Page 1

Faqe 2

Afër / larg

Liria ekstreme e virtualitetit dhe ajo me pikatore e medias tradicionale Vladimir Karaj

Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E premte, 3 maj 2013. Numër 898. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

Tre ish-deputetët e PS në listat e Berishës. Rama në Vlorë, Majko drejt Tiranës

Rama premton Votimin e 3 ligjeve Pas kërkesës së Metës Pak orë pas refuzimit në Kuvend për të votuar tre ligjet, Edi Rama ka dhënë kompromisin në emisionin “Opinion” të Fevziut. “Ne jemi të gatshëm t’i përgjigjemi kësaj ftese për kompromis. Dhe të votojmë në rast se pranohet që këto ligje të hyjnë në fuqi pas zgjedhjeve”. Vendimi erdhi pas apelit të përsëritur të Metës, i cili u kërkoi sërish dje Ramës e Berishës të gjejnë kompromisin për integrimin e Shqipërisë Pas plot 1 muaj nga bashkimi me LSI-në, socialistët janë të gatshëm të votojnë tre ligjet e integrimit, duke respektuar kështu një nga pikat e marrëveshjes së arritur me ta. Ka qenë vetë kreu socialist, ai që duke folur gjatë emisionit “Opinion”, ka bërë të ditur se Par-

tia Socialiste është e gatshme që të votojë tre projektligjet: atë për Gjykatën e Lartë, Statusin e Nëpunësit Civil dhe Rregulloren e Parlamentit, përfshi këtu edhe ndryshimet në ligjin “Për statusin e deputetit”, por me të vetmin kusht, që ato të hyjnë në fuqi... Faqe 3

Legalizimet, 2500 emrat që marrin tapitë, miratohen ndërtimet pas 2006 Kryeministri Berisha tha dje se Kastriot Islami, Gjovalin Kadeli dhe Asllan Dogjani do të jenë në listat e PD-së, duke respektuar marrëveshjen për ta. Kryetari i PS vendos kandidimin në Vlorë dhe mbyll listën e Durrësit. Në diskutim, zhvendosja e Pandeli Majkos nga Korça, në krye të listës së Tiranës Faqe 4-5

op-ed / 10-11

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Falimentimi i ‘farmacisë ruse’ në Ballkan

koment EMIN AZEMI

Si mund të mposhtet xhihadi kibernetik

koment Foreign Policy

12 universitet

Në seancën e fundit plenare të kësaj legjislature janë miratuar disa ligje që, nëse nuk do ishte kohë fushate, të paktën do të merrnin vëmendjen që meritonin në opinionin publik. Miratimi i ligjit për legalizimin e 100 mijë objekteve të tjera që janë ndërtuar pasi ligji i legalizimeve ka hyrë në fuqi në vitin 1996, jo vetëm që është raportuar me një fjali të vetme, por i ka... Faqe 7

Paketa “Halimi” miratohet me konsensus në Kuvend Kuvendi miratoi ndryshimet në Kodin Penal, duke ashpërsuar dënimet për krimin brenda familjes, vrasjen e zyrtarëve dhe gjakmarrjen. Halimi: Është paketa më e ashpër këto 20 vjet

Nëse Serbia, në rastin e Kosovës dhe Maqedonia, në raport me Greqinë, nuk mundën të...

Një paradoks i madh i konfliktit me Al Qaeda-n është se terroristët, që në masë të madhe...

Opozita dhe mazhoranca kanë bashkuar votat dje për legalizimin e objekteve të ndërtuara pa leje pas vitit 2006, pasi hyri në fuqi ligji i legalizimeve. Miratohet edhe rimbursimi i TVSH-së ndaj fermerëve

Kuvendi miratoi me konsensus ndryshimet në Kodin Penal, draft ky që synon një luftë më të ashpër kundër krimit. Paketa kriminale, më e ashpra ndaj krimit dhe armëmbajtjes pa leje këto 20 vjet, ka mundur të gjejë konsensusin e dy kaheve politike për vepra penale që lidhen me krimin në familje, gjakmarrjen apo armëmbajtjen pa leje. Në seancën e djeshme në Kuvend, ministri i Drejtësisë, Eduard... Faqe 6

korçë

Mbështetje

PPDA në UET: Mediat sociale, strehë për anonimët Gazetari dhe shkrimtari i njohur francez, Patrick Poivre d’Arvor flet rreth rolit të gazetarit, si ka ndryshuar ai me ndryshimet teknologjike dhe mediat e reja

Vret veten 22-vjeçarja, i shoqi tenton flijimin mbi trupin e saj

Faqe 6

editorial/ 11

Faqe 16

Roland Lami

Aleanca Kuq e Zi, Guliveri që kthehet në ishullin e gjigantëve Mënyra sesi po e pasqyron një pjesë e medias së shkruar dhe elektronike pranë së majtës Aleancën Kuq e Zi, më sjell ndërmend kryeveprën e Jonathan Swift, “Udhëtimet e Guliverit”. Një kryevepër e shkruar në formën e romanit të aventurave, por që në f akt është një ironi e pamëshirshme për racën njerëzore, për qytetërimin në përgjithësi. Autori në këtë vepër ka protagonist kryesor mjekun Lemuel Gulliver, i cili vendoset në bordin e një anijeje për të shkuar në katër destinacione. Unë po veçoj me qëllim vetëm dy nga destinacionet. Ndalesa e parë është në ishullin e Liliputëve, ku gjithçka, që nga njerëzit e deri tek objektet, janë në përmasa mjaft të vogla, përveç mjekut Guliver. Ndalesa e dytë është në...


2

afër/larg

1 3 Maji, e shpallur si Dita Botërore e Lirisë së Shtypit, kujton ndër të tjera raportuesit në shumë vende të botës që punojnë nën presionin e dhunës dhe terrorit duke humbur edhe jetën, ose duke u burgosur. Kombet e Bashkuara së bashku me Shoqatën Ndërkombëtare të Gazetarëve dhe Botuesve, me rastin e 3 Majit bëjnë thirrje që liria e shtypit të mos kufizohet. 19 gazetarë janë vrarë më 2013.

Berisha:

kandidatët për deputet

korçë

Islami, Dogjani dhe Kadeli në Mbyllet lista e Durrësit, Rama Vret veten 22-vjeçarja, i shoqi listat e PD-së sipas marrëveshjes në Vlorë, Majko drejt Tiranës tenton flijimin mbi trupin e saj Faqe 5

Faqe 4

Faqe 7

“Do të apeloja që të gjithë gazetarët shqiptarë të mblidhen në tubimin protestues në datë 3 maj, në orën 12.00, para parlamentit, për ta denoncuar këtë fakt.” Aleksander Çipa, kreu i Unionit të Gazetarëve

Pa informacion ju do mendonit që ai po feston një gol. Poster i Reportar pa Kufi për lirinë e shtypit

Liria ekstreme e virtualitetit dhe ajo me pikatore e medias tradicionale Vladimir Karaj

R

eporterë pa Kufij (en.rsf.org) mendon që liria e medias në Shqipëri është përkeqësuar në 2013-ën, ata na kanë zbritur 22 vende nga pozicioni 80 që mbanim më 2010. Në anën tjetër, Freedom House (freedomhouse.org) beson që jemi përmirësuar duke na kanë afruar 11 vende më lart, në të 96 nga 107 që ishim një vit më herët. Pikërisht ky qëndrim krejtësisht i kundërt i dy organizatave më në zë në fushën e lirisë së medias tregon sa e paqartë është situata e medias dhe e lirisë së saj në Shqipëri. Dje një koleg ishte lënë jashtë dyerve të studios ku ai duhej të drejtonte një emision, pa shpjegim dhe pa paralajmërim më parë. Histori të ngjashme në fakt me lista gazetarësh që mësonin se nuk mund të hynin në redaksi kur shihnin emrin në letra bakalli të ngjitura në mure ka pasur që herët në vend, çka shpjegon edhe arsyen se sa pak skandalizohen gazetarët nga ajo që ndodh. Kryetari i Unionit të Gazetarëve, Aleksandër Çipa, i cili na ka ftuar sot në protestë, mendon se media në Shqipëri është në ditën e saj më të zezë që pas vitit 1990. “Gazetarë të papaguar, të flakur në rrugë, nën presion, jo të lirë, pa kontrata pune, e rrallëherë dhe të paarsimuar, është çka gjen sot në mediumet shqiptare”, thotë ai. Të gjitha këto nuk mund të mos jenë të vërteta, por të gjitha këto kanë qenë aty që prej vitesh dhe ashtu siç flasin indekset e dy organizatave të cituara më sipër, disa janë përmirësuar e të tjera të dhëna kanë shkuar edhe më keq. Situata sidoqoftë ka më shumë ngjyra se sa klasifikimi me shifra prej organizmave ndërkombëtarë, ku diku humbasim 22 vende në tre vjet (6 vitin e fundit) dhe diku fitojmë 11 vende. Madje po të mos mendojmë për shifrat, por të shohim atë që ndodh, kuptohet se vendi si në shumë gjëra të tjera është në mes të paradokseve. Virtualisht, Shqipëria është në një periudhë “lulëzimi”, të një lirie përtej asaj që quajmë liri, e cila më shumë se një herë cenon hapur

të drejta dhe liri të të tjerëve. Këtu nuk ka të drejtë autori, madje shkrimet rrëmbehen, u ndryshohet titulli dhe gazetarit që mund të ketë punuar për ditë të tëra nuk i përmendet as emri, ndërsa “kolegët” e faqeve online që mbinë si kërpudhat pas shiut falë platformave të gatshme falas si Wordpress, i reklamojnë këto materiale si të tyre pa iu hyrë gjemb në këmbë. Heq ja e shpifjes në listën e veprave penale, edhe pse për indekset e lirisë në Freedom House ka ndikuar në përmirësim, ka bërë që anonimët pas faqeve online (që sipas raporteve janë jashtë kontrollit shtetëror) që zor edhe se janë të regjistruara si media në një pjesë të madhe të rasteve, të kenë dorë të lirë për të publikuar materiale nga më bizzarret. Media sociale, kryesisht Facebook, ka ndihmuar të shumëfishojë në mënyrë të “pandershme” (me aplikacione që bëjnë të detyruar shpërndarjen e linkut të lajmit) përfitimet (nëse ka të tilla). Nga ana tjetër, faqet online që në pjesën më të madhe rriten si bimë parazitore në kurriz të kolegëve të terrenit dhe të shtypit tradicional, të cilin pretendohet se po e sfidojnë, vuajnë edhe më pak prej censurës. Fati i tyre (i mirë dhe i keq bashkë) është që deri tani askush nuk u jep rëndësi, ndoshta edhe pse leximet këto faqe i kanë në pjesën më të madhe në lajme të kopjuara prej tabloideve ku flitet për funde të shkurtra dhe bikini. Në anë tjetër ata po tregohen të pandershëm me median tradicionale. Shkrimet tona, nga ato që mund të marrin edhe ditë për

Dita e 3 Majit u përcaktua në vitin 1993 nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, si Dita Botërore e Lirisë së Shtypit për të festuar anembanë botës parimet themelore të lirisë së shtypit, për të vlerësuar gjendjen e lirisë së medias në botë, për të mbrojtur median nga sulmet kundër pavarësisë së saj dhe për të kujtuar e për të nderuar gazetarët që kanë humbur jetën, duke kryer punën e profesionit të tyre.

“Gjithkush ka të drejtën e lirisë së mendimit dhe të shprehjes; kjo e drejtë përfshin lirinë e mendimit pa ndërhyrje, si dhe lirinë e kërkimit, marrjes dhe njoftimit të informacionit dhe ideve me çfarëdo mjeti qoftë, pa marrë parasysh kufijtë”. Deklarata për të Drejtat e Njeriut, OKB

të bërë bashkë disa pjesë, pa llogaritur kosto e pagesa, rrëmbehen pa të keq. Në rastin më të mirë mund të lexosh emrin e gazetës (kurrë një lidhje) në fund fare me shkronjat më të vogla të mundshme dhe thuajse asnjëherë emrin e gazetarit. Kolegë?! Rasti më i mirë, ndoshta i vetmi rast i mirë i botës online është peshkupaujë.com. Faq ja, e cila përkundër të ashtuquajturave agjenci online lajmesh, që nuk ka qëllim përfitimi ekonomik gjithmonë ka një referencë të qartë për autorin dhe median prej nga është marrë shkrimi. Pjesa tjetër e faqeve, ose shesin lajme bizarre përmes linqeve që shpërndahen në mënyrë virale (mos i klikoni), ose shesin lajme të rrëmbyera. Përtej kësaj, ashtu si media tjetër edhe virtualët e kanë nisur keq. Pak staf, të keqpaguar dhe shumë pak profesionalizëm, por ndërsa tek ata këto gjëra ndikojnë më pak dhe ende është herët të vihen re, media tradicionale (televizion e gazeta) po vuan gjithmonë e më shumë këto mungesa. Shkrimet e thelluara apo investigimet që duhej të shtoheshin me kalimin e viteve janë pakësuar. Liria sigurisht matet me tjetër kut dhe është e kufizuar. Nga njëra anë nuk mund të thuhet që mbetet ndonjë gjë e pathënë apo e papublikuar, por nga ana tjetër kjo bëhet në mënyrë aq të njëanshme (sipas pozicioneve) saqë vështirë se mund të besohet. Për ta bërë edhe më të keqe gjendjen, kriza ekonomike dhe fakti që mediat, sidomos shtypi i shkruar nuk arritën për asnjë moment të vetëfinancohen, e ka bërë edhe më të vështirë situatën dhe kufizuar edhe më shumë lirinë. Për kreun e Unionit të Gazetarëve, Aleksandër Çipa, kjo është një “brengë: dhe “gjendje mjerane”, kjo është edhe pse na ka ftuar sot në protestë para Kuvendit, ku sidoqoftë do mund të shihemi me miq, megjithëse pak gjasa ka të gjejmë një zgjidhje për brengat që mjaft herë ja shkaktojmë vetes.


kryesore

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

03.05.2013

3

Kreu i PS-së, Edi Rama mbrëmë në “Opinion” të Blendi Fevziu

Pas kërkesës së Metës, Rama premton votimin e 3 ligjeve

konferenca

“Mua më bën sens dhe nuk ka pse e gjithë periudha e verës të përdoret. Ne jemi të gatshëm t’i përgjigjemi kësaj ftese për kompromis. Dhe të votojmë në rast se pranohet që këto ligje të hyjnë në fuqi pas zgjedhjeve”

P

as plot 1 muaj nga bashkimi me LSI-në, socialistët janë të gatshëm të votojnë tre ligjet e integrimit, duke respektuar kështu një nga pikat e marrëveshjes së arritur me ta. Ka qenë vetë kreu socialist, ai që duke folur gjatë emisionit “Opinion”, ka bërë të ditur se Partia Socialiste është e gatshme që të votojë tre projektligjet: atë për Gjykatën e Lartë, Statusin e Nëpunësit Civil dhe Rregulloren e Parlamentit, përfshi këtu edhe ndryshimet në ligjin “Për statusin e deputetit”, por me të vetmin kusht, që ato të hyjnë në fuqi në shtator, me fillimin nga puna e parlamentit të ri. Dhe kjo në përgjigje të një ftese që dje aleati i tij i ri, kreu i LSI-së, Ilir Meta i ka bërë atij dhe kreut të PD-së, Sali Berisha, për të votuar tre ligjet në fjalë. Megjithatë, Rama ka përjashtuar që votimi i këtyre tri nismave të ketë qenë pjesë e një akordi të arritur mes tij dhe kreut të LSI-së, Ilir Meta gjatë negociatave për t’u bashkuar në një koalicion. “Asnjëherë nuk e ka kërkuar dhe asnjëherë nuk ia kam premtuar. Ndërkohë që sot kryetari i LSI ka bërë një propozim për një kompromis për kalimin e dy ligjeve, se e treta është Rregullorja. Që të voto-

hen dhe të hyjnë në fuqi me Parlamentin e ri. Dhe mua më bën sens dhe nuk ka pse e gjithë periudha e verës të përdoret. Ne jemi të gatshëm t’i përgjigjemi kësaj ftese për kompromis. Dhe të votojmë në rast se pranohet që këto ligje të hyjnë në fuqi pas zgjedhjeve”, tha Rama. Më tej Rama foli edhe për çështjen e listave të kandidatëve për deputetë, ku bëri të ditur se emrat e rinj në grup, përveç atyre të prezantuar prej tij deri më sot, do të jenë të paktë. Ndërkohë që theksoi edhe numri i të larguarve nga grupi, pra që s’do të rikandidojnë më, do të jetë gjithashtu i kufizuar. Ai ka përmendur në mënyrë të veçantë emrat e Agim Lekës dhe Ilir Bejtjas, të cilët, sipas tij pranuan me përgjegjësi vendimin për të mos qenë pjesë e listave fituese. “Kanë qenë ndër ata që më kanë inkurajuar që ta thyejmë këtë mit, brenda listës në parajsë dhe jashtë listës në ferr”, - tha Rama. Ai ka konfirmuar edhe një herë vendimin e tij për të aplikuar skemën e papajtueshmërisë së mandatit të deputetit me atë të ministrit, duke bërë të ditur se ajo do të aplikohet duke bërë të detyrueshme që për një deputet që do të dojë të jetë ministër, të lërë mandatin, i cili duhet t’i

shkojë deputetit pritës në listën e qarkut përkatës. “Shkoni pyesni si funksionon raporti mes legjislativit dhe ekzekutivit në Kosovë, dhe kjo ideja e kontrollit të ministrave, kjo është një mënyrë fëmijënore. Ne duam të ndajmë pushtetet, sepse duam të kemi deputetë që bëjnë deputetin 24 orë në 24, sepse janë aty për të ushtruar mekanizmat parlamentarë ndaj kontrollit të qeverisë. Ne nuk do kemi grup si ky që ka qorra e shurdha. Duam ministra që janë 24 orë në krye të detyrës dhe do t’i përgjigjen

Për pushtetin “Ne duam të ndajmë pushtetet, sepse duam të kemi deputetë që bëjnë deputetin 24 orë në 24, sepse janë aty për të ushtruar mekanizmat parlamentarë ndaj kontrollit të qeverisë”

parlamentit për gjithçka kanë detyrë t’i përgjigjen”, - u shpreh Rama. Kryesocialisti ka zbardhur dhe një pjesë të negociatave të dështuara me AK-në e Kreshnik Spahiut, duke theksuar se ai paraqiti kërkesa për të mos arritur një marrëveshje. Kështu ai ka sjellë në vëmendje se Spahiu i kishte kërkuar ngrirjen e marrëdhënieve me Greqinë, bashkimin e Kosovës dhe 5 deputetë në listat e PS. “Të bashkojmë Shqipërinë me Kosovën mandatin e parë. Të ngrijmë marrëdhënien me Greqinë deri sa të hiqet ligji i luftës. Këto janë dy momente, që do ishin marria e një lufte të ftohtë ballkanike. Nëse ti hyn në një koalicion qeverisës, ti nuk mund të thuash të arrestohet Sali Berisha brenda 100 ditësh, ta shpalim martir ne Saliun. Këto ishin të shkruara, ca broçkulla të tjera, partia e parë dhe e dytë negociojnë për kryeministrin”, - deklaroi Rama. Ai ka folur edhe për incidentin e pretenduar nga mazhoranca në Akademinë Diplomatike të Vjenës, ku ai akuzohet se ka kapur prej veshi djalin e Neritan Cekës, diplomat në Austri. Rama ka mohuar që ta ketë kryer këtë gjest, ndërsa ka denoncuar lidhjet nepotike në fushën e diplomacisë.

Meta apel Ramës e Berishës: Votoni 3 ligjet Kryetari i LSI-së ka reaguar pas refuzimit të PS për të votuar tre ligjet për integrimin. Meta: Emërimet në gjykatat e larta, me karakter partiak Kryetari i LSI-së, Ilir Meta duket i pakënaqur nga qëndrimi i aleatëve të tij të rinj për 3 ligjet e integrimit. Pas refuzimit të opozitës për të votuar draftet që ndodhen për muajsh në Kuvend, Meta u bëri një apel të fortë Edi Ramës dhe Sali Berishës, që të votojnë në seancën më të parë tre ligjet për integrimin, në mënyrë

që vendi të marrë statusin kandidat brenda këtij viti. “Të bëjmë të mundur që këto 3 ligje të miratohen, tani që jemi në mbyllje të sesionit parlamentar, në mënyrë që vendi të sigurojë mundësinë e marrjes së statusit të vendit kandidat brenda këtij viti. Nëse nuk tregohet vullnet, çështja e miratimit të këtyre 3 akteve mbetet një përgjegjësi shumë e madhe për parlamentin e ri dhe pak shanse që vendi të fitojë statusin e vendit kandidat brenda këtij viti”,- deklaroi kreu i LSI-së. Për zotin Meta, miratimi i rregullores së re të Parlamentit, kalimi i ligjit për statusin e nëpunësit civil dhe ai i Gjykatës së Lartë janë tepër të rëndësishëm, ndërkohë

që kërkoi hyrjen në fuqi në shtator të ligjit për Gjykatën Administrative nisur edhe nga emërimet e fundit në gjyqësor, të cilat i cilësoi si partiake dhe jo fort profesionale. “Duke u nisur edhe nga disa prej emërimeve të nxituara kohët e fundit në gjykatat më të larta, të cilat duken më shumë si emërime me karakter partiak sesa si lëvizje që synojnë pavarësinë e gjyqësorit, ne propozojmë që të kalohen interesat politike dhe efekti i këtij ligji të nisë në shtator me parlamentin e ri”, - tha Meta. Kuvendi ka vendosur që të mbyllë punimet e kësaj legjislature në 25 maj, çka bën që të mbeten ende edhe tri javë për të mundësuar miratimin e tre ligjeve.

Berisha: Jam gati t’i votoj tre ligjet pa ndryshime TIRANË Kryeministri Sali Berisha deklaroi dje në konferencën për shtyp se mazhoranca është gati t’i votojë tre ligjet për integrimin ashtu siç janë. “Për çdo seancë kryetarja Topalli ka përsëritur thirrjen e saj për votimin e 3 ligjeve. Nuk u bë. Statusi humbi, por nuk humbi demokracia shqiptare. Do ketë zgjedhje dhe zgjedhjet janë një avancim dhe konsolidim i madh i saj dhe sa i përket ligjeve, jemi gati t’i votojmë ato. Jemi gati t’i votojmë çdo ditë. 10 ditë më parë ishte prapë Rama që përmendte Fierin, janë cinikë për të krijuar pseudo-ngjarje. Ne jemi të gatshëm, kemi qenë të gatshëm, do jemi të gatshëm për të votuar 3 ligjet dhe çdo ligj, çdo marrëveshje i shërben integrimit të vendit në BE. Ne jemi të vendosur të çojmë para këtë proces, reformat tona bënë të mundur që Shqipëria të marrë statusin me 3 ligjet”, tha Berisha. Lidhur me kërkesën e LSI-së për ligjin e nëpunësit civil, Berisha tha se ai nuk do pranonte të bënte ndryshime në ligj. “Të miratohen pa ndryshime. Direkt i votoj në çdo orë të ditës”, shtoi ai.


