Page 1

Faqe 2

Afër / larg

“Lufta e ftohtë” SHBA-Gjermani, amerikanët bëjnë një gjest pajtimi

Nga Jan Fritsche Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E martë, 26 nëntor 2013. Numër 1073. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

Zbardhet ekspertiza

Olldashi po udhëtonte me 45 km/orë, katër shkaqet e vdekjes

Arratisja nga Drenova

Miqtë e Tafilit hapën zjarr me mitraloz drejt kullave të burgut Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Artur Zoto pohon skemën e arratisjes, ku vetë punonjësi i sigurisë u hapi portën e tunelit të dënuarve. “Nëse do të ishte përdorur teknologjia, dyert e tunelit do të mbylleshin automatikisht”. Shtatë të dënuarit për krime të rënda u ndihmuan me armë nga brenda dhe jashtë burgut për të realizuar arratisjen. Dy bashkëpunëtorët udhëtuan me mitraloz 12.7 nga Tirana në Drenovë dhe hapën zjarr. Vetëm 1 polic i kullave qëlloi në ajër Tri ditë pas arratisjes spektakolare të shtatë të dënuarve për krime të rënda, hetimet zbulojnë elementë të rinj të planit nga brenda dhe jashtë

Zbardhet raporti i ekspertëve autoteknikë, sipas të cilëve, ish-ministri Olldashi vdiq nga pakujdesia, por edhe nga mungesa e barrierave anësore në rrugë. “Po udhëtonte me 45 km/orë në momentin e aksidentit. Shpejtësia duhej të ishte 20 km/orë. Shkelje nga drejtuesi i mjetit, por edhe nga enti pronar i rrugës” Faqe 4

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha foli dje për një takim të zhvilluar mes tij dhe Sokol Olldashit, pak ditë para ndarjes nga jeta. Basha tha se ata ndanin të njëjtin projekt opozitar FAQe 5

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Pse sllavët kontestojnë autoktoninë e shqiptarëve

koment Emin AZEMI

Mbi dy ngjarje mjedisore

koment Gentian Kaprata

13 kulturë

15 Nëntori do mbahet mend për shumë arsye. Për një grup specifik, kjo datë do të mbahet mend si dita kur...

dhe pohon se “Belle Air” i ka rreth 4.8 milionë euro borxhe Tatimeve Në Shqipëri kompania më e madhe e fluturimeve “BelleAir” njoftoi një natë më parë se do të pezullonte përkohësisht aktivitetin e saj për shkak të një situate tejet të vështirë... Faqe 7

Harito: Ligji i ri, si do të bëhen rekrutimet në administratë Ministrja për Inovacionin dhe Teknologjinë shpjegon aktet nënligjore për “Nëpunësin civil” dhe pohon se deri tani, vetëm 40 veta kanë dhënë dorëheqjen nga detyrat. “Nëse PD ka një listë të pushuarish, ta sjellë në zyrën time”

Falsifikuesit sllavë të historisë së shqiptarëve kanë treguar zell të pakursyer...

Ministrja për Inovacionin dhe Administratën Publike, Milena Harito hodhi poshtë pretendimet e opozitës për largimin e 2500 punonjësve me status nga administrata publike. E ftuar në emisionin “Opinion” në News 24, Harito tha se Gjykata Kushtetuese nuk ka asnjë arsye për të rrëzuar Aktin normativ për ligjin e “Nëpunësit civil”, ndërsa ftoi opozitën që të dorëzojë... Faqe 6

konflikti me gazetarin

Ftesë zyrtare

Petro Marko, shkrimtari që theu disa tabu të kohës Dje në 100-vjetorin e shkrimtarit Petro Marko, në Bibliotekën Kombëtare u çel një ekspozitë me 70 botime të autorit, pjesë e fondit të rezervuar të saj

Admir Tafili pas arrestimit

Zgjidhet udhëtimi i pasagjerëve, qeveria: Belle Air u keqadministrua Kaosi i krijuar pas falimentit të kompanisë ajrore “Belle Air” me pasagjerët nis të marrë zgjidhje me kompaninë “Blu Panorama”. Qeveria hedh poshtë pretendimin për bllokimin e kompanive

Basha: Takimi i fundit me Olldashin, ishim në kohezion për opozitën

op-ed / 10-11

burgut. Të dhënat e hetimit tregojnë se pasditen e së shtunës, në momentin që Admir Tafili dhe 6 shokë të tij po thyenin elementet... Faqe 3

Altin Goxhaj shoqërohet në polici, PD: Arrestimi, politik

FAQE 6

koment / 11

Faqe 16

Alfred Lela

Të arratisurit e Drenovës dhe loja ‘e ka kush e ka’ me fajin Shtatë të arratisur nga burgu, sidomos kur janë vrasës të dënuar me burgime të përjetshme, janë shumë për një vend të vogël si Shqipëria. Por as numri në përpjesëtim me popullsinë apo territorin, dhe as fati i tyre nuk janë shqetësimi kryesor: shteti ose sistemi i tij, po. (Të kuptohemi, mund të kishte qenë pushtet i demokratëve apo socialistëve, pak rëndësi ka; në të dy rastet do të kish ndodhur, sepse problemi është i sistemit që, sigurisht, është ngritur nga pushtetet). Se ç’thotë për sistemin ose për shtetin arratisja, por edhe reagimi ndaj arratisjes, nuk duhet përpjekje e madhe për ta ftilluar. Në fillim të thotë se shteti këtu te ne nuk shihet si vijimësi, nuk shihet si sistem që duhet të ekzistojë i pacenuar pavarësisht pushtetit...


2

fokus

1

ngjarje e ditës

Olldashi vdiq nga pakujdesia, por edhe nga mungesa e barrierave Mbyllet ekspertiza: /

Faqe 4

politika: Basha: Takimi im

me Olldashin, kredoja e tij, një opozitë e fortë

Faqe 5

ekonomia / Falimenti

i Belle Air, zgjidhet udhëtimi i pasagjerëve Faqe 7

Një numër deputetësh amerikanë kanë kërkuar që Gjermania të jetë pjesë e aleancës ekskluzive të shërbimeve sekrete “Five Eyes”. Kjo përbëhet nga shërbimet sekrete të të gjitha vendeve anglishtfolëse SHBA, Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja, Australia dhe Zelanda e Re.

Për të shtensionuar marrëdhëniet vjen në Gjermani një minidelegacion nga SHBA-ja. Senatori Chris Murphy dhe kongresmeni Gregory Meeks do të takohen në Berlin me deputetët gjermanë. Gjatë vizitës do të diskutohet për kontrollin më të mirë dhe një bashkëpunim më të ngushtë mes shërbimeve sekrete të Gjermanisë dhe të SHBA-së. Kancelarja Merkel nuk do ta presë delegacionin

“Lufta e ftohtë” SHBA-Gjermani, amerikanët bëjnë një gjest pajtimi Nga Jan Fritsche

N

ë marrëdhëniet gjermano-amerikane ka fërkime të mëdha. Sikurse tregojnë dokumentet e bëra publike nga Snowden, Gjermania është një nga vendet europiane, të cilat përgjohen më intensivisht nga shërbimi sekret amerikan NSA. Amerikanët kanë përgjuar madje edhe telefonin celular të kancelares Merkel, - edhe pse presidenti amerikan, Barak Obama e quan Gjermaninë rregullisht si një nga “aleatët më të ngushtë të tij”. Kur u bë e njohur se përgjohej edhe telefoni celular i kancelares, Angela Merkel iu ankua edhe personalisht në një telefonatë presidentit të SHBA-së. “Një katastrofë”

Për të shtensionuar marrëdhëniet vjen në Gjermani një minidelegacion nga SHBA-ja. Senatori Chris Murphy dhe kongresmeni Gregory Meeks do të takohen në Berlin me deputetët gjermanë. Gjatë vizitës do të diskutohet për kontrollin më të mirë dhe një bashkëpunim më të ngushtë mes shërbimeve sekrete të Gjermanisë dhe të SHBA-së. Kancelarja Merkel nuk do ta presë delegacionin nga SHBA - me sa duket, është e zemëruar për skandalin e përgjimeve. “Kjo është një katastrofë”, thotë Jason Healey, ekspert pranë Atlantic Council SHBA, një think-tank pranë Këshillit Atlantik rreth aferës me NSA-në dhe ndikimin e saj në marrëdhëniet gjermano-amerikane. “Unë nuk shoh ndonjë gatishmëri nga ana e Shteteve të Bashkuara për të reduktuar veprimtarinë e shërbimeve sekrete, sikurse do të ishte e nevojshme për të qetësuar europianët dhe sidomos Gjermaninë”. SHBA është ende një superfuqi, dhe në këtë nivel ajo edhe kryen veprimtari spiunazhi. Sidomos në lidhje me mbledhjen e të dhënave në internet, nuk ka vend që ua kalon Shteteve të Bashkuara të Amerikës”, thotë Healey, ish-këshilltar për sigurinë e të dhënave pranë Shtëpisë së Bardhë. “Ne e

kemi projektuar internetin, ai dominohet nga firmat amerikane”. “Shërbimet sekrete e kanë tejkaluar masën”

Ndryshe nga Europa, afera me NSA-në është për publikun amerikan një çështje relativisht e dorës së dytë, thotë Charles Kupchan, profesor për Marrëdhëniet Ndërkombëtare në Universitetin Georgetown në Washington DC. Ish-drejtori për Çështjet Europiane pranë Këshillit të Sigurimit Kombëtar të Shteteve të Bashkuara thotë se “që nga 9/11 raporti i balancuar mes sigurisë dhe mbrojtjes së të dhënave private e ka humbur rëndësinë”. “Lufta jonë kundër terrorizmit ka çuar në atë që shërbimet tona sekrete e kanë kaluar masën”, thotë Kupchan. “Pyetja që lindi papritur qe, se çfarë mund të përgjojmë dhe çfarë duhet të përgjojmë”. Disa herë, fakti se nga sa të drejta hoqën dorë amerikanët në favor të ligjeve anti-terroriste, mori përmasa paranojake. Për shkak të përvojës së tyre historike me mbikëqyrjen shtetërore, europianët janë shumë më të ndjeshëm sesa amerikanët në çështjen e ruajtjes së privatësisë. Për shkak të kërkesave të tyre të rrepta në lidhje me privatësinë, ofruesit e shërbimeve të IT-së nga Europa po përjetojnë për momentin një shtim të madh klientësh, ndërkohë që kompanitë amerikane po raportojnë se kanë humbje.

Marrëdhëniet me Gjermaninë janë duke u bërë gjithnjë e më të rëndësishme për Shtetet e Bashkuara, sepse Gjermania luan një rol gjithnjë e më të rëndësishëm brenda BE-së dhe në përballimin e krizës së borxhit. “Në çështjet ndërkombëtare, Gjermania është partneri i parë në Europë për SHBA-në.

Edward Snowden

Të mënjanohet përshkallëzimi

“Sigurisht, europianët luajnë edhe një grimë teatër”, thotë Kupchan në lidhje me zemërimin e krerëve të disa shteteve të Europës. Sigurisht që edhe ata kanë përfituar nga informacionet e mbledhura prej spiunazhit

“Sigurisht, europianët luajnë edhe një grimë teatër”, thotë Kupchan në lidhje me zemërimin e krerëve të disa shteteve të Europës. Sigurisht që edhe ata kanë përfituar nga informacionet e mbledhura prej spiunazhit amerikan. Eksperti i IT, Healey i bën thirrje palës europiane që të mos lejojë që mosmarrëveshja të përshkallëzohet.

amerikan. Eksperti i IT, Healey i bën thirrje palës europiane që të mos lejojë që mosmarrëveshja të përshkallëzohet. Në rast nevoje, amerikanët mund të tregojnë se në cilat prej operacioneve të tyre të fshehta kanë marrë pjesë edhe europianët. Healey thotë “se kjo do ta trondiste politikën europiane”. Por puna nuk do të shkojë deri në këtë pikë, është i sigurt Charles Kupchan: “Në perspektivë afatgjatë, kjo krizë do të ketë vetëm një ndikim të vogël në marrëdhëniet gjermano-amerikane.” Marrëdhëniet me Gjermaninë janë duke u bërë gjithnjë e më të rëndësishme për Shtetet e Bashkuara, sepse Gjermania luan një rol gjithnjë e më të rëndësishëm brenda BE-së dhe në përballimin e krizës së borxhit. “Në çështjet ndërkombëtare, Gjermania është partneri i parë në Europë për SHBA-në. Dhe në këtë, një herë për një herë nuk do të ndryshojë asgjë”. Gjermania duhet të bëjë më shumë

Një numër deputetësh amerikanë kanë kërkuar që Gjermania të jetë pjesë e aleancës ekskluzive të shërbimeve sekrete “Five Eyes”. Kjo përbëhet nga shërbimet sekrete të të gjitha vendeve anglishtfolëse SHBA, Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja, Australia dhe Zelanda e Re. Por megjithë përbetimet për miqësinë gjermanoamerikane, Jason Healey e konsideron të pamundur që Gjermania të hyjë në këtë rreth të ngushtë - madje as edhe si kompensim për aferën me NSA-në. “Brenda këtij rrethi ekziston prej pothuajse 70 vjetësh besim absolutisht i thellë”, thotë Healey. Edhe pse SHBA pas ngjarjeve të fundit do t’i bënin disa lëshime Gjermanisë diçka, ai do të “çuditej pa masë” në qoftë se gjermanët do të bëheshin pjesë e “Five Eyes”. Gjermania nuk ishte e gatshme të marrë përsipër një rol udhëheqës në botë. “Nëse ju nuk jeni të gatshëm të angazhoheni në botë, atëherë pse duhet t’ju pranojnë në klub?” pyet Healey. Në këto rrethana vizita e dy deputetëve amerikanë është më tepër një vizitë simbolike - një gjest mirësjelljeje për një nga “aleatët më të ngushtë” të Obamës. Asgjë më tepër.


