Page 1

40

Technologie z najwyższej półki str. 3

STRON

nakład 6500

Pora na głosowanie Po wyborze kapituły rozpoczynamy głosowanie. Plebiscyt o tytuł Ostrowianina Roku 2013 wkracza w decydującą fazę, w której liczyć się będzie już wyłącznie liczba zdobytych głosów przez poszczególnych kandydatów w każdej z kategorii. Głosować można na kuponach i poprzez SMS-y. Dziś przedstawiamy zasady.

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) | ISSN 1231-9325 | Indeks 323225 | 100% własności polskiej | CENA 2,50 zł (5%VAT)

str. 18, 23

- Organista z ostrowskiej fary - Wojna kaprala Pacanowskiego - Społecznik z Franklinowa

str. 19-22 Historia ukryta w pieniądzu Z pasją kolekcjonują kawałki papieru i metalu, które kiedyś były przedmiotem pożądania wielu ludzi. Członkowie oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Ostrowie Wielkopolskim właśnie obchodzą jubileusz 45-lecia działalności.

str. 13

Inne widzenie

Ponad 1 mln 200 tys. zł trafiło do poszkodowanych w zeszłorocznym tragicznym pożarze gazociągu w Jankowie Przygodzkim. Najwięcej, bo 320 tys., wpłacił właściciel gazociągu, firma Gaz System, który odkupił także od najbardziej poszkodowanych działki i zrujnowane domy. Przedstawiamy raport podsumowujący dotychczasowe efekty i stan pomocy.

W Ostrowie właśnie powstaje Klub Rodziców „Autyzm Help”. Jest potrzebny, bo jak mówią jego założyciele, nikt ich nie zrozumie tak, jak inni rodzice dzieci dotkniętych autyzmem.

str. 14-15

str. 8-9 SPORT

SPORT

OSTROVIA NIE PŁACI

PLEBISCYT I WSPOMNIENIA

Koszykarki Ostrovii w tym sezonie ponownie dokonały swoistego cudu i znalazły się w grupie ośmiu najlepszych zespołów. Team Smektały ma nawet szansę na zajęcie miejsca w pierwszej czwórce i włączenie się w walkę o awans. Sęk w tym, że zawodniczki oraz sztab szkoleniowy nie otrzymują ponoć od kilku miesięcy pieniędzy za grę i pracę.

Kolejny już XIV Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca, Trenera i Działacza Południowej Wielkopolski jest już za nami. W sobotę poznaliśmy jego triumfatorów. Tym razem dominowała piłka i żużel. W gronie sportowców najwięcej głosów zebrał Krystian Anioł, a wśród trenerów ze zwycięstwa cieszył się Marek Wojtasiak, uznany trener piłkarski.

str. 27 R

E

K

L

A

M

str. 28-29

A

Odzwiedź nas na: www.facebook.com/ gazetaostrowska


Technologie z najwyższej półki

Nowe auto dla strażaków

Już w lutym br. zakończą się prace przy budowie Parku Technologicznego firmy Delphi. Ostrów Wielkopolski jest jednym z niewielu miast w Polsce, które nie ma politechniki, a w którym dzięki dofinansowaniu unijnemu powstał park technologiczny. Będzie tam m.in. laboratorium i prototypownia.

Jednostka gaśnicza w Skalmierzycach wzbogaciła się o nowy, ciężki, samochód ratowniczo-gaśniczy. Tym samym wszystkie gminne jednostki OSP posiadają już niezbędny sprzęt ratunkowy.

Na pierwszym miejscu

Prace w toku Trwają prace związane z realizacją zadania pn. „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Aglomeracji Odolanów”. Budowa kanalizacji idzie pełną parą.

Ostrowscy strażacy najlepsi. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie już po raz drugi znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu komend powiatowych/miejskich PSP województwa wielkopolskiego za rok 2013.

„Orliki” czekają Od soboty, 14 lutego, większość boisk typu „Orlik” w Ostrowie Wielkopolskim jest już dostępna dla wszystkich chętnych, którzy chcą z nich skorzystać. Wkrótce dostępne będzie także boisko na Piaskach. Wcześniej udostępnia także boisko Zespół Szkół przy ul. Kantaka.

Europejski styl życia

Spotkanie w Rososzycy Zagadnienia dotyczące Strategii Rozwoju Gminy Sieroszewice na najbliższy czas zostały omówione podczas spotkania noworocznego. Miejscem spotkania była restauracja Al Sole w Rososzycy.

Pełna widownia Sali widowiskowej Ostrowskiego Centrum Kultury szukała w poniedziałek odpowiedzi na pytanie o europejski styl życia i Europę, w której chcielibyśmy żyć. To kolejna propozycja Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Ostrowie Wielkopolskim, która zainteresowała tematyką europejską spore grono ostrowian.

Najpierw kanaliza, potem nawierzchnia Miejski Zarząd Dróg rozstrzygnął przetarg na utwardzenie ulicy Świetlicowej – pierwszej ulicy na Pruślinie, gdzie rok temu wykonano kanalizację sanitarną. W przygotowaniu są kolejne ulice. Miasto zarezerwowało na ten cel w budżecie 2 miliony zł.

O

G

Ł

O

S

Z

E

N

I

E

Pomoc na fali ludzkich serc Ponad 1 mln 200 tys. zł trafiło do poszkodowanych w zeszłorocznym tragicznym pożarze gazociągu w Jankowie Przygodzkim. Najwięcej, bo 320 tys., wpłacił właściciel gazociągu, firma Gaz System, który odkupił także od najbardziej poszkodowanych działki i zrujnowane domy. Poszkodowanym na wiele różnych sposobów pomogło również wiele firm, instytucji i osób prywatnych.

19 lutego

KINO KOMEDA

> Klub Seniora „Optymiści” przyjmuje zapisy: do klubu (2 marca), Dzień Kobiet, wczasy w Darłówku, Świnoujściu oraz do Uniejowa na baseny termalne(25 marca)

> „Jack Strong” – premiera, dramat, Polska, 120 min.(18 i 19 II o godz. 19.30, 20 II o godz. 18.15 i 20.45) > „Lego Przygoda” – animowana komedia przygodowa (18 i 19 II o godz. 17, 20 II o godz. 16.30, 21 II o godz. 15, 22 II o godz. 15 i 17, 23 II o godz. 14 i 16) > „Facet (nie)potrzebny od zaraz” – komedia, Polska, 92 min. (21 II o godz. 17 i 19, 22 II o godz. 19, 23 II o godz. 18) > „Nimfomanka. Cz.2” – dramat, Dania, Belgia, Francja, W. Brytania, 122 min. – film dozwolony od 18 lat (21 i 22 II o godz. 21, 23 II o godz. 19.45)

21 lutego > o godz. 19 w Hali Sportowej „Pilawa” w Odolanowie koncert charytatywny dla Roberta i Franka. Zagrają: PIH, B.R.O, Z.B.U.K.U. Imprezę poprowadzi dj Pamp z ekipy 25Cela > o godz. 19.30 w Piwiarni u Bossmana koncerty: Fireball (Łódź), Blanket (Wrocław) i Bloody Rider (Kalisz) > o godz. 20.30 w Młodzieżowym Domu Kultury koncert The Hoof > o godz. 21 w Fanaberia Art. Club Old School Hip-Hop Party – dj Ys, dj Grześ, dj Czapa

22 lutego > o godz. 19 w Piwiarni u Bossmana koncerty: Rock Symptom (Wrocław), Re-Bell (Kalisz), Szerszeń (Koźmin Wlkp.) > o godz. 19 w Ostrowskim Centrum Kultury koncert Poluzjanci akustycznie – walentynkowo > o godz. 21 w Fanaberia Art. Club koncert Monroe

24 lutego > o godz. 19 w Ostrowskim Centrum Kultury w ramach Filmowego Klubu Seniora seans „Książę nie z tej bajki” – komedia romantyczna > o godz. 19 w Ostrowskim Centrum Kultury w ramach Klubu Filmowego „Na Wolności” seans „Heli” – dramat, Francja, Holandia, Meksyk, Niemcy, BR, 105 min, reż.: Amat Escalante oraz animacja „Dance Macabre” w reż. Małgorzaty Rżanek – 5 min.

WYSTAWY > w Ostrowskim Centrum Kultury wystawa plakatu Moniki Starowicz > w Galerii Twórczości Dzieci i Młodzieży „Pędzelek” w Młodzieżowym Domu Kultury wystawa pokonkursowa „Cuda na kiju” > w Muzeum Miasta wystawa „Szopki bożonarodzeniowe” > w Galerii 33 przy ul. Wiosny Ludów 17 wystawa malarstwa Romana Choinki i fotografii Janiny i Jerzego Bartuzi > w Powiatowej Galerii Sztuki Współczesnej wystawa poplenerowa „Z orientu kolorytem” > w Galerii u Szewca przy ul. Gimnazjalnej wystawa plakatów Józefa Bendziechy > Galeria/Pracownia Artystyczna „UNIKAT” – „Skórka” Agnieszka Lisiak, ul. Kr. Jadwigi 40, tel. 693 614 401 > Galeria Autorska Gaworzewski przy al. Słowackiego 17 tel. 62 735 10 13, 500 234 355 > w Chacie Regionalnej w Przygodzicach stała ekspozycja dotycząca historii regionu; poniedziałek – piątek w godz. 8-14 (hol)

O

2

G

Ł

O

S

Z

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

E

N

I

E


BUDYNEK JEST JUŻ PRAWIE GOTOWY

Technologie z najwyższej półki Już w lutym br. zakończą się prace przy budowie Parku Technologicznego firmy Delphi. Ostrów Wielkopolski jest jednym z niewielu miast w Polsce, które nie ma politechniki, a w którym dzięki dofinansowaniu unijnemu powstał park technologiczny. Będzie tam m.in. laboratorium i prototypownia. Park Technologiczny to bardzo ważna i prestiżowa dla miasta i regionu inwestycja. Projekt polega w głównej mierze na budowie hali parku i doprowadzeniu infrastruktury towarzyszącej do działki przy ulicy Spichrzowej w Ostrowie Wielkopolskim. W budynku poza częścią biurową i socjalną znajdować się będzie laboratorium badawcze i pomiarowe, prototypownia i narzędziownia, które w ramach projektu uda się wyposażyć w kilka bardzo nowoczesnych urządzeń. Wniosek o środki z programu WRPO był przygotowywany z pomocą Biura Pozyskiwania Środków Zewnętrznych w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim. Udało się pozyskać 40% kosztów kwalifikowanych projektu, czyli ponad 9 mln złotych. Resztę wykłada amerykański koncern z oddziałem w Ostrowie. Projekt przewiduje  stworzenie 30 nowych miejsc pracy, w tym zatrudnienie 7  inżynierów pracujących w parku nad rozwojem unikalnych konstrukcji i procesów technologicznych. Spółka Delphi Polska Park Technologiczny sp. z o.o. sp. k. powstała z inicjatywy i na bazie wcześniejszych wieloletnich doświadczeń w zakresie współpracy z

Główna hala jest już praktycznie gotowa

firmami zajmującymi się obróbką metali, a także wspierania przez spółkę Delphi Poland S.A. oddział Ostrów Wlkp. lokalnej i regionalnej przedsiębiorczości z sektora motoryzacyjnego. - Chcemy być źródłem  rozwoju innowacyjnych technologii, ale także wartościowym partnerem dla lokalnych jednostek biznesu, społeczności stawiając na owocną współpracę i rozwój firm branżowych z regionu Wielkopolski. Hala parku, która właśnie powstaje, będzie miejscem rozwoju innowacyjnych technologii oraz produktów w zakresie wymienników ciepła – mówi Zdzisław Kujawa, prezes zarządu Delphi Polska Park Technologiczny w Ostrowie Wielkopolskim. Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław

NOWY NABYTEK W OSP SKALMIERZYCE

Nowe auto dla strażaków Jednostka gaśnicza w Skalmierzycach wzbogaciła się o nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Tym samym wszystkie gminne jednostki OSP posiadają już niezbędny sprzęt ratunkowy. W 2012 roku sześć z siedmiu Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce otrzymało nowoczesne pojazdy pożarnicze. Teraz przyszła pora na kolejną ostatnią już, jednostkę OSP do doposażenia. Nowy nabytek to pojazd specjalistyczny, z kabiną 6-osobową, napędem terenowym 4x4 z blokadą mostów, zbiornikiem wodnym o pojemności 5000 litrów oraz zbiornikiem ze środkiem pianotwórczym 500 l i autopompą o wydajności 3200 l/ min. Zabudowa jest wykonana w całości z kompozytu. Dodatkowo pojazd posiada maszt Nowy nabytek skalmierzyckich strażaków oświetleniowy sterowany automatycznie z lampami 2x1000W. Koszt całkowity samochodu bojowego marki ZOSP RP oraz środków z Wojewódzkiego FunMAN wyniósł 769.991 zł, z czego samorząd duszu Ochrony Środowiska i Gospodarki WodGminy i Miasta Nowe Skalmierzyce wyłożył na nej. ten cel prawie 380.000 zł. Pozostała dotacja poOficjalne przekazanie pojazdu ma nastąpić podczas chodzi z budżetu państwa, Związku Głównego uroczystości z okazji Dnia Strażaka. (jw)

Urbaniak zaangażował się w proces przygotowania inwestycji. - Dla Ostrowa to jest kolejny sygnał wypuszczany w otoczenie gospodarcze, że tutaj dobrze się dzieje, że mamy tutaj kapitalnych inżynierów, że warto tutaj robić biznes – mówił prezydent Ostrowa. - W Ostrowie Wielkopolskim mamy namacalny dowód, że działania w ramach innowacji, najnowocześniejszych światowych technologii, mają miejsce i są faktem. To nie są technologie importowane, to technologie tu wypracowane, opracowane przez tutejszych inżynierów, według najlepszych wzorców i -  co najważniejsze -  znajdują klientów na całym świecie - powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. (jw)

KAŻDY MOŻE POMÓC

Harcerska kropla braterstwa Już 21 lutego ostrowscy harcerze zapraszają na „Kroplę Braterstwa” – akcję, w trakcie której zbierana będzie krew dla potrzebujących. Akcja ma swoją długą, piękną tradycję.

Orliki czekają Od soboty, 14 lutego, większość boisk typu „Orlik” w Ostrowie Wielkopolskim jest już dostępna dla wszystkich chętnych, którzy chcą z nich skorzystać. Wkrótce dostępne będzie także boisko na Piaskach. Wcześniej udostępnia także boisko Zespół Szkół przy ul. Kantaka. Czynne jest, po zimowej przerwie, między innymi boisko przy Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Partyzanckiej 15. Obiekt jest dostępny dla wszystkich w poniedziałki od 16.00 do 22.00 oraz w soboty i niedziele od 10.00 do 22.00. Także od 15 lutego br. będzie można korzystać z boiska w Parku 600-lecia, z boiska na ostrowskich Piaskach, boiska podlegającego starostwu ostrowskiemu przy ul. Kantaka oraz z „Orlika” przy ul. Granicznej przy Szkole Podstawowej nr 6. Nie we wszystkich przypadkach - ze względu na niskie przygruntowe temperatury jest możliwe udostępnienie pomieszczeń socjalnych. (jw)

Koszykarki najlepsze W Kaliszu rozegrany został Finał Rejonu Kaliskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Koszykówce Dziewcząt. W rozgrywkach brały udział drużyny z: Pleszewa, Ostrzeszowa, Kępna, Kalisza oraz reprezentacja ostrowskiego II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta. W początkowej fazie rozlosowano dwie pary szkół, a faworyzowana drużyna ostrowskiego „Reymonta” (ubiegłoroczne wicemistrzynie województwa wielkopolskiego) z urzędu miała los wolny. W pierwszym meczu II LO Kalisz wygrało z I LO z Kępna, w drugim meczu Zespół Szkół nr 1 z Ostrzeszowa wygrał z LO Pleszew. Zespoły, które przegrały, rywalizowały o 4. miejsce, zwyciężyły dziewczęta z Kępna. W dalszej części rozgrywek rywalizowały zwycięskie zespoły oraz II LO z Ostrowa Wielkopolskiego. Ostatecznie ostrowianki zdobyły Mistrzostwo Rejonu Kaliskiego, jednocześnie awansując do rozgrywek wojewódzkich. (hol)

„Kropla Braterstwa” to akcja harcerzy wędrowników z okazji skautowego święta obchodzonego na całym świecie, Dnia Myśli Braterskiej. Kropla Braterstwa polega na oddaniu krwi, która ratuje ludzkie życie. W tym szczególnym dniu harcerze łączą się ze wszystkimi, gdyż za brata uważają każdego człowieka, nieważne, czy to harcerz, czy nie. W dniu 21 marca ostrowscy harcerze i osoby chcące wesprzeć akcję spotykają się o godzinie 7.30 przed Centrum Krwiodawstwa w Ostrowie Wielkopolskim na terenie szpitala przy ulicy Limanowskiego, gdzie będą oddawać ten cenny lek. Należy pamiętać, aby oddać krew, trzeba mieć ukończone 18 lat oraz posiadać dowód tożsamości. Oddajesz krew pierwszy raz? Poczytaj: www.rckik.poznan.pl/ (jw) R

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

E

K

L

A

3

M

A


NOWA INICJATYWA W PSARACH

Uczcili patrona W Publicznym Gimnazjum Sióstr Salezjanek odbył się Dzień Patrona, którym jest św. Jan Bosko. Specjalnie z tej okazji każda z klas przedstawiała życiorys i ciekawostki z życia świętych i błogosławionych Rodziny Salezjańskiej. Były plakaty, scenki, wiersze i piosenki. Dzięki kreatywności uczniów przedstawiono postacie: ks. Andrzeja Beltrami, Dominika Savio, Laury Vicuna, Zefiryna Namuncura, Augusta Czartoryskiego, s. Teresy Valle Pantellini, Poznańską Piatkę, s. Euzebie Palomino i Aleksandrinę da Costa. Druga część uroczystości służyła pogłębieniu naszej wiedzy z różnych przedmiotów. Odbyło się przedstawienie „słowa a Słowo” oraz konkurs wiedzy o Hiszpanii na wszystkich poziomach nauczania. Była też degustacja potraw krajów hiszpańskojęzycznych. Uroczystości zakończyła msza święta w kościele pw. św. Antoniego. (rw)

Monety na wystawie ,,Monety i banknoty Południowej Wielkopolski” to hasło przewodnie wystawy, jaka jest czynna w ,,n-Klubie’’ przy ulicy Królowej Jadwigi. Zgromadzono tam ciekawe zbiory pasjonatów numizmatyki, należących do ostrowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Na wystawie możemy zobaczyć zarówno monety jak i banknoty, jakimi posługiwali się mieszkańcy naszego miasta i okolic przed dziesiątkami i setkami lat. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 45 – lecia ostrowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i jest czynna do 4 marca br. (rw)

Mają nową świetlicę W lutym br. w Psarach, w gminie Sieroszewice zaczęła działać świetlica środowiskowa. Założyło ją Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju Wsi Psary „Mała Ojczyzna”. Świetlica działa w budynku po Szkole Podstawowej w Psarach. Środki na utworzenie świetlicy środowiskowej przyznali radni gminy Sieroszewice w listopadzie ubiegłego roku w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na terenie gminy Sieroszewice na rok 2014. Oferta zajęć prowadzonych w świetlicy skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. To właśnie oni będą mogli brać udział w zajęciach plastycznych, muzycznych i ruchowych. Nie zabraknie również ćwiczeń rozwijających twórczość. Będą też prowadzone zajęcia wyrównawcze z różnych przedmiotów. Ponadto dla chętnych przewidziano gry i zabawy świetlicowe. Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju Wsi Psary „Mała Ojczyzna” powstało w lipcu 2013 roku. Jego głównym celem jest utworzenie szkoły w miejsce zlikwidowanej

W świetlicy będzie prowadzonych szereg różnych zajęć

w tym samym roku szkoły filialnej. Budynek, w którym dawniej mieściła się Szkoła Podstawowa, został użyczony stowarzyszeniu na okres trzech lat. Dzięki wsparciu wielu darczyńców i ofiarodawców udało się już wykonać bieżące naprawy w budynku. Pozyskano też niezbędne materiały edukacyjne. Zakupiono także opał na zimę. Stowarzyszenie

PÓŁKOLONIE W ZESPOLE SZKÓŁ SIÓSTR SALEZJANEK

ZABAWA W „JUBILATCE”

Walentynki u seniorów 170 osób bawiło się na tradycyjnej zabawie walentynkowej zorganizowanej przez Klub Seniora „Optymiści”. Miejscem zabawy był Dom Restauracyjny „Jubilatka”.

Będą szkolić Do piątku, 21 lutego br. trwa nabór na szkolenie z zakresu stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym. Szkolenie to odbędzie się w marcu br. Organizatorem kursu jest działająca przy Wielkopolskiej Izbie Rolniczej spółka ROLWIR. Koszt szkolenia wynosi 80 zł. Wszyscy chętni udziałem w tym szkoleniu powinni kontaktować się z Biurem Powiatowym Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Wrocławskiej 18, tel. 62 592 80 18. (rw)

„Mała Ojczyzna” stara się przede wszystkim o to, aby budynek szkolny był miejscem nauki i zabawy, pożytecznego, a także ciekawego spędzania czasu wolnego i rozwijania zainteresowań dzieci z Psar. W zamierzeniu ma być też miejscem spotkań i integracji mieszkańców tej miejscowości. (rw)

Podczas ferii uczestnicy półkolonii nie mieli czasu na nudę

Już po raz trzeci ,,Optymiści’’ zorganizowali walentynki. Z okazji trzyletniej działalności klubu na sali pojawił się duży tort z dwoma sercami oraz lampka szampana dla każdego. Do tańca seniorom przygrywał zespół „Bravo” Tomasza Kamzola. Grał on stare i nowe przeboje. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczestników zabawy. Były konkursy i specjalne dedykacje taneczne. Wybrano też Walentynkę i Walentego wieczoru oraz ich zastępców. Zostali nimi: Teresa Parniewicz, Eugeniusz Juszczak oraz Grażyna Glinkowska i Roman Wnuk. Każda z par otrzymała upominki i zatańczyła specjalny taniec. Wszyscy obecni na sali otrzymali czekoladowe serduszka i czerwone balony. Szczególną atrakcją wieczoru był konkurs na przebranie walentynkowe. Stanęło do niego ponad czterdzieści osób. Wszyscy biorący w nim udział otrzymali drobne upominki. Restauratorzy przygotowali dla uczestników zabawy poczęstunek. Była obiadokolacja, ciasto i kawa oraz zimny bufet. (rw)

Różnorodne zajęcia Konkursy, wycieczki, zabawy, zapewnione słodkie posiłki oraz kilkugodzinna opieka w ciągu dnia. Tak pokrótce wyglądały ferie zimowe w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek. W tej placówce szkolnej zorganizowano półkolonie. Ich kierownikiem była Sylwia Maleszka. Ponadto wsparcie pedagogiczne i wychowawcze zapewnili nauczyciele Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek. Uczniowie mieli zaplanowane zajęcia od godzin rannych do popołudniowych. Zajęcia sportowe i artystyczne przeznaczone były zarówno dla starszych, jak i dla najmłodszych dzieci. Uczniowie pod opieką nauczycieli spotykali się z rówieśnikami i poprzez zabawę uczyli się nowych rzeczy i nabywali różne umiejętności. Każdego dnia na podopiecznych czekało sporo atrakcji. Były wycieczki regionalne, zajęcia na lodowisku i basenie. Istotą każdego dnia były zabawy integracyjne, a także ruch na świeżym powietrzu. Nie zabrakło również zajęć terapeutycznych, artystycznych, różnych konkursów, festiwali piosenki i zawodów sportowych. Ferie zimowe w szkole okazały się najlepszym czasem na odkrywanie talentów, zdolności i umiejętności młodych ludzi. (rw)

4

Bohaterowie wieczoru walentynkowego środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |


W JAKIEJ EUROPIE CHCEMY ŻYĆ?

Europejski styl życia Pełna widownia Sali widowiskowej Ostrowskiego Centrum Kultury szukała w poniedziałek odpowiedzi na pytanie o europejski styl życia i Europę, w której chcielibyśmy żyć. To kolejna propozycja Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Ostrowie Wielkopolskim, która zainteresowała tematyką europejską spore grono ostrowian. Spotkanie w OCK składało się z dwóch części. W pierwszej widownia, składająca się głównie z uczniów ostrowskich szkół średnich i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku obejrzała film „W kręgu miłości”. Film Felixa von Groneigena został wyróżniony Nagrodą „Lux” Parlamentu Europejskiego. W drugiej części zaproszeni goście rozmawiali o swoich europejskich wyobrażeniach i doświadczeniach. Jacek Jędrzejak, jeden z liderów Big Cyca, wspominał, że jego pierwsze doświadczenia i kontakty z krajami europejskimi odbywały się w dość specyficznych okolicznościach. – Pod koniec lat 80. poznaliśmy niemieckich anarchistów z Berlina. Doszło do dość dziwnej sytuacji, w której my jeździliśmy do nich, bo chcieliśmy

Spotkanie autorskie Sławomir Koper był gościem ostrowskiej Biblioteki Publicznej. Ten historyk, dziennikarz, autor wielu książek dał się poznać czytelnikom jako erudyta i znawca historii „od podszewki”. Na spotkaniu czytelnicy stwierdzili, że czytanie jego książek „ jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”. Spotkanie z nim odbyło się 30 stycznia w czytelni Biblioteki Głównej. (hol)

Uczestnicy spotkania po dyskusji

mieć takie supermarkety, jak oni, a oni chcieli je podpalać, jako produkt „systemu”, z którym walczyli – mówił J.Jędrzejak. Robert Zawadzki, aktor rodem z Ostrowa, opowiadał o swojej pracy, której 10 lat temu nie mógłby wykonywać tak, jak obecnie. Robert uprawia bowiem swój zawód głównie… w Irlandii, gdzie odnosi spore sukcesy. Ważnym tematem dyskusji były również zmiany w Ostrowie, powstałe w wyniku wykorzystania unijnych funduszy. Ewa Smolińska – dyrektor Kina „Komeda”, przypomniała kilka najważniejszych inwestycji kulturalnych dofinansowanych z tego źródła: remont starej biblioteki, synagogi i cyfryzację kina „Komeda”. Sylwia Nowicka, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miej-

POD PATRONATEM „GAZETY OSTROWSKIEJ”

skiego, z kolei z zapałem wyliczała najważniejsze miejskie „unijne” projekty. – Unia wymusiła na nas całkowitą zmianę podejścia do funduszy. Nauczyliśmy się, że nie możemy mówić, czego my chcemy i domagać się tego od Unii, tylko korzystać z pieniędzy przeznaczanych na cele wskazane przez UE, która oczekuje od nas kreacyjności w ich zagospodarowaniu – mówiła S. Nowicka. Wśród gości znaleźli się także: Krzysztof Ogórkiewicz - satyryk, Jan Jakub Mejer – stażysta w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Dawid Brodziak – były asystent posłanki do PE Sidonii Jędrzejewskiej, którzy zachęcali do wzięcia udziału w tegorocznych wyborach do Europarlamentu. (jw)

KONKURS LITERACKI ROZSTRZYGNIĘTY

Hity tylko dla kobiet

Walentynki w wierszu

Już 8 marca zapraszamy na „Hity Klasyki”. Pod takim hasłem odbędzie się koncert 8 marca 2014 roku w Ostrowskim Centrum Kultury, w którym zostaną zaprezentowane najpiękniejsze arie operowe i operetkowe oraz szlagiery wodewilowe.

Został rozstrzygnięty konkurs literacki „Walentynkowy wiersz miłosny”. Jego organizatorem po raz 11. była Biblioteka Publiczna im. St. Rowińskiego w Ostrowie.

