Page 1

Faqe 4

Berisha takon zv.presidentin e SHBA, e fton në tiranë Kryeministri Berisha dhe Joseph Biden u takuan gjatë punimeve të konferencës së sigurisë në Mynih

Kryeredaktor Arion Sulo - E diel, 3 shkurt 2013. Numër 822. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

në brendësi

Rrëfimi rrëqethës

Rama: Krimi ka fituar luftën me shtetin, operacionet dekonspirohen

Kreu i PS-së lexon një raport konfidencial të policisë, ku flitet për dekonspirim të operacioneve. “Do të sillemi ndryshe me ligjin dhe me drejtësinë, edhe nëse korrupsioni do të prekë këdo qoftë ndër përfaqësuesit tanë.”

FAQE 2

Katër arrestime për kreditë, në pranga edhe shoferi i Bashkisë Durrës Katër të arrestuarit kanë bërë aplikime me dokumente të rreme për vete dhe persona të tjerë në Bashkinë e Durrësit. Në hetim edhe një zyrtare pranë zyrës së strehimit FAQE 6

Makthi 2-vjeçar nën dhunën e tim biri, e meritoi plumbin Dëshmia tronditëse e Ëngjëll Ucajt në gjykatë për dhunën sistematike të të birit dhe dyshimet se ai kryente grabitje për të mbajtur me para të fejuarën italiane. Akuza policisë për lirimin e Sokolit: Nëse ai do të mbahej në burg, ngjarja nuk do të ndodhte. “Im bir deshi të më marrë automatikun, por unë kisha gishtin në këmbëz dhe ajo u tërhoq. S’e mbaj mend çfarë kam bërë atë moment. Dera e italianes ishte hap dhe shtiva edhe në drejtim të saj. Për mua ajo ishte një prostitutë.” Faqe 5

Raporti: Deputetët falsifikojnë firmat për 2500 lekë, miratohen ligje pa kuorum

Ëngjëll Ucaj gjatë dëshmisë për vrasjen e djalit dhe nuses italiane

Arratisje spektakolare e dy shqiptarëve nga burgu i Parmës

FAQE 7

op-ed / 10-11

Lëvizja Mjaft! publikon raportin e monitorimit të Kuvendin, ku rezultojnë një sërë shkeljesh nga ana e ligjvënësve. Ja lista e deputetëve më aktivë dhe atyre që mungojnë më shumë në votimet e ligjeve

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Gazetat dhe pornografia dokumentare e komunizmit

koment Ardian Vehbiu

Shqiptarët – si shoqëri dhe si shtet – u treguan të paaftë për...

Prezantuesja e “Ora 5” vjen në një rrëfim interesant për vitet në televizion, si u njoh me bashkëshortin dhe dashuria më e madhe, Enio, djali i saj

“Brezi i humbur” i zërave të artë të muzikës

Rusia dhe Kina sot gëzojnë të njëjtin avantazh të madh strategjik përkundrejt... "Cytje"

9 ekonomi

si dhe evidenton prezencë fiktive të deputetëve në mbledhjet e komisioneve parlamentare. Konkretisht, lëvizja “Mjaft” vëren se për këtë periudhë monitorimi rezulton të jenë kryer 23 shkelje të Rregullores së Kuvendit përsa i përket: etikës parlamentare, votimit për kolegun, mos respektimi i kuorumit në mbledhjet... Faqe 4

koment / 11

suplement

Anila Çela: Kisha turp t’u tregoja njerëzve për daljen në ekran

Nga Kennan-i te Trocki

koment Martin Sieff

Në botimin periodik të lëvizjes “Mjaft”, që sjell një pasqyrë të hollësishme të veprimtarisë së Kuvendit për periudhën 15 shtator-24 dhjetor 2012, situata në organin legjislativ sa vjen e përkeqësohet. Kuvendi sërish shkel rregulloren dhe sjellë mangësi gjatë procesit të votimit në seancë plenare, në respektimin e etikës parlamentare

Këngëtarët që bënë epokë në muzikën shqiptare dhe ku “humbën” ata pas viteve ‘90 FAQE 13-17

TAP, firmoset më 13 shkurt marrëveshja tripalëshe në Athinë Marrëveshja Shqipëri-Greqi-Itali për gazsjellësin Transadriatik do të nënshkruhet mes përfaqësuesve të tre vendeve në kryeqytetin grek, ku do të marrin pjesë edhe zyrtarë të qeverisë së Azerbajxhanit

CMYK

Faqe 16

Imer Mushkolaj

Histori e Kosovës apo defter turk? Mund të ndodhë lehtë që pas disa dekadash stërmbesat e stërnipat tonë të mësojnë në libra historie se Republika Federale e Jugosllavisë/Serbia nuk ka vrarë e prerë në Kosovë. Deri atëherë është e mundshme që Kosova e Serbia të bëhen shtete mike dhe Beogradi të kërkojë nga Prishtina që t’i pastrojë librat e historisë nga disa terma “të pakëndshëm”, respektivisht ta ndryshojë historinë. Njësoj siç po ndodh tash, me kërkesën që shteti turk i ka bërë Kosovës. Shumë dekada pasi ushtarët e Perandorisë Osmane dëbuan e dënuan, vranë e prenë shqiptarë, ua hoqën kokat e i ngulën në hanxharë, Turqia po kërkon që historia që e mësojmë të ndryshohet...


2

MAPO

E diel 3 shkurt 2013 www.mapo.al

f kus

Kryesocialisti i adreson kritika policisë së shtetit dhe premton një qeverisje ndryshe. Ministria e Brendshme: Të kërkojë falje për sulmin ndaj policisë në 21 janar

Rama: Krimi ka fituar luftën me shtetin, operacionet dekonspirohen Kreu i PS-së lexon një raport konfidencial të policisë, ku flitet për dekonspirim të operacioneve dhe mosangazhim të strukturave të rendit. “Do të sillemi ndryshe me ligjin dhe me drejtësinë, edhe nëse korrupsioni do të prekë këdo qoftë ndër përfaqësuesit tanë.” Fernada Cenko

Kryetari i PS-së, Edi Rama, ka pohuar dje se policia dekonspiron operacionet e veta. Në takimin e radhës, të zhvilluar për rimëkëmbjen e rendit dhe sigurisë, lideri i opozitës ka lexuar një raport të policisë, të quajtur prej tij si “sekret”, ku rezultonte se një pjesë e operacioneve kanë rezultuar fatale për shkak të dekonspirimit. “Një raport i brendshëm konfidencial, i cili është në tryezën e drejtorit të Përgjithshëm, në tryezën e ministrit të Brendshëm, është në tryezën e Kryeministrit nuk e di prej sa kohësh. S’jap data, sepse më pas ata nuk merren me çështjen, po merren me datën. Hetimet kanë dështuar. Ato zvarriten dhe në raste të caktuara, ekstreme, lindin dhe dyshimet për dekonspirim nga ana e punonjësve të Policisë së Shtetit”,tha Rama. Ai ka shtuar se strukturat e Policisë së Shtetit janë të paangazhuara. “Ajo çka ndodh nuk mund të justifikohet me mangësi logjistike, sepse vitet e shkuara me të njëjtën logjistikë janë arritur rezultate shumë më të larta’,- ka lexuar një pjesë të raportit Rama, duke përsëritur më tej akuzat se kupola e Ministrisë së Brendshme është e lidhur ngushtë me krimin në Shqipëri. Ndërsa për SHKB-në, Rama tha se është kthyer në një strukturë famëkeqe brenda organeve të policisë. Ndaj në këtë kontekst Rama premtoi themelimin e Byrosë Kombëtare të Hetimit, pikërisht për të shkëputur lidhjet e konsoliduar të cilat e komprometojnë punën hetimore. Policët e vrarë

Rama është ndalur edhe në trajtimin e familjeve të policëve të vrarë në krye të detyrës, ku premtoi sigurimin e jetës. Duke iu referuar viz-

Premtimi i PS Pagat sipas gradave në Policinë e Shtetit. Kryeinspektori të paguhet Nënkomisari të paguhet Komisari të paguhet Kryekomisari të paguhet Drejtuesi të paguhet Drejtuesi i parë të paguhet Zëvendësdrejtori të paguhet Drejtori i Përgjithshëm të paguhet

632 mijë lekë. 727 mijë lekë. 800 mijë lekë. 880 mijë lekë. 1 milion e 12 mijë lekë. 1 milion e 113 mijë lekë. 1 milion e 280 mijë lekë. 1 milion e 470 mijë lekë.

Çfarë do të përfitojnë familjet e policëve të vrarë

1

Strehimin për të gjitha familjet e policëve të vrarë në krye të detyrës. Nuk ka turp më të madh për një qeveri, për një shtet, për një shoqëri, që familjet e njerëzve që janë vrarë duke u përballur me krimin për të garantuar jetën pronën dhe qetësinë e një komuniteti, sot janë pa strehë.

2

Punësimin për të gjitha gratë e policëve të vrarë në krye të detyrës. Që sot, për turpin e këtij shteti dhe të kësaj shoqërie bashkë me shtetin, janë shumica dërrmuese të papuna.

itave që ai ka kryer në familjet e policëve të vrarë, ka premtuar se pas zgjedhjeve të 23 qershorit do të ketë strehim për të gjitha këto familje. “Strehim për të gjitha familjet e policëve të vrarë në krye të detyrës. Punësim për të gjitha gratë e policëve të vrarë në krye të detyrës, që sot, për turpin e këtij shteti dhe të kësaj shoqërie bashkë me shtetin, janë shumica dërrmuese të papuna. Përkujdesjen për arsimimin e të gjithë jetimëve të luftës së shtetit me krimin”-premtoi ai. Duke lexuar edhe njëherë tabelën e pagave, sipas gradave në ministrinë e Brendshme, Rama nënvizoi se, nëse nuk do të realizohet deri në fund të mandatit, atëherë shqiptarët të mos votojnë më Partinë Socialiste. Alarmi për krimin

Duke u ndalur në një mandat qeverisës të Berishës, kreu i selisë rozë

3

Përkujdesjen për arsimimin e të gjithë jetimëve të luftës së shtetit me krimin. Do të bëjmë të mundur që shteti si kontribut i të gjithë shoqërisë të paguajë asiguracionin për jetën të çdo uniforme blu. Çdo polic, çdo inspektor, çdo komisar, çdo drejtues, çdokush që nën uniformën blu merr përsipër misionin e madh dhe betohet për të garantuar individin dhe pronën, në këtë vend, me kontributin e shoqërisë do të ketë asiguracionin e jetës, nga i cili do të përfitojë familja e tij, në rast se përballja me krimin do të jetë fatale për atë vetë.

ka folur për një dyfishim të krimeve. “Çfarë ka ndodhur në mandatin e vjedhur të vitit 2009, në raport me kriminalitetin? Dyfishuar vjedhjet e banesave, në katër vjet. Dyfishuar grabitjet e kompanive private, në katër vjet. Dyfishuar krimet kundër pronës, në katër vjet. Dyfishuar vjedhjet me armë, në katër vjet. Trefishuar vjedhjet me dhunë, në katër vjet... Ky mandat qeverisës do të shënohet në historinë e qeverisjes shqiptare të 100 vjetëve që ikën dhe të atyre 100 të tjerave që do vijnë si mandati i hajdutërisë së plasur sheshit, në të gjitha nivelet, në të gjithë territorin”, -tha Rama. Në emër të PS-së, Rama premtoi një qeverisje ndryshe nga ajo e Berishës. “Së pari, ne do të sillemi ndryshe me Kushtetutën, me institucionet, me opozitën, me qytetarët dhe me komunitetet. Së dyti, do të sillemi ndryshe me ligjin dhe me drejtësinë

“Hetimet kanë dështuar. Ato zvarriten dhe në raste të caktuara, ekstreme, lindin dhe dyshimet për dekonspirim nga ana e punonjësve të Policisë së Shtetit”

edhe nëse korrupsioni do të prekë këdo qoftë ndër përfaqësuesit tanë. Do të sillemi ndryshe pa asnjë dyshim edhe me krimin dhe me shkaqet e krimit. Kjo është një luftë që sot është padyshim në favor të krimit. Po fiton krimi. Por është një luftë që nuk ka mbaruar”, -tha Rama. Dhe për ta mbyllur, citoi gazetarin italian Roberto Saviano: “Në çdo shtet në botë ka mafia, në Shqipëri, mafia ka shtet”.

MB: Rama i dështuar kur flet për policinë Ministria e Brendshme reagoi ndaj deklaratave të kryetarit të Partisë Socialiste, Edi Rama lidhur me punën e policisë dhe rilindjen e policisë që parashikon ajo Në një deklaratë për shtyp, zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme i ka cilësuar përpjekjet e Ramës për të inkriminuar policinë, si të dështuara. “I kujtojmë zotit Rama se të g jitha përpjekjet për të inkriminuar strukturat e Policisë së Shtetit dhe inkurajuar krimin, dëshmojnë vetëm frymën e tij okulte dhe e bëjnë të pashpresë para shqiptarëve”. Sipas zëdhënësit të Ministrisë së Brendshme,

Leonard Olli, Rama ende nuk ka kërkuar falje për dhunën që ushtruan protestuesit ndaj policisë më 21 janar dy vite më parë. “Shqiptarët patën sot sërish mundësinë të shohin edhe njëherë me zë dhe me figurë z. Rama të paraqesë si Rilindjen e policisë, ish-policë të inkriminuar dhe korruptuar, të larguar nga radhët e saj nga vetë qeveritë socialiste. Shqiptarët e panë të paraqesë si Rilindje të Policisë, platformën e banditëve dhe paramilitarëve që përdori më 21 janar. Ai që ende nuk ka gjetur kurajën t’u kërkojë ndjesë publike efektivave të policisë për

dhunën e egër që urdhëroi ndaj tyre, hordhitë e 21 janarit, i paraqiti si të ardhmen e policisë”. Më tej Olli theksoi se ata që Rama i paraqet sot si drejtuesit e ardhshëm të policisë nesër, janë personat që kanë tradhtuar vërtet policinë shqiptare. “E dëgjuam të trillojë për shitje të policisë, ndërkohë që ata që e kanë shitur, dekonspiruar dhe tradhtuar Policinë në misionin e saj, z. Rama i paraqet sot si ekspertët e Rilindjes së tij. I kujtojmë zotit Rama se ajo kohë ka ikur njëherë e përgjithmonë së bashku me Rilindasit e tij, dhe nuk kthehet më”, tha Olli.

“I kujtojmë zotit Rama se të gjitha përpjekjet për të inkriminuar strukturat e Policisë së Shtetit dhe inkurajuar krimin, dëshmojnë vetëm frymën e tij okulte dhe e bëjnë të pashpresë para shqiptarëve”


E diel 133qershor shkurt 2013 2010 www.gazetamapo.com www.mapo.al

MAPO

05 3

Shifrat e kriminalitetit në Tiranë gjatë vitit 2012. Mbetet e vogël zbulueshmëria e grabitjeve me armë

Analiza e policisë

Dy të vrarë çdo muaj në Tiranë, shifrat e grabitjeve me armë Zbardhen shifrat e analizës së policisë në Tiranë, ku vrasjet ruajnë të njëjtin ritëm me një vit më parë në Tiranë, ndërsa rritet zbulueshmëria. Grabitjet me armë e dhunë në nivelin më të ulët të zbulimit të autorëve Dashamir Biçaku Tiranë Çdo muaj në Tiranë vriten dy

persona, ndërsa shumë të tjerë u mbijetojnë sulmeve me armë zjarri. Analiza e kriminalitetit në kryeqytet numëron 30 të vrarë gjatë vitit 2012, 42 të plagosur dhe 45 persona të gjendur në mes të një konflikti të armatosur. Edhe pse një vit thuajse “i paqtë” për Tiranën, krahasuar me përgjakjen në rrethet e tjera, të dhënat e analizës vjetore tregojnë se krimi i vrasjes nuk po pëson ulje. Nga ana tjetër, situata duket e rënduar sa u përket grabitjeve me armë e dhunë, një krim ky vërtet serioz për kryeqytetin. Të dhënat vjetore të policisë së Tiranës, të lexuara në pjesën e mbyllur për median të analizës vjetore numërojnë 323 krime të rënda, 215 prej të cilave janë të zbardhura. Policia e Tiranës ia ka dalë t’i dorëzojë drejtësisë 200 autorë të tyre, ndërsa pjesa tjetër janë shpallur në kërkim. Vrasjet e bujshme

Zyra e trafiqeve 57 raste të trafikimit të mjeteve motorike. 4 raste dhënie ndihme për kalim të paligjshëm kufiri 8 raste trafik të femrave për prostitucion 13 raste shfrytëzim prostitucioni. 13 raste shfrytëzim prostitucioni në rrethana rënduese 2 raste trafikim personash 6 raste trafik armësh

Droga Heroinë 29 kg 553 gr + 2 ml Kanabis 936 kg 586.9 gr Kokainë 2.3 kg Përzierës kokainë/heroine 150 kg Ekstazi 38.6 gr

Megjithatë, dy vrasjet më të bujshme të vitit të kaluar mbeten ende pa autorë. Ekzekutimi i Eleni Bashos, krim i ndodhur në shkurt të 2012, rezulton ende e errët për policinë. Policia arrestoi bashkëshortin e Bashos, si njeriun e dyshuar për vrasjen, por ai u lirua më pas, për mungesë provash. Një tjetër krim i rëndë që tronditi opinionin publik ishte vrasja e Megi Jokiçit, vajzës që humbi jetën aksidentalisht në një atentat në rrugën “Medar Shtylla”. Edhe ky krim “rëndon” ende në raftet e hetuesve të Drejtorisë së Policisë së Tiranës, pavarësisht përpjekjeve të tyre për të zbardhur krimin. Po kështu, në serinë e krimeve pa autor, mbetet edhe vrasja e 71-vjeçarit Mark Shkreta, krim që dyshohet se është kryer për motive hakmarrjeje nga Jetmir Llani, në vijim të serisë së tyre hakmarrëse të nisur në Laç. Vrasjet e zbuluara, në pjesën më të madhe të tyre, kanë qenë ato në familje apo për konflikte për të cilat policia nuk ka pasur shumë vështirësi për të kryer hetimet. Një ndër hetimet e suksesshme rezulton të jetë zbardhja e vrasjes së fatorinos 17-vjeçar Jetimir Çuni, ngjarje e ndodhur me 25 nëntor të vitit të kaluar pranë Zogut të Zi. Grabitjet me armë

E ndërsa shifrat e krimeve kundër jetës qëndrojnë në të njëjtin nivel

Drejtori i Policisë së Tiranës

Krimet kundër jetës Vrasje, evidentuar 12, zbuluar 11 ose 92 %, Vrasje nga pakujdesia, evidentuar 2, zbuluar 2 ose 100%, Vrasje te mbetur ne tentative, evidentuar 45, zbuluar 38 ose 84 %, Vrasje rrethana cilësuese evidentuar 7, zbuluar 4 ose 57 % Vrasje me paramendim evidentuar 9, zbuluar 5 ose 55 % Plagosje e rende, evidentuar 42, zbuluar 41 ose 98%, Te tjera, evidentuar 37, zbuluar 36 ose 97%, Vjedhjet me armë dhe me dhunë Vjedhje me armë, ndodhur 37, zbuluar 12 ose 32%, Vjedhje dhunë, ndodhur 80, zbuluar 32 ose 40%, Vjedhje me armë, pasojë vdekje, ndodhur 5, zbuluar 4 ose 80%, Vjedhje banke ndodhur 1 zbuluar 1 Shkatërrim prone Shkatërrim prone me eksploziv, ndodhur 11, zbuluar 1 ose 09% Shkatërrim prone mjete të tjera, ndodhur 2, zbuluar 1 ose 45%, Shkatërrim prone me zjarr, ndodhur 14, zbuluar 10 ose 71%, Shtrëngim për dhënie pasurie, ndodhur 15, zbuluar 13 ose 87%,

prej dy vitesh, policia i ka njohur vetes suksesin e rritjes së zbulueshmërisë. Në analizën konfidenciale të siguruar nga MAPO, thuhet se janë zbardhur 90 krime më tepër se një vit më parë. Në seksionin e krimeve të rënda, shifrat janë ndarë thuajse në mënyrë të barabartë mes seksioneve të krimeve ndaj jetës, si atij të grabitjeve me armë dhe dhunë. Policia tha se janë evidentuar 166 grabitje, ndër të cilat janë zbuluar më pak se gjysma e tyre. Në lidhje me këtë vepër penale, hetuesit kanë analizuar se janë regjistruar më pak vepra penale nga viti i kaluar, afërsisht katër të tilla, ndërsa raportohet se është rritur numri i veprave të zbuluara me afërsisht 9 për qind. Specialistët e Zyrës së Hetimit të vjedhjeve me armë dhe me dhunë kanë proceduar gjithsej 126 persona të dyshuar, nga të cilët janë arrestuar rreth 90 persona dhe në kërkim janë 23. Pavarësisht statistikave të

ofruara dhe rritjes së zbulueshmërisë, sipas të dhënave zyrtare, zbulueshmëria për vjedhjet me armë është në masën 32 për qind, nga 37 të ndodhura. Po kështu vjedhjet me dhunë i afrohen masës 40 për qind, duke qenë se kanë ndodhur 80 ngjarje të tilla dhe janë zbuluar 32. Në këtë seksion, në krimet e regjistruara vihet re se kanë ndodhur 5 grabitje me armë me pasojë vdekjen, nga të cilat janë zbuluar katër. Ndër to, renditet grabitja me pasojë vdekjen e arkëtares së Bankës Kombëtare të Greqisë, tregtarit Petrit Kurti, si dhe grabitjen e Fatbardha Tafës. Zbulueshmëri të dobët policia ka raportuar edhe në krimin e shkatërrimit të pronës me eksploziv, ndër të cilat nga 12 ngjarje janë zbuluar vetëm 2. Suksesi i vetëm i policisë në këtë seksion duket se ka qenë zbulimi me 87 për qind i “gjobëvënies”, nga 15 krime, janë zbuluar 13 të tillë.


4 20

MAPO

E 3 shkurt 13diel qershor 2010 2013 www.mapo.al www.gazetamapo.com

Mynih, Berisha fton zv.presidentin amerikan në Tiranë TIRANË Kryeministri Berisha u takua dje me

Kryeministri Berisha me zëvendës presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joseph Biden

zëvendëspresidentin e ShBA-së, Joseph Biden, gjatë punimeve të Konferencës së Sigurisë në Mynih. Berisha e uroi z.Biden për rizgjedhjen për një mandat të dytë në postin e zëvendëspresidentit dhe e falenderoi për mbështetjen që administrata e presidenti Obama dhe ai personalisht i kanë dhënë dhe i japin Shqipërisë dhe shqiptarëve. Kryeministri e ftoi zv.presidentin amerikan të vizitojë Shqipërinë, ftesë të cilën Biden e pranoi me kënaqësi. “Shqipëria

është një vend që unë e dua me gjithë zemër, një vend për të cilin kam konsideratën dhe respektin më të madh”, - u shpreh zëvendëspresidenti Biden. Takimin me Biden Berisha e komentoi edhe në faqen e tij në Facebook. Berisha njoftoi gjithashtu edhe përmbajtjen e fjalës që zv.presidenti amerikan mbajti gjatë konferencës. “Zëvendëspresidenti Biden në fjalën e tij, që u ndoq me interes të madh, paraqiti bilancin e suksesshëm të mandatit të parë Obama - Biden si dhe qëndrimet e ShBA

për sigurinë globale. Ai theksoi se për ShBAnë Europa është aleati kryesor dhe se ShBA dhe Europa janë partnerë të domosdoshëm për njëri-tjetrin. ShBA janë fuqi në Pacifik, por janë dhe mbeten edhe një fuqi atlantike dhe se është interesi më i mirë i Europës që ne jemi fuqi pacifike. Europa duhet të bashkohet me ShBA-në për të përballuar së bashku sfidat e sigurisë si dhe promovimin e lirive dhe të drejtave të njeriut në Pacifik, në Afrikë dhe kudo në botë”, - shkruan Berisha në “FB”.

