Page 4

4

Gazeta

Wiadomości ze Świata

u Zmarł pierwszy chory z koronawirusem

Zmarł pierwszy z dwóch pacjentów, u których we Francji stwierdzono nowy szczep wirusa - poinformowały źródła medyczne. 65-letni mężczyzna trafił do szpitala z powodu problemów z układem pokarmowym po powrocie z Dubaju. 29 kwietnia u mężczyzny stwierdzono także poważne problemy z oddychaniem. 7 maja potwierdzono, że pacjent jest zarażony nowym szczepem podobnym do wirusa wywołującego SARS (zespół ostrej niewydolności oddechowej), ale różniącym się też od niego, zwłaszcza tym, że szybko powoduje niewydolność nerek. Następnego dnia trafił na specjalistyczny oddział szpitala w Lille na północy Francji. Drugi chory, około 50-letni mężczyzna, który pod koniec kwietnia przez dwa dni dzielił z pierwszym chorym pokój szpitalny, jest nadal hospitalizowany w Lille.

u Pociąg towarowy wykoleił się i wy-

buchł

Wydanie nr 4 (czerwiec 2013)

POLONIJNA.co.uk

POLACY WYWOŁALI SKANDAL W GÓRACH Dokładnie 60 lat temu Edmund Percival Hillary i Norgay Tenzing jako pierwsi na świecie wspięli się na Mount Everest. 27 lat później Polacy Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki zdobyli po raz pierwszy najwyższy szczyt świata zimą. Tydzień temu inny Polak, Piotr Cieszewski, wszedł na Everest, by uczcić pamięć jego zdobywców. O fenomenie najwyższej góry świata w wywiadzie dla portalu MenStream.pl opowiada Leszek Cichy, jeden z uczestników wyprawy z 1980 roku.

Najmłodszy z drużyny - Taka już jest natura ludzka. Ciągnie do pewnych ekstremów. Pragnie się zmierzyć ze sobą, poznać granice, być najdalej, najszybciej, najgłębiej, najwyżej - tłumaczy himalaista. Leszek Cichy zapytany o wyprawę sprzed 33 lat wspomina, że miał wtedy zaledwie 29 lat i był najmłodszy z ekipy. Była to jego czwarta ekspedycja w Himajale. Wcześniej wspinał się już na Shispare, K2 i Makalu.

Pamiątka z gór Na górze okazało się, że poprzednia ekipa z Ray'em Genetem na czele, który zginął podczas zejścia, zostawiła krótką notatkę. - Rey napisał na niej tak: " For a good time call Pat Rucker 274-2602 Anchorage, Alaska, USA". Co w wolnym tłumaczeniu oznacza: "Jeśli chcesz się dobrze zabawić zadzwoń do....". Nie chodziło tu jednak o przyjaciółkę - wspomina Cichy. Notka przez 30 lat uzupełniała domowe zbiory Cichego, a od niedawna można ją oglądać w Muzeum Sportu w Warszawie. Cichy i Wielicki również zostawili na szczycie pamiątkę, która wzbudziła w Polsce wiele kontrowersji.

BIAŁORUŚ: CENY MIESZKAŃ W MIŃSKU BIJĄ REKORDY Za metr kwadratowy trzeba zapłacić już zapłacić 1608 dolarów informuje niezależna gazeta Narodnaja Wola. Równolegle rosną ceny wynajmu. Średnia pensja na Białorusi wyniosła w kwietniu równowartość 565 dolarów.

Do katastrofy doszło w stanie Maryland na północnym wschodzie USA - poinformował regionalny dziennik The Baltimore Sun. Według The Baltimore Sun straż pożarna ewakuowała ludzi z terenu otaczającego miejsce katastrofy. Na razie nie jest jasne, co pociąg przewoził. Telewizja NBC pokazała kilka wykolejonych wagonów, z których co najmniej jednej płonął. Nad miejscem wypadku unosił się wysoki słup ciemnego dymu.

u System wypożyczania rowerów w Nowym Yorku Z 10-miesięcznym opóźnieniem w Nowym Jorku ruszyła pierwsza faza programu wypożyczania rowerów, działającego już w wielu miastach świata, m.in. w Warszawie, Londynie, Paryżu. W 333 punktach na Manhattanie i w Brooklynie do dyspozycji jest 6 tys. rowerów. Docelowo ma być 10 tys. City bikes, czyli miejskich rowerów w 600 punktach. Jeśli założenia te zostaną zrealizowane, nowojorski program będzie jednym z największych na świecie. W programie wypożyczania rowerów zarejestrowało się już 14 tysięcy nowojorczyków. Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg podkreślił, że program jest wielką wygraną dla miasta. - Mamy teraz całkiem nową sieć transportową, bez wydawania pieniędzy podatników - powiedział.

Cena metra kwadratowego mieszkania w nowo budowanym bloku sięga 1482 dolarów. Najtańsze mieszkanie w stolicy, jakie można znaleźć na rynku, kosztuje 40 tys. dolarów. Jest to kawalerka o powierzchni 25,3 m kw. w zaniedbanym piętrowym domu z 1948 roku. Według przedstawiciela agencji handlu nieruchomościami Twoja stolica Andreja Astrejki, cytowanego przez niezależną gazetę internetową Biełorusskije Nowosti, w ciągu ostatniego półrocza cena mieszkań oferowanych na rynku wtórnym wzrosła o ponad 14 proc. Najwięcej trzeba zapłacić za metr kwadratowy Jednocześnie trwa wzrost kosztów wynajmu mieszkań. Rozpoczął się

on we wrześniu ubiegłego roku, gdy prezydent Alaksandr Łukaszenka polecił odbierać mieszkania kupione za preferencyjny kredyt osobom, które wynajmują je potem innym lokatorom.

CHIŃSCY HAKERZY WYKRADLI DANE DOTYCZĄCE RAKIET USA Dane dotyczące systemów obrony antyrakietowej USA zostały wykradzione przez chińskich hakerów - poinformował wtorkowy Washington Post. W Australii media donoszą o podobnych cyberatakach. Skradzione dane mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa obu krajów. Cyberszpiedzy zdołali wykraść tajne plany konstrukcyjne, bądź ich elementy, najbardziej zaawansowanych technologicznie amerykańskich systemów antyrakietowych Patriot PAC-3, THAAD, czy Aegis - głosi przygotowany dla Pentagonu raport ekspertów, na który powołuje się WP. Wykradzione zostały również dane dotyczące m.in. myśliwców F-35 i F/A-18, wielozadaniowego samolotu pionowego startu i lądowania V22 Osprey czy śmigłowca Black Hawk - pisze waszyngtoński dziennik. Eksperci ostrzegają, że takie dane zdobyte przez chiński wywiad mogą dać Państwu Środka kolosalne korzyści strategiczne i zarazem osłabić przewagę militarną USA na wypadek zbrojnego konfliktu. Wysokiej rangi oficerowie Pentagonu, którzy anonimowo skomentowali raport uznają, że zdobycie danych na temat systemów obrony antyrakietowej jest częścią szeroko zakrojonej i nasilającej się akcji

szpiegowskiej Pekinu, wymierzonej nie tylko w amerykańskie struktury wojskowe, ale też w cywilne firmy pracujące dla Pentagonu jak Boeing, Lockheed Martin, Raytheon i Northrop Grumman - pisze WP. Gazeta dodaje, że żaden z tych koncernów nie skomentował raportu, z którego wynika, że niektóre informacje zostały wykradzione właśnie z ich systemów komputerowych.

Gazeta Polonijna Scotland / czerwiec 2013  
Gazeta Polonijna Scotland / czerwiec 2013  
Advertisement