Page 1

Faqe 2

Afër / larg

Pasiguria e ushqimit dhe një histori me cianur Nga Vladimir Karaj

Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E enjte, 12 dhjetor 2013. Numër 1087. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

Ngjela: Reforma të nisë nga Kryeprokurori, s’do ta pranojë dosjen “Imami”

E kalon në heshtje

Nishani kundër qeverisë për 'Crown Agents'

Presidenti nuk e ka ushtruar të drejtën e tij kushtetuese për të dekretuar ligjin që miraton marrëveshjen e asistencës doganore mes qeverisë dhe “Crown Agents”. Skadon afati, por marrëveshja miratohet në heshtje. Nishani nuk ka gjetur antikushtetutshmëri, por mungesa e dekretimit lidhet me rezervat e tij për faturën financiare Presidenti i Republikës, Bujar Nishani nuk e ka ushtruar të drejtën e tij kushtetuese për të dekretuar ligjin që miraton marrëveshjen e asistencës doganore mes qeverisë shqiptare dhe kompanisë britan-

Avokati shpreh skepticizëm se me kallëzimin për Imamin do të fillojë lufta kundër korrupsionit dhe sugjeron që reforma të nisë nga Prokurori i Përgjithshëm. “Që s’e njohin shtetin, kjo kuptohet, por që të mos e dinë edhe pengesën e prokurorit, kjo nuk besohet. Atëherë pse luajnë rolin e budallait?”... Imami: Edi Rama po heton me struktura të paligjshme Faqe 4

Arsyetimi në relacion: AMA është një institucion që ndodhet në ngërç dhe pamundësi për të marrë vendime, pasi aktualisht nga 7 anëtarë, ka në detyrë me mandat të rregullt që buron nga ligji i vjetër vetëm tre anëtarë FAQe 4

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

A ka patur zgjedhje Nazime Visha? Rikthimi i një diskutimi të temës së dënimit koment të Nazime Vishës Adriana Anxhaku me burgim ose faljes apo...

Pse vazhdojmë të këmbëngulim në gabim?

koment Gentian Kaprata

16 universitet

Pas premtimit për legalizime falas të qeverisjes së re, një nismë tjetër po kaq e keqe në fushën...

Studenti thyen adresat në Facebook, gjoba e shantazh me mesazhet intime Dorjan Bajraktari arrestohet me urdhër të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, pasi përdorte mesazhe intime për t’u bërë shantazh njerëzve. Akuzohet për krime kompjuterike kundër disa personave

Amendamenti ‘Peza’, shkrihet AMA për t’u rizgjedhur nga e para

op-ed / 10-11

ike “Crown Agents”. Gjithsesi, ai as nuk e ka kthyer ligjin mbrapsht, siç ndodhi në rastin e Aktit normativ për “Nëpunësin civil”, por e ka lënë këtë marrëveshje të kalojë në heshtje. Neni 84 i... Faqe 3

Kohë shkatërrimesh

Studentët e UET, pjesë e nismës për promovimin e kulturës së debatit Fondacioni për Liri Ekonomike ka zhvilluar me studentët e Universitetit Europian të Tiranës debatin e parë mbi temën e nacionalizmit. Ky debat, nën nismën “Studentët për Liri debatojnë” synon të promovojë kulturën e debatit te të rinjtë

Një student ka përfunduar në pranga pasi thyente fjalëkalimet e profileve në rrjete sociale, për t’u bërë më pas presion e shantazh personave. Dorjan Bajraktari u arrestua me urdhër të Prokurorisë së Krimeve të Rënda për krime kompjuterike, ndërsa mësohet se aftësitë e tij ai i përdorte për të vendosur gjoba. Lajmi u bë i ditur për mediat nga Policia e Shtetit... Faqe 7

Biznesi: Qeveria të na shlyejë borxhet, taksat të ndryshojnë në 2015 Organizatat e biznesit pohuan dje se qeveria, para se të rrisë taksat, të parashtrojë një program për t’i mbledhur ato tek të gjitha bizneset. Kryetari i Dhomës së Tregtisë, Jaka tha se qeveria më parë duhet të kthejë borxhin ndaj biznesit, ashtu siç është premtuar: Taksat të mos ndryshojnë para 2015

Biznesi natyrshëm nuk e pranon rritjen e taksave, por për paketën e re fiskale të qeverisë që rrit në mazhorancë tatimet, kërkojnë së paku maturi. Përfaqësuesit e organizatave të mëdha të biznesit po presin prova besimi nga qeveria për t’u bindur nëse duhet me të vërtetë një ndryshim në sistemin e taksimit. Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, Nikolin Jaka tha dje një takim me... Faqe 6

Lobimi për statusin

Basha takon FMN

Giogu- Meta: Shqipëria progres, vazhdoni me reformat

PD kërkon hetim për ndërhyrjen në serverin e Tatimeve

FAQE 3

FAQE 5

koment / 11

Faqe 16

Armand Shkullaku

Shpërblimi i qeverisë për Vitin e Ri Këtë fundviti nuk do të ketë shpërblim për pensionistët. As për punonjësit e administratës dhe familjet në nevojë. Madje as premtime se viti që po vjen do të jetë më i mirë, nuk do të jepen dot. Në vend të tyre, qeveria e re do të shpërndajë copa tullash e dritaresh nga “pallati i Bashës” në Vlorë dhe do të shumëfishojë në facebook padinë e ministres Kodheli për ish-ministrin Imami. Të paktën në tryezën e darkës së fundit të vitit, shqiptarët do të kenë diçka për të shtuar. Megjithë dëshirën e kryeministrit Rama për t’i paraqitur aksionet e tij të fundit si përpjekje në drejtim të luftës kundër korrupsionit, ato janë hapur selektive, me prapavijë politike dhe mbi të gjitha të nxitura nga populizmi dhe jo nga përgjegjshmëria përballë ligjit. Në pamundësi për...


2

fokus

1

ngjarje e ditës

politikë / Ngjela: Reforma të

nisë nga Llalla, nuk do fillojë hetimin për Imamin Faqe 4

ekonomi / Jaka: Qeveria të na

shlyejë borxhet, taksat të ndryshojnë në 2015

Faqe 5

kronikë/ Studenti thyen

adresat në Facebook, gjoba e shantazh për 1 milion lekë

Faqe 9

E parë me këtë sy tregu i ishUzinës Dinamo nuk është aq keq sa ato për rreth tij, por kjo në fakt nuk është e mirë dhe as e sigurt.

“Tregu i ish-Uzinës Dinamo, është prej kohësh objekt spekulimesh për shkak të konkurrentëve që duan të marrin tregtarët”, thotë Alfred Bozhiqi President i Shoqatës për Mbrojtjen e Tregut dhe Tregtarëve. Përtej kësaj ai edhe zotëruesit e magazinave në zonën e ish-Uzinës Dajti këmbëngulin se kripa e cianurit që ndodhej te kjo e fundit nuk ishte e rrezikshme

Pasiguria e ushqimit dhe një histori me cianur Nga Vladimir Karaj

A

i i ka trastat plot ndërsa del nga tregu ushqimorë në ish-Uzinën Dinamon, paksa i mendueshëm duke bërë ndoshta ende llogaritë me mendje. “Nuk keni dëgjuar për cianurin?”, e pyesim ne ndërsa e ndalojmë pak metra më tutje. “Çfarë janë këto. Këto janë budallalliqe,” na kthehet qetë-qetë dhe vijon rrugën në të dalë të tregut. Pas tij të tjerë blerës, të pa shqetësuar madje as nga prania e përparseve të bardha të inspektorëve të AKUsë, që bien në sy në mes të tollovisë laramane të tregut dhe që njëfarësoj ndjellin alarm. Tregu i ish-Uzinës Dinamo u kthye sërish në qendër të vëmendjes publike disa ditë më parë, pas një deklaratë nga nënkryetari i Bashkisë së Tiranës Enno Bozdo i cili përveçse akuzoi për veprime kriminale Ministrinë e Mbrojtjes dhe kërkoi hetim penal për këtë alarmoi autoritetet edhe për sigurinë e tregut pas heqjes së 750 kg cianur, që sipas tij ishin hequr nga tregu ushqimor. “Ne u kërkojmë qytetarëve të Tiranës të ndalojnë frekuentimin e këtij tregu, deri në verifikimin e ndikimit që cianuri ka shkaktuar në këtë treg”, thoshte Bozdo në deklaratën që u bë shkak për fillimin e një serie kontrollesh në tregun në fjalë. “Por cianuri nuk ishte këtu”, të thonë tregtarët sapo i pyet për këtë. Ai ishte në Ish-Uzinën Dajti nja 500-600 metra më larg në vijë ajërore, ndarë prej tregut prej një rradhe të gjatë magazinash të vjetra dhe madje edhe parkingjesh. Edhe këtu ka treg edhe pse jo ushqimorë, madje më shumë se kaq ka dhjetra banorë dhe pallate të reja, por ndërkohë kontrollet janë spostuar në zonë e ish-Uzinës Dinamo. “Tregu i ish-Uzinës Dinamo, është prej kohësh objekt spekulimesh për shkak të konkurrentëve që duan të marrin tregtarët”, thotë Alfred Bozhiqi President i Shoqatës për Mbrojtjen e Tregut dhe Tregtarëve. Përtej kësaj ai edhe zotëruesit e magazinave në zonën e ish-Uzinës Dajti këmbëngulin se kripa e cianurit që ndodhej te kjo e fundit nuk ishte e rrezikshme. “Prej vitesh e kemi ruajtur këtu ka qenë e mbyllur në fuçi”, na thotë një nga pronarët e magazinave atje, madje këmbëngul se analizat për kontaminimin pas transportit të cianurit ishin kryer dhe zona është e pastër dhe jo e rrezikshme. Ai qesh me mundësinë që kripa e cianurit të ketë ndotur zonën për rreth apo prekur edhe tregun ushqimorë disa mure më larg.