Raporti “Unë Votoj”: Kuvendi miraton ligje pa kuorum, dhe s’ka etikë Në botimin periodik të lëvizjes “Mjaft, për periudhën 15 shtator-24 dhjetor 2012, pasqyrohet si shkelje e rëndë ndryshimi i procesverbaleve të mbledhjeve të komisioneve nga administrata e Kuvendit TIRANË Në botimin periodik të lëvizjes “Mjaft”, që sjell një pasqyrë të hollësishme të veprimtarisë së Kuvendit për periudhën 15 shtator-24 dhjetor 2012, situata në organin legjislativ sa vjen e përkeqësohet. Kuvendi sërish shkel rregulloren dhe sjellë mangësi gjatë procesit të votimit në seancë plenare, në respektimin e etikës parlamentare si dhe evidenton prezencë fiktive të deputetëve në mbledhjet e komisioneve parlamentare. Konkretisht, lëvizja “Mjaft” vëren se për këtë periudhë monitorimi rezulton të jenë kryer 23 shkelje të Rregullores së Kuvendit përsa i përket: etikës parlamentare,

votimit për kolegun, mos respektimi i kuorumit në mbledhjet e komisioneve parlamentare, si dhe shkelja e nenit 50, ku përcaktohet e drejta e replikës dhe koha e diskutimit. Një tjetër shkelje e dukshme është edhe mungesa e korrektësisë së treguar nga ana e kryetarëve të komisioneve parlamentare në respektimin e kuorumit të nevojshëm për çeljen e mbledhjeve dhe miratimin e ligjeve. Sërish problematik gjatë kësaj periudhe monitorimi ka rezultuar komisioni parlamentar për Veprimtarinë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin me 10 projektligje nga 18 të miratuara, të cilat janë votuar në kushtet e shkeljes së nenit 34 të rregullores. Mungesa e deputetëve në komisione ka sjellë edhe fenomenin e prezencës fiktive të deputetëve në mbledhjet e komisioneve si dhe ndryshimin e përmbajtjes së procesverbaleve të mbledhjeve nga administrata e Kuvendit. Në raportin ”Unë Votoj” citohet se për periudhën 15 shtator - 24 dhjetor janë verifikuar 85 procesverbale zyrtare të marra nga faq ja zyrtare e Kuvendit të Shqipërisë dhe janë ballafaquar me të

monitorimi

Berisha, deputeti që braktis votimin Në raportin “Unë Votoj” një rubrikë e veçantë është edhe ajo që lidhet me deputetët aktivë dhe jo aktivë. Ndryshe nga çdo herë tjetër në listën e deputetëve jo aktivë renditet edhe kryeministri Sali Berisha, i cili edhe pse është i pranishëm në seanca plenare, ai nuk merr pjesë gjatë votimit të projektligjeve. Dritan Prifti, Kastriot Islami dhe Gazmend Oketa janë tre deputetët e tjerë të renditur në këtë listë, të cilët nuk aktivizohen në mënyrë të rregullt në votimin e projektligjeve. Ndërsa deputetët më aktivë kanë qenë Jozefina Topalli, Gramoz Ruçi, Astrit Patozi dhe Erion Braçe.

dhënat e skuadrës ‘Unë votoj’. Nga ballafaqimi i procesverbaleve rezulton se nga 85 të tilla 43 prej tyre janë të ndryshuara. Skuadra “Unë votoj’ vëren se krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2012, nuk është evidentuar asnjë rast i tillë. Kjo shkelje, sipas raportit, i ka shkaktuar Kuvendit të Shqipërisë një dëm financiar prej 567 500 lekë të reja. Grupet e interesit

Një tjetër fakt i nxjerrë nga monitorimi sistematik i komisioneve parlamentare lidhet me seancat dëgjimore me grupet e interesit. “Zhvillimi i vetëm një seance me grupe interesi, dhe 8 seancave të tjera dëgjimore me përfaqësues të ekzekutivit, tregon karakterin formal të procesit të shqyrtimit dhe miratimit të projektligjeve nga Kuvendi i Shqipërisë”,- thuhet në raport. Zbatimi i nenit 36 të rregullores, i cili parashikon zbatimin e praktikave konsultative të parlamentarëve me publikun, grupet e interesit dhe aktorë të shoqërisë civile, ka treguar një tendencë në rënie gjatë këtij sesioni. “Krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, rezulton se

nuk ka asnjë ndryshim pozitiv sa i përket numrit të dëgjesave publike me grupet e interesit”, thuhet në raport. Skuadra ‘Unë votoj’ ka evidentuar edhe shkelje mbi respektimin e etikës parlamentare dhe nenit 50 të rregullores mbi të drejtën e replikës. “Gjatë muajve shtator-dhjetor 2012, vihet re një shtim i rasteve ku kryetarja e Kuvendit, znj. Jozefina Topalli, në mënyrë të vazhdueshme ka ndërhyrë duke i ndërprerë fjalën deputetëve të opozitës, për të replikuar ndaj tyre për çështje të cilat nuk lidheshin me kontekstin e diskutimit. Gjithashtu, për të njëjtën periudhë raportimi, janë regjistruar disa raste kur nuk është zbatuar e drejta e replikës e kërkuar nga deputetët e opozitës. Kjo e drejtë ligjore është e sanksionuar në nenin 50 të Rregullores së Kuvendit”, - thuhet në raport. Në raportin periodik vijojnë sërish rastet e shkeljes gjatë procesit të votimit në seancë plenare. Gjatë periudhës 15 shtator - 24 dhjetor 2012 janë konstatuar tre raste të shkeljes së Rregullores, ndryshe nga një vit më parë, kur ishte shënuar vetëm një rast. N.Perndoj

3 ligjet, Meta: Politika sot, si në kohën e Haxhi Qamilit TIRANË Kryetari i LSI-së, Ilir Meta e distancoi veten nga ajo politikë, që ai e cilësoi dje si të “kontaminuar” apo të “toksikuar”. Gjatë një takimi me Lëvizjen e Gruas për Integrim në qytetin e Durrësit, Meta nuk e fshehu pakënaqësinë e tij për mosmiratimin e tri akteve me qëllim marrjen e statusit të vendit kandidat. “Ngatërrojnë kohën e Haxhi Qamilit kur disa grupime thërrisnin ‘Duam Babën’, me kohën në të cilën jemi ne sot, kur gjithë shqiptarët thonë ‘E duam Shqipërinë si gjithë Europa’ ashtu sikurse studentët e

kërkuan këtë gjë në dhjetor ‘90, duke sjellë edhe ndryshimin e sistemit. Politika e konfliktit e gjen më shpejt akuzën e radhës sesa mundësinë për bashkëpunim në interes të qytetarëve. Bashkimi Europian kërkon miratimin e 3 akteve, politika bën sherr se kush është fajtori për mosmiratimin e tyre”, - u shpreh Meta para grave të LSI-së. Sipas liderit të LSI-së, sfida më e madhe e politikës sot është që të ofrojë më shumë siguri ekonomike dhe sociale, dhe të bëjë politika më lehtësuese dhe favorizuese për gratë sipërmarrëse.

“Shikoj beteja për heqje monumentesh dhe vendosje monumentesh, ndërkohë që sfida më e madhe e politikës sot është që të ofrojë më shumë siguri ekonomike dhe sociale, është që të bëjë politika më lehtësuese dhe favorizuese për gratë sipërmarrëse. Gratë kanë shpirt të lindur sipërmarrjeje sepse janë ato të cilat menaxhojnë edhe problemet ekonomike të familjes. Edhe për gratë kryefamiljare të cilat kanë nevojë për më shumë përkrahje nga ana e shtetit dhe e qeverisë dhe njëkohësisht edhe institucioneve vendore”, tha ai.

“Ngatërrojnë kohën e Haxhi Qamilit kur disa grupime thërrisnin ‘Duam Babën’, me kohën në të cilën jemi ne sot, kur gjithë shqiptarët thonë ‘E duam Shqipërinë si gjithë Europa’


E diel 3 shkurt 2013 www.mapo.al

rrethe

MAPO

5

Ucaj: Italiania e futi në udhë të keqe, ai grabiste para Ëngjëll Ucaj është i bindur se e dashura italiane e kishte nxitur djalin e tij në udhë të keqe. “Linte kokën për italianen. Çfarë i thoshte ajo atë bënte. Ajo e shfrytëzonte për të holla. Pastaj mënyra sesi silleshin, se çfarë bënin ishte shumë e dyshimtë. Ishin njohur në Itali dhe ajo e shfrytëzonte për lekë. Dilte e grabiste edhe me armë për të dashurën. Ikte natën e s’e di çfarë bënte. Dhe kur

më rrihte merrte zemër prej saj. Na e solli në shtëpi dhe e mbante mbyllur sikur e kishte grabit”, tregon Ucaj. Ëngjëll Ucaj ka mohuar që të kishte probleme pronësie për banesën me të birin. I pyetur se çfarë kërkonte tani nga drejtësia, i pandehuri është shprehur se “unë jua tregova të gjitha. Ishte një ngjarje që nuk duhet të ndodhte. Por e bëra për t’u mbrojtur dhe për të

shmangur vrasjen e shumë personave, mes tyre edhe të dy policëve”. I pyetur nga prokurori Alfred Hoxha se përse nuk e kishte dorëzuar armën në polici, ose të njoftonte policinë për armën, Ëngjëll Ucaj u shpreh se “ po prisja që ai të ikte në Itali, që ta hidhja në Shkumbin. Thashë mos e ngatërroj me punën e armës pasi ai na rrihte. Do të përfundonte në burg”.

Rrëfimi rrëqethës i babait vrasës: Im bir e meritonte, ajo ishte prostitutë Detaje të plota të krimit në shtëpinë Ucaj, si u përshkallëzua grindja deri në momentin që babai 68-vjeçar të tërhiqte këmbëzën e armës kundër të birit dhe të dashurës italiane Fatos Salliu Detaje rrëqethëse të krimit në shtëpinë e familjes Ucaj janë zbuluar nga i akuzuari ditën e masës së sigurisë nga gjykata. I moshuari, i cili ka shfaqur tronditje, duke folur herë për pendesë e herë se nuk ishte i penduar, ka rrëfyer përleshjen me të birin dhe historinë e një sherri që, sipas tij, e kishte sjellë në shtëpi nusja italiane. “E vrava sepse donte të na vriste të gjithë, edhe dy policët, me armën që mbante të fshehur në shtëpi. Sot nuk do të ishin 2, por 5 apo 6 viktima”. Kështu e ka nisur fjalën para trupit gjykues Ëngjëll Ucaj, 58 vjeç, i cili mbrëmjen e 29 janarit ekzekutoi djalin e tij Sokol Ucaj 27 vjeç dhe nusen e djalit, shtetasen italiane Giulia Baldassarri 24 vjeçe. Fillimisht prokurori i çështjes, Alfred Shehu, ka lexuar dosjen me provat e veprës penale që ka konsumuar i pandehuri Ucaj. Ai e ka vlerësuar të ligjshëm masën e arrestit në flagrancë për Ëngjëll Ucajn dhe është shprehur se ndaj tij rëndon akuza e “vrasjes me dashje në rrethana cilësuese të dy ose më shumë personave dhe armëmbajtje pa leje”. Ndërsa më pas i akuzuari ka treguar para gjykatës gjithë sa kishte ndodhur ditën e krimit dhe para saj. Ai ka dhënë shenja të qarta të tronditjes, thotë herë-herë që është i penduar për atë çfarë ka ngjarë, por pastaj shton se ai ishte fundi që meritonte i biri dhe sigurisht edhe e dashura e tij, të cilën e fajëson për gjithçka. 68-vjeçari ka treguar në detaje të gjitha raportet që ai kishte me viktimën dhe bashkëshorten e tij italiane. Kërkonte lekë të pinte duhan dhe për mungesë të parave rrihte prindërit. “Ne nuk e dinim, por ai kishte qenë 7 vjet në burg në Itali. E kanë shoqëruar disa herë në polici dhe sërish ne nuk e dinim si prindër. Kur kthehej në Elbasan qëndronte natën, kthehej mjaft vonë në banesë. Ikte në Tiranë, Durrës e qytete të tjera. Po lëvizte shumë. Ne i kërkonim llogari se ku ikte dhe me se merrej. Por s’na tregonte. Lëvizte shumë, bënte gjëra të dyshimta. Ishte një fëmijë me shenja të këqija. Filloi të vejë dorë tek e ëma, tek unë. Sa vinte e situata rëndohej. E duruam një vit e gjysmë”, nis të tregojë Ëngjëll Ucaj.

Dëshmia e plotë “Atë ditë kam dalë në mëngjes. Kthehem në shtëpi rreth orës 12 dhe gjej plakën duke qarë jashtë pallatit. E kishte rrahur sërish. I kishte kërkuar lekë, por ajo nuk kishte. E mora plakën dhe i thashë do të shkojmë në polici e gjykatë, se nuk duroj dot më. Ashtu vendosëm. Rreth orës 14.30 kemi qenë në polici ku takuam inspektorin e zonës. Mbajti shënim gjysmë ore çfarë i thamë. Për të shmangur grindjet në shtëpi, ramë dakord me policin që, kur të vinin të mos kuptohej që e denoncuam ne. Polici më tha që t’i dërgoja një zile kur djali të ishte në shtëpi. Dhe ashtu u bë. U kthyem në shtëpi dhe gjatë kësaj kohe kam mjekuar plakën. Rreth orës 5 i bëra zile policit. Ata erdhën shpejt. Ra zilja e unë hapa derën. “Është çuni këtu?”, më thanë. Polici e luajti mirë pjesën. U duk sikur po takohesha për herë të parë. Djali po rrinte me italianen. “Të kërkojnë dy shokë”, i thashë. Pasi u përshëndetën ata i nxorën një dokument duke i treguar se ishin të policisë e se do të ikte me ata për një sqarim. U vesh dhe e morën. Nuk vonoi shumë. U kthye për gjysmë ore. Dhe i thashë shefit të policisë se nëse do të vinte shpejt do të na rrihte. Po ta kishte mbajtur policia nuk do të kishte ndodhur asgjë. Dëgjova derën që ra. Pastaj zhurmat e dyerve që përplaseshin me forcë. Bërtiste duke kërcënuar se ai

I moshuari denoncon policinë: Po ta kishin ndaluar, s’do të ndodhte Prokurori pranon se autori i krimit kishte denoncuar në polici dhunën e të birit, madje pranon edhe faktin se e shoqja ishte dhunuar nga djali, ndërsa mbetet e paqartë pse ai u la i lirë vetëm pak minuta pas shoqërimit nga forcat e rendit. Në dëshminë e tij para gjyqtarëve, burri tregon se kishte pasur një marrëveshje ose të paktën i kishte kërkuar një nder oficerit me të cilin ka pasur kontakt: e para, të mos tregonte kush ishte denoncuesi dhe e dyta, ta ndalonin djalin, përndryshe ai do i vriste. Policia duket se nuk e ka mbajtur plotësisht këtë marrëveshje dhe sipas dëshmisë së të moshuarit, djali i lënë i lirë ka mësuar se ishte denoncuar nga babai dhe nëna dhe ka rrahur atë dhunshëm, gjë që ka sjellë, sipas tij, edhe vrasjen. Në dëshmi ai thotë se policia e ka ndaluar të birin

vetëm 30 minuta. “Nuk vonoi shumë. U kthye për gjysmë ore. Dhe i thashë shefit të policisë se nëse do të vinte shpejt do të na rrihte. Po ta kishte mbajtur policiam nuk do të kishte ndodhur asgjë”, thotë Ëngjëll Ucajm duke u mbrojtur në një farë mënyre për atë që ndodhi.

Ëngjëll Ucaj, autori i vrasjes së dyfishtë në Elbasan

Ëngjëll Ucaj: Pastaj nuk mbaj mend se çfarë kam bërë. Ai deshi me më marrë automatikun, por unë kisha gishtin në këmbëz dhe ajo u tërhoq. S’e mbaj mend çfarë kam bërë atë moment. Dera e italianes ishte hap dhe shtiva edhe në drejtim të saj. Për mua ajo ishte një prostitutë. Kaq ishte. Gjaku vu. që më denoncoi do t’ia pres kokën. Unë isha duke parë televizor. Hyri një herë nga dhoma ku rrinte italiania dhe pastaj befas vjen drejt meje e më qëllon me sa fuqi kishte në sy, kokë e gjithë trupin. Më goditi pas veshit dhe aty u rrëzova përtokë e po më dilte gjak. Por ai vazhdonte. Më ka qëlluar aq shumë me grushta e shkelma se s’munda ta marr veten. Duke parë këtë skenë, plaka doli jashtë. Ajo zbriti poshtë te shitësja. Në atë kohë më merre edhe telefonin dhe ma thyen në dysheme... Këtu desha të sqaroj momentin se si e gjeta armën. Një javë më parë, unë duke lëvizur rastësisht gjërat në shtëpi diçka krisi në divan. E kapa. Ishte diçka e rëndë, automatik. Më shkoi mendja që e ka sjellë ai. I hoqa fishekët dhe i futa karikatorin. I fsheha fishekët në një qese. E bëra pasi kisha frikë

se kur nxehej edhe mund të më vriste. Kohët e fundit më qëllonte edhe me shkopinj në kokë. E thashë më lart që ai nuk ishte në terezi. Ikte natën, zhdukej me ditë të tëra e unë dyshoja se grabiste, ose merrej me drogë. Pra, mendoja se ai merrej me gjëra të dënueshme. Ne i jepnin aq lekë sa kishim për 2-3 paketa në ditë. Jemi të dy pensionistë. Por unë nuk mund ta përballoja se jam i moshuar. Ai ishte 28 vjeç... Dhe kështu për t’iu kthyer çastit të krimit, më godiste herë pas herë e gjithnjë e më shumë. Ishte si i droguar. Shkoi sërish tek e dashura, seç foli me të italisht e rrinte në korridor duke parë. Po t’i thoshte ajo ndonjë fjalë tërhiqej. Në një çast kur iku tek italiania dhe mbyllën derën mora automatikun dhe në dhomën time e futa pas derës së gjumit. Mendova që sa të vijë policia po ua jap atyre që të mos ketë mundësi ta përdorë. Po prisja plakën, por ishte fati i saj që nuk erdhi. Pasi bisedoi me italianen doli më i nevrikosur. Nisi prapë të kërcënojë: “Ju kam thënë që do ju mbys. Ti më çove në polici. Në atë kohë desha të dal. Dola te korridori i pallatit dhe desha të marr ashensorin. Por ai u vonua. Ndaj mora shkallët. Aty te shkallët më kapi në peshë. U mbajta pas parmakut. Ma kaloi trupin sipër e deshi të më hidhte nga shkallët, por u mbajta me sa forcë kisha. Fillova me u ranë dyerve të komshinjve. Si s’doli njëri, more. Pastaj më tërhoqi zvarrë dhe më futi te dhoma ku po më godiste akoma më shumë. Seç i tha ajo italiania dhe m’u duk sikur e mori forcën më tepër. Duke më godit më vuri këmbën te qafa. “Unë nuk dorëzohem i gjallë në polici”, bërtiste. “Ku është plaka, se do ju mbys të dyve”. Më lëshoi një moment. Shkoi te dera, merrte vrull e më godiste me grushta e shkelma. Në atë çast u mbrojta, arrita të shkoj prapa derës, mora armën dhe kur ma pa në dorë më tha: E paske marrë, or maskara! Pastaj nuk mbaj mend se çfarë kam bërë. Ai deshi me më marrë automatikun, por unë kisha gishtin në këmbëz dhe ajo u tërhoq. S’e mbaj mend çfarë kam bërë atë moment. Ishte punë sekondash. Dera e italianes ishte hap dhe shtiva edhe në drejtim të saj. Për mua ajo ishte një prostitutë. Kaq ishte. Gjaku vu. Vura duart në kokë dhe po thosha si vajti kështu, çfarë bëra kështu?! Por s’jam i penduar, sepse ai kishte marrë udhë të keqe. Unë shmanga një tragjedi me përmasa më të mëdha. Nëse do të kishte marr automatikun ai do më kishte vrarë mua dhe plakën, dy policët dhe veten. Jam i sigurt, sepse kërcënoi që nuk do të shkonte më i gjallë në polici. Kjo ishte. Sot do të ishim 5 viktima të paktën.”

Gjykata masë siguri me burg për Ucajn Gjykata e Elbasanit dha masën e sigurisë së arrestit me burg për Ëngjëll Ucajn, i cili më 30 janar ekzekutoi me kallash djalin dhe nusen e tij italiane. Sipas prokurorit, më datë 30 janar 2013 në lagjen “Sulë Paprri” të qyteti të Elbasanit ka ndodhur një vepër penale, ku Engjëll Ucaj, pas një grindje të çastit me armë zjarri automatike, ka ekzekutuar djalin Sokol Ucaj 27 vjeç dhe të dashurën italiane Giulia Baldassarri 24 vjeçe, të cilët kanë gjetur vdekjen në vend. “Fillimisht është njoftuar policia, e cila ka sekuestruar një armë zjarri të llojit automatike, me të cilën ishte kryer kjo veprën penale. Nga policia gjyqësore është bërë këqyrja e vendit të ngjarjes dhe e kufomave. Nga faktet e para hetimore rezulton se që prej 2 vitesh ndërmjet Engjëll Ucajt dhe djalit Sokol Ucaj ka pasur grind-

je të vazhdueshme”, tha përfaqësuesi i akuzës. Sipas tij, në datën 30 janar Ëngjëll Ucaj ka parë gruan të dhunuar, e cila i ka thënë se e ishte rrahur djali. Për këtë arsye së bashku kanë shkuar në polici e cila ka kryer veprimet përkatëse. Pasi është kthyer në shtëpi, grindja mes at e bir ka vazhduar dhe ka përfunduar me

vrasjen e Sokol Ucajt dhe të dashurës italiane Giulia Baldassarri. “Për këto arsye mendojmë se duhet të hetohet për dy vepra të rënda penale të vrasjes në rrethana cilësuese të dy ose më shumë personave dhe armëmbajtjes pa leje. Ky shtetas paraqet rrezikshmëri të lartë shoqërore. Ndaj kërkojmë masën e sigurisë së arrestit me burg, pasi plotëson të gjitha kushtet e Kodit Penal. Kërkojmë vlerësimin e ligjshëm të kërkesës dhe caktimin e masës së sigurisë arrest me burg për shtetasin Ëngjëll Ucaj”, tha prokurori i çështjes. Pasi ka dëgjuar palët, gjykatësja Daniela Shirka e ka cilësuar të drejtë kërkesën e prokurorit dhe ka vendosur masën e sigurisë së arrestit me burg për Ëngjëll Ucajn. Në seancë nuk ka qenë i pranishëm asnjë nga të afërmit. Fatos Salliu


6

MAPO

E diel 3 shkurt 2013 www.mapo.al

rrethe

Vetëhelmohet me fostoksinë 18-vjeçari Një i ri 18-vjeçar nga Hamallaj ka gjetur vdekjen pas pirjes së një sasie fostoksine. Ngjarja u shënua pasditen e djeshme, kur M.Mane, 18 vjeç, është dërguar në spitalin e Durrësit në

gjendje të rëndë. Familjarët bënë me dije se i riu kishte pirë fostoksinë me qëllim t’i jepte fund jetës. Pasi gjendja e tij u konsiderua tejet e rëndë, i riu u përcoll për në Spitalin Ushtarak. Mane ka

ndërruar jetë rrugës për në Spitalin Ushtarak në Tiranë. Dyshohet paraprakisht se bëhet fjalë për një rast vetëvrasjeje, por Komisariati i Shijakut po heton rrethanat në të cilat ka ndodhur ngjarja.

