24 19 18 18 17 16 13 14 12 13 11 12 11 11 9 11 9 8 7

TOTAL B H 7 5 6 8 8 11 10 10 7 13 8 13 9 13 13 12 9 15 15 11 10 15 13 14 10 16 12 15 11 16 14 15 9 18 10 19 12 18 9 22

Skuadra F Preußen Münster 12 9 Eintracht Trier 9 Sportfreunde Lotte Kaiserslautern Am. 7 Borussia Mönchengladbac 7 Borussia Dortmund Am. 7 8 Wuppertaler SV FC Köln Am. 8 SC Verl 7 FC Schalke 04 Am. 7 SC Wiedenbruck 2000 6 5 SV Elversberg FSV Mainz Am. 5 VfL Bochum Am. 3 5 Bayer Leverkusen Am. 4 Homburg Fortuna Düsseldorf Am. 3 Arminia Bielefeld Am. 2

BRENDA B H G+ 2 2 33 5 3 28 5 2 21 5 4 26 6 3 23 5 4 22 4 4 26 5 3 31 4 5 26 6 4 18 4 6 27 6 5 19 4 7 20 7 6 26 4 7 20 2 10 14 4 9 15 1 13 11

G11 15 10 19 18 19 22 16 18 16 27 20 23 30 20 25 26 35

F 10 9 6 7 7 8 6 4 4 5 6 4 5 5 3 2 3 3

JASHTË B H G+ 4 2 23 2 5 29 6 4 19 6 3 23 5 4 25 2 6 32 4 6 26 7 6 25 7 5 12 2 9 15 3 8 18 7 5 16 4 7 25 3 8 18 2 11 19 7 7 11 3 10 19 5 8 15

G9 18 18 17 20 23 32 25 15 25 25 21 24 26 36 21 27 24

N 32 33 32 32 32 32 32 33 32 33 33 32 32 32 32 32 32 32

F 22 18 15 14 14 15 14 12 11 12 12 9 10 8 8 6 6 5

TOTAL B H 6 4 7 8 11 6 11 7 11 7 7 10 8 10 12 9 11 10 8 13 7 14 13 10 8 14 10 14 6 18 9 17 7 19 6 21

F 12 13 11 11 8 7 7 7 7 8 7 7 7 4 6 5 4 0

BRENDA B H G+ 3 1 42 3 0 29 3 2 29 3 2 32 4 4 24 4 5 36 5 4 28 3 6 27 3 6 31 1 7 23 3 6 26 3 6 25 4 5 25 4 8 17 3 7 19 6 5 24 3 9 18 2 14 5

G10 10 11 15 16 16 21 21 21 19 24 17 24 27 20 18 32 37

F 11 9 10 6 8 8 7 6 6 3 4 4 3 5 3 1 3 0

JASHTË B H G+ 4 1 35 3 4 28 2 4 25 7 3 23 5 3 26 5 3 27 2 7 18 3 7 25 3 7 17 5 8 20 3 9 12 2 10 16 4 9 20 4 7 15 2 11 20 2 13 5 1 12 20 3 13 7

G13 14 20 13 15 16 25 19 24 30 27 27 35 19 43 30 39 51

N 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32 32

TOTAL GD Pikë F B H G+ G23 7 2 77 23 54 76 22 6 4 57 24 33 72 21 5 6 54 31 23 68 17 10 5 55 28 27 61 16 9 7 50 31 19 57 15 9 8 63 32 31 54 14 7 11 46 46 0 49 13 6 13 52 40 12 45 13 6 13 48 45 3 45 11 6 15 43 49 -6 39 11 6 15 38 51 -13 39 11 5 16 41 44 -3 38 10 8 14 45 59 -14 38 9 8 15 32 46 -14 35 9 5 18 39 63 -24 32 6 8 18 29 48 -19 26 7 4 21 38 71 -33 25 0 5 27 12 88 -76 2

GJERMANI RAJONAL JUG Skuadra # F 1 SV Darmstadt 98 9 9 2 Stuttgarter Kickers 3 KSV Hessen Kassel 10 4 SpVgg Greuther Fürth Am. 5 5 1899 Hoffenheim Am. 6 6 6 SC Freiburg Am. 7 Eintracht Frankfurt Am. 7 8 Karlsruher SC Am. 5 5 9 FC Nürnberg Am. 6 10 SC Pfullendorf 11 TSV 1860 München Am. 6 7 12 FC Memmingen 13 Wormatia Worms 4 14 SG Sonnenhof Großaspach 1 15 FSV Frankfurt Am. 4 16 Wehen Wiesbaden Am. 2 17 SSV Ulm 1846 0 0 18 SpVgg Weiden

BRENDA B H G+ 3 2 24 1 4 28 2 2 29 3 6 27 3 5 29 3 6 30 2 6 30 4 5 15 2 7 20 3 6 20 3 5 20 4 3 24 4 6 20 8 5 14 4 6 17 3 9 14 0 0 0 0 0 0

G15 17 12 22 17 29 25 14 19 15 21 21 21 20 20 33 0 0

F 7 7 5 9 7 6 6 5 5 5 4 2 6 6 1 2 0 0

JASHTË B H G+ 5 2 20 5 2 23 4 6 24 2 3 23 3 4 29 4 5 35 2 6 24 4 5 27 5 5 21 1 8 16 4 6 18 5 7 9 1 7 18 1 7 13 4 9 11 2 10 10 0 0 0 0 0 0