Najpiękniejsze utwory z klasycznego repertuaru operetkowego i wodewilowego przedstawią doborowi artyści scen polskich. Zaśpiewają między innymi: Paweł Skałuba – jeden z najwybitniejszych tenorów młodego pokolenia, Liza Wesołowska – sopran, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Paweł Hartlieb – śpiewający aktor w Teatrze Studio Buffo, Ewa Lachowicz – polska aktorka musicalowa. W rodzinnym mieście wystąpi także doskonale znany tu– choć raczej w charakterze tancerza – Jarosław Janikowski, który tym razem zaprezentuje się jako uzdolniony śpiewak operowy i konferansjer. Grać będą muzycy: Adam Sychowski, fortepian, Mateusz Zaziębło – skrzypce, Piotr Ptak – klarnet. Koncert rozpocznie się w sobotę, 8 marca, o godzinie 18.00. Bilety na ten koncert już do nabycia w kasie OCK, przy ulicy Wolności 2. Dokładny program koncertu oraz zdjęcia wykonawców na: www.facebook.com/gazetaostrowska (jw)

Odwiedź nas na: www.facebook.com/gazetaostrowska środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

Wyniki 11. edycji powiatowego konkursu literackiego „Walentynkowy wiersz miłosny” zostały ogłoszone 12 lutego w Czytelni Biblioteki Głównej. Gratulacje laureatom złożyli: dyrektor Biblioteki Włodzimierz Grabowski oraz Andrzej Leraczyk, naczelnik magistrackiego Wydziału Kultury i Sztuki w Ostrowie Wielkopolskim. Jury oceniało wiersze w trzech kategoriach wiekowych: najmłodsi, młodzież, dorośli. Wśród najmłodszych uczestników I nagrodę otrzymała Agnieszka Miętkiewicz, II – Paulina Nowak-Maślińska, a III – Zuzanna Urban. W kategorii młodzież I miejsce zajęła Aleksandra Kukułka, II – Nicola Król, a III – Julia Śmiechowska. W kategorii dorośli nagrodzono następujące osoby: I nagroda – Katarzyna Rynkowska, II – Aneta Lewandowska, a III – Weronika Machelak. Wyróżnienie specjalne otrzymała Małgorzata Juda-Mieloch. Spotkanie w bibliotece uświetniły programem „Miłość zaklęta w muzyce” Aleksandra Kiełb-Szawuła oraz Urszula Zybura. – Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za podzielenie się z nami ogromną radością życia, energią, szalonymi emocjami oraz autentyczną wrażliwością. Wiersze zaprezentowane w konkursie są wielkim świadectwem poszukiwania nieodgadnionych stanów uczuciowych – powiedział dyrektor biblioteki Włodzimierz Grabowski. (hol)

Przewodnicy na wystawie Około 20 osób, które na co dzień są przewodnikami PTTK w Ostrowie Wielkopolskim, odwiedziło wystawę misyjną, jaka jest zorganizowana w Zespole Szkół Salezjanek. Osoby te z wielkim zainteresowaniem wysłuchały historii misji salezjańskich, którą przedstawiła s. Dorota Grzywacz, dyrektor tej placówki oświatowej. Z jeszcze większym zainteresowaniem przewodnicy PTTK oglądali zbiór eksponatów zgromadzonych z różnych krajów świata. Uczestnicy wystawy dokonali również wpisu do księgi pamiątkowej: ,,Jesteśmy pod wrażeniem tego, co zostało zebrane i jak pięknie jest to wszystko wykonane”. Wystawa misyjna jest czynna w Zespole Szkół Sióstr Salezjanek jeszcze przez trzy miesiące. (rw)

Otrzymasz SMS W gminie Przygodzice działa multiesemesowy system powiadamiania mieszkańców. Każdy, kto chce otrzymywać SMS–y z ważnymi informacjami, powinien aktywować ten system we własnym telefonie komórkowym. Informacje przekazywane są w formie bezpłatnych SMS-ów niezależnie od operatora telefonu komórkowego. Należy zarejestrować się, wysyłając SMS pod numer telefonu 500 413 900 ze specjalnym kodem przypisanym do konkretnej miejscowości. Po udanej rejestracji otrzymamy SMS-a zwrotnego. W dowolnym momencie można zrezygnować z otrzymywania wiadomości SMS i wyrejestrować się z usługi. Centrum powiadamiania znajduje się w urzędzie gminy. Mieszkańcy drogą esemesową informowani będą o wszelkich zagrożeniach i ważnych dla lokalnej społeczności sprawach. (rw)

Przemyk w Ostrowie Koncert jubileuszowy Renaty Przemyk odbędzie się w Ostrowskim Centrum Kultury. Wokalistka ta debiutowała pod koniec 1989 roku w zespole Ya Hozna, który wydał płytę pod tym samym tytułem, przynoszącą takie przeboje jak: „Babę zesłał Bóg” czy „Protest Dance”. Po zawieszeniu działalności zespołu Renata rozpoczęła z powodzeniem solową karierę. Koncert Jubileuszowy odbędzie się 25 kwietnia na dużej scenie OCK. Bilety będą kosztować: 45 zł w przedsprzedaży i 60 zł w dniu koncertu. (hol) W bibliotece rozstrzygnięto konkurs literacki

5


OSTROWSCY STRAŻACY NAJLEPSI

Uprawnienia za darmo Audytor efektywności energetycznej – właśnie trwają zapisy na to szkolenie w pełni finansowane z Unii Europejskiej. Zostanie ono zakończone zdobyciem uprawnień audytora efektywności energetycznej. Szkolenie adresowane jest do osób z branży budowlanej (Sekcja F, Dział 41-43) oraz architektów (Sekcja M, Dział 71). Program składa się z dwóch szkoleń: audytor efektywności energetycznej – 164 godz. (140 godz. teorii i 24 godz. praktyki), zakończone pracą dyplomową w ramach zajęć laboratoryjnych oraz egzaminem VCC oraz budownictwo ekologiczne i innowacyjne – energia odnawialna – 30 godz. Informacje i zapisy pod nr telefonu: 604 888 983. Szkolenia odbywać będą się w Ostrowie Wielkopolskim, w grupach 10-cioosobowych. Termin zostanie ustalony po zrekrutowaniu grupy. (hol)

Tajemnice Gór Sowich 28 lutego w filii bibliotecznej w Daniszynie odbędzie się spotkanie z Piotrem Kałużą. To geolog, od prawie 20 lat badacz tajemnic na terenie Dolnego Śląska, a w szczególności hitlerowskich obiektów w Górach Sowich, współautor książki „Riese – poszukiwania największej tajemnicy III Rzeszy”, autor artykułów na temat eksploracji, prezes Sowiogórskiej Grupy Poszukiwawczej, jednej z najbardziej prężnych grup poszukiwawczych na terenie Gór Sowich. Uczestnik programów TVP, TVN, Polsat (wraz z Bogusławem Wołoszańskim) oraz Discovery Channel, które przedstawiały poszukiwania podziemnych kompleksów na terenie Dolnego Śląska. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18. (hol)

Kasa na sport W gminie Odolanów rozstrzygnięto konkurs dla organizacji pozarządowych oraz innych organizacji pożytku publicznego na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. W ramach konkursu zostaną wsparte działania z zakresu: masowych imprez rekreacyjno-sportowych, umożliwiających mieszkańcom gminy i miasta aktywne uczestnictwo oraz szkoleń dzieci i młodzieży w różnych dyscyplinach sportowych. Do rozdysponowania było 240 tys. zł. – Sekcja kick-boxingu dzięki wsparciu gminy Odolanów może oferować bezpłatne treningi dla najmłodszych oraz młodzieży do lat 18 z terenu gminy. Otrzymane dofinansowanie to fundament działalności naszej sekcji. Beneficjentami jest młodzież, a dzięki dotacji na sesje treningowe może przyjść każdy – mówi, podsumowując 2013 rok, Tomasz Sroka. (hol)

Odwiedź nas na: www.facebook.com/ gazetaostrowska

6

Na pierwszym miejscu Ostrowscy strażacy najlepsi. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie już po raz drugi znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu komend powiatowych/miejskich PSP województwa wielkopolskiego za rok 2013. – Jestem dumny z naszej jednostki i pracujących w niej ludzi. Serdecznie gratuluję wam tego sukcesu – mówił podczas spotkania ze strażakami starosta ostrowski Paweł Rajski. KP PSP w Ostrowie Wielkopolskim pokonała w rankingu komend powiatowych/miejskich PSP 33 powiatowe i miejskie jednostki na terenie całego województwa. – To ogromny sukces osiągnięty dzięki ciężkiej pracy zarówno komendanta, jak i podległych strażaków nie tylko państwowej straży pożarnej, ale również ochotników. Charakterystyczną cechą ostrowskiej jednostki jest rzetelność i solidna praca. Jeżeli cokolwiek jest wykonywane w tej komendzie – to od początku do końca robione jest perfekcyjnie — mówił bryg. Adam Langner, zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego w Poznaniu. W rankingu przeprowadzanym przez Ko-

Ostrowscy strażacy są najlepsi w Wielkopolsce

mendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu przedmiotem oceny jest wiele kryteriów. Jednym z głównych jest zestawienie wskaźników, z których wynika, jak dana komenda realizuje swoje przedsięwzięcia. Sukcesu ostrowskim strażakom pogratulował starosta Paweł Rajski. – Cieszę się, że nasza jednostka po raz drugi zajęła pierwsze miejsce w województwie wielkopolskim. Do tej pory wiele ciepłych słów słyszę na

NIECODZIENNA WIZYTA W DPS

temat przeprowadzonej akcji w Jankowie Przygodzkim, a przede wszystkim o postawie strażaków. Jestem dumny z naszej jednostki i pracujących w niej ludzi. Serdecznie gratuluję wam tego sukcesu – mówił starosta Paweł Rajski. Wyniki plebiscytu ostrowscy strażacy poznali podczas narady rocznej, która odbyła się 12 lutego. (hol)

KOLEJNE SPRZĘTY TRAFIŁY DO KP PSP

„Kontenerowiec” dla strażaków Ciężki specjalistyczny pojazd „kontenerowiec” o pojemności 11 ton środka pianotwórczego otrzymała ostrowska straż pożarna. Samochód kosztujący prawie 900 tys. zł został zakupiony ze środków Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i Unii Europejskiej.

W DPS w Ostrowie obchodzony był Dzień Chorych

Dzień chorych Dzień Chorego – to międzynarodowe święto było obchodzone w ostrowskim Domu Pomocy Społecznej. Mieszkańców placówki przy ul. Partyzanckiej odwiedzili ks. biskup Teofil Wilski oraz starosta Paweł Rajski. Biskup Senior Diecezji Kaliskiej podkreślił, że Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 r. Święto rokrocznie obchodzone jest 11 lutego. – Papież Jan Paweł II, kiedy był jeszcze w sile wieku, zawsze w programie wizyt rezerwował sobie czas na spotkania z ludźmi chorymi. Wiele mówił o chorych, o solidarności z nimi, o pomocy, o trosce. A potem papież sam był chory i tak spokojnie z pokorą przeżywał swoją chorobę – mówił ks. biskup Teofil Wilski. Podczas spotkania Biskup Senior Diecezji Kaliskiej wspólnie modlił się z mieszkańcami Domu, a także odwiedził osoby, które nie mogą się poruszać. Mieszkańcy przygotowali dla swoich gości program artystyczny na temat walki dobra ze złem w ludzkim życiu. Na zakończenie głos zabrał starosta ostrowski. – Nam, samorządowcom, często wydaje się, że najważniejsze jest dbanie o część materialną, o to, aby warunki bytowe dla mieszkańców były jak najlepsze. Ale podczas tego spotkania uświadomiłem sobie, że dla tych mieszkańców dużo ważniejsza jest obecność Księdza Biskupa, którego postrzegam jako człowieka bardzo wyciszonego i serdecznego. Dlatego bardzo chciałbym z całego serca podziękować, że w tym szczególnym dniu Ksiądz Biskup jest tutaj z nami – mówił starosta Paweł Rajski. (hol)

Tylko cztery jednostki w Polsce mogą pochwalić się tego typu samochodem. Są to: Wrocław, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski i Ostrów Wielkopolski. Kluczyki do specjalistycznego pojazdu zostały przekazane przez zastępcę Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Adama Langnera 12 lutego podczas dorocznej narady podsumowującej działalność ostrowskiej komendy za rok 2013. Ponadto ostrowska straż pożarna pochwaliła się też nowym sprzętem hydraulicznym ratownictwa drogowego wartości 150 tys. zł. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim pozyskała także środki finansowe z lokalnych samorządów (powiat ostrowski – 30 tys., miasto Ostrów Wielkopolski – 25 tys., gmina i miasto Nowe Skalmierzyce – 10 tys., gmina Ostrów Wielkopolski – 10 tys.) na zakup zestawu ratownictwa technicznego HOLMATRO. Powiat Ostrowski wsparł również jednostkę przy zakupie 2 kompletów ubrań gazoszczelnych – 8 tys., a 15 tys. zł przekazał na bieżące utrzymanie Zintegrowanego Stanowiska Dyspozytorskiego Komendy. (hol)

Ostrowska jednostka jako jedna z czterech otrzymała specjalistyczny sprzęt środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |


ATRAKCYJNY WYJAZD ZIMOWY DLA UCZNIÓW

Jeździli na nartach i snowboardzie Nauka oraz doskonalenie umiejętności jazdy na nartach i snowboardzie to główne atrakcje zimowiska zorganizowanego przez Stowarzyszenie ,,Ludzie dla ludzi” w Małem Cichem. W wyjeździe wzięli udział uczniowie z ostrowskich szkół. Trzydzieścioro dzieci z naszego miasta miało okazję w sposób bardzo aktywny spędzić ferie zimowe. Uczniowie wraz z opiekunami udali się do miejscowości Małe Ciche koło Zakopanego. Kierownikiem sportowej imprezy był Paweł Staszak, nauczyciel pracujący w ostrowskiej ,,Dziewiątce”. - Zimowy wyjazd w góry to nowa propozycja, którą skierowało nasze stowarzyszenie do rodziców dzieci uczęszczających do szkół na terenie Ostrowa. Zimowisko było okazją, aby dzieci pod okiem wykwalifikowanych instruktorów uczyły się jazdy na nartach i snowboardzie. Tym samym mogły aktywnie spędzić tydzień ferii. Jednak najbardziej cieszymy się z tego, że uczestnicy wyjazdu wrócili zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń - powiedział Łukasz Mikołajczyk, członek zarządu Stowarzyszenia ,,Ludzie dla ludzi”. Głównym celem zimowiska była nauka oraz doskonalenie jazdy na nartach oraz snowboardzie. Nad bezpieczną i sprawną nauką dzieci czuwał doświadczony instruktor narciarstwa. Zajęcia na stoku odbywały się dwa razy dziennie po trzy godziny. Podczas narciarskich zmagań został przeprowadzony konkurs ,,super slalom gigant”, w którym zawodni-

Uczestnicy zimowego wyjazdu

cy prezentowali swoje już spore umiejętności narciarskie. W czasie apelu kończącego zimowisko podsumowano rywalizację narciarską, wręczono dyplomy oraz pamiątkowe góralskie gadżety. Pobyt w górach był również okazją, aby uczestnicy wyjazdu pojechali do Bukowiny Tatrzańskiej. W tej miejscowości spędzili czas w kompleksie basenów z wodami termalnymi. Dzieci po kilku godzinach niesamowitej zabawy wróciły

UCZNIOWIE RECYTOWALI WIERSZE

do ośrodka. Uczniowie udali się również na wycieczkę do Zakopanego, gdzie mieli możliwość spacerowania po Krupówkach oraz zakupienia regionalnych pamiątek. Na zakończenie zimowiska zorganizowano pożegnalne ognisko z pieczeniem kiełbasek, podczas którego śpiewano obozowe piosenki. Wyjazd został dofinansowany przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski. (rw)

MISTRZOSTWA RODZICÓW W UNIHOKEJU

Wesołe rozgrywki W hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mieszka I rozegrano Mistrzostwa Rodziców w Unihokeju o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5. Impreza ta odbyła się po raz pierwszy.

Uczestnicy spotkania z poezją

Wieczór poetycki Eugenia Zawidzka oraz ksiądz Adama Kraska byli gośćmi Wieczoru Poetyckiego Spotkanie miało miejsce w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Słaborowicach. Celem tego spotkania było przybliżenie poezji. Zaproszeni poeci zaprezentowali swoją twórczość. Jej odbiorcami byli uczniowie, rodzice, nauczyciele, a także mieszkańcy Słaborowic. Uczestnikom tego spotkania spodobała się poezja religijna, która była recytowana przez uczniów szkoły: Maję i Patrycję Kubiak, Damiana Borowskiego, Wanessę Balcerek i Amelię Goplarek. Ponad to dla słuchaczy przygotowano również poezję śpiewaną. Zebrani uczniowie z klas od drugich do szóstych szkoły podstawowej zaśpiewali kolędy wraz z solistką Anną Tasarek. W nieco innej aranżacji została zaśpiewana pieśń „Czego chcesz od nas Panie” przez absolwentkę tutejszej Szkoły Podstawowej, uczennicę Gimnazjum w Lewkowie – Agnieszkę Wróbel. Na zakończenie Wieczoru Poetyckiego zaśpiewał Jan Dyczak – uczeń klasy VI znaną piosenkę Starego Dobrego Małżeństwa „Jak”. W rolę konferansjerów podczas tego spotkania wcielili się: Julia Twardowska oraz Jan Dyczak. Nad całością przedsięwzięcia czuwała nauczycielka języka polskiego Małgorzata Mocek oraz nauczyciel muzyki Maciej Kasprzak. (rw) środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

Kalendarz turystyczny PTTK oddział w Ostrowie Wielkopolskim zaprasza turystów i sympatyków na imprezy, jakie będą w tym roku. Już w niedzielę, 23 lutego, odbędzie się rajd „Uroki zimy”. Następnie zorganizowany zostanie rajd „Marzanna 2014”. Dla miłośników spływów kajakowych pierwszą imprezę zaplanowano pod koniec marca. Będzie nią spływ kajakowy Ołobokiem. Jej organizatorem jest Klub Kajakowy „Pelikany”, który zaprasza także na majowy spływ „Prosna 2014” i na letnią wędrówkę kajakowo-rowerową szlakiem Krutyni na przełomie lipca i sierpnia oraz na spływ rzeką Wartą. W kwietniu natomiast odbędzie się Wiosenny Rajd „Bocianim Szlakiem”. W maju na wędrówkę po Sudetach zaprasza Klub Górski „Jontek”. Klub ten organizuje również w sierpniu wycieczkę w Góry Izerskie. W maju tego roku odbędą się dwie sztandarowe imprezy, jakimi są: „Wiosna z Bicyklem” oraz Zlot Dzieci i Młodzieży Powiatu Ostrowskiego. We wrześniu tradycyjnie odbędzie się Ogólnopolski Rajd „Jesień Chopinowska” i „Święto Roweru”. W tym miesiącu zaplanowano również Ogólnopolski Rajd Służb Mundurowych. Sezon turystyczny zakończą rajdy: „InOOstro”, im. Stasia Cichosza i I Rajd Motorowy Resortu Spraw Wewnętrznych ,,Szlakami Powstania Wielkopolskiego”. (rw)

W tym sportowym wydarzeniu wzięło udział osiemnaścioro rodziców, którzy utworzyli cztery zespoły. Zespół nr 1 wystąpił w składzie: Leszek Woźnica, Tomasz Rychlik, Adam Bera, Tomasz Mielcarek i Jacek Kaszyński. Zespół nr 2: Anna Skowronek, Grzegorz Skowronek, Rafał Sępołowicz, Rafał Nowak i Rafał Kowalczyk. Zespół nr 3: Michał Michalski, Leszek Szubert, Przemysław Kelner i Tomasz Dąbrówka. Zespół nr 4: Bartosz Kobylański, Daniel Sobczak, Albert Gwizdek i Tomasz Żymełka. W wesołej i co najważniejszej sportowej atmosferze rozegrano cztery mecze i choć nie wynik był tutaj najważniejszy zwycięzców trzeba było wyłonić. Kolejne miejsca zajęli: zespół nr 2, zespół nr 4, zespół nr 3 i zespół nr 1. Dorota Cieśla, dyrektor SP 5 każdemu zespołowi wręczyła pamiątkowy puchar i dyplom. Pomysłodawcą i organizatorem mistrzostw był Szkolny Zespół ds. Promocji Zdrowia. Impreza ta odbyła się ramach programu „Szkoła w Ruchu”. (rw)

Rajdu „Uroki Zimy” W niedzielę, 23 lutego zostanie zorganizowany Rajd ,,Uroki zimy”. Impreza ta odbędzie się już po raz piąty. Celem rajdu jest m. in. popularyzacja aktywnych form rekreacji i wypoczynku, uczczenie 95 rocznicy powstania policji, popularyzacja historii i współczesności naszego miasta oraz przybliżenie młodzieży specyfiki pracy policji i straży pożarnej. W rajdzie mogą uczestniczyć drużyny zgłoszone przez kluby turystyczne, szkoły, organizacje społeczne oraz turyści indywidualni. Chętni zgłaszają swój udział do 20 lutego br. w Oddziale PTTK. Rajd odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne. Meta Rajdu będzie się mieściła przy Restauracji „Borowianka”. Organizatorzy przygotowali trasy o długości: 3,5 km, 4,5 km i 5 km. Można również wziąć udział w trasie dowolnej rajdu. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem komendanta Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim i komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. (rw)

Warsztaty z gotowania W Publicznym Gimnazjum Sióstr Salezjanek odbyły się zajęcia kulinarne. Były one zorganizowane dla uczniów tej placówki. Wcześniej uczniowie otrzymali przepisy kulinarne, z którymi mieli się zapoznać. Młodzież podczas zajęć przygotowała zupę pomidorową, sałatkę i mufiny. Dzięki warsztatom kulinarnym uczniowie mieli okazje pogłębić swoją wiedzę z zakresu gotowania. Również zajęcia te sprzyjały wzajemnej integracji. Przygotowane przez młodzież posiłki zostały zdegustowane przez osoby je przygotowujące. Opiekunem uczniów podczas zajęć były: Bogusława Jędrzejak i Agnieszka NiesobskaKaźmierczak. (rw)

Uczestnicy Mistrzostw Rodziców w Unihokeju

7


POMOC NADAL PŁYNIE DO JANKOWA PRZYGODZKIEGO

Pomoc na fali ludzkich serc Ponad 1 mln 200 tys. zł trafiło do poszkodowanych w zeszłorocznym tragicznym pożarze gazociągu w Jankowie Przygodzkim. Najwięcej, bo 320 tys., wpłacił właściciel gazociągu, firma Gaz System, który odkupił także od najbardziej poszkodowanych działki i zrujnowane domy. Poszkodowanym na wiele różnych sposobów pomogło również wiele firm, instytucji i osób prywatnych. Przedstawiamy raport podsumowujący dotychczasowe efekty i stan pomocy. Jak powszechnie wiadomo, 14 listopada 2013 Strefy zniszczeń podczas prowadzenia prac przy budowie gazoNa początek wyznaczono dwie strefy zniszczeń ciągu w Jankowie Przygodzkim doszło do trawywołanych pęknięciem rurociągu i pożarem: gicznego w skutkach rozszczelnienia rur i potzw. Strefę zero – najbardziej dotkniętą wybużaru, w wyniku którego śmierć poniosły dwie chem oraz strefę pierwszą, w której mieszkańosoby, 13 zostało rannych. Całkowicie lub częcy również odczuli eksplozję, ale w nieporówściowo zniszczonych zostało kilkanaście okolicznych domów. Powołana Pomoc w liczbach: komisja ekspertów stwierOdzież 690 kg dziła, że to nie koparka, Żywność ok. 2 ton tylko złej jakości spaw i źle przechowywana ziemia Środki czystości 950 kg doprowadziły do katastroŚrodki higieny osobistej 730 kg fy budowlanej w Jankowie Koce, pościel, ręczniki, poduszki, kołdry ok.730 kg Przygodzkim. Osobne postępowanie w tej sprawie prowadzi prokuratura. nywalnie mniejszym stopniu. Gminny zespół Jak sprawiedliwie podzielić? ustalił, że 10 proc. wszystkich darowizn przeNiemal natychmiast po katastrofie szeroką falą znacza się dla poszkodowanych zamieszkałych ruszyła pomoc dla poszkodowanych. Koordyw strefie pierwszej. Mogą oni na podstawie oszanacją i rozdziałem pomocy zajęła się gmina Przycowanych szkód wnioskować o przyznanie im godzice, która powołała w tym celu specjalny zasiłków celowych. zespół, w skład którego weszli: Dariusz Kryś, 90 proc. wszystkich darowizn przeznacza się Wiesław Witek, Andrzej Baraniak, Krystian Piadla poszkodowanych zamieszkałych w tak zwa-

Gaz System wykupił działki ze zniszczonymi domami

tej znalazły się 4 domy, 5 rodzin. Środki dla strefy pierwszej, nie tak bardzo dotkniętej pożarem jak strefa zero, klasyfikowane są w zależności od stopnia ewentualnych zniszczeń. Według naszych nieoficjalnych, ale dobrze udokumentowanych, informacji średnia wysokość pomocy dla każdej z 13 poszkodowanych rodzin zamieszkałych w „strefie zero” wyniosła niemal 90 000 zł – nie licząc pomocy rzeczowej, odszkodowań oraz kwot ze sprzedaży zniszczonych działek Gaz Systemowi.

Pomoc do podziału Podstawą do wypłaty zasiłków celowych w większości przypadków jest decyzja nadzoru budowlanego i udokumentowanie poniesionych szkód. Wypłatą darowizn zajmuje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przy-

godzicach, który wypłacił już łącznie ponad milion dwieście tysięcy złotych. - W pierwszej kolejności pomagaliśmy tym, którzy stracili wszystko (strefa zero) - wyjaśnia Katarzyna Pieczyńska z GOPS w Przygodzicach. - Pomocą rzeczową i finansową zostali objęci również poszkodowani ze strefy pierwszej - dodaje. Jak tłumaczy Katarzyna Pieczyńska, każda wparta rodzina ma założoną tzw. kartę pomocy rzeczowej, na której wyodrębnione są otrzymane dary. - Wypłaty zasiłków dla strefy pierwszej ruszyły celowo z pewną czasową zwłoką, która miała umożliwić jej mieszkańcom oszacowanie szkód. Dopiero po szacunkach ubezpieczyciela mogli oni występować o zasiłki. Priorytetem do wypłaty zasiłków jest dla GOPS także wola darczyńców, którzy zdecydowali się

Kryteria rozdziału darowizn pieniężnych przyjęte w związku z pożarem gazociągu w Jankowie Przygodzkim

Zniszczenia były ogromne

secki, Kazimierz Niziołek, Alicja Marek, Małgorzata Fudała-Koch, Jacek Bera, Przemysław Kaźmierczak, Magdalena Małecka, Dariusz Piechowiak. Wypłatą pieniędzy po każdorazowym ich wprowadzeniu do budżetu zajmuje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przygodzicach. Od początku GOPS koordynował wydawanie podarowanych pogorzelcom darów żywnościowych i rzeczowych. - Dokładamy starań, by rozdział nie budził wątpliwości. To bardzo intymne i delikatne sprawy, których przebieg chroni ustawa o ochronie danych osobowych. Każdy z tych przypadków rozpatrywany jest indywidualnie. Dotąd oficjalnie nikt nie wnosił skarg na działanie urzędowego zespołu zajmującego się podziałem darowizn - zaznacza wójt Krzysztof Rasiak.

8

nej strefie zero - najbardziej dotkniętej skutkami pożaru. W wyodrębnionej puli 90 proc. wprowadza się podział na kolejne dwie grupy zależne od rozmiaru uszkodzenia budynków. Do grupy pierwszej strefy zero kwalifikują się zabudowania, które uległy całkowitemu zniszczeniu i przeznaczone są do rozbiórki bądź zniszczeniu uległa cała kondygnacja budynku. Objęto nią 75 procent darowizn z puli strefy zero. W grupie tej znalazło się 5 domów, 8 rodzin. Do grupy drugiej strefy zero zaliczono zabudowania wymagające kapitalnego remontu, nie nadające się do zamieszkania, a także budynki uszkodzone, ale zamieszkałe. Wysokość zasiłków jest zależna od stopnia zniszczenia. Objęto nią 25 proc. darowizn ze strefy zero. W grupie środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |


pomóc konkretnym rodzinom. Ich wpłaty wskazują konkretne nazwiska - wyjaśnia Katarzyna Pieczyńska. Jak podaje, kwota darowizn ze wskazaniem wyniosła w sumie 10.437, 64 zł.

Podczas specjalnej wizyty w Jankowie Przygodzkim pomoc w odbudowie domów zadeklarował premier Donald Tusk. Z naszych informacji wynika, że dotąd do poszkodowanych trafiło jednak tylko po 6 tys. zł wypłacone tuż po tragedii, w charakterze zasiłku celowego. PoMieli gdzie się podziać szkodowani nadal czePierwsze noce po kakają więc na obiecaną tastrofie zszokowani pomoc od struktur adskalą zniszczeń ministracji państwomieszkańcy spędzili wej. głównie u znajomych Obecnie do wypłaty z i rodziny. Z czasem wyniosła średnia wysokość pomocy dla budżetu GOPS pozotrzeba było rozejrzeć każdej z 13 poszkodowanych rodzin stało - 56.912 złotych zamieszkałych w „strefie zero” – nie się za własnym lo(strefa zero - 50.770 licząc pomocy rzeczowej, odszkodowań kum. Z pomocą pooraz kwot ze sprzedaży zniszczonych tys. zł, strefa pierwsza spieszył samorząd działek Gaz Systemowi. - 5.641, 20 zł, 500 zł miasta Ostrowa Wieltrafi do wskazanej kopolskiego, który zaprzez darczyńcę rodziny). deklarował poszkodowanym mieszkania do naPieniądze na kolejne zasiłki wpłyną do budżetu tychmiastowego zamieszkania. Jednak standard ośrodka po najbliższej sesji rady gminy, zapotych lokali nie odpowiadał pogorzelcom i obecwiadanej na 26 lutego. nie nikt z nich nie korzysta z mieszkań ofiaroJarosław Wardawy wanych przez miasto. Tym, którzy stracili wszystko, zaproponowano lokale zastępcze. Koszt ich wynajmu na terenie Ostrowa WielkopolNajwięksi ofiarodawcy skiego pokrywany jest z ubezpiedla poszkodowanych czenia PZU. Przebywa w nich obecnie sześć rodzin. w Jankowie Przygodzkim

ok. 90 000

Wykupione mieszkania Większość z najbardziej poszkodowanych nie chciała wracać na miejsce tragedii. Z pomocą przyszedł Gaz System. Właściciel gazociągu wykupił pięć nieruchomości w Jankowie Przygodzkim, położonych w tak zwanej strefie „zero”. Jak poinformowała Małgorzata Polkowska, rzecznik operatora gazociągu, firma podpisała już umowy notarialne z właścicielami działek. Kwoty za wykupy są efektem indywidualnych ustaleń i firma nie chce ich podawać. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika jednak, że zaproponowane kwoty są wysokie. Jak dotąd, łączne wsparcie finansowe ze strony spółki Gaz System dla poszkodowanych wyniosło ponad 325 tys. zł - nie licząc wypłat odszkodowań w ramach ubezpieczenia. Według jej informacji, do tej pory zlikwidowano 84 proc. szkód w mieniu. Dwa miesiące po katastrofie obszar, gdzie doszło do rozszczelnienia gazociągu, pozostaje zamknięty dla osób postronnych. Pilnuje go firma ochroniarska, opłacana również przez Gaz System.

To jeszcze nie wszystko Pogorzelcy z Jankowa Przygodzkiego otrzymali już większość darowizn. Z urzędowych kont trafiły one do 57 poszkodowanych osób i bliskich jednej z ofiar budowy gazociągu. Potrzebujących wsparli zwykli ludzie, firmy, samorządy i nadleśnictwa. Podczas obrad wydzielono 50 tys. dla pogorzelców i 5 tys. złotych dla rodziny poległego operatora koparki z gminy Kiszkowo. Do pogorzelców trafi również wkrótce ok. 58 tys. złotych zysku z meczu charytatywnego dwóch czołowych klubów Plus Ligi: PGE Skry Bełchatów i ZAKSY Kędzierzyn Koźle. Rozegrano go 4 stycznia w Kaliszu. Bardzo dużą pomoc przekazała firma Amica, która obdarowała poszkodowanych nowymi kuchenkami i drobnym sprzętem AGD dla każdej rodziny.

Darowizny od firm i instytucji: Gaz System Nadleśnictwo Góra Śląska ZRUG Nadleśnictwo Antonin Elizab sp. o.o. Elizab Stal Nadleśnictwo Jarocin Nadleśnictwo Taczanów Nadleśnictwo Kurza Góra Nadleśnictwo Turek Nadleśnictwo Piaski Nadleśnictwo Przedborów Nadleśnictwo Gniezno Węglozbyt Nadleśnictwo Karczma Borowa Leszno Nadleśnictwo Pniewy Nadleśnictwo Sieraków Nadleśnictwo Syców Nadleśnictwo Grodzieniec Nadleśnictwo Oborniki Nadleśnictwo Włoszakowice Nadleśnictwo Czerniejewo Nadleśnictwo Konin Nadleśnictwo Kalisz Nadleśnictwo Babki Nadleśnictwo Łopuchówko RAZEM DAROWIZNY:

325 000 5 000 100 000 15 000 1 500 1 500 10 000 20 000 4 000 2 000 2 000 10 000 1 000 10 000 1 000 3 000 1 000 1 500 5 000 1 000 2 000 1 000 5 000 2 000 2 000 1 000 524 000

Darowizny od samorządów: Urząd Miejski Ostrów Urząd Miejski Kalisz Urząd Miejski N. Skalmierzyce Urząd Miejski Odolanów Gmina Bierawa Gmina Oława Gmina Drawsko Pomorskie Urząd Miejski Rzgów Gmina Sieroszewice Gmina Sośnie Urząd Gminy i Miasta Rychwał Urząd Gminy i Miasta Raszków Gmina Ostrów Wlkp. Gmina Swarzędz Gmina Resko Powiat Kaliski Powiat Ostrowski RAZEM DOTACJE:

20 000 20 000 10 000 20 000 10 000 10 000 10 000 10 000 10 000 10 000 5 000 10 000 10 000 20 000 10 000 10 000 30 000 225 000

Reszta to głównie darowizny od osób prywatnych. W kilku przypadkach ofiarodawcy zażyczyli sobie anonimowość. Jedna z dużych wpłat od osoby prywatnej wyniosła 55 tys. złotych. W kilku przypadkach darowizny były przez darczyńców dedykowane na konkretne nazwiska oraz indywidualnie dostosowywane do rozmiaru szkód i budynków zamieszkałych przez dwie rodziny.

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

UCZNIOWIE Z KORYT W CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Wizyta u Kopernika Nowoczesne, interaktywne, a przez to niezwykle atrakcyjne dla młodzieży Centrum Nauki Kopernik było głównym celem wycieczki do Warszawy. Pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół im. Orła Białego w Korytach do Warszawy udała się 4 lutego br.