Katër të arrestuar për kreditë e buta, në pranga shoferi i Bashkisë Durrës Katër të arrestuarit kanë bërë aplikime me dokumente të rreme për vete dhe persona të tjerë në Bashkinë e Durrësit. Në hetim edhe një zyrtare pranë zyrës së strehimit Katër persona që dyshohet se abuzonin me aplikimet për kredi të butë në Bashkinë e Durrësit, duke marrë ryshfet dhe duke bërë falsifikime janë arrestuar dje nga policia e qytetit bregdetar nën akuzën e korrupsionit. Njëri prej të arrestuarve është shoferi i Bashkisë së Durrësit, shtetasi Ëngjëll Taulla, ndërsa janë ndaluar edhe një përfaqësues i një firme ndërtimi dhe dy persona të tjerë, ndërsa ndiqet në gjendje të lirë një grua që ishte specialiste pranë Zyrës së Strehimit në Bashkinë Durrës. “Policia e Shtetit finalizoi me sukses operacionin policor ‘Batica 2’, në kuadër të të cilit u bë i mundur arrestimi dhe procedimi i disa shtetasve, midis tyre punonjës pranë Bashkisë së Durrësit, si të dyshuar për ‘korrupsion’”, thuhet në njoftimin e policisë. Burime zyrtare nga kjo e fundit thanë se në operacionin e organizuar nga policia, në bashkëpunim me Njësinë Task Forcë pranë Prokurorisë së Durrësit, u bë e mundur arrestimi i Engjëll Taullas, 52 vjeç, punonjës pranë Bashkisë Durrës; Dhimitër Maxhari, 45

elbasan

Vula false kalimi kufiri në Greqi, arrestohet një person Vulosnin sikur kishin kaluar në Greqi, pasaporta që kishin përfunduar afatin e qëndrimit në shtetin grek, arrestohet një shtetas në kërkim një tjetër. Shërbimet e policisë në Elbasan ndaluan Dashamir Pishën, 40 vjeç, nga Elbasani dhe kanë shpallur në kërkim bashkëpunëtorin e tij, pasi falsifikonin vula hyrëse në pasaportat e shtetasve që kishin përfunduar afatin e qëndrimit në shtetin grek, kundrejt shumës 300 euro. Kapja u bë pas një pune të gjatë investigative dhe pas sinjalizimeve të marra nga pikat e kalimit kufitar.

vjeç, banues në Durrës, përfaqësues i një firme ndërtimi; Onjel Take, 36 vjeç, banues në Durrës, i punësuar në sektorin privat; Pelivan Merkaj, 57 vjeç, banues në Durrës; si dhe ka filluar procedimi ndaj shtetases D.M., 49 vjeç, me detyre specialiste pranë Zyrës së Strehimit në Bashkinë Durrës. Sipas policisë, “në sajë të hetimeve intensive të kryera për një periudhë 3-mujore, ka rezultuar se këta persona në bashkëpunim me

Familjarët e viktimave të 9 janarit: Arrestimi i sekserëve nuk mjafton Pas arrestimit të 52- vjeçarit Zef Marku, pasi ishte dënuar me 25 vite burg për trafik klandestinësh, ka reaguar shoqata “9 Janari”, e cila e quan të pamjaftueshëm arrestimin e një sekseri. Ndoc Bjeshka, familjari i njërit prej 8 të humburve të tragjedisë së Karaburunit, për të cilën është dënuar Marku, ka deklaruar se përgjegjësit kryesor të kësaj tragjedie janë të lirë, ndërsa arrestohen personat që thjesht kanë qenë sekserët e tyre. “Janë dënuar sekserët, pra bishti dhe jo koka e trafikut që mori jetën e 28 njerëzve. Dhe ky që është arrestuar ka qenë sekser, që ka marrë 200-300 euro, ndërsa pjesa më e madhe ka shkuar tek organizatorët. Ne duam të arrestohen e dënohen krerët e trafikut dhe jo bishtat. Kjo nuk është bërë as për ministrin e Mbrojtjes, as për ministrin e Brendshëm apo Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë dhe Shefin e Shtabit të Përgjithshëm, që sot është ambasador”, thuhet në deklaratën e Bjeshkës. “Prej sekserëve ne duam të dimë ku i dorëzuan fëmijët tanë, që të kemi ku t’i kërkojmë, pasi 8 prej viktimave të

njëri-tjetrin, kundrejt përfitimeve të paligjshme, kanë plotësuar dhe dorëzuar për vete apo persona të tjerë dokumente fiktive pranë zyrave përkatëse të Bashkisë Durrës, me qëllim për t’u bërë pjesë e programit për strehim në banesa me kosto të ulët dhe programin e kredive të lehtësuara nga shteti”. Gjykata e Durrësit, bazuar në materialet e grumbulluara në kuadër të këtij hetimi nga strukturat e Policisë së Shtetit në bashkëpunim

me Njësinë Task Forcë, ka vendosur masën e sigurimit “arrest me burg” për shtetasit Engjëll Taulla, Dhimitër Maxhari, Onjel Take dhe Pelivan Merkaj, si të dyshuar për kryerjen e veprës penale “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”. Gjithashtu kjo gjykatë ka vendosur masën e sigurimit “detyrim për t’u paraqitur në policinë gjyqësore dhe të pezullimit të ushtrimit

të një detyre apo funksioni publik”, ndaj një gruaje të identifikuar si D.M., e dyshuar për kryerjen e veprës penale të “Shpërdorimit të detyrës” dhe “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”. Policia tha se po punohej për dokumentimin e plotë ligjor të veprimtarisë së të arrestuarve, si dhe për identifikimin e personave të tjerë të dyshuar të implikuar në këtë aktivitet.

Republika e shqipeRise

Enti rrEgullator i EnErgjisE

Njoftim për LiceNsim

9 janarit nuk kanë akoma varr”, thotë babai i njërit prej të zhdukurve të kësaj tragjedie, Kreshnik Bjeshkës. Zef Marku, banues në qytetin e Shkodrës, është dënuar me 25 vjet heqje lirie për veprën penale të “trafikimit të qenieve njerëzore”, ndërsa arrestimi nga forcat e policisë është bërë në banesën e tij. Dënimi për këtë person është dhënë lidhur me tragjedinë e datës 9 janar 2004, të ndodhur në Karaburun të Vlorës, ku në tentativë për t’u larguar në Itali me anën e një gomoneje, gjetën vdekjen 20 persona, ndërkohë që 8 të tjerë rezultojnë të humbur.

Djana Kolaj

Në zbatim të nenit 16, të Ligjit Nr. 9072, datë 22.05.2003 “Për Sektorin e Energjisë Elektrike” i ndryshuar, të nenit 18 të Rregullave të Praktikës dhe Procedurave të ERE-s, të nenit 10 të “Rregullores për Procedurat e Licensimit Modifikimit, Transferimit të Plotë/të Pjesshëm dhe Rinovimit të Licensave”, bëjmë me dije të gjithë personat, institucionet ose shoqëritë e interesuara se: shoqëria “A&A” sh.p.k, ka aplikuar pranë Entit Rregullator të Energjisë për t’u licensuar në aktivitetin e Tregtimit të Energjisë Elektrike. Të interesuarit lidhur me këtë kërkesë mund të drejtohen pranë zyrave të ERE-s në adresën: Bulevardi “Gjergj Fishta”, pranë Institutit të Gjeofizikës, Tiranë, brenda afatit të përcaktuar në nenin 10 të “Rregullores për Procedurat e Licensimit Modifikimit, Transeferimit të Plotë/ të Pjesshëm dhe Rinovimit të Licensave”. KrYetAri sokol rAmADANi Adresa:Bulevardi “Gjergj Fishta”, Nr. 10, Tiranë E-mail erealb@ere.gov.al

Tel/Fax +355 42 22 963; Tel +355 42 69 590 www.ere.gov.al


E diel 3 shkurt 2013 www.mapo.al

kronika

MAPO

7

Futbollisti shqiptar kapet me kokainë Dy shqiptarë janë vënë në pranga nga policia italiane nën akuzën e trafikut të lëndëve narkotike. Xhulian Rudho, një futbollist shqiptar 25-vjeçar, pjesë e

skuadrave të ndryshme të të rinjve në Itali, është arrestuar me akuzën e trafikut të drogës, së bashku me një bashkatdhetar të tij. I ndaluari tjetër është Mimet

Zeqiri. Ata janë kapur me 1.5 kg kokainë të pastër. Si vend për të fshehur drogën kishin gjetur parkun e Posatoras, ku edhe u kapën nga agjentët e Antidrogës.

Halimi: 10 vjet burg për këdo që kapet me armë në rrugë

Valentin Frrokaj dhe Taulant Toma të arratisurit nga burgu i Parmës

Plani i arratisë, dy shqiptarë “thyejnë” burgun e Parmës Valentin Frrokaj, i dënuar për vrasje dhe Taulant Toma, mik i Ilir Pajës, kanë sharruar hekurat e qelisë dhe janë arratisur. Policia italiane në alarm: Shkak, ulja e numrit të punonjësve të policisë së Burgjeve Itali Dy shqiptarë kanë kryer një

tjetër arratisje spektakolare në Itali, ku po vuanin dënimin në burgun e Parmës. Valentin Frrokaj, i dënuar për vrasje dhe Taulant Toma, mik i të sprovuarit Ilir Paja, në arratisje janë kthyer dje në dy njerëzit më të kërkuar për policinë italiane. Mediat vendëse raportuan se dy shqiptarët, njëri 29 dhe tjetri 35 vjeç kanë prerë shufrat e hekurit të qelisë me sharrë dhe përmes çarçafëve të lidhur kanë zbritur në tokë, duke u zhdukur më pas sa hap e mbyll sytë që aty. Arratisja mendohet të ketë ndodhur rreth orës 6.30 të mëngjesit të djeshëm, ndërsa Toma është konsideruar si truri i saj. “Taulant Toma ka kryer dhe më parë një arrati spektakolare nga burgu italian, ndaj dyshohet se ai mund të jetë truri i kësaj arratie, duke i dhuruar lirinë edhe shokut të tij të qelisë, Valentin Frrokaj”,-shkruajnë mediat italiane. Arratia e shqiptarëve Mbrëmjen e së premtes Valentin Frokaj 35 vjeç dhe Taulant Toma 29 vjeç ishin takuar në ambientet e burgut të Parmës me dy djem, të prezantuar si të afërm. Policia italiane dyshon se vizitorët kanë qenë pjesë e planit, duke i pritur dy të burgosurit jashtë kompleksit. Policia italiane e burgjeve dhe forca të tjera policore

janë vënë në kërkim të tyre në shkallë vendi dhe kanë ngritur postblloqe të shumta. 35-vjeçari Valentin Frokaj vuante dënimin për vrasje, ndërsa mësohet se edhe më herët kishte tentuar arratinë, ndërkohë që Taulant Toma ndodhej në burg nën akuzën e vjedhjes dhe krimeve të tjera. Autoritetet kanë deklaruar se arratisja e dy shqiptarëve është favorizuar nga mungesa e personelit në burgje, duke hapur kështu një debat mbi çështjet e sigurisë. Mediat italiane raportojnë në shifër prej 7500 gardianësh në nivel kombëtar, ndërsa 650 ishin në zonën e Emilia Romanja, ku ndodhet dhe burgu i Parmës. Në dy vitet e ardhshme personeli pritet të reduktohet me 2 mijë njësi të tjera për shkak të shkurtimeve. Historia e të arratisurve Valentin Frrokaj po vuante dënimin për vrasjen e shqiptarit 24vjeçar Elton Llaho, ngjarje e ndodhur në vitin 2007 në Breshia. Frrokaj plagosi Llahon me thikë, ndërsa i riu gjeti vdekjen pas 10 ditësh në spital. Sipas policisë italiane, Frrokaj, një i kërkuar për krime në Shqipëri, ishte zënë me grushte në një bar në Breshia me një shqiptar, pas një incidenti që kishin pasur në rrugë. Më pas Frrokaj dhe Ded Ndreu, personi që u rrah në bar, lanë një takim në park për t’u sqaruar, vend ku edhe u godit për vdekje Elton Llaho. Taulant Toma është një personazh edhe më i njohur për policinë italiane. 29-vjeçari njihet si mik i Ilir Pajës, i cili ka fituar famë për shkak të arratisjeve nga burgjet italiane. Policia italiane bën të ditur se ka arritur të kapë shqiptarin e arratisur nga burgu i Ternit më 9 nëntor të vitit 2009, pas një arratisjeje që kishte kryer dhe më parë. Taulant Toma u pran-

gos bashkë me tre shqiptarë të tjerë nën akuzën e grabitjes së vilave në shtetin fqinj, por historia është përsëritur me një tjetër arratisje spektakolare të tij.

Ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi, nëpërmjet faqes së tij në ‘Facebook’ propozon masa ndëshkuese më të ashpra për personat që kapen me armë në rrugë apo banesë. “Një mik i imi më shkroi sot në mëngjes në lidhje me ‘Paketën e reformës në drejtësinë kriminale’, se dënimet për mbajtësit e armëve duhet të ashpërsohen edhe më shumë. Unë gjykoj se ai ka drejtë. Nëse ne shohim shpesh kronikat e zeza, vrasjet më të shumta ndodhin me armë zjarri. Por ajo që unë mendoj është se duhen bërë disa klasifikime në lidhje me këtë çështje. Nëse dikush kapet me armë në rrugë, qëllimi kryesor, kriminal i tij, është të vrasë dikë! E nëse duhet të zmbrapsim krimin e vrasjes, cilido qoftë ai, atëherë dënimi për ata që kapen me armë në rrugë, në ambiente publike nuk mund të jetë më pak se 10 vjet”,-shkruan ministri i Drejtësisë. Ai shton më tej se në këtë situatë të krijuar, autoritetet nuk mund të presin që dikush të vrasë dhe më pas ta dënojnë gjykatat. “Gjithkush që mund të kapet me armë në banesë, mund të ketë një dënim më të lehtë se ai i mësipërm, por jo më pak se 5 vjet, shumë herë më rëndë se ajo që është sot”, shkruan Halimi. Sipas ministrit të Drejtësisë, kushdo që kapet me tritol apo lëndë plasëse me vete duhet të dënohet me 25 vjet burg. “Gjithkush që kapet me lëndë luftarake në banesë, apo

“Gjithkush që mund të kapet me armë në banesë, mund të ketë një dënim më të lehtë se ai i mësipërm, por jo më pak se 5 vjet” gjithkund tjetër, materiale shpërthimi dhe tritol, nuk duhet të dënohet më pak se 25 deri në burgim të përjetshëm. Ne nuk duhet të presim që ai të hedhë në erë ndonjë qytetar, apo një funksionar, të presim pasojën dhe pastaj të reagojmë. Sigurisht që pasoja është një rrethanë rënduese më tepër, që duhet të ketë edhe një dënim tjetër po aq të rëndë”,-propozon ministri i Drejtësisë.

Republika e shqipeRise

Enti rrEgullator i EnErgjisE

Njoftim për LiceNsim Në zbatim të nenit 16, të Ligjit Nr. 9072, datë 22.05.2003 “Për Sektorin e Energjisë Elektrike” i ndryshuar, të nenit 18 të Rregullave të Praktikës dhe Procedurave të ERE-s, të nenit 10 të “Rregullores për Procedurat e Licensimit Modifikimit, Transferimit të Plotë/të Pjesshëm dhe Rinovimit të Licensave”, bëjmë me dije të gjithë personat, institucionet ose shoqëritë e interesuara se: shoqëria “WONDER” sh.a, ka aplikuar pranë Entit Rregullator të Energjisë për t’u licensuar në aktivitetin e Tregtimit të Energjisë Elektrike . Të interesuarit lidhur me këtë kërkesë mund të drejtohen pranë zyrave të ERE-s në adresën: Bulevardi “Gjergj Fishta” , pranë Institutit të Gjeofizikës, Tiranë, brenda afatit të percaktuar në nenin 10 të “Rregullores për Procedurat e Licensimit Modifikimit,Transeferimit të Plotë/të Pjesshëm dhe Rinovimit të Licensave”. KrYetAri sokol rAmADANi Adresa:Bulevardi “Gjergj Fishta”, Nr. 10, Tiranë E-mail erealb@ere.gov.al

Tel/Fax +355 42 22 963; Tel +355 42 69 590 www.ere.gov.al


8

MAPO

e diel, 3 shkurt 2013 www.mapo.al

2012 UET Press / Ide & Debat


E diel, 3 shkurt 2013 www.mapo.al

ekonomi

MAPO

9

Avramopulos ka pasur biseda telefonike me homologun e tij italian Giulio Terzi dhe atë të Shqipërisë, Edmond Panariti, për të përcaktuar detajet, ndërkohë që diskutimet do të vazhdojnë mes tre vendeve për tekstin e marrëveshjes

TAP, firmoset më 13 shkurt marrëveshja tri palëshe në Athinë Marrëveshja ShqipëriGreqi-Itali për gazsjellësin Transadriatik do të nënshkruhet mes përfaqësuesve të tre vendeve në kryeqytetin grek, ku do të marrin pjesë edhe zyrtarë të qeverisë së Azerbajxhanit Marrëveshja Shqipëri-Greqi-Itali për gazsjellësin Transadriatik (TAP) do të nënshkruhet më 13 shkurt në Athinë. Lajmi bëhet i ditur nga mediat greke, të cilat raportojnë se zyrtarë të të tre vendeve kryesore, përmes të cilave, sipas projektit, do të kalojë linja e transportit të gazit TAP, do të firmosin në kryeqytetin grek marrëveshjen në fjalë. Siç raportojnë mediat greke, konfirmimin për takimin tripalësh e ka dhënë ministri i Jashtëm grek, Dimitris Avramopulos, gjatë takimit me homologun e Azerbajxhanit, Elmar Mammantiarof, gjatë Konferencës së Sigurisë në Mynih. Sipas zyrës së Avramopulos, lajmi për datën është marrë vesh pas takimit që ai zhvilloi dje në Mynih me ministrin e Jashtëm të Azerbajxhanit. Bëhet e ditur se në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes do të marrin pjesë edhe përfaqësues të qeverisë së Azerbajxhanit. Sipas burimeve në Ministrinë e Punëve të Jashtme greke, të cilave u referohen mediat greke, zoti Avramopulos ka pasur biseda telefonike me homologun e tij italian Giulio Terzi dhe atë të Shqipërisë, Edmond Panariti, për të përcaktuar detajet, ndërkohë që diskutimet do të vazhdojnë mes tre vendeve për tekstin e marrëveshjes. Në shtator të

deklarata

Berisha në Mynih: TAP, projekti më i leverdishëm

Projekti i gazësjellësit Transadriatik

vitit të kaluar, ministrat e Jashtëm të tre vendeve firmosën në Nju-Jork, gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, një memorandum mirëkuptimi, në lidhje me çështjen në fjalë. Gjatë këtij viti, Azerbajxhani do të vendosë se cili nga dy projektet, “ Tap” apo “Nabuço”, do të fitojë për transportimin e gazit nga Kaspiku në Europë. Tubacioni TAP do të transportojë gazin natyror nga Azerbajxhani në Europë, në mënyrë që të reduktohet varësia nga Rusia për furnizimin me gaz. Kapaciteti fillestar i tubacionit TAP do të jetë 10 miliardë metra kub

Konfirmimin për takimin tripalësh e ka dhënë ministri i Jashtëm grek, Dimitris Avramopulos, gjatë takimit me homologun e Azerbajxhanit, Elmar Mammantiarof, gjatë Konferencës së Sigurisë në Mynih

Shkurtohen afatet, Palushi: Licencat për 4 ditë Fluks kërkesash për leje e licenca në sektorin e shërbimeve. Nëse kërkesa nuk shqyrtohet brenda afatit 10-ditor, aplikohet dhe miratimi në heshtje Vetëm katër ditë duhet të presë një subjekt për të marrë një leje apo licencë për ushtrimin e një aktiviteti. Gjithashtu, nëse Qendra Kombëtare e Licencimit (QKL) nuk e shqyrton kërkesën për leje apo licencë brenda një afati 10-ditor, ajo quhet e miratuar në heshtje. Drejtori i Qendrës Kombëtare të Licencimit, Edmond Palushi, në një intervistë për “AS” tregon procedurat dhe fushat ku kërkohen më së shumti licencat. “Katër ditë për ato leje e licenca ku vendimi merret nga QKL dhe 10-15 ditë pune për ato leje e licenca që kanë nevojë të shqyrtohen nga një institucion tjetër vendimmarrës, pra nga një ministri e linjës. Një nga mjetet më të mira që QKL ka për t’u siguruar që këto afate respektohen, është miratimi në heshtje, që do të thotë se nëse aplikimi nuk shqyrtohet qoftë nga QKL, qoftë nga institucioni tjetër në proces, brenda afateve të përcaktuara në ligj,

atëherë çështja konsiderohet e miratuar në heshtje. Pra, subjekti pajiset automatikisht me leje ose licencë”, - thotë Palushi. Ai bën të ditur se kërkesat më të shumta për leje e licenca janë për sektorin e shërbimeve. Më konkretisht, shërbimet mjekësore parësore, farmacitë, prodhimi dhe tregtia me shumicë e ushqimeve, si dhe lejet e ndikimit në mjedis janë sektorët kryesorë ku sipërmarrësit po tregojnë interes të madh. “Numri i kërkesave për leje dhe licenca dhe si rezultat numri i licencave dhe lejeve të lëshuara nga QKL, vjen gjithnjë në rritje, vit pas viti. Kështu, për shembull, nëse në vitin 2011 numri i tyre ka qenë rreth 3200 leje e licenca të lëshuara, më 2012-ën, numri i lejeve dhe licencave të lëshuara nga QKL ka qenë rreth 3600. Pra, kemi një rritje të ndjeshme krahasuar me 2011-ën. Aktualisht, numri i lejeve dhe licencave të lëshuara nga QKL, që në hapjen e saj në vitin 2009, është rreth 10 700 leje ose licenca”, - sqaron kreu i QKL-së. Që nga hapja e Qendrës Kombëtare të Licencimit janë pezulluar vetëm 226 leje dhe licenca për arsye të ndryshme, si mosplotësim kriteresh, mospagesë të tarifave sektoriale, shkelje ligjore, por edhe me vullnet të vetë subjektit.

në vit, me synimin për të shkuar deri në 20 miliardë metra kub në vit. Aksionerët e TAP janë EGL zvicerane me 42,5%, Statoil norvegjeze me 42,5% dhe E.ON Rurgas gjermane me 15%. Në projekt bashkëpunon edhe kompania italiane e energjisë, “Enel”. TAP do të shfrytëzojë fushat e mëdha të gazit të Shah Deniz II në Kaspik, që është çelësi i strategjisë së BE për rritjen e sigurisë së vet energjetike, sepse në rreth 6 vjet pritet të sigurojë gaz nga Kaspiku në Europë, duke bërë realitet shpresat për një korridor gazi në një prej rajoneve më të pasura të burimeve në botë.

Seanca e dytë e Konferencës së 49të për Sigurinë në Mynih pati si temë kryesore “Energjia dhe siguria”. Në këtë konferencë ka marrë pjesë edhe kryeministri Berisha, i cili ka shfrytëzuar rastin për të diskutuar me zyrtarë të niveleve të larta në fushën e energjisë edhe për gazsjellësin TAP. Ai ka sqaruar shkurtimisht nëpërmjet faqes së tij në facebook se çfarë është folur në këtë takim. “Nga panelistët, zyrtarë të niveleve më të larta për çështje të energjisë nga ShBA, BE, Rusia etj., u diskutua mbi rëndësinë e madhe të nxitjes së prodhimit të energjisë, duke shfrytëzuar burimet ujore, erën, diellin si dhe domosdoshmërinë e sigurimit të burimeve të reja energjetike për Europën, ndër të cilat edhe TAP, projekt që për ne është një fat i vërtetë. Unë shfrytëzova rastin për të diskutuar për TAP me disa prej zyrtarëve të rëndësishëm të fushës dhe rezulton se është bindja e plotë se TAP është projekti më i leverdishëm dhe ka shanse reale që të fillojë ndërtimi i tij brenda këtij viti!”, - shkruan Kryeministri. Sipas tij, nga debati, por dhe nga diskutimet me pjesëmarrës, rezulton se Shqipëria, me politikën e shndërrimit në superfuqi të energjisë se rinovueshme në rajon dhe në një qendër të fuqishme të shpërndarjes së gazit të TAP në të ardhmen, do të ketë një rol nevralgjik për energjinë në rajon.