G10 10 25 18 20 25 22 22 24 27 33 24 21 20 28 32 0 0

N 28 28 29 28 28 30 29 28 29 29 28 28 28 28 28 28 0 0

TOTAL GD Pikë F B H G+ G16 8 4 44 25 19 56 16 6 6 51 27 24 54 15 6 8 53 37 16 51 14 5 9 50 40 10 47 13 6 9 58 37 21 45 12 7 11 65 54 11 43 13 4 12 54 47 7 43 10 8 10 42 36 6 38 10 7 12 41 43 -2 37 11 4 14 36 42 -6 37 10 7 11 38 54 -16 37 9 9 10 33 45 -12 36 10 5 13 38 42 -4 35 7 9 12 27 40 -13 30 5 8 15 28 48 -20 23 4 5 19 24 65 -41 17 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

BRENDA B H G+ 5 2 34 4 2 40 9 0 36 9 0 32 10 2 21 5 5 28 7 2 37 7 6 24 9 3 24 5 5 23 5 6 27 6 4 25 7 4 27 7 4 25 10 4 21 6 7 26 4 8 31 6 6 24 7 6 31 9 6 19 6 8 20 8 6 22

G11 14 14 10 11 22 16 23 13 17 21 15 17 23 20 24 29 20 30 20 25 20

F 9 6 6 4 7 5 2 7 5 4 3 4 3 4 4 4 3 3 4 3 4 2

JASHTË B H G+ 6 5 24 10 4 22 7 7 23 11 5 18 5 8 23 7 8 20 10 8 21 7 6 21 7 8 20 6 10 18 9 8 15 2 14 17 6 11 15 6 10 16 9 7 19 8 8 19 9 8 18 6 11 13 3 13 20 7 10 15 4 12 16 6 12 22

G21 20 20 19 26 23 30 19 24 26 27 38 32 25 28 26 30 23 35 33 32 40

N 40 40 40 40 40 40 40 40 40 40 40 40 40 40 40 40 40 40 40 40 40 40

F 22 20 17 15 15 15 13 14 13 14 12 14 12 13 10 11 11 11 11 8 10 8

ANGLI KONFERENCË NACIONAL

# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

Skuadra Crawley Town AFC Wimbledon Luton Wrexham Fleetwood Kidderminster Darlington York Newport County Bath City Grimsby Rushden and Diamonds Mansfield Kettering Gateshead Hayes and Yeading Cambridge Barrow Tamworth Forest Green Southport Altrincham Eastbourne Borough Histon

GJERMANI BUNDESLIGA 3 Skuadra # 1 Eintracht Braunschweig 2 Hansa Rostock 3 Dynamo Dresden 4 Wehen Wiesbaden 5 Rot Weiss Erfurt 6 FC Saarbrücken 7 Kickers Offenbach 8 SSV Jahn Regensburg 9 FC Heidenheim 10 VfB Stuttgart Am. 11 TuS Koblenz 12 SV Sandhausen 13 SV Babelsberg 03 14 Unterhaching 15 Carl Zeiss Jena 16 VfR Aalen 17 Rot Weiss Ahlen 18 Wacker Burghausen 19 Werder Bremen Am. 20 Bayern München Am.

GJERMANI RAJONAL VERI Skuadra # 1 Chemnitzer FC 2 VfL Wolfsburg Am. 3 VfB Lübeck 4 RB Leipzig 5 Hallescher FC 6 Holstein Kiel 7 Hertha BSC Berlin Am. 8 Hannover 96 Am. 9 Hamburger SV Am. 10 Energie Cottbus Am. 11 ZFC Meuselwitz 12 VFC Plauen 13 SV Wilhelmshaven 14 FC Magdeburg 15 TSV Havelse 16 Eintracht Braunschweig A 17 FC Oberneuland 18 Türkiyemspor Berlin

# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

F 13 10 9 9 10 7 5 5 7 6 8 6 8 7 6 5 4 3 6 3 2 5 4 4

GD Pikë 63 105 36 90 48 84 17 81 26 78 14 72 19 71 5 71 18 69 -4 63 10 62 3 62 -2 61 -11 58 -3 57 -24 51 -8 50 -15 50 -21 49 -19 46 -21 46 -40 44 -42 39 -49 28

# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

GD Pikë 59 34 18 16 18 10 7 -6 1 0 -8 -3 -8 -16 -19 -12 -24 -20 -23 -24

85 78 65 64 61 59 57 52 51 51 49 46 46 45 44 41 39 37 36 30

O L A D N

ITALI SERIA B Skuadra Atalanta Siena Novara Varese Reggina Torino Padova Livorno Empoli Pescara Crotone Vicenza Grosseto Ascoli Modena Cittadella Piacenza Sassuolo AlbinoLeffe Triestina Portogruaro Frosinone

F 13 14 11 11 8 10 11 7 8 10 9 10 9 9 6 7 8 8 7 5 6 6

TOTAL B H 11 7 14 6 16 7 20 5 15 10 12 13 17 10 14 12 16 11 11 15 14 14 8 18 13 15 13 14 19 11 14 15 13 16 12 17 10 19 16 16 10 20 14 18

G+ 58 62 59 50 44 48 58 45 44 41 42 42 42 41 40 45 49 37 51 34 36 44

G32 34 34 29 37 45 46 42 37 43 48 53 49 48 48 50 59 43 65 53 57 60

GD Pikë 36 24 12 13 10 12 -2 15 5 -8 -7 -6 -2 -12 -17 -21 -19 -33

72 61 56 53 53 52 50 48 44 44 43 40 38 34 30 27 25 21

SPANJË SEGUNDA Skuadra Real Betis Rayo Vallecano Elche Granada Celta Barcelona B Valladolid Xerez Alcorcón Cartagena Recreativo Girona Numancia Huesca Las Palmas Córdoba Villarreal B Gimnàstic Salamanca Tenerife Albacete Ponferradina

# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

FRANCË LIGA 1 Skuadra Lille Marseille Lyon Paris SG Rennes Sochaux Lorient Bordeaux Saint Étienne Montpellier Auxerre Valenciennes Toulouse Caen Brest Nice Nancy Monaco Lens Arles

T E

26 28 25 21 7 3 12 3 7 -2 -6 -11 -7 -7 -8 -5 -10 -6 -14 -19 -21 -16

77 74 67 65 60 57 56 56 55 53 50 50 49 49 49 47 46 45 43 40 40 38

F 12 10 11 9 9 11 8 7 7 7 6 7 7 6 6 8 7 5 5 2

BRENDA B H G+ 2 2 48 4 3 38 6 3 25 3 2 44 5 6 25 4 5 39 3 3 42 5 6 30 2 4 38 4 5 31 8 4 23 6 3 37 2 6 41 11 3 22 8 2 31 9 4 30 3 10 19 8 5 18 5 8 25 5 9 21 7 8 16 9 7 19

BRENDA B H G+ 5 1 37 6 2 32 6 1 35 7 2 31 6 3 22 4 3 34 8 2 26 6 5 20 6 5 28 5 6 21 10 2 26 9 2 26 4 7 17 6 6 20 9 3 21 5 5 20 3 8 19 9 4 16 5 8 20 6 10 13

G16 18 15 13 21 21 20 23 15 22 14 20 29 13 22 23 28 14 32 30 22 29

JASHTË TOTAL GD Pikë F B H G+ G- N F B H G+ G8 5 7 29 23 39 23 7 9 77 39 38 76 9 6 5 26 25 39 21 10 8 64 43 21 73 6 7 6 21 21 39 17 13 9 46 36 10 64 3 9 8 21 31 39 17 12 10 65 44 21 63 8 10 2 31 18 39 16 15 8 56 39 17 63 6 7 6 36 38 39 17 11 11 75 59 16 62 4 6 10 20 30 39 17 9 13 62 50 12 60 7 4 8 27 33 39 16 9 14 57 56 1 57 3 3 13 16 32 39 17 5 17 54 47 7 56 5 4 10 15 32 39 16 8 15 46 54 -8 56 5 10 5 21 21 39 12 18 9 44 35 9 54 4 6 10 19 29 39 14 12 13 56 49 7 54 4 2 13 18 32 39 16 4 19 59 61 -2 52 6 5 8 14 26 39 12 16 11 36 39 -3 52 3 6 11 24 47 39 12 14 13 55 69 -14 50 5 4 10 25 35 39 12 13 14 55 58 -3 49 7 3 9 21 30 39 14 6 19 40 58 -18 48 4 4 11 16 28 39 11 12 16 34 42 -8 45 6 1 13 16 29 39 12 6 21 41 61 -20 42 2 5 12 18 33 39 8 10 21 39 63 -24 34 2 4 14 14 37 39 6 11 22 30 59 -29 29 1 8 11 12 32 39 4 17 18 31 61 -30 29

G15 17 12 18 11 16 11 17 24 19 17 16 13 23 15 22 21 15 25 28

F 8 8 5 6 6 4 4 4 5 5 3 2 5 5 4 2 4 3 2 0

F

F 11 11 11 10 9 10 8 5 7 10 4 6 4 3 3 4

BRENDA B H G+ 4 0 39 1 3 37 1 3 33 2 3 36 4 2 25 3 2 33 6 1 22 6 4 21 3 5 20 2 3 25 6 5 23 2 7 12 8 3 14 8 4 17 3 9 15 3 8 10

G7 15 21 17 17 15 8 16 15 11 19 20 10 20 22 20

F 8 8 6 6 4 5 5 6 4 1 3 2 1 1 2 0

PORTUGALI LIGA VITALIS Skuadra # 1 Feirense 2 Gil Vicente 3 Trofense 4 Oliveirense 5 Leixões 6 Aves 7 Santa Clara 8 Arouca 9 Moreirense 10 Estoril 11 Freamunde 12 Penafiel 13 Belenenses 14 Covilhã 15 Varzim 16 Fátima

F 10 7 7 7 7 8 7 6 9 7 6 4 5 6 3 4

BRENDA B H G+ 1 3 18 6 1 26 5 2 19 4 3 16 4 3 20 4 2 25 5 2 17 6 2 26 3 2 23 4 3 22 6 2 22 8 2 15 6 3 20 1 7 16 7 4 18 4 6 16

G13 15 13 11 12 14 11 17 18 11 17 14 14 18 21 20

F 6 6 6 5 3 2 3 3 0 1 1 4 2 2 2 1

# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

ZVICËR CHALLENGE Skuadra Lausanne Lugano Vaduz Servette Wil Chiasso Stade Nyonnais Delémont Biel Wohlen Aarau Kriens Winterthur Locarno Schaffhausen Yverdon Sport

F 10 9 9 11 8 6 6 6 8 4 6 5 4 5 5 2

BRENDA B H G+ 2 2 36 1 4 26 1 4 27 1 2 44 2 4 23 2 6 20 2 6 19 4 4 22 1 5 35 6 4 17 3 5 20 3 6 13 4 6 19 5 4 23 3 6 15 2 10 9