4

në fokus

ngjarje e ditës

Lëvizja e mundshme e kreut të PS në krye të listës së Vlorës, mund të sjellë si të parin e qarkut të kryeqytetit ish-kryeministrin Pandeli Majko

Mbyllet lista e Durrësit, Rama në Vlorë, Majko drejt Tiranës 45 radhë shkrimi kryesor Impakti i operacioneve rifinancuese afatgjatë prej 1 bilion Euro të BQE, që u jep hua bankave komerciale për të blerë bono thesari (një Në krye të kandidatëve të Durrësit është sërish Blendi Klosi, më pas Ilir Beqja që zëvendëson Eglantina Gjermenin, e cila shkon në Lushnjë. Më tej Klodiana Spahiu dhe Gazmir Bizhga dhe ndoshta Agron Duka Fejzi Braushi

Orët e fundit kanë sjellë zhvillime të tjera interesante në kampin socialist sa i përket listave të kandidatëve për deputetë. Kreu socialist ka mbyllur dje listën e qarkut të Durrësit, ndërsa mësohen dhe një sërë lëvizjesh të rëndësishme nga njëri qark në tjetrin. Bie në sy kalimi i mundshëm i Pandeli Majkos nga Korça në Tiranë, ku pritet të kryesojë listën e këtij qarku në rast se Edi Rama do të kandidojë në qarkun e Vlorës, siç dhe është përfolur këto ditë. Nga ana tjetër mësohet se Eglantina Gjermeni nga qarku i Durrësit ku po punonte deri më tani, ka kaluar në Fier, në listën e të cilit po përflitet se do të jetë pjesë dhe ishkreu i SHISH-it, Fatos Klosi. Durrësi

Pas Shkodrës, Elbasanit dhe Gjirokastrës, Edi Rama ka mundur të mbyllë dje edhe listën e qarkut të Durrësit. Në konsultim me depute-

tin Blendi Klosi dhe kryetarin e Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, Rama ka mundur të mbyllë gati në 90% të saj listën e kandidatëve për deputetë që do kandidojnë në këtë zonë nën siglën e PS. Mësohet se listën edhe në këto zgjedhje do e drejtojë sekretari organizativ i PS-së, Blendi Klosi dhe fill pas tij do të renditet sekretari tjetër, ai i Programit, Ilir Beqja. Kjo tashmë është e konfirmuar, ashtu siç mësohet edhe fakti tjetër se Eglantina Gjermeni pavarësisht se kishte punuar për muaj të tërë në zonën e Fushë-Krujës dhe të Krujës, ka kaluar në qarkun e Fierit dhe pikërisht në qytetin e Lushnjës. Në listën fituese të këtij qarku bëjnë pjesë edhe deputetët aktualë, Klodiana Spahiu dhe Gazmir Bizhga. I vetmi që nuk është përcaktuar ende është emri i Agron Dukës, i cili siç mësohet, është ende me pikëpyetje. Burime nga PS kanë bërë të ditur se kandidimi i Dukës nuk është vendosur ende, pasi në po të njëjtin qark, në Durrës pritet të kandidojë edhe Lefter Koka i LSI, i cili është në rreth miqësor me Dukën. Pra në rast se do të kandidojë dhe Duka dhe Koka, ata do të kishin thuajse të njëjtin grup votuesish.

Lista e kandidatëve të qarkut të Durrësit

Blendi Klosi Ilir Beqja Klodiana Spahiu

Lëvizjet e tjera

Gazmir Bizhga

Veç Durrësit, kryesocialisti Rama duket se u ka dhënë zgjidhje dhe një sërë dilemash të tjera, siç është ajo e kryesimit të listës së qarkut të Kor-

Agron Duka?

çës, por edhe vetë kandidimit të tij. Kështu, ai duket se ka vendosur që vetë të kandidojë në qarkun e Vlorës, duke lënë bosh kryesimin e listës së Tiranës. Ndaj ai ka menduar si zgjidhje kalimin e Pandeli Majkos nga qarku i Korçës në Tiranë, ku dhe do të kryesojë listën e kandidatëve. Megjithatë, burime nga PS kanë bërë të ditur se ky nuk është një vendim përfundimtar. Ndërkohë që vendin e Majkos në Korçë do e zërë ish-kryeministri tjetër, Bashkim Fino. Mësohet se është qartësuar situata edhe për emra të tjerë të njohur të PS-së, ku bie në sy Erion Braçe, i cili përfundimisht do të kandidojë në Tiranë, ndërkohë që Arben Malaj mësohet se është konfirmuar në qarkun e Vlorës dhe pikërisht në rrethin e Delvinës. Një emër tjetër i njohur për publikun është edhe ai i ish-kreut të SHISH-it, Fatos Klosi, i cili mësohet se mund të jetë pjesë e listës së qarkut të Fierit duke kandiduar në zonën e Mallakastrës, ku me shumë gjasa do të zëvendësojë deputetin aktual Pirro Lutaj.

Sondazhi i IPR Marketing: E majta 46%, e djathta 44% Sipas sondazhit të shfaqur dje në “Ora Neës”, PD ishte 37% dhe PS, 36%. Fryma e Re Demokratike dhe Aleanca e Kuqezi, nga 4.8 % Sondazhi i parë për këto zgjedhje është prezantuar nga IPR Marketing në bashkëpunim me “Ora Neës”. Vetëm 28.9 për qind thonë se zgjedhjet do i fitojë koalicioni i Berishës. Kurse 45.6 për qind thonë se do fitojë koalicioni i Edi Ramës. 24.9 për qind thonë se nuk e dinë. Ndërkohë koalicionin e majtë e votojnë 46 për qind, kurse koalicionin e majtë 44 për qind. PD është me një pikë përpara PS-së si parti, përkatësisht me 37% dhe 36%. LSI merr 5.5 për qind, kurse FRD dhe AK marrin nga 4.8 për

qind. Megjithatë, 20 për qind nuk e kanë vendosur akoma votën e tyre. Sondazhi është kryer me 1 mijë zgjedhës në Shqipëri. Ata janë ndarë në gjininë, moshën dhe vendin ku banojnë. Marzhi i gabimit, sipas vetë përfaqësuesit të IPR Marketing, është 3.2 për qind. Sondazhi është kryer për koalicionet që janë regjistruar tashmë. Sondazhi ka përfunduar të martën në darkë, më 30 prill dhe dje janë përpunuar të dhënat. Sondazhi është realizuar nga periudha 27-30 prill. Intervistat janë kryer me telefon fiks ose celular. Të pyetur se a do të votojnë më 23 qershor, 76.6 për qind thonë se do votojnë me siguri. Rama i pyetur për rezultatet e sondazhit tha se “Në asnjë palë zgjedhje PS, edhe me vjedhje, nuk ka ndodhur që PS të jetë pas PD-së.”

Rezultatet për votimin Koalicioni i PS

Koalicioni i PD

46.0 për qind 44.0 për qind

PS LSI PSD

36.0 për qind 5.5 për qind 1.0 për qind

PD PR PDIU

37 për qind 1.5 për qind 1.5 për qind

FRD

AK

4.8 për qind 4.8 për qind

9 radhë

Incidenti i Vjenës, lista e dëshmitarëve që do të thirren Komisioni hetimor për hetimin e fakteve, rrethanave dhe përgjegjësive për incidentin e ndodhur më 24 prill 2013 pranë Akademisë Diplomatike të Vjenës, ka zyrtarizuar dje kërkesën për të marrë në pyetje protagonistët e kësaj ngjarjeje, kreun socialist Rama dhe djalin e Neritan Cekës, diplomatin Egin Ceka. Komisioni hetimor mbi incidentin në Vjenë mes Ramës dhe Cekës është mbledhur sërish dje dhe ka diskutuar listën e dëshmitarëve që do të thirren për të rrëfyer mbi ngjarjen. Paulina Hoti kërkoi që mediat të paraqesin materialet filmime rreth ngjarjes, kurse Ministria e Punëve të Jashtme, çdo dokument rreth këtij takimi të Edi Ramës të kryer në Vjenë. Kryetari i komisionit, Kadilli theksoi se tek lista e dëshmitarëve që do të thirren për të dëshmuar në komisionin hetimor parlamentar do të jenë dhe Edi Rama dhe Egin Ceka, si dhe organizatori i këtij takimi, Fate Velaj. Brenda listës përfshihet dhe ambasadori i Shqipërisë në Vjenë, Vili Minarolli dhe ministri i Jashtëm, Aldo Bumçi. Vetë Rama dje la të kuptohej se nuk do të shkonte të dëshmonte në komision, pasi sipas tij nuk kishte fare punë me të. Gjatë incidentit të ndodhur në Akademinë Diplomatike të Vjenës, nga ana e Ministrisë së Jashtme dhe mazhorancës u tha se zoti Rama kishte kapur nga veshi Egin Cekën dhe e kishte dhunuar pas një debati për problemet në diplomacinë shqiptare. Siç edhe parashikohej, opozita nuk ishte prezente në punimet e mbledhjes, pasi e ka cilësuar hetimin parlamentar “të jashtëligjshëm”. Seancat dëgjimore me personat e mësipërm janë parashikuar të mbahen në datat 6 deri në 9 maj.


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

1

“Zoti Zogaj është pa diskutim një nga themeluesit e PD-së i cili ka adaptuar qëndrime të ndryshme gjatë karrierës së tij politike. Unë nuk mund të them se cili do të jetë pozicioni i tij, por një gjë është e sigurt, që vështrimi i tij ndaj bizantinizmave të Edi Ramës është i drejtë. Kjo është ajo që mund të them. Ky është vlerësimi im për qëndrimin e tij”

2

“Si mund të më dëmtojë mua Topi?! Ai nuk më dëmtoi mua kur ishte President dhe votoi për Edi Ramën. Zotëria është krijesë e një inkubatori që e detyroi të votojë për Edi Ramën. Si e thotë drama, është ‘gracka ku shpirti i mbretit kapet si laraska’, e ka përkthyer Noli”

3

03.05.2013

5

“Ne respektojmë marrëveshjet dhe ju nuk keni dëgjuar ndonjëherë që të mos respektoj marrëveshje. Unë nuk jam zemëruar kurrë me ata që më kanë tradhtuar. Nuk keni dëgjuar ndonjëherë që ha fjalën…Aleatët janë aleatë dhe do trajtohen me përputhje të plotë me marrëveshjen”

deklarata

OSBE, Zannier: Klimë tensioni para zgjedhjeve TIRANË Sekretari i Përgjithshëm i OSBE-së, Lam-

berto Zannieri është shprehur i shqetësuar për klimën e tensionuar që po i paraprin zgjedhjeve të 23 qershorit në Shqipëri. Duke marrë shkas nga zhvillimet e fundit politike në vend, Zannier jep parashikimin e tij për fushatën elektorale kur thotë se “ne presim një proces elektoral shumë konkurrues në një klimë jo të lehtë”. Duke folur për agjencinë italiane të lajmeve Ansa, Zannier tha se shqetësimi i OSBE-së lidhet edhe me përplasjet që mund të minojnë stabilitetin e brendshëm të vendit. Në fund të prononcimit për ANSA-n, Zannier deklaroi se “urojmë që tonet e tepruara të nacionalizmit që po përdoren nuk do të kthehen në elementë të destabilizimit në rajon”. Nga ana e tij, ODIHR ka rekomanduar që zgjedhjet e qershorit të ndiqen nga 430 vëzhgues ndërkombëtarë, nga të cilët, ata që do të jenë me mision afatgjatë pritet të shkojnë në Shqipëri në mesin e këtij muaji.

Berisha: Islami, Dogjani dhe Kadeli në listat e PD-së sipas marrëveshjes “Kam një marrëveshje me tre deputetë të PS-së, të cilët me qëllimin e tyre të përgjegjshëm ndaj vendit bënë të dështojë përpjekja e fundit e Edi Ramës për t’u bërë kryeministër i pavotuar” Nevila Perndoj TIRANË Kryeministri Sali Berisha nuk dha një përgjigje konkrete për emrat kandidatë për deputetë që do të garojnë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, por konfirmoi tre emrat e parë socialistë që do të jenë në listat e ardhshme të PDsë. Themeluesi i PS-së, Kastriot Islami, ish-kryetari i PS-së së Lezhës, deputeti Gjovalin Kadeli, dhe Asllan Dogjani që katër vite me parë garoi në emër të PSsë për qarkun e Kukësit, në zgjedhjet e 23 qershorit do të bëjnë fushatë për Partinë Demokratike. Tre deputetët, që dy muajt e fundit mbajtën në këmbë këtë qeveri, janë shpërblyer nga kryeministri Berisha me nga një mandat të sigurt për katër vitet e ardhshme. “Ka një marrëveshje dhe unë marrëveshjet i zbatoj. Kam një marrëveshje me tre deputetë të

PS-së, të cilët me qëllimin e tyre të përgjegjshëm ndaj vendit bënë të dështojë përpjekja e fundit e Edi Ramës për t’u bërë kryeministër i pavotuar. Do mbetet në bankinë edhe për shumë kohë”, - tha Berisha teksa u pyet në fakt për një tjetër pyetje se sa ndryshime do të kishte në listën e ardhshme të PD-së, për të cilën ai shtoi shkurt se nuk ka ndodhur ndonjëherë që listat e një legjislature të jenë të njëjta. I pyetur më pas nga media nëse marrëveshja me tre deputetët nënkuptonte përfshirjen e tyre në listat e PD-së, Berisha u përgjigj: “Tre deputetët socialistë, të cilët me qëndrimin e tyre të përgjegjshëm bënë të dështojë plani i zotit Rama për të marrë pushtetin nëpërmjet aleancës tashmë të njohur, do të jenë në listat e PD-së”. Por ndërsa u shpreh i qartë për tre deputetët e majtë, Berisha la të kuptojë deri diku se një tjetër figure, (kësaj here e djathtë) Preç Zogaj nuk do të jetë në listat e PD-së. “Zoti Zogaj është padiskutim një nga themeluesit e PD-së, i cili ka adaptuar qëndrime të ndryshme gjatë karrierës së tij politike. Unë nuk mund të them se cili do të jetë pozicioni i tij, por një gjë është e sigurt, që vështrimi i tij ndaj bizantinizmave të Edi Ramës është i drejtë. Kjo është ajo që mund të them. Ky

“Kontrolloni veshët pas konferencave me Ramën” Kryeministri: “Mendoj se qëndrimet pas ngjarjes janë vazhdim i episodit, por unë tani preferoj që komisioni hetimor të qartësoje gjithçka, ndonëse çdo ditë kanë dalë dëshmi të qarta të asaj që ndodhi. E vetmja gjë që kam është, kontrolloni veshët kur të dilni nga konferenca e tij e shtypit, qoftë edhe për prove”

është vlerësimi im për qëndrimin e tij”,tha ai. I pavendosur ende mbetet edhe fati i aleatëve në listat e PD-së. “Me aleatët ka marrëveshje dhe marrëveshjet nderohen”, - shtoi Berisha, duke iu referuar në fakt marrëveshjeve të firmosuara mes tyre dhe negociatorëve të PDsë. “Ne respektojmë marrëveshjet dhe ju nuk keni dëgjuar ndonjëherë që të mos respektoj marrëveshje. Unë nuk jam zemëruar kurrë me ata që më kanë tradhtuar. Nuk keni dëgjuar ndonjëherë që ha fjalën…Aleatët janë aleatë dhe do trajtohen me përputhje të plotë me marrëveshjen. Marrëveshjet janë aty, ata që kanë bërë negociata kanë pasur mandatin e plotë të udhëheqjes politike të PD. Ndaj këto zgjedhje PD është e vendosur t’i fitojë me koalicionin e saj, ndonëse vetë është forca kryesore politike. PD është e kënaqur me koalicionin që ka bërë”, shtoi ai. Duke mbetur tek kjo çështje, Berisha tha se koalicioni që ai drejton do të jetë fitues në zgjedhjet e ardhshme me 71 mandate. Kryeministri shtoi gjithashtu se Rama e përdori tërheqjen e anëtarëve nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve për pazar dhe për të justifikuar, sipas tij, humbjen në zgjedhjet e 23 qershorit. Berisha i mëshoi qëndrimit se kjo mazhorancë nuk dëmtohet as nga e vetmja parti e qendrës

së djathtë, që garon e vetme në zgjedhje, FRD. “Si mund të më dëmtojë mua Topi?! Ai nuk më dëmtoi mua kur ishte President dhe votoi për Edi Ramën. Zotëria është krijesë e një inkubatori që e detyroi të votojë për Edi Ramën. Si e thotë drama, është ‘gracka ku shpirti i mbretit kapet si laraska’, e ka përkthyer Noli. Ju mund të thoni se kutia e votimit ishte gracka ku shpirti i Presidentit u kap si laraska. Unë jam marrë shumë me Shekspirin se atëherë s’kishte internet. Problemi i kutisë, kudo që shkon do t’i shkojë prapa. Një besim e mori nga ne, thashë edhe njëherë nuk më ka ardhur kurrë keq, nuk jam zëmëruar kurrë me njeri pse më tradhtoi”, - tha ai. Kryeministri komentoi edhe mundësinë e kandidimit të Edi Ramës në qarkun e Vlorës. “…Zotit Rama i ka filluar fobia e listës. Në 2009 nuk hyri kurrë në listë, tani po e bën këtu, aty. Qejfi ia ka në Tiranë, por nuk ia mban, se i del përpara Lulzim Basha. Sheh drejt një rrethi tjetër, ia prishin mendjen. Sidoqoftë, në krye apo në mes të listës, unë uroj që të gjejë një vend, sepse opozita që nuk ka kryetarin e saj në parlament nuk është shumë bindëse. Nuk është se unë nuk e kam vuajtur mungesën e kryetarit të opozitës në parlament, uroj që mandatin e ri të jetë në parlament”, tha ai.

Berisha për emigrantët: Jam gati t’u garantoj votimin on-line TIRANË Duke marrë shkas nga një mesazh i një emigranteje shqiptare në Britaninë e Madhe, e cila ngrinte si shqetësim pamundësisë për të votuar për zgjedhjet sepse ndodhej jashtë Shqipërisë, kryeministri Berisha tha gjatë mbledhjes së qeverisë se ai është gati në çdo kohë që ta krijojë këtë mundësi. “Qeveria ka

qenë dhe është aktualisht e gatshme t’u krijojë atyre mundësinë e votimit on-line ose në çdo formë tjetër që të pranojë opozita, me qëllim që ky detyrim të cilin e përmbushin të gjitha vendet e qytetëruara të Evropës ta përmbushte edhe Shqipëria. Qeveria është e gatshme të mobilizojë çdo fond, të përshtatë

çdo teknologji të sigurisë më të lartë që ekziston, në mënyrë që vota e çdo qytetari të ketë peshën që meriton, por mjerisht kjo nuk pranohet nga opozita”, - tha ai. Kryeministri shtoi se opozita kundërshtoi edhe kërkesën tjetër që lidhej me dhënien e të drejtës për të votuar 16-vjeçarët. “Në qoftë se do të kishte një

komb që do t’i takonte të hapte dyert e qendrave të votimit për 16-vjeçarët, ky duhet të ishte kombi shqiptar. Por përsëri kjo nuk ndodhi dhe është e dhimbshme se një pasion i tyre për teknologjinë e lartë, like-t me sa duket janë bërë një lloj gogoli që e tremb opozitën nga vota e 16 vjeçarëve”, u shpreh ai.

Qeveria është e gatshme të mobilizojë çdo fond, të përshtatë çdo teknologji të sigurisë më të lartë që ekziston, në mënyrë që vota e çdo qytetari të ketë peshën që meriton, por mjerisht kjo nuk pranohet nga opozita”


6

ditari

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Paketa “Halimi” miratohet me konsensus në Kuvend që synon një luftë më të ashpër kundër krimit. Paketa kriminale, më e ashpra ndaj krimit dhe armëmbajtjes pa leje këto 20 vjet, ka mundur të gjejë konsensusin e dy kaheve politike për vepra penale që lidhen me krimin në familje, gjakmarrjen apo armëmbajtjen pa leje. Në seancën e djeshme në Kuvend, ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi ka theksuar edhe një tjetër herë rëndësinë e ndryshime në Kodin Penal si dhe impaktin që ato

Kuvendi miratoi ndryshimet në Kodin Penal, duke ashpërsuar dënimet për krimin brenda familjes, vrasjen e zyrtarëve dhe gjakmarrjen. Halimi: Është paketa më e ashpër këto 20 vjet Kuvendi miratoi me konsensus ndryshimet në Kodin Penal, draft ky

pritet të sjellin në luftën kundër krimit të rrugës. “Me miratimin e Paketës Penale, një betejë të rëndësishme e fituam. Treguam qartë vullnetin tonë për të luftuar me vendosmëri dhe tolerancë 0 krimin”,shkruante dje pasdite në Facebook ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi. Po dje Kuvendi miratoi projektvendimin për mbylljen më 25 maj 2013 të punimeve të Legjislaturës XVII. Opozita nuk ka qenë e pranishme në

votimin për legjislaturën. “Kuvendi vendosi që Legjislatura XVII e Kuvendit të Shqipërisë të mbyllet më 25 maj 2013”, citoi kryeparlamentarja Jozefina Topalli pr/vendimin e miratuar ditën e djeshme. Sipas Kushtetutës, me vendim të Kuvendit, mbyllja e Legjislaturës ose shpërndarja e Parlamentit bëhet jo më shpejt se 45 ditë para datës së caktuar për zgjedhjet dhe jo më vonë se 30 ditë para kësaj date.

shkurt Digjet në Bllok makina e një italiani

Vret veten 22-vjeçarja, i shoqi tenton flijimin mbi trupin e saj Korça tronditet nga vetëvrasja e një 22-vjeçareje në fshatin Ravonik. Viktima i lë letër lamtumire familjes, ndërsa bashkëshorti shpëtohet në momentin e fundit Korça tronditet nga vetëvrasja e 22-vjeçareje dhe tentativa e të shoqit për ta mbyllur jetën bashkë me të. Tragjedia ndodhi dje në Ravonik, ku Qerime Hametaj vrau veten me armë zjarri në rrethana ende të panjohura. Ngjarja ka shokuar banorët e fshatit vetëm 4 kilometra larg qytetit juglindor, të cilët të tmerruar nuk arrijnë ta besojnë këtë ngjarje, e para e këtij lloji në këtë fshat. 22-vjeçarja, sipas të dhënave të policisë lokale, i ka dhënë fund jetës mëngjesin e së enjtes duke u vetëvrarë me armë zjarri. Burime nga policia bëjnë të di-

tur gjithashtu se ngjarja ka ndodhur në fshatin Ravonik, ku 22-vjeçarja e identifikuar si shtetasja Qerime Hametaj është vetëvrarë me pushkë në shtëpinë e saj. Megjithëse kanë nisur hetimet e menjëhershme rreth ngjarjes, mbeten ende të paqarta shkaqet e saj. Mësohet se vajza u kishte lënë familjarëve edhe një letër lamtumire, ku u kërkonte të falur për veprimin e saj, por pa treguar arsyet pse e çuan drejt këtij akti tragjik. Qerime Hametaj u gjet e pajetë nga bashkëshorti i saj Alban Serjani, i cili nuk mundi ta përballonte këtë fatkeqësi dhe tentoi të vetëvritej me të njëjtën armë vetëm pak çaste më vonë. Fatmirësisht, familjarët dhe fqinjët e bashkëshortit të viktimës arritën në kohë, duke ndaluar të riun të kryente aktin e vetëflijimit të radhës. Fqinjët tregojnë se çifti shkonte mirë, pavarësisht varfërisë së tejskajshme, por nga ana tjetër dhe vetëflijimi i 22-vjeçares i ka befasuar por dhe i ka shokuar njëherësh. “Nuk

arrijmë ta besojmë atë që ka ndodhur. Ishin një çift që shkonin shumë mirë dhe për më tepër grindje nuk kishin. Janë të varfër, madje shumë, dhe burri dilte për punë çdo ditë në qytet”, shprehen fqinjët për gazetën. Grupi i hetimit por dhe forcat e policisë së Korçës kanë mbërritur menjëherë në vendngjarje, teksa janë duke punuar për të zbardhur shkaqet që e kanë shtyrë 22-vjeçaren t’i japë fund jetës në mënyrë tragjike. Tanimë gjendja e bashkëshortit të saj është e rënduar dhe ai ka marrë një trajtim mjekësor. Me këtë vetëvrasje arrin në 12 numri i viktimave të vetëflijuara në qarkun e Korçës gjatë këtij viti. Shifrat duket se janë alarmante, ndërkohë që dhe specialistët e fushës janë të shqetësuar për këtë rritje me përmasa të numrit të të vetëvrarëve në këtë zonë të vendit, duke theksuar problemet ekonomike të cilat më së shumti janë shkaku i këtyre akteve.

