Page 1

Faqe 2

Afër / larg

Thyhet e majta Internacionale, gjermanët kundër Papandreut dhe Ayala-s Nga Veit Medick*

Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E premte, 24 maj 2013. Numër 916. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

"Kryeministrin e vendos rezultati, po diskutoj lënien e mandatit të deputetit"

Plumba në fushatë, atentat kryetarit të PD në Kukës Bujar Shehu, kreu i degës së PD në komunën Shtiqen, është qëlluar me automatik ndërsa kthehej në shtëpi. Plagoset me 4 plumba, por u mbijeton plagëve. Hetimi zhvillohet në pistën e konfliktit politik. Digjet biznesi i kryetarit të PS për Prezën: U shkrumbuan 200 mijë euro investime ndër vite. Është sulm për shkak të angazhimit tim politik Kreu i Partisë Demokratike i komunës Shtiqen në Kukës, Bujar Shehu, u qëllua mbrëmjen e së mërkurës nga persona ende të panjohur për policinë. Atentati ndodhi në momentin kur 35-vjeçari Shehu po kthehej në shtëpinë e tij, pas një dite të kaluar në funksion të hapjes së fushatës elektorale në Kukës. Burime zyrtare të policisë thanë se Shehu është qëlluar me breshëri automatiku brenda automjetit me të cilin po udhëtonte. Shehu, i cili është drejtor i Bordit të

Kullimit në zonën e Kukësit, udhëtonte i vetëm në veturën e tij në kohën kur është qëlluar me breshëri “Kallashnikovi”. “Shehu ka marrë disa plumba në trup, por për fat të mirë asnjë prej plagëve nuk ka qenë fatale”, -i tha MAPO-s një burim nga policia e Kukësit. Fillimisht ai është përcjellë për në spitalin e rajonal të qytetit të Kukësit, ku i është dhënë ndihma e parë mjekësore... Faqe 7 Bujar Shehu, i plagosur dje në Kukës

Berisha i përgjigjet sfidës së Metës: Të hënën mbledhim Kuvendin për 3 ligjet Kryetari i PS tha se sipas sondazheve partiake, koalicioni “Për Shqipërinë Europiane” maksimalisht mund të marrë 80 mandate, ndërsa normalisht 77 mandate. Partia Socialiste ofron politikë dhe spektakël në hapjen e fushatës së saj në Tiranë. Rama ngjit në skenë një ansambël dhe sprovon kandidatët me këngën për Tironën Faqe 5

op-ed / 10-11

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

PS-LSI, Posti i Kryeministrit: Të dyja palët nuk gëzohen dot nga fitorja… analizë Kastriot Islami

Tendencat vetëvrasëse të demokracisë

koment

Klementin Mile

12 universitet

Zgjedhjet e 23 qershorit janë vendimtare për të ardhmen e vendit, për aspiratat...

Bardhyl Londo: Gabimet në gazetë me Kadri Hazbiun dhe tregimin e Jakov Xoxes Shkrimtari rrëfen gabimet që bëheshin në gazetën “Drita”, që ishte fytyra e Lidhjes së Shkrimtarëve. “Si shpëtuam atë ditë kur emri i Kadri Hazbiut nuk doli me ‘d’. Si e gdhimë në redaksi duke gërvishtur kopjet e gazetave që do të shkonin në Bllok”. “Pija ishte mëkati më i vogël në Lidhje”, - shton Londo në

A do të rrudhet e majta nga bashkimi në 2013, siç ka...

Vetëm pak minuta pas daljes në një konferencë për shtyp të kryetarit të LSI-së, Ilir Meta, i cili kërkoi miratimin e tri ligjeve me qëllim marrjen e statusit të vendit kandidat, në një tjetër qark të Shqipërisë, Kukës, kryeministri Sali Berisha deklaroi futjen për votim në Kuvend ditën e hënë. “Sot janë 244 ditë që ai ka bllokuar për secilin prej jush pasaportën e dytë më prestigjioze pas NATO-s... Faqe 3

Kryeministri u përgjigjet nga Kukësi thirrjeve të kryetarit të LSI-së për tri ligjet. “Shfrytëzoj rastin t’i bëj thirrje të votojnë amnistinë fiskale nga viti 2011 deri më sot, për të gjithë shqiptarët. Se ti, zotëri kishe amnistuar Koçon, ti që Koços i jepje 80 për qind të tenderave të bashkisë”

kujtimet që ka shkruar në librin “Jeta që na dhanë”, botimet Toena Gjithsesi, Lidhja ishte si një planet tjetër, duke e krahasuar me provincën. Gjithçka ishte më e çliruar, bisedat ishin më të lira dhe nuk vihej re ose dallohej ajo autocensurë dhe ai kujdes i tepruar për të peshuar çdo fjalë si në provincë. Orar pune... Faqe 13

presidenti

Muzika pushon në 24 qershor

UET, shpallen fituesit e konkursit financiar Edukimi financiar ishte tema që mblodhi studentët e degës Financë në një konkurs me ese, ku nga një juri pedagogësh ekspertë të fushës u bë përzgjedhja e më të mirave dhe dje u përzgjodhën tre fituesit, studentë të degës Financë-Bankë në UET. Ky konkurs synon që në të ardhmen të përfshijë studentë nga i gjithë vendi

Nishani: Me punë mund të arrihet heqja e vizave me SHBA-në

FAQE 3

koment / 11

Faqe 16

The Economist

Akti makabër i Londrës dhe një lloj i ri terrorizmi Një akt terrorist nuk duhet të shkaktojë vdekje në shkallë të gjerë dhe gjymtime, që të jetë thellësisht tronditës dhe rrjedhimisht të arrijë synimet. Vrasja makabre në mes të ditës e një ushtari jashtë shërbimi më 22 maj, në një rrugë të një lagjeje të qetë suburbane në Londrën juglindore, ishte në njëfarë mënyre një kthim mbrapa në një kohë të shkuar. Anarkistët e fundshekullit 19, në Evropë zhvilluan një teori të njohur si ‘propaganda e aktit’, në të cilën teatraliteti i krimit ishte të paktën po aq i rëndësishëm sa edhe shkalla e dhunës së përdorur. Dy të rinjtë zezakë të cilët me gjasë e kryen krimin, dukeshin të vendosur për një efekt dramatik maksimal. Vendi që zgjodhën ishte disa qindra...


2

afër/larg

1 Gabriel, sidoqoftë nuk ka ndërmend të ndahet menjëherë nga Internacionalja, ai thjesht po ndërton një strukturë paralele, ku pritet të marrin pjesë 70 parti socialdemokrate, përfshi këtu për herë të parë edhe demokratët e SHBA dhe laburistët e Britanisë së Madhe

Mitingu i PS

Tatimet:

kronike

Politikë dhe “gallatë Tirone” në Pallatin e Sportit

Korrigjoni mashtrimet deri më 30 qershor, më pas gjoba

Atentat në mes të fushatës kryetarit të PD në Kukës

Faqe 5

Faqe 6

Faqe 7

SPD në fakt është nga të paktat parti që e ka plotësisht të drejtën ta bëjë këtë. Dje ajo festoi 150-vjetorin, që në të njëjtën kohë është edhe 150-vjetori i krijimit të Socialdemokracisë.

Kreu i SPD Sigmar Gabriel, Presidenti i Internacionales Giorgos Papandreu, bashkëshortja e tij dhe ish drejtori i Deutsche Bank Josef Ackermann

Thyhet e majta Internacionale, gjermanët kundër Papandreut dhe Ayala-s Nga Veit Medick*

P

ikërisht në 150-vjetorin e Partisë Socialdemokrate Gjermane (SPD), shefi i saj dhe ndoshta kancelari i ardhshëm i Gjermanisë, ka mbjellë inat mes të majtëve duke kërcënuar Internacionalen Socialiste me krijimin e një organizate paralele. Presidenti i Internacionales, George Papandreu, është përgjigjur duke e akuzuar po aq ashpër. Kancelarja (e rivalëve konservatorë) ishte aty dje. Presidenti i Gjermanisë dhe po ashtu ai i Francës ishin të pranishëm të enjten në Lajpcig për të festuar 150-vjetorin e SPD bashkë me një listë të gjatë të ftuarish mjaft të njohur. Ishte një festë simpatike në një sallë të madhe, plot me krenari për historinë e Socialdemokratëve. Këta janë partia e parë e këtij lloji në botë, themeluesit e së majtës moderne dhe që sot kërcënojnë të krijojnë një tjetër formacion të majtësh kundër Internacionales, të cilën e kanë akuzuar për korrupsion dhe për pranim të partive diktatoriale si ato që sunduan në Egjipt dhe Tunizi. Shefi i SPD-së, Sigmar Gabriel, i piketuar si kancelari i ardhshëm i Gjermanisë nëse fiton në zgjedhje, ka krijuar “Aleancën e Progresistëve” (më 22 maj), pasi ai i sheh drejtuesit e Internacionales Socialiste si despotë jodemokratikë, të paefektshëm dhe të pakuptimtë. Kreu i Internacionales, Papandreu dhe Sekretari i Përgjithshëm, kiliani Luis Ayala, shkruan 7 faqe letër për të kundërshtuar këtë projekt dhe rrëzuar akuzat që u ishin bërë, të cilat i quajtën sulme personale. “Ajo që na duhet është një Internacionalizëm i ri dhe një kulturë e re solidariteti”, shkruanin Papandreu dhe Ayala. “Është tronditës fakti që drejtuesit e partisë gjermane kërkojnë ta ndajnë forcën e progresistëve, në vend që ta bashkojnë dhe ta bëjnë më të fortë”, shkruanin ata. Nga ana e tij, kreu i Social-Demokratëve është i bindur që Internacionalja nuk ka më përgjigje për problemet e njerëzve. Ai ka dy vite që bën presion për të ndryshuar partinë

dhe është shumë i inatosur që ajo ka brenda vetes pjesëtarë nga vende diktatoriale, si kreu i Angolas apo ai i Nikaraguas. “Internacionalja Socialiste nuk është më zëri i lirisë “, thotë kreu i SPD. Për këtë ai mendon të ngrejë në këmbë Aleancën e Progresistëve, pasi në fakt nuk është i vetmi që i akuzon strukturat e Internacionales Socialiste për korrupsion apo për despotizëm. Gabriel, sidoqoftë nuk ka ndërmend të ndahet menjëherë nga Internacionalja, ai thjesht po ndërton një strukturë paralele, ku pritet të marrin pjesë 70 parti socialdemokrate, përfshi këtu për herë të parë edhe demokratët e SHBA dhe laburistët e Britanisë së Madhe, me idenë për ta kthyer të majtën si në kohën kur drejtohej nga Villi Brand dhe ishte një prej forcave që luftonin për rrëzimin e diktaturave. SPD në fakt është nga të paktat parti që e ka plotësisht të drejtën ta bëjë këtë. Dje ajo festoi 150-vjetorin, që në të njëjtën kohë është edhe 150-vjetori i krijimit të Socialdemokracisë. Ajo çka filloi si një lëvizje punëtore, u kthye më vonë në një parti që i dha formë shtetit social. Çdo parti ka mitin e saj të themelimit. Për partinë më të vjetër socialdemokrate të botës, ky mit gjendet shumë prapa në kohë. Ferdinand Lassalle, më 23 maj 1863, djali i kamur i një tregtari, u bë forca lëvizëse e themelimit të Shoqatës së Përgjithshme të Punëtorëve gjermanë në Leipzig. 150 vjet më vonë, Lassalle konsiderohet si bashkëthemelues i Lëvizjes Socialdemokrate. “Mesazhi i themeluesit ishte: nëse ju punëtorë doni të ndryshoni pozicionin tuaj, atëherë duhet të detyroni shtetin t’ju bëjë qytetarë me të drejta të barabarta dhe të

Shefi i SPD-së, Sigmar Gabriel, i piketuar si kancelari i ardhshëm i Gjermanisë nëse fiton në zgjedhje, ka krijuar “Aleancën e Progresistëve” (më 22 maj), pasi ai i sheh drejtuesit e Internacionales Socialiste si despotë jodemokratikë, të paefektshëm dhe të pakuptimtë.

Pas fundit të Luftës së Dytë Botërore, SPD u kthye në një parti të majtë popullore, korrigjoi qëndrimin e saj bazë antikapitalist, pranonte ekonominë e tregut, por me sisteme të forta sigurimi social

siguruar ekonomikisht”, kujton politikani i njohur socialdemokrat, Erhard Eppler. Në zgjedhjet e para ajo mori një të tretën e votave. Socialdemokratët patën një sukses aq të madh politik, sa u ndaluan nga ish-kancelari i Rajhut, Otto von Bismarck, me të ashtuquajturat ligje të socialistëve dhe për 12 vjet socialdemokratët u persekutuan. Në vitet 1920 dhe 1930, me emrin e socialistëve u lidh edhe dështimi i fazës së parë të demokracisë në tokën gjermane. Republika e Vajmarit nga 1918 deri 1933, e themeluar dhe e mbështetur nga socialdemokratët e moderuar të shumicës, ishte politikisht e paqëndrueshme, situata ekonomike thuajse e pashpresë për shkak të hiperinflacionit dhe papunësisë masive. Këto struktura të dobëta demokratike nuk mund t’i bënin më ballë ngjitjes së nacional-socialistëve me në krye Adolf Hitler. Vetëm këtë patën mundësi të bënin: në 23 mars 1933 të 94 deputetët e SPD-së në parlament votuan kundër atij ligji shfuqizimi, me të cilin Hitleri eliminoi demokracinë në Gjermani, për ta zëvendësuar me sundimin e tij arbitrar. Pas fundit të Luftës së Dytë Botërore, SPD u kthye në një parti të majtë popullore, korrigjoi qëndrimin e saj bazë antikapitalist, pranonte ekonominë e tregut, por me sisteme të forta sigurimi social. Kulmi i tyre ishte kur kancelari socialdemokrat, Villi Brandt, nga 1969 e vuri theksin para së gjithash tek politika e paqes dhe pajtimit me shtetet socialiste të Evropës Lindore. Në vitin 1971, Brandt mori çmimin ‘Nobel’ për paqe, për gjunjëzimin e tij në Varshavë, me të cilin në mënyrë simbolike i kërkoi falje si kancelari i parë gjerman popullit polak për krimet e nazizmit. Për socialdemokratin e orëve të para, Erhard Eppler, misioni themelues i SPD-së është megjithatë më aktual se kurrë, pasi duhet penguar që demokracia të ndryshojë sipas rregullave të lojës së tregut: “Nëse tregjet përcaktojnë se çfarë ndodh, nuk do të kishim më aspak demokraci”. Marrë me ndryshime nga Spiegel


kryesore

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

24.05.2013

3

Kryeministri Berisha dje në Kukës

Berisha: Të hënën mbledhim Kuvendin për miratimin e tri ligjeve Premtimi i ri i kryeministrit: “Shfrytëzoj rastin t’i bëj thirrje të votojnë amnistinë fiskale nga viti 2011 deri më sot, për të gjithë shqiptarët. Se ti, zotëri kishe amnistuar Koçon, ti që Koços i jepje 80 për qind të tenderave të bashkisë, të gjitha reklamat e kryeqytetit”. TIRANË Vetëm pak minuta pas daljes

në një konferencë për shtyp të kryetarit të LSI-së, Ilir Meta, i cili kërkoi miratimin e tri ligjeve me qëllim marrjen e statusit të vendit kandidat, në një tjetër qark të Shqipërisë, Kukës, kryeministri Sali Berisha deklaroi futjen për votim në Kuvend ditën e hënë. “Sot janë 244 ditë që ai ka bllokuar për secilin prej jush pasaportën e dytë më prestigjioze pas NATO-s, pasaportën e statusit të vendit kandidat. U bënë 244 ditë që ai bllokoi qindra milionë euro për fermerët shqiptarë, për shqiptarët, për infrastrukturën e tyre. U bënë 244 ditë që ai në autobus shkelmoi interesin e çdo qytetari. Ndaj dhe jam sot këtu nga qyteti i Kukësit, të informoj shqiptarët se ditën e hënë do të mblidhet Parlamenti shqiptar për të votuar ligjet. Por, aty ne shkojmë ballëhapur, sepse ne bëmë gjithçka për të merituar statusin e vendit kandidat, sepse ne çdo ditë kërkuam votimin e ligjeve, ndërsa ti mjeran, vjen në parlament me çelësin e Goranit në qafë, që s’të hiqet kurrë”,- tha dje Berisha. Por, pavarësisht kërkesës së Kryeministrit për miratimin e ligjeve në Ku-

vend dhe rregullores së Kuvendit, duhet që më parë ato të kalojnë për diskutim në komisionin e Ligjeve. Në anën tjetër, sipas Kushtetutës, Kryeministri ka të drejtë në çdo kohë (deri më 6 shtator) që të thërrasë mbledhjen e Parlamentit. Berisha kërkoi gjithashtu dje amnisti fiskale për të gjithë shqiptarët, që prej vitit 2011. “Shfrytëzoj rastin t’i bëj thirrje të votojnë amnistinë fiskale nga viti 2011 deri më sot, për të gjithë shqiptarët. Se ti, zotëri kishe amnistuar Koçon, ti që Koços i jepje 80 për qind të tenderave të bashkisë, të gjitha reklamat e kryeqytetit. Ti që i llogarisje bulevardet për sheshe ndërtimi. Ti refuzove amnistinë fiskale të qeverisë. Ndaj dhe së bashku me tri ligjet të votojmë amnistinë, që nuk votove dhe të regjistrosh më 23 qershor fundin që ti meriton”, - tha ai. Vizat

Ndryshe nga tubimet e tjera, Kryeministri nuk premtoi më heqje vizash me SHBA-në, por akuzoi kryetarin e opozitës, Edi Rama, se po mban të njëjtin qëndrim si në rastin e heqjes së vizave me Europën. “Dje deklarove se Berisha kërkon heqjen

Pollo: Kush vë bast se Rama voton ligjet, riskon shumë TIRANË Ministri për Teknologjinë dhe Informacionin, Genc Pollo, është gati të vërë bast se as ditën e hënë kryetari i opozitës, Edi Rama, nuk do t’i votojë tri ligjet e kërkuara nga Brukseli për marrjen e statusit të vendit kandidat. Ai është ndalur në Kuçovë dhe në komunën Otllak të Beratit, i shoqëruar edhe nga deputeti tjetër i PD-së, Lefter Maliqi. “Në 4 vjet miratuam 400 ligje për integrimin europian e statusin kandidat. Veç tri ligjet, ku duhej opozita, u hoqën zvarrë për 8 muaj nga Edi Rama. A do t`i votojë ai të hënën normalisht, edhe si kofini pas të vjeli? Kush vë dot bast 100 mijë lekë, riskon shumë”, - tha dje Pollo.

e vizave me Amerikën, që të mos mbetet shqiptar në Shqipëri. Me metrin tënd, me moralin tënd ashtu del, por për shqiptarët, për këta që janë këtu, për ata që janë në Amerikë, Shqipëria është Amerika e Amerikave. Shqipëria nuk është për pasurinë si Amerika, nuk ka fuqinë e saj, por ka baltën më të ëmbël se mjalta, ka dashurinë më të pakufishme se malet, ka besimin tek vetja, tek e ardhmja e saj”, - tha ai. Berisha kishte gjithashtu një përgjigje për Ramën, lidhur me një deklaratë të këtij të fundit të zhvilluar në Kosovë se, kosovarët e krahasojnë Berishën me Skënderbeun. “…Ata, Skënderbeun nuk e ngatërrojnë as me Ibrahim Rugovën, as me Adem Jasharin dhe me asnjë tjetër. Problemi yt, zoti Edvin Kristaq Rama, është ky... Në një kohë kur në Kosovë vërshonin enden lumenj të patharë gjaku, në një kohë kur nënat dhe motrat kosovare kishin të hapura në shtëpitë të tyre rrobat e gjakut të fëmijëve të tyre, ti Edvin dekoroje në Tiranë, i dorëzojë çelësin e artë në gjoks Goranit për himnet, për marshet mbi shqiptarët…”, - tha ai.

