Page 1

Faqe 18

Roshi nxjerr kuqezinjtë nga balta e "qemal Stafës" Shqipëria fiton 1-0 ndaj Sllovenisë. Ndryshimet në formacion rikthejnë shpresën për ndeshjet e ardhshme

Drejtor Artur Zheji - Kryeredaktor Arion Sulo - E mërkurë, 17 tetor 2012. Numër 720. Viti III botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

në brendësi

Masakra për shtatzëninë

Legalizimet

emrat e 24 mijë personave që duhet të paguajnë faturën e tapisë ALUIZNI publikon listën e familjarëve që u janë bërë gati dokumentet e legalizimit FAQE 20-23

Arben Ristani hyn në qeveri, merr postin e zv.ministrit të Brendshëm Ish-kryetari i KQZ-së, Arben Ristani u emërua në postin e zv.ministrit të Brendshëm, në mbledhjen e djeshme të qeverisë

Telefonata e motrës së Aishes zbuloi vrasësin 80-vjeçar Zbardhet biseda mes motrës së Aishes dhe Shaban Norjes para gjetjes së trupit, e cila i siguroi pistën kryesore grupit hetimor. Përgjigja gjakftohtë e 80-vjeçarit: Nuk kam asnjë punë me të, më lini rehat! Shaban Norja rrëfen sërish para prokurorit dinamikën e krimit: Ja si e qëllova me pistoletë dhe i preva kokën. Më tha t’i digjja trupin, por m’u duk makabre. Sociologia Entela Binjaku: Shoqëria jonë është çoroditur, 80-vjeçari me deviacion mendor

FAQE 6 Shaban Norja, vrasësi i 18-vjeçares Aishe Vata

Vëllezërit vrasin babanë, s’u dha lekët e pensionit për kumar Arvizu: Greva, qeveria të komunikojë me ish-të përndjekurit FAQE 4-5

op-ed / 16-17

Avdi dhe Vexhi Laçi kanë ekzekutuar me kallashnikov babanë e tyre 74-vjeçar, pasi ky ka refuzuar që t’u japë paratë e pensionit. Dy djemtë njihen për varësinë ndaj kumarit

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Meqë jemi në temë, dhe meqë tema duket sikur ngjall interes dhe është, pa dyshim, me interes...

Pedagoget e Marrëdhënieve me Publikun dhe Komunikimin, Belina Budini dhe Jonida Këllezi shpjegojnë profilin e veçantë në UET

Pse i duhej Europës Nobeli i Paqes Mund të duket e rastësishme koha e dhënies së Christian Çmimit Nobel Science Monitor për Paqe për...

8 kronikë

Ballkani, ana tjetër e Europës Nga Perëndia

vetmja e ardhur familjare me të cilën jetonin 74-vjeçari dhe djemtë e tij, këta të fundit kanë rrëmbyer armën dhe e kanë qëlluar babain duke e lënë të vdekur në vend e më pas janë larguar nga shtëpia. Sipas policisë së Kukësit ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 15:00, në fshatin Bardhoc, komuna... Faqe 7

koment / 17

Suplement

Komunikimi Kur diploma e suksesshme është baraz me një vend pune

Cilit fyell t’i biem

debati Ardian Vehbiu

Sali Laçi ka tërhequr pensionin dje në mëngjes në Kukës dhe pasdite vonë është kthyer në shtëpi në Bardhoc, ku sipas policisë, e kanë pritur të gatshëm për t’i marrë paratë dy djemtë e tij, Avdiu 36 vjeç dhe Vexhiu 31 vjeç. Policia thotë se kur i moshuari ka refuzuar t’u japë në dorë pensionin, që ishte e

Intervista/ Flet Enika Abazi, drejtore e Qendrës së Studimeve Ballkanike në UET

Gjykata liron nipin e biznesmenit të vrarë, lë në burg vetëm Jaçen Nuk gjenden prova për nipin e Çapjes në vrasjen e Gentian Beqirit dhe rrahjen për vdekje të babait të tij

CMYK

Faqe 16

Gjergj Meta

Përtej shkretëtirës, shpresa Këto ditë, pikërisht me 11 tetor, Benedikti XVI ka shpallur një vit kushtuar besimit me qëllim që të krishterët katolikë të rizbulojnë besimin e tyre dhe ta shpallin atë. A thua Kisha Katolike e ka humbur besimin? A thua të krishterët katolikë dhe jo katolikë nuk kanë më besim? Theksimi i diçkaje do...


2

MAPO

13 qershor 2010 www.gazetamapo.com

E mërkurë, martë, 16 tetor 17 tetor 2012 2012 www.mapo.al

f kus

MAPO

05 19

Si ra grupi hetimor në gjurmët e Shaban Norjes dhe biseda e tij gjakftohtë me motrën e Aishes: Nuk di asgjë për të. Më lini rehat

Telefonata e motrës së Aishes, që zbuloi vrasësin 80-vjeçar Një telefonatë mes motrës së Aishes dhe Shaban Norjes, kur trupi ende nuk ishte gjetur, ka futur 80-vjeçarin në rrethin e hetimit. Dëshmitë gjakftohta të maniakut dhe provat e para që zbardhën krimin makabër në Xhafzotaj të Durrësit Dashamir Biçaku Tiranë Një telefonatë e mbërritur në apara-

tin e Shaban Norjes, ende pa u gjetur trupi i Aishe Vatës, ka futur në rreth 80-vjeçarin, edhe pse pakkush e çonte nëpër mend një histori intime mes tyre. Në kohën që familja e Aishe Vatës ishte alarmuar për zhdukjen e saj, një nga motrat e Aishes mësohet të ketë telefonuar Shaban Norjen. “A di gjë se ku mund të ketë shkuar Aishja, a ke ndonjë informacion?” - e ka pyetur ajo, por plaku i është përgjigjur me gjakftohtësi. “Nuk e di dhe nuk kam nga ta di. Çfarë pune kam unë me të? Ikni më lini rehat”, - ka qenë përgjigjja e tij vetëm pak orë pasi i kishte prerë kokën Aishe Vatës. Kjo bisedë e shkurtër telefonike nuk u ka bërë përshtypje familjarëve të tjerë të 18-vjeçares në muajin e tretë të shtatzënisë, por nuk ka kaluar pa vëmendje nga grupi hetimor. Prokurori i çështjes dhe pjesëtarët e tjerë të grupit hetimor i kanë mëshuar telefonatës gjatë seancës së pyetjeve me motrën e Aishes, duke e futur edhe 80-vjeçarin në rrethin e hetimit. “Në këtë moment nisëm të dyshojmë në lidhje me faktin se përse duhej telefonuar pikërisht ky person, duke e futur atë në rrethin e personave të dyshuar”, - thanë burimet nga grupi hetimor për MAPO-n. Veç Shaban Norjes, asokohe policia kishte të dyshuar një rreth të gjerë familjarësh, pas konstatimit se viktima ishte shtatzënë. Burime të policisë thanë se në rrethin e të dyshuarve ishin klasifikuar dy persona nga familja e Aishes, vëllai i një shoqes së saj të ngushtë dhe disa të rinj nga fshati Xhafzotaj. Mes personave të dyshuar, të cilëve u është marrë kampioni i gjakut për analiza të ADN-së ishte edhe Shaban Norja, i arrestuar tash-

më në cilësinë e të dyshuarit. Për këtë të fundit policia kishte marrë informacione se ai ishte parë shpesh në zonën ku banonte adoleshentja dhe për këtë shkak ai renditej tek lista e personave të dyshuar. Dyshimet e policisë janë shtuar kur është marrë vesh edhe një incident i mëparshëm që ai kishte pasur me familjen e Aishe Vatës. Këto elemente e kanë shtyrë policinë të marrë në pyetje 80-vjeçarin. Gjatë seancës së parë të pyetjeve, ai ka reaguar sërish me gjakftohtësi. Ka mohuar të kishte pasur gisht në vrasjen e Aishes. Më tej, kur hetuesit vunë të dyshuarin përballë disa fakteve dhe rrethanave, ai pranoi se kishte pasur marrëdhënie me të dhe se gjithashtu ai mund të ishte babai i foshnjës që mbartte në bark adoleshentja. Gjithsesi, këmbëngulja e tij ishte se nuk kishte lidhje me vrasjen. Ishin analizat e ADN-së ato që u vunë vulën dyshimeve të grupit hetimor. Të gjitha hetimet u fokusuan tek 80-vjeçari, ku edhe u zbuluan prova të tjera komprometuese. Për këtë shkak u kërkua edhe një këqyrje e dytë e vendit të krimit, duke kryer krehjen e zonës. Nga ky kontroll u gjetën prova të tjera që ishin këmisha e plakut si dhe rroba të së vrarës, të gjendura mes plehrave të zonës. “Të gjitha këto prova deri në pranimin e krimit na siguruan se Shaban Norja ishte autori i vrasjes së Aishe Vatës. Grupi hetimor pohon se e ka tashmë të zgjidhur gjithë çështjen, e cila sot do t’i paraqitet g j yk at ë s p ë r m a s ë n e s i g u r i s ë n d aj 80-vjeçarit. Sipas dëshmisë së tij por edhe provave të mbledhura nga hetimi, Shaban Norja ka qenë i vetëm kur e ka vrarë e më pas masakruar 18-vjeçaren, shtatzënë me foshnjën e tij në bark.

pretendimi

Norja: Aishja më tha t’i digjja trupin, m’u duk makabre Shaban Norja i ka qëndruar edhe dje versionit të tij se Aishe Vata i kishte kërkuar ta vriste. Ai ka pohuar se planin e vrasjes ia kishte treguar ajo, nga turpi se shtatzënia e saj do të zbulohej së shpejti. Një version pak i besueshëm ky për hetuesit, të cilët dje kanë dëgjuar pjesën e dytë nga goja e Shaban Norjes. “Ajo më kërkoi ta vrisja dhe t’ia prisja kokën. Më pas, më tha që t’i digjja trupin, që të mos njihej e të mos gjendej kurrë”, - ka vazhduar më pas 80-vjeçari. Me këtë kërkesë ai justifikon edhe rrugën e bërë së bashku me Aishen nga kasollja e tij drejt vendit ku u gjet trupi i gjymtuar i 18-vjeçares. “Aishja më kërkoi që fillimisht ta vrisja dhe ta digjja. Megjithëse ajo më la një amanet të tillë të rëndë, unë nuk mund të ndërmerrja një veprim të tillë makabër”. Një deklarim i tillë i Norjes, edhe pse i atribuohet nga deklaruesi si dëshirë e viktimës, sipas hetuesve duket se është më tepër një tentativë e tij për të justifikuar veten në veprimet që ka bërë.

Sociologia: Shoqëria është e çoroditur, 80-vjeçari, me deviacion mendor Sociologia Entela Binjaku komenton vrasjen e Aishe Vatës, 18-vjeçares në muajin e tretë të shtatzënisë, por edhe fenomenet traumatike me të cilat po përballet shoqëria shqiptare Jonida Tashi

Vrasja në mënyrë makabre e Aishe Vatës në Durrës ka tronditur tërë opinionin publik. Gjithmonë shkaqet kërkohen pasi ndodhin ngjarjet, ndërkohë që shoqëria vazhdon të mbetet indiferente në krimet kundër femrave. Sipas jush, çfarë duhet bërë dhe sa e rrezikuar është shoqëria shqiptare nga këto ngjarje? Në zinxhirin shumë të gjatë të krimeve të kryera ndaj gruas, veçanërisht në këta muajt e fundit, kjo ngjarje ka qenë e një përmase të atillë sa është e pamundur të mos tronditë gjithkënd që mësoi për të. Për të gjithë elementët e lidhur me të, kjo ngjarje

meriton shumë vëmendje. Shoqëria duhet ta kuptojë se vetëm duke reaguar mund të shmanget e padëshiruara. Por kjo shoqëria jonë ku së bashku jetojnë e reja me të vjetrën, tradicionalja dhe bashkëkohorja, gjendet në kushtet e një çoroditjeje të vazhdueshme, dhe e ka të vështirë të veprojë e vetme ndaj dukurive të tilla. Ajo çfarë mund të bëjë shoqëria është t’i nënshtrohet një edukimi të rreptë e të vazhdueshëm gjatë gjithë jetës, për shenjtërinë e jetës, të edukohet me ndjeshmërinë njerëzore, me respektin ndaj jetës në komunitet. Por nëse mekanizmat shtetërorë përgjegjës do të ishin më efecientë, më të pranishëm në jetën e qytetarëve, atëherë shoqëria do ishte shumë më pak e rrezikuar nga dukuri të tilla që përfaqësojnë sjellje deviacionale me pasoja të pariparueshme. Cilat janë arsyet që çuan jo vetëm në këtë ngjarje, por edhe në rastet e tjera të femrave të vrara kohët e fundit në vend? Për arsyet që çuan në këtë makabritet duhet të presim hetimin, duke treguar durim dhe

“Ajo çfarë mund të bëjë shoqëria është t’i nënshtrohet një edukimi të rreptë e të vazhdueshëm gjatë gjithë jetës, për shenjtërinë e jetës, të edukohet me ndjeshmërinë njerëzore, me respektin ndaj jetës në komunitet”

respekt për punën që bëjnë organet përgjegjëse. Por çfarë kemi mësuar nga përvojat e mëparshme, është se agresiviteti dhe posesiviteti mashkullor, neurotizmi i vazhdueshëm në raportet ndërpersonale, krizat e pazgjidhura në raportet afektive, vështirësitë ekonomike që nuk gjejnë rrugëdalje, si mungesa e institucioneve të posaçme në ndihmë të viktimave të dhunës, kanë qenë ndër arsyet kryesore të këtyre ngjarjeve. Duke pasur parasysh faktin që ende në vendin tonë gratë e dhunuara nga bashkëshorti i tyre apo meshkuj të tjerë nuk flasin, sa do të vlente nga ana e Aishes, apo edhe Nazime Vishës e shumë vajzave të tjera denoncimi i akteve të përdhunimit? Aktet e denoncimit të dhunës kanë ardhur në rritje kohët e fundit, por më shumë flasin për praninë alarmante të saj në vatrat familjare shqiptare dhe guximin në rritje të gruas për denoncim, sesa për rritje të besimit tek organet e rendit. Nuk ka munguar as rasti ku edhe brenda një


E mërkurë, 17tetor tetor2012 2012 E martë, 16 www.mapo.al www.mapo.al

MAPO

3

Zbardhet dinamika e vrasjes së Aishe Vatës, rreth 800 metra larg shtëpisë së saj. Autori: Bëmë për herë të fundit seks

Dëshmia e Norjes:

Vrasja e Aishes, ja pse ia preva kokën me sëpatë

Shaban Norja është përballur sërish dje me prokurorin Sokol Nishani, ku ka rrëfyer dinamikën e krimit. “Nga shtëpia dola pasi i kishte zënë gjumi të tërë dhe u takova me Aishen tek kasollja. E godita 6 herë me sëpatë dhe kokën ia hodha në një kanal me ferra” Dashamir Biçaku

institucioni shtetëror gruaja është dhunuar barbarisht. Por çdo grua që ndjehet e nëpërkëmbur, e shfrytëzuar, nën presion të vazhdueshëm të cilësdo natyrë, duhet t’u drejtohet organeve të rendit, qendrave të këshillimit dhe të kërkojë mbështetje. Ndalemi pak te profili i vrasësit, aq më tepër kur janë në mosha të mëdha. Çfarë tiparesh kanë viktimat e abuzimit, a janë të lindura këto personalitete? Psikologu ose psikiatri duhet të na japë një profil sa më shkencor të këtij vrasësi. Ajo që rëndon më shumë profilin e tij, ende të supozuar, lidhet edhe me faktin se ai kishte qenë për një periudhë të gjatë në izolim për një krim të mbetur në tentativë, duke na dhënë të kuptojmë se institucionet shtetërore të izolimit duhet të jenë më të kujdesshme në hartimin e politikave të ndjekura në këto institucione. Sot burgimi kryen funksione të ndryshme specifike: atë të ndëshkimit për krimin e kryer, të diktimit përballë të tjerëve që do të mund të kryenin

të njëjtin krim, të shmangies së fajtorit (duke e larguar atë nga shoqëria), si dhe atë të rehabilitimit, duke e ndihmuar që të zhvillojë sjellje dhe kompetenca të reja. Në një rast të tillë, duket që kjo nuk ka funksionuar siç duhet. Gjëma që i shkaktoi një jete njerëzore, natyra e krimit të kryer, dhunimi i vazhdueshëm i një minoreneje, të gjitha këto janë tiparet e një njeriu me deviacione të rënda të shëndetit mendor. Cili është koncepti i pedofilisë në mendësinë e zonave rurale shqiptare? Pedofilia është një koncept i ri për mendësinë shqiptare në përgjithësi. Jo vetëm shoqëria jonë që banon në zonat rurale, por e gjithë shoqëria në përgjithësi, për pedofilinë mësoi vetëm këto dy dekada të fundit. Pedofilia për shoqërinë tonë ishte një dukuri jo vetëm shumë e largët, por e atillë që as nuk mund të imagjinohej t’i avitej shoqërisë sonë. Koha po tregon se ajo po njeh viktimat e veta dhe për sa kohë nuk identifikohet dhe ndëshkohet, do të vazhdojë të rrisë numrin e tyre.

“Ishim larguar nga zona e banuar dhe Aishja ndodhej 3-4 metra para meje. E qëllova nga pas kokës me pistoletë dhe ajo ra menjëherë përtokë”, - ka rrëfyer më pas Shaban Norja. Ai ka treguar se Aishja ra e vdekur në brinjë nga ana e majtë.

Tiranë Shaban Norja është përballur sërish dje me prokurorin e çështjes, Sokol Nishani, në një dëshmi të fundit para daljes së tij në gjykatë. Gjatë seancës së pyetjeve, 80-vjeçari i akuzuar për vrasjen makabre të Aishe Vatës i ka qëndruar versionit të tij se krimin e ka kryer në kushtet e refuzimit të vajzës për të abortuar foshnjën. Gjatë ditës së djeshme ai ka rrëfyer edhe gjithë dinamikën e krimit që tronditi gjithë opinionin publik.“E kisha bërë me fjalë me Aishen të takoheshim atë natë tek kasollja, ku takoheshim zakonisht. Erdhi pas mesnatës dhe më gjeti aty”, - ka treguar Shaban Norja për prokurorin Nishani. Skema e largimit nga shtëpia në mes të natës duket se ka qenë e njëjtë për të dy:18vjeçaren viktimë dhe 80-vjeçarin vrasës. Shaban Norja ka treguar se ka pritur që të birin dhe nusen t’i zinte gjumi e më pas ka dalë nga shtëpia, pa u vënë re nga asnjëri prej tyre. Në kasollen e takimeve ata kanë kryer marrëdhënie seksuale për herë të fundit. Më pas kanë dalë që aty, duke ecur në drejtim të vendit ku u gjet trupi pa kokë i Aishe Vatës. “Dëshmia e 80-vjeçarit tregon se krimi është kryer me paramendim. Ai kishte marrë me vete pistoletën, ndërsa thika dhe sëpata ndodheshin në kasollen e tij”, - i tha MAPO-s një burim nga grupi hetimor. Norja ka treguar më tej se së bashku me Aishen kanë ecur rreth 800 metra nga kasollja e plakut, duke ndjekur një rrugë në arat e banorëve të fshatit përgjatë hekurudhës. “Ishim larguar nga zona e banuar dhe Aishja ndodhej 3-4 metra para meje. E qëllova nga pas kokës me pistoletë dhe ajo ra menjëherë përtokë”, - ka rrëfyer më pas Shaban Norja. Ai ka treguar se Aishja ra e vdekur në brinjë nga ana e majtë. Më pas, ai ka nxjerrë sëpatën dhe i ka prerë kokën. Sipas hetuesve, i arrestuari ka goditur 6 herë me sëpatë në qafë adoleshenten, pasi e kishte vrarë më parë me pistoletë. Më pas Norja ka përdorur tri qese njëra pas tjetrës, për të mbështjellë kokën e Aishes, të cilën e ka hedhur në një distancë prej rreth 200 metrash nga vendi i ngjarjes, në një kanal kullues të mbuluar me ferra. Po kështu, në një dis-

“Mora motorin që kisha lënë tek kasollja dhe për pak minuta mbërrita në shtëpi. Ata të shtëpisë ishin në gjumë dhe nuk e kuptuan çfarë ndodhi” tancë tjetër prej rreth 20 metrash ka hedhur edhe sëpatën, e gjendur vetëm dy ditë më parë nga policia. Pasi mendoi se zhduku provat, i dyshuari i ka hedhur disa prej rrobave të Aishes në vendin e grumbullimit të plehrave, i bindur se makina do t’i mblidhte ato në mëngjes. Por policia i ka gjetur ato përpara se makina e plehrave të mbërrinte për t’i marrë, duke i administruar në cilësinë e provave shkencore. Këmishën e gjakosur, ai ka treguar se e kishte hedhur tek koshi e më pas ishte nisur në drejtim të shtëpisë së tij. “Mora motorin që kisha lënë tek kasollja dhe për pak minuta mbërrita në shtëpi. Ata të shtëpisë ishin në gjumë dhe nuk e kuptuan çfarë ndodhi”, - ka thënë ai për prokurorin e çështjes. Në të vërtetë, kur i biri është zgjuar në mëngjes, i ati ndodhej në krevatin e tij. Të njëjtën gjë ai i ka pohuar policisë gjatë shoqërimit të parë, por provat e tjera zbuluan një nga krimet më monstruoze të ndodhura në vend dhe një histori të gjatë abuzimi, me protagonist babanë e tij 80-vjeçar.


4

MAPO

E mërkurë, 17 tetor 2012 www.mapo.al

politika

2009 2010 2011 2012

janë akorduar nga qeveria 20 milionë dollarë janë dhënë 14 milionë dollarë janë dhënë 14 milionë dollarë janë akorduar 17 milionë dollarë.

Të përndjekurit, Halimi: Po japim këstin e dytë “Deri më tani, nga 20 589 kërkesa të paraqitura janë miratuar me vendim qeverie vetëm 11 759, të cilat kanë marrë plotësisht këstin e parë dhe një pjesë e tyre, ata mbi 65 vjeç dhe këstin e dytë” Fejzi Braushi Qeveria këmbëngul se të gjithë ish-të burgosurit politikë që kanë paraqitur kërkesat brenda kushteve ligjore kanë marrë këstin e parë të dëmshpërblimit për vitet e burgut, ndërsa ka përfunduar edhe shpërndarja e këstit të dytë për ata që janë mbi 65 vjeç. Ka qenë vetë ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi, ai që duke raportuar para komisionit të Ligjeve lidhur me zbatimin e ligjit “Për dëmshpërblimin e të përndjekurve politikë” ka theksuar se deri më tani nga 20 589 kërkesa të paraqitura janë miratuar me vendim qeverie vetëm 11 759, të cilat kanë marrë plotësisht këstin e parë dhe një pjesë e tyre, ata mbi 65 vjeç dhe këstin e dytë. Ndërkohë që opozita edhe pse

nismëtare e kësaj seance dëgjimore me ministrin Halimi, nuk ka bërë asnjë pyetje ndaj tij, pasi komisioni kishte vendosur më parë që interesi të ishte vetëm për zbatimin e ligjit dhe jo në lidhje me kërkesat e shtruara për zgjidhje të nga të përndjekurit politikë që kanë hyrë në grevë urie. Seanca Ashtu siç edhe kishte konfirmuar më parë ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi, me kërkesë të deputetëve socialistë është paraqitur dje para komisionit të Ligjeve për të raportuar në lidhje me problematikën me të përndjekurit politikë. Por ndryshe nga sa socialistët kishin parashtruar në kërkesën e tyre, ministri ka pranuar të flasë vetëm sa i përket zbatimit të ligjit dhe jo t’i përgjigjet interesit apo kërkesave të bëra nga grevistët e urisë. Një fakt të tillë e ka bërë të ditur që në fillim të mbledhjes kryetari Ilir Rusmali, i cili i ka kujtuar ministrit se do raportonte vetëm sa i përket kompetencave që mbulon ministria e tij rreth çështjes së dëmshpërblimit të kësaj kategorie. Kjo nuk iu ka pëlqyer socialistëve, të cilët siç do shihej më pas gjatë mbledhjes do qëndronin indiferentë

gjatë kësaj seance, ku edhe pse ishin kërkuesit e saj nuk kanë bërë pyetje, çka ka lënë të habitur edhe përfaqësuesit e mazhorancës. Raportimi Gjatë raportimit të tij, Halimi ka bërë një prezantim të asaj që ka ndodhur me trajtimin e ish-të përndjekurve që nga viti 2007 kur u miratua ligji e deri më sot. Ai ka deklaruar se në total janë paraqitur 20 589, nga të cilat rreth 2300 prej tyre jashtë afatit, por që janë marrë në konsideratë nga ministria si të vlefshme. Nga këto kërkesa, deri më tani janë trajtuar si të vlefshme dhe janë miratuar me vendim qeverie 11 759 kërkesa, të cilat janë ndarë në 23 lista. “Janë depozituar në Ministrinë e Drejtësisë 17 518 kërkesa dhe 2 mijë të tjera, të cilat bëjnë në tërësi 20 589 kërkesa, por 2 mijë kërkesa janë jashtë afatit. Pra nga 20 589 kërkesa kanë përfunduar procesin për 117 59 kërkesa, të cilat kanë patur të bëjnë me burgim dhe me pjesën e të ekzekutuarve apo të pushkatuarve pa gjyq. 1000 kërkesa i përkasin kategorisë së viktimave të pushkatuara pa gjyq. Për 11 759 kërkesa janë miratuara vendimet e qeverisë për dëmshpërblimin e këtyre personave në

kërkesat • 20 589 kërkesa të depozituara në Ministrinë e Drejtësisë • 17 518 kërkesa janë paraqitur brenda afatit • 2000 kërkesa jashtë afatit • Për 117 59 kërkesa ka përfunduar procesi • Ka rreth 1300 kërkesa që nuk kanë paraqitur dokumentacionin në banka • Rreth 1 mijë kërkesa që i përkasin kategorisë të viktimave të pushkatuara pa gjyq, të cilët nuk kanë patur dokumentacion • 2300 kërkesa që i përkasin kategorisë internim me tela me gjemba • 4 mijë kërkesa që i përkasin kategorisë internim –dëbim, të cilat janë trajtuar nga Ministria e Drejtësisë, por që në bazë të ligjit do ketë një skemë kompensimi financiar në formë pensioni • 1600 kërkesa janë refuzuar për shkak se nuk plotësonin kërkesat ligjore

23 lista të miratuara në 23 vendime qeverie”, - tha Halimi. Nga kjo kategori të përndjekurish, ka theksuar ministri, kanë marrë thuajse të gjithë këstin e parë të dëmshpërblimit, ndërsa një pjesë tjetër, ata me moshë më të madhe se 65 vjeç kanë marrë dhe këstin e dytë. “Të gjithë këta persona kanë marrë këstin e parë, sipas informacioneve që më vijnë dhe nga Ministria e Financave. Ka filluar kësti i dytë për ata që janë mbi 65 vjeç. Ka përfunduar dhe kjo fazë e dytë për ata që janë mbi 65 vjeç. Dhe ka filluar shpërndarja e këstit të dytë për ata që janë nën 65 vjeç, por tashmë sipas rendit kronologjik të miratimit të kërkesave të tyre”, - tha Halimi. Më tej ai ka shpjeguar se për të gjitha vitet, që nga viti 2009 kur dhe ka filluar dëmshpërblimi deri më sot janë dhënë rreth 65 milionë dollarë. “20 milionë dollarë në vitin 2009, 14 milionë dollarë në vitin 2010, 14 milionë dollarë në 2011, dhe 17 milionë dollarë në vitin 2012”, - tha Halimi. Ai ka sqaruar gjithashtu se 1600 kërkesa janë refuzuar për shkak se nuk plotësonin kërkesat ligjore, ndërsa pjesa tjetër që mbetet, që u përkasin të internuarve apo të pushkatuarve pa gjyq, do trajtohen me skema të tjera, siç është edhe ajo e pensionit.

Majko: Nuk folëm, se nuk jemi përfaqësuesit e grevistëve Opozita nuk ka pranuar që të bëhet pjesë e debatit për dëmshpërblimin e të përndjekurve dje në komisionin e Ligjeve, megjithëse ishte iniciatore e seancës dëgjimore me ministrin e Drejtësisë. Pavarësisht se që në nisje të seancës kreu i komisionit, Ilir Rusmali lajmëroi se deputetët pas raportimit të ministrit mund të bënin pyetje për çështjen e zbatimit të ligjit për dëmshpërblimin e të përndjekurve, deputetët e majtë kanë zgjedhur të qëndrojnë indiferentë në këtë mbledhje. Më pas njëri prej tyre, Pandeli Majko ka sqaruar për mediat se qëndrimi i mbajtur nga socialistët kishte të bënte pikërisht me faktin se ata nuk donin që të politizonin grevën e të përndjekurve dhe

se qëllimi i kësaj seance ishte thjesht që qytetarët të dëgjonin institucionet që përfaqësojnë qeverinë të raportonin për sa i përket çështjes së dëmshpërblimit të kësaj kategorie. “Nga drejtuesi i seancës na u tha që kjo është thjesht një seancë dëgjimore. Seanca dëgjimore është kërkuar me qëllim që ne të kishim një dëgjesë në publik nga institucionet e qeverisë shqiptare në lidhje me faktin se sot ka një grevë urie dhe nuk ka asnjë komunikim njerëzor. Sot ne nuk bëmë pyetje, pasi ne nuk jemi përfaqësuesit e grevës së urisë dhe nuk marrim përsipër të flasim në emër të kërkesave që ata kanë. Sot në publik ne u përpoqëm të nxisim përfaqësuesit e institucioneve qe-

veritare të flisnin”, - tha Majko. Majko me mburrje e ka konsideruar seancën e djeshme se “opozita detyroi përfaqësuesit e qeverisë sot të flasin përtej atyre që unë nuk do t’i konsideroja thjesht sharje, por janë të nivelit sharlatan për të fyer këtë shtresë, e cila nuk po kërkon gjëra që nuk janë të shkruara në ligj, por janë gjëra të shkruara në ligjin e 2007ës”. Më tej ai ka kërkuar që të ketë një ndrydhim të sjelljes së qeverisë ndaj kësaj shtrese dhe sidomos ndaj kërkesave të grevistëve. “Unë shpresoj që të ketë një ndryshim të sjelljes, çka do të thotë që siç erdhi sot ministri i Drejtësisë, nesër përfaqësuesit e Ministrisë së Financave të diskutojnë me përfaqësuesit e

grevës së urisë”, - tha Majko. Më tej ai ka sqaruar se opozita nuk është përfaqësuese e grevistëve dhe se ajo nuk bëhet në emër të opozitës. “Mendoj se njerëz që i vënë flakën vetes në kushte tmerrësisht dramatike nuk mund t’i konsiderosh gënjeshtarë. Kjo është një dramë me të cilën nuk duhet luajtur me sharje, fyerje”, - u shpreh Majko. Ai gjithashtu edhe një herë në formë e një ndjese për këtë kategori ka deklaruar se e gjithë politika shqiptare duhet të ndjehet përgjegjëse për moszgjidhjen e kësaj çështje edhe tani në vitin 2012. “Ne jemi të gjithë përgjegjës dhe mendoj se sot ne nuk donim të bënim debat politik pikërisht për këtë arsye”, u shpreh Majko.


E mërkurë, 13 qershor 17 tetor 2010 2012 www.gazetamapo.com www.mapo.al

MAPO

05 5

Rama: Nuk çuditem nga Berisha, të tjera shpifje do dëgjojmë Tiranë Rrugës për në Bukuresht ku ka parashikuar një vizitë zyrtare, kryetari i opozitës, Edi Rama nuk është çuditur nga deklarata e fundit e selisë blu lidhur me grevën e ish-të përndjekurve politikë. Përmes një komenti në ‘Twitter’, Rama shkruan se dikur Berisha e konsideronte këtë shtresë si llumin e shoqërisë, ndërsa tani “trafikantë” e “fundërrina”. “Asnjë çudi për gjuhën vulgare të kryeministrit ndaj të burgosurve politikë! Në dhjetor ‘90 i

quante llumi i shoqërisë, sot trafikantë dhe fundërrina. Kryeministri që tha se fola me Zotin dhe u bëmë aleatë për zgjedhje, na tregoi se sa më afër zgjedhjeve, aq më shumë shpifje e marrëzi do dëgjojmë nga ai”, - komentoi Rama. Kryetari i opozitës premtoi gjithashtu se 2013-ta do të jetë viti i ndryshimit edhe për ish-të burgosurit politikë. “Viti i ndryshimit edhe për mijëra të burgosur politikë që e kanë mbështetur me vite këtë përbuzës

gojështhurur të tyre”, - shtoi ai. Ndërkohë në programin e saj për qeverisje, Partia Socialiste ka premtuar një skemë të re kompensimi për ish-të përndjekurit. Sipas kësaj skeme, PS-ja synon jo vetëm të zgjerojë grupin e përfituesve por dhe do të zbatojë një shpërblim progresiv në varësi të viteve të dënimit. Në programin e PS-së parashikohet dëmshpërblim brenda një viti për të përndjekurit mbi moshën 75 vjeç.

ambasadori

Arvizu: Qeveria të komunikojë me grevistët “Në një shoqëri demokratike, njëra prej barrëve është që duhet të qeverisësh, që të zhvillosh dialog me dikë që madje do ta mbysësh fare, por është detyra jote që ta bësh”.

greva

PD: Rama shpalli aleancë me trafikantin Skënder Tufa Zëdhënësja e PD tha se ndaj shtresës së ish-të përndjekurve politikë janë dhënë 103 milionë dollarë, 2200 apartamente banimi dhe 2751 fabrika e ndërmarrje TIRANË Kur duhen edhe pak ditë për

të mbushur një muaj nga greva e urisë e ish-të përndjekurve politikë, Partia Demokratike ka shtuar tonet se kjo grevë është politike dhe se drejtues të saj bashkëpunojnë ngushtë me kryetarin e PS-së, Edi Rama. Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e PD-së, Silvi Bardhi ka përforcuar qëndrimin e dy ditëve më parë të mbajtur nga kryeministri Sali Berisha në mbledhjen e grupit parlamentar demokrat. “Në kuadrin e Rilindjes së bllokut, z. Edi Rama nën moton: ‘Fundërrina të të gjithë Shqipërisë, bashkohuni për të përmbysur Sali Berishën’, shpalli këto ditë publikisht aleancën e tij të fundit me trafikantin Skënder Tufa, arrestuar në vitin 2004 me akuzën ‘shfrytëzim prostitucioni’ dhe dënuar me vendim të formës së prerë 7 vite burg për veprimtarinë e tij kriminale. Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, jo pa qëllim zgjodhi për aleancë të re të Rilindjes së tij dhe menaxhimin e grevës së urisë të një grupi të vogël të keqpërdorur pamëshirshëm prej tij, trafikantin Skënder Tufa të dalë nga burgu pak kohë më parë pasi vuajti dënimin. Zoti Rama zgjodhi trafikantin Tufa për menaxhimin e

grevës së tij private, së pari për t’iu dërguar një mesazh të qartë të gjithë trafikantëve në Shqipëri se ai me moton ‘Fundërrina të të gjithë Shqipërisë, të bashkohemi kundër qeverisë së kryeministrit Sali Berisha’, e ka një moto kryesore në rrugën e tij të Rilindjes së premtuar”, - tha dje zëdhënësja e PD-së, Bardhi. Sipas saj, kryetari i opozitës zgjodhi Skënder Tufën “për të diskretituar qëndresën heroike të të përndjekurve politikë”.“Zoti Rama zgjodhi trafikantin Tufa për menaxhimin e grevës si një akt hakmarrës, si një përpjekje për të diskretituar qëndresën heroike të të përndjekurve politikë kundër regjimit të etërve të tij… Partia Demokratike u bën thirrje edhe një herë familjarëve të grevistëve: Mos lejoni që njerëzit tuaj të poshtërohen duke u menaxhuar nga Edi Rama nëpërmjet aleatit të tij të ngushtë, Skënder Tufa. Partia Demokratike fton familjarët e viktimave të Edi Ramës dhe Skënder Tufës t’i shtrojnë pyetjen Edi Ramës: Pse 8 vjet në pushtet nxore nga burgu dhe shpërbleve me qindra milionë lekë xhelatët e të përndjekurve politikë të etërve tuaj, të dënuar për genocid dhe krime kundër njerëzimit dhe nuk dhe asnjë qindarkë për dhjetëra mijëra martirë të gjallë të kalvarit të bllokmenëve hoxhistë që shpërbleve?” - tha ajo. Zëdhënësja e PD-së kujtoi sërish se ndaj shtresës së ish-të përndjekurve politikë janë dhënë 103 milionë dollarë, 2200 apartamente banimi, 2751 fabrika e ndërmarrje.

”Zoti Rama zgjodhi trafikantin Tufa për menaxhimin e grevës së tij private, së pari për t’iu dërguar një mesazh të qartë të gjithë trafikantëve në Shqipëri se ai me moton ‘fundërrina të të gjithë Shqipërisë, të bashkohemi kundër qeverisë së kryeministrit Sali Berisha’, e ka një moto kryesore në rrugën e tij të Rilindjes së premtuar”

Ambasadori i SHBA, Arvizu tha dje për ABC NEWS se qeveria mund të bëjë një punë më të mirë që të komunikojë me pjesëmarrësit e grevës së ish-të përndjekurve. “Ndoshta një zv/ministër, ndoshta një shef kabineti mund të shkonte nesër te tenda e tyre”, - tha ai. Sipas ambasadorit, edhe grevistët nëse përdorin etiketime të rënda për Kryeministrin, atëherë kjo nuk do të ndihmonte në zgjidhjen e çështjes. Arvizu këmbënguli te nevoja për komunikim, pasi sipas tij “në një shoqëri demokratike, njëra prej barrëve është që duhet të qeverisësh, që të zhvillosh dialog me dikë që madje do ta mbysësh fare, por është detyra jote që ta bësh”. Arvizu theksoi se dobësia e klasës politike shqiptare është se ata janë komunikuesit më të këqij nga të gjitha vendet që ai ka vizituar. “Thjesht më të tmerrshmit”. Sipas tij, në këtë situatë duhet dërguar një person te tenda e grevës, qoftë privatisht apo qoftë publikisht. Ai

shpjegoi më tej edhe veprimin e së premtes së shkuar, ku një makinë e ambasadës amerikane mori një përfaqësi prej tre grevistësh për t’i dërguar në zyrën e Presidentit Nishani. Amnesty International Ndërkohë dje organizata e të Drejtave të Njeriut, Amnesty International i bëri thirrje qeverisë së Shqipërisë që të takohet me Shoqatën e ish-të Përndjekurve Politikë dhe të hapë një dialog për të zgjidhur shqetësimet e tyre. Amnesty International përmend në një deklaratë grevën e urisë të ish-të përndjekurve dhe rastet kur dy prej tyre i vunë flakën vetes, si edhe moshën e dobësinë e grevistëve. Amnesty përshëndeti takimin e parë të premten e kaluar mes grevistëve dhe Presidentit Bujar Nishani, që organizata vë në dukje se u krye vetëm pas ndërhyrjes së ambasadës amerikane dhe delegacionit të Bashkimit Europian. Por shton se kryeministri Sali Berisha ka vazhduar të theksojë se protestuesit janë të motivuar politikisht. Amnesty International i bën thirrje kryeministrit Berisha që t’u japë zgjidhje shqetësimeve të tyre dhe të garantojë që kompensimet për ta të paguhen menjëherë.

Ndreca nga Greqia: Me Berishën do ballafaqohem në Hagë TIRANË Gjergj Ndreca, një prej grevistëve që u dogj pak kohë më parë në shenjë proteste ndaj qeverisë, iu përgjigj dje akuzave të kryeministrit Berisha nga spitali “Papanikolau” i Selanikut, ku ndodhet i shtruar prej disa ditësh. “Le të dalë kryeministri dhe të pyesë të gjithë qytetarët në Tiranë, nëse më kanë parë duke luajtur bixhoz. Është Berisha ai që luan kumar, po luan kumar me fatet e kombit”, - tha Ndreca për “TCH”. Ai kujtoi se ajo çka duhet të karakterizojë

kryeministrin e një vendi është humanizmi. “Mjekët në Greqi janë habitur me faktin se jam shqiptar. Ata më thonë që kryeministri ynë është aq human, sa që u ka falur detin”,- tha ai. Më pas Ndreca shtoi: “Për këto gjëra me Berishën do të ballafaqohemi në Hagë. Atje duhet të ballafaqohemi, sepse më ka marrë në mbrojtje Kongresi Amerikan dhe Parlamenti Europian. Por kërkoj nga çdo shqiptar të më sigurohet familja sepse një kriminel që ka vrarë 22 vjet, vret prapë”.


6 7465 02

MAPO MAPO

qershor17 2012 e13mërkurë, tetor 2012 www.gazetamapo.com ëëë.mapo.al

politika

Berisha tha se Ristani kishte punuar me vendosmëri dhe civilitet, duke i cilësuar si të pamerituara tensionet politike të adresuara ndaj tij

Berisha emëron Ristanin zv/ministër të Brendshëm TIRANË Pak para votimit në Kuvend për kryetaren e re të KQZ-së, kryeministri Sali Berisha falenderoi publikisht ish-kreun e KQZ-së, Arben Ristani, duke theksuar se e kishte për kënaqësi vazhdimin e bashkëpunimit me të. Dhe Berisha nuk vonoi ta kishte në krah Ristanin, duke e emëruar nga dje në postin e zv/ministrit të Brendshëm për policinë, në vend të Avenir Pekës, i cili prej kohësh ka kaluar në krye të AKKP-së. “Këshilli i Ministrave vendosi emërimin e Arben Ristanit në postin e zv-ministrit të Brendshëm”, - thuhet në njoftimin për shtyp të Kryeministrisë. Ish-kryetari i KQZ-së, Arben Ristani do të

jetë i ngarkuar të merret me rendin dhe me qetësinë, ndërkohë që për ironinë e fatit, një javë pas zgjedhjeve të 2011-ës ai u kontestua me protesta të forta nga opozita për qëndrimet që mbajti gjatë zgjedhjeve lokale. Pak ditë më parë, duke iu referuar pikërisht këtyre kontestimeve, Berisha tha se Ristani kishte punuar me vendosmëri dhe civilitet, duke i cilësuar si të pamerituara tensionet politike të adresuara ndaj tij. “Garantoj Ristanin se është nder dhe kënaqësi të vazhdoj bashkëpunimin me të dhe të theksoj se ka pasur mirëkuptimin tim të plotë kur vendosi të mos kandidojë për KQZ-në, për faktin se ishte i pari

kryetar në histori që zgjidhej me konsensusin e të gjitha forcave politike. E falënderoj, mos u bëni merak ju se në krahun tim do të jetë në të gjitha betejat e ardhshme dhe vende të rëndësishme”,- tha Berisha në seancën parlamentare të së enjtes së kaluar. Tashmë me Kodin e ri Elektoral KQZ është rizgjedhur tërëisht dhe në krye të saj është Lefteri Lleshi e prpozuar nga maxhoranca. Opozita nuk morri pjesë në votimin e saj me pretendimin se gjatë procesit maxhoranca shkeli ligjin. Pas pak ditësh pritet të bëhet konstitumi i KQZ-së dhe më pas ky institucion të fillojë punën për përgatitjen e zgjedhjeve të qershorit 2013.

Arben Ristani

Lëvizja Nano: Platforma në Asamble? Reçi dha mendim personal Zëdhënësi Dushku: Me këto deklarata kemi të bëjmë me mendimet dhe sugjerimet e tyre personale dhe të lira, por jo me deklarata të autorizuara nga zoti Nano dhe e gjithë lëvizja Fernada Cenko

Deklarata e bërë disa ditë më parë nga Enver Reçi se Fatos Nano do paraqiste në Asamblenë e PS-së një platformë bashkuese të së majtës, ka qenë një deklaratë personale e tij dhe që nuk ka të bëjë me një qëndrim të Nanos apo nismë konkrete të ish-kryesocialistit. Një fakt të tillë e ka bërë të ditur dje vetë zyra e shtypit e Fatos Nanos, e cila në një reagim për gazetën “MAPO” ka sqaruar se Nano nuk ka autorizuar askënd që të flasë në emër të tij apo të anonçojë nisma të tilla. Erald Dushku, zëdhënësi i ish-liderit historik të PSsë, Fatos Nano, në një prononcim për gazetën ka nënvizuar se deklaratat e Reçit kanë qenë personale, duke vënë në dukje kontributin e vyer të zotit Reçi. “Aktorët politikë të cilët para disa ditëve, përmes deklaratave në media i shprehën opinionit publik mendimet dhe sugjerimet e tyre për ecurinë dhe hapat e mëtejshëm të lëvizjes janë përfaqësues të denjë dhe të rëndësishëm të energjive dhe kontributeve, të cilat i përmenda më lart. Duhet theksuar që me këto deklarata kemi të bëjmë me mendimet dhe sugjerimet e tyre personale dhe të lira, por jo me

Fatos Nano

deklarata të autorizuara nga zoti Nano dhe e gjithë lëvizja”, - është shprehur zëdhënësi i Fatos Nanos për gazetën “MAPO”. Por Dushku nuk ka lënë edhe pa përmendur faktin së Lëvizja Nano mund të ketë një strategji për socialistët, qëllimi i së cilës është bashkimi për të ardhur në pushtet në vitin elektoral 2013. Madje ai nënvizon se në këtë strategji janë përfshirë personalitete të shquara, të cilët po kontribuojnë për një politikë vizionare. “Lëvizja Nano për fitoren e socialistëve është bashkimi i të gjitha forcave opozitare dhe europianiste për fitoren e ardhshme. Në të janë mbled-

Dushku nuk ka lënë edhe pa përmendur faktin së Lëvizja Nano mund të ketë një strategji për socialistët, qëllimi i së cilës është bashkimi për të ardhur në pushtet në vitin elektoral 2013 hur një numër i madh energjish, kontributesh dhe mendimesh të vyera dhe të çmuara për t’u ofruar të gjithë shqiptarëve një politikë vizionare si dhe një ekonomi njerëzore, solide e

gjithashtu vizionare, e cila mundëson integrimin e shpejtë dhe plot dinjitet të tyre në Bashkimin Europian”, është shprehur zëdhënësi i Nanos. Ndër të tjera ai ka theksuar se në vazhdim Nano do të informojë vetë shqiptarët për hapat e mëtejshëm. “Në kohët në vijim zyra e shtypit si dhe vetë zoti Nano, do të informojnë shqiptarët për planet dhe hapat e mëtejshëm të lëvizjes”, - është shprehur Erald Dushku. Vetëm dy ditë më parë një prej mbështetësve të tij, Enver Reçi tha se Nano do të marrë pjesë në Asamblenë Kombëtare për të dorëzuar projektplatformën për bashkimin e së majtës.

Ruçi-Bregu, replika me komisarë dhe komunistë Raportimi i ministres së Integrimit, Majlinda Bregu për progres-raportin e Komisionit Europian ka përfshirë në debate komisionin e Integrimit. Pasi Bregu e cilësoi edhe një herë opozitën si ‘bllokuese’ që po mban peng integrimin për tri kushtet e paplotësuara, kreu i grupit parlamentar i PS-së, Gramoz Ruçi i është kundërpërgjigjur se opozita nuk është çështje numrash. “Kam një kritikë dhe një kompliment për ju. Jeni një komisare shumë e mirë, një partiake e thekur. Po të të kisha në partinë time, do të të kisha bërë sekretare. Ju bëni gabim që e shikoni opozitën si çështje numrash,

kështu e anatemoni atë. Thoni: ejani votoni që të enjten 3 ligjet e mbetura dhe të bëjmë për 3 ditë atë që s’kemi bërë për 3 vjet, se ndryshe nuk marrim statusin”. Bregu, menjëherë pas Ruçit ia kthehu reston e komplimentit: “Me z. Ruçi nuk kam dëshirë të bëj debat, për faktin ndoshta se eksperiencat tona janë krejtësisht të ndryshme. Komplimenti për komisare është pak pa vend tek unë, ose nëse doni t’ua kthej po me kompliment, më lejoni t’ju them se po si një komunist i vërtetë i keni referencat po me komisarë. Unë nuk e kam arritur kohën e komunizmit, unë nuk kam arritur kohën e komisarëve.

Majlinda Bregu dhe Gramoz Ruçi

Nëse ju këtë e quani fatkeqësi, më vjen keq, po s’kam arritur ta kem këtë nder kaq të madh. Për sa i përket pjesës partiake: Po, z. Ruçi, sepse atashimin, qëndrimin korrekt në një

parti dhe besimin në një komunitet ku ke vendosur me dëshirë të bësh pjesë, e vlerësoj, të kundërtën, e urrej: mosmirënjohjen, përbuzjen. Jam dhe do të jem partiake në Partinë Demokratike. Kjo nuk më ka penguar, as më pengon të përfaqësoj vendin në mënyrë dinjitoze, as për të folur mirë për opozitën e vendit tim. U tregova shumë elegante, me shumë etikë, kur nuk thashë që Komisioni Europian e ka lënë topin në portën tuaj”, - tha Bregu. Ruçi duke iu referuar zgjidhjes së çështjes së Qarkut të Fierit, akuzoi mazhorancën dhe kreun e qeverisë se po mbajnë peng një çështje për të cilën është shprehur Gjykata Kushtetuese.

shkurt Grupi i PS: Votë kundër aktit normativ që shkurton buxhetin për vendorët Socialistët kanë vendosur të mos votojnë aktin normativ që shkurton fondet për bashkitë edhe komunat. Në mbledhjen e përjavshme të grupit, të drejtuar nga Gramoz Ruçi, u vendos që opozita do të mbajë qëndrim kundër ndaj kësaj padrejtësie. Sipas aktit normativ, parashikohet që qeveria t’u mbajë komunave e bashkive fondet që ato kanë borxh për faturat e papaguara për ujë e drita. E gjithë kjo shumë kap shifrën e rreth 2.5 miliardë lekëve dhe do të shkojë për shlyerjen e borxheve që pushteti lokal i ka kompanisë CEZ. Sipas burimeve në grup, PS do të kundërshtojë edhe buxhetin faktik që do të jetë në diskutim në seancën parlamentare të radhës. Kryesocialisti Edi Rama dje është nisur për në Rumani, ku do të zhvillojë takime me përfaqësuesit e lartë për programin e PS.

“Kontakte EuroShqiptare”, pas Brukselit çelet edhe në Durrës Pas suksesit në Bruksel, ekspozita “Kontakte Euro-Shqiptare” u çel në qytetin bregdetar të Durrësit. Për kryekuratorin e kësaj ekspozite, Edi Rama, kjo ekspozitë është jo vetëm një moment reflektimi për shumëkënd por edhe tepër befasuese për çdo shqiptar. “Është kënaqësi e posaçme që ne sot në Durrës hapim këtë ekspozitë për qytetarinë durrsake, pas një suksesi që ishte edhe për ne befasues në Parlamentin Europian. Dhe kur flas për sukses, kam parasysh jo numrin e pazakonshëm të vizitorëve që tërhoqi ekspozita, por faktin që shumëkush në mjediset e tempullit të demokracisë europiane pa me habi që Shqipëria sot ende e pa-integruar plotësisht në BE, paska qenë mu në mes të Europës shumë e shumë kohë më parë, madje shumë më parë sesa të shfaqen në hartat e Europës emra vendesh që sot janë anëtare me të drejta të plota në BE”, - u shpreh Rama. Sipas tij,


e mërkurë, 17 tetor 2012 www.mapo.al

rrethe

MAPO

7

120 të burgosur në burgun e Shënkollit, në grevë urie Rreth 120 të burgosur në burgun e Shënkollit në rrethin e Lezhës kanë hyrë në grevë urie. Sipas burimeve zyrtare pranë këtij burgu mësohet se të burgosurit kanë nisur grevën e tyre mëngjesin e ditës së djeshme, duke refuzuar marrjen e ushqimit nga ana e burgut. Ndërkohë që kanë bërë të ditur edhe kërkesat e tyre. Të 120 të burgosurit të cilët ndodhen në godinë Nr. 5 të burgut të Shënkollit kërkojnë të përmirësohet cilësia e

ushqimit për ta, si dhe furnizimi me energji elektrike, pasi ka dhjetë ditë që CEZ ka ndërprerë energjinë për këta të burgosur, kjo për faktin se sipas burimeve të informacionit burgu i Shënkollit është debitor ndaj kësaj kompanie. Aktualisht të burgosurit furnizohen me energji elektrike vetëm një orë në 24, bënë të ditur burime të informacionit dhe kjo arrihet nëpërmjet gjeneratorëve. Edhe pse shefi i rendit të këtij burgu, Ilir

Salillari ka hyrë në negociata me të burgosurit për të ndërprerë grevën e urisë dhe premtuar ndryshimin e situatës, të burgosurit nuk kanë hequr dorë nga pretendimet e tyre, të cilat kërkojnë t’i zgjidhin në mënyrë të menjëhershme. Ndërkohë mësohet se një pjesë e të dënuarve në këtë burg pretendojnë edhe të përfitojnë nga amnistia e shpallur me rastin e 100- vjetorit të Pavarësisë.

Autobus me klandestinë dhe drogë, ndalohen 5 sirianë dhe një gjerman

Fshati Bardhoc ku ndodhi ngjarja

Vranë babain se s’u jepte pensionin për të luajtur kumar Dy vëllezër kanë bërë sherr dhe kanë ekzekutuar me kallashnikov babanë 74-vjeçar, pasi ky ka refuzuar që t’u japë paratë e pensionit, që ata e harxhonin në kumar Sali Laçi ka tërhequr pensionin dje në mëngjes në Kukës dhe pasdite vonë është kthyer në shtëpi në Bardhoc, ku sipas policisë, e kanë pritur të gatshëm për t’i marrë paratë dy djemtë e tij, Avdiu 36 vjeç dhe Vexhiu 31 vjeç. Policia thotë se kur i moshuari ka refuzuar t’u japë në dorë pensionin, që ishte e vetmja e ardhur familjare me të cilën jetonin 74-vjeçari dhe djemtë e tij, këta të fundit kanë rrëmbyer armën dhe e kanë qëlluar babain duke e lënë të vdekur në vend e më pas janë larguar nga shtëpia. Ngjarja

Sipas policisë së Kukësit ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 15:00, në fshatin Bardhoc, komuna Tërthore. “Shtetasit Avdi Sali Laçi, vjeç 36 dhe vëllai i tij, shtetasi Vexhi Laçi 31, dyshohen se në banesën e tyre, për motive të dobëta kanë vrarë me armë zjarri babain e tyre, shtetasin Sali Laçi, vjeç 74”, njoftoi policia. Sipas saj,

forca të shumta të antikrimit kanë shkuar në vendin e ngjarjes të njoftuar nga fqinjët, por dy personat që akuzohen për krimin ishin larguar menjëherë nga vendngjarja. Fillimisht policia dyshoi për përfshirjen në krim të vetëm njërit prej vëllezërve. 36-vjeçi që sipas policisë luante kumar dhe ishte shfaqur edhe më herët i dhunshëm, ishte i dyshuari kryesor për krimin, por pas sqarimit të rrethanave dhe marrjes në pyetje të dëshmitarëve, duket se ai është ndihmuar edhe nga vëllai më i vogël. Policia ka shpallur menjëherë pas kësaj në kërkim dy vëllezërit, ndërsa ende nuk ka të dhëna nëse ata

Banorë të zonës thanë se familja Laçi jetonte në varfëri dhe se vëllezërit ishin të papunë, por edhe nuk duket se kërkonin të punonin

janë larguar në malet aty rrotull, apo kanë tentuar të kapërcejnë kufirin drejt Kosovës. Sipas policisë, vëllezërit kanë me vete edhe armën e krimit, me të cilën kanë ekzekutuar babain në moshë të thyer. Motivet

Banorë të zonës thanë se familja Laçi jetonte në varfëri dhe se vëllezërit ishin të papunë, por edhe nuk duket se kërkonin të punonin. Banorët thanë se 36-vjeçari dhe vëllai i tij luanin shpesh kumar dhe duket se i harxhonin të ardhurat e vetme të familjes për këtë qëllim. Ata kanë pasur edhe më herët probleme dhe grindje me babain që nuk pranonte t’u jepte lekët e pensionit, të vetmet të ardhura që kishin në shtëpi. Banorë të zonës gjithashtu treguan se Sali Laçi kishte zbritur dje në mëngjes në Kukës, ku ka tërhequr pensionin mujor, i cili nuk ishte i mjaftueshëm as për të mbajtur me ushqime familjen prej katër vetash. Ndërsa mësohet se djemtë ishin të pamartuar dhe të papunë. Fqinjët kanë thënë se djali i madh i viktimës edhe më herët kishte pasur probleme me dhunën, ndërsa mësohet se ai kishte shfaqur herë pas here çrregullime mendore.

Policia e Fierit ka vënë në pranga dy shtetas shqiptarë të dyshuar se u jepnin ndihmë pesë sirianëve që të udhëtonin nga Kakavija drejt Tiranës, ndërsa ka shoqëruar të pestë këta të fundit dhe arrestuar një person me pasaportë gjermane, të cilit iu kapën 6 kilogramë hashash. Arrestimi i tyre është kryer mesditën e djeshme, në kuadër të operacionit të koduar “Errësira 2”, kur janë ndaluar Arben Mërruku 49 vjeç dhe Fisnik Dervishi 51 vjeç, që të dy lindur e banues në Tiranë. Arrestimi i tyre është bërë për veprën penale të “dhënies së ndihmës për kalim të paligjshëm të kufirit”, parashikuar nga neni 298 i Kodit Penal, pasi kanë qenë duke shoqëruar pesë sirianë në një autobus të linjës Kakavijë-Tiranë kundrejt shumës së 50 eurove për secilin. Sipas burimeve zyrtare të pol-

icisë së Fierit, janë ndaluar edhe pesë sirianët: Abaz Vacine 31 vjeç, Djawad Kadimani 24 vjeç, Medalwah Ismail 25 vjeç, Slah Zgzovg 27 vjeç dhe Kemer Dimitri 39 vjeç, që të gjithë shtetas sirianë. Burimet pohojnë se ndalimi i tyre është kryer për veprën penale të “kalimit të paligjshëm të kufirit”. Ata janë kapur në rrugën nacionale Levan – Tepelenë, në vendin e quajtur ‘Kryqëzimi Hekal-Mollaj’, në një autobus me targa TR 4679 S, që drejtohej nga i arrestuari Arben Mërruku. Nga kontrolli i ushtruar nga policia është zbuluar edhe droga, për të cilën është arrestuar Dimitri Kremer, që rezulton shtetas gjerman. Sipas policisë, Kremer kishte marrë drogën në Gjirokastër dhe do tentonte të dilte nga Shqipëria bashkë me të.

Klandestinët nga Siria

shkodër

Bie nga kati i tretë, vdes 51-vjeçari Një 51-vjeçar ka humbur jetën aksidentalisht ndërsa ka rënë nga kati i tretë i një ndërtese. Ngjarja ka ndodhur në lagjen “Partizani” të qytetit, ku 51-vjeçari Pjeter Binaku, lindur në Dukagjin dhe banues në fshatin Oblikë të Shkodrës, ka qenë duke punuar në çatinë e katit të tretë të banesës. Aksidentalisht ai ka humbur ekuilibrin dhe ka rënë nga kjo lartësi. Ndonëse punëtorë e njerëz të tjerë janë përpjekur t’i japin ndihmën e parë dhe ta dërgojnë në spital,vdekja e tij ka qenë e menjëhershme. Pas hetimeve të bëra ka rezultuar se rënia nga kati i tretë ka qenë aksidentale si pasojë e humbjes së kontrollit nga 51-vjeçari. Një shtetas është plagosur me armë zjarri në

Shkodër, ndërsa nuk dihen akoma motivet dhe autorët e ngjarjes. Muhamet Kurtmema, 50 vjeç, banues në lagjen “10 Korriku” në Shkodër, është plagosur paraditen e së martës në aksin Shirokë- Zogaj në afërsi të varrezave të Zogajve. I dëmtuari ndodhet në spital, ndërsa policia nuk ka bërë akoma identifikimin e autorit dhe as motivit, pasi i dëmtuari nuk është e mundur të merret në pyetje për shkak të gjendjes shëndetësore të tij.

Terrorizoi banorët me breshëri automatiku, ndalohet adoleshenti Një 16-vjeçar nga Gjirokastra është ndaluar nga policia lokale, pasi duke gjuajtur në ajër me breshëri automatiku ka shkaktuar frikë dhe panik tek banorët e zonës së Kardhiqit. Sipas burimeve zyrtare në Drejtorinë e Policisë, 16-vjeçari me inicialet S.E, është ndaluar për veprat penale “armëmbajtje pa leje” dhe “prishje të rendit dhe qetësisë publike”. Nxënës

në gjimnazin e Gjirokastrës, i ndaluari orët e vona të ditës së hënë, duke lëvizur me makinë në aksin rrugor që lidh fshatrat e komunës Cepo me rrugën kombëtare, ka qëlluar në ajër në drejtime të ndryshme me armë zjarri kallashnikov duke rrezikuar jetën e banorëve të fshatit Kardhiq. “Ishin banorët që kërkuan ndihmën tonë si shkak i kësaj situ-

ate dhe shmangien e pasojave që mund të vinin nga breshëritë në ajër të automatikut të adoleshentit”, thonë burimet policore. Pas mbërritjes në vendngjarje specialistët e Seksionit për Parandalimin dhe Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Gjirokastër, në bashkëpunim me Patrullën e Përgjithshme kanë bërë bllokimin e automjetit dhe

ndalimin e adoleshentit që kishte qëlluar me armë zjarri. Gjatë kontrollit të ushtruar në automjetin tip “Volksvagen” me targa të huaja, me të cilin lëvizte i ndaluari, policia zbuloi në sediljen e pasagjerit një armë zjarri automatik kallashnikov dhe 30 copë fishekë. Sipas burimeve policore, breshëritë në ajër me automatik adoleshenti i ka bërë në gjendje të dehur.


8

MAPO

e mërkurë, 17 tetor 2012 www.mapo.al

rrethe

Vrau për një celular par dy vjetësh, ekstradohet i kërkuari Interpol Tirana ekstradoi dje nga Italia një person të akuzuar nga Prokuroria e Durrësit për një vrasje të vitit 2010 në këtë qytet. Burime nga Policia e Shtetit thanë se zyra e Interpol Tiranës ka ekstraduar në bashkëpunim me zyrën e Milanos së Italisë, drejt vendit tonë shtetasin

shqiptar Shpëtim Mema, vjeç 37. Mema akuzohet se ka vrarë pronarin e një lokali në Durrës pas një sherri banal për një celular. Më 27 tetor 2010, Gjykata e Durrësit ka caktuar ndaj tij masën e sigurisë “arrest në burg” për kryerjen e veprës penale të “vrasjes me dashje”,

parashikuar nga neni 76 i Kodit Penal. “I ekstraduari Shpëtim Mema, në datën 20 korrik 2010, rreth orës 02:00 të natës ka vrarë me armë gjahu shtetasin Agim Seci. Ngjarja në fjalë ka ndodhur në lokalin ‘Diaspora’, në pronësi të viktimës në zonën e plazhit në Durrës”, - njoftoi policia.

Shkatërrohet rrjeti shqiptar i narkotrafikut, kapet 1 milion euro heroinë Francë-Një rrjet trafikantësh droge që

Spitali psikiatrik në Elbasan

Vdes pas sherrit pacienti në psikiatri, ndëshkohet stafi Një 25-vjeçar i sëmurë ka rrahur me grushte dhe përplasur në dysheme një pacient tjetër të spitalit, i cili ka pësuar më pas komplikacione dhe ka humbur jetën ndërsa transferohej për në Tiranë Një pacient i Spitalit Psikiatrik në Elbasan ka humbur jetën si pasojë e konfliktit që ka pasur me një pacient tjetër në këtë spital. Arjan Laska 40 vjeç, me banim në Pogradec, i shtruar në këtë spital, gjeti vdekjen gjatë transportimit për një shërbim më të specializuar për në Spitalin Ushtarak në Tiranë si pasojë e dëmtimeve që ka pësuar nga grindja me shokun e tij. Burime nga spitali thanë se Laska është qëlluar me grushte nga një pacient tjetër dhe

është rrëzuar në dysheme me shpinë, ku duket se ka marrë edhe traumë vdekjeprurëse. Sipas të dhënave të personelit dhe policisë, M.G. 25 vjeç, emri i të cilit nuk bëhet i ditur për arsye etike, ka sulmuar fillimisht kujdestarin e më pas ka qëlluar disa herë me grushte Arjan Laskën, i cili ka rënë në dysheme, ku dyshohet se ka pësuar dëmtime serioze në kokë. Me gjithë ndërhyrjen e personalit ka qenë tepër vonë për të ndjerin. Ai është dërguar në Spitalin Kirurgjik të Elbasanit, ku ka marrë ndihmën e parë mjekësore, por duke konstatuar gjendjen e rënduar, mjekët e këtij spitali e kanë nisur për në Tiranë për një shërbim më të specializuar. 40-vjeçari nuk ka mundur të mbijetojë. Ai ka vdekur gjatë rrugës për në spital. Menjëherë pas vdekjes së pacientit ka reaguar drejtori i Spit-

alit Psikiatrik të Elbasanit, Dr. Kamber Balla. Drejtori deklaroi se ngjarja ka ndodhur një ditë më parë rreth orës 10 të paradites në pavijonin 5 të këtij spitali. Pacienti M.G. 25 vjeç, i shtruar në spital me epilepsi dhe gjendje të shprehur agresiviteti, ka qëlluar fillimisht një kujdestar e më pas ka sulmuar me grushte pacientin

M.G. 25 vjeç, emri i të cilit nuk bëhet i ditur për arsye etike, ka sulmuar fillimisht kujdestarin e më pas ka qëlluar disa herë me grushte Arjan Laskën

Arjan Laska 40 vjeç, i cili gjithashtu vuan nga të njëjtat simptoma. Deri në orën 19:00 të mbrëmjes ai nuk ka manifestuar shqetësime, por më pas ka pasur ndërlikime. Për këtë qëllim është dërguar në Spitalin Kirurgjik në reanimacion, ku ka përfunduar në gjendje kome. Pas ndihmës së marrë është nisur për në Tiranë, por ka humbur jetën g jatë rrugës. Drejtoria e spitalit ka nxjerrë menjëherë masat ndëshkimore për këtë rast. Drejtori shprehet se ka paralajmëruar për largim nga puna dy kujdestarë e dy infermiere dhe është në pritje të rezultateve të ekspertizës dhe autopsisë, që do të përcaktojnë shkaqet përfundimtare të vdekjes së pacientit për të parë nëse masat e marra do të jenë më të rënda. F. Salliu

Vrasja e dyfishtë, gjykata liron Çapjan, mbahet në burg Jaçe Një nga të dyshuarit për ekzekutimin e Gentian Beqirit dhe babait të tij është lënë i lirë, pasi nuk kishte prova që e përfshinin atë në ngjarje, ndërsa i arrestuari i dytë është mbajtur në qeli Arben Jaçe

Gjykata e Elbasanit dha masën e sigurisë ‘arrest me burg’ për Arben Jaçe, si personi i dyshuar në vrasjen e Gentian Beqirit dhe babait të tij në qytetin e Elbasanit, ndërsa për mungesë provash trupi gjykues ka lënë të lirë Florenc Çapen, i cili u ndalua bashkë me të dyshuarin Jaçe menjëherë pas kësaj ngjarjeje.

Më 18 gusht Gjykata e Elbasanit dha masën e sigurisë së arrestit me burg për 60 ditë për të dy autorët. Kjo periudhë u la për mbledhjen e provave nga organi i akuzës. Por gjatë këtyre dy muajve, për Florenc Çapen nuk u provua të ishte pjesëmarrës në këtë ngjarje, pasi avokatët sollën prova filmike dhe dokumente

përbëhej kryesisht nga shqiptarë është goditur dje në një operacion policor në Francë e Gjermani. Prokurorët francezë citohen nga mediat lokale të kenë njoftuar se policia ka shkatërruar një rrjet të madh shqiptar të trafikimit të heroinës, duke realizuar 42 arrestime në lindje të Francës dhe në Gjermani. Autoritetet njoftuan se kanë kapur dhe bllokuar edhe 50 kilogramë heroinë me një vlerë në treg që fillon nga 1 milion euro, ndërsa ende vazhdojnë kontrollet për sasi të tjera droge. Një agjenci lajmesh njoftoi se më shumë se 200 policë ishin përfshirë në bastisjet, gjatë të cilave 39 persona u arrestuan në qytetin Mulhouse, ndërsa tri arrestime të tjera u kryen përtej kufirit, në Gjermani. Një prej prokurorëve tha se rrjeti trafikonte me qindra kilogramë heroinë nga lindja drejt perëndimit dhe më pas edhe e shpërndanin atë në qytetet franceze. Të arrestuarit janë shqiptarë të Shqipërisë dhe Kosovës. Bastisjet e mëngjesit të djeshëm vijnë pas një hetimi të nisur që prej vitit 2010 nga policia kufitare, lidhur me dyshimet se një grup shqiptarësh ishte i përfshirë në një rreth të trafikimit me qenie njerëzore.

Operacioni në Francë

Qeveria kthen Zogun në Tiranë, ceremonia më 17 nëntor Këshilli i Ministrave në mbledhjen djeshme vendosi kthimin në atdhe të eshtrave të mbretit Zog I. Ky kthim ishte premtuar prej kohësh nga kryeministri Berisha si një nga aktivitet për këtë 100- vjetor. Mbreti Zog I vdiq në Francë në azil, e ndërsa familja e tij u kthye në Shqipëri pas rënies së komunizmit, varri i tij mbeti në Francë. Sipas vendimit të qeverisë, Ministria e Jashtme do të merret me procedurat e transferimit.