Uczniowie z Koryt zwiedzali Warszawę oraz Centrum Nauki

Uczniowie z Koryt mogli korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, jakie zgromadzono w tym niezwykłym miejscu. Uczestników zauroczyła nowoczesność i multimedialność ekspozycji. Centrum w niczym nie przypomina konwencjonalnych muzeów. Na odwiedzających czekają atrakcje z różnych dziedzin: historii, sztuki, techniki, przyrody, medycyny, fizyki, matematyki, chemii, geografii, biologii, astronomii i wielu innych. Chętni mogli m.in. wziąć udział w spektaklu wysokich napięć, na własnej skórze doświadczyć trzęsienia ziemi, sprawdzić szybkość własnych reakcji, zobaczyć swój wizerunek za np. 50 lat. Niektórzy po raz pierwszy w życiu brali udział w teatrze robotycznym, w którym na scenie

zamiast ludzi występują aktorzy-roboty. W ciągu trzech godzin pobytu wszyscy otrzymali olbrzymią dawkę wrażeń, cennej wiedzy połączonej z doświadczeniem. Na tym jednak nie zakończyła się przygoda w stolicy. Po pobycie w Centrum Kopernik grupa udała się na spacer ulicami Warszawy: Krakowskim Przedmieściem wszyscy przeszli na Plac Zamkowy, następnie na Stare Miasto. Niektórzy skorzystali z możliwości poślizgania się na lodowisku. Następnie uczniowie i opiekunowie udali się pod pomnik Małego Powstańca, a później do Grobu Nieznanego Żołnierza. W drodze do domu można było na gorąco podzielić się wrażeniami z tej ekscytującej wyprawy. (olo)

KOLEJNE SPOTKANIE Z CYKLU ,,LUDZIE Z PASJĄ”

Obieżyświat w Raszkowie Karol Trawiński – poliglota, podróżnik, człowiek wielu pasji - gościł w Zespole Szkół im. Orła Białego w Korytach w poniedziałek, 27 stycznia 2014 r. Spotkał się z gimnazjalistami, aby opowiedzieć im m.in. o swojej miesięcznej wyprawie do Indii. Wizyta Karola Trawińskiego wpisała się w cykl spotkań z ludźmi z pasją, które organizowane są szkole w Korytach. Spotkanie adresowane było do uczniów zainteresowanych tematyką podróżniczą i nie tylko. Ostrowianin Karol Trawiński jest najlepszym dowodem na to, że przy odrobinie motywacji nie ma rzeczy niemożliwych. Konsekwentnie spełnia swoje marzenia o dalekich podróżach. Warto zaznaczyć, iż półtora roku temu udał się do Indii i przez miesiąc przyglądał się z bliska kulturze Hindusów. Jak Podróżnik opowiadał o swoich wyjazdach sam mówi, kraj ten jest jednym z najbiedniejszych, najbardziej Hindusów związanych ze świętą rzeką Ganges czy zaludnionych i zanieczyszczonych na świecie. Wiewarunkach podróżowania po Indiach koleją. Pan lu ludzi żyje w skrajnie trudnych warunkach. PrzeKarol przybliżył też historię jednego z najbardziej rażająca jest też sytuacja kobiet pozbawionych jarozpoznawalnych zabytków Indii, mauzoleum Tadż kichkolwiek praw. Podróżnik odwiedził wszystkie Mahal. Dopełnieniem zajmującej relacji był film, najważniejsze miejsca w Indiach. Zrelacjonował który gość zaprezentował na dużym ekranie. Możpobyt w Delhi, Kalkucie, Agrze i wielu innych. na też było obejrzeć pamiątki, które podróżnik Na uczestnikach spore wrażenie wywarła relacja z przywiózł z tej pasjonującej wyprawy. (olo) pobytu w świątyni szczura, opowieść o zwyczajach

9


KARNAWAŁOWE BALE W JANKOWIE PRZYGODZKIM

KONKURSY I WYSTĘPY W SIEROSZEWICACH

Dwie zabawy

Spotkanie seniorów

Rada Rodziców przy Publicznym Przedszkolu ,,Bajka’’ w Jankowie Przygodzkim zorganizowała zabawę karnawałową. Miejscem imprezy była Sala Wiejska.

W sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach zorganizowano spotkanie z seniorami. Impreza odbyła się już po raz czwarty. Zaproszonych gości, babcie i dziadków powitał sołtys Sieroszewic Tadeusz Łapiński. Minutą ciszy uczczono zmarłych seniorów. Podczas spotkania poinformowano seniorów o tym, że w najbliższym czasie w Sieroszewicach powstanie park rekreacyjny, gdzie będzie można ćwiczyć. Dla gości i mieszkańców przygotowano niespodziankę w postaci ciekawego programu artystycznego. Najpierw gimnazjaliści Zespołu Szkół w Sieroszewicach zapraszali seniorów i gości do wspólnej zabawy, organizując ciekawe konkursy. Zebrani w sali bawili się w głuchy telefon, odgadywali bajki, śpiewali piosenki, recytowali wiersze, rysowali. Wybrano Super Babcię i Su-

per Dziadka. Na scenie zaprezentowała się także grupa młodszych uczniów, która umiliła wieczór śpiewem piosenek i tańcami. Artystów do występów przygotowały: Ilona Mędykowska, Elżbieta Kaczmarek i Katarzyna Maj. W czasie imprezy podano obiad, a potem kawę i ciasto. Organizatorem spotkania była Rada Sołecka z sołtysem Tadeuszem Łapińskim i Ochotnicza Straż Pożarna w Sieroszewicach. Impreza została sfinansowana ze środków Gminy Sieroszewice w ramach otwartego konkursu z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych oraz osób w wieku emerytalnym na 2014 rok. (rw)

Dzieci miały bajkowe przebrania

niego prawie sto dzieci wraz z rodzicami. RodziGości przywitała dyrektor przedszkola Jolanta ce przygotowali dla swych pociech niespodzianKardas wraz z przewodniczącym Rady Rodzikę i wystawili bajkę „Kopciuszek”. Gośćmi tego ców Tomaszem Kamzolem. Do tańca przygryspotkania byli: Barbara Szymanowska, dyrektor wał Zespół Bravo, który granymi przebojami miejscowego Zespołu Szkół i ks. proboszcz Euzachęcał do tańca uczestników zabawy. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla swoich gości. Była m. in. loteria fantowa, z której dochód zostanie przeznaczony na wydatki Publicznego Przedszkola ,,Bajka”. W loterii fantowej, którą prowadziła Marzena Sójka, można było wygrać atrakcyjne nagrody: komody, rower, sprzęt agd, dvd, bony upominkowe do kosmetyczki oraz bony na wykonanie usługi w warsztacie samochodowym. Dla uczestników zabawy przygotowano również bogate menu. Była obiadokolacja, słodkie wypieki i zimny bufet. Gośćmi imprezy byli m. in.: wójt Rodzice zagrali w bajce ,,Kopciuszek” gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak, wiceprzewodniczący geniusz Meksa. Dzieci natomiast zabawiał klaun Rady Gminy Krystian Piasecki oraz sołtys wsi i Myszka Miki. Dzieci były przebrane w stroje Wiesław Witek. nawiązujące do znanych postaci z bajek. ZabaNastępnego dnia zespół Bravo i dyrekcja Publiczwa karnawałowa dostarczyła dzieciom wiele nienego Przedszkola ,,Bajka’’ zorganizowali Bajkozapomnianych wrażeń. (rw) wy Bal Przebierańców dla dzieci. Przybyło na

W Bajkowym Balu Przebierańców wzięło udział prawie 100 dzieci

10

Na spotkanie do GOK–u przybyli seniorzy

PODSUMOWANIA I PLANY SAMORZĄDOWCÓW

Noworocznie w Rososzycy Zagadnienia dotyczące Strategii Rozwoju Gminy Sieroszewice na najbliższy czas zostały omówione podczas spotkania noworocznego. Miejscem spotkania była restauracja Al Sole w Rososzycy. Spotkanie rozpoczęło się od powitania zaproszonych gości przez wójta Czesława Berkowskiego. W swoim wystąpieniu podsumował on miniony rok. – 2013 rok był pracowity i zrealizowano wiele inwestycji. Był też bogaty w wydarzenia kulturalne i sportowe. Przyniósł również wiele sukcesów naszym mieszkańcom – mówił Czesław Berkowski. Ponadto wójt poinformował, że w 2014 roku kwota na wsparcie realizacji zadań publicznych przez organizacje pozarządowe wyniesie 130 tys. zł. Wójt przedstawił także plany na najbliższą przyszłość. Do najważniejszych zadań zaliczył: modernizację dróg gminnych i chodników, udzielenie wsparcia dla powiatu ostrowskiego na budowę dróg powiatowych położonych w gminie Sieroszewice, budowę zbiornika zapasowego na wodę w Stacji Uzdatniania Wody w Namysłakach, wykonanie siłowni zewnętrznej w Sieroszewicach, ścianki wspinaczkowej w Wielowsi, placu zabaw w Psarach, kontynuowanie modernizacji „Centrum wsi Ołobok”. Dodał, że gmina pracuje nad nowymi projektami dotyczącymi budowy kanalizacji sanitarnych oraz turystyki. W kolejnej części spotkania Paweł Siwak przedstawił zagadnienia związane z opracowaniem Strategii Rozwoju Gminy Sie-

Podsumowania minionego roku dokonał wójt Czesław Berkowski

roszewice. Prelekcję na temat pozyskiwania funduszy unijnych wygłosił prezes firmy Eurolider z Wrocławia Maciej Bagiński. Natomiast Roman Kupijaj w swoim wystąpieniu zachęcał do stworzenia na terenie gminy Sieroszewice Stowarzyszenia Przedsiębiorców. (rw)

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |


SKORZYSTALI Z OFERTY ODK

CIEKAWA AKCJA NA FERIE W SZKOLE

Kulturalne ferie

Noc niespodzianek

Kilkaset osób skorzystało z oferty na ferie zimowe, przygotowanej przez Odolanowski Dom Kultury. Ośrodek przygotował wiele różnorodnych zajęć.

Noc w szkole w ferie? Czemu nie. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Daniszynie rozpoczęli ferie zimowe „Nocą Niespodzianek”. Impreza rozpoczęła się 3 lutego o godz. 17 i trwała do 4 lutego do godziny 10. Na początku wszyscy zapoznali się z regulaminem oraz harmonogramem „Nocy Niespodzianek”. W programie nocnego spotkania były zajęcia sportowe, komputerowe, warsztaty plastyczne, taneczne, dyskoteka i seans filmowy. Największą atrakcją było

spotkanie z Shadreckiem Padoko z Afryki. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, dzieci zadawały mnóstwo pytań, zagrały w piłkę nożną z gościem. Następnie dyrektor szkoły pokazała gościom sale lekcyjne oraz bibliotekę. Na zakończenie nocy niespodzianek każdy uczestnik otrzymał pamiątkową plakietkę. (hol)

ODK miał bogatą ofertę zajęć na ferie zimowe W szkole w Daniszynie odbyła się ,,Noc Niespodzianek”

Na scenie ODK wystąpili aktorzy z teatru Maska z Krakowa z przedstawieniem „Grymasy Królewny Kasi”. Interaktywny występ zgromadził pełną widownię, spektakl przedstawiony w baśniowej, atrakcyjnej dla dzieci formie niósł ze sobą dobrą zabawę i zasady grzecznego wychowania. W ODK odbyły się też zajęcia baletowe prowadzone przez instruktorkę Bernadettę Matysiak. Amatorzy

gry na gitarze doskonalili swój warsztat pod kierunkiem Rafała Dankiewicza. Można było także uczestniczyć w Gminnym Turnieju Szachowo-Warcabowym rozegranym pod kierunkiem Grzegorza Szuberta oraz Jerzego Kątnego. W ODK zorganizowane zostały także warsztaty ceramiczne, zajęcia plastyczne oraz taneczne. (hol)

TRWA BUDOWA KANALIZACJI

Prace w toku Trwają prace związane z realizacją zadania pn. „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Aglomeracji Odolanów”. Budowa kanalizacji idzie pełną parą. W ramach prac powstało już przeszło 35 km sieci kanalizacyjnej, co stanowi ponad 90 proc. całości inwestycji. Zakończenie zadania zaplanowano na pierwszą połowę 2014 r. Do wykonania w tym roku zostało jeszcze: wybudowanie ok. 3 km sieci kanalizacyjnej na terenie Odolanowa, zakończenie robót budowlanych na stacjach podciśnieniowych, uruchomienie monitoringu systemu kanalizacji i studni zaTrwa budowa kanalizacji worowych oraz próby ciśnieniowe całego sysNa zmodernizowanej oczyszczalni ścieków w temu kanalizacji. Raczycach trwają prace odbiorowe. SukcesywInwestycja prowadzona na taką skalę wymaga nie sprawdzane i włączane w system są poszczeciągłego nadzoru i pracy. Co tydzień zbiera się gólne elementy obiektu. Oczyszczalnia jest w tzw. Rada Budowy, składająca się z przedstawipełni zautomatyzowana, nowoczesna, a także cieli samorządu, inżynierów prowadzących inspełnia wymogi dyrektyw europejskich w zakrewestycję oraz innych osób związanych z budową sie ochrony środowiska. Dzięki modernizacji kanalizacji. Spotkania są okazją do omówienia zwiększy się ilość oczyszczanych ścieków oraz postępu prac, ewentualnych trudności oraz daljakość ich oczyszczania. (hol) szych kroków działania. środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

DZIEŃ SENIORA W GMINIE OSTRÓW

Dla starszych W Sobótce i Łąkocinach obchodzono Dzień Seniora. Z tej okazji w salach wiejskich miały miejsce spotkania, a dla starszych wystąpiły m.in. dzieci. 1 lutego w sali wiejskiej w Sobótce odbyło się spotkanie z okazji Dnia Seniora. Przewodnicząca KGW, sołtys i rada sołecka przywitali seniorów, zaproszonych gości oraz dzieci z przedszkola i Zespołu Szkół, które umiliły im ten dzień. Podczas imprezy wręczono też kwiaty najstarszemu seniorowi i seniorce, którzy byli na sali, a do 100-letniej W Sobótce odbył się Dzień Seniora mieszkanki Sobótki – pani Marty – pojechała delegaW Łąkocinach Dzień Seniora obchodzono 2 lucja z kwiatami i życzeniami. Podczas spotkania tego. W sali wiejskiej odbyło się spotkanie senie zabrakło poczęstunku, tańców oraz wystęniorów, zorganizowane przez Zespół Szkolnopów dzieci. Przedszkolny w Łąkocinach. Przybyłych gości powitała dyrektor Danuta Walisiak, która złożyła wszystkim życzenia, a najstarsi seniorzy otrzymali dyplomy i kwiaty. Część artystyczną rozpoczął zespól śpiewaczy „Łąkocanie”, który przedstawił ludowe piosenki. Podczas spotkania wystąpili też uczniowie i przedszkolaki. Atrakcją popołudnia były też konkursy. Po części artystycznej odbyła się loteria zorganizowana przez Radę RodziRównież w Łąkocinach zorganizowano spotkanie dla ców, a goście bawili się przy seniorów kawie i cieście.

11


NOWE STYLE WALKI W OSTROWIE

Jak walczyć, to nietypowo Chcesz w Ostrowie trenować capoeirę, taekwondo czy krav magę? Nie ma problemu. Te jeszcze nie dość popularne sztuki walki czy systemy bojowe są obecne w naszym mieście. A jak przekonują ich trenerzy, by je ćwiczyć, wystarczy przede wszystkim chcieć. W Ostrowie bez problemu można zapisać się na treningi judo czy karate, które mają wieloletnią tradycję w naszym mieście. Jak się okazuje, trenować można także mniej popularne sztuki walki czy systemy bojowe. Postanowiliśmy się przyjrzeć, na co w Ostrowie – z tych mniej popularnych lub zupełnie nowych – można się zapisać. To m.in. capoeira, krav maga czy kick-boxing. W kolejnym artykule przyjrzymy się natomiast innym sztukom walki obecnym w naszym mieście.

Capoeira od trzech lat Od 2011 roku w Ostrowie można trenować capoeirę. Najpierw treningi odbywały się w Szkole Podstawowej nr 1, obecnie w True School przy placu 23 Stycznia. Capoeira to sztuka walki, mająca tradycje sięgające XVIII w. i XIX w., wywodząca się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej. W capoeirze formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Istotą capoeiry są elementy tańca wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków. – To sztuka walki połączona z muzyką,

wyjaśnia Marcin Michałowski. – Choć capoeira wygląda efektownie, nauczyć się jej może każdy, kto tego chce. Nie trzeba być akrobatą, ćwiczyć wcześniej na siłowni – to na treningach nauczymy się wszystkiego – zapewnia Marcin Michałowski.

Panie na kick-boxingu Na razie jednak capoeira jeszcze raczkuje w Ostrowie. Nie ma się co dziwić, jest obecna w naszym mieście raptem od trzech lat, toteż trenuje ją obecnie kilkanaście osób. W przeciwieństwie do kick-boxingu. Do tej dyscypliny, w której walczy się zarówno stosując bokserskie ciosy pięścią, jak i kopnięcia, garnie się wiele osób, także pań. – Oczywiście mówimy o kick-boxingu na poziomie rekreacyjnym – zastrzega Marta Prajsnar, właścicielka Akademii Sztuk Walki Guerrier w Ostrowie, gdzie można się zapisać także między innymi na: boks, zapasy, samoobronę, krav magę czy gimnastykę korekcyjną. – Na taki właśnie kick-boxing przychodzi wiele pań. Chcą poćwiczyć, potrenować, poprawić

W Ostrowie od niedawna można trenować capoeirę

Nie samoobrona a krav maga

W capoeirze bardzo ważny jest ciągły ruch

akrobatyką i trochę z tańcem. Podoba mi się w niej to, że ciągle jest się w ruchu, są pozycje akrobatyczne, nie czeka się na cios przeciwnika. Poza tym w capoeirze ważna jest też muzyka – wyjaśnia Marcin Michałowski, trener capoeiry w Ostrowie. Z capoeirą nieodłącznie wiąże się rytuał roda. Uczestnicy tworzą krąg, dwóch z nich wchodzi do środka i prowadzi symulowaną walkę. Pozostali w tym czasie muzyką i śpiewem nadają całości energię. Podstawowym instrumentem używanym jest berimbau. Na ostrowskich treningach capoeiry jest on wykorzystywany, jak też tamburyn. – Walka jest zsynchronizowana z muzyką – raz szybszą, raz wolną. W capoeirze dużo jest kopnięć, podcięć, pozycji akrobatycznych –

12

wydolność, koordynację ruchową, spalić kalorie, poprawić sylwetkę, ale też rozładować napięcie, całodniowy stres. Panowie zdecydowanie częściej wybierają boks – dodaje Marta Prajsnar, instruktorka boksu i kickboxingu, mistrzyni Polski w boksie w 2007 r., reprezentantka Polski w wielu międzynarodowych turniejach. Jak zapewnia, kick-boxingu na poziomie amatorskim może się nauczyć każdy. A zacząć trzeba od... przyjścia na trening. To niby najprostsze, ale okazuje się, że często chęci są, a już wyjść z domowych pieleszy na dość wyczerpujący trening nie tak łatwo. – Najtrudniejsze w kick-boxingu dla początkujących jest synchronizacja boksowania i kopnięć – mówi Marta Prajsnar.

Od niedawna w Ostrowie można trenować krav magę. – To system samoobrony, w którym wykorzystujemy podstawowe odruchy, by odeprzeć napastnika. Uczymy się też, by podczas obrony wykorzystać to, co mamy pod ręką – garść drobnych, które mamy w kieszeni, pęk kluczy, torebkę. Przecież napastnik nie będzie nas pytał, jaki preferujemy styl walki, a wykorzysta bezpardonowo swoje metody, by nas pokonać. My musimy wykorzystać natomiast wszystko, co nas otacza, oraz swoje odruchy, żeby się obronić – wyjaśnia Grzegorz Kaczmarek, instruktor m.in. samoobrony, krav magi i real combat, który prowadzi zajęcia w Akademii Sztuk Walki Guerrier w Ostrowie. – Uczenie karkołomnych technik się nie sprawdza. Dlaczego? Człowiek, który jest zaatakowany, znajduje się w sytuacji nagłej, jest zaskoczony, zestresowany, tymczasem napastnik pewnie się przygotował do ataku, obserwował go. Trzeba się więc jakoś odnaleźć w tej stresowej sytuacji. Jestem przekonany, że ze 100 procent umiejętności, zdobytych na treningu, wówczas mamy do dyspozycji tylko 10 proc. – jesteśmy spięci, zszokowani sytuacją, więc musimy polegać na naszych wyuczonych odruchach obronnych – dodaje Grzegorz Kaczmarek. Krav maga jest hybrydowym systemem. Zawodnik musi umieć sobie poradzić w różnych sytuacjach – w stójce, musi umieć uderzać, odnaleźć się w parterze, ale i powinien znać techniki, używane w bliskim kontakcie. Nie zawsze można przecież uderzyć napastnika czy kopnąć, zwłaszcza gdy znajdziemy się z nim np. w zatłoczonej windzie czy na schodach. Aby jednak nauczyć się bronić, nie wystarczy pochodzić na treningi miesiąc czy dwa. – Nie da się wypracować odruchów obronnych w miesiąc. Przy wysokim zaangażowaniu w treningi, przy dobrym podejściu, po pół roku ćwiczeń będą widoczne pierwsze efekty – mówi Grzegorz Kaczmarek. – By zacząć ćwiczyć, wysoka sprawność fizyczna nie jest wymagana. Trzeba też zdać sobie sprawę, że na treningach nauczymy się dobrze uderzać czy bronić się, ale nie oznacza to, że od razu poradzimy sobie na ulicy w

sytuacji stresowej, w której strach może być paraliżujący, dlatego też na wyższym poziomie zaawansowania ćwiczymy też w sytuacjach stresowych – kończy Grzegorz Kaczmarek. W krav madze nie ma otoczki filozoficznej, a celem szkolenia jest nauczenie przewidywania sytuacji zagrożeń, ich unikania, przytomności umysłu i działania w stresie. – W krav madze podoba mi się właśnie najbardziej realizm. Na treningach bierzemy pod uwagę przeróżne scenariusze napaści – jeśli ktoś przyjdzie i powie, że został zaatakowany np. pięścią lub butelką, to pracujemy właśnie nad takim scenariuszem – wyjaśnia Grzegorz Kaczmarek. Hanna Olejnik

Krav maga bazuje na naturalnych odruchach

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |


JUBILEUSZ OSTROWSKICH NUMIZMATYKÓW

Historia ukryta w pieniądzu Z pasją kolekcjonują kawałki papieru i metalu, które kiedyś były przedmiotem pożądania wielu ludzi. Członkowie oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Ostrowie Wielkopolskim właśnie obchodzą jubileusz 45-lecia działalności. Pod koniec 1968 roku kilka osób, głównie pracowników ostrowskiego banku, zorganizowało wystawę numizmatyczną, po której postanowiło sformalizować swoją działalność. Powołali oni koło Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego, przynależne do oddziału w Poznaniu. W gronie tych założycieli byli m.in. Jan Berkowski, Józef Chmielewski, Joachim Fechner, Stanisław Gilarski, Bronisław Górkowski, Marian Hodyra, Roman Jurkowski, Józef Maciejewski, Tadeusz Maleszka, Kazimierz Wysocki i Jan Komisarski. O nich i o wielu innych zasłużonych działaczach wspominano podczas spotkania, jakie w ubiegłym tygodniu zorganizowano w ,,n-Klubie” przy ulicy Królowej Jadwigi.

,,Rozwód” z archeologią - Z całą pewnością osoby, które zrzeszyły się wokół tych ,,dziwnych” znaków umieszczonych na metalowych krążkach albo na kawałkach papieru, nie zakładały, że ich zawodowa pasja będzie

monet i banknotów nie cieszy się już taką popularnością, jak kiedyś, ale w naszym regionie nie brakuje prawdziwych pasjonatów w tej dziedzinie. Paradoksem jest, że w czasach, gdy możliwości finansowe Polaków były mniejsze, więcej osób parało się numizmatyką. Szeregi oddziału najliczniejsze były ćwierć wieku temu. W 1989 roku zrzeszał 89 osób. Gdy zaczęły się zmiany polityczne, ekonomiczne i społeczne zaczęło ubywać członków. Nastąpiło pewne przeorientowanie wartości, ludzie zaczęli się interesować innymi rzeczami. Kolekcjonerstwo zaczęło tracić na znaczeniu. W roku 1994 członków było 40, a obecnie jest 27. Reprezentują różne środowiska. Ważnym okresem działalności był okres od 1987 do 1992 roku, kiedy to ostrowski oddział miał swojego przedstawiciela w Zarządzie Głównym PTN. Był nim ks. dr Jan Stachowiak. To autor i współautor wielu książek o treściach numizmatycznych, m.in. „Papieże w przepowiedniach św. Malachiasza”, „Bo piękno na to jest, by zachwycało” i „Jan Paweł II w

Wystawa w ,,n-Klubie” wzbudziła zainteresowanie

Uczestnicy jubileuszowego spotkania wraz z zaproszonymi gośćmi

kulturze polskiej’’. Ks. dr Jan Stachowiak jest też autorem haseł dłużej w naszym mieście trwała niż oni sami. Dziś nie ma wśród nas dotyczących monet i medali do Encyklopedii Katolickiej. żadnej osoby z tych, które 45 lat temu złożyły swój akces do grona polskich numizmatyków. Ich motywacją z całą pewnością nie były treści ekonomiczne. Raczej preferencje zawodowe, ponieważ wielu Rocznicowe medale z nich było bankowcami. Nie sposób wymienić wszystkie osoby, Na jubileusz 45-lecia przygotowano okolicznościową wystawę zaktóre przez te 45 lat były naszymi tytułowaną ,,Monety i banknoty członkami, ale należy wspomnieć Południowej Wielkopolski”. Zgrochociaż panie: Marię Charko i Czemadzone tam eksponaty można sławę Wawrosz - powiedział podoglądać w ,,n-Klubie” jeszcze do 4 Obecny skład zarządu oddziału PTN w Ostrowie: czas spotkania prezes ostrowskiego marca. Uczestnicy spotkania wyprezes Jerzy Sówka koła PTN Jerzy Sówka. słuchali również ciekawego referazastępca prezesa Andrzej Jakubek Pierwszym prezesem został lekarz tu o historii numizmatyki. Dowiesekretarz Dariusz Nader Józef Maciejewski i był nim aż do dzieli się, że pieniądz pojawia się skarbnik Bogdan Gibasiewicz śmierci, do 7 sierpnia 1994 roku. wielokrotnie już w Biblii i to w najczłonek zarządu Henryk Pinkiewicz W pierwszym zarządzie zasiadali różniejszych znaczeniach tego słojeszcze: Stanisław Gilarski, Marian wa. Warto dodać, że na jubileusz Komisja rewizyjna oddziału: Hodyra i Józef Chmielewski. Prężwybito okolicznościowy medal zaKrystyna Szóstak ność ostrowskich pasjonatów spoprojektowany przez Romana PoleCzesław Czwordon wodowała, że już 20 lutego 1976 rowicza, a wykonany w pracowni Feliks Jezierski roku koło przekształciło się w saFranciszka Pery. Jego egzemplarze modzielny oddział. Krótko potem wręczono zaproszonym na spotkanastąpił ,,rozwód” z archeologią i nie gościom - prezydentowi Ostrozmiana nazwy na Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. wa Jarosławowi Urbaniakowi i przewodniczącemu Rady Powiatu Andrzejowi Leraczykowi. Co ciekawe, praktycznie na każdy wczePasjonatów nie brakuje śniejszy jubileusz także wydawano medale. Już na 5-lecie koła wydano medal z podobizną Mikołaja Kopernika. Na 10-lecie w ten W 1984 roku przy oddziale powstało koło w Krotoszynie. Przez sam sposób upamiętniono Wojciecha Bąka i jednocześnie wystąkilka lat istniało również koło młodzieżowe w III Liceum Ogólnopiono o nadanie jednej z ulic jego kształcącym, które działało imienia. Na 15-lecie ukazał się pod okiem Czesławy medal poświęcony pilotowi Wawrosz. Stan liczbowy Dywizjonu 303 Mirosławooddziału był zróżnicowi Ferićowi, a na 20-lecie wany. Dziś zbieranie duża plakieta w gipsie i brązie. Wreszcie 40-lecie odMonety pochodzące działu uczczono medalem z ze zbiorów elementami Ostrowa. numizmatyków Renata Weiss środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

Jedne z ciekawszych banknotów

13


W OSTROWIE POWSTAJE KLUB RODZICA „AUTYZM HELP”

Inne widzenie – Jak miał dwa latka, ustawiał kręgle w określonym porządku. My robiliśmy małą przerwę między nimi, a on ją od razu paluszkiem poprawiał. Nam się to podobało, że tak ładnie się bawi – tak opowiada o swoich pierwszych spotkaniach z autyzmem mama 7-latka. W Ostrowie właśnie powstaje Klub Rodziców „Autyzm Help”. Jest potrzebny, bo jak mówią jego założyciele, nikt ich nie zrozumie tak, jak inni rodzice dzieci dotkniętych autyzmem. – Ludzie różnie reagują. Raz w galerii nagle Adrian położył się na podłogę, zachowywał się nerwowo, krzyczał. Jakaś kobieta powiedziała, że zaraz zadzwoni na policję, co my z dzieckiem robimy. Wzięliśmy Adriana na ręce i wyszliśmy. Przecież nasz syn nie ma na czole napisane „mam autyzm” – mówi Krzysztof, ojciec 6-letniego Adriana. Na ręce nosi bransoletkę z napisem „Wszyscy jesteśmy nienormalni”, może też z uśmiechem powiedzieć: „Mój syn jest kosmitą”. Dziś może tak myśleć, ale jeszcze z 5-6 lat temu na widok dziecka, które by z niezrozumiałych powodów krzyczało, wpadało w złość, kładło się w sklepie na podłogę, sam by pomyślał, że albo jest rozpuszczone, rodzice sobie z nim nie radzą, albo jest z – delikatnie mówiąc – dysfunkcyjnej rodziny. – Wiele osób nie ma bladego pojęcia, co to jest autyzm. Często ta choroba kojarzy się z dziećmi, które wchodzą za kanapę, nie chcą zza niej wyjść, układają sobie zabawki w określonym porządku... Tymczasem każdy przypadek dziecka autystycznego jest inny – wyjaśnia Krzysztof. Właśnie, wraz z Eweliną, mamą 7-letniego Saszy, zakładają w Ostrowie Klub Rodziców „Autyzm Help”. Chcą, by tutaj, na miejscu rodzice spotykali się, by korzystać ze wsparcia w sytuacjach trudnych, rozmawiali o swoich dzieciach, dzielili się doświadczeniami, wspomagali się. Nikt przecież, jak sami mówią, nie zrozumie ich tak dobrze, jak inni rodzice dzieci dotkniętych autyzmem. – Wiem, mój syn też ma autyzm – tak się poznali na placu zabaw, gdy Marta, żona Krzysztofa, tłumaczyła Ewelinie, że jej syn nie będzie się bawił z Saszą, bo woli siedzieć sam. Dzisiaj, jak sobie opowiadają, co robią ich dzieci – kiwają głową ze zrozumieniem, czasem reagując nawet śmiechem. – No, niezły chłopak – kwituje Krzysztof, gdy słyszy jak Ewelina opowiada o tym, jak jej Sasza chodził po rondzie, a rodzice szaleli z przerażenia, gdzie on może być, skoro dwie-trzy minuty wcześniej bawił się w ogrodzie przed domem... – W tym Klubie chcemy też w jakiś sposób oswoić autyzm, oswoić ludzi z tym, co to takiego w ogóle jest – wyjaśnia Ewelina.

Przestał mówić

– Cieszy mnie każda nowa umiejętność syna – mówi tata Adriana

pierwszych spotkaniach z autyzmem Ewelina. – Lekarze uspokajali mnie, że mam się nie martwić, także tym, że Sasza nie mówi, no bo przecież chłopcy zaczynają mówić później... W końcu zapisałam dziecko do psychologa, neurologa i psychiatry. Gdy miał trzy latka, stwierdzili, że wszystko idzie w kierunku autyzmu – dodaje mama Saszy. Dzisiaj sama mówi, żeby nie czekać, ale jeśli rodzice zauważą jakieś niepokojące objawy, udać się od razu do lekarza. Nie dać się uspokajającemu tłumaczeniu, że dziecko wyrośnie, podrośnie i dogoni rówieśników. By zacząć terapię jak najwcześniej.