kryesore

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

26.11.2013

3

Arratisja nga Drenova, miqtë e Tafilit hapën zjarr me mitraloz drejt kullave Shtatë të dënuarit për krime të rënda u ndihmuan me armë nga brenda dhe jashtë burgut për të realizuar arratisjen. Dy bashkëpunëtorët udhëtuan me mitraloz 12.7 nga Tirana në Drenovë dhe hapën zjarr. Vetëm 1 polic i kullave qëlloi në ajër Leonard Bakillari Tiranë Tri ditë pas arratisjes spektako-

lare të shtatë të dënuarve për krime të rënda, hetimet zbulojnë elementë të rinj të planit nga brenda dhe jashtë burgut. Të dhënat e hetimit tregojnë se pasditen e së shtunës, në momentin që Admir Tafili dhe 6 shokë të tij po thyenin elementet e sigurisë brenda burgut, personat që i prisnin jashtë i kishin marrë të gjitha masat për të mbajtur nën kontroll kullat e sigurisë. Albi Meçini dhe Olsion Maçi, personat që kanë ndihmuar nga jashtë të burgosurit kanë qenë të pajisur me mitraloz të lehtë, të cilin nuk kanë nguruar ta përdorin për të krijuar panik tek rojet e sigurisë. Teksa prisnin jashtë burgut, dy miqtë e Tafilit mësohet se kanë qëlluar disa herë në ajër me mitralozin e lehtë që kishin me vete dhe që dyshohet se e kanë transportuar nga Tirana drejt burgut të sigurisë së lartë në Drenovë. Ky fakt pohohet nga policët e kullave të rojës, tashmë të arrestuar për neglizhencë, por edhe nga këqyrja e vendit të ngjarjes

ku janë gjendur disa gëzhoja, që nuk u përkisnin armëve të gardianëve. “Nga këqyrja e vendit të ngjarjes janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale disa gëzhoja të kalibrit 12.7 mm, të cilët i përkasin mitralozit të lehtë 12.7”,- tha një burim i prokurorisë. Sipas të dhënave mësohet se dy organizatorët e arratisjes janë me banim në periferi të Tiranës dhe ka dyshime të forta se mitralozi është transportuar nga kryeqyteti drejt burgut të Korçës. Të rinjtë, që udhëtonin me dy automjete me të cilat kanë marrë më pas të arratisurit, kanë mundur t’u shpëtojë të gjitha postblloqeve të policisë gjatë rrugës nga Tirana në Korçë, madje duke përdorur mitralozin në rrethimin e jashtëm të burgut të sigurisë së lartë. Përdorimi i mitralozit ka shërbyer si alibi për policët e planizuar me shërbim në kullat e rojës së burgut, të cilët kanë thënë se janë ndodhur nën breshërinë e plumbave, duke mos patur mundësi të reagojnë. Por një pretendim i tillë ka rezultuar i pabazuar sipas

Ky fakt pohohet nga policët e kullave të rojës, tashmë të arrestuar për neglizhencë, por edhe nga këqyrja e vendit të ngjarjes ku janë gjendur disa gëzhoja, që nuk u përkisnin armëve të gardianëve.

prokurorisë, pasi nga këqyrja që është bërë në kullat e rojës nuk kanë rezultuar gjurmë predhash. Deklarimet e të arrestuarve Albi Meçini dhe Olsion Maçi kanë sqaruar momentin e shkëmbimit të zjarrit. Dy të arrestuarit kanë pranuar se kanë qëlluar me mitraloz në ajër në momentin që miqtë e tyre brenda burgut kishin nisur veprimet për t’u arratisur. Por nga ana tjetër edhe përgjigja e policisë ka ardhur në të njëjtën mënyrë, pasi nga dëshmitë dhe këqyrja e vendit të ngjarjes, rezulton se është qëlluar në ajër. Në fakt, sipas hetimit ka qenë vetëm një punonjës policie, i cili i është përgjigjur zjarrit të mitralozit nga jashtë burgut, duke qëlluar në ajër. Kjo ka qenë edhe arsyeja përse Prokuroria e Korçës ka urdhëruar arrestimin e të gjithë punonjësve të policisë të burgut, përfshi edhe dy policë që kishin si detyrë të monitoronin kamerat e sigurisë. Nga ana tjetër, grupi hetimor ka identifikuar edhe dy persona të tjerë të implikuar në planin e arratisë së 7 të dënuarve nga burgu i Drenovës.

Zoto: Të dënuarve ua hapi portën punonjësi i policisë “Nëse do të ishte përdorur teknologjia, dyert e tunelit do të mbylleshin automatikisht” Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Artur Zoto thotë se arratisja e shtatë të dënuarve nga burgu i sigurisë së lartë në Drenovë është bërë pas neglizhencës së punonjësve të policisë. Ai ka sqaruar skemën e përdorur nga të burgosurit për t’u arratisur në “Ora News”, ndërsa thotë se nuk ka patur asnjë informacion nga policia apo SHKB-ja e burgjeve për një plan të mundshëm arratisjeje. Artur Zoto shpjegoi me detaje skemën që të burgosurit kanë përdorur, ndërsa shprehet se me urdhër të tij, në burgun e Dre-

novës është realizuar një kontroll i imtësishëm, ku janë gjetur vetëm 6 celularë dhe asnjë prej armëve të përdorura nga të burgosurit në arratinë e të premtes. Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve thotë se burgu i Drenovës ka kushte optimale sigurie, por nëse do të ishte përdorur teknologjia e duhur, dyert e tunelit nga ku dolën 7 të burgosurit, do të mbylleshin automatikisht, çka do ta bënte të pamundur largimin e tyre. Lidhur me momentin e arratisjes së shtatë të dënuarve për krime të rënda, Zoto thotë se detyra e punonjësve të policisë dhe stafit nuk është bërë në standardet e kërkuara. Sipas tij, ka një rregull të përcaktuar që thotë se të dënuarit sa herë që hyjnë dhe dalin nga dhomat e tyre, qoftë edhe në klasa për të bërë aktivitet

social-kulturor duhet të kontrollohen. “Në këtë moment kontrolli fizik i tyre është bërë jo në kushtet e caktuara. Personat kanë hyrë në klasë dhe pasi janë grupuar bashkë, kanë mundur të dalin. Kanë marrë çelësat nga punonjësi i policisë, të cilin e kanë vënë nën presionin e armës. Katër persona kanë qenë në sektorin 3 dhe pasi kanë kërcënuar punonjësin e policisë, i kanë marrë çelësat e derës dhe kanë kaluar në sektorin tjetër. Më pas janë bashkuar me tre personat e tjerë dhe më pas kanë bërë të mundur daljen në atë që quhet kolona e sigurisë. Përsëri nën presionin e armës, i kanë marrë çelësat punonjësit të policisë dhe kanë dalë nga sistemi i regjimit. Më pas ata kanë dalë nga tuneli ku kanë nxjerrë një punonjës policie. Punonjësi i policisë,

duke mos vlerësuar situatën, ka hapur derën dhe të shtatë të burgosurit janë futur te pjesa e tunelit. Nga tuneli tek dalja është një distancë e afërt dhe nën kërcënimin e armëve kanë vajtur tek shërbimi i informacionit dhe kanë marrë çelësat dhe më pas kanë dalë nga rrethimi i jashtëm i institucionit”,- thotë Zoto, duke sqaruar momentin e arratisjes. Ai sqaron se në momentin e arratisjes vetëm një prej kullave të vendrojeve ka qëlluar në ajër, ndërsa gjithë të tjerët nuk kanë patur asnjë reagim. Duke folur për një informacion të mundshëm të strukturave të SHKB-së së burgjeve për arratisjen e të burgosurve në burgun e Korçës, Zoto thotë se në asnjë rast, as ai dhe as ministri i Drejtësisë nuk e kanë patur këtë informacion.

hetimi

Policet informuan pas 20 minutash prishjen e kamerave Burime pranë prokurorisë sqarojnë se dy policet e arrestuara kanë informuar vetëm 20 minuta pas nisjes së arratisë, duke thënë se një prej kamerave nuk punonte, por nuk kanë parë asnjë prej veprimeve që kanë kryer të burgosurit. Ky fakt u pohua edhe nga Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, i cili tha se në këtë rast ka patur një neglizhencë nga punonjëset e policisë që kanë patur detyrë të monitorojnë sistemin e sigurisë së burgut të Korçës. Ndërkohë burime të prokurorisë thonë se në planin e arratisjes, përveç tre miqve të Admir Tafilit, të cilët kanë organizuar nga jashtë futjen e armëve në burg dhe pritjen e të burgosurve me makinë, dyshohet se janë përfshirë edhe dy persona të tjerë, të cilët janë shpallur në kërkim. Ditën e djeshme prokuroria ka dërguar në gjykatë kërkesat për caktimin e masës së sigurisë “arrest me burg” ndaj tre personave të arrestuar si organizatorë të arratisjes, shtetasve Albi Meçini, Olsion Maçi dhe Altin Lami.


4

fokus

ngjarje e ditës

Sipas raportit, pakujdesia në drejtimin e makinës dhe mungesa e barrierave anësore në rrugë kanë qenë rrethanat kryesore që sollën këtë ngjarje tronditëse për gjithë opinionin publik.

Mbyllet ekspertiza: Olldashi vdiq nga pakujdesia, por edhe nga mungesa e barrierave Zbardhet raporti i ekspertëve autoteknikë, sipas të cilëve, ish-ministri Olldashi po udhëtonte me 45 km/orë në momentin e aksidentit. “Shpejtësia duhej të ishte 20 km/orë. Shkelje nga drejtuesi i mjetit, por edhe nga enti pronar i rrugës” Deputeti i PD-së, Sokol Olldashi humbi jetën nga pakujdesia. Në këtë përfundim kanë dalë ekspertët autoteknikë, të cilët kanë përfunduar raportin mbi aksidentin tragjik të së mërkurës. Ekspertiza e shpërndarë për mediat nga Prokuroria e Përgjithshme tregon tri shkaqe për aksidentin e ndodhur në Qafë-Krrabë, si pasojë e të cilit humbi jetën Olldashi. Sipas raportit, pakujdesia në drejtimin e makinës dhe mungesa e barrierave anësore në rrugë kanë qenë rrethanat kryesore që sollën këtë ngjarje tronditëse për gjithë opinionin publik. Ekspertët kanë arritur në përfundimin se makina po ecte me 45 kilometra në orë në momentin e aksidentit. Por edhe pse kjo cilësohet një shpejtësi e ulët, për ekspertët ishte dyfishi i lejuar në një kthesë të tillë të fortë. “Në momentin e aksidentit, drejtuesi i mjetit po udhëtonte me shpejtësi 45 km/h. Sipas ekspertizës, në bazë të nenit 139 të Kodit Rrugor, më specifikisht, në paragrafin 3 të tij, thuhet se: “Veçanërisht, drejtuesi i mjetit duhet të rregullojë shpejtësinë në pjesët e rrugës me fushëpamje të kufizuar, në kthesa.....në pjerrësi të forta, ..... në orët e natës, në rastet e fushëpamjes së pamjaftueshme për shkak të kushteve atmosferike ......”. Në kushte atmosferike të rënduara, siç ka qenë në momentin e aksidentit dhe në një kthesë të fortë, siç është

konstatuar nga këqyrja e vendit të ngjarjes, automjeti duhet të lëvizte me shpejtësi më pak se 20 km/h”,thuhet në raportin e ekspertëve autoteknikë. Një tjetër çështje e shumëdebatuar gjatë këtyre ditëve ka qenë sinjalistika rrugore. Por për ekspertët, deputeti i ndjerë nuk e ka respektuar sinjalistikën ekzistuese. “Nga këqyrja e vendit të ngjarjes, është konstatuar se ekziston sinjalistika vertikale, e cila tregon drejtimin e kthesës në të majtë. Megjithatë, sipas ekspertëve, mungon sinjalistika horizontale”,-thuhet në raport. Një tjetër element që ka ndikuar në pasojat tragjike të aksidentit ka qenë rripi i sigurimit. Nga këqyrja e vendit të ngjarjes ka rezultuar se Olldashi nuk e ka pasur të vendosur rripin e sigurimit, në momentin e aksidentit. Sipas materialit zyrtar, dorëzuar ditën e djeshme në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, konstatohet se: “Nga enti pronar i rrugës nuk janë vendosur barrierat e sigurisë në pikat kritike, të cilat rrisin sigurinë e përdoruesve të rr ugës në qarkullim”. Sipas ekspertëve, mungesa e barrierave anësore ka qenë një tjetër faktor që ka ndikuar në vdekjen e ish-ministrit Olldashi. Lidhur me këtë çështje, grupi i ekspertëve prezanton edhe një këndvështrim teorik, sipas të cilës: “Një barrierë garanton të gjitha

Shkaqet

1

Në momentin e aksidentit, shpejtësia ka qenë 45 km/ orë. Sipas ekspertëve, shpejtësia e lejuar në kthesë dhe në kushte të këqija atmosferike duhej të ishte 20 km/orë.

2

Ekspertët kanë konstatuar se në vendin e ngjarjes ekziston sinjalistika vertikale, që tregon kthesën. Por aty ka munguar sinjalistika horizontale.

3

Drejtuesi i mjetit, sipas këqyrjes në vendin e ngjarjes, nuk e ka pasur të vendosur rripin e sigurimit, çka mendohet se ka shtuar rrezikun e tij.

4

Ekspertët kanë përcaktuar se përveç pakujdesisë, mungesa e barrierave anësore të rrugës ka qenë determinante për aksidentin me vdekje të Olldashit.

performancat – që janë mbajtja e mjeteve të rënda, zbutja e efektit të përplasjes për personat, mjetet e lehta dhe ridrejtim të kontrolluar të mjetit pas-përplasjes – duhet gjithashtu të sigurojë një veprim efikas kundërshtues për përmbysjen e mundshme të mjeteve që kanë bariqendrën e lartë (situatë që mund të jetë po aq e rrezikshme aq sa edhe mungesa e mbajtëseve), dhe mundësisht duhet të karakterizohet për të pasur hapësira të limituara pune ( gjerësi operative, deformim edhe devijim)”. Lidhur me rastin konkret, ekspertët autoteknikë shprehin mendimin se “...konstatojmë edhe shkeljen e kërkesave të nenit 14 të Kodit Rrugor nga enti pronar i rrugës”. Pas marrjes në dorë të ekspertizës autoteknike, përkrah asaj mjeko-ligjore, Prokuroria e Tiranës pritet të plotësojë me hetime të tjera dosjen e vdekjes në aksident të Sokol Olldashit.