Por ndërkohë alarmi i vërtetë apo i rremë ka qenë i mjaftueshëm për të vënë në lëvizje AKU. Autoriteti Kombëtar i Ushqimeve, në varësi të Ministrisë së Bujqësisë, ka inspektuar tregun te ish-Uzina Dinamo dhe ka kërkuar që ai të mbyllet. “U konstatua prezencë e lartë bakteriale te produktet ushqimore (si djath i prishur), u konstatua ekspozim i produkteve jashtë dhomave frigoriferike, çka përbën shkak për përhapjen e sëmundjeve, u verifikuan dëmtime të dyshemeve, tavaneve, mungesë të ujit të ngrohtë, dhoma frigoriferike të dëmtuara e të ndryshkyra, pa ndriçimin e nevojshëm. Gjithashtu u konstatua mungesë dokumentacioni shoqërues i produkteve ushqimore, regjistri i gjurmueshmërisë etj”, thuhet në njoftimin e AKU që ndërkohë pret analizat e kampioneve të ushqimeve që ka marrë nga tregu. Protesta e tregtarëve duket se e shtyu njëfarësoj vendimin për mbylljen, ndërsa ministri i Bujqësisë njoftoi se masa do merreshin vetëm ndaj tregtarëve me shkelje dhe jo ndaj gjithë tregut, ku shiten ndër të tjera edhe rroba apo elektroshtëpiake që nuk hyjnë në autoritetin e AKU. Bozhiqi nga ana e tij është dakord me këtë vendim. Ai thotë se nëse ka tregtarë që nuk i kanë zbatuar kushtet atëherë ndaj tyre të merren masa dhe tu kërkohet përmirësimi i kushteve apo edhe të gjobiten, por prej disave nuk mund të penalizsohet i gjithë tregu. “Jemi të gjithë konsumatorë”, thotë ai ndërsa pimë një kafe në një nga lokalet brenda zonës së tregtisë. Bozhiqi është i vetëdijshëm që kushtet në treg mund të mos jënë më të mirat, por thotë se asnjë treg tjetër i kësaj natyre nuk i ka ato. Ai nuk do të përmendë emra, por thotë se tregjet publikë që menaxhohen nga bashkia janë ku e ku më keq se ai i Ish-Uzinës Dinamo. “Ne i kemi tre banjo, por tregjet publike nuk kanë asnjë”, thotë ai. Nga ora 14.00 inspektorët e AKU-së nuk ndodhen më tregun e që vijon të mbetet i zhurmshëm. Një nga dyqanet e bulmetit që ka në xham një copë letër “bllokuar nga AKU” vazhdon t’i ketë dyert hapur, por i zoti nuk i lejon tregtarët e tjerë që duan ta heq-

Bozhiqi është i vetëdijshëm që kushtet në treg mund të mos jënë më të mirat, por thotë se asnjë treg tjetër i kësaj natyre nuk i ka ato. Ai nuk do të përmendë emra, por thotë se tregjet publikë që menaxhohen nga bashkia janë ku e ku më keq se ai i Ish-Uzinës Dinamo. “Ne i kemi tre banjo, por tregjet publike nuk kanë asnjë”, thotë ai.

Tregu i ish-Uzinës Dinamo u kthye sërish në qendër të vëmendjes publike disa ditë më parë, pas një deklaratë nga nënkryetari i Bashkisë së Tiranës Enno Bozdo i cili përveçse akuzoi për veprime kriminale Ministrinë e Mbrojtjes dhe kërkoi hetim penal për këtë alarmoi autoritetet edhe për sigurinë e tregut pas heqjes së 750 kg cianur, që sipas tij ishin hequr nga tregu ushqimor.

in tabelën nga dera, sepse thotë se kjo do të rrezikonte gjobë. Klientët nga ana tjetër nuk duken të shqetësuar nga kjo. Alfred Bozhiqi ndërkohë këmbëngul në një keqdashje ndaj tregut që ai përfaqëson në një farë mënyre e gjitha e bërë sipas tij për të zhvendiosur tregtarët në një zonë të re tregtimi të ngritur në periferi të kryeqytetit, emra ama nuk përmend. Në fakt tregu prej muajsh është në presion të përhershëm prej institucioneve. Më shumë se njëherë Policia Bashkiake ka tentuar ta bllokojë atë dhe madje herën e fundit ishte policia e rendit që ndërhyu në favor të tregtarëve, duke paraqitur edhe një shtet të ndarë sa i përket asaj që po ndodh pranë tregut dhe bërë në një farë mënyre të besueshme teoritë e tregtarëve se loja është më e madhe se tezgat e tyre. Aq e madhe sa AKU një institucion në varësi të qeverisë kërkoi mbylljen e tregut dhe nga ana tjetër deputetë të mazhorancën këmbëngulën që shqyrtimi do të bëhej rast pas rasti dhe tregu, që u jep punë më shumë se 5 mijë personave nuk do të mbyllej. Po cianuri apo kripa e cianurit siç ta sakëtsojnë ketu? Duket se ky ka qenë problemi më i vogël, për aq kohë sa klientët nuk janë trembur të largohen. Problemet e tjera ato të higjenës dhe sigurisë së ushqimeve sigurisht që mbeten. Tabelat për djathin që të thonë vetëm djath Jugu apo të tjerat për perimet pak më poshtë tyre, ato për mishin dhe pantallonat që i rrinë varur mbi pitet, nuk janë një shenjë e madhe sigurie për klientë të pamësuar me këtë punë. Përzierja e aromave dhe erërave të ndryshme sidoqoftë të deh aq shumë saqë njerëzit përgjithësisht nuk duket se shohin fort këtë pjesa. Ata mjaftohen me sigurinë që u jep tregtari, kaq ka qenë në fakt e mjaftueshme prej vitesh. Dhe nuk është vetëm këtu. Pak kilometra më tutje në tregun te “Avni Rustemi” apo edhe tregjet e tjera në Tiranë gjërat janë njësoj. Perimet shiten mbi të njëjtat llamarina të ndryshkura, rrugët janë plot ujëra me ngjyra të çudishme prej larjeve dhe derdhjeve të kovave. Prej vitesh rrugët e qytetit gëlojnë prej gjithçka shitësve që shesin ku të gjejnë vend, prej thasëve me arra deri te barishtet e mbledhura në kopësht, shisheve me vaj apo verë e gjithçka tjetër mund të rrijë në rrugë. E parë me këtë sy tregu i ish-Uzinës Dinamo nuk është aq keq sa ato për rreth tij, por kjo në fakt nuk është e mirë dhe as e sigurt.


kryesore

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

12.12.2013

3

Nishani kundër qeverisë për “Crown Agents”, nuk e dekreton Presidenti nuk e ka ushtruar të drejtën e tij kushtetuese për të dekretuar ligjin që miraton marrëveshjen e asistencës doganore mes qeverisë dhe “Crown Agents”. Hyn në fuqi në heshtje Fejzi Braushi

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani nuk e ka ushtruar të drejtën e tij kushtetuese për të dekretuar ligjin që miraton marrëveshjen e asistencës doganore mes qeverisë shqiptare dhe kompanisë britanike “Crown Agents”. Gjithsesi, ai as nuk e ka kthyer ligjin mbrapsht, siç ndodhi në rastin e Aktit normativ për “Nëpunësin civil”, por e ka lënë këtë marrëveshje të kalojë në heshtje. Heshtja

Neni 84 i Kushtetutës parashikon se “Presidenti i Republikës shpall ligjin e miratuar brenda 20 ditëve nga paraqitja e tij. Ligji quhet i shpallur, në qoftë se Presidenti i Republikës nuk ushtron të drejtat e parashikuara në paragrafin 1 të këtij neni”. Marrëveshja në fjalë u miratua në Kuvend në datën 14 nëntor, por

për shkak të procedurave burokratike, ajo i ka shkuar për dekretim kreut të shtetit disa ditë më vonë. Burime nga Presidenca kanë bërë të ditur se dita e djeshme ka qenë afati i fundit që kreu i shtetit të shpallte dekretin, qoftë për miratim, qoftë për kthim mbrapsht në Kuvend. Por sipas tyre, Presidenti pasi ka parë marrëveshjen nga ana e kushtetutshmërisë nuk ka gjetur asnjë problematikë sa i përket këtij aspekti. Por sipas të njëjta burimeve, kreu i shtetit, nisur nga interesat e taksapaguesve shqiptarë, nuk ka qenë dakord me disa elementë të kësaj marrëveshjeje, sidomos ato të termave financiarë me të cilat do të trajtohet dhe shpërblehet kompania “Crown Agents”, ndaj ka vendosur që rezervat e tij t’i shprehë nëpërmjet aktit të mosushtrimit të së drejtës së dekretimit, duke e lënë atë që të konsiderohet e mi-

Neni 84

1. Presidenti i Republikës shpall ligjin e miratuar brenda 20 ditëve nga paraqitja e tij. 2. Ligji quhet i shpallur, në qoftë se Presidenti i Republikës nuk ushtron të drejtat e parashikuara në paragrafin 1 të këtij neni dhe në paragrafin 1 të nenit 85. 3. Ligji hyn në fuqi me kalimin e jo më pak se 15 ditëve nga botimi i tij në Fletoren Zyrtare. 4. Në rastet e masave të jashtëzakonshme, si dhe në rast nevoje e urgjence, kur Kuvendi vendos me shumicën e të gjithë anëtarëve dhe Presidenti i Republikës jep pëlqimin, ligji hyn në fuqi menjëherë, vetëm pasi të jetë njoftuar publikisht. Ligji duhet të botohet në numrin më të parë të Fletores Zyrtare.

ratuar në heshtje. Kreu i shtetit me këtë gjest ka lejuar që ligji që miraton këtë marrëveshje të kalojë për botim në Fletoren Zyrtare, duke u quajtur i kaluar edhe në këtë fazë. Pëlqimi

Kjo është hera e dytë që presidenti Nishani hesht për këtë marrëveshje. Kjo pasi, para se të kjo marrëveshje të miratohej në Kuvend, atij iu kërkua zyrtarisht nga mazhoranca që të jepte pëlqimin që ajo të hynte në fuqi menjëherë. Përgjigje që duhet të kishte ardhur para se ajo të kalonte në votim në parlament, por që në fakt nuk erdhi kurë, pasi kreu i shtetit nuk denjoi fare t’i kthente përgjigje një kërkese të tillë. Tashmë me kalimin e këtij afati, marrëveshja pritet që të botohet menjëherë në Fletoren Zyrtare dhe të hyjë në fuqi dy javë më pas.