Adrian, syn Marty i Krzysztofa, rozwijał się prawidłowo. Zaczynał już mówić, gdy nagle, z dnia na dzień, w wieku około 3 lat, przestał. – Nagle nie mogliśmy się z nim porozumieć. Nie reagował na nas, jakby nas nie rozumiał, nie słyszał – a słuch miał dobry, bo to sprawdzaliśmy. Doskonale słyszał na przykład szelest papierka, gdy otwierałem Autyzm trzeba cukierek w kuchni, a on siedział > Klub Rodziców „Autyzm Help” pokochać w pokoju. Nagle zafascynował się reklamami w telewizji – po– Patrzyłam na Saszę, nocami czypowstaje właśnie w Ostrowie. Inauguracja odbędzie trafił obudzić się w środku filtałam wszystko w Internecie o ausię już jutro, w czwartek, 20 lutego, o godz. 11 w mu, w przerwie na reklamę, by tyzmie i powoli wszystko składało Zespole Szkół Specjalnych przy ul. Kościuszki 5. obejrzeć cały blok reklamowy, się w całość – wspomina Ewelina. Klub będzie działać pod egidą Fundacji „JiM”. Więpo czym zasypiał – opowiada Jej syn ma autyzm wysoko procej informacji na www.jim.org/KlubRodzicow. Krzysztof. – Miał mnóstwo zasperujący – mówi, bawi się z inbawek, ale nie chciał się nimi banymi dziećmi, jeździ na rowerze, wić. Zafascynował się klamerkami. Siadał i układał je w określokomunikuje się z innymi, dobrze rysuje. Jak jego starsza siostra nym porządku – według koloru, wielkości, rodzaju. Kiedyś moja poszła do szkoły, szybciej nauczył się pisać alfabet niż ona. mama kazała mi jedną z nich przestawić, jak tego nie będzie – Dziś patrzę na to inaczej. Autyzm trzeba pokochać. Nie ma widział. Zrobiłem tak. Adrian od razu to zauważył. Były nerwy, innego wyjścia, bo jak w domu jest dziecko dotknięte autyzmem, płacz. Stwierdziliśmy z żoną, że coś jest nie tak. Zaczęły się to cała rodzina choruje. Wszystko podporządkowane jest pod wizyty u lekarzy – dodaje tata Adriana. dziecko – myślenie o nim, zabezpieczanie domu, okien, by sobie – Sasza słabo reagował na swoje imię, nie nawiązywał kontaktu czegoś nie zrobiło, próba przewidzenia jego reakcji, próba wejścia w jego świat, by przewidzieć to, co on może zrobić w danym wzrokowego, ciągle chciał oglądać w telewizji „Krecika”, naślamomencie. A nie zawsze nam się to udaje – mówi Krzysztof. dował odgłosy z tej bajki. Specyficznie podchodził do zabawy – w wieku dwóch lat ustawiał kręgle w porządku, my robiliśmy mu małą przerwę między nimi, a on ją od razu paluszkiem Różne odmiany poprawiał. Nam się to podobało, że mamy w domu takiego maAutyzm to skomplikowane zaburzenie układu nerwowego o łego pedancika, że tak ładnie się bawi – opowiada o swoich podłożu neurobiologicznym. Na ogół manifestuje się upośle-

14

dzeniem interakcji społecznych, trudnościami w komunikacji z innymi, znacznie ograniczonej liczbie zainteresowań i podejmowanych aktywności czy ograniczonymi zdolnościami umysłowymi. Wymienione objawy pojawiają się w pierwszych dwóch-trzech latach życia. – Autyzm jest też zaburzeniem bardzo indywidualnym. Choć wiele objawów osiowych, zachowań i trudności się powtarza, praktycznie każdy przechodzi przez nie nieco inaczej. Chory na autyzm nierzadko ma upośledzoną sprawność intelektualną. Dziś specjaliści mówią raczej o całym spektrum zaburzeń autystycznych – od postaci bardzo ciężkich do stosunkowo lekkich, do których należy np. tzw. zespół Aspergera. Osoby dotknięte tym zespołem funkcjonują lepiej niż osoby, u których zdiagnozowano autyzm. Autyzm to poważne zaburzenia rozwoju w zakresie mowy, komunikacji, kontaktów społecznych, emocji, intelektu. Dzieci autystyczne mają zaburzony kontakt wzrokowy, nie interesują się otoczeniem – raczej izolują się, żyją w swoim świecie. Mają też problemy z odczuwaniem smaków, odbieraniem dźwięków, kolorów – ich zmysły mogą być albo wyostrzone, albo przytłumione – wyjaśnia Magdalena Bochniak, psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowie, w której orzekany jest m.in. autyzm. – W ich zachowaniu pojawiają się tak zwane manieryzmy, które polegają między innymi na wykonywaniu niecelowych ruchów np.: machanie rękami, kręcenie się wokół własnej osi. Dzieci skupiają się na określonej czynności, rytuałach, często unikają kontaktu emocjonalnego, bliskości, nie chcą się przytulać, nie chcą być dotykane – dodaje psycholog.

Pierwsze objawy – Autyzm występuje coraz częściej. Do naszej poradni zgłasza się coraz więcej dzieci autystycznych, a co za tym idzie – częściej niż kiedyś wydajemy orzeczenia o autyzmie – mówi Violetta Miszkin, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, neurologopeda pracująca z dziećmi autystycznymi. środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |


Do poradni przy ul. Królowej Jadwigi w Ostrowie rodzice zgłaszają się z niepokojącymi objawami swoich dzieci zazwyczaj, gdy są one w wieku przedszkolnym. Rodziców powinny zaniepokoić następujące symptomy: brak lub ograniczenie mowy, wyobcowanie, trudności w kontakcie wzrokowym, słaba emocjonalność, sztywność zachowań, zaburzenia adaptacyjne (nietolerancja zmian). – Diagnoza jest zwykle wielospecjalistyczna, jej postawienie jest trudne i nie odbywa się podczas jednego spotkania. Wymagana jest konsultacja psychiatryczna, neurologiczna. To nie jest tak, że autyzm można orzec od razu – trzeba bacznie obserwować dziecko, by jego choroby nie pomylić z innym schorzeniem czy zaburzeniem – mówi psycholog z poradni w Ostrowie.

Takie „zafiksowanie” Nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem. Jedne np. nie lubią się przytulać, inne potrzebują mocnego dotyku, opiekunów; jedne nie patrzą w oczy, a część nawiązuje kontakt wzrokowy; jedne się izolują, inne dążą do kontaktów. Dzieci objęte autyzmem mogą spędzać całe godziny, ustawiając samochodziki lub pociągi w szczególny sposób, zamiast bawić się nimi. Jeśli ktoś przypadkowo przesunie jedną z zabawek, dziecko może być rozdrażnione. Drobna zmiana w jakiejkolwiek codziennej czynności, jedzeniu, ubieraniu, kąpieli, w czasie, o którym wychodzą i sposobie dojścia do szkoły, wytrąca je z równowagi – potrzebują przewidywalności i stałości. – Sasza w pewnym momencie interesował się tylko samolotami. Oglądał filmiki, na których startowały, lądowały. Sam zbierał modele samolotów. Po pewnym czasie my już też wiedzieliśmy, czym dany samolot różni się od innego – wspomina Ewelina. Jak sama mówi, autyzm to – ogólnie – u jej syna takie bardzo pedantyczne podejście do jakiegoś aspektu: czy to do zabawy, czy to do zainteresowań, czy to do jedzenia... Potrawy mogą być tylko określonej konsystencji, kotlety określonej grubości, nie mówiąc o tym, że jej syn je wybiórczo. Adrian, jego niemalże rówieśnik, ma taki nawyk, że naje się do syta obiadem tylko w obecności taty. – Może dlatego, że mąż lubi wszystko mocno doprawić i jemu to smakuje – przypuszcza Marta, mama Adriana. Sześciolatek denerwuje się, gdy mama niebacznie zmieni trasę spaceru lub drogę do przedszkola. Gdy z jakichś przyczyn trzeba jechać inną niż dotychczas drogą, jest złość, tupanie, nerwy. Wcześniej świat był jakoś ułożony, teraz porządek się rozsypał.

Są radości

W terapii wykorzystywanych jest kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt metod

to zapowiedział, to spodziewam się już nie wiadomo czego. Wchodzę za nim do pokoju dziecięcego, a tam na beżowej ścianie i na szafie rząd odbitych zielonych łapek... Szybko zrobiłam zdjęcie na pamiątkę. A ściana? Farba na niej była zmywalna – śmieje się Ewelina. Swojego syna sama nazywa „Małym księciem z Planety B-612” w nawiązaniu oczywiście do sławnego bohatera de Sainta-Exupery`ego.

Ważna terapia W terapii wykorzystywanych jest kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt metod. Różne metody są wykorzystywane w różnym stopniu. Niektóre są stosowane jako podstawowe metody terapii, inne jako uzupełnienie. Są m.in. metody integracji sensorycznej, wczesnego wspomagania, hipoterapia. – Oprócz korzystania z różnych terapii, Sasza chodzi do przedszkola i to jest dla niego i dla mnie bardzo ważne. W przedszkolu panie mają bardzo fajne podejście do mojego syna, a on przy dzie-

Pomimo trudności, pomimo ciągłego oswajania autyzmu, pomimo ciągłego próbowania pełnego kontaktu z dzieckiem, zrozumienia jego świata, pomimo nerwów, trosk rodziców o to, jak sobie dziecko poradzi w przedszkolu, szkole, w dorosłym życiu, jest i wiele radości. To na pewno kroki milowe, jakie właśnie zrobiło dziecko. Jak wielki krok niemówiącego Adriana, który nauczył się zapalać światło w pokoju, który przestał ciągnąć rodziców za rękę, by podeszli do lodówki, ale sam zaczął tę lodówkę otwierać i wyjmować z niej to, co chciałby zjeść. To też radości, jakie daje codzienne życie z dzieckiem. – Piłam kawę, gdy nagle przychodzi Saszuś, taki uśmiechnięty, słodziutki, i mówi tak: „Mamusiu, przygotowałem dla ciebie Osoby dotknięte autyzmem mogą nie tylko coś układać w rządku, ale np. nadgryźć niespodziankę. Udekorowałem podobne elementy niemalże identycznie i ustawić je w rządku dla ciebie szafę i ścianę”. Jak tak

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

ciach rozwija umiejętności społeczne – mówi Ewelina. Wczesna interwencja terapeutyczna może sprawić, że dziecko pokona ograniczenia wynikające z choroby. Terapia może znacznie poprawić stan chorego.

Klub w Ostrowie Niebawem w Ostrowie zostanie otwarty Klub Rodzica „Autyzm Help”. Otwarcie – już jutro, 20 lutego, o godz. 11 w Zespole Szkół Specjalnych. Klub będzie działać pod egidą łódzkiej Fundacji „JiM” i jest skierowany do rodziców z wszelkimi trudnościami. – Naszym głównym celem jest zintegrowanie środowiska rodziców, dawanie sobie wsparcia, dzielenia się wiedzą, jak chociażby podawać leki, jak komunikować się z dzieckiem – mówi Krzysztof. Zapytani rodzice podkreślają też, że Klub ma ich motywować do działania. Mimo że są w „pracy” w domu z dzieckiem właściwie 24 godziny na dobę, to po jakimś czasie przyzwyczajają się, że dziecko jest takie a nie inne, a przecież działać trzeba na okrągło. Jak jeden rodzic posłucha drugiego, zmobilizuje się bardziej. Dlatego też są aktywni na Facebookowej grupie dotyczącej autyzmu: nieraz na jedno pytanie przychodzi kilkadziesiąt komentarzy. Poprzez działania w Klubie chcą też, jak już zostało wspomniane, oswajać autyzm i odrzucić mity, jakie narosły wokół niego. Jak chociażby ten, że dzieci dotknięte autyzmem są z domów o „zimnym chowie”, dlatego są zamknięte w sobie i wyizolowane, czy z tym, że za autyzm dziecka „odpowiadają” jego rodzice. – Klub Rodziców „Autyzm Help” jest skierowany do rodziców dzieci z różnymi trudnościami. Chcemy się wspierać i razem myśleć o przyszłości naszych dzieci. Nie wiemy, ile na jutrzejsze, założycielskie spotkanie przyjdzie osób, ale na pewno trochę nas w Ostrowie jest – zapewnia Krzysztof. Hanna Olejnik

15


POD PATRONATEM ,,GAZETY OSTROWSKIEJ”

W drodze po koronę W piątkowy wieczór w ostrowskim klubie Yoyo odbyła się druga prezentacja półfinalistek konkursu o tytuł Miss Wielkopolski 2014, które tym razem zaprezentowały się przed dziennikarzami i publicznością. Największe uznanie zdobyła Agata Marchel z Jastrowia. Agata Marchel (nr 24) z Jastrowia głosami osób zebranych w klubie została wybrana na Miss Wielkopolski Yoyo Bowling & Club 2014. Agata otrzymała koronę, szarfę oraz profesjonalną sesję zdjęciową, a także awansowała bezpośrednio do majowego finału konkursu Miss Wielkopolski 2014. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Hyla z Pleszewa (nr 66) , która w nagrodę otrzymała sesję zdjęciową. To była już druga z zapowiadanych trzech prezentacji uczestniczek konkursu. Już 25 kwietnia w ostrowskim klubie Venus będzie miał miejsce półfinał konkursu, podczas którego poznamy pełną listę kandydatek. To one będą ubiegać się, 30 maja, w kinie „Komeda” w Ostrowie Wielkopolskim o tytuł Miss Wielkopolski. W finale wystąpią 24 wybrane wcześniej w eliminacjach kandydatki dorosłe oraz 24 nastolatki. Konkurs MISS WIELKOPOLSKI odbywa się

Agata Marchel

Dziewczyny przed konkursem

w ramach MISS POLSKI, najbardziej prestiżowego konkursu piękności w Polsce. Jest to tym bardziej prestiżowy konkurs, ponieważ Miss Polski uczestniczy w konkursie Miss Świata. W konkursie MISS POLSKI swoją karierę rozpoczynały m. in.: aktorka Julia Pietrucha, prezen-

terka Polsatu Agnieszka Popielewicz czy finalistka 3. edycji TOP MODEL Marcela Leszczak (II Wicemistrz Wielkopolski 2011). Miss Wielkopolski 2014 jest jubileuszową, 10. edycją konkursu. (jw)

Aleksandra Hyla

Fot. Jakub Szczucki, Studio 29

16

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |


POD PATRONATEM „GAZETY OSTROWSKIEJ”

ZDJĘCIA JANINY I JERZEGO BARTUZICH W GALERII 33

Przyroda w kadrze

Jazzowa „dwudziestka”

Niemal 50 zdjęć przyrody można oglądać w Galerii 33. Ich autorami są Janina i Jerzy Bartuzi, pasjonaci fotografii przyrodniczej. Tym razem tematem przewodnim ich zdjęć jest woda – taki zresztą tytuł nosi prezentowana wystawa.

Cykl „Jazz w Muzeum” będzie obchodził dwudzieste urodziny. Z tej okazji czekają nas koncerty międzynarodowych gwiazd. W marcu w kinie Komeda wystąpi Kurt Elling, w kwietniu – Kenny Garrett, a w maju Urszula Dudziak. Organizatorem jest Stowarzyszenie „Jazz w Muzeum”.

Od niemal dwóch tygodni w Galerii 33 można oglądać wystawę fotografii „Woda”. To prace pasjonatów fotografii przyrodniczej Janiny i Jerzego Bartuzich. Prezentowane prace są efektem ich podróży – w okolice bliższe i dalsze, także za granicę. Na zdjęciach zobaczymy m.in. przyrodę, ptactwo Doliny Baryczy, ale też krajobrazy uchwycone np. Hiszpanii czy Stanów Zjednoczonych. Łączy je temat przewodni – woda w różnych stanach skupienia i efekty jej działalności. Kilka zdjęć przedstawia Wielki Kanion czy obrzeża Europy, skąd państwo Bartuzi fotografowali migrujące ptactwo. Są zdjęcia wykonane w Dolinie Baryczy. – Interesują nas ptaki, a robiąc im zdjęcia, nie sposób nie fotografować krajobrazu – wyjaśnia Janina Bartuzi. – Gdy fotografujemy, urzeka nas najczęściej sam widok, barwy, kształty, kontrasty, emocje nam towarzyszące, charakter i niepowtarzalność danego miejsca. To wszystko stara-

W Galerii 33 możemy oglądać zdjęcia Janiny i Jerzego Bartuzi. Na zdjęciu od lewej Jerzy Bartuzi i szef galerii Krzysztof Ryfa Fot.: Galeria 33

my się oddać w fotografii – dodaje Janina Bartuzi. Na zdjęciach zobaczymy właśnie te uchwycone kontrasty, przejaskrawione kolory, które bynajmniej nie są uzyskane w programie graficznym, ale oddają właśnie przyrodę. Nie ma więc co ukrywać, że choć skromnie mówią o sobie, że dokumentują tylko przyrodę, to jednak muszą mieć i odpowiednią wiedzę fotograficzną, i umiejętności, i fotograficzne spojrzenie na świat, tak aby uchwycić w kadrze chwilę. – Przyroda to bardzo dynamiczna materia, tym bardziej, że lubimy fotografować m.in. ptaki, motyle, ważki, a

by wykonać takie zdjęcia, trzeba też wykazać się też cierpliwością – puentuje Jerzy Bartuzi. Janina i Jerzy Bartuzi fotografują razem. Jak stwierdzają, za każdym razem wykonane zdjęcie jest ich dziełem wspólnym. Swoje zdjęcia prezentują m.in. na prelekcjach poświęconych przyrodzie, są one też umieszczane w naukowych publikacjach, tworzą tablice ścieżek edukacyjnych na Piaskach Szczygliczce i w Parku Natury w Odolanowie. Teraz możemy je oglądać do 2 marca w Galerii 33, w której wernisaż ich wystawy odbył się 7 lutego. (hol)

SZTYWNY PAL AZJI W FANABERII

Żywiołowy koncert

20 lat „Jazz w Muzeum” 1994-2014

Sztywny Pal Azji, kapela z wieloletnim stażem zagrała na koncercie w Ostrowie. Zespół, w którego składzie jest też znany w naszym mieście Bartosz Szymoniak, zaprezentował się w dobrej formie. Sztywny Pal Azji to kapela, która największą popularność święciła w drugiej połowie lat 80. i w latach 90. Tak jak się więc można było spodziewać, na jej koncercie w Fanaberii

bojów jak np. „Kurort” czy „Przepraszam”, ale także i nowy materiał. Publiczność, trzeba przyznać, reagowała żywiołowo, śpiewając niejednokrotnie piosenki razem z zespołem. (hol)

7 marca 2014 r. (piątek) KUBA STANKIEWICZ KILAR SOLO KURT ELLING QUINTET Kurt Elling – śpiew Laurence Hobgood – fortepian John McLean – gitara Clark Sommers – kontrabas Bryan Carter – perkusja 11 kwietnia (wtorek) JANUSZ SZROM/ZBIGNIEW WROMBEL QUARTET

Koncert należał do udanych

26 kwietnia 2014 r.(sobota) LESZEK ŻĄDŁO EUROPEN ENSAMBLE KENNY GARRETT QUINTET 17 maja (sobota) URSZULA DUDZIAK SUPERBAND

Wokalista Sztywnego Palu Azji Bartosz Szymoniak

sporo było fanów, pamiętających największe przeboje zespołu. W nabitego niemal do ostatniego miejsca klubu nie zabrakło także i młodych fanów zespołu, którzy znają zespół od niedawna już z nowym wokalistą Bartoszem Szymoniakiem, pochodzącym z nieodległego Turska, a swego czasu grającego w Stali Ostrów. Zespół zagrał kilka swoich prze-

Publiczność w Fanaberii dopisała

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

17


NOMINOWANI W PLEBISCYCIE OSTROWIANIN ROKU - JAK GŁOSOWAĆ ?

Pora na głosowanie Po wyborze kapituły rozpoczynamy głosowanie. Plebiscyt o tytuł Ostrowianina Roku 2013 wkracza w decydującą fazę, w której liczyć się będzie już wyłącznie liczba zdobytych głosów przez poszczególnych kandydatów w każdej z kategorii. Głosować można na kuponach i poprzez SMS-y. Dziś przedstawiamy zasady. Jak już wielokrotnie informowaliśmy, Kapitułę tworzą laureaci tytułu Ostrowianina Roku z lat poprzednich oraz organizatorzy plebiscytu- razem ok. 20 osób. W tym gronie Kapituła zapoznała się najpierw z wszystkimi zgłoszonymi kandydaturami. Do najważniejszej kategorii, Ostrowianina Roku, zgłoszono w tym roku 27 kandydatów, do Wydarzeń Roku odpowiednio: sportowe - 8, gospodarcze – 7, społeczne -19, kulturalne – 26, młody talent roku – 22 ( w tym dwie zbiorowe). Każdy członek kapituły dysponował odpowiednio: na Ostrowianina Roku do 10 głosów oraz na Wydarzenia Roku i Młody Talent Roku do 3 głosów, a samo głosowanie było tajne. Wyniki przedstawiliśmy po raz pierwszy tydzień temu. To istotne, bo od tego momentu - wyboru nominowanych - rozpoczął się II etap plebiscytu. Od tej pory głosowanie odbywa się już na konkretne osoby i wydarzenia. Głosować można na dwa sposoby: poprzez oryginalne kupony zamieszczone w „Gazecie Ostrowskiej” oraz poprzez system SMS. Numery do głosowania znajdują się między innymi na facebooku plebiscytu: www.facebook.com/ostrowianinroku, gdzie dostępne są najbardziej aktualne informacje dotyczące plebiscytu. Głos oddany na kuponie jest równoznaczny z głosem oddanym przez SMS. Ostrowianinem Roku 2013 zostanie osoba, która zdobędzie najwięcej głosów. Podobne zasady obowiązują w kategoriach wydarzeń roku. W kolejnych wydaniach „Gazety Ostrowskiej” przedstawiać będziemy sylwetki nominowanych oraz przypominać Wydarzenia Roku. (jw)

JAK GŁOSOWAĆ poprzez SMS? 1. Wybrać numer 7268 W treść wiadomości SMS-a wpisać jeden z wybranych prefiksów, odpowiadający kategorii: OSTROWIANIN. - Ostrowianin Roku VSR. - Wydarzenie Sportowe WKR. - Wydarzenie Kulturalne WSR. - Wydarzenie Społeczne WGR. - Wydarzenie Gospodarcze MTR. - Młody Talent Roku. 2. Po kropce wpisać numer kandydata odpowiadający nazwisku/nazwie wydarzenia. 3. Wysłać SMS. 4. Odebrać SMS zwrotny stanowiący potwierdzenia oddania głosu. Cena jednego SMS-a wynosi 2 zł plus VAT (2,46 zł).

Nominowani w poszczególnych kategoriach Plebiscytu Ostrowianin Roku 2013 Ostrowianin Roku 2013 1. Roman Biadała (OSTROWIANIN.1) - konstruktor, wynalazca Systemu Sensor 2. Leon Chmielina (OSTROWIANIN.2) - regionalista, miłośnik starych rowerów 3. Andrzej Jerzyk (OSTROWIANIN.3) - propagator bluesa 4. Zbysław Jeżewski (OSTROWIANIN.4) - społecznik, harcerz, regionalista 5. Jacek Jędrzejak (OSTROWIANIN.5) - lider Big Cyca, społecznik 6. Andrzej Leraczyk (OSTROWIANIN.6) – szef ostrowskiej kultury, społecznik 7. Krzysztof Ryfa (OSTROWIANIN.7) - malarz, organizator Galerii 33 8. Marian Sikorski (OSTROWIANIN.8) - dyrygent Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej 9. Antoni Sukiennicki (OSTROWIANIN.9) - emerytowany lekarz, autor książek 10. Emilia Szymendera (OSTROWIANIN.10) - kierowniczka i założycielka domu dla bezdomnych im. Brata Alberta w Ostrowie Wlkp.

Przedstawiamy nominowanych Wydarzenie Kulturalne Roku 2013 1. 2. edycja Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy (WKR.1) Na zakończenie Festiwalu Filmowego, zorganizowanego przez Ostrowskie Centrum Kultury, ze swoim rewelacyjnym projektem „Komeda” wystąpił Leszek Możdżer. Sala była pełna do ostatniego miejsca. Podobnie było na spotkaniu z Agnieszką Holland. Spotkanie z tą najbardziej znaną polską reżyser filmową poprzedzone było projekcją jej filmu „W ciemności”. Gośćmi festiwalu byli też: reżyser Leszek Dawid, aktor Arkadiusz Jakubik czy znani kompozytorzy Zygmunt Konieczny i Jan Kanty Pawluśkiewicz. W sumie podczas festiwalu publiczność mogła zobaczyć 31 filmów, w tym 10 konkursowych, bowiem w tym roku oceniano muzykę filmową. Dwie równorzędne nagrody przyznano autorom muzyki do filmów „Róża” i „Heniek”, czyli Mikołajowi Trzasce, Bartoszowi Tomaszkowi i Adamowi Niedzielinowi.

2. Festiwal „Chopin w barwach jesieni” (WKR.2) We wrześniu odbył się 32. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin” w Ostrowie. Najbardziej zapadną w pamięć recitale Julianny Awdiejewej i Krzysztofa Jabłońskiego. Mocnymi punktami był też koncert inauguracyjny w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Ł. Borowicza. W tym roku koncerty odbyły się w Ostrowskim Centrum Kultury ze względu na remont pałacu w Antoninie.

3. Koncert Nigela Kennedy’ego (WKR.3)

Wydarzenie Gospodarcze Roku 2013 4. 2. etap obwodnicy Ostrowa (WGR.1) 5. Budowa Parku Technologicznego w Ostrowie (WGR.2) 6. Rozpoczęcie inwestycji kanalizacyjnych i drogowych na Pruślinie (WGR.3)

Wydarzenie Społeczne Roku 2013 1. Oddanie do użytku nowego oddziału kardiologii (WSR.1) 2. Odremontowanie „n-Klubu” - dawnego Klubu Nauczyciela (WSR.2) 3. Finał akcji „Milka. Moje miasto się przytula” w Ostrowie (WSR.3)

Wydarzenie Kulturalne Roku 2013 1. 2. edycja Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy (WKR.1) 2. Festiwal „Chopin w barwach jesieni” (WKR.2) 3. Koncert Nigela Kennedy’ego (WKR.3)

Wydarzenie Sportowe Roku 1. 17. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI (VSR.1) 2. Awans piłkarzy Ostrovii do II ligi (VSR.2) 3. Rekordowy 51. Bieg Republiki Ostrowskiej (VSR.3)

Młody Talent Roku 2013 1. Gabriela Balcerek - utalentowana skrzypaczka (MTR.1) 2. Marcin Wajs - wybitnie uzdolniony uczeń Chigwell School w Anglii, przyszły student Cambridge (MTR.2) 3. Agnieszka Wenderska - utalentowana tancerka „Gwiazdy”, wicemistrzyni Polski Modern Jazz (MTR.3)

18

W październiku w Ostrowie kolejny raz gościł Nigel Kennedy. Ten wirtuoz skrzypiec przyjechał do kina Komeda z programem nie tylko klasycznym, choć tytuł koncertu brzmiał „Meets Bach”. Pierwszą część wypełniły sonaty Bacha, ale druga była dedykowana zmarłemu Jarkowi Śmietanie. Bisów Kennedy publiczności nie szczędził – za każdym razem z uśmiechem na ustach, za każdym razem z nowym pomysłem aranżacyjnym, w ten sposób dając niezapomniany, niemal trzygodzinny koncert...

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |


SYLWETKA KAZIMIERZA URBANIAKA (1910-1989)

Organista z ostrowskiej fary Kazimierz Urbaniak urodził się 15 listopada 1910 roku w Suderwich, w Westfalii w wielodzietnej rodzinie Antoniego i Antoniny z domu Drozda. Do szkoły podstawowej zaczął uczęszczać w 1916 roku w Niemczech. Po wojnie rodzina wróciła do wolnej już Polski. W 1919 roku zamieszkała w Czempiniu, w powiecie kościańskim. Tu w 1924 roku Kazimierz ukończył edukację w szkole podstawowej.

Uczeń Nowowiejskiego Od najmłodszych lat zdradzał zainteresowania muzyczne. Uczył się gry na skrzypcach i fortepianie. W 1926 roku zdał egzamin na Wydział Muzyki Kościelnej Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Poznaniu. Kształcił się tam pod kierunkiem mistrzów tej rangi, co Feliks Nowowiejski, Józef Pawlak i ks. Wacław Gieburowski. W 1929 roku rozpoczął pracę w charakterze organisty i dyrygenta chóru kościelnego w klasztorze o.o Benedyktynów w Lubiniu. Potem był zatrudniony w małych parafiach w Czempiniu, Iłówcu i Dusznikach. - Posiada wielkie zdolności muzyczne, ma miły głos i włada dobrze organami. Jest także utalentowanym dyrygentem chóru – napisał o nim proboszcz z Iłówca, ks. dziekan Ludwik Dolaczyński.

Jego śpiew i muzyka przez blisko 40 lat rozbrzmiewały w ostrowskiej farze. Starsze i średnie pokolenie doskonale pamięta organistę Kazimierza Urbaniaka, któr y udzielał się nie tylko w parafii. W tym roku mija 25 lat od jego śmierci.

Dyrygent z miłym i barwnym głosem W tym okresie, na podstawie orzeczenia komisji kwalifikacyjnej Związku Zawodowego Muzyków okręgu poznańskiego uzyskał prawo udzielania lekcji gry na fortepianie i na skrzypcach w zakresie kursu niższego. Imał się też innych zajęć, np. w Iłówcu obowiązki organisty łączył z pracą w charakterze agenta pocztowego. Ślub wziął z Jadwigą Mikołajczyk 22 września 1932 r. Mieli troje dzieci: Irenę, Annę i Bogdana. Przez 13 lat, od roku 1935 do 1948, związany był z parafią św. Mateusza w Opalenicy. Zasłużył się na polu krzewienia kultury muzycznej w tym regionie. Przewodniczył związkowi muzyków w Nowym Tomyślu, a w samej Opalenicy wystawił kilka operetek.

Umowa zawarta przez ks. kanonika Leona Płotkę, proboszcza parafii farnej, z organistą Kazimierzem Urbaniakiem Art. 1 Obowiązki 1. Ścisłe przestrzeganie regulaminu dla organistów archidiecezji poznańskiej. 2. Granie na organach i śpiewanie zgodnie z przepisami liturgicznymi i według zarządzenia rządcy kościoła podczas mszy św. każdego dnia oraz podczas nabożeństw publicznych, jak nieszpory, nabożeństwa majowe, czerwcowe i październikowe, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, nowenny itp. Ponadto przy ślubach i pogrzebach. 3. Kierowanie chórem kościelnym oraz ćwiczenie śpiewu kościelnego dzieci i ludu. 4. Utrzymanie organów w dobrym stanie i wykonywanie drobnych napraw przy nich. 5. Zgodna współpraca z rządcą kościoła, do którego zarządzeń winien się zastosować oraz sumienne i punktualne spełnianie obowiązków. 6. Życie pod względem religijnym i moralnym beznaganne podczas pełnienia służby i poza kościołem.

Kazimierz Urbaniak pracował blisko 60 lat jako organista

le kompozycji sakralnych. Wykształcił kilkudziesięciu organistów, a ponadto utrzymywał stały kontakt z poznańskim środowiskiem muzycznym, zwłaszcza z profesorem Stefanem Stuligroszem.

Medal od Jana Pawła II

Świadectwo dające uprawnienia do pracy w zawodzie organisty

Art. 2 Wynagrodzenie 1. Mieszkanie bezpłatne wskazane przez rządcę parafii – chwilowo na wikariacie, później w Domu Katolickim z chwilą opróżnienia wolnego mieszkania tamże. 2. Użytkowanie około 9 mórg ziemi tzw. organistowskiej względnie dochód z tej ziemi z tym, że obowiązek płacenia podatków za tę ziemię spoczywa na użytkowniku. 3. Pensja miesięczna w wysokości 12.000 zł płatna z dołu bez prawa pobierania akcydensu za śluby i pogrzeby. 4. Opłata od każdej mszy św. śpiewanej w dni powszednie według taryfy diecezjalnej oraz od wigilii z wyjątkiem jednej mszy św. oficjalnej odprawianej przez rządcę kościoła względnie jego zastępcę. 5. Dochód z częściowej sprzedaży opłatków wigilijnych w domu oraz ofiary składane przez wiernych podczas kolędy, o ile w niej weźmie udział.

