Page 1

FAQE 12-13

ERANDA LIBOHOVA: PAS TË 30-ave E KAM SHIJUAR MË SHUMË JETËN

Njëverëmepunë,koncerte,mepushimetëshkurtradhetë shpeshta.Erandatregonmarrëdhënienesajmedetinenotin

G A Z E TA

DREJTOR HENRI ÇILI - KRYEREDAKTOR ARION SULO - E MARTË, 19 KORRIK 2011. NUMËR 318. VITI I BOTIMIT. ÇMIMI 20 LEKË. 1.5 EURO. WWW.MAPO.AL E-MAIL: GAZETAMAPO@GMAIL.COM

ZBARDHET PASURIA E FAMILJES BERISHA DHE E MINISTRAVE

Deklarimet

Kryeministri deklaron llogari rrjedhëse 420 mijë lekë. Argita Berisha ka blerë një apartament 200 mijë euro nga të ardhurat e bashkëshortit. Djali i kryeministrit,Shkëlzeni, ka një shtim të llogarisë me 130 mijë euro nga aktiviteti privat në fushën e pasurive të paluajtshme. Majlinda Bregu ka deklaruar shtëpinë që u akuzua nga opozita. Për blerjen ka marrë overdraft 145 mijë euro. Meta ka blerë shtëpi te Blloku për 400 000 euro. Ruli tërheq 100 mijë dollarë nga njëra llogari bankare. Topi ndërton vilë të re në Shkozë, Topalli, shtëpi vere në Malësi të Madhe

Edi Rama me 500 mijë lekë kursime, ja pronat e bashkëshortes Deputetët biznesmenë të PS-së, miliona dollarë të shtuara për një vit

FAQE 3

Kadri Hazbiu: Mehmeti, nxënës i preferuar i Fultzit, si e vuri nën kontroll Sigurimin Procesverbalet e hetuesisë së Kadri Hazbiut zbardhin pohimet e tij për “implikimin” e Mehmet Shehut në ushtri, por edhe mënyrën sesi ai pastroi dosjet e tij, duke vënë nën kontroll gjithë aparatin e Sigurimit. “Në mbledhjen për fejesën e djalit të Mehmetit, nuk e ngrita informacionin, si nxënës i preferuar i Harry Fultz-it” FAQE 18-19

OP-ED / 10-11

NGËRÇ

NGA BUJAR KAPEXHIU

Nga biçikletat në xhipa të zinj

KOMENT BARDH FRANGU

Heqja e doganave, përfitojnë dhe makinat e importuara në janar-shtator 2011 Liberalizohet siguracioni i makinave, ja rregullat e reja. Të gjithë ata që kanë importuar një makinë nga jashtë kufijve nga janarishtator i 2011-ës dhe nuk i kanë bërë dokumentet e automjetit, përfitojnë nga ligji i ri

Zv/ministri i Financave, Alfred Rrushaj

Dorëhiqen në bllok të gjithë drejtorët e Bashkisë së Tiranës

Drejtorët e bashkisë më të madhe të vendit kanë zyrtarizuar dje... FAQE 5

Shoqëria e paekzaminuar

NY TIMES DAVID BROOKS

isha, është shënuar një apartament 195 m2 në rrugën “Mustafa Matohiti”, që ka kushtuar 200.000 euro, por është paguar tërësisht me të ardhurat e bashkëshortit të saj. Djali i kryeministrit, Shkëlzen Berisha, ka shënuar shtim llogarie rrjedhëse... FAQE 2,3,4

Deklaratave e drejtorëve: Kreu i ri nuk ka legjitimitet moral. Betimi i Bashës, mblidhet të hënën Këshilli Bashkiak

Kur qe kërkuar nga OSBE-ja deklarimi i pasurisë për garuesit në...

Përgjatë 50 viteve të fundit kemi parë një numër të pafund politikash që kanë prodhuar...