Kuvendi bllokon gjyqtarët e Nishanit Gjesti i fundit i kreut të shtetit për t’u shprehur me anë të heshtjes për marrëveshjen me “Crown Agents” përbën në fakt vijimin e një beteje me mazhorancën, që ka nisur që nga momenti i ardhjes së saj në pushtet në muajin shtator dhe që pritet të vazhdojë gjatë. Tashmë radhën për t’iu kundërpërgjigjur e ka mazhoranca qeverisëse, e cila ka bllokuar ndërkohë dekretet e Presidentit për dy emërime në Gjykatën e Lartë. Në datën 22 nëntor, Presidenti i Republikës shpalli dy dekretet e tij, duke i propozuar Kuvendit për anëtarë të Gjykatës së Lartë gjyqtarët Gjovalin Përnoca dhe Petrit Çeno. Por, pavarësisht se kanë kaluar më shumë se 20 ditë nga dita e dekretimit të tyre, Kuvendi i Shqipërisë nuk ka parashikuar deri më tani asnjë procedurë për shqyrtimin e tyre. Megjithëse Rregullorja parashikon që dekretet me

ardhjen e tyre në Kuvend bëhen pjesë direkt e kalendarit të punimeve të tij, ky i fundit deri më tani ka parë të arsyeshme që të mos i fusë ato në procedurë parlamentare. Burime nga Kuvendi kanë bërë të ditur se dekretet ndodhen në tryezën e kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta, dhe nuk kanë kaluar ende për shqyrtim në komisione. Çka siç bëhet e ditur nga burime nga ky institucione, nuk pritet të ndodhë tani afër, të paktën deri në shpalljen e verdiktit të vendeve anëtare të BE-së për statusin e integrimit. Më pas pritet që mazhoranca t’i rrëzojë ato, çka në fakt është paralajmëruar nga qëndrimet e hapura të eksponentëve të saj të lartë, siç është edhe rasti i kryetarit të komisionit të Ligjeve, Fatmir Xhafaj, i cili në një nga fjalimet e tij në parlament i quajti dy dekretet e Nishanit si ‘provokim’ për shumicën qeverisëse.

vizita

Rregullorja parashikon që dekretet me ardhjen e tyre në Kuvend bëhen pjesë direkt e kalendarit të punimeve të tij, ky i fundit deri më tani ka parë të arsyeshme që të mos i fusë ato në procedurë parlamentare

Meta në Francë: Shqipëria po kalon momente pozitive TIRANË Kryetari i Kuvendit, Ilir Me-

ta u takua në përfundim të vizitës së tij zyrtare në Paris me kryetaren e Komisionit të Jashtëm, znj. Elisabeth Gigou, si dhe me kryetaren e Komisionit të Çështjeve Europiane, znj. Danielle Auroi, në Asamblenë Kombëtare të Francës. Gjatë takimeve, kryetari i Kuvendit u shpreh se Shqipëria po kalon momente pozitive pas zgjedhjeve demokratike të qershorit, duke evidentuar përmirësimin e klimës së bashkëpunimit politik mes palëve, konsensusin e klasës politike për axhendën europiane të vendit, si dhe përfshirjen aktive të opozitës. Meta vuri në dukje se “progresi i dukshëm i Shqipërisë është reflektuar edhe në Progres-Raportin e fundit të Komisionit Europian, i cili ka rekomanduar miratimin e statusit të vendit kandidat për Shqipërinë”. Për progres të dukshëm të Shqipërisë është shprehur dje edhe kryetarja e Komisionit të Jashtëm, znj. Elisabeth Gigou, e cila ndër të tjera shtoi se marrëdhëniet mes Francës dhe Shqipërisë janë të shkëlqyera.


4

fokus

padia

ngjarje e ditës Spartak Ngjela komenton çështjen Imami dhe ngre pikëpyetje mbi lëvizjet që do të ndërmarrë kryeprokurori në këtë drejtim

Ngjela: Reforma të nisë nga Llalla, nuk do fillojë hetimin për Imamin "Shenjat janë që Prokurori i Përgjithshëm nuk do ta pranojë fillimin e kësaj çështjeje penale. Por pyetja është kjo: Po ky kryeministër dhe kjo qeveri nuk e dinë këtë? Sigurisht që e dinë. Por, gjithashtu, a nuk e dinë që kanë 85 deputetë? Edhe këtë e dinë. Por, a e kuptojnë se reforma duhet të nisë nga Prokurori i Përgjithshëm?" TIRANË Spartak Ngjela komentoi në

faqen e tij në Facebook zhvillimin e fundit politik që lidhet me kallëzimin penal që Ministria e Mbrojtjes ka depozituar në prokurori ndaj Arben Imamit. Rreth kësaj situate dhe pasojave që do të ketë, Ngjela ngre disa pikëpyetje. “Denoncimi që i është bërë Arben Imamit, si ish-ministër i Mbrojtjes, ka ngjallur shumë diskutime. Të shumtë janë ata që me entuziazëm flasin se ‘filloi goditja e korrupsionit’… por gabohen. Denoncimi nuk është asgjë, sepse akuzën e ngre vetëm prokurori. Kush ju tha që të gëzoheni apo të shpresoni para kohe? Prokurori është i emëruar nga Sali Berisha. Kaq naivë nuk duhet të jenë entuziastët. Shenjat janë që Prokurori i Përgjithshëm nuk do ta pranojë fillimin e kësaj çështjeje penale. Por pyetja është kjo: Po ky kryeministër dhe kjo qeveri nuk e dinë këtë? Sigurisht që e dinë. Por, gjithashtu, a nuk e dinë që kanë 85 deputetë? Edhe këtë e dinë. Por, a e kuptojnë se reforma duhet të nisë nga Prokurori i Përgjithshëm? Kjo ka diçka më shumë, sepse këtu duhet të ngrihen në diskutim dy arsye: ose këta s’e njohin fare ç’është shteti, akuza dhe gjykimi; ose luajnë rolin e budallait”, - shkruan Ngjela.

Më tej ai shton: “Që s’e njohin shtetin, kjo kuptohet nga sjellja që kanë deri tani, por që të mos e dinë edhe pengesën e prokurorit, kjo nuk besohet. Atëherë pse luajnë rolin e budallait? Që të mos bëjnë asgjë, dhe që të thonë: ‘Ja ne e ngritëm denoncimin, por prokurori nuk e prano i’. Kam përshtypjen se kjo do të ndodhë. Po shqiptarët ç’do bëjnë, do ta pranojnë këtë lojë? Kjo pritet për t’u parë, unë mendoj se shqiptarët këtë herë nuk do ta pranojnë një lojë të tillë”. Ish-ministri i Mbrojtjes, Arben Imami dhe katër ish-vartës të tij janë kallëzuar në Prokurori për një aferë të pretenduar me spotet televizive. Në një deklaratë për mediat, ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli tha dy ditë më parë se Imami duhet të hetohet për veprat penale të shpërdorimit të detyrës, shpërdorimit të kontributeve të dhëna nga shteti dhe shkelje të barazisë në tender. Konkretisht, ish-ministri i Mbrojtjes akuzohet se ka abuzuar me detyrën dhe me fondet shtetërore në 3 spote televizive dhe tre dokumentarë të transmetuar në media gjatë muajve të fushatës zgjedhore. Dëmi i pretenduar që i është shkaktuar buxhetit të shtetit kap vlerën e 100 milionë lekëve të reja.

Imami: Edi Rama po heton me struktura të paligjshme “Pyes zotin Rama: Kush e ka hartuar kallëzimin penal, kur hetimi administrativ nuk ka përfunduar ende? Ç’është ky ‘grupi i ekspertëve’, citoj ministren e Mbrojtjes, kur qartazi nuk bëhet fjalë për Drejtorinë e Auditimit të Ministrisë së Mbrojtjes?

TIRANË Ish-ministri i Mbrojtjes, Arben Imami deklaroi dje se kallëzimi penal ndaj tij i depozituar në Prokurorinë e Përgjithshme nuk ka ndjekur rrugën zyrtare, formale e ligjore të hartimit dhe përcjelljes së një kallëzimi penal dhe për pasojë përbën një shkelje të rëndë të procedurës. “Projektraporti i auditit të brendshëm të Ministrisë së Mbrojtjes, i cili po kontrollon ligjshmërinë e procedurës, nuk ka përfunduar ende dhe sipas afateve të përcaktuara nga ligji për auditin e brendshëm, data 11.12.2013 është afati i fundit për dorëzimin e observacioneve nga ana e anëtareve të Komisionit të Vlerësimit të Ofertave. Kontrolli i Lartë i Shtetit i ka audituar të njëjtat procedura për vitet 2010-2012 dhe nuk ka konstatuar shkelje. Pra kallëzimi nuk ka kaluar nëpërmjet institucioneve të specializuara të Ministrisë së Mbrojtjes, apo edhe institucioneve të tjera të ngarkuara me ligj”, - tha dje

Imami përmes një konference për shtyp. Pavarësisht se hetimi administrativ nuk ka përfunduar, Imami shtoi se draft-raporti i grupit të auditit nuk evidenton ndonjë shkelje të procedurës ligjore e cila mund të ndiqet penalisht. “Pyes zotin Rama: Kush e ka hartuar kallëzimin penal, kur hetimi administrativ nuk ka përfunduar ende? Ç’është ky ‘grupi i ekspertëve’, citoj ministren e Mbrojtjes, kur qartazi nuk bëhet fjalë për Drejtorinë e Auditimit të Ministrisë së Mbrojtjes? Si mund të hetohen në një shtet të së drejtës qytetarë apo nëpunës të shtetit nga persona të paautorizuar nga ligji? A nuk janë këta ekspertët privatë të Edvin Ramës me zyrë në Partinë Socialiste dhe a nuk janë grupet famëkeqe speciale të hetimit? I kujtoj Edvin Ramës dhe të gjithë kësaj shpure se do të mbajnë përgjegjësi të plotë para ligjit. Historia nuk mbaron sot dhe këtu”, tha ai.