G15 20 23 16 19 19 26 23 25 18 18 15 19 18 18 30

F 8 10 9 6 4 6 5 6 3 4 2 4 3 2 2 4

# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

TURQI SUPER LIG Skuadra Fenerbahce Trabzonspor Bursaspor Gaziantepspor Besiktas Kayserispor Galatasaray Kardemir Karabükspor Eskisehirspor Manisaspor Istanbul Büyüksehir Ankaragücü Gençlerbirligi Antalyaspor Sivasspor Bucaspor Konyaspor Kasimpasa

F 14 12 8 10 8 9 8 9 7 7 7 6 6 5 6 6 2 3

BRENDA B H G+ 3 0 41 4 1 34 4 4 21 4 2 26 5 4 35 4 4 25 2 7 22 2 5 28 5 4 14 1 9 24 3 7 18 5 5 28 3 8 24 7 5 22 7 3 23 3 7 20 9 6 13 3 11 15

G8 12 20 16 24 17 21 20 12 27 21 29 28 22 20 23 21 37

F 14 10 7 9 5 6 6 6 3 5 4 6 5 2 5 4

BRENDA B H G+ 0 0 39 2 2 28 7 0 28 2 3 23 4 4 26 5 3 24 2 6 23 4 4 27 6 4 22 3 6 24 5 5 16 4 4 21 3 6 20 7 5 14 2 7 21 2 8 18

G10 12 10 16 25 18 19 23 22 28 15 24 17 24 22 27

T E H GD Pikë

F 15 12 11 14 8 11 13 9 14 11 7 10 12 6 9 7 7 7 6 6 4 3

BELGJIKË JUPILER LEAGUE Skuadra # 1 Anderlecht 2 RC Genk 3 AA Gent 4 Club Brugge 5 Lokeren 6 Standard 7 KV Mechelen 8 Westerlo 9 Cercle Brugge 10 Kortrijk 11 Zulte-Waregem 12 Sint-Truiden 13 G. Beerschot 14 Lierse 15 Eupen 16 Charleroi

H O L A D N

GJERMANI RAJONAL PERËNDIM

# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

e shtunë 21 maj 2011

SPORT

DANIMARKË DIVIZIONI 1 Skuadra # 1 AGF 2 HB Køge 3 Vejle 4 Brønshøj 5 Skive 6 FC Roskilde 7 FC Fredericia 8 FC Vestsjælland 9 AB 10 Hobro 11 Næstved 12 FC Hjørring 13 Viborg 14 Kolding FC 15 FC Fyn 16 Hvidovre

JASHTË B H G+ 7 3 26 6 4 26 6 7 24 6 6 22 5 7 14 3 11 21 5 9 19 9 5 21 6 7 16 6 7 11 9 6 17 8 8 15 4 9 17 5 8 24 4 10 14 8 8 10 6 8 18 8 7 19 9 7 15 5 13 6

G17 18 28 20 19 25 33 23 20 21 22 22 23 26 26 24 27 23 28 39

N 36 36 36 36 36 36 36 36 36 36 36 36 36 36 36 36 36 36 36 36

F 20 18 16 15 15 15 12 11 12 12 9 9 12 11 10 10 11 8 7 2

TOTAL B H 12 4 12 6 12 8 13 8 11 10 7 14 13 11 15 10 12 12 11 13 19 8 17 10 8 16 11 14 13 13 13 13 9 16 17 11 14 15 11 23

T O

G32 35 40 38 30 41 44 40 44 40 39 38 36 49 41 46 48 38 53 67

G13 12 21 18 19 23 22 24 19 28 22 31 30 38 28 34

N 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30

F 19 19 17 16 13 15 13 11 11 11 7 8 5 4 5 4

TOTAL B H 8 3 7 4 6 7 5 9 11 6 4 11 9 8 8 11 6 13 5 14 12 11 5 17 11 14 12 14 8 17 7 19

G+ 58 64 59 60 43 50 34 41 33 36 39 20 24 26 28 20

G20 27 42 35 36 38 30 40 34 39 41 51 40 58 50 54

JASHTË B H G+ 2 6 21 4 4 23 4 4 19 5 4 18 7 4 15 6 6 10 3 8 9 4 7 18 6 8 9 7 6 12 7 6 14 1 9 18 5 7 11 4 8 14 6 6 18 3 10 10

G18 21 13 20 13 14 16 24 20 17 21 26 20 28 24 24

N 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28

F 16 13 13 12 10 10 10 9 9 8 7 8 7 8 5 5

TOTAL B H 3 9 10 5 9 6 9 7 11 7 10 8 8 10 10 9 9 10 11 9 13 8 9 11 11 10 5 15 13 10 7 16

G+ 39 49 38 34 35 35 26 44 32 34 36 33 31 30 36 26

G31 36 26 31 25 28 27 41 38 28 38 40 34 46 45 44

JASHTË B H G+ 3 3 25 0 4 27 2 3 30 4 4 26 2 8 17 2 6 14 5 4 21 0 8 22 5 6 22 3 7 22 6 6 17 2 8 12 4 7 21 2 10 12 2 10 17 0 10 17

G13 13 16 11 21 16 21 31 27 23 30 32 30 27 27 30

N 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28

F 18 19 18 17 12 12 11 12 11 8 8 9 7 7 7 6

TOTAL B H 5 5 1 8 3 7 5 6 4 12 4 12 7 10 4 12 6 11 9 11 9 11 5 14 8 13 7 14 5 16 2 20

G+ 61 53 57 70 40 34 40 44 57 39 37 25 40 35 32 26

G28 33 39 27 40 35 47 54 52 41 48 47 49 45 45 60

F 11 12 8 7 7 5 6 3 4 6 5 4 4 4 2 0 2 2

JASHTË B H G+ 1 4 39 3 1 31 6 3 28 3 7 18 3 6 18 4 7 18 2 9 19 6 8 18 6 7 23 3 8 25 3 9 22 6 7 22 7 5 19 5 7 16 4 11 17 4 13 14 3 12 15 5 9 16

