Page 1

Wydanie świąteczne

48 STRON

nakład 6500

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) | ISSN 1231-9325 | Indeks 323225 | 100% własności polskiej | CENA 2,50 zł (5%VAT)

R

E

K

L

A

M

A

Odwiedź nas na: www.facebook.com/ gazetaostrowska


Mistrzostwa na pięć Pierwsze misterium Po raz pierwszy na ulicach Ostrowa odbyło się Misterium Męki Pańskiej. Wieczorny spektakl zgromadził tłumy mieszkańców naszego miasta.

Katarzyna Grzybowska (MKSTS Polkowice) oraz Daniel Górak (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) wywalczyli w niedzielę w Raszkowie tytuły indywidualnych MP w tenisie stołowym. Same mistrzostwa, a zwłaszcza ich organizacja, zostały bardzo wysoko ocenione.

Jarmark nadal zaprasza Otwarciem wystawy „Sentymentalny portret miasta” rozpoczął się oficjalnie kolejny Jarmark Wielkanocny. Potem była jajecznica na 1001 jaj, wspólne zdjęcie ostrowian i mnóstwo innych atrakcji.

Podpis za dwa i pół miliarda euro Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podpisał i wysłał do Brukseli projekt Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+). Wielkopolska ma otrzymać z tego tytułu niemal dwa i pół miliarda euro. Duże szanse na część tych pieniędzy mają tzw. ZIT-y – czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. W całej Wielkopolsce są tylko dwa takie ośrodki, a jeden z nich tworzy Aglomeracja Kalisko – Ostrowska.

Komfort dla gości stadionowych

Szansa na dużą kasę

Trwają prace przy przebudowie sektora dla gości na Stadionie Miejskim w Ostrowie. Pieniądze na realizację zadania pochodzą z budżetu miasta na rok 2014. Prace - zgodnie z zapisami specyfikacji przetargowej muszą zakończyć się do 30 czerwca 2014 roku.

Ponad 830 tys. zł otrzyma powiat ostrowski z Urzędu Marszałkowskiego na przygotowanie projektu technicznego terenów inwestycyjnych w gminie Przygodzice. Projekt ma być sporządzony do końca roku. Potem powiat będzie się mógł starać o duże pieniądze na stworzenie na tych gruntach strefy inwestycyjnego rozwoju o znaczeniu strategicznym dla całego regionu.

Genealogia nagrodzona 8 prac wpłynęło na konkurs genealogiczny „Przodkowie Ostrowa Wielkopolskiego”. Wręczenie nagród odbyło się w piątek ,11 kwietnia 2014 roku na rynku. Zwycięzcom pogratulowali Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Jarosław Urbaniak prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

O

G

Ł

O

S

Z

E

N

I

Bezpieczny turniej Dziesięć drużyn uczestniczyło w gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczestnicy musieli m.in. wykazać się wiedzą dotyczącą udzielenia pierwszej pomocy.

Bociany już są Już ósmy rok można obserwować przygodzickie bociany. Wszystko to za pomocą specjalnie zamontowanych kamer, dzięki funkcjonującemu tu projektowi ,,Blisko bocianów”.

E

16 kwietnia

KINO KOMEDA

> od godz. 16 do godz. 18 przy ul. Bema 30 (wejście od hali sportowej przy szkole podstawowej) Klub Seniora „Optymiści” przyjmuje zapisy: do klubu, na wczasy w Darłówku > od godz. 16 na rynku Jarmark Wielkanocny

19 i 20 kwietnia - kino nieczynne > „Noe: wybrany przez Boga” – dramat/fantasy, 134 min., reż. Darren Aronofsky (15-17 IV o godz. 18.15) > „Sarila” – animacja/przygod., reż.: Nancy Florence Savard (15-17 IV o godz. 16.30) > „Kochanie, chyba cię zabiłem”– prod. Polska 2014, czarna komedia/sensacja, 110 min., reż.: Jakub Nieścierow (15-17 IV o godz. 20.45)

18 kwietnia > o godz. 21 w Fanaberia Art Club koncert Duet: Julia Skrobek i Szymon Jeziorny oraz Szymon Mielcarek

19 kwietnia > o godz. 11 na stadionie w Jankowie mecz piłki nożnej Barycz Janków Przygodzki – Pogoń Trębaczów > o godz. 12 na stadionie w Gorzycach mecz piłki nożnej Gorzyczanka Gorzyce Wielkie – Biały Orzeł Koźmin Wielkopolski > o godz. 15 na stadionie w Odolanowie mecz piłki nożnej Odolanovia Odolanów – Pogoń Nowe Skalmierzyce > o godz. 15 na stadionie w Ostrowie mecz piłki nożnej TP Ostrovia 1909 Ostrów Wlkp. – MKS Kluczbork

22 kwietnia > o godz. 19 w Ostrowskim Centrum Kultury w ramach Klubu Filmowego „Na Wolności” seans „Artysta i modelka” w reż. Fernando Trueba

23 kwietnia > o godz. 17.30 w Młodzieżowym Domu Kultury spotkanie z Jackiem Jędrzejakiem

2

WYSTAWY > w Ostrowskim Centrum Kultury wystawa plakatu japońskiego > w Galerii Twórczości Dzieci i Młodzieży „Pędzelek” w Młodzieżowym Domu Kultury wystawa pokonkursowa „Cuda na kiju” > w Muzeum Miasta wystawa „Powstanie styczniowe. Nieznane obrazy, zapomniane wiersze” > w Galerii 33 przy ul. Wiosny Ludów 17 wystawa prac Marii Bieli > w Powiatowej Galerii Sztuki Współczesnej wystawa Tomasza Urbanowicza „Szkłem malowane” > w Galerii u Szewca przy ul. Gimnazjalnej wystawa plakatów Józefa Bendziechy > Galeria/Pracownia Artystyczna „UNIKAT” – „Skórka” Agnieszka Lisiak, ul. Kr. Jadwigi 40, tel. 693 614 401 > Galeria Autorska Gaworzewski przy al. Słowackiego 17 tel. 62 735 10 13, 500 234 355 > w Chacie Regionalnej w Przygodzicach stała ekspozycja dotycząca historii regionu; poniedziałek – piątek w godz. 8-14 (hol)

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


PROJEKT MUSI ZATWIERDZIĆ RADA MIEJSKA

Będzie taniej za śmieci?

Kolorowe kanapki

Jest duża szansa na to, że już od 1 lipca ostrowianie zapłacą mniej za odbiór śmieci. Taki wniosek złożył do Rady Miejskiej prezydent Jarosław Urbaniak. Jeśli propozycja prezydencka zostanie zaakceptowana przez radnych, to wówczas będą to stawki: za segregowane 11 złotych – zamiast 13,5 złotego od osoby, za niesegregowane 19 zamiast 20 złotych. Koszty wdrożenia i utrzymania całego systemu odpadów przeanalizowała zewnętrzna firma audytowa. - Audyt przeprowadziła zewnętrzna firma, wybrana w przetargu, która przeliczyła raz jeszcze koszty. Pokazała, jakie są realne koszty, tendencje, co się ustabilizowało przez te pół roku w naszej gospodarce odpadami. Pamiętajmy, że system musi się samofinansować – do gospodarki odpadami nie można dokładać. Nie można też ich wydać na żaden inny cel – podkreśla prezydent Jarosław Urbaniak. Ostrów Wielkopolski - podobnie jak Kalisz chciał wprowadzić uchwałę, na mocy której rodziny wielodzietne za odpady płaciłyby mniej. Projekt prezydenta radni zaakceptowali, ale wojewoda skierował go do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA kierował się wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, że ustawa śmieciowa nie pozwala na wprowadzanie różnicujących ulg.

Ostrów od dawna - Wychodzi na to, że miasta, które ulgi dla rodzin wielodzietnych wprowadziły, będą musiały je wycofać. Podczas wizyty w Warszawie zwracałem uwagę, że w przypadku naliczania opłaty od osoby, a w miastach jest to najczęściej wybierana metoda, jest to wysoce niesprawiedliwe. Do pewnego momentu strumień śmieci zależy od ilości osób, ale gdy liczba osób przekracza pewną wielkość, to 5. czy 6. osoba w tym samym gospodarstwie domowym, to kalkulacja się zmienia - podkreśla prezydent. Uchwała o zmianie stawki jest już po konsultacjach społecznych i wchodzi już na najbliższą kwietniową sesję Rady Miejskiej. Jeśli radni przegłosują zaproponowane przez prezydenta Urbaniaka stawki na kwietniowej sesji, to nowe ceny mogą wejść w życie od 1 lipca. Wcześniej uchwała musi się uprawomocnić i dodatkowo wszyscy

KONIEC NIETYPOWEGO PROCESU

już segreguje odpady

mieszkańcy muszą wypełnić i złożyć w Urzędzie Miejskim nowe deklaracje, w których zapisane będą już nowe, niższe stawki. Deklaracje do mieszkańców rozniosą urzędnicy, prawdopodobnie od początku czerwca. W Ostrowie mieszkańcy domów jednorodzinnych są wyposażani w worki żółte - na plastik, papier, metal i zielone - na szkło. Pojemnik na tzw. odpady zmieszane jest odbierany co dwa tygodnie. Jeśli ktoś wytwarza więcej odpadów zmieszanych - może dostawić kolejny pojemnik – odebrany będzie w tej samej cenie, także co dwa tygodnie. Stare opony, meble, dywany, gruz (do 4 m3 rocznie) można bezpłatnie oddać na PSZOK - przy ul. Staroprzygodzkiej. Leki odbierane są w aptekach, baterie - w przychodniach, urzędach, szkołach i przedszkolach. (jw)

NIETYPOWY KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

Tarchalski wygrał Genealogia nagrodzona 8 prac wpłynęło na konkurs genealogiczny „Przodkowie Ostrowa ze szpitalem Wielkopolskiego”. Wręczenie nagród odbyło się w piątek, 11 kwietSąd Okręgowy w Sieradzu oddalił apelację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Perzyny w Kaliszu od wyroku Sądu Rejonowego w Sieradzu i tym samym uznał, że rozwiązanie umowy o pracę z ordynatorem Oddziału Kardiologicznego w tym szpitalu, dr. n. med. Januszem Tarchalskim było niezgodne z prawem. Sąd przyznał byłemu ordynatorowi, pracującemu obecnie w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim, odszkodowanie oraz obciążył szpital kaliski kosztami procesu. Sprawa toczyła się ponad dwa lata i miała charakter precedensowy. Od jej rozstrzygania wyłączyli się wszyscy sędziowie Sądu Rejonowego w Kaliszu i Sąd Okręgowy wyznaczył do jej rozpatrzenia Sąd Rejonowy w Sieradzu. Dyrektor Szpitala w wypowiedzeniu umowy w dniu 3 stycznia 2012 r. zarzucił ówczesnemu ordynatorowi Oddziału Kardiologicznego m. innymi utratę zaufania, niespełnianie jego oczekiwań w zakresie organizacji pracy w Pracowni Hemodynamiki, co doprowadziło do zaburzeń w jej funkcjonowaniu, a także działanie w porozumieniu lekarzami w zakresie niemożliwych do spełnienia żądań podwyższenia wynagrodzeń. Sąd Rejonowy wydał korzystny dla dr. Tarchalskiego wyrok, od którego szpital w Kaliszu odwołał się. Odwołanie dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu Wojciecha Grzelaka trafiło do Sądu Okręgowego w Sieradzu, który nie podzielił jednak stanowiska zawartego w apelacji. Sąd uznał, że konstrukcja zawartej z ordynatorem umowy o pracę i przyczyny wypowiedzenia podane przez dyrektora były nieprawdziwe, pozorne i stanowiły próbę obejścia przepisów prawa. Zdaniem sądu, były także nadużyciem prawa, sprzecznym z zasadami współżycia społecznego. Dr Janusz Tarchalski pełni funkcję ordynatora nowego Oddziału Kardiologicznego szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Wyrok jest prawomocny. (jw) środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

nia 2014 roku, na rynku. Zwycięzcom pogratulowali: Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Jarosław Urbaniak, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W Szkole Podstawowej nr 7 zorganizowano międzyszkolny Konkurs Kulinarny. Przebiegał on pod hasłem: ,,Jem smacznie, zdrowo i kolorowo”. Do udziału w konkursie zgłosili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, 5, 6, 7, 9, 11 i 13. Celem konkursu było kształtowanie umiejętności przygotowywania i estetycznego podawania posiłków, organizacji czasu i miejsca pracy, rozwijania zdolności pracy w grupie oraz popularyzowanie zdrowego trybu życia przez właściwe odżywianie się. Zadaniem uczniów było przygotowanie sałatki warzywnej, szaszłyków owocowo-warzywnych i kolorowych kanapek. Oceny i wyboru zwycięzców w powyższych kategoriach dokonało jury. Na poziomie klas pierwszych kolejne miejsca zajęły: SP 13, SP 7 i SP 6. Z klas drugich zwyciężyły reprezentacje ze szkół: SP 1, SP 13 i SP 6. Natomiast w klasach trzecich laureatami zostali: SP 11, SP 9 i SP 1. (rw)

Czytali w bibliotece Uczniowie klasy drugiej i trzeciej ze Strzyżewa wzięli udział w Konkursie Pięknego Czytania. Spotkanie zostało zorganizowane w miejscowej bibliotece w Strzyżewie. Pomysłodawczynią i organizatorką spotkania była bibliotekarka Janina Maciaszek. W konkursie wzięło udział 10 uczniów klasy drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Strzyżewie. Uczestnicy przeczytali wiersz pt. „Mrówka”. Koleżankom i kolegom kibicowali uczniowie obu klas. Czytanie oceniała komisja w składzie: Maria Marciniak (przewodnicząca), Beata Dachowska i Paulina Prejsnar. Zwyciężczynią została Marcelina Bartłomiej. Drugie miejsce zdobył Kacper Gryglewski. Na trzecim miejscu uplasowała się Gabriela Leńska. Wyróżnienia otrzymali: Natalia Adamska, Joachim Rupiczak i Agnieszka Wróbel. Laureaci odebrali dyplomy i nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki. Fundatorem nagród była Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach. (rw)

Rozmowy o astronomii Prezydent J. Urbaniak i marszałek M. Woźniak na rynku w Ostrowie

W ramach konkursu trzeba było przygotować rodowód, jak i wywód przodków oraz wywód potomków. Celem konkursu było zachęcenie uczestników do poznania przeszłości przodków oraz dziejów regionu ostrowskiego z perspektywy losów rodziny. Nadesłane na konkurs prace oceniała komisja w składzie: Jarosław Urbaniak - prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, dr Maciej Kowalczyk - prezes Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego oraz Jarosław Biernaczyk - historyk, regionalista. Oceniane były m.in.: doprowadzenie genealogii rodzinnej uczestnika jak najdalej w głąb dziejów oraz zgromadzona dokumentacja. Wszystkie fakty musiały być odpowiednio udokumentowane. W kategorii rodzin szlacheckich zwyciężył rodowód rodziny Lipskich. W kategorii rodzin nieszklacheckich komisja przyznała dwie równorzędne nagrody - Ryszardowi Boślakowi i Sylwii Wawrzyniak. Zwycięskie prace to zgłoszony przez Ryszarda Boślaka rodowód rodziny Boślaków (z parafii Kochłowy koło Ostrzeszowa) oraz drzewo genealogiczne zgłoszone przez Sylwię Wawrzyniak - rodziny Bałamącków wywodzącej się z Pustkowia Bałamącek pod Odolanowem. Rodowód rodziny Boślaków obejmuje 9 pokoleń, począwszy od protoplasty rodu Jana Boślaka, urodzonego około 1729 roku, a zmarłego w 1789. Drzewo genealogiczne rodziny Boślaków zawiera obecnie 400 osób, a na konkurs dostarczony został wyciąg z niego obejmujący przodków i potomków autora - Ryszarda Boślaka ostrowianina - powiedział Jarosław Biernaczyk. Drzewo genealogiczne rodu Bałamącków rozpoczyna osoba protoplasty - Jakuba Bałamącka urodzonego około 1757 roku, a zmarłego w 1823 roku - chałupnika we wsi Świeca pod Odolanowem. (jw)

W Psarach odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu „Przygoda z nauką”. Jest to nowy projekt, jaki jest realizowany przez Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju Wsi Psary „Mała Ojczyzna”, a dofinansowany w programie grantowym „Bank Dziecięcych Uśmiechów” Fundacji Banku Zachodniego WBK. Zarząd Fundacji Banku Zachodniego WBK przyznał na jego realizację grant w wysokości 3000 zł. Zajęcia w ramach projektu poprowadził laureat wojewódzkiego konkursu astronomicznego, mieszkaniec Psar Daniel Stasiak. Najciekawszą częścią spotkania były obserwacje księżyca i Jowisza przez profesjonalny teleskop. Mali obserwatorzy zobaczyli między innymi kratery na księżycu, w tym największy imienia Mikołaja Kopernika z odłamkami meteorytu. Uczestnicy spotkania obserwowali też Jowisza. Po poczęstunku przygotowywano planety z materiałów plastycznych. To była pierwsza z wielu przygód z nauką, które czekają na dzieci z Psar. (rw)

3


DOKUMENTY PODPISANE, POWIAT CZEKA NA PIENIĄDZE

Konkurs jednodniówek Redakcje szkolnych gazet i ich opiekunowie spotkali się na rozstrzygnięciu konkursu jednodniówek, wieńczącego VI Powiatowe Warsztaty Dziennikarskie, zorganizowane w I Liceum Ogólnokształcącym. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 7 redakcji ze szkół ponadgimnazjalnych. Prace oceniało jury w składzie: dr Kamila Frąckowiak i Donata Stawicka – pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studentka dziennikarstwa Anna Wodzińska. Nagrody otrzymali: I miejsce – „Bomba” z I LO, II miejsce – „Bez Cenzury” z II LO i III miejsce – „Ad Rem” z III LO i „ChwaZTEk” z Zespołu Szkół Technicznych. Wyróżnienia przyznano: „Nasze Szkolne To i Owo” z Zespołu Szkół Usługowych, „Szkolne Wieści” z Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych, „NIE co Dziennik” z LO Sióstr Salezjanek. (hol)

Edukacyjny wyjazd 9 kwietnia plastycy z MDK pod opieką Katarzyny Bielawskiej i Pauliny Dobrzyńskiej udali się do Kalisza na Dni Nauki i Sztuki organizowane przez WPA UAM, aby zapoznać się z bogatą ofertą kształcenia na kierunku Edukacja Plastyczna. Młodzież miała okazję wykonać batikowe pisanki, płaskorzeźbę w glinie, zobaczyć pokaz mody i mural wykonany specjalnie na tę okazję techniką szablonu. Wzięła także udział w wernisażu Ars Universitatis, dorocznym konkursie dla studentów, gdzie jedną z głównych nagród odebrał Jakub Godziszewski – długoletni uczestnik zajęć w MDK, obecnie student V roku. Przewodnikiem po warsztatach była Marcelina Wojtasik – studentka II roku, również przez wiele lat związana z MDK. (hol)

Gospodarze u wicestarosty Laureat konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2013 Roman Rzeszowski wraz z żoną oraz nominowani do tegorocznej edycji – państwo Gąsiorkowie spotkali się z wicestarostą Tomaszem Ławniczakiem. Wizyta odbyła się 9 kwietnia w Starostwie Powiatowym. W konkursie Wielkopolski Rolnik Roku spotykają cię najlepsi rolnicy z regionu. Na 31 powiatów w Wielkopolsce nominowanych było 17 gospodarstw, w tym dwa z powiatu ostrowskiego. W gronie 10 najlepszych znalazł się Roman Rzeszowski z gminy Odolanów, a wśród nominowanych był także Stanisław Gąsiorek z gminy Sieroszewice. Na zakończenie spotkania najlepsi rolnicy otrzymali od wicestarosty drobne upominki. (hol)

4

Szansa na dużą kasę Ponad 830 tys. zł otrzyma powiat ostrowski z Urzędu Marszałkowskiego na przygotowanie projektu technicznego terenów inwestycyjnych w gminie Przygodzice. Projekt ma być sporządzony do końca roku. Potem powiat będzie się mógł starać o duże pieniądze na stworzenie na tych gruntach strefy inwestycyjnego rozwoju o znaczeniu strategicznym dla całego regionu. Podpisanie umowy odbyło się 11 kwietnia w Starostwie Powiatowym. Strony dokumentów parafowali: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak oraz starosta Paweł Rajski. Na spotkaniu obecni byli także: radny sejmiku Rafał Żelanowski, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Leraczyk oraz wicestarosta Tomasz Ławniczak. – Tereny w Przygodzicach w dokumentach są nazywane strategicznym terenem inwestycyjnym i my tak widzimy ich rolę. Do niedawna mówiłem, że na tych terenach jest na razie ściernisko, a dziś podpisując porozumienie, robimy pierwszy bardzo konkretny krok, aby to zmienić. Jego bogactwem jest położenie w dobrym miejscu, w pobliżu linii kolejowej, z planami zagospodarowania przestrzennego. Ważne jest dla nas, aby go dobrze skomunikować. Teraz będziemy robić wszystko, aby nasze tereny weszły do puli tzw. projektów kluczowych – mówił starosta Paweł Rajski. Na przygotowanie projektu przeznaczonych zostanie w sumie ponad milion złotych. 830 tys. zł pochodzić będzie z budżetu marszałka

województwa, a 280 tys. zł to wkład własny powiatu ostrowskiego. Marszałek Marek Woźniak podkreślił, że pieniądze dla powiatu pochodzą z Dokumenty podpisali (od lewej): starosta Paweł Rajski i kończącej się permarszałek Marek Woźniak spektywy budżetowej w ramach tzw. pomo– Przed powiatem jeszcze walka o środki w cy technicznej, ale mają przygotować powiat ramach tzw. projektów kluczowych, a późdo pozyskania znacznych środków już z noniej sama realizacja techniczna inwestycji. wego budżetu. – To przepustka, aby uzyskać Widać jednak cel i determinację. Gratuluję, w nowej perspektywie duże pieniądze na orbo do tej pory nie było pomysłu, jak ten poganizację tej strefy. Nie dajemy pieniędzy na tencjał wykorzystać, a starosta Rajski od poprojekty, które uznajemy za niemożliwe do czątku go miał i konsekwentnie realizuje. Ja realizacji w przyszłym budżecie unijnym. starałem się go w tym wspierać – powiedział Projekt Powiatu Ostrowskiego jest wpisany Rafał Żelanowski. w nową perspektywę unijną i buduje konProjekt techniczny powinien być zakończokurencyjność Wielkopolski. Szacowana warny do końca br. O tym, jakie znaczenie ma tość całości to ok. 100 mln zł, ale jakie będzie podpisanie dokumentów na projekt techniczostateczne zapotrzebowanie, odpowiedź da ny, napiszemy w jednym z kolejnych wydań właśnie projekt techniczny. Część tej kwoty „Gazety Ostrowskiej”. powiat będzie musiał znaleźć w ramach środ(hol) ków własnych – powiedział Marek Woźniak.

O SZTUCE PREZENTACJI DLA LICEALISTÓW

WARSZTATY DLA PRZEDSZKOLAKÓW W SP5

Zabawa z Królem Lwem Już po raz kolejny w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mieszka I odbyły się warsztaty dla przedszkolaków. Odbywają się one w piątkowe popołudnia.

Stowarzyszenie „Ludzie dla ludzi” organizuje zajęcia dotyczące sztuki prezentacji

Wykład dla licealistów Co zrobić, aby trema nie utrudniała wystąpień publicznych? W jaki sposób przygotować dobrą prezentację multimedialną? To podstawowe pytania, na które odpowiedzi poznali licealiści biorący udział w projekcie edukacyjno-szkoleniowym „Sztuka prezentacji, czyli kluczowa umiejętność ludzi sukcesu”. Pod takim tytułem odbywają się warsztaty prowadzone przez Stowarzyszenie „Ludzie dla ludzi” dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu ostrowskiego. W ramach zadania zostanie przeprowadzony cykl zajęć dla młodzieży w zakresie szkoły treningu personalnego. – Już po raz drugi możemy realizować ten projekt. Świadczy to o tym, że został on pozytywnie odebrany i spotkał się z pozytywnym przyjęciem przez młodzież, która uczestniczyła w zajęciach – mówi Łukasz Mikołajczyk, koordynator projektu. Prowadzone warsztaty dotyczą autoprezentacji i tworzenia prawidłowych prezentacji multimedialnych. Poruszane kwestie obejmują również temat wystąpień publicznych wspomaganych wykorzystaniem technologii informacyjnej. Podczas zajęć licealiści dowiadują się, w jaki sposób napisać poprawne CV. Udzielane są również praktyczne wskazówki związane z rozmowami kwalifikacyjnymi. Podejmowane są także treści dotyczące prowadzenia oficjalnych rozmów telefonicznych oraz korespondencji mailowej. Warsztaty zostaną zakończone konkursem związanym z tematyką szkolenia. (hol)

Cykliczne warsztaty dla dzieci 5- i 6 - letnich odbywają się pod hasłem ,,Zaprzyjaźnij się z Piątką”. W ostatnim spotkaniu wzięło udział osiemnaścioro przedszkolaków. Tym razem dziećmi zajmowały się panie: Ela, Kinga i Basia. Właśnie one zabrały dzieci w podróż po Dżungli. Szczegóły spotkania zostawił paniom Król Lew w liście skierowanym do przybyłych turystów. Podróż zaczęła się od zabaw ruchowych, takich jak: „Wyścig kangurów” czy „Pościg za ogonem węża. Później Król Lew ogłosił konkurs na najładniejszą puzzlo - kolorowankę. Oczywiście, nie mogło też zabraknąć odpowiedniego przebrania, czyli tubylczych sukienek wykonanych samodzielnie przez dzieci, w których to odtańczyły taniec afrykański. Podczas podróży dzieci bawiły się także kolorową chustą Klanzy. Król Lew przygotował także niespodziankę i zabrał dzieci do jaskini komputerowej, gdzie każdy mógł wykonać zadanie przy tablicy interaktywnej. Na koniec wyprawy wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. (rw)

Przedszkolacy wzięli udział w kolejnych warsztatach w ,,Piątce’’ środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


PRZYGOTOWANIA DO PROCESU BEATYFIKACYJNEGO S. MARII WŁODZIMIRY

BABUCHOWSKI W BIBLIOTECE

Spotkanie z poezją

Szukają wspomnień

Szymon Babuchowski był gościem Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. To spotkanie autorskie odbywało się w ramach Ostrowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Szymon Babuchowski to muzykujący poeta, a jednocześnie kierownik działu kultury „Gościa Niedzielnego”. W naszym mieście wziął udział w premierze swojego najnowszego, szóstego już tomu wierszy pt. „Zanim przyjdziesz”. Zbiór ten stanowi drugą część serii „Biblioteka świętego Grzegorza z Nazjanzu” prezentującej polską współczesną poezję religijną. W trakcie spotkania w Bibliotece Publicznej im. Stefana Rowińskiego została przedstawiona konstrukcja książki, w której znalazły się wiersze wybrane z dotychczas opublikowanego dorobku poetyckiego Szymona Babuchowskiego oraz część utworów nowych. Książka została podzielona na poszczególne rozdziały, które są zatytułowane: „Stworzyciel rzeczy”, „Światłość ze Światłości”, „Ożywiciel”, „Jeden chrzest” oraz „Amen”. Podczas spotkania w bibliotece autor nie tylko czytał, ale także śpiewał swoje utwory. Towarzyszył mu gitarzysta Patryk Filipowicz. Obaj panowie wspólnie występują tworząc duet pod nazwą Babuchowski & Filipowicz. (rw)

Trwa proces przygotowujący do beatyfikacji siostry Marii Włodzimiry, znanej pod nazwiskiem Czesława Wojtczak. Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje na jej temat, proszone są o kontakt. Czesława Wojtczak urodziła się 20 lutego 1909 roku we Franklinowie w powiecie ostrowskim. Chrzest i komunię świętą przyjęła w kościele parafialnym w Lewkowie. Po odzyskaniu niepodległości rodzina przeniosła się do Ostrowa i mieszkała przy ulicy Stare Targowisko 5 (obecnie plac 23 Stycznia). Po ukończeniu szkoły powszechnej Czesława rozpoczęła naukę w żeńskim gimnazjum i liceum. Chętnie angażowała się w działalność społeczno – charytatywną. Była organizatorką m.in. tzw. kółka miłosierdzia, które roztoczyło opiekę nad rodziną ubogiej wdowy z trójką dzieci. W 1927 roku zdała egzamin dojrzałości. W młodości należała do Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej ,,Młode Polki” i do Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej ,,Dąbrówka’’. 18 sierpnia 1930 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety przy ulicy Łąkowej w Poznaniu. Uczyła się w Wyższym Instytucie Kultury Religijnej i Katolickiej Szkole Społecznej w Poznaniu. 27 lipca 1933 roku, wraz z habitem zakonnym, otrzymała imię Maria Włodzimira. W 1934 roku złożyła pierwszą profesję zakonną i rozpoczęła pracę jako wychowawczyni w ochronce dla dzieci

z rodzin bezrobotnych. Tuż przez wybuchem II wojny światowej, 28 sierpnia 1939 roku, złożyła wieczyste śluby. Miała problemy zdrowotne i w czasie wojny przełożeni wysłali ją do domu rodzinnego w Ostrowie. W tym czasie codziennie przychodziła do sióstr elżbietanek przy ulicy Gimnazjalnej, pomagając w pracach i uczestnicząc w modlitwach. Z powodu gruźlicy władze okupacyjne nakazały jej opuścić dom i zamieszkać w przytułku dla starców przy ulicy Zdunowskiej (obecnie Partyzancka). Wtedy zaczęła pisać pamiętnik, który zadedykowała rodzicom. Rodzice stale ją odwiedzali i donosili żywność, ale po pewnym czasie i to stało się niemożliwe. Zmarła 20 lutego 1943 roku, w dniu swoich urodzin. Spoczęła na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Ostrowie, w kwaterze sióstr elżbietanek. Wszyscy, którzy znali osobiście siostrę M. Włodzimirę bądź słyszeli wspomnienia osób osobiście ją znających albo posiadają wszelkiego rodzaju dokumenty (zdjęcia, listy, pamiątki) proszone są o kontakt telefoniczny: (61) 852 46 48 lub 514370857 lub e-mailowy:  postulator@wp.pl. (rw)

Podsumowali warsztaty W Publicznym Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II podsumowano działalność Akademii Uczniów Kreatywnych. Była to już druga edycja tego projektu. W tym roku szkolnym w warsztatach prowadzonych w Gimnazjum przy ul. Waryńskiego wzięło udział 25 osób. Byli to uczniowie klas szóstych z ostrowskich szkół podstawowych. Podczas uroczystego podsumowania wszyscy uczestnicy zajęć w ramach Akademii Uczniów Kreatywnych otrzymali indeksy oraz birety. Dla najbardziej aktywnych młodych studentów przygotowano dodatkowe wyróżnienia i nagrody. Otrzymali je: Amanda Maczy, Wiktoria Graj, Agnieszka Kasprzak i Przemysław Gola. Pozostałymi uczestnikami zajęć byli: Hanna i Bogna Marciniak, Zuzanna Głodek, Małgosia Kubiak, Magdalena Jarosik, Aleksandra Kaczmarek, Zofia Iskra, Małgorzta Klimek, Wiktoria Cierpka, Kornelia Cebulska, Eliza Koszycka, Artur Kubiak, Anna Przysada, Bartosz Zieliński, Alicja Antczak, Martyna Wojciekiewicz, Wiktoria Pawlak i Hanna Różanek. Najmłodszą uczestniczką tegorocznej edycji Akademii Uczniów Kreatywnych była Kinga Gola ze Szkoły Podstawowej nr 9. W tym roku uczniowie brali udział m. in. w warsztatach dziennikarskich, wokalnych, instrumentalnych, fotograficznych oraz laboratoryjnych. (rw)

Odwiedź nas na: www.facebook.com/ gazetaostrowska R

E

K

L

A

M

CZWARTA EDYCJA KONKURSU

Dla młodych poetów IV Konkurs Poetycki im. Fryderyka Chopina rozstrzygnięto w IV Liceum Ogólnokształcącym. Konkurs, adresowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, wpisał się już w historię szkoły.

