Page 1

Faqe 2

Afër / larg

Lufta për sekretin bankar, Zvicra kundër të gjithëve Nga Imogen Foulkes

Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E hënë, 27 maj 2013. Numër 918. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

Malaj: Ofertat që më bënë për t’u tërhequr nga gara

Ngërçi i KQZ Berisha për Arvizu: S’ka mandat të interpretojë ligjet tona Kryeministri replikon në distancë me ambasadorin amerikan, Arvizu për çështjen e KQZ-së. I pyetur për apelin e ambasadorit se KQZ duhet të konstituohet, Berisha tha: “Kur fillojnë të bëjmë gjykatësin, unë them se nuk respektojnë veten e tyre. Cilido qoftë". Rikthehet pas një muaji në Tiranë drejtori i Departamentit të Shtetit. Pritet qëndrimi për KQZ-në. Berisha kërkon mbledhjen e Kuvendit të enjten për 3 ligjet dhe amnistinë fiskale. PS refuzon: Vetëm 3 ligjet Për kryeministrin Sali Berisha, marrëdhëniet e kësaj qeverie me Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë “të shkëlqyera”. Në një bashkëbisedim të zhvilluar dje me gazetarë të qarkut të Elbasanit,

Kandidati i pavarur, Arben Malaj, shprehet se ai do të jetë Deputeti +1 që do të rrisë fitoren e opozitës në Vlorë. Sipas tij, duhet ndalur sa më parë debati PS-LSI për kryeministrin e ardhshëm të koalicionit opozitar. “Pas sondazheve të para dhe mbështetjes së konsiderueshme publike, filluan edhe “ofertat penduese” të tipit, ‘gabimi u bë, tashmë le të përpiqemi se si mund ta korrigjojmë, vetëm të tërhiqesh nga gara’”. Faqe 4-5

Kryebashkiaku i Tiranës, politikani më i ri që e merr këtë titull dhe shqiptari i parë që nderohet në Londër

FAQe 6

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Korrigjimet në tekstet e historisë

koment Mehmet Kraja

5 Politikë

Prokuroria jep alarmin mbi një sasi të konsiderueshme eurosh të falsifikuara që janë hedhur në tregun vendas dhe pritet të shpërndahen përgjatë sezonit veror, kryesisht në Shkodër e Lezhë. Pas arrestimit të pesë të rinjve që dyshohet se janë pjesë e një rrjeti ndërkombëtar falsifikimi, hetimet tremujore zbulojnë se sasia e parave të sekuestruara është vetëm maja e ajsbergut. Sipas një burimi të rezervuar... Faqe 7

Vitin e kaluar lideri i opozitës mbajti një ligjëratë në qendrën...

Zbulohet letra e lamtumirës e Themistokli Gërmenjit Letra është gjendur në arkivin e M. Edith Durham, në Institutin Mbretëror Antropologjik-Londër

Historia krijon vetëdije dhe botëkuptim, prandaj sulmet ndaj historisë së një populli...

Një letër lamtumirë dërguar bashkëshortes ka hedhur dyshime mbi saktësinë e datës së vdekjes së një prej patriotëve më të shquar shqiptarë,

Stabilitet politik apo demokraci funksionale

koment Elvina Jusufaj

Alarmi i Prokurorisë: Para false nga Mali i Zi e Kosova për sezonin veror Pas arrestimit të pesë personave në Shkodër si pjesë e një rrjeti për falsifikimin e parave, hetuesit dyshojnë se një sasi e madhe valute është bërë gati për t’u hedhur në këtë qytet dhe Lezhë

Basha nderohet në Londër me “Freedom of the City”

op-ed / 10-11

Berisha solli një panoramim të marrëdhënieve disavjeçare me SHBA-në, dhe jo pa qëllim. I pyetur konkretisht mbi një deklaratë të ambasadorit... Faqe 3

Themistokli Gërmenji. Letra është gjendur në arkivin e Edith Durhamit, në Institutin Mbretëror Antropologjik-Londër. Nga informacionet e deritanishme historike, kur flitet për datën e vdekjes së Themistokli Gërmenjit citohet data 7.11.1917, (kështu u mësohet edhe fëmijëve në shkolla) por duket se kjo datë nuk është e saktë, pasi pak para vdekjes Gërmenji... Faqe 13

botuesi

Politikë paraplegjike

PDIU çel fushatën, Idrizi: Do fusim 7 deputetë në Kuvend Nën tingujt e Himnit Kombëtar dhe me një dekor ku mbizotëronin ngjyrat e flamurit, PDIU ka nisur zyrtarisht rrugëtimin e saj drejt zgjedhjeve të 23 qershorit

Fahri Balliu nderohet me çmim nga organizata e hebrenjve

FAQE 13

koment / 10

Faqe 16

Klejdi Këlliçi

Për program e për parti Ka një lidhje të çuditshme mes legales dhe irracionales në Shqipëri. Sapo fushata filloi zyrtarisht, u hap thesi i premtimeve të mëdha, aq sa kushdo mbetet më tepër i habitur nga stili i të shprehurit dhe madhështia e imagjinuar e ‘dhuratës elektorale’ se sa nga mundësia, ajo më e normalja, e mosrealizimit. Sipas një sondazhi për llogari të ‘Ora News’, dilte se shqiptarët mezi ç’priskeshin të njiheshin dhe kishin në duar programet. Programet elektorale, e sidomos ato që janë botuar, u ngjajnë librave të planeve pesëvjeçare, mbushur me dëshira e siguri për suksese e progrese. Një ndryshim të vetëm ka, krahasimi nuk fillon me vitin 1939, apo legjendën e misrit, por me 4 apo 8 vjet përpara. Për çdo fushë apo brimë të shoqërisë shqiptare, programi...


2

afër/larg

1

intervista

ekonomi

Alarmi i Prokurorisë:

Malaj: Ofertat që më bënë për t’u tërhequr nga gara

Bode, 6 koncesione kundër evazionit fiskal

Para false nga Mali i Zi e Kosova për sezonin veror

Faqe 4

Faqe 6

Faqe 7

Zvicra u bë kështu një azil politik dhe financiar për ata që u largoheshin trazirave politike që kishin pllakosur kontinentin. Zvicra ofroi një parajsë të sigurt e me përfitim për depozitat e fisnikëve që i shpëtuan Revolucionit

“Kudo që shkoj në botë, dëgjoj fjalë jo të mira që thuhen për Zvicrën dhe bankat e saj. Fakti që bankat zvicerane janë kujdesur shumë për të ruajtur privatësinë e klientëve të saj dhe se Zvicra është një shtet i vogël, ka bërë që Londra, Nju-Jorku dhe Brukseli t’i deklarojnë luftë”, thotë Yves Nidegger, deputet i partisë së djathtë, Partia e Popullit Zviceran.

Lufta për sekretin bankar, Zvicra kundër të gjithëve Nga Imogen Foulkes

T

huajse gjithë bota në krizë është kundër parajsave fiskale, ku hamendëson se fshihen miliarda të fituara prej abuzimeve apo përmes evazionit. Zvicra, në bankat e së cilës mendohet se ndodhet shumica e këtyre parave, është prej kohësh nën presion prej vendeve të Bashkimit Europian dhe mjaft shteteve të tjera për të zbuluar pjesë të sekretit të saj bankar dhe detyruar bankat të nxjerrin në shesh evazorët. Bëhet fjalë për një sekret 300-vjeçar, që fsheh miliarda. Bashkimi Europian beson se në vit humbasin një miliard euro për shkak të evazionit fiskal. Shumë nga këto para mendohet se mund të fshihen në Zvicër. Duket se sekretit bankar po i vjen fundi. Prej dy shekujsh, Gjeneva është një nga qytetet më të pasura të botës. Rrugët janë të mbushura me banka. Paratë dhe ruajtja e sekretit e kanë bërë qytetin të suksesshëm. Por kjo traditë e gjatë e sekretit bankar, që nisi thjesht si një masë për të mbrojtur privatësinë e klientëve, ka bërë që Zvicra të kthehet në qendrën më të madhe të depozitimit të parave nga evazioni fiskal në vendet fqinje. “Çdo vit, shtetet anëtare të Bashkimit Europian humbasin rreth 1 miliard euro nga evazioni fiskal dhe shmangia e taksave, çka është më shumë se sa ndihma që i dhamë Qipros”, tha Herman Van Rompuy, Presidenti i Këshillit të Europës. Shumë nga fqinjët e Zvicrës janë të inatosur që çdokush që ka para për të fshehur, duke nisur nga politikanët francezë deri tek menaxherët e futbollit gjerman, gjejnë vend në bankat zvicerane. Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara janë duke kërkuar një shkëmbim automatik informacioni për llogaritë bankare. Ndëshkim për suksesin? Parlamentarët zviceranë nuk duan të dorëzohen. “Kudo që shkoj në botë, dëgjoj fjalë jo të mira që thuhen për Zvicrën dhe bankat e saj. Fakti që bankat zvicerane janë kujdesur shumë për të ruajtur privatësinë e klientëve të saj dhe se Zvicra është një shtet i vogël, ka bërë që Londra, Nju- Jorku dhe Brukseli t’i deklarojnë luftë”, thotë Yves Nidegger, deputet i partisë së djathtë, Partia e Popullit Zviceran. Edhe bankierët e Gjenevës e shohin si një luftë financiare. “Sigurisht, ne nuk mund të jemi në luftë për këto çështje me fqinjët tanë. Ne do ta zgjidhim

këtë problem. Jam i sigurt për këtë”, thotë Michel Derobert, i cili është drejtuesi i Shoqatës së Bankierëve Privatë. Personalisht, ai beson se Zvicra duhet të gjejë një zgjidhje me Bashkimin Europian. Por si mund të zgjidhet? Duhet të dorëzohet Zvicra dhe të braktisë sekretin bankar? Një pyetësor i bërë së fundmi pushtoi titujt e parë të gazetave, pasi gjysma e zviceranëve ishin dakord me një gjë të tillë. “Sekreti bankar është duke vdekur”, thekson profesori i ligjeve, Philippe Mastronardi. Ai shprehet për DW se është i paevitueshëm fakti se Zvicra do të dorëzohet një ditë. “Gjithçka po ndryshon shumë shpejt dhe Zvicra është duke lëshuar pe dalëngadalë drejt shkëmbimit automatik të informacionit”. Eksperti ligjor shtoi se, duke qenë që Zvicra është një vend i vogël, nuk ka fuqi të ndikojë te vendet e tjera. Një vend i ndarë në dy pjesë Por gjysma e zviceranëve duan të ruajnë sekretin bankar. Debati politik është ndezur. Deputeti Yves Nidegger nuk është gati të dorëzohet. Sipas tij, Zvicra duhet të ruajë pozicionet e saj, si për shembull garantimi i borxhit grek. “Ne jemi të vetmit që mund të bëjmë një gjë të tillë. Bankat greke do t’i kthehen normalitetit dhe garancia do të jetë e vlefshme për aq kohë sa do të respektohet sekreti ynë bankar”. Në këtë mënyrë, argumenton Nidegger, Zvicra tregon se nuk mendon vetëm për financat e saj, por edhe për Europën. Zvicra mund të dalë garante për borxhin grek, por kushti është që ajo duhet të ruajë sekretin bankar. Zvicra tani është nën presion për të pranuar diçka që dikur mendohej e pamundur. “Ne shohim që e gjithë bota është duke shkuar drejt një standardi. Sigurisht, ne duhet të rregullojmë këtë standard”, thotë bankieri zvicer-

an, Derobert për DW. Bankat e Gjenevës, të Zyrihut dhe gjithë Zvicrës do të kërkojnë mënyra të reja për të bërë biznes.

Fshehtësia që karakterizon bankat zvicerane ka mbrojtur rezervat financiare të depozituara aty prej më shumë se 300 vitesh. Deri në vitin 1934, fshehtësia e bankave mbulohej me direktiva të ndryshme në Kodin Civil zviceran dhe atë të Punës. Sistemi ligjor i Gjykatës Federale e vendosi me këmbëngulje në praktikë fshehtësinë e bankave, saqë, nëse një klient do të binte viktimë e shkeljes së sekretit, ai mund të dëmshpërblehej nga banka. Ligji federal mbi bankat u miratua në vitin 1934 dhe citonte se shkelja e fshehtësisë së bankës konsiderohej krim.

“Ne jemi të vetmit që mund të bëjmë një gjë të tillë. Bankat greke do t’i kthehen normalitetit dhe garancia do të jetë e vlefshme për aq kohë sa do të respektohet sekreti ynë bankar.” Në këtë mënyrë, argumenton Nidegger, Zvicra tregon se nuk mendon vetëm për financat e saj, por edhe për Europën. Zvicra mund të dalë garante për borxhin grek, por kushti është që ajo duhet të ruajë sekretin bankar.

Origjina e sekretit 300-vjeçar Aktualisht, një e treta e gjithë fondeve që mbahen jashtë shtetit nga vendet e huaja, ruhen në Zvicër. Në vitin 2001, bankat zvicerane menaxhonin 2.6 trilionë dollarë. Klientët e parë të bankave zvicerane ishin mbretërit e Francës, të cilët e vlerësonin shumë maturinë e kreditorëve të tyre. Bankierët e Gjenevës, të cilët ishin protestantë, ishin më së shumti me origjinë franceze dhe të përzënë pas Revokimit të Dekretit të Nantës nga Luixhi XIV në vitin 1685. Në vitin 1713, Këshilli i Madh i Gjenevës adoptoi disa rregulla bankare, të cilat përcaktonin detyrimin e bankierëve për “të mbajtur një regjistër me transaksionet e klientelës së tyre”. Sidoqoftë, atyre nuk u lejohej që të jepnin informacione përveçse vetë klientëve në fjalë. Zvicra u bë kështu një azil politik dhe financiar për ata që u largoheshin trazirave politike që kishin pllakosur kontinentin. Zvicra ofroi një parajsë të sigurt e me përfitim për depozitat e fisnikëve që i shpëtuan Revolucionit, si dhe për qeveri të ndryshme që do të fillonin t’iu drejtoheshin bankave të Zvicrës në shekullin e 19-të e deri në ditët e sotme. Fshehtësia që karakterizon bankat zvicerane ka mbrojtur rezervat financiare të depozituara aty prej më shumë se 300 vitesh. Deri në vitin 1934, fshehtësia e bankave mbulohej me direktiva të ndryshme në Kodin Civil zviceran dhe atë të Punës. Sistemi ligjor i Gjykatës Federale e vendosi me këmbëngulje në praktikë fshehtësinë e bankave, saqë, nëse një klient do të binte viktimë e shkeljes së sekretit, ai mund të dëmshpërblehej nga banka. Ligji federal mbi bankat u miratua në vitin 1934 dhe citonte se shkelja e fshehtësisë së bankës konsiderohej krim. Një bankier që zbulonte të dhëna mbi klientët, mund të ndëshkohej me burgim. Në vitin 1984, zviceranët vendosën me shumicë votash në referendum që të ruhej fshehtësia e bankave. Në Zvicër figurojnë 408 banka të autorizuara, të cilat variojnë nga “Dy Bankat e Mëdha” e deri tek bankat vogla që përmbushin nevojat e një komuniteti të vetëm, ose të disa klientëve të veçantë.


kryesore

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

27.05.2013

3

Kryeministri Berisha me ambasadorin Arvizu

“KQZ”, Berisha: Unë zbatoj ligjin, Arvizu të mos luajë rolin e gjykatësit Kryeministri: “Kur fillojmë të bëjmë gjykatësin kushtetues, apo kur bëjnë gjykatësin e lartë apo atë të Faktit, unë them se nuk respektojnë veten e tyre. Cilido qoftë. Ky është një shtet i bazuar në ligje. Askush nuk ka mandat të interpretojë ligjet e një vendi tjetër” TIRANË Për kryeministrin Sali Berisha, marrëdhëniet e kësaj qeverie m e S h t e t e t e B a s h ku a r a t ë Amerikës janë “të shkëlqyera”. Në një bashkëbisedim të zhvilluar dje me gazetarë të qarkut të Elbasanit, Berisha solli një panoramim të marrëdhënieve disavjeçare me SHBA-në, dhe jo pa qëllim. I pyetur konkretisht mbi një deklaratë të ambasadorit amerikan, Aleksandër Arvizu, se bashkë me tri ligjet do të ishte mirë që të miratohej edhe konstituimi i KQZ-së, Berisha u përgjigj: “Mënyra më e shkëlqyer për të ndërtuar marrëdhëniet e mira me SHBA-në dhe vendet e lira, është të zbatosh ligjet e vendit tënd. Ato janë të qarta të kristalta. Ligjet e Shqipërisë janë shumë të mira. Janë ligje demokratike. Kështu që unë dëgjoj me shumë respekt mendimet e miqve, por detyra ime është të zbatoj ligjet e vendit tim. Shqipëria ka institucione demokratike, të cilat janë larg të qenit të përsosura, por nuk ka zëvendësim për to”. Berisha

theksoi më tej në përgjigjen e tij se askush nuk mund të luajë rolin e gjykatësit. “…Kur fillojmë të bëjmë gjykatësin kushtetues, apo kur bëjnë gjykatësin e lartë apo atë të Faktit, unë them se nuk respektojnë veten e tyre. Cilido qoftë. Ky është një shtet i bazuar në ligje. Askush nuk ka mandat të interpretojë ligjet e një vendi tjetër. Askush nuk ka mandat të marrë atribute, sepse mënyra sesi funksionojnë qeveritë e vendeve të lira është një mënyrë e mrekullueshme, është një mënyrë transparente. Ndaj dhe nuk mund të bëhet fjalë për asnjë variant tjetër, përveçse atë që përcakton ligji i vendit, atë që thonë institucionet e vendit”, - tha ai duke shtuar se respekti që ai ka për vendet mike është real. Më pas Berisha komentoi edhe vizitën e sotme në Tiranë të Drejtorit për Europën Qendrore dhe Ju go r e n ë D e p a r t a m e n t i n e Shtetit, Jonathan Moore. “Z. Moore, më vjen mirë që vjen. Pse vjen? Vjen si dëshmi e vlerësimit

“Askush nuk ka mandat të marrë atribute, sepse mënyra sesi funksionojnë qeveritë e vendeve të lira është një mënyrë e mrekullueshme, është një mënyrë transparente”

dhe interesit për një Shqipëri, që ecën drejt zhvillimit, drejt afrimit me integrimin europian. Qeveria amerikane ka bërë gjithçka për statusin dhe integrimin tonë. Ka bërë thirrje për votimin e tri ligjeve disa herë…”, - tha ai. Pak ditë më parë, ambasadori amerikan Arvizu në një komunikim me gazetarët u ka përcjellë një mesazh të qartë dy partive kryesore në vend, që të shfrytëzojnë ditët e mbetura deri më 23 qershor për të gjetur një zgjidhje që do t’i jepte fund situatës së krijuar në KQZ pas largimit të përfaqësuesve të opozitës. Në anën tjetër edhe PS-ja dhe LSI kanë kërkuar konstituim të saj, ndërsa mazhoranca ka përcjellë një qëndrim se në Kuvend do të votohen vetëm tri propozimet që do të sjellë opozita dhe jo rikompozimi i plotë i saj. Edhe në bashkëbisedimin e djeshëm Berisha përjashtoi çdo mundësi kompromisi sipas variantit të kërkuar nga opozita, me argumentin se ligji nuk e parashikon ndryshe. N.P

Votimi për tri ligjet, të enjten. PS: Mos e ngatërrojmë me amnistinë TIRANË Ashtu siç edhe pritej,

kryeministri Sali Berisha në të drejtën e tij kushtetuese i ka kërkuar kryeparlamentares Jozefina Topalli që të thërrasë mbledhjen e jashtëzakonshme të Kuvendit në seancë plenare ditën e enjte, për të miratuar të ashtuquajturat tri ligjet e integrimit, si dhe amnistinë e plotë fiskale. Kërkesë kjo që është mirëpritur pjesërisht për socialistët, që janë shprehur dje të gatshëm që të miratojnë vetëm paketën e ligjeve integruese, por

ajo amnistinë fiskale, të cilën e konsideruan si pjesë e premtimeve elektorale të qeverisë. Por jo vetëm kaq, pasi PS-ja ka vendosur si kusht për miratimin e tri drafteve që ato jo vetëm të hyjnë në fuqi në shtator, por para se të kalojnë për votim në Parlament, të diskutohen edhe njëherë në komisionin e Ligjeve. Berisha ka sqaruar në kërkesën e tij drejtuar Topallit, se miratimi i tri drafteve nga Kuvendi do t’i kursente vendit rreth 6 milionë euro që do duhen për të or-

ganizuar referendumin për miratimin e tyre. Në anën tjetër, PS-ja përmes deputetes Vasilika Hysi, ka kërkuar mbledhjen sa më parë të komisionit të Ligjeve për të dakordësuar draftet, ndërsa ka shtuar se PS-ja nuk mund të pranojë kërkesën tjetër, atë që lidhet me miratimin e amnistisë fiskale. “Nëse duam integrimin e Shqipërisë në BE, le të votojmë paketën e kompromisit një orë e më parë, pa i ngatërruar tri ligjet me amnistinë fiskale”, - tha Hysi.

zgjedhjet

KQZ, Moore vizitë në Tiranë TIRANË Drejtori për Europën

Qendrore dhe Jugore në Departamentin e Shtetit, Jonathan Moore, i rikthehet sërish Tiranës për një vizitë pune lidhur me zhvillimet politike në vend, që duket se përfshijnë edhe debatin për Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Ndërkohë, kryeministri Berish a k a sht y r ë t ë e nj t e n kërkesën e tij për të votuar tri ligjet e statusit të vendit kandidat dhe kjo periudhe duket se do të shërbejë pikërisht për reflektim nga ana e partive kryesore në vend për të zgjidhur disa çështje të lëna pezull që lidhen jo vetëm me tri ligjet por edhe me KQZ-në që aktua l i sht p o f u n ks i o n o n m e katër anëtarë. Ndërsa për tri ligjet palët kanë rënë dakord paraprakisht me propozimin e Lëvizjes Socialiste për Integrim që ato të hyjnë në fuqi në shtator, plotësimi i vendeve bosh në KQZ mbetet ende pa zgjidhje. Vizita e Jonathan Moore, ndoshta mund të ndihmojë në këtë drejtim.


