Page 1

Faqe 2

Afër / larg

Një vit për ta “harruar” tragjedinë e 21 majit Vladimir Karaj

Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E mërkurë, 22 maj 2013. Numër 914. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

Meta kryeministër? Vasili: E vendos vota e popullit

Negociatat e Arvizu, PS e PD larg konsensusit për KQZ Partia Socialiste kërkon shkrirjen e KQZ aktuale dhe rizgjedhjen e anëtarëve të rinj, ndërsa kërkon konsensus për kryetarin. PD nuk ndryshon qëndrim, duke mos vënë në rrezik Lleshin. Arvizu: Berisha, Rama dhe Meta s’janë ende afër një zgjidhjeje. Berisha e Topalli: Rama po cenon procesin zgjedhor Të zhytur kokë e këmbë në fushatë, PS dhe PD kanë lënë në hije ngërçin e KQZ-së, që funksionon prej javësh vetëm me katër anëtarë. Më shumë se tek partitë, shqetësimi për këtë anomali shihet tek diplomatët e huaj, të cilët janë përfshirë edhe një tjetër herë në kërkim të një zgjidhjeje për “arbitrin”, një muaj para 23 qershorit. Negociatat në prapaskenë dolën në

sipërf aqe dje me vizitën 40-minutëshe që ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu zhvilloi në zyrën e Ramës. “Gjithmonë jam optimist për një zgjidhje, por gjithashtu jam realist. Ne dëgjojmë dhe lexojmë me shumë vëmendje deklaratat e Kryeministrit, zotit Rama dhe zotit Meta, por ata natyrisht s’janë... Faqe 3

Londo: Si më kërkuan të bëhesha “ekspert” për të futur në burg Zhitin Intervista / Zv/kryetari i LSI, Petrit Vasili analizon fushatën e deritanishme. LSI do të shumëfishojë rezultatin më 23 qershor. Parashikimi për mosndikimin në rezultat të kandidimeve të Arben Malajt, Dritan Priftit dhe Agron Dukës. Kryeministri i ardhshëm? “Në mënyrë absolute, fatin e çdo partie dhe çdo politikani e vendos vota e popullit. Vota e popullit në mënyrë të drejtë do përcaktojë dhe fituesin, dhe humbësin e zgjedhjeve”. Faqe 13

op-ed / 10-11

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Kryeministër me dy fytyra

koment Arben Vata

Një ditë përpara se PS të mbante Konventën kombëtare zgjedhore për zyrtarizimin e Edi Ramës si...

koment

Haris Vongli

7 kronikë

reaksionare të Visar Zhitit. “O Zot, thashë me veten time, tani unë mund të isha xhelati i mikut tim”

Bardhyl Londo

“SHKB” e akuzës, 6 prokurorët e rinj që do të hetojnë kolegët Kryeprokurori shtyn më tej nismën për Drejtorinë e Inspektimit, duke i dërguar Presidentit emrat e 6 personave që do të ngjiten në organin qendror të akuzës Prokuroria e Përgjithshme pritet të shtohet me gjashtë prokurorë të rinj, të cilët do të jenë pjesë e Drejtorisë së

Rrugës për Sarandë…një vit më parë “Rrugës për Sarandë, faleminderit Zot që më dhe mundësinë për të kaluar këtë...

Në librin e tij me kujtime, Bardhyl Londo shkruan për rastet kur shkrimtarëve apo artistëve u kërkohej të bëheshin ekspertë apo dëshmitarë. Londo tregon sesi i kërkuan të bënte relacion me shkrim për disa poezi që ishin etiketuar si

Inspektimit. Pas dy shpalljeve radhazi, Këshilli i Prokurorisë ka miratuar emrat e gjashtë prokurorëve, të cilët i janë përcjellë Presidentit të Republikës për dekretim. Emrat e tyre nuk bëhen publikë, por burimet shprehen se janë përzgjedhur kandidaturat më të mira. “Janë në pjesën më të madhe magjistratë dhe figura me integritet të lartë moral e profesional”... Faqe 7

fushata

Tre Kamberë në një derë

Sherif Merdanit i vjedhin makinën: E bleva me lekët e burgut Këngëtari i njohur ka denoncuar vjedhjen e automjetit përmes përdorimit të një çelësi rezervë. Bën apel për kthimin e makinës, të cilën e kishte blerë me paratë e dëmshpërblimit

Berisha: Rama drejton PS pa ide, synojmë mandatin e 5-të në Lezhë

FAQE 5

Punën që kisha për të zgjedhur poezitë që do të botoheshin, zakonisht e mbaroja shumë shpejt, sepse i njihja autorët dhe me ata që ishin poetë të vërtetë dhe kur ua ktheja... Faqe 3

koment / 11

Faqe 16

Roland Lami

Dyzimi i qëllimshëm i LSI Deklaratat e përsëritura të përfaqës u e sve t ë L S I k a n ë n x it u r hamendësimet mbi domethënien e tyre dhe të sjelljes politike të kësaj force në ditët në vazhdim. Në komentet e një pjese të analistëve pranë së majtës predominon qasja kontekstuale, ndërsa tek një pjesë e analistëve pranë së djathtës vihet re qasja racionale. Për sa i përket qasjes së parë, mund të themi se ajo shtrihet në disa nivele. Niveli i parë i analizës së këtyre deklaratave prek aspektin psikologjik. Siç dihet, elektorati i LSI duke qenë një elektorat kryesisht pragmatist, motivohet më shumë nëse kjo forcë politike ofron garanci mbi nivelin e pjesëmarrjes në qeverisjen e nesërme. Sa më shumë të besohet kjo tezë, aq më shumë priret kjo tipologji votuesish të votëbesojnë këtë forcë politike...


2

afër/larg

1

Petrit Vasili:

Berisha:

kërkesa në ERE

Kryeministrin e ri do e vendosë vota e popullit

Rama drejton PS pa ide, synojmë mandatin e 5 në Lezhë

CEZ, gati rikthimin e faturimit aforfe

Faqe 4

Faqe 5

Faqe 6

Përtej gjithë tragjedisë, një reflektim për atë që ka ndodhur, ka munguar. Masat e sigurisë në rrugë nuk janë shtuar dhe as duket se është përmirësuar statistika e aksidenteve.

Në vitin 1999 kishim 468 aksidente, në vitin 2000; 429 aksidente, në vitin 2001; 400 aksidente, në vitin 2002; 328 aksidente, në vitin 2003; 363 aksidente,në vitin 2004; 804 aksidente,në vitin 2005; 853 aksidente, në vitin 2006; 1018 aksidente,në vitin 2007; 1254 aksidente, në vitin 2008; 1208 aksidente, në vitin 2009; 1465 aksidente, në vitin 2010; rreth 2000 aksidente. Ishzëvendësministri i Transporteve, Sadedin Çeliku botuar te Java

Një vit për ta “harruar” tragjedinë e 21 majit në Himarë Vladimir Karaj

M

ë 21 maj të një viti më parë, 13 persona humbën jetën në një greminë që të çon në Himarë, ku po udhëtonin në një autobus të organizuar prej Universitetit “Aleksandër Xhuvani”. 11 prej viktimave ishin studente të këtij universiteti, dhjetëra të tjera u plagosën. Atëherë, në mjaft debate dhe shkrime u fol për rregullime që i duheshin bërë transportit publik në vend dhe sistemit të sigurisë rrugore e mjeteve të transportit. Shqipëria është një nga vendet me numrin më të lartë të vdekjeve në aksidente në Evropë, dhe raste si ai i 21 majit në Himarë, veç dhimbjes duket se mund të sillnin një sërë reformash që do ta përmirësonin këtë. Por duket se gjithçka u harrua dhe vetëm familjet e viktimave e mbajnë mend atë që ndodhi dhe e kanë ende të freskët tragjedinë, edhe pse, si në shumë raste, janë ende të paqartë për atë që ka ndodhur. Zyrtarisht është pohuar se shkaku ishte shpejtësia e mjetit, por asnjë ekspertizë nuk u bë publike dhe asnjë rezultat hetimi mbi gjendjen e mjetit që u mbajt për mjaft kohë ‘fajtor’, nuk doli në dritë. Drejtuesi i autobusit humbi jetën bashkë me 12 të tjerë, por ai nuk kishte konsumuar alkool dhe ishte një shofer i vjetër, ndërsa të mbijetuarit mbajtën mend vetëm një fjalë të fundit prej tij: “Mbahuni, nuk kam frena”. Kësaj klithme as sot nuk i është gjetur përgjigje. Njerëzit që u përfshinë në aksident, ato që humbën jetën dhe ato që mbijetuan me plagë të rënda, janë ende pa përgjigje dhe po ashtu tragjedia mbetet pa fajtorë. Shqepe Molla, nëna e Aurorës, thoshte dje në një intervistë për një të përditshme se vajzën “ia vranë”. Gruaja thoshte se kishte

refuzuar një dëmshpërblim qesharak që i ishte dhënë nga kompania e sigurimit për jetën e vajzës, ndërsa të mbijetuarat ende protestojnë pasi jeta e tyre është vlerësuar shumë pak. “Pak ditë më parë na morën në telefon nga kompania e sigurimeve dhe na afruan afro 3 milionë lekë të reja, por i refuzuam. Paratë nuk mund të ma zhbëjnë dëmin, dhe aq më pak një shumë e tillë qesharake”, thoshte gruaja. Ajo sot fajëson thuajse gjithkënd për atë që ka ndodhur. Nga pedagogët deri tek agjencia e udhëtimit, por as ajo, as ndonjë tjetër nuk janë të qartë për atë që ndodhi një vit më herët dhe që i mori jetën Aurorës e shoqes së saj. Më herët, gjatë këtij viti vajzat e mbijetuara me plagë të shumta kërcënuan se do të shkonin në grevë urie për të marrë paratë që u dëmshpërblenin një pjesë të vuajtjes, por që rezultojnë se janë shumë pak për të paguar edhe ilaçet apo mjekimet që u janë dashur prej tragjedisë. Përtej gjithë tragjedisë, një reflektim për atë që ka ndodhur, ka munguar. Masat e sigurisë në rrugë nuk janë shtuar dhe as duket se është përmirësuar statistika e aksidenteve. Autobusë të vjetër dhe makina rrangalla vijojnë të lëvizin po ashtu të qeta, ndërsa mjaft ekspertë thonë se përveç pijanecëve në drejtim të mjeteve dhe shpejtësisë, gjendja teknike e makinave është një nga shkaqet

“Në fillim autobusi ka qenë gjysmë në tokë, gjysmë në ajër. Këta të gjithë u trembën edhe u shtynë para te shoferi, por ai donte të hapte derën mbrapa që ne të dilnin nga autobusi pa rënë. Pastaj shoferi bërtiti “bobo ça bëra...” dhe ramë. Unë kam dalë nga autobusi gjatë rrokullisjes së tij pa rënë në greminë. Aty pastaj erdhën ca njerëz që na morën dhe na çuan në spital. Kaq, unë nuk rashë deri poshtë, por pashë që dolën edhe disa goca të tjera si unë” Alma Deda, nga Rrogozhina

Ekspedita drejt Sarandës e 32 studenteve është ndërprerë tragjikisht rreth orës 16:00 të 21 majit të vitit të kaluar, duke shkaktuar dhimbje në të gjithë vendin. Autobusi me të cilin ata udhëtonin ka dalë nga rruga, për t’u kthyer në një grumbull hekurishtesh në pikën fundore të humnerës 80-metërshe, ku u përplas pas disa fluturimeve në ajër.

kryesore të aksidenteve. Një nga arsyet që u tha për aksidentin në Himarë ishte pikërisht gjendja teknike e mjetit, por edhe pas një sërë pohimesh të dëshmitarëve dhe të mbijetuarve që tregonin se frenat nuk kishin mbajtur, një hetim rreth ngjarjes e rrëzoi këtë duke lënë të dyshimtë arsyen e aksidentit. Ndërkohë dje, gjithçka është bërë ka qenë një homazh mortor dhe askush nuk ka dalë të paraqesë se si kishin ndryshuar gjërat pas një viti. Homazhet janë zhvilluar ditën e djeshme në ambientet e jashtme të Universitetit “Aleksandër Xhuvani” dhe në vendin e aksidentit në Himarë. Po dje 26 vajzat e mbijetuara të këtij aksidenti kanë refuzuar të hipin në autobus për t’u rikthyer në vendin e tragjedisë, për shkak të gjendjes së tyre shëndetësore dhe psikologjike. Studentet që humbën jetën në aksidentin e Qafës së Vishës në Himarë ishin në fundin e studimeve të tyre për Gjuhë-Letërsi, në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” të Elbasanit. Shkaku i udhëtimit të tyre drejt Sarandës ishte një ekspeditë mësimore, e udhëhequr nga tre pedagogë të këtij universiteti, të cilët gjithashtu ishin në udhëtim por në autobus tjetër. Ekspedita drejt Sarandës e 32 studenteve është ndërprerë tragjikisht rreth orës 16:00 të 21 majit të vitit të kaluar, duke shkaktuar dhimbje në të gjithë vendin. Autobusi me të cilin ata udhëtonin ka dalë nga rruga, për t’u kthyer në një grumbull hekurishtesh në pikën fundore të humnerës 80-metërshe, ku u përplas pas disa fluturimeve në ajër. Përmasat e këtij aksidenti që në momentet e para u raportuan të ishin tragjike: 12 studente dhe shoferi 55-vjeçar i autobusit humbën jetën, ndërsa 20 të tjerë morën plagë të rënda.


kryesore

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

22.05.2013

3

Ambasadori Arvizu dje pas takimit të zhvilluar në PS

Negociatat e Arvizu, PS e PD larg konsensusit për KQZ Partia Socialiste pranon që PD të ketë 4 anëtarë, por kërkon konsensus për kryetarin. PD nuk ndryshon qëndrim, duke mos vënë në rrezik Lleshin. Arvizu: Berisha, Rama dhe Meta s’janë ende afër një zgjidhjeje Të zhytur kokë e këmbë në fushatë, PS dhe PD kanë lënë në hije ngërçin e KQZ-së, që funksionon prej javësh vetëm me katër anëtarë. Më shumë se tek partitë, shqetësimi për këtë anomali shihet tek diplomatët e huaj, të cilët janë përfshirë edhe një tjetër herë në kërkim të një zgjidhjeje për “arbitrin”, një muaj para 2 3 q e r s h o r it . Ne go c i at at n ë prapaskenë dolën në sipërfaqe dje me vizitën 40-minutëshe që ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu zhvilloi në zyrën e Ramës. “Gjithmonë jam optimist për një zgjidhje, por gjithashtu jam realist. Ne dëgjojmë dhe lexojmë me shumë vëmendje deklaratat e Kryeministrit, zotit Rama dhe zotit Meta, por ata natyrisht s’janë ende afër një zgjidhjeje”, -tha Arvizu pasi doli nga selia rozë, i shoqëruar prej Damian Gjiknurit. Pak ditë pasi kishte premtuar zhvillime në këtë drejtim, Arvizu iu kthye dje apelit në adresë të PS dhe PD, që të punojnë për të plotësuar Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Palët nga ana e tyre kanë shkëmbyer në

prapaskenë ofertat dhe janë tërhequr në pozicionet fillestare, duke qenë ende larg kompromisit. Por çfarë kërkon Partia Socialiste për të plotësuar vendet e lëna bosh nga Denar Biba, Albana Shtylla dhe Jani Jani i PBDNJ-së? Burimet pranë selisë rozë bëjnë me dije se oferta për Berishën është që ai të ruajë mazhorancën prej 4 anëtarësh në KQZ. Si këmbim, socialistët kërkojnë të dalin “me nder” nga ky ngërç, duke i propozuar mazhorancës shkrirjen e Komisionit dhe rizgjedhjen e anëtarëve. Kleçka qëndron tek propozimi që kryetari i KQZ-së duhet të sigurojë edhe konsensusin e opozitës, çka rrezikon drejtuesen aktuale, Lefterije Lleshi. Sekretari për Çështjet Zgjedhore në PS, Gjiknuri tha dje përkrah ambasadorit amerikan se kërkojnë që KQZ të kthehet në Kuvend, aty ku sipas tij u cenua legjitimiteti. Partia Demokratike nga ana tjetër nuk lëshon pe ndaj kërkesave të opozitës. Sidomos në pikën e konsensusit për kryetarin e KQZ-së, duke mos vënë kështu në rrezik kryetaren e

zgjedhur me votat e shumicës, Lefterije Lleshi. Kompromisi i vetëm që ofron PD-ja është mbledhja e Parlamentit, për të votuar sa më shpejt anëtarët që opozita do të propozojë. Gjatë takimit që pati dje me shefen e misionit të ODIHR-it, Conny Mc-

apeli Pak ditë pasi kishte premtuar zhvillime në këtë drejtim, Arvizu iu kthye dje apelit në adresë të PS dhe PD, që të punojnë për të plotësuar Komisionin Qendror të Zgjedhjeve

Cormak, Berisha akuzoi opozitën se po përpiqet të bllokojë procesin zgjedhor. Të njëjtin argument politik ka përmendur dje edhe kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, kur tha: “Shpresoj që Rama të mos e përdorë KQZ-në si alibi, kur të humbë zgjedhjet”. Gjatë takimit me drejtoreshën e NDI në Shqipëri, Topalli i bëri thirrje Ramës që të propozojë emrat. “Kuvendi është gati t’i votojë ata’, - tha ajo. Vetë Rama është treguar deri më tash i prerë për këtë çështje, duke kërkuar rikompozim, ose në të kundërt nuk do të plotësojë vendet e lëna bosh pas tri dorëheqjeve në KQZ. Duke ia lënë përgjegjësinë mazhorancës, Rama ka kërcënuar se në rast se preket vota, Berisha do të përballet me popullin. Për të mos arritur në këtë pikë, ambasadori Arvizu shpreson ende tek konsensusi pas përfshirjes së negociatave bashkë me diplomatë të tjerë. Pasi konfirmoi se nuk kishte folur ende me Berishën për këtë çështje, ai tha se raundi i bisedimeve për KQZ-në, pas PS-së do të kalojë edhe në partitë e tjera.

Berisha me shefen e ODIHR: PS po pengon zgjedhjet Kryeministri i tha McCormak se PS keqpërdori anëtarët e vet në KQZ përmes orkestrimit të dorëheqjeve të tyre Një javë pas mbërritjes në Tiranë të misionit të ODIHR-it, kryeministri Berisha ka pritur në zyrë shefen e tij, Cony McCormak. Në këtë takim Berisha e siguroi atë për mbështetjen e plotë të qeverisë shqiptare në kryerjen e detyrave të këtij misioni. Në njoftimin zyrtar thuhet se Kryeministri shprehu bindjen e tij se mazhoranca duhet të sigurojë besimin e

opozitës në proces. “Reforma zgjedhore u bazua në propozimet e opozitës, duke përmbushur rekomandimet e ODIHR-it”,-mësohet të ketë pohuar Kryeministri në takimin me McCormak. Në lidhje me problemin e KQZ-së, Berisha u shpreh se Partia Socialiste po përpiqet të pengojë procesin zgjedhor. “Partia Socialiste po keqpërdor anëtarët e saj në KQZ nëpërmjet orkestrimit politik të dorëheq jeve të tyre”,- tha ai. Megjithatë, kryeministri u shpreh i gatshëm për të plotësuar anëtarësinë e KQZ-së me emrat që opozita do të propozojë. “Zonja McCormak e falenderoi kryeministrin për panoramën

dhe qartësimet mbi çështje të caktuara të procesit përgatitor zgjedhor dhe ndau të njëjtin mendim me zotin Berisha për rëndësinë shumë të madhe që ka transparenca e procesit zgjedhor për besueshmërinë e këtij të fundit”,-thuhet në njoftimin e shpërndarë nga zyra e Kryeministrisë. Amerikania McCormak do të drejtojë grupin e vëzhguesve afatgjatë të ODIHR-it, të cilët kanë mbërritur në Shqipëri gjatë javës së kaluar. Vetëm pak ditë para zgjedhjeve pritet të mbërrijnë në Shqipëri edhe 400 vëzhgues të tjerë afatshkurtër, të cilët do të monitorojnë qendrat e votimit më 23 qershor dhe gjatë procesit të numërimit.