W IV LO rozstrzygnięto konkurs poetycki

Konkurs rozstrzygnięto 7 kwietnia. Prace uczniów oceniało jury w składzie: Łucja Dankiewicz, Olga Janicka oraz Agnieszka DukowiczKujawa. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła Oliwia Wachna z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach, II miejsce zajęła Hanna Góźdź (Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim), a III miejsce - Aleksandra Kukułka również z Nowych Skalmierzyc. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych przyznano dwa pierwsze miejsca: Katarzynie Pawlickiej z IV LO i Igorowi Żulickiemu z II LO; II miejsce w tej kategorii zajęła Stefania Wolicka z LO

Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wlkp., a III - Daria Torz z I LO. Ponadto zostały przyznane dwie nagrody specjalne za wiersz o tematyce dowolnej, które otrzymały: Wiktoria Kromolicka z Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim oraz Maria Agnieszka Kozan z I LO. Nagroda Sekretarza Konkursu trafiła do rąk Agaty Jańczak z Gimnazjum w Lamkach i Pauliny Dawid z LO Sióstr Salezjanek. Nagrody ufundowało Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wlkp., które od 2013 roku objęło konkurs patronatem. Organizatorem konkursu jest IV LO im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wlkp. (hol)

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

5

A


ELIMINACJE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY O ZASADACH BHP

Zjazd po latach 6 i 7 czerwca br. odbędzie się Zjazd Koleżeński Absolwentów Alma Mater Ostrowiensis z rocznika 1954. W tym roku przypada 60. rocznica zdania matury. Zjazd tego rocznika odbędzie się już po raz jedenasty. Pierwszy odbył się w roku 1969, po 15 latach od zdania egzaminu dojrzałości. Kolejne spotkania zorganizowano w latach: 1974, 1979, 1989, 1994, 1999 i 2004. Ostatni miał miejsce w czerwcu 2009. Na ostatnim międzyzjazdowym spotkaniu koleżeńskim, które odbyło się tradycyjnie w pierwszą sobotę czerwca 2013 roku, zebrani na spotkaniu przyjęli program jubileuszowego zjazdu i wybrali jego komitet organizacyjny. W jego skład weszli: Ryszard Jaździński, Andrzej Bojanowski, Zdzisław Majchrzak, Jerzy Kuczma, Stefan Kowalski, Andrzej Kierzek i Zdzisław Grzelak. (rw)

Mistrzowie kaligrafii W Szkole Podstawowej nr 7 odbył się Szkolny Konkurs Kaligraficzny. Zorganizowali go opiekunowie Samorządu Uczniowskiego klas I- III. Celem konkursu było zachęcanie uczniów do starannego i kaligraficznego pisania, a także kształcenie nawyku dbałości o estetykę pisma. Każdy uczestnik otrzymał do przepisania tekst drukowany, zróżnicowany dla każdego poziomu. Laureatami konkursu zostali: na poziomie klas pierwszych I miejsce i tytuł „Mistrz Kaligrafii” zdobyli: Mateusz Kłakulak, Mateusz Gumienny i Sebastian Pokładek. II miejsce - Wiktor Szczepaniak, a III Hanna Janas. Na poziomie klas drugich I miejsce i tytuł ,,Mistrz Kaligrafii” zdobyły: Oliwia Kinastowska, Marta Kaczmarek, Martyna Mańka i Julia Spaleniak. II miejsce przypadło Nataszy Dąbkiewicz, a III miejsce zajęła Natalia Pokrywa. Natomiast na poziomie klas trzecich I miejsce i tytuł ,,Mistrz Kaligrafii” zdobyły: Julia Trześniewska, Nikola Wasielewska i Aleksandra Kaźmierczak. II miejsce - Nadia Pieczyńska, a III miejsce - Julia Smoczyk. (rw)

Znawcy BHP ,,Bezpiecznie do startu’’ to hasło konkursu, w którym wzięli udział uczniowie z ostrowskich szkół ponadgimnazjalnych. Były to eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Zasadach Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla Uczniów z Zakładów Rzemieślniczych. Do konkursu przystąpiło siedemnaścioro uczniów z następujących szkół: Zespołu Szkół Usługowych, Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych i Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych. Byli to laureaci wcześniej przeprowadzonych eliminacji szkolnych. W pierwszej części zmagań konkursowych uczestnicy rozwiązywali test z zakresu prawa pracy i technicznego bezpieczeństwa. Po sprawdzeniu wszystkich prac komisja wyłoniła siedmiu finalistów. Zostali nimi: Małgorzata Ibron, Robert Giecz, Sandra Mielicka, Weronika Ratajczak, Miłosz Czekalski, Paweł Zaremba i Kamil Kempa. W drugim etapie konkursu młodzież odpowiadała na pytania tematyczne przed komisją konkursową. Po podsumowaniu punktów z wszystkich odpowiedzi wyłoniono trzech laureatów z największą ilością punktów. Pierwsze miejsce zajął Robert Giecz, uczeń z Zespołu Szkół Usługowych. Dru-

W konkursie wzięli udział uczniowie z ostrowskich szkół ponadgimnazjalnych

gie miejsce przypadło Miłoszowi Czekalskiemu z Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych. Natomiast na trzecim miejscu uplasowała się Weronika Ratajczak z Zespołu Szkół Usługowych. Prace pisemne uczniów oraz część ustną oceniała komisja w składzie: Renata Wawrzyniak (przewodnicząca), Andrzej Barczak i Andrzej Ampuła (członkowie) oraz Marcin Anioł (sekretarz). Należy zaznaczyć, że konkurs ten jest organizowany już po raz czternasty, jako konkurs ogólnopolski. – Konkurs z wiedzy o BHP

ABSOLUTORIUM DLA ZARZĄDU KBS

Młodzi Dziennikarze z Akademii Uczniów Kreatywnych działajacej w Publicznym Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II byli w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Tym razem za cel postawili sobie poznanie teatru od kuchni. Uczniowie zostali oprowadzeni po zakamarkach niedawno odnowionego budynku. Zwiedzali pomieszczenia, których nie sposób zobaczyć, siedząc w wygodnych fotelach na widowni. Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczył młodzieży udział w spektaklu „Błękitny ptak”. Równie fascynujące okazało się spotkanie z aktorami i reżyserem przedstawienia. Przyszli młodzi dziennikarze uważnie słuchali, obserwowali, notowali i nagrywali. W ten sposób przygotowywali się do napisania tekstów dziennikarskich: wywiadu, reportażu i recenzji. (rw)

KOLEJNA INICJATYWA SŁUCHACZY OUTW

Uniwerek na wagarach Samorząd słuchaczy Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizował w Michałkowie uroczystość „Powitania Wiosny”. Z tej okazji spotkało się ponad sto osób.

Ostrowscy bracia kurkowi spotkali się na walnym zebraniu

Wizyta w teatrze

powstał w naszym Cechu Rzemiosł Różnych już 25 lat temu. Zorganizowano go z uwagi na to, że nauczanie tego przedmiotu występowało w szkole dopiero w trzecim roku nauczania, a obowiązki i przywileje wynikające z prawa pracy powstają z chwilą podpisania umowy z pracodawcą i spotkania z zakładem pracy. Szkolenia wstępne z zakresu BHP nie występowały – powiedział Józef Glapa, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Ostrowie. (rw)

Brackie spotkanie Na strzelnicy Kurkowego Bractwa w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się walne zebranie członków Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Ostrów Wielkopolski. Podczas zebrania omówiono najważniejsze sprawy tej organizacji. W spotkaniu uczestniczyli bracia należący do Ostrowskiego Bractwa Kurkowego. Tematem spotkania było przede wszystkich podsumowanie działalności Bractwa Ostrowskiego w minionym 2013 roku. Rozmawiano też o planach imprez, jakie mają się odbyć w najbliższym czasie. Zarząd Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Ostrowie Wielkopolskim powrócił do przedwojennej tradycji tej organizacji i będzie po raz pierwszy organizował zawody strzeleckie dla Braci Kurkowych w dniu 11 maja br. Impreza zostanie zorganizowana o Przechodni Łańcuch Herbowy Starosty Powiatu Ostrowskiego. W dalszej części spotkania podsumowano również działalność obecnego zarządu KBS Ostrów Wlkp., w skład którego wchodzą: Seweryn Kaczmarek (prezes), Henryk Spławski i Marek Nowacki (wiceprezesi), Andrzej Studniewski (sekretarz), Piotr Cuprych (skarbnik), Zenon Robakowski i Józef Szeląg (ławnicy). Zarząd został dobrze oceniony przez członków bractwa i Komisję Rewizyjną i otrzymał absolutorium za 2013r. (rw)

Dla wszystkich uczestników spotkania przygotowano jak zawsze wiele atrakcji. Były m.in. konkursy na wiosenny strój, wiersz i piosenkę. W części artystycznej wystąpiły także zespoły działające w ramach uniwersytetu: „Tańczące seniorki” i „Przyjaciele Benny Hilla”. Nie zabrakło również tradycyjnej części obrzędowej związanej z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Najpierw „obtańczono” przygotowaną wcześniej kukłę – Marzannę, a potem wyprowadzono ją z pomieszczenia i rytualnie przy udziale wszystkich słuchaczy spalono. Nie brakowało przy tym muzyki i śpiewu. Z okazji ,,Powitania Wiosny’’ było także świąteczne jadło. Cała uroczystość była zarejestrowana kamerami przez słuchaczy: Barbarę Peukert, Edwarda Koniecznego i Marka Obsta. - Ta barwna, wesoła i doroczna impreza udała się dzięki dobrej organizacji i działalności członków samorządu słuchaczy Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod przewodnictwem Teresy Seteckiej, przewodniczącej – powiedział Józef Kozan, prezes zarządu OUTW. (rw)

Podczas ,,Powitania Wiosny’’ humory dopisywały

Odwiedź nas na: www.facebook.com/ gazetaostrowska 6

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


KOLEJNA EDYCJA, KOLEJNE ROZSTRZYGNIĘCIA

Civis Europus rozstrzygnięty Po raz czternasty zrealizowano projekt edukacyjny „Civis Europus”. W programie była m.in. inscenizacja Dnia Chorwackiego, prezentacja multimedialna oraz otwarta debata, prowadzona przez profesor z UAM. 7 kwietnia w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się XIV edycja projektu edukacyjnego „Civis Europus”. W programie było m.in.: inscenizacja Dnia Chorwackiego w wykonaniu uczennic i uczniów z klubu europejskiego z ostrowskiego II LO „EuroReymont”, prezentacja multimedialna oraz otwarta debata, przygotowane i prowadzone przez prof. UAM dr. hab. Agnieszkę Cybal-Michalską, prodziekana Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematyka wiodąca dotyczyła zagadnienia: „Jakie wyzwania prorozwojowe i proaktywne w obszarze edukacji stają przed polską młodzieżą w I połowie XXI wieku?”. Zaprezentowano także czternaste wydanie cyklicznego dodatku do gazety szkolnej „Re(y)moncik”, tematycznego periodyku „Civis Europus”. Od 5 lat w ramach projektu jest także organizowany wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a od roku także dla gimnazjalistów z południowej Wielkopolski otwarty konkurs na esej związany

Matliga w „Pierwszym” Już po raz siódmy zorganizowano Powiatowy Konkurs Matematyczny „Matliga”. Odbył się on w poniedziałek, 7 kwietnia, w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim. Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach: dla uczniów klas I i II liceów oraz klas I, II i III techników z powiatu ostrowskiego. W kategorii liceów I miejsce zajęli Antonina Urbaniak z I LO i Daniel Kończal z II LO, II miejsce przypadło Darii Cegiełce z I LO, a III miejsce Marcie Gajnej z LOSO. W kategorii techników I miejsce zajął Bartłomiej Wierciński z ZST, II – Michał Marszałek z ZST, a III – równorzędnie – Weronika Szczypkowska z ZSE, Karolina Jaźwiec z ZSE, Krzysztof Czerwiński z ZST, Tomasz Krakowski z ZST. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Organizatorami Konkursu byli: Marek Koliński – nauczyciel II LO oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Klub Nauczyciela” w Ostrowie Wielkopolskim. (hol)

Projekt zrealizowano już po raz czternasty

z tematem wiodącym. Plonem tegorocznego konkursu są wyróżnione prace ostrowskich licealistek i licealistów: Agaty Kubisiak, Katarzyny Śliwińskiej i Weroniki Guzendy z II LO oraz Weroniki Wojciechowskiej z IV LO. Sam projekt jest adresowany do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z klubów europejskich z terenu południowej Wielkopolski. Główny Organizator, czyli Stowarzyszenie Kulturalno-Oświa-

PRELEKCJA DLA PRZYSZŁYCH ARCHITEKTÓW KRAJOBRAZU

towe „Klub Nauczyciela” w Ostrowie Wielkopolskim na realizację tego projektu otrzymał dotacje finansowe od Zarządu Powiatu Ostrowskiego oraz od Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Autorem koncepcji programowej i koordynatorem tego projektu jest Jerzy Wójcicki, który realizuje go od 14 lat we współpracy z Donatą Konieczną – konsultantką klubu europejskiego „Euro-Reymont” z ostrowskiego „Reymonta”. (hol)

TANCERZE Z MDK NA PRZEGLĄDZIE W KALISZU

Taneczny przegląd Ponad 60 młodych tancerzy z Młodzieżowego Domu Kultury uczestniczyło w Regionalnym Przeglądzie Zespołów Tanecznych „Tylko Dance Ma Sens”. Na scenie wystąpiło pięć zespołów prowadzonych przez Alicję Zarembę i Katarzynę Zarembę.

Uczniowie ZSB-E uczestniczyli w prelekcji w starostwie

Wykład dla uczniów Uczniowie z Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim wzięli udział w prelekcji na temat wydawania zezwoleń na usuwanie drzew. Wykład odbył się w Starostwie Powiatowym. Młodzież miała okazję poznać bliżej zadania starosty jako organu ochrony przyrody. Była to wizyta nieprzypadkowa, gdyż w prelekcji brali udział uczniowie z klasy o kierunku architektura krajobrazu. Wykład poprowadziła geolog powiatowy Małgorzata Kucharska. – Osobom, które w przyszłości będą odpowiedzialne za otaczającą nas zieleń tego typu prelekcje zapewne pomogą rozwiać wiele wątpliwości w kwestii procedur administracyjnych, a jednocześnie uwrażliwią je na otaczającą nas zieleń, bez której przecież nie jesteśmy w stanie normalnie i zdrowo funkcjonować – mówi M. Kucharska. Uczestnicy wykładu zapoznali się z obowiązkami, jakie wynikają z Ustawy o ochronie przyrody, w kwestii dotyczącej wydawania zezwoleń na usuwanie drzew. Dowiedzieli się m.in. o tym, na usunięcie jakich drzew należy uzyskać zezwolenie, jakie elementy powinien zawierać wniosek o wydanie zezwolenia oraz gdzie należy taki wniosek kierować. Poznali również całą procedurę administracyjną oraz przesłanki, jakimi kieruje się organ przy rozpatrywaniu spraw. Mogli też samodzielnie obliczyć opłaty, jakie są ustalane za usuwanie drzew, a także poznać stawki kar, które są wymierzane w przypadku usunięcia drzew bez zezwolenia bądź też zniszczenia drzew. (hol) środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

Regionalny Przegląd Zespołów Tanecznych „Tylko Dance Ma Sens” odbył się 2 kwietnia w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. W przeglądzie uczestniczyło pięć zespołów z Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Były to trzy grupy prowadzone przez Alicję Zarembę: „Raz,2,3...”, „Dance Obsession” i „Spray”, które otrzymały nagrodę, oraz dwie Katarzyny Zaremby: Grupa Tańca Estradowego „Szoł” i grupa „Bit Hop”. Zespoły zaprezentowały układy w różnych formach tańca ulicznego. Przewodniczącym jury był ceniony choreograf i nauczyciel tańca Witold Jurewicz. Jak podkreślili organizatorzy, impreza nie miała charakteru konkursowego. Jej głównym celem była wymiana doświadczeń między zespołami i stworzenie możliwości prezentacji. Postanowili jednak wyróżnić kilka zespołów równorzędnymi nagrodami i wyróżnieniami. Dla niektóry młodych występujących już sam występ był wielką przyjemnością i nagrodą, ponieważ po raz pierwszy stanęli na scenie przed tak liczną publicznością. W sumie w kaliskim przeglądzie uczestniczyło z Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim ponad 60 młodych tancerzy. (hol)

Dla bezrobotnych Ostrowska firma Perspektywa zaprasza na bezpłatne, dotowane z Unii Europejskiej, szkolenia. Są one skierowane do osób bezrobotnych i zakończone trzymiesięcznym płatnym stażem. Do wyboru są dwa szkolenia. Pierwsze to „Pomoc kuchenna”, w programie którego znalazły się m.in.: podstawy żywienia człowieka, umiejętność sporządzania potraw, obowiązki pomocy kuchennej, technologia żywienia, zasady żywienia, towaroznawstwo, obróbka artykułów spożywczych, przygotowanie półproduktów, przygotowanie i dekorowanie potraw, czynności porządkowe. Drugie szkolenie to „Spawacz Mig/Mag”. W programie: spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych aluminium, spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych, spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych/drutem proszkowym). Uczestnikom oferowane jest: stypendium szkoleniowe, trzymiesięczny staż zawodowy (zwroty kosztów dojazdu, wynagrodzenie stażowe 1500 zł brutto za miesiąc), badania lekarskie, doradztwo zawodowe i pośrednictwo pracy. Szkolenie adresowane jest do osób, które utraciły pracę w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu. Informacje i zapisy: Perspektywa sp. z o.o., ul. Kaliska 35, tel. 604888983. (hol)

Wyjątkowe zmagania Już po raz jedenasty odbył się Regionalny Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. Zespół Szkół Specjalnych z Ostrowa Wielkopolskiego w Koninie reprezentowała liczna grupa składająca się z dziewięcioro zawodników wraz z opiekunami. Po sportowych zmaganiach na wszystkich uczestników czekała nagroda – złoty medal i pluszowy konik. (hol) Tancerze z MDK uczestniczyli w przeglądzie w Kaliszu

7


8

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


KOLEJNE CIEKAWE SPOTKANIE W BIBLIOTECE

KONCERT WIOSENNY W ZESPOLE SZKÓŁ W WIELOWSI

Zaśpiewali i zagrali

Spotkanie z „Dżej-Dżejem”

W Zespole Szkół w Wielowsi odbył się Koncert Wiosenny. Zaproszono na niego przyjaciół tej placówki oświatowej.

Jacek „Dżej Dżej” Jędrzejak był gościem Biblioteki Publicznej w Gorzycach Wielkich. Przybyłym opowiadał nie tylko o muzyce i Big Cycu, ale także o swojej książce „Kontrabas i bumerang”. „W podróży spędziliśmy 24 dni. W tym czasie 65 godzin przesiedzieliśmy w samolotach, 61 w samochodach, 12 godzin na statku i 15 minut w pociągu. 14 razy przekraczaliśmy granicę. Zjedliśmy 12 chińskich obiadów, wypiliśmy 14 butelek bourbona, 9 flaszek wina i 3 zgrzewki piwa. Poznaliśmy 16 miłych kelnerów i 2 nieokrzesanych gburów. Zrobiliśmy 527 zdjęć i nakręciliśmy 3 godziny filmu” – tak „Dżej-Dżej” w skrócie opowiada o swojej wędrówce na drugi koniec świata. Jego książka „Kontrabas i bumerang” właśnie była bohaterem spotkania w Daniszynie – w filii biblioteki w Gorzycach Wielkich. Przybyli wspólnie z Jackiem Jędrzejakiem „zwiedzili” malownicze tereny Tasmanii czy Nowej Zelandii, a ciekawostką były także zdjęcia miejsc, gdzie częściowo nakręcona została trylogia Tolkiena. Dla tych, którzy nie dotarli na spotkanie w Daniszynie, mamy wiadomość. Jacek Jędrzejak będzie gościem Młodzieżowego Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Spotkanie z nim zaplanowano na środę, 23 kwietnia, na godz. 17.30. (hol)

Wykonawcy Koncertu Wiosennego w Wielowsi

Wśród publiczności znalazły się m. in. władze samorządowe gminy, pracownicy placówek znajdujących się na terenie gminy Sieroszewice, sołtys Wielowsi Krystyna Rosik, proboszcz parafii ks. Piotr Kuświk, przewodnicząca Rady Rodziców Renata Koziołek oraz rodzice uczniów. Gości powitała dyrektor Zespołu Szkół w Wielowsi. -

jaciół, którzy wspierają nasze poczynania – powiedziała Mirosława Kmiecik. Przypomniano również, że koncert pierwotnie miał nazwę „Muzyka z serca płynąca” i był w całości charytatywny, a odbył się miejscowym w kościele pw. św. Wawrzyńca. Inicjatorkami koncertu były: Katarzyna Telega i Dominika Józefiak,

Jacek Jędrzejak spotkał się z czytelnikami z gminy Ostrów

TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE W RUCHU DROGOWYM

Bezpieczny turniej Dziesięć drużyn uczestniczyło w gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczestnicy musieli m.in. wykazać się wiedzą dotyczącą udzielenia pierwszej pomocy.

Na widowni zasiedli zaproszeni goście

Młodzież chce zaśpiewać dla przyjaciół naszej szkoły, począwszy od władz samorządowych, władz lokalnych, rodziców i wszystkich przy-

Były również solowe występy instrumentalne

które w krótkim czasie przygotowały całe przedsięwzięcie. Koncert dla przyjaciół szkoły został zorganizowany z potrzeby młodych artystów, którzy chcieli po raz kolejny zaprezentować swoje umiejętności. Z funduszy sklepiku szkolnego i rodziców zakupiono sprzęt muzyczny do placówki. Podczas koncertu uczniowie zagrali na instrumentach i zaśpiewali wiele znanych utworów. Na scenie zaprezentowali się: Aleksander Przybyłek, Martyna Kamzol, Kornelia Kłysz, Fabian Vogel, Bartosz Włodarczyk, Eryk Szuleta, Dominika Rój, Milena Świerczyk, Bartosz Kmiecik, Patrycja Gąsiorek, Weronika Wojtkowska, Aleksandra Zatylna, Weronika Spalona, Ewa Kamińska, Aleksandra Urban, Martyna Pomykała, Anna Kasprzak, Emilia Krawczyk i Agata Urban. Publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami. Za występ uczniom Zespołu Szkół w Wielowsi dziękowała przewodnicząca Rady Rodziców. Po koncercie wszystkich zaproszono na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i pracowników szkoły.

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

(rw)

Uczestnicy gminnego etapu turnieju

W Szkole Podstawowej w Łąkocinach odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Do rywalizacji przystąpiło 7 czteroosobowych drużyn ze szkół podstawowych i 3 trzyosobowe drużyny z gimnazjum z terenu naszej gminy. Turniej składał się z trzech konkurencji: rozwiązania testu, jazdy rowerem po torze przeszkód oraz udzielania pomocy przedmedycznej. Jury, któremu przewodniczył Naczelnik Wydziału Ruchu  Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp. podinspektor Witold Kolenda, a także aspirant Henryk Kucharski oraz rzecznik prasowy policji nadkomisarz

Krzysztof Kula po podsumowaniu wyników poszczególnych konkurencji wyłoniło zwycięzców turnieju. W klasyfikacji szkół podstawowych I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Lamkach, II – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Łąkocinach, a III – Szkoła Podstawowa w Daniszynie. W klasyfikacji szkół gimnazjalnych I miejsce zajęło Gimnazjum im. Ludwika Szymoniaka w Sobótce, II – Gimnazjum im. Ireny Sendler w Lamkach, a III – Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Lewkowie. Zwycięskie drużyny będą reprezentować  gminę Ostrów Wlkp. na etapie powiatowym. (hol)

9


10

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


CZYTELNIK ROKU W BIBLIOTECE

UCZTA DLA MIŁOŚNIKÓW TEATRU

Najaktywniejsi czytelnicy Biblioteka Publiczna po raz dziewiąty nagrodziła najbardziej aktywnych czytelników gminy. Spotkanie „Czytelnik roku 2013” odbyło się w siedzibie odolanowskiej biblioteki 4 kwietnia.

Przedstawienie dla przedszkolaków W ostatni poniedziałek marca młodzi miłośnicy teatru i literatury, dokładniej przedszkolacy z Raszkowa, wzięli udział we wspaniałej uczcie duchowej. Ponownie biblioteka w Raszkowie zaprosiła przedszkolaków z Przedszkola „Smerfy” na spektakl zatytułowany „Magiczna Księga”, wystawiany przez aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Baśniowa opowieść, która rozgrywała się w murach raszkowskiej biblioteki, nawiązywała do niezwykłego świata zapisanego na kartach książek.

- Spektakl miał na celu podkreślić potrzebę nauki czytania przez dzieci oraz wskazać cele, jakie daje samo obcowanie z literaturą. Przedszkolacy żywo reagowali na rozgrywające się sceny. Dzieci same mogły przekonać się, iż książki to nie tylko informacje, ale również magia, która przenosi nas w świat wyobraźni i fantazji – mówi Katarzyna Spiżak, rzecznik prasowy Gminy Raszków. (olo)

Podczas spotkania była także część artystyczna

W ramach dorocznej akcji nagrodzono czternaście osób. Z biblioteki Odolanów – oddział dla dzieci: Zuzanna Bednarczyk, Monika Bolach, Hanna Buczek, Patrycja Karbowiak, Szymon Kraszkiewicz, Maciej Poprawa, oddział dla dorosłych: Agnieszka Gaworska, Karolina Konieczna, Maria Kucharska, Ewa Sikora, Wojciech Zdobylak; Filia Raczyce: Weronika Wieszczak

oraz Filia Tarchały Wielkie: Pamela Bizan, Paweł Maciejewski. Po części oficjalnej laureaci podzielili się poglądami na temat czytelnictwa i przeczytanych książek. Część artystyczną przygotowały: Aleksandra Walkow, Ewa Banaszkiewicz – Zawidzka, Ewa Wieja oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego z Odolanowa. Tematem była poezja  Juliana Tuwima. (hol) Dzieci podczas spektaklu ,,Magiczna Księga”

SĄ PIENIĄDZE NA PROJEKT

Tablice i przewodnik Szlakiem drewnianej architektury i krzyży Brylińskiego – na ten projekt gmina Odolanów pozyskała pieniądze. W jego ramach powstaną tablice informacyjno-promocyjne w Gliśnicy, Odolanowie, Bonikowie i Raczycach oraz przewodnik turystyczny wraz z mapką dla rowerzystów. Na zadanie gmina pozyska ponad 16 tys. złotych poprzez LGD „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, w ramach PROW na lata 2007-2013. Całkowity koszt inwestycji to ok. 24 tys. zł. Zarówno tablice, jak i przewodnik będą opisywać życie i twórczość Pawła Brylińskiego – rzeźbiarza działającego w 2. połowie XIX wieku. Jego krzyże nawiązują do tematyki Ukrzyżowania i Odkupienia Chrystusa. Na terenie gminy Odolanów, do dnia dzisiejszego, zachowały się krzyże w: Nabyszycach, Bonikowie, Kurochu, Raczycach oraz fragmenty w kościele pw. św. Marcina w Odolanowie. Planowana inwestycja wzbogaci ofertę turystyczną i rekreacyjną gminy Odolanów oraz całego obszaru Doliny Baryczy. Ponadto zadanie powiązane jest z innymi projektami dotyczącymi zwiększenia atrakcyjności turystycznej regionu: „Rewitalizacja kurhanów w obrębie miejscowości Gliśnica” oraz „Renowacja zabytkowego, rzeźbionego, wielofigurowego krzyża Pawła Brylińskiego usytuowanego w miejscowości Kuroch”. (hol) Przy krzyżach powstaną tablice informacyjne środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

FABRYKA SZTUKI

Zabawa na całego Tryskającą humorem muzyczną opowieść o kobietach i mężczyznach, o ich związkach, uczuciach i konfliktach przedstawili artyści z poznańskiej „Fabryki sztuki”. Godzinny koncert w ostatni sobotni wieczór obejrzało ponad 200 widzów. Publiczność zgromadzona w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Raszkowie miała okazję usłyszeć utwory z repertuaru Kabaretu Starszych Panów oraz arie znanych wszystkim operetek. Całość przeplatały dowcipne dialogi prowadzących koncert: Agnieszki Mazur oraz Tomasza Raczkiewicza. W trzech blokach muzycznych mogliśmy usłyszeć m.in. takie utwory, jak: „ Co się dzieje, oszaleję”, Arię Violetty Sempre Libera z I aktu opery, „Usta milczą, dusza śpiewa” z „Wesołej wdówki”, utwór tytułowy „Jeżeli kochać...” czy wykonany w mistrzowski sposób „Duet Kotów”. Wykonawcami wszystkich utworów byli: Tatiana Pożarska – sopran, Marek Szymański – tenor oraz Tomasz Raczkiewicz – kontratenor. Na instrumencie klawiszowym akompaniował Paweł Mazur. Warto zaznaczyć, iż artyści zostali bardzo ciepło przyjęci przez raszkowską publiczność. Owacje na zakończenie koncertu i niekończące się prośby o bis sprawiły, że MGOK planuje już kolejne spotkanie z poznańskimi artystami. (olo)

WSPÓLNE PRZEDSIĘWZIĘCIE

Z wizytą w OCK We wtorek, 8 kwietnia br., dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I-III Szkoły Filialnej w Korytnicy udali się do OCK w Ostrowie Wlkp. Tam uczestniczyli w interaktywnych warsztatach teatralnych ,,Magia Obrazu - Siła Przekazu”. - Uczestnictwo w tym projekcie pozwoliło odkryć i uświadomić wszystkim, że każdy posiada talent i powinien go rozwijać, a scena jest na to najlepszym miejscem, ponieważ łączy wszystkie talenty – mówi jedna z organizatorek wyjazdu. Dzięki prezentacji z elementami interaktywnych warsztatów dzieci wkroczyły w magiczny świat kreskowych i kukiełkowych bohaterów. Poznały także czarodziejskie metody ich ożywiania, czyli kulisy animacji. Wspólnie z prowadzącym przerobiły historię rysunku (ideogramy, piktogramy, komiks, pismo, etc.) i zbudowały podstawowy scenariusz filmowy (tytuł, pomysł, akcja, zakończenie). Z kolei na scenie zobaczyły sprzęt i elementarny skład ekipy filmowej, a na ekranie sposoby i techniki animowania postaci. Najbardziej odważni ochotnicy z widowni spróbowali razem z ekipą filmową podłożyć pod rysunkowych bohaterów efekty dźwiękowe i dubbing. - Po tej prezentacji wielu z nas odkryło, że jest w stanie samodzielnie albo najlepiej w grupie stanowiącej ekipę realizacyjną (reżyser, scenarzysta, rysownik, redaktor muzyczny, itd.) rozpocząć pracę nad tworzeniem światów, których nie ma, ale które istnieją w wyobraźni – kończy jedna z organizatorek wyjazdu. (olo)

11


12

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


OBSERWACJE PRZYGODZICKIEGO BOCIANA

MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM W SKALMIERZYCACH

Bociany już są

Lepiej zapobiegać, niż gasić

Już ósmy rok można obserwować przygodzickie bociany. Wszystko to za pomocą specjalnie zamontowanych kamer, dzięki funkcjonującemu tu projektowi ,,Blisko bocianów”.

Pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom” odbywa się w kraju Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej. Tradycyjnie w Gminie i Mieście Nowe Skalmierzyce eliminacje do zawodów powiatowych odbywają się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Skalmierzycach.

Pod adresem www.bociany.ec.pl możemy podglądać mieszkańców słynnego w świecie gniazda w Przygodzicach. Ptaki są już w komplecie. Miłośnicy przyrody wypatrują, kiedy pojawią się pierwsze jaja i pisklęta. Projekt ,,Blisko bocianów” jest realizowany między innymi przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W tym roku na kominie nieczynnej kotłowni Urzędu Gminy w Przygodzicach zamontowano kolejne urządzenie. Młode po przyjściu na świat, otrzymają imiona i zostaną zaobrączkowane. Bociany z Przygodzic żerują w dużej części na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego ,,Dolina Baryczy”, będącego jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej ,,Natura 2000". Przylot pierwszego bociana zaobserwowała w poniedziałek, 7 kwietnia br. przed 5.39 Teresa Paździor spod Wadowic. Drugiego, w środę, 9 kwietnia br., krótko po 9., wypatrzył z okna pracownik Urzędu Gminy Leszek Szubert. (rw)

Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów o ochronie przeciwpożarowej i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa wśród dzieci i młodzieży. W eliminacjach gminnych, które odbyły się 4 kwietnia, brało udział 39 uczestników z sześciu szkół podstawowych: Nowych Skalmierzyc, Skalmierzyc, Gostyczyny, Biskupic Ołobocznych, Droszewa i Kotowiecka oraz gimnazjum z Nowych Skalmierzyc i Ociąża. Uczniów oceniała komisja w składzie: komendant gminny Jerzy Kwiasowski, wiceprezes Czesław Briese, sekretarz Edward Warga, członek zarządu Witold Briese oraz przedstawiciel urzędu Teresa Michalak. Uczestnicy rozwiązywali test składający się z 25 pytań. Nie były one łatwe - uczniowie musieli

wiedzieć, gdzie znajduje się Szkoła Aspirantów Pożarnictwa, jaka jest minimalna wydajność poboru wody dla hydrantu, ile waży odcinek węża tłocznego W-52 czy w jakiej odległości od lasu można rozpalić ognisko. Do ustnego etapu awansowały trzy osoby z każdej grupy wiekowej, które najlepiej rozwiązały test. Grupa I: Michał Wasielewski, Marta Matyśkiewicz, Weronika Banasiak. Grupa II: Wiktora Ludwiczak, Karolina Wawrzyniak, Agata Pałczyńska. Laureaci eliminacji gminnych, którzy zajęli pierwsze miejsca, są jednocześnie reprezentantami Gminy w etapie powiatowym. Dyplomy oraz nagrody ufundował samorząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. (jw)

W słynnym przygodzickim gnieździe są już bociany fot. L.Szubert

WSPÓLNE PRZEDSIĘWZIĘCIE MŁODZIEŻY Z DĘBNICY I OSTROWA

Wspólny projekt Laureaci z nagrodami wraz z organizatorami

Młodzieżowa grupa z koła teologicznego przy Zespole Szkół w Dębnicy wraz z uczniami z Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim wspólnie realizuje projekt. Jest on oparty na autorskiej sztuce amerykańskiej dramaturg Kelly Brock pt. „Who Returned My Soul?”. Projekt ten przedstawia losy ludzi, którzy będąc dziećmi, przeżyli Holokaust. - Odtwarzamy tu historię cudownego ocalenia żydowskich więźniów obozu. Są to między innymi relacje, uzupełniane archiwalnymi fotografiami - mówi koordynatorka przedsięwzięcia Krystyna Busza. Wartość dydaktyczną materiału wzmacnia fakt, że to młodzi ludzie opowiadają historię swoim rówieśnikom. W trakcie realizacji projektu uczniowie wcielają się w role ocalałych więźniów. Dzięki temu poznają historię II wojny światowej. Dodatkową atrakcją całego przedsięwzięcia jest to, że uczniowie biorą także udział w lekcjach internetowych oraz w konkursach tema-

tycznych. Młodzież biorąca udział w projekcie poznaje ocalałych osobiście, wchodząc z nimi w relacje i kontaktując się między innymi z pomocą Skype’a. Całością prac nad projektem kierują nauczyciele: Krystyna Busza i Milena Janiak. Cała polityka masowej zagłady Żydów, jaką jest Holokaust, rozpętana przez nazistów już w połowie 1941, trwała ok. 40 miesięcy. Liczba ofiar szacowana jest na prawie 6 milionów. Jedną trzecią, czyli ok. 2 miliony, stanowiły dzieci. Projekt powstał pod patronatem Foundation for Holocaust Education Projects w Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce. (rw)

W projekcie bierze udział młodzież z Dębnicy i Ostrowa środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

ROBOTY BLACHARSKO-DEKARSKIE W BUDYNKACH KOMUNALNYCH W MIEŚCIE

Nie ma jak dobry dach Wraz z wiosną i nadejściem cieplejszych dni samorząd Nowych Skalmierzyc przystąpił do wymiany pokryć dachowych na miejskich budynkach komunalnych stanowiących zasób komunalny gminy. Jako pierwszy wymieniono dach kamienicy znajdującej się przy głównej arterii Nowych Skalmierzyc, czyli Kaliskiej 38. Trwające w marcu prace związane z nowym dachem z tzw. karpiówki, czyli dachówki ceramicznej wyniosły prawie 50 tys. złotych brutto. Budynek czekają jeszcze mające nastąpić w tym roku prace związane z jego termomodernizacją. Rozpoczęły się już również roboty dotyczące wymiany dachu na budynku komisariatu policji. Gmach już od dwóch lat przechodzi stopniowe remonty: począwszy od wymiany stolarki okiennej poprzez malowanie krat czy Trwają roboty dotyczące wymiany dachu na budynku Komisariatu Policji ubiegłoroczną termomodernizację. Na rok obecny zaplapodobnie jak dwa poprzednie, pokryty jest danowano remont pokrycia dachowego, na co złoży chówką ceramiczną i taką też zyska podczas prac, się zarówno jego ocieplenie, jak i wymiana daktóre - według ogłoszonego przez urząd przetarchówki. W dalszych planach przewidziano zagogu - mają rozpocząć się pod koniec kwietnia i spodarowanie podwórza za tym budynkiem, czytrwać ok. 3 miesięcy. Oprócz wymiany pokrycia li na posesjach przy ul. Kaliskiej 29-33. dachu i obróbek blacharskich wyremontowane Prace dekarskie zostaną przeprowadzone rówzostaną również kominy. Koszt zadania, które w nież na stojącym naprzeciwko posterunku bucałości pokryją środki z gminnego budżetu, będynku tzw. cła. Ten jeden z najstarszych w miedzie znany po rozstrzygnięciu przetargu. (jw) ście, a zarazem największy budynek komunalny,

13


14

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


JEZUS PRZESZEDŁ NASZYMI ULICAMI

Pierwsze misterium Po raz pierwszy na ulicach Ostrowa odbyło się Misterium Męki Pańskiej. Wieczorny spektakl zgromadził tłumy mieszkańców naszego miasta.