4

në fokus

ngjarje e ditës

Kandidati i pavarur, Arben Malaj, shprehet se ai do të jetë Deputeti +1 që do të rrisë fitoren e opozitës në Vlorë. Sipas tij, duhet ndalur sa më parë debati për kryeministrin e ardhshëm

Malaj: Ofertat që më bënë për t’u tërhequr nga gara “Pas sondazheve të para dhe mbështetjes së konsiderueshme publike, filluan edhe “ofertat penduese” të tipit, ‘gabimi u bë, tashmë le të përpiqemi se si mund ta korrigjojmë, vetëm të tërhiqesh nga gara’” Intervistoi Fejzi Braushi Fushata ka pak ditë që është hapur zyrtarisht, por ashtu si dhe partitë, edhe ju e keni nisur atë që më parë. Çfarë mund të veçoni nga kjo eksperiencë e vjetër dhe e re, po të kemi parasysh se ky i juaji është një kandidim në habitatin tuaj, por i pavarur? Ajo që do të veçoja që në fillim, është mirënjohja që konstatoj tek qytetarët e Vlorës, Sarandës dhe Delvinës. Politika është një aktivitet publik, ku njerëzit kanë pasur mundësinë të të njohin drejtpërdrejt, jo vetëm nga aktiviteti mediatik, por sidomos nga takimet konkrete për problemet konkrete që ata, familjet e tyre, fshati, komuna apo Bashkia mund të kenë patur. Gjithë ky investim afatgjatë, gjithë ky angazhim pozitiv dhe dashamirës pranë njerëzve bashkon të shkuarën me të ardhmen. Bashkon mirënjohjen për të shkuarën me mbështetjen për të ardhmen. T’ju them të drejtën, më shumë sesa fushatë, unë do i quaja ato një pjesë e natyrshme e përditshmërisë sime përfaqësuese prej shumë vitesh aktiviteti politik. Takimet me mbështetësit dhe banorët e Vlorës, Sarandës e Delvinës, i kam pasur të përhershme e jo vetëm në prag fushatash, dhe kjo po më ndihmon shumë. Prandaj, këshilla ime për politikanët e rinj është: Ndiqni rrugën më të gjatë, më të vështirë, por më të suksesshme. Punoni drejtpërdrejt me komunitetin, takoni dhe respektoni njerëzit në çdo moment, mos u kujtoni për ata vetëm në kohë zgjedhjesh, i dëgjoni dhe mos i gënjeni, ndërtoni kredibilitetin e figurës suaj publike në vend që të prisni në radhët e listave të shokëve, të miqve apo të preferuarve të kryetarëve. Ndoshta, kjo e dyta mund t’ju duket më e lehtë, por është qartazi më afatshkurtër, ndoshta ju ndihmon të përfitoni përkohësisht, por nuk ju ndihmon që të ndërtoni një kontribut pozitiv dhe një karrierë të suksesshme. Në replikën e fundit publike me kryetarin e Bashkisë së Vlorës, Gjika, keni folur për oferta dhe presione. A mund të jeni më specifik për to, nga kush kanë ardhur? Së pari, më lejoni ta bëj edhe njëherë të qartë për lexuesit se kandidimi im si deputet i pavarur ishte një vendim i detyruar, sepse më përjashtuan nga çdo lloj pjesëmarrjeje në listë; së dyti, ai ishte një vendim i vështirë sepse kërkonte që në pak kohë, zgjedhësit dhe mbështetësit e mi të largonin çdo merak për këtë kandidim; dhe së treti, do të jetë i dobishëm sepse unë do të jem për Vlorën, deputeti +1. Pra, kandidimi im do të shtojë një mandat që e rrit fitoren e opozitës dhe e bën atë më cilësore. Pas regjistrimit si kandidat i pavarur, filloi një fushatë shpifëse me etiketime si në kohën e luftës së ftohtë dhe fletë-rrufe nga solidarët e partisë. Kjo fushatë për-

baltosëse nuk më habiti, por po më zhgënjen. Pas sondazheve të para dhe mbështetjes së konsiderueshme publike, filluan edhe “ofertat penduese” të tipit, ‘gabimi u bë, tashmë le të përpiqemi se si mund ta korrigjojmë, vetëm të tërhiqesh nga gara’. Jam i bindur se si kërcënimet, ashtu edhe ofertat e pista, do të rriten. Ndaj kam deklaruar se kurrë nuk do të tërhiqem nga kjo garë, vlonjatët nuk tremben kollaj. Nuk më trembi dot Berisha që më kërcënonte çdo ditë në periudhën e vështirë të 1997-ës dhe jo më të trembem nga fotokopjet e tij. Unë kurrë nuk do ta përdor mandatin e vlonjatëve, sarandjotëve dhe delvinjotëve për ndonjë karrige qeveritare. Dihet tashmë konfigurimi i forcave politike në Vlorë dhe objektivat e tyre për mandatet. Jeni shprehur se mandatin e tetë mund ta merrni vetëm ju, pasi Koalicioni i Majtë nuk e arrin dot. Cila është përllogaritja që bëhet në këtë rast? Në një takim në Sarandë, një mbështetës më këshilloi ta them me zë të lartë: “Unë jam Deputeti +1”, çka nënkupton që mandati im e bën më të plotë dhe më cilësor përfaqësimin e Vlorës në parlamentin e ardhshëm. Zgjedhjet e mëparshme kanë treguar se e majta nuk ka mundur të fitojë dot mandatin e tetë. Disa thonë edhe për shkak të shitblerjeve në procesin e numërimit të votave në vitin 2009. Por gjatë rrugës, nga 7 deputetë në Vlorë, e majta zbriti në 6-të, dhe askush nuk tha asgjë. Pra, kolegët në PS nuk mund të mbulojnë dështimet e tyre duke paragjykuar kandidimin dhe përkushtimin tim ndaj vendit tim dhe PS-së. Kam qenë në jo pak raste kundër vendimeve spontane të lidershipit të PS-së, por nuk kam dhënë kurrë votë kundër. Të sulmohesh për lirinë e mendimit, kjo është vija ndarëse ndërmjet një demokracie fasadë dhe një neodiktature në thelb. Prandaj, pas tre vjet aktivitetesh me të rinjtë kudo në Shqipëri, nuk tërhiqem nga konkurrimi për një model të ri në kulturën tonë politike. Mbështetja nga shumë të rinj e bën të mundshme që mandatin e 8-të ta përfitoj vetëm kandidati i pavarur. Qarku i Vlorës ka një pjesëmarrje në votime shumë të ulët rreth 40%, kjo për shkak të emigracionit dhe për shkak të mospjesëmarrjes së zgjedhësve të zhgënjyer. Qarku i Vlorës ka rreth 110 000 votues, ndërkohë që për të siguruar mandatin, duhet të fitoj rreth 8 800 vota. Ne na duhet të fitojmë vetëm 8 vota në çdo 100 votues dhe vetëm 16 vota në çdo qendër votimi, pasi qarku ka rreth 544 qendra votimi. Strategjia jonë e fitores nuk bazohet vetëm tek mbështetësit brenda PS-së që janë të shumtë dhe të zhgënjyer, por tek shtimi i pjesëmarrjes në votime, tek ndërgjegjësimi i zgjedhësve se më 23 qershor kërkohet një votë vlonjate për një

vlonjat, kërkohet një votë e sarandjotëve dhe delvinjotëve për një mik, dashamirës dhe koleg të tyre. Vota për mua nuk do të vijë nga zhurma e mitingjeve, por nga ndarja e vogël e punës dhe takimet e drejtpërdrejta. Pikërisht, prej këtej nis bindja se mandati që ne do të fitojmë është mandat që e majta nuk e merr dot. Duke parë listën e qarkut të Vlorës për PS-në bie në sy se, megjithëse origjina e shumë kandidatëve është nga kjo zonë, asnjë prej tyre nuk është vendas apo që të ketë më shumë lidhje se origjina e paraardhësve…A gjykoni se kjo është një problematikë që do të ketë efekt në votimin e 23 qershorit? Jo vetëm në Vlorë, por kudo kërkohet një përfaqësim sa më afër njerëzve, një përfaqësim, i cili mbështetet në investimet e drejtpërdrejta njerëzore që kandidatët kanë bërë dhe do të bëjnë për qytetin dhe qarkun e tyre. Në këto zgjedhje, në qarkun e Vlorës u hoqën nga lista tre deputetë, Isaraj, Deda dhe Malaj, që kanë pasur lidhje më të drejtpërdrejta, më të respektueshme dhe shpirtërisht më të forta me elektoratin vlonjat. Ndryshimi i sistemit elektoral nga mazhoritar në proporcional nuk duhet ta dëmtojë sistemin e përzgjedhjes për mandate politike. Në manualet politike janë të përcaktuara kriteret dhe mënyrat e përzgjedhjes së ekipeve politike ku theksohet se është e

Do të jetë një mandat kundër qeverisë së shokëve dhe kushërinjve. Besoj se në tërësinë e tyre, këto kritere morale dhe politike të përdorimit të mandatit tim plotësojnë detyrimin tim ndaj të gjithë zgjedhësve dhe mbështetësve të mi. Por mbi të gjitha, plotësojnë detyrimin tim ndaj të rinjve të vendit tim për një karrierë të bazuar tek fuqia e mbështetjes së publikut dhe jo tek pafuqia nënshtruese ndaj listëbërësve. Unë nuk mund të jem kurrë shkaktar i humbjes, dhe aq më tepër pas një fitoreje të qartë morale në publik.

domosdoshme të studiohen faktorët politikë dhe socialë, në përzgjedhjen e ekipeve konkurruese. Këshillohet që të bëhet kujdes me tendencat nepotike apo abuzive në këtë proces, pasi dëmtohet cilësia e përzgjedhjes, dëmtohet rezultati dhe cilësia e fitores. Shumë zëra publikë kanë kritikuar vendimin e Edi Ramës për moskandidimin tuaj. Por nga ana tjetër, kanë qenë të mendimit se sfida juaj në kushtet e sistemit zgjedhor që favorizon koalicionet dhe ndarjes së elektoratit në dy blloqe të mëdha, do të arrijë të përmbushet numerikisht jo sa për një mandat dhe njëherësh do të ulë shanset e së majtës për një mandat më shumë…. Së pari, dëshiroj të falenderoj analistët politikë dhe opinionin publik, të cilët jo vetëm për rastin tim, kanë kritikuar jo thjesht kryetarët e listave për argumentimin e dobët të përjashtimit të disa deputetëve nga listat dhe zëvendësimin me besnikët e tyre, por kanë diagnostikuar akoma më thellë problemet në rritje që ka sistemi aktual zgjedhor dhe kultura politike me pushtete të përqendruara dhe më kokulur e të nënshtruar ndaj presionit. Debati i nxitur edhe nga rasti im është kontributi i parë pozitiv me efekt publik që unë kam dhënë me guximin për të kandiduar edhe si i pavarur. Kam ndihmuar të qartësohen sëmundjet e rënda që kanë prekur sistemin tonë politik, pa përmirësimin e të cilave çdo shpresë për mirëqeverisje mbetet e zbehët. E ritheksoj, vendimi im ishte i detyruar nga përgjegjësia publike për të çuar përpara një përpjekje për të modernizuar politikën, të nisur tre vite më parë me një grup të rinjsh me të cilët zhvilluam edhe një tur bashkëbisedimesh në qytetet kryesore të vendit. Modernizimi i politikës është një angazhim dhe detyrim edhe ndaj shumë mbështetësve në politikë e jashtë saj, i cili nuk mund të kushtëzohet apo pengohet nga asnjë listëbërës. Kam bindjen dhe besimin bazuar gjithnjë tek mbështetja që kam gjetur në të gjithë qarkun e Vlorës, se ne do ta fitojmë këtë mandat përtej kalkulimeve aritmetike të rastit. Gjithashtu, ka patur zëra se ju do të tërhiqeni nga kjo garë, duke

dashur të mos dëmtoni opozitën dhe të etiketoheni si shkaktar i një humbjeje të mundshme të mandatit të saj të tetë në këtë qark... Për zgjedhësit, mbështetësit e mi dhe për lexuesit tuaj, me shumë përgjegjësi morale dhe njerëzore, dua ta bëj të qartë qëndrimin tim parimor e të vendosur, se unë kurrë, dhe për asnjë arsye, prej asnjë kërcënimi apo oferte të pistë, nuk do ta braktis këtë garë. Mandati im do të jetë mandati i tetë i opozitës në Vlorë. Do të jetë një mandat që do të lehtësojë rotacionin. Do të jetë mandat që kurrë nuk do të shitet për ndonjë karrige qeveritare. Do të jetë një mandat që kurrë nuk do të ushqejë apo mbështesë ngërçe ose kriza politike në vendin tim, ku situata ekonomike kërcënon gjithnjë e më shumë me një krizë të rëndë buxhetore, borxh publik që rëndohet përditë e më tepër, papunësi dhe varfëri e lartë, situatë të rënduar shoqërore dhe paqëndrueshmëri politike. Mandati i zgjedhësve që do të përfaqësoj unë do të jetë një mandat që do të nxisë dhe mbështesë reformat e domosdoshme politike dhe reformat integruese të vendit. Do të jetë një mandat kundër qeverisë së shokëve dhe kushërinjve. Besoj se në tërësinë e tyre, këto kritere morale dhe politike të përdorimit të mandatit tim plotësojnë detyrimin tim ndaj të gjithë zgjedhësve dhe mbështetësve të mi. Por mbi të gjitha, plotësojnë detyrimin tim ndaj të rinjve të vendit tim për një karrierë të bazuar tek fuqia e mbështetjes së publikut dhe jo tek pafuqia nënshtruese ndaj listëbërësve. Unë nuk mund të jem kurrë shkaktar i humbjes, dhe aq më tepër pas një fitoreje të qartë morale në publik. Rama dhe Meta deklarojnë se do të fitojnë jo më pak se 77 deputetë, me mua kjo bëhet 78, pa mua ndoshta 76. Pra nuk cenohet fitorja, por cenohen tekat e listëbërësve. Unë kurrë nuk kam qenë në politikë për ndonjë tekë personale. Rama le t’i sqarojë votuesit nëse është në politikë për të spastruar PS-në, pasi vetëm në Vlorë hoqi tre deputetë, apo për të mundur Berishën dhe për të ndryshuar Shqipërinë. Unë qëndroj në politikë për këtë të dytën, sado modest të jetë kontributi im.


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

PS Kreu socialist ka qenë dje në zonën e Lumit të Vlorës, në universitetin e qytetit dhe me biznesin e vogël. Betimi në Brataj për besnikëri ndaj vlonjatëve

27.05.2013

5

PD “Shoku i autobusit u detyrua të dalë nga autobusi sepse rruga pranë një fshati është plot xhunga. Rama pasi bëri “uf e buf” mori fuoristradën, por shoferi i tha ‘këtë e keni peshqesh nga Koçua”

Rama: Do ndryshojmë skemën e hyrjes në universitete

Marrëveshja Rama-Meta u pasua për ca ditë nga një valë diskutimesh pro dhe kundër. Ju, si e gjykoni këtë bashkim dhe, a është e saktë ajo që thonë Meta dhe Rama se e majta ka qenë gjithmonë shumicë… Në 20 vjet tranzicion, vendi është qeverisur 12 vjet nga demokratët (1992-1996 dhe 2005-2013), kjo edhe me kontribute nga parti të majta, dhe 8 vjet nga socialistët (1997-2005). Por mbështetja e publikut për të majtën është më e madhe se sa përfaqësimi politik. Kjo vërteton tezën se cilësia e lidershipit të partive të majta ka dështuar të konvertojë në mandate dhe përgjegjësi politike shumicën mbështetëse të shqiptarëve. Misioni në politikë është si të rritësh mbështetjen publike në mandate politike dhe jo si ta keqpërdorësh apo të mos e përfaqësosh dot këtë shumicë mbështetëse. I njëjti risk duket se është i pranishëm edhe në këto zgjedhje. Duhet ndalur menjëherë çdo luftë me zë apo e heshtur brenda koalicionit të majtë. Duhet punuar për fitoren e koalicionit duke shmangur çdo “luftë” votash gjatë zgjedhjeve dhe sidomos gjatë numërimit ndërmjet partive të

koalicionit. Duhet ndalur sa më parë debati i zhurmshëm se kush do të jetë kryeministri i ardhshëm i koalicionit opozitar. Përderisa PS-ja dhe LSI-ja nuk e bënë këtë mandat politik pjesë të marrëveshjes së tyre publike, atëherë nuk kanë arsye për ta bërë pjesë të sherrit publik. Duhet shmangur çdo tendencë për të përçarë zg jedhësit dhe mbështetësit e çdo partie të koalicionit opozitar, por të rrisim fitoren tonë duke rritur fitoren e çdo partie. Rruga e vetme për këtë është rritja e pjesëmarrjes në votime, rritja e pozitivitetit në konkurrim dhe eliminimi i çdo përpjekjeje përbaltosëse dhe korrupsioni elektoral. Kjo e bën opozitën e ardhshme më të madhe në numër dhe më të mirë cilësisht për t’u përballur me sfidat e vendit tonë. Ndaj edhe fushata ime është vetëm pozitive. Ajo fillon çdo ditë në orën 6:00 të mëngjesit me një urim dhe një foto plotë dritë e optimizëm dhe mbaron në orën 24:00 me një raportim për aktivitetin ditor. Së bashku me ekipin punojmë çdo ditë si të rrisim përmasat dhe cilësinë e përfaqësimit të qarkut të Vlorës në parlamentin e ardhshëm.

SPITALI ITALIAN MULTISPECIALISTIK

Skema e Maturës shtetërore që aplikohet tashmë për rekrutimin e studentëve në universitetet publike, nuk do të zbatohet më nëse në pushtet do të vijnë socialistët. Këtë ka lënë të kuptohet dje vetë kreu i opozitës, Edi Rama, gjatë një bashkëbisedimi me studentë e pedagogë të Universitetit të Vlorës, i cili duke evidentuar se sistemit të lartë arsimor i duhet cilësi dhe jo sasi, ka deklaruar se sistemi i hyrjes në universitete do të ndryshojë. “Na duhet cilësi dhe jo sasi. Duhet të ndryshojmë gjithë sistemin e hyrjes në universitet. Të hapim korsinë tjetër, që kush nuk ka mundësi të zhvillojë universitetin, të marrë një zanat dhe jo të mbetet në rrugë. Për nxënësit e shkollës së mesme duhet të ketë dy rrugë, universiteti për ata që e meritojnë dhe zanati për të tjerët”, – tha Rama. Ai gjithashtu ka folur për universitetet private: “Qeveria ka blerë qetësinë duke bërë hilenë më të madhe. Ajo që ka bërë me universitetet është e njëjta me atë që është bërë në skemat piramidale financiare. Për mua janë njësoj. Futini lekët atje se shumohen si me magji, dhe këtu ju thotë, investojini ju prindër kursimet tuaja që fëmija juaj të bëhet me shkollë të lartë, jo vetëm kaq, por me master e doktoraturë”, - tha Rama, i cili gjithashtu është shprehur kundër skemës së qeverisë për financimin e arsimit të lartë nga buxheti i shtetit. Duke treguar përvojën e tij për mënyrën sesi i merr të dhënat nga jeta e vërtetë, Rama tha se “unë kam një zakon të vjetër. Në orën 12 të natës marr një taksi dhe i them shoferit, jepi nisu dhe fol. Taksistët janë barometër i mirë për të folur. Por nuk po gjej më taksist pa diplomë. Ky i fundit tha, mora master për juridik. Në mëngjes tha, marr kalamajtë e pronarit i çoj në shkollë, gruan e tij në shopping. Tani e mora masterin, do marr dhe doktoraturën. Me një fjalë, problem i madh ky i diplomave”, tha Rama. Ai dje ka takuar dhe përfaqësues të biznesit të vogël në Vlorë, të cilëve u ka bërë të ditur se nuk do të paguajnë asnjë prej gjobave që kanë marrë që nga 1 marsi e në vazhdim. Ndërkohë që gjatë një takimi me banorë të Lumit të Vlorës, Rama u është betuar atyre se nuk do t’i tradhtojë kurrë dhe se do të punojë çdo ditë për të përmirësuar jetën e tyre. “Ju betohem këtu, edhe përpara memorialit të Dëshmorëve dhe të Heronjve të kësaj zone se unë, Edi Rama, nuk do ta tradhtoj kurrë Vlorën dhe nuk do t’i tradhtoj kurrë qytetarët e këtij vendi”, - tha kryesocialisti.

