Page 1

40

Muszkieterowie pomagają str. 3

Niech żyją 100 lat i dłużej!

Kandydaci prawie w komplecie

Babcia i dziadek to słowa, które zawsze nam się dobrze kojarzą. Myśląc o nich, wspominamy słodkie i beztroskie lata dzieciństwa. Teraz, kiedy mamy ciągle mało czasu, oni zawsze są potrzebni.

Powoli kształtuje się lista kandydatów w 20. Plebiscycie o tytuł Ostrowianina Roku oraz w kategoriach Wydarzeń Roku. Jeszcze do końca stycznia można zgłaszać kandydatów, z których Kapituła Plebiscytu wybierze nominowanych do tytułu Ostrowianina Roku oraz Wydarzenia Społecznego, Sportowego, Kulturalnego, Gospodarczego Roku, a także Młodego Talentu Roku. Wyniki poznamy na finałowej gali 21 marca.

STRON

nakład 6500

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) | ISSN 1231-9325 | Indeks 323225 | 100% własności polskiej | CENA 2,50 zł (5%VAT)

str. 14-15

str. 20-21

Muzeum w multimediach Już od 1 lutego w ostrowskim Muzeum Miasta udostępnione zostaną multimedia. To dwa infokioski oraz ekran dotykowy, będące częścią dwóch wystaw stałych: „Ostrów do 1939 roku” i „Ogród sztuk”.

str. 13 Spokojnie do przodu Zrównoważony i spokojny, a jednocześnie pracowity i pełen skutecznych działań – taki był rok 2013 według władz samorządowych Nowych Skalmierzyc. Udało się zachować dotychczasowe tempo prowadzonych inwestycji, dzięki czemu w gminie znów sporo się zmieniło. Było to możliwe, gdyż poziom wydatków majątkowych osiągnął prawie 8,5 mln zł.

str. 17

Fotograficzny REMIS

Trwa urzędowa korespondencja związana z opisaną przez nas w zeszłym tygodniu rozbudową bazy paliw Orlenu pod Ostrowem Wielkopolskim. Zawiązany przez zaniepokojonych mieszkańców Komitet Protestacyjny pyta prezydenta miasta o szczegóły inwestycji, a prezydent dokładnie opisuje przedsięwzięcie. Nieco później głos zabiera także PKN Orlen, który odpowiada wójtowi gminy Ostrów. Tymczasem, sprawą zaczyna się interesować coraz więcej okolicznych mieszkańców.

str. 11 SPORT

SPORT

ZABRAKŁO ,,PARY’’ I MĄDROŚCI

str. 27 R

E

K

L

A

M

A

str. 18-19 Ostatnia droga honorowego obywatela

PUCHAR DLA T&AK

Koszykarki Ostrovii przegrały niedzielny pojedynek z zespołem Dekorex Pabianice. Niestety, ostrowianki, zwłaszcza w pierwszej połowie, zapomniały, co to solidna defensywa. Później goniły rywalki i starały się odrobić straty. Niestety, zabrakło czasu i trochę „pary” w płucach.

Mokry kolodion, guma, luksografia, izohelia – te nazwy nie są obce chociażby tym, którzy śledzą prace na kolejnych edycjach Biennale Fotografii w Technikach Fotograficznych i Cyfrowym Przetwarzaniu Obrazu REMIS. Ten ostrowski konkurs fotograficzny o zasięgu krajowym odbywa się od niemal 40 lat, a obecnie trwa jego 19. edycja. To prawdziwa perełka – na REMIS-ie bowiem obok siebie prezentowane są prace cyfrowe i te wykonywane w technikach specjalnych, szlachetnych.

Drużyna Andrzeja Kryjoma, pokonując w finale zespół Samych Swoich 2:0, triumfowała w IV Turnieju Oldboys o Puchar Starosty Ostrowskiego. W rozgrywanym od soboty do niedzieli turnieju wystartowało 8 zespołów. Każdy zawodnik podkreślał, że najważniejsze było to, że wszyscy doskonale się bawili.

str. 29

W piątek, 17 stycznia br., w samo południe odprawiona została msza pogrzebowa honorowego obywatela Ostrowa Wielkopolskiego Mariana Sobczaka. Zgromadziła ona wielu mieszkańców naszego miasta.

str. 12


KAPCIE FILCOWE W NAGRODĘ…

WYJĄTKOWY KONCERT DWÓCH ORKIESTR

„Miękkie drewko” i „twarda blacha” w OCK

Dostaną statuetki Już po raz dziesiąty odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone statuetki i wyróżnienia za pracę i zaangażowanie na rzecz rozwoju gminy Przygodzice. Do końca stycznia można zgłaszać kandydatów do nagrody samorządowej władz gminy. Przedsięwzięcie to wspiera ludzi z pasją, liderów środowisk wiejskich, a także ciekawe inicjatywy. Tym samym promuje się aktywność i przedsiębiorczość. Nagrody przyznawane są w ośmiu kategoriach. Laureatów wyłoni komisja i zostaną przedstawieni w piątek, 28 lutego br. podczas gali samorządowej, która odbędzie się w sali wiejskiej w Topoli Wielkiej. - Wyróżnienia mają typowo lokalny charakter i dotyczą naszej gminy. Pokazujemy dokonania i sukcesy mieszkańców, tym samym motywując ich do dalszego działania - mówi Krzysztof Rasiak, wójt gminy Przygodzice. O przyznanie wyróżnień mogą występować: wójt, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, organizacje społeczne i pozarządowe oraz członkowie kapituły. (rw)

Seans dla seniorów Filmowy Klub Seniora w Ostrowskim Centrum Kultury zaprasza po raz kolejny na seans. Tym razem będzie to komediodramat w reżyserii Paula Andrew Williamsa pt. „Z miłości do...”. Film opowiada o starszym małżeństwie, mieszkającym w obskurnym blokowisku w Newcastle. Ona, niezmiennie pogodna, otwarta na ludzi, uśmiechnięta i życzliwa, uczęszcza na próby chóru emerytów, on, zgorzkniały, mrukliwy tetryk, skłócony z synem, stroniący od ludzi, dowozi tylko swoją schorowaną żonę, na wózku inwalidzkim raz w tygodniu na próby, samemu nie wchodząc nawet na salę. Chór przygotowuje się do konkursu, a Artur, bardzo kochający Marion uważa to wszystko za kompletną bzdurę. Podczas całej historii bohater, pod wpływem  ciągu rozmaitych perypetii i zdarzeń, przechodzi przemianę, stając się innym człowiekiem, pojednując się z synem, otwierając się bardziej na ludzi. Ten ciepły i wzruszający film zostanie wyświetlony w OCK w poniedziałek, 27 stycznia, o godz. 16.30. Wstęp – 5 zł. (hol)

W niedzielę na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury królowały „miękkie drewko” i „twarda blacha” – jak sami muzycy dowcipnie nazywali orkiestry dęte. W OCK zagrały dwa takie zespoły: z Ostrowa Wielkopolskiego i Krotoszyna. Zwieńczeniem koncertu było wspólne wykonanie kilku standardów na dwie orkiestry.

Goście bawili się przednio, więc właściciele zajazdu zapowiadają kolejne stylowe imprezy

Zabawa w klimatach PRL-u W szampańskich nastrojach, choć przy salcesonie i serdelkach, spędzili czas goście zajazdu „Klara”, którzy bawili się na karnawałowej imprezie w stylu PRL. Królowały stroje, jadłospis i stylowe gadżety z epoki. Podczas imprezy, na którą biletem wstępu były stylizowane „kartki na mięso”, obowiązywało przebranie nawiązujące do tematu zabawy. Były więc peruki, szerokie nogawki w spodniach, koszule „non iron” i odpowiednie dodatki. Furorę zrobił autentyczny „maluch”, czyli fiat 126 p z lat 80. Odpowiednio przygotowana była również sala zajazdu „Klara”, z oryginalnymi plakatami i dodatkami od lat 50. do 80. W tle emitowane były fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej, a z głośników sączyła się równie klimatyczna muzyka, przygotowana przez duet „E and T”. Goście bawili się również przy konkursie filmowym, dotyczącym oczywiście filmów z czasów PRL-u. Można było wygrać stylowe nagrody: kapcie filcowe, denaturat, pastę BHP, miotłę czy słynny szampon familijny. W menu dominowały również potrawy z „tamtych” czasów: salceson, woda sodowa z syfonu, oranżada, kotlety mielone ziemniaczkami, ciepłe lody czy „nieśmiertelne” serdelki. (jw)

Odwiedź nas na: www.facebook.com/ gazetaostrowska O

G

Ł

O

S

Z

E

N

I

Obydwa zespoły znają się nie od wczoraj dziś i współpracują ze sobą. W składzie zespołu z Krotoszyna, którym dyryguje znany ostrowski trębacz Robert Kaczorowski, nie brakuje również ostrowskich muzyków. Goście z Krotoszyna dobrze więc czuli się w Ostrowie. Ich repertuar jest bardzo szeroki i obfituje w standardy różnych rodzajów muzyki, od jazzu, przez klasykę, aż po muzykę popową i rockową. W Ostrowie zabrzmiały więc zarówno pieśni rosyjskie, jak niezapomniane utwory zespołu The Beatles. Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod dyrygenturą Mariana Sikorskiego stale podnosi swój poziom, co udowodniła w niedzielę w OCK. Ostrowianie najlepiej czują się chyba w szeroko rozumianej muzyce rozrywkowej, choć nieobce im jest także jazzowe swingowanie. Zwieńczeniem koncertu było wspólne wykonanie kilku standardów na dwie orkiestry, które w wykonaniu kilkudziesięciu muzyków zabrzmiały szczególnie interesująco. Więcej zdjęć i video z koncertu na naszym facebooku: www.facebook.com/gazetaostrowska (jw)

Orkiestry dęte w Krotoszyna i Ostrowa zakończyły koncert wspólnym wykonaniem kilku utworów

22 stycznia

24 stycznia

27 stycznia

> w godz. od 16 do 18 w Szkole Podstawowej nr 7 przy ul. Bema (wejście od hali sportowej) Klub Seniora ,,Optymiści” przyjmuje zapisy: do klubu, na wczasy w Międzywodziu i Świnoujściu

> o godz. 19 w Ostrowskim Centrum Kultury finisaż wystawy XIX Biennale Fotografii w Technikach Fotograficznych i Cyfrowym Przetwarzaniu Obrazu „REMIS” > o godz. 20 w Młodzieżowym Domu Kultury koncert z cyklu „Never ending... Gitarownia”: Zbrodnia Ikara

> o godz. 16.30 w Ostrowskim Centrum Kultury Filmowy Klub Seniora „Z miłości do...” > o godz. 19 w Kinie Komeda DKF „Na Wolności” zaprasza na seans „Młoda i piękna” w reż. Francois Ozon

23 stycznia > o godz. 10 święto wyzwolenia miasta Ostrowa: złożenie kwiatów w kwaterze żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarzu przy ul. Limanowskiego > o godz. 10.20 święto wyzwolenia miasta Ostrowa na Rynku: złożenie kwiatów od tablicami > o godz. 11 w Młodzieżowym Domu Kultury otwarcie wystawy pokonkursowej oraz rozdanie nagród i wyróżnień w VII Powiatowym Konkursie Plastycznym „Cuda na kiju” > o godz. 18 w Młodzieżowym Domu Kultury spotkanie z artystą plastykiem Michałem Truszem

25 stycznia > o godz. 19 w Ostrowskim Centrum Kultury koncert Piotr Baron Quintet > o godz. 20 w Piwiarnii u Bossmana koncert: Małpa, Leison, Skapa Squad

26 stycznia > o godz. 12 w kościele pw. św. Antoniego Noworoczny – Papieski „Koncert kolęd”

KINO KOMEDA „Pod mocnym Aniołem” – dramat, Polska, 100 min., reż. W. Smarzowski (22 I o godz. 20.30, 23 I o godz. 18.30, 24 I o godz. 20.30, 25 I o godz. 21.30, 26 I o godz. 19.15) „Wkręceni” – komedia, Polska, 100 min. (22 I o godz. 18.30 i 20.30, 23 I o godz. 16.30 i 20.30) “Wilk z Wall Street” – dramat kryminalny, Polska, 180 min. (25 I o godz. 18.15) „Skubani” 3D – komedia animowana, USA, 90 min. (24 I o godz. 16.30, 25 I o godz. 14.30, 26 I o godz. 14) „Justin Bieber’s Believe“ – dokument muzyczny, USA, 92 min. (24 I o godz. 18.30, 25 I o godz. 16.15, 26 I o godz. 15.45 i 17.30 „Młoda i piękna” (27 I o godz. 19) – seans w ramach DKF (hol)

A

Serdeczne podziękowania Rodzinie, Przyjaciołom, Delegacjom, Znajomym, Sąsiadom oraz wszystkim za złożone kondolencje, kwiaty, wieńce, zamówione Msze św. oraz tak liczny udział w Ostatnim Pożegnaniu

śp.

Wojciecha Stadnickiego

Wszystkim, którzy w tak trudnych dla nas chwilach okazali pomoc, wiele serca, wsparcia i życzliwości, oraz wzięli udział w uroczystości pogrzebowej

śp.

Mariana Sobczaka

szczególnie Ks. Prałatowi Tomaszowi Ilskiemu, Pani Prezydent Miasta Ostrowa Wlkp. Marlenie Maląg, Naczelnikowi Wydziału Kultury Panu Andrzejowi Leraczykowi, Delegacjom, Przyjaciołom serdeczne podziękowania

składa syn z rodziną

2

składa Rodzina

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |


POMOC OD INTERMARCHÉ I BRICOMARCHÉ TRAFIŁA RÓWNIEŻ DO OSTROWA

Muszkieterowie znowu pomagają W ramach kampanii „Konwój Muszkieterów” Fundacja Muszkieterów, której członkami są właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché, przekaże wsparcie finansowe dla 36 najbardziej potrzebujących ośrodków pomocy społecznej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych z województwa wielkopolskiego. Dla najmłodszych Muszkieterowie przygotowali dodatkowo jasełkowe przedstawienie „Zimowa Układanka”. Pomoc finansowa od Muszkieterów trafi do najbardziej potrzebujących placówek i ośrodków z miast, w których działają supermarkety Intermarché i Bricomarché, takich jak: domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze, parafialne zespoły Caritas czy ośrodki dla młodzieży angażujące się w rozwój swoich wychowanków. Fundacja wraz z właścicielami sklepów obu sieci dotrze z pomocą do około 300 instytucji z różnych zakątków Polski, w tym do 36 z Wielkopolski. Placówki otrzymają wsparcie finansowe od Fundacji w wysokości do 3.500 złotych. Łączna pomoc, jaka trafi do placówek z województwa wielkopolskiego, wyniesie 133.000 złotych. Pomoc Muszkieterów trafiła także do Ostrowa, gdzie otrzymali ją: Stowarzyszanie „Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski”, Stowarzyszenie Ostrowskie Centrum Hipoterapii oraz ostrowskie czworaczki. Otrzymane fundusze przeznaczone zostaną przez wsparte ośrodki na najważniejsze i najpilniejsze potrzeby statutowe, ale także na organizację wyjazdów dla ich podopiecznych czy

zakup sprzętu rehabilitacyjnego. - Chcemy uczestniczyć w życiu lokalnych społeczności, wśród których jesteśmy obecni, wspierać je i pomagać w rozwiązywaniu trapiących je problemów. Cieszymy się, że dzięki naszemu wsparciu placówki z całej Polski, w tym także z województwa wielkopolskiego, mogą nadal spełniać w swoich regionach ważne społeczne misje, a pomoc bliźnim ma szczególną wartość i znaczenie w okresie świąteczno-nowoDla najmłodszych Muszkieterowie zadbali o wyrocznym – podkreśla Marek Ferustępy Teatru Wariaté z Poznania z programem ga, prezes Fundacji Muszkieterów. „Zimowa układanka” Do akcji mogą bezpośrednio przyłączyć się klienci supermarketów Intermarché i Bricomarché. W tym celu nież znane postaci, w tym artyści estradowi. Wśród za symboliczną złotówkę mogą kupić specjalambasadorów poprzednich edycji kampanii znane torby zakupowe dostępne w sklepach obu leźli się m.in. Halina Mlynkova, Krzysztof Krawsieci, z których dochód przekazany zostanie w czyk, Natalia Kukulska, Stanisław Soyka, Bracia całości na pomoc dla wspieranych placówek. Golcowie oraz Ania Wyszkoni, a w tym roku W „Konwój Muszkieterów” zaangażują się rówtwarzą kampanii jest zespół Pectus. (jw)

KOLEJNY „GŁUPI KAWAŁ” W OSTROWIE

MIĘDZYNARODOWY SUKCES PIANISTYCZNY

Rośnie kolejny muzyczny talent Sukcesem Magdaleny Adamczak (rocznik 2004) zakończył się występ w Sali Koncertowej Musikschule Johanna Adama Hillera w Görlitz podczas XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Zgorzelec/Görlitz, gdzie utalentowana ostrowianka zdobyła I miejsce.

Do akcji trzeba było zmobilizować znaczne siły policji i służb ratunkowych

Bombowy SMS do WBK Głupi telefon – a właściwie SMS – postawił w poniedziałek około południa na nogi ostrowską policję, straż pożarną, służby energetyczne, gazowe i inne. Funkcjonariusze musieli sprawdzić, że w siedzibie Wielkopolskiego Banku Kredytowego przy rondzie Bankowym nie ma zapowiadanej w SMSie bomby. Spore zamieszanie trwało niemal dwie godziny. Wszystko zaczęło się ok. godziny 11.20 od SMS-a wysłanego na telefon jednego z kierowników oddziału WBK w Ostrowie Wielkopolskim. Nieznany dotąd „żartowniś” informował o rzekomo podłożonej bombie. Mimo że w pobliżu znajdują się dwie duże szkoły, policja nie decydowała się na ewakuację dzieci. Budynek banku musieli opuścić jedynie pracownicy i klienci. Policja musi w takich wypadkach traktować każdy sygnał poważnie, więc na miejscu natychmiast pojawiły się wszystkie potrzebne służby. Przyjechali również ostrowscy policyjni pirotechnicy. Po odczekaniu przewidzianego procedurą postępowania w takich przypadkach czasu, pirotechnicy weszli do pomieszczeń banku, gdzie nie znaleźli żadnych groźnych ładunków. Cała akcja trwał niemal dwie godziny i spowodowała ogromne korki, gdyż bank leży przy ruchliwej trasie krajowej S 11. Rozładowanie zatorów w ruchu drogowym trwało kilkadziesiąt minut, mimo że policja już znacznie wcześniej kierowała auta objazdem przez most odolanowski. (jw)

Więcej zdjęć i video na naszym facebooku: www.facebook.com/gazetaostrowska środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

Konkurs odbywał się w dniach 10-12 stycznia 2014 roku. Wśród uczestników konkursu znalazło się 113 instrumentalistów z Polski, Niemiec, Rosji, Islandii i Ukrainy. Uczestnicy oceniani byli przez wybitnych wykładowców Akademii Muzycznych z Polski i Niemiec. Międzynarodowe jury w składzie: prof. Hansachim Schiller (przewodniczący), prof. Gunther Anger (Hochschule für Musik Dresden), prof. Helena Furmanowicz-Kurzyńska (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), prof. Regina Michalak (Akademia Muzyczna w Katowicach) bardzo wysoko oceniło umiejętności i talent młodej ostrowskiej pianistki i postanowiło przyznać Magdalenie I miejsce. Magdalena jest uczennicą Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim w klasie fortepianu Roberta Adamczaka oraz Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim. (jw)

Śpiewali kolędy Już po raz trzeci w Szkole Podstawowej nr 9 odbył się konkurs zatytułowany ,,Hej, kolęda, kolęda”. Jego celem jest pielęgnacja obyczajów. Młodzi artyści zaprezentowali nie tylko swoje zdolności wokalne, ale również instrumentalne. Występy oceniane były na poziomie dwóch grup wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VI. Oceny programu i poziomu wykonania kolęd i pastorałek dokonało jury w składzie: Anna Pyszel, Robert Kaczorowski i Maria Gryczka. Pierwsze miejsce w młodszej grupie wiekowej zajęła Dominika Izydorska, drugie miejsce Marcelina Grzęda, natomiast trzecie miejsce Julia Maik. Laureatami ex aequo starszej grupy wiekowej zostali: Marcelina Kazojć i Kacper Wiczyński, drugie miejsce zdobyła Izabela Staroń, a trzecie Martyna Dolata. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i wyróżnienia oraz nagrody. (rw)

Baron w OCK W najbliższą sobotę, 25 stycznia, na Małej Scenie zagra Piotr Baron Quintet. Piotr Baron zadebiutował jako nastolatek w 1977, a już w 1978 r. został wyróżniony jako solista na festiwalu Jazz nad Odrą, a w 1980 na tym samym festiwalu otrzymał drugą nagrodę. Cztery lata później, w 1984 wygrał solistyczne Grand Prix na San Sebastian Jazz Festival „Jazz Aldia” w Hiszpanii. W ciągu ponadtrzydziestoletniej działalności muzycznej Piotr Baron współpracował z najwybitniejszymi artystami z Polski, Europy i USA. W Ostrowie wystąpi ze swoim zespołem w składzie: Przemysław Jarosz, Maciej Adamczak, Dominik Wania oraz Adam Milwiw-Baron. Koncert rozpocznie się o godz. 19. (hol)

Znawca historii Adam Nowak z klasy II b Liceum Ogółnokształcącego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach dotarł do drugiej części etapu okręgowego 40. Olimpiady Historycznej. Olimpiada ta jest jedną z najbardziej prestiżowych i zarazem najtrudniejszych konkursów historycznych w Polsce. Etap okręgowy miał miejsce na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Adam Nowak był jedynym uczniem z powiatu ostrowskiego, który zaszedł tak daleko. Droga do tego etapu wiodła przez szkolny etap ustny, napisanie pracy badawczej według standardów uniwersyteckich, przeczytanie pięciu książek historycznych, napisanie wypracowania zbliżonego w swej formie do poziomu rozszerzonego matury z historii aż do etapu ustnego przed 3-osobową komisją uniwersytecką. (rw)

Odwiedź nas na: www.facebook.com/ gazetaostrowska

3


OSTROWSKI PARK PRZEMYSŁOWY

Papieskie kolędowanie Ksiądz kanonik Paweł Kostrzewa, proboszcz parafii pw. Świętego Antoniego oraz Centrum Przygotowań Programów Patriotycznych mają zaszczyt zaprosić Państwa na Noworoczny Papieski Koncert Kolęd „Światowe – ulubione kolędy Jana Pawła II” zawierający najbardziej znane kolędy z Polski, jak i kolędy z różnych stron świata. Koncert wykona zespół artystów scen operowych i teatrów dramatycznych w składzie: Elżbieta Cabała – sopran, Dagmara Miller – mezzosopran, Rafał Żurakowski – tenor, Marcin Rogoziński - dramaturg, Mirosław Gąsieniec fortepian oraz Kwartet Smyczkowy Filharmonii Opolskiej. Koncert odbędzie się w kościele pw. Świętego Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Raszkowskiej 39, 26 stycznia 2014r., w połączeniu z Mszą św. o godz. 12:00. Honorowy patronat nad koncertem objął ks. Biskup Edward Janiak, ordynariusz kaliski oraz prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak. Wstęp na koncert jest wolny. (jw)

Uczyli się ratować Uczniowie klasy II c ze Szkoły Podstawowej nr 9 wzięli udział w kursie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadził Marcin Fleischer, ratownik medyczny i strażak. Ćwiczenia miały miejsce podczas zajęć wychowania fizycznego. Dzieci uczyły się zasad udzielania pomocy osobie nieprzytomnej i bez oddechu. Na fantomie o imieniu Rysiek ćwiczyły ratowanie metodą: ,,30 uciśnięć i 2 wdmuchnięcia”. W programie kursu było także układanie nieprzytomnego w tzw. ,,pozycji bezpiecznej”. Szkolenie zostało przeprowadzone według wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji. Potwierdzeniem ukończenia kursu są dyplomy, jakie otrzymali uczniowie. (rw)

Jest kasa na Park Przemysłowy Spółka Ostrowski Park Przemysłowy pozyskała ponad 3,5 miliona złotych bezzwrotnej dotacji z końcówek środków unijnych na swoją inwestycję. Umowę na dofinansowanie projektu podpisano 30 grudnia 2013 roku. Miasto chce poprzez Park Przemysłowy oferować potencjalnym inwestorom gotowe do użytku hale pod wynajem. Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć pierwszy etap budowy. Na realizację rzeczową inwestycji spółka Ostrowski Park Przemysłowy pozyskała dotację w wysokości 3,5 mln złotych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Całkowity koszt projektu szacowany jest na 11 400 000 złotych. - O budowie parku przemysłowego mówiłem 3 lata temu w czasie kampanii wyborczej. Ale budowanie parku nie jest celem samym w sobie. Potrzeby inwestorów są różne, dlatego proponowane im rozwiązania także muszą być zróżnicowane. Ostrów Wielkopolski jest miastem 72tysięcznym, który wkrótce będzie miał i Park Technologiczny, i Park Przemysłowy. I co ważne – obydwa te projekty są dofinansowane ze środków unijnych przeznaczonych na rozwój innowacji – mówi prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak. Oferta OPP skierowana jest przede wszystkim do sektora małych i średnich przedsiębiorstw zainte-

Tematem Parku Przemysłowego wielokrotnie interesowali się radni Rady Miejskiej

resowanych korzyściami, jakie niewątpliwie przyniesie im funkcjonowanie w ramach parku, ale co najistotniejsze - korzystanie na preferencyjnych warunkach z nowoczesnej infrastruktury, zlokalizowanej bezpośrednio przy drodze krajowej. W grupie odbiorców Parku Przemysłowego są również absolwenci szkół technicznych i szkół wyższych, którzy uczestniczyć będą w praktykach i stażach organizowanych przez OPP. Działka, na której ma powstać Park Przemysłowy, należy do Skarbu Państwa i została przez Miasto oddana w wieczyste użytkowanie Grupy Kapitałowej Holdikom S.A., która to z kolei na mocy

SPOTKANIE POKOLENIOWE W ,,JUBILATCE”

www.facebook.com/ gazetaostrowska

R

E

K

4

L

A

M

A

KOLEJNE CIEKAWE WARSZTATY W „DZIEWIĄTCE”

Energetyczny projekt Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II realizowali program edukacyjny „Planeta Energii”. Jego organizatorem była Grupa ENERGA.

Przed seniorami zaprezentowali się uczniowie z ,,Siódemki”

Odwiedź nas na:

umowy oddała ją w użytkowanie swojej spółce zadaniowej Ostrowski Park Przemysłowy. Hala Parku Przemysłowego zostanie zaprojektowana w oparciu o rozwiązania konstrukcyjne umożliwiające swobodne kształtowanie i aranżowanie powierzchni na potrzeby potencjalnych najemców. Całkowita powierzchnia zabudowy to około 5 tysięcy metrów kwadratowych, gdzie poza częścią produkcyjno – magazynową znajdzie się część socjalna i biurowa. Hala wyposażona będzie w doki rozładunkowe, a jej koncepcja w razie konieczności pozwoli na rozbudowę obiektu w przyszłości. (jw)

Zatańczyli z dziadkami Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 przygotowali część artystyczną z okazji Dnia Babci i Dziadka. Spotkanie dla seniorów miało miejsce w Domu Restauracyjnym ,,Jubilatka’’. Do restauracji przybyło 90 seniorów. Przed swoimi babciami, dziadkami i zaproszonymi gośćmi zaprezentowały się dzieci z klasy I a i III a wraz z wychowawczynią Alicją Baranek. Uczniowie przygotowali specjalnie na to spotkanie wesołą i urozmaiconą część artystyczną. Nie zabrakło też popisów tanecznych. Również ze swoimi dziadkami zatańczyły dzieci. Były też konkursy, w których brali udział dziadkowie. W nagrodę otrzymali m. in. kalendarze ścienne, kubki i inne upominki ufundowane przez Urząd Miejski. Ponadto zarząd Klubu Seniora ,,Optymiści’’ zakupił inne nagrody dla seniorów. Spotkanie w ,,Jubilatce’’ trwało do późnych godzin wieczornych. (rw)

Projekt był skierowany do nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego głównym celem było propagowanie wiedzy z zakresu bezpiecznego i racjonalnego użytkowania energii elektrycznej. Pierwszym etapem realizacji programu była pogadanka na temat energii elektrycznej. W ramach zajęć uczniowie m.in. poznali różne źródła światła, przygotowali plakat, i wykonali doświadczenie, dzięki któremu dowiedzieli się, dlaczego żarówka energooszczędna zużywa mniej energii elektrycznej od zwykłej. Ponadto wspólnie dokonali podziału elektrowni na dwie grupy: przyjazne i nieprzyjazne środowisku. Cykl zajęć podsumowany został warsztatami, w których wzięli udział również uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego. Podczas zajęć wykorzystano różnorodne formy i metody pracy: rozmowę, pogadankę, pokaz, burzę mózgów i eksperyment. - Udział w programie był szansą dla dzieci na edukację poprzez zabawę. Projekt dawał możliwość przeprowadzenia lekcji o trudnych, ale i ważnych zagadnieniach w przystępny sposób, jak i kształtowania u najmłodszych uczniów ciekawości świata – powiedział Łukasz Mikołajczyk, dyrektor SP 9. (rw)

Uczniowie „Dziewiątki” realizowali kolejny projekt środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |


ZNAMY WYNIKI RANKINGU

DZIEŃ SENIORA W CZEKANOWIE.

Wysoko w rankingu

Dzień seniorów

7. miejsce w Wielkopolsce i 62. w Polsce zajęło Technikum nr 1 przy Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. W rankingu czasopisma „Rzeczpospolita” i „Perspektywy” znalazło się jeszcze kilka innych szkół z terenu powiatu ostrowskiego.

Koło Gospodyń Wiejskich z Czekanowa zorganizowało Dzień Seniora. Na uroczystość przybyło około 80 mieszkańców wsi powyżej 60. roku życia.