Njoftim për veNd të lirë puNe

2

Bazuar në ligjin nr.8549, datë 11.11.1999 “Statusi i Nëpunësit Civil”, Drejtoria e Burimeve Njerëzore në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, shpall konkurrim për vendin e lirë të punës, në pozicionin:   v   Specialist IT, në Drejtorinë e Teknologjisë së Informacionit.   Kërkesat e përgjithshme: Konkurruesi duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme të nenit 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i Nëpunësit Civil”.   Kërkesat e veçanta:   v         Arsim të lartë në një nga degët Informatikë, Inxhinjeri Elektronike ose Teknologji Informacioni. v         Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 (tre) vjet në fushën e IT-së. v         Të zotërojë gjuhën angeze.   Paga: Paga mujore bruto e pozicionit është sipas klasës III-b, përcaktuar në VKM nr.524, datë 16.08.2012.   Dokumentacioni: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 04.03.2013 në zyrën e regjistrimit të akteve dhe dokumentacionit të KQZsë, këto dokumente: v Kërkesë me shkrim; v Curriculum Vitae; v Dokument identifikimi; v  Librezë pune (fotokopje e noteriuar), ose vërtetim zyrtar për afatin kohor të punësimit; v Diplomë të shkollës së lartë, së bashku me listë notash (fotokopje e noterizuar); v Dëshmi e Gjuhës së Huaj (fotokopje e noterizuar); v Dëshmi kualifikimi (fotokopje e noterizuar); v Vlerësim pune nga punëdhënësi ose dy rekomandime nga punonjës superior të institucionit ku janë ndërprerë së fundi marrëdhëniet e punës; v         Dëshmi nga komisioni mjekësor kompetent që vërteton aftësi për punë.   Më datë 07.03.2013 në selinë e KQZ-së do të shpallet lista e konkurrentëve që do të vazhdojnë më tej procedurat e testimit,  si dhe datat e testit me shkrim dhe intervistës me gojë.   Testimi bazohet në njohuri për Kushtetutën, Kodin Zgjedhor të Republikës së Shqipërisë,   Ligjin “Statusi i Nëpunësit Civil”, Kodin e Procedurave Administrative, Ligjin “Për rregullat e Etikës në Administratën Publike”, si dhe  njohuri për fushën përkatëse. 


OpEd

10

MAPO

E diel 3 shkurt 2013 www.mapo.al

Opinione dhe Editoriale

01

Pakica më e vogël në botë është individi. Ata që mohojnë të drejtat e individit nuk mund ta mbajnë veten si mbrojtës të pakicave.

02

Nëse një qytetërim do të mbijetojë, njerëzit duhet të refuzojnë moralitetin e altruizmit.

03

Shtresat e larta janë e shkuara e një kombi; e ardhmja i përket shtresës së mesme. Ayn Rand

Gazetat dhe pornografia dokumentare e komunizmit S hqiptarët – si shoqëri dhe si shtet – u treguan të paaftë për të ndëshkuar, qoftë edhe simbolikisht, krimet e panumërta të kryera nga regjimi totalitar kundër qytetarëve të vet: vrasjet pa gjyq, dënimet e rënda për motive politike, torturat në hetuesi, konfiskimet e pasurisë, internimet, ndëshkimet e familjarëve të viktimave, trajtimin çnjerëzor të të burgosurve politikë, përndjekjet e njerëzve në bazë të biografisë. Kësisoj, ne nuk u ndamë dot me të kaluarën, as gjetëm dot paqe. Edhe pse qëndrimi qytetar ndaj regjimit të djeshëm ka munguar në masë sa të madhe aq edhe zhgënjyese, interesi i publikut për protagonistët e viteve totalitare mbetet artificialisht i lartë – po të gjykosh nga materialet e shumta që gjen në mediat për atë periudhë. Megjithatë, këto materiale, siç kemi pasur rast ta themi shumë herë, nuk sjellin ndonjë reflektim të ri për atë periudhë, por, ose janë ripërtypje pozicionimesh politike të vjetruara, ose synojnë ta risjellin të shkuarën, të përzgjedhur e të filtruar, për t’ia kundërvënë së sotmes. Në përgjithësi, materialet arkivore, intervistat dhe rrëfimet për bëmat e udhëheqjes komuniste në vitet 19441990 i përmbushin të gjitha kriteret për t’u klasifikuar si një formë e pornografisë dokumentare. Kështu, meqë fjalimet e plenumeve të KQ dhe diskutimet në Byronë Politike tashmë janë shteruar si burime, gazetat u janë vërsulur dosjeve të gjyqeve kundër “grupeve armiqësore” në vitet 1970-1980, duke botuar -pa kurrfarë aparati kritik- deponimet e nënshkruara prej të pandehurve,  dëshmitë (e inskenuara) dhe deklaratat e pranimit të fajit, të cilat qartazi duket se janë përpiluar nga hetuesit vetë, kanë dalë nga laboratorët e policisë sekrete ose nga stilografi i vetë Enver Hoxhës. Efekti i materialeve të tipit “si deshëm ta vrisnim Enver Hoxhën me bastun” është toksik, qoftë për brezat e rinj, që nuk e kanë idenë se ç’ndodhte në atë kohë; qoftë për të gënjyerit e viteve 1970-1980, të cilët vdesin që të gënjehen nga pak edhe sot. Paralelisht me këtë pornografi dokumentare, e cila mbështet shpifjen, intrigën në oborrin e Hoxhës dhe poshtërimin e viktimave të dhunës totalitare, po shtjellohet edhe rehabilitimi, me mënyra djallëzore, i përgjegjësve kryesorë për krimet e pashembullta dhe të dokumentuara të periudhës komuniste, si Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu. Nëse njëfarë nostalgjie e turmës për

koment Ardian Vehbiu

Në vetvete, figura historike si Hoxha dhe Shehu e kanë luajtur rolin e tyre në histori dhe tashmë nuk kanë ç’të bëjnë më, përveçse të vihen në dispozicion të atyre që duan t’i përdorin... udhëheqës karizmatikë dhe të kërbaçit mund edhe të kuptohet, sa kohë që shoqëria civile i ka qëndruar larg, ndoshta qëllimisht larg, ndarjes së qytetëruar me krimin totalitar, përkundrazi, është vështirë të kuptohet, dhe aq më pak të përligjet, qëndrimi i sotëm i disave, përfshi këtu edhe opinion leaders dhe historianë, të cilët haptazi po lëvdojnë cilësitë e udhëheqësve totalitarë, duke i prezantuar dhe rehabilituar këta si “burra shteti,” dhe duke anashkaluar, qëllimisht, krimet e tyre të rënda, që krime ishin madje edhe brenda kuadrit ligjor të kohës. Në vetvete, figura historike si Hoxha dhe Shehu e kanë luajtur rolin e tyre në histori dhe tashmë nuk kanë ç’të bëjnë më, përveçse të vihen në dispozicion të atyre që duan t’i përdorin. Nëse rehabilitimi folklorik i udhëheqësve të shtetit totalitar mund të interpretohet si simptomë e zhgënjimit total, të miletit, me klasën e tanishme në pushtet dhe profilin etik të pushtetarëve sot, atëherë analistët dhe historianët që i hipin këtij kali të zgjebosur veç po duan ta shfrytëzojnë zhgënjimin e turmës, për qëllime të mbrapshta politike. Turma i kujton me mall Hoxhën dhe Shehun, mes të tjerash, edhe si interpretë protagonistë të dhunës arbitrare dhe të kërcënimit politik masiv; sepse turma, që të riprodhohet në cilësinë e saj thelbësore si kope bagëtish, ka nevojë të mbajë në këmbë figurën e bariut, madje qoftë edhe kur ky bari tashmë s’mund të jetë veçse dordolec. Intelektualët, përkundrazi, u heqin qimet nga xhaketat këtyre dordolecëve jo sepse i ka marrë malli për t’u ndier të kërcënuar prej tyre, por

sepse e shohin këtë si një okazion të vyer, për të marrë drejtimin e kopesë; çka edhe mund ta arrijnë, po të kemi parasysh se diskursin kritik ndaj totalitarizmit, të paktën sa u takon aspekteve thjesht kriminale të atij regjimi, e ka monopolizuar një klikë e vogël dhe vetëshërbyese e së djathtës, të cilën e motivon më shumë dëshira për të larë hesapet, sesa bindja që, pa u ndarë me të shkuarën komuniste, shoqëria shqiptare nuk i bën dot të vetat ato parime politike që formalisht tashmë i ka përqafuar. Përkundrazi, e majta vazhdon t’i ruhet kësaj teme me mendjeshkurtësi karakteristike, meqë ende dëshiron votat e nostalgjikëve; dhe nuk ka as energji, as kapacitet që ta ripërkufizojë veten si alternativë ndaj pseudo-majtizmit politik të djeshëm. Hoxha dhe Shehu kanë vdekur dhe u janë tretur kockat; sistemi totalitar në Shqipëri nuk ka asnjë shans që të kthehet; prandaj rehabilitimi i udhëheqjes totalitare duhet parë i tëri në kontekstin e sotëm politik, të zhgënjimit me retorikën integriste, pluralizmin, Europën, tregun e lirë; por edhe të ndezjes së retorikës kombëtariste, të ksenofobisë dhe të etjes për t’iu qasur dilemave dhe sfidave të shumta politike siç iu qas Aleksandëri i Madh nyjës gordiane: me shpatë. Në thelb, rrëmbushja e kalkuluar për Hoxhën, Shehun dhe lakejtë e tyre nuk shqetëson pse është shprehje e nostalgjisë për të djeshmen; por sepse përfaqëson një vullnet politik të sotëm i cili nuk e pranon dot pluralizmin, dialogun, negocimin, kompromisin dhe të tjera karakteristika themelore të aksionit politik në një shtet modern dhe demokratik, si ai që parashkruan Kushtetuta; meqë pluralizmin, dialogun, negocimin dhe kompromisin i konsiderojnë si të fëlliqura tashmë përfundimisht, nga abuzimi i paskrupullt që ka bërë me to klasa e sotme politike, për të qëndruar me çdo kusht në pushtet. Kjo do të thotë edhe se Hoxha dhe Shehu, të rehabilituar si “burra shteti”, nuk po u shërbejnë aq komunistëve të vjetër e të rinj, që ende qarkullojnë në kulisat e politikës në Tiranë; por pikërisht fashistëve të vetvetishëm në mes tonë, ose të gjithë atyre që shpresën për shërim e shohin te higjiena e arbitraritetit në emër të “rregullit”, e ushtrimit të forcës dhe e dhunës së kulluar. A nuk ta thonë vallë, në Itali sot e kësaj dite, që Mussolini të paktën i detyronte trenat të vinin në orar?  *Nga blogu Peizazhe të Fjalës i autorit. Titulli është i redaksisë; në origjinal Arti i mirëmbajtjes se piedestaleve.

Bujar Kapexhiu Nga

“Cytje”

Posta e redaksisë gazetamapo@gmail.com

Askush nuk është i pakritikueshëm

Nga Zamir Arbër Pashtriku, ndaj me ty të njëjtin mendim për pozicionimin ndaj Janullatosit (kësisoj jam në të njëjtën gjatësi vale me z.Kallamata, të cilat nuk kanë lidhje me fyerjet a ofendimet ndaj ortodoksisë shqiptare. Personalisht nuk jam mbështetës i linjës politike të Fan Nolit, por e mbështes krejtësisht në përpjekjen e tij për mëvetësinë nga Greqia të ortodoksisë shqiptare. Çështja koklavitet tek blasfemia (nga greqishtja e vjetër: blaptein-fyesh,ofendosh; pheme-nder, sqimë, reputacion). Çka nënkupton fyerje ndaj Hyjnores. E nëse bëhet fjalë për fyerje, gjithkush bie në një mendje se ajo është e dëmshme dhe e dënueshme, me kod moral ose ‘penal’. Por çështja fillon e trazohet kur pala e jobesimtarëve në Zot e keqpërdor të drejtën e fjalës për të fyer besimdashësit (teofilët). Por në të njëjtën mënyrë, edhe kur pala e besimtarëve sillet si teokratike, duke keqpërdorur e shpërdorur të drejtën që i është ofruar në demokraci. Më konkretisht, nëse një individ e shquan me vend të kritikojë sjelljen e Selim Muçës, të Rrok Mirditës apo të Joanit, për këtë apo atë çështje publike, kjo nuk do të thotë se personat e sipërpërmendur gëzojnë të drejtën e pacenushme të fshihen pas “islamofobisë, katolikofobisë, ortodoksofobisë” për të përligjur veprimet e veprimtaritë e tyre. Por kur personat në fjalë sulmohen vetëm për faktin se përfaqësojnë, denjësisht a padenjësisht, besimet respektive, mendoj s’kemi të bëjmë me një dukuri që trazon, turbullon atë që ne e shquajmë e na shquajnë si vend i “harmonisë dhe tolerancës fetare”, çka i shërben mjaft edhe çështjes kombëtare. “Çfarë nënkupton Demi kur shkruan: “Frazat e shkëputura të dramës, të botuara gjithë dashuri në shtyp, janë blasfemi e pastër” dhe se”…nuk mund të blasfemosh”? Di ndonjë kriter Demi për të përcaktuar blasfeminë? Ka dëgjuar për ndonjë ligj që thotë se “nuk mund të blasfemosh”? - shkruan mes të tjerash z.Kallamata. Nëse në Pakistan apo ne Mali abuzohet me blasfeminë, kjo nuk do të thotë se në vendet perëndimore çështja e blasfemisë nuk gjen vend për t’u debatuar. Pa marrë në konsideratë Italinë, për shkak edhe të afrisë që ka me Vatikanin, në Spanjë e Francë çështjet e blasfemisë shkaktojnë boll debat. Në Spanjë për shembull, pak kohë më parë, si Partia Socialiste ashtu edhe ajo Popullore, ishin në një mendje për ligjin e blasfemisë. Në France, katolikët janë ndjerë të fyer dhe kanë protestuar ndaj blasfemisë dhe “katolikofobisë” për këtë apo atë vepër ‘artistike’. http://www.guardian.co.uk/world/2011/dec/08/catholics-protest-blasphemous-play-paris. Në Kanada, nëse nuk gaboj ku jeton edhe z.Kallamata, blasfemia nuk shquhet edhe aq si një përralle nga e kaluara. Ajo gjen gjithsesi vend edhe në kodin penal të këtij vendi. Veçse trajtohet me kujdes e pa e tepruar (edhe pse rastet numërohen me gishta e duarve). (Canadian Blasphemy Law in Context: Press, Legislative, and Public Reactions. “From the earliest days of the New France period, through the era of “Upper” and “Lower” Canada, past Confederation and the eventual enactment of the original Criminal Code, and still today, blasphemy has been considered a criminal offence in the Canadian legal system”). Sepse askush në këtë botë nuk është i pagabueshëm e i pakritikueshëm. Veçse mendoj se as kritiku dhe kritizeri nuk mund të gëzojnë, së paku moralisht, të njëjtin status paprekshmërie e (mbi)vlerësimi. Kjo është vota dhe jo vetoja ime në këtë debat jopak të frytshëm e të shëndetshëm. Në shkrimin: E vërteta fillon si blasfemi

Të përndjekurit, vazhdojnë të persekutohen

Nga Bashkim Shumë akuza i bën qeverisë për lënien në harresë të të përndjekurve politikë, deri këtu është shumë në rregull artikullshkruesi, por pse nuk ka kurajo të tregojë se kush është në qeveri tash 8 vjet? Sali Berisha kryeministër ish-antar i PPSH 25 vjet, duhet ta kishit thënë, është fakt. Ky komunist ashtu si babai i tij shpirtëror, i urren të përndjekurit politik. Ka 22 vjet që zbaton vendimet e mbledhjes famëkeqe të Katovicës duke mashtruar të persekutuarit dhe pronarët e vërtetë të vendit, shtresat më dinjitoze, që enveristët 50 vjet dhe berishistët 22 vjet vazhdojnë t’i persekutojnë akoma!!!!! Në shkrimin: Fjalë imzot, vetëm fjalë!


E diel 3 shkurt 2013 www.mapo.al

MAPO

11

Tashmë është propozuar që në librat e historisë të shkollës fillore fjalët “dhunë” dhe “vrasje” të zëvendësohen me “pushtim” e “burgosje”. Ose, ta zëmë, fjalia “osmanët vranë shumë shqiptarë” të fshihet tërësisht. Madje, edhe fjala “ashpërsi” është propozuar të shndërrohet në “ndërhyrje ushtarake”, kurse “sundimi i egër osman” në “pushtimi osman”.

Histori e Kosovës apo defter turk? M

und të ndodhë lehtë që pas disa dekadash stërmbesat e stërnipat tonë të mësojnë në libra historie se Republika Federale e Jugosllavisë/Serbia nuk ka vrarë e prerë në Kosovë. Deri atëherë është e mundshme që Kosova e Serbia të bëhen shtete mike dhe Beogradi të kërkojë nga Prishtina që t’i pastrojë librat e historisë nga disa terma “të pakëndshëm”, respektivisht ta ndryshojë historinë. Njësoj siç po ndodh tash, me kërkesën që shteti turk i ka bërë Kosovës. Shumë dekada pasi ushtarët e Perandorisë Osmane dëbuan e dënuan, vranë e prenë shqiptarë, ua hoqën kokat e i ngulën në hanxharë, Turqia po kërkon që historia që e mësojmë të ndryshohet. Tashmë është propozuar që në librat e historisë të shkollës fillore fjalët “dhunë” dhe “vrasje” të zëvendësohen me “pushtim” e “burgosje”. Ose, ta zëmë, fjalia “osmanët vranë shumë shqiptarë” të fshihet tërësisht. Madje, edhe fjala “ashpërsi” është propozuar të shndërrohet në “ndërhyrje ushtarake”, kurse “sundimi i egër osman” në “pushtimi osman”. Pra, sipas kësaj, del se Perandoria Osmane nuk ka vrarë, ushtruar dhunë apo ka qenë e ashpër me shqiptarët. Ajo vetëm ka sunduar, burgosur dhe ndërhyrë ushtarakisht! Gjithë këto marifetllëqe i ka pro-

pozuar komisioni i caktuar nga ministri kosovar i Arsimit, pas vizitave që i bënë Kosovës “vëllezërit” turq kryeministri, ministri i Jashtëm dhe ai i Arsimit. Thjesht, shteti i Kosovës iu nënshtrua vullnetit politik të shtetit “vëlla” turk dhe nisi procesin e ndryshimit të historisë shekullore të shqiptarëve nën Perandorinë Osmane. Thuajse bëhet fjalë për diçka fort të parëndësishme, e jo për shekuj të tërë jete e identiteti shqiptar, që dikush me lehtësi zgjedh t’i fshijë ose t’i falsifikojë. *** Nëse pranohen propozimet e komisionit, atëherë del se historia nuk është ndryshuar, por është falsifikuar. Me zor. Nëse propozimet e komisionit merren si të mirëqena, atëherë në librat e historisë do të arsyetohen të gjitha të zezat e kryera ndaj shqiptarëve nga perandoria e dikurshme. Ose nuk do të mësohet fare për to, sepse do të fshihen sikur të mos kishin ndodhur asnjëherë. Propozimet e komisionit janë ndërhyrje të rënda në historinë e një populli. Janë të kuptueshme iniciativat për heqjen nga librat të paragrafëve fyes ndaj turqve dhe Turqisë, por vrasjet, masakrat, dhunimet, torturat, përndjekjet kanë ndodhur dhe nuk kemi si t’i “zbutim”. Aq më pak është e papran-

ueshme që ndryshimet provohen të bëhen me dekrete politike, e jo si rezultat i hulumtimeve shkencore nga historianët, të cilëve u takon të merren me këtë punë. Politika nuk duhet të përzihet në shkrimin e historisë, pavarësisht se dikujt nuk i pëlqejnë faktet që prezantohen. Turqia nuk është Perandoria Osmane dhe shqiptarët nuk e identifikojnë atë me perandorinë e dikurshme. Historianët duhet të sqarojnë këtë ndryshim në dukje të vogël, por shumë domethënës. Por jo edhe të shkelin mbi parimet themelore të shkencës, duke falsifikuar fakte për hatër të Erdoganit ose kujtdoqoftë tjetër. Shumë më e rëndë se ndonjë fjalë e “pakëndshme” që mund të haset në libra historie ka qenë jeta e shqiptarëve nën perandorinë, e cila, madje, ndryshe nga ç’bëri me kombe të tjera në Ballkan, shqiptarëve nuk u lejoi shtet të pavarur. Po ashtu, nuk kurseu masat represive për islamizimin dhe nënshtrimin e tyre. Është e pandershme të thuhen e shkruhen gjëra të paqena, siç është fyese që shekuj historie të ndryshohen sipas tekave të politikës dhe me qëllime thellësisht jofisnike. *** Para pak ditësh, në prag të Ditës së Kujtesës dhe pak ditë para 80-vjetorit të marrjes së pushtetit nga Adolf Hitleri, kancelarja gjermane An-

koment Imer Mushkolaj

Shumë më e rëndë se ndonjë fjalë e “pakëndshme” që mund të haset në libra historie ka qenë jeta e shqiptarëve nën perandorinë, e cila, madje, ndryshe nga ç’bëri me kombe të tjera në Ballkan, shqiptarëve nuk u lejoi shtet të pavarur. Po ashtu, nuk kurseu masat represive për islamizimin dhe nënshtrimin e tyre. Është e pandershme të thuhen e shkruhen gjëra të paqena, siç është fyese që shekuj historie të ndryshohen sipas tekave të politikës dhe me qëllime thellësisht jofisnike.

gela Merkel kujtoi se Gjermania ka “përgjegjësi të përhershme për krimet naziste, për viktimat e Luftës së Dytë Botërore dhe, para së gjithash, edhe për Holokaustin”. “Duhet ta themi në mënyrë të qartë, brez pas brezi dhe ta rithemi, me guxim dhe kurajë civile, edhe secili nga ne mund të kontribuojë, derisa racizmi dhe antisemitizmi të mos kenë asnjë shans”, tha ajo. Por ndryshe nga Merkel, udhëheqësit e lartë turq, në vend që të marrin përgjegjësinë që u takon për të bëmat e paraardhësve të tyre, kanë zgjedhur të shtrembërojnë historinë. Kanë gjetur një shtet të brishtë dhe njerëz të dobët brenda tij që ta realizojnë skenarin e mbrapshtë. Kanë gjetur “vëllezër” që falsifikojnë. Natyrisht, secili nga ne e kupton se Turqia është shtet mik dhe partneri më i rëndësishëm i Kosovës në rajon. Por nuk duhet assesi që udhëheqësit e saj të keqpërdorin këtë miqësi dhe të kërkojnë - mbase edhe të kushtëzojnë - ndryshimin e historisë. Kjo qasje aspak korrekte e Ankarasë ndaj Prishtinës duhet kundërshtuar. Miqësia nuk nënkupton edhe vasalitet ndaj dikujt. Qoftë edhe nëse ata janë “vëllezërit” turq. Mbase është e tepërt të thuhet se, nëse nuk mësohet nga historia, ajo mund të përsëritet. Ne po na falsifikohet.