Kabineti qeveritar “Berisha” duket se ka pasur një vit normal, sa i takon shpenzimeve dhe të ardhurave. Në formularët e deklarimit të pasurive për vitin 2010, kryeministri, familja e tij dhe ministrat e kabinetit qeverisës, kanë shënuar ndryshimet në raport me vitin paraardhës. Në deklaratën e kryeministrit bien në sy shtim llogarish bankare, dhe dietat për udhëtime jashtë vendit janë një kategori më vete, ndonëse jo ndonjë shumë e konsiderueshme. Në deklaratën e vajzës së tij, Argita Ber-

Ish-administratori i Bashkisë, Dritan Agolli

KORÇË

Shfrytëzonte nipin për lypësi e prostitucion, arrestohet daja Parashikim optimist

KREU I SINDIKATËS: Efektet e vendimit për shpërblimet, mbi qindra policë Ministria: Shpërblimet dhe orët shtesë nuk kthehen

FAQE 9

Shfrytëzon nipin 9-vjeçar për prostitucion dhe lypës, pranga tutorit. Një ngjarje e rëndë ka shokuar opinionin

7 POLITIKË

publik në qytetin juglindor. Një 45-vjeçar ka përfunduar në arrest, teksa është vërtetuar pas një pune... FAQE 17

PS refuzon ftesën e mazhorancës, Islami: Duhej të ishte sot në Bruksel

Nëqoftëse ke blerë një makinë jashtë kufijve, e ke importuar atë në Shqipëri dhe ende nuk e ke prerë doganën, do të lehtësohesh nga kjo barrë pagese. Bëhet fjalë për periudhën kohore nga janari deri në shtator të vitit 2011. Pavarësisht se ligji i ri për taksat kombëtare dhe vendore, ku përfshihen taksat e makinave të përdorura që importohen në vend, hyn në fuqi pas muajit shtator të këtij viti... FAQE 14-15

EDITORIAL / 11 ARJAN VASJARI

Opozita meriton më shumë Nëse Sali Berisha dhe Edi Rama ka dy vjet që ia kanë dalë në mënyrë të suksesshme të mos komunikojnë mes tyre, kjo e bën të pakuptimtë të merresh me meritën që ata kanë në këtë dështim. Megjithatë, korrektesa minimale të detyron që, Cezarit t’i japim atë që i takon. Që prej korrikut të 2009-s, amplitudat e krizës dhe intolerancës prekën kuota aq të frikshme saqë shpesh, 8 Maji i 2011-s dukej si një datë e pamundur. Në fakt, 8 Maji ndodhi. Ne e kaluam, por sot është mirë që t’i njohim opozitës gatishmërinë për të qenë pjesë e asaj date. Është shumë e thjeshtë (e mbase edhe e përligjur) që mazhoranca...


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E martë, 19 Korrik 2011, Nr: 197 (6053) E përditshme e pavarur

Nga 11 maj 1991

Çmimi 20 Lekë;

Greqi 1.5 Euro

www.kohajone.com

Bojkoti që vazhdon u ka prerë rrogat deputetëve të PS por shumë prej tyre njohin vetëm rritje drastike në të ardhurat vjetore

Pa punë, pa paga, PS-ja dhe Prifti rrisin pasuritë

Publikohen të ardhurat e deklaruara nga politikanët për vitin 2010. Socialistët shesin e blejnë prona, aksione, shtëpi dhe troje, shtojnë paratë në banka. Gruaja e Ramës plot bereqet, Prifti fut në xhep edhe 350 mijë euro >>> Faqe 2-4

KRYEMINISTRI

RIHTERMOCOV A RIHTERMOCOVA

KiE: Komisionerët, jashtë partive politike

Berisha: Rama bllokoi reformat, përgjigjen e mori më 8 maj

Për të monitoruar nga afër zgjedhjet e 8 majit Kongresi i Autoriteteve Lokale dhe Rajonale të Këshillit të Evropës dërgoi në Shqipëri një delegacion. Kryetarja e delegacionit Hana Rihtermocova foli për “Deutsche welle-n”, duke vlerësuar se paanshmëria... >>> Faqe 6

>>> Faqe 5

TIRANË

Plagosin burrin e shtëpisë, i pikasi në plaçkitje

NDR YSHIMET NDRYSHIMET

Ligji, si ndryshojnë taksat dhe akcizat Komisioni i Ekonomisë miratoi dje ndryshimet në paketën e re fiskale. Taksat e makinave do të vilen nëpërmjet karburantit, disa prej akcizave janë ulur, ndërsa tarifat doganore për veshjet dhe lëndën e parë për fasonet, janë hequr. Disa prej ndryshimeve do të hyjnë...