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MINISTRIA E BRENDSHME Departamenti i Administratës Publike

që vërtetonin se ai ishte në Maqedoni ditën e krimit. Edhe familja Çapja bëri publik këtë fakt pas ndalimit të djalit të saj, duke pretenduar në një ndalim të padrejtë. Ndërkohë prokuroria ka kërkuar burg pa afat për të dyshuarin tjetër, Arben Jaçe, pasi sipas organit të akuzës, alibia e paraqitur prej avokatit mbrojtës dhe vetë atij nuk qëndron e mbetet për t’u hetuar, gjë që është pranuar edhe nga Gjykata e Elbasanit Gentian Beqiri 40 vjeç, i mbiquajtur edhe Ardian Meta, u ekzekutua mëngjesin e 15 gushtit në apartamentin e tij në lagjen “Çlirimi”. Nga dhuna e ushtruar ndërroi jetën në spital edhe i ati Nezir Beqiri, 78 vjeç. F.S.

SHPALLJE E REZULTATIT TË KONKURIMIT Në përputhje me nenin 13, pika 7 të ligjit Nr. 8549, datë 11.11.1999, “Statusi i Nëpunësit Civil” si dhe pikën 20 të Vendimit të Këshillit të Ministrave Nr. 231, datë 11.05.2000 “Për Pranimin në Shërbimin Civil dhe Periudhën e Provës”, znj. Enkeleda MALAJ është fitues i konkursit për pozicionin DREJTOR NË DREJTORINË E INTEGRIMIT DHE PROJEKTEVE NË MINISTRINË E MJEDISIT, PYJEVE DHE ADMINISTRIMIT TË UJRAVE. Adresa: Sheshi Skënderbej, nr.3, Tiranë, Shqipëri, Kutia Postare Nr.1751 Tel/Fax:+355 4 2 251241, 2 235937

www.pad.gov.al


E mërkurë, 16 tetor 2012 www.mapo.al

kronika

MAPO

9

Prokurori Xhevat Hana ndërroi jetë gjatë procesit Për më shumë se katër vjet prokuroria ka paraqitur një sërë provash dhe ka pyetur dhjetëra dëshmitarë rreth akuzave të ngritura ndaj Arben Sefgjinit, Ilir Kumbaros dhe Avni Koldashit. Por gjithë procesi mori një kthesë të

papritur pikërisht gati në fund të tij, pasi prokurori i çështjes, Xhevat Hana ndërroi jetë vetëm tri javë pasi kishte shfaqur shenjat e një sëmundjeje të pashërueshme. Më herët, kryesuesi i trupit gjykues, Xhelal

Elezi ndërroi jetë në spital teksa kishte pësuar një goditje në tru pas përfundimit të një prej seancave gjyqësore. Ky proces mund të konsiderohet si një prej gjyqeve, ndoshta i vetmi që ka kaq shumë të vdekur në historinë e tij.

Dëshmia

Qerim Canko: Ndalimet e Avdyl Loshajt dhe Remziut në SHIK

Ilir Kumbaro

Arben Sefgjini

Tërhiqet Prokuroria: Pafajësi dy ish-shikasve për Remzi Hoxhën Pas 121 seancave gjyqësore, prokuroria i jep pafajësi Arben Sefgjinit dhe Ilir Koldashit, të akuzuar për zhdukjen e Remzi Hoxhës. Kërkon 13 vjet burg vetëm për të arratisurin Ilir Kumbaro. Prokurorja: Nuk gjetëm prova që i implikojnë Leonard Bakillari Tiranë Një prej proceseve më të bu-

jshme të drejtësisë shqiptare, ai për zhdukjen e Remzi Hoxhës u bë nul dje, pas pretencës surprizë të Prokurorisë. Dy nga tre të pandehurit kryesorë për rrëmbimin dhe zhdukjen e biznesmenit shqiptaromaqedonas, Remzi Hoxha, u de k l a r u a n t ë p a f aj sh ë m n g a prokurorja e çështjes. Pas plot 121 seancave gjyqësore të zhvilluara gjatë procesit që zgjati rreth katër vjet e g jysmë, Prokuroria për Krime të Rënda kërkoi pafajësi për të pandehurit Arben Sefgjini dhe Ilir Koldashi. Sipas prokurores që zëvendësoi në këtë dosje kolegun e saj të ndjerë, Xhevat

Hana, akuza ndaj dy ish-drejtuesve të SHIK-ut nuk provohet. I vetmi për të cilin prokurorja kërkoi dënimin me 13 vite burg ishte Ilir Kumbaro, gjithashtu drejtues i lartë i SHIK-ut në kohën e rrëmbimit të Remzi Hoxhës. Në pretencën ku më së shumti hasen pasazhe të shkurtra të dëshmisë nuk përmendet thuajse asnjëherë fjala rrëmbim dhe diku mes rreshtash prokuroria thotë se ka ndryshuar klasifikimin ligjor të akuzës për të pandehurin e vetëm që u dënua për rrëmbim personi, por në bashkëpunim. Edhe kjo “kontradiktë” argumentohet në pretencën e prokurorisë që duhet të ishte dhënë dy javë më parë, por për mungesë të prokurores u shty në seancën e djeshme. Akuza në konkluzionet e saj përfundimtare për çështjen e rrëmbimit, torturimit dhe zhdukjen e Remzi Hoxhës, thotë se aktet do të kalojnë për llogari të një tjetër hetimi që tashmë ka nisur për identifikimin e bashkëpunëtorëve të Ilir Kumbaros në ngjarjen e ndodhur 17 vite më parë. Prokurorja Elizabeta Imeraj thotë se i pandehuri Ilir Kumbaro ka marrë pjesë

seanca

“Në asnjë nga provat e administruara gjatë këtij shqyrtimi gjyqësor nuk rezulton asnjë lloj përfshirjeje në këtë vepër penale e shtetasit Arben Sefgjini”

në mënyrë aktive në çdo fazë të ruajtjes, të shoqërimit të marrjes në pyetje, të qenit i pranishëm në përdorimin e dhunës fizikë dhe psikike në dëm të shtetasve Remzi Hoxha, Abdyl Loshaj dhe Ziso Kristopulli. Ndërsa për dy të pandehurit e tjerë, Arben Sefgjini dhe Avni Koldashi, përfaqësuesja e prokurorisë tha se akuza e ngritur ndaj tyre nuk provohet. “Në asnjë nga provat e administruara gjatë këtij shqyrtimi gjyqësor

nuk rezulton asnjë lloj përfshirjeje në këtë vepër penale e shtetasit Arben Sefgjini. Në këto kushte, për këtë shtetas duhet vendosur deklarimi i pafajësisë së tij”, - tha prokurorja Ymeri. Ndërsa për të pandehurin Avni Koldashi, prokurorja tha se në bazë të provave rezulton të ketë bërë shoqërimin e të dëmtuarve, por në asnjë moment nuk provohet që ky shtetas të ketë marrë pjesë aktive në marrjen në pyetje të të dëmtuarve dhe aq më pak në kryerjen e veprimeve të dhunshme në drejtim të tyre. “Edhe vetë i dëmtuari Ziso Kristopulli në dëshminë e tij thekson një sjellje korrekte nga i pandehuri”, - thuhet në pretencën e Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Gjatë konkluzioneve përfundimtare të prokurorisë për një prej betejave më të gjata gjyqësore, të pranishëm në sallën e gjyqit ishin dhe familjarë të Remzi Hoxhës. Bashkëshortja e tij nuk i kurseu lotët teksa prokurorja kërkonte pafajësi për dy nga tre të pandehurit, ndërsa i biri, Ardian Hoxha tha se do të veprojnë me ligjin e Kanunit. Çështja penale në ngarkim të ish-zyrtarëve të lartë të shërbimeve sekrete është regjistruar në Gjykatën e Krimeve të Rënda më 18 prill të vitit 2008.

Ky shtetas ka deklaruar se ka punuar në SHIK në funksione të ndryshme. Në dëshminë e tij ky shtetas jep të dhëna në lidhje me faktin se ka parë tek zyrat e SHIK-ut shtetasin Avdyl Loshaj. Dëshmitari është urdhëruar nga i pandehuri Ilir Kumbaro që të ruajë shtetasin Avdyl Loshaj. Ai tregon se i ka kërkuar ndihmë të pandehurit Ilir Kumbaro, duke kërkuar edhe një person tjetër për t’u kujdesur për Avdyl Loshajn. “Për Avdyl Loshajn unë kam qenë me drejtorin në mëngjes dhe po dilja për të pirë kafe. Në atë kohë po ngjitej shefi Ilir Kumbaro, e më tha: “Rri dhe dy minuta këtu, është njëri dhe jepi ndihmë dhe kur të vijë ai i sektorit të vet, shko në zyrë”. Ndërkohë që po zbriste shkallët i thashë Ilir Kumbaros caktoi edhe një tjetër se jam i ti. Dhe vjen Arjan Hysolli, pastaj ai tha ‘Arjani, ska me shku në banjo’. Pyetëm një aty e tha çojeni. Pasi e çuam pas disa minutash dëgjuam zhurmë. Ky u hodh nga dritarja poshtë te BRISKU. E kishin marrë pastaj dhe e çuan në spital. Ndërsa në lidhje me Remzi Hoxhën, atë ditë dola vonë nga puna dhe hyri një makinë e drejtorisë. Në atë moment më afrohet Roland Dedeja dhe më tha se shefi, Ilir Kumbaro ka thënë se duhet të bëjmë një verifikim. Hipim në makinë e nisemi për te Frigoriferi dhe pasi zbresim më tha ‘ja, ajo makina atje’. Në këtë moment afrohet një burrë dhe i them çfarë jeni ju, ai më tha roje dhe pimë një cigare. Më pas Rolandi hapi derën dhe më thotë, mbaruam. Rolandi kishte një stekë cigare dhe një portofol. Hipëm në makinë dhe dolëm në qendër dhe sa kalojmë kryqëzimin e Kamzës ndaluam makinën, e më tha rri se nuk vonohem. Erdhi, nuk vonoi dhe pastaj vajtëm për në shtëpi.

“Prokuroria politike, askush nuk i shpëton drejtësisë” Ardian Hoxha, djali i Remzi Hoxhës shpreh zhgënjimin për pretencën e prokurorisë dhe paralajmëron vetëgjyqësi nëse nuk gjenden eshtrat e të atit Zoti Ardian, ju ishit në sallën e gjyqit kur prokuroria kërkoi pafajësi për dy nga tre të akuzuarit për rrëmbimin dhe torturimin e babait tuaj. Si e pritet këtë kërkesë të prokurorisë? Kjo ishte më e papritura për ne. Ne e prisnim një skenar të ngjashëm, duke patur parasysh se edhe prokurorja edhe burri i saj punojnë për Sali Berishën, por nuk e prisnim të shkonte deri në këtë masë. Kjo që ndodhi sot men-

doj se nuk ka nevojë për shumë shpjegim. Pas përfundimit të seancës, ju thatë se keni marrë miratimin e familjes suaj për të vepruar nëse ligji nuk vepron. Çfarë nënkuptoni me marrjen e miratimit dhe cilët do të jenë hapat e ardhshëm që do të kryeni ju dhe familja juaj? Ne kemi pritur që të 3 kriminelët (Ilir Kumbaro, Arben Sefgjini dhe Avni Koldashi) të marrin dënimin e merituar dhe më pas ata vetë të deklarohen për vendndodhjen e eshtrave të babait tim, si dhe të tregojnë edhe për involvimin e Sali Berishës në këtë proces, pasi mendoj se ata nuk do ishin pajtuar që ata të vetëm të qëndronin në burg. Familja jonë është e vendosur që filli-

misht të ndjekë të gjitha rrugët ligjore, qoftë në Shqipëri, ashtu edhe ndërkombëtarisht, duke shpresuar që ta gjejmë të vërtetën dhe të gjejmë eshtrat e babait tim. Kur të shteren këto mundësi, i kthemi ligjit të Lekë Dukagjinit. Gjithashtu, thatë se do të veproni me ligjin e Kanunit, do të thotë kjo që do kryeni vetëgjyqësi? Këta kriminelë mendojnë se për shkak se e kanë pushtetin në dorë tani, do të mund t’i ikin drejtësisë. Si duket, nga fakti që këta ende punojnë për Serbinë dhe Greqinë, duke vrarë e zhdukur njerëzit më të vlefshëm të popullit shqiptar dhe duke shituar edhe popullin shqiptar, edhe tokat e detin shqiptar, ata kanë harruar ligjin e Kanunit të Lekë Dukagjinit. Rasti i

Bashkim Gazidedes, që tani ka ndërruar jetë, nuk do të thotë se familja e tij është shfajësuar nga gjaku që na e kanë borxh. Nëse nuk i gjejmë eshtrat e babait, familja Berisha, Gazidede, Kumbaro, Sefgjini dhe Koldashi do e lajnë gjakun e babait tim.

A jeni përpjekur ju dhe familja juaj të kontaktoni me ndonjë nga të pandehurit që ndodhen ende në proces gjyqësor? Nëse po, cila ka qenë përgjigjja e tyre? Jemi përpjekur në mënyra të ndryshme, mirëpo pa sukses për 17 vite, duke përfshirë edhe Sali Berishën. Nga hetimet që keni zhvilluar privatisht lidhur me zhdukjen misterioze të babait tuaj, çfarë keni mësuar për fatin e tij? Babain tim e ka marrë SHIK-u jo për ta vrarë, por për të mësuar se nga i kishte informatat për takimin Berisha-Millosheviç, apo mes Bashkim Gazidedes dhe kryekriminelit serb, Arkani. Nga torturat që ia bënë, babai im u ngeli në dorë, pra ndërroi jetë. L.Bakillari


04 10

MAPO MAPO

13Eqershor mërkurë, 2010 17 tetor 2012 www.gazetamapo.com www.mapo.al

sociale

Rriten siguracionet e makinave, gjobiten 8 kompani sigurimesh Kompanitë e sigurimeve penalizohen për çmimet e larta të siguracionit të automjeteve. Autoriteti i Konkurrencës, pas përfundimit të hetimit të thelluar arriti në përfundimin se tregu i sigurimeve ka bërë marrëveshje për të ofruar çmime të larta. Si rezultat, 8 kompani janë gjobitur me 78 milionë lekë të reja. Ndaj janë vendosur gjoba në përputhje me pjesën e tyre të tregut për produktin në fjalë. “Sigal Uniqa Group Austria” është gjobitur me 22.5 milionë lekë, “Sigma” me 14 milionë lekë, “Intersig” me 12.2 milionë lekë, “Atlantik” me

11.1 milionë lekë, “Albsig” me 9.4 milionë lekë, “Eurosig” me 9.2 milionë lekë, “Interalbanian” me 7.2 milionë lekë dhe “Insig” me 3.3 milionë lekë. Vlera e gjobës për INSIG është më e ulët, sepse për periudhën e marrë nën hetim, kjo kompani nuk ka qenë pjesë e marrëveshjes të paktën për njërin nga produktet, sigurimin e mjeteve me fuqi motorike deri në 1600 kubikë. Autoriteti i Konkurrencës para se të arrinte në këtë vendim bëri një hetim paraprak, në të cilin rezultoi se të gjitha ndërmarrjet që ushtrojnë veprimtari në tregun e

MTPL-së së brendshme, duke filluar nga data 1 shkurt 2012 deri në datë 16 shkurt kanë rritur në të njëjtën masë primin e sigurimit për të gjitha klasat e produktit MTPL e brendshme. Ky veprim, sipas ligjit për mbrojtjen e konkurrencës, përbën marrëveshje të ndaluar, pohuan burimet zyrtare nga Autoriteti i Konkurrencës. Pas rritjes së fundit, nga 13 000 lekë në 15 700 lekë të reja, kompanitë e sigurimit kanë sinjalizuar agjentët e tyre se kjo rritje mund të shkojë edhe në 28 mijë lekë të reja shumë shpejt.

Traumatologjia në varësi të Shëndetësisë, Imami: Nuk privatizohet Ushtaraku Debatet për Spitalin Ushtarak. Ministri i Mbrojtjes shpjegon në Komisionin e Shëndetësisë projektin për transferimin e Qendrës së Traumës nga Ushtaraku te spitali “Nënë Tereza”. Ministri Tavo pranon marrjen në administrim. Opozita: Projekti është i paqartë, ato ambiente mund t’i kalojnë përsëri një spitali jopublik Jonida Tashi Qendra e Traumatologjisë që ndodhet brenda Spitalit Ushtarak nuk mund të administrohet nga Ministria e Mbrojtjes, pasi politikat e këtij dikasteri nuk përkojnë me ato shëndetësore. Për këtë arsye, nisur edhe nga fakti që prej kohësh kjo qendër është shndërruar në funksion civil, pasi aty realizohen 86 % e shtrimeve të Spitalit Ushtarak, ministri i Mbrojtjes, Arben Imami propozon që Qendra e Traumës të kalojë në varësi të Ministrisë së Shëndetësisë. Propozimi është pranuar nga ministri i Shëndetësisë, Vangjel Tavo, sipas të cilit, tashmë është koha e duhur për të marrë këtë vendim. Pikërisht për këtë çështje, Komisioni parlamentar i Shëndetësisë ka zhvilluar dje një seancë dëgjimore, me ministrin e Mbrojtjes, Arben Imami, ku është diskutuar rreth mundësisë së transferimit të Qendrës së Politraumës nga Spitali Ushtarak në varësi të Ministrisë së Mbrojtjes në spitalin “Nënë Tereza” në varësi të Ministrisë së Shëndetësisë. Në seancë ka qenë i pranishëm edhe ministri i Shëndetësisë, Vangjel Tavo, si dhe drejtorë dhe specialistë të fushës nga të dy këto dikastere. Diskutimet Ministri i Mbrojtjes duke vlerësuar punën e bërë nga gjithë stafi i Spitalit Ushtarak në vite, veçanërisht në rastin e tragjedive, siç ishte ajo e Himarës, tha se tashmë për shkak edhe të reformës në ushtri, ai nuk i shërben më qëllimit për të cilin u ngrit më 26 shtator të vitit 1929. “Në vitin 1990 ushtria shqiptare kishte një personel prej 120 mijë njerëzish së bashku me familjet e tyre dhe ishte pikërisht kjo popullsi për të cilën ky spital u ngrit. Sot kemi një ushtri tjetër, e cila ka një personel prej 10 500 efektivash, prandaj dhe tërë sistemi shëndetësor ka pësuar një reformë të thellë”, - u shpreh ministri Imami. Kreu i Mbrojtjes tha se Ministria që ai drejton nuk ka kapacitete për të zhvilluar politika afatgjata në fushën e shëndetësisë, sikurse nuk ka mundësi për të kryer kontrolle profesionale në Spitalin Ushtarak. Sipas tij, kontrollin profesional në këtë spital mund ta realizojë siç duhet Ministria e Shëndetësisë. Duke u ndalur në 49 objektivat e Forcave të Armatosura, ministri i Mbrojtjes bëri të ditur se ndër objektivat kryesorë është ngritja e një spitali fushor, i cili duhet t’i shërbejë një batalioni dhe që mund të dislokohet në një rajon, ku Aleanca ka një operacion, duke i shërbyer edhe personelit të FA-së. Gjatë seancës në komision, ministri i Mbrojtjes ka sqaruar edhe çështjen e varësisë administrative të Qendrës së Traumatologjisë, duke u shprehur: “Këtu nuk bëhet fjalë për privatizim të Spitalit Ushtarak, por po flasim për Qendrën e Traumatologjisë, që përfshin 86 % të shtrimeve në këtë spital, e cila duhet të vendoset aty ku mund të ngrihen politika afatgjata për qëllimin e këtij shërbimi. Një nga problemet që ne hasim, për sa kohë trauma ndodhet në Spitalin Ushtarak, është fakti që ka një mospërputhje midis kapaciteteve profesionale të shkëlqyera të mjekëve të spitalit ushtarak dhe përkatësisht Qendrës së Traumatologjisë dhe kapaciteteve in-

Ministrat Imami dhe Tavo në Komisionin e Shëndetësisë

Këtu nuk bëhet fjalë për privatizim të Spitalit Ushtarak, por po flasim për Qendrën e Traumatologjisë, që përfshin 86 % të shtrimeve në këtë spital, e cila duhet të vendoset aty ku mund të ngrihen politika afatgjata për qëllimin e këtij shërbimi frastrukturore. Nuk e kam fjalën këtu për muret, por për mjetet, të cilat nuk janë të mjaftueshme. Ka disa spitale rajonale që kanë kapacitete të shkëlqyera nga kjo pikëpamje dhe janë me pajisje moderne, por shpesh qytetarët me probleme shëndetësore vijnë në Spitalin Ushtarak dhe në Qendrën e Traumatologjisë, duke krijuar jo pak vështirësi në trajtimin e tyre shëndetësor. Prandaj është e nevojshme që Qendra e Traumatologjisë të kalojë në vartësi të Ministrisë së Shëndetësisë, sepse kështu ajo do të jetë më funksionale dhe më në shërbim të qytetarëve”. Ministri i Shëndetësisë, Vangjel Tavo ra dakord me faktin që kapacitetet infrastrukturore të Ministrisë së Mbrojtjes janë të kufizuara, duke pranuar që të marrë nën administrim Qendrën e Traumës. Ministri Tavo theksoi se Trauma, ashtu sikurse Ortopedia duhet të integrohen së bashku në një qendër kombëtare të traumës, që është pjesë e politikës së Ministrisë së Shëndetësisë për vitin 2013, për organizimin e Qendrës Kombëtare të Traumës që do të jetë nën drejtimin e Ministrisë së Shëndetësisë. “Është momenti i duhur, jemi përpara vitit të ri buxhetor, kështu që një veprim i tillë në këto momente do të ishte shumë i vlefshëm edhe për ecurinë e mëtejshme të këtij shërbimi shumë të rëndësishëm në vendin tonë” - u shpreh ministri i Shëndetësisë. Propozimi i Imamit që pritet të marrë formën ligjore është kundërshtuar nga deputetët e opozitës në Komisionin, të cilët deklaruan se qeveria nuk ka një strategji të qartë për shëndetësinë. Deputeti i PS-së, Eltar Deda ngriti shqetësimin se ambientet e Qendrës së Traumës mund t’i kalo-

jnë një spitali privat. “A e është parë e arsyeshme që ky shërbim shëndetësor publik, mos të zhduket, sepse e kam frikën, e theksoj, e kemi frikën se ato ambiente do të mund t’i kalojnë, ashtu sikurse kanë kaluar me tre vendime të qeverisë, në vite të ndryshme, ato ambiente mund t’i kalojnë përsëri një spitali jopublik dhe atëherë shërbimi publik shëndetësor fillon dhe vdes në këto momente” – u shpreh deputeti i PS-së, Eltar Deda. Opozita akuzoi ministrin Imami për mungesë transparence ndaj publikut për vendime të tilla, duke thënë se projekti është i paqartë dhe nuk dihet çfarë mund të ndodhë me stafin mjekësor të këtij pavijoni. Në fakt, ideja e bashkimit të Qendrës së Traumës me spitalin “Nënë Tereza” është hedhur edhe 5 vite më parë nga ministri i atëhershëm i Shëndetësisë, Nard Ndoka. Por, asokohe, ky propozim u kundërshtua fort jo vetëm nga mjekët e Ushtarakut, por dhe përfaqësues të Ministrisë se Mbrojtjes me argumentin se kjo qendër edhe për pozitën gjeografike ku ndodhet pret dhe trajton ne mënyrë te specializuar traumat nga i gjithë vendi. Qendra e traumave e vetmja e këtij lloji në vend funksionon si e tillë që prej vitit 1993.

Parandalimi i melanomës, ZMK fushatë edhe në shkollat e Tiranës Nga data “Zoja e Këshillit të të Mirë”, në bashkëpunNga data 16-18 16-18tetor, tetor,Qendra QendraSpitalore SpitaloreUniversitare Universitare “Zoja e Këshillit Mirë”, në bashkëim me Ministrinë e Shëndetësisë dhe mjekë dermatologë italianë, po kryen një fushatë punim me Ministrinë e Shëndetësisë po kryen një fushatë sensibilizuese për parandalimin sensibilizuese për parandalimin e kancerit të lëkurës kancerit të lëkurës

Në vijim të nismave për shëndetin, Qendra Spitalore Universitare “Zoja e Këshillit të Mirë”, në Në vijim të nismave për shëndetin, Qendra Spitalore Universitare “Zoja e Këshillit të Mirë”, në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Shoqatës së Dermatologëve Spitalorë bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë po kryen një fushatë sensibilizuese për parandaItalianë, po kryen një fushatë sensibilizuese për parandalimin e kancereve të lëkurës. Fushata limin kancereve lëkurës. eFushata kontrollin lëkurës do të kryhet që përfshin edhetë kontrollin lëkurësqë dopërfshin të kryhetedhe në disa shkolla e9-vjeçare të Tiranës, si:në disa shkolla 9-vjeçare të Tiranës, si: “Emin Duraku”, “Mikel Dardani”, “Jeronim De Rada”, ku mjekë “Emin Duraku”, “Miket Dardani”, “Jeronim De Rada” etj., ku mjekë italian të specializuar do të italian të specializuar do të kryejnë vizita tek fëmijët e moshave 10-16 vjeç. Krahas sensibilkryejnë vizita te fëmijët e moshave 10-16 vjeç. Krahas sensibilizimit në shkolla, kontrollet për izimit në shkolla, për tëteinteresuarit do të kryhen edhe tek Poliambulanca “At Luigji të interesuarit dokontrollet të kryhen edhe Poliambulanca “At Luigji Monti”, prej datës 16-18 tetor. Monti” prej datës 16-18 tetor. Qëllimi i kësaj fushate parandalimi është sensibilizimi Qëllimi i kësaj fushate parandalimi është sensibilizimi i popullatës për parandalimin e i popullatës për parandalimin melanomës, vlerësimit mbajtjes nën të kontroll nishanet e trupit të melanomës, vlerësimit e dhe mbajtjes nën kontrolldhe nishanet e trupit gjithsecilit dhe nxitjen gjithsecilit nxitjen për kryer konsulta mese njëvërehet dermatolog nëlezion rast se vëreheti lëkurës. ndonjë lezipër të kryerdhe konsulta me njëtëdermatolog në rast ndonjë dyshues Të on dyshues i lëkurës. Tëdo dhënat e kësaj fushate dostatistikor të përpunohen nivel në statistikor për nga të ardhënat e kësaj fushate të përpunohen në nivel për tënë arritur konkluzione ritur në konkluzione nga kjopër popullatë përzgjedhur për të gjithë vendin mbisëmundje. riskun e prekjes kjo popullatë e përzgjedhur të gjithëe vendin mbi riskun e prekjes nga këto nga këto sëmundje. Melanoma është një tumor malinj agresiv dhe rezistent ndaj trajtimeve Melanoma është një tumor malinj agresiv dhe rezistent ndaj trajtimeve, që e ka origjinën ngaqë e ka origjinëndhe ngazhvillohet melanocitet dhe zhvillohet kryesisht, por jo ekskluzivisht nëtumoreve lëkurë dhetëqë melanocitet kryesisht, por jo ekskluzivisht në lëkurë dhe që midis midis tumoreve lëkurës është prognozën të se keqe, por që në rast diagnostikohet lëkurës është metë prognozën më tëme keqe, por që nëmë rast diagnostikohet nëse kohë, në 90% të në kohë,mund në 90% të rasteve mundi tumoreve të shërohet. Numri idhe tumoreve të lëkurës dhe veçanërisht rasteve të shërohet. Numri të lëkurës veçanërisht i melanomës është në i melanomës është në rritje dhe për këtë një diagnozë e hershme është thelbësore. Mbi 2 milrritje dhe për këtë një diagnozë e hershme është thelbësore. Mbi 2 milionë tumore të lëkurës ion tumoresh të lëkurës janë diagnostikuar në botë dhe mendohet se kjo shifër mund të janë diagnostikuar në botë dhe mendohet se kjo shifër mund të dyfishohet deri në vitin 2015,dyfishohetështë deri në vitin 2015, është deklaruartë nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. sikurse deklaruar ngasikurse Organizata e Kombeve Bashkuara. Melanoma zhvillohet Melanomapazhvillohet kryesisht pa prezencën nishani ose mund të zhvillohet nga një niskryesisht prezencën e një nishani ose mund etënjë zhvillohet nga një nishan që ndryshon, han që ndryshon, shumë shpejt formë, ngjyrë përmasa. Metoda ABCDE ndonjëherë shumëndonjëherë shpejt në formë, ngjyrë dhenë përmasa. Metodadhe ABCDE (A- asimetri, (A- asimetri, C- ngjyrë,E-zhvillim D- diametër, E-zhvillim shpejtë)tëose e rosakut të vogël të B-bordurë, C-B-bordurë, ngjyrë, D- diametër, i shpejtë) ose ei rosakut vogël të shëmtuar shëmtuar (lezion dyshues sepse dallon nga lezione të tjerandihmojnë të lëkurës), në epërku(lezion dyshues sepse dallon nga lezione të tjera të lëkurës), nëndihmojnë përkufizimin fizimin e lezioneve të rrezikshme. Ka arsye bindëse pse duhet konsultuar një dermatolog: ke lezioneve të rrezikshme. Ka arsye bindëse pse duhet konsultuar një dermatolog: ke lëkurë dhe lëkurë dhe sy të hapur, biondë ose të kuq; i prirurtëpër djegie të dielli; lëkurës dielli; ke pasy të hapur, flokë biondëflokë ose të kuq; je i prirur përjedjegie lëkurës nga ke nga pasur djegie sur djegie gjatë fëmijërisë; familjen tënde ka raste të melanomës (predispozita gjenetike); gjatë fëmijërisë; në familjennë tënde ka raste të melanomës (predispozita gjenetike); ke shumë nishane dhe disa prej çrregullt nëçrregullt formë ose ngjyrë johomogjene. ke shumë nishane dhetyre disajanë prejtëtyre janë të nënë formë ose në ngjyre jo homogjene.


fenomen

A dimë sa duhet për luftërat ballkanike? Sot dhe nesër, në Oksford

Ballkani, tjetri i Evropës

zhvillohet një konferencë ndërkombëtare për 100-vjetorin e këtyre luftërave, ku nga Shqipëria do të referojë Prof. Asc Enika Abazi PhD, drejtore e Qendrës së Studimeve Ballkanike në UET, të vetmes në Shqipëri, por dhe ndër të paktat në rajon. E cila tregon pse është e rëndësishme që studiuesit për rajonin të jenë nga rajoni

www.mapo.al

Kur komunikon komunikimi

Marrëdhënie me Publikun dhe Komunikim, një profil i veçantë studimesh në Universitetin Europian të Tiranës, i ndërtuar sipas kërkesave në rritje të tregut të punës për specialistë të kësaj fushe. Ja çfarë mundësish hapen për studentët e kësaj dege dosje

Kur diploma e suksesshme është baras me një vend pune

Guidë në departamentin e MPK-së Kurrikulat e marrëdhënieve publike komunikim në UET janë ndërtuar në atë mënyrë që të ndërthuren edhe me disiplina të tjera si media, marketingu dhe reklamat...

Jonida Këllezi

Një studenti të UET dhe të degës së komunikimit i jepet kështu mundësia që në auditorë që t’i vërë në praktikë njohuritë e marra...

Belina Budini


MAPO

12

E mërkurë, 17 tetor 2012 www.mapo.al

dosje Marrëdhënie me Publikun dhe Komunikim, një profil i veçantë studimesh në Universitetin Europian të Tiranës, i ndërtuar sipas kërkesave në rritje të tregut të punës për specialistë të kësaj fushe. Ja çfarë mundësish hapen për studentët e kësaj dege

Kur komunikon komunikimi Kur bashkë me hapjen e tij, gjashtë vjet më parë, Universiteti Europian i Tiranës ofroi degën e studimeve Komunikim Marrëdhënie me Publikun, ishte një risi me r të madhe sepse gjithçka servirte Universiteti i Tiranës, për këtë fushë ishte një lënde semestrale në vitin e katërt të degës së gazetarisë. Gjatë kësaj lënde paraqiteshin mundësitë pa fund, hapësirat që po krijoheshin edhe në vendin tonë për t’u punësuar në këtë sektor që po zhvillohej e që kërkonte specialistë, por Fakulteti i Gazetarisë vetë vazhdonte të diplomonte gazetarë, që në një lëndë kishin mësuar diçka për marrëdhëniet me publikun. Edhe pse kurrikula dhe vetë organizimi i viteve të fakultetit të Gazetarisë së Universitetit të Tiranës, ka ndryshuar pas përfshirjes në Kartën e Bolonjës, ende nuk ka një degë studimesh bachelor Marrëdhëniesh me Publikun. UET mbetet universiteti që solli një degë të tillë me një program të kuruar me kujdesin maksimal që u kushtohet zakonisht gjërave që i prezanton për herë të parë e që dëshiron të jenë sa më të mira, sepse në një farë mënyre krenohesh me to. E nëse bëri me këtë degë, qysh në krye të herës, një ofertë që i përgjigjej kërkesave të tregut të punës, tani, në vitin e shtatë akademik të tij, kur e ka filozofi të integruar për çdo fakultet, departament e degë, përshtatjen e kurrikulave me perspektivat

e tregut, sigurisht që vazhdon të ofrojë një program bashkëkohor. Sigurisht jo vetëm në degën e Marrëdhënieve me Publikun dhe Komunikimit, por dhe në dy degët e tjera të departamentit me këtë emër, atë të Gazetarisë dhe Komunikimit dhe Komunikim Dizajnit, që përbën një tjetër ofertë unike në tregun e profileve të studimit. Megjithatë ne do ndalemi pikërisht te dega e marrëdhënieve me Publikun dhe Komunikimit, për faktin se krahasuar me atë të Gazetarisë, ngelet një profil shumë më i ri studimi dhe jo i kudogjendur në Shqipëri, ndërsa Komunikim Dizajni nga ana tjetër ka një profil pak ndryshe nga këto dy të parat, me gjithë ndërthurjen e pashmangshme që këto fusha kanë mes tyre. UET iu ofron studentëve të kësaj dege që duan të thellojnë studimet e tyre, pas studimeve Bachelor, mundësinë e zgjedhjes mes dy masterave shkencorë: në profilin Studime dhe Teoritë e Komunikimit dhe atë Marrëdhënie Publike, ndërsa masterat profesionalë për Marrëdhëniet Publike profilizohen në MP për sektorin komercial dhe MP Politike dhe Institucionale. E për ata që duan t’i hyjnë akademisë, në shkollën doktorale të UET, njëra nga degët është pikërisht në Shkencat e Komunikimit. Dhe të gjithë këtë proces, ky departament e realizon nëpërmjet një stafi akademik me emra të njohur publik ose të fushës së

akademisë, pedagogë me përvojë dhe më të rinj që kanë studiuar jashtë Shqipërisë: Prof. Asoc.Dr. Çapajev Gjokutaj, Prof. Dr. Bujar Kapexhiu, Gilman Bakalli PhD, Belina Budini Doktorante, Jonida Këllezi Doktorante, Holta Heba Doktorante, Ana Rafti Doktorante, Klejd Kapexhiu Doktorant, Irena Myzeqari Doktorante, për të përmendur vetëm pedagogët e brendshëm të departamentit të MPK-së. Por nuk është vetëm të ngjitesh në shkallët e shkollimit, koncepti me të cilin UET ka ndërtuar programet dhe nivelet e studimit. Mbi të gjitha, UET priret për nga hartimi i kurrikulave për të nxjerrë në tregun e punës profesionistë të përgatitur pas çdo cikli studimesh që nga ai bachelor. Dhe emra studentësh të punësuar në institucione apo media prestigjioze apo dhe që prej rezultateve të larta janë mbajtur për të punuar në UET për projekte të ndryshme e për të ngjitur shkallët e formimit akademik, ka pasur mjaft. Belina Budini, pedagoge e këtij departamenti, titullare e lëndëve Komunikim Politik, Komunikim Organizativ dhe Marrëdhënie Publike, prej përvojës së saj në këtë departament thekson këto raste, ashtu si dhe kolegia e saj, së fundmi drejtuese e këtij departamenti, Jonida Këllezi. Të dyja ato kanë marrë përsipër, të prezantojnë më mirë atë që ky departament dhe konkretisht dega e Marrëdhënieve me Publikun dhe Komunikimin ofrojnë për studentët

Jonida Këllezi

Guidë në departamentin e MPK-së Jonida Këllezi Të diplomuarit në Marrëdhënie Publik Komunikim në Universitetin Europian të Tiranës përgjatë viteve të studimit njihen me një program studimi mjaft bashkëkohor në këtë fushë. Kurrikulat e marrëdhënieve publike komunikim në UET janë ndërtuar në atë mënyrë që të ndërthuren edhe me disiplina të tjera si media, marketingu dhe reklamat, gjë që i ndihmon studentët e kësaj fushe të mësojnë si të bashkëpunojnë me audienca të ndryshme, një aftësi kjo mjaft e rëndësishme në suksesin e profesionit të PR (Public Relations). Literatura e përdorur nga profesorët për kurset e programit është ajo më e fundit e shtëpive botuese më të mëdha në botë si McGraw-Hill, Elsevier, etj., të cilat ndodhen edhe në Librarinë Universitare të UET. Një pjesë e mirë e këtyre botimeve janë përkthyer edhe në gjuhën shqipe nga UET Press. Pedagogët e këtij departamenti kanë një eksperiencë të gjatë profesionale në komunikim. Ata synojnë të sjellin pikërisht këtë eksperiencë edhe në klasat e tyre. Jo vetëm fusha e tyre e ekspertizës, por edhe eksperienca akademike i ndihmon studentët e këtij profili që të marrin njohuri të thelluara në fusha si:menaxhim marrëdhëniesh publike, kërkim shkencor, marrëdhënie mediatike, planifikim fushatash komunikimi, etj. Me sytë nga tregu Në mënyrë të rëndësishme, do të theksoja se plani mësimor për çdo program studimi, konsultohet në mënyrë të herëpashershme me Bordet e Tregut të Punës, të cilët janë

përfaqësues të bizneseve, të shërbimeve ose të profesioneve respektive dhe ai mund të ndryshojë për t’iu përgjigjur sa më mirë dhe në kohë kërkesave të tregut të punës. Objektivi i këtij bordi për departamentin tonë është të konsultojë universitetin në mënyrë të vazhdueshme me programet e studimit, praktikat profesionale dhe veprimtaritë e tjera që lidhen me përgatitjen e studentëve për tregun e punës. Në gjuhën e tregut specialistët e PR njihen shpesh edhe si specialist komunikimi ose specialist mediash dhe detyrat e tyre kryesore janë ato të informimit të publikut për objektivat, iniciativat, produktet, zhvillimet, etj., të klientëve të tyre. Në ditët e sotme edhe në tregun shqiptar, kompani vendase dhe të huaja, kanë departamentet e tyre mjaft të strukturuara të PR. Por njëkohësisht, ka plot agjenci reklamash dhe komunikimi, të cilat punojnë për të krijuar fushata të plota komunikimi përfshirë këtu edhe PR për kompanitë e ndryshme në vend. Në tregun shqiptar të ditëve te sotme, shumë kompani dhe agjenci komunikimi punësojnë ata kandidate të cilët kanë background të mjaftueshëm në gazetari ose dizajn, të cilët merren me punë si shkrime dhe faqosje, koordinime projektesh, komunikime në publik, etj. Megjithëse këto aftësi konsiderohen si avantazhe kryesore për t’u punësuar menjëherë në keto vende, çdo eksperiencë pune që tregon që kandidati ka aftësi të mira me njerëzit, është

Objektivi i bordit të punës është të konsultojë universitetin në mënyrë të vazhdueshme me programet e studimit, praktikat profesionale dhe veprimtaritë e tjera që lidhen me përgatitjen e studentëve për tregun e punës.

entuziast, konfident në vete dhe ka mbi të gjitha kreativitet, konsiderohen si elemente pozitivë për t’u punësuar në këtë fushë. Kjo është edhe një nder arsyet përse kurrikulat e departamentit të MPK në UET janë të krijuara në atë mënyrë që studentët tanë të marrin dijet e nevojshme për t’u përshtatur me kriteret e punëdhënësve. Praktikat profesionale Tregu i punës i ditëve të sotme është bërë mjaft konkurrues. Ndaj, pajisja me një diplome e cila brenda ka edhe nje praktikë profesionale është përparësi mjaft e madhe. Në fund të programit të studimeve, studentët zhvillojnë praktikat e tyre, e cila ka një kohëzgjatje të caktuar ne varësi te programit te studimit, Bachelor, Master Profesional ose Master SHkencor. Praktika profesionale është mjaft e rëndësishme përpara se studentet tanë të dalin në tregun e punës. Nëse gjatë vitit akademik studentët mësojnë anën teorike të fushës së Komunikimit dhe PR, gjatë praktikes profesionale, ata kanë mundësi të shohin se si ajo aplikohet. Në ndihmë të studentëve vjen Zyra e Karrierës dhe e Praktikave. Synimi i kësaj zyre është që t’i japë mundësi studentëve të profilit të MPK për një punësim sa më të shpejtë Brezat e mëparshëm të studentëve të profilit të Marrëdhënieve Publike Komunikim janë të punësuar sot në institucionet publike dhe bizneset kryesore në vend. Sektorët ku ata po punojnë aktualisht janë ato të Marketingut, Marrëdhëniet me Publikun, Zyrat e Medias, etj.

Pse të zgjedhësh Marrëdhënie me Publikun dhe Komunikim? Në marketingun e integruar të ditëve të sotme, linja ndarëse midis reklamës, komunikimit dhe PR pothuajse nuk ekziston më. Çka do të thotë se kompanitë sot janë në kërkim të gjenerimit të një reputacioni të mirë dhe në mundim të krijimit të marrëdhënieve pozitive me publikë te ndryshëm. Studimet ne Komunikim Marrëdhënie me Publikun në UET synojnë të përgatisin specialistë të kësaj fushe të aftë për të menaxhuar marrëdhëniet me audienca të ndryshme. Rëndësia e këtij roli po bëhet edhe më e rëndësishme, pasi edhe reputacioni ose imazhi po bëhet gjithmonë e më shumë kritik për suksesin e bizneseve në tregjet e sotme. Në auditoret tona ne i mësojmë studentëve se si të ndërtojnë ose të rikthejnë besimin e publikut duke përfshire strategji PR. Në botë fusha e Marrëdhënieve Publike ka vite që po lulëzon dhe kërkesat e tregut të punës për këtë funksion janë gjithmonë e në rritje. Në Shqipëri, këto katër-pesë vitet e fundit ka filluar të krijohet një profil i specialistit të PR, pozicion ky që sot mbulohet nga persona që nuk janë të kualifikuar në këtë fushë. Rrjedhimisht, konkurrenca në tregun e punës do bëjë që punëdhënësit të kërkojnë ekspertë të mirëfilltë PR dhe Komunikimi për të menaxhuar imazhet e tyre. Ndaj, pasja e një diplome Bachelor dhe Master në këtë fushë do të jetë një avantazh konkurrues për brezat e ardhshëm.


MAPO

13

E mërkurë, 17 tetor 2012 www.mapo.al

Paradoksi i Komunikimit dhe i Publikut Në një intervistë të para pak kohëve mbi degët e së ardhmes, ku bën pjesë dhe fusha e marrëdhënieve me publikun, Belina Budini ka theksuar një paradoks që në Shqipëri pikërisht departamentet e komunikimit nuk kanë arritur të komunikojnë si duhet me publikun, që në këtë rast janë kandidatët për studentë. Sigurisht pretendimi nuk është për të përmbysur trendin disa

vjeçar që lë në toplistën e preferencave fakultetin e Ekonomikut dhe Juridikut, apo për t’u kthyer në një degë masive me të rënë të lapsit, por t’i përgjigjet kërkesave të tregut. Dhe në këtë fushë, megjithë përpjekjet e bëra, ka ende për të bërë. Kujtojmë se në Universitetin e Tiranës, në Publik, nuk ka një degë studimesh për specialistë të marrëdhënieve me publikun.

Zgjedhje e zgjuar, punë e mirë Jo vetëm që studentët e Marrëdhënieve me Publikun dhe Komunikimit në UET kanë gjetur vende pune, por disa prej tyre kanë edhe pozicione të lakmuara menjëherë pas diplomimit në UET Rudin Lalo Specialist i Komunikimit të Brendshëm, Banka Credit Agricole “Sigurisht që Marrëdhëniet Publike dhe Komunikimi si degë përbëjnë ende një risi në tregun universitar shqiptar dhe për këtë ndjehem i favorizuar si brezi i parë i të diplomuarve në këte fushë. Si rrjedhojë më ka ndihmuar mjaftueshëm ky fakt, duke qenë se tregu i punës në Shqipëri për individë të specializuar në këtë fushë është ende shumë i uritur, çka do të thotë se shumë të rinj që kërkojnë hapësira të reja punësimi kanë mundësi të provojnë këtë eksperiencë bashkëkohore dhe sfiduese”. Silvi Bastri Specialiste pranë Sekretariatit Teknik të Romëve, Ministria e Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta. “Çdo shkresë apo memo për eprorët e mi më kujtonte lëndën e Shkrimit Akademik, apo çdo raport progresi 6 mujor, më kujtonte lëndën e Metodave të Kërkimit dhe kështu me radhë. Gjithçka lidhej me komunikimin brenda dhe jashtë institucionit. Ajo çfarë unë bëj më mirë tani është ajo çfarë më ka mësuar më mirë UET në 5 vite: Komunikimi, art dhe shkencë”. Besarta Vladi Doktorante, koordinatore e Shkollës Doktorale në UET dhe pedagoge. Redaktore e revistës shkencore “Economicus” “Kjo degë më dha mundësinë për të kaluar edhe në profile të tjera studimi, të cilat direkt ose indirekt janë të lidhura me të. Të studiosh Administrim Biznes pasi ke mbaruar një cikël studimesh në Marrëdhënie Publike- Komunikim, ashtu siç bëra unë, do të thotë ta njohësh më mirë artin e të bërit biznes, teknikat e bindjes dhe negocimit në biznes si dhe strategjitë e marketingut në këtë drejtim. Me pak fjalë, te pasurit e një background-i në MPK besoj se shërben si një armë e fortë për pjesën më të madhe të profesioneve dhe profesionistëve, por sidomos për ata që punën e tyre të përditshme e kanë të lidhur drejtpërdrejt me qytetarët/publikun dhe audiencat e ndryshme”. Belina Budini

Në semestrin e dytë, do bini në dashuri…me degën Belina Budini Programi i degës së MPK është tanimë një program i plotësuar me lëndët e detyrueshme dhe ato me zgjedhje, që bëjnë të mundur për studentin pajisjen me njohuritë bazë të fushës dhe të profesionit, por edhe specializimin ose profilizimin e studentit në varësi të përzgjedhjeve që ai vetë bën në spektrin e lëndëve me zgjedhje, duke përcaktuar kësisoj një drejtim për studimet e tij të mëtejshme master ose profilin e tij të punës, që mund të jetë në bazë komunikim dhe marrëdhënie publike, por mund t’i afrohet edhe marketingut ose menaxhimit, duke marrë kështu një drejtim ekonomik. Por ka edhe kahje të tjera që studenti mund t’u japë vetë studimeve të tij, në varësi të përzgjedhjeve që bën në programin e ofruar, për të shkuar më afër komunikimit dhe ekspertizës politike e organizative ose më afër marrëdhënieve publike të biznesit ose atyre kulturore. Këto përbëjnë edhe profile të veçanta studimi në degën Master, ndërsa përgatitja për të shkuar drejt tyre nis që në programin Bachelor, që UET ofron. Megjithatë, kjo është vetëm një tablo ajrore, pra nga lart, e degës sonë të studimit, sepse MPK është nga ato degë që pamjen e tyre më tërheqëse e kanë për së afërmi. Kjo do të thotë që janë lëndët specifike dhe të profilit, zhvillimi i të cilave nis që në semestrin e dytë të vitit të parë, që e bëjnë studentin e MPK,

le të themi, të bjerë në dashuri me degën e tij të studimit, pas tërheqjes fillestare me degën në përgjithësi. Duke qenë se ka një gamë relativisht të gjerë lëndësh specifike për degën, të detyrueshme dhe me zgjedhje, po ndalem tek lëndët që vetë kam pasur fatin të jap në UET. Teori dhe praktikë, që në auditor Interesi i një studenti të MPK është i vetëkuptueshëm që në fillim për lëndë si Marrëdhëniet Publike apo Komunikimi Politik, që kemi zhvilluar së bashku, mirëpo interesimi i tyre për to bëhet sigurisht më i plotë në kushtet kur këto disiplina akademike bëhen edhe një terren njohurish të aplikueshme prej tyre, që në krye të herës. Megjithëse baza e këtyre lëndëve është teorike dhe mbështeten në literaturën më të mirë, anglo-saksone, të përkthyer sigurisht në gjuhën shqipe si botime të shtëpisë sonë botuese universitare, UET Press, metodologjia e zhvillimit të këtyre lëndëve në auditor në formë interaktive dhe të konkretizuar me raste studimore e projekte kërkimore, e bën familjarizimin e studentit me terminologjinë e lëndës dhe praktikimin e njohurive të marra shumë më të natyrshëm dhe të shpejtë. Konkretisht lëndët për të cilat fola edhe më lart kanë njëherësh diapazon teorik dhe praktik, ndaj parashtrimi teorik i argumenteve shkencore të fushës nuk zë më tepër hapësirë sesa ilustrimet me raste studimore, ushtrime dhe projekte e

Kjo do të thotë që, kur përfundohen me sukses, studimet e MPK në UET, e shndërrojnë studentin e diplomuar në një profesionist të gatshëm për të punuar në sektorë të komunikimit, siç edhe përvoja ka treguar.

detyra praktike të zhvilluara kryesisht në orët e seminarit. Aktiviteti mësimor në seminaret e lëndëve Komunikim Politik dhe Marrëdhënie Publike u ngjan në fakt punëve laboratorike të mirëfillta, ku studentët marrin në shqyrtim një tekst, një autor, një dukuri, një imazh apo një debat konkret dhe ftohen t’i interpretojnë ose analizojnë ato duke futur në punë konceptet dhe qasjet teorike e profesionale të fushës. Këto metoda të procesit mësimor aplikohen gjerësisht në UET, në të gjitha degët, sipas specifikave të tyre. I gjithë procesi mësimor është konceptuar në këtë mënyrë për t’iu përshtatur frymës së kohës në mësimdhënie, por mbi të gjitha për t’iu përshtatur jetës profesionale pasi studenti të ketë përfunduar studimet. Kur diploma e suksesshme është baras me një vend pune Një studenti të UET dhe të degës së komunikimit i jepet kështu mundësia që në auditorë që t’i vërë në praktikë njohuritë e marra, duke u bërë pjesë e projekteve të punës individuale ose në grup. Tregu i punës sigurisht kërkon pikërisht këta lloj individësh, që dinë t’i vënë në jetë studimet e tyre. Kjo do të thotë që, kur përfundohen me sukses, studimet e MPK në UET, e shndërrojnë studentin e diplomuar në një profesionist të gatshëm për të punuar në sektorë të komunikimit, siç edhe përvoja ka treguar. Shumë nga ish-studentët e degës sonë, janë tanimë

në funksione të larta drejtuese dhe këshilluese si ekspertë të komunikimit, nëpër kompani të ndryshme dhe një pjesë e zgjedhur e tyre, me dedikim dhe përkushtim të lartë, janë bërë edhe pjesë e stafit akademik e profesional të UET. Avantazhi ndaj Publikut Programi i MPK është tanimë një kurrikul e stabilizuar, edhe pse pasurimi dhe përmirësimi i këtij programi nuk përjashtohet atëherë kur konsiderohet e nevojshme nga këshillat shkencorë, duke qenë se e gjithë struktura jonë universitare është e prirur drejt fleksibilitetit dhe jo ngurtësisë, gjë që përbën edhe avantazhin e një strukture private përkundrejt një strukture shtetërore, shumë më burokratike në drejtim të zhvillimit dhe përmirësimit.


MAPO

14

E mërkurë, 17 tetor 2012 www.mapo.al

fenomen

A dimë sa duhet për luftërat ballkanike? Sot dhe nesër, në Oksford zhvillohet një konferencë ndërkombëtare për 100-vjetorin e këtyre luftërave, ku nga Shqipëria do të referojë Prof. Asc Enika Abazi PhD, drejtore e Qendrës së Studimeve Ballkanike në UET, të vetmes në Shqipëri, por dhe ndër të paktat në rajon. E cila tregon pse është e rëndësishme që studiuesit për rajonin të jenë nga rajoni

Ballkani, tjetri i Evropës R

ajoni ynë vazhdon ta ketë të vështirë të konsiderohet po aq Evropë sa pjesa tjetër e Evropës. Nga historia e tij njihen luftërat, masakrat, liderët ekstremistë nacionalistë, që përshkruhen me të njëjtat ngjyra të mbetura në kujtesën historike që prej luftërave ballkanike, por pak dihet për atë që quhet “historia nga poshtë”, për anën njerëzore të këtyre popujve. Dhe ngelet e vështirë sjellja e këtij imazhi të ri, kur disa vende ballkanike distancohen edhe vetë prej Ballkanit. Është dukuri e zbehtë edhe ngritja e qendrave për studimin e tij. Mund të ketë nga një në çdo vend, por aq. Megjithatë, në vendin tonë funksionon prej disa kohësh Qendra e Studimeve Ballkanike, e ngritur në Universitetin Europian të Tiranës. Prof. Asc. Enika Abazi PhD, pedagoge dhe drejtoreshë e kësaj qendre, tregon për fazën ku kanë arritur përpjekjet e shkollarëve të rajonit në këtë aspekt, të cilave iu është bashkuar dhe qendra e UET dhe ajo vetë. Një nga qendrat kërkimore në UET është edhe ajo e Studimeve Ballkanike. Cilat janë konkretisht synimet e kësaj qendre? Qendra e studimeve ballkanike në UET ka rreth një vit që është krijuar. Kjo qendër ka qëllim që nëpërmjet studimeve, konferencave, tryezave të rrumbullakëta, bashkëpunimit me partnerë si jashtë edhe brenda vendit, të sjellë në vëmendje problematikat e Ballkanit, rajonit ku jetojmë. Në këtë kuadër, pak kohë më parë u zhvillua një konferencë në bashkëpunim me Institutin e Studimeve Strategjike të Ministrisë së Jashtme të Turqisë mbi Ballkanin, 100 vjet pas përfundimit të Luftërave Ballkanike dhe alternativave dhe perspektivave të zhvillimit të rajonit. Në plan janë edhe aktivitete të tjera të kësaj natyre. Qendra do të shërbejë si arenë e ballafaqimit të studimeve që vijnë nga vendet e rajonit, por edhe përballimin e tyre me studimet e të tjerëve për rajonin. Rëndësi në këtë kuadër do t’i kushtohet inkurajimit, mbështetjes së botimeve të studimeve individuale apo në grup, në shqip edhe në gjuhë të huaja, në revista shkencore apo botime akademike në vende të tjera, për të sjellë një zë më shumë nga rajoni për rajonin. Qëllimi është që të mundësohet që zërat nga rajoni të dëgjohen dhe përfaqësohen në forumet e duhura akademike, pse jo edhe politike. Unë personalisht e kam ndjerë nevojën e një ballafaqimi të tillë. Cila është rëndësia e një ballafaqimi të tillë? Mendoni se ka mospërputhje në mënyrën si qaset një ngjarje? Para pak kohësh, siç edhe është pasqyruar në gazetën MAPO, unë kam dhënë disa konferenca në Francë për kuptimin e konflikteve në Ballkan dhe, në një mënyrë, jam përballur me vlerësimet dhe qëndrimet e kolegeve atje. Në studimet e mia jam përpjekur të thellohem në studimin e ndërveprimit që ekziston midis historisë, ideve dhe ligjërimit në një anë dhe aftësisë për ndryshim e zhvillim në kontekstin ballkanik. Shpeshherë, nga studiues të huaj apo vendas luftërat në Ballkan janë trajtuar në kuadrin e veçantive dhe detajeve të ngjarjeve ku palët kanë parë dhe vlerësuar ato fakte, të cilat iu kanë shërbyer projekteve të tyre politike dhe ideologjike, shpeshherë nacionaliste, duke neglizhuar ose keqpërdorur të tjera. Shpeshherë, një trajtim i tillë i ka shërbyer stereotipizimeve nga fillojnë edhe paragjykimet mbi rajonin, duke përcaktuar dhe skepticizmin në lidhje me aftësinë për ndryshim dhe zhvillim të këtij rajoni. Sigurisht që studiues nga rajoni kanë filluar të shikojnë përtej “ngjarjes”, duke ofruar një kuptim më natyral të rajonit. Këto studime kanë filluar me veprën e Maria Todorovës, e cila na sjell në vëmendje “Ballkanin e imagjinuar”, të krijuar mbi bazën e rrëfimeve të udhëtareve perëndimorë, të cilët kanë kaluar nëpër rajon dhe nga ku kanë filluar edhe stereotipet e para mbi të. Luftërat ballkanike kanë qenë një tjetër fazë e rëndësishme që solli Ballkanin në arenën politike të Europës. Një pjesë e madhe e stereotipeve kanë ardhur pikërisht nga këto luftëra në fillim të shekullit të njëzetë, ku spastrimet etnike, shpërnguljet e popullsisë, shkatërrimet masive të qyteteve dhe fshatrave duket se do të përbënin një karakterizim të qëndrueshëm

për rajonin. Shumë shkrime të studiuesve, gazetarëve apo politikanëve perëndimore i kanë risjellë ndodhitë e këtyre ngjarjeve për të gjykuar mbi karakterin e luftërave të shpërbërjes së Jugosllavisë. Paralelizmat e bëra midis ndodhive të luftërave në fillim të shekullit të njëzetë me ato në fund të tij kanë krijuar idenë e vazhdimësisë në kohë të dhunës, për rrjedhojë të konsiderimit të Ballkanit si “tjetri” i Evropës. Dhe pikërisht këtu ju mendoni të ndërhyni… Unë nuk besoj që kultura e dhunës është ajo që karakterizon apo dallon popujt e Ballkanit. Nuk po them se krimet nuk kanë ndodhur, por ato nuk kanë ndodhur vetëm në Ballkan. Megjithatë, pesha e historisë duket se rëndon mbi rajonin dhe se përballja me të duket e vështirë përderisa vendet ballkanike mundohen t’i përvidhen atij dhe të tjerët vazhdojnë ta paragjykojnë. Ndonëse shpesh thuhet se stereotipizimet janë të tejkaluara, të bën përshtypje një shprehje e ambasadorit Ettore Sequi në ditën e lëvizjes me biçikleta: “Le të jemi europianë”. Mund të duket si një shprehje e pafajshme, por në një kontekst më të gjerë këto bëhen të rëndësishme, sepse nxjerrin qoftë dhe në nivelet më periferike një pikëpyetje mbi të qenit evropian, jo thjesht në kuptimin gjeografik, por për mënyrën ndryshe të të menduarit, kuptuarit dhe për rrjedhojë të të vepruarit. Kështu është e rëndësishme jo vetëm të dekonstruktojmë këtë imazh, por edhe të punojmë për të rifituar vendin që meritojmë, me të mirat e të këqijat tona, përkrah popujve të tjerë të Evropës. Në këtë nismë për ta parë Ballkanin me sytë e së vërtetës, duhen pranuar edhe të këqijat, apo jo? Si nacionalizmi agresiv, që sapo përmendët... Po, sigurisht. Shfaqjen më të qartë e pamë gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë, ku elitat përdorën në mënyrë selektive historinë në ligjërimet e tyre në publik për të përçuar idenë e viktimizimit nga të tjerët. Me këto pretendime, duke shfrytëzuar psikologjinë e turmës, elitat arritën të mobilizojnë sensibilitetet e njerëzve në veprime kundër të tjerëve dhe të sigurojnë pushtetin për veten e tyre dhe njëkohësisht shkatërrimin e vendit. Kjo e përjashton urrejtjen etnike si një karakteristikë endemike të popujve të Ballkanit, por që për interesa të caktuara u lakua shumë herë nga politikanët apo gazetarët në fillimin e luftërave të shpërbërjes së Jugosllavisë. Mos janë dhe këto interesa që e mbajnë gjallë në arenën ndërkombëtare atë imazh për Ballkanin, si një rajon të cilit gjithmonë mund t’i hiqet vërejtje për gjithçka, mund t’i vihen kritere plus të tjerëve për të plotësuar këtë apo atë detyrim, kujtojmë kriteret e anëtarësimit në BE, për shembull? Nuk mund të pranoj që ka një “konspiracion” të organizuar kundër Ballkanit, kjo do të ishte jo vetëm naive, por edhe e dëmshme. Por paragjykimet dihet së nuk e kanë ndihmuar Ballkanin. Ndikimin e tyre Ballkani e ka përjetuar më keq se kurrë në dekadën e fundit të shekullit të kaluar. Është tashme një fakt i njohur vonesa perëndimore në ndërhyrjen në Bosnjë, qoftë ushtarakisht për të ndaluar masakrat ndaj popullsisë civile por edhe më herët në izolimin e liderëve politike ultranacionaliste. Një nga idetë e asaj kohe nga ana e shteteve perëndimore, ishte që të gjithë janë fajtorë në Ballkan, prandaj dhe t’i lëmë ta zgjidhin vetë këtë çështje të tyre. Nëse do ishte ndërhyrë, marrëdhëniet ndërmjet palëve nuk do ishin ekstremizuar në atë nivel të paparë. I gjatë duket edhe procesi i Integrimit Europian, shpesh here duke ngritur edhe pikëpyetje në lidhje me aftësinë e vendeve të Ballkanit për t’u bërë pjesë e Europës. Ndaj është e rëndësishme të përballemi me të kaluarën të vlerësojmë historinë e përbashkët dhe të mos lejojmë të shkuarën e hidhur të na helmojë të tashmen dhe të ardhmen dhe marrëdhëniet me të tjerët. Një sipërmarrje e tillë duket e vështirë, por fillon nga njohja mirë e vetvetes, pra rajonit ku jetojmë. Përvjedhja që duket se është shpeshherë zgjedhja e vendeve të Ballkanit për t’u asociuar me rajone të tjera të Europës për t’i shpëtuar peshës së të kaluarës duket se nuk është zgjidhja e duhur, sikundër dhe përdor-

Mendoj se është me interes zhvillimi i një projekti për Ballkanin nga ballkanasit. Besoj se kjo do t’i shërbente kuptimit të traumave të njëritjetrit dhe të mirëkuptimit reciprok. Përveçse një nevojë, kjo është dhe një domosdoshmëri, pasi Ballkani nuk mund të mendohet pa popujt e tij, të cilët duhet të mësojnë të ndajnë këtë gadishull me njëri-tjetrin

Megjithatë, unë këmbëngul te ballafaqimi me të tjerët. Janë bërë studime pa fund edhe në nivel akademish, në Shqipëri dhe në vendet fqinje në lidhje me historinë individuale kombëtare, por qasjet krahasuese mungojnë. Nëse duam që gjërat të ndryshojnë, nuk duhet të shohim vetëm nga vetja.

imi i historisë në mënyrë selektive dhe nacionaliste nga liderët politikë të vendeve të Ballkanit. Një mësim që duhet nxjerrë nga mënyra si u zhvilluan luftërat e fund shekullit të kaluar, mendoj se është që nuk duhen përkrahur ata lider politikë që kanë projekte të nacionalizmit agresiv për të marrë pushtetin dhe që çon vendin në katastrofë. Por në fakt, në Ballkan liderë të tillë kanë funksionuar... Një konstatim me vend madje edhe i observueshëm, por jo vetëm në Ballkan. Madje do të thosha se në fillim të proceseve dizintegruese në Jugosllavi pjesa më e madhe e popullsisë nëpër republika nuk ka qenë në favor të projekteve nacionaliste. Kështu në Kroaci, për shembull, në zgjedhjet e para demokratike vetëm 41.5 për qind e votuesve ishin në favor të Partisë Nacionaliste të Tudjman, me gjithë fushatën e tij elektorale anti-serbe. Vetëm sistemi elektoral në fuqi i dha kësaj partie 58 për qind të vendeve në parlament. Po kështu, në Serbi partia ultranacionaliste e Vuk Draskoviç mori vetëm 16 për qind të votave ndërsa Partia Socialiste e Millosheviçit 65 për qind e votave me një program elektoral kryesisht për ngritjen ekonomike të vendit dhe një retorike që shkonte në mbrojtje të të drejtave të serbëve në Kosovë. Pra, studimet janë shumë të rëndësishme sepse na tregojnë që realiteti nuk ishte ai që inkurajojnë paragjykimet. Por ato janë edhe më të rëndësishme se na japin mekanizmin për të kuptuar se si pas një kohe të shkurtër popujt e Jugosllavisë i mbërtheu nacionalizmi. A ka projekte, që ju i gjykoni pozitive, për të sjellë në vëmendjen e popujve të Ballkanit ngjarje të trajtuara sipas një këndvështrimi ndryshe? Kanë filluar të gjallërohen projektet të cilat synojnë të sjellin në vëmendje jo historinë e “madhe” që kryesisht rrëfen veprimet dhe diplomacinë e kryetarëve të shteteve por mikrohistorinë nga poshtë, atë të njerëzve të thjeshtë, të lëvizjeve politike të papërfaqësuara në pushtet. Kam pyetur shpesh veten dhe dua të pyes se sa dimë ne për Luftërat Ballkanike dhe pasojat e tyre për rajonin e më gjerë? Dimë shumë cilat ishin pasojat e këtyre luftërave për secilin nga vendet tona dhe kaq. Mendoj se është me interes zhvillimi i një projekti për Ballkanin nga ballkanasit. Besoj se kjo do t’i shërbente kuptimit të traumave të njeri-tjetrit dhe të mirëkuptimit reciprok. Përveçse një nevojë kjo është dhe një domosdoshmëri pasi Ballkani nuk mund të mendohet pa popujt e tij të cilët duhet të mësojnë të ndajnë këtë gadishull me njeri-tjetrin. Pra edhe Historia e Ballkanit ka vend për rishikim për çështje të caktuara? Më shumë se rishikimi i historisë do të thosha ndryshimi i këndvështrimit. Përtej deta-

jeve të ngjarjeve të përjetuara është me rëndësi të kuptohet se cila ka qenë rëndësia dhe implikimet e tyre jo vetëm për vendet e veçanta por edhe për rajonin. Në fund të fundit Ballkani është shtëpia jonë e përbashkët, duam apo nuk duam vlerësimi për të na prek të gjithëve. Në fakt ka disa projekte të cilat kane një qasje rajonale. Pakti për Stabilitetin e Ballkanit që u krijua pas Luftës së Kosovës, një pjesë të rëndësishme të punës së tij ia kushtoi krijimit të një këndvështrimi të përbashkët për kulturën, edukimin, historinë, etj. duke krijuar madje edhe një forum me qëllim uljen në një tryezë të shteteve të Ballkanit, të cilët për shkak të Luftës së Ftohtë, ndasive, nuk e kanë bërë këtë, po kanë përtypur atë që u ka servirur elita politike. Shumë gjëra nuk janë botuar, censuruar duke i shërbyer ruajtjes së imazhit të vjetër për Ballkanin. Megjithatë unë këmbëngul të ballafaqimi me të tjerët. Janë bërë studime pa fund edhe në nivel akademish, në Shqipëri dhe në vendet fqinje në lidhje me historinë individuale kombëtare, por qasjet krahasuese mungojnë. Ngurohet ballafaqimi me të tjerët. Nëse duam që gjerat të ndryshojnë nuk duhet të shohim vetëm nga vetja. Një rast i mirë do jetë konferenca e organizuar nga Universiteti i Oksfordit me rastin e 100-vjetorit të Luftërave Ballkanike, ku ju do referoni. Por, për të qenë më i fuqishëm zëri i studiuesve ballkanikë, mos duhet të ishte i përbashkët, ndërkohë që kjo pjesë është bërë e vështirë, sepse disa shtete ballkanike i shmangen Ballkanit, të tjera ende luftojnë ftohtë mes tyre? Konstatimi është me vend. Fakti që ka konferenca të tilla, që ka thirrje për botime, që sensibilizohen njerëzit, që vihen në ballafaqim me të tjerët e pastaj këto studime lexohen e merret nisma për t’i kundërshtuar apo për t’iu bërë palë, është shumë pozitiv. Jam kureshtare dhe e intriguar nga kjo konferencë. Më ka bërë të lexoj shumë për luftërat ballkanike si ngjarje që kanë prodhuar shumë histori. Duke qenë nga rajoni po mundohem t’i përvidhem ngjarjes e të përqendrohem në implikimet e tyre, në një përpjekje për të kuptuar lidhjen midis historisë, ideve dhe ligjërimeve të një ngjarje të tillë dhe ndikimit të tyre në perspektivat për zhvillim e ndryshim të rajonit. Ne studiuesve të rinj na duhet të dalim përtej politikës së institucioneve shtetërore, sepse dihet që ka shumë prodhime të akademive zyrtare që kanë shkruar në përputhje me projektet e ndryshme politike dhe ideologjike. Sidomos nëpërmjet qasjeve kritike, në një mënyrë apo tjetër, sot na duhet të sjellim produkte të lira, për të nxitur ballafaqimin dhe për të krijuar mundësi për bashkëpunim dhe projekte të përbashkëta që në fund të fundit të nxitim mirëkuptimin. Intervistoi: Arta Çano


EEmartë, enjte, 17 16 tetor 2012 www.mapo.al

Krijimi më i fundit i koreografit shqiptar “Atë që unë quaj harrim”, premierë absolute në skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit, si “dhuratë” për 100-vjetorin e Pavarësisë

MAPO

15

Promovimi

Shënimet e Gumenit nga Shkolla e Partisë bëjnë tok të majtë e të djathtë

Angjelin Preljocaj: Origjina ime ndjehet në çdo vepër që vë në skenë “Atë që unë quaj harrim” ka sjellë në skenën shqiptare mjeshtrin e baletit, Preljocaj. Edhe pse në këtë 100-vjetor të Pavarësisë koreografi i njohur Angjelin Preljocaj nuk ka mundur t’i bashkohet festimeve ai ka qenë i pranishëm përballë gazetarëve, ku ka zhvilluar me ta një videokonferencë. “Jam i lumtur që Baleto Preljocaj merr pjesë në këtë eveniment që ne e kemi shumë për zemër, dhe të jeni të bindur që balerinët do të japin më të mirën e tyre për dy shfaqjet në datat 19 dhe 20 tetor. Po njëkohësisht ndjej keqardhje që për fat të keq nuk mund të vij në Tiranë në këtë jubile të rëndësishëm për shqiptarët”, u shpreh Preljocaj. Trupa e baletit Preljocaj do të mbërrijë në Tiranë sot për t’i dhuruar publikut shqiptar një nga spektaklet më të magjishme të kërcimit modern. “Unë e kam zbuluar ‘Atë që unë e quaj harrim’ të shkrimtarit Laurent Mauvignier, që prej daljes së saj. Madje edhe forma e tekstit më ka apasionuar menjëherë. Është një fjali e vetme, një fjali e gjatë pambarim që përputh lojën e trupave dhe strukturën letrare në një mënyrë radikale. Ky materializim i mishit e bën tekstin shumë sensual. Fizikisht ai është i veshur me teksitura shumë të ndryshme; trup agresiv, i gjallë, i dhunshëm, trup më epshor, sensual, i sëmurë, i dashuruar. Por trupi tek Mauvignier është edhe politik. Shumë pyetje janë hedhur, një reflektim i thellë mbi përjashtimin, kufirin, shoqërinë, konsumizmin, e gjithë kjo përmes dialogut të heshtur të trupave. Mendova që vallëzimi mund ta kapte subjektin, duke vënë në perspektivë historinë dhe duke shpalosur një gjuhë koreografike specifike. Dhe pastaj, sigurisht do të duhet të bëjmë të dëgjohet ky tekst, jashtëza-

konisht i ashpër, i paepur në pashmangshmërinë e tij, në bukurinë e tij dhe në emocionin e tij”, - shpjegon konceptin artistik të baletit koreografi shqiptaro-francez. Por në këtë komunikim të tij me publikun shqiptar, Preljocaj nuk harron të cekë faktin sesi origjina e tij shqiptare ka ndikuar në krijimtarinë dhe karrierën e tij artistike. “Unë jam thellësisht i lidhur me vendin e origjinës, çdo pjesë e imja e vënë në skenë në mënyrë direkte ose jo reflekton brendinë time, origjinën time. Një nga krijimet e mia që është frymëzuar drejtpërdrejt nga origjina ime është baleti ‘Dasma’, që u realizua prej eksperiencës së përftuar nga ajo që unë kisha parë në dasmat që organizoheshin në familjen time, sidomos në Mal të Zi, ku kam dhe anëtarë të familjes sime. ‘Dasma’ është një vepër tërësisht shqiptare, por shqiptarizmi im mund të ndihet jo vetëm aty, por dhe në vepra të tjera të miat.” Pjesa e baletit që vjen premierë në Shqipëri në kuadër të 100-vjetorit të Pavarësisë, në fakt nuk ka një subjekt shqiptar. Ajo është e konceptuar nga koreografi si një ndërthurje mes letërsisë dhe vallëzimit. “Shfaqja që do të ngjitet në skenën e Teatrit të Operas në Tiranë është një përballje mes letërsisë dhe vallëzimit. Edhe

Një nga krijimet e mia që është frymëzuar drejtpërdrejt nga origjina ime është baleti ‘Dasma’, që u realizua prej eksperiencës së përftuar nga ajo që unë kisha parë në dasmat që organizoheshin në familjen time...

në raste të tjera unë e kam provuar veten që letërsia dhe kërcimi mund të përafrohen edhe pse shfaqin dhe përcjellin emocione të ndryshme”. Përmes një aktori i cili lexon tekstin, të gjashtë balerinët e interpretojnë atë me anë të lëvizjeve dinamike dhe hera-herës edhe agresive. Historia e tekstit është sa e thjeshtë aq edhe tragjike. Një i pastrehë në Francë hyn në supermarket dhe vjedh disa shishe birrë. Rojet e nxjerrin jashtë duke e dhunuar barbarisht deri sa ai jep shpirt. Përmes kësaj ngjarjeje në dukje banale, Preljocaj rreket të zbërthejë gjithë qenien njerëzore. “Mundohem të jap një përgjigje sesi për një gjë kaq të vogël mund të arrihet në një shkallë kaq të madhe dhune dhe egërsie. Unë shpesh i bëj pyetjen vetes, pse ka kaq shumë dhunë përreth nesh”. Shfaqja do të jetë për publikun në datat 19 dhe 20 dhe ardhja e kësaj trupe të famshme në kryeqytetin shqiptar është mundësuar nga Ministria e Kulturës dhe ambasada franceze në Tiranë. “Doja të theksoja se sa krenare jam që ne arritëm të sillnim trupën e Preljocajt në Teatrin e Operas dhe Baletit në Tiranë. Me punën dhe karrierën tuaj artistike ju vërtet keni qenë një urë lidhëse mes shqiptarëve dhe Francës, dhe mbështetja jonë është vërtet diçka shumë simbolike. Ju jeni i njohur në gjithë botën dhe kjo do t’u japë aktiviteteve dhe marrëdhënieve franko-shqiptare një intensitet të ri”, – iu drejtua koreografit ambasadorja franceze, Christine Moro. Për drejtorin e Teatrit të Operas dhe Baletit, Zhani Ciko, kjo shfaqje personifikon trompat, me të cilat jepet sinjali i fillimit të aktiviteteve vërtet të mëdha që do të organizohen në kuadër të 100-vjetorit të Pavarësisë. Aida Tuci

Libri “Shënime nga shkolla e Partisë” ka mbledhur dje në “Hotel International” shumë miq e bashkëvuajtës të autorit Daut Gumeni. Nuk mund të mungonte në promovimin e shokut të qelisë, Spartak Ngjela, ashtu siç nuk mund të mungonin miqtë e shumtë politikanë e deputetë të Daut Gumenit; si ish-presidenti Bamir Topi, Alesandër Biberaj, deputetë të së majtës, Erion Braçe, Ledi Shamku, Saimir Tahiri e shumë personalitete të tjera të fushës së artit dhe kulturës. “Ky është një libër me kujtime nga koha e kaluar në burgjet e diktaturës komuniste. Po them me kujtime sepse aty gjithçka është e njëmendtë, edhe pse autori nuk parapëlqen ta quajë të tillë, ngase ky libër është shkruar me një stil krejt të ndryshëm, në një sfond letrar që të çon të përjetësosh ndenja katërcipërisht të ndryshme, të bën të qash e të qeshësh në të njëjtën kohë. Libri i Daut Gumenit është nga ata lloj librash që të fut në mendime. Madje të detyron t’u kthehesh për së dyti paragrafëve të tërë. Më shumë se një libër për ferrin e burgjeve të diktaturës, është një meditim filozofik për fatin e njeriut në Shqipërinë e një nga periudhave më të zymta të historisë së saj. Mbi të gjitha ky është një libër që trajton jetën e njerëzve në gulah, i ka shpëtuar subjektivizmit, që në këtë rast është krejt i përligjur”, - u shpreh botuesja Arlinda Dudaj. Një moment heshtjeje pasoi teksa të pranishmit dëgjonin disa pasazhe të shkëputura nga romani. Misioni i autorit për t’i futur lexuesit në mendime ia arriti qëllimit që në frazat e para që aktori Kastriot Çaushi kishte shkëputur për t’i interpretuar. Poeti Ylli Hoxha vlerëson në stilin e Gumenit satirën e mprehtë dhe elegante, thellësinë e ideve, bukurinë e parashtrimit dhe të shtjellimit të tyre, qartësinë e gjykimeve etike politike dhe filozofike, origjinalitetin e rrëfimeve dhe gjuhën brilante. “Autori na sjell të gjallë ashtu të llahtarshëm Ferrin që ngriti regjimi komunist i Enver Hoxhës ndaj të dënuarve politikë. Në këtë vepër ka shumë dhimbje, shumë krime, shumë vuajtje dhe vdekje. Këto autori na i jep të gjalla e rrëqethëse”. Autori Gumeni insiston të thotë se libri i tij nuk është një libër kujtimesh, por një roman që shtjellohet në pesë tablo: ‘Kalaja’, ‘Këneta’, ‘Miniera e Pirustëve’, ‘Qilari i kasapëve’ dhe ‘Balena prej betoni’. “Në këtë libër mundohem të rrëfej për ju një pjesë të gjatë të asaj jete të thurur mbase më shumë me fillin e hekurt të telave me gjemba, sesa me atë fillin e lehtë artistik që është gjithnjë i nevojshëm për ta bërë leximin tuaj më pak të lodhshëm e, mbase, edhe për t’i dhënë asaj jetës në Shkollën e Partisë edhe një fije jetë më shumë. Të rendim pak tok nëpër terr pas bukurive... Po rastisi që dikush mund të shohë shumë ngjashmëri me ndonjë nga personazhet e këtyre shënimeve, nuk kam ç’i bëj unë që ne vdekatarët ngjajmë me njëri-tjetrin. Madje thonë se secili prej nesh ka në këtë botë dhe sozinë e vet”, shkruan Gumeni. Pesë tablotë që mund të shihen edhe si një roman kanë një dedikim: “Mëmës dhe motrës, të cilat vuajtën dhe burgjet e mia”.