Nga Kennan-i te Trocki Si Shtetet e Bashkuara u bënë një superfuqi e së majtës Rusia dhe Kina sot gëzojnë të njëjtin avantazh të madh strategjik përkundrejt ShBA-së, që Shtetet e Bashkuara gëzonin përgjatë 44 viteve të Luftës së Ftohtë. Bashkimi Sovjetik ishte asokohe superfuqia e të majtës, ashtu si e majta kuptohej globalisht që prej Revolucionit francez. Ishte shteti i angazhuar për promovimin e ndryshimeve revolucionare në të gjithë botën. Shtetet e Bashkuara, për kontrast, ishin superfuqia e së djathtës. Ishte e angazhuar për ruajtjen e stabilitetit dhe vazhdimësisë së sistemeve qeveritare në botë. Shtetet e Bashkuara e fituan Luftën e Ftohtë. Dëshira për qëndrueshmëri, paqe dhe vazhdimësi mes qeverive dhe popujve doli padyshim më e fortë se shkëndijat kalimtare të etheve revolucionare. Bashkimi Sovjetik në fund u lodh fizikisht dhe u izolua botërisht nga angazhimi i tij ideologjik për ndryshimet revolucionare. Sot, megjithatë, rolet e dy fuqive të mëdha kanë ndryshuar. Që nga shfaqja e Madeleine Albright si Sekretare e Shtetit më 1997, Shtetet e Bashkuara gjithmonë e më shumë janë angazhuar ideologjikisht për përhapjen e ‘demokracisë të pudrosur të çastit’ për çdo komb të botës, përku-

The American Conservative Martin Sieff

Përpjekjet e revolucionarëve francezë dhe Napoleonit për të eksportuar liri, barazi dhe vëllazëri në çdo cep të Europës, me ndihmën e shpatës dhe zjarrit, siguruan mbijetesën e perandorive tradicionale për 120 vjet të tjerë. Përpjekjet e Leninit dhe Trockit për të eksportuar socializëm dhe komunizëm nëpërmjet mjeteve të ngjashme, ishin edhe më katastrofike. Rebelimi ndaj tyre në Gjermani solli Adolf Hitlerin në pushtet.

fizuar dhe aprovuar nga Shtetet e Bashkuara. Rusia dhe Kina janë bërë fuqitë kryesore ‘konservatore’ apo ‘të djathta’ për ruajtjen e status quo-së. Për ironi, angazhimi i Shteteve të Bashkuara për revolucion të vazhdueshëm në të gjithë botën është një ringjallje e koncepteve të diskredituara të Leon Trockit. Josif Stalin i braktisi idetë e Trockit më 1920, kur mori drejtimin e Bashkimit Sovjetik. Kjo i dha atij fleksibilitetin ideologjik për të krijuar Aleancën e Madhe me Shtetet e Bashkuara dhe Perandorinë Britanike që fitoi Luftën e Dytë Botërore-Lufta e Madhe Patriotike. Por Nikita Hrushovi e risolli konceptin rrënimtar të Trockit: ai dhe pasuesi i tij, Leonid Brezhnjev, e thanë fare superfuqinë e tyre duke përdorur burimet për promovimin e revolucionit në të gjithë botën në zhvillim e sipër, që nga Egjipti në 1954 deri tek Afganistani më 1979-1987. Kjo çoi në kolapsin e sistemit sovjetik. Kjo gjithashtu i bëri qeveritë e tjera që të kërkonin mbrojtje nga përpjekjet për të rritur zjarrin e revolucionit brenda tyre, duke u kthyer kah Shtetet e Bashkuara për siguri, sipas termave të ShBA-së. Sot, janë Shtetet e Bashkuara nën drejtimin e presidentëve nga të dyja partitë që kanë përqafuar idenë e gënjeshtër trockiste. Revolucion i Përhershëm deri sa të arrihet Demokracia Totale dhe Perfekte, është bërë politika bipartizane e Shteteve të

Bashkuara. Kjo vetëm mund të përfundojë ashtu siç ka përfunduar: për Maximilien Robespierre-in në Revolucionin Francez dhe për Trockin në atë Bolshevik. Është e përshtatshme që shumë prej atyre të gjeneratës së vjetër të neokonservatorëve amerikanë e kanë filluar jetën si komunistë entuziastë në vitet ‘30, ‘40. Neokonservatorët e sotëm janë në të vërtetë neo-trockistë që promovojnë entuziazmin e vjetër, dhe të destinuar për dështim nën një petk të ri. Për kontrast, Rusia dhe Kina po udhëhiqen nga qeveri shumë pragmatike, që ndjekin rrugën e përfitimit dhe vetinteresit. Ato mbështesin dhe duan të bëjnë biznes me qeveritë dhe sistemet qeverisëse ekzistuese në të gjithë botën. Kjo i ka bërë ato fuqitë e mëdha të së djathtës të shekullit të 21-të. Kjo është forca strategjike dhe psikologjike prapa suksesit të madh të Kinës në zhvendosjen e Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian në Afrikë. Ndihma dhe investimet kineze vijnë pa detyrimet ideologjike destabilizuese dhe mundësisht revolucionare, që vënë në rrezik sistemet ekzistuese të qeverive në atë rajon. Qeveritë e Kinës dhe Rusisë e urrejnë dhe e kanë frikë revolucionin dhe e shohin promovimin e pafund ideologjik të demokracisë alla-amerikane për vendet e tyre dhe ato përreth, si mbjellja e farave të kaosit dhe dezintegrimit. Demokracia punon shumë

mirë në ato shoqëri ku lejohet të zhvillohet organikisht. Por, kur qeveri të tjera mundohen ta përshpejtojnë artificialisht rritjen e demokracisë, ose e ngucin nga jashtë triumfin e saj, sidomos kur arrijnë në përdorimin e forcës ushtarake për këtë qëllim, rezultati është gjithmonë një reagim i fortë kundër forcave të demokracisë. Ky reagim shpesh prodhon forca fashiste, represive dhe jotolerante. Dhe këto forca zakonisht fitojnë dhe marrin pushtet. Pastaj ato e imponojnë veten te shoqëritë në fjalë, duke vonuar çdo zhvillim demokratik për dekada apo brezni të tëra. Përpjekjet e revolucionarëve francezë dhe Napoleonit për të eksportuar liri, barazi dhe vëllazëri në çdo cep të Europës, me ndihmën e shpatës dhe zjarrit, siguruan mbijetesën e perandorive tradicionale për 120 vjet të tjerë. Përpjekjet e Leninit dhe Trockit për të eksportuar socializëm dhe komunizëm nëpërmjet mjeteve të ngjashme, ishin edhe më katastrofike. Rebelimi ndaj tyre në Gjermani solli Adolf Hitlerin në pushtet. Nuk është në interesin e Amerikës të ndjekë këto gjurmë - për ta thënë me fjalë të buta. *Martin Sieff është kryeanalisti për Çështjet Botërore për The Globalist dhe autor i Cycles of Change: The Patterns of U.S. Politics from Thomas Jefferson to Barack Obama (Cikli i Ndryshimit: Modelet e Politikave Amerikane që nga Thomas Jefferson te Barack Obama).


CMYK

12

MAPO

e diel, 3 shkurt 2013 www.mapo.al

L

Autostrada Tiranë-Durrës, Km 7, Shqipëri Linja e shërbimit për klientin: Tel.: 04 23 88 333 info@megateksa.com

www.megateksa.com


tendencë

Nga Hueyda El Saied Nëse dëshironi të dini sesi mund të keni një pamje elegante e të bëheni një virtuoz i modës për burra, duhet të mësoni disa gjëra të cilat konsiderohen si çelësat e modës. Javën e kaluar ju tregova cilat janë 10 veshjet e domosdoshme që duhet të ketë një mashkull në gardërobën e tij dhe një nga këto ishte këmisha e bardhë.

Si të përzgjidhni një këmishë cilësore dhe të bukur

www.mapo.al

intervistë

Anila Çela:

Në daljen e parë në ekran kisha turp t’u tregoja njerëzve Prezantuesja e “Ora 5” vjen në një rrëfim interesant për vitet në televizion, si u njoh me bashkëshortin dhe dashuria më e madhe, Enio, djali i saj Anila Çela tashmë numëron plot vite punë në televizion qysh adoleshente. Aktualisht ajo është imazhi i pasdites në “Vizion plus” me emisionin e saj “Ora 5”, një program që i ka dhuruar shumë lumturi por edhe emocione. Këtë sezon pasditja me Anilën vjen sërish ndryshe, me të ftuar dhe tema mjaft interesante. Prezantuesja simpatike ndalet në vitet e para kur nisi të punonte në televizion, rreth 17 vjeçe dhe pohon se ishte shumë e turpshme. “Kam qenë rreth 17 vjeç kur kam qëndruar për herë të parë përpara një kamere. Siklet i madh, por me natyrën time të ndrojtur e përballova me sukses. Thuhet që emocionet të rrëzojnë ose të ndihmojnë, me sa duket mua me vlejtën pozitivisht dhe kështu vijova më tej gjatë gjithë këtyre viteve në vazhdim”, - tregon ajo për fillimin e saj. Më pas çdo gjë vijoi normalisht, me emisione të tjera deri këtu ku është. Një prezantuese e afirmuar, një grua e lumtur dhe një nënë e përkushtuar.

“Brezi i humbur” i zërave të artë Këngëtarët që bënë epokë në muzikën shqiptare dhe ku “humbën” ata pas viteve ‘90 Heminguej është një nga përfaqësuesit më të mëdhenj të atij që u quajt “Brezi i humbur” i shkrimtarëve. Janë quajtur “brezi i humbur” për shkak të kohëve të vështira në të cilat jetuan dhe zhvilluan veprat e tyre. Vepra që i njohu jo vetëm historia, por që mbetën në listën e kryeveprave botërore. Kohë të

papërshtatshme, por talente të papërsëritshme. Nëse do të vlejë ta bëjmë këtë krahasim edhe për kohët e papërshtatshme të një brezi të artë këngëtarësh shqiptarë, mund të themi se edhe ata janë njëlloj si ky “brez i humbur” shkrimtarësh. Njëlloj edhe emrat e mëposhtëm jetuan mes dy kohëve, diktaturës së egër...

Faqe 13


14 18 16 4

MAPO

E 3 shkurt 2013 martë, premte, 15 17 27maj mars maj 2011 2011 13 E diel, martë, qershor 24 2010 janar 2012 www.mapo.al www.gazetamapo.com www.mapo.al

intervistë

Prezantuesja simpatike ndalet në vitet e para kur nisi të punonte në televizion, rreth 17 vjeçe dhe pohon se ishte shumë e turpshme

Anila Çela:

Në daljen e parë në ekran kisha turp t’u tregoja njerëzve Prezantuesja e “Ora 5” vjen në një rrëfim interesant për vitet në televizion, si u njoh me bashkëshortin dhe dashuria më e madhe, Enio, djali i saj Jonida Hitoveizi

A

nila Çela tashmë numëron plot vite punë në televizion qysh adoleshente. Aktualisht ajo është imazhi i pasdites në “Vizion plus” me emisionin e saj “Ora 5”, një program që i ka dhuruar shumë lumturi por edhe emocione. Këtë sezon pasditja me Anilën vjen sërish ndryshe, me të ftuar dhe tema mjaft interesante. Prezantuesja simpatike ndalet në vitet e para kur nisi të punonte në televizion, rreth 17 vjeçe dhe pohon se ishte shumë e turpshme. “Kam qenë rreth 17 vjeç kur kam qëndruar për herë të parë përpara një kamere. Siklet i madh, por me natyrën time të ndrojtur e përballova me sukses. Thuhet që emocionet të rrëzojnë ose të ndihmojnë, me sa duket mua me vlejtën pozitivisht dhe kështu vijova më tej gjatë gjithë këtyre viteve në vazhdim”, - tregon ajo për fillimin e saj. Më pas çdo gjë vijoi normalisht, me emisione të tjera deri këtu ku është. Një prezantuese e afirmuar, një grua e lumtur dhe një nënë e përkushtuar. Anila, kur ka qenë momenti juaj i parë i përballjes me ekranin dhe emocionet e tij? Me ekranin jam përballur adoleshente. Kam qenë rreth 17 vjeç kur kam qëndruar për herë të parë përpara një kamere. Siklet i madh, por me natyrën time të ndrojtur e përballova me sukses. Thuhet që emocionet të rrëzojnë ose të ndihmojnë, me sa duket mua më vlejtën pozitivisht dhe kështu vijova më tej gjatë gjithë këtyre viteve në vazhdim. Kush e ka nisur prezantimin në atë moshë, përgjithësisht ka drejtuar emisione muzikore, show biz etj. Edhe unë me atë lloj formati kam filluar dhe me rritjen e moshës dhe rritjen profesionale gjërat ndryshuan gradualisht. Ka qenë televizioni një ëndërr e hershme, apo gjithçka ndodhi rastësisht? Thuhet që njeriu zgjedh të bëjë atë që do. Edhe nëse të duket çudi, mund të jetë në të pandërgjegjshmen tënde e fshehur një dëshirë apo pasion dhe vjen momenti që del në sipërfaqe dhe t’i ndihesh mirë. Unë nuk kam qenë natyrë që kërkoja vëmendje, ose e para e klasës për të recituar apo kënduar. Përkundrazi, nuk ndihesha mirë nëse sytë përqendroheshin tek unë. Por ja që prova e parë në ekran më tregoi që nuk ishte ashtu siç unë e mendoja.

Kush ishte shtysa e parë në këtë drejtim? Dihet që familja është mbështetja e parë. Prindërit më ndiqnin gjithnjë me shumë dëshirë, por ajo që më thoshte gjithmonë “provoje një herë” ishte ime motër. Si e ke festuar daljen e parë televizive? Nuk kam bërë ndonjë festë të madhe. Madje përveç familjes askush tjetër nuk e dinte. Më vinte zor t’u thosha. Deri sa njerëzit e afërm apo shoqëria më panë dhe filluan të më telefononin ditë pas dite: “Ua, pse ti je? Po çne, po si?” (qesh). Si e kishe imagjinuar veten kur e nise këtë rrugë? Mendoje se do të arrije deri këtu ku je? Është e vetmja gjë për të cilën nuk kam bërë asnjëherë plane. Më është ofruar një emision dhe e kam pranuar, më pas një tjetër e kështu me radhë. Nuk kam patur synim të bëj karrierë në TV. Ka ardhur natyrshëm gjithçka. Ke nisur sezonin e ri të “Ora 5”, përse duhet që teleshikuesi të shohë ty dhe jo pasditet e tjera? Sepse unë jam vetëm tek “Ora 5” (qesh). Nuk dua të them “se ne jemi më të mirët”, siç thuhet zakonisht, por mendoj realisht që ‘Ora 5 pm’ është ndryshe dhe nuk bie në rutinë. Çfarë mendon se është risi apo tërheqëse në pasditen e Anilës? Mendoj që ne i përshtatemi audiencës. Mundohemi të kuptojmë se çfarë ata duan. Sjellim larmishmëri që gjithkush të gjejë një pjesë të vetes dhe përditshmëri nga jeta e tij. Mund të them me plot gojën që në studion e “Ora 5” personazhe të pafund i kam parë duke lotuar, gjë që nuk ndodh shpesh. Edhe vetë ata e kanë harruar që janë përpara kamerave dhe publikut. Ne nuk bëjmë thjesht intervista, por kërkojmë në brendësi të të

intervistuarve që publiku të mos dëgjojë prej tyre përgjigje të përsëritura. Gjatë kësaj rruge, cilët kanë qenë njerëzit që të kanë besuar por edhe që u ke besuar punën tënde? Kohën më të gjatë të punës e kam në “Vizion Plus” dhe natyrisht që i falenderoj sa herë më jepet mundësia, pasi më kanë besuar ekranin për 6 vite radhazi. Në këto 6 vite kam drejtuar emisionet e së njëjtës autore Rezarta Nika, duke nisur që nga “Konak”, “Dita ime”, dhe “Ora 5 pm”. Rezi është një gazetare me një eksperiencë shumë të gjatë, e apasionuar pas televizionit, me një dëshirë dhe profesionalizëm në punën që bën. Po kaq kohë kam që punoj edhe me regjisorin Roland Plaku, njeri që e sheh vetëm duke lëvizur, me shumë energji dhe që punon shumë. Emisioni ka edhe gazetarë që punojnë, të cilët duhen falenderuar pa diskutim, pasi nuk është punë e lehtë. Ata kanë qenë të shumtë gjatë gjithë këtyre viteve, por aktualisht janë Denisa Cerma dhe Ervin Kurti. Çfarë ndjesie provon kur duhet të intervistosh njerëz të ndryshëm? Kuriozitet, dëshirë për të nxjerrë prej tyre përgjigje interesante, rrëfime ndryshe. Cili është qëllimi që ti kërkon të arrish në një bisedë e më pas ta përçosh tek teleshikuesi? Të jetë bisedë e vërtetë. Shpesh ekrani “akuzohet” se është i rremë dhe mua kjo gjë nuk më pëlqen.

Karriera "Unë mendoj që njeriu në punë apo shoqëri e reflekton menjëherë nëse në familje është i qetë apo jo, i vlerësuar apo jo, i mbushur me dashuri apo jo. Unë jam e lumtur që këto i kam me shumicë dhe kjo qetësi më bën të jap maksimumin në punë dhe të kthehem në familje me shumë dëshirë"

Cili është personazhi që do të doje të intervistoje patjetër? Në kaq shumë vite kam patur kënaqësinë të kem ftuar në studio shumë personazhe të të gjitha profesioneve, nga të cilët kam marrë shumë kënaqësi dhe jam ndjerë e privilegjuar që i kam takuar. Robert Ndrenika mbetet një figurë shumë e dashur për mua, të cilin nuk e kam patur asnjëherë përballë. Cili nga të ftuarit në emision të ka lënë mbresa më tepër? Ka aq shumë sa nuk mund t’i kujtoj. Ka shumë emisione me momente që nuk harrohen dhe nuk di të veçoj ndonjë tani. A është jeta jote e varur nga televizioni? Jo, absolutisht. Jeta ime kohët e fundit ka “varësi” që quhet Enio, im bir . Cili është sipas teje çelësi i suksesit në këtë zhanër? Nuk kam ndonjë sekret të veçantë. Ndoshta ngaqë e bëj këtë punë me shumë dashuri dhe kam gjithnjë në mendje teleshikuesin. Për mua është shumë e rëndësishme që Ai të na pëlqejë. Mundohem të kuptoj se çfarë ata duan dhe çfarë nuk pëlqejnë tek unë, mënyra se si moderoj apo të tjera për ta përmirësuar atë tek vetja. Modeli perfekt i prezantueses shqiptare, cili është sipas teje? Nuk kam ndonjë model perfekt në


E diel, 3 shkurt 2013 www.mapo.al

MAPO

15

Nuk kam modele prezantuesesh që adhuroja e vogël. Në fëmijëri modelet për t’u ndjekur më tepër priren të merren nga këngëtaret, aktoret e më pak nga prezantuesit, mendoj unë.

mendje. Gjithkush ka stilin e tij dhe besoj kjo është pozitive. Në fëmijëri kë ke pasur qejf? Nuk kam modele prezantuesesh që adhuroja e vogël. Në fëmijëri modelet për t’u ndjekur më tepër priren të merren nga këngëtaret, aktoret e më pak nga prezantuesit, mendoj unë. Ke imituar ndonjërën prej tyre? Jo, asnjëherë. Më shumë kërceja kur kam qenë e vogël. Kujtoj “festivalet” që bënte brezi ynë para pallatit dhe unë ngjitesha në “skenë” që ishte shkalla e pallatit me koreografi baleti. Nëse një ditë nuk do të prezantoje më, cili do të ishte pasioni që do të ndiq je? Mendoj që do të bëja diçka tjetër pa dalë në ekran. Tashmë ju jeni edhe nëna e një djali të vogël. Si e koordinon kohën? Mundohem të organizohem. Nis ditën pak më herët dhe e mbyll pak më vonë se normalja. Fle pak, punoj, luaj me tim bir, gatuaj, hekuros, laj e nder rroba etj…Të gjitha i bëj me pak mundim dhe përgjithësisht e mbyll ditën e lodhur, por ia dal dhe ndihem mirë për këtë. Ndihesh shpesh në faj kur të duhet ta lësh për orë të gjata vetëm? Nuk ndihem në faj pasi nuk e lë më shumë se 6 orë në ditë vetëm, nga këto 6 orë, 2-3 orë Enio i ka gjumë.

Për djalin "Herë më duket si unë, dhe herë si Erini (im shoq). Ka tipare nga të dy dhe kjo e bën pak të vështirë dallimin. Kur dalim, në tre njerëz që takojmë nuk marrim të njëjtin reagim, njëri thotë: Djali? Ua sa të ngjan! Tjetri: Djali? Ua kopja e burrit (qesh).

Pastaj pjesa tjetër është vetëm koha jonë dhe e paprekshme. Kujt i ngjan djali më shumë? Të dyve. Herë më duket si unë, dhe herë si Erini (im shoq). Ka tipare nga të dy dhe kjo e bën pak të vështirë dallimin. Kur dalim, në tre njerëz që takojmë nuk marrim të njëjtin reagim, njëri thotë: Djali? Ua sa të ngjan! Tjetri: Djali? Ua kopja e burrit (qesh). A ka Anila me bashkëshortin e saj një histori të bukur që ia vlen për t’u treguar? Ne jemi njohur në televizion. Të dy punonim në ‘Tv Koha’. Shiheshim çdo ditë në punë, filluam të përshëndeteshim edhe pse nuk na lidhte puna së bashku, pasi Erini punonte në departamentin e informacionit. Në kafet e punës, ashtu si pas pune uleshim të gjithë bashkë. Deri sa shkëmbyem numrat e telefonit, ndonjë mesazh, ndonjë takim “rastësisht” në rrugë “Ua po ti këtu?” dhe filluam ta pinim kafen pak më veç grupit (qesh). Si jua mori ai zemrën? Me çfarë ju bëri për vete, të themi? Erini është natyrë që përgjithësisht i “ngjisin” njerëzit. Është i thjeshtë. Komunikon me të gjithë, të bën të ndihesh rehat që në herën e parë që e takon. Mbi të gjitha është i vërtetë dhe i drejtpërdrejtë. Këto e të tjera janë cilësi që i

vlerësoj shumë tek ai, të cilat pasohen nga dashuria, respekti dhe vlerësimi reciprok. Sipas teje, të jesh familjare të ndihmon apo të pengon për të bërë një karrierë më të shpejtë dhe të suksesshme? Unë mendoj që njeriu në punë apo shoqëri e reflekton menjëherë nëse në familje është i qetë apo jo, i vlerësuar apo jo, i mbushur me dashuri apo jo. Unë jam e lumtur që këto i kam me shumicë dhe kjo qetësi më bën të jap maksimumin në punë dhe të kthehem në familje me shumë dëshirë. Absolutisht nuk pengon karriera. Ndonjëherë e shoh si justifikim të femrave apo frikë ndoshta se do të humbasin gjithçka kanë. Por edhe nëse do të ndodhte, do t’ia vlente për një familje të shëndetshme. Si ka qenë periudha pas lindjes sa i takon ardhjes në formë? Unë nuk jam shquar ndonjëherë për linja perfekte, madje gjithnjë në ekran jam dukur pak mbipeshë edhe kur kam qenë në peshë më se normale për syrin. Pas lindjes nuk pata problem. Ndryshimi i jetës, pagjumësia dhe orët e gjata në këmbë bënë që pas lindjes të kthehesha shpejt në formë. Tani sikur po marr ca kile sërish (qesh). A ke “vuajtur” me këtë pjesë? Joooo, fare. Është fazë krejt normale. Unë kam shijuar shtatzëninë, lindjen e Enios dhe po lumturohem çdo ditë të rritjes së tij. Harxhon shumë kohë duke u kujdesur për veten? Jo. Duhet më shumë kohë t’i kushtoj. Madje i jam deficite vetes në disa aspekte, por do t’i korrigjoj nga pak.

Mendon se femra sot për të qenë e suksesshme duhet të jetë mbi të gjitha një imazh i bukur? Në ekran pamja ka rëndësinë e saj dhe tek femrat në mënyrë të veçantë. Por gjithashtu ka shumë raste që tregojnë të kundërtën; ajo që fiton në fund është një mendje e bukur dhe bukuria është 10% ndikuese në sukses. Çfarë është bukuria për ty? Bukuria është një kënaqësi që i dhuron syrit, por gjithsesi është sipërfaqësore. Ato që të dhurojnë kënaqësi të vërteta shpirtërore janë brenda njeriut.... tek e padukshmja, dhe aty fshihen vlerat e vërtetat njerëzore. Nëse koha do të kthehej mbrapa, ti në ç’vit do ta ndalje? Në fëmijëri. Edhe pse fëmijëria ime përkon me fillimin e viteve ’90, një periudhë tranzicioni për vendin tonë, unë do doja të isha edhe një herë fëmijë. A ka shumë njerëz rreth teje që janë xhelozë për ty? Uuu, shpresoj shumë jo. Nuk di të them, edhe nëse ka, më mirë të mos i njoh. E ndjen këtë pjesë në televizion? Di që njerëzit që na rrethojnë në jetë janë nga më të ndryshimit, të çuditshmit, të këqijtë, por edhe të mirët. Gjithnjë e më e vështirë bëhet për mua të njoh njerëzit sot. Nuk e ndjej në Tv realisht. A është bota e televizionit siç përshkruhet nga shumë, e ashpër dhe e papastër? Nuk di të them. Besoj janë eksperiencat që nxjerrin konkluzione. Për mua nuk është e papastër, e ashpër ndonjëherë.