POLIAMBULATORI I RI SALUS NË QËNDËR TË TIRANËS

Partia Drejtësi, Integrim, Unitet ka çelur pasditen e djeshme zyrtarisht fushatën duke prezantuar 140 kandidatët për deputetë. Nën tingujt e Himnit Kombëtar dhe me një dekor ku mbizotëronin ngjyrat e flamurit, PDIU ka nisur zyrtarisht rrugëtimin e saj drejt zgjedhjeve të 23 qershorit, duke kërkuar nga të gjithë shqiptarët që të votojnë Nr. 50. Kryetari Shpëtim Idrizi, gjatë fjalës së tij është shprehur se “sot është koha që të gjithë shqiptarët të votojnë PDIU-në. “Falë PDIU-së, tanimë është një fakt i pamohueshëm se çështja kombëtare çame e nëpërkëmbur gjatë regjimit komunist dhe tranzicionit, është sot në qendër të vëmendjes së opinionit publik,debatit politik dhe solidaritetit mbarëkombëtar. Shtatë deputetë do të fusim në parlament. Dikujt kjo mund ti duket elektorale, por jo. Sot është koha që të votoni PDIU dhe unë do t’ju bind për këtë. I dashur mik vëlla, apo motër. Të nderuar bashkëkombas, më 23 qershor të gjithë do të jeni para kutisë së votimit. Për shumë nga ju do të ketë dilema. Por unë sot dua t’jua heq këto

dilema. PDIU ka qenë partia e vetme shqiptare, që pa kurrfarë kompleksi dhe frike ka folur haptazi për bashkim kombëtar dhe është angazhuar konkretisht me një program e plan veprimi për të përmbushur detyrën që paraqet Kushtetuta shqiptare për përmbushjen e aspiratës shekullore të kombit tonë për bashkim. Ne ju bëmë krenarë se jeni çamë, sepse ne e shndërruam çështjen çame në çështjen kryesore kombëtare për t’u zgjidhur në marrëdhëniet me fqinjët”, - deklaroi kreu i PDIU-së.

VIZITA FALAS !

Dr. Luca Calligaris

Dr. Enton Bollano

Specialist Kirurgji e Përgjithshme Kirurgji Onkologjike

Dr. Shkencave Kirurgjikale Specialist Kirurgji e Përgjithshme Sëmundjet e Zorrës së Trashë

-Kirurgjia e tumorit të gjirit. -Kirurgjia e tumorit të stomakut -Kirurgjia e kolorektalit (zorrës së trashë) -Gurët në tëmth -Hernie abdominal, inguinale, etj. -Variçet -Hemorroidet.

- Sëmundjet hemorrodiale - Fistula anale - Sinusi Pilonidalos - Fisura anale -Polipet e zorrës së trashë - Tumoret e Zorrës së Trashë - Prolapsi rektal -Trajtimi i inkontinencës anale

Përfitoni tani....!

ME “SALUS” CILESIA ITALIANE NE TIRANE

PDIU çel fushatën, Idrizi: Do fusim 7 deputetë në Kuvend

Për të lënë një takim, telefononi në : Salus Tirana Sh.a : + 355(0) 4 2390500 + 355(0) 66 2053 180

Berisha: Rruga e Bratajt me gropa se e shtroi Kokëdhima TIRANË Kryeministri dhe njëkohësisht kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, prezantoi dje në qytetin e Lushnjes kandidatët për deputetë në këtë qark. Gjatë fjalës së mbajtur Berisha pati në fokus reformat e qeverisë në këto 8 vite, por pa lënë jashtë edhe ndonjë batutë. “Sot, rrugës për në Vlorë, shoku i autobusit u detyrua të dalë nga autobusi sepse rruga pranë një fshati është plot xhunga. Rama pasi bëri “uf e buf” mori fuoristradën, por shoferi i tha ‘këtë e keni peshqesh nga Koçua, se ai e ka ndërtuar këtë rrugë”,- u shpreh Berisha ndër të tjera.

Ndërkaq ai theksoi se gjatë këtyre tetë viteve janë ndërtuar mbi 10 mijë rrugë në qytete dhe fshatra. “Kemi shumë kilometra rrugë për të asfaltuar. Ne kemi vullnetin për të asfaltuar çdo kilometër rrugë anembanë Lushnjës dhe Shqipërisë. Kjo është Shqipëria reale, por autobusi mavi nuk e lejon të shohë potencialet e Shqipërisë”, - shtoi ai. Kryeministri foli edhe për bllokimin, që sipas tij, Rama po i bën integrimit të vendit. “Forca tjetër politike bëri gjithçka për të penguar procesin e integrimit të Shqipërisë në BE”, - tha ai.


6

kronika e ditës

Ditari

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Paradoksi, ekonomia ngadalësohet, punësimi rritet Aktiviteti ekonomik është ngadalësuar progresivisht gjatë katër viteve të fundit, nga ana tjetër, punësimi ka ardhur në rritje, vë në dukje Banka e Shqipërisë në një raport të fundit për zhvillimet e ekonomisë. Banka vlerëson se kushtet në tregun e punës vazhdojnë të përcaktojnë dinamikën negative të pagave dhe të kostove të tjera të punës, duke përcjellë presione të dobëta inflacioniste. Treguesit e tregut të punës për

vitet 2010 – 2012 janë rishikuar pas publikimit të Anketës së Forcës së Punës dhe Censusit të vitit 2011, duke sjellë ndryshime metodologjike në statistikat e punësimit të sektorit privat bujqësor dhe të normës së papunësisë. Të dhënat më të fundit nga bilanci i forcave të punës tregojnë se, punësimi në ekonomi ka shënuar rritje, ndërsa numri i të papunëve dhe norma e papunësisë ka ardhur në rënie. Kjo e fundit qëndroi në nivelin

12.8%, në fund të vitit të kaluar. Prirje të ngjashme shfaqi edhe norma e papunësisë afatgjatë, e cila qëndroi në nivelin 7.8% për të njëjtën periudhë. Punësimi në sektorin privat jobujqësor ka ndikuar pozitivisht në rritjen e punësimit në ekonomi, duke kompensuar rënien e punësimit në sektorin shtetëror. Ndërkohë, punësimi në sektorin bujqësor mbeti i pandryshuar në krahasim me nivelin e tij si një tremujor, ashtu edhe një vit më parë.

Bode, 6 koncesione kundër evazionit fiskal Ministria e Financave ka autorizuar dhënien me koncesion të 6 shërbimeve për monitorimin dhe fiskalizimin e sektorëve më problematikë për taksat. Karburantet, lojërat e fatit, pullat fiskale dhe transporti i mallrave në doganë, janë sektorët që do të monitorohen nga të tretët. Ja arsyet

Çmimi

Blerina Hoxha

Basha nderohet në Londër me “Freedom of the City of London”

T’i japësh një të treti të drejtën për të monitoruar sektorë të veçantë në aspektin fiskal, është kthyer në strategji nga Ministria e Financave për të luftuar evazionin fiskal në disa biznese që ndër vite nuk janë kontrolluar as nga qeveritë socialiste dhe as nga ato demokrate. Pak ditë më parë, Ministria e Financave hapi garën për dhënien me koncesion të monitorimit të tregut të lojërave të fatit. Koncesionet e Bodes

Në dy vitet e fundit, Ministria e Financave ka transferuar monitorimin e më shumë se katër linjave të biznesit tek kompanitë koncesionare. Disa kontrata sapo kanë përfunduar dhe të tjerat janë në proces, por burimet në dikasterin e Bodes shpjegojnë se kjo është mënyra e vetme për të rritur efektivitetin e taksave në këta sektorë. Më 13 mars qeveria miratoi kontratën koncesionare për markimin e karburanteve në vend. Me këtë shërbim të ri i hapet rruga kontrollit rigoroz të sasisë dhe cilësisë së qarkullimit të karburanteve, duke pasur parasysh problemet e shumta në këtë sektor. Me vetëm 6.14 lekë për litër, do të mundësohet brenda pak muajsh kontrolli i gjithë sektorit të karburanteve në vend, duke përfshirë naftën e lehtë, të rëndë, si dhe naftën bruto. E drejta e koncesionit ka hyrë tashmë në fuqi pasi është botuar në Fletoren Zyrtare dhe është fituar nga bashkimi i përkohshëm i shoqërive “Global Fluids International” S.A. dhe

“Petroleum Consulting. Në procedura koncesioni është edhe kontrolli i transportit të mallrave në pikat doganore. Ndërsa dy ditë më parë Ministria e Financave hapi tenderin për një koncesion 10-vjeçar për të ngritur sistemin qendror të monitorimit dhe fiskalizimit të pajisjeve të lojërave të fatit. Vitin që shkoi, Financat kanë dhënë me koncesion projektimin dhe prodhimin e pullave fiskale dhe ato të kontrollit të barnave. Po kështu, pak a shumë si formë koncesioni, Financat kanë dhënë edhe Lotarinë Kombëtare me të drejtë monopoli 10 vjet ndaj kopanisë austriake “Austrian Lottery”. Pritjet

Rezultati i këtyre koncesioneve ende nuk është i verifikueshëm, për shkak se pjesa më e madhe e tyre

Duke parë se në vendet e zhvilluara përdorimi i një agjenti të tretë për të kryer disa shërbime ka dhënë rezultate, Ministria e Financave e ka parë me vend të adoptojë këtë metodë. Deri më tani Bode ka autorizuar procedurat për 6 koncesione për të monitoruar disa tregje problematike dhe sensitive për arkën e shtetit

janë ende në procedura përzgjedhjeje ose nuk kanë nisur së funksionuari. Por ekspertët në Ministrinë e Financave presin të kenë rezultate pozitive në sektorin e karburanteve dhe atë të lojërave të fatit. Pasi historikisht, në këta dy sektorë ka triumfuar evazioni fiskal dhe gjithashtu dhe cilësia e shërbimeve përballë kontrolleve të qeverive ndër vite. Duke parë se në vendet e zhvilluara përdorimi i një agjenti të tretë për të kryer disa shërbime ka dhënë rezultate, Ministria e Financave e ka parë me vend të adoptojë këtë metodë. Deri më tani Bode ka autorizuar procedurat për 6 koncesione për të monitoruar disa tregje problematike dhe sensitive për arkën e shtetit. Koncesione të veçanta janë kritikuar nga opozita si jo transparente dhe klienteliste.

Interesat e ulëta, frenohet rritja e depozitave në banka Totali i depozitave është rritur me ritme më të ngadalta se një vit më parë gjatë këtij tremujori, sipas të dhënave nga Shoqata e Bankave. Stoku i depozitave është rritur me 0.5 për qind, krahasuar me 1.5 për qind që ishte kjo rritje në të njëjtin tremujor një vit më parë. Po kështu, depozitat e individëve u rritën me 0.7 për qind në krahasim me një rritje prej 3 për qind në tremujorin e parë të vitit 2012, ndërsa depozitat e bizneseve vazhdojnë të paraqiten në rënie.

Shoqata e Bankave e lidh këtë frenim të rritjes së kursimeve të shqiptarëve me ritmet më të ulëta të rritjes së depozitave, që kanë shoqëruar uljen e normave të interesave të depozitave të sistemit bankar, në përgjigje të transmetimit të sinjaleve të politikës monetare. Ndërkohë, ky ngadalësim vlerësohet të jetë në linjë me situatën financiare të konsumatorëve dhe krijimin më të pakët të parasë në ekonomi. Banka e Shqipërisë shpjegon se ngadalësi-

mi i ndjeshëm i normave të rritjes së depozitave në valutë ka qenë përcaktues në rënien e ritmeve të rritjes së depozitave në total. Ky ngadalësim ka reflektuar si prurjet më të ulëta valutore nga jashtë, ashtu edhe krijimin më të ulët të parasë, në kushtet e ecurisë së dobët të aktivitetit kreditues në valutë. Ndërkohë, ecuria e depozitave sipas agjentëve ekonomikë tregon për vijueshmërinë e rritjes së depozitave me afat në lekë të individëve.

Në një ceremoni të veçantë, të zhvilluar në Mansion House, rezidenca zyrtare e Lord Mayor i dha kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, titullin e nderit “Qytetar i Lirë i Londrës”, nga Lord Mayor, Alderman Roger Gifford, i cili është Lordi i 685-të në detyrë. Basha është historikisht politikani më i ri që e merr këtë titull dhe shqiptari i parë që nderohet me këtë çmim në Londër. Atij iu dorëzua pllaka e njohur “Liria e Londrës”, ku janë gdhendur mjeshtërisht “Rregullat e qytetit”, të cilat janë formuluar që në shekullin XVIII. Nënkryetarja e Bashkisë së Londrës, Baroness Borwick tha: “Mendoj se ceremonia ishte vërtet e shkëlqyer dhe tregon rëndësinë që ka për të dyja vendet, interesat që ato ndajnë sa i përket biznesit, kulturës apo fushave e mundësive të tjera, ndaj mendoj se jemi shumë krenarë të mirëpresim kryebashkiakun e Tiranës, pjesëtarin më të ri të ‘Qytetar i Lirë i Londrës’ dhe duke shpresuar që ai të shijojë qëndrimin në Londër, pasi mendoj se ka punë dhe evente të tjera sociale që e presin. Në emër të kryetarit të Bashkisë së Londrës, ne jemi shumë të kënaqur ta mirëpresim atë në “Qytetar i Lirë i Londrës”. Kryebashkiaku Basha e ka konsideruar marrjen e këtij titulli si një privilegj për të por edhe për kryeqytetin shqiptar. “Së pari është një nder i madh, jo për mua si kryetar i Bashkisë, por për qytetin dhe Bashkinë e Tiranës, dhe e konsideroj si një përgjegjësi të madhe, pasi vetë marrja e këtij titulli dëshmon për një shkallë të re të njohjes dhe vlerësimit për kryeqytetin tonë, për Tiranën, por edhe për Shqipërinë e shqiptarët”, - u shpreh Basha. Për kryebashkiakun, kjo është një mundësi e madhe për kryeqytetin shqiptar për të tërhequr investitorë të rëndësishëm që operojnë në Londër. Dhënia e këtij titulli është një nga ceremonitë më të vjetra që i kanë mbijetuar historisë shekullore të këtij qyteti. Ky titull, i dhënë për herë të parë në vitin 1237, mbetet akoma sot një simbol i g jallë i kryeqytetit britanik. Në këtë darkë mbajtën fjalën e tyre Mario Draghi, Presidenti i Bankës Qendrore Europiane, dhe ministri britanik për Europën, David Lidington.


kronika e ditës

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

27.05.2013

7

Grabitësi me kaskë motori vjedh kazinonë Tiranë Grabiten 70 mijë lekë të reja

në një kazino në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së shtunës rreth orës 22:00, kur thuajse të gjithë ishin të përqendruar në finalen e madhe të Ligës së Kampioneve. Burime të policisë dhe dëshmitarë pranë kazinosë së grabitur kanë dhënë versione të ndryshme në lidhje me grabitjen, ndërsa një dëshmitar pohoi kërcënimin me armë të punonjëses së kazinosë për të kryer grabitjen. Sipas burimeve të policisë, një person

ka hyrë në kazino duke kërcënuar punonjësit e më pas ka marrë që andej shumën e parave prej 70 mijë lekësh të reja, ndërsa është larguar që aty me shpejtësi. Një dëshmitar në vendin e ngjarjes tha se personi hyri me shpejtësi, ndërsa i drejtoi armën punonjëses së sallës së lojërave të fatit dhe një personi tjetër dëshmitar që ndodhej aty. “Ai u fut normalisht në derë dhe mbante në kokë një kaskë motori. Erdhi pranë banakut dhe i drejtoi armën punonjëses,

ndërsa i kërkoi paratë. Ajo uli kokën dhe i nxori paratë mbi banak dhe ia shtyu me dorë. Ai i tërhoqi dhe i futi në qese”, - tregon dëshmitari, i cili shton se ndërsa ndodhte kjo, ai shkoi dhe u fut në tualetin e lokalit për t’i shpëtuar ndonjë problemi të mëvonshëm”. Sipas dëshmitarit, ai ndodhej aty për shkak të njohjes që kishte me punonjësen e kasës së kazinosë, ndërsa tha se personi nuk kishte pasur doreza, veçse në duar kishte pistoletën. “Ai kishte një trup mesatar, rreth

1.75 cm i gjatë, i dobët, i veshur me një xhup blu. Foli mjaft pak pasi drejtoi pistoletën: ‘lekët shpejt, lekët!’. Policia mbërriti menjëherë në vendin e incidentit duke nisur hetimet për krimin. Hetuesit shoqëruan në Drejtorinë e Policisë një dëshmitar që ndodhej në vendin e ngjarjes, si dhe punonjësen e kazinosë, një vajzë 19-vjeçare. Dyshimet e policisë janë se autorët mund të jenë të njëjtët persona, të cilët mësohet se e kanë sulmuar këtë sallë lojërash fati edhe njëherë më parë.

shkurt

Vdes në spital gruaja e dhunuar nga i shoqi

Paratë e sekuestruara në Shkodër

Alarmi i Prokurorisë: Para false nga Mali i Zi e Kosova për sezonin veror Pas arrestimit të pesë personave në Shkodër si pjesë e një rrjeti për paratë false, hetuesit dyshojnë se një sasi e madhe valute është bërë gati për t’u hedhur në këtë qytet dhe Lezhë Leonard Bakillari

Prokuroria jep alarmin mbi një sasi të konsiderueshme eurosh të falsifikuara që janë hedhur në tregun vendas dhe pritet të shpërndahen përgjatë sezonit veror, kryesisht në Shkodër e Lezhë. Pas arrestimit të pesë të rinjve që dyshohet se janë pjesë e një rrjeti ndërkombëtar falsifikimi, hetimet tremujore zbulojnë se sasia e parave të sekuestruara është vetëm maja e ajsbergut. Sipas një burimi të rezervuar mësohet se Shqipëria dhe kryesisht dy qytetet veriore janë pjesë e një skeme për hedhjen në qarkullim të parave të falsifikuara me origjinë në Mal të Zi e Kosovë. “Bëhet fjalë për një rrjet falsifikuesish që shtrihet në Kosovë e Mal të Zi, të cilët prodhonin kartëmonedha të prerjeve 2 mijë dhe 5 mijë-lekëshe”, - tha një burim i prokurorisë, teksa u referohet hetimeve tremujore të kryera nga Prokuroria e Shkodrës. Operacioni u

finalizua mbrëmjen e së shtunës në qytetin e Shkodrës, ku në pranga ranë pesë të rinj. Sipas policisë, të arrestuarit janë: Paolo, Florian dhe Emiljano Gjergji, Klodian Dedndreaj dhe Kristian Mala. Të momentin e arrestimit të dyshuarve iu sekuestrua sasia prej 102 mijë lekësh të reja, të falsifikuara, në kartëmonedha të prerjes 2 mijëlekëshe. Por sipas prokurorisë, sasia e parave të sekuestruara dyshohet se është vetëm një pjesë e vogël e kartëmonedhave të falsifikuara që mendohet se kanë hyrë në Shqipëri përgjatë kësaj kohe. Të arrestuarit, sipas hetimit bashkëpunonin me persona të tjerë përtej kufirit, kryesisht në Mal të Zi dhe në Kosovë. Këto dy vende dyshohet se janë edhe origjina e parave false që sipas prokurorisë “kanë pushtuar” Shkodrën dhe Lezhën. Përveç lekëve, rrjeti i falsifikatorëve ka mundur të hedhë në përdorim edhe euro, kryesisht kartëmonedha të prerjeve 20, 50 dhe 100 euro. Një pjesë e mirë e eurove false dyshohet se tashmë gjendet në Shqipëri dhe mund të vihet në përdorim gjatë sezonit turistik, kur numri i pushuesve në Shkodër e Lezhë rritet ndjeshëm. Hetimet e prokurorisë nuk kanë mundur të zbulojnë të gjithë personat e përfshirë në këtë aktivitet kriminal, pasi ka dyshime se pjesë e rrjetit mund të

jenë edhe persona të tjerë në dy qytetet ky mendohet se kryhej aktiviteti. Një burim pranë policisë tha se gjatë kësaj kohe janë mbajtur nën vëzhgim disa biznese që dyshohet se kanë lidhje me futjen në qarkullim të parave të falsifikuara. Bëhet fjalë për lokale e hotele në zonën e Shkodrës dhe Lezhës, ku gjithashtu dyshohet se janë shpërndarë një pjesë e sasisë së konsiderueshme të eurove false, që sipas policisë dhe prokurorisë tashmë janë futur në vendin tonë. Për zbardhjen e plotë të rrjetit dhe personave të përfshirë në të, autoritetet shqiptare kanë krijuar kontakte me homologët e tyre malazezë dhe kosovarë, pasi hetimet tregojnë se paratë false prodhohen pikërisht në këto dy vende. Gjithashtu, hetime janë duke u kryer edhe në dy qytetet ku mendohet se është shtrirë ky aktivitet. Policia pritet të marrë në pyetje pesë të arrestuarit për zbulimin e sa më shumë detajeve. Ata do të përballen me Gjykatën e Shkodrës për caktimin e masës së sigurisë me akuzën e “falsifikimit dhe vënies në përdorim të parave të falsifikuara”. Dy muaj më parë, një grup të rinjsh u arrestuan në Tiranë, pasi dyshohej se prodhonin para të falsifikuara. Gjatë kontrollit të ushtruar u sekuestrua një sasi prej rreth 30 milionë lekësh të vjetra, të gjitha të falsifikuara.