Dëmshpërblimi, të përndjekurit i dorëzojnë Metës strategjinë e tyre Një përfaqësi e të përndjekurve politikë, e kryesuar nga presidenti i Unionit Mbarëkombëtar të Integrimit të të Burgosurve dhe të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë, Besim Ndregjoni, u pritën dje në një takim nga kryetari i Kuvendit, Ilir Meta. Ndregjoni, në emër të Unionit që përfaqëson shumicën e të burgosurve dhe të përndjekurve politikë si dhe të shoqërisë civile, i dorëzoi kryeparlamentarit Meta një projektstrategji kombëtare për integrimin e të përndjekurve politikë. Në fakt, përfaqësuesit e këtij Unioni i kërkojnë kreut të Kuvendit që këtë projektstrategji ta bëjë një dokument zyrtar duke e miratuar në Kuvend, në mënyrë që zbatimi i tij të jetë detyrues për qeverinë dhe instancat shtetërore. Kjo projekt-strategji parashikon përballimin e pasojave të ardhura nga totalitarizmi gjysmëshekullor mbi të burgosurit

dhe të përndjekurit politikë e familjet e tyre me ekspertë të pavarur, për mbledhjen, sistemimin dhe publikimin e krimeve të komunizmit të kryera në Shqipëri gjatë viteve 19431990. Si një pikë e dytë e kësaj strategjie është vendosur shpallja emergjencë kombëtare gjetja e të vrarëve nga regjimi komunist; të planifikohet një parcelë kombëtare në Tiranë ku të vendosen eshtrat e tyre, si dhe të vendoset një memorial në sheshin “Skënderbej”, në nderim të jetëve të pafajshme dhe të martirëve të lirisë. Pika e tretë e saj kërkon bashkëpunim institucional mes Ministrisë së Drejtësisë dhe asaj të Financës mbi vazhdueshmërinë pa ndërprerje të shpërndarjes së dëmshpërblimit, pa u bërë pjesë e burokratizmit, por për të plotësuar një detyrim ligjor. Gjithashtu, ata propozojnë vendosjen e një bashkëpunimi me Ministri-

në e Arsimit dhe Akademinë e Shkencave për futjen në tekstet shkollore të krimeve që janë kryer ndaj kësaj shtrese, duke e njohur rininë dhe brezat e tanishëm me krimet diktatoriale. Më tej ata propozojnë ndalimin e botimit të historive të diktaturës në median televizive dhe të shkruar, si një obligim ndaj mijëra jetëve të humbura dhe vuajtjeve të

të përndjekurve politikë. Me këtë veprim ajo do t’i shërbejë pajtimit dhe jo konfliktit. Pjesë e këtij dokumenti është dhe kërkesa për ngritjen e azileve në Tiranë, Shkodër, Vlorë, Korçë, Fier, Elbasan etj., për ata të përndjekur që nuk kanë mundësi familjare dhe jetese. Siç raporton dhe vetë Unioni i të Përndjekurve, kryetari i Parlamentit, Meta falenderoi përfaqësinë dhe shoqërinë civile për projektin dhe theksoi se Parlamenti do të jetë në dakordancë të plotë me këtë projekt duke çmuar qëndresën, vuajtjet e të përndjekurve politikë gjatë regjimit komunist. Ai theksoi se çështja e të përndjekurve politikë është një plagë kombëtare që kërkon me çdo kusht të mbyllet që shoqëria të shkojë drejt një pajtimi mbarëkombëtar. Ky projekt do t’i dorëzohet Kryeministrit, Presidentit, dhe kryetarit të opozitës, Lulzim Basha, në ditët në vijim.

v i z i ta Rama takon Fischer, merr mbështetjen e Austrisë për integrimin Kryeministri Edi Rama ka marrë mbështetjen e Austrisë sa i përket procesit të integrimit dhe marrjes së statusit të vendit kandidat në muajin dhjetor, si stacioni më i fundit që duhet të bëjë Shqipëria për t’u bërë pjesë e familjes së madhe europiane. Ai ka zhvilluar dje një vizitë njëditore në Austri, ku është takuar edhe me presidentin austriak, Heinz Fischer. Siç raporton zyra e shtypit e Kryeministrit, Rama gjatë këtij takimi në Vjenë e falenderoi presidentin Fischer për ndihmën e vazhdueshme që Austria i ka dhënë Shqipërisë. Ai gjithashtu e njohu presidentin austriak me reformat e ndërmarra nga qeveria shqiptare, sidomos në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Një tjetër moment i rëndësishëm i bisedës mësohet se ka qenë edhe integrimi europian i Shqipërisë, proces për të cilin presidenti Fischer ofroi mbështetjen e Austrisë. Duke folur për situatën në rajon, kryeministri Rama ka theksuar gjatë bisedës se “viti 2014 do të jetë i pari vit me një paqe të plotë në Ballkan”. Ai ka nënvizuar se ky moment i ri për rajonin duhet shfrytëzuar për të forcuar bashkëpunimin ekonomik mes vendeve, si edhe për të përshpejtuar proceset integruese në BE. Presidenti Fischer mësohet të ketë përgëzuar kryeministrin Rama për punën e deritanishme dhe njoftoi vizitën e tij në Tiranë brenda vitit 2014. Gjatë pasdites së djeshme, kryeministri Rama ka mbajtur një fjalim edhe në Forumin Ekonomik të Vjenës. Edi Rama ka qenë i shoqëruar në këtë vizitë njëditore nga ministri i Zhvillimit Ekonomik Arben Ahmetaj. Nuk dihet nëse ai do jetë sot në seancë plenare të Kuvendit të Shqipërisë, megjithëse mësohet se nga rendi i ditës është hequr interpelanca e kërkuar nga opozita me të për çështjen e emërimit të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, Artan Didi.


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

26.11.2013

5

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha foli dje për një takim të zhvilluar mes tij dhe Sokol Olldashit, pak ditë para ndarjes nga jeta. Basha tha se ata ndanin të njëjtin projekt opozitar

Basha: Takimi im me Olldashin, kredoja e tij, një opozitë e fortë “Ndamë gjithashtu bindjen se përballë këtyre sfidave, grupi ynë parlamentar dhe mbarë Partia Demokratike duhet të vazhdojmë të qëndrojmë fort me fakte, profesionalizëm dhe argumente, me bashkim dhe kohezion të fortë opozitar, duke bërë nul në këtë mënyrë çdo përpjekje apo projekt të kundërshtarëve tanë në qeveri për të futur përçarje” TIRANË Sokol Olldashi nuk do të jetë më

në karrigen përballë kryetarit të PD-së, Lulzim Basha në sallën e madhe të mbledhjes së Grupit parlamentar demokrat. Pas ndarjes nga jeta, pas një aksidenti tragjik natën e së mërkurës, vendi e tij ka mbetur bosh. Aty është vendosur një buqetë me lule, ndërsa një të tillë solli dje pak minuta para fillimit të mbledhjes edhe deputetja demokrate, Mesila Doda. Një prej miqve të tij më të ngushtë, deputeti demokrat Astrit Patozi bëri ecejake të shpeshta pa e fshehur mërzinë, deri sa në sallë hyri kryetari i demokratëve, Lulzim Basha, i pasuar nga ish-kryeministri Sali Berisha. Edhe Basha kërkoi një minutë heshtje për të nderuar figurën e Olldashit, ndërsa mbajti një fjalë krejt të shkurtër kushtuar po të ndjerit, por edhe me një qëllim tjetër. Basha hodhi

poshtë dje përmes fjalës së tij disa zëra (në fakt jo zyrtarë) sipas të cilëve, Olldashi do të niste një projekt të ri politik, që pritej ta shpallte në emisionin “Opinion” në Tv “Klan”. Lulzim Basha solli ndërmend një takim të zhvilluar mes tyre, për të thënë se ai dhe Olldashi kishin të njëjtin projekt politik. ”…Po evokoj shkurtimisht në këtë mbledhje takimin shumë të përzemërt dhe të hapur që patëm vetëm pak ditë para aksidentit tragjik. Folëm shtruar për zhvillimet politike. Ndamë të njëjtat pikëpamje për qeverinë e shumicës së sotme që është shndërruar në faktor rreziku për demokracinë dhe ekonominë shqiptare me paligjshmërinë dhe arbitraritetin e saj të ngritur në sistem brenda një kohe të shkurtër…Ndamë gjithashtu bindjen se përballë këtyre sfidave grupi ynë parlamentar dhe mbarë Partia De-

Mbledhja e Grupit parlamentar demokrat nuk mori rëndësinë e duhur për ngjarjet dhe zhvillimet politike të ditës, ndërsa vetë ish-kryeministri Sali Berisha la mbledhjen menjëherë sapo Basha mbaroi fjalën publike për mediat.

mokratike duhet të vazhdojmë të qëndrojmë fort me fakte, profesionalizëm dhe argumente, me bashkim dhe kohezion të fortë opozitar, duke bërë nul në këtë mënyrë çdo përpjekje apo projekt të kundërshtarëve tanë në qeveri për të futur përçarje, për të krijuar opozitën e opozitës, me qëllim dobësimin dhe eliminimin e Partisë Demokratike që është ëndrra e tyre e vjetër”, - tha Basha. Kryetari i demokratëve la të kuptojë se qëllimi i Olldashit ishte i njëjtë me atë të çdo opozitari: “…Nuk mund të linte amanete, por unë dhe ju e dimë mirë se opozita e fortë, ballore dhe e pandashme kundër qeverisë Rama-Meta ishte gjithashtu kredoja e tij politike, se kohezioni opozitar, në respekt të lirisë demokratike të diskutimeve dhe debateve, ishte gjithashtu formula e tij për Fillimin e Ri dhe Ringritjen që synojmë. Duke

forcuar e modernizuar opozitarizmin, duke forcuar radhët tona, duke i zgjeruar radhët tona me një hapje të re të fuqishme të Partisë Demokratike ndaj brezit të ri dhe njerëzve të lirë të Shqipërisë, ne nderojmë kujtimin dhe veprën demokratike të mikut dhe kolegut tonë të paharruar, Sokol Olldashi”. Ndërkohë, në hollin e madh të selisë së PD-së ishte vendosur një libër shënimesh, ku shumëkush mund të kujtonte figurën e tij përmes disa rreshtave. Një foto e Olldashit ishte vendosur edhe në sheshqëndrimin që të çon për në katin e dytë të selisë. Mbledhja e Grupit parlamentar demokrat nuk mori rëndësinë e duhur për ngjarjet dhe zhvillimet politike të ditës, ndërsa vetë ish-kryeministri Sali Berisha la mbledhjen menjëherë sapo Basha mbaroi fjalën publike për mediat.

Gjykata kthen në punë Ines Nurjën, PD: U dha drejtësi

Dita Ndërkombëtare, PD: Qeveria, dhunuesja më e madhe e grave

TIRANË Gjykata e Tiranës ka vendosur ta shpallë të paligjshëm vendimin e kryeministrit Edi Rama për lirimin nga detyra të Drejtoreshës së Statistikave, Ines Nurja. Gjykata e Tiranës urdhëroi dje kthimin në detyrë të drejtoreshës së Statistikave, ndërsa PD-ja nga ana e saj e cilësoi vendimin “si triumf të drejtësisë kundër arbitraritetit të Kryeministrit”. “Edi Rama shkeli ligjin me shkarkimin që i bëri drejtoreshës së këtij Instituti dhe Partia Demokratike e denoncoi rastin. Kryeministri, në kundërshtim me ligjin dhe me

TIRANË Edhe pse mazhoranca aktuale ka pjesëmarrjen më të madhe të grave në qeveri dhe jo vetëm, në Ditën Ndërkombëtare të Gruas, PD-ja deklaroi se qeveria është dhunuesja më e madhe ndaj saj. “Qeveria ka ndërmarrë një fushatë spastrimi të paligjshme dhe të pamotivuar në administratë, duke larguar nga detyra dhjetëra qindra gra. Në kundërshtim me ligjin, në kundërshtimmevlerat,dukenëpërkëmbur dinjitetin human, dhjetëra e qindra gra sot thirren çdo ditë nga shefat e institucioneve, dhepërzihenngapunameurdhrapartiakë. Kjo fushatë nuk ka kursyer gratë profesioniste, gratë në karrierë, nëpunëset civile, pa-

procedurën, urdhëroi lirimin e Nurjes nga detyra dhe zëvendësimin e saj me një tjetër në një përpjekje për të futur nën kontroll institucionin e të vërtetave një muaj më parë. Vendimi i sotëm i Gjykatës së Tiranës është një shenjë e mirë dhe shpresëdhënëse kundër revanshit dhe fushatës së spastrimit antiligjor që Kryeministri po bën në dëm të administratës prej më shumë se dy muajsh”, - tha dje koordinatorja për mediat në PD, Silvi Bardhi. Sipas saj, PD-ja inkurajon gjykatat të vazhdojnë në misionin e tyre për të bërë drejtësi.

varësisht kontributit të tyre të çmuar në sektorët më të rëndësishëm të administratës dhe të prioriteteve të vendit”, - tha dje zëdhënësja e PD-së, Laura Vorpsi. Ajo solli si shembull rastin e drejtoreshës së Inspektoratit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, Zana Xhuka. “Ai (Rama) po përdor të gjitha metodat e shantazhit, psikologjik dhe fizik, kundër një zonje që ka një mandat të ligjshëm të votuar nga Parlamenti. E njëjta sjellje bëhet edhe nga të tijtë, në ministri e kudo, ku çdo ditë hiqen nga puna në mënyrë arbitrare vajza dhe gra të zonjat e që kanë ndërtuar me mund karrierën e tyre profesionale”, - tha ajo.