Już po raz czwarty Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie znajduje się na wysokiej pozycji w rankingu „Najlepsze Technika” (2011 – 1. miejsce w Wielkopolsce i 15. w kraju, 2012 – 3. miejsce w Wielkopolsce i 27. w kraju, 2013 – 2. miejsce w Wielkopolsce i 9. w kraju). Przy opracowaniu wyników ogólnopolskiego rankingu dla technikum, w 2014 r. brano pod uwagę kryteria: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i z dodatkowych, Kuźnią olimpijczyków w ZST jest szkolny konkurs „Elekwyniki egzaminu zawodowetronik Roku”, który w szkole organizowany jest od 13 lat go i sukcesy uczniów w olimpiadach. Szkoła swoją lokatę zawdzięcza sukcesom uczniów w olimpiadach oraz wództwie i poza pierwszą 300 w kraju Technikum dobrym wynikom na maturze i egzaminie zawonr 3 w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych dowym. W ciągu ostatnich czterech lat 130 w Ostrowie Wielkopolskim. W gronie liceów na uczniów ZST zostało laureatami i finalistami olim16. miejscu w województwie i 248. w kraju znalapiad: Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości, Olimzło się I LO w Ostrowie, na 35. pozycji w wojepiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej, Olimwództwie i 417. w kraju jest LO Sióstr Salezjanek piady Innowacji Technicznych. w Ostrowie, 37. miejsce w województwie i 440. w Pozostałe szkoły z terenu powiatu ostrowskiego kraju należy do II LO w Ostrowie, 58. w wojeznalazły się poza pierwszą 15. Wśród techników na wództwie i powyżej 500. w kraju – III LO w Ostro24. miejscu w województwie i 286. w kraju znalawie, 83. miejsce w województwie i powyżej 500. – zło się Technikum nr 5 w Zespole Szkół EkonoLO w Odolanowie, a 100. miejsce w wojewódzmicznych w Ostrowie. Na 34. pozycji w wojetwie i powyżej 500. w kraju – IV LO w O. (hol) R

E

K

L

A

M

Tradycyjnie, od wielu już lat, Koło Gospodyń Wiejskich w Czekanowie organizuje w miejscowej sali OSP spotkanie seniorów. W sobotę, 18 stycznia, na uroczystość przybyło około 80 mieszkańców wsi powyżej 60. roku życia. W programie oprócz poczęstunku przygotowanego przez członkinie koła przewidziano loterię, śpiewanie i tańce w rytm ulubionych melodii sprzed lat. Serdecznie przywitano najstarszych seniorów: 90-letnią Ludwikę Wasielewską i 90-letniego pana Jędrzejewskiego, a specjalnie dla nich przeznaczony utwór taneczny seniorzy odtańczyli bez problemu, co zostało nagrodzone oklaskami i gromkim odśpiewaniem „sto lat” przez „młodszych” seniorów. Zabawa, śpiewy i wspominki trwały kilka godzin. Wszystkie atrakcje wieczoru można było zorganizować dzięki zaangażowaniu zarządu i pracy członkiń KGW oraz dzięki sponsorom z Czekanowa. (hol)

Podczas spotkania najstarsi seniorzy odtańczyli przygotowany dla nich taniec

A

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

5


SPOTKANIE W SIEDZIBIE RODOWEJ LIPSKICH

Wysłuchali wykładu Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II, Gimnazjum nr 4, a także IV Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w wykładzie ,,Światło pracuje, czyli o zjawiskach z przedrostkiem foto”. Wykład prowadzony przez dr. Błażeja Gierczyka oraz dr. Macieja Zalasa odbył się w Instytucie Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczniowie z ostrowskich szkół od trzech lat realizują projekt: „eSzkoła - Moja Wielkopolska”. W ramach tego projektu corocznie trzy grupy uczniów podejmują tematyczne działania, wyjaśniają problemy i zdobywają wiedzę w tematach związanych z naszym regionem. Wszystkie projekty są interdyscyplinarne, a w szczególny sposób nawiązują do przedmiotów matematyczno przyrodniczych. (rw)

Tuwim na wystawie Minęła 60. rocznica śmierci Juliana Tuwima. Z tej okazji w filii bibliotecznej w Wielowsi zorganizowano wystawę dzieł tego pisarza. Bibliotekarka Barbara Biernat przygotowała pozycje książkowe Juliana Tuwima. Wyeksponowano także zdjęcie pisarza. Na wystawie można zobaczyć takie książki, jak: zbiór „Kwiaty polskie”, utwory dla dzieci: „Słoń Trąbalski”, „Spóźniony słowik”, „Cuda i dziwy”, „Okulary”. Warto dodać, że rok 2013 był obchodzony jako Rok Tuwima. Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 roku w Łodzi. Zadebiutował w 1911 roku przekładem na esperanto wierszy Leopolda Staffa. Dwa lata później miał miejsce jego właściwy debiut poetycki – wiersz „Prośba”, który został opublikowany w „Kurierze Warszawskim”. Był jednym z założycieli grupy poetyckiej „Skamander”. Zmarł 27 grudnia 1953 roku w Zakopanem. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. (rw)

O dziedzicach w pałacu Pałac Lipskich w Lewkowie był w sobotę, 11 stycznia, miejscem spotkania z okazji wydania książki ,,Dziedzice, dwory, pałace. Właściciele dóbr rycerskich w powiecie ostrowskim 1795-1945”. Szczególnymi gośćmi uroczystości byli potomkowie dawnych właścicieli. Publikację wydały wspólnie: powiat ostrowski i Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Jej autorami są: profesor Jerzy Pietrzak i historyk sztuki Agnieszka Gibasiewicz. Książka jest poświęcona ziemiaństwu regionu ostrowskiego. Napisano ją w formie 400-stronicowego leksykonu zawierającego około 500 biogramów i prawie 300 zdjęć. W większości fotografie te nigdzie dotychczas nie były publikowane i nie są znane nawet lokalnym regionalistom i historykom. Czytelnicy znajdą w publikacji unikalne opisy kilkudziesięciu dawnych majątków, pałaców i siedzib ziemiańskich. A także informacje na temat historii rodzin. - Nie było łatwo zebrać materiały do tej książki. W historii ziemiaństwa istnieje wiele białych plam, a niektóre rodziny wymarły. Byli jednak tacy, którzy przed nami próbowali przetrzeć ten szlak. Zależy nam, aby ta książka była częścią Wielkopolskiej Szkoły Edu-

Promocja książki ,,Dziedzice, dwory, pałace. Właściciele dóbr rycerskich w powiecie ostrowskim 1795-1945” odbyła się w Lewkowie

kacji Narodowej na naszym terenie – powiedział profesor Jerzy Pietrzak. W sobotnim spotkaniu uczestniczyli także obecni właściciele wielu pałaców znajdujących się w naszym powiecie, m.in.: w Bugaju, Chotowie, Górznie, Śliwnikach, Bagateli, Gutowie i Sobótce. W części artystycznej wystąpiła utalentowana młoda skrzypaczka Gabrysia Balcerek, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, której towarzyszył w roli akompania-

SPOTKANIE STOWARZYSZENIA ,,LUDZIE DLA LUDZI’’

Naucza fotografować

Odwiedź nas na: www.facebook.com/ gazetaostrowska

6

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ,,PIĄTCE’’

Dziadkowie w sieci W Szkole Podstawowej nr 5 im. Mieszka I odbyło się spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Było nietypowie, gdyż dla gości zorganizowano szkolenie z zakresu obsługi komputera.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie i sympatycy stowarzyszenia

W Gminnym Ośrodku Kultury zaczyna swoją działalność ,,Koło fotograficzne”. Zajęcia dla jego uczestników będą się odbywały w czytelni Biblioteki Publicznej w Przygodzicach. Tam do celów prezentacji i edycji fotografii wykorzystywana będzie tablica multimedialna. Program nauczania będzie obejmował m. in. zapoznanie się z kompleksową budową aparatów cyfrowych wraz ze wskazówkami ich demontażu i konserwacji, wpływ ustawionych parametrów na zdjęcie, zasady poprawnego kadrowania, fotografia makro z wykorzystaniem soczewek, warsztaty terenowe i wiele innych. Dla uczestników przewidziane są dodatkowe materiały do nauki. Po ukończonym kursie każdy z uczestników otrzyma dyplom oraz wyróżnienie. (rw)

tora Andrzej Henryk Bączyk. Na stołach zagościły specjały mistrzyni Józefy Hoffmannowej przygotowane przez uczniów i nauczycieli ostrowskiego Zespołu Szkół Usługowych. Serwowano gulasz wieprzowy, karmonadę z kiełbasą, pomidory nadziewane, pasztet oraz pasty do zakąsek. Wszystko przygotowane według tradycyjnych receptur, stosowanych przez kolejne pokolenia ostrowskich gospodyń domowych. (rw)

Podsumowali rok Stowarzyszenie ,,Ludzie dla ludzi’’ podsumowało miniony rok swojej działalności. W czasie dwunastu miesięcy przeprowadzono wiele zadań, które wspierały różnorodne formy edukacji, nauki, kultury i wychowania. Projekty adresowane były do dzieci i młodzieży. Członkowie stowarzyszenia prowadzili zajęcia zarówno w czasie ferii zimowych, jak również wakacji letnich. Dużym zainteresowaniem cieszyły się lipcowe kolonie, które odbyły się w Kołobrzegu. W czasie roku szkolnego odbywały się zajęcia w ramach projektów: „Z nauką za pan brat”, „Sztuka prezentacji, czyli kluczowa umiejętność ludzi sukcesu”, „Sobotni Teatr Profilaktyczny” oraz „Infoholizm – narkotyk XXI wieku”. - W minionym roku podejmowane przez nas zadania w szczególności adresowane były do dzieci. Jednak organizowaliśmy również inicjatywy dedykowane także osobom dorosłym. Wzięliśmy udział w drugiej odsłonie miejskiej akcji w ramach ogólnopolskiego programu „Postaw na rodzinę”. Naszym sukcesem było przygotowanie konferencji naukowej na temat infoholizmu, podczas której prelegentami byli: prof. dr hab. Józef Bednarek oraz dr Anna Andrzejewska – powiedział Łukasz Mikołajczyk, członek zarządu Stowarzyszenia ,,Ludzie dla ludzi”. (rw)

Pomysłodawczyniami zajęć były nayczycielki: Katarzyna Łukaszewska i Aneta Marciniak, które koordynowały szkolenie. Jednak głównymi organizatorami byli uczniowie. W miłej atmosferze dziadkowie i babcie spędzili niemal dwie godziny przed ekranami komputerów. W tym czasie założyli własne skrzynki mailowe, wysłali i odebrali samodzielnie pierwsze wiadomości. Po tych próbach przyszedł czas na surfowanie po Internecie. Dla każdego uczestnika przygotowano listę ciekawych stron dla babci i dziadka. Były tam linki dla wielbicieli gotowania, krzyżówek, sportu, dla tych, którzy chcą żyć zdrowo, lubią podróżować lub interesują się genealogią. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także linki do strony szkoły oraz bloga klasy Va prowadzonego w ramach programu Szkoła z klasą 2.0. Organizując szkolenie dla babć i dziadków, uczniowie klasy Va zrealizowali jednocześnie zadanie wynikające z jednego z punktów szkolnego Kodeksu w ramach Szkoły z klasą 2.0: „Pokażemy rodzicom i dziadkom, że komputer z dostępem do Internetu to pożyteczne i mądre urządzenie”. (rw)

Dzień Babci i Dziadka miał formę szkolenia przy komputerze środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |


PODPISALI UMOWĘ Z UCZELNIĄ

„Pierwsze” z uniwerkiem

„Ekologistyka” na drugim

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim podpisał umowę o współpracy z Rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Współpracą objęte zostały klasy o profilu humanistycznym. Porozumienie zawarte zostało w dniu 14 stycznia 2014 r. To kolejna już szkoła prowadzona przez powiat ostrowski, która podpisała odpowiedni dokument z wyższą uczelnią. Dzięki umowie klasy humanistyczne liceum zostały objęte patronatem naukowym Instytutu Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych. Współpracą objęte zostały klasy o profilu humanistycznym, w których realizowana jest dodatkowo nauka języka łacińskiego oraz uczniowie Szkolnego Koła Historycznego. Formy współpracy zakładają wykłady pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego w I Liceum Ogólnokształcącym, udział uczniów w zajęciach dydaktycznych na Uniwersytecie Wrocławskim oraz organizację wspólnych zajęć edukacyjnych o charakterze badawczo-naukowym. – To ogromny prestiż dla naszej szkoły, że mogliśmy nawiązać współpracę z tak zacnym Uniwer-

Dyrektor I LO podpisał umowę z Uniwersytetem Wrocławskim

sytetem Wrocławskim. Podpisanie umowy daje wymierne korzyści dla naszych uczniów. W umowie zostały zapisane konkretne działania, które będą obejmowały zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Mam nadzieję, że nasza współpraca przyniesie wymierny efekt edukacyjny – mówi dyrektor I LO Marek Lewicki. W uroczystości wzięli udział również: starosta ostrowski Paweł Rajski i przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk. – To sukces dyrektora i jego współpracowników, że udało się przekonać uczelnię,

CZESAŁY NAJPIĘKNIEJSZE Z WIELKOPOLSKI

do tej współpracy. Jest to wielka szansa, aby związać się jeszcze bardziej z Uniwersytetem Wrocławskim – mówi starosta Paweł Rajski.      Planowane projekty edukacyjno – badawcze w pierwszym okresie współpracy dotyczą m.in. projektu edukacyjnego poświęconego historykom związanych z powiatem ostrowskim i utworzenia Koła Kultury Antycznej. W szkole organizowane będą również konferencje naukowe. Rozpoczną się także przygotowania do publikacji poświęconej historii I LO. (hol)

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W II LO

Czeszą ,,misski”

Przedszkolaki w liceum

Zespół Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim zawarł porozumienie o współpracy i wzajemnej promocji z firmą ALFA – organizatorem konkursu Miss Polski Wielkopolski 2014 i Miss Polski Wielkopolski Nastolatek 2014. W jej ramach uczennice ZSU wzięły udział w wielkim czesaniu pt. „Poznaj najpiękniejsze z pięknych”.

Dzieci z Przedszkola nr 6 odwiedziły II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta. Tam obejrzały przedstawienie edukacyjne baśni „Czerwony Kapturek, czyli: Nie rozmawiaj z nieznajomym”.

W ramach współpracy uczennice z ostrowskiej „Usługówki” uczące się w zawodzie: technik usług fryzjerskich i fryzjer - ZSZ w dniach od 7 do 11 stycznia uczesały tegoroczne półfinalistki Miss Wielkopolski 2014. W sumie 94 dziewczyny. Do stylizacji fryzur w stylu koktajlowym i wieczorowym zastosowano produkty belgijskiej firmy Carin Haircosmetics. Do sesji zdjęciowej półfinalistki uległy metamorfozie nie tylko fryzur, ale także zabiegom upiększającym, Uczennice ZSU uczesały tegoktóre zostały wykonane w roczne półfinalistki Miss Wielkoporozumieniu z firmą Inglot polski 2014 w pracowni kosmetycznej Zespołu Szkół Usługowych. Przedstawicielki firmy Inglot do wykonanych uprzednio fryzur wykonały nieujednolicone makijaże. – Uczestnictwo naszej szkoły w tak wielkim przedsięwzięciu nie kończy się wraz z przygotowaniem półfinalistek do sesji zdjęciowej. Czeka nas jeszcze przygotowanie dziewczyn do sesji zdjęciowej finalistek Miss Polski Wielkopolski 2014 oraz uczesanie ich na Galę Finałową. Dzięki czemu Zespół Szkół Usługowych stanie się Patronem Złotym konkursu Miss Polski Wielkopolski 2014 i Miss Polski Wielkopolski Nastolatek 2014 – wyjaśnia nauczycielka ZSU Bożena Walkowska. Gala finałowa odbędzie się 30 maja 2014 r. w kinie Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. (hol) środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

8 stycznia do II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta zawitały dwie grupy dzieci z sąsiedniego Przedszkola nr 6. Zostały one zaproszone przez szkolne Koło Przyjaciół Biblioteki na przedstawienie edukacyjne baśni „Czerwony Kapturek, czyli: Nie rozmawiaj z nieznajomym”. Uczniowie klas: 1 f i 1 e przygotowali spektakl w formie teatrzyku kukiełkowego, który bardzo podobał się przedszkolakom. Dzieci gromkimi brawami nagrodziły animatorów pacynek, którzy po zakończonym przedstawieniu ukazali się zgromadzonej małej publiczności. Dużo radości sprawiły dzieciom również rozdane na koniec spotkania rysunki do kolorowania oraz skromny słodki poczęstunek. Inicjatorką pomysłu była uczennica kl. 1f – Marlena Milewska, a koordynatorem całego przedsięwzięcia opiekunka Koła Iwona Dembczyńska. (hol)

II miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim za projekt „Śladami ostrowskiej ekologistyki”, realizowany w ramach przedsięwzięcia „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”. Dziesięciomiesięczna praca nad projektem przyniosła sukces. Uczniowie zajęli II miejsce wśród 59 nadesłanych prac. Tytuł nagrodzonej pracy brzmiał: „Śladami ostrowskiej ekologistyki”. Autorami projektu są uczniowie klasy II w zawodzie technik logistyk, a opiekę nad grupą objęła Beata Mądrzak. Temat pracy dotyczył recyrkulacji odpadów w ostrowskich przedsiębiorstwach. W ramach zajęć uczniowie samodzielnie wykonywali przydzielone zadania, korzystali z różnych źródeł informacji, selekcjonowali zdobytą wiedzę na potrzeby projektu. – Wszystkim zaangażowanym przedsiębiorstwom oraz jednostkom użyteczności publicznej w Ostrowie Wielkopolskim w realizację projektu serdecznie dziękujemy. Podziękowania kierujemy także do: Przedsiębiorstwa Slam Poland Sp. z o.o., MZO S.A, Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej, Delphi Poland Sp. z o.o., E. Leclerc – mówi jedna z uczennic, uczestnicząca w konkursie. (hol)

Szachowy Puchar II Otwarte Mistrzostwa w Szachach o Puchar Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim odbędą się w I LO przy ul. Gimnazjalnej. Organizatorami turnieju są: I LO, Starostwo Powiatowe, Ostrowskie Towarzystwo Szachowe oraz Centrum Szachowe „Skoczek”. Turniej zostanie rozegrany w sobotę, 25 stycznia, w I LO, a otwarcie mistrzostw nastąpi o godz. 10. Wpisowe wynosi 10 zł, a dla uczniów I LO – 5 zł. Mistrzowstwa zostaną rozegrane w kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i open. Zawody odbędą się zgodnie z przepisami Kodeksu Szachowego na dystansie 7 rund, 15 min. na zawodnika. Przewidziane nagrody to: Puchary Dyrektora dla zwycięzców poszczególnych kategorii, nagrody specjalne dla najlepszego ucznia i dla najlepszego absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego, medale za czołowe miejsca oraz nagrody rzeczowe. Zgłoszenia są przyjmowane do 23 stycznia. (hol)

Miłosne strofy Już po raz kolejny Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim organizuje Powiatowy Konkurs Literacki „Walentynkowy wiersz miłosny”. Adresowany jest on do mieszkańców Ostrowa i powiatu ostrowskiego, a warunkiem uczestnictwa jest wysłanie na konkurs samodzielnie napisanego i wcześniej niepublikowanego wiersza. Termin przyjmowania prac upływa 31 stycznia 2014 roku. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w środę, 12 lutego, o godz. 14.30 w Bibliotece Głównej przy ul. Wolności 2. (hol) Licealiści z II LO wystawili spektakl dla przedszkolaków

7


Spotkanie Noworoczne w Nowych Skalmierzycach

DAR UCZNIÓW DLA BEZDOMNYCH PSÓW

Gminny nowy rok

Pieskie jedzenie

Corocznym zwyczajem Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce zorganizowała Spotkanie Noworoczne, na którym podsumowano 2013 rok oraz przedstawiono zamierzenia samorządu na najbliższe miesiące.

W ubiegłym roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Raszkowie w październiku i listopadzie zbierali karmę dla psów z Międzygminnego Schroniska dla Zwierząt w Wysocku Wielkim. Akcja ta została bardzo dobrze przyjęta i już dziś zapowiedziano jej kontynuację.

Burmistrz Bożena Budzik wymieniała szereg przedsięwzięć zrealizowanych w ubiegłym roku. Wśród sztandarowych inwestycji były m.in. budowy oraz modernizacje świetlic wiejskich. - Rozpoczęliśmy budowę nowej świetlicy w Chotowie oraz modernizację świetlicy we wsi Gostyczyna. A po drodze w ręce mieszkańców wsi Droszew oddaliśmy wybudowaną od podstaw nowiuteńką, jak z obrazka, świetlicę wiejską. Zaś na samym końcu tej karty zapisaliśmy otwarcie, po totalnej modernizacji, świetlicy wiejskiej w Trkusowie, która z racji wieku zmodernizowanego obiektu dawnej szkoły została urządzona w stylu retro – mówiła B. Budzik. Nie zabrakło również akcentu oświatowego. - Kto przejeżdża przez Droszew, zapewne zauważył nową elewację szkoły podstawowej z zagospodarowanym otoczeniem. Zaś zmo-

zek Wielkich, Miedzianowa oraz Nowych Skalmierzyc. 2013 rok był kolejnym, w którym gmina dotowała ochotnicze straże pożarne. Dowodem na to było zadysponowanie na rzecz OSP Skalmierzyce 200 tys. zł na modernizację remizy strażackiej, aby przygotować ją na przyjęcie nowego wozu bojowego typu ciężkiego, który już niebawem zostanie przekazany druhom ochotnikom. Wśród ambitnych planów samorządu na rok bieżący znalazły się natomiast: kontynuacja programu budowy i modernizacji świetlic, przygotowanie do sanitacji terenów wiejskich, finał budowy domu przedpogrzebowego, szkoły w Skalmierzycach oraz przedszkola w Ociążu. Dalej są to także: modernizacja drogi Droszew – Kotowiecko, ul. Środkowej w Skalmierzycach oraz ulicy Hallera i Krótkiej w mieście. Ponadto pół miliona zło-

Celem tej akcji było zwrócenie uwagi dzieciom na los bezdomnych zwierząt, a przede wszystkim pomoc zwierzętom przebywającym w schronisku. Przez ten czas zebrano prawie pół tony, bo 488,697 kg karmy dla psów i kotów. Najwięcej zebrała klasa 5C – 69,0 kg, 4B – 61,65 kg, 4A – 38,75 kg. Wśród klas młodszych: 2A – 95,97 kg, „O”1– 23,405 kg, 3B – 20,43 kg. Wszystkie klasy zostały uhonorowane Justyna Briske – Dutkowska wraz z uczniami klasy 4 B. dyplomem miłośnika zwierząt, a klasa 2A karmy mogły obejrzeć psiaki przebywające w małą nagrodą za największą ilość zebranej karkojcach. Na ten dar czekało ponad 160 psów, my. Rekordzistą okazał się Michał Szczęsny z które znalazły się tam nie z własnej woli. Organiklasy 2B, który przyniósł aż 30 kg karmy. Zezatorem akcji była Justyna Briske – Dutkowska brane artykuły zostały zawiezione jeszcze przed wraz z uczniami klasy 4 B. (g) świętami do schroniska. Dzieci po wyładowaniu

NOWY ROK Z NOWYM BUDŻETEM

Wszystko jasne

Część oficjalna uroczystości zakończyła się wzniesionym przez zastępcę burmistrza Zdzisława Mielczarka toastem noworocznym

dernizowane wnętrze podniosło komfort nauki dzieciom tam uczęszczającym. Nowego blasku nabrało też otoczenie Szkoły Podstawowej w Kotowiecku, a w Skalmierzycach realizujemy największy i jak na razie ostatni projekt oświatowy. Dużą wagę przywiązywano do prac kanalizacyjnych. Gmina realizuje bowiem końcowy projekt sanitacji miasta oraz rozpoczęła prace przygotowawcze do wykonania dokumentacji technicznej dla budowy kanalizacji sanitarnej w co najmniej czterech miejscowościach: Gniazdów, Boczków, Biskupice i Trkusów. Pieniędzy nie szczędzono również na infrastrukturę drogową, realizując w różnych rejonach gminy zarówno drogi, jak i ulice, z których cieszyli się między innymi mieszkańcy: Węgier, Skalmierzyc, Ociąża, Gałą-

tych z własnego budżetu wyasygnowano na modernizację dróg powiatowych. Chcemy stworzyć mieszkańcom nowe miejsce dla rekreacji poprzez zakup do parku przy ul. Kamiennej siłowni zewnętrznej. Podejmiemy również próbę wykupu zbiornika wodnego tzw. Zawad pod przyszłe kąpielisko. Przymierzymy się do nieodpłatnego przejęcia zabytkowego dworca kolejowego w mieście. Mamy przygotowaną koncepcję modernizacji stadionu miejskiego. Zabezpieczyliśmy środki, aby zakupić samochód dla policjantów z naszego komisariatu – wyliczała Bożena Budzik. Oprawę muzyczną spotkania stworzyli artyści Teatru Muzycznego w Poznaniu, Karolina Garlińska-Ferenc oraz Bartosz Kuczyk, którzy zaprezentowali polskie kolędy oraz utwory operetkowe. (jw)

Odwiedź nas na: www.facebook.com/gazetaostrowska 8

Radni Rady Gminy i Miasta Raszków jednogłośnie uchwalili budżet na 2014 rok dla Gminy i Miasta Raszków. Projekt budżetu zyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Wszyscy byli zgodni, że zaproponowany budżet warunkuje dobry rozwój gminy w tych trudnych dla naszego kraju czasach. - W budżecie zaplanowane są środki na realizację działań, które znajdują się w kompetencjach gminy. W tym roku między innymi ponad 800 tysięcy złotych przeznaczymy na budowę i remont sal i świetlic wiejskich w: Jankowie Zaleśnym, Grudzielcu Nowym, Jaskółkach, Ligocie Moszczance, Korytach, Korytnicy i Głogowej. Oprócz tego zaplanowane są kolejne środki na budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Pogrzybów, Przybysławice, Walentynów, Niemojewiec, Moszczanka, Józefów- Drogosław, Głogowa część IV Pogrzybów, Przybysławice oraz budowę kanalizacji sanitarnej z przykanalikami przewodów tłocznych oraz przepompowni ścieków w miejscowościach: Rąbczyn i Jelitów. Koszt tej inwestycji wraz z budową przepompowni ścieków w Przybysławicach pochłonie z budżetu gminy ponad 400 tysięcy złotych - wyliczał Jacek Bartczak, burmistrz Raszkowa. Na tym nie koniec inwestycji. I tak z myślą o mieszkańcach, którzy nie mają kanalizacji, zaplanowano są środki na dofinansowanie kosztów budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. – Oczywiście, sukcesywnie remontujemy także drogi gminne i wspólnie z powiatem – drogi powiatowe. W tym roku jest zaplanowany remont dróg powiatowych w Moszczance i Szczurawicach. Na odnowione drogi gminne mogą liczyć mieszkańcy Raszkowa (ul. Leśna, Żwirowa, Kwiatowa, Owocowa), Radłowa - Osiedle Ro-

botnicze, Bieganina, Drogosławia, Grudzielca, Niemojewica, Walentynowa i Sulisławia. Planowana jest również rozbudowa i modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy. Koszt tych inwestycji sięga 1 mln złotych. W trosce o zwiększenie bezpieczeństwa naszych mieszkańców systematycznie odnawiany jest sprzęt pożarniczo - gaśniczy w jednostkach OSP działających na terenie naszej gminy. W tym roku zostanie zakupiony samochód dla OSP w Raszkowie dodaje burmistrz Raszkowa. Najwięcej pieniędzy z budżetu przeznaczamy na oświatę. Gmina Raszków jest jedną z nielicznych w regionie, która nie zamyka szkół i rokrocznie przeznacza na oświatę około 15 -16 mln zł z budżetu. Inwestycje w młodzież są jednym z priorytetów gminy. W tym roku została oddana do użytku nowoczesna hala sportowo – widowiskowa, która pozwoli na rozwój kultury fizycznej wśród młodzieży, a tym samym poprawę ich zdrowia, np. specjalistyczne ćwiczenia na siłowniach spowodują skorygowanie wad postawy i kręgosłupa. Oprócz tego w 2014 roku zaplanowana jest budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią przy Szkole Podstawowej w Radłowie oraz termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Ligocie. Powstaną również nowoczesne siłownie zewnętrzne Fitness Parki w Radłowie, Ligocie i w Szczurawicach. (g)

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |


GMINNY BUDŻET UCHWALONY

EKOLOGIA SIĘ OPŁACA

Budżet przyjęty

Za baterie nagroda

Niemal 8 mln zł gmina Ostrów Wielkopolski przeznaczy w tym roku na inwestycje. Spora część pieniędzy zostanie przeznaczona na remonty dróg.

Odolanowskie Przedszkole im. Kubusia Puchatka zdobyło I miejsce w 14. edycji Konkursu Zbiórki Zużytych Baterii. Przedszkolaki zebrały łącznie 24 131 sztuk baterii.

W nowym budżecie kwota dochodów wyniesie 45.593.308,00 zł, natomiast wydatki planowane są na kwotę 47.523.448,00 zł. Planowany deficyt w wysokości 1.930.140 zł planuje się pokryć emisją papierów wartościowych lub nadwyżką budżetową z 2013 r. Na przyszłoroczne inwestycje gmina ma zamiar wydać 7.840.301,00 zł, czyli około 17,2 proc. ogółu wydatków (w 2013 r. na inwestycje przeznaczono 6,5 mln zł). Wśród zaplanowanych inwestycji w 2014 roku są m.in.: kolejny etap budowy kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Lamki, ŚwieliWójt gminy Ostrów Piotr Kuroszczyk podkreśla, że gów i Zacharzew. Łączna wydatki na inwestycje w porównaniu do zeszłego roku kwota inwestycji, współfibędą większe nansowanej ze środków unijnych, wyniesie 1.764.594,00. Zaplanowane są również inpolski. Łącznie budżet na OSP wyniesie westycje w infrastrukturę drogową. Na buok. 400 tys. zł. W 2014 r. planowana jest dowę i remonty dróg gminnych gmina przerozbudowa Gminnej Biblioteki Publicznej znaczy kwotę 2.739.508,00 zł. Ponadto zaw Gorzycach Wielkich, która ma kosztoplanowane jest współfinansowanie inwestywać gminę 280 tys. zł. Zaplanowana jest cji przy drogach powiatowych (100 tys. zł) także termomodernizacja budynku sali i krajowych (70 tys. zł). Od kilku lat przekasportowej i wiejskiej w Sobótce (koszt ok. zywane są środki na Fundusz Sołecki – w ro1,3 mln zł – dofinansowanie to 500 tys. zł ku 2014 będzie to znaczna kwota, bo z UE). W tym roku rozpocznie się także 532.189,00 zł. przebudowa i rozbudowa świetlicy wiejTradycyjnie już dofinansowana będzie dziaskiej w Daniszynie. Obiekt zostanie oddałalność stowarzyszeń, w tym 90 tys. zł ma ny do użytku w połowie 2015 r. Łączny zostać przeznaczone na zakup samochodów koszt w latach 2014-2015 wyniesie dla Ochotniczych Straży Pożarnych dzia1.405.000,00 – inwestycja współfinansołających na terenie gminy Ostrów Wielkowana jest ze środków unijnych w kwocie 500 tys. zł w latach 20142015. Ponad 770 tys. zaplanowaPiotr Kuroszczyk, ne jest na modernizację wójt gminy Ostrów Wielkopolski i remonty placówek oświaWydatki na inwestycje w porównaniu do zeszłetowych funkcjonujących go roku będą większe, a kwota na nie najprawna terenie gminy. Na dziadopodobniej jeszcze wzrośnie. Przypomnę, że łalność czterech zespołów najważniejsze inwestycje, na które poniesiono szkolno-przedszkolnych najwięcej wydatków, zrealizowano w latach prowadzonych przez sto2011 i 2012 – wtedy budowaliśmy m.in.: sale warzyszenia (we Frankligimnastyczne, ,,orliki”, drogi, kanalizację, nowie, w Łąkocinach, Słaświetlice wiejskie. Teraz najważniejsze inwestyborowicach i Wysocku cje to drogi gminne – założyliśmy, że co roku Wielkim) w roku 2014 będziemy realizować ok. 15 dróg gminnych o gmina planuje przekazać różnej długości. W tym zakresie już są przygotokwotę 1.572.000,00 zł. wywane pierwsze. Przypomnę też, że jeszcze Tradycyjne wspierany bęw minionym roku podpisałem 3 umowy na dzie także Fundusz Granrealizację inwestycji, dofinansowanych w towy Dobrego Sąsiedztwa kwocie ok. 2 mln zł ze środków unijnych – dla Ostrowa Wielkopoluzyskaliśmy ponad milion złotych na kontynuskiego oraz inne stowarzyację budowy kanalizacji sanitarnej w ramach szenia. projektu Lamki Świeligów Zacharzew, 500 tys. Sesja budżetowa w gminie zł – na termomodernizację sali gimnastycznej Odolanów odbyła się 30 wiejskiej w Sobótce (łącznie jej koszt to 1,3 mln grudnia. ,,Za” przyjęciem zł) oraz 500 tys. zł na rozbudowę i modernizację sali wiejskiej w Daniszynie, która to inwestybudżetu głosowało 11 radcja zostanie zakończona w maju 2015 r. nych, 4 wstrzymało się od głosowania. (hol)

Liderem zbiórki w przedszkolu została Wiktoria Leja z grupy ,,Wiewiórki”, II miejsce zajęła Jagoda Ratajek z grupy ,,Biedronki”, a III miejsce Oliwier Ciesielczyk z grupy ,,Tygryski”. Największą ilość zużytych baterii zebrała grupa ,,Biedronki”, następnie były grupy: ,,Wiewiórki” i ,,Motylki”. Przedszkole w konkursie bierze udział od 12 lat. Co roku w konkurs angażują się wychowawczynie, dzieci i rodzice. Konkursowi towarzyszy akcja edukacyjna na temat ochrony środowiska i se-

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

gregacji odpadów. Wieloletnim koordynatorem przedsięwzięcia w przedszkolu jest Danuta Mus. Konkurs organizowany został przez Związek Gmin Zlewni Górnej Baryczy oraz Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Krotoszynie. W ciągu 14 lat trwania konkursu zebrano ponad 56 ton (ok. 3 mln sztuk) zużytych baterii. Co roku do rywalizacji przystępuje kilkadziesiąt przedszkoli i szkół.

Przedszkolakom efektywnej zbiórki gratulowała burmistrz Ewa Dziubka

WIELKA ORKIESTRA ZAGRAŁA W ODOLANOWIE

SIE MA z Odolanowa Ponad 12 tys. zł na zebrał odolanowski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku w gminie kwestowało 30 wolontariuszy z Gimnazjum w Odolanowie i Świecy. Jak co roku w gminie Odolanów gra także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 30 wolontariuszy z Gimnazjum w Odolanowie i Świecy kwestowało na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku Orkiestra zbierała fundusze na „Na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkoJedni z wolontariuszy WOŚP

wej i godnej opieki medycznej seniorów”, a hasło XXII Finału brzmiało: „Na ratunek”. Szefem odolanowskiego sztabu była Agnieszka Sacher, a w komisji pracowali także: Bogna Płókarz, Izabela Gąbka, Franciszek Jasik i Barbara Sztukowska. Sztab zebrał łącznie 12 054,15 zł. W tym roku na rzecz sztabu w Odolanowie kwestowało 30 wolontariuszy

9


WOŚP W GMINIE SIEROSZEWICE

GMINNY FINAŁ WOŚP

Noworoczny balik

Zagrali w Przygodzicach

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podobnie jak w latach ubiegłych zagrała w Gminnym Ośrodku Kultury w Sieroszewicach. Organizatorzy dla uczestników przygotowali sporo atrakcji.