Qerime Hametaj u gjet e pajetë nga bashkëshorti i saj Alban Serjani, i cili nuk mundi ta përballonte këtë fatkeqësi dhe tentoi të vetëvritej me të njëjtën armë vetëm pak çaste më vonë.

Prokuroria rikthen kërkimet për Julian Çelën Asnjë provë mbi fatin e 11-vjeçarit, edhe pas dëshmisë së Arben Prrenjasit. Rikthehet edhe pista e trafikimit Tiranë Bashkë me kërkimet në zo-

nën e Sharrës, prokuroria rikthen dhe pistën e trafikimit të mundshëm të 11-vjeçarit Julian Çela, i deklaruar i zhdukur që prej 30 nëntorit të vitit të shkuar. Pas një ndërprerjeje gati 1-mujore, është vendosur të rinisin kërkimet në zonën e landfillit të Sharrës, aty ky sipas dëshmisë së Ardian Prrenjasit është hedhur trupi i 11-vjeçarit të vrarë. Kërkimet kanë rinisur me një tjetër ekskavator, i cili ka kapa-

citete më të mëdha përpunuese, çka do të thotë se kërkimet do të kryhen më shpejt. Burime të rezervuara pohojnë se aktualisht kërkimet janë përqendruar në zonën nr. 2, ku sipas përgjegjësve të landfillit janë shkarkuar plehrat e datës 30 nëntor, kur dyshohet të jetë vrarë 11-vjeçari. Por paralelisht me kërkimet në Sharrë, organi i akuzës vijon hetimet edhe për pistën e rrëmbimit, kjo pas disa informacioneve të siguruar së fundmi nga prokuroria. Këto dyshime kanë qenë pjesë e pistave hetimore që pas deklarimit të zhdukjes së 11-vjeçarit, i cili është djali i nëndrejtorit të Antiterrorit në Shërbimin Informativ Shtetëror. Por u duk sikur gjithçka

përfundo i pas arrestimit të 45-vjeçarit Ardian Prrenjasi, person me precedent të mëparshëm kriminal, i cili akuzohet për abuzim me një të mitur. Gjatë marrjes në pyetje, Prrenjasi, i punësuar si shofer në kamionin e mbledhjes së plehrave, deklaroi se kishte vrarë

Julian Çelën, trupin e të cilit e kishte hedhur në koshin pranë shtëpisë së tij. Një muaj e gjysmë pas arrestimit të tij policia dhe prokuroria nuk kanë ende prova që të vërtetojnë dëshminë e të dyshuarit, çka lë të hapur një tjetër pistë hetimore, siç është ajo e një rrëmbimi të mundshëm të 11-vjeçarit. Burimet thanë se për këtë pistë policia ka siguruar disa të dhëna që aktualisht janë në proces verifikimi, por ende nuk ka një provë zyrtare që të konfirmojë dyshimet e deritanishme. Prokuroria akuzon Ardian Prrenjasin vetëm për abuzim seksual me një të mitur dhe ende nuk ka ngritur ndaj tij akuzën e vrasjes së 11-vjeçarit Julian Çela. L.Bakillari

Digjet vetura e biznesmenit italian në zemër të ish-Bllokut. Ngjarja ndodhi rreth orës 3:00 të mëngjesit të djeshëm në rrugën “Vaso Pasha” në kryeqytet, pranë një pike karburanti, ku vetura “BMW” e biznesmenit italian Claudio Prospero u përfshi nga flakët. Në pak minuta policia mbërriti në vendin e krimit, ndërsa zjarrfikëset mbërritën me shpejtësi, duke nisur shuarjen e flakëve të zjarrit që rrezikonte disa automjete të tjera, si dhe banesat aty pranë. Në pak minuta zjarrfikëset mundën të shuanin zjarrin dhe më pas hetuesit nisën punën për identifikimin e shkaqeve të mundshme të tij apo dhe të autorëve të mundshëm. Nga hetimet e para policia ngriti dyshime se zjarri mund të jetë i qëllimshëm, ndërsa gjithçka pritet të sqarohet pas përfundimit të aktit të ekspertimit të zjarrit, si dhe të verifikimit të kamerave të sigurisë së disa bizneseve dhe lokaleve të zonës.

Autoboti shpërthen në flakë, panik në Fier Një autobot me naftë ka shpërthyer dje, duke përhapur panik tek banorët. Ngjarja ndodhi në  afërsi të një pike karburanti në fshatin Belinë të Fierit. Automjeti ka qenë i parkuar në ofiçinën e  një pike karburanti që ndodhet në  zonën naftëmbajtëse të Marinzës, kur është përfshirë nga flakët. Flakët u përhapën me shpejtësi, duke rrezikuar edhe cisternat me naftë në karburantin që ndodhej më pak se 50 metra larg vendit ku shpërtheu autoboti me naftë. Shkak i zjarrit mendohet të ketë qenë një shkëndije elektrikë në pjesën e pasme të automjetit të ngarkuar me karburant. Kanë qenë zjarrfikëset e  kompanisë “Bankers“,  e cila ka depozitat pranë vendit të ngjarjes, që  kanë ndërhyrë me shpejtësi  duke arritur të neutralizojnë dhe më pas shuajnë flakët brenda një kohe shumë të shkurtër. Nga Fieri ndërkohë u nisën tri mjete zjarrfikëse dhe punonjës të policisë. Autoboti i përfshirë nga flakët ka rrezikuar përhapjen e zjarrit në depozitat e pikës së karburantit dhe të kompanisë së naftës. Vetëm pas më pak se një ore gjithçka u vu nën kontroll. Flakët kanë dëmtuar një prej zyrave të karburantit, por fatmirësisht nuk pati të lënduar në njerëz. Po dje në qytetin e Fierit shpërtheu edhe një bombol gazi, duke shkaktuar panik në një pallat.

Vrau për hakmarrje, lihet në burg Albert Tuci ka dalë para togave të zeza në Laç, duke marrë edhe masën e arrestit për vrasjen e kryer nga ana e tij. Nën masa të rrepta sigurie, ku për ruajtjen e 22-vjeçarit ishin përfshirë edhe Forca të Ndërhyrjes së Shpejtë, Tuci është përballur në mesditë me gjykatën. Në fjalën e tij, Tuci pranoi autorësinë e krimit dhe kërkoi gjykim të shkurtuar. Ndërsa ka pretenduar se ai nuk ka dashur ta vrasë Beart Ndreun dhe K. Bajraktarin, por vetëm të plagosë 25-vjeçarin e liruar nga burgu, për shkak se ai i kishte plagosur vëllanë, djalin e xhaxhait dhe vetë atë. Gjyqtari i çështjes, Dedë Miri ka dhënë për të masën e arrestit burg pa afat, nën akuzat e “vrasjes së mbetur në tentativë” dhe “mbajtjes pa leje të municioneve luftarake”.


ekonomi kronika e ditës

Gazeta MAPO MaPO Gazeta

www.mapo.al/ /gazetamapo@gmail.com gazetamapo@gmail.com www.mapo.al

03.05.2013 03.05.2013

7

Paratë e katër HEC-ve, qeveria pranon rimbursimin e TVSH Mosrimbursimi i Tatimit të Vlerës së Shtuar, i akumuluar në vite nga administrata tatimore ndaj kompanisë “Kurum”, është pika kyçe që po vonon derdhjen në arkën e shtetit të të ardhurave nga privatizimet e 4 hidrocentraleve. Burime nga Ministria e Ekonomisë bëjnë të ditur se për të realizuar këtë kërkesë të “Kurum” po përgatitet një vendim i Këshillit të Mi-

nistrave për mënyrën e arkëtimit të të ardhurave nga ky privatizim. Ministria e Financave, nëpërmjet Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve identifikon dhe paguan vlerën e rimbursueshme të TVSHsë për shoqërinë “Kurum” nga këto të ardhura. Më pas, administrata tatimore nga të ardhurat e grumbulluara nga TVSH, kthen në llogarinë e thesarit vlerën e rim-

bursimit të “Kurumit”. Ndërkohë që procedurat e detajuara të pagesës do të bëhen sipas një urdhri të Ministrit të Financave, në zbatim të vendimit të Këshillit të Ministrave. Por kompania turke po “shfrytëzon” të gjitha mundësitë ligjore dhe kohore për të përfituar nga ky privatizim. Aktualisht, vlera e njohur e TVSHsë së parimbursuar për këtë kompani ar-

rin në 3 miliardë lekë. “Kurum” ka kërkuar që në momentin e arkëtimit të vlerës 109,5 milionë euro për llogari të qeverisë shqiptare, t’i rimbursohet vlera e njohur e TVSH-së. Afro dy muaj më parë Kuvendi miratoi kontratat e shitjes së hidrocentraleve Bistrica 1, Bistrica 2 dhe Ulëz e Shkopet, kompanisë turke “Kurum” kundrejt vlerës 109,5 milionë euro.

Bashkohen votat për legalizimin e 100 mijë objekteve të reja pas 2006 Opozita dhe mazhoranca kanë bashkuar votat dje për legalizimin e 100 mijë objekteve të ndërtuara pa leje pas vitit 2006, pasi hyri në fuqi ligji i legalizimeve. Miratohet edhe rimbursimi i TVSH-së ndaj fermerëve Blerina Hoxha

Në seancën e fundit plenare të kësaj legjislature janë miratuar disa ligje që, nëse nuk do ishte kohë fushate, të paktën do të merrnin vëmendjen që meritonin në opinionin publik. Miratimi i ligjit për legalizimin e 100 mijë objekteve të tjera që janë ndërtuar pasi ligji i legalizimeve ka hyrë në fuqi në vitin 1996, jo vetëm që është raportuar me një fjali të vetme, por i ka bashkuar opozitën dhe mazhorancën duke dhënë votën pro. Në këtë mënyrë politika ka firmosur vijimin e ndërtimeve pa leje. Tashmë pas formalizimit të 250 mijë objekteve të ndërtuara deri në vitin 2006 dhe 100 mijë të tjerave të përfshira në proces dje, askush nuk sheh më arsye të marrë leje për të ndërtuar. Projekti

Projektligji për legalizimin e kë-

nikolin jaka Kryetari i Dhomës së Tregtisë, Nikolin Jaka pohoi se qeveria ka borxh të pashlyer ndaj 660 bizneseve në sektorin e shërbimeve me një vlerë prej më shumë se 200 milionë eurosh. Ai propozoi që këto borxhe të rakordohen me mospagimin e taksave Funksionimi i institucioneve dhe debati për zgjedhjet parlamentare kanë lënë tërësisht në hije hendekun ku po mësyn ekonomia e vendit. Dje kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, Nikolin Jaka tha se qeveria ka borxh të pashlyer ndaj 660 bizneseve në sektorin e shërbimeve, pa përfshirë ndërtuesit me një vlerë prej më shumë se 200 milionë eurosh. Duke kërkuar një vëmendje të politikës ndaj biznesit, kreu i Dhomës së Tregtisë ka bërë disa propozime, që sipas tij e lehtësojnë klimën e biznesit. Propozimet Dhoma e Tregtisë kërkon zbatimin e propozimeve të bëra, ku kërkohet që tarifa e rivlerësimit të pasurive të paluajtshme të mos jetë më shumë se 3%. Gjithashtu, sipërmarrësit që kanë qarkullim tregtar deri në 200 milionë lekë xhiro vjetore të kenë tarifë fikse prej 1 milion lekësh, ata nga 200500 të paguajnë 2 milionë lekë dhe sipërmarrësit që qarkullojnë nga 500

time pa leje, me sipërfaqe toke më shumë se 300 000 ha. Të dhënat nga Ministria e Drejtësisë shpjegojë se një pjesë e konsiderueshme e tokës së zaptuar ishte shtetërore, megjithatë problemi më i ndjeshëm u përkiste tokave që iu takonin individëve pronarë, e rreth 270 592 pasuri informale.

tyre objekteve parashikon që ndërtesat e gjendura në zonat ku planet urbanistike janë miratuar të legalizohen dhe të integrohen me territorin urban, kurse të tjerat do të prishen. Ndërsa pjesa e dytë e projektligjit ka të bëjë me forcimin e penaliteteve. Burimet nga ALUIZNI shpjegojnë se parandalimi i ndërtimeve të paligjshme në të ardhmen do të mbështetet me integrimin e planeve rregulluese, me procedurat më të hapura dhe më efektive të lejeve të ndërtimit, duke përfshirë edhe një regjistër të veçantë në ZRPP për regjistrimin e lejeve të ndërtimit, si dhe me forcimin e proceseve të kontrollit dhe të prishjes. Strategjia e re për të drejtat e pronësisë sheh nevojën e identifikimit të ndërtimeve pa leje të realizuara pas përfundimit të afatit ligjor për legalizim, për të evituar krijimin e situatave të ngjashme në të ardhmen. Ka të dhëna se, edhe pas hyrjes së fuqi të ligjit “Për legalizimin”, qindra objekte janë ndërtuar në të gjithë vendin pa lejen e organeve përkatëse. Dokumenti i ri për të drejtat e pronësisë ngarkon me përgjegjësi pushtetin lokal, për parandalimin e ndërtimeve pa leje. Për efekt të procesit të legalizimit janë evidentuar rreth 350 000 ndër-

Ligjet

Kuvendi ka miratuar dje ligje që përfshijnë disa reforma të rëndësishme ekonomike. Një ndër to është heqja e TVSH-së në bujqësi. Skema e re e rimbursimit të TVSH– së për fermerët u miratua vetëm me votat e mazhorancës. Opozita e kundërshtoi dhe diskutimet që pësoi ligji u shoqëruan me debate. Fermerët do ta përfitojnë rimbursimin e TVSH-së brenda 4 javësh pas dorëzimit te faturave tatimore që tregojnë llojin dhe sasinë e imputit të blerë prej tyre. Ministria e Bujqësisë sqaron detajet se si do funksionojë skema e rimbursimit. Por opozita i bashkoi votat me mazhorancën për miratimin e ligjit për legalizimin e ndërtimeve informale. Me të djathtën, e majta e bashkoi votën edhe për ligjin “Për kompensimin e ish-pronarëve” dhe “Për ndryshimet në Kodin Penal”.

Qeveria borxh 660 bizneseve, të mos paguajmë taksat

milionë deri 1 miliard lekë, të mos paguajnë më shumë se 3 milionë lekë. Dhoma e Tregtisë kërkon që tarifa për xhiro vjetore nga 1-10 miliardë lekë të jetë deri në 5 milionë lekë dhe mbi këtë shumë tarifa të jetë deri në 10 milionë lekë. Jaka thekson se këto ndryshme do ta çlirojnë sipërmarrjen nga ngërçi ku është futur. Të rakordohen borxhet me taksat Shumë biznese rrezikojnë seriozisht falimentimin nëse qeveria nuk paguan borxhet ndaj tyre. Janë rreth 660 kompani që ofrojnë shër-

Dhoma e Tregtisë ka përpiluar një projektligj me nene të posaçme se si mund të rakordohen borxhet që qeveria u ka bizneseve, me detyrimet tatimore që duhet t’i paguajnë qeverisë

bime publike të cilat kanë mbetur peng të moslikuidimit të detyrimeve nga shteti. Jaka bën apel për ndërhyrje të shpejtë, pasi sipas tij, kjo situatë po i fut bizneset në kolaps dhe pasojat do të jenë mbi punonjësit, të cilët rrezikojnë të humbasin vendet e punës. Ai u bëri gjithashtu apel forcave politike që të miratojnë dhe zbatojnë me procedurë të përshpejtuar akte ligjore për kompensimin ose pezullimin e afateve të pagesave për detyrimet tatimore, si Tatimi mbi Vlerën e Shtuar dhe Tatim-Fitimi, në favor të të gjitha kompanive private. Sipas Jakës, ky kompensim duhet të aplikohet kur shuma e detyrimit që sistemi i buxhetit të shteti u ka këtyre kompanive është më e madhe se shuma e detyrimeve tatimore që kompanitë kanë për të shlyer. Sipas Jakës, duhet të merren parasysh propozimet e Dhomës së Tregtisë për ligjin e faljes së legalizimit dhe faljes së një pjese të borxhit tatimor dhe doganor të bizneseve dhe më pas ky ligj të zbatohet sërish për vitet fiskale 2011 dhe 2012. Madje, Dhoma e Tregtisë ka përpiluar edhe një projektligj me nene të posaçme se si mund të rakordohen borxhet që qeveria u ka bizneseve, me detyrimet tatimore që këto të fundit duhet t’i paguajnë qeverisë.

vendimi

BQE uli interesin bazë të euros Banka Qendrore Evropiane (BQE) uli normat e interesit për herë të parë në 10 muaj dje, duke premtuar se do të sigurojë likuiditetin që u nevojitet bankave të eurozonës për vitin e ardhshëm dhe se do të ndihmojë kompanitë e vogla të kenë qasje në kredi. BQE uli normën bazë të interesit me një çerek pikë përqindjeje në një shifër rekord prej 0.50 për qind, në përgjigje të rënies së inflacionit të eurozonës nën nivelin e saj të synuar, dhe rritjes së papunësisë. Ulja pritej gjerësisht pasi Presidenti Mario Draghi tha muajin e kaluar se BQE-ja ishte e gatshme të veprojë- një frazë të cilën ai e përsëriti të enjten – por pak ekonomistë presin që ky vendim të ketë një efekt vendimtar. Duke pranuar këtë, BQE-ja tha se do t’u japë bankave gjithë likuiditetin e nevojshëm të paktën deri në korrik të vitit 2014 dhe se po kërkon mënyrat për të rritur huadhënien për kompanitë e vogla, të cilat janë ‘esenciale’ për ekonomitë e Evropës, por që në shumë vende kanë qenë të ‘uritura’ për kredi. “Besimi i dobët ekonomike është intensifikuar pranverën e këtij viti, ‘tha Draghi në një konferencë për shtyp.’ Politika jonë monetare do të mbetet lehtësuese për aq kohë sa nevojitet. ‘ Ai këmbënguli në parashikimin e BQEsë se do të ketë rimëkëmbje ekonomike rreth fundit të vitit, por nënvizoi se rreziqet janë shtuar.


CMYK

8 03.05.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

REPUBLIKA E SHQIPËRISË Ministria e Punëve Publike DHE Transportit Drejtoria e përgjithshme e shërbimeve mbështetëse drejtoria e shërbimeve juridike SEKTORI I SHPRONËSIMEVE ___________________________________________________________________________

Adresa: Sheshi “Skënderbej”, nr.5, Tiranë Tel:++355 42 380793; Fax: ++355 42 232389

Shpallje kërkese për shpronësim publik Ministria e Punëve Publike dhe Transportit do të zhvillojë proçedurat e publikimit për interes publik në zbatim të ligjit nr.8561, datë 22.12.1999 “Për shpronësimet dhe marrjen në përdorim të përkohshëm të pasurisë pronë private për interes publik, për pasuritë e paluajtshme pronë private që preken nga ndërtimi i segmentit rrugor “Qukë Qafë Thanë”. “Shpallje Kërkese për Shpronësim Publik Ministria e Punëve Publike dhe Transportit shpall REPUBLIKA E SHQIPERISE kërkesën për shpronësim për interes publik të pasurive

DREJTORIA E PERGJITHSHME E RRUGEVE DREJTORIA E SHPRONESIMEVE

të paluajtshme pronë private, që preken nga ndërtimi i segmentit rrugor “Qukë Qafë Thanë”. Subjekti kërkues i këtij objekti është Autoriteti Rrugor Shqiptar. Me anë të këtij publikimi në shtyp kërkojmë të vëmë në dijeni personat të cilët preken nga ky shpronësim. Vënia në dijeni konsiston në masën e vlerësimit të llogaritur në përputhje me V.K.M. nr.138, date 23.03.2000 “Për kriteret tekinke të vlerësimit dhe përllogaritjes së masës së shpërblimit për pasuritë pronë private që shpronësohen, të pasurive që zhvlerësohen dhe të të drejtave të personave të tretë, për interes publik” i ndryshuar.