G23 11 9 17 12 24 25 29 28 25 24 30 22 24 33 39 28 30

N 33 33 33 33 33 33 34 33 33 34 34 33 33 33 33 33 34 33

F 25 24 16 17 15 14 14 12 11 13 12 10 10 9 8 6 4 5

TOTAL B H 4 4 7 2 10 7 7 9 8 10 8 11 4 16 8 13 11 11 4 17 6 16 11 12 10 13 12 12 11 14 7 20 12 18 8 20

G+ 80 65 49 44 53 43 41 46 37 49 40 50 43 38 40 34 28 31

G31 23 29 33 36 41 46 49 40 52 45 59 50 46 53 62 49 67

F 8 7 7 3 6 5 5 3 6 3 3 1 3 4 1 2

JASHTË B H G+ 5 1 24 2 4 22 1 5 18 4 7 12 3 5 26 2 7 19 4 5 23 7 4 25 2 6 23 5 6 16 4 7 22 5 8 13 2 9 12 3 7 21 6 7 21 3 9 15

G10 17 18 21 21 25 21 29 22 22 27 27 22 26 30 36

N 28 27 27 28 27 28 28 28 27 28 28 28 28 28 28 28

F 22 17 14 12 11 11 11 9 9 8 7 7 8 6 6 6

TOTAL B H 5 1 4 6 8 5 6 10 7 9 7 10 6 11 11 8 8 10 8 12 9 12 9 12 5 15 10 12 8 14 5 17

G+ 63 50 46 35 52 43 46 52 45 40 38 34 32 35 42 33

G20 29 28 37 46 43 40 52 44 50 42 51 39 50 52 63

F

F 2 3 2 1 1 0 2 1 0 0 1 0

BRENDA B H G+ 0 0 5 0 0 6 1 0 8 1 0 1 0 1 2 1 1 3 0 1 4 0 2 5 2 1 2 1 1 2 0 1 2 0 3 0

G2 1 2 0 2 4 3 6 4 3 3 7

F 2 1 1 1 1 2 0 1 1 1 0 0

JASHTË B H G+ 1 0 5 0 1 2 0 1 1 1 1 3 1 1 7 0 1 5 1 1 2 0 1 2 0 1 4 0 2 3 1 2 2 1 1 1

G3 2 1 6 4 2 5 2 5 3 5 2

N 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5

F 4 4 3 2 2 2 2 2 1 1 1 0

TOTAL B H 1 0 0 1 1 1 2 1 1 2 1 2 1 2 0 3 2 2 1 3 1 3 1 4

G+ 10 8 9 4 9 8 6 7 6 5 4 1

G5 3 3 6 6 6 8 8 9 6 8 9

# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

RUSI PREMIER LEAGUE Skuadra Lokomotiv Moskva Kuban Zenit St.Petersburg Anzhi CSKA Moskva Rubin Dynamo Moskva Spartak Moskva Krasnodar Terek Volga Tomsk Amkar Rostov Spartak Nalchik Krylya Sovetov

F 4 3 2 3 3 2 2 2 2 3 2 0 1 2 1 1

BRENDA B H G+ 1 0 11 1 1 8 2 1 8 2 0 4 1 1 7 3 0 5 2 0 8 1 1 3 2 1 6 1 1 4 0 2 6 3 1 2 2 2 4 1 1 6 2 2 7 2 1 3

G4 5 6 1 3 2 5 2 6 1 3 3 6 3 8 3

F 1 2 2 1 1 1 1 2 0 0 1 2 1 0 0 0

JASHTË B H G+ 2 2 5 1 2 3 2 0 6 2 2 4 2 0 6 2 2 6 2 2 5 0 3 4 3 1 2 1 4 1 1 3 4 1 2 6 1 2 3 1 4 3 3 2 1 2 2 2

G4 3 3 6 3 7 8 9 3 9 5 8 5 9 4 6

N 10 10 9 10 8 10 9 9 9 10 9 9 9 9 10 8

F 5 5 4 4 4 3 3 4 2 3 3 2 2 2 1 1

TOTAL B H 3 2 2 3 4 1 4 2 3 1 5 2 4 2 1 4 5 2 2 5 1 5 4 3 3 4 2 5 5 4 4 3

G+ 16 11 14 8 13 11 13 7 8 5 10 8 7 9 8 5

G8 8 9 7 6 9 13 11 9 10 8 11 11 12 12 9

# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

ÇEKI GAMBRINUS LIGA Skuadra Viktoria Plzen Sparta Prag Jablonec Sigma Olomouc Slovan Liberec Bohemians 1905 Mlada Boleslav Hradec Kralove Teplice Slavia Prag Banik Ostrava Slovacko Ceske Budejovice Pribram Brno Usti nad Labem

F 10 11 10 10 9 9 8 7 6 6 5 5 6 3 4 3

BRENDA B H G+ 4 0 36 1 2 26 3 1 40 2 2 32 2 3 32 3 2 19 2 4 33 6 1 15 2 6 19 4 4 22 4 5 16 4 5 17 6 2 16 6 5 7 2 8 19 3 8 9