Topi në Fier:

Rikompozim urgjent për KQZ-në Kreu i FRD-së, Bamir Topi shprehu dje shqetësimin për mbarëvajtjen e zgjedhjeve të lira më 23 qershor, për shkak të ‘ngërçit’ të krijuar në KQZ. Gjatë prezantimit të kandidatëve për deputetë në qarkun e Fierit, Topi bëri apel për rikompozim urgjent të KQZ-së. Topi nuk kurseu akuzat ndaj dy krerëve të partive më të mëdha në vend, PD-PS, duke akuzuar se e kanë kthyer vendin në ‘pazar’. “Akuzoj Berishën dhe Ramën, e kanë kthyer në pazar vendin. Parlamenti është në dispozicion të Berishës. Qeveri e korruptuar, pushtet vendor me 2 koka, një i socialistëve dhe një i demokratëve. Administratat lëvizin në të gjitha mitingjet e Berishës. Kemi në krye të vendit një komunist”,- tha Topi. Duke sqaruar se në rrugëtimin e tij politik nuk merret me ish-bashkëpunëtorë dhe ishkolegë, kryetari i Frymës së Re Demokratike, Bamir Topi tha se nuk mund t’i bindet këtij rregulli për Jozefina Topallin, të cilën e quajti ‘njeri të vogël’ që ka abuzuar me pushtetin. 


4

në fokus

ngjarje e ditës

Zv/kryetari i LSI-së, Petrit Vasili, analizon fushatën e deritanishme dhe shprehet se kjo forcë politike do të shumëfishojë rezultatin më 23 qershor

Petrit Vasili: Kryeministrin e ri do e vendosë vota e popullit “Në mënyrë absolute, fatin e çdo partie dhe çdo politikani e vendos vota e popullit. Vota e popullit në mënyrë të drejtë do përcaktojë dhe fituesin, dhe humbësin e zgjedhjeve”. Intervistoi Fejzi Braushi

N

umri dy i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, është optimist se LSI në zgjedhjet e 23 qershorit do shumëfishojë rezultatin e saj sa i përket përfaqësimit në Kuvend, në krahasim me atë që ajo përfaqësohet aktualisht. Duke komentuar debatin mbi emrin e kryeministrit të ardhshëm, nëse opozita fiton zgjedhjet, ai thekson se në çdo demokraci fituesin dhe humbësin e zgjedhjeve e vendos populli. Nga ana tjetër, ai është i bindur se kandidimet e Priftit dhe Malajt si të pavarur dhe Dukës nën siglën e PR-së, nuk do kenë ndikim në rezultat. Zoti Vasili, megjithëse fushata ende nuk ka filluar ligjërisht, faktikisht partitë kryesore e kanë nisur atë. Nga ajo që keni parë, si do ta vlerësonit fushatën e bërë deri më tani, të paktën nga aktorët kryesorë? Mendoj që është një fushatë e cila ka filluar prej muajsh, pavarësisht se jo zyrtarisht. Në mënyrë të veçantë kryeministri ka kohë që është në fushatë dhe nuk është në qeverisje dhe kjo është evidente. Ndërkohë që edhe partitë e tjera kanë ecur edhe ato në rrugën e tyre të bërjes së një fushate sa më intensive. Besoj se deri tani është një fushatë me intensitet të lartë dhe ku për t’u evidentuar është gjuha e kryeministrit dhe qeverisë, që është jashtë vendit dhe kohës. Kjo, qoftë sa i përket zhargonit të përdorur, qoftë logjikës së dobët. Ndërkohë që LSI vjen shumë e qartë në mënyrën sesi e ka orientuar fushatën e saj, duke vënë në fokus punësimin dhe ekonominë. Me këto ajo beson se i ka vënë gishtin plagës. Kjo pasi sot Shqipëria është në krizë ekonomike dhe kjo është evidente për të gjithë. Ka një varfëri që natyrisht, nga zyrat shumë komode qeveritare nuk mund të shikohet, por nga ajo që prekim dhe shohim çdo ditë me sytë tanë, varfëria në vende të caktuara është rrëqethëse. Ndaj besoj se LSI, duke u dhënë përgjigje këtyre çështjeve të mëdha, orienton atë që do të jetë veprimi i nesërm i qeverisjes për ekonominë dhe punësimin. Por, pavarësisht se janë 8 vite qeverisjeje nga e djathta, shohim që sheshet e mitingjeve të PD-së janë sërish plot dhe me entuziazëm... Besoj që është një argument shumë i konsumuar ky i shesheve zyrtare të PD-së. I quaj zyrtare, administrativeqeveritare, sepse nuk janë sheshe të vërteta. Nuk kemi asnjë lloj xhelozie për këtë gjë. Besoj se LSI ka provuar

që me pak muaj jetë më 2005-ën ka mbushur sheshin “Skënderbej”. Ndaj nuk provojmë asnjë lloj ndjenje rivaliteti në këtë çështje. Sheshet që mbushen me apel, e-mail-et komprometuese pa fund drejtuar nëpunësve, njerëzit që kanë marrë paralajmërim për pushim nga puna, mijëra fëmijë shkollash, administrata të boshatisura, janë një pamje qesharake që flasin vetë sesi mbushen ato mitingje. Megjithatë, dua të kujtoj këtu se të gjithë ne kemi parë në vitin ‘94 sheshet e mbushura plot gjatë fushatës për referendumin dhe në fund pamë rezultatin tmerrësisht katastrofik për PDnë. Besoj se jemi në të njëjtën situatë. Ju kandidoni në qarkun e Fierit. Dy ditë më parë është bërë dhe prezantimi i kandidatëve në këtë qark, ku u duk një mbështetje masive në shesh. Ndaj doja të pyesja se cilat janë objektivat e LSI-së në këtë qark? Po punojmë fort për të maksimizuar çdo votë dhe sigurisht, jo pretendimet, por objektivat tona janë të forta, sepse mbështetja jonë në qarkun e Fierit është e jashtëzakonshme. Sigurisht, mitingu i së hënës ishte një evidentim spektakolar i këtij riafirmimi të LSI-së. Një riafirmim, që besoj se nuk ka nevojë për komente, pasi ajo që u pa flet vetë. Këtë nuk e them sepse jemi në një moment elektoral dhe se dua të frymëzoja njerëzit, por se kjo tregon atë që qytetarët duan, sepse në fund të fundit një parti opozitare nuk mund të sjellë qytetarë me zor në shesh, sepse nuk ka nëpunës, aq më shumë LSI-ja përballë një lufte të egër të PD-së. Praktikisht nuk ka më asnjë njeri të LSI-së në detyrat shtetërore. Siç e dini nuk, janë kursyer edhe profesionet më të zakonshme, si sanitar, punonjës të tretë etj. Pra kurrkush. Furisë së dëshpërimit të humbjes së PD-së nuk i shpëton asnjë. Megjithatë, njerëzit, siç dhe u pa, ishin goxha entuziastë. Bazuar mbi këto edhe objektivat tona do jenë serioze dhe të forta, duke realizuar një fitore të rëndësishme të LSI-së dhe të opozitës në qarkun e Fierit. Do ketë ndikim kandidimi i Dritan Priftit si i pavarur në këtë qark, që opozita të ruajë 10 mandatet që ka dhe aktualisht? S’më thotë asgjë ky emër. Nuk shihni asnjë lloj efekti negativ? Nuk më thotë asgjë, jo vetëm mua, por edhe gjithë qytetarëve të qarkut të Fierit. Nuk ka vota të tepërta qarku i Fierit për t’i shpërdoruar për gjëra të tilla. Meqë jemi te kandidatët e pavarur, doja t’ju pyesja, po kandidimi i Malajt në Vlorë ka ndikim negativ

Zv/kryetari i LSI-së, Petrit Vasili

Unë jam me prejardhje nga Vlora dhe nuk shoh ndonjë problem. Problemi në këtë rast ishte më tepër i etikës politike, sepse në fund të fundit zoti Malaj është njeri prej vitesh i së majtës, ka qenë gjithmonë pjesë e kandidimeve të së majtës. E majta Vlorën e ka respektuar së tepërmi, dhe unë kam provuar kënaqësi si vlonjat që kryetari i PS-së kandidon atje.

për opozitën, bëhet fjalë në mandate? Unë jam me prejardhje nga Vlora dhe nuk shoh ndonjë problem. Problemi në këtë rast ishte më tepër i etikës politike, sepse në fund të fundit zoti Malaj është njeri prej vitesh i së majtës, ka qenë gjithmonë pjesë e kandidimeve të së majtës. E majta Vlorën e ka respektuar së tepërmi, dhe unë kam provuar kënaqësi si vlonjat që kryetari i PS-së kandidon atje. Besoj se në këtë rast, bërja pjesë e skuadrës së kandidatëve është një mesazh pozitiv që i jepet Vlorës dhe të ardhmes së saj. Kështu që besoj që logjika e arsyeshme është që zoti Malaj i zgjidh vetë punët e tij, se është një politikanë i vjetër jo në moshë, por në përvojë, dhe sigurisht që di vetë ç’bën. Por qenia pjesë e ekipit të së majtës do ishte një normalitet dhe bërja pjesë nuk do ishte as cenim krenarie apo humbje. Do ishte një afirmim i një pjekurie të një politikani që ka milituar në të majtë prej vitesh. Përveç atyre që kandidojnë si të pavarur, kemi dhe një rast tjetër më ekstrem, siç është i Dukës në Durrës, që nga e majta kandidon për të djathtën. Dhe këtu efekti i votave që merr ai, është dyfish negativ për të majtën. Ky rast, a përbën shqetësim për rezultatin? Sot bëhet fjalë për një frymë të madhe popullore, që duket qartë që nuk ka hezitime në mbështetjen e saj për rrotacionin politik. Nuk është thjesht rrotacion politik, por është një rrotacion që krijon një frymë të re pas një skllavizimi dhe humbjes së çdo sensi realiteti nga qeverisja aktuale. Pra është një qeverisje që i ka mbaruar ditët dhe populli s’mund të presë që kjo qeverisje të japë dhe grahmën e fundit, pasi ai e di se e paguan ai vetë faturën. Këtë vullnet të jashtëzakonshëm për ndryshim nuk mund ta modifikojë asnjë lloj takticizmi politik, një kandidim i pavarur, apo një gjë e tillë. Këtu bëhet fjalë për një frymë plebishitare ndryshimi, e cila është e pamodifikueshme nga asnjë lloj faktori. Sa mandate pretendon të marrë LSI në gjithë territorin? Unë jam plotësisht i një mendjeje me zotin Meta kur thotë se do të ketë një shumëfishim të mandateve aktuale të LSI-së. Ky është një deklarim korrekt, i drejtë dhe që i përgjigjet realitetit të

zhvillimit të jashtëzakonshëm pozitiv të LSI-së. A pajtoheni ju me deklaratën e zotit Naço se, Meta është kandidat për kryeministër të ardhshëm të vendit pas zg jedhjeve të 23 qershorit? Sigurisht që duke patur një fushatë të jashtëzakonshme të LSI-së në gjithë territorin, që nga Shkodra, Berati, Fieri, Pogradeci, pra ku kanë qenë disa aktivitete të spikatura, besoj se ka kaq shumë lëndë të parë të një LSI-je që shkëlqen, saqë ky skupi i këtyre ditëve të nxehta me të cilin po merret kaq shumë media është shumë i vogël, me gjithë atë që bën LSI. Sot kemi një LSI të jashtëzakonshme që udhëhiqet nga Ilir Meta, që po realizon një kontribut të jashtëzakonshëm për rrotacionin, i cili do ishte i pamundur pa LSI-në. Dhe ne jemi të sigurt që në 24 qershor do kemi një të majtë në pushtet dhe një kryeministër aktual që s’do jetë më në atë karrige. Nga ajo që shprehni ju, por edhe vetë zoti Meta dy ditë më parë, del se ju nuk e përjashtoni mundësin që kreu i LSI-së është kandidat për kryeministër… Ne jemi, Zoti mbi të gjithë, në krye të punëve që t’i japim atë afirmim LSIsë që i takon dhe njëkohësisht që t’i japim fitoren LSI-së dhe së majtës, se shqiptarët këtë presin me padurim. Ata do votojnë në radhë të parë për të larguar këtë pushtet të konsumuar dhe që tallet me njerëzit dhe për afirmimin e së majtës që ka munguar prej vitesh. Këtë përgjigje presin qytetarët nga ne dhe ne këtë do ua japim, dhe nga kjo nuk mund të shfokusohemi nga asnjë lloj skupi. Gjithsesi, qytetarët votojnë edhe për kryeministrin që do t’i qeverisë. Por, a duhet të jetë ky produkt i një marrëveshjeje mes dy forcave kryesore të opozitës, apo do jetë produkt i verdiktit të qytetarëve se cilën parti do të votojë më shumë? Në mënyrë absolute, fatin e çdo partie dhe çdo politikani e vendos vota e popullit. Vota e popullit në mënyrë të drejtë do përcaktojë dhe fituesin, dhe humbësin e zgjedhjeve. Në radhë të parë, ne sot jemi për të mos u shpërqendruar nga çështja themelore, pra fitorja e LSI-së dhe e së majtës për të larguar këtë pushtet. Çdo shfokusim nga kjo do ishte dëmsjellës.


Gazeta MAPO

22.05.2013

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

1

”Ky piktor i dështuar ka nxjerrë tani teorinë e Shqipërisë së gënjeshtërt, sipas tij shtëpitë tuaja janë të gënjeshtërta, energjia që s’ndërpritet është e gënjeshtërt, rrugët e reja janë të gënjeshtërta, mijëra turistë që vijnë, janë të gënjeshtërt”

2

“…Ne na prin në rrugën tonë dhe na frymëzon Skënderbeu. Ia dolëm të anëtarësojmë Shqipërinë në NATO, të nënshkruajmë Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit, të lëvizim të lirë, ia dolëm të meritojmë statusin e vendit kandidat, por u bllokuam për 3 ligje”

3

5

“Jemi këtu për të festuar, gëzuar ato që do bëjmë 4 vitet që do vijnë. Së bashku, 4 vitet që do vijnë do krijojmë dhjetëra e mijëra vende pune. Ne kemi besim të madh tek Lezha, 4 vitet që vijnë do dyfishohet turizmi në Lezhë, dhe ujë 24 orë”

akuza

Rama: Berisha po e çon vendin drejt humnerës TIRANË Kryesocialisti Edi Rama akuzoi dje kryeministrin Berisha se është duke e çuar vendin drejt një humnere financiare. Sipas Ramës, prej 5 vitesh vendi nuk ka njohur rritje ekonomike. “…Mbi bazën e shifrave zyrtare, qysh prej janarit të vitit 2011 janë mbyllur më shumë se 19 mijë biznese, që do të thotë se nga janari i vitit 2011 mbyllen 23 biznese në ditë, ose një biznes në orë. Ndërkohë që të dhënat fiskale të 4-mujorit tregojnë se të ardhurat në buxhet nga tatimi mbi vlerën e shtuar, që është treguesi më i thjeshtë, më i drejtpërdrejtë, më i qartë dhe më domethënës për gjendjen e ekonomisë, janë më të ulëtat në 5 vitet e fundit. Janë edhe më të ulëta sesa në vitin 2009, kur kjo qeveri grabiti votat dhe i dha vetes një mandat të dytë në kundërshtim me vullnetin e popullit sovran. Vetëm prej inflacionit duhej të ishin të paktën 10% më shumë. E çfarë do të thotë kjo? Kjo do të thotë se, nëse vlera e shtuar nuk është rritur, por është ulur, atëherë ekonomia ka 5 vjet që nuk rritet asnjë milimetër, përkundrazi, tkurret,” - tha Rama. Për këtë arsye kreu i PS-së ka kërkuar rilindje të ekonomisë. Ne do ta përgjysmojmë tatimin e fitimit të biznesit të vogël në 100 ditët e para të qeverisjes. Ne do të vendosim lirinë e konkurrencës në rrugën e gjithë sipërmarrjes së madhe në 100 ditët e para të qeverisjes...” - tha ai.

Kryeministri Berisha dje në qytetin e Lezhës

Berisha: Rama drejton PS pa ide, synojmë mandatin e 5-të në Lezhë “Çdo qytetar i Lezhës, çdo qytetar i këtij qarku, çdo qytetar i Tiranës, mbarë kombi shqiptar dhe shqiptarët kudo që janë, presin nga ju mandatin e artë, mandatin e 5-të” TIRANË Kryeministri Sali Berisha ishte dje në Lezhë, ku prezantoi kandidatët për deputetë të këtij qarku. Mes kandidatëve të prezantuar ishte edhe ish-kryetari i PS-së, Gjovalin Kadeli, i cili edhe pse nuk foli gjatë takimit të djeshëm, emri i tij u prit me një lloj entuziazmi. Nga ana e tij, Berisha deklaroi se tubimi i djeshëm shënonte edhe startin e fitores. Kryeministri akuzoi kryetarin e PS-së, Edi Rama, se ai mbetet një piktor i dështuar, që drejton PS-në pa vizion dhe ide. “… Socialistë dhe socialiste të Lezhës, në dokumentet tuaja, parimet tuaja, nuk ekzistojnë qëndrime anti-europiane, ato ekzistojnë në mendjen, shpirtin dhe kokën e atij që ka uzurpuar PS-në. Sot në Shqipëri, i madh dhe i vogël, çdo i paparti dhe cilido qoftë, konstaton se në selinë mavi ka lumenj

fjalësh, shpifjesh trillimesh e mashtrimesh, por nuk ka lider, nuk ka ide, nuk ka vizion. Ky piktor i dështuar ka nxjerrë tani teorinë e Shqipërisë së gënjeshtërt, sipas tij, shtëpitë tuaja janë të gënjeshtërta, energjia që s’ndërpritet është e gënjeshtërt, rrugët e reja janë të gënjeshtërta, mijëra turistë që vijnë, janë të gënjeshtërt, sepse ai jeton prej vitesh në autobusin mavi me xhama të zinj dhe nuk sheh asgjë përreth”, - tha dje Berisha. Kryeministri theksoi se kjo mazhorancë ka ndërtuar rrugë, rindërtuar shkolla, janë dyfishuar pagat e mësuesve, mjekëve dhe infermierëve. “…Jemi këtu për të festuar, gëzuar ato që do bëjmë 4 vitet që do vijnë. Së bashku, 4 vitet që do vijnë do krijojmë dhjetëra e mijëra vende pune. Ne kemi besim të madh tek Lezha, 4 vitet që vijnë do dyfishohet turizmi në Lezhë. Me punën tuaj, djersën tuaj, ju keni krijuar qindra e qindra ferma moderne, në Lezhë, Shëngjin, Kurbin, në 4 vitet që vijnë do garantojmë ujë 24 orë për të gjithë zonën e Lezhës”, - tha ai duke premtuar gjithashtu se në harkun kohor 4- vjeçar në vend do të hapen edhe 250 mijë vende pune. “…Ne na prin

QARKU LEZHË Aldo Bumçi Gjovalin Kadeli Albina Deda Vasil Bici Mhill Fufi Artan Bushi Zef Maci

në rrugën tonë dhe na frymëzon Skënderbeu. Ia dolëm të anëtarësojmë Shqipërinë në NATO, të nënshkruajmë Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit, të lëvizim të lirë, ia dolëm të meritojmë statusin e vendit kandidat, por u bllokuam për 3 ligje, pra jemi qytetarë me besim tek vetja, tek Lezha, tek e ardhmja jonë. Nga kjo tribunë u bëj thirrje qytetarëve të Lezhës të bashkohemi në rrugën tonë drejt Europës”, - shtoi ai. Po dje, kreu i ekzekutivit ishte i pranishëm në rikonstruksionin e rrugës Shënkoll – Tale – Hidrovor, në qarkun e Lezhës, një investim me vlerë rreth 136 milionë lekë. Më ndërtimin e kësaj rruge synohet që bregdeti i Tales të mund të shfrytëzohet dhe të frekuentohet gjerësisht jo vetëm nga banorët e zonës, por edhe nga qytetarët që vijnë nga rrethi i Kurbinit, Mirditës, Tiranës, nga Kosova e më gjerë. Gjatë këtij inauguri-

SPITALI ITALIAN MULTISPECIALISTIK

në komunën Cukalat të Beratit, ministri i Teknologjisë dhe Informacionit, Genc Pollo, ka reaguar ndaj deklaratës së Ramës se ekonomia po shkon drejt rrënimit. “Sot kryetari i PS-së, Edi Rama foli për ekonominë shqiptare dhe tha se prej janarit të vitit 2011 po mbyllen 23 biznese në ditë. Edi Rama nuk është shembulli më i mirë për të folur rreth ekonomisë. Por si deputet i qarkut Berat mund të konfirmoj se sot Berati ka 3000 biznese

më shumë të regjistruar në QKR dhe që janë aktivë në qarkun tonë. Z. Rama thotë se të ardhurat në buxhet nga TVSH-ja janë më të ulëta në pesë vitet e fundit. Është për t’u habitur ku i gjen këto shifra z. Rama. Vetëm në Berat realizimi i TVSH-së vetëm për muajin maj është 142%, krahasuar me planin dhe 133%, krahasuar me faktin e të njëjtit muaj të vitit të k a l u a r. S h i f r a t m av i t ë E d i Ramës, të gjithë e dinë si shkruhen e thuhen!” tha dje Pollo.