Të arrestuarit Kristian Mala, 22 vjeç, banues në lagjen “3 Heronj” Shkodër Florian Gjergji, 34 vjeç, banues në fshatin Berdicë, Shkodër Paulo Gjergji, 20 vjeç, banues në fshatin Berdicë, Shkodër Emiljan Gjergji, vjeç 25, banues në fshatin Berdicë, Shkodër Klodian Dedndreaj, 20 vjeç, banues në Tiranë

Një grua 45-vjeçare vdiq dje në spital, si pasojë e plagëve të dhunës së të shoqit. Goditjet e marra në kokë nga sende të forta kanë qenë të parikuper ueshme për Lumturi Selimajn, e cila humbi jetën në duart e mjekëve. Krimi brenda familjes u shënua në orët e para të mëngjesit të së enjtes në fshatin Alikokë të Vlorës. Gëzim Selimi, 49 vjeç, është arrestuar me akuzën e dhunës së ushtruar ndaj së shoqes. Debatet mes bashkëshortëve kanë nisur me fyerje në drejtim të njëri-tjetrit, ndërkohë që gjithçka ka degjeneruar më pas në dhunë fizike nga ana e 49-vjeçarit në drejtim të bashkëshortes së tij. Dy fëmijët e çiftit, një djalë dhe nj ë vaj z ë , p ë rk at ë s i sht 1 1 dhe 15 vjeç, pasi kanë dëgjuar debatin janë zgjuar dhe munduar të qetësojnë prindërit e tyre, por kjo gjë e k a a c a r u a r a ko m a m ë shumë Gëzimin. Ai ka marrë një vare, me të cilën copëtonte gurët, dhe ka goditur me të gruan e tij, Lumturien, 45 vjeçe, duke i shkaktuar dëmtime në të gjithë trupin. Goditjet në kokë kanë qenë ato që i kanë shkaktuar dëmtimet më të mëdha gruas duke e çuar në g jendje kome. Kur ka parë bashk ë sh o r t e n t ë mb u lu a r n ë gjak, ai ka lajmëruar policinë për krimin e kryer, duke menduar se ajo kishte vdekur. Efektivët blu kanë p a r ë q ë 4 5-v j e ç a r j a j e p t e ende shenja jete, ndërkohë që e kanë transportuar menjëherë për në spitalin e Vl o r ë s . Po r a j o n u k m u n d i t ’ u mb ij e t o j ë plagëve të marra.

Hetimet: Si u fshehën 160 kg drogë në fabrikën e tullave Policia e Gjirokastrës zbardh operacionin e sekuestrimit të marijuanës në një fabrikë të braktisur tullash në Vlorë Pas zbulimit të rreth 160 kg drogë në mjediset e ish-fabrikës së tullave në Luftinjë të Tepelenës, organet e hetimit vijojnë punën për zbardhjen e plotë të kësaj ngjarjeje. Në përfundim të veprimeve të para hetimore policia ndaloi rojën e objektit, Veis

Sinomema, 61 vjeç, nga Tepelena, për veprën penale të “prodhimit dhe shitjes së narkotikëve kryer në bashkëpunim”. Sipas burimeve zyrtare në policinë lokale, efektivat blu dyshonin se në ish- fabrikën e tullave në zonën e Luftinjës ndodhej një sasi e konsiderueshme lënde narkotike. Forcat e Komisariatit të Tepelenës kanë zhvilluar një aksion antidrogë në mjediset e ish-fabrikës duke zbuluar një sasi të konsiderueshme lënde narkotike në brendësi të saj. “Gjatë kontrollit tonë, në një nga mjediset e fabrikës së braktisur që

shërbente për tharjen e tullave, zbuluam rreth 160 kg marijuanë, të ndarë në dhjetëra pako 1-kilogramëshe, në formë paralelopipedi, të mbështjella me letër natriban”, pohuan burime në policinë e Tepelenës në lidhje me këtë aksion antidrogë. Pas zbulimit të lëndës narkotike, organet e hetimit kanë shoqëruar në ambientet e Drejtorisë së Policisë së Qarkut Gjirokastër 7 persona  në lidhje me këtë ngjarje. Nga veprimet e para hetimore të kryera nga ana e specialistëve të Sektorit kundër Narkotikëve rezultoi se ish-fabrika

është në proces privatizimi dhe në këtë proces marrin pjesë 18 aksionerë. “Grupi i aksionerëve kishte vendosur si rojë të objektit një banor të zonës dhe e paguanin nga tre muaj secili aksioner, ndërkohë që ambientet e jashtme të fabrikës janë të rrethuara dhe porta kryesore ishte e mbyllur me çelës. Nga veprimet e para hetimore rezultoi se droga është transportuar me automjet deri në ambientet e brendshme të ishfabrikës”, pohuan burimet policore në lidhje me ecurinë e hetimeve për këtë ngjarje. Bledi Shehu


CMYK

8 27.05.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

doRëShkRIMI / VItet ‘50, AnA e eRRët e StUdentëVe ShqIPtARë në bAShkIMIn SoVjetIk

Presidenti i kompanisë, Behar Çukaj: Ndihmojmë në rritjen e standardeve

"Bolv-Oil" kremton 10-vjetorin e krijimit dhe përuron një kompleks shërbimesh në Fier

Nr. 17 (262), Viti Viii botimit prill 2013 Çmimi 300 lekë

Marrin pjesë ministri i Transportit, Olldashi, përfaqësues të Bankers Petroleum

K

ompania "Bolv-Oil sh.a." shënon dhjetëvjetorin e krijimit të saj. Me këtë rast, ditën e shtunë, më 25 maj 2013, ora 19:00 në mjediset e reja të kompanisë, në fshatin Beline, komuna Zharrëz në rrethin Fier, u zhvillua ceremonia e 10-vjetorit të kompanisë, si dhe përurimit të një godine të re, kompleks shërbimesh. Në ceremoni nderonin me pjesëmarrjen e tyre, personalitet nga fusha të ndryshme të biznesit, zyrtarë të institucioneve shtetërore qendrore dhe private, miq e të ftuar të tjerë. Merrnin pjesë gjithashtu ministri i Punëve Publike dhe Transportit, z. Sokol Olldashi, kryetarja e bashkisë Patos, Rajmonda Balili, drejtues të kompanisë Bankers Petroleum, etj. Bolv-Oil është kompania mëmë e shitjes me shumicë dhe transportit në Shqipëri të karburanteve dhe lëndëve të tjera djegëse. Ajo lindi pas suksesit të Olsi shpk, që operon prej 21 vjetësh në tregtimin me pakicë të karburanteve dhe numëron rreth 400 punonjës. Rreth dy vjet më parë, Bolv-Oil bleu aksionet e shoqërisë Porto Romano Oil Sh.a në Durrës duke zgjeruar më tej aktivitetin me depozitat e karburantit në Porto Romano. Bolv-Oil aktualisht zotëron deri në 30 për qind të tregut të konsumit në Shqipëri dhe rritja progresive vazhdon. Bolv-Oil është partnere me kompaninë prestigjioze kanadeze, Bankers Petroleum, si dhe institucione të tjera në vend dhe ndërkombëtare, publike dhe private. Shërbim tjetër shumë i rëndësishëm i Bolv-Oil është transporti i karburanteve dhe lëndëve të tjera djegëse. Kjo mbështetet nga dhjetëra auto-

Jo vetëm politikë si zakonisht

kAStRIot ISlAMI PS ka ‘vdekur’, tani kemi Partinë e Ramës edISon YPI Lasgushishtja është standardi im deShMIA ‘Fantazma’ shqiptare në shtëpinë e julian Amery dokUMent Letra e fundit e Esat Toptanit, shkruar ditën e vrasjes

e përmuajshme

SAIMIR PIRGU

FëMija i MEtaluRgjikut, DON alFREDO i bOtës

Një intervistë intime në apartamentin nju jorkez të tenorit. Ditët e tij nëpër botë, karriera, malli për të afërmit, marrëdhëniet me Domingon e yje të tjerë të Operas. Rrëfimi i çiltër i një djali që u rrit me qumështin pluhur që e ëma merrte si racion në Metalurgjikun e Elbasanit.

e diel

30 lekë

30 lekë

30 lekë

30 lekë

30 lekë

PLUS

30 lekë

30 lekë

çdo ditë gazeta ‘MAPO’ çdo muaj revistat ‘MAPO’ dhe ‘MADAME MAPO’

E përmuajshme

E përmuajshme

300 lekë

300 lekë

Agjencia e Abonimit të Shtypit (Arben Trenova): 04 223 52 05 • 068 20 47 825 Posta shqiptare: 04 237 5598 • 068 50 24 159 Agjencia e Abonimit Adrion: 04 224 0018 • 069 20 36 768 Agjencia e Abonimit, Durrës (Agim Memko): 0692372850

botë të kapaciteteve të mëdha çka e bëjnë Bolv-Oil, partnerin kryesor në fushën e transportit për kompani të ndryshme vendi dhe të huaja, që operojnë në sektorët e nxjerrjes dhe përpunimit të naftës në Shqipëri. Presidenti i kompanisë, zoti Behar Çukaj, tha: "Me një punë të palodhur, investime serioze dhe bindjen për të qenë sa më pranë teknologjisë, kemi arritur të krijojmë të gjithë logjistikën e nevojshme për funksionim me standarde ndërkombëtare të kompanisë". "Ne jemi krenarë, - shtoi z.Çukaj, - që bashkëpunojmë me institucione publike dhe private, në Shqipëri dhe në vende të tjera". Ministri i Punëve Publike dhe Transportit, z.Sokol Olldashi, ndër të tjera veçoi faktin se shtatë vitet e fundit është rritur me 2.1 herë më shumë prodhimi i naftës bruto. Më tej ai vlerësoi investimet e Bolv-Oil dhe shtoi: "Sigurimi i politikave që ndihmojnë sipërmarrjen private në këtë sektor, është rruga e duhur për të zhvilluar industrinë nxjerrëse, për të rritur punësimin dhe për të rritur mirëqenien e mijëra familjeve që jetojnë me të ardhurat e të punësuarve në këtë sektor". Në kuadrin e përgjegjshmërisë sociale, kompania ka ndikuar në masë të konsiderueshme për zbutjen e papunësisë në zonat ku operon, rritjen e mirëqenies dhe zhvillimit, përmirësimin e infrastrukturës dhe nxitjes së biznesit. Kompania jep kontributin e saj edhe me ndihmë financiare të vazhdueshme dhe ndihma ushqimore, për familje të varfra në qarkun Fier.


CMYK

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

27.05.2013

9

CEZ Shpërndarje LEAD Albania Program për Përvojë dhe Zhvillim Lidershipi

THIRRJE PËR APLIKIME Programi Fondacioni Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim (AADF) ka hapur aplikimet për Programin “LEAD Albania”. Ky program është konceptuar sipas Programit të Shtëpisë së Bardhë për Lidershipin (angl. White House Fellows Program) në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Qëllimi i Programit në Shqipëri është që t’u sigurojë profesionistëve të rinj dhe të talentuar shqiptarë përvoja të drejtpërdrejta në procesin e qeverisjes së Shqipërisë, shoqëruar nga një ndjesi e përfshirjes personale në lidershipin e shoqërisë sonë nëpëmjet një përvoje njëvjeçare që e vendos përfituesin pranë një pozicioni qeveritar shumë të lartë. Individëve të përzgjedhur do t’u ofrohet mundësia për të punuar në pozicione të larta qeveritare në stafet drejtuese të institucioneve të larta shtetërore si Kryeministria, Institucioni i Presidentit, Ministritë, Banka e Shqipërisë dhe Bashkia e Tiranës. Vendimet për pozicionet do të merren mbi bazën e interesave dhe përvojës së aplikantëve. Përvoja e pjesëmarrjes në Program do të pasurohet me një komponent edukimi, ku do të trajtohen tema si integrimi evropian, politikat publike, vendimmarrja, politika e jashtme, politika të sigurisë apo zhvillim të kompentencave sociale dhe aftësive të lidershipit. Programi do të mbulojë për secilin individ të përgjedhur shpenzimet e lidhura me pagën dhe përfitimet përkatëse, sipas kategorisë së pagave në institucionin ku vendosen. Kushtet për të aplikuar Për të aplikuar në programin “LEAD Albania”, kandidatët duhet të plotësojnë kushtet e mëposhtme: • Aplikantët duhet të jenë nënshtetas shqiptarë (pranohet nënshtetësia e dyfishtë). • Aplikantët duhet të kenë përfunduar studimet në arsimin e lartë. Përfundimi i studimeve pasuniversitare mund të jetë avantazh i rëndësishëm. • Aplikantët duhet të kenë përvojë pune. Preferohet një minimum prej të paktën pesë vitesh. Në rast përfundimi të studimeve të doktoraturës, minimumi i preferuar zbret në tre vjet. • Personat, të cilët punojnë aktualisht në institucione të qeverisjes qendrore (Kryeministri ose Ministri) ose Institucionin e Presidencës, NUK lejohen të aplikojnë. • Nuk ka kufizime moshe. Megjithatë, Programi është krijuar për t’u dhënë aplikantëve të përzgjedhur përvojën e qeverisjes në fazat e para të karrierës së tyre. Profili i kandidatëve Programi “LEAD Albania” dhe Komisioni Përzgjedhës do të kenë parasysh kriteret e mëposhtme në përzgjedhjen e finalistëve: • Arritje profesionale të rëndësishme në karrierë; • Dëshmi të aftësive për lidership dhe potencial për rritje të mëtejshme; • Angazhim të provuar në sektorin publik; • Aftësi për të pasur sukses në nivelet më të larta qeveritare dhe aftësi për të punuar efektivisht në ekip. Cilësi të tjera të rëndësishme përfshijnë: • Aftësi shumë të mira në të shkruar; • Njohuri të gjuhëve të huaja; • Qëndrim pozitiv; • Aftësi të mira menaxhuese; • Aftësi shumë të mira ndërpersonale; • Nivel të mirë ekspertize në fushën e propozuar si fokus në kuadër të Programit. Procedura e aplikimit Aplikimi kryhet vetëm online. Informacione të mëtejshme dhe udhëzimet përkatëse gjenden në faqen e internetit www.aadf.org/lead. Afati i fundit i dorëzimit të aplikimeve është 30 qershor 2013, ora 17:00. Nuk do të merren në konsideratë aplikimet e paraqitura dorazi apo me email.

Për një shërbim të shpejtë, korrekt dhe cilësor, CEZ Shpërndarje njofton se ka vendosur disa mënyra komunikimi me abonentët:

E-BILL

Në website: cezshperndarje.al abonentët informohen për faturën mujore të energjisë dhe historikun e faturave.

ANKESA DHE SQARIME

E-mail: ankesajuaj@cezshperndarje.al kujdesi_abonentit@cezshperndarje.al Tel: 042274141 042274184

INFORMACION PËR DEFEKTE DHE NDËRPRERJE TË ENERGJISË

Dispeçeria Rajoni Qendër

– 04 2258888, 04 2355269, 04 2355270 Dispeçeria Rajoni Juglindje – 054221000, 054221001, 054221002 Dispeçeria Rajoni Jugperëndim – 034210000, 034210001, 034210002 Dispeçeria Rajoni Verior – 0228001023, 0228001024, 0228001025 Dispeçeria Durrës – 052 22097 Dispeçeria Gjirokastër – 084 26255

FACEBOOK Në adresën në facebook CEZ Shperndarje - Faqja Zyrtare bëhet përditësim në kohë reale për situatën e furnizimit me energji në të gjithë vendin.

KONKURSI I MADH

“Unë Krijoj” Fitoni 1,000 Euro dhe bursë të plotë studimi në UET

maturantët

Ta Shohësh Botën me Optikë Elitare! Është optika më prestigjoze në Shqipëri. Përfaqësuese e autorizuar e

CARTIER për të gjithë rajonin.

Grand Optika Group sh.p.k, Hotel Sheraton, Tirana ,Albania Tel:0673001000; 0674006606; info@grandoptika.al; www.grandoptika.al

Grand Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta, Nd. 70, H.1, Tiranë, Cel. 068 20 16 616, info@uet.edu.al, www.uet.edu.al

optika


10

Opinione & Editoriale

Blog & Ide

OpEd

Nga Bujar Kapexhiu

Opinione dhe Editoriale

Stabilitet politik apo demokraci funksionale V

itin e kaluar lideri i opozitës mbajti një ligjëratë në qendrën Alexander Hamilton, Universiteti i New York-ut, me titull Demokraci vs. stabilitet, ashtu si edhe në vitin 2010 në Institutin e Paqes të Shteteve të Bashkuara (United States Institute of Peace), me titull Stabilitet vs. Demokraci, duke theksuar nevojën e demokracisë dhe funksionimin e saj në Shqipëri. Pa gjykuar nëntekstin e ligjëratave dhe çfarë kërkonte të arrinte përmes tyre, vlerësimet e tij janë pjesë të nevojave për një demokraci funksionale liberale në Shqipëri. Por realiteti i ndërtuar në vend flet për një qëndrim ndryshe. Sistemi proporcional rajonal zgjedhor, i amenduar në vitin 2008 nga dy partitë e mëdha, kishte si qëllim të vetëm stabilitetin politik të vendit dhe shmangien e krizave qeverisëse. Por kjo ishte vetëm pjesa e dukshme e ajsbergut dhe justifikimi për atë veprim që do t’i sillte demokracisë shqiptare jo vetëm sistemin e partitokracisë, por edhe fuqizimin e rolit të liderit në shoqëri. Sistemi demokratik i përfaqësimit merr një deformim serioz përmes përfaqësuesve të përzgjedhur prej liderëve të partive. Sistemi proporcional i listave të mbyllura kërkon një stad të zhvillimit demokratik të shoqërisë dhe sistemit partiak për ta bërë atë funksional dhe përfaqësues. Lideri i partisë, duke qenë hartuesi i listave, duhet të ketë parasysh meritokracinë, kontributin dhe aktivizimin në përzgjedhjen e kandidaturave, duke patur parasysh që partia, në sistemin demokratik, është një grumbullim vullnetar anëtarësh, që besojnë në programin dhe vizionin e saj në të ardhmen dhe jo grumbullim klientelist pranë liderit. Në rast se ai e kthen përgatitjen e listave në një proces hartimi të listave preferenciale, miqsh dhe aktivistësh besnikë të tij, ai e deformon sistemin në një sistem klientelist dhe jo përfaqësues. Përfaqësimi i liderit dhe jo i strukturave të partisë në listat e kandidatëve për deputetë, përfshirja në këto lista e njerëzve klientelistë, afaristë dhe të afërm, prish balancën dhe krijon në heshtje krizën e përfaqësimit në sistemet demokratike parlamentare. Votuesit mbeten “në kurth” midis votimit të përfaqësuesve të tij dhe listës së ko-

koment

Elvina Jusufaj

Përgjigja e këtyre pyetjeve është një reflektim real për shkallën e funksionimit të demokracisë në Shqipëri. Përpara interesave për një rotacion politik, i cili i konceptuar në praktikë për ndryshimin e elitave klienteliste, iu shërben më shumë interesave të liderëve, sesa demokracisë së vendit. Të paktën, nëse jemi të pafuqishëm për të ndryshuar sistemin, të ndihmojmë ata, kandidatët e pavarur, që guxojnë të vendosin ekuilibrat e prishura të demokracisë së brishtë shqiptare manduar të liderit të partisë. Qytetari, përmes ushtrimit të votës, kërkon të zgjedhë përfaqësuesin e interesave të tij politike e shoqërore më tepër sesa përkrahjen e ekipit të liderit që nuk ka asnjë qëndrim publik dhe është i panjohur për të, fakt përpara të cilit ndodhet tashmë. Kriza e përfaqësimit nisi në vitin 2009 dhe u thellua më tej gjatë këtij viti. Zgjidhja e kësaj krize përfaqësimi mund të bëhet duke ndryshuar sistemin zgjedhor dhe bërë atë më përfaqësues. Por ky ndryshim vjen në kundërshtim me interesat e liderit dhe fuqisë që ai ka në autoritetin e tij komandues përmes hartimit të listave të deputetëve të ardhshëm dhe anashkalimit të institucioneve partiake për të dhënë mendimin e tyre për këto lista dhe miratimin e tyre formal. Për të vendosur ekuilibrin e nevojshëm, reagimi ndaj këtij sistemi shfaqet edhe përmes fenomenit të kandidatëve të pavarur, të cilët, përveç përfaqësimit të tyre direkt kërkojnë një “revolucion” në aspektin e demokratizimit të partive dhe ridimensionim të rolit të pakufizuar të liderit. Mbështetja dhe votimi i kandidatëve të pavarur është një

tjetër formë e ushtrimit të instrumenteve demokratike që vihen në lëvizje për ta bërë sistemin më përfaqësues dhe operacional. Kandidimi i tyre ngrihet kundër pushtetit absolut dhe klientelist të liderit dhe i shërben krijimit të hapësirave demokratike për një përfaqësim direkt të qytetarit. Në fund të fundit, vota bën zgjedhjen e përfaqësuesit të popullit dhe pushteti i deleguar prej tij bën të mundur demokracinë përfaqësuese. Pushteti i deleguar duhet respektuar dhe jo “injoruar” paraprakisht duke i servirur lista të imponuara, klienteliste, jopërfaqësuese, që shprehin indirekt mungesë vizioni institucional. Sistemi i demokracisë përfaqësuese parlamentare nuk mbështetet vetëm në rolin e liderit dhe pjesës tjetër të mbështetësve faktikë dhe besnikë të tij, të cilët më shumë përfaqësojnë vetveten dhe interesat e grupit në përkrahjen e roleve të liderit. Kjo vë në diskutim politikat dhe legjislacionin që do të prodhojë ky parlament i ri me mungesa formimi profesional. Listat prioritare të biznesmenëve, të aktivistëve besnikë, nuk ofrojnë siguri për cilësinë e parlamentit dhe për atë që pret shoqëria shqiptare prej tij. Tempulli i demokracisë po kthehet në përfaqësues të interesit të një grupi klientelist pranë liderit të partisë. Pra, para zgjedhjeve parlamentare të 23 qershorit, para çdo qytetari lindin pyetjet: A është deputeti i ardhshëm përfaqësues i popullit dhe interesave të tij, apo thjesht përfaqësues i liderit partiak dhe interesave politike të tij? A mos ky sistem po çon në zvogëlimin gradual të demokracisë jo vetëm në institucionet partiake, por edhe për sa i përket rolit aktiv të shoqërisë në demokracinë e deleguar? Përgjigja e këtyre pyetjeve është një reflektim real për shkallën e funksionimit të demokracisë në Shqipëri. Përpara interesave për një rotacion politik, i cili i konceptuar në praktikë për ndryshimin e elitave klienteliste, iu shërben më shumë interesave të liderëve, sesa demokracisë së vendit. Të paktën, nëse jemi të pafuqishëm për të ndryshuar sistemin, të ndihmojmë ata, kandidatët e pavarur, që guxojnë të vendosin ekuilibrat e prishura të demokracisë së brishtë shqiptare.