OpEd

16

MAPO

E Mërkurë 17 tetor 2012 www.mapo.al

Opinione dhe Editoriale

01

“Kur has në para e heq qafe shpejt, para se të më futet në zemër”. John Wesley

02

“Një xhepmbushur shpesh rënkon më shumë se një stomakbosh”. Franklin Delano Roosevelt

03

“Pas një vizite në plazh, vështirë të mendosh se jetojmë në një botë materiale”. Pam Shaw

Bujar Kapexhiu Nga

Cilit fyell t’i biem M

eqë jemi në temë, dhe meqë tema duket sikur ngjall interes dhe është, pa dyshim, me interes, duhet të cek edhe një aspekt tjetër të marrëdhënieve mes gegërishtes dhe standardit, në momentin e tanishëm. Çfarë do të them i kam thënë më parë dhe ndoshta edhe më mirë; por ia vlen të rikujtohen, për ta saktësuar kornizimin e debatit. Autorët që duan t’ia kundërvënë gegërishten – në çfarëdo forme – standardit, e realizojnë këtë gjakim në mënyra të ndryshme, shpesh të papajtueshme mes tyre. Ka një palë, e cila i përkushtohet thjesht lëvrimit publik të traditës letrare të gegërishtes, p.sh. të shkodranishtes ose të kosovarishtes, krahas standardit; por pa ndonjë pretendim për t’i bërë karshillëk, ose për ta zëvendësuar këtë të fundit. Ka një palë tjetër, e cila kërkon të integrojë në standard elemente të gegërishtes – jo vetëm fjalë, por edhe forma gramatikore (paskajoren, pjesoren e dyformëshe), elemente fonetike, etj. Të parët, kërkojnë rivendosjen ose rikthimin e një statusi pluralist, së paku për disa nivele të ligjërimit publik, të ngjashëm me atë të Shqipërisë në vitet 1930; edhe pse nuk duket të synojnë që, për shembull, t’i kenë edhe ligjet ose rregulloret të shkruara në gegërishten letrare, paralelisht me versionet standard. Të dytët kërkojnë rishikimin e standardit, ndonjëherë edhe rithemelimin e tij, në bazë të zhvillimeve sociale, demografike dhe kulturore të këtyre 20 vjetëve të fundit; ose ndryshimin e kësaj kushtetute gjuhësore, në përgjigje të ndryshimeve në vetë strukturat e shtetit, të hapësirës publike dhe të marrëdhënieve të krahinave me kryeqytetin; ose edhe të (ri) shfaqjes së Kosovës si realitet i përditshëm në komunikimin brendakombëtar. Këto qëndrime nuk pajtohen mes tyre; madje kam dëgjuar një prej partizanëve më të flaktë të lëvrimit të shkodranishtes të thotë se, që nga momenti kur ua hapim rrugën integrimit në standard të formave të tilla si paskajorja gege, shkodranishtja letrare do të goditet për vdekje për së dyti – një qëndrim ky që, paradoksalisht, përkon me atë të shumë gjuhëtarëve të cilët e mendojnë integrimin e paskajores gege në standard si fatale për standardin

koment Ardian Vehbiu

Mbështetësit e rishikimit e shohin standardin si relike të një periudhe të kapërcyer, kur elita toske e dalë fitimtare nga Lufta kontrollonte të gjitha pushtetet në Shqipëri; prandaj edhe duan ta ndryshojnë tani, në pajtim me ndryshimet e mëdha në raportet e forcave në pushtet, ndonjëherë edhe duke e përfytyruar 1990-ën si datë të fitores ose të revanshit të gegëve, deri atëherë të keqpërfaqësuar në shtet, në pushtet dhe në qytetari. Kjo, për mendimin tim, është e gabuar; sepse sa kohë që e lidhim standardin me klanet, krahinat dhe fiset në pushtet, vetë standardi nuk do të funksionojë dot mirë, duke mbetur i cenueshëm nga vullnetet e palëve; në një kohë që thelbi i standardit ka të bëjë me pandryshueshmërinë e tij, sikurse ndodh me çdo standard tjetër; çka nuk e përjashton reformën...

vetë, i cili nuk do ta përballonte dot këtë farë risimi, për arsye thjesht strukturore. Sfida më e madhe, për të parët, është nëse mund të rimëkëmbin një traditë letrare, e cila është ndërprerë një herë dhunshëm, për shumë e shumë vjet. Megjithatë, unë besoj se më të mirët mes tyre kanë treguar se kjo është e mundshme; duke u mbështetur edhe në ndërmjetësimin gjuhësor të ndonjë autori të shquar, si Martin Camaj, midis së vjetrës të gijotinuar dhe së resë që s’i janë mbyllur dot fontanelat. Sfida më e madhe, për të dytët, është përkundrazi të bindin të tjerët se standardi duhet rishikuar dhe, sidomos, ta ndërmarrin këtë rishikim, i cili kërkon një mobilizim organizativ dhe përkushtim njerëzor të jashtëzakonshëm. Mbështetësit e rishikimit e shohin standardin si relike të një periudhe të kapërcyer, kur elita toske e dalë fitimtare nga Lufta kontrollonte të gjitha pushtetet në Shqipëri; prandaj edhe duan ta ndryshojnë tani, në pajtim me ndryshimet e mëdha në raportet e forcave në pushtet, ndonjëherë edhe duke e përfytyruar 1990-ën si datë të fitores ose të revanshit të gegëve, deri atëherë të keqpërfaqësuar në shtet, në pushtet dhe në qytetari. Kjo, për mendimin tim, është e gabuar; sepse sa kohë që e lidhim standardin me klanet, krahinat dhe fiset në pushtet, vetë standardi nuk do të funksionojë dot mirë, duke mbetur i cenueshëm nga vullnetet e palëve; në një kohë që thelbi i standardit ka të bëjë me pandryshueshmërinë e tij, sikurse ndodh me çdo standard tjetër; çka nuk e përjashton reformën, por vetëm si një status përjashtimi, ose pezullimi të realitetit. Rruga e të parëve është më e ndershme, sa kohë që ata e kanë një traditë të spikatur, nga ku të ushqejnë, me intertekstualitet, diskursin e tyre. Mbetet për t’u parë nëse gegërishtja e tyre letrare e ringjallur do të arrijë të mbetet gjallë dhe funksionojë normalisht, e shartuar në realitetet e reja shoqërore; sa kohë që shkodranishtja klasike i përgjigjet një strukture të shoqërisë shqiptare, e cila është kapërcyer tashmë. Të dytët, përkundrazi, rrezikojnë të mbjellin kaos në komunikimin publik dhe t’i japin edhe shprehje e mveshje gjuhësore segmentimit të rëndë politik dhe social, sidomos mes elitave me dhe

Nga Perëndia

pa pushtet. Natyrisht, në asnjërin prej dy grupeve nuk bëjnë pjesë ata shkrimtarë, publicistë dhe lëvrues të tjerë të shqipes, të cilët kërkojnë të integrojnë në leksik fjalë të gegërishtes; sepse ky integrim, ose përfshirje, është karakteristik për standardin, që nga sanksionimi i tij, në kuptimin që struktura leksikore e standardit gjithnjë ka qenë dhe mbetet e hapur ndaj elementit geg, që për arsye të ndryshme ende nuk është përfshirë në leksikun standard. Prandaj përpjekjet për të futur në përdorim fjalë të gegërishtes, brenda standardit, unë i shoh si shprehje të përpjekjeve për ta kultivuar dhe përmirësuar standardin, jo si sfida ndaj tij. (Astrit Cani shkruante në MAPO, për një redaktore që ia kish zëvendësuar ca fjalë gege në përkthimet, sepse nuk i kishin tingëlluar mirë; unë besoj se kjo drojë e redaktores nuk është veçse reaksion hiperkorrekt prej një profesionisti të fjalës, ndaj një meraku tashmë real, se mos disa rebelë të rastit “po na i prishin standardin”. Ka edhe të tillë, ushtarë ende të groposur në llogoret, të frikësuar më shumë nga heshtja sesa nga vetë beteja, dhe të harruar kushedi edhe prej vetë komandantëve të tyre.) Qëllimisht lashë pa përmendur, më lart, një palë të tretë, e cila përfaqëson një masë të keqarsimuar shqiptarësh me prejardhje nga zonat më të prapambetura të vendit, të cilët pamundësinë e tyre për t’u integruar gjuhësisht po duan ta kompensojnë, me rrugë “demokratike,” duke kërkuar, herë verbazi e herë më shkoqur, “një shqipe të re”; të cytur për këtë edhe nga demagogët, që kulturës shqiptare sikurse edhe politikës s’i kanë munguar kurrë. Të tretët janë viktima të diskriminimit politik dhe social, të djeshëm dhe të sotëm; është e neveritshme të shohësh e të dëgjosh ata politikanë populistë dhe politikues gjithfarësh, që inferioritetin e këtyre viktimave të padrejtësive të përsëritura duan ta shndërrojnë në armë për të marrë dhe konsoliduar pushtetin, qoftë edhe thjesht nëpërmjet gjeografizimit të dasive politike. *Peizazhe të fjalës.

Qëllimisht lashë pa përmendur, më lart, një palë të tretë, e cila përfaqëson një masë të keqarsimuar shqiptarësh me prejardhje nga zonat më të prapambetura të vendit, të cilët pamundësinë e tyre për t’u integruar gjuhësisht po duan ta kompensojnë, me rrugë “demokratike,” duke kërkuar, herë verbazi e herë më shkoqur, “një shqipe të re”; të cytur për këtë edhe nga demagogët, që kulturës shqiptare sikurse edhe politikës s’i kanë munguar kurrë. Të tretët janë viktima të diskriminimit politik dhe social, të djeshëm dhe të sotëm; është e neveritshme të shohësh e të dëgjosh ata politikanë populistë dhe politikues gjithfarësh, që inferioritetin e këtyre viktimave të padrejtësive të përsëritura duan ta shndërrojnë në armë për të marrë dhe konsoliduar pushtetin, qoftë edhe thjesht nëpërmjet gjeografizimit të dasive politike.


E Mërkurë 17 tetor 2012 www.mapo.al

MAPO

Edhe vendi ynë ka një histori besimi, e në kuadër të kësaj historie, çfarë kuptimi ka për katolikët shqiptarë shpallja e një viti besimi? Historia e shqiptarëve është ngushtë e lidhur me besimin dhe pse kjo lidhje është sui generis, e veçantë në llojin e saj. Zoti në jetën e shqiptarëve ka qenë i pranishëm dhe ata e kanë perceptuar si të tillë, pasi, sikurse të gjithë njerëzit, edhe midis shqiptarëve ndjenja e të përtejmes është shumë e zhvilluar... — Gjergj Meta

Përtej shkretëtirës, shpresa K

ëto ditë, pikërisht me 11 tetor, Benedikti XVI ka shpallur një vit kushtuar besimit me qëllim që të krishterët katolikë të rizbulojnë besimin e tyre dhe ta shpallin atë. A thua Kisha Katolike e ka humbur besimin? A thua të krishterët katolikë dhe jo katolikë nuk kanë më besim? Theksimi i diçkaje do të thotë se ajo diçka është problematike, pra ka nevojë të vihet në dukje. Çështja e besimit ka pasur dhe ka një vend të posaçëm në jetën e njerëzve të të gjitha kohërave, qoftë kur pohohet e qoftë kur mohohet, qoftë në jetën e individëve e qoftë në jetën e shoqërive. Por në kohët që po kalojmë, ky besim rezulton problematik në dy nivele, në marrëdhënien e njeriut me të përtejmen dhe shpirtëroren dhe në marrëdhënien me besueshmërisë ndaj institucioneve të besimit. Prej më se 150 vjetësh njeriu modern nuk e merr më si të mirëqenë besimin në Zotin, madje e ka vënë fort në diskutim atë. Aq shumë, saqë duke dashur ta ndajë atë nga jeta publike, për të realizuar ndarjen e sferës laike nga ajo fetare, e ka degdisur edhe nga vetë jeta e tij individuale. Por kjo ka krijuar brenda njeriut edhe një zbrazëti, një shkretëtirë d.m.th. uri dhe etje për një kuptim ekzistencial. Çfarë ka ndodhur në komunitetet e besimit të krishterë që Papa dëshiron të theksojë rikthimin te besimi? Koha moderne e ka goditur edhe kishën shumë, nga brenda dhe nga jashtë. Jo gjithmonë ajo ka qenë në lartësinë e ndryshimeve që kanë ndodhur në shoqërinë njerëzore. Evoluimi që ka ndodhur e ka gjetur kishën shpesh të papërgatitur për t’iu përgjigjur sfidave të kohës, duke mbajtur të pandryshuar natyrën e besimit të saj dhe esencën e këtij besimi. Pikërisht këtë dëshiron të realizojë një vit i fesë: të jetohet i njëjti besim i përhershëm me një entuziazëm të ripërtërirë në një komunitet, që duke jetuar këtë besim bëhet ai vetë i besueshëm në jetën e shoqërive dhe të njerëzve. Edhe vendi ynë ka një histori besimi, e në kuadër të kësaj historie, çfarë kuptimi ka për katolikët shqiptarë shpallja e një viti besimi? Historia e shqiptarëve është ngushtë e lidhur me besimin dhe pse kjo lidhje është sui generis, e veçantë në llojin e saj. Zoti në jetën e shqiptarëve ka qenë i pranishëm dhe ata e kanë perceptuar si të tillë, pasi, sikurse të gjithë njerëzit, edhe midis shqiptarëve ndjenja e të përtejmes është shumë e zhvilluar. Ateizmi militant komunist e ndaloi praktikimin e besimit, madje mëtoi me anë të ligjeve dhe propagandës të tregonte e të vërtetonte se besimi është një mbistrukturë e njeriut e, si i tillë, mund të mos ekzistonte e duhej të përmbysej. E kundërta ndodhi në fakt. Zoti u rikthye në jetën e shqiptarëve. Njëzet vitet e fundit, nëse nga njëra anë janë vitet e një ringjalljeje të besimit, nga ana tjetër janë edhe vitet e një besimi që gjithnjë e më shumë reduktohet në përmasat e

koment

Gjergj Meta

I rikthehem ende diçkaje që përmenda më sipër: krijimi i shkretëtirave ekzistenciale si pasojë e largimit nga Zoti. Sot më shumë se kurrë njeriu ndjen se ka shumë pak siguri rreth vetes, shumë pak gjëra ku të kapet e kjo mungesë mund të krahasohet me shkretëtirën. Njeriu i sotshëm nuk është i qetë, por përjeton një ankth ekzistencial e kjo vërehet qartas në humbjen e disa vlerave që për një kohë të gjatë kanë shoqëruar historinë njerëzore, sidomos atë europiane, sikurse janë konceptimi i jetës, i vdekjes, i besimit në Zotin, familja, martesa etj. Kërkimi i diçkaje të sigurt në këtë shkretëtirë është pikërisht kërkimi i Hyjit. Dua ta mbyll me disa fjali të Benediktit XVI, shqiptuar para pak ditësh: “Në këto dekada ka përparuar gjithnjë e më shumë një ‘shkretim’ shpirtëror. Se çfarë do të thoshte një jetë, një botë pa Hyjin, në kohën e Koncilit (para 50 vjetësh sh.a.) mund të dihej prej disa faqeve tragjike të historisë, por tash, për fat të keq e shohim çdo ditë rreth nesh...

jetës private duke e shtyrë Zotin koment gjithnjë e më shumë jashtë jetës publike. Aq sa, të përmendësh Zotin apo përkatësinë fetare në institucione apo në arsim, krijon menjëherë idenë e prozelitizmit dhe shihet si një vërshim i fetares në kufijtë e laikes. Vite më parë një ambasador i një vendi perëndimor më thoshte se në ambasadën e tij sapo kishte filluar si shef u kishte thënë vartësve se ai Christian ishte katolik dhe se si i tillë do të Science Monitor sillej në ambasadë, pasi nuk mund të jetonte një skizofreni duke qenë Bashkimi katolik në shtëpi e kishë, e laik në Europian ka punë. Frika e një uzurpimi të besimparandaluar it ndaj laicitetit ka të bëjë gjerësisht me konceptimin e gabuar të asaj çka luftëra, si në është fetare e të asaj çka është laike. shekullin Nuk është vendi dhe hapësira për XIX dhe XX një trajtim të tillë, por sigurisht rikndërmjet 27 thimi i besimit te njerëzit do të thotë pashmangshmërisht edhe rikthim i anëtarëve këtij besimi në jetën e shoqërisë e sovranë që e ndikimi i tij në zgjedhjet që përcakrrethojnë tojnë fatet e individëve dhe të popunjëri-tjetrin. jve. Zoti ka të bëjë me botën, e bota me të. E ndoshta për katolikët shqDuke i inteiptarë një vit i fesë do të thotë që ata gruar hap të jenë të aftë e të vendosur ta risjellpas hapi po in Zotin aty ku janë, punojnë e jetoashtu, ka jnë pa frikë se mund të përjashtohen apo paragjykohen qoftë edhe nëse zgjeruar dekjo u kushton. mokracinë, I rikthehem ende diçkaje që përtë drejtat e menda më sipër: krijimi i shkretëtinjeriut, prosrave ekzistenciale si pasojë e largimit nga Zoti. Sot më shumë se kurrë peritetin, njeriu ndjen se ka shumë pak siguri dhe aftësinë rreth vetes, shumë pak gjëra ku të për të ndikapet e kjo mungesë mund të krakuar te të hasohet me shkretëtirën. Njeriu i sotshëm nuk është i qetë, por përjetjerët për ta ton një ankth ekzistencial e kjo vëreimituar ose het qartas në humbjen e disa vlerave për t’iu bashqë për një kohë të g jatë kanë kuar këtij shoqëruar historinë njerëzore, sidomos atë europiane, sikurse janë konprogresi. ceptimi i jetës, i vdekjes, i besimit në Zotin, familja, martesa etj. Kërkimi i diçkaje të sigurt në këtë shkretëtirë është pikërisht kërkimi i Hyjit. Dua ta mbyll me disa fjali të Benediktit XVI, shqiptuar para pak ditësh: “Në këto dekada ka përparuar gjithnjë e më shumë një ‘shkretim’ shpirtëror. Se çfarë do të thoshte një jetë, një botë pa Hyjin, në kohën e Koncilit (para 50 vjetësh sh.a.) mund të dihej prej disa faqeve tragjike të historisë, por tash, për fat të keq e shohim çdo ditë rreth nesh. Është zbrazëtia e përhapur. Por duke u nisur pikërisht nga përvoja e kësaj shkretëtire, nga kjo zbrazëti, mund zbulojmë rishtas gëzimin e besimit, rëndësinë e tij jetësore për ne burrat dhe gratë. Në shkretëtirë zbulohet vlera e asaj çka është thelbësore për të jetuar; kështu pra në botën bashkëkohore janë të panumërta shenjat, shpesh të shprehura në mënyra të tërthorta apo mohuese, të etjes për Hyjin, për kuptimin e fundëm të jetës. E në këtë shkretëtirë ka nevojë mbi të gjitha për njerëz besimi që me vetë jetën e tyre tregojnë rrugën drejt Tokës së premtuar, e kështu e mbajnë të zgjuar shpresën”.

Pse i duhej Europës Nobeli i Paqes

M

und të duket e rastësishme koha e dhënies së Çmimit Nobel për Paqe për Bashkimin Europian. Dikush mund të pyesë se ç’ka këtu për t’u admiruar pikërisht në këtë moment. Pjesa më e madhe e kontinentit është në recesion. Eurozona mund të ndahet. Gjermania ka dyshime lidhur me rolin e saj udhëheqës. Britania, gjithmonë me qëndrim të çuditshëm, ndihet edhe më tepër jashtë loje. Spanja dhe Greqia janë të përgatitura për më shumë pakënaqësi e trazira si shkak i imponimit të paketës së kursimeve. Turqia po bën çdo gjë të mundshme për anëtarësim në këtë eksperiment të madh. Saktësisht për shkak të këtyre vështirësive, Komiteti Norvegjez i Nobelit, mençurisht i kujtoi europianët për sukseset e të kaluarës, si mënyrë për ta ndihmuar mbylljen e plagëve dhe ndarjeve aktuale. Çmimi i këtij viti është mbështetje dhe stimulim për arritjet. Ato shpesh harrohen lehtë. Bashkimi Europian ka parandaluar luftëra, si në shekullin XIX dhe XX ndërmjet 27 anëtarëve sovranë që e rrethojnë njëri-tjetrin. Duke i integruar hap pas hapi po ashtu, ka zgjeruar demokracinë, të drejtat e njeriut, prosperitetin, dhe aftësinë për të ndikuar te të tjerët për ta imituar ose për t’iu bashkuar këtij progresi. Europa, po ashtu, ka ekonominë më të madhe, shumicën e medaljeve në Lojërat e fundit Olimpike, dhe pjesën më të madhe të destinacioneve të dëshiruara turistike. Këto arritje nuk duhet të neglizhohen, ndërsa BE tronditet nga një gungë e madhe në mes të rrugëtimit të saj- dobësimi i monedhës së përbashkët dhe problemet me kreditë. Është goxha arritje bashkimi i aq shumë popujve, aq shumë kulturave në vetëm gjashtë dekada. Azia, Afrika, Amerika Latine dhe Lindja e Mesme, as nuk ia kanë nisur. Mesazhi kryesor është ai se ne duhet të kemi parasysh se çfarë kemi arritur në këtë kontinent, dhe të mos lejohet që kontinenti të dezintegrohet përsëri, tha Thorbjorn Jagland, kryesues i Komitetit Nobel, gjatë shpalljes së çmimit të paqes. Liderët e vendeve në krizë shpeshherë i përmendin arritjet e së shkuarës, por pak prej tyre bëjnë thirrje për shfaqje publike të mirënjohjes. Shembulli më i mirë në histori ishte deklarata e Abraham Lincolnit për Ditën e Falënderimeve. Ai e bëri këtë gjatë ditëve më të zeza të Luftës Civile, si mënyrë për të ngritur idenë e bashkimit mbi dhunën, për idealet e përjetshme, të cilat Unioni mbronte dhe për Zotin e përbashkët. Çmimi për paqe i këtij viti mund t’i shërbejë edhe një qëllimi tjetër. Për një kohë shumë të gjatë, BE-ja ka qëndruar së bashku ndaj atyre që kundërshtoi - kërcënimit sovjetik, kthimit të fashizmit ose të një Gjermanie agresive, e madje edhe atë të dominimit global të Amerikës. Ato që e bashkojnë Europën janë, në masë të madhe, parimet e përbashkëta të lirisë, të drejtave dhe paqja. Komiteti i Nobelit, i përbërë nga njerëzit e një vendi (Norvegjia), që është jashtë BE-së, e krijoi një “falënderim” të madh për Europën, duke i dhënë një dritë mirënjohjeje për ta ndihmuar BE-në që të dalë nga kjo gjendje e vështirë e përkohshme.

17 11


18

MAPO

E mërkurë, 17 tetor 2012 www.mapo.al

Shpresat

sport

Shiu anulon miqësoren me Anglinë C, CEZ s’hap kabinën e dritave në Kavajë! Miqësorja mes ekipit tonë Shpresa, i drejtuar nga trajneri Skënder Gega, dhe Anglisë C, nuk është zhvilluar, por është anuluar. Shkak për këtë është bërë shiu i dendur që ka rënë në qytetin bregdetar të Durrësit, ku ishte planifikuar të luhej, dhe përmbytjes së “Niko Dovanës”. Reshjet e shumta kishin çuar në shpërthimin e ujrave të zeza dhe përmbytjen e stadiumit “Niko Dovana”, duke e bërë

krejtësisht të pamundur zhvillimin e miqësores në fjalë. Drejtuesit e të dyja skuadrave diskutuan për ta luajtur diçka më pas në kohë ballafaqimin mes tyre, në një qytet të afërt, Kavajë, nën dritën e projektorëve. Klubi verdhezi ishte gati për këtë, edhe drejtuesit e stadiumit “Besa”, por kompania e shpërndarjes së energjisë elektrike, CEZ, nuk pranoi ta hapë kabinën për ndriçim! Për pasojë, ra

poshtë edhe kjo mundësi zgjidhjeje. Me shpresë se do të përmirësohej situata e ambienteve të stadiumit të Durrësit, drejtuesit e FSHF-së u kanë kërkuar anglezëve që ta shtyjnë ndeshjen për ditën e mërkurë, por edhe kjo përpjekje duket se nuk është pranuar nga ishullorët. Megjithatë, vetë federata ka njoftuar se për zhvillimin e ndeshjes do te vendoset ditën e nesërme përfundimisht.

Shqipëri e çmendur! Roshi na dhuron pikët ndaj Sllovenisë 34

“Qemal Stafa” mbyll me nder 7 dekadat e shërbimit të tij, duke shijuar një natë të fundit të triumfit. Kuqezinjtë, të tretët me gjashtë pikë Jeton Selimi

Pas Islandës pritej që me Slloveninë të shikonim në fushë një Shqipëri të lodhur, një përfaqësuese që do të zbriste në fushë sa për t’i dhënë fund këtij kalvari të vuajtjeve të tetorit. Sepse kur na mundi Islanda, Sllovenia do të na kishte një kafshatë të lehtë. Sidomos kur u hidhnim një sy statistikave dhe me ballkasanit nuk dukej gjëkundi triumfi Por statistikat janë bërë për t’u thyer dhe dje, në shërbimin e tij të fundit për kombëtaren kuqezi, “Qemal Stafa” ka shijuar triumfin. Tifozëria ishte më e shumtë sesa edhe mendimi i tifozit më optimist dhe me ovacionet e tyre ishin sërish aty, përkrah kuqezinjve. De Biazi e nis ndryshe. Konfirmohen të gjitha ato që ishin thënë një natë më parë. Etrit Berisha zë vendin e Ujkanit mes shtyllave, Lila ul në stol Dallkun, Agolli zë vend në të majtë të mbrojtjes, ndërsa Vila dhe Roshi janë titullarë në krahët e mesfushës. Të tjerët janë po ata kundër Islandës. Ndeshja nis e shpejtë dhe duket sikur Shqipëria ka atë ritmin e duhur. Loja e tanëve është e kujdesshme dhe në fazën ofensive bën mirë duke mbajtur në alarm kundërshtarin. Pas disa rasteve të mira për shënim, një harkim i Vilës do të jetë perfekt për Roshin që realizon golin e avantazhit dhe të parin për të me fanellën kuqezi. Tifozëria është ne

SHQIPERI-SLLOVENI 1-0 Golat: Roshi 37’ Shqipëria: E.Berisha, Cana, Mavraj, Agolli, A.Lila, E.Bulku, Kukeli, Roshi, Vila (Dallku 84’), Çani (Curri 75’), Sadiku (Salihi 46’). Trajner: De Biazi Sllovenia: S.Handanovič, Brečko, Šuler, Jokić, Dedič (Čavušević 59’), Maroh, Kirm, Radosavljevič (Kampl 77’), Iličić (M. Šišić 73’), Mertelj, Matavž. Trajner: S.Stojanovic Gjyqtarë: M.Hansson, M.Sjoblom, P.Brogevik (Suedi) Kartonë të verdhë: Roshi 37’, Vila 44’, Lila 63’ / Mertelj 21’, Ilicic 38’, Kirm 58’

Botërori “Brazil 2014” Zona e Europës Grupi E Sot Qipro – Norvegji Islandë – Zvicër Shqipëri – Slloveni Renditja Skuadra 1) Zvicra 2) Norvegjia 3) Shqipëria 4) Islanda 5) Sllovenia 6) Qipro

N 4 4 4 4 4 4

F 3 2 2 2 1 1

B 1 1 0 0 0 0

Ndeshjet e luajtura 7 shtator Shqipëri – Qipro 11 shtator Zvicër – Shqipëri 12 tetor Shqipëri – Islandë

1-3 0-2 1-0

H 0 1 2 2 3 3

Gol 7-1 6-5 5-5 4-4 3-6 4-8

P 10 7 6 6 3 3

3-1 2-0 1-2

Ndeshjet për t’u luajtur 22 mars 2013 Norvegji – Shqipëri 7 qershor Shqipëri – Norvegji 6 shtator Slloveni – Shqipëri 10 shtator Islandë – Shqipëri 11 tetor Shqipëri – Zvicër 15 tetor Qipro – Shqipëri

pas ndeshjes De Biazi: Ishte më e vështirë se Islanda Ju jeni të aftë ta zgjidhni gjiçka me rezultatin. Me Islandën nuk patëm fat që të merrnim rezultatin në një ndeshje që meritonim të fitonim. Ndërsa sot (dje) me Slloveninë, ishte edhe më e vështirë. Sa i përket ndryshimeve, unë i shohë lojtarët gjatë stërvitjes dhe zgjedh më të përshtatshmit për ndeshjen. Isha i bindur për ata që zbrita në fushë. Sadikun e largova sepse nuk po bënte atë që unë po i kërkoja. Sot më kërkoni se ku mund të arrijmë, ndërsa pas Islandës më thatë se kishim dalë jashtë objektivave. Tani ma thoni ju se ku mund të shkojmë.

Cana: Kjo ishte një fitore për tifozët tanë “Kjo është dëshmia që kemi një ekip me shumë talent dhe që luan me zemër. Përgjigjen nuk e dha vetëm

skuadra, por e dha edhe publiku. Publiku u tregua prezent dhe na bëri ta çojmë kokën lart pas asaj humbjeje të pamerituar. Kjo e sotmja (e djeshmja) është diçka fantaske. Ndaj Islandës nuk ka ndryshuar shumë, por kemi pasur më shumë qetësi dhe kemi krijuar shumë duke mos rrezikuar shumë. E kam thënë, se kjo nuk është Shqipëria më e mira e historisë, por është Shqipëria më me zemër.”

Odise Roshi: Goli im i parë, një mrekulli “Çunat dhanë shumë sot, duke pasur një shpirt të lartë gare dhe kjo gjë më pëlqeu shumë, më shumë se goli. Por edhe terreni ishte i keq dhe na penalizoi më shumë ndaj Islandës. De Biazi u acarua se mos merrja kartonin e dytë të verdhë gjatë ndeshjes sepse një e mora në momentin e kartonit të verdhë, por gjithçka shkoi mirë dhe kjo gjë na erdhi për shtat”

delir, ndërsa Shqipëria është prezente në çdo repart të fushës. Në startin e pjesës së dytë, De Biasi nxjerr Sadikun për Salihin, por rastin e parë e dhurojnë këmbët e Vilës që nuk gjen kuadratin për vetëm pak centimetra. Roshi është një raketë në fushë. Në portën e Berishës nuk ka raste nga ata që të lënë pa frymë, ndërsa Handanoviç duhet t’i bëjë mirë llogaritë me Roshin edhe në pjesën e dytë, ndërsa

ka pritur mrekullisht goditjen e fierakut pas inkursionit të tij.. Shqipëria “kafshon gjuhën” për golin e dytë që mbet në tentativë. Rastet e shpërdoruara për pak sa nuk kthen në ndëshkim për tanët kur në minutën e 71-të, Iliçiç godet jashtë me kokë, pasi Lila ia lë autostradë krahun mesfushorit slloven. Deri në fund sllovenët provojnë të shtyjnë por pa sukses pasi Berisha është gjithmonë gati dhe atëherë kur

mund të ndëshkohet, si pasojë e një gabimi të Dallkut, e ndihmon fati. Ndërsa për kuqezinjtë ka kohë dhe për rikthimin pas 13 muajsh dhe të Debatik Currit me fanellën kuqezi pas një dëmtimi të gjatë. Mbyllet 1-0 dhe me thirrjet Shqipëri, Shqipëri. Kuqezinjtë pikturojnë në baltën e “Qemal Stafës” kryeveprën e dytë të këtyre eliminatoreve, e bëjnë me ngjyra të ndezura në një mbrëmje ku dhe shiu është kuqezi.

Qeveria i hap rrugë stadiumit të ri, shoqëria me FSHF me kapital 7.1 mld lekë Federata Shqiptare e Futbollit mund të marrë frymë lirisht! Në një vendim të djeshëm, qeveria i ka hapur rrugë fillimit të punimeve për stadiumin e ri që do të zërë vend në aktualin “Qemal Stafa”, shembja e të cilit është vetëm çështje javësh. Kryeministri Sali Berisha ka vendosur që qeveria që ai drejton të derdhë në arkat e shoqërisë së re anonime që shteti do të ketë së bashku me federatën. Sikundër dihet, FSHF do të ketë 75% të aksioneve, ndërsa Ministria e Sporteve, 25%. Shifra e kapitalit fillestar që qeveria ka akorduar për shoqërinë e re aksionere, është mbi 7 miliardë lekë të vjetër, çka do të thotë se kjo shumë është edhe “dhurata” e premtuar nga kryeministri Berisha me rastin e 80 vjetorit të krijimit të Federatës Shqiptare të Futbollit. Një ndryshim në vendimin nr.79, datë 2.2.2011, të këshillit të ministrave, “për krijimin e

shoqërisë aksionare ndërmjet Federatës Shqiptare të Futbollit dhe Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, me qëllim rindërtimin, modernizimin dhe administrimin e stadiumit kombëtar “Qemal Stafa”. Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, me propozimin e zëvendëskryeministrit dhe ministër i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës dhe të ministrit të Turizmit, Kulturës, Rinisë e Sporteve, Këshilli i Ministrave vendosi: “Pika 3, e vendimit nr.79, datë 2.2.2011, të Këshillit të Ministrave, ndryshohet, si më poshtë vijon: “3. Kapitali fillestar i shoqërisë së re është vlera e Stadiumit Kombëtar “Qemal Stafa”, në shumën prej 7 112 117 000 (shtatë miliardë e njëqind e dymbëdhjetë milionë e njëqind e shtatëmbëdhjetë mijë) lekësh. Raporti i aksioneve në krijimin e shoqërisë anonime të re është: 25% shteti, i përfaqësuar nga

ministria përgjegjëse për sportin; 75% Federata Shqiptare e Futbollit.. Ky vendim hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në “Fletoren zyrtare”, lexohet në vendimin e Këshillit të Ministrave.


e mërkurë, 17 tetor 2012 www.mapo.al

MAPO

19

Legalizimet, emrat e personave që duhet të paguajnë faturat ALUIZNI publikoi dje listën emërore prej 24 192 vetëdeklaruesish, të cilëve u janë përgatitur faturat financiare për legalizimin e DREJTORIA TIRANE 1

SHEFQET REFIK ELMADHI FITIM RASIM KRAJA ALI XHAFERR DODAJ PERPARIM NEFAIL MUÇOLLARI DHURATA SEFER DEMNERI VLADIMIR MARK MALUTA VIGJILENT LYTFI IBRAHIMI LUAN HAJDAR BREGU BARDHYL IBRAHIM LLESHI VJOLLCA MUHAMET PRENDUSHI ZENEL ADEM KUÇANA FLAMUR NIKOLL MARKU MISIR HAMIT HYRA BAFTJAR HASAN SALA HAJRIE AHMET BLLOSHMI ILJAS ALI REKA BEQIR QAMIL LIKA MYSLYM SAFET HALILI HALIL ZYMER HAJDARAJ ZENEL KADRI TOPULLI ZYLFI LUTFI SADA MIRASH VATE ALIAJ BILAL IMER SELITA MUHARREM RIZA BARDHOCI POLIKSENI KOÇO LULO LIRI ALI BILO DED LULASH NIMANI BAJRAM RIZA RAMA SEAT ÇAUSH AGOLLI NESHAT ÇEÇI MIRAKA MYSTEAK HAXHI LATO GURI RAIF LATOLLARI FIQIRI TAHIR POJANA BEHAR ZEQIR KURTI MUNIR SADIK DEDA FRAN GJIN GJELOSHI RIZA ZENEL VISHKA RENJE ASQERI MOLLANJI BAJRAM ARIF OSMANI SHKELQIM HAKIK SHQEFNI ERJON RESHIT GJONA ZOJE PAL BALA FERHAT LUTFI SADIKU MERSIN METELI TOPÇIU ASTRIT AQIF DOKU SADIK ADEM KAPANI FARIJE BASTRI KARASANI NDUE MIRASH GECAJ SHABAN NEZIR ELEZI BINJAMI ILJAS MUJOLLARI JONUS HYSEN VESELI SAMI LIMAN XHIXHA ASLLAN ZYBER GJOKA SHEFQET SHEHAT ZENELI ALI HYSNI CANE GAZMIR ISUF METUKU DALIP HASAN SEFA RAMIS LLAN TERSHALLA HASAN SELIM HOXHA SABIRE TEFIK SHKURTI JORGO BEJÇE KORAQI MILIAM ISLAM KOÇEKU JETNOR NOVRUS ÇAUSHAJ BLERIM RAPO VILA BASHKIM JONUZ DRANGU MAHMUDIJE ENVER ÇAKRRI ALTIN MEHMET SALKU AGIM RAMO CIROKU MIRANTI NEKI HYSKA BESNIK MUHAMET MUSAJ LIZA DED MARKU NDUE GJON GEGVATA BYLBYL PAL MEMA AHMET DALIP GURI KAZAFER ILJAS RAMA NIKO LLAZAR NAKO SHPETIM XHELAL MALE BUJAR JONUZ DRANGU VANGJEL HAJDAR HASA VENETIK NASIBI LAMÇE ENVER SADIK BESHKU PRENG LLESH LESHAJ QAMIL SHAHIN BARAMAJ KOSTA XHEVAT SHUSHKU ERUAN RESMI BIÇAKU REFIK DON BABOÇI BUJAR TASIM MATA EGLANTINA TAHIR LAPRAKU HALIL MALIQ BOJKA HALIL QAMIL LAÇI MEREME RAMAZAN FREGJAJ TAF ABDYL HASA SAIP MALIQ AGOLLI XHEVAIR MEHDI SITA EQEREM RUSHAN VELIKOLLARI YLBER SHAQIR CANI ARTAN BEDRI LIÇO MUSA UKE AVDIAJ SOKOL NDUE TROJA ILMI MUSTAFA SHAHU FATOS ORHAN BREGU SERVET JASHAR BALA NIKOLL PJETER PRENGA RUZHDI SALI BYKU BAJRAM AHMET PEPOSHI AGRON MUHO DUNGA BASHKIM HALIM LIKAJ SEFULLA SEFEDIN FISNIKU QEMAL SERVET BUNDO TEUTA FAIK CERICA; MIRELA BESTAR CERICA TAHSIM XHEMAL DOMI HYSEN AVDYL QAZIMI HYSEN AVDYL QAZIMI NIKOLLAQ LLAZAR BUSHO LUAN MEXHIT BALLA SADIK ABAZ MERA AQIF RUSTEM NEZIRI RIFAT NASUF MACKA ELEZ RAMADAN ELEZAJ RIZA QAMIL HOXHA SHKELQIM HAXHI SKENDERI AGIM MALIQ TOTA BASHKIM SALIH TETA PJETER NIKE BUSHGJOKAJ RAZE ARIF TARLLAMISHI TAHIR ADEM HAJREDINAJ PALOK GJEK KALAJ PETRIT ÇUN QOKAJ HAZIS BASTRI KARASANI FATMIR SED NOKA DEDE ZEF GECAJ GJON MARK LLESHI SHEFQET IMER GAÇI VASIP BEXHET MERHADI ALI ISMAIL SHAHINI QEMAL MUHARREM ELEZI ALEKSANDER NIKOLL ÇIMA ALI MUSA HYSA BUJAR HYSEN METOSHI GEZIM MUSTAFA KODRA IBRAHIM ISUF BRUÇI ENVER KAMBER SALLAHI DRAGUSH MYFTAR MATI FATJON ABDYL BEQIRI SHEME HETEM BEQARAJ LUTFI SULEJMAN HYSA IDRIZ MEHMET ÇEJKU PAJTIM XHEVIT ÇADRI KUJTIM PERPARIM VASHA SOTIR NUÇI NAKO PLLUMB ELEZ MAKISHTI MELAIM ZYBER PIRA HAXHI NIMAN SYLECI SABEDIN BAFTJAR HYSA LUAN KAMBER SHEHAPI REXH DAUT METALIA ELMAZ SALI MUÇA AGRON ILMI ZENELI AGRON MARTIN MARKAJ ISMAIL ZENEL REÇI YLLI RAMADAN SOPOTI MUHEDIN XHEXHAL PEPOSHI REMZI ELEZ ISUFAJ KUJTIM MARK PROGNAJ SALI SULEJMAN QAMA LUAN QERIM SHEHI PELLUMB QANI DOLLAJ GENTIAN ISMAIL KARABRAHIMI NIKOLIN SHEDQET MARKO RESHAT MUSTAFA SULA LIMAN KASEM XEKA PELLUMB EQREM ZHULEKU KOLE QAZ PROGRI ASTRIT ENVER PASHA KUJTIM SYLE MATOSHI QAZIM ZEK SINAJ SAJMIR HALIA BASMAÇIU VATH BEQIR LIKA RIZA SELFO METIKO HAKI HYSEN SKARRA ADIL LUTFI KRASTA RAMAZAN ALI METANI ADNAND FATMIR LAMÇAJ YLLSON FETAH SULOLLARI SELIM MUHARREM LIKA ALTIN ISUF XHIXHA QAMILE XHEMAL STAFA BAJRAM XHAFER HASANAJ DHURATA FIDAET ZYFI ÇLIRIM OSMAN MARKU SHAQIR HASAN NEXHI DASHAMIR AQIF CANIA ILIR HALIL SECI ZEF MARK KOLGEGAJ ELEZ AZEM XHENGO SURI RAMADAN CALA ENVER SALI LEKA AHMET REXHEP HOXHALLI FATOS RESMI BASHA GEZIM XHAFER HYSLLARI PETRIT KAMBER ÇEÇA FATOS RAMIS MOLLAJ YMER MUHARREM HIDA ASTRIT XHEMAL MALI FATMIR HALIM BUSHATI MUNIR SULEJMAN KOÇI FRAN FRROK PRENGA VIKTOR VLASH LOCAJ GEG NDUE NIKOLLI BEDRIJE ABDULLA IBRAHIMI; IRENA DHIMITRI BOGDANI; ILIRJAN TEFIK BEKA; ÇAJUP VELEDIN BEKA SALI XHEMAL NEZIRI

FERIDE MUHAMET META MEREME ALI BAKAJ BILAL DYLEJMAN AHMETSULAJ LUAN SEFEDIN DRIZA ZYDI HAKI STERMANI; SOKOL SAXHIT HASANLLARI NAZIF SELIM LILE; BASHKIM ASMET GJONAJ ZENEKO AHMET RAMO; ASTRIT SHEFQET KORBEÇI XHEMIL ISUF TERZIU MYSLIU ILJAS HOXHALLARI VIKTOR MUSA PAJAZITI SELFO TAHIR MANÇELLARI LINDRIT REXHEP ARAPI NIKO DEMIR GOLEMI FADIL BAJRAMR KALIQI SIMON NDUE NIKOLLI HAKI ISUF BYLYKU BESIM FETA HYSOLLARI PETRIT REXHEP MEMIA JASHAR XHELADIN JASHARI RAMADAN XHEMAL MUÇA MUSTAFA RAMAZAN MURATI XHELAL SALI ISMAILAJ GANI JAHJA XHENGO ALTIN VEBI HOXHA LAVDERIM MEHMETALI MOLLAGMERI KRENAR VEIS VEIZI BINAK HAZIR KAMENA SHPRESA XHELIL LIKA RAMAZAN SALI LOCA ARTAN OSMAN DURISHTI SELFO FERIT EMINI ALI ISMAIL MALO LULZIM NAZMI LLABANI; YLLI HASAN GALANXHI; ROLAND SELMAN ALIKAJ BEZAT FEIM MUÇOLLARI SAFET BEXHET LIMANI MARASH NDUE DELIA SOKOL KADRI FERIZOLLI ARBEN KOL NIKA BAFTJAR HAXHI LLOZHI ADEM TAHIR REXHA HASAN TAHIR ZALLI; ARTUR HASAN ZALLI ASLLAN GANI XHOXHAJ PETRIT ELMAZ PANE AGIM DESTAN LIKA HALIL RAME MEKAJ NIMET MAHMUT VELLKU NIMET MAHMUT VELLKU GJIN NIKOLLE GJONAJ SHYQYRI HAJDAR BEKA AFRIM SULEJMAN BAÇI FREDERIK ISUF BOBO PETRIT SYLEJMAN MALAJ SABRI SULLTAN NIKAJ AGIM ILJAZ METOSHI HYSNI QERIM KRAJKA VLADIMIR MUSTAFA LEKA NIKOLL NDUE KOLPEPAJ XHEMAL ISUF KOTJA AFERDITA BEDRI SINANI VALENTINA FADIL CAMI YLLRON MELEQ DOKO; SHERIF QAMIL KOÇI; ENDRI KOLO NINO SAKIP SELMAN SULA ADRIATIK REFAT DEMIRI ERVEHE SHYQYRI ALIKO AHMET AMELI XHANGOLI IMER MEHMET MATA BARDHYL FIQIRI TORBA FATMIR RAMAZAN AHMETAJ SHERIF SHYQYRI MESITI MUHAMET SEFER HAXHIA HEKI IBRAHIM ELEZI KASEM ALI DEMAJ FARI TELO DAJKO MYRTEZA MUHARREM SPAHIU QAMIL ABEDIN ABEDINI SKENDER NOVRUS ZENELI ZIJA BAJRAM BRATA SELMAN MAHMUT LIKA ZYBER MUHARREM BERZIU ILIR ASLLAN MUCEKU SHEFQET BEGTASH CEKA GEZIM XHAFERR MEÇO SANDER LLESH GJOKA DANIELE ALDO RAGNI NAIM HYSEM BRAMA ILIR HASAN ISLAMAJ KUJTIM SHELFIT HELMI SHPETIM ESAT AJAZI MARIJE KOL SEFERAJ MUNIR FERAT DUMANI PETRIT ISLAM BAJRAKTARI MARK PRENG GJONI DHIMITER PETRIT BUZO JANI NEXHAT CACO MAKBULE DAN JONUZI RIFAT DAUT KELLEZI NAIM HYSEN BALLA ALEKS SERVET TOÇKA PETRIT SULEJMAN BARDHI SEFER BEQIR PALUSHI NEXHMI HAJDAR HAJDARI MURAT HAXHI CUBAJI YLLI SEFER MURATI MAJLINDA NIKO QURKU HAXHI YMER XHAFA THOMA REXHEP BLONA ARTAN BAJRAM BEGU ERJON SADIK PECA HASAN ALI ÇERRI QEMAL SHABAN BETA SALI BAJRAM KARAJ DRITAN BARIQ XHAHO IZET DALIP ÇOLLAKU LUMTURIE QAZIM GUETHI ASTRIT LAM LAMI ARDIAN BAJRAM BRIKA ALTIN NAZIF GJOKA ARBEN SULEJMAN BERISHA HARUN ASLLAN JATA BAJRAM ZENEL BRAÇI BAJAME IMER MEMAÇI FUAT ISMAIL UKA MUHARREM ABDYL MOLLA SUZAN VATH HARAPI GEZIM JAH MADANI SEFEDIN XHAFER XHARRI FIQIRI MURSEL TAHIRAJ SHKELQIM ALIZOT CAMOLLARI KADRI JASHAR BEQAJ EMINE MUSTAFA VEIZI PJETER ÇEÇO BRAMI RAMIZ SELMAN LIKA ASTRIT RAMAZAN QERSHORI RAMADAN FARIK MUKA TAIP MYSTEAK SELIMAJ FATMIR VATH SEJDINI SHKELQIM REXHEP MUKA KRISTAQ BEQIR VOGLI KUJTIM SKENDER HODO FLORINA HALIT CAMI FADIL ZYBER ALLUSHI NAZMI MUHEDIN GURABARDHI HAMDI GANI ISAKU EDMOND MUHARREM RROSHI ENVER XHEMAL ZENELI ALI SHABAN SELIMAJ DAJLAN XHEMAL KASO ALTIN IBRAHIM KABILI KUJTIM BAJRAM HEKURI ASTRIT FASLLI ALLIU FILLJON XHEMALI KOTORRI RAMAZAN HAXHI AHMETAJ IMER HARUN HOXHA BESIM DALIP TRUKA EDMOND MEXHIT BELBA NESIM BRAHIM SELA JANI MUHAREM CANOLLARI SERSEN MERSIN ALI IDRIZ SALI MYRTAJ AVNI FETI ZISO AJET IDRIZ MEHAJ IDRIZ BRAHIM AGAJ HAJRULLA RRAPUSH XHEMOLLARI AGRON RAMADAN BIXHAKA GENTIAN HYSEN HYSENI BAJRAM MIRVET SHEHU NEXHIP SHABAN HYKA XHELAL ELMAZ BARDHI ARBEN RAMAZAN ALMADHI EQEREM FEIM RROKO GENCI TEFIK LAMI AGRON ZYBER ARRIKU NIKOLL DED KUKAJ ISMET AQIF YMERI BILAL ASLLAN NEZIRI BRESHAN ÇERÇIZ REXHEPAJ PJETER NDOC PEPA URAN SAFET BUTKA MYSLYM HASAN OSMANI AFERDITA NAZIF NUMANI ARTAN BEQIR BROCI ENGJELL ETHEM DAKLI THODHORAQ PANDI LAÇI ALBERT NAZIF BEQO GURALI BAJRAM ALUSHI AMBER SHABAN DYBELI MERSIN RRAHMAN MOLLANJI VALTER MARASH DEDNDREAJ ABEDIN XHEVAT PERISNAKA SABRI ZENEL BARA REXHEP SHEFQET NEZHA SOTIRAQ KOSTA GINO MUS ELMAZ ÇEJKU DASHAMIR SHEMSI DUKA KUJTIM AHMET PEPA FARUK XHEZMI HASANBELLIU ALEKSANDER LUIGJ ÇUNI RRUSHE ALI KITA XHEMAL SERVET ARAPI RAMAZAN KALOSH MANI ZYHRA ISMAIL GUXHA ADRIAN EQEREM KAVAJA DRINI LUMO MAMAQI QANI VEFKO QERIMI SKENDER ISUF BRUÇI BASHKIM QAZIM VLADI MUKE AVDYL MEKO ZEF KOL KAMSHI

ndërtimeve informale. Poseduesit e objekteve informale duhet të nxitojnë të shlyejnë detyrimet financiare të procesit. ALUIZNI GEG NDUE VOCAJ VASILIKA GARIP ZEQOLLARI ALBERT KUJTIM XHANI EDMOND IBRAHIM IBRAHIMLLARI MENTOR SULLTAN SELIMAJ FLAMUR ARIF ADILAJ ZENEL MUSTAFA SKONJA BUJAR BRAHIM MUHIU ZYBER DURMISH ELEZ SOKOL FERIZ GASHI ZIJA HAXHI MIFTARI QEMAL BAJRAM ÇOKU ELMAZ HYSNI HAXHIU KUJTIM KURT SULAJ VLADIMIR NAUN DUSHI BESNIK MYFTAR MUSLIA ARDIAN ASLLAN GJANA ASLLAN XHEVAIR SHUTINA ARISTIDH KAFTANAS BARDHI RRAHIM FASLLI DURAKU FRAN MARTIN FIKU MURAT REXHEP SHEHU FERIK RAMADAN TOMORRI NURI SEJDIN CUNI SULEJMAN BAJRAM BARDHOSHI SHEFQET MAHMUT MAHMUTI ZYDI RAPO ZEQO AFRIM ELEZ NDREU NDRIÇIM HASAN GJYLMEZI NDREC GJIN DODAJ OSMAN HAXHI XHUMRI NAFIJE LATIF HAXHIJA ELMAS HAKI STRAZIMIRI TEKI HYSEN SHAHOLLARI QERIM SHEFKI HOXHA ASTRIT ALI SULI KAPLLAN NASIBI SHUKULLI BEKTASH YZEDIN ALIBEAJ PANDELI MURAT JONUSLLARI OSMAN MUSA VLADI FRANG NIKOLL SEFERAJ ARDIAN ASLLAN MUÇA MEFAIL ISMET TOLA MERSIN KASEM ALIU ISMAIL SHEFKI HOXHA ILMI MEHMET BEZATI SHPRESA ADEM GASHI MARK ZEF DODA FATMIR MUHARREM PARLAKU KADRI MUSA BAJRAMI AGRON MUSTAFA MURATI GRAMOS JAÇE HAJDARASI HYSEN RAMIT ALIA YMER MEHMET COHA FLAMUR VRENUS XHAFERAJ GENTIAN DYLAVER SHKOZA JETNOR ANESTI ZGURO MITAT SULEJMAN SMULJA RESHAT HYSEN MERJA BAJRAM GAFUR SPAHIU LEKE ZEF DROBAJ KUJTIM FADIL CULLHAJ UKE HYSEN LOGU ILIR XHEMAL ÇERÇIA SALI MAN MANUKA BUJAR NESIM MATAJ GJOLEK REXHEP AJDIHAJ QAZIM BAJRAM SULI FILIP NDOC GJONAJ RAMIS SELMAN BANUSHI KUJTIM MUSTAFA MEHIDRI ILIR MALIQ ZELIJA ELMAS MEHDI LALA DASHNOR ILMI LATIFAJ SHAQIR YMER GEGA RAM ZEQIR HOXHAJ ARQILE KIÇO PERI MAKSIM XHEMAL SPAHIU ILIA KLEARKO GRILLO AGRON BEDRI DOKA FLLANZA BEKTASH ZENELI XHEVAIR MUHAMET KOLLESHI HAMIT FADIL LUÇI ARTAN GJON MARKU PJETER VATE NDREVATAJ BEDRI ZYHDI ÇULLHAJ ABEDIN SRFEDIN ABEDINI YLLI BESIM TARJA BASTRI IBRAHIM KAJA AGIM JONUZ DRANGU GEZIM RAMAZAN SHABANI BEKIM NASIP ÇUNAJ SALI SULEJMAN QAMA AGIM AVDYL IMERI DALIP EMIN TAFA SAMI SHABAN BEZATI ZEF DEDE PREBIBAJ KAPLLAN FADIL HOXHA VESEL DAUT SKERJA ABDURAHMAN VEHAP DOMI LUAN REXHEP SALLAKU BARDHYL RAMAZAN KURTAJA FERIT RIZA DOÇI QAMIL ALI BOZHIQI AFERDITA FERIT SHEHU VLADIMIR RAMAZAN LILA BESNIK MHILL MALAJ YLBER RIZA META NAIM QAZIM VATA OSMAN BAJRAM MUSTAFA ADRIATIK FIQIRI PASMAÇIU KLODIAN PERPARIM MERKURI SHEMSI VEDAT KOÇI GJON MARK NOKAJ DRITE SAFET NURÇELLARI BEKIM SHAHAT TOMÇINI + BANORET ABDYL SADIK RRUKAJ + BANORET DHIMITER SIMO KOTANI + BANORET DHURATA DAJLAN KOTANI + BANORET QEMAL LATIF ZABELI VIKTOR NIKOLL MARKU JETNOR SHERIF NELI PETRIT ADEM QERIMI SAFET XHEMAL KAMANI FADIL XHEMAL DULLA ENGJELL MAZREKU ABEDIN MUHARREM DURISHTI HYSNI FEÇOR SHUKA ARJAN AGUSH KATIRAJ BEQIR HASAN HOXHA ESTREF QANI QOSE SAMI OSMAN ISUFAJ BARDHOK ZEF KOLA NRIÇIM FADIL SINA SADIK IBRAHIM CARA NURKE NEXHIP PASHTRANJAKU LATIF MEHMET ÇELA ARBEN KALO SEFERI FADIL BAJRAM ALUSHI YLLI SERVET BODE EDMOND IBRAHIM IBRAHIMLLARI VITO KOÇO NANO MITAT MAHMUT TOPOLA HATIXHE KASEM REXHA TEUTA HALIL STEFANI LULZIME SULEJMAN RUÇI SABIT FASLI TUSHA SAMI FEHIM HASANLLARI RUDINA RRAHMAN KOROMANI PLLUMB SADIK VASHA SOKOL ÇERÇIZ ÇUNAJ YLLI LIME BEZATI ALI RIZA META XHEVDET QAZIM STAFA JAK HAMEZ NDOCI YMER MEHMET ÇELA ZENEL GANI HOXHA LUAN DEMIR HYSA EMIN MEHMET ÇELA RAMAZAN HASAN MUSAJ ILIR ADEM TIFEKÇIU RAMAZAN REXHEP TIFENKÇIU ELIDA MARK DOÇI GURALI REXHEP GJONA NURI HILMI DUME FATMI LIMAN LAMI SELAM XHAFER SHKURTI ENVER REXHEP MILOTI XHEVDET ZANO SAKAJ ANDON ZIFBO MINXHA FATMIR LIMAN LAMI ARIZ NEVRUZ HARIZAJ EQEREM ALI LLUSHA KRISTAQ JOSIF KOÇI JONUZ HASAN ALLKOÇI BAJRI ALI SINAMATI URIM AVNI KULLA ALI SEFER LAMÇELLARI BAJRAM HAJDAR KAÇOLLJA ALBERT SABRI HAJDINI XHAVIT GANI HAXHIMIHALI AGUSTIN KOLE PERLEKA GUIDO NDUE PERGJOKA BILAL VEIP SULO MAKSIM MIÇO LAÇO PETRIT KAPLLAN ARUÇI SHYQYRI HAZIZ KENGA NAIM ZOG ISMAJLISUFAJ ALTIN RUZHDI HYSENI HYSNI BESIM XHYRA BAJRAM RAMADAN HOXHA ADEM BAJRAM ALLDERVISHI AGRON XHEVDET HAJDINI HAJRI ALI TOLA BARDHE CUN CARA YLLI MARK CARA FITIM RAMAZAN TAFAJ SHKELQIM TUK SALA AGIM SADIK KUQO ASTRIT BEQIR GJANA BEQIR ISMAIL TAKAÇI XHADER NEVRUS MANÇE COBO MUHO CAKO ADMEM IBRAHIM HAXHILLARI PETRO IBRUSH PASHOLLARI ALTIN MYRTEZA DUQI SHPETIM ISLAM RAMA NIKOLL PJETER LEKAJ GEGE MARK ÇOKAJ KUJTIM IZET ÇAMI NJAZI ISMAIL TOLA NDOC MARK DODAJ RIFAT SHEFIK TOÇI