N.Perndoj


6

kronikë

Ish-kreu i INSTAT, Gjykata “rrëzon” Ramën Gjykata e Tiranës e ka cilësuar të paligjshëm shkarkimin e Ines Nurjes nga INSTAT dhe urdhëron rikthimin e saj në detyrë Gjykata e Tiranës ka hedhur poshtë vendimin e kryeministrit Edi Rama, për lirimin nga detyra të drejtoreshës së Statistikave, zonjës Ines Nurja. Duke e cilësuar këtë vendim të paligjshëm dhe të paargumentuar, Gjykata e Tiranës urdhëron kthimin e menjëhershëm në

detyrë të ish-drejtoreshës së INSTAT. Vendimi i dhënë dje nga sistemi i drejtësisë është komentuar nga Partia Demokratike, e cila e ka cilësuar atë si një triumf të drejtësisë kundër arbitraritetit të kryeministrit. “Edi Rama shkeli ligjin me shkarkimin që i bëri drejtoreshës së këtij instituti dhe Partia Demokratike e denoncoi rastin. Kryeministri, në kundërshtim me ligjin dhe me procedurën, urdhëroi lirimin e Nurjes nga detyra dhe zëvendësimin e saj me një tjetër, në një përpjekje për të futur nën kon-

troll institucionin e të vërtetave, një muaj më parë. Vendimi i sotëm i gjykatës së Tiranës është një shenjë e mirë dhe shpresëdhënëse kundër revanshit dhe fushatës së spastrimit antiligjor që kryeministri po bën në dëm të administratës prej më shumë se dy muajsh.  Partia Demokratike inkurajon gjykatat që të vazhdojnë pa u trembur misionin e tyre për të bërë drejtësi dhe për të mos lejuar qeverinë e vendit të shkelë ligjin, të drejtat e qytetarëve dhe dinjitetin e tyre human”, thuhet në deklaratën e PD.

Harito: Ligji i ri, si do të bëhen rekrutimet në administratë Ministrja për Inovacionin dhe Teknologjinë shpjegon aktet nënligjore për “Nëpunësin civil” dhe pohon se deri tani, vetëm 40 veta kanë dhënë dorëheqjen nga detyrat. “Nëse PD ka një listë të pushuarish, ta sjellë në zyrën time”

M

inistrja për Inovacionin dhe Administratën Publike, Milena Harito hodhi poshtë pretendimet e opozitës për largimin e 2500 punonjësve me status nga administrata publike. E ftuar në emisionin “Opinion” në News 24, Harito tha se Gjykata Kushtetuese nuk ka asnjë arsye për të rrëzuar Aktin normativ për ligjin e “Nëpunësit civil”, ndërsa ftoi opozitën që të dorëzojë në zyrën e saj listën që ajo disponon për largimet nga puna. Si po shkon faza e përgatitjes së akteve ligjore, përsa i përket ligjit të Nëpunësit civil? Ligji i ri është një ligj kuadër, i cili linte shumë hapësirë për aktet nënligjore. Kemi kohë deri në 31 dhjetor për ta bërë këtë gjë. Ka filluar intensivisht puna për përgatitjen e këtyre akteve nënligjore. Janë katër drafte të rëndësishme, plani vjetor i pranimit në administratën publike, procedurat e rekrutimit, trupa e lartë drejtuese dhe përshkrimi dhe vlerësimi i pozicioneve të punës.  Cili do të jetë efekti i ligjit të ri?  Ka disa efekte të rëndësishme. Është një ligj që ndryshon në një mënyrë të rëndësishme kuadrin ligjor paraardhës. Njerëzit që janë në administratën publike, që përfitojnë statusin e Nëpunësit civil, shkojnë në 20 mijë. Ka gjëra të tjera që lidhen me mënyrën si do bëhen rekrutimet. Rekrutohen sipas llojit të pozicionit të punës. Ka dhe ndryshime të tjera në lidhje me karrierën, mobilitetin. Në lidhje me karrierën, nuk do të jetë e mundur të hysh drejtpërdrejt në një pozicion të lartë në administratë. Gjë që stabilizon administratën, jep perspektivë brenda administratës. Është një ligj që na përafron me ligje të vendeve të BE-së.   Sa është numri i saktë i dorëheq jeve dhe largimeve në administratë?

Rreth 40 njerëz kanë vendosur me dëshirën e tyre të largohen. Ka një ose dy procedura disiplinore dhe lëvizje të zakonshme njerëz që dalin në pension.  Opozita ka folur për 2500 punonjës...  Ai që akuzon, ka barrën e provës. Kush akuzon, është mirë të sjellë listën. Nëse opozita e ka listën me emra, le të vijë në zyrën time dhe të ma sjellë.  Nesër do të shprehet Gjykata Kushtetuese mbi Aktin normativ, cili është mendimi juaj?  Nuk ka asnjë arsye që gjykata të hed-

Është një ligj që ndryshon në një mënyrë të rëndësishme kuadrin ligjor paraardhës. Njerëzit që janë në administratën publike, që përfitojnë statusin e Nëpunësit civil, shkojnë në 20 mijë... hë poshtë Aktin normativ. Nëse kjo do të ndodhë, do të ishim në një kaos administrativ. Ky ligj nuk aplikohet për arsye konkrete dhe ligji i vjetër nuk do të

ishte më në fuqi. Në këtë rast, do të ishim përpara një vakuumi juridik. Dhe do të aplikohej vetëm kodi i punës dhe nëpunësit do të ishin më pak të mbrojtur. 24 persona pyesin dhe thonë që janë pushuar nga puna pa të drejtë nga Ministria e Arsimit, ju jeni në dijeni?  Nuk kam asnjë informacion konkret. E kam të vështirë ta besoj që janë pushuar pa asnjë lloj motivacioni. Duhet parë rasti. Kam biseduar me kolegen Lindita Nikolli dhe atje po zbatohet ligji në mënyrë strikte. 

Altin Goxhaj shoqërohet në polici, PD: Arrestimi, politik Kreu i Zyrës për Mbrojtjen e Konsumatorit është shoqëruar pas një konflikti fizik me një gazetar. Avokati: Nuk më lejojnë të takoj klientin tim Tiranë Një konflikt mes kreut të

Zyrës së Mbrojtjes së Konsumatorit, Altin Goxhaj dhe gazetarit Vladimir Thano ka përfunduar në përleshje fizike mes tyre. Policia shoqëroi Goxhajn si dhe gazetarin Thano, i cili mësohet se aktualisht ishte përfshirë në një organizatë joqeveritare. Burime nga policia bëjnë të ditur se Goxhaj dhe Thano janë shoqëruar në Komisariatin numër 3 pasditen e djeshme, ku ja-

në marrë në pyetje nga hetuesit e policisë për konfliktin mes tyre. Policia pretendoi dje se g jatë s h o q ë r i m i t , G ox h a j u i s h t e kundërvënë edhe punonjësve të policisë. Kjo ka bërë që policia të shoqërojë Goxhajn në Komisariatin e Policisë nr.3, ku edhe është marrë në pyetje. Avokati mbrojtës i Goxhajt, Isuf Shehu pretendoi dje se nuk është lejuar të takojë klientin e tij gjatë kohës që ky mbahej i shoqëruar në komisariat. Për të verifikuar situatën mësohet se pas pak orësh mbërritën edhe dy ekspertë të Avokatit të Popullit, të cilët kërkuan të verifikonin shoqërimin si dhe rrethanat e tjera të ngjarjes së Goxhajt dhe pretendimet e këtij

të fundit. Ndërkaq përpara godinës së Komisariatit nr.3 ndodheshin edhe disa deputetë të Partisë Demokratike, të cilët kanë kërkuar të dinë shkaqet e këtij shoqërimi. Deputeti demokrat, Aldo Bumçi e konsideroi politik shoqërimin e avokatit Altin Goxhaj në polici, pasi ai njihet si një ndër zërat më kritikë të qeverisë ‘Rama’. “Erdhëm pasi u shqetësuam për arrestimin e një prej zërave më kritikë të qeverisë ‘Rama’. Folëm me Goxhajn, ka patur një konflikt banal. Arrestimi është politik. Nuk lejojmë shtetin policor të Ramës”,- deklaroi Bumçi për mediat. Sipas burimeve nga komisariati i policisë, pasi të merret në pyetje, Altin Goxhaj pritet të lihet i lirë. 

Buletini

Policia: Zbulueshmëria e krimit në 1 muaj, 87 % Policia e Shtetit tha dje se gjatë operacionit “Fundi marrëzisë” janë evidentuar 542 vepra penale. Buletini mujor i publikuar dje, përfshin periudhën nga 17 tetori deri në 17 nëntor, nga ku rezulton se janë evidentuar 400 vepra penale më tepër se një vit më parë. Sipas raportit, policia ka maksimalizuar masat ndaj shkelësve të rregullave të qarkullimit rrugor dhe Kodit Penal dhe për këtë qëllim, gjatë kësaj periudhe janë arrestuar 220 persona për shkeljet që parashikon ligji. Prej tyre, 158 persona janë arrestuar për “drejtim automjeti pa leje drejtimi” dhe 62 për “drejtim mjeti në gjendje të dehur”, saktëson dokumenti i Policisë së Shtetit. Në të vlerësohet se më i rëndësishmi ishte operacioni i koduar “Fund marrëzisë”, me objektiv goditjen e aktivitetit të paligjshëm të lojërave të fatit. “Gjatë këtij operacioni, i cili është në vazhdim, u kontrolluan 1.374 subjekte, u evidentuan 542 vepra penale të tipit “zhvillim i palejuar i lojërave të fatit” dhe u proceduan penalisht 534 autorë”, thuhet më tej në raport. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe zbulueshmëria ka qenë 87 %.


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

26.11.2013

7

Haxhinasto: Borxhi i kompanisë 4.8 milionë euro Ministri i Transporteve, Edmond Haxhinasto ka hedhur poshtë pretendimet e kompanisë ‘Belle Air’, që e justifikoi pezullimin e fluturimeve me bllokimin e llogarive nga shteti. “Situata është krejt e ndryshme nga sa deklarohet nga kompania ‘Belle Air’. Edhe tani që flasim, nuk ka asnjë bllokim të llogarive nga asnjë nga institucionet shtetërore të vendit”, - u shpreh ministri. Haxhinasto tha se vendimi i ‘Belle Air’ për pezullimin e fluturimeve ishte i papritur për qeverinë. Sipas tij, edhe tani autoritetet ja-

në duke bërë të gjitha përpjekjet për të gjetur zgjidhje për qytetarët. “Pavarësisht nga këto vendime të kompanisë, ‘Belle Air’ rezultonte që mos kishte paguar taksat dhe tarifat me një shumë prej 4.8 milionë eurosh, shuma të pranuara dhe nga kompania. Pavarësisht nga këto vendime të kompanisë ‘Belle Air’, institucioni përgjegjës për Aviacionin Civil dhe Ministria e Transporteve dhe Infrastrukturës janë duke bërë të gjitha përpjekjet ligjore me qëllim që të lehtësojmë sa mundemi këtë kompani të realizojë

detyrimin e saj që pasagjerët të udhëtojnë në destinacionet ku kanë prerë biletën”, - tha ministri. Ministri Haxhinasto bëri me dije se qeveria do të hapë tregun e Aviacionit Civil. Sipas tij, qëllimi i hapjes së këtij tregu është që të ofrohet një shërbim më cilësor. Haxhinasto deklaroi për mediat se ndaj kompanisë “Belle Air” është vepruar me fleksibilitet maksimal brenda kuadrit dhe hapësirave që i lejon ligji. Ai theksoi se edhe gjithçka që do të vendoset më pas lidhur me kompaninë do të jetë në mbështetje të ligjit.

Falimenti i Belle Air, zgjidhet udhëtimi i pasagjerëve Kompania premton se do të nisë një proces ristrukturimi për t’u rikthyer shumë shpejt në treg. “Belle Air” sqaroi dje paradite se me ndihmën e kompanisë ajrore italiane “Blue Panorama” do të ofrojë mundësinë e mbrojtjes nëpërmjet blerjes së biletës me një çmim tarife në mbrojtje të gjithë pasagjerëve. Haxhinasto dhe Ahmetaj sqarojnë situatën Në Shqipëri kompania më e madhe e fluturimeve “BelleAir” njoftoi një natë më parë se do të pezullonte përkohësisht aktivitetin e saj për shkak të një situate tejet të vështirë financiare. BelleAir kontrollon gati më shumë se gjysmën e tregut shqiptar, duke numëruar në 2012 më shumë se 830 mijë udhëtarë e duke lidhur Tiranën me 24 destinacione, 17 prej të cilave vetëm me Italinë. Prej dy ditësh udhëtimet e parashikuara janë anuluar papritur. Kompania Belle Air njoftoi dje mbasdite se, ka filluar mbrojtja e pasagjerëve rreth orës 15.00 të datës 25.11.2013, me ndihmën e ofruar nga kompania Blue Panorama Airlines. Për shkak të fluksit të telefonatave në numrat Call Center, një pjesë e pasagjerëve nuk kanë patur të mundur të marrin informacion mbi biletat e tyre apo të familjarëve të tyre. Kompania Belle Air siguron se të gjithë pasagjerët e prekur nga kjo situatë do të kontaktohen për procedurat e rimbursimit ose të modifikimit të biletës me mbrojtje të ofruar nga kompania Blue Panorama Airlines. Çmimi i biletës mbrojtëse është 60 Eur/segment. Belle Air u themelua në qershor të vitit 2005, dhe në mars të një viti më vonë ajo nisi fluturimet e para drejt Italisë. Pozitat e saj në treg njohën një forcim të shpejtë. Fillimisht ajo u favorizua nga penalizimi i një tjetër kompanie ajrore “Albatros”, që vepronte kryesisht me Italinë, aktiviteti i së cilës u bllokua nga qeve-

ria e atëhershme për shkak të një detyrimi prej 400 mijë dollarësh. Në atë kohë ky vendim u pa edhe si një përpjekje për t’i krijuar hapësira tregu pikërisht “Belle Air”-it, e cila ka qenë edhe pjesë e debateve politike. Të majtët gjatë kohës që ishin në opozitë e kanë sulmuar ashpër kompaninë për lidhjet e saj me të djathtën në pushtet, sipas tyre, veçanërisht gjatë zgjedhjeve vendore të 2011-ës, kur sipas opozitës avionët e “Belle Air” u vunë në dispozicion të emigrantëve në Itali që të merrnin pjesë në votimet e këtushme. Belle Air njohu një ekspansion të pandalshëm ndër vite. Xhiroja e saj vjetore arriti në afër 100 milionë euro. Në vitin 2012 ajo kontrollonte 50.1 për qind të tregut, me fluturime drejt 24 destinacioneve europiane, e duke provuar vazhdimisht të rriste numrin e tyre. Vetëm në Itali ajo kishte 17 qytete, drejt të cilave

“Belle Air” sqaroi dje paradite se me ndihmën e kompanisë ajrore italiane ‘Blue Panorama’ do të ofrojë mundësinë e mbrojtjes nëpërmjet blerjes së biletës me një çmim tarife në mbrojtje të gjithë pasagjerëve me bileta “Belle Air”, duke filluar nga 25.11.2013.

kryente fluturime të përditshme. Megjithatë, duket se e gjithë kjo shtrirje ka sjellë kosto për të. Ndërsa gjatë ditës së djeshme, në Itali por edhe në Tiranë, disa prej fluturimeve të saj u anuluan në mbrëmje vonë, kompania njoftoi vendimin e ndërprerjes së përkohshme të aktivitetit. “Të ndodhur përballë një situate tejet të vështirë, e kemi të pamundur për të vazhduar fluturimet. Arsyet që na çuan në këtë pezullim, - shpjegon njoftimi - janë situata e përgjithshme ekonomike, rënia e fuqisë blerëse, recesioni në tregjet kryesore ku operojmë, si edhe bllokimi prej më se 18 ditësh i të gjitha llogarive bankare të kompanisë ‘Belle Air”. Burime nga Ministria e Financave i thanë “Zërit të Amerikës” se nuk ka patur një bllokim të llogarive të kompanisë, pavarësisht detyrimeve të saj të pashlyera prej disa milionë eurosh.

