Page 1

Faqe 2

Afër / larg

Kriza e KQZ, mes tensionit që “minon” zgjedhjet dhe pretekstit Vladimir Karaj

Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E premte, 19 prill 2013. Numër 887. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

në brendësi

Ndryshon Ligji për kreditë e këqija

pronat e lëna peng dalin në ankand me 56% të vlerës Socialistët japin konsensusin në Kuvend për miratimin e Kodit Civil. Kalon me 100 vota pro shitja e pasurive të lëna peng në bankë nga “kreditorët e këqij”. FAQE 4

Debatet në UET

Veliaj ndan 3 kthesat e së majtës

Klubi i UET hap dyert për një cikël të gjatë debatesh, ku partitë politike do të jenë të ftuara të shpalosin pjesë nga programi i tyre elektoral lidhur me të rinjtë FAQE 12

Legalizimet, 2300 emrat që marrin tapitë

FAQE 14-15

op-ed / 10-11

Kriza e KQZ, PS ofrohet për negociata

Anëtari i PBDNJ-së në KQZ Jani Jani, ngrin aktivitetin në KQZ. Ruçi: Jemi gati të dakordësojmë çdo veprim tuajin, çdo nismë tuajën, çdo propozim tuajin, i cili rivendos sovranitetin e KQZ-së, por jo të propozojmë zëvendësimin e dy emrave. Meta: Të hapur për negociata për riformatimin e KQZ në bazë të ligjit, në bazë të konsensusit. SHBA: Duam që KQZ të funksionojë me përbërjen më të plotë. Nëse kjo nuk ndodh, zgjedhjet nuk mund të mbahen më 23 qershor. SHBA e BE negociata me Berishën dhe Ramën Faqe 3-5 për zgjidhjen e krizës.

Gramoz Ruçi dje në Kuvend

Meta: Biseda e fundit me Berishën dhe marrëveshja ime me Ramën Kryetari i LSI-së, Ilir Meta, garanton se opozita nuk do t’i bojkotojë zgjedhjet dhe paralajmëron Berishën që të mos përpiqet të mbajë

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Rama në Kosovë ose bashkimi i shqiptarëve në fushatë zgjedhore koment Ilir Ibrahimi

Maqedonia, vendi i heronjve dhe budallenjve

koment

EMIN AZEMI

Si për inat të politikanëve vendorë, Maqedonia vazhdon të jetë e fokusuar në...

Kurth vjedhjeje me ilaç gjumi, arrestohet 31-vjeçari në Tiranë Dy pensionistë, një taksist dhe një picier kanë rënë në kurthin e një 31-vjeçari, që i drogonte me ilaç gjumi e më pas u merrte paratë. Policia arreston Florenc Burrin dhe shpall në kërkim bashkëpunëtorin

Edi Rama filloi parafushatën zgjedhore në Kosovë...

Ëndrra në sirtar

Kryetari i LSI, Ilir Meta. paralajmëron Berishën që të heqë dorë nga plani për të prekur zgjedhjet. Në një intervistë në emisionin “Top Story” të Sokol Ballës, Meta kërkon riformatim të KQZsë, ndërsa rrëfeu edhe bisedën e fundit me Berishën, para se të shpallte daljen nga qeveria... Faqe 5

pushtetin me dhunë. Mohon zërat se kandidatë të LSI do të jenë në listat e PS dhe jep detaje për marrëveshjen që po përgatit me Ramën

Vjedhje me ilaç gjumi! Kjo ishte metoda e ndjekur nga një hajdut në Tiranë, i cili është arrestuar dje nga Komisariati Nr.2 i Policisë. Mënyra e pazakontë e vjedhjeve u zbulua nga hetuesit, pas denoncimeve të mbërritura nga disa qytetarë të dëmtuar... Faqe 7

koment / 11

Faqe 16

besart Kadia

Rreziku i konformizmit dhe morali politik Në filozofi relativizmi ka qenë armiku kryesor i papatit. Teoria e relativizmit në etikë shpjegon se çfarë nuk është morali, sesa detyrimisht çfarë është ai. Në këtë këndvështrim teoria e relativizmit godet hegjemoninë e të menduarit mijëravjeçar se ka moral absolut, ose primordial, që duhet të synojmë të arrijmë. Për këtë arsye, çfarë...


2

afër/larg

1

arbitrazhi në vjenë

politikë

tiranë

Qeveria ndryshon kurs, seancë pajtimi me CEZ

PS-PD konsensus për kreditë e këqija

Kurth vjedhjeje me ilaç gjumi, arrestohet 31-vjeçari

Faqe 6

Faqe 4

Faqe 7

“Nuk ka më asnjë dilemë”, tha dje kreu i grupit paralamentar demokrat Astrit Patozi, i cili sidoqoftë garantoi se zgjedhjet do mbahen dhe do jenë lira e të ndershme

“Isha këtu para katër muajsh e gjysëm. Fola me shumë prej ata të cilët i takova këtë radhë dhe dëgjova gjëra mjaft të ndryshme sepse koalicionet e atëhershme nuk janë ato të tanishmet. Disa njerëz thanë se si ata nuk do të mund të punonin kurrë bashkë dhe tani ata janë duke punuar bashkë në një koalicion parazgjedhor. Jonathan Moore, drejtor në DASH për Çështjet e Europës Qendrore e Jugore Tre anëtarë të KQZ-së të propozuar nga maxhoranca

Kriza e KQZ, mes tensionit që “minon” zgjedhjet dhe pretekstit Vladimir Karaj

P

arlamenti dje degjeneroi në fyerje dhe batuta për “leshin”, por nuk dha asnjë shenjë se kriza e provokuar pas shkarkimit të anëtarit të LSI në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, mund të zgjidhet dhe se palët mund të ulen në bisedime për ta zgjedhur atë. Megjithë xhiron dy ditore në Tiranë të Jonathan Moore, drejtor në Departamentin Amerikan të Shtetit për Çështjet e Europës Qendrore e Jugore, partitë nuk duket se do të ulen tani afër në tryezë për t’i dhënë një zgjidhje situatës. Moore thotë sidoqoftë se mori një garanci: “Jo vetëm që të gjitha partitë politike kanë thënë që do të pranojnë paqësisht të gjitha rezultatet e zgjedhjeve, por, askush nuk e di se cilat do të jenë rezultatet e këtyre zgjedhjeve”. Ai gjithashtu theksoi se palët e kanë vënë në dijeni se nuk kishte asnjë plan për të shtyrë zgjedhjet dhe se të gjithë ishin dakord që ato do të mbaheshin më 23 qershor. Për opozitën Ilir Meta garantoi dje në mbrëmje në “TopStory” se nuk do të ketë bojkot dhe vijoi me sigurinë për një fitore të së majtës. Kreu i socialistëve Edi Rama bëri ironi me kryeministrin Sali Berisha: “Le ta marri KQZ-në në shtëpi”, tha ai gazetarëve duke treguar se nuk kishte dyshime te fitorja pavarësisht formatimit të KQZ. Për mazhorancën është pikërisht Rama ai që kërkon të prishë zgjedhjet. “Nuk ka më asnjë dilemë”, tha dje kreu i grupit paralamentar demokrat Astrit Patozi, i cili sidoqoftë garantoi se zgjedhjet do mbahen dhe do jenë lira e të ndershme. E parë kështu tensioni i prodhuar ditët e fundit nuk duket se ka ndonjë justifikim për të qenë. Edhe Moore i pyetur për tensionin mes palëve thotë se ai mund të jetë tension për tension. “Ndonjëherë, diskutimet për tensione bëhen pikërisht për të shkaktuar këto lloj tensionesh, për qëllime politike”, thotë ai në përgjigje të një

pyetje të zbardhur në faqen e Ambasadës së SHBA në Tiranë. Nëse palëve nuk u intereson matematika në KQZ, por pavarësia e saj, llogjika të çon se ato mund ulen dhe të gjejnë një zgjedhje në pak ditë, sigurisht nëse nuk u leverdis që të mbajnë nën presion njëra tjetrët duke tentuar të përfitojnë politikisht. Nga ana tjetër duke pasur eksperincë zgjedhjet e kaluara duket se ky është një skenar që në fund mund të prodhojë një mori justifikimesh, për të mos pranuar rezultatin apo fajin për një dështim të rradhës të procesit zgjedhorë. I pyetur se cili do ishte rezultati i tensionit të krijuar dhe nëse po shkonim sërish drejt zgjedhjeve të kontestuara, analisti Mustafa Nano tha se e kishte të pamundur të bëntë parashikime. “Thjesht jam pesimist”, shkroi ai. Mero Baze në editorialin e botuar dje në Gazetën Tema shkruante se “Në këtë spirale në të cilën po hyjnë zgjedhjet shqiptare, qartazi ato nuk do të prodhojnë një rrotacion paqësor pa probleme, por një krizë të fortë, e cila do të largojë Sali Berishën nga pushteti me një kosto të rëndë për Shqipërinë”. Baze shkruante më tutje se Berisha mund të tentojë një “97’ të butë”, por ndërkohë ai nuk harron të komentojë se “kriza e KQZ” unifikoi opozitën dhe madje justifikon se “fitoi legjitimitet” kualicionin mes PS dhe LSI të cilin ai e kundërshtoi ashpër në ditët e para. A mund të jetë nga ana tjetër “kriza e KQZ”, përtej debatit për balancim, kushtuetshmëri dhe ligjshmëri, justifikimi i duhur për kualicionin mes

Moore thotë sidoqoftë se mori një garanci: “Jo vetëm që të gjitha partitë politike kanë thënë që do të pranojnë paqësisht të gjitha rezultatet e zgjedhjeve, por, askush nuk e di se cilat do të jenë rezultatet e këtyre zgjedhjeve” Jonathan Moore

I pyetur se cili do ishte rezultati i tensionit të krijuar dhe nëse po shkonim sërish drejt zgjedhjeve të kontestuara, analisti Mustafa Nano tha se e kishte të pamundur të bëntë parashikime. “Thjesht jam pesimist”, shkroi ai.

PS dhe LSI e cila nga njëra anë paraqet Berishën si “rrezikun” e parë për vendin dhe nga ana tjetër “rikthen” atë masë elektorati që mund të humbej nga kjo lëvizje. Edhe për Armand Shkullakun shkarkimi i Ilirjan Muhos ishte një kurban që më shumë i shërben opozitës. “Atë çka gatoi Berisha me KQZ, Rama e Meta e servirën edhe për të kapërdirë shijen e prishur të çorbës së tyre. Menjëherë LSI mori rolin e opozitës së vuajtur, zbuloi se Berisha e jo Rama është problemi i Shqipërisë dhe pengesa e vetme për integrimin dhe u betua se do të luftojë deri në fund për largimin e tij (aq ditë sa kanë mbetur)”, shkruante ai dy ditë më parë në Mapo. KQZ i shërbeu edhe për më shumë LSI. Ajo nxehu mjaftueshëm gjakrat për të shtyrë në prishjen e mazhorancave në njësitë vendore. Sidoqoftë shkarkimi i një anëtari të KQZsë (Për të cilin Jonathan Moore thotë se ka një argument të fortë ligjor që vë në pikëpyetje votimin e datës 15 prill në Parlament) e më pas largimi i dy të tjerëve dhe mbajtja pezull e të tretit, përveç lojës, ka me vete edhe gjithë elementët që mund të vënë në rrezik kushtin kryesor të BE, për të cilin të gjitha partitë publikisht thonë se janë të interesuara. Zgjedhjet të lira dhe me standarde. Në disa prononcime për “Zërin e Amerikës” krerë të organizatave të vëzhguesve lokalë thonë se situata e krijuar tregon për një kontroll të madh të politikës në institucionet që menaxhojnë zgjedhjet e që sipas tyre do të prodhojë ngërçe sa herë që të shihet e nevojshme prej partive. Në fund të fundit e gjithë kjo nuk ndodh për herë të parë ashtu siç nuk ishte hera e parë që palët politike të shaheshin në parlament. Sidoqoftë tensioni mund të fashitet dhe palët mund të gjejnë një zgjidhje. Siç tha Jonathan Moore, drejtori i DASH për këtë pjesë të Evropës shqiptarët “ia dalin shumë mirë të lexojnë midis rreshtave.”


kryesore

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

19.04.2013

3

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Gramoz Ruçi dje në Kuvend

Rikompozimi i KQZ, PS ofrohet për negociata Ruçi: Jemi gati të dakordësojmë çdo veprim tuajin, çdo nismë tuajën, çdo propozim tuajin, i cili rivendos sovranitetin e KQZ-së. Çdo propozim tuajin që rikthen besimin e qytetarëve shqiptarë te vota e lirë Nevila Perndoj TIRANË Me dy anëtarë të dorëhequr nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe me një tjetër anëtar të “ngrirë” të PBDNJ-së, Jani Jani, situata e djeshme për institucionin më të lartë zgjedhor po paraqitej pa zgjidhje. Por mbrëmë në Kuvend, pas 9 orë debatesh (po për të njëjtën çështje), kryetari i grupit parlamentar i PS-së, Gramoz Ruçi ofroi negociata. “Jemi gati të dakordësojmë çdo veprim tuajin, çdo nismë tuajën, çdo propozim tuajin, i cili rivendos sovranitetin e KQZ-së. Çdo propozim tuajin që rikthen besimin e qytetarëve shqiptarë te vota e lirë…”,- tha Ruçi në fund të seancës së djeshme parlamentare. Ai iu referua mazhorancës për ndonjë nismë konkrete, por jo zyrtarisht edhe PS-ja ka gati variantet e saj, në rast se palët ulen në tryezë. Ai më i përfoluri deri dje lidhej me kërkesën për një rikompozim të KQZ, ku sërish tre të jenë nga mazhoranca, tre nga

opozita ndërsa kryetari të zgjidhet me një formulë të re nga ajo që parashikon Kodi aktual, me qëllim që të jetë konsensual. Një propozim i tillë ende jo zyrtar do të kërkonte ndryshim të Kodit Zgjedhor dhe mbi të gjitha konsensusin e mazhorancës. Edhe kryetari i LSI-së, Ilir Meta deklaroi mbrëmë në “Top Story” se LSI është gati për një riformatim të KQZ-së. Por sa e gatshme është PD-ja ta bëjë një gjë të tillë? Deri dje, palët dukeshin larg në qëndrime. Kryetari i grupit parlamentar i PD-së, Astrit Patozi, deklaroi se asgjë nuk mund të pengojë mbajtjen e zgjedhjeve. “Duke tentuar bllokimin e KQZ-së, Edi Rama po i shmanget detyrimit të vet kushtetues. Por cilido qoftë vendimi i tij, ligjet e vendit e garantojnë vijimin e procesit dhe mbajtjen e zgjedhjeve. Zgjedhjet do të mbahen dhe do të jenë të lira e të ndershme, për aq sa i takon mazhorancës, sepse ky është dhe qëllimi i saj”, - tha Patozi. Edhe kryeministri Berisha e lëshoi sinjalin e tij në takimin e zhvilluar me drejtorin e Zyrës për Çështjet e Europës Jugore dhe Qendrore, në Departamentin e Shtetit, Jonathan Moore. Sipas njoftimit për shtyp të Kryeministrisë, “Berisha shprehu shqetësim për politizimin e mëtejshëm nga Rama të

çështjes së KQZ-së nëpërmjet tërheqjes së dy anëtarëve dhe shprehu shpresën se Partia Socialiste do të plotësojë brenda afateve ligjore anëtarësinë e KQZ”. Por afati ligjor për depozitimin e emrave mbaroi dje. PS-ja e ka lënë qartë të kuptohet tashme se çështja e KQZ-së nuk lidhet me emra, por me parimet e shkelura. Ecejaket e ndërkombëtarëve Në vorbullën e shpjegimeve dhe zgjidhjeve ligjore janë përfshirë tashmë edhe ndërkombëtarët. Në zyrën e selisë rozë dje paradite u mblodhën ambasadorët e akredituar në Tiranë, bashkë me ambasadorin e Komisionit

ftesa Kreu i grupit parlamentar flet për negociata dhe marrëveshje me PD-në. Sipas tij, zgjidhja nuk do të vijë nga propozimi formal i dy emrave të përveçëm

Europian, Etore Sequi. Pas takimit, ata nuk dhanë ndonjë koment për mediat, ndërkohë që Rama i qëndroi sërish deklaratës së para dy ditëve, se PS-ja është “për kthimin e legjitimitetit të KQZ”-së. Në anën tjetër, zyrtari i lartë amerikan Jonathan Moore nuk e fshehu faktin se në 36 orët e fundit ai kishte marrë një kurs të përshpejtuar mbi ligjin shqiptar të zgjedhjeve. “KQZja, mesa kuptoj, duhet të ketë një minimum prej pesë anëtarësh, në mënyrë që të mbajë zgjedhjet. Sigurisht, ne do të donim të shihnim anëtarësinë më të plotë të mundshme të KQZ-së. Më thanë se me më pak se pesë anëtarë, nuk do të jetë e mundur të mbahen zgjedhje”,- tha ai. Moore u shpreh se kishte parë një nivel të lartë tensioni politik para zgjedhjeve, sërish, me pikëpyetje e akuza mbi çështjen e ligjshmërisë. Megjithatë, jo çdo gjë kishte qenë pesimiste për z.Moore në takimet e zhvilluara. Drejtuesit e forcave politike i janë shprehur atij se ata donin që zgjedhjet të mbaheshin më 23 qershor, se do të njohin rezultatin e dalë prej tyre, se do të mbështesin një mision të gjerë vëzhguesish ndërkombëtarë, dhe se janë të përkushtuar të mbeten partnerë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Moore: Duam që KQZ-ja të funksionojë me përbërjen më të plotë “Më thanë se me më pak se pesë anëtarë, nuk do të jetë e mundur të mbahen zgjedhje.” TIRANË Në fillim të konferencës së tij për shtyp, drejtori i Zyrës për Çështjet e Europës Qendrore e Jugore në Departamentin e Shtetit, Jonathan Moore, sqaroi se vizita e tij në Tiranë ishte e planifikuar prej kohësh, si pjesë e një udhëtimi që ai ka ndërmarrë në disa vende, përfshirë Kosovën dhe Maqedoninë. “Për Shqipërinë ne jemi shumë të interesuar të shohim që zgjedhjet të mbahen më 23 qershor. Është tepër e rëndësishme që qytetarët e Shqipërisë të kenë besim te mbajtja e zgjedhjeve dhe rezultati i këtyre zgjedhjeve”, - tha ai. Moore komentoi edhe votimin e së

hënës në Kuvend, që solli shkarkimin e Ilirjan Muhos si anëtar i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. “Ne diskutuam në disa nga takimet e djeshme ngjarjet e së hënës në Parlament. Siç ambasada jonë e ka bërë të qartë, megjithëse ne i njohim disa nga shqetësimet për ndryshimet në balanca me formatimin e koalicioneve parazgjedhore, ne besojmë se ka një argument të fortë ligjor që vë në pikëpyetje votimin e datës 15 prill në Parlament. Pavarësisht kësaj, ne duam të shohim KQZ-në të funksionojë. Nëse kjo nuk ndodh, zgjedhjet nuk mund të ndodhin më 23 qershor. Do të shohim sesi procesi do të vazhdojë. Ne jemi shumë të shqetësuar nga ajo që kemi parë. Ka një nivel të lartë tensioni politik para këtyre zgjedhjeve, sërish, me pikëpyetje e akuza mbi çështjen e

ligjshmërisë”, - tha ai. Zyrtari i lartë amerikan kërkoi gjithashtu anëtarësi të plotë të KQZ-së, pasi në të kundërt nuk mund të mbahen zgjedhjet. “Unë nuk jam ekspert për Kodin Zgjedhor. Nuk e di shprehjen shqip për këtë, por në 36 orët e fundit kam marrë një kurs të përshpejtuar mbi ligjin shqiptar të zgjedhjeve. KQZ-ja, mesa kuptoj,

duhet të ketë një minimum prej pesë anëtarësh, në mënyrë që të mbajë zgjedhjet. Sigurisht, ne do të donim të shihnim anëtarësinë më të plotë të mundshme të KQZ-së. Më thanë se me më pak se pesë anëtarë, nuk do të jetë e mundur të mbahen zgjedhje. Kjo është natyrisht një çështje për secilin anëtar të KQZ-së, për të vendosur sesi do të veprojnë. Sërish, pasi dëgjova nga udhëheqësit e partive politike, si të qeverisë dhe të opozitës, që ata duan zgjedhjet të ndodhin në kohën e caktuar më 23 qershor, nënkupton që përpjekjet duhet të bëheshin për të siguruar anëtarësi të plotë të KQZ-së”, tha z.Moore. Ai shprehu pakënaqësinë e tij edhe për protestën e organizuar nga PS përpara shtëpisë së deputetit Kastriot Islami.

Volfarth:

KQZ mund të funksionojë edhe me 5 anëtarë TIRANË Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Eugen Volfarth, duke komentuar dorëheq jen e dy anëtarëve të PS-së në KQZ, është shprehur se kjo e fundit mund të funksionojë edhe me përbërjen aktuale, megjithëse do të ishte mirë që ajo të ishte e plotë. “Mbetet ende një punë e madhe për t’u bërë. KQZ sigurisht mund të operojë edhe me 5 anëtarë, por do të ishte e preferueshme që të funksionojë me 7 anëtarë. Një KQZ e plotë me anëtarë, që do të punonin në mënyrë të shëndoshë profesionale dhe jo politike. Të përgatisësh zgjedhjet do të thotë të punosh në ekip. Më lejoni të marr një shembull, një krahasim me futbollin. Nëse një skuadër humbet një lojtar, loja vazhdon, por e gjithë barra e madhe u mbetet të gjithë lojtarëve që mbeten, ndaj do të inkurajoja palët që të vazhdojnë me zëvendësimin brenda afatit”, tha Volfarth. Ai shtoi se për momentin nuk është e rëndësishme të diskutohet se kush e ka fajin për këtë situatë, por duhet që të gjithë të japin një kontribut pozitiv.


4

Politika e ditës

në fokus

kodi civil

Seancë 9-orëshe në Kuvend. Sharje dhe fyerje për çështjen e KQZ-së dhe bashkim votash për ndryshimin e dy kodeve

PS-PD gjejnë konsensus, pronat e lëna peng në ankand me 56% të vlerës Socialistët japin konsensusin në Kuvend për miratimin e Kodit Civil. Kalon me 100 vota pro shitja e pasurive të lëna peng në bankë nga “kreditorët e këqij” Fejzi Braushi

ftesa

“Dashuri dhe urrejtje”. Kështu mund të përkufizohen marrëdhëniet e sotme mes mazhorancës dhe opozitës. Ndërsa janë futur në një krizë të thellë politike dhe institucionale për shkak të KQZ, dje shumica qeverisëse dhe opozita kanë gjetur mirëkuptimin në Kuvend duke votuar ndryshimet në Kodin Civil dhe në atë të Procedurës Civile. Kështu pas një seance tjetër maratonë dhe ku janë përfshirë në debate të ashpra deri në kërcënime jete, të djathtët dhe të majtët kanë mundur të bëjnë 100 vota pro dhe asnjë kundër për ndryshimet në Kodin Civil dhe 102 vota pro dhe 1 kundër (Damian Gjiknuri) për ndryshimet në Kodin e Procedurës Civile.

AK fton opozitën për pakt kombëtar

Seanca

Zhvillimet që lidhen me KQZ ishin kryefjala e diskutimeve në Parlament, pavarësisht se rendi i ditës përfshinte diskutime për një sërë çështjesh të tjera që s’kishin lidhje me këtë zhvillim. Për rrjedhojë seanca ka qenë e tensionuar dhe disa herë të dyja palëve i kanë tradhtuar nervat, duke u bërë herë pas here pjesë e debateve nga më banalet e deri te kërcënimet me jetë. Kështu ajo që ka shfaqur e para nervozizëm ka qenë kryetarja e Kuvendit, Topalli, e cila ka përdorur një fjalor banal duke iu drejtuar deputetëve socialistë. Ndërsa në foltoren e Parlamentit ishte Blendi Klosi, kryetarja Topalli pati një ndërhyrje, e cila u konsiderua më pas nga kreu i grupit parlamentar Ruçi si një ofendim i hapur ndaj deputetëve të opozitës. “Edhe pak ditë kanë mbetur që qytetarët të shpëtojnë nga hilet për Sali...”, - ishte duke u shprehur Klosi, ndërsa është ndërprerë nga Topalli, e cila është shprehur “edhe shkoni për lesh edhe ju!” I menjëhershëm ka qenë reagimi i Ruçit, i cili është shprehur se “Në cilin Parlamentin të Europës do të gjeni një kryetar parlamenti t’i thotë opozitës: do të ikni për lesh... dhe ju

e thoni këtë. Ku jemi? Çfarë po ndodh? Çfarë po bëhet në këtë vend?” Ndërkohë që një debat të ashpër kanë zhvilluar edhe dy deputetët e Elbasanit, ai demokrat Dashnor Sula dhe ai socialist Tauland Balla, të cilët kaluan në fyerje e sharje personale. Po debat është zhvilluar edhe mes vetë socialistëve, siç ka qenë rasti i deputetëve Ilir Bejtja dhe Arben Malaj, ku shkak është bërë sërish Kastriot Islami. Ndërsa Bejtja ishte duke e konsideruar Islamin një rrugaç, Malaj i ka kërkuar atij që ta lërë këtë debat pasi nuk kishte hije. Por me këtë ndërhyrje nuk është pajtuar Bejtja, duke i treguar Malajt derën e Kuvendit, pra të dilte jashtë nëse nuk donte ta dëgjonte.

Votimi

Pas gati 9 orë debat, Kuvendi ka kaluar në proces votimi, ku janë miratuar dhe dy nga nismat ligjore që kërkonin 3/5 e votave, pra Kodin Civil dhe Kodin e procedurës Civile. Opozita ka dhënë votën e saj pro, por duke marrë më parë një lëshim nga mazhoranca sa i përket çështjes së vlerës së shitjes të kolateralit të bllokuar nga bankat për kreditë e këqija. Kështu, ndryshe nga sa kishte propozuar qeveria, tashmë me konsensusin e arritur mes të dyja palëve, një pasurie të bllokuar nga bankat nuk do t’i ulet çmimi në shitje deri në 50 për qind në ankandin e dytë, por vetëm 30 për qind. Për ta bërë më të kuptueshme po paraqesim një rast

hipotetik, ku një pasuri me vlerë 100 mijë euro dhe e bllokuar nga banka do të nxirret në shitje në ankandin e parë me një vlerë deri në 20% më pak sesa vlera fillestare, pra për 80 mijë euro. Në rast se pasuria nuk shitet në ankandin e parë, atëherë ajo nxirret sërish në shitje në një ankand të dytë, por me një vlerë që zbret deri në 30% të 80 mijë euroshit, që në total shkon diku te 56 mijë euro. Ndërkohë në seancën e djeshme u konstatua dhe një rast ku mazhoranca humbi numrat. Bëhet fjalë për votimin për propozimin e një anëtari të ri të ERE-s, i cili mori vetëm 67 vota, pasi opozita kishte tërhequr më parë kartat duke mos marrë pjesë në votim. Çka në fakt e bën këtë votim të pavlefshëm.