VIZITA FALAS ! OTORINOLARINGOLOGJI (ORL). Dr. Andrea Palmieri Dr. Paolo Agostini Dr. Francesco Oriolo Dr. Edlir Shytaj

Pollo: Shifrat mavi të Ramës dihet se si shkruhen BERAT Gjatë një takimi të zhvilluar

mi kryeministri kërkoi nga Lezha, me konkretisht nga populli i Kurbinit, mandatin e 5-të për Partinë Demokratike. “… Po shkojmë drejt 23 qershorit. Të rinjtë dhe të rejat, gratë dhe burrat e këtij qarku, qytetarët e mrekullueshëm të Lezhës e kanë provën e madhe. Çdo qytetar i Lezhës, çdo qytetar i këtij qarku, çdo qytetar i Tiranës, mbarë kombi shqiptar dhe shqiptarët kudo që janë, presin nga ju mandatin e artë, mandatin e 5-të. Miqtë e mi, a ju kujtohet juve kur me Pal Dajçin (Prefekt i Lezhës), 10 vjet më parë, na u desh t’u themi atyre se me djemtë e Mamurrasit ne edhe ua japim duart, por ne jemi demokratë dhe besojmë te vota. Ne besojmë te paqja. Se na kërcënonin, na zinin prita, por ato janë të shkuara dhe nuk kanë vlerë. E thashë këtë tani që me votën e Kurbinit t’i lëmë në opozitë, të paktën edhe për 12 vjet të tjera”,- tha ai.

ORTOPEDI Dr. Mauro Cardinale Dr. Leonardo Basso Dr. Mauro di Leo

GASTROENTEROLOGJI – EKOGRAFI- EKOKODOPLER Dr. Ermira Zykaj

Përfitoni tani....!

ME “SALUS” CILESIA ITALIANE NE TIRANE

Për të lënë një takim, telefononi në : Salus Tirana Sh.a : + 355(0) 4 2390500 + 355(0) 66 2053 180


6

kronika e ditës

Ditari Të gjitha anomalitë me matësit, sipas CEZ-it, do të trajtohen në katër grupe kontratash e para, kontrata pa matje; e dyta, kontrata me matës me probleme; e treta, kontrata me cenim të sistemit matës, dhe e katërta, pa seri matësi në sistemin e faturimit.

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Dhoma Amerikane: Taksat të mos ndryshojnë Sistemi aktual i taksave nuk duhet të ndryshohet, sipas rekomandimit të djeshëm të Dhomës Amerikane të Tregtisë. Presidenti Mark Crawfor, i zgjedhur pak ditë më parë në krye të Dhomës Amerikane, është i bindur se ndryshimi i formës së taksimit nuk është mënyra e duhur për të mbështetur biznesin. “Që të mbështetet biznesi, nuk do të thotë të ndryshohet sistemi i taksave. E rëndësishme për ne është që të plotësohen hapësirat dhe boshllëqet që has biznesi sot”. Ndërsa ministri i Ekonomisë, Florion Mima, në konferencën ekonomike “Tregje të hapura për një Shqipëri të hapur”, garantoi

mbështetjen ndaj biznesit dhe hartimin e nismave që nxisin aktivitetin ekonomik. Mima tha se, sapo parlamenti i paszgjedhjeve të mblidhet, ai do të paraqesë ide reformuese për biznesin. Paketën e ka gati. Për të, tha se ka marrë dhe sugjerime nga Dhoma Amerikane e Tregtisë. Shqetësimet për klimën e biznesit në Shqipëri, anëtarët e Dhomës Amerikane të Tregtisë ia kanë bërë publike edhe kryeministrit dhe për këtë janë inkurajuar edhe nga ambasadori Arvizu. Vlerësime për politikat qeveritare, informalitetin, korrupsionin, nivelin e taksave, janë publikuar në indeksin e Biznesit, hartuar

nga Dhoma Amerikane e Tregtisë. 58% e anëtarëve të kësaj dhome konsiderojnë se klima e biznesit në Shqipëri gjatë vitit 2012 ka qenë jo e favorshme ose aspak e favorshme. Të anketuarit patën mendime pozitiv për faktorë si rendi, siguria, infrastruktura apo prona private në vend.Nga ana tjetër, ekspertë të ekonomisë vunë theksin tek domosdoshmëria e mbajtjes të paprekur të stabilitetit financiar. Gjatë konferencës u diskutua edhe për krizën ekonomike në eurozonë dhe efektet e saj në ekonominë shqiptare, për nivelin e lirisë ekonomike si dhe për problematikat që has sot ekonomia.

CEZ, gati rikthimin e faturimit aforfe Kompania CEZ i ka propozuar Entit Rregullator të rikthejë faturimin aforfe për disa kategori abonentësh, pasi me gjendjen financiare aktuale nuk është e mundur të instalohen matësit. Vlera do të jetë një mesatare e faturave të energjisë sipas qarqeve

min dhe kompletimin me matës, është vlerësuar si një zgjidhje e kësaj problematike formalizimi i formës së faturimit me mesatare. Nga ana e tij, Enti Rregullator poh o n s e kj o p r ob l e m at i k ë p o shqyrtohet nga drejtoritë teknike dhe para vendimit final do të bëhet edhe një seancë dëgjimore me kompaninë dhe me grupet e interesit, si Avokati i Popullit dhe Shoqata e Konsumatorëve të Shqipërisë. Kush faturohet aforfe

Blerina Hoxha

Matësit e energjisë mungojnë për një pjesë të konsiderueshme të konsumatorëve dhe të tjerët që ekzistojnë shfaqin defekte serioze. Me këto dy argumente, CEZ-Shpërndarje në administrimin e shtetit i ka kërkuar Entit Rregullator të Energjisë që të rikthejë faturimin aforfe. Faturimi fiks

Rikthimi i faturimit fiks, pavarësisht sasisë së energjisë që harxhon, është mjeti i vetëm që CEZ do të aplikojë ndaj abonentëve pa matës deri në momentin e instalimit. Vlerat duket se do të konsistojnë në një shifër mes konsumit më të lartë dhe atij më të ulët, sipas qarqeve. Në kërkesën drejtuar Entit Rregullator, CEZ shpjegon se mosfaturimi i kontratave impakton direkt shitjen e energjisë elektrike dhe për rrjedhojë, edhe humbjen. “Në këto kushte, si dhe duke konsideruar vështirësitë financiare të kompanisë në pamundësi për të bërë zëvendësi-

Faturimi fiks mujor në abonentët e energjisë do të aplikohet ndaj disa kategorive që kanë problematika të ndryshme me gjendjen teknike të matësve, të cilat cenojnë vlerën e energjisë që duhet paguar realisht. CEZ në relacionin që ka dërguar në ERE shpjegon se kategoria kryesore që do t’i nënshtrohet faturimit fiks janë ata abonentë që nuk kanë fare matës. Në k at e go r i n ë e ko n su m at o r ë ve “Matësi nuk u gjend” përfshihen abonentët pa matës, shtëpitë e braktisura që më parë kanë patur, por tani nuk kanë më. Do të faturohen aforfe konsumatore nën emërtimin “Matës i dëmtuar”, çka tregon se matësi është i djegur, nuk rrotullohet, rrotullohet mbrapsht, ose indeksi nuk mund të lexohet pasi xhami nuk e lejon, matësi është jashtë kushteve teknike sepse ka ndërhyrë abonenti, si dhe të tjera. Aforfeja do të aplikohet edhe ndaj konsumatorëve nën emërtimin “Vulë e cenuar”, çka nënkupton që matësi nuk ka vulë ose është dëmtuar

Vlerat e faturimit fiks duket se do të konsistojnë në një shifër mes konsumit më të lartë dhe atij më të ulët, sipas qarqeve

nga abonenti. Gjithashtu janë gjetur kategori konsumatorësh me matës të vendosur dhe të paregjistruar në sistemin e faturimit. Të gjitha këto anomali, sipas CEZ-it, do të trajtohen në katër grupe kontratash. E para, kontrata pa matje; e dyta, kontrata me matës me probleme; e treta, kontrata me cenim të sistemit matës, dhe e katërta, pa seri matësi në sistemin e faturimit.

Tregu i sigurimeve, rriten të ardhurat, bien pagesat për dëmet Pavarësisht çmimeve të ulëta që po ofrojnë për sigurimin e automjeteve, të ardhurat e kompanive të sigurimeve kanë shënuar një rritje 11,6 % në tremujorin e parë të këtij viti, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Të ardhurat nga primet e shkruara bruto të sigurimit për periudhën janar-mars 2013 arritën rreth 2 miliardë lekë ose 11.96% më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit 2012. Gjatë kësaj periudhe numri i kontratave të sigurimit të lidhura arriti në 232 784, me një rritje prej 6.36%, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Sipas të dhënave nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, tregu vazhdon të mbetet sërish i orientuar tek sigurimet e ‘Jo-

Jetës’, të cilat sollën rreth 87.61% të vëllimit të përgjithshëm të primeve, duke i lënë ‘Sigurimet e Jetës’ me 11.90% dhe ‘Risigurimin’ me 0.49%. Parë nga këndvështrimi i ndarjes së tregut sipas llojit të sigurimit, i detyrueshëm dhe vullnetar, primet e shkruara bruto të sigurimit vullnetar zënë 50.62% dhe primet e shkruara bruto të sigurimit të detyrueshëm zënë 49.38% të totalit të tregut. Pagesat e dëmeve gjatë periudhës janar-mars 2013 u ulën me rreth 17.68% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Pjesa më e madhe e dëmeve të paguara bruto i përket sigurimit motorik me rreth 499 milionë lekë, apo 84.13% të totalit të dëmeve të paguara bruto.

Pagesat e dëmeve gjatë periudhës janar-mars 2013 u ulën me rreth 17.68% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

projekti

Mima: Së shpejti marrëveshja për gazsjellësin IAP Së shpejti do të nënshkruhet marrëveshja mes vendeve nga ku do të kalojë gazsjellësi Joniano-Adriatik. Lajmin e bën të ditur ministri i Ekonomisë, Florion Mima, në një forum biznesi mes Shqipërisë dhe Bosnjë-Hercegovinës. Ministri Mima ka ftuar sipërmarrësit e huaj të investojnë në sektorin energjetik në Shqipëri, duke përfituar nga potencialet e shumta që o f r o h e n . Ve ç m u n d ë s i s ë s ë shfrytëzimit të gazit natyror, ligji për energjinë ofron mundësi të shumta edhe në ndërtimin e veprave që shfrytëzojnë energjinë hidrike. Ministri boshnjak i Energjisë dhe Minierave, tha se synohet rritja e bashkëpunimit mes të dyja vendeve, sidomos në sektorin e bujqësisë dhe të turizmit. “Sipërmarrja private e vendit që përfaqësoj, është e pranishme në Shqipëri me investime të shumta. Së shpejti, kompania ‘Energoinvest’ do të përfundojë ndërtimin e linjës së transmetimit në Jug të Shqipërisë, një investim që arrin në rreth 30 milionë euro. Ne jemi të interesuar për rritje të bashkëpunimit në sektorin e bujqësisë, plotësimin e nevojave mes vendeve me produkte karakteristike, si dhe rritjen e numrit të turistëve në të dyja vendet”, tha Trhuj.


kryesore

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

ditari

22.05.2013

7

Kështu, tre prokurorë janë në Prokurorinë e Tiranës, dy në Prokurorinë e Durrësit dhe një prej tyre në Prokurorinë e Krimeve të Rënda

denoncimi

Frroku tregon përgjuesit dhe akuzon policinë Tiranë Një ditë pas shoqërimit në

polici, Mark Frroku, vëllai i biznesmenit Arben Frroku, akuzon policinë se po vepron nën ndikimin e politikës. Ai tha se policia bllokoi automjetin e tij me qëllim rivendosjen e pajisjeve të përgjimit, të cilat i kishte zbuluar pak kohë më parë. “Pajisjet e përgjimit janë montuar në makinën time, kur është mbajtur për 3 ditë herën e parë. Janë montuar në pjesën e përparme të makinës dhe aty kanë qëndruar për rreth dy muaj”- tha Frroku, i cili garon për deputet në zgjedhjet e 23 qershorit në qarkun e Shkodrës. Ai tha se përgjuesit i kishte zbuluar fare

Ngrihet “SHKB” e Llallës, gjashtë prokurorët që do të hetojnë kolegët Kryeprokurori shtyn më tej nismën për drejtorinë e Inspektimit, duke i dërguar Presidentit emrat e 6 personave që do të ngjiten në organin qendror të akuzës Tiranë Prokuroria e Përgjithshme pritet të shtohet me gjashtë prokurorë të rinj, të cilët do të jenë pjesë e drejtorisë së Inspektimit. Pas dy shpalljeve radhazi Këshilli i Prokurorisë ka miratuar emrat e gjashtë prokurorëve, të cilët i janë përcjellë Presidentit të Republikës për dekretim. Emrat e tyre nuk bëhen publikë, por burimet shprehen se janë përzgjedhur kandidaturat më të mira. “Janë në pjesën më të madhe magjistratë dhe figura me integritet të lartë moral e profesional”- tha një burim pranë prokurorisë, por pa bërë publik emrat e tyre. Mësohet se vendimi për përzgjedhjen e gjashtë prokurorëve është marrë të premten e javës së shkuar nga Këshilli i Prokurorisë. Propozimi i këshillit i është paraqitur Presidentit të Republikës, i cili ka tagrin e dekretimit

ose jo të prokurorëve të propozuar. “Mapo” mësoi se të gjashtë prokurorët e përzgjedhur nga këshilli i prokurorisë aktualisht ushtrojnë detyrën në prokuroritë e shkallëve të para dhe vetëm një në Apel. Kështu, tre prokurorë janë në Prokurorinë e Tiranës, dy në Prokurorinë e Durrësit dhe një prej tyre në Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Sipas burimeve, vetëm dy prej tyre janë prokurorë magjistratë, ndërsa pjesa tjetër kanë përvojë të gjatë pune në organin e prokurorisë. Emrat e prokurorëve pritet të bëhen publikë pas dekretimit nga Presidenti i Republikës. Menjëherë ata do të nisin nga puna në drejtorinë e Inspektim-

it në Prokurorinë e Përgjithshme, drejtori kjo që ka në fokus të punës inspektimin e prokurorëve të shkallës së parë dhe Apelit. Përzgjedhja e tyre u bë pasi organi qendror i akuzës shpalli dy herë procedurën e njoftimit për vende vakante në Prokurorinë e Përgjithshme. Sipas faqes zyrtare të Prokurorisë së Përgjithshme rezulton se në datën 1 prill të këtij viti është publikuar një njoftim për rihapjen e konkurimit. “Në zbatim të ligjit “Për organizimin dhe funksionimin e Prokurorisë në Republikën e Shqipërisë”, Prokuroria e Përgjithshme rihap dhe njëherë konkurrimin për vendet vakante pranë këtij institucioni”- thuhet në

Neni 43 pika 2 i Ligjit për Prokurorinë 2. Prokurori i Prokurorisë së Përgjithshme emërohet nga Presidenti i Republikës, me propozimin e Prokurorit të Përgjithshëm, në bazë të konkurrimit me dokumente, pasi: a) të ketë punuar jo më pak se 5 vjet në prokurorinë pranë gjykatave të apelit ose 12 vjet në prokuroritë pranë gjykatave të shkallës së parë; b) të jetë dalluar për aftësi profesionale dhe cilësi të larta etiko-morale; c) të jetë vlerësuar “Shumë mirë”, për vlerësimin e punës, dy herët e fundit; ç) të mos ketë masë disiplinore në fuqi.

njoftim. Më tej, sqarohet se kandidatët që do të konkurojnë për prokuror në Prokurorinë e Përgjithshme duhet të plotësojnë kriteret sipas nenit 43 të ligjit për prokurorinë. Neni 43 i këtij ligji parashikon se prkurori i Prokurorisë së Përgjithshme emërohet nga Presidenti i Republikës me dekret pas propozimit të Prokurorit të Përgjithshëm. Kandidatët duhet të përmbushin disa kritere që lidhen me vjetërsinë në punë, aftësitë profesionale dhe mungesën e masave disiplinore gjatë ushtrimit të detyrës. Në pikën “a” të nenit 43 thuhet se prokurori që do të emërohet në Prokurorisë së Përgjithshme duhet të ketë minimumi 12 vjet punë në prokurorinë e shkallës së parë ose 5 vjet punë në Prokurorinë e Apelit. Gjithashtu përcaktohet se “duhet të jetë dalluar për aftësi profesionale dhe cilësi të larta etiko-morale; si dhe të jetë vlerësuar “Shumë mirë”, për vlerësimin e punës, dy herët e fundit”. Këto kritere janë përmbushur nga prokurorët e përzgjedhur prej këshillit të prokurorisë, të cilët janë në pritje të dekretit të presidentit të republikës.

rastësisht, pasi kishte zhurmë sa herë kryente telefonata. “Këto pajisje përgjuese i përkasin policisë. Akoma nuk jam ankuar, por do ta bëjmë ankesën. Mbrëmë makina ime është marrë dhe është mbajtur me dhunë, vetëm e vetëm me montu pajisje të tjera në makinë. Policia të mos përziejë punën e saj me politikën. Të mos përzihet me partinë në pushtet”,- tha Mark Frroku. Ndërkohë avokati i tij mbrojtës pretendon se makina e Mark Frrokut nuk ka asnjë mungesë në dokumentacion apo probleme në lidhje me pronësinë, ndaj sipas tij, policia ka bllokuar mjetin pa u bazuar në asnjë argument ligjor. Policia e Tiranës shoqëroi mbrëmjen e së hënës Mark Frrokun, vëllain e biznesmenit Arben Frroku, i dyshuar për vrasjen e ish-kryekomisarit Dritan Lamaj.

Sherif Merdanit i vjedhin makinën: E bleva me lekët e burgut Këngëtari i njohur ka denoncuar vjedhjen e makinës, përmes përdorimit të një çelësi rezervë. Bën apel për kthimin e makinës, të cilën e kishte blerë me paratë e dëmshpërblimit Këngëtari Sherif Merdani denoncoi dje vjedhjen e makinës, të cilën e kishte blerë me paratë e dëmshpërblimit. Policia nis hetimet për ngjarjen, duke kryer verifikime të ndryshme, mbi të dyshuarit. Lajmi u bë i ditur dje nga burime të policisë së kryeqytetit, të cilët thanë se këngëtari i njohur, Sherif Merdani kishte denoncuar vjedhjen e autoveturës së tij të markës “Citroën Picasso”, ngjyrë e zezë me targa TR 2842 U. Vjedhja e veturës ka ndodhur pak ditë më parë, kur Merdani ka shkuar për ta marrë atë në vendin e parkuar. Burimet

thanë se menjëherë pas denoncimit të tij, policia nisi verifikimet e saj, ndërsa këngëtari i njohur iu dha hetuesve një intinerar të zakonshëm që ai ndiqte gjatë rutinës së tij të zakonshme, vendin e parkimit, apo vendin ku ai i bënte lavazhin. Ndërkaq policia tha se vlera e autoveturës arrinte një shumë të konsiderueshme, pasi ishte prodhim i viteve të fundit, ndërsa është targuar në vitin 2011 nga Merdani. Vjedhjen e konfirmoi edhe vetë këngëtari në një prononcim të dhënë në televizionin NEËS24, ndërsa kërkoi që t’i kthehej vetura, të cilën e ksihte blerë me shpërblimin e fituar për vitet e burgut në kohën e diktaturës. Merdani tha se një ditë më parë i kishin thyer xhamin e parë, pasi i biri kishte harruar çelësat në veturë, ndërsa më pas xhami ishte ndërruar. “Makina ndodhej në zonën e shkolles “Dëshmorët e Lir-

isë”, ku unë banoj. Një ditë para vjedhjes i kanë thyer xhamin e parë, sepse djali kishte harruar çelësat rezervë brenda në makinë. Këtë gjë e dinim vetëm unë dhe djali dhe punëtorët e lavazhit. Unë xhamin e vura sërish dhe të nesërmen ika me gruan në kishën e Shën Ndoit (Laç) dhe pas ceremonisë e parkuam makinën ne territorin e shtëpisë dhe në mëngjes nuk e gjetëm më”,- tha këngëtari i njohur, i burgosur gjatë viteve të diktaturës. Sipas burimeve të policisë, vjedhja duhet të ketë ndodhur gjatë natës së të premtes, duke u gdhirë dita e shtunë. Më tej Merdani sqaroi se kishte shkuar në komisariatin e Policisë ku edhe kishtë dhënë denoncimin për vjedhjen. Policia ka shoqëruar disa persona, të cilët janë pyetur me detaje për vjedhjen. Nga hetimet paraprake të kryera, dyshohet se automjeti është vjedhur duke përdorur një kopje të çelësave. D.Biçaku


CMYK

8 22.05.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

KONKURSI I MADH

“Unë Krijoj” Fitoni 1,000 Euro dhe bursë të plotë studimi në UET

maturantët

Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta, Nd. 70, H.1, Tiranë, Cel. 068 20 16 616, info@uet.edu.al, www.uet.edu.al


CMYK

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta MAPO

9

22.05.2013

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

REPUBLIKA E SHQIPËRISË

CEZ Shpërndarje

Këshilli i Lartë i Drejtësisë

Për një shërbim të shpejtë, korrekt dhe cilësor, CEZ Shpërndarje njofton se ka vendosur disa mënyra komunikimi me abonentët:

NJOFTIM

E-BILL

Në website: cezshperndarje.al abonentët informohen për faturën mujore të energjisë dhe historikun e faturave.