HAMIT OSMAN HITHI GANI ALI SHEHU SKENDER ELEZ ZGURRA XHAFER RAMAZAN BITRI ISEN ABDYL CARA GEZIM RAMAZAN SELIMI SOSE DURO BICI ARSHIM KADRI FEJZA ENVER BEQIR REÇA KOSTA THOMA EFTHIMIU KOSTA THOMA EFTHIMIU ISMET ALI LAMI GRAMOS HAKI HAJNAJ XHEVAT ILJAS AJAZI FATMIR HYSEN PASHOLLARI ALI HAMIT FERRA PETRIT NIKOLL PJETERGJOKAJ VANGJEL SOTIR SHTEMBARI HYSEN IBRAHIM SALKU MARK LAZER GJERGJI SERVET SADIK ÇOTA FATMIR HAKI MURATI ARBEN XHEMAL BERISHA BUJAR BAJRAM KOÇI ISUF ADEM VLADI SEJANIT SYRJA ALISHA LUAN ABAZ SHEHU BESIM OSMAN UZUNI FLAMUR ISUF REKA AQIF ALUSH PAPA MYSLIM NURI PASHOLLARI ZAJE BEQIR OSMANI SKENDER MYNYR HOXHAJ ARTUR SEFEDIN ZYFI AGIM NASIBI GERMENJI NAZIME ISLAM MUÇO FATMIR FADIL SALLA PREK MARASH VUKAJ VLADIMIR SELIM NASTO YLLI SKENDER HODO XHUMAJE ISMAIL HASRAMA QAZIM BINAK FETAHU KASEM OSMAN SPAHIU FAHIK KAJO RAKIPI ARJAN IMER BALLA ARIAN RAMAZAN SAKU MARK ZEF PETERNIKAJ ALI HASAN MUÇA LUTFI FETAH HYSA ARTAN HYSNI SHEHI PELLUMB RIZA VULA MEVLUT ABAZ LIKA RUHIJE FERIK DEMOLLARI BASHKIM SHAQIR BARDHI FIQIRI KAMBER SPAHIU SHKELQIM AGIM KORBI PERPARIM FADIL XHAFERI SHABAN HAJDAR XEXA PERPARIM HALIT CUKALI ZENUN COL ABAZAJ ; BESNIK ZENUN ABAZAJ ILMI HAXHI MANALLARI ASLLAN QERIM TOPI NIKOLIN VUKSAN HYSENAJ ENGJELL RAMADAN HOXHALLARI MEHMET QAZIM BARDHI GRIGOR ARISTIDH DULI PETRIT KOLE ZIÇI GANI AVDYL SINA SELAMI JAHO HOXHALLARI SHKELZEN NUSH ZEFI QERIM SADIK LICA XHEVIT ALI BUCI PALI MEHILL PERPALAJ LEFTER THIMJO ZHONGA DRITAN ASLLAN ISLAMI ENVER ALI TOME GJON DED VATAJ BEHAR ALI SHAQE RAKIBE GURTALI SINO LIRIJE IMER ISLAMAJ(NELKU) DHURATA OSMAN RRISTA BAKI SELMAN KODUMI ADRIATIK FERAT HAXHILLARI HAJDAR BAFTJAR SHUTINA MARASH NDOC DODA ASLLAN REXHEP DOMI FIQIRI LIMAN BARA SHKELQIM RAMADAN HOXHALLARI SEFER HYSEN GJOKA AGRON XHAFER VRAPI ARBER ENVER ADEMI MERITA GAVRIL ADEMI ELINDA GAVRIL ADEMI ILIR GAVRIL ADEMI FLAMUR PERPARIM POKA GEZIM HAMZA BENDO XHEVDET YMER CAUSHI TODI PALE NDONI ILBER RAMIS ADILAJ PELLUMB ABDULLA MYFTARI QANI ISUF SHAMETAJ ALEKSANDRA PETRAQ QORRI PELLUMB ABDULLA MYFTARI BERINA REXHEP ÇIPI SOTIR APOSTOL NAKO DESDEMONA AVRAM DAKA(NAKO) IRFAN HALIM XHAFERRAJ KIÇO THANAS KAPETANI ANDRONIQI VASIL STRONI GENTIAN PANDELI STRONI ARBEN SYRJA FERO AGIM KADRI DURAKU SIDRIT HYSNI OSMANI AGRON ABEDIN SALIU HYSEN AHMET PREJSI TASIM LIMAN SHEHU KUJTIM ZYLFO KULLA MAKSIM ALI HOXHA RUDI ANDREA IKONOMI ERVEHE ELMAS BAKAJ CFETAN ZAFIR MAZNIKU LEONARD KOL SIMONI NERITAN HYDAI KOCIAJ MISLIM RUSTEM DEMA AGRON ETHEM DOSTI ANESTI STEFANAQ FOTO LEDION ARDIJAN NAKO AGUR SELFO BAXHIA NAFIE ISUF KAU DASHNOR TEKI DIKO LAVDIM SKENDER ZENELI SELIM SELAUDIN GRUDA ALEKSANDER NDUE SKANA ALTIN FERIT FEZO BAFTJAR HAZIS TOÇI XHEMAL SHABAN GJOKROSA DITURIE HADE TURANI ILIRJAN PETRIT KARKANAQE ILIR VASIL BIRBO FITIM LAZE TEFA DASHNOR QAZIM KARDHASHI SABIRE SADIK LUGA VANGJEL NASHO DORI EMIN MUSTAFA MURJA HETEM REXHEP GJONA LUAN DILAVER SHEHU NADIJE GANI NELA KISMET RESHAT REXHA STRATO PAVLLO KOKA MIMOZA TAJAR BENDO NIKO LAME ZHERDI BARDHYL EPAMINONDA STRAKOSHA ISMAIL FERIT XHANI(LUZI) DILE ZEF LUCA KASTRIOT ZEQIR KASEMI ASTRIT HASAN SEFA ISLAM HALIL BUCI VLADIMIR HAXHI SULKU HALIT OSMAN ISUFAJ MUSTAFA SHABAN BALI GURI THEODHOR ZISI MUHAMERE BAJRAM PUSTINA ARIF VIHIB ISAKAJ KADRI AHMET AHMETAJ ILIRJAN KADRI AHMETAJ DONIKA IVAN BARATKIN SOKOL VANGJEL MYZEQARI JOSIF ANDREA LENO TANA MALO PUSTINA SHEFQET MEHMET BALLA GEZIM NAZMI DEMOLLI PELLUMB YDAIR BRAÇE NIK GJON LEKA FATMIR XHETAN HASANAJ RAKIP HAMID DERVISHI AVNI ZALO DALIPI REXHEP MUJE MEHMETI ALBERT RAPO KLLEPKA RAM SADRI IMERAJ LLAZAR BAJRAM RAZA ESMA REXHEP KONI SERVETE HYSEN IMERAJ GAZEP TAHIR VATA RAMAZAN QAMIL KOSENI NEXHMI RESHIT HOXHA AGRON VELI BREGU URIM ISLAM MATA TAHIR ADEM MULGECI GJIN MARK KOLPRESI IDAET ZYBER SULILLARI ZEF NIKOLL SEFERAJ HAJRI FERIT KADIU TANE MEHMET HIDRI FATMIR SELIM KRASNIQI MAHMUT ARIF GJOKA NIKOLLAQ ALI PAPA DEMIR MUSTAFA MURJA BESNIK DINO KABA HALIL XHEMAL LILA MARK ZEF NDOU ; ANGJELIN MARK NDOU LAVDI AGUSH DEMKO SOKOL JASHAR VELIU LEONARD LUAN BUNGURI SABRI ISLAM BUÇI BARDHOK ZEF KOLA BESIM QAMIL XHIXHA PERPARIM MUHARREM SULI ISLAM ABDULLA SULA TOMOR XHEVIT GENGOLLARI ALI MUHARREM KAJTAZI AFERDITA XHELADIN BEQIRI FRANG NIKOLL GJOKA SOTIR JANI KUTALI

siguron se gjithë poseduesit, brenda 48 orëve nga shlyerja e tyre, do të pajisen me lejen e legalizimit nga drejtoritë e ALUIZNI-t të

FARI TEFIK ÇETA RAKIP RAMAZAN NALLÇIA FIQIRI MEHMET MYRTA ISLAM HYSNI KALAJA HAJDAR HYSEN PACI BASHKIM MUSA LAMNICA GEZIM NIKE BUJA LAZE ISA GUÇE GERTI YMER BAJRAMI LULZIM MUSTAFA HOXHA YLLI RESHAT QEFALIA FIQIRETE MUHARREM DAUTAJ DYBLIN MEHMET ÇELA TEREPE MARK NIKOLLI FIDARI SEAT NURKA AGIM KOL MARASHI MITAT VEIS ZOICAJ FATMIR VESEL ABAZI ARSINO LLUKAN PEÇI FERIT SEFER BODINI ISAK MENDU KURTI BAKI REXHEP LIÇI LARGIM SHYQYRI SALLAJ HAXHI NAZMI KACA HANIFE AHMET KAZANI PRENDE PAL MARK SHPETIM SAFET SHEHAJ QAZIM SELAMN OSMANI FATRI FUAT DOSTI BAJRAM SYTI HYSENBELLI NIMETE MUHARREM XHUMRI; AGRON ZENEL XHUMRI; HAXHI ZENEL XHUMRI FITIM XHELAL HYSENAJ KRISTO VASIL GJOKRUSHI; DHIMITER KIÇO KRISAFI; EDMOND SALI LILA; SIMON PRENG DODA HAMZA SULEJMAN LALA BAFTJAR HALIL DODA CEN ALI LAMA SHEFIK REFIK OCKA VERZIKO ÇERÇIZ MBROÇI MAKSIM KOÇO NUSHI AGIM ENVER RAMA ALBERT MUHARREM NALLÇIA MUHAMET NAZIR KAMENA SYLE BINAK FETAHU SHKELQIM SHYQYRI PENGILI ALEKSANDER SPIRO DOÇI GEZIM NUREDIN SHEHI RIFAT MEXHIT KADRIU AGIM NUREDIN FEJZO SHKELQIM MAZLLEM KOROLI AGRON OSMAN TURJA LULEZIM FEIM LIÇO BESNIK SEID XHANI SHKELQIM ABDYL SULAJ YLLI VEIS VEIS ALEKSANDER JOSIF SPARTAK KASAPI HARIS AGRON DYRMISHI STAVER GJERGJ BEQIR VELI CIRA ESAT OSMAN VATA AFRIM ABAZ BUNGURI KADRI DELI HASANAJ RAMIZ AHMET BODINI MARK ZEF DODA BASHKIM SYBI RAPO GEZIM NDRE PROCKA LEONART QAZIM XHOMAQI AGRON VEHAP XHEKA SAMI SHAQIR MUHAMETAJ ADEM SHAQIR MUHAMETAJ LULASH PELLUMB MULAJ LAZAM SULEJMAN TROCI LAZAM SULEJMAN TROCI QEMAL SHAQIR KOLAVECI KLODIAN VATH NDRECKA ISLAM QAZIM DOCI LAVDERIM MUSTAFA LUSHA NIKOLLE MAN MULAJ FERIT REXHEP TROCI SHEFKI QAZIM SULMATAJ FAIK SULEJMAN NDREU ALI REXHEP KORBI GEZIM QAMIL BITRI KUJTIM QAMIL BITRI KORAB QAMIL LITA QAMIL SELIM NDRECKA ARBEN ASLLAN DODA SHKELZEN REXHEP KORBI MIFTAR SHAQIR NDREU SHKURT TAHIR BEU VAID TAHIR BEU VALTER LILO XHEVDET SHABAN DEMARKU RIFAT RAMADAN HASA TASIM RAMADAN HASA HYLMI ADEM MERRAJ FAIK LILO SPARTAK KUDRET HYSOLLARI EMRI KAMBER LEKA CIMI BANUSH RAPAJ SPARTAK KUDRET HYSOLLARI YLLI LESKAJ SEFER DIN MEHMETAJ,TAHIR DIN KOLE KOLA ILJAZ AHMET BODINI ALI DESTAN ALIAJ,XHEVAHIRE VLADIMIR NDOC IMERAJ IDRIZ BAJRAM MEHAJ AJET IDRIZ MEHAJ AHMET EJUP SEFERI ILMI SHERIF SHEHU ADEM MALIQ OKA ENVER SERAN SAHITAJ ENVER ELMAZ PUCI SERAN SAHITAJ NDRICIM AHMET SEFERI FAIK SULEJMAN NDREU YLBER LLAPANJI QEMAL OMER XHEMALI GENCI KUDRET HYSOLLARI MHILL GJIN LEPURI SELMAN ARAPI PASHKE NIKOLL KOLBUCAJ ANILA PJETER KOLBUCAJ BIBE NIKOLL PJETERGJOKA DODE NIKOLLE PJETERGJOKA NIKOLLE ZENEL PJETERGJOKA FATOS XHETAN NOKA SADRI SABI MUHARREM SEFERI NAMIK ILMI HOXHA ARTAN VELI MISIRI ALI SHYQYRI ZHUPA MITER KOLE SUSAJ PER ALUIZNI LAVDERIM MUSTAFA LUSHA, MUSTA FATOS MATI XHELAL MEHMET GJANA DODE NIKOLLE PJETERGJOKAJ BIBE NIKOLL PJETERGJOKA GEGE NIKOLLE PJETER GJOKAJ BUJAR NEVRUZ HYSA ARBEN VATA HAKI VATA MARTIN BARDHOK NDRECA RAMADAN ISMAIL LIMANI NEZIR SALI HOXHA KRISTAQ KOCI STEFI DRITAN XHELAL GJANA SHKELZEN XHELAL GJANA SABRI MEDI SHAHU HASANI PREL PERPARIM VEHAP XHEKA VEHAP KADRI XHEKA XHEMAL HAJREDIN MATOSHI FATMIR ZENEL MULAJ PER ALUIZ MEXHIT MERHATI REFAT DINE MIHASI MIRUSH SAKIP SHEHI NEZIR MEMA NEVRUS KAPO VEBI MERSIM PIRA.SHTEPI BANI BASHKIM IDRIZ SPAHIU KALOSH HALIM HYSA NAZIF FALI CERPJA EKREM DESTAN XHAFERI ERVIN FADIL DOCAJ TAHIR REFAT DEMOLLARI PREL HAMEZ NDOCI XHEVAHIR BAKI SUFA RRAHIM MAHMUT PRENCI HYSA XHEVAHIR PASHK PRENG VELA, FADILE NEIM KUME ARDIAN SADULLA AZIZAJ ZINI AZIZAJ ZINI AZIZAJ FESTIM MARKJA AGRON ABEDIN BUDINI NAZMI VELI BYTYCI SHYQYRI HAZIZ KENGA GJURI HAZIS HOXHA ARBEN VANGJEL DAVIDHI SAIMIR CENKA GEZIM MURATI XHEMAL ELEZI MAKISHTIINTR-NJ SHEMSI ELEZ MAKISHTI ILIA KOZMA MAZNIKU YLLI VITO PANGO HEKURAN ILJAZ TOCI SHAQIR SHAMSHIR ALCANI FARI MUSTAFA KALLAVERJA LUMTURIE KAFTIRANI OPPORTUNITY ALBANIA ISUF XHAFER POLESHI ZEF TOME NDRECA VLADIMIR DUSHI BESNIK MYFTAR MUSLIA MALIQ ILMI OSMANLLI ASIM BAJRAM GIXHARI BAJRAM MIRVET SHEHU KLEMENT SERVET ALIU XHAHIT HALIL SHEHI NDRICIM AHMET QYLHANXHIU BESNIK ISUF DAFKU MIRASH NDUE MATAJ SAJMIR CEN ZENELAJ IDRIZ,HARIS SERVET MANCE AZEM XHEMAL DERVISHI HYLMI ADEM MERRAJ RIFAN SHABAN RAMCI LEONARD ALIU STAVRI VANGJEL MIHANI MIRELA TAHIRI

shpërndara në gjithë Shqipërinë. Drejtori i Përgjithshëm, Ardian Kollozi, në një deklaratë për shtypin tha se secila palë e përfshirë në këtë

FITIM HASA RAMAZAN HAXHIA ISA SEJATI LUIGJ DED VUKZAJ FATOS SELMAN BRAHJA XHAFERR MEHMET SHARRA FATMIR DERVISH NUHAJ FATMIR AVDI ZENELAJ TAJAR SHASHO ZAIMI+BA HALIL HALLACI+BANORET MYRTEZA KAMBER RODI+B QEREM QAZIM DAKA LEONORA KICO MIHALCKA MUSTAFA RRESHIT KOKA SONI SHABAN MISKA ARIAN PANAJOT PUCE LUTFI SHAQIR MUCA ADRIATIK FROK DUSHKAJ RIZA MUHAMET BEJLERI BUDINI KRISTINA BLLAZHE TEUTA ADEM QAZIMI BURHAN IBRAHIM TOTA NDRICIM IBRAHIM BERISHA SHPRESA TAHIRI TR-NJ5-061679 ARDIAN DASH MYFTAR STAFAJ RAMAZAN QAMIL KOSENI HAJREDIN BAJRAM MARKJA RAMAZAN QAMIL KOSENI SELMAN KACI DRAGUSH PRESPA DRITAN FADIL LITA KRISTAQ APOSTOLI ELEZ ISUF RUSTAJ SHPRESA GANI DERVISHI FISNIK URUC AJAZI NDREC MHILL KOLA ZYBER,PELLUMB, SERVETE GJORGA SPARTAK,XHETAN AGIM ELBASANI PELLUMB RIZA LECINI SKENDER XHELADIN ZHEGRA SAFET ILJAZ ILJAZI ADELINA PETRIT HIMA SALI NAZMI MUSTABELLI JORGJI DHIMITER MARKO+BANO ILMI HOXHA VIGJILENT ISLAM XHAFERAJ+B BUJAR BEQIRAGA EDMOND VEHBI RIRA E BANORET ASTRIT HALIT LUSHA VALBONA RAKIP SHEHI AVDULLA BEJO REZHDA MIRA KONOMI ARBEN AVNI SOPAJ RODOLF KIN KOJA HAXHIRETE HASAN META BARDHI THOMA XHULE ASLLAN XHEMAL HIDRI AFRIM BAXHAKU MARK ZEF DODA ARTUR DEMA ROBERT HEKURAN SHYQYRY MUJOLLARI TR-NJ11-065943,MYNYR SHYQYR SELMAN BAJRAM BARDHOSHI HIQMET XHELAL XHUPA HAMDI BINAK METAJ +BANORET JULIE HOXHA Z.AVNI SHERIF LACI+BANORET NIKO LLAZAR NAKO MAMIL ISMAIL PIRGU PAJAZIT GANI ZERELLARI RUZHDI OSMAN KOLA XHAFO SHEHU RUZHDI OSMAN KOLA TR-NJ7-042788 BEHAR CACI SEJFULLA HEKURAN MERSINI TR-NJ2-039763,RAFET SABRI GJ RAMAZAN QAMIL KOSENI ALTIN QAMIL NELI SHAQIR JASHAR KOLICI ARDIAN PETRIT TEFERICI LEONARD YTBI HADERDHI ZEINEL ISMET BIRCE YTBI KURTALI HADERDHI EVLAD SHAQIR GOGA; SHABAN ISUF KABILI SHAQIR HAM SADIK IBRAHIM CARA EDMOND NEXHMEDIN LEKAJ VASILIEV GOLE NINI DURIJE XHAFER KITA RASIM HALIM LLESHI MARASH NIKE NECAJ RAJMOND ISUF DERVENI BLEDI SYRJA BELULI +BANORET LEONARD LAZAR SEVO ALEKSANDER MARK PJETRI BILAL SULEJMAN AHMETSULAJ NDUE PREND PISTJA BILAL SULEJMAN AHMETSULAJ IBRAHIM HAXHI VELESHNJA+BANO ISMAIL HYSEN DEKOVI PETRIT GANI HALDEDA FILIALI I POSTAVE TIRANE SHKELQIM SABRI POPSHINI QEMAL SAID ISHKA MIHAIL SOTIR FANE+BANORET FATMIR+AFRIM ISUFI FLAMUR PERPARIM POKA ELVIS JORGJI KACORRI MYRTEZA MUSTAFA HALILI BESNI BEHIJE RUMI JAKUP XHEMAL BUDLLA MAZLLEME ZENEL KACORRI BAJRAKTARI DRITE SHASHO GJELOSH GJON MATOSHI SKENDER RAMIS CELA MARK SADRI VATNIKAJ ALEKSANDER VRANA ENED IDRIZ HAXHIU+BANORET THODHORAQ MANUSHI E BANORET, LORENX VANGJEL JANI ALI AHMET PLAKA BUJAR BAKUSH ELEZI MUSTAFA SELIM TOTRAKU, SULEJMAN QAMIL PEQINI HALIT PASHKAJ IMER GJINI MYNYR ISMAIL BREGO NAZIF SALI PROJKA ARTUR ROBERT DEMA AZBI REXHEP ARAPI LILIANA NEXHIP SULA ARBEN REXHEP ARAPI PETRIT GANI HALDEDA SELMAN ZENEL MARKU RIDJON KRISTAQ SHKURTI MERSIM ERMULLA SHABA LESI NIKOLLE ILIA MALIQ MANOLI LAVDIM SKENDER ZENELI SHEFKI QAZIM SULMATAJ FERIT KURTISH GRUDA KUJTIM AHMET ELEZAJ ELEZ NISHAT XHAFA MIHANE BEQIR DAMZI VLADIMIR JAKLLARI BASRI ABDURAHMAN KURTAGA ABEDIN TEFIK ZERE, KOLE BIBE PREK PERAJ ARBER QEMAL XHEMALALLARI ATIM ELMAZ KOCI HATEM ADIL ALUSHLLARI VELI+AGIM MUSTAFA DOKA EDMOND ,ARBEN HAKI ALL KUJTIM SULEJMAN LENA KASTRIOT SAMIT BUNDO ARDJAN QAZIM KULLA TAHIR ABAZ CANI RAMAZAN SAKU NEFAIL SINAN KOSTURI SHERIF JAUP ZYKA HAZBI HAKA PELLUMB OSMAN SEFERI, NEFAIL SINAN KOSTURI JOSIF PASKAL PAPA AGIM KADRI DURAKU JOSIF PASKAL PAPA FROK NDUE TANUSHAJ KRISTIAN XHEMALI ZDRAVA BUJAR SABRI NELA SKENDER ISUF MUSA ABDYL CEKREZI ALGERT ALI FERIT KOTORRJA NEXHAT JAHO HASANI PERPARIM KOLONECI PETRIT MEHMET GRORI XHELAL RRAHMAN MZIU RIFAT ADEM GORDANI ASLLAN MURAT BOSHKU GERTI SHKELQIM SEFERI PERPARIM KOLONECI BARDHYL EQEREM HENAJ, MEFAIL IDRIZ KOTORRJA ALTIN TAIP BANI KADRIE RESUL MATRAKU SEVO THOMA TODHE MENDO RIZA HOXHA + BANORET EMIN BAJRAM RADA SHYQO TEKI SHAHAJ EMER HAZIZ PASHA NEXHBEDIN SHEHU ARJAN REXHEP SHKEMBI DALI DEMIR VLADI ISA BAFTJAR AJAZI TASIM LIMAN SHEHU FLAMUR SKENDER HAXHIAJ BASHKIM JAQE TOPCIU LAZAM SULEJMAN TROCI XHENI AJDIN BAUSHI+BANORET LAZAM SULEJMAN TROCI TR-NJ3-024392,SHAQIR GANI GJ ALTIN MIFTAR MEMA PETRIT BAFTIAR DUSHKU ARBEN ZIJA CIBUKU XHEZAHIR JAKUP IBRAHIMI AFRIM AQIF LALA EMA HOXHA SKENDER NJAZI CANI GEZIM NAZMI SHTINI RUSTEM MUSA TARJA XHAVIT BEQIR QERSHORI AVNI SULEJMAN TROCI FILIA EL SHPK MIFTAR SELMAN BILLA PETRO VALTER JONUZ JASHAR SELITA HASAN SULEJMAN STERMASI ZIHE RIZA LEKA BAJRAM VERTET ZENUNI FERIT KOTARJA PETRIT NDREC LIKA SHPETIM HAZIS PASHA FREDERIK HOXHA SHPETIM HAZIS PASHA SADIK SHEFIT SULA SPARTAK GUMAJ DHURATA VARROSI ILIT TREBICKA AGIM SHENEDJELA EDMOND ZEF KOLA PAL UK GJELOSHAJ HAZIS PASHA PAL UK GJELOSHAJ ALTIN RIZA KAMBERI+BANORE SALI SELIM TOTRAKU GAZMEND GONXHI SHPETIM RAMIZ AHMETAJ FATMIR DERVISH NUHAJ FAIK XHEMAL LAMA GENTIAN RAMIZ HAKRAMA NIK CUN GECAJ LULZIM NELI DEKKE SEFERI ARBEN RIFAT GORDANI MIRUSH XHAFER KRASNIQI XHAFER ILIAS SAKOLLARI RROK KOL GJOKA ILIRIAN IMER DERVISHI SHENDET ISMAIL LAKO SHPETIM IDRIZ THARTORI,IDRI FAIK REFIK XHEMIL SALI TASIMI XHAFER NEVRUZ MANCE RASIM MAL HASANAJ NEKI XHIL KADRIA SALI HYSEN SALIU GEZIM SUL DEMA FRAN ZEF CENA SHYQYRI AVDUHAR KAJO ALPIAG ALI KACI ALEKSANDER FRAN CENA MUHARREM QAZIM SHEHU ARBEN ILJAZ CORA TAHIR SINAN QINAMI JORGO ILJAZ CORA MUHARREM QAZIM SHEHU LAVDOSH SHEFQET NDREU RRAFMAN LATIF PARLLAKU LAVDOSH SHEFQET NDREU ILIRJAN MAHMUT CARKANXHIU CAN SHEFQET NDREU DASHAMIR TALLUSHI CAN SHEFQET NDREU ARBEN THEMO VITO LAVDOSH SHEFQET NDREU ADRIAN FISNIK MANJANI AHMET RAMADAN KECA XHUVANAQ VASIL KOLEZI SALI HYSEN SALIU SEIT VESEL KURTI AVDYL IMAN AVDIA SELMAN HYSNI SAKIA DORIAN GROPSI SEADET HASAN SHALA SHEFKI SULEJMAN ISUFI NIKOLLE DEDE KUKAJ PETRIT BALILI+ BANORET BERGITA LUAN OMERI, HYSEN XHAJA ALUSH MUHO HEKURAN HAXHI LOSHA LUMTURIE MEXHIT KABILI BRUCI SHPK OLGERT DILAVER XHAFER KRISTO KOSTA KANA ENGJELLUSH XHEVAHIR MEJDANI BLEDAR SEFER QOSJA ISMAIL QESJA TAHIR ALI TOPALLI BAJRAM IBRAHIM QELIBARI+B AGRON PLANASI TR-NJ3-023332,MARJETA HAS DED LULASH PLANASI HALIL FIES LITA KUJTIM AHMETAJ PETRIT LEK GJURAJ BAZE ARIF TARLLAMISHI NJAZI ABAZ DERVISHI FUAT ISUF QOSE ILMI MEHMET BEZATI REXHEP MEHMET CANI ANDRI YLLI LEKA LEONARD ZORAQI SHPRESA GANI DERVISHI HASAN PAHIJA NEFIR MALIQ PETRITAJ+BANORE BASHKIM SELAMAJ KUJTIM HALIL NEXHA PELLUMB AHMET DERVISHI LUAN QENAN BRAHOLLI+BANORET XHEVDET SHEFIK MURTO ALUSH MUHO SHEFIK KAMBER QERAXHI LIN KOLA,PRANVERA ZENELAJ,A GUXIM XHEZMI TAULLA VASILIKA DHIMITER RIS KAMAN SULO CACO GJURAN SEFER FIDA LULEZIM BEQIR KALBAJ GEZIM HYSEN HALILI RENI BILO GUCI XHEVAIR MUHAREM LIKA LUMTURI ASLLAN SHPATA MUSTAFA MUHAMED ARAPI BASHKIM BIDO MEMAJDINI DERVISHI NIAZI SEFER AGRON JAKUP TOSKU Z.MYZEJEN IBRAHIMI BUFLI ZAKIJE ZEFER YZEIRI GJERGJ ONCO PRENDA+BANORET ISLAM RAMAZAN KAZIU KUMI BLENDI AGRON PAPA SERVETE BISHA BEQIR DALIP GURI NEZAJ ARTAN FERIT ADEM MUCA SULEJMAN NEXHAT TERKUCI+BA ILIR DILAVER NEZIRI SULEJMAN NEXHAT TERKUCI+BAN YMERLI IBRAHIM PLAKU NDUE LULASH GJELOSHI RAMAZAN MUSTAFA PASHA, ISMAIL SULEJMAN GJUZI MIFTAR DHE HAKI AHMETI OMER LUTFI OMERI SKENDER TARJA ARTA ANDREA MICI+BANORET NAZMI RAMAZAN TARJA SHABAN ABAZ KAZIU AZIS SELMAN ADHJARI RIZA AVNI SELMANI LUTFI YMER MUJO EMIN BEKTASH MANAJ AFRIM BACI GALIP RUSTEM RRENA SULEJMAN SHAQIR BALLA BRUNILDA XHELADIN PICHLER AGIM RAMAZAN OSMANI GALIP TAHO FREDERIK HOXHA SULEJMAN BEXHET KAZIU RIDJON KRISTAQ SHKURTI SEJDI ILJAZ PEKA HAMIDE VELI DISHA+BANORET ISUF UKE CAKA SHEFQET HAXHI MESUTI ELBAN SAMI MUCODEMI SONILA HYSNI DEDJA JAHE FIDA,ASLLAN SHERA,IGLI ELBERT DRINI SONI SHABAN MISKA GJOVALIN SFAK HUBA DIANA HYDRI GOXHAJ DILE BAJRAM SALLAKU ARBEN VANGJEL DAVIDHI PETRIT GANI BRATI HEKURAN MAHMUT DARSI AGRON HYSO +BANORET ZADE QAZIM MERKOQI SAIMIR,MIRANDI,ARTAN TOPCI HALIT HAKIK CEREKU CUKU SUL XHEMAL ESAT VELIU, TAHIR RUSHITI MYZAMEHMET BRATI SPARTAK THACI ISLAM HETEM MIZIKANTI - BANO ZENEL NURI SELIMI MITAT RUSTEM CACI XHEMAL ZENELI EMA FIQIRI DAUTI SHEFKI BELUL HIDA HYQMET HAJREDIN VALTERI RAJMOND VLADI+BANORET ANDRI YLLI LEKA RAMAZAN KALOSH MANI, REMZI ELEZ ISUFAJ,NURI ELE NAIM HALIL RAKIPI ASLLAN XHEMAL HIDRI NJAZI HALI HURDHA XHEVAHIR MUHARREM LIKA LAVDIJE MERSINI EDMOND RIZA BEJLERI FATMIRA MEMIA ERMIRA COBANI+GAZMEND BAJRAM ISLAM VILA SHPUZA LULZIM MELEQ HYSENI VANGJEL KONDA KUJTIM MYSLYM SALA SHEME SHARKO REFIK HAXHI ABAZI SADIJE MUSA SHLLAKU+B KUDRET NEFAIL BREGASI FLORETA HESHTEM ZHUPA SHPETIM SULEJMAN ALLA

MURAT SADRI SOKAJ QAZIM MOLLA SHERIF DANI LAIM SHYQYRI ISMAILI KUIJTIM ILIJAZ HAZIZI RAMI QEMAL TAHO DALIP AVDULLA CELMETA SHAQIR HAXHI DEMA DEFRIM BAJRAM ZILI ALEKS GJERGJ KOLA JAKUP HOXHA CAJUP XHEVAT HYSENLLARI BEHIJE SERJAN HYSENLLARI SOKOL DHIMITER SKENDERI XHELAL TAFIL DACI GJON RADACI GJIN PJETER COKAJ XHEVAHIR POSHINI EDMOND FAZLLI DEMOLLARI DESTAN BAJRAM MUSTA SAMI NAZMI LLAZANI HAFUZ JONUZ MUCA BEDRI SADRI SYLISUFAJ ALTIN HALIT CIBAKU FADIL HAZIZ GACI AGIM ALI VESHI SPARTAK AVDUL ZAIMI HAJDAR TAHIR GURRA BESNIK ELEZ HAJDINAJ YSNI ZERELLARI MYNIR SKENDER MUCI NDRICIM HAKI KUCI ARDIAN GALIP TAHO SHKELQIM HAZIZ KUKA BASHKIM ALI TOLA ASTRIT PJETER MAKLEKAJ ESMA KONI SADIJE MYRTEZA BALA ALFRED RAMADAN XHANGOLI XHEVAHIR MUSTAFAJ XHEVAHIR HAJDAR DOCI SERVET RAMADAN NOTO RIVIERA LINDITA SHEFQET BALLA+ MYNYR ISMAIL BREGO KASO KOSOLLARI DOD GJON DODAJ, XHAVIT SALI MEDA SALI SHABAN LEKA, KADIFE NUREDIN EREQI RAMAZAN BERBERI AGRON CACO ALTIN SALKU VIKTOR ARAPI VIKTOR ARAPI BARDHYL SPAHO SHPARTHI FEVRI MENTO SHERIFI GENC PASHK LUGJA, MEDI BUNDO HAKIK SUBI PUCI SHKELQIM NEVRUZ MECE E BANORET PELLUMB KURTI HALIL ISUFAJ GAZMEND HAKCANI EMRI HETEM DOMI,DRITAN EMR SEJFULLA SADIK MUCA BELUL TOPCIU BESNIK LUTFI LLOCI ISMET EMIN PISLI, BUKURIE LIMANI ARDIAN MUSTAFA DEDEJ QEMAL MUHARREM ELEZI BASHKIM GJONI SHPETIM XHEMAL MUSTAFAI BUKURIE DESTAN MANCILA VASILLAQ KRATE ZENEL BEKTESHI ARBEN SHYQYRI DULE SHEFKI GURRA AFRIM GRYKA SOFOKLI QOSE BENJAMIN JAHJA HAFIZI MYZAFER CAUSH MARA NIADA SHPK ZEF GEGA LUIGJ SATA+DHIONIS KOCOLLAR SELAMI MATOSHI SHERIBAN SHEFIT MUKA MUSTAFA XHELADIN VELCANI URIM XHETAN ISTREFI XHAVIT CARA ARTAN KAJTAZ NIKOLLA JOSIF SIMON PARANGONI HAMDI MICI SALI QAZIM ROCI ENKELJEDA KORAQI GEZIM KARAJ PETRO MIHALI VERA ENVER KOCI AGRON DHE ARDIAN FORTUZI PETRIT KORUMI-SHPETIM LUZAT TAKIS FEMI HYSO NAZMI VEIZAJ XHETAN LUMI ARBEN HYQMET CANE NIKO NASKA+BANORET SALI ISUF KURTI,IKBALE FEMI FAIK ILMI MERA, IBRAHIM YZEIRI SHEFQET HASAN KOLLARI MUHARREM RIZA HYSI LONI KOCI KOLEZI + BANORET ZERNEST NIKOLLAQ THOMOLLARI ALBENS PUMO+BANORET MINIR MULHAXHIA XHEMAL XHAJA HAMZA NAMIK XHAFERRAJ+BANORE PETRIT RAIF ISLAMAJ MEREME ABDULLA ISLAMAJ, SHEFQET RAIF ISLAMAJ BUKUROSH KURTI SOKOL JANAQ LILO BARDHYL DEMETJA RIFAT GUGA KRISTOF SHPK BASHKIM ABAZ TOSKA ALI ZENEL DUKA LIMA DELILAJ ILIR PELIVAN ABEDINAJ+BAN KRISTINA OMER BAJKOUSI AGRON JASHAR SULI HAXHI ALLMUCA +BARDHYL B ILIR MIO,BESNIK HASANAJ EDIP QAMIL DACI PETRIT HALIT NEZHA SYRJA ILMI TAFCIU IBRAHIM BILALI DHE BANOR ETLEVA HASMUCA ZEF KOL KAMSHI VALIA POCI MANJOLA RECA FERRIK JONUZ DANAJ+BANOR VESEL KADRI NEZIRI, PREL NIKE PROGNI HAJDAR BAFTIAR SHUTINA KUDRETE MUHARREM BESHIRI RAKIP ALI DOJKA LLAZAN NAI MARK LULASH SOKOLI EDISON AHMET STOJNA+BANO EVZI KAREMAN ZEMZADJE+BA SHPRESA GEGA EDMOND BRUSHA NAIME VATHI ELONA PETRIT DAMA+BANORE ADIL KOTONI LLAMBI ANDON AVRAMI+BANO SANIJE GASHI JAMARBER MALLTEZI FADIL ABDULLA HYSA+BANORET AGIM RAPOLLARI AGRON ZYLFI MEHMET+BANORE ARJAN AVDI HYSENAJ VIKTOR HAXHI MURATAJ+BANORE BAFTIAR QERIM CENAJ DEMUSH IDRIZ DEMUSHAJ BUJAR SHKURTAJ+GEZIM HYSENI QERIM DESTAN DUNGA QEMA JONUZAJ SUZANA DOJAKA ,BASTRI MULLA ARMAND KOKA AHMET MYLAZIM BENDO SURJA ILMI TAFCIU ASQERI DEMIR SHEHU GEZIM IDRIZ UKA+BANORET GEZIM IDRIZ UKA+BANORET ERMAL PUSHANI +BANORET DRITAN XHELAL HIDRI KALEMI SABRI PONE ZENEPE LIMANI HEKURAN LOSHA QAZIM DEMIR MUCINA ASTRIT BOLLGURI MIRJANA OSMAN HOXHA UKE IDRIZ CELKOLAJ, HALIL MUJ MERTINAJ, SALI SHABAN LUSHAJ, IDRIZ REXHEP CELKOLAJ, TRIFON LLUKAN BOCI+BANORET PETRIT ILO BUSHI+BANORET AGIM MURAT ELEZAJ +BANORET ISA SHABAN LALA LINDITA FIDA SOKOL TASHI KAJTAZ IZET NIKOLLA BAJRAM XHEVAIR VASHA FATMIR SHEFQET HOXHA+BANORE FORCIM SHEFQET SOFTA+BANORE FORCIM SHEFQET SOFTA+BANORE INESE HAMDI LIKA ARTAN AGRON CUCI + BANORET PETRIT SELAM HOXHAJ+BANORET FATOS NEXHAT TERKUCI AGRON IBRAHIM IBRAHIMLLARI SELFO TAHIR MENCELLARI FREDI SELFO MANCELLARI SETKI JONUZ SHINI PRESPA LORITAN MILJAN PRESPA ASTRIT QAZIM MECA BEHAR QAZIM MUCA RUSHIT SELMAN DAMZI NAIM JASHAR DERA GJON GJIN

proces të përmbushë detyrimet e saj, në mënyrë që të arrihet objektivi i përbashkët për finalizimin e procesit të legalizimit brenda vitit 2013.

NJAZI VERO HYSENAJ SHKELQIM XHAVIT KILI RAM SHABAN LACI ADHURIM RAMAZAN SULKU KADRI BEQIR LENA KADRI HYSEN VATA HALIL SHABAN LAMI FARIZ HASHIM HALILI MARTIN GEZIM SHAQIRI SEFULLA SADIK MUÇA SOFOKLI NEZIR DRAGOTI VLADIMIR KOSTANDIN GOGA ÇELNIK MESTAN SKENDERI NAMIR HEKURAN MEHDIU FEHMI KUJTIM GJANA GZIM ZENEL MUSTAFA IDAJET AHMET PROJKO XHAVIT ALI HIDRI SADIK RAMADAN DUSHKU JOLSIT LUTFI CANI KUJTIM ALI MIJA FATMIR BAKI LIÇI MAKSIM QYTET RAPO FIQIRET HASAN BEKTESHI SHEFQET SALI KOLECI SERVET HAJRULLA ISMAILI XHAVIT XHEMAL MURATI JORGJI HARALLANI JORGJI ANDONETA TODI GRIBIZI LORETA PASKO (TASHO) GRIBIZI FERIT FRAN PESHPALI MARJETA QAZIM RASHA HASAN HAXHI AFMATAJI ARBEN MYSTEHAK QYRANI PELLUMB HYSEN ZYFI NIKOLL NDREC LLESHI ZAMIR HIQMET ÇENGA DASHAMIR HYSEN LIMANI XHEVAHIR TAHIR MUSTAFAJ SKENDER DILAVER BALLA NAZMI QAMIL ÇULLHAJ LADIMIR SHEFKI GJIKA AGIM MUHARREM SHIMA SOKOL HALIL MUÇO RAMAZAN MUSA MEMACI RUZHDI BESIM SHIMA ALFRED FITIM ZHUPANI ARBEN ELMAS DIDINI HASAN EMIN MARKAJ SKENDER BESIM ÇAUSHI DEMIR SELMAN TUFANI ADRIATIK ZALO DYRMISHI MUÇO KAPO ARAPI PETRIT HASAN PERAJ MAKUT MYRTEZA SARAÇI ABEDIN IBRAHIM ISMAILI SEFEDIN QAZIM NDREU AHMET SHABAN KOÇI LIRADIN REXHEP KURTI ARBEN FEJZO ZAIMAJ BAJRAM HAMDI HOXHA SAFET NUREDIN MATA XHEVAHIRE MUSTAFA TAHIRI ISMAIL NEZIR MEZIU ALFRED RAMADAN XHANGOLLI RIZA SELMAN GRRICA ROBERT BILBIL MERKOHASANAJ HURMA VATH SOKOLI HYSNI SHYQYRI MIJA RIZA XHEMDI BIBA VANGJEL SAFET MUHADES RUSHIT ANDI TAHIRAJ QAZIM HAXHI BERMETA QAZIM HAXHI BERMETA GURI BAKI OSMANI BEHAR SEFER LIPO ALI SEFER LIPO VLADIMIR RUZHDI TOPI XHEVDET HASAN DUMI KRISTINA MANI RUSHITI NOVRUS MAZE ALIAJ AGRON PESHO HUSHA KUJTIM HYSEN BOKA AZEM ELMAZ LEÇINI SKENDER SINAN BAZA SELAMI SELIM PERENJASI NANIE CENE LOGU TOMOR SKENDER UKA LOGU NASIBE XHEMAL LLAPUSHI AGIM TEFIK SERANLLARI ARBEN MUSTAFA JAUPAJ ISMAIL BRAHIM AJAZAJ LULEZIM ILIAS GISHTO ATHINA JORGO HALILAJ XHEMAL XHELAL XHEPA BUJAR OSMAN KARRECI KADRI MEHDI SHAHINI ARTUR NURE BUSHALLARI SHKELZEN XHAVET NELI AGUSH SELIM MUÇA SHAQIR XHEMAL SKARRA PERPARIM MAZE LAMA SKENDER ABDULLA FIRI BAFTJAR RASIM TOÇILLA KADRI NEZIR KAÇI YLLI REXHEP ABATI FRANO DED PELLUMBI QAMIL KAMBER MJESHTRI HADO MEHMET DURMISHI HALIM QERIM TAHIRI IBRAHIM DALIP SUÇI LEK GJON SEFERI AGRON ZEF CURRI RAMIZ BERE KOVAÇI NURI HAKI HAJDINOLLI SELIM QAZIM VATA MYFTAR ALUSH GJATA ROBERT ZEQIR QATIPI SPIRO IBRAHIM KISHTA TEUTA MUHAMET DERVISHI NAFIJE HAMDI HODAJ ELONA PETRIT DAMA AGIM HALIT ZAIMAJ LUAN DEMLUSH THAÇI ILIRJAN REFAT METAJ LAVDIM SELMAN HAMITI XHEVAHIR IBRAHIM JOCA VANGJEL SAFET MUHADES RIZA SELMAN GRRICA NAZMI QAMIL ÇULLHAJ ZAMIR HIQMET ÇENGA HASAN HAXHI AFMATAJ YLBER DEM HASANI ASLLAN HIDER METAJ BLERINA STAF KETA MARK PRENGE KOLMARKU STAF KURT KETA ALFRED PETRIT ÇELNIKU NDUE GJETE DOÇI ARTAN HABIL LUSHA SELIM SHABAN TAFANI AVNI BEDRI DOKA SPIRO SELMAN DOGANI EMIN OSMAN BALLA FATMIR DEMIR ÇELA KRESHNIK SHEFQET MEMAJ FIQIRI DEMIR KUKA AGIM BESIM MEMBELIKA SIMON DEDE GECAJ AGIM KAMBER LILOLLARI FIQIRI SALI BARDHI ZYBER FAIK ZALTA FATMIR ENVER RAMA OLSI RAPO KLLEPKI JANI ISMAIL ZHUZHI EDMOND DEMIR BEJKO QAZIM YMER VISHKAJ SAMI ASLLAN MERA XHEMAL HYSEN BIBA SEFEDIN MEHMET HOXHA KUJTIM MEHMET GOXHAJ NEBI HAFIZ TAHIRAJ SHERIF HALIT LITA PARO DESTAN LAÇI ENVER ALI TOME TOMORR ORHAN KASO DRITAN HYSEN DIDA SAMI SELIM KOKONOZI ZEF SELIM RAMAJ SHKELQIM AGIM MARKJA SAIMIR SUHRIA DAUTAJ QEMAL SEJDIN TRESA ESHTREF SHEFKI TOÇILLA BUJAR DAUT IBRA ISUF RAMAZAN KALEMI PASHK PJETER NDOCI PELLUMB AVDULLA RAKOLLARI JONUZ SULEJMAN KAPLLANI BERADIN NEXHIP MIFTARAJ DASHAMIR NEXHIP DALIPI MUHARREM SHERIF ELEZI ALBERT MUHAMET MERSINI KUJTIM QERIM SHEHI SHABAN HAJDAR XEXA BUKURIJE BAHRI LUKRA ERMIRA OSMAN XHAMETA SHEMSIJE RIZA RUÇI ELENI MUSTAFA ZHIVA RASIM ÇERÇIS MUSTAFARAJ FERIT MERSIN DUKA SINAN MUSTAFA DOKA ALBAN SHAQIR SPAHIU ARSHI VEXHI MANDRI QEMAL MUHARREM ELEZI ROBERT NAZIF AGA MUHARREM RAPUSH KOKOSHI ELTON MERSIN SHEHU LUAN LUTFI KAMBERI IMRAN RESHAT HOXHALLARI XHEVDET ISLAM SUFAJ JETMIR ISMAIL DEMUSHI RUZHDI FEKIT IMERAJ GEZIM ALI BRUÇI SAMI MAHMUT BULKU RAMAZAN MAL PASHKAJ KUJTIM NOVRUS RRAPOLLARI PELLUMB NIAZI HADRI ASLLAN RIZA KOÇIAJ ROVENA MEHMET ÇAKOLLARI MARK ZEF VATA KOSTA BARIQ JAHJOLLI DEFRIM XHEMAL DOMI FLAMUR ALO KAJO YLVI IDRIS LALA NIAT QEMAL BRAHOLLI PELLUMB FERIT HUTJA

TAHIR IBRAHIM SULA TOMOR MESTAN MOLLA MUSTAFA KAMBER LEVANAJ SHEQERE REXHEP ZEBELI SHKELQIM HAMZA HOXHA PETREF RIZA POTKA BERTI IDRIS MUJOLLARI AGIM RAMIZ DOMI THANAS TELE PRIFTI XHAVIT SALI NELA MUHAMED ADEM DRIZA JETMIR GJIN IMERAJ OSMAN JAKUP DOKA BUJAR MUSTAFA HAKA VULLNET CEN NUHIALLARI NDRIÇIM KASEM BORIÇI AVNI JAKUP ALIAJ REFAT VELI KUMEZHI NJAZI NEIM ORHANI QETSOR HETEM JAHO ANDREA LILI ZAKA JONUS HALIL ELEZI ALI MYSLIM MEZINI FITIM ZELFI TOTA LULEZIM BESHIR BEZHANI LAVDRIM RAMADAN ARIFAJ SYRJA ABAZ BAJRAKTARI PRENDUSH DODE MEMAJ HASHAR HAJREDIN ÇELA MUSTAFA ZYBER THASTORI NAZMI RAMIZ SULA PETRIT FEJZ KOLGJINI JONUS HALIL ELEZI ADIL SELIM FERGALI FIQIRETE SEHIT VRAPI ENVER DEMIR AGO ALEKSANDER PASHK MARGJINI ENVER ISLAM DEMOLLARI AGRON MEHMET MERA DRITAN PETRI ÇAKRI QAZIME KADRI HOXHALARI QAZIM HYSEN ALIAJ PELLUMB HAMIT ABEDINI ILIR VEBI BARA XHEVAHIRE MEHMET TOPALLI DEFRIM AVDULLA LEKA BARDHYL NUREDIN HYKALEKA GEZIM QAMIL MURATI LULZIM RAMIZ VELI KUJTIM RAMAZAN STAFA MUSTAFA RESHIT LAÇI TAJAR FAIK LATIFI ILMI UKSHIN DIDA ASLLAN SEFER CANO GANI ASLLAN LAMI SHEFKI LUTFI TOTA ALEKS FERIT ISLAM MEHMET SHAQIR MIJA SAMI RAMAZAN FJOLLS NDRIÇIM MAHMUT MCINI AJET HAXHI SHIMA NAZMI FADIL GAPI IDAET NDRIÇIM KREKA ASTRIT ZENEL DRAGJOSHI SELIM ADEM BALLA VEBI XHEMAL BURRI ZEF PRENG FRROKU DILAVER SHUQRI QOSHJA AGRON MAL DRAGJOSHI RRAPUSH QAZIM XHANILUZI PASHUK PJETER MEMAJ LUTFI HYSEN NUREDINAJ HAXHI NEBI JATA KUJTIM YMER QOKU ASTRIT MIFTAR TOTA HALIM RAMADAN MUÇAJ MEHMET REXHEP LIÇI TAFIL TAIP AGOLLI TAFIL TAIP AGOLLI SAMI HAXHI RUÇI PJETER NDUE PALAJ NEKI PAJO LAMAJ NDUE ZEF NIKOLLI NAPOLON QERIM SPAHIU TOFIK ISLAM CUKA GEZIM EMIN KUÇI ZAIM RAMADAN KRROSHI BESNIK XHAVIT ÇELIKU AFRIM SHEM MATA KURT AVDI VATA VANGJEL KOZMA DHAMO RIZA RAMIZ TILA HYSEN NEBI TOTA ISMAIL IBRAHIM DEMUSHI KADRI LIVAN RRODHE BLEDAR SHYQYRI ÇELA HALIM HAXHI LOKA ABAZ NUREDIN QUKA HYSNI ADEM LASKU FLORIAN ISA DAUTI ERJON RAMAZAN BUÇI MERSIN JUSUF SEFERAJ FATMIR BEXHET HASA KUJTIM SELIM XHELILI AGIM SOTIR JONGARI REFIK RAMAZAN MUÇA FESTIM ALI CALA QAZIM HAMDI QOLI NEXHIP XHAFER POTKA FIQIRI RAMAZAN MUÇAJ FADIL VESEL DANUSHI FIQIRI HAXHI MUÇA RAMIZ HALIM ABDIAJ NDRIÇIM ALI LUSHA ARBEN HAJREDIN MARA DHURATA BEQIR KALAJA LULEZIM IDRIZ BERBERI BASHKIM OSMAN BUÇI DED NDUE ZEFI LAZER ZEF CURRI REXHEP RAMIZ BIRACI ASLLAN SINAN BOGDANI ILIR NEXHDET CANHAS HYSEN HASAN NALLBANI BUJAR ALI ISMAIL ZENEL ALI KACELI NURIE QAMIL XHEKA KRISTO FALI VESHI HAMDI SHAQIR DAKA MELEQ NUREDIN KAPLLANI XHAVIT VATH BOJA RUZHDI SELIM HYSA SAMI AVDULLA SHQUTI MARTIN GJON SIMONI MIRUSH HILMI MARKJA SAMI SEIT SHARKA RAKIP NUHI SHEHU YLLI HIDER ALLMETAJ KASTRIOT SELIM LEKA ARTAN SHEFQET MAMO RIDVAN XHEVAT RAKIPLLARI GEZIM XHIPE NEXHIPI VIKTOR MERSIN HOXHAJ AQIF QAZIM DEMARKU SULEJMAN VESEL QOKU YMER HASAN ASLLANAJ DALIP DALIP SHERIFI KADRI HALIL KOBUZI ALI JASHAR MESTANI SELIM XHEMAL VELI GEZIM KAMER MUÇA ARMIR RIZVAN RIZVANI NALLIJE FASLLI ÇELIKU NEVRUZ JASHAR BIÇERRI PETRAQ MUSTAFA LILOS LUAN SYRJAN KREKA RAMAZAN ELES HYSA TOMOR IBRAHIM LIFO YMBERLI ABI OSMANAJ ZENUN QERIM ISTREFI ERVIN AGIM ELEZAJ HASAN XHAFERR BRUCI QEMAL SHABAN SULA DALIP XHEP GJANA SHEFQET SHAQIR DURAKA DYLBER GANI ZERELLARI LUTFI MISIM COKA SELAMI RAHIM BABASULI MAKSIM FEJZI NEBIAJ HAJRULLA DAN RAMA RASIM ISLAM KOLDASHI ENVER HALIT BIRAÇI YMER SELMAN ÇERKA ASLLAN DAUT SPAHIU PRANVERA BAFTJAR MULLAHU MUSA XHELAL HYSENAJ MARTIN HAMZI HYSA NUREDIN QERIM AGA HAZIZ RIZA ALMADHI DALI DEMIR VLADI PETRO RAMAZAN SHARKA MURAT AXHEM ZENELI AFRIM CAN DELIU AZBI GURO LAMAJ GURI PREND DEDNDREAJ XHEMAL MAHMUT SULA XHEZAR ABAS DINOSHI XHAVIT SALI MEDA NEXHBEDIN MALIQ SAHITAJ AGIM MAHMUT DAFKU GJON PREND MARKU ASTRIT ETHEM LLOÇI BUJAR LALAN QERIMAJ NAZMI MEHMET BEZATI GEZIM SEFEDIN LUSHNJAKU BASHKIM BAKI LAZE ANDRE STEFAN RRUSHI BESIM GANI HOXHA LIN GJOKE SUKA ALBERT XHEMAL VEIZAJ NURI RAMAZAN CALLAKU ZHANETA DANIEL ZEQIRI SPIRO GJERGJI CUNI DED IBRAHIM STEAJ LUAN JONUZ AGA BEXHET MALIQ AGOLI AGRON XHEVDET SADAJ PETRIT HAJDAR LEKA RAME FAZU MARAJ ARBEN ZYBER DJALOSHI HIKMET KASEM VESELAJ BEXHET NURI ÇAMI HALIM RAMADAN KOLA LULZIM HASAN PAPLEKAJ MARK GJOK DEMAj SHKELZEN TAHIR GOSENI

GJOVALIN ZEF LEKAJ ZYLFI SELMAN CARA ROLAND XHAFER XHABRAHIMI ALUSH IMER VISHKA LUTFI ISLAM DEMOLLARI RAMADAN QAMIL ISLAMI LODVIK KOL KOLA MARTIN PRELE DEDAJ BUJAR NIAZ TOPI HAMDI QAMIL SULA VASIL HYSEN SHUPLI MIRELA KADRI HAKA PJETER NIKE GECAJ DYLBERR RAMAZAN MUÇA SEBDIL ABDULLA OSMANI KADRI ISMAIL BUSHATI GEZIM IBRAHIM SALLAKU ILIR SHEFQE SHEHAJ SKENDER RAMADAN LOKA SELIM KASEM LUFTA EDUART BEXHET SALLA HEKURAN NIJAZI ASLLANI GARIP ETEM BALA LORENC ISMAIL DERVISHI IBRAHIM XHELIL BODINI FATJON MYSLIM SHPATA DEFRIM XHAVIT QOKA SHYRETE RAM VOTOCI MYSLIM BAJRAM AHMETAJ SOKOL KOL TRASHANI AJET ISAK KOLDASHI GAZMEND XHELAL DUSHA PETRIT DEMIRALI BACKA TONIN PAL NIKAJ MYNIR ISMAIL ALLA MARASH NDUE SOKOLI SEZKI SHERIF LLESHI HAJREDIN GANI ABAZI NEXHIP HEKURAN RREZHDA HAKI ADEM XHAURI BIDO MAKSUT MAKSUTI SABEDIN LIK NIKOLLI SALI OSMAN SHIRA NDUE MARK DODA HASAN SHEFQET IBRALIU BLERIM SAMI BALLA ENGJELL AHMET XHOMACI HAKI HAZIS DURRO MUHAMET RASIM KERI SULBIE HAJDAR BASHKURTI RUZHDI XHELAL POJANA ARBEN HASAN SINA FATMIR SABRI LILA NIKOLL PREL SUTI FADIL DAUT AVDIA XHAFER HAMDI QELAJ ZENEL ISUF BUCI FATMIR XHELAL DUSHA MUHAMET FERHAT MUCA LUAN ISMAIL ADEMI SULBIE ALI UKA AGIM HAKI MADHI SHAQIR HILMI KECO VANGJEL MIHAL XHAHO PELLUMB XHAVIT KURTI QAZIM KADRI KOKOSHI REFKE HATE ZAMBAKU SULEJMAN DERVISH VLADI YMER SELIM BAJRAMI BESNIK NIMET MYRTAJ MELEQ FERIT PILLATI ASTRIT RAMIZ HOXHA ENVER STAF PERHALI DRITAN IDRIZ CERENI HASAN SINAN JAHO HALIL RIZA KOVACI MAKSIM MEDI QERIMI RASIM SALI TOCI ARTUR FAIK CAMI KUJTIM RIZA KACORRI FUAT TAHIR SADIKLLARI FATMIR SELIM KRASNIQI NEZIR BEQIR MUCA XHAVIT ELES MIHA MEXHIT QAZIM PASHA HAXHI RAMIZ DACI ABAS VAIT ABAS BUJAR DALIP QERSHORI KOL GJOK NDREJAJ ILIR ISLAM KACA RIZA MYRTO DYRMISHI SABRI QAZIM HIDRI ERIND MUSTAFA ALIU ADRIATIK ZENEL ZITO VEXHI HAKI MUÇO FERIDON RAHMAN ORHANLLI PELLUMB QAMIL SHABANI NURISH AHMET ALLARAJ MYRTEZAN BAJRAM MUSTAFA MUSTAFA ISAK DODA TAQI QANI DURO FLAMUR NEZIR REXHEPI SOKOL MARK DELIA HANÇE HAJDAR ZAIMI PETRO XHEVAT RAKIPLLARI HEKTOR RRAHIM METANI PAQESOR ARSHIN SADIKLLARI LUAN ABDULLA HAKBALLA SOKOL RAMIZ TAHIRAJ HAJREDIN MURAT MIJA FRAN NDUE MARKU GANI TOFIK LATAJ NAFIE ISUF GUSMARI REFAT FITIM GUSMARI ALEKSANDER HAZBI LALA NELIKO HASAN ELEZI KASTRIOT MAHMUT PROGONATI GANIMETE HALIL KOVAÇI SERVET SHAQIR HYSA MALIQ ADEM ADEMI GEZIM SULEJMAN SMULJA VIKTOR NJAZI IBRAHIMLLARI IDAJET PASHO RRAFMANI MUHAREM LAM LAMI TOMOR BAJRAM BIBAJ HIRE RAMIZ GJYLMEZI ALI RAME DAÇI ILIR SKENDER TUPJA EVRINOMI GAQI STEFA JOSIF THOMA LITO SHPETIM ZENEL METALIU ASLLAN KAMBER ALLA FERDINANT RAMADAN PIRJANI KUJTIM NEZIR SULA FIDA LUTFI HYSA SAMI MUHARREM BERDELLIMA ALI IBRAHIM HIDRI XHEVDET GANI LATAJ DILAVER BAFTJAR VATA SABEDIN DALIP RAMA ÇUMAN SEFER SEJDINAJ EVIS SHPETIM ZAIMI DORINA SHPETIM NANO XHELAL NEIM MUSTAFALLARI SADULLA IBRAHIM GJETA VLADIMIR SALI CARA QEMAL MUHAMET HASA RUSTEM ISLAM GJEDIKU LULZIM TAFIL HALILI NIKOLLAQ NELO DAUTAJ LIZAM ABDYL PLLOÇI FATMIR HYSNI HARAÇIU HYSEN MALIQ KURTI NDOJ MARK SHYTANI FATMIR KADRI GJEÇAJ HALIM HAMIT DOBIÇI DHURATA MEHMET PAÇUKU QANI SELIM HYSA PARIM MUHARREM XHAFA SAMI RAMAZAN FJOLLA HASAN KASEM BILLA DILBERE NUREDIN SULA BESIM SELMAN ZYLFO RIZA ENVER SALLAHI HASAN ALI ÇERRI XHAVIT BESIM BILALI NIKOLL MILAN KOLDREU ARTAN HEKURAN TORE PETRIT FETI ISUFAJ FLUTUR SADIK RRUSTAJ AGIM AVDI PEPOSHI FATBARDH RUSTEM HASA QAMIL SALI ALKU BESNIK XHAVIT KILI PRENC ELEZ PRENCI RESHIT RIZA HOXHA+BANORET IZET ELEZ DURAKU ADMIRIM ADEM HOXHA FAIK ISMAIL LACI BLEDAR SEFER QOSJA NDERTIM KUJTIM VELILLARI TEFIK KUJTIM VELILLARI YLLI KUJTIM VELILLARI QAMIL MAKSUT DEZHGIU PETRO BYRHAN RUSI ARTAN BAJRAM BEGA FESTIM VASFI META ALI MAHMUT MULLAJ+BANORET ALI MAHMUT MULLAJ QANI HAMZI HYSA ELONA PETRIT DAMA+BANORET BESNIK SHYQYRI MYFTARAJ AGRON KALEM LLESHI KUJTIM REXHEP CUKU ILIRJAN KRISTAQ KUMBE ILIRIAN KUMBE + BANORET BASHKIM IBRAHIM SHEHI PAJTIM DEMIR ELEZI HAZIR RUSTEM QELIA+BANORET AVNI SADIKAJ FADIL RAM LACI BESLIM ISUF SADRIJA KOSTANDINA MATO SADIK JONUS GJONI MYFTAR REXHEP LICI IBRAHIM MYFTAR LICI LEONIDHA NASI CUKO, AURORA BEJKO ILLARI QERIM DESTAN DUNGA ARTAN MYFIT GUXHOLLI+BANORE ARBEN AVXHIA LIKOLETA MEMAJDINI VJOLLCA IRFAN ALLUSHAJ+BANO TANE MEHMET HIDRI SHEKELQIM RAMADAN HOXHALLAR


20

MAPO

e mërkurë, 17 tetor 2012 www.mapo.al

ZAIM AVDI SHALCA BAJRAM XHEMAL ELEZI SHKELQIM SHABAN DEDAJ ALLAMAN QAMIL MUSTAFA PAULIN TOMA LULJETA BACI NDRICIM GJYLMEZI EDUART MICO GJERMENI AGRON LUKA,DILAVER LUKA PETRIT KALOSHI PERPARIM RAM NEZIRAJ FERDINAND KACA FAIK MEHMET ROCI BAJRAM ZENELI AGRON RAMADAN BICAKU ALEKSANDER FATIL XHINGOLI GEZIM IBRAHIM TAFAJ + BANOR SAZAN HYZEIR MUKA ASQERI DEMIR SHEHU TRIFON BOCI+BANORET ARTUR KADRI BICI MIRUSHE MULGECI FATIME LIPO ESTREF QANI QOSE SKENDER HYSNI MAMA SHAQIR DAN BILLA BAJRAM HALIL HASANI URIM REFAT MYRTE DERVISH DERVISHI HYSEN BEGA ENVER ISMAIL KOCI PETRIT HALILI SYLA NESHAT MIRAKA MUSTAFA SHABAN BALI NESHAT MIRAKA BICI GAZMEND LORENC BASRI HAMZA MEHDI SHKULAKU NESHAT MIRAKA SHADIJE LLAPANJI ABDULLA MURATI PELLUMB IBRAHIM CELA GEZIM DAJLAN ALIU VASIL KRISTAQ SHKIRA LUAN GJANA FARUDIN XHEMIL KOTARJA HAZIZ MALIQ LUSHA YLBER MEHMET KOTARJA ELMAZ BATO BASRI BASHKIM-HALIM RAMAZAN TEQJA DASHAMIR GERDECI MELEQ MEHDI BEQIRI MEVLAN BISLIM MEMISHAJ ALEKO LLAMBI GJIKA EDMOND SALAJ PREK MARASH VUKAJ ENVER REFAT SHEHU LIRIM SHASHO GJINOLLARI OSMAN JAHO HOXHA TYTYMCE GJIKA+BANORET SHPETIM RAIF CUKA ASLLAN GANI XHOXHAJ OSMAN JAHO HOXHA HASAN REXHEP BICERRI XHEMAL HAMID RRUSHI RAPI KADRI MULLAMETI PETRIT ELMAZ PANE SADIK SALI DIKA ALTINA LIRIAN CACO ISMET HAZIZ RINA FATMIR SAMIT SHULI BUJAR MAHMUT CEKANI+ MERGIM NAZMI HOXHA A.BADO,J.LIMONAQI,G.KUSHUMI VANGJEL MYFTAR LICI AGRON QANI IBRA FRIDA DRACI FERID RAMIZ MUKA SAMI SHABAN BEZATI ARBA LINA KUDRETE CAKALLI PERSON FIZI MIRUSH MALAJ XHELAL AHMET KECA AGIM ZENEL CANI(UKRI LIKA) MEDAT MENSUR KODRA SYRJA HAMIT SADIKU+BANORET SAMI SHYQYRI HASKASA, DASHAMIR QAMIL CULLHAJ LULASH VOGEL VUKAJ LUAN SAHIT CEMENJA ELEZI IDRIZ SHIQERUKAJ GALIP ARDIAN TAHO SYRJA MUHAREM DYLBERI BAJRAM SEJDI MARKAJ NUREDIN MOLLAJ FEJZI LLECI BEDIN TURHAN KADHAJ ARBEN MUCAJ TOMOR XHEVIT GENGOLLARI ARBEN ISLAMUKAJ BASHKIM BANUSH GJUHACAJ+BAN XHELAL SALI BOJNI HEKURAN DEMIR DOCI SABEDIN BAFTJAR HYSA HAXHI ALI POLICI REFIK,BESNIK HYSA LULASH VOGEL VUKAJ JANI POLENA+BANORET ILIA KOSTA ARAMI+BANORET ASTRIT HAJREDIN MATOSHI BLEDAR HAMDI TAMJA KOCO TERPINI RESHAT HOXHA ILIA BELLANI GENCI SHABANI ENERIETA AGALLIU LEONIDHA HYSEN NUMANAJ+BANO LLAMBRO SULIOTI HIDER MALIQ HIDRI MYZAFER SAMI BARKAJ+BANORET MUSTAFA ASIM BESHIRI ENVER ISMAIL SULA AJET IDRIZ MEHAJ ANDI TAHIRI MIRELA VANGJUSH POPLI IRFAN GRUDA,KURTISH GRUDA DASHNOR XHEMAL LLALLA GEZIM BEGE KOCI LULZIM SEFEDIN RUKAJ RUSTEM MULGECI,ALTIN MULGEC GEZIME IBRAHIM SULAJ HALIM SHABAN BRIJA AJET OSMAN ZEQA HAZBI DERVISHI SHPETIM YLLI CAFAJ ARTAN KRENAR KATROCI GJOVALIN KOL MIRASHI CELNIK KADRI AVDULLARI TAHIR EQEREM QERIMI FRAN MALAJ+BANORET FEHMI SAMI CULLHAI A, ILIR ISLAM SOTIRAQ NEIM LICI SHABAN OSMAN CENALIA ATNAN SHEHU BENJAMIN HAFIZI SHYQYRI KAZIA DASHAMIR AGALLIU+BANORET ILIA KRISTO PERPARIM DUKA RAMAZAN MUSTAFA PASHA, A, ILIR ISLAM SABRI IDRIZ XHAJA DHIMITRI LLAZARI+KOZMA JANK HATIXHE IBRAHIMI HYSEN METAJ RAME OSMAN SHIQERUKAJ ZALO BAJRAM TOPCI EDMOND DEDI JANI ZHIFKO HAXHILLARI+BANO BURBURQE VINA AGRON MECAN LUSHA AGIM HAXHI ALHASA VILSON HAZIS KODRA NAZMI SKENDER FASHO BUKUROSH FATMIR DOCE TAHSIM XHEMAL DOMI ERVEHE HETEM KERCUKU BEHAR LIKA QAZIM ZEF SINAJ LUAN UKE CAKA SHKELQIM S. TUSHA YMER MEHMET COHA ARTAN+YLLI BYLYKBASHI MIKAIL SPIRO VASILI ERIONA XHEMAL KUMANAKU ANIDA MIRASHI ARTAN HEKURAN HOXHALLARI FADIL PETRIT SELIMLLARI SERJAN HEKURAN HOXHALLI MEDAT HALIT ZOGU BESNIK QANI SHAHOLLI+BANOR ILJAZ HAZIS CIKU ILIR ABAZ PEZA KOLEC NUSH TOPALLI SAMI BUCI,ALBIAN BUCI XHAFER FERIT TELALLARI SAIMIR LICI FILIP MINA BLIDO RASIM YMER CULLHAJ ENVER NEZIR KADRIU SELIM,YLLI,MIMOZA LIKA RAMAZAN NEZIR KADRIU NAILE DOKO BESIM ZEQIR MUSLIAJ NAZMI SHYQYRI DUKA RAMAZAN MUSLIAJ+BAJRAM MU SHKALLA FATBARDH XHEVDET XHEMAL CENOLLI TR HALIM,AUREL,ALTIN ASANI KRISTAQ MELEQI BASHKIM EQEREM LIKA PERPARIM ALIU OLSI REXHA SHABAN ALI NINA PERPARIM BARI DURO ASTRIT MUHARREMI (613125) ZYDI STERMASI ARMAND SKENDER TELITI SOKOL PAL IMERAJ BASHKIM RAHMI BERBERI SAIMIR SALI TOPI JORGO APOSTOL BITA HYSEN LUTFI MUCI LUTFI ISLAM LLOCI AJET SHEHAT RECI ASQERI SHYQYRI MYFTARAJ NIKOLL GJON NIKOLLAJ LUAN SAHIT CEMENJA XHEVDET MENDU KERKUTI ARTAN QAMIL MUCA SELIM BALLA HAMIT SELMANALLARI ASLLAN SEFER CANO FLLANZA BEKTASH ZENELI ZEF DELI BUSH GJOKA ASTRIT ZAI CUMANI VLADIMIR LEONIDHA RISTA ANDON AVDYLGANI KANINA YLLSON METE MORAITI ELMAZ TUCAJ PETRQA KRISTAFILLAKU KOSTA BOCI + BANORET AGIM HILAJ BAHRIE SHABAN KASAJ SAMI HALIT SALLAKU SHPRESA BILAL HASNJAKU QERIM NEXHIP BAJO HASAN ZEQIR ASKURTI SABRI BASHA + BANORET HEKURAN HALILI LUAN CULLHAJ QAMIL MERSIN KRRASHI SHYQYRI KAPO LAPA ISLAM MUSTAFA MEMA JOLANDA GJIKA NESHAT VESEL CELA MENXHETA MIHALLAQ BERISHA RASIM HASANAJ+BANORET KASTRIOT SANXHAKU + BANORET RASIM HASANAJ DOD GJION DEDA FIQIRI BEQIR BALI BAJRAM AVDI SAKO +BANORET YLLI GJOKA REXHEPI KUJTIM AFRIM TOSKA MURAT HAMIT RESHKA + BANORE REXHEP TARBA ILVI REXHEP ARUCI LILJANA GRIFSHA FIQERI REXHEP ARUCI MITAT FARI TOLA,FARI ZENEL TOLA GAZMEND SEJDIA QEMAL PETKU GJERGJI SOLLAKU REXHINA KOSOVA ASLLAN REFIK BEBECI ALBAN TIRANA SHPK RAIMONDA REME KIMETE HADERAJ KRISTO VASIL GJOKRUSHI+BANO ALB-CONSULT-SHPK LULJETA CANAMERI SKENDERIE GORCE ILIR MURAT SULA AGRI MESAREJA ILIR MURAT SULA BEQIR TAHIR ELEZI ZOJE KURUSHI SKENDER OSMANI SELIM HALILI SHPETIM FARI PONARI KUJTIM IBRAHIM CACA ALTIN XHEMALI OMURI LUAN DRIZA,DERVISH SARACI MIKEL AGIM SHTEPANI LUAN DRIZA FATMIR KAMBER CAUSHAJ+BANOR DHIMITRA RENXA MARENGLEN VERLI NIKOLLA KROQIDHI SANDER PRANG GJETA ARJAN ABEDIN BRECANI DALIP HAMDI HOXHA VERGIM RAMI FEJZOLLI HASAN ALI CERRI PETRIT TOSUN SERANI VIKTORIJE ISLAM CALLIKU +BA EDLIRA RUSHITI+BANORET FARMIR SULEJMAN HOXHA MIHALLAQ SHYTI ASLLAN REXHEP DOMI MONIKA DHAMO NIKOLLA IRAKLI ARA ELGITA METANI HYLLESON SHABAN MUCO BESNIK VEIS DACI DRITAN RESHIT BEHI HYSEN RESHIT MUCEKU XHEVIT JACE SHTYLLA GEZIM+ILIR MEJDANI MYSLIM ILJAZ HOXHALLARI RAHMI,ARBEN FAIK SPAHO ELMAS HAKI STRAZIMIRI ISUF FURABEAJ HAJRI HYSEN SHEHU AVNI SADAJ GERTA LENO KUNDREJT QANI XHIXHO LILJANA NIKOLL GJINALI+BANO URIM CEMALLI ISUF MUHARREM DOKOLLI FATMIR XHIJA + BANORET ARTUR PETRIT RAVOLLI MIHAL JANI PERPARIM TELEGRAFI+BANORET BUJAR AHMET BROVINA ADEM BACE PREMTIM BRAHO BESNIK MYFTAR KORRIKU VEHBI XHEMAL CULLHAJ NAZIF RAMA ADRIAN MUSTAFA CURRI DEMIR RAMADAN SULOVARI ADRIAN MUSTAFA CURRI FAIK XHEZAR PANCI LUGANO SHPK ISA GABRAJ SADIK ADEM KOPANI,SHERIF AD BAJRAM SELI TOTRAKU RAMADAN ADEM KOPANI GANI HALIL LAMA SERVET MULI RICKU FADIL HASAN QOSE SABIRE TEFIK SHKURTI EDMOND MUSTAFA CEKA NOVRUZ ZIHNI JAZAJ GURI ZISI +BANORET PETRIT PANAJOT TREGU EDMOND SKENDER KASTRIOT VILA DRAGOTI+BANO PETRAQ VITO ISUF HALIL GABRAJ E BANORET PETRAQ VITO SADIK MEHMET HASTOCI EQEREM FEIM RROKO MALIQ LLAPUSHI LLAZAR ARISTOTEL TACI ARDIAN SPAHIU(IBRAHIM ASTRIT NESIM BALLA VANGJELI ZENUNI+BANORET RIFAT MEXHIT KADRIU BARDHYL SHEHU GAQO KONOMI VLADIMIR KOZM QIRJAZI DHIMITER LEFTER BARCI DIANA RRAPO GOGO PREK STAKAJ SHEFQET REFI ALMADHI QAMIL NELI PAGUAR PER PETRAQ KICO KARAPANXHA PREND ISUF PREBIBAJ ARBEN SHEFQET STAFAJ ZIJA QAFA ROBERT PANE GEZDARI NAXHIJE ALI AVDIU PETRIT SULA ASTRIT ALI AVDIU FADIL XHEMAL FLORENC FADIL SELIME HADRANJI BLERINA HOXHA ASTRIT ALI AVDIU BASHKIM SANXHAKU ALBERT ZARIF KANINA MUSA SULAJ URIM TOLA BESNIK HASAN SHEHU VIOLETA KADROJA HABIB SHAMET MUHO PETREF FEJZI LAMEBORSHI BARDHOK BIB ARAPI NURI ASLLAN DRAGOJ ENVER BIDO TRAGJINI ABEDIN XHEVAT PERISNAKA ZYRA KRASNIQI ARTAN ALLA ED.ALLA EURO GJICI SHPK NEVRUZETE LAMAJ ARBEN MUHAMET CEZMA GJERGJ DEDE SELJA KLITI KOLLARI RIZA NEKI CACANI BESNIK DUSHAJ,FADIL DUSHAJ ADMIR ASIM GIXHARI ASTRIT TODI MERTIRI ENGJELL RAMADAN HOXHALLARI KASTRIOT DAFA LANDI MUSA BLETA AJSHE MARGJEKA MUSA KADRI BLETA FAIK IRFAN KERPACI MARIE PRENG PERLALA SHPETIM MASHA XHEVAIR ISA KADILLARI AGOSTIN LEKGEGA ZEMBERE BAKI SKENDERI+BANOR KUJTIM XHELI ARTAN RAMADAN CIPI MYNYR ISMAIL BREGO MUSTAFA HOXHA+NAMIK CUCKA ARTAN MYRTEZA JAUPAJ PERPARIM XHEMAL IBRO AISHE TAHIR LIKA ADRIATIK QANI QOSE ARBEN REFAT DULE SULBIJE XHELIL NDREU REONARD REFAT DULE BESNIK FETA SALA,PAG.PARC.N LUAN SHEFQET CORAJ FEHMI HAQIM SHABA BRUNILDA MUSLIAKA GJERGJI BARI LATIFI FADIL FIQIRI DIBRA GURI RUSTEM JOLLA SOKOL HALIL ALIAJ ALUSH REFI HASALAMAJ YLLI VANGJEL KUME KONSTANDIN THANASI MASAR SAMI DESHATI GAZMOR VISHKURTI PELLUMB TEFIK XHAFI GAZMOR NAIM VISHKURTI FATMIR MUSTAFA MURJA RAMAZAN MUSA KUKA LEONAR-HALIT SKENDER KURTI TEFTA HAXHI ZEKA GJERGJI FERIT JAHOLLARI RABIE IBRAHIMI,TAHIR FETAH MYRTEZA ISLAM DEMOLLARI NDRICIM RIFAT CANI AQIF HADIL COLLAKU ASTRIT SKENDER LOSHA ANESTI VASIL GARAZHDI+BANO GEZIM XHAFERR HYSLLARI ALKETA SULAJ ABDURRAHMAN HAJDAR CEKICI FILIALI I POSTAVE TIRANE ALI SAFET DALIPAJ+MALIQ HIQ FILIALI I POSTAVE TIRANE AVNI LACI GLADIOLA KACURRI AVNI LACI JANI STEFA AVNI LACI QAMILE VAHID TABAKU ASTRIT SHAQIR MUCA ALFRED RESHAT SHAHOLLARI VLADIMIR SIDAT ZILFO KRORAJ FATMIR HYSEN KURTI