Wieczernik poprzedziło umycie nóg apostołom

- To jest moja trzecia sztuka i zawsze gram ciemnych bohaterów. Przed 25 laty temu byłem szatanem, a 20 lat temu, kiedy przy farze wystawialiśmy miniatury ewangeliczne księdza Niewęgłowskiego, powierzono mi rolę Heroda – mówi Marek Wojciekiewicz, odtwórca roli Poncjusza Piłata.

Uczestnicy Misterium Męki Pańskiej przed występem

Jezus przeszedł ulicami naszego miasta

Ostatnia Wieczerza

Jezus przed sądem Kajfasza

Modlitwę wprowadzającą do przedstawienia poprowadził ks. biskup Teofil Wilski. Sam spektakl rozpoczął się od ukazania się Maryi na balkonie. Potem orszak Jezusa wszedł na Rynek od strony ulicy Raszkowskiej, przypominając scenę wjazdu do Jerozolimy. Na tyłach ratusza znajdowały się wieczernik i ogród oliwny. Po zachodniej stronie Rynku zlokalizowany został sąd Kajfasza, a na balkonie ratusza – sąd Piłata. Po skazaniu Jezusa na śmierć Droga Krzyżowa prowadziła ulicą Kościelną do Konkatedry. Spektakl zakończył się ukrzyżowaniem i złożeniem w grobie. Finałowa scena nawiązywała do zmartwychwstania. Współreżyserami przedstawienia byli: ks. Adam Kraska i Piotr Szczepaniak. Za oprawę techniczną był odpowiedzialny Paweł Moch, natomiast stroną muzyczną zajęli się: Małgorzata Puchalska i Radosław Grzelak. Chórek utworzyły głównie członkinie zespołu ,,Boże ofermy’’ działającego przy parafii Ducha Świętego, ale też dołączyły do nich inni chętni. - To dziewczyny, które przede wszystkim chcą śpiewać i którym nie było szkoda poświęcić czasu, bo to była mozolna praca. Ćwiczyłyśmy w dwugłosie, więc trzeba było wszystko dokładnie dopracować – mówi Małgorzata Puchalska. Funkcję narratora pełnił Andrzej Rogalka, który podkreślił, że to wielkie wyróżnienie dla niego

Modlitwa w ogrodzie oliwnym

Żołnierze doprowadzili Jezusa przed sąd Piłata

móc uczestniczyć w pierwszym takim wydarzeniu na terenie Ostrowa. - Sądzę, że stanie się to tradycją, podobnie jak w innych miastach. Najbardziej mi się podoba to, że udało się zaangażować prawie pięćdziesięcioro młodych ludzi oddanych misterium. To dla

nich także ogromne przeżycie – powiedział Andrzej Rogalka. W biblijne postacie wcieliła się głównie młodzież z parafii Ducha Świętego i z III Liceum Ogólnokształcącego, ale również osoby dorosłe, reprezentujące różne zawody.

Po ukrzyżowaniu żołnierze rzucili losy o szatę Jezusa

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

Jezus niósł krzyż ul. Kościelną

Fot. R. Weiss, D. Grzegorowski

Z niełatwym zadaniem musiał również zmierzyć się grający Kajfasza Dariusz Suski, na co dzień katecheta w Zespole Szkół Specjalnych. - Jako katolikowi i katechecie nie jest łatwo wydawać Jezusa na śmierć, ale ktoś to musi zagrać. Z drugiej strony każdy z nas poprzez grzech również wydaje Jezusa na ukrzyżowanie. Od momentu, kiedy dowiedziałem się, że mam tę rolę, przestałem się golić, żeby chociaż trochę zyskać żydowski wizerunek. Normalnie nie noszę aż tak dużej brody – mówi ostrowski Kajfasz. Z kolei Rafał Piec, tegoroczny maturzysta z Zespołu Szkół Ekonomicznych, musiał zmierzyć się z rolą Judasza. - Myślę, że liczy się idea samej gry, chęć wczucia się. To trudna rola, ale też Judasz to postać niecodzienna. Zdradził mistrza, ale mógł przecież powrócić do niego. Jednak wybrał śmierć. Szatan nim zawładnął i popełnił samobójstwo – podkreślił. W przygotowania do inscenizacji zaangażowanych było łącznie ponad 50 osób. Próby trwały miesiąc. Początkowo odbywały się raz w tygodniu, potem częściej. Przedstawienie różniło się od innych tym, że nie można było zrobić próby generalnej z prawdziwego zdarzenia w strojach, z rekwizytami. Tym większe więc uznanie należy się wszystkim jego twórcom. Renata Weiss

15


16

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


GOŚCINNE NOWE SKALMIERZYCE

Jarmark Wielkanocny trwa

Baranki muszą być!

Tak smaży się jajecznicę z 1000 jaj

Pamiątkowa fotka z mega-jajkiem R

E

K

L

A

M

Występy ludowe przed ratuszem

Tak wygląda drzewo genealogiczne jednej rodziny

A

Prezydent z marszałkiem otwierają wystawę na rynku

R

Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski informuje działając zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity z 2010 r. Dz. U. Nr 102, poz. 651 ze zmianami),

podaje do publicznej wiadomości, że w dniach: od 08.04.2014 r. do 29.04.2014 r. na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy w Ostrowie Wielkopolskim  przy alei Powstańców Wielkopolskich nr 12 oraz na stronie BIP Gmina Ostrów Wielkopolski

wywieszono WYKAZ o sprzedaży działki rolnej nr 1037/4 położonej w m. Daniszyn w trybie bezprzetargowym. środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

E

K

L

A

M

Syndyk Masy Upadłości Przedsiebiorstwa Wielobranżowego „MIRKO” Mirosław Kosztyła w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Czarnymlesie zaprasza do składania ofert na sprzedaż z wolnej ręki nieruchomości i ruchomości wchodzącej w skład masy upadłości: 1) Działka rolna – niezabudowana nr. ewid. 291 położona w Czarnymlesie o powierzchni 0,1400 ha, 2) Pawilon gastronomiczny o powierzchni 58,51 m² wykonany z płyty obornickiej, 3) Artykuły handlowe, 4) Wyposażenie małej gastronomii. Cena minimalna została określona w opinii rzeczoznawcy w dniu 14.02.2014 r. Pisemne oferty należy składać w biurze syndyka przy ul. Niecałej 14/6, 62-800 Kalisz lub przesłać pocztą. Biuro czynne jest w godz. 8.00 - 15.00. Termin składania ofert upływa w dniu 09.05.2014 r. Dodatkowe informacje o sprzedaży można uzyskać pod numerem tel. 600-888-987

17

A


18

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


DROGA KRZYŻOWA ŚRODOWISK TWÓRCZYCH

WIELKANOCNE NABOŻEŃSTWA

Artyści na Drodze Krzyżowej Ostrowscy artyści odprawili w Niedzielę Palmową Drogę Krzyżową. Rozważaniom kolejnych stacji towarzyszyły dzieła wybitnych kompozytorów. Nabożeństwu przewodniczyli: ks. biskup Teofil Wilski i proboszcz konkatedry ks. prałat Tomasz Ilski. W niedzielę, 13 kwietnia, w ostrowskiej Konkatedrze po Mszy św. wieczornej odprawiono Drogę Krzyżową, której towarzyszyły słowa „Kto chce iść za Mną, niech weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje”. Rozważania do stacji Drogi Krzyżowej przygotowali i odczytali ostrowscy twórcy: Andrzej Leraczyk, Małgorzata Błoch, Elżbieta Mikołajczyk, Ewa Kotowska-Rasiak, Monika i Marek Wiąckowie, Bogumiła Gruszczyńska-Kozan, Jerzy Kania, Anna Torz, Wojciech Gawłowski, Małgorzata i Tomasz Mielochowie, ks. Adam Kraska, Regina Podskarbi, Katarzyna Rynkowska, Maria Maciejewska, Karol Marszał. Pomiędzy kolejnymi stacjami w świątyni roz-

WIELKI CZWARTEK Konkatedra: 18.30 św. Antoniego: 18.30 NMP Królowej Polski: 18.00 św. Pawła: 18.00 Miłosierdzia Bożego: 18.30 Najświętszego Zbawiciela: 18.00 Ducha Świętego: 19.00 MB Częstochowskiej: 18.30 Świętej Rodziny: 18.00 MB Fatimskiej: 18.30 WIELKI PIĄTEK Konkatedra: 18.30 św. Antoniego: 18.30 NMP Królowej Polski: 18.00 św. Pawła: 18.00 Miłosierdzia Bożego: 18.30 Najświętszego Zbawiciela: 18.00 Ducha Świętego: 19.00 MB Częstochowskiej: 18.30 Świętej Rodziny: 18.00 MB Fatimskiej: 18.30

Z twórcami modlili się: ks. biskup Teofil Wilski i ks. prałat Tomasz Ilski

Muzycy i chórzyści ubogacili nabożeństwo

brzmiewał śpiew w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza pod dyrekcją Jerzego Wojtaszka, Kwartetu Wokalnego „Alter Ego”, solistek: Reginy Plewy-Gad i Małgorzaty Puchalskiej. Dzieła znanych kompozytorów zagrały: Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod batutą Mariana Sikorskiego, Saxo Deon w składzie: Robert Matuszewski i Piotr Słociński, skrzypaczka Romualda Błoch, gitarzystka Katarzyna Rynkowska, trębacz Norbert Wardawy, organista Karol Kopiec. W bocznych nawach świątyni można było oglądać ekspozycję malarstwa przedstawiającą

TRIDUUM PASCHALNE

stacje Drogi Krzyżowej wykonaną przez ostrowskiego malarza prof. Tadeusza Gaworzewskiego. - Bardzo serdecznie Państwu dziękuję za Waszą wiarę, a także za to, że tutaj w Ostrowie tworzycie kulturę chrześcijańską, a to wiąże się z życiem i miłością. Chociaż każdy z nas jest słaby, upada, to myślę, że dzięki Wam możemy dostrzegać Chrystusa – powiedział ks. prałat Tomasz Ilski. Przed udzieleniem błogosławieństwa ks. biskup podkreślał, że Droga Krzyżowa twórców zachęca do refleksji nad własnym życiem. - Pan Jezus na swojej drodze krzyża spotyka nas na naszej drodze i nas umacnia, bo miłuje Ojca i miłuje ludzi. Ta miłość była Jego siłą, kazała Mu wstać z upadków, przygniecenia krzyżem i iść dalej. Daj

WIELKA SOBOTA Konkatedra: 21.00 (rezurekcja) św. Antoniego: 20.00 (rezurekcja) NMP Królowej Polski: 21.00 (rezurekcja) św. Pawła: 21.00 (rezurekcja) Miłosierdzia Bożego: 21.00 (rezurekcja) Najświętszego Zbawiciela: 23.00 (rezurekcja) Ducha Świętego: 20.00 (rezurekcja) MB Częstochowskiej: 18.30 Świętej Rodziny: 20.30 (rezurekcja) MB Fatimskiej: 22.00 (rezurekcja)

ŚWIĘCENIE POKARMÓW - WIELKA SOBOTA Konkatedra: 9.00-17.00 co pół godziny św. Antoniego: 13.00-18.30 co pół godziny NMP Królowej Polski: 11.00-12.00 i 15.00-17.00 co pół godziny św. Pawła: 11.00-18.00 co pół godziny Miłosierdzia Bożego: 11.00-16.00 co pół godziny Najświętszego Zbawiciela: 15.00-17.30 co pół godziny Ducha Świętego: 11.00-17.00 co godzinę MB Częstochowskiej: 10.00-16.00 co godzinę Świętej Rodziny: 11.00 i 14.00-16.00 co pół godziny MB Fatimskiej: 11.00, 12.00, 15.00 i 16.00 (Topola Mała –13.00)

MSZE ŚW. - I ŚWIĘTO WIELKANOCY Konkatedra: 7.00, 8.15, 9.30, 10.45, 12.00, 13.15, 18.00 i 20.30. św. Antoniego: 6.00 (Msza św. z procesją wielkanocną), 8.15, 9.30, 10.45, 12.00 i 18.30 NMP Królowej Polski: 6.00 (Msza św. z procesją wielkanocną), 8.15, 9.30, 10.45, 12.00 i 17.00 św. Pawła: 7.00, 8.15, 9.30, 10.45, 12.00, 13.00 i 17.00 Miłosierdzia Bożego: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 15.30 Najświętszego Zbawiciela: 8.00, 9.30, 11.00, 12.15 i 17.00 Ducha Świętego: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 17.30 MB Częstochowskiej: 6.00 (Rezurekcja z procesją), 9.00, 10.30, 12.00 i 17.00 Świętej Rodziny: 8.30, 10.00 i 11.30 MB Fatimskiej: 10.00 i 11.30

Orkiestra zagrała znane dzieła

Rozważania czytali ostrowscy artyści środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

nam, Panie, więcej miłości do Boga, miłości do braci i sióstr, abyśmy też umieli nieść swój krzyż, powstawać i stale zwyciężać mocą Twego zmartwychwstania – mówił ks. biskup Teofil Wilski. Taką Drogę Krzyżową odprawiono w Ostrowie po raz drugi, a jej inicjatorem był Andrzej Leraczyk. Organizatorami nietypowego nabożeństwa były Ostrowskie Środowiska Twórcze i proboszcz konkatedry, a patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent Ostrowa Jarosław Urbaniak. Droga Krzyżowa odbyła się w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej. Tekst i zdjęcia Ewa Kotowska-Rasiak

MSZE ŚW. - II ŚWIĘTO WIELKANOCY Konkatedra: 7.00, 8.15, 9.30, 10.45, 12.00, 13.15 i 18.00 św. Antoniego: 7.00, 8.15, 9.30, 10.45, 12.00 i 18.30 NMP Królowej Polski: 7.00, 8.15, 9.30, 10.45, 12.00 i 17.00 św. Pawła: 7.00, 8.15, 9.30, 10.45, 12.00, 13.00 i 17.00 Miłosierdzia Bożego: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 15.30 i 18.30 Najświętszego Zbawiciela: 8.00, 9.30, 11.00, 12.15 i 17.00 Ducha Świętego: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 17.30 MB Częstochowskiej: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 17.00 Świętej Rodziny: 8.30, 10.00, 11.30 i 15.30 MB Fatimskiej: 8.00, 10.00 i 11.30

19


WIELKANOC W STRZYŻEWIE 80 LAT TEMU

Jak to kiedyś na wsi świętowano Zakopywanie żuru, polewanie wodą Judasza, palenie cierni na cmentarzu czy wynoszenie śmieci na drogę wieczorową porą - to zwyczaje wielkanocne, jakie jeszcze kilkadziesiąt lat temu praktykowano w podostrowskich wioskach. Mało kto by o nich już dziś pamiętał, gdyby nie bezcenne notatki przedwojennego nauczyciela Jana Brody. Pochodził ze Śląska Cieszyńskiego, ale po ukończeniu seminarium nauczycielskiego w Ostrzeszowie przez siedem lat pracował w małych szkołach w południowej Wielkopolsce. Zatrudniony był m.in. w Strzyżewie i Gliśnicy. W tym czasie zebrał, uporządkował i dokładnie opisał wiele ludowych pieśni, zagadek, przysłów, wierzeń, zwyczajów i obrzędów. Pozostawiony przez Jana Brodę rękopis został w latach 80. odnaleziony w archiwum szkoły w Strzyżewie przez nieżyjącego już dziś nauczyciela geografii Marka Olejniczaka. A przed rokiem wydano go w formie książkowej dzięki projektowi ,,Nad wszystko inne ceń strony rodzinne’’, którego koordynatorkami były Beata Dachowska i Anita Setecka. W ten sposób możemy poznać w szczegółach, jak przed laty wyglądała Wielkanoc na naszym terenie. Poniżej fragmenty notatek, w których zachowaliśmy oryginalny styl wiejskiego nauczyciela.

Wieczorem (zamiast ,,do dnia’’) zamiatają izbę i wynoszą śmieci na drogę. Nie oglądając się na nikogo, szybko wracają. Tym zabiegiem pozbywają się pcheł ze śmieciem.

Wielkanoc Rychło rano spieszą na rezurekcje do kościoła. Procesja trzy razy obchodzi kościół przy odgłosie klekotek, nim odezwą się dzwony. Wtedy jak najprędzej spieszą do domu nie dla święconki, ale szczerze wierząc, że kto pierwszy wróci, pierwszy będzie żniwował. Święconką dzielą się już według starszeństwa, dzieci zaś dybią na ,,kraszanki’’. Okruszyny, kości i skorupki palą, bo to poświęcone. - W czasie rezurekcji widzieć można zaklęte skarby, które czyszczą się w ogniu - opowiadało jedno z dzieci. - Kto je jednak zdobędzie, to wszystko wkrótce straci i dzieci tam wychowywane będą kalekami, i wciąż będzie strachać, i będą widzieć diabłów i czarownice.

Niedziela Palmowa Jak podaje Jan Broda, w tym dniu kobiety i dzieci spieszą do kościoła z ,,palmami’’ zrobionymi z gałązek wierzbowych i leszczynowych, przewiązanych wstążką albo biczem, jako że Pan Jezus był biczowany. Przed nabożeństwem ksiądz święci ,,palmy’’, kropiąc je wodą święconą. Po nabożeństwie spieszą (kobiety i dzieci) do domu i zakładają je za obrazy. Zabezpieczają one przed gromami, jeśli się je (,,palmy’’) do okna w czasie burzy postawi. Kadzi się też nimi chore bydło. W drodze z kościoła do domu dzieci łykają ich ,,kotki’’, wierząc, że ile ich połkną, tyle zjedzą na święta jajek.

Poniedziałek Wielkanocny

Wielki Czwartek Gdy ksiądz zaśpiewa ,,Gloria!’’ w kościele, zadzwonią wszystkie dzwony i milkną, a odzywają się aż do Wielkanocy klekotki. Po południu biorą ludzie żuru w miskę i wynoszą na pobliską górę i tam zakopują. Robią to, żeby święta były wesołe i cały rok aż do przyszłego żuru był wesoły, aby jajka wielkanocne i święconka dobrze smakowały i dobrze się powodziło.

Wielki Piątek Ludzie odwiedzają Boży Grób, przy którym straż pożarna czuwa. Gdy dzieci śpią jeszcze, rodzice uderzają je rózgą. Są to ,,Boże rany’’ na pamiątkę biczowania Pana Jezusa. W czasie południowej mszy zbierają się chłopacy koło kościoła. W pewnej chwili w czasie modlitwy jeden z nich, wybrany Judaszem, ucieka wkoło kościoła trzy razy, gdy reszta go goni. Schwytanemu polewają głowę wodą, niby topią. Na jaką to pamiątkę? - Judasz wydał Pana Jezusa na straszną mękę za trzydzieści srebrników i za to miał się topić w ogniu piekła. Tam pragnął i prosił choć o jedną kroplę krwi na ochłodzenie. Ale już się przed nim piekło zamkło i już wiecznie musi się topić – wyjaśniała Janowi Brodzie uczennica Sadowska z IV klasy.

Wielka Sobota W czasie nabożeństwa palone na cmentarzu

20

Święcenie palm to tradycja obchodzona w Niedzielę Palmową

są ciernie, które ksiądz poświęca, a ludzie biorą palące się główienka i ,,utykają’’ po swym polu, co ma chronić przed kretami. Pokrapiają też te miejsca święconą wodą, co chronić ma od gradów i nieurodzaju. Wodą tą odpędzają też diabła od dziecka nieochrzczonego. Po południu przyjeżdża ksiądz do wsi. Na niego wszyscy już czekają, zazwyczaj w szkole i we dworze, z obfitą zastawą świąteczną, w której przeważa mięsiwo różnego rodzaju, placki, babki, ,,kraszanki’’ (gotuje się je w cebuli na kolor żółty, w jemiole lub życie na kolor zielony, w korze olchowej na czarny, w baźkach topoli na czerwony). Ksiądz święci wszystkie koszyki, przyozdobione bukszpanem czy barwnikiem równocześnie.

W drugie święto od wczesnego ranka, nieraz już od północka, trwa dyngus. Chłopacy z butlami wody odwiedzają swe wybranki i na ,,śpiku’’ dają im znać o dyngusie, aby były zgrabne, za które to życzenia rodzice panny zapraszają kawalerów na wieczorną zabawę. Dawniej chłopacy wynosili panny z łóżkiem ku studni i oblewali kubłami, a potem chodzili z kokotkiem po wsi. Grali, śpiewali, winszowali, a wieczorem zbierali się u jednego gospodarza, żeby ,,zawinszowane’’ pieniądze przehulać z dziewczętami, które odtąd ,,mają dyngus w każdy piątek do Zielonych Świątek’’. Jak sobie ówcześnie mieszkańcy Strzyżewa tłumaczyli pochodzenie dyngusa? Jan Broda zebrał kilka interpretacji. „Gdy Pan Jezus nauczał ludzi i ludzie szli za Nim, to Żydzi mieli sikawki i polewali uczniów Jezusowych, aby ich rozpędzić’’ to pierwsza z interpretacji zebrana przez Brodę. Według innej „gdy Pan Jezus zmartwychwstał, to ludzie zbierali się po ogrodach, opowiadając o nim, a tego, kto nie chciał uwierzyć w zmartwychwstanie, polewali wodą i wypędzali od siebie”. Jeszcze inni utrzymywali, że „w drugie święto bodły się dwa byki i ludzie polewali je wodą, aby rozegnać”. W Poniedziałek Wielkanocny biedniejsze dzieci w codziennym stroju, przypasawszy sobie czasem drewnianą szablę do boku, z koszykiem w ręku, nieraz z klekotką jeszcze, chodziły od domu do domu. Kropiły gospodarzy wodą i śpiewały tradycyjną pieśń (tekst w ramce).

Maik Z okresem wielkanocnym wiązało się też powitanie wiosny. W opisie Jana Brody czytamy, że ,,dzieci stroją sobie mały świerczek wstążkami, wydmuszkami czy kolorowymi włóczkami z dzwoneczkiem na wierzchołku i chodząc od wsi do wsi, od domu do domu, śpiewają pieśń powitalną nowego latka’’.

Pieśń śpiewana przez dzieci w Poniedziałek Wielkanocny Przyszliśmy tu po dyngusie, Zaśpiewamy o Jezusie. W Wielki Czwartek, w Wielki Piątek Cierpiał Jezus wielki smętek, Za nas smętek, za nas rany, Za nas ci to chrześcijan. A Żydowie jak katowie Umęczyli Boga w grobie. Umęczyli, udręczyli, Krew najświętszą wypuścili. Maryja się dowiedziała, Krew najświętszą pozbierała, Pozbierała, pozmiatała I do Raju odesłała. Piotrze, Pawle! Weźcie klucze I do Raju wpuśćcie dusze. Aby jednej nie wpuszczajcie, Bo ta ,,siła’’ (dużo) nagrzeszyła Ojca, matkę za łeb wzięła; Jeszcze ci jej nie bijała, Dopiero się zamierzała… Uderzenie wnet się goi, Wymierzenie długo boli…

Jeśli gospodarz z gospodynią wciąż siedzieli jeszcze zasłuchani, śpiewano zwrotkę bardziej przypochlebną: Pan gospodarz siedzi w rogu stoła, Ma sukienkę, same złote koła, Pani gospodyni kluczykami brząka, Dla nas ci pewnie podarunku szuka.

Dzieci bardziej śmiałe śpiewały: Powiedziała nam tu czorno świnia, Żeście zabili jej syna. Weźcie noża ostrego, Ukrajcie nam tam wieprzka tłustego. Gospodyni sławna, bądźże dla nas dobra Weźcie noża ostrego Ukraj placka pszennego Alleluja!

Otrzymawszy datek śpiewano w podziękowaniu: Bóg wam zapłać za te dary, Coście nam tu darowali; Żebyście nam tu sto lat żyli, Na śniadanie kawkę pili, A do kawki kromkę chleba, A po śmierci szli do nieba.

Majówka W maju i czerwcu urządza się zabawy na łąkach. Miejsce zabaw widne jest z daleka po wysokim, skorowanym słupie, na którego szczycie chwieje się barwista wiecha z pętlą kiełbasy i butelką wódki. Kto z młodych wdrapie się na szczyt, zabiera sobie tę zapłatę za trud. Urozmaiceniami majówek jest nadto: kręgielnia, strzelnica, francuska poczta itp.

Zielone Świątki Na święta te wszyscy mają sobie domy z zewnątrz i wewnątrz, a głównie obrazy na ścianach, tatarakiem lub brzeziną przyozdobić. Dzieci od tego czasu grają w ,,zielone’’ i ,,lenią’’ piszczałki z wierzbiny. Renata Weiss

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


To jest ten moment Dlaczego trzykrotnie wybierany, szanowany marszałek dużego województwa, decyduje się na start w eurowyborach? Po co panu ta Bruksela? - W pewnym momencie życia człowiek dojrzewa do tego, żeby pomyśleć, jak wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie na szerszym polu, niż działał do tej pory. Myślę, że 24 lata pracy w samorządzie na wielu różnych szczeblach i stanowiskach, a do tego działanie od 2006 roku w Komitecie Regionów – czyli w europejskiej reprezentacji samorządów krajów unijnych, dało mi wiedzę, którą mogę się teraz posłużyć, by głos samorządów w Unii Europejskiej był lepiej słyszalny. Często nadal tego brakuje, a przejawia się to w złym prawie, złych procedurach, przeroście biurokracji. Z której strony poszedł pierwszy impuls: najpierw pan chciał czy partia chciała, by startował pan do Europarlamentu? - Nie ukrywam, że to była najpierw moja inicjatywa. Złożyłem ofertę mojej partii i została ona przyjęta. Gdyby się panu powiodło, to zastanawiał się już pan, jak będzie się przedstawiał? Jako poznaniak, kaliszanin, Wielkopolanin czy po prostu jako Polak? - Zawsze jako Wielkopolanin. Mam ten przywilej, że moja mama jest poznanianką, tata jest kaliszaninem. Urodziłem się w Kaliszu, gdzie przyjechali do pracy po studiach moi rodzice. Tam chodziłem do szkoły podstawowej, ale już szkołę średnią i wyższą kończyłem w Poznaniu. - Na południu regionu bardzo wyraźnie dostrzeUkończyłem kierunek archeologii na Wydziale galna jest zmiana, jaka dokonała się w ciągu ostatHistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza nich 25 lat. Wystarczy zobaczyć, jak wyglądają w Poznaniu.  dziś wsie i miasta i porównać z tym, co było 25 lat Pokusiłby się pan o zdefiniowanie, czym jest albo temu. To już zupełnie inne miejsca. Tu nie ma może być wielkopolskość, na którą też się pan może aż tak dużej koncentracji przemysłu, jak w powołuje? gminach wokół Poznania, ale też jest ona widocz- Ja widzę takie cechy, ale moje zdanie mogłoby na. Rozwijają się innowacyjne firmy, jak Delphi być subiektywne. Dlatew Ostrowie czy Prat and go lepiej, jak może przyWhitney w Kaliszu, jesztoczę opinię przedstawicze bardziej na południe, ciela koncernu Volkswaw okolicach Kępna, mamy - Upatruję dużą rolę władz gen, który niedawno myzagłębie meblarskie. publicznych dla kreowania ślał, czy nie przenieść Rozmawiamy kilka dni po fabryki w inne miejsce dobrej, wspólnej przyszłości tym, jak wysłał pan do Europy, w którym jest Brukseli projekt WRPO dla Aglomeracji Kalisko – tańsza siła robocza i tańczyli WielkopolOstrowskiej. Te miasta mają 2014+, sze są koszty funkcjoskiego Regionalnego Plaszansę, jeśli będą potrafiły nowania zakładu. Jednu Operacyjnego, zakłanak w ogólnym bilansie, dającego najważniejsze się dobrze porozumieć. za każdym razem kiekierunki rozwoju całego rownictwo koncernu deregionu na najbliższe lata. cydowało się na pozostaPo sposobie, w jaki pan nie w Wielkopolsce, bo tutaj pracownicy są najto zrobił, widać, że przywiązuje pan bardzo duże bardziej solidni, a produkcja jest praktycznie bezznaczenie do tego planu. awaryjna. To jeden z naszych największych atu- Tak, bo jestem głęboko przekonany, że przed tów, jako regionu i namacalny dowód, że jest u każdym z obszarów Wielkopolski jest teraz monas tradycja dobrej, solidnej pracy.   ment dużej szansy. Ale poszczególne części Wielkopolski też znaczRównież dla Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej? nie różnią się od siebie? - Oczywiście, że tak. Upatruję dużą rolę władz - Mam wrażenie, że mam dobre wyczucie pewpublicznych w kreowaniu dobrej, wspólnej przynych klimatów i nastrojów w całej Wielkopolszłości dla Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej. sce. Dobrze się czuję w każdej części WielkopolTe miasta i ich sąsiedzi mają szansę, jeśli potrafią ski - mimo że różnią się one dość znacznie od się dobrze porozumieć. siebie. Dla przykładu, na wschodzie regionu luWe wspomnianym dokumencie jest zapis dotydzie mają trochę inne doświadczenia historyczczący tzw. ZIT-ów  - czyli Zintegrowanych Inne, trochę mniej odwołują się na przykład do westycji Terytorialnych. W całej Wielkopolsce Powstania Wielkopolskiego, a więcej do Powstasą tylko dwa takie miejsca: metropolia poznańnia Styczniowego, inaczej postrzegają swoją przeska i właśnie Aglomeracja Kalisko – Ostrowska. szłość i przyszłość. Północ to z kolei bardzo rolTo jest ten moment, ta szansa? niczo – leśny obszar. Były próby lokowania tam - To jest szansa, a jednocześnie wyzwanie. Zadużego przemysłu, ale dotyczy to w zasadzie proponowałem, żebyśmy utworzyli ZIT kalisko tylko Piły i Chodzieży. Każda część Wielkopol- ostrowski, choć nic nas do tego nie obligowało, ski ma swoją niepowtarzalną specyfikę. bo minister rozwoju zaproponował jedynie ZIT A jaki „klimat” wyczuwa pan na południu Wieldla aglomeracji poznańskiej. To nasza, wielkokopolski? polska inicjatywa. Uznaliśmy, że warto ją podśroda | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

Z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego MARKIEM WOŹNIAKIEM rozmawia Jarosław Wardawy.

kadr dla firm z tego terenu, na wysokim poziomie, z zastosowaniem elementu innowacyjności. Cały czas nie wiemy jeszcze, czy te fundusze będą mogły objąć opiekę medyczną, ale to także szansa. Od kogo zależy, jakie projekty będą zgłaszane i kto będzie je realizował? - Projekty będą zgłaszane przez wszystkie samorządy Aglomeracji Kalisko Ostrowskiej, z wykorzystaniem jej struktur. Samorządy muszą się porozumieć i uzgodnić listę projektów, która będzie weryfikowana przez Urząd Marszałkowski. Nie ma potrzeby tworzenia jakiegoś nowego związku formalnego, na przykład związku gmin, bo wystarczy zwykłe porozumienie między gminami. Wielkopolanie są ludźmi konkretnymi, stąd tak duży nacisk na wymierne efekty działania Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej, które póki co trudno zobaczyć. Czy to będzie moment, kiedy te efekty się wreszcie pojawią? - To jest niezbędne, muszą być konkretne efekty. Aglomeracje i metropolie będą motorami rozwoju.  To jest zgodne z polityką europejską, narodową i regionalną. Był pan dziś również w Przygodzicach. To też miejsce, z którym powiat ostrowski łączy bardzo duże nadzieje. Mam oczywiście na myśli duże tereny inwestycyjne, czekające na zagospodarowanie. - Daliśmy dziś powiatowi ostrowskiemu szansę przygotowania dokumentacji strefy ekonomicznej dla potencjalnych inwestorów. To projekt wart ponad 1 milion złotych, w którym  dajemy powiatowi ponad 830 tys. z funduszy UE. Za te jąć, by powstał drugi, silny biegun rozwoju Wielpieniądze do końca roku powiat ma przygotokopolski, poza Poznaniem.  wać dokumentację pokazującą, jak ma wyglądać Dlaczego i po co to zrobiono? strefa ekonomiczna. To przepustka do nowej per- Kalisz i Ostrów to duży potencjał, drugi w spektywy unijnej, w której powiat ma duże szanse województwie. Teraz trzeba maksymalnie dona pozyskanie nawet kilkudziesięciu milionów brze wykorzystać sytuację do wspólnego rozzłotych na realizację tego przedsięwzięcia, czyli wiązywania problemów przy pomocy pieniędzy na uzbrojenie terenu, zbudowanie dróg  itp. unijnych. Czy w Wielkopolsce jest dużo takich terenów Czy ZIT kalisko - ostrowski to tylko te dwa inwestycyjnych? miasta? - W ostatnich latach uruchamiamy kilka takich - Włączyliśmy do niego nie tylko Kalisz i Ostrów terenów. Równolegle z powiatem ostrowskim urui bezpośrednie otoczenie tych miast – czyli tzw. chamiamy strefę ekonomiczną w powiecie pilskim, obszary funkcjonalne, ale też teren całych powcześniej były podobne projekty pod Śremem, wiatów:  kaliskiego i ostrowskiego, które przez Wrześnią, ale tereny w rejonie Przygodzic mają w cały czas współpracowały w ramach Aglomeraporównaniu z nimi wielką zaletę. Cały, duży teren cji. Zgodziliśmy się na to, choć przyznam, że nie o powierzchni ok. 100 hektarów należy do powiabez obaw, czy w tak dużej liczbie samorządów tu ostrowskiego, co znacznie skraca czas przygotouda się ustalić rzeczywiście listę najlepszych prowania inwestycji. Dla injektów do unijnego westorów to bardzo ważwsparcia, żeby wszyscy ny atut. Innym atutem jest byli z tego zadowoleni. fachowość kadry, solidCo Aglomeracja Kalisko - Daliśmy powiatowi ność i poczucie odpowie– Ostrowska może zrobić ostrowskiemu szansę dzialności pracowników, poprzez ZIT-y, czego nie mogłaby zrobić bez nich? przygotowania dokumentacji bo takich mamy w Wielkopolsce. - Ideą ZIT-ów jest, aby strefy ekonomicznej dla Rozmawiamy w szczesamorządy na danym obpotencjalnych inwestorów. gólnym momencie, krótszarze weszły w bliską ko przed świętami Wielwspółpracę dla rozwiązaTo przepustka do nowej kiej Nocy. Czego życzyłnia konkretnych, wspólperspektywy unijnej, by Pan ostrowianom i nych problemów. Mogą w której powiat ma duże mieszkańcom Aglomeraone dotyczyć różnych dziedzin życia. Jednym z szanse na pozyskanie nawet cji Kalisko Ostrowskiej z tej okazji ? nich jest na pewno dobra kilkudziesięciu milionów -  Te święta są bardzo komunikacja publiczna złotych. ważne, z bardzo silnym na tym terenie.  Kolejaspektem religijnym nym polem do dobrej związanym z nadzieją. współpracy może być To święta związane z jednej strony ze śmiercią rozwiązywanie problemów związanych z enerChrystusa, z drugiej jednak z Jego zmartwychgią. To będzie istotny element przyszłej perspekwstaniem. Wszyscy mamy w życiu trudne chwitywy budżetowej Unii Europejskiej. Szczególne le, ale mamy też wspaniałe momenty, kiedy wiznaczenie będą miały wszelkie formy oszczędzadzimy, że w świecie jest dużo dobra. W tym nia energii, termomodernizacji, przesyłu energii czasie warto myśleć o dobrej przyszłości dla sieczy jej produkcji ze źródeł odnawialnych.  Szanbie, rodziny. Życzę Państwu tej dobrej nadziei. se na unijne pieniądze miałby dobry projekt Dziękuję za rozmowę.  wspólnego centrum kształcenia praktycznego

21


POD PATRONATEM ,,GAZETY OSTROWSKIEJ”

Ciemna Jutrznia po raz trzynasty Dzisiaj rozpoczyna się Festiwal Wielkanocny ,,Ciemna Jutrznia”. Podczas trzynastej edycji festiwalu odbędą się dwa koncerty. 16 kwietnia wystąpią: kwartet wokalny Alter Ego wraz z Karolem Kopcem na organach, a 17 kwietnia Zespół Muzyki Dawnej All’ Antico. W historii muzyki, Ciemne Jutrznie były wyzwaniem dla wielu pokoleń kompozytorów i kościelnych kapelmistrzów. Psalmy, Lamentacje, Responsoria i Oracje Proroka Jeremiasza nadają niezwykle uroczysty charakter dniom Triduum. czył studia magisterskie na UAM w Poznaniu na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Od 2002 r. jest organistą parafii Konkatedralnej pw. św. Stanisława BM w Ostrowie Wielkopolskim.

