Page 1

40

Platforma mierzy wysoko str. 3

Orlen o bezpieczeństwie

STRON

nakład 6500

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) | ISSN 1231-9325 | Indeks 323225 | 100% własności polskiej | CENA 2,50 zł (5%VAT)

Po raz pierwszy od kilku lat PKN Orlen zaprosił dziennikarzy do swojej bazy paliw w Ostrowie Wielkopolskim i przekonywał, że obiekt jest w pełni bezpieczny dla środowiska i mieszkańców. Koncern chce rozmawiać z protestującymi mieszkańcami, którzy domagali się między innymi zmian w zabezpieczeniu i szkoleń.

str. 12 Pomagać drugiemu człowiekowi Choć działalność Ostrowianina Roku 2013 w zakresie Systemu Sensor zaczęła się trochę przez przypadek, to dziś z owoców jego pracy korzystają niepełnosprawni w kilku krajach. Paradoksalnie, mimo całej swojej skromności, Ostrowianin Roku 2013 musi nadal walczyć o swoje racje. Rozmawiamy z Z ROMANEM BIADAŁĄ.

str. 20-21 Pierwsze Targi Biznesu Zespół Szkół Ekonomicznych był w piątek, 28 marca, miejscem Regionalnych Targów Biznesu i Przedsiębiorczości. Była to pierwsza tego typu impreza na terenie powiatu ostrowskiego.

str. 11 Tłumy na targach smaków Ostra scysja między posłem, prezydentem i prezesem na sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego w sprawie Holdikomu. Andrzej Dera zarzuca kierownictwu spółki przerzucanie kosztów funkcjonowania na mieszkańców, Jarosław Urbaniak mówi o jego „hipokryzji”, a Dariusz Kowalski zapowiada pozwanie posła do sądu o zniesławienie. A wszystko zaczęło się od braku niektórych oświadczeń majątkowych w Biuletynie Informacji Publicznej.

str. 13 SPORT

Kilka tysięcy osób odwiedziło w sobotę Ostrowski Festiwal Smaków i Regionalne Targi Turystyczne. Organizator – Zespół Szkół Usługowych oraz ponad 50 wystawców przedstawili bogatą ofertę kulinarną i turystyczną powiatu ostrowskiego.

str. 15

SPORT

STAL KOŃCZY SEZON

BRZOZOWSKI ŁAPIE FORMĘ

No i stało się. Koszykarze Stali w niedzielę nie zdołali wygrać we Wrocławiu i tym samym zakończyli tegoroczny sezon już w marcu. To niewątpliwie spory niedosyt, ale szczególnie po tym, jak drużynę przejął Mikołaj Czaja, gra ostrowian dostarczyła kibicom sporo emocji.

Kamil Brzozowski - nowy nabytek żużlowej Ostrovii - ma być jej liderem. Jednak mecze sparingowe nie były zbytnio dla niego udane. Co niektórzy już kwestionowali wartość tego zawodnika. Jednak w niedzielnych eliminacjach Złotego Kasku w Ostrowie pokazał on, iż o jego formę możemy być spokojni.

str. 25 R

E

K

L

A

M

Misski w koronie

cz. I

Prezentujemy efekty niezwykłej sesji zdjęciowej, w której wszystkie półfinalistki konkursu Miss Wielkopolski pozowały do zdjęć w koronie. Konkurs MISS WIELKOPOLSKI odbywa się w ramach konkursu MISS POLSKI.

str. 27

str. 24

A

Odwiedź nas na: www.facebook.com/ gazetaostrowska


Megarobale na Piaskach

Dary z Raszkowa do Malawi

Olbrzymie, kilkumetrowe ważki, pszczoły i chrabąszcze stanęły nad zalewem Piaski w Ostrowie Wielkopolskim. Ponad 20 modeli owadów to kolejna atrakcja w tym miejscu i jednocześnie element ścieżki ekologiczno – edukacyjnej dla dzieci i młodzieży.

Planty wyładnieją Nowoskalmierzyckie „Planty”, czyli reprezentacyjny odcinek ulicy Kaliskiej zlokalizowany od strony Skalmierzyc, już niedługo zmieni się nie do poznania. Ogłoszono właśnie przetarg na przebudowę tego miejsca. Przez ostatnie miesiące były tutaj prowadzone intensywne prace wodno-kanalizacyjne, także znajdująca się tutaj zieleń została usunięta.

Pierwsza część darów dla dzieci z przedszkola w Malawi dotarła już na miejsce. Dary serca, zebrane między innymi w Raszkowie, zawiózł do domu goszczący niedawno w Polsce Shadreck Padoko. To początek jego szeroko zakrojonej akcji pomocy, realizowanej dzięki fundacji Gencoo Polska.

Orlen o bezpieczeństwie Po raz pierwszy od kilku lat PKN Orlen zaprosił dziennikarzy do swojej bazy paliw w Ostrowie Wielkopolskim i przekonywał, że obiekt jest w pełni bezpieczny dla środowiska i mieszkańców. Koncern chce rozmawiać z protestującymi mieszkańcami, którzy domagali się między innymi zmian w zabezpieczeniu i szkoleń. W maju planowane są nawet „Drzwi Otwarte” bazy.

Milka się… wyróżnia Kampania „Milka. Moje miasto się przytula”, której laureatem zostało miasto Ostrów Wielkopolski,  jako jedyna polska kampania otrzymała wyróżnienie w plebiscycie Mercury Excellence Awards 2013.  

Nie patrzą na innych, działają

Będzie znowu Jarmark Sześć dni potrwa tegoroczny Ostrowski Jarmark Wielkanocny. Tegoroczny jarmark rozpocznie uroczyste odsłonięcie wystawy „Sentymentalny portret miasta” w piątek, 11 kwietnia. Dzień później – w sobotę – na ostrowskim rynku zorganizowane będzie niezwykłe przedstawienie wielkanocne – Misterium Męki Pańskiej.

O

G

Ł

O

S

Z

E

N

I

„Pan Samochodzik” w Gorzycach Arkadiusz Niemirski, powieściopisarz, satyryk i kontynuator przygód „Pana Samochodzika”, spotkał się z młodymi czytelnikami z gminy Ostrów.

E

Wszystkim, którzy w tak bolesnych dla nas chwilach dzielili z nami smutek i żal, okazali wiele serca i życzliwości oraz uczestniczyli we mszy św. i ceremonii pogrzebowej

śp.

Bernarda Fabiana

Rodzinie, Przyjaciołom, Sąsiadom, Znajomym, Delegacjom za okazaną pomoc, współczucie, wieńce, kwiaty, ofiarowaną komunię świętą serdeczne „Bóg zapłać” składają Żona oraz Córki

Podziękowanie

personelowi z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim - który z wielkim zaangażowaniem i serdecznością podejmował wysiłki dla ratowania życia

śp.

Bernarda Fabiana

składamy z głębi serca podziękowanie za troskliwą i profesjonalną opiekę medyczną, życzliwość, ciepłe słowa. Żona oraz Córki

2

Stowarzyszenie „Rozwój i Edukacja” sołectwa Janków Przygodzki realizuje w tym roku dwa projekty dofinansowane przez Gminę Przygodzice w ramach otwartych konkursów ofert. Obydwa cieszą się sporym zainteresowaniem.

2 kwietnia

6 kwietnia

> od godz. 16 do godz. 18 przy ul. Bema 30 (wejście od hali sportowej przy szkole podstawowej) Klub Seniora Optymiści” przyjmuje zapisy: do klubu, na spotkanie wielkanocne (12 kwietnia), powitanie wiosny, na wczasy w Darłówku

> o godz. 11 na boisku w Jankowie mecz piłki nożnej Barycz Janków Przygodzki – Sokół Bralin > o godz. 12 na boisku w Gorzycach mecz piłki nożnej Gorzyczanka Gorzyce Wielkie – Pogoń Nowe Skalmierzyce > o godz. 14 na boisku w Dobrzycy mecz piłki nożnej Czarni Dobrzyca – GOS Zieloni Koźminek > o godz. 16 i 19 w Ostrowskim Centrum Kultury występ Marka Torzewskiego > o godz. 16 na boisku w Odolanowie mecz piłki nożnej Odolanovia Odolanów – Polonia Kępno

3 kwietnia > o godz. 18 w bibliotece w Daniszynie spotkanie z Jackiem Jędrzejakiem > o godz. 18 na Małej Scenie Ostrowskiego Centrum Kultury wykład prof. Małgorzaty Mikołajczak „Zbigniew Herbert – poeta kultury. W 90. rocznicę urodzin” > o godz. 19 w Kinie Komeda w ramach Klubu Filmowego seans „Witaj w klubie” w reż. Jean-Marc Vallée

4 kwietnia > o godz. 17.30 w Galerii 33 wernisaż wystawy Beaty Fertały-Harlender „Naruszone płaszczyzny obrazu” > o godz. 18 w Ostrowskim Centrum Kultury wernisaż wystawy „Rysunek przede wszystkim” Zdzisława Wiatra > o godz. 20 w Piwiarni u Bossmana koncert zespołów Red Scalp, Shots from Deneb, Snake Thursday > o godz. 20.30 w Młodzieżowym Domu Kultury koncert akustyczny: Szymon Mielcarek (Ostrów) oraz duet Julia Skrobek i Szymon Jeziorny (Ostrzeszów)

7 kwietnia > o godz. 19 w Kinie Komeda w ramach Klubu Filmowego seans „Obrońcy skarbów” w reż. G. Clooneya

KINO KOMEDA > „Noe wybrany przez Boga” – reż. Darren Aronofsy, dramat/fantasy, USA, 140 min. (4 IV o godz. 16.30 i 19.30, 5 IV o godz. 15, 17.30 i 20.30, 6 IV o godz. 14, 16.30 i 19) (hol)

Uwaga, konkurs Od piątku, 4 kwietnia, w kinie Komeda będzie wyświetlany film w reż. Darrena Aronofsky’ego „Noe wybrany przez Boga”. Dla naszych czytelników mamy dwa bilety na ten film. Otrzymają je te osoby, które jako pierwsze w czwartek, 3 kwietnia, w godz. od 10 do 11 zadzwonią do naszej redakcji i odpowiedzą na pytanie, które brzmi: „Twórcą muzyki do filmu »Noe wybrany przez Boga« jest Clint Mansell. Do jakich jeszcze filmów Darrena Aronofsky’ego kompozytor ten stworzył muzykę? (przynajmniej trzy tytuły)”.

5 kwietnia > o godz. 10 przed kinem Komeda spotkanie w ramach pleneru „Grasz w zielone?” > w godz. 10.30-14 w firmie „Perspektywa” przy ul. Kaliskiej 35 warsztat coachingowy „Zamień kryzys w zysk” > o godz. 16 na boisku przy ul. Kilińskiego mecz piłki nożnej Centra Ostrów – Polonia 1912 Astromal Leszno > o godz. 20 w Piwiarni u Bossmana koncert V-Twin > o godz. 21 w Ostrowskim Centrum Kultury impreza taneczna z okazji 2. urodzin wydawnictwa Osterdam Records > o godz. 21 w Fanaberia Art Club koncert Splot

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


KANDYDACI W OSTROWIE

Platforma mierzy wysoko Na co najmniej dwa-trzy mandaty w Wielkopolsce liczy Platforma Obywatelska w nachodzących wyborach do Europarlamentu. Kandydaci z czołowych miejsc zaprezentowali się w poniedziałek w Ostrowie. Do głosowania na siebie przekonywała „dwójka” PO – Adam Szejnfeld oraz „piątka” – Marzena Wodzińska. Kandydaci Platformy Obywatelskiej, wspierani zgodnie przez szefa ostrowskich struktur PO, Jarosława Urbaniaka i posła Mariusza Witczaka, przekonywali, że lista kandydatów do Parlamentu Europejskiego ich partii jest bardzo mocna. Wielkopolską listę PO otwiera Agnieszka Kozłowska-Rajewicz – sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Z drugiej pozycji kandyduje równie dobrze znany poseł, Adam Szejfeld – prawnik, poseł pięciu kadencji, były wiceminister gospodarki. „Trójka” na liście do PE to obecny marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak. Pozostali kandydaci to głównie samorządowcy (trzech starostów), bankowiec czy nawet artysta (prof. Stuligrosz).

Wokalne eliminacje

Kandydaci PO: Adam Szejfeld i Marzena Wodzińska gościli w Ostrowie

W Ostrowie do swojej kandydatury przekonywała Marzena Wodzińska, członek kaliskich struktur PO, ale pracująca jako szef banku w Ostrowie. – Urodziłam dziecko, dobrze je wychowałam i teraz staję do polityki, bo chcę zmian. Trzeba mądrzej wykorzystywać pieniądze unijne, bo to dla nas wielka szansa. Przykładem dobrego wykorzystania tych pieniędzy są inwestycje prezydenta Ostrowa oraz Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości, które dobrze pozyskuje środki na aktywizację zawodową – mówiła kandydatka. Adam Szejnfeld zachęcał przede wszystkim do pójścia na eurowybory. – W tych wyborach zadecyduje frekwencja: im będzie wyższa, tym lepiej dla Platformy - przekonywał. - Dotąd nie docenialiśmy w Polsce znaczenia tych wyborów, które wydawały się wielu z nas zbyt odległe. Teraz to się zmieniło, bo Parlament Eu-

KAMPANIA WYBORCZA W PEŁNI

ropejski został potężnie umiejscowiony w prawie unijnym przez Traktakt Lizboński. Efektem tego, 70 % obowiązującego w Polsce prawa ustalane jest teraz tak naprawdę nie w Warszawie, tylko właśnie w Brukseli. Dlatego trzeba to robić mądrze, z korzyścią dla Polski i Europy mówił poseł Szejfeld. Dziennikarze dopytywali, dlaczego tym razem nie kandydują obecni europosłowie. Okazuje się, że Sidonia Jędrzejewska już kilka miesięcy temu zgłosiła zamiar pracy w europejskich agendach w innym charakterze. Nieoficjalnie wiadomo, że Filip Kaczmarek zrezygnował, bo nie odpowiadało mu zaproponowane miejsce. Mariusz Witczak zapewniał jednak, że Kaczmarek nadal ma silną pozycję w wielkopolskiej PO i najprawdopodobniej zostanie kandydatem w wyborach parlamentarnych lub samorządowych. (jw)

NIE PATRZĄ NA INNYCH, TYLKO DZIAŁAJĄ

Dla siebie i dla wszystkich Stowarzyszenie „Rozwój i Edukacja” sołectwa Janków Przygodzki realizuje w tym roku dwa projekty dofinansowane przez Gminę Przygodzice w ramach otwartych konkursów ofert. Obydwa cieszą się sporym zainteresowaniem.

Karolina Dera Szymańska i Adam Rogacki to kandydaci PiS do Europarlamentu

Eurowybory to plebiscyt Wybory do Europarlamentu to plebiscyt przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku – przekonywali w piątek po południu kandydaci Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu: „trójka” Adam Rogacki i „czwórka” Karolina Dera Szymańska. Oboje kandydaci obawiają się niskiej frekwencji i zachęcają do wzięcia udziału w wyborach. A jak się im nie uda w maju, to mają swoje kolejne polityczne plany „rezerwowe”. Zdaniem kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, największą przeszkodą na drodze do wyłonienia najlepszej reprezentacji w Europarlamencie może okazać się niska frekwencja. Adam Rogacki, obecny poseł PiS z Kalisza, przypomniał dane poprzednich eurowyborów, z których wynika, że w powiecie ostrowskim frekwencja wyniosła zaledwie ok. 23 %. Najwyższa była w gminie Odolanów – ponad 29 %, a najniższa w gminie Sieroszewice – ok. 15 %, W Ostrowie Wielkopolskim do eurowyborów poszło 26,5 %. – Obawiam się, że teraz może być jeszcze mniej – mówił Rogacki. Karolina Dera Szymańska- radna miejska przekonywała, że znalezienie się na tak wysokiej pozycji na liście Prawa i Sprawiedliwości to dla niej zaszczyt. Gdy jednak dziennikarze żartobliwie pytali, czy wujek – czyli poseł Andrzej Dera, niegdyś lokalny lider PiS, dziś Solidarnej Polski, który również kandyduje do Europarlamentu – już jej pogratulował nominacji, odpowiedziała że nie było dotąd takiej okazji. Mimo że oboje spotkali się niedawno na sesji Rady Miejskiej. Ostrowska radna chciałaby zająć się w Europarlamencie polityka prorodzinną i problemami rolnictwa. – Trzeba dążyć do wyrównania nierównego stopnia dofinansowania unijnego dla polskich rolników – przekonywała Karolina Dera Szymańska, która na co dzień pracuje w Agencji Modernizacji i Rstrukturyzacji Rolnictwa. Prawo i Sprawiedliwość liczy na dwa mandaty do Europerlamentu. (jw) środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

Wspomniane projekty to „Janków Przygodzki- sołectwa z tradycjami oraz „Przez całe życie z prostymi plecami i głową do góry”. Pierwszy z nich wspiera m.in. działalność nowego zespołu tańca ludowego „Kosynierzy”. Drugi projekt polega na prowadzeniu dodatkowych zajęć gimnastyki korekcyjnej dla przedszkolaków oraz zajęć z fizjoterapeutą dla dorosłych mieszkańców, które cieszyły się w poprzednim roku dużym powodzeniem. Na co dzień już od ponad 5 lat Stowarzyszenie prowadzi Klub Internetowy „Bliżej Świ@ta”, który cieszy się dużym powodzeniem głównie wśród młodzieży, a od niedawna prowadzone są w nim również zajęcia komputerowe dla dorosłych. Ze środków zebranych dzięki organizacji festynu rodzinnego oraz sprzedaży książki pt. „Kościół jest tam, gdzie stanęły konie”, stowarzyszenie zakupiło łącznie 860m2 kostki brukowej i granitowej do utwardzenia dróg dojazdowych do cmentarza. Szacunkowa łączna wartość całego zakupionego materiału to ok. 14 000 zł. Stowarzyszenie powyższe materiały zakupiło jako zachętę i wkład parafian z sołectwa Janków Przygodzki w dzieło budowy drogi i alejek na cmentarzu parafialnym. Na razie nie wystarcza materiału na całość, ale członkowie stowarzyszenia są dobrej myśli i liczą, że uda im się wykonać to zadanie. (jw)

Zebrana kostka na budowę

W piątek, 28 marca, w Młodzieżowym Domu Kultury odbyły się kwalifikacje wstępne do 19. Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”. W eliminacjach wzięło udział niemal 40 wykonawców występujących w czterech kategoriach wiekowych. Występy młodych wokalistów oceniało jury w składzie: Katarzyna Regulska, Maciej Kasprzak oraz Mariusz Łęcki. Po przesłuchaniach, które odbyły się w miniony piątek, 28 marca, na scenie MDK, jury postanowiło nominować do Kwalifikacji Regionalnych 19. Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces” osiem młodych wokalistek. W kolejnym etapie konkursu usłyszymy: Martę Popiel, Agatę Strzelec, Natalię Pabiś, Weronikę Gabryś, Wiktorię Prajzner, Laurę Marciniak, Natalię Świtałę oraz Annę Zuszek. Ponadto przyznano także wyróżnienia sześciu wokalistkom. 5 maja w MDK odbędę się eliminacje regionalne. (hol)

Francuskie doświadczenia „Europejski Technik-Rolnik” to tytuł projektu, w którym uczestniczyło czterech uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach. W ramach przedsięwzięcia młodzi ludzie przez cztery tygodnie odbywali staż zawodowy we Francji. Podsumowanie projektu realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego odbyło się 26 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjlanych CKU w Przygodzicach. Instytucją partnerską przedsięwzięcia było MFR Fougeres – francuska instytucja szkoleniowa, która już od kilku lat współpracuje ze szkołą w Przygodzicach. Główne założenia projektu, jego realizację oraz efekty przedstawiała koordynator projektu Lidia Jakubiak. Uczniowie klasy III technikum rolniczego: Wojciech Biały, Daniel Jakubowski, Grzegorz Mierzwiak, Michał Karbowiak zaprezentowali film z odbywanego stażu oraz opowiedzieli o swoich wrażeniach z pobytu na stażu. (hol)

Wykład o Herbercie Ostrowskie Towarzystwo Naukowe zaprasza na 32. wykład z cyklu „Forum Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego”. Prelekcję „Zbigniew Herbert – poeta kultury. W 90. rocznicę urodzin” wygłosi prof. Małgorzata Mikołajczak. Wykład przypomni sylwetkę twórczą Zbigniewa Herberta, ukaże go jako poetę kultury, który podejmuje dialog z dziedzictwem przeszłości. Spotkanie, które odbędzie się jutro, tj. 3 kwietnia, na Małej Scenie Ostrowskiego Centrum Kultury, będą moderować: prof. UAM dr hab. Jan Galant i dr Kornelia Ćwiklak. Wykład organizuje Ostrowskie Towarzystwo Naukowe we współpracy z Ostrowskim Centrum Kultury. (hol)

Odwiedź nas na: www.facebook.com/ gazetaostrowska

3


ZAPISY WYJĄTKOWO WCZEŚNIEJ

Recytowali Bąka i Wojtyłę W ramach Ostrowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej odbył się Konkurs Recytatorski im. Wojciecha Bąka. Uczestnicy prezentowali się na małej scenie OCK. Każdy przygotował do konkursu jeden utwór Wojciecha Bąka i jeden utwór Karola Wojtyły. Regulamin dopuszczał także możliwość wyboru fragmentu wybranego tekstu. Konkurs obejmował dwa poziomy: gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W każdej kategorii wystąpiło 10 osób. Do rywalizacji przystąpili uczniowie z Gimnazjum nr 3 i 4, Publicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek, I i III LO oraz Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych. Współorganizatorem turnieju recytatorskiego była Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie. Jury w składzie: dr Małgorzata Juda-Mieloch, ks. Adam Kraska i Aneta Pawelec podkreśliło, że wybory utworów okazały się bardzo przemyślane i trafne, a same recytacje dojrzałe i zróżnicowane. Rozstrzygnięcie konkursu z udziałem laureatów odbędzie się podczas gali Ostrowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w Forum Synagoga 24 kwietnia. (rw)

Ruszają zapisy Od 1 kwietnia można zapisywać się na zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury. W przyszłym roku szkolnym dzieci i młodzież mają do wyboru 21 zajęć w placówce, która od niedawna może też pochwalić się tytułem „Miejsca Odkrywania Talentów”. W tym roku wyjątkowo wcześniej ruszają zapisy na zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Spowodowane jest to przeprowadzką MDK do nowej siedziby przy ul. Wolności 10. – Zapisy trwają wyjątkowo od 1 kwietnia do 30 czerwca. W tym roku chcemy bowiem wykorzystać okres wakacyjny, aby przeprowadzić się do nowego budynku – wyjaśnia dyrektor MDK Anna Torz. Chcąc się zapisać, należy przynieść do sekretariatu MDK wypełnioną kartę zgłoszenia (można ją pobrać ze strony internetowej placówki lub otrzymać w sekretariacie MDK). W przyszłym roku szkolnym oferta bezpłatnych zajęć dodatkowych w placówce będzie rozszerzona. Obecnie można uczestniczyć w zajęciach chociażby tanecznych, teatralnych, plastycznych, gry na gitarze, dziennikarskich, szachowych, rękodzieła artystycznego czy wokalnych. Od przyszłego roku szkolnego natomiast można też będzie zapisać się na zajęcia: poetycko-literackie, tańca towarzyskiego oraz do klubu miłośników gier planszowych. Warto podkreślić, że zajęcia w MDK są bezpłatne, a mogą z nich korzystać osoby od 4. do 25 roku życia, pod warunkiem, że te pełnoletnie jeszcze się uczą. Placówka przy ul. Gimnazjalnej rozszerza swoją ofertę, a jednocześnie może się też pochwalić tytułem „Miejsce Odkrywania Talentów”, który niedawno otrzymała. – To certyfikat nadawany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Mamy satysfakcję, że go otrzymaliśmy i że nasza placówka została umieszczona na Polskiej Mapie Miejsc Odkrywców Talentów. To przyczynia się do promocji naszego domu kultury, do wymiany dobrych praktyk z innymi placówkami, ale daje też wskazówki rodzicom i dzieciom, że jesteśmy miejscem, w którym można rozwijać swoje umiejętności, zainteresowania i pasje – kończy dyrektor MDK Anna Torz. (hol)

– W tym roku zapisy do MDK, który ma certyfikat „Miejsca Odkrywania Talentów”, rozpoczynają się wcześniej – mówi dyrektor placówki Anna Torz Fot.: (hol)

Internetowy teatr w SP5 Dzieci z oddziałów przygotowania przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 5 miały okazję obejrzeć spektaklu pt. „Kot w butach” w wykonaniu Gliwickiego Teatru Muzycznego. Sztuka była transmitowana na tablicy interaktywnej w ramach edukacyjnego projektu „Internetowy Teatr TVP dla Szkół”. Wszystkie dzieci z ogromnym zaciekawieniem śledziły losy słynnego kota. Spektakl przeniósł dzieci w świat prawdziwego teatru ze wspaniałą scenografią. Na sali panowały wszystkie zasady obowiązujące w teatrze. Dzieci z pewnością długo będą wspominały ten spektakl. (rw)

DOBROĆ NIE ZNA GRANIC

Ekologiczna współpraca Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 wraz z nauczycielami gościli w partnerskich szkołach podstawowych w miejscowości Rho koło Mediolanu. Wizyta odbywała się w ramach wspólnego projektu.

Tak mali mieszkańcy Malawi dziękują za otrzymane z Polski dary

Warsztaty artystyczne Do czerwca potrwają warsztatowe zajęcia w ramach projektu ,,II Wiejska Akademia Artystyczna na stacji kolejowej w Bukownicy”. Propozycja jest adresowana do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów, w tym także osób niepełnosprawnych. Program obejmuje zajęcia plastyczne, fotograficzne, wokalno-instrumentalne, chóralne, rękodzielnicze i teatralne. Udział w nich jest bezpłatny. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne ,,Stacja Bukownica”, które korzysta m.in. ze wsparcia Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Zwieńczeniem cyklu będzie uroczysta Parada Letnia oraz wręczenie dyplomów uczestnictwa i niespodzianek. (rw)

Odwiedź nas na: www.facebook.com/ gazetaostrowska 4

UCZNIOWIE Z ,,SIÓDEMKI’’ BYLI WE WŁOSZECH

Dary z Raszkowa do Malawi Pierwsza część darów dla dzieci z przedszkola w Malawi dotarła już na miejsce. Dary serca, zebrane między innymi w Raszkowie, zawiózł do domu goszczący niedawno w Polsce Shadreck Padoko. To początek jego szeroko zakrojonej akcji pomocy, realizowanej dzięki fundacji Gencoo Polska. O pobycie Shadrecka w Polsce pisaliśmy obszernie kilka tygodni temu. Jak wiadomo udało się zebrać mnóstwo darów od poruszonych historią Shadrecka mieszkańców powiatu ostrowskiego. Dziesiątki osób – głównie raszkowian -– przyniosło paczki pełne kolorowanek, kredek, farb, pędzli, plasteliny, bibuły i masę innych materiałów szkolnych niezbędnych dla każdego przedszkolaka. W sumie zebrano ponad 43 kg datków! Część z nich afrykański gość zabrał ze sobą w bagażu, reszta zostanie wysłana za pośrednictwem poczty. - Nie mogłem uwierzyć – wspomina Shadreck – Nie spodziewałem się takiego odzewu. To przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Shadreck gościł w Szkole Podstawowej w Daniszynie, Publicznym Przedszkolu „Smerfy”, Szkole Podstawowej w Raszkowie oraz Gimnazjum w Korytach. Spotkania z w szkołach były nie tylko lekcją geografii czy przyrody z nauczycielem, który na co dzień żyje w egzotycznym środowisku, ale także doskonałą okazją do przekazania polskiej młodzieży takich wartości jak tolerancja oraz szacunek dla każdego człowieka - bez względu na pochodzenie i kolor skóry. A to dopiero początek akcji. Więcej zdjęć na naszej stronie www.gazetaostrowska.pl . (jw)

Tegoroczne spotkanie uczniów i nauczycieli odbyło się w ramach 3letniej współpracy pomiędzy szkołami z Polski i Włoch. W międzynarodowej wymianie wzięło udział 15 uczniów z klas V i VI. Inicjatywa została zorganizowana pod hasłem: „Wspólne dzieło dla lepszej przyszłości”, w ramach przygotowań do wystawy Expo 2015 „Feeding the Planet, Energy for Life”. Dwuletni projekt realizowany przez szkoły związany jest z tematyką ekologiczną w ramach mających się odbyć w przyszłym roku w Mediolanie Międzynarodowych Targów Expo 2015. Podczas targów organizatorzy pragną zwrócić uwagę na sposób życia ludzi w aspekcie ekologii, pozyskiwania nowych źródeł energii oraz oszczędzania dóbr naturalnych, a w szczególności wody. Tematyka ta dominowała podczas tygodniowego spotkania uczniów we Włoszech. Podczas wspólnych zajęć i wycieczek wypracowali oni wiele materiałów związanych z tematyką ekologiczną. Ponadto uczniowie z ,,Siódemki” zwiedzili Mediolan i okolice oraz obejrzeli wystawę „Leonardo 3” poświęconą wynalazkom Leonarda Da Vinci. (rw)

Spotkanie polskich i włoskich uczniów środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


POD PATRONATEM „GAZETY OSTROWSKIEJ”

Wiosną na rower!

Publikacja na 100-lecie

Po raz drugi w tym roku odbyła się rowerowa masa krytyczna. Wraz z nadejściem wiosny dopisała też frekwencja. W rowerowym przejeździe miastem uczestniczyło niemal 80 cyklistów. Masy krytycznie cyklicznie odbywają się w Ostrowie od kilku lat (wcześniej miały miejsce sporadyczne tego typu akcje). W tym roku odW miniony piątek w Ostrowie odbyła się po raz kolejny masa krytyczna

Humory rowerzystom dopisywały

były się już dwie – w lutym i marcu. Cykliści spotykają się w ostatni piątek miesiąca o godz. 18 na rynku, skąd wyruszają w przejazd miastem. W ten sposób propagują jazdę na rowerze oraz akcentują swoją obecność na drodze jako pełnoprawnych uczestników ruchu drogowego. Na marcowej masie krytycznej frekwencja dopisała. Na rynku pojawiło się blisko 80 cyklistów. Wszyscy w wyśmienitych nastrojach wsiedli na rowery i ruszyli w przejazd, dzwoniąc, trąbiąc dzwonkami rowerowymi. – Pogoda nam dopisała, więc zgodnie z sugestiami uczestników masy opracowaliśmy dość długą trasę przejazdu, a i tak rowerzyści jeździliby jeszcze dłużej – wyjaśniali nam organizatorzy akcji: Stowarzyszenie

„re-EWOLUCJA” oraz grupa „Rowerowy Ostrów”. Faktycznie, cykliści zabezpieczani przez policję i straż miejską jeździli niemal godzinę po ostrowskich ulicach. Przejazd tradycyjnie zakończyli na rynku. Ostrowska masa krytyczna jest współfinansowana przez Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Kolejna masa już w tym miesiącu – 25 kwietnia. Podczas niej rowerzyści będą mówić o transplantacji. Dzień później natomiast, 26 kwietnia, Stowarzyszenie „re-EWOLUCJA” zorganizuje w Ostrowie Dzień Ziemi. O szczegółach imprez jako ich patroni medialni będziemy informować na bieżąco. (hol)

„Powiat ostrowski w okresie I wojny światowej” – taki tytuł nosić będzie publikacja autorstwa Macieja Kowalczyka, przygotowywana wespół z Biblioteką Publiczną im. Stefana Rowińskiego. Książka ma ukazać wpływ tamtego konfliktu na dzieje powiatu i życie jego mieszkańców. Bogato ilustrowana materiałem ikonograficznym przedstawi nie tylko działania wojenne pułków stacjonujących w 1914 roku w Ostrowie, lecz również życie codzienne i wpływ wojny na dążenia narodowowyzwoleńcze polskich mieszkańców regionu ostrowskiego. Publikacja obejmować będzie okres od lipca 1914 roku do grudnia 1918 roku i odnosić się będzie do obszaru obecnego powiatu ostrowskiego. Autor oraz dyrektor biblioteki Włodzimierz Grabowski zwracają się do mieszkańców naszego regionu z propozycją współuczestniczenia w pracach nad tą publikacją i udostępnienie przechowywanych w domowych archiwach fotografii, dokumentów i innych pamiątek po swoich przodkach, związanych z I wojną światową. Dzięki temu ocalona zostanie pamięć o udziale mieszkańców regionu w walkach na różnych frontach. (rw)

Bezpłatne szczepienia KONCERT MUZYKI WIELKOPOSTNEJ

II PRZEGLĄD TALENTÓW ARTYSTYCZNYCH W ZSU

Szkolne talenty W Zespole Szkół Usługowych odbył się Przegląd Talentów Artystycznych. Była to druga edycja imprezy, skierowanej do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów powiatu ostrowskiego.