FATLUM HASAN MUSHANI+BANORE ISLAM ABDULLA SULA ZAGOLL,ALBERT RRAPO XHAFAJ ANDREA ALI NACKA EDMOND ALI LAMCELLARI ZENEKO AHMET RAMO+BANORET ZENEKO AHMET RAMO+BANORET MARKO THANAS MAZNIKU SELMAN GJUZI IMER HARUN HOXHA PETRIT MAHMUT VELIA SKENDER REXHEP MATRAKU VIRON KOZMA THOMALLARI RIZA CEMALLI JAKUP FADIL CECA VIKTOR NJAZI IBRAHIMLLARI ARISTIDH KAFTANAS BARDHI SHABAN JONUZ DERVISHI LIRIAN S.HOXHALLARI ARTEMIS GANI TUTI FAHRI SHAHIN KOCI EMERITA KOJNARA PETRIT FETAH MUCOLLI FERDINANT SULCE JONUZAJ OLTA ALIU LLAQI KOLI CUKO SHEFQET BRAHIM REXHMATI AVNI SALI CEKICI FLAMUR LASER PRENDI MYSLIM FETA COLLAKU BUKURIE MUCO BRACIA BEQIR SINANI GEZIM SULO METO PELLUMB ALI XHEPI HAJDAR LIMAN DELIU SHKELQIM SHYQYRI PENGILI ZADE HAXHI DIBRA MEHDI REXHEP DIDA ARBEN TEFIK LAMI VELI MUSTAF MEHAJ,MUSTAF IS ABEDIN BAKI ZEQILLARI GANI REXHEP BRAHIMAJ XHELAL ALIMEHMETI SALI HALIL AJAZI GANI BEXHET MURATI GANI BEXHET MURATI BLERINA FADIL ALUSHI NESIP KACI+BANORET QEMAL ISLAM CALI FATOS SHKURTA FATOS SHKURTA FATOS SHKURTA SHPETIM,AGRON KARAJ LATIF MAHMUT DANI HYSNI SKENDER DIKOLLARI+BA VASIL NESIM ALEVICA EDUART LAMAJ XHELAL BICAKU TEUTA MASHAR KOCIU ALTIN MEHMET SALKU MAJLINDA AVDULLA MUSTAFA VIKTOR VLASH LOCAJ PEPE MOHE MARTINAJ ZYDI BEDRI SHKRETA TAIP, ILIRJAN BASHLLARI PAR SAIMIR,MIRAND,ARTAN TOPCI FATOS SHKURTA JORGO SHERIF JACELLI VITORE KITA HAXHI ISAKU SAHIT HYSEN BRAHIM XHEVDET KOCI GJERGJI KASTRIOT GEGPRIFTI RAMENT SHYQYRI TOPI FERIDON RAHMAN ORHANLLI PERPARIM NEFAIL MUCOLLARI MUHAMET ALI SAKU FEJZULLA S. PELLUMBI TR-NJ6 RESHAT SALI DOKA PERPARIM EMIN META TR-NJ2-0 KOTRI GANI NIKOLL MILTO GJERGONI SHABAN BARI LATIFI TR-NJ9-0 BASHKIM QAZIM VLADI TR-NJ9SAMI HYSEN BALLAZHI TR-NJ9NIHAR REFAT MYRTE LUMTURIJE BANA FATOS SHKURTA ENVER XHEMAL HYSA FATOS QAMIL MIJA SOTIR VANGJUSH SHUKA PETRIT HAZIZ HAKRAMA IRFAN MUSTAFA HOXHA TR-NJ3PELLUMB KOCI TR-NJ5-058482 TOMOR XHAFER DYRMISHI ALI KURTBALAJ ALI KURTBALAJ ISMET ISLAM BOZHA REMZI CERA ANDUELA ZIHNI BALLIU QAZIM DEMIR ARIFI PELLUMB EQEREM CENOLLI TRNJ PELLUMB XHEMIL MUCKA TR-NJ9 BAJAR NEKU CACANI HAKI SULO CELA TR-NJ6-04947 GANI ISLAM SPAHIU TR-NJ1-05 HASAN ISMAIL PASHOLLARI HYDRI HAXHI MATAJ TR-NJ6-04 CALA BASHKIM STAVRO QAMIL LIKA ANDREA SOTIR XHUKA PRANVERA KODRA DEMIR SELMAN TUFANI ISLAM SALI BASHA FIQIRI ISA SORRA TR-NJ6-048 HIDER FERIK HIDRI TOMOR IBRAHIM LIFO TR-NJ9-0 EDMOND,LEONARD HAXHI KALAJA KLEVIS LUMSHI ISMAIL NOVRUZ DALIPI ZENEL ENVER CELA ZENEL ENVER CELA ASLLAN ISLAM MATA VIKTOR ZEF DROBAJ BESIM BAJRAM KAMBERI AFERDITA QERIM THACI GRIGOR DHIOJEN XHANI PERLAT FIQIRI KOCI ALI KAJTAZI ASIAP XHEMIL GRUDA TR-NJ3-0 EDMOND MUHARREM RROSHI SALI HAMZA KOCI TR-NJ3-0243 DRITAN HYSI, PIRO NIKOLLA, REXHEP DESTAN HOXHA BASHKIM TOSKA FLORIDON MITAT JAHO TR-NJ6AMALIA LONDO IBRAHIM,SAIMIR XHELAL XHUMA LULZIM SAFET MUCOLLARI NIKOLINA TOPJANA PAGUAN PER KUJTIM MUSTAFA MEHIDRI HANCE HAJDAR ZAIMI YLLI HAMDI HASA PETRIT MUCA PAGUAN PER PETRIT MUCA PAGUAN PER AVNI XHAFER SALIASI TUSH XHEMAIL BALLIU XHALAL HALIT KACIQI PETRIT FERIT DEMAJ MIRANTI,IRJAT NEKI HYSA AFERDITA QEIM THACI SAIMIR NURI XHIKA REXHEP RAMADAN CALA ALTIN MYRTEZA DUQI TR-NJ1-0 DYLBER RESHAT ZISO SHUQYRI MUHARREM PENGILI VASIL KODRA PAGUAN PER HAXHI RRAHMAN MURGU ILMI XHELAL KELLEZI XHEMAL MUHARREM SPAHIU PAGU PJETER GJEK RRJOLLI HASAN SEFERDIN SPAHO BEQIR HASAN HOXHA LITO GJEORGJINA VASIL SOKOL RUDAJ AGRON KADRI MORAVA NIKOLLAQ NELO DAUTAJ TR-NJ3 ALI HAXHI KASI FERIK XHEMAL FERRA EDUART REXHEP VEFA NURI BAKO KUJTIM CANE PLAKU TR-NJ9-07 SHKELZEN SELAUDIN MADANI FATMIR ZYHDI HAXIU FERDI FERAT HASANI+BANORET BASHKIM SHPEND MUSLIAJ SELAMI QATO SOLLAKU QANI YMER HASANAJ FEJZI SALI XHAFA SERVET,ASIM GANI,SERVET JUB VLADIMIR RASIM LOKA TR-NJ6DRITE TORA PAGUAN PER DHIMITER MUHARREM TOPI VALTER BARI LATFI FIQIRETE ISMAIL RUSHITI HAXHI HAZIZ MECALLA TR-NJ5 HAJREDIN XHEMAL REMA+BANORE PERPARIM MEHMET FERHATI+BAN MEHMETY LIMAN GOLECI SHEME SHARKA EMRITA KOJNARA ARBEN SURE DOMI TR-NJ8-0174 AGIM TELHA TAKA TR-NJ9-0709 NIKO SOTIR XHACKA +BANORET SELFO MANCELLARI MULGECI HATIXHE ZEQIR ISUF HAZIS AGO TR-NJ7-04284 CAUSH FEFEDIN VELOLLARI SELIM HAMIT CEKREZI EDUARD MECE MECA EDMOND QANI ZAIMI MEHMET QAZIM BARDHI RUZHDI FASLI CELIKU AVNI HALIL MUJA TR-NJ9 ARDIAN NDUE NDREU AZEM HYSEN XHANI TEFIK HAJRULLA BRAHO SKENDER QAZIM VLADI AGIM MAHMUT SHEHI, HALIL BEQIR UKA PETRIT BUSHATI MEHMET MERSIN BALLA XHEMAL CELNIK OSMANI ROBERT DEHARI PAGUAN PER MIRBI,ALTIN DUKA TR-NJ8-016 XHEZAR ABAS DINOSHI ERMIR SHAPHASA PAG PER BESNIK XHIXHA PAGUAN PER KRISTO DALIP SHKEMBI, FATOS SHKURTA FATMIR RUSTEM BUKTHI FADIL FEJZI SHIRA,NURIJE NU QEMAL MUHARREM ZIKA RUDINA MEREPEZA PAGYUAN PER MYFTAR COL DOCI HAMDI XHEMAL BANDILLI, FLUTURA XHAFERR GJECI ILIRJAN BEDRI TROKSI TR-NJ2 ANESTI DERVISH KORAQI ALFRED CENKOLLARI PJERIN,NDOC GJERGJI TR-NJ8SHKELQIM HAZIS LACI E.DRAGOTI,H.KADENA,L.TEPELE E.DRAGOTI,G.CAFULI,E.RIZAJFITIM FAIK COLLAKU ABAZ NAZIF KADIU TR-NJ9-071

ELDERIN PEPE MIKELI LAVDIEJ LAMCE BURBUQE FIRAJ AGRON SHYQYRI SHIBA TR-NJ1LATIF ENVER ABDULLAJ TR-NJ9 KUJTIM HAMIT ABDIU TR-NJ5-0 BLERINA ASIM CAKAJ HYSEN HALIM CAKA,BANORET BARDHYL RRAHMAN ZEQOLLARI ALEKSANDER NIKOLL CIMA ARIF ZENEL BARA ALFREDI NIZAMI BERBERI BAJRAM RAMADAN VOJKOLLARI ALKID BETA VAGNER IQMET BUSHKA BUJAR RUSTEM ZELA TR-NJ1-05 DODE NIKOLL PERGJEGJAJ ARMANDO SINAN CANAJ ZIJA HAXHI MIFTARI AFRIM DEM HASANI JANI DUNI AGRON SABRI KLLOGJRI KLEJDI CEKA ZYHDI HALIT DOCI SAMI DILAVER HOXHALLARI AVNI ELEZ BERAJ ALBERT SOKOL ELEZI DHURATA FIDAET ZYFI KLEANTHI ALQILE GALICA TRNJ ALI MEHMET LACI SAFETE RAPUSH HOXHA GEZIM RAPO VILA TR-NJ-02316 BILAL RAMAZAN SALLAKU BLERIM RAPO VILA TR-NJ6-047 FLUTURA DRANGU PAGUAN PER METELI XHEMAL SAPHIU GEZIM NAZMI DEMCOLLI LUAN MYRTEZA SPAHIU TR-NJ1KOCO CIKO KUNGULLARI SHPETIM ESAT AJAZI ZINI BEXHET SHATKU HAJREDIN QAZIM LULI RAKIBE GURTALI SINO ASTRIT QAZIM QERIMI ILIRJAN TEFIK ZEKA+BANORET KUJTIM MUHARREM GJECI KUJTIM AHMET PEPA ABAZ AVDI SHKALLA SIMON GJON GJETA VITORE KITA NEZIR SADRAMAN KURTI IRAN HAQIF ALINCI TR-NJ9-06 LUTFI HALILI,VLADIMIR KURT ERVIS PRENG CECAJ HATE SAMIT ALKOLLARI TR-NJ6 NEBI RUSTEM DEMASRKU CLIRIM FERIT XHEMOLLARI GEZIM MUSTAFA KODRA FERIT SEAT XHEMOLLARI VLADIMIR MUSTAFA LEKA PERPARIM CUNI NDRICIM VEIZI PAGUAN PER SHKELZEN BRAHE BRAHAJ KOSTA FARI KADILLARI MALIQ HAJDARI HYSEN RAMIZ ALIA ERVIN SULEJMAN CUKU FLAMUR VRENOS XHAFERAJ NURI HILMI DUME ANDREA KUJTIM PINDERI FATMIR,ALI AGA ZYKA FADIL NUSTRET BELUL TANE ZHULJETA SHTEMBARI GJYLE ADEM SELIMI KASEM DEMAJ,DERVISH SARACI ALFRED FEJZULLA FATMIR ELMAS BICAKU ASLLAN ZYBER GJOKA BEDRI VATH CELHAKA TR-NJ5-0 XHEVDET HASAN ALKU STAVRI SOTIR BOCI RAHMAN MUCO BESIM XHEMALI XHAJA ESAT JASHAR GERMENJI BAJRAM GJEZAIR KADRIU ASTRIT ALI SULI MERITA NAKO PAGUAN PER SHKELQIM HYSEN KOLA NEXHIP SHABAN HYKA GJON NDUE GJECI MUSTAFA JAKUP LLESHI FLORIJE RIZA AGOLLI BESNIK MUSTAFA IBRA TR-NJ1 GANUSH SHAQIR PEPAJ FIQIRI QAZIM BECI, RAMIS MYFTAR MALUSHAJ SOKOL HAMID CELMETA DILAVER FERID BATHORJA MARKELIAN HALILAJ KUJTIM DULE LLALLA RASIM SAHIT GJEGJA EDMOND ISMAILI+BANORET ALI XHAFERR DODAJ TR-NJ8-01 ARBEN BAJRAM XHIXHABESI MUSTAFA HAJDAR KODRA QAMIL DHE XHEVAHIR ABEDINI AVNI BAJRAM PEPOSHI ULSI LICAJ ZAMIR,BASHKIM,REMZI,HALIT R JAHO MUZHAQI LORENC GEZIM MULLAJ HAJREDIN ILMI MERA DRITA SAFET NURCELLARI,GAZM XHEMALI ELMAS MATERA HIDAJET SELMAN ADHJARI ZYBER ALI RAMAJ TR-NJ8-0169 REXHEP SHEFQET NEZHA ABEDIN SKENDER ABEDINI MEDI ALI DULE E HASAN MUSTA JASHAR HAZIZ TAHIRAJ ARBEN FUAT MUCO VELEDIN,VELMIR BELUL DOKO NAZMI HALIL DOMI ROBERT BILBIL MERKOHASANAJ QAZIM HAMID POPSHINI ABEDIN ISA REXHA VJOLLCA ISUF BALLIU MURAT REXHEP SHEHU KUJTIM TELHA MEMA TR-NJ6-04 ZYLYFTAR ISLAM CELA XHEMAL HIDRI LEZE GJON CARA BASHKIM V. PICALLI TR-NJ11ISMET BRAHAJ AGRON SHYQYRI SHQIPA BEHAR DESTAN ALMETA,PARCEL HASAN BAJRAM BASHA TR-NJ7-0 GODINE BANIMI 5 KAT HAJREDIN M.TOCA TR-NJ2-0403 HANO TOMORR FIQIRI BODINI HARUN QAMIL CULLHAJ SEHIT CULLHAJ ALI ASLLAN CELA SAMI IDAJET KOBUZI TR-NJ5 TASI STEFAN KOLEZI GANI TOSKU EMIN ISUF CERRI KRISTO STAVRI KARAJANI+BANO ROBERT NATYREL MICI AVNI FETI ZISO SKENDER BESIM KOLA ARBEN RESHAT GOCE HASAN BEQIR HIDA FATMIR SINAN BAQOSHI SHQIPONJE LUL PEZA ASTRIT,AGIM,LUMTURI XHEMAL KASTRIOT E. SHANAJ TR-NJ9-0 RRAPI NDONI SOTA TR-NJ9-070 MYZEJENE TAHIRI EDUARD MUHAREM KOLECI TR-NJ NAZIME ISLAM MUCO SOKOL HALIL MUCO CLIRIM QERSHORI VIKTORIE HALIM BALLICI NIKOLLE PRENDUSH KOLECI QENAN XHAFER POTKA TR-NJ7-0 BAJRAM ZYBER OSMANI ALI SHABAN SELIMAJ GEZIM ZENEL MUSTAFA ERMIR TUK NEZIRI FLAMUR HYSEN SHUPE GAZMEND SINAN CANAJ DRITAN RAMIZ PEPKOLA HEKURAN NJAZI HYSOLLI AGIM SHAQIR NDREGJONI HAJRI FERIT KADIU MIRJANA HOXHA HASAN XHEMAL HUTA TR-NJ9-07 BASHKIM IBRAHIM CAHANI JOLSIT LUTFI CANI SYRJA ILAS KOROMANI VALBONA GJELOSH GECAJ IDAET ZYBER SULILLARI FATOS ABDURAHMAN NURJA ARJAN GJECI EMIRJETA BENDO VLADIMIR JAKUP AMETLLI PETRIT KAMBER CECA PETRIT BAFTJAR CENAJ TR-NJ9 DILIANA VUKAJ AGIM SHAHIN BINAJ TR-NJ7-04 DASHAMIR ALI DRITA TR-NJ1-0 GJOLEK SYRJA LALA ADILE XHEMAL LACI SHERIF SHYQYRI MESITI HYSNI BAFTJAR ROCI NIKOLLE KOLECI KUJTIM CACAJ + BANORET KUJTIM CACJ+BANORET MIRANDA ILJAZ CJAPI TR-NJ3BUJAR CENGERRIMA LULZIM RAKIP LALA CLIRIM MEHMET AVDIJA PELLUMB SALI ALLUSHI TR-NJ4 HAZIS LATIF CEPA KRESHNIK SOKOL CELA GOGA ANA LONI ILIR ALI AVDIU BERISHA SHKELQIM EMRIE TAFE LALA ELSA MASHA SHYQYRIE KURTI SOKRAT BERDUFI FERIT SHAQIR BUCI PETRIT SADRI SHYTI GANI AHMET SHABANI GANI JAHELEZI BESNIK HALIT BALLA QEMAL ZEQOLLARI LATIF RASIM SELAMI, AGRON QARRI PETRIT MALO QORRI HASAN SERJANI KASEM SHABAN SHIRA MUHAREM DILAVER KASA FATBARDHA MITAT GUMENI AGIM SKENDER TAFA SABRI XHEMAL DORESI TR-NJ AHMET SULEJMAN BUSHI BESNIK HAZIS KALOSHI AHMET SULEJMAN BUSHI DHE DRITA AVDURAHIM BIME TR-NJ9 NDUE NIKOLL SEFERAJ NAZMI XHEMAL BALLA ARTE ALIU

SELIM SELAUDIN GRUDA XHEVAHIR BAKI KADIU TR-NJ6MARTE NDUE NDOCI SHPETIM MEDIU SHPETIM MEDIU AIDA MALAVECI PAGUAN PER AGRON YMER DUKA TR-NJ1-0537 FINETE ZIHNI LAMI TR-NJ5-05 FLUTURIM XHEVAT BAJRAMI RAMAZAN SEFER BALLA CLIRIM RESHAT VILA HAXHI KAJMAK TOPI HAXHIRE ZHEGU KRISTO KIÇO GJOKRUSHI DHIMITER KIÇO KRISAFI EDMOND SALI LILA LULEZIM HAXHI HAXHIAJ BASTRI MELEQ SHEHAJ PETRIT HAMIT RRAPOLLARI HAJDAR KOÇI MERZHEKU VENDIM ISLAM ISLAMI BESNIK ABAZ LALA ZAMIR SHYQO HAXHIJA GEZIM MERSIN VELIA VERA LIK SALLABIJA QAMIL HAXHI BITRI PRENG PAL LLESHIT MARK LUSH STEAJ AVDULLA SEHIT DISHA KUJTIM IBRAHIM CACA MIRILINDA LAVER DERVISHI HAKIM IBRAHIM QEFALIJA ABDULLA RAMAZAN RAMA VATH LIMON ÇATRRI QEMAL JEMIN SINA MYFIT BEQIR NESIMI SAIMIR ASEF TARE SHPETIM ZUBIKI DALANI MARGARITA AUREL VERRIA BRUNILDA BESIM MUSLLAKA(VERRIA) ALEKSANDRA KRISTO STAMATI LUAN AVNI LIPO RESMI ASLLAN URUÇI HEKURAN DEMIR HOXHALI FADIL XHEMALI RROSHI BASHKIM FERIK KROJ SADIK SALI BREGU SADIK SERVET ÇEÇOLLARI SHAHIN DEMIR ÇELA NESO MIFTAR DALANI URIM FETI BREGASI SHABAN REXHEP TARLLAMISHI NIK MARASH GJOKA MUHAMET XHEVAIR EBEJA AGE ZEF MARKU OSMAN MEHDI ELEZI FATMIR MALIQ KELLEZI BEDRI RAMIZ SHKEMBI DEMIR QERIM ISUFI AGIM NIKOLL ZMALAJ BILBIL SHAHIN DEMA AGIM QAZIM REÇI RIZA XHELAL PEPOSHI GANI RAMIZ BASHA BUJAR RAMIZ HIDRI LUAN MYSLIM FEJZO FATMIR RUSTEM BUTHI ARISTIR LIKO CUCA SHKELQIM ALI PELINKU MINELLA PETRO JANAQI VIKTOR GURI PRAVALICI SHEFQET FUAT SHAQELLI ALBERT HETEM SALIKO GJON PAL BUÇA FATMIR HYSEN KURTI SHPETIM SHABAN PAJTONI DHIMITER NDREKU SIVERI NIKOLL DELI BUSHGJOKAJ HAQIF MEHMET TOÇI SEFEDIN SEJDI LOCA MUSTAFA ZYBER BEBJA SHKURT ISMALI KARAJ DALIP HALIM TOSHI SALI GANI BEZATI ABDYL SEFER LENA MARK PASHK GJETA SHABAN PASHO KUPI NIKOLL LIN DEDAJ ISLAM HAMZA ISLAMI QEMAL METUSH JAHOLLARI DURIM QAZIM ZERE BAJRAM SHABAN MUJA QEMAL TAFIL KARAJ BUJAR AZBI TOÇI ABDYL HALIM DAUTI ARJAN KADRI CUNGU BERTI XHUVI JANKA XHEMIL VEPRON FERATI BUJAR LAZE ABAZAJ BUJAR LAZE ABAZAJ KUDRET SYRJA MYRTOLLARI FATBARDH SAFET THARTORI SHKELQIM HATE AGOLLI FADIL MURAT HOXHA RAMAZAN ALI KRASNIQI SAMI RUSTEM HILAJ HALIT REXHEP LOSHA FETIJE ENVER RAMA MISIR GURI BEGOLLARI PELLUMB SHEFIK SHABA PETRIT HASAN IMERAJ LEONARD MYRTO MYRTAJ FITIMTAR DERVISH DURMISHI MARTIN GJOK CUNGU DYLBER SHERIF CANE ISMAIL RAMAZAN MIRI FERUZE FEJZULLA LEÇKA MUSTAFA RAMAZAN SHTUFI MIRKA PJETER XHANI ARKAD BASHKIM BAZAITI XHEMALI SULEJMAN VERÇANI INGRI MEDIN BEGA FATMIRA FADIL QATO FATMIR KAJO QOSE ASTRIT NEXHMI LAMÇE VEZIR SULEJMAN MERSALI VLADIMIR VEIP AVDIAJ BAHRI HAJDAR KASTRIOTI KUJTIM ISMAIL BARA TUSHE MYFTAR LLUPA RAMAZAN ISUF XHIXHA SAMI SHEFIT SHKEMBI THEODHORI SELMAN IDRIZ SELAMI ISTREF MYFTARAGO HAKI MIFTAR AHMETI RUSTEM ISUF SHAQIRI DURIM BAJRAM KISHTA AHMET DALI BRUÇI DILAVER XHEVIT ASLLANAJ DALIP HAMDI MURATAJ ALFRED VESEL XHABAFTI ANDREA PANDI STOJA PENELLOPI LEKO LECI NIKOLL ZEF ABAZI SELMAN ISTREF MUÇA XHELAL HYSEN PRENI NDOC MARK DELIA PJETER KOL GJIKA HAMDI XHELIL DAUTI AGRON XHEMAL ZELA MEHMET BAJRAM OSMANAJ ZYLFI RAMAZAN AJAZI SAIMIR RAM STRUGAJ FATMIR SHAQIR OKA ARBEN RAMAZAN KORTESHI ADELINA SYRJA DUÇKOLARI RUZHDI AVDULLA GJONA RIZA XHEMAL SULA PREND MIRUSH PREKA ROLAND NESHAT TOPI AGIM HAXHI SIMOLLA ZEF GJON QORRAJ HAXHI SALI ISUFI KASTRIOT ÇERÇIZ XHEMOLLARI ERMIRA RAMIZ KACO ISMAIL MEHMET TEPELENA ASTRIT RAMIZ SULA HAMIT RAMADAN GASHI NDERTIM QAZIM XHANARI QANIE BAJRAM KURTI SKENDER HALIT KURTI GENTIAN HALIT KURTI LEONARD SKENDER KURTI ARTA ASIM XEBA TEKI BEJO RUÇI HASIJE GALIP LALA KUJTIM MUHARREM HOXHAJ ADRIAN NEKI SELFOLLARI NAPOLLON RESUL ABAZAJ GANI SEIT LAPRAKU FRAN MARK SADIKU QEMAL SHAQIR PREJSI ALI HAXHI KASI ZIHNI ISMET LOLOÇI BAJRAM YMER BALUSHI PAL FRAN THEVÇAJ BASHKIM SHEFQET KORBECI ARIF OSMAN KULLOLLI EMBRI OSMAN HANELLI BEDRI VELI HIDA AVDI REXH KOVAÇI DEMIR RUSHAN HYSA MARK DED KOLA ADRIATIK ARSHIN BEGO NEXHMI ARSHIN BEGO ABAZ ALI KARAJ AGIM KOZMA ÇUNI SINAN HAXHI KROSI ALBERT MUHARREM IBRANJ ISMAIL SEIT KOÇI NEZIR IMER VRAPI ULJAN HAMDI REKA SHUKRI AVDI TAHIRAJ NIKOLL NDUE LULI MEHMET RUZHDI SPAHIU ÇELNIK SKENDER SKENDERI ISMET ABDI RAMA SUL AVDULLA ALLARAJ ARMAND BESNIK MEHMETAJ PELLUMB SEIT SHIMA RAMAZAN MEXHIT LILA SALI GANI GJONI HASAN SUL BICI DERVISH HAXHI DOÇI MUJSI FEJZI SHAMETI ASTRIT QAMIL VASKU FATOS FAZLLI DEMOLLARI ARBEN MERSIN NEZIRI ARBEN KADRI HAJDINI QEMAL MYRTEZA KAPLLANI ZIJA RAMIZ ALDISHA NEIM MEHMET GJYSHJA AGIM NDUE LLESHI DEMIR HASAN PERZHITA LIMAN KASEM RROSHI RUSHIJE SAMI SINA FADIL HASAN LAMAJ SULO SALI BELISHAKU XHELAL XHEMAL HASANI ARISTIDHI TAQO BEÇI BEQIR RIZA ÇAKNASHI ZHIFKO BOGE BUÇA SHAHIN ZIGUR HADERI NAZIF QAMIL OZUNI FADIL RAMIZ HIDI

ÇLIRIM RAPO KOROMANI MISIR SABRI XHANGOLI NEVRUZE ALI HASANLLARI BARDHOK DOD NDOJ SHKELQIM DILAVER BARDHOSHI FATMIR SHEFQET SULA ALI SELMAN HOXHA PETRIT FADIL TRESA SALMAN PETRIT HOXHA BESNIK SHEFKI ABESHI AVDULLA MIFTAR DOÇI NEIM HAJDAR ABESHI ÇLIRIM FERIT XHEMOLLARI BAHRI ÇELIM KOKONOZI SHABAN MUHAREM XHELESHI NIKOLL ZEF GJONI LUTFI SULJMAN ISMALJA RAMIZ MEXHIT DUKA ZIJA HAJDAR ALLGJATA ILIR SEFER HAXHASI QEMAL MYFTAR LIKA FERAT BARI VELIAS RAMIZ DAN GJUTAJ ENDRI QAZIM GJOKA TOME KOLE MACAJ HALIM MURAT GJANA BEDULLA BEDULLA SHEHI AQIF DALIP FRANKU HEKURAN YMER KULLA ARBEN MUSTAFA VASILI FATOS IMER MIJA ARBEN HALIT CUKALI SELAMI EMIN HOXHA SELIM ABDULLA HYSALIU ADEM HABIL LUSHA SHEFKI HALIT VALTERI BAJRAM PASHA KUPI EMIRJANA HYSEN BOGDANI AGIM DEM GJOKA AVDULLA RIZA KOLA RAMADAN DEM GJOKA MERSIN AVDYL QERIM HOXHALLI PANDELI HARIF ZOTE FATMIR VEIZ HODAJ ISMAIL IBRAHIM MUÇA YLLI SELAJDIN PERONA GJOK DED VUKSANI IBRAHIM BRAHIM SPAHI ISUF MUHARREM DOKOLLI GANI BESIM QEFALIA PLLUMB XHEMALI DACI ASTRIT GURALI ALUSH QAZIM MEXHIT HIDRI XHELAL HAXHI QOKU HALIL BRAHIM DOÇI ISLAM MEHMET DUKA RIZA ISLAM RROSHI BEDRI ENVER SHKEMBI YLLSON METE MORAITI QAZIM QEMAL DISHA SHABAN MEHMET CAUSHI SHPETIM FADIL VERZIVOLLI BESNIK XHEMAL ÇEKIRI DHIMITER JORGJI PETRI KRENAR HYSNI ZURBO PETRIT SIF DEDJA KUJTIM HASAN SELMANAJ MHILL KOLE RRAHI MUHARREM BAJRAM LIKA QERIM BAJRAM CANI TASIM VESEL CENGU YMER ISLAM XHIZDARI FIKRIJE ISAN KURTI XHEMAL BAJRAM HAKA FIDAI BEXHET ÇAMI PJETER GJON MATOSHI BINAK SADRI XHELADINI PETREF BAKI KREKA HILMI IBRAHIM KOKA MAKSIM REFAT SHKEMBI DED MARK PALI HEKURAN XHEZAR MUKOLLARI SADIK SHAQIR LOCA SAIMIR HASAN LIÇI GJIN TERAK MULAJ SHKELQIM SHABAN FETA BESNIK KODHEL QOSE SHPRESA MYSLIM MYRTEZA XHEVAT TEME ALIAJ HAJRULLA IZET MUÇA HYSNI MYRTEZAN BEQAJ LUTFI MUSA PICI ENVER ALUSH SALLAJ RRAHIME BAJRAM SHUPLI AGRON SABRI DUKA XHAVIT MUSA SINA BESNIK LIMAN XHIXHA SHYQYRI REXHEP SINA PREVIS BEDULLA SHEHI AVDI PETRIT SHALCA PERPARIM IRFAN ÇELA ZENUN REFIT MUSTAFALLARI NEFAIL JAHE PETA KUJTIM NEKI DUSHKU ISLAM AHMET KUNXHIU JASHAR XHEVAT SHEHU RUKIJE CEN LAMA YLBER RAMIS HAJDARI KOL MHILL CUMRAKU NEBI ALI NOKA SHKELQIM SHEFQET BAÇA KASTRIOT QEMAL RAMA AGIM SHAQIR HOXHA VLADIMIR ZENEL DANI ZINI XHELADIN BUCI NAZMI XHELAL ÇELA FESTIM ALI HAXHIA GEZIM NAZMI DEMÇOLLI SULEJMAN BAJRAM DAJTI SHPETIM VESEL ISMAILAJ SOKOL DAUT PIRA SELMAN RAMIZ JOCA ASTRIT AVDURAMAN ZIZAJ ISMAIL SHAQIR DURAKU BILAL MYSLIM AHMETAJ YLBER BAFTJAR HOXHA ; GENCI YLBER HOXHA TONIN LUIGJ SIMONI PELLUMB MYFTAR SHABANI OSMAN HALIL XHEDIKU SHKELZEN XHEMALI SHUPLI ISA MEHMET DAUTI SAIMIR XHEMAL META BUJAR XHELADIN HASIMJA JORGO RAIF PILLATI XHAVIT REXHEP ISLAMAJ DERMISH SHANI ELEZAJ VIOLETA SHAQIR UZINI SHEFQET SEID SIDA ERIDJON ALBERT MUSOLLARI BEGLIE ALI KAMBERI JANI HYDAJET ZIKA FLAMUR HYSEN SHUPE SATBER PELIVAN BARDHOLLARI NIKOLL LLESH GJONI MIKEL ZEF PRENDI ILIR AQIF MUÇA MAKSIM TOSUM SERANI FATOS XHELAL RAHMANI FLAMUR SHEFQET TOTA BESIM SHAQIR VATA NIKOLL NDREC GJIKOLA MELEQ MEHDI BEQIRI SHEFQET HASAN SINANI AGIM MEHMET SULAJ RAMAZAN SHAQIR MEÇULLAJ NAZIFE RAMADAN DAJÇI NEVRUZ XHAFER BEJKO NDUE MARK MARGJONI ZIJA FATLI QAFA OSMAN LIMAN BESHIRI PASHK ZEF NDOJ PALE KOLE NDRECPECAJ LUAN ESAT SPAHIU MUHARREM HASAN XHELILAJ DRITAN HYSNI KOÇI ILIR ALI XHEKA ZEADIN MUMIN HAJDARI BAFTJAR SELIM CULLHAJ ARDJAN SELAMI KAPEDANI ISUF REFAT ZANI ZEF SHKURT PRENGA QEMAL HAMIT HOXHA SHAQIR DAN BILLA MRIJE VATE PYLLA BAFTI REXH KOVAÇI GURALI HETEM LLUPI ASLLAN MUHARREM QINAMI BASHKIM SULEJMAN GJOÇI BILAL FADIL SEJDINI FATMIR HYSEN DEMIRI SABEDIN KASEM BAJRAMI ELEZ QAZIM NDREU BUJAR QANI ÇELA PLLUMB GJERGJ SHYTANI MILTO RAKO LLUPO EDMOND HEKURAN MEJDANI HAJREDIN SULEJMAN XHEPA ARBEN HET MURATI ABEDIN MALIQ TARJA ENVER RIZA RAMA SEJFULLA ABELI MAXHAKU ZABIT REXHEP META DEMIR DAUT KASA HAMDI NEVRUZ MANÇE HAMIT HYSEN CUKA MARK BARDHOK DUKAJ XHEVAT IBRAHIM HIDRI ALTIN BEJTULLA HARIZI PELLUMB REFIK CENOLLI VALTER MUHAREM SADIKLLARI KURTISH ALI KADRIA GARIP AHMET DISHA MUHAMET HASUN MARA PJERIN PREK DELIJA LUAN BAJRAM BRIKA MUHAMET HYSNI BRAMATI SEJAT SULO ISUFAJ PERPARIM ADIL MUÇA URIM MUHARREM MIRDITA TASIM HAXHI BERZIU DALIP ALI OSMANI HEKURAN RASIM MALEÇKA ISLAM SALI BASHA MEVLAN BISLIM MEMISHAJ MUIS RAMADAN MIFTARI ANDON DAUT ÇUKA KADRI NUREDIN XHEPA RASIM SHKURT BAROHOXHA JONUZ RIZA MESHI SOKRAT RESHAT DRAGOTI NEBI NOK KONI PETRIT ADIL SULKAJ LUAN HALIL DOMI ADRIATIK HYSEN ABAZI FRANG NDUE GJOKA ADNAN XHALAL BALLA FATOS JAKUP BALLA GEZIM XHEVDET SHEME PETRIT MEFAIL DUKA PELLUMB MUHARREM XHEPA YLLI MUHAMET VRAPI GEZIM ALI TOLA SELIM MUSE RROGAMI SAMI MYSLIM MEMA HALIL CAN DUKA

SHEMSI YMER KASTRATI LUAN ALI BARDHI BIBE VLASH ARAPI NDERIM SHEFQET ISLAMI HYDRI FERIT GJONA MARASH ZEF MHILLI SABRI TAHIR BIBA KADRIJE SALI HAVALLXHIU ENSI SPIRO FILO ABDULLAH VELIKE HASANI XHABIR QERIM HIDRI GEZIM MYZI DUSHKU ARDIAN ZYBER ÇARÇIU ABDULLA VELIKO HASANI SEDIN SHABAN BUDO FLORI FAIK XHERRI AGIM OSMAN TOSKU MAKSI MARKO KOGJINI DASHNOR SEJDIN MALIQI LIN DEDE DEDNDREAJ NEZIR QAZIM JAUPI LUAN HAJRULLA TARE HEKURAN UK SKARRA MELEQ ALI XURE HAKI ELEZ MURATAJ KLODIAN ISMAIL LAÇI FATMIR RAHMAN ZEQOLLARI FISNIK BAJRAM MANAJ HAKI LUTFI SALKURTI BASHKIM RRUSTEM SHABANI ALFRED MENTOR MALUSHI ALI KURT SEFA EDMOND SHABAN PASHOLLARI BAJRAM XHELIL DOMI DURIM JONUZ ÇELANJI AGRON HYSEN SHUPLI RUSTEM ALI MURRJA IBRAHIM SALIKO METELLARI STAVRI THEODHORAQ NAKOLLI HYSNI AZEM SYLAJ REXHEP SALI GJONI MAIL HYSEN RODHAJ RAMADAN HALIT BAÇI NDRIÇIM MAKSUT ZIKA SHEFQET RESHIT GOXHABELLIU BEDRI NURI MYTEBERI VEHBI ALI VUKA HALIL VELI BAKALLI HAMDI SHAHIN KURTI XHAVIT SADIK SHKOZA ZENEL XHAFER BEJKO HAMZA ABAZ LIMI FEHMI QERIM LIKA PETRIT DODE NDOJ FATOS ADEM GLLOGA SADIKA MUSA ALUSHI KADIR VAIT NAJDA XHEM SHABAN TOTA SAJME SELMAN JASHARI ENVER IMER HOXHA FEHMI MUSTAFA VERIA BAFTJAR RAHMAN XHAMETA EDMOND ZENEL DERVISHI MUHEDIN QAMIL SALIU HASAN SHYQYRI KENGA HAJRULLA ARIF OSMANI XHEMAL HAJDAR KACOLLJA ZENEL HYSNI SHULI KRENAR MUHARREM ELEZI FLAMUR SHABAN DITA ISA HAJDAR ÇITOZI REXHEP SHAQIR MULAJ SELMAN ARIF RAMA LIME BEKTASH HARIZI SEIT SALI LEKA RAMIZ AHMET GRRICA KUJTIM KOLE DEDA NIMET EMIN QEMALI VEHBI HYSEN MUSTA ASLLAN DINE VELIA SAIMIR LUAN BREGU HALIM DANE JAHO NOVRUZ HAMDI CUKALI HYSNI BAJRAM TABAKU MANUSHAQE DUSHAN BAJRAMI NDRIÇIM XHAFER ÇEKREZI ZAMIR ABDI KACA TONIN KOLE DEDNDREAJ KUJTIM ISUF MUSTAFAJ BUJAR OSMAN BRATA SPARTAK QERIM BIBA HAMDI HAMZA LIKA HAJDAR ISMAIL ZERE RAMAZAN SELAMI KARIMANI MAKSIM SHABAN BARDHOSHI NATASHA TARE HASANAJ JAKUP MUSTAFA ZENELI HIKE MEHMET VELIA SHEFKI DOS STERMILLI ABEDIN HARIF AHMETAJ ALI QERIM VERTENIKU KASTRIOT ISMAIL YZO LUTFI ALI TUFA MALIQ SADIK LAJMERI DASHNOR TEFIK TARE DRITAN SABRI ÇEKLI AKI MUSTAFA RAKIPI LIRIM OSMAN TAHIRI FUAT SELAMI KARIMANI GAZMEN HAKIK TOSHI NEZIR DYRMISH HOXHALLARI BARDHYL XHEMAL ALVORA DRAGUT GAFUR HASA AGRON SELMAN ZUNA AJDIN ILJAS MUÇA KASTRIOT AVDYL HEBIBASI ASTRIT AZIS ARSHIMI BASHKIM QAZIM SINANI GEZIM REXHEP BEQIRI ENVER TAHIR HANA ISMET HAJREDIN SADAJ BESNIK ARIF ARIFAJ ABEDIN RAMIS SOFTA SHIBEQARE SELIM HOXHA RAMAZAN BAJRAM RAMA NAZIF QAZIM SINANI SKENDER SHEFIK SHABA ABAZ BEQIR NOZELLI RAMI QEMAL TAHO ISMAIL SELIM BARDHOSHI JASHAR BEKTASH LENA BEHAR EMIN MUÇA GAZMIR MYSLIM HOXHA KUJTIM XHEMAL TOSKAJ MHILL ZEF SHELNISHTA FATMIR FADIL VRAPI BESIM MURAT MUZHAQI SALI AVDYL ZHUPANI MEHMET BAJRAM OSMANI DYLBER ZEJNI YMERI PERPARIM SELADIN ISUFLLARI PERPARIM SELADIN ISUFLLARI FRANG MARK KOLAJ ELIDON ABDI SULA OSMAN ZYLYF ÇELMETA ARDIAN FASLLI SINANAJ BUJAR SELEJMAN HOXHA ARBEN RAMAZAN KARAJ ILIR SHABAN KASA SULBIJE XHELADIN MIJA RIDVAN BAJRAM KISHTA PETRIT SULEJMAN BARDHI ALIM METKE MEMAJ ADEM XHEME MUSLIA VIKTOR DEMI GJOLENA DULEMAN ISLAM LATA ZHUJE SHERIF NEZAJ SHKELQIM SHERIF HYSAJ DILAVER SHAQIR LOCA RUSTEM SULEJMAN GJANA QAZIM BAJRAM GJANA EDMOND EQEREM HASANI AFRIM SHEFQET TOPALLI OLSI NURI FIFO BESNIK RAMAZAN SKENDERI ASTRIT SEFEDIN ARIFLLARI LIMAN KASEM XEKA VLASH MARK MARKU DAN OSMAN BIÇAKU SHKELQIM HYSEN BALLA ARBEN AVNI SOPAJ NAIM HYSEN KURTI GURI HEKURAN SADIKLLARI ELVIS EMERLI ISMAILAJ XHEVAT DAMAN NELI XHELAL RASIM KOLDASHI SHERIF HASAN ZENELI LUÇIE SHAQIR XHABAFTI ALBERT LATIF KOLA ESMA DANE ELEZI NEBI IMERR ALHASA SHABAN REXHEP MERA SERVET BESIM HOXHA ZANO NAZIF MUHAJ LUAN SKENDER XHAMBAZI GJOVALIN PAL MARTICANAJ SAFET HASAN RAMA KALOSH TAFIL MUÇA ELMI IZET XHIVESHI SAMI RIZA MUÇA AGRON VELI PANARITI LEKE SHAN RAMAJ SAFET DALIP NELA GEZIM AXHEM ZENELI FAIK MUSTAFA SHEMSHIRI AJET HAXHI SHIMA NOVRUS SHEFQET KAPXHIU ETHEM NOVRUS BEJKO BASHKIM REXHEP OGRENI FEJZULLA ABAZ GJABRI BASHKIM HYSEN LLESHI FERIT NOVRUS BEJKO ALUSH ALI ZENELAJ RAUF ISA BASHLLARI ILIR BASHKIM MUSA ALBERT NEKI SULI ARJAN SPIRO SYZIU XHAVIT SELMAN ÇULLHAJ PERPARIM FADIL KRASNIQI HEKURAN XHAFER ABESHI SHKELQIM FUAT MERKURI PERPARIM RAIF LIKOLARI XHEMAL HYSEN MANKO AGIM FIQIRI IBRO HYSNI HASAN GJORLLAKU RUZHDI DEMIR DUSHA ABAZ SEFER STAFHASANI FETI KOÇI BREGASI HAXHI IDRIZ ISUFAJ BAJRAM HAXHI RUSHITI MAKRIKAM SELIM HAXHO RUSTAN SEFEDIN LOKA EDMOND QANI ZAIMI; VLADIMIR BAJRAM SINOIMERI ADEM BRAHIM CARA ARTUR SELAMI ÇAKOLLARI BEKTASH HAMZA LIMI BESIM MIFTAR DATJA SELIM SHEFQET GJANA SHKELQIM ARIF GAZIDEDE ZAMIRA RAHMAN STAFAJ DIAMANT FASLI ÇELIKU MEDAT MUHAMET ISMAILI MALIQ NUREDIN SULEJMANI AVNI QAMIL ALIAJ ZEF GJERGJ NDERVATAJ

HAMDI MURAT JOCA ZYBER XHAFER HALILI ARBEN HAZBI KASO ARDIAN FUAT HASANLLARI ZIJA SUK ZELAJ IBRAHIM SHAQIR KARAJ NAZMI SEFER EGRA NURI SULEJMAN ÇAKMASHI AGRON XHEVAIR XHARO EDMOND BASHKIM AGOLLI BENIAMIN BARDHYL SHEHU ANDREA MUSTAFA FLAMUR KUJTIM DERVISHI BARDHYL SHEKAT SHEHU RAMIZ ABAZ TAGA OSMAN MITHAT ÇULLHAJ RAMIZ ABAZ TAGA BEDRI KALEM POPSHINI FRAN MHILL PEPKOLA PAL JAK ÇUMRAKU BEGTASH MUHARREM KOLA ENVER ALUSH KARAJ MYZEJEN SHABAN AZUNI LUAN MUSTAFA CEKA BEGTASH MUHARREM KOLA BASHKIM NEZIR PACI FATMIR MYRTEZAN ALIJA BAJRAM RAMAZAN QORDJA AGRON RIZA PLESHA MUSATFA RIZA PLESHA EDMOND NAIM DUKA ARJANA RIZA PLESHA QEMAL SHEFQET DOÇI FLAMUR LIMAN ZITO BUJAR HASAN ÇIZMJA PERPARIM SABIT MATA ASTRIT MAHMUT ABDIAJ ERIOL TURABI DEMA GEZIM JUSUF DEDJA RAMADAN RAKIP DOKU ZEMRIE BAJRAM TOLA RASIM RIZA KOVAÇI NEZIR SELMAN CANAMETI ZEF NDUE LASKU GANI ISMAIL SEFOLLI FATBARDHA QAZIM MARKU ABDULLA QAZIM HANMJA AGRON QAMIL DISHA SINAN HAFUZ CENA AGIM JAUP QOSE BEXHET XHAFER HASMUÇA ISNI MEHMET BERAJ MYZEJEN ILMI MUÇOLLARI SHERIF ALI KULLAFI RONJA SHEME JOZAJ BANUSH EMIN LASHI DILAVER XHUMA SHERO ZENEL AHMET REXHA EDMOND JASHAR SOGANI SELIM SADIK MATRAKU TEME HYSNI ALIAJ SEFER NAZIM HYSOLLI LUTFI XHELAL POJANA BEGEZE JONUZ KORTESHI DRITAN JASHAR BUÇI REXHEP IMER LOKA HAMIT AKIT MURGU BRAHIM PASHO MUJOLLARI PERPARIM FEHMI BALI NEKI ALI MALO MUSTAFA OSMAN LEKA DRANDE PJETER PERNDROJ VATH DERVISH VRAPI ILIR MUHARREM ROÇI RAMADAN HYSEN LEKA MERSIN RESHAT ZADE SHEFQET HYSEN LEKA HAZER MEZIN MENAJ QEMAL SALI BARDHI TASIM SADIK VEHAPAJ NEZIR SALI HALILAJ SHPETIM ZENEL DERVISHI VLADIMIR NEVRUZ SELIMOLLARI GJERGJI BAHRI SADIKLLARI HAXHI REFAT HOXHA PJETER GJOK PRENDI PARTIZAN ALI ALLBANI FIDAI SHERIF PERISNAKA MUSAI QAZIM VLADI HARABI HASAN GJONI MUHARREM AVDURRAMAN QAMO QAZIM ALI ELEZI LEFTER BRAHIM HARKA ABAS IDRIS KAJMAKU RIZA SELADIN SELMOLLARI BASHKI NEXHBEDIN SAHITAJ PELLUMB ISLAM CIBAKU LATIF DAUT KASA DEMIR SADI MUÇALLA SAJE MYSLIM CEKA BARIJE SHEFKI BRAHOLLI PREND GJET PENDI SHKELQIM RAMADAN GERAJ NIKOLIN NDUE NIKOLLI GANI SHEFKI RAMA ZAIM JONUS SALKURTI KUJDES XHEMAL RAMA ASTRIT ESAT MURATLLARI HAMID QEFALIA SADRI NEKI LAZRI ESAT DOGJANI HASAN BAJRAM ZOTO FADIL IBRAHIM META DHIMITER BEJAJ NURI HYLVIU DOVLET MERSIM URUCI VLADIMIR MUJOLLARI EDUART BEXHET SALLA AFRIM TEME ALIAJ FERIT ISUF COLLAKU ABDURAHMAN VEHAP DOMI ALEKS ZINI CAUSHI DEFRIM,ZYLYFTA SELIMI DASHAMIR DERVISHI QEMAL ALUSH KARAJ VANGJEL BANI ILIR ROSHI AGIM VEIP LLANAJ AGRON ABEDIN SALIU GENTJAN MURAT CALI SHKELQIM FETISHI TASIM VESEL CENGU NEXHI GANI HATIXHE HAXHI LLESHI ENEKELEDA ISLAM SINANI MURSEL SHEMSI TAHIRAJ BALI ISMAILISUFAJ SAIMIR LUAN BREGU RRUSHDI NAZIF LUMI GEG VOCAJ EDUARD SHPETIM PODA REFIKO BESHELLO RAMADAN ISMAIL BODE AZEM HALIT CAKRAJ QANI ZALO CARCANI KADRI JASHAR BEQAJ SHAQIR KAMBER DOMI BAJRI SINAMATI FELASET MOLISHTARI REXHEP METO MUHAMETI BASHKIM ISMAIL HYKA ZEF GJERGJ GJOKA BEHAR FATLI QAFA ILIR ADEM TIFEKCIU LIMAN TAHIR LASKU FLORA HAKA YLLI MYSLIMAJ MARIE ZANE JORGJI SKENDER PRIFTI BUJAR BAHIR FLAMURAJ MYFIT FERIK ALI FATMIR ARIF TONCICA FITIM JAKUP BESNIK FAIK MANJANI ARMELA METALIAJ,NAZMIE META MILAIM ISLAM KOCEKU LUAN HAJDAR BREGU NEBI DEMARKU GAZMIR LUAN MATA RAKIP POLICI SEFEDIN SADIK CORJA AGIM SHYQYRI CEKA SHYQYRI QEFALIJA DALIP SHEM MATA PETRIT QEFALIJA BESNIK FERIT KOCI BASIR IBRAHIM CUPA BAJRAM SYTI HYSENBELLI BESIM ALI POLICI AGRON ARIF HOXHAJ DHURIM HAXHI BARDHI BASHKIM ALI GERMENJI VASIL QEMAL HASA LEONARD RAPOLLARI RAMAZAN ZEQIR MUSLIAJ MIRJETA HASANI ERJON SADIK PECA MIRJETA HASANI HYSNI BESIM XHYRA ARTAN BEDRI LICO RUZHDI DYLAVER DISHA DEMIR MUHARREM BARJAMI ILIR BERAM SUTA MENTOR JAHO HOXHA KURT BAFTIAR KURTI FLAMUR XHABAFTI KUJTIM ISLAM JAZAJ HYSEN ALI NINA ASLLAN SHUTINA KUJTIM NEZIR SULA ERZEN KUJRIM TOLA XHEMIL ISUF TERZIU SYRJA ILAS KOROMANI LUIZA MURRA ZABIT QAMIL LLESHI BAJAME IMER MEMACI NAZMI MUHARREM GJONI ARMIR NEVRUZ KUME JULI LILO SHAQIR BOKA MITAT QERIMI LLUKAN MISTO XHAGJIKA NIKE CUN PREKPERAJ ZYDI RAPO ZEQO BESIM HASAN LIKA EQREM MAHMUTI ADMIR LEKA NURI SEJDIN CUNI FEJZILETE LLESHI LUFTAR MALIA SHUIP EQEREM ELEZI FUAT EMIN MATA MUHAMET RAM FERIZOLLI FETAH LELA OSMAN ALI DURISHTI TR-NJ4-021232 SAMI TEFIK SADA FRANCESKO SHAQIR DAJA DURIM ALI XHAHYSA LULEZIM GANI HYKA FATIME SHABAN DIBRA MIRJANA SHABAN KASA ELTON MERSIN SHEHU ALFRED NJAZI NELO ALFRED NJAZI NELO MENTOR SULLTAN SELIMAJ

MERSIN FRANGU REXHEP META FATMIR HAMIT MALAJ JOANIS SOTIR TOSKA NAMIRE ARKAXHIU SHYQYRI RRAHMAN RAMICI STELA MESHINI ILIR LASKU BEQIR QAZIM HIDRI QAMIL BRUCI ARQILE PETRO CIKO AGIM VEIZI ARTAN HIDA ADEM HAZIZ SALIAJ NIAT MUHAMET LICI NAMIK SINANI ASTRTI FASLLI ALLIU GJOVALIN NDUE LEKAJ PERPARIM HALIT CUKALI ILDA ASTRIT AHMED QAMILE XHEMAL STAFA DRITAN SINANI VEPRIM HAZIS AZISLLARI JORGO ILMI LAMI FLAMUR BILIMAN BILIMANI ARMANDO ALIKO JOSIF KOCO PAPAGJONI MIRELA MUCA JETMIR PERGJEGAJ EQEREM RUSHAN VELIKOLLARI ILIR PERNASKA SOKOL ELMAZI FATMIR AHMETAJ OSMAN OSMANI NAIM SHAQIR MURATAJ AGRON MURATI ISA ZEQ KUCANA XHADI XHAFER FERHATI VEBI FARRUKU NURI RRAPO MYKAJ MYFTAR SORRA SEFE VILA BALI YMER YMERI ALI HYSNI CANE AZBI BAFTJAR SHQYPI MIRUSH CEKA RAMIZ KOVACI NAZMI TOMANI BAFTJAR KALOSH KADA MAKSIM LLAZAR NAKO BLERIM SAMI BALLA ILIRJAN TAJAR DURO BARDHOK MARASH DELIA NIKOLL GJETE DOCI FITIMTAR DERVISH DURMISHI GJERGJ FEKO AZISLLARI ROZE NDUE MEKOLLI HYSEN JONUZ GOLECI ENGJELL MUAREM ISUFI MENYRE HYSA FITIM RAMAZAN TAFAJ PAJTIM XHEVAT CADRI AZDREN MALAJ FADIL BAJRAM KALIQI BUJAR XHEVIT MARISHTA VETMI KETA NIKOLL MILAN KOLDREU SABRI ZENEL BARA HALIL MALIQ BOJKA GRAMOS BUNDO GEZIM NDOC GJONAJ ISLAM PASHOLLARI SHPETIM ALIT KACIQI KLEMENTIN MARASH TABAKAJ FERIT MUSA CARAJ VAIT BASHKIM MIRA MELAZIM XHEM LALA LIRADIN SADIK ZUNA BAJRAM BAJRAM CERPIA SHERIFE BRAHIMI BESNIK AHMETBEAJ SHPETIM XHAFER ZHUKA SULEJMAN PEQINI SIMON MALETAJ ILMI-AGIM SULA FERIDON KAJA DRITAN GANI MAZREKU ARBEN SULEJMAN BERISHA BESIM CIFLIKU MARENGLEN NESHAT SENI BESIM CIFLIKU TAFIL GANI LUSHI ESREF KAPO VALDETE PERNASKA ILDI MAHMUTI ALTIN QOSE NJAZI SAMI FERATI YLLI,TOFIK HAQIF KOLECI AKTEN QAZIM XHIXHO, SELIM YMER KURTULAJ MIRASH VATE ALIAJ HATIXHE ISA HYSENI NIKE GJON GJOLI GAZMEN BARDHYL BRAHJA SEIT LIKA NIJAT KROI TAHIR LAPRAKU LEFTER LUSH GESHTENJA FATMIR BEKTASH CELA ASTRIT ENVER PASHA NIJAT KROI FATMIRA RUSTEM MULOSMANI ZENEL LLESHI SELMAN VISHA LAIM SAIT MARKJA SOKOL FERIZ GASHI ABEDIN PLANGARICA EDUARD TAHIR MEHALLA AGIM RAMO CIROKU EDUART RAKIPI BESNIK AHMET BERISHA GEGE MARK QOKAJ MINA ALEKS RISTO FILIP NDOC GJONAJ HYSNI RUKA ARTAN HAXHI HAMZAJ JAHJA DELIA FLAMUR SINAN SHKRETA BEHAR HOXHAJ BESNIK,IBRAHIM ISAK HYSENAJ FITIM ISLAMI PAL VELA ARTAN RAMAZANISMAILI KOLIQ PJETER NIKOLLI IDRIZ HYSAJ NOVRUZ RRAPO MYRTAJ ALTIN DUQI ALMA SHKOZA HILMI HALIM ABDIU MAKBULE CERCIA XHAVIT GANI HAXHIMALI MIRJETA HOXHA PETRIT FARI ZENELI REIZ SAMIT BAKIASI KAMBER NEVRUZ HALILAJ ILMI MUSTAFA SHAHU ILIR OSMAN LOSHA AGIM SADIK KUQO LEONARD VILA LUMTURI ISAKU NDUE PAL KERAJ NEVRUS ABAS DURMISHLLARI SKENDER SKENDERI ALI SHAHINI BEJTULL HARIZI HAKI HYSEN SKARRA ILIR DANGAJ SEFEDIN XHAFER XHARRI HASAN ISMAIL HASTOCI CANI DALLANDYSHE KURT SOKOL GASHI HALIL SEFER KULLAKSHI, TIRA FATOS XURRE FUAT NUSRET KARAMETO QEMAL HASAN MAMICA FATOS XURRE KUJTIN FADIL CULLHAJ FATOS MUHARREM KULLA RESHAT VEIS ALIKO ISMET TAHIRI VIJOSA SHYQRI LICI MEHMET MUHAMED CARA ALFRED KACANI RRUSHE ALI KITA SHPRESA FETI LAMCE AFRIM ZENEL TERZIU HALIM HYSNI KRAJKA DHIMO PALI GJIKA ARDIAN ENVER PALUSHI AVDYL IBRAHIM CELAJ HYRIE ISUF TRUSHILLA PETRIT NEZIR JATA RAPI NEXHIP KAMENICA FUAT SEFER TELI MEHMET BRAHIM SELIMAJ MILTO RAKO LLUPO ALLAMAN SELMAN RECI GURALI LUTFI STOJKU EDUAR MARK PERCUNI NAIM QAZIM PASHA,MEXHIT QAZ AGRON XHAFER VRAPI HALIM GJANA HASHIM ZENELI BASHKIM BAJRAM SHIMA NEZIR HALIL BOJKA KUJTIM HYSEN ZENELAJ SOKOL MYSLYM ZOTO DRITAN OSMANI KUJTIM HYSEN ZENELAJ RESMI FEJZO TEKI PARLLAKU DEDE NIKOLLE MARKU ISA SELMAN CELA YDRI GURI PASHOLLARI FATMIR LIME BAZATI ILIA BEQIR KOKA RIZA MASHA VIKTOR HAXHI DACI, ROLAND JACE BLEDAR CEPANI ILIR QAZIM XHIXHO GEZIM HAMZA BENDO TONIN SHPANI FUAT NEVRUS KAMBERI SYRJA ILAS KOROMANI NORA DURO VJOLLCA MUHAMET PRENDUSHI AGIM SELMAN KOLLAKU SHEFQET RESHIT GOXHABELLIU REFIK HARIT ELMADHI OSMAN HAXHI XHUMRI ILJAZ SEITALI BASTRIU BUJAR BREGU VLADIMIR BEQIR SHPENDI XHEVDET FEZULLA MALI SKENDER XHEMAL KACDEDJA FLORE MHILLI XHANE FERIT CELA AFRIM NAMIK SALIAJ ALI SAHIT NEZA,TIRANE NDUE DED QEHAJA DRITAN XHAHO FLORINA TOMOR CAUSHI AGIM SABRI HILA ILIA BUKA FREDI HAZIZ MALO