Këshilli i Lartë i Drejtësisë, me Vendimin Nr. 331, datë 20.05.2013 dhe Vendimin Nr. 332, datë 20.05.2013 njofton publikisht, si më poshtë vijon: Shpalljen e 1 (një) vendi vakant për Inspektor pranë Inspektoratit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë; Ri shpalljen e vendit vakant për Kryetar në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor  Lezhë. Bazuar në ligjin Nr. 9877, datë 18.02.2008 “Për organizimin e pushtetit gjyqësor në Republikën e Shqipërisë”, në ligjin Nr. 8811, datë 17.05.2001 “Për organizimin dhe funksionimin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë”, i ndryshuar, në Vendimin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë Nr 195/2/a, datë 05.07.2006, “Rregullore për organizimin dhe funksionimin e Inspektoratit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë”, i ndryshuar, si dhe në Vendimin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë Nr. 227/2, datë 28.03.2008, “Për funksionin drejtues në gjykata”, njoftohen të gjithë kandidatët që plotësojnë kriteret ligjore për secilin vend vakant, të paraqesin brenda datës 24 Qershor 2013, pranë Këshillit të Lartë të Drejtësisë, dokumentet përkatëse. Të gjithë të interesuarit, për më tepër informacion lidhur me procedurat, dokumentacionin dhe kriteret e pranimit, mund të vizitojnë faqen zyrtare të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, në adresën www.kld.al, në rubrikën “Korniza ligjore”, si dhe rubrikën “Vende vakante”.

ANKESA DHE SQARIME

E-mail: ankesajuaj@cezshperndarje.al kujdesi_abonentit@cezshperndarje.al Tel: 042274141 042274184

INFORMACION PËR DEFEKTE DHE NDËRPRERJE TË ENERGJISË

Dispeçeria Rajoni Qendër

– 04 2258888, 04 2355269, 04 2355270 Dispeçeria Rajoni Juglindje – 054221000, 054221001, 054221002 Dispeçeria Rajoni Jugperëndim – 034210000, 034210001, 034210002 Dispeçeria Rajoni Verior – 0228001023, 0228001024, 0228001025 Dispeçeria Durrës – 052 22097 Dispeçeria Gjirokastër – 084 26255

FACEBOOK Në adresën në facebook CEZ Shperndarje - Faqja Zyrtare bëhet përditësim në kohë reale për situatën e furnizimit me energji në të gjithë vendin.

e diel EKSKLUZIVE

/ INTERVISTA

ME FILOZOFIN

FRANCEZ, LUC

FERRY: BOTA

ASNJËHERË NUK

KA QENË MË

MIRË

NR. 16 (261),

VITI VIII BOTIMIT

MARS 2013

ÇMIMI 300 LEKË

JO VETËM POLITIKË SI ZAKONISHT

BESNIK MUSTAFAJ në Ngatërresat me kufirin francez emrin Le Pen STEFAN ÇAPALIKU Gjurmët e ujkut oriental te shqiptarët

30 lekë

30 lekë

30 lekë

30 lekë

FOTO ESSE Natë shqiptare në Oslo

MIRA MEKSI Kur fatin ta shkruajnë librat

30 lekë

30 lekë

ELL ALASTAIR CAMPB RAMËS

JES SË EDI

NJERIU I RILIND E PËRMUAJSHME

30 lekë

E përmuajshme

E përmuajshme INTERVISTA ME EKSKLUZIVE /

, LUC FERRY: BOTA FILOZOFIN FRANCEZ

KA QENË ASNJËHERË NUK

MË MIRË

e luftës në Kosovë, njohin nga koha Campbell vjen në Shqiptarët e në Kosovë. të Tony Blair-it. Press. Në një ushtarakisht i fushatave botim i UET të tij për të ndërhyrë me Tony Blair, Eshtë spin doctor-i e të tjera. në politikë, vendimin e shefit atyre ditëve: Vitet e mia e strategjisë kur mbronte me Ditarët e librin, rëndësinë Shqipëri pikërisht me Henri ÇILIN flet për bashkëbisedim

çdo ditë gazeta ‘MAPO’

PLUS çdo muaj revistat ‘MAPO’

dhe ‘MADAME MAPO’

doRëShkRIMI / VItet ‘50, AnA e eRRët e StUdentëVe ShqIPtARë në bAShkIMIn SoVjetIk në Oslo

NR. 16 (261), VITI

VIII BOTIMIT MARS

LEKË 2013 ÇMIMI 300

JO VETËM POLITIKË SI ZAKONISHT

FAJ BESNIK MUSTA Ngatërresat në me kufirin francez emrin Le Pen IKU STEFAN ÇAPAL Gjurmët e ujkut rët oriental te shqipta FOTO ESSE Natë shqiptare MIRA MEKSI Kur fatin ta shkruajnë librat

PBELL ALASTAIR CAM

ËS

ES SË EDI RAM

Nr. 17 (262), Viti Viii botimit prill 2013 Çmimi 300 lekë

E PËRMUAJSH

ME

NJERIU I RILINDJ

në Kosovë, nga koha e luftës në Shqiptarët e njohinnë Kosovë. Campbell vjen Tony Blair-it. Në një ushtarakisht i fushatave të botim i UET Press. për të ndërhyrë Eshtë spin doctor-i e shefit të tij mia me Tony Blair, në politikë, e të tjera. ditëve: Vitet e kur mbronte vendimin me Ditarët e atyre rëndësinë e strategjisë Shqipëri pikërisht me Henri ÇILIN flet për librin, bashkëbisedim

Agjencia e Abonimit të Shtypit (Arben Trenova): 04 223 52 05 • 068 20 47 825 Posta shqiptare: 04 237 5598 • 068 50 24 159 Agjencia e Abonimit Adrion: 04 224 0018 • 069 20 36 768 Agjencia e Abonimit, Durrës (Agim Memko): 0692372850

Jo vetëm politikë si zakonisht

kAStRIot ISlAMI PS ka ‘vdekur’, tani kemi Partinë e Ramës edISon YPI Lasgushishtja është standardi im deShMIA ‘Fantazma’ shqiptare në shtëpinë e julian Amery dokUMent Letra e fundit e Esat Toptanit, shkruar ditën e vrasjes

e përmuajshme

SAIMIR PIRGU

FëMija i MEtaluRgjikut, DON alFREDO i bOtës

Një intervistë intime në apartamentin nju jorkez të tenorit. Ditët e tij nëpër botë, karriera, malli për të afërmit, marrëdhëniet me Domingon e yje të tjerë të Operas. Rrëfimi i çiltër i një djali që u rrit me qumështin pluhur që e ëma merrte si racion në Metalurgjikun e Elbasanit.


10

Opinione & Editoriale

Blog & Ide

OpEd

Nga Bujar Kapexhiu

Opinione dhe Editoriale

Shqiptarët në mes të europianizmit dhe nacionalizmit maqedonas Nëse vullneti politik i një kryeministri nuk është që Maqedonia të bëhet pjesë e BE-së dhe NATO-s, këtë gjendje nuk mundet ta ndryshojë kurrfarë ministri, qoftë ai baras edhe me aftësitë e një Kisingjeri apo të një Gensheri. Prandaj na duket paksa naiv arsyetimi për të këmbëngulur në marrjen e këtyre posteve ministrore nga ana e shqiptarëve, po qe se paraprakisht nuk është disenjuar ndonjë marrëveshje e themeltë politike ndërmjet dy liderëve NACIONALIZMI MAQEDONAS - I PANDËSHKUESHËM NGA BRUKSELI DHE UASHINGTONI: Izolimi i Maqedonisë po ndodh në kohën kur axhenda europiane e saj është zëvendësuar nga oferta bajate nacionaliste e politikanëve maqedonas. Për dallim nga disa shtete të Ballkanit, ku nacionalizmi etnik nuk po kalon pa qortim dhe ndëshkim nga komuniteti ndërkombëtar, kjo nuk po ndodh edhe me Maqedoninë. Ky mosndëshkim ndërkombëtar i politikave nacionaliste të Shkupit zyrtar, nga elita politike maqedonase, është përkthyer si gjoja mosinteresim i Brukselit dhe Uashingtonit për raportet e brendshme ndëretnike e politike dhe fokusim i tyre për kontekstin rajonal të marrëdhënieve të Maqedonisë me fqinjët, duke aluduar para së gjithash te Greqia, por kohët e fundit edhe te Bullgaria. Përpjekja e përfaqësuesve shqiptarë të qeverisë aktuale për ta davaritur këtë mjegull paqartësie në politikën e jashtme maqedonase, po tregohet e paefektshme. E para, nacionalizmi maqedonas është fermentuesi kryesor i raporteve politike në vend dhe secili që tenton të dalë jashtë kallëpeve që krijon kjo politikë nacionaliste, është e destinuar në pasukses. E dyta, ministrat shqiptarë, në bashkëpunim me partinë e tyre (BDI), ende nuk kanë një strategji që do të menaxhonte pozicionin e të qenit, edhe pjesë e politikave qeveritare, edhe pjesë e ambicieve eurointegruese. MINISTRAT SHQIPTARË KOT MUNDOHEN: Nëse vullneti politik i një kryeministri nuk është që Maqedonia të bëhet pjesë e BE-së dhe NATO-s, këtë gjendje nuk mundet ta ndryshojë kurrfarë ministri, qoftë ai baras edhe me aftësitë e një Kisingjeri apo të një Gensheri. Prandaj na duket paksa naiv arsyetimi për të këmbëngulur në marrjen e këtyre posteve ministrore nga ana e shqiptarëve, po qe se paraprakisht nuk është disenjuar ndonjë marrëveshje e themeltë politike

koment EMIN AZEMI

ndërmjet dy liderëve. Fundja, nuk do të kishte kurrfarë efekti veprues të qenit e ndonjë ministri bartës i funksionit që lidhet drejtpërdrejt me, fjala bie, procesin eurointegrues të Maqedonisë, në qoftë se ai ministër nuk ka në dorë një platformë dhe strategji të qartë qeveritare për të ardhmen e shtetit në këto procese. A do të mundet nesër ky ministër shqiptar i Eurointegrimeve apo i Mbrojtjes të dalë mbi sensibilitetet politike e nacional(ist)e të kryeministrit përkitazi me tejkalimin e kontestit me Greqinë rreth emrit, çështje kjo që mban pezull edhe anëtarësimin e Maqedonisë në NATO? Prandaj, para se të merren vesh për ndarje postesh, dy liderët është mirë të merren vesh për çështje kruciale, rreth të cilave do të silleshin shumë dilema e sfida për të ardhmen e vendit. Nëse “punët e mëdha”, gjoja, ua lënë ministrave, ato asnjëherë nuk do të zgjidhen, ose do të zgjidhen ashtu siç do të dojë i madhi i qeverisë. Në anën tjetër, nacionalizmi maqedonas është ulur këmbëkryq në hierarkinë më të lartë të pushtetit përmes projekteve të financuara me para publike. Është ky nacionalizëm shtetëror, i programuar dhe i doktrinuar nga fryma politike e pushtetit. Sikur Maqedonia të ishte një shtet monoetnik, krejtësisht jakobin, atëherë nuk do të tingëllonin absurde sintagmat “nacionalizmi institucional”, apo “nacionalizmi shtetëror”. Por, Maqedonia është shtet multietnik, me përbërje diversive gjuhësore, fetare e kulturore dhe për habi, në raportet e fundit të Brukselit nuk po përfshihen më vërejtjet e shqiptarëve dhe jomaqedonasve të tjerë për ndërhyrjen brutale të shtetit në prishjen e harmonisë ndëretnike e ndërfetare në vend. MOSMIRËNJOHJE PËR KONSTRUKTIVITETIN E SHQIPTARËVE: Të gjitha qeveritë që formohen në Maqedoni bazohen mbi parimin e multietnicitetit, mirëpo kur fillojnë të funksionojnë në praktikë, ato i grahin avazit monoetnik. Madje, funksionojnë aq papengueshëm, sa njeriu e ka vështirë të dallojë, nëse ato qeveri funksionojnë me apo pa parti shqiptare. Dilema bëhet më e madhe kur nacionalizmi institucional maqedonas ndodh para hundëve të përfaqësuesve shqiptarë të

pushtetit. Kjo ishte dje, është edhe sot. Ishte atëherë kur shqiptarët për të drejtat e tyre luftonin vetëm në parlament dhe në qeveri, edhe tash kur për këto të drejta u derdh gjak dhe ranë dëshmorë. Me çka i përgjigjen shqiptarët nacionalizmit institucional maqedonas? Me krizë parlamentare, a qeveritare? Me mosdëgjueshmëri qytetare? Me bojkotim të proceseve zgjedhore? Të gjitha këto përgjigje rrinë pezull dhe asnjëra deri më tani nuk është zbatuar. Deri më tani shumë rrallë na ka rënë të dëgjojmë kryeministrin maqedonas të ketë shprehur publikisht mirënjohje për rolin konstruktiv të partnerit shqiptar. Në vend të kësaj, ka ndodhur që partneri shqiptar, pa e kërkuar askush nga ai, të ketë shprehur vlerësime superlative për “frymën konstruktive të funksionimit të koalicionit qeverisës”. Vetëm politikanët shqiptarë brengosen për mosprishjen e këtyre koalicioneve dhe, a e dini se ku e ka burimin kjo frikë? Ata e dinë se pa shkuar as 24 orë, vendin e tyre e zë një parti tjetër shqiptare, qoftë ajo edhe pa kurrfarë relevance politike e elektorale. Prandaj, mosdalja nga pushteti i partive shqiptare nuk mund të quhet gjithaq konstruktivitet për të ruajtur harmoninë ndëretnike të funksionimit të institucioneve të sistemit, sa mund të jetë fobi politike ndaj konkurrencës “brenda llojit” etnik. ME INTEGRALIZËM BAJAT KUNDËR NACIONALIZMIT AGRESIV MAQEDONAS: Në kushte të tilla të një konkurrence bizare politike brendashqiptare, nacionalizmi institucional maqedonas lulëzon dhe s’ka kush që mund ta pengojë atë. Politika shqiptare në Maqedoni, së paku kjo që aktualisht është në skenë, po e mban gjallë këtë nacionalizëm, duke prodhuar altruizëm të vazhdueshëm dhe herë-herë duke plasuar ide bajate për ruajtjen e Maqedonisë nga prirjet dezintegruese. Tani kur Maqedonia ndodhet në udhëkryq, shqiptarët, pa dashjen e tyre, janë shndërruar në lojtarë pasivë të një teatri absurd, regjia e të cilit ngërthen në vete lajtmotivin e përjashtimit të elementit shqiptar nga politikëbërja shtetërore. Në kushte e rrethana të tilla, përf aqësuesit shqiptarë e kanë vështirë të mbajnë mbi supe një barrë të dyfishtë që sa vjen e bëhet më torturuese. Në pamundësi për të imponuar autoritetin dhe stilin e tyre të punës në vendimmarrjen politike, politikanët shqiptarë kanë zgjedhur të demonstrojnë njëfarë altruizmi politik që në thelb ka moton: “Me integralizëm bajat kundër nacionalizmit agresiv”.

Tre Kamberë në një derë

Rrugës për Sarandë… një vit më parë

R

rugës për Sarandë, faleminderit Zot që më dhe mundësinë për të kaluar këtë kohë të bukur me shoqërinë time…”. Këto ishin fjalët e fundit të Dorina Stafës, një prej viktimave të tragjedisë së 21 Majit të vitit të shkuar. Nuk njihja asnjë nga personat që humbën jetën, por është si t’i kem njohur; si të kem qenë mikesha e atyre vajzave aq të reja, të gjalla, të bukura, me një mori ëndrrash për t’i paraprirë jetës, që aq sa duket e gjatë është edhe e shkurtër. U prehtë në paqe shpirti i tyre! Është e vështirë të futesh në zemrën e tragjedisë së një personi tjetër, kur ajo tragjedi nuk të ka ndodhur ty, por e gjithë Shqipëria e gjeti rrugën e pikëllimit për te kjo tragjedi një vit më parë. Madje mund të thuhet se ende sot ndihet e pikëlluar. Të rinjtë dhe shumë të tjerë ndezën qirinj, shkruan trishtimin e tyre dhe nisën mesazhe ngushëllimi e solidariteti. Për mua sikur ka mbetur koha atje. Atë çka pashë ato orë aq të gjata pas aksidentit të Himarës, krahas dhembjes së tejskajshme që kaploi gjithë shqiptarët e mbi të gjitha familjarët e të afërmit e viktimave, ishte një frymë e admirueshme solidariteti e shoqërisë sonë për të ardhur në ndihmë, për të dhuruar gjak, për të kontribuar me gjithçka kanë patur mundësi. I fortë ishte edhe përkushtimi i autoriteteve shqiptare. Humbëm një numër të madh të rinjsh pranverën e shkuar. Humbëm shumë freski dhe buzëqeshje. U tronditëm nga një histori që filloi me gëzim, por përfundoi në tragjedi. E kujtoj atë ditë si të ishte dje. Dori qe ndër të fundit jetë që humbëm. E pashë në fotografi dhe u përlota. Ajo ishte mrekullisht e re dhe e bukur. Rastësisht, e tronditur nga ngjarja në tërësi, u gjenda në statuset e saj në facebook, në mendimet dhe ndjenjat e saj, në përjetimet e përditshme, në dashuritë e saj për dijen, familjen, shoqërinë, Zotin, dhe mallin për Krujën e saj. Në çdo fjalë të Dorit dukej pastërtia e kristaltë e shpirtit. Ajo nuk ishte e zakonshme: mendonte dhe shkruante shumë bukur. Shpërfaqte dashuri sublime për familjen, për përqafimet e nënës, raportin aq shpirtëror me babain, për flokët e borës që i jepnin Krujës një pamje madhështore dhe asaj i ngjanin me numrin e ëndrrave. Dori kishte një besim të adhurueshëm për Zotin, shpresën, lutjet, durimin; ëndje për mësimet, orët e gjata parapërgatitore për provimet e universitetit. Triumfin e shihte si finalizim të durimit dhe vullnetit, dëshirës së mirë e optimizmit, pozitivitetit rrallë të lëkundshëm që e karakterizonte. Vlerat e miqësisë për të ishin përditshmëria e ekzistencës së saj, dhembshuri për shokët e shoqet, gëzim për mbrëmjet e kaluara me vajzat përgjatë të cilave ndanin gjithçka kishin në zemër. Ajo falenderonte përditë gjithkënd dhe gjithçka, edhe kur dashuria përbënte sakrificë, kur e palodhur punonte për diplomën, kur kalonte fundjavat në Krujën e dashur ku ndodhej e shtrenjta familje. Dorina, rinia e së cilës mbretëronte, i bënte thirrje njerëzve të falnin njëritjetrin dhe të dhuronin sa më shumë dashuri. Këto ishin disa nga mendimet e saj luftarake e të pafajshme, lutje të përhershme për sa më shumë grimca drite. Kjo ishte Dori, para se të shkonte në qiell shpirti i saj, ajo fluturonte edhe në tokë. “Nuk e ndaloj dot”, qenë fjalët e fundit të shoferit të autobusit. Siç nuk u ndalua dot as ajo tragjedi. Dhe e sotshmja më vjen si të ishte dje një vit më parë. Si klithëm nga pas erdhi fatkeqësia. Kështu përmes dhimbjes, me një vështrim të bërë lëmsh mes lajmesh dhe opinionesh, u trondita si të kisha humbur, fare në mënyrë të papritur, një mike të shtrenjtë. Dhe nisa ta përfytyroj, m’u bë sikur e njihja, sikur e kisha shoqe Dorin…


op-ed

2

Blog / Publike do të thotë: Më lejo të jem njeri

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Kulturë / Londo: Si më kërkuan të bëhesha “ekspert” për të futur në burg Zhitin