Muzyka zbliża do Boga 9 kwietnia (środa) 2014 roku o godz. 20.00 w Forum Synagoga odbędzie się Koncert muzyki wielkopostnej w ramach cyklu PRZY MUZYCE O MUZYCE. Centralnym punktem programu będzie wykonanie Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego. Oprócz tego dzieła zabrzmią kompozycje Antonio Vivaldiego oraz Arcangelo Corellego. Wykonawczyniami partii wokalnych będą artystki z Poznania, zaś partii instrumentalnych artyści z Kalisza, Gostynia i Ostrowa Wielkopolskiego. Cykl koncertów pod hasłem „MUZYKA PRZY MUZYCE” jest realizowany od lat, spotykając się z żywym oddźwiękiem ze strony ostrowskich melomanów, czego dowodem jest komplet, a niekiedy nadkomplet słuchaczy. Założeniem projektu jest propagowanie wśród melomanów muzyki kameralnej różnych epok i kompozytorów w obiektach, które stwarzają odpowiedni klimat do tego typu muzyki. W ramach Koncertu przewidziane jest wykonanie arcydzieł włoskiego baroku przełomu XVII-XVIII wieku. Głównym punktem programu będzie Stabat Mater G. B. Pergolesiego, ponadto zabrzmi Koncert amoll op. 3 nr 8 z cyklu L’estro armonico A. Vivaldiego oraz Sonata na 2 skrzypiec i basso continuo A. Corellego. Koncert ma na celu przybliżenie ostrowskim melomanom arcydzieł instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych włoskiego baroku. Organizatorzy koncertu to: OCK w Ostrowie Wielkopolskim, Holdikom S.A., Urząd Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Stowarzyszenie Strefa Kultury. Kierownictwo artystyczne – Andrzej Henryk Bączyk. Patronat medialny objęła ,,Gazeta Ostrowska”. Wykonawcami koncertu są: Katarzyna Wieczorek – sopran, Antonina Grzelak – alt, Jakub Śmigielski, Kamila Gryska – skrzypce, Wojciech Czemplik – altówka, Jan Kuta – wiolonczela, Tobiasz Michna – kontrabas, Andrzej Henryk Bączyk – klawesyn, słowo o muzyce. Wstęp wolny. (jw) środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

Organizatorem przeglądu był Samorząd Uczniowski ZSU. W przeglądzie wzięli udział uczniowie reprezentujący gimnazja w: Korytach, Ociążu, Raszkowie z siedzibą w Pogrzybowie, nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim oraz szkoły ponadgimanzjalne: I LO, III LO i IV LO w Ostrowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych oraz Zespół Szkół Usługowych w Ostrowie. Widzowie obejrzeli 21 występów. Uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności w kategoriach: piosenka, prezentacja prac plastycznych i fotograficznych, taniec, yoyo, recytacja, freestyle piłkarski, pokaz fryzjersko- kosmetyczny. Przegląd talentów nie miał formuły konkursu, dlatego nie wybierano zwycięzców poszczególnych kategorii. Wzorem ubiegłego roku przeprowadzony został plebiscyt publiczności, w którym 1. miejsce zajął Marcin Potarzycki z Gimnazjum w Korytach (pokaz yoyo), 2. – Michalina Wojtczak z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ostrowie (występ wokalny), a 3. – Katarzyna Tokarz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach (pokaz freestyle piłkarskiego). Po zakończeniu prezentacji uczestnicy mieli okazję skosztować wypieków przygotowanych przez uczniów ZSU. Wszyscy artyści otrzymali dyplomy uczestnictwa i upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim. (hol)

Spotkanie informacyjnie dotyczące bezpłatnego szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV (raka szyjki macicy) odbędzie się w czwartek, 3 kwietnia 2014 w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach (początek o godzinie 18.00). Szczepieniami objęte zostaną dziewczynki urodzone w 2000 roku i zameldowane na terenie gminy. Koszt szczepień w całości zostanie pokryty z budżetu Przygodzic. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV są dobrowolne, a ustalenie listy zakwalifikowanych do szczepień dziewcząt nastąpi na podstawie pisemnych oświadczeń rodziców lub opiekunów prawnych o wyrażeniu zgody na objęcie córek szczepieniem. Podanie szczepionki będzie poprzedzone wywiadem oraz badaniem lekarskim kwalifikującym do szczepienia. Osobne spotkania odbędą się w Czarnymlesie i Dębnicy. Ich terminy podane zostaną w późniejszym czasie. (rw)

Miedziaki na zwierzaki Bursa Szkolna w Ostrowie realizuje program pod nazwą „Miedziaki na zwierzaki”. Jego celem jest wsparcie dla schroniska dla bezdomnych zwierząt. Większość z mieszkańców bursy posiada własne psy. Dlatego też każdego roku placówka aktywnie wspomaga schronisko w Wysocku Wielkim. Młodzież chętnie i systematycznie uczestniczy w zbiórce pieniędzy na zakup karmy dla psów. W marcu delegacja z bursy ponownie odwiedziła placówkę, zawożąc koce i garnki oraz produkty żywnościowe. Inicjatywa pomocy bezdomnym zwierzętom cieszy się wciąż dużym poparciem bursowej młodzieży. Koordynatorami programu są wychowawcy: Grzymisława Dobrek, Marta Łuczak-Wasielak i Krzysztof Krajewski. (rw)

Widzowie obejrzeli 21 występów

5


PIĄTY ,,WIECZÓR DLA DUSZY” W ,,DZIEWIĄTCE’’

Spotkanie z ,,eS – ką’’ ,,Nie mów mi, jakim mam być, pokaż, jaki jesteś, a chętnie pójdę za Tobą” – to hasło spotkania z Zespołem Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka, potocznie nazywanym „eS - ką”. Takie spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę, 5 kwietnia br., w Galerii Ostrovia. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i wspaniałej zabawy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, swoich pociech i swojej rodziny. Będzie m. in. przedstawienie teatralne na motywach bajki Jean de la Fontaine „Mrówka i Pasikonik”, zabawy z chustą animacyjną, gry i zabawy plastyczno-ruchowe oraz nauka tańca dla dzieci. Ponadto podczas spotkania w Galerii Ostrovia można będzie bezpłatnie skorzystać z porad psychologicznych, pedagogicznych i logopedycznych. Więcej szczegółów na stronie internetowej www.zssostrow.pl lub pod numerem tel. 62 735 57 54. Spotkanie z „eS – ką’’ będzie odbywało się w godzinach od 12.00 do 18.00. (rw)

Olimpiada przedszkolaków Dzieci z rocznych oddziałów przygotowania przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej nr 5 wzięły udział w „Wiosennej Olimpiadzie Zerówek 2014”. Tym razem główną konkurencją olimpiady były zawody w rzędach. Dzieci miały za zadanie, między innymi, przebiec slalom między pachołkami, raczkować, kulać piłkę czy przełożyć szarfę. Emocje i ogromną radość było widać na wszystkich uśmiechniętych buziach dzieci. Oczywiście, po zakończeniu nie mogło zabraknąć uhonorowania drużyn symbolicznymi medalami i dyplomami. Teraz dzieci wiedzą, że sport to nie tylko rywalizacja, ale także świetna zabawa. Olimpiadę dla dzieci przygotowały nauczycielki oddziałów przygotowania przedszkolnego. (rw)

Refleksyjny koncert ,,Życie jest echem...” to hasło tegorocznego koncertu, jaki odbył się w Szkole Podstawowej nr 9. Ta ciesząca się dużą popularnością impreza odbyła się już po raz piąty. Koncert na stałe wpisał się w kalendarium szkoły i Stowarzyszenia ,,Ludzie dla ludzi”. Jego przesłaniem stały się słowa Bruno Ferrero - salezjanina i pedagoga religijnego. Te ,,Wieczory dla duszy’’ mają na celu zatrzymać się i dostrzec niepowtarzalne momenty naszego życia. Podczas spotkania prezentowane są przez wykonawców krótkie historie i filozoficzne sentencje. Nie brakuje przy tym utworów muzycznych i tańca. - Nostalgiczny wieczór, którego przesłaniem stają się słowa Bruno Ferrero z liryczną muzyką w tle, skłania do zatrzymania się na chwilę i spojrzenia w głąb własnej duszy. Jubileuszowy, piąty już koncert, miał na celu odnaleźć radość w codzienności i oświetlić ciemne strony życia. Te krótkie historie i filozoficzne sentencje niczym prawdziwe pigułki mądrości umożliwiać nam mają zagłębienie się w samym sobie, a nastrojowe akordy utworów muzycznych podpowiedzą sercu, jak pięknie żyć... - mówił podczas koncertu Łukasz Mikołajczyk, dyrektor szkoły, członek zarządu Stowarzyszenia ,,Ludzie dla

Koncert ,,Wieczór dla duszy’’ odbył się już po raz piąty

ludzi” i pomysłodawca imprezy. W koncercie wzięli udział nauczyciele, rodzice, uczniowie, absolwenci oraz przyjaciele ostrowskiej ,,Dziewiątki”. W organizację tegorocznego montażu słowno - muzycznego włączyli się także członkowie Stowarzyszenia ,,Ludzie dla ludzi”. Początki tych nastrojowych koncertów sięgają roku 2010. Wtedy pojawiła się idea zorganizowania spotkania dla mieszkańców społeczności lokalnej. Hasłem przewodnim pierwszego koncertu był tytuł jednego z tomików wierszy salezjanina ,,Ważna róża”. Od tej pory ten symbol po-

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY

W ramach projektu „Duże dzieci – Małym dzieciom” w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się zajęcia dla dzieci 3-, 4-, 5- i 6-letnich z przedszkola „Wróbelka Elemelka” z Lamek. Przedszkole gościło już w szkole drugi raz, tym razem z opiekunkami: Małgorzatą Wasielak, Krystyną Kaczmarek i Ewą Lis. Spotkanie przygotowała młodzież szkoły w składzie: Ania Dwornikowska, Daniel Dera, Artur Śniegocki, Michał Kaźmierczak, Rafał Wnuk, Łukasz Wiśniowski i Mateusz Zając pod opieką nauczycieli: Katarzyny Płóciennik, Zbigniewa Eliasza, Szymona Łosia, Beaty Dury i Dominiki Sadowskiej. Przedszkolaki, dobrze się bawiąc, zdobywały wiedzę przydatną w życiu. Bananem zmrożonym w azocie chłopcy wbijali gwoździe w deskę, a dziewczynki sprawdzały kruchość zmrożonych róż. Dzieci tankowały samochód na paliwo wodorowe i poznały działanie elektrowni wiatrowej. Zapoznały się z nowinkami techniki, takimi jak: baterie i kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne. Obecnie w ZST trwają przygotowania do majowych zajęć, na które zostało zaproszone przedszkole w Czekanowie oraz 1 i 2 klasa ze szkoły. (hol)

6

WIZYTA WOLONTARIUSZY W ,,JEDENASTCE’’

Studenci w szkole Szkołę Podstawową nr 11 odwiedzili studenci z Peru, Argentyny oraz Indonezji. Przeprowadzili oni warsztaty w ramach projektu „Enjoy my origin”.

Uczestnicy konkursu podczas rozwiązywania jednego z zadań

Duzi małym

jawia się podczas kolejnych edycji, ponieważ panie uczestniczące w tym spotkaniu otrzymują czerwone róże. W 2011 roku spotkanie upłynęło pod hasłem ,,Żyć każdym dniem”, natomiast w roku 2012 - ,,Zwolnij na chwilę”. Ubiegłoroczny koncert zatytułowany był ,,Pięknie żyć ...”. Wszystkie ,,Wieczory dla duszy” organizowane są w pobliżu Narodowego Dnia Życia, który przypada 24 marca. Zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski. (rw)

Znają przyrodę

Projekt ten oferuje uczniom możliwość przeprowadzenia warsztatów realizowanych przez lektorów-wolontariuszy z różnych krajów. Zajęcia te polegają na interaktywnych lekcjach języka angielskiego. Ich tematyka dotyczy sytuacji z życia codziennego oraz kraju pochodzenia wolontariusza. Koordynatorem projektu jest AIESEC, międzynarodowa organizacja pożytku publicznego, licząca ponad 60 000 członków i działająca w 113 krajach. Studenci przebywali w ,,Jedenastce’’ cały tydzień. Uczniowie mieli okazję poznać kulturę krajów, z których pochodzili wolontariusze. Goście przeprowadzili cykl ciekawych zajęć, podczas których prezentowali kraje z których pochodzą, uczyli języka hiszpańskiego i indonezyjskiego oraz angażowali uczniów do różnego rodzaju gier i zabaw, w które bawią się ich rówieśnicy w Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Podczas zajęć uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu geografii i historii. Mogli obejrzeć rekwizyty charakterystyczne dla krajów, z których pochodzili goście. Na pożegnanie studenci otrzymali upominki przygotowane przez Referat Promocji Miasta. (rw)

„Przygoda z przyrodą” – to hasło międzyszkolnego konkursu, jaki odbył się w Publicznym Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II. Konkurs zorganizowano już po raz drugi. Wzięły w nim udział 3-osobowe drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 1, 5, 9 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek. W sumie do konkursu przystąpiło 12 uczniów. Każda z drużyn miała do wykonania przygotowane wcześniej przez organizatorów zadania. Jedne z konkurencji odbywały się na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, w innych uczestnicy losowali zadanie dla swojej drużyny. Zadania, które pojawiły się podczas konkursu, to m.in. quiz przyrodniczy, rozwiązywanie krzyżówki, układanie zdań w odpowiedniej kolejności oraz wykonywanie ćwiczeń przy użyciu tablicy interaktywnej. Uczniowie układali również kodeks konsumenta wody. Pierwsze miejsce zajęła drużyna w składzie: Aleksandra Grzesiak, Monika Sobczak i Maja Tyrna z Publicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek. Drugie miejsce zajęła drużyna: Sandra Rzadkiewicz, Maciej Haffmann Emilia Pomarańska z SP 1 oraz Hanna Marciniak, Kajetan Rutecki i Konrad Tetrzona z SP 5 i Julia Spychała, Adrian Sobecki i Adrian Frydryszak z SP 9. (rw)

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


NOWOCZESNE OPERACJE NA KARDIOLOGII

Innowacyjny zabieg

Dawcy szpiku Szkolne koło PCK przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach wspólnie z fundacją DKMS Polska, zorganizowało dla młodzieży prelekcję dotyczącą rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku oraz metod pobierania szpiku i komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. W dniu 20 marca 2014 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach obchodzono „Dzień Dawcy Szpiku”. W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas trzecich i czwartych. Ponadto grupa przeszkolonych wolontariuszek, pobierała od chętnych wymaz z jamy ustnej oraz wypełniała formularz rejestracyjny, który potwierdza rejestrację w bazie potencjalnych dawców szpiku fundacji DKMS. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży i zakończyła się rejestracją 43 potencjalnych dawców szpiku. (hol)

Operację wszczepienia stentów biodegradowalnych przeprowadzono po raz pierwszy na szpitalnym Oddziale Kardiologicznym w Ostrowie. Urządzenie w przeciwieństwie do tradycyjnych ulega wchłonięciu przez organizm pacjenta, co daje większe możliwości w terapii. Nowatorski zabieg przeprowadzono 27 marca. Metoda ma wiele zalet, zwłaszcza w przypadku miażdżycy, której rozwój może powodować konieczność wykonania kolejnych zabiegów. – Jest to nowa generacja stentów. Cechuje się tym, że po około dwóch latach ulegają „rozpuszczeniu” w organizmie, w odróżnieniu od stentów metalowych powlekanych lekami, które w ciele pacjenta pozostają do końca życia. Tętnica w miejscu wszczepienia nowoczesnego stentu po wchłonięciu jest zdrowym naczyniem i w razie nawrotu schorzenia może być bezpiecznie bypassowana przez kardiochirurga. W przypadku klasycznego stentu takiej możliwości nie ma – wyjaśnia dr Janusz Tarchalski, ordynator Oddziału Kardiologicznego w Ostrowie. Technika wszczepiania nowoczesnych stentów jest nieco odmienna od metalowych. Dlatego przy

Na ostrowskiej kardiologii wykonano operację wszczepienia stentów biodegradowalnych

wykonaniu pierwszego zabiegu wsparciem służył prof. Andrzej Ochała ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Katowicach – znany i ceniony kardiochirurg. – Wszystkie centra akademickie i na szczęście mniejsze ośrodki takie jak nowocześnie funkcjonująca pracownia w Ostrowie Wielkopolskim zaczynają wszczepiać takie stenty – powiedział prof. Andrzej Ochała. – Ostrowska kardiologia to bardzo piękny oddział na bardzo

KOLEJNA EDYCJA KONKURSU ROZSTRZYGNIĘTA

wysokim poziomie, a przede wszystkim dobrze wyposażony. Jego atutem jest także to, że wykorzystywana jest tutaj technika badania przepływów krwi w naczyniach. To pozwala z całą pewnością ocenić, czy zwężenia naczyń jest na tyle istotne, że potrzebne jest interwencja chirurgiczna – dodał profesor. Cena nowoczesnego stentu wynosi ok. 3 tys. i jest trzykrotnie wyższa od normalnego. (hol)

WYGRALI STAŻ PO SZKOLE

Praca dla absolwentów 15 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych odbędzie staż w urzędach i instytucjach mieszczących się w Ostrowie Wielkopolskim. Stażyści swoją pierwszą pracę rozpoczęli 1 kwietnia.

Już po raz 11. rozstrzygnięto konkurs ortograficzny

Pióro pozostało w „Pierwszym” Kolejna edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego O Pióro Starosty Ostrowskiego rozstrzygnięta. Pióro wygrała uczennica I Liceum Ogólnokształcącego Zofia Madeyska. Tegoroczny konkurs, który miał już swoją jedenastą edycję, odbył się 25 marca. Gospodarzem współzawodnictwa jest zawsze szkoła, której uczeń w roku poprzednim najlepiej napisał dyktando. W roku bieżącym było to I LO. W roku przyszłym uczestnicy także spotkają się w tej szkole, bo to przedstawicielka gospodarzy okazała się najlepsza. – Po informacji o wynikach, jakie uzyskaliście, stwierdzam, że wszyscy zasługujecie na pióro. Regulamin jest jednak bezwzględny – „Pióro Starosty” może trafić tylko do jednej osoby. Bardzo dziękuję wszystkim za udział i za to, że podjęliście się trudu sprawdzenia się w ortografii. Słowa podziękowania kieruję także do kadry profesorskiej, która jest zawsze dobrym duchem tego, co czynią uczniowie – powiedział podczas rozstrzygnięcia starosta Paweł Rajski. W konkursie uczniowie musieli zmierzyć się z trudnym dyktandem. Po sprawdzeniu wszystkich prac I miejsce zajęła Zofia Madeyska z I LO, na II miejscu uplasowała się Antonina Urbaniak z I LO, a miejsce III zajął Mikołaj Aleksandrzak, reprezentujący Zespół Szkół Technicznych. (hol) środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

Konkurs o staż miał charakter otwarty i skierowany był do absolwentów rocznika 2013 i 2014 szkół ponadgimnazjalnych i wyższych. Jedynym warunkiem, który trzeba było spełnić, było zarejestrowanie się w Powiatowym Urzędzie Pracy. W celu przeprowadzenia weryfikacji i sprawdzenia wiedzy przyszłych stażystów zostało powołane jury konkursu pod przewodnictwem wicestarosty Tomasza Ławniczaka. Członkami komisji zostali: Paulina Starzyńska – przedstawiciel Powiatowej Rady Zatrudnienia, Anna Kaczmarek – zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy oraz Barbara Niemand – doradca zawodowy w Powiatowym Urzędzie Pracy. – W związku z tym, że zarówno instytucje sektora publicznego, jak i prywatnego zgłaszają zapotrzebowanie na stażystów, trzy lata temu zapoczątkowaliśmy zorganizowanie konkursu dla młodych ludzi – powiedział wicestarosta T. Ławniczak. Rozstrzygnięcie III edycji konkursu „Czas na staż” odbyło się w 24 marca w Powiatowym Urzędzie Pracy. Patronat nad przedsięwzięciem objął Starosta Ostrowski Paweł Rajski. – Aplikacje do konkursu złożyło 43 kandydatów, z czego po wstępnej weryfikacji na test sprawdzający wiedzę zaproszono 35 osób. Do testu przystąpiło 28 osób. Biorąc pod uwagę wyniki testu i rozmów kwalifikacyjnych, wyłoniono 15 zwycięzców, którzy zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami zostaną skierowani do odbycia stażu do partnerów konkursu – wyjaśnia dyrektor PUP Hanna Pawlak-Kornacka. (hol)

Uczniowie u starosty Autorzy wystawy „Siła wyobraźni”, którą od początku marca można oglądać w Starostwie Powiatowym, spotkali się ze Starostą Ostrowskim Pawłem Rajskim. Spotkanie odbyło się w piątek, 21 marca. Autorami prac są uczniowie gimnazjum Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. – Już od trzech lat mam przyjemność podziwiać wasze prace wystawione w starostwie. Jestem pod wielkim wrażeniem waszych zdolności artystycznych – mówił starosta Paweł Rajski. Wystawę podopiecznych ZSS można podziwiać w Starostwie już po raz 12. Od trzech lat pomysłodawcą i koordynatorem wernisaży jest nauczycielka plastyki Karolina Czaja. – Natchnieniem do stworzenia tegorocznej wystawy były dzieła malarzy z różnych epok: Leonarda da Vinci, Rafaela, Vermeera, Caravaggia, Mondriana, Picassa czy Warhola. Wszystkie prace zostały wykonane samodzielnie przez naszych uczniów, którzy bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach plastycznych – wyjaśnia K. Czaja. Podczas wizyty dzieciom i młodzieży towarzyszyły nauczycielki ZSS: Karolina Czaja i Dominika Szymoniak. Na zakończenie uczniowie otrzymali z rąk starosty drobne upominki. (hol)

Pierwsza pomoc W ramach wychowania komunikacyjnego uczniowie klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 7 uczyli się udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadziła pielęgniarka Magdalena Błaszczyk. Dzieci nauczyły się, jak postępować przy krwotokach z nosa, przy omdleniach i przy skaleczeniach. Potrafią również zabezpieczyć złamaną kończynę. Uczniowie poznali też procedury udzielania pierwszej pomocy. Pod fachowym okiem pani Magdaleny ćwiczyli podstawowe zabiegi resuscytacyjne. Wiedzą też, że głównym zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i niedopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego. Zdobyta wiedza i nabyte umiejętności pozwolą na uratowanie najcenniejszego daru - życia. (rw)

15 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych wygrało staż

7


PROJEKT GOTOWY, CZAS NA REALIZACJĘ

UCZNIOWIE SP RASZKÓW I KOLEJNA AKCJA

Planty wyładnieją

Dzień z pasją

Nowoskalmierzyckie „Planty”, czyli reprezentacyjny odcinek ulicy Kaliskiej zlokalizowany od strony Skalmierzyc,już niedługo zmieni się nie do poznania. Ogłoszono właśnie przetarg na przebudowę tego miejsca. Przez ostatnie miesiące były tutaj prowadzone intensywne prace wodno-kanalizacyjne.

Pod taką właśnie nazwą w Szkole Podstawowej w Raszkowie już po raz trzeci uczniowie prezentowali swoje hobby i zainteresowania. Dajemy szanse i możliwości pokazania się każdemu uczniowi. Dzieci chętnie dzielą się i „zarażają” innych swoimi pasjami – mówiła Izabela Urbaniak, jedna z koordynatorek akcji.

Na razie tylko w komputerze, wkrótce w rzeczywistości – tak będą wyglądać po przebudowie nowoskalmierzyckie planty

Nowa aranżacja przestrzeni ma na celu podniesienie walorów estetycznych tego miejsca oraz wymianę powierzchni zdewastowanych trawników. W projekcie zieleni na ulicy Kaliskiej w Nowych Skalmierzycach zostały zastosowane gatunki i odmiany roślin tolerancyjnych na niekorzystne czynniki środowiskowe, odporne na szkodniki i choroby, niewymagające szczególnej pielęgnacji. Odpowiednie zestawienie roślin pozwoli stworzyć atrakcyjny układ i zwiększy poziom estetyki miasta. Zastosowane nasadzenia w postaci jednogatunkowych ciągów pozwalają na utrzymanie uporządkowanego charakteru założenia. Pojawią się tutaj takie drzewa jak: brzo-

za, lipa czy śliwa. Wśród krzewów znajdzie się lawenda, bukszpan, berberys, bluszcz zimozielony oraz kwiaty sezonowe. Nowe nasadzenia to nie jedyne zmiany. Całość zostanie uatrakcyjniona małą architekturą ogrodową, taką jak betonowe kule, sześciany czy prostokątne płyty o różnych wymiarach. Pojawią się także konstrukcje pod bluszcze wykonane ze słupków i siatki ogrodzeniowej. Wyprowadzone zostaną również instalacje do automatycznego podlewania roślin ze zraszaczy oraz specjalnej linii kroplującej. W późniejszym okresie ma być także przebudowany skwerek przy MiejskoGminnej Bibliotece. (jw)

GMINA NIE SZCZĘDZI NA OSP

Superwóz dla ochotników Jednostka OSP ze Skalmierzyc otrzymała nowiutki samochód bojowy marki MAN z kabiną 6-osobową. Auto warte 770 tys. zł zostało uroczyście przekazane w sobotę 29 marca na terenie Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Tego dnia w Poznaniu uroczycie przekazano 12 ciężkich samochodów gaśniczych jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych województwa wielkopolskiego. W święcie oprócz strażaków uczestniczył także wojewoda wielkopolski Piotr Florek oraz wicemarszałek sejmu Eugeniusz Grzeszczak. Poświęcenia samochodów dokonał biskup poznański Zdzisław Fortuniak. Gminę i Miasto Nowe Skalmierzyce reprezentowali: burmistrz Bożena Budzik oraz prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Zdzisław Mielczarek. Taki wóz trafił do nowoskalmierzyckich strażaków Otrzymane auto to samochód bojowy marki MAN z kabiną 6-osobową, zbiornikiem wodnym o pojemności Samochód kosztował ok. 770 000 zł, z czego 5000 litrów oraz zbiornikiem ze środkiem piasamorząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce notwórczym 500 l i autopompą o wydajności wyłożył na ten cel prawie 380.000 zł. Pozostała 3200 l/min. Posiada napęd terenowy 4x4 z blodotacja pochodziła z budżetu państwa, Związku kadą mostów. Na wyposażeniu dodatkowym jest Głównego ZOSP RP oraz środków Wojewódzmaszt oświetleniowy sterowany automatycznie kiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospoz lampami 2x1000W. darki Wodnej. (jw)

8

- W ten sposób realizujemy również założenia szkolnego programu wychowawczego oraz podstawy programowej: stwarzamy warunki do wszechstronnego rozwoju osobowego dzieci, wspieramy je w rozwijaniu zainteresowań i odkrywaniu nowych talentów, wzmacniamy poczucie ich własnej wartości, indywidualnie traktujemy Uczestnicy Dnia z Pasją w SP Raszków każde dziecko, aby mogło osiągnąć suksię z egzotyczną kulturą i obyczajami. Później ces dzięki naturalnej w tym wieku aktywności – już sami uczestnicy spotkania przygotowali pomówi Izabela Urbaniak z SP w Raszkowie. kazy multimedialne o swoich zainteresowaniach i Gościem specjalnym tegorocznej akcji był naprzedstawili je podczas apelu. Swoimi pasjami pouczyciel języka angielskiego, niemieckiego oraz chwalili się: Hanna Michalak i Karina Zimniak- gra rosyjskiego (posługujący się również językiem na instrumentach, Marcin Motyl- numizmatyka, włoskim i hiszpańskim) - ostrowski globtroter i Dominik Michalczak- teatr, Aleksandra Pluta i Zupodróżnik- pan Karol Trawiński. W trakcie spozanna Wielebska- biegi na orientację, Weronika tkania zabrał uczniów w interesującą i niezwykłą Szczotka i Zuzanna Wojciechowska-balet, Domipodróż po Indiach, gdzie był podczas jednej ze nik Kwaśniewski- gra na saksofonie, Marta Szyswoich ostatnich wypraw. Uczniowie mieli takmankiewicz i Klaudia Kruszyk-gra na dudach i sierże możliwość obejrzenia ciekawego filmu, nieszenkach, Aleksandra Pluta- śpiew. codziennych zdjęć i pamiątek oraz zapoznania Prezentacje zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Warto zaznaczyć, iż pozostali uczniowie przygotowali w klasach wystawy swoich kolekcji. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. W sumie można było podziwiać kilkadziesiąt stoisk z kartami, muszlami, zabawkami, pamiątkami, pucharami czy czasopismami. Na ekspozycjach pojawiły się też niezwykłe przedmioty związane z narciarstwem, wędkarstwem, jazdą konną, historią, itp. Dzieci również zaprezentowały swoje dzieła (greg)

WARSZTATY RĘKODZIELNICZE ,,PODZIEL SIĘ PASJĄ”

KGW i prezentacje Blisko dwadzieścia pań z Gminy Raszków wzięło udział w kolejnych już warsztatach rękodzielniczych pod nazwą: „Podziel się pasją” zorganizowanych przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Raszkowie. W dniach od 20 do 21 marca uczestniczki zajęć poznały technikę zdobienia styropianowych jaj wstążkami. Metoda karczocha inaczej zwana „karczochową” polega na zdobieniu figurek styropianowych tasiemkami satynowymi czy brokatowymi poprzez składanie ich w trójkąty i przyczepianie do styropianowej bazy za pomocą szpilek. Warsztaty poprowadziła Lucyna Karolewska z Jaskółek, która cierpliwie, krok po kroku tłumaczyła i pokazywała, jak należy mocować koloro-

we wstążki. Uczestniczki warsztatów przekonały się, że wykonanie takiej „pisanki” jest bardzo pracochłonne, wymaga precyzji i wytrwałości. Jednak efekt końcowy wszystkich mile zaskoczył. Zrobienie jednego jajka w pierwszym dniu zajęło uczestniczkom warsztatów prawie 4 godziny, ale drugiego dnia wszystkim poszło już znacznie lepiej. (olo)

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


PREZENTOWALI SWÓJ DOROBEK KULTURALNY

Kulturalne prezentacje Niemal 160 młodych wykonawców prezentowało swoje umiejętności. Uczestniczyli oni przez dwa dni w Miejsko-Gminnych Prezentacjach Dorobku Kulturalnego Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Miejsko-Gminne Prezentacje Dorobku Kulturalnego Dzieci i Młodzieży Szkolnej odbyły się po raz osiemnasty. Przez dwa dni 160 młodych artystów prezentowało swój talent w kategoriach: teatralnej, zespołów wokalnych, wokalno-muzycznych oraz wokalistów. Wtorkowy przegląd należał do szkół gimnazjalnych i liceum ogólnokształcącego, a w środę prezentowały się szkoły podstawowe. Łącznie w przeglądzie wzięło udział 13 szkół z terenu gminy i miasta Odolanów. Młodzi artyści pod kierunkiem nauczycieli przygotowali siedem sztuk teatralnych, dwadzieścia dwa występy solowe, trzy duety oraz jeden tercet wokalny. Nie zabrakło muzyki w wykonaniu zespołu instrumentalnego, chórów szkolnych z towarzyszeniem akompaniamentu, występów tanecznych oraz popisów instrumentalnych. Uczestnicy prezentowali również swoje kompozycje muzyczne. (hol)

SPOTKANIE DLA MŁODYCH CZYTELNIKÓW

„Pan Samochodzik” w Gorzycach Arkadiusz Niemirski, powieściopisarz, satyryk i kontynuator przygód „Pana Samochodzika”, spotkał się z młodymi czytelnikami z gminy Ostrów. Spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim odbyło się w piątek, 28 marca, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gorzycach Wielkich. Stawili się na nie uczniowie z miejscowej szkoły podstawowej. Arkadiusz Niemirski, powieściopisarz, satyryk i kontynuator przygód „Pana Samochodzika”, w humorystyczny sposób opowiadał najpierw o sobie i swoich przygodach życiowych, a później o słynnym już Panu Samochodziku. Gość bi-

blioteki bez problemu nawiązał kontakt z młodzieżą. Zdradził też wiele tajemnic z książki pt. „Pan Samochodzik”, między innym jak powstało tytułowe auto. Arkadiusz Niemirski swoją przygodę z Panem Samochodzikiem rozpoczął w 2000 roku dwutomową powieścią „Pan Samochodzik i....skarb Wikingów. Spod jego pióra powstało aż 16 tytułów serii. (hol)

Młodzi wystąpili w kilku kategoriach

Na spotkaniu z A. Niemirskim gościli młodzi czytelnicy

ZADANIA DO WYKONANIA DO KOŃCA 2014 R.

Podpisane umowy Umowy na dofinansowanie remontów świetlic wiejskich zostały podpisane. Do końca roku zostaną zrealizowane inwestycje w Cegłach i Borowcu.