Ponad 5 tysięcy złotych zebrano podczas 22. Finału WOŚP w gminie Przygodzice. W tym roku do tej ogólnopolskiej akcji przyłączyło się 18 kwestujących wolontariuszy, uczniów miejscowych zespołów szkół.

Dla najmłodszych mieszkańców gminy zorganizowano Noworoczny Bal Przebierańców. Dzieciom do tańca przygrywały i śpiewały zespoły działające przy GOK: Zespół ,,BIT’’, duet Magda i Bartek oraz na gitarze wspomógł solowo Sebastian Szkudlarek. Dla dzieci biorących udział w zabawie przygotowano konkursy: na najładniejsze przebranie i najładniejszy taniec. Nagro-

Pieniądze zbierano między innymi w Przygodzicach (6 osób - 1562,64 zł), Czarnymlesie (4 osób - 1268,78 zł), Jankowie Przygodzkim (3 osoby -1140,09 zł), Dębnicy (2 osoby - 860,42 zł) i Wysocku Małym (3 osoby - 342,44 zł). Pracę wolontariuszy koordynowało 5 opiekunów. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej. Już po raz drugi kwestowano także na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. W sali Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach w dniu finału odbył się koncert w wykonaniu kapeli ,,Boćki”. Później była również zabawa taneczna. W trakcie imprezy przeprowadzono także podsumowanie ogłoszonego wcześniej konkursu gminnego pt. ,,Inspiracje Bożonarodzeniowe” . Laureatami zostali: Jagoda Król, Dominik Grzesiński, Julia Pawłowska (wszyscy z Dębnicy) oraz Katarzyna Kaczyńska z Jankowa Przygodzkiego. Wyróżnieni otrzymali dyplomy i upominki. (rw)

Dzieci miały ciekawe przebrania

Wolontariusze z ostrowskiego sztabu: Joanna Szymczak i Damian Kloński

Do tańca przygrywał m. in. Zespół ,,BIT’’

dzono wszystkie dzieci słodkimi upominkami i przyborami plastycznymi. Podczas zabawy kwestowali wolontariusze z ostrowskiego sztabu: Joanna Szymczak i Damian Kloński. Podczas imprezy zebrano do puszek 1001 złotych. W organizację imprezy włączyli się harcerze z 1 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Marzyciele” oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Sieroszewic. (rw)

ZORGANIZOWANO POCZĘSTUNEK DLA NAJSTARSZYCH MIESZKAŃCÓW

Spotkanie z seniorami Prawie 180 osób starszych i samotnych wzięło udział w spotkaniu w Jankowie Przygodzkim. Uroczystość przy kawie upłynęła w miłej atmosferze.

Dla seniorów część artystyczną przedstawili dzieci i młodzież z Jankowa Przygodzkiego

W Jankowie Przygodzkim stało się już tradycją organizowanie takich spotkań dla seniorów. Organizuje je samorząd wiejski i miejscowy Zespół Szkół. Oprócz osób starszych i schorowanych w spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Jankowa poszkodowani w wyniku wybuchu gazociągu. Wójt Gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak podkreślił charakter wspólnoty wiejskiej, jej siłę i nadludzką odporność. - Te cechy wyraźnie uwydatniła gazowa katastrofa, z której wieś i gmina powoli wychodzą obronną ręką - zaznaczył. Przy

Nagrodzeni w konkursie tanecznym

10

Podczas Finału WOŚP w Przygodzicach podsumowano konkurs plastyczny

okazji tego spotkania z seniorami noworocznymi życzeniami podzielili się miejscowi duchowni, nauczyciele, przedstawiciele władz sołeckich i gminnych oraz obecny na spotkaniu starosta Paweł Rajski. Wieś reprezentowali między innymi: sołtys Wiesław Witek z rodziną oraz radni: Krystian Piasecki i Stanisław Wnuk. W części artystycznej zaprezentowali się przedszkolacy i uczniowie z Jankowa, którzy przedstawili na scenie jasełka. W spotkaniu wzięli udział seniorzy z Jankowa, Pardalina i Trzcielin. (rw)

Odwiedź nas na: www.facebook.com/gazetaostrowska środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |


KARUZELA PYTAŃ I ODPOWIEDZI ORAZ… PYTAŃ BEZ ODPOWIEDZI

Orlenowski przekładaniec

To zdjęcie to oczywiście ćwiczenia, ale mieszkańcy obawiają się rozbudowy terminalu

Trwa urzędowa korespondencja związana z opisaną przez nas w zeszłym tygodniu rozbudową bazy paliw Orlenu pod Ostrowem Wielkopolskim. Zawiązany przez zaniepokojonych mieszkańców Komitet Protestacyjny pyta prezydenta miasta o szczegóły inwestycji, a prezydent dokładnie opisuje przedsięwzięcie. Nieco później głos zabiera także PKN Orlen, który odpowiada wójtowi gminy Ostrów. Tymczasem, sprawą zaczyna się interesować coraz więcej okolicznych mieszkańców. Od lata 2013 r., kiedy to po raz pierwszy zaczęto mówić o niepotwierdzonych jeszcze wówczas planach rozbudowy bazy paliw PKN Orlen pod Ostrowem Wielkopolskim, oficjalnie mieszkańcy nie wiedzieli o żadnej nowej inwestycji na tym terenie. Sprawa nabrała przyspieszenia dopiero pod koniec ubiegłego roku, gdy zniecierpliwieni mieszkańcy powołali Komitet Protestacyjny, w imieniu którego wystąpili do inwestora oraz władz samorządowych o informacje.

Mieszkańcy pytają „Od wielu miesięcy próbowaliśmy zdobyć informacje, jakie są plany rozbudowy Terminalu. Wszędzie informowano nas, że nic nie wiadomo, żeby taki projekt był przygotowywany. Dopiero wysłane do niektórych mieszkańców Lamek postanowienie Pana Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego udowodniło, że procedura uzgodnień co do rozbudowy Terminalu toczy się od kilku miesięcy” – napisali przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego do prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Jarosława Urbaniaka i starosty ostrowskiego Pawła Rajskiego. To samo pismo otrzymali do wglądu, co nie jest bez znaczenia, również radni gminni, miejscy i powiatowi. Przedstawiciele Komitetu pytają przede wszystkim o szczegółowy zakres rozbudowy terminalu paliw przy ulicy Węglowej 1, prosząc przy tym o udostępnienie Karty Informacyjnej przedsięwzięcia. W piśmie znalazły się też pytania, dlaczego za strony postępowania nie uznano gminy Ostrów Wielkopolski, mimo że należąca do gminy działka bezpośrednio przylega do terminalu oraz w jakim zakresie zostanie rozbudowana bocznica kolejowa. Nie zabrakło również pytań o podjęte środki bezpieczeństwa i ocenę ryzyka zagrożenia katastrofą przedsięwzięcia.

Prezydent odpowiada Na swoiste kuriozum zakrawa fakt, że dopiero odpowiedź prezydenta miasta Jarosława Urbaniaka po raz pierwszy kompleksowo pokazała zainteresowanym mieszkańcom skalę i zakres przedsięwzięcia. Według jego informacji, planowana inwestycja polega na rozbudowie węzła dozowania dodatków do paliw i ma obejmować: rozbudowę węzła sprężonego powietrza, instalacji rozładunku, magazynowania i dozowania dodatków uszlachetniających do paliw wraz z niezbędną infrastrukturą, rozbudowę węzła rozładunku i magazynowania bioetanolu do benzyny, a także rozbudowę węzła magazynowania i wydawania estrów. Prezydent Ostrowa podkreśla, że przedsięwzięcie będzie wchodziło w skład istniejącego i funkcjonującego Terminala Paliw przy ulicy Węglowej 1, a zamiar inwestycyjny jest zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

Mało czy dużo?

Środki bezpieczeństwa Prezydent Ostrowa wymienia również rozwiązania chroniące środowisko, stosowane przez inwestora. To, między innymi: stalowe, dwupłaszczyznowe zbiorniki magazynowe dodatków do paliw, stal nierdzewna do wykonania wewnętrznej części płaszczy zbiorników, podłączenie przestrzeni oparowej zbiorników dodatków do paliw do systemu hermetyzacji gazowej, wyposażenie zbiorników w stalową ścianę osłonową, podwójne dno z systemem kontroli szczelności czujniki do wykrywania niebezpiecznych stężeń. Ponadto prezydent Ostrowa przypomina, że na terenie terminalu zamontowano, między innymi: system kamer wideo, system dróg zaporowych, system urządzeń głośnomówiących oraz system wykrywania i lokalizacji wycieków.

Z tego samego pisma można się dowiedzieć szczegółów planowanej inwestycji. Okazuje się, że planowana jest budowa dwóch podziemnych, pięciokomorowych, dwupłaszczyznowych zbiorników dodatków uszlachetniających do paliw, o pojemności każdej komory 10 m 3, budowa dwóch naziemnych zbiorników maOrlen pisze do wójta gazynowania tzw. przedmieszki bioetanolu z benzyną, pojemnoCiekawe jest również pismo Dyrektora Działu Operacji Logistyczści 50 m 3 każda oraz budowa zbiornika magazynowego bioestru nych PKN Orlen, Rafała Gąski do Wójta Gminy Ostrów Wielkoo pojemności 1 000 metrów sześciennych. polski, Piotra Kuroszczyka. W odpowiedzi, oprócz znacznie skróInwestor planuje także rozbudowę węzła kolejowego. Planowane conego opisu skali i zakresu inwestycji znalazło się też interesujące są cztery stanowiska rozładunku cystern kolejowych. O skali instwierdzenie dotyczące wspomnianej westycji dużo mówią liczby dotycząjuż wcześniej Karty Informacyjnej ce planowanego ruchu na nowych przedsięwzięcia. Dyrektor koncernu bocznicach. W ciągu roku dostawa odpowiada, że wspomniana karta jest bioetanolu będzie wynosić do ok. 760 Statystycznie rzecz biorąc, obecnie w opracowaniu u wykonawcy cystern kolejowych o pojemności 60 codziennie – nie wyłączając sobót zadania inwestycyjnego i firma jest gom sześciennych lub około 570 cyi niedziel - do bazy w Ostrowie towa dostarczyć kartę po otrzymaniu stern kolejowych o pojemności 80 m jej od wykonawcy. sześciennych. Jeśli chodzi o inne Wielkopolskim będzie mogło docierać „Spółka dokłada wszelkiej starannokomponenty, to rocznie będzie mo- dodatkowe ponad 88 tysięcy litrów ści, aby Terminal Paliw w Ostrowie gło docierać do bazy ok. 717 cystern paliw i dodatków do nich, w czterech Wlkp. był obiektem zapewniającym bioestrów o pojemności 60 m sze- dodatkowych cysternach. najwyższe standardy bezpieczeństwa. ściennych lub ok. 538 większych cyJest to nowoczesny obiekt w pełni stern po pojemności 80 m sześcienzhermetyzowany, a cały teren i pronych. Statystycznie rzecz biorąc, cowadzone tam czynności są całodobowo monitorowane za pomocą dziennie – nie wyłączając sobót i niedziel - do bazy w Ostrowie kamer przemysłowych” – informuje Orlen. będzie mogło docierać dodatkowe ponad 88 tysięcy litrów paliw i Znamienne jest także ostatnie zdanie pisma, w którym można dodatków do nich w czterech dodatkowych cysternach. przeczytać: „wyrażam nadzieję, że istnienie i rozwój Terminala PKN Orlen na terenie miasta Ostrów Wielkopolski jako stabilneByło wiadome go pracodawcy i podatnika będzie nadal popierane przez samoMimo że mieszkańcy od początku uskarżali się na brak oficjalrząd lokalny, a wszystkie wątpliwości uda się wyjaśnić w drodze nych wiadomości dotyczących planowanej rozbudowy, prezydent wzajemnej współpracy i dialogu” – pisze dyr. Gąska - notabene miasta dokładnie informuje, gdzie i kiedy o niej informowano. nie do prezydenta miasta Ostrowa Wielkopolskiego, tylko do wójta Rola miasta w tym postępowaniu polegała dotąd między innymi sąsiedniej gminy Ostrów Wielkopolski. na wyznaczeniu stron postępowania i wydaniu decyzji o przeprowadzeniu oceny i sporządzeniu raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko naturalne. Jak już informowaliśmy, na podstawie opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska miasto odstąpiło od nałożenia na inwestora konieczności sporządzenia obu dokumentów. Decyzja w tej sprawie została wydana 18 października 2013 r. i podana do wiadomości w drodze obwieszczenia na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miejskiego, w terenie w pobliżu inwestycji (nie wskazano dokładnie gdzie) oraz poprzez opublikowanie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Koncern (na razie) milczy Również i my wystosowaliśmy do PKN Orlen kilka bardzo konkretnych, kolejnych pytań. Poprzednio w Biurze Prasowym zapewniano nas o pełnej otwartości i chęci wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Nie chcemy spekulować, co zmieniło się w tym względzie po naszej poprzedniej publikacji. Faktem jest jednak, że mimo pisemnego postawienia pytań niemal tydzień temu nikt w koncernie nie znalazł czasu, by na nie odpowiedzieć. W takim razie, do tematu wrócimy później. Jarosław Wardawy

11


WSPOMNIENIE O DOKTORZE WOJCIECHU STADNICKIM

Pożegnanie ordynatora Wielu lekarzy, dawnych pacjentów i pracowników szpitala towarzyszyło w ostatniej drodze doktorowi Wojciechowi Stadnickiemu. Mowę pożegnalną wygłosił m.in. konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii z Poznania. Wojciech Stadnicki był długoletnim ordynatorem oddziału anestezjologii i intensywnej terapii ostrowskiego szpitala. Pochodził z rodziny o tradycjach ziemiańskich. Właśnie to ,,złe’’ pochodzenie społeczne spowodowało, że miał kłopoty z przyjęciem na studia. Udało mu się to dopiero po trzech latach. W tym czasie pracował jako robotnik w zakładach zbożowych oraz jako kontroler w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej. Dopiero w roku 1959 mógł rozpocząć studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. Po ukończeniu stażu, w roku 1966 roku podjął pracę na oddziale anestezjologicznym Szpitala Miejskiego w Ostrowie. Uzyskał dwa stopnie specjalizacji, a w roku 1975 obronił pracę doktorską. W tym okresie podjął dodatkową pracę w niepełnym wymiarze godzin w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - początkowo jako członek Komisji Lekarskiej ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia, potem jako inspektor orzecznictwa. W 1986 roku Wojciech Stadnicki został ordynatorem. Przez pewien okres pełnił obowiązki naczelnego lekarza szpitala oraz zastępcy dyrektora Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej ds. lecznictwa. Jego żoną od roku 1969 była Halina Krzyżagórska, lekarz okulista. Zmarła w roku 1992. W ostatnich kilkunastu latach Wojciech Stadnicki był organizatorem cyklicznych spotkań anestezjologów w Pałacu Myśliwskim w Antoninie. Przyjeżdżali na nie doktoranci - wychowankowie profesora Witolda Jurczyka z Poznania, który jest światowej sławy autorytetem w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. - To był jego pomysł, jego inicjatywa. Dwa lata mnie namawiał na przyjazd na zjazd moich doktorantów, do których on sam też należał. Aż w końcu mnie namówił. Przerodziło się to w cykl spotkań. Byłem na wszystkich i bardzo mile je wspominam. Często przeglądam zdjęcia w albumach. Bardzo integrowało to nasze środowisko. Spotkałem tam na przykład kolegę, którego nie widziałem 20 lat, bo wyjechał za granicę. Niewątpliwie doktor Stad-

nicki miał bardzo duże zdolności organizacyjne - wspomina profesor Jurczyk. Innym dziełem Wojciecha Stadnickiego było utworzone w roku 2003 w Ostrowie Muzeum Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Była to jedna z zaledwie trzech takich placówek na świecie, a jednocześnie jedyna mieszcząca się poza ośrodkiem uniwersyteckim. Zgromadzono tam zbiory tematyczne z dziedziny anestezjologii, we współpracy z akademiami medycznymi z całej Polski. - W to muzeum, które także było jego inicjatywą, włożył dużo serca. Co prawda od kilku lat nie ma go już w Ostrowie, ale muzeum nie straciło na znaczeniu. Wszystkie eksponaty zostały przeniesione do Akademii Medycznej do Poznania. Sam pomysł był rzeczą niespotykaną i z pewnością nie poszedł na marne dodaje profesor Jurczyk. W 1997 roku Europejska Fundacja Anestezjologów przyznała Wojciechowi Stadnickiemu Certyfikat Unii Europejskiej, uznając jego autorytet naukowy i zawodowy. Swoje prace naukowe publikował w specjalistycznych pismach ,,Anestezjologia i reanimacja’’ oraz ,,Szpitalnictwo polskie’’. Do obrony pracy doktorskiej wybrał temat z pogranicza anestezjologii i okulistyki. Potem wielu swoich podwładnych namawiał do doktoratu. Dbał bowiem o nowe kadry. Wielu młodych lekarzy kierował na szkolenia. Zmarł 9 stycznia 2013 roku, na dwa tygodnie przed swoimi 75. urodzinami. Mszę żałobną w kościele Najświętszego Zbawiciela odprawił ks. kanonik Bogusław Lamenta, który jest kuzynem zmarłego. Mowy pożegnalne wygłosili: konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii doktor Adam Mikstacki, dyrektor ostrowskiego szpitala Dariusz Bierła, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii doktor Włodzimierz Kostyrka oraz przewodniczący Delegatury Ostrowsko - Krotoszyńskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej doktor Wiesław Wawrzyniak. Długoletni ordynator spoczął na cmentarzu przy ulicy Bema.

Dr Wojciech Stadnicki był długoletnim ordynatorem w ostrowskim szpitalu

- Żałuję, że nie mogłem być obecny ze względu na stan zdrowia. Poprosiłem jednak, aby jeden ze specjalistów powiedział parę słów w moim imieniu o jego zasługach. W Poznaniu z mojej inicjatywy odprawiona zostanie msza św. w jego intencji. Dla mnie był on wielkim przyjacielem, a jednocześnie człowiekiem bardzo otwartym. Podczas pieszych pielgrzymek do Częstochowy moja córka, wnuk i koleżanka na nocleg w Ostrowie zawsze zatrzymywali się u niego. Pamiętam, że kiedyś, gdy leżałem po operacji w szpitalu w Poznaniu, doktor Stadnicki przyjechał mnie odwiedzić wieczorem z Ostrowa. Nie mam nikogo takiego drugiego wśród moich kolegów. Fantastyczny człowiek - dodaje profesor Jurczyk. Także i ostrowskie środowisko lekarskie podkreśla, że odszedł człowiek, który miał swój duży wkład w historię ostrowskiego szpitala. - Był bardzo dobrym fachowcem w swojej dziedzinie. To było jego największe pole działania - mówi doktor Antoni Sukiennicki. Renata Weiss

MARIAN SOBCZAK SPOCZĄŁ NA OSTROWSKIM CMENTARZU

Ostatnia droga honorowego obywatela W piątek, 17 stycznia br., w samo południe odprawiona została msza pogrzebowa honorowego obywatela Ostrowa Wielkopolskiego Mariana Sobczaka. Zgromadziła ona wielu mieszkańców naszego miasta. Nabożeństwu w Konkatedrze przewodniczył proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa ks. prałat Tomasz Ilski. Podczas homilii podkreślił wartość wolności człowieka.

- To właśnie ją szczególnie umiłował sobie honorowy obywatel naszego miasta. Wskazał nam przykład, jak należy dobrze wykorzystać tę wolność w życiu i zachować głę-

Msza święta pogrzebowa była odprawiona w ostrowskiej Konkatedrze

Ceremonia pogrzebowa na cmentarzu przy ul. Limanowskiego

12

boką wiarę - powiedział ks. prałat Tomasz Ilski. W imieniu władz miasta sylwetkę zmarłego przedstawiła zastępca prezydenta Marlena Maląg. Dalsze uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyli członkowie rodziny, przyjaciele, władze samorządowe miasta i powiatu, działkowcy, a także absolwenci i młodzież I Liceum Ogólnokształcącego. Obecne były sztandary reprezentujące wiele różnych organizacji i środowisk. Oprawę ceremonii wzbogacił udział Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej pod kierunkiem Mariana Sikorskiego i Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza pod dyrekcją Jerzego Wojtaszka.

Mowy pożegnalne wygłosili przyjaciele ze Stowarzyszenia Ostrowian w Poznaniu i kombatanci Armii Krajowej. Syn zmarłego Maciej Sobczak podkreślił wartości życiowe, jakie ojciec przekazał swoim dzieciom. Jak dodał, jego wielkim marzeniem było dożyć 100 lat. Spełniło się ono, gdyż Marian Sobczak setne urodziny świętował 26 grudnia ubiegłego roku. Honorowy obywatel został pochowany w rodzinnym grobowcu. Spoczął obok swojej pierwszej żony zmarłej w roku 1969 Wandy Sobczak z domu Rowińskiej, córki pierwszego burmistrza Ostrowa. Obszerny artykuł dotyczący życia i działalności Mariana Sobczaka został zamieszczony w świątecznym wydaniu „Gazety Ostrowskiej” z dnia 23 grudnia 2013 roku. (rw)

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |


MULTIMEDIA NA MUZEALNYCH WYSTAWACH

Muzeum w multimediach Już od 1 lutego w ostrowskim Muzeum Miasta udostępnione zostaną multimedia. To dwa infokioski oraz ekran dotykowy, będące częścią dwóch wystaw stałych: „Ostrów do 1939 roku” i „Ogród sztuk”. Dzięki muzealnym multimediom będzie można m.in. dowiedzieć się, jacy znani artyści byli związani z Ostrowem, zobaczyć ich prace, wysłuchać instrumentów ludowych, obejrzeć komiks o dziejach miasta czy taśmę „Wehikuł czasu”. – Zainstalowane multimedia pozwalają zwiedzającym nasze muzeum na znacznie pełniejszy przekaz poświęcony historii i dziedzictwu kulturalnemu Ostrowa Wielkopolskiego. Bardzo ograniczona powierzchnia ekspozycyjna uniemożliwia reprezentatywne udostępnianie naszych bogatych zbiorów. Dzięki realizacji projektu „Nowoczesność dla przeszłości – multimedia w ostrowskim Muzeum” możemy w większym stopniu ukazać bogactwo naszych kolekcji i podać je w atrakcyjnej formie – wyjaśnia dyrektor Muzeum Miasta Witold Banach.

Dwie ekspozycje Multimedia w muzeum są częścią dwóch ekspozycji i zgodnie z tym są rozlokowane w dwóch salach. Pierwsza to „Ostrów do 1939 roku”, na której znajdziemy obiekty ilustrujące ważne rozdziały z historii miasta umieszczone w gablotach i antyramach, a ich dopełnieniem są multimedia: infokiosk dostosowany także do osób niepełnosprawnych oraz ekran dotykowy. – Ekran dotykowy zawiera dwa główne tematy. „Wypisy z dziejów miasta” podzielono na 7 rozdziałów: właściciele miasta, miasto trzech religii, miasto i powiat, oświata, miasto rzemieślników, kupców, przedsiębiorców, miasto garnizonowe, życie społeczne. „Ulicami dawnego Ostrowa” natomiast to prezentacja najbardziej charakterystycznych widoków miasta na dawnych pocztówkach z lat 1897-1939 – mówi Witold Banach. Znajdujący się na tej samej ekspozycji infokiosk zawiera natomiast pięć tematów: „Legenda o herbie”, czyli ożywiony komiks autorstwa J. Bendziechy i W. Banacha, „Wielka galeria małych form”, czyli prezentacja najciekawszych grafik najbardziej utytułowanych autorów podczas odbywającego się w Ostrowie Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu, „Herb Ostrowa prawdziwa historia”. Kolejny temat to „Wehikuł czasu”, czyli taśma chronologiczna uwzględniająca najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta od XV w. do 1945 r. Wszystkie najważniejsze daty ilustrowane są m.in. fotografiami, zdjęciami przedmiotów związanych z danym wydarzeniem, sygnałami dźwiękowymi. Z „Wehikułu” dowiemy się np., że w 1752 r. w Ostrowie powstała pierwsza zawodowa straż pożarna w Polsce, że w 1778 r. wybudowano tutaj zbór ewangelicki, w 1852 r. ukazała się pierwsza ostrowska gazeta „Tygodnik Powia-

tu Odolanowskiego”, a pierwsza linia kolejowa powstała w 1875 r. Piąty temat to „Wpisani w Ostrów”, zawierający 17 wideoklipów poświęconych najważniejszym i najbardziej znanym osobom związanym z historią miasta. To niekoniecznie osoby mieszkające w Ostrowie czy tutaj urodzone, ale chociażby mające ostrowski epizod, jak np. Fryderyk Chopin czy Jarosław Iwaszkiewicz. Teksty czyta poznański aktor Jacek Kaczmarski. Warto dodać, że multimedia prezentowane są w atrakcyjnej formie. Poszczególne karty, zwłaszcza na ekranie dotykowym, są estetycznie, ze smakiem i dla oka przyjemnie skomponowane i zmontowane.

„Ogród sztuk” w skarbczyku Druga ekspozycja stała „Ogród sztuk” (dawniej „Skarbczyk”) prezentuje instrumenty ludowe z regionu ostrowskiego, które stanowią część zbio-

– Ekran dotykowy zawiera dwa główne tematy: „Wypisy z dziejów miasta” i „Ulicami dawnego Ostrowa” – wyjaśnia dyrektor muzeum Witold Banach

rów nieżyjącego muzyka i kolekcjonera Tadeusza Czwordona oraz malarstwo artystów związanych z naszym regionem (w tym obraz Stanisława Szembeka). – Uzupełnieniem i rozszerzeniem owego „Ogrodu sztuk” są informacje zawarte w infokiosku, w którym wyszczególniono dwa działy: sztuka ludowa i sztuka wysoka – mówi dyrektor Muzeum Miasta. Poprzez infokiosk poznamy sylwetki ośmiu najważniejszych nieżyjących malarzy związanych regionem. Są to: Krzysztof Cander, Zenon Kaczmarzyk, Władysław Kawecki, Jerzy Kujawski, Edward Marszałek, Antoni Serbeński, Stanisław Szembek, Władysław Zuchowski. Oczywiście, informacje o nich dopełnia prezentacja kilku prac ich autorstwa. Ciekawa, zwłaszcza dla mieszczucha, jest część dotycząca sztuki ludowej. Ciekawa, bowiem zobaczymy na niej nie tylko, jak wyglądają instrumenty ludowe, ale przede wszystkim usłyszymy, jak grają chociażby siesieńki, basy kaliskie, piszczałki z trzciny, dudy czy kozioł.

Start – 1 lutego

Infokiosk dostosowany jest także do osób niepełnosprawnych

Multimedia zostaną uruchomione w Muzeum Miasta 1 lutego. – Ich wprowadzenie traktujemy jako pierwszy etap w modernizacji naszych wystaw. Następny, jaki planujemy, to nowe gabloty z podświetleniem dla obiektów, które pozwolą na większy komfort zwiedzającym – mówi Witold Banach. Projekt „Nowoczesność dla przeszłości – multimedia w ostrowskim Muzeum” został dofinan-

sowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 30 tys. zł. Całość zadania wyniosła ponad 55 tys. zł. Projekt został zrealizowany pod kierunkiem dyrektora Witolda Banacha przez pracowników muzeum: Katarzynę Bielawską, Barbarę Jarosz, Karola Kierzynkę i Jagodę Kosadko. Hanna Olejnik

Muzealne multimedia w statystyce: - 3 monitory wyświetlające (kioski + ekran) - 9 głównych tematów z 22 podrozdziałami - 18 wideoklipów – łącznie ok. 70 minut filmu (w tym animowany komiks), - 221 slajdów wieloobrazkowych z 1000 ilustracji przedstawiających m.in.: 232 widoki Ostrowa i okolic, 237 dokumentów i publikacji, 134 fotografie dokumentalne, 91 reprodukcji obrazów i grafik, 64 pieczęcie, numizmaty, medale, odznaki i plakietki, 71 ilustracji różnych (ryciny, anonse, projekty, pocztówki), 46 przedmiotów (w tym 30 muzycznych), 37 portretów, 17 map i planów miasta.

Takie karty znajdziemy na ekranie dotykowym

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

13


WCZORAJ ŚWIĘTOWAŁY BABCIE, A DZIŚ DZIADKOWIE

Niech żyją 100 lat i dłużej! Dziadkowie: KRYSTYNA i PRZEMYSŁAW KAŹMIERCZAKOWIE ze swoimi wnuczętami: Martynką (2,5 roku) i Kubą (4 lata) widują się codziennie i spędzają wspólnie czas na zabawie

Babcia i dziadek to słowa, które zawsze nam się dobrze kojarzą. Myśląc o nich, wspominamy słodkie i beztroskie lata dzieciństwa. Tak było kiedyś i tak jest dziś. Szczególnie teraz, kiedy mamy ciągle mało czasu, oni zawsze są potrzebni. Ich pomoc i wsparcie są na wagę złota.

ANNA DOKTÓR ma trzy wnuczki: Gabrysię, Wiktorię i Nadię

JAN DOKTÓR ma trzy wnuczki; Nadię, która w listopadzie skończyła dwa latka (na zdjęciu) oraz Gabrysię i Wiktorię

KAZIMIERZ BŁASZCZAK ma dwoje wnucząt: Paulinkę i Łukasza, którzy na stałe mieszkają w USA. Dziadek często ich tam odwiedza

Dziadek FRANCISZEK KOWALIK ma trzy wnuczki; Natalkę (16 lat), Wiktorię(12 lat) roczną Julkę oraz pięcioletniego wnuka Aleksego.