Ndërkohë kompania ka gjithashtu disa miliona euro të tjera, marrë në formë kredie nga bankat shqiptare. Vendimi i saj vjen në një moment kur kërkesat për udhëtime janë të larta e ku janë me mijëra prenotimet e bëra kryesisht për festat e nëntorit dhe ato të fundvitit. Kompania njoftoi një natë më parë se në bashkëpunim me një tjetër kompani ajrore italiane, pasagjerët e saj do të mund të merrnin bileta me çmim të mbrojtur për udhëtimet e prenotuara drejt Italisë. Belle Air shprehet se do të nisë një proces ristrukturimi për t’u rikthyer sërish në treg. Ajo fton të gjithë investitorët shqiptarë e të huaj të marrin pjesë në këtë proces. Përveç kompanisë së regjistruarnëShqipëri,ekzistonedhe“BelleAir Europe” e regjistruar në Itali, përmes së cilës kompania realizon fluturime të shumta edhe nga Prishtina e Shkupi. Zëri i Amerikës

Ahmetaj: Kompania ka keqadministruar fondet Kompania ‘Belle Air’ ka vetëmbërritur në këtë situatë, sipas Arben Ahmetajt, ministër i Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes. Sipas tij, qeveria ka qenë shumë fleksibël me situatën e vështirë ekonomike që ka patur vetë kompania, madje disa herë ka patur takime me ministrin e Fin a n c av e , m e m i n i s t r i n e Transportit, nën porosinë e Kryeministrit, për të afruar fleksibilitet maksimal ndaj kompanisë, e cila ka një periudhë shumë të gjatë pa likuiditete. Nga informacionet e pa-

ra, edhe sipërfaqësore, dukej që kishte një keqmenaxhim fondesh, sepse një kompani e cila ka patur 115 milionë euro qarkullim, mbetet papritur pa para dhe kjo ka qenë edhe pyetja e drejtpërdrejtë që qeveria i ka bërë menaxhimit të kompanisë, se cila është arsyeja që kompania nuk ka para në llogaritë e veta. Gjëja e parë që të vjen ndërmend, nëpërmjet edhe informacioneve që marrim drejtpërsëdrejti duke iu referuar bilanceve të tyre, rezulton që kompania ka bërë investime të këqija jashtë vendit. Ka vend

për një hetim për të parë se ku janë devijuar fondet”, thotë ministri Ahmetaj. Ministri A h m e t a j t h a s e q eve r i a u tregua shumë fleksibël. “Unë personalisht iu kërkova bankave zyrtarisht, në prezencë të kompanisë, që t’i ofronin ndihmë ‘Belle Air’-it, për t’i ristrukturuar borxhin që kompania ka ndaj bankave dhe sigurisht edhe borxhin në kohë që kompania ka ndaj buxhetit, ndaj administratave tatimore për shkak të mospagimit të taksave dhe të tarifave”, tha Ahmetaj.

"Gjëja e parë që të vjen ndërmend, nëpërmjet edhe informacioneve që marrim drejtpërsëdrejti duke iu referuar bilanceve të tyre, rezulton që kompania ka bërë investime të këqija jashtë vendit"


CMYK

8

26.11.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 1409/1, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin Përgjegjës Sektori në Sektorin e Shërbimeve të Brendshme të Burimeve Njerëzore, në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Shërbimeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 1410, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin Përgjegjës Sektori në Sektorin e Vlerësimeve dhe Performancës Profesionale, në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Shërbimeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Të administrojë procesin e ofrimit të shërbimeve të ndryshme, në funksion të mbarëvajtjes së aktivitetit administrativ të aparatit të Bashkisë. Të kryejë shpërndarjen dhe menaxhimin e punonjësve të shërbimit, sipas nevojave dhe kërkesave të sektorëve dhe drejtorive të ndryshme, për të mbështetur dhe lehtësuar veprimtarinë e përditshme të Bashkisë së Tiranës. Të sigurojë dhe mbikqyrë kryerjen e shërbimeve lehtësuese për punonjësit e shërbimit.

Përshkrimi i punës: Të menaxhojë procesin e vlerësimit të arritjeve individuale vjetore dhe performancës në punë të stafit, duke nxitur motivimin e punonjësve, të zhvillojë dhe të përmirësojë në vazhdimësi procedurat në sektor, për të ofruar cilësi të lartë dhe përgjigje të shpejtë ndaj kërkesave për shërbime dhe informacione, brenda ose jashtë Bashkisë së Tiranës.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në shkenca shoqërore. • Të ketë përvojë pune jo më pak se dy vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: • • • • • • • • • •

Kërkesë për aplikim Curriculum vitae Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 1410/3, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune, në pozicionin Përgjegjës Sektori në Sektorin e Trajnimeve të Burimeve Njerëzore, në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Shërbimeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot- 1369/2, dt. 26.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjës Zyre në Zyrën e Koordinimit me njësitë bashkiake. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Të vlerësojë nevojat, ndërmjetësojë koordinimin e proçesit të trajnimit të stafit të Bashkisë së Tiranës, të zhvillojë dhe të përmirësojë në vazhdimësi procedurat në sektor, për të ofruar cilësi të lartë dhe përgjigje të shpejtë ndaj kërkesave për shërbime dhe informacione, brenda ose jashtë Bashkisë së Tiranës, duke siguruar ndjekjen e këtyre procedurave nga të gjithë punonjësit.

Përshkrimi i punës: Takime periodike me kryetarët dhe stafin e njësive bashkiake, për evidentimin dhe raportimin e problematikave në këto njësi. Koordinon punën me njësive bashkiake, duke përcjellë informacione të ndryshme, në funksion të gjetjes së zgjidhjeve të mundshme. Bashkëpunim reciprok me drejtoritë e ndryshme të Bashkisë së Tiranës, për projekte lidhur me punën e njësive bashkiake.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë në degën Juridik • Të ketë përvojë pune jo më pak se dy vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të gjuhëve të huaja. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta:

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente:

• • • • • • • • • •

Kërkesë për aplikim Curriculum vitae Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara Certifikata kualifikimi (në rast se ka) Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar Dëshmi të gjuhëve të huaja.

• • • • • • • • • •

Kërkesë për aplikim Curriculum vitae Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000: “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e Bashkisë: www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


CMYK

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

26.11.2013

9

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.1410/4 datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Buxhetit Vjetor dhe Afatmesëm, në Drejtorinë e Planifikimit Strategjik.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999, “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot. 1409/3, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për katër vende të lira pune në pozicionin Specialist në Sektorin e Arkivit Qendror, në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Shërbimeve.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999: “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Punon për hartimin e dokumentit te Programit Buxhetor Afatmesem. Punon për përgatitjen dhe analizën e këkesave buxhetore të Njësive shpenzuese të Bashkisë së Tiranës në përputhje me kërkesat e udhëzimit për hartimin e programit buxhetor afatmesëm. Ndjek procesin e monitorimit të zbatimit te PBA-se sipas kërkesave të udhëzimit për përgatitjen e buxhetit dhe PBA-së.

Përshkrimi i punës: Regjistrimi dokumenteve të hartuara nga drejtoritë e Bashkisë si dhe dokumentet e ardhura nga të tretë, shpërndarja, klasifikimi dhe dorëzimi i tyre. Kontrolli i dokumentave të hartuara nga punonjësit e Bashkisë që vijnë për t’u regjistruar dhe përpunimi i tyre.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Fakultetit të Ekonomisë. • Të ketë përvojë pune jo më pak se 1 vit në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE–së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë, preferohen shkenca shoqërore. • Të ketë 3 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente.

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: • Kërkesë për aplikim. • Curriculum vitae. • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare. • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara. • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka). • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit. • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore. • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar. • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

• • • • • • • • • •

Kërkesë për aplikim Curriculum vitae Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara Certifikata kualifikimi (në rast se ka) Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, si dhe literaturë specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003, për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e Bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.1400/2, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Sipërfaqeve Urbane, në Drejtorinë e Menaxhimit të Kontratave. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 1400/1, datë 28.06.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për tre vende të lira pune në pozicionin Specialist në Sektorin e Infrastruktures Rrugore, në Drejtorinë e Menaxhimit të Kontratave.

Përshkrimi i punës: Pajisja e sipërmarrësve dhe mbikëqyrësve të punimeve me projektin e plotë teknik, relacionet dhe specifikimet teknike, azhornimet e U/K, elektrik, telekom, p.verbale dhe dokumenta të ndryshme. Përgatit dokumentacionin për fillimin e procedurës së prokurimit për objektet e caktuara. Përgatit praktikën që shoqëron financimin e mbikëqyrjes, kolaudimit si dhe kontrollon situacionet dhe dokumentacionin që shoqëron praktikën dhe ndej procedurën deri në financimin e tyre. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Fakultetit të Inxhinierisë. • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave.Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, ligji nr. 8402, dt. 10.09.1998 “Për kontrollin dhe disiplinimin e punimeve të ndërtimit(i ndryshuar), ligji nr. 9794, dt. 23.07.2007”Për disa ndryshime ne ligjin 8402, dt. 10.09.1998, Udhëzimi i KM nr.3, dt. 15.02.2001 “Për mbikëqyrjen e punimeve të ndërtimit i ndryshuar, Udhëzimi i KM nr. 2, dt. 13.05.2005 “Për zbatimin e punimeve te ndërtimit, VKM nr. 444, dt. 05.09.1994 “Për tarifat e studimit , projektimit, drejtimit dhe kolaudimit te veprave te ndërtimit, VKM nr.68, dt. 15.02.2001 “Për miratimin e kushteve teknike te projektimit dhe zbatimin e punimeve të ndërtimit”. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”. Përshkrimi i punës: Ndjek dhe përgjigjet për raportimin në vazhdimësi të dinamikës, në ecurine e punimeve për sipërfaqet e gjelbra dhe ambienteve çlodhëse. Kontrollon realizimin e objektit, krahasuar me grafikun për këto lloj punimesh. Propozon masa që duhet të merren për përmiresimin e grafikut të punimeve dhe ribërjen e tij, me qëllim që të arrihen afatet e përcaktuara. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë, në një nga degët e Fakultetit të Inxhinierisë. • Të ketë jo më pak se 3 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për kushtetutën, kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000; për “Organizimin dhe Funksionimin e Qeverisjes Vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


10

Opinione & Editoriale

Blog & Ide

OpEd

Nga Bujar Kapexhiu

Opinione dhe Editoriale

Pse sllavët kontestojnë autoktoninë e shqiptarëve përmes myslimanizmit të tyre? Autoktonia shqiptare në Maqedoni, gabimisht është trajtuar nga studiuesit sllavë, vetëm si segment nacional i shqiptarëve myslimanë, pa dhënë asnjëherë sqarime se çka ndodhi me vazhdimësinë territoriale e etnike të ortodoksëve shqiptarë në Maqedoni

F

alsifikuesit sllavë të historisë së shqiptarëve kanë treguar zell të pakursyer për t’i paraqitur të gjithë shqiptarët e Maqedonisë si myslimanë, argument ky, që sipas tyre e redukton edhe kohëzgjatjen e autoktonisë shqiptare në këto troje. Nëse shqiptarët e këtushëm janë vetëm myslimanë, atëherë ky argument, sipas tyre, është shumë i kollajshëm për të dëshmuar se gjoja ata (shqiptarët) kanë ardhur këtu bashkë me religjionin e tyre mysliman, menjëherë pas invadimit otoman në Ballkan. Po del se çdo ushtar osmanlli nën sqetull paska sjellë me vete nga 2-3 shqiptarë dhe i kanë hedhur si fara e hithit nëpër shkurret e malet e këtushme. Prandaj, këtu ndodhi edhe lajthitja më madhe e Europës në fundshekullin e 19-të dhe fillimshekullin e 20 , e cila, e ndikuar nga ideologjia pansllaviste e Moskës dhe Beogradit, nuk arriti të mbrojë kompaktësinë territoriale të shqiptarëve (në Kongresin e Berlinit, në Konferencën e Londrës) në të ashtuquajturat harta të gjelbra të banuara me shqiptarë. Përpjekjet e pasuksesshme sllave në Maqedoni për të denigruar dhe deformuar kompaktësinë etniko-fetare të shqiptarëve, janë vërejtur në forma e variante të ndryshme, por kulminacioni ishte me Enciklopedinë Maqedonase, e cila pretendonte se po e thoshte të vërtetën për karakterin ardhacak të prezencës shqiptare në Maqedoni. Dhe jo vetëm kaq. Të gjithë ata që kanë njohuri nga

historia fetare e 2-3 shekujve të

koment

Emin AZEMI

Argumentet që na japin të drejtë të ndërlidhim daljen e Enciklopedisë Maqedonase dhe djegien e manastirit të Shën Mbigurit, janë të shumta, por ne do t’i radhisim vetëm disa: E para, komuniteti ortodoks shqiptar në Maqedoni, asnjëherë nuk ka dalë në dritën e vërtetë të identifikimit të interesave e nevojave që i ka, falë politikës asimiluese të konjukturave shtetërore të Beogradit e Shkupit. E dyta, autoktonia shqiptare në Maqedoni, gabimisht është trajtuar nga studiuesit sllavë, vetëm si segment nacional i shqiptarëve myslimanë, pa dhënë asnjëherë sqarime se çka ndodhi me vazhdimësinë territoriale e etnike të ortodoksëve shqiptarë në Maqedoni. E treta, nëse në Maqedoni ka ekzistuar dhe ekziston një komunitet ortodoks shqiptar, atëherë shtrohet pyetja, se ku i kanë zbatuar faljet dhe ritet e tyre fetare, pjesëtarët e këtij komuniteti.