Meta: Berisha të tregohet i gatshëm për miratimin e tri ligjeve TIRANË Kryetari i Lëvizjes Socialiste për

Integrim, Ilir Meta, kërkoi dje nga kryeministri Sali Berisha që të tregojë të njëjtën gatishmëri si Rama për miratimin e tri ligjeve. “Besoj se tani është koha e Kryeministrit aktual, z.Berisha, për të treguar të njëjtën gatishmëri dhe qartësi pa ekuivoke, që ne në ditët që vijnë t’i votojmë këto tri ligje, t’u japim këtë mesazh të përgjegjshëm gjithë qytetarëve shqiptarë, por njëkohësisht edhe partnerëve tanë europianë dhe amerikanë, duke demonstr uar pjekurinë e duhur politike dhe frymën e bashkëpunimit, për të cilën kanë

nevojë reformat e integrimit europian dhe të gjithë modernizimit të shoqërisë dhe të shtetit tonë”, - tha dje Meta. Ai shtoi gjithashtu se mazhorancës i takon të reflektojë edhe në drejtim të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Meta u pyet dje edhe mbi qëndrimin që LSI-ja ka mbajtur ndaj taksës progresive, që është pjesë e programit të PS-së. “Lidhur me programin ekonomik të LSI-së, mund t’ju them se i gjithë boshti kryesor, i gjithë thelbi i këtij programi, i gjithë prioriteti i këtij programi, e gjithë busulla e këtij programi është vetëm në funksion të pu-

nësimit. Duke filluar që nga arsimimi në funksion të tregut të punës, duke filluar që nga ndryshimi i modelit ekonomik të vendit, i cili duhet të jetë në funksion të rritjes së prodhimit, në funksion të rritjes së eksporteve dhe në funksion të garantimit të një punësimi të qëndrueshëm dhe afatgjatë, ashtu edhe politikat fiskale, të cilat duhet të jenë në funksion të rritjes së punësimit. Ne jemi të hapur për të diskutuar gjithçka e cila ndihmon në shtimin e vendeve të reja të punës”, - tha Meta, por pa dhënë një përgjigje të drejtpërdrejtë për këtë çështje.

qëndrimi

Kryemadhi: Duhet të angazhohemi për rotacionin në vend Tiranë Kandidatja e LSI-së për

qarkun e Lezhës, Monika Kryemadhi, shprehet tek nevoja për rotacion teksa pyetet për zërat brenda LSI-së, e konkretisht deklarata e Nasip Naços për Metën kryeministër pas zgjedhjeve të qershorit. Në një interviste për “ABC News”, K r ye m ad h i u shp r e h s e deklarata për Metën kryeministër mund të jetë deklaratë personale e dikujt. “Ajo që është shumë e rëndësishme, është që strukturat e PS-së dhe LSI-së duhet të angazhohen për rotacionin. Duhet të ketë rotacion, se pa rotacion nuk ka kryeministër. Të majtët duhet të punojnë çdo ditë, të trokasin në çdo derë për të votuar, për t’i nxjerrë nga skepticizmi dhe kjo është gjëja më e rëndësishme”, - tha Kryemadhi. Ajo shtoi gjithashtu se LSI-ja është fokusuar tashmë tek programi dhe kontrata me qytetarët. Kryemadhi sqaroi se LSI-ja është një forcë e majtë e për pasojë, koalicioni me PS-në ishte natyral. Ndërsa në vitin 2009, sipas saj, koalicioni me PD-në ishte i domosdoshëm.


4

në fokus

ngjarje e ditës

Ndryshe nga të gjitha takimet e tjera elektorale që u mbajtën nëpër qarqet e tjera, ai i djeshmi ka qenë në fakt një ndërthurje mes spektaklit dhe politikës

Hapja e fushatës Mitingu i PS, politikë dhe “gallatë Tirone” në Pallatin e Sportit Partia Socialiste ofron politikë dhe spektakël në hapjen e fushatës së saj në Tiranë. Rama ngjit në skenë një ansambël rom dhe sprovon kandidatët me këngën për Tironën Fejzi Braushi

Partia Socialiste ka mbyllur dje me Tiranën turin e parë elektoral që zhvilloi në të gjithë vendin për prezantimin e kandidatëve për deputetë. Por pavarësisht se bëhej fjalë për Tiranën me një popullsi prej afro 1 milion banorë, mitingu i djeshëm u mbajt në një ambient të mbyllur, siç ishte ai i Pallatit të Sportit “Asllan Rusi”. Rasti i dytë ky pas Vlorës, ku PS preferon ambientet e mbyllura, duke i ikur kështu në njëfarë mënyre edhe “betejës” për mbushjen e shesheve të hapura. Nuk dihet nëse ka qenë ky meraku i vërtetë, por nëse po, organizatorët duhet t’i kenë bërë llogaritë gabim. Dje ishte e pamundur që Pallati i Sportit të përballonte fluksin e përkrahësve të PSsë. Veç dy tribunave, “A” dhe “B”, fushës, korridoreve, simpatizantët në pamundësi që ta ndiqnin direkt këtë aktivitet, kanë mbushur edhe oborrin e pallatit të sportit, duke dëgjuar fjalimet nga altoparlantët. Si pasojë e numrit të madh të mbështetësve, qëndrimi brenda sallës së madhe ishte një sakrificë e vërtetë për këdo të pranishëm, kjo për shkak të temperaturës së lartë. Por ndryshe nga të gjitha takimet e tjera elektorale që u mbajtën nëpër qarqet e tjera, ai i djeshmi ka qenë në fakt një ndërthurje mes spektaklit dhe politikës. Kështu, për rreth 50 minuta në skenë kanë performuar këngëtarët e

përhershëm tashmë të aktiviteteve të PS-së, çifti Alban Skënderaj dhe Miriam Cani, si dhe vajza e kandidatit për deputet të PS-së, Besa Kokëdhima. Ndërkohë që brenda këndohej, në oborrin e pallatit kish mbërritur autobusi i ‘Rilindjes’ me pjesën kryesore të kandidatëve për deputetë të qarkut të Tiranës (disa nga kandidatët kishin mbërritur më parë). Këtyre u paraprinte një skuadër tjetër, ajo e sazeve dhe çingijeve, për të cilën më pas kryesocialisti do të deklaronte se e kishte takuar rrugës. Ndërsa “ansambli” rom çante turmën duke u rënë veglave muzikore, kandidatët për deputetë që i pasonin nuk lanë pa përshëndetur mbështetësit e shumtë që qëndronin në oborr. Pas Ramës, ai që shkaktoi më shumë thirrje dhe mori më shumë përshëndetje nga të pranishmit ishte padyshim ish-portieri i ekipit të Tiranës, Blendi Nallbani. E pasi kandidatët kanë hyrë në sallë, ka qenë vetë kryesocialisti Edi Rama ai që ka ftuar në skenë për të hapur zyrtarisht këtë takim, grupin e muzikantëve romë, të cilët i ka ftuar që të bëjnë, siç e quajti ai “gallatë Tirone”. Kështu ata kanë kënduar një këngë të vjetër tiranase “Ra Faja nga fiku”, por duke e përshtatur atë me qëllimet politike të PS-së, duke e bërë “Ra Berisha nga fiku, e ra si top llastiku”. Më pas, nën tingujt e këngës së grupit të famshëm Queen, “We will rock you”,

Pas Ramës, ai që shkaktoi më shumë thirrje dhe mori më shumë përshëndetje nga të pranishmit ishte padyshim ish-portieri i ekipit të Tiranës, Blendi Nallbani. E pasi kandidatët kanë hyrë në sallë, ka qenë vetë kryesocialisti Edi Rama ai që ka ftuar në skenë për të hapur zyrtarisht këtë takim, grupin e muzikantëve romë, të cilët i ka ftuar që të bëjnë, siç e quajti ai “gallatë Tirone”

një nga të preferuarat e kryesocialistit Edi Rama, është bërë prezantimi i gjithë skuadrës së kandidatëve për deputetë të këtij qarku, duke filluar nga i fundit në listë dhe për të mbërritur në krye, te Pandeli Majko. Në fund në skenë është ngjitur sërish kryesocialisti Edi Rama, i cili ka mbajtur një fjalim elektoral, ku theksoi propozimet e tij për zg jidhjen e çështjes së legalizimeve. Në fund Rama ka ftuar kandidatët e tij për deputetë në këtë qark që të këndojnë një këngë të njohur tiranase, por që pak prej tyre kanë mundur ta këndojnë në origjinal. Kjo për shkak se pak prej tyre janë nga Tirana. “Është Tironë Vasilika, jo Tiranë”, iu drejtua Rama Vasilika Hysit, pasi ajo nuk arriti ta këndojë refrenin në dialekt. Madje, aty disa nga kandidatët kanë kënduar dhe një këngë tjetër për Tiranën, e cila këndohet nga këngëtarët Ermal Mamaqi dhe doktor Flori, që këtë herë janë bërë pjesë e fushatës së PD-së. Por pavarësisht kësaj, ky moment i ka dhënë një kënaqësi të veçantë kryesocialistit Edi Rama, i cili e ka vazhduar gallatën e nisur me grupin rom, duke u marrë atyre defin dhe duke i rënë me mikrofon.

Majko: Ju propozojmë dhëndër Tirone për kryeministër Për socialistët nuk ka dyshim se kryeministri i ardhshëm do të jetë kryetari i tyre, Edi Rama. Ka qenë numri 1 i listës së kandidatëve për deputetë në qarkun e Tiranës, Pandeli Majko, ai që duke folur dje në hapjen e fushatës për këtë qark, i është drejtuar turmës duke deklaruar se socialistët do t’u ofronin shqiptarëve për kryeministër një dhëndër Tirone, pra Edi Ramën. “Fitorja e 23 qershorit do të fillojë nga Tirana. Pas 23 qershorit, ne ju premtojmë një dhëndër Tirone për kryeministër. Koha vrapon drejt nesh dhe ne mar-

shojmë drejt saj. Pas 23 qershorit do të sjellim në qeverisjen e vendit një djalë që lindi dhe u rrit në Tiranë, ai është kryeministri i ardhshëm, Edi Rama”, - tha Majko. Më tej ai kërkoi të garantonte qytetarët se vota e tyre këtë herë nuk do cenohet duke u vjedhur, pasi a j o d o mb r o h e t n g a l i g j i . “Sot, frika nuk ekziston për ata që duan lirinë dhe votën e ndershme. Kundërshtarët tanë ta dinë mirë se votat e Tiranës në 23 qershor do të mbrohen nga ligji, por dhe vullneti i çdo qytetari e socialisti”, - u shpreh Majko.

Koha vrapon drejt nesh dhe ne marshojmë drejt saj. Pas 23 qershorit do të sjellim në qeverisjen e vendit një djalë që lindi dhe u rrit në Tiranë, ai është kryeministri i ardhshëm, Edi Rama”

Mbështetja

Braho: Në listat e PS ndihem si në shtëpinë time Pas gati 9 vitesh largimi nga radhët e PS-së, ish-deputeti i kësaj force, Spartak Braho është rikthyer sërish të konkurrojë nën siglën e kësaj force, por duke përfaqësuar në të Lëvizjen Socialiste për Integrim. Braho është prezantuar dje së bashku me gjithë ekipin e PS-së për Tiranën, duke deklaruar se ndihej tamam si në shtëpinë e tij politike. “Bashkëvëllezër socialistë. Ndihem i privilegjuar që jam këtu në mesin tuaj dhe ndihem si në shtëpinë time”, - tha Braho. Ai më tej ka gjetur rastin të falenderojë Ramën për besimin që i shprehu atij duke kandiduar në listat e PS-së. “Falenderoj zotin Rama për mbështetjen që më dha për zgjedhjen time. Kjo nuk është skuadër, kjo është armatë, sepse ka gjysmë milioni ushtarë në Tiranë. Vagoni i aleancës së Shqipërisë europiane nuk është një, as 40, por është unik. Nuk është me dy shina, do të jetë vetëm me një shinë. 23 qershori do të jetë dita e përmbysjes së madhe, por edhe fitorja e revolucionit tonë elektoral”, - tha Braho.


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

77

80

Kaq mandate deputetësh do të fitojë koalicioni i për shqipërinë Europiane sipas kreut të PS, Edi Rama

24.05.2013

5

Mandate mund të marrë koalicioni i majtë sipas sondazheve të LSI. Rama tha dje se kjo shifër është vija e limitit të sipërm

presidenti

Nishani: Opozita të plotësoj vendet bosh në KQZ TIRANË Një ditë përpara fillimit zyrtar të fushatës elektorale, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka thirrur drejtuesit e mediave në vend për të kërkuar kontributin e tyre në pasqyrimin korrekt dhe evitimin, e sjelljeve emocionale të politikës që mund të kenë kosto të panevojshme për vendin. Duke e vlerësuar si të pazëvendësueshëm rolin e medias në zhvillimet demokratike në Shqipëri, kreu i shtetit u shpreh se kontributi i saj është parësor, sidomos në momente të tilla kruciale siç janë zgjedhjet parlamentare. Presidenti Nishani e vuri theksin tek rëndësia që ka monitorimi me përgjegjësi i funksionimit të institucioneve dhe pasqyrimi me vërtetësi dhe transparencë i aktivitetit të partive politike në këto zgjedhje. Por gjatë takimit të zhvilluar, Presidenti ka komentuar edhe zhvillimet politike në vend, si përbërjen e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, apo edhe premtimin e fundit të Kryeministrit për heqjen e vizave me SHBAnë. “Opozita duhet të marrë përsipër përgjegjësitë institucionale dhe të plotësojë vendet vakante në KQZ, jo si një detyrim ndaj kundërshtarit politik, por si një plotësim i detyrës së saj dhe të drejtës së saj institucionale dhe i kontributit të saj në procesin e menaxhimit të zgjedhjeve”, - tha Nishani. Lidhur me vizat, Nishani, u shpreh se me punë mund të arrihet gjithçka. “Edhe pas disa iniciativave nga Presidenti Obama, që ka për ta lehtësuar procesin për disa vende, sepse ka zhvillime edhe në Kongresin Amerikan, edhe në Shtëpinë e Bardhë lidhur me këtë çështje, unë besoj që ky do të jetë një moment shumë i rëndësishëm për qytetarët shqiptarë. Jam i bindur që me punë mund të arrihet pa diskutim”, - tha ai.

Kreu i PS-së, Edi Rama dje në Pallatin e Sporti

Rama: Kryeministrin e ri e vendos rezultati i zgjedhjeve të 23 qershorit “Kryeministrin e zgjedh pesha e partive në zgjedhje dhe është e zgjidhur nga Kushtetuta. Është normale që në entuziazmin e fushatës, njëra palë dhe tjetra të shprehin dëshirën e tyre. Kush do të jetë kryeministri, e vendos rezultati i zgjedhjeve.” Kreu i PS-së, Edi Rama tha dje në “Top Story” të Sokol Ballës, se “është në diskutim lënia e mandatit të deputetit nga ana e tij, nëse e majta fiton zgjedhjet më 23 qershor dhe ai bëhet kryeministër”. I pyetur për ndarjen e mandatit me atë të deputetit, Rama u përgjigj se “ai nuk e ka problem, por kjo çështje po diskutohet nga një grup pune, i cili po harton një Kod Etik për qeverinë”. Lajmi i dytë që dha Rama dje kishte të bënte me debatin për emrin e kryeministrit të ri,

gjithmonë nëse e majta fiton zgjedhjet. “Kryeministrin e zgjedh pesha e partive në zgjedhje dhe është e zgjidhur nga Kushtetuta. Është normale që në entuziazmin e fushatës, njëra palë dhe tjetra të shprehin dëshirën e tyre. Kush do të jetë kryeministri, e vendos rezultati i zgjedhjeve. S’ka asnjë lloj dileme”. I pyetur sa e dëmton ky ‘diversion” koalicionin dhe rezultatin e tij në zgjedhje, ai u përgjigj: “Sa më shumë vota për PS e sa më shumë vota për LSI e të gjitha partitë e tjera të koalicionit. Nuk kemi problem kush do të jetë kryeministri i ri dhe sa ministra do ketë LSI. Kemi problem si do ta kapërcejmë situatën e vendit. Ne mendojmë dhe bazuar në sondazhet e fundit, LSI ka një bazë të kualifikuar sondazhesh dhe objekti i 80 mandateve si vijë maksimale është i mundshëm, ndërsa unë mendoj se 77 mandate është një objektiv i mundur…”. Kreu i PS-së ishte i mendimit se “pas

Berisha, Meta, Idrizi etj.. Në fakt, pakica ishte Berisha. Aty mendova shumë fort që kjo histori duhet të marrë fund”. Formimi i qeverisë

Ndërkohë, për formimin e qeverisë së re në bashkëpunim apo negociata me aleatët, kryesisht me LSI, Rama tha se “Në një aleancë që ka shumë parti, se nuk është vetëm LSI, por edhe partitë e tjera aleate, do të zhvillohen konsultime për qeverinë e re mbi bazën e rezultateve të zgjedhjeve”. Rama ishte i mendimit se bashkëqeverisja me LSI me paragjykimin që kanë palët për njëra- tjetrën për shkak të historisë, do t ‘i bëjë mirë vendit, pasi do të heqë nga mazhoranca e re euforinë dhe vetëkënaqësinë. Duke thënë se bashkëpunimi me LSI do të jetë ndryshe nga çka qenë deri tani ai i qeverisë, Rama lajmëroi se ‘dy grupet parlamentare të PS e LSI do të mblidhen së bashku”.

Komisioni i Venecias: Situata në KQZ delikate, mund të ndryshohen rregullat

Zgjedhjet, Topi prezanton kandidatët e Durrësit TIRANË Kryetari i Frymës së Re Demokratike, Bamir Topi, prezantoi dje kandidatët kryesues të kësaj force politike në qarkun e Durrësit, Gazmend Oketa dhe Sami Gjergji. Kryetari i FRD-së tha se kjo parti do t’i rikthejë Parlamentit etikën e komunikimit dhe “do të vendosë interesat e qytetarëve mbi interesat meskine të politikanëve të vjetër”. Kreu i FRD-së akuzoi kryeministrin dhe ministrat e tij, duke thënë se kanë humbur lidhjet me zgjedhësit dhe kërkojnë t’u blejnë votën qytetarëve për të ricikluar pushtetin. Ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i FRD-së, kandidati që udhëheq listën e Durrësit, Gazmend Oketa, u tha bashkëqytetarëve të tij se “FRD është e vetmja forcë politike e cila ka publikuar një program politik të detajuar dhe ka një kontratë politike me qytetarin, ndryshe nga partitë e vjetra, që kanë si ofertë të vetme presionin e pushtetit dhe blerjen e votës”. Ai shprehu besimin se qytetarët shqiptarë do të zgjedhin FRD-në.