HELENA KRZYWDA ma 88 lat. Oprócz ośmiorga wnuków ma piętnaścioro prawnuków i jednego praprawnuka

Babcia DOROTA i dziadek EDMUND RADZISZEWSCY otrzymują w swoje święto kartki malowane przez wnuczkę Małgosię, która mieszka w Bydgoszczy i ma 3 latka

KATARZYNA i PAWEŁ GRYCMANOWIE z Granowca są dziadkami dziewięciomiesięcznego Jakuba

HELENA WIERTELAK ma wnuczkę Anetkę oraz dwóch prawnuków - Jasia, który jest na zdjęciu i Patryka

URSZULA i JERZY PANEK oraz DANIELA BURKIETOWICZ mają dwójkę udanych wnucząt, którymi są: sześcioletnia Marta i dziewięcioletni Tomek

14

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |


DANUTA i ANDRZEJ KARPISIEWICZOWIE są dziadkami czteroletniego Antosia i siedmiomiesięcznego Bartka

BOŻENA FRĄSZCZAK ma sześcioro wnuków, a na zdjęciu jest z wnuczką Klaudią oraz wnukami Jakubem i Adamem

MAŁGORZATA KONOWALSKA ma troje uroczych wnuków: dziesięcioletniego Aleksandra, siedmioletnich bliźniaków Krzysztofa i Sylwestra, a także dwuletnią wnusię Tatiankę

MAGDALENA i MARIAN NOWAKOWIE są dziadkami dwuletniego wnuczka Kubusia i dziewięciomiesięcznej wnuczki Martynki, którzy często ich odwiedzają

HALINA i RYSZARD KUBIAKOWIE są dziadkami trzech uroczych wnuczek: Jagody, Zuzanny i Martyny, które są dla dziadków przysłowiowym oczkiem w głowie DANUTA i TADEUSZ WNUKOWIE mają swoją kochaną wnuczkę Sophie, która na stałe mieszka w Anglii, ale odwiedza dziadków w Polsce środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

BARBARA i JANUSZ KAWECCY są dziadkami uroczego siedmiomiesięcznego wnuczka Bartka Karpisiewicza

ANNA KASPRZAK – IDZIOREK ma dwie wnuczki: 5-letnią Zuzię i prawie dwuletnią Lenkę, z którymi lubi spędzać czas

ALICJA i HIERONIM HARYCHOWIE oraz IZABELA i JÓZEF WIECZORKOWIE mają wiele wnucząt, a na zdjęciu są z wnuczką Malwinką, która w minionym roku była u Pierwszej Komunii Świętej BEATA i JACEK PLECIAK są od niedawna dziadkami, gdyż ich pierworodny wnuk Oliwier urodził się we wrześniu 2013 roku

Opracowanie: Renata Weiss

15


GMINNE PODSUMOWANIA 2013 R.: ODOLANÓW

Rok w gminie Nowe firmy w gminie, kontynuacja budowy kanalizacji, poszukiwania miedzi i srebra – to jedne z przedsięwzięć, zrealizowanych w minionym roku w gminie Odolanów. Ponadto wbudowano nowe place zabaw, boiska, kort, wyremontowano kolejne drogi. Przyglądamy się, jak wyglądał rok 2013 w gminie Odolanów. oraz pomieszczenie służące bibliotece szkolnej W minionym roku ogłoszono, że w 2014 r. na oraz Bibliotece Publicznej. W Świecy natomiast terenie gminy powstaną trzy nowe firmy. Dwie rozpoczęto rozbudowę gimnazjum – drugi etap z nich: Dinopol i Eko-Techmot są już w trakcie prac zaplanowany jest na rok 2014 i obejmuje zaawansowanej budowy, trzecia natomiast – budowę 4 sal lekcyjnych, szatnie i sanitariaty. Pupil Foods planuje rozpoczęcie prac budowlaW ramach działań oświatowych burnych na wiosnę 2014 r. Firma Dinopol GMINA mistrz gminy przyznał też 30 nagród i to producent ekologicznych opakowań 31 stypendiów dla najlepszych uczniów z masy papierowej dla sektora medycz- ODOLANÓW w kategoriach: naukowej, artystycznej, nego, spożywczego i technicznego. Ekosportowej oraz językowej. Dodatkową Techmot zajmuje się produkowaniem kategorię stanowi stypendium, które sprzętu zmniejszającego poziom hałasu otrzymują osoby niepełnosprawne za pochodzącego m.in. od urządzeń przeszczególne osiągnięcia. mysłowych – powstanie za Tarchałami W odolanowskich szkołach realizowaWielkimi, w kierunku Ostrowa Wlkp. no także program „Zajęcia pływackie dla Firma Pupil Foods jest firmą działającą uczniów szkół podstawowych z terenu na rynku pokarmów dla zwierząt dogminy i miasta Odolanów”. Skorzystało z niego mowych od 1999 r. W Odolanowie powstanie 135 dzieci. zakład do produkcji karmy suchej dla zwierząt. Ponadto 6 szkół w: Odolanowie, Hucie, NabyTakże w minionym roku w gminie rozpoczęto szycach, Uciechowie z filią w Raczycach, Tarchaposzukiwanie złóż rud miedzi i srebra. W tym łach Wielkich i Garkach realizowało także procelu wykonano pierwszy z 11 odwiertów. Na jekt „Indywidualizacja nauczania w klasach I- III terenie gminy planowane są cztery odwierty: je-

W 2013 r. zakończona została duża inwestycja oświatowa – została oddana do użytku sala sportowa w Wierzbnie

Remonty w gminie Wykonano też remonty w salach wiejskich. Nowe urządzenia gazowe ogrzewają salę osiedlową Górka w Odolanowie oraz salę wiejską w Nabyszycach. Samorząd odolanowski zakończył II etap modernizacji sali wiejskiej w Gliśnicy. Prace objęły m.in.: wymianę instalacji elektrycznej wewnętrznej, wyremontowanie sali tanecznej, pomieszczenia kuchennego. Zakończono też modernizację pomieszczenia zmywalni w sali wiejskiej w Tarchałach Wielkich. W sali wiejskiej w Świecy II natomiast wykonano sufit podwieszany. W minionym roku ruszyła też przeprowadzka odolanowskiego magistratu do nowego budynku, po starej szkole podstawowej. W kościele ewangelickim wykonano prace konserwatorskie. To kontynuacja prac z 2012 r. przy zabytkowych elementach wyposażenia wnętrza.

W 2014 r. na terenie gminy mają powstać trzy nowe firmy – to wiadomość jeszcze z minionego roku

den w 2013 r., dwa w 2014 r. i jeden w 2015 r. w okolicach Gliśnicy, Raczyc i Huty. Kontynuowana była też inwestycja związana z kanalizacją i oczyszczalnią ścieków. 31 grudnia 2013 r. zakończono budowę nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Raczycach. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany, nowoczesny, spełnia wymogi dyrektyw europejskich w zakresie ochrony środowiska. Do połowy 2014 r. potrwa realizacja zadania „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Aglomeracji Odolanów”. Powstało już 33 km sieci kanalizacyjnej, co stanowi 89 proc. całości inwestycji, z której korzystać będzie ok. 5 000 mieszkańców. Projekt realizowany jest ze środków unijnych.

w szkołach podstawowych na terenie GiM Odolanów.” Był on finansowany ze środków unijnych. W szkołach realizowano zajęcia dla uczniów z trudnościami w nauce oraz dla uczniów uzdolnionych. Ponadto zakupiono pomoce dydaktyczne i sprzęt dla szkół, który służy 256 dzieciom. Z myślą o dzieciach w gminie powstały trzy nowe place zabaw: przy odolanowskim basenie, w Hucie i Garkach. W sumie w ciągu trzech lat zmodernizowano i wybudowano aż 11 placów.

16

Kulturalny rok W gminie miało też miejsce kilka wartych odnotowania imprez kulturalnych. W Odolanowskim Domu Kultury wystąpił chór „Anima” z Łotwy. Odbył się Przegląd Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski – w jego ramach wystąpiło 5 orkiestr z: Chocza, Czajkowa, Odolanowa, Skalmierzyc i Tłokini Wielkiej – łącznie 220 muzyków. Jak co roku odbył się też Dzień Działacza Kultury. W sumie w kategoriach: działalność artystyczna, oso-

W gminie powstały trzy nowe place zabaw: przy odolanowskim basenie, w Hucie i Garkach

Wyremontowano też kilka dróg. W Uciechowie na ul. Leśnej położono asfalt. W Odolanowie nowy wizerunek zyskała ul. Przemysłowa, łącząca drogę wojewódzką ul. Krotoszyńską w Odolanowie z drogą powiatową prowadzącą do Raczyc i Uciechowa. Na ponadkilometrowym odcinku wykonano nawierzchnię asfaltową wraz z oznakowaniem pionowym i poziomym, odnowiono kanalizację deszczową oraz dobudowano jej nowy odcinek. Koszt inwestycji to ponad 1,6 mln zł.

bowość kultury, wspieranie kultury oraz podziękowania za działalność kulturalno-edukacyjną otrzymało 39 osób. Tradycyjnie w wakacje odbyły się Dni Odolanowa. Były koncerty popularnych zespołów, wystawa plastyczna, turnieje, mecze, musztra paradna, odsłonięcie historycznego punktu granicznego, pokazy walk i liczne zawody sportowe. Gwiazdami imprezy plenerowej byli m.in.: MEZO i Andrzej Piaseczny. Podczas Dni Odolanowa odsłonięto też odtworzony fragment struktury granicznej – wartownię graniczną, oryginalne granitowe słupy graniczne, tablice poglądowe.

Gminna profilaktyka

Inwestycje oświatowe i sportowe W 2013 r. zakończona została duża inwestycja oświatowa – została oddana do użytku sala sportowa w Wierzbnie. Jej budowa trwała od 2006 r. Koszt zadania inwestycyjnego wraz z wyposażeniem wyniósł niemal 3,5 mln zł. Sala sportowa w Wierzbnie to kolejny obiekt, który w ostatnich trzech latach postawiono w gminie. Do czołowych inwestycji sportowych można zaliczyć m.in.: wybudowanie boiska „Orlik” w Odolanowie i Tarchałach Wielkich, boiska wielofunkcyjnego w Raczycach, siłowni FitPark w Parku Natury, 4 boisk do piłki plażowej, powstanie nowego kortu tenisowego, budowę i modernizację placów zabaw, modernizację stadionu miejskiego, budowę skateparku. Zakończono rozbudowę Gimnazjum w Raczycach. Szkoła zyskała dodatkową salę lekcyjną

W gminie zakończono budowę mieszkań socjalnych w Tarchałach Małych, gdzie powstały 2 budynki socjalne z 4 mieszkaniami. Także w minionym roku w Odolanowie oddano do użytku zmodernizowaną remizę strażacką. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 90 tys. zł.

Także w minionym roku w gminie rozpoczęto poszukiwanie złóż rud miedzi i srebra. W tym celu wykonano pierwszy z 11 odwiertów

W gminie kontynuowano programy profilaktyczne. Był to projekt powiatu ostrowskiego „Stop pneumokokom”, w którym Odolanów w 80 proc. refundował koszty zakupu szczepionek. Dzięki środkom z budżetu gminy zaplanowano bezpłatne zaszczepienie 165 dzieci urodzonych w 2011 roku, zameldowanych na terenie gminy. W ramach działań profilaktycznych zrealizowano też szczepienia 13-letnich dziewczyn przeciwko wirusowi HPV, powodującego raka szyjki macicy; natomiast kilkadziesiąt osób wzięło udział w badaniach profilaktycznych w ramach profilaktyki raka jelita grubego oraz gruczołu krokowego. W gminie zrealizowano także konferencję naukowo-szkoleniową na temat wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju dziecka. Odbyły się także Odolanowskie Dni Trzeźwości, dotyczące nie tylko uzależnienia od alkoholu, ale także od narkotyków czy dopalaczy. (hol)

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |


GMINA NOWE SKALMIERZYCE

BILANS DZIAŁALNOŚCI SAMORZĄDU NOWYCH SKALMIERZYC W 2013 ROKU

Spokojnie do przodu Zrównoważony i spokojny, a jednocześnie pracowity i pełen skutecznych działań – taki był rok 2013 według władz samorządowych Nowych Skalmierzyc. Udało się zachować dotychczasowe tempo prowadzonych inwestycji, dzięki czemu w gminie znów sporo się zmieniło. Było to możliwe, gdyż poziom wydatków majątkowych osiągnął prawie 8,5 mln zł. Drogowe nowości Rok 2013 obfitował w gminie Nowe Skalmierzyce w inwestycje drogowe. Na pierwszy ogień poszła ul. Zabłocko we Węgrach, gdzie przedmiotem robót było 650 metrów podbudowy oraz nowej nawierzchni bitumicznej. Kolejne dwie inwestycje zrealizowano w Skalmierzycach. Znacznie polepszył się standard na ulicy Strażackiej, gdzie od skrzyżowania z ulicą Środkową do ulicy Ostrowskiej położono nowy asfalt. Dodatkowo wykonano chodniki po obu

norodzinnych w Mącznikach oraz w Gostyczynie. Na wszystkie te prace wydano ok. 2,2 mln zł. Powstawały również nowe ciągi piesze. Przedsięwzięcie tego typu zrealizowano m.in. w Kotowiecku na terenie przyległym do bloków mieszkalnych przy ulicy Kasztanowej oraz w mieście – przy ulicy Mostowej oraz 29-go Grudnia, skąd wykonano także dodatkowy wjazd na ulicę Tartakową. Natomiast ulice Krótka oraz Kamienna zyskały nowoczesne energooszczędne oświetlenie sodowe, dzięki czemu jest tam jaśniej oraz bezpieczniej.

Droga w Gałązkach Wielkich

Nie sposób nie wspomnieć o dwóch potężnych inwestycjach, które już wkrótce mocno zmienią wizerunek gminnej oświaty. Drugi rok kontynuowana jest przebudowa i rozbudowa Szkoły Podstawowej w Skalmierzycach szacowana na ok. 4 mln złotych oraz budowa publicznego przedszkola w Ociążu. Oba obiekty zostaną oddane do użytku w roku bieżącym.

Świetlice wiejskie dla wszystkich

Szkoła w Droszewie

stronach drogi oraz zatokę dla autobusów. Przy realizacji zadania nie zapomniano o kanalizacji deszczowej, którą oczyszczono i przebudowano tak, by polepszyć przepływ wód deszczowych. Ponadto nową nakładkę bitumiczną na całej długości zyskała ulica Bankowa, gdzie również przebudowano istniejącą kanalizację deszczową. Powstał także nowy chodnik z wjazdami do posesji i wymieniono wszystkie krawężniki. Nowa droga o długości blisko kilometra powstała w Gałązkach Wielkich, od granicy trasy powiatowej Kościelna Wieś-Górzno do zabudowań wsi i dalej w kierunku pól uprawnych. W Miedzianowie na trasie przy parku krajobrazowym zwykła droga gruntowa przeobraziła się w wygodny dywanik asfaltowy. Podobnie było w Ociążu, gdzie sąsiadująca z urokliwym parkiem krajobrazowym droga gruntowa od granicy jezdni powiatowej Zakrzewki-Kościuszków zyskała asfalt. Prace drogowe nie ominęły także miasta, gdzie zmodernizowano nawierzchnię na ulicy Narutowicza. W sumie powstało prawie 3,5 km nowych dróg asfaltowych. Dodatkowo utwardzono kruszywem ok. 2,3 km dróg na nowym osiedlu domków jed-

Sanitarna kontynuacja

Tak, jak w ostatnich latach wykonano sporo inwestycji w zakresie budowy, modernizacji oraz remontów sali i świetlic wiejskich. Już na początku roku oddano do użytku nowo wybudowany obiekt w Gałązkach Wielkich. W kolejnych miesiącach wyremontowano salę w Miedzianowie oraz zakończono trwającą 15 miesięcy budowę świetlicy w Droszewie, która powstała w miejscu tej spalonej w pożarze z 16 grudnia 2011 roku. Zwieńczeniem tego typu inwestycji

Gmina inwestowała także w Ochotnicze Straże Pożarne, czego najlepszym przykładem może być jednostka w Skalmierzycach. Najpierw przeprowadzono tu prace związane z przebudową remizy, a na ukończeniu są również sprawy związane z przekazaniem jednostce ciężkiego wozu bojowego typu MAN. Od grudnia miasto objęte jest systemem monitoringu wizyjnego, mającym zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. 20 kamer ustawionych jest w miejscach wytypowanych w drodze uzgodnień samorządu z przedstawicielami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Gmina wywiązała się z wprowadzenia w życie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która obowiązek przejęcia odpowiedzialności za odbiór nieczystości nałożyła na samorządy. Nowe Skalmierzyce jako jedne z pierwszych w regionie podpisały umowę zapewniającą mieszkańcom wywóz odpadów do końca 2015 roku.

Miniony rok to także kontynuacja budowy kanalizacji sanitarnej w mieście. Prace prowadzono na ulicy Kaliskiej, Tartakowej oraz 3 Maja, a ich zakończenie całkowicie sfinalizuje sanitację miasta. Na ten cel tylko w 2013 roku wydano 920 tys. zł. Z uwagi na ogrom inwestycji na finał przyjdzie poczekać do końca bieżącego roku.

Oświatowe inwestycje Spore nakłady finansowe dotyczyły także infrastruktury oświatowej. W minionym roku szkoła w Droszewie przeszła termomodernizację i remont dachu. Wykonano tu również nowe chodniki, parking na rowery oraz dojazd do budynku i boiska. W szkole w Gostyczynie zmodernizowano plac zabaw, który wzbogacił się o nowe urządzenia zabawowe i zestawy zręcznościowe. Kolejne inwestycje zmieniły wizerunek Szkoły Podstawowej w Kotowiecku, gdzie zmodernizowano teren wokół placówki. Wykonano tu m.in. nową nawierzchnię trawiastą, aranżację zieleni, ogrodzenie, modernizację boiska, wybrukowany parking oraz rozbudowane dojście do szkoły i przedszkola od strony boiska.

Świetlica w Droszewie

było oddanie do użytku wyremontowanej sali w Trkusowie, która dzięki swojemu wyposażeniu w stylu retro jest jedną z najbardziej eleganckich w gminie. Ponadto rozpoczęto remont sali wiejskiej w Gostyczynie oraz budowę obiektu w Chotowie, które mają zostać zakończone i oddane jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Pozostałe inwestycje

Ulica Narutowicza w Nowych Skalmierzycach środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

Również na ten rok zaplanowano ukończenie trwającej od 2012 roku budowy domu przedpogrzebowego na cmentarzu komunalnym w Nowych Skalmierzycach. Na koniec ubiegłego roku budynek osiągnął stan surowy zamknięty i rozpoczęto prace wykończeniowe wewnątrz. Oddanie obiektu przewidziano na lipiec. Świeżo i estetycznie wygląda Komisariat Policji w Nowych Skalmierzycach, na którym jesienią przeprowadzono prace termomodernizacyjne. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej palety farb zewnętrzny wygląd budynku wpisuje się teraz w ogólnopolski program standaryzacji komend i komisariatów policji. Środki na ten cel również wyasygnował samorząd gminny.

Co ważne stawki, jakie przyjęła Rada Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, są niższe niż średnie stawki ustalane przez inne samorządy.

Coś dla ciała i dla ducha Jak co roku w gminie organizowano liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe. Sporym powodzeniem cieszyły się 20. Jubileuszowe Dni Miasta, na których zagrali Perfect i Bracia Cugowscy. Zwyczajowo już odbyły się Dożynki Gminne, Koncert Noworoczny, Gminny Dzień Kobiet, Inauguracja Sezonu Kulturalnego itp. Dzięki zatwierdzeniu przez Radę Gminy i Miasta programu profilaktycznego przeciwko zakażeniom pneumokokowym wszystkie dzieci urodzone w 2011 roku i zameldowane na terenie gminy mogły skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciwko tej groźnej bakterii. Natomiast mieszkanki Gminy i Miasta kilkukrotnie miały możliwość skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych, które przeprowadzono dzięki współpracy gminy z firmami wykonującymi tego typu badania przesiewowe piersi. (jw)

17


NIEBAWEM JUBILEUSZOWA EDYCJA

Fotograficzny REMIS Mokry kolodion, guma, luksografia, izohelia – te nazwy nie są obce chociażby tym, którzy śledzą prace na kolejnych edycjach Biennale Fotografii w Technikach Fotograficznych i Cyfrowym Przetwarzaniu Obrazu REMIS. Ten ostrowski konkurs fotograficzny o zasięgu krajowym odbywa się od niemal 40 lat, a obecnie trwa jego 19. edycja. To prawdziwa perełka – na REMIS-ie bowiem obok siebie prezentowane są prace cyfrowe i te wykonywane w technikach specjalnych, szlachetnych, których początki sięgają nawet XIX wieku. – REMIS to jedyny taki konkurs i wystawa fotograficzna w Polsce. Konkurs, na który nadsyłają swoje fotografie artyści uprawiający techniki szlachetne, jak i artyści eksperymentujący w najnowszych fotograficznych technologiach cyfrowych. To konkurs, który w ciągu swoich 38 lat ewoluował, dając możliwość konfrontacji różnym postawom twórczym – wyjaśnia Ewa Matecka, szefowa Ostrowskiego Centrum Kultury, w którym to właśnie rozpoczął się REMIS.

Ostrowskim Domu Kultury, a także odpowiedzialny za organizację poszczególnych REMIS-ów. Pierwsze biennale miało miejsce w 1975 r. Jego pomysłodawcą był Marian Kostrzewski, który od 1956 r. prowadził w Ostrowskim Domu Kultury (dziś OCK) Klub Miłośników Fotografii. KMF organizował wystawy o tematyce miejskiej i regionalnej, a na początku lat 70. zorganizował dwie ekspozycje o zasięgu ogólnopolskim: „Małżeństwo” w latach 1971 i 1973 oraz „Matka” w latach 1972 i Józef Balicki przez lata kierownik działu artystycznego w Ostrowskim Domu Kultury (dziś OCK) był również odpowiedzialny za stronę organizacyjną biennale

poziom nadsyłanych prac. Już zresztą na pierwszy REMIS w 1975 r. napłynęły 382 prace 88 autorów, a eksponowano ok. 90 prac. Wystawa cieszyła się tak dużym powodzeniem, że pokazywano ją również w Poznaniu. – Po nasze wystawy zgłaszały się inne kluby, domy kultury, tak więc wystawa wędrowała po Polsce, a zwrot prac następował czasami i dopiero po dwóch latach – przypomina Józef Balicki. Coraz większe zainteresowanie zmusiło organizatorów do przeniesienia biennale z sali klubowej ODK do salonu wystawowego KMPiK, a później do Galerii Sztuki Współczesnej BWA. Fotograf Andrzej Staszok jest kuratorem biennale od 2007 r. Na zdjęciu podczas ogłoszenia wyników REMIS-u w 2011 r.

Początki w latach 70. Obecnie w Ostrowskim Centrum Kultury trwa 19. edycja biennale. Początkowo, z oczywistych względów, miało ono zupełnie inną nazwę – było to Biennale Fotografii w Technikach REMIS. Swoje określenie, dość zagadkowe, zawdzięcza właśnie nazwom fotograficznych technik szlachetnych. – REMIS to skrót od kolejnych technik fotograficznych: relief, efekt Sabattiera, montaż, izohelia, solaryzacja – wyjaśnia Józef Balicki, przez długie lata kierownik działu artystycznego w ówczesnym

1974. To właśnie na tych wystawach pojawiały się coraz częściej prace w różnych technikach fotograficznych, co nasunęło pomysł o zorganizowaniu ogólnopolskiej wystawy fotografii artystycznej w technikach fotograficznej. I tak zrodziło się Biennale w Technikach „REMIS”. KMF został członkiem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych, która przyjęła patronat nad biennale i nadawała medale jako główne nagrody. To właśnie zaczęło wzbudzać coraz większe zainteresowanie fotografików w całej Polsce, przez co podniósł się

Świat cyfrowy na REMIS-ie Pod koniec ubiegłego wieku – w 1998 r. – konkurs zmienił swoją nazwę na Biennale Technik Specjalnych i Cyfrowego Przetwarzania Obrazu REMIS (obecnie to Biennale Fotografii w Technikach Fotograficznych i Cyfrowym Przetwarzaniu Obrazu). Na początku pierwszej dekady XXI w. biennale zdominowała technika cyfrowa. Nowym kuratorem został Jacek Kołodziejski, który odszedł od tradycyjnej formy poprzednich wystaw. REMIS w 2004 r. był zatytułowany „Polowanie na przedmioty” i nie miał konkursowego charakteru. W 2007 r. kuratorem wystawy został Andrzej Staszok. – REMIS nie ma z góry narzuconego tematu. W tech-

Zestaw prac Adam Balcerka z Warszawy z biennale w 2007 r. nagrodzona w kat. cyfrowe przetwarzanie obrazu fotograficznego: „Triptich I”, „Triptich II”, „Triptich III”

18

Grand Prix biennale w 2007 r. – Witold Jacyków z Bielsko-Białej za pracę „Ryba złych wieści” (cyfrowe przetwarzanie obrazu fotograficznego)

Wyróżniona w 2011 r. praca Jana Jędrzejaka z Ostrowa Wielkopolskiego pt. „Schyłek” (cyfrowe przetwarzanie obrazu fotograficznego) środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |


logowej. Próbujemy dotrzeć do tych, którzy pracują w szlachetnych technikach fotograficznych, które wymagają wielu czynności manualnych, wiedzy i techniki – wyjaśnia Andrzej Staszok. – Na konkursy napływają prace m.in. w trudnej technice gumy, ale również prace w technikach jeszcze starszych. Podczas tegorocznej edycji pojawiły się zdjęcia w technice mokrego kolodionu, czyli w chronologicznie drugiej technice fotograficznej – po dagerotypie. To dosyć trudna, skomplikowana i pracochłonna technika. Warto też dodać, że zazwyczaj pracując w technikach specjalnych, można uzyskać tylko oryginał zdjęcia – nie można zrobić kopii – dodaje Andrzej Staszok. Jeszcze w 2007 r. techniki cyfrowe przeważały na REMIS-ie. Dziś proporcje zdjęć z tych dwóch różnych fotograficznie „światów” są mniej więcej wyważone. Pojawiają się techniki chronologicznie nowsze, jak luksografia oraz oczywiście zdjęcia przetworzone cyfrowo, fotomanipulacje, dzięki czemu niejako na biennale jest zderzane stare z nowym, zdjęcia wykonane bez najmniejszej ingerencji komputera i te, przerobione, podrasowane w programach graficznych. Zasada biennale jest jedna – niezależnie od techniki fotograficznej autorowi najlepszego zdjęcia przyznawane jest Grand Prix. Inni,

Wyróżniona na biennale w 2009 r. praca Bogdana Sałacińskiego z Łodzi „Chata” (techniki szlachetne – guma)

Praca Romana Michalika z Wrocławia „Złote bramy II” w technice guma dwuchromianowa, nagrodzona w 2007 r.

nikach szlachetnych zauważyć można zainteresowanie pejzażem czy portretem, a w nowych technikach panuje już tematycznie zupełna dowolność – wyjaśnia Andrzej Staszok.

Fotograficzna nostalgia Dzisiaj na REMIS-ie obok siebie zobaczymy współcześnie wykonane fotografie – zarówno te w technikach cyfrowych, jak i w starych technikach szlachetnych. Prezentacja zwłaszcza tych drugich to

Grand Prix biennale w 2009 r. dla Zbigniewa Wielgosza z Poznania za pracę „After season” w technice guma dwuchromianowa

którzy zwrócili uwagę jury, mogą liczyć na wyróżnienia.

REMIS trwa – Fotografie nadesłane na REMIS obrazują, jakie

tendencje, jakie techniki i technologie są preferowane i jakie dominują – szlachetne czy cyfrowe. Organizatorzy za każdym razem są zaskakiwani kreatywnością autorów prac i bardzo wysokim poziomem artystycznym dzieł fotograficznych. Oglą-

dając każdą fotografię na wystawie, z podziwem zadajemy sobie pytanie „jak to jest zrobione”. REMIS posiada zatem również niezwykły walor poznawczy. Konkurs i wystawa pokonkursowa REMIS organizowana w cyklu biennale pozwala na budowanie obrazu kierunków rozwoju polskiej fotografii, szacunku i zachwytu dla tego, co w niej tradycyjne oraz podziwu dla odkrywczych nowości. Na 19. biennale pokazano prace kilkunastu autorów z całej Polski. Ekspozycję można oglądać w Ostrowskim Centrum Kultury. Niebawem będzie jej oficjalne zamknięcie połączone z wręczeniem nagród. – Wystawę warto zobaczyć. Oglądając zdjęcia wykonane w starych technikach fotograficznych, można się przenieść w przeszłość. Poza tym wystawa to także okazja do rozmowy z laureatami biennale. To fotograficy, którzy potrafią z pasją opowiadać o swoich pracach i nie kryją się z utajnieniem swojego warsztatu – zachęca do udziału w finisażu Andrzej Staszok. Okazja ku temu już niebawem. Za dwa dni, w piątek, 24 stycznia, odbędzie się wręczenie nagród zwycięzcom biennale i finisaż wystawy. Hanna Olejnik * W tekście korzystałam częściowo z katalogu „REMIS` 75-93” wydanego z okazji 10. biennale.

Wyróżniona w 2009 r. praca Jacka Szczerbaniewicza z Jeleniej Góry – zestaw prac „Wspomnienie mojego miasta” (cyfrowe przetwarzanie obrazu fotograficznego) Grand Prix biennale w 2011 r. dla Roberta Pawłowskiego z Franciszkowa za pracę „Schody” (fotografia szlachetna – olej)

duża ciekawostka dla widzów. Laik w dziedzinie fotografii ma okazję bowiem zobaczyć zdjęcia, wykonane w dość już „archaicznych” technikach. – „REMIS” jest też po części powrotem do techniki anaWyróżniona podczas tegorocznego biennale praca ostrowianina Krzysztofa Maika „Cisza #2” (cyfrowe przetwarzanie obrazu) środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

Wyróżniona w 2011 r. praca Artura Mateckiego z Ostrowa Wielkopolskiego – zestaw „Lustro 1,2,3” (cyfrowe przetwarzanie obrazu fotograficznego)

19


WYBIERAMY OSTROWIANINA ROKU I WYDARZENIA ROKU

Kandydaci prawie w komplecie Powoli kształtuje się lista kandydatów w 20. Plebiscycie o tytuł Ostrowianina Roku oraz w kategoriach Wydarzeń Roku. Jeszcze do końca stycznia można zgłaszać kandydatów, z których Kapituła Plebiscytu wybierze nominowanych do tytułu Ostrowianina Roku oraz Wydarzenia Społecznego, Sportowego, Kulturalnego, Gospodarczego Roku, a także Młodego Talentu Roku. Wyniki poznamy na finałowej gali 21 marca. W pierwszym etapie każdy może zgłosić swojego kandydata do każdej z kategorii. Przypominamy: prosimy NIE głosować na już zgłoszonych, bo w I etapie nie liczy się liczba zdobytych głosów! Wszystkie propozycje zostaną później przedstawione Kapitule Plebiscytu, tworzonej przez honorowego patrona Plebiscytu – przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrowian Roku z lat poprzednich oraz organizatorów. Po głosowaniu Kapituła wybierze spośród wszystkich zgłoszonych propozycji 10 nominowanych w kategorii Ostrowianin Roku oraz po 3 nominowanych w kategoriach Wydarzeń Roku: Społecznej, Sportowej, Kulturalnej, Gospodarczej oraz kategorii Młodego Talentu Roku. Dopiero od tego momentu decydujące znaczenie ma liczba zdobytych głosów. Dalej wybierać już będą tylko sami ostrowianie. Głosować można będzie wyłącznie na oryginalnych kuponach z „Gazety Ostrowskiej” albo poprzez SMS-y. O ostatecznej kolejności decyduje wyłącznie liczba otrzymanych głosów.