Pronarët që kanë emrin në listën emërore dhe personat e tretë, brenda 15 ditëve nga plotësimi i këtij afati për publikim, kanë të drejtë të paraqesin pretendimet e tyre lidhur me çmimin, sipërfaqen titullin e pronësisë, apo llojin e pasurisë që kanë në pronësi, të shoqëruara me dokumentat përkatëse në Ministrinë kompetente (Ministria e Punëve Publike dhe Transportit). Vlera totale e shpronësimit është 1 133 763 (njëmilion e njëqind e tridhjetë e tre mijë e shtatëqind e gjashtëdhjetë e tre) lekë.

Lista e pronave që shpronësohen nga ndërtimi i i segmentit rrugor “Qukë Qafë Thanë”

Nr

Emri

Atesia Mbiemri

ZK

ARE Nr.Pas SiperfaqeCmimi

Vlera

3203 3203 3203 3203 3203 3203 3203 3203 3203 3203 3203 3203 3203 3203 3203 3203

869/30 869/31 1043/1 869/3 25/3 1043/7 869/4 25/16 25/21 869/9 844/32 844/34 844/19 844/7 844/9 844/8

2,820 2,820 7,755 7,050 4,700 7,050 10,575 7,050 16,450 30,550 3,760 3,760 4,700 4,230 4,230 4,230

Lloji I Pasurise TRUALL Siperfaqe Cmimi Vlera

Lloji

Objekte Vlera

Totali

Shenime

2,820 2,820 7,755 7,050 4,700 7,050 10,575 7,050 16,450 30,550 3,760 3,760 4,700 4,230 4,230 4,230

Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP

721,353

Konfirmim ZVRPP

126,000 109,200

Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP

Fshati Rajce-Fushe ZK 3203 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Vasil Besim Luan Ramadan Xhevahir Fatmir Destan Avni Arben Nafije Musa Musa Avni Musa Sherif Enver

Bari Kodhel Destan N. Iliaz Sali Sherif Luman Luman Dalip Halil Halil Halil

Karaj Rira Collake Halili Collaku Collaku Halili Collaku Muca Halili Dashi Dashi Hallidri Beqo Beqo Beqo

12 12 33 30 20 30 45 30 70 130 16 16 20 18 18 18

235 235 235 235 235 235 235 235 235 235 235 235 235 235 235 235

Fshati Prrenjas-Fshat ZK 2925 17 Shefki

Sadik

Karriqi

Dyqan 33 m2 721352.9

Qyteti Prrenjas ZK 2924

18 Xhelo 19 Xhelo

Sulo Sulo

Karriqi +B 2924 Karriqi +B 2924

2/301 2/354

45 39

2800 2800

126000 109200

Fshati Qukes-Shkumbin ZK 3120

20 Xhemal

Refat

Leka

3120

486

20

149

2,980

2,980

742 619 677

20 150 80

210 210 210

4,200 31,500 16,800

4,200 31,500 16,800

Fshati Pishkash-Qender ZK 2969

21 Arif 22 Qani 23 Qani

Isak Isak Isak SHUMA

Shebegu Shebegu Shebegu

2969 2969 2969

788

177,210

84

235200

721352.9 1,133,763

Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP Konfirmim ZVRPP


CMYK

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

03.05.2013

9

REPUBLIKA E SHQIPERISE KESHILLI I QARKUT ELBASAN

KONKURSI I MADH

“Unë Krijoj” Fitoni 1,000 Euro dhe bursë të plotë studimi në UET

maturantët

Drejtoria e Burimeve Njerezore

Adresa : Keshilli Qarkut Elbasan Tel:++355 54 52344, 52696, Fax: 52144

Njoftim per shpallje konkurimi per vend te lire pune

Ne zbatim te Ligjit Nr.8549 date 11.11.1999 “Statusi i nepunesit civil”, Keshilli i Qarkut Elbasan, shpall konkursin per nje vend te lire pune, ne pozicionin e specialistit per kontrollin e zhvillimit te Tokes ne Drejtorine e Planifikimit, Kontrollit dhe Zhvillit te Territorit te Drejtorise se Pergjithshme te Planifikimit, Kontrollit dhe Mbrojtjes se Tokes, ne institucionin e Keshillit te Qarkut Elbasan. Çdo kandidat duhet te plotesoje kerkesat e pergjithshme ne perputhje me nenin 12 te Ligjit Nr.8549 date 11.11.1999 “Statusi i nepunesit civil”. Kerkesat e vecanta per kandidatet - - - -

Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta, Nd. 70, H.1, Tiranë, Cel. 068 20 16 616, info@uet.edu.al, www.uet.edu.al

Te kete mbaruar studimet e larta, dega inxhineri (ndertimi,hidroteknik, mjedisi,gjeodet) Te kete aftesi te mira komunikuese dhe te jete e afte te punoj ne grup. Te njohe programet inxhinerike ne kompjuter si: AUTOCAD, SAP+ETAPS. Te zoteroje nje gjuhe te BE-se.

Paga per pozicion: eshte ne kategorine IV-a Kandidatet qe do te aplikojne per konkurim do te paraqesin brenda dates 07.05.2013 ne Drejtorine e Burimeve Njerezore, dokumentat e meposhtme: • Kerkesen per aplikim • Curriculum Vitae • Çertifikate familjare • Fotokopje te kartes se identitetit. • Fotokopje te diplomes dhe listes se notave te noterizuara. • Deshmi Penaliteti. • Vertetim mjeksor • Deshmi te gjuhes se huaj. • Deshmi kompjuteri • Çertifikata kualifikimi (ne rast se ka) Pas verifikimit paraprak te dokumentacionit te paraqitur nga kandidatet ne Keshillin e Qarkut Elbasan me date 10.05.2013do te shpallet lista e kandidateve te cilet do te vazhdojne konkurimin, data e zhvillimit te testimit me shkrim dhe intervista me goje. (Mosparaqitja e plote e dokumentave te kerkuar perben skualifikim). Çdo kandidat do te testohet ne lidhje me: njohuri mbi Kushtetuten e Republikes se Shqiperise, Ligjin Nr.8652 date 31.07.2000 “Per organizimin dhe funksionimin e organeve te qeverisjes vendore”, Ligjin Nr.8485 date 12.05.1999 “Kodi i procedurave administrative te Republikes se Shqiperise”, Ligjin Nr.8549 date 11.11.1999 “Statusi i nepunesit civil”, Ligjin Nr.9131 date 08.09.2003 “Per rregullat e etikes ne administrates publike”, aktet nenligjore per nepunesin civil“, Ligjin nr.10119 date 23.04.2009 „ Per planifikimin e Territorit“, Ligjin nr. 8402 date 10.09.1998 „Per kolaudimin dhe disiplinimin e punimeve te ndertimit“, Ligjin nr. 9482 date 03.04.2006 „Per legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndertimeve pa leje“. KRYETARI Eugen ISAJ


10

Opinione & Editoriale

Blog & Ide

OpEd

Nga Bujar Kapexhiu

Opinione dhe Editoriale

Falimentimi i ‘farmacisë ruse’ në Ballkan ANIMOZITETI PUBLIK MAQEDONAS KUNDREJT BRUKSELIT: Ka kohë që shtypi dhe qarqet qeveritare në Shkup tek Perëndimi shohin avokatin e djallit kur janë në pyetje raportet me Greqinë dhe sidomos ‘theqafjet’ disavjeçare rreth zgjidhjes së kontestit të emrit. Animoziteti publik maqedonas kundrejt Brukselit, i intonuar përmes disa kolumnistëve proqeveritarë dhe ideologëve të partisë maqedonase në pushtet, në thelb përmban trajektoren e qëndrimeve dhe sensibiliteteve të një populli të vogël ndaj sfidave e të papriturave të kohës. Shenjat e qarta të euroskepticizmit që përshkojnë këtë animozitet, nuk mund të shpjegohen lehtë pa një ‘shëtitje’ të shkurtër në axhendën e ditëve të fundit të kryeministrit Gruevski por edhe në kolonat e shtypit, ku tejdukshëm nxjerr krye përpjekja për të risjellë në vëmendjen e publikut shanset e humbura të integrimit në strukturat euro-atlantike, përmes efekteve të kompensimit. Dy janë portat që shënojnë dalje për këtë frustrim publik maqedonas: aleanca ekonomike dhe ajo ushtarake me vendet e Azisë, Amerikës Latine dhe vetë Rusinë. Vizita e këtyre ditëve e një delegacioni të madh qeveritar (pa asnjë përfaqësues shqiptarë), në krye me kryeministrin Gruevski, në disa shtete të Amerikës Latine, nga analistë proqeveritarë po shikohet si alternativë ekonomike e zhvillimore e Shkupit zyrtar për të gjetur tregje të reja dhe investues të rinj, të cilët, sipas tyre, gjoja do të kompensonin dhe rikuperonin efektet e pasojave rrënuese të ekonomive brenda Eurozonës. Një shtet i vogël e tepër i papërfillshëm në përmasa planetare, po shfaqet në sytë e publikut të këtushëm si një gurë peshoreje që do të rivendoste balancat e humbura në mes të Lindjes dhe Perëndimit. MAQEDONIA, SI ANGLIA (!): Refuzimi disavjeçar për të tejkaluar kontestin me Greqinë rreth emrit, ka kohë që në Shkup nuk shikohet si mungesë gjeturie e koniunkturave politike maqedonase, por si ‘diversion’ dhe ‘tradhti’ e Perëndimit kundrejt ‘çështjes maqedonase’. Në listën e ‘tradhtarëve’ perëndimorë është futur edhe Ali Ahmeti, i cili po kërkon përshpejtim të procesit të integrimit të Maqedonisë në strukturat euroatlantike. Me sy jo të mirë shikohet edhe vizita e paralajmëruar e tij në SHBA, sidomos axhenda e tij për të takuar zyrtarë të lartë amerikanë me të cilët do të bisedohet edhe rreth problemeve dhe vonesave sa i përket gjetjes së zgjidhjeve të kontestit me Greqinë. Në rebusin e kësaj retorike antiperëndimore zënë vend, jo rrallë, edhe përplasjet brendaeuropiane, sidomos disa qëndrime të forta të Britanisë së Madhe kundrejt politikave ekonomike e financiare të BE-së, duke u përdorur nga Shkupi këto përplasje si argumente kontestimi dhe alibi shfajësimi ndaj disa nismave të Brukselit për tejkalimin e pengesave që ka Maqedo-

koment EMIN AZEMI

nia në raport me fqinjët. Të rrok stomaku nga ky nivelizim paushall i interesave të Shkupit dhe Londrës kur janë në pyetje kundërshtitë ndaj politikave të caktuara të Brukselit, paçka se Londra, për dallim nga Shkupi, krejtësisht e rrënjësisht me një kandar tjetër i peshon dhe sprovon muskujt e saj në garë me burokratët e Brukselit. Semantika e analogjisë, për proguverngrafologët entuziastë në Shkup, këtu hyn në punë vetëm sa për të dëshmuar se, edhe një Angli e pasur, ngjashëm si Maqedonia e varfër (por ‘djep i civilizimit’) ka qëndrime identike sa i përket disa politikave, gjoja, joparimore të Brukselit, aty ku Shkupi zyrtar gjen fajtorin kujdestar për gabimet e bëra në oborr të vetin. LEXIMI I KEQ I MODELEVE GJEOSTRATEGJIKE: “Nëse nuk na duan në Bruksel, të hedhim sytë nga Lindja”, është ky lajtmotivi i një thirrjeje në kontinuitet i disa megafonave proqeveritarë në Shkup, të cilët haptazi propagandojnë aleanca ekonomike e ushtarake me vendet e Azisë dhe Rusinë. Shtypi maqedonas, ditë më parë transmetoi me brohoritje ekzaltuese lajmin për përfshirjen, si vëzhguese, e Serbisë në të ashtuquajturën CSTO – një Organizatë për Siguri Kolektive, e kryesuar nga Rusia, në të cilën anëtarësojnë edhe Bjellorusia, Armenia, Kazakistani, Kirgistani dhe Taxhikistani, me një interes në rritje edhe të Iranit për të qenë pjesë e kësaj organizate ushtarake, që ishte ideuar qysh në themelim, në vitin 2002, në Tashkent, si pandan i NATO-s. Kërkimi i një modeli, si Serbia, që po kërkon rrugë alternative për siguri kolektive ushtarake, është sinjal i keq që e bën Shkupin, jo vetëm lojtarin me dy fytyra por edhe partnerin pa fytyrë të Perëndimit, tek i cili Maqedonia në periudhat më dramatike të krizave rajonale kishte mbështetje, siguri dhe partneritet të sinqertë. Leximi i keq i këtyre modeleve, krijon për opinionin publik iluzione të rrejshme për një aleancë sllave, e cila në një të ardhme po rivendoska balancat e humbura në Ballkan dhe po rikthyeka drejtësinë e munguar në favor të popujve të dëmtuar, si maqedonasit, të cilët gjatë historisë paskan pësuar tkurrje territoriale e etnike. Se mbështetja te “nana Rusi” nuk paraqet më kurrfarë modeli për aleanca të mundshme rajonale politike, ekonomike e ushtarake, dëshmon ngrirja e vodkës ruse në gurmazin e politikanëve të ekzaltuar të Beogradit, të cilët nuk arritën ta shndërrojnë në dolli të përbashkët serbo-ruse marrëveshjen

e arritur në Bruksel me përfaqësuesit legjitimë të Kosovës. Marrëveshjen e Brukselit, Moska zyrtare e kishte konsideruar edhe si fiasko të diplomacisë së saj sepse kishte qenë vetë ajo që kishte ushqyer mitin serb për mosdorëzim e Kosovës, në njërën anë, kurse në anën tjetër kishte qenë pikërisht Kosova argumenti kryesor rus për krijimin e aleancave anti-perëndimore, rreth së cilave do të grumbulloheshin disa shtete sllave dhe aziatike me prirje dhe synime identike për rikthimin e influencave dhe balancave historike në këtë pjesë të Ballkanit. Në Shkup, gjithashtu nuk është lexuar drejt edhe përpjekja e Moskës për të intensifikuar luftën diplomatike me mjete të huazuara nga zhonglerizmi ekonomiko-energ jetik. Dominimin e saj rajonal, Rusia ka kohë që po mundohet ta shprehë në forma të sofistikuara, duke i konkurruar Perëndimit me projekte, që janë jetësisht të lidhura me vendet e Ballkanit. Projekti rus i tubacionit të gazit natyror ”Rryma Jugore”, tashmë po shikohet si alternativë e korridorit të tetë që parashihte të lidhte shtetet e rajonit nga Deti i Zi e deri në Adriatik. Anashkalimi i viseve shqiptare nga ky projekt rus është mesazh i qartë i Moskës për një ndarje të re gjeopolitike në rajon. Por, ajo që hëpërhë ia prish planet Moskës është afrimi i Serbisë me BE-në pas nënshkrimit të marrëveshjes në Bruksel, ndonëse që nga futja e NATO-s në Kosovë (1999), ombrella ruse filloi ta lëshojë ujin. Serbia me shekuj ishte ushqyer me mitin për Rusinë, si mbrojtëse e vlerave pansllaviste e ortodokse në Ballkan, madje edhe atëherë kur politika ruse kundrejt Ballkanit kishte ndryshuar që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë, kur edhe fillon të zbehet ylli i pansllavizmit në Serbi. Resurset me gaz natyror që po përdoren aktualisht nga Moska, si alibi për të vendosur njëfarë balance në mes të joshjes eurointegruese të Perëndimit dhe varshmërisë energjetike nga Rusia, është peshorja në të cilën edhe Maqedonia edhe Serbia do të duhej t’i masin prioritetet e tyre gjeostrategjike. Shikuar nga këndvështrimi maqedonas, interesimi rus nuk ka shkuar përtej ndonjë piknik-vizite kurtoazie të diplomatëve rus në Shkup a Ohër dhe asnjë vizitë e këtyre diplomatëve nuk është përcjellë nga kujdesi i Moskës zyrtare për të ndihmuar Maqedonisë, fjala bie, në tejkalimin e kontestit me Greqinë rreth emrit, edhe përkundër faktit se raportet greko-ruse kanë qenë gjithmonë të nivelit të kënaqshëm. Nëse Serbia, në rastin e Kosovës dhe Maqedonia, në raport me Greqinë, nuk mundën të gjejnë tek ‘farmacitë’ politike e ushtarake të Moskës ilaçin adekuat të shërimit nga kompleksi i mbetjes pa ‘vëllain e madh’, atëherë na duken të kota simulimet në Shkup për sëmundje që lehtësisht mund të shërohen me receta të Brukselit.

Mbështetje

Posta e redaksisë gazetamapo@gmail.com

Rrota kapistër komuniste Nga Dade

Nëse “rotacionin” e konsiderojmë jo si një lëvizje përpara, por thjesht si një riciklim të rrotës socialiste një herë në 8 vjet, efekti i 47 viteve që shqiptarët mbajtën në qafën e tyre, rrotën kapistër komuniste, nuk do t’ju ndahet as për 100 vjet. Në shkrimin: Ndarja që forcon Edi Ramën

Nuk ia vlen barra qiranë Nga Zamir

Ndarja e mandateve ekzekutiv-legjislativ që ka shpalosur Mbreti Rama, është paraprakisht një orvatje për të kthyer në ushtarë e kuaj të gjithë oficerët dhe torrat e lojës së tij shahistikë të 23 qershorit. (Apo siç mund të perifrazohet në mënyrë lakonike vështrimi analitik i Shkullakut: “I pari, mbi të barabiturit”). Të thuash se kush është Mbretëresha në këtë lojë, i bie që të hysh në rrafshin privat e familjar. Çka është më shumë se e qortueshme. Nga ana tjetër, me këtë lëvizje publike, Mbreti Rama fsheh “thembrën e Tij”. I paaftë për të përballuar psikologjikisht praninë e 70 + a – parlamentarëve që nuk frymojnë e mendojnë si Ai, Atij i duhet të qëndrojë jashtë këtij mjedisi shumëzërash ‘kokë’ e ‘fyti’. Një kor i tillë i intonuar apo i stonuar në mënyre të ditëpërditshme i sjell zhurmë jo vetëm në ‘vesh’. Çka e bën arrogant e prepotent më shumë se në Vjenë. E këtu nuk ia vlen barra qiranë që për çdo vesh të shkulur për shkak të “daljes jashtë binarëve”, të shkojë në kopshtin më të afërt e t’i afrojë falas veshin kopshtaxhiut a kopshtaxhies që do t’i kapë syri e dora. Sepse kështu do t’i binte të kalonte më shumë kohë duke u këmbatisur përgjatë segmentit rrugor Kopësht-Parlament, sesa i ulur e hijerëndë në ndenjësen e saj. Edhe për një basketbollist klasi e në kulmin e karrierës, një tranazh i tillë do të shkaktonte rënie bretku. E jo më për një basketbollist pensionist, edhe pse për arsye krejt të natyrshme e të kuptueshme.

Ndihmojeni të kthjellohet Nga Enis

Unë do të kisha dëshirë të lexoja një analizë se si mund ta kontrollojë dhe menaxhojë grupin parlamentar z. Rama, kur ai dhe ministrat nuk do të kenë të drejtë vote brenda këtij grupi. Po sikur ta zëmë se Paulin Sterkajt (Paulini me gjasa nuk do të jetë ministër, por do të jetë deputet) t’i teket andej nga muaji i tretë i qeverisjes të kalojë prapë në PD dhe të ndryshojë raportin e votave, si do ta përballojë mocionin e besimit z. Rama? Analistë! Ndihmojeni z. Rama të kthjellohet! Akoma nuk është vonë. Në shkrimin: Ndarja që forcon Edi Ramën


op-ed

2

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Blog / “Kombi” si një konstruksion ambivalent: disa përkufizime mbi “Kombin”

Si mund të mposhtet xhihadi kibernetik N

jë p ar ado ks i mad h i konfliktit me Al Qaeda-n është se terroristët, që në masë të madhe nxiten nga ideologjia islamike e shekullit 14, po përdorin me shumë mjeshtëri teknologjinë informative të shekullit 21. Operativët e Al Qaeda-s, në misionin e tyre për të motivuar rekrutimet e reja në xhihad, për të hedhur hije mbi fuqinë amerikane si dhe për ofrimin e të “mësuarit në distancë” të aftësive terroriste, kanë përdorur në masë të madhe hapësirën kibernetike. Dhe disi, edhe pas më shumë se një dekade që po ndiqen pareshtur, ata vazhdojnë ende t’i gëzohen një përdorimi të papenguar të kësaj strehe virtuale. Është po aq e rëndësishme sa edhe strehat fizike në malet e Vaziristanit, Jemenit dhe të disa terreneve të tjera të largëta. Sulmet e Bostonit edhe njëherë i kujtuan botës përfitimet e Al Qaeda-s nga hapësira kibernetike, siç u pa edhe me vëllezërit Tsarnaev, të cilët ishin radikalizuar përmes uebsajteve xhihadiste. Kë tu ata nu k j a n ë vet ëm. Në sulmet e Londrës në vitin 2005 (nga të cilat u vranë 52 persona), sulmin e dështuar në aeroportin Glasgow më 2007, komplotin e dështuar kundër Fort Dix më 2007, sulmin e Nidal Hasan në Fort Hood në vitin 2009 (që vrau 13), dhe përpjekjen e dështuar për të rrëzuar një aeroplan të Northwest Airlines në të njëjtin vit, ishin të përfshirë terroristët që motivoheshin dhe trajnoheshin nga uebfaqet. Informacione dhe vjegëza për uebsajtet e Anwar al-Awlaki – që u vra nga sulmet e avionëve pa pilot në vitin 2011 dhe të Abu Mus›ab al-Suri janë gjetur në secilin nga këto raste. Derisa ndikimi i Awlakit si propagandues duket se ka vdekur bashkë me të, koncepti strategjik i al-Surit për rritjen e një “rrjeti pa lider” të celulave të vogla xhihadiste- që është ekspozuar në mënyrë të detajuar në uebfaqen e tij The Global Islamic Resistance Call – është bërë një udhëzues kryesor i Al Qaeda-s. Është ky parim që duket se po ndiqet: rritja e ekipeve të vogla terroriste në vende të papritura. Në këtë kuadër thuhet se mbase përmes mësimit online, ata nuk do fitojnë aftësitë e duhura, por janë të mjaftueshme për të shkaktuar dëm dhe për të marrë vëmendjen ndërkombëtare. Pyetjet para koalicionit kundër terrorizmit mbeten të njëjtat me ato të dekadës së kaluar, por mbase janë më të zëshme pas ngjarjes në Boston: Si të ndalohet xhihadi online?

koment Foreign Policy

Mbase është koha që të ndiqet shembulli i “kërkuesve shkencorë” të Parkut Bletchley. Ata thyen kodet e pajisjes koduese German Enigma dhe mundësuan fitore të mëdha, madje edhe në kohën kur nazistët ishin në avantazh në luftë. Në atë konflikt 70 vjet më parë, çelësi ishte që të krijohej kompjuteri me performancën më të lartë në botë. Sot, sfida e një Parku të ri “Bletchley” nuk do të ishte shumë në thyerjen e kodeve sesa hakerimi dhe gjetja e vendndodhjeve të atyre xhihadistëve që i postojnë materialet, ashtu edhe të atyre që kanë akses në to. Te kërkuesit e parë shkencorë hynin matematikanët, mjeshtrit e shahut, dhe madje edhe magjistarët- ndërmjet shumë të tjerëve. Kërkuesit e shekullit 21, pa dyshim që do të kërkojnë hakera të zotë, dizajnues softuerësh dhe mbase edhe më tej: mjeshtër të shahut apo dhe magjistarë.