Kryetari i Aleancës Kuqezi, Kreshnik Spahiu, apeloi për krijimin e një pakti kombëtar dhe thirrja duket se i drejtohet opozitës. Sipas Spahiut, duhet arritur një marrëveshje politiko-juridike për arrestimin e kryeministrit Berisha, ndërsa brenda 4 viteve të ardhshme thotë se do të mbahet referendumi për bashkimin e Shqipërisë me Kosovën. “1 majin do ta kthejmë në një ditë protestash mbarë-popullore, mosbindje qytetare, ku çdo shqiptar i ndershëm kërkon të ndryshojë sistemin. Ky është turpi në të cilin njeri që qeveris Shqipërinë bëhet patriot part-time apo pro amerikan part-time. U serviloset nga mëngjesi deri në darkë europianëve dhe amerikanëve dhe sa kthejnë kurrizin bën të kundërtën. E pra, ne jemi këtu për të apeluar për të gjithë rininë shqiptare, nise votën e re duke votuar kuqezi.”

reagimi

lëvizja

PD hakmerret ndaj LSI-së, i shkrin grupin parlamentar, Naço jep dorëheqjen

Berisha: Ngjalat do t’i ngecin në fyt aleancës së re

Shkrihet grupi parlamentar i LSI-së. Demokratët janë hakmarrë për largimin e saj nga qeveria dhe kanë tërhequr tre deputetët e dhënë borxh për krijimin e grupit parlamentar. Ky fakt është konfirmuar nga dje nga deputeti i LSI-së, Nasip Naço, i cili e ka konsideruar këtë veprim si në kundërshtim me rregulloren e Parlamentit dhe hakmarrje të mazhorancës. Ndërkohë që këtë veprim Kuvendi e ka zyrtarizuar edhe në faqen në internet, ku tashmë nuk ekziston më grupi parlamentar i LSI-së, ndërsa 4 deputetët e kësaj force, Ilir Meta, Nasip Naço, Vangjel Tavo dhe Lefter Koka konsiderohen deputetë të pavarur, krahas

Kryeministri Berisha ishte pasditen e së enjtes në komunën Kozarë të Kuçovës, ku preu shiritin e inaugurimit të rrugës që lidh këtë komunë me qytetin. Rruga e re u realizua me një investim prej 163 milionë lekësh dhe është 3.82 km e gjatë, lidh qendrën e komunës Kozare me qytetin e Kuçovës. Kjo rrugë është financuar nga qeveria shqiptare, Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, dhe Banka Europiane e Investimeve. Së bashku me dy rrugët e tjera Grekan - Vlashuk 13.5 km dhe Kozare - Fiershegan 18.1 km, punimet e të cilave janë në zbatim, kjo zonë merr një rëndësi të madhe, duke u bërë një pikë

emrave të Dritan priftit, Fatmir Mediut, Vangjel Dules, Shpëtim Idrizit dhe Gazmend Oketës. Vetë administrata e Kuvendit ka sqaruar dje për mediat se ky veprim është ndërmarrë pasi tre deputetë demokratë të cilët formonin grupin parlamentar të LSI-së kanë kërkuar largimin prej tij. Ndërkohë po dje Nasip Naço ka zyrtarizuar dorëheqjen e tij nga posti i nënkryetarit të Kuvendit, të cilin LSI-ja e mbante si pjesë e marrëveshjes së arritur me demokratët më 2009. “Kam disa ditë që kam deklaruar dorëheqjen, sot kjo kërkesë është depozituar me shkrim”, është shprehur dje Nasip Naço.

Naço e ka konsideruar këtë veprim si në kundërshtim me rregulloren e Parlamentit dhe hakmarrje të mazhorancës

ku kryqëzohen rrugët që lidhin qarkun e Beratit me atë të Fierit dhe Elbasanit. Në fjalën e tij me banorët e zonës kryeministri Berisha u shpreh se në këto vite kjo qeveri ka investuar në këtë qark për 500 km rrugë, ndërkohë që tha se do të ndërtojë çdo kilometër rrugë. Duke bërë një rezyme të investimeve të kësaj qeverie të viteve të fundit, qeveria ka investuar për 83 shkolla, 31 ujësjellës, 46 qendra shëndetësore, kemi subvencionuar 2 600 hektarë në ullishte, pemëtari etj. Berisha gjithashtu premtoi subvencionimin e akcizës së naftës, heqjen e TVSH-së për plehrat kimike.

Berisha u shpreh se në këto vite kjo qeveri ka investuar në këtë qark për 500 km rrugë, ndërkohë që tha se do të ndërtojë çdo kilometër rrugë


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Për Berishën Po të më kishte thënë në këtë takim Berisha që anëtari që ju keni propozuar prish balancat, të jeni të sigurt që unë besoj se kjo çështje mund të ishte zgjidhur, me zotin Muho, pa qenë e nevojshme për të krijuar trauma të tilla.

KQZ Pra, nëse ai do ta mbajë KQZ-në kështu siç do, nuk ka asnjë problem. Le të shtojë edhe tre të tjerë, ta bëjë 7 me 0. Meqenëse kishte nostalgji për këtë lloj KQZ-je, siç ka qenë deri në vitin ‘96‘97, por kjo nuk është kjo kohë.

19.04.2013

5

Për Ramën Një nga ndarjet themelore midis PS-së dhe LSI-së është ajo që ka të bëjë me ndryshimet kushtetuese në vitin 2008, të cilat reflektuan edhe në ndryshimet në kodin zgjedhor dhe praktikisht u përqendruan shumë pushtete tek kryeministri. PS ka reflektuar për këtë dështim

Meta: Biseda e fundit me Berishën dhe marrëveshja me Ramën Kryetari i LSI-së, Ilir Meta, garanton se opozita nuk do t’i bojkotojë zgjedhjet dhe paralajmëron Berishën që të mos përpiqet të mbajë pushtetin me dhunë. Mohon zërat se kandidatë të LSI do të jenë në listat e PS dhe jep detaje për marrëveshjen që po përgatit me Ramën Intervistoi: Sokol Balla Kryetari i LSI, Ilir Meta. paralajmëron Berishën që të heqë dorë nga plani për të prekur zgjedhjet. Në një intervistë në emisionin “Top Story” të Sokol Ballës, Meta kërkon riformatim të KQZ-së, ndërsa rrëfeu edhe bisedën e fundit me Berishën, para se të shpallte daljen nga qeveria. Zoti Meta, çfarë do të ndodhë tani me KQZ-në? Do të propozojë LSI emra të rinj? LSI nuk mund të bëhet pjesë e legjitimimit të një farse. Nuk kemi më KQZ. Ai nuk është më siç e parashikon Kushtetuta dhe Kodi, një institucion i pavarur. Nuk është dhunuar thjesht një person. Është dhunuar institucioni dhe ky ka qenë edhe shkaku i reagimit individual të anëtarëve të tjerë të KQZ-së. Përpjekja për të kontrolluar në mënyrë të paligjshme dhe të dhunshme KQZ-në nuk mund të legjitimohet jo nga LSI-ja por edhe nga e gjithë opozita. Çfarë mund të bëjë opozita? Po shikojmë që po braktisni çdo gjë. Opozita nuk braktis asgjë, veçanërisht betejën për zgjedhje të lira. Ajo do të shumëfishojë forcat dhe energjitë e saj. Opozita nuk kërkon shtyrjen e zgjedhjeve por afrimin e tyre nëse ka mundësi. 23 qershori u duket të gjithëve shumë larg. Opozita i ka të gjitha kapacitetet dhe instrumentet për të garantuar edhe një votë të vetme në të gjithë territorin. Ajo që po ndodh është që sot të gjithë projektorët brenda dhe jashtë vendit janë të përqendruar te Sali Berisha, njeriu që po shkatërron zgjedhjet, njeriu që kujton se vetëm duke pasur kontroll absolut mbi çdo institucion do të arrijë të imponojë shumica që nuk ekzistojnë. Të gjitha zgjedhjet historikisht kanë treguar qartë që PD është pakicë dhe e majta shumicë, pavarësisht nga historitë, problematikat e saj në vitin 2005 apo në vitin 2009. Pra nëse ai do ta mbajë KQZnë kështu siç do, nuk ka asnjë problem. Le të shtojë edhe tre të tjerë, ta bëjë 7 me 0. Meqenëse kishte nostalgji për këtë lloj KQZ-je, siç ka qenë deri në vitin ‘96-‘97, por kjo nuk është kjo kohë. Opozita sot është në një stad tjetër dhe është tepër e bindur që do të garantojë një rrotacion të pashmangshëm dhe të sigurt. Unë mendoj se jemi ende herët për të komunikuar më shumë detaje. Por për një gjë të jeni të bindur, opozita nuk ka asnjë qëllim që të bojkotojë zgjedhjet, apo të shesë zgjedhjet, përkundrazi. Opozita do të jetë në gjendje të mbrojë votat e të qytetarëve shqiptarë. Mjerë ai që do të prekë edhe një votë të vetme! Kur thoni kështu, keni parasysh kryeministrin Berisha? Unë kam parasysh cilindo që mendon se mund të vërë dorë mbi një fletë të vetme votimi. Kaq kam parasysh, asgjë tjetër. Me çfarë do të përballet? Do të përballet me ligjin dhe me të gjithë qytetarët. Unë mendoj se këto ata që kanë kurajë për t’i provuar, le të provojnë. Nuk ka asnjë problem. Ne kemi të drejtë të kërkojmë zbatimin e ligjit, kemi të drejtë të kërkojmë respektimin e standardeve të cilin e shohim me vend. Kemi qenë shumë konstruktivë, do vazhdojmë të jemi të tillë, por absolutisht ta heqë

nga mendja Berisha, lidershipi ekstrem i Partisë Demokratike, nuk po flas për njerëz të arsyeshëm, por për ata të cilët votojnë, nuk e besojnë etj., duhet ta dinë shumë mirë se me dhunë nuk mbahet pushteti. Edhe një votë e vetme po të preket, përgjegjësinë do ta kenë të drejtpërdrejtë, kjo duhet të jetë e qartë. Shqipëria nuk mund të kthehet në vitin ‘96-‘97. Shqipëria është një vend anëtar i NATO-s, dhe Shqiptarët e kanë vendosur që do të ecin përpara në mënyrë të vendosur në rrugën e ndryshimit. Jeni të hapur për negociata për një riformatim të KQZ-së? Patjetër. Absolutisht. Në bazë të ligjit, në bazë të konsensusit, absolutisht që po, patjetër. Ju e takuat z. Berisha, u duk sikur u ndatë në mënyrë paqësore? Raportet tona gjatë këtyre katër viteve, nga momenti që u iu përgjigja pozitivisht ftesës për bashkëqeverisje. Kanë qenë konstruktive mendoj dhe kanë qenë bashkëpunuese. Kemi ndarë mendime të ndryshme për çështje të ndryshme, të cilat në raste të caktuara janë shprehur edhe publikisht, në raste të tjera nuk ka qenë e nevojshme dhe e domosdoshme, por janë shprehur ballë për ballë. Dhe në takimin e fundit që ne kemi zhvilluar më datën 1 prill, unë e kam falënderuar për bashkëpunimin që kemi pasur dhe njëherësh i kam bërë të qartë që kisha vendosur të bëja një zgjedhje tjetër, për ato arsye që pak a shumë janë bërë të njohura. Ia thatë hapur që do të bëni koalicion me PS-në dhe si e priti këtë? Po, po patjetër. Po të më kishte thënë në këtë takim që anëtari që ju keni propozuar prish balancat, të jeni të sigurt që unë besoj se kjo çështje mund të ishte zgjidhur, me zotin Muho, pa qenë e nevojshme për të krijuar trauma të tilla. ...Unë e kam pasur edhe në reklamën e këtij emisioni thënien e famshme të kryeministrit që “opozitës do t’i lëmë ngjalat e Nar Kokës, ndërkohë që ne do të ecim përpara dhe do të fitojmë”... E kam dëgjuar edhe unë shpesh këtë thënie dhe këtë betejë të doktorit me Nar Kokën. Në kushtet kur ai po i shmanget një debati me z. Rama, shpresoj të ketë me dëshirë një debat me Nar Kokën. Berisha është një burrë shteti apo një diktator? Mendoj se është në një provë të madhe tani për t’iu afruar njërës apo tjetër dhe kjo do të duket në raport me zgjedhjet. Ai është i pafuqishëm për të ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve. E theksoj këtë, edhe ai vetë e di shumë mirë. Edhe ai vetë e di shumë mirë këtë gjë. Por ka shumë rëndësi që qëndrimi i tij në rast se ai do të donte të mbetej apo t’i afrohej vlerësimit të parë dhe jo të dytit. Të shikojë interesat e vendi, interesat afatgjata. Nuk është e rëndësishme nëse PD merr 58 apo 62 mandate. Nuk është kjo që do të mbahet mend pas 23 qershorit. Ajo që do të mbahet mend është nëse zgjedhjet në Shqipëri ishin të lira dhe të ndershme apo zgjedhjet në Shqipëri edhe pse fitoi opozita nuk i kishin standardet e duhura për shkak të sjelljes të pakontrolluar dhe të papërmbajtur të mazhorancës, e cila natyrisht ka një emër. Edi Rama ka deklaruar në këtë studio një javë më parë se LSI nuk i ka prishur kurrë marrëveshjet. Cili është thelbi strategjisë së ribashkimit tuaj me kreun e PS-së dhe respektivisht të partive që drejtoni? Një nga ndarjet themelore midis PS-së dhe LSI-së është ajo që ka të bëjë me ndryshimet kushtetuese në vitin 2008, të cilat reflektuan edhe në ndryshimet në kodin zgjedhor dhe praktikisht u përqendruan shumë pushtete tek kryeministri dhe u dobësuan shumë balanca të cilat ishin të fiksuara në Kushtetutë. PS

Gjatë takimit të djeshëm të Metës me Moore dhe Arvizu

“Por për një gjë të jeni të bindur, opozita nuk ka asnjë qëllim që të bojkotojë zgjedhjet, apo të shesë zgjedhjet, përkundrazi. Opozita do të jetë në gjendje të mbrojë votat e të qytetarëve shqiptarë. Mjerë ai që do të prekë edhe një votë të vetme!

ka reflektuar për këtë dështim dhe mendoj se tashmë ne pajtohemi në një angazhim të përbashkët për të realizuar jo thjesht një marrëveshje 4-vjeçare për marrjen e pushtetit dhe për ndarjen e tij, sepse nuk mendoj se kjo është më e rëndësishme për qytetarët shqiptarë, por për të realizuar një marrëveshje afatgjatë strategjike e cila duhet të ketë si qëllim final anëtarësimin sa më të shpejtë të Shqipërisë në Bashkimin Evropian përmes stabilizimit të institucioneve, pavarësisë dhe modernizimit të tyre e njëkohësisht përmes politikave ekonomike dhe sociale që sjellin standardet konkrete në mirëqenien e çdo qytetari shqiptar... Z. Meta, nëse fitoni zgjedhjet ju vetë do të merrni pjesë personalisht në një kabinet qeveritar? Nuk kam pasur kohë të mendoj për këtë gjë dhe absolutisht që nuk është gjëja më e rëndësishme për mua as për LSI-në.... Cili do të jetë roli i LSI-së në një kabinet të nesërm? Pasi ndokush mund të thotë se, se LSI-ja mund të drejtojë të njëjtit sektorë që ka drejtuar edhe gjatë këtyre 3-4 viteve me Partinë Demokratike. LSI-ja nuk e ka këtë problem dhe këtë shqetësim. Roli i LSI-së do të përcaktohet nga vota që do të marrë LSI-ja, pra nga kontributi që ajo do të japë për sukses të përbashkët. Lidhur me çdo paragjykim, është normale që të ketë edhe paragjykime, që të ketë edhe keqdashje. Këto nuk na shqetësojnë aspak pasi LSI-ja është angazhuar për të ardhmen, për të bërë një transparencë totale të qeverisjes deri tani, përfshirë edhe sektorët ku kanë drejtuar titullarët e LSI-së. Në një shkrim z. Panariti sugjeronte shkruante për lista të përbashkëta PSLSI, jo në të g jithë vendin, mund të maksimizojnë votat e së majtës. Mendoni që ky është një sugjerim që mund të konkretizohet ? Nuk e kam lexuar intervistën e plotë të profesor Panaritit, kam dëgjuar shumë lajme që LSI-ja do të marrë 3 apo 4 deputetë tek listat e PS e gjëra të tilla. Ka pasur disa shkrime. Janë normale. Nuk ka asnjë problem. Ajo që mund t’ju them juve, lidhur me këtë rast është që

bindja ime që LSI është një forcë politike e cila nuk kërkon më shumë sesa miraton. Gjithçka e kërkon e bazon tek puna e saj, tek vota, tek mbështetja që ajo gëzon dhe konfirmon, që do të thotë se LSI do të ketë listën e saj dhe absolutisht nuk shikon që listat e përbashkëta do të sjellin maksimizimin e fitores. Çdo forcë politike do të maksimizojë kontributin e saj, vota e saj, mandatet e saj dhe në këtë mënyrë maksimizohen votat dhe mandatet e të gjithë koalicionit. Ju përjashtoni mundësinë e elementëve të LSI-së në listat e PS-së apo anasjellas? Është jo normale dhe nuk ka arsye pse. LSI është një forcë politike e cila në bazë të këtij Kodi dhe kësaj zgjedhjeje që ka bërë dhe maksimizon në mënyrë të jashtëzakonshme numrin e mandateve të saj. Po lista të “zeza” i keni imponuar njëritjetrit? P.sh i jeni imponuar z. Rama për mospërfshirjen e Dritan Priftit në listat e PS? Është për të ardhur keq për shumë reagime të ndryshme, të cilat nuk meritojnë asnjë lloj vëmendje. Unë nuk ndërhyj në çështjet e brendshme të PS-së. As nuk kam të drejtë të vë kushte dhe as nuk pranoj kushte për çështje të brendshme të LSI-së. Janë forumet e LSI-së ato që vendosin. Ne jemi duke realizuar një marrëveshje historike që i jep fund një periudhe të gjatë të ndarjes dhe të konfliktit brenda të majtës. Jam i bindur që do të gjejmë një perspektivë të re afatgjatë edhe strategjike. Kjo që e majta, jo thjesht PS-LSI, të mundet të japë më të mirën e saj për një Shqipëri evropiane, për një Shqipëri shumë më të denjë. Ky qytetarët ndihen të sigurt dhe nuk janë kaq të ndikuar nga politika siç janë sot. Kjo është e papranueshme ndërkohë që qytetarët kanë probleme të tjera dhe kanë nevojë të jenë sa më të qetë në jetën e tyre dhe kjo do të ishte një standard i lartë për vetë jetën dhe mirëqenien e tyre. A do të tentohet edhe një ribashkim i LSI-së me PS-në? Nuk mendoj se kjo është një çështje që është në rendin e ditës apo mund të jetë në rendin e ditës. Kryesorja është t’i qëndrojmë fort atyre parimeve dhe atyre objektivave strategjike dhe PS-LSI mendoj se janë mjaft komplementare për njëra-tjetrën.


6

kronika e ditës

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Ditari

Ministria e Ekonomisë e sheh si mundësi reale zgjidhjen e çështjes në mënyrë paqësore, pasi edhe pala çeke kishte tentuar gjithnjë që konflikti të zgjidhej me negociata. Por kjo qe e pamundur gjatë fundit të vitit, për shkak të problematikës që çekët krijuan duke hequr dorë nga blerja në import e energjisë.

shkurt

Shqipëria, e para në rajon për dixhitalizimin e Hipotekës Sistemi i kompjuterizuar i regjistrimit të pasurive të paluajtshme e rendit Shqipërinë në vendin e parë në Europë dhe në Azi, në këtë aspekt. Vlerësimi është bërë në konferencën vjetore të Bankës Botërore “Për tokën dhe varfërinë”, e mbajtur në selinë e këtij institucioni në Washington. Sipas drejtorit të Përgjithshëm të Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, Arben Qirjako, ky sistem është instaluar aktualisht në 5 qytetet më të mëdha të vendit, ndërkohë që është në vijim edhe në qytete të tjera. Ndërkaq Qirjako garanton se brenda këtij viti do të mbyllet procesi i regjistrimit fillestar të pasurive të paluajtshme në të gjithë vendin. Regjistrimi dixhital i pronave redukton kohën e këtij procesi, ul kostot financiare, si dhe shmang burokracitë e tepërta. Ministri i Ekonomisë dhe Energjetikës Florion Mima

Qeveria ndryshon kurs, seancë pajtimi me CEZ Qeveria dhe kompania çeke CEZ po tentojnë ta zgjidhin në paqe, jashtë dyerve të gjykatës, konfliktin. Burimet nga Ministria e Ekonomisë pohojnë se shumë shpejt do të mbahet në Vjenë një seancë pajtimi mes palëve. Ja pse po tentohet shmangia e Arbitrazhit Me ikjen e LSI-së nga koalicioni qeverisës dhe për pasojë zëvendësimi i ministrave të saj me disa të tjerë, po i çon disa çështje delikate, si ajo e konfliktit me CEZ-in, në hulli të tjera. Ministri i ri i Ekonomisë, Florion Mima ka frenuar përshpejtimin e procedurave të Arbitrazhit, duke preferuar një rinegocim të situatës me CEZ-in. Sipas burimeve në Ministrinë e Energjetikës, para se procesi gjyqësor të avancojë, do të zhvillohet një seancë pajtimi me CEZ-in. Ky takim që do të zhvillohet në kryeqytetin austriak, pritet të fusë konfliktin në zgjidhje paqësore, ose

t’i hapë rrugë përfundimisht Arbitrazhit. Pajtimi

Raundi i parë i bisedimeve për pajtim ndërmjet qeverisë dhe CEZit do të zhvillohet në Vjenë gjatë ditëve në vijim. Nxitja për të zgjidhur konfliktin në këtë mënyrë qëndron në faktin se të dyja palët kanë leverdi të shmangin kostot që rrjedhin nga pagesat e avokatëve për Arbitrazh. Sakaq, qeveria shqiptare i ka akorduar gati 1 milion dollarë për përgatitjen ligjore që kërkon çështja në fjalë. Ministria e Ekonomisë e sheh si mundësi reale zgjidhjen e çështjes në mënyrë paqësore, pasi edhe pala çeke kishte tentuar gjithnjë që konflikti të zgjidhej me negociata. Por kjo qe e pamundur gjatë fundit të vitit për shkak të problematikës që çekët krijuan, duke hequr dorë nga blerja në import e energjisë. Kjo situatë zhyti tregun e energjetikës dhe buxhetin e shtetit në një zinxhir borxhesh, të cilat pas vënies në administrim të CEZ-it nga shteti kanë nisur të shlyhen. Çka do të thotë se nuk ka më rreziqe të shtu-

ara në sektorin e energjetikës, ndërkohë që janë vënë në rrugën e zgjidhjes problemet e krijuara. Ngërçi

Edhe pse CEZ ka zhbllokuar pagesat ndaj KESH-it dhe OST-së duke sjellë një normalitet në treg, situata sërish mbetet delikate. Pasi administrimi bëhet nga shteti shqiptar dhe pronësia është e kompanisë çeke, CEZ. Sado suksese të ketë CEZ nën drejtimin e administratorit Sahit Dollapi, për sa kohë që 76 për qind e aksioneve zotërohen nga çekët nuk ka vend për optimizëm. Enti Rregullator i Energjisë vëren një menaxhim shumë të dobët të CEZ-it

zgjidhja Nxitja për të zgjidhur konfliktin në rrugë paqësore qëndron në faktin se të dyja palët kanë leverdi të shmangin kostot që rrjedhin nga pagesat e avokatëve për arbitrazh

gjatë vitit 2012. Më shumë se 46 për qind e energjisë ka humbur në rrjetin e shpërndarjes, për të cilën nuk është vjelë asnjë lek. Dëmi është kolosal. Enti Rregullator në raportin për deputetët verën se CEZ ka bërë disa korrigjime duke tentuar uljen e nivelit të humbjeve. Por pas rakordimeve që janë bërë me kompanitë e tjera KESH dhe OST, është vënë re se niveli i humbjeve është më i lartë. Humbjet e përgjithshme të raportuara nga kompania CEZ për vitin 2012 arrijnë në 44.96%. Por sipas llogaritjeve nga ERE, humbjet llogariten të jenë 46.38%. Ndërkohë që mosmarrëveshje të tjera ka plot lidhur me borxhet që CEZ ka ndaj kompanive dhe borxhet që familjarët dhe entet kanë ndaj CEZ-it. Shifrat e ERE-s tregojnë se CEZ ka një borxh të pambledhur prej rreth 500 milionë eurosh deri në fund të vitit. Për shkak të kësaj situate ERE i hoqi licencën kompanisë më 21 janar të këtij viti, duke e transferuar konfliktin edhe me qeverinë e çeke, e cila nga ana e saj u kundërpërgjigj me një bllokim të mundshëm të procesit të anëtarësimit në BE.

Projekti, sigurim depozitash sipas riskut Agjencia e Sigurimit të Depozitave shikon mundësinë e ndryshimit të primit në varësi të situacionit të bankës. Në një ekonomi të lirë tregu bankat mund të falimentojnë, ndaj sigurimi i depozitave deri në një masë të caktuar është i rëndësishëm për krijimin e besimit të individit, në mënyrë që ai të mos i humbasë kursimet. Për të shmangur pasojat financiare janë krijuar sistemet e sigurimit të depozitave. Aktualisht me ligj sigurohen depozitat në shuma deri në 2.5 milionë lekë (ose të konvertuara në valutë). Për të mbuluar rreziqet, bankat paguajnë çdo vit një prim, por zhvillimet e kohëve të fundit kanë lindur nevojën për rishikimin e formulës. Duke marrë shkas nga prezantimi i raportit vjetor 2012, kreu i ASD-së, Toni Gogu paraqiti para anëtarëve të komisionit parlamentar të Ekonomisë mundësinë e ndryshimit të variantit të përcaktimit të primit e sigurimit për depozitat, sikurse kanë vepruar dhe po veprojnë vendet e Bashkimit Europian. Shumë agjenci janë duke ndërhyrë në momente kritike sa u takon sigurimit të depozitave, por praktikat tregojnë për aplikimin e formulave në varësi të riskut. “Është e nevojshme që bankat të paguajnë primin mbi bazë të riskut që i shkaktojnë sistemit dhe riskut që mbartin”, thotë Gogu, i sapoemëruar në këtë post, duke zëvendësuar Silvana Sejkon.