Wszystkie informacje prezentować będziemy na bieżąco w papierowych wydaniach „Gazety Ostrowskiej”, na specjalnie uruchomionym na Facebooku profilu plebiscytu, pod adresem www.facebook.com/ostrowianinroku, na naszej stronie internetowej www.gazeta.ostrow-wielkopolski.pl oraz na stronie naszego partnera medialnego, telewizji internetowej www.ok24.tv Rozstrzygnięcie konkursu, które odbędzie się na finałowej gali 21 marca w obiektach OCK, będzie transmitowane na żywo w Internecie. Wśród osób, które nadeślą do nas w tym etapie plebiscytu kandydatury na oryginalnych kuponach z „Gazety Ostrowskiej”, rozlosujemy nagrody. Będą to zaproszenia na galę finałową oraz gadżety promocyjne miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Propozycje można zgłaszać również drogą internetową, poprzez nasz profil na Facebooku, gdzie zamieściliśmy ostatnio sporo materiałów archiwalnych z poprzednich edycji. Poprzednie edycje przypominamy również w papierowych wydaniach „Gazety Ostrowskiej”. (jw)

Zgłoszeni kandydaci

Ostrowianin Roku 2013

Artur Amenda - terapeuta antynarkotykowy, zaangażowany społecznik Andrzej H. Bączyk - kompozytor, pedagog muzyczny Roman Biadała - konstruktor, wynalazca Systemu Sensor Waldemar Burghardt - przedsiębiorca, honorowy krwiodawca   Jacek Jędrzejak - lider Big Cyca, społecznik  Ks. Adam Kraska  - ostrowski duchowny, poeta   Ewa Konieczna - kierownik świetlicy ,,Boże Podwórko” Benedykt Kunicki - organizator Jimiway Blues Festivalu Ks. Paweł Malecha - ksiądz-prawnik watykański, honorowy obywatel miasta Agnieszka Nowicka - kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt Krzysztof Ryfa - malarz, organizator Galerii 33 Marian Sikorski - dyrygent Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej Dr Antoni Sukiennicki - emerytowany lekarz, autor książek Michał Trusz - artysta plastyk Wiesław Witek - sołtys Jankowa Przygodzkiego Leon Chmielina - regionalista, miłośnik starych rowerów

Wydarzenie Gospodarcze Roku 2013 II etap obwodnicy Ostrowa Budowa  Parku Technologicznego w Ostrowie Rozpoczęcie inwestycji kanalizacyjnych i drogowych na Pruślinie Pozyskanie unijnych środków na budowę Parku Przemysłowego Otwarcie produkcji Mikroma SA Rekordowa dotacja drogowa 11 mln zł na przebudowę ulicy Brzozowej Oddanie do użytku ulicy Sadowej

Wydarzenie Społeczne Roku 2013 Nowe wersje systemu Sensor dla niepełnosprawnych Decyzja o budowie II odcinka obwodnicy Ostrowa Budowa niemal 200 stojaków rowerowych w Ostrowie i kilku rowerowych parkingów Nowe zasady odbioru śmieci Festyn „Lotnisko bliżej miasta” w Michałkowie Odremontowanie „n-Klubu” - dawnego Klubu Nauczyciela Ostrowska Karta Rodziny 3+ Wybudowanie betonowego skateparku w Ostrowie Ostrowskie Jarmarki: Wielkanocny i Bożonarodzeniowy „Gwiazdka na Rynku” Oddanie do użytku nowego oddziału kardiologii Remont ratusza miejskiego w Ostrowie Nowe wersje Systemu Sensor dla niepełnosprawnych 10-lat Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa Ostrów dostępny w Google Street View Sinice na Piaskach

Wydarzenie Kulturalne Roku 2013 Koncert Nigela Kennedy’ego 18. edycja Muzeum Jazz Festival 2. edycja Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy 30 lat reggae w Polsce na Reggae na Piaskach Reaktywacja Rokosza Recitale Julianny Awdiejewej i Krzysztofa Jabłońskiego na Chopin w barwach jesieni Cykl koncertowy ,,Never ending Gitarownia” Przegląd Twórczości Okołogitarowej „Gitarownia” w Młodzieżowym Domu Kultury Spektakl Stowarzyszenia Teatralnego Bardów podczas XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych Wystawa praw „Z historią przy stole” Tadeusza Gaworzewskiego Wystawa „Megalopolis” Artura Przebindowskiego w Powiatowej Galerii Sztuki Współczesnej Działalność artystyczno-edukacyjna Galerii 33 Spotkania autorskie z Mariuszem Szczygłem, Wojciechem Tochmanem, Krzysztofem Vargą w Bibliotece Publicznej Koncert Natural Born Chillers na Tatarak Music Festival Jubileusz 90-lecia Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej Koncert Nigela Kennedy’ego 100. koncert z serii „Jazz w Muzeum” - „Miles Smiles” Festiwal „Tatarak” Agnieszka Holland gościem Festiwalu Filmowego  Irlandzka nagroda Fringe First dla ostrowskiego aktora Roberta Zawadzkiego Festiwal „Chopin w barwach jesieni” Festiwal „Wszystko jest poezją” Jimiway Blues Festival Koncert Curtisa Salgado na Jimiway Blues Festival 26. Przegląd „Wszyscy śpiewamy na rockowo” 14. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych Książka Martyny Łukasiewicz „Józef Bendziecha. Potrzeba tworzenia”

Wydarzenie Sportowe Roku Sebastian Zieliński - Mistrz Polski w wyścigach motocyklowych klasy Supersport 600 17. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI Ostrowski Festiwal Sportu Awans piłkarzy Ostrovii do II ligi Rekordowy 51. Bieg Niepodległości Puchar Polski Juniorów Starszych Full Contact Działalność Bokserskiego Klubu Sportowego „Geurrier” Puchar Polski w Kickboxingu

Młody Talent Roku 2013 Nikodem Wietecki - młody zawodnik motocrossowy Weronika Hipp - utalentowana koszykarka Klaudia Szulc - taniec Natalia Benedykcińska - utalentowana lekkoatletyka, sprinterka i koszykarka Maksymilian Dziuba - młody, utalentowany piłkarz Bartosz Grabowski - Mistrz Świata Juniorów w Speedrowerze Wojciech Bieranczyk - medalista Mistrzostw Polski w wyścigach na quadach Marcin Wajs - wybitnie uzdolniony uczeń Chigwell School w Anglii, przyszły student Cambridge Krystian Szyszka – kickbokser, Mistrz Polski Norbert Olek – kickbokser, Mistrz Polski Gabriela Balcerek - utalentowana skrzypaczka Magdalena Adamczak – utalentowana pianistka Weronika Hoffman – utalentowana skrzypaczka Piłkarze SP9 - trener Paweł Staszak

20

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |


Przypominamy plebiscyt Ostrowianin Roku 2009

Ostrowianinem Roku 2009 został Jerzy Wojciechowski – pomysłodawca i organizator serii koncertów Jazz w Muzeum

Nominowani do głównego tytułu prawie w komplecie

Finałową galę uświetnił występ mistrzowskiego duetu „Saxodeon”

Widownię porwał występ dziecięcego zespołu Sekcji Perkusyjnej szkoły muzycznej środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

21


MODLITEWNE SPOTKANIE CHÓRÓW PARAFIALNYCH PRZY ŻŁÓBKU

Konkatedra godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 13:15, 18:00, 20:30 ul. Gimnazjalna, tel. 62/ 736-28-04

św. Antoniego godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 18:30 ul. Raszkowska tel. 62/ 591-95-44

NMP Królowej Polski godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 17:00 ul. Królowej Jadwigi tel. 062/ 735-57-26

św. Pawła godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 13:00, 17:00 ul. Paderewskiego tel. 62/ 738-73-87

Miłosierdzia Bożego godziny mszy 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 15:30, 18:30 ul. Limanowskiego tel. 62/ 735-60-90

Wyśpiewali kolędy Chóry parafialne z diecezji kaliskiej zaśpiewały kolędy i pastorałki w kościele św. Antoniego w Ostrowie. Po koncercie dyrygenci i prezesi otrzymali pamiątkowe dyplomy. Koncert rozpoczęła Msza św. w kościele św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie, którą w imieniu biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka odprawił ks. infułat Tadeusz Szmyt. Po Eucharystii chóry śpiewały kolędy i pastorałki. Podczas koncertu zaprezentowało się osiem zespołów śpiewaczych. Były to: Chór Jana Pawła II z parafii św. Pawła Apostoła w Ostrowie, Chór św. Franciszka z Asyżu z parafii Ducha Świętego w Ostrowie, Chór św. Grzegorza z Konkatedry w Ostrowie, Chór Kościelny św. Grzegorza z parafii św. Marcina w Odolanowie, Koło Śpiewacze „Harmonia” ze Zdun, Chór „Familia Nostra” z parafii Świętej Rodziny w Ostrowie, Chór św. Antoniego z parafii św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie. Niespodzianką był występ Kwartetu Alter Ego z Konkatedry, który zaśpiewał kolędę „Śpij Jezusie”. Chórzystom za koncert podziękował ks. dr Jacek Paczkowski, prezes Związku Chórów Kościelnych Diecezji Kaliskiej, który prowadził spo-

Chór św. Antoniego zaśpiewał kolędy

tkanie. - Przepiękny koncert, wspaniale przygotowane chóry, ogromny trud dyrygentów i zespołów. Widać, że te koncerty nabierają coraz więcej artystycznej formy. Radujcie się tą radością, bądźcie dumni, że śpiewacie w takich zespołach - mówił ks. Paczkowski. Dyrygenci i prezesi chórów odebrali z rąk ks. infułata Tadeusza Szmyta i ks. prałata Pawła Kostrzewy pamiątkowe dyplomy. Na koniec wykonawcom gratulował ks. prałat Paweł Kostrzewa. - Dzisiaj jest Niedziela Chrztu Pańskiego. Przez tą bardzo piękną prezentację chórów chcieliśmy podziękować za Kościół,

do którego należymy i który uczciliśmy w formie bardzo pięknego śpiewu i poświęconego czasu. Gratulujemy dyrygentom, chórzystom, każdemu, kto jest zaangażowany w śpiew - powiedział proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie. Poprosił też o odmówienie modlitwy w intencji chorego ks. biskupa Edwarda Janiaka. Po części oficjalnej gospodarz spotkania zaprosił chórzystów na kawę i ciasto do Domu Katechetycznego im. Jana Pawła II. Tekst i zdjęcia Ewa Kotowska-Rasiak

Najświętszego Zbawiciela godz. mszy 8:00, 9:30, 11:00, 12:15, 16:00 ul. Wybickiego tel. 62/ 736-25-09

Ducha Świętego godziny mszy 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 17:30 ul. Różana tel. 62/ 592-39-89

Matki Bożej Częstochowskiej godziny mszy 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 17:00 ul. Staroprzygodzka tel. 62/ 738-27-95

św. Rodziny godziny mszy 8:30, 10:00, 11:30, 15:30 ul. Grabowska, Pruślin tel. 62/ 735-63-69

MB Fatimskiej godziny mszy 8:00, 10:00, 11:30 ul. Kręta tel. 62/ 733-91-26

EWANGELICKO-AUGSBURSKIE Kościół ul. Królowej Jadwigi I i III niedziela m-ca, godz. 13.15

22

Mszę św. odprawił ks. infułat Tadeusz Szmyt

Koncert zakończył występ Kwartetu Alter Ego

SPOTKANIE OPŁATKOWE

Życzenia dla krwiodawców Łamanie się opłatkiem, śpiew kolęd, rozmowy przy kawie - tak wyglądało spotkanie opłatkowe krwiodawców. Życzenia osobom oddającym krew i ratującym życie bliźnim złożył ks. kanonik Krzysztof Nojman. W parafii Matki Bożej Fatimskiej przy ul. Krętej w Ostrowie spotkali się honorowi dawcy krwi. Po odśpiewaniu kolędy proboszcz ks. kanonik Krzysztof Nojman odczytał fragment Ewangelii o Bożym Narodzeniu. Krwiodawcy połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. W swoim przemówieniu prezes Stowarzyszenia DHDK Południowa Wielkopolska Krzysztof Portasiak podkreślił, że spotkanie opłatkowe to tradycja honorowych dawców krwi, a tegoroczne spotkanie przygotował Zarząd Parafialnego Klubu Matki Bożej Fatimskiej z prezesem Jolantą Netter. Podczas spotkania odznaczenia „Zasłużony dla Stowarzyszenia DHDK Południowa

Uczestnicy spotkania opłatkowego w parafii Matki Bożej Fatimskiej

Wielkopolska” otrzymali: Roman Antczak, Waldemar Suchorzewski i Jerzy Suchorzewski. Fundatorem odznak był wójt gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak, który w ten sposób podziękował osobom zaangażowanym w pomoc ofiarom wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim. Krzysztof Portasiak wręczył Pawłowi Piotrowskiemu nominację na funkcję wiceprezesa

Fot. (ekr)

Klubu Osiedlowego „Krępa” oraz Danucie Piotrowskiej nominację na sekretarza tego klubu. Poinformował też, że Damian Rosik zostanie wiceprezesem Parafialnego Klubu Matki Bożej Fatimskiej. Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali kalendarze ufundowane przez prezydenta Ostrowa Jarosława Urbaniaka. Ewa Kotowska-Rasiak

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |


SPOTKANIE ZE ZNANYM REPORTEREM

Zawód: korespondent Wojciech Jagielski był gościem ostrowskiej Biblioteki Publicznej. Ten znany reporter opowiadał m.in. o swoich wyjazdach, o tym, jakie wydarzenia relacjonował, a także, jaka powinna być dziennikarska relacja. Wojciech Jagielski to jeden z najbardziej znanych polskich reporterów, którego książki niezmiennie cieszą się dużym powodzeniem. Współpracował m.in. z Polską Agencją Prasową czy przez wiele lat z „Gazetą Wyborczą”. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukauzia, jest wieloletnim obserwatorem konfliktów zbrojnych, relacjonował rozpad rosyjskiego imperium, załamanie się apartheidu w RPA, wojny, zamachy stanu. W Ostrowie opowiadał m.in. o swoich pierwszych dziennikarskich podróżach. – W 1986 r. dostałem propozycję pisania o Związku Radzieckim, co dla mnie było wówczas równoznaczne niemal z wyrokiem śmierci, no bo co wtedy o Związku Radzieckim można było pisać – przedruki z gazet? Poza tym ledwo co mówiłem wtedy po rosyjsku. Miałem jednak jeździć po obrzeżach kraju. Wyjechałem do Gruzji i to było najlepsze miejsce na to, Znany reporter Wojciech Jagielski odwiedził ostrowską Bibliotekę Puby robić tam coś, cokolwiek po raz pierwszy. Gru- bliczną Fot.: (hol) zini rozmawiali ze mną chętnie, bo w jakimś stopniu jako Polak byłem „swój”. Dlatego miałem dość płynny począchodzi o inne sytuacje, na pewno miałem jakieś szczęście, ale poza tek, by zacząć wyjeżdżać. Kolejny ważny wyjazd to już była Motym... ja zawsze byłem sympatycznie nastawiony do wszystkich. skwa, w której każde wypowiedziane słowo było ważne, każde w Wojciech Jagielski mówił też o obiektywizmie w tekstach reportamtych czasach było drukowane – wyjaśniał Wojciech Jagielski. terskich. – Czegoś takiego jak obiektywizm w relacjach nie ma – Potem było m.in. Zakaukazie i rozpad Związku Radzieckiego. – trzeba dbać o to, by relacja była jak najbardziej rzetelna i uczciwa, Małe garnizony żyły wtedy jak samoistne republiki – sprzedawaby nie była stronnicza, ale do tego trzeba i wiedzy, i zebrania jak no karabiny, czołgi, wozy opancerzone, amunicję. Wtedy w jakiś największej liczby wiadomości, z każdej ze stron. Rolą dziennikasposób były to wojny lokalne, do których można było mieć dorza jest dostarczanie informacji, a nie przekonywanie czytelników stęp – to od dziennikarza zależało, z kim chce rozmawiać, czego do swoich racji – mówił reporter. dzisiaj już nie ma – wspominał W. Jagielski. Spotkanie z Wojciechem Jagielskim odbyło się 17 stycznia. Było Na pytanie, czy podliczył ilość niebezpiecznych sytuacji, w któto już kolejne spotkanie ze znanym reporterem, jakie w ciągu rych uczestniczył, odpowiedział natomiast zaskakująco: – Prawostatnich dwóch lat zorganizowała Biblioteka Publiczna. Przypodziwe chwile grozy przeżyłem na... wakacjach, gdy odwiedzałem z mnijmy, wcześniej w książnicy z czytelnikami spotkali się m.in.: żoną Johannesburg w RPA. Napadła nas wówczas grupa nożowniJacek Hugo-Bader, Mariusz Szczygieł czy Wojciech Tochman, ków. Na szczęście byli to zupełni amatorzy i nie zrobili nam krzywktóry być może ponownie w tym roku odwiedzi bibliotekę z dy, a zadowolili się jedynie tym, co miałem w kieszeni spodni. Jeśli okazji wydania książki „Eli, Eli”. (hol) PROMOCJA NOWEJ PŁYTY OSTERDAM RECORDS

Osterdam prezentuje: DreamChach DreamChach, czyli Tomasz Moskwa, zaprezentował swój nowy materiał, jaki niedawno ukazał się nakładem ostrowskiego wydawnictwa Osterdam Records. Oprócz niego w sobotnią noc w OCK zagrał nowy skład spod szyldu Osterdamu: Hot Months. Była to kolejna odsłona elektroniki w Ostrowskim Centrum Kultury. Jak najbardziej rodzimej, bowiem spod szyldu wydawnictwa Osterdam Records. W sobotni wieczór na Małej Scenie swój autorski program zaprezentował DreamChach, czyli Tomasz Moskwa, producent mieszkający w Odolanowie, a którego czasami można usłyszeć w różnych klubach w Polsce. W 2012 r. zdobył wyróżnienie w konkursie na remiks utworu promującego Męskie Granie, a w minionym roku zagrał na festiwalu Audioriver. Jego live act był premierą jego drugiej EP-ki „Double Color” wydanej w Osterdam Records (wcześniej było „Intro”). DreamChach zagrał ponadgodzinny autorski materiał, w który wplótł jednak też jeden remiks – Baascha. Materiał na początku spokojny, powoli skręcający jednak w stronę bardziej taneczną. – Ta taneczna odsłona prezentowana jest tylko podczas live actów – wyjaśnia Tomasz Moskwa, którego muzyka oscyluje DreamChach zaprezentował swój autorski materiał, którego część znalamiędzy down tempo a IDM. – W tym roku zła się na jego drugiej płycie Fot.: (hol) nakładem Osterdam Records ukaże się może moja pełna płyta, która będzie jednak inna niż prezentowado bisów. Po nim na Małą Scenę weszła formacja Hot Months. Ich ny dziś materiał – dodaje T. Moskwa. koncert był zapowiedzią albumu, który ukaże się w tym roku na Efekt ponaddwuletniej pracy został doceniony. Część gości OCK początku marca – oczywiście także nakładem Osterdam Records. bawiła się pod sceną, a DreamChach oklaskami był „zmuszony” (hol) środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

KOLEJNA ODSŁONA MDK-OWSKIEGO CYKLU

Twórcze spotkanie Artysta plastyk Michał Trusz będzie gościem trzeciej odsłony cyklu „Wokół sztuki. Rozmowa z...”. Spotkanie z nim odbędzie się w czwartek, 23 stycznia, o godz. 18 w Młodzieżowym Domu Kultury. Michał Trusz to rodowity ostrowianin, choć wiele lat mieszkał w Warszawie. Tam, w stolicy, ukończył Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych, a następnie w Niemczech Fachhochschule Trier ze specjalizacją Kommunikationsdesign. To młody artysta, ale jego pracom warto już się przyjrzeć. Zwłaszcza plakatom. Zgodnie z wykształceniem i zainteresowaniami jego plakaty – W MDK zostanie zorganizozwłaszcza te, w których zlece- wane spotkanie z Michałem niodawca daje mu wolną rękę Truszem – są bardzo graficzne, mało w nich ilustracji. Zajmuje się też „projektowaniem” gazet – współpracował m.in. z niemieckim „Die Zeit”, z wydawnictwami Polskapresse czy z magazynem Viva Polska. Obecnie pracuje w kaliskim Państwowym Studium Kształcenia Animatorów Kultury, gdzie wykłada fotografię. Jego prace były pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Od niemal roku natomiast możemy w Ostrowie oglądać jego jak dotychczas największą pracę – a mianowicie mural „Rowerowy Ostrów” przy ul. Partyzanckiej, który powstał na bazie jego projektu. O jego pracach będzie można porozmawiać podczas kolejnej odsłony cyklu „Wokół sztuki. Rozmowa z...” w Młodzieżowym Domu Kultury. Spotkanie z nim odbędzie się w czwartek, 23 stycznia, o godz. 18. Podczas spotkania będzie też można zobaczyć prace artysty. (hol)

KINO KOMEDA ZAPRASZA

Bilet do kina „Pod Mocnym Aniołem” – najnowszy film Wojtka Smarzowskiego jest właśnie grany w kinie Komeda. Dla naszych czytelników mamy zaproszenia na seans. „Pod Mocnym Aniołem” to nowy film w reż. W. Smarzowskiego. Jerzy (Robert Więckiewicz) jest pisarzem i alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia idzie prosto do baru „Pod Mocnym Aniołem”, gdzie zaczyna pić... Wkrótce trafia na odwyk, gdzie spotyka doktora Granadę (Andrzej Grabowski), personel (m.in. Iza Kuna, Robert Wabich) i innych pacjentów (Jacek Braciak, Kinga Preis, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Lech Dyblik, Iwona Wszołkówna, Iwona Bielska, Krzysztof Kiersznowski), którzy tworzą niezwykle barwną galerię postaci. Jedną z metod leczenia jest czytanie spisanych wcześniej opowieści, z czasów kiedy się piło. Swoje historie, zabawne i niekiedy wstrząsające, opowiedzą: reżyser, ksiądz, policjant, kierowca TIR-a, farmaceutka, robotnik, fryzjerka i inni.

Uwaga, konkurs! Dla naszych czytelników mamy dwa bezpłatne zaproszenia na film „Pod Mocnym Aniołem”. Dostaną je te osoby, które jako pierwsze w czwartek, 23 stycznia, w godz. od 10 do 11 zadzwonią do naszej redakcji i poprawnie odpowiedzą na pytanie: „Muzykę do najnowszego filmu W. Smarzowskiego stworzył Mikołaj Trzaska. Ten muzyk i kompozytor gościł w Ostrowie w 2013 r. Na jakim festiwalu i z jakiej okazji?”.

23


UCZEŃ Z ODOLANOWA NAGRODZONY ZA UTRWALENIE RODZINNYCH DZIEJÓW

Wojna oczami babci Basi Czy małe nożyczki mogą mieć coś wspólnego z wielką wojną światową? Mogą, a przekonał się o tym jeden z młodych mieszkańców Odolanowa Michał Kowalski podczas zbierania materiału do ogólnopolskiego konkursu wiedzy historycznej. Utrwalił wydarzenia, które opowiedziała mu babcia. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, jak z punktu widzenia zwykłych mieszkańców wyglądały pierwsze i ostatnie dni II wojny światowej w naszym regionie. Barbara Kowalska urodziła się 2 grudnia 1939 roku w Odolanowie. Jej rodzice, siostra i brat byli wtedy świeżo po dramatycznych przejściach z pierwszych tygodni wojny. Stefan i Jadwiga Bochyńscy prowadzili prywatny sklep i warsztat rzeźnicki, cieszące się dużą renomą w mieście i okolicy. 1 września 1939 roku rano ich córka Henia wyszła z tornistrem do szkoły, ale zdążyła przejść zaledwie 100 metrów, gdy mama ją zawołała, by zawróciła, bo jest wojna i lekcji nie będzie. Młodszy z dzieci, 7-letni Bogdan miał właśnie tego dnia rozpocząć swoją edukację i już był spakowany, ale jeszcze nie zdążył wyjść. I już nie wyszedł.

Ucieczka z dużą kasą Podobnie jak większość mieszkańców, rodzina rozpoczęła przygotowania do ucieczki. Włożono część pieniędzy do butelek i zakopano je w ogródku. Spuszczono z łańcucha psa Mikusia i zostawiono uchylone wrota, aby mógł sam zdobyć pożywienie. Zabrano ze sobą tylko pierzynę, poduszkę oraz trochę pieniędzy i żywności. Tego samego dnia wyruszono wozem konnym powożonym przez zaprzyjaźnionego gospodarza. Znalazło się w nim miejsce dla kilku rodzin, w tym m.in. dla Jana Berkowskiego kasjera Odolanowskiej Kasy Oszczędności. Wraz z dwoma pracownikami wiózł całą gotówkę. Skrzynia pełna pieniędzy służyła jako miejsce do siedzenia. Łącznie na wozie znalazły się 23 osoby, w tym 11 dzieci. Jadwiga Bochyńska była w szóstym miesiącu ciąży i denerwowała się nie tylko o swoich bliskich, ale i o dziecko, którego się spodziewała. Uciekinierzy udali się drogą na Kalisz. Na pierwszy nocleg zatrzymali się w Liskowie. Dalej jechali przez Sieradz, Uniejów, Piątek. Przeżyli niezliczoną liczbę nalotów, podczas których uciekali z wozu i chronili się w przydrożnych rowach. Często chowali się w stodołach, opuszczonych chałupach, a nawet w cementowych cembrowinach.

Wypełniona misja W Woli Gosławskiej uznano, że dalsza podróż nie ma sensu. Zajęto jedno z domostw, a dalej pojechali tylko ,,bankowcy”’, którzy zgodnie z poleceniem dostarczyli kasę do Lublina i wrócili. Przypłacili to olbrzymim stresem, a Jan Berkowski w ciągu tych kilku dni nieobecności zupełnie osiwiał. Jednak mimo wielu niebezpieczeństw mężczyźni wypełnili swój obowiązek. W drogę powrotną udano się przez Zgierz. Po przyjeździe do Odolanowa Bochyńscy stwierdzili, że ich dom został okradziony. Zniknęły

Stefan i Jadwiga Bochyńscy (z lewej) z rodziną. Większość z tych osób brała udział w ucieczce we wrześniu 1939

wszystkie zapasy rzeźnicze, ale za to powitał ich radośnie pies Mikuś, który przeżył 18-dniową rozłąkę z rodziną. W 1942 roku rodzinę wywłaszczono. Sklep i warsztat rzeźniczy przejęli Niemcy. Stefan Bochyński został u nich zatrudniony jako rzeźnik, ale dzięki temu uniknął wywiezienia do obozu koncentracyjnego. Tak mijały kolejne miesiące okupacji.

Wolność i niepewność Na początku stycznia 1945 roku przez Odolanów zaczęły ciągnąć kawalkady sań, wozów i samochodów z uciekającymi z Generalnej Guberni Niemcami. Po drodze dołączali do nich ich rodacy. Z samego Odolanowa uciekli prawie wszyscy, z władzami, żandarmerią i Arbeitsdienstem. Niektóre starsze, osiadłe od lat rodziny niemieckie pozostały na wsiach. W mieście pozostały niezorganizowane grupy Wehrmachtu i Volkssturmu, które podjęły próbę zorganizowania oporu. Na Przedmieściu zbudowano prymitywną barykadę, obsadzono mosty, zajęto budynek sądu. 22 stycznia rano do miasta od strony Świecy wjechało kilkanaście czołgów 25 Korpusu Pancernego dowodzonego przez generała lejtnanta Jewgienija Fomiczycha. Wywiązała się strzelanina, w której zginęło kilku żołnierzy niemieckich. Reszta wycofała się. Miasto było wolne, ale nikt nie wiedział, co przyniosą kolejne godziny. Nienawiść do wypędzonych Niemców skupiła się na niszczeniu napisów, flag, portretów i kościoła ewangelickiego. Jednocześnie ,,łupem” polskiej ludności padły sklepy poniemieckie, magazyny w kościołach, obóz Artbeitsdienstu i mleczarnia.

Bezsenna noc w piwnicy

Jadwiga i Stefan Bochyńscy z dziećmi: Henryką, Bogdanem i Barbarą w czasie okupacji

24

Pod wieczór 22 stycznia od strony drogi Ostrów - Krotoszyn rozpoczął się ostrzał artyleryjski przez tzw. ,,wędrujący kocioł” wojska niemieckiego pod dowództwem generała von Sauckena. Na szczęście żaden pocisk nie trafił w miasto. Wszyscy mieszkańcy Odolanowa tę noc przetrwali jednak w piwnicach. Pięcioletnia Basia była bardzo senna, a noc bardzo się dłużyła. Nie chciała nawet na krok odejść od swojej mamy do innych dzieci, które siedziały na skrzynkach po owocach. Jej starsza siostra Henia cały czas drżała ze strachu. Był z nimi pies sąsiadów, który, także wystraszony, od czasu do czasu głośno szczekał. Wszyscy obawiali się, czy aby nie zdradzi to ich kryjówki. Gdy wczesnym rankiem niepewnie wyjrzano na zewnątrz, na ulicy stały dwa czołgi radzieckie, a żołnierze machali rękami i rozdawali dzieciom jabł-

ka. Ostatnie, jakie mieli, trafiło do Basi. Było rumiane i smaczne. Wkrótce czołgi ruszyły dalej, w kierunku Sulmierzyc i Ostrowa, a przez miasto przez kilkanaście dni przechodziły lub przejeżdżały oddziały radzieckie, kierując się na Milicz lub Międzybórz. W Odolanowie została zorganizowana komenda radziecka zabezpieczająca transport kołowy i kolejowy na zapleczu frontu. Mimo jego oddalania się, o trwającej wciąż jeszcze wojnie przypominali maruderzy niemieccy, niepokojąc mieszkańców okolicznych wsi.

Śmierć w czołgu W tych dniach doszło do wypadku, który odbił się szerokim echem nie tylko w Odolanowie. Pod radzieckim czołgiem załamał się drewniany most znajdujący się przy torach kolejowych. Pojazd wpadł do rowu, a cała jego załoga zginęła. Żołnierzy pochowano najpierw w parku. - Byłam na pogrzebie. Mimo że miałam dopiero 5 lat, interesowałam się wszystkim, co się działo w mieście. Zmarli żołnierze leżeli na małej platformie w dawnym budynku straży pożarnej. Byli przykryci brezentową płachtą, spod której wystawały palce jednego z poległych. Pamiętam do dziś kształt tej ręki. Nie było jednak żadnej traumy. Potem ekshumowano ich i utworzono grób żołnierzy na odolanowskim Rynku. A po jakimś czasie znów nastąpiła ekshumacja i przewieziono poległych do wspólnej mogiły żołnierzy radzieckich w Ostrowie - wspomina Barbara Kowalska.

Nożyczki od lejtnanta Na początku lutego 1945 roku w ich mieszkaniu zakwaterowano pewnego rosyjskiego lejtnanta. Był bardzo przyjaźnie nastawiony do domowników. - Gdy po dwóch tygodniach musiał wyjechać, wyjął ze swojej raportówki małe nożyczki, które podarował mi na pamiątkę. Potem wyszedł z nami na podwórze, chwycił mnie pod pachy i tuż przy psiej budzie zakręcił ze mną ,,młynka”. Długi czas wspominaliśmy jego pobyt u nas i zastanawialiśmy się, czy dotarł on szczęśliwie do Berlina. Małe nożyczki ciągle przypominały mi te dni, kiedy wojna kończyła się. Gdy zostałam nauczycielką, wykorzystywałam je na lekcjach historii jako pamiątkę i opowiadałam uczniom o wojnie - mówi Barbara Kowalska. - Przeżycia, jakich doświadczyła moja rodzina, stały się udziałem milionów innych ludzi w całej Europie i na świecie. Bardzo często były o wiele bardziej dramatyczne. Historia regionalna zawsze jednak głębiej przemawia do serca niż ta podręcznikowa - napisał w zakończeniu swojej pracy Michał Kowalski. Właśnie za tę pracę otrzymał wyróżnienie I stopnia w ogólnopolskim konkursie ,,Historia bliska” zorganizowanym pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jurorzy docenili trud i wysiłek włożony w oryginalną narrację o wojennych losach, pokazaną przez pryzmat małych nożyczek, wielkich pieniędzy i psa Mikusia. Renata Weiss środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |


OSADZENI PRACUJĄ NA RZECZ MIASTA

Wyjście nie dla każdego Pięć dni w tygodniu po sześć godzin dziennie i nieodpłatnie – tak pracują osadzeni na rzecz miasta i powiatu. Do pracy zgłaszają się sami, bo to dla nich najczęściej jedyna szansa zobaczyć świat nie przez więzienne kraty. Najczęściej wykonują prace porządkowe, remonty, myją autobusy czy pomagają w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Jednak takie wyjście na zewnątrz do pracy nie jest dla każdego osadzonego. Zatrudnienie zewnętrzne osadzonych na cele publiczne – nieodpłatne – w Ostrowie odbywa się od czternastu lat. Pierwsze umowy zostały zawarte w 2000 roku. Dzisiaj miejscowy Areszt Śledczy ma podpisane dwie umowy z prezydentem miasta i starostą ostrowskim. W ich ramach osadzeni są zatrudniani m.in. w Miejskim Zakładzie Zieleni, Miejskim Zakładzie Komunikacji czy w szkołach. W sumie obecnie na rzecz miasta i powiatu pracuje dziewięciu osadzonych. To nie za dużo, bo średnio takie prace wykonuje 15-17 osób.

Chcą pracować na zewnątrz Osadzeni już nie raz posprzątali teren przyległy do wysypiska śmieci, myli autobusy, sprzątali przystanki autobusowe. Często sprzątają parki, wykonują prace porządkowe. Pracują też przy remontach szkół – np. Szkoły Podstawowej nr 1, nr 9 czy IV Liceum Ogólnokształcącego. Raz w tygodniu jeżdżą do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim, gdzie pomagają przy opiece nad zwierzętami czy pracach na terenie schroniska. Zimą nieraz odśnieżają np. teren przy konkatedrze. – Pracują sześć godzin dziennie pięć dni w tygodniu. Średnio w miesiącu na rzecz miasta i społeczności lokalnej przepracowują około 2 tysiące godzin. Pracują dobrowolnie i nieodpłatnie, ale wartość ich prac w pierwszym półroczu 2013 roku została oszacowana na kwotę 102 tysięcy złotych – wylicza dyrektor Aresztu Śledczego w Ostrowie porucznik Waldemar Zaremba.

– Oprócz zatrudnienia zewnętrznego w ramach zawartych umów, realizujemy jeszcze formy zatrudnienia w ramach programów readaptacyjnych. To trzy programy: ,,Tikkum”, ,,Pomagając innym pomagasz sobie” i ,,Ekoludek”. W ich ramach osadzeni wychodzą do pracy na zewnątrz – wyjaśnia kierownik penitencjarny w miejscowym areszcie Sylwia Raszewska. Osadzeni niejako pod swoją opieką mają miejscowy kirkut, który regularnie sprzątają. W ramach programu ,,Ekoludek” brali udział w akcji ,,Sprzątanie świata”, a niedawno dzięki współpracy z Radą Osiedla nr 4 posprzątali Kozi Borek.