Amendamenti ‘Peza’, shkrihet AMA për t’u rizgjedhur nga e para Mazhoranca qeverisëse ka vendosur që të ndërhyjë duke shkarkuar nga detyra të gjithë anëtarët e mbetur të Agjencisë së Mediave Audiovizive,( AMA). Nënkryetari socialist i Komisionit parlamentar të Medias, Alfred Peza, i ka paraqitur Kuvendit një amendament, nëpërmjet të cilit propozon që për të krijuar një institucion krejtësisht në përputhje me ligjin e ri “Për mediat Audiovizive”, të gjithë anëtarët e tij të zgjidhen nga e para. Amendamenti është depozituar nga vetë Peza dje në Kuvend dhe shumë shpejt pritet të bëhet pjesë e axhendës parlamentare. Në relacionin që shoqëron këtë nismë, Peza sqaron arsyet që e çuan atë në hartimin e këtij amendamenti, i cili siç thekson ai, është e nevojshme që ligji i ri i mediave audiovizive të bëhet i zbatueshëm në praktikë. Sipas tij, meni 134 i ligjit në fjalë, që është edhe neni tranzitor, lejon vijimin e qëndrimit në detyrë të

anëtarëve të AMA-s të zgjedhur më parë, duke rënë ndesh kështu me nenin 9 të po këtij ligji, i cili parashikon vendosjen e balancave politike, të cilat në ligjin e vjetër nuk ekzistonin. “Në çdo rast, komisioni mban parasysh ruajtjen e balancës, 3 kandidatë të mbështetur nga shumica parlamentare, 3 të mbështetur nga opozita. Kandidatët për anëtarë të AMA-s i propozohen për miratim seancës plenare”, thuhet në nenin 9. “Ky nen rezulton i pazbatueshëm praktikisht për aq kohë sa kemi një trupë të pjesshme aktuale të AMAs, e cila sipas kronologjisë të zgjedhjes së anëtarëve të ish-KKRT-së (sot AMA), është zgjedhur me kriteret e një ligji 15 vjet përpara, konkretisht ligji nr. 8410 i vitit 1998, kriteret e të cilit nuk reflektojnë standardet e kërkuara, gjë që u bë edhe shkak për miratimin e ligjit të ri. Kjo dispozitë do të zbatohej vetëm në rast se 7 anëtarët e AMA-s

do të krijoheshin si një trupë e re nga fillimi”, - shprehet Peza në relacionin e tij. Ai më tej bën të ditur se aktualisht AMA është një institucion që ndodhet në ngërç dhe pamundësi për të marrë vendime pasi aktualisht nga 7 anëtarë, ka në detyrë me mandat të rregullt që buron nga ligji i vjetër vetëm tre anëtarë. Ndërkohë që sipas Pezës, kryetari rezulton që ta ushtrojë mandatin e tij në detyrë, pa qenë edhe anëtar i AMA, ndërsa tri anëtarëve u ka përfunduar mandati sipas ligjit të vjetër dhe nënkryetari ka dhënë dorëheqjen. Më tej Peza konstaton se kryetarja aktuale e AMA-s po ushtron një mandat të dytë 5-vjeçar, i cili rezulton i pambuluar dhe i palegjitimuar nga mandati i anëtarit të AMA-s që nga data 24 shtator 2012. “Pra, zonja Endira Bushati është një kryetare pa qenë anëtarë e AMA-s, gjë që e bën të pavlefshëm edhe funksionin e saj aktual drejtues. Në këto kushte, AMA prak-

“Në çdo rast, komisioni mban parasysh ruajtjen e balancës, 3 kandidatë të mbështetur nga shumica parlamentare, 3 të mbështetur nga opozita. Kandidatët për anëtarë të AMA-s i propozohen për miratim seancës plenare”

tikisht është një institucion jofunksional, i palegjitimuar dhe i pamundur për të kryer funksionet e tij ligjore, duke krijuar një precedent të rrezikshëm në funksionimin e institucioneve dhe duke dëmtuar rëndë punën në zbatim të detyrimeve brenda afateve të përcaktuara në këtë ligj”, - shprehet Peza. Më tej ai thekson se kjo dispozitë kalimtare e ligjit nuk lejon që ky institucion të depolitizohet siç edhe është fryma e ligjit, pasi ndërsa disa anëtarë ekzistues janë zgjedhur si propozime të forcave politike, anëtarët e rinj do duhet të zgjidhen nëpërmjet një procedure krejt të re, si propozime të ardhura nga shoqata apo aktor të fushës jopartiak. Megjithëse në relacion deputeti socialistë evidenton se nisma nuk ka të bëjë me goditjen apo shkarkimin e emrave të përveçëm, në rast se miratohet ajo do të prekë direkt anëtarët që kanë mbetur në detyrë dhe do të sjellë shkarkimin e kryetares Endira Bushati.


në fokus

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

denoncimi

12.12.2013

5

PD: “Përfaqësuesit e FMN-së u njohën me situatën e paligjshmërisë që dominon sot pothuajse të gjitha fushat e jetës, ekonomike, financiare e sociale të vendit”

Kërkesa e PD për komisionin hetimor Ngritja e Komisionit Hetimor ka si qëllim: > Kontrollin e zbatimit të legjislacionit tatimor dhe administrimit të bazave të të dhënave shtetërore nga ana e administratës tatimore për periudhën 12.11.2013 – 07.12.2013, si dhe për të njohur dhe verifikuar në thellësi problematikën e bllokimit për disa ditë të sistemeve elektronike tatimore, me synim parandalimin e ndërhyrjeve të paligjshme dhe nxjerrjen e përgjegjësive konkrete. > Objekti dhe çështjet që do të hetohen – 1) Kontrollin e zbatimit të legjislacionit tatimor në administrimin e bazave të të dhënave shtetërore nga ana e administratës tatimore për periudhën 12.11.2013 – 07.12.2013; 2) Njohja dhe verifikimi i problematikës së ndërhyrjeve në sistemet tatimore, me qëllim përcaktimin e mënyrës së funksionimit të këtij mekanizimi, si dhe identifikimin e përgjegjësive nga organet apo personave zyrtar përkatës, me synimin për frenimin me mjete ligjore të shfaqjes së tij në të ardhmen; 3) Njohja me arsyet e mosfunksionimit të sistemeve tatimore për disa ditë, me qëllim parandalimin e kësaj problematike të dëmshme në të ardhmen. > Përbërja– Kryetari dhe 5 anëtarë përfaqësues të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike;5 anëtar përfaqësues të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste; 1 anëtarë përfaqësues i Grupit Parlamentar të partive të tjera të opozitës parlamentare; 1 anëtarë përfaqësues i Grupit Parlamentar të partive të tjera të mazhorancës parlamentare.

Basha me FMN për buxhetin PD, hetim në Kuvend për serverin e Tatimeve Basha informoi FMN-në edhe për iniciativën e fundit të PD-së për ngritjen e komisionit hetimor lidhur me ndërhyrjen, sipas saj, të paligjshme në serverin qendror të të dhënave të Drejtorisë së Tatimeve TIRANË Situata makro-ekonomike dhe fiskale e vendit ishte në qendër të takimit të djeshëm të kryetarit të opozitës, Lulzim Basha, me përfaqësues të Misionit të Fondit Monetar Ndërkombëtar. Gjatë takimit Basha informoi FMN-në edhe për iniciativën e fundit të PD-së për ngritjen e komisionit hetimor lidhur me ndërhyrjen, sipas saj, të paligjshme

metodat abuziviste dhe shantazhuese të administratës tatimore ndaj biznesit e sipërmarrjes në vend”.

në serverin qendror të të dhënave të Drejtorisë së Tatimeve. Projekt-buxheti

“Gjatë takimit diskutimet u përqendruan te pasiguria e krijuar si rezultat i vonesës së tejzgjatur të projektbuxhetit të vitit 2014 dhe mostransparencës qeveritare në lidhje me ndryshimin rrënjësor të sistemit tatimor në Shqipëri. Përfaqësuesit e FMN-së u njohën me situatën e paligjshmërisë që dominon sot pothuajse të gjitha fushat e jetës, ekonomike, financiare e sociale të vendit”,- thuhet në njoftimin për shtyp të PD-së. Në njoftim thuhet gjithashtu se “Misionit të Fondit Monetar iu bë e njohur situata e mbarsur e plot shqetësime nga ana e biznesit shqiptar, lidhur me rritjen e shfrenuar të taksave, si dhe me

Komisioni hetimor

Partia Demokratike pretendon se ndërhyrja që i kanë bërë disa ditë më parë përfaqësues të qeverisë serverit qendror të të dhënave të Drejtorisë së Tatimeve ka sjellë mosfunksionimin e sistemit elektronik tatimor për më shumë se dy javë

Themelimi i PD, Berisha: Të ngrihemi kundër neobllokmenëve Ish-kryeministri Sali Berisha kujtoi dje në faqen e tij në Facebook themelimin e partisë së parë opozitare në vend (PD), duke përcjellë edhe një mesazh. “Një grup studentësh me në krye liderin e Lëvizjes studentore Azem Hajdari, intelektualë dhe punonjës të Tiranës, themeluan më 11 dhjetor të vitit 1990 partinë e parë opozitare të vërtetë në historinë e Shqipërisë. Partia Demokratike u themelua si parti e lirive dhe të drejtave njerëzore, tregut të lirë, interesit kombëtar dhe integrimit euroatlantik dhe europian të Shqipërisë. Në 23 vite, ajo ia doli të përmbysë me votën e lirë diktaturën hoxhiste, të garantojë liritë dhe të drejtat njerëzore, të ndërtojë në Shqipëri ekonominë e tregut të lirë, e cila është nga më të paktat që i rezistoi krizës. Partia Demokratike mbrojti me vendosmëri çështjen kombëtare,

sot Kosova është e lirë dhe e pavarur dhe shqiptarët jetojnë të lirë kudo që janë. PD në këto vite u dëshmua lokomotivë e integrimit. Ajo anëtarësoi Shqipërinë në KE, në NATO, garantoi lëvizjen e lirë dhe mori dy vite me radhë rekomandimin për statusin e vendit kandidat, të cilin e bllokoi dhe po e bllokon Edi Rama”,- shkruan Berisha. Për pasojë, ishkryeministri i bën thirrje demokratëve që edhe pas 23 vitesh demokraci ata të ngrihen në këmbë. “Ky 23-vjetor fton demokratët të ngrihen fuqishëm kundër regjimit të neobllokmenëve që po zëvendësojnë shtetin ligjor me shtetin policor dhe sistemin demokratik me sistemin kleptokratik. Gëzuar ditën e themelimit të PD-së dhe pluralizmit politik në Shqipëri! Nder përjetë atyre që themeluan PD!”shkruan Berisha.