Bode: Për dy muaj përfundon kësti i dytë për ish-të përndjekurit Për dy muajt në vijim përfundon pagesa e këstit të dytë për të gjithë ish-të përndjekurit politikë”, njoftoi dje ministri i Financave, Ridvan Bode, nga rrejti social Facebook. Ai lajmëroi se nesër miratohen për kompensim edhe 700 dosje të tjera. Bode tha se janë miratuar nga Këshilli i Ministrave gjithsej 11729 dosje për ish-të dënuarit politikë dhe janë paguar me këstin e parë gjithsej 10 594, ndërkohë që janë në proces pagese edhe 1135 dosje. Pagesa e këstit të dytë është kryer për 3885

dosje ish-të dënuarish politikë dhe janë duke u paguar për këstin e dytë edhe 6397 dosje. Sot pritet të kalojë listëpagesa për 700 nga këto dosje. Mirëpo reagimet e ishtë dënuarve në Facebook-un e ministrit nuk kanë qenë aspak pozitive. Pasi shumë prej tyre kanë pohuar se nuk janë dëmshpërblyer, duke vënë në dukje edhe procedurat e mëdha burokratike me të cilat është shoqëruar procesi i dëmshpërblimit. Pak ditë më parë një grup ish-të përndjekurish kanë protestuar para zyrave të

Kuvendit për zvarritjen e kompensimit. Këtë vit qeveria ka vënë në dispozicion të ish-të përndjekurve fondin më të madh të 5 viteve të fundit. Tre miliardë lekë ose 22 milionë euro janë llogaritur në buxhet për t’iu shpërndarë ish-të persekutuarve. Por vlera nuk është e mjaftueshme për përmbylljen e procesit, pasi fatura totale e tij është rreth 400 milionë euro. Ministria e Financave po shpërndan këstin e parë dhe të dytë për ish-të përndjekurit, pa kufij moshe.

Vlera minimale paguhet për ata që janë larg vendbanimit nga 36 deri në 80 kilometra


kronika e ditës

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

ditari

19.04.2013

7

Ngjarja mësohet se ka ndodhur katër ditë më parë, kur 31-vjeçari ka qëndruar në radhë me të moshuarit, me pretekstin se po merrte pensionin e një të afërmi të tij

shkurt Një greke kapet me hashash në Kakavijë Një shtetase greke është ndaluar nga blutë e Kakavijës në tentativë për të trafikuar në drejtim të Greqisë një ngarkesë me marijuanë. Sipas burimeve zyrtare në Policinë Kufitare, një shtetase greke që udhëtonte nga Saranda në drejtim të Greqisë u ndalua në doganë, pasi dyshohej se në automjetin “Hundai” me targa greke TKZ 58 48, kishte bimë narkotike. Gjatë kontrollit në brendësi të derës së shoferit, policia ka evidentuar një pako të mbështjellë me letër natriban, e mbushur me lëndë narkotike marijuanë. Në këtë situatë, Policia Kufitare ka bërë menjëherë bllokimin e drejtueses së automjetit dhe ka lajmëruar grupin hetimor si dhe specialistët e Sektorit kundër Narkotikëve në Drejtorinë e Policisë së Qarkut Gjirokastër. Shtetasja nga Larisa është shoqëruar në ambientet e policisë, ku edhe është marrë në pyetje. Pas hetimeve të kryera është realizuar arrestimi i Dhimitra Tulikas, e datëlindjes 1964, lindur dhe banuese në Larisa të Greqisë. Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar pakua me lëndë narkotike si dhe automjeti. Materialet në ngarkim të kësaj shtetaseje do t’i kalojnë Prokurorisë së Krimeve të Rënda Tiranë për ndjekje të mëtejshme për veprën penale të “trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike”. Bledi Shehu

Kurth vjedhjeje me ilaç gjumi, arrestohet 31-vjeçari nga Tirana Dy pensionistë, një taksist dhe një picier kanë rënë në kurthin e një 31-vjeçari, që i drogonte me ilaç gjumi e më pas u merrte paratë. Policia arreston Florenc Burrin dhe shpall në kërkim bashkëpunëtorin Dashamir Biçaku Tiranë Vjedhje me ilaç gjumi! Kjo

ishte metoda e ndjekur nga një hajdut në Tiranë, i cili është arrestuar dje nga Komisariati Nr.2 i Policisë. Mënyra e pazakontë e vjedhjeve u zbulua nga hetuesit, pas denoncimeve të mbërritura nga disa qytetarë të dëmtuar nëpërmjet kësaj forme. Lajmi u bë i ditur nga burime të policisë së Komisariatit Nr.2 në kryeqytet, që thanë se kanë arrestuar një person dhe kanë shpallur një të dytë në kërkim. Sipas policisë, të dyshuarit ftonin persona të ndryshëm, të cilët i takonin rastësisht për t’i qerasur dhe pasi iu hidhnin në gotë ilaç gjumi, u vidhnin paratë dhe sendet me vlerë. Florenc Burri quhet i arrestuari, ndërsa bashkëpunëtori i tij është shpallur në kërkim. Burimet e policisë thanë se kanë marrë 3 denoncime deri më tani, por dyshohet se numri i të mashtruarve është shumë më i madh. Sipas këtyre burimeve, ka informacione

dhe të dhëna edhe për shumë raste të tjera të cilat nuk janë denoncuar nga të dëmtuarit për motive të ndryshme. Ngjarja e parë e regjistruar dhe e dokumentuar nga policia i përket dy pensionistëve nga Tirana, të cilët prisnin në radhë për të marrë paratë e pensionit në një filial poste. Ngjarja mësohet se ka ndodhur katër ditë më parë, kur 31-vjeçari ka qëndruar në radhë me të moshuarit, me pretekstin se po merrte pensionin e një të afërmi të tij. Ndërsa qëndronte në radhë, hajduti shikonte dhe zgjidhte se cilët do të ishin personat që do të bastiste. Personi i arrestuar qëndroi në radhë dhe ftoi dy pensionistë për të pirë diçka freskuese në një lokal aty pranë tyre. Sipas policisë, ai kishte shkuar vetë në banak për të marrë pijet, të cilat edhe pse të hapura, nuk kanë ngjallur dyshime tek të moshuarit. Menjëherë pas pijes ata janë përgjumur dhe kur janë zgjuar, nuk kanë gjetur portofolat dhe sendet perso-

nale. Menjëherë pas këtij rasti, të moshuarit denoncuan në Komisariatin Nr.2, ndërsa policia nisi hetimet. Rasti i dytë i përket një taksisti pranë stadiumit “Dinamo”. Pasi kanë bërë pak rrugë bashkë, 31-vjeçari i ka kërkuar të ndalë dhe

Personi i arrestuar qëndroi në radhë dhe ftoi dy pensionistë për të pirë diçka freskuese në një lokal aty pranë tyre. Sipas policisë, ai kishte shkuar vetë në banak për të marrë pijet, të cilat edhe pse të hapura, nuk kanë ngjallur dyshime tek të moshuarit. Menjëherë pas pijes ata janë përgjumur dhe kur janë zgjuar, nuk kanë gjetur portofolat dhe sendet personale.

Vrasja e Vodhinës, autorët lihen në burg

të presin një person tjetër që do vinte me ta. Nga çanta ka nxjerrë një kanaçe me pije energjike dhe e ka hapur. Më pas ia ka ofruar shoferit, i cili nga ana e tij e ka pirë. “Taksisti humbi ndjenjat dhe kur është përmendur ka parë se i mungonin 90 mijë lekë të reja, ora e dorës, unaza, byzylyku dhe katër telefona’, - tha për MAPO-n një nga hetuesit. Po ashtu edhe taksisti denoncoi vjedhjen në Komisariatin e Policisë Nr.2. Ndërkaq një rast tjetër për të cilin hetuesit akuzojnë 31-vjeçarin Florenc Burri është ai i vjedhjes së një picieri, të cilit iu deshën 24 orë në spital për të dalë nga gjendja pas konsumimit të ilaçit gjumësjellës. Një takim rastësor e ka ulur atë në kafe me hajdutin Burri, ndërsa më pas e ka parë veten në spital. Veç këtyre rasteve policia thotë se po verifikon disa raste të tjera për të cilat ka dyshime se autorësia është e njëjtë, ndërsa është në kërkim të bashkëpunëtorit të të arrestuarit.

Gjykata e Gjirokastrës ka lënë në burg dy të ndaluarit e dyshuar si autorë të ngjarjes së Vodhinës, ku gjatë një tentative për grabitjen e një banese humbi jetën edhe i zoti i shtëpisë. Sipas burimeve zyrtare në Gjykatën e Shkallës së Parë, gjatë seancës trupi gjykues ka dhënë masën “burg pa afat” për 25-vjeçarin Adrian Qopekaj dhe Dashamir Kamon, 43 vjeç, të dy nga Libohova. Mbi ta rëndojnë akuzat për veprat penale “vjedhje me pasojë vdekjen” dhe “vjedhje me dhunë, kryer në bashkëpunim”. Ndërkohë, mbi 25vjeçarin Qopekaj rëndojnë edhe akuzat për “prodhim dhe mbajtje pa leje të municioneve luftarake”, si dhe për “vjedhje të kishave dhe bizneseve”. Të dy të akuzuarit u ndaluan nga policia e Gjirokastrës si autorët e dyshuar të tentativës së grabitjes së një shtëpie ne fshatin Vodhinë, Gjirokastër, ngjarje gjatë së cilës humbi jetën edhe i zoti i banesës ndërsa u përlesh fizikisht me të dy hajdutët.  Bledi Shehu

Parcela hashashi në Lekbibaj, RENEA arreston Gjeloshin Tiranë RENEA arreston në kryeqytet Filip Gjeloshin me akuzën e kultivimit të bimëve narkotike në Tropojë. Bashkë me të policia arrestoi edhe tre persona të tjerë të dyshuar për të njëjtën akuzë. Arrestimi i tij u bë i ditur nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit nëpërmjet një deklarate zyrtare. Mësohet se aksioni u realizua në fshehtësi në orën 05:00 të mëngjesit të djeshëm. Gjeloshi, 38 vjeç nga Tropoja, banues në Tiranë në rrugën “Siri Kodra” u arrestua nga efektivët e RENEA-s në kuadër të operacionit të koduar “PISHA”. Policia tha se për arrestimin e tij u ekzekutua një urdhër arresti i lëshuar nga Prokuroria e Tropojës, e cila e akuzon atë për kultivim të bimëve narkotike në bashkëpunim. Përveç Gjeloshit, në pranga përfunduan edhe Nikollë Mulaj, 66 vjeç, Rinard Progni, 22 vjeç, Besnik

Mëshaj, 35 vjeç, të gjithë nga Tropoja. “Arrestimi i këtyre shtetasve është bërë i mundur në kuadër të një procedimi penal të vitit 2012, nën akuzën e kryerjes së veprës penale të “kultivimit të bimëve narkotike të kryer në bashkëpunim”, parashikuar nga neni 284/2 i Kodit Penal”,- tha Policia e Shtetit në një deklaratë të saj dje për mediat. Operacioni i koduar “Pishat” është fundi i një hetimi të shtrirë në harkun kohor të rreth 9 muajve. Sipas saj, këta persona janë autorët e dyshuar të kultivimit të një sasie të konsiderueshme të bimëve narkotike hashash në një sipërfaqe prej rreth 6 parcelash në komunën e Lekbibajt në Tropojë. “Filip Gjeloshi njihet si person me rrezikshmëri të lartë shoqërore, i kërkuar disa herë për krime të rënda kundër personit dhe kundërshtim të punonjësve të Policisë së Shtetit”, njoftoi policia më tej në

I arrestuari Filip Gjeloshi

deklaratë. Ndërkaq për personat e mësipërm Gjykata e rrethit të Tropojës ka caktuar masën e sigurisë “arrest me burg”, në sajë të materialeve dhe provave të grumbulluara gjatë  këtij hetimi. Veç të arrestuarve të mësipërm policia tha se ka dyshime dhe po hetohet edhe për persona të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet kriminal të mbjelljes e kultivimit të narkotikëve. Filip Gjeloshi është i njohur dhe i skeduar nga ana e policisë për një sërë krimesh që kanë të bëjnë me plagosje dhe tentativa vrasjeje dhe është dënuar disa herë për këto veprime. Ai u plagos në vitin 2011 nga persona të panjohur në rrugën “Siri Kodra” të kryeqytetit, pas një konflikti. Gjeloshit iu zu pritë në afërsi të shtëpisë së tij dhe u qëllua me armë. Pavarësisht plagëve të marra, Gjeloshi arriti të shpëtonte mrekullisht nga ky atentat. D.Biçaku


CMYK

8 19.04.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

NR. 16 (261), VITI VIII BOTIMIT MARS 2013 ÇMIMI 300 LEKË

EKSKLUZIVE / INTERVISTA ME FILOZOFIN FRANCEZ, LUC FERRY: BOTA ASNJËHERË NUK KA QENË MË MIRË

BESNIK MUSTAFAJ Ngatërresat në kufirin francez me emrin Le Pen STEFAN ÇAPALIKU Gjurmët e ujkut oriental te shqiptarët

JO VETËM POLITIKË SI ZAKONISHT

FOTO ESSE Natë shqiptare në Oslo MIRA MEKSI Kur fatin ta shkruajnë librat

ALASTAIR CAMPBELL

E PËRMUAJSHME

NJERIU I RILINDJES SË EDI RAMËS Eshtë spin doctor-i i fushatave të Tony Blair-it. Shqiptarët e njohin nga koha e luftës në Kosovë, kur mbronte vendimin e shefit të tij për të ndërhyrë ushtarakisht në Kosovë. Campbell vjen në Shqipëri pikërisht me Ditarët e atyre ditëve: Vitet e mia me Tony Blair, botim i UET Press. Në një bashkëbisedim me Henri ÇILIN flet për librin, rëndësinë e strategjisë në politikë, e të tjera.


CMYK

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

19.04.2013

9

Ta Shohësh Botën me Optikë Elitare! Është optika më prestigjoze në Shqipëri. Përfaqësuese e autorizuar e

CARTIER për të gjithë rajonin.

Grand Optika Group sh.p.k, Hotel Sheraton, Tirana ,Albania Tel:0673001000; 0674006606; info@grandoptika.al; www.grandoptika.al

Grand

optika


10

Opinione & Editoriale

Blog & Ide

OpEd

Nga Bujar Kapexhiu

Opinione dhe Editoriale

Maqedonia, vendi i heronjve dhe budallenjve Maqedonia, një shtet pa emër dhe me një identitet të mohuar e kërcënuar nga jashtë, ka rrezik të shndërrohet në kazan ku edhe njëherë shteti i dirigjuar nga maqedonasit mund të ziejë inatin për betejat e humbura identitare dhe kompensimin e tyre në revansh ndaj shqiptarëve EDHE NJË SHUPLAKË E BRUKSELIT PËR MAQEDONINË: Si për inat të politikanëve vendorë, Maqedonia vazhdon të jetë e fokusuar në vëmendjen e diplomatëve ndërkombëtarë. Ende pa përfunduar vizita e përfaqësueses së lartë për Politikë të Jashtme të BE, Ketrin Eshton, në Shkup, nga Brukseli erdhi edhe një flakareshë e nxehtë për politikanët e papërgjegjshëm. Komisari për zgjerim, Shtefan Fyle, nuk dha kurrfarë rekomandimi për Maqedoninë sa i përket fillimit të negociatave për anëtarësim në BE. Përpos stagnimeve disavjeçare në kontestin rreth emrit, Maqedonia kësaj radhe ka zhgënjyer Brukselin edhe me mospërmbushjen e marrëveshjes së arritur për tejkalimin e krizës politike në vend si dhe ngecjen e disa reformave institucionale. E ndodhur ndërmjet presionit ndërkombëtar për daljen nga statusquoja dhe ekzaltimeve të brendshme pas fitores kolosale në zgjedhjet lokale, klasa politike maqedonase në Shkup ende nuk po mundet ta gjejë një majë prej nga do të mundte të vrojtonte pasojat e gabimeve që ajo po i bën hap pas hapi, e ditë pas dite. Fryma deklarative për një rrugë europiane të ecjes së shtetit, sikur ngulfatet nga një frymë tjetër, retrograde, përjashtuese, ksenofobe, e nxitur dhe frymëzuar nga qarqe të afërta me pushtetin, dhe jo rrallë edhe nga vetë pushteti. Pritja si hero, me ceremoni shtetërore, i një krimineli lufte, Johan Tarçullovski, i akuzuar nga Tribunali i Hagës për vepra kriminale kundër civilëve shqiptarë në fshatin Luboten të Shkupit, rikthimi i skenave të tmerrshme me rrahje të fëmijëve shqiptarë nëpër rrugët e Shkupit, shfuqizimi i fitores së Zijadin Selës në Strugë nga ana e Gjykatës Administrative, janë disa nga majat e ajsbergut ku po thehet lundra e sfilitur e demokracisë së brishtë maqedonase. NË KAZANIN E REVANSHIT NDAJ SHQIPTARËVE: Shumëkush që merr

koment EMIN AZEMI

mundin të shpjegojë drejt këtë lajthitje që po i ndodh politikës aktuale në Shkup në raport me problematikat që e bëjnë të qëndrueshëm një shtet, sërish ballafaqohet me dilemën nëse krejt kjo ndodh rastësisht, apo qëllimisht. Një shteti si Maqedonia, me probleme të hapura dhe me konteste të pazgjidhura, nuk i lejohet luksi i të qenit qendra e botës, thuajse ajo përcakton balancet gjeostrategjike në mes Lindjes e Perëndimit. Mediat dhe analistët në Shkup, që po e ushqejnë këtë iluzion për gjoja faktorizimin e Maqedonisë, në fakt po prodhojnë mjegulla para syve të publikut, për të humbur qartësinë e shikimit të pasojave të kësaj politike izoluese që po udhëheq kryeministri aktual. Në këtë mjegullnajë ka rënë edhe opozita, e cila paaftësinë e saj për të vepruar si klasë politike e ndërgjegjshme e ka shndërruar në baladë të shanseve të humbura. Prandaj dalin të paefektshme edhe apelet e Ali Ahmetit për tejkalimin e pengesave për ta bërë Maqedoninë anëtare të NATO-s. Injorimi i këtij apeli nga ana e kryeministrit Gruevski rikonfirmon rrugën njëkahëshe të këtij të fundit dhe paqartësinë sesi do të jetë fati i vendit, të cilit po i shtohen budallenjtë që krenohen me mizoritë e kriminelëve dhe me huliganizmin nëpër rrugët e Shkupit. Maqedonia, një shtet pa emër dhe me identitet të mohuar e kërcënuar nga jashtë, ka rrezik të shndërrohet në një kazan ku edhe njëherë shteti i dirigjuar nga maqedonasit mund të ziejë inatin për betejat e humbura identitare dhe kompensimin e tyre në revansh ndaj shqiptarëve. Kush mundet ta parandalojë këtë zjarrvënie poshtë kazanit të çmendurive ala maqedonase dhe a është ky momenti që reflekton një vetëdije pak më të konsoliduar për unitet brendashqiptar. Ata që kanë përvetësuar mjeshtërinë e fshehjes së përgjegjësive për paudhësitë e bëra, vështirë e kanë të tregojnë një minimum vullnet për ndonjë kompromis. Përkundrazi, ata janë të prirur t’i shkojnë deri në fund rrjedhës logjike të paudhësive të tyre, duke inskenuar

gjithnjë e më tepër ngjarje me prapavijë etnike. Kontestimi i drejtimit të Strugës nga një shqiptar, shpeshtimi i incidenteve nëpër Shkup, presioni dhe mbivotimi i kuadrove shqiptare nëpër institucionet e shtetit, ka si rezultante mbulimin e paaftësisë së pushtetit aktual për të menaxhuar me resurset e shtetit. Makineria propagandistike për prodhimin e sukseseve qeveritare dhe konvertimin e tyre në krenari për kombin e vuajtur maqedonas ka rrezik të shndërrohet në vegël të rrezikshme që do të vriste shpresat dhe aspiratat kolektive europiane të një populli, të ngulfatur në baltën e paqartësive ballkanase. A PO TESTOHET LOJALITETI EUROPIAN: Republika e Epërme e Maqedonisë të jetë emri që do të përdorej në 7-8 vitet e ardhshme derisa të zgjasin negociatat për anëtarësim në BE. Ky emër do të përdorej erga omnes në të gjitha gjuhët, përpos në gjuhët e dy vendeve, kurse të gjitha çështjet e hapura identitare do të zgjidheshin në kuadër të standardeve të BE-së. Po me këtë e m ë r t ë r i , Ma q e d o n i a d o t ë anëtarësohej edhe në NATO. Ky është propozimi më i ri i ndërmjetësit të OKB, Metju Nimic, i cili vjen pas një seri negociatash e përplasjesh rreth emrit “Maqedoni” në mes të Athinës dhe Shkupit. Ende nuk ka një reagim zyrtar nga ana e Shkupit sa i përket propozimit për emrin e ri të shtetit, kurse shtypi grek ka sjellë fragmente të një reagimi publik, duke shprehur mospajtim sa i përket versionit të ri të emrit, sepse atributi “E epërme” shpie në mohim të toponimit më të gjerë gjeografik, siç është Maqedonia. Ende nuk dihet sesi do të jetë epilogu i zhvillimeve diplomatike në Bruksel sa i përket të ardhmes së Maqedonisë, por Shkupi zyrtar nuk ka edhe shumë komoditet të mbështesë shpresat te Brukseli, aq më tepër kur kompromisi rreth emrit do të ishte faktori përcaktues i axhendës europiane të Maqedonisë, së paku para janarit të vitit të ardhshëm, kur Greqia do të marrë kryesimin e BE-së. Heronjtë dhe budallenjtë e një shteti pa emër, a mund të bëhen bashkë për të lajthitur pjesën tjetër të kthjelluar, që ka ngelë e pa përcëlluar nga kazani i revanshizmit maqedonas dhe deri kur do të tolerohet kjo zjarrvënie në këtë cep të Europës? Si duket, kohë ka, por nuk ka aq sa mendojnë disa për të ble lojalitet fals europian...

Ëndrra në sirtar

Çfarë duhet të bëjnë subjektet politike të minoriteteve në këto zgjedhje? Bledar Bashanoviq

N

jë interes specifik përbën për ‘bastexhinjtë’ e politikës shqiptare edhe zgjidhja e enigmës së qasjes politike të PBDNJ-së si parti kryesisht përfaqësuese e interesave te minoriteteve. Enigmë kjo edhe për vetë aktorin politik minoritar në fjalë, PBDNJ-në, dhe jo vetëm atë. Në një dilemë të tillë janë dhe forca të tjera përfaqësuese të minoriteteve specifike, siç është Aleanca e Maqedonasve të Shqipërisë, MEGA apo dhe partia e sapoformuar e vllehve të Shqipërisë. Në total kjo shtresë minoritare, sipas të dhënave të kontestuara të Censusit të popullsisë të vitit 2012, nuk zë më shumë se 2% të popullsisë, por në një vlerësim real edhe të elementëve të tjerë mbi ekzistencën e tyre numerike potencialisht mund të përbëjnë një kushtëzim të fortë për çdo aleance qeverisëse. Këto forca politike potencialisht decizive për mazhorancën e ardhshme parlamentare, nuk kanë hedhur as të paktën idenë për krijimin e një fronti të përbashkët, një aleancë parazgjedhore midis tyre për vendimmarrjen mbi aleancat parazgjedhore me partitë e mazhorancës shqiptare. Një pasojë kjo e përçarjes së stërzgjatur të vetë elementit minoritar, ose e thënë drejt e lidershipit të tyre, situatë kjo e favorizuar nga disa elementë. Së pari sistemi zgjedhor, i cili është absolutisht në disfavor të minoriteteve, pjesëtarët e të cilëve janë, në pothuajse të gjitha zonat ku jetojnë, në minorancë numerike. Së dyti, si pasojë e moskoordinimit të tyre në proceset e vendimmarrjes politike. Së treti, importi i krizave dhe mosmarrëveshjeve midis shteteve të tyre amë mbi elementë kombëtarë me pjesëtarë të minoriteteve të tjera ka qenë një hendek i pakapërcyeshëm në favor të interesit të përbashkët. Së katërti, profilizimi si të majtë apo të djathtë ka treguar se mungon vullneti politik për unifikimin e qëndrimit të këtyre forcave. Sidomos në kërkesat për ndryshimin e dispozitave të legjislacionit zgjedhor, në veçanti para zgjedhjeve, kur normalisht ka kohë dhe për të bërë advokacinë e nevojshme për të garantuar përfaqësimin e minoriteteve në të gjitha nivelet e pushtetit. Vlerësimi pragmatist i këtij sistemi zgjedhor tejet jofavorizues për forcat politike minoritare duhet të rezultonte së paku në inicimin e proceseve konsultuese midis tyre, shkëmbimin e opinioneve mbi alternativat më të mira politike, bashkëngjitja ndaj të cilave do të rezultonte pozitive në zgjidhjen e problematikave të minoriteteve nga mazhoranca. Kundrejt idesë pothuajse ideale të krijimit të polit të tretë politik, nga vetëm subjekte politike minoritare, ideja e bashkëngjitjes së këtyre partive en block ndaj një koalicioni parazgjedhor, sipas kriterit të përftimit të sa më shumë të drejtave, apo pjesëmarrjes në pushtet, duket më aktuale. Nga ana tjetër ky lloj bashkimi do të merrte me shumë gjasa edhe votat minoritare të shpërndara në parti të ndryshme të mazhorancës etnike, apo dhe pjesëtarëve të minoriteteve, të cilat nuk kanë akoma formacione politike të profilit etnik. Në një situatë kur popullsia mazhoritare shqiptare, në ndryshim nga minoritetet dhe subjektet e tyre politike, nuk rrezikon të jetë e papërfaqësuar në Parlament (të dy kahet politike kanë shumicë dërrmuese mazhoritare shqiptare), përfaqësuesit politikë të minoriteteve rrezikojnë në mënyrë eminente mbas çdo zgjedhjeve të mbeten jashtë Parlamentit. Natyrshëm lind pyetja çfarë ndodh nëse ky grupim minoritar do të aderojë në një aleancë bashkë me grupimin e partive të cilat mund të jenë humbëse të zgjedhjeve, si do të arrihej realizimi i të drejtave të pjesëmarrjes në proceset vendimmarrëse, sidomos për çështjet që kanë të bëjnë me to në ekzekutiv? Për këtë pyetje ka një përgjigje të thjeshtë, shumë më të moralshme sesa veprimet e disa forcave politike kohët e fundit. Këto subjekte politike do të kishin të gjithë moralin politik në emër të përfaqësimit të të drejtave të popullsisë minoritare të bëheshin pjesë e mazhorancës qeverisëse, edhe nëse kjo do të thoshte ndryshimin e kahut të koalicionit. Dhe çdo mazhorancë qeverisëse do të kishte të domosdoshme të bënte pjesë të saj këto subjekte, në emër të integrimit të tyre në jetën publike të vendit. Kjo situatë imponohet nga kushtet aktuale jofavorizuese të garimit politik midis mazhorancës dhe minoriteteve. Deri në një të ardhme, kur përfaqësimi parlamentar i minoriteteve të jetë minimalisht i garantuar me anë të kuotave të parashikuara, duhet të sigurohet një advokaci efikase nëpërmjet një qëndrimi të unifikuar minoritar në Parlament për adoptimin e një kuadri ligjor i cili do të mundësonte një gjë të tillë. Gjë e cila do të arrihet vetëm me sigurimin e një pjesëmarrjeje sa më efektive në pushtet të subjekteve politike minoritare. *Anëtar i Komitetit të Minoriteteve.


op-ed

2

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Kulturë /Qosja: Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt Faqe 12

E

koment Ilir Ibrahimi

Sali Berisha në Kosovë ka gëzuar rolin e liderit të adhuruar nga Shqipëria dhe socialistët do ta kenë vështirë ta thyejnë atë mit. Nëse mendojnë se do të mund ta bëjnë këtë me disa paraqitje gjatë parafushatës zgjedhore, atëherë ka gjasë që ai mund t’u shkojë kot. Madje ideja për t’u përpjekur ta rrëzojë mitin Berisha në Kosovë gjatë parafushatës elektorale mund të kthehet si bumerang. Dhe a është e nevojshme një përpjekje e tillë e socialistëve tani kur miti Berisha ka filluar të thyhet nga vetë kosovarët? Nuk është më tabu që të dilet publikisht dhe të flitet për thyerje embargosh, bllokim mallrash, e dështim autostradash energjetike. politikan kalkulues, që kur vihen në pyetje interesat e ngushta, then embargo, anulon autostrada energjetike, premton dhe nuk mban fjalën për pasaporta e jep edhe fjalë të mëdha për bashkim. Rama nuk harroi t’i përmendë këto histori të rivalit të tij. Audienca e dytë e këtij fjalimi dukej se ishin qarqet ndërkombëtare. Premtimet e mëdha dhe gjuha nacionaliste e Berishës tanimë kanë sjellë reagime nga Uashingtoni dhe Brukseli dhe Rama po mundohet ta shfrytëzojë këtë për t’u paraqitur si një lider i moderuar, i cili e sheh integrimin në suaza të pranueshme nga komuniteti ndërkombëtar. Duke e paraqitur Berishën si një gogol nacionalist, që shfrytëzon mesazhe patriotike vetëm për qëllime elektorale, Rama donte të vriste dy zogj me një gur.