Politikë paraplegjike

Për program e për parti Klejdi Këlliçi

K

a një lidhje të çuditshme mes legales dhe irracionales në Shqipëri. Sapo fushata filloi zyrtarisht, u hap thesi i premtimeve të mëdha, aq sa kushdo mbetet më tepër i habitur nga stili i të shprehurit dhe madhështia e imagjinuar e ‘dhuratës elektorale’ se sa nga mundësia, ajo më e normalja, e mosrealizimit. Sipas një sondazhi për llogari të ‘Ora News’, dilte se shqiptarët mezi ç’priskeshin të njiheshin dhe kishin në duar programet. Programet elektorale, e sidomos ato që janë botuar, u ngjajnë librave të planeve pesëvjeçare, mbushur me dëshira e siguri për suksese e progrese. Një ndryshim të vetëm ka, krahasimi nuk fillon me vitin 1939, apo legjendën e misrit, por me 4 apo 8 vjet përpara. Për çdo fushë apo brimë të shoqërisë shqiptare, programi i partisë ka përgjigje, e që të gjithë të jenë të kënaqur për çdo gjë rritja e supozuar është 4 %. Ato venë deri diku dhe në siklet pasi vënë në dyshim inteligjencën e njeriut të mesëm, të cilit praktikisht i thuhet se jeta e tij deri në momentin e shpalljes së ‘Programit’ ishte një hiç, e vetëm pas marrjes së pushtetit jeta do të ndryshonte kryekëput në një parajsë që minimalisht do të zgjaste katër vjet. Ç’është e vërteta, irracionalja e programeve elektorale përbën pjesën më të madhe të rilindjes apo përparimit. Kudo flitet për rritje e fryrje, ndërkohë që minimalisht edhe një foshnje e di se po të tërheqë kuvertën mund të mbulojë kokën por të lërë këmbët jashtë dhe anasjelltas, e megjithatë, shumëkush beson se parajsa në tokë është afër, mjafton vetëm një program… Racionalja tek programet është pak, shumë pak për t’u konsideruar e ndofta përbën pjesën më të mërzitshme, atë që nuk shtyhet ngase rezultatet janë të prekshme e të matshme. Përtej rritjes dhe fryrjes, me variantin e vetëm të tkurrjes në korrupsion pak programe politike kanë prekur pikërisht racionalen, atë që mund të ndryshohet shpejt dhe rezultatet mund të jenë të dukshme. Nga këto racionalet duket se janë vetëm AK dhe FRD, që kanë referenca të qarta në disa çështje praktike që prekin sistemin politik shqiptar e ndaj të cilave elektorati nuk është indiferent. Flasin të dyja për zgjedhjen e Presidentit të Republikës direkt nga elektorati, kufizimin e mandateve të deputetëve, të kryeministrit, ndarjen e funksionit të ministrit nga deputeti apo ndryshimin në kuptimin proporcional të sistemit elektoral. E për pak nga ata që janë mësuar të lexojnë programet e partive, propozimet e mësipërme janë e vetmja gjë me mend. E vështirë të thuhet sa AK apo FRD i mban këto çështje si të rëndësishme e ndoshta duhet të jetë kështu sa kohë që tentojnë të futen me kartën e moralit në skenën politike shqiptare. E megjithatë, ato janë për një sistem politik i cili po degradon në një amalgamë të çuditshme parlamentarizmi pa shtyllë kurrizore, partive të forta dhe koalicioneve ku partneri kushtëzues nuk kërkon më shumë sesa vende pune për anëtarët e partisë. Modeli LSI nuk mund dhe as duhet të jetë standardi në të cilin duhet të katandisen partitë e reja, nëse do të kenë mundësinë të kushtëzojnë formimin e ndonjë mazhorance të re qeveritare majtas apo djathtas. Do të jenë betejat mbi programin ato që do të ndajnë fatin e AK e FRD në të ardhmen. Ajo që propozohet është mëse e drejtë dhe e arritshme, të paktën për sa i përket kufizimit të mandateve, e nëse miratohet, do ta revolucionarizonte skenën politike shqiptare aq sa nuk do t’i njihnim më partitë politike ashtu siç i kemi sot. Reformat e propozuara nuk do t’u japin zgjidhje të shpejtë problemeve shqiptare, por të paktën do të identifikojnë drejt partitë me çështjet e rëndësishme që ato bartin në program. E vështirë të gjykohet sa reale dhe sa të sinqerta janë propozimet, se fundja si AK dhe FRD janë parti me lidership të fortë, me distancë të fortë mes të parit të partisë dhe ndjekësve, e në një sistem elektoral që promovon liderin, vështirë se ky i fundit të ndryshojë rregullat që do ta shihnin jashtë parlamentit pas dy mandateve. Do të ishte po aq interesante të shihje kushtëzimin e tyre në formimin e ndonjë mazhorance, me miratimin e reformave në fjalë, bile akoma më mirë në mazhorancat do të prisheshin nga mosrespektimi i pakteve, por këto janë vetëm supozime.


op-ed

2

Blog / Robben dhe Heynckes ‘kampionët’ e Realit

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Kulturë / Zbulohet letra, dyshime për datën e vdekjes së th.gërmenjit

27.05.2013

11 Barbarizmi është i nevojshëm çdo katër apo pesëqind vjet, për ta sjellë botën edhe njëherë në jetë. Përndryshe, do të vdiste nga civilizimi. Edmond de Goncourt

Universitet / Italisë “po i ikën truri”

Korrigjimet në tekstet e historisë Pse duhej të ndodhte? Historia krijon vetëdije dhe botëkuptim, prandaj sulmet ndaj historisë së një populli që prej kohësh konsiderohen si sulme ndaj identitetit dhe qenies kombëtare. Politika, regjimet dhe ideologjitë, vazhdimisht kanë qenë dhe vazhdojnë të jenë të kujdesshme ndaj historisë, sepse në shkrimet për kohën e shkuar gjithmonë janë fshehur paralajmërimet për të ardhmen. Asnjë histori deri më sot nuk është shkruar pa përzierjen e pikëpamjeve politike në diskursin historik, madje, në disa raste, shkrimi historik ka mundur të shërbejë si pararendës i zhvillimeve të mëvonshme politike. Prandaj, nuk ishte e rastit që më 20023, në situatën e një krize të përgjithshme të ideve për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, atëherë kur në bashkësinë ndërkombëtare u rifuqizua ideja e kthimit të Kosovës nën administrimin e Serbisë, u shfaq edhe kërkesa e Këshillit të Europës, në formë të rekomandimit, që në tekstet e historisë për shkolla tetëvjeçare dhe të mesme të Kosovës të bëhen disa korrigjime, të vogla, të parëndësishme në dukje të parë, por esenciale në substancë. Në pamje të jashtme korrigjimet kishin këtë synim: që nga tekstet tona të historisë të mënjanohej diskursi i ashpër nacionalist, në mënyrë që te fëmijët shqiptarë të Kosovës të mos krijohej urrejtja ndaj popullit serb, sepse, sipas një parimi të përgjithshëm, për atë që kishte ndodhur në Kosovë nuk mund të ishte fajtor populli serb, por regjimi, pushteti, pra Millosheviçi. Prandaj, kudo që veprimet negative të Serbisë në Kosovë ishin identifikuar si “serbe”, u zëvendësuan me “shtetërore”, ndërsa në shumë vende “pushtuesi serb” ose u hoq në tërësi, ose u zëvendësua me “pushtetin”. Këto korrigjime, në substancë, kishin implikime të mëdha për historinë mbi njëqindvjeçare të Kosovës në raport me Serbinë, por, mbi të gjitha, në luftën e vitit 1999. Tani dilte se Serbia nuk kishte qenë asnjëherë pushtuese në Kosovë dhe se luftërat e shqiptarëve të Kosovës kundër Serbisë, përfshirë edhe luftën e UÇK-së, nuk kishin qenë luftëra çlirimtare, por më shumë një konflikt i “shqiptarëve etnikë” me pushtetin, i cili ua shkelte liritë dhe të drejtat. Këshilli i Europës desh ta sillte situatën në këtë pikë dhe për këtë qëllim tregoi gatishmëri të financonte korrigjimet e teksteve dhe ribotimin e tyre. Shumë më e rëndë se historia e shkruar, ishte historia që përgatitej të jetohej: nëse shqiptarët e Kosovës kishin luftuar kundër pushtetit dhe jo kundër pushtuesit, atëherë ndryshimi i pushtetit në Serbi (me një garanci eventuale ndërkombëtare) vetvetiu nënkuptonte kthimin e Kosovës atje ku kishte qenë para vitit 1999. Do vërejtur se grupi i historianëve që i propozoi ndryshimet në tekstet shkollore më 2003, njësoj si edhe strukturat e Ministrisë së Arsimit, vinin nga provenienca politike e LDK-së, së cilës, në kontekstin e zhvillimeve politike të atyre viteve, i shkonte përshtat minimizimi ose një paraqitje sa më inverzive e luftës së UÇK-së, sepse trashëgimia e kësaj lufte e bënte kundërshtarin e saj politik tepër të fuqishëm.

Dhjetë vjet më vonë... Dhjetë vjet më vonë situata në Kosovë paraqitet krejtësisht ndryshe: Kosova është shtet sovran me shumë njohje ndërkombëtare, loja me statusin e saj ka marrë fund dhe nuk ka rrezik që ajo të rikthehet nën Serbi në asnjë rrethanë, në pushtet tani nuk është LDK-ja, por PDK-ja etj. Përdorimi politik i historisë nuk vazhdoi aty ku mund të pritej dhe të supozohej, në valorizimin folklorik të UÇK-së, sepse ky valorizim tashmë mund të quhet i përfunduar, pa gjetur ndonjë kundërshtar aq të denjë dhe të fisëm. Por, papritmas u shfaq në horizont një kërkesë tjetër: Qeveria e Turqisë filloi një trysni të paparë mbi institucionet e Kosovës, për të spastruar tekstet e historisë të ciklit parauniversitar nga përmbajtjet që denigrojnë Perandorinë Osmane, në këtë fushatë u angazhua kupola më e lartë e shtetit turk, duke filluar nga kryeministri, ministri i Jashtëm, ministri i Arsimit dhe, natyrisht, ambasadorja në Prishtinë, e cila tashmë ka marrë në dorë kryerjen e punëve operative. Ngjashëm me rastin e dhjetë viteve të shkuara me rekomandimet e Këshillit të Europës, Ministria e Arsimit e Kosovës përsëri bëri një komision, për të identifikuar pikat nevralgjike ku duhej ndërhyrë, tani komisioni nuk përbëhet vetëm nga historianët, por përfshin edhe gjeografë, albanologë, osmanologë etj, pra, një spektër të gjerë të “dinjitarëve” kosovarë, të angazhuar pa hile që nga kjo lojë të dalë e fituar Turqia dhe shteti i Kosovës të nëpërkëmbët sa më fort. Themi kështu, për shkak se planet dhe programet mësimore janë çështje të shtetit dhe ndërhyrjet nga jashtë në përmbajtjet mësimore mund të konsiderohen si shkelje e sovranitetit. Më anë tjetër, përfshirja e pashembullt e kupolës më të lartë politike të shtetit turk në këtë çështje, bën të ditur se trashëgimtarja e sotme e dinastisë së dikurshme të selxhukëve, Turqia bashkëkohore, krahas fuqizimit ekonomik, në programin e vet kombëtar e ka ndryshimin e imazhit të pushtuesit të dikurshëm të Ballkanit. Që në vitin 2009, në një konferencë për çështjet e Ballkanit mbajtur në Sarajevë, ministri i Jashtëm turk, Ahmet Davutoglu, pasi u shpreh me fjalë mallëngjyese “për sundimin e lavdishëm osman”, i cili “i solli dritë dhe emancipim Gadishullit Ballkanik”, “u bëri thirrje popujve ballkanas, e në radhë të parë Bosnjës, Shqipërisë dhe Kosovës që t’i kthehen prapë asaj kohe të artë” (citimi sipas Kadaresë, “Mosmarrëveshja”, faqe 35). Për të realizuar këtë program kombëtar, Turqia e sotme ka gjetur terren të përshtatshëm në tri shtetet e përmendura të Ballkanit, njësoj si në dy ose tri shtete të Azisë së largët: paqëndrueshmërinë ekonomike, trashëgiminë historike dhe mentalitetin anadollak. Kriza ekonomike në Europë i shkon përshtat kësaj rrethane, sepse në shtetet e Ballkanit mungojnë ndjeshëm investimet perëndimore, ndërsa Turqia paraqitet prijëse në eksportimin e kapitalit në këtë rajon, duke krijuar një atmosferë biznesi krejtësisht orientale në këto vende të përfshira nga tranzicioni i mundimshëm. Pra, thënë ndry-

she, Turqia e sotme e ka vendosur të mos bëjë investime vetëm për leverdi ekonomike, por duke imponuar edhe synimin e saj për një rol të ri në këto hapësira, i cili shkon deri te projeksioni fantastik i rikthimit në skenë të Perandorisë Otomane, natyrisht me një pamje të re dhe me veshje të re botëkuptimore dhe doktrinare. Bashkëpunimi në genocid Tani mbetet çështje e diskutueshme se cilat janë interesat e shqiptarëve në këto aspirata të Turqisë dhe se me çfarë çmimi duhet ta paguajnë mbështetjen politike dhe ekonomike që ky shtet ua bën klasave politike shqiptare. Çmimi më i rëndë dhe më i papërballueshëm do të ishte krijimi i një amalgame identitare joeuropiane, një mallkim ky që u ka qëndruar mbi kokë shqiptarëve, së paku njëqind vjet para se ta bënin shtetin dhe njëqind vjet pasi e bënë shtetin shqiptar. Përgjatë gjithë periudhës së Rilindjes Kombëtare, përfshirë edhe Lidhjen e Prizrenit, Lidhjen e Pejës, kryengritjet që i patën paraprirë formimit të shtetit shqiptar, pra përgjatë gjithë këtyre zhvillimeve me parashenjë të qartë kombëtare, në lëvizjen shqiptare ka vepruar e pandarë një rrymë proturke, e cila në disa çaste vendimtare arriti ta devijonte çështjen shqiptare, qoftë duke u bërë zë i fuqishëm vetëm për një autonomi shqiptare në kuadër të Turqisë, qoftë edhe më vonë, duke synuar ta bënte shtetin shqiptar “një Turqi të vogël në Ballkan”. Ishte meritë e një klase politike dhe një klase intelektualësh properëndimorë, të cilët, gjatë viteve ‘20 dhe ‘30 të shekullit të kaluar, përfundimisht e shkëputën Shqipërinë nga trashëgimia anadollake. Mirëp o, n ë Ko s ov ë , p ë r s h k a k t ë zëvendësimit të një pushtuesi me një pushtues tjetër edhe më të egër, nuk u zhvillua procesi i shkëputjes emancipuese nga orientalizmi dhe turqizmi, madje, sikundër dihet, ruajtja e trashëgimisë otomane në të gjithë përbërësit e jetës shoqërore u stimulua nga programi nacional serb. Çuditërisht, jo Turqia e sulltanëve, por Turqia e Ataturkut u bë aleate e fuqishme e njërës dhe tjetrës Jugosllavi për shpërnguljen e shqiptarëve nga Kosova. Asgjë nuk ndihmoi që kjo të mos ndodhte, as lidhjet tradicionale shqiptaro-turke, as minoriteti i madh shqiptar në Turqi, as prania e madhe e shqiptarëve në nivelet më të larta të administratës civile dhe ushtarake të shtetit turk. Kosova u lëndua rëndë nga marrëveshjet e fshehta dhe traktatet e mbetura në tentativë ndërmjet Mbretërisë Jugosllave dhe Turqisë, apo të Titos me Kypriliun në vitin 1953 në Split. Që të mund të ndërronte imazhin e saj negativ, tashmë jo otoman, por modern, Turqia do të duhej të kishte kurajë t’i kërkonte falje popullit të Kosovës për këtë gjëmë të madhe që i shkaktoi, duke u bërë aleate e programit nacional serb në genocidin e hapur ndaj popullit të Kosovës. Po kaq lëndues për shqiptarët është edhe një fakt tjetër: në njërën anë, arroganca me të cilën ajo kërkon t’i avancojë të drejtat e minoritetit turk në Kosovë, ndërsa, më anë tjetër, minoritetit shqiptar në Turqi nuk ia njeh asnjë të drejtë.

koment Mehmet Kraja

Nxjerrja si pengesë e zgjidhjeve kushtetuese që aplikon Turqia ndaj minoriteteve kombëtare është justifikim i paqëndrueshëm, sepse, kur Erdogani ka interes të fuqizojë pushtetin civil mbi atë ushtarak, ndryshimet kushtetuese i bën pa hezitim. Diskursi apo përmbajtja? Ndryshimet, për të cilat këmbëngul administrata e lartë e shtetit turk, në dukje të parë nuk janë të papërballueshme, sepse ngjajnë disi kozmetike, sikur prekin dizajnimin e historisë, pra shkrimin dhe jo substancën, jo përmbajtjen, jo faktet historike. Pavarësisht nga mjegulla që mund të krijohet rreth kësaj çështjeje, qëllimi mbetet po ai: të bëhet “çmitizimi” (siç do ta quajë këtë proces njëri nga mbështetësit e këtyre ndryshimeve) i rolit negativ të Perandorisë Osmane në historinë shqiptare, jo sa për sy e faqe, por duke i krijuar favore Turqisë bashkëkohore. Pra, sipas mbështetësve të këtij procesi, historiografia shqiptare e ka mitizuar rolin negativ të Perandorisë Osmane dhe, duke e quajtur atë “pushtuese të egër”, përçon mesazhe negative edhe për Turqinë bashkëkohore. Prapavija është politike, nuk është aspak shkencore. Si në rastin e Këshillit të Europës, kur synohej që, duke zëvendësuar “pushtuesin serb” me “pushtetin serb” të krijohej një klimë e favorshme për kthimin e Kosovës nën Serbi, po sipas këtij modeli, historiografia shqiptare që e quan Perandorinë Osmane “pushtuese të egër”, bëhet pengesë që doktrina e Davutoglusë të gjejë hapësirë më të gjerë veprimi ndër shqiptarët. Më anë tjetër, pavarësisht kamuflazhit, korrigjimet dhe ndryshimet nuk janë aspak periferike, jashtësore, por prekin esencën e trashëgimisë kulturore shqiptare, prekin vetë konceptin e historisë sonë, kuptimin e saj, vlerën e saj. Për shkollarët shqiptarë, të Kosovës apo të Shqipërisë, ç’kuptim mund të ketë Skënderbeu me krejt historinë dhe krejt literaturën që i shoqëron bëmat e tij, nëse përballë nuk ka sulltanët pushtues, por ca përhapës të emancipimit? Ç’kuptim mund të kenë letërsia dhe dijet humane të Rilindjes Kombëtare, nëse përballë tyre nuk qëndronte një pushtues që ua kishte mohuar lirinë shqiptarëve, por dikush që rrezaton kulturë dhe civilizim? Idetë se shqiptarët kanë marrë pjesë aktive në ndërtimin e Perandorisë Osmane dhe se i kanë shfrytëzuar favoret që ua ka krijuar ajo, janë kryekëput ide të historiografisë serbe. Fundja, historia e popujve të botës asnjëherë nuk është shkruar duke madhëruar vasalët dhe kolaboracionistët e pushtuesve, sado të shumtë që mund të kenë qenë ata, sikundër që as e drejta e popujve për liri nuk përcaktohet nga ky ves i shëmtuar njerëzor.

Për më tepër, çdo shtet normal dhe çdo komb i emancipuar, prekjen nga dikush i jashtëm në gjëra kaq esenciale, siç është vetë kuptimi i mësimit të historisë, do ta konsideronte shkelje të dinjitetit, përçmim dhe fyerje. Kush janë mbështetësit? Idetë për një rol tjetër të Perandorisë Osmane në zhvillimet historike në botën shqiptare, në historinë e Kosovës në veçanti, kishin një mbështetje edhe para se të shfaqeshin në formën e tanishme. Që në vitet ‘70 të shekullit të kaluar në Prishtinë, në periudhën e liberalizimit të dijes historike, në mesin e historianëve tanë (me gjasë, nën ndikimin e historianëve të Turqisë) ishte shfaqur teza se islamizimi i shpejtë dhe masiv i shqiptarëve të Kosovës nën Perandorinë Osmane duhej parë në një këndvështrim pozitiv, sepse, sipas kësaj teze, ka qenë pikërisht ky islamizim që i ka ndihmuar ata të ruajnë identitetin dhe kombësinë, kundrejt sllavizimit, i cili i asimiloi në masë të madhe shqiptarët e krishterë në Kosovë dhe në viset përreth saj. Se sa është e paqëndrueshme kjo tezë, mjafton të sjellim në vëmendje faktin se ishte pikërisht myslimanizmi sllav ai që hoqi përgjithmonë nga posedimi shqiptar Tivarin, Plavën, Tutinin dhe Pazarin e Ri. Më vonë, po këta zëra, ose të ngjashëm, hodhën idenë se Skënderbeu e ka dëmtuar substancën shqiptare me luftërat e tij kryeneçe kundër një perandorie të madhe, siç ishte Perandoria Osmane. Këto shqyrtime, ndonjëherë pseudoshkencore dhe ndonjëherë krejtësisht të përhanta, nga qarqet e disa historianëve u zhvendosën pak nga pak në rrethe fetare ose gjysmëfetare dhe gjysmëshkencore apo intelektuale. Duke ndjekur mënyrën e ndërtimit të doktrinave ideologjike, ligjësia historike shartohet me dogmën, në këtë rast me dogmën fetare, duke deformuar kështu jo vetëm perceptimin e historisë, por edhe krejt kuptimin e luftërave për liri, te shqiptarët dhe te mbarë popujt e botës. Ky është instrumentalizimi më i keq i historisë për efekte joshkencore. Por historia nuk mund të quhet e vlershme, nëse në interpretimin e saj nuk projektohet e ardhmja. Për mbështetësit kosovarë të doktrinës së Davutoglusë, rikthimi në skenën ballkanike të një perandorie turke në kufijtë e Perandorisë Osmane, nëse jo me kufij politikë, atëherë gjithsesi me kufij ekonomikë, fetarë dhe kulturorë, së pari, do të fuqizonte faktorin shqiptar në Ballkan, madje duke arritur ta bashkojë atë, siç ishte i bashkuar në kohën e asaj perandorie (si alternativë e bashkimit të paarritshëm europian); dhe, së dyti, bërja e Kosovës republikë islamike, sipas tyre, do të shkonte më lehtë përmes një islami të moderuar, të tillë çfarë e kultivon Turqia moderne. Shqyrtimet e këtilla mendjelehta, të cilat fshehin brenda ca dredhi primitive, nuk besoj të krijojnë hapësirë më të madhe në botën shqiptare të ideve, sikundër që edhe kjo trysni politike e radhës mbi historiografinë, kulturën dhe mendimin shqiptar do të dëshmohet si një recidivizëm tragjik, i frikshëm për nga egërsia, por me parashenjën e qartë të dështimit pa alternativë.