>>> Faqe 9

KORÇE

Daja monstër shfrytëzon nipin 9-vjeçar për pedofili >>> Faqe 13

Deputetja e Partisë Demokratike, Mesila Doda, tha dje se sistemi i drejtësisë ka nevojë për reforma

>>> Faqe 7

>>> Faqe 8

FSHF:

“Kombëtarja, ja pse i humbëm shumë talente” Stafi i kombëtares sonë ngre shqetësimin se legjislacioni shqiptar është bërë pengesë për të ftuar në ekipet përfaqësuese disa futbollistëtëtalentuarmeorigjinë shqiptare, që luajnë për klube të njohura, në vende të ndryshme të Evropës... >>> Faqe 22-23

KURIOZITETE

GOSSIP

ÇUDIRAT

ANTONIETA NIKPRELAJ, ROL KRYESOR NË FILMIN "SCAR 23"

SEKSOLOGJI

ROGER TAYLOR ME JAHTIN E TIJ LUKSOZ, VIZITON SARANDËN

E vogla Eden, fiton 300 herë kurorën e Miss-it Fansat pengojnë xhirimin e videoklipit të Elvanës

Kinezi tërheq rreth vetes plot 26 kg bletë Si të riktheni në lidhjen tuaj, emocionet e para

KESHILLAT

Shpërthejnë infeksionet në plazh, kujdes sytë dhe veshët >>> Faqe 15

J. LO: DO TË KËNDOJ NË NJË DASMË UKRAHINASE 18-21

Për reklama dhe publikim njoftimesh në “Koha Jonë”, kontaktoni: Tel: 42347805; Cel: 0692046688 Email: reklama@kohajone.com, Financa: Elona Alcani Tel: +35542347808 ext 161 Shpërndarja: Igli Dhima cel: 0692021602


CMYK

Berisha: Rama keqpërdori pushtetin, duke bllokuar reformat

Sinjali për opozitën shqiptare Tani në Itali, deputetët pagë vetëm kur janë në mbledhje Politikë Miratohet paketa fiskale, Faqe 3

ulen taksat për birrën dhe veshjet Ekonomi F. 6

Politikë Faqe 5

GAZETË E PËRDITSHME E MARTË 19 KORRIK 2011 NR: 1967, ÇMIMI 20 LEKË ÇMIMI PËR MAQEDONI DHE GREQI 1 EURO

www .standard.al www.standard.al e-mail: info@standard.al Botim i “standard Sh.p.k”

Kasta politike e Ramës ikën nga Bashkia

Pasuritë Ramën e mban gruaja, DOSJE Linda deklaron rreth 200 Në dhjetorin e ‘90-s, sulmuan milionë lekë, i shoqi vetëm pesë rumunët ambasadën shqiptare, dyshonin se fshihej Çaushesku Nga Fatos Veliu

RRËFIMI I AMBASADORIT / Ata akuzonin se shqiptarët e kishin strehuar në tunelin e dashnores së princit të tyre poshtë ambasadës

Drejtorët kryesorë të bashkisë largohen pa deklaruar pasuritë Basha betohet të hënën, këshilli mblidhet pas një viti “pushim” Më 25 korrik do të betohen edhe këshilltarët Në fillim javën e ardhshme, pas një viti, hapen dyert e Këshillit Bashkiak të Tiranës nga ku Lulzim Basha do të bëjë betimin si kryetar i Bashkisë së Tiranës para 55 anëtarëve të këshillit. Është vendosur përfundimisht data e mbledhjes së këshillit dhe konstituimit të kryetarit të ri

Faqe 18-19

të Bashkisë së Tiranës dhe anëtarëve të këshillit. Ndërkohë po dje stafi i ish-kryebashkiakut Edi Rama kanë dhënë dorëheqjen e parevokueshme. Mbledhja e këshillit të ri është thirrur nga sekretari...