Por e tëra kjo do të ishte normale për një fushatë elektorale, nëse në atë sallë të bibliotekës do të kishte votues që do të merrnin pjesë në zgjedhjet e 23 qershorit. E në atë sallë, edhe pse kishte shumë simpatizantë të ardhur nga Tirana për të përgatitur këtë ngjarje, kishte shumë kosovarë, por që nuk ma thotë mendja se do të votojnë më 23 qershor. Është shumë e vërtetë që, për një arsye, përkrahja në Kosovë e një lideri nga Shqipëria ka një lloj ndikimi edhe në Shqipëri. Duke pasur parasysh daljen në skenë të partive me gjuhë nacionaliste, në zgjedhjet e 23 qershorit ky ndikim do të jetë edhe më i madh, dhe socialistët duan ta marrin atë pjesë të tortës. Në këto zgjedhje duket se ata nuk do t’i lënë asgjë rastësisë. Sali Berisha në Kosovë ka gëzuar rolin e liderit të adhuruar nga Shqipëria dhe socialistët do ta kenë vështirë ta thyejnë atë mit. Nëse mendojnë se do të mund ta bëjnë këtë me disa paraqitje gjatë parafushatës zgjedhore, atëherë ka gjasë që ai mund t’u shkojë kot. Madje ideja për t’u përpjekur ta rrëzojë mitin Berisha në Kosovë gjatë parafushatës elektorale mund të kthehet si bumerang. Dhe a është e nevojshme një përpjekje e tillë e socialistëve tani kur miti Berisha ka filluar të thyhet nga vetë kosovarët? Nuk është më tabu që të dilet publikisht dhe të flitet për thyerje embargosh, bllokim mallrash, e dështim autostradash energjetike. Fitimi i zemrave të kosovarëve më së paku duhet të bëhet gjatë një parafushate elektorale. Fakti që asnjëri nga përfaqësuesit e popullit ngurroi të marrë guximin për ta prezantuar Ramën tregon se politikanët kosovarë nuk janë të gatshëm të marrin anë ndaj njërit apo një krahu tjetër në politikën e Shqipërisë. Dhe kjo është e arsyeshme dhe korrekte. Fushata elektorale bëhet për të bindur votuesin se një parti e caktuar do të punojë më mirë për të nëse i jepet shansi. E kosovarët ende nuk votojnë në Shqipëri. Politikanët e Shqipërisë mund të bëjnë më tepër për kosovarët dhe Kosovën, por këtë do të mund ta bëjnë kur të drejtojnë shtetin. Atëherë nuk do të kenë nevojë të ndërtojnë apo të thyejnë mite, por në mënyrë konkrete ta ndihmojnë vëllanë e vogël të kësaj ane të kufirit. E dimë se borxh ia kanë! Nëse Rama vazhdon me qasjen e njëjtë që ka pasur Berisha, duke bërë premtime të mëdha, por duke mos realizuar asgjë, atëherë kjo nuk do jetë veçse një deja vu, të cilën kosovarët nuk besoj se do ta blejnë.

Universitet / Tri kthesat majtas, Veliaj ndan programin e PS me të rinjtë e UET Faqe 13

11

Je i bashkëngjitur me atë që sulmon. Robert Shea

Rreziku i konformizmit dhe morali politik

Rama në Kosovë ose bashkimi i shqiptarëve në fushatë zgjedhore di Rama filloi parafushatën zgjedhore në Kosovë. Në një skenar të përgatitur nga një staf i përkushtuar i Partisë Socialiste ai erdhi në Prishtinë për të na shpalosur programin dhe vizionin për Shqipërinë e pas 23 qershorit, me atë si kryeministër, por edhe vizionin e tij për shqiptarët në Ballkan, në këtë shekull të ri, siç e përmendi ai disa herë gjatë fjalimit. Dukej që të gjitha masat ishin ndërmarrë atë të diel në Bibliotekën Kombëtare. Prania e simpatizantëve të PS vërehej që nga hyrja në Bibliotekë. Makinat me targa TR i dominonin ato kosovare. Në sallën e Bibliotekës dekori i ngjante pamjeve të cilat kemi kohë që i shohim në parafushatën e PS në Shqipëri. Ndryshe ishte vetëm prania e flamurit të Kosovës. Kishin ardhur edhe përfaqësues të institucioneve të Kosovës, si nga qeveria ashtu edhe deputetë të Parlamentit. Për çudi asnjëri nga këta përfaqësues nuk e mori guximin që të prezantonte liderin socialist para audiencës, por atë e bëri një zyrtar i PS-së që shoqëronte Ramën. Një lëshim i qëllimshëm ndoshta nga ata përfaqësues të popullit të cilët disa nga ne në sallë e dinim se kishin organizuar këtë fjalim. Udhëheqësi i opozitës së Shqipërisë vjen për të mbajtur një fjalim në Bibliotekën Kombëtare, dhe ai prezantohet nga një bashkëpunëtor i tij partiak?! As protokollare, por as sipas traditës shqiptare të mikpritjes. Minimumi do të duhej të ishte drejtori i Bibliotekës Kombëtare për të prezantuar liderin socialist, sepse në fund të fundit kjo ngjarje po ndodhte në një institucion publik dhe jo në ndonjë sallë banketesh që Partia Socialiste kishte marrë me qira atë ditë. Lëshim apo kalkulim? Rama e dinte pse kishte ardhur dhe qëllimi ishte shumë i qartë. Fjalimin e filloi duke ngacmuar emocionet patriotike të kosovarëve (ndoshta një kopje e Berishës kjo), të cilët kur harronin të duartrokisnin, ngacmoheshin nga simpatizanti duartrokitës i PS-së, që siç dukej ishte sjellë nga Tirana në këtë takim enkas për këtë punë. Dukej që Rama në fjalën e tij po u drejtohej dy audiencave. Audienca e parë padyshim ishin kosovarët, të cilët ende e shohin kryeministrin Berisha si liderin e vetëm që i ka më për zemër Kosovën dhe kosovarët. Edhe pse tanimë ky mit ka filluar të thyhet edhe në Kosovë, sepse tanimë kemi parë e lexuar që Berisha nuk është ai engjëlli të cilin e kanë ngurtësuar në mendjet e tyre shqiptarët e këtej kufirit, por është një

19.04.2013

koment

Besart Kadia

Në rast se e pranojmë këtë argument, ne kemi një aplikim relativ të moralit në Shqipëri, duke sjellë pasoja të mëdha për sistemin e vlerave morale të shoqërisë. Ashtu si morali mes qytetarëve dhe politikanëve është relativ, në këtë argument dhe morali mes politikanëve vendës dhe atyre të huaj është relativ

Në filozofi relativizmi ka qenë armiku kryesor i papatit. Teoria e relativizmit në etikë shpjegon se çfarë nuk është morali, sesa detyrimisht çfarë është ai. Në këtë këndvështrim teoria e relativizmit godet hegjemoninë e të menduarit mijëravjeçar se ka moral absolut, ose primordial, që duhet të synojmë të arrijmë. Për këtë arsye, çfarë është e moralshme dhe e pamoralshme ndryshon në varësi të shoqërisë ku ajo aplikohet. Nuk mund të kemi një vlerë të moralit të aplikuar botërisht. Relativizmi i moralit është hedhur si artikulim nga politikanët në Shqipëri dhe deri diku e pranuar nga qytetarët tanë për të justifikuar aleancat e fundit partiake. Në këtë mënyrë, në rast se politikanët do të mbanin mëri për aleancat e vjetra, atëherë politika do të shndërrohej nga arti i të mundurës në artin e të pamundurës. Partitë politike duhet të krijojnë të gjitha manovrat dhe përllogaritjet e mundshme për të arritur qëllimin e tyre parësor, pushtetin. Në këtë këndvështrim kjo padyshim që është botërisht, dhe jo relativisht, e moralshme. Duke qene se aleancat janë të përkohshme, ne duhet të jemi të gatshëm t’i pranojmë si një ndër rregullat e pashkruara të politikës, siç dhe aleanca sot mes Francës dhe Gjermanisë lehtësisht tregon.  Thënë kjo, pyetja shtrohet se çfarë nuk shkon në sistemin shqiptar të aleancave? Kryesorja ka të bëjë me motivin e shfaqur publikisht se përse një palë e meriton pushtetin në krahasim me tjetrën. Kështu për një kohë të gjatë fjalori politik është bazuar në: ne të moralshmit, dhe ata të pamoralshmit; e kjo është e vërtetë pavarësisht se cilës anë partiake i përket. Por kontradikta qëndron në pranimin se morali është relativ dhe kryetari i partisë politike nuk mundet të pengohet në objektivin e tij për pushtet prej moralit që aplikon shoqëria. Në të njëjtën kohë kërkon të vijë në pushtet, sepse është me më shumë moral se kundërshtari. Në këtë mënyrë kjo praktikë e të bërit politikë synon të shfrytëzojë pikërisht asetin e shoqërisë, materien që na bën një, që pengon konfliktin: moralin. Pra, logjika na bën të konkludojmë se në Shqipëri politikanët nuk kanë moral, por vetëm e shfrytëzojnë atë.  Në rast se e pranojmë këtë argument, ne kemi një aplikim relativ të moralit në Shqipëri, duke sjellë pasoja të mëdha për sistemin e vlerave morale të shoqërisë. Ashtu si morali mes qytetarëve dhe politikanëve është relativ, në këtë argument dhe morali mes politikanëve vendës dhe atyre të huaj është relativ. Në rast se ne pranojmë se në Shqipëri politikanët janë të korruptuar, kjo normë e politikëbërjes bën që politikani të mos e shohë si të pa moralshme mitmarrjen, ndryshe, themi, nga një politikan amerikan. Dhe pikërisht këtu është shqetësimi kryesor për aplikimin relativ të moralit. Pranimi se morali është relativ nuk na jep asnjë shpresë për përmirësimin e të ardhmes në vend. Në rast se brezi i ri që synon të aktivizohet në politikë mendon se po veshi petkun e politikanit morali i tij është dhe duhet të jetë i ndryshëm nga ai çfarë ishte më parë, atëherë ai duhet të pranojë se korrupsioni nuk është diçka e keqe dhe nuk duhet luftuar. Gjithashtu politika jonë thotë se e vërteta duhet parë si një nocion tranzitor, që nuk është dhe s’ka qenë ndonjëherë qëllim real i politikëbërjes. Kështu që dhe premtimet së bashku me akuzat nuk mund të shihen si me vlerë jetike për politikanin shqiptar.   Si rrjedhojë, ne përballemi me rrezikun e konformizmit! Kjo e fundit na detyron të pranojmë dhe atë çfarë mendojmë se është moralisht e gabuar. Për këtë arsye testi i madh i zgjedhjeve të 23 qershorit në Shqipëri do të tregojë nëse qytetarët shqiptarë do të pranojnë moralin relativ në qeverisje apo do të japin një shenjë për unifikim apo konsensus të vlerave shoqërore dhe klasës politike. Aleanca është e moralshme, si në politikë ashtu dhe në jetën e përditshme; ndërsa gënjeshtra dhe kompromisi me të për hir të pushtetit, jo. Dhe kjo nuk është diçka relative.


12

vizitorët

UET-Debat

Klubi i UET hap dyert për një cikël të gjatë debatesh, ku Partitë Politike do të jenë të ftuara të shpalosin pjesë nga programi i tyre elektoral të lidhur me të rinjtë

Përballjet në UET, Erion Veliaj ndan 3 kthesat e së majtës Në kuadër të ciklit të debateve të programeve të partive politike me të rinjtë, Erjon Veliaj ishte i ftuar nga Klubi i UET për të ndarë pjesë nga programi. Veliaj prezantoi tri kthesat majtas që lidhen me arsimin punësimin dhe taksimin.

M

ë pak pabarazi sociale, më shumë punësim. Më pak universitete që nuk plotësojnë standardet dhe taksa më të drejta. Këto ishin disa nga pikat që Sekretari për Rininë dhe Emigracionin në PS, Erjon Veliaj, ndau me studentët e Klubit të Universitetit Europian të Tiranës, nëse Partia Socialiste do të vijë në pushtet pas zgjedhjeve të 23 qershorit. Kjo vizitë e Veliajt u organizua në kuadër të ciklit të debateve që Universiteti Europian i Tiranës hapi dje, ku partitë politikë janë të ftuara të shpalosin pikat e programeve të tyre elektorale para studentëve. Duke prezantuar atë që është quajtur ‘Tri kthesat majtas’ që përfshijnë arsimin, punësimin dhe taksimin, Veliaj u ndal fillimisht në çështjet e arsimit. Ndërsa ka vlerësuar UET-in si një institucion cilësor, ai tha se ka edhe shumë universitete në Shqipëri, të cilët nuk i plotësojnë aspak standardet e cilësisë. Veliaj theksoi se Partia Socialiste ka në programin e saj sigurimin e cilësisë. Kjo vjen duke kufizuar numrin e universiteteve. “Sot, rreth një e pesta e universiteteve nuk i plotësojnë kriteret”, saktësoi Veliaj. Ndërkaq ai tha se i duhet dhënë më shumë rëndësi arsimit profesional, duke zbuluar se programi i Partisë Socialiste ka në plan që 20 për qind e shkollave të jenë profesionale. Një tjetër shtyllë e programit që përfshin të rinjtë është edhe ajo e punësimit të tyre. Veliaj tha se Partia Socialiste do të fusë konceptin e ‘Kampuseve Rinore’. “Një i ri i sapodiplomuar për Juridik do

Veliaj tha se Partia Socialiste do të fusë konceptin e ‘Kampuseve Rinore’. “Një i ri i sapodiplomuar për Juridik do të caktohet të punojë në rrethe.

të caktohet të punojë në rrethe. Ndoshta shumë nga të rinjtë nuk duan t’i largohen Bllokut, por kjo është mundësia për një punësim real”, - iu drejtua Veliaj të rinjve të pranishëm. Ai foli pak edhe për asistencën sociale duke e kaluar atë në punë në shërbim të komunitetit. “Të mos kesh lek në xhep as për kafe, nuk është aspak seksi...le të mos bëjmë kot! Mjaft më duke u fshehur pas diplomave të dyta e të treta...Punësim rinor! Ky është premtimi i Partisë Socialiste”, - shkruan fill pas takimit në rrjetet sociale një nga studentet e Universitetit Eu-

ropian të Tiranës, Joleza Koka. Një tjetër kthesë majtas, siç e quajti ai, ishte edhe sistemi i taksimit, duke thënë se qytetarët duhet të kenë një taksim të drejtë e të mos rëndojnë mbi ta taksa pafund. Administratori i Universitetit Europian të Tiranës u shpreh se më këtë takim, UET hap dyert për një cikël të gjatë debatesh, ku partitë politike do të jenë të ftuara të shpalosin pjesë nga programi i tyre elektoral të lidhur me të rinjtë, ndërsa nga ana e tyre vetë të rinjtë do të marrin përgjigje rreth pyetjeve dhe pasigurive që kanë nga vetë përfaqë-

sues të partive politike. “UET është një institucion i hapur ndaj debatit politik. Ne jo vetëm kemi hapur dyert për leksione të hapura dhe bashkëbisedime me figura të ndryshme politike nga të gjitha forcat, por UET mbështet fort të rinjtë që aspirojnë drejt lidershipit politik duke shpërndarë bursa për të rinjtë e forumeve rinore të partive politike”. Në javët në vijim pritet që përfaqësues të forcave të tjera politike në vend të shpalosin pjesë të programit të tyre, ku përfshihen të rinjtë dhe të debatojnë me studentët.

Universiteti i Sydney-t pengon Dalai Lamën të takojë studentët Kundërshtarët thonë se Australia po i përunjet Kinës duke penguar Dalai Lamën të mbajë një fjalim në kampusin e Universitetit të Sydney-t

N

jë nga universitetet më të njohura të Australisë është akuzuar se po i përulet Kinës, pasi ka anuluar një bisedë të Dalai Lamas me studentët. Universiteti i Sydney-t, i renditur ndër 50 më të mirët e botës, anuloi vizitën e fituesit të çmimit “Nobel” për paqe, të programuar për në qershor, për të mos prishur marrëdhëniet me Kinën, përfshirë financimin për Institutin e saj kulturor ‘Konfuci’, kanë thënë aktivistët tibetianë dhe politikanët australianë. “Si një shtet demokratik, ne duhet të inkurajojmë një diskutim më të hapur dhe të sinqertë rreth situatës aktuale në Tibet, jo të ndalojmë liderin shpirtëror të këtij vendi t’u flasë studentëve dhe pedagogëve në universitete.”- ka thënë senatorja e të Blertëve, Sarah Hanson-Young, partia e së cilës mban balancën e pushtetit në

Dhomën e sipërme të Parlamentit. Kryeministrja Julia Gillard është kritikuar ashpër që refuzoi të takonte Dalai Laman gjatë një vizite në vitin 2011, për të shmangur dëmtimin e tregtisë dypalëshe që arriti vlerën 120 miliardë $ vitin e kaluar. Këtë muaj ajo udhëhoqi një delegacion tregtar që takoi kryeministrin kinez Li Keqiang, ndërkohë që shtetet ranë dakord për një partneritet të ri strategjik, përfshirë bisedat e përvitshme mes liderëve mbi politikën e jashtme dhe ekonominë. Të dhënat e Kinës mbi të drejtat e njeriut në Tibet janë një çështje që sjell kontradikta në Australi dhe Instituti i ri për Demokracinë dhe të Drejtat e Njeriut i Universitetit organizoi një fjalim të Dalai Lamas në kampus gjatë vizitës së tij 10-ditore. Eventi u hoq nga kampusi, pasi universiteti paralajmëroi organizatorët mos të përdornin logon e tij, që nuk do lejonin pasqyrimin në media apo hyrjen e aktivistëve tibetianë. Në e-mailet e ardhura në televizionet australiane, zv.rektori i universitetit, Michael Spence, shprehu çlirimin e tij me këtë përfundim, duke e vlerësuar atë “në interes të kërkue-

sve në të gjithë universitetin”. Një zëdhënës i universitetit ka thënë që drejtuesit e lartë akademikë nuk kanë marrë kurrë një kërkesë zyrtare për të pritur Dalai Laman, por u njoftuan për vendimin për ta zhvendosur eventin. “Universiteti vendosi se kishte një rrugë më të mirë për ta bërë këtë. Një grup i vogël, një

grup studentësh, nuk është gjëja më e mirë”, ka thënë zëdhënësi. Kyinzom Dhongdue, një zëdhënëse e Këshillit të Tibetit në Australi pro pavarësisë së Tibetit, ka thënë se universiteti i është dorëzuar Kinës. “Ata kanë komprometuar lirinë dhe integritetin e tyre akademik dhe gjithashtu i kanë çuar një mesazh zemërlëshues tibetianëve”, ka thënë ajo. Më shumë se 100 tibetianë i kanë vënë zjarrin vetes që prej 2009-ës kundër pushtimit kinez, sidomos në zonat e vështira tibetiane, si provincat e Sichuan, Gansu-s dhe Qinghai-t, në krahasim me Rajonin Autonom të Tibetit të Kinës. Shumica kanë vdekur. Muajin e kaluar një zyrtar i Kinës akuzoi Dalai Laman që jepte para për të inkurajuar njerëzit t’i vinin flakën vetes dhe tha se ata kishin prova që ai nxiste vetësakrifikimin. Kina e ka ndaluar Dalai Lamën, i cili ka ikur në ekzil në Indi më 1959ën, pas një kryengritjeje të dështuar kundër pushtimit kinez, si një separatist. Dalai Lama thotë se ai thjesht po kërkon më shumë autonomi për atdheun e tij.


kulturë

promovimi

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

13

19.04.2013

Më tepër se gjysma e librit përbëhet nga artikuj, sprova, trajtesa dhe biseda të titulluara, ku ai vendos në qendër ditën e protestës së 21 janarit të vitit 2011, në Tiranë

Rexhep Qosja gjatë promovimit të librit dje në Tiranë

“Shqipëria dhe Kosova, si janë dhe si do të duhej të jenë”, një libër që flet drejtpërdrejt për demokracinë jofunksionale të Shqipërisë dhe Kosovës, dhe keqqeverisjen e dy shteteve shqiptare. Libri është një analizë, që studiuesit e cilësuan si të dhimbshme, mbi politikën shqiptare këta 20 vjet, si në Kosovë edhe në Shqipëri

Qosja: Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt Sipas akademikut, vlerat demokratike, shteti i së drejtës, barazia e dinjiteteve e të tjera mbesin dëshira të ëndërruara në jetën shqiptare Rexhep Qosja është rikthyer në Tiranë për të promovuar librin e tij “Shqipëria dhe Kosova, si janë dhe si do të duhej të jenë”, një libër që flet drejtpërdrejt për demokracinë jofunksionale të Shqipërisë dhe Kosovës, dhe keqqeverisjen e dy shteteve shqiptare. Libri është një analizë, që studiuesit e cilësuan si të dhimbshme, mbi politikën shqiptare këta 20 vjet, si në Kosovë edhe në Shqipëri.“Kur më është dashur të shoh shumë arkivat e huaj për të bërë librat e mi, më ka mbetur në mendje një artikull i një studiuesi, që thoshte: “Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt’. Librin kam nisur ta shkruaj më 21 janar, kur u vranë katër protestues. Unë atë ngjarje e kam ndjekur nga fillimi deri në fund. Mendja e shëndoshë të thoshte se qe gabim. S’kam menduar se do të na vrisnin më, sepse edhe në Kosovë janë vrarë, por nga policët serbë e jugosllavë, jo nga tanët”,- tha Qosja. E ndoshta ky qëndrim jo i panjohur i akademikut kish sjellë në Muzeun Historik një numër të madh njerëzish publikë dhe jopublikë. Këta të fundit, më së shumti të pozicionuar me

mendimin e tyre majtas. Brenda salla ishte e tejmbushur dhe të tjerët rrinin jashtë derës me shpresë se mund të dëgjonin se ç’bëhej brenda. Në rreshtat e parë dalloheshin disa deputetë të së majtës, mes tyre Fatmir Toçi, Valentina Leskaj, Agim Leka si dhe kryetari Edi Rama. Nuk mungonin as historianë e studiues si Paskal Milo, Pëllumb Xhufi, Moikom Zeqo dhe Jorgo Bulo. “Në këtë vepër janë përmbledhur shkrime për politikën dhe krijimtarinë letrare e shkencore, për krijues e vetje të tjera, për ngjarje, dukuri e veprime të ndryshme politike në Shqipërinë shtetërore dhe në Kosovë”,- shkruan Qosja, i cili shtoi se “Shqipëria e Kosova nuk janë ashtu si shqiptaret do donin të ishin”. Sipas tij, vlerat demokratike, shteti i së drejtës, përgjegjshmëria e zyrtarëve, barazia e dinjiteteve e të tjera, edhe më tej mbesin dëshira të ëndërruara në jetën shqiptare. Më tepër se gjysma e librit përbëhet nga artikuj, sprova, trajtesa dhe biseda të titulluara, ku ai vendos në qendër ditën e protestës së 21 janarit të vitit 2011, në Tiranë. Debati për gjuhën; Standardi është i hapur ndaj gegnishtes “Mund të bëhen diskutime për përmirësime aty ku ka vend e aty ku është e nevojshme me gjuhën letrare kombëtare e që tani i themi standard. Mendoj se këto diskutime kanë disa vjet që kanë filluar dhe mbartin një frymëzim tjetër, kryesisht politik. Duan të

rrënojnë rregullat duke i bërë përjashtimet nga rregullat, por nuk bëhen përjashtimet rregulla. Përmirësimet nuk duhet në asnjë mënyrë të rrezikojnë bazat, themelet, tërësinë e standardit. Gjuha standarde është e hapur ndaj gegnishtes dhe të folmeve të tjera. Unë vetë jam një ndër ata autorë që fus shumë fjalë nga gegnishtja në letërsi, sepse jam rrit atje ku flitet një ndër të folmet më të bukura të gegnishtes. Askush nuk ka vënë pengesë për këtë. Bashkëpunimi mes dy akademive është shumë i rëndësishëm. Do të duhej të ishte edhe për gjëra të tjera që kanë nevojë e jo vetëm për gjuhën standarde, nëse ka bashkëpunim vetëm për gjuhën, tregon se diçka nuk është e shëndoshë. Gjuha standarde është një prej fitoreve më të mëdha kulturore dhe të themi politike e popullit shqiptar. Kjo është historike. S’duhen bërë ndryshime. Për historinë; Osmanët kanë qenë pushtues, por s’duhet nxitur urrejtje Ju e keni parë në librin tim. Kosova nuk është më e pushtuar prej qeverisë otomane. Pushtimi otoman ka qenë 500 vjet dhe ka qenë pushtim. Perandoria Osmane ka qenë pushtuese e trojeve dhe popullit. Ministri i Jashtëm turk në Kosovë ka thënë se duhet të hiqen fjalët fyese, që përbëjnë e nxisin urrejtje. S’kemi pse t’i edukojmë të rinjtë me urrejtje. Franca e Gjermania kanë bërë tekste në të cilat kanë hequr gjuhën e urrejtjes.