FATMIR VLADI NAZMI DEMIR TOCI GEZIM NURI GEGOLLI HEKURAN FERAT DAJLANI ALKET HAJDERASI FIQERETE BALLA ZIHNI LOLOCI LEONARD FADIL CAMI ARBEN BEGTASH BARZEZI FATOS VELI PUNAVIJA ARTJAN RAPI KAMENICA SAKIP SELMAN SULA MIMOZA XHAMAQI FIQIRI HASAN KOLLARI SOTIRAQ GJATA MEDI METALIAJ AVNI GANI DUSHA ARTUR SEFEDIN ZYFI BESNIK KASEM PEZA DAVID MYREZA ULQINAKU, NDRE MARK MARKU MIMOZA AGO ALBANA CUNAJ BESNIK ARIF ARIFAJ EDMOND XHAFER ZHUKA SEIT TEME AJAZI SELIM ABDULLA HYSALIU XHEVAHIR JAKUP KAMBERI MERSIN KASEM ALIU FATOS ZYBER MUKA + BANORET QAZIM ADEM QEFALIA ADELINA BAKIRI QAMIL SHAHIN BARAMAJ FATMIR NOKA DHURATA SEFER DEMNERI REZARTA MUHARREM THANASI HAMID QEFALIA SADRI NEKI LAZRI ESAT DOGJANI HASAN BAJRAM ZOTO FADIL IBRAHIM META DHIMITER BEJAJ NURI HYLVIU DOVLET MERSIM URUCI VLADIMIR MUJOLLARI EDUART BEXHET SALLA AFRIM TEME ALIAJ FERIT ISUF COLLAKU ABDURAHMAN VEHAP DOMI ALEKS ZINI CAUSHI DEFRIM,ZYLYFTA SELIMI DASHAMIR DERVISHI QEMAL ALUSH KARAJ VANGJEL BANI ILIR ROSHI AGIM VEIP LLANAJ AGRON ABEDIN SALIU GENTJAN MURAT CALI SHKELQIM FETISHI TASIM VESEL CENGU NEXHI GANI HATIXHE HAXHI LLESHI ENEKELEDA ISLAM SINANI MURSEL SHEMSI TAHIRAJ BALI ISMAILISUFAJ SAIMIR LUAN BREGU RRUSHDI NAZIF LUMI GEG VOCAJ EDUARD SHPETIM PODA REFIKO BESHELLO RAMADAN ISMAIL BODE AZEM HALIT CAKRAJ QANI ZALO CARCANI KADRI JASHAR BEQAJ SHAQIR KAMBER DOMI BAJRI SINAMATI FELASET MOLISHTARI REXHEP METO MUHAMETI BASHKIM ISMAIL HYKA ZEF GJERGJ GJOKA BEHAR FATLI QAFA ILIR ADEM TIFEKCIU LIMAN TAHIR LASKU FLORA HAKA YLLI MYSLIMAJ MARIE ZANE JORGJI SKENDER PRIFTI BUJAR BAHIR FLAMURAJ MYFIT FERIK ALI FATMIR ARIF TONCICA FITIM JAKUP BESNIK FAIK MANJANI ARMELA METALIAJ,NAZMIE META MILAIM ISLAM KOCEKU LUAN HAJDAR BREGU NEBI DEMARKU GAZMIR LUAN MATA RAKIP POLICI SEFEDIN SADIK CORJA AGIM SHYQYRI CEKA SHYQYRI QEFALIJA DALIP SHEM MATA PETRIT QEFALIJA BESNIK FERIT KOCI BASIR IBRAHIM CUPA BAJRAM SYTI HYSENBELLI BESIM ALI POLICI AGRON ARIF HOXHAJ DHURIM HAXHI BARDHI BASHKIM ALI GERMENJI VASIL QEMAL HASA LEONARD RAPOLLARI RAMAZAN ZEQIR MUSLIAJ MIRJETA HASANI ERJON SADIK PECA MIRJETA HASANI HYSNI BESIM XHYRA ARTAN BEDRI LICO RUZHDI DYLAVER DISHA DEMIR MUHARREM BARJAMI ILIR BERAM SUTA MENTOR JAHO HOXHA KURT BAFTIAR KURTI FLAMUR XHABAFTI KUJTIM ISLAM JAZAJ HYSEN ALI NINA ASLLAN SHUTINA KUJTIM NEZIR SULA ERZEN KUJRIM TOLA XHEMIL ISUF TERZIU SYRJA ILAS KOROMANI LUIZA MURRA ZABIT QAMIL LLESHI BAJAME IMER MEMACI NAZMI MUHARREM GJONI ARMIR NEVRUZ KUME JULI LILO SHAQIR BOKA MITAT QERIMI LLUKAN MISTO XHAGJIKA NIKE CUN PREKPERAJ ZYDI RAPO ZEQO BESIM HASAN LIKA EQREM MAHMUTI ADMIR LEKA NURI SEJDIN CUNI FEJZILETE LLESHI LUFTAR MALIA SHUIP EQEREM ELEZI FUAT EMIN MATA MUHAMET RAM FERIZOLLI FETAH LELA OSMAN ALI DURISHTI TR-NJ4-021232 SAMI TEFIK SADA FRANCESKO SHAQIR DAJA DURIM ALI XHAHYSA LULEZIM GANI HYKA FATIME SHABAN DIBRA MIRJANA SHABAN KASA ELTON MERSIN SHEHU ALFRED NJAZI NELO ALFRED NJAZI NELO MENTOR SULLTAN SELIMAJ MERSIN FRANGU REXHEP META FATMIR HAMIT MALAJ JOANIS SOTIR TOSKA NAMIRE ARKAXHIU SHYQYRI RRAHMAN RAMICI STELA MESHINI ILIR LASKU BEQIR QAZIM HIDRI QAMIL BRUCI ARQILE PETRO CIKO AGIM VEIZI ARTAN HIDA ADEM HAZIZ SALIAJ NIAT MUHAMET LICI NAMIK SINANI ASTRTI FASLLI ALLIU GJOVALIN NDUE LEKAJ PERPARIM HALIT CUKALI ILDA ASTRIT AHMED QAMILE XHEMAL STAFA DRITAN SINANI VEPRIM HAZIS AZISLLARI JORGO ILMI LAMI FLAMUR BILIMAN BILIMANI ARMANDO ALIKO JOSIF KOCO PAPAGJONI MIRELA MUCA JETMIR PERGJEGAJ EQEREM RUSHAN VELIKOLLARI ILIR PERNASKA SOKOL ELMAZI FATMIR AHMETAJ OSMAN OSMANI NAIM SHAQIR MURATAJ AGRON MURATI ISA ZEQ KUCANA XHADI XHAFER FERHATI VEBI FARRUKU NURI RRAPO MYKAJ MYFTAR SORRA SEFE VILA BALI YMER YMERI ALI HYSNI CANE AZBI BAFTJAR SHQYPI MIRUSH CEKA RAMIZ KOVACI NAZMI TOMANI BAFTJAR KALOSH KADA MAKSIM LLAZAR NAKO BLERIM SAMI BALLA ILIRJAN TAJAR DURO BARDHOK MARASH DELIA NIKOLL GJETE DOCI FITIMTAR DERVISH DURMISHI GJERGJ FEKO AZISLLARI ROZE NDUE MEKOLLI HYSEN JONUZ GOLECI ENGJELL MUAREM ISUFI MENYRE HYSA FITIM RAMAZAN TAFAJ PAJTIM XHEVAT CADRI AZDREN MALAJ FADIL BAJRAM KALIQI BUJAR XHEVIT MARISHTA VETMI KETA NIKOLL MILAN KOLDREU SABRI ZENEL BARA HALIL MALIQ BOJKA GRAMOS BUNDO GEZIM NDOC GJONAJ ISLAM PASHOLLARI

SHPETIM ALIT KACIQI KLEMENTIN MARASH TABAKAJ FERIT MUSA CARAJ VAIT BASHKIM MIRA MELAZIM XHEM LALA LIRADIN SADIK ZUNA BAJRAM BAJRAM CERPIA SHERIFE BRAHIMI BESNIK AHMETBEAJ SHPETIM XHAFER ZHUKA SULEJMAN PEQINI SIMON MALETAJ ILMI-AGIM SULA FERIDON KAJA DRITAN GANI MAZREKU ARBEN SULEJMAN BERISHA BESIM CIFLIKU MARENGLEN NESHAT SENI BESIM CIFLIKU TAFIL GANI LUSHI ESREF KAPO VALDETE PERNASKA ILDI MAHMUTI ALTIN QOSE NJAZI SAMI FERATI YLLI,TOFIK HAQIF KOLECI AKTEN QAZIM XHIXHO, SELIM YMER KURTULAJ MIRASH VATE ALIAJ HATIXHE ISA HYSENI NIKE GJON GJOLI GAZMEN BARDHYL BRAHJA SEIT LIKA NIJAT KROI TAHIR LAPRAKU LEFTER LUSH GESHTENJA FATMIR BEKTASH CELA ASTRIT ENVER PASHA NIJAT KROI FATMIRA RUSTEM MULOSMANI ZENEL LLESHI SELMAN VISHA LAIM SAIT MARKJA SOKOL FERIZ GASHI ABEDIN PLANGARICA EDUARD TAHIR MEHALLA AGIM RAMO CIROKU EDUART RAKIPI BESNIK AHMET BERISHA GEGE MARK QOKAJ MINA ALEKS RISTO FILIP NDOC GJONAJ HYSNI RUKA ARTAN HAXHI HAMZAJ JAHJA DELIA FLAMUR SINAN SHKRETA BEHAR HOXHAJ BESNIK,IBRAHIM ISAK HYSENAJ FITIM ISLAMI PAL VELA ARTAN RAMAZANISMAILI KOLIQ PJETER NIKOLLI IDRIZ HYSAJ NOVRUZ RRAPO MYRTAJ ALTIN DUQI ALMA SHKOZA HILMI HALIM ABDIU MAKBULE CERCIA XHAVIT GANI HAXHIMALI MIRJETA HOXHA PETRIT FARI ZENELI REIZ SAMIT BAKIASI KAMBER NEVRUZ HALILAJ ILMI MUSTAFA SHAHU ILIR OSMAN LOSHA AGIM SADIK KUQO LEONARD VILA LUMTURI ISAKU NDUE PAL KERAJ NEVRUS ABAS DURMISHLLARI SKENDER SKENDERI ALI SHAHINI BEJTULL HARIZI HAKI HYSEN SKARRA ILIR DANGAJ SEFEDIN XHAFER XHARRI HASAN ISMAIL HASTOCI CANI DALLANDYSHE KURTI SOKOL GASHI HALIL SEFER KULLAKSHI FATOS XURRE FUAT NUSRET KARAMETO QEMAL HASAN MAMICA FATOS XURRE KUJTIN FADIL CULLHAJ FATOS MUHARREM KULLA RESHAT VEIS ALIKO ISMET TAHIRI VIJOSA SHYQRI LICI MEHMET MUHAMED CARA ALFRED KACANI RRUSHE ALI KITA SHPRESA FETI LAMCE AFRIM ZENEL TERZIU HALIM HYSNI KRAJKA DHIMO PALI GJIKA ARDIAN ENVER PALUSHI AVDYL IBRAHIM CELAJ HYRIE ISUF TRUSHILLA PETRIT NEZIR JATA RAPI NEXHIP KAMENICA FUAT SEFER TELI MEHMET BRAHIM SELIMAJ MILTO RAKO LLUPO ALLAMAN SELMAN RECI GURALI LUTFI STOJKU EDUAR MARK PERCUNI NAIM QAZIM PASHA, MEXHIT QAZIM PASHA AGRON XHAFER VRAPI HALIM GJANA HASHIM ZENELI BASHKIM BAJRAM SHIMA NEZIR HALIL BOJKA KUJTIM HYSEN ZENELAJ SOKOL MYSLYM ZOTO DRITAN OSMANI KUJTIM HYSEN ZENELAJ RESMI FEJZO TEKI PARLLAKU DEDE NIKOLLE MARKU ISA SELMAN CELA YDRI GURI PASHOLLARI FATMIR LIME BAZATI ILIA BEQIR KOKA RIZA MASHA VIKTOR HAXHI DACI, ROLAND JACE BLEDAR CEPANI ILIR QAZIM XHIXHO GEZIM HAMZA BENDO TONIN SHPANI FUAT NEVRUS KAMBERI SYRJA ILAS KOROMANI NORA DURO VJOLLCA MUHAMET PRENDUSHI AGIM SELMAN KOLLAKU SHEFQET RESHIT GOXHABELLIU REFIK HARIT ELMADHI OSMAN HAXHI XHUMRI ILJAZ SEITALI BASTRIU BUJAR BREGU VLADIMIR BEQIR SHPENDI XHEVDET FEZULLA MALI SKENDER XHEMAL KACDEDJA FLORE MHILLI XHANE FERIT CELA AFRIM NAMIK SALIAJ ALI SAHIT NEZA,TIRANE NDUE DED QEHAJA DRITAN XHAHO FLORINA TOMOR CAUSHI AGIM SABRI HILA ILIA BUKA FREDI HAZIZ MALO FATMIR VLADI NAZMI DEMIR TOCI GEZIM NURI GEGOLLI HEKURAN FERAT DAJLANI ALKET HAJDERASI FIQERETE BALLA ZIHNI LOLOCI LEONARD FADIL CAMI ARBEN BEGTASH BARZEZI FATOS VELI PUNAVIJA ARTJAN RAPI KAMENICA SAKIP SELMAN SULA MIMOZA XHAMAQI FIQIRI HASAN KOLLARI SOTIRAQ GJATA MEDI METALIAJ AVNI GANI DUSHA ARTUR SEFEDIN ZYFI BESNIK KASEM PEZA DAVID MYREZA ULQINAKU, NDRE MARK MARKU MIMOZA AGO ALBANA CUNAJ BESNIK ARIF ARIFAJ EDMOND XHAFER ZHUKA SEIT TEME AJAZI SELIM ABDULLA HYSALIU XHEVAHIR JAKUP KAMBERI MERSIN KASEM ALIU FATOS ZYBER MUKA + BANORET QAZIM ADEM QEFALIA ADELINA BAKIRI QAMIL SHAHIN BARAMAJ FATMIR NOKA DHURATA SEFER DEMNERI REZARTA MUHARREM THANASI ZARTA HASIM ZEBA + BANORET ARTA HAZIM XEBA + BANORET RIZA JONUZ SHEHU BAJRAM QAMIL LEKA BESNIK ISMAILGECI HAJREDIN FEIM RAMIZI HALIM HASAN SALA FATOS BASHA ARIF ZALO KADIOLLI XHEMAL BAFTIAR ISAKU SHKELZEN NDOC GJONI FATMIRA BUNGURI XHEMAL LAVER KREKA ARQILE VANGJEL DHANA FADIL SULA ELVIRA ZAKA VELI HAZBI HARIZI LIRIM FASFI SHAHOLLI BARDHYL NGJELI TOKA, FRAN ZEF SELMANI GENCI TEFIK LAMI, SHQEFEN DED ZYLI SKENDER COL RRAHMANI RAMAZAN HALIM DUSHKU ALI SEFER LAMCELLARI RIFAT ISLAM SHAHINI SUZAN VATH HARAPI FADIL ZYBER ALLUSHI MUHAMET RRUMBULLAKU HYSNI REFIK SINA ALBERT HETEM SALIKO LIMAN KASEM XEKA FATBARDHA HALIL CULLHAI SULEJMAN ZHUGLI KUJTIM ABDYL EMIRI


e mërkurë, 17 tetor 2012 www.mapo.al

TEUTA BARDHYL VRUSHO VIOLETA LAMCE SPIRO GJONI DHE ARJAN GJONI ZAIM BARDHI AHMET SHERIF ISAKU XHELO NEXHIP DURO SAFET ELEZ KOCI HEKURAN TARLLAMISHI ZFORE APOSTOL DACI DHE BANOret HEKURAN TARLLAMISHI NIAZI HYSENBELLIU FATJON NIKOLLI GJELOSH NDUE GJONIKAJ ILIR QAZIMI SELFIE DANO SHABANI+BANORET HEKURAN ALI KADRIU LEMI MUCAJ XHEVDET QAZIM STAFA ELEZ REXHEP DELIA EDMOND THOMA LENA SHPRESA MUHAREM BUCAJ SABA ALI HYSA PLUS BANORET SAMI NAZAR ISMOLLI REXHEP ELEZAJ (ME PROKUR) IRFAN SAFET HYSAJ EQEREM ABDULLARI ILJAS XHETAN KESHI BANUSH DALLASHI ERMIRA OSMAN XHAMETA MURAT ALI TOPALLI EDMOND SPAHO,TH.LACO,B.REXH NIKOLLA THANASI ILIRJAN MULOSMANI ENVER XHEMAL ZENELI MAN REXHEP NEZIRAJ QOKAJ AGIM HAMEZ IBRAHIM TOTA KUJTIM KURT SULAJ FLAMUR ALI AZIZI AHMET DALIPI SHPRESA GASHI ALTIN FERIT FEZO FADIL HAQIF TROCI SHYQYRI MERSIN BREGU ISLAM SADIK LLAPI ADNAND FATMIR LAMCAJ SHYQYRI BREGU PELLUMB RIZA VULA ZENEL HAXHI XHUMRI IDEAL SHEFQET BILLA GJON MARK NOKAJ TEKI ADEM LAMAJ VIGJELENT LYTFI IBRAHIMI MIRANDA HYSENI PAJTIM EMIN VEIZI ZYHDI HAXHI STAFA BLERIM ISA DEDA,SANIE ABAZI ENVER QAMIL KICAJ VLADIMIR GERMENJI FLORINA HALIT CAMI BEHAR HYSI YLLI RAMAZAN NALLCIA BEGLIE KAMBERI HYSEN HAXHI ZENELI NADIRE METAN KUNDJA ALBERT METE BORA KUJTIM MUCA FATMIR FADIL SALLA SABI TUSHA LAZE SELFO SALIAJ ALTIN SAKIP ELEZI SALI CEN ISTREFAJ BILLA SHEFQET SHPETIM HAMDI HASA AGRON ISMAIL ZENELI MIRASH VATE ALIAJ KLEIDI XHAJA GJOLEK REXHEP AJDINAJ KASTRIOT ZEQIR KASEMI SHKELQIM FUAT MERKURI BESIM HAJDAR SAKA HYSEN BELBA IBRAHIM BAJRAM MUCA ZYBER MUHARREM BERZINI MYFIT LUTFI KRASTA JAK PJETER NDRECA SELAMI LEKA RAPO QAZIM LAMLLARI KADRI ISUF SARACI BISLIM SADIK QELIA RAMIS HAJREDIN LULAJ HASAN LIMAN SHERA AFERDITA MYRTO SALIASI LULEZIM FADIL CANI NDOC MARK ZMALI SHKELQIM MUKA ARTUR XHEVDET SHEHU UZRI MYRVET ALKU BEDRI EMIN KURTI FADIL ABDULLA DEMNERI LUAN DEMIR HYSA ARBEN SYRJA FERO NDUE FRAN SHURLA FIQIRETE MUHARREM SHIMA VJOLLCA HOXHA MALIQ HAZIZ LUSHA SHKELZEN GJONI PANDELI MURAT JONUSLLARI MEFAIL ISMET TOLA LUSH PREL UKCAMAJ NDOC MARKLEKAJ BAJRAM MYRTEZA HETEMAJ, DEDE FRROK GJOKA ALI SAFET MURAJ NAZMIJE SKENDERI,L.ZHILLA BUJAR NESIM MATAJ QEMAL GACAJ HAMIT METELI SHIJAKU SAIMIR DEDE ARTUR ALI MUJA GENCI LATIF RROSHI ZAIM MURAT JONUSLLARI TONIN NIKOLL MARKU KUJTIM SALI HAXHIU MIMOZA HAJDARMATAJ CLIRIME PACARA ARTUR RESHAT SHAHOLLARI KUJTIM QAMIL KITA SHPRESA REKA ZADRIAN HASA+BANORET ROLAND MUSTAFA BREGASI PANAJOT+FARI+SOTIR TELO DAJ PETRIT HYSA LILJANA MESHAU JONUZ BEQIR MUCAJ GJERGJ PERGJEGAJ ERKAN BARDHYL RECI FATMIR LIMAN LIMA+BANORET NURI SEFEDIN BOFE DURMISHI ARIF BAJRAM HOXHA ZENUN COL ABAZAJ FLORINA CAMI AJSHE IZET ISTREFAJ ADMIRUSH HIDAJET HIDO+BANOR RIZA SELFO METKO SHAQIR RIZA SHTISHI FIQIRI RAHIM HASA BEHAR ALI SHAQE MYZAFER,ADMIRIM HOXHA KRISRAQ VASIL KOTI MUHAMET HALIL GECI PERPARIM LAMA AJET RUSTEM DEVA FATMIR HYSEN PASHOLLARI VIKTOR GJON KAZA ULSI, ARBEN, ADHURIM TOQI HAXHI ZENEL ZENELI,ARBEN ZENELI kthim lekesh QAMIL MERSIN KRASHI AGRON HALIL QERSHORI ISUF FURABEJ FRAN MEHILL PEPKOLAJ ARBEN BAJRAM XHIXHABESI VATH LIMON CATRRI BUJAR,GANI,HAJDAR HAKIK DAK ARDJAN KAPEDANI ANDREA HYSEN SULA JONUS HASAN ALLKOCI AGRON RAMIZ DURBAKU HAXHI SADRI QELIA KASEM ALIZOTI REIS TARE KOKALLAJ FATOS QANI BAROLLI KOCO QAFKO LAIM QEMAL KAMBERAJ ADMIRUSH HIDAJET HIDO ASTRIT RAMAZAN OSMANI MIRIL SOTIR NAKO BRUNILDA KOLPEPAJ BUJAR DAKU ERMIRA SHIMA ISA MEHDI HOXHA LORENC XHELO CUNA PELLUMB ISUF BRACE TOMOR IBRAHIM LIFO LAVDRIM HAJREDIN KURTI FATMIR MUSTAFA THARTORI NDUE PJETRI KUJTIM BAJRAM HEKURI GEZIM RAPO VILA AGIM SHAQIR NDREGJONI LULZIME BRACI NERUZ SAEDIN SHIRA HAJDARAJ GENC EJUP HOXHA GEZIM RAMAZAN SHABANI PELLUMB MATRAKU MAKSIM HAXHIA VLADIMIR MARK MALUTA PJETER PAL MHILLI LINDRIT REXHEP ARAPI ESTREF,ADHURIM,QAZIM KAPO VIKTOR NDUE PJETERGJOKAJ HASAN SEIT VATA +BANORET BEHAR QEMAL TRIMI BESNIK RUSET TALELLI XHEMAL HASAN SHAHINI HALIT SOKOL VELAJ SPIRO GACE MARKA RESHAT ALHYSA TAHIR BARKAJ MENDIE KADRI LALA PERPARIM AKROBATI AGUSH ZINI NOTAJ+BANORET NIMAN IBRAHIM HOXHA MAHMUT ZUNA ALIKO META OLSI NURI FIFO QERAM ADEM AGA BAJRAM RAIF YZEIRI KAPLLAN FADIL HOXHA BUJAR MEJDI BILUSHI ALFRED DUKA KADIR NAJDA BAJRAM RUSHITI SERVETE KANTO ARTAN BAKO HAXHI ARTAN BAKO HAXHI ARTAN BAKO HAXHI KRISTAQ DHIMITRI LLAPA+BANO EDISON SAFET HOXHALLARI BAJRAM MYSLIM XHAJA QAZIM HTSEN META

XHEVDET ALI BALI SAMI IDAJET KOBUZI, TIRANE XHAVID QAMIL GARUJA EDUART RUSTEM BARDHI ALEKS SERVET TOÇKA FATMIR MUCOLLARI NEVRUZ IBRAHIM RROSHI FLORA KOLI POPA LAVDRIM LATIF CANI SKENDER MYNYR HOXHAJ PERRIND BEKTASH VELILLARI LEKE PASHK MALSHI MAKSUT SELIM HYSA GJOVALIN ZEF DEDAJ IBRAHIM MUSTAFA AZUNI KASTRIOT MUHARREM RODI SALI REXHEP XHINA BAJRAM PECI ALI YMER HOXHA HATEM DERVISHI HAVA HALIL FILOLLI VERI HAKI MERKO ASLLAN GANI KASMOLLARI BUJAR HOXHA HAMIDE MUS SALLAHU REZARTA ZHUKRI ARBEN XHEMALOLLARI,LAVDIM S VELI FADIL DUSHA DAUT KAPLLAN SEFULLAJ YLLI NORJA JONUZ IBRAHIM META DAFINE LAMCE REXHEP DILAVER LLESHI lilJANA MESHAU MIRJAN HAXHI TOTA ENVER SALI MUSABELLIU NEBI JONUZ LUZI MILIANA POGA FATMIR SULEJMAN KAZIU MARIE PJETER HAKLAJ BAJRAM SULO AGALLIU PETRIT KOZMA VASILI E PELLUMB FAIK KADILLARI HALIM TOMASH HAJDARI EDISON SAFET HOXHALLARI AVDULLA DISHA SUZAN AVDULLA SHKEMBI RIFAT SHAHINI,ISLAM SHAHINI JASHAR ISLAM PALUSHI NIKITA TAULLA MANOKU, HASAN VESEL QOKU LATIF RESHIT LUZI XHEVDET ISMAIL ZERE SADIK MAN MULAJ PELLUMB ARIF HOXHA SHPETIM ISMAIL ABAZI KURT MEXHIT KOÇI LLAZAR BAJRAM RAZA NEVRUS ALIT KAÇIQI ABDI ISUF SHAHINI ARBEN BESIM KAZANI SAMI VESEL AJDINI,LAVDIMIR DILAVER ABDI UKA AGRON KERCIKU BEHET GJYLADIN LIPO DED VLADI IRAKLI ALI LAKO ENGJELLUSHE EMINI FIQIRI MUSTAFA TRESA NAZMI KUMANOVA FEJZULLA RESHIT BALI SUL SALI BASHA JORGJI SKENDER PRIFTI GENTJANA THACI QEMAL YMER KASTRATI ASTRIT NAZMI KOKA NAZMI BAJRAM HARIZI TRIFON TOSKA ALBERT KODHEL SALIAJ MITAT RANE ISMAILAJ +BANORE REFKI,MUHAMET DEMUSH BALLCA KRISTO THANAS ANASYAI SKENDER FADIL BOBOCERRI RAMIZ AHMET ORUCI REXHEP OSMAN FILOLLI SEFER HYSEN GJOKA QAZIM HYSNI AGOLLI AJET KADRI LILA,DERVISH SHA FEJZO HEKURAN RAPANJ HARUN ASLLAN JATA SOKOL MITAT LAKI DRITAN DYLAVER MUKA LLAMBA MITI ÇELNIKU SINAN HAXHI KROSI HYSEN BAJRAM ÇELA; RAM HALIL XHEMIL HOXHA BAJRAM ÇELA ISA KADRI SHEQERUKAJ VIKTOR FARIK SKENDERI ABDULLA VESHI LIMON QAMIL SOKOLI PARTIZAN XHELAL CULLHAJ PERPARIM REFAT ZANI NURIJE NICOLAS LIRIJE SADIK BELULI DEFRIM RAMADAN AGOLLI BASHKIM RASIM KOLDASHI MUSTAFA RAMAZAN MURATI SHKELQIM ALUSH BAJRAMI MUS ELMAZ CEJKU MEHDI HAZIZ ISMILI GEZIM YMER CELA LUK,TOM,GASPER,KATRIN KALAJ NJAZI XHELUL BELULI BANUSH MEHMET KOÇI DRITAN PAPANASTASI DORJAN SAMI DIBRA NOVRUZ RRAPO MYRTAJ DANIEL ISUF RAMA NAZMI MUHEDIN GURABARDHI NIKOLL GJON LLESHAJ KUJTIM MIHANA NAIM MEHMET ABEDINI SELAMI IBRAHIM DESPOTI YDEIR HASAN KAMBERI FEIM RAMAZAN SINA VLADIMIR SELFO MANÇELLARI FLAMUR XHEVAHIR KUKAJ FATLI BEKTASH HYSOLLARI DASHAMIR QESHORI FATLI BEKTASH HYSOLLARI FEIM RAMAZAN SINA DUHIJE YMER CANI NIKO DEMIR GOLEMI AGIM REXHEP SALLAKU MUNIR FERAT DUMANI XHELAL ALI MARKU MAKSUT MYRTEZA SARACI ZEQIR SULEJMAN BARDHI ARTUR TERKUCI HAKIK MYRTEZA LEKA BAJRAM TOFIK FRANGU XHEZAIR SELIM DAFKU FIQIRI DOBRO MATILDA TASIM HYSA NIKOLLAQ NELO DAUTAJ ASTRIT REXHEP LIKSALA NIKOLLAQ NELO DAUTAJ ASTRIT FUAT KAMBERI GANI GEGOLLI NASIP BIZAT KOÇI ADRIATIK CENAJ EQEREM AXHEM ZENELI ENVIS SHABAN SHABANI ALI RIZA KOVAÇI MYNEVERE SPAHO NDUE GJON NIKOLLI ALI BUSHI HETEM LAME BEJKO RAMIZ SELMAN LIKA SERVETE ASLLAN BEKA AGE RAJTA SHPETIM BAJRAM HOXHA TAHSIM XHEMAL DOMI GEZIM MERSIN ISMAILI QERIM BEQIRI,ILIRIA MUSTAFA ISMAIL ISMAHILI ARJAN DALLASHI RESHAT RAMAZAN XHABAFTI ILIR BESNIK MUSAJ ENGJELLUSH RITVAN MALOLLARI SHPETIM LIKA ADHURIM PERLAT XHYHERI SHKELQIM SELADIN ISUFLLARI MUHARREM HALIM BOKA ALTI LIK LAZRI HAJDAR XHEMAL KACA FATBARDH BRECANI ENVER HAMDI HASA ALI ARAPI+BANORET SOKOL XHELIL TOLA PETRAQ NASI RRISTA, MEHMET MYRTEZA LIMANI LAZER QOKAJ ESHREF JONUZ VISHA KUJTIM MALAJ EDMOND HYSEN RRUSHI REFAT ISMAIL TARE ODETA MITHAT ZHEGU EDUART ZEJNATI ABDULLA ABAZ LUSHA ABAZ,IBRAHIM DEMO SHERIFI MEHMET LIMAN VLADI FEHMI MAKSUT MAZARI PALI FRAN PJETERGJOKA SHEME HETEM BEQARAJ SIMON MIRAKE LEKAJ HYSEN QAZIMI SEFER XHEMAL HURDHA RIFAT HAMIT AVDIU MYFTAR FEIM LLAPANJI ISUF VATA ILIR XHEMAL KALLARI RAMADAN XHEMAL MUCA SHAQIR XHILE HOXHOLLI NDREC GJIN DODAJ FAHRI SULEJMAN BACI DASHAMIR BAJRAM SULA XHELIL ISUF ALLARAJ KUME MUHAREM REKA SAFET QERIM KREKA ENVER BESHKU IMER AVDYL ISUFAJ ATLUM SYRJA NGOTA ALBERT KASO MEMA EDUART ISUF MURATI BUKUROSH ILJAS MUÇA PASHKO NIKE ROGTINA ASTRIT SHERIF BRAHJA RITVAN MERXHUSHI FIQIRI REXHEP META PERPARIM AKROBATI FLAMUR XHEMALI ALLARAJ VJOLLCA BALLIU QAZIM BAJRAM COBA FIQIRET RIZVAN HALLULLI IMER SHABAN KOÇI MYNEVER SPAHO SABRI BEHIR HOXHA LILJANA SHKRETA HYSEN DERVISH GJOKA ISA MARGJEKA AGRON HAMID POPSHINI ARMAND MUCA NAZMI ZEQIR SALA VLADIMIR AVDA BASHKIM RAM BUÇPAPAJ FATJON LICAJ+MEHEMT ARAPAJ BEDRI QAZIM ALLDERVISHI LEONARD RAPOLLARI ASTRIT VEBI SHAHINI PJETER NIKE BUSHGJOKAJ AGIM ALI SHKEMBI SOTIRAQ ILIA NDREKO NAZMI JONUZ KIÇI BEQIR MUSTAFA LOSHA PETRIT ALI SALA BARDHYL IBRAHIM LLESHI ALFONX DEMIR MUÇKA DASHAMIR RAMALIU FATBARDHA MUSTAFA SHAQIRI MALIQ DIBRA SOKOL DILAVER KELO AGRON JASHAR SULI ARDIAN REMZI GEGOLLI ERVIN NAZIF PUPLA MYFTAR TAHIR DOÇI ROMEO NAZARKO SHYQYRI RAMAZAN ZEJNELI HYSNI PASHO DUSHKU JORGO DHIMITER KOKERI+BANOR SKENDER SABRI SPAHIU IDRIZ ISMAIL ZOGU IMRAN MEZINI SINAN ALI KARAJ IMRAN MEZINI XHABIR FAIK ELEZI ADRIAN KAVAJA+BANORET HERBAN QEMAL SELIMAJ ALI SETAR CAKSHIRI SULEJMAN HALIM TOSHI SELAM ZAIM FEJZO SAIMIR SINAN ALLARAJ YLLI RESHAT QEFALIA VESEL ASLLAN GJANA BAHRI QEMAL KURTI NERITAN QAZIM MASATI SAIMIR SHYTI XHEMAL ISUF LETA SAIMIR SHYTI BESIM BAJRAM KAMBERI EDUART FADIL BOKA QEMAL HYSEN MUSTA ELHAME MURATI SALLAH MAHMUT DAFKU GANI REXHEP BRAHIMAJ ASLLAN IMER PASHKAJ LILJANA MIFTAR BRAKA RESHAT SHAQO HOXHAJ DEMIR KALOSHI,GENC KALOSHI BESJAN IMER SHEHI LAZE ISA GUCE ASLLAN KAPLLAN GJANA HYSNI KAPLLAN SALILLARI HAKI MEHMET ÇEJKU MARTIN NDRECA OSMAN ALI POPSHINI KOLE KUKAJ GJURAN REXHEP JASHARI ILIR MEHMET BACI+BANORET HEKURAN HYSNI SHEHU LULZIM URUC AJAZI XHEVIT QERIM AZUNI ADMIRIM BISLIM KOLA FATMIR LATIF CANI DEMIR HASAN KORCA MEHDI REXHEP ISLAMI SKENDER LATIF ALLBANI IBRAHIM SHEFKI LAMA SKENDER SELIM MECJA, SHEFKI DRITA JONUZ RAMA SKENDER MECJA LATIF ALLBANI SHABAN ZYHDI HAXHIU AREFI BEQIR SPAHO BEQIR REXH NEZAJ HYSEN JASHAR KALEMI DEFRIM KADRI DUKA BASHKIM SELMAN BALLA RAMAZAN KARAFIL FIDA; FERDI NADIRE HALIM KREKA KARAFIL FIDA XHEVDET TAHIR GJEDIKU ARTAN TRIM RRUMBULLAKU BESMIR YMER STAFA ILIR NAZIF ZEMBLAKU DEMIR OSMAN VLADI JANAR ARSHI NDREU ILIRJAN NEVRUS PRRENJAS SHEMSI KAPLLAN KOLECI IZET REXHEP BALA FATMIR RAMO LALA SHKELQIM HAMDI ZEZA EDMIR MUHARREM ROCI SHKURTI NEZIR MEZIU ARDIAN MISIR GRECA FLORI SHEFKI ZYKOLLARI RRAUF NEXHDET GURI BUJAR SEID DORZI QANI HAKI XHEMOLLARI HYSNI MUHARREM BULIÇKO LIRIM NAZIF XHIKOLLARI YMER MALIQ DASHI DESTAN SULEJMAN KUKELI KOLE NDUE GJOKA SEFEDIN DESTAN KUKELI BASHKIM SULEJMAN KAZIU AMIT DANE HASAN KUMRIJE QAZIM BILALI BESNIK IBISH ZELA RAKIP RAMIZ TROSHKU KADRI ISLAM KOÇEKU KUJTIM SHABAN RAMUSHI PERLAT HYSEN MANÇE NAZMI IBRAHIM QOSE RRUZHDI ABAZ QINAMI HYQMET FERHAT VRAPI KASTRIOT AZEM MUÇAJ LODEVIK MARK MHILLI LIMAN HAZIZ KOKA RESMI MUÇO SKENDERAJ MUSTAFA ADEM XHAURI JANI FEJMI TOPÇIU RAHIM XHEMALI CUBI INES ABAZ VEIZI ALBERJAN ISMAIL AHMETAJ ADRIAN ZENULLA PULA IDAJET BRAHIM DANAJ BARDHE SELMAN TOSHI PETRIT SELIM MEÇJA PELLUMB MAHMUT ÇANO JAHJA QERIM FERHATI SHABAN XHEMAL DOÇI ALBERT MULLA MULLARAJ DRITAN SAKIP JASHARI FERIT ISUF ÇOLLAKU SHABAN ISUF ALLARAJ DORINA ADEM MARKEÇI SADRI AZEM SYLAJ FERIT ALIT KACIQI DASHAMIR HYSNI GJORLLAKU RAKIP ZYLYF HASMADHI QERIM BAJRAM UKLALA NAIM ALI NOKA HYSNI FAIK GJERGJI HAMZA IBRAHIM SHIRRA ISLAM SHABAN AHMETI XHETAN ASHIK GERBOLLI FATOS HASAN MUÇA AGIM XHELADIN PREJA GEZIM LIKE CANI LULZIM NUSTRET HOXHA RAMADAN SELMAN KALO FEHMI ISUF KACA HASAN ABAZ DEDA SHEFKI JONUZ TAFA ISLAM ASLLAN LUCA MAKSUT ADEM SULAJ RUSLLAN IMER KALLABAKU KODHEL SALI SALIAJ ELMAZ EMIN KURTI LEFTER SALI BELISHAKU ARTUR SHYQYRI METANI SHKELQIM SEJDIN TRESA RUSTEM QERIM KURTI EDMOND ALI XHELESHI QEMAL ALI POPSHINI PELLUMB RIZA ABAZAJ ANILA ALBERT ZADE BESNIK FUAT MEKOLLI NDOK MIRASH SUSAJ MUSTAF RAMADAN SPAHIU LIRJAN SAMI HOXHALLARI GAZMIR HEKURAN LAHO KUJTIM SULEJMAN POPSHINI LUTFI ISLAM LLOÇI BUJAR FERHAT KARANXHA NDRIÇIM SADIK TUSHA ALBERT ISA HOXHAJ HAJDAR FERUZAN JAKLLARI GEZIM DEMIRALI ZAÇE ARTUR SERVET RAMA BLERIM SADIK SERHATI XHEVAHIR OSMAN KERKOTI ALTIN MEHMET HIDRI SHEFIK LATIF ALLBANI ARBEN SULEJMAN XHEPA ZINI BEXHET SHATKU FATMIR HAMID GJEDIKU SHEMSI BAJRAM DACI SULEJMAN HASAN GJOZI FLORJAN HAJRI KALEMI XHELAL ISMAIL LUKA IMER HARUN HOXHA ANDREA BEQIR DUKA RIZA FETI DOCE ZENI HYSEN KODUMI KUJTIM HAJDAR HAXHIJAHJA ÇLIRIM RESHAT VILA SPARTAK ALO XHENOLLARI RUSTEM ALI CANAMETI FATMIR ZALO DALIPI ABDULLA BAKI REXHEPI AJSHE IZET ISTREFAJ FADIL SALI MUÇA SHKELQIM XHAVIT PASHA SAMI VELI HAJDARI ZIKO NDREKO SIVERI FEHMI XHELADIN SUTI DHIMO PALI GJIKA MEHMET ÇAUSH DURIÇI SHPETIM HAXHI HOXHA MARASH NDUE MEMA ALI RAMIZ QINAMI BASHKIM GANI DUKA VALDET SHYQYRI SHEHU ILIR ALI DITA DASHAMIR RIFAT GERDECI ILJAZ XHEZAR MUKOLLARI HAKI HYSEN VELIU HAKI BAJRAM GJUZI RAMIZ ZEQIR LLUNGU HALIL SALI LOSHA SKENDER FADIL DUSHA SHKELQIM SELIM FORGALI HASHIM ZIJA KOLAVERI HALIT HYSEN MIHA FADIL HASAN DERVISHI SHPETIM ELMAZ GJOKA MYFTAR XHEMAL BULKU ENVER MUHARREM SHIMA GEZIM IZET PEPA AGRON NEIM BACELLI

MEDI IBRAHIM AVDIU SKENDER HIQMET XHAMBAZI FERMI IDRIZ HOXHA XHEMILE MEXHIT KABILI FERDINANT DALIP ALUSHI BASHKIM GANI LIÇO JETNOR FETAH SHAULLI FEMI HASAN BACI AGIM TUSH CRROJ ARTUR FATMIR FETAI NAZIF ALI ALLMUÇA BARDHOK ZEF DERVISHAJ BLERIM MEHMET SHAHINI SINAN XHEMAL MANJANI METAN KADRI DORAKU RAMAZAN ALI HAKBALLA NAZMI ALI SHOKU FERIT RUSHIT LITA HAJREDIN BEQIR KOÇI HAMDI SHAQIR DANI ALTIN SABRI HELA BEHAR SHEFQET HOXHAJ LLESH PREND GEGA BESIM RIZA GJEPALI OSMAN TELHA OSMA AHMET TAHIR NDREKA ALI RIZA KIÇA LUAN HAJRULLA DAUTI SHPRESA QANI BRAHO NAZMI ALI VEHAPI REXHEP SELIM BEJTA DERVISH DERVISH SHIMA BUJAR ALI SHEHU SULEJMAN KASEM KETA SHERIF XHAFER BUDLLA IZMIR DEMIR ALLA MALIQ RIZA BICI KUJTIM LIK XHURXHI RAMAZAN NAZIF RADE VEHBI XHEMAL ÇULLHAJ GANI ASLLAN XHOXHAJ IZET SHABAN TORBA SHTJEFEN GJOKE GJOKAJ GJON NDUE BIGA ENVER RAMAZAN MARA LAZAM NEZIR BARDHI ADMIR LATIF TORBA MIRJAN MERKO DERVISHI ASLLAN ZYBER META RUSTEM BAJRAM MUSTAFA ZYBER ABAZ MANREKA RROK LULASH UKA ILIR SALI ISMAILI MUSTAFA IBRAHIM AVDIU RASIM FADIL DISHANI MIFTAR MEVLAN KOLA NASUF MEVLAN TOÇILLA SHABAN MUHARREM BACI MUHAMET ALI QARRI HAMZA ALI MILA LUAN RAMIZ HAJDARI MEHMET ABDI CANI FERHAT RRAHMAN ALLMUÇA AGRON SEFER MURATI ARTUR YZEDIN ALIBEBAJ SHEFQET XHAFER MUÇA AGRON ISMAIL XHATA LUAN ZENEL FASHO KUJTIM MET BITRI NAZIFE MURAT SULKU SHKELQIM KADRI GJUZI SKENDER HODO XHAFERASI ENGJELL RASIM MALECKA NAMIK SKENDER PELLUMBI ESAT QAMIL ISMAILI DALI ZYBER TOTRAKU HAZIS MERSIN GJONI FATMIR QAZIM MUÇINA LEKE DOD DODAJ LUAN DEMIR LUKA FITIM BAJRAM RIPAJ GANI ALI GJOSHI PAL NIKOLE KELI NEKI NEVRUS MUSA ISMET FAIK LAZRI MALIQ DESTAN CIKOJA MUSTAFA QAZIM PENGILI ALEKSANDER SHAQO HOXHAJ RIFAT HAKI KOÇI VALBONA REXHEP GJUZI HAKIK IBRAHIM BEBJA ASTRIT KADRI AGA FLORA OSMAN BALASHI AGRON RAMAZAN DUKA ISUF SADIK GELAJ ARJAN MUSA BUCI MAHMUT XHELADIN GJATA AGOSTIN DED ALIA RUBIN SABIT KOÇI GANI QEMAL CUPI SABRI AHMET NELA GENCI IBRAHIM IBRAHIMLLARI SHPETIM FATLI HYSOLLARI SHEFQET MEHMET SULMETAJ XHETAN LUTFI GJICI IVZI DILAVER RAMA ZENI BRAHIM MUSTAFAJ GAFUR RAMIS RECI BEDRI SADIK RRAPI PERPARIM GANI SHABA SHABAN MEVLAN ALLARAJ LEFTER TAKO SPAHO MUSTAFA IBRAHIM AVDIU ILIR SALI ISMAILI KUJTIM MUHAMET XHAFERI AJDIN SULEJMAN MEÇI ISUF SADIK LIKA BUDJON SHAQO ARAPI BESIM RAMAZAN BALLA BARDHYL GANI ZENELI LAVDRIM SALI HOXHA FIDAI HEKURAN MEHMETLLARI BASHKIM ZENEL GEGA MAKSIM PELO MUSABELIU ARTAN HEKURAN HOXHALLI KRISTOS VANGJEL CASIS OLSI XHEMAL SHKALLA VLADIMIR NDUE PRENGA GEZIM MAHMUT MARKU TEFIK MEHMET KOÇI HALIM HASAN SALA SEVO SOFOKLI KOSTA ILIR FAZLLI BALLA FIQERETE BAJRAM KOLA ADEM SADIK BAROKA AZIS SHEFQET RAMA QATIP SELIM SULA KUJTIM HEKURAN BELSHAKU LUTFI QERIM ISUFI ZYHDI HAJDIN GRAHIDI ALUSH ILJAS ZIRA LUAN BRAHIM SINAMATI ARBEN RESMI PENDARI BASHKIM VAIT KOKONOZI AZEM ALI HYSA VELI YMER PERRALLAJ BLENDI FEVZIU KASTRIOT MERKO DERVISHI KUJTIM SULEJMAN LAMI BASHKIM JUSUF BITRI BESIM LIMAN BODINI XHEMAL SADRI HUSENLEKA BESNIK ALI KODRALETI ABDULLA HYSEN KRASNIQI ISA ZENEL ZGURA BARDH MHILL KURTI EUGEN DURO KURTI HABEDIN LIMAN SEFA AQIF MURAT XHEKA ZEF MARASH PEPA SINAN ELES KOÇI FRAN GJON LULI FLORI ASLLAN KOLA ABDULLA ISMAIL LIKA ASLLAN RAMIS TERSHALLA FATMIR TAHIR GJOKPALI MUSTAFA XHAFERR VASILI BESIM MYSLYM GURAJA YLLI HAMDI HASA KASEM YMER ZIKA ALI SABRI GJOKA ZYLFI DESTAN ÇUKA HAJDAR MALIQ HIDA FATMIR MAL LOKAJ BASHKIM BEQIR BALLAXHI ZAIM AVDI SHALCA ZEQIR ZYBER VATA PJETER ZEF VATAJ LUSH GJON MARASHI GEZIM QAMIL ALLA AFRIM RUZHDI HYSENI FLAMUR QANI BIÇAKU FREDERIK ISUF BOBO XHAFERR XHEMALI PEPOSHI BESIM BAJRAM GJUZI KUJTIM RASIM SKENDERI ISUF BAJRAM YMERI KADRI ALI ÇEKU MAKSUDE FEHMI SADA MUSTAFA SHABAN BALI YLLI RAMADAN MURATI BAJRAM HASAN MCINI FATOS HASAN USHA ENVER SKENDER GUÇE MILAZIM MYFTAR MAZREKU VASILLAQ VANGJEL KALESHI BASHKIM VATH BOJCI YLLI RAMAZAN NALLCIA SELAUDIN RUSHAN GANELLARI ANDI SHEFQET MUÇA MEHMET SHEZIVAR LALA BASHKIM DEMIR KROQI BEQIR ADEM KASA GJIN MARK GJINI JONUZ HYSEN DAMJANI SHYQYRI RAMADAN MURATI ARDIAN AVNI OSMANI PETRIT NDREC LIKA MUSA UK GAXHA AGIM DEMIR XHUMRI BESIM ABAZ HIDRI ISA QAZIM META RAMAZAN LETIM MUÇA FATMIR GJON BIGA MIFTAR ISUF SINANI BUJAR MEHMET NUHUJA NAZMI DALI SULA EDMOND KODHELI SHKEMBI ISMAIL FERIK HYSA BASHKIM AVDI KARAJ KASTRIOT VEBI HOXHA FADIL NURI HOXHA LUAN HAMDI BRAHO HASAN ASLLAN DIDA PELLUMB NAZMI BIBA XHEMALI AVDULLAH ALLARJ FERIZ XHEMO YMERAJ SOKOL DHIMITER SKENDERI FATMIR REXHEP SKIFTERI ILBER IBRAHIM MUÇA SHEMSO ASLLAN VEIZI PELLUMB BEKTASH METAJ FATMIR GJON NDREVATAJ SHABAN SHAQIR MULAJ DRITA VASILLAQ KALESHI OSMAN LUTFI KARAJ

AHMET HYSEN HALILAJ REFAT MURAT XHEMALI HYSNI SUL BIBA MIFTAR HYSEN TOTA JANI DEMIRALI REXHEPI IBRAHIM BEQIR ÇAKRRI ENVER BIDO MEMANDINI NESTRET QAMIL PEKA YMER AHMET HURDHA AGIM SHABAN VATA ARDIAN HAJREDIN LUZI GENC PREND GJINI ASTRIT QERIM XEXA SKENDER ISLAM HAKA HAMDI MUHARREM REXHEPI FEMI IMER LLESHI FAIK SALI JATA SAMI HAJREDIN LALA FADIL HASAN PERAJ SAHIT MEHMET MURGU PETRIT GJON BIGA LUIGJ PJETER KOLAJ RAMADAN GANI FETISHI GJON NIKE BUSHGJOKAJ RUFIT HAJRULLA KARASANI PJETER FRROK GJETA HYSNI SULEJMAN SINAKOLI DASHAMIR DALIP BEGU FATMIR KAMBER GJEÇI ALBANA TONIN MEMA BASHKIM RAMIZ HIDRI SAFET SELAM ALLARAJ MUHARREM ALI MILA LATIF XHELADIN ISLAMI DASHAMIR BESIM BEKA GAZMEN REXHEP SINAMAJ SKENDER SHABAN KADISI LUAN SURJA FISHTA SOKOL FAIK SKENDERI GJERGJ PREND MATOSHI ISAK HALIL CALA MUSA MEHMET GAPI NAZMI MURAT RADA FATMIR ETHEM TABAKU TOSUM DILAVER QOSE SHEQER MUSLI GAXHA LUTFI TAHIR AHMETI ILIRJAN RAMADAN MARTINI NEKI MUHO CAKA RIZA REFAT ZANI SOKOL IBISH HYSA BUJAR HAMDI HASMUÇA VALTER GEZIM KOLLARI ZYLFI XHEVAT ZEQIRI JUSUF MUSTAFA TANÇIÇA XHABIR SELIM KERÇIKU HALIL MEHMET KOÇEKU ARTUR NAZMI NALLÇIA ASTRIT HYSEN HYSENI ALFRED ALI MUSARAJ AJSHE ZENEL YMERI FATOS NURI LLENA GJYSTE QUN PREKA LULASH SOKOL KOLNDREU BEQIR QAZIM YMERI KUJTIM NUREDIN ARAPI SELO NEIM MEÇE XHETAN NAZIF LUMI SULEJMAN XHELADIN KOLECI ELEZ RAMAZAN MARTINAJ MYRTEZA HAFEZ HAFEZAJ LIRI ZYBER BEKA ILIR MUNIR UKA ASLLAN ABDULLA SPAHIU LUAN RAMADAN SALLKU LORANT BEZAT HOXHALLARI VLADIMIR NIKOLL MARKU GRANIT QATIP AGALLIU LEZAN IBRAHIM LATA AZDREN NEXHIP BALI MARK LULASH RRUCAJ NAUM MITRI ANGJELLARI ENO MYSLIM DYBELI ARTAN SKENDER KULLOLLI HAKI HALIL SULA HASIME ÇUN HALULI RUZHDI HYSEN ZERJA HALIT REXHEP PASHKAJ SHERIF ALI BOKA PELLUMB IMER HOXHA KRISTO JOVAN DUKA RESMI SELAJDIN GJONA ARTUR RIZA BALLIU DRITAN AHMET KOÇA AVNI RAMAZAN NORJA BUJAR RAMIZ BAKALLI ALI RAMAZAN GJYLMEZI VALTER LAVER HASANI DOD FRROK MEMAJ DILAVER HASAN GJOÇI LIHE KURT XHIVESHI AGRON HYSNI SINAKOLI FEJZI ARIF DYLELLARI SHAN ZEF RRUCAJ RRAHMAN SEJDIN VRAPI LULASH NDUE GJONPALAJ RUZHDI SALIKO METELLARI RAMIZ HAN OKA ALFRED SHPETIM CENMURATI SKENDER SULEJMAN MALAJ SADIK MUSTAFA DURIÇI QEMAL ALI SINA BASHKIM SHABAN BERISHA RESHAT SHAHIN PANE XHAVIT SELIM TOPALLI HAZBI HALIT BEÇOKU SHPETIM MEHMET SHPATA AHMET KADRI POJANA BESIM SEFER RAMA SHYQYRI PASHO SHABANI NJAZI HAXHI FEJZA AFRIM RIZA KORRA GJOVALIN PJETER MEMAJ NIKOLLA XHAFERR BAJRAKTARI GEZIM NAIM QOSJA STAVRO QANI SALIAJ SHYQYRI ABEDAN TOLA MERSIN QAZIM MJESHTRI YLLI JAKE LAMÇE HAJDAR XHELAL PLAKU GJOKE NDREC HASANI FESTIM HAMIT HADO QAMIL SELIM TAFANI VIKTOR AVNI DURO QAZIM AHMET SELIMAJ BEDRI OSMAN HYSA FATMIR HYSEN KOÇI MUHAMET REXHEP LIKA NAZIM HASAN METAJ ISUF SULEJMAN GJUZI GJELOSH KOL DEDAJ KISMET BESIM KOÇI GJELOSH KOL DEDAJ HASAN SHABAN TAVARINI SABRI HYSEN REFUGJATI SHEZAI ILIJAS MUSABELLI PASHK NDREK NDOJA NURI ABEDIN MUSTA ARBEN RAMAZAN LIKA SAFET ADYL ZAÇE SHEFQET JAUP CANI HYSNI IBRAHIM POPSHINI MUHAMET FERHAT KARANXHA BUJAR MUSTAFA SALA ZENEL HAJREDIN ZENELI ISMAIL HASAN MANREKA ZENEL RRAHIM HODA KOLE ZEF PRENDI MIRASH NDUE SOKOLI ZYLIF IBRAIM AVDIU YMER ALI BASHA BESNIK BAFTJAR VESHTI YMER SELIM SINA GANI NAZMI RADE PETRIT OSMAN BEQIRI ASTRIT SABRI FLAMURAJ MYFIT HALIM BALLIU, SHKELQIM NAFIJE HYSEN KODRA HALIM BALLIU, ASTRIT MYFIT AGRON BAJRAM HOXHA BALLIU SKENDER SADIK RASA MALIK SABRI LOÇI ENVER HYSNI CANAJ AGIM ABDYL QEFALIA XHELAL SINAN MEMA NDUE LEPUR PJETERGJOKAJ ZAUDIN XHELADIN SHEHI GASPIR NDUE PJETERGJOKAJ BANUSH RAMAZAN HAKA GASPER NIKE HAJDARI GALIP RUSTEM RRENA XHEMAL MUSTAFA MUSTAFAI DASHAMIR HASAN SHAMETI SHAJE SHABAN TRESA FATRI ILMI ZHULEKU TONIN ZEF GEGA HAKIK XHAFER SHQEFNI FATMIR IBRAHIM QEMALLI YLLSON IZET BILBILAJ RESHAT RAMAZAN XHABAFTI RAMIS RAMADAN OSMANI JONUZ QERIM KOÇI PARTIZAN ZEF GEGA RAGIP TAHIR OSMANAJ ÇLIRIM SHEFQET SINA ALUSH RAMADAN FETOLLARI SAMI SHEFQET SINA RAM HASAN HYSENI ASTRIT HASAN BICERRI DYLBER MERSIN ALI NIKE NDUE PRENGE QEMAL JAKUP TARE ARTAN MALIQ SPAHO SELMAN HYSEN LEKA BAFTJAR BAFTJAR MAMICA BARDHYL MUNIR SENGLA HILMI ISLAM GJYLA DRITAN REXHEP META GEZIM HYSNI FEZO GEZIM MUSTAFA MUÇOLLARI ROLAND ISMAIL HOXHA HYSNI MUSTAFA CARA AVNI HASAN KOÇIBELLI RUSLAND IMER KALLABAKU YLLI HALIL HAKRAMA BUJAR HASAN AHMETAJ SKENDER RAMAZAN ALLKURTI FIQIRI KADRI REXHEPI ARIF ABEDIN ABEDINI DALI SULEJMAN HASBAJRAMI BASHKIM ZENEL GEGA KUJTIM MUSTAFA TAFANI KUJTIM LULZIM TAHIRI KOL NDUE KOLAJ DILAVER DERVISH MURJA BUJAR JONUZ SHEHU PALI MEHILL PERPALAJ HAJRI BAFTI KORBI LUAN RUSHAN IBI ROZE NIKOLL UKA HEKURAN HASHIM HALILI ZENEL ABDULLA HOXHA ZIJA HAMDI SHAHOLLI BEDRI MUSTAFA SADIKU STEFAN SALIH AVDIA SAMI BAJRAM DURRSI PRELE MARTIN BUSHGJIOKAJ FLAMUR KASEM TOSKA PLLUMB LULASH DELIA ALFRED BESNIK MEHMETAJ HAXHIRE REXHEP SADA PELLUMB RIZA VULA GJON GJERGJ PRENGA RUSTEM HAXHI VOKA IMER ISLAM BALA MEVLAN ABDULLA MURATI DESTAN SELMAN LOCA DILAVER OSMAN TAHIRI AGRON SHYQYRI SULA KASTRIOT SERVET KUTROLLI SHPETIM REUF METOHU KASTRIOT SADIK SALIAJ QAZIM RAMADAN MIRKO NEXHMI LATIF HASA FERIK XHELO XHAFERRA GJERGJ BINAK SOKOLI ELEZ REXHEP DELIA HASAN ZEQIR ASKURTI AJET OSMAN ZEQA BYLBYL ISMAJL DOÇI FIDAI HEKURAN MEHMETLLARI NAIM JASHAR DERA MAKSIM PELO MUSABELLIU ISMAIL RUSTEM MUÇA JAHIR SHUKRI SHEHU DEMIR NEZIR MERA NAZMI RAMAZAN SULO RAMIZ MUHARREM BAMI BILBIL HALIL PALUSHI NDERIM MUHAREM MEHMETI AVNI NEIM DEDJA SHPETIM REXHEP QEFALIA GEZIM RAMAZAN KARAJ SANDER KRISTO NAQELLARI ADRIAN AGRON SHKEMBI DESTAN SUL HODA MUHAREM DALIP BASTARI VELEDIN RAMAZAN TAFAJ BILBIL HAMIT MARKJA SEFEDIN SHEFIT BALLA PASHK PALI MARTICANAJ DEMUSH TAHIR KRAJA ISA HASAN DOBROVODA LULJETA SEXHADIN CAPOLLARI HAZBI RAPI MULLAMETI AGRON IBRAHIM IBRHIMLLARI SALIKO SEFEDIN KOKOSHI GAZMEND SHERIF JOCA SELIM QERIM HALIITAJ LEFTER SALI BELISHAKU PJETER ZEF PJETERNIKAJ BAKUSHE SELIM ALLAMANI MUHARREM BEKTASH ALIBEAJ VLADIMIR ALI MATOSHI FERJAT SEFEDIN DALLIU SYRJA TEFIK NGOTA ZENEL IBRAHIM MULGECI SULEJMAN MUHAMER XHIMANKA ALBERT RAKIP SALI REFIK DERVISH BRUÇI DED MARK KOLAJ AGIM IBRAHIM BALLA ALBION BEDRI SHEHI PETRIT DALI VLADI DALI GANI LALA DEDE MHILL PERPALAJ BAJRAM XHAFER NOKU SKENDER JONUZ DUKA NESHAT ELMAZ KADRIJA EDMOND MALUSH NELI BAHRI ABDULLA LUKU MYRSET SERVET XAMA HYSEN DEMIR HUSHA EDMIR HAXHI HOXHA ARTAN IDRIZ SHEHAJ NAZMIE HALIL PETOVA RAMADAN SAMIT KILLA QEMAL ZELFI MATMUJA MUHARREM DESTAN MUÇA SAMI DILAVER KASA BESNIK REXHEP PASHKAJ VEHBI MUSTAFA MURGU ALI BEQIR MALAJ SHYQYRI QAZIM HYSA MUHARREM QAMIL TOPALLAJ BILAL HAMIT ÇUNI SKENDER MUSTAFA DUÇI XHEVDET BAJRAM KUQI LEK NUSH PJETRI BAJRAM TAHIR CANI ADRIATIK MUSTAFA SHEHU ARBEN MUHARREM PICARI VLADIMIR FIQIRI DAMZI SOTIRAQ FOTO QERAMA HASHIM JASHAR HOXHA QERIM ELMAZ DERVISHI AGIM ADEM NEZA ARBEN NEZHDET TEROLLI FEHMI HAQIM SHABA ZEF NDUE LLESHI SELAMN BANUSH GJINI PLLUMB ESAT LEKA PERPARIM HAKI ELEZI RUSTEM AQIF BALA ZEF NDUE GJOKA LUAN BARXHO BIZHGA PELLUMB LULASH GJELOSHAJ VERIE CAUSH LLAPO AGRON HAJDAR KULLAJ BASHKIM HYSEN MICI GOSTIN ZEF SADIKU PAL KOL KOLA BARDHYL IBRAHIM LLESHI LUTFI MEHMET DAUTI HAXHI SADRI QELIA GJOK NIKOLL MALA URIM RAMADAN GERAJ BEQIR MUSTAFA LOSHA NUREDIN RIZA MUÇA ALI BAJRAM GJUZI MALIQ JEMIN MIRAKA ALI BRAHIM BRAHAJ HAJRI MEHMET KAÇIQI BESNIK ELEZ HAJDINAJ KUJTIM DAMAN MELI KUJTIM SHAQIR SHABA BEQIR FERIK HALIMI NIKOLIN PJETER MESHAJ RIZA EQEREM KUKELI URIM AGIM KALLULLI HAMDI ESAT SERJANI GAZMIR ZYBER LUCA AVDI ZEF QOKAJ GJOVALIN PREND DEMA SHEFKI HAQIF HYSA RAKIP ABAZ KALOSHI NURI IBRAHIM MANSAKU NAIM HALIT MUÇA YMBERLI PASHO DJELLI BANUSH KADRI OSMANAJ SHERIF HYSEN DENISI RAKIP JASHAR HOXHA ROBERT AXHEM MUHO GRAMOZ MYFTAR MURATAJ BAJAZIT MURAT MALJA FATOS NEZIR QOSE RASIM MURSEL TOÇILLA NDERIM PERPARIM BAJRAKTARI VANGJEL DILAVER NUHO ARTUR GJIN QEHAJA DRITAN HILMI HOXHA DASHAMIR FAIK GOZHDARI XHAVIT MUSA SINA BAJRAM LIMAN KAZIU GANI DERVISH MUSI HAKI RAMAZAN SHERA XHEVAIR SULEJMAN GURTHI VASIL MHILL DEDNDEREAJ PERPARIM ESAT XHEMALI ABAZ RAMIZ KODRA RIZA ELMAS RROKO VIKTOR VLASH LOCAJ BARDHYL PETRIT SHALCA GJIN LEKE MARTICANAJ NOVRUS LUTFI MEJDANI AFRIM QAZIM MIRKU LUAN XHEMAL MUÇA SHEMSI MURAT NURÇE QAZIM RAMAZAN BEQIRI REXHEP RAMADAN CALA ASTRIT GANI PEKA MEHMET ALI NEZA GENC XHEVAT QEFALIA FADIL QAZIM CENI SYTKI XHEVDET ÇEKREZI SALI EMIN BUDANI AVDYL BAJRAM PASHKAJ IRFAN AVDI GJANE PJETER LAZIR PRENDA MEHMET VESEL BAJRAMI NURIJE HAQIF NICOLAS ENVER HAXHI FEJZOLLI NIKOLL DODE BAJRAKTARI FERIT HALIT TERZIU ISA AQIF BURNAZI NIKOLL KOL KOLAJ MUHARREM HAMEZ NERISHA RASIM IMER KADRIU JEMINE ALI BYLYKU PETRAQ JORGJI KRISTO ANESTI BEJÇE BAÇELLI AHMET RUZHDI HAKA MERSIN SADIK KATESHI ALI SHKURT SKUQI FEVRI NAZMI SHPARTHI ARJAN QEMAL HYSMETA NDOC PJETER MAKLEKAJ REXHEP MALIQ SHEHU RUFAT KAPLLAN KOLECI LAVDOSH MUSTAFA KUKA FATMIR HAMZA ÇITOZI HAXHI HYSEN LILA SULEJMAN SELMAN HALLULLI BESNIK XHELAL KOLA HUME HASAN ÇERPJA SHKURT ALI ALLKOÇI ABDYL RIZVAN KURTI ARBEN LLAZAR ÇAPO HARUN HABIP DERMISHI NASIP XHEVDET AGALLI MITAT SELIM KURTI BUJAR MUHEDIN SHEHU HYSEN XHAFA PASHA RAMAZAN REXHEP BALLIU XHELADIN SALI KASA FADIL ALI LIKA VEHBI IBRAHIM ELEZI FLAMUR SELO MERA ENGJELL MUAREM ISUFI HALIT HAMDI CUKALI ISMET ASIM KRAJA XHEVDET SABRI PEÇI KRISTIAN DEDE MULAJ OSMAN SINAN KODANA FATMIR IBRAHIM VLADI BLEDAR MEHMET SHIRA ZENEL MEHMET BALLA VEBI SADIK LOKA ARBEN ALI RROSHI; XHEVAHIR BLEONARD SHYQYRI COPANI ALI RROSHI

PROLETAR XHAVIT BALLIU YLLI SALIH ALIBALI RRAHMAN MUHARREM DAPI QAZIM MUHARREM ALLA YZEIR KOÇI BREGASI NEXHIP GAFUR LLOÇI JANI APOSTOL KOLA NAIM ZEQIR KAROQI XHEZMIJE FAIK FEJZO, ALBERT SELAM FEJZO PELLUMB LUTFI PAJA RAMADAN JUSUF BELULI ADNANT GEZIM BAME AGIM SAMI HOXHA FARI ALI FETOLLARI YMER RUSTEM HOXHA KRISTO LOLI RACA AGIM HAKI HALLULLI DRITA AVDURAHIM BIME FATMIR ALI XAMA BESNIK NEXHAT DUPI XHAVIT QERIM KOÇI RUZHDI VEBI BREGU MARTIN MARASH SUSAJ RAMAZAN ASIM GIXHARI SHPETIM XHELADIN MERKOÇI BASHKIM MEHMET DYBELI MURAT REXHEP SHEHU TONIN ZEF DODA VITO ILJAZ BIBA RIZA REXHEP PALLOSHI LULASA PREL MESHAJ FERIK REXHEP GJOSHI FESTIM ISUF GURA ÇETE ALI MEHMETI BEHAR MUSA BRAHAJ JUSUF MUSTAFA GAPI VIOLETA UJKAN IMERAJ HYSNI NEZIR SHAHINI JAKUP RAMAZAN BIRACI ANRI HASAN HOXHA AFRIM MUSTAFA ÇEKA SHPETIM FASLLI ÇELIKU FATMIR BILBIL HOXHA GEZIM ELEZ SHKREPI ARBEN ALUSH DRAGJOSHI SHERIF SUL BIBA XHAFER SADIK ÇELA DHIMITER NUREDIN IBRAHIMLLARI SKENDER HAJDAR TRESA NDRIÇIM RAMAZAN REÇI XHEMALI AZEM DAPI QIRO KOÇO DENECI XHEMAL SULEJMAN RAMA AGRON AQIF XHAFA XHEVAIR ABIP ZEQIRAJ ILMI ELMAZ TOÇILLA HATIXHE ZENUN KOKA MENTOR SHABAN PAJTONI HAMDI ISMAIL BALLA HAXHI REXHEP KOLA RIZA SELMAN ROSHI MUSTAFA RIZA BACA MELSI ASTRIT DEMUÇAJ HAMZA ARIF LIKA JETMIR BISLIM ALLARAJ FRAN ZEF CARA SELAM LIMAN MURATI ABAS ADEM MEMA BILBIL IDRIZ HOXHA KASTRIOT XHAFER SHABANAJ HALIT VERID BASHA GJOVALIN PAL GJERGJVATA PERPARIM FERIT BAJRAKTARI HYSEN REXHEP GJELI JASHAR ISHRAN BAJRO MEHMET IDRIZ ÇIBAKU LADI GJON LOGU ILIR SEJDIN ALLDERVISHI AGRON ZENEL DERVISHI HAJJREDIN MERSIN TOCA VANGJEL HAMDI KUPE STEFAN MUSTAFA RUZHDO ARIF ZENEL BARA MESTAN SEXHADIN SHKEMBI AGUSTIN LEK GJONAJ FRROK PAL VOCI AGIM JEMIN HYSA XHEMALI FAIK BICAKU ELES RIZA DACI ARIF HAMID ADEMI NEKI NIMAN PRENGEZI ARBEN HALIL ROBI BAKI ISMAIL GJYLA CEN ELEZ NUHIALLARI ARBEN MARK NDOCI FATOS SELADIN MOLLA BEDRIJE RAMAZAN PICARI QERIM SIRON MUSISLAMAJ REFIK IRFAN FEJZULLAHI LIKAJAZ ILMI ALLARAJ RUSTEM ALI CANAMETI URIM SHABAN TAFHASI TOMORR JONUZ DEMARKU PETRO VELO MIRÇE PELLUMB ADEM POLISI BASHKIM QAMIL BITRI NAZMI ÇELNIK SHALLARI LIMAN ISA XHELETI AVNI SHAQIR JATA KAMBER MUHAREM KAMBELLARI VASIL PREK KOLA GJYLADIN ABDYL CARA RAMAZAN ABAZ XHEPA IDRIZ REXHEP GJYRIQI SHERIF TAHIR HAJRI LEK GJON DEDA ILIA AVDULLA KODRA VEHAP HALIM TOSHI LUTFI LIMAN HIDERMUÇA LUTFI MUSA ZOTAJ ALI XHEMAL ÇULLHAJ SKENDER NURI ALLMUÇA GASPER NDUE VULAJ XHAFER HASAN DEMARKU BESIM AVDI MUÇA NAIM SULEJMAN ISUFI SHKELQIM AGRON HALKA SALI HAJDAR KOLA NAIM FEJZULLA BARDHI HASAN ALI DISHA HEKURAN OSMAN ÇULLHAJ ADEM HAZIS DODA MITRO QIRO TANAJ LUAN HAJDAR BREGU BESNIK LUTFI TOTA FESTIM ÇELNIK ZENUNLLARI SIHAT MUHARREM LLOÇI HASAN HALIL SKANA VANGJEL HAJDAR HASA JORGO PANDELI PAPA SERVET RAMADAN DAFKU ENVER IZET AGO QAZIM FASLLI SINANI MYRTEZA MUHARREM SPAHIU XHEVAIR SABRI RUSTEMI ERVIN ZENEL DODA SHKELQIM HALIL BURNACA BAJRAM MAHMUT TOTA RAMAZAN TAHIR HOXHA HASAN REXHEP SINA MUSA HYSEN KARAJ AFRIM ALI SHEHU AGRON KOLE ARAPI LUTFI MUHAREM ZISKO HIKMET HALIIM MEMISHAJ LIK DINE BERISHA NAZIF HIME KADRIU GEZIM RAMAZAN MASHA FLUTURIM SHERIF SINA ISMET RAMADAN LIKA BEKTASH XHETAN KACDEDJA REHIDE BAJRAM BUZHIQI XHEMAL BAJRAM RROSHI FIQIRI RAMAZAN ALLA DHIMO PALI GJIKA ISMAIL MUHARREM VOTOCI