- Poza pracą w kościele prowadził chór mieszany i męski ku zupełnemu zadowoleniu całej parafii. Odznaczał się dobrą znajomością liturgii kościelnej, miłym i barwnym głosem oraz szczególną znajomością śpiewu liturgicznego w duchu kościoła. Odchodzi na własne życzenie, by móc swe zdolności muzyczne wykorzystać na terenie większej parafii – napisał o nim w 1948 roku proboszcz z Opalenicy. Tą parafią, do której postanowił się przenieść Kazimierz Urbaniak, była ostrowska fara. Objął tam posadę organisty i dyrygenta chóru św. Grzegorza. Stworzył również chór chłopięcy i parafialną orkiestrę symfoniczną. W początkowych latach pracy w Ostrowie pełnił także funkcję drugiego dyrygenta chóru męskiego ,,Echo”. W 1966 roku zorganizował w ostrowskiej farze milenijny zjazd chórów kościelnych południowej Wielkopolski. Spod jego pióra wyszło wie-

Ostrów Wlkp., 31.07.1948

W październiku 1979 roku otrzymał medal ,,Pro Ecclesia et Pontifice” nadany przez Jana Pawła II

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

W 1973 roku uroczyście obchodził 25-lecie pracy w ostrowskiej farze. 4 marca odprawiono uroczystą mszę w jego intencji. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. proboszcz Stanisław Matuszczak. W czasie nabożeństwa śpiewał pod dyrekcją jubilata chór św. Grzegorza, który wykonał m.in. fragmenty Mszy wybitnego renesansowego kompozytora włoskiego Palestriny. Wśród wielu gratulacji, jakie złożono jubilatowi, znalazły się także życzenia i arcypasterskie błogosławieństwo od metropolity poznańskiego arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Archidiecezjalna komisja kościelna wyraziła Kazimierzowi Urbaniakowi oficjalne uznanie za wybitny wkład pracy w propagowanie muzyki sakralnej. W październiku 1979 roku, z okazji 50-lecia pracy organistowskiej, otrzymał medal ,,Pro Ecclesia et Pontifice” nadany przez Jana Pawła II na wniosek Episkopatu Polski. Medal ten jest przyznawany osobom świeckim za krzewienie życia religijnego. Kazimierz Urbaniak wniósł też duży wkład w uświetnienie uroczystości odsłonięcia pomnika ks. kardynała Ledóchowskiego w 1984 roku. Pracował jeszcze po ukończeniu 75 lat. 6 kwietnia 1986 roku w farze odprawiono uroczystą mszę z okazji 58 lat jego pracy organistowskiej i zarazem zakończenia pracy zawodowej w parafii. Po mszy odbyło się pożegnalne spotkanie w dużej sali Domu Katolickiego. Kazimierz Urbaniak zmarł 9 kwietnia 1989 roku. Renata Weiss

19


WSPOMNIENIA 96-LETNIEGO ŻOŁNIERZA 60. PUŁKU PIECHOTY

Wojna kaprala Pacanowskiego Tadeusz Pacanowski w wieku 95 lat postanowił, na prośbę córki i wnuczek, spisać swoje wspomnienia, zwłaszcza z września 1939 roku, kiedy to był żołnierzem ostrowskiego 60. Pułku Piechoty. Jego relacja ma dziś dużą wartość historyczną i może być cennym źródłem wiadomości o tym, co w pierwszych dniach wojny działo się w naszym regionie. Gdy kończyła się pierwsza wojna światowa, jego koncesję, która gwarantowała, że na tym terenie rodzice mieszkali w zaborze pruskim w Gorzowie nikt inny nie mógł prowadzić apteki. Było to barŚląskim, powiat Olesno. dzo kosztowne zezwoleW tym małym, 3-tysięcznie. Rodzice zadłużyli się też w banku i obciążyli hinym miasteczku, rodzice potekę. Długi te spłacali byli właścicielami budyn- Tekst modlitwy, jaką codziennie do II wojny światowej. ku w Rynku z apteką i odmawia Tadeusz Pacanowski. - Tu się wychowałem. Młomieszkaniem. Dom ten Nauczył jej też swoje wnuczki dość była wspaniała. Byłem stoi do dziś. Tam rodziły zdrowy i potrafiłem cieszyć się ich dzieci – trzej bra- mieszkające w USA: się życiem. Uprawiałem cia: Janusz w 1913 r., Bog- W blasku wschodzącego słońca różne dyscypliny sportu, dan w 1916 r. i Tadeusz. przychodzę Cię błagać o pokój, ale najwięcej czasu poświęTen trzeci przyszedł na mądrość i siłę. Chcę patrzeć na świat całem narciarstwu, bo zimy świat 17 marca 1918 r. ku oczami przepełnionymi miłością. Chcę były długie i mroźne – wielkiemu niezadowole- być cierpliwy, miłosierny, cichy i mądry. wspomina pan Tadeusz. niu matki, która z utęsk- Nie ulegać pozorom, widzieć Twoje W Ostrzeszowie ukończył nieniem oczekiwała córki. dzieci tak, jak Ty je widzisz i dostrzegać 8-klasowe Męskie GimnaCzwarty syn urodził się w nich to, co dobre. Daj mi taką radość zjum Księży Salezjanów, już w Poznaniu w 1920 r. i uczciwość, aby wszyscy, z którymi się którzy byli przyjaciółmi Niestety, po I wojnie i od- dzisiaj spotkam, odczuli Twą obecność i niech będę dla innych chlebem, młodzieży. Dużo im zarodzeniu się Polski Gojak Ty jesteś dla mnie każdego dnia. wdzięcza, bo dbali o rozrzów Śląski pozostał w grawój umysłowy i fizyczny. nicach Niemiec.

Z Gorzowa do Ostrzeszowa Rodzina przeniosła się do sąsiedniej Praszki, należącej już do Polski. Wiosną 1929 r. ojciec kupił w Ostrzeszowie obszerny dom z apteką w Rynku. Miał

,,Walczcie tak długo, jak będziecie mogli’’ W 1939 r. ukończył kurs podchorążych rezerwy w Szczypiornie, uzyskując stopień kaprala. Po tygo-

Tadeusz Pacanowski 17 marca br. skończy 96 lat

dniu urlopu skierowano go do 60. Pułku Piechoty. Bardzo szybko zauważył, że w koszarach coś się dzieje. Następuje cicha mobilizacja, po której żołnierze przenoszą się do pobliskiego lasu pod namioty. Następnego dnia sygnał trębacza ogłasza alarm. - Likwidujemy obozowisko. Nadjeżdżają ciężarówki. Otrzymujemy ostrą amunicję - naboje i granaty. Przenosimy się na przedmieście Ostrowa przy osiedlu, blisko toru kolejowego, który biegnie w kierunku Odolanowa. Teraz wiemy, że to wojna, choć oficjalnie nie wypowiedziana. Cały batalion - ponad 550 żołnierzy - gotowy do drogi. Wieczorem msza. Kapelan daje rozgrzeszenie wszystkim uczestnikom. Noc w pogotowiu – wspomina pan Tadeusz. Dowódca batalionu major Rukszan wzywa do siebie na kwaterę podchorążych i podoficerów zawodowych. Prosi o dyskrecję i zachowanie dla siebie tego, co powie. Brzmiało to tak: „Wojna nie jest przegrana. Ojczyzna, honor to są ładne hasła. Ja wam radzę, abyście walczyli tak długo, jak będziecie mogli, bo jak porzucicie broń, to wróg będzie was bił, kopał i zabijał, a wy nie będziecie mogli nic zrobić”.

Wysadzone mosty w Przygodzicach Czterej bracia Pacanowscy (1928 r.): Stefan, Tadeusz, Bogdan i Janusz

Po południu Pacanowski ze swoją drużyną zostaje wysłany do koszar przy dworcu na służbę wartow-

niczą. Regulaminowo trwałaby 24 godziny. Ich trwała 3 doby. Potem telefonicznie otrzymał rozkaz, że ma z drużyną zgłosić się w Przygodzicach, gdzie będą podlegać porucznikowi saperów. Tutaj się zaczęła jego wielka wojenna przygoda. To tu dowiedział się, że jego pułk jest w odwrocie do Kalisza. Dowódca saperów przygotował do wysadzenia dwa mosty. Jeden drewniany na małej rzece, drugi duży z cegły na linii kolejowej. - Mnie saperzy pozwolili pokręcić korbą od prądnicy. Mogłem powiedzieć, że to ja wysadziłem most. Saperzy w pewnym momencie bez wyjaśnienia zniknęli. Zostałem sam z 18 moimi żołnierzami. Zdałem sobie sprawę, że jesteśmy na pozycji straconej. Miałem czarne myśli, ale nie mogłem tego okazać. Następnego dnia z radia dowiedzieliśmy się, że Niemcy bez wypowiedzenia wojny przekroczyli granicę Polski z zachodu, północy i południa - wspomina. Część ludności opuszcza swoje domy. Uciekinierzy blokują drogi, pobocza, stając się świetnym celem dla lotników wroga. Panuje złowroga cisza. Żołnierze przyczajeni na stanowiskach. Po pewnym czasie zjawia się jakaś zrozpaczona matka z małymi dziećmi. Jedno dziecko w wózku, dwoje uczepione matczynej spódnicy. Płaczą. Matka prosi, aby ją przeprowadzić przez zrujnowany most. Pojedyncze grupki cywilów, którzy uciekają na wschód, informują żołnierzy, że widzieli formacje niemieckie w samochodach i motocyklach. W każdej chwili kompania kaprala Tadeusza Pacanowskiego może stanąć z nimi oko w oko.

Na celowniku piątej kolumny

Jeden z dokumentów potwierdzający, że Tadeusz Pacanowski był żołnierzem 60, PP

20

- Wycofujemy się na swoje uprzednio przygotowane, starannie zamaskowane pozycje ogniowe. Po chwili wzywają mnie, abym natychmiast zjawił się przy kościele i tam od gońca na motocyklu odebrał rozkaz wycofania się z drużyną pod osłoną nocy w szyku ubezpieczonym i dołączenia do pułku, który jest w drodze do Kalisza. środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

Rękopis wspomnie


Taki rozkaz to nadzieja na przeżycie. Dotychczas byłem przekonany, że w wyniku wojny pozostają tylko zabici i ranni. Natychmiast wysyłam żołnierza obeznanego z końmi i wozami do majątku, aby przygotował dwa drabiniaste wozy zaprzężone w dwa dobre konie – wspomina pan Tadeusz. Żołnierze wycofują się w kierunku majątku. Idą ulicą i chodnikiem. W pewnym momencie widzą błysk i słyszą donośny huk. Dostrzegają rewolwer niemiecki. Strzelał do nich gospodarz, tubylec, członek tak zwanej ,,piątej kolumny”. Nie trafił, więc rzucił rewolwer i przestraszony uciekł. ,,Piąta kolumna” miała za zadanie zabijać dowódców i siać niepokój na tyłach naszego wojska. Miałem szczęście, że w Przygodzicach nic mi się nie stało, bo ten gospodarz nie trafił – przyznaje Tadeusz Pacanowski. W majątku zaprzężone wozy już czekały. Kucharki przygotowały smaczny rosół z kurczaków. Żołnierze byli tak głodni, że zjedli go w mgnienia oku. A potem ruszyli w drogę. Pierwsze kilometry to był galop. Udało się na wozach umknąć zmotoryzowanym oddziałom wroga. Świtało, kiedy dotarli do Szczypiorna, do swojej jednostki. Razem z nią dalej wycofywali się w kierunku wschodnim.

canowskiego dotarł jeden z żołnierzy. Zaopiekował się nim, pomógł założyć opatrunek na prawą rękę. Chcąc opatrzyć nogę, ściągnął mu but, a wtedy okazało się, że jest w nim pełno krwi, a staw skokowy jest przestrzelony na wylot. - Podziękowałem mu i kazałem iść do swoich. Sam szukałem schronienia, czołgałem się na plecach, pomagając sobie zdrową nogą. Wreszcie trafiłem na budowlę przypominającą schron. Pomocy udzielił mi żołnierz ranny w bark. Umieścił mnie na workach ze zbożem. Przedstawiłem się i podałem swój adres. Z trudem poprosiłem go o przekazanie wiadomości rodzinie. Zapadłem w półsen. Pomyślałem, że to już mój koniec i że to przykre w tak młodym wieku kończyć ziemski żywot – opowiada pan Tadeusz. Kapral Pacanowski zdołał jednak uratować życie. Rano przyjechał wóz po rannych. Był wypełniony po brzegi, ale znalazło się jeszcze jedno miejsce. Konie poniosły przerażone hałasem silników i spadających bomb. W ten sposób trafił do szkoły w Łomiankach, gdzie zorganizowano prowizoryczny szpital. Zoperowano mu tam rękę i nogę.

Do kalectwa można się przyzwyczaić

Wo ist meine Kompanie? Przed Uniejowem kompania otrzymuje zadanie utrzymania jak najdłużej mostu na Warcie, aby okrążone polskie jednostki mogły się wycofać. Zmotoryzowana jednostka niemiecka zbliżyła się do nich na niebezpieczną odległość 5 km. Dowództwo postanowiło nocnym wypadem zlikwidować tę jednostkę. Ludzi Pacanowskiego przydzielono na skrzydło. - Nocą ruszamy do ataku. Przechodzimy w bród małą rzeczkę i docieramy do zabudowań. W środku posiadłości podwórze, z którego nagle w moim kierunku wyszło trzech niemieckich żołnierzy. Byliśmy przygotowani na taką sytuację, więc rzucamy granaty i do przodu. Mijamy zabudowania gospodarskie. Wracam samotnie, bo słyszę szwargot niemieckich żołnierzy w podwórzu. Rzucam tam wszystkie cztery granaty i wycofuję się, chcąc dołączyć do drużyny, która już odeszła. Jest noc. Zastanawiam się, w którym kierunku iść, aby nie wpaść w ręce wroga. Po pewnym czasie słyszę jakiś szelest. Idę w tę stronę, a tam silnym głosem ktoś woła: „Wo ist meine Kompanie?” (gdzie jest moja kompania?). Słysząc Niemca, szybko zmieniłem kierunek poszukiwań i szczęśliwie po 15 minutach znalazłem się wśród swoich. Tam panowała

eń wojennych

6 października 1939 r. niemieckie samochody sanitarne przewiozły rannych do warszawskich szpitali. Jego przydzielono do Szpitala Maltańskiego przy ulicy Senatorskiej. Do połowy grudnia był leżący. Dzięki zabiegom i silnej woli powoli zaczął przychodzić do siebie. Wiosną musiał zmagać się z różą – chorobą w 70% śmiertelną oraz kamieniami na nerkach. Po kilku miesiącach zawieziono go na rekonwalescencję do Milanówka. - Warunki idealne pod każdym względem. Ucieszyłem się. To był dla mnie miło spędzony czas i dobra kuracja, niewyobrażalnie dobra w tych bardzo trudnych okupacyjnych czasach. Tu pod szczególnie troskliwą opieką kucharki i kierowniczki szybko wróciłem do zdrowia. Do kalectwa można się przyzwyczaić. Najważniejsze, że przeżyłem – wspomina kombatant. W czerwcu 1941 r. został przeniesiony do Wojskowego Szpitala Ujazdowskiego. Spędził tam 9 miesięcy. Wypisano go 25 marca 1942 roku.

Rodzinna kamienica w Ostrzeszowie

ogromna radość. Zdobyliśmy około 40 różnych pojazdów – wspomina nasz rozmówca.

Bohaterstwo na skrzydle Jednostka wycofuje się i zajmuje pozycje przy moście, który ma utrzymać jak najdłużej, umożliwiając wycofanie się wojska z okrążenia. Kapitan osobiście wyznacza pozycje. Pacanowski ma przydział stanowisk znowu na skrzydle. Żołnierze kopią stanowiska, a potem znowu walczą. - Broniliśmy się, ale nikt nie miał zegarka i trudno było określić, jak długo to trwało. Wybór miejsca okazał się idealny do obrony. Wał uleżały, teren torfiasty, drzewa, krzaki, zarośla, chroniły nas. Pociski wroga z granatników oraz artyleryjskie, grzęzły głęboko nie raniąc nas. Byliśmy tylko ubłoceni. Niestety, po pewnym czasie zaczęła kończyć się amunicja. Spytałem, czy ktoś chciałby na ochotnika przeczołgać się do jednostki. Zgłosił się taki piękny żołnierz. Wracając z amunicją, w odległości ok. 10 m od nas, otrzymał serię z karabinu maszynowego. Podczołgałem się do niego. Niestety, nie żył. Do dziś mam wyrzuty sumienia. Na dodatek moi żołnierze zaczynają się wycofywać bez rozkazu. Najpierw jeden, a za nim następni. Wołam, żeby wracali, bo zastrzelę. Wiem, że tego bym nie zrobił, ale jestem dowódcą i muszę tak zareagować. W końcu zrobiła to cała jednostka. W tej sytuacji nie pozostało mi nic innego jak pójść w ich ślady. To był dramat – mówi Tadeusz Pacanowski. Potem dowiedział się, że właśnie dzięki długiej obronie tego skrzydła udało się ochronić przeprawę wszystkich okrążonych jednostek. Odwrót trwał dalej. Ubywało żołnierzy. Było ich coraz mniej, niestety. Pozostały grupy z różnych jednostek, które łączyła niezachwiana chęć dostania się do Warszawy.

Okrążeni w puszczy W Puszczy Kampinoskiej grupa zostaje okrążona. Pozostał jeden dukt leśny, którym spora grupa wydostała się z matśroda | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

ni. Teraz jednak zapada noc i przejście jest bardzo niebezpieczne. Ktokolwiek się pojawia na tym dukcie, ginie od kul niemieckiego karabinu maszynowego. Stanowisko wroga jest dobrze zamaskowane. Jedyne wyjście to je zlikwidować. - Muszę się powolutku doczołgać na taką odległość, aby rzut granatu z pozycji leżącej był celny. Obserwuję kierunek lufy karabinu nieprzyjaciela i zbliżam się. W połowie odległości jeden z moich żołnierzy głośno ostrzegł mnie, abym się wycofał. Minęło kilka sekund i w moim kierunku poleciała se-

Nowe życie W Warszawie znalazł pokój w byłych koszarach rosyjskich. Szybko jednak dzięki pomocy przyjaciela zamieszkał w majątku ziemskim Kuflew i podjął tam pracę. - Mile wspominam czas spędzony w tym majątku. Tam się drugi raz urodziłem. Ciężka i odpowiedzialna praca od świtu do nocy, albo od nocy do nocy, bo i tak bywało, pomogła mi pozbyć się świadomości bycia człowiekiem ułomnym, inwalidą do

Połowa sierpnia 1939 na Rynku w Ostrzeszowie (Tadeusz Pacanowski drugi od prawej)

ria z karabinu. Kilka kul trafiło w mój hełm. Poczułem silny ból głowy, pozrywały się rzemyki wentylacyjne. Hełm zakrył mi oczy. Zerwałem go. Wszystko przemawia za tym, że jestem ranny w głowę. Sprawdzam, czy nie „farbuję” krwią. Okazuje się, że nie. Wydaje mi się to niemożliwe, ale głowa jest cała. Za to prawa ręka krwawi mocno. Mam dużą ranę między palcami. Obie kości nadgarstka są złamane, bo dłoń zwisa. W lewej nodze nie czuję bólu i chodzić mogę. Jednak po kilku krokach upadłem – relacjonuje kombatant.

To już chyba mój koniec… Gdy niemieckie czołgi opuściły las, do kaprala Pa-

niczego się nie nadającym – mówi pan Tadeusz. Jesienią 1944 roku pojechał do brata Stefana przebywającego wtedy w majątku Lipie pod Krzepicami. Został tam pisarzem. Tam doczekał końca okupacji. 2 lutego 1945 roku wrócił do Ostrzeszowa. Trzeba było na nowo organizować życie. Ponure wspomnienia powoli odchodziły w przeszłość. Pod okiem farmaceutki Franciszki Nasiadek przygotował się do pracy w aptece. 31 maja 1948 roku stanął z nią na ślubnym kobiercu. Tadeusz Pacanowski 17 marca br. skończy 96 lat. Mimo upływu czasu potrafi dokładnie opowiadać o swoich wojennych przeżyciach. Pamięta je tak dokładnie, jakby to było wczoraj. Renata Weiss

21


NIEZWYKŁE KOLEJE ŻYCIA STANISŁAWA GRZELAKA

Społecznik z Franklinowa Stanisław Grzelak nie miał łatwego życia, jednak nigdy się nie poddawał. Ogromny bagaż doświadczeń życiowych szedł u niego w parze z niezwykłą aktywnością społeczną. Choć pochodził z małej podostrowskiej wioski, dane mu było zobaczyć egzotyczne kraje, o których jego pokolenie nawet nie słyszało. tu Dairen. Stamtąd w kwietniu, dzięki staraniom Polskiej Misji Urodził się 8 listopada 1895 roku w Psarach. W 1906 roku wraz z Wojskowej, wyruszyła w kilkumiesięczną podróż statkiem do kraju. rodzicami i rodzeństwem przeprowadził się do Franklinowa. UkońSkromny kołodziej z Franklinowa zobaczył z bliska Szanghaj, Sinczył 4 oddziały szkoły powszechnej, a w wieku 16 lat rozpoczął gapur, Cejlon. Zabrał nawet na pokład złapaną na jednym z postonaukę zawodu kołodziejskiego u Zygmunta Cieślińskiego, zamieszjów małpkę, która jednak nie była skora do podróży i po pewnym kałego także we Franklinowie. Ukończył ją w 1914 roku z wyniczasie przeskoczyła burtę, kończąc kiem bardzo dobrym, jednak nie złożył swój żywot w wodach oceanu. Z daegzaminu na czeladnika. Na przeszkolekiej tułaczki przywiózł jednak inną dzie stanęła wojna. Dopiero 13 lat późniecodzienną pamiątkę - duży orzech niej stanął przed komisją egzaminacyjną W książce Edwarda Serwańskiego kokosowy, którym zachwycił wszysti otrzymał poświadczenie cechu koło„Ostrów Wielkopolski i jego region w kich. Jego skorupa zachowała się do dziejów. Wcześniej jednak przeżył wookresie II wojny światowej (1939-1945)” dziś i jest jedną z najcenniejszych rojenną zawieruchę daleko od ojczyzny. Stanisław Grzelak jest wymieniony z nadzinnych pamiątek, przypominajązwiska, jako jeden z dowódców ostrowcych o blisko siedmiu latach z życia Obóz bez drutów skiego ruchu oporu rejonu wiejskiego. Stanisława zmarnowanych na wojnie i wieżyczek Z kolei w publikacji „Ostrów Wielkopoli tułaczce. Inną pamiątką, która jedStanisław Grzelak został wcielony do ski i Powiat Ostrowski w ilustracjach” nak zaginęła i zachowała się obecnie armii niemieckiej. Bijąc się za nieswoją zamieszczono jego zdjęcie z innymi jedynie w pamięci jego potomków, sprawę w szeregach 58. Pułku Piechoprzedstawicielami Powiatowej Rady Nabyły Miecze Hallerowskie, którymi rodowej z 1948 roku. ty (3. Poznańskiego), trafił do niewoli został odznaczony w II RP. Po poi został zesłany aż na Syberię. wrocie do kraju wraz z innymi żołniePrzeżył dzięki pomocy zwykłej rosyjrzami Dywizji Syberyjskiej brał udział w walkach z bolszewikami, skiej ludności podrzucającej jeńcom surowe ziemniaki do obozu. a z wojska zwolniony został 21 stycznia 1921 roku. Wokół nie było żadnych ogrodzeń. Więźniów wywieziono tak daleko od cywilizacji, że jakiekolwiek druty czy wieżyczki były zbyteczne. Wszelka próba ucieczki z góry była skazana na porażPrezes, radny i dyspozytor kę. Tylko w grupie była szansa na przetrwanie. Całymi dniami i We Franklinowie czekali na niego zatroskani rodzice i przyszła nocami palone było ognisko, przy którym dawało się przeżyć w żona „Marysieńka” – Marianna Bilska, z którą w 1923 roku stanął tamtym nieludzkim klimacie. Mimo to niemal codziennie rano na ślubnym kobiercu. Doczekali się wspólnie siedmiorga dzieci – wynoszono do lasu czyjeś zamarznięte zwłoki, które stawały się Piotra, Tadeusza, Henryka, Władysławy, Jerzego, Eugenii i Japokarmem dla dzikich zwierząt. Strawą jeńców były głównie zupy, dwigi. Aby utrzymać tak liczną rodzinę, od 1927 roku Stanisław które gotowano z samych ziemniaków albo buraków. pracował w Warsztatach Wagonowych. Z koleją związany był zresztą aż do emerytury, zajmując przez peNie pogodzili się wien okres nawet stanowisko dyspozytora pracy. Zajęcia zawodowe dzielił z obowiązkami goz kapitulacją spodarczymi. Dorabiał sobie w domu jako Po zakończonej wojnie zwolniono go z kołodziej. Dokumenty podają, że był preniewoli. Wstąpił wtedy do tworzązesem Towarzystwa Gimnastycznego cych się oddziałów polskich we „Sokół”, prezesem OSP i długoletnim wschodniej Rosji. Do sformowanej członkiem Rady Gromadzkiej. W w styczniu 1919 roku V Dywizji 1939 roku z ramienia Obozu ZjedStrzelców Polskich (tzw. Dywizji noczenia Narodowego startował z Syberyjskiej) przystał prawdopopowodzeniem w wyborach do Rady dobnie w Omsku. Wstępowali do Gminnej w Czekanowie. niej jeńcy wojenni, głównie z armii austro-węgierskiej, żołnierze Komendant ,,Jakub” opuszczający szeregi rozpadającej We wrześniu 1939 roku po raz kolejsię armii rosyjskiej oraz dość liczni ny postanowił walczyć o Polskę. Na legioniści. Żołnierze tej dywizji walstrychu ukrył pod deskami swój munczyli z bolszewikami, a następnie w dur wraz z odznaczeniami oraz szablą i ekstremalnie trudnych warunkach został członkiem utworzonej w Ostrowie ochraniali ewakuację na wschód eszelonów wojsk sprzymierzonych. Po zaciętej Tajnej Organizacji Wojskowej, przyjmując pseudonim ,,Jakub”. Ciesząc się dużym zaufaniem i walce wojska polskie 10 stycznia 1920 szacunkiem wśród kolegów, przyjął funkcję koroku złożyły broń. Jednakże część żołniemendanta TOW Rejonu Wiejskiego na gminę Czerzy, wśród których był również Stanisław kanów. Funkcję tę pełnił do końca okupacji. W listoGrzelak, nie pogodziła się z kapitulacją. Jedypadzie 1943 roku został awansowany do stopnia sierna droga odwrotu prowadziła dalej na wschód. żanta rezerwy piechoty. Wiedząc, ile cierpienia niesie wojna, starał się pomóc każdemu, kto tego potrzebował. Orzech kokosowy Na swoim strychu nasłuchiwał audycji radiowych i przez końca świata kazywał komunikaty. Pewnego dnia u drzwi jego domu Grupa przebiła się na własną rękę do Irkuczjawili się niemieccy żołnierze i zabrali go do pałacu ka, a następnie przez Harbin dotarła do porw Lewkowie jako zakładnika. Na szczęście nazajutrz rodzina znów była w komplecie. Wrócił cały Skorupa orzecha kokosowego i zdrowy, a pytany, co mu zrobiono, odpowieprzywiezionego z Azji obecnie dział, że… całą noc obierał ziemniaki. W swojej w posiadaniu rodziny R

E

K

22

L

A

M

Stanisław Grzelak w polskim mundurze (około 1921 roku). Fot. Zbiory Tomasza Grzelaka

stodole udzielał w czasie okupacji schronienia wielu osobom, co jednak zakończyło się… jej pożarem. Prawdopodobnie ktoś z ukrywających się przypadkiem zaprószył ogień. Przechowywana przez niego broń jeszcze w okresie powojennym była wykorzystywana do patrolowania pod jego komendą okolicy.

Dzieje spisane przez prawnuka Po wojnie Stanisław Grzelak zasiadał w Powiatowej Radzie Narodowej i był członkiem wielu gminnych komisji. Związany był również z Gminną Spółdzielnią „Samopomoc Chłopska” w Czekanowie. We wsi udzielał się jako opiekun społeczny. Każdy, kto miał jakiś problem, przychodził z nim do niego. Z okazji 25-lecia ślubu dostał od kolegów z pracy pamiątkowego orła z brązu. Był wyróżniony Brązowym Krzyżem Zasługi RP, odznaką Grunwald-Berlin, Złotym Krzyżem Zasługi PRL, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Niepodległości. Udzielał się w kole Związku Bojowników o Wolność i Demokrację przy Węźle PKP. W 1979 roku zmarła jego żona, z którą przeżył 56 lat. Jesień życia spędził, pomagając synowi w gospodarce. Lubił również spotkania z kompanami, podczas których wspominano dawne czasy. Zmarł w swoim domu we Franklinowie 23 sierpnia 1982 roku. - Pradziadek zawsze na pierwszym miejscu stawiał ojczyznę, honor i rodzinę. Pod koniec życia bez przerwy opowiadał o swoich dziejach, jak gdyby nie chciał, aby zostały zapomniane… i nie zostaną – zapewnia prawnuk Tomasz Grzelak, który zajął się spisaniem losów Stanisława. Renata Weiss

A

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |


Wydarzenie Sportowe Roku 1. 17. Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI (VSR.1)

Szybowcowe Mistrzostwa Europy FAI okazały się dużym sukcesem nie tylko dla polskich sportowców (którzy zdobyli 5 z 9 medali), ale także dla światowego sportu szybowcowego w ogóle, organizatorów, rejonu oraz kraju. Mistrzostwa Europy zdobyły w świecie ocenę „imponująco przedstawionych w mediach” oraz opinię „stanowiących początek upowszechniania zawodów szybowcowych dla szerokich mas kibiców”. Zawodnicy tak komentowali bardzo dobrą organizację i atmosferę mistrzostw oraz z zacięciem, przyjaźnie i pochlebnie przedstawiali swoje wrażenia i opisy rejonu rozgrywania mistrzostw, lokalnych atrakcji czy specyfiki miast.

2. Awans piłkarzy Ostrovii do II ligi (VSR.2)

Tłumy kibiców Ostrovii na ostrowskim rynku czekały na przyjazd piłkarzy z Leszna. Fani chcieli wspólnie świętować awans do II ligi. Ostrowianie przypieczętowali go, wygrywając w Lesznie z tamtejszą Polonią 1:0. Samą fetę zgotowaną zawodnikom ostrowianie będą długo pamiętać. To największy od wielu lat sukces ostrowskiego klubu, na który Ostrovia solidnie zapracowała. Udowodniła to już pierwsza runda rozgrywek, w której piłkarze z Ostrowa całkiem dobrze sobie radzą. Oby tak dalej

3. Rekordowy 51. Bieg Republiki Ostrowskiej (VSR.3) Doskonała pogoda i renoma ostrowskiej imprezy sprawiły, że w 51. Biegu Republiki Ostrowskiej zanotowano rekord frekwencji. W sumie na trasie 10 kilometrów zmierzyło się blisko 900 biegaczy. I to nie tylko z Ostrowa i okolic, ale i z całej Polski i zagranicy. Do startu zapisało się ponad 850 zawodników w biegu głównym oraz 470 w młodzieżowym. Wśród nich są biegacze nie tylko z całej Polski, ale też goście z zagranicy – Ukrainy i Białorusi.

KALENDARIUM 12 lutego do 19 marca - przyjmowanie kuponów i SMS-ów - 21 marca (piątek) 2014, Ostrowskie Centrum Kultury, godz. 19.00- Gala finałowa, ogłoszenie wyników plebiscytu, transmisja internetowa na www.ok24.tv

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

23


ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

Konkatedra godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 13:15, 18:00, 20:30 ul. Gimnazjalna, tel. 62/ 736-28-04

św. Antoniego godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 18:30 ul. Raszkowska tel. 62/ 591-95-44

NMP Królowej Polski godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 17:00 ul. Królowej Jadwigi tel. 062/ 735-57-26

Spotkania z chorymi Z okazji XXII Światowego Dnia Chorego ks. biskup senior Teofil Wilski odwiedził pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie. Z kolei z chorymi i niepełnosprawnymi z diecezji kaliskiej spotkał się biskup kaliski Edward Janiak. W intencji chorych i cierpiących modlono się w kościołach w naszym mieście. Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku, czyli w 75. rocznicę objawień fatimskich i 11. rocznicę zamachu na życie Papieża Polaka. Święto obchodzone jest każdego roku w dniu 11 lutego, kiedy w Kościele Powszechnym wspominane

skupowi za wizytę w Domu Pomocy Społecznej. - Nam, samorządowcom, często wydaje się, że najważniejsze jest dbanie o tę część materialną, o to, aby warunki bytowe dla mieszkańców

Ks. biskup Teofil Wilski rozmawia z mieszkanką DPS w Ostrowie

ców najważniejsze. Bardzo chciałbym z całego serca podziękować, że w tym szczególnym dniu Ksiądz Biskup jest tutaj z nami - mówił Paweł Rajski. W spotkaniu uczestniczyli także dyrekcja, pracownicy i personel medyczny placówki.