Na scenie można było zobaczyć także sztuki teatralne

ZBIERAJĄ DLA DZIECI W KAMERUNIE

Dzieci dzieciom

25 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu zostały podpisane umowy na dofinansowanie inwestycji: „Rozbudowa i przebudowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Borowiec” oraz „Remont świetlicy wiejskiej w miejscowości Cegły”. Pomoc została przyznana w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”, realizowanej przez lokalną grupę działania LGD „Okno Południowej Wielkopolski”. W imieniu gminy Ostrów Wielkopolski umowę podpisali: wójt Piotr Kuroszczyk oraz skarbnik gminy Barbara Jurek, a w imieniu Samorządu Województwa Wielkopol-

skiego Emilia Dunal – dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Kwota dofinansowania ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wynosić będzie 195 335,00 zł na zadanie „Rozbudowa i przebudowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Borowiec” oraz 108 630,00 zł na zadanie „Remont świetlicy wiejskiej w miejscowości Cegły”. W sumie gmina otrzymała dofinansowanie 303.965,00 zł. Zadania zostaną wykonane do końca tego roku. (hol)

Gimnazjaliści z Raczyc i Świecy przyłączyli się do akcji „Pomoc dzieciom w Kamerunie”. Dla swoich rówieśników zebrali pieniądze, które pozwolą opłacić ich naukę w szkole. Uczniowie Gimnazjum w Raczycach w ciągu miesiąca zebrali łącznie ponad 170 zł. Pieniądze zostały wpłacone dla wioski Wom-Yanda, w której pracuje misjonarz pochodzący z parafii pw. św. Barbary w Odolanowie – ks. Henryk Jędrzejak. Ponadto przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego napisali list do ks. Henryka, w celu nawiązania kontaktów z afrykańskimi kolegami. W akcji uczestniczą też uczniowie Gimnazjum w Świecy. W krótkim czasie zebrali 250 zł, co pozwoli na opłacenie  wyprawki szkolnej oraz

nauki dzieci w szkole. Pieniądze zostały wpłacone też dla wioski Wom-Yanda. Dzieciom w Kamerunie od 1999 roku pomagają odolanowscy gimnazjaliści, a od poprzedniego roku także Szkoła Podstawowa w Odolanowie. W tym roku Zespół Szkół zebrał łącznie 500 zł dla swoich rówieśników. Przez te lata uczniowie otrzymali wiele listów z podziękowaniami za udzieloną pomoc i zdjęcia osób, które mogą się kształcić dzięki hojności uczniów z Odolanowa. (hol)

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

W Poznaniu została podpisana umowa na dofinansowanie remontu świetlic

9


KOLEJNA EDYCJA STYPENDIÓW DLA NAJZDOLNIEJSZYCH

GMINNY KONKURS WIEDZY O REGIONIE „GMINA SIEROSZEWICE

Finansowe nagrody

Poszerzyli wiedzę o okolicy

42 uczniów z gminy Przygodzice otrzymało stypendia wójta za pierwsze półrocze. Gospodarzem uroczystej gali był Zespół Szkół w Przygodzicach.

„Gmina Sieroszewice - dawniej i dziś” to hasło Gminnego Konkursu Wiedzy o Regionie. Konkurs ten odbył się już po raz drugi. Rywalizacja odbywała się w Szkole Podstawowej w Masanowie. Tam spotkało się osiem drużyn ze szkół z terenu gminy Sieroszewice. Celem konkursu było przybliżenie uczniom historii regionu oraz zachęcenie do dalszego poznawania i odwiedzania ciekawych miejsc okolicznych miejscowości. Dzieci rozwiązywały test dotyczący znajomości funkcjonowania samorządu gminy, ochrony przyrody, położenia oraz historii i zabytków wybranych miejscowości z terenu gminy Sieroszewice. Uczestnicy wykazali się dosko-

nałą wiedzą. Zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Masanowie. Drugie miejsce zajęła ekipa ze Szkoły Podstawowej w Parczewie. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Zespołu Szkół w Sieroszewicach. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy za udział, a laureaci nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej w Masanowie. Konkurs przygotowały nauczycielki: Emilia Biela i Danuta Walczak. (rw)

Uroczysta gala miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach

wych wyniosła 300 złotych, a dla gimnazjalistów Uroczystość odbyła się w Gminnym Ośrodku 350 złotych. Z wnioskiem o przyznanie tej naKultury. - Stypendia otrzymują najzdolniejsi i najgrody występuje dyrektor szkoły. aktywniejsi uczniowie ze szkół z terenu gminy W uroczystości udział wzięli dyrektorzy szkół Przygodzice. Tym samym projekt zachęca i moi przedszkoli, nauczyciele, radni z gminy Przytywuje młodych ludzi z gimnazjów i szkół podgodzice stypendyści oraz ich rodzice. (rw) stawowych, którzy sami zrozumieli, lub wychowuje się ich w przekonaniu, że nauka jest inwestycją w siebie – powiedział wójt Krzysztof Rasiak. Finansowe nagrody otrzymują prymusi z wzorowym zachowaniem i średnią ocen co najmniej 5,3 w szkole podstawowej i 5,2 w gimnazjum bądź tacy, którzy zajęli pozycje medalowe w zawodach sportowych na szczeblu co najmniej wojewódzkim. Wysokość środków finansowych na stypendia wójta ustalana jest corocznie w budżecie gminy. Obecna nagroda za półrocze dla Władze gminy gratulowały stypendystom wysokich ocen uczniów szkół podstawo-

Uczestnicy konkursu „Gmina Sieroszewice - dawniej i dziś”

BĘDZIE NOWE STOWARZYSZENIE W GMINIE SIEROSZEWICE

Spotkanie przedsiębiorców W Gminnym Ośrodku Kultury w Sieroszewicach zorganizowano spotkanie dla przedsiębiorców. Przybyły na nie osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie gminy.

Uczniowie odbierają akty nadania stypendiów, a ich rodzice gratulacje

W kolejnej edycji stypendiów wyróżniono najlepszych uczniów

10

Zebranych powitał wójt Czesław Berkowski. Taka inicjatywa jest potrzebna. Można utworzyć stowarzyszenie bądź radę przedsiębiorców. Trzeba tworzyć dobry klimat dla przedsiębiorczości. Jesteśmy otwarci na współpracę. Mogę służyć pomocą, jeśli chodzi o przedstawienie wzorcowego statutu czy zaproponować regulamin rady przedsiębiorczości – mówił wójt gminy Sieroszewice. Dodał, że na terenie gminy funkcjonuje 680 podmiotów gospodarczych. Przedstawiciele stowarzyszenia mogą zabierać głos w różnych sprawach, pozyskiwać środki i działać na rzecz lokalnej społeczności. Ponadto stowa-

rzyszenie może promować gminę – powiedział przewodniczący Rady Gminy Sieroszewice Paweł Siwak, który podziękował przedsiębiorcom za przybycie na spotkanie. Głos zabrał także przedsiębiorca Roman Kupijaj, który zachęcał do powołania Stowarzyszenia Przedsiębiorców Gminy Sieroszewice. Stwierdził, że działalność może być wieloraka, np. organizowanie spotkań z ludźmi, którzy wskażą przedsiębiorcom, jak skorzystać z funduszy i w jakich programach brać udział. Po dyskusji zebrani wyrazili chęć utworzenia takiego stowarzyszenia. (rw)

W spotkaniu wzięli udział przedsiębiorcy z terenu gminy Sieroszewice środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


CIEKAWA INICJATYWA ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH POD PATRONATEM ,,GAZETY OSTROWSKIEJ”

Pierwsze Targi Biznesu Zespół Szkół Ekonomicznych był w piątek, 28 marca, miejscem Regionalnych Targów Biznesu i Przedsiębiorczości. Była to pierwsza tego typu impreza na terenie powiatu ostrowskiego, a prawdopodobnie także w Wielkopolsce. Targi to nowa inicjatywa Zespołu Szkół Ekonomicznych skierowana do szerokiego grona odbiorców. Zaprezentowało się na nich ponad 60 wystawców. - Od wielu lat szkolimy pracowników lokalnego biznesu, urzędów i instytucji. Jesteśmy dumni, że wielu przedsiębiorców to nasi absolwenci. Naszą misją jest, aby nasi uczniowie sprostali wymaganiom XXI wieku. Nowoczesna szkoła zawodowa musi bardzo ściśle współpracować z lokalnymi przedsiębiorcami, aby młodzież mogła konfrontować nabytą wiedzę z realiami prak-

Młodzież była zainteresowana możliwością pracy w policji

Goście targów

Dyrekcja i grono pedagogiczne z ,,Ekonomika” podczas piątkowej imprezy

Podczas debaty młodzież zadawała swoim gościom wiele pytań

tycznego biznesu – powiedziała Beata Matuszczak, dyrektor ZSE. Ideą targów było stworzenie potencjalnym pracodawcom okazji do zaprezentowania swoich

Popularnością cieszyły się stanowiska z naturalnymi kosmetykami

ofert w zakresie sprzedawanych produktów czy świadczonych usług. Przez kilka godzin można było zwiedzać stoiska przygotowane przez poszczególne firmy. Z kolei dla mieszkańców Ostro-

Podczas targów były przeprowadzane również warsztaty tematyczne środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

wa i powiatu, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje zawodowe, przygotowano szereg warsztatów i szkoleń. Osoby, które chcą rozpocząć swoją własną działalność gospodarczą, mogły na miejscu zasięgnąć opinii specjalistów. Indywidualnych porad udzielali m.in. przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy, Urzędu Skarbowego, Państwowej Inspekcji Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Odbyła się również debata z udziałem władz samorzą-

Przez cały czas czynne było biuro targów

Na targach pojawiło się wielu wystawców

dowych na temat kierunków rozwoju Ostrowa i powiatu. W programie znalazły się ponadto: pokaz mody „Biurowy dress code” w wykonaniu uczniów ZSE oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Nie zabrakło również debaty na temat kierunków rozwoju miasta Ostrowa i powiatu ostrowskiego. - Targi to przykład, jak można promować szkołę. Uważam, że właśnie teraz, w dobie niżu demograficznego, ten marketing informacyjny powinien być bardzo silny. Zespół Szkół Ekonomicznych może doskonale wykorzystać tę imprezę jako promocję swojej usługi edukacyjnej – powiedział starosta Paweł Rajski. W organizację targów, oprócz szkoły, zaangażował się samorząd powiatowy, Izba Przemysłowo-Handlowa Południowej Wielkopolski i Samorządowy Fundusz Poręczeń Kredytowych. Renata Weiss

11


BAZA PALIW – NA WŁASNE OCZY

Orlen o bezpieczeństwie Po raz pierwszy od kilku lat PKN Orlen zaprosił dziennikarzy do swojej bazy paliw w Ostrowie Wielkopolskim i przekonywał, że obiekt jest w pełni bezpieczny dla środowiska i mieszkańców. Koncern chce rozmawiać z protestującymi mieszkańcami, którzy domagali się między innymi zmian w zabezpieczeniu i szkoleń. W maju planowane są nawet „Drzwi Otwarte” bazy. Na spotkaniu z mediami Rafał Gąska – dyrektor ds. operacji logistycznych PKN Orlen SA przekonywał dziennikarzy, że baza paliw w Ostrowie Wielkopolskim jest w pełni bezpieczna i nieszkodliwa dla środowiska naturalnego. - Terminal Paliw PKN ORLEN w Ostrowie Wielkopolskim działa od 2001 roku i jest jednym z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych obiektów tego typu w Europie. Dokładamy z powodzeniem wszelkich starań, żeby wszystkie systemy zabezpieczeń na terenie bazy działały bez zarzutu – podkreśla dyr. Gąska.

Bezpieczeństwo przede wszystkim Kluczowym z punktu widzenia bezpieczeństwa rozwiązaniem zastosowanym w Terminalu jest dwupłaszczowa konstrukcja zbiorników, która

posażony również w odrębny basen przeciwpożarowy, który prewencyjnie gromadzi wodę i może być na bieżąco napełniany ze zbiornika retencyjnego. Ciągłemu monitoringowi poddawany jest stan powietrza, gleby oraz wody. Terminal wyposażony jest w nowoczesny, niemiecki system LEOS pozwalający na stały monitoring stężenia węglowodorów w glebie nad lustrem wód gruntowych. Ponadto na terenie obiektu znajdują się detektory stężenia węglowodorów w powietrzu, wyskalowane już od 20% dolnej granicy bezpieczeństwa. Cały Terminal poddany jest również szczególnej ochronie fizycznej. Wszystkie pojazdy oraz kierowcy wjeżdżający na teren Terminala muszą posiadać wszystkie wymagane prawem pozwolenia. Restrykcyjnym kontrolom poddawany jest również tabor kolejowy wjeżdżający na teren Terminala. Co godzinę, przez całą dobę, prze-

Zbiornik dwupłaszczowy

Baza otwiera drzwi PKN Orlen zadeklarował na spotkaniu otwartość na rozmowy z okolicznymi mieszkańcami.

wane przez nas rozwiązania i zabezpieczenia mówi dyrektor R. Gąska. W imieniu koncernu, dyr. Gąska zadeklarował również, że PKN chętnie podejmie współpracę w zakresie oczekiwanych przez mieszkańców szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, a także doposaży lokalną Ochotniczą Straż Pożarną. Jest też szansa na pokrycie kosztów budowy ścieżki rowerowej, jeśli pojawi się konkretny zapis inwestycyjny.

Co na to mieszkańcy?

Widok na zbiorniki produktowe (benzyny)

znacząco redukuje wszelkie ryzyka związane z ich potencjalnym rozszczelnieniem i zapłonem. W takim przypadku do wnętrza zbiornika oraz do strefy pomiędzy zbiornikiem a płaszczem osłonowym może być bezpośrednio podawana piana gaśnicza. W przestrzeni pomiędzy płaszczami umieszczono kable termoczułe, które poinformują jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo, gdyby temperatura wzrosła powyżej 70 stopni Celsjusza. Każdy zbiornik posiada ponadto czujniki maksymalnego i minimalnego napełnienia oraz podwójne dno wyposażone w czułe urządzenia pozwalające na natychmiastowe wykrycie nieszczelności. PKN Orlen zapewni, że ostrowski Terminal jest zhermetyzowany. Oznacza to między innymi, że opary są odzyskiwane i w specjalnym zbiorniku przetwarzane ponownie na paliwo. W hermetyczny sposób odbywa się również tankowanie cystern w nowoczesnym terminalu drogowym. Inaczej jest w przypadku oleju napędowego, ale ten – jak zapewniają przedstawiciele koncernu – nie emituje intensywnych przykrych zapachów. Kompleksowej kontroli poddany jest obieg wody w Terminalu. Obiekt wyposażony jest w trzy niezależne systemy kanalizacji – opadowo-roztopowy, drenażowy i socjalny. Wody z terenu Terminala poddawane są separacji, po czym trafiają do wewnętrznej, biologicznej oczyszczalni w postaci filtra korzeniowego. Obiekt jest wy-

12

prowadzany jest obchód wszystkich instalacji technologicznych terminala. Ponadto obiekt jest stale monitorowany przy pomocy kamer przemysłowych rozmieszczonych na całym terenie, z których sygnał przekazywany jest do pracowników sterowni. To właśnie tam znajduje się nowoczesne centrum zarządzania wszystkimi systemami bezpieczeństwa oraz narzędzia do bezpośredniej łączności radiowej z Państwową Strażą Pożarną w Ostrowie Wielkopolskim.

To ważna deklaracja, bo – jak już wielokrotnie pisaliśmy – plany rozbudowy bazy spotkały się ze sprzeciwem społecznym. Powstał Komitet Protestacyjnym, z którym początkowo nikt z koncernu nie chciał rozmawiać. - Chcemy rozmawiać z okolicznymi mieszkańcami, żeby uspokoić ich ewentualne obawy. Nie mamy nic do ukrycia. Dlatego właśnie, w maju, planujemy „Drzwi Otwarte”, w trakcie których będziemy demonstrować na terenie bazy stoso-

Rezerwowy zbiornik wodny na terenie bazy

Przedstawiciele Prezydium Społecznego Komitetu Protestacyjnego „z dużym zadowoleniem przyjęli podjęcie działań mających przybliżyć zainteresowanym mieszkańcom zakres rozbudowy Terminala jak również odpowiedzieć na nurtujące społeczność lokalną pytania dotyczące bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców”. W wystosowanym oświadczeniu mieszkańcy podkreślają jednak, że „wszelkie zapewnienia ze strony PKN Orlen o zastosowanych na terenie terminala najnowocześniejszych zabezpieczeniach nie zmienią faktu, że jest on zakładem o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej”. Według autorów oświadczenia, mieszkańcy przyległych miejscowości, szczególnie Lamek, podchodzą z ograniczonym zaufaniem do wszelkich deklaracji inwestora rozbudowy Terminala Paliw, który nie wywiązał się ze składanych podczas jego budowy obietnic utworzenia pasa zieleni ochronnej zabezpieczającego zabudowania znajdujące się 150 m od jego płotu. Ich niepokój budzi Zewnętrzny Plan Operacyjno - Ratowniczy, który jest podstawowym dokumentem określającym działanie w stosunku do mieszkańców wokół bazy oraz fakt, że na etapie przygotowania rozbudowy Terminala Paliw odpowiednie organy nie uznały za konieczne sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko. Na tej podstawie członkowie komitetu oczekują od Orlenu opracowania scenariusza awarii przemysłowej bądź katastrofy w adekwatny do poziomu zagrożenia sposób, a także dostosowania do wymogów drogi ewakuacyjnej dla mieszkańców,i doprowadzającej ruch do bazy. Członkowie Komitetu podkreślają, że ostateczne postulaty przedstawione zostaną po zakończeniu konsultacji z PKN Orlen oraz wypracowaniu wniosków przez komisje Rady Powiatu Ostrowskiego i Rady Gminy Ostrów Wielkopolski. Jarosław Wardawy PS. Na stronie internetowej www.gazetaostrowska.pl zamieściliśmy film prezentujący zastosowane na terenie Terminala w Ostrowie rozwiązania bezpieczeństwa

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


Spór o Holdikom Ostra scysja między posłem, prezydentem i prezesem na sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego w sprawie Holdikomu. Andrzej Dera zarzuca kierownictwu spółki przerzucanie kosztów funkcjonowania na mieszkańców, Jarosław Urbaniak mówi o jego „hipokryzji”, a Dariusz Kowalski zapowiada pozwanie posła do sądu o zniesławienie. A wszystko zaczęło się od braku niektórych oświadczeń majątkowych w Biuletynie Informacji Publicznej. Poseł Andrzej Dera nie od dziś ma szereg zarzutów wobec Holdikomu, holdingu ostrowskich spółek komunalnych. Dera zwołał w tej sprawie specjalną konferencję prasową, na której poinformował o zamiarze złożenia do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wniosku o wyjaśnienie powodów nieskładania oświadczeń majątkowych przez niektórych prezesów ostrowskich spółek.

Dera zarzuca… Po dokładnej lekturze Biuletynu Informacji Publicznej poseł Andrzej Dera zauważył, że brakuje w nim oświadczeń majątkowych reprezentantów (prezesów) siedmiu spółek zajmujących się ostrowską gospodarką komunalną. To tak duże spółki, jak: Ostrowski Zakład Ciepłowniczy SA, Wodkan SA, a także Ostrowski Park Przemysłowy, Centrum Transferu i Innowacji, Miejski Zakład Zieleni, Miejski Zakład Oczyszczania, Targowiska Miejskie. W tym samym BIP-ie są natomiast oświadczenia prezesów Holdikomu, Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, Ostrowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego czy Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów. - Taka sytuacja jest niedopuszczalna. Zgodnie z prawem, oświadczenia majątkowe powinny składać wszystkie tzw. gminne osoby prawne, a więc między innymi prezesi spółek, w których samorząd posiada co najmniej 50 % udziałów – mówi A. Dera. Poseł przyznał, że prawo dokładnie nie określa, kto musi, a kto nie musi składać oświadczenia w tym zakresie, ale na poparcie swoich argumentów przywołał orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2006 roku. Poseł przypomniał również, że za niezłożenie oświadczeń majątkowych przez osoby do tego zobowiązane grożą surowe konsekwencje, od konieczności zwrotu wynagrodzenia od daty, kiedy oświadczenie powinno być złożone, aż po odwołanie lub rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. W związku z tym A. Dera zapowiedział na konferencji złożenie zawiadomienia o niedopełnieniu obowiązków do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. To nie jedyne zarzuty, które A. Dera stawia Holdikomowi. Dera zarzuca spółce doprowadzenie do „tragicznej” – jego zdaniem sytuacji finansowej oraz przerzucanie kosztów funkcjonowania

Holdikomu na mieszkańców. Miasto, zdaniem posła, niewłaściwie sprawuje nadzór właścicielski nad spółką.

… Holdikom odpowiada Jeszcze tego samego dnia spółka ustosunkowała się do podniesionych zarzutów. Sylwia Nowicka z Biura Prasowego i Relacji Społecznych tłumaczyła, że prezesi wymienianych przez A. Derę spółek nie złożyli oświadczeń, bo nie musieli tego robić. Przypomniała też, że ustawa o samorządzie gminnym mówi wyraźnie, na kim spoczywa obowiązek składania corocznych oświadczeń majątkowych. - Są to m.in. zarządzający „gminną osobą prawną” - czyli przekładając na język mniej formalny - osoby zarządzające spółkami, w których udział ma samorząd miejski. Prezesi czterech spółek, w których miasto ma 100% własności, czyli Holdikom, OTBS, MZGM i RZZO - zgodnie z prawem składają oświadczenia i tak było od lat - co wyraźnie widać w linku na BIP Urzędu Miejskiego – mówi S. Nowicka. S. Nowicka przypomniała również, że w 2008 roku prezesem spółki Holdikom był obecny członek Solidarnej Polski, Bartosz Ziółkowski i pod linkiem widać, które spółki wtedy za 2007 rok (już po wspomnianym wyroku Sądu Najwyższego z 2006 roku) miały obowiązek składania oświadczeń. W pozostałych spółkach większościowe udziały ma spółka Holdikom.

Na sesji o krowie i cielęciu To nie był jednak koniec, bo poseł Dera jak powiedział, tak zrobił. Na sesji Rady Miejskiej, która odbywała się dzień po wspomnianej konferencji prasowej, poinformował, że właśnie złożył do CBA wniosek o wyjaśnienie powodów nieskładania oświadczeń majątkowych przez niektórych prezesów ostrowskich spółek. Niemal natychmiast wywiązała się ostra dyskusja, a chwilami wręcz scysja, podczas której poseł między innymi tłumaczył prezesowi miejskiego holdingu Holdikom SA zależności własnościowe na przykładzie… krowy i cielęcia. - Zbadałem bliźniaczą strukturę w Krakowie. Tam w BIP-ie są oświadczenia wszystkich prezesów spółek komunalnych. Cytowałem orzeczenie NSA. Może dla pana Kowalskiego to za trudne,

A. Dera chce żeby CBA sprawdziło czemu nie ma w BIP oświadczeń wszystkich spółek komunalnych

więc wytłumaczę inaczej – mówił Dera, który dalej tłumaczył zawiłości prawne na przykładzie… krowy i cielęcia! - Pan zarabia ponad 200 tys. zł rocznie, to ok. 1 mln w czasie kadencji. Od osoby, która tyle zarabia, można więcej oczekiwać – mówi A. Dera do prezesa Holdikomu.

Prezes chce pozwać posła Dariusz Kowalski nie pozostał dłużny i wezwał posła Derę do złożenia immunitetu, by mógł mu wytoczyć proces o naruszenie dóbr osobistych. - Interpretacja prawna zależy od tego, kto interpretuje. Pana wypowiedzi od jakiegoś czasu naruszają moje dobra osobiste. Niech pan zrzeknie się immunitetu, to zobaczymy, kto ma rację. Inaczej nie mam możliwości dochodzenia swoich racji, bo chroni pana immunitet – powiedział z mównicy prezes Dariusz Kowalski. – Nie zasłaniam się immunitetem, pan może wytoczyć mi powództwo, bo ochrona dóbr osobistych jest z kodeksu cywilnego i mnie nie chroni immunitet. Ja pana nie obrażałem, podaję tylko fakty. Może mnie pan pozwać z oskarżenia prywatnego, to wtedy zrzeknę się immunitetu – zapowiedział poseł Dera.

Prezydent wchodzi do gry

Prezydent Urbaniak zarzucił Derze hipokryzję środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

Na zarzuty posła Dery odpowiadał też prezydent Jarosław Urbaniak, który zaczął od przytoczenia treści życzeń wielkanocnych od posła Dery, który życzył mu „błogosławionych świąt”. J. Urbaniak wziął to za przykład hipokryzji. - Ta hipokryzja ciągnie się dalej. Wszyscy w Ostrowie Wielkopolskim wiedzą, że jest pan cały czas pracownikiem Holdikomu. Cytowany przez pana wyrok mówi o Zakładach Opieki Zdrowotnej, a nie o spółkach komunalnych. „Od zawsze” była w Ostrowie taka interpretacja, także Biura Analiz Sejmowych. Gminną osobowość prawną mają spółki, w których udziały miasta przekraczają połowę. Ten sam zestaw oświadczeń majątkowych był przedkładany zawsze. Również za 2007 rok, gdy prezesem był Bartosz Ziółkowski, pana prawa ręka. Wtedy też oświadczenia dotyczyły tych samych spółek: 2007 – ten sam zestaw spółek, 2008 – ten sam zestaw spółek – wyliczał prezydent Jarosław Urbaniak. - Mam wrażenie, że pan poseł Dera przenosi zwyczaje z ulicy Wiejskiej w Warszawie do Ostrowa. My tu jednak w Ostrowie nie toczymy jałowych sporów - tylko pracujemy. W Ostrowie Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość potrafią się porozumieć ponad podziałami i działać razem dla dobra miasta. Pan Dera chce to najwyraźniej popsuć, ale jestem przekonany, że mu się to nie uda, bo ostrowianie mają swój rozum i widzą, kto pracuje dla miasta, a kto tylko uprawia politykę – dodawał już po sesji prezydent miasta. Andrzej Dera jest formalnie cały czas pracownikiem Holdikomu, na urlopie bezpłatnym na czas pełnienia obowiązków poselskich. Jako pierwszy zgłosił chęć kandydowania na prezydenta miasta, co nie przeszkadza mu być „jedynką” na liście Solidarnej Polski do Europarlamentu. Jarosław Wardawy

13


OD PRAWIE 100 LAT ZE ZBITĄ SZYBĄ CHODZI SIĘ DO FISCHERA

Życie wśród szkła Nazwisko Fischer w Ostrowie już od kilku pokoleń kojarzy się ze szkłem. Bo właśnie w tej branży specjalizuje się prowadzony przez tę rodzinę zakład. Jest jedną z najstarszych w mieście, jeśli nie najstarszą, firmą usługową przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Założycielem zakładu był Franciszek Fischer. Pochodził spod Gniezna, ale jako młody człowiek, zmuszony trudną sytuacją materialną, wyjechał do Niemiec za pracą. Tam wyuczył się ciesielstwa i poznał swoją przyszłą żonę, która pochodziła z Kołątajewa pod Ostrowem. Za jej namową po I wojnie światowej wrócił do kraju i osiedlił się w Ostrowie. Tu, podobnie jak w Niemczech, otworzył swój sklep z dewocjonaliami i zajął się oprawą obrazów. Potem wykupił zakład szlifierski. W ten sposób dał początek rodzinnej tradycji. Firma Fischer obecna jest w Ostrowie od maja 1922 roku.

Pamiątka jubileuszu 60-lecia firmy w roku 1982

Na początku zawsze leje się krew

Trzy pokolenia Franciszek zmarł w roku 1964, ale już dużo wcześniej firmę przejął najmłodszy z jego potomstwa, Stefan. Był jednym z dwóch, obok Władysława, synów założyciela zakładu, jacy po wojnie pozostali w Ostrowie. Władysław utworzył własny zakład, w którym oprawiał obrazy, natomiast Stefan postanowił kontynuować ojcowskie tradycje. Był to okres, kiedy pracy było co niemiara. W pierwszych latach powojennych wiele budynków pozbawionych było szyb po zniszczeniach. Miasto rozbudowywało się, a robota wręcz paliła się w rękach. Aby sprostać zapotrzebowaniu, w roku 1956 roku zakupiono posesję przy ulicy Raszkowskiej, gdzie pobudowano zakład. W tym miejscu istnieje do dziś. Stefan prowadził firmę przez pół wieku. W 1990 roku zaczął mu w tym pomagać syn Wojciech, choć nie planował kontynuacji rodzinnej tradycji. Ukończył Politechnikę Wrocławską na kierunku inżynierii sanitarnej i wyjechał do pracy do Austrii, gdzie zamierzał się osiedlić na stałe. Jednak za namową żony wrócił do Ostrowa, a więc powtórzyła się sytuacja, jaka w rodzinie Fischerów miała miejsce dwa pokolenia wcześniej. - Ojciec nie czuł się wtedy najlepiej i zaproponował mi współudział w kierowaniu zakładem. Przejąłem część jego obowiązków i w ten sposób trochę przypadkowo zostałem szklarzem. Ojciec zmarł w roku 2005, ale był czynny prawie do końca życia. Codziennie przyjeżdżał do firmy. Nie wyobrażał sobie życia bez zakładu. Poświęcał mu każdą chwilę, osobiście zajmując się produkcją, w przeciwieństwie do dziadka, który tylko kierował i rządził. Dziadek był dość

Pracownicy firmy wraz z właścicielem Wojciechem Fischerem (pierwszy od prawej)

surowy, bo sam kiedyś dostałem od niego laską – wspomina Wojciech Fischer.

Koła szlifierskie po dziadku Obecne czasy diametralnie różnią się od tych minionych. Okres PRL, podobnie jak w wielu innych branżach, to z jednej strony dużo zamówień, ale z drugiej ogromne kłopoty z materiałem. Nigdy do końca nie można było mieć pewności co się uda zakupić i jakiej jakości. Podobnie było też ze wszystkimi składnikami chemicznymi wykorzystywanymi do produkcji luster. Dziś, jak mówi pan Wojciech, wszystko jest przewrócone do góry nogami i dziadek Franciszek, gdyby mógł zobaczyć swój zakład, pewnie przecierałby oczy ze zdumienia. Zmieniło się prawie wszystko. Począwszy od dostępu do światowych technologii, skończywszy na rozmiarach fabrycznych samych szyb. Kiedyś miały 1,60 na 2 m, teraz 3,21 na 2,25 m. Jedna szyba, w zależności od grubości, może ważyć nawet do 270 kg. Trzeba ją wnosić w 5 osób. Zakres usług mocno się zawęził, bo niektórym wymaganiom sanepidu zakład nie jest w stanie podołać. Na przykład zaniechano malowania szkła. Spełnienie wszyst-

W firmie są wykorzystywane maszyny pochodzące z Włoch

14

kich związanych z tym rygorów spowodowałoby, że nakład finansowy byłby niewspółmierny do efektów. W tej sytuacji zamawia się gotowe szkło malowane i lakierowane za granicą. Kiedyś szkło pokrywane było farbami nitro, teraz królują farby wodne. Zakład zajmuje się m.in. matowaniem wzorów na szkle. Odbywa się to na specjalnych maszynach, pod ciśnieniem 6 atmosfer. - Używamy maszyn włoskich, które zostały zakupione już przeze mnie, ale nie wszystko, co nowoczesne, sprawdza nam się. Pewne elementy, które ojciec wprowadził do firmy, istnieją nadal. Część urządzeń jest nowa, część pochodzi jeszcze z czasów PRL. W zakładzie mamy jeszcze nawet koła szlifierskie po dziadku. Na co dzień nie są używane, ale jeśli trzeba wykonać coś bardzo precyzyjnego, są bardzo przydatne. Sięgamy po nie średnio raz w roku. W obecnych czasach wizje architektów wnętrz nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. Nie uwzględniają na przykład krzywych ścian czy ,,rozchodzących się” kątów. Czasami mamy wrażenie, że w okresie ,,komuny’’ było więcej kątów prostych niż w tej chwili – mówi pan Wojciech.