Partia Demokratike pretendon se ndërhyrja që i kanë bërë disa ditë më parë përfaqësues të qeverisë serverit qendror të të dhënave të Drejtorisë së Tatimeve ka sjellë mosfunksionimin e sistemit elektronik tatimor për më shumë se dy javë, duke u cenuar sipas saj të dhënat konfidenciale të qytetarëve të mbrojtura me ligj, si dhe i është shkaktuar një dëm i madh biznesit dhe arkës së shtetit. Zyrtarisht, dje PD-ja ka depozituar kërkesën në Kuvend për ngritjen e komisionit hetimor me qellim hetimin e plotë dhe të gjithanshëm parlamentar të kësaj ngjarje. Më

konkretisht, në kërkesën e grupit parlamentar të PD-së thuhet se objekt i komisionit do të jetë kontrolli i zbatimit të legjislacionit tatimor në administrimin e bazave të të dhënave shtetërore nga ana e administratës tatimore për periudhën 12.11.2013 – 07.12.2013; njohja dhe verifikimi i problematikës së ndërhyrjeve në sistemin tatimore, si dhe njohja me arsyet e mosfunksionimit të sistemit tatimor për disa ditë. Iniciativa e PD-së vjen pas denoncimit publik të ish-Drejtorit të Teknologjisë së Informacionit pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve, Renald Rista, qëndrimet e të cilit janë pasqyruar gjerësisht edhe në kërkesën zyrtare të PD-së. Komisioni hetimor është parashikuar të zgjasë dy muaj. N.Perndoj

kryesia e FRD

Topi: PD po shkatërron filozofinë e të djathtës, të zbardhet 21 janari TIRANË Kryetari i Frymës së Re Demokratike mblodhi dje kryesinë e partisë me qëllim nisjen e procesit të zgjedhjes së strukturave të reja sipas parimit “një anëtar-një votë”. Në fillim të mbledhjes, Topi tha se kësaj faze do t’i paraprijë ricertifikimi i gjithë anëtarësisë së partisë. Gjatë fjalës së tij, kryetari i FRD-së u ndal tek zgjedhjet e 23 qershorit, duke thënë se FRD-ja arriti një rezultat të kënaqshëm, por shtoi se pritshmëria ishte më e madhe. Duke u ndalur tek situata politike brenda së djathtës, Topi nënvizoi se “sot, si pasojë e dështimit të qeverisjes së djathtë, Kali gërmuq i Trojës vazhdon të shkatërrojë filozofinë dhe frymën e të djathtës, ndaj FRD-ja ka si mision qytetar dhe jo karrierist reformimin e këtij spektri politik në Shqipëri”. Gjatë fjalës së tij, Topi u ndal edhe

tek çështja e 21 janarit. “Flas këtu si ish-kryetar i shtetit, në emër të moralit dhe të rëndësisë së institucioneve të pavarura. Politika që ka ndryshuar kahun ka një detyrë. Çështja e 21 janarit nuk është thjesht juridike, është në këndvështrim të fortë çështjeje politike dhe morali politik. Sepse në Parlamentin shqiptar, me urdhër të mazhorancës së atëhershme u ngrit një komision hetimor parlamentar që e përfundoi hetimin pa asnjë raport. Sot kur kanë kaluar 3 vjet nga ngjarja tragjike, ne me të drejtë presim nga parlamenti i ri një prononcim. Cili është fati i komisionit hetimor? Nga kush u krye grushti i shtetit, nga ish- presidenti i vendit, nga ishkryeprokurorja, nga ish-shefi i SHIK-ut apo nga gazetarë?” - pyeti dje Topi.


6

fokus

ngjarje e ditës

ditari “Sot është data 11 dhjetor dhe jo që në Kuvend nuk ka mbërritur asgjë, por as në qeveri nuk është miratuar projekt-dokumenti më i rëndësishëm ekonomik, financiar, social dhe zhvillimor i vendit”

Mima: Vonesat me buxhetin, shkelje flagrante e ligjit Kryeministri Edi Rama po mashtron publikun me show-n se 97 për qind e qytetarëve do të paguajnë më pak taksa. Në emër të Partisë Demokratike, deputeti Florion Mima tha se vërehen shkelje flagrante të ligjit me vonesën në miratimin e projektbuxhetit dhe paketës fiskale. “Sot është data 11 dhjetor dhe jo që në Kuvend nuk ka mbërritur asgjë, por as në qeveri nuk është miratuar projekt-dokumenti më i rëndësishëm ekonomik, financiar, social dhe zhvillimor i vendit”,- tha Mima. Sipas tij,

ajo çka publiku ka dëgjuar deri më sot, është kënga me refrenin e çakorduar se 95% e shqiptarëve do të paguajnë më pak taksa, këngë e cila u këndua, u dëgjua dhe u duartrokit solo edhe në shfaqjen e mbrëmshme të këngëtarit, kompozitorit, dirigjentit dhe spektatorit të vetëm të shfaq jes, kryeministrit të vendit. Partia Demokratike do të çajë me shifra fakte dhe argumente këtë tullumbace demagogjike dhe propagandistike të kryeministrit sapo dokumenti buxhetor dhe politikat e shkruara të

vijnë në Kuvend. Paraprakisht, vërejmë se projekti i ri buxhetor dhe politikat e taksave janë jo në mbështetje të 95% të shqiptarëve, por kundër interesave të 100% të tyre. “Me këtë akt do të varfërohen më shumë të tërë konsumatorët shqiptarë, do të varfërohen qindra mijëra nxënës dhe studentë, do të goditen pronarët e ambienteve të bizneseve të vogla, të cilët, atë që gjoja do të fitojnë nga taksa më e ulët mbi biznesin e vogël, do ta lënë shumëfish nga rritja e tatimit mbi pasurinë”, - tha Mima.

Jaka: Qeveria të na shlyejë borxhet, taksat të ndryshojnë në 2015 Organizatat e biznesit pohuan dje se qeveria, para se të rrisë taksat, të parashtrojë një program për t’i mbledhur ato tek të gjitha bizneset. Kryetari i Dhomës së Tregtisë, Jaka tha se qeveria më parë duhet të kthejë borxhin ndaj biznesit, ashtu siç është premtuar: Taksat të mos ndryshojnë para 2015 Biznesi natyrshëm nuk e pranon rritjen e taksave, por për paketën e re fiskale të qeverisë që rrit në mazhorancë tatimet, kërkojnë së paku maturi. Përfaqësuesit e organizatave të mëdha të biznesit po presin prova besimi nga qeveria për t’u bindur nëse duhet me të vërtetë një ndryshim në sistemin e taksimit. Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, Nikolin Jaka tha dje një takim me mediat se qeveria më parë duhet të kthejë borxhin ndaj biznesit, ashtu siç është premtuar, dhe të mos ndryshojë taksat para janarit 2015. Taksimi i ndershëm që qëndron në thelb të filozofisë së politikës fiskale të qeverisë është mirëkuptuar nga biznesi. Mirëpo sipas tyre taksimi i ndershëm nuk duhet të fillojë me rritjen e taksave ndaj atyre që paguajnë rregullisht, por më parë përfshirjen në tatime të atyre që nuk paguajnë fare. Jaka thotë se ka hapësira të mëdha për administrim fiskal para se të rritësh tatimet dhe ky aspekt duhet qartësuar nga qeveria. “Nëse krijohet një klimë e përshtatshme për të bërë biznes në kushtet e konkurrencës së ndershme, sipërmarrja shqiptare në përgjithësi dhe Dhoma e Tregtisë në veçanti është e gatshme të negociojë çdolloj tarife lidhur me paketën fiskale, por gjithmonë për vitin 2015, pasi qeveria të japë provat në realizimin e sfidave që ka marrë përsipër”, - tha Jaka. Pas takimit me kryeministrin Rama në takimin e Këshillit Ekonomik Kombëtar, kreu i Dhomës

së Tregtisë shpreh dyshime për seriozitetin e qeverisë për të nxjerrë vendin nga kriza dhe bindjen për të bërë reformën strukturore dhe rregullatore për të garantuar rritjen e zhvillimit ekonomik. Jaka tha gjithashtu se u vu re përulje më shumë se sa duhet ndaj Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore. Ai i kujtoi qeverisë se pat premtuar që do të niste me shlyerjen e borxheve ndaj biznesit dhe jo me rritjen e taksave. Rritja e menjëhershme e pjesës më të madhe të taksave dhe tatimeve nuk mund të obsorvohet nga biznesi dhe ambienti ekonomik në një kohë kaq të shkurtër, duke rrezikuar kështu një ngërç tjetër. Nga ana tjetër presidenti i ‘Biznes Albania’, Luan Bregasi e quan politikë të gabuar rritjen e taksave në këto kohë krize, ku përkundrazi, biznesi duhet stimuluar. Për më tepër, me këtë politikë taksash, Shqipëria bëhet vend më pak tërheqës për investimet e huaja, thotë ai. Ekspertë të ekonomisë thonë se ky nuk është veprimi i duhur për të rritur të ardhurat. “Nuk është veprim i duhur. Nëse qeveria do të rrisë të ardhurat, duhet të zgjerojë numrin e tatimpaguesve dhe jo të rrisë taksat”,- u shpreh Ilir Zhilla. Një ditë më parë kryeministri Rama ka prezantuar paketën fiskale para grupeve të interesit. Ndryshimet kryesore në taksa lidhen me rritjen e tatim-fitimit për bizneset me xhiro mbi 8 milionë lekë nga 10 % shkon në 12%.Tatim-fitimi për bizneset e

Kryetari i Dhomes se Tregtise dhe Industrise, Nikolin Jaka

Jaka tha se u vu re përulje më shumë sesa duhet ndaj Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore. Ai i kujtoi qeverisë se pat premtuar që do të niste me shlyerjen e borxheve ndaj biznesit dhe jo me rritjen e taksave

mëdha nga 10 % shkon 15%.Tatimi mbi Vlerën e Shtuar nga 20 % shkon në 21 %. Tatimi për pagat shkon në 15-25 për qind për pagat deri në 3 milionë lekë, përjashtohen nga tatimi 30 mijë lekët e para. Taksa e qarkullimit rritet me 5-7 lekë për litër mbi naftën. Renta minerare nga 10 % shkon në 15 %. Dyfishim i taksës së ndërtesës për biznes dhe shtëpive të dyta. Akciza e cigareve pritet të rritet nga 70 lekë në 90 lekë/kg. Akciza e verës dhe pijeve alkoolike do të rritet me 30%. Do të vendoset akciza e pijeve energjetike. Akciza e kafesë së pjekur rritet nga 60 lekë/kg në 120 lekë/kg. Hiqet taksa e biznesit të vogël. Ulet tatim-fitimi për biznesin e vogël nga 10 % në 7% dhe hiqet TVSH-ja për ilaçet.