12

j e ta a k a d e m i k e

universitet

Ndërkohë që Shqipëria ngelet top-origjina e studentëve të huaj në Itali, vendasit e diplomuar apo me doktoraturë po preferojnë gjithmonë e më shumë të largohen drejt SHBA-së apo vendeve të tjera europiane. Kryesisht për arsye ekonomike. Dhe për faktin që arsimi i lartë në Itali po humbet konkurrueshmërinë në arenën ndërkombëtare

Italisë “po i ikën truri” S

humë të diplomuar me potencial në Itali, po marrin talentin e tyre dhe po ikin jashtë në kërkim të fondeve, mundësive për karrierë dhe pagave më të mira. Megjithë përpjekjet e Europës për të mbajtur “trurin”, 30 000 kërkues italianë lënë vendin çdo vit, ndërkohë që 3000 shkencëtarë të kualifikuar shkojnë në Itali. Nuk ka gjë për t’u habitur që media dhe shkollarët e quajnë “braindrain”(kullim të trurit). Në të vërtetë, për shkencëtarët dhe kërkuesit shkon më shumë “qarkullim i trurit” sa kohë në botën e sotshme të globalizuar kjo është e nevojshme. Por çështja e ikjes së trurit mund të ketë pasoja të rënda në vende si Italia, që ofrojnë arsim publik. Me gjuhën e shifrave

Që kur Italia reformoi arsimin e saj të lartë në vitin 2000, numri i diplomave doktorale u rrit nga 3 500-10 000 në 2007 dhe afërsisht në 13 000 në 2008, sipas Eurostatit. Sipas Rankimit Universitar Botëror QS të 2012-13, që përfshin 874 universitete, Italia u rendit e 216-a me Universitetin e Sapienza-s së Romës. Renditja TimesHigherEducation, me 400 universitete në Europë, e renditi në vendin 251. Kështu në 2013, kur rankimi ndikon reputacionin e një universitetit, Italia nuk është mes top-100 dhe as në renditjen e ShanghaiJiaoTong në 2013. Renditja e Vision&Value 2010 e universiteteve europiane tregoi që ndërsa Britania tërhiqte 13 000 studentë të huaj nga vende më të përparuara, Italia merrte 8500 studentë nga Shqipëria. Pothuaj 30% e numrit të studentëve të huaj vinin nga vetëm tri shtete: Shqipëria, Greqia dhe Rumania dhe më shumë se 20% janë vetëm nga Shqipëria. Përqindja e papunësisë së personave me arsim të lartë në Itali është 5.3%, një shifër mbi mesataren e BE-së dhe SHBA-së. Njëkohësisht, ka një nivel të ulët të kërkimit publik dhe privat dhe investimit për zhvillim, i cili si pasojë prodhon nivele të ulëta performance. Raporti i Konkurrueshmërisë Glo-

bale 2009-2010, i WorldEconomic Forum, e renditi Italinë në vendin e 50-të për inovacionin. SHBA-ja ishte e para, Japonia numri katër dhe ndjekëset e BEsë si Gjermani, Belgjikë, Francë dhe Portugali, respektivisht renditeshin në vendet 7, 14, 18 dhe 33. Raporti i Kërkuesve– 2012 “Profili i Shtetit: Itali”, realizuar nga Deloitte, nxori që në 2009, intensiteti kombëtar i R&D (kërkim dhe zhvillim) në Itali ishte 1.21%, ndërkohë që mesatarja e BE-së ishte 1.90%, sidomos për shkak të R&D industrial të ulët të Italisë. Ndërkombëtarizimi dhe politikat

Universitetet italiane nuk po ndërkombëtarizohen dhe ka raste kur disa nga diplomat universitare të vendit nuk njihen në shtetet e BE, si disa mastera nga Italia në Spanjë, gjë që ngre çështjen e aftësisë konkurruese të shtetit. Iniciativat nga profesorët italianë në SHBA kanë sjellë memorandume formale dhe joformale midis universiteteve italiane dhe amerikane. Si pasojë e tyre, disa nga universitetet e SHBA-së mund të kenë një kampus në Itali për një semestër ose një vit studimi jashtë dhe studentët mund të marrin një diplomë të dyfishtë, siç ndodh në rastin e marrëveshjes ndërmjet TempleUniversity në Romë dhe NewYorkUniversity në Firence. Por Italia është lënë shpesh prapa nga vendet e tjera të OECD, që kanë lehtësuar politikat e tyre të migrimit për të përfituar nga studentët ndërkombëtarë, si dhe nga vizitat af atshkurtra të shkencëtarëve të huaj. Italia duhet të ofrojë kurse në anglisht dhe të ndërkombëtarizojë kurrikulën e saj, por për fat të keq, recensioni i 2007-ës ka një impakt negativ mbi reformat universitare dhe ndërkombëtarizimin. Shumë universitete kanë shkurtuar stafin akademik dhe joakademik me respektivisht 10.6% dhe 17%. Interesant është fakti që Italia ka marrë fillimisht fonde nga Këshilli Europian i Kërkimit, por ndryshe nga shtetet e tjera përfituese, këto shkuan në një shtet

30%

e numrit të studentëve të huaj vijnë nga vetëm tri shtete: Shqipëria, Greqia dhe Rumania dhe më shumë se 20% janë vetëm nga Shqipëria.

216

Renditet Italia sipas Rankimit Universitar Botëror QS 2012-13, që përfshin 874 universitete

tjetër europian. Kjo mund të shpjegohet me një sistem kombëtar kërkimi që funksionon nën nivelin optimal. Studimi

Mbështetur në një kampion prej 230 femrash dhe 442 meshkujsh 24 -65 vjeç, që kishin marrë një diplomë universitare, është vlerësuar probabiliteti i shkencëtarëve për të shkuar në SHBA, Kanada, Britaninë e Madhe ose vende të tjera të BE. Është gjetur se destinacioni kryesor është SHBA, që tërheq 34% të trurit italian, ndjekur nga 26% që shkojnë në UK, ndërkohë Franca renditet lart ndërmjet të tjerave, duke tërhequr 11%. Tri nga arsyet kryesore për migrimin ndërkombëtar janë: mungesa e fondeve për kërkim në vend, kushte më të

mira nga pikëpamja ekonomike dhe mundësi më të mira karriere jashtë vendit. Për gratë, Britania është destinacioni i preferuar. Italianët që shkojnë jashtë për më pak se dy vjet, zgjedhin shtetet e tjera të BE-së, ata që shkojnë për 2-10 vjet zgjedhin Britaninë dhe ata që ikin për më shumë se 10 vjet zgjedhin SHBA-në. Një numër i madh shkencëtarësh me titull “Doktor” dhe eksperiencë pune nga Italia shkojnë në SHBA, Kanada ose shtete të BE-së, ndërsa më shumë se gjysma e italianëve me doktoraturë të marrë jashtë, shkojnë në Britaninë e Madhe. Për të tria grupet e shteteve, italianët pranojnë si faktorin tërheqës numër një kushtet më të mira ekonomike jashtë, ndërkohë që faktori më serioz shtytës është mungesa e fondeve.

UET, një konferencë për marketingun politik në prag zgjedhjesh D

itën e shtunë në mjediset e Universitetit Europian të Tiranës u organizua konferenca kombëtare me temë: “Media, Komunikimi dhe Marketingu Politik: Në pritje të fushatës zgjedhore 2013”. Akademikë, përfaqësues të medias dhe studentë të shkollës doktorale në UET, referuan për çështje të komunikimit dhe marketingut politik në kuadër të fushatës zgjedhore. Një nga të pranishmet ishte gazetarja e njohur Ilva Tare, pjesë e bordit të punës së Departamentit të Komunikim në UET. Disa nga temat e diskutuara lidheshin me strukturimin e medias dhe mesazhin që ajo përcjell tek masat, strukturimi i klasës politike dhe praktikat e reja të organizimit të fushatave elektorale, tëhuajtëzimi i publikut me komunikimin politik, i cili tanimë nuk përfaqëson, por simulon identitete. Një pjesë e mirë e referuesve u morën me çështjet e teorisë së komunikimit politik, një pjesë tjetër me rolin e rrjeteve sociale në fushata. Pati edhe një grup temash që kishin të bënin me fushatat si financimi i partive politike, ku një pjesë e

mirë e fondeve të mbledhura gjatë një cikli elektoral 4-vjeçar, financohet për fushatën. Gjatë konferencës u hodh një vështrim mbi fushatat e kaluara dhe u diskutua se si kanë evoluar fushatat elektorale, elementët e rinj që janë futur, siç janë përdorimi i teknologjive të reja, rrjeteve sociale, konsulentët e huaj, të cilët kanë huazuar elementë nga fushatat elektorale nëpër botë. Një tjetër problem që u evidentua nga referuesit e kësaj konference ishte edhe roli i zbehur i partive në organizimin e fushatave, me prurjen e stafeve suplementare. “Nga pikëpamja e komunikimit, partitë politike u janë afruar modeleve perëndimore, veçanërisht atij amerikan; është ulur kapaciteti i partisë si organizatë që vendos për fushatat dhe është rritur roli i lidershipit. U diskutua për problemet e pazgjidhura me natyrën e financimi të partive politike. Fushatat tashmë janë permanente, pasi nuk vendosen në funksion të zgjedhjeve, por janë një proces që mbaron me fundin e zgjedhjeve dhe nisin me daljen e rezultateve të po

“Nga pikëpamja e komunikimit, partitë politike u janë afruar modeleve perëndimore, veçanërisht atij amerikan”

atyre zgjedhjeve. Periudha pa një fushatë efektive elektorale është shumë e shkurtër. Nuk është respektuar afati zyrtar njëmujor. Një nga temat preku edhe se si fushatat e përgjithshme ndikojnë në planifikimin e fushatave lokale, si komunikimi politik, konsulenca apo ana vizuale”, - u shpreh Drejtuesi i Departamentit të Shkencave Politike në UET,

Klejd Këlliçi. Në fund, diskutimi ishte i hapur për pyetje të ndryshme mbi kumtesat e mbajtura në konferencë. Sipas zv/rektores për Kërkimin Shkencor në UET, Odeta Barbullushi, një nga kontributet që kjo konferencë solli ishte qasja kritike mbi marrëdhënien e medias dhe politikës me publikun. “Konferenca kishte një meritë të madhe, sepse solli kontribute kritike mbi marrëdhënien politikë- media nga njëra anë, dhe opinion publik- media, nga ana tjetër. Një nga shqetësimet më të forta, të sjella nga studiuesit në këtë konferencë, ishte pikërisht simulimi i realiteteve nga media, krijimi i iluzioneve dhe përdorimi i shpeshtë i eufemizmave të pakuptimta që e rrisin edhe më shumë distancën midis masës dhe elitave mediatike e politike. Në këtë sens, media dhe politika bëhen vetëreferencuese”,- u shpreh ajo pas konferencës. Përtej karakterit simbolik, qëllimi kryesor i konferencës ishte angazhimi në një debat më të gjerë mes doktorantësh apo studiuesish në shkenca sociale.


kulturë

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

27.05.2013

13

Letra e lamtumirës e Themistokli Gërmenjit

Kur flitet për datën e vdekjes së Themistokli Gërmenjit citohet data 7.11.1917, por duket se kjo datë nuk është e saktë, pasi pak para vdekjes Themestokli Gërmenji i shkruan së shoqes, nga Selaniku, një letër lamtumire, e cila daton më 9.11.1917

Zbulohet letra e lamtumirës Dyshime për datën e vdekjes së th.gërmenjit Letra është gjendur në arkivin e M. Edith Durham, në Institutin Mbretëror Antropologjik-Londër

N

jë letër lamtumirë dërguar bashkëshortes ka hedhur dyshime mbi saktësinë e datës së vdekjes së një prej patriotëve më të shquar shqiptarë, Themistokli Gërmenji. Letra është gjendur në arkivin e Edith Durhamit, në Institutin Mbretëror Antropologjik-Londër. Nga informacionet e deritanishme historike, kur flitet për datën e vdekjes së Themistokli Gërmenjit citohet data 7.11.1917, (kështu u mësohet edhe fëmijëve në shkolla) por duket se kjo datë nuk është e saktë, pasi pak para vdekjes Gërmenji i shkruan së shoqes, nga Selaniku, një letër lamtumire, e cila daton më 9.11.1917. Themistokli Gërmenji emigroi në Rumani më 1892, ku dhe u ndikua nga shoqëritë patriotike të ngritura në bashkësitë shqiptare. Ai u bë truri dhe zemra e Republikës së Korçës, e krijuar nga francezët më 10 dhjetor 1916, e cila funksionoi fare pak kohë si një lëvizje strategjike e ushtrisë franceze. Francezët fillimisht ua lanë administrimin e Korçës aleatëve grekë, gjë që shkaktoi zemëratë dhe rezistencë të fuqishme në radhët e shqiptarëve. Themistokli Gërmenji dhe Sali Butka u vunë në krye të çetave të komitëve që ishin të gatshëm të luftonin jo

vetëm kundër grekëve por edhe kundër francezëve. Komanda franceze në Selanik kuptoi shpejt se grekët nuk gëzonin asnjë mbështetje në Korçë dhe dërgoi atje kolonel Henri Descoins, i cili më 24 nëntor të 1916-ës takohet me Themistokli Gërmenjin dhe i beson atij postin e Prefektit të Republikës së Korçës. Gërmenji hapi shkolla shqipe nëpër fshatrat e zonës dhe ndaloi përdorimin e turqishtes dhe greqishtes. Korça e humbi autonominë në qershor të 1917ës (zyrtarisht më 16 shkurt 1918), kur grekët hynë në Antantë, ndërsa Themistokli Gërmenji u arrestua nën akuzën “agjent austriak që punonte kundër interesave të aleatëve”. Gërmenji u burgos në Selanik, ku u gjykua nga një gjyq ushtarak francez dhe u pushkatua. Ai u vra padrejtësisht në Selanik të Greqisë (7 nëntor data historike e shenjuar) me vendim të një gjykate ushtarake franceze. Në atë kohë u miratua “Protokolli i Republikës së Korçës”, i cili pati vetëm një vit jetë, por edhe me kaq pak kohë kjo periudhë do të linte gjurmë të mëdha në historinë e qytetit. Me vrasjen e Th. Gërmenjit kish ndryshuar edhe qëndrimi politik i Francës. Që atë ditë u shpall mosekzistenca e Republikës së Korçës. Ky dokument u mundësua nga studiuesi shqiptaro-britanik Bejtullah Destani, i cili ka hulumtuar në arkivat britanike. Mes shumë syresh studiuesi ka zbuluar edhe letrën e fundit të shkruar nga Themistokli Gërmenji, ku ai shpreh dhe pengjet e tij të fundit.

Themistokli Gërmenji

arkiv Ky dokument u mundësua nga studiuesi shqiptarobritanik Bejtullah Destani, i cili ka hulumtuar në arkivat britanike. Mes shumë syresh studiuesi ka zbuluar edhe letrën e fundit të shkruar nga Themistokli Gërmenji, ku ai shpreh dhe pengjet e tij të fundit.

Letra dërguar bashkëshortes E dashura ime Evdhoksi, Rashë dëshmor i çpifjeve. Meqenëse unë më nuk u këthehem në Korçë dhe më s’jam për shtëpi, tinë ke të drejtë të martohesh, po për martesën tënde të këshillohesh me Pandelinë e Falit i cili ka për detyrë, si atdhetar që është të mos të të lerë të vuash. Nënës i puth dorën. Vasilë dhe Efili u puth me mall sytë. Dijeni se vdes i pafajshëm. Kërkoj ndjesë nga gjithë atdhetarët në qoftë se u kam bërë ndonjë të ligë pa dashur. Rroftë Shqipëria nënë mbrojtjen e Francës. Shoqi yt, Themistokli Gërmenji, Selanik 9/11/1917. (Adresuar: Zonjës Evdhoksi Th. Gërmenji, në Korçë, Shqipëri)

ceremonia

Fahri Balliu, çmim për promovimin e të drejtave të hebrenjve Publicisti nderohet me çmimin “Integriteti në gazetari”, nga organizata më e madhe e hebrenjve në botë Në ceremoninë vjetore të çmimeve të organizatës “Shabad”, publicisti Fahri Balliu është nderuar për kontributin e tij në promovimin e të drejtave të hebrenjve në botë, si dhe për rreshtimin konsekuent në mbrojtjen e vlerave të lirisë dhe dekomunistizimin e shoqërive që dolën nga regjimet e frymëzimit stalinist. Qendra hebraike “Shabad” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nderoi dje me çmimin “Integriteti në gazetari” për vitin 2013, gazetarin dhe botuesin e Gazetës “55”, Fahri Bal-

liu. Në ceremonial merrnin pjesë personalitete të larta të shteteve të Nju-Jorkut dhe Nju-Xhersit, drejtues të strukturave të drejtësisë, si dhe personalitete të artit, kulturës, gazetarisë etj. Çmimi jepet për konsekuencën në promovimin e të drejtave të hebrenjve në botë, që nga shkrimi i parë i Balliut që gjatë regjimit komunist në vitin1988, e më vonë me botimin e disa prej mendimtarëve e politologëve hebrenj, por edhe për rreshtimin konsekuent në mbrojtjen e vlerave të lirisë dhe dekomunistizimin e shoqërive që dolën nga regjimet e frymëzimit stalinist. Krahas botuesit Fahri Balliu u vlerësua me çmim edhe Prokurori i Përgjithshëm i Shtetit të

Nju-Xhersit, ylli në ngjitje i drejtësisë amerikane, z. Jefri Kieza. Gjatë përshëndetjes së tij, publicisti Fahri Balliu u ndal tek historiku i marrëdhënieve shqiptaro - hebraike, miqësia dhe mbrojtja reciproke në ditë të vështira, si dhe tek nevoja për thellimin e komunikimit mes popujve dhe shteteve tona. Z. Balliu prezantoi gjithashtu edhe botimin më të fundit të Shtëpisë Botuese “55”, për jetën e Guvernatorit të Nju- Xhersit, Krist Kristi, një emër i lakuar gjerësisht edhe si kandidat i mundshëm për zgjedhjet presidenciale në SHBA. Çmimi iu dorëzua zotit Balliu nga njëra prej ikonave të gazetarisë amerikane dhe botërore, Rita Kozbi.


14

zbavitje

lojra të ndrsyhme

Fjalëkryqi klasik 1

2

Miku i luanëve

3

4

11 16

5

6

7

12

13

22 25

28

29

30

31

10 15

19

20

23

24

26

27

32

33

35

36 40

39

9

14

18

17

21

8

41

45

34

37

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

38

42

43

44

46

47

49

Koha e fillimit ____:____

48

Koha e mbarimit ____:____

50

Horizontalisht: 1. Fjalim për një çështje politike, a shoqërore, që mbahet përpara një grupi të madh dëgjuesish. 7. Shëtitje për tu dëfryer. 11. Asambleja Olimpike. 12. Pemë frutore. 14. I ka kodi në mes. 15. Përemër vetor. 16. Vendi ku bashkohen dy përrenj a dy lumenj. 18. Ai që është i ngarkuar për të dhënë mendimin kritik për vlerën e një vepre. 21. Gëzim, aktor. 22. Shesh luftimi. 24. Mos lëviz! 26. Qerimi, aktor i njohur. 27. Monedha japoneze. 28. Secila prej pikave të veçanta të parashikuara në një traktat. 33. Ka të tilla skene dhe dritareje. 35. Pyetja e shumë njerëzve për të mbledhur të dhëna për një çështje. 37. Notë muzikore. 38. Industria Ndërtimit. 39. Gjirokastra në makina. 40. Vese. 43. Pëlhurë e hollë. 45. Jo në Francë. 46. Shprehja e jashtme a shfaqja e thelbit të sendeve e të proceseve të realitetit. 47. Lëvizja e rrymave të ajrit. 49. Mjek kafshësh. 50. Vë re.