Wszystkie zamówienia są wykonywane z dokładnością do pół milimetra

Obecnie, oprócz samego właściciela, w zakładzie pracuje jeszcze na stałe 7 osób. W szczytowym momencie załoga liczyła nawet ponad 20 osób, ale było to w czasach, kiedy technologia była inna i czas produkcyjny jednego elementu był o wiele dłuższy. Obecnie wiele czynności wykonują maszyny. Do przyuczenia brani są tylko młodzi ludzie, którzy wcześniej nie mieli nic do czynienia ze szkłem. Brak doświadczenia w branży jest zaletą, bo oznacza również brak naleciałości i przyzwyczajeń. Młodym adeptom nie jest łatwo. Przez pierwsze pół roku praktycznie ciągle mają plastry na rękach. Potem nabywają wprawy i nie muszą w ogóle używać rękawiczek, nawet przy przenoszeniu szyb. Po około 3 latach są już szklarzami, którym można bez obaw powierzyć wszystko. Co ciekawe, bardzo rzadko w zakładzie tłucze się szyba. Zdecydowanie więcej odpadów jest ze względu na błędy fabryczne. - Nie jest to trudny zawód, ale wymagana jest dokładność, precyzja. Tniemy szkło z dokładnością do pół milimetra. Każda szyba musi mieć kąt prosty po wykrojeniu, dlatego musimy minimalizować błędy. Pod tym względem jestem pedantyczny. Ważne jest samo podejście do szkła. Nie może z zakładu wyjść szyba z najmniejszą choćby rysą. Wszystko jest za każdym razem dokładnie przeglądane. Musi być zachowany określony standard i tego się trzeba nauczyć – mówi Wojciech Fischer. Co ciekawe, każdy z pracowników, patrząc w lustro, zwraca uwagę przede wszystkim nie na swoje odbicie, ale na ewentualne rysy. Podobnie ogląda każdą szybę. To takie przyzwyczajenie zawodowe. W firmie przykłada się dużą wagę do szkoleń, które pozwalają być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami. Kontynuacja rodzinnego zakładu stoi jednak pod małym znakiem zapytania. Obaj synowie pana Wojciecha mieszkają i pracują we Wrocławiu, jeden jako informatyk, drugi jako lekarz. To jednak sprawa przyszłości. Póki co, ostrowianie wciąż przychodzą do Fischera na Raszkowską, gdy im zbije się szyba. Renata Weiss

W zakładzie jest jeszcze czynna tradycyjna szlifierka pamiętająca czasy Franciszka Fischera środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


NA DRUGIEJ EDYCJI IMPREZY FREKWENCJA DOPISAŁA

Tłumy na targach Kilka tysięcy osób odwiedziło w sobotę Ostrowski Festiwal Smaków i Regionalne Targi Turystyczne. Organizator – Zespół Szkół Usługowych oraz ponad 50 wystawców przedstawili bogatą ofertę kulinarną i turystyczną powiatu ostrowskiego. Była to druga edycja imprezy, przygotowanej przez ostrowski Zespół Szkół Usługowych przy współudziale Starostwa Powiatowego. Podczas poprzedniej – w 2013 roku – bohaterem Ostrowskiego Festiwalu Smaków był boczniak, a pod-

można było rozpocząć degustację przygotowanych potraw. Podobnie jak w roku minionym zwiedzający decydowali, która z ponad 20 konkursowych potraw zdobędzie miano najlepszej. Była nią, jak się okazało po podliczeniu głosów,

Starosta Paweł Rajski i Aleksandra Kierstein także degustowali potrawy

czas tegorocznej – karp przygodzicki. Swoją ofertę kulinarną przygotowało dla zwiedzających ponad 20 właścicieli restauracji, zajazdów i hoteli z powiatu ostrowskiego. Chętnych do degustacji nie zabrakło. Pierwsi goście pojawili się na targach, które odbyły się w sobotę, 29 marca, w salach Zespołu Szkół Usługowych, jeszcze przed godziną 10, czyli przed otwarciem imprezy. Po oficjalnym powitaniu przez dyrektora ZSU Dariusza Kaczmarka oraz starostę Pawła Rajskiego

Można było smakować potraw ponad 20 restauratorów

paszteciki z karpia w cieście francuskim restauracji ,,Mleczna perła”. Nowością na targach była też ,,Słodka dziupla”. Można w niej było posmakować słodyczy: ciast, wypieków wielkanocnych, chleba, ciasteczek, przygotowanych przez pięć firm: cukierni, piekarni i restauracji. Tego samego dnia odbywały się w ZSU też II Regionalne Targi Turystyczne. Zwiedzający mogli się zapoznać z ofertą 16 podmiotów m.in.: biur podróży, gospodarstw rolno-ogrodniczych,

Na Festiwalu Smaków można było spróbować także sery

Nowością na sobotniej imprezie była ,,Słodka dziupla”, miejsce, w którym częstowano słodyczami środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

Targi otwarli: starosta Paweł Rajski i dyrektor ZSU Dariusz Kaczmarek

pływalni, czyli miejsc, za pośrednictwem których można atrakcyjnie spędzić wolny czas. – Cele Festiwalu Smaków i Targów Turystycznych to promocja naszej placówki – Zespołu Szkół Usługowych oraz rodzimej gastronomii i biur turystycznych. Jak te cele są realizowane, można sobie odpowiedzieć patrząc na ilość osób, które odwiedziły dziś naszą szkołę. Na sali jest ciągle prawie 1000 osób – mówił nam w trakcie targów dyrektor ZSU Dariusz Kaczmarek. – Nasza gastronomia ostrow-

Chętnych na kulinarne co nieco nie brakowało. Przez targi przewinęło się kilka tysięcy osób

Dla najmłodszych przygotowano kącik malucha, a dziewczynki mogły liczyć na modne uczesanie

ska, wyroby cukiernicze, turystyka nie tylko powiatu ostrowskiego, ale też i milickiego, który też się prezentuje na naszej imprezie, to jest coś, czym można się chwalić. Wystawców nie było trudno namówić do udziału, bo już na tydzień przed Festiwalem Smaków i Targami Turystycznymi mieliśmy komplet. Przecież w przypadku restauracji reklama przez żołądek jest dla nich najlepsza, a my też chcemy promować nasze wyroby lokalne. W zeszłym roku były to boczniaki, w tym – karp przygodzicki – dodał Dariusz Kaczmarek. W organizację targów był zaangażowany cały Zespół Szkół Usługowych – zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Ci ostatni nie tylko pomagali, ale wielu z nich stało przy stoiskach restauracji, w których pracują. – Jesteśmy szkołą, która kształci w zawodach i gastronomicznych i hotelarskich związanych z turystyką. Targi to dla naszych uczniów świetne miejsce, w którym mogą się spotkać z pracodawcami i z ich ofertą – wyjaśnia Dariusz Kaczmarek. W sumie w II Ostrowskim Festiwalu Smaków i II Regionalnych Targach Turystycznych uczestniczyło 53 wystawców. Podczas imprezy można też było zobaczyć wystawę fotograficzną ,,Maroko”, na której swoje zdjęcia pokazali: Teresa i Jarosław Kuleszewiczowie, Waldemar Traczyk, Katarzyna Czemplik i Ryszard Kamzol, aranżacją zaś zajęła się Katarzyna Bielawska. Tekst i fot.: Hanna Olejnik

Ozdoby wielkanocne zaciekawiły prezydenta miasta Jarosława Urbaniaka

Na Festiwalu Smaków było też stoisko z boczniakami

15


PIENIĄDZE Z KAPSLOWEGO NA DZIAŁANIE ŚWIETLIC

Lekcja w świetlicy W Ostrowie działa dziewięć świetlic opiekuńczo-wychowawczych z programem socjoterapeutycznym. Z każdej z nich korzysta od kilkunastu do kilkudziesięciu uczniów, którzy mogą liczyć nie tylko na posiłek i pomoc w odrobieniu lekcji, ale też na ciekawą ofertę zajęć dodatkowych. Większość świetlic w Ostrowie prowadzą stowarzyszenia. Zazwyczaj świetlice mieszczą się przy szkołach, ale nie są to typowe świetlice szkolne, a opiekuńczo-wychowawcze z programem socjoterapeutycznym. Pieniądze na ich działalność przeznacza gmina. – Podmioty prowadzące świetlice na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego otrzymują wsparcie finansowe w ramach ogłaszanych otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych. W przypadku środków przeznaczanych na prowadzenie świetlic opiekuńczo-wychowawczych z programem socjoterapeutycznym środki te pochodzą z opłat za wydawanie zezwoleń na sprzedaż i/lub podawanie napojów alkoholowych – tzw. fundusz korkowy. Podstawą do otrzymania wsparcia finansowego z „puli korkowego” Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski jest przystąpienie do otwartego konkursu ofert oraz posiadanie odpowiednich zapisów w statucie organizacji mówiących o prowadzeniu przez Stowarzyszenie działalności ukierunkowanej na profilaktykę i przeciwdziłanie problemom uzależnień oraz o możliwości prowadzenia świetlic dla dzieci i młodzieży – powiedziano nam w ostrowskim magistracie.

Dzieci korzystając ze świetlic mają zapewniony udział w różnych zajęciach

Lekcje w świetlicy Istniejące od niedawna Stowarzyszenie „Ludzie dla Ludzi” prowadzi w Ostrowie dwie świetlice. Przy szkołach podstawowych numer 7 i 9. Świetlice skupiają w sumie 45 dzieci. W „Dziewiątce” – 30, a w „Siódemce” – 15. Korzystają z nich dzieci podzielone na dwie grupy wiekowe: w wieku 6-9 lat i uczniowie klas IVVI. Są czynne zazwyczaj od godziny 15 do 18. – Przyjęliśmy do naszych świetlic wszystkich chętnych, których rodzice wyrazili na to zgodę. Utworzyliśmy trzy grupy, każda licząca po 15 osób, by efektywnie pracować w nich z dziećmi – wyjaśnia Łukasz Mikołajczyk ze Stowarzyszenia „Ludzie dla Ludzi”. Kto może chodzić na zajęcia do świetlicy opiekuńczo-wychowawczej? Głównie dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, niewydolnych wychowawczo, rodzin z problemem uzależnień m.in. od

cji proponujemy też zajęcia różnorodne integracyjne, zwracamy też uwagę na problemy emocjonalne dzieci – wyjaśnia Renata Spodzieja, prezes Stowarzyszenia „Przyjaciele Szóstki”, prowadzącego świetlicę.

Praca zespołowa – Dzieci w świetlicy mogą odreagować m.in. napięcia domowe, uczestnicząc chociażby w zajęciach ruchowych, arteterapeutycznych, muzykoterapeutycznych, komputerowych czy w spokoju odrobić zadania domowe. W świetlicy mogą liczyć na pomoc w przygotowaniu lekcji, sprawdzić swoje umiejętności – wyjaśnia Łukasz Mikołajczyk. – Zajęcia prowadzą nauczyciele z odpowiednim przygotowaniem. Przyję-

ku, ale zwraca się też uwagę na jego relacje z rodzicami. – Współpracujemy z kuratorami, asystentami rodziny, przez co też wiemy, jak możemy danemu dziecku pomóc – wyjaśnia Marta Wieczorek. – Współpracujemy też z rodzicami, jeśli chcą. Staramy się systemowo podchodzić do problemów. Pomagamy rodzicom pisać listy motywacyjne i CV do pracodawców, rozmawiamy z rodzicami i opiekunami dzieci – dodaje Marta Wieczorek. Świetlica w Caritasie działa piąty rok i są już efekty. Jakie? – Dzieci mają do nas zaufanie. Jeśli mają problemy, przychodzą z nami o nich porozmawiać – mówi Marta Wieczorek. – Włączają się też chętnie w organizację różnych imprez w Caritasie, dzięki czemu uczą się funkcjonowania w grupie, tego, by pomagać innym – dodaje terapeutka uzależnień. Hanna Olejnik

Świetlice opiekuńczo-wychowawcze z programem socjoterapeutycznym w Ostrowie Wielkopolskim, działające w 2014 r., oraz stowarzyszenia je prowadzące: 1. Świetlica przy Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Staroprzygodzkiej – Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Przyjaciele Szóstki” 2. Świetlicy w Gimnazjum nr 1 – Stowarzyszenie Promocja Rozwoju Dziecka i Rodziny 3. Świetlica w Gimnazjum nr 4 – Stowarzyszenie „Zacharzew 2000” 4. Świetlica przy Szkole Podstawowej nr 1 – Stowarzyszenie Przyjaciół i Absolwentów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej 5. Świetlica przy ul. Gimnazjalnej 1 – Stowarzyszenie Konferencji św. Wincentego a Paulo 6. Świetlica przy Szkole Podstawowej nr 9 i nr 7 – Stowarzyszenie „Ludzie dla ludzi” 7. Świetlica przy Gimnazjum nr 2 – Spółdzielnia Oświatowa 8. Świetlica przy Ostrowskim Centrum Pomocy Caritas – Caritas Diecezji Kaliskiej – Ostrowskie Centrum Pomocy Caritas

alkoholu. Na miejscu, w świetlicy, dzieci mogą liczyć nie tylko na posiłek – podwieczorek, ale także na pomoc w odrobieniu lekcji i uczestnictwo w ciekawych zajęciach dodatkowych. To ważne, bo nierzadko młode osoby korzystające ze świetlic w rodzinnym domu nie mają warunków do odrobienia lekcji czy do nauki w spokoju. Zajęcia prowadzone są w pomieszczeniach szkolnych – w bibliotece, czytelni, w różnych klasach. Od pięciu lat w Ostrowie działa świetlica opiekuńczo-wychowawcza przy Caritasie przy ul. Grunwaldzkiej. Korzysta z niej obecnie około 20 osób w wieku od 7 do 15 lat. Świetlica jest czynna długo, bo do godziny 19. – Po zjedzeniu podwieczorku i odpoczynku, zabieramy się do odrabiania lekcji i nadrabiania szkolnych zaległości. Potem jest czas na zabawę i różne zajęcia w grupie oraz na spotkania indywidualne i rozmowy – mówi Marta Wieczorek, terapeutka uzależnień w Caritasie w Ostrowie. Do świetlicy przy Szkole Podstawowej numer 6 w Ostrowie chodzi 17 uczniów z klas I-IV. – Korzystają z najróżniejszych form wspierania rozwoju. Oprócz pomocy w odrabianiu lek-

16

liśmy zasadę, że jak coś robimy w świetlicy, angażują się w to wszystkie dzieci – gdy przygotowujemy przedstawienie, a ktoś nie czuje się dobrze na scenie, odgrywa pomniejsze role lub jest angażowany do pomocy w przygotowaniu spektaklu – dodaje Łukasz Mikołajczyk. Dzieci na zajęciach w świetlicy uczą się też pracy zespołowej, jak radzić sobie ze stresem, z problemami, z porażką. – To ostatnie jest dość istotne, bowiem zauważyłem, że wiele dzieci – nie tylko ze świetlic opiekuńczo-wychowawczych – nie potrafi poradzić sobie z tym, że przegrywa, a to efekt tego, że często w domu dorośli zawsze ustępują im w zabawie i pozwalają wygrywać. W świetlicy dzieci uczą się też... uczyć efektywnie. Pomagają im w tym chociażby różne rymowanki – wyjaśnia Łukasz Mikołajczyk.

Dziecko – rodzic Jak podkreśla Marta Wieczorek ze świetlicy w ostrowskim Caritasie, praca na zajęciach jest skoncentrowana na dziecśroda | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


ORGANIZACJE POZARZĄDOWE WSPIERAJĄ PLACÓWKI OŚWIATOWE

Gdzie nie może szkoła, może stowarzyszenie Coraz częściej szkoły są w swojej działalności wspierane przez stowarzyszenia. Zakładają je nauczyciele, rodzice, absolwenci czy też przyjaciele poszczególnych placówek. Umożliwia to nie tylko łatwiejsze pozyskiwanie funduszy, ale wyzwala większą aktywność społeczną. Możliwości, jakie stwarza organizacja pozarządowa, są bez porównania większe niż w przypadku placówek oświatowych. Mogą one startować w konkursach i pozyskiwać środki, od unijnych, przez wojewódzkie, ministerialne, powiatowe po miejskie. Niektórzy dyrektorzy wręcz nie wyobrażają sobie sprawnego zarządzania szkołą bez wsparcia ze strony partnerskiego stowarzyszenia. W ostatnich latach powstało ich kilka na terenie miasta.

Baza nie do poznania W grudniu 2010 roku zarejestrowane zostało Stowarzyszenie Przyjaciół i Absolwentów SP nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim. To najstarsza w mieście tego typu organizacja funkcjonująca przy szkole podstawowej. Powołano ją, aby wspomagała placówkę w procesie wychowawczym i edukacyjnym. - Wykorzystujemy fundusze grantowe i środki prywatnych sponsorów. Oprócz tego praca członków stowarzyszenia prawie zawsze jest za darmo. Obecnie mamy 56 osób, wśród których są nauczyciele, przyjaciele, absolwenci, a nawet gracz NBA. Co roku organizujemy minimum dwa walne zebrania, ale członkowie spotykają się częściej, zwłaszcza gdy coś organizujemy i trzeba rozdzielić zadania – mówi dyrektor SP 1 Grzegorz Graczyk, a jednocześnie kanclerz stowarzyszenia. Członkowie organizują wypoczynek dla dzieci, a także pomagają uczniom i absolwentom dotkniętym ciężkimi chorobami, wspierając ich w nauce, rehabilitacji, leczeniu, zakupie medykamentów, suplementów diety bądź odżywek. Wśród podopiecznych stowarzyszenia są m.in. dwie poważnie chore absolwentki szkoły, obie o imieniu Klaudia. Już od trzech lat stowarzyszenie organizuje festyn w Michałkowie z okazji Dnia Dziecka. Przygotowuje także półkolonie, kolonie i inne wyjazdy dla dzieci szkolnych. Niezwykle istotną sferą działalności stowarzyszenia jest unowocześnianie szkolnej bazy. - Przez 3,5 roku stowarzyszenie doprowadziło do tego, że zamiast jednej tablicy interaktywnej, która była w tej szkole, jest ich teraz 18. Zakupiło bardzo wiele innego sprzętu, m.in. laptopy, drukarki, meble czy sprzęt sportowy. To są duże pieniądze, bo rocznie można byłoby za nie kupić dobry samochód. Pochodzą od różnych darczyńców, zarówno firm, jak i osób prywatnych – mówi Grzegorz Graczyk. .

Zyskuje szkoła, zyskuje osiedle Od 14 lat istnieje Stowarzyszenie ,,Zacharzew 2000”, które blisko współpracuje z Gimnazjum nr 4. Postawiło sobie dwa główne cele statutowe – dbałość o rozwój oświaty, kultury i szkolnictwa, a także promowanie zdrowego stylu życia młodzieży.

Stowarzyszenie ,,Ludzie dla Ludzi’ realizuje m. in. projekt pt.: Sobotni teatr profilaktyczny

Jego członkowie aktywnie szukają środków na rzecz szkoły, przygotowując różne wnioski. Prowadzą świetlicę socjoterapeutyczną dla dzieci z rodzin zmagających się z różnymi problemami. Mogą tam uczęszczać nie tylko uczniowie z gimnazjum, ale także inne dzieci, zarówno młodsze, jak i starsze. Każdego dnia przewija się tam 25 osób. Stowarzyszenie organizuje również konkursy, naukę pływania, szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, warsztaty tematyczne i inne zajęcia. Półkolonie letnie czy zimowe adresowane są nie tylko do gimnazjalistów, ale także do dzieci z pobliskich osiedli nr 9 i 10. Na działalności Stowarzyszenia ,,Zacharzew 2000” dużo zyskuje więc nie tylko sama szkoła, ale i tamte dzielnice miasta.

Wspólnie tworzą wizję Krótkim, bo zaledwie trzymiesięcznym stażem, może jak na razie pochwalić się najmłodsze z ostrowskich Stowarzyszeń ,,Przyjaciele Szóstki”. Funkcjonuje ono od początku 2014 roku. Należą do niego nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 6. - Byliśmy wcześniej włączeni pod Stowarzyszenie ,,Ludzie dla ludzi’’, ale uznaliśmy, że warto działać na własny rachunek, bo wtedy łatwiej można się starać o pomoce dydaktyczne i zaplecze, które sprzyja rozwojowi dziecka. To zdecydowanie łatwiej, jeśli chcemy przystąpić do konkursów czy ubiegać się o granty, a przy okazji nauczyciele stają się bardziej kreatywni, przygotowując różne projekty. Ważne jest, że nie my sami sobie tworzymy wizję działania. Tę wizję tworzą wspólnie rodzice, dzieci i nauczyciele – mówi prezes stowarzyszenia, wicerektor SP 6 Renata Spodzieja. Za swój pierwszy, priorytetowy cel działacze uznali utworzenie

Stowarzyszenie Przyjaciół i Absolwentów SP nr 1 realizowało m. in. projekt ABC nauki pływania środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

świetlicy socjoterapeutycznej. Zamierzają zająć się także pozyskiwaniem środków na działalność dydaktyczną i ulepszenie bazy oświatowej SP 6.

Otwarta formuła Bardzo blisko z kilkoma ostrowskimi szkołami współdziała Stowarzyszenie Kulturalno – Edukacyjne Ostrów Wielkopolski Zachodni. Od roku 2002 funkcjonuje ono jako odrębny, niezależny podmiot. Jego formuła jest bardzo otwarta. Członkami są nie tylko mieszkańcy Ostrowa. - Wiele różnych imprez, głównie o charakterze sportowym czy kulturalnym, organizujemy na terenie Szkoły Podstawowej nr 7. Często wynajmujemy tam na przykład salę na prowadzenie takich działań. Współpracujemy również ze Szkołami Podstawowymi nr 5, 6 i 11. W marcu zorganizowaliśmy np. Ostrowski Festiwal Minisiatkówki i zaprosiliśmy do udziału ostrowskie szkoły. Podobnie jest z Ostrowską Ligą Siatkówki, która ma jeszcze szerszą formułę – mówi prezes stowarzyszenia Mariusz Nowak.

Dla dzieci, ale i dla dorosłych Stowarzyszenie ,,Ludzie dla Ludzi” działa na rzecz szeroko pojętej edukacji, nauki i kultury. Powstało dzięki inicjatywie 19 członków - założycieli reprezentujących nauczycieli, pracowników administracji oraz rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 9. Zostało oficjalnie zarejestrowane w czerwcu 2012 roku. Obecnie liczy 23 członków, a jeszcze kilka osób oczekuje na przyjęcie. W roku 2013 realizowali oni różnorodne zadania. W projektach tych brały udział dzieci z ostrowskich szkół podstawowych i placówek ponadgimnazjalnych. Stowarzyszenie prowadziło zajęcia zarówno w czasie ferii zimowych, jak również wakacji letnich. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się lipcowe kolonie, które odbyły się w Kołobrzegu. - W minionym roku podejmowane przez nas zadania w szczególności adresowane były do dzieci. Jednak organizowaliśmy również inicjatywy dedykowane także osobom dorosłym. Wzięliśmy udział w drugiej odsłonie miejskiej akcji w ramach ogólnopolskiego programu „Postaw na rodzinę”. Naszym dużym sukcesem było przygotowanie konferencji naukowej poświęconej zagrożeniom cyberprzestrzeni – mówi Łukasz Mikołajczyk, członek zarządu stowarzyszenia, dyrektor SP 9. Od 1 lutego 2014 roku stowarzyszenie prowadzi na terenie Ostrowa trzy świetlice opiekuńczo – wychowawcze z programem socjoterapeutycznym dla dzieci i młodzieży. Zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej nr 9 oraz nr 7. Prowadzi je wykwalifikowana kadra. W ramach X edycji Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego stowarzyszenie pozyskało dofinansowanie na projekt „Rajdy – wypoczynek, edukacja, profilaktyka zdrowia”, zakładający powiązanie aktywności fizycznej z edukacją prozdrowotną, historyczną i patriotyczną. Renata Weiss

17


PO RAZ KOLEJNY STWORZYLI MUZYKĘ DO SPEKTAKLU

KOLEJNY UDANY KONCERT W MDK

„Dziady” z ostrowskim akcentem Czarno pod sceną Bracia Michał i Piotr Lis po raz kolejny tworzyli muzykę do spektaklu. Mowa o głośnych już „Dziadach” w reż. Radosława Rychcika w Teatrze Nowym w Poznaniu. To kolejna realizacja ostrowian do teatralnego przedstawienia. bawełnianych”, Premiera spektaklu w „Łysek z pokładu Teatrze Nowym w Poznaniu miała miejIdy” czy „Dwunastu sce w sobotę, 22 gniewnych ludzi” (o marca. Sam reżyser których to systemaRadosław Rychcik tycznie pisaliśmy na łamach „Gazety podkreśla, że „>>Dziady<< to Ostrowskiej” – przyp. hol). – Nasza teatr i magia w służmuzyka do „Dziabie integracji i tolerancji. Głos w kwedów” jest w dużej mierze autorska, stii rasizmu i zniesienia podziałów: na choć wykorzystaliczarne i białe, dobre i śmy też inne utwory złe, pana i niewolnim.in. z lat 60., które ka. Ten teatr nie obiezaaranżowaliśmy po swojemu – wyjaśnia cuje prawdy, lecz gwarantuje, że tu się Piotr Lis. – Nad kłamie – w intencji Do spektaklu „Dziady” muzykę stworzyli stworzeniem muzyki wzruszenia i doświad- ostrowianie: Piotr i Michał Lis Fot. Piotr Lis do spektaklu pracowaliśmy niemal 3 czenia oczyszczającej wspólnoty widowiska”. W jego spektaklu bohamiesiące. Byliśmy obecni na próbach, rozmawialiśmy z reżyserem. Radek dawał nam wskazówki, terowie dramatu pojawiają się na scenie w stroale też i wolną rękę, bo przez kilka lat współprajach postaci z popkultury, osób ze współczesnego świata. – Radkowi udało się też to, że „Dziacy dobrze się poznaliśmy – dodaje Piotr Lis, który ponadto jest także autorem: video wykorzydy” Mickiewicza są również atrakcyjne dla młostywanego w spektaklu oraz go promującego, a dych widzów – licealistów – mówi Piotr Lis, ostrowianin, który wraz z bratem Michałem jest także zdjęć do „Dziadów”. odpowiedzialny za muzykę do spektaklu. Bracia „Dziady” w Teatrze Nowym w tym miesiącu będą grane od 10 do 13 kwietnia. Warto dodać, że w są członkami znanego ostrowskiego zespołu Natym poznańskim teatrze ciągle można też zobatural Born Chillers. Od kilku lat natomiast współpracują z reżyserem teatralnym Radosławem czyć „Dwunastu gniewnych ludzi”, do których Rychcikiem. Na ich koncie jest muzyka do tamuzykę stworzył Michał Lis. (hol) kich jego spektakli jak m.in.: „Samotność pól

Fani metalu mieli prawdziwą ucztę dla uszu. W Młodzieżowym Domu Kultury zagrały dwie formacje: poznański ThermiT i grający już wiele razy na miejscowej scenie ostrowsko-łódzki Titanium. Frekwencja na koncercie dopisała – pod sceną MDK było wręcz „czarno”. Nie ma się co dziwić. MDK-owskie koncerty, których pomysłodawcą jest nauczyciel gry na gitarze w tej placówce Mariusz Łęcki, spotykają się z dużym odzewem nie tylko młodych. Po pierwsze – na koncertach prezentuje się muzykę, której próżno szukać choćby w popu- Formacja Thermit była larnych rozgłośniach, MDK po drugie – w MDK często występują składy z Ostrowa i regionu, które już są znane wśród fanów alternatywnych brzmień, i po trzecie – co ważne zwłaszcza dla młodej kieszeni – wstęp na nie jest wolny. Nie inaczej było więc w sobotę, 22 marca. W Ostrowie zagrały dwie formacje z wysokiej, metalowej półki. Jako pierwsza wystąpiła działająca od kilku lat, ale już mająca pochlebne recenzje, trashmetalowa formacja ThermiT. Udało jej się z powodzeniem rozgrzać publiczność mocnym, metalowym brzmieniem. Po niej na scenę weszła formacja Titanium, która w Ostrowie jest już dobrze znana, nie tylko ze względu na częściowo miejscowy skład. Jej żywiołowe haevymetalowe koncerty, świetne wykonanie, charyzma wokalisty przycią-

jedną z dwóch, jakie zagrały w sobotę w Fot.: (hol)

gają pod scenę. Ze sceny popłynęły mocne dźwięki ciężkich, a jednocześnie niesamowicie precyzyjnych technicznie gitar. Oba zespoły zaprezentowały repertuar prawie całkowicie autorski. Zdecydowanie mocnym punktem rozbudowanych harmonicznie i rytmicznie kompozycji były charakterystyczne wokale Maćka Wróblewskiego i Trzeszcza. Warto dodać, że sobotni koncert w MDK miał charakter charytatywny. Już niebawem natomiast, bo w piątek, 4 kwietnia, Gitarownia w odsłonie akustycznej. Na scenie MDK wystąpią: Szymon Mielcarek (Ostrów) oraz duet Julia Skrobek i Szymon Jeziorny (Ostrzeszów). Początek koncertu o godz. 20.30. Wstęp wolny. (hol)

POD PATRONATEM ,,GAZETY OSTROWSKIEJ”

„Śpiewnik” na jazzowo Janusz Szrom - Zbigniew Wrombel Quartet – to kolejny zespół, który wystąpi za niespełna dwa tygodnie w ramach Muzeum Jazz Festival. A już 26 kwietnia koncert wielkiej gwiazdy światowego jazzu – do Ostrowa przyjedzie Kenny Garrett z kwintetem. W tym roku Muzeum Jazz Festival nie odbywa się przez dwa dni, O muzykach a jest „rozłożony” na dwa miesiące. Za nami już rewelacyjny konJanusz Szrom na polskiej scenie jazzowej obecny jest od roku cert Kurta Ellinga, a przed nami kolejne wydarzenia. 11 kwietnia 1994. Wtedy to zajął II miejsce na w sali koncertowej szkoły muzyczMiędzynarodowym Festiwalu Wonej koncert „Śpiewnik” Janusza Szrokalistów Jazzowych w Zamościu. W ma i Zbigniewa Wrombla z zespo20 lat „Jazz w Muzeum” 1994-2014 następnych roku otrzymał jedno z łem. 11 kwietnia 2014 r. najważniejszych wyróżnień dla mło– sala koncertowa szkoły muzycznej dego artysty – nagrodę publiczności Znane piosenki JANUSZ SZROM - ZBIGNIEW WROMBEL „Klucz do kariery” na festiwalu Pona jazzowo QUARTET „Śpiewnik” morska Jesień Jazzowa. Wielokrot„Śpiewnik” to wspólny projekt woJanusz Szrom – śpiew nie brał udział w festiwalach muzyczkalisty Janusza Szroma i kontrabaZbigniew Wrombel – kontrabas nych m.in.: Jazz nad Odrą, Jazz Jamsisty Zbigniewa Wrombla wraz z Piotr Wrombel – fortepian boree, Jazz w Muzeum w Ostrowie, Krzysztof Szmańda – perkusja zespołem, złożony z kilkunastu polMiędzynarodowym Festiwalu Wokaskich piosenek należących już do listów Jazzowych w Zamościu. W 26 kwietnia 2014 r. klasyki muzyki popowej i zaaranżo2009 r. zajął II miejsce w plebiscycie – Kino Komeda w Ostrowie Wlkp. wanych w konwencji jazzowej. W „Jazz Top 2008” czasopisma „Jazz LESZEK ŻĄDŁO ENSAMBLE repertuarze znajdują się między inForum” w kategorii „Wokalista Leszek Żądło – saksofon tenorowy nymi utwory Seweryna KrajewskieRoku”, a w kolejnej edycji plebiscytu Leszek Kułakowski – fortepian go, Czesława Niemena, Andrzeja zajął I miejsce. Oprócz wokalistyki, Piotr Kułakowski – kontrabas Zauchy, Tadeusza Nalepy. Inspiracją Jacek Pelc – perkusja zajmuje się również komponowaniem, do powstania programu stały się przeKENNY GARRETT QUINTET aranżowaniem oraz nauczaniem. boje polskiej muzyki rozrywkowej z Kenny Garrett – saksofon altowy Zbigniew Wrombel – muzyk-instrulat 60., 70. i 80., a także polskiej Rudy Bird – instrumenty perkusyjne mentalista, kompozytor i aranżer. muzyki filmowej. Ideą programu jest Vernell Brown – fortepian Gra na kontrabasie i gitarach basozaproponowanie słuchaczowi właCoreolan Hort – kontrabas McClenty Hunter – perkusja wych. Od wielu lat zalicza się do snych wersji znanych polskich pioczołówki muzyków jazzowych w senek, pod ich wspólnym, jazzowym mianownikiem. W projekcie uczestPolsce. Grał w takich zespołach jak niczy czterech artystów: Janusz Szrom, Zbigniew Wrombel, Piotr String Connection, Walk Away, Air Condition Zbigniewa Namysłowskiwego, Vintage Band Spirituals and Gospel Singers, Classic Wrombel, Krzysztof Szmańda.

18

Jazz Quartet i wielu innych. Współpracuje też m.in. z takimi muzykami jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz, Jarek Śmietana, Piotr Baron. Brał też udział w wielu festiwalach jazzowych, a także w międzynarodowych projektach jazzowych z udziałem takich artystów jak Keith Dunn, Eb Davies, Jean-Paul Bourelly. Krzysztof Szmańda od 2002 r. współpracuje m.in. z orkiestrami Sinfonia Varsovia oraz Filharmonii Narodowej, z Big Bandem klubu Tygmont w Warszawie, prowadzonym przez Zbigniewa Namysłowskiego, z triem Filipa Wojciechowskiego, kwartetem Garego Guthmana, zespołem Mariusza Bogdanowicza. Jest też zatrudniony w zespole orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Piotr Wrombel – pianista, kompozytor i aranżer. Jest przedstawicielem najmłodszej generacji muzyków jazzowych. Gra także na instrumentach klawiszowych. Bierze udział w wielu projektach jazzowych o zróżnicowanym charakterze. Jest także aktywny na scenie muzyki gospel i pop.