DREJTORIA TIRANE 2 SHPETIM MUSTAFA MALOKU QEMAL ZALO HOXHA ARBEN ALI LILA DILAVER REFAT TOÇILA ZEQIR MEHMET MULKURTI KUJTIM SHAQIR KLOSI KADRI MEHMET MULKURTI HASAN ISMAIL XHIXHA SHEFQET NEZIR MULAJ QERIM HASAN MAHMUDI KASTRIOT ALI NEZIRI ALBERT ALI KAZIU HAXHI HASAN DAUTAJ NAZMI HASAN MAHMUDI FATMIR ISMAIL XHEPEXHIU ISUF AHMET SPAHIU EDMOND XHELAL RIZVANI YLLI SADIK DAUTAJ DASHNOR BAJRAM ZANI LUAN HAXHI METALIU FEIM AVDYL KALARI ISMAIL XHEMAL ABDULLAJ SADIK HASAN DAUTAJ BESNIK ISUF DOKU XHILE REXHEP DANI KOÇO QIRO MEÇI NEZIR ABDI BUSHI DASHAMIR MARK KOLA QEMAL QAZIM HOTI FATMIR IBRAHIM CARA FLUTURA SELIM BARHANI AGIM XHEMAL ABDULLAJ PRENG MARASH PECI AGIM FIQIRI SHEHI ILIR MEHMET CANA YLLI SAMI HYSENI SKENDER RAKIP MUKA FATMIR SHERIF MALAJ SEDEDIN XHEMAL SELIMAJ KUJTIM FATMIR ALSULA RIFAT MUHARREM MUHAMETAJ HIQE MEHDI HOTI MUHARREM HAMIM MEMISHAJ XHARIJE HASAN MALOKU TOFIK MAN KUQALI IZET HAJRI CANI ; EDMOND HAJRI CANI LLESH NDUE BELLESHI RIZA RANE ISMAILI SHERIF QAZIM LEKA HIQMET SADIK TASHA ZEF NDUE KACA SANIJE HYSEN SPAHIU KASTRIOT HYSEN ÇEKREZI MITAT BAJRAM ZANI ELEZ ISLAM JAHELEZI SAHIT ISLAM JAHELEZI ARIF FAIK MUÇA KUJTIM HAMIT LLOZHI ARANIT ÇEL KUÇANA SALI SHABAN KUÇANA LUAN HASAN DUSHKU DAUT BEQIR XHEÇUKA HAZIS SELMAN HYSA MEHMET XHABIR MEDA XHEMAL HYSEN KURMETA NAZMI JONUZ VATA

NDUE LLESH NIKOLLI HAJRULLA KASEM XHIXHA URIM SYL SHUTI SHKELQIM SKENDER SULEJMANI MARK KIN KOLA DIN VESEL LAMNICA QAZIM MUSTAF HOTI DALIP NEZIR HYSA QEMAL MUSTAFA MURATI RAMAZAN HAMDI MALOKU ZENUN ISLAM JAHELEZI HASAN BEQIR XHEÇUKA ALTIN PETRIT ÇEKREZI LUTFIJE ALI MUDA HAJDAR HYSEN ARUÇI BASHKIM CAN AJAZI ASTRIT ZEF KACA HALIT REXHEP RAMI PELLUMB SHABAN NEZHA DESTAN QAZIM LEKA DASHAMIR SINAN TOÇILLA ELMAZ HASAN HOTI LEZAN BILAL SKURA ARTAN SALI PERLEKA KAMBER ZENDULLA BEQA HAZIR SUL SELIMAJ REXHEP COL REXHA ILIR ZEF KOLA ZEF PREND MARKU SHKELZEN SAIT SYLSHABANI JAKUP ISTREF GOCAJ ANTON BAJRAM HASANAJ MARTIN PREND DOÇAJ VELI SAMI KORBI PETRIT LULASH RRUSHI ROBERT DIN BRUÇI NAZMI SHEMSI KASEMI HYSEN BAJRAM SELIMAJ KADRI XHEMAL SPAHIU XHETAN AHMET MARKOLA MARK GJELOSH VUKAJ ANTON PAL ÇAKALLI PREL GJELOSH VUKAJ RRAHMAN BRAHIM ZELA PREND MARK ALIAJ AGIM GJON LEKNDOJ AFRIM DEMIR TROCI FAIK RAMADAN LICI FILIP KIN DODA MARK KOL BALA BARDHOK PASHK MUSTAFAJ SHKELZEN RAM PITOMINA PERPARIM AHMET BYBERI ISAK HALIL SHEHU IZMIR HYSEN ABDIJA ESAT SHEFIT HASANAJ GANI HAMIT ARAPI CENE QAZIM MALOKU ISLAM BILAL SKURA ZENEL SADIK MARTANI SADIK REXHEP KUCAJ ISA IBRAHIM YMAJ PELLUMB ALI JANA FITIM HALIT MANDRRI BANUSH EMIN ÇELA LUAN SALI PERLEKA HAJREDIN ALI STOJKU MUJE REXHEP ÇELAJ JAK LAZER BUSHI SHKELZEN ADIL QOKU HAXHI AHMET MUHAMETAJ BAJRAM MUSTAFA SADIKU DEDE NDUE SUSAJ ARIF ENVER JATA LUAN HAMIT ELEZAJ KADRI MEHMET HASANI SHUAIP HALIT GEGA NUREDIN IBRAHIM DAUTAJ RAIF RRAHMAN SPAHO BEQIR MIFTAR XHAHU IBRAHIM SELMAN BURGU ALI SHABAN PONARI PASHK NDOC FETAJ AVNI TEM BALLIU SADIK SHABAN PROZLLANI DEDE NDUE TROJA SEFULLA XHEVAT ISUFI RAM ALI MEHMETVATAJ ALI BRAHIM HAXHIA SOKOL MAL LUSHAJ KOL FRROK KOVAÇAJ TOMORR RAMADAN BALLA SHAQIR VELI KOTARJA SULEJMAN ADEM PILAVI BESNIK SULEJMAN MEMA SHAN DEDE RUSHAJ PELLUMB BESNIK REXHEPI SELIM LIMAN ALLA MIRJAN PALUSH DEMA EDMOND FILLIM HASA ZENEL AHMET BANUSHI TAHIR DALIP KADRIU VESEL BAJRAM SHIRA FETAH FITIM MANDRI SKENDER ISUF QAMO GEZIM MYRTEZA MUJALLARI SULEJMAN ARIF PECA GANI NASIP ZYLO AGIM NDUE NDERGJEGJAJ FRROK GJERGJ KOVAÇAJ MIMOZA NIKOLL MUÇAJ KASTRIOT FERIT XHIKA HAZIS ALI GJETA FERIT REXHEP XHIKA ENVER KAMER JATA ZENEL ISUF STAFA FATOS SADIK VATA PAJTIM HAKI XHILAGA ZENEL HYSEN CENAJ DESTAN RRAHMAN SALLAKU FADIL RRAHMAN DURAKU AVDYL ISMAJL HAZIRAJ HAXHI CUBEL SOKOLAJ LULZIM ALI TORBA MARASH NIK VUKAJ ZEQIR ISMAIL KADIU MUHAMET IDRIZ DAUTI AFRIM KURTISH NDREU NAIM AVDYL ELEZI BAJRAM ALI DIDA GZIM BRAH LEKA ILIRJAN BAJRAM MUSA IBRAHIM FADIL BALLA NURI SAHIT SINANI LEONARD LLESH DODAJ XHELAL ISMAIL VISHA ILJAZ HYS DARSI ARBEN SEFEDIN PALUSHI BUJAR REFET PALUSHI SEFEDIN ISLAM PALUSHI GEZIM REFET PALUSHI RAKIP SHEMSI MANALLARI ABAZ ISAK MURATI STAVER GJERGJ LLESHAJ KAPLLAN HALIT PALUSHI NAZMI RAMIZ KACI ABEDIN XHEMAL SHKURTI HAXHI HALIT PALUSHI RUSHIT HALIT PALUSHI ILIR SHAIP GJINI EMIN HAMIT SELAMI BESIM ISLAM DRAGJOSHI HAFIZ RASIM KASAMI SHERIF RASIM KASAMI FATUSH RASIM KASAMI HYSEN HAKIK NDREU HANIFE XHABIR SKEJA KALOSH RASIM KASAMI QAZIM HALIT PALUSHI KUJTIM EMERLI BRIKA ASHIM RAMAZAN BEQIRII NEBI RAMAZAN KRUÇI HEKTOR RUSHIT PALUSHI ILMI MERDAIM ZYBERAJ HAJDERIN RASIM KASAMI GENCI RAMAZAN DRITA FADIL HAJDAR VELIJA ELTON MAN MEHMETI IBRAHIM RAMIZ KACI LUAN DALIP BALLA RITVAN ZEQIR STAFA KASEM SALIKO ALLKO SKENDER SELMAN GJUZI MUHARREM ISAK DODA KUJTIM RIZA TAFA

MAPO

BOÇKA; SHKELQIM XHEMAL MEMA; ISA PASHO KLLOGJRI NIKOLLA VASIL PRIFTI ERMIR FILE LLAHA NEXHIP DEMO HOXHA;DHURATA DESTAN HASIM MAKSUTI MUHAREM QATJA; THOMA PANDO HYSMET JONUS JONUZAJ DADO NUSRET ZEQIR MICI VELI HASAN ALLIAJ;SKENDER BAJRAM QANI KLLOGJRI ISLAM ÇELA; ENIKA STERJO MIRUSH AZIS PACI GJOKORECI TAFIL DESTAN KODRALIU MUSA MANO MUSAJ; MIHAL RAKO TOMORR ENVER MUÇO MONE;MUSA MANO MUSAJ ALI MEHDI DAUTI AGRON QAMIL JENISHAJ; TODI EDMOND RASIM MARKJA GJERGJI GRAZHDANI; VLASHI MENTOR ALI DERVISHI NDINI GJONI RAMADAN MURAT LIKA SHKELQIM XHEMAL FESTIM SADIK PEÇI SADA;KASTRIOT XHEVIT ETLEVA AZIS GJONA KOÇI;VJOLLCA QAZIM SESERI IZMIR BESNIK DIDA ARTAN DUMI LULZIM SADIK BALLIU KOZETA ALIÇO PJETER NDOK BALOZI ARIAN HASANI QAMIL QAZIM SYLISUFAJ ARIAN SANTO GANI SAMI KARAJ ASLLAN GREZDA MARJANA LLESH MECI ATAOL KASO ENVER XHAFER CANI TORPE MAZNIKU FATMIR ALI PRRENJASI KLARA DEJA FATMIR SHAQIR TAFA VANGJEL BIRBO VERI YLLI MAKSUTI ROBERTA NDOKAJ ALI ADEM KILA ASTRIT KUQI ISAK REXHEP OZUNI ARTAN DULAKU SHEFIT MEHMET SHAHINI HARUN HYSNI KAJA EDMOND ALI DAUTI FATMIR SEJAT XHANGOLI FATMIR GAFURR ELEZI LULZIM IBRAHIM DERVISHI BARDHOK GJIN GEGA PELLUMB LIVAN BACE PERPARIM QEMAL CENA SHEMSI HASAN DACI ALFRED QEMAL ÇELA HEKURAN ABDULLA DIDA LUFTIM SHASHO KALARI GEG PJETER LLESHAJ SERVET FAZLLI SHKIRA KASTRIOT MARK GJONI GEZIM MERDAN ROÇI VITOR GJON VORFAJ PERPARIM TAJAR DAULLJA PERPARIM DILAVER REXHEPI ARJAN GURI ÇAÇO ZIJA SALI HABIBI DRITAN SALI MIRAKA SHERIF SHAQIR MENERJA SHEFKI IBRAHIM HOXHA ARTAN ISA FUSHA HORDION PETREF LESHI MUSTAFA SELMAN MAÇI LUMAN SHEFKI BUFI ZADE MET ISMALAJ ILIRJAN MHILL ÇUNI ABEDIN ZENEL KULIÇI PERPARIM QEMAL CENA NIAZI ABDYLLA DIDA PETRIT MARK PALUCA MURAT NEXHBEDIN DEHARI ASTRIT HEKURAN TABAKU KUJTIM ZALO BANOLLARI FATMIR HEKURAN TABAKU MESUT RIZA ÇERMA MUSTAFA ALI ALUSHI NDUE PRENG MARGEGA HYSEN IBRAHIM BUZANI BELUL SKENDER MIFTARI YLLI QEMAL CENA RAZIM NIAS QYRA RAMAZAN ELMAZ GJONA HAJRIE ASLLAN KARAJ TONIN GJERGJ DASHAJ ZENEL FAIK SENI ARIF QEMAL METUSHI AUREL ARJAN LATIFI KOSTANDIN DED MJEKU RAMADAN YMER KORANI ARTUR KOL BIBA MUHARREM BILAL BEKOLLI RIZA SADUSH ÇARÇIU FERDINANT ZAÇE MYRTEZANI ZEF MARK LLESHAJ ; BARDHOK ARJAN SADIK LATIFI ZEF LLESHAJ SEJDIN RAMO ARAPI HAXHI PASHO KLLOGJRI ANDI SEJDIN ARAPI SAFET VELI MANUKA RISTAN FATMIR LIMANI MUHARREM HAMIT BALOSHI BARDHYL HAJDAR HASIMLLARI FATOS FERIT LLALLA ASTRIT JONUS ZENELI NIKO SHEFQET MILE GEZIM FADIL DEDA FLAMUR HALIT JANÇA ENGJELLUSHE TAIP ROÇI GJERGJ GJON KOLA AGRON ELEZ MADANI MINIR NEKI ADEMAJ MUHAMET MEHMET GJONGECAJ PELLUMB FERIT LLALLA AGIM RUSHAN NEZIRAJ ARTUR ALBERT BEDULLA SELMAN FAIK ZAÇE BAJRAM MALIQ CAMI KARAFIL ILMI ISLAMI SHEFKI SHERIF TAFA STAVRI AGRON MUSTAQI MARK KOL BIBA HASAN AHMET HOXHA PERPARIM MUSTATFA LATAJ GURALI ISUF FASHO LUKE NIKOLL LLESHI RIDVAN SALI ÇIZMJA FRAN GJON MITRUSHI ZENEL NEZIR KOÇI HYQMET KAMBER ELEZI DORIM XHILE MIRAKA VLADIMIR NIKOLL GJONMARKAJ AGRON SEJDIN ARAPI AMDI SHABAN AGO GARIP HAZIS MALOLLARI OLSI HEKUARAN PERE FATOS SEJDIN ARAPI VJOLLCA THOMA DUMI VALTER SHKELQIM GISHTA NDREC MARK GJOKA SPARTAK HAMDI LULI OSMAN BEQIR PAJA XHEMAL REFAT LILA DEFRIM RAMADAN KUME ISLAM NEZIR DEDJA FATMIR SHAMET HYSA AGRON MERSIN MYFTARAGA HALIT HASAN JANÇA BEKTASH ENVER BAZELLI ROLAND FERIK SADO KASTRIOT EQREM LENJA MEVLUT AVDULLA KUKLI BAKI HILMI DODA FATIME ALI HALITI NAZMI HASAN SKEJA NEKI RIZA SENE DEMKE MERSIN MYFTARAGA SHPETIM SHERIF TAFA BAJRAM SADIK KOÇI GJON MARK GJOKA MAKSIM ISUF ÇIPI BESNIK HASAN METALLA LEONIDHA EQREM LENJA BAJRAM FETI MURATAJ TRIFON BARDHYL HASIMLLARI ÇLIRIM HALIT METALLA SHUAIP SEJDIN ARAPI MAKSIM SHAMET HYSA GEZIM ENVER BAZELLI MISIR OSMAN KRYEMADHI LADIMIR HALIL KALARIA AMET GANI HOXHALLARI BASHKIM SHABAN HYKA PRENG MARK PACI BASHKIM KAMBER METOLLARI NIKOLL GJETE PRENGA HAMZA FAIK DURMYSHI AGRON SHERIF TAFA IZET KUDRET MYFTARAGA QAZIM SELMAN ÇEKREZI ZAÇE MYFTAR MYRTEZAI FERDINAND JEMIN HYSENI EDMIR RAMAZAN MYRTEZANI DRITAN NDRECE PERMAGJETA BILBIL SHKELQIM DERMYSHI HORDION PETREF LESHI ERBLIN UKE KULIÇAJ BEJANI GANI HOXHALLARI EDMOND MEVLUT GJONI GJOVALIN FRROK BIBA ANDI RIZA ÇARÇIU NIKOLL LLESH LLESHAJ RENALD QEMAL RAMA RUSHDI HASAN SKUQI SHAQIR GANI KOÇI BAJRAM JONUZ AMATI BUJAR NUREDIN QELIA RAMADAN ISMAIL PERKOXHA ILIRJAN BELUL KOLA ARBEN ZENEL BUÇPAPAJ DRITAN HASAN DYRMYSHI SAKIP KALOSH MANI TOMORR MUHAMET AGUA SHAHIN SULEJMAN KRYEMADHI MEHMET ALI KOVACICA TEFIK HAMIT KEPUTA HYSEN BILAL FASHO ASTRIT HASAN SKUQI GAZMIR SHAQIR KOÇI LAVDIM HYDRI BUFI ARBEN FARIK KALA GJETE PJETER NDOJ OSMAN HEKURAN ALLESHI ALFRED PRENG GJOKA ALI MEHMET GJONGECAJ ARJANIT MUHAMET BICI HAMDI MUSTAFA ALBRA FADIL MUHARREM BAJRI HYSEN RIZA BRANI ESTREF ISAK ÇAÇA RAMADAN ASLLAN PALLA GEZIM ISAK ÇAÇA SABRI OSMAN CARA SHKELQIM FASLLI MARRA BARDHUSH HEKURAN KOÇLLARI FERIT GANI HOXHALLARI YMER ELMAZ FASHO REXHEP HAXHI VEIZI BETIM MYFTAR KAJA NAIM DEMUSH MURATAJ SELAMI ELEZ MADANI PETREF HAXHI LESHI PELLUMB ISTREF HOXHA NUREDIN BAJRAM QELIA VASIL HAMDI ALBRA SHKELQIM VEIS MURATI ISMAIL GANI KOÇI LUAN REFIT MEHALLA ADRIATIK XHEMAL QYRA FUAT RIZA QOSE SELMAN XHEMAL MURATI HASAN GANI GJYZELI SAFET SELMAN ÇEKREZI YLLI NJAZI DOKAJ MEHMET SEIT BELISHTA EDMOND PETRIT SHABANI ILMI AVDULLA SHAHINI FATBARDH HALIT ROSA SHPETIM BAJRAM QELIA SKENDER JONUZ MYQELEFI DYLAVER GANI KOÇI RASIM BAJRAM HASANPAPAJ ARBEN MALIQ PEPA NAZMI SHAMET HYSA ALBERT KUDRET MUÇKA LUIGJ GJET NDOJ ALBERT KUJTIM SEJDINI NAZIF MALIQ BALLIU MENYR JASHAR TAHIRAJ ; SADUSH SULEJMAN KRYEMADHI EDMOND JASHAR TAHIRAJ RUSHAN HYSEN VERÇA MUHARREM XHELADIN ZADIJA NJAZI VELI MANUKA LUAN MEHMET TEPSHI FETA MEDI TAFA BESNIK HAXHI DEMUSHI MISIR RAPUSH ÇELA FERIT AVNI LILA GJERGJ FRROK MARKU AVNI NEVRUS LUMSHI MONDI HALIL LARAKU HAXHI BAJRAM DEMUSHI KUSHTRIM NIKOLL PRENGA ENVER KAREMAN MEROLLARI ARBEN HALIL XHEKA NAZIF JASHAR TAHIRAJ BESNIK FAIK MEMA FADIL SELMAN MURATI NDUE JAK NIKOLLI ZARIF DAUT MIRAKA BASHKIM SINAN MIFTARI VLADIMIR MUHARREM ZADIJA PETRIT MURAT ISMALAJ ASTRIT FERUZAN DRAGOTI BUJAR OSMAN SPANESHI AGRON MEXHIT GJOKA ILMI SHEFKI DASHI HYSEN KAMBER RRODHE QAZIM AHMET SHAHINI BUJAR LUTFI KAFERI PETRAQ GANI OMERI RUSTEM SALI MEHMETAJ BASHKIM QEMAL MEKSHI MAHMUD ZEQIR KAJA ARBEN ZENEL KULIQI SERJAN GJOK GJOCI FATIME NAZIF QOKU ALLURIM SHEFKI DASHI JANI GANI OMERI SHKELQIM SULEJMAN BORIÇI SKENDER IBRAIM MEÇKA BARDHOK FRROK MARKU AVDYL RAMAZAN KAVAJA XHEVIT SABRI HOXHA MIRI SALI HABIBI MIKEL FRAN GJEÇI NURI SKENDER MIFTARI ADEM ZENEL BUÇPAPAJ URIM SERJAN KAMOLLI BASHKIM ISAK ÇAÇA ASLLAN FIQIRI IZVIRA EDUARD ASLLAN PLAKALLIU NEZIR OSMAN SPANESHI HYQMET RIZA ROÇI BUJAR QAMIL MEKSHI ARBEN AVDYL VERLAKU ILMI AJAZ ISTREFI GEZIM FADIL DEDA NJAZI HAZIS DANI VIKTOR ZALO IBRAHIMASI SULEJMAN SADIK VUKA RUSTEM AHMET ALLA HAKI KALEM GJOLENA LUAN FADIL DEDA SYRJA XHELAL SUBASHI HYSNI REXHEP MARA VANGJUSH SOKRAT KARAMITRO ; HEKURAN KAPLLAN AGOLLI HYSNI ENVER LEKAJ ; PETRAQ NDERIM MUHARREM ZADIJA STEFAN TANE SADIJE MUSA SHLLAKU; SOKOL PERPARIM ALI PRRENJASI PRENG MARK PACI SYRJA NEBIU HAXHI XHEVDET KADIU MARTE PRENGE BURAKU GEZIM IBRAHIM TAFAJ; LUMTURI RESMIJE SULEJMAN ELEZI FLAMUR DILAVER REXHEPI TAHIR ZYKAJ SOKOL CELNIK MUCANJI BARDHUL SHAQIR IZVIRA ILIR ADILI ARBEN MEHMET KABOÇI ARTAN BASHKIM MIFTARI BEKIM BAJRAMI PETRIT HEKURAN HASA AHMET SALI HABIBI KSENOFON DILO LEFTERIA ESAT GUÇI ; AGIM JAÇE AGIM FIQIRI IZVIRA SHPRESA NOKA TOPÇIU EDMOND FAIZ XHELESHI ILIRSAN HOXHA HAMIT ABAZ LOCA ELSON YLLI MAKSUTI ARSAN NDRAXHI LUAN RIZA QYPI LULEZIM RREME AZEMAJ ILIR NDRAXHI MAKSUT SHAQIR SULMINA TAFIL XHELADIN ÇERRI ROLAND GEZIM PEQINI; GJERGJ NIKE PREND LLESHI YMER XHAFERR NAZO MARAZ GJIRITI; ROLAND GEZIM KADRI BEXHET MYFTARI ARJAN GURI ÇAÇO PEQINI KUJTIM SULEJMAN KRYEMADHI EDMOND SKENDE KALLULLI ; DALIP JONUZ PLESHTI; VJOLLCA BASHKIM DYLAVER HAXHILLARI DRITAN SKENDE KALLULLI SHABAN VATHI; MAHMUDIJE ISMET HAMIT ZENELI FAIK ISUF HOXHA ISMAIL ÇAMO GEZIM LUTO MIRAKA MUSTAFA SHABAN SULI FARUK KADRI ÇASHKU; VASIL ISUF IMER LIKMETA SHABAN ALI JAHAJ ALEKO MARIANI ALBANI RASIM FIDA ANDREA SHABAN BACE SHPETIM BARDHYL HARAXHI; EZMIR ZEQIR KAJA KADRI HAMIT KEPUTA VASJA NDREKO LEKA; ASTRIT DEFRIM FIQIRI PRENÇI BILAL SABRI TOSKA NAXHMI LAMÇE ALTIN BAJRAM KLLOGJRI NEIM SHABAN HYKA ENTON AGIM MALE ALBERT DILBER LICA PETRIT HEKURAN HASA JOSIF KOLE BODARI KUJTIM HALIT MUDA GEZIM SHAQIR MERJA FATMIR BEKTASHI ISMET SERVET ÇARJA PELLUMB SHAQIR MERJA LILI LIKO ALTIN ADRIATIK AGOLLI ZENEL BELUL SHAQILLARI GEZIM KOSTANDIN SHARRA; HAJRI DILAVER HOXHA MUHAREM BILAL BEKOLLI SPIRO THIMI THEMELI; LEFTER ARTUR ALUSH QYRA MUSA SYL METOSHI KRISTO LERA DASHNOR DILAVER MERA FATMIR QERIM HOXHA ARJANA BILAL RUSTEMI LUAN MUHARREM RRESHKA RUZHDI HAXHI RISTANI ARDIAN BAJRAM KREKO; GEZIM ISMAIL AVDYL TUSHA HYSNI SALI KOLIQI BAJRAM KREKO; SOKOL IBRAHIM ASLLAN ROÇ GJONI SHYQYRI RIZA HOXHA BILALI HATEM SHASHO RAMA GEZIM ASLLAN MANUSHI TUSHE AQIF PASHA; ISLAM HALIL RAMAZAN ALI DERVISHI ZAMIR MUHARREM RAMADANI DOÇI; ZYLYFTAR ESTREF ZOTO; KADRI BAJRAM VESELI RAZI LATIF CULLHAJ FAIK JASHAR SINGAJ HAXHI TUTI MAZI FIQIRI SKENDER HOXHA SHKELQIM SADIK SHTYLLA HAVA RUSHAN TAFA SOKOL SABRI HOXHA SHPETIM SHYQYRI LAME XHEVAIR ÇAUSH BORA FITIM FEJZI AGALLIU ARTAN AVNI SULOLLARI HAKI HALIT JANÇA BESIM HYSNI HASA ARDIAN RAQIF KERPAÇI; STEFAN BURHAN SHEFKI ABAZI FRAN PJETER TIRJA MIHAL SHAKA; ARBEN SHEHABY- ERIS SADIK TAFA BUJAR JASHAR HASA DIN VRIONI ROLAND HAKI JANÇA ADRIAN XHELADIN BEJKO REZAR BARDHYL SHEHU; VANGJEL AVDYL SULEJMAN KARAJ BESNIK QAMIL DEMIRI ANDON ZENUNI; ARTAN MUHAMET QEMAL FAIK ÇELA XHEVIT SABRI HOXHA ZUPA ARBEN NDUE GJOCI ILIR ZENI KALLAVENJA MUSTAFA QAZIM BIBA EMANUELE BASHKIM HAXHILLARI REDI OSMAN SELITA SKENDER HYSEN MUÇELLI YRJAT MITAT XHEMOLLARI LIM NDUE NIKA ZEJNEL ABAZ PRENI ARIF HAXHI PJEÇI ASTRIT MAHMUT KUCI MYSLYM MYSLYM POCANI AGIM MUSTAFA LATAJ FERDINAND HYSEN BEZATI MELEQ JAKUP GJYZELI ISLAM MURAT LIKA BESLIM ISA DHJAKU BEDRI HASAN BYLYKU LIRI MALIQ CAMI VLADIMIR SKENDER DOCI BEQO TAHO MALASI KADRI MUHARREM RUSI HILMI GANI ARAPI ELISABETA LIN ÇAUSHI BISLIM BAJRAM QELIA HYQMET RIZA ROCI SHPETIM KURT MEZINI MARTIN ZEF NDRECA QAZIM SHABAN PASHKAJ KUJTIM MICO XHEVAHIR ABDUL LALA XHEVDET MECO VLADIMIR FILAJ ALEKO LUTO MIRAKA VEBI SHEMSI HASA KUJTIM OSMANI MENSUR ALI DERVISHI KUJTIM HAMDI TEPSHI XHEVDET NEIM TAULLAJ;THIMI LLESH MARK MITRUSHAJ DINE IDRIZ ETEMI MIHAL BUÇKA;DONIKA THIMI ZENEL REXHEP TOLULI DEMIR TRUMCI

DREJTORIA TIRANE 3

DREJTORIA DURRES

21

XHEVDET BEXHET MECO LUAN SABRI TAFA ZHELADIN ABAZ SHERIFI HEBIB GANI OLUSHA YZEIR SEFEDIN NIKOLLARI FREDI HASAN BOCI XHAFERR HASAN BOCI BEDRI QAZIM HALITAJ ZENEL ALI PECA AGRON ALI PECI BESNIK NURI MURRJA FATMIR KURT CUPI REFAT IBRAHIM DERVINA XHEMAL BAJRAM AJAZI XHEVAHIRE ISUF BISTRI AGRON BAFTJAR LLESHI AGIM IBRAHIM BURGU MIMOZA DAUT CANGU SHKELQIM HAXHI CUPI VERONIKA ANGJELIN CEKAJ BUJAR HAMDI CELA SABA HAMID CELA ISUF REXHEP CELA SHKELQIM HAMDI CELA MUHAMET ALI DENOLLARI VALBONA MURAT CELA ARBEN NEVRUZ ZISKU BUJAR RAMIZ ZGURA ISAMIL ALUSH ZGURO VERONIKA ANGJELIN CEKAJ MAHIR ILJAZ RATA PETRAQ NDONI SABAH PENGILI ILJAZ BICAKU LULZIM LIMANAQI BUKURIJE LIKOLLARI FLORESHA KOCI REXHEP MUHARREM MAMACI TRANSAKSJON REXHEP KOCI BASRI HYKA DASHAMIR SHAQIR CELA ALBER RSIM MARKU NAZMI ISUF SELMANI YLLI SHEHU XHELADIN ZELA SHKELQIM CELA LUAN DALIP DOKU ARBEN MURATI FATOS HASNBELLIU RAMAZAN KOTORRI SHKELQIM GJERMENI ANDREA SABRI KREKOS FATJON GJERANI MARK GJERGJ PULAJ NOK GJERGJ PULAJ FLORA KODHELI REXHEP HYSEN STUFA ARTUR FATIR TOPCIU AGIM MUHARREM CUTOZI BUJAR MUHO FATMIRA LLUBANI QEMAL ASLLAN BAKIU FATOS SHULLAZI DILAVER SHEMSI SHABN XHEMAL DOLLAKU DHURATA BESIM MARKU AGIM PATURRI FAIK JAKUB LECINI ELSA FROSINA BARDHI LULZIME REXHEP XHIDA KADRI ASLLAN GJYZELI MAJLINDA BIRCE DEMIRI MAJLINDA BIRCE DEMIRI AVDYL NJAZI PASHOLLARI VALENTIN VLASH GJINAJ SHABAN LILA KUTELI RAMADFAN BEQIR KOCI AZIS BEQIR KOCI NEXHIP SAFET MECO KALIPSO GRIGOR GUGASHI SHEFQET RAMADAN KOCI DRITAN BESIM BAKALLI SONILA VEIZ TUFA RUKIJE ABDURRAMAN HASANI ADIL IMER ISUFI HARILLAQ QIRJAKO HAXHJANI SHPETIM HALIT KIKRRI SKENDER MUHAMET SEFERI MNJAZI ETHEM VEJSELI SELIM ZENEL GJADIJA IMER ZENEL GJIDIAJ ISUF KATROSHI SKENDER HASN PEPA SHPETIM AQIF ALIAJ ZEQIR SELAM PERLAKU ALI SHEFQET METANI ENVER ARIF ISUFI RIFAT IDRIZ SHTINI NESHAT ALI KASA BESNIK SHABAN NURA DRITAN NDREC PERMEGJATA GENTJAN RAKIP ALLIU SHEFQET XHAFERR MYFTARI SHEFKI RAKIP ZEQIRI ANTONJO HASAN DYRMYSHI GEZIM MUSTAFA HOXHA URANI LLMBRI SOTA IDRIZ ARIF VERBOSHI SHEFQER HASAN MULAJ DRITAN MYREDIN BERBIU ARDJAN HAJREDIN GASHI QANI MUHAMET XHUMRI VLASH JAK LALA IMER KATROSHI ENVER HAJDAR ZEQJA SHPETIM ISMAIL CURRI NEHAT NEXHAT VIGANI VAHIP RAMAZAN LLANA VALENTINA PETRO QERAMA ILIRJAN KAMBER DODA AJET FERIT DYRMYSHI LUMIR SHERIF FRASHERI ESAT HAMZA HASA XHEVAHIR VELI PONE GZIM MYFTAR BALLIU MEHMET MYFTAR BALLI NAIME AHMET ZENELI ALI XHEMAL KAREPI RUSTEM ALI GJACI FISNIK RUSTEM GJACI QEMAL ABDI KURTI FLAMUR VEHAP UKA MARJANA MYERTEZA SHKODRA FATIME LUSHA BESNIK IDRIZ KOCI JOLANDA TEODOR LIKA IMER QERIM TOSKU NEZIR BILAL KONI VATH MUHARREM KAJA SPIRO MIHAL NIKOLLARI IBLIHA BEJTO HAMITI FATMIR MINUSH DAJCI PAVLI NAUM DECOLLI FATMIR HYSNI HAXHI EMIN SEIT BAGOI PETRIT MEHMET PAVARI ISLAM TOFIK MULLALIU ILIRJAN RODA NDUE GJET GJINI ILJAZ XHAFERR KAJNO LIRIM OSMAN SADIKU OLIVER ILIJA KOLITARI ILIR GJONI SHEFKI XHEVDET DIBRA NUREDIN QEMQL KUKA ANDREA STAVRO KOCINI MISTO NAQE JORGJI MELLANIJA MISJA RUSHIT MEHMET HAMDIU BAJRAM IMER SOFIJA ILIR METO MUHO DRINI BESIM KAROLLI QEMAL XIBO ILIR QAMIL DARDHA VLASH JAK LALA ARTAN HYSNI HAXHI GANI MEHMET DERVINA XHEVDET RAKIP LLESHI BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES BASHKIA DURRES LLUKM NALUTFI BILALI PELLUMB FAIK XHANAJ PELIVAN BAKI ISMAILI SKENDER MET KOCI MEDI ALEKS CELA ILIR SHANI AZEM RAMAZAN KOCI KLODJAN MYZAFER MEMINI AQERI BEKO LAZE LUAN IDARI CELA SUAT XHEMAL DOLLAKU FATMIR FEHMI AJLIBESI SAJMIR RUHI BULKU LLAMBI OTAVA VASIL KOTJA LILJANA SELAMI FILE ILIR MEXHIT BEKTESHI MUHAMET SHQIR SHALA TEFTA SELFO BEQO SPIRO MIHAL NIKOLLARI BEQIR RAMAZAN CAMI IBRAHIM FEJZI ZEQIRI QEMAL VRIONI SHEFQET NRAMIZ BAKI FEJZULLA MUHAMET SIJONI FATBARDHA NJAZI PSATHA ADNAND ESAT DAJLANI MUHARREM HEMRULLA DESHA MUHARREM HEMRULLA DESHA KUJTIM HAXHI DANGAJ HYSEN JASHAR TUSHA ZAMIR MUHARREM RAMADANI KRENARD FERID LIMANI RASIM SAMI H0XHA VALIDE HAMIT TROQE CLIRIM KORABI RAMIZ ISTREF ZEQIRI DASHAMIR RAMIZ ZEQIRI NDUE NIKOLL PJETRI GEZIM SHAQIR CERA ZHEZAIR QERIM MISHKA ARBEN MENYR XHAFERRAJ MUHARREM PETRIT TAFARUCI FIQRET BEQIR KOLLCAKU


22

MAPO

ILIRJAN MAHMUT MONO KIPTIU DALLANDYSHE RAMIZ BESNUK ARUC LIKMETA FADIL SEIT KAJA SKENDER EMIN BICI KRISTAQ SOTIR NAKU MEDI ALEKS CELA DINUSH FASLLI CELAJ LULJETA ZIJA BEQIRAJ ZYLFIE YZEIR SHUAIPI ARTUR RAM BYTYCI XHEVDET HAJREDIN KUTRICI FATMIR GANI HALLULLI LEJLIE RASIM MEHMETI AGIM IMER ALUSHI EQEREM JAKUP PICI VALDET JAKUP PICI VEIZ JAKUP SHAHINI RESHIT VEIZ SHAHINI ALEKSANDER VEIZ SHAHINI VANGJUSH SOKRAT KARAMITRO XHEKO VAID DERVISHI FATMIR VEIS SHAHINI ALI FIDAI BALLA SEJAT VAIZ SHAHINI DURIM XHILE MIRAKA ARBEN FATMIT HAXHYHYSENI SPIRO MITER VOJA ZAMIR MUHARREM RAMADANI ROBERT NEXHIP LESKOVIKU QEMAL DIBRA HYSNI LELAJ PETRAQ TANE VALENTINA DAFA MARKO JANAQ VANGJELI RAMIZ HAJDAR SHABA FITIM BEXHET ISTREFI MUHAMET GANI BEZATI KUJTIM DESTAN SHULI XHAMI HAZIS PICI MEREME MYRTEZA KAJSIU MUSTAFA IMER BELBA TOFIK ZENEL BERSHINI MEHMET CAUSH ZOGU RAMADAN SHABAN GUGASHI BUKUROSH XHEMAL TOPI FATMIR HYSEN MEEMA AVRAM KOSTANDIN KUSHI BESNIK ARRZA BASHKIM SHABAN HYKA EMINE TELE LILA BILAL SHKELQIM DYRMYSHI BASHKIM KAMBER MEMETLLARI PETRIT FAIK MANJANI SOKOL MUSTAFA KALLOGJERI ZENEL SELADIN HOXHILLARI MERITA SHABAN POPA ALEKSANDER SPIRO LLACI PETRIT IMER KONI KUJTIM MUHAMET RUSTAJ SADIK NAZIF ELEZI BARDHYL SHEHAT LLAKA FIDAI ISUF DACI MELEQ ISUF DACI HAJRIE ASLLAN KARAJ BUJAR CUFI NADON LEKSI GJERAZI NAFIJE OSMAN SERENAJ FETI E AGRON RAMADAN AGOLLI HYSNI RAMO LENA BARDHYL SKENDER HOXHA CLIRIM KOSTANDIN STEFO ILIR ESAT MUCO ZENEL SELIKO TURAHANI QEMAL FADIL KAJA MARGLEN NEIM HYKA LUAN TAHIR VRAPI MARK PJETER LALA MAKSIM VLASH BECKA PRANVERA MHILL CUNI KUJTIM MUHAMET GJUZI MUHARREM HAXHI KODRA MUHAMET SABRI KAZAZI BLEDI CELA HATIXHE BAJRAM SHEHU AVNI IBRAHIM HAJDAMATAJ ASTRIT IBRAHIM HARDEMATAJ VALTER BRAHIM CAKERRI FAIK JAKUP LECINI HANIFE RAMAZAN LLESHI ANESTI ALEKS BUDA BUJAR RIZA PEMA ZIJA NEVRUZ PLAKU RIFAT KAMBER MURATI RIDVAN SALI CIZMJA MUHARREM PETRIT TAFARUCI MUSTAFA XHAFERR ALIZOTI ARSHIN HAJDAR DYRMISHI LEONIDHA HYSEN BLLOSHMI AVDYL HASHIM DYRMYSHI BEKTASH QANI CELA XHAVIT JASHAR BALLA ABAS IMER MUCO HYSEN MUSTAFA KOTRI FATOS HASHIM DYRMYSHI KUJTIM HAJDAR ILJAZI ANDREA ZAKE MUHO SKERDI RUZHDI CERLOI ARMAND SKENDER TELITI ENVER XHAFERR CANI RAMAZAN MYFTAR MYRTEZANI EDMIR RAMAZAN MYRTEZANI TAFIL XHELADIN CERRI KADRI HAMIT KEPUTA FRAN GJON MITRUSHI VLADIMIR ILIAZ TAFA SERVET ILJAZ TAFA EDUART XHEVAHIR KAPINOVA MARIGLEN XHEVAHIR KAPINOVA ALTIN ADRIATIK AGOLLI FAIK CELA EDMOND SKENDER KALLULLI VJOLLCA THOMA DUNI PETRIT SALI KONI VLADIMIR VANGJEL BELLORODA NAIM HAXHI MUZHAQI PETRIT MEHMET PAVARI ARTA HASHIM CINARI HYSEN QAMIL MEKSHI ROLAND ADEM BALLA LEONARD SAFET KALA BLEDAR NEZIR SPONESHI SAMI AHMET ISAKU LORENC REXHEP SADO LUAN MUHARREM SADO PETREF TAFIL SHURDHA SAMI AHMET ISAKU GEZIM HASAN KASMI LEONARD SAFET KALA ISLAM ISUF BELBA FATMIR QERIM HOXHA LULZIM NDRIÇIM HIDRI BESIM ISMAIL BARAMETA BESIM REXHEP KORRI OSMAN JONUZ ALDEDJA ARBEN GANI HOXHA FERID ALEKS ÇELA MYRTEZA ALI KRASNIQI GANI RESHIT TARJA FAIK JONUS HASANAJ ZYHDI AQIF MEMA DRITAN YMER MUÇA BASHKIM KADRI KAZIU VLASH KOLI LALA GRAMOS GURI KALARIU ; ILIAND GURI KALARIU NAIM IDRIZ MANDRI PETRIT RAMADAN ABAZI ADMIR HYSEN PEROSHI HYSEN QEMAL SARAÇI VALJETA SHAQIR KOÇI DULL MERSIN MEMOLLA YLFI XHEMIL MUHAMETAJ SAMI AQIF MEMA SHEFQET XHEVIT VELILLARI ANDI AHMET SHARRA FATMIR VATH THANA ISMET HYSEN BYKU XHAFER JONUS HASANAJ HAKI NEVRUZ KALARI MEXHIT RAMAZAN AJDINI GURI OSMAN KASA JORGO RAMADAN IBUSHI ILIR MYRTEZA KRASNIQI TOMORR SYRJA NONAJ FERDINANT FATMIR BALLHYSA GJOVALIN NIKOLL GJONMARKAJ SKENDER XHEVIT KASEMI ALIJE SHYQYRI QORRI MUSA SYL MATOSHI SAMI JASHAR TAFA FATMIR ZEF GJINAJ PASHKE PRENG MRRUKU BESLIM ISA DHJAKU THOMA MITRI MARINA VULLNET SAMI KARAFILI ZYLE HAMIT ALLA ABDI XHEVAHIR JASHARI GURI SHASHO KALARIU JANI SKENDER ÇELA NDUE GJON NIKOLLI HAKI DYLE SHYTI SYBI HYSNI METUSHI BESNIK HARIF SPAHI MARK GJET GJERGJI PETRIT ZEF NDREJAJ ROLAND SHERIF SARASELI ALVARALDO GJON PRENGA RESHAT BESIM XHEPO ZEF GJON GEGA MARK NDUE FRROKU ALI FIDAI BALLA FRAN GJIN MRRUKU RAMIZ HASAN THANA VLADIMIR LLESH DODAJ KUJDESE TOFIK PRENÇI NAZMI BESIM VOCI HAJER DEMIR LUKANI MUSTAFA VELI BALLIU KASTRIOT HATEM PEROSHI ILBER HAMDI XHEKA SHERIF QAMIL SARASELI BUJAR JASHAR HASA ANTON BIBE GJINAJ SELMAN RAMAZAN BEGA ENVER MERSIN MEMOLLA MURAT RIFAT TOMJA BARI MEHDI CEKA BESIM HYSNI HASA ENVER HAMDI KAÇI BANUSH BILAL KAZANI REXHEP MEHMET SIVEJA BAFTJAR RAMADAN CAPA MUHARREM BEQIR IBRAHIMLLARI CAN REXHEP MUHAMETAJ GJERGJ KOLE ULNDREAJ ARBEN TAIP KALARI MESTAN DAUT MIRAKA FATMIR ZYBER KULLI DILAVER ABDULLA DEMALIAJ YMER RRAHMAN KULLAFI DEMUSH AZEM KURMEKAJ DILAVER MYSLIM MURRANI VUZE TAIP KALARI ETHEM GANI MATRAKU

e mërkurë, 17 tetor 2012 www.mapo.al

HYSEN NAXHI SHESHI HYSEN AHMET SHARRA BERE REXHEP BERISHA FATMIR KAMBER KURTI AFRIM FARI SALIAJ BESIM MUHARREM SHEHI LELO HEKURAN BRAHIMAJ SHKELQIM ISUF ZIKULARI IZET RAKIP MUSAGALLIU BESIM NEZIR LIÇI GAFURR BAJRAM GJOKA NURI MUHARREM ZAIMI VIKTOR REXHEP XHELO CELIK SEIT BELISHTA ABAZ IBRAHIM SULEJMANI PETRIT AQIF KASHARI ILIR MERSIN MEMOLLA KOSTA DHIMITER SULA ANDREA IDRIS MARRA KASEM RIZA MECJA SYBI SHABAN GJINI RAM BAJRAM MURATI HARIZ FADIL KARAFILI ARJAN HYSNI KALIQI ILIR LLANE LAMA HAMZA SKENDER KORRI IDAJET FIQIRI ÇALAMA IDAJET FIQIRI ÇALAMA ALTIN ALUSH VOLA ISUF SADIK SULAJ BEHARE SHYQYRI LUZI ARIF QERIM MENERJA FAHRIJE HAXHI HAREMI LASIM ALI REKA SABRI ESAT NEZIRI LUFTIM NEZIR QYPI TELAT XHEMAL HAXHIU TOMORR MERSIN BRANKO BUJAR LUTO ZIKA ARJOL XHAFERR MUÇOLLARI HAXHI DAJLAN SULOVA LULETA ABAZ CANI BAFTJAR MYFTAR TELHAJ FATBARDH SEFER MULLAJ BEDRI ABAS XHAFA ZIJA AVNI SINANI KUJTIM SHAHIN KACA HASHIM BEXHET MURATI AGIM VELI GEGA SHKELQIM VELI GEGA XHEMAL SHAHIN KACA ALEKSANDER RAMADAN DYRMA RAMADAN SELIM DYRMA XHEMIL JAHO ADEMI FETI FLAMUR KULA FADIL KADRI DALUSHI ARBERI ILJAS AGALLIU ARBERI ILJAS AGALLIU RAMAZAN IBRAHIM DAJA SUZANA HAXHI KALARI ; GEZIM AJET KALARI AVNI SAMI CJAPI SHAZIMETE ZENEL MURRJA BURHAN QERIM TOSKA ZAIM MYSLIM KUQI VEBI OSMAN LUZI SELIM RAM MEMIAI IBRAHIM RIZA QYPI ISMAIL BAJRAM ISMAILI HYSEN AHMET SHARRA AFRIM ALI SHABA ARSHIM REXHEP XHELILI AGRON LATIF HAZBALLA ARIF SEFER DEMO TOMORR KAMBER KURTI ISMET SHAQIR BALLIU BILBIL SHAHIP DOKSANI DRITAN DILAVER HOXHA ROMEO NEZIR XHELILI IBRAHIM AHMET HASA BEQIR SULEJMAN REKA ARBEN BAUDIN QOKU FAIK ADIL DALUSHI KADRI HYSEN ILAMI MUHARREM QAZIM AGALLIU QEMAL BAJRAM TERZIU ASTRIT XHETAN CAMI ALI HASAN BICA MIFTAR XHELADIN KACA RAMADAN BAFTJAR KAPITI QEMAL FADIL KAJA ARBEN DAUT BASHMETA ; BLEDAR DAUT BASHMETA QERIM HAMIT TORO FITIM FEJZI AGALLIU ISMAIL RIZA CENI LLANE QAMIL LAMA KOSTA BELUL KAPLLANI BUJAR FADIL SHTUFI LEONARD ZEF MARKU ASTRIT NEVRUS FUSHA ARANIT SHEFQET ÇELA GJYLIJE RAKIP TAFA NEXHAT HALIM MURATAJ SHAHE RAME QELIA LUAN MYFTAR CAPA MYFTAR HASAN CAPA JONUZ SHAHIN SHAHU MEFAIL XHEZMI PLAKU FREDI AZEM MARRA FATOS SHABAN HASKU ARBEN SAMI META PJETER NDUE PRENGA DORJAN SEIT BELBA RUZHDI SHAQIR KAFAZI LAVDI AQIF DOKO LUAN MYFTAR CAPA RRAPUSH SABRI PARRAQI SHUAIP XHEZMI PLAKU HYSNI HAMIT KEPUTA QERIM HAMIT TORO RAMADAN BAFTJAR KAPITI ALTIN DEFRIM GURAKUQI AVNI ALUSH KOÇI FERIT RAHMI SALIA XHELADIN QAMIL SOKOLI ; EQEREM XHELADIN SOKOLI NIKOLIN NEXHIP KYÇYKU AVNI ALEKS ÇELA BUJAR SULEJMAN ELEZI KALEM AVDULLA HAXHIAJ HAXHI JAUP BARDHOSHI ENVER SAMI METELLARI VIKTOR SELMAN BISKU VELI FATMIR MBORJA DILAVER SHERIF VRETO SAMI IDRIZ ÇELA NIZAMI XHEVIT GJATA BEKTASH JAÇE PETO RAMADAN ARIF DEMO KRISTO MEXHIT QOSHI FATMIR RAMADAN HOXHALLARI ÇERÇIS MYRTEZA SHKURTA BILAL OSMAN KASA GENTJAN SULO XHELILI RRUZHDI RAMADAN ISTREFI SEIT DILAVER SKENDERASI SHPETIM BEJÇE ÇAUSHLLARI VOTIM RAMADAN HOXHALLARI MEDAT HAJRULLAI KARASANI SERVET DILO KALA ERION XHEVDET KOÇLLARI SEFEDIN DEMIR SKURA TOMOR MUSTAFA SALIANJI QEMAL REXHEP FAQOLLI EDMOND BELUL GJINI HATIXHE SHABAN KULLAFI ELMAZ FEIM BEQO KADRIAN HAMDI SINA GJEGJ ÇERÇIZ SHKURTA ARTAN SULEJMAN ELEZI ALI SULEJMAN AGOLLI QANI ZEQIR KLLOGJRI DHIMITER NEZIR MERE KRISTO GANI SULI ALI MUSTAF MUSTAFA FIDAI YMER LATIFI BLEDI NJAZI MUÇLLARI LIKO AJDIN HOXHALLARI NIKOLLAQ HASAN ZHIDRO BAKI ELMAS TAÇE SHKELQIM ARIF MUÇOLLARI MYRTEZA AVDULLA HAXHIAJ THEOFANI PAVLLO PILINÇI REMZI RUSHAN NEZIRAJ KUJTIM JONUZ KARAMUÇA RIZA YMER ALUSHI AGRON AJDIN HOXHALLARI HYDAJET HYSEN ARRSI IDRI DEMIRALI DEMIRAJ FATMIR RAMIZ ALMETA JAKUP IDRIZ KURTI EMIN HAMDI BUZO JANI DEMIRALI DEMIRAJ ISUF SAMIT KALEMASI QAZIM ISUF MURAÇI AGIM ALUSH KOÇI YLLI RYSTAN ÇERRI SYRJA XHEVIT HOXHALLARI SHEFIK MEXHIT ALMETA PERPARIM LIMAN BYÇI DRINI SETAR SPAHI XHAFERR JAHO SPANESHI DASHAMIR DAUT HYSA MEDI ALI KURTI OSMAN LYTFI ALLKO FAIK ALUSH KOMPULA QEMAL SAMI METELLARI ARSHIN HAXHI FETOLLARI SAIMIR KUJTIM ÇELA NDRIÇIM JONUZ ÇELA OSMAN SHKURT ROÇI LUFTIM RIFAN MASHA LAVDERIM RAMADAN HYSOLLARI PAJTIM SEFEDIN RUKAJ JORGOS SHABAN JUPIS AFRIM XHEMALI LLANA EDUART RUSHAN QORRASI ADRIAN SULEJMAN YMERI AGIM SAFET MEÇO HAZIZ YMER XHERRI HEKURAN QAZIM MEÇJA ARBEN SINAN SEDA VELI ISMAIL GEGA ESAT GARIP LUSHA MUHAMET FAIK QAZIMLLARI FESTIM DEMIR PINDERI DILAVER VELI ALLUSHI FLORJAN RESUL DEMÇE XHEVDET ISUF SINA ISUF RAPUSH ÇELA SANIJE BRAHIM DOKSANI VEIP SHEHAT ELEZI PERPARIM BAJRAM DEMIRAJ PETRIT HAMDI XHAFA HETEM HAXHI HOXHALLARI REXHEP SABRI HYSA LULEZIM QEMAL METELLARI LUTFI SHERIF DASHI RESMIJE NEXHAT BUÇUKU KOSTANDIN THANAS KOÇLLARI VALTER HASAN AGOLLI BESNIK MUHAMET GJONA QERAM RRAHIM MUÇLLARI RAMIZ ISLAM DERVISHI

KOSTA BEXHET IBRUSHI EUGLEN IQMET PASHOLLARI RUSHAN NEZIR QORRASI HAKI BESHIR DEMARKU ESAT XHAFERR SPANESHI AGIM MUHARREM QELEPOSHI SALI SHEMSI RUÇI LEFTER PASHO QOSE PANAJOT QEMAL VELOLLARI YLBER XHEM PAJA KOÇO TASI AGOLLI SHQIPERIE ALUSH VELOLLARI ÇELNIK BEÇE BACELLI MUSTAFA HEKURAN KOÇLLARI AJAS SALI MUÇKA HAXHI BAJRAM GJOKA AVNI ADEM LUSHNJAKU VALMIR MYSLIM ÇONGA FATMIR HASAN AGOLLI ARTUR KAMBER XHENGO BATJAR KADRI SORRA QAMIL ISUF MIRKURTI KOÇI SAIP SHAULLI SABRIJE SHABAN BIÇAKU ALTIN DAUT TEKU ETMOND SALI KURTI DHIMITER AJDIN KONICA SERIJE LAVER SHKIRA GRANIT REXHEP ISMAJLAJ FARIE ABDULLA GAXHA VLADIMIR ZEQIR KUÇAJ THOMA ISMAHIL GURI ISMAIL NOVRUS ALUSHI ARIF SEFER DEMO SULEJMAN BEQIR JOLLJA KLODIAN HEKUR PRRENJASI KRENAR MUHARREM SADO SOTIR LIVAN PETO HATIXHE DOM MUSTAFAJ PELLUMB YZEIR MIMINI SOKOL ZAIM KOÇI LEFTER FAIK KOÇLLARI NDUE LLESH BASHA FATMIR DESTAN BUSHI SEFEDIN RUSHAN KRYEMADHI LEVAN HAZIZ MUSTAFAJ MARK NDUE DEDA MURAT MYFTAR AGOLLI BESNIK HAMDI XHAFA PAQESOR MURAT DINOSHI BESIM DEMIR ELEZI ADRIAN HASAN TOMJA FREDI RAMADAN ÇUKA BILBIL SABRI HABIP ARBEN ADEM BIZGJONI GEZIM HYSEN AVDIU AGRON QAMIL GULA SHABAN SHERIF DASHI NEVRUS HETEM DEMÇE ASTRIT MEHMET MEHMETI XHAFERR MALIQ STAFA LULZIM OSMAN KASA ARJAN AGRON TOME HAKI FAIK KUMURIA GEG NDUE TOCI PRENFG KOL GJINAJ MUSA XHELAL ZOGU ADRIATIK SKENDER KACKA PETRIT HASAN HASANBELLIU ILIR MERSIN MEHEMETI BAJRAM PROGA FUAT REFAT KOZELI ADRIATIK SKENDER KACKA FUAT REFAT KOZELI KADRI LIMAN CANI PELLUMB MARK LELAJ NEVRUZ DERVISH KULLOLLI SHKELQIM BELLO GANI AHMETI RAJMOND GASPER DELHYSA FRROK PJETER NDOJ ALTIN ADRIATIK AGOLLI ADRIATIK RRAPUSH MUCA TOMORR RRAPUSH MUCA NDUE PRENG MANGA ARTAN PLAKU XHEVDET HARSHIM GJINI MUHARREM MURATI YLLKE SERJAN MUCOLLARI GRAMOZ HAZILLARI BARDHOK FRROK MRROKU SINAN BEZAT SEDA DRITAN RAKIP ALLCI GJERGJ PRENG BUCA ARDJAN LUTFI ALLKO LEONARD DED BARDHOKU ALI REXHEP KAREPI HAVA RUSHAN TAFA FATMIR RAMZAN HOXHA FLORI MUHAMET TELHAJ KUJTIM RRAHIM SEJDINI TOMORR ENVER MUCO TOSUN RAMAZAN KURTI ADRIAN VESIP CURUMI FANI RAMADAN XHUTI VASIL HAXHI TAFA LUIGJ NDUE TOCI HAZIS LUTFI ALLKO AGIM FEJZO KOCI FERID SELIM KONI QEMAL REXHEP FAQOLLI GURI ISAMIL LUSHI PETRIT SABRI CUKA OSMAN LUTFI ALLKO SELIM MIFTAR LILA LULZIM OSMAN KASA ERJON ALRIZA KULLA FIQERET XHAFA NEZAT REFIT HOXHA RIZA RUSTEM HUNA VASIL PETRQ XHARJA ILIA JORGO HAMOLLI HYSEN KAPAJ GEZIM NEVRUZ BREGU SHKEQIM SULEJMAN BORICI SAKIP OSMAN HAKORJA IDRIZ MURAT MIMINI SEFER BAJRAM CENGA AVNI XHELO SOFKA RAZMI NIAZ QYRA MAHMUT ZEQIR KAJA XHEVDET XHANI DESHIRA KARAJ FERDIND ISA MEMINI PETRIT MUSLI JAHLEZI ANDREA STAVRO KOCINI LAHIM LLESHI SHKELQIM HEKUR KASA NUSH NDRE GJINAJ GASPER NDUE GJECI MESTAN BARDHAJ XHELIL AQIF TANUSHI AJET RAMA VASIL KOSTA TATAZI KATERINA KOSTA TATAZI EMILJANO BARDHAJ SELIM ZEQIR YMAJ RESMI XHEMAIL RUSTANI AGRON PETRIT KULLOLLI AGIM BARDHAJ ALI NEZIR RAMA LUAN XHEVAHIR MUCOLLARI BUJAR HAXHIU AGUSTIN NDREU SAMI ALI GACI FUAT RIZA QOSE MALIQ RUCI GUXIM QAZIM BYBERI FAIK ISUF HOXHA MYRTEZA HAMIT SHUAIPI HAXJI SELIM VAKAJ YLLI BARDHAJ PASHK DED GJINAJ EMEIR XHEMAL LAZELLARI XHAVIT RRAHMAN MAKA EDMOND HAXHI DELILAJ ISMET SHERIF MEKSHI MUSTAFA ADEM MEDIHOXHA SOKOL BARDHAJ FERDIND AQIF BAJRAMI BUJAR LUTFI KAFERI DRFRIM HALIT LLESHI FEJZI HAZIS QYPI XHELADIN QAMIL SOKOLI SELMAN BEKTASH SHAHINI PELLUMB MYSLIM SHAHINI SEJDIN MYSLIM SHAHINI ZARIF DAUT MIRAKA KRENAR DALIP AZEMAJ DRITAN QAMIL BYBERI LUTFI EMIN KERCISHTA DEMIR SADIK PINDERI PAQSOR SEIT PONE ARDJAN BALLA FESTIM DALIP AZEMAJ BEDRI DHE AGRON NEBIU NDRICIM KADRI KUMURIA LUFTIM NEZIR QYPI NURI MUHARREM ZAIMI NIKO SHEFQET MILE PASHKO TODI CERMA AGUSTIN PRENG NDREU HAJRIE MYSLIM EMINI PASHKO TODI CERMA HAIR SHYQYRI BANDA MIMOZA PASHKO HAJ QEMAL BAJRAM TEREZIU SERJAN GJOK GJOCI JAK PJETER META GANI RAMAZAN HALLULLI JAK PJETER META LULASH PRENG FRROKU NDRICIM ALI ROSHI IDRIZ AQIF MEHALLA AFRIM AVDULLA.BASHMETA BASHKIM SALI NEBIU SHEFIK ALI BETJA EQBER ENVER BAZELLI EMINE TELE LILA HAXHI BAJRAM DEMUSHI BESNIK HAXHI DEMUSHI FADIL XHEZAI DERMYSHI SALI HAXHI DEMICANI SHAQIR ISMAIL HAXHIAJ MIKEL FRAN GTJECI SHEFIK ALI BETJA DILAVER AVDULLA DEMALIAJ CAUSH PASHO BAJRAMI MIRSIJE RAME PODA NERITAN DERMYSHI ASTRIT MEHEMET SIVEJA GURI ISAMIL LUSHI DRITAN GJIN POCAKU BESIM BAJRAM ZIKA KASEM IBRAHIM PROGMI ADRIATIK AGOLLI FAIK ALUSH KAMPULA BARDHYL HASAN DYRMYSHI PETRIT SABRI CUKA PETRIT QEMAL SINA NAMIK SEFRET BELISHAKU DEMIR SADIK SHAHINI ILMI SHEFKI DASHI ALLAMAN SHEFKI DASHI PAJTIM PETREF ROCI

REXHEP MEHMET SIVEJA BACE IMERLLARI PETRIT PAVARI EMIN BAGOI ZEQIR DAJLANI HASAN RAKIP LLESHI HAMIT LIVAN DUZHA ILIUR HAZIZ HIDRI DIAMNT RAMIS LUKU ANDON KOSTANDIN LIKA BEKTASH RUSHIT LLANGOZI PRENGE ZEF MARKU MUHARREM BEQIR IBRAHIMLLARI YLLI NJAZI BRACAJ LEKSANDER PJETER PERDODAJ MESTAN +BLEDAR MURAT MEMA SERVET ILJAZ TAFA VLADIMIR ILJAZ TAFA ARBEN MURAT ISLAMAJ RAMIZ RAMAZAN BABOCI BAKI TEFIK ZEIMAJ DESHIR HAXHI MEMISHAJ DRTAN SHABAN SARASELI BIBE NDUE GJINAJ AGO BANUSH TOSKA GJOVALIN GJON TOTRI BARDHYL HASAN SHAHIN ROCI AGRON MEXHIT GJOKA NJAZI ETHEM VESELI DRITAN NRXHIP SHEHU QERIM MEHMET GJONI CAUSH PASHO BAJRAMI PAJTIM PERTF ROCI BARDHYL SHAHIN ROCI BESNIK KADRI TEMA FAIK JAKUP LECINI NESHAT FAIK ZAIMAJ SHERIF QAMIL SARASELI EDMOND FEHMI TREBINJA JULJANA KERTUSHA GAZMEND MUHARREM DELJALLISI ALI REXHEP ALIU AVNI XHELO SOFTA REXHEP IZET KAZA AUREL MUHAL HEBA CANE FASLLI MEHMETAJ TODI LLAZI BITA VITORE DOD PJETRI VULLNET SYBI SUBASHI IZEIR SEIT ALLKA GJIN LUSH PERA NAZIF JASHAR TAHIRAJ MUSTAF HAZIS MUSTAFAJ ARTAN MUSTAF MUSTAFAJ NAIM SHYQYRI ISTERI EDUART XHEVAHIR KAPINOVA ISMET QAZIM STRAZEMIRI XHEVDET XHAVIT JANCE SHERIF QAMIL SARASELI XHELADIN SELMAN TORBA ARDIASN XHELADIN TORBA GRESPIN GANI LILAJ ARTAN ZYLYF PERFUNDI SPIRO IMER HIDRI SAMI JASHAR TAFA LLESH GJET PRENGA BESIM FAIK KUMURIA AGIM MEHMET LACI RAKIP XHELAL ELEZI HYSEN ILAM LIKA ROLAND SHERIF SARASELI FATMIR ZYBER KULLI ARBEN BESIM HOXHA ARBEN BAUDIN QOKU MEDI ALI KURTI FERIT AVNI LILA VLADIMIR MUHARREM ZADIA NDERIM MUHARREM ZADIJA ALEKSANDER GJOKR GJINI ALTIN SELMAN NURATI AVNI NEVRUZ LUMSHI FADIL SELMAN MURATI KUDRET ARIF CELA DILA NIKOLL MARKU ASTRIT FERUZAN DRAGOTI HYSEN KAMBER RODHE GJERGJ KOLE ULNDREAJ GAFURR BAJRAM GJOKA BRAHIM HYSNI MARA HYSNI REXHEP MARA FETAH RAKIPI HABIB JOSUF MILAQI DASHAMIR HAMDI HOTI RAMAZAN MUSTAFA AGOLLI MEHMET IMER HIDRI ALI SEHAT HOXHA MARTIN DOD MARKU ZEF GJON GEGA ARTAN BIBE GJINAJ FRAN GJIN MRRUKU HYSEN ISLAM LIKA BESNIK HARIF SPAHI KASTRIOT PRENG GJERGJI LUAN HALIT HIDRI MARK GJET GJERGJI BARI MEDI CEKA HARIF TOSUM MYTARAGA NDRICIM KADRI KUMURIA BEQIR SEFER ALLA SKENDER HAXHI GJINIKA JONUZ ZENEK OSMANI NDUE GJIN NIKOLLI MIKEL FRAN GJECI PERLAT AVNI DHULI LULZIM NDRICIM HIDRI HEKURAN KAPLLAN AGOLLI ZYLE HAMIT ALLA KUDRET BEQIR ALLA PASHK GJOK PRENGA VLADIMIR LLESH DODAJ PETRIT ZEF NDREAJ GEZIM HYSEN GJATA PASHK PRENG MRRUKU ARBEN ABDI JASHARI ABDI XHEVAHIR JASHARI HAKI DYLE SHYTI KUJTIM BELUL GJINI ISLAM FETA SEJDINI ROLAND HAKI JANCA IDRIZ SHAHIN DEMIRI BEHAR ISMAIL TAFANI ADEM ZENEL BUCPAPAJ BIBE NDUE GJINAJ GAZI ISUF KOLLCAKU ARJAN HYSEN DACI BESNIK QAZIM KERTUSHA ILMI LLOSHI MAHMUT ADEM HERENI HYRI KODHEL QYRA ARIF SHAHIN HYSA PERPARIM ALI PRENJASI MUHARREM ARAPI MAHMUT HERRENI GEZIM MARK GJETA HETEM MUHAMET HOXHA DRITAN DED ZEFI SABRI SHEFQET BIDOLLI HAJER DEMIR LUKANI RASIM SHEFQET DEDOLLI MAKSIM LUAN XHEPA QAZIM SELMAN CEKREZI RAMADAN DOBEL VAKAJ RAMADAN BAFTAJ KAPITI QERIM HAMIT TORO ISMAIL HASAN DAHRI BRAHIM HYSNI MARA RAKIP ISAM PISLI ANDON BIBE GJINAJ VELI SELIM KONESHA ALBAN RASIM FIDA DRITAN PAL NDREAJ GANI JONUZ PAJA VULLNETSULEJMAN XHANI ALVARDO GJON PRENGA SALI ISLAM PISLI PETRIT HAXHI LLESHI RASIM MYSLIM KURTI BLEDAR RUZHDI KLLOGJERI RAMIZ ALI ALIAJ GANI RAM REXHA URIM SERJAN KAMOLLI SELAM RAM KOTRICI QAZIM QAMIL METALIA SHEFQET ISLAM PISLI MUSTAHEK RRAPO HOXHA ISLAM SALI PISLI BESNIK FAIK MEMA ENVER RAKIP ELEZI ALEKSANDER GJOKE GJINI RASIM BAJRAM HASANPAPAJ LENE AGUSH GUCE LULZIM SADIK BALLIU ADRIATIK FLAMUR BELI ENKELEND PETRIT BUZRA ALEKSADER SEJDIN IBRA SHKELQIM ZEQIR HUQE KADRI ASLLAN PASHA YLLI NJAZI DOKAJ LELO HEKURAN BRAHIMAJ MUHARERM XHEVIT ALLIU BESNIK RAMAZAN LOSHA GEZIM MUSA HAXHIA BASHKIM NEXHIP BREGU PAOLO SELIM SOGORA JAHO HAMDI DRAGOJ KUJTIM SULEJMAN YMERAJ RAIM ALI SHABANLLARI AHMET ALI AHMETAJ GEZIM RAMIZ ZEQIRI TOMOR MERSIN BRANKO NAUN VASIL PINA HYSEN MUSTAFA KANCI ARMANDO XHOXHI SOTA KATE SPIRO SOTA HYSEN ALI XHYMERTI FRROK DOD NDRECA FATMIR XHANI BEXHET SUBASHI ARJAN HYSEN SULA LULZIM NDRICIM HIDRI SAZAN RUZHDI KOKOMANI ISMET SELMAN HYSA MUHHARREM AZEM SHEHU ASTRIT BEKTASH XHEPA MEHMET MUHARREM KACUQI BAJRAM ASLLAN MULIU TOFIK BEQIR UKA JANI HAZIS KOMANI SEFEDIN RAMADAN HASA RAMAZAN MYZAFER MEMA JONIAN TODI SHEBEKU DONIKA HYSEN GUMENI BUJAR KAMBER BISKU ZEQ REXHEP HOXHAJ KUJTIM HALIT MUDA XHEKO IMER TAIPI FATMIR ZEF GJINAJ JANI MALE MUSKA SAZAN MALIQ DURRO SPIRO ARIF XHAKERI NUREDIN NEZIR HAJDARAJ LUAN SHAHIN XHILI GAZMIR HYSEN KOÇI AGIM XHELAL KURTI LIMAN MYFTAR MEMA