Thanë për Qosjen Edi Rama: “Nuk është ky vendi ku unë duhet të flas. Megjithatë, sot do të flas si i kritikuar prej Rexhep Qosjes dhe do të them diçka që nuk ia kam thënë as vetë profesorit. Në një takim në një shkollë, nuk e di se në çfarë rrethanash, i kisha vënë duart në xhepa dhe kështu kisha dalë edhe në pamjet televizive. Pas disa kohësh unë lexoj një artikull të Rexhep Qosjes, ku ai thoshte se opozita është me duar në xhepa. Qe një krijesë e filluar me një artikull të hollë, gërvishtës. Rexhep Qosja është kolos i mendimit shqiptar, jo studiues, jo historian, e jo historian i letërsisë. Ne e duam më shumë se në Prishtinë, sepse ai është kryeopozitari për regjimin e Sali Berishës”, - tha kryetari i PS-së, Edi Rama, i cili e nisi fjalën e tij duke rrëfyer një moment personal me akademikun nga Kosova. Pëllumb Xhufi: “Leximi i tij më është dukur një udhëtim me shoqëri të keqe, sepse në këtë libër parakalojnë personazhe politike me shumë faje. Berisha është përpjekur ta ndezë Shqipërinë në veri e në jug. Ai është antishqiptar dhe më 21 janar ka vrarë katër prej shqiptarëve më të denjë, që i bënte të tillë varfëria. Ai ka shitur pasurinë e vendit, dhe ka vrarë, e në fund në 100-vjetorin e Pavarësisë arriti të përmbysë edhe historinë duke i vënë madje edhe bust njeriut që i ngjan më shumë, Ahmet Zogut. Nga ana tjetër, së fundmi akademikët janë mbledhur për të vrarë gjuhën shqipe”, - tha Xhufi duke cekur disa prej çështjeve më të debatueshme sot për sa i përket identitetit tonë kombëtar.

Amfiteatri i Durrësit, trashëgimi europiane në rrezik A m f it e at r i i D u r r ë s it ë s ht ë përfshirë në listën paraprake të 14 objekteve të trashëgimisë europiane në rrezik, nga “Europa Nostra”, zëri i Trashëgimisë Kulturore pranë Këshillit të Europës. Lista përfundimtare do të shpallet me rastin e festimit të 50-vjetorit të “Europa Nostra” në Kongresin e radhës. Amfiteatri i Durrësit është një objekt unik me vlera të rralla arkitekturore, historike dhe turistike. Ende i pazbuluar tërësisht ky objekt emblemë e një civilizimi mi-

jëvjeçar dhe një memorieje historike, shumë informuese për brezat, është pa dyshim motivi kryesor që i ka shtyrë, me sa duket, ekspertët ta përfshijnë atë në listën e 14 të nominuarëve. “Europa Nostra më shumë se kurrë ka nevojë për të qenë së bashku, sepse Trashëgimia e Europës është gjithçka, është fryma që e mban gjallë, si dhe shpirti që e përjetëson”, shprehet i mirënjohuri Placido Domingo, president i “Europa Nostra”. Ky lajm vjen në Ditën Ndërkombëtare të Monu-

menteve dhe Siteve, që u përcoll edhe në disa qytete të Shqipërisë, ku u organizuan një sërë aktivitetesh të ndryshme. Në Tiranë, në kuadër të kësaj dite u inaugurua dhe Qendra Multimediale, si një pikë informacioni dhe edukimi për publikun e gjerë. Aktivitete të tjera në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Siteve u zhvilluan në Parkun Arkeologjik Antigone, në Apoloni, Butrint, në Gjir o k a stë r, S a r a n d ë , Be r at , Shkodër, Korçë dhe Durrës.

Ky lajm vjen në Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Siteve, që u përcoll edhe në disa qytete të Shqipërisë


14

listat

Legalizimet, 2300 emrat që marrin tapinë DREJTORIA BERAT 1 ENVER OSMEN HOXHA 2 LUMNER SELIM PULAKE 3 XHEVAHIR METUSH KUQI 4 RAMIS SUL MARRA 5 ILIR SPIRO BALLABANI 6 PERPARIM ZAHIT DAUTAJ 7 GURI ALI ALIAJ 8 BILBIL ALI SALIASI 9 MIHAL NASI PJETRI 10 SPIRO PASKAL DHEMBI 11 FIQIRI FAIK FATIA 12 ROLAND QAZIM DEDAJ 13 KUJTIM RUSHAN HYSAJ 14 BLEDAR SOKRAT GJIKA 15 LLAZAR BEQO DAILANI 16 NEXHIP BEQO DAILANI 17 LULEZIM BEQO DAILANI 18 BAKI MELEQ AGALLIU 19 ALTIN SADIK LLALLA 20 ARMANDO BARJAM HOXHA 21 MISIR QANI HOXHA 22 ARDIAN IDAJET QYPI 23 SHKELQIM QAZIM DOMI 24 SELMAN QAZIM DOMI 25 MYRTO QANI HOXHA 26 HARALLAMB ARISTOMEN MANDI 27 FATOS SHERIF SALLA 28 VULLNET SHERIF SALLA 29 FATBARDH SHERIF SALLA 30 VANGJEL SULO PISKU 31 ALBERT DHIMO MOJA 32 SELVI ASLLAN VEISLLARI 33 CALLI XHEMAL ZERELLARI 34 FATMIR ESTREF ESKIU 35 XHOVAN EMIN BITRI 36 AGIM SHEFIT ZEMA 37 MYFIT QEMAL HOXHA 38 RAMADAN QAMIL MUCA 39 PAJTIM ALI MAHMUTAJ DREJTORIA DURRES 1 INDRIT SHAQIR LAMA ; 2 ARTAN SHAQIR LAMA 3 GENTIAN SHAQIR LAMA 4 FIQIRI BAJRAM USHINA 5 FATIME BEQIR ÇOPA 6 GEZIM SHYQYRI ÇOPA 7 ERMIR BAJRAM MUÇA ; 8 GRETA BASHKIM MUÇA 9 DRITA SALI DURIÇI 10 AGRON SEIT KIBJA 11 AGIM SADIK RRUSHI 12 ZIJA BEQIR BRAHIMI 13 SHPRESA ASLLAN HOXHA 14 MEXHIT LIMAN HASA 15 ALI DEMIR BATKU 16 QAMIL ZENUN KAREPI 17 HAZIR SADRI GASHI 18 YLBER ISMAIL PASHKAJ 19 FATMIR SHERIF LUKU 20 ARTAN SHYQYRI HUQI 21 JULIAN SHYQYRI HUQI 22 AGIM SULEJMAN DERJAJ 23 HAZIZ RAMAZAN HOXHA 24 LATIF IBRAHIM DOMA 25 RAMAZAN SELIM KURTI 26 FIQIRI RAMAZAN KURTI 27 PELLUMB RAMAZAN KURTI 28 HYSEN RAMAZAN KURTI 29 MIKLOVAN QAMIL KURTI 30 HAMID RIZA HUQI 31 ALBERT SELIM KURTI 32 BAJRAM BAJRAM KURTI 33 DASHAMIR BAJRAM KURTI 34 FATMIR BAJRAM KURTI 35 EDUART SHEFQET LAMI 36 MALIQ DHIMITRI BUCI 37 QAMIL RAMAZAN KURTI 38 AFRIM HAXHI TOTRAKU 39 PELLUMB KAPLLAN HANI 40 GEZIM AHMET LUKAJ 41 XHAVIT ABDYL THACI 42 XHEVDET SHABAN ABDULLAHI 43 ISMAIL ALI DERVISHI 44 ISMAIL ALI DERVISHI 45 FEDERIK LAZ SIMAKU 46 PELLUMB FEJZO ALLIU 47 SELAMI NEVRUS KALARI 48 ISMAIL HYSNI VREKA 49 ARTOR FUAT ISUFI 50 RAMAZAN SUZAIM BARDHOLLARI 51 FIQIRI DERVISH BEZATI 52 ARJOL XHAFERR MUÇOLLARI 53 ISMAIL HAMIT LAÇI 54 HAJRULLA MYSLIM ARAPI 55 PETRIT RAMAZAN LIKAXHIU 56 ZAMIR BAJRAM DOMI 57 REMZI BAJRAM DOMI 58 XHEMAL HALIL LLESHI 59 LULJETA ABDI LLESHI 60 SAIMIR BESIM NDRAXHI 61 XHEMAL NASUF HOTI 62 ALEKSANDER VASIL SEMA 63 VANGJUSH SOKKRAT KARAMITRO ; 64 VALENTINA MITRUSH DAFA 65 QEMAL SULEJMAN DIBRA 66 HYSNI ENVER LEKAJ 67 ; PETRAQ STEFAN TANE 68 LEDJAN MUHARREM MEGJIDI 69 SULEJMAN COL ALIAJ 70 SULEJMAN COL ALIAJ 71 BUJAR ZENEL METALLA 72 ASLLAN ESAT KOLAVERI 73 NDRIÇIM DEMIR OSMANI 74 FATBARDH BUJAR MET-HOXHA ; 75 BESA ILIRJAN MAKRI 76 NDRIÇIM BUJAR MET-HOXHA 77 YLBER ISMAIL PASHKAJ 78 AKI NEIM HIDERSHAI 79 ALMA DEMIR CANAMETI ; 80 ARMANDO MEH`DI CANAMETI 81 AMELA MEH`DI CANAMETI 82 GJETAN VLASH ÇOKU 83 ALTIN SKENDER VRIONI 84 RUSTEM GANI SHQOPA 85 ALFRED SHAQIR VRIONI 86 XHAFERR HAMDI VRIONI 87 HTSNI LIMON VRIONI 88 ESAT SHERIF VRIONI 89 ANDRE NDUE ÇELA 90 PJETER MARK LASKA 91 MYSLIM MUSTAFA VERJONI 92 NEBI HASAN SMOQI 93 ZYKRI YLMI SHEHU 94 RUSTEM EMRI SHEHU 95 VELI EMRI SHEHU 96 GEZIM HAMDI SMOQI 97 ISUF HASAN GASHI 98 FATMIR ÇOBAN HYSENAJ 99 ISMET XHELADIN CIRA 100 BAJRAM ISUF HALITI DREJTORIA ELBASAN 1 1 QERIM REXHEP KIKIJA 2 ZHANETA KAMBER HASKO, 3 BLERTA MAKSIM HASKO 4 ESMERALDA MAKSIM CULLHAJ 5 PETRIT VASIL BINJAKU 6 ALBERT KRISTAQ MARKU 7 TAJAR TAHIR BRAHJA 8 NAFERIT KADRI BRAHJA 9 GEZIM TAJAR BRAHJA 10 ISUF ZENEL GJIKA 11 ZENEL VELI GJATA 12 ZENEL VELI GJATA 13 TANE BAJRAM KAZIU 14 GEZIM NIKOLL PANXHI 15 BILAL AHMET HOXHA 16 AHMET NEBI HOXHA 17 LULJETA MUHARREM HOXHA 18 ISLAM XHEMALI DANI

19 XHEVIT HAXHI HAXHI 20 FERDINAND SELIM SHARRA 21 KADRI AVDULLA DANI 22 SADETE ADEM KASA 23 YLBER QAZIM KASA 24 RUSHDI ASAN TOPALLI 25 SOKOL SHABAN ELEZI 26 AGRON BEHEXHET SHARRA 27 AUREL BEHEXHET SHARRA 28 DURIM BEHEXHET SHARRA 29 PETRIT MUSTAFA DANI 30 MYZAFER ASAN TOPALLI 31 ISLAM MUSTAFA DANI 32 ALI AVDULLA DANI 33 XHEVAIR GANI DELIU 34 QANI SELMAN SHARRA 35 HYSEN ABEDIN ORANI 36 PERPARIM QAZIM SHKURTI 37 BEHAR MANE XHELEKU 38 MINE RAKIP XHELEKU 39 MUSTAFA SALI ÇOLLAKU 40 RAKIP RAMAZAN LIÇOLLARI 41 BEHAR HYSEN HUSHI 42 TEFIK QERIM HASIMLLARI 43 ARDIAN KADRI VASKA 44 ENVER MUSTAFA DANI 45 AGIM SALI CENI 46 LUAN HEKURAN VALIASI 47 BEDRI SIMON DEDJA 48 PERPARIM RUSTEM BEKTASHI 49 FREDERIK KOSTANDIN RANXHA 50 MIDIL RIZA GJINI DREJTORIA ELBASAN 2 1 EMILJANO PETRIT IBRO 2 ASTRIT ABEDIN BICI 3 SHABAN QAZIM TABAKU 4 HYSEN FILE ÇONIKU 5 SHYQYRI RIZA LLAPUSHI 6 BESIM XHEZAR KOÇI 7 ANDREA KOSTA DISHA 8 QEMAL VELI BOJA 9 FERDINAND EMIN GJATA, 10 FLUTURA ISLAM GJATA 11 LLAZAR KOL DEDJA 12 TAJAR BEHXHET HOXHA 13 FERDINAND EMIN GJATA 14 AGIM PULLUMB GODELLI 15 ADRIATIK YMER GRIPSHI 16 PETRIT GANI BAHITI 17 BASHKIM RIZA LLAPUSHI 18 BASHKIM FERHAT KANAÇI 19 FLAMUR VRENOS KANAÇI 20 SEFER SAKO KANAÇI 21 SKENDER TAHIR KOTOLLAKU 22 VEIS HASAN FIROKU 23 HAJDIN HALIT KANAÇI 24 ASQERI KADRI HOXHA 25 IDRIS HAZIS HYSA 26 SHERIF REXHEP FIRAKU 27 AGIM HALIL KANAÇI 28 GENTIAN SEFER KANAÇI 29 ISMAIL SELIM HOXHA 30 XHEZMI PETREF GEGA 31 MUSTAFA RAKIP MIRAKA 32 JULJAN VRENOS KANAÇI 33 BARDHUL MYRTEZA DULE 34 KAMER GANI HOXHA 35 AVNI HYSEN HYSA 36 MUSTAFA SHAHIN RABJA 37 ISA ESTREF MIRAKA 38 FLORJAN HYSEN TOPI 39 BUJAR QEMAL RABJA 40 REFAT QEMAL RABJA 41 GENCI AGIM LLESHI 42 SOKOL SHABAN RABJA 43 SHABAN REFAT RABJA 44 BLEDAR HAZBI MEHALLA 45 TOMORR MUSA KUMRIA 46 ASTRIT SHAHIN IDRIZI 47 SHPETIM ZYRI KABILA 48 RAMAZAN ÇEÇO BORA 49 SAMI TEFIK BORA 50 BUJAR NAZMI JANÇE 51 ALTIN ISLAM RRANCI 52 VLADIMIR ZENEL IDRIZI 53 SOKOL RUSTEM SINA 54 BEHAR NAZMI MEHALLA 55 NAZMI HALIT IDRIZI 56 DURIM LAVDERIM ZANI 57 SHPETIM BASHKIM RANXHA 58 FESTIM MALIQ KABILA 59 DRITAN ENVER IDRIZI 60 ARANIT BEQIR IDRIZI 61 THOMA LEFI MERDANI 62 SOKOL SOKRAT LUSHI 63 DRITAN SOKRAT LUSHI 64 DHIMITER KOZMA ÇALJA 65 LAZI JORGJI RRASA 66 BASHKIM REFAT XHELILI 67 ARTUR KOSTANDIN MERDANI 68 GAZMENT HIPOKRAT MASHI 69 ARBEN FERDINAND ÇULLHAJ 70 EDMOND ADEM BOJA 71 AGIM QAZIM BOJA 72 GEZIM MOISI MUSTEQJA 73 FATOS REFAT XHELILI 74 AGRON KOZMA LUSHI 75 SOKRAT KRISTO LUSHI 76 TEFIK MEHMET BOJA 77 MARJETA SADIK KOVAÇI 78 PAJTIM HYQMET BOJA 79 IZAIM KADRI BOJA 80 ALTIN REXHEP BOJA 81 FLAMUR REXHEP BOJA 82 SOPOT MUSTAFA XHELILI 83 NDRIÇIM FILIP KUQJA 84 AUREL MIHAL XHANJA 85 XHEVIT XHELO PAPRRI 86 ILIRJAN THOMA BRAKA 87 MEHMET PASHO ÇILI 88 BLEDAR ALUSH RABUSHJA 89 HYSEN LIVAN MEKSHI 90 ABDYL FILE KOLLÇAKU 91 RAMAZAN BILAL IBRUSHI 92 KUJTIM FETA JANÇE 93 LUFTAR XHEMAL ELEZI 94 FATOS HALIT BOJA 95 AGRON HALIT BOJA 96 AGRON AQIF DUKA 97 FIQIRET SHEFQET GJOLENA 98 SULEJMAN MEDI HOXHA 99 GEZIM FERIT LLOSHI 100 ILIRJAN ISUF BAJRAMI 101 ANDON ISUF LIÇI 102 SKENDER SUTE MUÇA 103 ARDIAN LUSH MEHILLI 104 ILIR TAHIR LIÇI 105 ANDREA MEHMET BALASHI 106 GEZIM DERVISH KARAJ 107 HAKI HASAN HYSA 108 TAFIL HYSNI HAKBAJRAMI 109 ARIANIT RUSTEM ALLIU 110 MITAT AHMET DERMYSHI, 111 SHEFQET ALI ÇELA 112 KUJTIM SULE ÇEKREZI 113 XHEMAL RAMAZAN ELEZI 114 FIQIRETE ABAS BORA 115 FETAH ISUF XHAFERRI 116 AVNI BASHKIM HYSA 117 AGRON NEVRUZ HIDA 118 YLLI XHEMAL AHMETI 119 MYSLIM OSMAN HASA 120 SADUSH HYSEN GOSTIMA 121 LUFTAR GANI XHAKA 122 ALI GANI XHAKA 123 VASIL MUHARREM NDERPJETRI 124 BESIM GANI XHAKA 125 ALBAN XHEVIT HYSA 126 BESNIK QEMAL LLAPUSHI 127 ARBEN JONUZ YZEIRI 128 XHEVAIR NEBI ÇEPA

129 IBRAHIM RAMAZAN SHARRA 130 ARDIAN RYZHDI HYSA 131 SAIMIR PETRIT HOXHA 132 SHKELQIM RAMAZAN KUQJA 133 SAIMIR AQIF SOLLAKU 134 BARDHUL HALIT SHARRA 135 FADIL RRAPUSH DYRMYSHI 136 AGIM MERSIN KUMRIJA 137 LUAN RRAPUSH DYRMYSHI 138 MEHMET HAMIT MUHA 139 ISA QAMIL HOXHA 140 SHEFKI NAZIF MUÇA 141 QANI SABRI MERSINI 142 SALI SELIM SHARRA 143 BARDHUL FILE MUÇA 144 BASHKIM BEZAT MUÇA 145 FATMIR FILE LLESHI 146 BLENDI NEVRUS HIDA 147 BASHKIM DYLBER HOXHOLLI 148 ALTIN AZIS XHELILI DREJTORIA FIER 1 1 VELCO SPIRO LEKA 2 URANI RAKO GJERMENI 3 ABEDIN HASAN HEBEJA 4 LEFTERI ZENEL BALO , 5 DENISA SHABAN BALO 6 KLIDIAN SHABAN BALO 7 , ENDRI SHABAN BALO 8 ARDJAN SEFEDIN TOSKA 9 BESNIK SULO DRIZA 10 THOMA BUSHI PECINI 11 FAIK ARIF GREMI 12 FADIL METI LIKA 13 ILIRJAN JEMIN MUSABELLIU 14 VALBONA JEMIN MUSABELLIU 15 VELCO SPIRO LEKA 16 DRITAN BILBIL HALLA 17 SOKRAT THOMA KERRI 18 SADETE IBRO LLAKA 19 FATMIR LUTFI BEQO 20 SHABAN LAZE GJERGAJ DREJTORIA FIER 2 1 AGIM HASIM DHIJARI 2 XHEMAL FUHAT MUSTAFAJ 3 LEONARD MITRI NUSHI 4 NOVRUZ SHEFIT MUSKAJ 5 LLAZI JOTI KOLA 6 RAMADAN XHEMIL BENDAJ 7 VIKTOR LLAZI JOSIFI DREJTORIA KAVAJE 1 FABIAN SHEFIK KAZAZI 2 FIRDUS REFIK AJAZI 3 HALIME REFIK AJAZI 4 IDAJET SADIK VOKRRI 5 MEDI HASIM LICOLLARI 6 SILVANA KADRI BEGAJ 7 VULLNET SHEFIK TEFERICI 8 MANUSHAQE YMER TEFERICI 9 SHEFQET ALI BODLLI 10 AGRON HAMIT GEGA 11 SHABAN XHELAL KOLLCAKU 12 NEVZAT SIRRI BLAKCORRI 13 SEFER ARIF DUKA 14 ARTJAN IBRAHIM SHEHAJ 15 BEQIR MUHARREM JAUPI 16 KUJTIM HYSNI NDROJAKU 17 MIRE LIMAN LUSHKA, 18 ZAMIR IDRIZ LUSHKA 19 CEZAR IDRIZ LUSHKA 20 VAHID SHEFQET LUSHKA 21 ARBEN DEMIR UKU 22 KUJTIM HASAN KOCIAJ 23 HEKURAN SAMI GJINI 24 FEHMI NEZIR DOKA 25 VANGJEL SPIRO SIMAKU 26 RIZA SHYQYRI RRUSHI 27 HARUN SELMAN BEGU 28 SILVANA KADRI BEGAJ 29 KLODIAN BASTRI LICI 30 LATIF RAMADAN DEMA 31 ARDIAN NEZIR DOKA 32 MENTOR JAHJA DAIU 33 SHYQERI EQEREM DAIU 34 MEHMET ELMAZ HYKA 35 NAMIR HALIT CACA 36 EQEREM LATIF LIKA 37 TASIM BAJRAM LIKA 38 FATMIR BANUSH MISIRI 39 MURAT XHAHYSA 40 LULZIM ENVER CACA 41 NIKOLIN VANC MURJA 42 ARBEN QAMIL DAIU 43 QANI MURAT CACA 44 AFRIM SABRI DAIU 45 RAMAZAN XHAHYSA 46 ZYHDI RAMAZAN XHAHYSA 47 HASAN JAKUP CACA 48 GENC JAKUP CACA 49 NEVZAT NAZIF PANACI 50 RUZHDI SHEFQET CACA 51 HALIT IMER HYKA 52 ASTRIT MUHARREM HAKA 53 MUHARREM RAMAZAN HAKA 54 XHEVAHIR LUFO 55 ENVER HAKI CACA 56 NAZMI DAUTI 57 AJSHE CACA 58 BASHKIM ISLAM SHEHU 59 NURI EMIN HYKA 60 ISLAM RUSTEM DEDJA 61 RIZA BANUSH MISIRI 62 XHEVAT HASALLIU 63 ESAT JEMIN CIKALLESHI 64 BARDHYL BESIM TOSKU 65 LEONARD BESIM TOSKU 66 ISMET JAKUP VEIZI 67 ILIR DERVISH DERVISHI 68 ZENEL SKENDERI 69 FATBARDH YMER HYKA 70 FIRDUS REFIK AJAZI 71 AGIM OSMAN SOLLAKU 72 AGIM ZYBER VOKA 73 AGRON DILAVER HAXHINI 74 AGRON HASAN VOKA 75 AGRON JAHIR BERISHA 76 AHMET SUL SULAJ 77 ALI NEBI NASUFI 78 ARJAN NAZMI METOLLI 79 AZEM HYSEN MEMA 80 AZEM MUSTAFA HABILI 81 BARDHYL HASAN VOKA 82 BARI XHELADIN MUCA 83 BASHKIM HAKIK NASUFI 84 BASHKIM SHEFQET BRAZHDA 85 DHORI KOL XHAKALLIU 86 DURIM HAZIZ KAJA 87 DYLAVER HALIT SHARKA 88 EMRI ASLLAN DODA 89 ENVER XHEVAT KERCELI 90 EQEREM RAGIP NASUFI 91 ESAT ALUSH GJINI 92 FATMIRE SAID OSMADHI 93 FERIT BISHA KELLICI 94 FLAMUR XHELADIM MUCA 95 GALIP HYSEN MEMA 96 GALIP RAMAZAN ISUFI 97 SELMAN QAZIM BEKA 98 NDRICIM RUZHDI KASHAMI 99 BLERDI PERPARIM SHKEMBI 100 SHAZIMAN SHABAN RRAKLLI 101 BESIM EMIN HYKA 102 AGIM FAIK HYKA 103 NAZMIJE VATH TATANI 104 BESNIK FAIK HYKA 105 PERPARIM MEHMET ELEZI 106 FADIL EMIN HYKA 107 PETRIT ASIM CACA 108 SHYQYRI HAMID TATANI 109 RRAFMAN SHEFQET CACA