Kenny Garrett w Ostrowie! Pod koniec kwietnia natomiast czeka nas koncert wielkiej gwiazdy światowego jazzu. Do Ostrowa przyjedzie Kenny Garrett! Ten jeden z najważniejszych saksofonistów jazzowych zagra 26 kwietnia w kinie Komeda. Informacje o jego ostrowskim koncercie zamieścimy niebawem. oprac.: (hol) środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


BISKUP ODWIEDZIŁ PARAFIĘ W KUCZKOWIE

Konkatedra

Papieskie relikwie

godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 16:15, 18:00, 20:30 ul. Gimnazjalna, tel. 62/ 736-28-04

Relikwie bł. Jana Pawła II zostały przekazane parafii św. Marcina w Kuczkowie. Są one darem młodzieży, która przyjęła sakrament bierzmowania. Uroczystości przewodniczył ks. biskup senior Stanisław Napierała. Na początku Mszy św. sprawozdanie z życia parafii zdał proboszcz ks. dr Adam Zmuda, który w latach 2006-2011 był wikariuszem w parafii św. Antoniego w Ostrowie. Duszpasterz wskazał, że w Kuczkowie czczony jest wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wymienił najważniejsze dokonania, do których zaliczył: zamontowanie oświetlenia wizerunku Matki Bożej i mechanizmu odsłaniania obrazu, założenie fanfar wygrywających pieśń „Witaj Święta i Niepokalanie poczęta”, zamontowanie dodatkowych żyrandoli i alarmu, założenie ekonomicznego elektrycznego ogrzewania, remont generalny probostwa i salki parafialnej. Obecnie trwają prace stawiania nowego płotu na cmentarzu. Wspomniał, że sołtysi

biorący udział w Dniu Skupienia w Licheniu jako wotum wdzięczności za pontyfikat ofiarowali parafii obraz przedstawiający bł. Jana Pawła II. Zaznaczył, że wszystkie te dzieła udało się dokonać dzięki życzliwości i ofiarności parafian. W homilii ks. biskup senior podkreślał, że pomocą w osiągnięciu nieba są przy-

św. Antoniego godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 16:15, 18:30 ul. Raszkowska tel. 62/ 591-95-44

NMP Królowej Polski

Ks. biskup Stanisław Napierała podczas wizyty w szkole

Parafia św. Marcina w Kuczkowie jest Sanktuarium Matki Bożej z Dzieciątkiem. Według źródeł historycznych parafia w Kuczkowie powstała na przełomie XIV i XV w. Pierwszą wzmiankę o kościele odnotowano w 1521 r. Kościół był wtedy drewniany i stał zapewne od czasów utworzenia parafii. Świątynia ta będąca w ruinie rozpadła się prawdopodobnie w 1725 r. Na jej miejscu postawiono nową drewnianą świątynię. Po tym, jak spłonęła, w 1923 r., wzniesiono murowany kościół, który został konsekrowany w 1927 r. przez prymasa Polski ks. kardynała Augusta Hlonda. Chciał on w ten sposób podziękować za ks. Jana Aleksandra Kardynała Lipskiego, pochodzącego z Borucina, należącego do parafii, który był biskupem Krakowa (pochowany w Katedrze na Wawelu).

ny dla naszej diecezji. To jest ks. infułat Tadeusz Szmyt, który był przez pewien czas wikariuszem generalnym naszej diecezji, a potem przez wiele lat wikariuszem biskupim. Ks. infułat dał się poznać w ciągu tych 20 lat istnienia diecezji, kiedy ja byłem ordynariuszem. Zaprosił go Wasz pasterz, bo on pod jego bokiem jako znakomitego duszpasterza kształtował się. Przez 5 lat był wikariuszem ks. infułata i stamtąd przeszedł jako Wasz pasterz do Kuczkowa. Księże Infułacie, ciesz się. Lat mamy coraz więcej, ale jak patrzymy na tych młodych, to stajemy się poniekąd sami trochę młodsi – mówił ks. biskup Stanisław Napierała. Tego dnia biskup w ramach wizytacji parafii spotkał się z przedszkolakami i uczniami Szkoły Podstawowej w Kuczkowie. Obejrzał program artystyczny przygotowany przez uczniów, a potem odpowiadał na pytania zadawane przez dzieci. W spotkaniu uczestniczył też ks. prałat Kazimierz Walczak, wieloletni proboszcz w Brzóstkowie, a obecnie emeryt mieszkający w Domu im. Jana Pawła II w Ostrowie. Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak

Ks. Adam Zmuda od 2011 r. jest proboszczem w Kuczkowie

• • • •

• Konkatedra: 8.30, 17.00 (dzieci), 18.00, 19.00 (młodzież) • Kościół św. Antoniego: 8.30, 17.00 (dzieci), 18.00, 19.30 (młodzież) Kościół NMP Królowej Polski: 16.00 • (dzieci), 18.30 • Kościół św. Pawła: 8.00, 17.00 (dzieci), 19.00 • Kościół Miłosierdzia Bożego: 16.00 (dzieci), 19.00 Kościół Najświętszego Zbawiciela: • 16.30 (dzieci), 17.30 • Kościół Ducha Świętego: 17.00 (dzieci), 17.30, 19.00 (młodzież) • Kościół MB Częstochowskiej: 17.00 (dzieci), 18.00 • Kościół Świętej Rodziny: 16.45 (dzieci), 18.30 • Kościół MB Fatimskiej: 17.30

godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 13:00, 17:00 ul. Paderewskiego tel. 62/ 738-73-87

Miłosierdzia Bożego godziny mszy 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 15:30, 18:30 ul. Limanowskiego tel. 62/ 735-60-90

Najświętszego Zbawiciela godz. mszy 8:00, 9:30, 11:00, 12:15, 17:00 ul. Wybickiego tel. 62/ 736-25-09

godziny mszy 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 17:30 ul. Różana tel. 62/ 592-39-89

Konkatedra: 15.30 Kościół św. Antoniego: 15.30 Kościół NMP Królowej Polski: 16.15 Kościół św. Pawła: 16.00 Kościół Miłosierdzia Bożego: 14.30 Kościół Najświętszego Zbawiciela: 16.15 Kościół Ducha Świętego: 16.45 Kościół MB Częstochowskiej: 16.15 Kościół Świętej Rodziny: 15.00 Kościół MB Fatimskiej: 16.15

> DROGA KRZYŻOWA – PIĄTEK

św. Pawła

Ducha Świętego

> GORZKIE ŻALE - NIEDZIELA • • • • • •

godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 17:00 ul. Królowej Jadwigi tel. 062/ 735-57-26

Matki Bożej Częstochowskiej

Młodzież ofiarowała relikwie bł. Jana Pawła II

kazania Boże. – Przykazania, które Pan Bóg daje są pomocą dla człowieka, aby on potrafił posługiwać się tak swoją wolnością, by czynić dobro. Przykazania prowadzą drogą do udziału w życiu, którym żyje Bóg – mówił pierwszy biskup kaliski. Relikwie bł. Jana Pawła II zostały przyniesione do ołtarza przez przedstawicieli bierzmowanych w procesji z darami. W relikwiarzu znajduje się fragment papieskiej sutanny podarowany przez ks. arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, osobistego sekretarza papieża Jana Pawła II. Przed zakończeniem Eucharystii ks. biskup podziękował proboszczowi parafii, któremu gratulował wielu osiągnięć. Słowa wdzięczności skierował też do obecnego na uroczystości wieloletniego proboszcza parafii św. Antoniego w Ostrowie. - Jest z nami kapłan bardzo zasłużo-

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

godziny mszy 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 17:00 ul. Staroprzygodzka tel. 62/ 738-27-95

św. Rodziny godziny mszy 8:30, 10:00, 11:30, 15:30 ul. Grabowska, Pruślin tel. 62/ 735-63-69

MB Fatimskiej godziny mszy 8:00, 10:00, 11:30, 17:00 ul. Kręta tel. 62/ 733-91-26

Ks. infułat Tadeusz Szmyt uczestniczył w uroczystości

EWANGELICKO-AUGSBURSKIE Kościół ul. Królowej Jadwigi I i III niedziela m-ca, godz. 13.15

19


Pomagać drugiemu człowiekowi Czy „od zawsze” pasjonowało cię „grzebanie” w różnych urządzeniach? - Moja przygoda z elektroniką rozpoczęła się w 6-7 klasie szkoły podstawowej, czyli na początku lat 80. Zawsze bardzo lubiłem fizykę, a w SP nr 7, do którego chodziłem, moim nauczycielem był pan Jan Adam, który potrafił zainteresować uczniów przedmiotem. W tamtych latach chyba nie było to łatwe do realizacji hobby. - Oczywiście, że nie było. Po części musiałem jeździć do składnicy harcerskiej w Poznaniu, schematy brałem z książek i czasopism, np. „Radioelektronik”, i tak budowałem pierwsze, bardzo proste układy. Wtedy modne były pozytywki, dzwonki, układy wizualizacji świetlnej. Pozytywki realizowało się tak: brało się dwa generatory: jeden określał tony, drugi czas trwania dźwięków. Robiłem też jakieś gongi do drzwi, urządzenie do określania stanu naładowania akumulatora i tym podobne rzeczy. Już w wieku 13 lat razem z ojcem naprawiałem kolorowy telewizor „Rubin”, co było ogromnym wyzwaniem.

Elektrotechniczna szkoła życia W szkole średniej pewnie kontynuowałeś swoją pasję. - Poszedłem najpierw do szkoły zawodowej i – wbrew pozorom – wcale tego nie żałuję. Wybrałem Zespół Szkół Zawodowych nr 4 przy ul. Wolności, kierunek RTV. Chodziłem do klasy wielozawodowej i to też był dobry wybór. Przede wszystkim dlatego, że mieliśmy bardzo dużo praktyk. Rok szkolny składał się z kilku miesięcy nauki w szkole w Ostrowie i wyjazdowych praktyk w zakładach pracy. Wybrałem zakłady Eltra w Bydgoszczy, jednego z kilku w Polsce producentów radioodbiorników. To był duży, bardzo dobrze zorganizowany zakład pracy, w którym przeszedłem prawdziwą szkołę życia i zawodu. Najpierw mieliśmy zajęcia: praktyczne lub teoretyczne, do godziny 15.00, potem był obiad, przerwa i potem znowu zajęcia do 19.00. Bywało, że miałem zajęcia z elektrotechniki przez 7 godzin z rzędu. W tamtym czasie żadna inna szkoła nie dałaby mi takich możliwości. Miałeś jednocześnie teorię i praktykę. - Tak, i dzięki temu znacznie rozwinąłem swoje umiejętności. W Bydgoszczy nauczyłem się stroić i przestrajać odbiorniki radiowe, czytać poprawnie schematy elektrotechniczne, tworzyć dokumentację techniczną. Rozpocząłem również projektowanie różnych nowych urządzeń. Umiałbyś dziś naprawić radio, gramofon czy pralkę? - Radio, gramofon czy telewizor, bez problemu. Natomiast jeśli chodzi o bardziej nowoczesne urządzenia, to musiałbym mieć odpowiednią dokumentację techniczną i przyrządy, żeby coś zrobić. Ale z tym też dałbym sobie radę, dziś mamy pana „dr Google”. Jak wykorzystałeś zdobyte w Bydgoszczy umiejętności i wiedzę? - W II klasie miałem już praktyki w zakładzie naprawczym w Przygodzicach. Po tygodniu już sam naprawiałem telewizory i radia. Tak, ale szkoła zawodowa to jednak nie wszystko. - Dlatego kontynuowałem naukę w technikum w ZAP-ie w kierunku automatyki i techniki cyfrowej, jednocześnie pracując w Zakładach Automatyki Przemysłowej. Na studia czas przyszedł wiele lat później, bo ukończyłem je kilka lat temu. ZAP to był wtedy potężny zakład zatrudniający ponad 3 tys. ludzi, a przyzakładowa szkoła ZAP-owska uchodziła za jedną z najlepszych szkół w Polsce. - To prawda. W ZAP-ie wykładali fachowcy, którzy pracowali w zakładzie i znali temat nie tylko od strony teoretycznej, ale także praktycznej. To byli świetni fachowcy, jak pan Zawidzki, dr Marcinkowski, Tomczak, Jędrzejak. Baza szkoły ZAP-owskiej też była świetna. Kto w latach 80. miał w szkole takie laboratoria, studio telewizyjne, telewizory w klasach? To był ewenement. Czym zajmowałeś się w pracy? - Pracowałem na Wydziale WP 13, gdzie produkowaliśmy zasilacze do robotów pracujących w elektrowniach. Zajmowałem się sprawdzaniem i lutowaniem płytek. Przydała mi się wtedy umiejętność czytania schematów, więc wykorzystywałem to również w różnych pracach. Co po technikum? - Technikum ukończyłem w roku 1990 i w tym samym roku odszedłem również z ZAP-u. To był czas transformacji ZAP-u, który z jednej wielkiej firmy przekształcał się w wiele mniejszych, ale ja wybrałem inną drogę. Musiałem jeszcze odsłużyć półtora roku w wojsku. Nawet tam nie zmarnowałem zupełnie czasu. Przydzielono mnie do jednostki w Babkach pod Poznaniem, gdzie od podstaw montowałem centralę telefoniczną w tej jednosce. Po wojsku nie

20

Każdy chory to osobny przypadek. Jeden może poruszyć ustami, drugi palcem, a trzeci tylko na przykład stopą. Ja muszę się do tego dostosować.

wróciłem do Ostrowa, tylko pojechałem pracować do zamiejscowego oddziału Polskiej Akademii Nauk w Świnoujściu, gdzie zajmowałem się dokumentacją i sieciami komputerowymi. Na początku lat 90. niewielu ludzi miało o tym pojęcie… - To były początki Internetu w Polsce. Monopol na połączenia z siecią miała Telekomunikacja Polska, która oferowała sygnał modemowy, bardzo wolny i zawodny. Ja jednak już w 1993 roku byłem w serwerowni PAN-u i to zrobiło na mnie wielkie wrażenie. Jednak wróciłeś do Ostrowa. - Wróciłem, bo bardzo mnie ciągnęło do domu. Zawodowo było super, osobiście również – bo poznałem tam moją żonę – ale Świnoujście nie podobało mi się, jako miasta. Nie chciałem tam żyć, więc wróciłem i podjąłem pracę w naszej Telewizji Kablowej, z którą jestem związany do dziś. Pamiętam, że przyjmował mnie jeszcze Piotrek Nowicki. Obecnie jestem jednym z najstarszych pracowników „kablówki”, w której przeszedłem wszystkie możliwe stanowiska techniczne. Na początku jeździłem z kamerą, potem zajmowałem się montażem, a teraz jestem kierownikiem technicznym, a jak trzeba, to czasem też jadę z kamerą albo obsługuję wóz transmisyjny.

Pomóc drugiemu człowiekowi Kiedy po raz pierwszy spotkałeś się z niepełnosprawnością? - Jako młody człowiek nie miałem nigdy styczności z takimi ludźmi i pewnie bym nie miał, gdyby nie Zyga – czyli Zygmunt Garlik, mój

Choć działalność Os trowianina Roku 2013 w zakresie Syste mu Sensor zaczęła się trochę przez przypadek, to dziś z owoców jego pracy korzystają głęboko niepełnosprawni w Po lsce i kilku innych krajach. Dla ludzi nie mal całkowicie sparaliżowanych to częs to jedyne okno na świat, dzięki którem u mogą komunikować się z otoczeni em. Paradoksalnie, mimo całej swojej skromności, Ostrowianin Roku 2013 m usi nadal walczyć o swoje racje. Z ROM ANEM BIADAŁĄ – wynalazcą pomagają cym osobom niepełnosprawnym, ro zmawia Jarosław Wardawy.

kolega, z którym razem pracowałem w „kablówce”. Zyga zachorował na SLA, czyli stwardnienie zanikowe boczne. To straszna choroba, charakteryzująca się przede wszystkim zanikiem funkcji wszystkich mięśni. Zyga zachorował, gdy odszedł z „kablówki” i pracował w Warsztatach Terapii Zajęciowej, gdzie robił magisterkę. Od znajomości była zapewne jeszcze długa droga do konkretnej pomocy. - O tym na samym początku zadecydował przypadek. Byłem akurat z kamerą na koncercie jazzowym i w którymś momencie zobaczyłem Zygę siedzącego w fotelu. Podszedłem, przywitałem się i zapytałem, czemu nie przyjdzie odwiedzić kolegów. Wtedy po raz pierwszy Zyga powiedział mi, że chętnie by to zrobił, ale nie ma siły podejść do nas. Zrobiło mi się głupio, przeprosiłem i na tym wtedy się skończyło. Widziałem, jak choroba u niego postępuje. Najpierw spotkałem jeszcze kiedyś Zygę na mieście, bo wtedy mógł się jeszcze poruszać, potem już widywałem go tylko w domu. Po około roku odwiedziłem kolegę w domu i Zyga już tylko siedział. Mógł samodzielnie poruszać rękoma, ale już nie wstawał. Wtedy nawet nie rozmawialiśmy o żadnym systemie pomocy, bo nie było jeszcze takiej potrzeby. Minęło jednak kolejnych kilka miesięcy i Zyga już tylko leżał w łóżku. Podczas którejś kolejnej wizyty Zyga poprosił mnie o zainstalowanie oprogramowania pozwalającego na pisanie na komputerze poprzez mruganie. To znany i niestety mocno niewygodny i zawodny system. Sam próbowałem na tym pisać i też mi nie wychodziło. Wtedy zaczęliśmy razem kombinować, żeby spróbować zrobić coś innego, własnego, co byłoby wygodniejsze i bardziej niezawodne – ale tylko i wyłącznie do jego potrzeb. To był początek Systemu Sensor? - Można tak powiedzieć. Na początku szukałem rozwiązania reagującego na mruganie oczami, co – jak się później okazało – nie było to dobrym pomysłem. To trwało tygodnie, jeśli nie całe miesiące. Kluczem do sukcesu było poszukanie odpowiedniego czujnika, który by przekazywał impuls do komputera i w końcu nam się udało. To była pierwsza wersja Sensora? - Nie, chyba już trzecia. Pierwsza zawierała czujnik reagujący na mrugnięcia okiem. Układ działał poprawnie, ale Zyga przy korzystaniu z niego się męczył. Potem wykorzystałem czujnik reagujący na dotyk policzkiem. Urządzenie na tej bazie służy mu do dziś. Dalej zmieniałem oprogramowanie, inne detale techniczne, które wymagały dopracowania. Każdą z wersji testował Zyga i bez jego pomocy nie mogłyby powstać modyfikacje. Co Zygmunt mógł robić dzięki temu urządzeniu? - Najogólniej mówiąc, mógł kontaktować się ze światem poprzez komputer. Zygmunt policzkiem wysyłał impuls, którym samodzielnie mógł pisać na komputerze, obsługiwać komunikatory, przeglądać pocztę internetową, oglądać strony itp. Kto jeszcze brał udział w przygotowaniu tego urządzenia? - Projekt przygotowałem sam, natomiast w paru sprawach pomagało mi przy nim kilka osób. Kolega Kamil Adamczuk pomógł mi pozbyć się problemu z edytorem tekstu, Paweł Mielczarek załatwił mi formalności związane z rejestracją domeny, a potem poprosiłem Edwarda Tyburcego o pomoc w załatwieniu formalności patentowych. To była jedyna rzecz, którą wykonał za darmo przy tym projekcie. Ten patent dotyczył pierwszej wersji urządzenia, sterowanego za pomocą wzroku – czyli to, co niespecjalnie się sprawdziło u Zygi. Ta wersja już nie jest przeze mnie stosowana.

Jak pomóc innym W którym momencie zdałeś sobie sprawę, że jak pomogłeś Zygmuntowi, to możesz pomóc innym? - Przełomem w tej sprawie było zainteresowanie mediów. Po pierwszych publikacjach zaczęli do mnie pisać i dzwonić niepełnosprawni zainteresowani moim urządzeniem. Wtedy zdałem sobie sprawę, że takich „Zygmuntów” jest znacznie więcej. Zacząłem wtedy ulepszać i „dopieszczać” mój projekt. Na czym to polegało? - Zygmunt działał na prototypie, a jeśli miał on trafić dalej, do kolejnych osób, to trzeba było pewne rzeczy dopracować, nawet pod kątem estetycznym. Trzeba było zrobić instrukcję obsługi, zastosować ładniejsze wykończenie, itp. Wtedy zacząłeś jeździć po kraju i nie tylko, prezentując swoje urządzenie już pod nazwą System Sensor. środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


- Nagle okazało się, że jest duże zapotrzebowanie na to urządzenie. Zacząłem być zapraszany przez różnego rodzaju stowarzyszenia osób niepełnosprawnych, na prezentacje możliwości urządzenia. Byłem w wielu miastach w Polsce, a nawet pojechałem z Sensorem do USA. Zostałem zaproszony przez Instytut Technologii Informatycznych na prezentację urządzenia. System spodobał się, zostawiłem nawet w USA dwa jego egzemplarze, które pewnie pracują tam do dziś. Najlepsze prezentacje były jednak w Polsce. Jaki był efekt tych wyjazdów? - Bardzo pozytywny, bo otrzymywałem i otrzymuję mnóstwo mejli i telefonów z pytaniami o System Sensor. Cały czas go ulepszałem, zgodnie z sugestiami osób z niego korzystających. To widać z mojej dokumentacji, bo mam taki zwyczaj, że każdą wykonywaną przeze mnie pracę dokładnie dokumentuję. Gdzie i przez kogo jest obecnie używany System Sensor? - System Sensor działa oczywiście przede wszystkim w Polsce, ale również w Niemczech, Anglii i USA. Korzysta z niego ok. 150 osób niepełnosprawnych. Można powiedzieć, że 150 ciężko chorym ludziom otworzyłeś okno na świat? - Można tak to ująć. Jestem z tego bardzo zadowolony, bo dostaję od nich mnóstwo dowodów wdzięczności i gratulacji. System Sensor to nie koniec. Jak wiadomo, zaczęły powstawać kolejne wersje. Dlaczego? - Przede wszystkim dlatego, że każdy chory to osobny przypadek, ma swoje możliwości i ograniczenia. Jeden może poruszyć ustami, drugi palcem, a trzeci tylko na przykład stopą. Ja muszę się do tego dostosować. Nurtowało mnie wtedy, jak pomóc ludziom, którzy nie potrafią poruszyć żadną częścią ciała, nawet o milimetr. Wtedy zacząłem pracować nad Systemem Sensor GSR. W największym skrócie, to wersja wykorzystująca zjawisko tzw. biofeedbacku - czyli biolologicznego sprzężenia zwrotnego polegającego na celowym sterowaniu przez osobę wysyłaniem impulsów, fal mózgowych poprzez skórę. Do jego wykorzystania trzeba mieć określone predyspozycje i jest ono bardzo trudne. Wiele osób, w tym ja – bo również sprawdzałem GSR-a na sobie - nie potrafi dobrze się tym posługiwać. Ta

wersja wymaga absolutnego skupienia i koncentracji na zadaniu. Wystarczy, że ktoś rozproszy korzystającego z urządzenia, wejdzie do pokoju i już trzeba zaczynać od początku. Ostatnio pojawiła się wersja System Sensor Mysz, przeznaczona dla dzieci z porażeniem mózgowym. Na czym polega różnica w porównaniu z poprzednimi wersjami? - Poprzednie wersje były przeznaczone dla osób dorosłych, niepełnosprawnych ruchowo, ale zazwyczaj w pełni sprawnych intelektualnie. W przypadku dzieci mamy zupełnie inną sytuację. Na SLA chorują również, niestety, bardzo małe dzieci, które nie znają jeszcze otaczającego świata, które często nawet nie potrafią jeszcze pisać. Dlatego zamiast tekstu pisanego musiałem zastosować obrazki, żeby dzieci mogły łatwiej przystosować się i komunikować. Efekt jest zadowalający, bo dzieci mogą za pomocą mojej „Myszy” nie tyko samodzielnie komunikować się z opiekunami, ale również uczyć się i bawić się na komputerze. Muszę podkreślić, że „System Sensor MYSZ” jest skierowany przede wszystkim do dzieci z porażeniem mózgowym i ich rehabilitacji, co zdecydowanie odróżnia mój system od poprzednich wersji. Czy podobne urządzenia do Systemu Sensor istnieją na świecie? - Oczywiście, są w miarę podobne urządzenia, ale nie znam na świecie urządzenia, które działałoby tak, jak System Sensor. Na swojej stronie internetowej dałem nawet informację, że jak ktoś spotka się z środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

Zygmunt Garlik i Roman Biadała

podobnym urządzeniem, to proszę o sygnał. Dlaczego? Dzięki Systemowi Sensor niepełnosprawni mogą sterować telewizorem, domofonem czy innym urządzeniem nawet bez pomocy komputera, bo wszystko, co jest potrzebne, mają w centralce. Podobnie z wersją GSR: są podobne urządzenia, ale nie o takiej funkcjonalności. Jak duże jest zapotrzebowanie w Polsce i na świecie na tego typu urządzenie? - Powiem szczerze, że nie wiem, bo nigdy nie sprawdzałem, ile osób w Polsce choruje na SLA. Jednak po moich dotychczasowych doświadczeniach mogę spokojnie powiedzieć, że zapotrzebowanie jest duże. A przecież System Sensor nie jest tylko dla chorych na SLA, ale również na przykład dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych czy innego rodzaju. To często ludzie sparaliżowani, którzy z powodzeniem mogą używać Systemu Sensor do komunikowania się ze światem, obsługi różnych urządzeń. To dla nich wręcz idealne rozwiązanie.

- Tym razem sprawa definitywnie znajdzie swój finał w sądzie. Przekazałem pełnomocnictwa adwokatowi, który od tej pory mnie reprezentuje. Zostały już wystosowane odpowiednie pisma przeciwko uczelni, dr. Tyburcemu i nierzetelnemu dziennikarzowi Markowi Radziszewskiemu. Te oszczerstwa wobec mnie muszą raz na zawsze zostać wyjaśnione. Na całe szczęście to tylko marginalne, pojedyncze – choć bolesne dla mnie – przykłady, bo zdecydowana większość osób i instytucji, z którymi się spotykałem w sprawach Systemu Sensor, okazywała mi wielką życzliwość, za co jestem niezmiernie wdzięczny.

Ostrowianin Roku – rozstrzygnięcia

Co zmieniło się w twoim życiu po rozstrzygnięciu Ostrowianina Roku? - Chyba sporo, choć na razie minęło zbyt mało czasu, bym mógł to właściwie ocenić. Jak pamiętasz moment ogłoszenia wyników? - Jak przez mgłę, bo wzruszenie i emocje były ogromne. A przecież Dobre znam plebiscyt od wielu lat, jeszcze z czasów, kiedy realizowałem i złe emocje Zarzuty pojawiają się kolejny raz, go zza kamery. Ten moment zaJest świetny produkt, z piękną wsze wydawał mi się bardzo wzrukiedy zostałem nominowany do tytułu ideą pomocy ludziom chorym, szający, ale nie myślałem, że aż Ostrowianina Roku. Widać niektórych jest wdzięczność ludzi z całej tak. Najgorzej było, jak znalazłem Polski, są nagrody i wyróżnienia, bardzo boli, że ktoś docenił moją pracę. się na fotelu dla laureata, bo nie to dlaczego w Ostrowie pojamogłem sobie poradzić z tymi Tym razem sprawa definitywnie wiają się wokół niego co jakiś czas wszystkimi przedmiotami, które znajdzie swój finał w sądzie. złe emocje? otrzymałem. - O to już trzeba zapytać tych, Trochę tego było: kwiaty, dyplom którzy się tak bardzo starają o te z nominacją, książka, dyplom dla złe emocje. Ja się mogę tylko dolaureata, znowu kwiaty, no i oczywiście siedmiokilogramowa statuetka. myślać, bo to „złe” dzieje się poza mną. To przykład na to, że sukces - Trudno było to wszystko ogarnąć w takim momencie, ale jakoś mi ma wielu ojców, a porażka jest sierotą. się w końcu udało. Na dodatek musiałem sobie szybko wymyśleć, co Nie jest tajemnicą, że jest w Ostrowie człowiek, który zarzuca ci mam powiedzieć do mikrofonu. nieuczciwość. Chcesz powiedzieć, że nie miałeś w kieszeni karteczki z „przemówie- Szkoda tylko, że sam robi to w wyjątkowo nieuczciwy sposób, niem”? przy pomocy drugiego wyjątkowo nieuczciwego człowieka, pseudo- Nie uznaję czegoś takiego, jak czytanie z kartki czy z iPhona, jak to dziennikarza. Dziś w Internecie można bardzo łatwo kogoś oczernić widzieliśmy ostatnio. Mówiłem „z głowy”, a właściwie lepiej byłoby powiei napisać nierzetelnie, co ślina na język przyniesie, a dochodzenie dzieć, że „od serca”. Pamiętam dokładnie, co mówiłem. Dobrze, że ze prawdy w Internecie przypomina walkę z wiatrakami. Czasem jedwzruszenia nie zapomniałem o Zygmuncie, bo bym sobie tego nie wybanak trzeba ją podjąć. czył. Zygmunt oglądał transmisję finałowej gali na żywo i to wszystko Czy w tej sprawie masz absolutnie czyste sumienie i żadnych wątplisłyszał. To musiało być dla niego równie wzruszające, jak dla mnie. Następwości odnośnie autorstwa projektu? nego dnia pojechałem ze statuetka do niego i wiem, że bardzo się cieszył. - Nie, nie mam żadnych wątpliwości i mam na to niezbite dowody. A jak odebrali inni twój sukces? Znam dokumentację tego projektu, znam zasadę jego działania i to - Bardzo pozytywnie. Gdy po finałowej gali i spotkaniu towarzyja – a nie ktoś inny – współpracowałem z Zygmuntem i innymi przy skim w hotelu wróciłem późno wieczorem do domu, w telefonie jego powstawaniu. To ja dalej rozwijałem ten system, a nie ktoś znalazłem z 50-60 SMS-ów z gratulacjami i życzeniami. Jak otwoinny, a przede wszystkim go finansuję. rzyłem następnego dnia pocztę elektroniczną, to było w niej co najNo to jak się czujesz, kiedy kolejny raz podnoszone są wobec ciebie mniej drugie tyle życzeń, za które bardzo wszystkim dziękuję. zarzuty? Komu chciałbyś szczególnie podziękować? - Jest mi oczywiście z tego powodu bardzo przykro. Warto jednak - Zygmuntowi dziękowałem już ze sceny, ale chętnie zrobię to raz zwrócić uwagę, że zarzuty pojawiają się kolejny raz, kiedy zostajeszcze. Podobne słowa podziękowania należą się Darkowi Peśli, któłem nominowany do tytułu Ostrowianina Roku. Pierwszy atak był ry również bardzo mi pomaga w testowaniu moich kolejnych wersji dwa lata temu, również krótko przed plebiscytem. Ja spokojnie urządzenia. Dziękuję również panu Wiesławowi Okrojowi, który odpowiedziałem, sprawa wydawała się zakończona, aż tu nagle mnie nieustanie wspierał w moich działaniach. Słowa podziękowania znowu krótko przed plebiscytem te same osoby usiłują znowu należą się również prezydentowi miasta Jarosławowi Urbaniakowi, wywołać „aferę”, której nie ma. Widać niektórych bardzo boli, że staroście Pawłowi Rajskiemu, wójtowi gminy Ostrów Wielkopolski ktoś docenił moją pracę. Szczególnie przykre, że w sprawę została Piotrowi Kuroszczykowi i wszystkim innym, którzy pomogli mi przy wmanipulowana również Społeczna Akademia Nauk, uczelnia, która powstawaniu Systemu Sensor. Dzięki nim mogę realizować najgłębnie potrafiła przez dwa lata skonfrontować ze mną rzekomych szy sens mojej pracy – pomoc drugiemu człowiekowi. zarzutów. Dziękuję za rozmowę. Jaki będzie finał tej sprawy?

21


Ostrowianin Roku 2014 Kolumnę opracował: (jw)

Nominowani prawie w komplecie na scenie

R. Biadała z Darkiem Peślą

Wyniki odczytał Andrzej Kubicki

Hava nagila po ostrowsku

Ostrowianin Roku z Z. Garlikiem

Nominowani w kategorii: Wydarzenie Gospodarcze Roku

Podziękowania dla hotelu Villa Royal

Roman Biadała z żoną – i kwiatami

TP Ostrovia doceniona

Robert Matuszewski zawsze w formie

22

Adam Podskarbi po recitalu

Wydarzenie Społeczne Roku Podziękowanie za tytuł dla Festiwalu Filmowego dla nowej kardiologii

Młode Talenty Roku Foto: Jakub Szczucki –

Studio 29

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


NASZA NOWA AKCJA – ZAPROŚ DO DOMU PSA

Zaadoptuj psa! Te psy zgubiły się, zostały znalezione, wyrzucone lub odebrane wcześniejszym właścicielom, którzy źle je traktowali. Wszystkie czekają na dobrych ludzi, którzy będą chcieli je zaprosić na stałe do swojego do domu. ,,Zaadoptuj psa!” to nasza nowa akcja, w której będziemy zachęcać naszych Czytelników do przygarnięcia nowego przyjaciela na czterech łapach.

Jarisa Młoda, ok. 2-letnia sunia, średniej wielości, o niezwykle pięknych oczach. Mieszka w schronisku już od ponad roku, gdzie trafiła skatowana. Na szczęście obecnie jest w świetnej formie. Jest łagodna i uległa. Lubi trochę poszaleć na wybiegu, szczególnie zabawy i bieganie za piłeczką, dlatego potrzebuje aktywnego właściciela lub takiego, który poświęci jej trochę czasu w ciągu dnia. Świetnie nadaje się do rodziny, gdyż uwielbia dzieci. Zgadza się z innymi psami. Potrafi chodzić na smyczy.

będziemy zamieszczać zdjęcia i opisy psów, które można adoptować w podostrowskim Międzygminnym Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim oraz Fundacji ,,Daj Psu Dom”; o psiakach do adopcji będziemy też informować w wydaniu papierowym ,,GO”. Dzisiaj zamieszczamy opisy ośmiu psów, które czekają na dobrych ludzi, chcących ich zaprosić do swojego domu. (hol)

Ratując jednego psa, nie zmienimy świata, ale świat zmieni się dla tego jednego psa – to znane powiedzenie oddaje sens naszej akcji, organizowanej razem z Fundacją Pomocy Zwierzętom Bezdomnym i Porzuconym ,,Daj Psu Dom”. Na stronie internetowej ,,Gazety Ostrowskiej” FUNDACJA DAJ PSU DOM Kontakt w sprawie adopcji psa: tel. 883-788-700 e-mail: sekretariat@dajpsudom.pl Facebook: Daj Psu Dom

Pluto (Fafik)

Axa Bardzo młoda, średniej wielkości sunia, ma około 8 miesięcy, więc to jeszcze psie dziecko. Błąkała się przez kilka dni po Dębnicy. Jest niezwykle uroczą i miłą psiną. Ponad wszystko uwielbia towarzystwo człowieka. Świetnie dogaduje się z innymi psami. Kto da jej szansę, nie pożałuje – dzięki adopcji zyska wspaniałego i dozgonnie oddanego przyjaciela.