Alter Ego i Karol Kopiec Miłość do muzyki połączyła cztery kobiety z Ostrowa Wielkopolskiego, w których od lat istniała ogromna potrzeba śpiewania. Nazwały swój kwartet Alter Ego, bo trochę tak się czują w roli muzyków – zawodowo niezwiązane z tą profesją: w składzie dwóch

Zespół Muzyki Dawnej All’Antico

13. Festiwal Wielkanocny CIEMNA JUTRZNIA Wielka Środa, 16 kwietnia, godz. 19:15 Kościół pw. św. Pawła Apostoła (ul. Paderewskiego) Kwartet wokalny ALTER EGO Regina Plewa-Gad – sopran, Magdalena Kajewska – alt, Małgorzata Graf – alt, Magdalena Nowicka - alt Karol Kopiec - organy W programie: Giovanni Battista Pergolesi ,,Stabat Mater” Wielki Czwartek, 17 kwietnia, godz. 20 Kościół NMP Królowej Polski (ul. Królowej Jadwigi) Zespół Muzyki Dawnej All’ Antico: Aldona Bartnik – sopran, Arkadiusz Wróblewski – flet podłużny, Radosław Dembiński – viola da gamba, Daniel Pochwała – pozytyw organowy; Tomasz Dobrzański – konsultacja muzyczna W programie: S. Besler, G. Frescobaldi, G. A. Cima, D. Castello. Podczas festiwalu ekspozycja malarstwa prof. dra Tadeusza Gaworzewskiego „Via Dolorosa”.

Drugiego dnia festiwalu wystąpi Zespół Muzyki Dawnej All’ Antico

pedagogów specjalnych, kustosz ostrowskiej biblioteki oraz inżynier budownictwa. Muzykują licząc na wyrozumiałość słuchaczy i wierząc, że wyrażane przez nie emocje przesłonią niedoskonałości warsztatu wokalnego. Zespół powstał w 2013 r. i tworzą go: Regina Plewa-Gad – sopran oraz alty – Małgorzata Graf, Magdalena Nowicka, Magdalena Kajewska. Akompaniamentem wspiera kwartet Karol Kopiec, który w latach 1990-1994 uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Ostrowie Wielkopolskim w klasie wiolonczeli. W latach 1995-1999 był słuchaczem Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. św. Cecylii w Kaliszu. Ukoń-

Zespół działa we Wrocławiu, a kierownikiem artystycznym grupy jest Arkadiusz Wróblewski. All’Antico jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. na prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu. Trzon repertuaru zespołu „All’Antico” stanowi włoska, instrumentalna muzyka wczesnego baroku, głównie wielogłosowe canzony, stylowo będące już tzw. „seconda practica”. Członkowie zespołu są studentami Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Sopranistka Aldona Bartnik ukończyła studia we Wrocławskiej Akademii Muzycznej. W 2013 r. ukończyła studia wokalne na Wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Ewy Czermak. Istotnym elementem na jej artystycznej drodze jest stała współpraca z Chórem Filharmonii Wrocławskiej pod kierownictwem Agnieszki Franków-Żelazny. Od 2013 r. bierze udział w działalności artystycznej Ars Cantus – zespołu, który pod okiem Tomasza Dobrzańskiego specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnych epok. Od maja 2014 r. artystka rozpoczęła współpracę z Belgijskim Collegium Vocale Gent i Philippe Herreweghe. Koncertowała na wielu prestiżowych festiwalach za granicą. Śpiewaczka regularnie bierze udział w międzynarodowych kursach i konkursach wokalnych. Jako chórzystka występowała na scenach koncertowych Europy i Ameryki Północnej. Festiwal organizują: Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin w Ostrowie Wielkopolskim oraz Impresariat Muzyczny Danuty Mrugalskiej w Poznaniu. (hol)

POD PATRONATEM ,,GAZETY OSTROWSKIEJ”

POD PATRONATEM ,,GAZETY OSTROWSKIEJ”

Jazzowy śpiewnik

Kenny Garrett w Ostrowie

– Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w klubie jazzowym. Kto ma ochotę śpiewać – niech śpiewa, kto tańczyć – niech tańczy – tymi słowami rozpoczął koncert Janusz Szrom. I były ku temu powody. Muzycy: Janusz Szrom i Zbigniew Wrombel wraz z zespołem zaprezentowali swój nowy projekt ,,Śpiewnik”, na który składają się zaaranżowane na jazzowo hity polskiej muzyki rozrywkowej i filmowej.

26 kwietnia w Ostrowie koncert wielkiej gwiazdy światowego jazzu. W kinie Komeda wystąpi Kenny Garrett z zespołem.

Muzycy zabrali publiczność muzycznym wehikułem czasu w lata 60., 70., 80. Na projekt ,,Śpiewnik” składają się bowiem niezapomniane przeboje polskiej muzyki rozrywkowej i filmowej właśnie z tamtych lat. Ale nie odtworzone dokładnie, lecz zaaranżowane na nowo. Nie ma się temu co dziwić – za projekt zabrali się bowiem świetni muzycy, obecni na polskiej scenie jazzowej od wielu lat. Janusz Szrom to ceniony wokalista, działający od ponad 20 lat, basista i kontrabasista Zbigniew Wrombel grał w takich zespołach jak choćby String Connection, Walk Away, Air Condition Zbigniewa Namysłowskiwego i wielu innych. Oni dwaj stanowią trzon zespołu, który dopełniają: Piotr Wrombel – pianista, kompozytor i aranżer oraz perkusista Krzysztof Szmańda. Koncert rozpoczął się utworem ,,Pod papugami”, po nim publiczność usłyszała piosenki z seriali: ,,Jan Serce” czy ,,Wojna domowa”. A to, że muzycy postanowili na nowo podejść do znanych utworów i przekazać je po swojemu, już bardzo dobitnie można było usłyszeć w takich utworach jak choćby ,,Byłaś serca biciem” z repertuaru Andrzeja Zauchy czy ,,Kiedy byłem małym chłopcem”. Utwór Tadeusza Nalepy poprzedził wstęp Piotra Wrombla, który zagrał na instrumentach klawiszowych rodem z czasów Breakout. Na zakończenie muzycy zaserwowali motyw z filmu ,,Dziecko Rosemary” oraz ,,Płonącą stodołę” Czesława Niemena. Piosenki należące do klasyki polskiej muzyki rozrywkowej oczywiście doskonale znała publiczność, a do wspólnego śpiewania zachęcał z humorem Janusz Szrom, nawet do trudnych wokaliz jak we ,,Wspomnieniu”. Publiczność odpowiadała i śpiewała razem z muzykami, tak jednak, by... im nie przeszkadzać. Koncert odbył się w ramach Muzeum Jazz Festival, który w tym roku rozłożony jest na trzy miesiące. Wpisał się też w obchody 40-lecia szkoły muzycznej, gdzie też się w miniony piątek, 11 kwietnia, odbył. Patronat nad koncertowym cyklem ,,Jazz w Muzeum” sprawuje ,,Gazeta Ostrowska”. Tekst i fot.: (hol)

22

Świetny wokalista Janusz Szrom zachęcał też do wspólnego śpiewania

Już za niewiele ponad tydzień czeka nas koncert wielkiej gwiazdy światowego jazzu. Do Ostrowa przyjedzie Kenny Garrett! Ten jeden z najważniejszych saksofonistów jazzowych zagra 26 kwietnia w kinie Komeda. Informacje o jego ostrowskim koncercie zamieścimy w kolejnym wydaniu ,,GO”. (hol)

20 lat ,,Jazz w Muzeum” 1994-2014

Zbigniew Wrombel to jeden z dwóch liderów zespołu

26 kwietnia 2014 r. – Kino Komeda w Ostrowie Wlkp. LESZEK ŻĄDŁO ENSAMBLE Leszek Żądło – saksofon tenorowy Leszek Kułakowski – fortepian Piotr Kułakowski – kontrabas Jacek Pelc – perkusja KENNY GARRETT QUINTET Kenny Garrett – saksofon altowy Rudy Bird – instrumenty perkusyjne Vernell Brown – fortepian Coreolan Hort – kontrabas McClenty Hunter – perkusja

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


POD PATRONATEM „GAZETY OSTROWSKIEJ”

SPOTKANIE W GMINNEJ BIBLIOTECE

Spotkanie z Miecugowem

Muzyka wielkopostna Utwór „Stabat Mater” G. B. Pergolesiego był kulminacyjnym punktem środowego koncertu muzyki wielkopostnej. W ostrowskiej synagodze wystąpił ośmioosobowy zespół, złożony z muzyków z Poznania, Ostrowa i kaliskiej filharmonii. Koncert muzyki wielkopostnej odbył się w minioną środę, 9 kwietnia, w ostrowskiej synagodze. Wystąpiło na nim ośmioro muzyków z Ostrowa, Poznania i z Filharmonii Kaliskiej: Katarzyna Wieczorek – sopran, Antonina Grzelak – alt, Jakub Śmigielski – skrzypce, Kamila Gryska – skrzypce, Jan Kuta – wiolonczela, Tobiasz Michna – kontrabas, Andrzej Henryk Bączyk – klawesyn oraz Wojciech Czemplik – altówka. Koncert główny, na którego wstępie muzycy zaprezentowali niespodziankę – utwór J. S. Bacha, stanowiły trzy utwory. Jako pierwszy publiczność usłyszała „Sonatę d-moll op. 3 nr 5” Arcangello Corelliego. Punktem kulminacyjnym był wykonanie 12-częściowego utworu „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego na sopran, alt i zespół smyczkowy. Wykonanie, dodajmy, docenione dużymi brawami przez publiczność. – „Stabat Mater” zostało

ukończone w 1736 roku na kilka dni przed śmiercią kompozytora, zmarłego na gruźlicę. Był to swoisty wyścig ze Na zdjęciu: Katarzyna śmiercią, który kompozytor wygrał, kończąc swoje dzieło – mówił A. H. Bączyk, który przed każdym utworem opowiadał i o samym charakterze muzycznego dzieła, jak i zdradzał ciekawostki na temat jego kompozytora. Co ciekawe, publiczność po koncercie mogła też przyjrzeć się fotokopiom fragmentów manuskryptów „Stabat Mater”, stanowiących część scenografii występu. Środowy występ zakończył się „Koncertem podwójnym a-moll op. 3 nr 8” z cyklu L’estro armonico Antonia Vivaldiego. Nie zabrakło też bisów, których domagała się publiczność.

Środowy koncert był kolejną odsłoną cyklu „Przy muzyce o muzyce”

Grzegorz Miecugow, znany dziennikarz, m.in. współtwórca „Szkła kontaktowego”, spotkał się z czytelnikami biblioteki w Daniszynie, filii książnicy w Gorzycach Wielkich. Znany dziennikarz opowiedział m.in. o swojej książce „Inny punkt widzenia”. Wieczorek i Antonina Grzelak

Środowy koncert w synagodze był kolejną odsłoną zainicjowanego 10 lat temu cyklu „Przy muzyce o muzyce”, organizowanego przez ostrowską szkołę muzyczną i Andrzeja Henryka Bączyka. Patronat nad tym przedsięwzięciem sprawuje „Gazeta Ostrowska”. – Naczelną ideą cyklu było i pozostaje nadal promowanie wartości, które niesie ze sobą muzyka, ze szczególnym nastawieniem na popularyzację słuchania i rozumienia muzyki klasycznej – mówi A. H. Bączyk. – Do współpracy zapraszani są artyści-muzycy, animatorzy życia muzycznego, wykładowcy, pedagodzy, ale przede wszystkim uzdolniona muzycznie młodzież. Spotkania „Przy muzyce o muzyce” stwarzają okazję do prezentacji osiągnięć, artystycznego dorobku i potencjału ostrowskiego Zespołu Szkół Muzycznych – dodaje A. H. Bączyk. Do tej pory w ramach cyklu odbyło się siedem koncertów. Organizatorami i współorganizatorami tego ostatniego byli: Urząd Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrowskie Centrum Kultury, Zespół Szkół Muzycznych, Stowarzyszenie „Strefa Kultury”. Sponsorzy to: Holdikom S.A., Firma AZero Jolanty i Zbigniewa Wolickich oraz Kwiaciarnia Urszuli i Włodzimierza Matysiaków. Koordynatorem i kierownikiem artystycznym jest Andrzej Henryk Bączyk. Obszerna relacja zdjęciowa ze środowego koncertu znajduje się na stronie internetowej „Gazety Ostrowskiej”. Tekst i

PLAKAT JAPOŃSKI NA WYSTAWIE W OCK

„Zrozumieć” plakat 35 plakatów japońskich twórców można od ubiegłego tygodnia oglądać w Galerii PIK Ostrowskiego Centrum Kultury. To prace sześciu najbardziej wyrazistych autorów, którzy zdecydowali o wizerunku plakatu japońskiego w drugiej połowie ubiegłego wieku. Dla odbiorców ta wystawa jest wyzwaniem – kultura japońska i sposób jej wyrażania w plakacie nie są oczywiste w odczytaniu. Wernisaż wystawy odbył się w miniony czwartek, 10 kwietnia. Poprzedzony był wykładem krytyka i historyka sztuki Zdzisława Schuberta dotyczącym właśnie plakatu japońskiego. – Ostrowskie Centrum Kultury rozpoczęło nowy cykl „Cztery szkoły plakatu” – mówiła podczas wernisażu szefowa OCK Ewa Matecka. – Dzisiaj prezentujemy maleńki wycinek, bo 35 prac, ogromnej kolekcji plakatu Muzeum Narodowego w Poznaniu. W najbliższych planach mamy jeszcze wystawy plakatów skandynawskich, niemieckich, a także – po raz drugi japońskich – dodała Ewa Matecka. Na wystawie zobaczymy prace sześciu twórców: Mitsuo Katsui, Koichi Sato, Shigeo Fukuda, Kazumasa Nagai, Ikko Tanako, Yusaku Kamekura. Wszystkie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. – Plakat japoński to wiodąca kolekcja w naszych zbiorach. Dzisiaj staraliśmy się zaprezentować najważniejsze postacie, najbardziej wyraziste sylwetki artystyczne, które zdecydowały o wizerunku plakatu japońskiego w drugiej połowie ubiegłego wieku – mówi kurator wysta-

wy z Galerii Plakatu i Designu poznańskiego muzeum Irena Przymus. – Na czym pole- W OCK otwarto wystawę plakatu japońskiego. Na zdjęciu od legał fenomen sztuki wej: kurator wystawy Irena Przymus, krytyk sztuki, znawca plakaplakatu japońskiego? tu Zdzisław Schubert oraz szefowa OCK Ewa Matecka Fot.: (hol) Projektanci japońscy przed wojną czerpali głównie z dorobku sztuki na wystawie w OCK pracach dominują bryły europejskiej. Wówczas ten plakat szczególnie się przestrzenne. Ciekawe są prace Koichi Sato, nie wyróżniał. Lata powojenne natomiast przyoszczędne w kolorze, nawiązujące do kosmosu, niosły bardzo intensywny rozwój sztuki plakatodo zabawy literą. – Fascynacja kolorem, świawej w Japonii, co wynikało z tego, że twórcy zatłem, kosmosem to bardzo częsty motyw w plauważyli ogromny potencjał i możliwości tkwiące katach japońskich – mówiła Irena Przymus. – w zasobach wielowiekowej własnej kultury, do Na wystawie prezentujemy różne nurty graficzktórej sięgnęli. W tej chwili może się nam więc ne w sztuce plakatu japońskiego, ale zawierające wydawać, że łączność między japońską sztuką wspólną myśl. Nam – ludziom Zachodu - truddawną a współczesnym projektowaniem w Japono jest zrozumieć plakat japoński, nie znamy na nii jest bardzo oczywista – dodaje Irena Przymus. tyle tej kultury, ale możemy podchodzić intuWystawę otwierają prace Yusaku Kamekury, icyjnie do tych projektów, które są źródłem ciąktóry w latach 50. wniósł podwaliny pod rozwój głej fascynacji – zakończyła Irena Przymus. sztuki graficznej i którego określa się ojcem plaWystawa jest czynna w Ostrowskim Centrum katu japońskiego. Na kilku jego prezentowanych Kultury. (hol)

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

Grzegorz Miecugow był gościem biblioteki w Daniszynie Fot.: (hol)

Grzegorz Miecugow z czytelnikami i widzami spotkał się w filii biblioteki w Gorzycach Wielkich – w Daniszynie. Znany dziennikarz opowiadał m.in. o swojej książce „Inny punkt widzenia”, a także o programie „Szkło kontaktowe”, który niebawem będzie obchodził 10 lat istnienia. – Lubię ten program, choć na początku nikt z nas nie przypuszczał, że utrzyma się tyle lat. Program najpierw trwał 20 minut, potem rozrósł się do godziny – mówił Grzegorz Miecugow. Podczas ponadgodzinnego spotkania znany dziennikarz mówił też o mediach, o tym, jak w ciągu ostatnich lat się zmieniały, a także o oczekiwaniach ich odbiorców. Dziennikarz udowodnił, że nie tylko potrafi świetnie zadawać pytania albo komentować, ale również, że jest dobrym gawędziarzem. Autor książki „Inny punkt widzenia” zdradził też, że już niebawem ukaże się kolejny cykl rozmów, a jednym z jego gości będzie Edyta Bartosiewicz. Spotkanie z Grzegorzem Miecugowem odbyło się w poniedziałek, 7 kwietnia. Poprowadził je dyrektor biblioteki w Gorzycach Wielkich Dariusz Pryczak. (hol)

23


O CZYM PISALIŚMY 5, 10, 15, 20, 25 LAT TEMU ?

25 lat z „Gazetą Ostrowską” Tylko jedna gazeta w Ostrowie Wielkopolskim może przypomnieć, o czym sama pisała 5, 10, 15, 20 i 25 lat temu. „Gazeta Ostrowska” to kawał ostrowskiej historii, tysiące artykułów, zdjęć, setki ludzi zaangażowanych w różny sposób w jej tworzenie, dziesiątki tysięcy czytelników. W związku z 25. rocznicą odzyskania wolności w Polsce przypominamy, o czym pisaliśmy na przestrzeni tych lat. Przypominać będziemy ludzi i wydarzenia, które kształtowały naszą ostrowską rzeczywistość. Zaczynamy od tego, o czym pisaliśmy w marcu i w kwietniu 20, 15, 10 i 5 lat temu*.

20 lat temu - 1994

15 lat temu – 1999 r. SPORT: „Stalowy mózg”

„Atrakcyjny oferent i szczodry sponsor”

„Przyszła pani prezydent Ostrowa”

Rozmowa z Danusią Nowakowską, córką mecenasa Cezarego Nowakowskiego, ówczesnego konsula RP w Hanowerze. Gdybyś została prezydentem miasta, to co byś zmieniła w Ostrowie? - Nie podoba mi się, że jest brudno i że jest mało zieleni, że nie jest dobra woda, jest dużo pijaków, krzyczą… Jak bym była prezydentem, to bym powiedziała, żeby im nie sprzedawać alkoholu. Od redakcji: Póki co, „przepowiednia” sprzed 20 lat się nie spełniła, ale z tego, co wiemy, dzisiejsza pani Danuta też świetnie sobie radzi – choć nie jako prezydent Ostrowa…

„Krzaklewski w Ostrowie”

26 marca 1994 r. w Ostrowie odbyło się Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność”, na którym przewodniczący związku Marian Krzaklewski przedstawił między innymi treść postulatów do rządu. (…) Nawiązując do obecnej strategii związku, Marian Krzaklewski stwierdził, że mając na uwadze obecne warunki organizacyjne związku, wyczerpanie ludzi i słabość rezerw strajkowych, „Solidarność” wybrała metodę tzw. „strajków kroczących”, nękających, partyzanckich. (…) Odpierając zarzut politycznego charakteru przeprowadzonych ostatnio akcji, Krzaklewski powiedział, że strajk jest wtedy polityczny, jeśli dana strona mówi wprost, że trzeba zmienić rząd. W żadnym z naszych postulatów nie ma takich żądań – mówił Krzaklewski. Od redakcji: W tamtych czasach przewodniczący był, po prezydencie, premierze i marszałku sejmu, jedną z najważniejszych osób w państwie, więc wizyta M. Krzaklewskiego była sporym wydarzeniem. Związek był w trudnej sytuacji, bo był przecież „swój” rząd, ale trudna sytuacja ekonomiczna sprawiała, że w całym kraju wybuchały co rusz strajki. Czas pokazał, że Krzaklewski skręcił jednak w stronę polityki, kandydując na prezydenta RP. Przegrał jednak z kretesem z Aleksandrem Kwaśniewskim.

24

Rozmowa z Jerzym Świątkiem i Tadeuszem Szulcem, właścicielami spółki „Jeta” - „Firma Jeta rozpoczęła działalność w 1990 roku. Rozpoczęliśmy od hurtowni i jednego sklepu z artykułami chemii gospodarczej i papierniczo-biurowymi. Wybierając branże, kierowaliśmy się głównie stopniem ryzyka rynkowego. Już w grudniu 1990 uruchomiliśmy drugą hurtownię przy ulicy Gorzyckiej. Od redakcji : „Jeta” była jedną z pierwszych dużych ostrowskich firm powstałych na fali przemian społecznych i gospodarczych po 1989 roku. Jerzy Świątek w 2002 roku wrócił do polityki, zostając ponownie (był już przed 1989 r.) prezydentem miasta. Firma działa z powodzeniem do dziś, a prowadzi ją syn J. Świątka, Maciej.

„Krzewić olimpijskie wartości” Rozmowa z Marianem Matysiakiem, prezesem Terenowego Klubu Olimpijczyka w Wysocku Wielkim - „Pyta pan, skąd biorą się ci wszyscy sportowcy w Wysocku? Dzwonię po Polsce i namawiam ich do przyjazdu. Nie jest łatwo, Jerzego Kuleja musiałem namawiać cały rok. Poza tym organizujemy bal, na który przyjeżdża wiele znanych osób. Dwa lata temu w balu wzięło udział pięciu kolarzy, w tym trzech mistrzów świata: Szurkowski, Piasecki, Nowicki. Od redakcji: Klub Olimpijczyka działa do dziś, choć już bez Mariana Matysiaka, który kilka lat temu zmarł. Jego działalność została wielokrotnie doceniona, między innymi tytułem Ostrowianina Roku.

Rozmowa z Zoranem Sretenovicem, rozgrywającym Stali Ostrów -„Przed przyjazdem do Ostrowa z polską koszykówką miałem kontakt tylko raz, na turnieju w Warszawie. Jednak każdy, kto się interesuje koszykówką, wie, jak gram. Referencje mam bardzo dobre i to wystarczyło trenerowi Kowalczykowi. Z polskich klubów miałem ofertę tylko ze Stali, natomiast mogłem grać jeszcze w Turcji, Niemczech czy Grecji. (…) Ja mógłbym zdobywać więcej punktów, ale koszykówka nie tylko na tym polega. Bardziej zadowolony jestem, jeżeli punkty zdobywane są po moich podaniach. Punkty Piotrka Czaski, Dimy Czeczuro czy Darka Parzeńskiego zdobyte w ten sposób są też moimi punktami. Od redakcji: Największa legenda ostrowskiej koszyków wiedziała, co mówi. Zoran poprowadził zespół z Ostrowa do historycznego triumfu w postaci trzeciego miejsca i brązowego medalu najwyższej klasy rozgrywkowej. Nigdy wcześniej ani nigdy później ostrowska koszykówka nie była tak silna, jak za jego czasów – i w bardzo dużej mierze, za jego przyczyną.

„Skalmierzyckie Kosowo” - „Władze Kalisza podjęły uchwałę wyrażająca wolę zaanektowania niektórych miejscowości znajdujących się na terenie gminy Nowe Skalmierzyce. To jest podsycanie historycznych zaszłości i próba stworzenia w naszej gminie nowego Kosowa – twierdzą mieszkańcy Nowych Skalmierzyc. (…) Mamy bosoantkowe serca i nie możemy pozwolić, żeby nasi sąsiedzi, którzy się do nas zwracają, byli dziobani przez ostrowskie bażanty – mówił na sesji radny W. Pawlaczyk. Od redakcji: W latach reformy samorządowej wprowadzonej przez rząd premiera Buzka o Nowe Skalmierzyce zaciekły „bój” toczył Ostrów z Kaliszem. Ostatecznie, zadecydowali sami nowoskalmierzyczanie, w referendum, w którym opowiedzieli się za przynależnością do powiatu ostrowskiego. Nie obyło się jednak bez strat w postaci kilku wsi należących dziś do Kalisza.

„50 metrów do nieba”

SPORT: „Ostrowski żużel potrzebuje sprzymierzeńców?” Rozmowa ze Stanisławem Kupczykiem, działaczem Towarzystwa Żużlowego „Iskra” - „Sprawy finansowe są bardzo istotne, borykamy się z ogromnymi kłopotami i od razu apel do Czytelników, którzy kochają sport żużlowy, żeby w miarę swoich możliwości finansowych nam pomagali, żeby przede wszystkim przychodzili na mecze. (…) W składzie drużyny zaszły zmiany. Mamy Łotysza Woronkowa i ciekawe dwa nazwiska z Ukrainy: Trofimowa z Równego i Saitgriejewa, Rosjanina, a właściwie Baszkira. Reszta to dotychczasowy skład, nie kupujemy zawodników, bo nie mamy pieniędzy. Od redakcji: 20 lat minęło, a właściwie niewiele się zmieniło. Żużel nadal boryka się z kłopotami i ograniczeniami finansowymi, ale jest obecny w Ostrowie i wciąż cieszy kibiców. środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


Dla Anny Rusek praca w biurze wydawała się zbyt przeciętna i monotonna. Postanowiła zrobić coś, więcej: kurs dla operatorów żurawi budowlanych. Od redakcji: Nie wiemy, jak potoczyły się dalsze losy pani Anny, ale w 1998 roku jej historia rozpalała wyobraźnię. Piękna, odważna kobieta, pracująca na wysokości 50 metrów, na ziemi lubiła pisać wiersze. Ciekawe, co robi teraz?

„Lewica w kryzysie”

„PUP otwarty” Nowa siedziba Powiatowego Urzędu Pracy przy ulicy Wolności w Ostrowie Wielkopolskim została uroczyście otwarta. Goście mieli okazję zobaczyć wszystkie pomieszczenia nowego obiektu, który prezentuje się bardzo funkcjonalnie. Od redakcji: PUP zajął miejsce po Szkole Muzycznej, która z kolei za czasów starosty Włodzimierza Jędrzejaka została przeniesiona do nowej, pięknej siedziby przy Alejach Słowackiego.

„Gimnazja już znane” Ostatnie sesji Rady Miejskiej stały pod znakiem ustalania sieci szkół publicznych. Wchodząca reforma szkolnictwa, ze względu na tworzenie gimnazjów, wywołała sporo kontrowersji. Od redakcji: Razem z reformą samorządową rząd premiera Jerzego Buzka wprowadził także reformę szkolnictwa, zakładającą między innymi powstanie gimnazjów. Gimnazja budzą kontrowersje do dziś, mimo że obecnie te szkoły są już doskonale wyposażone i mają świetną bazę dydaktyczną.

„Starosta kontra posłowie”

„Galeria uratowana” Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Ostrowie będzie nadal funkcjonować. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadła na radzie powiatu. Od redakcji: Sprawa była skomplikowana, bo paradoksalnie właścicielem galerii był samorząd… miasta Kalisza, który chciał pozbyć się problemu. Ostatecznie, majątek galerii przekazano władzom powiatu ostrowskiego, które od tej pory zawiadują galerią. Obecnie, galeria mieści się w zmodernizowanym n-Klubie.

10 lat temu – 2004 r. „Manipulacja lewicy? Andrzej Dera i Dariusz Morisson przeszli do ataku” - „Starosta Włodzimierz Jędrzejak oraz dyrektor ZZOZ Tomasz Gostomczyk, w sposób celowy manipulują faktami w sprawie kontroli, którą Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w ostrowskim szpitalu – twierdzą A. Dera i D. Morisson. Dodają, że ich zdaniem na pracowników NOK wywierana była presja przez członków SLD. Od redakcji: Po zmianie władzy w powiecie ostrowskim były starosta Andrzej Dera i jego następca Włodzimierz Jędrzejak z SLD byli w permanentnym konflikcie. Mnożyły się wzajemne zarzuty, konferencje, oskarżenia, z których – jak się potem okazało - niewiele wynikło. Poza sprawą dyr. D. Morissona, który uwikłał się w różnego rodzaju poważne zarzuty.

„Nie tylko obwodnica”

5 lat temu – 2009 r.

Rozmowa z Grzegorzem Woźnym, posłem SLD -„Faktycznie, lewica jest w głębokim kryzysie. Nastąpił rozłam, powstała nowa partia. Moim zdaniem, to jest zła decyzja, na dodatek podjęta w złym czasie. Lada moment nasz kraj zostanie włączony do Unii Europejskiej, a to na pewno nie pomoże w integracji. (…) W Ostrowie obecnie jesteśmy wszyscy razem, choć co będzie jutro, trudno powiedzieć. Trudno jest nam bardzo, ale wiara w ludzi nastraja nas optymistycznie”. Od redakcji: Paradoksalnie, szczyt sukcesów polskiej lewicy (wejście do NATO i UE za rządów Leszka Millera) zbiegł się z początkiem końca tej formacji w dotychczasowym kształcie. Lewica podzieliła się na wiele ugrupowań i do dziś nie może odzyskać dawnego poparcia. W Ostrowie było podobnie: rządził jeszcze prezydent Jerzy Świątek, ale i on przegrał z kretesem kolejne wybory i od tego czasu ostrowska lewica jest do dziś w głębokiej defensywie.

- „Uprawianie politykierstwa i medialnych spektakli zarzuca starostwa ostrowski Włodzimierz Jędrzejak posłom: Andrzejowi Derze i Jarosławowi Urbaniakowi. To reakcja na zarzut upolitycznienia znacznej podwyżki opłat za wieczyste użytkowanie gruntów leżących na terenie dawnej Fabryki „Wagon”. Parlamentarzyści nie pozostali dłużni, obwiniając starostę o złośliwość i wojnę podjazdową z prezydentem miasta. Od redakcji: W tym czasie starostą był W. Jędrzejak z lewicy, a prezydentem miasta kojarzony z Platformą Obywatelską Radosław Torzyński. Efekt był taki, że współpracy miasta i powiatu praktycznie nie było, bo obaj panowie nie darzyli się sympatią. To się zmieniło dopiero, gdy prezydentem został J. Urbaniak, a starostą P. Rajski, gdy okazało się, że obydwa samorządy mogą z powodzeniem razem wykonywać różne zadania.

„Nie taki Hiszpan straszny”

„Awantura wokół kontroli NIK” -„Będziemy się domagać zwrotu pieniędzy od byłego dyrektora ostrowskiego szpitala, Dariusza Morissona. Wyniki kontroli NIK wskazują, że mamy do tego podstawy. Natomiast zarzuty o rzekomej presji na kontrolerów są absurdalne- mówi starosta Włodzimierz Jędrzejak, a wspiera go dyrektor szpitala Tomasz Gostomczyk”.

„Karuzela z tysiącami” - „Mimo piętrzących się trudności ostrowski samorząd nadal nie rezygnuje z podpisania umowy z hiszpańskim prywatnym inwestorem, który chce wybudować w Ostrowie wielkie osiedle mieszkaniowe” Od redakcji: Miał być wielki sukces i przykład partnerstwa publiczno-prywatnego, a wyszła spektakularna klapa. Hiszpanie mieli wybudować olbrzymie osiedle, a nawet nie doszło do podpisania umowy, mimo że oficjele i dziennikarze czekali już w ratuszu na podpisy. Pomysł umarł śmiercią naturalną kilka miesięcy później.

„Legendy jazzu w Ostrowie” - „Radny Andrzej Dera po raz kolejny wystąpił na sesji Rady Powiatu Ostrowskiego w sprawie zwróconych przez PUP 150 tys. zł. Niezadowolony z wyjaśnienia szefowej „pośredniaka” zarzucił zarządowi powiatu brak inicjatywy i kontroli wydawanych pieniędzy na walkę z bezrobociem w powiecie ostrowskim”.

„Nie sprawdzą prezydenta” Najwyższa Izba Kontroli nie zdecydowała się na podjęcie czynności kontrolnych w stosunku do prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Jerzego Świątka. Na początku marca wnioskował o to Klub Radnych Prawicy. Kontrolerzy NIK uznali, że nie mają czasu na zajęcie się sprawą tego kalibru, sugerując, że to raczej temat dla Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej. Od redakcji: W 2004 roku w Ostrowie rządziła lewica, ale bardzo aktywna była prawicowa opozycja, w której prym w Radzie Miejskiej wiedli: Jarosław Urbaniak, Rafał Żelanowski. Konsekwentna krytyka rządów Jerzego Świątka doprowadziła do zmiany władzy w wyborach samorządowych 2006 roku. - „Budowa obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego ma się rozpocząć zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, czyli na początku 2005 roku – zapowiadał w Ostrowie dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu Kazimierz Bałęczny, który zapowiedział również kilka innych inwestycji drogowych: modernizację ulicy Poznańskiej z likwidacją kostki brukowej, budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Krotoszyńskiej i Topolowej. Od redakcji: Na obwodnicę, a właściwie jej I etap, przyszło jeszcze w Ostrowie poczekać kilka lat, ale Poznańska została rzeczywiście przebudowana. Dziś już mało kto chce pamiętać, że 15 lat temu zarówno Poznańska, jak i Krotoszyńska były pokryte kostką brukową. Szkoda, że przy tej okazji zalano ją po prostu asfaltem zamiast wykorzystać cenną nawierzchnię do lepszych celów. środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

„Browar na sprzedaż” Ostrowski browar znowu na sprzedaż. Z końcem lutego wygasła umowa przedwstępna pomiędzy Kompanią Piwowarską a siecią Tesco. Obecnie trwa wycena nieruchomości. Teren wraz zabudowaniami jeszcze w tym roku ma zostać sprzedany. Od redakcji: Teren i obiekty po byłym browarze kupił ostrowski „Budrem” i przedsiębiorca, Józef Szeląg. Miała tam szybko powstać pierwsza w Ostrowie galeria handlowa, były już nawet prezentowane imponujące plany. Jednak prezydent J. Świątek skutecznie blokował jej budowę. W efekcie, galeria powstała, ale zupełnie inna i nie w byłym browarze, a przy Kaliskiej, a teren nadal stoi niewykorzystany.