A mund Al Qaeda të largohet nga streha virtuale në hapësirën kibernetike? SHBA ka luajtur një rol udhëheqës në formulimin e strategjisë, duke u fokusuar kryesisht në përpjekjet për të prezantuar dhe përhapur një pikëpamje më të moderuar të islamit, si dhe të vërë theksin tek aktet e tmerrshme të terroristëve. Por problemi i thjeshtë me këtë, është se asnjë nga këto përpjekje nuk funksionon. Mbi 95 për qind e botës prej 1.3 miliardë myslimanësh refuzojnë Al Qaeda-n dhe ekstremistët e tjerë, por xhihadistët nuk kanë nevojë për mbështetje popullore për të mbushur radhët e tyre. Mjafton një pjesë e vogël e shoqërisë islamike, sërish dhjetëra milionë, nga të cilët mund të tërheqin rekrutë. Mesazhi ynë i moderuar nuk i lëkund ata. Në anën tjetër, pushtimi i Irakut, abuzimet në Abu Ghraib, vrasja e të pafajshmëve me avionët amerikanë pa pilotë, kanë dëshmuar të kundërtën. Edhe përpjekjet për të mbyllur këto uebsajte xhihadiste janë treguar të paefektshme, për shkak të paraqitjes së materialeve në faqe të reja. Edhe më tej nuk është mësuar mjaft për qëllimet e Al Qaeda-s, identitetin e rekrutëve, apo edhe pas gjithë këtyre viteve, qarkullimit të parave. Po qe se zbulimet e mbledhura nga hapësira kibernetike do t’i jepnin koalicionit kundër terrorizmit informacione, siç i kishin aleatët kundër fuqive të boshtit në Luftën e Dytë Botërore, epoka e terrorizmit do të kishte përfunduar tashmë. Mbase është koha që të ndiqet shembulli i “kërkuesve shkencorë” të Parkut Bletchley. Ata thyen kodet e pajisjes koduese German Enigma dhe mundësuan fitore të mëdha, madje edhe në kohën kur nazistët ishin në avantazh në luftë. Në atë konflikt 70 vjet më parë, çelësi ishte që të krijohej kompjuteri me performancën më të lartë në botë. Sot, sfida e një Parku të ri “Bletchley” nuk do të ishte shumë në thyerjen e kodeve sesa hakerimi dhe gjetja e vendndodhjeve të atyre xhihadistëve që i postojnë materialet, ashtu edhe të atyre që kanë akses në to. Te kërkuesit e parë shkencorë hynin matematikanët, mjeshtrit e shahut, dhe madje edhe magjistarët- ndërmjet shumë të tjerëve. Kërkuesit e shekullit 21, pa dyshim që do të kërkojnë hakera të zotë, dizajnues softuerësh dhe mbase edhe më tej: mjeshtër të shahut apo dhe magjistarë.

03.05.2013

Universitet / Patrick Poivre d’Arvor: Nuk është fundi i gazetarisë; mediat sociale strehë për anonimët

11

Presidenti është lobisti i popullit. Hubert H. Humphrey

Aleanca Kuq e Zi, Guliveri që kthehet në ishullin e gjigantëve koment

Roland Lami

Në kontekstin shqiptar, fantazinë e autorit e ka zëvendësuar një pjesë e medias elektronike dhe të shkruar pranë së majtës, ku mjekun Lemuel Gulliver e ka zëvendësuar me Aleancën Kuq e Zi, ndërsa partitë e tjera të ashtuquajtura të vogla me liliputët në rastin e parë dhe gjigantët në rastin e dytë.

M

ënyra sesi po e pasqyron një pjesë e medias së shkruar dhe elektronike pranë së majtës Aleancën Kuq e Zi, më sjell ndërmend kryeveprën e Jonathan Swift, “Udhëtimet e Guliverit”. Një kryevepër e shkruar në formën e romanit të aventurave, por që në fakt është një ironi e pamëshirshme për racën njerëzore, për qytetërimin në përgjithësi. Autori në këtë vepër ka protagonist kryesor mjekun Lemuel Gulliver, i cili vendoset në bordin e një anijeje për të shkuar në katër destinacione. Unë po veçoj me qëllim vetëm dy nga destinacionet. Ndalesa e parë është në ishullin e Liliputëve, ku gjithçka, që nga njerëzit e deri tek objektet, janë në përmasa mjaft të vogla, përveç mjekut Guliver. Ndalesa e dytë është në Brobdingnag. Në të kundërt nga ishulli i parë, këtu e gjejmë protagonistin tonë në vendin e gjigantëve. Raportet përmbysen. Mjeku kthehet tani në kukullën e vajzës së mbretit. Në kontekstin shqiptar, fantazinë e autorit e ka zëvendësuar një pjesë e medias elektronike dhe të shkruar pranë së majtës, ku mjekun Lemuel Gulliver e ka zëvendësuar me Aleancën Kuq e Zi, ndërsa partitë e tjera të ashtuquajtura të vogla me liliputët në rastin e parë dhe gjigantët në rastin e dytë. Të gjithë jemi dëshmitarë të vëmendjes që i kushtonin mediat pranë së majtës Aleancës Kuq e Zi deri para disa ditësh. Para se kjo forcë të vendoste të dilte më vete në këto zgjedhje, të shumta ishin mediat që organizonin debate televizive dhe intervista me liderin e saj. Veprimtaria e AK-së gjatë kësaj periudhe klasifikohej si nga më të rëndësishmet dhe i vihej në dispozicion një kohë televizive e konsiderueshme, krahasuar me parti të tjera të ashtuquajtura të vogla. Përveç kësaj, nuk mungonin vlerësime nga një pjesë e analistëve të tipit: Aleanca Kuq e Zi, e ngjashme me “Vetëvendosja” për nga realiteti politik, “partia risi në këto zgjedhje”. “Fenomeni Kuq e Zi”, “Beppe Grillo shqiptar” etj. Duke krijuar idenë në publik për një forcë që gëzon shumë mbështetje dhe mund të shndërrohet në një pol të tretë në politikën shqiptare. Për ta bërë të besueshme këtë të fundit, publikoheshin rezultate sondazhesh nga burim jozyrtare, ku binte në sy përqindja e lartë e mbështetjes në shkallë vendi të kësaj force politike. Kjo lojë e medias, për disa analistë dhe media pranë së djathtës, shikohej si strategji e ngjashme me atë të bërë me G99-ën në 2009. Mirëpo, ndryshe nga G99-ta e cila u investua deri në fund të zgjedhjeve për kurimin e imazhit të saj, me Aleancën Kuq e Zi nuk ndodhi e njëjta gjë. Sapo kjo forcë politike refuzoi të përfshihej në koalicionin “Aleanca për Shqipërinë Europiane” dhe tashmë si forcë që mund të marrë vota kryesisht majtas dhe jo djathtas, siç mendohej në fillim, ndryshoi mënyra e raportimeve rreth saj. Lemuel Guliverin, në rastin tonë Aleanca Kuq e Zi, media e vendosi në vendin e gjigantëve. Raportet u përmbysen. Guliveri (Aleanca Kuq e Zi) kthehet tani në kukullën e vajzës së mbretit (të medias). Përmasat e saj të vogla nuk i bien në sy askujt. Roli edhe pesha e saj janë të tilla që nuk vlen t’u kushtohet vëmendje nga ana e medias dhe si rrjedhojë edhe nga publiku në raport me partitë e tjera. Kjo forcë, me këto përmasa lilipute, thjesht të zbavit apo të bën për të qeshur, por nuk të shtyn ta marrësh seriozisht. Ky kontrast në perceptim i Aleancës Kuq e Zi ta vështirëson njohjen objektive të saj. Nuk arrin dot të kuptosh deri ku është fantazia dhe ku fillon realja. Kështu që mbeten zgjedhjet e 2013-ës për të verifikuar përmasat reale të kësaj force. Ndërsa për sa i përket mediave, të paktën mund të themi se kanë fantazi dhe shpesh mendojnë se fantazia e tyre i ngjizet edhe publikut. Nuk është se nuk ka ndodhur, kështu që mbetet që kjo të verifikohet ditën e zgjedhjeve.


12

universitet

media

I ftuar nga Universiteti Europian i Tiranës, gazetari dhe shkrimtari i njohur francez, Patrick Poivre d’Arvor, në një bashkëbisedim me studentë dhe pedagogë foli rreth rolit të gazetarit, si ka ndryshuar ai me ndryshimet teknologjike dhe mediat e reja dhe marrëdhënien e politikës dhe mediat në Europën e sotme

Patrick Poivre d’Arvor Nuk është fundi i gazetarisë; mediat sociale strehë për anonimët N

jë gjë është e sigurt: profesioni i gazetarit duhet të ekzistojë dhe të rezistojë pavarësisht se ndryshimet teknologjike të shekullit XXI, duket se duan t’ia rrëmbejnë pozicionin strategjik si ndërmjetësi mes informacionit dhe publikut. Ky ishte mesazhi kryesor që përcolli ditën e djeshme për studentët e Komunikimit në UET, gazetari dhe publicisti i njohur francez, Patrick Poivre d’Arvor. Në një bashkëbisedim prej rreth 60 minutash ai foli rreth profesionit të gazetarit dje dhe sot dhe lidhjes së gazetarisë me politikën, duke ndarë edhe detaje e episode nga karriera e tij 31-vjeçare në televizion dhe kontaktet e drejtpërdrejta që ai ka pasur me shumë liderë botërorë. Megjithëse ka vizituar rreth 165 shtete të botës gjatë jetës së tij, kjo ishte vizita e parë e Poivre d’Arvor në Shqipëri. Ai tha se Shqipëria ka një imazh neutral në Francë, por është në dorën e vetë shqiptarëve të ndërtojnë një imazh pozitiv dhe ta bëjnë vendin më të njohur e më të vizitueshëm nga turistët. Më pas ai iu drejtua me një mesazh inkurajimi të rinjve që aspirojnë karriera në fushën e medias. “Nuk e di sa prej jush duan të bëhen gazetarë, por ju inkurajoj të guxoni me një mendim të hapur, sepse kjo është mënyra që shoqëria mund të ndryshojë perceptimin për fenomene, personazhe, ngjarje dhe për pasojë edhe për vendin tuaj”.

PYETJET NGA AUDITORI

Po ju bëj një pyetje disi naive: A mendoni se ekziston manipulimi politik i massmedias? Pyetja nuk ishte aspak naive. Duke qenë se ju keni qenë laborator i manipulimit të masmediave dhe e dini mjaft mirë, por konteksti botëror ka ndryshuar dhe futja në lojë e mediave të reja e ka bërë atë më komplekse dhe shanset e një manipulimi total janë më të vogla tani. Sa e vështirë është të ruhet identiteti dhe pavarësia e gazetarit kur ka miqësi me politikanët? Mund ta ruash integritetin dhe kjo ndodh, por duhet parë çfarë ka pas politikanëve. Në disa raste ka abuzim në kuptimin e korrupsionit apo autoritarizëm dhe në këto raste është e vështirë t’u

bësh ballë, dhe kjo nuk është specifike vetëm për vende si Shqipëria, por për të gjitha vendet. Por, mund t’i bëhet ballë! Ka një fenomen në rritje, ku triumfon media në kurriz të gazetarisë, media në kuptimin e kanaleve përmes të cilave kalon pushteti në mënyrë të pakontrolluar në kurriz të ‘filtrit’, që duhet të ishte gazetaria. A ngjet edhe në Francë kjo? Besoj se është e tejkaluar në Francë dhe kjo vjen me nivelin e arsimit të shoqërisë. Por ka gjithmonë një lloj konflikti dhe koshience individuale që i përballon përpjekjet për manipulim. Ajo që ndodh në Francë në media është dekriptimi, çmontimi i realiteteve mediatikë dhe politikë, zbulimi i të gjitha situatave me prirjen për të manipuluar apo kontrolluar. Besoj se edhe në vendet e tjera ku koshienca individuale bëhet masive, ndodh dekriptimi dhe zbulimi i të fshehtave. Ju keni njohur dhe intervistuar shumë presidentë francezë dhe liderë botërorë. A mund të na tregoni ndonjë detaj nga takimet me ta që ju ka lënë përshtypje? Kam takuar presidentë francezë e të huaj, diktatorë gjithashtu, Gadafi, Sadam Husein, Fidel Kastro e të tjerë, por më shumë mbresa më kanë lënë gratë. Gra si Nënë Tereza, Indira Gandhi, Aung San Suu Kyi, që për mua është një shembull kuraje dhe guximi, e shumë të tjera... Media pa politikën mund të bëjë, por nuk mund të ndodhë e kundërta. Nga ana tjetër kemi rastin e Bepe Grillos, i cili nuk u beson më mediave tradicionale, por u beson mediave sociale. A mendoni se ka ardhur fundi i medias tradicionale? Është e drejtë që Bepe Grillo del kundër mediave tradicionale të Italisë, kemi mediat private në pronësinë e Berluskonit dhe ato publike, nën mbikëqyrjen e qeverisë. Por, megjithëse Henri thotë se gazetarët janë komunistë, ekzistojnë hapësirat për individualizëm dhe nuk është nevoja të gjunjëzohesh. Prandaj, kjo është arsyeja që roli i gazetarit duhet të ekzistojë, ai që nuk është i lidhur me strukturat dhe duhet t’i japë vetes hapësira dhe në bashkëpunim me rrjetet sociale, pro-

fesioni i gazetarit duhet të mbetet, pavarësisht mediave. Ju përmendët me të drejtë se në këtë sallë ka bij e bija të postkomunizmit. Si ndiheni ju si francez postkolonialist dhe, a mendoni se ka njëfarë parehatie në një Francë postkolonialiste, parehati që shprehet nëpërmjet antiamerikanizmit? Megjithëse kolonializmi dhe komunizmi në thelb janë ide të bukura, gjatë rrugës ato deformohen apo bëhen perverse. Franca ka një pozicion pak më specifik, pasi ka zgjedhur një pozicion mes antiamerikanizmit dhe sovjetizmit. Gazetari sot, është më shumë avokati i politikës apo i popullit? Gazetarët janë më së tepërmi nga ana e publikut, nuk shkoj deri atje sa të mendoj se janë pushteti i katërt apo kundërpushtet, por detyra dhe misioni i gazetarit është të qëndrojë dhe të bëjë pyetjet që kanë në mendje njerëzit dhe të përfaqësojë popullin e tij. Ju keni raportuar ngjarje botërore për publikun francez, por po ndodh një fenomen i ri. Mediat lokale po informojnë publikun botëror. Si i shihni ndryshimet e fundit? Më përpara ishin të ndara, televizion lokal ishte më etatist, ndërsa ata ndërkombëtarë si CNN, ishin të amerikanizuar. Këto janë ndryshime pozitive dhe është një perspektivë tjetër. Ndoshta jo të gjithë janë dakord me këtë, por e rëndësishme është që ka qasje të tjera. Ju thatë se keni botuar romanin e parë në moshën 17-vjeçare dhe se ka qenë një sukses. Çfarë kishte të veçantë në librat tuaj? Libri është diçka që mbetet në krahasim me mijëra emisione televizive që kam bërë, të cilat ikin në ajër. Libri ka shumë rëndësi për mua. Një nga librat që ka bërë përshtypje është libri i një historie dashurie mes dy të rinjve dhe mesa duket ia qëllova me të. Mendoni se media pasqyron interesat publike, apo është ajo që e furnizon me interesa shoqërinë? Ndodh, për fat të keq shpesh, që mediat janë një lloj qarku i mbyllur dhe përsërisin atë që të

tjerët kanë thënë dhe riqarkullohet. Ajo që duhet është pluralizmi, shpejtësia, vijimësia e informacionit për të sjellë një media ndryshe. Me rritjen e rolit të mediave sociale, por edhe ndryshimet teknologjike, gjithkush mund të raportojë ngjarjet, madje edhe me pamje. A mos vallë ka humbur roli i gazetarit të terrenit dhe duhet të ripozicionohet gazetari si ndërmjetësi i informacionit me publikun? Kjo është arsyeja që roli i gazetarit që është vënë në pikëpyetje duhet ekzistojë dhe të rezistojë, dhe nuk është e lehtë kjo gjë. Po ndodh fenomeni i të bërit të suksesshëm për 15 minuta në mediat e reja, por problemi është anonimiteti pas këtyre personave dhe atë që është anonim e me pseudonim unë e hedh në koshin e plehrave, pasi e shkatërron edhe vlerën që mund të ketë. Kur pyetët z. Sarkozy se ju ngjante me një fëmijë të llastuar, ishte për shkak të sjelljes së tij politike, apo kishte gisht Carla Bruni? A ka në fakt një kufi ku gazetari duhet t’ia ndalojë vetes së bëri këto pyetje? Gazetari nuk duhet t’ia ndalojë vetes pyetje të tilla, madje sa më ngacmues të ketë, aq më mirë është. Unë për vete nuk i kam ndaluar vetes asgjë. Ia kam bërë pyetjet thumbuese si Miteranit, ashtu edhe Sarkozisë. Është si roli i gaztorit të mbretit, që përmes anës gazmore thoshte edhe ca të vërteta thumbuese. Por nuk është rasti të ankohem këtu në Shqipëri për këtë, ku kam dëgjuar se ka shumë njerëz këtu që familjet dhe të afërmit u kanë vuajtur dënime. Jetojmë në një botë që nuk e njohim dhe nuk dimë ç’do të ndodhë. A keni një përkufizim tuajin për karakterin e epokës? Nuk jam hyjnor apo ndonjë forcë intelektuale superiore që të posedoj përgjigje për këto tema, por duke njohur historinë e qytetërimeve të lashta, si ai grek, romak, them që Amerika do të bjerë së shpejti. Është krijuar nga asgjëja dhe do të bjerë së shpejti. Anglia dhe Portugalia kanë qenë maja e botës dhe sot janë aq sa janë. Ashtu edhe Franca. Ndoshta do të ketë epërsi të qytetërimit kinez apo atij afrikan.


blog

1001

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

13

Shumë njerëz mendojnë për sigurinë në vend të mundësive. Ata duken më të frikësuar nga jeta se nga vdekja.

3 maj

ditë që formësuan botën

03.05.2013

1926

James F. Byrnes

Greva e parë dhe e fundit e përgjithshme ‘Greva kombëtare’ u autorizua nga Kongresi i Sindikatave Zejtare një minutë pas mesnatës së të hënës së 3 majit 1926. Një milion minatorë ishin ndërkohë në grevë dhe atyre iu bashkuan edhe punëtorët e hekurudhave, të dokeve, të transportit të rrugëve, shtypshkronjave, gazit apo elektricitetit, të cilët refuzuan të shkojnë në punë. Kur inxhinierët dhe ndërtuesit e anijeve u bashkuan me ta më vonë një total prej 2.5 milion njerëzish, përveç minatorëve, morën pjesë në grevën më të madhe në historinë e Bri-

tanisë. Në ditën e parë hekurudha ndali krejtësisht ashtu si dhe autobusët e tramvajet. Mijëra vullnetarë u morën me shërbimet thelbësore, ndërkohë që qeveria e vendosur për të fituar betejën e mendjeve dhe zemrave ndërmori hapa për të kontrolluar transmetimet dhe publikoi gazetën e vet. Greva e Përgjithshme ishte kulmi i një historie të gjatë marrëdhëniesh të hidhura industriale në miniera. Kur rrogat u shkurtuan dhe ditët e punës u zgjatën, Sindikata premtoi se do të reagonte. Bllofi i tyre nuk

funksionoi kur qeveria u tërhoq nga negociatat, duke i lënë sindikatat me një grevë që nuk e donin dhe për të cilën nuk ishin përgatitur si duhet. Qeveria e paraqiti grevën si një sfidë ndaj demokracisë dhe Kongresi i Sindikatave u frikësua se mund të kthehej në një revolucion të dhunshëm. Greva vazhdoi deri më 12 maj, kur Kongresi i Sindikatave e ndaloi duke i lënë minatorët të luftonin të vetëm. Qeveria e përmbylli fitoren e saj një vit më pas, ku i shpalli grevat e përgjithshme të jashtëligjshme.

Blitz

Foto dite

802

Mijë banorë ka kryeqyteti i Holandës, Amsterdami.

881

Mijë biçikleta, përafërsisht, gjenden në këtë qytet.

58 Për qind e përdorin biçikletën çdo ditë në Amsterdam.

255

Tramvaje gjenden dhe operojnë në qytet.

Titulli: Dy bote Foto: SAndy Clark, REUTERs

Në Facebook Marsel Lela

Hanibal Lekter nuk kafshonte, por shijonte. Mjaft ia adresuat emrin e tij të nderuar çdo maniaku që kafshon gruan nga xhelozia.

“Kombi” si një konstruksion ambivalent: disa përkufizime mbi “Kombin” Nga Homi K. Bhabha

Gimi Fjolla

Ec e kuptoje ça lidhje ka 1 maji me ushtarin e panjohur... Më shumë se i panjoft’ ai është edhe i pavend se s’duhej të ishte aty ku më parë ka qenë një objekt kulti. Si kuptoj shamikuqet.

Ilirjan Blloshmi

3 gjëra janë të pafundme, universi, budallalliku njerëzor dhe numri i vajzave në Shqipëri që kanë patur vetëm një 1 lidhje gjatë jetës së tyre.