KLSH çon në prokurori katër zyrtarë të INUK dhe ALUIZNI-t Kontrolli i Lartë i Shtetit ka bërë kallëzim penal për dy ish-kryeinspektorë të INUK-ut në Tiranë, të cilët akuzohen për shpërdorim detyre. Sipas KLSH-së, dy ish-kryeinspektorët e INUKut, të cilët kanë drejtuar këtë institucion në vitet 2010-2012, kanë penguar prishjen e ndërtimeve pa leje. Ata akuzohen edhe për moszbatim të afateve ligjore për gjobat 99 653 lekë. “Kontrolli i Lartë i Shtetit, në zbatim të programit të auditimit nr. 562/1, datë 24.06.2013 të ushtruar në Inspektoratin Ndërtimor Urbanistik Kombëtar Tiranë, për periudhën 2010-2012, ka konstatuar një sërë shkeljesh si pasojë e të cilave ka çuar në Prokurorinë e Rrethit Tiranë për kallëzim penal dy ish-kryeinspektorë të këtij institucioni që e kanë drejtuar atë në vitet 2010 deri më 2012, me

akuzën e ‘shpërdorimit të detyrës’ për: Moszbatim të ligjit në evidentimin, pengimin dhe prishjen e ndërtimeve pa leje, si dhe mosadministrimin e vlerave materiale (automjetet e karburant) sipas kërkesave ligjore. Pas shkeljeve të gjetura KLSH i ka kërkuar Kryeinspektorit të INUK-ut fillimin e procedurave administrative e ligjore për dhënien e masave disiplinore largim nga detyra për 7 punonjës të këtij institucioni. KLSH i ka kërkuar Kryeinspektorit të INUK-ut që të fillojë procedurat administrative dhe ligjore dhe të merren masa disiplinore edhe për 7 punonjës, si dhe masa për largim nga puna për 7 punonjës të tjerë të INUK. Ndërkohë KLSH ka bërë kallëzim penal edhe për drejtorët e ALUIZNI-t në Vlorë dhe Lezhë.

raporti Turizmi me bilanc negativ, daljet jashtë, më shumë sesa prurjet Për 9-mujorin, bilanci neto i të ardhurave nga turizmi ishte minus 41 milionë euro, duke rezultuar negative për herë të parë që nga 2004, kur raportohen të dhënat. Ndonëse turizmi konsiderohet si një nga sektorët prioritarë të ekonomisë, që do të tërhiqte valutë, duke zëvendësuar zvogëlimin e burimeve të tjera, si remitancat, po ndodh e kundërta. Paratë që shpenzojnë shqiptarët jashtë për turizëm, po rezultojnë më të larta sesa ato që të huajt sjellin në Shqipëri. E dukshme kjo ishte sidomos gjatë tremujorit të tretë, që përkon me stinën e verës, kulmin e sezonit turistik në vend. Sipas të dhënave të bilancit të pagesave të Bankës së Shqipërisë në tremujorin e tretë, të ardhurat nga udhëtimet (paratë që të huajt shpenzojnë në Shqipëri) ranë 18%, në raport me të njëjtën periudhë të një vit më parë, duke zbritur në 362 milionë euro. Në të kundërt, shpenzimet e shqiptarëve jashtë, ndonëse në një vit krize ekonomike, u rritën me 3% në 336 milionë euro. Si 9 mujor, bilanci neto i të ardhurave nga turizmi ishte minus 41 milionë euro, duke rezultuar negative për herë të parë që nga 2004, kur raportohen të dhënat. Për periudhën janar-shtator, të ardhurat nga udhëtimet ranë me 13% (116 milionë euro) me bazë vjetore, duke arritur në 760 milionë euro, ndërsa shpenzimet e shqiptarëve jashtë u rritën me 7% (54 milionë euro) për të njëjtën periudhë kohore.


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

12.12.2013

7

Sulmohet kambisti: Më grabitën 40 mijë USD Një kambist është sulmuar nga persona të panjohur, të cilët i kanë marrë të gjitha paratë që kishte me vete. Ngjarja ndodhi tek “Kodra e Diellit” Tiranë Një kambist u sulmua dje pasdite

nga persona ende të panjohur, të cilët arritën t’i merrnin 20 milionë lekë të vjetra, si dhe 20 mijë dollarë, duke përdorur një dorezë hekuri që vendoset në dorë. Ngjarja ndodhi dje në mbrëmje rreth orës 18:00, kur persona të panjohur sulmuan

me sende të forta dhe goditën në kokë kambistin Gazmir Goga, i cili ishte duke u kthyer në banesën e tij pas një dite të ngarkuar që kishte kaluar gjatë së djeshmes. Burimet e policisë thanë se ngjarja ndodhi në zonën e njohur me emrin “Kodra e Diellit” në Tiranë, kur kambistit Gazmir Goga i janë afruar dy persona dhe më pas e kanë qëlluar duke i shkaktuar dëmtime të ndryshme në kokë. Pas sulmit, autorët kanë mundur t’i marrin kambistit një çantë që ai mbante me vete, ku edhe kishte sasinë e parave. Sipas veprimeve të para hetimore të kryera nga ana e policisë, au-

torët kanë mundur t’i marrin Gogës një shumë prej rreth 20 mijë dollarësh amerikanë që ai kishte me vete, si dhe 2 milionë lekë (20 milionë të vjetra). Nga deklarimi i të dëmtuarit agresorët kanë pritur kambistin në afërsi të garazhit të tij, ku edhe e kanë goditur duke e lënë pa ndjenja në vend. Grabitësit kanë mundur të largohen me shpejtësi, ndërsa kambisti është ndihmuar nga disa banorë të zonës që më pas kanë njoftuar edhe policinë. Kjo e fundit ka mbërritur me shpejtësi në vendin e ngjarjes, duke marrë deklarimin e të dëmtuarit, i cili ka rrëfyer ngjarjen si dhe ka dhënë

një përshkrim mbi të autorët. Nga përshkrimi i dhënë prej kambistit, policia ka mësuar se agresorët kanë qenë dy djem të moshës nga 20-25 vjeç dhe i kanë zënë pritë kambistit pikërisht tek garazhi i tij teksa ishte duke parkuar makinën pranë shtëpisë ku banon. Pas krimit ata kanë mundur të largohen përmes rrugicave, ndërsa policia mësohet se pas ngjarjes ka shoqëruar disa persona të dyshuar, të cilët më pas janë lënë të lirë. Policia dyshon se autorët e ngjarjes mund të jenë njerëz që kanë njohje të mirë mbi kambistin, ndërsa ata kanë ndjekur lëvizjet e tij me imtësi. D.Biçaku

Studenti thyen adresat në Facebook, gjoba e shantazh për 1 milion lekë Dorjan Bajraktari arrestohet me urdhër të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, pasi përdorte mesazhe intime për t’u bërë shantazh njerëzve. Akuzohet për krime kompjuterike kundër disa personave Dashamir Biçaku Tiranë Një student ka përfunduar në pranga pasi thyente fjalëkalimet e profileve në rrjete sociale, për t’u bërë më pas presion e shantazh personave. Dorjan Bajraktari u arrestua me urdhër të Prokurorisë së Krimeve të Rënda për krime kompjuterike, ndërsa mësohet se aftësitë e tij ai i përdorte për të vendosur gjoba. Lajmi u bë i ditur për mediat nga Policia e Shtetit, e cila tha përmes një njoftimi se dje ishte finalizuar operacioni “Virusi”, gjatë të cilit ishte arrestuar studenti i vitit të dytë të Fakultetit të Shkencave Humane në Universitetin “Aleksandër Xhuvani”. Sipas policisë, arrestimi i tij është kryer pas një hetimi intensiv 2-mujor të strukturave të policisë, në bashkëpunim me Prokurorinë për Krime të Rënda, në funksion të hetimit të kryer për procedimin penal nr. 226 të vitit 2013, për ndërprerjen e aktivitetit kriminal të kryer prej tij në fushën e krimeve kompjuterike

dhe gjobëvënies. Sipas policisë, Dorjan Bajraktari dyshohet se në mënyrë të përsëritur ka përdorur teknika të posaçme kompjuterike duke thyer masat e sigurisë së profileve apo llogarive elektronike të shtetasve të ndryshëm në rrjetet sociale, duke marrë në mënyrë të paligjshme kontrollin e tyre dhe më pas i ka shtrënguar me anë të kanosjes për dhënien e pasurisë këta persona. Hetimi mësohet se ka nisur në fillim të muajit shtator të këtij viti, kur policia e kryeqytetit dhe ajo e Elbasanit kishin marrë denoncime nga qytetarë të ndryshëm se persona të paidentifikuar iu kërkonin shuma të konsiderueshme parash që shkonin nga 1 milion lekë të vjetra e më shumë, në këmbim të mospublikimit të mesazheve komprometuese që “të gjobiturit” kishin pasur në arkivin e tyre personal. Burimet thanë se i arrestuari dyshohet se e ka kryer këtë veprim së paku në tri raste, ndërsa dyshohet se viktima të kësaj taktike zhvatjeje mund të kenë rënë edhe persona të tjerë. Sipas burimeve të policisë, i arrestuari nëpërmjet programeve të posaçme që posedonte, arrinte të thyente fjalëkalimet e personave që ai i identifikonte si persona që mund të paguanin. Më pas ai iu kopjonte mesazhet komprometuese dhe i vinte në dijeni “viktimat”, të cilëve u kërkonte në këmbim shuma të konsiderueshme parash. Pas denonci-

meve të marra, policia kreu një gjurmim të gjatë të disa të dyshuarve, derisa mbërriti tek personi që edhe u arrestua. Burimet thanë se gjatë kontrollit të banesës së tij janë gjetur një aparat telefonik celular, dy kompjutera, një laptop dhe desktop 11 CD, si dhe një iPod etj. Sipas policisë, me mjetet e mësipërme ai arrinte të kryente depërtimin dhe më pas marrjen e informacioneve e shantazhimin e personave. Dje, këtij të fundit pas arrestimit iu komunikua akuza për veprën penale “shtrëngim me anë të kanosjes për dhënien e pasurisë” dhe “ndërhyrje në të dhënat kompjuterike”, ndërsa çështja tashmë do të hetohet nga Prokuroria e Krimeve të Rënda.