22.05.2013

Universitet / Doktoraturat në lëvizje, ja si do të jenë akademikët e së ardhmes

11

Socializmi është feja që njerëzit marrin kur ndahen nga feja e tyre. Richard John Neuhaus

Dyzimi i qëllimshëm i LSI D

eklaratat e përsëritura të përfaqësuesve të LSI kanë nxitur h a m e n d ë s i m e t mb i d o methënien e tyre dhe të sjelljes politike të kësaj force në ditët në vazhdim. Në komentet e një pjese të analistëve pranë së majtës predominon qasja kontekstuale, ndërsa tek një pjesë e analistëve pranë së djathtës vihet re qasja racionale. Për sa i përket qasjes së parë, mund të themi se ajo shtrihet në disa nivele. Niveli i parë i analizës së këtyre deklaratave prek aspektin psikologjik. Siç dihet, elektorati i LSI duke qenë një elektorat kryesisht pragmatist, motivohet më shumë nëse kjo forcë politike ofron garanci mbi nivelin e pjesëmarrjes në qeverisjen e nesërme. Sa më shumë të besohet kjo tezë, aq më shumë priret kjo tipologji votuesish të votëbesojnë këtë forcë politike. Aq më tepër kur premtohet që kreu i ekzekutivit të qeverisjes së nesërme, kushdo qoftë ajo, e majta apo e djathta, mund të drejtohet nga kreu i kësaj force politike, është një arsye më shumë për të motivuar këtë lloj elektorati. Niveli i dytë i analizës prek aspektin identitar. Kalimi i kësaj force nga koalicioni qeveritar në atë opozitar ka zbehur mjaft identitetin politik të kësaj force. Megjithatë, për një pjesë të publikut, bashkimi mekanik i këtyre forcave rriste shumë probabilitetin dhe motivacionin e votuesve të majtë për të shpresuar në fitoren e zgjedhjeve të 23 qershorit. Mirëpo, për specialistët e fushatave zgjedhore pranë së majtës, me siguri ky veprim nuk është konsideruar si një taktikë elektorale e mjaftueshme për të maksimizuar votat dhe në këto kushte është gjykuar përforcimi identitar i LSI në raport me PS dhe koalicionin e majtë në tërësi me synim rritjen e mundësisë për më shumë vota. Me këtë logjikë, LSI ka filluar daljen në fushatë vetëm, njëkohësisht u është

rikthyer qëndrimeve të diferencuara në disa çështje në raport me programin e Rilindjes së PS. Më konkretisht, votimi i tri ligjeve, sistemi fiskal, politikat e punësimit etj., si dhe synimet në administrimet e qeverisjes së nesërme. Me këtë taktikë, kjo forcë politike është pozicionuar si pol i rëndësishëm që synon të konkurrojë me PS në këto zgjedhje për sa i përket peshës dhe pretendimeve në administrimin e pushtetit të së nesërm. Pavarësisht paqartësisë që shkakton në kohezionin apo frymën e së majtës, nga pikëpamja e akumulimit të votës së majtë konsiderohet lëvizje e duhur. Niveli i tretë i analizës lidhet me aspektin e imazhit. Referuar tipologjisë së fushatës, mund të dallojmë qartë që ajo, nën influencën e konsulencës së huaj, i ngjan gjithnjë e më shumë një gare presidenciale ndërmjet dy liderëve të koalicioneve kryesore, duke zbehur shumë rëndësinë e liderëve të partive të tjera, apo të deputetëve në listën shumemërore. Në këto kushte, LSI-së i lind nevoja të rrisë pretendimet që të marrë vëmendjen e duhur të mediave. Për këtë qëllim i nevojitet ta transformojë imazhin e fushatës nga dypolare, Rama – Berisha, në trepolare Rama – Berisha – Meta dhe sigurisht, këtë gjë nuk e bën për shkak se ka peshë elektorale të ngjashme me ta, por nisur nga nevojat që ata kanë për numrat e LSI në ndërtimin e qeverisjes së nesërme. E thënë ndryshe, në rastin e LSI, peshë e vogël elektorale por e domosdoshme për të garantuar qeverisjen e nesërme, përkundrejt peshës së madhe elektorale të PD dhe PS, por me numra të pamjaftueshëm për të qeverisur nesër. Pikërisht për të dhënë këtë ide fut kartën e kryeministrit të nesërm, pavarësisht se kush do të ketë shumicën fituese. Tani le të ndalemi tek analiza strukturaliste që të djathtët i bëjnë deklarat-

ave të përfaqësuesve të LSI. Niveli i parë lidhet me thelbin e sistemit zgjedhor. Siç dihet tashmë, ky sistem prodhon mazhorancë të brishtë, që shpesh varet nga numrat e partive të vogla. Këto të fundit duke qenë se e dinë rëndësinë e peshës së tyre, e maksimizojnë aksesin në qeverisjen e së nesërmes kundrejt numrit të deputetëve që ofrojnë. Pikërisht këtë gjë e kemi parë fare qartë në 2009, ku shumë parti të vogla e konvertuan pjesëmarrje e tyre në parlament me disa fish përfitim politik në qeverisje. LSI ishte rasti tipik i këtij fenomeni. Jo vetëm kaq, por në zgjedhjet e kaluara pamë edhe një fenomen tjetër, atë të tjetërsimit të vullnetit të zgjedhësve. Më konkretisht, LSI ishte forca politike që i premtoi elektoratit të majtë se do të kontribuonte në nxjerrjen nga politika të kryeministrit aktual Berisha, mirëpo pas zgjedhjeve bëri të kundërtën e kësaj. Falë numrave në parlament përqendroi një pushtet të konsiderueshëm ekzekutiv, duke shfaqur haptas prirje klienteliste, nepotike, monopoliste, abuzuese dhe në jo pak raste edhe antiligjore me qëllim zgjerimin e bazës elektorale të saj pa u shqetësuar nga pjesa tjetër e ekzekutivit. Falë kësaj strategjie, sot kjo forcë politike mund ta përdorë kapitalin e saj politik pavarësisht se si e ka siguruar atë, qoftë majtas në rast fitoreje, qoftë djathtas. Por kësaj radhe me një ndryshim. Me kontributin e Ramës, LSI ka arritur të përfshijë në listat e PS në vende të sigurta disa përfaqësues të saj (publik është rasti i z. Braho, por flitet edhe për të tjerë). Njëkohësisht, të dhënat nga terreni lënë të kuptosh që një numër i caktuar deputetësh do të sigurohen nga lista shumemërore e LSI-së falë peshës elektorale që gëzon kjo forcë politike. Në këto kushte, numri deputetëve të saj nesër në parlament ka shumë probabilitet të jetë më

koment roland lami

i madh se katër. Shto edhe faktin, që tek e majta probabiliteti që partitë e ashtuquajtura të vogla të sigurojnë një deputet, përjashtuar PBDNJ, është shumë i vogël, pesha e LSI në parlament tek kampi i majtë bëhet përcaktuese. Në rrethana të tilla, pozita e LSI tek e majta bëhet e domosdoshme, për t ë m o s t h ë n ë p ë r c a kt u e s e n ë garantimin ose jo të mazhorancës së nevojshme për të qeverisur nesër. Në rrethana të tilla, LSI do të respektojë marrëveshjen me z. Rama, duke shpërfillur kontekstin e ri postzgjedhor apo do të diktojë kërkesat e saj? A është i përgatitur z. Rama dhe PS për këtë skenar? E njëjta dilemë mund të ngrihet edhe për të djathtën. Pavarësisht se kreu i koalicionit të djathtë, z. Berisha, u shpreh se e djathta e ka kryeministrin e saj në rast fitoreje, logjika e numrave tek kampi i djathtë nuk të premton për një siguri të tillë. Mjafton t’i mbetemi skenarit më të mirë që e djathta pretendon se do të arrijë, pra përsëritja e rezultatit të 2009-ës, për të kuptuar sa e brishtë është mazhoranca e nesërme dhe sa e nevojshme është prezenca e LSI. Dhe për këtë kamp vlen të ngrihet e njëjta pyetje: Po e djathta është përgatitur për një skenar me një rol më të madh se në 2009 të LSI në qeverisjen e nesërme? Hamendësimet na shpien tek një ankand potencial që mund të zhvillohet pas zgjedhjeve, si pasojë e konfigurimit të mazhorancës së ardhshme. Çmimi i vendosur paraprakisht

nga LSI është kryeministër me Metën në shkëmbim të garantimit të qeverisjes, ose pension politik të njërit nga liderët politikë (Rama ose Berisha). Nuk duket çmim i palogjikshëm. Niveli i dytë i analizës lidhet me aspektin e riciklimit të pushtetit. Ky sistem të krijon mundësi të penalizosh me votë partitë që kanë peshën më të madhe politike, në rastin tonë PD-ja në qeverisje, por jo parti si LSI me më shumë se tre deputetë. Pavarësisht se një pjesë e problemeve që i adresohet mënyrës së qeverisjes janë shkaktuar edhe nga roli i përfaqësuesve të LSI, përsëri ky sistem nuk ta krijon mundësinë që të penalizosh qeverinë dhe parti si LSI. Arsyeja është e thjeshtë, kjo forcë politike, kapitalin e saj të akumuluar deri diku për shkak të abuzimit me pushtetin, e zhvendos nga qeverisja e sotme tek opozita, duke rritur shanset që ky bashkim të shndërrohet në mazhorancë të së n e s ë r m e s f a l ë p e sh ë s s ë L S I . Pavarësisht se problemet që ka shkaktuar tek qeverisja e sotme do t’i transferojë te qeverisja e nesërme, për shkak të nevojës për të karikuar mbështetësit e saj. Ose, në skenarin tjetër, kalon në koalicionin e majtë duke i krijuar një farë kostoje kësaj force politike në shkëmbim të favoreve në lista për të rritur numrin e deputetëve në kurriz të PS dhe në rast humbjeje, ose mospërmbushjes së pretendimeve të saj nga përfaqësuesit e PS mbi mënyrën e ndarjes së pushtetit të së nesërmes, ikën nga ky koalicion dhe i bashkëngjitet përsëri koalicionit të djathtë. Edhe këtu PS penalizohet, ndërsa LSI mbetet përsëri në qeverisje. Ky është sistemi që i jep mundësi elektoratit të penalizojë vetëm dy partitë kryesore dhe të mos penalizojë parti të qendrës si LSI, të cilat zmadhohen në kurriz të shumicave në qeverisje dhe në opozitë.

Kryeministër me dy fytyra

N

jë ditë përpara se PS të mbante Konventën kombëtare zgjedhore për zyrtarizimin e Edi Ramës si kandidatin e opozitës për kryeministër të ri të vendit, LSI shpalli jo zyrtarisht nga Berati pretendimin për të qenë kryetari i saj njeriu që do të drejtojë qeverinë e re, nëse e majta fiton në votimet e përgjithshme të 23 qershorit. Për ata që e njohin profilin politik të Ilir Metës, nuk është e vështirë të kuptohet se ish-ministri dhe deputeti Nasip Naço nuk e ka lëshuar këtë deklaratë të fortë i nxitur nga atmosfera e mbështetësve, pasi siç u pa edhe nga pamjet, ai po lexonte diçka që e kishte të shkruar dhe “shpërthimi emocional” nuk i erdhi aty për aty nga brohorima e turmave. Pavarësisht se Ilir Meta uli kokën dhe vuri buzën në gaz, në sinkron me kohën e lëshimit të kësaj deklarate, ai e ka ditur mjaft mirë se çfarë do të thoshte Nasip Naço në ato momente. Pra, Meta ose ia ka sugjeruar, ose më e pakta, e ka ditur që më parë dhe ia ka lejuar atij këtë “lajthitje” elektorale, që edhe për pak ditë të paktën do të trazojë ujërat e mirëbesimit në elektoratin e majtë shqiptar. Më pas, takimi i posaçëm i Metës me gazetarët në Tiranë si dhe dalja kastile e Ramës para mediave në momentet e arredimit prej tij të sallës ku pak orë më vonë do të merrte “mandatin e socialistëve” për kryeministër, më shumë se-

koment Arben Vata

sa për të qetësuar bazën, në fakt i hodhi benzinë zjarrit që vlon prej kohësh në zemrat e mbështetësve të dy partive të majta, të cilët duan respektivisht secilin prej udhëheqësve politikë të drejtojë punët e qeverisë së këtij vendi në të ardhmen. Meta nuk tha se partia që fiton zgjedhjet ka të drejtën morale dhe kushtetuese që të caktojë njeriun për të udhëhequr negociatat qeverisëse, du ke l ë n ë t ë n ë n kup t o j ë p ë r mbështetësit e vet, se ai me të vërtetë aspiron të jetë kryeministër i vendit. As Rama pas tij, edhe pse përmendi shkarazi Kushtetutën, nuk ishte i prerë në definimin e asaj, se forca politike që fiton zgjedhjet, merr përsipër qeverisjen e vendit. Që të dy, Rama dhe Meta, vetëm sa u munduan të ushq e n i n p o z i t iv i s h t s h p r e s a t e mbështetësve të vet, por nuk ishin të prerë për publikun tjetër, ata që nuk janë me asnjë parti, për t’u kumtuar se cili prej tyre realisht mund të jetë kryeministri i ardhshëm i vendit.

Kjo tregon se çështja e kryeministrit është një çështje pazari mes tyre në marrëveshjen e 1 prillit. Ose në rastin më të keq, Rama ka frikë nga vota e LSI në sistemin vertikal të saj dhe nuk ka dëshirë që të shpallet që tani kandidati i të gjithë opozitës për kryeministër. Por ndërsa kjo mund të jetë pjesë e marrëveshjes ende jo plotësisht publike mes Ramës dhe Metës, është e pakuptueshme sesi një opozitë, apo edhe qytetarët e pavendosur, mund të shkojnë në kutitë e votimit, me dy fytyrat e kryeministrit opozitar, me atë të Ramës dhe Metës, njëkohësisht. Rama dhe Meta nuk kanë dalë akoma në fushatë të përbashkët dhe ndoshta këtë mund ta bëjnë në ditët në vijim, por kur kjo të ndodhë, Edi Rama dhe Ilir Meta duhet t’ia bëjnë të qartë elektoratit që i mbështet ata dhe gjithë shqiptarëve se cili do të jetë Kryeministri i ardhshëm, gjithnjë nëse ata fitojnë. Sepse ai që identifikohet si kandidat për Kryeministër duhet të marrë si meritat e fitores, ashtu edhe përgjegjësinë për humbjen. Është e moralshme që opozita ta bëjë këtë, përpara se njerëzit të shkojnë në votime, pasi nëse nuk e bëjnë, kjo me siguri që do të sjellë pasoja në marrëdhëniet mes partive të majta nëse gjithnjë ata ringjiten në pushtet. Nëse Rama, si kandidat i përbashkët i të gjithë opozitës fiton zgjedhjet

është ai moralisht, por edhe ligjërisht njeriu që duhet të marrë në dorë fatet dhe përgjegjësinë e drejtimit të këtij vendit në 4 vitet e ardhshme. Por, nëse opozita i humbet, atëherë, do të jetë ai përgjegjësi kryesor për disfatën dhe Meta, sigurisht që mund të tentojë, duke pasur ndoshta edhe të drejtën morale, që të marrë në këtë rast drejtimin e PS. Kryeministri i vendit, Sali Berisha, duke e vënë veten në rolin e analistit tha se Ilir Meta braktisi qeverinë e drejtuar prej tij, për t’u bërë vetë kryeministër, ose për të marrë në dorë frenat e drejtimit të PS. Berisha thotë shpesh se nuk ndërhyn dhe as merret me punët e opozitës, por si analist ai është shumë i saktë dhe në këtë klimë fushate nuk mund të fajësohet për interferim të tij në kampin e majtë. Dhe realisht, Ilir Meta, nuk e mbajti LSI në këmbë mes vështirësish dhe marrëveshjesh të mëdha, vetëm e vetëm që të jetë një parti që mbijeton në terrenin e rënduar politik në vend. Ai është një politikan me moshë mesatare, por me përvojë 20 vjeçare dhe eksperiencë të madhe qeverisëse dhe nuk mund t’ia lejojë vetes që të vazhdojë të jetë “violinë e dytë” e së majtës. Ai e di fort mirë, që nëse Rama bëhet kryeministër do të vijojë të përforcojë pozitat e tij në krye të PS dhe rrjedhimisht edhe të të gjithë rrymave të së majtës. Ndaj edhe pohimi i bërë edhe

nga Berisha se Meta synon karrigen e tij ose atë të Edi Ramës në PS është krejt realist. Mbase duke hedhur që tani zërat për aspiratat e tij si kryeministër, Meta kërkon të mbjellë farën e një pakënaqësie që si partia e tij, ashtu edhe grupime brenda PS do të kenë normalisht nga Edi Ramës kryeministër. Një kryetar qeverie në pozita jo të forta mandatesh mbështetëse në parlament (çka ka shumë mundësi të prodhojnë këto zgjedhje qoftë për Berishën, qoftë për Ramën), do t’i jepte më shumë dorë Ilir Metës që t’i orientonte këto pakënaqësi ndaj Ramës dhe pas provokimit ndoshta të një palë zgjedhjeve të parakohshme, Meta nuk është çudi që të kërkojë të shkarkojë edhe Ramën nga PS dhe të marrë ai drejtimin e PS prej së cilës Nano e nxori jashtë gati një dekadë më parë. Rama e Meta, apo edhe shumë të tjerë, mund t’i konsiderojnë skenarë të tillë, si telenovela, sajime, apo skenarë të Berishës për të dëmtuar opozitën. Por nuk është ama faji i mediave dhe i atyre që komentojnë zhvillimet politike në vend, që klasa jonë politike në gjithë këto vite e ka vënë veten pikërisht në rolin e protagonistëve të telenovelave, për një pjesë të të cilëve më shumë sesa për moral, mund të flitet për makinacione të pamoralshme që synojnë vetëm e vetëm realizimin e qëllimeve të veta politike.


12

transferimet

nisma

E quajtur “Ta bëjmë strategjik bashkëpunimin mbi arsimin”, kjo konference e katërt çoi përtej diskutimet në katër çështje kryesore, si: njohja dhe sigurimi i cilësisë, kooperimi universitet-biznes, mobiliteti, të mësuarit gjatë gjithë jetës, arsimi profesional dhe trajnimet.