14. Jazz Muzeum Festiwal stał się już znaną w całej Polsce imprezą. W roku 2009 gwiazdami imprezy byli: Ron Carter, Michał Urbaniak i trio Marcina Wasilewskiego.

„Kopciuszek na salonach” -”Zespół Atlasa Stali Ostrów zmierzy się w fazie play off z ekipą Prokomu Trefl Sopot. Ostrowianie jadą do Sopotu w roli Kopciuszka, ale podopieczni Andrzeja Kowalczyka udowodnili, że można na nich „połamać sobie zęby”. Od redakcji: Z Prokomem Stal oczywiście przegrała rywalizację play off, ale to nie było najgorsze. To był ostatni sezon ostrowskiego zespołu w najwyższej klasie rozgrywkowej do tej pory. Kibice wciąż czekają, że najlepsze czasy dla ostrowskiej koszykówki jeszcze znowu nadejdą. *W tym zestawieniu brakuje roku 1989, gdyż „Gazeta Ostrowska” ukazała się po raz pierwszy w listopadzie tego roku. Zebrał i komentarzem opatrzył: Jarosław Wardawy

25


ROCKOWE GRANIE NA DOBRYM POZIOMIE I CIĄGLE ZNAKOMITY KULT

Smakowity rockowy BURBON To było kolejne, bardzo udane święto muzyki rockowej w Ostrowskim Centrum Kultury. Laureatem 27. Przeglądu Wszyscy Śpiewamy na Rockowo został zespół BURBON z Poznania. Jury II nagrodę przyznało grającemu piosenki o „starej Łodzi” zespołowi ZGIEŁK, a trzecią nagrodę zdobył zespół KRZIKOPA, który z kolei zagrał na rockową nutę tradycyjne śląskie piosenki. Jury przyznało także specjalne wyróżnienie dla formacji MADEMOISELLE CARMEL AND THE ZEBRAS. Zwieńczeniem dwudniowego grania był znakomity, trzygodzinny koncert KULTU, który obejrzał nadkomplet publiczności. Ostrowski przegląd organizowany od 27 lat pod nazwą Wszyscy Śpiewamy na Rockowo to impreza z co najmniej kilku powodów wyjątkowa. Niewiele jest w Polsce (o ile w ogóle) imprez tego typu z tak długą i bogatą historią. Poza tym, Przegląd jest bardzo starannie przygotowany i przeprowadzony. Komfortowe warunki Ostrowskiego Centrum Kultury robią duże wrażenie na przyjezdnych zespołach, mobilizując je do dobrego grania. Przegląd miał swoje wzloty i upadki, ale od kilku lat impreza systematycznie rozwija się. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, z Andrzejem Dąbrowskim i Ewą Matecką na czele, można dziś powiedzieć z całą pewnością, że WSNR to jeden z najlepiej przygotowanych i zorganizowanych konkursów dla młodych wykonawców w Polsce. - To co organizatorów cieszy chyba najbardziej, to opinia, że przyjeżdża się do Ostrowa nie tylko po nagrody, ale przede wszystkim dla wyśmienitej atmosfery w trakcie tego wydarzenia. Oczywiście, nie bez znaczenia są też kontakty, które w jej trakcie można nawiązać. To w dzisiejszych, trudnych czasach dla muzyki rockowej, bezcenne – podkreśla A. Dąbrowski.

Konkursowe przesłuchania Ta dobra renoma spowodowała, że w tym roku napłynęło chyba rekordowo dużo, bo ponad 40, zgłoszeń młodych zespołów z całej Polski. Z tego grona można było wybrać tylko kilkanaście kapel, które zagrały na dużej scenie. Przesłuchania odbywały się po raz pierwszy w ciągu dwóch dni. W piątek po południu zagrały zespoły z Ostrowa i okolic, a w sobotę z reszty Polski. Występy oceniało jury, które w tym roku tworzyli: Andrzej Dąbrowski – dziennikarz muzyczny, przewodniczący jury, Artur Obalski – muzyk, właściciel Studia Play w Ostrzeszowie, Roman Lechowicz –

Siła Przebicia – weterani Przeglądu dali radę na scenie

26

Pamiątkowa fotka wszystkich uczestników WSNR 2014

muzyk, gitarzysta Big Cyca, Marysia Żakmuzyk, wokalista zeszłorocznego laureata, zespołu Makijaż oraz Jarosław Wardawy. W zgodnej opinii pierwszy dzień przesłuchań był bardziej monotonny. Z kilkoma wyjątkami, zdecydowana większość zespołów grała mało urozmaicone odmiany muzyki rockowej. Z tego grona wyróżniał się młody zespół Rock Symptom z Wrocławia, który chyba jako jedyny zaprezentował własne, oryginalne podejście do muzyki. Podobać mógł się także zespół Kontrasty z Sycowa, z dobrym rockowym wokalistą i chwytliwymi kompozycjami. Piątkowe granie zakończyło się na małej scenie OCK, gdzie bardzo energetyczny koncert zagrała ostrowska formacja The Sound Code. Zespół, który też kiedyś grał na Przeglądzie, wyrasta na drugą, po Big Cycu, eksportową ostrowską formację rockową.

Sobota na scenie Znacznie lepiej było w sobotę. Niemal każdy z zespołów pokazał coś zupełnie innego, a wykonawcy wreszcie mocno się od siebie różnili. Madmoisele Carmel and the Zebras to młoda,

Kickstart – goście z Niemiec

Wulkan energii - Mademoiselle Carmel and the Zebras środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

69


Nie brakowało śpiewających dziewczyn

Rockowy Burbon posmakował jury

wesoła załoga z Poznania, której siłą napędową jest interesująca wokalistka „łącząca afrykańską energię ze słowiańską zadziornością” – jak napisali o niej w folderze konkursowym. Zagrali utwory z pogranicza reggae i afro i na tyle spodobali się jury, że zdobyli specjalne wyróżnienie. Wielką niespodzianką był występ formacji Krzikopa. To grupa muzykujących Ślązaków, grających … tradycyjne śląskie piosenki – ale za to w oryginalny sposób i przy użyciu niecodziennego instrumentarium. Na scenie nie było bowiem żadnej gitary, tylko akordeon, skrzypce, klawisze i komputer z efektami. Choć zdania jury były podzielone, to właśnie do nich właśnie powędrowała III nagroda. II nagrodę otrzymał kolejny „nietypowy” zespół. To formacja Zgiełk, która zagrała wyłącznie piosenki o … starej Łodzi. Fabryczne klimaty wzbogacił wyjątkowo energetyczny skrzypek grający na elektrycznej wersji instrumentu. Wyglądającego niczym śląski Karpiel – Bułeczka instrumentalistę wręcz rozsadzała energia, co tylko dobrze zrobiło ich występowi.

Makijaż – laureat sprzed roku

Niestety, zawiodła ostrowska formacja Domniemani, która ciągle nie potrafi zdecydować się, co i jak chce grać. Potencjał jest, zapał również (to widać), ale jeśli chcą dalej grać, to trzeba wybrać jakiś kierunek i gatunek muzyczny.

Kult-owe zakończenie

– rock prosto z Częstochowy

Sobotni koncert zespołu Kult powinien przejść w Ostrowie do historii. Mimo że Kult , jako jeden z nielicznych zespołów, gra nieprzerwanie od ponad 30 lat, to w Ostrowie zagrali chyba tylko dwa razy: duży koncert plenerowy w strażnicy strażackiej przy Batorego oraz na Piaskach. Oba koncerty były jednak kilkanaście lat temu i publiczność bardzo czekała na ten występ. Bilety rozeszły się w mig i koncert obserwował nadkomplet publiczności. Kazik i Kult na pewno nie zawiedli. W ciągu trzygodzinnego koncertu udowodniali, że szeroko rozumiana muzyka rockowa wcale nie musi pusta tekstowo ani muzycznie oscylować wokół ciągle tych samych schematów. Kazik to baczny i inteligentny obserwator polskiej rzeczywistości i surowy jej recenzent. Być może dlatego jest prawdziwy, autentyczny i ciągle ma wiele do powiedzenia w swoich

Romek Lechowicz nie odmówił sobie przyjemności zagrania na dobrym sprzęcie środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

tekstach, które mimo upływu lat nie straciły na aktualności. Bodaj najlepiej pokazał to 15-minutowy bis. Kazik i ferajna, jeden po drugim, zagrali: „Wódkę” („bo im tylko o to chodzi/byś sam nie mógł myśleć, żebyś sam nie mógł chodzić”), potem była „Polska” („Tłum przykłada komuś do twarzy pięści, żądają dla niego kary śmierci”), „Konsumenta” („Bo oni chcą, byś ty był konsument/nie myślał, działał jak instrument”), „Wolność’ („Wolność, po co wam wolność/ macie przecież telewizję”) - no i na koniec „Sowieci” - słynna „żurawiejka” , która, jak celnie zauważył na scenie Kazik, jakoś dziwnie nabrała ostatnio aktualności... W pewnej chwili ktoś podał Kazikowi czy rzucił mu na scenę, polską flagę z dużym napisem „Kult Turyści”. Kazik odśpiewał najpierw kawałek z rozwiniętą flagą w rękach. Potem, zamiast po prostu odrzucić w tłum pod sceną, starannie złożył flagę i podał ją konkretnej osobie, wprost do ręki. Pod koniec koncertu powtórzył taki manewr. Patrzeć i uczyć się, młodzieży! Polska nie jest już krajem, w którym – jak śpiewał Kazik – „jest tak brzydko i brudno, że pękają oczy”, ale niektóre sprawy się jednak niewiele zmieniły. Dlatego warto czasem popatrzeć na nie trochę z boku i posłuchać, co ma na ten temat do powiedzenia Kazik Staszewski. Przeglądowi towarzyszyła wystawa legendarnych polskich wzmacniaczy firmy Laboga i gitar firmy Vintage Sounds oraz warsztaty perkusyjne prowadzone przez Cezarego Konrada- muzyka współpracującego między innymi z Anną Jopek, Edytą Bartosiewicz czy Włodkiem Pawlikiem. Tekst i foto: Jarosław Wardawy

W 27. Przeglądzie Wszyscy Śpiewamy na Rockowo zagrały zespoły: KICKSTART, ANN, DOMNIEMANI, ROCK SYMPTOM, SIŁA PRZEBICIA, THE SOUL, KONTRASTY, BURBON, DE INDIGO, 69, MADEMOISELLE CARMEL AND ZEBRAS, KRZIKOPA, ZGIEŁK. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne oraz dwudniową sesję nagraniową w Studio Play w Ostrzeszowie.

Rock Symptom z Wrocławia spodobał się jury

27


POD PATRONATEM „GAZETY OSTROWSKIEJ”

Jubileuszowy „Elektronik” Niemal 80 uczniów wystartowało w tegorocznej edycji konkursu „Elektronik Roku”, organizowanego przez Zespół Szkół Technicznych. Nagrodę główną i tytuł „Superelektronika” zdobyli: Piotr Kałużny, Bartek Jurek i Dawid Marszałkiewicz za pracę „Grawerka CNC”. Do tegorocznej rywalizacji o tytuł „Elektronika Roku 2014”, nad którą patronat sprawowała „Gazeta Ostrowska”, wystartowało 76 uczniów. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w miniony czwartek, 10 kwietnia, w Zespole Szkół Technicznych, który od 15 lat organizuje tę „wynalazczą” rywalizację. Podczas podsumowania zaprezentowano niemal 40 urządzeń. Każde z nich można było dokładnie obejrzeć i zobaczyć, jak działa. W sali ZST zaprezentowano m.in.: drukarkę 3D, tunel aerodynamiczny, trzyosiowy elektroniczny stabilizator elektroniczny, przenośną lodówkę czy minibiogazownię rolniczą. Wiele z tych urządzeń zostało stworzonych jako odpowiedź na konkretne zainteresowania uczniów, jak choćby gitarowy wzmacniacz lampowy. – Pomysł wziął się stąd, że nie chciałem wydawać kilkuset złotych na wzmacniacz. Stwierdziłem, że sam zbuduję coś porządnego. Koszt budowy nie przekroczył 200 zł, a wzmacniacz został już przetestowany w praktyce – wyjaśniał Michał Rossa, któremu w realizacji projektu pomagali: Kacper Walczak i Hubert Cyga. Autorzy kolejnego urządzenia – tunelu aerodynamicznego, Tomasz Krakowski i Kamil Rosa, pa-

Szczepaniak za pracę „Hand-Held - trzyosiowy elektroniczny stabilizator kamery” oraz Wojciech Urban, Mateusz Kryszczak i Mikołaj Banasiak za pracę „Trzyosiowy elektroniczny stabilizator kamery z wykorzystaniem silników szczotkowych”. Ich stabilizator może być wykorzystany do wszelkich kamer i aparatów typu SLR-DSLR do filmowania stabilnych ujęć nawet podczas biegu. Ponadto w drugim stabilizatorze osie Pan i Tilt dodatkowo sterowane są układem z joystickiem. III miejsce przypadło Piotrowi Portasiakowi i Michałowi Zmyślonemu za pracę „Inteligentny powietrzny kolektor słoneczny”. Nagroda specjalna trafiła do Wojciecha Urbana za czterokrotny udział w konkursie „Elektronik” oraz za reprezentowanie szkoły w olimpiadach. Wyróżnienia otrzymali: Robert Bieganek, Piotr Pawlak, Krzysztof Woźniak za pracę „Latająca lampka świecąca bez baterii”, Bartłomiej Wierciński, Dawid Pelc, Patryk Wichłacz za pracę „Programowalna głowica fotograficzna do efektów specjalnych”, Konrad Chmielecki za pracę „Bezpieczna karta”, Michał Chlasta, Andrzej Kiecka, Patryk Majchrzak za pracę „Silnik Stirlinga”, Bartosz Bambrowicz, Szymon Mituta, Arkadiusz Tułaza za pracę

Zdobywcy drugiego miejsca opowiadali o swoich pracach

sjonują się modelarstwem lotniczym, toteż tunel będzie im pomocny w rozwijaniu zainteresowań.

Minibiogazownia, stabilizatory, grawerka... Nagrodę główną i tytuł „Superelektronika” zdobył zespół w składzie: Piotr Kałużny, Bartek Jurek i Dawid Marszałkiewicz za pracę „Grawerka CNC”. Urządzenie zostało zaprojektowane i wykonane z myślą o grawerowaniu odwodów drukowanych, może być również wykorzystywane do grawerowania wszelkiego rodzaju opisów w tworzywach sztucznych. Duże zainteresowanie wzbudzała podczas pokazu minibiogazownia rolnicza. Celem jej twórców Michała Nawrota i Marcina Janiczka, zdobywców I miejsca i tytułu „Elektronika 2014”, było pozyskanie gazu na potrzeby domu jednorodzinnego. Ich minibiogazownia, służąca do pozyskiwania i magazynowania biogazu, to zestaw, w skład którego wchodzi: komora fermentacyjna o pojemności 1000 l wraz z innowacyjnym systemem ogrzewania i mieszania wsadu, sterownik wraz z czujnikami, którego zadaniem jest automatyzacja i kontrola pracy biogazowi oraz sprężarka i zbiornik do magazynowania biogazu. Zaciekawienie wzbudzały m.in. urządzenia zdobywców drugiego miejsca, które przyznano ex aequo dwóm zespołom w składzie: Maciej Śmigiel i Michał

28

Chłopacy zrobili wzmacniacz, żeby grać na gitarach

sy („LED Cube – magiczna kostka LED”). Nagroda TRASKO trafiła do zespołu: Piotr Krymarys, Kamil Majchrzak za pracę „Automatyczna wiertarka PCB”. Nagroda główna firmy RALTECH Automatyka i Sterowanie Rafał Tyszko trafiła do Roberta Wodnika za pracę „System awaryjnego powiadamiania i kontroli GSM”, a wyróżnienie

Starosta Paweł Rajski testował pracę „Bezpieczna karta”

„Wdzianko indukcyjne”, Patryk Kasprzak, Michał Marszałek za pracę „RGB_F driver”. Specjalne wyróżnienia przyznano uczniom klas pierwszych: Adamowi Jasikowi, Marcinowi Mrugalskiemu i Jakubowi Zychowi („Magiczne kółka przenoszące energię”), Sebastianowi Sut („Generator ozonu”), Antoniemu Banaszakowi („Przenośna lodówka”) oraz Krzysztofowi Olek-

RALTECH przyznano zespołowi: Kamil Szukalski i Łukasz Talarczyk za pracę „Drukarka 3D”.

Podczas konkursu każdy mógł dokładnie obejrzeć prace uczniów

Jubileuszowy konkurs Sam konkurs „Elektronik Roku” obchodził jubileusz 15-lecia. – Na przestrzeni lat prezentowane były różnorodne wzmacniacze, roboty: od robotów-zabawek po roboty przemysłowe, różnorakie sterowniki, miniobrabiarki, frezarki, zasilacze. Były prace jeżdżące jak np. elektryczne i elektroniczne deskorolki czy segway, urządzenia latające: okto i hexadrony i modele samolotów czy inteligentne gadżety jak inteligentna skrzynka na listy. Młodzież stawiała też na ekologię, wykorzystując alternatywne źródła energii. W każdej edycji uczniowie potrafili nas zadziwić – mówiła Anna Opłocka, organizatorka konkursu. O wysokim poziomie prac świadczą dalsze sukcesy uczestników „Elektronika”, z których ok. 100 zdobyło tytuły laureatów lub finalistów ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznej uzyskując wolny wstęp na wybrane kierunki studiów wyższych. Podczas tegorocznej edycji przyznano kolejne Medale Przyjaciela Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim w podziękowaniu za wspieranie młodzieżowych pasji. Laureatami zostali: starosta Paweł Rajski, redaktor „Elektroniki Praktycznej” Jacek Bogusz, wiceprezes ZAP KOOPERACJA Wiesław Małuszek, prezes Skalmex w Nowych Skalmierzycach Bernard Jędrzejewski, właściciel Promax Hardware Wiesław Okrój, właściciel MDM Komputery Michał Szymczak oraz absolwenci ZST: Tomasz Franc, Bartosz Piórek, Szymon Pietraszek. Hanna Olejnik

Uczniowie prezentowali swoje prace środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


OD PROSIĄT I KOŁACZY DO BIAŁEJ KIEŁBASY Z CHRZANEM

Wielkanoc na polskich stołach Święta Zmartwychwstania Pańskiego wiążą się nie tylko z podniosłymi uroczystościami religijnymi. Od wieków towarzyszy im również tradycja stołu wielkanocnego. Specjalne potrawy i dekoracje zawsze miały na celu podkreślenie szczególnego charakteru tego okresu na tle długiego szeregu dni powszednich. W dawnej Polsce święta wiązały się z dużą wystawnością. U bogatszych mieszczan można było spotkać na stołach całe prosięta i kołacze z miodem. Trudne czasy zaborów i lat międzywojennych sprawiły, że zrezygnowano z przepychu na rzecz symboliki. – O nastroju świątecznym nie będzie stanowiła ilość przygotowanych potraw, ale duch, w jakim poczynimy przygotowania i w jakim podamy te potrawy – czytamy w jednym z czasopism dla kobiet z przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Dziś inne czasy i nie możemy sobie pozwolić na podobną wystawność, jak w dawnych czasach. Nie znaczy to jednak, byśmy miały zupełnie zaniechać tradycji. W niej przejawia się kultura narodowa, każda zaś Polka winna być jej strażniczką.

Dwunastu apostołów i anioł z ciasta Blisko sto lat temu do tradycyjnych dań przygotowywanych na święcone należały zimne mięsa - szynka gotowana bądź pieczona w cieście, pieczeń cielęca, prosię z rożna, schab wieprzowy, galareta mięsna oraz zaparzana lub pieczona w piecu kiełbasa. - Pominięcie np. szynki lub prosięcia, takiego lub innego dania spowodowane obcięciem budżetu wcale nie zaważy W koszyczku wielkanocnym powinny znaleźć się tradycyjne potrawy na całości. Święconek bez kosztownych smakołyków na pewno w obecnych czasach będzie dużo. Mimo to nie poby przynajmniej ¾ łupinki pozostało w całości. Górny wetką z ozdobnie wyciętym brzegiem. Powierzchnie lukrotrzeba rezygnować ze święconego, nie mając możności pogrzbiet łupinki okleja się barwnym papierkiem, po czym dania na stół całego przytoczonego tu jadłospisu. Wystar- wane dekorowało się migdałami, orzechami, osmażonymi skórprzykleja się łupinkę lakiem do krążka tekturki i już wazoczy przygotować, co można – podkreśla w swoim artykule kami pomarańczowymi oraz konfiturami. Do przyozdabiania nik gotowy. Tekturkę należy pomalować kolorem zielonym. pieczywa także stosowano bukszpan. Zwłaszcza w przypadautor, którego słowa mimo upływu prawie wieku wciąż Łupki można zabarwić kolorami pastelowymi, czyli barwnymi ku babek gałązki powbijane w brzegi i związane wąziutką wstąbrzmią aktualnie. kredkami używanymi także w szkole, a tanim kosztem osiąTradycyjnie obok mięs na niepoślednim miejscu musiało żeczką stanowiły bardzo piękną dekorację. gniemy ładny szczegół dekoracyjny – zachęcano panie domu i znaleźć się pieczywo, a konkretnie cały, nie krojony, okrą- Szczególnie dużej staranności wymagało przyozdobienie szynki. podkreślano, że gdyby z jakichkolwiek powodów kapłan nie - Po ugotowaniu zdjąć ostrożnie z niej skórkę, by nie zadragły chleb – kołacz. Wokół kołacza ustawiano dwunastu apomógł dokonać święcenia w domu lub nie można było zanieść stołów z ciasta. W środku na chlebie umieszczano Pana snąć słoninki, którą należy jeszcze specjalnie nożem ugładzić święconki do kościoła, obowiązek ten spoczywał na ojcu. – radzono naszym babciom i prababciom. - Na półmisku Jezusa z chorągiewką, nad którym unosił się zawieszony - Niech ją poświęci jako głowa rodziny. On ręczy względem ułożyć szynkę słoninką ku górze i dekorować następująco: na druciku anioł. Kołacz pełnił najważniejszą rolę jako symBoga i Ojczyzny za wychowanie religijne swojej gromady. bol najistotniejszego pożywienia w ciągu roku. Pożywieugotowane na twardo jajka rozpołowić, wydrążyć połowę żółtJako ojciec jest także poniekąd ,,kapłanem’’ swojego ogniska. ka i położyć jako środek kwiatu nia, o które w każdy dzień wierNiech tedy na stoliku nie zabraknie talerzyka z wodą i gałązki na szynce. Wokół żółtka poni proszą Boga i które, jak do pokropienia – czytamy w poradniku. wino, dostąpiło nadzwyczajneukładać paseczki z białka krojogo, bo ,,ołtarzowego’’ zaszczy- Symbole potraw koszyczka wielkanocnego: nego wzdłuż, a powstanie ładny kwiat. Dwa paseczki białka potu. Dopiero za chlebem domoDobry gust nie wyszedł z mody we gospodynie umieszczały na chleb - symbolizuje Ciało Chrystusa, wkładamy go do łożone w kierunku zwróconym Dziś sporą część wielkanocnych potraw kupujemy w sklekoszyczka, by zapewnić sobie dobrobyt i pomyślność do siebie z kawałkiem żółtka stole kopiastą babkę, placek i pach. Gotowe dane czy zestawy stanowią duże udogodniemazurki. Charakterystycznym wędlina - symbol zdrowia i płodności dla nas i rodziny pośrodku naśladują pączki nie dla zapracowanych i zabieganych gospodyń, które nie i nieodzownym elementem sól - symbolizuje oczyszczenie i prawdę, włożona do kwiatu. Dekorację uzupełniają mogą przeznaczyć na świąteczne przygotowania tyle czasu, gałązki bukszpanu lub zielonej stołu był baranek uformowa- koszyczka będzie miała moc odstraszającą zło co ich babcie. Wielkanocne śniadanie jest jednak tak samo pietruszki. ny z masła, symbolizujący pasuroczyste jak dawniej. Do niedawna zasiadano do niego zaraz jajko - symbol życia, włóżmy te do koszyczka, by pachalną ofiarę Zbawiciela. War- miętać o wciąż odradzającym się życiu  po powrocie z porannej rezurekcji. Po przeniesieniu tej mszy to dodać, że w dawniejszych Wazoniki na sobotni wieczór pora śniadania jest bardziej ,,luźna’’. Nieczasach był to prawdziwy, pie- ser - jest symbolem związku człowieka z przyrodą  mal we wszystkich rodzinach posiłek rozpoczyna się od wspólze skorupek czony na sucho baranek. Do- chrzan - symbolizuje siłę fizyczną, którą powinien nam Już na dziesięć dni przed święnej modlitwy i dzielenia się święconym jajkiem, na znak więpiero potem zaczęto go zastę- zapewnić przez cały rok zi łączącej domowników. Pełni ono rolę ,,podarunku’’, któretami zapobiegliwe gospodynie pować figurkami z ciasta, cu- ciasto - symbol umiejętności i doskonałości go intencją jest życzenie pomnażania sił witalnych. Wzajempowinny zerwać gałązki brzókru czy właśnie masła. Całość nym życzeniom towarzyszy pamięć o osobach nieobecnych. zek i wstawić je do wody w cieuzupełniały pisanki i barwio- baranek - najbardziej znamienny symbol świąt Wiel- płym pokoju. Dzięki temu na W pierwszej kolejności konsumuje się pokarmy poświęcone kiej Nocy, uosabia przezwyciężenie zła ne jajka. dzień wcześniej. Na stołach rzadziej gości pieczeń cielęca samą Wielkanoc wypuszczały czy prosię z rożna, ale za to obowiązkowo musi znaleźć się zielone listki. Stosując się do Kwiat z żółtka i białka biała kiełbasa, chrzan, sól, pieprz, okrągły chlebek, szynka, porad, wiązanka z gałązek brzózbabki i mazurki. Wszystko udekorowane, choć może już nie Równie ważne co same wielkanocne potrawy zawsze był spokowych i bazi powinna znaleźć się w wazonie. Natomiast z zawsze z takim pietyzmem, jak kiedyś. Zawsze jednak sięgasób ich podania oraz dobór odpowiednich dekoracji. Stół sasanek, przylaszczek i ewentualnie fiołków lub śnieżek romy po ozdoby, bo dzięki nim wielkanocny stół robi w pełni obowiązkowo nakrywało się najpiękniejszym obrusem, jaki biono małe bukieciki i rozstawiano na całym stole w małych był w domu. Półmiski z mięsiwem zdobiło się zielenią jarmuświąteczne wrażenie, a przede wszystkim, tak jak dawniej, wazonikach. świadczy o staranności i dobrym guście pani domu. żu lub włoskiej kapusty oraz bukszpanem. Pieczywo układało - W braku takich wazoników można je zrobić z łupek od się na płaskich talerzach przykrytych białą papierową serjajka. W tym celu jajka potrzebne do pieczenia zbija się tak, Renata Weiss środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

29


WSPOMNIENIE O KAPITANIE ŻEGLUGI WIELKIEJ JERZYM OSTROWSKIM

Wypłynął z Ostrowa w daleki świat Już jako dziecko marzył o dalekich podróżach i zwiedzaniu odległych zakątków świata. Aby te plany zrealizować, został marynarzem. Przeszedł kolejne stopnie kariery aż do kapitana żeglugi wielkiej. Przez ponad 30 lat pływał po całym świecie, łącząc przyjemne z pożytecznym. Spędził tam jedną trzecią swojego życia. Jerzy Ostrowski urodził się 15 sierpnia 1942 roku w Kielcach. Nie miał łatwego dzieciństwa, bo ojciec zginął w czasie wojny. W 1946 roku powrócił z matką do Ostrowa, skąd pochodziła jego rodzina. Po szkole podstawowej rozpoczął naukę w III Liceum Ogólnokształcącym. Jego wychowawcą był profesor Wojciech Suszycki, który doskonale pamięta skromnego i zamyślonego ucznia. - W tamtym roczniku były tylko dwie klasy i 42 uczniów, więc łatwo było ich zapamiętać. Pamiętam Jurka jako bardzo zdyscyplinowanego i skupionego młodego człowieka, bardzo dojrzałego jak na swój wiek. Był jednym z pierwszych członków naszego szkolnego koła krajoznawczo - turystycznego, które powstało w roku 1957. Można po-

mieli zapewnioną pracę na statkach dalekomorskich. Ta kusząca perspektywa przyciągała młodych ludzi z całej Polski. Przyciągnęła także młodego ostrowianina, który ukończył tam 3,5-letnią naukę na Wydziale Nawigacyjno – Połowowym. Zdał egzamin dyplomowy i otrzymał tytuł technika nawigatora. Zatrudnił się w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich DALMOR. W dniu 18 września 1964 roku, jako starszy rybak, wypłynął w swój pierwszy rejs na statku ,,Wełna’’. Już po roku Urząd Morski w Gdyni przyznał mu dyplom porucznika żeglugi małej, co dało mu stopień oficera rybołówstwa morskiego. Coraz mnie czasu spędzał na lądzie. Pływał coraz dalej. Góry lodowe były ulubionym tematem zdjęć ostrowianina

dalekomorskiego. Jerzy Ostrowski odbył na nim siedem rejsów.

Dwa razy wokół Hornu

Jerzy ostrowski posiadał wiele uprawnień marynarskich

wiedzieć, że był w grupie pionierów. Nie opuszczał żadnej wycieczki, żadnego rajdu. Uczestniczył w dwóch lub trzech obozach wędrownych wspomina profesor Wojciech Suszycki.

Pocztówka znad Morza Śródziemnego To właśnie dzięki wychowawcy jeszcze bardziej rozwinęła się w nim pasja turystyczna. Ciągnęło go w dalekie kraje, ale w tamtym czasie Polakom nawet się nie śniły podobne eskapady. On jednak nie dał za wygraną. Po maturze złożył papiery do Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni. Absolwenci tej placówki

Bohater artykułu pływał 22 lata po morzu

30

W 1981 roku przeniósł się do Polskich Linii Oceanicznych, a trzy lata później otrzymał upragniony dyplom kapitana żeglugi wielkiej. Jego przełożeni doceniali u niego duży zasób fachowej wiedzy, ambicję i dążenie do zdobywania coraz wyższych kwalifikacji zawodowych. Ukończył specjalistyczne kursy dotyczące m.in. opieki medycznej, technik ratunkowych, ochrony przeciwpożarowej, obserwacji radarowych i ochrony statku morskiego. Łącznie w ciągu 31 lat swojej kariery Jerzy Ostrowski odbył 39 rejsów dalekomorskich, stopniowo przechodząc na coraz wyższe funkcje. Najdłuższy rejs na ,,Profesorze Siedleckim” trwał 17 miesięcy i 28 dni. Z kolei najkrótszy, na ,,Birkucie’’, 16 dni. Na morzach spędził razem blisko... 22 lata. Był m.in. uczestnikiem pierwszego w historii polskiego rybołówstwa dwukrotnego przejścia Przylądka Horn. Miało to miejsce pod-

rzystał z tej możliwości. Przez większość życia mieszkał w Gdyni, ale utrzymywał stałe kontakty z Ostrowem. W roku 2004 wziął udział w obchodach 50-lecia III LO i zjeździe absolwentów. - Co jakiś czas spotykaliśmy się też na koncertach i imprezach kulturalnych. Dłuższa okazja do przypomnienia sobie minionych lat nadarzyła się na jubileuszu 50-lecia ich matury, jaki zorganizowano jesienią 2010 roku w ośrodku kolonijnym w Mikstacie - mówi profesor Wojciech Suszycki. W roku 2012 Jerzy Ostrowski wraz ze swoimi kolegami - absolwentami PSRM w Gdyni z rocznika 1963/64 podpisał się pod apelem w sprawie wykonania przekopu Mierzei Wiślanej. - Jako młodzi ludzie byliśmy świadkami wielkich powojennych budowli. Odbudowy z gruzów Warszawy, Wrocławia, Gdańska. Jako kapitanowie wiele razy przepływaliśmy wzdłuż kanałów Sueskiego i Panamskiego. Jeżeli budowniczowie mogli wykopać takie kanały łopatami, jeżeli nasi ojcowie i dziadkowie mogli odbudować Polskę po zniszczeniach wojennych, a wcze-

- Prawdziwą sensację wywołała pocztówka z pozdrowieniami dla naszego koła wysłana przez niego z któregoś z portów nad Morzem Śródziemnym. Załączyłem ją do kroniki szkolnej. To było dla nas duże wydarzenie - wspomina profesor Wojciech Suszycki.

Chrzest w oceanie 15 lipca 1968 roku na statku ,,Apus” Jerzy Ostrowski po raz pierwszy przepłynął koło polarne. Zgodnie ze zwyczajem marynarskim poddany został obrządkowi chrztu morskiego przez zanurzenie w wodach Oceanu Atlantyckiego. Otrzymał wówczas przydomek ,,Włócznik”.10 listopada 1972 roku przeżył podobną przygodę na statku ,,Profesor Siedlecki’’. Tym razem przepłynął równik i przy tej okazji, także podczas obowiązkowej kąpieli, nadano mu imię ,,Sextans”. Był już wtedy zatrudniony w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni. Pełnił tam szereg samodzielnych funkcji oficerskich na statkach naukowo – badawczych. Dbał o to, aby systematycznie podnosić swoje kwalifikacje. Pływał jako kapitan m.in. na ,,Birkucie” zaadaptowanym do badań prowadzonych przez Morski Instytut Rybacki i uznawanym przez niektórych za pierwszy polski statek badawczy. Potem był członkiem załóg na nowocześniejszych jednostkach ,,Hydromet’’ i ,,Doktor Lubecki’’. Pracowały one głównie na Bałtyku i Morzu Północnym. W 1970 roku nauka polska otrzymała wspomnianego wyżej ,,Profesora Siedleckiego” pierwszą jednostkę badawczą z prawdziwego zdarzenia. Statek ten przystosowany był głównie do prowadzenia badań na rzecz rybołówstwa

Podczas jednej z pierwszych wypraw

czas rejsu badawczego zorganizowanego w 1973 przez Morski Instytut Badawczy w Gdyni. Statek ,,Profesor Siedlecki’’, płynąc z Wysp Falklandzkich, minął w dniu 25 grudnia Horn. Po dokonaniu zwiadu na Oceanie Spokojnym w dniu 26 grudnia zawrócił i minął ponownie przylądek, płynąc z zachodu na wschód, ku argentyńskiej części Ziemi Ognistej.