Hetimi mësohet se ka nisur në fillim të muajit shtator të këtij viti, kur policia e kryeqytetit dhe ajo e Elbasanit kishin marrë denoncime nga qytetarë të ndryshëm se persona të paidentifikuar iu kërkonin shuma të konsiderueshme parash që shkonin nga 1 milion lekë të vjetra

Artan Didi: Po bëjmë gati planin për në Lazarat TIRANE- Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Artan Didi tha dje se policia është duke studiuar planet për të ndërmarrë një operacion në Lazarat. Ai la të kuptohet se megjithë hezitimin e fillimit, tashmë është marrë një vendim për të ndërhyrë atje dhe për të mbyllur njëherë e mirë historinë e Lazaratit, si vendi ku ligjin nuk e bën dot shteti dhe policia, por vetë banorët e fshatit, ku edhe është mbjellë në mënyrë të vazhdueshme lënda narkotike e kanabisit. “Në këtë sfond, Lazarati është i përmendur dhe i trajtuar; policia shqiptare është duke bërë plane, të cilat janë në zhvillim e sipër në zonën e Gjirokastrës dhe të tjera në Shqipëri. Këtë e tregojnë rezultatet e larta në bllokimin e lëndëve narkotike dhe në Lazarat po merren masa për të kufizuar, por më pas do shqyrtojmë për hapa të mëtejshëm”,tha Didi pas takimit me Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë Italiane, Alesandro Pansa. Didi dhe Pansa u takuan dje në kuadër të nisjes së misionit të katërt të ndihmës policore të Bashkimit Europian PAMECA. “Pameca 4 është për të pasur një mision të ri komunitar në rrugën e Shqipërisë drejt BE-së, për të përforcuar marrëdhëniet tona bilaterale, që janë shumë të forta, por

që mund të forcohen edhe më tej në luftën kundër krimit, pastrimit të parave, krimit ekonomiko-financiar, kontrollin e kufirit, si dhe sigurinë rrugore. Policia shqiptare po bashkëpunon shumë mirë për monitorimin e hapësirave. Përveç kontrollit të ajrit dhe të detit për zonën e Ballkanit kundër drogës”, theksoi Pansa para gazetarëve pas takimit. “PAMECA 4 është mision i BE-së, që monitoron e mbështet policinë shqiptare sidomos në fushën e infrastrukturës ligjore, por dhe në trajnime dhe mbështetje me logjistikë”, e cilësoi këtë mision kryepolici Artan Didi. D.Biçaku

Organisation for Security and Co-operation in Europe Presence in Albania Sheraton Tirana Hotel and Towers, 1st Floor Sheshi “Italia”, Tirana A vacancy has arisen in the Headquarters of the OSCE Presence in Albania for a Programme Assistant (G4) within the Security and Co-operation Department, but it is planned that the headquarters of the Albanian State Police will become their normal place of duty. Duties and Responsibilities: Under the direct supervision of the Police Assistance Officer, the incumbent will perform the following tasks: 1. Provide support to interactions and contribute to the development of a network of contacts with authorities, institutions and partner organisations for activities undertaken by the Department, including arranging appointments, oral translation at formal and informal meetings, taking notes and preparing written summaries of meetings and the written translation of documents; 2. Assist the development, implementation and supervision of strategies, projects, action plans and activities related to the building of the capacity of the Albanian State Police; 3. Assist in monitoring and reporting on the implementation of plans and the achievement of objectives. 4. Act as an interface for the Police Assistance Officer, welcoming visitors in person and receiving, screening and dealing appropriately with telephone calls, emails and other communications; 5. Provide logistical support for meetings, conferences, and training seminars as required, including the preparation and delivery of presentation materials; 6. Provide administrative support and responsible for procurement related issues and procedures as relevant; 7. Collect and analyse information and prepare written input to a Bi-Weekly Report in close co-operation with the Police Assistance Officer and writes other reports as required; 8. Performs any other duties as assigned. Qualifications and Skills: Excellent oral and written communication skills in the Albanian and English languages; Secondary education, preferably supplemented by a higher level qualification relevant to organisation and/or project management Minimum of 3 years work experience in organisational or language assistance duties in an Albanian law enforcement context, preferably with an international organization; Competent in administration, organization and coordination skills, as well as office management, the maintenance of filing systems and project management; Experience in organizing and participating in meetings; Experience in the writing and translation of complex reports; Computer literate with practical experience using MS-Windows applications; Ability to work with people of different nationalities, religions and cultural backgrounds, whilst maintaining impartiality and objectivity; Must be an Albanian resident. Remuneration: According to the fixed OSCE salary scale, the monthly remuneration is approximately 717.66 EURO, subject to National Social Security deductions which currently is approximately 72 Euro. Appointments are normally made at step 1 of the applicable OSCE salary scale. At the discretion of the appointing authority a higher step may be approved up to a maximum of step 3 subject to specific conditions. Application procedure: If you wish to apply for this position, please use the OSCE’s online application link found under http://www.osce.org/ employment. Queries on this recruitment can be made in writing to recruitment-al@osce.org Please note that all applications are due by 18 December 2013. Only short listed candidates will be invited for an interview. This position is only open to Albanian Residents with a valid Albanian Passport or Residency Permit. The OSCE is an equal opportunities employer and strongly encourages applications from all candidates who fulfil the eligibility and selection criteria. THE OSCE DOES NOT CHARGE A FEE AT ANY STAGE OF THE RECRUITMENT PROCESS (APPLICATION, INTERVIEW MEETING, PROCESSING, TRAINING OR ANY OTHER FEES). THE OSCE DOES NOT CONCERN ITSELF WITH INFORMATION ON BANK ACCOUNTS.


CMYK

8

Gazeta MAPO

12.12.2013

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

FESTAT JANE GEZIM

Zbuloni dimensionin tonë për zbukurimin e ambienteve

Zbukurime duke filluar nga

59 L

Kodi: 18176

Kodi: 18109 Përmasa: 19 x 38cm

Kodi: 18236-18237 Φ14 cm

Kodi: 18198-18200 Φ10 cm, 1 copë

Kodi: 18192-18194 Φ10 cm, Set 3 copë

Santa dekorues me kapëse 7x7x12cm

Kodi: 18195/96/97 Φ8 cm, Set 6 copë

Kodi: 18186-18187 Φ13 cm, Set 2 copë

Qiri 10x10cm

290 L

Kodi: 18263-18265

Kodi: 18131

Pemë duke filluar nga

290 L

Kodi: 18251

SUPER TE OFER Free Design in megatek

Kodi: 17181

SUPER TE OFER

Super Oferte

Litar me ndriçim (36 llampa/metër) Përmasa: 100 m Kodi: 46056

175 L

Super Oferte

Pemë e bardhë

Pemë me boçe

Kodi: 17285 17286 17287 17288 17289 18240

Kodi: 17290 17291 17292 17293 17294

Përmasa: 120 cm 150 cm 180 cm 210 cm 240 cm 270 cm

Qiri 6x7.5cm duke filluar nga

380 L

99 L

Free Design in megatek

Kodi: 18114-18116 Përmasa: 22 x 40cm,

Përmasa: 150 cm 180 cm 210 cm 240 cm 270 cm

SUPER TE OFER Free Design in megatek

Super Oferte Varg

me drita dekorative, (180 copë) Kodi: 47989

299 L

Pemë e gjelbër Kodi: 17295 17296 17297 17298

Përmasa: 150 cm 180 cm 210 cm 240 cm

Pemë, Përmasa: 60 cm Autostrada Tiranë-Durrës, Km 7, Shqipëri Linja e shërbimit për klientin: Tel.: 04 23 88 333 info@megateksa.com

Festat e Fundvitit janë shumë pranë. Dhjetori ka mbërritur dhe secili nga ne bëhet gati për të shpenzuar kohën e pushimeve në mënyrën më të këndshme që mundet. Tradicionalisht ky është një moment i cili shoqërohet me gëzim dhe me dëshirën për një vit të ri më të mbarë. Si mund të përcjellim gëzim dhe atmosferë festash? Për këtë na ndihmojnë dekoret e ndryshme të cilat aplikohen jo vetëm në bredh, por në çdo ambient brenda dhe jashtë shtëpisë, në zyrë, dyqan, bar e restorant. Këtë vit në MEGATEK do të gjeni mijëra produkte festash dhe shumë artikuj të veçantë të cilët nuk mund t’i gjeni diku tjetër. Gjithçka për festat, me çmimet më të lira!