Vertikalisht: 1. Peshk i shijshëm i ujërave të kripura. 2. Roje burgu. 3. Elementi kimik me simbol I. 4. Pemë e lartë. 5. Kujdes i tepruar për dikë, që i ndrydh lirinë e veprimit, të mendimit a të sjelljes. 6. Kolonja në makina. 7. Jorgo i të majtës greke. 8. Trup gjeometrik. 9. Orendi për t'u ulur. 10. Pasuri, ose... 13. Mënyra e veshjes sipas kohës. 17. Simboli kimik i arit. 19. Organizatë Ndërkombëtare. 20. Vlerësim i lartë që i bëhet dikujt nga shoqëria. 23. Përemër vetor. 25. Vladimir, kompozitor i njohur i muzikës shqiptare. 29. Jepen të tillë në televizion. 30. Ushtria Kombëtare. 31. Makinë bujqësore. 32. Banor i Labërisë. 34. Posaçërisht, ose... 36. I krishterë për myslimanët. 41. Mendimi kryesor që përshkon një krijim a një vepër artistike. 42.Teatri Kombëtar. 43. Person i rëndësishëm. 44. Njësi monetare. 45. Përemër vetor. 48. Simboli kimik i radiumit.

Sudoku | nivel mesatar 1 9

5 6

6 1

7 6

2 8

7

2

9

4 3

2

2 5

4

9 5 4 1

3

7 7

5

9 3

3

9 7 4

6

9

1

6 6

2

8

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

2

4

Koha e fillimit _____:____

2

6

Koha e mbarimit ____:____

Numërkryq

4

8

5

4

Gjeni figurën duke bashkuar pikat

Zoologu autodidakt, Kevin Richardson është njohës i mirë i sjelljeve të kafshëve dhe pasioni i tij janë grabitqarët e mëdhenj – luanët. Ai ka krijuar një raport special me ta duke u bërë pjesë e familjes së tyre. Fle me ta, ngrihet me ta, luan me ta dhe të vegjlit e tjerë të familjes, madje lahet me luaneshat. Në biografinë e Richardson thuhet se ai nuk përdor shkopin dhe as kafaz, por dashurinë dhe mirëkuptimin për të fituar besimin e tyre. Zoologu ka ndërtuar jetën e tij me familjen e luanëve në pronën që zotëron në Afrikën e Jugut.

Horoskopi javor DASHI (20/III-20/IV)

DEMI (21/IV-20/V)

Pritet qe dita e sotme te jete shume e qete për te dashuruarit. Bashkëpunimi dhe komunikimi do jete i mire e nuk do përbëjë asnjë problem. Beqaret nuk duhet te bëjnë sakrifica te tejskajshme vetme për te gjetur dashurinë. Ka kohe për gjithçka. Ne planin financiar nuk duhet te luani shume me zjarrin sepse do digjeni keq.

Te gjithë planetët do bëhen një për t’ua bere edhe me te bukur ditën sot. Pas një periudhe te ftohte dhe kur keni qëndruar larg njeri-tjetrit, situata duket se do përmirësohet. Beqaret duhet te qëndrojnë vetëm edhe sot qe te mendojnë çfarë duan te bëjnë ne te ardhmen. Financat do jene te mira, por nje dhurate e dikujt do ua beje ditën edhe me te bukur e me te kënaqshme.

BINJAKET (21/V-20/VI)

GAFORRE (21/VI-22/VII)

Jeta sentimentale e çifteve do jete e mbrojtur gjate kësaj dite. Do keni me shume besim tek tjetri dhe gjithashtu do respektoni mendimet e tij. Beqaret do ia kalojnë mire nen praninë e miqve dhe nuk do kenë absolutisht asnjë nevoje për dike tjetër pranë. Ne planin financiar nuk ka ardhur ende momenti për te filluar operacione te mëdha financiare. Prisni edhe pak.

Do bëni te gjitha përpjekjet e mundshme gjate kësaj dite vetëm e vetëm qe marrëdhënia juaj me partnerin te jete me e mire. Edhe për ata qe kane pasur debate situata do stabilizohet. Beqaret do kenë mundësi me shumice për te pasur njohje te reja e mjaft interesante. Shfrytëzojini! Ne planin financiar do influencohen mjaft investimet dhe te ardhurat do rriten.

LUANI (23/VII-22/VIII)

Nuk do kërkoni asgjë tjetër sot përveç qëndrueshmërisë ne jetën tuaj ne çift. Nëse flisni qetësisht me partnerin do i sqaroni mosmarrëveshjet dhe do jeni me te qete. Beqaret nuk do kërkojnë thjesht një aventure kalimtare, por një dashuri serioze dhe afatgjate. Mundësitë për këtë do jene te paketa. Tregohuni vigjilente ne planin financiar dhe pranojini këshillat e te tjerëve.

Marrëdhënia ne çift do thellohet edhe me tepër gjate kësaj dite dhe do ndiheni akoma me mire ne krahët e atij qe dashuroni. Beqaret ka gjasa te kenë dashuri me shikim te pare te cilat do i bëjnë te ndihen si ne ëndërr. Veshtoni me kujdes ne çdo vend kur te ndodheni. Financat nuk do kenë probleme, kështu qe mund te qëndroni te qete ne këtë fushe.

PESHORJA (23/IX-22/X)

AKREPI (22/X-21/XII)

Merkuri do ua beje edhe me te bukur ditën sot. Do kaloni momente mjaft emocionuese pranë atij qe dashuroni dhe nuk do doni te ndaheni për asnjë moment nga ai. Beqaret nuk do duhet te ëndërrojnë ende për një princ te kaltër sepse një person mjaft interesant do behet pjese e jetës se tyre. Financat do jene te paqëndrueshme, prandaj kujdes me shpenzimet.

Do jeni shume te ndjeshëm ndaj fjalëve qe do iu thotë partneri sot dhe kjo do iu mërzitë pa mase. Mundohuni ta kuptoni edhe gjendjen e tij sepse jo gjithmonë njerëzit janë me humor te mire. Beqaret do kenë një ndote pozitive dhe ne mbrëmje priten disa takime. Gjithçka do jete ne dorën e tyre. Te ardhurat nuk do kenë ndryshime te mëdha nga disa dite me pare.

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

Numra me 3 shifra: 115, 251, 292, 369, 485, 489, 521, 596, 669, 742, 846, 965. Numra me 4 shifra: 1110, 1424, 1910, 3201, 4814, 4899, 5565, 5656, 5888, 6298, 6544, 7537, 7885, 8022, 8525, 8965. Numra me 5 shifra: 15222, 14785, 18443, 28002, 46624, 52147,

59588, 64232, 76245, 82639, 87996, 97944. Numra me 6 shifra: 023654, 054451, 232015, 295419, 358982, 444859, 478966, 511071, 523320, 615602, 641408, 725356, 777896, 840510, 889621, 899654.

Numra me 7 shifra:

Pas një periudhe kaq te gjate do rikthehet entuziazmi dhe harmonia ne jetën tuaj ne çift. Shprehini me tepër ndjenjat dhe do ndiheni akoma me mire. Beqaret do kenë disa takime te cilat mund te shndërrohen shume shpejt ne lidhje serioze dhe afatgjata. Shfrytëzojini mundësitë qe do iu jepen. Ne planin financiar nuk duhet te shpenzoni kuturu sepse do keni probleme.

BRICJAPI (22/XII-20/I) Do e keni te vështirë t’ia shprehni ndjenjat partnerit ashtu si i keni ne shpirt. E mira do ishte te flisnit me ndonjë psikolog i cili do iu ndihmonte mjaft për ta kaluar këtë gjendje. Beqaret duhet te tregohen me te hapur. Mundësitë për aventura do jene te shumta, prandaj përfitoni nëse ato iu tërheqin. Financat nuk do kenë probleme. Mund te rini te qete ne këtë sektor.

1865169, 6985654.

UJORI (20/I-19/II)

Gjeni 10 ndryshimet

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

Ata qe janë ne çift do përballen me zhgënjime dhe do ndihen keq. Beqaret nuk do kenë shume gjasa te fillojnë një lidhje serioze, por duhet te përfitojnë nga mundësitë qe do iu jepen për t’u njohur me persona te rinj. Me kalimin e kohës gjithçka mund te ndodhe. Financat do kenë përmirësime te ndjeshme.

PESHQIT (20/II-19/III) Shume te zënë me zgjidhjen e një problemi familjar, nuk do i kushtoni rëndësinë e duhur atij qe keni ne krah. Shpjegojani si është situata nëse nuk doni qe ai te mërzitet. Beqaret do kenë një dite emocionuese dhe te këndshme. Gjerat do shkojnë ashtu si ju i keni dëshiruar gjithmonë.


blog

1001

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

15

Virtyti i paganizmit ishte forca; virtyti i Krishtërimit është bindja.  Augustus Hare 

27 viti

ditë që formësuan botën

27.05.2013

1703

Ndërtimi i Shën Pjetërburgut Në maj 1903 ushtria ruse arriti në deltën e lumit Neva. Obsesioni i dyfishtë i Pjetrit të Madh me luftën dhe perëndimorëzimin tani e plotësonin njëra-tjetrën në mënyrë perfekte. Ç’vend më të mirë për të ndërtuar një qytet dhe port të ri, dhe për t’i dhënë Rusisë një dritare në Europë që ai kish kërkuar me kohë? Më 27 maj, Pjetri personalisht vuri gurin e parë të themelit për një kështjellë të re në ishullin Zayachy dhe u hyri planeve për një mol anijesh përballë saj. U lind Shën Pjetërburgu. Megjithatë, shumë vetë ishin

të befasuar. A mund të gjendej një vend më i keq për të ndërtuar një qytet? Lufta e Rusisë kundër Suedisë ishte ende në kulm, që do të thoshte se mbreti Karl XII i Suedisë kishte mundësi ta merrte këtë zonë nëse ai mendonte se ia vlente të luftonte për një tokë kënetore të mbushur me ishuj. Juga të forta vazhdimisht i përmbytnin ishujt; zona ishte e mbuluar në akuj ndërmjet nëntorit dhe prillit; dhe në pikun e dimrit numëroheshin vetëm disa orë ditë. Rreth 25 mijë fshatarë humbën jetën gjatë

ndërtimit të qytetit dhe ritmi ishte aq brutal sa anijet e para u futën në mol në nëntor 1703. Taksat u vunë sa gjysma e atyre suedeze dhe shpejt tregtia ruse po zhvendosej nga qyteti verior i Kryeengjëllit. Por Pjetri nuk donte një port, ai donte një qytet të madh. Ai mori në punë arkitektin Domenico Trezzini, i cili i dha Shën Pjetërburgut stilin e tij të dallueshëm barok. Njerëzit u urdhëruan të emigronin me shpenzimet e tyre. Në vitin 1712, Shën Pjetërburgu u bë kryeqytet i Rusisë dhe aty nga viti 1725 kishte 40 mijë banorë.

Blitz

Foto sport

9

Herë e ka fituar Ligën e Kampioneve Reali i Madridit; më shumë se çdo ekip tjetër.

4

Herë në histori finalet e Ligës së Kampioneve janë luajtur ndërmjet ekipeve nga i njëjti vend.

23

Lojtarë të ndryshëm kanë bërë më shumë se 100 ndeshje në Ligën e Kampioneve.

71

Gola ka shënuar Raul më shumë se çdo lojtar tjetër në ndeshjet e Champions League.

Titulli: Toooooooooooor foto: web

/ Sport

Në Facebook Argena Hasa

Më dolën analizat me tepricë kafeine dhe mungesë egoizmi. Duhet bërë diçka patjetër!

Robben dhe Heynckes ‘kampionët’ e Realit ALFREDO RELAÑO, AS

Zirkon Disha

I dashur Ditar, sot pas shiut ra breshër në Tiranë, s’e di çfarë po bëhet në Peqin! Eliona Kodra Shkreli

Me sa mësova sot, produksioni i “The Voice” Italy i ka siguruar Elhaida Danit një bursë të plotë studimi në një ndër akademitë e arteve në SHBA, pasi kaloi në finale...Ndërsa, Akademia e Arteve tona nuk e ka “begenisur” këtë talent, nuk e ka pranuar të ndjekë studimet. Ja pra, i lëmë talentet të na ikin, e fiton konkursin në Akademi kush ka miq e lekë e jo kjo vajzë që po nderon Shqipërinë në Itali. Ja pra, edhe për Elhaidën erdhi momenti për ta shpërblyer Italia për zërin e saj të mrekullueshëm...

gazetamapo@gmail.com cel: 068 20 55 477

Çfarëdo që bëjnë gjermanët e bëjnë seriozisht! Bayern dhe Dortmund dhanë një ndeshje magjike në finalen e ligës së Kampioneve në Wembley. Kishim shumë kohë pa parë një finale të tillë ngërthyese e sfiduese ndërmjet dy skuadrave, të cilat ishin të barabarta në përkushtim pa u dorëzuar kurrë. Të dyja lëshuan valë sulmesh, ndërkohë që të dy portierët u shndërruan në shpëtimtarë për të ndaluar kundërshtarin për të kaluar përpara. Një karusel i vazhdueshëm emocionesh të forta…një stuhi futbolli që i karakterizon rregullisht ndeshjet mes skuadrave gjermane. Bayern-it iu desh pak kohë për të gjetur formën dhe dukej disi i habitur me pozicionimin taktik e inteligjent të Klopp-it. Dortmund-i u zbeh vetëm gjatë 15 minutave të fundit, i dorëzuar para lodhjes. Por sidoqoftë, loja vazhdoi po aq argëtuese dhe vibrante sa më parë. Bayern, që ruajti një dozë energjie rezervë, i shkoi der në fund dhe ngriti trofeun me Arjen Robenin hero të finales. Në pjesën e parë, një seri shpërdorimesh dhe shansesh të humbura e penguan për ta shënuar emrin në tabelë. Në të dytën ai krijoi një gol, shënoi fituesin dhe festoi si një lunatik i çmendur-duke kuptuar se tersi që e kish ndjekur në finale të pafundme kishte marrë fund. Robben është një lojtar herë në formë të mirë e herë jo, por është

kaq vendimtar në shumë ndeshje për shkak të sprintit të tij akilesk dhe aftësisë për të gjetur shtigje mes kundërshtarëve. Një lojtar i cili, le të kujtohemi, u shit për 5 milionë euro më pak se sa Florentino Perez do të paguante më vonë për Fabio Contreao-n, një mbrojtës i cili thotë se tani do të largohet. Ashtu si Sneijder tre vjet më parë, mbrëmjen e së shtunës ne pamë një tjetër dele të zezë të Madridit që u bë kampion Europe. Por edhe Jupp Heynckes. Ai e çoi Madridin drejt kurorës së shtatë europiane, por bash në prag të atij triumfi ai u shkërmoq përballë Lorenzo Sanz, të cilit iu rrëfye “e kam të pamundur t’i duroj ata’. “Ata’ në kuptimin e elitës së Madridit, udhëtarët e kënaqësive-të ashtuquajturit ‘Quinta de los Ferraris’. Dhe kështu, kur finalja e ligës së Kampioneve u arkivua, Heynckes u largua. Tani Bayern-i do ta falenderojë atë për shërbimet që u ka dhënë duke ia lënë vendin e tij Guardiola-s, i cili do të përballet me Mourinho-n në finalen e Super Cup-ës europiane. Florentino po e vështron nga afër Heynckes – se nuk i dihet. Dje (të shtunën) Ancelotti tha se nuk kish ndërruar mendje, por nëse nuk arrihet një pakt, ai do të ketë edhe një vit deri në mbarim të kontratës aktuale. A do të arrihet një marrëveshje apo Heynckes do të joshet edhe njëherë? Personalisht, mes të gjithëve unë do të zgjidhja Klopp-in!

Themelues: Henri Çili. Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku. Speciale: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. . Kultura: Aida Tuci. Suplement: Arta Çano. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

Marketing / Drejtore: Fiziana Bora Cel: 068 20 55 437 E-mail: fiziana_bora@yahoo.com Menaxhim / Robert Mane Cel: 068 20 55 440