Koment Rama, etika, qeverisja dhe Kushtetuta

Lexoni në faqen 10

Listat e fituesve në universitete më 10 shtator Ankthi i maturantëve për shkollën e lartë do të vazhdojë deri më datë 10 shtator, ku do të shpallen listat paraprake në të gjitha universitetet e vendit. Sipas Ministrisë së Arsimit, universitetet dhe akademitë publike do të afishojnë në këtë datë pikët, që ka marrë çdo student për secilën degë, e në këtë mënyrë, do të për-

caktohet se cilën degë ka fituar çdo maturant. Ndërkohë që të dhënat, të cilat do të përdoren për këtë renditje, do të përmbahen në Librin e Transparencës, që do të jetë në çdo shkollë nga një kopje më datë 20 gusht, sipas Ministrisë së ...

Nga Ylli Xhaferri Lexoni në Faqen 15

2-3

Koment Presion apo reformë?

Lista e plotë e pasurive të drejtuesve të vendit, si ka ndryshuar

Isuf Kadriu

Kioskë / 23

Reforma zgjedhore / 4

Dëshmia e Balliut / 7

Surpriza e Çiljetës, së shpejti zv.kryetare e Forumit Rinor të PD-së

Ambasadorët me Pranga xhaxhait Berishën e Ramën: tutor, prostituonte Presim bashkëpunim nipin 9 vjeç

Lexoni në faqen 11

Këngëtarja seksi, Çiljeta Xhilaga, duket se prej pak kohësh ka rënë në qetësi, edhe pse, në fakt, nuk është aspak kështu. Ne nuk e kemi parë më në dalje publike që prej pjesës së fundit të emisionit "Zonë e lirë" e Arian Çanit, fill pasi ajo përfundoi me sukses aventurën e saj në spektaklin "Dancing with the stars" (ku u rendit e dyta, pa bërë të vetin Jaguarin luksoz), pasi, në fakt, Çili është duke punuar për albumin e saj më të ri. Në një intervistë të dhënë në fundmi, këngëtarja ka thënë se shumë shpejt do të lançojë një këngë të re (më në fund, sepse siç i thonë në shqip, "iku vapa me gushtin!), por ka...

Kërkesa e mazhorancës për bashkëpunim me opozitën në kuadër të reformës zgjedhore, e paraqitur tri ditë më parë, nëpërmjet një letre të kreut të grupit parlamentar demokrat, Astrit Patozi, drejtuar kreut të grupit socialist, Gramoz Ruçi, ka vënë në lëvizje ndërkombëtarët, të cilët zhvilluan dje takime kokë për kokë me krerët e dy forcave më të mëdha në vend. Ambasadori i BE-së, Ettore Sequi, ai i Prezencës së OSBE-së në Tiranë, Eugen Wollfarth, dhe zv.ambasadorja e SHBA-së, Deborah Jones, në takimin e zhvilluar...

“Porosia” / 9

Ende pa u shuar mirë jehona e ngjarjes së rëndë ndodhur në fshatin Btinckë, ku një 12-vjeçar ishte përdhunuar tri herë nga disa adoleshentë, një tjetër ngjarje ka tronditur qytetin juglindor të vendit. Një fëmijë 9 vjeç është shfrytëzuar seksualisht për qëllime...

Lexoni në Faqen 14

Isha në kafe, nuk e vrava unë Sandër Koliçin "Kam qenë në lokal në momentin kur është vrarë Koliçi. Jam çuar nga lokali vetëm për pak çaste, sa për të blerë një...


VITI XXI NR. 168 (5151) Cel: 00355 68 20 20 990

E MARTË, 19 KORRIK 2011

Ndryshon skema sipas Direktivës së Bashkimit Europian për kontrollin e automjeteve

KOLAUDIMI I AUTOMJETEVE, LETRAT DHE TARIFAT Obama, mesazh Berishës: Idealet e demokracisë dhe lirisë mbeten aktuale

Tarifat e reja të shërbimit dhe të kontrollit teknik. Kriteret për patentat e reja, shtohen vështirësitë dhe provimet për të dalë në rrugë

FAQE 6

Ditë përvëluese, rrezik në rritje për të moshuarit. Disa rregulla që mbrojnë shëndetin e atyre me probleme tensioni

FAQE 13

FAQE 3

Këshilli i Europës: Profesionalizmi i komisioneve zgjedhore, shumë i rëndësishëm FAQE 2

Dorëhiqet stafi i Edi Ramës. Më 25 korrik, mblidhet Këshilli Bashkaik FAQE 3

Tragjedi në Shkodër, 11-vjeçari qëllon për vdekje nga pakujdesia vëllanë e vogël FAQE 4