Praca nie dla każdego Osadzeni pracują dobrowolnie, nikt ich do tego nie przymusza. Za pracę na zewnątrz aresztu nie dostają wynagrodzenia. Wielu z nich chce pracować, ale nie wszyscy mogą. – Praca to największe dobro dla osadzonych w zakładzie karnym – stwierdza szef ostrowskiego aresztu. Pod uwagę do zatrudnienia zewnętrznego są brani osadzeni skierowani do odbycia kary w zakładzie półotwartym z niskim wymiarem kary. Najczęściej są to tzw. alimenciarze, skazani za jazdę pod wpływem alkoholu, za niespłacone długi czy drobne kradzieże, mający niski wymiar kary – zazwyczaj do roku. Pod uwagę nie jest brany tylko jednak wymiar kary i charakter przestępstwa, ale też osobowość i charakter osadzonego. – Wysyłamy do zatrudnienia zewnętrznego osoby, których zachowanie nie budzi wątpliwości, któ-

Kilkunastu osadzonych w ostrowskim areszcie wykonuje prace na rzecz miasta i powiatu

rzy nie nadużywają alkoholu. Staramy się zrobić wywiad środowiskowy, oceniamy też poziom demoralizacji skazanego – wyjaśnia kierownik działu penitencjarnego Sylwia Raszewska, psycholog. – Trudno jednak wyłuskać tych kilkunastu osadzonych do pracy na zewnątrz aresztu. Zazwyczaj na przeszkodzie stoi wysoki poziom demoralizacji czy to, że mimo że po raz pierwszy odbywa karę, to wcześniej był karany za przestępstwa np. przeciwko rodzinie, z jakimś elementem agresji – dodaje Sylwia Raszewska. W miejscu wykonywanej pracy nadzorują ich pracownicy danej instytucji, sami osadzeni wiedzą też, że w każdym momencie mogą też mieć niezapowiedzianą kontrolę z Aresztu Śledczego. – Na zewnątrz aresztu nie zatrudniamy osób z Ostrowa, bo wiemy, że mogłoby dojść do jakichś kontaktów nieformalnych, co jest niewskazane – wyjaśnia dyrektor aresztu.

Pracują w areszcie Wybrani osadzeni pracują też dobrowolnie w samym areszcie. Jest tam grupa remonto-

wa, grupa pracująca w kuchni czy przy wydawaniu posiłków. Część z nich, specjalistów w swoim zawodzie, może liczyć na wynagrodzenie. To zazwyczaj kucharze, fachowcy jak choćby glazurnicy, malarze, elektrycy, specjaliści od wykończenia wnętrz. Warto też wspomnieć, że w ostrowskim areszcie są organizowane rozmaite kursy zawodowe, na których kwalifikacje są poświadczane certyfikatami. W areszcie odbywały się już m.in. kursy na kucharza, glazurnika czy ogrodnika.

Szansa na zwolnienie Nie ma też co ukrywać, że dobrowolna niedopłatna praca jest też atutem przy przedterminowym zwolnieniu. – Osoby, które kwalifikują się do warunkowego przedterminowego zwolnienia i które wykonywały prace zewnętrze, mogą liczyć na to, że w ich imieniu z wnioskiem o zwolnienie wystąpi dyrektor aresztu – wyjaśnia szef aresztu. Hanna Olejnik

NADAL MOŻNA KORZYSTAĆ Z DOŻYWIANIA DZIECI

Dożywianie na nowo Zmieniły się zasady korzystania z dożywiania dzieci w szkołach i przedszkolach. Co najważniejsze, zmiana przepisów nie spowodowała, że osoby korzystające dotychczas z dożywiania nie zostały objęte tą formą wsparcia przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowie. 31 grudnia 2013 roku zakończyła się realizacja programu wieloletniego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”, wynikającego z ustawy z dnia 29 grudnia 2005 roku. Program ten był realizowany do 2013 roku, od 2014 roku nie jest kontynuowany. – W okresie funkcjonowania Programu z dożywiania mogły korzystać osoby, których dochód nie przekroczył: dla osoby samotnej 813 zł, dla osoby w rodzinie 684 zł. Program też umożliwiał również objęcie dożywianiem dzieci i młodzieży na podstawie wniosku dyrektora przedszkola lub szkoły bez przeprowadzenia wywiadu środowiskowego i wydania decyzji – wyjaśnia dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecz-

nej w Ostrowie Wielkopolskim Krystyna KoisJaźwiec.

Korzystają z dożywiania Ilość dożywianych dzieci w 2013 roku wyniosła 881, w tym dzieci dożywianych na wniosek dyrektorów szkół i przedszkoli – 113; natomiast ilość osób dorosłych korzystających z posiłku w 2013 roku wynosła193 osoby. Czy zatem osoby te będą objęte dożywianiem od nowego roku? – Od 2014 roku ustanowiono rządowy program uchwałą Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2013 roku w sprawie ustanowienia wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

dożywiania” na lata 2014-2020. Przewiduje on udzielanie wsparcia w zakresie dożywiania osobom spełniającym kryterium dochodowe w wysokości 150 proc. Program ten przewiduje również wsparcie gmin, które w szczególnie uzasadnionych przypadkach, będą udzielały pomocy, gdy uczeń albo dziecko wyraża chęć zjedzenia posiłku, a odpowiednio dyrektor szkoły lub przedszkola poinformuje ośrodek pomocy społecznej o potrzebie udzielenia pomocy w formie posiłku, pod warunkiem podjęcia uchwał przez Radę Miejską w tym zakresie – wyjaśnia Krystyna Kois-Jaźwiec.

Projekty uchwał – W związku z trudną sytuacją dochodową i

życiową osób i rodzin korzystających z wsparcia w formie dożywiania MOPS przygotował projekty uchwał podwyższające do 150 proc. kryterium dochodowe w zakresie dożywiania oraz ustanowienie programu osłonowego, co ułatwi działalność zapobiegającą rozszerzaniu się ubóstwa, a także umożliwi osobom i rodzinom, w szczególności rodzinom wielodzietnym i niepełnym zabezpieczenie potrzeb żywieniowych – kontynuuje szefowa MOPS. Obecnie prawo do bezpłatnego dożywiania przysługuje osobom i rodzinom, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego, stanowią je kwoty: 542 zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz 456 zł na osobę w rodzinie, a dla osób, które przekroczyły kryterium, ale do tej pory korzystały z dożywiania na podstawie poprzedniej ustawy, otrzymują świadczenia przyznawane na dożywianie w formie zasiłku celowego specjalnego. – Zmiana przepisów nie spowodowała, że osoby korzystające dotychczas z dożywiania, nie zostały objęte tą formą wsparcia przez MOPS w Ostrowie Wielkopolskim – zapewnia dyrektor MOPS. (hol)

25


PIERWSZA FOTKA NOWORODKA Zdjęcia i opisy: Urszula Rychlik-Kościelna, Krystyna Rychlik

Maria Magdalena - córka Magdaleny i Macie ja Pasiecznik z Nowych Skalmierzyc, ur. 7.01, o godz. 13.33, w. 3310 g, dł. 53 cm

Amine - syn Joanny i Bilela Aissaoui z Ostrowa, ur. 13.01, o godz. 17.52, w. 3630 g, dł. 60 cm

Igor - syn Żanety i Michała Marczyk, ur. 13. 01, o godz. 9.30, w. 273 0 g, dł. 52 cm

Córka Eweliny Marcina Garcarków z Gostyczyny, ur. 9.01 , o god z. 11.40, w. 3390 g, dł. 54 cm

Aleksandra - córka Karoliny i Krzysztofa Maciaszków, ur. 12.01, o godz. 9.40, w. 3060 g, dł. 56

E

K

L

A

M

Piotr - syn Katarzyny i Krzysztofa Domagałów z Janisławic, ur. 7.01, o godz. 9.30, w. 2700 g, dł. 52 cm

Bartosz - syn Grażyny i Daniela Hadryś z Opatowa, ur. 18.12, o godz. 9.08, w. 1890 g, dł. 45

aNikola - córka Asi i Łuk a, sza Bzików z Ostrow 30, ur. 12.01, o godz. 12. w. 3220 g, dł. 52 cm

Nikodem - syn Małgorzaty i Mariusza Nadolskich z Ostrowa, ur. 9.01, o godz. 9.55, w. 3850 g, dł. 57 cm

Julian - syn Mileny i Mariana Stawików z Biniewa, ur. 7.01, o godz. 12.20, w. 3050 g, dł. 49 cm

Lena - córka Ka mili i Mirosława z Grab owa, ur. 9.01, o godz. 15 .13, w. 3150 g, dł. 53 cm

Adaś - syn Mileny i Błażeja Pigłowskich z Kociny, ur. 9.01 , o god z. 8.45, w. 3460 g, dł. 54

Aleksandra - córka Karoliny i Łukasza Jęd rzejaków z Ostrowa, ur. 12.01, o godz. 17.43, w. 3510 g, dł. 55 cm

rMilena - córka Asi i No ikoberta Urbanów z Bon z. wa, ur. 12.01, o god 55 18.05, w. 3390 g, dł.

Maja - córka Joanny i Daw ida Sob czak ów z Ostr owa , ur. 12.0 1, o godz. 16.50, w. 2990 g, dł. 56 cm

Magda - córka Beaty i Roberta z Łąkocin, ur. 10.01, o godz. 3.25, w. 3330 g, dł. 51 cm

Paweł - syn Katarzyny i Krzysztofa Domagałów z Janisławic, ur. 7.01, o godz. 9.31, w. 2900 g, dł. 53 cm

Aurelia Marta Chleb oś córka Romualdy i Ma cieja z Wysocka Wielkie go, ur. 14.01, o godz. 11. 20, w. 2570 g, dł. 51 cm

Michalina - córka Katarzyny i Marcina Krzesińskich z Nowych Skalmierzyc, ur. 13.01, o godz. 14.45, w. 2760 g, dł. 52 cm

Krystian - syn Iwony i Tom asza Krzy wdó w z Gorz yc Wiel kich , ur. 16.01, o godz. 9.40, w. 4030 g, dł. 62 cm

cm

Oliwier - syn Sa ndry i Pawła Szóstakows kich z Os tro wa , ur. 15 .01 , o godz. 17.35, w. 37 50 g, dł. 54 cm

cm

Jakub - syn Kamili i Artura Nadolnych z Ostrowa, ur. 15.01, o godz. 12.45, w. 3640 g, dł. 56 cm

Nikodem - syn Anny i Adri ana Brze zich ów z Rososzycy, ur. 14.01, o godz. 9.55, w. 4210 g, dł. 53 cm

Lena Maria - córka Aliny i Macieja Torzów z Ostrowa, ur. 15.01, o godz. 9.50, w. 2750 g, dł. 54 cm

A

NAGRODY WYLOSOWALI : Karolina Janoś z Ostrowa Wlkp. Wiktoria Sztraus z Sobótki

26

Wojtek - syn Anny i Adama z Ostrowa, ur. 11.01, o godz. 12.38, w. 3300 g, dł. 55 cm

Igor - syn Aleksandry i Tobiasza z Doruchowa, ur. 2.01, o godz. 20.30, w. 2340 g, dł. 49 cm

cm

cm

R

Martyna Helena - córka Anny i Macieja Ratajów z Ostr owa , ur. 8.01 , o godz. 9.15, w. 3180 g, dł. 53 cm

Adres: 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Kolejowa 5, Centrum Handlowe. Telefony: (0-62) 735-62-22, fax 735-62-11, skr. poczt. 152, e-mail: gazeta@gazeta.ostrow-wielkopolski.pl; http://www. gazeta.ostrow-wielkopolski.pl. Wydawca: ,,Gazeta Ostrowska’’, Spółka z o.o., 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Kolejowa 5. Prezes: Sławomir Majusiak (0601-784457). Zespół redakcyjny: Jarosław Wardawy (redaktor naczelny - tel. 735-62-13), Grzegorz Glubiak (zastępca redaktora naczelnego - tel. 735-62-18), Hanna Olejnik, Renata Weiss. Stale współpracują: Ewa Kotowska-Rasiak, Urszula Rychlik, Jarosław Biernaczyk. Foto:Jakub Janecki. Reklama: Ewa Rubach-Wardawy (tel. 0502 34-04-60) - e-mail: ewamedia@zapis.net.pl., Ilona Szczucka (tel. 0502 29-68-85) - e-mail: reklama@gazeta.ostrow-wielkopolski.pl. Sekretariat i Biuro Ogłoszeń: Beata Spitalniak (tel. 735-62-22). Skład i łamanie: Renata Płończak (tel. 735-62-14). Skład i łamanie sportu: Witold Rychter. Korekta: Anna Idziorek. Druk: Polskapresse Sp. z o.o. - Poznań. Kolportaż: Małgorzata Konowalska (tel. 735-62-12). Redakcja nie odpowiada za treść ogłoszeń i nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów, listów nadsyłanych do redakcji oraz zmiany tytułów. Anonimów nie drukujemy. Gazeta ukazuje się w poniedziałki i środy na terenie całej Południowej Wielkopolski. PRZYJMOWANIE OGŁOSZEŃ 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI, ul. Kolejowa 5 (III p.), tel. 735-62-22, tel./fax 735-62-11, 0502 3404-60 PRENUMERATA: RUCH S.A, zamówienia można składać bezpośrednio na stronie www.prenumerata. ruch.com.pl, pytania prosimy kierować na adres e-mail: prenumerata@ruch.com.pl lub pod numerem tel.: 801 800 803 lub 22 717 59 59 (w godz. 700 - 1800).

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |


Pod redakcją Grzegorza Glubiaka

Żacy zagrali w piłkę

str.

28

Puchar dla T&AK

W hali Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wlkp. w minioną sobotę zorganizowany zostanie przegląd najlepszych drużyn w kategorii ŻAK (rocznik 2004 i młodsi). W tym gronie nie zabrakło ekip z Ostrowa i powiatu.

Drużyna Andrzeja Kryjoma, pokonując w finale zespół Samych Swoich 2:0, triumfowała w IV Turnieju Oldboys o Puchar Starosty Ostrowskiego. W rozgrywanym od soboty do niedzieli turnieju wystartowało 8 zespołów. Każdy zawodnik podkreślał, że najważniejsze było to, że wszyscy doskonale się bawili.

Zimowy raport z „okręgówki”

str.

28

Prawie wszystkie drużyny Kaliskiej Klasy Okręgowej ZINA rozpoczęły już przygotowania do rundy rewanżowej. Zdaniem trenerów, większość zespołów czeka niezwykle ciekawa piłkarska wiosna.

str.

29

Zabrakło ,,pary’’ i mądrości Koszykarki Ostrovii przegrały niedzielny pojedynek z zespołem Dekorex Pabianice. Niestety, ostrowianki, zwłaszcza w pierwszej połowie, zapomniały, co to solidna defensywa. Później goniły rywalki i starały się odrobić straty. Niestety, zabrakło czasu i trochę „pary” w płucach. - Zabrakło nam czasu w drugiej połowie i koncentracji w pierwszej. No i nie dałyśmy rady wygrać tego pojedynku. No cóż, i tak mamy czwórkę, i awans do czołowej ósemki pierwszej ligi. Chociaż z drugiej strony szkoda, że dziś nie wygrałyśmy mówiła Agata Krygowska, zawodniczka Ostrovii. O końcowej porażce ekipy Kaspra Smektały w niedzielnym meczu zadecydowała fatalna gra w pierwszej połowie. Ostrowianki dostosowały się do stylu gry przeciwniczek. Niestety, zapomniały o tym, co najlepiej potrafią, czyli o dobrej defensywie. Stąd doświadczone rywalki nie miały litości i niemiłosiernie dziurawiły kosz Ostrovii. - Przed meczem wspólnie z koleżankami myślałyśmy, że zawodniczki Ostrovii, które są od nas młodsze, postawią na twardą obronę na całym boisku i nas zabiegają. Jednak tak nie było, a my mogłyśmy zagrać to, co lubimy - podkreślała Anna Krajewska, koszykarka zespołu Dekorex Pabianice. Kiedy po pierwszych 20 minutach Ostrovia przegrywała 35:53, nikt z obecnych na sali nie liczył, że mecz może stać się bardzo zacięty. - Trener w szatni dał nam solidną burę. To na nas podziałało mobilizująco i zaczęłyśmy grać lepiej. Niestety, zabrakło nam dziś czasu, aby nawet wygrać - mówiła po meczu Karolina Kaczmarek, koszykarka Ostrovii. Ostrowianki ruszyły do ataków, a agresywna obrona zupełnie zaskoczyła przeciwniczki. Do kosza seryjnie zaczęła trafiać Żurkowska i Krygowska. W 38. minucie miejscowe

przegrywały tylko 70:75. Niestety, ponownie w grę ostrowianek wdarła się nerwowość. Nie udało się doprowadzić do remisu. - Strasznie pracowałyśmy w obronie, to naprawdę kosztowało nas dużo sił. Z tego wynikały nasze błędy - dodawała Karolina Kaczmarek. Jeszcze na 43 sekundy przed końcową syreną Ostrovia ponownie zniwelowała straty do 5 oczek. Niestety, nie udało się pokonać przeciwniczek. Najwięcej punktów - 16, dla Ostrovii, zdobyła Katarzyna Trzeciak. Z kolei w zespole gości 21 oczek uzbierała wysoka Justyna Okulska. - W pierwszej połowie dziewczyny były zbyt rozluźnione. Te bukiety kwiatów i inne rzeczy wpłynęły negatywnie na moje podopieczne. No i taka a nie inna nasza gra. Praktycznie nie było nas na parkiecie. Później w drugiej połowie wróciliśmy do gry, ale nie dane było nam odrobić strat - podkreślał trener Ostrovii. Teraz drużyny, które zajęły miejsca od 1. do 4. w każdej z grup, awansują do drugiego etapu, gdzie w grupie C będą rywalizować o prawo do gry w żeńskiej ekstraklasie. Rywalizacja w grupie C rozgrywana będzie według systemu mecz i rewanż z zaliczeniem wyników spotkań z drużynami, z którymi dany klub rywalizował w pierwszym etapie. Do play-off (do dwóch zwycięstw) awansują cztery najlepsze zespoły. Prawo do gry w ekstraklasie wywalczą dwa. Pozostałe kluby (miejsca od 5. do 9.) zagrają o utrzymanie, ale do klasyfikacji zalicza się wszystkie mecze z pierwszego etapu. Drużyny z miejsc 9. i 10. tracą prawo gry w 1. Lidze Kobiet. Wyniki meczów ostatniej kolejki: Ostrovia Ostrów Wlkp. - Dekorex Pabianice 74 :79 (23:26, 12:27, 18:10, 21:16)

Niestety, Ostrovia przegrała niedzielne starcie z zespołem z Pabianic JAS-FBG Sosnowiec - Lider Swarzędz 57 :73 (16:24, 15:11, 11:18, 15:20) AZS Uniwersytet Rzeszowski - UKS Basket Aleksandrów Łódzki 81 :57 (24:12, 21:21, 16:17, 20:7) Poznań City Center AZS - ŁKS SMS Łódź 92 :56 (21:14, 25:11, 25:13, 21:18)

(olo)

R

E

K

L

A

M

A

Zła passa idzie w zapomnienie? W końcu - tak można powiedzieć po niedzielnym meczu w Pruszkowie, w którym Stal pokonała rywali. Tym samym passa trzech ligowych porażek z rzędu została przerwana. Co najważniejsze, ostrowianie w końcu zagrali na dobrym poziomie. - Każdy z nas miał już dość tych przegranych. Dzisiaj wiedzieliśmy, że nie ma już żartów. Trzeba zacząć wygrywać - mówił po meczu Marcin Dymała, koszykarz Stali. Z kolei piątej porażki z rzędu doznali zawodnicy MKS-u. O zwycięstwie Stali zdecydowała dobra gra w pierwszej i trzeciej kwarcie. Wówczas to ostrowianie wypracowali sobie punktową przewagę, którą kontrolowali już do końcowej syreny. Najskuteczniejszy w zespole Stali okazał się rozgrywający Tomasz Ochońko, który zdobył 16 punktów. Ponadto double-double zaliczył doświadczony środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

Wojciech Żurawski (14 pkt, 11 zb). Dzięki zwycięstwu koszykarze z Ostrowa Wielkopolskiego w dalszym ciągu pozostają w grze o czołową ósemkę. - Nie odpuszczamy. Walczymy do końca. A nasz zespół już teraz zacznie wygrywać - kończył Marcin Dymala. Znicz Basket Pruszków - Intermarche Bricomarche BM Slam Stal Ostrów 46:68 (8:18, 16:16, 9:21, 13:13) Wyniki pozostałych spotkań: Polfarmex Kutno - Spójnia Stargard Szczeciński 90:60 PTG Sokół Łańcut - WKK ProBiotics Wrocław 82:74 WIKANA Start SA Lublin - Polski Cukier SIDEn Toruń 87:74 Astoria Bydgoszcz - King Wilki Morskie Szczecin 78:85 AZS Politechnika Big-Plus Poznań - MKS Dąbrowa Górnicza 74:88 MOSiR PBS Bank KHS Krosno - MCKiS Termo Rex S.A. Jaworzno 77:58

NAGRODY WYLOSOWALI : Irena Budzyń z Ostrowa Wlkp. Wiesława Gajda z Ostrowa Wlkp.

27


Żacy zagrali w piłkę W hali Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wlkp. w minioną sobotę zorganizowany zostanie przegląd najlepszych drużyn w kategorii ŻAK (rocznik 2004 i młodsi). W tym gronie nie zabrakło ekip z Ostrowa i powiatu. Przed turniejem drużyny zostaną podzielone na grupy, w których to będą rywalizowali. - Nie rozgrywaliśmy finałów, bowiem chcieliśmy, aby jak najwięcej drużyn zagrało - mówił Marek Wojtasiak, koordynator turnieju. Poszczególne grupy I grupa – Ostrovia, Astra, KKS Włókniarz 1925, UKS Olimpijczyk Ostrów W.

Żacy Iskry Sieroszewice

II grupa – Centra, Antonio Jarocin, Kopernik Piotrów, Iskra Prosna Sieroszewice. III grupa – Marcinki, Calisia, Akad. Piłk. Ostrów Wlkp. Sparta Russów. IV grupa – KUKS Zębców, Pogoń N. Skalmierzyce, Akad. Ostrzeszów, GKS Jaraczewo.

(olo)

Zimowy raport z „okręgówki” Prawie wszystkie drużyny Kaliskiej Klasy Okręgowej ZINA rozpoczęły już przygotowania do rundy rewanżowej. Zdaniem trenerów, większość zespołów czeka niezwykle ciekawa piłkarska wiosna. Z drużyn z powiatu kępińskiego tylko Polonia Kępno i LZS Trzcinica rozpoczęły oficjalnie okres przygotowawczy (piszemy o przygotowaniach tych zespołów w osobnych artykułach). W tym tygodniu do treningów wrócą zawodnicy Pogoni Trębaczów, chociaż w ich przypadku trudno o jakimkolwiek powrocie mówić. Drużyna bowiem przez ostatnie tygodnie systematycznie spotykała się na „Orliku” oraz uczestniczy w rozgrywkach Sycowskiej Halowej Ligi Piłki Nożnej. Pogoń w okresie przygotowawczym zagra z Victorią Laski, LKS Jankowy, LZS Mikorzyn, Polonią Kępno, Pogonią Syców i GKS Rychtal Skoroszów. Trener Jarosław Karnasiewicz nie przewiduje większych zmian w kadrze. Na pewno takie szykuje trener Paweł Falszewski w Sokole Bralin. Drużyna jest w rozsypce. Piłkarze nie podjęli treningów. Na zaplanowanych zajęciach w siłowni stawiło się raptem trzech piłkarzy… Nie wiadomo, jak dalej przebiegać będzie impas, ale trener Falszewski zaplanował od początku lutego dwutygodniowy okres pracy każdego dnia. Jednak i tutaj pojawia się problem, bo właśnie kończy mu się kontrakt w Sokole. Piłkarze z Koźminka rozpoczęli okres przygotowawczy 8 stycznia. Trzynasta drużyna „okręgówki” rozegra zaledwie cztery gry kontrolne z Charłupią Małą, Wichrem Dobra, Olimpią Koło i KUKS Zębców. Koźminianie spotkają się także w meczu IV rundy Pucharu Polski z KKS Kalisz. Odolanovia wznowiła treningi po zimowej przerwie 20 stycznia. Jednym z przeciwników w sparingach drużyny trenera

Andrzeja Dziuby będzie Orzeł Mroczeń. Przez najbliższe kilka treningów zawodnicy z Odolanowa spotykać się będą się w hali sportowej. Także w hali okres przygotowawczy rozpoczął główny faworyt do awansu do IV ligi. Biały Orzeł Koźmin Wlkp. na pierwszym tegorocznym treningu spotkał się 16 stycznia, a już w sobotę, 25. 01., zagra w halowym Memoriale im. gen. Edwarda Pastuszka. Sparingpartnerem Białego Orła będzie także: Stal Pleszew, LKS Gołuchów, Warta Śrem, Orkan Konarzewo i Polonia Żerków. Dzisiaj (21 stycznia) do treningów wrócą zawodnicy Astry Krotoszyn. W okresie przygotowawczym krotoszynianie rozegrają siedem sparingów. Przeciwnikami podopiecznych trenera Patryka Halaburdy będą: Orla Jutrosin, Kania Gostyń, Tarchalanka Tarchały Wielkie, Victoria Ostrzeszów, WKS Witaszyce, Barycz Milicz, Helios Czempiń. Już od 9 stycznia solidnie na treningach pracują zawodnicy trenera Adriana Popławskiego. Stal Pleszew w okresie przygotowawczym sparować będzie z LKS Gołuchów, Białym Orłem Koźmin, Krobianką Krobia, ZKZ Zagórów, WKS Witaszyce, Błękitni Sparta Kotlin i Wartą Śrem. W niedzielę na pierwszym treningu spotkali się piłkarze Gorzyczanki Gorzyce Wielkie, która zagra także kilka jednostek sparingowych. Przeciwnikami podopiecznych trenera Ireneusza Ratajka będą: Tarchalanka Tarchały Wielkie, Centra Ostrów Wlkp., LKS Gołuchów, OKS Ostrów Wlkp. Orzeł Mroczeń, Żaki Taczanów. (olo)

Najmłodsi piłkarze Centry

Trener dogrywa

Mistrzowie warcabów

Nadal nie wiadomo, z jakimi zespołami zmierzy się w meczach sparingowych zespół MDM Ostrovia. Trener Grzegorz Dzikowski uzgadnia jeszcze pewne szczegóły, ale podkreśla, że jego zespół, a dokładnie zawodnicy zostaną gruntownie i dokładnie przetestowani na torze.

Znani są już Mistrzowie Szkolnego Związku Sportowego Powiatu Ostrowskiego w Warcabach 64-polowych Szkół Podstawowych. Kilka dni temu w Gimnazjum w Wierzbnie gmina Odolanów Ostrowski Szkolny Związek Sportowy przeprowadził Mistrzostwa Powiatu Ostrowskiego Szkół Podstawowych w Warcabach 64 –polowych w kategorii dziewcząt i chłopców.

Wprawdzie sezon ligowy w 2014 roku ruszy stosunkowo późno, bowiem dopiero w połowie kwietnia. Jednak trener Ostrovii Grzegorz Dzikowski nie próżnuje i poszukuje sparingpartnerów, z którymi zmierzy się jego zespół. Na razie pewniakiem jest pojedynek z Unią Tarnów. Wstępnie mamy uzgodniony sparing 26 marca u siebie z Unią Tarnów. Innych konkretów dogranych na razie jeszcze nie mamy. Proszę się jednak nie martwić. Stopniowo będziemy dokładać kolejne sparingi. Obecnie rozmawiam z trenerami klubów z Zielonej Góry i Łodzi. Jednak na konkrety proszę poczekać - mówi trener Ostrovii. Dzikowski nie kryje również, że nie wyobraża sobie, aby jego zawodnicy nie przepracowali odpowiednio okresu przygotowawczego. - Mam nadzieję, że zawodnicy spokojnie popracują nad kondycją. Z wyjazdem na tor na razie nie ma się co spieszyć. Rozpoczniemy treningami na słabszym sprzęcie, aby się „rozjeździć”, a później R

E

K

28

L

A

M

będziemy stopniowo dokładać, tak by być przygotowanym na start ligi - podkreślał Grzegorz Dzikowski. Żużlowcy i trener MDM Komputery ŻKS Ostrovia spotkają się w Ostrowie już za kilka dni. Przypomnimy, że 1 lutego zaplanowano prezentację oraz Bal Żużlowca. Niewykluczone również, że zawodnicy wyjadą później na zgrupowanie w góry. - Chciałbym na nie zabrać nie tylko krajowych zawodników, ale także obcokrajowców. W górach będziemy jeździć na nartach oczywiście, jeśli będzie śnieg. A narty są bardzo wskazane na tym etapie przygotowań. Zwinność, gibkość - to elementy, nad którymi pracuje się podczas jazdy na nartach - kończy trener Ostrovii. Przypomnijmy, że MDM rozpocznie sezon meczem na własnym torze z innym spadkowiczem - Kolejarzem Rawag Rawicz. W drugiej kolejce uda się do Opola, a w weekend majowy u siebie podejmie zespół z Krakowa. (olo)

Zawody rozgrywano systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie 7 rund z udziałem uczniów miasta Ostrowa Wlkp. i gmin powiatu ostrowskiego. Najlepszych dwóch uczniów i uczennice w tej kategorii wiekowej będą reprezentować powiat ostrowski na zawodach wojewódzkich w Poznaniu, które rozegrane zostaną 24 lutego br. Najlepsi zawodnicy w każdej kategorii wiekowej otrzymali pamiątkowe statuetki i medale ufundowane przez SZS w Odolanowie i Ostrowski SZS, a wyróżnienia wręczył dyrektor Gimnazjum w Wierzbnie i zarazem wiceprzewodniczący zarządu powiatowego ostrowskiego szkolnego związku sportowego Grzegorz Szubert Wyniki zawodników w poszczególnych kategoriach: Chłopcy: 1. Miłosz Konieczny 14 pkt (SP Tarchały Wielkie),

2. Wojciech Ulatowski 10 pkt (SP Raszków), 3. Daniel Wika 9 pkt (SP Łąkociny) , Dziewczęta: 1.Aleksandra Rachwalska 14 pkt (SP Odolanów), 2.Anna Wikarjak 12 pkt ( SP Lamki), 3.Julia Krupka 9 pkt (SP Łąkociny),

Równocześnie z mistrzostwami dla szkół podstawowych odbywał się Turniej Otwarty Powiatu Ostrowskiego w Warcabach Dziewcząt i Chłopców Szkół Gimnazjalnych, w których zwyciężyli: Dziewczęta: 1.Marta Binek Gimnazjum Świeca, 2 Maria Kowalska –Gimnazjum w Wierzbnie 3.Martyna Cieślińska - Gimnazjum w Wierzbnie Chłopcy: 1.Wojciech Pacyna 2.Sebastian Stenclik obaj Gimnazjum w Wierzbnie

A

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

(olo)


POD PATRONATEM ,,GAZETY OSTROWSKIEJ’’

Puchar dla T&AK Drużyna Andrzeja Kryjoma, pokonując w finale zespół Samych Swoich 2:0, triumfowała w IV Turnieju Oldboys o Puchar Starosty Ostrowskiego. W rozgrywanym od soboty do niedzieli turnieju wystartowało 8 zespołów. Każdy zawodnik podkreślał, że najważniejsze było to, że wszyscy doskonale się bawili. Po raz czwarty piłkarze old boys skonfrontowali swoje piłkarskie umiejętności. Tym razem naprzeciw siebie stanęło osiem zespołów, w składach których grali zawodnicy powyżej 35. roku życia. - Regulamin dopuszczał również grę w każdym zespole dwóch zawodników, którzy mieli także 33 lata - wspomina Andrzej Kryjom, główny organizator turnieju. W gronie piłkarzy biegających po parkiecie można było zobaczyć wielu zawodników, którzy jeszcze kilka lat temu grali w barwach Ostrovii i innych klubów. - Na tym turnieju przypomnieć można było sobie te twarze, które gdzieś, kilka lub kilkanaście lat tem,u grały w różnych ostrowskich klubach. Począwszy od Ostrovii, przez Centrę czy inne drużyny. Dziś są nadal aktywni - mówi Paweł Rajski, starosta ostrowski. Tym razem pucharu wywalczonego przed rokiem bronili zawodnicy Royalu. Jak się okazało, team mający w swoim składzie takich zawodników, jak: Piotr Kolenda, Krzysztof Wiśniewski, Marek Chatliński czy Remigiusz Włosiak z powodzeniem przebrnął przez rywalizację grupową i w półfinale zmierzył się z drużyną Samych Swoich. Przegrał jednak i tym samym nie obronił mistrzowskiego tytułu sprzed roku. Royal również w meczu o trzecie miejsce ze Smerfami, mimo iż prowadził 1:0, ostatecznie przegrał 1:2. - Brąz Smerfów jest na pewno sporym zaskoczeniem. Jednak ten zespół naprawdę bardzo dobrze się spisywał podkreślał Andrzej Kryjom, współorganizator turnieju. W finale natomiast zmierzyły się zespoły T&AK Grosik i Samych Swoich. Jak się miało okazać, pojedynek ten był niezwykle ciekawym widowiskiem. Trudno się było temu dziwić, kiedy oba zespoły dysponowały zawodnikami, którzy jeszcze do niedawna grali w klasie okręgowej, III lidze czy czwartej. To sprawiło, że

kibice oglądali naprawdę ładne widowisko. Kiedy zanosiło się, że konfrontacja ta zakończy się remisem i do wyłonienia potrzebne będą rzuty karne, w ogromnym zamieszaniu pod bramką Samych Swoich padł samobójczy gol. Wprawdzie za moment rzut karny na remis mógł zamienić Robert Kozłowski, ale fatalnie przestrzelił i Adamek nie musiał nawet interweniować. W kolejnej akcji sędzia po 5. faulu podyktował karny dla T&AK. Do piłki podszedł Paweł Świtała i piekielnie silnym uderzeniem pod poprzeczkę wpakował futbolówkę do siatki rywali. T&AK prowadził 2:0 i stało się jasnym, że okazały puchar powędruje w ręce piłkarzy tego zespołu. Wprawdzie zawodnicy Samych Swoich rzucili się do ataków, ale Adamek zachował czyste konto do końcowego gwizdka sędziego. - Brakowało takich turniejów, a my postanowiliśmy organizować je cyklicznie. Że był to dobry pomysł, nie trzeba chyba dziś nikogo przekonywać. Rokrocznie możemy się wszyscy spotkać, zagrać i oczywiście powspominać młodzieńcze czasy - mówił Andrzej Kryjom, organizator turnieju. Warto zaznaczyć, że przed meczami półfinałowymi próbkę swoich umiejętności piłkarskich dali najmłodsi adepci futbolu, na co dzień grający w Akademii Piłkarskiej. - To było takie zderzenie piłkarskich dwóch światów. Wcześniej grali starsi panowie, a później dzieci mówił Tomasz Szych, prezes Akademii Piłkarskiej. Po finale okolicznościowe puchary i dyplomy wręczał Paweł Rajski. - To była bardzo dobra zabawa. W sport amatorski, który przyciąga tak wiele osób, warto inwestować. Mnie przede wszystkim kręciło w tym turnieju to, że grali w nim piłkarze old boys. Byłem pod wrażeniem pana Woźnicy, który w tym roku skończył 60 lat. Jednak nie przeszkadza mu to w tym, aby grać w piłkę - kończył starosta ostrowski. Królem strzelców turnieju został Mateusz Wojciechowski (Sami Swoi), zdobywca 10 bramek. Z kolei najlepszym bramkarzem wybrano Michała Adamka z ekipy T&AK. (g)

Drużyna Smerfów

Ekipa Royalu

Zwycięzcy turnieju T&AK Grosik

Puchary wręczał Paweł Rajski, starosta ostrowski

Młodzi piłkarze Akademii wraz z rodzicami Team Samych Swoich R

E

K

L

A

M

A

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

29


Ostatnie przymiarki Dokładnie za cztery dni pierwszy etap czternastego plebiscytu „Na Najpopularniejszego Sportowca, Trenera i Działacza Południowej Wielkopolski w 2013 roku” dobiegnie końca. Systematycznie do naszej redakcji napływają kupony, na których pojawiają się nazwiska typowanych działaczy, trenerów i oczywiście sportowców. Organizatorami plebiscytu są jego pomysłodawcy: „Gazeta Ostrowska” oraz Telewizja Kablowa „Proart”. Zapraszamy wszystkich do wypełniania kuponów. Plebiscyt gazety i telewizji to najbardziej prestiżowa tego typu impreza w południowej Wielkopolsce. Jest już ona organizowana po raz czternasty bez przerwy. A z roku na rok przybywa nam większa grupa głosujących. Dodatkowo wszyscy sportowi działacze oraz trenerzy zawsze pozytywnie wypowiadają się o tym plebiscycie. Przez lata plebiscyt ewaluował i się rozwijał. – Dopiero niedawno uświadomiłem sobie, że teraz organizujemy plebiscyt po raz czternasty. Początki nie były łatwe, ale stopniowo nasza impreza się rozwijała i poszerzała grono uczestników. Mam nadzieję, że duże zainteresowanie plebiscytem dobrze wpłynie na trafność wyborów – podsumowuje Sławomir Majusiak, prezes „Gazety Ostrowskiej”.