św. Pawła

Biskup kaliski wśród chorych

godziny mszy 7:00, 8:15, 9:30, 10:45, 12:00, 13:00, 17:00 ul. Paderewskiego tel. 62/ 738-73-87

Miłosierdzia Bożego godziny mszy 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 15:30, 18:30 ul. Limanowskiego tel. 62/ 735-60-90

Najświętszego Zbawiciela godz. mszy 8:00, 9:30, 11:00, 12:15, 16:00 ul. Wybickiego tel. 62/ 736-25-09

Ks. biskup Edward Janiak pozdrawia chorych

jest pierwsze objawienie Maryi w Lourdes, do której pielgrzymują przede wszystkim ludzie chorzy. Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Chorego były słowa: „Wiara i miłosierdzie: My także winniśmy oddać życie za braci (1 J 3,16)”.

były jak najlepsze, ale podczas tego spotkania uświadomiłem sobie, że dla tych mieszkańców dużo ważniejsza jest obecność Księdza Biskupa, którego postrzegam jako człowieka bardzo wyciszonego i serdecznego. Ta modlitwa, te przemyślenia, to błogosławieństwo są dla tych mieszkań-

Tego samego dnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu odbyły się obchody diecezjalne Światowego Dnia Chorego. Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji kaliskiej ks. prałat Andrzej Latoń, który w kazaniu podkreślał, że Chrystus kocha każdego człowieka. - Chrystus kocha Cię do szaleństwa. Jeśli masz wątpliwości, bo już cierpienie jest straszne, patrz na krzyż. On nie może mnie nie kochać, mój Bóg przybity do krzyża. Bez Chrystusa, bez Jego męki i zmartwychwstania, żadna choroba nie ma sensu - zauważył celebrans. W czasie Eucharystii kapłani udzielili Sakramentu Namaszczenia Chorych. Do zgromadzonych w kaliskiej świątyni przemówił biskup kaliski Edward Janiak, który mimo choroby przybył na spotkanie. Podzielił się doświadczeniami z trzytygodniowego pobytu na onkologii wśród chorych. Wskazywał, że cierpienie ma sens tylko w bliskości krzyża Chrystusa. - Pan Jezus nie wygłosił żadnego kazania o cierpieniu, ale był tak blisko chorych, uzdrawiał, umacniał. Tylko w wierze i bliskości Chrystusa patrząc na cierpienie przez pryzmat Wielkiego Piątku ma to wszystko głęboki sens - stwierdził pasterz diecezji

Odwiedziny biskupa

Ducha Świętego godziny mszy 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 17:30 ul. Różana tel. 62/ 592-39-89

Matki Bożej Częstochowskiej godziny mszy 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 17:00 ul. Staroprzygodzka tel. 62/ 738-27-95

św. Rodziny godziny mszy 8:30, 10:00, 11:30, 15:30 ul. Grabowska, Pruślin tel. 62/ 735-63-69

MB Fatimskiej godziny mszy 8:00, 10:00, 11:30 ul. Kręta tel. 62/ 733-91-26

EWANGELICKO-AUGSBURSKIE Kościół ul. Królowej Jadwigi I i III niedziela m-ca, godz. 13.15

24

We wtorek, 11 lutego, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie odwiedził ks. biskup senior Teofil Wilski. Podczas spotkania wspólnie modlił się z pensjonariuszami, a potem odwiedził w pokojach osoby, które nie mogą się poruszać. Mieszkańcy przygotowali dla gości program artystyczny, w którym ukazali walkę dobra ze złem w ludzkim życiu. W swoim słowie ks. biskup Teofil nawiązał do błogosławionego Jana Pawła II, który ustanowił Światowy Dzień Chorego. - Papież Jan Paweł II, kiedy był jeszcze w sile wieku, zawsze w programie wizyt rezerwował sobie czas na spotkania z ludźmi chorymi. Wiele mówił o chorych, o solidarności z nimi, o pomocy, o trosce. Chorym mówił o cierpieniach Chrystusa i o tym, że Chrystus pragnie ich umacniać i jest w ich cierpieniach obecny. A potem papież Pensjonariusze przybyli na spotkanie z biskupem sam był chory i tak spokojnie z pokorą przeżywał swoją chorobę. Pamiętamy, kaliskiej. Dziękował osobom, które opiekują się że był to człowiek bardzo chorymi. - Z tego miejsca bardzo serdecznie dzięwysportowany, jeździł na kuję wszystkim, którzy opiekują się chorymi, nienartach, pływał, a potem pełnosprawnymi. Bardzo ważne jest, żebyśmy w trudno mu było się porukażdym człowieku widzieli obraz samego Boga. szać. Przez pewien czas był Dziękuję wszystkim opiekunom, służbie zdrowia, aktorem, pięknie mówił lekarzom, pielęgniarkom, tym, którzy służą choswoim silnym głosem, a porym - powiedział ks. biskup. Udzielił wszystkim tem trudno mu było mówić. pasterskiego błogosławieństwa. - Wszystkich choNa samym końcu pamiętarych pozdrawiam i łączę się w tym dźwiganiu krzymy, że zrobił znak krzyża, ale nie mógł powiedzieć do ża. Dziękuję za modlitwy i wszystkim z serca udziekońca słów błogosławieńlam pasterskiego błogosławieństwa w dniu, kiedy stwa. Jan Paweł II nauczał wspominamy Matkę Bożą z Lourdes. Dzisiaj midużo o cierpieniu, o jednojają już 22 lata, jak Jan Paweł II ustanowił ten ści z Chrystusem cierpiądzień. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dobrych cym, a potem sam doświadludzi, których stawia na naszej drodze życia - mówił czył cierpienia i mimo to słubiskup kaliski. Po Mszy św. kustosz sanktuarium żył do końca - powiedział ks. Bogumił Kempa zaprosił wszystkich na kawę i emerytowany biskup. Obecciasto. Na modlitwę do Kalisza przybyli chorzy i Ks. Bogumił Kempa udziela chorym Sakramentu Namaszny na spotkaniu starosta niepełnosprawni z powiatu ostrowskiego. czenia ostrowski dziękował ks. biEwa Kotowska-Rasiak środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |


WSPOMNIENIE O SIOSTRZE MARII WŁODZIMIRZE WOJTCZAK

Żyła dla ubogich i samotnych Kolejna osoba związana z Ostrowem może znaleźć się na liście błogosławionych. Trwa proces przygotowujący do beatyfikacji siostry Marii Włodzimiry Wojtczak. To elżbietanka, która żyła zaledwie 34 lata, ale czas ten dobrze wykorzystała, pomagając bez reszty osobom ubogim i samotnym. Czesława Wojtczak urodziła się 20 lutego 1909 roku we Franklinowie pod Ostrowem. Była drugą córką Józefa i Jadwigi z domu Płóciennik. Ojciec, z zawodu kowal, był człowiekiem przedsiębiorczym i energicznym. Matka zajmowała się domem. Chrzest i Komunię Świętą przyjęła w kościele parafialnym w Lewkowie. Podczas I wojny światowej ojca wcielono do armii pruskiej i wysłano na front francuski. Matka została sama z dwiema córkami - Czesią i starszą od niej o 4 lata Marysią. Czasy były ciężkie. Pani Jadwiga utrzymywała rodzinę, prowadząc gospodarstwo oraz przydrożny zajazd na trasie Ostrów - Pleszew. W pracy pomagały jej dziewczęta. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rodzina Wojtczaków przeniosła się do Ostrowa i zamieszkała na pierwszym piętrze kamienicy przy ulicy Stare Targowisko 5 (obecnie plac 23 Stycznia). Ojciec stał się w mieście znanym i szanowanym rzemieślnikiem. W Ostrowie urodziło się trzecie dziecko - syn Mieczysław, który jednak, mając rok, zginął bawiąc się na podwórzu.

Ze spokojem i pogodą ducha znosiła cierpienia i samotność. Rodzice stale ją odwiedzali i donosili żywność, ale po pewnym czasie stało się to niemożliwe. Potem matka skradała się pod oknami, ale i to wypatrzono, surowo tego zakazując. Została więc zupełnie sama. Ze względu na zakaźną chorobę nie mogła nawet uczestniczyć w mszach św. odprawianych potajemnie w kaplicy przytułku, choć ta znajdowała się o parę kroków od jej pokoju. Pod datą 19 lutego 1943 roku zanotowała w pamiętniku: ,,Jutro kończę 34 lata. Jutro pójdę do mojego Jezusa. O jakże bardzo jestem szczęśliwa. Mamo nie martw się mną. Ja zawsze będę z wami’’. Zmarła 20 lutego, w dniu swoich urodzin. Jak relacjonują świadkowie - z modlitwą na ustach. Wcześniej poprosiła siostrę przełożoną Benodynę Koterbiankę, aby przyszła do niej ze świecą gromniczną. Spoczęła na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego, w kwaterze sióstr elżbietanek. Pogrzeb odbył się z kaplicy cmentarnej, bez udziału kapłana.

Szkole Społecznej w Poznaniu. Uwieńczyła studia pracą ,,O podwórkowym świecie dziecka”. Napisała ją podczas wakacji w domu rodzinnym w Ostrowie, ślęcząc godzinami w oknie i przyglądając się dzieciom. 27 lipca 1933 roku, wraz z habitem zakonnym, otrzymała imię Maria Włodzimira. W drodze wyjątku uzyskała pozwolenie władz zakonnych na to, aby być matką chrzestną siostrzeńca Zbigniewa, który później został księdzem. W 1934 roku złożyła Dlaczego nie chcesz wyjść za mąż? pierwszą profesję zakonną i Po ukończeniu szkoły powszechnej Czesława rozpoczęła rozpoczęła pracę wychowawnaukę w żeńskim gimnazjum i liceum. Była uczynna i pracoczyni w ochronce dla dzieci z wita. rodzin bezrobotnych. Pracowała - Zawsze pogodna, wyrozumiała dla wszystkich, pilna w naz wielkim poświęceniem, często uce, lubiana przez grono nauczycielskie i wszystkie koleżanki - wspominała ją po latach bliska przyjaciółka ze szkolnej pomagała także rodzinom swoich podopiecznych. Zabiegała o dofinansowaławy Eleonora Szymczak. nie dożywiania dzieci oraz wyposażenia Już wtedy chętnie angażowała się w działalność społeczno – ochronki. charytatywną. Była organizatorką m.in. tzw. kółka miłosier-Miała silną wolę. Lubiła się umartwiać, np. jadała często dzia, które roztoczyło opiekę nad rodziną ubogiej wdowy z suchy chleb, a swoje śniadania oddawatrójką dzieci. Białe kwiaty kwitły na jej grobie ła dzieciom, które nie przyniosły swego. Obowiązkiem grupy Siostrze Marii Włodzimirze już za życia, a także po śmierci Wiele razy nocą wychodziła z łóżka i kłabyło cotygodniowe odtowarzyszyła opinia świętości. Zapracowała sobie na nią nie dła się na podłodze - wspominała siostra wiedzanie rodziny, słu- Modlitwa o potrzebne łaski tylko życzliwością i pobożnością, ale także uczuciem, z jakim Anna Mikołajczyk. żenie czynną pomocą i (do prywatnego odmawiania): opiekowała się powierzonymi jej dziećmi oraz troską o los w miarę możliwości ubogich rodzin. W dniu swoich pierwszych ślubów napisała Pamiętnik pisany wspomaganie darami Wszechmogący Boże, Ty powołałeś siostrę ,,Daj, Jezu, abym mogła umrzeć jak Ty - zapomniana i wzgarżywnościowymi. W Marię Włodzimirę, aby w elżbietańskiej wspólw przytułku dzona”. 1927 roku zdała egza- nocie służyła Tobie i bliźnim swoją pracą, Tuż przez wybuchem II wojny świato- Z mojego życia pamiętam tylko dwa spotkania z moją ciocią. modlitwą i cierpieniem. Spraw za jej wstawienmin dojrzałości. Dyswej, 28 sierpnia 1939 roku, złożyła wiePierwsze w Poznaniu na Łąkowej 4. Miałem wtedy około nictwem, abyśmy z radością wypełniali coponując dużą ilością czyste śluby. W tym okresie pojawiły trzech lat. Pamiętam tylko jej miłość do mnie i radość na jej dzienne obowiązki naszego stanu oraz udziel wolnego czasu, poświęsię pierwsze niepokojące sygnały twarzy. Pamiętam też, że zaprowadziła mnie do kaplicy i tam nam łaski... (wymienić intencję), o którą z wiarą cała go na modlitwę, prosimy. Niech jej przykład zachęci nas do świadczące o pogarszającym się zdrograliśmy na fisharmonii. Drugie spotkanie było w roku 1938 prace domowe, lektu- wiernego kroczenia drogą, jaką nam wyznaczywiu. Symptomy wskazywały na postęlub 1939. To było na wakacjach w Ostrowie. Mogę powierę i zajęcia społeczne. łeś oraz pobudzi wielu młodych do całkowitej pującą gruźlicę. Na czas wojny, na usildzieć jedynie to, że była bardzo wesoła, szczęśliwa. W listach Wstąpiła do Stowarzy- służby Tobie i Kościołowi. Przez Chrystusa Pana ne prośby matki, przełożeni wysłali ją dużo pisała o Bogu, o ufności w Nim - wspominał po latach szenia Młodzieży Żeń- naszego. Amen. do domu rodzinnego w Ostrowie. W siostrzeniec, ks. Zbigniew Pawlak, który otrzymał święcenia skiej ,,Młode Polki’’. ten sposób ominął ją pobyt w obozie. kapłańskie w 1957 roku. (Imprimatur: Bp Stanisław Napierała, Pełniła tam funkcję Siostra elżbietanka Maria Dylak z ulicy Gimnazjalnej w swoKalisz 29.12.2011) Nie podzielała jednak tej matczynej troskarbniczki, występoski i boleśnie przeżyła rozstanie ze jej relacji podkreśla, że s. Włodzimira nigdy nie żaliła się na wała w urządzanych wspólnotą oraz koswoje cierpienia. przedstawieniach i innieczność zdjęcia ha- O śmierci mówiła nych imprezach. Zdradzała dużą wrażliwość artystyczną bitu. Mieszkając przy Zielonym Rynku, cobardzo pogodnie, na polu muzycznym, deklamatorskim i plastycznym. W Prośby o modlitwę dziennie przychodziła do sióstr elżbietawyrażając radość, że styczniu 1929 roku za mąż wyszła jej siostra. Coraz częściej nek przy ulicy Gimnazjalnej. Dopóki podzień ujrzenia Pana za wstawiennictwem i pod jej adresem zaczęły się pojawiać pytania: ,,Dlaczego zwalały jej siły, pomagała w pracach i jest bliski. Jej śmierć s. Marii Włodzimiry właściwie i ty nie chcesz wyjść za mąż?”. Odpowiadała wyuczestniczyła w modlitwach. Z powodu była spokojna. Rozoraz informacje o łaskach mijająco: ,,Gdybym wiedziała, że będę dobrą matką...”. Tympostępującej gruźlicy władze okupacyjne kwitł wtedy kwiat uzyskanych za jej przyczyną i wysłuchanych czasem coraz bardziej dojrzewał w niej zamiar poświęcenia nakazały jej opuścić dom i zamieszkać w białej kalii w doniczmodlitwach (zarówno od osób, które znały ją się służbie Bożej. Zamierzała iść do Karmelu, ale musiała separatce, w przytułku dla starców przy ce stojącej obok osobiście, jak i słyszały wspomnienia osób stoczyć prawdziwą batalię z przeciwną takiemu krokowi ulicy Zdunowskiej (obecnie Partyzancka). łóżka. Pogrzeb miała ją znających) należy przesyłać pod adresem: matką, która nie chciała stracić córki na zawsze. OstateczDecyzję taką podjęto po donosie skieroskromny. Na jej groZgromadzenie Sióstr św. Elżbiety nie ,,zgodziła się” na elżbietanki. wanym do władz przez jednego z mieszbie, którym opiekoul. Łąkowa 1-4, 61-878 Poznań kańców tego samego domu. Wtedy zaczęła wała się matka, kwitel. 61 852 46 48 Suchy chleb i twarda podłoga pisać pamiętnik, który zadedykowała rotły niemal przez cały elzbietanki@go2.pl 18 sierpnia 1930 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. dzicom. Chciała, aby był dla nich pociechą rok białe kwiaty www.poznan.elzbietanki.pl Elżbiety przy ulicy Łąkowej w Poznaniu. Przez kilka lat uczypo jej śmierci. Niemal każdego dnia notonapisała s. Maria. ła się w Wyższym Instytucie Kultury Religijnej i Katolickiej wała myśli, które chciałaby im powiedzieć. Renata Weiss środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

25


PIERWSZA FOTKA

NOWORODKA Zdjęcia i opisy: Urszula Rychlik-Kościelna, Krystyna Rychlik

Aleksandra – córka Marzeny i Krzysztofa Jura z Wi erz bn a, ur. 7.0 2, o godz. 12.05, w. 35 40 g, dł. 54 cm

Marcel – syn Moniki Marcinia k ze Śliw nik, ur. 6.02, o godz. 11.25, w. 4070 g, dł. 60 cm

Nikola – córka Sylwii i Pio tra Ko wa lcz ykó w z Rososzycy, ur. 12.02, o godz. 8.24, w. 3410 g, dł. 56 cm

R

E

K

L

A

M

Kinga – córka Moniki i Mateusza Knychała z Antonina, ur. 5.02, o godz. 10.17, w. 2200 g, dł. 46 cm

Nadia – córka Julity i Daniela Ciupek z Kaliszkowic Kaliskich, ur. 8.02, o godz. 11.05, w. 3040 g, dł. 54 cm

Lena – córka Darii i Dominika Kaźmierczaków z Ostr owa , ur. 12.0 2, o godz. 13.27, w. 4150 g, dł. 56 cm

Emilka – córka Agnieszki i Piotra Wierzbów ze Świecy, ur. 11.02, o godz. 15.10, w. 3280 g, dł. 55 cm

Wiktoria Dorota – córka Hanny i Michała Smoczyk z Jankowa Zaleśnego, ur. 12.02, o godz. 9.08, w. 3120 g, dł. 56 cm

i Lena – córka Katarzyny iaMichała Wieleba z Fab z. nowa, ur. 7.02, o god 57 11.03, w. 3588 g, dł. cm

Adam – syn Jola nty i Sebastiana Jurek z Wysocka Małego, ur. 10.02, o godz. 19.16, w. 4460 g, dł. 61 cm

Jaś – syn Magdale ny i Krystiana z Borow ca, ur. 7.0 2g , o go dz . 11.05, w. 4080 g, dł. 61 cm

Joanna – córka Bogumiły i Jakuba Miśko z Koźmina Wielkopolskiego, ur. 21.01, o godz. 5.45, w. 2040 g, dł. 47 cm

o Syn Mo nik i i Jer zeg j, Wernerów z Kalinowe 05, ur. 10.02, o godz. 19. w. 3100 g, dł. 51 cm

Córka Moniki i Konrada Szczepaniaków z Odolanowa, ur. 11.02, o godz. 8.30, w. 3720 g, dł. 54 cm

Katarzyna – córka Aleksandry i Przemysława Tomaszewskich z Ostrowa, ur. 7.02, o godz. 16.00, w. 3660 g, dł. 55 cm

Lena – córka Bogu miły i Jakuba Miśko z Ko źmina Wielkopolskie go, ur. 21.01, o godz. 5.4 6, w. 2040 g, dł. 48 cm

Łukasz – syn Agnieszki i Grzegorza Olek z Sieroszew ic, ur. 10.0 2, o godz. 17.14, w. 3940 g, dł. 57 cm

łgoAdam Michał – syn Ma h rzaty i Michała Płomińskic , z Jankowa Przygodzkiego 55, ur. 11.01, o godz. 19. w. 3330 g, dł. 54 cm

A

NAGRODY WYLOSOWALI : Helena Matysiak z Ostrowa Wlkp. Czesław Rozsada z Ostrowa Wlkp.

26

Janek – syn Emilii i Szymona Włoch z Ostrowa, ur. 7.02, o godz. 10.05, w. 3970 g, dł. 56 cm

Weronika – córka Iwony i Dominika Mitał z Nowych Skalmierzyc, ur. 9.02, o godz. 5.11, w. 3590 g, dł. 57 cm

Adres: 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Kolejowa 5, Centrum Handlowe. Telefony: (0-62) 735-62-22, fax 735-62-11, skr. poczt. 152, e-mail: gazeta@gazeta.ostrow-wielkopolski.pl; http://www. gazeta.ostrow-wielkopolski.pl. Wydawca: ,,Gazeta Ostrowska’’, Spółka z o.o., 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Kolejowa 5. Prezes: Sławomir Majusiak (0601-784-457). Zespół redakcyjny: Jarosław Wardawy (redaktor naczelny - tel. 735-62-13), Grzegorz Glubiak (zastępca redaktora naczelnego - tel. 735-62-18), Hanna Olejnik, Renata Weiss. Stale współpracują: Ewa Kotowska-Rasiak, Urszula Rychlik, Jarosław Biernaczyk. Foto:Jakub Janecki. Reklama: Ewa Rubach-Wardawy (tel. 0502 34-04-60) - e-mail: ewamedia@zapis.net.pl., Ilona Szczucka (tel. 0502 29-68-85) - e-mail: reklama@gazeta.ostrow-wielkopolski.pl. Sekretariat i Biuro Ogłoszeń: Beata Spitalniak (tel. 735-62-22). Skład i łamanie: Renata Płończak (tel. 735-62-14). Skład i łamanie sportu: Witold Rychter. Korekta: Anna Idziorek. Druk: Polskapresse Sp. z o.o. - Poznań. Kolportaż: Małgorzata Konowalska (tel. 735-62-12). Redakcja nie odpowiada za treść ogłoszeń i nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów, listów nadsyłanych do redakcji oraz zmiany tytułów. Anonimów nie drukujemy. Gazeta ukazuje się w poniedziałki i środy na terenie całej Południowej Wielkopolski. PRZYJMOWANIE OGŁOSZEŃ 63-400 OSTRÓW WIELKOPOLSKI, ul. Kolejowa 5 (III p.), tel. 735-62-22, tel./fax 735-62-11, 0502 34-04-60 PRENUMERATA: RUCH S.A, zamówienia można składać bezpośrednio na stronie www.prenumerata. ruch.com.pl, pytania prosimy kierować na adres e-mail: prenumerata@ruch.com.pl lub pod numerem tel.: 801 800 803 lub 22 717 59 59 (w godz. 700 - 1800).

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |


Pod redakcją Grzegorza Glubiaka

Plebiscyt i wspomnienia

Wieczór wspomnień o Matysiaku

str.

30

Dokładnie 5 lat od śmierci Mariana Matysiaka mija w najbliższy czwartek. Dla uczczenia jego pamięci, w rocznicę śmierci – 20 lutego - o godzinie 18:00 koledzy z Terenowego Klubu Olimpijczyka w Wysocku Wielkim spotkają się, by powspominać przyjaciela na specjalnym wieczorze wspomnień. Z kolei dziś, o godzinie 18:00, odbędzie się msza za duszę śp. Mariana Matysiaka.

Kolejny już XIV Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca, Trenera i Działacza Południowej Wielkopolski jest już za nami. W sobotę poznaliśmy jego zwycięzców. W gronie sportowców najwięcej głosów zebrał Krystian Anioł, a wśród trenerów Marek Wojtasiak, uznany trener piłkarski, który ostatnio pracuje w Centrze Ostrów. Natomiast działaczem roku został Mirosław Wodniczak, który kocha żużel całym sercem.

Barycz na remis z Orłem str.

30

Orzeł Mroczeń zremisował w meczu sparingowym z Baryczą Janków Przyg 2:2. Spotkanie rozgrywane było na trawiastym boisku drużyny z Kaliskiej Klasy Okręgowej ZINA.

str.

28-29

Ostrovia nie płaci Koszykarki Ostrovii w tym sezonie ponownie dokonały swoistego cudu i znalazły się w grupie ośmiu najlepszych zespołów. Team Smektały ma nawet szansę na zajęcie miejsca w pierwszej czwórce i włączenie się w walkę o awans. Sęk w tym, że zawodniczki oraz sztab szkoleniowy nie otrzymują ponoć od kilku miesięcy pieniędzy za grę i pracę.

O tym, że koszykarskiej Ostrovii nie przelewa się, wiadomo już nie od dziś. Jednak po tym, jak prezesem przestał być Włodzimierz Szymanowski, z każdym kolejnym miesiącem jest coraz gorzej. Wprawdzie Marcin Małecki stara się łatać przysłowiowe dziury i gasić kolejne wywołane pożary przez swoich kolegów z zarządu, ale na niewiele się to zdaje. Efekt jest taki, iż w kasie klubowej jest pustka. Z naszych informacji wynika, że zawodniczki oraz sztab szkoleniowy od kilku miesięcy nie otrzymali pieniędzy, jakie wynikają z umów kontraktowych. - Są zaległości, ale niewielkie. Staramy się jednak temu zaradzić. Jednak z drugiej strony podobnie jest w każdym innym ostrowskim klubie – mówi Tomasz Papierski, członek zarządu TS Ostrovii. Aż trudno się temu dziwić, kiedy wszem i wobec jeden z nibydziałaczy klubu opowiada, iż lada moment Ostrovia otrzyma zastrzyk pieniędzy. Jednak to wydaje się bajeczką, którą ten pseudodziałacz stara się „karmić” zapatrzonych w niego niektórych kolegów z koszykarskiej Ostrovii. Mimo tych kłopotów koszykarki Ostrovii oraz sztab szkoleniowy realizują założony przed sezonem plan. Zawodniczki w każdym meczu starają się grać najlepiej jak potrafią. Choć niekiedy, tak jak miało to miejsce w spotkaniu z zespołem AZS-u Warsza-

wa, za dobrze im to nie wychodzi. – O tym pojedynku już zapomniałyśmy. Tak słabo już dawno nie zagrałyśmy, jak w ostatnim meczu. Wiemy, gdzie popełnione zostały błędy i będzie lepiej – mówi Magdalena Parysek, koszykarka Ostrovii. Dziś Ostrovia zagra na wyjeździe w Łomiankach. Jak podkreśla trener Smektała, zespół jest gotowy do walki. – Wiemy, o co walczymy. Gonimy rywali i chcemy zająć miejsce w pierwszej czwórce. Jeżeli wygramy kolejne cztery mecze, to ten cel zostanie osiągnięty. Przed nami jednak sporo pracy i wylanego potu na parkiecie – podkreślał Kasper Smektała, który nie krył, iż liga jest bardzo wyrównana w tym sezonie. Stąd pojedynek z ekipą SMS PZKosz Łomianki nie będzie łatwą przeprawą. – Wiemy, co musimy poprawić. To nie będzie łatwa przeprawa, ale jedziemy po zwycięstwo – kończy Karolina Kaczmarek, koszykarka Ostrovii. Z kolei w ostatnim meczu I ligi Ślęza pokonała po zaciętym boju AZS Lublin 72:70. Dobra gra doświadczonej Joanny Czarneckiej oraz Kingi Bandyk zapewniła Ślęzie Wrocław czwartą kolejną wygraną w grupie C pierwszej ligi kobiet. Sukces nie przyszedł wrocławiankom jednak łatwo.

Koszykarki Ostrovii mimo opóźnień w wypłatach walczą o kolejne zwycięstwa

R

E

K

L

A

M

A

Ślęza Wrocław - KU AZS UMCS Lublin 72:70 (16:22, 19:16, 13:14, 24:18)

(olo)

NAGRODY WYLOSOWALI : Adriana Bela z Ostrowa Wlkp. Aleksandra Chachuła z Ostrowa Wlkp.

Stal bez play off Ostrowska Stal nie ma już praktycznie szans na grę w play off. Po porażce w Bydgoszczy team Czaji na 99,9 procenta nie awansuje do grona najlepszych ośmiu zespołów w I lidze. Stal przegrała w Bydgoszczy, ale to nie jeden kłopot. Również na innych parkietach doszło do niespodzianek z udziałem zespołów, z którymi ostrowianie walczą o prawo gry w play off. I tak w Toruniu liderujący w tabeli Siden przegrał z wrocławskim WKK. W niedzielę za to cenny sukces na wyjeździe zanotował zespół Wilków Morskich Szczecin, który wygrał w Lublinie. Do zakończenia rundy zasadniczej pozostało już tylko sześć kolejek spotkań.