KOSTA DEMIR HYSA SELIM RAMADAN MATA NEXHMI XHEMAL KOÇLLARI DRITAN MARK LUGJA AGRON LUAN META XHELADIN NURI SHEMBITRAKU SELIM BEÇE ÇAUSHLLARI PETRIT XHEMAL KATRELI ISMAIL BAJRAM DEMALIAJ NIKOLL MATI NIKOLLI IRJAT NEXHIP DOKO FRAN ZEF PREÇI GANI MUSA ALLKO AQIF KAMBER MENALLA DESHIRE HAN MIFTARI SADIK SULEJMAN MERSELI ISA HAMIT BALLIU LEONARD TOM LEGISI LUAN SALI MURJA IQMET REFAT PASHOLLARI YLLI MUHAMET SPAHIU MAKSIM DEMIR ÇELA KRISTAQ BAJRAM ZYLFOLLARI GJERGJI PETRIT ÇEKREZI LEONIDHA LUTO MIRAKA ARTAN BAJRAM MEMA RAPUSH DYLBER BEJDO DAUT SHABAN VELIA AVDI BARAM HOXHAJ ILIRJAN TELHA SHABANLLARI AGIM BEQIR ABAZAI ZEF GJOK RICA XHEMAL ALI SULUKA AGIM HASAN BARDHI GEZIM ILJAZ SEITI MYFTAR ISUF VELIA LAVDERIM HASAN AGOLLI TAJAR QEMAL CAKA JANI ANDON KOÇLLARI BAJRAM BEQIR IBRAHIMLLARI AGIM MIFTAR ABDULLAI ANDON QAZIM BALLABANI NAIM HASAN IMERAJ QEREM NAZIF HYSAJ ANDON MALIQ FRAKULLI JORGO NAZMI GJINOLLARI MHILL PRENG TUSHAJ ILIR RAM IBRAJ PELLUMB MYSLIM SHAHINI HYSNI TOFIK LIKA ELSON PASHK GJINAJ SHERIFE HEKUR SADIKLLARI SHUAIP XHETAN MUKA BUJAR HYSEN KOÇI KUJTIM RAME AHMETAJ MUHARREM MALIQ KUKA MYRTEZA ISLAM SULA MERJEME SHAHIN MIMINI ISMET NEZIR HAJDARAJ AZEM SALI MURJA SEHADETE ALI LALA LADIMIR RAKIP PAJA LEKE ZEF PICAKU YDRI PASHO IBRAHIMLLARI HIDER LIK LEZI TOM MARK LEGISI HALIT AHMET BIBA KUDRET NURI SHEMBITRAKU HIQMET BUJAR MATRAKU SAMI MERSIN ASLLANI PETRAQ FAIK KOÇLLARI RAHIM RUSTEM BALLIU BAJRAM ARIF MARA SULEJMAN KASEM HOXHA FLAMUR LAHIM LEKA REXHAI DEMIRALI IBRAHIMLLARI SHEFQET AJAS BEGO ENVER ADEM HERENI NEBI HAZIS MUSTAFAJ SYRJA ISMAIL ÇEKREZI KAMBER RAMADAN MATA HALIT REXHEP MURATI PETRIT XHEMAL SADE SANIJE REXH LORJA FEHMI ALI REÇI HAN VELI VARGU SHKELQIM AVNI RUSI DEFRIM HAMZA XHAFA SHEMSI REXHEP CANI VESEL ESAT DAFKU FAJE HYSEN NGATA BURAN IDRIZ MAKSUTI RUSTEM XHELAL KURTI ADEM SALI IBRAHIMLLARI AGRON HAQIF HOXHA AGIM RRAPUSH PAJA SOKOL PRENGE LLESHAJ SULO MINÇE MIMINI AVENIR NEZIR HAJDARAJ AVNI BEQIR ABAZAI DURIM RAMAZAN VALTERI IMER REXHEP CANI SHABAN XHEVIT MJESHTRI JAKUP IDRIS PAJA HAMDI RAKIP LETI XHEVAHIR SHABAN SHEMBITRAKU NAZMIE SELIM IMAJ VASIL MUSTAFA MANE BUJAR AQIF MATA SOKOL HAQIF HOXHA BUJAR HAXHI HOXHA ÇLIRIM SAMI HOXHA SHERIFE OSMAN GUZI RAM SADIK SELMANI SHKELZEN ISMAIL HAXHIAJ SHYQYRI EKREM DAFKU AVDYL SEJDI DERMISHAJ ISUF HALIL KUCA BAJRAM KAPLLAN ZYLFOLLARI SEFEDIN DAUT DARA GEZIM SELIM KUKAJ SHABAN QAZIM TOKA LAZER ZEF FROKU HAMEZ BAJRAM BUÇPAPAJ MEHMET KADRI ZYMERI NEVRIJE BANUSH PELIVANI BESNIK ALI REÇI UK DEMIR PASHKAJ PERPARIM AHMET YMERI MEHMET XHELAL SUBASHI NEBI SEFEDIN CERRIKU AGIM SYL HOXHAJ HALIL IDRIZ BILLA VERION FEIM YMERI HEKURAN SHAQIR AMATI BESIM MAHMUT FEZA FATMIR SHEFKI BUFI BUJAR DAUT DARA PRENGE ZEF MARKU ARBEN SHYQYRI XHANI ZEF NDUE CARA SYL HAXHI NAKAJ HAVE SALIH ISMAILI ARTAN BRAHIM KAPLLANI PERPARIM SEIT ALLKO BANUSH DERVISH BAJRAKTARI BUJAR YMER ÇOKU XHEVDET YMER MEHALLA LUFTIM IMER HUNA SHUKRIJE SULEJMAN MERSELI BESNIK KADRI TEMA VANGJEL XHAFERR MUHA DALI HALIT STAFANASI BISLIM ZENEL HAXHIAJ MUNIR HAMIT LOCA URIM SHAQIR MIFTARI RIZA IMER SELIMAJ MASLLAN BAJRAM KOLDASHI HANXHE AJAS HYKO HASAN RAKIP LLESHI BAKI SHYQRI MYRTOLLARI DESTAN ASLLAN GJANA NIKOLL GJETE GJETA BARDHOK NDUE ALIA PASHK PREND NIKA SKENDER MILAIM SULA HARIZ FADIL KARAFILI SADIK HYSEN BEZATI NDUE CUB PRENDI ILIR ISUF ZIKULARI BEDRI BAJRAM GJEÇI ALI HASAN META BESIM AHMET MUÇAJ DRANDE DEDE QERRETI AHMET SYL HILAJ HAKI HAJDAR SHPATAJ ASTRIT MYSLIM MUKAJ MARTIN NIKOLL NIKOLLI ISMET ELEZ HYSENI PRENG NDUE NIKOLLI HEKUR REFAT ELEZI ARTAN MELEK LAÇI NEZIR MEHMET MEHAJ RRAHIM HAJDAR SHPATA ALUSH BEQIR KOÇI GJON MARK KOLA NIKOLL GJIN PALOKAJ XHAFER DEMUSH LATIFI ANTON CUB PRENDI LILIM BARI BALLA SIMON MHILL NIKA YLLI HYSEN HALLULLI AGIM RRUSTEM ISUFI DEFRIM AZEM GAXHA NDOC ZEF BOBNAJ NIKOLL GJOK KACURRI HYSNI IBRAHIM PASHKAJ NDREC NIKOLL NIKOLLI MEHMET BAJRAM GJOCAJ PETRIT RIZA KOVAÇI HAMIT RAMAZAN KOVAÇI HYSEN SAHIT HOXHA NAIM DEMUSH LATIFI MARASH PAL NIKA AZEM SADIK GAXHA JAKUP HALIT MATA PETRIT MARSEL THAÇI FIDRIT ALI LUSHNJAKU RRUSHE IBRAHIM RINA SEFERIN ZEF DEMA GOSTIL NDUE UJKA XHEMALI SHYQYRI DEMA NESIM BRAHIM LATIFI GJON NIK LULI MARTIN SHAN MARVATAJ BARDHOK NIKOLL NIKOLLI KASTRIOT PREND PEPKOLAJ AVNI RUSTEM AVDIA FRAN GJIN LLESHI LUIGJ NDUE KOLECI RIFAT ALI ISLAMI SOKOL IMER HUNA JAKUP KAMER BILLA LUAN ISLAM HILAJ MARTIN GEG BELESHI MUSE HALIL AHMETAJ SABAH MEHMET MEHAJ MIRUSH NDUE DODA KASTRIOT GJERGJ QERRETI ISMAIL ADEM PASHKAJ GEZIM NEZIR KOVAÇI KUJTIM HAMIT VELAJ RAIF ISTREF ISLAMI SHAZIVAR SHAHIN DEDJA SAFET XHEMIL MURATI

LAVDERIM RIZA MOLLA GJERGJ PETRIT ÇEKREZI IDRIZ ZHUJE ISMALAJ KUJTIM ZEQIR ISMAILI XHEMALI SHYQYRI DEMA ASQERI SERVET HASA FETA HETEM HOXHA MELEQ NEZIR SOSOLI NAZMI HEKURAN KAPRI YMER SHABAN TAFILAKU AVNI ALI SKURA MEDIN XHEMAL BRAHIMI BASHKIM XHEMAL ALIJA NIK GJON LULI ASTRIT MYSLIM MUKAJ ZEF GJIN PALI GAZMER MEHMET BRAHAJ DASHAMIR XHAMAL ALIJA OSMAN HALIL SKITA HAVE ELEZ SELMANI ZEQIR SELMAN XHAURI AGIM ZAJ FETAHI ALI BAJRAM CELA REXH HASAN PEMAJ MURAT IBRAHIM UKA MARASH ZEF DEDUKAJ AGRON KOL DELIA GEZIM DODE PRENDI ARTUR RUSTEM AVDIA FREDERIK CANE REXHA HAMDI REXHEP LAÇI FETAH SELIM BARAKU AVDULLA SAFET ZAIMI GEZIM VELI KOVAÇI DASHAMIR HASAN TAFAJ RIZA IDRIZ SHUTI SADRI ADEM LAÇI AHMET SADRI MALAJ NESHAT SADUSH ISMAILI RIZA ISMAIL MEHAJ ; HASAN RIZA MEHAJ MIRJAM MUSLI HASANPAPAJ BASRI RIZA VELAJ ILIR MEZIR AGA MIFTAR HAMIT KEPUTA LATIF IMER DAUTI PETRIT ISMAIL PASHKAJ ASTRIT NEBI CARCANI SHABAN NEZIR AGA ARTAN MEHMET RIZVANI ALI HATEM ABAZI NEVRUS RAMADAN MEDJA JAHO ZEQIR HOXHA BESIM MUSTAFA TOLA ISMAIL ISMAIL HOXHA EMIN MUSTAFA CIKO SELIM BRAH METALIAJ RAMADAN BAJRAM ISLAMI BAJRAM MUS YMERAJ LEK NDUE GJOLI SHABAN NEZIR AGA FATMIR ZAJ FETAHI IMER AVDYL MEHMETAJ SELIM ISMAIL PASHKAJ LUMTUR MEHMET RIZVANI AGIM IBRAHIM MEDJA MUSA BAJRAM MULAKU RAMAZAN REXHEP BARLIKA KRESHNIK ZEK BRATI RAMADAN SEJDIN KULLSI DASHAMIR XHEMAL ALIJA NIK GJON LULI DEM SADRI CUNI MYFTAR SYLEJMAN DEMUSHI RRUSTEM SADRI CUNI FEMI TEFIK METOLLI RIZA HAJREDIN MANUKA DEDE ZEF VATAJ XHEM IMER SHPATAJ DOD NDUE HERCEKU GJERGJ PAL NIKA YLBER NEBI AGA HATEM ALI ABAZAJ DUKATE NDOC MARKU PETRIT NIKOLL NIKOLLI PETRIT GJOK VATAJ ISMAIL REXHEP SUÇI FATMIR KAMER BISKU SADIK RIZA PUPLA HAZIR SYLEJMAN DEMUSHI NUSHE BAJRAM LUSHAJ NAIM RRUZHDI KOTE RAMADAN IBRAHIM MEDJA ABDULLA IMER BAJRAKTARI ZEF DED VATAJ XHEM IDRIZ SHUTI BEDRI BESLIM UKA SHPETIM RAMADAN MEDJA RAM BAJRAM QELA FIQIRI RAME DACI SHABAN GANI CANI GAZMENT BYREDIN SHTAMA HASAN ADEM SHEHU NDUE JAK VISHAJ HAMIT MEHMET LLESHI SAMI BEQIR MANUKA ARIANA RAMADAN UKLALA RAMIZ HAXHI MUCEKU XHEVAHIR SABRI BISKU HAMIT ALI RAMSALIU NUREDIN RRUSTEM KURMEKAJ FASLI SADRI CUNI ALI MERSIN DOCI HYSNI HASAN DELISHI SIBE MASLLAM DOCI RRAHMAN RIZA SUCI SHABAN REXHEP SUCI DASHNOR ALI CELA MURAT HYSEN NEZIRI SADIK HASAN DELISHI FADIL EMIN MANI RAMIZ REXHEP MANUKA RAMIZ REXHEP MANUKA MUHARREM NEZIR AGA FADIL HASAN DELISHI LEK NDUE KOLECI RRUSTEM ALI BRATI IDRIZ MET STAFA ANJEZA RRAHMAN CERAKU FATMIR SHABAN NEZA MUSA HASAN HASANAJ NESRET ALI PEMAJ ISUF ISMAJL HASANDOCAJ RAMIZ ALI ALIAJ SADIK IBRAHIM SHPATAJ RAME MUSLI HASANAJ SHPETIM HAJREDIN LASKU BARDHYL DILAVER CELA EDUART SIMON NIKA MUSTAFA DEMIR XIRA QEMAL ISMAIL KLOSI MARASH MHILL ZMAJLAJ AVDULLA HYSEN ZIZA AJET KABASH ARIFAJ LULZIM BANUSH TAFAJ ARBEN AVDYL MEHMETAJ GJON MARASH VUKAJ LIMAN RUSTEM ONUZI HASIM ZENEL HAXHIAJ HEKURAN SADIK LLESHI SOKOL HASAN HASANAJ SHYQYRI ZENEL KOVACI FLAMUR SELMAN LLESHI LEK MARASH BICUKU RRUSHE ISMAIL KABASHI YLBER RIZA SUCI RAMIS XHEVIT SHEHU AGIM CAN REXHA BESNIK HARIF SPAHI AVDI XHEVAHIR JASHARI ARBEN AVDI JASHARI HYSNI OSMAN TOSKA BESNIK QEMAL KALEMI PREND NIKOLL LLESHI ALI IBRAHIM RUSTAJ AVDYL RAMAZAN KAVAJA AVNI SHAHIN SELITA OSAMN SHAHIN SELITA LUMTURIE RAMADAN HASA MEDAT LIMAN TURJA PANAJOT NAMIT MALASI ZIJA BEQIR IBRAHIMI AGRON XHEVIT XHETA SHKELQIM FAIK CEKANI GANI HAJDAR KAREPI ENVER HAMDI KACI KUJTIM QAMIL KERCUKU RESHAT BESIM XHEPO DEMIR ELMAZ ELMAZI XHAVIT IBRAHIM KOLA EDUART ABDULLA HASUKAJ MAL REXHEP MUHAMETAJ AGIM JONUZ CELA SOKOL SKENDAJ JONUZ XHEMALI DIBRA FREDERIK BEQIR KROSI LESH NIKOLL SHERRI ALFRED REXHEP ISMAILAJ ELVANA IDAI TROQE SEZAI HABIP TROCE KADRI SHABAN HUSHI PETRIT HEKURAN HASA MISIR ENVER HOXHA BLEDAR SEID VOKA SHERIF ZENEL HAJDARAJ VEJIP SHEHAT ELEZI MARK LLESH NDREU KRISTO AQIF DAKO SOTIR ZENEL KENE NASIBI IBRAHIM TELOLLARI NAZMI BARI RUSHITI DONIKA VATH PRIFTI MARK FRROK LLESHI VULLNETY SULEJMAN XHANI FAIK ISUF TUKA CAN REXHEP MUHAMETAJ ILMI METOLLARI KASEM SAID HAJDINI BAJRAM HASAN KORRIKU MEXHIT SEFER KONI MERSIN HALIM MURATAJ FATMIR KAMBER KURTI AVDULLA ALI SHETA BESIM REXHEP KORRI XHELAL ISLAM GJERGJI ROBERT SKENDER KROSI MAKSIM VAHIT BENGU GJIN PAL ISUFI TOMORR SYRJA NONAJ ALEKO SYRJA GONGO LUAN KADRI LICI ILIR ALI JAHAJ ILIR ALI JAHAJ VASO EMIN MEDOLLI NERIM NAZIF KADIU ARBEN SINAN SEDA BESHO MUHEDIN HOXHA IBRAHIM HABIB BASHO NUHI QERIM GORGEJA BLEDAR SEID VOKA XHELAL GJERGJI ALLAMAN QAMIL ZENELI MEDI SHABAN XHIHANI ARBEN MEHMET KABOCI IZET RAKIP MUSAGALLIU

SHPETIM MUHARREM STAFA ETHEM HASIP SEJDINI SYBI HYSNI METUSHI LAVDI IRAFAN DOKO EDMOND PETRIT SHABANI MYSLIM QEMAL TUSHA SHUAIP HYSNI FARRUKU DHIMTRAQ PANAJOT PECI SUELA SHYQYRI PUMI ZYDI AQIF MEMA QEMAL IDRIZ MARA GEZIM MEXHID DOMI IMER QANI NURKA SELVIJE ZEQIR SMALAJ HYSNI OSMAN TOSKA XHEMILE XHEMAL KOKA SPIRO MIRHAT PAPA BESHKIM HAMDI DERVISHI RAMADAN ARIF DEMO HYSEN HETEM PEROSHI AJET HAXHI LEKA GJYLIE RAKIP TAFA SOKRAT NDREU LUPO NDRICIM NEVRUZ BENGU NURIJE DAUT FALLI AGIM IBRAHIM KOLA MYRTEZA XHELADIN MILLA HAKIK DAUT MELLANI VLADIMIR SHERIF TETA VANGJEL ISMAILAJ TONIN ZARIK SHABANI BASHKIM KADRI KAZIU DALIP SEFEDIM METANI NESTI HALIM DOSTI KRISTO GANI MECI YLVI XHEMIL MUHAMETAJ KRISTO GANI SULI RUSTEM MUSTAFA ISTERI NAZO ISAMIL LIKMETA VULLNET SAMI KARAFILI AFRIM ALI SHABA PERPARIM SHULI SULO REXHEP XHELILI SEID SALI VOKA ILIRJAN HYSEN HELAMASI MUSA MUHARREM TOLA ARBEN MEDI DEMA DRITAN AXHEM SHULI XHEVDET HALIT MUCA FATMIR DHIMO PAJA DHIMO MAKSUT PAJA BEQIR AVDULLA LACI SKENDER XHAVIT KASEMI ELTON LIVAN SHQIPE RUZHDI YZEIR BRISKU ILIR LLANE LAMA LLANE QAMIL LAMA THANAS TOFIK MUKAJ HAMZA SKENDER KORRI SEID LADI VOKA FARIJE HAXHI HAREMI ABDULLA VELI HOXHA LAVDIJE HYSEN HASKU GEZIM MEMIA ASQERI KAJA FAIK JOSIF GJOKA BUJAR RESHIT BICI MERSIN SABRI BODURRI NEVRUS JAUP ZANI ELSA BARDHI ABEDIN ADIL TERZIU LAVDI AQIF DOKO GENC ASLLAN KAJA EDUART ASLLAN KAJA ZIJA KAPLLAN ZAJMI GASPER NDUE GJECI SOTIRAQ LLAZAR BASHA ARTA CINARI PETRIT LLUK KAJANA SAMI FADIL SHTUFNI LULZIM BAJRAM KAJMAKU AVNI ALEKS CELA SEFER XHELAL RAPOLLARI LUMTURI MUHAMET MALI NAXHI MEHMET HADO BANE HAXHI TAFA GEZIM EMIN EMINI BESNIK HAXHI DOCI FATMIR SEIT XHANGOLI MUSA MERSIN SUBASHI ALEKSANDER VANGJEL FILARI ADRIATIK JANI XHUTI REXHEP ALI HALLULLI GEZIM IBRAHIM SEJDINI BARDHYL ABDI ILNICA THOMA MITRI MARINA HEKURAN HASAN DACI SKENDER JONUZ MYQELEFI ALIJE SHYQYRI QORRI ARMAND BANUSH ZOGU MUSTAFA SHERBET PEZA BESIM MUHARREM SHEHI GENTJAN RAMAZAN URUCI LUAN RIZA QYPI VERI MYRTEZA QOSJA MUHARREM BELIL MICI NASUF XHELAL HOXHA KUJTIM HAXHI DOSKU HYSEN JASHAR TUFA KUJTIM HAXHI DANGAJ LULZIM MURAT BAJRAMI IBRAHIM RIZA QAFA EDLIORA TAHIR SHEMSI SHKELQIM SHEMSI MARA BILAL YZEIR BRISKU ANDREA IDRIZ MARRA MARILGLEN XHAVIT BALLHYSA SHAHIN XHANI MUHAMET HYSEN GJUZI SAMI MUHAMET KAREPI FERID ALEKS CELA GENTJAN MUSA CAMI GEJSE LLAZI MEMA SOKOL MARTIN GJOLI AVDYL HAXHI HOXHILLARI GAZMEND RAUF HARUNAJ MERSIN VESEL LESHI NERITAN KUDRET HADARASI NESTI ALIM DOSTI IBRAHIM DESTAN MAKSUTI SYRJA HEKURAN GANGO LUTFIJE DERVISH COLLAKU ARMAND MESTAN BODURRI NEXHIP NEBI KARAFILI QEMAL IDIRRA MARA QEMQL IDRIZ MARA PETRIT LUTFI ZOTO SKENDER RAMADAN ISAKU GEZIM RIZA HAMITI BEHAR SHERIF GJOKA VALENTINA PRENG MARKU NJAZI BAKI QOSHJA BLEDAR SEID VOKA ARTAN KUJTIM GABA ESAT XHIXHABESI SAJMIR KALAJA XHEMALI HAMID VATHI LUAN RIZA DODA FATBARDH HALIT ROSA HALIT ISAMIL HOXHAJ SADIK NAZIF ELEZI PETRO FEJZI HYSA LUTFI GANI SHEHAJ BAJRAM GROSH ISAMILAJ FLAMUR FARI PAJA AVDULLA ALI SHETA ELVI RAHMAN ISAKU HAXHI DAJLAN SULOVA ILIR MAHMUT KAREPI ELIZABETA MURAT MECA MEXHIT SEFER KONI EDMOND QAZIM KUKA SOKOL KAPO HOXHAJ ISAMIL QAMIL ZENELI DEMIR SADIK SHAHINI BESNIK QAZIM KERTUSHA FERDINAND JEMIN HYSENI ILIR NIKOLL DOCI DRITA FADIL FIKU ARTJOL XHAFERR MUCOLLARI BRUNILDA SHEFQET DEMIRI NAZIF ISA ZEQIRI BERE REXHEP BERISHA CEL SHABAN VAKAJ PETRIT AQIF KASHARI ILIR CENKO EDA VOKOPOLA PANDELI THOMA DURO BESNIK VAID BREGU RAJMOND GASPER DELHYSA BARDHYL BALLANCA SHEFQET SHABAN KUQI ENVER SKENDER KAKICI KUJTIM LAZAIM BICI LUAN HYSEN DAUTI GEZIM MYFTAR LULI LULZIM IBRAHIM DERVISHI BANUSH BILAL KAZANI THEUDHOR HYSEN VERDOVA RESHIDE TASIM KACANI NEXHAT SHPETIM SAJMIR ARAPI SABRI SELMAN MERDITA AHMET AZIS DODA LEONARD ALEKS KARAMANI DASHAMIR FIQIRI CALAMA JEMIN ALUSH HYSENI GZIM MEXHIT DOMI VLASH PASHK GJERGJI MURAT FADIL TOMJA RIFAT RIZA GANI BEGA XHAFERR BAJRAM AHMETAJ SPIRO MITER VOJA LUAN TAHIR VRAPI SOKOL CELNIK MUCANJI PELLUMB HAMDI SINA MITHAT SAFET ALIA BESIM NEZIR LICI SULEJMAN HAJDAR NJORA ELVIRA DILAVER DERVISHAJ ADRIATIK FADIL KAJA VESEL ISAMIL RUSTANI GEZIM SHEFQET HYSA KUJTIM GJUZI,M.KODRA,M. BECKA,M.KAZAZI LULJERTA BEQIRAJ VLADIMIR BELLOVODA SOKOL KALLOGJERI NAIM MUZHAQI RAKIP BAJRAKTARI KUJTIM KURTI OLIVER ILIJA KOLITARI ILIR GJONI LULJETA ABAZ CANI ALTIN AGRON HOXHA NAMIR SHAQIR KAJA LILJABNA SULEJMAN LUCA BUJAR LUTI ZIKA EDUART ASLLAN KAJA GENC ASLLAN KAJA FATOS AHMET DELIA SELAMI HALIT BEQIRAJ ALBAN MENTOR KOJKU SHABAN IBRAHIM HAKA ASLLAN REFAT HASKJA SOKOL HYSEN FASHO

GANI RAM REXHA LEVDERIM ARBEN , ISLAM RECI ILIA IDRIZ MARRA ILIR QAMIL DARDHA SHEFIK XHEVDET DIBRA FERIT IMER HOXHA SHERIF RAMAZAN VRIONI GEZIM MIFTAR LULI HAMZA QERIM AVDYLI EDMOND NAPOLON MANCE ILIR SHBAN DODA URIM SELMAN METHOXHA MUHARREM HAZBI GJUZI IDRIZ HAXHI CYRBJA SOKOL NUREDIN SKENDO ISTREF RUSTEM SADIKKLARRI SKENDER RAHMAN ISAKU GEZIM RAMIZ ZEQIRI SHAHIN BEQIR SHALA BARDHYL LATIF SELA HASN KAMBER KAMBERAJ ILIRJAN HYSEN HELMASI BUJAR NEVRUZ SENKO ALBAN VASFI KAPLLANI JANI SKENDER CELA EMRI ISLAM CENAJ RRAHMAN RUSTEM HALLULLI SADIK HAZIR MUHAMETAJ QEMAL RAMO MIRAKA ZAIM TAHIR LACKU ASLLAN ESAT KOLEVARI ANDREA XHAVIT FASHO MANUELA VANGJEL SELISHTA FATBARDH SEFER MULLAJ MYFTAR MECAN SOKOLAJ BILAL NUREDIN AGALLIU XHAFERR JONUZ HASANAJ SEJAT VEIZ SHAHINI ABAZ HAZIS JAUPAJ FIQIRI BEZATI MUHARREM HAZBI GJUZI HAMDI BANUSH ZYLYFI DERVISH QAMIL RIKA BAFTJAR MYFTAR TELHAJ CELNIK DERVISH RIKA MUSTAHEK RRAPO HOXHA KOSTA BELUL KAPLLANI REDI PAVLLO JORGONI NUSH NDRE GJINAJ ROLAND PETRIT BYLUKBASHI DERVISH SELMAN MERDITA EJUP HAMDI COTA FATOS SHABAN HASKU BUKURIE ELEZ KURMEKA JANI RUSTEM DASHI RRAHIM RUSHAN RROMA NAIM MURAT TARGAJ LEONARD KARAMANI OLSI HYSEN XHYMERTI AFRIM FARI SELIAJ SELIM MIFTAR LILA HAMIT ABAZ LOCA LUMTURI MEHMET MALI ELEZ MURAT KURMEKA DEMUSH AZEM KURMEKAJ BURAMI RIZA MERSINLLARI XHEMIL JAHO ADEMI FIDAI IMER LATIFI ALFRED DAKOVELLI ALTIN SABRI MERDITA KASTRIOT HASAN ALIAJ ILIA IDRIZ MARRA FANIJE GORO BUSHI HASAN GANI GJYZELI NDUE GJETE SHYTI SATBERE BEZAT EMINI YMER RAHMAN KALLUFI ASTRIT DILAVER SALIU PELLUMB KURT OSMA GAZMIR KURT OSMA DRITAN KURT OSMA ARJAN HYSNI KALIQI SOKOL ZAIM KOCI RESMIJE SULEJMAN ELEZI NAMIR HAXHI PICI LULZIM ALI SALLAKU STEFAN HAJDAR BEQARI SHKELQIM MUHAMET BEQIRI FLAMUR ETEM SHEHAJ QEMAL HAXHI TUFA TEFIK SAMI DOLLANI AVDYL IDRIZ GASHI HALIM ELEZ CELMANAJ RIFAT ELEZ CELMANAJ MYFTAR ELEZ CELMANAJ ALUSH FASLLI HAMITI BARI MYFTAR PLAKU LULZIM SAHIT PJESHKA MILAZIM BRAHIM UKA MIFTAR RAMAZAN SHEHU RAMAZAN REXHEP MIHA ALFRED RAMAZAN SHEHI FATMIR XHELAL LLUKAJ LUTFI ZENEL RAMA HEKURAN IDRIZ SADRIJA BEHAR VELI SHAHINI FATMIR NEZIR HADROJ FISNIK IBRAHIM KIKA MYFTAR QAMIL SHKRELI KURT BANUSH TAFAJ RRAHIM MET METI BANUSH KURT TAFAJ ASTRIT PETRIT CELA BEQIR RAKIP SHAHINI RAKIP REXHEP MUHARREMI RRAHMAN SHEFQET CEVANI XHAVIT REXHEP HAJDARAJ TRAZHGIM ZENUN ALIAJ ARBEN REFIK KARAJ ARJAN HYSEN DACI HAMIT REXHEP CAKRAJ QANI VEIZ SELIMI HAJREDIN BAJRAM DUSHAJ RAMAZAN OSMAN CEKA VERA MARK ZENUNLLARI RAMAZAN HYSEN SHEHI HALIL ISMAJL XHAFERAJ GEZIM DEMIR MAXHARI MILAZIM QAMIL SHKRELI KUJTIM SULEJMAN PEPMARKU BESNIK NEZIR HADRAJ GJYLA ISUF CANA YLBER TAHIR HOXHA VEHBI ALI TAFAJ JORDAN SHPEND FURRIKU URIM SHEFQET BALLIU RAMIS ABDULLA STAFASANI SELMAN RAMAZAN BEGA ARJAN VELI SHAHINI SADIK SELMAN HYSA SHEFKI IMER BRIJA AGIM SYL MEHAJ NAIM MUJO ZEQO GUXIM SADRI MUSAJ XHEMAL ABDI XHEPMETAJ SHAQIR SHEM NDOJ ISMET KASEM MAZREKU FADIL AQIF ALIAJ SELIM RAM KORTOCI LEONARD BANUSH LEKA RAMAZAN ZENEL CAMI HAJRI NAZIF ÇOKU FATMIR JAKUP KORTOÇI HYSNI XHEMAL MUÇA XHEVDET KABASH ARIFAJ FAIK XHELIL MANGAJ ABDULLAH DIN GJYRIQI SULO VELI MULLARAJ SELMAN XHEMAL DISHI FRAN PAL SEFGJINI RRAHMAN RIZA SUÇI NURIJE MEHMET BATUSHA RIFAT HALIL DODA HYSNI VELI MUSLIJA ARIF BEQIR PASHA ALI SHEFKI RAMA ABDI BILAL KURTI ARIF ISUF ELEZI FESTIM AHMET SORRA LAVDRIM XHELAL XHAFA QAZIM RAMADAN XHAFERRI ISA VAHID TAHIRAJ HAMIT ISUF DADOLLI XHELIL IZET MANGAJ REXHEP ALI RAMA SABRIJE NUH MEHAJ MUHARREM TAHIR DEMIRAJ YLBER SHEFKI BATUSHA KUJTIM QAMIL BARXHANI GANI DOGJAN TRUNI HAXHI QAMIL KOLECI GENC HYSEN KURTAJ SOKOL ELEZ PONARI NIKO SAHIT FERIZOLLI HATIE ALI XHELESHI JETNOR SHPEND KARAKUSHI DIK ABAZ CARA FLAMUR RIFAT DODA ZYBER RAMADAN EMERLLAHU DASHNOR VELI PETKU VITOR TOME PRENGA ARBEN DALIP HAXHOLLI ISUF QAZIM KOLECI NDUE PRENG NDOJ VELI RUSTEM PETKU SALI RAMADAN TOKA RAMAZAN BAJRAM KADIU HASAN RAMADAN BODINI ISMAJL MEHMET HALILAJ RAMAZAN XHEMAL ALIA RUSHDI HALIT RUÇI RASIM HALIL ZEQO BAJRAM ALI TAHIRAJ BUJAR MUSTAFA HYSA HAZBIJE REXHEP PETKU ZYLFI SALI AHMETI SHYQYRI VATH VORA ARBEN ABDI CKURTI XHELAL SULEJMAN NIKA NAZMI DEMIRALI REXHEPI BIBE MARK PRENGA SHERIF DESTAN DRENI PELLUMB MYFIT SULEJMANI FEHIM NAZMI SHAHINAJ HAQIF ALI HIDREJ YLBER QAMIL KOLECI ALMIR BELUL LEKA SELVIJE NEZIR KURTAJ BAJRAM ISAK ALLARAJ DRITAN DIK CARA ZENEL ZENEL CENI SELE BAJRAM CUKA QEMAL REXHEP QOKU SALI MEHMET ALLMETA EDUART RIFAT DODA DASHURIE LIMAN LOSHA ZEQ HYSEN PASHKAJ RAMIZ HAZIZ MURATI LEONARD ISMAIL STAFA AGRON DYLEMAN SELITA ASTRIT RAMAZAN ALIA FERIT ISUF LEZI

LULZIM DIK CARA KLODIAN DANE ÇEZMA RIZA MUSLI DRENI GJON NDUE GJONI XHELAL HAJRULLA MILLOSHI AHMET ADEM SORRA FIQIRI SHEFQET CUKA RAMAZAN IMER LIKMETA TARZAN JONUZ MATAJ NAIM ABAZ QERIMI YLLI GANI BUSHI HAMIT HALIT ALLA HAJRIE HAZIR CAHANI HALIM YMER CENALIA DRITAN NEXHMIDIN KAMBERI NIKOLL MARK MARKU XHAVIT ZEQIR LATIFI KADIRE MEHMET ALLARAJ ASTRIT DYLEJMAN SELITA BEDRI RAMIZ RAJKU BEDRI HASAN ALLA NIKE TOME PRENGA BESIM GEZIM SHYTI XHELAL XHEMAL DISHI FATOS HASAN GJURA TRANDOFIL HAJDAR RAJKU SALI SULEJMAN ALLA HAQIF REXHEP LALA SHAQIR TAIP LLUKOVI ZIJADIN LAZAR MERTINI XHEVAHIR MURAT BETA MEHMET MUHARREM DUKA AHMET ALI MZIU AHMET HALIT ALLA EDMOND HASAN MEHMETI TOME MARK PRENGA NAZMIJE ADEM GJURA LILJANA ABDYL ARIFAJ RAMAZAN HASAN SULDISHA SAXHIDE MURAT REXHEPI SAMI RIZA ÇUPI HASIME JASHAR SPAHIU RAMAZAN SELMAN VOSHI GEZIM TAHIR REKA TAJAR RIFAT MEHMETI ABDI ABDI PEPA DALI RUSTEM XHYLA KUJTIM HYSEN TANÇI XHEVAHIR BAJRAM LIKA LIMAN MEXHIT VOCI ARTAN REMZI XHAFERAJ AGIM RRAHMAN TAHIRI BASHKIM ISUF KURTI RAMIZ KADRI BETA AGIM MEHMET ALLMETA SPAHI XHEVAHIR HOXHA ALTIN LATIF ALIAJ SHUKRI XHAFER ALLARAJ MUJDIN RAMADAN QEJVANI PELIVAN REXHEP BENGU BASHKIM XHEMAL ALIJA FIQIRIE XHELAL DAUTI LIRIM RAMAZAN REXHEPI BAKUSHE IMERR GJOKA DRITAN XHEVAHIR BETA KUJTIM RIFAT KAMBERI MEHDI RAMIZ BETA LUTFI RIZA ÇUPI BAFTJAR ISMAIL SHAHINI LULZIM SHEFQET CANI ZAIM HASAN GJIKA ILIR ELEZ HALLAÇI FATMIR HASAN LOSHA GENCI ILJAZ BRIJA REXHEP HAMIT BETA JAK PJETER META ALEKSANDER QATIP CANI HASAN SELMAN LOSHA ABDI HYSEN BASHA BESIM SELMAN VOSHI SARIJE LIK DISHMUÇA FESTIM KUJTIM TANÇI BUJAR HASAN LOSHA LAZIM BILALL SEITI FERIDON NAZMI AGOLLI SELIM RAMAZAN SHAHINI HISMET SELMAN VOSHI DRITA VELI ALLUSHI RAMIZ XHAFER ALLARAJ RUFAT MEXHIT SHABANI ALBERT SOKOL AHMETI BEHAR JASHAR BETA JETMIR ELHAM HOXHA SAMI SHAQIR LLESHI YLLI DIN MURATAJ ISMET HASAN HASANAJ SOKOL NIMAN IDRIZI XHEMAL SHAQIR LLESHI ASTRIT ABAZ SPAHIU IBRAHIM SHAQIR BETA SELIM ABAZ BUCI SADIK HASAN ALLA GANI HAMIT BETA URIM SELAUDIN REXHEPI XHELAL JASHAR BETA SALI NUREDIN LLESHI BARDHYL KAZI REXHEPI AVNI RUSTEM VLADI VELI BAJRAM ALLMETA ISMAIL ARIF STAFA FAIK SADIK DOÇI HASAN AHMET AHMETSULA SAMI HYSEN PASHKAJ ISMAIL HAXHI REXHEPI AHMET ALI ALLA DRITA LEK KALIA PETRIT SHABAN KARAKUSHI AGIM DESTAN LOSHA NDOC NDUE GJONI MUHARREM IBRAHIM KIKA AVNI HYSEN KARAJ GANI BILAL KURTI FARJAN HILMI MURGU SELMAN BRAHIM KOLECI ABDURRAHIM SADULLA FISHTI HASAN TAHIR ISLAMAJ MERVET RUSHIT HOXHA PELLUMB HAMDI SINA QAZIM QAMIL HADROJ DYLEMAN ALI TOSHI LIMAN MIRIMAN ALLARAJ JETMIR NIMAN MEHAJ MILAIM MIFTAR GJONI BASHKIM VEHAP XHAFERAJ FATRI ILMI IBRAHIMAJ TASIM MUSTAF NURISHAJ MURAN BAFTIAR PELIVANI XHAFERR ISLAM BENDO ENTON QANI KULLOLLI LELO HEKURAN BRAHIMAJ SHKELQIM ZEQIR HUQI EKREM HASAN AGOLLI RAMIZ RIFAT TAKJA EDMOND KADRI TUSHA PETRIT HASAN HYSENI ALBERT ISA ABAZI RUSTEM MUSTAFA ISTERI NIAZI ALI LAHE NEBI HALIM MECAJ HALIL ISUF SHAHULLI BEQIR ISMAIL GJERGJI GAZMEND IDAJET CELA BESNIK QEMAL CAMI IMER MUSA ZHABOLI IMER MUSA ZHABOLI ARBEN ABDULLA GJYLI ALI XHELAL AGOLLI BURBUQE QAZIM TOPI YLLI LEK KOLECI NDUE PRENGE KAÇORRI MEVLAN NESIM XHAFERAJ MERSIN HYVZI BICI SUL KURT HOXHA OSMAN HYSEN KUKA ALI JASHAR SPAHIU KUJTIM MUHARREM KURTI SHKELQIM MEHMET GJINI BESIM ALI JAURRI MUHARREM MET AHMETI ALI JASHAR SPAHIU MILLOSH HEKURAN HASANAJ SHYQYRI MYRTEZA MUÇA SELIM HAJRULLA REXHEPI SKENDER MAN GJURRA BASRI RAMADAN GJIKA LEONARD ZEF MARKU ADRIAN ILMI PEPA MYRTEZA SHEQER OSMANI BEQIR ISMAIL GJERGJI VASIL BARI BEGOLLI HALIL ISUF SHAULLI DERGUT ALI KUQI IMERR MUSA ZHABOLI MIRJANA SEF DAUTI ALBERT ISA ABAZI KATE SPIRO SOTA BLEDAR NEVRUS DALIPI TOMORR ALI ZENELI SKENDER XHETAN KALIA BESIM MUHARREM SHEHI MEZDAT BAFTIAR PELIVANI LELO HEKURAN BRAHIMAJ SAMI HASAN LATO NEBI HALIM MEÇAJ ZENI REIZ DERVISHI VULLNET MYFIT SHEHAJ MITAT ALI BENDO PELLUMB ENVER ZERDELIA AGIM FASLLI MUSAJ VEHAT PETRIT HOXHA ISMAIL HEKURAN ALLESHI MELEQ KOÇI ZERDALIA BEDRI AHMET KOÇLLARI PETRO FEJZI HYSA DRINI SHEZAI ZAÇELLARI SERINE DALIP ZERE HYSEN SHAQIR ÇEZMALLARI PETRIT HASAN HYSENI ILDAR TEFIK AGALLIU ENTON QANI KULLOLLI ASTRIT SUL HOXHA MUSTAFA SALI MURATAJ SPIRO KRISTO XHALLO AGRON RAMAZAN ZERE LULZIME HYSEN HOXHA REMIZ RIFAT TAKJA GEZIM FERIK SADIKLLARI AJET SEFEDIN AGOLLI DILAMAN ZEJNEL BIBA GURALI RAMADAN XHINDI FERIK BEKTASH ZERE DILAVER RAMADAN XHAFA GANI MEHMET IZVIRA TAKE YMER HAXHI MUKAIN SEJDIN AGOLLI TOMOR TEFIK AGALLIU LULZIM HAJRI SHEHAJ SADI EMIN SPANESHI LULZIME HYSEN HOXHA ENVER ISUF HALILI NAZIF HAKI TELALLARI AVNI BRAHIM JAHELEZI

GJYMNAZ BAKIR HASANAJ HAZIZ MAHMUT KOKA HYSEN MUSTAFA KONÇI GEZIM SELMAN ASLLANI REXHEP TAHIR SHURBI BENARD RAMIZ CEKA KADRI YMER MURATAJ SHAQIR NEVRUS LIPO MARIGLEN XHEVAHIR KAPINOVA SOKOL ZENI HYSOLLARI ILIR RUSHAN LLESHI MARENGLEN SHERIF XHEPALIU EDMOND FERIT SADIKU SOKOL ZENI HYSOLLARI BESNIK MEFAIL METELLARI ÇLIRIM GURI HOXHALLARI FARI HEKUR ZAÇELLARI YMERLI MUAREM QAZIMLLARI IBRAHIM GANI KONI GUXIM BARI OSMANI GANI RAMAZAN BALI ZALO REFAT JONKA SABRI AHMET TELHAJ ARDJAN HASAN LAMI GAZMIR KAMBER HYSA BEHAR TEFIK AGALLIU KUJTIM ZENEL KENA MUSTAFA LATIF HAMATA AGRON RUSTEM DYMEKU GRAMOS MUHAMET BEQARAJ BUJAR SERVET BODLLI PERPARIM SEFER MUSAJ ILIR SERVET BODLLI ELTON SERVET BODLLI AZBI AHMET KOÇLLARI ERVIST BEHAR AGALLIU GRAMOS HAZIR BELISHTA SULEJMAN SHKELQIM HYSENLLARI VAIT NURI SHEMBITRAKU ARMANDO XHOXHI SOTA ARTUR HYSEN XHYMERTI GAFUR TELHA ÇAUSHLLARI AGIM KADRI HOXHALLARI FATMIR MUHAMET BEQARI ABAS ISLAM DURO TAKE YMER HAXHI HAJREDIN QAZIM QAFA PETRO NEZIR DUDA BARDHI REMZI BARDHOLLARI ALI XHELAL AGOLLI RUZHDI MUHAMET HYKA ENGJELL ESTREF QYPI GURADEM XHEVIT ZYFI RAMADAN MUSTAFA GERDANI DURIM NEXHIP KANAPARI BEHAR PETRIT MUSABELLIU PETREF ZAIM LUADHI DASHAMIR BEHXHET DERVISHI ASTRIT GANI KARAFILI AGIM HAJDAR SHKURTI VALTEL XHAFER ÇEZMALLARI NJAZI HYMET ZERE HAQIF LIMON DOÇI HAJRI LAZE CEKAJ PETRIT SADIK BIBA ALKET VLASH BESHIRI DURIM AHMET TELHAJ ISMET SELMAN HYSA IBRAHIM ZEQIR KLLOGJERI MUHARREM AZBI PIRJASI LEFTER ZENEL FETOLLARI DETAR HAXHI METUSHI FERDI NURI MEMAJ VALENTINA TENO GJALIGAJ AGIM NAZIF TELHALLARI BESNIK HAXHI DOÇI SHKELQIM MUHAMET BEQIRI LUAN FASLLI SHEHU PELLUMB TEFIK MEMAJ NAMIK FEIM BEQIRI BASHKIM BESIM ZELA FIQIRI TELHA ÇAUSHLLARI PETRIT SELMAN CARA ILIA MEFAIL LALA XHEVDET FARI PAJO HYSEN ALI XHYMERTI RUZHDI JEMIN SHABA ADRIATIK TEFIK AGALLIU TEFIK ETHEM AGALLIU HEKURAN JEMIN HAMATI GRAMOZ LUAN SHEHU AVNI JAKUP SHKIRA ZAIM ABAZ PECA GANI EBIP ZHUPANI ANITA MURAT XHURXHI REMZI AHMET BEQIRI SHPETIM MERSIN BRANKO MYSLIM ALI KOKA BEHXHET RAMAZAN DERVISHI SEJAT HYSNI KALA NAZMI SEFER DYRMISHI GJIN NDREC DODA RAMAZAN ADEM MATA PELIVAN NEXHIP MUSAJ ISA BEDRI BEQARAJ MUHAMET DESTAN DODA MYSLYM SEFER SHALLARI DURIM ABAZ PECA BASHKIM ZEIM HEBIBASI BARDHOK GJIN GEGA ABDULLA RUSTEM RUÇI MYNEFE MUAREM FETOLLI RESMI HAMIT ISMAILAJ NOVRUS MUSTAFA TAÇE PETRIT HAXHI DEMARKU FARI BEKTASH HYSOLLARI KASTRIOT HAMIT TURHANAJ GEZIM MEÇAN LULO BUJAR AHMET ÇONIKU GEZIM HAMIT DACI DRITAN BASHKIM AXHAMI SOKOL NOVRUS SHEHU NEBI MALE HASA AHMET RAMADAN XHURXHI TEKI TAHIR KOTOBELLI FARI JASHAR LULI NDRIÇIM ENGJELL LULI ARTUR XHELAL DOSTI HASAN HAMIT QEFA ILMI HASAN LEKLI VITRIM ALI SHEMBITRAKU PETRIT BEXHET META SAMI BAJRAM DEMARKU PETRIT RAMAZAN THARTORI ELTON AHMET ÇONIKU FESTIM FEHMI LULI KLODIAN MYFTAR YMERI SPIRO MITRUSH ÇERMA NAZMI SADI CILA JUSUF XHELADIN JUSUFI MILICA JORGJI BERBERI SHKELQIM RAMO MUHA FETI VILI AGALLIU NURI NEKI ZERA ANDREA KRISTO BIBA FERIT TAHIR CARA DEMIR JEMIN XHANI SADIK EMIN MUÇA ALI CELNIK BIBA AVNI AXHEM ÇEKREZI MEFAIL SALI LALA BESNIK HAXHI TARE DIANA SAMI SEFERI AJET RAMADAN XHURXHI ASLLAN XHEZAIR KANXHA NDREC NIKOLL DODA GEZIM ENGJELL LULI MEMET SULO ZAIMI NESHAT HAMIT ISMAILI MURAT RAMADAN XHURXHI MEXHIT LIMAN LIMANI XHEMAL SHABAN TROCI ABAZ MEXHIT KURTI AFRIM ABAZ PECA ZAIM ISUF SHAULLI BESNIK HAMIT SULA ESTREF MELEQ VELIAJ ZENI RAMADAN HYSOLLARI VLADIMIR KADRI FUSHA BUJAR SADIK LATIFI BATO HAMDI BUNDO FATOS FERZI REXHOLLARI ARJAN MYSLIM KOKA MYKAIN FEHMI LULI ZABIT ZYFER MEMA XHEMIL AHMET DANGLLI FILLOR RUSHIT PELLUMBI MUHARREM MUHARREM LALOLLARI RESMI ISLAM BIRAKU ASTRIT FAHRI LULI FLUTURIJE TELHA HYSENLLARI DHIMITER LIVAN PETO BEKIM FEIM LULI JASHAR FAHRI LULI FATOS FERIK XHANGOLI BASHKIM QANI GOGNO LULEZIM XHEMAL BARDHI NERITAN SHKELQIM CECI THANAS BASHKIM GONGO BESIM SHEFIT XHONGOLI ASTRIT XHEVIT QOSE LUAN FAIK SINA MAKSIM ZEF KAÇORRI TAJAR KANAN XHAKOLLARI SHPETIM SADIK BIBA LEFTER KUDRET SHQIPE ZABIT ZYFER MEMA TEKI TAHIR KOTOBELLI ESTREF MELEQ VELIAJ XHEMIL AHMET DANGLLI BUJAR SADIK LATIFI BATO HAMDI BUNDO ARJAN MYSLIM KOKA MYKAIL FEHMI LULI EQEREM AQIF MUÇA VELI HAN VARGU ATLI VELI VARGU KORAB SHEFKI DAFKU KADRI SEFER CELISLAMI LORJAN NEKI PERFUNDI TOSUN RAMIS QELASI XHELADIN BEQIR GJONI DHIMITER KOSTANDIN DASHI LINDITA NEKI PERFUNDI AVNI BEXHET DERVISHI NEVRUS BEZET SEDA AFRIM AHMET MUÇA MISIR SABRI SHEHI SHKELQIM ISLAM ÇELA MAHMUT ABDULLA KULLA VELI AHMET CERPIA VASIL HARI VRETO NURI NEVRUS KRYEMADHI SPIRO JAZMI XHEMOLLARI SAFET VELI AGOLLI SHEFQET ZENEL ZENELI FATMIR RESHIT BICI HAKIL AHMET KOÇLLARI KUJTIM AHMET LEKA ISUF ALI PERFUNDI

ILIR NAUN ÇERMA DOGJON DALI ÇERPJA MIRANDA QANI BICI BLERIM ENGJELL LULI KADE MISIM BUCI DYLAVER JAHO MEMOLLA EDMOND NAZMI BASHLLARI EDUARD NJAZI KALARI RAMAZAN SEIT HYSA SERJAN BILAL BASHLLARI SAZAN HODA JONKA ISMAIL AHMET ÇERPJA MIMOZA BASHKIM TAFO KASEM HALIL CARA DAUT QANI PROJ MURAT SELMAN CARA ALBERT FETA ABDULLA DALLANDYSHE FERIK MIMILLARI YLBER SELMAN CARA SHAQIR AHMET ÇERPJA SKENDERIJE XHEMAL BICI DEMIR ELMAZ ELMAZI ÇELNIK HAKI BULÇARI MUSTAFA RUSTEM BUCI ADRIATIK JASHAR LALOLLARI FEIM ADIL TARAGJINI REMZI REMZI SHAHOLLI HASAN RUSTEM BUCI EDUART SERJAN BASHLLARI KASTRIOT TAHIR CARA SYRJAN ILMI CECI ARBEN ALI SHEMBITRAKU SHERIF BAJRAM SADIK ROLAND SYRJAN CECI LAVDI NEKI ZERA HAMIT TAHIR CARA RIFAT REXHEP MEMA SULEJMAN HYSEN PAVLIQATI JONUS AREFI FASHO AGIM HASAN UKLALA PELLUMB ISLAM ÇELA ALBAN RIZA BICI ZAIM AVNI HYKA QAZIM UKE GJONAJ GURI REXHEP BELEGU VEIZ QERIM METAJ DAJLAN ARIF KOTORRI ARIAN SIRJA KURTI AVDYL ISMAIL BUÇPAPAJ NEBI QERIM MADHI CELNIK BEQO HYSA MUSTAFA SELIM DAKARE XHELAL ALI ELEZAJ ELMI HAS MARKAJ DALIP ORAN HOXHA DYLBER SHABAN XHARO AGIM BEKTASH METKO GURADEM XHEVIT ZYFI FATIME ISUF SHEQI RUZHDI IMER BELBA BEKTASH REFAT METKO BEHAR TOFIL MADHI AVDULLA MYSHAK BAJRAMI QANI DAUT HYSA BARDHOK PRENG LIKA ARTUR XHEVIT QOSE EDLIR AVNI CENAJ LEFTER XHEZAR DERMYSHI ARJAN HYSEN DOGA FATMIR HASIM BAJRAMI ANDREA HAXHI PAFILI ADRIATIK HEKUR PRRENJASI HYDA XHAFER LILE SPIRO NAZIM BIBA ERZEN XHEVIT ZYFI GJOVALIN GJON ARAPI GENCI QAZIM KELMENI BLEDI GURADEM ZYFI LINDOR CIKO KODRA SPIRO SHEFIT XHANGOLI SEFER SELMAN VISHA HALIL ZMAJL BUÇPAPAJ FARI JAZMI XHEMOLLARI SAZAN SALI LULI DEFRIM NURI XHEPOLLARI ÇELNIK BAJRAM BICI SHKELQIM NURI PELLUMBI GENCI SHAIP ÇELA JETON RAMADAN CRROJ ZEQ REXHEP HOXHAJ AKIL NAIM DURICI SHABAN MET MARKU BAFTJAR ASLLAN DOGANI SOFOKLI HYQMET TACE NEXHAT XHEVIT ZYFI HYQMET RESMI DERVISHI ERLAND AGIM MYRTEZANI QETSOR KODHEL GUGO ARBEN SHABAN KRASNIQI RESMI ZEQIR SHESHI MERSIN NURKE BALLABANI FADIL YMER MUHA XHEVAIR KAPLLAN MUSALLARI XHAFERR SALI MEMA ANTON DODE BECI EDUART ABAS MUHA VITURIE HAZIZ RRESUKA DRITAN GJON ARAPI SAMI BEKTASH ALIAJ SAMIT HAKI BULCARI ASTRIT SERVET MYRTEZANI HYQMET KADRI CECI ALBERT PERENT ZHULI YMER SHEFQET KASMI NAIM NAZMI COTA ILIRJAN SKENDER OSMANI MERSIN QANI KLLOGJERI ALEKS ISA KALEMI BUJAR HASIM DEDJA NDRICIM IMER MIRDITA DED PASHK MRRUKU LENIN RIZA IBRA SIRJA DALIP KURTI VLADIMIR IBRAHIM ZOGAJ OLGEN ENVER BASHLLARI SHYQYRI BANUSH SHAHINI QANI RAMO KUMRIJA ZYLYFTAR RAMIS KOJTARI SHAHIN RAMIS QELASI VASIL SADIK XHIHANI GEZIM SEAT BICI PETRIT AVDYL BALLIU KADRI LATIF HAMATI GAZMOR ABAS MUHA LULEZIM FATMIR GJONI FIDAI RAMAZAN XHANGOLLI MUHARREM NUREDIN AGALLIU ROBERT FERIK XHANGOLLI FERIT SHAQIR MUKA PETRIT RESHIT BICI YLLI BEKTASH METKO IDAJET XHAFER DELILAJ LIVAN KUDRET SHQIPE AGRON FASLLI BICI DYLBER MEHMET DEDJA GURI XHELAL ELEZAJ ASLLAN BAJRAM MAMULLARI HASAN HEKURAN TUSHE SULO JAZMI XHEMOLLARI BAFTJAR MYFTAR TELHAJ KASTRIOT BRAHIM NDREAJ NEBI ASLLAN KRECI FADIL RAMAZAN CANAMETI HAMIT ZENEL KISHTA RAMAZAN LIMAN LELA SAIMIR ÇAUSH SHABA PETREF RAMADAN SPAHO RAKIP SHAQIR KODRA AGIM HAMDI DEMIRI SPIRO MITAT PAPA ARBEN ABDULLA GJYLI DOSTI SALI LULI VALENTIN BARDHOK LIKA ALMIR KUDRET SHQIPE ENGJELLUSHE TOSUM DERMYSHI ELMAZ HAXHI PEPA RAMIS ABAS PREJSI NEIM HASAN TUSHA VULLNET HALIT SENI SHAIP ZEQIR LULI BESNIK LATIF KODRA RAMAZAN ABAZ PREJSI PRENGE GJON KOLA ZENEL BRAHIM NDREAJ NAZMI SELMAN VISHA ALUSH ZMAJL BUÇPAPAJ FERIT ISLAM ÇELA DIANA NURKE BERBIU SPIRO METE GJINI NEXHIP RAKIP MUSAGALLIU NIKOLIN HYQMET TAÇE DILAVER XHAFER SALLAJ JONUZ HEKURAN THARTORI NEIM SEFER SHALLARI RIZA SADRI MYFTARI SABRI QAZIM BODLLI RAMAZAN SUZAIM BARDHOLLARI ASTRIT SABRI PESHKEPIA AGRON NYREDIN BERBIU RUSTEM DALI ÇERPIA LUKE NDUE PEQI ILIRIANA FERIK KUPE EDUART DOD BURAKU SEIT ALIM DOSTI ARIF HAJRI SHEHAJ RAMAZAN KADRI BODLLI BAHRI QERIM SHEHAJ SOTIR RAMADAN MARKO FIQIRI DERVISH BEZATI VEIS HAMID KOÇI FADIL ARSHIM MADHI SHEFIT HAMIT HOXHALLARI LEFTER BEXHET KALARI RUSTEM SHEFIT DERVISHI IBRAHIM OSMAN GEGA KOSTA ISLAM ÇELA SHEFQET RAMADAN BREGU KASEM XHEMAL XHELILI KUJTIM MAKSUD HOXHA XHEVAHIR HAMIT HOXHA EKREM HASAN AGOLLI OSMAN DERVISH AGASI KLEANT SULEJMAN CALLEKU ZENAL BELUL SHAQOLLARI XHELIL SELIM DAKARE LAVDERIM HASAN OSMANI SEFER DALIP DEDJA ARDIAN HAKI BULÇARI HAJREDIN HAZIS CARA SOKOL AHMET KISHTA BAJRAM MUSA XHELILI PERPARIM ESTREF QYPI ABDULLA VELI HOXHA ZENEPE TAFIL OSMANI PETRIT NDREC LLESHI FLAMUR BEKTASH KOÇI ARJAN ZENEL LAMÇELLARI YLLI YMER MERDITA NESIM REXHEP XHANGOLLI KAMBER MAKSUT MEROLLARI NDUE DODE TANUSHAJ GJERGJI ZENEL LAMÇELLARI XHEMAL ABAS ZAIMAJ BESIM SULEJMAN CALLEKU


22

MAPO

E mërkurë, 17 tetor 2012 www.mapo.al

Po na afrohen jashtëtokësorët?!

Fjalëkryqi klasik

Një turist italian, ditë më parë (10 tetor) ka xhiruar një objekt të paidentifikuar mbi ishullin Pag të Kroacisë. Xhirimi është publikuar në YouTube, ndërsa rasti është hetuar nga policia. Në raport thuhet se zhurma që dëgjohet në video vjen nga rruga pas shpinës së personit që po filmon dhe jo nga objekti fluturues që shfaqet në pamjet filmike..

1

2

3

4

5

13

DASHI (20/III-20/IV)

DEMI (21/IV-20/V)

BINJAKET (21/V-20/VI)

GAFORRE (21/VI-22/VII)

Ju keni disa ambicie serioze që janë duke ju ardhur vërdallë nëpër mendje dhe energjinë e duhur për t’i sjellë ato në jetë! Mund të bindni pothuajse këdo se plani juaj është më i miri dhe i suksesshëm për t’u ndjekur.

Dikush është në një nxitim të madh dhe ata me siguri që do ju bëjnë që të nervozoheni. Është thjesht një nga ato ditë edhe pse ndonjëherë ju dhe njerëzit tuaj janë jashtë sinkronizimit dhe ju thjesht duhet që t’i lini të kalojnë.

Ka nevojë që dikush të ngrejë zërin përpara se i gjithë grupi të shpërbëhet dhe pothuajse me siguri që ai duhet të jeni ju. Merrni frymë thellë dhe filloni të thoni të vërtetën, pasi kjo është e vetmja gjë që mund të bëni për momentin.

Mendimi juaj i shpejtë shpëton edhe njëherë ditën, por që mund të prishë humorin tuaj! Kjo mund të ndodhë pasi mund të kuptoni se kush ka qenë duke vjedhur nga zyra ose sesi të bëni fëmijët tuaj që të jenë të urtë.

8

29

34

31

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

PESHORJA (23/IX-22/X)

AKREPI (22/X-21/XII)

Ju mund të keni një kohë të bukur dukë bërë pothuajse çdo gjë sot, prandaj ndoshta kjo është koha e duhur për të bërë atë bisedë të vështirë me fëmijët tuaj ose që të pastroni ulluqet. Biznesi i keq nuk duhet pse të jetë aq i keq!

Jeni duke u ndier paksa të tensionuar sot dhe mund të gjeni se energjia juaj është më mirë e shpenzuar mbi projekte të bëra personalisht, pasi keni shumë të ngjarë që të filloni një zënkë. Ata mund të jenë produktiv në fund.

Jeni duke ndier tundimin për t’u futur në disa punë sociale më intime, edhe pse kjo nuk do të thotë medoemos romancë! Provoni një bisedë të përzemërt me një shok të ngushtë ose një shëtitje të gjatë me një nga katër fëmijët tuaj.

Ju keni nevojë që të filloni një zakon të ri të shëndetshëm, si ushtrime, një përkushtim të plotë ndaj drithërave, ose madje të paktën edhe një orë më pak në ditë televizion. Jeni në një gjendje mendore të duhur për t’u përkushtuar me të vërtetë!

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

BRICJAPI (22/XII-20/I)

UJORI (20/I-19/II)

PESHQIT (20/II-19/III)

Jeni duke gjetur punën tuaj, ose të përditshmet, por edhe papastërtinë, pastrimin e saj. Shikoni nëse mund ta shpërndani pak dashuri vërdallë, paksa që të tjerët mund ta ndajnë me miqët dhe të dashurit e zemrës.

Familja ose shokët tuaj janë duke ju shtyrë që të shpenzoni më shumë kohë me ta, por është koha që ju me të vërtet ta përballoni. Shikoni nëse mund t’i bëni ata thjesht që të pushojnë, pasi jeni të sigurt që do ktheheni tek ata së shpejti.

Ju ndiheni të habitur vonë gjatë ditës, diçka me të vërtetë e madhe do të ndodhë dhe kjo, pothuajse e sigurt, do të thotë se idetë tuaja janë të përziera. Përsëri, është nëse ju jeni disi të shokuar nga mënyra sesa mirë ato vijnë së bashku.

Ndjenjat tuaja janë disi konfuze tani, por me një arsye të mirë, dikush është duke u përpjekur të tërheqë diçka prej jush! Mund të jetë një ide e mirë për të vazhduar, sepse ju jeni të sigurt që do të dilni në krye.

32

33 37

41

42

45

37

43

46

47

48 Koha e fillimit ____:____

49 53

50

54

50

51

55

52

Koha e mbarimit ____:____

53

56

Horizontalisht:

Vertikalisht:

1. Ndreqja, riparimi i një ndërtese. 9. Secila nga shkallët a periudhat me karakteristika dalluese, që vërehen gjatë zhvillimit të diçkaje. 12. Rusi, këngëtare. 14. Ashtu del kur nuk arrin ta gjuash topin. 15. Vënia në jetë, realizimi i diçkaje. 18. Përdoret për të larë. 21. Dhoma në dialekt. 22. Shko! 23. Lloj drithi, me kallinj si të elbit. 24. Pjesëz mohuese. 25. Reparti Mekanik. 27. Film që paraqet ngjarje e fakte të vërteta nga jeta e nga veprimtaria e përditshme. 31. Degë e fizikës, që studion dritën. 34. Shkoj, ose... 35. Që nuk mban anën e askujt. 37. Baba. 38. Ibrik çaji. 41. Rishfaqje a përsëritje e një sëmundjeje pasi jemi shëruar prej saj. 44. Njohuri, dije që kemi fituar për diçka. 45. Copëtoj një letër. 46. Ngjitja e dy pjesëve metalike. 49. Alida e këngës. 50. Vend me ujë në shkretëtirë. 52. Merre! 53. Pjesëz treguese. 54. Lumë i vendit tonë. 55. Frikësoj në dialekt. 56. Rroba, ose...

1. Kryeqyteti i Somalisë. 2. Heqja e të drejtës për të vazhduar detyrën. 3. Është shpend nate. 4. Agjërimi i bektashinjve. 5. Ndërmarrje hidraulike. 6. Gyp. 7. Industria Qelqit. 8. I ka viza në mes. 9. Vija e nisjes. 10. Përemër vetor. 11. Mik francez. 12. Detyrimi i dikujt nga një tjetër për të vepruar në kundërshtim me dëshirën dhe me vullnetin e vet. 16. Paolo i njohur i televizionit italian. 17. Agjensi Detare. 19. Sheshi i luftimeve. 20. Gjendja kur diçka lihet pas dore ose kur asaj nuk i kushtohet vëmendja e duhur. 24. Ai që e do atdheun e vet. 26. Notë muzikore. 28. Masë e vjetër peshe. 29. Me një qëllim të caktuar; me dashje, enkas. 30. Tregu Ushqimor. 32. Është vegël gjimnastikore. 33. Zotëron. 36. Pak acid. 39. Perëndi vikinge. 40. Bie në mëngjeset verore. 42. Medikament. 43. Vend pa mes. 47. Ndodhet mes brinjëve. 48. Mama, shkurt. 51. Gazetë partiake.

Sudoku | nivel mesatar 6 5

5

3 1 2

2

3

9 6

4

4

7

2

9 LUANI (23/VII-22/VIII)

26

36

44

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

12

22 25

30

40

11

21

35 39

10

17

24

28

38

16

20

23 27

9

15

19

A mund ta zgjedhim atë që duam?

Horoskopi i ditës

7

14

18 Rreth 77% e njerëzve besojnë se nuk mund ta zgjedhim personin në të cilin do të dashurohen. Kur bëhet fjalë për t’u dashuruar, është e vështirë ta parashikoj më pse, kur dhe në kë do të dashurohemi, apo jo? Nganjëherë dashurohemi kalimthi, e nganjëherë shfaqen ndjenja të thella sa nëse nga ajo lidhje nuk ka dobi do të mbetemi zemërthyer dhe të pikëlluar. Më pas, në ndihmë vijnë shoqet, duke thënë se kjo nuk është gjë, se ai tipi ishte një majmun dhe se nuk është i vetmi djalosh në botë. Sipas studimeve më të reja, as ndjenja. e të qenit të dashuruar nuk zgjat përjetësisht. Në fakt, në një anketë (në të cilën kishin marrë pjesë 2 000 të anketuar) kanë zbuluar se njeriu mesatarisht dhe sinqerisht dashurohet vetëm katër herë gjatë jetës së tij. Në bazë të po të njëjtit studim, 33% e të anketuarve i kanë qëndruar besnik dashurisë së parë. Rreth 61% e të anketuarve vajtojnë pse kanë lënë t’u largohet dashuria nga dora. Në anën tjetër, është zbuluar se 41% prej nesh dashurohet në personin që nuk guxon apo nuk do të duhej të dashurohej, e këtë ka të tillë që e përsëritin edhe më shumë se një herë të vetme.

6

4 8

3 1 7

9 6

4

3 3

2

3

2

6 1 8 7 5

8

3

1

4

1 2

1

7

2 4

6

3

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

9

9 5 6

1 4

1

Koha e fillimit ____:____

9

Koha e mbarimit ____:____

Numërkryq

2

5

6

4

1

Shah | nivel mesatar Gjeni figurën duke bashkuar pikat

Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Numra me 3 shifra:

54152, 62815, 82527, 85411, 86320, 95489.

146, 201, 278, 478, 560, 564, 641, 901.

Numra me 6 shifra:

Numra me 4 shifra:

Koha e fillimit ____:____ Koha e mbarimit ____:____

I bardhi lëviz dhe fiton në të dy rastet e e dhena në skemën e mësipërme. Sfidat e dhëna janë të përzgjedhura nga profesionistë të vërtetë të lojës së Shahut

Numra me 5 shifra:

08215, 13451, 15424, 21023, 25355, 41520, 41869, 51452, 52632, 54115,

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

Përgjigjet nr të djeshëm

M

Gjeni 10 ndryshimet

082501, 102221, 152598, 152631, 157485, 381436, 455537, 465985, 485415, 526325, 539250, 551759, 635298, 642814, 814621, 825373.

1555, 2524, 2825, 4587, 5210, 5260, 5958, 9878.

I

A G

A

A N

A

I

R

E

E

R

Z

E

N

L

I

B

S

A

T

R

O

A

N

S

E

C

E

N

A

C

A

S

T

A

F

E

J

O

H

E

S

J

A

K

O

A R

R I

I

R

F

O

K U

E

V

M E

A

M

N

I

B

R

A

R

1

2

6

3

9

5

8

7

4

8

5

F

I

1

4

2

6

3

2

0

1

6

2

6

N

2

9

5

6

8

7

8

4

8

5

1

5

2

6

3

2

0

1

4

5

9

6 6

A

R

M

M

O

M

A

O

K

E

R

A

N

A

N

A

S

E

M

K

E

R

I

O

S

O

T

O

N

N

T

C

I

N

I

Z

L

I

M

I

T

I

I

M

L

E

S

A

T

N

H O

U

B

O

L

R

N

I

T

O C

B

E

5

2

1

5

9

6

5

8

5

2

3

2

9

6

3

2

5

8

7

4

1

0

2

5

8

9

6

3

2

1

4

5

3

5

2

1

4

9

8

7

8

5

4

9

3

7

5

9

6

2

1

5

8

4

8

6

2

1

0

2

1

4

6

2

5

9

3

2

6

9

4

5

1

5

2

6

3

2

1

7

5

5

4

9

5

6

3


Gazeta Mapo  
Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Advertisement