Shëndeti

KOMENTE

Afatet dhe skema e shpërndarjes

• Një sukses i jashtëza-

konshëm në luftën kundër AIDS-it. Dy studime të fundit konfirmojnë fuqinë e pilulës që parandalon sëmundjen. Merret çdo ditë • Gurët në tëmth, shkaktarët e sëmundjes dhe çajrat që rekomandojnë mjekët popullorë • Konsumimi i ujit mund të rezultojë i dëmshëm. 8 gota në ditë, me një rezultat të papërcaktuar • Diabeti, shenjat kryesore të komplikimit të sëmundjes FAQE 11-13

Ish të përndjekurit, procedura e shpërndarjes së këstit të dytë. Kur nis dhënia e dëmshpërblimit Miratohen afatet dhe skema e shpërndarjes së fondeve të dëmshpërblimit për ish të dënuarit politikë të regjimit komunist. Ndonëse vazhdon shpërndarja e këstit të parë të dëmshpërblimit për ish të përndjekurit, ai ende nuk ka përfunduar si proces, pasi ka edhe emra të tjerë që presin të përfitojnë. Ndërkohë...

Pushteti i nacionalizmit Nga “Foreign Policy”

FAQE 11

Itali, reformë institucionale në parlament: Pagat, në bazë të prezencës në sallë

FAQE 7

FAQE 3

Ulen tarifat e policës së sigurimit. Kompanitë do të caktojnë vetë tarifat e siguracioneve për makinat

Mungesa e varrezave, Poni: Bashkia, përgjegjëse për kaosin. Asnjë projekt shpronësimi

Qeveria u lë dorë të lirë kompanive të sigurimeve të caktojnë vetë tarifat e siguracioneve për makinat. Ndonëse prej vitesh ekziston...

Vazhdon të mbetet problem i hapur çështja që lidhet me varrezat e Tiranës. Sipas zëvendës ministrit të Brendshëm, Ferdinant Poni...

FAQE 5

Gazeta hap rubrikën për të gjitha paqartësitë që ju keni në lidhje me sigurimet shoqërore dhe pensionet. Dërgoni pyetjet tuaja në adresën: g aze t ar epublik a@y ahoo.com a@yahoo.com

FAQE 5

Greqia pranon sfidën e falimentimit selektiv. Pasojat që do të përfshijnë Ballkanin sipas specialistëve të ekonomisë FAQE 11

Pse euro nuk rrezikon. Kancelarja Merkel bën avokatinë e monedhës europiane FAQE 11


E MARTË, 19 KORRIK 2011. ÇMIMI 30 CENTË.

MALI I ZI 50 CENTË, SHQIPËRI 50 CENTË

z/km h

E martë 19 korrik 2011

Shtojcë e përjavshme për auto dhe

8 4 FAQE

motora. *

Nr. 76

Auto z Kur është koha ta ndërroni veturën?

Mesiq, dy ditë në Kosovë

Secila makinë e ka “jetëgjatësinë”, e cila më së shumti varet nga mënyra e sjelljes së pronarit. Disa nga ne e shfrytëzojnë veturën një...Z06

Më i bukur se kurrë SUV-i i parë i markës Renault, nuk është pranuar mirë në Evropë dhe gjatë vitit 2010, është shitur në vetëm 14 mijë copë. Në mesin e modeleve për pasagjerë të Renault-it, ky model është më së paku i pranuar. Por një përmirësim i

lehtë i dizajnit dhe zvogëlimi i harxhimeve, do të ndihmojnë që të ndryshojë ky trend për Koleos. Koleos është modeli i parë që ka µtuar dizajnin e ri të pjesës së përparme të veturës, e cila do të jetë karakteristike për shumicën e modeleve

të ardhshme të Renault-it. Në pjesën e përparme dominojnë grupet elegante të dritave si dhe maska e re. Ndërsa për pjesën e prapme, Renault thotë se është mjaft modern dhe sportiv, sa nuk ka nevojë për përmirësime. Ofertën

e motorëve do ta përbëjnë motorët e tanishëm: 2.0 dCi (M9R) me 110 kuaj fuqi dhe ai benzinë me 4 cilindra 2.5 (TR25) me 126 kW. Këta motorë mund të lavdërohen me harxhime të zvogëluara dhe emetimin e gazrave CO2.