G14 8 12 7 12 10 20 10 17 15 17 15 12 10 21 27

F 10 9 6 3 3 3 3 3 4 2 2 3 0 3 3 1

JASHTË B H G+ 2 2 30 1 4 22 3 5 19 3 8 13 4 7 10 3 8 13 5 6 12 2 9 9 5 5 18 8 4 14 5 7 14 2 9 8 5 9 10 1 10 12 1 10 11 4 9 12

G11 11 17 20 20 19 19 23 27 19 24 25 33 26 29 35

N 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28 28

F 20 20 16 13 12 12 11 10 10 8 7 8 6 6 7 4

TOTAL B H 6 2 2 6 6 6 5 10 6 10 6 10 7 10 8 10 7 11 12 8 9 12 6 14 11 11 7 15 3 18 7 17

G+ 66 48 59 45 42 32 45 24 37 36 30 25 26 19 30 21

G25 19 29 27 32 29 39 33 44 34 41 40 45 36 50 62

# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

ÇEKI DIVIZIONI 2 Skuadra Dukla Praha Viktoria Zizkov Vysocina Jihlava FC Graffin Vlasim Trinec Karvina Sokolov FK Sezimovo Usti Zlin Sparta Praha II Caslav Most SK Slovan Varnsdorf Kladno 1.SC Znojmo Hlucin

F 12 7 8 8 8 7 7 7 8 9 5 4 6 5 5 4

BRENDA B H G+ 2 0 32 2 4 15 5 0 26 0 5 22 4 1 17 4 2 24 2 4 28 3 3 21 3 2 26 1 3 18 6 2 20 5 4 18 5 2 19 3 5 19 1 7 13 1 8 20

G5 10 10 14 8 14 21 10 12 10 12 16 10 15 18 30

F 4 6 4 4 3 4 4 3 2 1 4 4 2 3 3 1

JASHTË B H G+ 6 3 16 4 3 22 3 6 17 5 4 12 4 6 10 3 6 11 2 7 15 3 7 14 2 9 14 4 8 10 1 8 12 2 7 13 1 10 8 2 9 19 4 6 12 1 11 10

G9 19 17 10 17 18 22 23 26 29 29 24 23 28 16 28

N 27 26 26 26 26 26 26 26 26 26 26 26 26 27 26 26

F 16 13 12 12 11 11 11 10 10 10 9 8 8 8 8 5

TOTAL B H 8 3 6 7 8 6 5 9 8 7 7 8 4 11 6 10 5 11 5 11 7 10 7 11 6 12 5 14 5 13 2 19

G+ 48 37 43 34 27 35 43 35 40 28 32 31 27 38 25 30

G14 29 27 24 25 32 43 33 38 39 41 40 33 43 34 58

# 1 3 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

POLONI EKSTRAKLASA Skuadra Wisla Krakow Jagiellonia Bialystok Lechia Gdansk Legia Warszawa Lech Poznan Ruch Chorzow Polonia Warszawa Widzew Lodz GKS Belchatow Zaglebie Lubin Korona Kielce Polonia Bytom Cracovia Krakow

F 11 9 7 8 9 6 7 6 8 7 4 4 6

BRENDA B H G+ 2 1 27 2 2 23 3 3 17 1 4 21 4 1 23 5 2 13 2 5 22 6 2 25 4 2 17 4 3 14 5 5 19 5 5 16 2 5 26

G9 10 9 16 6 7 12 12 10 9 22 16 19

F 5 3 4 4 2 4 3 3 1 2 5 2 1

JASHTË B H G+ 3 5 14 4 7 9 4 6 17 3 7 13 2 9 7 3 7 14 5 5 14 4 6 13 5 8 13 5 7 15 2 6 14 4 7 11 3 10 7

G16 18 23 20 14 18 14 17 23 25 18 21 25

N 27 27 27 27 27 27 27 27 28 28 27 27 27

F 16 12 11 12 11 10 10 9 9 9 9 6 7

TOTAL B H 5 6 6 9 7 9 4 11 6 10 8 9 7 10 10 8 9 10 9 10 7 11 9 12 5 15

G+ 41 32 34 34 30 27 36 38 30 29 33 27 33

G25 28 32 36 20 25 26 29 33 34 40 37 44

# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

POLONI DIVIZIONI 2 Skuadra Lodzki KS Podbeskidzie Bielsko Flota Swinoujscie Sandecja Nowy Sacz Piast Gliwice GKS Gieksa Katowice Gornik Polkowice Ruch Radzionkow Warta Poznan Gornik Leczna MKS Pogon Szczecin MKS Kluczbork Odra Wodzislaw Kolejarz Stroze KSZO Ostrowiec LKS Nieciecza GKP Gorzow Wielkopolski Dolcan Zabki

F 11 10 9 9 7 7 9 7 5 8 5 7 6 6 5 7 4 5

BRENDA B H G+ 4 0 25 4 0 19 4 2 22 4 2 28 6 2 25 5 3 25 2 4 19 5 2 15 5 4 22 3 4 16 7 3 28 7 1 23 2 6 17 5 3 14 4 6 13 2 5 22 5 5 15 1 9 19

G8 4 10 10 13 22 14 5 17 11 21 10 21 9 13 19 18 22

F 6 6 7 4 4 3 3 4 6 2 4 0 3 2 2 1 3 1

JASHTË B H G+ 6 2 20 5 4 24 4 4 25 6 5 15 7 3 14 6 6 18 3 9 9 2 9 15 2 7 15 5 7 17 2 8 14 5 9 8 3 9 9 2 11 10 5 7 10 4 10 8 3 9 13 5 8 3