Azia dhe Europa, bashkë për mobilitetin e studentëve Njohja e ndërsjellë e diplomave në Europë dhe Azi mund të ndihmojë në balancimin e studentëve midis dy rajoneve. Kështu u ra dakord në një konferencë të ministrave të Arsimit nga 38 vende europiane dhe aziatike

R

reth 140 delegatë – 19 nga vendet aziatike dhe 27 nga Europa- morën pjesë në konferencën e katërt të ministrave të Arsimit Azi- Europë, e njohur si ASEMME4, e cila u mbajt në Kuala Lumpur të Malajzisë, nga data 12 deri më 14 maj. Atyre iu bashkuan delegatë nga Australia, Zelanda e Re dhe Rusia. Fondacioni i Arsimit të Lartë Azi-Europë prezantoi kontributet në procesin e arsimit mes dy kontinenteve dhe një nga diskutimet kryesore të konferencës ishte fizibiliteti në njohjen e ndërsjellë të diplomave . E quajtur “Ta bëjmë strategjik bashkëpunimin mbi arsimin”, kjo konferencë e katërt çoi përtej diskutimet në katër çështje kryesore, si: njohja dhe sigurimi i cilësisë, kooperimi universitet-biznes, mobiliteti, të mësuarit gjatë gjithë jetës, arsimi profesional dhe trajnimet. “Mungesa e transferimit të k r e d it eve i sht e p e n ge s ë p ë r lëvizjen e studentëve mes Europës dhe Azisë”, u shpreh Abdul Rahim Bin Mohammed Nur, Sekretar i përgjithshëm i Ministrisë së Arsimit të Lartë të Malajzisë, në fjalimin e tij. Morshidi Sirat, Drejtori i

përgjithshëm i Departamentit të Arsimit të Lartë, tha se Europa dhe Azia po eksploronin fizibilitetin e konventës së ASEM-it në njohjen e përbashkët të diplomave. Ai shtoi se kjo do të mund të shërbejë për të lidhur pikat në Azi dhe Europë, për forcimin e ekspertizës së shumë grupeve të interesit dhe për ta çuar planin përpara. Vlerësimet e paraqitura në të kaluarën në konferencat e ASEM (Samiti i Arsimit Europë-Azi), tregojnë se numri i studentëve aziatikë që shkojnë në Europë për studime me kohë të plotë ka qenë 15 herë më shumë se ai i studentëve europianë që drejtohen për në Azi. “Besoj se përmirësimi i njohjes së ndërsjellë të kualifikimeve të arsimit të lartë është faktori kyç për një mobilitet më të balancuar, veçanërisht për të tërhequr më shumë studentë europianë që të studiojnë në Azi”, - tha Nur. U ra dakord se pa cikle të përputhshme akademike, procedura të njëjta të sigurimit të cilësisë, sisteme të dispozitave për njohjen e kualifikimeve dhe rregullore të brendshme, lëvizja e qëndrueshme e studentëve nuk ka gjasa të ndodhë. Këto ishin pengesat kryesore që nuk i linin studentët dhe stafet akademike të lëviznin, madje edhe në nivel brenda rajonit. Nur tregoi se duhet një përpjekje konkrete për të krijuar një sistem të harmonizuar, e pse jo një të vetëm të arsimit të lartë brenda Azisë dhe solli shembull sisteme të tjera rajonale të transferimit të krediteve të zhvilluara në botë, përfshirë sistemin europian të grumbullimit dhe të transferimit të krediteve (ECTS), shoqatën e Kombeve të Azisë Juglindore

Çfarë është fondacioni Azi-Europë? Në mars të vitit 1996, liderët e 25 vendeve europiane dhe të Azisë Lindore, bashkë me Ko m i s i o n i n E u r o p i a n , themeluan në Bangkok të Tajlandës, takimin Azi-Europë ( ASEM). Ky samit historik shtroi rrugën për themelimin e fondacionit Azi-Europë ( ASEF) më 1997-ën. Fondacioni u themelua nga kontributet vullnetare nga qeveritë partnere dhe ndan financimin e projekteve të tij me partnerët e shoqërisë civile nga Azia dhe Europa. Ky fondacion promovon mirëkuptimin mes dy kontinenteve përmes shkëmbimeve intelektuale, kulturore dhe humane. Që prej themelimit janë implementuar 600 projekte, janë të përfshirë 1700 pjesëmarrës direkt, si edhe një audiencë e madhe nga Azia dhe Europa.

Vlerësimet e paraqitura në të kaluarën në konferencat e ASEM (Samiti i Arsimit EuropëAzi), tregojnë se numri i studentëve aziatikë që shkojnë në Europë për studime me kohë të plotë ka qenë 15 herë më shumë se ai i studentëve europianë që drejtohen për në Azi. (ASEAN) dhe Sistemin e Transferimit të Krediteve (ACTS). Në një projekt pilot, Indonezia, Tajlanda dhe Malajzia, bashkë me 23 universitete pjesëmarrës, përfshinë 260 studentë në një program mobiliteti rajonal. Këtë vit iu bashkua edhe Vietnami me 6 universitete. “Dinamikat e arsimit në botën e globalizuar të ndryshimit

të shpejtë kanë krijuar sfidat për mobiliet, mësim, teknologji dhe progres të arsimit dhe rruga që po ndiqet është siguruese e cilësisë”, tha Nur. “Është një sfidë, që askush prej nesh nuk mund ta përballojë krejt i vetëm”, - përfundoi ai, duke shtuar se është koha për bashkëpunim, kooperim dhe bashkëkrijim.


kulturë

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

22.05.2013

13

kujtime P

unën që kisha për të zgjedhur poezitë që do të botoheshin, zakonisht e mbaroja shumë shpejt, sepse i njihja autorët dhe me ata që ishin poetë të vërtetë dhe kur ua ktheja poezitë merreshe vesh lehtë. Puna ishte me ata që bënin bejte. Ishte e vështirë t’ua mbushje mendjen që nuk mund t’ua botoje. Pse, thoshin, unë i këndoj partisë, popullit, Shqipërisë socialiste? Nuk je dakord ti? Apo e ke gazetë private? Është gazeta e popullit...Veçanërisht e vështirë ishte me veteranët dhe pensionistët, të cilët sapo dilnin në pension fillonin të vargëzonin dhe mendonin që ishin poetët më të mëdhenj. Detyrohesha t’i pritja e përcillja me mirësjellje, detyrohesha të hapja të gjitha zarfet që ishin kapicë dhe t’u ktheja secilit përgjigje, ndryshe ata ankoheshin deri në Komitetin Qendror. Njëri prej tyre ishte dhe një Hero i Popullit, i cili gjithmonë shkruante për heroizmin e brigadës së parë partizane. Para se të vinte tek unë, ai shkonte zakonisht te Dalan Shapllo, i njohur për mirësinë e tij. Dalani i zgjidhte vetëm një poezi dhe vinte më thoshte me humor: vetëm një poezi në vit, vetëm një...Qeshnim dhe gjenim një cep të gazetës dhe ia botonim poezinë. Kur mbushej viti, Heroi vinte prapë dhe procesi fillonte nga e para... Kishte dhe një kategori tjetër, poetët ushtarakë, ose “kasta ushtarake” siç i quante Xhevahir Spahiu. Ata dalloheshin që larg. Çizmet e tyre ushtarake shtypnin pa mëshirë korridoret e Lidhjes. Përpiqeshin t’i përplasnin sa më shumë çizmet për të dhënë të kuptonin se po vinin pikërisht ata dhe se ata ishin zotër edhe të këtyre zyrave. Ishte tepër e vështirë të merreshe vesh me ta dhe të pranonin atë që u thoshe kur nuk ua botoje poezitë. Pasi bënin presione nga më të ndryshmet dhe më të papranueshmet, fillonin ankimet te kryeredaktori dhe te sekretari i partisë. Ndodhte që prej andej, të nisnin letra në Komitetin Qendror. E dinim që kishim dy censura: njërën të ligjëruar dhe tjetra ishte lexuesi që ende pa u tharë mirë boja e gazetës, nisnin letra në Komitetin Qendror me vërejtje pa fund, deri edhe për jetën personale të gazetarëve të cilët i ndiqnin me vëmendje kudo të ndodheshin. Edhe në Lidhje, sado dukej ndryshe, nuk e kishe jetën tënde në dorë, një sy i vëmendshëm, pa asnjë detyrim dhe shpërblim, të vëzhgonte kudo dhe të nesërmen nisej një letër për shkak të së cilës ti duhej të jepje shpjegime apo llogari për gjëra që nuk i kishe menduar apo nuk i kishe bërë kurrë. Njëherë na dhanë urdhër të nisnim raportime në Komitetin Qendror për gjithçka që shikonim dhe nuk shkonte mirë. Kuptohet që nuk e bëmë, çfarë të thoshim? Por ja që një ditë na tërhoqën vëmendjen se nuk jemi të vëmendshëm ndaj porosive. Atëherë, bashkë me një shokun tim, në mapon përballë “Zërit të popullit” pamë që flamuri kombëtar shitej bashkë me metrazhet, me ndërresat, me çorapet. Nuk na duket me vend, shkruam në relacion, që flamuri kombëtar të shitet bashkë me brekët. Kaluam pas një muaji prapë andej të shikonim çfarë ishte bërë me relacionin tonë. Nuk kishte ndryshuar asgjë: flamuri shitej pranë brekëve. Nuk qenkemi gjë për relacione, bëmë shaka me njëri-tjetrin dhe nuk u morëm më me atë punë. Por kishte raste kur të kërkonin edhe relacione të tjera të cilat kishin të

“Nuk ishin të pakta rastet kur nga radhët e shkrimtarëve dhe artistëve kërkoheshin “ekspertë” apo edhe dëshmitarë”, - shkruan Bardhyl Londo në librin me kujtime. Në këtë rrëfim të shkëputur nga libri “Jeta që na dhanë” (botimet Toena), që është ende në proces botimi, Londo tregon sesi i kërkuan të bënte relacion me shkrim për disa poezi që ishin etiketuar si reaksionare. Nuk pranoi ta bënte atë relacion. “O Zot, thashë me veten time, tani unë mund të isha xhelati i mikut tim”, - shkruan Londo. Bëhet fjalë për Visar Zhitin…

Londo: Si më kërkuan të bëhesha “ekspert” për të futur në burg Zhitin

Por të kujt ishin poezitë që më kishin sjellë para shumë vitesh për ekspertizë? Isha menduar disa herë por nuk kisha si ta gjeja se nuk më thanë as emrin dhe nuk më lejuan të lexoja qoftë dhe një poezi. Por rasti e solli që ta zbuloja një ditë se kush mund të kish qenë viktima ime...

bënin me fatin dhe jetën e njeriut. Poezitë e para që kisha firmosur për botim sapo fillova punën në gazetë ishte një cikël i Visar Zhitit, cikël shumë i bukur ashtu siç është poezia e tij. Një mesdrekë, kur kisha mbaruar letrat dhe përgjigjet e popullit dhe isha aq i lodhur sa nuk mund të lexoja as dy rreshta, në zyrën time hynë dy të rinj që nuk i kisha parë kurrë. Ishin aty te të tridhjetat. Nga mënyra si hynë dhe si u sollën me prepotencë, e kuptova që nuk ishin nga soji i atyre që shkruanin poezi. Ti je filani, më tha njëri duke më parë nga sipër. Me sa duket, po, i thashë. Kemi disa poezi, vazhdoi. Lërini këtu, i thashë, dhe përgjigjen do ta merrni pas një jave. Ne e duam tani, vazhduan të flisnin po me prepotencë. Unë kështu e kam rregullin, u thashë, po nuk deshët mund t’i merrni dhe të shkoni në vend tjetër. Jo, thanë, ti je specialist i poezisë dhe ti duhet të na japësh përgjigjen. Ne kemi biseduar edhe me udhëheq jen e Lidhjes. Atëherë, u thashë, lërini poezitë këtu dhe hajdeni nesër. Jo, vazhduan ata, poezitë nuk i lëmë këtu por po vijmë nesër. Ishte një luftë nervash: ata që sulmonin vazhdimisht e të bindur në forcën e pushtetit që përfaqësonin dhe unë që mbrohesha dhe përpiqesha të fitoja kohë. E kuptova që diçka e rëndësishme nuk shkonte dhe pata kohë të mendoj e të parapërgatitem. Të nesërmen ata kishin arritur në zyrë para meje. Hë, më tha ai që fliste zakonisht, u mendove? Çfarë ka për t’u menduar, u thashë, me që jini kaq shumë këmbëngulës po ua lexoj poezitë tani dhe po u kthej përgjigjen botohen apo nuk botohen në “Drita”. Jo, më tha gati i nxehur, ne nuk i kemi poezitë për botim. Por për çfarë i kini, e pyeta. Ne mendojmë se

këto janë poezi reaksionare dhe dekadente dhe ti si specialist duhet të na bësh një relacion me shkrim. Dëgjoni, u thashë, unë përgjigjem vetëm për atë poezi që botohet në “Drita” dhe jo për gjithçka shkruhet në Shqipëri. Ti nuk do të na ndihmosh, nuk do të bashkëpunosh me ne, tha i dorëzuar dhe i lodhur ai që fliste gjithmonë dhe ikën për të mos i parë më kurrë. Herën e dytë që i pashë dy fytyra të tilla në zyrën time duhet të ketë qenë fillimi i vitit 1991. Atëherë kishin ndërruar shumë gjëra, kishin ndërruar edhe ata megjithëse ishin ende në pushtet. Hynë në zyrën time jo më me prepotencë, por gati si të përvuajtur. Njërin prej tyre e njihja dhe e kuptova menjëherë që ai kishte ardhur thjesht si një punë mblesi, sepse punën e kishte tjetri që nuk e kisha parë kurrë si fytyrë. Më kërkuan me shumë mirësjellje, gati me përulësi, ndonjë dorëshkrim të dikujt që punonte në Lidhje. Na është bërë një letër anonime, thanë, dhe duam të provojmë shkrimin. Nuk kam, u thashë, dhe nuk kisha vërtetë, por edhe sikur të kisha nuk ua jepja. Përse na kini marrë kaq inat, tha i njohuri im, ne për të mirë e duam, se letra është kundër jush. Po sikur të vija unë në zyrën tënde, i thashë, dhe të kërkoja diçka të tillë do të ma jepje ti? Ikën, të lodhur, të pafuqishëm, të dorëzuar. Megjithatë përsëri e bënë ndarjen “ne” dhe “ju”. Por të kujt ishin poezitë që më kishin sjellë para shumë vitesh për ekspertizë? Isha menduar disa herë por nuk kisha si ta gjeja se nuk më thanë as emrin dhe nuk më lejuan të lexoja qoftë dhe një poezi. Por rasti e solli që ta zbuloja një ditë se kush mund të kish qenë viktima ime. Duke shkuar për në Kukës në varrimin e poetit Agim

Spahiu, në një makinë me Zija Çelën, Visar Zhitin dhe Xhezair Abazin, unë fillova të tregoja episodin e pakëndshëm dhe të mistershëm. Visar Zhiti që po dëgjonte me vëmendje më pyeti për hollësira të tjera, vitin, muajin. Kur ia thashë ai shtoi: kanë qenë poezitë e mija. O Zot, thashë me veten time, tani unë mund të isha xhelati i mikut tim. Këtë ndjesi e kisha përjetuar shumë thellë sidomos ditën që u rrëzua përmendorja e Enver Hoxhës në Tiranë. Duke kaluar midis atij sheshi ku festa dhe ngazëllimi përzihej me rrëmujën e turmës në ekstazë, më kaluan si në një film skenat kur më kërkonin të bëhesha “ekspert” për të futur dikë në burg. Çfarë mund të bëja tani, mendova, në rast se djalli do të më kishte shtyrë të firmosja atë pretencë fatale? Vite më vonë unë lexova edhe pretencën që i kishin bërë Visarit dy “specialistë”. Ishim në Mbrëmjet Strugane të poezisë dhe Visari ende s’e kishte botuar atë ekspertizë monstër. Mbeta i shokuar nga ajo që ishte shkruar në atë copë letër. Ajo nuk ishte një ekspertizë, por një varr i hapur për poetin. Megjithatë Visari e mbajti gjatë pa e publikuar dhe e botoi në një kohë më të vonë... Poeti ishte më njerëzor se sa duhet, ose se sa jemi të mësuar të shohim e takojmë rreth nesh. Vonë, shumë vonë, e mësuam se nuk ishin të pakta rastet kur nga radhët e shkrimtarëve dhe artistëve, kërkoheshin “ekspertë” apo edhe dëshmitarë. Megjithatë më vjen mirë të mendoj se gjatë asaj periudhe të gjatë që punova në gazetë askush prej atyre me të cilët kam punuar nuk u përfol si i tillë dhe askujt nuk iu botua ndonjë dosje, gjë që nuk ndodhi me institucionet e tjera letrare-artistike që ishin afër natyrës sonë.


14

zbavitje

lojra të ndrsyhme

Fjalëkryqi klasik 1

2

3

4

5

6

7

12 17

18

13

8 14

22

23

30

35

36

37

42

41 46

11

16

47

25

27

29

45

15

11

24

26

34

10

20

19

21

33

9

28

31

32

38

39 44

49

51

40

43

48 5

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

Koha e fillimit ____:____

50

52

53

Horizontalisht:

Koha e mbarimit ____:____

54

Vertikalisht:

1. Fare i vetëm. 2. Periudha e fundit e epokës së gurit. 3. Chriss, këngëtar. 4. Lule e paçelur mirë, gonxhe. 5. Roben, futbollist i njohur. 6. Janë në hyrje të hotelit. 7. Emër që i ngjitet dikujt për ta lavdëruar ose për ta fyer. 8. Mihal, luftëtar e shkrimtar patriot. 9. Sergio, futbollist i njohur spanjoll. 10. Ka edhe një fund të tillë. 11. Pjesëz treguese. 14. Agjensi Turistike. 15. Humbje në prodhim. 16. Mustafa, analist. 18. I ka kolona në mes. 19. Pak goditje. 20. Djalë i vogël në dialekt. 23. Degë e njomë. 25. Parietti, aktore. 26. Johan Sebastian i muzikës. 31. Poet i njohur latin. 32. Bashkësi e qendrueshme njerëzish e formuar historikisht në një truall të caktuar. 34. Është pemë frutore. 35. Diell italian. 37. Shkronjë dyshe. 39. I pamundur, i sëmurë. 40. Masë vargu në poezinë klasike, e formuar nga dy rrokje, prej të cilave e para është e shkurtër dhe e dyta e gjatë. 43. Heliumi në kimi. 43. Maçok në dialekt. 46. Agjensi Qeveritare. 47. Industria Tekstile. 48. Betim. 50. U rrëzua.

1. Skuadër futbolli e njohur turke. 8. Gramë, sigla. 12. Një monedhë e rëndësishme. 13. Lëndë e ngurtë me ngjyrë të bardhë si të tejdukshme, e patretshme në ujë, që nxirret nga përpunimi i naftës. 17. Veprime të ndryshme ekonomike e financiare. 20. Lëndë organike të domosdoshme për veprimtarinë jetësore të njeriut. 21. Njeri sylesh, të cilit ia hedhin të gjithë. 22. Shkurre e vendeve mesdhetare, me degë që thyhen lehtë. 24. Pika e kalimit të kufirit mes Shqipërisë e Kosovës. 26. Det fare i qetë para stuhisë. 27. Beson pa kufij. 28. Organizatë Laburiste. 29. Në këtë sasi. 30. Njësi peshe. 33. Fletë me njoftime. 36. Tirana në makina. 38. Lundrimi me barkë në ujë. 41. Përemër vetor. 42. Oliver, aktor i njohur komik. 44. Simboli kimik i natriumit. 45. Diametri i brendshëm i një gypi. 49. Vlerësimi i lartë e mirëdashës i punës e i veprave të dikujt. 51. Tufë lulesh. 52. Lëviz në këmbë. 53. Notë muzikore. 54. Sigla e Beratit.

Sudoku | nivel mesatar 3 2

6

1

6

9

9

3 7

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

5 3 6 8 7 9 2 1

3 2

4

7

7

4

Koha e fillimit _____:____

2

Koha e mbarimit ____:____

Numërkryq

6

3

2

Burri dhe gruaja bisedojnë, dashnori zbret nga dritarja Një mashkull ka arritur të ikë nga apartamenti i dashnores në Sao Paolo të Brazilit, për t’i ikur zemërimit të bashkëshortit të saj. Gjysmë i zhveshur ai ka përdorur çarçafët për të kërcyer nga dritarja e apartamentit. Ndërkohë kanë arritur edhe ekipet e zjarrfikësve të cilët e kanë ndihmuar zbritjen e tij në tokë. E tërë ngjarja ka ndodhur në kohën kur çifti po diskutonte në ballkon, ndërsa shumë njerëz ishin mbledhur për të parë ngjarjen.

Horoskopi javor DASHI (20/III-20/IV)

DEMI (21/IV-20/V)

Fale konfigurimit te yjeve, sot do kaloni nga njëra surprize tek tjetra, por edhe nga një debat tek tjetri. Mos u alarmoni për këtë fakt sepse ne fund te ditës do ngeleni me një shije te mire. Beqaret do kenë me shume fat se te gjithë dhe do takojnë me ne fund princin e tyre te kaltër. Ne planin financiar mos harroni te shihni njëherë buxhetin para se te shpenzoni.

Ne planin sentimental te çifteve do ketë përmirësime te ndjeshme gjate kësaj dite. Partneri do iu kuptoje me shume dhe do iu japë gjithë ngrohtësinë qe dëshironi. Beqaret fale dëshirës se tejskajshme për te pasur takime mund te bëjnë disa gabime ne zgjedhje. Kujdes! Ne planin financiar me te privilegjuarit do jene ata qe luajnë lojëra fati.

BINJAKET (21/V-20/VI)

GAFORRE (21/VI-22/VII)

Çiftet do gjenden përballë një dileme te vështirë. Merrni kohen e duhur për t’u menduar dhe për te bere zgjedhjen e duhur. Venusi do i beje beqaret joshës dhe te parrezistueshem sot. Mundësitë për ta gjetur personin ideal do jene te mrekullueshme. Shfrytëzojini! Te ardhurat nuk do jene te qëndrueshme. Mundohuni te shpenzoni me kursim dhe te hiqni disa lek mënjanë.