FAQE 02

NO. 3606, VITI XII. GAZETË E PËRDITSHME. WWW.ZERI.INFO

Imuniteti, për drejtësi a për politikë

EDITORIALI

JU TREGOJMË ME RAPORTIN E PROGRESIT

Loja përvëluese ĺ ARBANA XHARRA

Edhe një verë e nxehtë u paralajmërua nga prokurorët e EULEX-it. Por kjo verë nisi të përvëlojë edhe ata të cilët nuk kanë të bëjnë direkt me kërkesën e EULEX-it për heqjen e imunitetit. Janë duke e përvëluar e djegur njeri-tjetrin, duke u munduar ta ruajnë shoku shokun, fraksione të...faqe 02

BE i jep mbështetje EULEX-it në kërkesën për sqarimin e imunitetit të deputetëve nën hetime. Ekspertët dhe ligjvënësit kosovarë i shohin kërkesat si politizim të rastit

EKONOMI

DITARI

DITARI

Pa balotazh, mund të bëhen pazare

Hetime të reja për “Medicus”

Opsioni që presidenti i ardhshëm i Kosovës të zgjidhet vetëm në raundin e parë, pa pasur fare balotazh, kundërsFAQE 05 htohet nga...

Pos dy aktakuzave me gjithsej shtatë të akuzuar, prokuroria po vazhdon hetimet në rastin “Medicus” dhe si të FAQE 04 dyshuar tashmë...

prej

Qemajl Mustafa i jep tender huamarrësit

FOTO: RDIVAN SLIVOVA

Prishtinëĺ Bashkimi Evropian, përmes misionit të tij në Kosovë EULEX, ka vënë në sprovë serioze Kuvendin, me çështjen e imunitetit të deputetëve që janë nën hetime. EULEX, me mbështetjen e Brukselit, por edhe deklaratave të zyrtarëve nga Uashingtoni, insiston që Kuvendi i Kosovës të nxjerrë një rezolutë me të cilën do t’i kërkonte Qeverisë të kërkojë nga Gjykata Kushtetuese mendimin lidhur me imunitetin. Maja Kocijançiq, zëdhënëse e shefes së BE-së për Siguri dhe Politikë të Jashtme, Catherine Ashton, i ka thënë Radio-Dukagjinit

se Bashkimi Evropian pret nga Kosova që të sqarojë çështjen e imunitetit të deputetëve. Ajo ka theksuar se EULEX-i e ka përkrahjen e plotë të BE-së në lidhje me kërkesat drejtuar Kuvendit të Kosovës për sqarimin e çështjes së imunitetit, përkatësisht të sqarohet se ku fillon dhe ku mbaron imuniteti i deputetëve të Kosovës. “Kosovës i duhet qartësi lidhur me çështjen e imunitetit të deputetëve të parlamentit të Kosovës dhe ne i mbështesim plotësisht letrat e dërguara nga EULEX-i në adresë të Kuvendit në mënyrë që të ketë qartësi në interpretimin e Kushtetutës dhe kjo është e pash03 mangshme”, tha Kocijançiq.

Zijadin Gashi & Lumturije Blakaj

Lunaçek tha se punët që janë bërë dhe punët që kanë mbetur për t’u bërë do të shihen në Raportin e Progresit, të radhës, për Kosovën. FAQE 02

Kryetari i Gjilanit, Qemajl Mustafa, ia ka borxh Afrim Asllanit 80 mijë euro, kurse axhës së tij ia ka nënshkruar një tender 1.8 milionësh...faqe 07

OPINIONE 10-11 › Paradigma e zhvillimit ekonomik — DARDAN SEJDIU

› Rritja e dhunës në shkolla, alarmante — SHQIPDONA GASHI

www.zeri.info Lexojeni gazetën edhe në internet.

Burim i pashtershëm

Tel: 038/ 550 088


GAZETAT SHQIPTARE 19 KORRIK 2011  

GAZETAT SHQIPTARE 19 KORRIK 2011

GAZETAT SHQIPTARE 19 KORRIK 2011  

GAZETAT SHQIPTARE 19 KORRIK 2011

Advertisement