16 18 2

MAPO

E 3 shkurt 2013 martë, premte, 15 17 27maj mars maj 2011 2011 13 E diel, martë, qershor 24 2010 janar 2012 www.mapo.al www.gazetamapo.com www.mapo.al

muzikë

Shumë ikën me shpresën për t’u afirmuar jashtë shtetit, por që pak ose thuajse askush nuk ia doli në skenat e huaja. Të tjerë ndenjën në Shqipëri, por pa qenë më aktivë nëpër festivale.

“Brezi i humbur” i zërave të artë Këngëtarët që bënë epokë në muzikën shqiptare dhe ku “humbën” ata pas viteve ‘90 Jonida Hitoveizi

H

eminguej është një nga përfaqësuesit më të mëdhenj të atij që u quajt “Brezi i humbur” i shkrimtarëve. Janë quajtur “brezi i humbur” për shkak të kohëve të vështira në të cilat jetuan dhe zhvilluan veprat e tyre. Vepra që i njohu jo vetëm historia, por që mbetën në listën e kryeveprave botërore. Kohë të p ap ë r sht at sh m e, p o r t a l e nt e t ë papërsëritshme. Nëse do të vlejë ta bëjmë këtë krahasim edhe për kohët e papërshtatshme të një brezi të artë këngëtarësh shqiptarë, mund të themi se edhe ata janë njëlloj si ky “brez i humbur” shkrimtarësh. Njëlloj edhe emrat e mëposhtëm jetuan mes dy kohëve, diktaturës së egër dhe demokracisë së rrëmujshme. Sistemi i ri duket se përmbysi gjithçka, deri edhe tek vlerat, zërat, talentet. Shqipëria nuk ofronte më asgjë për artin. Ngjarjet që pasuan u kushtuan shumë të gjithëve, por ndoshta jo aq shumë këtyre ikonave të muzikës së lehtë shqiptare. Dikush zgjodhi të largohej përfundimisht nga publiku dhe vendi i tyre. Shumë ikën me shpresën për t’u afirmuar jashtë shtetit, por që pak ose thuajse askush nuk ia doli në skenat e huaja. Të tjerë ndenjën në Shqipëri, por pa qenë më aktivë nëpër festivale. Sot janë shumë artistë të rinj në skenë, por emra si Parashqevi Simaku, Nertila Koka etj., mbeten të rrallë dhe zgjojnë një nostalgji të ëmbël. Nostalgjinë e një kohe, kur zërat e tyre dhe këngët që këndonin ishin balsam për shpirtin e një populli të munduar dhe të shtypur nga e drejta për të qenë të lirë. Liljana Kondakçi: Këngët e saj dëgjohen edhe sot e kësaj dite. Është një nga këngëtaret me një zë që spikat. Në karrierën e saj numërohen plot suksese, një sërë festivalesh e po ashtu një mori çmimesh. Liljana Kondakçi, si shumë artistë të tjerë pas viteve ‘90 nuk pati të njëjtin ritëm pjesëmarrjeje në festivale apo në jetën artistike të vendit. Si shumë të tjerë edhe ajo u detyrua të ikte larg Shqipërisë, në kërkim të një jete më të mirë dhe për një kohë të gjatë ka jetuar mes Greqisë dhe Shqipërisë. Po fati duket se i rezervoi surpriza të këqija e madje probleme të mëdha me drejtësinë. Tani ajo është rikthyer në Tiranë, pas dënimit me rreth 3 vite burg në Itali. Prezente javën e kaluar në emisionin e Arjan Çanit, ajo dëshmoi edhe njëherë se mbetet po aq e dashur dhe një këngëtare e madhe e skenës sonë, pavarësisht se vitet e fundit nuk kanë qenë të lehta, e as nuk kanë kaluar

nëpër skena duke kënduar, gjënë që di të bëjë më mirë.

Humbja e artistes trishtoi një publik të tërë, shumë prej të cilëve derdhën edhe lot për fikjen e një ylli të skenës sonë si Bitri. Një artiste e madhe, pa fat, e cila nuk mundi të gëzojë një jetë siç do ta kishte merituar, me dashuri dhe duartrokitje të dala nga shpirti.

Parashqevi Simaku: Mbetet më e dashura e publikut shqiptar, jo vetëm atij të brezit të saj, por edhe e më të rinjve. Pas viteve ‘90 Parashqevia u largua drejt SHBA-s me plot ëndrra e shpresë për të vazhduar karrierën e saj. Por nuk ia doli edhe pse nuk u shkëput nga muzika dhe madje në vitin 2006 publikoi edhe një album të saj. Në një intervistë dhënë në gusht 2006, Simaku është shprehur për jetën e saj artistike dhe albumin e ri. “U largova për ta çuar më tej artin tim dhe për të patur mundësinë që të këndoj këngët e mia në një skenë të botës. Largimi nga Shqipëria më shkaktoi një thellim edhe më tej në muzikën folk të vendit tim. New York-u për mua është si të ecësh mbi ylber”. Po vetëm pak muaj më parë këngëtarja është divorcuar nga bashkëshorti e njëherazi edhe menaxheri i saj dhe kjo ngjarje ka bërë që ajo të pësojë një paralizë faciale, duke mos qenë më kështu në gjendje të këndojë. Aktualisht ajo jeton në Amerikë me djalin e saj 10- vjeçar, Luka. Ndërkohë që një publik i tërë do të donte shumë ta shihte këngëtaren të këndonte jo vetëm këngë të reja, po mbi të gjitha ato këngë që ushqyen dashurinë dhe ëndrrën e lirisë. Nertila Koka: Kur Nertila Koka këndonte, shumë prindër u vendosën emrin e saj foshnjave femra të lindura në ato vite. Një vajzë e bukur dhe me një zë të ëmbël ajo u bë shumë shpejt një nga këngëtaret më të dashura të publikut. Nertila e nisi karrierën e saj në moshën 17-vjeçare, moshë në të cilën arriti dhe suksesin e saj të parë. Debutimi i saj i parë në Koncertin e Pranverës, në vitin 1983 u kurorëzua me fitore duke marrë dhe çmimin e parë. Po atë vit, në Festivalin e Këngës në Radio-Televizionin shqiptar kënga që ajo këndoi me Gëzim Çelën “Çel si gonxhe dashuria” mori çmimin e parë . Një vit më pas nuk do t’i mungonte përsëri skenave të kompeticioneve muzikore duke marrë një çmim të dytë në festivalin e pranverës. Një nga këngët më të dashura është ajo që këndoi me David Tukiqin “Sagapo”, e cila edhe sot e kësaj dite ka mbetur si një refren i jetës së përditshme e që shumë njerëzve u zgjon nostalgjinë e asaj kohe. Nertila përveçse një këngëtare e talentuar dëshmoi se ishte edhe një aktore e zonja. Ajo ka luajtur në filma si “Duaje emrin tënd”

Lindita Theodhori: Me shfaqjet e saj të fundit në skenë, Lindita ka treguar se ka mbetur një femër e bukur pavarësisht viteve që kanë ikur. Nuk e ka lënë shumë pas dore muzikën, por vitet e gjata në emigrim kanë bërë që ajo t’u mungojë skenave siç publiku do të donte. Gjithsesi askush nuk mund ta harrojë Linditën dhe këngën më popullore ndoshta në të gjithë vendin “Kafe Flora”. Këngëtarë që të gjithë do të donin t’i kishin parë më shpesh në festivale, në klipe, por që ata zgjodhën një rrugë tjetër. Lindita fillimisht emigroi në Greqi dhe Angli. “Largimi ishte për arsye nga më të ndryshmet, por një prej tyre edhe meraku për dy djemtë. Para vitit 1997, djemtë ishin më të vegjël dhe familja jonë prej katër personash vendosi të largohet fillimisht drejt Greqisë”,- ka thënë Lindita në një intervistë për mediat tona para disa vitesh.

Sistemi i ri duket se përmbysi gjithçka, deri edhe tek vlerat, zërat, talentet. Shqipëria nuk ofronte më asgjë për artin. Ngjarjet që pasuan u kushtuan shumë të gjithëve, por ndoshta jo aq shumë këtyre ikonave të muzikës së lehtë shqiptare.

apo “Telefoni i një mëngjesi”. Largimi i saj nga skena ndodhi pas viteve ’90, kur ajo për shkak të punës së bashkëshortit të saj u largua jashtë Shqipërisë, duke provuar një eksperiencë jete në vende të ndryshme, si Suedi e deri në Japoni. Aktualisht ajo është mësuese në Suedi dhe është nëna e dy vajzave. Për publikun shqiptar ajo do të mbetet e njëjta vajzë simpatike që i këndonte aq ëmbël dashurisë. Anita Bitri: Një nga zërat më të mirë të skenës shqiptare, Anita Bitri, tashmë nuk jeton më. Një fund tragjik që i mori jetën jo vetëm asaj por edhe vajzës 7-vjeçare dhe nënës së këngëtares. “S’ka formulë në dashuri”, “Lulet e majit i çel në janar”, “Dashuria e parë”, “Mos u nxito, mos u gabo” e shumë të tjera janë hite dhe këngë të pavdekshme, të cilat këndohen e dëgjohen ende sot. Jeta e saj u pre tragjikisht nga asfiksimi prej monoksidit të karbonit në moshën 38-vjeçare. Para se të ikte nga kjo botë Anita kishte regjistruar një album të ri me titull “Çdo gjë është e mundur” dhe kishte në plan të bënte një turne në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni për ta promovuar atë. Ajo po punonte edhe për një album në anglisht. Madje këngëtarja kishte regjistruar edhe një këngë me vajzën e saj të vogël.

Alida Hisku: Është një tjetër këngëtare shqiptare, e cila preferoi emigracionin pas dënimit 8- vjeçar në vendin e saj. Iku nga Shqipëria në vitin ‘90 me dy djemtë e saj ende të vegjël në kërkim të një jete më të mirë. Jeta atje i rezervoi shumë të papritura, siç ka thënë ajo në një intervistë. “Për pesë vjet kam punuar si pastruese hoteli, duke filluar punë që në 06:00 të mëngjesit, ku pastroja edhe kuzhinën e restorantit. Kam ndenjur me leckë dhe kovë në dorë sa për të mbajtur frymën gjallë dhe fëmijët e mi. Kisha dy djem me vete. Kujt i bëhej vonë në darkë për koncerte? Shyqyr që shtrihesha në krevat. Nuk m’u nda puna e krahut: tetë vjet në Shqipëri pas dënimit, pastaj edhe pesë vjet në Gjermani. Jeta ime ndryshoi atëherë kur njoha burrin tim, me të cilin jetoj edhe sot. Por me gjithë jetën e vështirë ndjehem krenare që jam shqiptare”. Sigurisht në këtë listë mund të përfshihen edhe shumë artistë të tjerë, të cilët ndryshimi i sistemeve ua ndryshoi tërësisht jetën e pak vazhduan të jetojnë vetëm me këngën e artin. Po pavarësisht kësaj, rrjedhës që jeta mori për ata si dhe për shumë shqiptarë të tjerë, këta zëra do të mbeten ikona të arta të muzikës së lehtë shqiptare.


E diel, 3 shkurt 2013 www.mapo.al

MAPO

Javën e kaluar ju tregova cilat janë 10 veshjet e domosdoshme që duhet të ketë një mashkull në gardërobën e tij dhe një nga këto ishte këmisha e bardhë.

tendencë

Si të përzgjidhni një këmishë cilësore dhe të bukur Nga Hueyda El Saied

Nëse dëshironi të dini sesi mund të keni një pamje elegante e të bëheni një virtuoz i modës për burra, duhet të mësoni disa gjëra të cilat konsiderohen si çelësat e modës. Javën e kaluar ju tregova cilat janë 10 veshjet e domosdoshme që duhet të ketë një mashkull në gardërobën e tij dhe një nga këto ishte këmisha e bardhë. Por si mund të përzgjedhim një këmishë të tillë? Ndryshe nga një këmishë e zezë, e cila vishet për të pasur një pamje elegante, moderne dhe herë- herë të tepruar (aq sa në disa shtete kohët e fundit ajo është dhe demode, për shembull Francë) këmisha e bardhë është një veshje, e cila mund të quhet e domosdoshme për një mashkull. Atë mund ta vishni nën xhaketë, nën pulovër të thjeshtë apo me një me kopsa ose me zinxhir. Megjithatë duhet të bëni kujdes, pasi një këmishë e bardhë jo shumë cilësore mund të transformohet në një këmishë të shëmtuar. E bardha në përgjithësi është një ngjyrë e cila nuk është e këndshme kur pëlhura është e lirë, për shembull: një copë e hollë si një letër cigareje apo kur përbërja e saj nuk është unike apo transparente bën që ajo të duket jo e këndshme. Një tjetër element që duhet të bëni kujdes kur të zgjidhni këmishën tuaj është jaka, kjo pjesë e saj është shumë delikate dhe ka tendencë të vjetërsohet e para: rrudhoset, bëhet me kokërriza, …Për të shmangur këto probleme mos harroni ta hekurosni (përzgjidhni një këmishë me një pëlhurë e cila është e lehtë për t’u hekurosur) si dhe përzgjidhni një këmishë e cila ka dy elementet që e forcojnë jakën (ato janë dy shkopinjtë plastikë, të cilët bëjnë që jaka të qëndrojë drejtë dhe e ngrirë). Prerja dhe forma e një këmishe Prerja është një nga elementet e rëndësishme për të përzgjedhur një këmishë. 1- Këmisha nuk duhet të ketë volum të panevojshëm në gjoks apo poshtë sqetullave. 2- Qepja, e cila lidh shpatullat me mëngët, nuk duhet të jetë më shumë se 1/2 e cm poshtë shpatullave. 3- Mëngët duhet të jenë të gjera aq sa

kur të pickoni pëlhurën e këmishës tek mëngët të jetë 2/3 cm larg trupit, në të kundërt këmisha është e vogël ose e madhe. 4- Nëse mëngët janë të shkurta dhe nëse ju shihni trupin tuaj përmes kopsave të këmishës, do të thotë që ajo është e vogël, pra nuk është masa juaj e duhur. 5- Nëse keni një morfologji të veçantë, mos hezitoni ta rregulloni këmishën tuaj tek rrobaqepësi, pasi ia vlen të harxhoni pak para për të pasur një këmishë që ju shkon. Kjo është më shumë për meshkujt sportivë që kanë shpatulla të gjera, por kanë bel. Shmangni: Jakat e mëdha dhe të gjera Jakat pa elementet plastike që i përforcojnë ato Këmishat që kanë kopsa katrore Këmishat me xhepa para gjoksit Këmishat me shkronja Nëse nuk dëshironi të harxhoni shumë para mund t’i blini ato tek “Zara” ku cilësia përputhet me çmimin, por nëse dëshironi të keni një këmishë të veçantë, mund të blini një të tillë tek ‘Renoma’, një cilësi shumë e mirë dhe që nuk kanë asnjë ndryshim nga këmishat e ‘Lanvin ou Charvet’, përveç çmimit i cili është më i lirë. Mua më pëlqejnë shumë këmishat, e sigurisht ato nuk mungojnë në gardërobën time. Sa herë që kthehem në Tiranë, shkoj i bëj me porosi tek një rrobaqepës profesionist, i cili ka punuar për vite me radhë dhe në Itali. Aq më tepër ai mund të qëndisë dhe inicialet tuaja në të, gjë të cilën unë kam filluar ta bëj pasi kam frikë të harroj emrin tim. Këto janë disa këshilla, të cilat mund t’i keni parasysh kur të përzgjidhni një këmishë. Përzgjedhja e një T-shirt-i (bluza e pambuktë me mëngë të shkurtra) Është një nga veshjet që do t’ju kushtojë më pak. Aq më tepër që jam e bindur që ju e keni tashmë në gardërobën tuaj apo ndoshta pikërisht në këtë moment ju mund ta keni veshur atë. :-) Një T-Shirt mund ta gjeni pak a shumë kudo, ku cilësia mund të përputhet me çmimin. Por megjithatë është e rëndësishme të përzgjidhni të duhurën.

Marrë nga: Edispot.com

Si duhet ta përzgjidhni një T-Shirt ? Me pëlhurë të plotë, por dhe të butë Në ngjyrën e duhur. Unë ju këshilloj të shmangni ngjyrat e forta (blu e ndezur, portokalli, lejla, …) pasi janë vërtet të vështira për t’u kombinuar, aq më tepër ju nuk keni dëshirë të kaloni 3 orë para pasqyrës duke pyetur veten me çfarë duhet t’i kombinoni. Pra përzgjidhni ngjyrat e thjeshta, si e bardha, e zeza, grija… Shmangni : Jakat e rrumbullakëta dhe të ngushta në qafë. Jepuni përparësi jakave “V” ose atyre të rrumbullakëta të gjera Çdo T-Shirt që ka të shkruar apo qëndisur emrin e një marke sportive T-Shirt-et me forma të çuditshme, jo uniformë T-Shirt-et e vogla, që krijojnë rrudha horizontale në gjoks dhe tek baçini nga tërheqja. T-Shirt-et e gjera T-Shirt-et me mëngët e gjera T-Shirt-et me të shkruara të shndritshme T-Shirt-et me të shkruara të mëdha Për kuriozitet, nëse vishni një t-shirt të zezë në Australi, mos u surprizoni nëse do t’ju ngatërrojnë me kamerierin e restorantit ku ndodheni.

17


18

MAPO

e diel, 3 shkurt 2013 www.mapo.al

NR. 14 (259), VITI VIII BOTIMIT JANAR 2013 ÇMIMI 300 LEKË

Adrian Civici Cilësia e universiteteve, kusht për zhvillimin

SPECIALE/ 2013 SHQIPËRIA DHE BOTA, SI DO TË JENË...

Ardian Ndreca Iku edhe ky vit, si kalë i çalë

Albert Nikolla Përdor standardin... pa dashuri

JO VETËM POLITIKË SI ZAKONISHT

AGRON GJEKMARKAJ KADARE-PLLUMI NJË MIQËSI EUROPIANE AMIK KASORUHO GJASHTË VJEÇ NË DASMËN E MBRETIT RAPORTI BRITANIK E VËRTETA E VRASJES SË HASAN PRISHTINËS MAJLINDA BREGU NË KOHËN E LEXIMEVE

E PËRMUAJSHME

JOHN KERRY

SIPAS NJË SHQIPTARI QË PUNON PËR TË

Guljed Birçe mbulon Marrdhëniet me Jashtë në zyrën e Senatorit amerikan. Punon aty prej 5 vitesh dhe ëndërron Capitol Hill-in në Washington. Raporti i Kerry-t me shqiptarët, huqet e tij, a do të kandidojë sërish për President, dhe a do të kemi një ambasador amerikan me prejardhje shqiptare në Tiranë…?


E diel, 3 shkurt 2013 www.mapo.al

sociale

MAPO

19

Basha: Plani dyfishon gjelbërimin, akuzat janë hitleriane Kreu i Bashkisë së Tiranës ka reaguar ndaj akuzave të bëra nga përfaqësues të opozitës, arkitektë dhe shoqëria civile, lidhur me cenimin, që sipas tyre Plani i ri Urbanistik u bën hapësirave të gjelbra të Tiranës. Kryetari i Bashkisë garantoi se brenda 5 vitesh, Plani i ri Urbanistik, i cili pritet të miratohet në KKT, dyfishon hapësirat e gjelbra të Tiranës. “Besoj se brenda një kohe të shkurtër KKT do të mblidhet. Edhe njëherë do të na japë rastin të demonstrojmë që Plani Urban-

istik në afatin e mesëm 5-vjeçar dyfishon hapësirat e gjelbra dhe kushdo që thotë të kundërtën, veçanërisht ata që thonë të kundërtën, është e njëjta gjë sikur Hitleri të akuzonte Ajzenhauerin, për persekutimin e hebrenjve”, - u shpreh Basha. Këtë deklaratë kryebashkiaku e ka bërë gjatë nisjes së punimeve për ndërtimin e rrugës që lidh Bashkinë e Tiranës me Komunën e Farkës dhe Petrelës. Me një investim prej mbi 1 miliard lekësh nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit

(FSHZH) dje ka nisur puna për ndërtimin e rrugës që lidh zonat e Stërmasit-Picallës-ish-reparti ushtarakSauk-Garunjë e TEG. Kjo rrugë me gjatësi 14.69 km do t’u shërbejë 30 mijë banorëve të Bashkisë Tiranë e komunave Farkë e Petrelë. Kreu i Bashkisë ka shprehur angazhimin e tij për të bashkëpunuar me çdo të zgjedhur vendor të Tiranës, pavarësisht ngjyrave partiake që përfaqësojnë, në shërbim të përmirësimit të cilësisë së jetës së qytetarëve.

Problemet në çift, 20% e popullsisë vuan nga infertiliteti Mjekët thonë se problem janë kontrollet mjekësore dhe informacioni për sëmundjet. Sipas statistikave, rreth 50 për qind e problemeve të të mospaturit fëmijë në çift vijnë nga meshkujt Edhe pse në vendin tonë nuk ka ende një studim mbarëkombëtar lidhur me përqindjen e infertilitetit, ai po bëhet shqetësues për mjaft çifte të reja që nuk munden të sjellin në jetë fëmijë. Sipas të dhënave që raportojnë mjekët gjinekologë, problemet e infertilitetit prekin sot 15-20% të popullsisë shqiptare, sikurse ndodh edhe në vendet e zhvilluara të botës. Shifra është bërë e ditur nga mjekë gjinekologë në kongresin e gjashtë ndërkombëtar të Perinatalogjisë që po mbahet në Tiranë, gjatë të cilit po diskutohet për të rejat mbi gjenetikën prenatale dhe infertilitetin. Sipas mjekut Orion Gliozheni, “problemet e infertilitetit nuk janë vetëm shëndetësore, por dhe sociale, kështu që duke i zgjidhur sa më drejtë, ndihmojnë familjet”. Për mjekët shqetësim përbën fakti se kontrollet mjekësore te specialistë janë shumë të rralla dhe

informacioni për sëmundjet që prekin si meshkujt dhe femrat në vendin tonë, mungon. Ata thonë se trajtimi i sëmundjes në moshë të madhe jo vetëm që është tepër i kushtueshëm, por nga ana tjetër ai nuk është gjithmonë i efektshëm. Referuar statistikave të ngritura mbi raportimet e mjekëve, në vendin tonë rreth 50 për qind e problemeve të të

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MINISTRIA E DREJTËSISË

mospaturit fëmijë në çift vijnë nga meshkujt. Në punimet e kongresit është folur edhe për shifrat e vdekshmërisë foshnjore në vend, ulja e të cilave është cilësuar si sukses i mjekësisë shqiptare në sektorin e shëndetit të nënës dhe fëmijës. “Shqipëria ka qenë një vend problematik, por në vitet 2010-2011 kemi rënë nën shifrat 10 për 1 mijë lindje

të gjalla, që është një sukses shumë i madh i mjekësisë shqiptare në këtë drejtim”, - tha mjeku gjinekolog Orion Gliozheni. Kongresin e ka përshëndetur edhe ministri i Shëndetësisë, Vangjel Tavo, i cili tha se vendi ynë ka bërë përparime në miratimin e protokolleve klinike që zbatohen në maternitetet e Shqipërisë. Në sajë të tyre, por edhe infrastrukturës së përmirësuar për të cilën janë investuar vitet e fundit për pajisje rreth 3.3 milionë dollarë, është ulur vdekshmëria foshnjore si dhe ajo amtare. “Ndërkaq, Shqipëria, - tha Tavo,- është në fazat e aplikimit të strategjisë për përdorimin e kontraceptivëve, të cilët do të ndihmojnë çiftet e reja për planifikimin familjar”. Një arritje e madhe, në saj të një studimi, është se është dyfishuar numri i nënave që praktikojnë ushqyerjen me gji të foshnjave të tyre. Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë, vdekshmëria foshnjore për vitin 2011 ishte 8.7 vdekje për 1000 lindje të gjalla dhe për vitin 2010, 9.7 vdekje për 1000 lindje të gjalla. Krahasuar me vitet e mëparshme, këto shifra kanë pësuar një ulje të ndjeshme duke nisur nga viti 2005, ku numëroheshin 14.7 vdekje për 1000 lindje të gjalla.