Szkolne jubileusze W roku 1997, mając 55 lat, Ostrowski uzyskał uprawnienia do wcześniejszej emerytury i sko-

śniej mogli zbudować Gdynię prymitywnymi środkami, to i dzisiaj jesteśmy w stanie przekopać kilkaset metrów piasków mierzei - czytamy w treści listu otwartego sprzed dwóch lat. Pomysł ten ciągle jeszcze nie doczekał się realizacji. Jerzego Ostrowskiego nie ma już wśród nas. Zmarł nagle 8 grudnia 2012 roku, mając 70 lat. Pochowany został na cmentarzu przy ulicy Bema w Ostrowie Wielkopolskim. Pozostały po nim setki dyplomów, świadectw, artykułów i zdjęć wykonanych w najróżniejszych miejscach kuli ziemskiej. Renata Weiss

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


ROZWIJA SIĘ WSPÓŁPRACA II LO ZE SZKOŁĄ W REUS

Katalończycy w Ostrowie Tydzień pełen wrażeń spędzili w Polsce uczniowie z Katalonii. Przyjechali z wizytą do swoich rówieśników z II LO im. Władysława Reymonta. Ożywione kontakty ze szkołą w Reus trwają już czwarty rok. Pomysł współpracy ,,Reymonta’’ z Reus Institut Baix Camp powstał w styczniu 2011 roku. Inicjatorką była polska koordynatorka językowa, pracująca w katalońskiej szkole. Wyłoniono 18 uczniów z wybitnymi zdolnościami z języka angielskiego, którzy zostali ,,połączeni” w pary z polskimi partnerami. Młodzież poznała się najpierw przez Internet, a 10 kwietnia 2011 roku grupa hiszpańska przyleciała do Polski wraz z dwoma nauczycielami. W trakcie pięciodniowego pobytu pokazano gościom to, co najpiękniejsze i najciekawsze na Ziemi Ostrowskiej. Wspólnie zrealizowano trzy projekty, wykonując pamiątkową kronikę w trzech językach (angielski, polski i kataloński), grę planszową z pytaniami dotyczącymi obu krajów oraz prezentację multimedialną. Rewizyta miała miejsce we wrześniu. Już od pierwszych chwil na lotnisku w Gironie młodzieży towarzyszyło słońce i bez porównania wyższe niż w Polsce temperatury, co od razu wszystkich

Młodzież podczas wycieczki do Gołuchowa

wprawiło w znakomity nastrój. W następnym roku szkolnym doszło do kolejnych wzajemnych odwiedzin. Do Hiszpanii wyjechała grupa 20 uczniów II LO. Oprócz zwiedzania Katalonii młodzież pracowała nad projektami związanymi z przyrodą śródziemnomorską oraz ekologią. Tak samo liczna była ekipa, która kilka miesięcy później przyjechała do Ostrowa. Jako że wizyta przypadła w marcu, goście mogli uczestniczyć w niecodziennej dla nich przygodzie, jaką bez wątpienia był … kulig. W październiku ubiegłego roku już po raz trzeci osiemnastu uczniów ostrowskiego Reymonta wyjechało do Reus. Program obejmował  wycieczki  do miejscowości nadmorskich, zwiedzanie starożytnej części miasta Tarragona oraz spotkanie z władzami miasta Reus. Nie zabrakło całodniowego pobytu w Barcelonie, gdzie można było zobaczyć na własne oczy wspaniałe dzieła Antonio Gaudiego, jak m.in. La Sagrada Familia czy Park Güell. Potem z niecierpliwością oczekiwano na  przyjazd  katalońskich partnerów  do Ostrowa, co nastapilo w kwietniu br. Grupa przybyła niemal w środku nocy i została ciepło przyjęta przez polskich rówieśników i ich rodziców. Czasu na sen nie było zbyt wiele, bo już w godzinach porannych odbyło się spotkanie z dyrektorem II LO Karolem Marszałem. Był czas na zwiedzanie szkoły i udział w lekcjach. Młodzi goście i ich opiekunowie mieli okazję zobaczyć najciekawsze miejsca Ostrowa. Wieczorem młodzież z obu krajów odbyła warsztaty taneczne w Lilla House w zakresie poppingu. Dzień zakończono wyjściem do restauracji McDonald’s. Nazajutrz wszyscy razem zwiedzali Gołuchów i Kalisz. Szczególne zaciekawienie uczniów z Reus wzbudziła zagroda żubrów. Wielu dopytywało, czy zwierzęta te żyją w Polsce na wolności. Potem była wizyta na kręgielni i… wspólne oglądanie meczu Ligi Mistrzów z udziałem FC Barcelona. Kolejny dzień wypełniła wyprawa pociągiem do Antonina, gdzie podziwiano środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

Wieczór integracyjny miał miejsce w auli II LO

Ostrowscy uczniowie podczas wizyty w Hiszpanii w październiku 2013 roku

Uczestnicy wymiany polsko-hiszpańskiej podczas pobytu w II LO

park, pałac i wysłuchano koncertu muzyki klasycznej. Po powrocie chętni z zainteresowaniem obejrzeli trening żużlowy, poznając dyscyplinę sportu praktycznie zupełnie nieznaną na Półwyspie Iberyjskim. Wieczorem przed gośćmi wystąpił Big Band Powiatu Ostrowskiego pod dyrekcją Roberta Matuszewskiego. Czwarty dzień pobytu w Polsce Katalończycy zagospodarowali sobie sami, udając się do Poznania. Wreszcie w piątek przyszedł czas na warsztaty ceramiczne i pracę nad scrapbookami. Po obiedzie w auli II LO zorganizowano spotkanie z udziałem uczniów, nauczycieli i rodziców. Upłynęło ono w bardzo wesołej atmosferze, a uświetniła je grupa taneczna ,,Kosynierzy’’ z Jankowa Przygodzkiego, która nie tylko zatańczyła kalinkę i poloneza, ale także wykonała niektóre układy z udziałem młodzieży polskiej i hiszpańskiej. Osoby, którym jeszcze było mało, bawiły się do późnych godzin w klubie ,,Venus’’. Sobotę Katalończycy spędzili z goszczącymi ich polskimi rodzinami. Mieli okazję poznać życie codzienne w polskich domach, panujące tam zwyczaje, docenić w pełni walory miejscowej kuchni. W niedzielne południe nadszedł czas pożegnania. Goście udali się autokarem na poznańskie lotnisko Ławica, a wieczorem szczęśliwie dotarli do domów. Teraz kontakty przeniosły się do sieci, ale wszyscy mają nadzieję, że w kolejnym roku szkolnym znów się spotkają. Z korzyścią dla młodzieży z obu krajów. Dodajmy, że polskimi koordynatorami wymiany są nauczycielki II LO: Aleksandra Chlasta – Górna, Anna Cieplik, Kamila Bodył i Katarzyna Kornaszewska – Kłakulak, a wspomagali je: Joanna Rossowska i Jarosław Biernaczyk. Warto dodać, że II LO poza wymianą polsko-hiszpańską ma także wymianę polsko-portugalską i polsko-ukraińską. Językiem obowiązującym podczas spotkań młodzieży jest angielski. Docelowo w szkole planuje się utworzyć klasę dwujęzyczną z wykładowym językiem angielskim. Renata Weiss

31


TEMAT CIĄGLE AKTUALNY

Śmieci w lesie Stan lasów świadczy o naszej kulturze – mówi jeden z leśniczych. Niestety, temat śmieci w lesie jest ciągle aktualny. Zużyte opony, popsuty sprzęt agd, plastikowe opakowania po jedzeniu i napojach, pozostałości poremontowe – takie to okazy można znaleźć w pobliskich lasach. Od niemal roku funkcjonuje nowa tzw. ustawa śmieciowa. Czy w związku z tym śmieci w okolicznych lasach i przydrożnych rowach jest mniej? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Mniej komunalnych Jak się okazuje, w lasach mniej jest śmieci komunalnych. – To fakt, ale o wiele więcej za to znajdujemy śmieci poremontowych – mówi Adam Całka, nadleśniczy Nadleśnictwa Antonin. – Nierzadko natykamy się także na opakowania plastikowe czy stare opony – dodaje Adam Całka. Czy śmieci po wprowadzeniu nowej ustawy jest mniej? Sekretarz Nadleśnictwa Taczanów Waldemar Komorski uważa, że nie. – Zrobiłem analizę ilości znajdowanych w podlegających nam lasach śmieci. Na razie, ich ilość pozostaje bez zmian – mówi Waldemar Komorski. – Na ogół w lesie znajdujemy śmieci pochodzące z remontów mieszkań, domów, zużyty, popsuty sprzęt agd, rtv, śmieci wielkogabarytowe, takie, które trudno postawić koło kubła na śmieci przed doTo śmieci zebrane niedawno w tylko jednym leśnictwie – Nowy Staw, podlegającym Nadleśnictwu Taczanów

PSZOK – tu można „oddać” śmieci W zamian za uiszczoną opłatę, gmina organizuje punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych, tak zwany PSZOK. PSZOK jest zlokalizowany przy ulicy Staroprzygodzkiej 121 w Ostrowie Wielkopolskim (przy wysypisku odpadów) i jest czynny w godzinach pracy wysypiska, tj. od poniedziałku do piątku od godz 7 do 15, a w soboty od godz. 8 do 12. Operatorem PSZOK jest MZO. Odpady do PSZOK należy dostarczyć własnym transportem. Kontakt – tel. 62 735 27 74, e-mail: pszok@mzo.com.pl. PSZOK przyjmuje nieodpłatnie, z nieruchomości zamieszkałych, odpady takie jak: – przeterminowane leki; – chemikalia; – zużyte baterie i akumulatory; – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny; – meble i inne odpady wielkogabarytowe; – zużyte opony; – odpady zielone; – odpady budowlane i rozbiórkowe w ilości do 1 m3 rocznie od gospodarstwa, przy czym wymaga się wydzielenia gruzu budowlanego, tworzyw sztucznych, styropianu i odpadów niebezpiecznych. W przypadku dostarczenia odpadów budowlano-rozbiórkowych w ilości większej niż 1 m3 rocznie mieszkaniec jest zobowiązany do uiszczenia opłaty w wysokości określonej w cenniku, ponad ilość zwolnioną z opłaty.

32

mem. Kilka lat temu na przykład znaleźliśmy śmieci z jednej z ostrowskich restauracji. Nierzadko, zwłaszcza na parkingach, natykamy się także na zużyte opakowania po jedzeniu, po napojach – dodaje Waldemar Komorski. By zobrazować skalę problemu, wystarczy podać liczby. W ubiegłym roku w samym tylko Nadleśnictwie Taczanów zebrano w lesie około 165 metrów sześciennych śmieci!

Dzikie wysypiska Problemem są także dzikie wysypiska, już nie śmieci wyrzucane „przypadkowo”, w pierwsze lepsze, w miarę puste miejsce w lesie, a takie, gdzie odpady wyrzuca więcej osób. Niestety, ten problem też ani nowy, ani rzadki. – W minionym roku zlikwidowaliśmy dzikie wysypisko w gminie Raszków. Wywieźliśmy parę wywrotek zebranych śmieci. Jednak co z tego, skoro na drugi dzień po likwidacji dzikiego wysypiska, w tym samym miejscu podrzucono już nowe śmieci? – mówi Waldemar Komorski z Nadleśnictwa Taczanów. Nadleśniczy Adam Całka podkreśla natomiast, że likwidacja dzikiego wysypiska odbywa się na koszt nadleśnictwa. Cena to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na szczęście, są sytuacje, że udaje się namierzyć śmiecących między innymi dzięki zastosowaniu monitoringu. Jak się okazuje, śmiecą nie zawsze najbiedniejsi. Leśniczowie już nie raz pukali do drzwi podmiejskich domów, przed którymi stały zaparkowane niezłe auta. – Jakie były reakcje na nasze przyjście? Najpierw wypieranie się, a dopiero gdy pokazaliśmy niezbite dowody, że to ich śmieci, godzili się zapłacić mandat – mówi szef antonińskiego nadleśnictwa Adam Całka.

Stawiają na edukację – Stan lasów świadczy o kulturze społeczeństwa. Nie jest więc dobrze, bo śmieci w lesie to ciągle problem aktualny – mówi Adam Całka. – Warto więc stawiać na edukację młodych, na kampanie edukacyjne. by kolejne pokolenia nie śmieciły – kończy. Hanna Olejnik

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


Muzyczna „czterdziestolatka” w świetnej formie W czwartek wieczorem Krzysztof Komeda Trzciński pewnie uśmiechał się w swoim muzycznym niebie do Ostrowa Wielkopolskiego. Zespół Szkół Muzycznych jego imienia w fantastycznej, serdecznej atmosferze świętował 40-lecie istnienia. Był oczywiście koncert w wykonaniu obecnych uczniów, mnóstwo pięknych życzeń od zaprzyjaźnionych szkół muzycznych i oficjeli, ale nie zabrakło wydarzeń szczególnych.

Kwiaty dla byłych dyrektorów

trona ostrowskiej szkoły. – Krzysztof Komeda swoje pierwsze utwory pisał i wykonywał tu, w Ostrowie Wielkopolskim, a ostatnie już jako światowa sława w Hollywood. Tego samego życzę wam, drodzy uczniowie tej pięknej szkoły muzycznej – mówił T. Lach. Wzruszający był też moment, gdy 10-letnia Paulinka Jaros otrzymała nowe skrzypce lutnicze. Jej poprzedni instrument spłonął podczas tragicznego pożaru gazociągu w Jankowie Przygodzkim. Skrzypce dla Paulinki przekazała Poznańska Ogólnokształcąca

Nauczyciele nagrodzeni dyplomem ministra kultury

Historia szkolnictwa muzycznego Ostrowa Wielkopolskiego sięga wprawdzie okresu międzywojennego, ale bezpośrednim źródłem powstania szkoły muzycznej I stopnia było najpierw Społeczne Ognisko Muzyczne, założone w 1958 roku. W styczniu 1974 roku z Ogniska powstała Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia, a jej pierwszym dyrektorem został Henryk Olkiewicz.

Laureaci honorowej odznaki

Dziś szkoła nosi nazwę Zespołu Szkół Muzycznych I i II Stopnia im. Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. 41 nauczycieli uczy 255 uczniów gry na kilkunastu instrumentach. W szkole działa także Chór „Eurydyka” SM I st., Orkiestra „Archetti” SM I st., Chór „Con Forza” SM II st., Orkiestra „Orfeusz” SM II st., Young- Band oraz oczywiście „okręt flagowy” ostrowskiej szkoły Big - Band Powiatu Ostrowskiego pod dyrekcją Roberta Matuszewskiego.

„Oczko w głowie” samorządu Podczas uroczystości 40-lecia istnienia szkoły podkreślano, że w ostatnich latach były dwa zwrotne momenty w historii szkoły. Pierwszy, to decyzja o przejęciu szkoły muzycznej przez samorząd powiatowy, a drugi to przeniesienie szkoły do gruntownie zmoder-

nizowanego obiektu przy Alejach Słowackiego. Dzisiejsi uczniowie mają wręcz komfortowe warunki do nauki muzyki. Indywidualne sale do ćwiczeń, sale wykładowe, własna aula koncertowa to obiekty, których może pozazdrościć niejedna placówka w Polsce. Swoje zasługi ma w tym każdy z trzech starostów ostrowskich. Andrzej Dera, podjął decyzję o przejęciu szkoły muzycznej przez powiat, za

Tomasz Lach składa życzenia

kadencji Włodzimierza Jędrzejaka wybudowano nową siedzibę, a Paweł Rajski dalej rozwija bazę i dba o wysoki poziom placówki.

Duch Komedy w Ostrowie Uroczyści jubileuszowe uświetnił starannie przygotowany koncert obecnych uczniów. Nie obyło się bez wyjątkowych prezentów. Jednym z nich był portret Krzysztofa Komedy, wykonany przez Szymona Wasielaka. Jak się okazało, obraz powstał w pracowni, w której kiedyś Komeda grywał jazz ponad pół wieku temu. Gościem specjalnym uroczystości był Tomasz Lach, pasierb pa-

Skrzypce dla Paulinki Jaros

Szkoła Muzyczna II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Na koniec wszystkich zaskoczył chór „Con Forza” pod batutą Janusza Lipińskiego, który brawurowo wykonał – a jakże – piosenkę z serialu „Czterdziestolatek”. Więcej zdjęć i filmy video z jubileuszu na naszej stronie internetowej : www.gazetaostrowska.pl Tekst, foto, wideo: Jarosław Wardawy

NAUCZYCIELE, KTÓRZY OTRZYMALI DYPLOM MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO Piotr Lewek, Wiesława Lipińska, Janusz Lipiński, Irmina Mądry, Izabela Michalska, Rafał Miśkiewicz, Benedykt Musioł, Iwona Nowosad, Krystyna Rusek, Alina Skórzybót.

NAUCZYCIELE, KTÓRZY OTRZYMALI ODZNAKĘ HONOROWĄ „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ” Robert Adamczak, Andrzej Henryk Bączyk, Agata Falkiewicz, Piotr Słociński, Aleksandra Tomaszewska-Bączyk Koncert uczniów środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

Portret Komedy od Szymona Wasielaka

33


PIERWSZA FOTKA

NOWORODKA Zdjęcia i opisy: Urszula Rychlik-Kościelna, Krystyna Rychlik

Ale ksa nd er Ja n – syn Angeliki i Macieja Mą kowskich z Ostrowa, ur. 5.04, o godz. 20.20, w 42 60 g, dł. 56 cm

Olga – córka Magdaleny i Krystiana Michalskich z Ostr owa , ur. 8.04 , o godz. 3.12, w. 3080 g, dł. 56 cm

Zuzanna – córka Ang eliki i Michała Biernatów z Nowych Skalmierzyc, ur. 9.04, o godz. 9.00, w. 3490 g, dł. 52 cm

R

E

K

L

A

M

Amelia – córka Martyny i Łuka sza z Przy god ziczek, ur. 5.04, o godz. 10.48, w. 3900 g, dł. 56 cm

Michał – syn Joanny i Marcina Jastrzębskich z Kobylej Góry, ur. 4.04, o godz. 4.10, w. 3970 g, dł. 56 cm

Martyna – córka Marianny i Marcina Matuszkiewiczów z Radłowa, ur. 10.04, o godz. 6.04, w. 3560 g, dł. 56 cm

A

Kasia – córka Krystyny i Łukasza Błaszczyków z Raczyc, ur. 3.04, o godz. 22.15, w. 3570 g, dł. 58 cm

Jakub – syn Mai i Adama Kasprzaków z Wielowsi, ur. 8.04, o godz. 17.30, w. 3430 g, dł. 56 cm

rWiktor Dolata – syn Ma ety i Krystiana ze Skalmi z. rzyc, ur. 3.04, o god 60 17.10, w. 3960 g, dł. cm

Szymon – syn Bogumiły i Konrada z Radłowa, ur. 8.04, o godz. 7.15, w. 4100 g, dł. 57 cm

eFilip – syn Patrycji i Prz z my sła wa Idz ior ków o Os tro wa , ur. 2.0 4, g, godz. 11.15, w. 3060 dł. 54 cm

Nikodem – syn Pauliny i Krzy szto fa Ban gno wskich z Ostrowa, ur. 4.04, o godz. 17.06, w. 3300 g, dł. 54 cm

Natan – syn Ilony i Rafała Wawrzyniak ów z Go rzy c Wi elk ich , ur. 6.04, o godz. 2.0 0, w. 4000 g, dł. 56 cm

Patryk – syn Anny i Marka Nicponiów z Wysocka Małego, ur. 5.04, o godz. 17.30, w. 3900 g, dł. 55 cm

i Krzyś – syn Agnieszki z Szymona Kędziorów 4, o Topoli Małej, ur. 9.0 g, godz. 13.16, w. 3750 dł. 57 cm

Agatka – córka Bernadety i Damiana Matysiaków z Ostrowa, ur. 31.03, o godz. 9.45, w. 2400 g, dł. 52 cm

Agatka – córka Joanny i Szymona Pinkowskich z Ostr owa , ur. 4.04 , o godz. 8.20, w. 2750 g, dł. 52 cm

Dominik – syn Mo niki i Marcina z Ostrowa , ur. 8.04, o godz. 11.02 , w. 4310 g, dł. 59 cm

Nastazja – córka Arlety i Sławomira Pasternickich z Ostrowa, ur. 10.04, o godz. 2.10, w. 2220 g, dł. 48 cm

Adres: 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Kolejowa 5, Centrum Handlowe. Telefony: (0-62) 735-62-22, fax 735-62-11, skr. poczt. 152, email: gazeta@gazeta.ostrow-wielkopolski.pl; http://www. gazeta.ostrow-wielkopolski.pl. Wydawca: ,,Gazeta Ostrowska’’, Spółka z o.o., 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Kolejowa 5. Prezes: Sławomir Majusiak (0601-784-457). Zespół redakcyjny: Jarosław Wardawy (redaktor naczelny tel. 735-62-13), Grzegorz Glubiak (zastępca redaktora naczelnego - tel. 735-62-18), Hanna Olejnik, Renata Weiss. Stale współpracują: Ewa Kotowska-Rasiak, Urszula Rychlik, Jarosław Biernaczyk. Foto:Jakub Janecki. Reklama: Ewa Rubach-Wardawy (tel. 0502 34-04-60) - e-mail: ewamedia@zapis.net.pl., Ilona Szczucka (tel. 0502 2968-85) - e-mail: reklama@gazeta.ostrow-wielkopolski.pl. Sekretariat i Biuro Ogłoszeń: Beata Spitalniak (tel. 73562-22). Skład i łamanie: Renata Płończak (tel. 735-6214). Skład i łamanie sportu: Witold Rychter. Korekta: Anna Idziorek. Druk: Polskapresse Sp. z o.o. - Poznań. Kolportaż: Małgorzata Konowalska (tel. 735-62-12). Redakcja nie odpowiada za treść ogłoszeń i nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów, listów nadsyłanych do redakcji oraz zmiany tytułów. Anonimów nie drukujemy. Gazeta ukazuje się w poniedziałki i środy na terenie całej Południowej Wielkopolski. PRZYJMOWANIE OGŁOSZEŃ 63400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI, ul. Kolejowa 5 (III p.), tel. 735-62-22, tel./fax 735-62-11, 0502 34-04-60 PRENUMERATA: RUCH S.A, zamówienia można składać bezpośrednio na stronie www.prenumerata. ruch.com.pl, pytania prosimy kierować na adres e-mail: prenumerata@ruch.com.pl lub pod numerem tel.: 801 800 803 lub 22 717 59 59 (w godz. 700 - 1800).

NAGRODY WYLOSOWALI : Jolanta Juszczak z Ostrowa Wlkp. Małgorzata Kubiak z Ostrowa Wlkp.

34

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


Pod redakcją Grzegorza Glubiaka

Barycz traci punkty

str.

36

Polonia Kępno po zaciętym pojedynku pokonała na własnym boisku wicelidera z Jankowa Przygodzkiego. Z kolei Pogoń Nowe Skalmierzyce pokonała 2:0 Astrę Krotoszyn i zbliżyła się do drugiego miejsca w tabeli.

Mistrzostwa na pięć

Olimpijskie Wierzbno

str.

38

Kolejne ważne wydarzenie sportowe przeżyli uczniowie Gimnazjum w Wierzbnie. W ostatnim tygodniu nastąpiło uroczyste otwarcie działalności Szkolnego Klubu Olimpijczyka „WIERZBNO”. A dokonał tego wiceprzewodniczący komisji ds. Współpracy Terytorialnej i Sportu dla wszystkich przy PKOL Wojciech Ziemniak.

str.

37

Katarzyna Grzybowska (MKSTS Polkowice) oraz Daniel Górak (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) wywalczyli w niedzielę w Raszkowie tytuły indywidualnych MP w tenisie stołowym. Same mistrzostwa, a zwłaszcza ich organizacja, zostały bardzo wysoko ocenione.

BĘDZIE WERYFIKACJA SKŁADU OSTROVII

Zwycięstwo nad słabeuszem dokonując żadnych zmian, przyjechać ostatni. Mam nadzieję, że w kolejnych występach będzie już zdecydowanie lepiej – mówił. Sęk w tym, że Brzozowski tego typu zdanie powtarzał już wielokrotnie. A jego wpadki w meczach sparingowych były tłumaczone oszczędzaniem maszyn. W lidze jednak było podobnie. Brzozowski jeździł słabo, a 6 zdo- Zanotowaliśmy drużynowo bardzo dobry wynik. Pochwały należą bytych punktów nie robi na nikim wrażenia. się szczególnie naszym młodzieżowcom. Wykonali bardzo dobrą Tym bardziej na słabych rywalach. robotę na torze. Nie ma co kryć, iż zrobili oni więcej punktów niż Także David Ruud zawiódł na całej linii. Tytego się spodziewałem. Dobrze, że mimo słabych wyjść spod ta- powany na jednego z liderów Ostrovii żużlośmy walczyliśmy na dystansie. Nie mogę swoim zawodnikom za- wiec w niedzielnym pojedynku uzbierał z trurzucić braku walki – mówi po zawodach Grzegorz Dzikowski, dem pięć oczek. Po dobrym początku zawotrener Ostrovii. Jednak nie mógł on być do końca zadowolony z dów później spisywał się słabiutko. – Trzeba postawy wszystkich swoich zawodników. Zawiódł Kamil Brzo- będzie się zastanowić, co dalej z tym zawodnizowski. Wprawdzie miał on być pewnym punktem zespołu, ale kiem. Jednak wszystko pozostawiamy trenerojego postawa nie zachwyciła. Sam zawodnik nie miał po ostatniej wi. Dzikowski ma jasno postawiony cel, jakim jest awans. My nie gonitwie tęgiej miny. Trudno się mu dziwić, za jego plecami cze- mamy zamiaru się wtrącać do jego pracy – mówił Mirosław Wodnikają inni, aby zająć miejsce w składzie. – Nie ma co mówić, zawa- czak, prezes ŻKS Ostrovia. liłem zawody z własnej winy. Nie miałem swojego dnia. W jednym Z kolei bardzo dobrze zaprezentował się Ronnie Jamroży. Jamroży, biegu potrafiłem wygrać z dużą przewagą, aby w następnym, nie który w meczach sparingowych jeździł słabo, pokazał, iż nie można było go skreślać. A mówienie, iż najlepsze Polska 2. Liga Żużlowa silniki ma gotowe na ligę, nie było daremne. - Dziś wszyscy się przekonali, że nie kłamaM Drużyna M Bon Pkt Z R P +/łem, mówiąc, iż silnik najlepszy mam na ligę. 1 KSM Krosno 1 0 2 1 0 0 +40 Wygraliśmy pewnie, ale były wyścigi, w któ2 ŻKS Ostrovia 1 0 2 rych zawodnicy Kolejarza urwali nam parę 1 0 0 +26 3 Victoria Piła oczek. Na ostrowskim torze było dość sporo 1 0 2 1 0 0 +11 mijanek, z czego najbardziej powinni być za4 Wanda Instal Kraków 1 0 0 0 0 1 -11 dowoleni kibice – mówił Jamroży. Ostrow5 Kolejarz Rawag Rawicz 1 0 0 0 0 1 -26 scy zawodnicy dobrze oceniali również przy6 Kolejarz Opole 1 0 0 0 0 gotowanie toru. I nawet Karlsson, który po 1 -40

Ostrovia pokazała, że ma mocny skład, wysoko pokonując Kolejarza Rawicz. Jednak nie wszyscy zawodnicy w niedzielnym meczu na tle niezbyt wymagających rywali błyszczeli. Stąd można już spodziewać się zmian w kadrze w kolejnym pojedynku.

Ostrovia wygrywa pewnie pierwszy mecz w tegorocznych rozgrywkach

raz pierwszy startował w tym roku na nim, był zadowolony. Zupełnie nie byłem zaskoczony ostrowskim torem. Był twardy, ale pod koniec zeszłego sezonu jeździliśmy na bardzo podobnej nawierzchni. Nie stanowiło to dla mnie wielkiej różnicy. Jeździłem tutaj już tyle razy, że od razu wiedziałem, jak trzeba ustawić motocykl, by był szybki. Skupiłem się na startach, bo one były kluczowe – mówił Szwed, który cieszył się ze swojego zwycięstwa. W lany poniedziałek zespół MDM-u czeka mecz ligowy w Opolu. Ostrowianie nie powinni mieć kłopotu ze zwycięstwem z kolejnym słabeuszem drugiej ligi. Choć trener Dzikowski podkreśla, że nie można lekceważyć żadnego przeciwnika. Zapowiada również małe przetasowanie w składzie. (gg) Wyniki meczów: Victoria Piła - Speedway Wanda Instal Kraków 50:39 MDM Komputery ŻKS Ostrovia - Kolejarz Rawag Rawicz 58:32 KSM Krosno - Kolejarz Opole 65:25

R

E

K

L

A

M

A

UKS Basket powalczył

NAGRODY WYLOSOWALI : Ewelina Wróbel z Ostrowa Wlkp. Monika Zapała z Ostrowa Wlkp.

Młode koszykarki UKS-u Basket nie awansowały do półfinału Mistrzostw Polski Kadetek. Jednak w ich grze w meczach ćwierćfinałowych na tle starszych rywalek widać było ogromny potencjał. Stąd już za rok po teamie Tomasza Główki będzie się można znacznie więcej spodziewać. środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

35


Barycz traci punkty Polonia Kępno po zaciętym pojedynku pokonała na własnym boisku wicelidera z Jankowa Przygodzkiego. Z kolei Pogoń Nowe Skalmierzyce pokonała 2:0 Astrę Krotoszyn i zbliżyła się do drugiego miejsca w tabeli. Pogoń Nowe Skalmierzyce – Astra Krotoszyn 2:0 (0:0) Już w meczu w Gorzycach drużyna z Nowych Skalmierzyc pokazała, iż jest bardzo dobrze przygotowana do nowej rundy. W niedzielę na własnym boisku po całkiem ciekawym i momentami zaciętym pojedynku pokonała Astrę Krotoszyn, która nie przyjechała do Skalmierzyc tanio sprzedać skóry. Obie bramki padły w drugiej połowie. I tak w 53. minucie doskonale w polu karnym zachował się Mateusz Nogaj i strzałem przy słupku wpakował piłkę do siatki rywala. Wynik meczu ustalił już w doliczonym czasie gry Marcin Kaczmarek. Po jego precyzyjnym uderzeniu z głowy bramkarz gości był bezradny. Dzięki temu zwycięstwu zespół Pogoni zbliżył się do drugiego miejsca w tabeli. – Chcemy być wiceliderami. To nasz cel. Białego Orła nie da się już dogonić, ale Barycz jest w naszym zasięgu. Dlatego też walczymy, a poza tym przygotowujemy się tym samym już do nowego sezonu – mówił Cezary Boros, członek zarządu Pogoni.

Re-Bud Piast Czekanów – Gorzyczanka Gorzyce Wielkie 0-0 Kibice piłki w Czekanowie nie doczekali się tym razem bramek w niedzielnym meczu. Pojedynek derbowy z Gorzyczanką zakończył się bezbramkowym remisem. Choć jedni jak i drudzy zawodnicy mieli sporo okazji do zdobycia goli. Jednak sam mecz nie był zbyt olśniewającym widowiskiem sportowym – wręcz z boisk wiało nudą. Swoich okazji nie potrafili wykorzystać dla Gorzyczanki: Dawid Fórmański, Mateusz Sobczak oraz Konrad Fórmański. Ten ostatni nie wykorzystał sytuacji sam na sam z Tab ela M.Drużyna 1. Biały Orzeł Koźmin Wielkopolski 2. Barycz Janków Przygodzki 3. Pogoń Nowe Skalmierzyce 4. Gorzyczanka Gorzyce Wielkie 5. Polonia Kępno 6. Stal Pleszew 7. Czarni Dobrzyca 8. Odolanovia Odolanów 9. KS Opatówek 10.Astra Krotoszyn 11.Re-Bud Piast Czekanów 12.GOS Zieloni Koźminek 13.Pogoń Trębaczów 14.Żaki Taczanów 15.LZS Trzcinica 16.Sokół Bralin

R

E

K

L

A

M

A

M. 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19 19

bramkarzem gospodarzy. Z kolei w zespole gospodarzy dobrze spisywał się Marchewka, Józefiak i Grzegorowski.

Pogoń Trębaczów – Odolanovia Odolanovia 4:1 (2:0) Znakomite zawody rozegrali na własnym boisku piłkarze Pogoni Trębaczów. Już do przerwy Odolanovia przegrywała 0:2. W 25. minucie na strzał z dystansu zdecydował się Przemysław Cecota. W 38. minucie po dośrodkowaniu Błażeja Ostrego, piłkę do siatki skierował Robert Krawczyk. Po zmianie stron gospodarze nadal nadawali ton rywalizacji. W 58. minucie Cecota, drugi raz tego dnia pokonał golkipera przyjezdnych. W 70. minucie miejscowi prowadzili już 4:0 po ładnej kombinacyjnej akcji, którą wykończył Patryk Ignasiak. W końcówce gospodarze spuścili nieco z tempa, a goście zdobyli honorową bramkę. Jej autorem był w 82. minucie Robert Piętak. – Zagraliśmy znakomity mecz. Zwłaszcza w pierwszej połowie gra mogła się podobać. Mamy realne szanse na utrzymanie, ale musimy walczyć w każdym meczu. Z dzisiejszego spotkania jestem niezwykle zadowolony – powiedział trener Pogoni Jarosław Karnasiewicz.