Barak

Pluto to około 2-letni spaniel znaleziony w Ostrowie na początku marca. Pies trafił pod opiekę Fundacji Daj Psu Dom, obecnie przebywa w domu tymczasowym. Pies jest pogodny i wesoły, energiczny. Jest łagodny, ale zdarza mu się czasami powarkiwać, co wynika z braku pewności siebie i jest do skorygowania bez większych problemów. Fafik będzie wydany zaszczepiony i wykastrowany. Zgadza się z innymi psami.

To niewielki, uroczy i skoczny piesek. Ma kilka lat. Jest łagodny, uwielbia spędzać czas na wybiegu i bawić się różnymi zabawkami, a jego ulubionym zajęciem jest bieganie za piłeczką. Jest przy tym bardzo pojętny, szybko się uczy nowych sztuczek. Ważne jest to, aby nowy właściciel poświęcił mu codziennie trochę czasu i uwagi. Nie jest konfliktowy, toleruje inne psy, co do kotów i innych zwierząt nie był sprawdzony.

Vena Vena trafiła do Fundacji Daj Psu Dom z interwencji – została odebrana właścicielowi, który trzymał ją od szczeniaka na łańcuchu i głodził. Vena została w Fundacji wyleczona i doprowadzona do dobrej formy fizycznej i psychicznej. Pomimo smutnej przeszłości, sunia ma wspaniały charakter, jest niesamowicie przyjazna, błyskawicznie nawiązuje kontakt z człowiekiem. Jest skoczna, zwinna, szybka, bardzo szybko się uczy. Wymaga dopracowania w chodzeniu na smyczy i utrzymywaniu czystości w domu. Vena będzie wierną i oddaną towarzyszką. Ma ok. 2 lat, zgadza się z innymi psami. Zostanie wydana po sterylizacji, z kompletem szczepień ochronnych.

Rudi To starszy, około 7-letni, średniej wielkości pies. Prawdopodobnie mieszaniec amstaffa. Mieszka w schronisku już kilka lat, co nie oznacza, że ma w nim spędzić resztę swojego życia. Jest łagodnym i lubiącym zabawę psem. Świetnie współpracuje z przewodnikiem. Jest wesoły i bardzo cieszy się na widok człowieka. Szuka domu bez innych zwierząt, ponieważ niekoniecznie się z nimi zgadza.

Spider Starszy, niewielkich rozmiarów piesek. Jest kontaktowy i inteligentny. Bardzo źle znosi pobyt w schronisku, dlatego pilnie szuka domu. Jak na swój wiek jest dość ruchliwy i żywiołowy, ale jednocześnie bardzo łagodny. Bez problemu zgadza się z innymi psami. Idealnie nadaje się do domu z dziećmi lub dla osoby starszej. Będzie wiernym towarzyszem.

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

Rodo To duży, około 5-letni pies. Trafił do schroniska z Radłowa, z drugim, bardzo podobnym psem, który szybko został adoptowany. Teraz Rodo siedzi sam w boksie i czeka na łut szczęścia. Jest przez to bardzo smutny i zamknięty w sobie. Mimo swoich gabarytów jest łatwy w prowadzeniu. To grzeczny i spokojny pies, nie zwracający na siebie zbyt dużej uwagi.

23


Misski w koronie cz. I Prezentujemy efekty niezwykłej sesji zdjęciowej, w której wszystkie półfinalistki konkursu Miss Wielkopolski pozowały do zdjęć w koronie. Konkurs MISS WIELKOPOLSKI odbywa się w ramach MISS POLSKI, najbardziej prestiżowego konkursu piękności w Polsce. Jest to tym bardziej prestiżowy konkurs, ponieważ Miss Polski uczestniczy w konkursie Miss Świata. Miss Wielkopolski 2014 jest jubileuszową, 10. edycją konkursu. Patronat prasowy nad konkursem objęła „Gazeta Ostrowska”. (jw)

Agnieszka Antkiewicz

Agnieszka Babecka

Daria Bartnicka

Natalia Burczyńska

Roksana Chwierot

Kinga Chylińska

Sylwana Cichowlas

Krystyna Gadomska

Weronika Gadzinowska

Małgorzata Hoffmann

Agnieszka Jesionowska

Angelika Juraszek

Natalia Kalemba

Weronika Klesse

Ewelina Kleszczyńska

Joanna Konieczna

Estera Kopras

Natalia Korcz

Sylwia Kowalek

Julita Krosta

Kinga Krysiak

Klaudia Maćkowiak

Paulina Maćkowiak

Agata Marchel

Natalia Matecka

Izabella Miszewska

Foto: Jakub Szczucki

Studio 29 WIĘCEJ NA: www.gazetaostrowska.pl https://www.facebook.com/ MissWielkopolski Maria Młynarczyk

24

Monika Niziołkiewicz

Magdalena Nadstawek

Kamila Nicpoń

Ilona Niełacna

Maja Nizio środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


Pod redakcją Grzegorza Glubiaka

Pierwsze zwycięstwa ligowe po zimie

str.

26

Salos żegna się z ligą

Wszystkie ostrowskie zespoły solidarnie wygrały swoje mecze w pierwszych pojedynkach rundy rewanżowej. Najwyższe zwycięstwo zainkasowała Odolanovia. Zespół Andrzeja Dziuby pokonał na wyjeździe Sokoła Bralin 5:0.

Brzozowski łapie formę

str.

27

Kamil Brzozowski - nowy nabytek żużlowej Ostrovii - ma być jej liderem. Jednak mecze sparingowe nie były zbytnio dla niego udane. Co niektórzy już kwestionowali wartość tego zawodnika. Jednak w niedzielnych eliminacjach Złotego Kasku w Ostrowie pokazał on, iż o jego formę możemy być spokojni.

str.

Siedlce awansowały

Stal kończy sezon No i stało się. Koszykarze Stali w niedzielę nie zdołali wygrać we Wrocławiu i tym samym zakończyli tegoroczny sezon już w marcu. To niewątpliwie spory niedosyt, ale szczególnie po tym, jak drużynę przejął Mikołaj Czaja, gra ostrowian dostarczyła kibicom sporo emocji. Stal przed niedzielnym meczem we Wrocławiu miała jeszcze szansę na zagranie w play off. Jednak musiały zostać spełnione dwa warunki. Pierwszy to zwycięstwo nad ekipą WKK, a drugi? Ostrowianie musieli liczyć na wielką sensację w Szczecinie. Wilki Morskie musiały przegrać z autsajderem rozgrywek AZS-em Poznań. Jak się miało okazać, żaden z tych warunków nie został spełniony. Stąd Stal w kolejnym sezonie walkę na pierwszoligowych parkietach kończy na 9. miejscu.

Pod dyktando gospodarzy Spotkanie w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęło się jednak pod wyraźne dyktando WKK ProBiotics. Ostrowianie w żaden sposób nie potrafili zatrzymać Łukasza Diduszko, który brylował na atakowanej tablicy. Jedynie dobra gra Ochońki dawała nadzieję, iż uda się przełamać przeciwników. Również w kolejnych minutach meczu ostrowianie nie potrafili złapać właściwego rytmu w grze. Niewidoczny na parkiecie był Marcin Dymała, który spisywał się słabo. Stąd systematycznie rosła przewaga punktowa gospodarzy. Choć Stal odpowiadała celnymi osobistymi Tomasza Prostaka. Dzięki temu przyjezdni nadal byli w grze.

Wszystko jasne W przerwie meczu zapewne do ostrowskiego obozu dotarła informacja, iż w Szczecinie Wilki gromią akademików i szanse na grę w play off równają się zeru. To nie pozostawiło

MKK Siedlce, które wygrało grupę A, w grupie C natomiast zajęło drugie miejsce, nie zawiodło także w fazie play-off, po raz drugi wygrywając z Poznań City Center AZS. Tym samym podopieczne Todora Mołłowa i Arkadiusza Mazurkiewicza wywalczyły awans do Basket Ligi Kobiet.

wpływu na dalszą grę przyjezdnych. Stal grała już bez polotu. Rywale wysoko wygrali 77:60, ale zespół Czaji nie miał praktycznie już ochoty do walki. Trudno się temu dziwić, kiedy wiadomo było, iż sezon dla zespołu z Ostrowa się już zakończył. Najwięcej punktów dla Stali we Wrocławiu rzucili: Prostak 13, Ochońko 11 i Bonarek 10. (gg)

R

E

K

L

A

M

A

WKK ProBiotics Wrocław - IB BM SlamStal Ostrów Wielkopolski 77:60 (25:17, 17:19, 18:12, 17:12)

Wyniki pozostałych meczów: Polski Cukier SIDEn Toruń - MOSiR PBS Bank KHS Krosno 70:58 (22:13, 17:14, 12:20, 19:11) WKK ProBiotics Wrocław - Intermarche Bricomarche BM SlamStal Ostrów 77:60 (25:17, 17:19, 18:12, 17:12) Wikana Start S.A. Lublin - MKS Dąbrowa Górnicza 86:89 (22:22, 19:18, 16:23, 22:16, d. 7:10) King Wilki Morskie Szczecin - AZS pkt zd. - pkt str. P o l i t e c h n i k a Big Plus Po1945 - 1691 znań 87:50 1955 - 1675 (27:14, 27:17, 2051 - 1788 16:4, 17:15)

Tabela I liga

pkt

m

zw.-por.

dom

wyjazd

48

26

22 - 4

12 - 1

10 - 3

2. MOSiR PBS Bank KHS Krosno

46

26

20 - 6

12 - 1

8-5

3. Polfarmex Kutno

45

26

19 - 7

12 - 1

7-6

4. WKK ProBiotics Wrocław 5. MKS Dąbrowa Górnicza 6. PTG Sokół Łańcut

43

26

17 - 9

10 - 3

7-6

1995 - 1839

43

26

17 - 9

9-4

8-5

2060 - 1965

42

26

1936 - 1779

41

26

16 - 10 9 - 4 15 - 11 9 - 4

7-6

7. King Wilki Morskie Szczecin

6-7

2023 - 1946

15 - 11 7 - 6 13 - 13 9 - 4

8-5

1897 - 1820

26

4-9

1915 - 1879

2 - 11

1834 - 2022

8. MKS Wikana Start S.A. Lublin 41 9. Intermarche Bricomarche BM SlamStal Ostrów 39 10.Astoria Bydgoszcz 33 11.MKS Znicz Basket Pruszków 33

26

7 - 19

5-8

26

7 - 19

5-8

2 - 11

12.KS Spójnia Stargard Szczeciński

1681 - 1886

32

26

6 - 20

5-8

1 - 12

13.MCKiS Termo-Rex SA Jaworzno

1552 - 1861

30

26

4 - 22

3 - 10

1 - 12

1728 - 2056

14.AZS Politechnika Big Plus Poznań

30

26

4 - 22

4-9

0 - 13

1681 - 2046

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

Na przełomie pierwszej i drugiej fazy rozgrywek koszykarki MKK wygrały 17 kolejnych spotkań, pierwszej porażki doznając dopiero 1 lutego. W sobotę team Molowa w Poznaniu pokonał City Center 68:46 i tym samym przypieczętował awans. (olo)

Stal kończy jednak sezon na 9. miejscu

1. Polski Cukier SIDEn Toruń

26

28

Siatkarze ostrowskiego Salosu bez zwycięstwa zakończyli swoją przygodę na drugoligowych parkietach. Team Jana Kamińskiego w ostatnim meczu rozgrywek przegrał we własnej hali z Lechią Tomaszów Mazowiecki 1:3.

MCKiS TermoRex SA Jaworzno - Znicz Basket Pruszków 70:72 (17:17, 13:17, 20:15, 20:23) Polfarmex Kutno - Astoria Bydgoszcz 76:62 (20:18, 15:17, 28:8, 13:19)

NAGRODY WYLOSOWALI : Kazimierz Herbik z Ostrowa Wlkp. Franciszek Kowalik z Ostrowa Wlkp.

25


Pierwsze zwycięstwa ligowe po zimie Wszystkie ostrowskie zespoły solidarnie wygrały swoje mecze w pierwszych pojedynkach rundy rewanżowej. Najwyższe zwycięstwo zainkasowała Odolanovia. Zespół Andrzeja Dziuby pokonał na wyjeździe Sokoła Bralin 5:0. Re-Bud Piast Czekanów - LZS Trzcinica 4:2 Niedzielny mecz w Czekanowie dostarczył kibicom sporo emocji, choć zwycięstwo miejscowych zawodników nie podlegało żadnej dyskusji. Już w czwartej minucie Łukasz Adamczyk pokazał, jak są dobrze przygotowani gospodarze do tego pojedynku. W 21. minucie Piast prowadził już 2:0. Tym razem rzut karny na gola zamienił Hubert Mesnerowicz. Na tym nie koniec. W 32. minucie, po ładnej akcji, na listę strzelców wpisał się Jakub Józefiak. Po pierwszej połowie gospodarze prowadzili 3:0 i praktycznie losy meczu zostały już rozstrzygnięte. W drugiej połowie jednak kropkę nad „i” postawił w 50. minucie Józefiak, który ponownie wpisał się na listę strzelców. Niestety, wysokie prowadzenie Piasta rozluźniło szyki obronne miejscowych. Stąd niepotrzebna strata dwóch bramek. – Musimy popracować nad koncentracją. Nie możemy pozwalać sobie na takie błędy – mówił Remigiusz Włosiak, trener Piasta.

Pogoń Nowe Skalmierzyce - KS Opatówek 2:0 Aż jedenaście punktów straty ma Pogoń Nowe Skalmierzyce do lidera z Koźmina Wielkopolskiego. Jednak mimo to zespół Artura Stachowicza i spółki nie ma zamiaru rezygnować z walki o awans do IV ligi. W niedzielę drużyna Pogoni potwierdziła swoją grą, że jest dobrze przygotowana do rundy rewanżowej. Ry-

Tab ela M.Drużyna 1. Biały Orzeł Koźmin Wielkopolski 2. Barycz Janków Przygodzki 3. Stal Pleszew 4. Pogoń Nowe Skalmierzyce 5. Gorzyczanka Gorzyce Wielkie 6. Polonia Kępno 7. Astra Krotoszyn 8. Re-Bud Piast Czekanów 9. Odolanovia Odolanów 10.Pogoń Trębaczów 11.Czarni Dobrzyca 12.KS Opatówek 13.GOS Zieloni Koźminek 14.Żaki Taczanów 15.LZS Trzcinica 16.Sokół Bralin R

E

K

26

L

A

M

M. 10 11 11 11 11 11 11 11 10 11 11 11 11 11 11 11

walem miejscowych był zespół z Opatówka, który w tym sezonie wprawdzie gra w kratkę, ale i tak jest bardzo groźny. Dobitnie się można było o tym przekonać w I połowie, w której kibice byli świadkami wyrównanego boju o ligowe punkty. Dopiero w drugiej części meczu padły bramki. Ku uciesze miejscowych fanów strzelali je, a właściwie strzelał je tylko Artur Stachowicz. Po dwóch celnych trafieniach tego zawodnika mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 2:0.

Sokół Bralin - Odolanovia Odolanów 0-5 Sokół Bralin otrzymał bolesną lekcję futbolu od zawodników z Odolanowa. Jeszcze na dobre kibice w Bralinie nie zdołali wejść na stadion, a już ich zespół przegrywał. Po niespełna 200 sekundach goście prowadzili 1:0 po tym, jak bramkarza gospodarzy pokonał Mateusz Przybyłowicz. W pierwszej połowie piłkarze Odolanovii strzelili jeszcze dwie bramki. W 16. minucie piłkę do siatki skierował Adrian Usarek. Ten sam zawodnik w 28. minucie podwyższył wynik meczu na 3:0. Po zmianie stron zespół Andrzeja Dziuby kontrolował już przebieg pojedynku. Nie oznacza to jednak, iż nie szukał kolejnych okazji do zdobycia bramki. W 60. minucie Hubert Żurawka ładnym strzałem dał czwartą bramkę przyjezdnym. Wynik meczu ustalił natomiast w 87. minucie Robert Piętak. A Odolanovia wygrała 5:0.

Pkt. 24 23 21 20 19 17 17 16 15 15 15 13 13 7 5 5

Z. 8 7 7 5 6 5 5 4 4 5 4 4 3 2 1 1

R. 0 2 0 5 1 2 2 4 3 0 3 1 4 1 2 2

P. 2 2 4 1 4 4 4 3 3 6 4 6 4 8 8 8

Bz. 29 24 34 19 20 21 20 18 14 17 19 23 16 11 10 9

Bs 11 18 15 12 22 12 15 19 13 20 22 20 20 26 24 35

Stal Pleszew - Barycz Janków Przygodzki 1-3 Stal Pleszew to dobry zespół jak na klasę okręgową. Jednak w starciu z drużyną Baryczy Janków Przygodzki, która obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli, niewiele miał do powiedzenia. Już w pierwszej połowie tego bardzo ciekawego pojedynku goście strzelili dwie bramki. W 26. minucie Paweł Gąszczak nie dał żadnych szans bramkarzowi Stali, a 9 minut później na 2:0 wynik spotkania podwyższył Gąszczak. Wprawdzie w 45. minucie kontaktowego gola zdobył Hyżyk, ale po zmianie stron przebieg spotkania kontrolowali przyjezdni. Widać było, iż zespół z Jankowa doskonale taktycznie został przygotowany przez trenera Wojtczaka. W 63. minucie Tomasz Jasiórski po ładnej akcji podwyższył wynik spotkania na 3:1 i stało się jasnym, iż Barycz zainkasuje trzy cenne punkty.

Pogoń Trębaczów - Gorzyczanka Gorzyce Wielkie 2-4 Gorzyczanka w Trębaczowie pokazała, iż będzie w rundzie rewanżowej bardzo groźna. W pierwszej połowie gra odbywała się w środku pola i obie drużyny badały swoje mocne i słabe strony. Dopiero przez ostatni kwadrans goście śmielej zaatakowali bramkę rywali. W 32. min., po strzale z 20 metrów Mateusza Sobczaka, bramkarz gospodarzy miał duże problemy z obroną celnego uderzenia. Jednak w 41. minucie Mateusz Sobczak zdołał dobić uderzenie Paczkowa i było 1:0 dla przyjezdnych. W drugiej części na boisku zarysowała się przewaga Pogoni, w jej efekcie w 55. min., po błędzie Gorzyczanki, gospodarze doprowadzili do wyrównania. Jednak coraz lepiej grali zawodnicy Ratajka. W 63. min., po akcji prawą stroną Piotra Mikuły, piłka trafiła do Mateusza Sobczaka, który z linii końcowej dośrodkował w pole karne wprost na głowę Jędrzeja Paczkowa, a ten pokonał bramkarza gospodarzy. Co prawda rywale w 83. min. w zamieszaniu podbramkowym zdołali wyrównać wynik na 2:2, jednak końcówka należała do Gorzyczanki, a raczej do Marcina Pacyny, który kilka minut wcześniej pojawił się na boisku. Pacyna strzelił dwie bramki i Gorzyczanka wygrała 4:2. 17. KOLEJKA - 30.03.2014 Biały Orzeł Koźmin Wielkopolski - Czarni Dobrzyca 3-0 Bramki: Karol Tomczak (11), Piotr Karcz (20 karny), Dawid Guźniczak (59 głową), Re-Bud Piast Czekanów - LZS Trzcinica 4-2 Bramki: Łukasz Adamczyk (4), Hubert Mesnerowicz (21 karny), Jakub Józefiak (32), Jakub Józefiak (50), - Krzysztof Zaremba (61), Marcin Glik (75),

Pogoń Nowe Skalmierzyce - KS Opatówek 2-0 Bramki: Artur Stachowicz (50), Artur Stachowicz (52), Polonia Kępno - Astra Krotoszyn 1-0 Bramka: Patryk Jarema (65), Sokół Bralin - Odolanovia Odolanów 0-5 Bramki: - Mateusz Przybyłowicz (4), Adrian Usarek (16), Adrian Usarek (28), Hubert Żurawka (60), Robert Piętak (87), Stal Pleszew - Barycz Janków Przygodzki 1-3 Bramki: Artur Hyżyk (45), - Paweł Gąszczak (26), Paweł Gąszczak (35), Tomasz Jasiórski (63), GOS Zieloni Koźminek - Żaki Taczanów 1-0 Bramka: Konrad Helt (68), Pogoń Trębaczów - Gorzyczanka Gorzyce Wielkie 2-4 Bramki: Robert Krawczyk (55), Paweł Kozłowski (83), - Mateusz Sobczak (41), Jędrzej Paczków (63), Marcin Pacyna (86), Marcin Pacyna (90). (gg) Z innych boisk IV liga wielkopolska gr. płd Dąbroczanka Pępowo 3-0 Jarota II Jarocin (wo) Olimpia Koło 1-1 LKS Ślesin Orzeł Mroczeń 0-0 LKS Gołuchów Górnik Konin 0-0 Obra Kościan Warta Krzymów 2-7 Grom Wolsztyn PKS Racot 2-1 Piast Kobylin Victoria Ostrzeszów 0-2 KKS 1925 Kalisz Victoria Września 3-0 SKP Słupca kaliska klasa A gr 1 CKS Zbiersk 1-2 GKS Żerków Tarchalanka Tarchały Wielkie 2-2 CKS Zduny OKS Ostrów Wielkopolski 3-4 Iskra Sieroszewice Olimpia Brzeziny 5-3 Korona/Pogoń Stawiszyn WKS Witaszyce 5-2 Liskowiak Lisków Victoria Skarszew 1-1 Prosna Kalisz Raszkowianka Raszków 0-4 Błękitni/Sparta Kotlin kaliska klasa A gr 2 Masovia Kraszewice 1-1 GKS Rychtal/ Skoroszów LZS Siedlików - LZS Doruchów Pelikan Grabów 7-3 LZS Olszowa Sokół Świba 1-0 LKS Jankowy Strażak Słupia 7-0 LZS Czajków Zawisza Łęka Opatowska 0-0 LKS Czarnylas Victoria Laski 0-3 Zefka Kobyla Góra

A

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


Brzozowski łapie formę Kamil Brzozowski - nowy nabytek żużlowej Ostrovii - ma być jej liderem. Jednak mecze sparingowe nie były zbytnio dla niego udane. Co niektórzy już kwestionowali wartość tego zawodnika. Jednak w niedzielnych eliminacjach Złotego Kasku w Ostrowie pokazał on, iż o jego formę możemy być spokojni. Brzozowski w dwóch pierwszych wyścigach eliminacji Złotego Kasku był nie do „zagięcia”. Na swoim motocyklu był tak szybki, że kibice przecierali oczy ze zdumienia, widząc co wyprawia ten zawodnik. A co cenniejsze - nowy nabytek Ostrovii za plecami przywoził nawet reprezentantów Polski. Tak było w wyścigu z udziałem Patryka Dudka czy Tomasza Jędrzejaka. – Kibice widzieli ostatnio, że dużo czasu spędzałem na treningach w Ostrowie. Jeszcze w sobotę przed eliminacją Złotego Kasku sprawdzałem pewne nowe rozwiązania. To było niezbędne, bowiem mój sprzęt nie spisywał się tak, jak bym tego chciał. W niedzielę było lepiej, ale nadal potrzebuję jeszcze trochę czasu, aby dograć wszystko w kwestiach sprzętowych. Muszę również dokładnie poznać ostrowski owal, szczególnie jaką moc musi mieć mój silnik na ten tor. Proszę mi uwierzyć, to niełatwe zadanie – podkreślał Brzozowski.

Z imponującym bilansem 17 zwycięstw i 1 remisu rozgrywki w lidze wojewódzkiej zakończyli juniorzy młodsi Rafała Stempniaka. To swoisty rekord juniorów Ostrovii. W niedzielę w ostatnim meczu rundy finałowej KPR Ostrovia pokonała Nielbę Wągrowiec 41:29. Jak widać po końcowym wyniku, ostrowianie nie mieli żadnych problemów z pokonaniem rywali. - Cieszy wygrana, ponieważ oprócz wygrania ligi utrzymaliśmy miano niepokonanego zespołu - powiedział trener zespołu. Turniej ćwierćfinałowy odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia w Ostrowie Wielkopolskim. KPR Ostrovia - Nielba Wągrowiec 41:29 Ostrovia: Dolata Mateusz, Pankros Mateusz - Kryjom Mateusz 2, Olszyna Adam 5, Brychcy Artur 3, Kaczmarek Mateusz 2, Bielawny Łukasz 2, Pietrzak Adrian 4, Dołubizno Patryk 1, Janasik Marcin 1, Przyszlak Marcin 8, Ksawery Gajek 5, Dawid Stempniak 8.

(olo)

R

E

E

K

K

L

L

A

A

M

M

A

Kamil Brzozowski na pewno będzie jednym z liderów ostrowskiego teamu

Basket bez porażki na Pomorzu

Megadobry bilans

R

To właśnie głównie nawierzchnia ostrowskiego toru jest dla Brzozowskiego nadal wielką zagadką. – Tor w Ostrowie zazwyczaj jest bardzo twardy i z tego powodu silniki nie mogą być zbyt mocne. Chociaż w niedzielę tor był trochę inny niż na sparingach. Szczególnie w początkowej fazie zawodów pola startowe były przyczepne, a to mi odpowiada. Niestety, później ponownie nawierzchnia stała się twarda jak skała i już miałem problem. Dlatego też muszę jeszcze sporo pojeździć na ostrowskim owalu, aby go jeszcze lepiej poznać – dodawał Brzozowski. Znając jednak zawziętość tego zawodnika, kibice powinni być spokojni co do jego postawy w meczach ligowych. A że Brzozowski będzie jednym z liderów ostrowskiego teamu - tego jest pewien prezes Ostrovii. – Kamil to niezwykle ambitny zawodnik, który chce wszystkim udowodnić, iż za wcześnie skreślono go z wielkiego żużla. W II lidze na pewno się odbuduje sportowo. Wróci z nami do I ligi i później już na pierwszoligowych torach będzie silnym punktem Ostrovii. Wszyscy wierzymy w tego zawodnika – podkreśla Mirosław Wodniczak. (olo)

Bardzo dobre zawody rozegrały kadetki UKS Basket w rewanżowych meczach strefowych. Zawodniczki BASKET-u od piątku do niedzieli przebywały nad morzem. Tam dziewczyny Tomasza Główki rozgrywały kluczowe mecze z drużynami z Kołobrzegu i Koszalina. Wszystkie zakończyły się ich zwycięstwami. W sobotę na sali koszalińskiej Szesnastki ostrowianki rozegrały pierwszy mecz na Pomorzu. - Punktualnie o godzinie 12.00 miał rozpocząć się rewanż, jednak musieliśmy czekać na....miejscowego sędziego, który nie potrafił zdążyć na czas...trochę to przykre i żenujące, że nie wszyscy podchodzą do swoich obowiązków profesjonalnie, no ale... – mówi Tomasz Główka. Stąd pojedynek rozpoczął się z opóźnieniem, a ostrowianki nieco tym były podirytowane i po pierwszych dwóch akcjach przegrywały 0:4. - Jednak po 4 minutach to już my prowadziliśmy 7:6, a pierwsza kwarta zakończyła się naszym zwycięstwem 21:8. W drugiej części meczu zdecydowanie powiększyliśmy prowadzenie (II kw - 23-11) do 25 punktów i na przerwę schodziliśmy w dobrych nastrojach – relacjonuje trener Główka. Na uwagę zasługuje także fakt, że do przerwy zawodniczki UKS-u miały na swoim koncie zaledwie dwa przewinienia. W drugiej części meczu obraz gry nie zmienił się i po wygraniu III kwarty 21:12 i IV 18:8 trzecie zwycięstwo przyjezdnych stało się faktem. - Z Szesnastką wygraliśmy 83:39 i mogliśmy już cieszyć się z awansu do ćwierćfinałów, ponieważ w równolegle rozgrywanym meczu w Kołobrzegu Tęcza wysoko zwyciężyła Kotwicę – wspomina trener Basketu. Z kolei w niedzielne południe ostrowianki zmierzyły się z zespołem Kotwicy Kołobrzeg. Tym razem już bez żadnej presji, bowiem awans do ćwierćfinałów dziewczyny Basketu miały już zapewniony. Mimo to zawodniczki Tomasza Główki podeszły do tego pojedynku bardzo serio i chciały pokazać się z jak najlepszej strony. Bardzo dobra realizacja założeń taktycznych i kombinacyjna gra w ataku pozwoliła rozstrzygnąć już praktycznie w pierwszej połowie

Dwa zwycięstwa na wyjeździe zaliczyły koszykarki UKS Basket

losy tego spotkania(45:27). - Po przerwie zanotowaliśmy świetny fragment gry - 15-0, a całą kwartę wygraliśmy 23:11. Ostatecznie zwyciężyliśmy 82:53 – kończy trener Basketu. W obu spotkaniach na parkiecie zaprezentowała się cała dwunastka, a każda z dziewcząt walnie przyczyniła się do osiągniętego rezultatu i pokazała, że jest ważną częścią drużyny. Szesnastka Koszalin - UKS BASKET OSTRÓW WIELKOPOLSKI 39-83 (6:21, 11:23, 12:21, 8:18) Punkty dla BASKETu zdobyły: Niełacna 22, Kowalczyk 14, Waliszewska 14, Wawrzyniak 7, Jenczewska 7, Morgiel 5, Benedykcińska 4, Jakubowicz 4, Kania 2, Walczak 2, Kasprzak 2, Kołata 0. Kotwica 50 Kołobrzeg - UKS BASKET OSTRÓW WIELKOPOLSKI 53-82 (13:22, 14:22, 11:23, 15:14) Punkty dla BASKETU zdobyły: Niełacna 30, Walczak 16, Kowalczyk 8, Wawrzyniak 6, Waliszewska 6, Morgiel 5, Jakubowicz 4, Kasprzak 3, Kania 2, Benedykcińska 2, Kołata 0, Jenczewska 0.