110 XHEVDET BAFTJAR XHAHYSA 111 BESNIK RAKIP DAIU 112 BAFTJAR XHEVDET CACA 113 GALIP HABIL CACA 114 HAJRULLA BAFTJAR XHAHYSA 115 ISLAM LATIF LIKA 116 IZET IBRAHIM CACA 117 LIMAN SHERBET DAIU 118 YLLI HAJRULLA DAIU 119 NAIM HAZIZ DAKA 120 PERPARIM XHAVID CACA 121 DESHIR HYSEN MEMA 122 SAJMIR MUHARREM TATANI 123 XHEMAIL SEID ISTREFI 124 PETRIT XHEMAL ISTREFI 125 ZYBER SAID ISTREFI 126 NAZIM RAMIZ MUCA 127 MEHDI SADIK CACA 128 SKENDER RUSTEM CACA 129 GALIP IBRAHIM XHAHYSA 130 RRAHMAN SHEFQET CACA 131 RASIM VAHID CACA 132 ASLLAN BAKI XHAHYSA 133 ALLAMAN ISA CACA 134 XHAFERR SEFER XHAHYSA 135 SHPETIM RRAPUSH CACA 136 HAMZA TAFIL CACA 137 FIQIRI HARIZ CACA 138 FADIL SHAZIMAN CACA 139 ANDI SHPETIM CACA 140 SALI ZENUN DAIU 141 VULLNET RIZVAN CACA 142 PETRIT BAKI XHAHYSA 143 BEQIR VESEL CACA 144 XHEVAT SABRI DAIU 145 SABRI JONUZ DAIU 146 FADIL JONUZ KETA 147 HYSEN XHEMAL CACA 148 ERMIR SHAZIMAN CACA 149 SEFEDIN CAUSH CACA 150 ARDIAN FERHAT KETA 151 DYLBER TAFIL CACA 152 HAJDAR NUREDIN CACA 153 NUREDIN RRAPUSH CACA 154 YLBER IBRAHIM HYKA 155 ARDI QERIM VOGLI 156 XHEVDET EMIN HYKA 157 FADIL BILAL TATANI 158 PETRIT ASIM CACA 159 AFRIM MEHMET ELEZI 160 ISA RESHIT TATANI 161 SHKELQIM XHAVIT TODJA DREJTORIA KORCE 1 FATMIR SHAZIMAN AGOLLI 2 SOTIRAQ LLAMBI DHORI 3 ALBERT MUHAMER PANARITI 4 ELDA LLAMBI PANARITI DREJTORIA KRUJE 1 RAMIZ ALUSH SGURA 2 KUJTIM MUSTAFA MJEKRA 3 DRITAN KUJTIM MJEKRA 4 PERPARIM REXHEP SADIKU 5 FITIM ALLAMAN LEZAJ 6 AVNI FITIM LEZAJ 7 REFAT QEMAL LEKA 8 PELLUMB DESTAN KONESHA 9 AGRON AHMET TROSHKU 10 MELAZIN AHMET TROSHKU 11 DASHAMIR SHAQIR ÇANGU 12 HYSNI XHAVIT ÇANGU 13 XHAVIT HALIM ÇANGU 14 GANI QAZIM ÇANGU 15 ALI SINAN HUSHI 16 FESTIM SEFULLA TEMA 17 RUZHDI SAMI MARQESHI 18 XHAVIT KURT BABASI 19 ARGJEND LIK HALILI 20 INDRIT LIK HALILI 21 LIMAN RESHIT HALILI 22 AHMET HYSEN HYSENLIKAJ 23 GENCI KUJTIM MJEKRA 24 FLAMUR MYRTEZA PAJTANI 25 DASHAMIR HAXHI PAJTANI 26 SADIK BERAM ÇANGU 27 XHEMAL ALUSH SGURA 28 GANI DELI ZIRI 29 GAZMIR JONUZ ALBRAHIMI 30 VESEL BAJRAM BAMI 31 ZEJNEL SHABAN DUKA 32 XHAVIT BESIM KURTI 33 XHEVAHIR SINAN SEFA 34 MYRTEZA KADRI MALJA 35 BESNIK ASLLAN MESITI 36 SKENDER JAHJA PRAPANIKU 37 GEZIM FAIZ PRAPANIKU DREJTORIA LEZHE 1 PAL NDUE LLESHGEGAJ 2 MUIS SHAQIR MERA 3 NIKOLLE PAL TRASHAJ 4 FRAN KOL UÇAJ 5 MARK NDUE ÇUPAJ 6 MARE GJON VUKSANI + B 7 KASTRIOT PJETER KOCA 8 BARDHOK DED NIKOLLI 9 FRAN NDUE FRROKU 10 MARKOS VIKTOR GEGA 11 NIK TOM MARTINAJ 12 GJOK KOL UJKA 13 ALEKSANDER PREK CEKAJ 14 PJETER GJELOSH STAKAJ 15 BARDHE ZEF DODA 16 PLLUM NDUE KACOLI 17 REXH AVDI BERISHA 18 ZEF FRAN KEQI 19 NDUE ZEF SHYTANI 20 NDUE GJERGJ STAKAJ 21 NIKOLL FRAN STAKAJ 22 MAN AVDI BERISHA 23 KOL MIRASH UJKA 24 GEZIM MARK KEQI 25 LEC TOM VELAJ 26 LEC TOM VELAJ 27 PASHUK NDUE KACOLI 28 LLESH TOM JAKAJ 29 NIK LUK LEKAJ 30 XHEMAL JURISH MADANI 31 NDUE PREK HUSI 32 GJEK ZEF TOMA 33 MARK LUC SOKOLI 34 AGOSTIN GJERGJ STAKA 35 TOM RROK PRETASHI 36 LUIGJ KOL UJKA 37 LLESH PREK PLLUMBI 38 FRAN GJOK KOLA 39 PAULIN LULASH KOLA 40 ISA QERIM DELIA 41 ZEF MARTIN VATAJ 42 LUIGJ NDUE GEGA 43 ISMAIL AVDI BERISHA 44 PREL MARTIN VATAJ 45 NEST NIK JAKAJ 46 GJERGJ NIKOLL VATA 47 PREL TOM JAKAJ 48 MIRASH GJON PRENGA 49 MIRASH PJETER GJOKA 50 MIRASH PRENG NDOJ 51 NDREK LLESH NDOJ 52 NDUE COL RAMAJ 53 NDUE MARK GJOKA 54 ARBEN MARASH JAKAJ 55 GJOVALIN NDUE GEGA 56 NIKOLL RROK JAKAJ 57 GJELA MARK GJOKA 58 BARDHOK NDUE NDOCAJ 59 PJETER NDUE TOPALLAJ 60 GJERGJ BIBE LEKAJ 61 PREND LLESH MARKU 62 ZEF VORF CURRAKAJ 63 ANTON NIKOLL PALUCA 64 BARDHOK DEDE GJOKA

65 BARDHOK ZEF LLESHI 66 BASHKIM ABAZ CERRI 67 BASHKIM NIKOLL NDOJ 68 DEDE NIKOLL GJOKA 69 MARK NIKOLL BEZHI 70 PRENG NDREC PRENGA 71 SHAN ZEF TAHIRI 72 TOM GJETO MIRAJ 73 VASEL GJETO MIRI 74 MARK NIKOLL BEZHI 75 FEHMI ALI KADRIU 76 FILIP GJON PRENGA 77 NIKOLL FRROK DODA 78 GJOVALIN KOL PERLLESHI 79 ANTON NIKOLL PALUCA 80 NDUE ZEF LLESHI 81 NDUE GJETE NDREKA 82 APOSTOL ZEK LLESHI 83 LEKE GJOK BUNA 84 PASHK ZEF TUSHAJ 85 PJETER GJON PRENGA 86 PJETER ZEF PJETRI 87 GJERGJ NIKOLL MIRI 88 PRENG MARK DODA 89 NDUE JAK NIKOLLI 90 PASHK SOKOL PERVATAJ 91 GJIN ZEF PEPA 92 GJELOSH COL RAMAJ 93 RIFAN SELIM KADRIU 94 NUSH NIKOLL NDOJ 95 GJON MARK PEPA 96 GJON NIKOLL MIRI 97 ZEF NIKOLL BEZHI 98 ZEF NIKOLL BEZHI 99 PJETER LUC NIKAJ 100 NDUE LLESH MARGJINI 101 NIKOLL COL RAMAJ 102 NIKOLL GJET PRENGA 103 KANTO GJERGJ MIRI 104 FRAN NDUE MIRI 105 FRROK PRENGE PRENGA 106 GEZIM GJON PRENGA 107 GJERGJ MARK PJETRI 108 ZEKE KOL MHILLI 109 PJETER NDUE KOLA 110 KOL NDUE CUBI 111 RROK PJETER GJONI 112 PREK PJETER GJONI 113 NIKOLL NDUE REXHA 114 MARTIN PREND DEDLALA 115 ARTAN HIL KOLECI 116 PJETER GJERGJ KOLECI 117 DED NDUE KOLECI 118 HIL NDUE KOLECI 119 VIÇENS HIL KOLECI 120 GABRIEL GJOK KOLECI 121 GJOK NIK MARASHI 122 LEZE VAT MARASHI 123 AGUSTIN MARK GJURAJ 124 LEK MARK GJURAJ 125 STEFAN LLESH KOLECI 126 ZEF GJOK KOLECI 127 GJON ZEF KOLECI 128 PASHKO MARASH TOMA 129 FILIP PREL GJELOSHI 130 VALENTIN FILIP GJELOSHI 131 LEK VUKSAN MALOTAJ 132 NIKOLL LUC GJELOSHI 133 LUIGJ LUC GJELOSHI 134 PJETER LUC GJELOSHI 135 PJETER KOL TOMAJ 136 FRAN NDUE GJELOSHI 137 MARTIN PASHKO CALI 138 FERDINAND DODE GJELOSHI 139 FRAN PJETER UJKAJ 140 GJEK MARK UJKAJ DREJTORIA LUSHNJE 1 FASLLI SHEFIT DAKA 2 ERIDON FASLLI DAKA 3 ARBEN LIPI BAME 4 ARBEN NDONI MONKA 5 KURT RRAPUSH YMERI 6 SELMAN SHEFIT STRUMI 7 BEXHET BEQO KULLOLLI 8 DIFTIR NAZMI TABAKU 9 FLAMUR SHERIF BILBILI 10 HAXHI PETRO KOÇI 11 XHOXHI ZIKO SHUTI 12 THANAS PILO KONDI 13 ZEIM HASAN KISHTA 14 KRISTO PILO KONDI 15 ALFRED BAJRAM KAJDO 16 REFIT VATHI KAJDO 17 PANAJOT ZIKO SHUTI 18 ARJAN ZYLYF HOXHA 19 DYRMISH BANUSH BRAÇI 20 SYRJA SYBI HALITI 21 QAZIM ALUSH KUBOLLI 22 LIRI QANI DERVISHI 23 ARDJAN ALUSH KUBOLLI 24 NAFIRETE XHEVAIR ÇELA 25 MARIJE UANI ÇELA 26 PETRIT HAXHI CANIA 27 HALIM HAMDI HOXHALLARI 28 BUJAR HAMDI HOXHALLARI 29 ABEDIN HAMDI LEKA 30 XHEMAL AVDYL ÇELA 31 LEONIDHA RAKIP HALILI 32 FEJZI PETREF ÇELA 33 SOTIR HAXHI MUSAKU 34 PELLUMB IZET POÇI 35 GJERGJI ENVER TARA 36 DALIP HAXHI MUSAKU 37 HAXHI ASLLAN MUSAKU 38 FATMIR HAXHI MUSAKU 39 ISLAM XHELAL BUZI 40 SALI QAMIL KILJA 41 LAVDI QAMIL KILJA 42 ARBEN XHELAL BUZI 43 ASTRIT XHELAL BUZI 44 MYQEREM XHELAL BUZI 45 AVDYL QERIM CANI 46 SELAMI MUHARREM HAXHO 47 AGRON SAFET MANOKU 48 TAJAR SHABN HAJDINI 49 HASAN DEMIR BAKAJ 50 BAJRAM GANI LIÇKA 51 DERVISH MAZAR GINA 52 SHKELQIM RRAPUSH YMERI 53 TOMORR TAIP SEFA 54 ASLLAN BAJRAM JASHARI 55 AGIM MUSTAFA HARREMI 56 TOMORR ABAZ HARREMI 57 VULLNET SULEJMAN HARREMI 58 PREK PAL DAKAJ 59 SHEFQET HAXHI AHMETAJ 60 RAMAZAN ADEM LABOTI 61 ABAS TAHIR ZAIMI 62 SHAHIN HEKURAN TRASHI 63 IRAKLI LLAZAR TODRI 64 PELLUMB LAKU KORRESHI 65 MURAT SERI BIÇAKU 66 DRITAN SAMI ÇELA 67 BASHKIM AZIZ ÇELA 68 FATMIR TEFIK ÇAKO 69 ALFRED ALI GJYLA 70 IBRAHIM MERSIN MYZEQARI 71 QANI DEMIR XHAFA 72 RRAPUSH HAJRO HYSKO 73 FERIT HEKURAN HAXHIU 74 ARBEN THOMA ZAKA 75 AHMET REFAT ALIU 76 MENTOR HAMDI HASALLA 77 FIQIRET NEZIR KORRESHI 78 RUZHDI HALIT ARAPI 79 LULZIM ADEM LABOTI 80 JEMIN SEIT ÇELA 81 XHEVIT ADEM BEJTE 82 PETRIT HAJDAR KURTI 83 GEZIM FEJZO QUKA 84 ISMAIL BAKI KALEMASI

85 QAMIL AVDI TURKU 86 AGIM FADIL PERO 87 SEFER MUHARREM BENDAJ 88 HYQMET KODHEL MARRA 89 GURALI JONUZ ALLA 90 MYQEREM HAMIT CAUSHI 91 BYLYRE ALI CULLHAJ 92 FETI HEKURAN MUÇO 93 SHEBI NUREDIN TOSKU 94 TOMORR AZIS LULJA 95 GEZIM AZIS LULJA 96 SADUSH RIZA HASANBELLIU 97 VATHI SHUAIP RABIJA 98 BESNIK QERIM LLOSHI 99 GEZIM QERIM LLOSHI 100 GENCI QERIM LLOSHI 101 XHEVIT RUSTEM XHUMARI 102 RIZA REFAT ALIU 103 SHKELQIM ELMAZ SINANI 104 TETEM REXHEP ÇELA 105 DEMIR HAKI NORECI 106 SELMAN REXHEP ÇELA 107 ALEKSANDER NEIM ZENELAJ 108 SINAN AHMET NEZHA 109 BANUSH HAJRO ZAÇE 110 TOMORR ALI ÇELA 111 BUJAR FERRIK ÇUKO 112 ILIR BAJRAM TOSKA 113 FERDINANT SAMI ÇELA 114 VATH DERVISHI SEFA 115 TAFIL HAMIT ALLA 116 PAL NIK DAKAJ 117 SAZAN KASEM SHURDHI 118 LUAN HAMDI HASALLA 119 TAFIL RAMAZAN KORRESHI 120 MEHMET VELI ZENELI 121 JORGO VASIL PUPI 122 TEFIK SHYQYRI BANI 123 GRAMOZ TEFIK BANI 124 SAMI IMER PIRRA 125 BESNIK HAXHI GJYSHJA 126 YLLI SAFET BAÇI 127 ABAZ NUREDIN QUKA 128 RRAPI SABRI MYZEQARI 129 SHKOZETA QENAN ÇELA 130 AGIM HALIT QOSJA 131 ADRIATIK FADIL TAULLAU 132 AFRIM NESHAT SEFA 133 LIJE VEIZ HAJDARI 134 DANE SELIM KAJA 135 ALTIN RRAPUSH YMERI 136 FASLLI DEMIR YMERI 137 REXHEP HAKI KORRESHI 138 MINELLA MITI KOÇI 139 PETRIT HAMIT CANIA 140 PERPARIM SKENDER DEMIRI 141 KUJTIM RESHIT PETRITI 142 AFRIM PETRIT LEKA 143 SOKRAT LILI BARDHO 144 LLAZAR MISIR DUSHI 145 THOMA RESHAT PRIFTI 146 XHEVDET HYSEN SULKO 147 FATOS ISUF ÇAKO 148 ENVER VEIZ BLLIKU 149 SHYQYRI SHUAIP IBRALIU 150 KADRI HYQMET MYFTARAJ 151 ARBEN REXHEP GRECA 152 IDRIZ SALI ÇELA 153 ILIA JONUZ RRASA 154 BLEDAR DYRMISH BORIÇI 155 PETRO KOLI SHALLAPI 156 BAHIR SADIK SHARKA 157 ISLAM SALI METANI 158 ILMI DANE LEZI 159 EUGEN VATHI HIDRI 160 AGIM KADRI KOÇI 161 HAJRI MUHARREM XHUMARI 162 SAZAN SELFO MUSTAFAI 163 ARDIAN ALI TOSKA 164 REXHEP QAMIL HAXHIU 165 ANDREA LONI MINO 166 ALBERT GORI KOÇI 167 FATOS VATH BUZI 168 SHAQIR HAMDI LLAPI 169 BESNIK HEKURAN HAXHIU 170 XHEVAHIR HAMIT PATRIKU 171 AUREL MIHAL ÇUKO 172 FLAMUR VEHAQ ZEQO 173 JOVAN TODI ÇAPO DREJTORIA POGRADEC 1 KUJTIM HYSEN REXHOLLARI 2 NESHET NEVRUS HYKA 3 FUAT RUSHIT KAFEXHI 4 AFRIM SERJAN FASHO 5 PANDELI SERJAN FASHO 6 RAMADAN ENVER VESHOLLARI 7 XHEVIT ABDURAMAN HOXHALLARI 8 DRITAN SERJAN FASHO 9 EDLIR SERJAN FASHO 10 KUJTIM GURI ZEKA 11 BUJAR FETI LIÇKOLLARI 12 HYDRI XHEVAT MUÇKA 13 HARIF VELI FEZOLLARI 14 EXHET QEMAL FERO 15 DRITAN BUJA DHIMITRI 16 TEKI SHYQYRI DUDA 17 GENCI BAMI KILLO 18 VALTER SHUAIP AJASLLARI 19 HAXHI RAMADAN LUSHKA DREJTORIA SARANDE 1 ALEKS SHYQYRI BARKA 2 FATOS SHYQYRI BARKA 3 LLAMBI ANDREA GJIKA 4 FASLLI HITO KOÇIAJ 5 NIKOLL PRENG GJONAJ 6 GEZIM ZEF PRENDI 7 AMARELD ARBER VALCA 8 ALFRED LEKE MRRUKU 9 XHEVIT ALI CALA 10 NIKO GARIP TOLA 11 FLORIND NDUE NOLI 12 NDUE MARK NOLI 13 EDUART MARK NDOCAJ 14 KOSTANDIN GARIP TOLA 15 EMIN ZEJNI LOKA 16 GJELA KOLE VALCA 17 KRISTO SOTIR EVAGJELOPULOS 18 ZEF PREND PRENDI 19 PASHK ZEF ÇUPI 20 ZEJSI SELMAN LOKA 21 KASTRIOT FRAN LLESHAJ 22 DED NDUE MARKU 23 BARDHOK NDUE NOLI 24 ALFRED NDUE NOLI 25 GEZIM NDUE NOLI 26 FATMIR HALIL LAGJI 27 ELJON MUHEDIN MAHMUTAJ 28 ARQILE SEFEDIN SHEHU 29 KLEANTHI SOFOKLI THOMANIKU 30 LULJETA HALIL HYSENAJ 31 AFERDITA ETHEM LALA 32 NASHO SPIRO KOLAGJI 33 NAMIK LATO ZAÇE 34 ARISTOTEL LLUKE CETRI 35 PANAJOT ALEKS KONDO 36 ARSHI FEJZI KALEMI 37 NIQIFORO ARETEO BUTSI 38 JOSIF LEONIDHA GURRA 39 VIOLETA LEONIDHA GURRA 40 JMATO HAXHI AGALLIU 41 MELSA POLIMER AGALLIU 42 HAJREDIN FEJZI KALEMI 43 SERJAN TEME GJERGU 44 ARTIONA THOMA LAGJI 45 STEFAN HALIL LAGJI 46 ARTUR ZENEL LAGJI 47 MENTOR MUGAI KUCI 48 FLAMUR BELLO BELLO 49 VASILLAQ ILLO ZOTO 50 DAMO BEJKO ONJEA

51 AVDULLA VELI MEHMETI 52 AVDULLA VELI MEHMETI 53 VIKTOR ISTREF KULLA 54 VILSON XHAFER XHELILI 55 NASIBI RESUL LLUKA 56 PASHO ALI NELA 57 DASHNOR LUTFI ÇUEDARI 58 TOMOR SHAQIR GJONÇI 59 RAKIP AQIF ALLKUSHI 60 LAVDOSH XHAFO XHAFERI 61 GENTIN HYSEN ISAJ 62 AGRON SEFEDIN OBZOVA 63 QANI HAXHI MURTAJ 64 QANI HAXHI MURTAJ 65 QANI HAXHI MURTAJ 66 ARBEN FUAT ALI 67 DALAN AQIF SHKURTI 68 LATIF RRAPUSH ZEMA 69 VELEDIN HETEM DEDA 70 ISUF KADRI ISAI 71 ARSEN SELAM STROKA 72 LUFTAR ZEQIR LLAKA 73 MUHAMET SHUAIP PAJOLLARI 74 SOFIA VANGJEL THANASI 75 PANAJOT NAZIF STAVRO 76 VILSON DODOL PULA 77 VASIL QEMAL RRAPAJ 78 KRISTO QEMAL RRAPAJ 79 EDMOND PETRIT OBZOVA 80 PETRIT SEFEDIN OBZOVA 81 BESNIK AQIF KOLA 82 ALIM ZYLYFTAR ABAZI 83 DRITAN HEKURAN HARIZI 84 TAIP ÇERÇIZ SINANI 85 LUTMIR LULO DHULI 86 QERIM XHAFER MALKA 87 RIZA LATO ZAÇAJ 88 HAJRO TAFIL MEHMETI 89 ELDI MILTIADH ÇONDI 90 YLLI ASQERI HODAJ 91 MILTIADH KIÇO ÇONDI 92 SHKELQIM SELFO KORRO 93 EDMOND KOSTANDIN DANGA 94 GRAMOS HASAN ÇIPI 95 SHERIF ISLAM SHAHINAJ 96 DRITAN FETA SHUAIPI 97 SADUSH FERRIT DOLLOMAJA 98 FLAMUR FEJZO PROGONATI 99 VASIL NASTAS BAÇI 100 HAIR DERVISH MAHILAJ 101 DILAVER DEMIR AJDINI 102 SANIEDA PELLUMB FATAJ 103 ZENEL SELAM SHEHU 104 ADRIATIK AHMET AHMETI 105 HALIME HAMIT ABAZI 106 ZAIM MELAIS CAUSHI 107 EDMOND IDRIZ KUCI 108 KRESHNIK MUHAMET KEQAJ 109 STAVRI BARJAM GJOKA 110 KASTRIOT MUSTAFA GJELI 111 GENCI SHEME HAXHI 112 RAMO RIZA ÇAUSHI 113 HAZIS AVNI MULLAJ 114 ZGURI PEÇI TESHO 115 VAIT ALI ALIA 116 ÇANE REXHEP ALIAJ 117 BUJAR DAJLAN KOLONJA , 118 AHILEA JANI DINI 119 ODHISEA NIKO PILAFA, 120 LLAZO ANDON LICI, 121 AVNI MEMET MEJDIA 122 NIKO TOMOR DEMIRI 123 HAKI TAHIR PULA 124 MENTOR RAMO SHEHAJ 125 MARIKA PRENG STOJANI 126 ALBERT VLASH LEKGEGA 127 BARDHOL FRROK NIKOLLI 128 MARJAN GJON NIKOLLI 129 BIB MARK BUSHKOLLA 130 FERDINAND SHABAN SADIKU 131 FRAN NDOK MARKU 132 PASHK KOL KECI 133 MARTIN NIKOLL DODA 134 LEK POL NIKOLLI 135 PREND DODE DODA 136 ISLAM OSMAN NDREKA 137 KOL FRROK HAXHIA 138 NIKO RASIM LUCA 139 AVNI SELMAN LOKA 140 PAL NDUE NIKOLLI 141 FERIT SULEJMAN XHINI 142 GASPER PRENG MRRUKU 143 GJON MARK NDOJ 144 NIKOLIN GJERGJ ARAPI 145 DAVE ZEF ARAPI 146 LEONARD GJERGJ ARAPI 147 BARDHOK GJERGJ ARAPI 148 LLAMBI GARIB TOLA 149 PJETER MARK DEDAJ 150 ADRIAN SHABAN SADIKU 151 ASTRIT GJOK NDOI 152 SHUHRI ADEM DODA 153 ANDON ADEM DODA 154 NDUE DEDE DEDA 155 GJON NIKOLL LLESHAJ 156 VLASH DED GJONAJ 157 GJOK KOL DEDAJ 158 DED NIKOLL LLESHAJ 159 NIKOLL MARK LLESHAJ 160 LATIF ADEM DODA 161 LATIF ADEM DODA 162 ZENEL KADRI LALA 163 LUFTAR ZEF BECI 164 MUNIR ISLAM NDRECA 165 SHEFKI MUSA SNACI 166 ARDIAN HAFUZ SMACI 167 LEK NDREC MRRUKU 168 BASHKIM RUFAT DEGJONI 169 ALI BEQIR PANA 170 GJON MARK DEDAJ 171 DALIP MUSA SMACI 172 DRITAN NIKOLL LLESHI 173 DAVA ZEF ARAPI 174 ARDJAN MARK DEDAJ 175 EDMON GJERGJ ARAPI 176 PAULIN KOLE HAXHIA 177 JANI FRROK HAXHIA 178 AVNI HAJREDIN KAROSHI 179 QEMAL HAJREDIN KAROSHI 180 GJIN FRROK NIKOLLI 181 HAFUZ MUSA SMACI 182 FLORJAN BIB DODA 183 ARBEN PRENG MRRUKU 184 FREDI TAJAR BEHAJ 185 SOTIR DIAMANT VITO DREJTORIA SHKODER 1 PJETER DEDE BUNGU 2 SELMAN HASAN RUKAJ 3 PASHKO FRAN LAKAJ 4 AGOSTIN FRAN RRUSHAJ 5 NIKOLL PREK SHEJI 6 GANI REXHEP PERAJ 7 GJON ZEF NDRESHAJ 8 DRITAN GJIN PEPNIKU 9 NDUE PREKE HASANAJ 10 GJON KOLE LULA 11 KOLE TOM SHKURTI 12 LLESH LEKE HOTAJ 13 NIKOLLE LUKE GJETJA 14 LULZIM TAHIR BEGAJ 15 AFRIM RAMADAN GJOKAJ 16 DODE NIKOLL TURMACAJ 17 MARTIN PJETER BETAJ 18 KUJTIM TAHIR TAFALLA 19 HAKI MET PEPAJ 20 QANI MUJO RUMIJA 21 FEJZI QANI RUMIJA 22 NAZIF HASAN YMERI 23 MYFTYNIJA 24 FRAN DEDE PUSHIMAJ 25 BRAHIM XHEMAL ALIVOIQ