XX. kolejka: Spójnia Stargard - MCKiS Jaworzno 74:61 Siden Toruń - WKK Wrocław 62:65 Astoria Bydgoszcz - Intermarche Bricomarche BM Slam Stal 64:61 Polfarmex Kutno - MKS Dąbrowa Górnicza 84:74 Start Lublin - Wilki Morskie Szczecin 64:65 MOSiR Krosno - Znicz Pruszków 77:47 AZS Poznań - Sokół Łańcut 43:86

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

(gg)

27


Plebiscyt i wspomnienia Kolejny już XIV Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca, Trenera i Działacza Południowej Wielkopolski jest już za nami. W sobotę poznaliśmy jego triumfatorów. Tym razem dominowała piłka i żużel. W gronie sportowców najwięcej głosów zebrał Krystian Anioł, a wśród trenerów ze zwycięstwa cieszył się Marek Wojtasiak, uznany trener piłkarski, który ostatnio pracuje w Centrze Ostrów. Natomiast działaczem minionego roku został Mirosław Wodniczak, który kocha żużel całym sercem. Tym razem w gronie sportowców, działaczy czy trenerów, którzy pojawili się w plebiscycie, znalazła się spora grupa debiutantów. Choćby sumoczka Oliwia Robakowska czy ` Anna Zbawiona, zawodniczka Towarzystwa Atletycznego Rozum. Zatem śmiało można powiedzieć, że sympatycy sportu w regionie dokonali zupełnie innych wyborów. - W gro` nie nominowanych znalazły się naprawdę ` osoby, które na to zasłużyły. Kibice stanęli na wysokości zadania - mówił Sławomir Majusiak, prezes „Gazety Ostrowskiej”. Również sportowcy, trenerzy czy działacze, którzy pojawili się na sobotnim rozstrzygnięciu plebiscytu, w samych superlatywach wypowiadali się o nim. Szczególnie ci, którzy debiutowali w nim, nie kryli pod jego adresem komplementów - Znaleźć się w tak doborowym gronie to już wielki sukces. Tym bardziej, że jestem po raz pierwszy wśród nominowanych. To miłe, że kibice docenili moją pracę. Wszystkim za to serdecznie dziękuję – mówił Kasper Smektała. Natomiast w gronie nominowanych sportowców znalazło się aż trzech piłkarzy: Marek Szymanowski i Błażej Cyfert z Ostrovii oraz Krystian Anioł z Centry. Z kolei nie zobaczyliśmy nominowanego do dziesiątki Marcina Dymały. Koszykarz ostrowskiej Stali był tego dnia na meczu w Bydgoszczy. Stąd nie dotarł na bal. - Plebiscyt, który jest organizowany przez „Gazetę Ostrowską” i Telewizję Pro-Art, ma już na-

prawdę uznaną markę w całej Wielkopolsce. Szczerze mówiąc, to jest on perfekcyjnie przygotowany. Sporo mam do czynienia z tego typu imprezami, ale ten jest najlepszy. No i bal Centry. To coś wspaniałego. Naprawdę cieszę się, że mogę brać udział w takim sportowo-tanecznym widowisku - mówił Aron Rozum, trzeci w plebiscycie na najpopularniejszego sportowca. Plebiscyt to także wspaniała zabawa na balu Centry. Tym razem Lech Topolan, prezes honorowy Centry, ponownie zadbał o wszelkie szczegóły. Trudno się temu dziwić, zawsze stara się, aby jego goście zadowoleni opuszczali bal. (olo)

Tak goście balu słuchali wystąpień gwiazd, które zaprosił Lech Topolan Każdy z uśmiechem bawił się na Balu Centry

Nagrody w plebiscycie Spośród autorów plebiscytowych kuponów nadesłanych do redakcji wylosowaliśmy zwycięzców, którzy otrzymują nagrody. Są to: Katarzyna Stasik Janina Niśkiewicz Mieczysław Knychała Robert Strzelczak Robert Zarzecki Grzegorz Serbakowski

Chwila odpoczynku przed kolejnymi tańcami

Krystian Anioł bawił się wyśmienicie

Zabawa trwała do długich godzin nocnych

Panie błyszczały pełnym blaskiem swej urody Humory dopisywały gościom

SPONSORZY PLEBISCYTU:

28

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |


Goście podkreślali, że bal został bardzo dobrze przygotowany

Był czas na pamiątkowe zdjęcie

Stolik triumfatora w plebiscycie – Krystiana Anioła Goście Pawła i Magdy Matuszewskich

Martyna Muss i Marek Szymanowski doskonale się bawili

Bartosz Wojtasiak z żoną

Jak widać humory dopisywały

Ta para nie schodziła z parkietu

Każdy znalazł na balu muzykę, która mu odpowiadała

Od lewej Józefina Wróbel z mężem i Marta Prajsnar Karol Nowicki z partnerką SPONSORZY PLEBISCYTU:

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

27


Wieczór wspomnień o Matysiaku Dokładnie 5 lat od śmierci Mariana Matysiaka mija w najbliższy czwartek. Dla uczczenia jego pamięci, w rocznicę śmierci – 20 lutego - o godzinie 18:00 koledzy z Terenowego Klubu Olimpijczyka w Wysocku Wielkim spotkają się, by powspominać przyjaciela na specjalnym wieczorze wspomnień. Z kolei dziś, o godzinie 18:00, odbędzie się msza za duszę śp. Mariana Matysiaka. - Czas mija bardzo szybko i dziś trudno uwierzyć w to, że już pięć lat nie ma w naszym gronie Mariana Matysiaka – mówi Piotr Musieł, rzecznik prasowy Terenowego Klubu Olimpijczyka. Na szczęście jego koledzy z Klubu Olimpijczyka nie dopuścili do tego, aby wspaniały dorobek, jaki przez lata w Wysocku Wielkim budował prezes Marian Matysiak, został zmarnowany. Terenowy Klub Olimpijczyka nadal prężnie działa, stale się rozwija, organizuje wiele imprez i wkroczył już w 39. rok działalności. Przypomnijmy, że Marian Matysiak 1 grudnia 1975 roku wraz ze swoimi kolegami założył Terenowy Klub Olimpijczyka w Wysocku Wielkim. Na początku pełnił funkcję sekretarza, a od 13 stycznia 1978 roku był już prezesem. Funkcję tę sprawował przez

ponad 31 lat, aż do swojej śmierci. - Od tego momentu mija już 5 lat, ale prezes jest wielu sercach obecnych działaczy klubowych z Wysocka Wielkiego. Ci ostatni sprawili, że pamięć o nim - pomimo upływu czasu - trwa. Na głównej ścianie w klubie widnieje duży portret wieloletniego prezesa, a dodatkowo zmieniono nazwę klubu na Terenowy Klub Olimpijczyka im. Mariana Matysiaka – dodaje Piotr Musieł. Obecni działacze TKO na czele z prezesem Mieczysławem Knychałą zapraszają wszystkich członków klubu oraz ich przyjaciół na specjalny wieczór wspomnień poświęcony pamięci Mariana. Odbędzie się on w czwartek, 20 lutego 2014 roku, a więc dokładnie w piątą rocznicą jego śmierci w siedzibie TKO w Wysocku Wielkim. (olo)

Wieczór wspomnień o Marianie Matysiaku zorganizowany zostanie w najbliższy czwartek (Na zdjęciu z prawej nieżyjący już od 5 lat Marian Matysiak)

Barycz na remis z Orłem Z Marcinków Orzeł Mroczeń zremisował w meczu sparingowym z Baryczą Janków Przyg, 2:2. Spotkanie rozgrywane było na trawiastym boisku drużyny z Kaliskiej Klasy Okręgowej ZINA. Trudno powiedzieć, o jakie informacje bogatszy na temat dyspozycji swojego zespołu będzie po tym meczu trener Orła Mariusz Posadzy, gdyż połowa kadry zespołu była nieobecna. IV-ligowiec z Mroczenia do Jankowa Przyg. pojechał na mecz z zaledwie dziesięcioma piłkarzami. Na wysokości zadania stanął jednak trener Posadzy, który jak za najlepszych lat ubrał sprzęt sportowy i zagrał na pozycji defensywnego pomocnika. Bez kurtuazji można śmiało ocenić, że był jednym z najlepszych piłkarzy na boisku. Mecz rozgrywany był systemem 3x30 minut. Pierwsza tercja zakończyła się bezbramkowym remisem. W drugiej odsłonie mroczenianie strzelili dwa gole. Obydwa padły po podaniach testowanego Macieja Stawińskiego. Najpierw trafił Marcin Grądowy, a kilka minut później na 2:0 podwyższył Karol Gąszczak. Oprócz Stawińskiego w Orle zagrał także inny testowany piłkarz Patryk Sobczyk. Orzeł stracił gole w trzech ostatnich minutach meczu, w tym jednego z rzutu karnego. Wyniki gier sparingowych na weekend 15/16.02.2014: Polonia Kępno – Victoria Ostrzeszów 4:3 Barycz Janków Przyg. - Orzeł Mroczeń 2:2 Pogoń Trębaczów – LKS Jankowy 1968 5:0 Sokół Bralin – LZS Olszowa /odwołany/ R

E

K

30

L

A

M

LZS Olszowa - Marcinki Kępno (juniorzy młodsi) 7:9 Kasztelania Brudzew - KS Opatówek 5:1 Czarni Dobrzyca - KS Ludwinowo 0:4 LKS Gołuchów - Biały Orzeł Koźmin Wlkp. 1:2 Stal Pleszew – Krobianka Krobia 1:2 Astra Krotoszyn – Tarchalanka Tarchały Wielkie 5:1 Gorzyczanka Gorzyce Wielkie – Centra Ostrów Wlkp. 0:3 Odolanovia Odolanów – Victoria Skarszew 2:0 Pogoń Nowe Skalmierzyce – KKS 1925 Kalisz 1:1 Victoria Laski – KS Hanulin 4:2 KS Hanulin - Marcinki Kępno (juniorzy młodsi) 1:5 Sokół Świba – Płomień Opatów 3:4 Strażak Słupia – Orzeł Mroczeń 2:7 /czwartek/ Zenit Międzyborz - Zefka Kobyla Gora 3:1 Gal Gaz Galewice – LZS Brąszewice 2:0 Start Namysłów - Skalnik Gracze 2:1 Jarota Jarocin – Polonia Leszno 1:0 MKS Kluczbork – Rozwój Katowice 0:0 Ostrovia Ostrów Wlkp. – Jutrzenka Warta 2:1 Calisia Kalisz - Lech II Poznań 1:2 Warta Poznań - Unia Swarzędz 3:2 Warta Międzychód - GKS Dopiewo 1:5 Polonia Środa Wlkp. - Chojniczanka Chojnice 1:4 Kłos Zaniemyśl - Polonia II Środa Wlkp. 2:1 LGKS Charłupia Mała - Wicher Dobra 0:1 Sparta Oborniki - Sokół Kleczew 1:1 Kujawianka Izbica Kujawska - Górnik Konin 1:6 Kania Gostyń - Dąbroczanka Pępowo 2:0 Orla Jutrosin - Piast Kobylin 0:2 Huragan Pobiedziska - Victoria Września 4:3

(td)

do ekstraklasy Piłkarze Marcinków Kępno rozstrzelali się w inauguracyjnej kolejce rundy rewanżowej T-Mobile ekstraklasie. W niektórych statystykach i ocenach trafili do 11. kolejki. Z kolei kibice Ostrovii czekają na debiuty w ekstraklasie piłkarzy z naszego miasta i powiatu. W barwach Lechii Gdańsk znakomite zawody rozegrał Patryk Tuszyński (na zdjęciu). W sobotę zdobył dwie bramki dla Lechii Gdańsk. Były to jego pierwsze trafienia w T-Mobile Ekstraklasie, jednak nie uchroniły one biało-zielonych od porażki z Pogonią Szczecin. Tuszyński zgodził się ze stwierdzeniem, że mecz z Pogonią miał dla niego słodko-gorzki smak. Mimo że strzeliłem dwie pierwsze bramki w T-Mobile Ekstraklasie, przegraliśmy mecz u siebie. To przykre, szczególnie, że Pogoń zdobyła aż trzy gole. Były zawodnik Marcinków ma swoją teorię, która mu pomaga w strzelaniu bramek. - Chłopaki będą się śmiać, że szwy mi sprzyjają. W Turcji doznałem kontuzji i ze szwami strzelałem bramki. W pierwszej połowie nie miałem już ich założonych. Doznałem kolejnego urazu w drugiej połowie i strzeliłem dwie bramki - śmiał się po meczu piłkarz, który w ostatnich minutach mógł nawet skompletować hat-tricka. - Miałem stuprocentową sytuację i szkoda, że jej nie wykorzystałem. Mogliśmy to spotkanie chociaż zremisować - przyznał piłkarz Lechii Gdańsk. Bardzo dobre zawody rozegrał w sobotę także Kamil Drygas. Zawodnik Zawiszy Bydgoszcz pokonał kwadrans przed końcem meczu bramkarza Cracovii Kraków i był jednym z najlepszych piłkarzy tego meczu. W niedzielę kępnianie mieli kolejne powody do dumy. W barwach wicelidera T-Mobile ekstraklasy zadebiutował kolejny wychowanek Marcinków – Rafał Kurzawa. Zawodnik Górnika Zabrze w pojedynku z Zagłębiem Lubin wybiegł na boisko w podstawowym składzie i zagrał do 66. minuty. (td)

A

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |


URZĘDY I INSTYTUCJE w Ostrowie Wielkopolskim Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim al. Powstańców Wielkopolskich 18, tel. 62 58 22 400, 62 736 62 41, fax 62 736-64-07, 62 591-82-06 e-mail: um@ostrow-wielkopolski.um.gov.pl, www.ostrow-wielkopolski.um.gov.pl Starostwo Powiatowe al. Powstańców Wielkopolskich 16 , tel. 62 737 84 00, fax 62 737 84 33 e-mail: starostwo@powiat-ostrowski.pl, www.portal.powiat-ostrowski.pl Powiatowy Urząd Pracy ul. Wolności 29a, tel./fax 62 735 43 11 e-mail: poow@praca.gov.pl, www.pup.ostrowwlkp.pl Urząd Skarbowy ul. Chłapowskiego 45 tel. 62 738 81 00, fax 62 738 82 50 www.us.ostrowwlkp.pl Zakład Ubezpieczeń Społecznych ul. Wysocka 1b, tel. 62 735 71 00, fax 62 735 74 46 Sąd Rejonowy ul. Sądowa 2, tel. 62 592 83 03, 62 592 83 06, fax 62 592 83 60 Prokuratura Okręgowa ul. Krotoszyńska 37, tel. (centrala) 62 591 84 15, fax 62 592 81 65 Prokuratura Rejonowa ul. Sądowa 2, tel. 62 592 81 66, fax 62 592 81 68 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Limanowskiego 17, tel. 62 592 11 22 , fax 62 592 12 16 Międzygminne Schronisko dla Bezdomych Zwierząt w Wysocku Wielkim ul. Pruślińska 3, 63-400 Wysocko Wielkie tel.: 662 03 69 64 i 662 03 69 65 (całodobowy) adres e-mail schroniska: ostrowschronisko@poczta.onet.pl, www.ostrowschronisko.pl

INSTYTUCJE I PLACÓWKI UPOWSZECHNIANIA KULTURY w Ostrowie Wielkopolskim Ostrowskie Centrum Kultury 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Wolności 2, tel/fax: 62 736 40 60 e-mail: ock@osw.pl, sekretariat@ock-ostrow.pl, www.ock-ostrow.pl Młodzieżowy Dom Kultury w Ostrowie Wielkopolskim 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Gimnazjalna 5, tel/fax: 62 735 50 27 e-mail: mdkostrow.wlkp@epf.pl , www.mdk-os.webpark.pl Kino ,,Komeda” 63-400 Ostrów Wielkopolski, al. Powstańców Wielkopolskich 22 Tel. 62 591 74 45, www.komeda.yoyo.pl środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

Zespół Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy – Trzcińskiego 63-400 Ostrów Wielkopolski, al. Słowackiego 1 c, tel: 62 736 26 46, tel./fax: 62 735 34 99 e-mail: psm@xl.wp.pl Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Wolności 2 tel. 62 737 47 03, 62 737 47 00, fax. 62 737 47 00 e-mail: biblioteka@promax.media.pl, www.biblioteka.ostrow-wielkopolski.pl Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Rynek – ratusz 63-400 Ostrów Wielkopolski, tel. 62 592 80 52 (sekretariat), fax. 62 735 53 71 e-mail: muzeum@muzeum.ostrow-wielkopolski.pl, www.muzeum.ostrow-wielkopolski.pl Powiatowa Galeria Sztuki Współczesnej 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Wrocławska 3, tel. 62 735 49 54, e-mail: galeria@galeria.ostrow-wielkopolski.pl, www.galeria.ostrow-wielkopolski.pl

KOMUNIKACJA TAXI Radio-Taxi „Plus”, tel. 62 736 - 60 - 00 Radio -Taxi ,,Tempo”, tel. 96 63, 62 738 - 28 – 28, 62 735 - 90 - 94 Taxi ,,Lider”, 62 735 - 82 – 00 TAXI BAGAŻOWE: tel. 602 - 881 - 163 Informacja MZK S.A. - tel. 62 736 44 11, www.mzk-ostrow.com.pl Informacja PKP - tel. 703 402 903, www.e-podroznik.pl Informacja PKS - tel. 703 303 295, www.pks.ostrowwlkp.pl

TELEFONY ALARMOWE: Alarmowy ogólny - 112 Pogotowie Ratunkowe – 999 Straż Pożarna – 998 Policja – 997 Telefon Zaufania – AA 62 591 89 89 Pogotowie energetyczne – 991 Pogotowie Gazowe - 62 735 35 21 Pogotowie Wodociągowe – 62 738 77 00 Pogotowie Ciepłownicze – 62 735 86 30, 604 480 093

DYŻURY DOBOWE APTEK LUTY 2014

2014.02.19 „Vera”, ul. Konopnickiej 58 2014.02.20 „Vita”, ul. Konopnickiej 2b 2014.02.21 Apteka, ul. Głogowska 12 2014.02.22 Apteka, ul. Wysocka 13 2014.01.23 „Arnica”, ul. Śmigielskiego 20 2014.02.24 „Astra”, ul. Bratnia 35 2014.02.25 Multi – Vit 1”, ul. Klonowicza 14 2014.02.26 „Bakra”, ul. Limanowskiego 24 2014.02.27 „Benefactor”, ul. Kaliska 120 2014.02.28 „Drofarm 2”, ul. Czerwonych Kosynierów 1 MARZEC 2014

2014.03.01 „Królowej Jadwigi”, ul. Królowej Jadwigi 50 2014.03.02 „Kwiaty Polskie” , ul. Wrocławska 81 2014.03.03 „Melisa”, ul. Metki 3 2014.03.04 „Multi – Vit”, ul. Armii Krajowej 7 2014.03.05 „Bakra”, ul. Limanowskiego 24 2014.03.06 „Multi – Vit”, ul. Głogowska 2 2014.03.07 „Na Dobre i Na Złe”, ul. Dembińskiego 20 2014.03.08 „Na Kaliskiej”, ul. Kaliska 10 2014.03.09 „Optima II”, ul. Raszkowska 32 2014.03.10 „Optima III”, ul. Asnyka 2a 2014.03.11 „Parkowa”, ul. Kościuszki 31 2014.03.12 „Pigułka”, ul. Targowa 1 2014.03.13 „Pod Aniołem”, ul. Wrocławska 1/3

31


32

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |


środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

33


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

MALOWANIE, tapetowanie, płytki - 721-29-27-63/ dr1139/

składane w poniedziałek, realizacja w środę + 50 %

USŁUGI TOM-DACH remonty dachów, docieplenia, styropapa i inne – taniej nie znajdziesz – 888-490563 HYDRAULIKA – usługi instalacyjno-sanitarne, c.o., wod.-kan – 501-601-438

AGD - NAPRAWA - pralki, lodówki, zamrażarki, zmywarki - 62/735-83-12; 606-536-829/dr79/

ARCHITEKT - PROJEKTOWANIE - TANIO 600244-032/dr1143/

CYKLINOWANIE bezpyłowe, montaż parkietów, olejowanie - 502-229-920/ dr591/

KOMPUTERY - dojazd do Klienta, naprawa, sprzedaż, projektowanie stron internetowych - 50514-14-12/dr1084/

zatrudni MASZYNISTĘ lokomotywy spalinowej. Mile widziani również emeryci. Tel. 795-483518/dr1119/

PROWADZĘ KSIĄŻKĘ PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW - 501-024-970/dr919/

FIRMA elektryczna zatrudni elektromonterów z doświadczeniem - praca w delegacji - 883-214-769/ dr1110/

TŁUMACZENIA - francuski, niemiecki - www.japico.com 508-355-365/ dr938/

GOTÓWKA w 48ha - 784926-075/dr1049/

KARCHER - czyszczenie dywanów, wykładzin, tapicerki meblowej, samochodowej w domu i u Klienta 62/738-39-17, 501-304-960 /dr1106/

PROJEKTUJEMY i aranżujemy wnętrza. PROMOCJA ZIMOWA! Sprawdź! www.egzostudio.pl tel. 728-431-414/ dr1046/

MINIKOPARKI, KOPARKI - wykopy wszelkiego typu; rozbiórki - TRANSPORT - 692-788-888/dr56/

NAPRAWA LODÓWEK, zamrażarek, pralek automatycznych - 62/736-7642, 0500-631-652/dr409/

,,LOKATOR’’ - przeprowadzki - BUS transport 600-95-17-10/dr331/

TYNKI GIPSOWE i cementowo-wapienne - MASZYNOWE - 0693-861913, 062/737-20-03/ dr530/

UKŁADANIE płytek - solidnie! - 660-837-907/ dr1134/

USŁUGI koparko-ładowarką, koparką, minikoparką - 693-288-089/ dr1099/

WYCINANIE DRZEW, skracanie koron - alpinistycznie - 691-691-569/ dr1128/

MALOWANIE, tapetowanie, płytki - 721-29-27-63/ dr1102/ NAPRAWA TELEWIZORÓW - 62-736-19-94, 606504-149/gc9837/

WYKOŃCZENIA budowlane - adaptacja poddaszy, malowanie, szpachlowanie, ceramika 696-085-863/dr1112/

ODSZKODOWANIA LexPremium.pl - tel. 801009-480, 693-969-656/ dr986/

PIASKOWANIE - stal, drewno, metale kolorowe, felgi samochodowe; szkiełkowanie: chromonikieliny - 062/733-61-59, 0502-469-816/dr940/

WYWÓZ nieczystości płynnych - 503-004-470/ dr732/

PŁYTKI, prace wykończeniowe - 721-29-27-63/ dr1103/

PŁYTKI, prace wykończeniowe - 721-29-27-63/ dr1140/

19 II 2014 r.

34

POSADZKI maszynowe i przemysłowe - TANIO SOLIDNIE - 501-666-460/ dr1129/

MŁODA dziewczyna po studiach szuka pracy 695-92-22-88/dr1080/

FIRMA działająca na terenie Terminala Paliw Orlen S.A. w Ostrowie Wlkp. środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

CHEMIA - KOREPETYCJE - GIMNAZJUM, LICEUM - również przygotowanie do matury - 500231-932/dr309/

PRODUCENT taczek i rusztowań zatrudni przedstawiciela handlowego na terenie kraju z doświadczeniem, wymagane prawo jazdy kat. B oraz malarza magazyniera z doświadczeniem ślusarskim uprawnieniami na wózek widłowy 62/733-92-46, 601-973-946 /dr1086/

FIRMA zatrudni pracowników do produkcji stolarki PCV, AL - 516-167091, 509-741-102/dr1069/

LOKAL gastronomiczny zatrudni pracownika - 62/ 592-20-00 po 17.00/ dr1120/

PRZYJMĘ malarza szpachlarza - 603-322049/dr1127/

PRZYJMĘ studentkę do pracy w saloniku praso-

wym - Ostrów - tel. 693222-362/dr1142/

PRZYJMĘ pracowników z doświadczeniem w brukarstwie - 693-288-089/ dr1100/

UMOWA - zlecenie - prowadzenie domu w Ostrowie - pani do lat 50 - nie paląca - 603-84-88-10/ dr1111/

KOREPETYCJE - fizyka 504-016-182/dr1001/

AUTOSKUP zakupimy każde auto za gotówkę do 12.000zł - 888-751461/dr942/

ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ w transporcie międzynarodowym kat. C + E z doświadczeniem - tel. 723-948-615/dr1122/

ZATRUDNIĘ kobietę na stanowisko przedstawiciel handlowy, branża pończosznicza. Wymagania: zaangażowanie, prawo jazdy kat. B (bus do 3,5t). CV proszę przesłać na adres: HANEX ul. Żółkiewskiego 3, Ostrów Wlkp./dr1121/

ZATRUDNIĘ osobę ze znajomością obsługi komputera i sprzętu RTV do pracy w handlu - praca w Ostrowie - 888-580576/dr1136/

ZATRUDNIĘ SZWACZKI - KRAWCOWE - 508-062183/dr1090/

ZATRUDNIMY kierowców z kat. C + E - tel. 609224-777/dr1000/

NIEMIECKI - korepetycje - 608-204-237/dr1075/

ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ, RENOWACJA Piotr Pryczek - sklep Jarocin, Wodna 6 - 510-972050, 500-086-800/dr1104/

KUPIĘ każde auto - złomowanie - 606-323-121/ dr937/

KUPIĘ silniki elektryczne spawarki, imadła, kowadła, opony w dobrym stanie oraz inne narzędzia 692-990-828/dr1092/

KUPIĘ stare motory i części: Junak, BMW, WSK, Komar i inne - 697-185177/dr1083/

SKUP aut - najwyższe ceny - 508-900-901/ dr1089/

KSIĄŻKI kupię - tel. 669969-306/dr1138/

SPRZEDAŻ pellet 890zł/1tona, DREWNO OPAŁOWE 140zł/m3 - 503-091-369, 502-675-903 /dr989/

SKUP książek i płyt muzycznych - dojazd, gotówka - 509-675-586/ dr1034/

WYSŁODKI suche, jęczmień, pszenica, pszenżyto - 603-750-304/dr1041/

SPRZEDAM suknię ślubną z trenem rozm 34/ 36, kolor ecri, welon, bolerko - 607-41-45-78 dzwonić po 18.00/ dr1079/

SKUP aut - płacę gotówką - 506-901-902/ dr1093/

,,MAKI’’ Skup macior i knurów - 609-630-005, 601-191-944/dr1132/

SPRZEDAM jałowice wysoko cielne (cielność 6-8 m-cy) 25 sztuk (użytkowe i hodowlane), jałowice są duże i wysokie. Prywatne gospodarstwo. Najlepsza cena poparta wysoką jakością. Tel. 887-789-323/ dr1081/ środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

35


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

POŚREDNICTWO NIERUCHOMOŚCI ,,KOMPLEX’’ LICENCJA ZAWODOWA NR 1131 LICENCJA ZAWODOWA NR 17532

Ostrów Wlkp., Wrocławska 69, tel./fax (62) 736-20-39. e-mail: komplexostrow@neostrada.pl www.komplexostrow.pl Kompleksowa obsługa Klienta w zakresie pośrednictwa: kupna- sprzedaży, zamiany i wynajmu nieruchomości. MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA

Mieszkania na sprzedaż

Czynsz 500 zł + opłaty dla spółdzielni + gaz + ee.

AON-255; Ostrów Wlkp.; parter, 28,40 m2, 1p+k+ł. Cena 90 880 zł.

W-219; Ostrów Wlkp. Do wynajęcia parter lub piętro domu . Czynsz 1350 zł / 1080 zł.

AON-236; Ostrów Wlkp.; I piętro, 81,29 m 2 , 3p+k+ł. Cena 260 128 zł.

Komercyjne na wynajem

AON-254; Ostrów Wlkp.; parter, 66,30 m2, 3p+k+ł. Cena 210 000 zł.

W-257; Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa, lokal użytkowy, II piętro, 292 m 2 , czynsz 4 970 zł + VAT.

O-197; ul. Śmigielskiego; III piętro, 72,7 m 2 , 4p+k+ł+wc. Cena 149 000 zł. W-190; ul. Bąka; 59,98 m2, IV piętro, 3p+k+ł. Cena 119 000 zł. Do negocjacji. Działki na sprzedaż W-187; Ostrów Wlkp., ul. Graniczna; 540 m 2, 54 000 zł. EE,W,K.

W-256; Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa, lokal użytkowy, II Pietro, 171 m 2 , czynsz 3 200 zł + VAT. W-210; Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa. Lokal użytk. 291 m2, I piętro. Czynsz 5 800 zł + VAT. W-209; Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal użytk. 88 m2, I piętro. Czynsz 1 900 zł +VAT.

- Ostrów Wlkp. ul. Paderewskiegopow.61m2- 2pokoje, kuchnia z jadalnią, łazienka - cena 450 zł + świadczenia - Ostrów Wlkp. ul. K.Paryskiejpow.48m2- 2pokoje, kuchnia, łazienka cena 550 zł + świadczenia - Ostrów Wlkp. ul. Wrocławskapow.44m2- 2pokoje, kuchnia, łazienka cena 500 zł + świadczenia

MIESZKANIA NA SPRZEDAŻ - 37m2 (2p,K,Ł) ul. Żwirki- IV piętro - cena 85.000 zł - 42m2 (2p,K,Ł ) ul. Asnyka- III piętro- cena 85.000 zł - 32.53m2 (2p, K, Ł) + garaż- ul. Wrocławska - III piętro(poddasze) - cena 105.000 zł - 51m2 (2p, K, Ł) ul. Limanowskiego - I piętro - cena 134.000 zł - 63 m2(4p, K, Ł) ul. Sobieskiego- II piętro – cena 124.000 zł - 51 m2(2p, K, Ł) ul. Zębcowska- III piętro – cena 148.000 zł - 73m2(3p, K, Ł) ul. Kościuszki- I piętro – cena 149.000 zł

DZIAŁKI NA SPRZEDAŻ Ostrów Wlkp. - ul. Wołyńska pow.617m2 - cena 123.000 zł - ul. Wileńska pow.900 m2 - cena 117.000 zł - ul. Grabowa pow. 757m2 - cena 50.000 zł - ul. Środkowa pow.1531m2 działka bliźniacza - cena 107.170 zł - ul. Rataja pow.785m2 - cena 66.500 zł - ul. Torowa pow.727m2 - cena 115.000 zł - ul. Krotoszyńska pow.10.000m2 - cena 550.000 zł - Przygodzice pow. 521m2 - Cena 28.000 zł - Gorzyce 1078m2 - Cena 48.510.000 zł - Cieszyn- gm. Sośnie pow.5000m2Cena 45.000 zł - Wtórek pow.609m2 - cena 45.500 zł - Lewkowiec-pow.1200m2 - cena 55.000 zł - W.Wielkie ul. Morelowa pow.1014m2 i 1044m2 - cena 70 zł/m2 - Chynowa działki przy lesie od pow.923m2 do 1776m2 - cena 50 zł/m2

DOMY na sprzedaż

W-76; Ostrzeszów, ul. Powstańców Wlkp. 2 231 m2. E, W, K, G, T w drodze. Cena 111 550 zł.

W-208; Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal użytk. I Pietro, 170 m2. Czynsz 3 500 zł + VAT.

Domy na sprzedaż

W-139; Ostrów Wlkp., ul. Kolejowa. Lokal 89 m2, parter. Czynsz 3 200 zł + VAT.

AON-233; Ostrów Wlkp., rejon ul. Grabowskiej, dom wolno stojący o Pu=159,4 m 2 , działka 759 m2. W-47; Ostrów Wlkp. ul. Wołyńska. Dom wolno stojący 188,82 m2, działka 617 m2. Cena 370.000 zł. Domy i mieszkania na wynajem O-220; Ostrów Wlkp. Mieszkanie 3p+K+Ł.

36

W-141; Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa. Lokal 88 m2, II piętro. Czynsz 1800 zł + VAT. W-136; Ostrów Wlkp., ul. Raszkowska. Lokal na salon fryzjerski, 55 m2. Czynsz 800 zł. W-120; Ostrów Wlkp. ul. Staroprzygodzka. Lokal użytkowy 125,40 m 2 , Czynsz 1861 zł.

- rejon ul.Grabowskiej, budynek o pow.88m2 (4p, K, Ł,garaż), działka 550m2 - cena 175.000 zł - rejon ul.Krańcowej stan surowy otwarty, pow.122m2 (3p, kuchnia, Ł, garaż,możliwość adaptacji poddasza), działka 656m2 -cena 245.000 zł - ul. Bema dom o pow.106m2 -4p, 2K, 2Ł, piwnice, działka 710m2 - cena 290.000 zł - Os.Zębców dom jednopoziomowy,pow. 137m2 (5p,K, Ł,wc, gabinet z wc) działka 941m2 - cena 410.000 zł - ul. Wańkowicza dom o pow. 263m2 (5p,2K, 3Ł,2 garaże), działka 820m2 - cena 350.000 zł - ul. Głowackiego dom o pow.123m2 (4p,K,2Ł,garaż), działka zagospodarowana 1494m2 - cena 490.000 zł - ul. Piesza dom z 2011r. o pow.90m2 (4p, kuchnia, Ł, pom.gospod.), działka 389m2 - cena 445.000 zł - Karski dom o pow.156m2 -6 p, K, Ł, wc, kotłownia, działka 2500m2 bud. gospod.i garażem - cena 260.000 zł -W.Wielkie nowy dom przy lesie z 2013r. w stanie developerskim o pow.146m2(4p, K,2Ł, garaż),działka 836m2 z garażem cena 420.000 zł - Odolanów dom o pow.189m2 (4p, K,Ł,wc, piwnice, piętro do wykończenia) działka 565m2 z garażem - cena 350.000 zł - Garki dom o pow.120m2 (4p,K,Ł,) działka 2065m2 z bud.gospodrczymi i garażem - cena 220.000 zł - Gorzyce dom z 2009r. przy lesie o pow.97m2 (2p,K, Ł, 2 garderoby, pom.gospod.,garaż), działka 892m2 - cena 370.000 zł - Czarnylas dom o pow.130m2 (5p,K, Ł), działka 1192m2 z bud. gospod.- cena 190.000 zł - Ostrów Wlkp. ul. Odolanowska hala z zapleczem socjalnym pow.200m2 - cena najmu 2300 zł + vat - Ostrów Wlkp. ul. Kolejowa lokal handlowy o pow.90m2, c.o. z ciepłociągu cena najmu 2500 zł brutto - Ostrów Wlkp. ul. Dębowa lokal pod działalność gospodarczą o pow.60m2 z własnym parkingiem - cena najmu 1800 zł brutto

Ostrowska Giełda Nieruchomości Licencja zawodowa nr 2386 Ostrów, ul. Wrocławska 12, tel. 062 592 18 13, tel./fax 062 735 68 30 e-mail: ogn.ostrow@wp.pl

ZAPRASZAMY: Pn – Pt 10:00 – 17:00 Sobota 10:00 – 13:00

www.ogn.oferty.net Wybrane oferty biura OGN:

MIESZKANIA ul. K. Jadwigi ul. M. Konopnickiej ul.60 Pułku Piechoty Centrum ul. Piastowska ul. Kopernika ul. Strzelecka ul. Żwirki ul. Kopernika ul. Piastowska ul. M. Konopnickiej ul. Wrocławska ul. K.Jadwigi ul. Wrocławska ul. Wrocławska ul. Komuny Paryskiej ul. Broniewskiego ul. Cicha ul. K. Jadwigi ul. Cicha ul. Cicha ul. Cicha ul. Cicha ul. Piastowska ul. Żwirki ul. Żwirki ul. Dembińskiego ul. Limanowskiego ul. Limanowskiego rej. ul. Piastowskiej ul. Strzelecka ul. Bojanowskiego ul. Kopernika ul. Kościuszki ul. K. Paryskiej rej. ul. Śmigielskiego ul. Strzelecka ul. Wrocławska ul. M. Konopnickiej ul. Wolności ul. Wrocławska Śródmieście ul. Raszkowska ul. Kościuszki ul. Newerlego ul. K. Paryskiej ul. Malczewskiego ul. Strzelecka ul. Śmigielskiego ul. Paderewskiego ul. Śmigielskiego rej. Reymonta ul. Śmigielskiego ul. Aleje Słowackiego ul. Ogrodowa ul. K. Paryskiej ul. Partyzancka ul. Os. Zębców ul. 60 P. Piechoty ul. Długosza ul. Śmigielskiego ul. Strzelecka ul. Modrzewskiego ul. Kościuszki ul. Strzelecka ul. Limanowskiego ul. Cicha ul. Strzelecka centrum ul. Piłsudskiego ul. Ogrodowa ul. Cicha ul. Partyzancka centrum ul. Sobieskiego ul. Wigury ul. Prosta rej. ul. Sienkiewicza ul. Strzelecka ul. Strzelecka ul. Partyzancka Ok. Lewkowa Odolanów Nowe Skalmierzyce Lewków Czekanów Przygodzice

25 m 2 27,7m 2 28 m 2 29 m 2 30,8 m 2 34,5 m 2 35,6m 2 37 m 2 37 m 2 37 m 2 37,8 m 2 38 m 2 38 m 2 38m 2 38 m 2 38,1 m 2 40 m 2 40 m 2 44 m 2 46m 2 46 m 2 46 m 2 46 m 2 47 m 2 48 m 2 48 m 2 48,2 m 2 51m 2 51m 2 51,3 m 2 51,4 m 2 52,10 m 2 52,5 m 2 54 m 2 56 m 2 56 m 2 56,2m 2 58 m 2 59 m 2 59,8 m 2 60 m 2 60 m 2 60 m 2 60 m 2 60,5 m 2 60,8m 2 61 m 2 61 m 2 61 m 2 61 m 2 61 m 2 61 m 2 61 m 2 61 m 2 62 m 2 64 m 2 64,7 m 2 65 m 2 68 m 2 72 m 2 72,7 m 2 73 m 2 73m 2 74m 2 74m 2 75,2 m 2 79 m 2 82 m 2 82 m 2 83 m 2 83,8 m 2 84 m 2 92,7 m 2 95 m 2 98 m 2 100 m 2 118 m 2 119m 2 125 m 2 125 m 2 126 m 2 50 m 2 78 m 2 57 m 2 67,5 m 2 74,3 m 2 74,

1 p 1p 1 p 1 p 2 p 1 p 2 p 1 p 1 p 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 3 2 2 2 2 2 2 2 3 3 4 3 4

p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p

3 3 2 2 3 3 3 3 2 2 3 3 3 3 3 4 4 3 3 3 3 3 4 3 4 4 3 4 2 4 3

p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p p

3 4 3 5 5 4 4 4 4 2 4 3 2 3 2

p p p p p p p p p p p p p p p

II 75 tys. parter 77tys. III 88tys. IV 74 tys. IV 87tys. IV 84 tys. I 93 tys. IV 89 tys. III 79 tys. II 95 tys. IV 129tys. parter 115 tys. III 99 tys. IV 114 tys. parter 100 tys. III 89 tys. IV 97 tys. II 129 tys. IV 115 tys. parter 161 tys. parter 151 tys. I 147 tys. I 156 tys. III 94 tys. III 98 tys. IV 89 tys. IV 115 tys. parter 130 tys. I 127 tys. II 169 tys. IV 135 tys. II 133 tys. III 139 tys. I 280 tys. II 130 tys. III 249 tys. II 145 tys. parter 95 tys., garaż 15 tys. parter 155tys.,garaż 20 tys. III 139 tys. IV 140 tys. parter 130 tys. I 69 tys. I 185 tys.wysoki standard parter 145 tys. IV 147 tys. IV 120 tys. IV 142 tys. II 160 tys. III 160 tys. parter 155 tys. IV 139 tys. IV 150 tys. IV 139 tys. parter 169 tys. IV 139 tys. IV 165 tys. parter 185 tys. parter 215 tys. wysoki standard IV 180 tys. III 198 tys. parter 205 tys. IV 159 tys. I 149 tys. IV 220 tys. II 168 tys. II 190 tys. III/IV 179 tys. III 180 tys.bezczynszowe I 169 tys. parter 195 tys. II 198 tys. dwupoziomowe I 169 tys. III 195 tys.bezczynszowe III 175 tys. I 99 tys. parter 370 tys. I 169 tys. III 195 tys.dwupoziomowe III 225 tys.dwupoziomowe II 195 tys. parter 70 tys. ogródek, garaż II 225 p+podd. 85 tys. ogródek parter 110 tys. ogródek parter 97 tys. I 159 tys.