(olo)

A

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

27


Salos żegna się z ligą Siatkarze ostrowskiego Salosu bez zwycięstwa zakończyli swoją przygodę na drugoligowych parkietach. Team Jana Kamińskiego w ostatnim meczu rozgrywek przegrał we własnej hali z Lechią Tomaszów Mazowiecki 1:3. - Chłopacy chcieli godnie pożegnać się z drugą ligą i wygrać w końcu mecz. Niestety, po momentami dobrej naszej grze później wszystko ponownie zaczęło szwankować i przegraliśmy – mówi Jan Kamiński, trener zespołu. Pierwszego seta goście wygrali do 16. W drugim Salos powalczył, ale przegrał końcówkę do 23. W trzeciej najbardziej zaciętej i dramatycznej partii ostrowianie zwyciężyli na przewagi 31:29. – Myślałem, że to doda nam wszystkim skrzydeł i zaczniemy grać coraz lepiej, a efektem będą kolejne wygrane sety – dodaje trener Salosu. Niestety, na początku czwartego seta ostrowianie przegrywali 1:11, a całą partię ulegli do 17. - Cały czas stać nas na wygranie

jednego seta, a zagranie góra dwóch dobrych partii. To jest, niestety, za mało, by wygrać mecz w siatkówkę – mówi kapitan Salosu Michał Wachowski. Sam trener po meczu również nie krył swojego małego rozczarowania. - Niestety, wszystkie nasze wyjścia na mecze były jak wyjścia na egzekucje. Przegraliśmy większość meczów 0:3, nieliczne 1:3, a jeden 2:3. Ten mecz, w którym ugraliśmy dwa sety, to był właśnie z Lechią Tomaszów Mazowiecki, z którą na koniec sezonu przegraliśmy 1:3. To była drużyna, która w zasadzie wydawała się być w naszym zasięgu. Niestety, poprzeczka w drugiej lidze jest postawiona tak wysoko, że nawet jej nie sięgnęliśmy, a co dopiero mówić o przeskoczeniu tej poprzeczki - kończył. Salos zakończył debiutancki sezon w II lidze na ostatnim miejscu w grupie trzeciej i został zdegradowany do III ligi. (olo) Salos żegna się z II ligą

W oczekiwaniu na króla kibiców Już tylko kilka dni dzieli zainteresowanych od wyłonienia najlepszego znawcy sportu w Wielkopolsce. W najbliższą sobotę, 5 kwietnia, w siedzibie Terenowego Klubu Olimpijczyka w Wysocku Wielkim odbędą się XV Mistrzostwa Kibiców Sportowych Województwa Wielkopolskiego. Tytułu mistrzowskiego bronić będzie poznaniak Sławomir Podrzycki. - Poprawne odpowiedzi na zestaw dziesięciu pytań wstępnych przysłało 26 kibiców z Wielkopolski. Dodatkowo przyszły do nas aż 132 kartki z dobrymi odpowiedziami od uczniów Gimnazjum w Wierzbnie. Frekwencja powinna być zatem całkiem spora. Rywalizacja o tytuł mistrzowski zapowiada się więc bardzo ciekawie i zapraszam wszystkich kibiców w najbliższą sobotę do Wysocka Wielkiego – mówi Mieczysław Knychała, prezes TKO. Do finału zakwalifikowały się następujące osoby: Łukasz Lech (Bieganin), Tadeusz Rozmiarek (Swarzędz), Bartosz Szymczak (Ostrów), Konrad Antczak (Kalisz), Damian Mielcarek (Sieroszewice), Andrzej Melniczak (Konin), Mirosław Prętkowski (Gostyń), Andrzej Wójtowicz (Leszno), Dariusz Żymełka (Olszowa), Piotr Chmura (Gostyń), Mariusz Chmura (Gostyń), Rafał Grzegorowski (Ostrów), Ryszard Sobkowiak (Poznań), Sławomir Podrzycki (Poznań), Antoni Jarosik (Ołobok), Jarosław Cieplucha (Opatówek), Paweł Kaczmarek (Kalisz), Jerzy Mocek (Ostrów), Tadeusz Pacholczyk (Gorzyce Wielkie), Maciej Kaczmarek (Gostyń), Adrian Bonawenturczyk (Gostyń), Rafał Szubert (Biadki), Grzegorz Szubert (Tarchały Wielkie), Damian Maj (Parczew), Krzysztof Krawczyk (Ostrów), Sławomira Woźny (Ostrów). Pytania na tegoroczny finał Mistrzostw Kibiców Sportowych przygotowały dwie osoby: Piotr Musieł i Jarosław Maląg. Ten pierwszy jest autorem zestawu pytań pisemnych, a ten drugi opracował bardzo ciekawe pytania ustne. - Podobnie jak w latach wcześniejszych, pytania będą o zróżnicowanym poziomie trudności i o różnej punktacji. Główną tematyką mistrzostw będą osiągnięcia i wyniki polskich oraz zagranicznych sportowców w latach 2013-2014. Nie zabraknie także pytań ze sportu wielkopolskiego, historii sportu czy też ciekawoR

E

K

28

L

A

M

stek oraz regulaminów sportowych. Jedno jest pewne, nowy mistrz na pewno będzie musiał się pochwalić wszechstronną wiedzą sportową – mówi Piotr Musieł, który jest przewodniczącym konkursowego jury. Dodatkowo oprócz Mistrzostw Kibiców Sportowych Województwa Wielkopolskiego odbędą się XIII Otwarte Mistrzostwa dla Uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych z Powiatu Ostrowskiego. Pytania dla młodzieży szkolnej opracował Marek Śliwka. Sobotnie mistrzostwa rozpoczną się o godzinie 10:30. Wówczas odbędzie się finał pisemny dla uczniów szkół. Pół godziny później test pisemny napiszą dorośli. Na 11:30 zaplanowane jest uroczyste otwarcie mistrzostw, a po nich odbędą się oba finały ustne. W nich wystąpi po sześciu najlepszych kibiców po serii pisemnej. (zebrał olo) Pytania i odpowiedzi konkursu wstępnego: 1. Ile kół znajduje się na fladze olimpijskiej? (odpowiedź: pięć) 2. W jakiej konkurencji lekkoatletycznej Paweł Fajdek został w ubiegłym roku Mistrzem Świata? (odpowiedź: rzut młotem) 3. Z jaką dyscypliną sportu kojarzysz skrót NBA? (odpowiedź: koszykówka) 4. Ilu polskich piłkarzy nożnych wystąpiło w ostatnim finale Ligi Mistrzów? (odpowiedź: trzech) 5. W jakim kraju odbędą się Mistrzostwa Świata w Siatkówce Mężczyzn w 2014 r. (odpowiedź: Polska) 6. Jaki zespół został Drużynowym Mistrzem Polski na Żużlu w 2013 roku? (odpowiedź: Stelmet Falubaz Zielona Góra) 7. W jakim mieście odbywa się słynny tenisowy turniej Wimbledon? (odpowiedź: Londyn) 8. Podaj imię i nazwisko aktualnego trenera reprezentacji Polski w piłce nożnej seniorów? (odpowiedź: Adam Nawałka) 9. Jakiego koloru medal wywalczył Bartłomiej Bonk na Mistrzostwach Świata w podnoszeniu ciężarów, które odbyły się w październiku 2013 roku we Wrocławiu? (odpowiedź: brązowy medal)

Znawcy sportu z Wielkopolski

10. Podaj olimpijską długość basenu do pływania? (odpowiedź: 50 metrów)

Dotychczasowi zwycięzcy: 2000 – Sławomir Podrzycki (Poznań) 2001 – Sławomir Podrzycki (Poznań) 2002 – Antoni Jarosik (Ołobok) 2003 – Cezary Cichocki (Poznań) 2004 – Sławomir Podrzycki (Poznań) 2005 – Antoni Jarosik (Ołobok) 2006 – Antoni Jarosik (Ołobok) 2007 – Damian Maj (Parczew) 2008 – Damian Maj (Parczew) 2009 – Sławomir Podrzycki (Poznań) 2010 – Antoni Jarosik (Ołobok) 2011 – Damian Maj (Parczew) 2012 – Sławomir Podrzycki (Poznań) 2013 - Sławomir Podrzycki (Poznań)

A

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


PIERWSZA FOTKA

NOWORODKA Klara Gilicka – córka Sylwii i Karola z Ostrowa, ur. 20.03, o godz. 10.20, w. 3160 g, dł. 56 cm

Zdjęcia i opisy: Urszula Rychlik-Kościelna, Krystyna Rychlik

Dorotka – córka Ma gdaleny i Łukasza Rapal skich z Granowca, ur. 23 .03, o godz. 9.40, w. 37 10 g, dł. 57 cm

Nadia – córka Luizy i Szymona Pawlaków z Ostrowa, ur. 14.03, o godz. 5.00, w. 3590 g, dł. 56 cm

Jan – syn Pauliny i Mir osława Hybsz z Ostrow a, ur. 27.03, o godz. 9.4 5, w. 3060 g, dł. 51 cm

R

E

K

L

A

M

Michał – syn Eweliny i Macieja Smółków z Gutowa, ur. 21.03, o godz. 3.47, w. 4120 g, dł. 59

Michał – syn Anny i Damian a z Ostr owa , ur. 20.03, o godz. 20.57, w. 3760 g, dł. 57 cm

cm

Marcel – syn Anny i Janusza Łyżwów z Karsek, ur. 22.03, o godz. 0.50, w. 4440 g, dł. 58 cm

Marysia – córka Magdy i Mac ieja Ada mkó w z Ostr owa , ur. 26.0 3, o godz. 10.15, w. 3190 g, dł. 52 cm

A

Gabrysia – córka Moniki i Macieja Lisów z Ostrowa, ur. 24.03, o godz. 5.15, w. 3910 g, dł. 59 cm

Wiktor – syn Moniki Cie ieślińskiej i Marka Rabursk go ze Szklarki Przygodzic z. kiej, ur. 21.03, o god cm 17.15, w. 3760 g, dł. 57

Marcin – syn Emilii i Marka Szymczaków z Ostrowa, ur. 20.03, o godz. 13.07, w. 2630 g, dł. 50 cm

Julia – córka Ewelin yi Ad ria na Ole jni kó w z Lewkowa, ur. 22.03 ,o godz. 2.13, w. 32 80 g, dł. 51 cm

Adam – syn Karoliny Stanisławskiej z Odolanowa, ur. 21.03, o godz. 5.19, w. 3540 g, dł. 57 cm

ny Lilianna – córka Marze z i Przemysława Kupijaj o Dę bni cy, ur. 25. 03, g, godz. 9.19, w. 3420 dł. 56 cm

Nadia – córka Patrycji i Aureliusza Reyer z Krotosz yna, ur. 27.0 3, o godz. 16.20, w. 3515 g, dł. 56 cm

Oliwia – córka Hono raty i Andrzeja Kupczyk ów z Huty, ur. 21.03, o godz. 11.15, w. 2940 g, dł. 55 cm

Nadia – córka Malwiny i Karola Molków z Gałązek Wiel kich , ur. 26.0 3, o godz. 13.36, w. 3430 g, dł. 55 cm

Adres: 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Kolejowa 5, Centrum Handlowe. Telefony: (0-62) 735-62-22, fax 735-62-11, skr. poczt. 152, email: gazeta@gazeta.ostrow-wielkopolski.pl; http://www. gazeta.ostrow-wielkopolski.pl. Wydawca: ,,Gazeta Ostrowska’’, Spółka z o.o., 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Kolejowa 5. Prezes: Sławomir Majusiak (0601-784-457). Zespół redakcyjny: Jarosław Wardawy (redaktor naczelny tel. 735-62-13), Grzegorz Glubiak (zastępca redaktora naczelnego - tel. 735-62-18), Hanna Olejnik, Renata Weiss. Stale współpracują: Ewa Kotowska-Rasiak, Urszula Rychlik, Jarosław Biernaczyk. Foto:Jakub Janecki. Reklama: Ewa Rubach-Wardawy (tel. 0502 34-04-60) - e-mail: ewamedia@zapis.net.pl., Ilona Szczucka (tel. 0502 2968-85) - e-mail: reklama@gazeta.ostrow-wielkopolski.pl. Sekretariat i Biuro Ogłoszeń: Beata Spitalniak (tel. 73562-22). Skład i łamanie: Renata Płończak (tel. 735-6214). Skład i łamanie sportu: Witold Rychter. Korekta: Anna Idziorek. Druk: Polskapresse Sp. z o.o. - Poznań. Kolportaż: Małgorzata Konowalska (tel. 735-62-12). Redakcja nie odpowiada za treść ogłoszeń i nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów, listów nadsyłanych do redakcji oraz zmiany tytułów. Anonimów nie drukujemy. Gazeta ukazuje się w poniedziałki i środy na terenie całej Południowej Wielkopolski. PRZYJMOWANIE OGŁOSZEŃ 63400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI, ul. Kolejowa 5 (III p.), tel. 735-62-22, tel./fax 735-62-11, 0502 34-04-60 PRENUMERATA: RUCH S.A, zamówienia można składać bezpośrednio na stronie www.prenumerata. ruch.com.pl, pytania prosimy kierować na adres e-mail: prenumerata@ruch.com.pl lub pod numerem tel.: 801 800 803 lub 22 717 59 59 (w godz. 700 - 1800).

NAGRODY WYLOSOWALI : Małgorzata Bogusz z Ostrowa Wlkp. Artur Widziński z Ostrowa Wlkp.

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

29


URZĘDY I INSTYTUCJE w Ostrowie Wielkopolskim Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim al. Powstańców Wielkopolskich 18, tel. 62 58 22 400, 62 736 62 41, fax 62 736-64-07, 62 591-82-06 e-mail: um@ostrow-wielkopolski.um.gov.pl, www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl Starostwo Powiatowe al. Powstańców Wielkopolskich 16 , tel. 62 737 84 00, fax 62 737 84 33 e-mail: starostwo@powiat-ostrowski.pl, www.portal.powiat-ostrowski.pl Powiatowy Urząd Pracy ul. Wolności 29a, tel./fax 62 735 43 11 e-mail: poow@praca.gov.pl, www.pup.ostrowwlkp.pl Urząd Skarbowy ul. Chłapowskiego 45 tel. 62 738 81 00, fax 62 738 82 50 www.us.ostrowwlkp.pl Zakład Ubezpieczeń Społecznych ul. Wysocka 1b, tel. 62 735 71 00, fax 62 735 74 46 Sąd Rejonowy ul. Sądowa 2, tel. 62 592 83 03, 62 592 83 06, fax 62 592 83 60 Prokuratura Okręgowa ul. Krotoszyńska 37, tel. (centrala) 62 591 84 15, fax 62 592 81 65 Prokuratura Rejonowa ul. Sądowa 2, tel. 62 592 81 66, fax 62 592 81 68 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Limanowskiego 17, tel. 62 592 11 22 , fax 62 592 12 16 Międzygminne Schronisko dla Bezdomych Zwierząt w Wysocku Wielkim ul. Pruślińska 3, 63-400 Wysocko Wielkie tel.: 662 03 69 64 i 662 03 69 65 (całodobowy) adres e-mail schroniska: ostrowschronisko@poczta.onet.pl, www.ostrowschronisko.pl

INSTYTUCJE I PLACÓWKI UPOWSZECHNIANIA KULTURY w Ostrowie Wielkopolskim Ostrowskie Centrum Kultury 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Wolności 2, tel/fax: 62 736 40 60 e-mail: ock@osw.pl, sekretariat@ock-ostrow.pl, www.ock-ostrow.pl Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolskim 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Gimnazjalna 5, tel/fax: 62 735 50 27 e-mail: mdkostrow.wlkp@epf.pl , www.mdk-os.webpark.pl Kino ,,Komeda” 63-400 Ostrów Wielkopolski, al. Powstańców Wielkopolskich 22 Tel. 62 591 74 45, www.komeda.yoyo.pl

30

Zespół Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy – Trzcińskiego 63-400 Ostrów Wielkopolski, al. Słowackiego 1 c, tel: 62 736 26 46, tel./fax: 62 735 34 99 e-mail: psm@xl.wp.pl Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Wolności 2 tel. 62 737 47 03, 62 737 47 00, fax. 62 737 47 00 e-mail: biblioteka@promax.media.pl, www.biblioteka.ostrow-wielkopolski.pl Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Rynek – ratusz 63-400 Ostrów Wielkopolski, tel. 62 592 80 52 (sekretariat), fax. 62 735 53 71 e-mail: muzeum@muzeum.ostrow-wielkopolski.pl, www.muzeum.ostrow-wielkopolski.pl Powiatowa Galeria Sztuki Współczesnej 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Wrocławska 3, tel. 62 735 49 54, e-mail: galeria@galeria.ostrow-wielkopolski.pl, www.galeria.ostrow-wielkopolski.pl

KOMUNIKACJA TAXI Radio-Taxi „Plus”, tel. 62 736 - 60 - 00 Radio -Taxi ,,Tempo”, tel. 96 63, 62 738 - 28 – 28, 62 735 - 90 - 94 Taxi ,,Lider”, 62 735 - 82 – 00 TAXI BAGAŻOWE: tel. 602 - 881 - 163 Informacja MZK S.A. - tel. 62 736 44 11, www.mzk-ostrow.com.pl Informacja PKP - tel. 703 402 903, www.e-podroznik.pl Informacja PKS - tel. 703 303 295, www.pks.ostrowwlkp.pl

TELEFONY ALARMOWE: Alarmowy ogólny - 112 Pogotowie Ratunkowe – 999 Straż Pożarna – 998 Policja – 997 Telefon Zaufania – AA 62 591 89 89 Pogotowie Energetyczne – 991 Pogotowie Gazowe - 62 735 35 21 Pogotowie Wodociągowe – 62 738 77 00 Pogotowie Ciepłownicze – 62 735 86 30, 604 480 093

DYŻURY DOBOWE APTEK KWIECIEŃ 2014 2014.04.02 „Kwiaty Polskie”, ul. Wrocławska 81 2014.04.03 „Melisa”, ul. Metki 3 2014.04.04 „Multi – Vit”, ul. Armii Krajowej 7 2014.04.05 „Bakra”, ul. Limanowskiego 24 2014.04.06 „Multi – Vit”, ul. Głogowska 2 2014.04.07 „Na Dobre i Na Złe”, ul. Dembińskiego 20 2014.04.08 „Na Kaliskiej”, ul. Kaliska 10 2014.04.09 „Optima II”, ul. Raszkowska 32 2014.04.10 „Optima III”, ul. Asnyka 2a 2014.04.11 „Parkowa”, ul. Kościuszki 31 2014.04.12 „Pigułka”, ul. Targowa 1 2014.04.13 „Pod Aniołem”, ul. Wrocławska 1/3 2014.04.14 „Przy Wolności”, ul. Wolności 26 2014.04.15 „Rodzinna”, ul. Chłapowskiego 81 2014.04.16 „Stylowa”, ul. Wrocławska 28 2014.04.17 „Stylowa 2”, ul. Dalbora 36 2014.04.18 „Stylowa 3”, ul. Konopnickiej 1 2014.04.19 „Stylowa 4”, ul. Kolejowa 5 2014.04.20 „Stylowa 5”, ul. Armii Krajowej 13A 2014.04.21 „Zębcowska”, ul. Zębcowska 33 2014.04.22 „Vita”, ul. Konopnickiej 2b 2014.04.23 Apteka ,,Dbam o zdrowie’’, ul. Głogowska 12 2014.04.24 „Arnica”, ul. Śmigielskiego 20 2014.04.25 „Astra” , ul. Bratnia 35 2014.04.26 Multi – Vit 1”, ul. Klonowicza 14 środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


Ĺ&#x203A;roda | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

31


32

Ĺ&#x203A;roda | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


Ĺ&#x203A;roda | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

33


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

c.o., wod.-kan. - 501-601438/dr298/

składane w poniedziałek, realizacja w środę + 50 %

AA VIDEOFILMOWANIE FULLHD fotografia okolicznościoa, atrakcyjne ceny, gratisy - 508-252710/dr1159/

USŁUGI WYCINANIE DZRZEW, skracanie koron – alpinistycznie, koszenie trawy – 691-691-569 CZYSZCZENIE metodą parową kanap, foteli, dywanów, wykładzin, odtłuszczanie i mycie okien metodą parową, profesjonalne sprzątanie mieszkań, domów, biur – 506-89-32-67 ZAKŁADANIE, pielęgnacja ogrodów, wertykulacja trawników, opryski, koszenie trawy i nieużytków – 691-815-271

AGD - NAPRAWA - pralki, lodówki, zamrażarki, zmywarki - 62/735-83-12; 606-536-829/dr79/

matycznych - 062/736-7642, 0500-631-652/dr409/

NAPRAWA TELEWIZORÓW - 62-736-19-94, 606504-149/dr1200/

BRAMY, ogrodzenia, schody, balustrady, konstrukcje stalowe - 662588-054/dr1222/

ODSZKODOWANIA LexPremium.pl - tel. 801009-480, 693-969-656/ dr986/

PRACA - OFERTY Zatrudnię kierowcę kat. C+E w transporcie międzynarodowym, wymagane doświadczenie. Kontakt 602-816-600

KARCHER - czyszczenie dywanów, wykładzin, tapicerki meblowej, samochodowej w domu i u Klienta - 62/ 738-39-17, 501-304960/dr1248/

LEKARSKIE MASAŻ – 694-096-722

KUPNO – SPRZEDAŻ - ZAMIANA SPRZEDAM TAPCZAN z funkcją spania – kolor beżowy – cena 200 zł - 600-436-753

CYKLINOWANIE bezpyłowe, montaż parkietów, olejowanie - 502-229-920/ dr591/

HYDRAULICZNE usługi wodno kanalizyjne i centralnego-ogrzewania - 505-817-550/ dr1195/

HYDRAULIKA - usługi instalacyjno - sanitarne,

KOMPUTERY - dojazd do Klienta, naprawa, sprzedaż, projektowanie stron internetowych - 50514-14-12/dr1084/

PIASKOWANIE - stal, drewno, metale kolorowe, felgi samochodowe; szkiełkowanie: chromonikieliny - 062/733-61-59, 0502-469-816/dr940/

POSADZKI maszynowe i przemysłowe - TANIO SOLIDNIE - 501-666-460/ dr1129/

KOPARKI, młot wyburzeniowy - 509-917-251/ dr1157/

,,LOKATOR’’ - przeprowadzki - BUS transport 600-95-17-10/dr1114/

MALOWANIE, tapetowanie, szpachlowanie karton-gips, panele, cyklinowanie, płytki i inne - 605734-446/dr1206/

PRANIE dywanów, mebli tapicerowanych - 606267-106/dr1240/

PROWADZĘ KSIĄŻKĘ PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW - 501-024970/dr919/

ROBOTY ziemne, rozbiórki, usługi koparkami, wywrotka, żwir siany, płukany, piasek, ziemia 667-347-626/dr1194/

MELIORACJA pól, wodociągi - 509-917-251/ dr1158/

2 IV 2014 r.

MINIKOPARKI, KOPARKI - wykopy wszelkiego typu; rozbiórki - TRANSPORT - 692-788-888/dr56/

NAPRAWA LODÓWEK, zamrażarek, pralek auto-

34

TŁUMACZENIA - francuski, niemiecki - www.japico.com 508-355-365/ dr938/

TRANSPORT BUS do 1.5t - 601-857-467/dr1197/

TYNKI GIPSOWE i cementowo-wapienne - MASZYNOWE - 0693-861913, 062/737-20-03/ dr530/ środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

762-10-17, 503-365-050/ dr1247/

KUPIĘ każdy ciągnik rolniczy - 692-559-257/ dr1174/

SPRZEDAM cegłę z rozbiórki domu mieszkalnego - oczyszczoną - 694257-010/dr1202/

UKŁADANIE płytek - solidnie! - 660-837-907/dr1134/

ZATRUDNIĘ płytkarza z doświadczeniem - 503003-773/dr1242/

SZWACZKI - zatrudnię 601-575-395/dr1208/

USŁUGI brukarskie - 726277-194/dr1210/

USŁUGI koparko - ładowarką, minikoparką - 503004-470/dr998/

USŁUGI koparko-ładowarką, koparką, minikoparką - 693-288-089/ dr1099/

FIRMA budowlana poszukuje POMOCNIKA do prac wykończeniowych. Wymagane prawo jazdy kat. B - 602-530-330/dr1241/

LOKAL gastronomiczny zatrudni pracownika - 62/59220-00 po 17.00/dr1226/

WYKOŃCZENIA wnętrz 886-385-745, /dr1236/

WYWÓZ nieczystości płynnych - 503-004-470/ dr1207/

ŻWIR, piasek, ziemia 608-38-25-21/dr1172/

RENCISTA II gr. szuka pracy - 512-572-310/dr1234/

ZATRUDNIĘ do prac fizycznych przy wykopach, układaniu rur kablowych w okolicach gm. Sieroszewice - 601-509-782/ dr1203/

,,MAKI’’ Skup macior i knurów - 609-630-005, 601-191-944/dr1132/

MELIORACJA pól, wodociągi - 509-917-251/ dr1156/

ZATRUDNIĘ MĘŻCZYZNĘ DO PRACY PRZY DACHACH 507-039-440/dr1223/

ZATRUDNIĘ magazyniera - brygadzistkę - ślusarza, uprawnienia na wózek widłowy, umiejętność pracy w zespole oraz spawacza z uprawnieniami MIG MAG - 62/733-92-46, 601-973-946/dr1219/

ZATRUDNIĘ masarzawędliniarza z doświadczeniem - 500-35-28-35, 62/ 73-96-310/dr1243/

ZATRUDNIĘ osobę ze znajomością obsługi komputera i sprzętu RTV do pracy w handlu, cały etat. Poszukujemy osoby odpowiedzialnej i dyspozycyjnej, jesteśmy zainteresowani dłuższą współpracą - praca w Ostrowie - 888-580-576/dr1235/

AUTOSKUP zakupimy każde auto za gotówkę do 12.000zł - 888-751461/dr942/

KUPIĘ każde auto - złomowanie - 606-323-121/ dr937/ środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

KUPUJEMY AUTA do złomowania. Gotówka i dokumenty od ręki 601-757-165, 62/59-76067/dr1245/

SPRZEDAM SIANO - 506350-316, 518-917-632/ dr1176/

SKUP aut - płacę gotówką - 506-901-902/ dr1093/

SPRZEDAM prosięta 18 szt. zaszczepione - 600366-513/dr1231/

SPRZEDAM sianokiszonkę w balotach + siano kostka - 600-366-513/ dr1229/

WYSŁODKI suche, jęczmień, pszenica, pszenżyto - 603-750-304/dr1041/ SKUP katalizatorów 722-204-513/dr1191/

WYMIANY Klocków hamulcowych, układów wydechowych, olejów i filtrów, rozrządów - 602-4844-50/dr887/

ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ, RENOWACJA - Piotr Pryczek - sklep Jarocin, Wodna 6 - 510-972-050, 500-086-800/dr1104/

SKUP książek i płyt muzycznych - dojazd, gotówka - 509-675-586/dr1034/

SPRZEDAM bukszpany wysokość 40cm - 062/

PRZERABIANIE pierzyn na kołdry, sprzedaż pierza i gotowych wyrobów - 783-019-749/dr1252/

AGREGAT uprawowy szer. 2,40 - podwójne wałki, pług 7 podorywkowy, pług 2, rozrzutnik obornika z nadstawkami - 600-366-513/dr1230/

KUPIĘ Ciągnik URSUS C-330 C-360, 902, Zetor, Massey Ferguson, MTZ-82 - 694-229-446 /dr1173/

DO WYNAJĘCIA 2-POKOJOWE mieszkanie - centrum - 667-10-87-87/ dr1239/

www.mieszkaniaostrow.pl

DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 55mkw. w kamienicy - 604-21-17-61/ dr1250/

35


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

DO WYNAJĘCIA apartament 63mkw. - 604-21-1761/dr1249/

POŚREDNICTWO NIERUCHOMOŚCI ,,KOMPLEX’’ LICENCJA ZAWODOWA NR 1131 LICENCJA ZAWODOWA NR 17532

Ostrów Wlkp., Wrocławska 69, tel./fax (62) 736-20-39. e-mail: komplexostrow@neostrada.pl www.komplexostrow.pl Kompleksowa obsługa Klienta w zakresie pośrednictwa: kupna- sprzedaży, zamiany i wynajmu nieruchomości. MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA

DO WYNAJĘCIA mieszkanie pow. 80mkw. w centrum (3p-k-ł) - 516-0577-55/dr1218/ Mieszkania na sprzedaż

Pu=140 m2, działka 328 m2. Cena 259.000 zł.

AON-283; Ostrów Wlkp.; I piętro, 96 m2, 4p+k+ł. Cena 140 000 zł.

AON-47; Ostrów Wlkp. Rej. Różanej. Pu=189 m2, działka 617 m2. Cena 370.000 zł.

www.mieszkaniaostrow.pl

DO WYNAJĘCIA sklep 140 lub 50mkw. - naprzeciw Kauflandu i Biedronki - 604-21-17-61/dr1251/

DO WYNAJĘCIA w centrum mieszkanie (2p-k-ł) c.o. gazowe - tel. 696579-612/dr1205/

AON-275; Ostrów Wlkp.; III piętro, 52,53 m 2 , 2p+k+ł. Cena 141 831 zł. AON-273; Ostrów Wlkp., III piętro, 35,73 m 2 , 1p+k+ł. Cena 96 471 zł.

www.mieszkaniaostrow.pl

AON-271; Ostrów Wlkp., III piętro, 39,80 m 2 , 1p+k+ł. Cena 107 460 zł

DO wynajęcia MIESZKANIE 38mkw. przy ul. Kom. Paryskiej - 507-93-45-46/dr1246/

AON-268; Ostrów Wlkp.; II piętro, 110,94 m 2 , 4p+k+ł+b. Cena 310 632 zł.

Stowarzyszenie p.n.

ieli Zrzeszenie Właścic w mó Do ów dc rzą i Za Rynek 14, tel. 062/ 736-60-10 63-400 Ostrów Wlkp.

ZARZĄDZANIE, ADMINISTRACJA BUDYNKAMI

AON-246; Ostrów Wlkp.; IV piętro, 60,5 m 2 , 3p+k+ł. Cena 134 000 zł. AON-236; Ostrów Wlkp.; I piętro, 81,29 m 2 , 3p+k+ł. Cena 235 741 zł.

SPRZEDAŻ 1. Udziały - kamienica w centrum Ostrowa Wlkp. - tel. 721-792-676

LOKALE MIESZKALNE DO WYNAJĘCIA 1. Kompałły 1 68 m 2 2. Kościuszki 10 62 m 2 3. Raszkowska 32 2 pokoje. Tel. (501-64-53-53) 4. Raszkowska 26 ok.80 m2 (wspólny korytarz) 5. Kolejowa 26 ok. 40 m 2

LOKALE DO WYNAJĘCIA UŻYTKOWE 1. Raszkowska 22 /Konopnicka biura 2. Kościuszki 10 pow 45 m2 3. Wolności 17 ok.78 m2 4. Kosciuszki 13 41 m2 biuro sklep 5. Raszkowska 32 lok. użytk. 164 m2 6. Raszkowska 26 ok. 80 m2 7. Rynek 18 ok. 30 m2 (w podwórzu) - tel. 503-191-676 8. Sądowa 3 - biuro parter ok. 40 m2 - lokal wyremontowany, c.o.cieplik na przeciw Sądu, lokal od ulicy Informacje: u pań A. Szkudlarz i A. Młynarczyk ZAPRASZAMY!!!!

36

AON-197; ul. Śmigielskiego; III piętro, 72,7 m2, 4p+k+ł+wc. Cena 145 000 zł.

Komercyjne na wynajem AON-281; Ostrów Wlkp. lokal na biura od 19 do 99 m2. Czynsz 13,64 zł netto za m2. AON-257; Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa, lokal użytkowy, II piętro, 292 m 2 , czynsz 4 970 zł + VAT. AON-256; Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa, lokal użytkowy, II Pietro, 171 m2, czynsz 3 200 zł + VAT. AON-210; Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa. Lokal użytk. 291 m2, I piętro. Czynsz 5 800 zł + VAT. AON-209; Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal użytk. 88 m2, I piętro. Czynsz 1 900 zł +VAT.

Działki na sprzedaż

AON-208; Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal użytk. I Pietro, 170 m2. Czynsz 3 500 zł + VAT.

AON-266; Sieroszewice, 2800 m2. Media: EE+W przy działce. Cena 84 000 zł,

AON-139; Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa. Lokal 89 m2, parter. Czynsz 3 200 zł + VAT.

Domy na sprzedaż AON-233; Ostrów Wlkp., rejon ul. Grabowskiej. Pu=159,4 m 2 , dz. 759 m2. Cena 420 000 zł AON-80; Ostrów Wlkp. Rej. Ul. Grabowskiej.

AON-141; Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal 88 m2, II piętro. Czynsz 1800 zł + VAT. AON-120; Ostrów Wlkp. ul. Staroprzygodzka. Lokal użytkowy 125,40 m2, Czynsz 1881 zł.