Aldonova Luarjeva

Bota e medias nuk është më “ujku ha ujkun”, por është “ujku nuk i ngre telefonin ujkut”....

gazetamapo@gmail.com cel: 068 20 55 477

Kombet, si narrativë, e humbin origjinën e tyre në mitet e kohës dhe i realizojnë plotësisht horizontet e tyre vetëm në sytë e mendjes. Ky imazh i kombit – ose ky narracion pra – mund të duket pamundësisht romantik dhe gjerësisht metaforik, por është pikërisht prej këtyre traditave të mendimit politik dhe të gjuhës letrare që kombi merr jetë si një ide historike e fuqishme në perëndim. Një ide, detyra kulturore e së cilës gjendet në unitetin e pamundur të kombit si forcë simbolike. Duke thënë këtë, nuk duam të mohojmë përpjekjen e diskurseve nacionaliste për të prodhuar me këmbëngulje idenë e kombit si një narrativë të vazhdueshme të progresit kombëtar, narcisizmin e vetëgjenerimit, të tashmen e lashtë të Volkut – popullit… Ato që unë dua të theksoj në këtë imazh të gjerë dhe liminal të kombit, me të cilin e nisa punimin, janë: ambivalenca e veçantë që e gjuan idenë e kombit, gjuha e atyre që e shkruajnë atë, dhe jetët e atyre që e jetojnë atë. Kjo është një ambivalencë që lind prej rritjes së vetëdijes se, pavarësisht prej sigurisë me të cilën historianët flasin për “origjinën” e kombit si një shenjë e “modernitetit” të shoqërisë, përkohshmëria kulturore e kombit skalit një realitet shoqëror goxha më tranzicional. Benedict Andersoni (në librin e tij Imagined Communities) e shpreh lindjen ambivalente të kombit me një qartësi të veçantë: Shekulli i Iluminizmit, i sekularizmit racionalist, solli me vete një errësirë moderne… (Fare pak) gjëra i përshtateshin (i përshtaten) këtij qëllimi më mirë sesa

ideja e kombit. Nëse komb-shtetet konsiderohen gjerësisht si “të reja” dhe “historike”, komb-shtetet të cilëve ata u japin shprehje politike gjithnjë gjenerohen nga një e kaluar prej kohërave që nuk mbahen mend dhe … rrëshqasin drejt një të ardhmeje pa kufij. Ajo që unë po propozoj këtu, është se Nacionalizmi duhet kuptuar duke e rreshtuar atë jo me ideologji politike që gjenerohen dhe mbahen me vetëdije, por me sisteme kulturore pararendëse prej të cilave – por edhe kundër të cilave – ai erdhi në jetë. “Ardhja në jetë – Qenie” e kombit si një sistem i domethënies kulturore, si përfaqësim i jetës shoqërore më shumë sesa si një disiplinë e politikave shoqërore, thekson këtë jo-stabilitet të dijes… Në vështrimin e Hannah Arendtit, shoqëria e kombit në botën moderne është “ai areal çuditërisht hibrid, ku interesat private marrin domethënie publike” dhe ku dy arealet rrjedhin pareshtur dhe në mënyrë të pasigurt brenda njëri – tjetrit sikurse “valët në rrymën e pafund të vetë procesit të jetës”. Akoma më pak i sigurt është Tom Narin, që e quan kombin “Janusi modern”, kur thotë se “zhvillimi i pabarabartë” i kapitalizmit shenjon si progresin, ashtu edhe regresin, si racionalitetin, ashtu edhe irracionalitetin politik, në vetë kodin gjenetik të kombit. Ky është një fakt strukturor, ndaj të cilit nuk ka përjashtime dhe “në këtë kuptim është një deklarim ose pohim ekzakt (jo retorik) mbi nacionalizmin të thuash se ai është nga natyra ambivalent”. (m.b).

Themelues: Henri Çili. Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku. Speciale: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. . Kultura: Aida Tuci. Suplement: Arta Çano. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

*Nga Blogu:nacionalizmidhedemonetetjere Marketing / Drejtore: Fiziana Bora Cel: 068 20 55 437 E-mail: fiziana_bora@yahoo.com Menaxhim / Robert Mane Cel: 068 20 55 440


14

listat

Legalizimet, 2500 emrat që marrin tapitë ALUIZNI publikon listën e re me 2500 vetëdeklarues objektesh informale, të cilëve u është përgatitur dokumentacioni tekniko-ligjor për pajisjen me leje legalizimi. Poseduesit e objekteve informale duhet të shlyejnë detyrimet financiare të procesit. Brenda 48 orëve nga shlyerja e tyre, ata do të pajisen me lejen e legalizimit nga drejtoritë e ALUIZNI-t të shpërndara në gjithë Shqipërinë. EMER MBIEMER Drejtoria Tiranë 1 HAKI PINARI XHEVIT BRARI SABRI PINARI BAJRAM KASA MEJTE KOCIU RAMAZAN HALILI FLAMUR SULA LEONIDHA SULA BENIAMIN MAZREKU BUKROSHE KARAJ ANTON NIKOLLI NURI LOCA ARTAN KUKA ALI SHIMA FOTINA PAÇO TAJAR ZAIMI BORA GECI AFERDITA BASHA ALEKO PAPA Drejtoria Tiranë 2 GJON RAJTA GJERGJ RAJTA NESHET QENDRO MENTOR CUKU ILIRJAN HOTI GENTIAN HALDEDA HALIM BUCI ZENEL KUCI GEZIM GURAJA ADEM SOKOLAJ ALFRED SOKOLAJ FADIL HARIZAJ BESIM TAFA DILAVER LELO KORAB LITA ALEKSANDER NDOKAJ IBRAHIM BERISHA JAK NDOKAJ FADIL GJORGA BESNIK GJORGA ARBEN MUJA MATILDA MUJA FLORAT SPAHIU DASHMIR SPAHIU IBRAHIM SPAHIU FESTIM SPAHIU ENVER AVDIA ADRIATIK MERSINI SHAHIN ZENELCANAJ SHKELQIM REXHA SHABAN QESARAKU KASEM HIDA ILIR MUHAMETI BEKTASH MUHAMETI RASIM NELA ISUF NELA BAJRAM HASANAJ FETAJ HASANAJ SAFET KARAMUÇA SKENDER BERMETA ABDURRAHMAN LOKA SHAQIR DAKU ABDULLA DAJA Drejtoria Tiranë 3 AGIM MUÇOLLARI GANI ZAIMI HASAN HASAJ ISMAIL CECJA PETRO MINO VERI GURI JUSUF KAZAZI SABO MATA SOKOL BEQIRI KOSTAQ NINI PELLUMB SHKURTI SPIRO KOZMA DURIM QYSHKA HYSEN MUCA ASTRIT CIRAKU HASAN CEKA JORGAQ PERIKA ASTRIT CIRAKU HASAN CEKA JORGAQ PERIKA SADRIJE PECMARKAJ SHPETIM SHEHU IBRAHIM BALLA VIKTOR DEMIRAS KARAFIL YMERAJ VIKTOR DEMIRAS SHKELQIM MEHJA SHKELQIM MEHJA VANGJELI CIGARE SKENDER SHAHINOS SOSE DEMIRAJ FRAN CARA ENGJELL KOLE BEJKUSH MUSTA BUJAR CAUSHI SAMI MYRTAJ NAZMIE SHKOZA ANASTASIA DE CANDIA AGRON TOSKA AGRON XHANI AGRON JANO NEVRUS MERO ASIE TRIMI ADIL LAME DHIMITER XHOXHI AFERDITA SINANI ANDONETA DHEMBI ENVER KERÇUKU SUZANA KORÇA MYZEJEN MERHORI HALIT SHAHINI GEZIM PETRELA FAREDIN HYSKO DASHAMIR GEZDARI ASTRIT HYKA GENCI KOKOSHI LUAN ALIKO DONIKA SHEHU JAKUP TAFA AGE CAKA RANXHI FETAHU ZYRA LIKA FADIL SINANI

EMER MBIEMER RAHMI HASANI BUKURIE MENAJ SOKOL HASANI BAJRAM TAHIRI MARK RICA IRAKLI RIZO NAMIK HODO TAJAR ELTARI HARILLA KOTORRI ARDIAN BOROVA ARDIAN BOROVA FAIK VATA VITORINA RRENJA MANUSHAQE XHAKONI MAKSIM MEHMETI PETRIT PATUSHI SALI GORDI RAMO BEGA ISUF KOKICI VIKTOR PRENDI SERVET SULMINA AFRIM KOXHAJ FLUTURIM KOXHAJ FRANG PJETRA ILIRJAN GJONI ILIRJAN GJONI PETREF HASAMATAJ ZAMIR HAKLAJ JETA KEMBACI SHKELQIM BEQARAJ ALEKSANDER BREGU ALEKSANDER BREGU ALEKSANDER BREGU ALEKSANDER BREGU KOCO MITROLLARI MINA NAQO MYZAFER CARCANI FATOS PUSTINA ARBEN PUSTINA BARDHYL TUHOLI FATMIR SHEHI TATJANA NICA LEON CIKA SULEJMAN MITKU SHKELQIM ABDI NAZMIJE BATKU REFIK KACNIJA ARJAN BRATI VLADI NASI SKENDER DAPI AGRON AGOLLI SHEFIT ALLMUCA SHEFIT ALLMUCA DILAVER ÇELA GENTIAN RAPAJ FARUDIN KRUTAJ ZHANI RENXA XHEMAL SHKENZA FATMIR SKREVA SHABAN DEMIRAJ ANGJELINA DINE THEODHOR KARAJ AGRON GANI QAZIM ARIFI ARTAN BRAHJA THEODHOR XHILLARI ELIFE AVRECI ILIR SULA ARJAN SULA DHIMITER LLAZARI ARIAN KOKALI MUHARREM XHAFA JOSIF HAXHIMIMA ARIAN KOKALI MUHARREM XHAFA ARBEN DEDEI JOSIF HAXHIMIMA LIMAN KADAREJA GEZIM UKA NAIME HOXHA LUFTAR NELI GAZMEN REÇA RESMI DALIPAJ ERVIN DALIPAJ LIGOR NIKOLLA ALTIN ÇOKU VIOLLANDI KOLESHKA ZHULJETA ZYLFO FLORENC KOLA RITA META SULEJMAN TUSHI ENGJELL FEJZAJ LUCIANA RUCO ARTUR KALEMI ROANA HAFIZI DRICIM XIBRAKU PETRIT VASKA MUSTAFA IBRO SHYQYRI SKENDERI ARQILE SHTEMBARI AQIF MINAROLLI MARIJE PJETRI SELMAN GURRA JANI KOLA ENVER HAKA BUJAR SHEHU PASKAL KOSTARE ENGJELLUSH AVDULAJ ANDONETA KUMBE BARDHU TAULLAK AGIM BEJKO NAILE HYKA FEREOLA LILE MAKSIM MYFTIU ENGJELLUSH AVDULAJ ENGJELL HALILAJ SKENDER SEFERI GEZIM BAJRAMI AGRON TAFAJ AGRON TAFAJ AGRON TAFAJ ALEKS KOLA EDI GRAMO ANXHELA GRAMO ARBA MERKOCI VASILLAQ SPAHO YLLI METOHU ARBEN CICI ARBEN CICI SELAMI BURRI

EMER MBIEMER SELAMI BURRI AVNI OSMANAJ HËNA KOKA VLASH ZAKA FATRI KRYEMADHI TEUTA GRUDA PERSEFONI KOKA LUTFIJE ISMAILAJ MAJLINDA ZALLA ABDURRAHMAN AÇKA SOKOL DAJTI DRITAN DOGANI LUAN GJONÇAJ GENCI GJONÇAJ HYSEN HAXHIJAHJA HASAN BASHA AFERDITA TUZI DHURATA KARAJANI GEZIM BAJAZITI SABRI ÇULLHAJ HASAN BASHA ROLAND VASJARI HAXHI GURI VLADIMIR NOCKAJ GARIP LAPA EDUART SEJKO RAMIS MEMLIKA FLAMURE MEMLIKA FEJZO MEÇE TONIN MARINAJ LEONIDHA CUKO VIOLETA QIBINI SHPRESA BULKU FIQO LIKAJ KUMRIJE KASA KUMRIJE KASA ADLI KOÇI LULJETA DANO SOKOL SHURDHI VLADIMIR ALLKURTI MUSTAFA HOXHA IRFAN BUJARI ASTRIT ZHORDA ADEM SKENDERI STAVRI KOLENIÇO ET’HEM STRATAJ ISMAIL KAMBERI GJERGJ BIXI SOKOL SKURA BILBIL HODA ILIR RESULI SHPETIM XHILAGA NERITAN HAZIZAJ AGIM DAJA SHPETIM KULLAJ VITORE SHARKAJ RAMAZAN RAMA AFRIM AGA FREDERIK BERISHA FREDERIK BERISHA EMANET BUSHATI KRENAR XHAFERI EDMOND GOLIA EDMOND BUZHELI HATIXHE KATRO FATOS OSMANI NEZAHET KAMBERI PAQUZE HOXHA EDMOND BUZHELI EDMOND BUZHELI Drejtoria Kavajë MUSTAFA META SHYQYRIJE GJOCI LUAN GJOCI ARTAN GJOCI ENVER MEMA NAIM BALA NIMETE KAPEDANI DYLAVER ZHELEGU ARBEN,ARTUR SHARAPOPI FLORIKA QENDRO LUAN KALEMAJ NEXHMIJE KONI HEKURAN TOSKU MUHARREM GJINI HIDAJET GJUZI NAIM GJUZI FERIK GEZDARI FERIK GEZDARI DILAVER ALUSHI VEZIR ALABAKU KUJTIM CELPICA NEZIR COPA JEMIN BELBA XHEL CURUMI DURIM AGA HAXHI KRASNIQI XHAVIT ALIAJ MUHARREM KOLLCAKU BUJAR VRIONI GUGASH DOLLIJA ARTUR CANAKU ZYBER DEDJA LULJETA ISMAILI DYLAVER GIXHARI RAMAZAN ALLA XHELAL ÇOPA KUJTIM ROÇI IBRAHIM ROÇI MUHAMED GJUZI PETRIT OKSHTUNI SKENDER KADIU HAJDAR ELEZI OSMAN GJOCI SHEGE GJUZI FATBARDH CELPICA EDI CURRI ARTAN MEKA ORESTI RAJDHO AFRIM BAKA VELI MISIRI FATMIR OKSHTUNI BAJRAM OKSHTUNI BASHKIM FETAHU BEHEXHET POPA REZART KANAPARI BESNIK MURRIZI BAJRAM DEDA LUAN GJUZI

EMER MBIEMER KUJTIM GJUZI ELMAZ GJUZI SOKOL GJUZI QAZIM GJUZI ELMAZ GJUZI DERVISH TAFA HAMDI GJUZI BIANKA SHEQERI Drejtoria Durrës NEBI TUSKU ZAHIM QOLI GEZIM CANI RAMAZAN AVDYLI ANGELI TROSHKU GANI BORICI ARBEN ASLLANI KUJTIM SHESHI DESTAN KRASNIQI HASAN CANI LULZIM TETA RASIM KOLA DASHAMIR QARRI NIKOLL PALOKAJ ELES POKA ESAT GJOKA XHEVAHIR GJOKA NAZMI GJOKA YLLI GJOKA SULEJMAN DERVISHI ARBEN MARKOLA ARBEN NICO AIDA NICO ARBEN NICO AIDA NICO SOTIR MUKA ALBERT HASANBELLI FUAT HYSENI VLADIMIR QAZOLLI LUAN JAUPI SABRI BODLLI QEMAL BALLIU SHABAN CAKONI ALI FERRA ALI FERRA ALI FERRA KUJTIM MULLAJ JORGO NERENXA NUVART NERENXA POLIKRON NERENXA VALBONA BILE HAXHI MECA HYSNI MECA NDRICIM MECA SHEFKI KELMENDI GEZIM KODRA ROBERT QIRKO FATOS DURO RIZA LAME AGIM ALLKA“ SKENDER” “ALLKA” BASHKIM MUCA XHEVAHIR MIRAKA ARBEN HALLULLI ZYMER AHMATI “MERUSHE Qypi ALTIN Qypi OLSI Qypi ARTUR QYPI HATIXHE KERTUSHA NAZIF TIVARI “ELMAZ DULO SPARTAK” BEQARAJ “LILJANA SHABANI ARTUR SHABANI MAKSIMILIAN SHABANI XHEMALI BREGU VALENTINA BREGU ELTON AHMETI ISUF AHMETI MARIA MILI “SOFIJE NASUFI ARDIAN” NASUFI ABDULLA OSMANI ADEM GERMANI SHPETIM KERTUSHA STAVRI ZOGA LORENC KOKA REXHEP BALLA REXHEP BALLA SHPETIM ISUFI SUZANA MALIQI DEMOSTEN MOISIU ILIA SUGARI FATIME ISTERI PETRIT BEGA FERDI QYPI ZYRAHA DOMI FEHMI TEPELENA LLAMBA ZIU MINA BIDO KOZMA HANXHARI NIMETE HADJA FADIL HOXHA QEREM LAME ADA GOLJA KOSTANDIN KARAKASHI BLERIM RAMA MUHARREM FIXHA VIKTOR XHAKOLLI NDRICIM OSMANI ISUF KAPLLANAJ ABAZ GOLE MUHAMER STAFA FITIM KURTI KALEM LAJTHIA FLUTURA BAKALLI ILIR KADRIMI BLEDAR DEVOLLI SPARTAK DEVOLLI ILIR BLAKCORI XHAFERR DOMI ILIR DOMI KUJTIM YMERAJ GEZIM KOLA MARSELO LESKO LUAN KAPLLANAJ LUAN HOXHA ARBEN QATO EDMON PALODHI

EMER MBIEMER ALBERT DAHRIU SHQIPONJA KORRO HALIL HOTI ABDI SEFERI YLLMIR BERBERI Drejtoria Krujë NURI SHULLAZI HASAN BERBERI AGRON SHULLAZI SOKOL IVANI VESEL NEZIRI XHAFERR LELA XHAFER BALLA HATIXHE TOPALLI HAXHIRE BERISHA GENTJAN LIKA HAMDI SHETA GEZIM SHETA SULEJMAN SHULLAZI EDUART SHULLAZI SHPETIM GEGA ALI DEMERXHIU BEQIR SEJDINI HIQMET GAZHELI MEHMET MAJA KUJTIM DALTI AVDYL HOXHA SKENDER VESELI SHPETIM LLUBANI BUJAR EMIRI SADIK BALLIU HALIL MUSTA SABA MURATI DYLAVER HOXHA PELLUMB DERVENI ALBAN MECA RIFAT SHETA HYSNI MASHA JANI MASHA BASHKIM MASHA BEQIR MASHA GAZMIR DROJA ISA KULLI BASHKIM HOXHA BUJAR LLEGA MUHARREM QYSHKA SHPETIM QYSHKA SERVET KULLAFI NEKI COPANI ARBEN SHETA SALI NEZIRI AGRON DEDJA ARJAN KALOSHI ALBAN SHULLAZI QAZIM EMIRI ARBEN DEMERXHIU ENVER DYLA SAMI MASHA GAZMEND HOXHA HYSNI CACA DASHAMIR CACA NAIM EMIRI KUJTIM PENGILI SHKELQIM DEMERXHIU KUJTIM EMIRI ABDYL HAXHIU URIM SULA ARTUR KALOSHI LIRIM TALI ARIS KUSHTAS ARIS KUSHTAS SOVRAN MEMA RAMADAN MEMA AGIM HYMERLLAJ XHEMAL RAMA GEZIM RAMA THEODHOR BIJA GEZIM XHIXHA BASHKIM MUHAXHIRI AMIR HASA BESNIK HYKA BUJAR DACI ARDIAN DODA PASHK DODA DEMIR PRAPANIKU FERID GJESTILA SADIK LEKA AFRIM HIDRALIU YLLI ZALLA DRITAN ZALLA KURT ZALLA ILIR GJONI MYFTAR RADA ILJAZ PRAPANIKU IDRIZ BABAJ KUJTIM KULLAJ SAMI ISAKU AVNI TALI ASTRIT ZGURI LEFTER BABAJ LUTFI BABAJ LUTFIJE DERVINA BLERIM DERVINA AJET DERVINA ELDA DERVINA AGIM DOCI BUJAR KURTI AVDI KURTI MUHARREM BRATA AGIM BUZA FATMIR BESNIK PLLOCI LULZIM BERDAKU GEZIM BERDAKU GEZIM KUQI ARTUR KUQI HAKI KULLAJ SHEFQET DACI SHKEMBIM VELLKU MUHARREM CELAMI GANI CELAMI BESNIK CELAMI SHABAN CELAMI KUJTIM CELAMI AGRON SANA LULZIM SPAHIU SALI SALA BASHIM LLANI BASHIM LLANI BASHIM LLANI ASTRIT LLANI VALBONA VESELI FADIL ALVORA GEZIM CELA GEZIM SEFERI HAMDI PASHA HAMDI PASHA PETRIT VESHTI

EMER MBIEMER PELLUMB VESHTI BEGTASH ISAKU ADEM DELIU Drejtoria Shkodër BADEME BILALI ARDITA VINJARAJ SABRI DERGUTI MANJOLA HAS-SHABANI SELAMI SHEQI ZYHDI BELTUSHA FATBARDH SUKNI ARDIAN BILANI ARDIAN BILANI SMAJL LICI HAMID HALILAJ HYSEN HOXHA BERHAN SELHANEJ AGIM ANAMALI ASIM KRAJA NDRIÇIM PREZA ISMET KAPETA ARDITA VINJARAJ NAMIK JAHJA NAMIK JAHJA MENTOR JAHJA MENTOR JAHJA BUKURIJE HASANBELLI AGIM HASANBELLI RAMADAN TROFKA RAMADAN TROFKA SELAMI KRUJA ISMET PUKA BAJAZIT KUÇI BAJAZIT KUÇI SERVETE ZENELI SERVETE ZENELI SAMI PRRONI AGIM PERMEZA AGIM YMERI NDREK BARBULLUSHI MERITA GURI FERID DIBRA FUAT AIDINOLLI IZET KOPLIKU SMAIL MEMÇAJ SMAIL MEMÇAJ ARVIT MUSTAFA VELI BARDHI FATOS PRIZRENI ALI DUKA ALEKSANDER MARKU PJETER SERRAJ PASHKO SERRAJ NIKE ÇEKINI MRI QARRI MHILL BRIGJA MARTIN GJONI LINA MARKU VUKSAN SHELNA VLADIMIR BREGU TONIN KACERRI DEDE GROPCA PREK MBASRUDI PEPE KOÇEKU LULE PLEPI KIN KOLA BIB BEBANI SHAN MARKU MARK NDOU LODOVIK SOKOLI MUHAMET ÇOBAJ MARIN MAJNISHTA MIRASH VUKÇAJ TOME MARKU TOME SELORA VUKSAN SOKOLI NDOKE MARKU VOC NDOU NDUE NDOU PREL KOKÇUKU KOLE PRELA KOLE SELORA GJOVALIN BROCAJ GJON SOKOLI GJOKE VERRISHTA GEZIM SHEU FRANC NDOCI FRAN NDREJAJ FLORINDE ÇEKINI FLORINDA ÇEKINI FLORINDA ÇEKINI DED ARRA ALEKSANDER IVANAJ NIKOLLE KASNECI GJERGJ NDOCI SITKI RROJI FIQIRI RROJI SAIMIR RROJI ILIR NURJA GENC DECAJ HAJRI HOTI BESNIK AGOLLI RAMADAN STERNAJ KIMETE PERVASA MEHMET GOGAJ OSMAN MILANI OSMAN MILANI SHERIF AGAJ BAHRIJE SHABANI QAMIL ISUFI BEQIR JAHOELEZI SELIM HALLUNI FATMIR HAXHIJA FATMIR HAXHIJA FATMIR HAXHIJA BEHAR KRAJA SHADIJE FRESKINA QEMAL KERNIQI HAXHI PLORI SHAHIR MLLOJA ARBEN MLLOJA RAMIZ MEKULLI RAMIZ MEKULLI RIFAT TALANI REFIK HOXHA JOVAN THANASI FATMIR HOXHA FERIDE AÇANI EDMIR STERNAJ LATIF ERKOÇEVIÇ SEFER HOXHAJ ZIJA LEKAJ HILMI HALLUNI BAHRI KRAJA SHPRESA DANI HASIM HAJDARI RUZHDI SALA SERVETE KRAJA