fundit (të këtyre trojeve), nuk e kanë vështirë të hetojnë lidhshmërinë e daljes në dritë të Enciklopedisë problematike të ASHAM dhe djegies së manastirit të Shën Mbigurit, afër Mavrovës (versioni sllav: Sv. Jovan Bigorski), që ndodhi para 3 vjetëve. Argumentet që na japin të drejtë të ndërlidhim daljen e Enciklopedisë Maqedonase dhe djegien e manastirit të Shën Mbigurit, janë të shumta, por ne do t’i radhisim vetëm disa: E para, komuniteti ortodoks shqiptar në Maqedoni, asnjëherë nuk ka dalë në dritën e vërtetë të identifikimit të interesave e nevojave që i ka, falë politikës asimiluese të konjukturave shtetërore të Beogradit e Shkupit. E dyta, autoktonia shqiptare në Maqedoni, gabimisht është trajtuar nga studiuesit sllavë, vetëm si segment nacional i shqiptarëve myslimanë, pa dhënë asnjëherë sqarime se çka ndodhi me vazhdimësinë territoriale e etnike të ortodoksëve shqiptarë në Maqedoni. E treta, nëse në Maqedoni ka ekzistuar dhe ekziston një komunitet ortodoks shqiptar, atëherë shtrohet pyetja, se ku i kanë zbatuar faljet dhe ritet e tyre fetare, pjesëtarët e këtij komuniteti. E katërta, për autorët e Enciklopedisë Maqedonase, por edhe për të gjithë shpifësit e pafytyrë që abuzojnë me të vërtetën shkencore, do të ishte vdekjeprurëse kundër-argumenti shqiptar përmes dokumenteve dhe freskave (tashmë të zhdukura) në manastirin e Shën Mbigurit, prandaj dikujt iu kujtua ta zhbëjë këtë kundër-argument, duke ia vënë zjarrin manastirit në fjalë. Djegia e Manastirit të Shën Mbigurit është një krim i rëndë kulturor e fetar, që i është bërë trashëgimisë shpirtërore të shqiptarëve. Memoria historike e shqiptarëve të Rekës është ngushtë e lidhur me këtë manastir dhe të gjithë ata që nuk duan të dinë për vazhdimësinë etnike e fetare të këtyre njerëzve, të kësaj treve, punën e parë që do ta bënin

Ftesë zyrtare

Josif Bageri tingëllon edhe sot aktual me porositë e tij. Nderimi më i madh që mund t’i bëhet atij aktualisht është rikthimi i identitetit të gjithë atyre që në periudhën e komunizmit harruan amanetin e bashkëkombësit të tij nga Nestrova dhe e gjithë Reka, për ta ruajtur dhe kultivuar me xhelozi gjuhën dhe përkatësinë kombëtare shqiptare. Rikthimi tek identiteti i gjuhës dhe gjakut, u jep ortodoksëve shqiptarë, jo vetëm vendin që u takon brenda trungut etnik shqiptar, por edhe përgjegjësinë për të prishur grafikonin e rrejshëm të strukturës etnike në Maqedoni. do të ishte zhbërja e këtij manastiri. Lëndimi shpirtëror, që u bëhet shqiptarëve me këtë krim, tejkalon dhimbjen dhe vetëdijen e fjetur të atyre njerëzve, që me shekuj pëshpëritën ninulla dhe shuguruan fëmijë në gjuhën e tyre amtare-shqipe. Pleqtë ortodoksë të Rekës, të cilët shumë pak dinë të llafosin maqedonisht, e kanë të pamundur të mos pikëllohen, kur mbi manastirin e tyre, dora e një piromani zhduku një pjesë të kujtimeve të tyre, një pjesë të dëshmive të tyre dhe një pjesë të krenarisë së tyre. Vetëm ata që i frikësohen të ardhmes, mund të ngrenë dorë mbi të kaluarën. Prandaj, ky nuk është vetëm një rast observimi kriminalistik, por më tepër se kaq, është një alarm për politikën anemike shqiptare, por edhe për të përgjumurën - Kishën Autoqefale Shqiptare, tek të cilët, bie theksi i përgjegjësisë konkrete morale e institucionale për të problematizuar këtë krim. Pasardhësit e tanishëm të Josif Bagerit, as kanë rënë nga qielli, as faljet e tyre nuk i kanë bërë në ndonjë xhami të fshatit. Argumenti antishkencor sllav për gjoja ardhacakërinë e shqiptarëve në këto troje me përqafimin e islamit si fe dominante, nxjerr në pah frikën nga hija e tyre për të pi ujë në pusin e shkretëtirës. Vuajtja në shkretëtirën e mendjes së mbyllur shkakton fatamorganën e cila nuk ngeli edhe pa pasoja: djegien e Manastirit të Shën Mbigurit, aty ku edhe ka ngelur hiri dhe bloza e doku-

menteve të djegura, që është vështirë të kompensohen për të retushuar një histori të shpifur për realitetin etnik të këtyre hapësirave. Megjithatë, ajo që nuk mund të retushohet është kujtesa e shqiptarëve ortodoksëve të Rekës, të cilët edhe pas djegies së manastirit të tyre, do ta mbajnë thellë në kujtesë historinë e tyre josllave. Do ta kujtojnë Josif Bagerin dhe aksiomën e tij se pa një bashkim shpirtëror nuk mund të arrihet edhe bashkimi fizik. Mirëpo ky proces, sipas tij, nuk është aspak mekanik, por kërkon sakrifica dhe mbi të gjitha harmoni brendakombëtare. I lindur dhe rritur në një gjeografi të vështirë kombëtare, Josif Bageri e ndiente më shumë se kushdo tjetër rrezikun e përçarjes, andaj ai me ngulm apelonte që “Njësia bon forcing, Dhe bashkimi ka fuqin! Cili komb kta i ka: Kurri s’vritet vllai me vlla…” (1908). Josif Bageri tingëllon edhe sot aktual me porositë e tij. Nderimi më i madh që mund t’i bëhet atij aktualisht është rikthimi i identitetit të gjithë atyre që në periudhën e komunizmit harruan amanetin e bashkëkombësit të tij nga Nestrova dhe e gjithë Reka, për ta ruajtur dhe kultivuar me xhelozi gjuhën dhe përkatësinë kombëtare shqiptare. Rikthimi tek identiteti i gjuhës dhe gjakut, u jep ortodoksëve shqiptarë, jo vetëm vendin që u takon brenda trungut etnik shqiptar, por edhe përgjegjësinë për të prishur grafikonin e rrejshëm të strukturës etnike në Maqedoni.


op-ed

2

Blog / Jam tjetër njeri të dielave…

Mbi dy ngjarje mjedisore 15

Nëntori do mbahet mend për shumë arsye. Për një grup specifik, kjo datë do të mbahet mend si dita kur planifikimi territorial në Shqipëri kaloi në një nivel më të lartë. Në planifikimin gjithëpërfshirës. Ky term përkufizon statusin e sotëm të planifikimit të territorit në të gjitha vendet demokratike të botës, dhe nënkupton atë “paradigmë” të planifikimit territorial, sipas së cilës, planifikimi territorial nuk është gjë tjetër veçse një dakordësi politike e palëve të interesuara për një çështje me dimension territorial, dhe më tej, “protokollimi në letër” gjeografikisht i kësaj marrëveshjeje. Këtë të parën bënë shqiptarët. Dakordësuan mbi një çështje me dimension territorial. Por jo vetëm kaq. Shqiptarët u angazhuan në nivelin më të lartë që koha njeh. Në nivelin e vetorganizimit. Ata në mënyrë të pavarur vendimmorën. Dhe, vendimin e tyre ia shpallën Kryeministrit përpara Kryeministrisë. Ata nuk pritën që burokratët më të lartë të shtetit të vendosnin mbi një çështje që i takonte të gjithëve. Nuk pritën që t’i përcaktonin axhendën e takimeve, kush do pjesëmerrte në to, apo t’i seleksiononin “dijen” që iu duhej për vendimmarrjen e tyre. Nuk pritën dhe vendimmorën. Kjo ndodhi më 15 nëntor. Palët e interesuara, që në këtë rast ishte shumica e shqiptarëve, morën pjesë në formulimin e një qëndrimi politik mbi një çështje konkrete të rëndësisë së veçantë kombëtare. Dhe sikurse të gjithë e dimë, shqiptarët vendosën që t’i thoshin JO, në territorin e tyre, asgjësimit të lëndëve kimike të armëve siriane. Ky ishte vendimi politik i shqiptarëve. Dhe për një vendim negativ nuk mund të hartosh plane gjeografike. Këtu mbyllet edhe çështja e planifikimit të territorit në lidhje me këtë vendimmarrje politike popullore mbi territorin. Të nesërmen, pa u konsumuar mirë shija e kësaj fitoreje demokracie, ministri i Punës, Çështjeve Sociale dhe Rinisë ftoi gjithë shqiptarët në nismën e tij “Të pastrojmë Shqipërinë në një ditë”. Duket se qeverisja e re nuk e ka kuptuar që nuk ka për detyrë të

koment

Gentian Kaprata

Sidoqoftë, nuk është ky problemi më i madh i nismës ministrore. Problemi më i madh i kësaj nisme është se na kthen në të njëjtin stad sikurse ishim para 15 nëntorit. Atëherë kur përfshirja qytetare apo të palëve të interesuara në planifikim apo vendimmarrje ishin një “shaka e organizuar”. Dhe ky kthim mbrapa është një gjë e keqe. Akoma më keq kur ministri shpallës nuk është as ministri që ka kompetencë çështjet e mjedisit. E iniciuar nga ministri i Rinisë, nisma duket si një politikë që kërkon të ‘krijojë njeriun e ri socialist’ dhe jo të pastrojë mjedisin. Kështu, në kundërshti me 15 nëntorin, 22 nëntori do të mbahet mend si dita kur planifikimi i territorit dhe dimensioni i tij demokratik u kthye mbrapsht. U kthye “në normalitet”.

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

“edukojë masat”! Detyra e saj është të financojnë e mbështesë procese planifikuese që nga ato të nivelit kombëtar deri tek ato vendore. Procese që prodhojnë instrumente planifikimi, të cilat u japin përgjigje të qëndrueshme dhe afatgjatë edhe problematikave të mjedisit. Procese gjithëpërfshirëse që përforcojnë te komuniteti ndjesinë e përkatësisë mbi këto mjedise. Sepse vetëm nëpërmjet planifikimit territorial mund të përballesh me çështjet mjedisore. Dhe kur ky planifikim është gjithëpërfshirës, atëherë ai ndihmon edhe në rritjen e marrëdhënies së qytetarit me mjedisin. Ndoshta, për shkak të ngjashmërive, kjo thirrje më kujton të dielën në mëngjes kur babai kthehej nga orvatja disaorëshe për të blerë qumësht dhe i thoshte nënës që duhet të dilnin për të pastruar oborrin e pallatit. Kujtesë kjo që më jep një ndjesi ankthi, të provuar më parë. Sigurisht, në atë kohë, nisma nuk origjinalizohej nga ministri, por agjitatori i pallatit. Çka e fut qeverisjen e re në një dimension tjetër. Tashmë nuk është vetëm një çështje propagande apo centralizimi. Tashmë çështja është propagandë e centralizuar. Çka është një problem i madh! Sidoqoftë, nuk është ky problemi më i madh i nismës ministrore. Problemi më i madh i kësaj nisme është se na kthen në të njëjtin stad sikurse ishim para 15 nëntorit. Atëherë kur përfshirja qytetare apo të palëve të interesuara në planifikim apo vendimmarrje ishin një “shaka e organizuar”. Dhe ky kthim mbrapa është një gjë e keqe. Akoma më keq kur ministri shpallës nuk është as ministri që ka kompetencë çështjet e mjedisit. E iniciuar nga ministri i Rinisë, nisma duket si një politikë që kërkon të ‘krijojë njeriun e ri socialist’ dhe jo të pastrojë mjedisin. Kështu, në kundërshti me 15 nëntorin, 22 nëntori do të mbahet mend si dita kur planifikimi i territorit dhe dimensioni i tij demokratik u kthye mbrapsht. U kthye “në normalitet”.

26.11.2013

Kulturë / Petro Marko Shkrimtari që theu tabutë e kohës

11

Pikturat i shfytyrojnë muret më shpesh se i dekorojnë ato. -William Wordsworth

Të arratisurit e Drenovës dhe loja ‘e ka kush e ka’ me fajin koment

Alfred Lela

Asnjëra palë nuk mundej, nuk dinte ose nuk donte ta trajtonte kalimin e skeptrit të qeverisjes nga një dorë te tjetra si normalitet. Për këtë gushti ishte muaj i plleshëm për të gatitur një arratisje spektakolare nga burgjet e Shqipërisë.