- Ostrów Wlkp. ul. M.Konopnickiejpow.25m2- pokój, kuchnia, łazienka - cena 630 zł + świadczenia - Ostrów Wlkp. ul. Tuwima- pow.30m2pokój, kuchnia, łazienka - cena 400 zł + świadczenia - Ostrów Wlkp. ul. Żeromskiegopow.45m2- pokój z aneksem kuchennym, sypialnia, łazienka - cena 800 zł + świadczenia

MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ - 24m2 (1p,K,Ł ) ul. Kraszewskiego- I piętro - cena 75.000 zł - 28m2 (2p,K,Ł ) ul. Kr. Jadwigi - IV piętro - cena 83.000 zł - 44m2 (2p,K,Ł) ul. Wrocławska- III piętro cena 104.000 zł - 46m2 (3p, K, Ł) ul. Wigury - I piętro - cena 107.000 zł –do negocjacji - 46m2 (3p, K, Ł) ul. Prosta - III piętro - cena 110.000 zł + garaż 20.000 zł - 47 m2(3p, K, Ł) ul. Wolności- IV piętro cena 112.000 zł - 74 m2(3p, K, Ł) ul. Kościuszki- I piętro cena 149.000 zł - 116m2(5p, K, Ł) ul. Sienkiewicza- I piętro - cena 159.000 zł

DZIAŁKI NA SPRZEDAŻ Ostrów Wlkp. - ul. Graniczna pow.890m2 - cena 111.000 zł - ul. Wileńska pow.900 m2 - cena 117.000 zł - ul. Wołyńska pow. 617m2 z cegłą, projektem - cena 105.000 zł - ul. Gdańska pow.1269m2 - cena 99.000 zł - ul. Rataja pow.785m2 - cena 66.500 zł - ul. Torowa pow.727m2 - cena 115.000 zł - ul. Krotoszyńska pow.10.000m2 - cena 550.000 zł - Przygodzice pow. 521m2 - Cena 28.000 zł - Gorzyce 1078m2 - Cena 48.510 zł - Cieszyn- gm. Sośnie pow.5000m2Cena 45.000 zł - Wtórek pow.609m2 - cena 45.500 zł - Lewkowiec-pow.1200m2 - cena 55.000 zł - W.Wielkie ul. Morelowa pow.1014m2 i 1044m2 - cena 70 zł/m2 - Chynowa działki przy lesie od pow.923m2 do 1776m2 - cena 50 zł/m2

DOMY na sprzedaż - rejon ul. Grabowskiej, budynek o pow.88m2 (4p, K, Ł,garaż), działka 550m2 - cena 155.000 zł - do negocjacji - rejon ul. Krańcowej stan surowy otwarty, pow.122m2 (3p, kuchnia, Ł, garaż,możliwość adaptacji poddasza), działka 656m2 - cena 245.000 zł - ul. Bema dom o pow.106m2 -4p, 2K, 2Ł, piwnice, działka 710m2 - cena 290.000 zł - ul. Wańkowicza dom o pow. 263m2 (5p,2K, 3Ł,2 garaże), działka 820m2 - cena 350.000 zł - ul. Głowackiego dom o pow.123m2 (4p,K,2Ł,garaż), działka zagospodarowana 1494m2 - cena 490.000 zł - ul. Piesza dom z 2011r. o pow.90m2 (4p, kuchnia, Ł, pom.gospod.), działka 389m2 - cena 445.000 zł - Karski dom o pow.156m2 -6 p, K, Ł, wc, kotłownia, działka 2500m2 bud. gospod.i garażem - cena 260.000 zł - Topola Osiedle nowy dom z 2013r. o pow.143m2(salon z kominkiem,4p, K, Ł,pom.gospod.),działka 747m2 - cena 475.000 zł - Odolanów dom o pow.189m2 (4p, K,Ł,wc, piwnice, piętro do wykończenia) działka 565m2 z garażem - cena 350.000 zł - Garki dom o pow.87m2 (3p,K), dom o pow.50m2 (2p,K,Ł)działka 4500m2 z bud.gospodrczymi - cena 185.000 zł - Karski dom o pow.156m2 (6p,K, Ł, kotłownia), działka 2500m2 z bud. gospod. cena 260.000 zł - Czarnylas dom o pow.130m2 (5p,K, Ł), działka 1192m2 z bud. gospod. - cena 170.000 zł - Przygodzice, a granica W.Małego dom o pow.134m2 (6p,K, Ł), działka 1916m2 z bud. gospodarczymi i stodołącena 298.000 zł - do negocjacji - Ostrów Wlkp. ul. Odolanowska hala z zapleczem socjalnym pow.200m2 - cena najmu 2300 zł + vat - Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa lokal handlowy o pow.90m2, c.o. z ciepłociągu cena najmu 2500 zł brutto - Ostrów Wlkp. ul. Dębowa lokal pod działalność gospodarczą o pow.60m2 z własnym parkingiem - cena najmu 1800 zł brutto

Ostrowska Giełda Nieruchomości Licencja zawodowa nr 2386 Ostrów, ul. Wrocławska 12, tel. 062 592 18 13, tel./fax 062 735 68 30 e-mail: ogn.ostrow@wp.pl

ZAPRASZAMY: Pn – Pt 10:00 – 17:00 Sobota 10:00 – 13:00

www.ogn.oferty.net Wybrane oferty biura OGN:

MIESZKANIA ul. K. Jadwigi 25 m 2 ul. M. Konopnickiej 27,7m 2 ul.60 Pułku Piechoty 28 m 2 Centrum 29 m 2 Centrum 30 m 2 ul. Piastowska 30,8 m 2 ul. Kopernika 34,5 m 2 ul. Strzelecka 35,6m 2 ul. Żwirki 37 m 2 ul. Kopernika 37 m 2 ul. Piastowska 37 m 2 ul. M. Konopnickiej 37,8 m 2 ul. Wrocławska 38 m 2 ul. K.Jadwigi 38 m 2 ul. Wrocławska 38m 2 ul. Wrocławska 38 m 2 ul. Komuny Paryskiej 38,1 m 2 ul. Broniewskiego 40 m 2 ul. Cicha 40 m 2 ul. Cicha 46 m 2 ul. Cicha 46 m 2 ul. Piastowska 47 m 2 ul. Żwirki 48 m 2 ul. Kopernika 48 m 2 ul. Dembińskiego 48,2 m 2 ul. Limanowskiego 51m 2 rej. ul. Piastowskiej 51,3 m 2 ul. Strzelecka 51,4 m 2 ul. Piłsudskiego 52 m 2 ul. Kopernika 52,5 m 2 ul. Kościuszki 54 m 2 ul. K. Paryskiej 56 m 2 rej. ul. Śmigielskiego 56 m 2 ul. Wrocławska 58 m 2 ul. M. Konopnickiej 59 m 2 ul. Wrocławska 60 m 2 Śródmieście 60 m 2 ul. Raszkowska 60 m 2 ul. Kościuszki 60 m 2 ul. Newerlego 60,5 m 2 ul. K. Paryskiej 60,8m 2 ul. Malczewskiego 61 m 2 ul. Strzelecka 61 m 2 ul. Paderewskiego 61 m 2 ul. Śmigielskiego 61 m 2 rej. Reymonta 61 m 2 ul. Śmigielskiego 61 m 2 ul. Aleje Słowackiego 61 m 2 ul. Ogrodowa 62 m 2 ul. K. Paryskiej 64 m 2 ul. Partyzancka 64,7 m 2 ul. Os. Zębców 65 m 2 ul. 60 P. Piechoty 68 m 2 rej. ul. Królowej Jadwigi 71,5 m2 ul. Długosza 72 m 2 ul. Śmigielskiego 72,7 m 2 ul. Strzelecka 73 m 2 ul. Modrzewskiego 73m 2 ul. Kościuszki 74m 2 ul. Strzelecka 74m 2 Osiedle Robotnicze 78,5 m 2 ul. Cicha 79 m 2 ul. Strzelecka 82 m 2 centrum 82 m 2 ul. Piłsudskiego 83 m 2 ul. Cicha 84 m 2 ul. Partyzancka 92,7 m 2 centrum 95 m 2 ul. Sobieskiego 98 m 2 ul. Wigury 100 m 2 ul. Prosta 118 m 2 rej. ul. Sienkiewicza 119m 2 ul. Strzelecka 125 m 2 ul. Strzelecka 125 m 2 ul. Partyzancka 126 m 2 ul. Mickiewicza 150 m 2 Ok. Lewkowa 50 m 2 Odolanów 78 m 2 Nowe Skalmierzyce 57 m 2 Lewków 67,5 m 2 Czekanów 74,3 m 2 Przygodzice 74,

1 p 1p 1 p 1 p 1 p 2 p 1 p 2 p 1 p 1 p 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 3 2 2 2 2 2 2 3 3 3 4 3 3 2 2 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 4 4 3 3 4 3 3 3 4 3 4 3 3 4 2 4

p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p

3 4 3 5 5 4 4 4 4 4 2 4 3 2 3 2

p p p p p p p p p p p p p p p p

II 75 tys. parter 77tys. III 88tys. IV 74 tys. III 103 tys. IV 87tys. IV 84 tys. I 93 tys. IV 89 tys. III 79 tys. II 95 tys. IV 129tys. parter 115 tys. III 99 tys. IV 114 tys. parter 100 tys. III 89 tys. IV 97 tys. II 110 tys. parter 129 tys. I 133 tys. III 94 tys. III 98 tys. parter 105tys. IV 115 tys. parter 130 tys. II 169 tys. IV 135 tys. I 119 tys. III 139 tys. I 280 tys. II 130 tys. III 249 tys. parter 95 tys., garaż 15 tys. parter 155tys.,garaż 20 tys. IV 140 tys. parter 130 tys. I 69 tys. I 185 tys.wysoki standard parter 145 tys. IV 147 tys. IV 120 tys. IV 138 tys. III 160 tys. parter 155 tys. IV 139 tys. IV 150 tys. IV 139 tys. parter 169 tys. IV 139 tys. IV 165 tys. parter 185 tys. parter 215 tys. wysoki standard parter 185 tys. IV 180 tys. III 198 tys. parter 195 tys. IV 159 tys. I 149 tys. IV 220 tys. I 195 tys. II 162 tys. III/IV 179 tys. III 180 tys.bezczynszowe I 169 tys. II 198 tys. dwupoziomowe I 169 tys. III 195 tys.bezczynszowe III 175 tys. I 99 tys. parter 370 tys. I 169 tys. III 195 tys.dwupoziomowe III 225 tys.dwupoziomowe II 195 tys. I 360 tys. parter 75 tys. ogródek, garaż II 225 p+podd. 85 tys. ogródek parter 110 tys. ogródek parter 97 tys. I 159 tys.

(471) (612) (668) (669) (800) (699) (782) (769) (627) (226) (652) (758) (592) (422) (650) (592) (686) (418) (787) (784) (786) (581) (598) (803) (780) (596) (739) (657) (799) (781) (731) (290) (751) (730) (778) (262) (760) (762) (547) (746) (748) (764) (765) (508) (562) (503) (381) (645) (548) (557) (651) (712) (642) (801) (406) (766) (415) (630) (632) (682) (797) (788) (654) (309) (791) (789) (792) (376) (757) (B-930) (B-720) (768) (750) (492) (249) (796) (431) (794) (738) (696) (B-906) (745)

DZIAŁKI OSTRÓW WLKP. 2

722 m 867,865m 2 858 m2 899 m2 990 m2 900 m2 950 m2 800,900m 2 988,1058 m 2 3x ok. 1100 m2 1000 m 2 1063 m 2 1198 m 2 1600 m 2 2,5 ha

ul. Wspólna rej. ul. Krętej ul. Wiśniowa ul. Południowa ul. Promienista ul. Leszczynowa ul. Jasna ul.Okólna ul. Klasztorna ul. Poziomkowa ul. N. Krępa ul. Pogodna ul. Wylotowa ul. Dobra ul.Chłapowskiego

E,W,K E,W,K,G E,W,K E,W,K,G E,W,K,G E,W,G E,W,K,G E,W,K,G E,W E,W,G E,W,K,G E,W,K,G E,W, K E,W,K,G E,W,K,G

79 tys. zł 125 zł/m 2 118 zł/m 2 90 zł/m2 90 zł/m2 78 tys. 135 zł/m 2 130 zl/m2 80 zł/m 2 100 zł/m 2 100 zł/m 2 140 zł/m 2 70 zł/m 2 110 zł/m 2 125 zł/m 2

(747) (865) (642) (851) (713) (422) (798) (853) (750) (753) (626) (855) (738) (934) (820)

OKOLICE OSTROWA WLKP. 532 m2 Topola Osiedle 755 m2 Wtórek 649m 2 ,650m 2 ,715m 2Topola Wielka 2 x 700 m2 Topola Os. 740,748,750,895m 2 Przygodzice 750 m2 Gorzyce Wielkie Gorzyce W. 2x800 m 2 800 m2 Pardalin 2x 800 m2 Karski 803 m2 Topola Mała 811 m2 Topola ul. Graniczna 2 Gorzyce W. 825 m 883 m2 Gorzyce W. 2 x 900 m2 Wtórek ul. Zielona 2 2 917m ,927m Zacharzew ul. Leśna Wtórek 4 x 920 m2 950 m2 Przygodzice 2 2x980 m Karski 2 1003 m Gorzyce W. ul. Sosnowa 1035 m 2 Radłów Topola Wielka 1339 m 2 2 Radłów Os. 1078,1166m Radłów Os. 1116 m 2 Wysocko W. ul. Południowa 1100 m 2 2 Wysocko W. 1020 m 2 Radłów Os. 1200 m 1435 m 2 Wysocko ul.Południowa 1500 m 2 Janków Przygodzki 2 N. Kamienice 1501 m Przygodzice 1579 m 2 1790 m 2 Topola Osiedle 2 Odolanów 1829 m 2 Przygodzice 1871 m Gorzyce Wielkie 2153 m 2 Topola Wielka 2363 m 2 2 Topola Os. 2500 m Ociąż ul. Parkowa 2600 m 2 Przygodzice 2873 m 2 2 Sośnie przy zalewie 3000 m 2 Franklinów 3000 m Dębnica 3000 m 2 3086 m 2 Rososzyca 2 Komorów 3026 m Przygodzice 3600 m 2 Komorów 4526 m 2 Ociąż, ul.Morawskiego 5000 m 2 2 Dębnica 6000 m 600 m2 Franklinów 1,14 ha rej. Antonina 5,4 ha Sośnie ( rola) 5,17 ha Sadowie ( przy lesie)

E,W,G E,W E,W,G E,W,G E,W,K E,W,K E,W,K E,W,K,G E, W, K, G E, W, K E,W,G E,W,K E,W,K E,W E, W E, W E, W, K, G E,W E, W, G E,W,K,G E,W E,W E,W,K E,W E, W, K, G E,W,K E,W,K E,W E, W, K, G E,W,K E, W, K E, W, G E,W, trasa E,W E,W,K,G E,W E,W, E,W,G E, W E,W,G E, W, K, G E,W,G, przy lesie E,W E,W, przy trasie E,W, las,woda

55 tys.zł 55 zł/m 2 50 zł/m2 55 tys/sztuka 70 zł/m2 55zł/m 2 65 zł/m2 62 tys. 82 zł/m 2 70 zł/m 2 70 zł/m 2 47 tys. 36 tys. 55 zł/m 2 82 zł/m 2 52 tys. 31 tys. 85zł/m 2 75 zł/m 2 59 zł/m 2 45 zł/m 2 70 zł/m2 45 zł/m2 65 zł/m 2 50 zł/m 2 60 zł/m 2 69 zł/m 2 70 tys. 60 zł/m 2 90 zł/m2 110 tys. 52 zł/m 2 90 zł/m2 60 zł/m 2 45 zł/m 2 45 zł/m 2 39 zł/m 2 60 zł/m2 25 zł/m 2 45 zł/m 2 35 zł/m 2 39 zł/m 2 24 tys. 40 zł/m 2 37 tys. 75 tys. zł 27 zł/m 2 50 zł/m 2 69 tys. 29,5 tys./1ha 55 tys/1 ha

(836) (757) (767) (783) (800) (775) (656) (742) (760) (797) (677) (545) (321) (757) (759) (696) (715) (771) (810) (774) (799) (776) (769) (681) (474) (638) (847) (734) (661) (800) (739) (758) (800) (731) (799) (507) (729) (650) (856) (861) (531) (735) (740) (733) (837) (835) (653) (740) (823) (849)

OFERTA SPECJALNA Brzozowy Zakątek IV ul. Odolanowska 45, nowo budowane osiedle 16 domków jednorodzinnych o powierzchni 125 m2 każdy. Powierzchnie działek od 200-350 m2. Standard deweloperski. Oddanie do użytku IV kwartał 2014r. Cena: od 329 tys. zł brutto.

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

DOMY: 1. Przedwojenna willa w centrum Ostrowa o powierzchni użytkowej 268 m2, powierzchnia działki 1429 m2 2. Kobyla Góra o powierzchni użytkowej 177 m2, powierzchnia działki 1319 m2 cena 329 000 zł 3. Raczyce - działka o pow. 4600 m2, zabudowana dwoma budynkami mieszkalnymi o pow. użyt. 120 m2 i 76 oraz budynkiem magazynowym o pow. 290 m2. Cena -350 000 zł - kupujący nie płaci prowizji

DO WYNAJĘCIA BIURA od 12 mkw. do 100 mkw., rejon ul. Odolanowskiej, parking + duży plac manewrowy, zamknięty, cena 16 zł/mkw.

- 601-784-457

4. Grabów nad Prosną - działka pow. 800 m2, zabudowana budynkiem mieszanym opow. użyt. 95 m2, cena - 195 000 zł - kupujący nie płaci prowizji

SPECJALISTYCZNY GABINET GINEKOLOGICZNOPOŁOŻNICZY USG - głowica dopochwowa spec. ginekologpołożnik ANDRZEJ KASZNIA Ostrów Wlkp. ul. Różana 6 - tel.62/736-02-60, 601-881-441 - przyjęcia: poniedziałek, czwartek 15.30-19.00 /gc10189/

5. Marszałki (siedlisko) powierzchnia działki 3300 m2 - cena 140 000 zł 6. Antonin - całoroczny dom wolnostojący o powierzchni 164,6 m2, pow. działki. 532 m2, Instalacje: woda, prąd, gaz, CO gazowe i tradycyjne, solary, szambo. Na działce znajduje się kryty basem z podgrzewaną wodą - cena 290 000 zł.

DZIAŁKI: 1. Ostrów Wlkp. ul. Olszowa - pow. 1408 m2, (G) - cena 65 zł/m2 2. Ostrów Wlkp. ul. Olszowa - pow. 1405 m2, (M/G) - cena 95 zł/m2 3. Ostrów Wlkp. ul. Gorzycka - pow. 661 m2, (MN) - cena 86 000 zł 4. Ostrów Wlkp. ul. Kilińskiego z pozwoleniem na budowę, ogrodzona - pow. 752 m2 - cena 110 000 zł 5. Bogdaj , Leśna, pow. 4,59 ha cena 195 000 zł 6. Gorzyce Wielkie, ogrodzona, pod lasem - pow. 912 m2 - cena 79 000 zł 7. Komorów w pobliżu lasu, powierzchnia działek ok. 3000 m2, cena 10 zł/m2

DO wynajęcia umeblowane i wyposażone we wszystkie media mieszkania 2-pokojowe - 502-469630/dr1228/

www.mieszkaniaostrow.pl

8. Sadowie, powierzchnia 5400 m2, cena 120 000 zł 10. Wtórek, powierzchnia 3900 m2, cena 199 000 zł 11. Ostrów Wlkp. ul. Gronowa powierzchnia ok. 1200 m2 cena 55 zł/m2 12. Ostrów Owsiana - działka o pow. 804 m2 cena 89 000 zł kupujący nie płaci prowizji 13. Raczyce - działka 8200 m2, cena 82 000 zł - kupujący nie płaci prowizji 14. Chynowa - działki od 900 m2 - 1800 m2 przy lesie - cena 50 zł/m 2

GABINET GINEKOLOGICZNOPOŁOŻNICZY ALEKSANDRA PUSIAK 63-400 Ostrów Wlkp. ul. WYSOCKA 36, tel. 62/736-01-52, 600-315-955. Przyjęcia: wtorek, czwartek 14.00-19.00, w pozostałe dni po zgłoszeniu telefonicznym /dr1051/

MIESZKANIE do wynajęcia na IV piętrze 50mkw. (2p-k-ł) - centrum miasta. Tel. po 17.00 693-358097/dr1224/

SPRZEDAM działkę budowlaną 1092mkw. - Słaborowice - ogrodzona płotem betonowym - 515183-338/dr1115/

SPRZEDAM działkę budowlaną o pow. 1413mkw. Odolanów Harych. Pełne uzbrojenie: woda, gaz, światło, prestiżowe miejsce, przepiękna lokalizacja. Kontakt: 699-908-655, 62/73324-84/dr1221/

www.mieszkaniaostrow.pl

SPRZEDAM działkę 2231mkw. - Ostrzeszów Powstańców Wlkp. cena 50zł/mkw. - 601-784-457/ dr1227/

KOMERCJA: 1. Ostrów Wlkp., bud. biurowo - magazyn. - pow. użyt. 910 m2, pow. działki 7562 m2 - cena 1 650 000 zł 2. Ostrów Wlkp. nowa hala 700 m2, pow. działki 2500 m2 - cena 1200 000 zł

NA WYNAJEM:

www.mieszkaniaostrow.pl

SPRZEDAM działki budowlane w Topoli Wielkiej - 45zł/mkw. - 506-350316, 518-917-632/dr1177/

1. Lokal usługowy - Ostrów Wlkp. ul. Żółkiewskiego - pow. 50-150 m2 cena 14 zł/ m2 miesięcznie + media 2. Hala, Ostrów Wlkp. , pow. 700 m2 - cena 8 000 zł miesięcznie

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

SPRZEDAM działki budowlane - Lamki - 694257-010/dr1201/

LARYNGOLOG MARIUSZ JĘDRAS Ostrów, Makuszyńskiego 7 - 62/736-04-51, 509-953-777 - poniedziałki i czwartki 16.00-18.00 /dr904/

37


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

38

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |


08.00 08.40 09.00 09.40 10.00 10.20 10.50 12.00 12.40 13.00 13.30 14.00 14.40 15.00 15.30 15.55 16.00 16.45 17.10 17.20 17.45 18.10 18.35 19.00 20.00 20.25 21.00 21.35 22.00 22.25 22.45 23.00 23.30 24.00 00.30

WYDARZENIA - serwis informacyjny Z głową w chmurach… z aparatem - reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Raszków Moja Gmina – magazyn samorządowy WYDARZENIA – serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Trzecia połowa – magazyn piłkarski WYDARZENIA - reportaż To i owo – program młodzieżowy Dzieci Jarocina mają głos - reportaż Moda i uroda - magazyn kosmetyczny WYDARZENIA – serwis informacyjny Decyzje - reportaż WYDARZENIA – serwis informacyjny To co ważne - program publicystyczny Zapowiedzi programowe WYDARZENIA - serwis informacyjny Ukraina w Europie. Sztuka bez granic - reportaż Informacje planszowe WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Komentarz Gospodarczy Zielono mi – program ogrodniczy 24 sekundy – magazyn koszykarski WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Zwiastun – magazyn filmowy Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Stara miłość nie rdzewieje - reportaż Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy Komentarz Gospodarczy WYDARZENIA - serwis informacyjny Żużel – mecz sparingowy MDM Komputery ŻKS Ostrvia – Stalmet Falubaz Zielona Góra 01.55 Informacje planszowe

08.00 08.40 09.00 10.00 12.00 12.40 13.10 13.40 13.50 14.00 14.40 15.00 15.40 16.00 16.25 16.50 17.00 17.20 17.50 18.20 18.30 19.00 20.00 20.20 20.45 21.55 22.30 23.00 23.50 01.50

WYDARZENIA - serwis informacyjny Komentarz Gospodarczy 24 sekundy – magazyn koszykarski Mistrzostwa Polski w Boksie Kalisz 2014 cz.II -relacja Moda i uroda – magazyn kosmetyczny Raszków Moja Gmina – magazyn samorządowy Testosteron- magazyn nie tylko dla męrzczyzn To i owo – magazyn młodzieżowy Świat w oczach dziecka WYDARZENIA - serwis informacyjny Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy WYDARZENIA – serwis informacyjny W świecie zwierząt - magazyn przyrodniczy Gmina Ostrów – magazyn samorządowy Zabiegany Ostrów-pierwszy ostrowski półmaraton -reportaż Sonda uliczna WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Babskie gadanie – program o kobietach i dla kobiet Świat w oczach dziecka Zielono mi – magazyn ogrodniczy Prosto w oczy – program publicystyczny - powtórka WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy 20 lat z jazzem-pierwszy akcent - reportaz Zabiegany Ostrów-pierwszy ostrowski półmaraton -reportaż Atelier - magazyn kulturalny WYDARZENIA - serwis informacyjny III Kaliska Gala Boksu - relacja Informacje planszowe

środa | 2 kwietnia 2014 | Nr 13 (1833) |

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.40 Żużlowy mecz sparingowy MDM Komputery ŻKS Ostrovia – Unia Tarnów 10.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 10.40 W świecie zwierząt - magazyn przyrodniczy 11.00 Trzecia połowa – magazyn piłkarski 12.00 To i owo – magazyn młodzieżowy 12.15 Dawnych wspomnień czar-koncert seniorów „Echa” - reportaż 13.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 13.45 24 sekundy – magazyn koszykarski 14.30 Testosteron - magazyn nie tylko dla mężczyzn 15.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 15.45 Gmina Ostrów – magazyn samorządowy 16.10 Nisko ponad wszystko - reportaż 16.20 Z głową w chmurach … z aparatem - reportaż 17.00 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport – Informacyjny serwis sportowy 18.00 Prosto w oczy – program publicystyczny – na żywo 19.00 Moda i uroda - magazyn kosmetyczny 19.30 Świat w oczach dziecka 19.50 Co po gimnazjum – Bursa szkolna 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 21.00 Mistrzostwa Polski w Boksie Kalisz 2014 cz.I -relacja 22.30 Ukraina w Europie. Sztuka bez granic-reportaż 23.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 23.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 23.50 Zwiastun – magazyn filmowy 00.15 Trzecia połowa – magazyn piłkarski 01.15 Informacje planszowe

08.00 08.40 09.00 09.40 10.00 10.40 11.00 11.20 11.40 12.00 12.40 13.00 13.30 14.00 14.30 15.00 15.30 15.55 16.00 16.30 17.20 17.45 18.05 18.25 18.35 19.00 19.30 20.00 20.20 20.50

WYDARZENIA - serwis informacyjny Okolice sportu WYDARZENIA - serwis informacyjny Moda i uroda - magazyn kosmetyczny WYDARZENIA - serwis informacyjny Świat w oczach dziecka WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Okolice sportu WYDARZENIA - serwis informacyjny Komentarz Gospodarczy WYDARZENIA - serwis informacyjny Babskie gadanie - program o kobietach i dla kobiet WYDARZENIA - serwis informacyjny Zielono mi - magazyn ogrodniczy WYDARZENIA - serwis informacyjny Atelier - magazyn kulturalny Sonda uliczna WYDARZENIA - serwis informacyjny Informacje planszowe WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Gmina Ostrów – magazyn samorządowy To i owo – magazyn młodzieżowy Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy Zwiastun – magazyn filmowy Ukraina w Europie. Sztuka bez granic - reportaż WYDARZENIA – serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Zawody żużlowe - Eliminacje do Złotego Kasku 22.30 WYDARZENIA – serwis informacyjny 23.20 Sonda uliczna 23.30 Z głową w chmurach… z aparatem – reportaż 24.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 00.20 Zawody żużlowe - Eliminacje do Złotego Kasku 01.50 Informacje planszowe

08.00 08.50 09.20 09.40 10.00 10.45 12.00 12.50 14.00 14.50

WYDARZENIA - serwis informacyjny Testosteron- magazyn nie tylko dla mężczyzn Stara miłość nie rdzewieje – reportaż Loose Joint – lekcje z legendą - reportaż WYDARZENIA – serwis informacyjny 24 sekundy – magazyn koszykarski WYDARZENIA - serwis informacyjny Prosto w oczy – program publicystyczny – powtórka WYDARZENIA – serwis informacyjny Zabiegany Ostrów – pierwszy ostrowski półmaraton-reportaż 15.10 Nisko ponad wszystko – reportaż 15.25 Zapowiedzi programowe 15.35 Komentarz Gospodarczy 16.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 16.40 Świat w oczach dziecka 16.50 Decyzje - reportaż 17.05 Informacje planszowe 17.10 Co po gimnazjum – Bursa szkolna 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport – informacyjny serwis sportowy 18.00 Zwiastun – magazyn filmowy 18.20 Zapowiedzi kulturalne 18.30 Okolice sportu 18.50 Pierwsze Regionalne Targi Biznesu i Przedsiębiorczości-relacja 19.10 Raszków Moja Gmina – magazyn samorządowy 19.35 To i owo – magazyn młodzieżowy 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Co po gimnazjum – Bursa szkolna 20.30 Sport – informacyjny serwis sportowy 20.50 Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy 21.20 Trzecia połowa – magazyn piłkarski 22.30 WYDARZENIA – serwis informacyjny 23.15 Komentarz Gospodarczy 23.40 Okolice sportu 24.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 00.45 24 sekundy – magazyn koszykarski 01.50 Informacje planszowe

08.00 08.40 09.00 09.30

WYDARZENIA - serwis informacyjny Decyzja - reportaż Komentarz Gospodarczy Zawody żużlowe - Eliminacje do Złotego Kasku 11.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 11.45 Zwiastun – magazyn filmowy 12.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 12,50 Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy 13.10 Pierwsze Regionalne Targi Biznesu i Przedsiębiorczości-relacja 13.30 Odolanów - Gmina na plus - reportaż 14.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 14.30 Doskonalić samego siebie - reportaż 14.45 Stara miłość nie rdzewieje - reportaż 15.00 Zatańczmy Rock&Rolla z dziadkami cz.II - reportaż 16.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 16.40 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.45 Sport – Informacyjny serwis sportowy 18.10 Moda i uroda – magazyn kosmetyczny 18.30 Trzecia połowa – magazyn piłkarski 19.40 To i owo – magazyn młodzieżowy 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 20.50 III Kaliska Gala Boksu -relacja 22.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 22.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 22.50 Loose Joint – lekcje z legendą - reportaż 23.15 Festiwal Jazzowy w pigułce - reportaż 24.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 00.40 Trzecia połowa – magazyn piłkarski 02.45 Informacje planszowe

39


Muzyków – o którym taki Zbigniew Wodecki – jak by nie było muzyk i artysta - w życi u nie słyszał. Ta dziwna kampania, jak w zwierciad le, pokazuje, jak głębokie są polskie kompleksy i jak trudno z nimi walczyć. I nie chodzi wcale o to, że nie mamy się czym ani kim pochwalić. Wręcz przeciwnie, z rękawa mogę wymienić tabun polskich artystów, których może nam pozazdrościć cały świat. Jednak obrażanie się, że ktoś śmiał pomyśleć o ponadczasowych ikonach światowej kultury, zamiast o swojskich nutach rodzimych twórców promowanej w skali globalnej, transmitowanej w , to przejaw kulturalnego zaścianka, kompleksów telewizji i internecie prezentacji dorobku polskiej i mentalnej piaskownicy. Wyliczanie, że te kilka muzyki - we wszystkich jej odmianach stylistyczmilionów „zielonych” lepiej byłoby wydać na „nas nych”. Nie podobają się im „nie mające żadnego zych”, to po prostu obciach i tania próba kręcenia związku z ww. rocznicą igrzyska - przy powłasnych, artystycznych lodów. Jak tak dale mocy importowanego podmiotu wykoj pójdzie, to „nasi” zaprotestują przeciwnawczego”. ko zapr asza niu ame ryka ński ch Mówiąc prościej, nasze gwiazdy Niech świat zasiąnie chcą klezmerskich popijazzmanów, francuskich śpiedzie do oglądania transsów Jaggera i spółki za nasze waków czy jamajskich rastamisji w stylu- polskie mydło i podatk owe pieniąd ze. manów, bo im robotę i preChcą, żeby świat zasiadł mię sprzątną sprzed nosa. powidło: na początek jakiś mazudo oglądania transmisji Całe szczęście, że nie dorek Chopina, potem jakiś „kawałek” w stylu - polskie mydło tycz y to Ost row a. Jak Możdżera, trochę Komedy, może i powidło: na początek wkrótce zostanie ogłoszoGrzesiu Markowski z „Perfectem”, a na jakiś mazurek Chopine - rocznica czerwcokoniec wierzby płaczące i słowiańskie na, potem jakiś „kawawych wyborów zostanie dziewczyny z „Mazowsza”. Na taki zełek” Możdżera, trochę w Ostrowie upamiętnioKomedy, może Grzestaw każdy Japończyk, Turek, Anglik na specjalnym koncersiu Markowski z „Pertem, ze specjalnym reczy nie przymierzając inny Amerykafectem” , a na koniec pertuarem. Nowy „Lomnin zapieje z zachwytu, szczęka mu odrobina Pendereckiego bard” wykona w wyjątkona podłogę opadnie i zostanie w sosie własnym i obowiązwej opra wie (nie będ ę miłośnikiem polskiej muzykowo wierzby płaczące i słozdradzał szczegółów, ale to ki i kultury for ever. wiańskie dziewczyny z „Manaprawdę będzie niezwykłe) kilka piosenek, które kojarzą się zowsza” oraz tańczący górale z nam z tamtymi czasami. zespołu „Śląsk”. Na taki zestaw Nie, to nie sprzeczność z tym, co każdy Japończyk, Turek, Anglik czy napisałem wcześniej, to POMYSŁ, nie przymierzając inny Amerykanin zaktórego opadstan podłogę na owc mu zo brak adwersarzom Stonesów, pieje z zachwytu, szczęka którzy notabene na pewno nie przyjadą nie i zostanie miłośnikiem polskiej muzyki i kultury 4 czerwca do Pols ki, bo grają tego dnia koncert boda for ever. jże w Tel Avivie. Mam nadzieję, że ostrowsk A tak poważniej, to stawiam chipsy przeciwko trui koncert „wypali ”, a prze ciwn icy zapr asza nia skawkom (żeby mi znowu nie wypominali dolarów zagr anic znyc h gwiazd będą się dalej kompromitow przeciwko orzechom), że pies z kulawą nogą by nie ać już tylko we własnym imieniu. przyszedł na taką muzyczną mamałygę, którą chcieliby nam zaserwować rodzimi artyści ze Związku Jarosław Wardawy

Bez satysfakcji Podobno Kieth Richards, gitarzysta The Rolling Stones, wymyślił nieśmiertelny riff gitarowy do „Satisfaction” we śnie. Kiedy się obudził, nagrał natychmiast swój pomysł na magnetofon, który stał zawsze przy jego łóżku i dzięki temu miliony ludzi na całym świecie poznały refren „I cant get no Satisfaction” , co można przetłumaczyć jako „Bez satyfakcji”. Kiedy prawie pół wieku później czytam o kontrowersjach wokół planów koncertu Stonesów z okazji 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów, to myślę sobie, że gdyby staruszek Keith dowiedział się, jakie dylematy mają Polacy, to pociągnąłby pewnie z gwinta Jacka Daniels’a i zarechotał potężnie. Chodzi o to, że grupa polskich artystów scen i estrad wszelkich napisała do prezydenta Bronisława Komorowskiego list otwarty, w którym protestuje przeciwko planom sprowadzenie Rolling Stonesów na wielki koncert w Warszawie z okazji 25. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Tych samych, o których Jan Pietrzak napisał, że to pierwsze wybory, po których nie trzeba iść do spowiedzi. Swoje stanowisko w tej kwestii uznali za stosowne przedstawić tacy artyści, jak: Krystyna Prońko, Wanda Kwietniewska, Wojciech Konikiewicz, Robert Chojnacki, Mieczysław Jurecki, Maciej Zieliński, Bogdan Gajkowski, Piotr Dubiel, Ryszard Wojciul i Piotr Szwed oraz nowy „Lombard”, który „stanowczo zaprotestował” przeciwko pomysłowi ściągnięcia The Rolling Stones. Efektem tego niecnego procederu miałoby być – o zgrozo – „przekazanie znacznych środków finansowych artystom zagranicznym”. Rodzimi Jaggerzy i Richardsi uważają, że „ta ważna data nie powinna być okazją do drenażu niezwykle skromnych funduszy państwowych przeznaczanych na kulturę”. Ich zdaniem, „uczczenie naszego wspólnego, narodowego zwycięstwa sprzed ćwierćwiecza powinno być okazją do wszechstronnej, dobrze wy-

Go 13 2014  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you