Polonia Kępno – Barycz Janków Przyg. 4:3 (1:2) Dramaturgia, emocje, nerwy, sporo widowiskowych akcji, ale i proste błędy. Siedem bramek, wahania wyniku – kibice zgromadzeni na Stadionie Miejskim w Kępnie nie mogli narzekać na nudę. Spotkaniu Polonii z Baryczą Janków Przyg. nie brakowało niczego. Optyczną przewagę przez praktycznie całe spotkanie posiadali gospodarze, chociaż wicelider „okręgówki” pokazał się także

Pkt. 49 39 36 34 32 31 30 30 29 27 24 21 20 13 12 5

Z. 16 12 10 10 10 10 9 9 9 8 6 5 6 4 3 1

R. 1 3 6 4 2 1 3 3 2 3 6 6 2 1 3 2

P. 2 4 3 5 7 8 7 7 8 8 7 8 11 14 13 16

Bz. 53 49 36 40 42 47 34 31 36 32 31 24 27 18 26 13

Bs 15 30 24 36 28 29 35 26 26 25 37 30 37 51 45 65

Barycz przegrała w Kępnie

z dobrej strony. – To był najlepszy mecz mistrzowski, jaki widziałem w wykonaniu moich chłopaków. Byli bardzo zdeterminowali, wszyscy na świeżości dzisiaj wyszli, dobrze graliśmy piłką, ale zabrakło trochę zimnej krwi przy wykańczaniu akcji. Było zalecenie, żeby uważać na Wnuka, bo to niesamowity chłopak – trzykrotnie ta sztuka się nam nie udała – powiedział Mariusz Strzelak, trener Polonii. W pierwszej połowie kępnianie wypracowali cztery doskonałe okazje do strzelenia gola, ale tylko jedną z nich potrafili zamienić na bramkę. W 35. minucie na listę strzelców wpisał się Jakub Górecki, który wykończył podanie Marcina Gruszki. W tym momencie był remis 1:1, bowiem wcześniej, w 16. minucie swojego hat-tricka zaczął kompletować Damian Wnuk. Piłkarze Baryczy Janków Przyg. zagrali w pierwszej połowie praktycznie na 100% skuteczności. W 41. minucie najlepszy strzelec „okręgówki”, przy biernej postawie obrońców pokonał bramkarza Artura Woźniaka. Drugą połowę kępnianie rozpoczęli z wielkim animuszem, jednak Piotr Cierlak nie wykorzystał znakomitej okazji do wyrównania. Minutę później dopiął celu Jakub Górecki. Kępnianie grali jednak o pełną pulę, ale także Barycz przestała skupiać się wyłącznie na defensywie. Otwarte starcie wygrali biało-niebiescy. Najpierw w 63. minucie na raty z rzutu wolnego trafił Wojciech Drygas, a w 77. minucie po strzale Cierlaka Polonia prowadziła już 4:2. Przyjezdni rzucili się do odrabiania strat i szybko, bowiem w 83. minucie kontaktowego gola zdobył Wnuk. Na wyrównanie zabrakło czasu. – To było widowisko okazałe, z dramaturgią. Kibice nie mogli narzekać. Obydwa zespoły popełniły kilka szkolnych błędów. W tygodniu graliśmy sparing z Ostrovią i niestety, wkradło się zmęczenie, bo jakby moi piłkarze opadli z sił. Polonia lepiej operowała piłką – powiedział Remigiusz Wojtczak, trener Baryczy.

Sokół Bralin – Żaki Taczanów 1:2 (1:1) W pojedynku dwóch najsłabszych drużyn kaliskiej „okręgówki”, w głównej mierze chodziło raczej o prestiż, bo obydwie drużyny mają niewielkie szanse na utrzymanie. W przypadku Bralina musiałby się zdarzyć jakiś cud, aby uchronić się przed degradacją. Przede wszystkim, aby zachować nadzieje, trzeba wygrywać pojedynki z sąsiadami w tabeli. W 15. minucie bralinianie byli na najlepszej drodze. Paweł Narękiewicz pięknym strzałem z dystansu pokonał bramkarza Taczanowa. W 21. minucie do remisu doprowadził Dominik Włodarczyk. W 60. minucie Dominik Włodarczyk przypieczętował zwycięstwo gości.

36

LZS Trzcinica – Czarni Dobrzyca 2:3 (1:3) Gospodarzom bardzo potrzebne są punkty w walce o utrzymanie „okręgówki”. Miejscowi byli bliscy celu, jednak kolejny raz czegoś zabrakło. – W pierwszych 20 minutach graliśmy bardzo dobrze taktycznie i udało się nawet strzelić gola. Prowadziliśmy 1:0 i wystarczyło pięć minut dekoncentracji i straciliśmy trzy gole. W drugiej połowie zagraliśmy bardziej ofensywnie. Strzeliliśmy bramkę, ale to nie wystarczyło na odniesienie zwycięstwa, mimo że przeciwnik nie wyszedł praktycznie z własnej połowy. Kolejny mecz, niezły w naszym wykonaniu i kolejny raz schodzimy pokonani – powiedział Andrzej Moskal, trener LZS Trzcinica. W 21. minucie Maciej Musiała pokonał bramkarza Czarnych. W ostatnich pięciu minutach pierwszej połowy trafił Adam Staszewski i dwukrotnie grający trener Janusz Maryniak. (gg)

Wyniki meczów: LZS Trzcinica - Czarni Dobrzyca 2-3 Bramki: Maciej Musiała (21), Tomasz Lenart I (60), - Adam Staszewski (43), Janusz Maryniak (44), Janusz Maryniak (69), Biały Orzeł Koźmin Wielkopolski - KS Opatówek 2-1 Bramki: Dawid Guźniczak (16), Damian Baran (70), - Szymon Janik (72 wolny), Re-Bud Piast Czekanów - Gorzyczanka Gorzyce Wielkie 0-0 Pogoń Nowe Skalmierzyce - Astra Krotoszyn 2-0 Bramki: Mateusz Nogaj (53), Marcin Kaczmarek II (93 głową), Pogoń Trębaczów - Odolanovia Odolanów 4-1 Bramki: Przemysław Cecota (25), Robert Krawczyk (38), Przemysław Cecota (58), Patryk Ignasiak (70), - Robert Piętak (82), Sokół Bralin - Żaki Taczanów 1-2 Bramki: Paweł Narękiewicz (15), - Dominik Włodarczyk (21), Dominik Włodarczyk (60), Stal Pleszew - GOS Zieloni Koźminek 3-1 Bramki: Tomasz Zawada (12), Krystian Benuszak (47), Jakub Borecki (58), - Maciej Przybylski (25), Polonia Kępno - Barycz Janków Przygodzki4-3 Bramki: Jakub Górecki I (35), Jakub Górecki I (48), Wojciech Drygas (63), Piotr Cierlak (77), - Damian Wnuk (16), Damian Wnuk (41), Damian Wnuk (83),

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


Mistrzostwa na pięć Katarzyna Grzybowska (MKSTS Polkowice) oraz Daniel Górak (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) wywalczyli w niedzielę w Raszkowie tytuły indywidualnych MP w tenisie stołowym. Same mistrzostwa, a zwłaszcza ich organizacja, zostały bardzo wysoko ocenione. Wyniki finałów i medaliści MP: singiel mężczyzn Daniel Górak (Bogoria Grodzisk Mazowiecki) - Bartosz Such (Pogoń Lębork) 4:1 (12:10, 10:12, 12:10, 11:8, 11:7) brązowe medale: Paweł Fertikowski (Bogoria Grodzisk Mazowiecki), Patryk Chojnowski (Olimpia-Unia Grudziądz) singiel kobiet Katarzyna Grzybowska (MKSTS Polkowice) - Antonina Szymańska (GLKS Nadarzyn) 4:0 (11:4, 11:9, 11:9, 13:11) brązowe medale: Daria Łuczakowska (AZS UE Wrocław) i Natalia Bajor (AZS UE Wrocław) debel mężczyzn Jakub Dyjas, Konrad Kulpa (obaj Energa-Manekin Toruń) Jacek Nowokuński, Jakub Perek (Galaxy Białystok, Pogoń Lębork) 3:1 (11:6, 11:7, 7:11, 11:6) brązowe medale: Paweł Chmiel, Piotr Chmiel (AZS Politechniki Rzeszowskiej, Strzelec Frysztak) i Grzegorz Adamiak, Marcin Czerniawski (Energa-Manekin Toruń, Galaxy Białystok) debel kobiet Katarzyna Grzybowska, Natalia Partyka (MKSTS Polkowice, SKTS Sochaczew) - Fang Dong Rui, Klaudia Kusińska (Galaxy Białystok, GLKS Nadarzyn) 3:0 (11:9, 11:7, 11:3) brązowe medale: Kinga Stefańska, Roksana Załomska (obie KTS Tarnobrzeg) i Natalia Bajor, Sandra Wabik (obie AZS UE Wrocław) mikst Jakub Perek, Magdalena Sikorska (Pogoń Lębork, AZS PWSiP Łomża) - Konrad Kulpa, Klaudia Kusińska (EnergaManekin Toruń, GLKS Nadarzyn) 3:1 (7:11, 13:11, 11:7, 11:9) brązowe medale: Paweł Fertikowski, Katarzyna Grzybowska (Bogoria Grodzisk Mazowiecki, MKSTS Polkowice) i Jakub Dyjas, Marta Gołota (Energa-Manekin Toruń, niestowarzyszona)

- Do Raszkowa przyjechałam i miałam dość mieszane uczucia co do wyboru miejsca mistrzostw. Tym bardziej, że długo szukałam tej miejscowości na mapie. Gdyby nie nawigacja, to raczej bym tu nie trafiła – wspominała po mistrzostwach Natalia Partyka, jedna z czołowych zawodniczek mistrzostw. – Jednak kiedy zobaczyłam obiekt, na którym mieliśmy walczyć, byłam w małym szoku. Naprawdę sala zrobiła na mnie wrażenie. Później organizacja mistrzostw i zaangażowanie miejscowych w to, aby wszystko było w jak najlepszym porządku, robiły wrażenie. Szkoda tylko, że nasz hotel był w Ostrowie i stąd między meczami nie miałam za bardzo gdzie odpocząć – komentowała Partyka. Niestety, Natalii Partyce nie udało się wywalczyć medalu w grach pojedyńczych. Tutaj nie do pokonania była Grzybowska. Ta 25-letnia zawodniczka w finale pokonała ubiegłoroczną mistrzynię Polski Antoninę Szymańską (GLKS Nadarzyn) 4:0. W Raszkowie zdobyła dwa złote medale. W finale debla wspólnie z Natalią Partyką (SKTS Sochaczew) pokonały parę Fang Dong Rui - Klaudia Kusińska (Galaxy Białystok, GLKS Nadarzyn) 3:0. – Te mistrzostwa na długo będę pamiętała. Raszków okazał się dla mnie bardzo szczęśliwym miejscem. Mogę tu zawsze wracać – mówiła mistrzyni Polski. W turnieju mężczyzn po raz drugi z rzędu złoty medal wywalczył zawodnik Bogorii Grodzisk Mazowiecki Daniel Górak (rok temu triumfował w Ostródzie). Po bardzo zaciętym pojedynku finałowym pokonał Bartosza Sucha (Pogoń Lębork) 4:1. Mecze finałowe mogły się naprawdę podobać. Szczególnie finał mężczyzn, w którym trzy pierwsze sety rozstrzygnęły się w

Najlepsze zawodniczki i zawodnicy mistrzostw

końcówkach. U pań może dominacja Kasi Grzybowskiej była nieco większa, ale Antonina Szymańska wystąpiła w mistrzostwach z urazem dłoni, wcześniej w ogóle zastanawiała się nad przyjazdem do Raszkowa. Dlatego jej awans do finału należy ocenić wysoko – mówił dyrektor sportowy Polskiego Związku Tenisa Stołowego Stefan Dryszel. To właśnie do gry zawodników z Chin, którzy reprezentują Polskę, można było mieć sporo zastrzeżeń. – Moi zdaniem nie byli oni zupełnie przygotowani do gry w mistrzostwach. Są bez formy, to było widoczne podczas ich gry oraz w tym, jak trzymali rakietkę i podchodzili do meczów – mówił Wojciech Perz, były zawodnik Tajfunu Ostrów. I tak Wang Zeng Yi odpadł już w pierwszej rundzie, słabo też spisał się w deblu. Dodatkowo pewne zawiłości regulaminowe sprawiły, że już w ćwierćfinale Natalia Partyka spotkała się z Kasią Grzybowską. A przecież obie mogły równie dobrze zagrać w finale.- To też dla mnie zagadka. W ten sposób nie miałam szansy walki o brąz – mówiła Partyka. (olo)

Rosną kadry tenisa IV Halowe Mistrzostwa Ostrowa Wielkopolskiego w Tenisie Ziemnym w kat. Open dobitnie pokazały, że rosną w naszym mieście młodzi mistrzowie. Wprawdzie w gronie mężczyzn wygrali zawodnicy spoza Ostrowa, ale wśród pań triumfowały miejscowe zawodniczki.

Tym razem w mistrzostwach wystartowało 25 zawodniczek i zawodników. Jak się miało okazać, to podopieczne Rafała Mikulskiego z Ostrowskiej Szkoły Tenisa Ziemnego im-

Uczestniczki i uczestnicy mistrzostw

Szkółka tenisa ziemnego Rafała Mikulskiego R

E

K

L

A

M

ponowały grą. – Za kilka lat te mistrzostwa zostaną zdominowane przez miejscowe zawodniczki i zawodników. Jestem już tego pewien. Tym bardziej, kiedy patrzę na zaangażowanie moich podopiecznych w treningi – mówił Rafał Mikulski, trener tenisa ziemnego. Tym razem jednak w finale gry mężczyzn na próżno było szukać zawodników z Ostrowa. Przygodę z mi-

strzostwami na półfinałach zakończyli: Sławomir Bestian oraz Marcin Kryjom. Bestian w półfinale przegrał z Lewandowskim, a Kryjom musiał uznać wyższość Piotra Jarosa ze Śremu. W finale mężczyzn zwyciężył Piotr Jaros, pokonując Pawła Lewandowskiego w dwóch setach 7:6, 6:2. Lepiej było w rywalizacji pań. Tam triumfowała Anna Sibik. W finale wygrała z 12-letnią Wiktorią Konieczną 2:0 (6:3, 6:1). – Widać pracę Rafała Mikulskiego. Ten bardzo dobry zawodnik i trener doskonale radzi sobie z najmłodszymi zawodniczkami i zawodnikami. Za kilka lat będzie o nich głośno - podkreśla Stanisław Małyszka, propagator tej dyscypliny sportowej oraz właściciel Gymstation Ostrów. (olo)

A

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

37


Olimpijskie Wierzbno Kolejne ważne wydarzenie sportowe przeżyli uczniowie Gimnazjum w Wierzbnie. W ostatnim tygodniu nastąpiło uroczyste otwarcie działalności Szkolnego Klubu Olimpijczyka „WIERZBNO”. A dokonał tego wiceprzewodniczący komisji ds. Współpracy Terytorialnej i Sportu dla wszystkich przy PKOL Wojciech Ziemniak. Wojciech Zimniak, który jest także posłem RP, wręczył uroczyście na ręce prezesa nowego Szkolnego Klubu Olimpijczyka Grzegorza Szuberta flagę olimpijską PKOL. Teraz działacze z Wierzbna czekają jeszcze na certyfikat, który został nadany z numerem 203 przez PKOL w Warszawie i osobiście zostanie dostarczony w najbliższych miesiącach przez pracowników PKOL z Warszawy. Rozpoczęcie działalności klubu nastąpiło nieprzypadkowo w kwietniu. - Stowarzyszenie z Wierzbna zarejestrowane dużo wcześniej w ostrowskim starostwie i w PKOL w Warszawie rozpoczyna uroczyście działalność właśnie teraz, gdyż jest to miesiąc, w którym w Polsce obchodzimy uroczyście Dni Olimpijczyka - wspomina Grzegorz Szubert. Samo spotkanie było także okazją do przedstawienia przez prezesa SKO „JANTAR” z Racotu Wojciecha Ziemniaka. W jego trakcie wszyscy zgromadzeni mogli zobaczyć pokaz multimedialny z pobytu grupy uczniów z Racotu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Na koniec zaproszony gość przekazał

W parku w Odolanowie Mistrzostwa Powiatu Ostrowskiego SZS w biegach przełajowych rozegrane zostały kilka dni temu w Odolanowie. W Parku 600-lecia walczono o medale w indywidualnych biegach przełajowych w kategorii szkół podstawowych i szkół gimnazjalnych (chłopcy i dziewczęta).

W zawodach wystartowali reprezentanci gmin powiatu ostrowskiego i miasta Ostrów Wlkp. wyłonieni w eliminacjach gminnych i miejskich. W sumie w tych zawodach sportowych wystartowało ok. 150 biegaczy. Najlepszych czterech w każdym biegu uzyskało awans do finału województwa wielkopolskiego w tej dyscyplinie sportu, który rozegrany zostanie w dniu 26 kwietnia 2014 w Żerkowie k/Jarocina. Najlepszych trzech zawodników z każdego biegu otrzymało pamiątkowe medale, a najlepszych pięciu zawodników pamiątkowe dyplomy, które wręczali: naczelnik ds. obywatelskich G i M Odolanów - Stanisław Księżniak oraz prezes Ostrowskiego Szkolnego Związku Sportowego – Jacek Chmielewski i w towarzystwie wiceprezesa O SZS Grzegorz Szubert. Wyniki poszczególnych biegów: Szkoły Podstawowe Dziewczęta: klasy IV-V 1. Zofia Buszewska 2. Julia Nowak 3. Agata Poślednik 4. Marta Waścińska R

E

K

38

L

A

M

Szkoła Sióstr Salezjanek Ostrów Wlkp. SP Przygodziczki ZS Odolanów SP 11 Ostrów Wlkp.

W trakcie spotkania w Wierzbnie

nowo powstałemu klubowi Olimpijczyka w Wierzbnie kilka pamiątek przywiezionych z Soczi, w tym olimpijskie kartki z autografami polskich złotych medalistów. Spotkanie było też okazją do przedstawienia dotychczasowych działań związanych z ruchem olimpijskim, jakie miały miejsce w Gimnazjum w Wierzbnie. A dokonał tego dyrektor gimnazjum – Grzegorz Szubert.

klasy VI 1. Weronika Hipp 2. Karolina Sobczak 3. Dominika Niezgódka 4. Nastazja Grzyb Chłopcy: klasy IV-V 1. Jakub Chmielarz 2. Adam Chatian 3. Łukasz Klimek 4. Kacper Bałamącek klasy VI 1. Gracjan Malinowski 2. Mariusz Poślednik 3. Szymon Grodzki 4. Kacper Woźniczak GIMNAZJA Dziewczęta: klasy I-II 1. Aleksandra Mróz 2. Pamela Kałużna 3. Martyna Pomykała 4. Sylwia Kaczmarek klasy III 1. Gabriela Kuroszczyk 2. Julia Szczepanek 3. Katarzyna Sowińska 4. Klaudia Majdak chłopcy: klasy I-II 1. Dawid Borowski 2. Jakub Skrzypczak 3. Dawid Szymania 4. Przemysław Rychter klasy III 1. Hubert Sznajder 2. Michał Rzenski 3. Kacper Grzmil 4. Mateusz Fusch 5. Nicodem Nowak

SP5 Ostrów Wlkp. Szkoła Sióstr Salezjanek SP Raszków SP 5 Ostrów Wlkp.

SP SP5 SP SP

Raszków Ostrów Wlkp. Nabyszyce Nowe Skalmierzyce

SP ZS Szkoła SP

Nowe Skalmierzyce Odolanów Siostr Salezjanek Rososzyca

Gimnazjum Raszków ZS Ociąż Gimnazjum Wielowieś Gimnazjum Nowe Skalmierzyce Gimnazjum Sióstr Salezjanek Gimnazjum Raszków Gimnazjum Sieroszewice ZS Ociąż

Warto zaznaczyć, iż w spotkaniu w Wierzbnie uczestniczyła bardzo duża grupa uczniów Szkoły Podstawowej z Nabyszyc, Tarchał Wielkich oraz cała społeczność uczniowska Gimnazjum w Wierzbnie. Nie zabrakło także burmistrz Odolanowa Ewy Dziubki. (olo)

Pierwszy prolog Kolarze ostrowskiego Interkolu rozpoczęli w minioną niedzielę szosowe ściganie. Tradycyjnie był to prolog, który odbywał się na trasie podjazdu pod Kotłów ze startem w Strzyżewie. Przy wietrznej pogodzie na starcie 5-kilometrowego prologu stanęło aż 34 zawodników. W tej stawce najlepszy okazał się zawodnik z Opola Marek Jankowski z czasem 8 minut 51 sekund, drugi na mecie był zawodnik Interkolu Rafał Oleś, a trzecie miejsce na podium zajął Błażej Wojciechowski z Kawalerii. To trzecia impreza wewnętrznego rankingu klubowego Interkol, kolejna już w maju na trasie w Mikstacie, będzie to wyścig Rozpoczęcie Lata ze startu wspólnego. (gg)

ZS Ociąż Gimnazjum Wierzbno Gimnazjum Sieroszewice Gimnazjum Sióstr Salezjanek Gimnazjum Raszków Gimnazjum Sióstr Salezjanek Gimnazjum Ociąż Gimnazjum Raszków Gimnazjum Wierzbno

(olo)

Uczestnicy pierwszego prologu w 2014 roku

A

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

39


40

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

41


Ogłoszenia z 19 września 2012 r. HYDRAULIKA - usługi instalacyjno - sanitarne, c.o., wod.kan. - 501-601-438/dr298/

składane w poniedziałek, realizacja w środę + 50 %

PRACA - oferty ZESPÓŁ MUZYCZNY nawiąże współpracę z wokalistką z Ostrowa lub okolic – 693-435-755

AA VIDEOFILMOWANIE FULLHD fotografia okolicznościoa, atrakcyjne ceny, gratisy - 508-252-710/dr1159/

AGD - NAPRAWA - pralki, lodówki, zamrażarki, zmywarki - 62/735-83-12; 606536-829/dr79/

ODSZKODOWANIA LexPremium.pl - tel. 801-009480, 693-969-656/dr986/

PIASKOWANIE - stal, drewno, metale kolorowe, felgi samochodowe; szkiełkowanie: chromonikieliny - 062/ 733-61-59, 0502-469-816/ dr940/

CZYSZCZENIE metodą parową kanap, foteli, dywanowów, wykładzin, odtłuszczanie i mycie okien metodą parową, profesjonalne sprzątanie mieszkań, domów, biur - 506-89-32-67/ dr1256/

HYDRAULICZNE usługi wodno kanalizyjne i centralnego ogrzewania 505-817-550/dr1195/

KARCHER - czyszczenie dywanów, wykładzin, tapicerki meblowej, samochodowej w domu i u Klienta - 62/738-39-17, 501-304-960/dr1248/

KOMPUTERY - dojazd do Klienta, naprawa, sprzedaż, projektowanie stron internetowych - 505-14-14-12/dr1084/

POSADZKI maszynowe i przemysłowe - TANIO - SOLIDNIE - 501-666-460/ dr1129/

KOPARKI, młot wyburzeniowy - 509-917-251/dr1157/

,,LOKATOR’’ - przeprowadzki - BUS transport 600-95-17-10/dr1114/

MALOWANIE, szpachlowanie, tapety, panele, kominki - 507-922-536/dr1283/

MALOWANIE, szpachlowanie - 698-321-752/dr1288/

MALOWANIE, tapetowanie, szpachlowanie karton-gips, panele, cyklinowanie, płytki i inne - 605-734-446/dr1206/

PRANIE dywanów, mebli tapicerowanych - 606-267106/dr1240/

PROWADZĘ KSIĄŻKĘ PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW - 501-024970/dr919/

PRZEDSIĘBIORCO! Szybka pożyczka dla firmy. Nawet 10 000 zł! Provident Polska S.A. - 600-400-288 (taryfa wedłyg opłat operatora)/dr1274/

ROBOTY ziemne, rozbiórki, usługi koparkami, wywrotka, żwir siany, płukany, piasek, ziemia - 667-347-626/dr1194/

MELIORACJA pól, wodociągi - 509-917-251/dr1158/

MINIKOPARKI, KOPARKI wykopy wszelkiego typu; rozbiórki - TRANSPORT 692-788-888/dr56/

16 IV 2014 r.

NAPRAWA LODÓWEK, zamrażarek, pralek automatycznych - 062/736-76-42, 0500-631-652/dr409/

NAPRAWA TELEWIZORÓW - 62-736-19-94, 606504-149/dr1200/

42

TRANSPORT BUS do 1.5t 601-857-467/dr1197/

TYNKI GIPSOWE i cementowo-wapienne - MASZYNOWE - 0693-861-913, 062/737-20-03/dr530/

UKŁADANIE kostki brukowej - 660-380-439, 664989-137/dr1280/

UKŁADANIE płytek - solidnie! - 660-837-907/dr1134/

USŁUGI brukarskie - 726277-194/dr1210/ środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


Ogłoszenia z 19 września 2012 r. MELIORACJA pól, wodociągi - 509-917-251/ dr1156/ ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ, RENOWACJA - Piotr Pryczek - sklep Jarocin, Wodna 6 - 510-972-050, 500-086-800/dr1104/

USŁUGI koparko - ładowarką, minikoparką - 503004-470/dr998/

TEMPO Finanse pożyczki w domu Klienta - 784-926239/dr1291/

SZWACZKI - zatrudnię 601-575-395/dr1208/

USŁUGI koparko-ładowarką, koparką, minikoparką - 693-288-089/dr1099/

ZATRUDNIĘ MĘŻCZYZNĘ DO PRACY PRZY DACHACH - 507-039440/dr1223/

WYCINANIE DRZEW, skracanie koron - alpinistycznie, koszenie trawy - 691-691569/dr1255/

WYKOŃCZENIA wnętrz 886-385-745, /dr1236/

WYWÓZ nieczystości płynnych - 503-004-470/dr1207/

ZAKŁADANIE, pielęgnacja ogrodów, wertykulacja trawników, opryski, koszenie trawy i nieużytków - 691-815271/dr1253/

ŻWIR, piasek, ziemia - 60838-25-21/dr1172/

SKUP książek i płyt muzycznych - dojazd, gotówka 509-675-586/dr1034/

dzwonić po 17.00 725-090107/dr1289/

FIRMA budowlana poszukuje POMOCNIKA do prac wykończeniowych. Wymagane prawo jazdy kat. B 602-530-330/dr1241/

ZATRUDNIĘ osobę ze znajomością obsługi komputera i sprzętu RTV do pracy w handlu, cały etat. Poszukujemy osoby odpowiedzialnej i dyspozycyjnej, jesteśmy zainteresowani dłuższą współpracą - praca w Ostrowie - 888-580-576/dr1276/

PRZYJMĘ starszą Panią, emerytkę lub rencistkę -

SPRZEDAM sianokiszonkę w balotach + siano kostka 600-366-513/dr1229/

WYSŁODKI suche, jęczmień, pszenica, pszenżyto 603-750-304/dr1041/

menty od ręki - 601-757165, 62/59-76-067/dr1245/

SKUP aut - najwyższe ceny - 508-900-901/dr1285/ KICIA 24ha - 881-672-860/ dr1271/

SKUP aut - płacę gotówką 506-901-902/dr1093/

ZATRUDNIĘ pracownika do kosmetyki aut - pranie, mycie ręczne; wymagane doświadczenie - 505-533-833/ dr1279/

WYMIANY Klocków hamulcowych, układów wydechowych, olejów i filtrów, rozrządów - 602-48-44-50/ dr887/

DO WYNAJĘCIA 2-POKOJOWE mieszkanie - centrum - 667-10-87-87/dr1239/

www.mieszkaniaostrow.pl KUPIĘ Ciągnik URSUS C330 C-360, 902, Zetor, Massey Ferguson, MTZ-82 694-229-446/dr1173/

2 garaże do wynajęcia - Pl. 23 Stycznia - 601-94-90-32/ dr1284/

SZYBKA pożyczka do 10 000 zł! W równych ratach, bez ukrytych opłat. Provident Polska S.A. - 600-400288 (taryfa według opłat operatora)/dr1273/

SPRZEDAM prosięta 18 szt. zaszczepione - 600-366513/dr1231/

PRZERABIANIE pierzyn na kołdry, sprzedaż pierza i gotowych wyrobów - 783019-749/dr1252/

FIRMA zatrudni osobę do obsługi ekspozycji w galerii. CV www.wydrukinaszkle.pl/dr1268/

PRZYJMĘ pomoc biurową - kobietę pow. 50 lat, prawo - jazdy, grupa inwalidzka 663-793-797/dr1277/

SPRZEDAM tapczan rozkładany - beżowy - 180zł - 600436-753/dr1270/

SPRZEDAM SIANO - 506350-316, 518-917-632/ dr1176/

AUTOSKUP zakupimy każde auto za gotówkę do 12.000zł - 888-751-461/dr942/

DO WYNAJĘCIA mieszkanie pow. 80mkw. w centrum (3p-k-ł) - 516-05-77-55/ dr1218/

www.mieszkaniaostrow.pl KUPIĘ każde auto - złomowanie - 606-323-121/dr937/

DO WYNAJĘCIA mieszkanie (4p-k-ł) 73mkw. Ip., centrum, c.o. - 500-87-86-93/ dr1282/

www.mieszkaniaostrow.pl

DO wynajęcia MIESZKANIE 40mkw. (p-k-ł), słoneczne, ul. Piłsudskiego - 534-033850/dr1287/ KUPIĘ stare motory i części: Junak, BMW, WSK, Komar, Panonia, Osa i inne - 60248-44-50/dr1150/

KUPUJEMY AUTA do złomowania. Gotówka i dokuśroda | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

KUPIĘ każdy ciągnik rolniczy - 692-559-257/dr1174/ SPRZEDAM owczarki niemieckie - 605-044-963/ dr1293/

,,MAKI’’ Skup macior i knurów - 609-630-005, 601191-944/dr1132/

www.mieszkaniaostrow.pl

DO wynajęcia umeblowane i wyposażone we wszystkie media mieszkania 2-pokojowe - 502-469-630/dr1228/

43


Ogłoszenia z 19 września 2012 r. MIESZKANIE do wynajęcia na IV piętrze 50mkw. (2p-kł) - centrum miasta. Tel. po 17.00 693-358-097/ dr1224/

POŚREDNICTWO NIERUCHOMOŚCI ,,KOMPLEX’’ LICENCJA ZAWODOWA NR 1131 LICENCJA ZAWODOWA NR 17532

Ostrów Wlkp., Wrocławska 69, tel./fax (62) 736-20-39. e-mail: komplexostrow@neostrada.pl www.komplexostrow.pl

www.mieszkaniaostrow.pl

SKUP gruntów, łąk, nieużytków - 693-870-343/dr1281/

Kompleksowa obsługa Klienta w zakresie pośrednictwa: kupna- sprzedaży, zamiany i wynajmu nieruchomości.

www.mieszkaniaostrow.pl

MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA - Ostrów Wlkp. ul. M.Konopnickiejpow.25m2- pokój, kuchnia, łazienka - cena 630 zł + świadczenia - Ostrów Wlkp. ul. Sienkiewiczapow.27m2- pokój z aneksem kuchennym, łazienka - cena 550 zł + świadczenia - Ostrów Wlkp. ul. Sobieskiegopow.27m2- pokój z aneksem kuchennym, łazienka - cena 550 zł + świadczenia - Ostrów Wlkp. ul. Wrocławskapow.60m2- 2pokóje, kuchnia, łazienka cena 700 zł + liczniki

SPRZEDAM DZIAŁKĘ 1020mkw. - 120tys.zł, ul. Pomorska - 602-100-371/ dr1260/

MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ

www.mieszkaniaostrow.pl

SPRZEDAM DZIAŁKĘ rekreacyjną - 782-755-952/ dr1266/

www.mieszkaniaostrow.pl

SPRZEDAM działkę budowlaną 1092mkw. - Słaborowice - ogrodzona płotem betonowym - 515-183-338/ dr1115/

www.mieszkaniaostrow.pl Stowarzyszenie p.n.

ieli Zrzeszenie Właścic w mó Do ów dc rzą i Za Rynek 14, tel. 062/ 736-60-10 63-400 Ostrów Wlkp.

ZARZĄDZANIE, ADMINISTRACJA BUDYNKAMI

SPRZEDAŻ 1. Udziały - kamienica w centrum Ostrowa Wlkp. - tel. 721-792-676

LOKALE MIESZKALNE DO WYNAJĘCIA 1. Kompałły 1 68 m 2 2. Kościuszki 10 62 m 2 3. Raszkowska 32 2 pokoje. Tel. (501-64-53-53) 4. Raszkowska 26 ok.80 m2 (wspólny korytarz) 5. Kolejowa 26 ok. 40 m 2

LOKALE DO WYNAJĘCIA UŻYTKOWE

Mieszkania na sprzedaż (305); Ostrów Wlkp. II Pietro, 81,82 m 2, 3p+k+ł+wc+b. Cena 237.278 zł. (271); Ostrów Wlkp., III piętro, 39,80 m2, 1p+k+ł. Cena 107 460 zł (268); Ostrów Wlkp.; II piętro, 110,94 m 2, 4p+k+ł+b. Cena 310 632 zł. (236); Ostrów Wlkp.; I piętro, 81,29 m2, 3p+k+ł. Cena 235 741 zł.

Działki na sprzedaż (304); Ostrów Wlkp., 609 m2. Media: EE przy działce. Cena 54 810 zł

(281); Ostrów Wlkp., lokal na biura od 19 do 99 m2. Czynsz 13,64 zł netto za m2. (257); Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa, lokal użytkowy, II piętro, 292 m 2 , czynsz 4 970 zł + VAT. (256); Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa, lokal użytkowy, II Pietro, 171 m 2 , czynsz 3 200 zł + VAT. (210); Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa. Lokal użytk. 291 m2, I piętro. Czynsz 5 800 zł + VAT. (209); Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal użytk. 88 m2, I piętro. Czynsz 1 900 zł +VAT.

(302); Ostrów Wlkp., 640 m2. Media: EE przy działce. Cena 64 000 zł

(208); Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal użytk. I Pietro, 170 m2. Czynsz 3 500 zł + VAT.

(304); Ostrów Wlkp., 609 m2. Media: EE przy działce. Cena 54 810 zł (266); Sieroszewice, 2800 m2. Media: EE+W przy działce. Cena 84 000 zł,

Informacje: u pań A. Szkudlarz i A. Młynarczyk

(80); Ostrów Wlkp. Rej. Ul. Grabowskiej. Pu=140 m2, działka 328 m2. Cena 259.000 zł.

44

(300); Ostrów Wlkp. Lokale biurowe i usługowe o pow. użytk. od 15-500 m2. Cena 20 zł/m2. Poza strefą parkowania. Z dogodnym dojazdem i parkingiem.

(303); Ostrów Wlkp., 845 m2. Media: EE przy działce. Cena 63 375 zł

1. Raszkowska 22 /Konopnicka biura 2. Kościuszki 10 pow 45 m2 3. Wolności 17 ok.78 m2 4. Kosciuszki 13 41 m2 biuro sklep 5. Raszkowska 32 lok. użytk. 164 m2 6. Raszkowska 26 ok. 80 m2 7. Rynek 18 ok. 30 m2 (w podwórzu) - tel. 503-191-676 8. Sądowa 3 - biuro parter ok. 40 m 2 - lokal wyremontowany, c.o.cieplik na przeciw Sądu, lokal od ulicy

ZAPRASZAMY!!!!

Komercyjne na wynajem

Domy na sprzedaż (301); Ostrów Wlkp., rejon ul. Odolanowskiej. Pu=152 m2, działka 500 m2. Cena 350 000 zł.

(139); Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa. Lokal 89 m 2, parter. Czynsz 3 200 zł + VAT. (141); Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal 88 m2, II piętro. Czynsz 1800 zł + VAT. (120); Ostrów Wlkp. ul. Staroprzygodzka. Lokal użytkowy 125,40 m 2 , Czynsz 1881 zł.

Komercyjne na sprzedaż (299): Lokal użytkowy o pow. 109 m2, parter. Cena 160 000 zł.