Dwa etapy Tak jak w latach poprzednich i tym razem konkurs będzie miał dwuetapowy przebieg. Rokrocznie w gronie nominowanych znajduje się znacznie więcej działaczy, trenerów oraz sportowców. Dodatkowo aż do końca pierwszego etapu będzie można zgłaszać swoich kandydatów. – W ten sposób chcieliśmy spełnić oczekiwania kibiców sportowych i nie tylko. Po prostu każdy będzie miał teraz większy wybór. Także i środowisko sportowe będzie jeszcze bardziej wyróżnione. Poza tym praktycznie przez ponad trzy tygodnie stycznia można zgłaszać swoich kandydatów – mówił Bartosz Karasiński, dziennikarz telewizji „Proart”.

Terminy głosowania Do 26 stycznia będzie trwał pierwszy etap plebiscytu. Wówczas to kibice wytypują dziesięciu najlepszych sportowców oraz po trzech działaczy i trenerów, którzy znajdą się w wielkim finale. To właśnie z tego grona w drugim etapie konkursu, który będzie trwał do 14 lutego, zostaną wybrani zwycięzcy. Kto zostanie wybrany tym razem – o tym zdecydują kibice. A że mają oni zawsze swoich faworytów, można się więc spodziewać sporego zainteresowania. Plebiscyt rozstrzygnięty zostanie tradycyjnie już na Balu Centry Ostrów, który odbędzie się 15 lutego. Nominacje do tytułu najlepszego sportowca otrzymali: Działacze: •Krystiana Drozd – Stal Ostrów Wlkp., •Dariusz Gołdyn – Centra Ostrów Wlkp., •Mariusz Kwiecień – TP Ostrovia 1909, •Mirosław Wodniczak – ŻKS Ostrovia, •Marcin Małecki – TS Ostrovia, •Jan Harlak – Raszkowski LKTS, •Robert Strzelczak – LKS Tajfun Ostrów Wlkp., •Marek Śliwiński – KPR Ostrovia, •Andrzej Latusek – PKS Wiraż Ostrów Wlkp., •Tomasz Stodolski – KS Stal Ostrów, •Dariusz Rozum – Towarzystwo Atletyczne Rozum, •Adam Grzesiak – OTB Ostrów,

•Jacek Urbaniak – LKS Gorzyczanka Gorzyce Wielkie, •Jan Szuławy – LKS Piast Czekanów, •Marta Prajsnar – Guerrier Akademia Sztuk Walki, •Arkadiusz Wełna – promotor bokserski, •Maciej Dolata – kurator/prezes JKS Jarota, •Andrzej Sikora – prezes Victorii Ostrzeszów, •Grzegorz Szubert – Tarchalanka Tarchały Wielkie Trenerzy: •Krzysztof Szablowski – BM Węgiel Stal, •Marek Wojtasiak – Centra Ostrów Wlkp., •Filip Orleański – KPR Ostrovia, •Kasper Smektała – TS Ostrovia, •Tomasz Sroka – Tarchalanka Tarchały Wielkie, •Remigiusz Włosiak – Piast Czekanów, •Marek Nowicki – TP Ostrovia 1909, •Sylwester Urbaniak – Tajfun Ostrów Wlkp. , •Tomasz Główka – UKS Basket Ostrów, •Andrzej Suski – Olimpijczyk Ostrów, •Krzysztof Cnotliwy – KS Stal Ostrów, •Ireneusz Ratajek – Gorzyczanka Gorzyce Wielkie, •Jan Kamiński – Salos Ostrów, •Marek Walczak – Stal Ostrów, •RadosławRadomski–GuerrierAkademiaSztukWalki, •Rafał Stempniak – KPR Ostrovia, •Adrian Popławski – Stal Pleszew, •Albin Bednarczyk – Barycz Janków Przygodzki (siatkówka), •Jan Kamiński – Salos Ostrów, •Marcin Kałuża – Victoria Ostrzeszów, •Józefina Nowaczyk- Wróbel - Białe Tygrysy Pleszew, •Artur Kukuła – Libero Pleszew, Sportowcy: •Anna Zbawiona – Białe Tygrysy Jarocin, •Patrycja Adamkiewicz – Białe Tygrysy Jarocin, •Kamila Płaczek – Barycz Janków Przygodzki, •Agnieszka Adamek – Barycz Janków Przygodzki, •Krystian Benuszak – Stal Pleszew, •Karol Szymański – JKS Jarocin, •Karol Danielak – JKS Jarocin, •Jędrzej Paczków – LKS Gorzyczanka Gorzyce Wielkie, •Michał Pawlak – LKS Gorzyczanka Gorzyce Wielkie, •Damian Grzeszczyk – Piast Czekanów, •Damian Wnuk – Barycz Janków Przygodzki, •Piotr Iberhan – Odolanovia Odolanów, •Norbert Nogaj – Pogoń Nowe Skalmierzyce, •Mikołaj Dutkowski – UKS Arkady Raszków, •Bartosz Grabowski – Wiraż Ostrów, •Marcin Kalota – Wiraż Ostrów, •Michał Wachowski – siatkówka – Salos Ostrów, •Weronika Kowal – KS Stal – lekkoatletyka, Ewa Rosiak – KS Stal – lekkoatletyka, Krystian Anioł – Centra Ostrów Wlkp., •Jakub Michalski – Centra Ostrów, •Damian Czech – TP Ostrovia 1909, •Marek Szymanowski – TP Ostrovia 1909, •Krzysztof Gościniak – TP Ostrovia 1909, •Łukasz Olejnik – KS Stal, •Marcin Dymała – KS Stal, •Wojciech Żurawski i – KS Stal,

•Filip Tarko – KPR Ostrovia, •Aron Rozum - Towarzystwo Atletyczne Rozum, •Piotr Kierzek – KPR Ostrovia, •Magdalena Parysek – TS Ostrovia, •Agnieszka Misiek – TS Ostrovia, •Agata Krygowska – TS Ostrovia, •Michał Szczepaniak – ŻKS Ostrovia, •Jakub Pilarski – tenis – Tajfun Ostrów Wlkp., •Robert Szymański – Tarchalanka Tarchały Wielkie – kick–boxing, •Norbert Olek – Guerrier Akademia Sztuk Walki, •Krzysztof Rosa – Golden team Ostrów – sztuki walki, •Michał Grzesiak – Tarchalanka Tarchały Wielkie, •Błażej Cyfert – TP Ostrovia.

Kupony w gazecie Kupony, poprzez które można głosować, drukowane są w wydaniach poniedziałkowym i środowym „Gazety Ostrowskiej”. Po ich wypełnieniu należy je dostarczyć do redakcji lub wysłać pod adresem: „Gazeta Ostrowska”, ul. Kolejowa 5, 63–400 Ostrów Wlkp. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody, które rozlosowane zostaną na zakończenie sportowego plebiscytu. Zapraszamy do wypełniania i przysyłania kuponów.

Jak głosować? Sportowiec, umieszczony na pierwszym miejscu na kuponie, otrzymuje 10 punktów. Pozostali mniej – w zależności od miejsca. Podobnie punkty otrzymują trenerzy i działacze – punktacja zaczyna się od 3 punktów. Na kuponie nie trzeba skreślać wszystkich kandydatów. Wszystko zależy od głosującego. Na wypełniających kupony czeka atrakcyjna nagroda, która wylosowana zostanie po zakończeniu plebiscytu.

Sponsorzy plebiscytu

Turniej im. Generała Pastuszka

R

E

K

L

A

M

A

W sobotę, 25 stycznia 2014 roku w Hali Widowiskowej w Raszkowie rozegrany zostanie już po raz 12. Halowy Turniej Piłki Nożnej Seniorów im. Generała Edwarda Pastuszka. Tym sposobem raszkowska sala przejdzie swój chrzest ,,bojowy’’. Organizatorem imprezy są: Kaliski OZPN, Urząd Gminy i Miasta Raszków oraz Raszkowianka Raszków. Przed rokiem gospodarzem tego prestiżowego memoriału było Kępno, a zawody wygrała Victoria Ostrzeszów. W tym roku na parkiecie zobaczymy piłkarzy: Baryczy Janków Przyg. Białego Orła Koźmin, Centry Ostrów Wlkp. LKS Gołuchów, Raszkowianki

30

Raszków, Stali Pleszew, Victorii Ostrzeszów i Płomyka Jaroty II Jarocin, mimo że drużyna wycofała się z rozgrywek IV-ligi. Jarocinianie swój drugi zespół pozostawiają także w rozgrywkach o Puchar Polski. Turniej, którego rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 11:00, rozgrywany będzie w dwóch grupach eliminacyjnych. Faza finałowa rozpocznie się o godzinie 15:00. (odt) środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |


URZĘDY I INSTYTUCJE w Ostrowie Wielkopolskim Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim al. Powstańców Wielkopolskich 18, tel. 62 58 22 400, 62 736 62 41, fax 62 736-64-07, 62 591-82-06 e-mail: um@ostrow-wielkopolski.um.gov.pl, www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl Starostwo Powiatowe al. Powstańców Wielkopolskich 16 , tel. 62 737 84 00, fax 62 737 84 33 e-mail: starostwo@powiat-ostrowski.pl, www.portal.powiat-ostrowski.pl Powiatowy Urząd Pracy ul. Wolności 29a, tel./fax 62 735 43 11 e-mail: poow@praca.gov.pl, www.pup.ostrowwlkp.pl Urząd Skarbowy ul. Chłapowskiego 45 tel. 62 738 81 00, fax 62 738 82 50 www.us.ostrowwlkp.pl Zakład Ubezpieczeń Społecznych ul. Wysocka 1b, tel. 62 735 71 00, fax 62 735 74 46 Sąd Rejonowy ul. Sądowa 2, tel. 62 592 83 03, 62 592 83 06, fax 62 592 83 60 Prokuratura Okręgowa ul. Krotoszyńska 37, tel. (centrala) 62 591 84 15, fax 62 592 81 65 Prokuratura Rejonowa ul. Sądowa 2, tel. 62 592 81 66, fax 62 592 81 68 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Limanowskiego 17, tel. 62 592 11 22 , fax 62 592 12 16 Międzygminne Schronisko dla Bezdomych Zwierząt w Wysocku Wielkim ul. Pruślińska 3, 63-400 Wysocko Wielkie tel.: 662 03 69 64 i 662 03 69 65 (całodobowy) adres e-mail schroniska: ostrowschronisko@poczta.onet.pl, www.ostrowschronisko.pl

INSTYTUCJE I PLACÓWKI UPOWSZECHNIANIA KULTURY w Ostrowie Wielkopolskim Ostrowskie Centrum Kultury 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Wolności 2, tel/fax: 62 736 40 60 e-mail: ock@osw.pl, sekretariat@ock-ostrow.pl, www.ock-ostrow.pl Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolskim 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Gimnazjalna 5, tel/fax: 62 735 50 27 e-mail: mdkostrow.wlkp@epf.pl , www.mdk-os.webpark.pl Kino ,,Komeda” 63-400 Ostrów Wielkopolski, al. Powstańców Wielkopolskich 22 Tel. 62 591 74 45, www.komeda.yoyo.pl środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

Zespół Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy – Trzcińskiego 63-400 Ostrów Wielkopolski, al. Słowackiego 1 c, tel: 62 736 26 46, tel./fax: 62 735 34 99 e-mail: psm@xl.wp.pl Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Wolności 2 tel. 62 737 47 03, 62 737 47 00, fax. 62 737 47 00 e-mail: biblioteka@promax.media.pl, www.biblioteka.ostrow-wielkopolski.pl Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Rynek – ratusz 63-400 Ostrów Wielkopolski, tel. 62 592 80 52 (sekretariat), fax. 62 735 53 71 e-mail: muzeum@muzeum.ostrow-wielkopolski.pl, www.muzeum.ostrow-wielkopolski.pl Powiatowa Galeria Sztuki Współczesnej 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Wrocławska 3, tel. 62 735 49 54, e-mail: galeria@galeria.ostrow-wielkopolski.pl, www.galeria.ostrow-wielkopolski.pl

KOMUNIKACJA TAXI Radio-Taxi „Plus”, tel. 62 736 - 60 - 00 Radio -Taxi ,,Tempo”, tel. 96 63, 62 738 - 28 – 28, 62 735 - 90 - 94 Taxi ,,Lider”, 62 735 - 82 – 00 TAXI BAGAŻOWE: tel. 602 - 881 - 163 Informacja MZK S.A. - tel. 62 736 44 11, www.mzk-ostrow.com.pl Informacja PKP - tel. 703 402 903, www.e-podroznik.pl Informacja PKS - tel. 703 303 295, www.pks.ostrowwlkp.pl

TELEFONY ALARMOWE: Alarmowy ogólny - 112 Pogotowie Ratunkowe – 999 Straż Pożarna – 998 Policja – 997 Telefon Zaufania – AA 62 591 89 89 Pogotowie Energetyczne – 991 Pogotowie Gazowe - 62 735 35 21 Pogotowie Wodociągowe – 62 738 77 00 Pogotowie Ciepłownicze – 62 735 86 30, 604 480 093

DYŻURY DOBOWE APTEK STYCZEŃ 2014 2014.01.22 2014.01.23 2014.01.24 2014.01.25 2014.01.26 2014.01.27 2014.01.28 2014.01.29 2014.01.30 2014.01.31

Apteka, ul. Wysocka 13 „Arnica”, ul. Śmigielskiego 20 „Astra”, ul. Bratnia 35 „Multi – Vit 1”, ul. Klonowicza 14 „Bakra”, ul. Limanowskiego 24 „Benefactor”, ul. Kaliska 120 „Drofarm 2”, ul. Czerwonych Kosynierów 1 „Królowej Jadwigi”, ul. Królowej Jadwigi 50 „Kwiaty Polskie”, ul. Wrocławska 81 „Melisa”, ul. Metki 3 LUTY 2014

2014.02.01 „Multi – Vit”, ul. Armii Krajowej 7 2014.02.02 „Bakra”, ul. Limanowskiego 24 2014.02.03 „Multi – Vit”, ul. Głogowska 2 2014.02.04 „Na Dobre i Na Złe”, ul. Dembińskiego 20 2014.02.05 „Na Kaliskiej”, ul. Kaliska 10 2014.02.06 „Optima II”, ul. Raszkowska 32 2014.02.07 „Optima III”, ul. Asnyka 2a 2014.02.08 „Parkowa”, ul. Kościuszki 31 2014.02.09 „Pigułka”, ul. Targowa 1 2014.02.10 „Pod Aniołem”, ul. Wrocławska 1/3 2014.02.11 „Przy Wolności”, ul. Wolności 26 2014.02.12 „Rodzinna”, ul. Chłapowskiego 81 2014.02.13 „Stylowa”, ul. Wrocławska 28 2014.02.14 „Stylowa 2”, ul. Dalbora 36 2014.02.15 „Stylowa 3”, ul. Konopnickiej 1

31


32

środa | 15 stycznia 2014 | Nr 2 (1811) |


środa | 15 stycznia 2014 | Nr 2 (1811) |

33


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

składane w poniedziałek, realizacja w środę + 50 %

PRACA - OFERTY Firma zatrudni pracowników do produkcji stolarki PCV, AL - 516 167 091, 509 741 102

Zatrudnię przedstawiciela handlowego na terenie kraju, kategoria B oraz magazyniera z doświadczeniem posiadającym uprawnienia  wózka widłowego. Tel. 62/733 92 46, 601-973-946

LOKALE – NIERUCHOMOŚCI Do wynajęcia KAWALERKA – 504-195-935

AGD - NAPRAWA pralki, lodówki, zamrażarki, zmywarki 62/735-83-12; 606536-829/dr79/

ARCHITEKT - PROJEKTOWANIE - TANIO 600-244-032/dr1031/

KOMPUTERY - dojazd do Klienta, naprawa, sprzedaż, projektowanie stron internetowych - 505-14-1412/dr312/

,,LOKATOR’’ - przeprowadzki - BUS transport - 600-95-1710/dr331/

NAPRAWA TELEWIZORÓW - 62-736-1994, 606-504-149/ gc9837/

TŁUMACZENIA francuski, niemiecki -

NAPRAWA pralek 600-817-703 /dr1059/

CYKLINOWANIE bezpyłowe, montaż parkietów, olejowanie - 502-229-920/dr591/

ODKOSZODOWANIA LexPremium.pl tel. 801-009-480, 693969-656/dr986/

GOTÓWKA w 48ha 784-926-075/dr1049/

HYDRAULIKA - usługi instalacyjno - sanitarne, c.o., wod.-kan. - 501-601-438/dr298/

KARCHER - czyszczenie dywanów, wykładzin, tapicerki meblowej, samochodowej w domu i u Klienta - 62/738-39-17, 501304-960/dr1021/

PROWADZĘ KSIĄŻKĘ PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW - 501-024-970 /dr919/

MALOWANIE, tapetowanie, płytki - 72129-27-63/dr1066/

MINIKOPARKI, KOPARKI - wykopy wszelkiego typu; rozbiórki - TRANSPORT - 692-788-888/dr55/

NAPRAWA LODÓWEK, zamrażarek, pralek automatycznych - 062/736-76-42, 0500-631-652/dr409/

PIASKOWANIE - stal, drewno, metale kolorowe, felgi samochodowe; szkiełkowanie: chromonikieliny - 062/ 733-61-59, 0502-469816/dr940/

PŁYTKI, prace wykończeniowe - 72129-27-63/dr1067/

PROJEKTUJEMY i aranżujemy wnętrza. PROMOCJA ZIMOWA! Sprawdź! www.egzostudio.pl tel. 728-431-414 /dr1046/

22 I 2014 r.

34

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

www.japico.com 508355-365/dr938/

TYNKI GIPSOWE i cementowo-wapienne MASZYNOWE - 0693861-913, 062/737-2003/dr530/

WYCINANIE DRZEW, skracanie koron alpinistycznych - 691-691569/dr1043/

FIRMA działająca w branży finansowej zatrudni osoby do pracy w biurze. Wymagane umiejętności sprzedażowe - kontakt: ostrow@ecwf.pl/ dr1047/

HURTOWNIA elektrotechniczna zatrudni pracownika - wymagana znajomość branży elektrotechnicznej - 607-680-117/ dr1037/

WYCINANIE DRZEW - 728-553-888/dr1058/

WYCINANIE DRZEW - 510-568-921/dr1060/

ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ, RENOWACJA - Piotr Pryczek - sklep Jarocin, Wodna 6 - 510-972050, 500-086-800/ gc10014/

ZATRUDNIMY do pracy w pizzerii - 509-329593/dr1033/

ZATRUDNIMY kierowców z kat. C + E - tel. 609-224-777 /dr1000/

AUTOSKUP zakupimy każde auto za gotówkę do 12.000zł 888-751-461/dr942/

SKUP aut - płacę gotówką - 506-901-902/ dr871/

SKUP aut za gotówką - tel. 784-093-146/ dr809/

SPRZEDAŻ pellet 890zł/1tona, DREWNO OPAŁOWE 140zł/m3 - 503-091-369, 502-675-903 /dr989/

SKUP książek i płyt muzycznych - dojazd, gotówka - 509-675586/dr1034/

WYMIANY klocków hamulcowych, układów wydechowych, olejów i filtrów, rozrządów - 60248-44-50/dr887/

ZATRUDNIĘ tynkarza lub pomocnika do wykonywania tynków agregatem - 693-861913/dr1042/

DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 58mkw. z umeblowaną i wyposażoną kuchnią - ul. Komuny Paryskiej 600-479-088/dr1063/ www.mieszkaniaostrow.pl

DO WYNAJĘCIA kawalerki - 502-469-630 /dr1026/

WYKOŃCZENIA budowlane - adaptacja poddaszy, malowanie, szpachlowanie, ceramika - 696-085-863/ dr1032/

WYWÓZ nieczystości płynnych - 503-004470/dr732/

PRZERABIANIE pierzyn na kołdry, sprzedaż pierza i gotowych wyrobów - 783-019-749 /gc9448/

www.mieszkaniaostrow.pl

DO WYNAJĘCIA mieszkanie 3-pokojowe 53mkw. w Poznaniu - Os. Winiary - od 1 marca 2014, tel. 606272-382/dr1023/

KUPIĘ każde auto złomowanie - 606323-121/dr937/

www.mieszkaniaostrow.pl

FIRMA EURO PROVIDUS SA zatrudni konsultantów Klienta - Ostrów 510-283-223 /dr1039/

CHEMIA - KOREPETYCJE - GIMNAZJUM, LICEUM - również przygotowanie do matury - 500-231932/dr309/ KUPIĘ każde auto do złomowania - płacę najwięcej - dojazd do Klienta gratis - 726236-451/dr1038/

KOREPETYCJE - fizyka - 504-016-182/ dr1001/

SPRZEDAM SIANO, słomę - w balotach 506-350-316, 518-917632/dr973/

DO wynajęcia MIESZKANIE (2p-k-ł), 60mkw., II-piętro, ogrzewanie gazowe - 605-933-537, 603-436-721 /dr1036/

www.mieszkaniaostrow.pl

WYSŁODKI suche, jęczmień, pszenica, pszenżyto - 603-750304/dr1041/

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

DO wynajęcia umeblowane i wyposażone we wszystkie media mieszkania 2-pokojowe - 502-469-630/ dr1025/

35


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

POŚREDNICTWO NIERUCHOMOŚCI ,,KOMPLEX’’ LICENCJA ZAWODOWA NR 1131 LICENCJA ZAWODOWA NR 17532

Ostrów Wlkp., Wrocławska 69, tel./fax (62) 736-20-39. e-mail: komplexostrow@neostrada.pl www.komplexostrow.pl Kompleksowa obsługa Klienta w zakresie pośrednictwa: kupna- sprzedaży, zamiany i wynajmu nieruchomości. MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA

Mieszkania na sprzedaż AON-255; Ostrów Wlkp.; parter, 28,40 m2, 1p+k+ł. Cena 90 880 zł. AON-236; Ostrów Wlkp.; I piętro, 81,29 m 2 , 3p+k+ł. Cena 260 128 zł. AON-254; Ostrów Wlkp.; parter, 66,30 m2, 3p+k+ł. Cena 210 000 zł. O-197; ul. Śmigielskiego; III piętro, 72,7 m 2 , 4p+k+ł+wc. Cena 149 000 zł. W-190; ul. Bąka; 59,98 m2, IV piętro, 3p+k+ł. Cena 119 000 zł. Do negocjacji. Działki na sprzedaż W-187; Ostrów Wlkp., ul. Graniczna; 540 m2 , 54 000 zł. EE,W,K. W-76; Ostrzeszów, ul. Powstańców Wlkp. 2 231 m2. E, W, K, G, T w drodze. Cena 111 550 zł. Domy na sprzedaż AON-233; Ostrów Wlkp., rejon ul. Grabowskiej, dom wolnostojący o Pu=159,4 m 2 , działka 759 m2. W-47; Ostrów Wlkp. ul. Wołyńska. Dom wolnostojący 188,82 m2 , działka 617 m2. Cena 370.000 zł. Domy i mieszkania na wynajem O-220; Ostrów Wlkp. Mieszkanie 3p+K+Ł.

36

Czynsz 500 zł + opłaty dla spółdzielni + gaz + ee. W-219; Ostrów Wlkp. Do wynajęcia parter lub piętro domu . Czynsz 1350 zł / 1080 zł. Komercyjne na wynajem

W-257; Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa, lokal użytkowy, II piętro, 292 m 2 , czynsz 4 970 zł + VAT. W-256; Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa, lokal użytkowy, II Pietro, 171 m 2 , czynsz 3 200 zł + VAT. W-210; Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa. Lokal użytk. 291 m2, I piętro. Czynsz 5 800 zł + VAT. W-209; Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal użytk. 88 m2, I piętro. Czynsz 1 900 zł +VAT. W-208; Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal użytk. I Pietro, 170 m2. Czynsz 3 500 zł + VAT. W-139; Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa. Lokal 89 m2, parter. Czynsz 3 200 zł + VAT. W-141; Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal 88 m2, II piętro. Czynsz 1800 zł + VAT. W-136; Ostrów Wlkp., ul. Raszkowska. Lokal na salon fryzjerski, 55 m2. Czynsz 800 zł. W-120; Ostrów Wlkp. ul. Staroprzygodzka. Lokal użytkowy 125,40 m 2 , Czynsz 1861 zł.