G16 14 20 19 12 24 18 22 22 24 17 24 20 28 20 23 29 15

N 29 29 30 30 29 30 30 29 29 29 29 29 29 29 29 29 29 29

F 17 16 16 13 11 10 12 11 11 10 9 7 9 8 7 8 7 6

TOTAL B H 10 2 9 4 8 6 10 7 13 5 11 9 5 13 7 11 7 11 8 11 9 11 12 10 5 15 7 14 9 13 6 15 8 14 6 17

G+ 45 43 47 43 39 43 28 30 37 33 42 31 26 24 23 30 28 22

G24 18 30 29 25 46 32 27 39 35 38 34 41 37 33 42 47 37

# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

SLLOVENI SUPERLIGA Skuadra Maribor Domzale Anet Koper NK Olimpija Ljubljana Hit Gorica Rudar Velenje CMC Publikum Nafta Triglav Gorenjska Primorje

F 10 12 11 8 7 6 8 4 6 5

BRENDA B H G+ 5 2 33 2 3 32 3 3 38 4 5 24 6 4 24 4 7 22 4 5 25 5 8 25 5 6 23 6 6 22

G13 14 20 11 28 19 20 31 27 27

F 9 7 5 7 6 5 1 5 2 2

JASHTË B H G+ 7 1 28 5 5 22 6 6 17 6 4 34 2 9 18 5 7 32 6 10 14 2 10 20 4 11 11 1 14 14

G11 19 21 26 24 31 31 31 31 43

N 34 34 34 34 34 34 34 34 34 34

F 19 19 16 15 13 11 9 9 8 7

TOTAL B H 12 3 7 8 9 9 10 9 8 13 9 14 10 15 7 18 9 17 7 20

G+ 61 54 55 58 42 54 39 45 34 36

G24 33 41 37 52 50 51 62 58 70

# 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

SLLOVAKI CORGON LIGA Skuadra Slovan Bratislava FK Senica MSK Zilina Trnava Banska Bystrica Zlate Moravce Ruzomberok Nitra DAC Dunajská Streda Tatran Presov MFK Kosice Dubnica

F 12 9 8 8 9 8 5 5 7 6 6 5

BRENDA B H G+ 3 1 36 4 3 28 6 2 25 5 2 23 4 3 22 3 4 23 8 3 11 4 7 11 4 4 18 4 5 14 2 7 17 4 6 10

G6 13 15 9 9 16 8 20 15 15 19 19

F 6 8 6 5 3 3 4 5 2 3 1 1

JASHTË B H G+ 5 4 21 3 4 22 5 4 22 4 7 15 5 7 14 7 6 11 2 9 9 2 8 13 4 10 6 1 12 11 7 8 10 6 9 10

G15 14 12 18 19 13 23 26 21 28 24 25

N 31 31 31 31 31 31 31 31 31 31 31 31

F 18 17 14 13 12 11 9 10 9 9 7 6

TOTAL B H 8 5 7 7 11 6 9 9 9 10 10 10 10 12 6 15 8 14 5 17 9 15 10 15

G+ 57 50 47 38 36 34 20 24 24 25 27 20

G21 27 27 27 28 29 31 46 36 43 43 44

O K O G+ 63 58 59 53 36 55 45 41 44 32 43 41 34 44 35 30 37 35 35 19

JASHTË B H G+ 4 3 19 6 1 27 5 4 26 3 6 24 7 4 18 1 9 17 3 7 12 2 7 20 3 8 13 3 11 11 6 6 16 3 10 8 3 11 10 4 10 9 5 8 13 4 11 10

T O

FINLANDË VEIKKAUSLIIGA Skuadra # 1 JJK 2 HJK 3 FC Inter 4 FC Honka 5 RoPS 6 IFK Mariehamn 7 KuPS 8 TPS 9 FC Haka 10 FF Jaro 11 VPS 12 MyPa