listat 26 GANI MEHMET LACAJ 27 MARK NDUE MHILLI 28 MHILLLPJETER PREKA 29 PETRIT KOLE DEDA 30 DASHAMIR RAMADAN NDREJAJ 31 PAL ZEF KOLA 32 MALIQ MADAN HASAJ 33 TAIP MADAN HASAJ 34 NDUE GJON BINOSHAJ 35 ISMAIL KASEM NDREJAJ 36 SKENDER ISMAIL NDREJAJ 37 SAMIJE JONUZ MUJI 38 AGRON FRAN MRIZAJ 39 PLLUMB GJON BINOSHAJ 40 GJOVALIN KOLE SHEJI 41 MHILLL ZEF KAPAJ 42 SOKOL MARASH SHELNA 43 MARASH NIKE DEDENREJAJ 44 PJETR MARK LUFAJ 45 RROK ZEF DAJANI 46 PETRIT MUHAMET ISUFI 47 FADIL SAIT KABAJEQAJ 48 DELI MET PERAJ 49 TONIN SHEJI 50 FETA MET PEPAJ 51 NAZMI TAHIR ADEMOVIQ 52 FADIL TAHIR ADEMOVIQ 53 GJIN KOLE NIKA 54 AGIM ADEM YMERI 55 BEQIR MUSTAF NDREJAJ 56 SHERIF ZENEL ADEMOVIQ 57 LEKE GJERGJ SHKREPI 58 PETRIT GJERGJ SHKREPI 59 RROK GJERGJ GEGA 60 RUZHDI CEN GANJOLLI 61 ENVER QAZIM KURTOVIQ 62 PELLUMB ZEF ROGA 63 JAKUP SELMAN MATAJ 64 HYSNI HARAP SMAJLAJ 65 YMER SADIK BEGAJ 66 MARIJO PREKE KOÇEKU 67 PREK KOLE GJONAJ 68 SKENDER ASLLAN FIKAJ 69 RAMADAN SHABAN BURGAJ 70 GJELOSH FRAN ZEFAJ 71 UJK FRAN ZEFAJ 72 ISUF HASAN NDREJAJ 73 ASTRIT ISUF NDREJAJ 74 TOM KOL SANAJ 75 AHMET SHABAN BURGAJ 76 GJERGJ MARK AHI 77 LUL NIKOLL PREKA 78 NAZMI SHABAN KAJOSHI 79 PERPARIM XHEVAT KAJOSHI 80 KUJTIM RAMDAN NDREJAJ 81 HAKI CAN GANJOLLA 82 HAKI CEN GANJOLLA 83 ISA SOKOL VUCAJ 84 BEL SHABAN BURGAJ 85 MUSTAF BRAHIM HEKURI 86 MUSTAF HASAN KURTULAJ 87 SHABAN YMER KAJOSHI 88 GJELOSH KOL SANA 89 VATE DAKE PJOLLI 90 AGIM REXHEP MIRUKU 91 ISMET SHYQYRI ZENELI 92 HAKI SELO ARRA 93 HAMDI SELO ERKOÇEVIQ 94 YMER BEQIR LEKAJ 95 FERIT QAZIM GJEKAJ 96 GJOKE MARTIN GROPCA 97 BESNIK MUHAMET SAKICAJ 98 ADEM MEHMET SELGJEKAJ 99 MARASH PJETER LUCAJ 100 HILMI RESHIT HOTAJ 101 AGRON KOLE SHPATI 102 PETRIT KOLE DEDA 103 MEHILL DUP DELIJA 104 AHMET REXHEP RAHOVA 105 ARBEN ISA IVZIKU 106 RIFAT HYSEN HASAJ 107 HAMDI ZYBER BULIQ 108 DEDE FRAN ZEFAJ 109 AFRIM ELEZ PEPAJ 110 GJERGJ NDUE KOLA 111 LULE KOLE MOLLA 112 NDREKE ZEF MOLLA 113 VATE MHILL LARI 114 MARK LAZER BLUDAJ 115 DEDE RROK PREKULAJ 116 GJON DEDE GJECAJ 117 LULASH GJON MARKAJ 118 NIKOLIN NDUE MALOCAJ 119 LUDOVIK NDUE MALOCAJ 120 GJOVALIN NIKOLL MALOCAJ 121 ZEF TOM LULASHI 122 ZEF GJON ARRA 123 LUIGJ KOL PJETRA 124 KOL GJERGJ ARRAJ 125 LUIGJ KOL PJETRA 126 ARJET BRAHIM MILOTI 127 KUJTIM ADEM HOXHAJ 128 PREKE NDUE PALI 129 NDUE KOLE DAKAJ 130 GJERGJ PREK KOLA 131 KANTO FRAN ZEFAJ 132 NIKOLLL VATE FUSHA 133 GJELOSH VATE VATA 134 DEDE VATE VATA 135 DEDE NDUE ARA 136 NDUE GJERGJ ARA 137 GJERGJ NDUE GESHTENJA 138 MIRASH MHILL MULLINI 139 AGUSTIN NIKE VUKSANI 140 GJIN KOLE DAKAJ 141 SULEJMAN DYL KUKA 142 PREKE MARASH SOKOLI 143 KOLE TOM ZALLI 144 SEJDI FASLI MEMAJ 145 MUSTAFE BRAHIM HEKURI 146 BASHKIM BRAHIM HEKURI 147 ELJAZ BRAHIM HEKURI 148 SULEJMAN SALIH ARKOCEVIQ 149 YLLI SULEJMAN ARKOCEVIQ 150 TAHIR ZENEL ADEMOVIQ 151 GJELOSH PREKE QERIMI 152 GJELOSH PJETER PREKA 153 PREKE DEDE BUNGA 154 GJON DEDE NDOJA 155 QEMAL HYSEN DEKOVI 156 SEJFULLAH RIZA DEKOVI 157 HALIT SHABAN RAMAJ 158 ZEF GJERGJ ZIÇI 159 FRAN NDUE GURI 160 PLLUMB LULASH VUKSANI 161 MURAT ASIM LUJKAJ 162 PJETER MMARK ARRA 163 NDUE PREKE POTAJ 164 SERVETE QAZIM ALIVODA 165 NDOC SHAN GROPCA 166 AFRIM ABDYL VUÇAJ 167 LAM HAJDAR LUMAJ 168 GJON NDUE PALI 169 HALIT HAMDI KURTOVIQ 170 GJOKE KOLE SHPATI 171 GJOKE KOLE SHPATI 172 GJOKE KOLE SHPATI 173 XHEMAL HAMDI KURTOVIQ 174 XHEVAT HASHIM KAJOSHI 175 SHPETIM XHEVAT KAJOSHI 176 DIAMANT HAXHI HYSAJ 177 LUAN SOKOL XHENETI 178 MIRASH ZEF SANA 179 FIQIRET RIFAT IVZIKU 180 MEHMET ISUF BRUÇAJ 181 ISA HASAN NDREJAJ 182 PERPARIM RAMDAN NDREJAJ 183 RAMDAN HASAN NDREJAJ 184 SHYQYRI HALIL RADAJ 185 FADIL RAMADAN ALIVODA 186 QEMAL HYSEN DEKOVI 187 ZAMIR IBRAHIM MUJI 188 ASLLAN BAJRAM FIKAJ 189 FLAMUR HAMDI KURTOVIQ 190 SHERIF HAXHI SAKICAJ 191 MEHILL PJETER DRENI 192 MARTIN GJEKE GURRAJ 193 MARTIN GJERGJ SHKREPI 194 GEZIM GJERGJ SELVIJA 195 RAFAEL HYSEN RAHOVA 196 NIKE ZEF ROGA 197 NDOK GJELOSH ARRA

198 REMZIJE HALIT ANXA 199 DASHAMIR RAMADAN NDREJAJ 200 PASHKO NIKOLL DAKAJ 201 RAMDAN ZEQIR BAJRAKTARI 202 HALIT SHABAN MUJI 203 NADIR ZYBER BUSHAJ 204 SADIK MARK THANA 205 PETRIT MARASH SOKOLI 206 FATMIRA MEHMET ÇARKU 207 BESNIK GJERGJ SHKREPI 208 PAJTIM ALI BUSHAJ 209 NAIM QAZIM KURTOVIQ 210 FEJZI FAIK DEKOVI 211 GEZIM HAMDI HAXHIJA 212 ANGJELIN PAL LAMAJ 213 GEZIM RAMADAN NDREJAJ 214 ISMET DELI RAHOVA 215 ISMET DELI RAHOVA 216 MARTIN KOLE SANA 217 ARBEN RESHIT HOTAJ 218 OSMAN TAHIR MIDILI 219 LUIGJ LEKE MIHAJ 220 KUJTIM DELI RAHOVA 221 MRIKE LULASH DRENI 222 ZEF DEDE PUSHIMAJ 223 MARK DEDE PUSHIMAJ 224 PRELE MIRASH ARA 225 GIM SELIM TUZI 226 ADRIAN HAJREDIN ALIJA 227 FADIL MUART HOTI 228 LAZER PAL KRECAJ 229 GAVROSH HASAN GRUDA 230 DRITAN FEHMI SELHANAJ 231 ALFRED LEC MAZI 232 BAHRI IDRIZ MEMÇAJ 233 RROK MARK FISHTA 234 ALTIN ZEF PROVAKU 235 VALBONA ASLLAN XHELADINI 236 KOLE ZEF LEJTHIJA 237 EDUARD KOLE LEJTHIJA 238 ALFRED LEC MAZI 239 ARDIAN HAJREDIN ALIJA 240 ZEF SIMON KAPAKLIJA 241 VAHID SHYQYRI TYMI 242 VAHID SHYQYRI TYMI 243 MYZAFER FAIK MEMAJ 244 MYZAFER FAIK MEMAJ 245 QEMAL ENVER BEKTESHI 246 GJON NDUE JAKU 247 GJOVALIN MARK LUCAJ 248 MYZEJEN RAGIP GJYREZI 249 GEZIM HASAN UKA, 250 QEUTHERE SALO GRIZHJA 251 ZIJA QAZIM DEMI 252 NIKOLLA MITER GRABOVA 253 ZEF VATE KODRA 254 NIK SOKOL SOKOLI 255 NDUE KOLE PICAKU 256 NDUE NIKE GURI 257 BESNIK HALID XHAFERI 258 MARK DEDE PECNIKAJ 259 ARBEN NDREK NIKA 260 KOLE GJON ZOJZA 261 ALTIN NIKE ZOJZA 262 PRENGE LEKE NNIK EZOJZA 263 ZEK NNDOC SMAJLI 264 GJIN DEDE VATA 265 PAL MARASH NDREU 266 JAK ZEF GJEKAJ 267 JAK ZEF GJEKAJ 268 SOKOL PELLUMB GJERGJ ZHUJA 269 VATE GJON DEMAJ 270 GJON NDOK DEMAJ 271 PASHKO NIKE NDREJAJ 272 LEKE PAL BJESHKAJ 273 PASHKO TON NDREJAJ 274 ZEFAN MARTIN MARKU 275 SEJDI SADRI MESI 276 KOLE MARTIN DEDA 277 MIRASH ZEF SUKAJ 278 PAL NIKE ZEFI 279 MARK LEKE ZEFI 280 PJETER DEDE VATA 281 NIKE MHILL MARKAJ 282 MIRASH NDUE GJONI 283 MARTIN PREKE VUCAJ 284 RAMADAN ELEZ MUHAJ 285 PREKE GJELOSH SHTYLLZAJ 286 PETRIT REKE ARAMALLI 287 MHILL GJELOSH NDREJAJ 288 SOKOL PRELE GURRAJ 289 VIKTOR GJOKE GJELAJ 290 ISA BRAHIM MUHAJ 291 MARASH KOLE SHTYLLZA 292 PJETER NIKOLL NDOU 293 LEKE PAL PLLUMBAJ 294 SHEFQET BRAHIM MUHAJ 295 TOM NDREKE MARTINI 296 PAULIN ZEF MIRASHI 297 PETRIT DEDE ISUFAJ 298 NIKE GJELOSH SHTYLLZA 299 GJON NIKE KESHTENJAKU 300 GJERGJ NIKOLLE NIKELEKA 301 NIKOLL PJETER PJETRA 302 PJETER GJON LULASHI 303 GEGE MARASH DEMAJ 304 EDUARD MHILL DEMAJ 305 YLLI SABRI MEAJ 306 LEKE GJELOSH NIKA 307 MEHILL GJELOSH NIKA 308 GJON NDOKE TINARI 309 SOKOL DEDE VATA 310 PAL MARSH NDREU 311 SOKOL DEDE VATA 312 FRAN PJETER FUSHA 313 NIKOLL ZEF PERVATAJ 314 LULASH DEDE ISUFAJ 315 OSMAN SHUQO ARKOCEVIQ 316 RIZA JAKUP RAMJA 317 FEJZI ABDYL PIRI 318 KIMETE MET ISLAMI 319 LUTFI AHMET DRINI 320 ISA CAN XHAKAJ 321 SADIK YMER TORMETAJ 322 HALIT MET ISLAMI 323 XHEMAL MET ISLAMI 324 HAMZA HASAN KADROVIC 325 NAIM SADIK TORMETAJ 326 SHKELQIM XHEVDET ERKOVIQ 327 SHPRESIM XHEVDET ERKOVIC 328 MALIQ QAZIM DRINI 329 HYSNI FADIL ERKOVIC 330 SHAQIR ALO REXHAJ 331 LEKE SHAN NIKA 332 KASTRIOT PJETER CEKAJ 333 EMAL BAJRO KURTOVIC 334 JETMIR HILMI MEHMETI 335 RUZHDI XHABIR ERKOVIC 336 SHYQYRI BAJRO MEHMETI 337 HAZIZ JAKUP DRINI 338 LAZER XHEMAL TOKAJ 339 ENVER ALI BAROTI 340 SXHEVAT ABDYL PIRI 341 HILMI SAIT BREGAJ 342 DODE ZEF MOLLA 343 ALI HAJDAR GURAJ 344 QAZIM ALI GURAJ 345 ILIR ELJAZ PIROVIC 346 ELJAZ ALI PIROVIC 347 FILE MARTIN SHYTAIVI 348 ISA HASAN FIRI 349 MARASH GJEKE VYZAJ 350 ZEF FRAN TROJA 351 SHPEND TAHIR SHPELLZA 352 KOLE ZEF MOLLA 353 KOLE ZEF MOLLA 354 JETMIR RRUK SYKAJ 355 PJETER GJON ZOJZA 356 FATJON RROK SYKAJ 357 ZEF DODE NIKA 358 AHMET BAJRO BERBERI 359 XHEVDET RESHIT HARUSHA 360 LAVDRUSH HAXHI TORMETAJ 361 NDOC KOLE HASANI 362 SOKOL KOLE HASANI 363 BEQIR HAXHI LUGJAJ 364 FATMIR BEQIR LUGJAJ 365 FITNETE ELJAZ TUKAJ 366 SOKOL TAHIR SHPELLZAJ 367 GJOVALIN TOME COKAJ 368 LULZIM QAZIM DRINI 369 SHAQIR RIZA KUROVIC

370 BARDHYL BERHAN MUSIQ 371 NAZIM ALI HAXHIJA 372 SHKELZEN KOLE HASANI 373 ZEK BAJRAM CANGAJ 374 NAIM RAMADAN BEGOVI 375 MYFTYNIA 376 SHYQYURI JONUZ BALAJ 377 MARTIN VATE FUSHA 378 NDOJE NIKOLL DEDNDREJAJ 379 VATE GJON NDOJA 380 AGIM SADIK KURTOVIQ 381 HAJRULLAH SHUQO PLENISHTA 382 ILIR FADIL DRINI 383 EDUARD MUHAMET SUFAJ 384 ASTRIT RAMIZ ERKOCI 385 NIKOLIN PEP DAKAJ 386 VITOR GJOKE NIKA 387 VITOR GJOKE NIKA 388 VITOR GJOKE NIKA 389 SULEJMAN MET XHAFAJ 390 PJETER GJERGJ NIKA 391 TOME ZEF MIRASHI 392 DEDE MHILL ARRA 393 KOLE ZEF NDREKALI 394 XHEMAL MUHO ELEZI 395 ISMET BAJRO MEHMETI 396 RIDVAN RAMADAN BEGOVI 397 SABRI RAMADAN BEGOVI 398 AGRON NAZMI HAXHIJA 399 MUHAMET XHEMAL TOKAJ 400 RAGIP LAN CANGAJ 401 AGOSTIN NIKOLL BOCAJ 402 XHABIR XHEMAL TOKAJ 403 QENDRA SHENDETESORE 404 SHEFQET SAIT GURI 405 SHEFQET SAIT GURI 406 LEK FRAN GURRA 407 GEZIM PREKE SHKAFI 408 BARDHOK PREKE SHKAFI 409 AGIM MHILL TOMA 410 LAZER PALE CUKU 411 ZEF MARK NIKA 412 PELLUMB VATE ZOJZA 413 NIKE LEKE VUKSAN KODRACAJ 414 LEKE VUKSAN SHKEMBI 415 ZEF KOLE QAFALOKU 416 PAVLIN ZEF KOLA 417 DEDE PRELE KOLA 418 LEKE NDUE LULASHI 419 MARTIN LEKE ZEFI 420 AGIM ZEF PJETRI 421 FRAN PASHKO PEPNIKAJ 422 VAT NIKE ZEFI 423 GJOKE PRELE DEMAJ 424 FRAN PAL GJINI 425 GJON GJERGJ NDOJ KOLA 426 NDOJ MARK HILA 427 PLLUMB VASEL PECAJ 428 PALE MARK HILA 429 MHILL MARK HILA 430 DRANDE BACE PREKA 431 PELLUMB PJETER KOLA 432 DEDE PJETER KOLA 433 PETRIT NDUE NDOJA 434 PJETER GJOKE KOLA 435 FRAN NDUE NOJA 436 LEKE NDUE NOJA 437 ZEF MARK JEREVIJA 438 MARK PLLUMB TELAJ 439 DEDE NDUE MOSHEQAJ 440 MARK KOLE FJERZA 441 DRANDE PELLUMB MEHILLAJ 442 PLLUMB MARTIN SHQAU 443 ALBERT PALOKE DAKAJ 444 GJIN GASPER LEKA 445 GJOVALIN NDUE LIVADHI 446 KOLE MARK CARDAKU 447 FLORJAN KOLE MALAJ 448 ZEKE NDOC SMAJLI 449 PJETER ZEF PERVATAJ 450 FRAN NDUE CUNI 451 NDUE MIRASH CUNI 452 TONIN VATE ZOJZA 453 BEPIN LULASH LULASHI 454 LAZER PLLUMB MARIO PAL MIRASHI 455 LAZER ZEF HILA 456 ANGJELIN NDOC PRENDI 457 GJIN LAZER BRIGJA 458 LAZER DEDE VATA 459 TOM DEDE VATA 460 FRAN LLESH OLAJ 461 GZEF KOLE QAFALIAJ 462 PAL PJETER PREKA 463 ABDULLAH VELI DUSHAJ 464 MARUKE EJLL KODRA 465 KATERINE ZEF PREKA 466 NDOC ZEF PRENDUSHI 467 KIN LAZER THACINA 468 LULASH PREKE NDREZAJ 469 LUIGJ PJETER ZOJZA 470 NDOC MARTIN VUKAJ 471 MARJAN GJON DAKAJ 472 PJETER GJELOSH TOMA 473 NDRE PREKE CUBI 474 PLLUMB GJON NDOU 475 GEZIM LEKE MARASHI 476 PREKE STAKE DHINISHTA 477 FRAN MARK LUFI 478 PAL KOLE MARKAJ 479 PASHKO KOLE MARKAJ 480 MARKUSH KOLE MARKAJ 481 GJOKE LIN DEMAJ 482 KANTO TOM ISUFAJ 483 LEKE PREK KAPAJ 484 GJELOSH DEDE HAJDARI 485 PELLUMB RROK VUKAJ 486 GJON NDUE FTONI 487 ZEF KOLE ZHURI 488 DEDE GJON ZOJZA 489 GJOVALIN FRAN GJAJAJ 490 GJON NDUE DARDHA 491 KOLE NDUE TAHIRI 492 LEKE MARTIN VUKAJ 493 FLORIAN KOLE MALAJ 494 SHKOLLA 9 VJECARE “T.SMAJLI” 495 GEZIM ZEF MIRASHI 496 LAZER ZEF KOLA 497 LULASH MARK DOCAJ 498 ZEF MARK GURRA 499 NDUE BEP MOLLAJ 500 LEZE MATIN NIKOLL 501 DEDE GJERGJ VERRI 502 KOLE PJETER NDRECAJ 503 GJERGJ NDOC CETAJ 504 SOKOL PJETER DEMAJ 505 LUIGJ VASE NDOCI 506 NDUE SHPEND NDREZAJ 507 ARBEN NEBI HATA 508 MITER KOLE SELIMI 509 NOSH NDREKE COBA 510 PREKE ZEF NIKAJ 511 GJOVALIN ZEF NDOCI 512 GEZIM MARASH PREKA 513 FEJZI RAMADAN SHERRI 514 KAJE MIRASH TOPLANA 515 GJERGJ MHILL TOPLANA 516 PRENDA LULASH GURINI 517 ROBERTO GJERGJ DAKAJ 518 PAVLIN GJERGJ DAKAJ 519 MARASH MHILL LEVA 520 ZEF HILE GJONI 521 MARK ZEF GJOKA 522 MARK MIRASH FERRA 523 SHAN NDUE LAMI 524 GEZIM SHAN LAMI 525 DODE GJERGJ NDOJA 526 NIKOLL GJERGJ NDOJA 527 TEF GJERGJ NDOJA 528 PREL NDOC QETAJ 529 ZEF NDUE NDREU 530 GJON ZEF KOLA 531 PASHUK ZEF KOLA 532 LULZIM NEBI HATA 533 GJERGJ HILE MHILLI 534 MARTIN PREKE SHYTANI 535 NIKOLIN DEDE ODRI 536 LEKE GJOKE UKAJ 537 MARTIN NDUE CARDAKU 538 NIKE DEDE RRIPA 539 LEC NDUE MIRI 540 TOM NDUE ZHURI 541 NOSH PREKE DRENI