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MINISTRIA E DREJTËSISË

AGJENCIA E MBIKQYRJES SË FALIMENTIT

AGJENCIA E MBIKQYRJES SË FALIMENTIT

NJOFTIM

NJOFTIM

Në zbatim të ligjit Nr. 8549 datë 11.11.1999 “ Statusi i nënpunësit civil “ si dhe të pikës 5 së Vendimit të Këshillit të Ministrave nr 852, datë 21.10.2010 “ Për mënyrën e organizimit dhe funksionimit të Agjencise së Mbikqyrjes së Falimentit” , Agjencia e Mbikqyrjes së Falimentit shpall konkurimin për: 1 vend të lirë në pozicionin“ Specialist pranë Drejtorit të Agjencisë se Mbikqyrjes se Falimentit”.

Në zbatim të ligjit Nr. 8549 datë 11.11.1999 “ Statusiinënpunësit civil “ si dhe të pikës 5 sëVendimit të Këshillit të Ministrave nr 852, datë 21.10.2010 “ Për mënyrën e organizimit dhe funksionimit të Agjencise së Mbikqyrjes së Falimentit”, Agjencia e Mbikqyrjes së Falimentit shpall konkurimin për: 2 vendetë lira nëpozicionin“ Specialist në Sektorin e Mbikqyrjes së Veprimtarisë të Administratorëve të Falimentit”. 2 vendetë lira ne pozicionin: “Specialist në Sektorin e Zyrës së Licensave” 2 vendetë lira ne pozicionin: “Specialist në Sektorin e Standarteve dhe Statistikave” Kandidatët duhet të plotesojnë kërkesat e përgjithshme në perputhje me nenin 12 të ligjit  nr. 8549 datë 11.11.1999 “Statusi i nënpunësit civil“

Kandidatët duhet të plotesojnë kërkesat e përgjithshme në perputhje me nenin 12 të ligjit  nr. 8549 datë 11.11.1999 “Statusi i nënpunësit civil“ Kërkesa të vecanta për kandidatët: -Të ketë mbaruar studimet  e larta Ekonomik, dega Finance ose Kontabilitet përbën avantazh kualifikimet pasuniversitare në fushën përkatëse -Te ketë eksperience pune jo më pak se 3 vjet - Te këtë njohuri shumë të mira në financë – kontabilitet - Te ketë njohur shumë të mira kompjuterike në programet Financa 5, Alfa, Bilanci -Të ketë njohuri të mira të një gjuhe të huaj -Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe të punes në grup Paga e pozicionit: eshtë në kategorine IV-b + vjetërsi pune Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 08.03.2013, ora 14:00, në adresën: “Bulevardi Zogu I” Agjencia e Mbikqyrjes së Falimentit, në Ministrinë e Drejtësisë këto dokumenta: • Kërkesën për aplikim; • Curriculum vitae; • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare; • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuar, • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve; • Certifikata kualifikimi (në rast se ka), • Dëshmi e gjëndjes gjyqësore dhe mjekësore; • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Dëshmi të gjuhëve të huaja; (mosparaqitja e plotë e dokumentave sjell skualifikimin e kandidatit) KONKURIMI: Pas verifikimit paraprak me datë10.03.2013, në zyrat e Agjencisë së Mbikqyrjes së Falimentit do të shpallet lista e konkurrenteve, që do të vazhdojnë më tej konkurrimin si dhe data kur do të zhvillohet testimi me shkrim dhe intervista me gojë. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë mbi : • Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë; • Ligji nr 8485, datë 12.05.1999 “ Kodi i Proçedurave Administrative”; • Ligji nr 7961, datë 12.07.1995 “Kodi i Punës i Republikës së Shqipërisë” , i ndryshuar; • Ligji nr 9131 datë 08.09.2003 “Për Rregullat e Etikës në Administratën Publike” • Ligji nr 9367 datë 07.04.2005 “Për parandalimin e konfliktit të interesave në ushtrimin e funksioneve publike” • Ligji nr 8503 datë 30.06.1999 “ Për të drejtën e informimit për dokumentat zyrtare” • VKM 852, datë 21.10.2010 “ Për mënyrën e organizimit dhe funksionimit të Agjencisë së Mbikqyrjes së Falimentit”; • Vendimin nr 3, datë 17.05.2006 i Këshillit Kombëtar të Kontabilitetit për miratimin e “Standarteve Kombëtare të Kontabilitetit”. Agjencia e Mbikqyrjes së Falimentit : www.absa.gov.al, Nr Tel259391 (711-77)

Kërkesa të vecanta për kandidatët: a) Të ketë përfunduar program studimi të arsimit të lartë, në degën ekonomi ose drejtësi; përbën avantazh kualifikimet pasuniversitare në fushën përkatëse b) Të ketë aftësi shumë të mira organizuese dhe komunikuese, si dhe për të punuar në grup; ç) Të ketë njohuri shumë të mira të programeve bazë kompjuterike; d) Të njohin legjislacionin shqiptar dhe zhvillimet në to. e) Njohuri shumë të mira të një gjuhe të huaj (sipas kësaj rradhe preference: Anglisht; Frëngjisht; Gjermanisht; Italisht; Spanjisht) Paga e pozicionit: eshtë në kategorine IV-a + vjetërsi pune Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 08.03.2013, ora 14:00, në adresën: “Bulevardi Zogu I” Agjencia e Mbikqyrjes së Falimentit, në Ministrinë e Drejtësisë këto dokumenta: • Kërkesën për aplikim; • Curriculum vitae; • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare; • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuar, • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve; • Certifikata kualifikimi (në rast se ka), • Dëshmi e gjëndjes gjyqësore dhe mjekësore; • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Dëshmi të gjuhëve të huaja; (mosparaqitja e plotë e dokumentave sjell skualifikimin e kandidatit) KONKURIMI: Pas verifikimit paraprak me datë 10.03.2013, në zyrat e Agjencisë së Mbikqyrjes së Falimentit do të shpallet lista e konkurrenteve, që do të vazhdojnë më tej konkurrimin si dhe data kur do të zhvillohet testimi me shkrim dhe intervista me gojë. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë mbi : • Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë; • Ligj nr.7850, datë 29.7.1994, ndryshuar me ligjin nr.8536, datë 18.10.1999 ligjin nr.8781, datë 3.5.2001 dheligjin nr.17/2012 • Kodi Civil i Republikës së Shqipërisë” • Ligji nr nr.8116, datë 29.3.1996 ndryshuar me ligjet nr.8431, date nr.8491, datë 27.5.1999 , nr.8335, datë 18.10.1999 dhe nr.8812, datë 17.5.2001,“Kodi I Procedurës Civile të Republikes së Shqipërisë” • Ligji nr 8485, datë 12.05.1999 “ Kodi i Proçedurave Administrative”; • Ligji nr 7961, datë 12.07.1995 “Kodi i Punës i Republikës së Shqipërisë” , i ndryshuar; • Ligji nr 8901, datë 23.05.2002 “ Për Falimentin”, i ndryshuar; • Ligji nr 9901, datë 14.04.2008” Per tregëtarët dhe shoqëritë tregëtare”; • Ligji nr 8678, datë 14.05.2001 “Për organizimin dhe funksionimin e Ministrisë së Drejtësisë”; • Ligji nr 9131 datë 08.09.2003 “Për Rregullat e Etikës në Administratën Publike” • Ligji nr 9367 datë 07.04.2005 “Për parandalimin e konfliktit të interesave në ushtrimin e funksioneve publike” • Ligji nr 8503 datë 30.06.1999 “ Për të drejtën e informimit për dokumentat zyrtare” • Ligji nr 8549 , datë 11.11.1999 “Statusi i Nënpunësit Civil”; • VKM 852, datë 21.10.2010 “Për mënyrën e organizimit dhe funksionimit të Agjencisë së Mbikqyrjes së Falimentit”; • Vendimin nr 3, datë 17.05.2006 i Këshillit Kombëtar të Kontabilitetit për miratimin e “Standarteve Kombëtare të Kontabilitetit”.

Agjencia e Mbikqyrjes së Falimentit : www.absa.gov.al, Nr Tel259391 (711-77)


20

MAPO

E diel 3 shkurt 2013 www.mapo.al

sport

Fair-Play Financiar

Paris SG gjen sponsorin milioner “Asociated Press” njoftoi se Paris Saint Germain dhe Fly Emirates kanë arritur akordin për zgjatjen e bashkëpunimit mes tyre me kompaninë e fuqishme ajrore që sponsorizon fanellën e klubit. Partnerë që prej vitit

2006, palët gjetën gjuhën e përbashkët për rinovimin deri në vitin 2018 të sponsorizimit që në vlerë komike është e frikshme. Nëse akordi aktual parashikon që Fly Emirates të derdhë 4 mln Euro në sezon, me mar-

rëveshjen e re ajo do shumëfishohet, ose në shifra plot 25 mln Euro në vit që do të thotë se për 5 vitet e ardhshme, PSG do të përfitojë 125 mln Euro nga Fly Emirates, shifër historike për një klub francez.

Kupa e Shqipërisë

Laçi mposht Flamurtarin, është i dyti Kurbinasit fitojnë ndeshjen e “jetës” përballë vlonjatëve, ndërsa tani janë në të njëjtën kuotë pikësh, 6 Grupi B e ngriti siparin e ndeshjeve të katërta çerekfinale në këtë grup sfida Laçi-Flamurtari 1-0. Flamurtari kishte udhëtuar drejt Laçit me 6 pikë në “llogarinë” e vet, tre të tilla më shumë se bardhezinjtë e Nicës, ndaj me të drejtë vlerësohej si një finale për të dyja palët. Diferencën e ka bërë goli i Buljan, në minutën e 76-të, duke shtuar tri pikë tepër të çmuara në llogarinë e të tijve dhe u barazuar me vlonjatët. Beteja për vendin e dytë, që do të thotë kualifikim për në gjysmëfinale, mbetet krejtësisht e hapur, me ballshjotët të sigurt për kreun e këtij grupi, edhe pse jo ende matematikisht. Bregdetarëve u mungonte sulmuesi kryesor, Migen Memelli, për arsye kartonësh, ndaj barra e ofensivës binte mbi Idrizin, që ka luajtur vetëm 44 minuta. Ka vonuar, por nuk ka munguar suksesi i plotë vendësve, çka i vë ata në një hap në pjesën e mbetur të çerekfinaleve, ku befasitë mund të prodhojnë gjithçka. Goditjen e parë të rrezikshme e bën Muzaka, nga një largësi prej 30 metrash, por ka pritur pa problem Vashaku. Pa kaluar dhjetë minutat e para të lojës, është edhe Veliu, që ndërmerr një aksion individual drejt portës vendëse, por në fund ndalohet nga Vucaj, që eviton një rrezik serioz për të tijtë. Duket një dëshirë e madhe e kurbinasve për të kontrolluar topin dhe lojën, por i kundërpërgjigjen me të njëjtën monedhë vlonjatët, që nuk pozicionohen në detyra mbrojtëse, por e tentojnë zhbllokimin e rezultatit sa më shpejt të jetë e mundur. Zeqiri filtron të gjitha aksionet e kuqezinjve, teksa tenton pasimin pas krahëve të mbrojtjes kundërshtare për Idrizajn, në majën e sulmit të Flamurtarit, apo në krahë, duke shfrytëzuar daljet e shpejta të Muzakës. Te miqtë mungon në mbrojtje përforcimi i janarit, Laz-

Kupa e Shqipërisë Grupi B Laçi – Flamurtari Teuta – Bylisi

1-0 14:00

Grupi A Skënderbeu – Kastrioti Shkumbini – Kukësi

14:00 14:00

arevski, ndërsa Lena detyrohet ta nisë nga stoli (zë vendin e Idrizit në fundin e pjesës së parë), duke “ia hapur krahun” Bratiç. Te formacioni bardhezi nuk ka ndonjë risi, me përjashtim të pozicionimit të Emiljano Çelës në qendër të mbrojtës, duke mbushur boshllëkun e lënë aty nga lezhjani i larguar, Henri Ndreka. Vucaj merr përsipër shumë te vendësit, duke dirigjuar jo vetëm lojën e mesfushës, përballë Zeqirit e Telushit, që s’i ndahen këmba-këmbës, por asiston me pasime të përpikta sulmuesin Emurllai. Ky i fundit arrin ta mbajë në tërësi në sulm skuadrën e vet, ashtu sikurse vë në presion prapavijën bregdetare. Emurllai, i gjendur te pika e penalltisë, humbet një rast ideal për të prishur bardhësinë e shifrave. Pjesa e dytë nis me një goditje të bukur të Lenës, që pritet me një planzhon të bukur të portierit Vashaku. Në vijim të këtij aksioni ka shënuar skuadra vlonjate, por anulon gjithçka për pozicion jashtë loje anësori. Loja nis e ashpërsohet disi me kalimin e minutave, sidomos në dyluftimet që zhvillohen në mesfushë. Presioni te të dyja skuadrat sa vjen e rritet, ndërsa lojtarët në fushën e lojës duhet të përveshin mirë mëngët edhe për diçka tjetër, për t’i rënë në sy trajnerit të kombëtares, Xhiani De Biazi. Ai është i pranishëm në tribunën e stadiumit të Laçit, së bashku me presidentin e FSHF-së, Armand Duka. Në minutën e 72-të, Bratiç ka në këmbët e tij rastin e artë për të shënuar, teksa dalja e gabuar e portierit Vashaku e vë kroatin kuqezi përballë portës së boshatisur, por goditja është për t’u harruar. Tenton nga distanca edhe Zeqiri, duke testuar reflekset e portierit kurbinas, që pret bukur. Kundërpërgjigjet për

Lacin Emurllai, që lëshon një predhë nga distanca, por jashtë kuadratit të Koliqit. Shqiptaro-maqedonasi gatuan golin e vetëm të ndeshjes në minutën e 76-të, teksa fut një pasim të zgjuar në zonën para Koliqit, ku Buljan godet saktë me kokë dhe e dërgon topin në rrjetë. Shpërblehet më në fund këmbëngulja e bardhezinjve të Nicës, që kanë bërë tri zëvendësime për ta përforcuar sa më shumë sulmin e tyre, ndërsa minutat e mbetura nuk mjaftojnë që bregdetarët të rikthejnë në fuqi ekuilibrat rezultativë. Mbrohen heroikisht të besuarit e Nicës, që në fund dalin fitimtarë me mjaft vështirësi, por ama marrin tri pikë të arta, që i mbajnë në lojë për të qenë ata në gjysmëfinale të Kupës së Shqipërisë.

Shaqiri i dhuron presidentes Jahjaga fanellën e Bajernit Xherdan Shaqiri, kosovari i Bajernit të Mynihut në Bundesliga, është takuar të premten me presidenten e Kosovës. Kjo e fundit ishte atje në konferencën e 49-të për Sigurinë. Ylli i kombëtares zvicerane i ka bërë me këtë rast dhuratë presidentes Jahjaga një fanellë të tij me skuadrën bavareze. Gjithçka është zhvilluar në Mynih, aty ku luan talenti kosovar, i vendosur me familjen prej vitesh në Zvicër. Presidentja Jahjaga e përgëzoi Shaqirin për lojën dhe shpirtin sportiv që po tregon në fushën e futbollit. Ajo tha se të rinjtë nga Kosova kanë treguar vlerat e tyre kudo në botë, në të gjitha fushat, ndërsa po e dëshmojnë gjithë talentin e tyre edhe në sport. Futbollisti në këtë takim ishte së bashku me familjarë të tij. Ai e falënderoi presidenten për pritjen dhe për mbështetjen që po i jep sportit dhe të rinjve në përgjithësi në punën e tyre.

Merkato Uest Ham, akord me Liverpulin për Kerroll

Kaka-Milan, gjithçka e shtyrë për në verë

Uest Ham ka një marrëveshje me Liverpulin për transferimin e sulmuesit Endi Kerroll gjatë verës, ka njoftuar bashkëpronari i klubit, David Salivan. Përforcimi i ardhur në formë huazimi në fillim të këtij sezoni ka bërë vetëm nëntë paraqitje në Premier Ligë këtë sezon. Dhe, duke llogaritur se nuk zë vend në planet e menaxherit të Liverpulit, Brendan Roxhers, Uest Ham shpreson ta mbajë gjatë. “Uest Ham ka marrëveshje me Liverpulin për transferimin e Kerrollit në fund të këtij sezoni, por ne nuk kemi marrëveshje me futbollistin”, deklaroi Salivan

Rikthimi i shtyrë. Kaka ka vendosur të mbetet në Real Madrid deri në fund të këtij sezoni për t’u rikthyer në Milan g jatë afatit kalimtar të verës. Ylli brazilian pritej të largohej nga Bernabeu g jatë janarit, por nuk arriti marrëveshje për rikthim në San Siro. Së fundmi spekulohej se mund të kalojë te Anzhi, mirëpo ende mbetet te g jiganti madrilen, edhe pse përkohësisht, deri në fund të këtij edicioni kur thuhet se do të realizojë dëshirën e tij për rikthim në Milano.

Raiola: Roma refuzoi të merrte Pol Pogban Menaxheri i Pol Pogbas ka bërë të ditur se Roma refuzoi mundësinë e transferimit të klientit të tij para kalimit të mesfushorit në Juventus, në fillim të këtij sezoni. 19-vjeçari ka shkëlqyer me paraqitjet e tij te gjiganti torinez duke shënuar katër gola në 14 paraqitje. Por, menaxheri i tij Mino Raiola ka njoftuar se para se të kalojë te Juventusi, Pogba ishte refuzuar nga Roma. “Pogba? Para se të shkonte në Juventus, ia kam ofruar Romës. Por, Valter Sabatini tha jo. Më pas erdhi Juventus dhe ata e transferuan në Torino”.

Ikën Baloteli, Siti ia ka vënë syrin Suarezit Mançester Sity është duke planifikuar transferimin e zëvendësuesit të Mario Balotelit për edicionin e ri. Pas dështimit të angazhimit të sulmuesit të Barcelonës, David Vija g jatë afatit kalimtar të janarit, menaxheri Roberto Mançini ka ndërruar objektiv. Sipas tabloidi britanik “The Sun”, strategu italian ka bërë gati një ofertë me vlerë prej 40 milionë stërlinash për transferimin e sulmuesit të Liverpulit, Luis Suarez. Ylli uruguaian të dielën do të jetë në Etihad, por për të sfiduar kampionin e Premier Ligës.


sport

E diel 3 shkurt 2013 www.mapo.al

Trajneri

21

MAPO

Zeman nuk dorëhiqet, Roma e shkarkon “Për një ndeshje të humbur nuk e mendoj aspak të jap dorëheqjen, duhet të punojmë për t’u përmirësuar”. Me këto fjalë, tekniku roman largoi nga ana e tij zërat për një largim nga timoni verdhekuq por të shtunën, një ditë pas humbjes me Kajliarin, drejtuesit e klubit u mblodhën dhe diskutuan të ardhmen e tij. Pas 2 orë

e gjysmë, shoqëria vendosi shkarkimin e bohemit. Më parë Zeman pranoi lojën e dobët të Romës me Kajliarin ndërsa tha se do t’i vinte keq nëse klubi do ta shkarkonte. “Kishim shumë dëshirë për fitore, por shumë konfuzion. Në të kaluarën kemi bërë lojë të bukur ndërsa ndaj Kajliarit jo pavarësisht se dhamë maksimumin.

Goikoeçea bëri një gabim shumë të rëndë dhe nuk kam çfarë të shtoj për të. Kjo skuadër ka bërë 25 ndeshje të mira dhe 3 ka gabuar me sjelljen në fushë, do të më vinte keq shkarkimi sepse me këta futbollistë të rinj mund të marrim rezultate të mira” përfundoi Zeman menjëherë pas takimit në “Olimpico”.

Napoli mbërthen Juven në krye, Hamshik heroi i “San Paolos” Skuadra e Maxarrit ka triumfuar 2-0 ndaj Katanias në një ndeshje të gjallë dhe që pati episode të dyshimta. Siçilianëve u mohohet një penallti, ndërs shpesh sfida tensionohet Për një natë të parët. Ndonëse me pikë të barabarta me Juven, por të parët! Kush e di sesa gjatë kanë ëndërruar tifozët e Napolit që ta shohin skuadrën e tyre në një moment të tillë në këtë pjesë të kampionatit. Skuadra e Maxarrit ka zhvilluar një ndeshje më shumë sesa kampionët, por tre pikëshi i djeshëm vlen shumë edhe për anën morale. Përballë të klatërve ishte Katania. Siçilianët kanë pësuar dy gola në pjesën e parë, ndërsa në një moment kur sfida ishte 1-0 për të zotët e shtëpisë, Zuniga ka prekur me dashje një top me dorë në zonë. Protestojnë lojtarët, por gjyqtari vijon ndeshjen. Më pas, një konfrontim mes Gravës dhe Gomezit ka bërë që lojtarët të shkojnë shumë pranë një zënke masive, por që është zgjidhur gjithçka me një karton të verdhë për napoletanin. Hamshik njeriu i ndeshjes: gol dhe asist për sllovakun që është faktori kryesor për triumfin e të tijve. Konte: Juvja, vetëm e pafat

43-vjeçari beson se ekipi i tij ka qenë i pafat në javët e fundit, por është i bindur se do të kthehet te rruga e fitores së shpejti. “Unë nuk mund të them se jemi duke kaluar nëpër një periudhë të vështirë, në qoftë se u hedh një sy ndeshjeve që kemi luajtur, – tha Konte gjatë një konference për shtyp. – Ne jemi në fazën e eliminim-

it direkt të Ligës së Kampionëve dhe kemi shkuar deri në gjysmëfinale të Kupës së Italisë, çka është një sukses i madh, kështu që kjo do të thonë se jemi duke e bërë mirë detyrën. Rezultatet e fundit nuk më bëjnë merak mua. Ju mund të shikoni vetëm rezultatet, por sa i takon lojës, përveç asaj kundër Sampdorias, kurrë nuk isha i pakënaqur me punën e skuadrës. Fati nuk ishte në anën tonë.” Alegri: Baloteli, mbase titullar

Në mbrëmjen e sotme të gjithë

Bajerni është i pandalshëm, sot Leverkusen-Dortmund

Bundesliga

Të premten Verder – Hanover Të shtunën Duseldorf – Shtutgart Hofenheim – Freiburg Mainc – Bajern Mynih Shalke – Greuther Furth Volfsburg – Augsburg Hamburg – Eintraht Të dielën Nurenberg – M’Gladbah Leverkusen – Dortmund

Të shtunën Torino – Sampdoria

0-0

Napoli – Katania

2-0

12:30

15:00

15:00

Palermo – Atalanta

15:00

Peskara – Bolonja

15:00

Të dielën Kievo – Juventus Fiorentina – Parma Xhenoa – Lacio

Siena – Inter

15:00

Milan – Udineze

20:45

duhet të qëndrojmë para televizorit për të ndjekur debutimin e Mario Balotellit me Milanin. Eshtë vetë tekniku kuqezi që konfirmon formën e mirë fizike të sulmuesit por është ende në dilemë nëse do ta hedhë në fushë si titullar apo si zëvendësues në takimin me Udinezen në “San Siro”. “Baloteli është i jashtëzakonshëm, ka mundësi të bëjë një hap të rëndësishëm në karrierë dhe ndaj Udinezes do të luaj por ende nuk e kam vendosur nëse do të jetë titullar.” Tekniku kuqezi shfaqet i

kënaqur për merkaton e klubit ndërsa nuk kursen elozhet për Galianin. “Klubi ka vepruar mirë në merkato, Galliani është një drejtues i zoti sepse kemi formuar një grup të rëndësishëm për 5-6 vjetet e ardhshme, janë të rinj dhe me potencial.” Lidhur me objektivat, Allegri nuk u shpërqendrua teksa tha se synimi është po ai, të bëjmë maksimumin në kampionat por me këto përforcime ai e di shumë mirë se skuadra duhet të arrijë në zonën Champions League.