“Ne diktojmë ritmin e fushatës, temën e axhendën e fushatës. Nuk e kemi pasur problem të mbushim Pallatin e Sportit, por një pallat sporti si sot nuk e kam parë më parë

bashkimit me LSI, ndaje meje në çdo takim me qytetarët dhe mbështetësit ka pushuar pyetja kush do t’i ruajë votat më 23 qershor”. I pyetur se pas këtij bashkimi dukej sikur kishte rënë ritmi i PS-së në fushatë, Rama kishte mendim të kundërt: “Ne diktojmë ritmin e fushatës, temën e axhendën e fushatës. Nuk e kemi pasur problem të mbushim Pallatin e Sportit, por një pallat sporti si sot nuk e kam parë më parë. Është një frymë që ndihet. Bashkimi me LSI ka pasur kontraversialitetin e vet, por pas asnjë dyshim ka zg jeruar mbështetjen tonë. Sondazhet tona të brendshme flasin për zgjerim të diferencës me kundërshtarët politikë”. Rama tregoi dhe se kur e kishte menduar për herë të parë aleancën me Metën. “E majta është shumicë në popull, historike, s’ke çfarë t’i bësh asaj. Shtysën e fortë brenda vetes e kam pasur në tavolinën e negociatave për presidentin. Ku isha vetëm, dhe në anën tjetër ishin

“Gjithmonë është koha e përshtatshme për të rikthyer kompozimin e plotë të KQZ-së. Sa më shpejt të ndodhë kjo, aq më mirë do të jetë”

TIRANË Për Komisionin e Venecias, situata e krijuar në KQZ është shumë delikate. Konrad Olshevski, eksperti i Komisionit të Venecias që po asiston KQZ-në për zgjedhjet, thotë se e paplotë siç është, KQZ-ja s’do jetë në gjendje të japë direktivat e duhura për 23 qershorin. “Situata është delikate, sepse Komisioni po punon me 4 nga 7 anëtarët. Kjo sigurisht përbën një sfidë të madhe për mbajtjen e zgjedhjeve. Së pari, sepse vendimet nuk diskutohen mjaftueshëm siç kërkon Kodi.

Po ka dhe probleme teknike, sepse duhen miratuar aktet normative që kërkojnë 5 anëtarë të KQZ-së. Nëse situata vazhdon kështu, KQZ s’do jetë në gjendje të japë direktivat e duhura për zgjedhjet”, tha Olshevski për “AS”. “Gjithmonë është koha e përshtatshme për të rikthyer kompozimin e plotë të KQZ-së. Sa më shpejt të ndodhë kjo, aq më mirë do të jetë. A mundet KQZ të mbajë zgjedhje me anëtarët e mbetur? Të presim e të shohim. Gjatë zgjedhjeve, në çdo vend ka gjithmonë

zhvillime surprizë dhe që kërkojnë zgjidhje të shpejta dhe të menduara mirë”, - vijoi ai. Sipas Olshevskit, nëse situata vazhdon kështu, mund të dalin disa probleme, duke nisur që nga fakti nëse 4 anëtarët e mbetur të KQZ-së do të veprojnë sipas ligjit. “Deri tani po punohet mirë. Por mungesa sjell 2 probleme për mendimin tim. Ligjore, sepse duhet të shohim nëse 4 anëtarët do të jenë në gjendje të drejtojnë zgjedhjet në përputhje me ligjin, pa ndryshuar rregullat…”, tha ai.


6

kronika e ditës

Ditari

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Katër vende ballkanike firmosin për degëzimin e TAP Nënshkruhet në Kryeministri memorandumi i mirëkuptimit mes Shqipërisë, Malit të Zi, Bosnjë-Hercegovinës dhe Kroacisë, për projektin e gazsjellësit IAP, degëzim i gazsjellësit TAP. Marrëveshja u firmos nga ministrat e Jashtëm të katër shteteve, në praninë e kryeministrit Berisha, i cili shprehu besimin se TAP do të rezultojë projekti fitues për transporti-

min e gazit nga Azerbajxhani në Europë. Memorandumi i djeshëm është në mirëkuptim të plotë me qeverinë italiane dhe qeverinë greke. “Besimi dhe shpresa ime është që TAP ka të gjitha shanset për të qenë projekti fitimtar. Krahasuar të dy projektet, çdo njeri gjen te TAPi një projekt qartësisht më fizibël dhe më të avancuar”, deklaroi kryeministri Berisha.

Gara finale ndërmjet TAP dhe Nabucco-s nga aksionerët e ‘Shah –Deniz’ pritet të zhvillohet më 13 qershor. Gazsjellësi Transadriatik do të fillojë ndërtimin në seksionin që kalon në Shqipëri në mesin e vitit 2015 dhe do të zgjasë afërsisht 3.5 vjet, i ndjekur nga fillimi i funksionimit gjatë vitit 2018. Kjo gjithmonë nëse TAP fiton përballë “Nabucco”.

Tatimet: Korrigjoni mashtrimet deri më 30 qershor, më pas gjoba Sipas verifikimeve të tatimeve ka rezultuar se bizneset e hoteleri- turizmit, shërbimet shëndetësore private dhe ndërtimi kanë mashtruar me deklarimet e vitit 2012. Për të evituar gjobat, tatimet kanë përcaktuar 30 qershorin si afat për të korrigjuar bilancet Blerina Hoxha

Tani në prag të zgjedhjeve, ku pakkush e ka mendjen te punët e tjera, administrata tatimore i ka kujtuar biznesit ndëshkimet për ata që mashtrojnë me taksat. ‘Paguani taksat që ju takojnë, ndryshe gjobat nuk do të kursehen”, thuhet pak a shumë në thirrjen që Tatimet i kanë drejtuar dje biznesit. Tërheq ja e vëmendjes shkon specifikisht për bizneset e turizmit, spitaleve dhe poliklinikave private, si dhe për firmat e ndërtimit. Këto biznese kanë kohë të korrigjojnë deri më 30 qershor deklaratat tatimore të 2012-ës, që sipas Tatimeve kanë rezultuar jo korrekte. Evazorët

Administrata tatimore për vitin 2013 ka përcaktuar si sektorë ekonomikë me risk hoteleri -turizmin, shërbimet shëndetësore private dhe ndërtimin. Sipas këtij përcaktimi tatimor, bizneset në këta sektorë kryejnë evazionin më të lartë fiskal. Këta sektorë gjatë vitit

2012 kanë shfaqur nivel të ulët pajtueshmërie me ligjin, shmangie nga detyrimi për të deklaruar e paguar realisht aktivitetin e tyre ekonomik dhe pasqyrimin e drejtë të tij. “Vetëm në Drejtorinë Rajonale Tatimore Tiranë, sektori i shërbimeve shëndetësore private përfaqëson 4% të totalit të tatimpaguesve të reg jistr uar në TVSH dhe disa prej tyre deklarojnë xhiro vjetore nën 2 milionë lekë”, japin shembull tatimorët. Për shkak të këtyre mospërp u t hj e ve, k ë t o b i z n e s e j a n ë lajmëruar që brenda datës 30 qershor 2013 të korrigjojnë deklaratat e tyre, në mënyrë që të shmangim penalizimet gjatë veprimeve të mëvonshme që do të ndërmarrë Administrata Tatimore. “Ofrimi i ndihmës dhe informimit për të rritur sa më shumë nivelin e përmbushjes vullnetare të tatimpaguesve është qëllimi ynë kryesor, duke shmangur penalizimin e tyre”, njoftuan Tatimet. Skemat e mashtrimit

Tatimet kanë zbuluar se evazioni fiskal në vendin tonë kryhet nëpërmjet dy skemave. Skema karusel dhe ajo e faturave false. E para ka të bëjë me kryerjen e transaksioneve të blerje-shitjeve të përsëritura midis tatimpaguesve që ndryshojnë statusin e tyre në periudha të shkurtra kohore. Mashtruesit e zbatojnë këtë skemë duke futur shoqëri të ndryshme në zinxhirin e furnizimeve për ta bërë të vështirë evidentimin e tyre dhe duke shfrytëzuar dobësitë me administrimin tatimor. Mallrat që ja-

Drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve, Gazmir Spahia

Vetëm në Drejtorinë e Tiranës, sektori i shërbimeve shëndetësore private përfaqëson 4% të totalit të tatimpaguesve të regjistruar në TVSH dhe disa prej tyre deklarojnë xhiro vjetore nën 2 milionë lekë

Legalizimet, nuk paguan tarifën, prona i kalon ALUIZNI-t

AMC dhe “Një botë për një zemër”, eko të re te Pediatria

Procesi për legalizimin e më shumë se 80 mijë ndërtimeve informale të pas vitit 2006 pritet që të nisë nga zbatimi pas datës 4 qershor. Nga ky ligj do të përfitojnë më së shumti ata që kanë ndërtuar shtesa pallatesh, ndërtesa mbi 5 kate apo banesa pranë akseve rrugore. Kushti kryesor për të përfituar legalizimin është që pronësia të mos jetë objekt i çështjeve gjyqësore. Me hyrjen në fuqi të ligjit, të interesuarit do të duhet të paguajnë tarifën për legalizimin dhe më pas të përfitojnë edhe regjistrimin e objektit në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme. Në ndryshim nga i mëparshmi, ligji i ri përcakton se për rastet kur aplikuesi nuk paguan tarifën e legalizimit, atëherë prona do të regjistrohet në ZRPP në emër të Agjencisë së Legalizimeve, deri në momentin që do të bëhet shlyerja e detyrimeve financiare. Në ligjin e vjetër, për rastet e shtesave të pallateve, nëse njëri prej bashkëpronarëve të shtesës së pallatit nuk paguante, atëherë procesi pezullohej.

AMC në bashkëpunim me shoqatën “Një botë për një zemër” i dhuron spitalit pediatrik në Tiranë aparaturën e ekokardiografisë për kontrollin e shëndetit të zemrës tek fëmijët. Kjo aparaturë u vu sot për herë të parë në funksionim dhe do të shërbejë për të ekzaminuar fëmijë nga lindja deri në moshën 15-vjeçare. Shërbimi i ekokardiologjisë përballon një fluks prej mbi 3000 vizitash në vit, ku një numër i konsiderueshëm fëmijësh vijnë për kontroll e trajtim mjekësor edhe nga vendet fqinje. Drejtori Ekzekutiv i AMC, zoti Dimitris Blatsios, vizitoi sot ambientet e Spitalit Pediatrik, ku zhvilloi edhe një takim të veçantë me drejtues dhe mjekë të këtij spitali, të cilët shpjeguan funksionimin e aparaturës së specializuar dhe mundësitë e reja që u krijohen atyre në parandalimin dhe trajtimin e rasteve përkatëse. Drejtuesja e Shoqatës “Një Botë për një Zemër”, Elona Baci tha se nisma e tyre që u mbështet nga AMC, zgjidh përfundimisht një nga problematikat kyçe të ekzaminimeve në pediatri në nivele të krahasueshme me Rajonin. Ky është vetëm një nga investimet “Një Botë për një Zemër” ka bërë për Pediatrinë.

në kontingjent i kësaj skeme mashtrimi janë ato me vlerë të lartë dhe kosto transporti të ulët (mallra informatike, komunikacioni). Këto mallra mund të rrinë në një vend, por transaksionet japin idenë e blerje-shitjeve të vazhdueshme. Ndërsa skema e mashtrimit me faturat false bëhet në shumë fusha. Skema më tipike sipas së cilës funksionon një mashtrim i tillë bëhet me faturat e TVSH-së dhe

përfshin një zinxhir prej më shumë se dy kompanish. Mashtrimi me TVSH-në, nganjëherë mund të jetë më i sofistikuar sesa mashtrimi për tatimet e tjera indirekte, sidomos kur përdoren faturat false për të abuzuar me sistemin e kreditimit, keqdeklarimin e eksporteve për të përfituar nga përqindja zero e TVSH-së, si dhe pretendimi për kreditim të TVSH-së për blerje të pakreditueshme.

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MINISTRIA E BRENDSHME Departamenti i Administratës Publike

SHPALLJE E REZULTATIT TË KONKURIMIT Në përputhje me nenin 13, pika 7 të ligjit Nr. 8549, datë 11.11.1999, “Statusi i Nëpunësit Civil” si dhe pikën 20 të Vendimit të Këshillit të Ministrave Nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në Shërbimin Civil dhe Periudhën e Provës ”,

Znj. Olta GJIKA është shpallur fitues për pozicionin SPECIALIST NË SEKTORIN E RAPORTIMIT TË HELP-DESKUT DHE MONITORIMIT TË INFORMACIONIT NË DREJTORINË E TEKNOLOGJISË SË INFORMACIOIT NË MINISTRINË E FINANCAVE. Adresa: Sheshi Skënderbej, nr.3, Tiranë, Shqipëri, Kutia Postare Nr.1751 Tel/Fax:+355 4 2 251241, 2 235937

www.pad.gov.al


kronika e ditës

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

24.05.2013

7

Shkrumbohet biznesi i kreut të PS në Prezë Kajmaku denoncon djegien e 200 mijë eurove investim dhe akuzon për këtë kundërshtarët politikë Tiranë Digjet biznesi dhe banesa e

kreut të PS-së në komunën e Prezës, Lavdim Kajmaku. Dëmi dyshohet se i kalon 200 mijë eurot. Policia dyshon se zjarri mund të jetë i qëllimshëm, pasi në afërsi të banesës së Kajmakut është gjetur një bidon benzine dhe mbetje të lëndës djegëse, e cila është përdorur për të

kryer zjarrvënien. Ende nuk dihen shkaqet e zjarrvënies, ndërsa zjarrfikësve iu është dashur më tepër se një orë e gjysmë për të minimizuar flakët e për t’i vënë më pas ato në kontroll. Dëmi sipas përllogaritjeve të pronarit të biznesit shkon në rreth 200 mijë euro, në të cilat llogaritet një serë me sipërfaqe të konsiderueshme që ndodhej përpara shtëpisë së Kajmakut, si dhe banesa e tij. Lavdërim Kajmaku ka treguar se fillimisht u përpoq të shpëtonte nipin 12-vjeçar, të cilin arriti ta nxirrte nga flakët për mrekulli. Kjo pa-

si ai ndodhej në banesë në momentin e rënies së zjarrit. Më pas ai tregon se është munduar dhe përpjekur që të minimizonte flakët e zjarrit që përhapeshin me shpejtësi dhe që rrezikonin banesën e tij, e cila më pas u dogj. “Nipi i vogël ndodhej brenda në banesë, ishte i shokuar, tani ndodhet në spital. Pastaj u mundova të shpëtoj çfarë munda. Pas 1 orë e 30 minuta erdhën policia dhe zjarrfikësit. Dëmi është prej 200 mijë eurosh, ambientin na e kanë larë me benzinë, ka dalë gjithë sera jashtë përdorimit”, rrë-

feu ai. Vetë pronari i serës e lidh ngjarjen me motive politike, pasi sipas tij krimi ka ndodhur për shkak të përfshirjes së tij në politikë duke mbështetur Partinë Socialiste, ndërsa ai është edhe kryetar i degës përkatëse në komunën e Prezës. Por Kajmaku ka mohuar të ketë pasur konflikte apo mosmarrëveshje me persona të ndryshëm në fshat, duke hedhur poshtë versionin e një konflikti personal në zonë. Hetimet e policisë pritet të sqarojnë rrethana të tjera në lidhje me ngjarjen, ndërsa aktualisht ende nuk ka një version për krimin.

shkurt Shpërthim me tritol në një fuoristradë Shkodër Dëmtohet me lëndë

Atentat në mes të fushatës kryetarit të PD në Kukës Bujar Shehu, kreu i degës së PD në komunën Shtiqen, është qëlluar me automatik ndërsa kthehej në shtëpi. Dërgohet me urgjencë në spital, ku ndodhet jashtë rrezikut. Hetohet në pistën e konfliktit politik Dashamir Biçaku Tiranë Kreu i Partisë Demokratike i komunës Shtiqen në Kukës, Bujar Shehu, u qëllua mbrëmjen e së mërkurës nga persona ende të panjohur për policinë. Atentati ndodhi në momentin kur 35-vjeçari Shehu po kthehej në shtëpinë e tij, pas një dite të kaluar në funksion të hapjes së fushatës elektorale në Kukës. Burime zyrtare të policisë thanë se Shehu është qëlluar me breshëri automatiku brenda automjetit me të cilin po udhëtonte. Shehu, i cili është drejtor i Bordit të Kullimit në zonën e Kukësit,

udhëtonte i vetëm në veturën e tij në kohën kur është qëlluar me breshëri “Kallashnikovi”. “Shehu ka marrë disa plumba në trup, por për fat të mirë asnjë prej plagëve nuk ka qenë fatale”, -i tha MAPO-s një burim nga policia e Kukësit. Fillimisht ai është përcjellë për në spitalin e rajonal të qytetit të Kukësit, ku i është dhënë ndihma e parë mjekësore. Më pas, për shkak të gjendjes së rëndë shëndetësore që paraqiste i plagosuri, ai është nisur për në Spitalin Ushtarak në Tiranë, ku edhe i është dhënë një ndihmë më e specializuar gjatë natës së të mërkurës. Dje Shehu i është nënshtruar disa operacioneve të ndryshme për heqjen e plumbave dhe riparimin e plagëve të dëmtuara. Ndërkaq, pas ngjarjes së ndodhur në fshatin Shtiqen të Kukësit, në vendin e atentatit mbërritën me shpejtësi efektivë të policisë, të cilët nisën kryerjen e veprimeve të tyre hetimore, duke marrë deklarime të dëshmitarëve të mundshëm e duke kryer edhe këqyrjen e vendit të ngjarjes. Ndërkaq, në vendin e ngjarjes janë nisur edhe specialistë nga Tirana,

për të drejtuar dhe për të ndihmuar edhe më tepër në kryerjen e veprimeve hetimore në lidhje me këtë ngjarje. Hetimet e policisë deri më tani nuk kanë nxjerrë ndonjë pistë të mundshme për krimin, ndonëse jo zyrtarisht burimet e policisë pohojnë se po hetohet pista e një krimi me motive politike, për shkak të angazhimit të tij në fushatën zgjedhore për subjektin e Partisë Demokratike, degë të së cilës ai e drejton në komunën e Shtiqenit. Të afërm të tij thanë dje për gazetën MAPO se ata nuk kanë pasur konflikt apo probleme me ndonjë person në fshat dhe as hasmëri. Sipas tyre, Bujar Shehu nuk ka pasur konflikte apo probleme me ndonjë person as në zonën e Kukësit, e po ashtu as në fshat. Ndërkaq Shehu mësohet se ishte përfshirë në përgatitjet për pritjen e kreut të Partisë Demokratike, njëkohësisht Kryeministri i vendit, për vizitën që ai kreu dje në Kukës në kuadër të hapjes së fushatës zgjedhore në këtë zonë. Atentati ndaj Shehut është ngjarja e parë e rëndë për motive politike, që ndodh në këtë prag fushate elektorale.

Aksident në Pukë, një i vdekur dhe një i plagosur Pukë Një i vdekur dhe një i pla-

Atentati ndodhi në momentin kur 35-vjeçari Shehu po kthehej në shtëpinë e tij, pas një dite të kaluar në funksion të hapjes së fushatës elektorale në Kukës.