EMER MBIEMER SHPRESIM KRAJA LULZIM STERNIQI ELJAZ BANDULA NAZMI BANDULA ALBAN BANDULA BARDHYL HOXHA XHEMAL KRAJA GENC SELMANI JETMIR MOLLAJ ALI MURRIZI SHEMSI HALLUNAJ SADIK KOTRRI SADIK KOTRRI BRAHIM RROJI AGRON ZAGANJORI AGIM HUTI NAZMI GRUMIRA BESNIK BARBULLUSHI MENDUH SYKJA Drejtoria Berat PETRO PRIFTI FITIM MULITI LUTFIJE BËRZESHTA FLATUR KAJO HIKMET KAJO ASTRIT KAJO NAMIK DOKO QEMAL KOXHAJ QEMAL KOXHAJ XHEVAIR TOSKA NOVRUS HOXHA ZYFER LUZI MESUT KOXHAJ AGRON MUSTA ILIR BALLIU MUSTAFA HAXHILLARI VELI SADIKAJ QERIM SADIKAJ DRINI GOGO ARMANDO DAJA PETREF PENXHO LEONIDHA FERRO ADRIATIK TOSKA SPIRO DIAMANTI NIKO HASALLA AGRON DARDHA FATMIR MIELLI AGUSH MIELLI LIVAN KREKA YLMI THOMA ARJAN BAZHDARI SHABAN MARRA SHEME TABAKU NOVRUS LUZI VJOLLCA ZOTKAJ BLEDAR SADIKAJ KOSTANDIN MBOQE VASIL KREKAS TAJAR KUMBRIJA KRENAR BAKI AGRON ÇIMA KRISTO DANUSHI FERDI DANUSHI AGRON VOJKA GANI MINGU LILJANA STOLLA SHKELQIM DELIBASHI QERIM BODURI SHERIFE KOKONOZI ALEKS MBOLANI FATMIR ESKIU SELVI VEISLLARI ÇALLI ZERELLARI ALBERT MOJA VANGJEL PISKU XHOVAN BITRI MYRTO HOXHA SHKELQIM DOMI ARDIAN QYPI SELMAN DOMI MISIR HOXHA AGRON LLAPI REXHEP KAZAZI HAMBEL TABAKU HAMIT ZEKA LLAMBI DHANA HYSEN AGALLIU DIBRAN BËRZESHTA ADRIATIK GJOLENA MESTAN BREGU BESIM FERTI DILAVER BERZANI SHYQYRI HYSA FIQIRI KANAÇI IDARIK ZHUKA DULE KANAÇI VLADIMIR QYPI ROMEO GARULI DILAVER GREMSHI XHEVAT PUPULEKU DHIOGJEN CEKA LUTFI SALILLARI SEFEDIN OSHAFI SHERIF MYFTARI XHEVIT BOBOÇI VANGJUSH DROBONIKU FATOS DARDHA VASIL LAÇE ALBERT TUSHE PETRO KOÇI SAMI BANI YMER KOXHAJ SHKËLQIM KOXHAJ PETRIT BRAUSHI ZABIT LUZI FERDINANT LUZI TEFIK PAPA RAMO HOXHA BESIM PIRJA SULEJMAN QOSE PETRIT TOSKA KUJTIM TOSKA FLATUN KURTI VULLNET KURTI EDMOND ÇORBAXHI FERUZE ESKIU SHPETIM LATO SAIMIR LATO MYSLIM MEJDANI ENVER LATO MEVLUD MEJDANI JONUS TOSKA NESHAT BEJDO AGRON BËRZESHTA SELMAN KULLAU ALEKS TËRPO FERIT KUÇI KASTRIOT SHUKULLI

EMER MBIEMER AFRIM ZEQO FATMIR HYSKAJ FLAMUR BRAHO ORHAN FESKO ORHAN FESKO DARI SHERIFI NAJETE SHERIFI KUJTIM SAKAJ EQEREM ISMAILAJ DALIP RUÇI NAZMI TOSKA DILAVER CIBRAKU ARBEN TOSKA MUSA KANACI ZARIF DANUSHI QEMAL SULKA LLAZAR QOSJA YLBERE STRUMI ALBAN SELMANI ALBAN SELMANI KODHEL KOSOVA EDMOND OSMANLLARI BEHAR ZERE EDUART ASLLANAJ GEZIM HALILI SABIRE BRAHO ZYBE STOCENI LEVEND HYSENI MINE SULEJMANI FUAT SULA ALI BREGU GENTIAN MUSTAJ ELENI PASHA MUSTAFA KASOLLJA XHELADIN DYRMISHI ENVER PIRJA DRITA KANANI ALEKO KULE XHEMAL KULLOLLI LUAN HARUNI BESNIK BAROLLARI BASHKIM HAJRULLAJ PELIKRI PRIFTI ARJAN ZIU SHPETIM KODRA KUJTIM META Drejtoria elbasan 1 BESNIK AJETI FERIT TOLA GERANT DEDJA HYSEN SHABANAJ THEMISTOKLI BEBI ERJON BASHO BILAL DANI ZEQIR SLLAMI DYLBER TAFA AGIM HUSHI HAQIF SINANI ARTAN JAUPAJ ASTRIT BESHIRI PANDELI BASHO GLIGOR SPIRO TANKU PËLLUMB ZELEVIZHDA ILIRJAN GERDANI LORENC GODELLI BEQIR KOLLÇAKU ARBEN SHEGUNI TAHIR ÇELA NAIM ALIÇKA EDMONT LAHO AGIM MAHMUTI SONJA MATOHITI RESHAT SHABANI FETAH XIBRAKU PETRAQ ZIU PULLUMB FERRA FERDINAND ZAÇJA BUJAR KALLO NEZIR HYKA SHEFQET XIBRAKU NURIJE UZA VELI QOSJA ALBERT REXHEPI MAJLINDA KARAKYZJA VULLNET DEBROVA BAJRAM IBROJ LUMTERIJE IBROJ NAIM MIMIMI AJET BENDO BASHKIM KOÇI ZENI SALIJA BALLKYZ MAZHI XHEVAHIR KURANI ISMAIL KOLA FLORA KAPJA SHPRESA RAPAI DEDIN STERKAJ VESEL STERKAJ MARE STERKAJ PRANVERA STERKAJ VLADIMIR STERKAJ VIOLETA STERKAJ PETRIT MUÇA AGIM BARDHI ASTRIT VELAKU SABAUDIN SHINGJINI FIQIRI ASLLANI LEONIDHA CIKO TOMORR CERRIKU DURIM IMAMI NEIM ISTREFI FLUTURAKE ISTREFI KLODIAN ISTREFI YLLI ALIÇKA SALUSHE SINANI HAXHIRE CACA ABEDIN GJEVORI RUZHDI PLAKA VERONIKA LIÇI HEKUR BROSHKA ENVER SEFA NASHIFER SEFA VALENTINA BYKA NAZIF BANJA LEFTER HOXHALLARI KIJE HALIMI MIMOZA HALIMI LUMNIJE MUÇA SHPËTIM DYBELI NAXHIJE DYBELI FATMIR RRAPUSHI LULJETA RRAPUSHI Drejtoria elbasan 2 GEZIM TAHIRI SHYQYRI LLACJA HYSNI LUNDRAXHIU

EMER MBIEMER ARTUR MEZINI ARTAN KATESHI KUJTIM METASANA KIMETE METASANA SAFET ALLKO JONUZ FAQOLLI MERUSHE FAQOLLI BEHAR ÇELA SKENDER ÇELA FATMIRE GJATA GAZMIR HAZIZI ANDREA HAZIZI PETRIT GJELI XHEVAHIR ÇELA GEZIM PETALLI BUJAR KULLOLLI MEHEDI AGO TOMORR MUÇA FERDINANT SHEHU JETNOR SHEHU GRIGOR PRENI MUHAMET SOLLAKU ARDJAN SHQAU KUJTIM LUKANI SHPETIM RAMA BESNIK RAMA AGIM SULEJMANI ALEKSANDER XHEJA KLODIAN FEZA LAVDIM OMERI KUDRET SULA XHEVIT KRYEMADHI RAMAZAN TURTULLI LAVDIM TURTULLI KRISTO TURTULLI PANAJOT TURTULLI SPIRO TURTULLI FATMIR TURTULLI VELI ALLKO SHEFQET BARDHO SHEFQET KARRIQI ZHANETA BELBA TAHIR BOGDANI RUZHDI BOGDANI URIM RIRA GEZIM LLOJKO PERPARIM ÇAKO PETRIT HANA LAVDIM BOGDANI LLAZI KARAJ FREDI BOZHA XHEVAIR BOGDANI BEDRI BOGDANI YLLI ÇAKO NAIM ÇAKO JORGO KARAJ MISLIM KARAJ VANGJEL KARAJ FATMIR BOZHA BASHKIM HANA ARTAN BOZHA XHEZAR VASKU ZIJA STOJNA ASTRIT STOJNA ARTUR KARRIQI MYFTAR RIRA KUJTIM POLENA ELMAZ RIKA LEONARD MEKSHI XHEMILE SINA ILIRJAN SINA JANI LLAPUSHI SALI CURRA BEHAR PAJA ANTON BRAÇE HYSEN BARDHOSHI BASHKIM KANANI KADRI KARRIQI FAIK MONA JANI TORRA MINE DIKO KASTRIOT ALLKO SHEFKI MUÇA BILAL ZIKA FADIL BRAZHDA VAIT HASA FERIT MANA ASTRIT LEKA LAVDIM BIÇAKU NAZMI BRAHJA SHEFQET GJYMENGA ILIR ÇOTA AHMET MANAHASA BUJAR META AGRON META GEZIM GRIPSHI ZYHDI GRIPSHI HANE ELEZI EGLA ELEZI DEA ELEZI IBRAHIM META DRITAN MAÇI HAJRULLA LUNDRAXHIU IBRAHIM HASA OSMAN HEKURANI HAMZA HOXHA ERMIR GORICA SHYQYRI DUZHA BEHAR BEQIRI LUTFI LALA SHKELQIM ÇERRI BARDHYL ÇERRI QEMAL MUÇA LLAZAR DERVISHI LLAZAR DERVISHI Drejtoria Korçë ENRIK GABETA PANDELI ROPI YLLI DERVISHAJ JULJAN DERVISHAJ VIOLETA DERVISHAJ EDMOND HOXHALLARI EDISON TEROLLI GURIE LYBESHARI GJERGJI TONA THIMAQ KOCI DERVISH MYFTARAJ ARI DALLAS GRIGOR JANKO NIKOLIN MESUT SPIRO TONA PETRO BASHO BUJAR ÇEKREZI REFIHAN RAKOLLARI ILIJA QIRAMIXHI GJERGJI OSMANI SHEJTOR HOXHALLI SKENDER ÇOLLAKU


listat EMER MBIEMER GJERGJI JAIÇARI Drejtoria Pogradec NESTI KARAPANXHA MALIQ KADILLI LAVDI ÇULI Drejtoria Fier 1 KRISTO BAKO ELMAS GJATA XHELADIN OSMANI TIXHEI OSMANI ARDIAN PASHAJ PAJTIM NURE FADIL ÇELAJ GEZIM ZOTO ARTUR PEMA MURAT NUREDINI MITRO DHIVRA SHYQYRI BOJA HIQMET HYSENJ IRFAN HAJDARI BLEDAR HAJDARI HAMDI RAMAJ RUSTEM MAHMUTI AZEM HOXHA XHEZMI LAÇI REFAT SKENDA PELLUMB GJINI MEDI GJINI REXHEP ZENELI GERJALDA ZANI SABRI GEGA LUAN GEGA SALIAJ GASTERE MUHO FETI MURATI GURI DERVISHAJ PETRAQ BYZYKA KONGRES BITRAJ LEFTER ZAHOALIAJ MENTOR NAZERAJ PANDELI PEMA ARBEN LLUPI JANI GOGO ARSHIN MYRTO TOMORR MYRTO MIHALLAQ KOSHO FLAMUR DULAJ RAMAZAN KACANOLLI SOKOL GUGA LIMON XHELILI HASAN XHELILI LUAN XHELILI NEBI JAUPAJ QETSOR SHALLARI BARDHYL SHALLARI RAZI SHYTAJ GEZIM XHELILI JASHAR RAMA MIRELA MITRAJ BEDRI ZOTAJ KAPO VELIKA AGIM MEMLIKAJ DRITAN KUMANAKU QEMAL SHEHAJ MUHAREM ZOTAJ YLLI ZOTAJ FATOS ZOTAJ BESNIK SULAJ SEFER SULAJ ABAS CAUSHAJ ROLAND SOJATI XHEZMIE HOXHA RRAPI MYRTAJ KUJTIM YMERAJ FADIL JAUPAJ SHKELQIM ZOTAJ SHPETIM MECO AVDYL GERGALI BEDI DURAJ DHIMITER NDREU DRITAN BEGAJ VASIL PETO ANASTAS GJATA IDRIZ EBEJA DILAVER KAMBERAJ ENGJELLUSH KAMBERAJ ALEKS KALAJ THEMI BISTIKA ERVIN META SKENDER METE AJET METE DASHNOR SADIKAJ LUAN SULEJMANI KUJTIM HYSENI ARTUR BUBEQI PETRIT BUBEQI HAMIT HYSENJ RRAPI STAMATICA DENIS ZANI DHURATA ZANI AGIM ZANI ARJAN ZANI ASTRIT ÇEPELE AVNI SADIK BUJAR SADIK AGRON AVDULLA NAIL MAMEÇI SAIMIR MAMEÇI AGRON BEGAJ NIKOLLAQ YZEIRAJ NIKOLLAQ YZEIRAJ RASIM NUREDINI NEXHMI CAUSHI YLLI BEJO ARTUR FEJZULLA HARUN HYSENJ BARDHYL SHPATA HYSENJ SHPATA SKENDER MEHMETI ISMET SALIKO ELTJON SHPATA BUJAR ÇEPELE THOMA DUSHI YLLI KANANI KRISTO PLAKA TATJANA LALA LIGOR TYTO ANASTAS TYTO VLADIMIR BAKIAJ ENVER BEHARAJ YLLI ASIMETAJ VEIP ASIMETAJ HARILLA SOLLAKU ARTAN LULE MITI LULE SHPETIM KUMANAKU TODI ÇYÇYRI MIKEL ÇYÇYRI ROBERT SINANAJ URAN YZBASHI LUFTIJE YMERAJ AFERDITA POSHNJARI LLAMBI SHARRA ROBERT BEÇI ILIA SEMA MINELLA KACANI

EMER MBIEMER LEONIDHA KAÇANI VIRJON SINANAJ FERDI CEKAJ VIKTOR NDREKO NASI ÇOMO GANI PASHAJ LAVDI PASHAJ PETRAQ GJINO GRAMOS CURRI SOTIRAQ MBYETI ASQERI ALIBEAJ ISMAIL ALIBEAJ MUHAMET ALIBEAJ PETRAQ LECO ÇAFA MURATI HARILLA GOLEMI GRIGOR PRENDI EDMOND MARINA VLLASI GALLO VLLASI GALLO ALEKSANDER PUKA PIRO PUKA PETRIT PUKA ALBERT TEGO NAUN TEGO KOSTANDIN TEGO Drejtoria Fier 2 MUSTAFA HATILLARI MIRUSH BUZI MENTOR BUZI SOTIR PRIFTI AGRON CEPELE BARDHYL CEPELE FLAMUR CEPELE KASTRIOT CEPELE HAXI XHELA AGRON CEPELE NAMIK RUKO ISMAIL CEPELE PETREF CEPELE GEZIM SHEME DEFRIM SHEME RUDIN CEPELE NESTI KOLA EDMOND KOLA TAIP MYFTARI ENVER CEPELE DRITAN CEPELE ALIM CEPELE AZIZ CEPELE AGIM KAPO ARBEN KACELI BESIM HAJDINI ASTRIT SANKA PERPARIM LAME REXHEP XHINDI YLMI XHINDI PERPARIM BUZI BAKI SANKA MONDI BUZI BARDHYL CEPELE ARDJAN MYFTARAJ MALIQ KALEMI SEFRET CEPELE FATOS HEQIMAJ AGRON DERVISHI AGIM DYRMISHAJ LEONIDHA KOLIÇI LEONARD MUÇAJ LIU POÇI BILBIL BREGU HAREDIN BREGU HAKI METAJ XHEZMI BARJAMAJ AGUSH AHMETAJ AVNI NUHAJ MYSLYM SINANI BAFTJAR HASANAJ BAKI ÇEPELE ARBEN ÇEPELE NIKOLL KANDARI REFAT ÇEPELE YZEIR KARDHASHI GANI ÇEPELE TAFIL KAPO SOKRAT GOGA VASFI AJASLLARI AGRON KAPO MYRTEZA HAJDINI NAUN KOLA MYFIT ÇEPELE SADIK HAJDINI SHPETIM ÇEPELE LAURENC SENKA SOKRAT GOGA VASIL BANE SHPETIM XHELA IDAJET ÇEPELE REXHEP FETAU KOLI KUSHI KOLI KUSHI MITI KOLA ZOI PRIFTI ILIR ÇEPELE SALI SANKA VANGJEL GOGA LUFTAR HAJDINI SOTIR BORICI FERHAT KAPO CANE OSMENAJ ARBEN CEPELE DASHAMIR HOXHA PANDI KOLA MARIGLEN ÇEPELE LLAZAR KANDARI MUSA CEPELE SPIRO KOLA LUFTAR VRAPI SAMI CEPELE SOTIR SHIMA KITO GOGA DRITAN KOLA ERVIS ÇELA RRAHMAN TAFA EDUARD TAFA JANI KOLA IRAKLI KUKA IRAKLI KUKA MIRAND KUKA NAMIK KAPAJ MITAT HOXHA ARBEN BELULI SPIRO KOLA BILBIL BREGAJ YLLKA HASANAJ MAKSIM KOLA SAKO KOLA BILBIL VREKO MIT’HAT SINJARI XHEVIT GEGA BUJAR HAJDINI XHEMIL XHINDI MYNYR KAZIAJ BESNIK VRAPI ROBERT HAJDINI ANASTAS KOLA AGIM MAMO

EMER MBIEMER MEHMET MAMO XHEVIT DYLE ERJON ISUFI ARTUR CEPELE FARFURI LAMO KUJTIM ISUFAJ GRAMOS HAJDINI USHTAR ZENA APOSTOL GOGA SADET CEPELE KUJTIM CEPELE VANGJEL KOLA FATMIR VRAPI SKENDER HAJDERAJ FASLLI AGACI VASIL KOLA TELI DHAMO XHEVAIR HOXHA VIKTOR BANE MONDI ISUFAJ GRAMOS AJDINI AGRON DAFA PANDELI DAFA AGRON GOGA HARRILLA KOLA PETRO GOGA BLENDI HATILLARI ILJAS AGACI VJOLLCA ISUFAJ VJOLLCA ISUFAJ ZARIF METUSHI FUAT GOXHAJ FEJZI FEJZULLAJ SHYQYRI SINANAJ YLLI SALIAJ SPIRO KANANAJ ENVER FEJZULLAH FATOS XHUFI HEKURAN MEÇAJ FIQIRI GEGA KASTRIOT HOXHA ARBEN HOXHAJ QANI SALIAJ KASO KAMBERAJ MYSLIM SHAHOLLARI FEJZI BUHAJ HAMIT KOCAQI HAMIT KOCAQI VASILLAQ RRUMBULLAKU VASILLAQ STEFA DASHNOR KAMBERAJ XHEVAIR CEKAJ SHKELQIM MYKAJ HYSEN LIKAJ KUJTIM SELMANAJ FIQIRI LAMAJ NAMIK LAMAJ VISAR BINAJ SINAN BINAJ NIKOLLA BINAJ VANGJEL MARKU PERPARIM BARJAMAJ PERPARIM BARJAMAJ XHEVAT NUHAJ THOMA BITRI NDONI BITRI ARBEN BITRI JANO BITRI EDMOND HATE LAVDAR DERVISHAJ KUJTIM LLUSHKAJ DONIKA ÇOBAJ VANGJEL GOLLOSHI ARBEN BETA ELIZABETA BUFI ALBERT BUFI DJANA BUFI AGRON HAJDINI ILIRJAN HAJDINI SIMON PILUA GRAMOS BEKTASHI JASHAR JASHARI AGUR HAZIZI MAHMUT AGACI MUHAREM HAJDINI VLADIMIR HOXHA PETRIT ÇEPELE ISUF ÇEPELE AGIM KUMANAKU ARBEN CEPELE PETRIT CEPELE BEHAR CEPELE SKENDER CEPELE AGIM YZEIRI JORGO HATIA ARSHIN ÇEPELE SHEFQET SENKA SHPETIM SHPATA LADIMIR GOLLOSHI SEIT AVDULLARI ARTUR VARFAJ SAJMIR RRAPAJ Drejtoria Lushnje HASAN PIRRA HEKURAN PIRRA VASILLAQ MONI IDAJET HAXHIU BESIM HAJDARI ALBAN TAULLAU ARBEN KALOSHI NAMIK SALIAJ THOMA MECO MENTOR SHEHU ARIAN GOGA VLADIMIR MAHMUTAJ FATOS MARKU LEFTER SHANI FEIME ZHUPANI ARDJAN SELAMI JAZI BAJAZITI VLADIMIR ÇELA TOMORR MEZINI BASHKIM MECO ILIRJAN MYFTARI SHPRESA DEMIRI FATMIR DEMIRI FERDINANT DEMIRI SHKELQIM VRAPI BUJAR VRAPI LUAN VRAPI APOSTOL VRAPI QERIME KALLMI SKENDER KORRESHI ARTUR YMERI SAIMIR KORRESHI SOFOKLI GJYSHJA ALFRED GROBALLI NIAZI LIKA TRIM HAXHIU AGIM SHEHU MARJOS LIKA NIKO” LIKA SHPËTIM ÇELA KLITI PRIFTI KLITI PRIFTI BARDHYL HALITI SAMI TURKU