Junajtid nuk e ndalin as dritat… Siti pret Liverpulin në “main-event”

Bundesliga

Bajern Mynih është i pandalshëm. Bavarezët regjistruan fitoren e radhës dhe kësaj here “viktima” e tyre ishte Mainz, që u mund me rezultatin 3-0. Dominimi i ekipi të Hejnkes ishte i dukshëm në të dyja pjesët edhe përballë një ekipi të mirë si Mainz. Tomas Myler këtë ndeshje konfirmoi paraqitjen e mirë të sfidës së shkuar pasi ishte ai që realizoi i pari për gjigantët gjerman në minutën e 41’. Nga ana tjetër dhe Mario Manxukiç ishte në një superformë pasi shënoi dy gola, respektivisht në minutat e 50’ e 57’. Me këtë fitore Bajern Mynih shkëputet nga kreu i klasifikimit dhe shkon në kuotën e 51 pikëve. Në ndeshjet e tjera, Hofenhaim surpzion Freiburg duke e mundur 2-1, Shalke humbet 1-2 ndaj Greuther Furth, Volfsburg 1-1 Augsburg e Fortuna Duseldorf i shkaktoi humbjen e radhës Shtuttgartit, ndeshja përfundoi 3-1. Në ndeshjen e mbrëmjes, Frankfurti mposht pastër, 2-0 Hamburgun në fushën e këtij të fundit.

Serie A

2-0 3-1 2-1 0-3 1-2 1-1 0-2 15:30 17:30

Mançester Junajtid ka arritur një fitore minimale në udhëtimin e vështirë te Fulhami në “Craven Cottage”, ku protagonistët u ballafaquan, veç të tjerave, edhe me ndërprerjen e energjisë elektrike. Ndeshja u shoqërua nga një fillim i dominuar nga Junajtid, por takimi mori kthesë tjetër në minutën e 40të, kur pranë rezultatit 0-0 ishte ndërprerë energjia elektrike në Londër. Ndeshja u ndal pesë minuta derisa u kthyen dritat, ndërsa më pas u vazhduan edhe pesë minutat e mbetura të pjesës së parë ku nuk kishte ndonjë ndryshim në rezultat. Pjesa e dytë vazhdoi në mënyrë normale me Junajtidin që kërkonte vazhdimisht portën me anë të depërtimeve të anësorit Nani. Në minutën e 79-të në skenë u shfaq Uejn Runi për t’i siguruar Junajtid tri pikët shumë të rëndësishme në “Craven Cottage”. Në fund Fulhami pati mundësi të mirë për të barazuar, por shpëtimtar u tregua Van Persi, i cili tregoi se është i mirë edhe në fazën difensive. Ky ishte dhe rezultati përfundim-

tar i këtij takimi, ndërsa Junajtid pas kësaj sfide ka 62 pikë, dhjetë pikë më shumë se sa Mançester City që pret Liverpulin sot në 17:00. Njukastëll ka bërë një paraqitje fantastike para tifozëve të tij në St. James Park duke mposhtur me rezultat 3-2 kampioinin e Europës, Çelsin. Pjesa e parë u dominua totalisht nga vendasit, të cilët u dhanë leksion bluve. Pas një asistimi nga Davide Santon, ishte, Jonas Gutierrez ai që shënoi për 1-0 dhe u epërsinë vendasve (41’). Një minutë më vonë u largua nga loja Demba Ba, i cili u lëndua për t’u zëvëndësuar nga Fernando Torres. Në pjesën e dytë Torres i dha funksionalitet sulmit mysafir. Por, golin e barazimit e shënoi legjenda në largim e klubit londinez, Frank Lampard (55’). Vetëm gjashtë minuta më vonë Fernando Torres ndihmoi Huan Matan të shënonte për epërsinë e Chelseat dhe përmbysjen e rezultatit (61’). Mirëpo, vendasit nuk u dorëzuan. Musa Sisoko u përkujdes që

Premier Liga

Të shtunën QPR – Noruiç Siti Arsenal – Stoke Siti Everton – Aston Vila Njukastëll – Çelsi Riding – Sandërlend Uest Ham – Suonsi Uigan – Sauthempton Fulham – Man Junajtid Të dielën Uest Bromuiç – Totenham Man Siti – Liverpul

0-0 1-0 3-3 3-2 2-1 1-0 2-2 0-1 14:30 17:00

Njukastëll të shënonte për 2-2 dhe që së paku të nxjerrë një pikë nga ky takim (68’). Por, kur të gjithë menduan se Çelsi po kërkonte golin e fitores, ishte sërish Musa Sisoko, i cili shënoi golin e fitores.


22

MAPO

E diel, 3 shkurt 2013 www.mapo.al

Peshku përmbys anijen Në afërsi të brigjeve e Panamasë janë bërë një seri fotografish, të cilat shfaqin momentin kur një peshk i madh (marlin i zi - Makaira indica) përmbys një anije peshkatarësh. Gjatë luftës mes peshkut dhe peshkatarit, anija ka anuar në njërën dhe është fundosur. Askush nuk është lënduar në këtë aksident, ndërsa peshkatarët i kanë shpëtuar njerëzit nga anija që janë bërë fotografitë. Prodhuesi i anijes ia ka hedhur fajin kapitenit duke thënë se ka ndodhur për shkak se vala e ka nxjerrë nga baraspesha anijen e jo nga fuqia e peshkut.

Fjalëkryqi klasik 1

2 11

13

14

3

15

16

26

30

31

Horoskopi i ditës

DASHI (20/III-20/IV)

DEMI (21/IV-20/V)

BINJAKET (21/V-20/VI)

GAFORRE (21/VI-22/VII)

Ju duhet te merreni me disa njerëz qe ju nuk i njihni shume mire – por ju thjesht keni llojin e duhur te energjisë për te ndërtuar ura. Ne fakt madje dhe barrierat e gjuhës nuk janë aq shume problematike për ju!

Ju sot jeni duke pasur një kohë të këndshme dhe qetësuese, dhe duhet të gjeni se prania juaj bën mrekulli për njerëzit tuaj. Është një ditë e madhe për ju që të bëni një hap përpara dhe të siguroheni që çdokush që është i rëndësishëm të dëgjohet.

E sotmja është dita më e zënë se kurrë për ju, dhe jeni duke pasur një shpërthim! Është një ditë e shkëlqyer për të ecur përgjatë projekteve tuaja me shpejtësi të madhe, për të pastruar shtëpinë ose për të dalë në takim me një person të ri.

Shtëpia juaj, gjithmonë është e rëndësishme për ju, është e theksuar sot. Shpenzonikohënelirëatje, dilni me mënyra të reja për të siguruar harmoninë dhe shikoni nëse shokët tuaj të dhomës ose familja juaj janë të gatshëm për një darkëtëmadhesëbashku.

33

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

PESHORJA (23/IX-22/X)

AKREPI (22/X-21/XII)

Përpiquni që të arrini sot, energjia juaj sociale është e padobishme nëse nuk mundoheniqëtaviniatënë përdorim! Është një ditë e mirë për përpilimin e mesazheve ose për të takuar persona te rinj, por me siguri që ju duhet të bëni lëvizjen e parë.

Një diskutim i madh duhet të ndodhë sot, dhe ju jeni pothuajse i sigurt, i vetmi që do ta ngrini këtë temë. Lajmi i mirë është se kjo nuk duhet të jetë e parehatshme, në qoftë se ju e bëni rreth ndarjes së vlerave.

Sigurohuni që jeta juaj të jetë e bukur sot. Çdo aspekt ka nevojë që të punojë mirë me çdo aspekt tjetër dhe energjia juaj e madhe mund të ndihmojë për të siguruar rrjedhën e vazhdueshme. Kjo, në këmbim, ju bën ju me efiçent dhe më të përmbushur.

Ju mund ta gjeni të vështirë për të trajtuar atë ide, ose atë person, që keni nevojë ta kuptoni. Kjo është një shenjë që ju duhet të tërhiqeni tani për tani, pa si një zgjua rsi e thellë merr shumë më tepër kohë.

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

BRICJAPI (22/XII-20/I)

UJORI (20/I-19/II)

PESHQIT (20/II-19/III)

Jeni duke u ndier shumë më tepër në një mëndje me tablonë e madhe sot, pavarësisht nëse kjo do të thotë në punë, në komunitet, madje edhe shpirtërisht. Përdorni këto njohuri të reja për të bërë plane për të ardhmen e afërt.

Edhe nëse ndiheni disi mbrapa në punën tuaj të rregullt, e sotmja është e përkryer për të filluar gjëra të reja. Nëse doni që të filloni atë projekt herët a vonë, tani është në të vërtetë koha më e mirë, shkoni për të!

Ju përballeni me disa fenomene kulturore nga shumë larg, të cilat ju bëjnë të lumtur përbrenda dhe mund të ndezin një dëshirë për të eksploruar më tepër. Ky mund të jetë një festival ose një fakt i rëndësishëm që ju e zbuloni online.

Jepjani sot ndihmën tuaj atyre që kanë më shumë nevojë, këta mund të jenë fëmijë pa shtëpi apo veteranë të plagosur, por energjia juaj është më mirë e shpenzuar në shërbim të të tjerëve. Energjia që keni ju jep një shkëlqim engjëllor!

8

9

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

10

18

19

23 2

28

39

36

40

41

44

42

43

45

Koha e fillimit ____:____

46

49

48

29 32

35

38

20

24

27

34

Koha e mbarimit ____:____

47

50

Horizontalisht:

Vertikalisht:

1. Tërësia e parimeve teorike të një shkence a të një dege të saj. 5. Qytet i vendit tonë. 11. Notë muzikore. 12. Që nuk është i zoti e i shkathët.13. Aparat komunikimi. 18. Organizatë Rumune. 19. Fruta që përdoren për reçel. 21. Jetë, ose... 22. U kundërta, ngrihu. 23. Sëmundje e lëkurës. 25. Thirret për t’u futur në ushtri. 28. Premtim që jepet për të bërë diçka në një kohë të caktuar. 30. Institut Republikan. 31. Ekrani i kompiuterit. 33. Shahin, futbollist i njohur turk. 33. Veshje për burra. 35. Zonë Agrare. 36. Këshilla që përsëriten vazhdimisht e bëhen të mërzitshme. 37. Lumë në Europën perëndimore. 39. Miniera më e famshme e Kosovës. 43. Instituti Policisë Amerikane. 44. Burimi, ose... 45. Që punon vetë me ndihmën e një mekanizmi të posaçëm, pa pjesëmarrjen e drejtpërdrejtë të njeriut. 48. Qytet në Itali. 49. Lëvizje në ujë. 50. Shkruhen mbi pentagram.

1. Përgjegjësi morale që ndiejmë ndaj një njeriu për një të mirë që na ka bërë. 2. Diçka që të fut frikë. 3. Zakon fetar. 4. Lëndë sintetike nga e cila bëhet pëlhurë. 5. Mal në rrethin e Gjirokastrës. 6. Alumini në kimi. 7. Mjet për të mbyllur derën. 8. Zog i vogël. 9. Simboli kimik i skandiumit. 10. Përemër pronor. 14. Ka çdo njeri. 15. Njësi monetare. 16. Banor i një vendi ku kanë jetuar paraardhësit e tij që në kohët më të lashta. 17. Erë e lehtë freskuese. 19. Duhen paguar ato. 20. Buxheli i letërsisë. 24. Udhë e ngushtë nëpër brinja e male. 26. Thurman e kinemasë. 27. Periudhë kohe, e cila ka disa veçori të caktuara dalluese. 29. Organizatë terroriste. 33. Federata basketbollit. 34. Pije alkoolike. 36. Prokop, aktor i njohur. 38. Sëmundje e dhënve. 40. De Janeiro i Brazilit. 41. Djalë, ose... 42. Samuel, futbollist kamerunas. 46. Organizatë Tregtare. 47. Kavaja në makina.

Sudoku | nivel mesatar 4 2 8 8

LUANI (23/VII-22/VIII)

7

17

22

Më në fund edhe japonezët thonë ‘të dua’

6

12

25

37

5

11

21

Në kulturën japoneze vetëkontrolli, thjeshtësia dhe heshtja çmohen shumë më tepër sesa shprehja e hapur e emocioneve, ndërsa shprehja e dashurisë është e rrallë madje edhe te çiftet e martuara. Mirëpo, në vitet e fundit organizata të ndryshme në Tokio janë përpjekur që të inkurajojnë meshkujt që t’i tregojnë emocionet e tyre ndaj grave. Në ditën e shenjtërimit të dashurisë ndaj grave, meshkujt kanë qëndruar në një skenë në park përballë shumë të panjohurve dhe e kanë shfaqur publikisht dashurinë dhe falënderimin ndaj grave të tyre. Ata i kanë falënderuar për gjithçka gratë, nga përgatitja e ushqimit e deri te lindja e fëmijëve.

4

8

2 3

6

5 2

7 6

1 1 5

4 7

7

4 1

9 3 8 6 5 7 1 1

1 7 2

9

4

6

7 6 9

9

5 4 3 2 9

7

5

8

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

5

4 1

3 6

Koha e fillimit ____:____ Koha e mbarimit ____:____

6 8

Numërkryq 1 8 3

Shah | nivel mesatar 8

Gjeni figurën duke bashkuar pikat

2 2 3 5 Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Numra me 3 shifra:

27592, 36254, 38271, 45695, 55180, 55458, 96565, 87954.

235, 442, 551, 724.

Numra me 4 shifra:

Koha e fillimit ____:____ Koha e mbarimit ____:____

I bardhi lëviz dhe fiton në të dy rastet e e dhena në skemën e mësipërme. Sfidat e dhëna janë të përzgjedhura nga profesionistë të vërtetë të lojës së Shahut

0023, 0429, 0805, 1256, 1596, 4146, 4272, 5212, 5320, 5485, 5874, 6659, 7841, 8024, 8784.

012220, 215444, 215827, 263201, 270113, 343822, 415232, 451200, 504154, 615568, 682556, 784854, 924265.

Numra me 5 shifra:

04652, 15591, 19517, 26864,

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

Përgjigjet nr të djeshëm

S

Gjeni 10 ndryshimet

Numra me 6 shifra:

E

N

T

I

M

E

N

T

A

K

A

C

I

E

L

L

A

P

I

L

I D

O

O

O

R

K

S

I

E

S

T

E

R

U

L

A

R

I

A

Z

A

C

E

D

A

E

T

N

I

L

O

N

E

I

N

I

L

K

M

B

A

Z

K

R

N

L

A E

E

K

A

L A

V

U

A

L

A

Q

E

I

N Z

C

G

A

U K

U

H

I

R

R O

I

A

L

O

K

E

T

A

J

O

N A

M

I

V

E

B

A

Z

V

E

C

A

R

E

Z

I

O

K

N

I

2

6

3

5

2

1

0

2

3

0

2

6

6

5

9

6

5

8

7

5

4

8

1

5

2

4

1

5

2

6

3

2

0

9

5

6

3

D

2

5

1

4

5

2

1

0

2

3

0

2

6

I

5

3

5

2

6

7

9

6

8

5

4

8

7

5

4

1

5

2

1

2

0

0

3

2

6

5

1

5

2

5

6

9

5

8

7

4

8

4

1

4

1

4

1

5

6

3

2

6

2

9

7

8

R

1

5

4

5

2

9

3

2

0

1

6

2

3

A

6

9

7

8

4

1

5

2

6

3

2

6

3

2

0

1

4

7

8

9

6

3

2

5

9

6

5

1

4

8

2

6

3

2

9

7

8

6

4

1

4

5

8

7

9

5

6

3

2

0

1

4

E

N S

1 3

D


faqja e fundit

SOT 1826

E diel 3 shkurt 2013 www.mapo.al

MAPO

23

3 shkurt Walter Bagehot, portreti i The Economist Walter Bagehot, biznesmen, eseist dhe gazetar anglez, u lind më 3 shkurt 1826. Ai shkroi për periodikë të ndryshëm dhe në vitin 1855 themeloi bashkë me Richard Holt Hutton-in revistën National Review. Më vonë u bë kryeredaktor i The Economist. Në vitin 1865 Bagehot e zgjeroi raportimin e The Economist nga Shtetet e Bashkuara dhe për çështjet politike dhe konsiderohet se e ka rritur ndikimin e revistës ndër politikëbërësit përgjatë 17 viteve të tij në post. Në nder të kontributit të tij, komenti javor i revistës mbi

çështjet e ditës, në Britani titullohet Bagehot, ashtu si kolumna Lexington trajton probleme të Amerikës, Charlemagne të Europës, Banyan të Azisë, Schumpeter të biznesit dhe Buttonwood të tregjeve financiare. Në vitin 1867 ai shkroi The English Constitution, një libër që eksploronte natyrën e Kushtetutës së Mbretërisë së Bashkuar, specifikisht funksionimin e Parlamentit dhe të Monarkisë britanike dhe kontrastet ndërmjet qeverive angleze dhe amerikane. Libri u bë menjëherë klasik dhe u

përkthye në shumë gjuhë dhe vazhdon të jetë pjesë e edicioneve shkollore të Oxford University Press dhe Cambridge University Press. Bagehot shkroi gjithashtu Physics and Politics, në të cilën i dha jetë termit “torta e zakonit”, shprehje ende në përdorim dhe që përshkruan tensionin ndërmjet institucioneve shoqërore dhe risive. Çdo vit Shoqata Britanike e Studimeve Politike jep çmimin Walter Bagehot për disertacionin më t ë m i r ë n ë f u s h ë n e q eve r i s ë d h e administrimit publik.

Hillary Clinton

Ajo që ikën, ajo që vjen Për herë të parë pas 34 vitesh Hillary Clinton nuk do të jetë në qendër të vëmendjes. Por sërish në tri vitet e ardhshme çdo fjalë dhe veprim i saj do të ndiqen me kujdes e sidomos nga Partia Republikane.

“Çdokush që ka kaluar kohë duke studiuar Hillary Clinton mund të thotë se ajo është dikush që do kishte dashur të kishte qenë presidente e Shteteve të Bashkuara”, – thotë në një intervistë për DW Nicole Krassas, bashkautore e librit ‘Hillary Clinton: një biografi’ dhe Profesore e Shkencave Politike në Universitetin Shtetëror të Konektikatit Lindor. Krassas beson se llogaritë e saj kanë ndryshuar tani.....

GAZETA

MAPO info@mapo.al cel: 068 20 20 5555477 Gazetamapo@gmail.com cel: 068 477

“Reagoj, pasi e shoh veten në një pozicion familjar.”Këto fjalë i shkojnë një Sekretareje të Shtetit, por në fakt u thanë nga Clinton gjatë fjalimit të saj pas diplomimit në Wellesley College në vitin 1969. Që prej asaj kohe këto fjalë kanë qenë në përputhje edhe me jetën e saj. Përveç dy viteve në hije, ajo ka qenë nga viti 1979 deri në vitin 2001 Zonja e Parë e Arkansasit e më pas e Amerikës. Para se bashkëshorti i saj të mbaronte mandatin e dytë të suksesshëm, ajo po garonte për në Senat. Nga viti 2001 deri në vitin 2009 ajo përfaqësoi Nju Jorkun. Përpara se të mbaronte mandatin ajo nisi fushatën e Partisë Demokratike për zgjedhjet presidenciale. Në mes të nëntorit 2008, ajo ishte në negociata me burrin që e mundi, Barack Obama, tashmë President dhe ajo Sekretare Shteti. Tani ajo është duke u larguar nga Departamenti i Shtetit me një rekord vendesh të vizituara gjatë një mandati, plot 112. Tashmë do të përballet me një tjetër situatë që është ndryshe nga 34 vitet në qendër të vëmendjes: qetësinë. “Ajo duhet të pushojë dhe të vendosë se çfarë do të bëjë në pjesën tjetër të jetës”, – tha Bill Clinton në një intervistë televizive gjatë konferencës vjetore të Clinton Foundation. “Dhe nëse ajo mendon për të kandiduar për Presidente është gjëja e duhur për të, për Amerikën dhe për botën”. “Çdokush që ka kaluar kohë duke studiuar Hillary Clinton mund të thotë se ajo është dikush që do kishte dashur të kishte qenë presidente e Shteteve të Bashkuara”, – thotë në një intervistë për DW Nicole Krassas, bashkautore e librit ‘Hillary Clinton: një biografi’ dhe Profesore e Shkencave Politike në Universitetin Shtetëror të Konektikatit Lindor. Krassas beson se llogaritë e saj kanë ndryshuar tani. Atje ku disa shohin një detyrim moral të Hillary Clinton-it të kandidojë për presidente, disa të tjerë shohin pasionin e saj për të ndihmuar shoqërinë, mbrojtjen e të drejtave të grave, fëmijëve, për një Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku Rrethe: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. Sociale: Jonida Tashi. Kultura: Aida Tuci. Suplement: Jonida Hitoveizi. Sporti: Jeton Selimi. Komentatorë&Analistë: Gentian Elezi, Arjan Vasjari, Prof. Asoc. Dr. Adrian Civici. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha Koordinatore: Shkëndi çili. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

edukim më të mirë. “Nëse ka menduar se mund të humbiste, ajo nuk do t’i futej një gare. Ajo është një person shumë praktik dhe ka marrë pjesë në shumë fushata në jetën e saj, prandaj e di mirë se kur mund të fitojë dhe kur mund të humbasë”, – vazhdon Krassas. Profesoresha beson se goditja e humbjes ndaj Barack Obama-s brenda partisë në vitin 2008 vazhdon të ketë pasoja. Por ka edhe një tjetër çështje gjithashtu. “Ajo do të jetë 69 vjeç në vitin 2016. John McCain dhe Bob Dole kanë qenë në një situatë të tillë më parë, prandaj edhe ajo është duke e parë me kujdes”, – thotë Krassas. Por nëse strategjitë e demokratëve janë përqendruar te zonja Clinton si kandidate për presidente, republikanët janë duke u përgatitur për të paevitueshmen. “Partia Republikane nuk është në gjendje të konkurrojë në këtë nivel”, – paralajmëroi Newt Gingrich duke iu referuar lëvizjeve të fundit të Clinton. Mike Murphy, i cili ka qenë këshilltar i republikanëve të njohur, si Arnold Schwarzenegger dhe John McCain, i sheh fjalët e Gingrich si hiperbola. “Zonja Clinton do të ishte një kandidate e fortë, por asnjë kandidat nuk është i pathyeshëm, sepse të gjithë e dimë që Obama e mundi në vitin 2008”. Për tri vitet e ardhshme fjalët dhe veprimet e Zonjës Clinton do të ndiqen me kujdes. Në autobiografinë e saj ajo flet për një vendim që mori për të ndjekur të dashurin e saj në atë kohë, Bill Clinton, në Arkansas, një shtet me perspektivë politikë shumë më të kufizuar sesa Uashington DC. “Zgjodha të ndjek zemrën dhe jo arsyen”, – shkruan zonja Clinton. Por tani mosha mund të kthehet në një element kufizues. 22-vjeçarja Hillary Rodham vendosi ta mbyllte fjalimin e saj në Wellesley College në vitin 1969 (fjalim i cili i hapi rrugën e karrierës së saj) me një poemë të shoqes së saj të klasës, Nancy Scheibner. Është ajo që mund ta përmbledhë karrierën e saj deri tani: “Është mirë që të kërkojmë kufijtë në jetën tonë. Dhe pasi t’i kemi kuptuar këta kufij, të kuptojmë se kufizimet nuk ekzistojnë më”.

Email: v_perleka@yahoo.com vera_perleka@hotmail.com


CMYK

24

MAPO

e diel, 3 shkurt 2013 www.mapo.al

Gazeta Mapo  
Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Advertisement