Strasburgu, 2 mln euro gjobë qeverisë shqiptare Gjykata e Strasburgut ka dënuar për herë të dytë Shqipërinë, mbi një sipërfaqe toke që ndodhet në ambasadën italiane Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut dënon sërish qeverinë shqiptare, këtë radhë për mosekzekutimin e vendimit të saj për çështjen “Delvina kundër Shqipërisë”. Tri ditë më parë, Gjykata e Strasburgut vendosi të dënojë me 2 milionë euro gjobë qeverinë shqiptare, e cila nuk ka kompensuar familjen Delvina për pronën që ka

brenda territorit të ambasadës italiane në Tiranë. Fillimisht kjo gjykatë kishte pranuar kërkesën e familjes Delvina, lidhur me pretendimet për mohimin e një procesi të rregullt ligjor për çështjen e pronës që ajo zotëron. Gjykata vendosi që qeveria të kompensojë pronën e familjes Delvina. Në zbatim të këtij vendimi, fillimisht qeveria ka propozuar që prona të kompensohet në natyrë me një tokë tjetër, por kjo marrëveshje nuk është pranuar nga pronarët e tokës. Madje dhe vetë gjykata në vendimin e datës 21 maj të këtij viti thotë se propozimi i qeverisë shqiptare nuk është i qartë, pasi nuk përcakton vendndodhjen konkrete të pro-

nës, vlerën dhe statusin e saj juridik. Për këtë arsye qeveria duhet t’u paguajë ankuesve shumën prej 2 milionë e 22 mijë e 400 euro si shpërblim për dëmin pasuror që iu është shkaktuar, si dhe 3500 euro për shpenzimet gjyqësore. Gjithashtu, Gjykata është shprehur në vendim se procesi i kompensimit fizik të pronës, të cilin duhet ta kryente qeveria, deri tani ka qenë jo efektiv dhe i parealizuar në praktikë. Ky është vazhdim i vendimit të mëparshëm të datës 15.02.2011 të kësaj gjykate, sipas të cilit, ankuesve iu është shkelur e drejta për një proces të rregullt ligjor dhe e drejta e pronës. Gjykata rekomandoi që palët të gjejnë një zgjidhje me marrëveshje

plasëse një makinë Fuoristradë, ndërsa nuk dihen autorët. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 4:00 të së enjtes, në lagjen “Tre Heronjtë”, në afërsi të shkollës “Ndoc Mazi” në Shkodër. Një sasi lënde plasëse është vendosur në një mjet Fuoristradë tip ‘Land Rover’, me targe AA 642 AY, në pronësi të shtetasit D. Lulaj, 34 vjeç, lindur në lag jen “Varosh” të qytetit Lezhë, dhe me banim të përkohshëm në Amerikë. Këtë mjet e ka në përdorim miku i tij, F. Vuksani, banues në të njëjtën lagje. Mjeti ka qenë i parkuar në rrugë, para banesës së tij private. Si pasojë e shpërthimit është dëmtuar pjesërisht mjeti dhe disa xhama të banesës. Sipas policisë lënda plasëse nuk ka qenë në sasi të madhe, ndërsa nuk ka asnjë gjurmë të autorëve.

për shpërblimin e dëmit. Përveç shumës prej më shumë se dy milionë euro, të cilën qeveria duhet t’i paguajë ndaj familjes Delvina, në korrik të vitit të shkuar është dhënë një tjetër vendim që rezulton ende i paekzekutuar. Gjykata e Strasburgut pranoi ankesën e katër familjeve lidhur me çështjen e pronësisë, duke u njohur atyre të drejtën e përfitimit të më shumë se 3 milionë eurove në formën e dëmshpërblimit nga qeveria. Vetëm dy vendimet e Gjykatës së Strasburgut detyrojnë qeverinë shqiptare të paguajë më shumë se 5 milionë euro ndaj pesë familjeve, të cilat ende nuk kanë arritur të marrin pronat e tyre.

gosur është bilanci i një aksidenti automobilistik të ndodhur në aksin rrugor Pukë – Fushë Arrëz, ku mjeti tip ‘Audi’ me targa AA 375 CX, ka dalë nga rruga duke rënë rreth 30 metra poshtë. Shtjefën Rrucaj, 67 vjeç, banues në fshatin Midhe të Pukës, i cili ishte pasagjer në autoveturë, ka mbetur i plagosur rëndë dhe më pas ka humbur jetën, ndërsa është dëmtuar dhe drejtuesi i mjetit, Martin Kola. Sipas policisë, shkak i aksidentit ka qenë humbja e kontrollit të mjetit nga drejtuesi i tij, i cili është ndaluar me akuzën e “shkeljes së rregullave të qarkullimit rrugor”.


CMYK

8 24.05.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

Lulzim Hoxha / Anisa Proda / Flavia Kenaj / Adrian Tahiri / Ollga Mekshi / Olta Durra / Kreshnik Buçpapaj / Orges Zani / Nasilda Bregu / Vilma Spahiu / Aurora Balukja / Irena Myzeqari / Miranda Çili / Juljan Hysenaj / Fatos Neziri / Ardian Hoti / Eraldo Xhani / Ema Avdi / Jonida Dervishi / Juxhina Sotiri / Lejda Gega / Leka Sata / Evisa Valteri / Nelson Ademaj / Verona Gjoka / Iva Beliu / Andiola Luka / Brunila Koka / Alsma Rama / Fjorela Merkohitaj / Irena Lavdari / Rabiana Llanaj / Valentina Memini / Blerta Musabelli / Fatjon Hilaj / Andi Mema / Blerta Aliu / Rovena Beqiraj / Jonny Bodo / Gentian Kolleshi / Joana Mullara / Edmond Gjini / Tomi Pashko / Daris Hoxha / Faik Jata / Haris Ngjeqari / Irsida Shehi / Renalda Hoxha / Gëzim Baraku / Dalip Basha / Ervin Salianji / Mirel Beshiku / Ermir Shatri / Armid Tauzi / Fation Shehu / Angjelina Kapino / Jonida Burba / Jeton Kalimashi / Eralda Taku / Anisa Buli / Evisa Sinanaj / Nikolin Mele / Mikel Pepa / Jasmina Lumanaj / Denisa Ahmetaj / Vlora Tërstena / Marjana Shehi / Alba Zemani / Kamela Xhimitiku / Migena Selimaj / Ela Kamberi / Alketa Karaj / Blerta Muka / Zhuljana Kadëna / Gerti Sono / Ervisa Kazheli / Irma Kukeli / Entjona Kapllani / Kostandin Joti / Alda Thanasi / Fatmir Lamaj / Kozeta Toli / Miranda Noka / Brikena Muça / Ilda Semini / Eriona Bregu / Donjeta Rodoni / Kreshnik Myrto / Fationa Koka / Besarta Vladi / Gjergji Nuhu / Ada Osmanagaj / Anisa Qose / Besiana Dervishi / Blerina Nushi / Blerta Stërmilli / Jona Kadilli / Vilma Velia / Anila Golemi / Erisa Qyra / Iris Tafaj / Menilda Zaka / Margarit Lala / Asqeri Këllezi / Anxhela Lagji / Fatmir Beluli / Anisa Sinjari / Erta Guri / Argis Skënderaj / Eljona Hyseni / Irma Cami / Erida Shopi / Edmond Janushi / Meri Dishnica / Solvega Topulli / Greta Bungo / Jonny Bodo / Eneida Konomi / Ada Gramatiku / Blerta Isa / Elena Çami / Rigels Jasharllari / Ina Luli / Aurora Bregu / Kreshnik Muçi / Ines Kapidani / Armida Kaçi / Rexhina Baci / Ilda Neziri / Lorena Kristo / Ilir Kadiu / Elona Abazi / Blerina Totaj / Elvira Çollaku / Edmond Demiri / Elona Ademi / Detjona Ismailanji / Ervis Dedej / Fabjola Bramo / Klodiana Dautaj / Anisa Shahu / Fationa Koka / Gentiana Duka / Gjyljana Sina / Jetmira Lita / Blerta Skëndaj / Fisnik Kruja / Drilona Selimaj / Enkeleda Vukaj / Ardian Martiko / Alketa Martiko / Ariola Rexhepi / Gentian Jahja / Florant Kapllani / Miranda Bleta / Kreshnik Dibra / Armend Vokshi / Elert Pullazi / Pol Milo / Merita Demirxhiu / Erida Sinanaj / Valbona Lekaj / Nertila Brahimasi / Natalja Marolli / Edmond Angoni / Gersi Mirashi / Brunilda Çano / Çetinë Hyka / Migena Memishahi / Alban Deda / Nuredin Hasanaj / Lediana Aliaj / Edlir Dervishi / Miranda Porja / Etleva Dura / GretaHysaj / Nazmir Sula / Klodian Nastimi / Entela Papa / Ardit Çela / Gjergji Nuhu / Marsida Kola / Elona Blindo / Renisa Mema / Elma Shana / Jorida Labaj Anisa Fezolli / Erisa Xhaxho / Aleksandër Kadiqi / Jozef Kaçulini / Shkëndi Çili / Denada Shehu / Viktor Çaushi / Brilanda Kraja / Fatjon Kajanaku / Ilisa Polena / Klodian Cici / Silvana Xhafa / Erisa Sulaj / Ilirjan Nastas / Nertila Selmani / Kristo Thoma / Vera Haskja / Shkëndi Xhyra / Kadri Gega / Dylbiana Spiro / Ksenofon Ilia / Lumturi Çela / Alketa Bani / Almira Laçi / Klejda Kika / Rezarta Basha / Gentiana Vasili / Najada Gjiksana / Besmira Dervishaj / Elidon Hysenaj / Andrea Mano / Jualian Dina / Mirjana Hoti / Ederina Kokomani / Aida Sinakoli / Dituri Alikaj / Rudina Dibra / Andi Mema / Majlinda Hoxha / Blerta Fjolla / Gentian Kolleshi / Enkelejda Zhupa / Fatjon Hilaj / Joana Mullara / Verona Gjoka / Alban Xhepa / Haris Ngjeqari / Irena Lavdari / Iva Beliu / Lorena Troka / Renalda Hoxha / Valentina Memini / Nelson Ademaj / Tomi Pashko / Blerta Aliu / Alsma Rama / Eriona Cami / Blerta Musabelli / Matilda Hetaj / Bledi Mansaku / Gritin Sherko / Andiola Luka / Evisa Valteri / Ermir Shatri / Daniel Mehmeti / Rabiana Llanaj / Fation Shehu / Dalip Basha / Bergin Shehu / Elona Mecaj / Angjelina Kapino / Fjorela Merkohitaj / Alban Berisha / Dashnor Ibra / Ines Jaho / Jonida Burba / Kreshnik Bajraktari / Ermal Cela / Armid Tauzi / Alban Bitraj / Irsida Shehi / Imirjon Dani / Gezim Bashi / Avni Dushku / Liridon Alushi / Eneda Xhori / Adrian Tahiri / Alba Ziu / Almir Rrapo / Anjeza Xhaferaj / Armela Kamberi / Besart Çuko / Besarta Vladi / Denisa Ahmetaj / Denisa Jahaj / Diana Kanaj / Dikensa Topi / Dorina Ahmeti / Dorina Durra / Dorina Ndoj / Edmond Kumnova / Eduart Sina / Elisa Baze / Elton Baxhaku / Elvis Gjoni / Emiljo Leka / Elis Ndoka / Silvana Bastri / Ndriçim Makusti / Enola Shuaipi / Ollga Mekeshi / Esmeralda Sadikaj,Mirona Veizaj / Erjon Dervishi / Erjol Beqiri / Ineza Gjoni / Kreshnik Buçpapaj / Sokol Dajçi / Rudin Lalo / Megi Hodo / Luljeta Progni / Kastriot Tota / Jorida Yzeiraj / Iliada Korçari / Florian Miqeli / Fatos Neziri / Flamur Basha / Flavia Kenaj / Ilira Elbasani / Gresa Çela / Juljan Hysenaj / Juxhina Sotiri / Maringlen Buli / Lulzim Hoxha / Ornela Bleta / Migen Nanushi / Miralem Ahmeti / Olta Durra / Orges Zani / Vilma Spahiu / Igna Sadikaj / Valbona Valca / Edlira Kaso / Fatbardha Baholli / Hervis Nakuci / Anisa Thomaj / Majlinda Kushta / Elvi Kryekurti / Robert Nazari / Enerida Isufi / Sibel Pipa / Aferdita Toli / Majlinda Karamata / Ledja Sulaj / Hesiona Dërmishi / Esmeralda Muho / Atalvin Koçi / Nivjan Kruja / Elvis Nanaj / Linda Minxhozi / Erjon Bajollari / Rudin Feka / Elona Tanku / Aurora Gjoka / Belina Mustafaraj / Ismail Zyli / Klaudio Myrtaj / Armela Gjata / Zoica Bardhi / Megi Melani / Joana Alliaj / Megi Xharo / Armand Veliu / Nertila Tula / Renildo Durmishi / Fatri Morina / Fatmira Karapici / Anjeza Shahini / Adora Fejzo / Enkelejda Qinami / Erind Polena / Erald Çezma / Valbona Qosja / Amanda Baze / Marselda Durro / Blerta Sadiku / Dariel Ndreka / Klajd Miri / Miranda Brahimi / Atjona Gjoni / Hëna Çiraku / Viola Gaxhenji / Nertila Bogdani / Emiljan Malia / Suada Petani / Albina Pojana / Flojera Gjino / Majlinda Tafaj (Bucpapa) / Irsida Shima / Albjona Rajta Albana Tahiraj / Fatlum Myzyraj / Ensuida Voda / Klodjana Malushaj / Kostandina Xhaferi / Palmina Llano / Megi Ajtyresa / Erdis Ibra / Adrian Mziu / Klodian Hajdari / Edlira Zyfi / Megi Braçellari / Elona Cauli / Gerti Sqapi / Suada Koka / Maringlen Sula / Elvis Gorica / Dritan Cela / Orgesa Çenga / Edlira Gjoni / Lulezim Ndreka / Elio Findiku / Elona Shehu / Jonilda Hoxha / Erisa Lamaj / Amela Shkurti / Amaliada Billa / Enio Civici / Ravik Mima / Malvina Spaho / Anisa Palla / Ada Qosja / Bora Trojani / Alba Hajdaraj / Drini Mema / Silvana Cili / Anila Gjona / Eglantina Hoxha / Komola Mecaj / Enri Mali / Erad Kadilli / Ibrahim Tahiraj / Iva Gurra / Jetmira Geci / Jernild Mete / Rudi Vorpsi / Shpresa Gjonaj / Ela Konduri / Enkeleda Çadri / Gledis Hoxha / Ina Papuli / Erlind Abroshi / Valmira Visha / Frenklin Skuqi / Irena Bega / Alketa Sokoli / Arges Zeqo / Alban Minxhozi / Merita Merhori / Sonila Sherifi / Zamir Balla / Odeta Qytyku / Albana Liko / Jonida Berxolli / Mimoza Mujo / Klaudio Thanasi / Arbër Muçaj / Marjus Seitaj / Jonela Maci / Armand Metani / Kostika Poci / Armisa Spaho / Kreshnik Ahmeti / Fatjon Disha / Nabjana Shabanaj / Admirelda Kodheli / Klejdi Xheko / Lorin Katroshi / Orges Katroshi / Esmeralda Shkjau / Eriola Kokona / Arber Saliasi / Vjosana Veliu / Laert Ormënaj / Jonida Malaj / Oltjon Fekollari / Rodiona Kame / Emirjam Ahmetaga / Ergys Streza / Aldi Jahaj / Vladimir Bisha / Oneida Dervishaj / Mirjan Tufa / Orfjold Cjapi / Ardita Vrioni / Erion Cuku / Bora Hysi / Josil Duro / Leonard Kadrimi / Klejvi Hoxhiqi / Edmir Nufi / Armend Deda / Malvina Kalaveri / Ensola Gegvataj / Arsen Caci / Mirisa Mehmeti / Valbona Shukarasi / Aida Cela / Luli Zenelaj / Sofjana Veliu / Harisa Hoxha / Edera Zeko / Sokol Huta / Elona Caushaj / Fiona Kadiu / Aulona Llesji / Elona Kasapi / Bledar Karaxha / Drini Hoxha / Latiniel Mamaj / Klodjan Koci / Isan Goxhi / Artan Sako / Lindon Dervishaj / Eneida Simixhiu / Isidi Kalemi / Tereza Kamberaj / Alqi Hajdini / Vahid Dragoshi / Mondi Allamani / Gentian Kuta / Rexhep Sina / Elton Gjikdhima / Sead Cocja / Evarist Jaku / Arbi Shehu / Hipokrat Biba / Laureta Ciraku / Theofan Mihali / Xhensila Qako / Jason Orozi / Mirela Juka / Ardian Hysa / Jonel Poci / Anxhela Lala / Armando Kolaveri / Flavjana Pata / Drini Mataj / Çlirim Duro / Arnold Basha / Orjana Jasharllari / Ingrid Kuçaj / Irsa Hamolli / Saimir Hoxha / Suela Jahaj / Kreshnik Hysa / Ardi Sotiri / Gentjan Xhambazi / Rexhep Lala / Denis Kulja / Auita Strumi / Gledis Trashaj / Albana Mucaj / Mimoza Durmishi / Marinela Ibi / Artemis Malko / Enjona Vane / Sokol Plaku / Klevis Beko / Anri Kraja / Jurgen Brusha / Genri Semani / Edison Muçollari / Fation Veizi / Meglin Kazazi / Valter Baze / Adora Dautaj / Ada Bregu / Alisa Qerama / Alket Gjika / Alketa Degërmeni / Ana Osmënaj / Ana Karbunara / Andi Gjeli / Anisa Kondi / Anxhela Lelaj / Armando Ndrejaj / Edmond Çepele / Elvisa Kulli / Emirjona Zhabjaku / Eneda Sallaku / Erdi Mersinllari / Erinda Fiku / Erinda Salaj / Erion Calja / Ervina Kamami / Ilir Shahini / Inida Piperku / Irisa Saliu / Irsa Demneri / Jona Shabani / Jonela Mançja / Jonilda Bizgjoni / Juliana / Velaj / Klensi Guga / Marsilda Rrapushaj / Megi Habibi / Mirgena Emini / Seljan Kodra / Stiljan Karriqi / Tauland Kallbaqi / Denada Tabaku / Enklid Pelari / Flobens Muçka / Maringlen Flaga / Loreta Sheqeri / Dorja Dogjani / Manjola Leka / Oriola Musa / Skerdian Metaj / Fabiola Petritaj / Irida Zusi / Sonila Nuredini / Ana Çela / Loreta Polaj / Majlinda Hoxha / Alda Selita / Ina Poreçi / Klediana Alliu / Anjeza Oshafi / Loreta Jahaj / Eglantina Armaçi / Julinda Halili / Ilir Kllogjri / Marsida Braçaj / Ortenca Dervishi / Marsilda Reka / Besar Sala / Klensi Guga / Eni Jakoja / Gozjana Ahmetaj / Gerti Dulaj / Lira Zuna / Diola Aliaj / Denisa Qoqja / Mariglen Gjymenga / Florjan Rushiti / Borina Beqirllari / Anisa Idrizi / Anisa Shahu / Xhensila Frasholli / Klaidi Telha / Anisa Gjini / Ilir Tesho / Jonuz Tollja / Arbër Keta / Edmir Cenollari / Anisa Saliaga / Flori Luçi / Thoma Qirushi / Ervis Haka / Ina Perona / Endri Abedini / Aldo Pleshti / Jonisa Hoxha / Eni Cangonji / Redi Mema / Aurora Abazaj / Enea Mati / Erta Vrapi / Andia Çakçiri / Donald Rama / Dritan Çali / Eligerta Cama / Linda Mërkuri / Redjola Sulko / Klidi Oga / Jona Josifi / Lionel Haxhiaj / Eris Skënderi / Nuela Lami / Elton Dedej / Gerti Lezi / Admir Zylfo / Erald Ballabani / Eralda Dobi / Olgerta Zyberi / Alba Kosturi / Egi Mone / Jona Ilia / Judisa Pançi / Ornela Kopani / Geraldo Merko / Xhildjan Shaqlli / Anisa Çota / Artemina Zhopi / Aldi Greva / Arta Çoniku / Besjana Jahi / Besnik Beqaj / Ensela Zerani / Erjon Beqiri / Orges Stefanidhi / Rezart Bejaj / Roland Marku / Rovena Osmani / Stela Cikaj / Albi Anxhaku / Blerina Peshkëpia,Eva Balilaj / Gent Halilaj / Irma Kurti / Klajdi Muçollari / Orges Metaj / Arbri Dhana / Julian Gjinaj / Manjola Durro / Nertil Gjolena / Darjen Kastrati / Alisa Mene / Anton Sokoli / Biordi Lundra / Elison Memajdini / Ergys Noti / Florian Quku / Jonada Hoxha / Kliti Koroni / Laurela Janko / Lorena Guri / Lorenc Isufaj / Matilda Shanaj / Rediana Ndoci / Gerti Kola / Laurent Telegrafi / Endri Marku / Suela Asllani / Eno Lleshi / Artan Beqiri / Florian Elezi / Ina Tati / Emigena Dodaj / Mariglen Garxenaj Kastriot Qema / Ajada Hykaj / Greta Kadillari / Ada Seseri / Dorina Çumani / Nimet Riçku / Rinim Mema / Aida Karazi / Besjana Hima / Brunela Lala / Endri Nazaj / Erion Pllumbaj / Adrian Hasa / Ilir Mici / Elton Goxharaj / Enri Myftari / Ergys Xheko / Livia Nomani / Ejona Mandija / Armand Pitarka / Ervis Kapo / Bexhet Xheko / Blerta Kruja / Yllka Minarolli / Benardo Kolli / Rear Strazimiri / Jonida Topçiu / Neritan Dura / Sonja Kola / Erlind Kadiu / Martin Murra / Jonida Gjonaj / Ediona Nana / Nezir Rexha / Lisard Bregu / Fjoreda Hani-Shkalla / Ernik Hysenaj / Fiona Kokona / Jetmir Nerguti / Nevis Guri / Ledjan Xhialli / Flavia Hitaj / Ilir Bregasi / Enis Lula / Fiqiri Krasniqi / Jetmir Toçilla / Andion Alimadhi / Artan Brahaj / Marsel Zhilla / Megi Llubani / Ervis Halilaj / Gentian Pulti / Hersin Çipi / Driton Sinishtaj / Besmir Shehu / Brikena Bakiasi / Adrian Dosti / Gledis Mandija / Anisa Greva / Brikena Toli / Sashenka Lleshaj / Eva Hoxha / ElonaLami / Eriglena Pasmaçiu / Paula Balla / Viliem Kurtulaj / Briselda Reme / Ermelind Malko / Juna Telegrafi / Marjo Deda / Eduart Vlusha / Ina Jupi / Vehbi Ajazaj / Isuida Balliu / Brikena Kulluri / Eda Hazisllari / Romina Hasani / Zamira Zdrava / Emanuel Sauli / Ariela Llupo / Marisa Dhoska / Panajota Çala / Roland Spahiu / Redi Perleka / Elena Profnasta / Roni Çobani / Manol Shamo / Irdjan Negro / Erandi Barjami / Irgisa Vasha / Teuta Gjonaj / Erisa Ndreu / Ergi Hafizi / Kledia Ramizi / Nora Gega / Pranvera Çili / Ornela Nuro / Egla Zeraj / Enedio Jonusllari / Arjonela Qypi / Eklevist Mihaj / Ivi Kaloçi / Martina Pistulli / Alma Dalipi / Eriona Kulla / Iliaz Shehu,Marin Nikolli / Everes Hoxha / Kreshnik Leskaj / Elkida Ibra / Elton Ndreka / Oerd Bej / Erilda Sula / Adela Mesiti / Eda Belortaja / Alva Çarhoshi / Sokol Belli / Ardrit Ndreu / Jonida Bengasi / Maksimilian Krypi / Esli Zala / Ardit Drizi / Agim Shera / Tomorr Lamaj / Vilma Gjetaj / Erion Xhaibra / Evis Shurdha / Haris Ngjeqari / Erjon Tafa / Sisilia Ujka / Juxhin Çela / Ina Hasanllari / Sibora Samara / Jonad Topçi / Lurant Rredhi / Sara Brojka / Jolanda Lika / Bruno Topi / Bledi Rredhi / Eroldi Berberi / Erisa Çili / Pranvera Ajdinaj / Rovena Tujani / Ervisa Gjinika / Ledia Meta / Semi Golemi / Edmond Vorfi / Andjola Rrogozi / Stela Karaj / Jutbina Feruku,Rigest Malaj / Riment Shaholli / Enkel Bardhi / Altea Gjonaj / Irena Telo / Lisien Damini / Bujar Bardhoshi / Elsa Joti / Aida Maho / Arjola Limani / Enireda Rrota / Akil Hoxha / Armand Halili / Alfiora Bilbili / Engjeljan Radovanim / Ergi Memini / Irma Cacaj / Silvana Semini / Anderson Gjurgji / Negis Kushta / Liman Lala / Artur Malaj / Migena Lleshi / Evis Shurdha / Klonarda Nezaj / Elisabeta Bajrami / Jurgel Koçi / Nertila Dosku / Neida Çunaj / Enrik Qenami / Suela Basha / Ardit Kola / Rigers Sinani / Besnik Cenko / Erlind Akulli / Sokol Xhaxho / Klodiana Dautaj / Luljeta Vocaj / Brikena Kokona / Petro Zharkalli / Xhejnis Plasa / Juxhin Shehaj / Marsidi Gupi / Eneida Fatkoja / Sali Kola / Lorena Rrjolli / Ardvin Kraja / Desantila Doka / Eriksela Palla / Adelajda Hiska / Marsela Nakuçi / Erjon Zemanaj / Romina Lavdari / Erlis Hereni / Fatlinda Dodaj / Migena Takaj / Anxhela / Binjaku / Erjon Kusi / Flora Ndreca / Xheni Mykaj / Alfred Xhika / Rozela Pohumi / Emilian Biçaku / Trifon Basha / Edlira Bushi / Mirel Idrizi / Alkejd Zeneli / Etien Hametaj / Erilinda Lala / Viola Palla / Lorena Kavo / Besfort Molla / Eart Thimjo / Muharem Bendo / Sajmir Blloku / Linda Kalemi / Artan Cami / Rigels Balla / Jorgo Rafti / Jublerta Shehu / Aurora Sula / Ornela Toça / Erjon Çili / Fotjon Dhima / Redjon Zefi / Endrit Mema / Denisa Pjeshka / Visjan Dedja / Denis Mulleti / Ergest Nanaj / Ailda Kaloshi / Laureta Kusi / Rigers Stepa / Norbert Lleshaj / Fatjon Dyrmishi / Klajdi Azizaj / Borana Lelaj / Oldi Kamberi / Flora Batusha / Arbes Rusi / Orjeta Matlija / Eriselda Xhafaj / Liri Maho / Fatos Telharaj / Aida Seseri / Elvira Fetahu / Artur Prendi / Ana Kekezi / Aida Vasili / Arbora Shehu / Orkida Ilollari / Anida Gjançi / Arian Leço / Enrigerta Shehu / Rudina Bollano / Ervin Mehmetaj / Robert Noçka / Fabjola Bramo / Deniz Nushi / Benan Dibra / Agim Xhelilaj / Erina Thama / Albana Allamani / Hortensia Allushi (Findiku) / Blerina Jahelezi / Hajri Xhaferaj / Halim Hamzallari / Rakip Duka / Anisa Korreshi / Anthi Llambro / Lorena Leno / Kristina Kreka / Adelina Farrici / Miranda Bleta (Jahja) / Nertila Kurti / Alma Delija / Luftar Zebi / Ariana Tushi / Mirela Çela / Albana Çeliku / Rajmonda Beluli / Ariana Gaçi / Kastriot Qelepiri / Ortenca Levonja / Enkelejda Myftari / Artan Xhindi / Doruntina Mekshi / Valdrin Pjetri / Eva Karkini / Borjana Hamaj / Idlir Xhorxhi / Rudina Lubonja / Brikena Bodi / Eridon Pashaj / Sonila Lahi / Hyqmet Shalja / Alkilda Hoxha / Neritan Peni / Bedri Bejtja / Lumturi Abilaliaj / Gladiola Prifti / Marjeta Sala / Gentiana Duka / Rudina Kukuqani / Manjola Zenelaj / Dhurata Alimeta / Blerta Vata / Elona Garunja / Lindita Merdani / Ada Qyqja / Juliana Zenjo / Katerina Lula / Erdit Pelinku / Adriana Prenga / Majlinda Ferro / Dritan Braho / Blerta Lelaj / Alban Biba / Eliona Marko / Brunilda Skënderi / Jonida Gjoka / Loreta Shabani / Lorena Meta / Myzejen Belba / Priam Ramaj / Ina Kostandini / Elona Llazo / Dhurata Hoti / Marsida Muça / Gentian Jahja / Rajeda Sinoimeri / Etleva Kaiku / Klesta Goga / Enli Pema / Borana Loci / Oriola Tresa (Ruhi) / Lejla Kuka / Anila Hoxha / Lorena Dhëmbi / Sokol Sulka / Eugen Agolli / Elnar Gashi / Alfred Allamani / Odeta Limaj / Saimir Duraj / Brunilda Profka / Kristaq Qurku / Lina Vaso / Juliana Krate / Albana Habilaj / Mirela Sherifi / Etleva Bici / Ariola Zemani / Alket Arapi / Alba Poga / Marsida Kola / Maldi Dema / Brunilda Toromani / Dhurata Sako (Vrenozi) / Erida Sinanaj / Gentiana Gjino / Artida Mino / Dorina Shiqerukaj / Mirlinda Muka / Veronika Korkaj / Matilda Nako (Tuku) / Lutfije Ballkoçi / Aurora Binjaku / Migena Petanaj / Anjeza Kasa / Gjyljana Sina / Irena Zeqaj / Fation Zyberi / Arlind Beshiku / Gentiana Mani / Drinalda Bajraktari (Shaholli) / Amanda Gaba / Lisiana Beshello / Egir Beci / Arta Tolaj / Etis Kamberi / Teuta Dulaj / Anduena Shkurti / Jonadër Dade / Leonard Boduri / Fabiola Çela / Merita Demirxhiu / Gentian Bineri / Blerta Skëndaj / Anisa Zeqo / Bruna Kadiu / Klodiana Dautaj / Bleza Teneqexhi / Elva Kuqi / Esmeralda Ziri / Armando Çadri / Marsida Beheluli / Aida Isaj (Stringa) / Shpresa Lamçja / Erjona Çili / Eriola Begu / Erjola Mehmeti / Rudiana Terziu / Merita Bejtja / Viola Tarka (Asllani) / Eva Leka / Besiana Palluqi / Valbona Sula / Blerina Sherifaj / Suela Alldervishi / Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta, Nd. Gashi 70, H.1, Tiranë, Cel. 068Sqapi 20 16 616, info@uet.edu.al, Julinda Peshku / Dhurata Danushaj / Lindita Gjoleka / Shpresa / Enola Muhametaj / Enida / Geron Ibrahimi / Rajmonda Malaj / www.uet.edu.al Marsel Gega / Gentian Skënderaj / Helidon Begaj / Klajd Billa / Zamira Sinaj / Ederinda Mane / Adelina Rapo (Nikolli) / Xhensila Koroveshi (Hajro) / Irena Cani / Fiziana Bora / Afërdita Hysa / Aurela Gjokutaj / Zhisketa Birçaj / Jonida Nurçellari / Fjoralba Gjata / Korab Aliko / Fatlum Nurja / Vilma Faqekuqi / Parashqevi Alinani / Entela Abazi / Shpresa Meço / Lura Disha / Albina Osmani / Ardit Zgura / Artion Çaushllari / Daniela Ruçi / Eriselda Davidhi / Klevis Toska / Loren Deliallisi / Silva Vojniku / Xheksiana Gashi / Indrit Kuli / Besmir Kalami / Brisilda Taço / Alban Perkolaj