Konfigurimi i yjeve do jete mjaft pozitiv gjate kësaj dite për jetën tuaj ne çift. Fati do iu buzëqeshë dhe do ia kaloni me se miri nen praninë e atij qe dashuroni. Beqaret do jene luftarake dhe do arrijnë ta bëjnë për vete atë qe kane pëlqyer prej kohesh. Ne planin financiar edhe pse me shume vështirësi do arrini t’i bëni balle tundimit dhe te shmangni shpenzimet e mëdha.

LUANI (23/VII-22/VIII)

Edhe pse keni kohe qe jeni ne një lidhje dhe mendoni se e njihni mire njeri-tjetrin, ka gjithmonë disa limite qe nuk duhen tejkaluar. Mos e prekni atë qe keni ne krah atje ku i dhemb me shume. Beqaret qe do shkojnë jashtë qytetit te tyre ka gjasa te takojnë një person te veçante. Ne planin financiar duhet te reflektoni mire para se te hidhni hapa te mëdhenj.

Ka shume mundësi qe sot te qëndroni larg partnerit tuaj dhe te reflektoni me kujdes mbi ato qe do bëni ne te ardhmen. Do i kuptoni edhe disa gabime qe keni bere. Për beqaret dita do jete si gjithë te tjerat dhe nuk do ketë surpriza te mëdha. Beni pak me tepër durim! Financat nuk do jene te këqija, megjithatë mendoni edhe për te ardhmen dhe kursehuni me shpenzimet.

PESHORJA (23/IX-22/X)

AKREPI (22/X-21/XII)

Do jeni me romantike se me pare sot dhe do përjetoni me shume emocione. Do flisni me te vërtetat dhe nuk do tregoheni aspak te pamatur. Beqaret do jene te fillojnë aventura afatshkurta vetëm qe te përjetojnë emocione. Një lidhje serioze nuk ehte ende ne mendjen e tyre. Ne planin financiar reflektoni mire para se te bëni investime te mëdha.

Marrëdhënia ne çift ka shume gjasa te përmirësohet gjate kësaj dite. Do ndiheni me te afërt me njeri-tjetrin dhe do bashkëpunoni mjaft. Beqaret do jene te parrezistueshem dhe do marrin propozime te shumta. Përfitoni nga ky fakt për te bere zgjedhjen e duhur. Një pakujdesi e vogël me financat mund t’iu kushtoje shume. Shikoni buxhetin para se te shpenzoni.

0

Gjeni figurën duke bashkuar pikat

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

Numra me 3 shifra: 082, 102, 151, 171, 200, 232, 255, 320, 478, 632, 657, 663, 845, 855, 924, 965. Numra me 4 shifra: 1012, 1147, 1444, 1521, 1755, 5145, 5454, 5544, 6850, 6598, 7845, 8541. Numra me 5 shifra: 10432, 20321, 22823, 23520, 42924,

56963, 57874, 58557, 61144, 63201, 75604, 88514. Numra me 6 shifra: 083278, 135237, 175602, 186257, 212011, 214444, 220144, 252084, 342867, 466865, 587965, 599066, 811511, 814611.

Jeta ne çift do jete shume e thjeshte gjate kësaj dite, por edhe pa emocione te mëdha. Merrini gjerat si t’iu vijnë pa menduar mbi te ardhmen. Për beqaret do favorizohen mjaft takimet e veçanta. Përfitoni sa me shume qe te mundni. Ne planin financiar do keni fat, megjithatë nuk duhet te shpenzoni shume te mëdha për gjera pa vlere te rëndësishme.

UJORI (20/I-19/II)

Gjeni 10 ndryshimet

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

Te gjithë planetët do jene te pozicionuar mire sot ne jetën tuaj ne çift. Gjithçka do shkoje sipas parashikimeve dhe zemra do rrahe me shpejt. Për beqaret gjithçka do ndodhe si me magji. Ne ndonjë moment do iu duket vetja sikur jeni ne një film romantik. Financat nuk do jene ne gjendjen me te mire.

BRICJAPI (22/XII-20/I) Dielli dhe Venusi do e bëjnë ditën edhe me te bukur pe gjithë te dashuruarit. Do ia kaloni mire pranë atij qe keni ne krah dhe do flisni për gjithçka. Një pjese e beqareve do kenë takime për te cilat do iu rrahe zemra fort. Financat do kalojnë një periudhe te vështirë. Nuk është ende momenti për te filluar investime te mëdha. Prisni te paktën edhe disa dite.

PESHQIT (20/II-19/III) Mjedisi yjor do e favorizoje jashtë mase jetën sentimentale te çifteve sot. Do i zgjidhni te gjitha mosmarrëveshjet qe keni pasur dhe do jeni me te qete. Beqaret edhe pse nuk do e kenë mendjen tek krijimi i një lidhjeje do marrin propozime mjaft interesante. Mendohuni mire para se te merrni vendime.


blog

1001

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

22.05.2013

viti

ditë që formësuan botën

15

Ca njerëz nuk do të mësojnë kurrë asgjë, sepse ata kuptojnë gjithçka shumë shpejt. Alexander Pope 

80 e.s

Hapet Koloseumi U deshën 10 vjet që të ndërtohej Amfiteatri madhështor i Romës antike. I gjatë pothuajse 200 metra dhe me një kapacitet prej mbi 50 mijë vendesh, u ndërtua në një zonë që ishte shkatërruar nga zjarri i rënë gjatë sundimit të perandorit Neron. Arena u hap gjatë vitit të parë të mbretërimit të perandorit Titus, vit që pat filluar me fatkeqësi të mëdha, si shpërthimin e Vezuvit që shkatërroi Pompein dhe Herkulaneumin dhe përhapja e murtajës në Romë. Lojërat hapëse rrjedhimisht u panë si përpjekje për të ndryshuar atmosferën e krizës dhe për të

kënaqur zotat. Lojërat vazhduan për 100 ditë: mëngjeset mbusheshin me shfaqje të kafshëve, gjatë të cilave specie të ndryshme futeshin në arenë për të gjuajtur dhe luftuar kundër njëratjetrës; ndërsa pasditeve zhvilloheshin dyluftime gladiatorësh. Mendohet se më shumë se 9 mijë kafshë u vranë gjatë ditëve hapëse të lojërave. Në fillim i pagëzuar amfiteatri Flavian, më vonë filloi të thirrej Koloseumi, për shkak të statujës kolosale të Neronit që ndodhej aty afër. I pari amfiteatër i ndërtuar në qendër të qytetit, u pagua pjesërisht me thesaret e marra nga

Tempulli i Jerusalemit, që u bastis në vitin 70. Më vonë, nën perandorin Domitian, një kat i epërm u shtua për të rritur kapacitetin si edhe një kompleks i nëndheshëm katakombesh dhe kafazesh për kafshët. Thuhet shpesh se shumë të krishterë u martirizuan në Koloseumin, por evidencat e kësaj janë të pamjaftueshme. Thuhet gjithashtu se amfiteatri mund të përmbytej për të mundësuar zhvillimin e betejave detare për spektatorët, por shumë historianë mendojnë se kjo është e pagjasë. Koloseumi u përdor të paktën deri në shekullin e pestë.

Blitz

Flickr

6.8

Miliardë është numri i përdoruesve të telefonit mobil (celular) në botë.

3.5

Miliardë përdorues të celularëve i përkasin rajonit të Azi-Paqësorit.

96

Për qind është penetrimi botëror i telefonit mobil.

89

Për qind është penetrimi i celularit në vendet në zhvillim.

Titulli: të bukurat foto: web

Në Facebook Zirkon Disha

Keni parasysh atë videon e Shalsit, që do vidhte melezet! Është zhdukur nga youtube, Top-Channel e ka raportuar si produkt që ka përmbajtjen Copyright dhe e ka fshirë! Tiva Iço

Sapo pashë në lajme ministrin e drejtësisë që më dha një ide brilante: do hap dhe unë një burg privat. Si fillim do e nis me një dhomë që e kam bosh në shpi. Ndaj kush të dojë të urdhërojë, ndryshe nga burgjet shtetërore k’tu ka ujë e drita 24 orë. Dhoma ka ballkon. Alfred Lela

Ja edhe nje xeheror tjeter i fushates: ne Lezhe, fjalimin e Berishes e ndjekin nga dritaret e zyres se tyre elektorale ne kat te dyte edhe aktivistet e LSI. Aida Tuci

Disa politikane dhe analiste kur flasin dhe kur shkrujane duhet ti japin lexuesit paraprakisht edhe formulen e ç'kodifikimit :P

gazetamapo@gmail.com cel: 068 20 55 477

Publike do të thotë: më lejo të jem njeri Astrit CANI Në një shoqëri ku puna ka munguar përjetësisht, ndodh kjo tragjedi: duke mos pasë mbuluar kurrë një rol të caktuar, duke mos u specializuar asgjëkundi, njerëzit priren të bëjnë si të gjithëditur. Ky është një nga problemet madhore të shoqërisë sonë. Na ndodh për shembull, kjo: i themi dikujt se po bëjmë një gazetë, d.m.th. i themi se e kemi nxjerrë në treg ka një muaj, se e kemi bërë. Është e sigurt se cilido qoftë ai që e merr kumtin tonë, do fillojë të na bëjë aty për aty pra live, një gazetë se si bëhen gazetat.  Mund të shohim rastin e shkrimtarit që e kemi parë njëherë. Shkrimtari supozohet të jetë njeriu i përkushtuar absolutisht, aq i përkushtuar ndaj punës sa e kryen atë edhe pa shpërblim edhe pa rikonoshiment. Rasti i shkrimtarëve shqiptarë flet qartë, ata, biles më të mirët ndër ‘ta, janë akoma shumë të zënë duke bërë si shqiptarë, mandej më të zënë se duke bërë letërsi, duke rënë pré e një të keqeje që e konstatojnë edhe vetë. Pra, të qenit shqiptar është kthyer në profesion.  Dikur Rilindja u përpoq ta kthente të qenit shqiptar në fé, në fenë e vetme. Kjo qe efikase deri në ditët tona. Por, kjo, sikundër kisha greke (që i përbashkon grekët rreth një identiteti) nuk prodhoi kulturë reale. Kultura reale prodhohet nga liria. Kultura reale që u prodhua ndër shqiptarë, erdhi pikërisht nga ata që morën nga kulturat e mëdha dhe sollën lirinë e mendimit brenda mendimit, pra në vitet ‘30. E përsërisin shqiptaria si fe nuk prodhoi kulturë. Kulmi i tendencës për ta shitur shqiptarinë si fé i përket politikës komuniste, periudhës sonë më të varfër në mendim dhe në liri shprehje, pra edhe në kulturë. Kulmi i tendencës së kundërt është në vitet tridhjetë, kur shteti mendonte si të forconte shtetin, ose gjënë publike (pavarësisht se nuk ishim republikë por monarki), dhe intelektualët mendonin si të forconin intelektin ose gjënë racionale. Në këtë periudhë si rrallë herë në histo-

rinë tonë, në shoqëri flitej për ide dhe jo për persona. Idetë janë gjëja publike. Në Shqipëri anatemohet një person për shkak të ideve të tij, por më shumë anatemohet një ide për shkak të personit. Një ide e mirë nuk pranohet nëse vjen nga një person, apo nga një krah i politikës, apo nga një përfaqësi fetare, apo nga një zonë e Shqipërisë apo e botës, nëse personi nuk gëzon respektin e verbët të auditorit, ose proftasësit. Kjo pra është situata mizofike, që i kundërvihet shpirtit iluminist. Shpirt iluminist që nuk i kam munguar profetëve, si në rastin e Muhametit, kur thotë se fjala e urtësisë është si kafsha e humbur – besimtari duhet ta marrë kudo që e gjen. *** Kur po ky establishment mbron gjuhën standarte, nuk e mbron siç duhet mbrojtur gjëja publike, por e mbron nga gjëja publike. E mbron si diçka private, personale, si një lloj lakuriqësie logjike. Që të vazhdojë t’u bëjë të tjerëve me nxanë injorancën e vet: per professare la propria ignoranza.  Mbrojtja e standartishtes bëhet duke mbrojtur cilësinë e përkthimeve, botimeve, recensioneve, me një fjalë duke futur kriterin. Por në vend që të mbrohet estetikisht, ai mbrohet “politikisht”, por kjo mbrojtje e dëmton më shumë se gjithçka, pasi i heq pikërisht anën estetike. Vrasëset e këtij standardi janë gazetat, pra vetë mbrojtëset politike të tij.  Mungesa e publikes, është kjo: një vend që nuk të lejon të jesh njeri. Sepse njeri mundesh me qenë vetëm brenda publikes, pra duke i lejuar dhe duke i ndihur edhe të tjerët të jenë njerëz. * * *  Tani, ka që thonë se kjo është një shoqëri e marrë fund. Kjo nuk është aspak e vërtetë. Nuk ka si të jetë i marrë fund populli më i ri në Europë. Argumente të tjera nuk po jap. Kjo shoqëri nuk ka filluar akoma. *Nga blogu:gazetadonkishot.blogspot.com

Themelues: Henri Çili. Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku. Speciale: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. . Kultura: Aida Tuci. Suplement: Arta Çano. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

Marketing / Drejtore: Fiziana Bora Cel: 068 20 55 437 E-mail: fiziana_bora@yahoo.com Menaxhim / Robert Mane Cel: 068 20 55 440