CMYK

16 27.05.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

Lulzim Hoxha / Anisa Proda / Flavia Kenaj / Adrian Tahiri / Ollga Mekshi / Olta Durra / Kreshnik Buçpapaj / Orges Zani / Nasilda Bregu / Vilma Spahiu / Aurora Balukja / Irena Myzeqari / Miranda Çili / Juljan Hysenaj / Fatos Neziri / Ardian Hoti / Eraldo Xhani / Ema Avdi / Jonida Dervishi / Juxhina Sotiri / Lejda Gega / Leka Sata / Evisa Valteri / Nelson Ademaj / Verona Gjoka / Iva Beliu / Andiola Luka / Brunila Koka / Alsma Rama / Fjorela Merkohitaj / Irena Lavdari / Rabiana Llanaj / Valentina Memini / Blerta Musabelli / Fatjon Hilaj / Andi Mema / Blerta Aliu / Rovena Beqiraj / Jonny Bodo / Gentian Kolleshi / Joana Mullara / Edmond Gjini / Tomi Pashko / Daris Hoxha / Faik Jata / Haris Ngjeqari / Irsida Shehi / Renalda Hoxha / Gëzim Baraku / Dalip Basha / Ervin Salianji / Mirel Beshiku / Ermir Shatri / Armid Tauzi / Fation Shehu / Angjelina Kapino / Jonida Burba / Jeton Kalimashi / Eralda Taku / Anisa Buli / Evisa Sinanaj / Nikolin Mele / Mikel Pepa / Jasmina Lumanaj / Denisa Ahmetaj / Vlora Tërstena / Marjana Shehi / Alba Zemani / Kamela Xhimitiku / Migena Selimaj / Ela Kamberi / Alketa Karaj / Blerta Muka / Zhuljana Kadëna / Gerti Sono / Ervisa Kazheli / Irma Kukeli / Entjona Kapllani / Kostandin Joti / Alda Thanasi / Fatmir Lamaj / Kozeta Toli / Miranda Noka / Brikena Muça / Ilda Semini / Eriona Bregu / Donjeta Rodoni / Kreshnik Myrto / Fationa Koka / Besarta Vladi / Gjergji Nuhu / Ada Osmanagaj / Anisa Qose / Besiana Dervishi / Blerina Nushi / Blerta Stërmilli / Jona Kadilli / Vilma Velia / Anila Golemi / Erisa Qyra / Iris Tafaj / Menilda Zaka / Margarit Lala / Asqeri Këllezi / Anxhela Lagji / Fatmir Beluli / Anisa Sinjari / Erta Guri / Argis Skënderaj / Eljona Hyseni / Irma Cami / Erida Shopi / Edmond Janushi / Meri Dishnica / Solvega Topulli / Greta Bungo / Jonny Bodo / Eneida Konomi / Ada Gramatiku / Blerta Isa / Elena Çami / Rigels Jasharllari / Ina Luli / Aurora Bregu / Kreshnik Muçi / Ines Kapidani / Armida Kaçi / Rexhina Baci / Ilda Neziri / Lorena Kristo / Ilir Kadiu / Elona Abazi / Blerina Totaj / Elvira Çollaku / Edmond Demiri / Elona Ademi / Detjona Ismailanji / Ervis Dedej / Fabjola Bramo / Klodiana Dautaj / Anisa Shahu / Fationa Koka / Gentiana Duka / Gjyljana Sina / Jetmira Lita / Blerta Skëndaj / Fisnik Kruja / Drilona Selimaj / Enkeleda Vukaj / Ardian Martiko / Alketa Martiko / Ariola Rexhepi / Gentian Jahja / Florant Kapllani / Miranda Bleta / Kreshnik Dibra / Armend Vokshi / Elert Pullazi / Pol Milo / Merita Demirxhiu / Erida Sinanaj / Valbona Lekaj / Nertila Brahimasi / Natalja Marolli / Edmond Angoni / Gersi Mirashi / Brunilda Çano / Çetinë Hyka / Migena Memishahi / Alban Deda / Nuredin Hasanaj / Lediana Aliaj / Edlir Dervishi / Miranda Porja / Etleva Dura / GretaHysaj / Nazmir Sula / Klodian Nastimi / Entela Papa / Ardit Çela / Gjergji Nuhu / Marsida Kola / Elona Blindo / Renisa Mema / Elma Shana / Jorida Labaj Anisa Fezolli / Erisa Xhaxho / Aleksandër Kadiqi / Jozef Kaçulini / Shkëndi Çili / Denada Shehu / Viktor Çaushi / Brilanda Kraja / Fatjon Kajanaku / Ilisa Polena / Klodian Cici / Silvana Xhafa / Erisa Sulaj / Ilirjan Nastas / Nertila Selmani / Kristo Thoma / Vera Haskja / Shkëndi Xhyra / Kadri Gega / Dylbiana Spiro / Ksenofon Ilia / Lumturi Çela / Alketa Bani / Almira Laçi / Klejda Kika / Rezarta Basha / Gentiana Vasili / Najada Gjiksana / Besmira Dervishaj / Elidon Hysenaj / Andrea Mano / Jualian Dina / Mirjana Hoti / Ederina Kokomani / Aida Sinakoli / Dituri Alikaj / Rudina Dibra / Andi Mema / Majlinda Hoxha / Blerta Fjolla / Gentian Kolleshi / Enkelejda Zhupa / Fatjon Hilaj / Joana Mullara / Verona Gjoka / Alban Xhepa / Haris Ngjeqari / Irena Lavdari / Iva Beliu / Lorena Troka / Renalda Hoxha / Valentina Memini / Nelson Ademaj / Tomi Pashko / Blerta Aliu / Alsma Rama / Eriona Cami / Blerta Musabelli / Matilda Hetaj / Bledi Mansaku / Gritin Sherko / Andiola Luka / Evisa Valteri / Ermir Shatri / Daniel Mehmeti / Rabiana Llanaj / Fation Shehu / Dalip Basha / Bergin Shehu / Elona Mecaj / Angjelina Kapino / Fjorela Merkohitaj / Alban Berisha / Dashnor Ibra / Ines Jaho / Jonida Burba / Kreshnik Bajraktari / Ermal Cela / Armid Tauzi / Alban Bitraj / Irsida Shehi / Imirjon Dani / Gezim Bashi / Avni Dushku / Liridon Alushi / Eneda Xhori / Adrian Tahiri / Alba Ziu / Almir Rrapo / Anjeza Xhaferaj / Armela Kamberi / Besart Çuko / Besarta Vladi / Denisa Ahmetaj / Denisa Jahaj / Diana Kanaj / Dikensa Topi / Dorina Ahmeti / Dorina Durra / Dorina Ndoj / Edmond Kumnova / Eduart Sina / Elisa Baze / Elton Baxhaku / Elvis Gjoni / Emiljo Leka / Elis Ndoka / Silvana Bastri / Ndriçim Makusti / Enola Shuaipi / Ollga Mekeshi / Esmeralda Sadikaj,Mirona Veizaj / Erjon Dervishi / Erjol Beqiri / Ineza Gjoni / Kreshnik Buçpapaj / Sokol Dajçi / Rudin Lalo / Megi Hodo / Luljeta Progni / Kastriot Tota / Jorida Yzeiraj / Iliada Korçari / Florian Miqeli / Fatos Neziri / Flamur Basha / Flavia Kenaj / Ilira Elbasani / Gresa Çela / Juljan Hysenaj / Juxhina Sotiri / Maringlen Buli / Lulzim Hoxha / Ornela Bleta / Migen Nanushi / Miralem Ahmeti / Olta Durra / Orges Zani / Vilma Spahiu / Igna Sadikaj / Valbona Valca / Edlira Kaso / Fatbardha Baholli / Hervis Nakuci / Anisa Thomaj / Majlinda Kushta / Elvi Kryekurti / Robert Nazari / Enerida Isufi / Sibel Pipa / Aferdita Toli / Majlinda Karamata / Ledja Sulaj / Hesiona Dërmishi / Esmeralda Muho / Atalvin Koçi / Nivjan Kruja / Elvis Nanaj / Linda Minxhozi / Erjon Bajollari / Rudin Feka / Elona Tanku / Aurora Gjoka / Belina Mustafaraj / Ismail Zyli / Klaudio Myrtaj / Armela Gjata / Zoica Bardhi / Megi Melani / Joana Alliaj / Megi Xharo / Armand Veliu / Nertila Tula / Renildo Durmishi / Fatri Morina / Fatmira Karapici / Anjeza Shahini / Adora Fejzo / Enkelejda Qinami / Erind Polena / Erald Çezma / Valbona Qosja / Amanda Baze / Marselda Durro / Blerta Sadiku / Dariel Ndreka / Klajd Miri / Miranda Brahimi / Atjona Gjoni / Hëna Çiraku / Viola Gaxhenji / Nertila Bogdani / Emiljan Malia / Suada Petani / Albina Pojana / Flojera Gjino / Majlinda Tafaj (Bucpapa) / Irsida Shima / Albjona Rajta Albana Tahiraj / Fatlum Myzyraj / Ensuida Voda / Klodjana Malushaj / Kostandina Xhaferi / Palmina Llano / Megi Ajtyresa / Erdis Ibra / Adrian Mziu / Klodian Hajdari / Edlira Zyfi / Megi Braçellari / Elona Cauli / Gerti Sqapi / Suada Koka / Maringlen Sula / Elvis Gorica / Dritan Cela / Orgesa Çenga / Edlira Gjoni / Lulezim Ndreka / Elio Findiku / Elona Shehu / Jonilda Hoxha / Erisa Lamaj / Amela Shkurti / Amaliada Billa / Enio Civici / Ravik Mima / Malvina Spaho / Anisa Palla / Ada Qosja / Bora Trojani / Alba Hajdaraj / Drini Mema / Silvana Cili / Anila Gjona / Eglantina Hoxha / Komola Mecaj / Enri Mali / Erad Kadilli / Ibrahim Tahiraj / Iva Gurra / Jetmira Geci / Jernild Mete / Rudi Vorpsi / Shpresa Gjonaj / Ela Konduri / Enkeleda Çadri / Gledis Hoxha / Ina Papuli / Erlind Abroshi / Valmira Visha / Frenklin Skuqi / Irena Bega / Alketa Sokoli / Arges Zeqo / Alban Minxhozi / Merita Merhori / Sonila Sherifi / Zamir Balla / Odeta Qytyku / Albana Liko / Jonida Berxolli / Mimoza Mujo / Klaudio Thanasi / Arbër Muçaj / Marjus Seitaj / Jonela Maci / Armand Metani / Kostika Poci / Armisa Spaho / Kreshnik Ahmeti / Fatjon Disha / Nabjana Shabanaj / Admirelda Kodheli / Klejdi Xheko / Lorin Katroshi / Orges Katroshi / Esmeralda Shkjau / Eriola Kokona / Arber Saliasi / Vjosana Veliu / Laert Ormënaj / Jonida Malaj / Oltjon Fekollari / Rodiona Kame / Emirjam Ahmetaga / Ergys Streza / Aldi Jahaj / Vladimir Bisha / Oneida Dervishaj / Mirjan Tufa / Orfjold Cjapi / Ardita Vrioni / Erion Cuku / Bora Hysi / Josil Duro / Leonard Kadrimi / Klejvi Hoxhiqi / Edmir Nufi / Armend Deda / Malvina Kalaveri / Ensola Gegvataj / Arsen Caci / Mirisa Mehmeti / Valbona Shukarasi / Aida Cela / Luli Zenelaj / Sofjana Veliu / Harisa Hoxha / Edera Zeko / Sokol Huta / Elona Caushaj / Fiona Kadiu / Aulona Llesji / Elona Kasapi / Bledar Karaxha / Drini Hoxha / Latiniel Mamaj / Klodjan Koci / Isan Goxhi / Artan Sako / Lindon Dervishaj / Eneida Simixhiu / Isidi Kalemi / Tereza Kamberaj / Alqi Hajdini / Vahid Dragoshi / Mondi Allamani / Gentian Kuta / Rexhep Sina / Elton Gjikdhima / Sead Cocja / Evarist Jaku / Arbi Shehu / Hipokrat Biba / Laureta Ciraku / Theofan Mihali / Xhensila Qako / Jason Orozi / Mirela Juka / Ardian Hysa / Jonel Poci / Anxhela Lala / Armando Kolaveri / Flavjana Pata / Drini Mataj / Çlirim Duro / Arnold Basha / Orjana Jasharllari / Ingrid Kuçaj / Irsa Hamolli / Saimir Hoxha / Suela Jahaj / Kreshnik Hysa / Ardi Sotiri / Gentjan Xhambazi / Rexhep Lala / Denis Kulja / Auita Strumi / Gledis Trashaj / Albana Mucaj / Mimoza Durmishi / Marinela Ibi / Artemis Malko / Enjona Vane / Sokol Plaku / Klevis Beko / Anri Kraja / Jurgen Brusha / Genri Semani / Edison Muçollari / Fation Veizi / Meglin Kazazi / Valter Baze / Adora Dautaj / Ada Bregu / Alisa Qerama / Alket Gjika / Alketa Degërmeni / Ana Osmënaj / Ana Karbunara / Andi Gjeli / Anisa Kondi / Anxhela Lelaj / Armando Ndrejaj / Edmond Çepele / Elvisa Kulli / Emirjona Zhabjaku / Eneda Sallaku / Erdi Mersinllari / Erinda Fiku / Erinda Salaj / Erion Calja / Ervina Kamami / Ilir Shahini / Inida Piperku / Irisa Saliu / Irsa Demneri / Jona Shabani / Jonela Mançja / Jonilda Bizgjoni / Juliana / Velaj / Klensi Guga / Marsilda Rrapushaj / Megi Habibi / Mirgena Emini / Seljan Kodra / Stiljan Karriqi / Tauland Kallbaqi / Denada Tabaku / Enklid Pelari / Flobens Muçka / Maringlen Flaga / Loreta Sheqeri / Dorja Dogjani / Manjola Leka / Oriola Musa / Skerdian Metaj / Fabiola Petritaj / Irida Zusi / Sonila Nuredini / Ana Çela / Loreta Polaj / Majlinda Hoxha / Alda Selita / Ina Poreçi / Klediana Alliu / Anjeza Oshafi / Loreta Jahaj / Eglantina Armaçi / Julinda Halili / Ilir Kllogjri / Marsida Braçaj / Ortenca Dervishi / Marsilda Reka / Besar Sala / Klensi Guga / Eni Jakoja / Gozjana Ahmetaj / Gerti Dulaj / Lira Zuna / Diola Aliaj / Denisa Qoqja / Mariglen Gjymenga / Florjan Rushiti / Borina Beqirllari / Anisa Idrizi / Anisa Shahu / Xhensila Frasholli / Klaidi Telha / Anisa Gjini / Ilir Tesho / Jonuz Tollja / Arbër Keta / Edmir Cenollari / Anisa Saliaga / Flori Luçi / Thoma Qirushi / Ervis Haka / Ina Perona / Endri Abedini / Aldo Pleshti / Jonisa Hoxha / Eni Cangonji / Redi Mema / Aurora Abazaj / Enea Mati / Erta Vrapi / Andia Çakçiri / Donald Rama / Dritan Çali / Eligerta Cama / Linda Mërkuri / Redjola Sulko / Klidi Oga / Jona Josifi / Lionel Haxhiaj / Eris Skënderi / Nuela Lami / Elton Dedej / Gerti Lezi / Admir Zylfo / Erald Ballabani / Eralda Dobi / Olgerta Zyberi / Alba Kosturi / Egi Mone / Jona Ilia / Judisa Pançi / Ornela Kopani / Geraldo Merko / Xhildjan Shaqlli / Anisa Çota / Artemina Zhopi / Aldi Greva / Arta Çoniku / Besjana Jahi / Besnik Beqaj / Ensela Zerani / Erjon Beqiri / Orges Stefanidhi / Rezart Bejaj / Roland Marku / Rovena Osmani / Stela Cikaj / Albi Anxhaku / Blerina Peshkëpia,Eva Balilaj / Gent Halilaj / Irma Kurti / Klajdi Muçollari / Orges Metaj / Arbri Dhana / Julian Gjinaj / Manjola Durro / Nertil Gjolena / Darjen Kastrati / Alisa Mene / Anton Sokoli / Biordi Lundra / Elison Memajdini / Ergys Noti / Florian Quku / Jonada Hoxha / Kliti Koroni / Laurela Janko / Lorena Guri / Lorenc Isufaj / Matilda Shanaj / Rediana Ndoci / Gerti Kola / Laurent Telegrafi / Endri Marku / Suela Asllani / Eno Lleshi / Artan Beqiri / Florian Elezi / Ina Tati / Emigena Dodaj / Mariglen Garxenaj Kastriot Qema / Ajada Hykaj / Greta Kadillari / Ada Seseri / Dorina Çumani / Nimet Riçku / Rinim Mema / Aida Karazi / Besjana Hima / Brunela Lala / Endri Nazaj / Erion Pllumbaj / Adrian Hasa / Ilir Mici / Elton Goxharaj / Enri Myftari / Ergys Xheko / Livia Nomani / Ejona Mandija / Armand Pitarka / Ervis Kapo / Bexhet Xheko / Blerta Kruja / Yllka Minarolli / Benardo Kolli / Rear Strazimiri / Jonida Topçiu / Neritan Dura / Sonja Kola / Erlind Kadiu / Martin Murra / Jonida Gjonaj / Ediona Nana / Nezir Rexha / Lisard Bregu / Fjoreda Hani-Shkalla / Ernik Hysenaj / Fiona Kokona / Jetmir Nerguti / Nevis Guri / Ledjan Xhialli / Flavia Hitaj / Ilir Bregasi / Enis Lula / Fiqiri Krasniqi / Jetmir Toçilla / Andion Alimadhi / Artan Brahaj / Marsel Zhilla / Megi Llubani / Ervis Halilaj / Gentian Pulti / Hersin Çipi / Driton Sinishtaj / Besmir Shehu / Brikena Bakiasi / Adrian Dosti / Gledis Mandija / Anisa Greva / Brikena Toli / Sashenka Lleshaj / Eva Hoxha / ElonaLami / Eriglena Pasmaçiu / Paula Balla / Viliem Kurtulaj / Briselda Reme / Ermelind Malko / Juna Telegrafi / Marjo Deda / Eduart Vlusha / Ina Jupi / Vehbi Ajazaj / Isuida Balliu / Brikena Kulluri / Eda Hazisllari / Romina Hasani / Zamira Zdrava / Emanuel Sauli / Ariela Llupo / Marisa Dhoska / Panajota Çala / Roland Spahiu / Redi Perleka / Elena Profnasta / Roni Çobani / Manol Shamo / Irdjan Negro / Erandi Barjami / Irgisa Vasha / Teuta Gjonaj / Erisa Ndreu / Ergi Hafizi / Kledia Ramizi / Nora Gega / Pranvera Çili / Ornela Nuro / Egla Zeraj / Enedio Jonusllari / Arjonela Qypi / Eklevist Mihaj / Ivi Kaloçi / Martina Pistulli / Alma Dalipi / Eriona Kulla / Iliaz Shehu,Marin Nikolli / Everes Hoxha / Kreshnik Leskaj / Elkida Ibra / Elton Ndreka / Oerd Bej / Erilda Sula / Adela Mesiti / Eda Belortaja / Alva Çarhoshi / Sokol Belli / Ardrit Ndreu / Jonida Bengasi / Maksimilian Krypi / Esli Zala / Ardit Drizi / Agim Shera / Tomorr Lamaj / Vilma Gjetaj / Erion Xhaibra / Evis Shurdha / Haris Ngjeqari / Erjon Tafa / Sisilia Ujka / Juxhin Çela / Ina Hasanllari / Sibora Samara / Jonad Topçi / Lurant Rredhi / Sara Brojka / Jolanda Lika / Bruno Topi / Bledi Rredhi / Eroldi Berberi / Erisa Çili / Pranvera Ajdinaj / Rovena Tujani / Ervisa Gjinika / Ledia Meta / Semi Golemi / Edmond Vorfi / Andjola Rrogozi / Stela Karaj / Jutbina Feruku,Rigest Malaj / Riment Shaholli / Enkel Bardhi / Altea Gjonaj / Irena Telo / Lisien Damini / Bujar Bardhoshi / Elsa Joti / Aida Maho / Arjola Limani / Enireda Rrota / Akil Hoxha / Armand Halili / Alfiora Bilbili / Engjeljan Radovanim / Ergi Memini / Irma Cacaj / Silvana Semini / Anderson Gjurgji / Negis Kushta / Liman Lala / Artur Malaj / Migena Lleshi / Evis Shurdha / Klonarda Nezaj / Elisabeta Bajrami / Jurgel Koçi / Nertila Dosku / Neida Çunaj / Enrik Qenami / Suela Basha / Ardit Kola / Rigers Sinani / Besnik Cenko / Erlind Akulli / Sokol Xhaxho / Klodiana Dautaj / Luljeta Vocaj / Brikena Kokona / Petro Zharkalli / Xhejnis Plasa / Juxhin Shehaj / Marsidi Gupi / Eneida Fatkoja / Sali Kola / Lorena Rrjolli / Ardvin Kraja / Desantila Doka / Eriksela Palla / Adelajda Hiska / Marsela Nakuçi / Erjon Zemanaj / Romina Lavdari / Erlis Hereni / Fatlinda Dodaj / Migena Takaj / Anxhela / Binjaku / Erjon Kusi / Flora Ndreca / Xheni Mykaj / Alfred Xhika / Rozela Pohumi / Emilian Biçaku / Trifon Basha / Edlira Bushi / Mirel Idrizi / Alkejd Zeneli / Etien Hametaj / Erilinda Lala / Viola Palla / Lorena Kavo / Besfort Molla / Eart Thimjo / Muharem Bendo / Sajmir Blloku / Linda Kalemi / Artan Cami / Rigels Balla / Jorgo Rafti / Jublerta Shehu / Aurora Sula / Ornela Toça / Erjon Çili / Fotjon Dhima / Redjon Zefi / Endrit Mema / Denisa Pjeshka / Visjan Dedja / Denis Mulleti / Ergest Nanaj / Ailda Kaloshi / Laureta Kusi / Rigers Stepa / Norbert Lleshaj / Fatjon Dyrmishi / Klajdi Azizaj / Borana Lelaj / Oldi Kamberi / Flora Batusha / Arbes Rusi / Orjeta Matlija / Eriselda Xhafaj / Liri Maho / Fatos Telharaj / Aida Seseri / Elvira Fetahu / Artur Prendi / Ana Kekezi / Aida Vasili / Arbora Shehu / Orkida Ilollari / Anida Gjançi / Arian Leço / Enrigerta Shehu / Rudina Bollano / Ervin Mehmetaj / Robert Noçka / Fabjola Bramo / Deniz Nushi / Benan Dibra / Agim Xhelilaj / Erina Thama / Albana Allamani / Hortensia Allushi (Findiku) / Blerina Jahelezi / Hajri Xhaferaj / Halim Hamzallari / Rakip Duka / Anisa Korreshi / Anthi Llambro / Lorena Leno / Kristina Kreka / Adelina Farrici / Miranda Bleta (Jahja) / Nertila Kurti / Alma Delija / Luftar Zebi / Ariana Tushi / Mirela Çela / Albana Çeliku / Rajmonda Beluli / Ariana Gaçi / Kastriot Qelepiri / Ortenca Levonja / Enkelejda Myftari / Artan Xhindi / Doruntina Mekshi / Valdrin Pjetri / Eva Karkini / Borjana Hamaj / Idlir Xhorxhi / Rudina Lubonja / Brikena Bodi / Eridon Pashaj / Sonila Lahi / Hyqmet Shalja / Alkilda Hoxha / Neritan Peni / Bedri Bejtja / Lumturi Abilaliaj / Gladiola Prifti / Marjeta Sala / Gentiana Duka / Rudina Kukuqani / Manjola Zenelaj / Dhurata Alimeta / Blerta Vata / Elona Garunja / Lindita Merdani / Ada Qyqja / Juliana Zenjo / Katerina Lula / Erdit Pelinku / Adriana Prenga / Majlinda Ferro / Dritan Braho / Blerta Lelaj / Alban Biba / Eliona Marko / Brunilda Skënderi / Jonida Gjoka / Loreta Shabani / Lorena Meta / Myzejen Belba / Priam Ramaj / Ina Kostandini / Elona Llazo / Dhurata Hoti / Marsida Muça / Gentian Jahja / Rajeda Sinoimeri / Etleva Kaiku / Klesta Goga / Enli Pema / Borana Loci / Oriola Tresa (Ruhi) / Lejla Kuka / Anila Hoxha / Lorena Dhëmbi / Sokol Sulka / Eugen Agolli / Elnar Gashi / Alfred Allamani / Odeta Limaj / Saimir Duraj / Brunilda Profka / Kristaq Qurku / Lina Vaso / Juliana Krate / Albana Habilaj / Mirela Sherifi / Etleva Bici / Ariola Zemani / Alket Arapi / Alba Poga / Marsida Kola / Maldi Dema / Brunilda Toromani / Dhurata Sako (Vrenozi) / Erida Sinanaj / Gentiana Gjino / Artida Mino / Dorina Shiqerukaj / Mirlinda Muka / Veronika Korkaj / Matilda Nako (Tuku) / Lutfije Ballkoçi / Aurora Binjaku / Migena Petanaj / Anjeza Kasa / Gjyljana Sina / Irena Zeqaj / Fation Zyberi / Arlind Beshiku / Gentiana Mani / Drinalda Bajraktari (Shaholli) / Amanda Gaba / Lisiana Beshello / Egir Beci / Arta Tolaj / Etis Kamberi / Teuta Dulaj / Anduena Shkurti / Jonadër Dade / Leonard Boduri / Fabiola Çela / Merita Demirxhiu / Gentian Bineri / Blerta Skëndaj / Anisa Zeqo / Bruna Kadiu / Klodiana Dautaj / Bleza Teneqexhi / Elva Kuqi / Esmeralda Ziri / Armando Çadri / Marsida Beheluli / Aida Isaj (Stringa) / Shpresa Lamçja / Erjona Çili / Eriola Begu / Erjola Mehmeti / Rudiana Terziu / Merita Bejtja / Viola Tarka (Asllani) / Eva Leka / Besiana Palluqi / Valbona Sula / Blerina Sherifaj / Suela Alldervishi / Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta, Nd. Gashi 70, H.1, Tiranë, Cel. 068Sqapi 20 16 616, info@uet.edu.al, Julinda Peshku / Dhurata Danushaj / Lindita Gjoleka / Shpresa / Enola Muhametaj / Enida / Geron Ibrahimi / Rajmonda Malaj / www.uet.edu.al Marsel Gega / Gentian Skënderaj / Helidon Begaj / Klajd Billa / Zamira Sinaj / Ederinda Mane / Adelina Rapo (Nikolli) / Xhensila Koroveshi (Hajro) / Irena Cani / Fiziana Bora / Afërdita Hysa / Aurela Gjokutaj / Zhisketa Birçaj / Jonida Nurçellari / Fjoralba Gjata / Korab Aliko / Fatlum Nurja / Vilma Faqekuqi / Parashqevi Alinani / Entela Abazi / Shpresa Meço / Lura Disha / Albina Osmani / Ardit Zgura / Artion Çaushllari / Daniela Ruçi / Eriselda Davidhi / Klevis Toska / Loren Deliallisi / Silva Vojniku / Xheksiana Gashi / Indrit Kuli / Besmir Kalami / Brisilda Taço / Alban Perkolaj

Ne jemi kudo!

Takimi i Tretë i të Diplomuarve në UET

Ora 18:00 Mbledhja e Asamblesë

Ora 20:00 Party organizuar në oborrin e brendshëm

Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Advertisement