Ne jemi kudo!

Takimi i Tretë i të Diplomuarve në UET

Ora 18:00 Mbledhja e Asamblesë

Ora 20:00 Party organizuar në oborrin e brendshëm


CMYK

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

24.05.2013

9

CRIC & Anglia Ruskin University Kolegji Cambridge Ruskin International College është i bazuar në kampusin e Universitetit Anglia Ruskin University në qytetet studentore Cambridge dhe Chelmsford. Cambridge Ruskin International Ju ofron studentëve nga e gjithë bota kurse parauniversitare dhe pasuniversitare në më shumë se 65 degë të ndryshme. Undergraduate Studies at CRIC in Cambridge, United Kingdom Postgraduate Studies at CRIC in Cambridge, United Kingdom

APLIKONI tani që të filloni studimet nëShtator 2013! Përfaqesuesnga Anglia Ruskin University, CRIC College Jumirëpresim me datën 25 Maj 2013 në ambientet e Rogner Hotel. www.anglia.ac.uk/cric email: modesta.koloseviciute@cric.anglia.ac.uk Telefon:+44 (0) 1223 695 701 CelularnëTiranë: 0692656317

Aplikoni tani që të filloni University Foundation në Shtator. Ju mund të studioni vetëm një semestër dhe në Janar 2014 të filloni studimet në degën e zgjedhur në Universitet

http://www.anglia.ac.uk/ruskin/en/home.html

Nëse jeni të interesuar mund të kontaktoni Celular: 0692656317 Email: modesta.koloseviciute@cric.anglia.ac.uk

NESE KENI MESTAREN E NOTAVE TE SHKOLLES SE MESME MBI 8.5 dhe IELTS MINIMUMI 6, JU MUND TE FILLONI STUDIMET DIREKT NE vitin e parë të UNIVERSITETIT

CEZ Shpërndarje

KONKURSI I MADH

“Unë Krijoj” Fitoni 1,000 Euro dhe bursë të plotë studimi në UET

maturantët

Për një shërbim të shpejtë, korrekt dhe cilësor, CEZ Shpërndarje njofton se ka vendosur disa mënyra komunikimi me abonentët:

E-BILL

Në website: cezshperndarje.al abonentët informohen për faturën mujore të energjisë dhe historikun e faturave.

ANKESA DHE SQARIME

E-mail: ankesajuaj@cezshperndarje.al kujdesi_abonentit@cezshperndarje.al Tel: 042274141 042274184

INFORMACION PËR DEFEKTE DHE NDËRPRERJE TË ENERGJISË

Dispeçeria Rajoni Qendër

– 04 2258888, 04 2355269, 04 2355270 Dispeçeria Rajoni Juglindje – 054221000, 054221001, 054221002 Dispeçeria Rajoni Jugperëndim – 034210000, 034210001, 034210002 Dispeçeria Rajoni Verior – 0228001023, 0228001024, 0228001025 Dispeçeria Durrës – 052 22097 Dispeçeria Gjirokastër – 084 26255

FACEBOOK Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta, Nd. 70, H.1, Tiranë, Cel. 068 20 16 616, info@uet.edu.al, www.uet.edu.al

Në adresën në facebook CEZ Shperndarje - Faqja Zyrtare bëhet përditësim në kohë reale për situatën e furnizimit me energji në të gjithë vendin.


10

Opinione & Editoriale

Blog & Ide

OpEd

Nga Bujar Kapexhiu

Opinione dhe Editoriale

PS-LSI, Posti i Kryeministrit: Të dyja palët nuk gëzohen dot nga fitorja…. dhe vetëm njëra gëzohet nga humbja…

A

do të rrudhet e majta nga bashkimi në 2013, siç ka ndodhur në 2007? Me shumë gjasa përgjigja është pohuese. Cila është arsyeja kryesore? Ka shumë arsye, por fatmirësisht këto ditë është stigmatizuar arsyeja e arsyeve, çështja e kryeministrit. Do të jetë Rama apo Meta kryeministër? Rrudhja e së majtës në po atë nivel si në 2007-ën, do të linte me siguri kryeministër Berishën; dhe kjo duket ngjarje e sigurt. Nëse do t’u referoheshim opsioneve teorike, duke analizuar me kujdes të gjitha debatet majtas të bëra publike gjatë ditëve të fundit lidhur me përkatësinë e kryeministrit, rezulton se i) PS do të ketë shumë më pak deputetë se në 2009, dhe ii) me siguri të plotë, deputetët e LSI nuk do të pranonin Ramën kryeministër në asnjë rast. Konkluzioni është i qartë, në realitet Berisha mbetet kryeministër, dhe Rama nuk ka asnjë shans as teorik të jetë kryeministër. Ky bashkim nuk është fitues, se asnjëra palë nuk gëzohet nga fitorja dhe vetëm njëra palë del fituese nga humbja. A do të rrudhet në 2013-ën e majta njëlloj, apo më shumë se në 2007-ën? Nga bashkimi i së majtës në vitin 2007, rezultojnë tri fakte të pakundërshtueshme në rastin kur PS e LSI vendosën të dilnin së bashku në zgjedhje: i) e majta e bashkuar u rrudh, ii) PS, po ashtu u rrudh dhe iii) vetëm LSI u zgjerua. Rrudhja e së majtës ishte deri në atë masë saqë e majta e bashkuar rezultoi jo vetëm më e vogël se shuma e pjesëve të së majtës së përçarë, por edhe më e vogël sesa e djathta, pra humbëse. Zgjerimi i LSI nuk arriti të ndalte rrudhjen e së majtës që erdhi për shkak të rrudhjes së PS. Shtrohet pyetja; Po në 2013, a do të përsëritej kjo dukuri? Përgjigja varet nga krahasimi i kushteve në 2013 në krahasim me 2007. Po si janë këto kushte në 2013, krahasuar me 2007? Sigurisht, më të disfavorshme…“Gropa elektorale” e së majtës së bashkuar në 23 qershor 2013, me shumë gjasa do të ishte më e thellë se në 2007. Analiza e të dhënave provon legjitimitetin e rezultateve zgjedhore Të dhënat elektorale të zgjedhjeve të vitit 2005 nuk janë kontestuar nga PS; sidomos Rama nuk i ka kundërshtuar ato, sepse nuk donte t’i linte asnjë hapësirë Fatos Nanos për të qëndruar në krye të PS. Të dhënat e 2007, PS dhe Edi Rama nuk i ka kundërshtuar asnjëherë, për më tepër që Rama do të rizgjidhej kryetar i Bashkisë së Tiranës me mbështetjen e LSI. Ndërkohë që rezultatet e 2009 janë kontestuar nga Rama, por jo nga OSBE/ODIHR, por edhe po të konsiderohej i pranueshëm kontestimi i Ramës, shifrat e 2009-ës do të ishin më të larta, dhe

analizë Kastriot Islami

konkluzionet për 2007-ën do të ishin akoma më të përkeqësuara, dhe për rrjedhojë, më të spikatura. Në këtë kuptim mund të thuhet se të dhënat zyrtare konfirmojnë përfundimet e nxjerra, bile ato do të ishin më të spikatura nëse do të merreshin në konsideratë edhe kontestimet e Ramës dhe “analistëve apo strategëve të tij”. Bashkimi PS-LSI në 2007, i dëmtuar nga sinergjia negative Nga grafiku i të dhënave elektorale për vitet 2005, 2007 dhe 2009, shfaqet një “gropë elektorale” për të majtën në vitin 2007, ndonëse kjo e fundit shfaqet e bashkuar. Pritshmëria e të gjithëve, veçanërisht e të majtëve, është se nga bashkimi, e majta duhet të merrte më shumë vota ose të paktën duhet të