EMER MBIEMER HYSNI ZGJANA FATOS BELISHAKU ANDREA BUSHI RAUF SULO GENTIAN CAKA ALTIN” CAKA SALI LIKA BESNIK HAJDINI TAJAR HAJDINI “SELMAN GJOLENA BESNIK GJOLENA VIOLETA XHAVARI LUAN HASANLLIU LANDI KROI VASIL DUBARE DRITAN LIÇI MITAT VELIAJ GEZIM ALIAJ HYSEN ALIAJ MARJANA SEFA KODHEL PAJA SELIM KURTI RAM RREDHI ARJAN LEKA ERVIN LEKA ENVER TOROMENI NIIKO MENERJA YLLI TAULLAU STAVRI SHANI MEZYHATE ÇELA EDMOND SULO MALIQ HOXHA FATMIR GJYLA XHEVDET ÇELA ANDREA DHAMI ISUF MYFTARI ZYBER KADRIU AJETE MUSAKU MINELLA BITRI ADRIATIK VENDRESHA TOMI SEMA ADRIATIK SULOVARI MAKSIM SULOVARI ELENICA SELMANAJ SYBI BEJTE BAJRAM XHAURI OLIMBI PRIFTI SKENDER KISHTA FILIP PAÇO VJOLLCA PAÇO MITAT MANOKU MIRELA KOLA RRAPI KOLA MYFTAR BREHAMAJ SEFER SHARKA TAFIL MECO GAZMEND KORRESHI MYSLIM DEDEJ LILJANA GJORDENI DHIMITER XHOXHI ADRIATIK ZEQO NIKOLLAQ ÇEREPI MAKSIM SEMA THOMA TUSHA ADRIAN LICKA KLODIAN MEZINI DRITAN RUSTAJ DRITAN RUSTAJ SHAQIR KASAPI LUAN TOROMANI ALTIN TOROMANI SHKELQIM MEBELLI YMER ÇELA ARIF ÇELA GËZIM ÇELA DEBATIK DYRMISHI GRAMOS MEZINI ILIR CJAPI FATMIR SOLLAKU NOVRUZ TURKU OLIMBI MARKU GAZMIR ALBRAHIMI SHPETIM XHEPA ARBEN LUSHI FATJON DAKA FATOS KORRESHI XHEVAHIR TUSHE RUSHIT KOZARJA TELAT KOZARJA BARDHI PRENDI Drejtoria Kukës DHIMITER PEKA XHELIL KASTRATI MUHAMET DIDA SELMAN DIDA FATMIR DIDA ARIF MUHADRI KUJTIM DIDA HALIT MUJA ALBERT MUJA HAMID MUHADRI ADEM DAUTI ABDULLAH JUPA KUJTIM DERRI RAMADAN LLESHI XHEVAHIRE LLESHI ZAIM LLESHI HALIM LLESHI HAMDI LLESHI KRESHNIK BARDHOSHI AGIM XHEBEXHIA ALI XHEBEXHIA BAJRAM DAUTI YLLI MUNEKA MILAIM MUNEKA DERVISH CAHANI SHKELQIM XHEBEXHIA RAMADAN JUPA RAM XHEBEXHIA EMRI JEMINAJ PËLLUMB LAÇI ILIR DAJÇI HAZIR BARAKU ISMET MUJA ZEKË LAÇI ADEM MUJA SELIM ALIAJ HALIT MUJA QAMIL MUJA DIN GRADICA ALI SELIMAJ SKENDER OSMAJ ADEM TREZHNJEVA AGIM MALAJ SHKELZEN GJEÇAJ LATIF NOKSHIQI ILIR BERISHA ARANIT ISMALAJ GUXIM ISMALAJ FLORA ISMALAJ ALBANA TOSKAJ ALKETA SADIKAJ VILAJETE ISMALAJ NAZMIE ISMALAJ RIZA KERNAJA ILIRJAN DAUTAJ PETRIT PRELAJ

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

EMER MBIEMER ADULLA DAUTAJ ADIL DAUTAJ ARIF HAJDINAJ SOKOL HAJDINAJ SADRI NEZAJ Drejtoria Dibër ISUF CANI HYQMET BALA AGRON DISHI RAMAZAN BUDI ISMET BUDI ALI XHOMARA SELIM ÇIPI MUSTAFA DEMA MIRJAN DEDOLLI BAJRAM HYSA BASHKIM IMERRI NERIM BALA HYSEN MURIQI BARIE NELI EDUART MEDA MUSA GJURRA Drejtoria Gjirokastër IZET BEJKAJ FATMIR HOXHA HAJDAR XHEBRO ADMIRIM DURO ARTAN KOKO DASHNOR KARABINA REXHEP KOKO FLATUN KOKO FREDI LIPE GJERGJI LIPE GIGO MITRE KRISTO LIPE HASAN HISA LIMOS DEÇKA ÇARÇAN HISA BARJAM DURO IDRIZ BATHA DHIMITER NIKA ZINI VELIAJ ASTRIT SELA TOMOR QËNDRO MEMET ASLLANAJ KRISTAQ MERSINI PETRAQ TORE MISTO LABI PANAJOT NOTO RUSA NOTO OSMËN ISARAJ OSMËN ISARAJ ILIR MYRTOLLI ILIRJAN SINANI ILIRJAN SINANI SHPRESA QOSJA DHIMITER NIKA Drejtoria Lezhë EMRI DISHA NDUE GJOKA ALEKS DEDA GJERGJ GEGA MARE DEDA NIKOLL MARKU PRENG PRENGA EDUART GJERGJI ALFRED PALUCA DED PALUCA GJIN PALUCA GJON PALUCA FRROK KOCA LEK NDOJ ZEF GJONI PRENG TUCI PRENG TUCI ZEF SMAKU NDUE CUPI MARTINE NIKOLLI JETMIR LOCAJ MARK PREÇI MARK GEGA GJERGJ PREÇI KEL LLESHI ILIR LLESHI PRENG GJONI GEZIM PREÇI KOL SHKREPI SAIMIR SHKREPI FRAN SHKREPI KATRIN SHKREPI SOKOL SHKREPI LEKE SHKREPI FRAN KOLA FRAN LIKA NIKE NIKA MARK QUKU GJIN CANGA VITORE ZEFI VLADIMIR FILOPATI VIKTOR PERGJOKA NDRE MATIA DED NDOJ GEZIM ZEFAJ MARE GJOKA FRROK MANDRECA MARK KOLA EDMOND PERNDOJ ZEF JAKU SOKOL DOÇI MRIKE JAKU LLESH GJINI PRENGE ZEFI MARK VUKA GJERGJ NDREU DANIEL VUKA PAL VUKA VALENTIN SMACI KOLË SMACI NIKOLIN PRENGA ALI MEMA ZEF JAKU NIKOLL JAKU FRROK JAKU LEKE JAKU LAZER BIBA TANUSH LLESHI MHILL NJEÇI SANDER BIBA JAK BELA GJON AMERI MARK VOKRRI NDUE PALI NDUE MALSHI GJON MARKU MARKELIAN PRENDI PAL GJERGJI ALEKO SMAÇI ALEKO. SMAÇI DED KOLA NDOKË KOLA FRAN KOLA ALEKSANDER DIDA NDUE DIDA GJOVALIN BIBA NIKOLL JAKAJ

EMER MBIEMER NIKOLLE TRASHAJ SIMON KOLA GJON VATA DED VATA MIRI ÇUNI PRENG PERJAKU AGOSTIN PERKOLA SANDER PREÇI NDOK DOKAJ PAL LLESHGEGAJ TONIN PALAJ GJOK GJOKA ARJAN MARFANI PETRIT MARKU FRROK LUKAJ GJERGJ LLESHI GJERGJ TUSHAJ Drejtoria Saranda JONUZ LEKA KLEANTHI PIRO HARI JANOPULLO VASIL BRAHO KRISTAQ ÇAVO SHKELQIM MUSA PETRAQ ÇAVO HEKTOR UZEIRI JANAQ HAXHIRAJ ARDIAN MUSLLIMI SEFER LAMKA NIJAS BIBA ROBERT ZHUPA JETMIR MEHMETI FERASETE MEHMETI FATMIR MEÇANI HAMET XHEKA LATIF XHEKA BESHIR HAKAREPI ARTUR ILIAZI ROLAND ILIAZI PAJTIM KOÇIAJ ARANIT MULLAJ SHKELQIM ISUFI RUSTEM SKURA BESHER BALLAXHIA SURJA ISUFAJ JORGO GURRA SPIRO QENDRO HAVA ISUFI AGRON NURÇE SIMON HAXHI TAIP ARAPI JORGO ZHUPA JANI ZHUPA SHERIF DUKA FANI HAKAREPI SHKELQIM ISUFI MUHAMET BEHRA JORGO RIZO GJERGJI ARAPI AGRON ARAPI PETRO XUXI VASIL MEHMETI NDRIÇIM ISUFI BESNIK KARALLIU AFIFE KUSPA SOTIR MARTO PETRIT KAPAJ HAXHI PRODA VANGJEL ROSHI NATASHA DEDI BASTRI VELCANI LEFTERIA JANI SAMI RESULAJ ILIA MUSTAQI VANGJEL QERAMA RAIMOND MEHILLI GENCI LLANAJ SOTIR NIKA NOVRUZ KALEMI EDMOND LLACI SOFO NESTURI NIKO NESTURI SAMI HOXHA SOSE KOBUZI PANDELI PRIFTI DILAVER ALIKAJ RIZA VELIU VASIL VALLJA SAMI SHKEMBI FLAMUR RRAPA DASHNOR ZENELI FOTO NIKA ABEDIN DELILAJ RAMADAN VELA NIKO NIKA MIHAL NIKA JANARI VELIU ARQILE XHANI ALI VELA BARJAM VELA ADRIATIK VELA LLUKA LAZERI ALEKS HOXA ALBERT VELIU AHMET KONDI JOSIF MARKU SOTIR DAUTI MILTJADH NIKA HAKI PALI DASHNOR SHEHU VALENTINA DACI ANASTAS GUDA GAFURR BUZHERI QIRJAKO GJONI ANDREA ÇAPAKU FATOS BODE MERXHAN RRAKU TIMOLEO BITRI ANDREA GJIKA THANAS BITRI NIKON JORGJI ARJON GJIKA BEKIM HYSOTOÇI BLEDAR ISUFI FEHTA MERKA PERPARIM MERKA YLLI MALKA VASIJE HOXHAJ HIDAJET CANE ADIF DEMIRAJ ALEKS SELA RAMADAN GJONÇI RESHAT DIDA SHEZAI XHENGO HALIT ALUSHI PELLUMB SALIU REXHEP NELO MIHO FUQI FEIM SHUAIPI ALEKS XEGA KRISTO MISHA VASIL POÇI SOTIR ALUSHI VANGJEL PAKO ANESTI DHIMA SURJA ÇAPARO KIÇO BASHKA

03.05.2013

EMER MBIEMER LULEZIM VEIZI ILIA KORRO VANGJEL JOTOPULLI ARTUR SULEJMANI SADIK MUSAI JORGO KOÇI GJERGJI KORAQI THOMA METE METE METE DASHAMIR EMINI THANAS HANXHARA THODHORAQ HANXHARA ERJOL BUFI ODISE POLO DYLBER MURTAJ SHPETIM MURTAJ LULEZIM MURTAJ ALTIN MURTAJ SHPETIM MURTAJ BEDO KOSHI NURI NIKAJ ALFRED ABAZI MEDIN BARJAMAJ MARTIN BARJAMAJ VELEDIN IDRIZAJ BARJAM ALUSHI KRISTOFOR ZENO PETRIT ÇELA BILBIL MIHO SPIRO NONI Drejtoria Vlorë 2 MUSA MALAJ VULLNET SADIKU NAPOLON PRIFTI VANGJEL GORO PANO KOKA NASIP XHUVANI HYSNI LIKAJ LULZIM ALUSHAJ ALBERT ALLUSHI THOMA GJINI ASTRIT SINANI SPIRO DHIMA LESKO QEPI NOVRUZ GJIMARAJ NATASHA RROKAJ ISMAIL XHELESHI NIKOLLA BARDHI ASTRIT KOJANAJ DERVISH ALLUSHAJ IDAI ALLUSHAJ YLLI PETOSHATI BAHTJAR REXHEPI AISHE HAMZOJ NEZIR HYSOLAKOJ ZAHO HYSOLAKOJ ASIFE BELAJ ISUF JAZO SAZAN DERVISHALIAJ MITRO ÇAPOJ GJOLEK MERKAJ ABAS BREGU OSMEN CARAJ BUJAR DERVISHAJ BUJAR KOLLOVI PETRIT HAMETAJ IZDER AVDULLAI FEG HAMZARAJ VANGJEL PAPA HARILLA MARKO MARKO MARKO GENCI KUQARI NIZAJETE NUKAJ LILO MEÇO MEHMET GRABOVA PIJAZIT SHEHU QANI SHEHU GEZIME BITAJ MANE LLAJA ELMAS AGO ASQERI BULLA SULEJMAN PESHTANI SULEJMAN PESHTANI SHKËLQIM PESHTANI EDMOND PESHTANI BILBIL BULLA FERDI ARAPI VELI DORACI GAZMIR DORACI AGIM MURATAJ VIZHDAN MALAJ RRAHIM FENERAJ NAZMI FENERAJ GJERGJI HOXHA ILIR HOXHA ASQERI ARAPI SHABAN BULLA VERO MALAJ ASQERI XHELAJ SERVET MURATAJ LULEZIM XHELAJ SHPETIM XHELAJ FITIM DOSI ELEJDA DOSI KLEAND ZENUNAJ SHINA KARO GEZIM KARAFILAJ LAMEN DOSI MUIM CEPELE HARIS DOSI MEMET PESHTANI ALEKSANDER DOSI VEZIR BULLA QANI PESHTANI SELAMET BULLA QAZIM BULLA MARSEL BULLA ILJAS TOJALLI PAJTIM TOJALLI FIQIRI MALAJ LUAN MALAJ BEXHET HOXHAJ ALEKO MINO SHABAN VEIZI FARI PERONA HAJRIE IBRUSHI ALEKS ISLAMAJ PANO DHIMA ARBEN HAMATAJ BEKIM HIBRAJ XHIXHO BODOJ PULO TROQE LUAN SHKURTAJ ETEM BRATAJ DHIMITER KOKURI EDIP DANO ARQILE LAGJI TODI SHULI REIS ISLAMAJ SELIM SULOJ AVA DANAJ SELIM SULOJ ISA HARIZAJ BARJAM MUKAJ BAKI XHAFERAJ SEFER BEDOJ

EMER MBIEMER TRIFON BOCAJ GEGE KALAJ PETRO BALILAJ MEMO HASKO VERO LALAJ SERVET DERVISHALIAJ LAHE BELLOJ GEZIM ISLAMAJ PELIVAN NAZAJ ARBEN NEXHIPAJ TAIP GABA IBRAHIM GJOMEMO GËZIM BOJKOJ VITORE KARÇANI ROBERT LEKA VASIL KORÇA MERJEME ÇULI SKËNDER MEJDIJAJ ISMET XHUVELAJ SHEFQET SULEJMËNI BEXHET DORACI SOKRAT NIKAJ ALEKS GJONDEDAJ SELAUDIN NELOJ VEIP ISARAJ AZEM HASANAJ AJET HOXHA KASTRIOT ÇELAJ TAHIR SINAJ GANI GJIPALAJ SERVET HIBROJ GANI NELAJ QERIBA BLUSHAJ FERDINANT MEHILLI ZIA HIBROJ AGIM MORAÇAJ PULLUMB ÇELOALIAJ VIKTOR VANGJELI NEXHAT MEHILLI EDISON ÇELAJ HARIS KAPOJ SOSE GABAJ BASHKIM HABILI NAZIF AZIZAJ BARJAM BELULI HYSEN BRAHIMLLARI ADRI SULEJMENI XHUMEDIN NAÇI HASAN JAZOJ SELIM HILA BESMIR DERVISHAJ PRENJO BELULAJ HAMDI QEPI HALO HIBROJ ARBEN KULLURI AVDUL LIKSKENDAJ IRFAN GJEOMEMA TRIFON XHUVELI MYZAFR XHUVELI BEQIR BEQIRAJ XHAFER BRATI MANE CURROJ KUSHTRIM BALILI LAME BEJO PETRIT SHEHU DASHAMIR TAHIRI EDUART MALAJ ANASTAS LIKOKA SAVO PRIFTI ARETI MERTIRI AVDUL HASKOJ ASIJE HAMZARAJ PETRIT FETAHU SPIRO NINO SPIRO NINO LLAMBRO NINO VIOLETA DHIMOGJIKA KIÇO GORO VANGJEL KUTULLA DOLOR KUTULLA MANTHO LLAZARI KIÇO GJOKA FADIL SINANI LLUKA QIRICI RAMIZ BEGO ROLAND BRAHO ALBANA XHINDOLI AVNI ZAHAJ VENDIM KOÇAJ BENIAMIN LAMEBORSHI ALBION NOVRUZAJ ALTIN KOÇAJ DELI KOÇAJ ALEKSANDËR KOÇAJ NEIM JAZAJ ARBEN RUKAJ ETMIRAND MUSTAFA MAZAR MUSTAFA SADIK MALAJ BARDHOSH RAMOSAÇO MIFTAR RAMOSAÇO AISHE NOVRUZAJ BARDHOSH RAMOSAÇO SALIBE GJONDEDAJ EDUARD BESTROVA ENGJËLLUSH DURMISHAJ PETREF MUSTAFA FESTIM GJIMARAJ XHEMIL QEPI GEZIM HASANALIAJ FATION HOXHAJ MEHMET PETOSHATI ENGJELL HOXHA KRENAR RROKAJ MANOL KANAJ VALDETE PJETRI AGIM MEHMETI LATIF SINANAJ SKENDER RRAPAJ HAXHI FETAHU HASAN HAMITI KUJTIM HARUNI REFAT HARUNI NELO HAMZARAJ SOKRAT GERDHUQI EDMOND KURRETA NISI GUSHO AGIM ZENELI SHKELQIM ZENELI ARBEN MEHILLI ALBERT HYSKAJ HARUN JAZAJ Drejtoria Vlorë 1 ALFRED MENAJ RRAPO XHAFERI FATOSH PAJO ELTON ISMAILI GANI IDRIZI LEFTERI ALLUSHAJ SHKELQIM PEKMEZI ENGJELL SULCAJ KICO PECAJ SAMI SINAJ LALA SINANAJ VANGJEL SINANAJ

15

EMER MBIEMER PERPARIM BRESHANAJ SHEZAI BRESHANAJ MEHMET MEHMETI FATOS FERRAJ SELMAN JAZAJ LIRIM KANAJ SAIMIR MYRTAJ VIKTOR MANAJ BESIM ÇULANAJ LAVDOSH ASLLANAJ MIKEL KAPLLANI ARTUR KAPLLANI IMER NIKAJ ERION MECORAPAJ LUAN LESKAJ SHKELQIM TOZAJ KOSTA HAJDI FATMIR BESHAJ FESTIM SELAMAJ FLUTURA BEGA VIKTOR SHEHU SHERIF LAMAJ ILIR ALIAJ SHABAN HYSENI SHABAN HYSENI MUHAMET SHUSHOLLARI GENTIAN BAZAJ DASHAMIR KOCAJ XHELAL MALAJ MIHAL BEGAJ FOTINI BARJAMI FATOS MUKA IDRIZ HOXHAJ AGIM ABAZI ILIR TOGANI SKENDER IBRAHIMAJ VLLASI STEFA JORGO STEFA JORGJI XHAFERAJ TEFERI CECI ILIR CECI BILBIL KALEMAJ KASEM SPAHIU VASIL MERTIRI JANAQ DEROLLI GAZMIR GJONI ROBERT LICAJ ISLAM LIKAJ MARIKA LIKAJ KRENAR LIKA FESTIM LIKAJ BEGO KOLILA DUKE HABAZAJ MAGE HABAZAJ BARDHOSH ZENELAJ VASIL KOCI MARIKA KOCI ESAT FERRAJ ARDIAN FEKA CAUSH ALIAJ VLADIMIR MACI HASAN DERVISHLLARI FEJZO MACI LLUKA KAPURRANI FARIE KARROQJA MARINELA KAPINO VASILIQI KAPINO ALBERT MITA QIRIAKO MITA ALBERT RRAPAJ ABEDIN MELI FEHTI AHMETAJ ZENI XHAFERAJ ALFON XHAFERAJ KRISTO KOLILA SHAHIN YZEIRAJ LINDITA DYRMISHI VIRJON ISLAMAJ MYRVETE BRAHIMI THANAS BERDELLIMA AGRON MUCAJ KRISTO LLOJI SAFET MUSABELLIU FETI MEZANI ABEDIN KONDO ABEDIN KONDO SOKRAT ZAKASI SHKELQIM MUSARAJ NATASHA QESARI RIZA HALIMI HALIM KOKALARI MIRDAR BALILAJ DEFRIM BALILAJ FAIK BALILAJ AGRON SINANAJ DILAVER HAJDINI ILIRJAN LUSHKAJ ELMAZ PETOSHATI EDMOND MUSTAFARAJ SELMAN MEZANI MEZAN MALAJ DRITAN TARE ILIRJAN VESHI ARJAN BAKA THANAS PASKU MIRJAN MYRTAJ LUAN KOLLOVI VULLNET KAPAJ MYRDAR KAPAJ JETO MATANI MYNYR REXHEPAJ ENGJELLUSH MEMINAJ JETNOR LAMAJ BRAHIM JAZAJ ZYBER ALLUSHAJ GJERGJI HOXHAJ MEHMET LESKAJ LASKO MUSTAFAI VIRON DEDAJ ILIAS MUSTA PELLUMB HARUNAJ ALEKSANDER MASKAJ ALEKSANDER MASKAJ ARTUR MEMINAJ IBRAHIM AMETAJ NAZIR ISUFAJ TRIFON IDRIZAJ TEKI ABAZI ARTUR ALIKAJ HASIM ISMAILI JASHAR HOXHAJ ELVIS CECI ELIDON FEJZO LLAMBRO HYSAJ HETEM BRAHIMI BARDHYL MUCO FAIK KASIMI SALI SULO SHERI RAKIPI ARTAN BABA FATJON BEHAJ FERIK HYSENAJ ROBERT DEMAJ ARSENI CACO ZIGUR DEMAJ FADILE PINDERI


CMYK

16 03.05.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta Mapo  
Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Advertisement