(471) (612) (668) (669) (699) (782) (769) (627) (226) (652) (758) (592) (422) (650) (592) (686) (418) (787) (624) (783) (784) (785) (786) (581) (598) (536) (780) (596) (793) (739) (657) (687) (781) (731) (290) (751) (779) (730) (778) (746) (262) (760) (762) (547) (746) (748) (764) (765) (635) (508) (562) (503) (381) (645) (548) (557) (651) (712) (642) (406) (766) (415) (630) (632) (682) (631) (788) (654) (309) (791) (795) (789) (792) (376) (757) (B-930) (B-720) (768) (750) (492) (249) (431) (794) (738) (696) (B-906) (745)

DZIAŁKI OSTRÓW WLKP. 927 m2 722 m2 835 m2 858 m2 899 m2 990 m2 900 m2 900 m2 950 m2 2x1000 m 2 988,1058 m 2 3x1100 m 2 1000 m 2 1063 m 2 1139 m 2 1198 m 2 1600 m 2 2000 m 2 2339 m 2 2,2 ha 2,5 ha

rej. ul. Topolowej ul. Wspólna ul. Kamienna ul. Wiśniowa ul. Południowa ul. Promienista ul. Leszczynowa ul. Grodzieńska ul. Jasna ul.Okólna ul. Klasztorna ul. Poziomkowa ul. N. Krępa ul.Pogodna rej. Limanowskiego ul. Wylotowa ul. Dobra Pruślin Aleja Solidarności Kaliska, przy galerii ul.Chłapowskiego

E,W,K E,W,K E,W,K,G E,W,K E,W,K,G E,W,K,G E,W,G E,W,K,G E,W,K,G brak E,W,G E,W,K,G E,W,K,G E,W,K,G E,W, K E,W,K,G E, W E,W,K,G E,W E,W,K,G

59 tys. 79 tys. zł 100 zł/m 2 118 zł/m 2 90 zł/m2 100 zł/m 2 78 tys. 135 zł/m 2 135 zł/m 2 130 zl/m2 85 zł/m2 100 zł/m 2 100 zł/m 2 140 zł/m 2 150 tys. 70 zł/m2 110 zł/m 2 100 zł/m 2 150 zł/m 2 200 zł/m 2 125 zł/m 2

(777) (747) (655) (642) (851) (713) (422) (828) (798) (853) (750) (753) (626) (855) (743) (738) (934) (798A) (831) (832) (820)

OKOLICE OSTROWA WLKP. 532 m2 Topola Osiedle 755 m2 Wtórek 649m 2,650m 2 ,715m 2Topola Wielka 2 x 700 m2 Topola Os. 740,748,750,895m 2 Przygodzice 750 m2 Gorzyce Wielkie 2 800 m N.Kamienice 2x800 m 2 Gorzyce W. Tarchały W. 800 m2 800 m2 Pardalin 2x 800 m2 Karski 803 m2 Topola Mała 2 811 m Topola ul. Graniczna 2 825 m Gorzyce W. 875 m2 Smardów 883 m2 Gorzyce W. 2 x 900 m2 Wtórek ul. Zielona 917m 2 ,927m 2 Zacharzew ul. Leśna 2 4 x 920 m Wtórek 2 948 m Topola Osiedle 950 m2 Przygodzice 2x980 m 2 Karski 1003 m 2 Gorzyce W. ul. Sosnowa 1035 m 2 Radłów 1339 m 2 Topola Wielka 2 1078,1166m Radłów Os. 2 Radłów Os. 1116 m 1100 m 2 Wysocko W. ul. Południowa 1020 m 2 Wysocko W. 1200 m 2 Radłów Os. 1435 m 2 Wysocko ul.Południowa 2 1500 m Janków Przygodzki 2 1501 m N. Kamienice 2 1579 m Przygodzice 1790 m 2 Topola Osiedle Odolanów 1829 m 2 1871 m 2 Przygodzice 2153 m 2 Gorzyce Wielkie 2 2363 m Topola Wielka 2 2500 m Topola Os. 2 2600 m Ociąż ul. Parkowa 2873 m 2 Przygodzice 3000 m 2 Sośnie przy zalewie 3000 m 2 Dębnica Rososzyca 3086 m 2 2 3026 m Komorów 2 3600 m Przygodzice 4526 m 2 Komorów 5000 m 2 Ociąż, ul.Morawskiego 6000 m 2 Dębnica 600 m2 Franklinów 1,3 ha Tarchały 1,32 ha Topola Mała 2,3 ha Przygodzice 2,7 ha Przygodzice 5,4 ha Sośnie (rola) 5,17 ha Sadowie ( przy lesie)

E,W,G E,W E,W,G E,W,G E,W,K E,W,K E,W E,W,K E,W,G E,W,K,G E, W, K, G E, W, K E,W,G E,W,K E,W E,W,K E,W E, W E, W E,W,G E, W, K, G E,W E, W, G E,W,K,G E,W E,W E,W,K E,W E, W, K, G E,W,K E,W,K E,W E, W, K, G E,W,K E, W, K E, W, G E,W, trasa E,W E,W,K,G E,W E,W,G E, W E,W,G E, W, K, G E,W,G, przy lesie E,W E,W, przy trasie E,W, przy trasie E,W,G E,W E,W

55 tys.zł 55 zł/m2 50 zł/m2 57 tys/sztuka 70 zł/m2 55zł/m 2 45 tys. 65 zł/m2 38 tys. 62 tys. 82 zł/m2 70 zł/m2 70 zł/m2 47 tys. 65 zł/m2 36 tys. 55 zł/m2 82 zł/m2 52 tys. 85 zł/m2 31 tys. 85zł/m 2 75 zł/m2 59 zł/m2 45 zł/m2 70 zł/m2 45 zł/m2 65 zł/m2 50 zł/m2 60 zł/m2 69 zł/m2 70 tys. 60 zł/m2 90 zł/m2 110 tys. 52 zł/m2 90 zł/m2 60 zł/m2 45 zł/m2 45 zł/m2 39 zł/m2 60 zł/m2 25 zł/m2 35 zł/m2 39 zł/m2 24 tys. 40 zł/m2 37 tys. 75 tys. zł 27 zł/m2 50 zł/m2 20 zł/m2 15 zł/m2 27 zł/m2 35 zł/m2 29,5 tys./1ha 55 tys/1 ha

(836) (757) (767) (783) (800) (775) (679) (656) (504) (742) (760) (797) (677) (545) (630) (321) (757) (759) (696) (807) (715) (771) (810) (774) (799) (776) (769) (681) (474) (638) (847) (734) (661) (800) (739) (758) (800) (731) (799) (507) (729) (650) (856) (531) (735) (740) (733) (837) (835) (653) (678) (746) (745) (823) (84

OFERTA SPECJALNA OSTATNI dom w zabudowie szeregowej przy ul. Topolowej numer 150 w Ostrowie Wlkp. pow.: 122 m2, cena promocyjna: 271 tys. zł. brutto w stanie deweloperskim. www.nowedomyostrow.pl Komorów( osada leśna 4 km od Antonina) - działka budowlana o pow. 1,14 ha, E,W, sąsiedztwo lasu i stawów, cena: 69 tys. zł (D-740) Do wydzierżawienia atrakcyjna niezabudowana działka o powierzchni 3735 m2 przy galerii Ostrovia. Cena do uzgodnienia.

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

duże podwórze i ogród 12km od Krotoszyna 602-815-492 po 17.00/ dr1123/

DO WYNAJĘCIA BIURA

DOMY: 1. Przedwojenna willa w centrum Ostrowa o powierzchni użytkowej 268 m2, powierzchnia działki 1429 m2 2. Kobyla Góra o powierzchni użytkowej 177 m2, powierzchnia działki 1319 m2 cena 349 000 zł 3. Ostrzeszów stan developerski o pow. użyt. 190 m2, pow. działki 750 m2 - cena 370 000 zł 4. Radłów o powierzchni użytkowej 130 m2, powierzchnia działki 900 m2 cena 450 000 zł 5. Marszałki (siedlisko) powierzchnia działki 3300 m2 - cena 140 000 zł 6. Na sprzedaż dom piętrowy w zabudowie wolno stojącej położony w Antoninie. Instalacje: energia, woda, szambo, gaz, CO-gazowe. Pow. uż. 164,60 m2,pow. działki 532 m2. Ponadto na działce znajduje się kryty basen z podgrzewaną wodą - cena 300 000 zł.

od 12 mkw. do 100 mkw., rejon ul. Odolanowskiej, parking + duży plac manewrowy, zamknięty, cena 16 zł/mkw.

- 601-784-457 www.mieszkaniaostrow.pl Stowarzyszenie p.n.

ieli Zrzeszenie Właścic w mó Do ów dc rzą i Za Rynek 14, tel. 062/ 736-60-10 63-400 Ostrów Wlkp.

ZARZĄDZANIE, ADMINISTRACJA BUDYNKAMI

SPRZEDAŻ

MIESZKANIA:

1. Udziały - kamienica w centrum Ostrowa Wlkp. - tel. 721-792-676

1. Nowe Skalmierzyce, pow. 48 m2, parter, 2 pokoje - cena 100 000 zł

LOKALE MIESZKALNE DO WYNAJĘCIA

DZIAŁKI: 1. Ostrów Wlkp. ul. Olszowa - pow. 1408 m2, (G) - cena 65 zł/m2 2. Ostrów Wlkp. ul. Olszowa - pow. 1405 m2, (M/G) - cena 95 zł/m2 3. Ostrów Wlkp. ul. Gorzycka - pow. 661 m2, (MN) - cena 86 000 zł 4. Ostrów Wlkp. ul. Kilińskiego z pozwoleniem na budowę, ogrodzona - pow. 752 m2 - cena 110 000 zł 5. Bogdaj , Leśna, pow. 4,59 ha cena 195 000 zł 6. Gorzyce Wielkie, ogrodzona, pod lasem - pow. 912 m2 - cena 79 000 zł 7. Komorów w pobliżu lasu, powierzchnia działek ok. 3000 m2, cena 10 zł/m2 8. Sadowie, powierzchnia 5400 m2, cena 169 000 zł 9. Topola Mała -879 m2 - 82 000 zł - kupujący nie płaci prowizji 10. Wtórek, powierzchnia 3900 m2, cena 199 000 zł 11. Ostrów Wlkp. ul. Gronowa powierzchnia ok. 1200 m2 cena 55 zł/m2

1. Kompałły 1 68 m 2 2. Kościuszki 10 62 m 2 3. Raszkowska 32 2 pokoje. Tel. (501-64-53-53) 4. Raszkowska 26 ok.80 m2 (wspólny korytarz) 5. Kaliska 5 ok. 35 m 2

LOKALE DO WYNAJĘCIA UŻYTKOWE 1. Raszkowska 22 /Konopnicka biura 2. Kościuszki 10 pow 45 m2 3. Wolności 17 ok.78 m2 4. Kosciuszki 13 41 m2 biuro sklep 5. Raszkowska 32 lok. użytk. 164 m2 6. Raszkowska 26 ok. 80 m2 7. Rynek 18 ok. 30 m2 (w podwórzu) - tel. 503-191-676 8. Sądowa 3 - biuro parter ok. 40 m2 - lokal wyremontowany, c.o.cieplik na przeciw Sądu, lokal od ulicy Informacje: u pań A. Szkudlarz i A. Młynarczyk

DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 58mkw. z umeblowaną i wyposażoną kuchnią - ul. Komuny Paryskiej - 600-479-088/dr1063/

DO WYNAJĘCIA kawalerki - 502-469-630/dr1095/

DO wynajęcia MIESZKANIE ul. Kościelna 9 20mkw. - piętro, oficyna (p-aneks jadalny-ł) ogrzewanie węglowe lub elektryczne, czynsz 320zł + 1000zł odstępne, 65mkw. (2p-k-ł) ogrzewanie gazowe) czynsz 500zł + 2000zł odstępne - 608-20-25-64/ dr1105/

DO wynajęcia umeblowane i wyposażone we wszystkie media mieszkania 2-pokojowe - 502-469630/dr1094/

ZAPRASZAMY!!!!

12. Chynowa - działki od 900 m2 - 1800 m2 przy lesie - cena 50 zł/m 2

KUPIĘ z likwidacji domów, piwnic, garaży sprzęt i wyposażenie 518-061-780/dr1091/

KOMERCJA: 1. Ostrów Wlkp., bud. biurowo - magazyn. - pow. użyt. 910 m2, pow. działki 7562 m2 - cena 1 650 000 zł 2. Ostrów Wlkp. nowa hala 700 m , pow. działki 2500 m2 - cena 1200 000 zł 2

KICIA - 24h - 881-672-860/ dr1116/

NA WYNAJEM:

3. Hala, Ostrów Wlkp. , pow. 700 m2 - cena 8 000 zł miesięcznie

www.mieszkaniaostrow.pl

MIESZKANIE do wynajęcia (2p-k-ł) rej. Kościuszki - opłata 700zł + opłaty - 5310640-762/dr1137/

1. Dom - Czerminek ok. 100 m2 - cena 1800 zł miesięcznie + opłaty licznikowe 2. Lokal usługowy - Ostrów Wlkp. ul. Żółkiewskiego - pow. 50-150 m2 cena 14 zł/ m2 miesięcznie + media

SPRZEDAM DZIAŁKĘ budowlaną 3.000mkw.Tomnice k/ Krotoszyna 664-19-74-74/dr1141/

PRZERABIANIE pierzyn na kołdry, sprzedaż pierza i gotowych wyrobów - 783-019749/gc9448/

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

SPRZEDAM 18-letni dom piętrowy, budynek gospodarczy 1,21h ziemi,

SPRZEDAM KAWALERKĘ 30mkw.,Ostrów ul. Szkolna 13, IIp., balkon, 99 tys. zł (bez pośredników) 601-765-776, po generalnym remoncie/ dr1131/

SPRZEDAM działki budowlane 1.100mkw. i 1.150mkw. Topola Osiedle ul. Poprzeczna, pełne uzbrojenie w ulicy - 723649-339/dr1098/

SPRZEDAM działkę budowlaną 1092 mkw. - Słaborowice ogrodzona płotem betonowym - 515183-338/dr1115/

GABINET GINEKOLOGICZNOPOŁOŻNICZY ALEKSANDRA PUSIAK 63-400 Ostrów Wlkp. ul. WYSOCKA 36, tel. 62/736-01-52, 600-315-955. Przyjęcia: wtorek, czwartek 14.00-19.00, w pozostałe dni po zgłoszeniu telefonicznym/dr1051/

MASAŻ, REFLEKSOLOGIA - 694-096-722/dr1107/

SPECJALISTYCZNY GABINET GINEKOLOGICZNOPOŁOŻNICZY USG głowica dopochwowa spec. ginekologpołożnik ANDRZEJ KASZNIA Ostrów Wlkp. ul. Różana 6 - tel.62/736-02-60, 601-881-441 - przyjęcia: poniedziałek, czwartek 15.30-19.00 /gc10189/

SPRZEDAM mieszkanie 48mkw. (2p-k-ł), IIp., rej. Żwirki - Wigury - 605-681293/dr1062/

SPRZEDAM mieszkanie, Nowe Skalmierzyce, ul.Kaliska IIIp, (Montex) 46mkw, (2p+K+ł) duży taras, 143tys.zł (bez pośredników) 601-765-776, po generalnym remoncie/ dr1130/

LARYNGOLOG MARIUSZ JĘDRAS - Ostrów, Makuszyńskiego 7 - 62/ 736-04-51, 509-953-777 poniedziałki i czwartki 16.00-18.00/dr904/

37


Ogłoszenia z 19 września 2012 r.

38

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |


08.00 08.40 09.00 09.40 10.00 10.20 10.40 12.00 12.40 13.00 13.30 14.00 14.40 15.00 15.30 15.55 16.00 16.45 17.20 17.45 18.10 18.35 19.00 20.00 20.25 20.50 21.35 22.00 22.25 22.45 23.00 23.30 24.00 00.30 01.55

WYDARZENIA - serwis informacyjny Bitwa na taniec - reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Raszków Moja Gmina – magazyn samorządowy WYDARZENIA – serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Cichym Bohaterom Jankowa - koncert WYDARZENIA - reportaż To i owo – program młodzieżowy Zapiski z tragedii - reportaż Moda i uroda - magazyn kosmetyczny WYDARZENIA – serwis informacyjny Sylwestrowe latanie - reportaż WYDARZENIA – serwis informacyjny To co ważne - program publicystyczny Zapowiedzi programowe WYDARZENIA - serwis informacyjny Bożonarodzeniowy Jarmark 2013 – reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Komentarz Gospodarczy Zielono mi – program ogrodniczy 24 sekundy – magazyn koszykarski WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Zwiastun – magazyn filmowy Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Wojna blisko Ostrowa, rekonstrukcja historyczna - reportaż Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy Komentarz Gospodarczy WYDARZENIA - serwis informacyjny 24 sekundy – magazyn koszykarski Informacje planszowe

08.00 08.40 09.00 10.00

WYDARZENIA - serwis informacyjny Komentarz Gospodarczy 24 sekundy – magazyn koszykarski Mecz o mistrzostwo I ligi piłki ręcznej KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. – MKS Kalisz 11.30 Moda i uroda - magazyn kosmetyczny 12.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 12.40 Moda i uroda – magazyn 13.10 Testosteron- magazyn nie tylko dla mężczyzn 13.40 To i owo – magazyn młodzieżowy 13.50 Świat w oczach dziecka 14.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 14.40 Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy 15.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 15.40 W świecie zwierząt - magazyn przyrodniczy 16.00 Gmina Ostrów – magazyn samorządowy 16.25 Zaprosili nas na swoją Studniówkę 2014 - reportaż 16.50 Sonda uliczna 17.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.20 Sport – informacyjny serwis sportowy 17.50 Babskie gadanie – program o kobietach i dla kobiet 18.20 Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki męskiej Intermarche Bricomarche BM Slam Stal Ostrów – Polfarmex Kutno - transmisja na żywo 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.20 Sport – informacyjny serwis sportowy 20.50 Plebiscytowa Gala 2014 – relacja z Balu Sportowca 22.30 Atelier - magazyn kulturalny 23.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 23.50 Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki męskiej Intermarche Bricomarche BM Slam Stal Ostrów -MKS Lublin 01.50 Informacje planszowe

środa | 19 lutego 2014 | Nr 7 (1821) |

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.40 Mecz o mistrzostwo I ligi piłki ręcznej KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. – KS SPR Końskie 10.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 10.40 W świecie zwierząt - magazyn przyrodniczy 11.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 11.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 11.50 To i owo – magazyn młodzieżowy 12.00 Sylwestrowe latanie - reprtaż 12.30 Dzień dawcy szpiku - reportaż 13.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 13.45 24 sekundy – magazyn koszykarski 14.30 Testosteron - magazyn nie tylko dla mężczyzn 15.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 15.45 Gmina Ostrów – magazyn samorządowy 16.10 Od dziś – N Klub – reportaż 16.20 Zaprosili nas na swoją Studniówkę 2014 - reportaż 17.00 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport – Informacyjny serwis sportowy 18.00 Prosto w oczy – program publicystyczny - na żywo 19.00 Moda i uroda - magazyn kosmetyczny 19.30 Świat w oczach dziecka 19.50 Kardiologia – Full wypas - reportaż 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Sport – Informacyjny serwis sportowy 20.50 Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki kobiet TS Ostrovia Ostrów Wlkp. – AZS Warszawa 22.50 WYDARZENIA - serwis informacyjny 23.10 Sport – Informacyjny serwis sportowy 23.30 Zwiastun – magazyn filmowy 24.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 00.40 Informacje planszowe

08.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 08.50 Testosteron- magazyn nie tylko dla mężczyzn 09.20 Podniebna liga 2013 – reportaż 09.30 Tatarak Music Festiwal 2013 – reportaż 10.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 10.45 24 sekundy – magazyn koszykarski 12.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 12.50 Prosto w oczy – program publicystyczny 14.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 14.40 Misja: Rallyland – reportaż 15.10 Kardiologia – Full wypas - reportaż 15.35 Komentarz Gospodarczy 16.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 16.40 Świat w oczach dziecka 16.50 Krotoszyńskie motoserce - reportaż 17.05 Informacje planszowe 17.20 WYDARZENIA - serwis informacyjny 17.40 Sport – informacyjny serwis sportowy 18.00 Zwiastun – magazyn filmowy 18.20 Zapowiedzi kulturalne 18.30 Okolice sportu 18.50 Ostrowski mistrz karate - reportaż 19.10 Raszków Moja Gmina – magazyn samorządowy 19.40 To i owo – magazyn młodzieżowy 20.00 WYDARZENIA - serwis informacyjny 20.25 Sport – informacyjny serwis sportowy 20.50 Odolanów - Gmina na plus - magazyn samorządowy 21.20 Plebiscytowa Gala 2014 – relacja z Balu Sportowca 22.30 WYDARZENIA – serwis informacyjny 23.15 Komentarz Gospodarczy 23.40 Okolice sportu 24.00 WYDARZENIA – serwis informacyjny 00.45 24 sekundy – magazyn koszykarski 01.50 Informacje planszowe

08.00 08.40 09.00 09.40 10.00 10.40 11.00 11.20 11.40 12.00 12.40 13.00 13.30 14.00 14.30 15.00 15.30 15.55 16.00 16.30 17.20 17.45 18.05 18.25 18.35 18.55 19.00 19.30 20.00 20.20 20.50

08.00 08.40 09.00 09.30

WYDARZENIA - serwis informacyjny Okolice sportu WYDARZENIA - serwis informacyjny Moda i uroda - magazyn kosmetyczny WYDARZENIA - serwis informacyjny Świat w oczach dziecka WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Okolice sportu WYDARZENIA - serwis informacyjny Komentarz Gospodarczy WYDARZENIA - serwis informacyjny Babskie gadanie - program o kobietach i dla kobiet WYDARZENIA - serwis informacyjny Zielono mi - magazyn ogrodniczy WYDARZENIA - serwis informacyjny Atelier - magazyn kulturalny Sonda uliczna WYDARZENIA - serwis informacyjny Informacje planszowe WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – informacyjny serwis sportowy Gmina Ostrów – magazyn samorządowy To i owo – magazyn młodzieżowy Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy Zapowiedzi programowe Zwiastun – magazyn filmowy Niemen inaczej – w 10. rocznicę śmierci - reportaż WYDARZENIA – serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki kobiet TS Ostrovia Ostrów Wlkp.– MKK Siedlce 22.30 WYDARZENIA – serwis informacyjny 23.20 Sonda uliczna 24.00 Sylwestrowe latanie - reportaż 00.20 Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki kobiet TS Ostrovia Ostrów Wlkp.– MKK Siedlce 01.50 Informacje planszowe

11.00 11.45 12.00 12,50 13.10 13.30 14.00 14.30 14.45 15.00

16.00 16.40 17.20 17.45 18.10 18.30 19.00 19.40 20.00 20.25 20.50 22.00 22.25 22.50 23.15 24.00 00.40 02.45

WYDARZENIA - serwis informacyjny Zaprosili nas na swoją Studniówkę 2014 - reportaż Komentarz Gospodarczy Mecz o mistrzostwo I ligi piłki ręcznej KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. – MKS Kalisz WYDARZENIA – serwis informacyjny Zwiastun – magazyn filmowy WYDARZENIA – serwis informacyjny Jarocin to miasto brzmi – magazyn samorządowy Zapiski z tragedii - reportaż Odolanów - Gmina na plus - reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Wolność dla szaraka - reportaż Wojna blisko Ostrowa, rekonstrukcja historyczna - reportaż Gladiatorzy Ostrovii – prezentacja drużyny ŻKS Ostrovia na żużlowy sezon 2014 - relacja - powtórka WYDARZENIA – serwis informacyjny Informacje planszowe WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Moda i uroda – magazyn kosmetyczny Gmina Przygodzice – magazyn samorządowy Muzyczna dekada – 10 lat Big Bandu – reportaż To i owo – magazyn młodzieżowy WYDARZENIA - serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Mecz o mistrzostwo I ligi piłki ręcznej KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. – MKS Kalisz WYDARZENIA – serwis informacyjny Sport – Informacyjny serwis sportowy Raszków Moja Gmina – magazyn samorządowy Festiwal Jazzowy w pigułce - reportaż WYDARZENIA - serwis informacyjny Mecz o mistrzostwo I ligi koszykówki kobiet TS Ostrovia Ostrów Wlkp.– MKK Siedlce Informacje planszowe

39


Sezon na absurdy startował na turbodopalaniu grochówkowym i złoto Kalendarzowo, mamy sezon zimowy, ale patrząc za okno, należy się im. Ufff! coś trudno w to uwierzyć. Za to patrząc na nagłówki Absurdów nie brakuje i na naszym, polskim poletku. gazet i portali internetowych (i to wcale nie tych plotIdąca, jak co każde wybory, po władzę, partia na litekarskich, gdzie już nic nie może człowieka zadziwić) rę duże „P” ogłosiła właśnie swój 160-stronnicowy można dojść do wniosku, że jedyny w pełni trwający program. Generalnie wynika z niego, że jak PiS wysezon to sezon na absurdy. gra, to Polska stanie się krajem mlekiem i miodem Olimpijska szajba odbiła niektórym Holendrom, którzy płynącym. Pięknie - ale nie za darmo. Jak skwapliwie nie potrafią pogodzić się z porażką. W kraju tulipanów obliczono, jeśli wszystkie założenia największej partii i legalnej eutanazji znaleźli się „fachowcy”, którzy skruopozycyjnej byłyby zrealizowane, rachunek opiewałpulatnie wyliczyli, że złoty olimpijski medal nie należy by na – bagatela - 790 miliardów zł w ciągu szesię wcale Zbigniewowi Bródce, tylko ich zawodściu lat. Tak dla porównania: 11 obwodnic nikowi. Jak wiadomo każdemu nad Wisłą, miast, w tym obwodnica Ostrowa, kosznajszybszy strażak świata wygrał złoto o tować ma zusammen do kupy ok. 4 „jedną Bródkę”, o 0,003 sekundy. Jeśli wszystkie miliardów 700 milionów zł! To jak, Czemu zatem Holender niby to wywchodzimy w to? założenia największej grał, chociaż przegrał? Ano, dlateTa wiadomość wywołała olbrzypartii opozycyjnej byłyby zrego, że – zdaniem „ekspertów” mie poruszenie w szeregach Platalizowane, rachunek opiewałstartował z toru wewnętrznego, a formy. Premier Tusk został zoboby na – bagatela - 790 miliardów Polak zaczynał swój wyścig na wiązany przez partyjną radę ds. zł w ciągu sześciu lat. Tak dla potorze zewnętrznym. Jakie to ma obietnic do natychmiastowego równania: 11 obwodnic miast, w znaczenie? Takie, że głośnik, z owania Kaczyńskiego, i przelicyt tym obwodnica Ostrowa, koszktórego dobiega dźwięk wystrzanajmniej o 100 miliardów. co to tować ma zusammen do kupy łu, jest oddalony od „zewnętrzneZe źródeł zbliżonych do dobrze pook. 4 miliardów 700 miliogo” zawodnika o cztery metry. Zainformowanych wiemy, że ambitny nów zł. To jak, wchowodnika „wewnętrznego” dzieli zaś premier na tym nie poprzestanie i rozdzimy w to? od drugiego głośnika dwa razy więkpocznie swoje przemówienie od sakrasza odległość. Tym oto sposobem Homentalnego zwrotu: a ja obiecuję Wam to lendrzy doszli do wniosku, że czas samego co Kaczyński – tylko dwa razy więcej! samo biegu Polaka (nie wliczając czasu reakcji na Swoje ziarnko na polu absurdu zasiał też nie kto dźwięk wystrzału) był gorszy od czasu Holendra o inny, jak Arcybiskup Wacław Depo, który chciałby 0,001 sekundy. wprowadzenia listy zakazanych mediów. Według częTylko więc czekać, jak wynik konkursu skoków na dustochowskiego hierarchy katolicy, którzy np. przeczyżej skoczni zakwestionują teraz Japończycy. Jakiś tatają artykuły w zakazanym piśmie, będą musieli się z jemniczy Toshiro Nakajama ogłosi na swoim najnowtego spowiadać. Radzę więc czym prędzej zamówić preszym modelu tableta, że Stoch wygrał z ich Kasayim numeratę „Gazety Ostrowskiej”, bo jak wybuchną stotylko dlatego, że jadł przed startem grochówkę. Poniesy, to możecie już nie trafić na swój ulubiony felietoważ nawet w ,kraju kwitnącej wiśni” wiadomo, że gronik na ostatniej stronie. chówka to potrawa wiatropędna i daje potężny odrzut, Jarosław Wardawy to Japońce pewnikiem wymyślą, że nasz Orzeł z Zębu

O

G

Ł

O

S

Z

E

N

I

A

Go 07/2014  
Go 07/2014  
Advertisement