S

htatë të arratisur nga burgu, sidomos kur janë vrasës të dënuar me burgime të përjetshme, janë shumë për një vend të vogël si Shqipëria. Por as numri në përpjesëtim me popullsinë apo territorin, dhe as fati i tyre nuk janë shqetësimi kryesor: shteti ose sistemi i tij, po. (Të kuptohemi, mund të kishte qenë pushtet i demokratëve apo socialistëve, pak rëndësi ka; në të dy rastet do të kish ndodhur, sepse problemi është i sistemit që, sigurisht, është ngritur nga pushtetet). Se ç’thotë për sistemin ose për shtetin arratisja, por edhe reagimi ndaj arratisjes, nuk duhet përpjekje e madhe për ta ftilluar. Në fillim të thotë se shteti këtu te ne nuk shihet si vijimësi, nuk shihet si sistem që duhet të ekzistojë i pacenuar pavarësisht pushtetit të radhës. Se pse nuk shihet dhe nuk është i tillë mund të kuptohet nga një fakt kohor. Muaji kur u zgjodh planifikimi dhe futja e mjeteve që do të lehtësonin arratisjen nga izolimi të të burgosurve në fjalë. Gushti. Për ata që nuk e mbajnë mend, gushti është një muaj ndërmjet, një kohë e pakohë, një 30 ditësh pa të zot. Kjo sepse njëra palë përgatitej të linte pushtetin dhe lëshonte sinjale dobësie, ndërsa tjetra rrinte në pritë e ethshme për ta marrë pushtetin duke lëshuar sinjale revanshizmi. Asnjëra palë nuk mundej, nuk dinte ose nuk donte ta trajtonte kalimin e skeptrit të qeverisjes nga një dorë te tjetra si normalitet. Për këtë gushti ishte muaj i plleshëm për të gatitur një arratisje spektakolare nga burgjet e Shqipërisë. Arratisja ka edhe një kohë të dytë, ose një parakohë po deshe, atë jetën e zakonshme të burgimit, përditshmërinë e qelisë, rregullat të cilave duhet t’u nënshtrohesh, detyrimeve qe ke, kufizimeve, por sigurisht edhe të drejtave të njeriut. Një i burgosur është i tillë dhe i ndryshëm nga të lirët për shkak të kufizimeve; pa to, pa murin e madh të kufizimeve koncepti i izolimit bie. Arratisja e shtatëshes së nëntorit ka hedhur dritë megjithatë mbi një mungesë alarmante kufizimesh për të burgosurit shqiptarë. Celularë, televizorë me ekran të sheshtë, furnela dhe enë gatimi e të tjera. Por jo vetëm kaq: edhe frigoriferë për të mos e humbur ritmin e stinëve, për ta marrë të ftohtë çajin, Pepsin e birrën në çdo orë të ditës a natës, si në çdo bar të lagjes apo në shtëpinë tënde. Një laises faire për të cilin bëhet zhurmë e debat në tregje, por është një mënyrë të qeni në burgjet e Shqipërisë?! Hm. Edhe pasarratia ose më saktë reagimi që shteti ka shpallur si të udhës për këtë rast vjen me rrudhjet përkatëse të supeve. I pari është turri për ta lënë tekun diku tjetër, për të filluar një blame game të panevojshëm. Një parti si PS që e ka ndarë pushtetin me partinë tjetër PD që nga viti 1992 e këtej, me radhë jo në koalicion, nuk është në pozitën e fajësimit të paraardhëses. Burgjet e një vendi të vogël nuk janë lufta për ‘rendin e ri botëror’ që Amerika ka të hapur në Irak e Afganistan, që Rama të mund të akuzojë Berishën siç Obama bënte me Bushin. Kryeministri dhe ministrat e tij duhet të zgjohen e të kuptojnë se nuk janë në opozitë, por në pushtet. Të zgjohen e t’i marrin erë ditës së re edhe kur ajo kutërbon arratisje nga burgu apo napalm. Për të mos folur për një tjetër stancë tragjike të këngës qeveritare të pasarratisjes: pushime gardianësh e policësh nga puna e deri ndjekje penale për ta. Ata policë të gjallë janë kolegë policësh të vdekur në aksione që as kanë marrë benefite për rënien në krye të detyrës e as nuk kanë një varrezë të veçantë. Prehen në ndonjë zgëq province në një varr më të thjeshtë se sa 35 mijë lekëshi (a më pak) që merrnin si rrogë. Pse duhet të rrezikonin jetën ata qyqarë? Për cilin atdhe e cilën detyrë? Për cilin shtet? Atë që i ndërron sa herë palët këmbehen? Apo atë i cili për të qenë në rregull me të drejtat e njeriut e konventat europiane shpenzon 50 euro në ditë për të burgosurit e tij, ndërkohë që policët i mban ende me ‘standarde Shqipërie’, me 8 euro në ditë?


CMYK

12 26.11.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 1409/2, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për dy vende të lirë pune, në pozicionin Specialist në Sektorin e Shërbimeve të Brendshme të Burimeve Njerëzore, në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Shërbimeve.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot-1355/1, dt. 26.06.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për dy vende të lira të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Vlerave Ekonomike dhe Lehtësimit të Bisnesit në Drejtorinë e Zhvillimit Ekonomik.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Kryerja e shërbimeve të kërkuara për mirëfunksionimin e aktivitetit administrativ të Bashkisë Tiranë; të mbështesë veprimtarinë e aparatit të Bashkisë nëpërmjet shërbimeve të drejtpërdrejta në kohë dhe në përputhje me nivelin gjithnjë në rritje të punës së aparatit.

Përshkrimi i punës: Harton, siguron, përditëson projekte, informacion ekonomik, anketime me biznese lokalë.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë, preferohen shkenca shoqërore. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të gjuhëve të huaja. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • • • • • • • • • •

Kërkesë për aplikim Curriculum vitae Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë: www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 1410/2, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për tre vende të lira pune në pozicionin Specialist në Sektorin e Trajnimeve të Burimeve Njerëzore, në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Shërbimeve.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 1409, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin Specialist në Sektorin e Vlerësimeve dhe Performancës Profesionale, në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Shërbimeve.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Koordinimi, lehtësimi i realizimit të programeve të trajnimit si dhe ndjekja e procesit të vlerësimit të nevojave për trajnim të punonjësve, nëpërmjet planeve individuale për zhvillimin profesional të karrierës në administratën publike. Ndjekja dhe monitorimi i kritereve të pranimit të programeve për praktikat profesionale, duke mbikëqyrur dhe vlerësuar zbatimin e praktikave të tyre.

Përshkrimi i punës: Të menaxhojë procesin e vlerësimit të arritjeve individuale vjetore dhe performancës ne punë të stafit, duke nxitur motivimin e punonjësve, të zhvillojë dhe të përmirësojë në vazhdimësi procedurat në sektor, për të ofruar cilësi të lartë dhe përgjigje të shpejtë ndaj kërkesave për shërbime dhe informacione, brenda ose jashtë Bashkisë së Tiranës.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë, preferohen shkenca shoqërore. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në shkenca shoqërore. • Të ketë përvojë pune jo më pak se dy vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


kulturë

përvjetori

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

26.11.2013

13

Në 100-vjetorin e shkrimtarit Petro Marko, në Bibliotekën Kombëtare u çel një ekspozitë me 70 botime të autorit, pjesë e fondit të rezervuar të saj

Petro Marko

Shkrimtari që theu tabutë e kohës Behar Gjoka

P

etro Marko, mjeshtër i poezisë, gazetar rebel, njeriu i burgosur dhe gjithmonë i lirë, që në radhë të parë është prozator i madh; me një kontribut të vyer në lëvrimin e romanit. Portretizimi i figurës unike të Markos vjen qartazi edhe në pohimin e Ali Aliut, kur shprehet: “… janë të rrallë ata shkrimtarë që kanë mundur të ruajnë aq me konsekuencë dhe fanatizëm dinjitetin e krijuesit dhe të njeriut, të arrijnë sintezën harmonike të njeriut dhe të artistit ashtu siç ka mundur të shquhet Petro Markoja në këtë plan. Paraqitja e shkrimtarit me dy romanet e parë “Hasta la vista” dhe “Qyteti i fundit” në vitet ‘60 shënoi një kthesë të jashtëzakonshme në historikun e romanit shqiptar, madje në distancë kohore, mundet të thuhet me bindje dhe argument se librat e tij hodhën themelet e këtij zhanri, sidomos në rrugën e shkrimit bashkëkohor të letrave shqipe. Në shkrimin e romaneve, megjithatë spikatet si pakkush tjetër, në trajtimin e temës së luftës, pothuajse në të gjitha përmasat, duke përfshirë një hapësirë të pazakontë, që shpesh rrok vetë kontinentin europian. Duke qenë kështu një dëshmi letrare e lindur në vlagën e luftës, me gjasë të tmerrit dhe pasojave, fokusi i ligjëratës, mbi humanitetin dhe poetikën e ajsbergut, do të jenë romanet: Hasta la vista, Qyteti i fundit, Një emër në katër rrugë, Nata e Ustikës, që ka në fokus ligjërimin e motivit të luftës, të shtrirë në të gjithë kohështrirjen e vet. Përbashkësia e këtyre teksteve, të tipologjisë së romanit, lidhet me këto momente: Me pasqyrën kronologjike të Luftës së Dytë Botërore. Me praninë e ndjenjave më të brishta njerëzore, si linjë e dashurisë, që në veprën romanore të autorit përcillet edhe si streha e qe-

nies njerëzore. Me sendërtimin e poetikës së ajsbergut, si një tipologji shkrimore e njohur e brezit të humbur. Me këto romane, por edhe me të tjera, pa asnjë mëdyshje që Petro Marko hyri në një ndër personalitetet e shquara të kulturës, të cilët sollën risi të pazakonta në traditën letrare shqiptare në shkrimin e romanit. Tek vepra e gjerë artistike, realizuar në të gjitha llojet letrare, e diçka më e rrokshme si faktologji letrare, në prozën e larmishme, mbi të gjitha rrezaton besimi i lindur për d a shu r i n ë d h e hu m a n i z m i n njerëzor. Romanet Hasta la vista, Një emër në katër rrugë dhe Nata e Ustikës, pa asnjë dyshim janë nga romanet më autobiografikë në letërsinë tonë, që japin plotësisht dëshminë e dyfishtë, si jetë tragjike autoriale, dhe si shenjëzim estetik, unik dhe vetjak. Ndërkaq me personazhin femër, shenja më e qartë e pranisë së humanitetit dhe rrezëllitjes së pranisë së qenies njerëzore, P. Marko theu disa tabu të kohës, jo vetëm se femra ishte e huaj, jo vetëm se dashuria jepet si ndjenjë aq universale, sa mund të lidhë edhe dy njerëz të kombësive të ndryshme, por edhe për faktin e thjeshtë se femra në tekstet romanore të tij zuri një vend të merituar, qoftë dhe kur ajo ishte prostitutë. Shkrimtari është në anën e saj dhe e mbron, e adhuron guximin e saj, por është po kaq fuqishëm edhe me feminitetin dhe bukurinë që bart. Prania e luftës dhe e dashurisë, e rrokshme përgjithësisht në romanet e autorit, diçka më e thellë si përjetim etik dhe estetik, na shqiptohet në këto katër romane, shoqëruar ndërkaq edhe me një tis dëshpërimi dhe trishtimi rrezëllitës, të krijon bindjen e thellë se këto romane ia kanë mbërritur të skicojnë në letrat shqipe tiparet letrare të brezit të humbur. Fakti që brezi i humbur,

Poetika e tij, është lidhur pazgjidhshmërisht me dy mjeshtra të shkrimit letrar, me Heminguejin dhe Remarkun, me të cilët P. Marko ka patur marrëdhënie dhe letërkëmbim, të shpie natyrshëm tek hipoteza e gjasës, e lidhjes së këtyre romaneve, pikërisht me këtë poetikë, sidomos si një fakt promovues në letrat shqipe... dhe në mënyrë të posaçme poetika e tij, është lidhur pazgjidhshmërisht me dy mjeshtra të shkrimit letrar, me Heminguejin dhe Remarkun, me të cilët P. Marko ka patur marrëdhënie dhe letërkëmbim, të shpie natyrshëm tek hipoteza e gjasës, e lidhjes së këtyre romaneve, pikërisht me

Monika Stafa promovon “Një ditë si Sofia” Libri “Një ditë si Sofia” (Botimet “Saras”) me autore, gazetaren Monika Stafa, iu prezantua lexuesit dje në Ministrinë e Kulturës. Libri është një përmbledhje e shkrimeve të autores, të botuara në gazetën “Shqip”, por përtej publicistikës tashmë të njohur për lexuesin të gazetares Monika Stafa, në këtë libër vjen dhe një novelë, që është dhe sprova e parë në letërsi e autores. Novela “Një ditë si Sofia” që i ka dhënë dhe titullin librit, tregon rrugëtimin me të papritura të një gazetareje shqiptare në Budapest dhe Vjenë. Pjesa e dytë e librit është publicistika që zë një vend të madh në botim, vijimi i publikimeve të saj në gazetën “Shqip”, opinione të autores mbi zhvillimin dhe rolin e gruas, rininë, traditën kulturore, gjakmarrjen dhe problemet që lidhen me ten.