- Ostrów Wlkp. ul. Paderewskiegopow.61m2- 2pokoje, kuchnia z jadalnią, łazienka - cena 450 zł + świadczenia - Ostrów Wlkp. ul. Staroprzygodzkapow.66m2- salon z aneksem kuchennym, sypialnia, łazienka, garaż, ogródek - cena 900 zł + liczniki - Ostrów Wlkp. ul. Traugutta- pow.76m22pokoje, kuchnia, łazienka - cena 600 zł + liczniki, c.o.węglowe - Ostrów Wlkp. rejon ul. Krotoszyńskiej– dom o pow.60m2 - 4pokoje, kuchnia, łazienka, kotłownia (c.o.- węglowe) - cena 750 zł + liczniki

MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ - 24m (1p,K,Ł) ul. Kraszewskiego- I piętro - cena 79.000 zł - 30m2 (1p,K,Ł ) ul. Zębcowska- I piętrocena 96.000 zł - bezczynszowe - 44m2 (2p, K, Ł) ul. Wrocławska - IV piętro - cena 103.000 zł - 44m2 (2p, K, Ł) ul. Wolności - II piętro cena 125.000 zł - 46 m2(3p, K, Ł) ul. Wigury- I piętro - cena 115.000 zł- do negocjacji - 51 m2(2p, K, Ł) ul. Zębcowska- III piętro - cena 148.000 zł - 73m2(4p, K, Ł) ul. Śmigielskiego - III piętro - cena 145.000 zł 2

DZIAŁKI NA SPRZEDAŻ Ostrów Wlkp. - ul. Wołyńska pow.617m2 - cena 123.000 zł - ul. Wileńska pow.900 m2 - cena 117.000 zł - ul. Grabowa pow. 757m2 - cena 50.000 zł - ul. Środkowa pow.1531m2 działka bliźniacza - cena 107.170 zł - ul. Rataja pow.785m2 - cena 66.500 zł - ul. Torowa pow.727m2 - cena 115.000 zł - ul. Krotoszyńska pow.10.000m2 - cena 550.000 zł - Przygodzice pow. 521m2 - Cena 28.000 zł - Gorzyce 1560m2 - Cena 62.000 zł - Cieszyn- gm. Sośnie pow.5000m2 Cena 45.000 zł - Wtórek pow.609m2 - cena 45.500 zł - Lewkowiec-pow.1200m2 - cena 55.000 zł - W.Wielkie ul. Morelowa pow.1014m2 i 1044m2 - cena 70 zł/m2 - Chynowa działki przy lesie od pow.923m2 do 1776m2 - cena 50 zł/m2

DOMY na sprzedaż - rejon ul.Grabowskiej, budynek o pow.88m2 (4p, K, Ł,garaż), działka 550m2 - cena 190.000 zł - rejon ul.Krańcowej stan surowy otwarty, pow.122m2 (3p, kuchnia, Ł, garaż,możliwość adaptacji poddasza), działka 656m2 - cena 250.000 zł - ul. Bema dom o pow.106m2 -4p, 2K, 2Ł, piwnice, działka 710m2 - cena 290.000 zł - Os.Zębców dom jednopoziomowy,pow. 137m2 (5p,K, Ł,wc, gabinet z wc) działka 941m2 - cena 410.000 zł - ul. Wańkowicza dom o pow. 263m 2 (5p,2K, 3Ł,2 garaże), działka 820m2 - cena 350.000 zł - ul. Głowackiego dom o pow.123m2 (4p,K,2Ł,garaż), działka zagospodarowana 1494m2 - cena 490.000 zł - ul. Piesza dom z 2011r. o pow.90m2 (4p, kuchnia, Ł, pom.gospod.), działka 389m2 - cena 445.000 zł - Karski dom o pow.156m2 -6 p, K, Ł, wc, kotłownia, działka 2500m2 bud. gospod.i garażem- cena 260.000 zł - W.Wielkie nowy dom przy lesie z 2013r. w stanie developerskim o pow.146m2(4p, K,2Ł, garaż),działka 836m2 z garażem cena 420.000 zł - Odolanów dom o pow.189m2 (4p, K,Ł,wc, piwnice, piętro do wykończenia) działka 565m2 z garażem - cena 350.000 zł - Garki dom o pow.120m2 (4p,K,Ł,) działka 2065m2 z bud.gospodrczymi i garażem - cena 220.000 zł - Gorzyce dom z 2009r. przy lesie o pow.97m2 (2p,K, Ł, 2 garderoby, pom.gospod.,garaż), działka 892m2 - cena 370.000 zł - Czarnylas dom o pow.130m2 (5p,K, Ł), działka 1192m2 z bud. gospod.- cena 190.000 zł - Ostrów Wlkp. ul. Odolanowska hala z zapleczem socjalnym pow.200m2 - cena najmu 2300 zł + vat - Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa lokal handlowy o pow.90m2, c.o. z ciepłociągu cena najmu 2500 zł brutto - Ostrów Wlkp. ul. Dębowa lokal pod działalność gospodarczą o pow.60m2 z własnym parkingiem - cena najmu 1800 zł brutto

Ostrowska Giełda Nieruchomości Licencja zawodowa nr 2386 Ostrów, ul. Wrocławska 12, tel. 062 592 18 13, tel./fax 062 735 68 30 e-mail: ogn.ostrow@wp.pl

ZAPRASZAMY: Pn – Pt 10:00 – 17:00 Sobota 10:00 – 13:00

www.ogn.oferty.net Wybrane oferty biura OGN:

MIESZKANIA ul. K. Jadwigi ul. M. Konopnickiej ul.60 Pułku Piechoty Centrum ul. Piastowska ul. Strzelecka ul. Żwirki ul. Kopernika ul. Piastowska ul. M. Konopnickiej ul. Komuny Paryskiej ul. Wrocławska ul. K.Jadwigi ul. Piastowska ul. Wrocławska ul. Wrocławska ul. Komuny Paryskiej ul. Broniewskiego ul. K. Jadwigi ul. Piastowska ul. Żwirki ul. Żwirki ul. Dembińskiego ul. Limanowskiego rej. ul. Piastowskiej ul. Strzelecka ul. Bojanowskiego ul. Kopernika ul. Kościuszki ul. K. Paryskiej rej. ul. Śmigielskiego ul. rej. ul. Kościuszki ul. Strzelecka ul. Wrocławska ul. M. Konopnickiej ul. Wolności ul. Wrocławska Śródmieście ul. Raszkowska ul. Kościuszki ul. Newerlego ul. K. Paryskiej ul. Malczewskiego ul. Śmigielskiego ul. Paderewskiego ul. Śmigielskiego rej. Reymonta ul. Śmigielskiego ul. Aleje Słowackiego ul. Ogrodowa ul. K. Paryskiej ul. Partyzancka ul. Os. Zębców ul. 60 P. Piechoty ul. Długosza ul. Śmigielskiego ul. Strzelecka ul. Modrzewskiego ul. Kościuszki ul. Strzelecka ul. Limanowskiego ul. Strzelecka ul. Partyzancka centrum centrum ul. Sobieskiego ul. Wigury ul. Prosta rej. ul. Sienkiewicza ul. Strzelecka ul. Strzelecka ul. Partyzancka Ok. Lewkowa Nowe Skalmierzyce Lewków Czekanów Przygodzice Ok. Sieroszewic

25 m 2 27,7m 2 28 m 2 29 m 2 30,8 m 2 35,6m 2 37 m 2 37 m 2 37 m 2 37,8 m 2 38 m 2 38 m 2 38 m 2 38 m 2 38m 2 38 m 2 38,1 m 2 40 m 2 44 m 2 47 m 2 48 m 2 48 m 2 48,2 m 2 51m 2 51,3 m 2 51,4 m 2 52,10 m 2 52,5 m 2 54 m 2 56 m 2 56 m 2 56,1m 2 56,2m 2 58 m 2 59 m 2 59,8 m 2 60 m 2 60 m 2 60 m 2 60 m 2 60,5 m 2 60,8m 2 61 m 2 61 m 2 61 m 2 61 m 2 61 m 2 61 m 2 61 m 2 62 m 2 64 m 2 64,7 m 2 65 m 2 68 m 2 72 m 2 72,7 m 2 73 m 2 73m 2 74m 2 74m 2 75,2 m 2 82 m 2 92 m 2 82m 2 95 m 2 98 m 2 100 m 2 118 m 2 119m 2 125 m 2 125 m 2 126 m 2 50 m 2 57 m 2 67,5 m 2 74,3 m 2 74, 68 m 2

1 p 1p 1 p 1 p 2 p 2 p 1 p 1 p 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 3 2 2 2 2 2 2 3 3 4 4 3 4

p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p

3 3 2 2 3 3 3 2 2 3 3 3 3 3 4 4 3 3 3 3 3 4 3 4 4 4 3 2 4 3 5 5 4 4 4 4 2 3 2 3 2 3

p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p

II 75 tys. parter 77tys. III 88tys. IV 74 tys. IV 87tys. I 93 tys. IV 89 tys. III 79 tys. II 95 tys. IV 129tys. parter 89,5 tys. parter 115 tys. III 99 tys. I 99 tys. IV 114 tys. parter 100 tys. III 89 tys. IV 97 tys. IV 115 tys. III 94 tys. III 105 tys. IV 89 tys. IV 115 tys. parter 130 tys. II 169 tys. IV 135 tys. II 133 tys. III 139 tys. I 280 tys. II 130 tys. III 249 tys. parter 150 tys. II 145 tys. parter 95 tys., garaż 15 tys. parter 159tys.,garaż 20 tys. III 139 tys. IV 153 tys. parter 130 tys. I 69 tys. I 185 tys.wysoki standard parter 145 tys. IV 147 tys. IV 120 tys. II 160 tys. III 160 tys. parter 155 tys. IV 139 tys. IV 150 tys. IV 139 tys. parter 169 tys. IV 139 tys. IV 165 tys. parter 185 tys. parter 199 tys. wysoki standard IV 180 tys. III 198 tys. parter 205 tys. IV 159 tys. I 149 tys. IV 220 tys. II 168 tys. III/IV 179 tys. I 160 tys. III 180 tys.bezczynszowe III 195 tys.bezczynszowe III 185 tys. I 99 tys. parter 370 tys. I 169 tys. III 195 tys.dwupoziomowe III 225 tys.dwupoziomowe II 219 tys. parter 70 tys. ogródek, garaż p+podd. 85 tys. ogródek parter 110 tys. ogródek parter 97 tys. I 159 tys. parter 130 tys.

(471) (612) (668) (669) (699) (769) (627) (226) (652) (758) (777) (592) (422) (619) (650) (592) (686) (418) (624) (581) (598) (536) (780) (596) (739) (657) (687) (781) (731) (290) (751) (729) (779) (730) (778) (746) (262) (760) (762) (547) (746) (748) (764) (635) (508) (562) (503) (381) (645) (548) (557) (651) (712) (642) (406) (766) (415) (630) (632) (682) (631) (654) (347) (309) (376) (757) (B-930) (B-720) (768) (750) (492) (249) (431) (738) (696) (B-906) (745) (538)

DZIAŁKI OSTRÓW WLKP. 2

689,662 m 927 m2 722 m2 835 m2 858 m2 899 m2 990 m2 900 m2 900 m2 950 m2 2x1000 m 2 988,1058 m 2 3x1100 m 2 1000 m 2 1063 m 2 1139 m 2 1198 m 2 1600 m 2 2000 m 2 2339 m 2 2,2 ha 2,5 ha

ul. Boczna rej. ul. Topolowej ul. Wspólna ul. Kamienna ul. Wiśniowa ul. Południowa ul. Promienista ul. Leszczynowa ul. Grodzieńska ul. Jasna ul.Okólna ul. Klasztorna ul. Poziomkowa ul. N. Krępa ul.Pogodna rej. Limanowskiego ul. Wylotowa ul. Dobra Pruślin Aleja Solidarności Kaliska, przy galerii ul.Chłapowskiego

E,W,K E,W,K E,W,K E,W,K,G E,W,K E,W,K,G E,W,K,G E,W,G E,W,K,G E,W,K,G brak E,W,G E,W,K,G E,W,K,G E,W,K,G E,W, K E,W,K,G E, W E,W,K,G E,W E,W,K,G

110 zł/m 2 59 tys. 79 tys. zł 100 zł/m 2 118 zł/m 2 90 zł/m2 100 zł/m 2 78 tys. 135 zł/m 2 135 zł/m 2 130 zl/m2 85 zł/m2 100 zł/m 2 100 zł/m 2 140 zł/m 2 150 tys. 70 zł/m2 110 zł/m 2 100 zł/m 2 150 zł/m 2 200 zł/m 2 125 zł/m 2

(722) (777) (747) (655) (642) (851) (713) (422) (828) (798) (853) (750) (753) (626) (855) (743) (738) (934) (798A) (831) (832) (820)

OKOLICE OSTROWA WLKP. 532 m2 Topola Osiedle Wtórek 755 m2 649m 2,650m2 ,715m2Topola Wielka 2 Topola Os. 2 x 700 m 740,748,750,895m 2 Przygodzice Gorzyce Wielkie 750 m2 N.Kamienice 800 m2 Gorzyce W. 2x800 m2 2 Tarchały W. 800 m 2 Pardalin 800 m Karski 2x 800 m 2 Topola Mała 803 m2 Topola ul. Graniczna 811 m2 2 Gorzyce W. 825 m 2 Smardów 875 m Gorzyce W. 883 m2 Wtórek ul. Zielona 2 x 900 m 2 917m 2,927m 2 Zacharzew ul. Leśna 2 Wtórek 4 x 920 m 2 Topola Osiedle 948 m Przygodzice 950 m2 Karski 2x980 m2 Gorzyce W. ul. Sosnowa 1003 m 2 2 Radłów 1035 m 2 Topola Wielka 1339 m 1078,1166m 2 Radłów Os. Radłów Os. 1116 m 2 Wysocko W. ul. Południowa 1100 m 2 Wysocko W. 1020 m 2 2 Radłów Os. 1200 m Wysocko ul.Południowa 1435 m 2 Janków Przygodzki 1500 m 2 N. Kamienice 1501 m 2 2 Przygodzice 1579 m 2 Topola Osiedle 1790 m Odolanów 1829 m 2 Przygodzice 1871 m 2 Gorzyce Wielkie 2153 m 2 2 Topola Wielka 2363 m 2 Topola Os. 2500 m Ociąż ul. Parkowa 2600 m 2 Przygodzice 2873 m 2 Sośnie przy zalewie 3000 m 2 2 Dębnica 3000 m 2 Rososzyca 3086 m Komorów 3026 m 2 Przygodzice 3600 m 2 Komorów 4526 m 2 2 Ociąż, ul.Morawskiego 5000 m 2 Dębnica 6000 m Franklinów 600 m2 1,3 ha Tarchały 1,32 ha Topola Mała 2,3 ha Przygodzice 2,7 ha Przygodzice 5,4 ha Sośnie (rola) 5,17 ha Sadowie ( przy lesie)

E,W,G E,W E,W,G E,W,G E,W,K E,W,K E,W E,W,K E,W,G E,W,K,G E, W, K, G E, W, K E,W,G E,W,K E,W E,W,K E,W E, W E, W E,W,G E, W, K, G E,W E, W, G E,W,K,G E,W E,W E,W,K E,W E, W, K, G E,W,K E,W,K E,W E, W, K, G E,W,K E, W, K E, W, G E,W, trasa E,W E,W,K,G E,W E,W,G E, W E,W,G E, W, K, G E,W,G, przy lesie E,W E,W, przy trasie E,W, przy trasie E,W,G E,W E,W

55 tys.zł 55 zł/m2 50 zł/m2 60 tys/sztuka 70 zł/m2 55zł/m 2 45 tys. 65 zł/m2 38 tys. 62 tys. 82 zł/m2 70 zł/m2 70 zł/m2 47 tys. 65 zł/m2 36 tys. 55 zł/m2 82 zł/m2 52 tys. 85 zł/m2 31 tys. 85zł/m 2 75 zł/m2 59 zł/m2 45 zł/m2 70 zł/m2 45 zł/m2 65 zł/m2 50 zł/m2 60 zł/m2 69 zł/m2 70 tys. 60 zł/m2 90 zł/m2 110 tys. 52 zł/m2 90 zł/m2 60 zł/m2 45 zł/m2 45 zł/m2 39 zł/m2 60 zł/m2 25 zł/m2 35 zł/m2 39 zł/m2 24 tys. 40 zł/m2 37 tys. 75 tys. zł 27 zł/m2 50 zł/m2 20 zł/m2 15 zł/m2 27 zł/m2 35 zł/m2 29,5 tys./1ha 55 tys/1 ha

(836) (757) (767) (783) (800) (775) (679) (656) (504) (742) (760) (797) (677) (545) (630) (321) (757) (759) (696) (807) (715) (771) (810) (774) (799) (776) (769) (681) (474) (638) (847) (734) (661) (800) (739) (758) (800) (731) (799) (507) (729) (650) (856) (531) (735) (740) (733) (837) (835) (653) (678) (746) (745) (823) (849)

OFERTA SPECJALNA OSTATNI dom w zabudowie szeregowej przy ul. Topolowej numer 150 w Ostrowie Wlkp. pow.: 122 m2, cena promocyjna: 271 tys. zł. brutto w stanie deweloperskim. www.nowedomyostrow.pl Komorów( osada leśna 4 km od Antonina) - działka budowlana o pow. 1,14 ha, E,W, sąsiedztwo lasu i stawów,cena:69 tys. zł ( D-740 )

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

DOMY: 1. Przedwojenna willa w centrum Ostrowa o powierzchni użytkowej 268 m2, powierzchnia działki 1429 m2 2. Kobyla Góra o powierzchni użytkowej 177 m2, powierzchnia działki 1319 m2 cena 349 000 zł 3. Ostrzeszów stan developerski o pow. użyt. 190 m2, pow. działki 750 m2 - cena 370 000 zł 4. Radłów o powierzchni użytkowej 130 m2, powierzchnia działki 900 m2 cena 450 000 zł 5. Marszałki (siedlisko) powierzchnia działki 3300 m2 - cena 140 000 zł 6. Na sprzedaż dom piętrowy w zabudowie wolno stojącej położony w Antoninie. Instalacje: energia, woda, szambo, gaz, CO-gazowe. Pow. uż. 164,60 m2,pow. działki 532 m2. Ponadto na działce znajduje się kryty basen z podgrzewaną wodą - cena 300 000 zł.

DO WYNAJĘCIA BIURA od 12 mkw. do 100 mkw., rejon ul. Odolanowskiej, parking + duży plac manewrowy, zamknięty, cena 16 zł/mkw.

- 601-784-457 Stowarzyszenie p.n.

www.mieszkaniaostrow.pl

tel. 062/ 736-60-10 63-400 Ostrów Wlkp.

MIESZKANIE do wynajęcia - 2p-k-ł - rej. ul. Kościuszki - cena 700zł + opłaty. Tel. 531-640-762/dr1064/

ieli Zrzeszenie Właścic w mó Do ów dc rzą i Za Rynek 14,

ZARZĄDZANIE, ADMINISTRACJA BUDYNKAMI

SPRZEDAŻ

MIESZKANIA:

1. Udziały - kamienica w centrum Ostrowa Wlkp. - tel. 721-792-676

1. Nowe Skalmierzyce, pow. 48 m2, parter, 2 pokoje - cena 100 000 zł

LOKALE MIESZKALNE DO WYNAJĘCIA

DZIAŁKI: 1. Ostrów Wlkp. ul. Olszowa - pow. 1408 m2, (G) - cena 65 zł/m2 2. Ostrów Wlkp. ul. Olszowa - pow. 1405 m2, (M/G) - cena 95 zł/m2 3. Ostrów Wlkp. ul. Gorzycka - pow. 661 m2, (MN) - cena 86 000 zł 4. Ostrów Wlkp. ul. Kilińskiego z pozwoleniem na budowę, ogrodzona - pow. 752 m2 - cena 110 000 zł 5. Bogdaj , Leśna, pow. 4,59 ha cena 195 000 zł 6. Gorzyce Wielkie, ogrodzona, pod lasem - pow. 912 m2 - cena 79 000 zł 7. Komorów w pobliżu lasu, powierzchnia działek ok. 3000 m2, cena 10 zł/m2 8. Sadowie, powierzchnia 5400 m2, cena 169 000 zł 9. Topola Mała -879 m2 - 82 000 zł - kupujący nie płaci prowizji 10. Wtórek, powierzchnia 3900 m2, cena 199 000 zł 11. Ostrów Wlkp. ul. Gronowa powierzchnia ok. 1200 m2 cena 55 zł/m2 12. Chynowa - działki od 900 m2 - 1800 m2 przy lesie - cena 50 zł/m 2

KOMERCJA: 1. Ostrów Wlkp., bud. biurowo - magazyn. - pow. użyt. 910 m2, pow. działki 7562 m2 - cena 1 650 000 zł 2. Ostrów Wlkp. nowa hala 700 m2, pow. działki 2500 m2 - cena 1200 000 zł

1. Kompałły 1 68 m 2 2. Kościuszki 10 62 m 2 3. Raszkowska 32 2 pokoje. Tel. (501-64-53-53) 4. Raszkowska 26 ok.80 m2 (wspólny korytarz) 5. Kaliska 5 ok. 35 m 2

LOKALE DO WYNAJĘCIA UŻYTKOWE 1. Raszkowska 22 /Konopnicka biura 2. Kościuszki 10 pow 45 m2 3. Wolności 17 ok.78 m2 4. Kosciuszki 13 41 m2 biuro sklep 5. Raszkowska 32 lok. użytk. 164 m2 6. Raszkowska 26 ok. 80 m2 7. Rynek 18 ok. 30 m2 (w podwórzu) - tel. 503-191-676 8. Sądowa 3 - biuro parter ok. 40 m2 - lokal wyremontowany, c.o.cieplik na przeciw Sądu, lokal od ulicy

2. Lokal usługowy - Ostrów Wlkp. ul. Żółkiewskiego - pow. 50-150 m2 cena 14 zł/ m2 miesięcznie + media 3. Hala, Ostrów Wlkp. , pow. 700 m2 - cena 8 000 zł miesięcznie

SPRZEDAM garaż Os. jana Pawła II - tel. 692-369-440/dr1035/ www.mieszkaniaostrow.pl

SPRZEDAM mieszkanie 48mkw. (2p-k-ł), IIp., Al. Słowackiego, po remoncie, wyposażone, umeblowane - 605-389-342/dr1062/ www.mieszkaniaostrow.pl

Informacje: u pań A. Szkudlarz i A. Młynarczyk

LARYNGOLOG MARIUSZ JĘDRAS - Ostrów, Makuszyńskiego 7 - 62/736-04-51, 509-953-777 - poniedziałki i czwartki 16.00-18.00/dr904/

MASAŻ - 694-096-722 /dr1052/

SPRZEDAM mieszkanie 75mkw. z garażem murowanym - Ostrów, KUPIĘ działkę - osie- Raszkowska 4 - 601dle Zębców - 500-023- 301-828/dr1057/ 736/dr1061/ ZAPRASZAMY!!!!

www.mieszkaniaostrow.pl www.mieszkaniaostrow.pl

NA WYNAJEM: 1. Dom - Czerminek ok. 100 m2 - cena 1800 zł miesięcznie + opłaty licznikowe

www.mieszkaniaostrow.pl

GABINET GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY ALEKSANDRA PUSIAK Ostrów Wlkp. ul. WYSOCKA 36, tel. 62/736-01-52, 600-315-955. Przyjęcia: wtorek, czwartek 14.00-19.00, w pozostałe dni po zgłoszeniu telefonicznym /dr1051/

SPECJALISTYCZNY GABINET GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY USG - głowica dopochwowa spec. ginekologpołożnik ANDRZEJ KASZNIA Ostrów Wlkp. ul. Różana 6 tel.62/736-02-60, 601-881-441 przyjęcia: poniedziałek, czwartek 15.30-19.00/gc10189/

KUPIĘ z likwidacji domów, piwnic, garaży sprzęt i wyposażenie - 518-061-780 /dr1029/

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

WYNAJMĘ MIESZKANIE 57mkw. (3 pokoje + kuchnia umeblowana), taras, IIIp. Osiedle Litex - ul. Zębcowska, cena 1.000 + media - tel. 502-633267/dr1030/

37


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

38

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |


08.00 08.40 09.00 09.40 10.00 10.20 10.40 11.40 12.00 12.40 13.00 13.30 14.00 14.40 15.00 15.30 15.55 16.00 16.45 17.20 17.45 18.10 18.35 19.00 20.00 20.25 20.50 21.35 22.00 22.25 22.45 23.00 23.30 24.00 00.30 01.55

WYDARZENIA - serwis informacyjny Bitwa na taniec - reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Od dziś – N Klub - reportaż WYDARZENIA – serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Jimiway 2013 cz. I – reportaż Misja rally land – reportaż WYDARZENIA - reportaż To i owo – program młodzieżowy Zapiski z tragedii - reportaż Moda i uroda - magazyn kosmetyczny WYDARZENIA – serwis informacyjny Sylwestrowe latanie - reportaż WYDARZENIA – serwis informacyjny To co ważne - program publicystyczny Zapowiedzi programowe WYDARZENIA - serwis informacyjny Bożonarodzeniowy Jarmark 2013 – reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Komentarz Gospodarczy Zielono mi – program ogrodniczy 24 sekundy – magazyn koszykarski WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Zwiastun – magazyn filmowy Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Jestem gitarzystą -- reportaż Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy Komentarz Gospodarczy WYDARZENIA - serwis informacyjny 24 sekundy – magazyn koszykarski Informacje planszowe

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.40 Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki męskiej Intermarche Bricomarche BM Slam Stal Ostrów – MKS Start Lublin 10.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 10.40 W świecie zwierząt - magazyn przyrodniczy 11.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 11.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 11.50 To i owo – magazyn młodzieżowy 12.00 Sylwestrowe latanie - reprtaż 12.30 Dzień dawcy szpiku - reportaż 13.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 13.45 24 sekundy – magazyn koszykarski 14.30 Testosteron - magazyn nie tylko dla mężczyzn 15.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 15.45 Gmina Ostrów – magazyn samorządowy 16.10 Od dziś – N Klub – reportaż 16.20 Święto poezji 2013 - reportaż 17.00 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport – Informacyjny serwis sportowy 18.00 Prosto w oczy – specjalne wydanie programu Koncert poświęcony Cichym Bohaterom Jankowa – transmisja na żywo 19.20 Moda i uroda - magazyn kosmetyczny 19.45 Świat w oczach dziecka 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 20.50 Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki kobiet TS Ostrovia Ostrów Wlkp. – Dekorex Pabianice 22.50 WYDARZENIA - serwis informacyjny 23.10 Sport – Informacyjny serwis sportowy 23.30 Zwiastun – magazyn filmowy 24.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 00.40 Informacje planszowe

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.50 Testosteron- magazyn nie tylko dla mężczyzn 09.20 Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki męskiej Intermarche Bricomarche BM Slam Stal Ostrów – MKS Dąbrowa Górnicza 10.45 24 sekundy – magazyn koszykarski 12.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 12.30 W świecie zwierząt - program przyrodniczy 12.55 Prosto w oczy – program publicystyczny - powtórka 14.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 14.45 Misja: Rallyland – reportaż 15.15 Zapiski z tragedii - reportaż 15.45 Komentarz Gospodarczy 16.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 16.40 Świat w oczach dziecka 16.50 Targi ślubne 2014 - reportaż 17.05 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport – informacyjny serwis sportowy 18.00 Zwiastun – magazyn filmowy 18.20 Zapowiedzi kulturalne 18.30 Okolice sportu 18.50 Kardiologia – Full wypas - reportaż 19.10 Gwiazdka na Rynku 2013 19.45 To i owo – magazyn młodzieżowy 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Sport – informacyjny serwis sportowy 20.50 Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy 21.20 ISS na fali – relacja z połączenia radiowego z Międzynarodową Stacją Kosmiczną 22.30 WYDARZENIA – serwis informacyjny 23.15 Komentarz Gospodarczy 23.40 Okolice sportu 24.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 00.45 24 sekundy – magazyn koszykarski 01.50 Informacje planszowe

08.00 08.40 09.00 10.00 10.40 11.15 11.50 12.00 12.40 13.10 13.40 13.50 14.00 14.40 15.00 15.40 16.00 16.25 16.50 17.00 17.20 17.50 18.20 18.30 18.55 20.00 20.20 20.50

WYDARZENIA - serwis informacyjny Komentarz Gospodarczy 24 sekundy – magazyn koszykarski Gwiazdka na Rynku - reportaż To co ważne - program publicystyczny Moda i uroda - magazyn kosmetyczny Kardiologia – Full wypas - reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Moda i uroda – magazyn Testosteron- magazyn nie tylko dla mężczyzn To i owo – magazyn młodzieżowy Świat w oczach dziecka WYDARZENIA - serwis informacyjny Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy WYDARZENIA – serwis informacyjny W świecie zwierząt - magazyn przyrodniczy Gmina Ostrów – magazyn samorządowy Bożonarodzeniowy Jarmark 2013 - reportaż Sonda uliczna WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Babskie gadanie – program o kobietach i dla kobiet Świat w oczach dziecka Zielono mi – magazyn ogrodniczy Prosto w oczy – program publicystyczny - powtórka WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy ISS na fali – relacja z połączenia radiowego z Międzynarodową Stacją Kosmiczną Atelier - magazyn kulturalny Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki męskiej Intermarche Bricomarche BM Slam Stal OstrówMKS Lublin WYDARZENIA - serwis informacyjny Informacje planszowe

08.00 08.40 09.00 09.40 10.00 10.40 11.00 11.20 11.40 12.00 12.40 13.00 13.30 14.00 14.30 15.00 15.30 15.55 16.00 16.30 17.20 17.45 18.05 18.25 18.35 18.55 19.00 19.30 20.00 20.20 20.50

08.00 08.40 09.00 09.30

21.55 22.15

24.00 00.50

środa | 22 stycznia 2014 | Nr 3 (1813) |

WYDARZENIA - serwis informacyjny Okolice sportu WYDARZENIA - serwis informacyjny Moda i uroda - magazyn kosmetyczny WYDARZENIA - serwis informacyjny Świat w oczach dziecka WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Okolice sportu WYDARZENIA - serwis informacyjny Komentarz Gospodarczy WYDARZENIA - serwis informacyjny Babskie gadanie - program o kobietach i dla kobiet WYDARZENIA - serwis informacyjny Zielono mi - magazyn ogrodniczy WYDARZENIA - serwis informacyjny Atelier - magazyn kulturalny Sonda uliczna WYDARZENIA - serwis informacyjny Informacje planszowe WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Gmina Ostrów – magazyn samorządowy To i owo – magazyn młodzieżowy Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy Zapowiedzi programowe Zwiastun – magazyn filmowy Gwiazdka na rynku 2013 - reportaż WYDARZENIA – serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Mecz o mistrzostwo I ligi piłki ręcznej KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. – Czuwaj Przemyśl 22.30 WYDARZENIA – serwis informacyjny 23.20 Sonda uliczna 24.00 Sylwestrowe latanie - reportaż 00.20 Mecz o mistrzostwo I ligi piłki ręcznej KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. – Czuwaj Przemyśl 01.50 Informacje planszowe

11.00 11.45 12.00 12,50 13.10 13.30 14.00 14.30 14.45 15.00 16.00 16.40 17.20 17.45 18.10 18.30 19.00 19.40 20.00 20.25 20.50

22.00 22.25 22.50 23.25 24.00 00.40

02.45

WYDARZENIA - serwis informacyjny Targi ślubne 2014 - reportaż Komentarz Gospodarczy Mecz o mistrzostwo I ligi piłki ręcznej KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. – Czuwaj Przemyśl WYDARZENIA – serwis informacyjny Zwiastun – magazyn filmowy WYDARZENIA – serwis informacyjny Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy Zapiski z tragedii - reportaż Odolanów - Gmina na plus - reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Sylwestrowe latanie - reportaż Bitwa na taniec - reportaż Jimiway 2013 cz I - reportaż WYDARZENIA – serwis informacyjny Informacje planszowe WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Moda i uroda – magazyn kosmetyczny Gmina Przygodzice – magazyn samorządowy Muzyczna dekada – 10 lat Big Bandy – reportaż To i owo – magazyn młodzieżowy WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki męskiej Intermarche Bricomarche BM Slam Stal Ostrów – AZS Politechnika Poznań WYDARZENIA – serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Taniec nie zna granic - reportaż Festiwal Jazzowy w pigułce - reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki męskiej Intermarche Bricomarche BM Slam Stal Ostrów – AZS Politechnika Poznań Informacje planszowe

39


Caritas kontra WOŚP - czyli nie dajmy się podzielić Tak dużo i tak często ostatnio pisałem w tym miejscu o sprawach złych i denerwujących, że z tym większą przyjemnością mogę dziś wspomnieć o dwóch tematach, które naprawdę mnie ucieszyły. Pierwszy z nich dotyczy niedawnego zamieszania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na dodatek, dobra wiadomość przyszła z najmniej oczekiwanej strony. W powodzi ujadania na WOŚP i Owsiaka ze strony części mediów, trzeciorzędnych polityków i paru sfrustrowanych publicystów głosem rozsądku wykazał się nie kto inny tylko… Caritas Polska. Tak, ten sam Caritas, którego tak często stawiano w kontrze do wysiłków i osiągnięć WOŚP-u i Owsiaka. Nie bez pozytywnego zdziwienia przeczytałem, jak rzecznik polskiego Caritasu stwierdził, że jest przeciwny upolitycznianiu akcji charytatywnych. Dodał też, że „robienie szumu” wokół takich działań często bardzo im szkodzi. Przedstawiciel największej katolickiej (i chyba nie tylko katolickiej) organizacji charytatywnej w Polsce zaznaczył, że Caritas i WOŚP ze sobą nie rywalizują i że nie należy ich sobie przeciwstawiać. Dodał nie bez racji, że obie organizacje bardzo się od siebie różnią i nie ma co ich do siebie porównywać. Kropkę nad „i” postawił mówiąc, że w Polsce jest tyle różnych potrzeb, że mogłoby działać jeszcze pięć takich organizacji – i jeszcze byłoby mało! Co tu dużo gadać: brawo Caritas i dzięki za te normalne, ludzkie i mądre słowa! Jakże różne od pełnych jadu, ukierunkowanych na zdobycie taniej popularności słowa, nastawiające przeciwko

R

E

K

L

A

M

A

dzy innymi my tak usilnie zabiegaliśmy. Wystarsobie ludzi z obu organizacji. Ostrów Wielkopolski czyło trochę konsekwencji, większego zaangażojest najlepszym przykładem, że obie organizacje są wania przedstawicieli kilku instytucji, opracowabardzo potrzebne i przy całej swojej odmienności nia wspólnego planu działania, żeby choć na jakiś jest u nas miejsce i zapotrzebowanie na obie. O ile czas opanować tę plagę. dobrze pamiętam, to Caritas dostał na ten rok z Nie bądźmy jednak naiwni, nie możemy naszego, miejskiego, publicznego budżetu spocząć na laurach i odtrąbić, że w około 90 tys. zł na pomoc potrzebująOstrowie nie ma już dopalaczy i nicym. I bardzo dobrze, że dostał, bo gdy nie będzie. Chyba nikt z luCzapki z głów ta organiz acja, ci konkre tni, dzi znających się na rzeczy nie przed pracą ostrowsprawdzeni w praktyce ludzie, jest tak nierozsądny, żeby tak skiego Caritasu, czapki z są gwarancją, że te pieniądze uważać. Dopalacze to hydra głów przed ostrowskimi dziezostaną dobrze wykorzystanaszych czasów, której po ne. Czapki z głów przed ciakami zbierającymi na WOŚP. odrąbaniu jednej głowy odpracą ostrowskiego CaritaNie dajmy się podzielić, nie dajrastają dwie nowe. Nie su, czapki z głów przed łudźmy się: za jakiś czas to my się skłócić grupce miernych ostrowskimi dzieciakami świństwo znowu może popolitykierów, bo zaangażowanie zbierającymi na WOŚP. Nie jawić się na naszych ulicach i serce Polaków do pomocy dajmy się podzielić, nie daj– że już nie wspomnę o hancharytatywnej jest po stokroć my się skłócić grupce mierdlu internetowym. Tyle tylważniejsze, niż ich marne nych politykierów, bo zaangako, że teraz w Ostrowie wiekariery i kruche stołżowanie i serce Polaków do pomy już, co i jak robić, żeby w ki polityków. stopo mocy charytatywnej jest dopalaczowe środowisko znowu kroć ważniejsze, niż ich marne kaposzedł wtedy komunikat: tu się nie riery i kruche stołki polityków. opłaca handlować, bo za bardzo depczą Druga dobra wiadomość przyszła już z po piętach, kontrolują, sprawdzają, uprzyOstrowa Wielkopolskiego, a dokładniej z… polikrzają życie. I bardzo dobrze, bo w ten sposób cji. Z dużą radością usłyszałem z ust komendanta Ostrów pokazał, że nawet przy tak fatalnym fakpowiatowego, że udało się doprowadzić do zatycznym stanie prawnym dotyczącym walki z domknięcia w Ostrowie praktycznie wszystkich więkpalaczami, jaki mamy obecnie w Polsce, można z szych melin, w których handlowano dopalaczami. nimi, choć na krótką metę, wygrać. Stało się dokładnie tak, jak miało się stać, o co mięJarosław Wardawy

Go 03 2014  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you