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

542 LULASH PREKE DRENI 543 SOKOL GJOKE ZOJZA 544 TOL GJON ZOJZA 545 KIN NDOC ZOJZA 546 LUIGJ DEDE ZOJZA 547 GJERGJ NIKOLL KOCEKU 548 MARK PAL PELLUMBAJ 549 ZEF MEHILL SUKAJ 550 ARBEN FRAN THACINA 551 DEDE VATE KOCEKU 552 FRANCESK PALOK DAKAJ 553 NIKOLL PRELE KOCEKU 554 NIKOLLE ZEF RRASA 555 MARTIN PJETER QEPURI 556 FRAN ZEF PRENDI 557 NIKOLIN DODE NIKA 558 LEC NDUE MIRI 559 LIRIM PASHKO VITAJ 560 LIRIM PASHKO VITAJ 561 AGOSTIN GJOK GJELAJ 562 PRELE MEHILL CARDAKU 563 NDOJ LEKE LEKAJ 564 PREKE DED POTAJ 565 MARASH NDUE ARA 566 GEZIM LLESH VOCRRI 567 GJERGJ KIN ZOJZA 568 GJERGJ QERIM BINOSHAJ 569 NDUE MARASH CARDAKU 570 NIKOLLL PRELE KOCEKU 571 LULASH MARK LULA 572 LEKE PREKE STENAJ 573 GJERGJ PREKE VUCAJ 574 JAK GJON VUCAJ 575 NDIC PJETER QAFALOKU 576 TOME MARKELIAN PASHUK HILA 577 MEHILL KOLE PJETRI 578 FRAN KOLE PJETRI 579 ISLAM BRAHIM MUHAJ 580 GJIN LEKE MIRASHI 581 PJETER DEDE DEDA 582 RAFAEL PREKE KODRAJ 583 LULASH PJETER QEPURI 584 LULASH PJETER QEPURI 585 ZEF MARTIN DEDA DREJTORIA TIRANE 1 1 AGIM HASAN LAHI 2 ZENUN SHEFQET KULLAFI 3 DILAVER SHEMSI ÇORJA 4 MIHANE BEQIR DAMZI 5 MITAT HAXHI SHUKULLI 6 SAMI KADRI UKU 7 ANASTAS KADRI UKU 8 PETRIT NEZIR JATA 9 MINUSH XHAFER KRASNIQI 10 GANI SABRI VELAJ 11 ILIRJAN VEHAP SKËNDERI 12 NASER FAIK BEGU 13 HASHAR HAJREDIN ÇELA 14 ASLLAN SEFER CANO 15 FATMIR HYSEN KURTI 16 MARK PASHK GJETA 17 HEKURAN YMER KULLA 18 FREDI SHYQYRI KAMBO; 19 GENTI BASHKIM HOXHA 20 PETRIT SIF DEDJA 21 AGRON VELI PANARITI 22 FEJZULLA ABAZ GJABRI 23 DASHAMIR AQIF CANIA 24 FATMIR RAMAZAN AHMETAJ 25 LUAN DEMIR HYSA 26 SOKOL FERIZ GASHI 27 BAJRAM GAFUR SPAHIU 28 ROBERT BILBIL MERKOHASANAJ 29 YMER AHMET HURDHA 30 EDMOND QANI ZAIMI + BASHKEPRONARET 31 ARBEN LLAZAR ÇAPO 32 LLAZAR MITI ÇAPO 33 PËLLUMB EQEREM CENOLLI 34 SABAH BAJRAM HOÇIA 35 BARDHOK LEKE GEGAJ 36 ENVER ISMAIL KOÇI 37 AZBI MEHDI SPAHIU 38 DASHNOR MEHDI SPAHIU 39 YLLI MEHDI KAPIDANI 40 BARDHOK BIB ARAPI 41 RAZIM ZYFER ÇEKREZI 42 LEFTER LUSH GËSHTENJA 43 ENVER QAZIM CANKA 44 QANI HAMZI HYSA 45 ERNEST FETI PEPAJ 46 QAZIM DEMIR ARIFI 47 BAJAME VELI ZENELAJ 48 ALFONS ALUSH ZENELAJ, 49 BRUNILDA ALUSH HYKA 50 HAMIT MEHDI SITA 51 ALUSH MUSTAFA BICERI 52 ILIR HASAN BICERI 53 PASHK GJON NIKOLLI 54 ARBER QEMAL XHEMALALLARI 55 MAKSUL YMER BALLA 56 PELLUMB ESTREF RROSHI 57 SKENDER AJREDIN AJREDINI 58 FLORI ASQERI PROTODUARI 59 FERIK QAZIM MEMA 60 FASLLI ESTREF SHEHU 61 ILIRJAN ZENJEL BEQARAJ 62 BESNIK ZENJEL BEQARAJ 63 VLADIMIR NDOC IMERAJ 64 KUJTIM DEMIR BODINI 65 SOKOL GJOK PAJA 66 ARDIAN FRAN UKA 67 ABDULLA HAXHI SARAÇI 68 GEZIM ZENEL TOLA 69 RAMAZAN FERHAT GORDONI 70 SULEJMAN IDRIZ HALILI 71 LULZIM VAIP KANANAJ 72 MUSTAFA DON XHEPA 73 PREND NDUE GJOKA 74 REXHEP QAMIL MANSAKU 75 ARJAN MUHAMET NEZA 76 IBRAHIM BAFTJAR METALLA 77 ARJAN RIZA SADIKLLARI 78 SHKELQIM ALI TUFA 79 AZEM HYSEN XHANI 80 PANDELI KOSTA PANO 81 AVNI IRFAN GJUNKSHI 82 FATJONA ALEM GJUNKSHI 83 ARTUR AVNI GJUNKSHI 84 EDMOND AVNI GJUNKSHI 85 EDUARD SHPETIM PODA 86 GRAMOZ AGRON LENCKA 87 AGRON IBRAHIM IBRAHIMLLARI 88 MUSTAFA RAKIP KURTI 89 AFRIM HEKURAN AGALLIU 90 YLLI SALI MEMAJDINI 91 HEKURAN JAHO AGALLIU 92 ANDREA NIKO ZHULATI 93 MANUSHAQE HAXHI DRYMA 94 DEFRIM XHAFER ZHUKA 95 EDMOND XHAFER ZHUKA 96 QEMAL ZINI CAUSHI 97 ISTREF ALUSH ISTREFI 98 LUAN BAJRAM LIKA 99 MUHEDIN RRAHIM BEQIRAJ 100 BEQIR AHMET MURATI 101 HAMIT MUSTAFA MURJA 102 ASLLAN HAJDAR DENIZI 103 ABAZ BAJRAM TAGA 104 SHPETIM MEHMET BASHA 105 ENVER ISMAIL KOÇI 106 LULËZIM LEK PEPA 107 YLLI FAIK HOXHA 108 GRAMOZ AGRON LENCKA 109 GRAMOZ AGRON LENCKA DREJTORIA TIRANE 2 1 PELLUMB KASEM BARCI 2 ILIA RAMADAN COLLAKU 3 BESNIK ALI LACI 4 SKENDER BAJRAM MAQINAJ 5 XHEVDET ISUF BARAKU 6 REMZI BAJRAM MURATI 7 PJERIN LUK ALIA 8 BAJRAM MUHARREM RUSHI 9 SELIM HAXHI DASHI 10 MAN BERAM VUKAJ 11 MANE SEFULLA DANI 12 MURAT MUHARREM MURATI 13 ABERI RIDVAN KALARI 14 KADRI HASAN SKURA 15 HAJREDIN ZEK ASLLANAJ

16 REFKI HAJREDIN ASLLANAJ 17 AFRIM ISMAIL SINA 18 SELMAN HASAN SHQYPI 19 BAJRAM SELMAN SHQYPI 20 SHPETIM SELMAN SHQYPI 21 ALTIN SELMAN SHQYPI 22 LUAN SELMAN SHQYPI 23 SAMI QAZIM LACI 24 SHERIF DULEJMAN VLADI 25 MENTOR DULEJMAN VLADI 26 MEHDI HYSEN MUKA 27 GJELOSH GEGE PRELA 28 FATOS BASHKIM BALA 29 ZENEL QAZIM CUKU 30 RIZA MAN BILLA 31 SHKELZEN MARK QUNI 32 IZET MUHARREM CELA 33 GEZIM QAZIM CUFAJ 34 GEZIM BUJAR VELA 35 AGIM PAJAZIT MATMUJA 36 DRITA MUHARREM MARGJEKA 37 ASTRIT FAIK QAZIMLLARI 38 ESAT HARIF HASANI 39 GJOVALIN HIL DEDA 40 BAFTJAR SULEMAN NDREU 41 ZEF JAK RAMA 42 LIKE RIZA LEKA 43 QEMAL RASIM ELEZI 44 MEDI SELMAN PRENI 45 ILIR XHEMAL ADUSHI 46 MIKEL DEDE RAMAJ 47 STAVER PJETER META 48 GEZIM HYSEN GJOSHI 49 AGRON SHYQYRI XHAKOLLARI 50 FATJON LUFTI KOCJA 51 MARK MARTIN GECI 52 LIMAN HYSEN GJASHI 53 LEFTERIJE FAIK ZEBI 54 DED MARK GECAJ 55 RAMAZAN KALOSH HOXHA 56 QAZIM KALOSH HOXHA 57 KADIME MUSTAFA PALUSHI 58 AVDI BILAL DODA 59 MEHMET LIMAN KURTI 60 AHMET IBRAHIM BIBA 61 RAMIZ AHMET MEHMETAJ 62 ZIMRIT ZEHADIN HOXHA 63 AVDI YMER LEKA 64 NEZIR ZYBER TROCI 65 ASTRIT MEDI HALILI 66 DHIMITER ASLLAN CARA 67 SOKOL MUHARREM CERKEZI 68 NIK KAPLLAN BRAHILIKA 69 BILAL BAJRAM TOSUNI 70 BESNIK RAMAZAN CIBA 71 PREVIS ABDULLAH DIDA 72 NIK DED NIKA 73 BESIM LIMAN FONDA 74 XHAFERR SYRJA HYSENBELLI 75 VITOR NIKOLLE JAKU 76 ALTIN SYRJA HYSENBELLI 77 AHMET HAMIT HASULA 78 SOKOL AVDYL MALSIA 79 FIQIRETE IZET RUÇAJ 80 ALI HAZIR HAZIRAJ 81 XHEVDET GALIP HOXHA 82 LEFTER MURAT CAQIRIS 83 SERVET BRASIM ZEQIR 84 MUHARREM HYSEN DEMIRI 85 ISAK NUREDIN SELMANI 86 HAMDI HYSEN MERA 87 ILIR ZEF LOGU 88 SKENDER ZEF DODA 89 EDMOND KADRI DRIÇI 90 NAIM BEQIR SOKOLI 91 ARTAN PILO LUZI 92 BASHKIM BINAK UKA 93 ARBEN AVRAM DEDJA 94 RRAHMAN ABAZ AJAZI 95 SAMI XHEMAL HALDEDA 96 PJETER MARASH VUKZAJ 97 BINAK MAN UKA 98 SHEFIT VAHIT SELMANLLARI 99 PETRIT HYSNI SHEHU 100 HYSNI JONUZ SHEHU 101 LIRIM LIMAN FONDA 102 ARJAN HAN KOCEKU 103 REXHEP MUSTAFA LETI 104 BUJAR REXHEP LETI 105 AGRON RAMAZAN TILA 106 SOKOL IBRAHIM DOCI 107 GEZIM CEN DOCI 108 ALI IBRAHIM DOCI 109 DIN IBRAHIM DACI 110 XHEVDET BAJRAM SULI 111 SEIT BAJRAM SULI 112 PETRIT XHEMAL HALDEDA 113 BAJRAM JONUZ SHEHU 114 REMZI XHEVIT HASI 115 RASIM BALOSH BARA 116 BAJAME RAMADAN CENKO 117 NAIM SELMAN CALA 118 KUJTIM ZEQIR MUCEKU 119 ALBERT NDOC MATOSHI 120 JAHJA VELI HALILAJ 121 BESNIK SHAHIN BUZALI 122 BARDHOK NDUE MARKAJ 123 MYSLIM OSMAN HOXHA 124 KUJTIM HALIL DYBELI 125 RAMAZAN VELI CAKONI 126 AHMET SADRI HAKLAJ 127 ISA HAMIT NEZA 128 LUTFI BAFTJAR TORBA 129 ISMAIL BILAL BRAHILIKA 130 AVDYL ALI ZIKO 131 TAHIR SADIK GJORLLAKU 132 ADEM TAHIR TRUNI 133 FATOS SHAQIR KOTARJA 134 QAMIL TARCUK DUSHAJ 135 SALI HYSEN HABIBI 136 STAVER GJERGJ LLESHAJ 137 KASTRIOT ALI NEZIRI 138 VELI HAXHI BALOSHI 139 XHEVAHIR ABDULLA SHEHU 140 SAFET ISMAIL SEFERI 141 QEMAL MALIQ MICI 142 ALI MALIQ MICI 143 AGRON ZENEL IZVIRA 144 EDMOND HALIT LAMI 145 FADIL DAN KERXHALLIU 146 HAMDI BEQIR BALI 147 VELDETE MEHDI CENKO 148 SABRI AVDI ISUFI 149 XHEMAL MUSTAFA NOKA 150 SELMAN MUSTAF NOKA 151 ARDJAN SABRI BALLA 152 PASHA MERSIN RAMA 153 ISUF HASAN KERCEKU 154 BUJAR ABDULLAH SHEHU 155 KRESHNIK AHMET DACI 156 PERPARIM XHAVIT KAZDEDA 157 ABAZ AHMET ISMAILI 158 LULEZIM MUHARREM RRECEKU 159 HAFUZ HAMDI ISMAILAJ 160 DILAVER BESIM GURI 161 BESIM ABDULLA HAXHIU 162 FERDI HABIL COLLAKU 163 DHIMITER HAJDAR MANI 164 ABDULLA XHEMAL CANI 165 SULEJMAN XHEMAL TOCI 166 MEXHIT RRAPUSH ALLDERVISHI 167 MEVLAN RIZA FERATI 168 NAZMI ALI HYKA 169 OSMAN MAZLLEM XHURGJI 170 HAMIT RAMADAN HOXHA 171 HAJRI HAMIT HOXHA 172 NEXHMI HAMIT HOXHA 173 KADRI SULEJMAN MELANI 174 URIM KADRI BAJA 175 KADRI EMIN BAJA 176 QANI ISMAIL IDRIZI 177 AGIM ASLLAN GJUTA 178 XHELAL ARIF VOJA 179 ABEDIN TAJAR GJUTA 180 GAFURR SULEJMAN MELANI 181 JETON OSMAN XHURGJI 182 FREDERIK XHAVIT SULKU 183 MUHARREM MEHMET SINGA 184 MERSIM SALI GJOKA 185 MYFIT RUFAN BENGASI 186 SKENDER GEZIM GJASHI 187 REFIK MEHMET HALZAJ

19.04.2013

188 RIZADE HAZIS HAMZAJ 189 SAMIR SHABAN KOKA 190 HALIT IZEIR SELOMANALLARI 191 EDMOND NEZIR META 192 GANI SYL BRATI 193 NUREDIN SUD CARA 194 BEKTASH PIRRO LLANAJ 195 SAMI ABDI PEPMARKU 196 HIL SHAN HAJDARAJ 197 FREDI HIL HAJDRAJ 198 DERVISH ZIT NOKA 199 EDUARD BAHRI LLESHI 200 AHMET HALIT CANI 201 KRESHNIK HEBIB TAHIRAJ 202 AJET SULEJMAN MELANI 203 LIMAN SINAN DEDJA 204 ROLAND NURI MELANI 205 ULVI NURI MELANI 206 XHEMAL HALIT CANI 207 FATIME QANI LATIFI 208 AGIM REFIT LATIFI 209 SAZAN ABDULLA KOSIQI 210 ARBEN ABDULLA KOSIQI 211 NJAZI MAHMUT MURRJA 212 ISMAIL SADIK BESHI 213 ETMONT ISMAIL BESHI 214 GENCI NUREDIN GORRICA 215 AGIM ISLAM IMERALIU 216 SEXHIT FAIK GURAKUQI 217 JASIM VEXHI SKEJA 218 PAJAZIT TUDI METHASANI 219 MUHARREM ISAK DODA 220 AGIM OSMAN KAMBERI 221 KRISTO BEDRI HIDERSHA 222 SHEHAT NJAZI TASHA 223 KUJTIM RAMIZ NERGUTI 224 FATMIR IZET KOPACI 225 PETRIT KAJMAK DEMA 226 KADRIJE ESTREF KOPACI 227 DONIKA GURI KOPACI 228 HAKI ADEM BRAHAJ 229 TOMORR NJAZI TASHA 230 ARTAN NJAZI TASHA 231 KRESHNIK HEBIB TAHIRAJ 232 RIFAT MUHARREM ALLA 233 SELMAN MUSTAF NOKA 234 ARDIAN KASEM HAKCANI 235 YLLI XHEVIT TASHA 236 KRISTOFOR BASHKIM SHEHAJ 237 SALI YMER COLLAKU 238 ISMAIL BAFTJAR TAHIRI 239 RAMAZAN RUSTEM BUKACI 240 XHELAL RUSTEM BUKACI 241 ALEKS RAMAZAN BUKACI 242 ASTRIT XHELAL BUKACI 243 RUSTEM XHELAL BUKACI 244 NEVRUZ HYSEN DOCI 245 KUJTIM HAMZA NASUFI 246 BESIM HYSEN GJUZI 247 HYSNI ISLAM HOTI 248 MARASH NIKE PROGNI 249 HATIXHE BAJRAM BITOSHI 250 LAZAM HYSEN HOTI 251 IDRIZ HAMDI KOCI 252 BAJRAM SHAQIR BECA 253 RAMIS RIZA DACI 254 QAZIM MEHDI XHEDIKU 255 HALIL SELIM HOTI 256 DASHAMIR DESTAN FERATI 257 PASHA BESIM GJUZI 258 AGIM HYSNI ALLARAJ 259 LAM MEXHIT LAMI 260 EMRI XHELAL HOTI 261 IBRAHIM UKE GAXHA 262 MARJETA RAMAZAN META 263 XHELAL AHMET KALOSHI 264 AVNI RAMIZ KORDHAKU 265 IMER TAHIR DOKA 266 SEFER ABDULLA SHEHU 267 KASTRIOT SEFER SHEHU 268 PAL MARASH KASA 269 FATMIR ABDURRAHMAN CELA 270 QAMIL ARIF SHEHU 271 XHEMAL RUSHIT ZEQIRAJ 272 KUJTIM RUSHIT ZEQIRAJ 273 FATIME KURTISH FERATI 274 ALI RIZA ALLARAJ 275 BASHKIM ZALO FEKA 276 MUSTAFA XHELAL VODHA 277 BEHAR LAME GURA 278 XHEVDET RIZA FERATI 279 KUDUSI DOGJAN BULICA DREJTORIA TIRANE 3 1 BALLKEZE NURI DUROLLARI 2 ARMAND QEMAL MUÇA; 3 REXHEP BRAHIM BARJAMAJ 4 PETRIT AHMET KALOSHI; 5 BEXHET RIZA STRAZMIRI 6 ELSA TARE OMARI 7 KRESHNIK FATOS OMARI 8 GAZMEND HAXHI FORTUZI 9 FLAMUR SHASHO LAJTHIA 10 SELIM RAMIZ LULI; 11 KUJTIM HALIL MAÇI 12 EDLIR SULEJMAN ZYLFO 13 LUMTURI QAZIM ZHUPAJ 14 PJERIN DEDE FUSHAJ 15 IRMA LENGO 16 DRITAN YLLI HILA; 17 LAZER KOL MEDHA 18 GENTI SAZAN BEJKO 19 “ALB BUILDING”; ANDREA JORGO DILO 20 ODHISE NUREDIN BRESHA 21 “ALBBUILDING”;GJERGJNEVRUSHOXHA 22 KIMETE SELIM HYKA 23 LAVDIM SELMAN HAMITI 24 FRAGLIN ADEM FEKOLLARI 25 SHKELQIMXHEMALMEMA+BANORET 26 LAURESHA BASHA 27 KOSTAQ MILO 28 ALGERT FATOS GANIA 29 ALI SAFET MURAJ 30 ERVIN NAZMI METALLA; 31 KASEM BAJRAM SEFERI 32 KUJTIM SEFER KASA; 33 EUGEN NAZMI METALLA; 34 AGRON AQIF BARUTI; 35 SADIK RAM SADIKU; 36 FITIM FETI ISUFAJ 37 NEVRUS HYSEN NANA; 38 ARIF SADIK ALIJA 39 DRINI REFAT HAXHIRAJ 40 MERJEME REFAT HAXHIRAJ 41 DAMO BEJKO ONJEA 42 VELI HASAN ALLIAJ; 43 ENIKA STERJO GJOKORECI 44 SKENDER ISLAM ÇELA; 45 FERIDE FEJZO SINANI; 46 ARBEN REIZ SINANI; 47 BESIM RESHIT RUÇI 48 ARBEN REIZ SINANI; 49 BESIM RESHIT RUÇI DREJTORIA VLORE 1 1 EDMOND HABAZ HABAZAJ 2 QEMAL ALUSH ZERE 3 VAIT FERIK LICI 4 NOVRUZ BAKI FERATAJ 5 YLLI MUHARREM HITAJ 6 SKENDER MALUSH HALIMI 7 SEFEDIN RIZA IDRIZAJ 8 VLADIMIR KAÇANDON PAZAJ 9 LIGOR PETREF ALIAJ 10 BARDHOSH LAME ALIAJ 11 ANDON VELÇO MERTIRI 12 ILO RUSHIT AVDULAJ 13 AZIS DERVISH REXHEPAJ 14 XHAFER SALI MUHO 15 AGIM XHAFER MUHAJ 16 AGIM JASHAR KOÇIAJ 17 HEKTOR MUÇO AGAJ 18 AMDI EQEREM MAMAJ 19 RRAHIM MUHAREM ZEJNATI 20 BARJAM SELAM LUSHAJ 21 PETRO HASAN MALIS 22 XHEMAL SEIT MUSTAFARAJ 23 ERVEHE NAZIF AGARI 24 PIRO SOTIR SPIROPALI 25 KISMET SKENDER AGALLIU 26 MYFIT IBRAHIM HOXHAJ 27 ZHANETA LAVDOSH TAHO

15

28 VLADIMIR SEFER KAPAJ 29 HAVA RUSTEM SINANAJ 30 QEBIR DEMIR DEMIRAJ 31 ALBERT GANI DALLANI 32 NEKIJE HEKURAN DALLANI 33 ASTRIT MUSA RAKIPI 34 ISMAHIL SABRI SEITAJ 35 VULLNET ISMAHIL SEITAJ 36 ÇERÇIS SHAIP SERAJ 37 HETEM ORMEN ORMENAJ 38 MUHAMET HAZIS SHUSHELLARI 39 QAMIL BARJAM AGALLIU 40 SUTE SHEME SPAHAJ 41 VESEL RIZA ALOLLARI 42 NJAZI TELHA MARA 43 ISMAIL JONUS MASKAJ 44 ADRIATIK SABRI LILAJ 45 FITIM SABRI LILAJ 46 BILAL BARJAM KAÇUPI 47 ALBERT VLLAS KANELLA 48 NIKOLLAQ VLLAS KANELLA 49 MIMOZA SHEME XHAFOLLARI 50 VENIGJAR KASEM KOCERRI 51 ARBEN HAMDI SEVAJ 52 PIRO SHEFQET ÇELA 53 SKENDER HAJREDIN HAJRO 54 ARTUR ZENEL LAZAJ 55 FATIME RRAPO ZYKAJ 56 ADEM FETA XHEMALAJ 57 ERJON PELIVAN CANAJ 58 BLEDAR MUHAMET SHUSHELLARI 59 AGIM BEG RROKAJ 60 NEKI TEMO HASANAJ 61 MYNYR TEMO HASANAJ 62 LUTFI ALIM CAUSHAJ 63 MALSED DALAN HASANAJ 64 IDAJET MEHMET MALAJ 65 NAFIJE BILBIL RUSTEMAJ 66 ARBEN BILAL GJONAJ 67 ZEQIR LATIF MEÇAJ 68 ARBEN ZEQIR MEÇAJ 69 FATMIR SAMI OSMENAJ 70 MAMO HASAN SULEJMANI 71 ILIA NDINI KALLDREMXHI 72 IDRIS AXHEM ÇELAJ 73 BARDHOSH KUJTIM CAUSHAJ 74 PETRIT ISMAIL VELIU 75 LEONARD ZIJA TAFILI 76 PAJTIM GJYSHO DALANI 77 FESTIM SALI AGALLIU 78 RESHAT QAMIL MEMALLI 79 ZELO SHYQYRI MERKO 80 PRONJO PAJTIM OSMENAJ 81 TAJAR MEÇAN DAUTAJ 82 PETRAQ NIKOLLA PICI 83 PANDELI FETI HODAJ 84 XHEZO VELEDIN KAPAJ 85 DELO JAKUP BITAJ 86 HALIL SAMI ÇOBO 87 VENDIM BRAHIM LUSHAJ 88 JETNOR LEMO KOKAJ 89 MINUSHE GANI NANA 90 EDISON THODHORI KASHTA 91 JONUZ SAMI KAMBERAJ 92 PETRIT XHEZAR IBRAHIMI 93 JEMIN NEXHIP KAJO 94 JASHAR ZENEL LILA 95 THODHORI ZYBO TAHIRAJ 96 GEZIM DALAN MALILAJ 97 NOVRUS FAKO SALIAJ 98 GEZIM METUSH CAUSHAJ 99 PETRIT ET`HEM SHEHU 100 ALTIN ALEKO MUHAJ 101 SHYQYRI QAZIM HAXHIRAJ 102 SHERIFE HASAN ARAPAJ 103 VANGJEL THEMI PETAJ 104 KIMET HITO AGAJ 105 QEREM SALIM SHAHAJ 106 ASTRIT NURI JAHO 107 NADIRE BEGO BATAJ 108 FATJON FATMIR BATAJ 109 DANUSH SIHAT ISUFAJ 110 ZAMIRA NEXHIP HUDHRA 111 FITIM IBRAHIM BEDINAJ 112 METLLI EMIN SHEHU 113 FETA AVDUL SALIU 114 LESKO BEXHO SELMANAJ 115 ARJAN DUDUL DURAJ 116 DULE HALO TROKA 117 KUJTIM QEMAL ALIAJ 118 VELIDE RIZA DULAJ 119 ELTON SYRJA HADERI 120 FLAMUR BEQAR XHAFERI 121 BARDHYL ISLAM LINATOPI 122 ERNEST SEFEDIN TOZAJ 123 ZEJNEL QAMIL QAMILI 124 ALTIN ENGJELL PESHKOPIA 125 MUHTAR TEFIK METAJ 126 NEKI QAMIL MEÇKA 127 RAMADAN SHABAN MOLISHTARI 128 ARBEN PELIVAN BARDHAJ 129 HAXHI NEIM YMERAJ 130 YLLI LESKO SELMANAJ 131 FAIK ALI CAKA 132 SAMI DUDUL DURAJ DREJTORIA VLORE 2 1 SIMO PAVLLO LEKA 2 FATMIR HAXHI QEPI 3 FATMIR HAXHI QEPI 4 ISMAIL ASLLAN HUNDA 5 LESKO SYRJA DERVISHALIAJ 6 SABRI AXHI KUTELAJ 7 SABRI AXHI KUTELAJ 8 FEJZO ELHAM PERRALLAJ 9 THEODHORI NINO DUNI 10 ARBEN PETREF GOXHAJ 11 BASTRI ILMI BUZA 12 BUJAR NURI DERVISHAJ 13 ÇUNE BARJAM LELAJ 14 DHORI SOTIR CUKA 15 EDUART LAVER AGO 16 FEJZO ELAM PRRALLI 17 GJOLEKE DINE MERKAJ 18 GURI ZENEL MALAJ 19 GURI NEXHIP ALIAJ 20 HALIL AQIF HAXHIRAJ 21 HASAN+ANDON NUREDIN SHAKAJ 22 ILIA SEFER KARÇANAJ 23 ILIRJAN SEFER CAUSHAJ 24 JAHO NURO BLUSHAJ 25 KANAN+AGIM NUREDIN SHAKAJ 26 LEFTER MITI MOCKA 27 LUAN BALIL MEMUSHAJ 28 MEZIN SELMAN KAPAJ 29 NIKOLLAQ THOMA MOÇKA 30 NIMET NAZIF TAULLARAJ 31 PETRIT FAIK SHABANI 32 PIRRO SKENDO AGAJ 33 SABRI AXHI KUTELAJ 34 SALI HYSEN SULEJMANI 35 SALIKO ISUF HYSENI 36 SOTIRAQ JANI MOCKA 37 SPIRO ISMAIL BITRI 38 THEODHORI NINO DUNI 39 VILSON XHEBRO RAMADANI 40 VULLNET AHMET ALIAJ 41 XHEBRO BEJO BEDINI 42 ZENEL NEXHIP GJONZENELAJ 43 SOKOL REMZI DAUTI 44 DINO GALIP KAKACI 45 ENGJELL KANAN RAMOSACOJ 46 ERVEHE HYSEN DAPAJ 47 ESAT MISLLI KAPAJ 48 FATOSH HASKO MEMOKONDAJ 49 FATOSH ALI TROQE 50 FLAMUR SADIK AHMETI 51 FLAMUR CARCAF OSMENI 52 HAXHEM MURAT IMAMI 53 SYRJA FEG KANAJ 54 ABAS TEKI BREGU 55 ABEDIN XHELAL METAJ 56 ADEM YZEIR CAUSHAJ 57 AFIZE MEMET AGO 58 AGRON NAZIF CAUSHI 59 ALBERT RAIT TAKA 60 ALIE RIZA TAIPI 61 ALIM HODO FERUNAJ 62 AMDI LATIF NUHU 63 ASQERI HAMIT DRIZA


CMYK

16 19.04.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta Mapo  
Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Advertisement