Shtrohet pyetja; Po në 2013, a do të përsëritej kjo dukuri? Përgjigja varet nga krahasimi i kushteve në 2013 në krahasim me 2007. Po si janë këto kushte në 2013, krahasuar me 2007? Sigurisht, më të disfavorshme…“Gropa elektorale” e së majtës së bashkuar në 23 qershor 2013, me shumë gjasa do të ishte më e thellë se në 2007.

merrte shumën e votave të PS e LSI; gjë që nuk ndodh në realitet. Pra kur PS e LSI kanë dalë në koalicion të përbashkët elektoral në zgjedhjet vendore të vitit 2007, rezulton se PS e LSI së bashku kanë marrë më pak vota se shuma e votave të tyre kur ata kanë dalë në zgjedhje veças. Kjo dukuri shfaqet sa herë ka sinergji negative. Në 2007, e majta e bashkuar rrudhet, PS rrudhet dhe LSI zgjerohet… Dukuria e parë e “çuditshme” është se, kur e majta bashkohet, ajo rrudhet, bile rrudhet aq shumë saqë bëhet më e vogël sesa e djathta. Thellësia e kësaj grope është 109.115 vota. Dukuria e dytë e “çuditshme” është se edhe kurba e PS ka një gropë elektorale në vitin 2007, e thënë ndryshe, PS rrudhet në 2007 me 148.641 vota nga vlera që duhet të kishte normalisht në vitin 2007. Dhe dukuria e tretë jo fort e çuditshme është se LSI rritet në 2007-ën me 39.527 vota nga vlera e saj e pritshme, ndërkohë që “thesi i së majtës” zvogëlohet dhe kjo ndodh vetëm se PS rrudhet. Pra, votuesit socialistë e tolerojnë keq bashkimin, ndërkohë që votuesit

e LSI arrijnë të zmadhohen në kurriz të votuesve socialistë, edhe pse e majta rrudhet. Arsyet e rrudhjes të së majtës në 2007… Nga analiza rezulton se ka shumë arsye për të shpjeguar rrudhjen e së majtës së bashkuar, por disa nga më kryesoret janë i) përçarja e thellë dhe vështirësisht e riparueshme e së majtës; ii) kriza e identitetit të PS dhe vertikalizimi i saj autoritar e klientelist; iii) mosbesimi i palëve LSI e PS, por edhe i aleatëve ndaj këtij boshti; iv) beteja në terren për fitimin e votave midis PS e LSI, jo rrallë dhe jo në pak zona ka qenë më e ashpër sesa midis së majtës dhe së djathtës, v) ekzistenca e segmenteve në PS por edhe të disa aleatëve refuzues të bashkimit me LSI. Rrudhja e së majtës shkaktohet nga PS dhe penalizon vetëm PS Të dhënat tregojnë se PS merr në 2007-ën si drejtuese e së majtës së

Muzika pushon në 24 qershor bashkuar rreth 93 mijë vota më pak sesa në vitin 2005, kur e majta ishte e përçarë dhe PS e LSI ishin në marrëdhënie lufte reciproke. Po ashtu, PS në 2007-ën merr rreth 205 mijë vota më pak se në 2009-ën, kur ajo ishte përsëri në konflikt me LSI. Thellësia e “gropës elektorale” të PS është rreth 149 mijë vota. Pra, kur PS bashkohet me LSI në 2007, ajo rrudhet me rreth 149 mijë vota, dhe kur ajo është në konflikt me LSI, siç ndodhi në 2005 dhe 2009-ën, ajo përfundon në opozitë. Kështu, në të tria rastet PS e pëson, ose duke qëndruar në opozitë nga përçarja, ose duke u rrudhur nga bashkimi. Zgjerimi i LSI ndodh në kurriz të rrudhjes së PS…. E vetmja që zgjerohet nga bashkimi i së majtës është LSI. Rritja e LSI në 2007-ën është me rreth 40 mijë vota ndaj vlerës së pritshme të llogaritur sipas votave të fituara prej saj në 2005 dhe 2009. Gjithashtu, LSI ka fituar në 2007-ën rreth 26 mijë vota më shumë se në 2005 dhe rreth 53 mijë vota më pak se në 2009. Pra, ndërkohë që e majta e bashkuar në vitin 2007 rrudhet për shkak të rrudhjes së PS, e vetmja forcë politike që zgjerohet është LSI. Por zgjerimi i LSI nuk arrin të shpëtojë të majtën e bashkuar nga rrudhja e saj. Kjo ndodh, mesa duket, sepse zgjerimi i LSI nuk vjen nga zgjerimi i ‘thesit’ të së majtës së bashkuar, por nga rrudhja e PS, apo ky zgjerim nuk arrin të shkaktojë zgjerimin e ‘thesit të përbashkët’, por vetëm rrudhjen e PS. A mund të ndodhë në 2013-ën rrudhja e së majtës si në 2007-ën? Disa nga përfundimet e kësaj analize janë: E majta e përçarë lë PS në opozitë, kështu ka ndodhur në zgjedhjet parlamentare të vitit 2005 dhe 2009. E majta e bashkuar merr më pak vota sesa e djathta, dhe kështu ka ndodhur në zgjedhjet vendore të vitit 2007; dhe për më tepër, në vitin 2007, PS është rrudhur dhe zgjerimi i LSI nuk ka arritur ta shpëtojë të majtën e bashkuar nga dështimi përballë të djathtës. Pyetja që shtrohet, është: A do të rrudhet e majta në 23 qershor 2013? A do të rrudhej PS dhe zgjerohej LSI, apo do të ndodhte e kundërta? Rrudhja e së majtës duket një dukuri e pashmangshme, nëse do të ndodhte në kushtet dhe terrenin e vitit 2007.

Kurse përfundimi se “PS rrudhet e LSI zgjerohet” mund të ndryshonte kah. Me shumë gjasa duket përsëri të rrudhet PS, e cila mund të përfundojë me më pak deputetë se në 2009-ën. Aleanca e 2013-ës midis PS e LSI vjen në një terren shumë të dëmtuar se ai në 2007. Së pari, PS ka humbur zgjedhjet në 2009 dhe përgjegjës për humbjen është Rama, ndr yshe nga 2005, kur përgjegjës ishte Nano. Së dyti, kurimi i problemeve midis PS e LSI gjatë periudhës 2005-2007 ishte më i mundshëm pas largimit të Nanos, ndërkohë që periudha 20092013 do të karakterizohet nga një acarim ekstremal i marrëdhënieve PSLSI, por edhe Rama-Meta, duke arritur kulmin me videon e korrupsionit që shkaktoi ngjarjen tragjike të 21 janarit 2011. Së treti, mosbesimi ekstremal midis PS e LSI por edhe midis Metës e Ramës, jo vetëm mbetet i njëjtë, por edhe mund të konsiderohet i thelluar. Përgjigja është e qartë: “Gropa elektorale” e së majtës së bashkuar në 23 qershor 2013, me shumë gjasa do të ishte shumë më e thellë. Se cila nga dy forcat, PS apo LSI do të rrudhet në kurriz të tjetrës, mbetet për t’u provuar, por gjasat janë që më shumë të rrudhet PS. Në thellimin e kësaj grope do të kontribuojnë edhe të gjithë aleatët e demotivuar dhe kandidatët e përjashtuar. Por arsyeja e arsyeve që do të kontribuojë në thellimin e kësaj grope është çështja e përkatësisë së kryeministrit. Ky debat i pashmangshëm është njëkohësisht maja e ajsbergut, por edhe katalizatori i sinergjisë negative të kësaj aleance. Kjo çështje e pazgjidhshme për shkak të mosbesimit të thellë reciprok përbën edhe arsyen e humbjes së zgjedhjeve në 2013-ën. Dhe me këtë rast bie çdo lloj alibie për humbjen, arsyeja themelore është bashkimi jo thjesht amoral, siç e konsiderojnë moralistët, por sepse ai nuk mund të funksionojë midis dy pjesëve që nuk duan të bashkohen apo edhe kur mendojnë se bashkohen, nuk kanë zg jidhur çështjen se cili do të jetë drejtuesi i bashkimit. Ky bashkim nuk është fitues, se asnjëra palë nuk gëzohet nga fitorja dhe vetëm njëra palë del fituese nga humbja.


op-ed

2

Blog / Si të kanë katandisur o Gjergj?

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Kulturë / Bardhyl Londo zbulon “mëkatet” në Lidhjen e Shkrimtarëve

24.05.2013

Universitet / UET, shpallen fituesit e konkursit financiar

11

Një precedent balsamos një parim.

Benjamin Disraeli

Akti makabër i Londrës dhe një lloj i ri terrorizmi N

jë akt terrorist nuk duhet të shkaktojë vdekje në shkallë të gjerë dhe gjymtime, që të jetë thellësisht tronditës dhe rrjedhimisht të arrijë synimet. Vrasja makabre në mes të ditës e një ushtari jashtë shërbimi më 22 maj, në një rrugë të një lagjeje të qetë suburbane në Londrën juglindore, ishte në njëfarë mënyre një kthim mbrapa në një kohë të shkuar. Anarkistët e fundshekullit 19, në Evropë zhvilluan një teori të njohur si ‘propaganda e aktit’, në të cilën teatraliteti i krimit ishte të paktën po aq i rëndësishëm sa edhe shkalla e dhunës së përdorur. Dy të rinjtë zezakë të cilët me gjasë e kryen krimin, dukeshin të vendosur për një efekt dramatik maksimal. Vendi që zgjodhën ishte disa qindra metra larg nga Reparti i Artilerisë Mbretërore në Woolwich. I riu që ata sulmuan kish veshur një t-shirt ku shkruhej “Help for Heroes”, një nismë bamirësie. Në fillim ai u shkel me makinë. Më pas ata e tërhoqën në mes të rrugës, ku filluan ta prisnin në trup me një koleksion thikash. Sipas disa dëshmitarëve, ata mund të kenë arritur t’i prisnin kokën ndërsa bërtisnin “Allahu Akbar”.

Në vend që të iknin, vrasësit e dyshuar pritën për 20 minuta për mbërritjen e një njësie policie të armatosur, ndërsa njëri prej tyre bënte propagandë xhihadiste me një theks londinez dhe duke valëvitur duart e përgjakura për të pranishmit që e filmuan skenën me celularët e tyre. “E vetmja arsye që e bëmë këtë është se myslimanët po vdesin çdo ditë…ushtari britanik është ‘një sy për një sy, dhëmb për dhëmb’. Na vjen keq që grave u duhej ta shihnin këtë, por në vendet tona grave u duhet të shohin të njëjtat gjëra”, tha ai. Kur mbërriti policia, burrat, u përpoqën t’i sulmonin edhe ata. Të dy u qëlluan dhe u plagosën. Ata janë nën arrest dhe po marrin trajtim mjekësor në spitale të ndryshme. Ka gjasa që ky të ketë qenë një sulm i një ‘ujku vetmitar’, i ngjashëm me bombat e maratonës së Bostonit. Sulme të këtij lloji janë shumë më të vështira për të parandaluar sesa komplote më komplekse që përfshijnë rrjete terroristësh si furnizues trajnimi dhe parash. Por ato janë bërë më të zakonshme teksa informacioni mbi rrjete të tilla është përmirësuar dhe sulmet amerikane me avionë të telekomanduar kanë bërë të vetën mbi bazat e Al-Kaedas

në zonat fisnore të Pakistanit. Autoritetet britanike ia kishin frikën një sulmi të tillë gjatë lojërave olimpike të verës së shkuar. Kjo është vdekja e parë nga terrorizmi në tokë britanike që nga sulmet mbi autobus dhe metro në korrik 2005, ku u vranë 52 njerëz dhe u plagosën më shumë se 770. Ndërkohë policia dhe MI5 kanë kapur shumë terroristë domestikë para se ata të qenë në gjendje t’i realizonin planet e tyre-disa prej të cilave kishin si target ushtarët britanikë. Një burim nga shërbimet sekrete tha se do të ishte habi nëse autorët e këtij akti të tmerrshëm nuk do të jenë të listuar diku në masën e informacioneve që tani grumbullohen për njerëz për të cilët dihet se kanë pikëpamje islamike. Do të qartësohet në javët në vazhdim nëse këta të dy ishin ‘të vetë-radikalizuar’ nga ekspozimi tek uebsajtet xhihadiste apo ishin ndikuar nga të tjerët. Për një kohë të gjatë ka ekzistuar frika se terroristë të dënuar me lidhje me Al-Kaedan radikalizojnë të burgosur të tjerë, të cilët vuanin dënime të shkurtra për krime të vogla. Shumë nga këta të rinj të dëshpëruar dhe të disorganizuar janë në kërkim të një qëllimi në jetët e tyre dhe janë de-

likatë para ekstremizmit fetar. Pasoja e menjëhershme e kësaj vrasjeje revoltuese do të jetë intensifikimi i sigurisë përreth bazave ushtarake dhe informimi i ushtaraThe këve se ata janë shënjestra potenciEconomist ale. Në pikun e fushatës terroriste të IRA-s ushtarët rrallë dilnin në rrugë me uniformë. Kjo ka ndryshuar. Është gjithashtu e mundur që Prestigji i forcave të armatosura në grupet e së djathtës ekstreme do Britani është i lartë, pavarësisht ndjeshmërisë ndaj luftës të opiniontë përpiqen të përfitojnë nga vrasja. Rreth 100 mbështetës të it publik dhe skepticizmit rreth vlerës së luftimeve në Afganistan. English Defence League, disa me Uniformat edhe njëherë tjetër mund maska në kokë, u mblodhën afër të bëhen më rrallë të ndeshura. skenës së krimit dhe u ndeshën Është gjithashtu e mundur që grupet e së djathtës ekstreme do të me policinë. Por liderët lokalë përpiqen të përfitojnë nga vrasja. myslimanë menjëherë shprehën Rreth 100 mbështetës të English Depërçmimin e tyre për atë që kish fence League, disa me maska në ndodhur. Domethënia e kokë, u mblodhën afër skenës së njëmendtë e këtij incidenti krimit dhe u ndeshën me policinë. makabër është se shërben si Por liderët lokalë myslimanë menpërkujtesë e asaj se sa pak duhet jëherë shprehën përçmimin e tyre për atë që kish ndodhur. Domethëpër diçka tronditëse për të nia e njëmendtë e këtij incidenti ndodhur. Shërbimet e sigurisë, makabër është se shërben si përkumegjithë suksesin e madh të jtesë e asaj se sa pak duhet për diçka kohëve të fundit, nuk mund të tronditëse për të ndodhur. Shërbifitojnë gjithnjë. met e sigurisë, megjithë suksesin e madh të kohëve të fundit, nuk mund të fitojnë gjithnjë.

koment

Tendencat vetëvrasëse të demokracisë

Z

gjedhjet e 23 qershorit janë vendimtare për të ardhmen e vendit, për aspiratat europiane, për aspiratat demokratike, për zhvillimin ekonomik etj. Të paktën këtë pretendojnë lidershipet përkatëse me zë të lartë dhe të sigurt, me metafora imagjinative, me shifra dhe statistika dhe me apele për të mos e humbur këtë rast historik. Të krijohet përshtypja se jo vetëm katër vitet e ardhshme, por vetë fati i shekullit XXI për shqiptarët varet nga rezultati i zgjedhjeve të qershorit. “Përpara!”, për të vazhduar rrugën historike që kalon nëpër stacionet e iluminuara nga anëtarësimi në NATO, aplikimi serioz i statusit për vend kandidat në BE, dhe mijëra kilometra infrastrukturë, apo “Rilindje!” e një vendi të mbytur nga korrupsioni, varfëria dhe papunësia? Ofertat nuk mund të diferencoheshin më shumë. Dhe nuk mund të ishin më shumë historike.

koment Klementin Mile

Veçse demokracia nuk është bërë për t’i rezistuar vizioneve kaq madhështore. Demokracia është modeste: ajo vetëm na thotë se, për të pasur politikë funksionale duhet të kemi mazhorancë dhe opozitë, dhe mekanizmin e zgjedhjeve për të mundësuar rotacionin ndërmjet palëve. Që demokracia të funksionojë, është e rëndësishme të mos ngatërrohet vlera simbolike e zgjedhjeve me vlerën reale të tyre. Simbolikisht, zgjedhjet shërbejnë për të unifikuar të gjitha strukturat politike (shtetin, partitë dhe elektoratin) në misionin e shenjtë të legjitimimit të sistemit politik. Realisht, zgjedhjet nuk e

realizojnë kurrë atë çka pretendojnë, vullnetin e popullit, kuptuar si vullneti i secilit dhe i të gjithëve. Fundja, po ta realizonin, pse do kishte nevojë për zgjedhje të tjera në të ardhmen? Artikulimet politike për rëndësinë monumentale të zgjedhjeve të qershorit ngrenë iluzionin se demokracia dhe zgjedhjet kanë një vlerë më të madhe se simbolike: demokracia, thuhet, do të jetë reale, do të jetë literalisht pushteti i popullit. Problemi është se edhe për një popull kaq pragmatik si ky yni, të tilla iluzione marrin kuptim dhe mund të besohen. Për votuesit pragmatikë, pushteti i popullit vërtet mund të mos lidhet me politika publike që do përmirësojnë radikalisht jetën e qytetarëve shqiptarë, por ama mund të garantojë përfitime individuale të ndjeshme, edhe pse në kurriz të interesit publik. Nuk ka shumë rëndësi nëse votuesi shqiptar është idealist apo pragmatik, në të

dyja rastet ai mund të bjerë viktimë e iluzionit se zgjedhjet mund të bëjnë çudira. Sociologu i njohur gjerman, Niklas Luhmann na kujton se zgjedhjet janë thjesht një ftesë periodike që i bëhet elektoratit për të hedhur zaret. Ato i ngjajnë valles së shiut të fiseve indiane që mendonin se kështu mund të ndryshonin motin. Sigurisht, moti nuk ndryshonte për shkak të valles, por ama valltarët fitonin prestigj e pushtet dhe në mbrëmjet e qeta të fisit flitej vetëm për ta. Dhe jeta e fisit mund të vazhdonte normalisht, e strukturuar dhe me kuptim, deri në vallen e radhës. Kështu dhe zgjedhjet, edhe pse nuk sjellin ndryshime rrënjësore në mirëqenien publike, janë të rëndësishme sepse mbajnë në këmbë mitin e demokracisë, mitin e pushtetit të popullit. Por si çdo mit, edhe ky ka nevojë për dy gjëra: e para, të mos neglizhohet; e dyta, të mos merret

si i vërtetë. Dhe për zgjedhjet që na presin në qershor, kjo do të thotë që duhen trajtuar thjesht si zgjedhjet e radhës, që do përcaktojnë disa fitues dhe humbës të përkohshëm dhe do legjitimojnë nisjen e disa reformave me rezultate modeste. Perëndimi i qytetëruar, ku politika funksionon pa problem, nuk ia gërvisht koren simbolike demokracisë dhe nuk e ngatërron mitin me realitetin. Paradoksalisht, demokracinë mund ta vrasë vetë demokracia. Premtimet dhe apelet për demokraci të vërtetë, për zgjidhje historike, për pushtet të qytetarëve e të tjera formulime pompoze si këto që shohim në fushatën aktuale, mund ta shkatërrojnë vlerën simbolike të demokracisë – mund ta shkatërrojnë tërësisht atë ditën e shenjtë të zgjedhjeve që unifikojnë shtetin, partitë dhe elektoratin për të legjitimuar sistemin politik. *Pedagog në Universitetin Europian të Tiranës.