GD Pikë 31 23 19 15 6 14 1 1 0 -8 4 3 -2 -5 -6 -16 -11 -3 -18 -48

72 66 60 58 56 52 49 48 48 47 46 44 44 44 43 43 42 41 35 17

GD Pikë 38 37 17 25 7 12 4 1 -1 -3 -2 -31 -16 -32 -22 -34

65 64 57 53 50 49 48 41 39 38 33 29 26 24 23 19

GD Pikë 8 13 12 3 10 7 -1 3 -6 6 -2 -7 -3 -16 -9 -18

51 49 48 45 41 40 38 37 36 35 34 33 32 29 28 22

O K O GD Pikë 33 20 18 43 0 -1 -7 -10 5 -2 -11 -22 -9 -10 -13 -34

59 58 57 56 40 40 40 40 39 33 33 32 29 28 26 20

GD Pikë 49 42 20 11 17 2 -5 -3 -3 -3 -5 -9 -7 -8 -13 -28 -21 -36

79 79 58 58 53 50 46 44 44 43 42 41 40 39 35 25 24 23

GD Pikë 43 21 18 -2 6 0 6 0 1 -10 -4 -17 -7 -15 -10 -30

71 55 50 42 40 40 39 38 35 32 30 30 29 28 26 23

I J P

I J P

I M

I M

23

GD Pikë 5 5 6 -2 3 2 -2 -1 -3 -1 -4 -8

13 12 10 8 7 7 7 6 5 4 4 1

GD Pikë 8 3 5 1 7 2 0 -4 -1 -5 2 -3 -4 -3 -4 -4

18 17 16 16 15 14 13 13 11 11 10 10 9 8 8 7

GD Pikë 41 29 30 18 10 3 6 -9 -7 2 -11 -15 -19 -17 -20 -41

66 62 54 44 42 42 40 38 37 36 30 30 29 25 24 19

GD Pikë 34 8 16 10 2 3 0 2 2 -11 -9 -9 -6 -5 -9 -28

56 45 44 41 41 40 37 36 35 35 34 31 30 29 29 17

GD Pikë 16 4 2 -2 10 2 10 9 -3 -5 -7 -10 -11

53 42 40 40 39 38 37 37 36 36 34 27 26

GD Pikë 21 25 17 14 14 -3 -4 3 -2 -2 4 -3 -15 -13 -10 -12 -19 -15

61 57 56 49 46 41 41 40 40 38 36 33 32 31 30 30 29 24

GD Pikë 37 21 14 21 -10 4 -12 -17 -24 -34

69 64 57 55 47 42 37 34 33 28

GD Pikë 36 23 20 11 8 5 -11 -22 -12 -18 -16 -24

62 58 53 48 45 43 37 36 35 32 30 28


24

PANORAMA

e shtunë 21 maj 2011

SPORT

GOSSIP

Iker Kasijas, ditëlindje romantike me Sarën Përgatiti: KLEJDA HOXHA

D

ita e djeshme ka qenë shumë e veçantë për portierin e Realit të Madridit, Iker Kasijas, i cili ka festuar 30-vjetorin e lindjes. Por ajo ka qenë gjithashtu një nga ditët më të paharrueshme të jetës së tij, duke qenë se e ka kaluar bashkë me të dashurën Sara Karbonero. Nuk dihet ende nëse ka përgatitur ndonjë festë, sepse sot Reali i Madridit do të zhvillojë ndeshjen e fundit të kampionatit, ndaj Almerias, në "Santiago Bernabeu". Por duke qenë se Zhoze Murinjo ia dha ditën e lirë, portieri spanjoll ka dalë rrugëve të Madridit me të dashurën e tij gazetare. Çifti ka drekuar në restorantin "El Acebo", në Boadila del Monte, afër shtëpisë, për të festuar në shoqërinë e njëri-tjetrit ditëlindjen e futbollistit. Duke qenë se janë të dy në qendër të vëmendjes së mediave për momentin, nuk kanë mundur t'u shpëtojnë syve kureshtarë të kalimtarëve. Kapiteni i madrilenëve e ka kaluar gjithë ditën në shoqërinë e bukuroshes spanjolle, duke u ledhatuar dhe përqafuar në romanticitetin e tyre, pa e vrarë mendjen për gazetarët dhe paparacët që nuk kanë hezituar t'i fotografojnë gjatë gjithë kohës. Duket se Iker Kasijas nuk kishte sesi ta kalonte më mirë ditëlindjen e tij.

Irina mahnit Kristianon me fustan të bar dhë bardhë

Pavarësisht se lidhja e Irina Shaik me Kristiano Ronaldon po forcohet dita-ditës, ata ende nuk kanë shpallur zyrtarisht nëse kanë plane për martesë. Por ndoshta, pasi të shohë fotografitë e të dashurës së tij të mrekullueshme, futbollisti i Realit të Madridit do të marrë një vendim. Super-modelja ruse dukej mahnitëse ndërsa ka pozuar me fustan të bardhë për koleksionin e ri të "Bridal Fashion House Pronovias". 25-vjeçarja ka qenë një nga modelet e "Bridal Week 2012" në Barcelonë dhe natyrisht që i ka lënë të gjithë pa fjalë. Gjithsesi, ndërkohë që nuk kanë marrë ende një vendim për të vënë kurorë, bukuroshja dhe ylli portugez vazhdojnë të jenë gjithnjë e më të dashuruar.

Bundshen Bundshen dhe dhe Bredi, Bredi, takime takime në në mbrëmje mbrëmje Xhizel Bundshen dhe Tom Bredi vazhdojnë të përjetojnë romancë, pavarësisht se tashmë janë bërë me fëmijë, që në dhjetor të 2009-ës. Supermodelja braziliane me famë botërore ka pranuar se bashkëshorti i saj, lojtari i futbollit amerikan, organizon takime në mbrëmje gjatë gjithë kohës, në mënyrë që të vazhdojnë të kalojnë kohë së bashku, edhe pse kanë një sërë impenjimesh si dhe djalin e tyre 17 muajsh. "Ndonjëherë ne takohemi në mbrëmje, Tomi i organizon këto gjëra. E rëndësishmja është që ne të gjejmë kohën për të qëndruar së bashku. Ia kalojmë mjaft mirë dhe gëzohemi shumë kur kemi mundësi që të rrimë me njëri-tjetrin", - rrëfen bukuroshja.

Viktoria dhe Devid Bekham, vilë me qira në Malibu Viktoria dhe Devid Bekham duket se nuk kanë ku t'i shpenzojnë paratë. Çifti më i famshëm në Angli, por jo vetëm, do të marrin me qira një vilë fantastike në Malibu të Kalifornisë, me vlerë 27 milionë dollarë. Për vetëm 158.753 dollarë është e mundur që ta marrësh me qira vilën prej 10.180 metrash katrorë, që përbëhet nga shtatë dhoma gjumi, nëntë banja dhe që është e vendosur buzë detit. Ajo është e izoluar dhe duket se futbollisti me bashkëshorten dhe familjen e tij do të kalojnë pushime të mrekullueshme atje.


GAZETA SHQIPTARE 21 MAJ 2011  

GAZETA SHQIPTARE 21 MAJ 2011

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you