këtë poetikë, sidomos si një fakt promovues në letrat shqipe, e cila megjithatë do të kërkonte hulumtime dhe shqyrtime më të thelluara dhe të posaçme, tashmë vetëm mbi pranëvënien e teksteve të secilit shkrimtar. Ngjyresat e romaneve të Markos, si dhe dëshmimi i faktuar i marrëdhënieve me dy autorët, pra me themeluesit e poetikës së ajsbergut, si dhe të dy përfaqësuesve më të shquar të shkrimtarëve të brezit të humbur, na nxit mendimin që të hedhim një vështrim në aspektin e përqasjes së ndërmjetshme, për të hetuar gjithsesi ndërlidhjen me atë poetikë. Prandaj, së pari, po sjellim idenë e Heminguejit, themelhedhësi i këtij modeli letrar, ku përmblidhet edhe vetë teoria e ajsbergut: Në qoftë se një shkrimtar proze e di mirë se çfarë po shkruan, në qoftë se shkrimtari po shkruan në mënyrë të vërtetë (reale), atëherë do të ketë një ndjenjë po aq të fortë, sa t'i kishte përjetuar dhe vetë ato ndjesi në libër. Dinjiteti i vërtetë i lëvizjes së një ajsbergu qëndron tek fakti që ai nxjerr në pah vetëm 1/8-ën e tij mbi ujë. Nga ana tjetër, pikërisht kjo rrethanë specifike e kësaj poetike, të magjisë shkrimore të pranisë dhe papranisë së pamjeve, reale dhe estetike, të endur mjeshtërisht nga Heminguej, ndërkohë është pohuara edhe nga kritiku Jackson Benson, kur shprehej: Teoria e tij e ajsbergut, në kombinim me qartësinë e të shkruarit, e bënte Heminguejin të distanconte veten nga karakteret që ai krijonte. Atëherë, në këto rrethana, gati bëhet e pashmangshme krahasimi i romaneve të Markos, veçmas me poetikën e ajsbergut, e cila prushitet dhe rroket në hapësirat e teksteve romanore. Në fakt lidhja me këtë poetikë, të ekzistencës së brezit të humbur, në fillim shfaqet si hije adhurimi për Heminguejin, çka vjen e plotë në

faqet e romanit “Hasta la vista”, ku pikëpërkimet me romanin “Lamtumirë armë” janë të rrokshme. Ndërkaq, edhe në tekstet e tjera të Markos, me temë luftën, gjithnjë duke vënë përballë tmerrit të luftës dashurinë e madhe, siç edhe ka ngjarë në tekstin “Qyteti i fundit”, ku madje lidhja erotike me prostitutën të ndërmend krejt natyrshëm situatën e romanit “Harku i Triumfit”, shkruar nga Remarku. Romani “Një emër në katër rrugë”, që diç më tepër sendërton një qasje të shkrimit të epopesë për kohën e luftës, gjithsesi pa e humbur marrëdhënien me poetikën e ajsbergut, ka mundësuar shqiptimin estetik në letërsinë shqipe, të fatit të qenies në atmosferën e luftës, që sjell shkatërrim dhe mjerim. Kurse romani “Nata e Ustikës”, për ritmikën e rrëfimit, frazën që bartin shenjat e poezisë, prozës dhe dramatikes, nga njëra anë shënon kryeveprën e shkrimtarit, si dhe një nga pasuritë unike romanore të letrave shqipe, e veçmas në anën tjetër paraqet një tekst letrar të njëmendtë, ku sërish poetika e ajsbergut shpalohet në të gjitha kuptimet dhe përmasat, formësimin dhe strukturimin e vetë. Romanet e Markos, pjesa më e madhe e tyre, veçmas katër tekstet që morëm në shqyrtim në këtë ligjëratë, shënojnë një dëshmi të pranisë dhe pasurisë së humanitetit, në mes të tmerrit të luftës, një shenjë e qartë e ndërlidhjes me poetikën e ajsbergut, madje na sjellin në vëmendje edhe një nga krijuesit më të shquar të këtij modeli, së paku të letërsisë shqipe, si dhe po kaq edhe një fakt të ligjërimit modern të letërsisë, që lexohet dhe shijohet, siç thotë Harold Bloom, në librin “Si dhe përse të lexojmë”, … për kënaqësi estetike dhe tjetërsimi shpirtëror, çka ngjet në leximin dhe rileximin e trashëgimisë letrare të shkrimtarit. *studiues i letërsisë

Buçpapaj botohet në kroatisht, pas Gjergj Fishtës dhe Visar Zhitit Libri i Muj Buçpapajt ‘Fitorja e padukshme’, publikohet në gjuhën kroate. Libri është përkthyer prej anglishtes nga Pablo Blisoniç dhe redaktuar nga poeti i mirënjohur arbëresho-kroat, Tomislav Blisonic. ‘Fitorja e padukshme’ është botim i Shtëpisë Botuese ‘Zadar”, e drejtuar nga njeri prej personaliteteve të shquara të artit bashkëkohor kroat, P. Blisociniç, me recensent dhe konsulent përkthyesin shqiptar Mustafa Spahiu. Libri shoqërohet nga parathënia e poeteshës Laura Bouers, e konsideruar si shpresa e poezisë bashkëkohore amerikane. Ajo e vlerëson M. Buçpapajn si një poet të kalibrit botëror, i cili sjell në poezinë e tij zemrën e thyer të atdheut , si dhe përmasat dramatike të Ballkanit.


14 26.11.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot-1369/3, dt. 26.06.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist në Zyrën e Koordinimit me Njësitë Bashkiake.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.1378/1, datë 26.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Rrjetit Rrugor, në Drejtorinë e Transportit dhe Lëvizshmërisë. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999, “Statusi i nëpunësit civil”. Përshkrimi i punës: Koordinon dhe bashkërendon punën me 11 njësitë bashkiake, për realizimin e projekteve të ndryshme. Mbledh të dhëna nga Institucione, drejtori, persona të veçantë. Ndjekja e korrespondencës me njësitë bashkiake, shkëmbimi i vendimeve që Këshillat Bashkiakë marrin.

Përshkrimi i punës: Përgatit materialet në nivel planifikimi dhe projektimi për përdorimin e rrugëve si urbane ashtu edhe ekstra urbane të përputhme me mastërplanin e transportit. Menaxhon vendkalimet dhe parkimet nëpërmjet analizave të studimeve. Zbaton legjislacionin për projekt vendimet e këshillit bashkiak, urdhëresat, protokollin etj.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: Të ketë arsim të lartë, në degën Juridik. • Të ketë përvojë pune, jo më pak se dy vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të gjuhëve të huaja. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Fakultetit të Inxhinierisë ose ne Universitetin Politeknik. • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike ligji nr.8308, dt. 18.03.1998 “Për transportet rrugore (i ndryshuar), VKM 153, dt. 07.04.2000 “Për miratimin e rregullores te zbatimit te kodit rrugor të Republikës së Shqipërisë”

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e Bashkisë: www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.1371/1, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Shërbimit Social, në Drejtorinë e Menaxhimit të Strehimit dhe Shërbimit Social.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.1377/1, datë 26.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Sigurisë Rrugore, në Drejtorinë e Transportit dhe Lëvizshmërisë.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës Zbaton projekte sociale për të gjitha kategoritë ne nevoje dhe bashkëpunon me të gjithë aktorët përgjegjës për realizimin e tyre. Vlerëson situatën social ekonomike të familjes kujdestare dhe fëmijës që do të vendoset në kujdestari, përgatit raportin e vlerësimit dhe e paraqet në gjykatë.

Përshkrimi i punës: Përgatit Studime për adaptimin e metodologjive bashkëkohore në lidhje me trajnimin dhe përpunimin e të dhënave mbi aksidentet me qëllim përdorimin e tyre si indikator për vlerësimin e projekteve në vazhdim. Pasuron sistemin e të dhënave në fushën e sinjalistikës me qëllim rritjen e eficencës në lidhje me monitorimin dhe marrjen e masave për rritjen e koeficentit të sigurisë rrugore.

Kërkesa të veçanta për kandidatin • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Fakultetit të Ekonomisë ose një nga degët e shkencave sociale. • Të ketë përvojë pune jo më pak se 1 vit në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE–së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumenteve Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, ligji nr. 8402, dt. 10.09.1998 “Për kontrollin dhe disiplinimin e punimeve të ndërtimit(i ndryshuar), ligji nr. 9794, dt. 23.07.2007”Për disa ndryshime ne ligjin 8402, dt. 10.09.1998, Udhëzimi i KM nr.3, dt. 15.02.2001 “Për mbikëqyrjen e punimeve të ndërtimit i ndryshuar, Udhëzimi i KM nr. 2, dt. 13.05.2005 “Për zbatimin e punimeve të ndërtimit, VKM nr. 444, dt. 05.09.1994 “Për tarifat e studimit , projektimit, drejtimit dhe kolaudimit te veprave të ndërtimit, VKM nr.68, dt. 15.02.2001 “Për miratimin e kushteve teknike të projektimit dhe zbatimin e punimeve të ndërtimit”. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Fakultetit të Inxhinierisë ose në Universitetin Politeknik. • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumenteve Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike ligji nr.8308, dt. 18.03.1998 “Për transportet rrugore (i ndryshuar), VKM 153, dt. 07.04.2000 “Për miratimin e rregullores te zbatimit te kodit rrugor të Republikës së Shqipërisë”, Udhëzimin e Ministrisë së Transporteve Nr.9, dt.03.07.2012 mbi “Auditimin dhe Inspektimin e sigurisë rrugore”. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


blog

1001

ditë që formësuan botën

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

15

26.11.2013

26 nëntor

Dija është jeta e mendjes. -Abu Bakr

1926

Zbulohet varri i Tutankhmanunit Varri pat qenë zbuluar tri javë më herët, por hapja e tij u shty derikur Lordi Carnarvon të mund të arrinte në Luginën e Mbretërve në Luksor. Në vitin 1899 Howard Carter kishte zbuluar varrin e plaçkitur të mbretëreshës Hatshesput. A do të kishim edhe kësaj radhe një sarkofag të zbrazët? Rreth orës 2 të pasdites të asaj të diele të vitit 1922 Carter hapi një vrimë të vogël lart, në të majtë të dorës së brendshme. Ai ndezi qirinj dhe brendësia e varrit dukej sapak. Në fillim ai u godit nga magjepsja. Vrima më pas u zmadhua deri-

kur të dy burrat mundeshin të shihnin të mrekulluar te “koleksioni i pasur i thesareve”. Nuk kishte pikë dyshimi: ky ishte varri i Tutankhamun-it. Howard Carter ishte një i magjepsur pas artefakteve të Egjiptit të lashtë që kur ishte djalosh dhe që nga viti 1907 puna e tij financohej nga arkeologu amator, Lordi Carnarvon. Në vitin 1922 Carteri mori edhe një financim tjetër për sezonin. Pas zbulimit të varrit në nëntor, të dy burrat kataloguan përmbajtjen e paradhomës dhe më 16

shkurt 1923 ata hapën sarkofagun e Tutankhamun-it. Në pranverë Caravaron vdiq nga septicemia. Shpejt filloi miti i ‘mallkimit të Tutankhamun-it”. Carnavor i kishte dhënë gazetës “The Times” ekskluzivitetin e historisë së varrit dhe si hakmarrje, gazetat e tjera përhapën ‘mitin e mallkimit’-të cilin Carter e shpërfilli si ‘gjepura’. Domethënia e punës së Carter-it ishte historike, jo mbinatyrore, pasi bota mund të shihte tani më mirë të ruajturin e të gjitha varreve faraonike.

Blitz

Flickr

430

Kilometra katror është sipërfaqja e Barbadosit.

274

Mijë banorë është popullsia e këtij shteti.

637

Banorë për kilometër katror është dendësia e popullsisë.

122

Mijë është popullsia e kryeqytetit të Barbados, Bridgetown.

Titulli: Çudira shqiptare foto: Vasjar Golka

Në Facebook Thimi Samarxhiu Sapo hëngra një ulërimë nga një polic rrugor sepse kalova me semafor të kuq. Isha këmbësor... Gjërat po lëvizin. Erion Delvina Në fund të ditës, të arratisurit e meritojnë një falenderim. Ata risistemuan dhe risollën prestigjin e profesionit të teknikut të frigoriferëve, pas avantazhit të thelluar të teknikut të lavatriçes - që veçse kuptimit të parë, shenjonte edhe pastruesin e parave, edhe dashnorin ilegal të lagjeve të vjetra. Në një botë ku vetë pranuam se sa i mirë është shkollimi profesional, ky ishte Pr-i më i mirë i mundshëm. Jonida Hitoveizi Kam dëgjuar se falimentimi shpallet për të dalë me fitim! Vladimir karaj E mrekullueshme. Zyrtaret e një drejtorie të rëndësishme në një qark të vendit, dolën sot me kollaro dhe pastruan oborrin e tyre?? Dmth pisllikun mbi të cilin parkonin makinat e shtrejta? Pa i rënë me qafë nismës... kjo në fakt tregon që jemi shumë po shumë pis...

gazetamapo@gmail.com

Jam tjetër njeri të dielave… Ky qytet është i mirë veç të dielave, kur nuk duhet të durosh dikë të të pështyjë para fytyre. Unë të dielave jam vetvetja, asnjë ditë tjetër nuk jam. Të dielave e dua Prishtinën, të dielave e ndjej se mund të vdes. Jam keq të dielave, shpesh, por shumëzim për dhjetë jam shumë mirë. Nuhas mungesën e njerëzve, në këtë qytet ku shpesh lëvizin edhe objektet e t`i pengojnë sytë dhe ku, veç të dielave nuk sheh skripta studentësh të dështuar. Të dielën edhe taksisti i mëngjesit më bëhet i dashur, të dielën duket se bërllogu i qytetit futet brenda kanatave. Të dielën, sikundër disave, dua mos t`i vras qentë e qytetit që janë udhëtarët e mi. Të dielën në mëngjes, paramendojeni, unë nervoz nuk jam. Të dielën që shkoi, besoj që kam derdhë lot nga kënaqësia. Vetja në këtë qytet të çdo dite më duket si një grua e vdekur që e shkelin, e përqeshin e në fund provojnë ta zgjojnë nga gjumi “për kohëra më të mira”. Kjo grua e vdekur, hajt nëse doni edhe burrë i vdekur mund të jem, të dielave përtërihet

kryekëput. Të dielën që shkoi, isha një djalë i ri nën administrimin e Prishtinës sime, asaj që nuk i përket secilit që ka ndihmuar me pak copa muti për ta kthyer në kakë. Asnjë nga qindra fontanat nuk i ndihmojnë Prishtinës të dielave. Në rrugë duhet të shtrihem e ta shijoj se nuk ka asnjë njeri që paragjykon rreth meje. Nuk ia vlen se nuk gjej fjalë për Prishtinën e të dielave. Atë ditë nuk doja të ndihesha i dashuruar, çdo të diel e ndjej se mund të jetoj këtu përgjithmonë. Kam kohë të mendoj, e ditëve tjera rri me 300 persona prej të cilëve marr tregime kot së koti. Prishtinën nuk e kanë të gjithë, Prishtina e të dielave nuk e meriton të puthet me secilin. Prishtina e të dielave nuk vjen erë Kosove, vjen erë Prishtine. Prishtina e të dielave të bën ta mallkosh secilën ditë të javës, ka lezet. Prishtina nuk është lokaliste, ajo pranon çdo ditë secilin që vjen e që edhe në zebra udhëtarësh provon të të hyjë në gojë. E diela është lokaliste, të dielën e kam unë.

Themelues: Henri Çili. Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku. Speciale: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. . Kultura: Aida Tuci. Suplement: Arta Çano. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

Marketing / Drejtore: Fiziana Bora Cel: 068 20 55 437 E-mail: fiziana_bora@yahoo.com Menaxhim / Dhimitraq Hido Cel: 068 20 55 440


CMYK

16 26.11.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

Mapo 26 nentor ok  

Gazeta Mapo, e përditshme, e pavarur, shqip, lajme, tirana, shqiptare, politika, berisha, rama,.