12

aktivitete

arsim

Ishte ideja e Forumit studentor të Financës për të realizuar një konkurs të përvitshëm esesh në UET, me tematika të lidhura lidhur me çështje specifike të lëmit të financës. E quajtën “Edukimi financiar” dhe për rreth dy muaj studentët u angazhuan në grupe pune për të realizuar esetë mbi temën.

UET, shpallen studentët fitues të konkursit financiar Edukimi financiar ishte tema që mblodhi studentët e degës Financë në një konkurs me ese, ku nga një juri pedagogësh ekspertë të fushës u bë përzgjedhja e më të mirave dhe dje u përzgjodhën tre fituesit, studentë të degës Financë-Bankë në UET. Ky konkurs synon që në të ardhmen të përfshijë studentë nga i gjithë vendi Pjesëmarrja në këtë konkurs ishte për studentët e ciklit të parë (Bachelor) të degës Financë, që studiojnë në vit të dytë dhe të tretë. “Çdo grup trajtoi aspekte të veçanta dhe specifike të tematikës së madhe, pa kaluar në përsëritje nga një ese në tjetrën, pasi origjinaliteti dhe uniciteti është parimi që ky forum synon ndër të tjera të promovojë mes studentëve, duke vendosur dhe një standard për të gjithë studentët e tjerë gjatë punimit të eseve”, - u shpreh Elvin Meka, drejtuesi i Departamentit të Financës në UET. Anëtarët e komisionit, Elvin Meka, Magdalena Bregasi dhe Anilda Bozdo, pasi dëgjuan për rreth dy orë prezantimet e studentëve që morën pjesë në konkurs, zgjodhën esetë më të mira bazuar në origjinalitetin e punimit, qasjen metodologjike, qartësinë e argumentimit dhe shkallën bindëse të

përfundimeve dhe rekomandimeve, karakteristika këto të rëndësishme në një punim akademik. Çmimin e parë të konkursit e mori studentja Ana Kallaku, e cila përfaqësoi grupin e saj të punës me temën “Të rinjtë dhe informacioni mbi shpenzimet e tyre mujore”; çmimin e dytë, Klaudia Kaja, ndërsa të tretin, Ernesta Koçi, dhe për të gjithë pjesëmarrësit u shpërndanë certifikata. “Tema që ne zgjodhëm kishte të bënte me informacionin që kanë të rinjtë e sotëm në lidhje me koston e tyre mujore. Kemi marre në studim 250 të rinj nga universitete të ndryshme, në mënyrë që studimi të ishte sa më gjithëpërfshirës dhe kemi bërë analizën e çdo ankete. Është më se normale që u ndjemë shumë të kënaqur dhe të vlerësuar për një punë që e kishim bërë me shumë përkushtim, bashkëpunim, vullnet dhe me dëshirë shumë të madhe”, - u shpreh fituesja e çmimit të parë, Ana Kallaku. Morën pjesë edhe përfaqësues të bankave të nivelit të dytë dhe shoqata e bankave, të cilët bënë prezantime të shkurtra të departamenteve të tyre. Esetë më të mira do të publikohen në një seksion të veçantë të faqes së internetit të UET. Forumi i studentëve të Financës u krijua si nismë e pedagogut të Fakultetit Ekonomik, Arbi Agalliu, një vit më parë, dhe u mbështet nga Zyra e Projekteve në UET. Forumi ruan një lloj ekskluziviteti brenda studentëve të UET-it, për

Fituesit

Gjatë prezentimit të ESE-ve

vetë fokusin dhe parimin e krijimit të forumit si një platformë diskutimi dhe debati mes një grupi studentësh me përkatësi tërës i s ht t ë nj ë j t ë n ë p r o f i l i n e formimit akademik “Natyrisht, organizimi gjatë këtij viti ka disa specifika shtesë në dallim nga një vit më parë, për më tepër që tashmë ai vendoset si një aktivitet i

Cikli i debateve UET, LSI shpalos programin për të rinjtë Rregullimi i sistemit arsimor në Shqipëri, krijimi i zyrave të këshillimit të karrierës nëpër gjimnaze, implementimi si duhet i Kartës së Bolonjës, përfshirja e praktikave mësimore, hapja e vendeve të reja të punës për të rinjtë, lehtësirat fiskale për bizneset e të rinjve, ishin disa nga pikat kryesore të Lëvizjes Socialiste për Integrim, që kryetari i LRIsë, Endrit Braimllari ndau me studentët e UET-it në ciklin e debateve të partive politike përpara zgjedhjeve të 23 qershorit. Gjatë fjalës së tij para studentëve, Braimllari vlerësoi rolin konstruktiv të LSI-së në qeveri për 4 vitet e shkuara, si dhe shprehu angazhimin se punësimi dhe politikat mbështetëse për të rinjtë janë në fokus të programit të LSI-së. “Është urgjente që sistemi i arsimit shqiptar të rregullohet. Kemi vënë re që ka një mungesë në këshillimin e karrierës për maturantët. Duhet një studim i mirë tregu fillimisht, që të evidentohet për çfarë profesionistësh ka më shumë nevojë ai. Nuk duam të orientojmë apo të ndërhyjmë në sistem, por duam t’u japim informacionin e duhur të rinjve”,- vijoi Braimllari, duke thënë se një nga prioritetet e LSI-së është hapja e kolegjeve të licencuara profesionale dyvjeçare. Ai vijoi duke thënë se LSI do të fokusojë energjitë e veta në studimin e tregut, këshillimin e karrierës dhe përmirësimin e sistemit të Maturës Shtetërore, e cila ka 8 vjet që po eksperimenton. “Duhet ta rregullojmë skemën e Maturës Shtetërore për të rinjtë. Por këto nuk bëhen pa u rregulluar sistemi dhe për t’u rregulluar, duhet të dëgjohet vetë zëri i të rinjve”. Braimllari preku edhe sistemin e Bolonjës, që sipas LSI-së ka nevojë të unifikohet dhe të implementohet siç duhet

nga të gjitha universitetet e vendit. Për punësimin, ai tha se LSI ka një plan të qartë punësimi prej 5 pikash, ndërsa evidentoi faktin se kjo forcë politike ka në strukturat e saj një numër shumë të madh të rinjsh.“Punësimi i të rinjve është prioritet kryesor i LSI-së. Ne propozojmë lehtësi fiskale për bizneset që punësojnë të rinjtë dhe për të rinjtë sipërmarrës”. Braimllari shtoi se në pikat mbi punësimin, LSI propozon punësim sezonal ose part-time në institucione private dhe shtetërore, si edhe njohjen e praktikave mësimore dhe vullnetarizmin si praktikë pune. I pyetur në fund se kush do të jetë kryeministri i vendit nëse fiton koalicioni i majtë, ai u përgjigj se, me Partinë Socialiste nuk ka asnjë marrëveshje paraprake për këtë dhe do të procedohet sipas Kushtetutës.

përhershëm vjetor dhe kontribut i gjithë Departamentit të Financës”, - thotë Elvin Meka, duke zbuluar se ky forum synon që në aktivitete të ardhshme të përfshijë studentë të Financës të universiteteve të tjera dhe në afatgjatë të shndërrohet në një konkurs mbarëkombëtar për esetë elitë në fushën e financave shqiptare.

Çmimi i parë: Tema: “Të rinjtë dhe informacioni mbi shpenzimet e tyre mujore” Autorë: Ardjan Lala, Ana Kallaku, Flogert Zguri, Joana Hoxhaj, Adrian Gega Çmimi i dytë: Tema: “Marrëdhënia e konsumatorit shqiptar me paranë dhe tregun financiar” Autorë: Esmeralda Topuzi, Klaudia Kaja, Kristi Kongo, Sara Hafizi Çmimi i tretë: Tema: “Kultura financiare në familjet shqiptare” Autorë: Dorina Brati, Eglantina Kulli, Elda Spirollari, Ernesta Koçi, Kristina Gjica, Suada Ballkoçi

REPUBLIKA E SHQIPËRISË KËSHILLI I LARTË I DREJTËSISË

NJOFTIM Këshilli i Lartë i Drejtësisë, me Vendimin Nr. 331, datë 20.05.2013 dhe Vendimin Nr. 332, datë 20.05.2013 njofton publikisht, si më poshtë vijon: Shpalljen e 1 (një) vendi vakant për Inspektor pranë Inspektoratit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë; Ri shpalljen e vendit vakant për Kryetar në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Lezhë. Bazuar në ligjin Nr. 9877, datë 18.02.2008 “Për organizimin e pushtetit gjyqësor në Republikën e Shqipërisë”, në ligjin Nr. 8811, datë 17.05.2001 “Për organizimin dhe funksionimin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë”, i ndryshuar, në Vendimin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë Nr 195/2/a, datë 05.07.2006, “Rregullore për organizimin dhe funksionimin e Inspektoratit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë”, i ndryshuar, si dhe në Vendimin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë Nr. 227/2, datë 28.03.2008, .2008, “Për funk� funksionin drejtues në gjykata”, njoft njoftohen ohen të gjithë kandidatët që plotëso� plotësojnë kriteret ligjore për secilin vend vakant, të paraqesin brenda datës 24 Qershor 2013, pranë Këshillit të Lartë të Drejtësisë, dokumentet përkatëse. Të gjithë të interesuarit, për më tepër informacion lidhur me procedurat, dokumentacionin dhe kriteret e pranimit, mund të vizitojnë faqen zyrtare të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, në adresën www.kld.al, në rubrikën “Korniza ligjore”, si dhe rubrikën “Vende vakante”.


kulturë

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

24.05.2013

13

kujtime G

jithsesi, Lidhja ishte si një planet tjetër, duke e krahasuar me provincën. Gjithçka ishte më e çliruar, bisedat ishin më të lira dhe nuk vihej re ose dallohej ajo autocensurë dhe ai kujdes i tepruar për të peshuar çdo fjalë si në provincë. Orar pune pothuajse nuk ekzistonte. I vetmi që vinte qysh më shtatë të mëngjesit, ishte fotografi Pipi Naçe. Kalonte njëherë para tavolinës së kryetarit në sallën e madhe, i cili ishte duke pirë kafe, sepse edhe ai kishte zakonin që vinte para gjithë punonjësve dhe pastaj fotografi zhdukej gjithë ditën. Vinte përsëri rreth orës dy e gjysmë ose tre pa çerek dhe dezhurni (herë pas here, për të thënë se kishte disiplinë pune, vendosej një dezhurn), i cili duhej të mbyllte Lidhjen në orën tre, por lodhej së prituri Pipin deri sa ai të dilte nga zyra. Kuptohet që atje rrinte kot fare, për të thënë se kishte shumë punë. I qetë, i kulturuar, i mbajtur shumë mirë, me një shpirtmirësi dhe zemërgjerësi të rrallë, Pipi më kujtonte shpesh Përmetin, prej nga e kishte edhe origjinën. Një motoçikletë që kishte Lidhja, e përdorte vetëm Pipi. Dy herë që isha nisur me shërbim me të, e kishim lënë nisjen në orën shtatë të mëngjesit dhe mezi kishim arritur të niseshim më dy ose tre pasdite. Por qetësinë ose ngadalësinë karakteristike proverbiale Pipit nuk mund t’ia merrje kurrë për keq. Ajo ishte pjesë e mirësisë së tij. Ndryshe ndodhte me shoferin e gazetës “Drita”, Fatosin. Me të nuk mund të niseshe asnjëherë pa pritur të kthente dy ose tre dopio. ‘Jam më i sigurt, - thoshte, - po nuk piva, më dridhen duart’. Dhe vërtet, dy-tre aksidente që i kishin ndodhur, njëri prej të cilëve me Teodor Laçon afër Librazhdit (të dy përfunduan në spital), shoferi i gazetës ishte nisur fare esëll. Në Berat ku kishim shkuar me shërbim, zumë hotelin dhe u futëm të hanim darkën. Hysni Milloshi, i cili atëherë shkruante vjersha dhe ishte oficer në atë qytet, na kishte përgatitur një darkë të jashtëzakonshme për kohën. E mbajtëm aq gjatë kamerierin, sa restoranti punonte vetëm për ne. Kur vendosëm të dalim, rreth orës tre të mëngjesit, ishim aq të dehur sa nuk u ngjitëm në hotel të flinim, por u nisëm për Tiranë. Plepat ndanë udhës mua më shumëfishoheshin nga tre, nga katër. Çuditërisht, Fatosi u ul në timon, na solli në Tiranë dhe na shpërndau nëpër shtëpia sikur nuk kishte ndodhur asgjë, pavarësisht se kishte pirë më tepër se ne. Pija ishte mëkati më i vogël që mund të bëje në Lidhje. Por erdhi një ditë që pija u bë problem i madh dhe që u zgjidh në një mënyrë groteske. Gabimet që binin më shumë në sy ishin gjithmonë ato të gazetës “Drita”, sepse ajo ishte në qendër të vëmendjes dhe e lexonin të gjithë. Ishte, si të thuash, fytyra e Lidhjes. Në ato shtypshkronja primitive ku punonim mund të dilnin gabime qesharake, por që mund të të merrnin më qafë. Në një tregim, fjala tregtari ‘parisian’ kishte dalë tregtari ‘partizan’, gjë që kush e di si funksiononte tipografia e atëhershme kineze, e kupton që mund të ndodhte fare lehtë. Problemi shpërtheu deri në skandal. Ç’është ky tregtar partizan, na i bëtë dhe partizanët tregtarë? Drejtoria e shtypit në Komitetin Qendror kërkonte analizë të thellë dhe masa konkrete. Dritëroi, i cili na mblodhi në zyrën e tij, e nisi shumë seriozisht. Po shumë shpejt, pasi bëri

Si shpëtuam atë ditë kur emri i Kadri Hazbiut nuk doli me “d”. Si e gdhinë në redaksi duke gërvishtur kopjet e gazetave që do të shkonin në Bllok. “Pija ishte mëkati më i vogël në Lidhje”, - shton Londo në kujtimet që ka shkruar në librin “Jeta që na dhanë”, botimet Toena.

Bardhyl Londo zbulon “mëkatet” në Lidhjen e Shkrimtarëve Shkrimtari rrëfen gabimet që bëheshin në gazetën “Drita”, që ishte fytyra e Lidhjes së Shkrimtarëve detyrën që i kërkohej, u kthye përsëri në zakonin e Lidhjes. “Shikoni, - tha, të gjitha këto ndodhin sepse ju pini më shumë se ç’duhet. Do ta bëjmë kështu, të mërkurën, të enjten, të premten dhe të shtunën nuk do të pini fare, ditët e tjera bëni ç’të doni”. Shumica filluan të qeshnin nën buzë, ndërsa Teodor Keko po rrinte shumë serioz. “Si thua ti Dori?”, iu drejtua Dritëroi kur pa seriozitetin e panatyrshëm të Dorit. “Dakord jam në përgjithësi, kryetar, - i tha Dori, - po më duket si shumë, po sikur fjala vjen të na lini edhe të mërkurën?” Dritëroi e mbajti veten të mos qeshte dhe shtoi shumë seriozisht: “Mirë, merreni dhe të mërkurën...” Natyrisht që ky vendim nuk u zbatua kurrë, sepse të gjithë e dinim se gabimi nuk ishte pasojë e pijes, por e teknologjisë shumë primitive. E çuditshme ishte se në gazeta të tjera ndodhnin me të vërtetë gabime tronditëse por nuk i kapte njeri, nga që lexoheshin pak, ose ndoshta nga shkaku se “Dritën” e shikonin si delen e zezë, si një gazetë që ishte e prirur për gabime dhe për mendime që udhëheqjes nuk i pëlqenin dhe shpeshherë i gjykonte të rrezikshme. Në gazetën “Bashkimi”, njëherë ndodhi që emri i Kadri Hazbiut, atëherë në kulm të lulëzimit dhe forcës së tij, ishte shkruar aq keq sa mund të shkaktonte furtunë të jashtëzakonshme: te fjala Kadri kishte rënë “d”-ja dhe kishte dalë Kari Hazbiu. Megjithatë, nuk u bë asnjë farë problemi se nuk e kishte kapur njeri. “Dritën” e shikonin me lente zmadhuese dhe kur nuk gjenin gabime, ndodhte të dëshpëroheshin shumë. Nuk kaloi shumë dhe na ndodhi “bëma” tjetër. Në një tregim të Jakov Xoxës, botuar në përvjetorin e tij, ishte fjala bythë ose më saktë b... që ai e kishte për-

dorur vetë. Meqë sapo na kishte ndodhur rasti me ‘tregtarin partizan’, dikush shfaqi dyzimin si do pritej kjo fjalë që kishte përdorur Jakov Xoxa. Mirë ai që e ka përdorur, po ju ku i keni sytë që e botoni, përse ju kemi vënë aty? Atëherë u detyruam të lajmërojmë shefin e drejtorisë së shtypit sepse gazeta ishte shtypur tashmë. Por, tha ai, tashmë ka përfunduar, gazeta nuk mund të anulohet, çfarë propozoni të bëni? E vetmja mundësi ishte ta kruanim faqe për faqe në të gjitha gazetat germën b..., gjë që ishte e pamundur. Mirë, tha shefi i shtypit, kruani atëherë vetëm ato kopje që vijnë në Bllok dhe nëpër zyra. U thërrit gjithë redaksia, morëm nga një copë qelqi dhe vazhduam të kruajmë deri sa erdhi makina që do të merrte gazetën ta shpërndante. Xani, përgjegjësi i turnit të shtypshkronjës, vinte dhe na thoshte: ju jeni të marrë, askush nuk ka për ta kapur këtë. Kur mbaruam, veçuam rreth dy mijë kopje që kishim arritur t’i kruanim dhe iu lutëm Xanit që këto kopje t’i çonte patjetër në Bllok dhe nëpër zyra. Mos u bëni merak, tha Xani dhe nënqeshte nën buzë. Të hënën, në mbledhjen e redaksisë, ra telefoni. Ju, tha zëri nga ana tjetër e telit, nuk jeni fare seriozë. Edhe më thatë vetë që do ta kruanit gazetën dhe mua më ka ardhur gazeta me bythë. Të paktën mos më kishit thënë. Ishte shefi i shtypit. E kuptuam që kjo ishte shakaja ose hakmarrja e Xanit, të cilin bashkë me veten e kishim mbajtur në shtypshkronjë deri në mëngjes: kopjet që kishim kruar gjithë natën ai i kishte nisur në Pukë dhe Tropojë... Sado që mundoheshim t’i kalonim në shumicën e rasteve me humor, nganjëherë tensioni ishte aq i madh sa nuk e kuptoje fare nga të vinte dhe pse të vinte.

