Page 15

Wydanie nr 4 (czerwiec 2013)

Gazeta

POLONIJNA.co.uk

Wiadomości ze Szkocji

15

ZIELONY BALONIK I JOANNA CZECHOWSKA

Na zdjęciu od lewej: Krystyna Szumelukowa, Zenon Bankowski, Violeta Ilendo, Robin Connelly, Ewa Sharwood Smith, Joanna Czechowska, Aileen Orr, Jenny Robertson, Stuart Robertson, Elwira Grossman, Robert Macmillan, Basia Macmillan Polsko-brytyjska pisarka Joanna Czechowska, autorka The Black Madonna of Derby oraz The Sweetest Enemy, mieszkająca w Londynie, była ostatnio gościem Zielony Balonik Book Club.

Joanna przyjechała do Edynburga na zaproszenie Krystyny Szumelukowej, przewodniczącej klubu. Spotkanie odbyło się w majowe sobotnie popołudnie, w pięknej siedzibie Scottish Arts Club. Oprócz Joanny obecne były jeszcze Aileen Orr, autorka Woj-

tek Soldier Bear Polish War Hero oraz Jenny Robertson, autorka Don’t Go To Uncle’s Wedding. Założony w marcu 2006 roku Zielony Balonik to szkocko-polski klub książki, którego członkowie z pasją i sercem czytają współczesną literaturę polską. Nazwę klubu

"PIES OGRODNIKA" - SAM NIE ZJE, ALE DRUGIEMU - NIE DA !!!*..... To najbardziej polskie "powiedzonko" - mocno umocowane w rzeczywistości! PIES OGRODNIKA – związek frazeologiczny będący określeniem bardzo mocno pejoratywnym! "Psem ogrodnika" jest zwykle nazywany ten, kto złośliwie i podle uniemożliwia lub utrudnia innym osobom dostęp do jakichś pożądanych przez nie dóbr (rzeczy, możności wypowiedzenia się, stanowiska zawodowego, społecznego, a nawet - partnera życiowego itp.) pomimo lub dlatego, że sam nie może tych dóbr zdobyć lub czerpać z nich pożytku!* Potocznie występuje niekiedy z dodatkowym objaśnieniem: "Sam nie zje i drugiemu nie da"…. Popularna w starożytności bajka, przypisana Ezopowi opowiada o psie, który nie dopuszczał koni do siana, pomimo że sam zjeść go nie mógł... Do tamtej przypowieści nawiązuje sztuka, która w Polsce jest znana pod tytułem: "PIES OGRODNIKA" -- Lope de Vegi. Marek jr.

zainspirował pierwszy polski kabaret literacki, założony przez krakowskich pisarzy, poetów i malarzy w październiku 1905, w cukierni A.J. Michalika na ul.Floriańskiej przy głównym rynku w Krakowie. Jako kabaret artystów był instytucją o charakterze stricto elitarnym, wstęp mieli tylko zaproszeni. Kolejną cechą był brak narzuconego, ułożonego wcześniej programu. Każdy miał prawo spontanicznie wystąpić ze swoim tekstem lub piosenką. Jednakże warunkiem było otrzymanie zaproszenia na spotkanie. Ideą współczesnego Zielonego Balonika jest kultywowanie ówczesnego liberalizmu i racjonalizmu oraz rozpowszechnianie polskiej literatury, dyskusja na jej temat w odniesieniu do teraźniejszości. Czytają książki zarówno w języku polskim, jak i tłumaczone na język angielski, korzystając tym samym z coraz większego dostępu polskich dzieł w przekładach anglojęzycznych. Każde spotkanie owocuje namiętną i burzliwą dyskusją. Tematem ostatnio poruszanym były powieści Joanny Czechowskiej, The Black Madonna of Derby (polskie wydanie Goodbye Polsko) oraz The Sweetest Enemy. W obu książkach autorka opisuje losy polskich emigrantów, którzy osiedlili się w Anglii. Pozytywny odbiór pierwszej powieści skłonił ją do napisania kolejnej książki o rodzinie Baranów. Ojciec pisarki był Polakiem, a miłość do polskości zawdzięcza babci, która ją tu wychowywała. Jest osobą niezmiernie skromną, tryskającą entuzjazmem i pełną pasji. Chętnie opowiada o swoich korzeniach i z pewnością udzieli nam wywiadu w niedalekiej przyszłości. Serdecznie zapraszam do wertowania kolejnych numerów Gazety. Tekst i foto: Monika Ciska (Sportinka)

Gazeta Polonijna Scotland / czerwiec 2013  
Gazeta Polonijna Scotland / czerwiec 2013  
Advertisement