CMYK

16 22.05.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

Lulzim Hoxha / Anisa Proda / Flavia Kenaj / Adrian Tahiri / Ollga Mekshi / Olta Durra / Kreshnik Buçpapaj / Orges Zani / Nasilda Bregu / Vilma Spahiu / Aurora Balukja / Irena Myzeqari / Miranda Çili / Juljan Hysenaj / Fatos Neziri / Ardian Hoti / Eraldo Xhani / Ema Avdi / Jonida Dervishi / Juxhina Sotiri / Lejda Gega / Leka Sata / Evisa Valteri / Nelson Ademaj / Verona Gjoka / Iva Beliu / Andiola Luka / Brunila Koka / Alsma Rama / Fjorela Merkohitaj / Irena Lavdari / Rabiana Llanaj / Valentina Memini / Blerta Musabelli / Fatjon Hilaj / Andi Mema / Blerta Aliu / Rovena Beqiraj / Jonny Bodo / Gentian Kolleshi / Joana Mullara / Edmond Gjini / Tomi Pashko / Daris Hoxha / Faik Jata / Haris Ngjeqari / Irsida Shehi / Renalda Hoxha / Gëzim Baraku / Dalip Basha / Ervin Salianji / Mirel Beshiku / Ermir Shatri / Armid Tauzi / Fation Shehu / Angjelina Kapino / Jonida Burba / Jeton Kalimashi / Eralda Taku / Anisa Buli / Evisa Sinanaj / Nikolin Mele / Mikel Pepa / Jasmina Lumanaj / Denisa Ahmetaj / Vlora Tërstena / Marjana Shehi / Alba Zemani / Kamela Xhimitiku / Migena Selimaj / Ela Kamberi / Alketa Karaj / Blerta Muka / Zhuljana Kadëna / Gerti Sono / Ervisa Kazheli / Irma Kukeli / Entjona Kapllani / Kostandin Joti / Alda Thanasi / Fatmir Lamaj / Kozeta Toli / Miranda Noka / Brikena Muça / Ilda Semini / Eriona Bregu / Donjeta Rodoni / Kreshnik Myrto / Fationa Koka / Besarta Vladi / Gjergji Nuhu / Ada Osmanagaj / Anisa Qose / Besiana Dervishi / Blerina Nushi / Blerta Stërmilli / Jona Kadilli / Vilma Velia / Anila Golemi / Erisa Qyra / Iris Tafaj / Menilda Zaka / Margarit Lala / Asqeri Këllezi / Anxhela Lagji / Fatmir Beluli / Anisa Sinjari / Erta Guri / Argis Skënderaj / Eljona Hyseni / Irma Cami / Erida Shopi / Edmond Janushi / Meri Dishnica / Solvega Topulli / Greta Bungo / Jonny Bodo / Eneida Konomi / Ada Gramatiku / Blerta Isa / Elena Çami / Rigels Jasharllari / Ina Luli / Aurora Bregu / Kreshnik Muçi / Ines Kapidani / Armida Kaçi / Rexhina Baci / Ilda Neziri / Lorena Kristo / Ilir Kadiu / Elona Abazi / Blerina Totaj / Elvira Çollaku / Edmond Demiri / Elona Ademi / Detjona Ismailanji / Ervis Dedej / Fabjola Bramo / Klodiana Dautaj / Anisa Shahu / Fationa Koka / Gentiana Duka / Gjyljana Sina / Jetmira Lita / Blerta Skëndaj / Fisnik Kruja / Drilona Selimaj / Enkeleda Vukaj / Ardian Martiko / Alketa Martiko / Ariola Rexhepi / Gentian Jahja / Florant Kapllani / Miranda Bleta / Kreshnik Dibra / Armend Vokshi / Elert Pullazi / Pol Milo / Merita Demirxhiu / Erida Sinanaj / Valbona Lekaj / Nertila Brahimasi / Natalja Marolli / Edmond Angoni / Gersi Mirashi / Brunilda Çano / Çetinë Hyka / Migena Memishahi / Alban Deda / Nuredin Hasanaj / Lediana Aliaj / Edlir Dervishi / Miranda Porja / Etleva Dura / GretaHysaj / Nazmir Sula / Klodian Nastimi / Entela Papa / Ardit Çela / Gjergji Nuhu / Marsida Kola / Elona Blindo / Renisa Mema / Elma Shana / Jorida Labaj Anisa Fezolli / Erisa Xhaxho / Aleksandër Kadiqi / Jozef Kaçulini / Shkëndi Çili / Denada Shehu / Viktor Çaushi / Brilanda Kraja / Fatjon Kajanaku / Ilisa Polena / Klodian Cici / Silvana Xhafa / Erisa Sulaj / Ilirjan Nastas / Nertila Selmani / Kristo Thoma / Vera Haskja / Shkëndi Xhyra / Kadri Gega / Dylbiana Spiro / Ksenofon Ilia / Lumturi Çela / Alketa Bani / Almira Laçi / Klejda Kika / Rezarta Basha / Gentiana Vasili / Najada Gjiksana / Besmira Dervishaj / Elidon Hysenaj / Andrea Mano / Jualian Dina / Mirjana Hoti / Ederina Kokomani / Aida Sinakoli / Dituri Alikaj / Rudina Dibra / Andi Mema / Majlinda Hoxha / Blerta Fjolla / Gentian Kolleshi / Enkelejda Zhupa / Fatjon Hilaj / Joana Mullara / Verona Gjoka / Alban Xhepa / Haris Ngjeqari / Irena Lavdari / Iva Beliu / Lorena Troka / Renalda Hoxha / Valentina Memini / Nelson Ademaj / Tomi Pashko / Blerta Aliu / Alsma Rama / Eriona Cami / Blerta Musabelli / Matilda Hetaj / Bledi Mansaku / Gritin Sherko / Andiola Luka / Evisa Valteri / Ermir Shatri / Daniel Mehmeti / Rabiana Llanaj / Fation Shehu / Dalip Basha / Bergin Shehu / Elona Mecaj / Angjelina Kapino / Fjorela Merkohitaj / Alban Berisha / Dashnor Ibra / Ines Jaho / Jonida Burba / Kreshnik Bajraktari / Ermal Cela / Armid Tauzi / Alban Bitraj / Irsida Shehi / Imirjon Dani / Gezim Bashi / Avni Dushku / Liridon Alushi / Eneda Xhori / Adrian Tahiri / Alba Ziu / Almir Rrapo / Anjeza Xhaferaj / Armela Kamberi / Besart Çuko / Besarta Vladi / Denisa Ahmetaj / Denisa Jahaj / Diana Kanaj / Dikensa Topi / Dorina Ahmeti / Dorina Durra / Dorina Ndoj / Edmond Kumnova / Eduart Sina / Elisa Baze / Elton Baxhaku / Elvis Gjoni / Emiljo Leka / Elis Ndoka / Silvana Bastri / Ndriçim Makusti / Enola Shuaipi / Ollga Mekeshi / Esmeralda Sadikaj,Mirona Veizaj / Erjon Dervishi / Erjol Beqiri / Ineza Gjoni / Kreshnik Buçpapaj / Sokol Dajçi / Rudin Lalo / Megi Hodo / Luljeta Progni / Kastriot Tota / Jorida Yzeiraj / Iliada Korçari / Florian Miqeli / Fatos Neziri / Flamur Basha / Flavia Kenaj / Ilira Elbasani / Gresa Çela / Juljan Hysenaj / Juxhina Sotiri / Maringlen Buli / Lulzim Hoxha / Ornela Bleta / Migen Nanushi / Miralem Ahmeti / Olta Durra / Orges Zani / Vilma Spahiu / Igna Sadikaj / Valbona Valca / Edlira Kaso / Fatbardha Baholli / Hervis Nakuci / Anisa Thomaj / Majlinda Kushta / Elvi Kryekurti / Robert Nazari / Enerida Isufi / Sibel Pipa / Aferdita Toli / Majlinda Karamata / Ledja Sulaj / Hesiona Dërmishi / Esmeralda Muho / Atalvin Koçi / Nivjan Kruja / Elvis Nanaj / Linda Minxhozi / Erjon Bajollari / Rudin Feka / Elona Tanku / Aurora Gjoka / Belina Mustafaraj / Ismail Zyli / Klaudio Myrtaj / Armela Gjata / Zoica Bardhi / Megi Melani / Joana Alliaj / Megi Xharo / Armand Veliu / Nertila Tula / Renildo Durmishi / Fatri Morina / Fatmira Karapici / Anjeza Shahini / Adora Fejzo / Enkelejda Qinami / Erind Polena / Erald Çezma / Valbona Qosja / Amanda Baze / Marselda Durro / Blerta Sadiku / Dariel Ndreka / Klajd Miri / Miranda Brahimi / Atjona Gjoni / Hëna Çiraku / Viola Gaxhenji / Nertila Bogdani / Emiljan Malia / Suada Petani / Albina Pojana / Flojera Gjino / Majlinda Tafaj (Bucpapa) / Irsida Shima / Albjona Rajta Albana Tahiraj / Fatlum Myzyraj / Ensuida Voda / Klodjana Malushaj / Kostandina Xhaferi / Palmina Llano / Megi Ajtyresa / Erdis Ibra / Adrian Mziu / Klodian Hajdari / Edlira Zyfi / Megi Braçellari / Elona Cauli / Gerti Sqapi / Suada Koka / Maringlen Sula / Elvis Gorica / Dritan Cela / Orgesa Çenga / Edlira Gjoni / Lulezim Ndreka / Elio Findiku / Elona Shehu / Jonilda Hoxha / Erisa Lamaj / Amela Shkurti / Amaliada Billa / Enio Civici / Ravik Mima / Malvina Spaho / Anisa Palla / Ada Qosja / Bora Trojani / Alba Hajdaraj / Drini Mema / Silvana Cili / Anila Gjona / Eglantina Hoxha / Komola Mecaj / Enri Mali / Erad Kadilli / Ibrahim Tahiraj / Iva Gurra / Jetmira Geci / Jernild Mete / Rudi Vorpsi / Shpresa Gjonaj / Ela Konduri / Enkeleda Çadri / Gledis Hoxha / Ina Papuli / Erlind Abroshi / Valmira Visha / Frenklin Skuqi / Irena Bega / Alketa Sokoli / Arges Zeqo / Alban Minxhozi / Merita Merhori / Sonila Sherifi / Zamir Balla / Odeta Qytyku / Albana Liko / Jonida Berxolli / Mimoza Mujo / Klaudio Thanasi / Arbër Muçaj / Marjus Seitaj / Jonela Maci / Armand Metani / Kostika Poci / Armisa Spaho / Kreshnik Ahmeti / Fatjon Disha / Nabjana Shabanaj / Admirelda Kodheli / Klejdi Xheko / Lorin Katroshi / Orges Katroshi / Esmeralda Shkjau / Eriola Kokona / Arber Saliasi / Vjosana Veliu / Laert Ormënaj / Jonida Malaj / Oltjon Fekollari / Rodiona Kame / Emirjam Ahmetaga / Ergys Streza / Aldi Jahaj / Vladimir Bisha / Oneida Dervishaj / Mirjan Tufa / Orfjold Cjapi / Ardita Vrioni / Erion Cuku / Bora Hysi / Josil Duro / Leonard Kadrimi / Klejvi Hoxhiqi / Edmir Nufi / Armend Deda / Malvina Kalaveri / Ensola Gegvataj / Arsen Caci / Mirisa Mehmeti / Valbona Shukarasi / Aida Cela / Luli Zenelaj / Sofjana Veliu / Harisa Hoxha / Edera Zeko / Sokol Huta / Elona Caushaj / Fiona Kadiu / Aulona Llesji / Elona Kasapi / Bledar Karaxha / Drini Hoxha / Latiniel Mamaj / Klodjan Koci / Isan Goxhi / Artan Sako / Lindon Dervishaj / Eneida Simixhiu / Isidi Kalemi / Tereza Kamberaj / Alqi Hajdini / Vahid Dragoshi / Mondi Allamani / Gentian Kuta / Rexhep Sina / Elton Gjikdhima / Sead Cocja / Evarist Jaku / Arbi Shehu / Hipokrat Biba / Laureta Ciraku / Theofan Mihali / Xhensila Qako / Jason Orozi / Mirela Juka / Ardian Hysa / Jonel Poci / Anxhela Lala / Armando Kolaveri / Flavjana Pata / Drini Mataj / Çlirim Duro / Arnold Basha / Orjana Jasharllari / Ingrid Kuçaj / Irsa Hamolli / Saimir Hoxha / Suela Jahaj / Kreshnik Hysa / Ardi Sotiri / Gentjan Xhambazi / Rexhep Lala / Denis Kulja / Auita Strumi / Gledis Trashaj / Albana Mucaj / Mimoza Durmishi / Marinela Ibi / Artemis Malko / Enjona Vane / Sokol Plaku / Klevis Beko / Anri Kraja / Jurgen Brusha / Genri Semani / Edison Muçollari / Fation Veizi / Meglin Kazazi / Valter Baze / Adora Dautaj / Ada Bregu / Alisa Qerama / Alket Gjika / Alketa Degërmeni / Ana Osmënaj / Ana Karbunara / Andi Gjeli / Anisa Kondi / Anxhela Lelaj / Armando Ndrejaj / Edmond Çepele / Elvisa Kulli / Emirjona Zhabjaku / Eneda Sallaku / Erdi Mersinllari / Erinda Fiku / Erinda Salaj / Erion Calja / Ervina Kamami / Ilir Shahini / Inida Piperku / Irisa Saliu / Irsa Demneri / Jona Shabani / Jonela Mançja / Jonilda Bizgjoni / Juliana / Velaj / Klensi Guga / Marsilda Rrapushaj / Megi Habibi / Mirgena Emini / Seljan Kodra / Stiljan Karriqi / Tauland Kallbaqi / Denada Tabaku / Enklid Pelari / Flobens Muçka / Maringlen Flaga / Loreta Sheqeri / Dorja Dogjani / Manjola Leka / Oriola Musa / Skerdian Metaj / Fabiola Petritaj / Irida Zusi / Sonila Nuredini / Ana Çela / Loreta Polaj / Majlinda Hoxha / Alda Selita / Ina Poreçi / Klediana Alliu / Anjeza Oshafi / Loreta Jahaj / Eglantina Armaçi / Julinda Halili / Ilir Kllogjri / Marsida Braçaj / Ortenca Dervishi / Marsilda Reka / Besar Sala / Klensi Guga / Eni Jakoja / Gozjana Ahmetaj / Gerti Dulaj / Lira Zuna / Diola Aliaj / Denisa Qoqja / Mariglen Gjymenga / Florjan Rushiti / Borina Beqirllari / Anisa Idrizi / Anisa Shahu / Xhensila Frasholli / Klaidi Telha / Anisa Gjini / Ilir Tesho / Jonuz Tollja / Arbër Keta / Edmir Cenollari / Anisa Saliaga / Flori Luçi / Thoma Qirushi / Ervis Haka / Ina Perona / Endri Abedini / Aldo Pleshti / Jonisa Hoxha / Eni Cangonji / Redi Mema / Aurora Abazaj / Enea Mati / Erta Vrapi / Andia Çakçiri / Donald Rama / Dritan Çali / Eligerta Cama / Linda Mërkuri / Redjola Sulko / Klidi Oga / Jona Josifi / Lionel Haxhiaj / Eris Skënderi / Nuela Lami / Elton Dedej / Gerti Lezi / Admir Zylfo / Erald Ballabani / Eralda Dobi / Olgerta Zyberi / Alba Kosturi / Egi Mone / Jona Ilia / Judisa Pançi / Ornela Kopani / Geraldo Merko / Xhildjan Shaqlli / Anisa Çota / Artemina Zhopi / Aldi Greva / Arta Çoniku / Besjana Jahi / Besnik Beqaj / Ensela Zerani / Erjon Beqiri / Orges Stefanidhi / Rezart Bejaj / Roland Marku / Rovena Osmani / Stela Cikaj / Albi Anxhaku / Blerina Peshkëpia,Eva Balilaj / Gent Halilaj / Irma Kurti / Klajdi Muçollari / Orges Metaj / Arbri Dhana / Julian Gjinaj / Manjola Durro / Nertil Gjolena / Darjen Kastrati / Alisa Mene / Anton Sokoli / Biordi Lundra / Elison Memajdini / Ergys Noti / Florian Quku / Jonada Hoxha / Kliti Koroni / Laurela Janko / Lorena Guri / Lorenc Isufaj / Matilda Shanaj / Rediana Ndoci / Gerti Kola / Laurent Telegrafi / Endri Marku / Suela Asllani / Eno Lleshi / Artan Beqiri / Florian Elezi / Ina Tati / Emigena Dodaj / Mariglen Garxenaj Kastriot Qema / Ajada Hykaj / Greta Kadillari / Ada Seseri / Dorina Çumani / Nimet Riçku / Rinim Mema / Aida Karazi / Besjana Hima / Brunela Lala / Endri Nazaj / Erion Pllumbaj / Adrian Hasa / Ilir Mici / Elton Goxharaj / Enri Myftari / Ergys Xheko / Livia Nomani / Ejona Mandija / Armand Pitarka / Ervis Kapo / Bexhet Xheko / Blerta Kruja / Yllka Minarolli / Benardo Kolli / Rear Strazimiri / Jonida Topçiu / Neritan Dura / Sonja Kola / Erlind Kadiu / Martin Murra / Jonida Gjonaj / Ediona Nana / Nezir Rexha / Lisard Bregu / Fjoreda Hani-Shkalla / Ernik Hysenaj / Fiona Kokona / Jetmir Nerguti / Nevis Guri / Ledjan Xhialli / Flavia Hitaj / Ilir Bregasi / Enis Lula / Fiqiri Krasniqi / Jetmir Toçilla / Andion Alimadhi / Artan Brahaj / Marsel Zhilla / Megi Llubani / Ervis Halilaj / Gentian Pulti / Hersin Çipi / Driton Sinishtaj / Besmir Shehu / Brikena Bakiasi / Adrian Dosti / Gledis Mandija / Anisa Greva / Brikena Toli / Sashenka Lleshaj / Eva Hoxha / ElonaLami / Eriglena Pasmaçiu / Paula Balla / Viliem Kurtulaj / Briselda Reme / Ermelind Malko / Juna Telegrafi / Marjo Deda / Eduart Vlusha / Ina Jupi / Vehbi Ajazaj / Isuida Balliu / Brikena Kulluri / Eda Hazisllari / Romina Hasani / Zamira Zdrava / Emanuel Sauli / Ariela Llupo / Marisa Dhoska / Panajota Çala / Roland Spahiu / Redi Perleka / Elena Profnasta / Roni Çobani / Manol Shamo / Irdjan Negro / Erandi Barjami / Irgisa Vasha / Teuta Gjonaj / Erisa Ndreu / Ergi Hafizi / Kledia Ramizi / Nora Gega / Pranvera Çili / Ornela Nuro / Egla Zeraj / Enedio Jonusllari / Arjonela Qypi / Eklevist Mihaj / Ivi Kaloçi / Martina Pistulli / Alma Dalipi / Eriona Kulla / Iliaz Shehu,Marin Nikolli / Everes Hoxha / Kreshnik Leskaj / Elkida Ibra / Elton Ndreka / Oerd Bej / Erilda Sula / Adela Mesiti / Eda Belortaja / Alva Çarhoshi / Sokol Belli / Ardrit Ndreu / Jonida Bengasi / Maksimilian Krypi / Esli Zala / Ardit Drizi / Agim Shera / Tomorr Lamaj / Vilma Gjetaj / Erion Xhaibra / Evis Shurdha / Haris Ngjeqari / Erjon Tafa / Sisilia Ujka / Juxhin Çela / Ina Hasanllari / Sibora Samara / Jonad Topçi / Lurant Rredhi / Sara Brojka / Jolanda Lika / Bruno Topi / Bledi Rredhi / Eroldi Berberi / Erisa Çili / Pranvera Ajdinaj / Rovena Tujani / Ervisa Gjinika / Ledia Meta / Semi Golemi / Edmond Vorfi / Andjola Rrogozi / Stela Karaj / Jutbina Feruku,Rigest Malaj / Riment Shaholli / Enkel Bardhi / Altea Gjonaj / Irena Telo / Lisien Damini / Bujar Bardhoshi / Elsa Joti / Aida Maho / Arjola Limani / Enireda Rrota / Akil Hoxha / Armand Halili / Alfiora Bilbili / Engjeljan Radovanim / Ergi Memini / Irma Cacaj / Silvana Semini / Anderson Gjurgji / Negis Kushta / Liman Lala / Artur Malaj / Migena Lleshi / Evis Shurdha / Klonarda Nezaj / Elisabeta Bajrami / Jurgel Koçi / Nertila Dosku / Neida Çunaj / Enrik Qenami / Suela Basha / Ardit Kola / Rigers Sinani / Besnik Cenko / Erlind Akulli / Sokol Xhaxho / Klodiana Dautaj / Luljeta Vocaj / Brikena Kokona / Petro Zharkalli / Xhejnis Plasa / Juxhin Shehaj / Marsidi Gupi / Eneida Fatkoja / Sali Kola / Lorena Rrjolli / Ardvin Kraja / Desantila Doka / Eriksela Palla / Adelajda Hiska / Marsela Nakuçi / Erjon Zemanaj / Romina Lavdari / Erlis Hereni / Fatlinda Dodaj / Migena Takaj / Anxhela / Binjaku / Erjon Kusi / Flora Ndreca / Xheni Mykaj / Alfred Xhika / Rozela Pohumi / Emilian Biçaku / Trifon Basha / Edlira Bushi / Mirel Idrizi / Alkejd Zeneli / Etien Hametaj / Erilinda Lala / Viola Palla / Lorena Kavo / Besfort Molla / Eart Thimjo / Muharem Bendo / Sajmir Blloku / Linda Kalemi / Artan Cami / Rigels Balla / Jorgo Rafti / Jublerta Shehu / Aurora Sula / Ornela Toça / Erjon Çili / Fotjon Dhima / Redjon Zefi / Endrit Mema / Denisa Pjeshka / Visjan Dedja / Denis Mulleti / Ergest Nanaj / Ailda Kaloshi / Laureta Kusi / Rigers Stepa / Norbert Lleshaj / Fatjon Dyrmishi / Klajdi Azizaj / Borana Lelaj / Oldi Kamberi / Flora Batusha / Arbes Rusi / Orjeta Matlija / Eriselda Xhafaj / Liri Maho / Fatos Telharaj / Aida Seseri / Elvira Fetahu / Artur Prendi / Ana Kekezi / Aida Vasili / Arbora Shehu / Orkida Ilollari / Anida Gjançi / Arian Leço / Enrigerta Shehu / Rudina Bollano / Ervin Mehmetaj / Robert Noçka / Fabjola Bramo / Deniz Nushi / Benan Dibra / Agim Xhelilaj / Erina Thama / Albana Allamani / Hortensia Allushi (Findiku) / Blerina Jahelezi / Hajri Xhaferaj / Halim Hamzallari / Rakip Duka / Anisa Korreshi / Anthi Llambro / Lorena Leno / Kristina Kreka / Adelina Farrici / Miranda Bleta (Jahja) / Nertila Kurti / Alma Delija / Luftar Zebi / Ariana Tushi / Mirela Çela / Albana Çeliku / Rajmonda Beluli / Ariana Gaçi / Kastriot Qelepiri / Ortenca Levonja / Enkelejda Myftari / Artan Xhindi / Doruntina Mekshi / Valdrin Pjetri / Eva Karkini / Borjana Hamaj / Idlir Xhorxhi / Rudina Lubonja / Brikena Bodi / Eridon Pashaj / Sonila Lahi / Hyqmet Shalja / Alkilda Hoxha / Neritan Peni / Bedri Bejtja / Lumturi Abilaliaj / Gladiola Prifti / Marjeta Sala / Gentiana Duka / Rudina Kukuqani / Manjola Zenelaj / Dhurata Alimeta / Blerta Vata / Elona Garunja / Lindita Merdani / Ada Qyqja / Juliana Zenjo / Katerina Lula / Erdit Pelinku / Adriana Prenga / Majlinda Ferro / Dritan Braho / Blerta Lelaj / Alban Biba / Eliona Marko / Brunilda Skënderi / Jonida Gjoka / Loreta Shabani / Lorena Meta / Myzejen Belba / Priam Ramaj / Ina Kostandini / Elona Llazo / Dhurata Hoti / Marsida Muça / Gentian Jahja / Rajeda Sinoimeri / Etleva Kaiku / Klesta Goga / Enli Pema / Borana Loci / Oriola Tresa (Ruhi) / Lejla Kuka / Anila Hoxha / Lorena Dhëmbi / Sokol Sulka / Eugen Agolli / Elnar Gashi / Alfred Allamani / Odeta Limaj / Saimir Duraj / Brunilda Profka / Kristaq Qurku / Lina Vaso / Juliana Krate / Albana Habilaj / Mirela Sherifi / Etleva Bici / Ariola Zemani / Alket Arapi / Alba Poga / Marsida Kola / Maldi Dema / Brunilda Toromani / Dhurata Sako (Vrenozi) / Erida Sinanaj / Gentiana Gjino / Artida Mino / Dorina Shiqerukaj / Mirlinda Muka / Veronika Korkaj / Matilda Nako (Tuku) / Lutfije Ballkoçi / Aurora Binjaku / Migena Petanaj / Anjeza Kasa / Gjyljana Sina / Irena Zeqaj / Fation Zyberi / Arlind Beshiku / Gentiana Mani / Drinalda Bajraktari (Shaholli) / Amanda Gaba / Lisiana Beshello / Egir Beci / Arta Tolaj / Etis Kamberi / Teuta Dulaj / Anduena Shkurti / Jonadër Dade / Leonard Boduri / Fabiola Çela / Merita Demirxhiu / Gentian Bineri / Blerta Skëndaj / Anisa Zeqo / Bruna Kadiu / Klodiana Dautaj / Bleza Teneqexhi / Elva Kuqi / Esmeralda Ziri / Armando Çadri / Marsida Beheluli / Aida Isaj (Stringa) / Shpresa Lamçja / Erjona Çili / Eriola Begu / Erjola Mehmeti / Rudiana Terziu / Merita Bejtja / Viola Tarka (Asllani) / Eva Leka / Besiana Palluqi / Valbona Sula / Blerina Sherifaj / Suela Alldervishi / Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta, Nd. Gashi 70, H.1, Tiranë, Cel. 068Sqapi 20 16 616, info@uet.edu.al, Julinda Peshku / Dhurata Danushaj / Lindita Gjoleka / Shpresa / Enola Muhametaj / Enida / Geron Ibrahimi / Rajmonda Malaj / www.uet.edu.al Marsel Gega / Gentian Skënderaj / Helidon Begaj / Klajd Billa / Zamira Sinaj / Ederinda Mane / Adelina Rapo (Nikolli) / Xhensila Koroveshi (Hajro) / Irena Cani / Fiziana Bora / Afërdita Hysa / Aurela Gjokutaj / Zhisketa Birçaj / Jonida Nurçellari / Fjoralba Gjata / Korab Aliko / Fatlum Nurja / Vilma Faqekuqi / Parashqevi Alinani / Entela Abazi / Shpresa Meço / Lura Disha / Albina Osmani / Ardit Zgura / Artion Çaushllari / Daniela Ruçi / Eriselda Davidhi / Klevis Toska / Loren Deliallisi / Silva Vojniku / Xheksiana Gashi / Indrit Kuli / Besmir Kalami / Brisilda Taço / Alban Perkolaj

Ne jemi kudo!

Takimi i Tretë i të Diplomuarve në UET

Ora 18:00 Mbledhja e Asamblesë

Ora 20:00 Party organizuar në oborrin e brendshëm

Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Advertisement