projekti

Tundimi për të shkruar kujtimet me ministrat e Kulturës Rasti e solli që pas shumë vitesh që kur kisha ikur nga Lidhja, ku kalova një periudhë njëzetvjeçare si gazetar, kryeredaktor dhe kryetar i Lidhjes, të kthehem përsëri, kësaj here në Ministrinë e Kulturës. Isha duke ndjekur ndeshjen Bullgari-Shqipëri që luhej në Sofje, kur një gazetare e kulturës e gazetës ‘Shekulli’ diçka më pyeti për një vendim qeverie, i cili do ta kthente godinën e dikurshme të Lidhjes në Ministri Kulture. Po shikoj ndeshjen, i thashë, më merr më vonë. Kur mori përsëri i thashë të vërtetën, se nuk dija gjë dhe se tani po e merrja vesh lajmin. Tetë vjet që isha kryetar në Lidhje dhe të tjerë që erdhën pas meje, mundëm ta ruanim godinën e Lidhjes, megjithëse tundimi për ta marrë në administrim ka qenë i përhershëm dhe i fortë. Por erdhi një ditë që kjo godinë po keqmenaxhohej deri në masakrim dhe ata që kishin përgjegjësinë e patolerueshme për këtë, në vend të reflektonin dhe të dinin si të mbronin godinën, fajësonin paraardhësit e tyre, kërkonin të gjenin fajtorë pa faj. Ditën e përurimit të kësaj godine të rikonstruktuar dhe të përshtatur për ministri, me gjithë thirrjet telefonike të ministrit të atëhershëm, Ylli Pango, që donte një fotografi me gjithë stafin, nuk pranova të shkoj. Fotografia më dukej si një lloj tradhtie ndaj së kaluarës sime. Edhe të nesërmen kur më pyeti ministri se në cilën zyrë dëshiroja të punoja, me shaka i thashë se këtu, në këtë godinë, unë jam i vetmi pronar nga të gjithë ata që punojnë… E mendoja me më shumë emocion rikthimin tim në këtë godinë, ku kam aq shumë kujtime të të gjitha ngjyrave dhe ngarkesave emocionale. Por nuk doli kështu. Për çudi, që ditën e parë të rikthimit e deri sot, më duket se kam të bëj me një ambient që nuk më prek aspak, më duket sikur hyj e dal në një muze gati të vdekur, ku nuk ndiej asnjë zë të ngrohtë, asnjë ngjyrë të më tërheqë. I vetmi tundim që ngre krye herë pas here brenda meje është tundimi për të dëshmuar përvojën time me ministrat e shumtë që ndërrova gjatë kohës që kam punuar në Ministri. Kjo, duke i shtuar vitet e përvojës sime politike, më pëshpëritin gjithmonë dhe herë pas here dëgjoj zërin e tyre të më thonë: jemi këtu…këtu… tu… Nuk është çudi t’u rikthehem këtyre kujtimeve. Tani për tani është vetëm një tundim. Por unë e di mirë se tundimi për të rrëfyer dhe për t’u rrëfyer shpeshherë është i parezistueshëm…


14

zbavitje

lojra të ndrsyhme

Fjalëkryqi klasik 1

2

3

4

5

Qitësi qëllon dhe… godet veten 6

7

8

13 18

17 22

23

19

24

25

9

11

14

15

20

21

26

29

10

36

28 31

33

37

38

41

34

35

39

40

43

42

16

27

30 32

12

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

44

46

47 49

45 Koha e fillimit ____:____

48

Koha e mbarimit ____:____

50

Horizontalisht 1. Tërësia e nëpunësve, që veprojnë në aparatin shtetëror. 11. Lokal nate me muzikë. 13. E vërtetë shkencore, e cila duhet provuar me arsyetime e me veprime të ndryshme. 14. Pjesë e një qyteti. 16. Shko! 17. Një lloj mercedesi. 18. Qytet në Kosovë. 20. Instituti Gramastikës. 21. Ent Ndërtimi. 22. Lumë i gjatë në Kanada. 25. Aftësia e njeriut për të krijuar e për të ndërtuar në vetëdijen e vet figura ose ide të reja. 29. Që nuk ka ndonjë të metë a cen. 30. Konica i letrave. 31. Gjysëm latine. 32. Mbret në Francë. 33. Pa asnjë shkak. 34. Kuadër i lartë ushtarak. 36. Mbikqyrës, mbrapsht. 38. Kryeqyteti i Egjiptit. 40. Pantallona prej shajaku për burra. 41. Kryeqyteti i Marokut. 43. Tryeza e dikurshme. 45. Bëhet byreku me ashtu. 46. Pronar i madh tokash. 47. Koka, këngëtare. 49. Kanal detar mes Shqipërisë dhe Italisë. 50. Medikamente kokërr.

Vertikalisht: 1. Kushtet në të cilat zhvillohet një veprimtari. 2. Rrafsh në trajtë trekëndëshi në grykën e derdhjes së një lumi. 3. Pak modest. 4. Institut Republikan. 5. Shtet në Azi. 6. Përemër pronor. 7. Gjë e shpikur nga mendja, diçka që nuk është e vërtetë. 8. Kafshë zvarranike e rrezikshme që jeton në Amerikë. 9. Ushqim për kafshët. 10. Ambasada Greke. 11. Ndëshkim. 12. Dypalëshe, ose... 15. Monedha japoneze. 19. Agjensi Monetare. 23. Ai që bën ushtrime të vështira gjimnastikore. 24. Qytet i vendit tonë. 26. Ndeshje e fituar në tavolinë. 27. Piktura shenjtorësh, pa të findit. 28. Historian i famshëm latin. 33. Përemër dëftor. 35. Radio Kukësi. 37. Personazh negativ tek Otello. 39. Pronë e një institucioni. 42. Trung që përdoret për ndërtim. 44. Pjesa e majtë, ose e djathtë e një sendi. 45. Gjah i kapur. 48. Ent Privat.

Sudoku | nivel mesatar 2

9

8 4 6

5

2

9

6

1

5 2 3

9 8 5

8

3 7

3

8 2

4

6 1 4 8

4 5

4

9

2

2

3

6

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

2

6 7

7

4

9 5

5 6 1 8 3

Koha e fillimit _____:____ Koha e mbarimit ____:____

Numërkryq

2 9 4 3

Gjeni figurën duke bashkuar pikat

9

Si mund të qëllojë një qitës veten e tij? Kjo është thuajse e pamundur, por kur fati të rezervon surpriza, edhe ndodh. Një fat të tillë, pësoi një qitës amator. Në videon që qarkullon në internet, i riu, pasi merr shënjestër për disa sekonda objektivin e tij, qëllon. Objektivi ishte një pllakë metalike e vendosur në një distancë goxha të konsiderueshme. Plumbi e godet në shenjë, rikthehet, përplaset në shesh pak metra distanca nga qitësi dhe më pas ndalet në kokën e tij. Fatmirësisht, distanca e largët uli ndjeshëm fuqinë goditëse të predhës kalibër 50 mm e dalë nga arma dhe plaga e shkaktuar ishte më shumë një gërvishtje.

Horoskopi javor DASHI (20/III-20/IV)

DEMI (21/IV-20/V)

Jeni ne një lidhje qe prej disa kohesh? Yjet do ua turbullojnë mendjen dhe do e vini ne pikëpyetje vazhdimësinë e saj. Mos u tregoni te nxituar sepse do bëni gabime te renda. Beqaret do vazhdojnë te ëndërrojnë pa mase, por nuk kane për ta gjetur atë qe po kërkojnë. Financiarisht duhet me tepër maturi dhe mençuri.

Do kaloni një krize individualizmi gjate kësaj dite ne jetën tuaj ne çift. Ekuilibri qe kishit vendosur do prishet dhe mund te keni mosmarrëveshje te shumta me partnerin. Nëse jeni ende vetëm, do mërziteni pa mase pa menduar se ne mbrëmje iu pret një surprize e bukur. Ne planin financiar nuk do iu mungoje fati, megjithatë për shkak te borxheve qe keni nuk do vini shume para mënjanë.

BINJAKET (21/V-20/VI)

GAFORRE (21/VI-22/VII)

Yjet premtojnë një dite harmonike dhe mjaft te këndshme për jetën tuaj ne çift sot. Gjithçka do shkoje me se miri me partnerin tuaj dhe komunikimi do vazhdoje po njësoj. Beqaret nuk duhet t’iu besojnë te gjithë atyre qe do i joshin sepse mund te ketë nga ata qe do kërkojnë thjesht një aventure ditore. Ne planin financiar nuk duhet te bëni çmenduri qe te mos keni telashe.

Jeta ne çift do jete shume e këndshme dhe e mbushur me emocione te mëdha. Nuk do i mbani te fshehta partnerit dhe kjo do jete një pike e forte për te ruajtur zjarrin e dashurisë. Beqaret do bëjnë mire te mos thurin ëndrra te mëdha, por t’ia lënë gjithçka kohës. Financat nuk do jene te mira prandaj merrni sa me shpejt masa.

LUANI (23/VII-22/VIII)

Ambienti yjor do jete mjaft i përshtatshëm për te marre vendime ne çift sot. Shfrytezojeni sa te mundni ditën dhe bëni atë qe duhet ta kishit bere prej kohesh. Për beqaret gjithçka mund te ndodhe. Tregohuni te hapur për çdo gjë dhe do ndiheni me se miri. Financat do jene te mira, megjithatë duhet te mendoni edhe pak për te ardhmen.

Një klime pasionante do mbizotëroje gjate gjithë kësaj dite ne jetën tuaj ne çift sot. Edhe jeta seksuale do jete me e mire se kohet e fundit dhe do përjetoni kënaqësi te shumta. Beqaret do joshin pa fund, por nuk do kenë mundësi te mira për te menduar për një lidhje. Financat do jene te dobëta dhe shpenzimet nuk do jene aspak te rekomanduara.

PESHORJA (23/IX-22/X)

AKREPI (22/X-21/XII)

Secili prej jush do mbaje përgjegjësitë e veta ne çift gjate kësaj dite dhe do kuptoheni mjaft mire me njeri-tjetrin. Do i jepni me shume intensitet dhe pasion lidhjes qe keni. Beqaret do kenë me te vërtetë fat te kryejnë takimin qe ata kane ëndërruar. personi do jete fiks si e dëshironit. Ne planin financiar rekomandohet një strategji strikte për t’ia dale mbanë.

Ndryshimet e humorit do jene te shpeshta për ju sot dhe kjo do sjelle probleme për jetën ne çift. Mos e teproni me kërkesat dhe kokëfortësinë sepse partnerit mund t’i vije ne maje te hundës. Beqaret duhet t’i gjykojnë me maturi ftesat qe do iu bëhen, jo t’i pranojnë menjëherë. Ne planin financiar mund te përballeni me te papritura jo shume te këndshme. Kujdes!

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

Numra me 3 shifra: 014, 022, 182, 210, 222, 284, 444, 541, 554, 580, 582, 632, 684, 691, 740, 943, 950, 952, 965, 987. Numra me 4 shifra: 0152, 0493, 2382, 2635, 3259, 6517, 6587, 9532.

Numra me 5 shifra: 04918, 12724, 15489, 17625, 19802, 21021, 23845, 28517, 40775, 41525, 45211, 46286, 48172, 52105, 65651, 84854, 85415, 87484, 87848, 96246. Numra me 6 shifra: 112015, 403574, 436292, 521625, 542639, 552481, 563251, 575504.

Për pjesën me te madhe te të dashuruarve dita e sotme do jete e qete dhe pa ankth. Shfrytëzojeni për te folur çfarë do bëni mbi te ardhmen. Beqaret nuk duhet te tregohen me te hapur sesa duhet sepse me pas edhe mund te zhgënjehen. Ne planin financiar duhet te reflektoni me kujdes para se te bëni çfarëdo lloj shpenzimi. Situata nuk do jete e qëndrueshme.

UJORI (20/I-19/II)

Gjeni 10 ndryshimet

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

Jeta sentimentale e çifteve ka pasur shume probleme kohet e fundit, por duke filluar qe sot do mbizotërojë një atmosfere me e ngrohte. Mundësitë e beqareve për takime dhe aventura emocionuese do jene te shumta. Shfrytëzojeni sa te mundni ditën dhe përfitoni nga ftesat qe do iu bëhen.

BRICJAPI (22/XII-20/I) Gjate kësaj dite do udhëhiqeni nga Merkuri. Momentet e pasigurisë do jene te shumta dhe ato nuk do iu lënë te qete për te dashuruar ashtu si ju doni. Beqaret duhet te mendojnë seriozisht për te krijuar një lidhje jo te përftojnë nga mundësitë për aventura. Dijeni se vitet ikin shpejt. Financat do jene delikate për shkak se do shpenzoni me tepër sesa duhet. Kujdes!

PESHQIT (20/II-19/III) Dite mjaft e turbullt kjo e sotmja për jetën tuaj ne çift. Nëse doni qe marrëdhënia me partnerin te rregullohet sa me shpejt duhet te tregoheni tolerante dhe me te kuptueshëm. Beqaret do kenë një dite ta zakonshme dhe pa takime impresionuese. Për shkak te dëshirës se madhe për shpenzime te mëdha.


blog

1001

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

24.05.2013

24 viti

ditë që formësuan botën

15

Sot një lexues, nesër një lider.  Margaret Fuller 

1543

Koperniku dhe libri i heliocentrizmit Thuhet se Nicolaus Copernicus (Mikolaj Kopernik), matematikani dhe astronomi polak, vdiq më 24 maj 1543, brenda pak orëve pasi mori në duar një kopje të shtypur të punës për të cilën ai kish pritur aq gjatë për t’u botuar. Në vitin 1530, ai kish filluar të shkruante De Revolutionibus Orbium Coelestium, në të cilën parashtroi teorinë e tij se dielli është qendra e universit, rreth të cilit toka dhe planetët e tjerë orbitojnë. Por ai e kish zhvilluar teorinë e tij edhe më

herët, ndërmjet viteve 1508 e 1512 në Commentariolus (Komentar i shkurtër). Kisha mbronte idenë se toka ishte qendra e universit, duke pranuar modelin gjeocentrik të astronomit grek Ptolemeu, i cili kish ndjekur hapat e Aristotelit. Copernicus e zhvilloi sistemin e tij ndërkohë që kërkonte të gjente zgjidhje për vështirësitë matematike të paraqitura nga modeli i Ptolemeut dhe është argumentuar se ai hezitoi t’i bënte publike gjetjet e tij, për shkak të kundër-

shtimeve të mundshme fetare dhe frikës së përqeshjes nga kolegët e tij matematikanë. Në vitin 1539, astronomi Georg Joachim Rheticus i bëri një vizitë Copernicus-it dhe e bindi që të botonte zbulimin e tij. Pak njerëz i kuptuan implikimet tronditëse botërore të gjetjeve të Copernicus-it. Kundërthëniet mbi universin heliocentrik do të prisnin deri te veprat e Kepler-it dhe Galileo-s 70 vjet më vonë.

Blitz

Flickr

1

Në çdo 13 njerëz në tokë ka një llogari në Facebook.

1.8

Milion statuse rifreskohen çdo 20 minuta në Facebook

1.9

Milion kërkesa për ‘friends’ pranohen çdo 20 minuta në Facebook.

10.2

Milionë komente bëhen çdo 20 minuta në Facebook.

Titulli: rurale foto: walter callens

Në Facebook Anton Kooll Kaçubaj

SUGJERIM per KQZ: qe t'i nderroje numrin elektoral PS-se nga 29 ne 69. per te facebook Hysni Ndreu

Gjen me shumicë makina “Smart”, po ashtu janë përhapur plot edhe smart phone-ët, por unë s’po gjej njerëz smart. Helidon Tahiraj

Sa me fat që s’ dinte tekstin ai këngëtari që këndoi këngën për ekipin e Tironës, (në vend të këndonte për qytetin metropol të Tiranës). Sikur të dinte tamam tekstin, do ta shqepnin në dru, sepse do përmendte Fortuzin dhe Alimehmetin, 2 kandidatë të PD. Jona Hada

Dhjetëra programe për zhdukjen e dinosaurëve dhe askush nuk shqetësohet për zhdukjen e “Faleminderit”, ‘’Përshëndetje”, “Më fal’’.

gazetamapo@gmail.com cel: 068 20 55 477

Si të kanë katandisur o Gjergj? Fitim Dika

Në momentin kur Heroi ynë Kombëtar u vendos në mes të Shkupit, ngazëllimi i fytyrave të shqiptarëve në pushtet ishte aq i madh, sa besuan se u arrit fitorja më e madhe e tyre pas konfliktit të vitit 2001. Ngazëllim, që më së miri e tregon edhe përmendja e qindra herë e liderit të BDI-së, kudo që ai merr pjesë në tubime parazgjedhore dhe që, Izet Mexhiti asgjë s’përmendi në fjalimit e tij të fushatës, përveç Skenderbeg, Heroi ynë, Sheshi më i madh në Ballkan.  Mbase kishin të drejtë atëherë, se vepruan me miopi dhe në anën tjetër maqedonasit me largpamësi. Ndërtimi i përmendores së Skënderbeut, mbase i hapi rrugën projektit ‘Shkupi 2014’, projekti i qindra përmendoreve maqedonase dhe të gjitha në afërsi të Heroit tonë Kombëtar. Është interesante, se kur para dy vitesh u vendos Aleksandri i Madh, nuk mund të vërehej disonanca mes tij dhe Heroit tonë Kombëtar. Mirëpo, para pak ditësh u inaugurua Filipi II, disa metra larg Skënderbeut, dhe krahasimi i tyre është si mos më keq. Nuk ka ndonjë të huaj që të kalojë mespërmes tyre dhe të mos vërejë pluhurosjen dhe zvogëlosjen e Heroit tonë Kombëtar, karshi skulpturave maqedonase, si ajo e Filipit, që krahas vetes, ka edhe disa luanë, shatërvanë të bukur dhe me drita, hapësirë më të gjerë.  Shkupi po bëhet qytet dyetnik edhe sipas lindjeve dhe statistikave që jep gazeta “Dnevnik”, mirëpo zgjebosja që bëhet ndaj Heroit Kombëtar të shqiptarëve, si një skilipec karshi heronjve të maqedonasve, me siguri gjeneratat e ardhshme do pyesnin një ditë: vallë, kush të katandisi kaq keq, o Heroi ynë?

Themelues: Henri Çili. Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku. Speciale: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. . Kultura: Aida Tuci. Suplement: Arta Çano. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

Marketing / Drejtore: Fiziana Bora Cel: 068 20 55 437 E-mail: fiziana_bora@yahoo.com Menaxhim / Robert Mane Cel: 068 20 55 440


CMYK

16 24.05.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta Mapo  
Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Advertisement