- 28m2 (2p,K,Ł ) ul. Kr. Jadwigi - IV piętro - cena 83.000 zł - 38m2 (2p,K,Ł ) ul. Żwirki - IV piętro - cena 85.000 zł - 38m2 (2p,K,Ł ) ul. Wolności - IV piętro cena 99.000 zł - 44m2 (2p,K,Ł) ul. Wrocławska- III piętro cena 104.000 zł - 46m2 (3p, K, Ł) ul. Wigury - I piętro - cena 107.000 zł –do negocjacji - 46m2 (3p, K, Ł) ul. Prosta - III piętro - cena 105.000 zł + możliwość zakupu garażu - 74 m2(3p, K, Ł) ul. Kościuszki- I piętro cena 139.000 zł - 116m2(5p, K, Ł) ul. Sienkiewicza- I piętro - cena 159.000 zł

DZIAŁKI NA SPRZEDAŻ Ostrów Wlkp. - ul. Prądzyńskiego pow.752m2 z projektem - cena 98.000 zł - ul.Zębcowska – działa bliźniacza pow.336 m2 - cena 60.000 zł - ul. Wołyńska pow. 617m2 z cegłą, projektem - cena 105.000 zł - ul. Gdańska pow.1269m2 - cena 99.000 zł - ul. Rataja pow.785m2 - cena 66.500 zł - ul. Torowa pow.727m2 - cena 115.000 zł - ul. Staroprzygodzka pow.1441m2 - cena 110.000 zł Przygodzice pow. 521m2 - Cena 28.000 zł Gorzyce ul. Południowa 1078m2 - Cena 48.510 zł Gorzyce ul. Leśna 912m2 - Cena 62.000 zł Strzyżew działki w rejonie lasu o pow.1350m2 - Cena 37.800 zł Wtórek pow.609m2 - cena 45.500 zł Lewkowiec-pow.1200m2 - cena 55.000 zł Chynowa działki przy lesie od pow.923m2 do 1776m2 - cena 50 zł/m2

DOMY na sprzedaż - rejon ul. Grabowskiej, budynek o pow.88m2 (4p, K, Ł,garaż), działka 550m2 - cena 155.000 zł - do negocjacji - ul. Witosa dom o pow.135m2 (5p, K, Ł, garaż, piwnice), działka 811m2 -cena 270.000 zł - rejon ul. Zębcowskiej bliźniak 150m24p,K,2Ł, piwnice, garaż, działka 827m2 bud.gosp.- cena 290.000 zł - ul. Wańkowicza dom o pow. 263m2 (5p,2K, 3Ł,2 garaże), działka 820m2 - cena 350.000 zł - ul. Głowackiego dom o pow.123m2 (4p,K,2Ł,garaż), działka zagospodarowana 1494m2 - cena 490.000 zł - ul. Piesza dom z 2011r. o pow.90m2 (4p, kuchnia, Ł, pom.gospod.), działka 389m2 - cena 445.000 zł - Karski dom o pow.156m2 -6 p, K, Ł, wc, kotłownia, działka 2500m2 bud. gospod.i garażem - cena 260.000 zł - Topola Osiedle nowy dom z 2013r. o pow.143m2(salon z kominkiem,4p, K, Ł,pom.gospod.), działka 747m2 - cena 475.000 zł - Odolanów dom o pow.189m2 (4p, K,Ł,wc, piwnice, piętro do wykończenia) działka 565m2 z garażem - cena 350.000 zł - Garki dom o pow.87m2 (3p,K), dom o pow.50m2 (2p,K,Ł)działka 4500m2 z bud.gospodrczymi - cena 185.000 zł - Karski dom o pow.156m2 (6p,K, Ł, kotłownia), działka 2500m2 z bud. gospod. cena 260.000 zł - Czarnylas dom o pow.130m2 (5p,K, Ł), działka 1192m2 z bud. gospod. - cena 170.000 zł - Przygodzice, a granica W.Małego dom o pow.134m2 (6p,K, Ł), działka 1916m2 z bud. gospodarczymi i stodołą cena 298.000 zł – do negocjacji - Ostrów Wlkp. ul. Sukiennicza lokale handlowo –usługowe- pow.21,55m2 - cena najmu 387 zł + vat - Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa lokal handlowy o pow.116m2, c.o. z ciepłociągu cena najmu 3500 zł brutto - Ostrów Wlkp. ul. Dębowa lokal pod działalność gospodarczą o pow.60m2 z własnym parkingiem - cena najmu 1800 zł brutto

Ostrowska Giełda Nieruchomości Licencja zawodowa nr 2386 Ostrów, ul. Wrocławska 12, tel. 062 592 18 13, tel./fax 062 735 68 30 e-mail: ogn.ostrow@wp.pl

ZAPRASZAMY: Pn – Pt 10:00 – 17:00 Sobota 10:00 – 13:00

www.ogn.oferty.net Wybrane oferty biura OGN:

MIESZKANIA ul. K. Jadwigi 25 m 2 ul. M. Konopnickiej 27,7m 2 ul.60 Pułku Piechoty 28 m 2 Centrum 29 m 2 Centrum 30 m 2 ul. Piastowska 30,8 m 2 ul. Kopernika 34,5 m 2 ul. Strzelecka 35,6m 2 ul. Żwirki 37 m 2 ul. Kopernika 37 m 2 ul. Piastowska 37 m 2 ul. M. Konopnickiej 37,8 m 2 ul. K.Jadwigi 38 m 2 ul. Wrocławska 38m 2 ul. Komuny Paryskiej 38,1 m 2 ul. Komuny Paryskiej 38,1 m 2 ul. M. Konopnickiej 38,4 m 2 ul. Broniewskiego 40 m 2 ul. Cicha 40 m 2 ul. Cicha 46 m 2 ul. Cicha 46 m 2 ul. Piastowska 47 m 2 ul. Żwirki 48 m 2 ul. Kopernika 48 m 2 ul. 60 PP 48m 2 ul. Dembińskiego 48,2 m 2 ul. Limanowskiego 51m 2 rej. ul. Piastowskiej 51,3 m 2 ul. Strzelecka 51,4 m 2 ul. Piłsudskiego 52 m 2 ul. Kopernika 52,5 m 2 ul. Kościuszki 54 m 2 rej. ul. Śmigielskiego 56 m 2 ul. Wrocławska 58 m 2 ul. M. Konopnickiej 59 m 2 ul. Wrocławska 60 m 2 Śródmieście 60 m 2 ul. Raszkowska 60 m 2 ul. Kościuszki 60 m 2 ul. Newerlego 60,5 m 2 ul. K. Paryskiej 60,8 m 2 ul. Malczewskiego 61 m 2 ul. Paderewskiego 61 m 2 ul. Śmigielskiego 61 m 2 rej. Reymonta 61 m 2 ul. Śmigielskiego 61 m 2 ul. Aleje Słowackiego 61 m 2 ul. Ogrodowa 62 m 2 ul. K. Paryskiej 64 m 2 ul. Partyzancka 64,7 m 2 ul. Os. Zębców 65 m 2 ul. 60 P. Piechoty 68 m 2 ul. Zębcowska 68 m 2 rej. ul. Królowej Jadwigi 71,5 m2 ul. Długosza 72 m 2 ul. Śmigielskiego 72,7 m 2 ul. Strzelecka 73 m 2 ul. Modrzewskiego 73m 2 ul. Kościuszki 74m 2 ul. Strzelecka 74m 2 Osiedle Robotnicze 78,5 m 2 ul. Cicha 79 m 2 rej. ul. Krotoszyńskiej 80 m 2 ul. Strzelecka 82 m 2 centrum 82 m 2 ul. Cicha 84 m 2 ul. Partyzancka 92,7 m 2 centrum 95 m 2 ul. Sobieskiego 98 m 2 ul. Wigury 100 m 2 ul. Prosta 118 m 2 rej. ul. Sienkiewicza 119m 2 ul. Strzelecka 125 m 2 ul. Partyzancka 126 m 2 ul. Mickiewicza 150 m 2 Ok. Lewkowa 50 m 2 Odolanów 78 m 2 Nowe Skalmierzyce 57 m 2 Lewków 67,5 m 2 Czekanów 74,3 m 2 Przygodzice 74,

1 p 1p 1 p 1 p 1 p 2 p 1 p 2 p 1 p 1 p 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 3 2 2 2 2 2 2 3 3 4 3 3 2 2 3 3 3 2 3 3 3 3 3 4 4 3 3 3 4 3 3 3 4 3 4 3 3 3 4 2

p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p

3 4 3 5 5 4 4 4 4 2 4 3 2 3 2

p p p p p p p p p p p p p p p

II 75 tys. parter 77tys. III 88tys. IV 74 tys. III 103 tys. IV 87tys. IV 84 tys. I 93 tys. IV 84 tys. III 79 tys. II 95 tys. IV 129tys. III 99 tys. IV 114 tys. III 89 tys. IV 95 tys. IV 97,5tys. IV 97 tys. II 110 tys. parter 129 tys. I 133 tys. III 94 tys. III 98 tys. parter 105tys. II 120 tys. IV 115 tys. parter 130 tys. II 169 tys. IV 135 tys. I 119 tys. III 139 tys. I 280 tys. III 249 tys. parter 95 tys., garaż 15 tys. parter 155tys.,garaż 20 tys. IV 140 tys. parter 130 tys. I 69 tys. I 185 tys.wysoki standard parter 145 tys. IV 139 tys. IV 120 tys. III 160 tys. parter 155 tys. IV 139 tys. IV 150 tys. IV 139 tys. parter 169 tys. IV 139 tys. IV 165 tys. parter 185 tys. parter 215 tys. wysoki standard parter 220 tys. parter 185 tys. IV 180 tys. III 198 tys. parter 195 tys. IV 159 tys. I 139 tys. IV 220 tys. I 195 tys. II 162 tys. parter 170 tys. III/IV 179 tys. III 180 tys.bezczynszowe II 198 tys. dwupoziomowe I 169 tys. III 179 tys.bezczynszowe III 175 tys. I 99 tys. parter 370 tys. I 169 tys. III 225 tys.dwupoziomowe II 195 tys. I 360 tys. parter 75 tys. ogródek, garaż II 225 p+podd. 85 tys. ogródek parter 110 tys. ogródek parter 97 tys. I 159 tys.

(471) (612) (668) (669) (800) (699) (782) (769) (627) (226) (652) (758) (422) (650) (686) (806) (804) (418) (787) (784) (786) (581) (598) (803) (809) (780) (596) (739) (657) (799) (781) (731) (751) (730) (778) (262) (760) (762) (547) (746) (748) (764) (508) (562) (503) (381) (645) (548) (557) (651) (712) (642) (470) (801) (406) (766) (415) (630) (632) (682) (797) (788) (805) (654) (309) (789) (792) (376) (757) (B-930) (B-720) (768) (492) (249) (796) (431) (794) (738) (696) (B-906) (745)

DZIAŁKI OSTRÓW WLKP. 722 m2 867,865m 2 858 m2 899 m2 990 m2 900 m2 950 m2 800,900m 2 988,1058 m 2 3x ok. 1100 m2 1000 m 2 1063 m 2 1198 m 2 1600 m 2 2,5 ha

ul. Wspólna rej. ul. Krętej ul. Wiśniowa ul. Południowa ul. Promienista ul. Leszczynowa ul. Jasna ul.Okólna ul. Klasztorna ul. Poziomkowa ul. N. Krępa ul. Pogodna ul. Wylotowa ul. Dobra ul.Chłapowskiego

E,W,K E,W,K,G E,W,K E,W,K,G E,W,K,G E,W,G E,W,K,G E,W,K,G E,W E,W,G E,W,K,G E,W,K,G E,W, K E,W,K,G E,W,K,G

79 tys. zł 125 zł/m 2 118 zł/m 2 90 zł/m 2 90 zł/m 2 78 tys. 135 zł/m 2 130 zl/m2 80 zł/m 2 100 zł/m 2 100 zł/m 2 140 zł/m 2 70 zł/m 2 110 zł/m 2 125 zł/m 2

(747) (865) (642) (851) (713) (422) (798) (853) (750) (753) (626) (855) (738) (934) (820)

OKOLICE OSTROWA WLKP. 532 m2 Topola Osiedle 755 m2 Wtórek 649m 2,650m2,715m 2Topola Wielka 2 2 x 700 m Topola Os. 740,748,750,895m 2 Przygodzice 750 m2 Gorzyce Wielkie Gorzyce W. 2x800 m2 800 m2 Pardalin 2 Karski 2x 800 m 803 m2 Topola Mała Topola ul. Graniczna 811 m2 2 825 m Gorzyce W. Gorzyce W. 883 m2 2 x 900 m 2 Wtórek ul. Zielona 2 2 Zacharzew ul. Leśna 917m ,927m 4 x 920 m 2 Wtórek Przygodzice 950 m2 2 2x980 m Karski Gorzyce W. ul. Sosnowa 1003 m 2 1035 m 2 Radłów 2 Topola Wielka 1339 m 1078,1166m 2 Radłów Os. Radłów Os. 1116 m 2 2 1100 m Wysocko W. ul. Południowa Wysocko W. 1020 m 2 2 1200 m Radłów Os. Wysocko ul.Południowa 1435 m 2 1500 m 2 Janków Przygodzki 2 N. Kamienice 1501 m 1579 m 2 Przygodzice Topola Osiedle 1790 m 2 2 1829 m Odolanów Przygodzice 1871 m 2 2153 m 2 Gorzyce Wielkie 2 Topola Wielka 2363 m 2500 m 2 Topola Os. Ociąż ul. Parkowa 2600 m 2 2 2873 m Przygodzice Sośnie przy zalewie 3000 m 2 3000 m 2 Franklinów 2 Dębnica 3000 m 3086 m 2 Rososzyca Komorów 3026 m 2 2 3600 m Przygodzice Komorów 4526 m 2 2 5000 m Ociąż, ul.Morawskiego Dębnica 6000 m 2 600 m2 Franklinów 1,14 ha rej. Antonina 5,4 ha Sośnie ( rola) 5,17 ha Sadowie ( przy lesie)

E,W,G E,W E,W,G E,W,G E,W,K E,W,K E,W,K E,W,K,G E, W, K, G E, W, K E,W,G E,W,K E,W,K E,W E, W E, W E, W, K, G E,W E, W, G E,W,K,G E,W E,W E,W,K E,W E, W, K, G E,W,K E,W,K E,W E, W, K, G E,W,K E, W, K E, W, G E,W, trasa E,W E,W,K,G E,W E,W, E,W,G E, W E,W,G E, W, K, G E,W,G, przy lesie E,W E,W, przy trasie E,W, las,woda

55 tys.zł 55 zł/m 2 50 zł/m 2 55 tys/sztuka 70 zł/m 2 55zł/m 2 65 zł/m 2 62 tys. 82 zł/m 2 70 zł/m 2 70 zł/m 2 47 tys. 36 tys. 55 zł/m 2 82 zł/m 2 52 tys. 31 tys. 85zł/m 2 75 zł/m 2 59 zł/m 2 45 zł/m 2 70 zł/m 2 45 zł/m 2 65 zł/m 2 50 zł/m 2 60 zł/m 2 69 zł/m 2 70 tys. 60 zł/m 2 90 zł/m 2 110 tys. 52 zł/m 2 90 zł/m 2 60 zł/m 2 45 zł/m 2 45 zł/m 2 39 zł/m 2 60 zł/m 2 25 zł/m 2 45 zł/m 2 35 zł/m 2 39 zł/m 2 24 tys. 40 zł/m 2 37 tys. 75 tys. zł 27 zł/m 2 50 zł/m 2 69 tys. 29,5 tys./1ha 55 tys/1 ha

(836) (757) (767) (783) (800) (775) (656) (742) (760) (797) (677) (545) (321) (757) (759) (696) (715) (771) (810) (774) (799) (776) (769) (681) (474) (638) (847) (734) (661) (800) (739) (758) (800) (731) (799) (507) (729) (650) (856) (861) (531) (735) (740) (733) (837) (835) (653) (740) (823) (849)

OFERTA SPECJALNA Brzozowy Zakątek IV ul. Odolanowska 45, nowo budowane osiedle 16 domków jednorodzinnych o powierzchni 125 m2 każdy. Powierzchnie działek od 200-350 m2. Standard deweloperski. Oddanie do użytku IV kwartał 2014 r. Cena: od 329 tys. zł brutto.

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

DOMY: 1. Przedwojenna willa w centrum Ostrowa o powierzchni użytkowej 268 m2, powierzchnia działki 1429 m2 2. Kobyla Góra o powierzchni użytkowej 177 m 2, powierzchnia działki 1319 m 2 cena 329 000 zł 3. Raczyce - działka o pow. 4600 m2, zabudowana dwoma budynkami mieszkalnymi o pow. użyt. 120 m2 i 76 oraz budynkiem magazynowym o pow. 290 m2. Cena -350 000 zł - kupujący nie płaci prowizji

DO WYNAJĘCIA BIURA od 12 mkw. do 100 mkw., rejon ul. Odolanowskiej, parking + duży plac manewrowy, zamknięty, cena 16 zł/mkw.

- 601-784-457

4. Grabów nad Prosną - działka pow. 800 m2, zabudowana budynkiem mieszanym opow. użyt. 95 m2, cena - 195 000 zł - kupujący nie płaci prowizji

GABINET GINEKOLOGICZNOPOŁOŻNICZY ALEKSANDRA PUSIAK 63-400 Ostrów Wlkp. ul. WYSOCKA 36, tel. 62/736-01-52, 600-315-955. Przyjęcia: wtorek, czwartek 14.00-19.00, w pozostałe dni po zgłoszeniu telefonicznym /dr1051/

MASAŻ - 694-096-722/ dr1254/

5. Marszałki (siedlisko) powierzchnia działki 3300 m2 - cena 120 000 zł 6. Antonin - całoroczny dom wolnostojący o powierzchni 164,6 m2, pow. działki. 532 m2, Instalacje: woda, prąd, gaz, CO gazowe i tradycyjne, solary, szambo. Na działce znajduje się kryty basem z podgrzewaną wodą - cena 290 000 zł.

DZIAŁKI: 1. Ostrów Wlkp. ul. Olszowa - pow. 1408 m 2, (G) - cena 50 zł/m2 2. Ostrów Wlkp. ul. Olszowa - pow. 1405 m 2, (M/G) - cena 75 zł/m2 3. Ostrów Wlkp. ul. Gorzycka - pow. 661 m2, (MN) - cena 86 000 zł 4. Bogdaj , Leśna, pow. 4,59 ha cena 195 000 zł 5. Komorów w pobliżu lasu, powierzchnia działek ok. 3000 m 2, cena 10 zł/m2 6. Sadowie, powierzchnia 5400 m2, cena 120 000 zł

SPRZEDAM działki budowlane w Topoli Wielkiej - 45zł/ mkw. - 506-350-316, 518917-632/dr1177/

7. Wtórek, powierzchnia 3900 m2, cena 199 000 zł 8. Ostrów Wlkp. ul. Gronowa - powierzchnia ok. 1200 m 2 - cena 55 zł/m 2 9. Ostrów Owsiana - działka o pow. 804 m2 cena 79 000 zł kupujący nie płaci prowizji

SPRZEDAM działki budowlane - Lamki - 694-257-010/ dr1201/

www.mieszkaniaostrow.pl

10. Raczyce - działka 8200 m2, cena 82 000 zł - kupujący nie płaci prowizji 11. Chynowa - działki od 900 m2 - 1800 m2 przy lesie - cena 50 zł/m 2

KOMERCJA: 1. Ostrów Wlkp., bud. biurowo - magazyn. - pow. użyt. 910 m2, pow. działki 7562 m2 - cena 1 650 000 zł 2. Ostrów Wlkp. nowa hala 700 m2, pow. działki 2500 m2 - cena 1200 000 zł

NA WYNAJEM: 1. Lokal usługowy - Ostrów Wlkp. ul. Żółkiewskiego - pow. 50-150 m2 cena 10 zł/ m2 miesięcznie + media 2. Hala, Ostrów Wlkp. , pow. 700 m2 - cena 8 000 zł miesięcznie

SPRZEDAM działkę budowlaną o pow. 1413mkw. Odolanów - Harych. Pełne uzbrojenie: woda, gaz, światło, prestiżowe miejsce, przepiękna lokalizacja. Kontakt: 699-908-655, 62/733-2484/dr1221/

www.mieszkaniaostrow.pl

www.mieszkaniaostrow.pl

SPRZEDAM działkę rekreacyjną w Ostrowie - 721157-527/dr1278/

SPRZEDAM mieszkanie 70 mkw, centrum, (3+k+ł), IIp., 502-355392/dr1286/

SUPER TANIO! Do wynajęcia LOKAL użytkowy o pow. 64 mkw., parter, ul. Sienkiewicza - 695-40-99-20 / dr1261/

SPRZEDAM działkę 2231 mkw. - Ostrzeszów Powstańców Wlkp. cena 50zł/mkw. 601-784-457/dr1227/

SPRZEDAM działkę budowlaną 840mkw. - uzbrojona, pod lasem, Ostrów ul. Hebanowa 62/738-34-74/dr1262/ środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

SPRZEDAM działki budowlane 1.100 mkw. i 1.300 mkw. (lub w całości) Topola Osiedle ul. Poprzeczna, pełne uzbrojenie w ulicy - 723649-339/dr1267/

SPECJALISTYCZNY GABINET GINEKOLOGICZNOPOŁOŻNICZY USG głowica dopochwowa spec. ginekologpołożnik ANDRZEJ KASZNIA Ostrów Wlkp. ul. Różana 6 - tel.62/736-02-60, 601-881-441 - przyjęcia: poniedziałek, czwartek 15.30-19.00 /gc10189/

LARYNGOLOG MARIUSZ JĘDRAS - Ostrów, Makuszyńskiego 7 - 62/736-0451, 509-953-777 - poniedziałki i czwartki 16.0018.00/dr904/

45


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

46

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |


08.00 08.40 09.00 09.40 10.50 12.00 12.50 13.00 13.30 14.00 14.40 15.00 15.30 15.55 16.00 16.45 17.10 17.20 17.45 18.10 18.30 19.20 20.00 20.25 20.50 22.00 22.30 22.50 23.20 23.40 24.00 00.30 01.55

08.00 08.40 09.00 09.40 10.00 11.30 12.00 12.40 13.00 13.10 13.40 13.50 14.00 14.40 15.00 15.40 16.00 16.25 16.50 17.00 17.20 17.50 18.10 18.25 20.00 20.25 20.50 21.30 21.45 22.30 22.50 23.15 01.50

WYDARZENIA - serwis informacyjny Nie taki polski straszny odc.1 – poradnik językowy WYDARZENIA - serwis informacyjny Zawody żużlowe o mistrzostwo II ligi MDM Komputery ŻKS Ostrovia – Kolejarz Rawicz Trzecia połowa – magazyn piłkarski WYDARZENIA - reportaż To i owo – program młodzieżowy Jarocin 40 lat temu - reportaż Moda i uroda - magazyn kosmetyczny WYDARZENIA – serwis informacyjny Decyzje - reportaż WYDARZENIA – serwis informacyjny To co ważne - program publicystyczny Zapowiedzi programowe WYDARZENIA - serwis informacyjny Ukraina w Europie. Sztuka bez granic - reportaż Informacje planszowe WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Komentarz Gospodarczy Zielono mi – program ogrodniczy Taśma w górę – magazyn żużlowy WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy III Kaliska Gala Boksu - relacja Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy Komentarz Gospodarczy WYDARZENIA - serwis informacyjny Żużel – mecz sparingowy MDM Komputery ŻKS Ostrvia – Stalmet Falubaz Zielona Góra Informacje planszowe

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.40 Mecz o mistrzostwo I ligi piłki ręcznej KPR Ostrovia Ostrów Wlkp – SPR Tarnów 10.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 10.40 W świecie zwierząt - magazyn przyrodniczy 12.00 To i owo – magazyn młodzieżowy 12.15 Dawnych wspomnień czar-koncert seniorów „Echa” - reportaż 13.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 13.45 Taśma w górę – magazyn żużlowy 14.20 Testosteron - magazyn nie tylko dla mężczyzn 15.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 15.45 Gmina Ostrów – magazyn samorządowy 16.10 Nisko ponad wszystko - reportaż 16.20 Przełąje w kadrze - reportaż 17.00 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport – Informacyjny serwis sportowy 18.00 Prosto w oczy – program publicystyczny – powtórka 19.00 Moda i uroda - magazyn kosmetyczny 19.30 Świat w oczach dziecka 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 21.00 Zawody żużlowe o mistrzostwo II ligi MDM Komputery ŻKS Ostrovia – Kolejarz Rawicz 22.10 Nigel Kennedy Jarkowi Śmietanie-101 jazz w muzeum-reportaz 23.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 23.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 23.50 Zwiastun – magazyn filmowy 00.15 Trzecia połowa – magazyn piłkarski 01.15 Informacje planszowe

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.50 Testosteron- magazyn nie tylko dla mężczyzn 09.20 Pierwsze Regionalne Targi Biznesu i Przedsiębiorczości-relacja 09.40 Przełąje w kadrze - reportaż 10.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 10.50 Taśma w górę – magazyn żużlowy 11.30 Zawody na celność- reportaż 12.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 12.50 Prosto w oczy – program publicystyczny – powtórka 14.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 14.50 Zabiegany Ostrów – pierwszy ostrowski półmaraton-reportaż 15.10 Nisko ponad wszystko – reportaż 15.25 Zapowiedzi programowe 15.35 Komentarz Gospodarczy 16.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 16.40 Świat w oczach dziecka 16.50 Decyzje - reportaż 17.05 Informacje planszowe 17.10 Co po gimnazjum – Bursa szkolna 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport – informacyjny serwis sportowy 18.00 Zwiastun – magazyn filmowy 18.20 Zapowiedzi kulturalne 18.30 Okolice sportu 18.50 Stara miłość nie rdzewieje - reportaż 19.05 Ryba jest dobra na wszystko – relacja z Festiwalu Smaku i Targów Turystycznych 19.20 To i owo – magazyn młodzieżowy 19.30 Jazz w Muzeum - historia odc.1 - reportaż 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Sport – informacyjny serwis sportowy 20.50 Finał eliminacji Indywidualnych Mistrzostwa Świata Juniorów na żużlu - Ostrów 2014 22.10 Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy 22.30 WYDARZENIA – serwis informacyjny 23.15 Komentarz gospodarczy 23.40 Okolice sportu 24.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 00.45 Taśma w górę – magazyn żużlowy 01.50 Informacje planszowe

WYDARZENIA - serwis informacyjny Komentarz Gospodarczy Taśma w górę – magazyn żużlowy Zawody na celność - reportaż Śniadanie Wielkanocne – program świąteczny Przełąje w kadrze - reportaż Moda i uroda – magazyn kosmetyczny Nie taki polski straszny odc.1 – poradnik językowy Decyzja - reportaż Testosteron- magazyn nie tylko dla męrzczyzn Co po gimnazjum – Zespół Szkół Budowlano -Energetycznych Świat w oczach dziecka Misterium Męki Pańskiej – Ostrów 2014 - relacja Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy WYDARZENIA – serwis informacyjny W świecie zwierząt - magazyn przyrodniczy Gmina Ostrów – magazyn samorządowy Ryba jest dobra na wszystko – relacja z Festiwalu Smaku i Targów Turystycznych Sonda uliczna WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Babskie gadanie – program o kobietach i dla kobiet Świat w oczach dziecka Śniadanie Wielkanocne – program świąteczny WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Misterium Męki Pańskiej – Ostrów 2014 - relacja Zabiegany Ostrów-pierwszy ostrowski półmaraton -reportaż Atelier – magazyn kulturalny WYDARZENIA – serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy III Kaliska Gala Boksu - relacja Informacje planszowe

08.00 08.40 09.00 09.40 10.00 11.40 12.00 12.40 13.00 13.30 14.00 14.30 15.20 15.45 17.20 17.45 18.05 18.25

08.00 08.40 09.00 09.30

środa | 16 kwietnia 2014 | Nr 15 (1837) |

WYDARZENIA - serwis informacyjny Okolice sportu Misterium Męki Pańskiej – Ostrów 2014 - relacja Moda i uroda - magazyn kosmetyczny Śniadanie Wielkanocne – program świąteczny Okolice sportu WYDARZENIA - serwis informacyjny Komentarz Gospodarczy WYDARZENIA - serwis informacyjny Babskie gadanie - program o kobietach i dla kobiet WYDARZENIA - serwis informacyjny Zielono mi - magazyn ogrodniczy Atelier - magazyn kulturalny Śniadanie Wielkanocne – program świąteczny WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Gmina Ostrów – magazyn samorządowy Co po gimnazjum – Zespół Szkół Budowlano -Energetycznych 18.35 Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy 19.00 Zwiastun – magazyn filmowy 19.30 Przełąje w kadrze - reportaż 20.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 20.20 Sport – Informacyjny serwis sportowy 20.50 Misterium Męki Pańskiej – Ostrów 2014 – relacja 21.40 Zatańczmy z dziadkami Rock&Rolla cz.I – reportaż 22.30 WYDARZENIA – serwis informacyjny 23.20 Sonda uliczna 23.30 Z głową w chmurach… z aparatem – reportaż 24.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 00.20 Mecz o mistrzostwo I ligi piłki ręcznej KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. – SPR Tarnów 01.50 Informacje planszowe

WYDARZENIA - serwis informacyjny Decyzja - reportaż Komentarz Gospodarczy Finał eliminacji Indywidualnych Mistrzostwa Świata Juniorów na żużlu - Ostrów 2014 11.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 11.45 Zwiastun – magazyn filmowy 12.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 12,50 Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy 13.10 Pierwsze Regionalne Targi Biznesu i Przedsiębiorczości-relacja 13.30 Odolanów - Gmina na plus - reportaż 14.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 14.45 Stara miłość nie rdzewieje - reportaż 15.00 Zatańczmy Rock&Rolla z dziadkami cz.II - reportaż 16.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 16.40 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.45 Sport – Informacyjny serwis sportowy 18.10 Moda i uroda – magazyn kosmetyczny 18.30 Trzecia połowa – magazyn piłkarski 19.40 To i owo – magazyn młodzieżowy 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 20.50 Zawody żużlowe o mistrzostwo II ligi Kolejarz Opole - MDM Komputery ŻKS Ostrovia 22.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 22.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 22.50 Loose Joint – lekcje z legendą - reportaż 23.15 Festiwal Jazzowy w pigułce - reportaż 24.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 00.40 Trzecia połowa – magazyn piłkarski 02.45 Informacje planszowe

47


Właściwy człowiek u c js ie m m y iw c ś ła w ie na n Póki co, chyba to tylko sami kandydaci i centralne media interesują się eurowyborami, do których zostało już tylko nieco ponad miesiąc. Znamy już jednak generalny kształt list wyborczych i znowu nie wiadomo, czy lepiej śmiać się, czy płakać. Niemal każda partia, oprócz swoich znanych i popularnych liderów, „uderzyła w celebrytów”, powodując, że w miarę normalny wyborca powinien się zastanowić, czy to z niego ktoś chce zrobić wariata, czy może świrowanie jest dziś rzeczywiście najlepszą przepustką do Brukseli. Pisałem już kiedyś, że żal mi obserwować, jak porządni ludzie, z sukcesami w swojej dziedzinie, sami robią z siebie pośmiewisko, biorąc się za sprawy, o których nie mają zielonego pojęcia. Najlepszym (choć lepiej byłoby napisać: najgorszym) przykładem jest Tomasz Adamek. Człowiek, który w boksie osiągnął naprawdę bardzo dużo, nagle postanowił „nawrócić się” na politykę, a przy okazji nawrócić wszystkich na swoje myślenie. Wyszło żenująco, żałośnie, idiotycznie. Mit dzielnego sportowca, który nie pękał przed największymi zakapiorami na świecie, pękł jak – nie przymierzając stara guma od bokserskich gaci. Z wielkiego sportowca wyszedł mały, zagubiony człowieczek, rozpaczliwie próbujący tłumaczyć swoje kolejne głupoty. Adamek to nie pierwszy sportowiec, który chciałby zostać europosłem. W najbliższych wyborach Polacy będą też mogli zagłosować na byłego piłkarza Macieja Żurawskiego, trenera piłkarzy ręcznych Bogdana Wentę, siatkarza Michała Bąkiewicza, a nawet na mistrzynię olimpijską Otylię Jędrzejczak. O, tu mi na dłoni kaktus wyrośnie, jak z inteligentnego i

R

E

K

L

A

M

A

ścijańsko – Narodowego, jak pot em działał przebojowego Wenty, miłej i pięknej Otylii w Akcji Wyborczej Solidarność, by wyjamłodzi) (i Starsi . polityk później dobry będzie zamienić ją na biało-czerwony kraw zaczną oni zanim , butami z ich at zjedzą (oczydacze wiście z mandatem poselskim na dokładkę) się bronić. I znowu pęknie kilka legend i piękod Samoobrony. Gdy akcje Lep pera poszły nych życiorysów, bo jeden baran z drugim ubzw dół, dzielny Rysio zaliczył kolejną zwrotdurał sobie, że zostanie jakimś europosłem, kę i od tej pory wcielił się w wie rnego preto szczyt, spełnienie i w ogóle top tego, tori anin a pre zesa Kac zyń skie go, co może człowie ka w życiu spoz dobrą pensją europosła Prawa i tkać. Sprawiedliwości. Jeszcze gorzej jest w tych wyMit dzielnego Z poparciem szefa SLD do borach z tymi, którzy posportowca, który nie Bru kse li wyb iera się też stanow ili poobst awiać pękał przed największymi Ann a Kal ata, Kaz imi era swoje listy celebrytami, Szczuka została jedynką zakapiorami na świecie, pękł a raczej celebrytkami. na liście Palikota w wojak – nie przymierzając stara Pół biedy, jeśli chodzi jew ódz twi e kuja wsk ok o Weron ikę Marczu guma od bokserskich gaci. Z pom orsk im. Izab elli któ(niegdyś Pazurę), wielkiego sportowca wyszedł Łuk oms kiej -Py żals kiej SLD. ra startuje z list mały, zagubiony człowienie wys tarc za już Warta tylko nie To w końcu czek, rozpaczliwie próbu(Po zna ń), i bo ntna zec hcia ła intelige piękna, ale jący tłumaczyć swoje pok azać , ile a, jest kobiet naprawałcona wykszt kolejne głupoty. dę war ta takż e została kan tką dydując celebry która do Eur opa rlam poentu przez chyba . i O mały chwilę” „na włos w tym samym kierunku myłkę. No, ale jak tu wytłunie udała się Natalia Siwiec, znamaczyć, że z list SLD kandydona król owa botoksu, która swoją chwiwać miał też Mirosław Hermaszewski lę sław y mia ła na Euro 2012. – pierwszy i jedyny polski kosmonauta? Na To nie wsz yscy kandydaci do reprezentowaszczęście, „polski Gagarin” zrezygnował ze nia nas w Eur opie , którzy są znani z tego, że Niestartu z powodów „spraw rodzinnych”. są znan i. Z dru giej jednak strony, czemu i oficjalnie mówi się, że udział Hermaszewskie kom u tu się dziw ić, skor słowi o w naszym, polskim go w wyborach był nie na rękę europo parl ame ncie zasi ada Gro prywatdzka, Biedroń i Kłoktóry PiS Ryszardowi Czarneckiemu, potek?... nie jest jego zięciem. Spr óbu jmy o nich wsz ystk ich zap omn ieć, Mimo że jak wiadomo wszystkie Ryśki to fajcho ćby z powodu świąt Wielkiej Noc y – czene chłopaki, więc warto pamiętać, że Rysio go Państwu i sobie życzę. Czarnecki z taką samą gracją wpisywał się kolejno do ultratrawicowego Zrzeszenia ChrzeJarosław Wardawy

Go 15 2014  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you