Pemë e zbukuruar, Përmasa: 25 cm

www.megateksa.com


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

6

Mijë punonjës u angazhuan në operacionin “Fundi i Marrëzisë”, që mbylli përkohësisht pikat e lojërave të fatit në të gjithë vendin. Gjatë aksionit u bllokuan pajisjet e palicencuara, deri në hartimin e një ligji më të rreptë

542

Raste u referuan në Prokuroritë e rretheve, si raste ku ishte shkelur ligji dhe ishin shmangur tatimet. Aktualisht, organi i akuzës është në vështirësi me këto kallëzime, për shkak të procedurave që duhen kryer

8

9

12.12.2013

1374

FOKUS

Subjekte në të gjithë vendin u kontrolluan nga punonjës të Policisë së Shtetit, për shkelje të ligjit dhe shmangie të detyrimeve tatimore. Një pjesë e mirë e këtyre lokaleve aktualisht kryejnë aktivitet normal

EKONOMI

NGJARJE E DITË

Biznesi: Të ulet ç

Komuniteti i biznesit i parapr kërkesa konkrete hartimit të pa fiskale të qeverisë për vitin 2014. një seance dëgjimore në komis parlamentar të Veprimtarive P huese, përfaqësues të organi “Biznes Albania” kërkuan nd imin e ligjit për akcizën e b Kërkesat e biznesit konsistoj uljen e çmimit të kodit fiskal q doret për birrën nga 22 euro, që

“Fundi i Marrëzisë”, 542 procedimet, pezull e në rrezik dështimi në Prokurori Hetuesit e çështjeve të referuara nga policia flasin për pengesa e vështirësi të shumta procedurale në vërtetimin e shkeljeve ligjore me makinetat e sekuestruara. Operacioni i bujshëm pritet të mos mbërrijë në dyert e gjykatës Leonard Bakillari Tiranë Operacioni “Fundi i Marrëzisë” mbi lojërat e fatit u mbyll me 542 procedime të dorëzuara në Prokurori. Por hetimi për këto raste rrezikon të dështojë, pa i dërguar gjykatës asnjë prej operatorëve që ka kryer aktivitet të paligjshëm. Hetuesit e çështjeve të referuara në Prokurori flasin për pengesa e vështirësi të shumta, duke filluar që nga procedura e ndjekur në operacionin e ngutshëm të policisë e deri tek mungesa e ekspertëve që duhet të asistojnë hetimin. Burime pranë prokurorisë thonë se tashmë janë regjistruar një sërë procedimesh mbi materialin e referuar nga policia, pas përfundimit të operacionit “Fundi i Marrëzisë”. Në kuadër të hetimit, prokuroria i ka kërkuar Njësisë së Mbikëqyrjes së Lojërave të Fatit, në varësi të Ministrisë së Financave, të kryejë disa ekspertime dhe procedura për llogari të hetimit.

Prokuroria ka kërkuar nga struktura e drejtuar prej zonjës Luneda Sufali të përcaktojë nëse makinetat e sekuestruara janë të regjistruara apo jo. Gjithashtu, në kuadër të hetimit është kërkuar të kryhet ekspertim teknik për të gjitha pajisjet e sekuestruara e që aktualisht ndodhen në Rezervat e Shtetit, me qëllim që të përcaktohet nëse janë përdorur për lojëra fati, sa është pjesa e fitimit të pronarit dhe cila është përqindja e lejuar për klientin, në rast se ai fiton. Përgjigjet e këtyre pyetjeve sipas prokurorisë janë të nevojshme për hetimin, pasi aktualisht në prokuroritë e gjithë vendit janë duke u hetuar plot 542 vepra penale me objekt “zhvillim i palejuar i lojërave të fatit”. Edhe pse kërkesat e prokurorisë i janë drejtuar Njësisë së Mbikëqyrjes së Lojërave të Fatit, rreth një muaj më parë, organi i akuzës nuk ka ende përgjigje për pyetjet e ngritura. Kjo dhe për faktin se sistemimi i makinerive të sekuestruara në Rezervat e Shtetit nuk ju jep mundësi praktike punonjësve të ekspertojnë një për një të gjitha makinetat e sekuestruara. Por problemi kryesor që po mban pezull hetimet është mungesa e ekspertëve që duhet të angazhohen për ekspertimin e të gjitha makinerive të sekuestruara si të paligjshme. Lidhur me këtë çështje, burime pranë organit të akuzës thonë se kjo është detyra e Njësisë së Mbikëqyrjes së Lojërave të Fatit, e cila duhet të angazhojë

Në kuadër të hetimit, prokuroria i ka kërkuar Njësisë së Mbikëqyrjes së Lojërave të Fatit, në varësi të Ministrisë së Financave, të kryejë disa ekspertime dhe procedura për llogari të hetimit.

ekspertët me qëllim që t’iu përgjigjet pyetjeve të shtruara për zgjidhje nga prokuroria, pasi përndryshe hetimi mund të shkojë drejt dështimin. Por në pamundësi për të ndjekur procedurën e kërkuar nga ligji për hetimin e kësaj veprimtarie që dyshohet se i ka shkaktuar shtetit miliarda lekë dëme, struktura në varësi të Ministrisë së Financave ka kërkuar ndihmën e prokurorisë. Disa ditë më parë, drejtoresha e Njësisë së Mbikëqyrjes së Lojërave të Fatit, Luneda Sufali ka zhvilluar një takim në prokurorinë e Tiranës, ku ka kërkuar ndihmën e prokurorëve për hetimin e kësaj çështje. Në takimin e zhvilluar në kuadër të bashkëpunimit mes dy institucioneve posaçërisht për çështjen e lojërave të fatit, znj.Sufali ka pranuar vështirësitë që struktura e saj ka për të çuar deri në fund hetimin e kësaj çështje. Ajo ka kërkuar ndihmën e akuzës, qoftë edhe për trajnimin e punonjësve të kësaj drejtorie lidhur me mënyrën se si duhet të procedohet nga ana e tyre gjatë hetimit të mëtejshëm të çështjes. Mbyllja e lojërave të fatit konsiderohet si një prej operacioneve më të mëdha të qeverisë socialiste, pasi gjatë aksionit që u shtri në të gjithë vendin në terren u angazhuan të paktën 6 mijë punonjës policie. Në përfundim të këtij operacioni Ministria e Brendshme tha se u kontrolluan 1374 subjekte, u evidentuan 542 vepra penale zhvillim i palejuar i lojërave të fatit si dhe u proceduan penalisht 534 autorë.

Pas pafajësisë, Neritan Tabaku kërkon të kthehet në gjykatë Gjykata e Lartë pritet të vendosë sot nëse do të rikthejë ose jo në detyrë ish-gjyqtarin e Durrësit, Neritan Tabaku i shkarkuar nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë për abuzime me dosjen “Xhakja”, vendimi i pafajësisë së të cilit u zbardh me 1 vit e 7 muaj vonesë. Pasi u shpall i pafajshëm nga Gjykata e Shkallës së Parë, Neritan Tabaku i drejtua Gjykatës së Lartë për të kërkuar anulimin e vendimit të KLD-së dhe rikthimin e tij në detyrë. Kërkesa e Tabakut u mor në shqyrtim ditën e djeshme nga një trupë gjyqësore e

kryesuar nga kryetari i Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori. Që në nisje të seancës gjyqësore, Tabaku kërkoi largimi e gjyqtarëve Xhezair Zaganjori dhe Artan Broci nga trupa gjyqësore me argumentin se të dy këta gjyqtarë janë anëtarë të Këshillit të Lartë të Drejtësisë dhe kanë papajtueshmëri në marrjen e vendimit. Por kjo kërkesë u rrëzua nga gjykata e cila tha se në kohën e marrjes së vendimit për shkarkimin e Neritan Tabakut nga detyra e gjyqtarit, asnjë prej dy anëtarëve të trupës gjyqësore nuk ishte i pra-

nishëm në KLD. Më pas ish-gjyqtari Tabaku kërkoi pezullimin e shqyrtimit të kërkesës së tij pasi paralelisht ai është në proces gjyqësor në Gjykatën e Apelit Tiranë. Sipas tij, pas përfundimit të gjyqit në shkallën e parë ku ai u shpall i pafajshëm për akuzën e shpërdorimit të detyrës, çështja është duke u shqyrtuar në Apel. Por gjykata nuk e pranoi kërkesën për pezullimin e çështjes me arsyetimin që çështja penale që po zhvillohet në Apel nuk ka asnjë lidhje me procesin gjyqësor që po zhvillohet në

Shitje e Ankandit II nga Studio Përmbarimore L.D.C.

njoftim

Pershkrimi i pasurise: Objekti: .“ Truall+Ndertese”, me siperfaqe nga te cilat 282,86 m2 truall dhe 282,86 m2 ndertese, me Nr. Pasurie Nr. 66/5, Zonen Kadastrale 3215, me adrese Romanat Durres. Çmimi fillestar: 3.696.000 Leke (tremilion e gjashteqind e nentedhjete e nente mije) Leke, Data e celjes 26.12.2013 Data e mbarimit 13.01.2014 deri ne oren 16.00 Ankandi zhvillohet ne ambjentet e STUDIOS PERMBARIMORE L.D.C., Permbarues Gjyqesore Lefter CANAJ te ndodhur ne adresen: Rruga “Myslym Shyri”, Vila 8, Kati 1, Tirane. Ofertuesit te drejtohen prane STUDIO PERMBARIMORE L.D.C., ose te kontaktojne nepermjet numrit te tel: 0682026575 dhe e-mailit lefter.canaj@yahoo.com ose info@ldc-al.com.

Gjykatën e Lartë. Gjykata i dha të drejtën Tabakut të njihet me të gjitha aktet dhe vendimet që KLD ka marrë ndaj tij duke shtyrë seancën për shpalljen e vendimit mëngjesin e së enjtes. Neritan Tabaku u shkarkuar nga detyra pas arrestimit të shtetasit Ilir Xhakja, vendimi i pafajësisë së të cilit u zbardh një vit e 7 muaj pasi ishte marrë. Për këtë shkelje, ish-gjyqtari i Gjykatës së Durrësit u procedua penalisht, por pak javë më parë Gjykata e Tiranës e shpalli atë të pafajshëm për akuzën e shpërdorimit të detyrës.

masa

Prokuroria kërkon arrestimin e gjyqtarit të Pukës Tiranë Prokuroria e Tiranës i ka kërkuar gjykatës të urdhërojë arrestimin e gjyqtarit Shtjefën Lleshi, i dyshuar si pjesë e skandalit korruptiv në gjykatën e Pukës, ku ai vetë ishte drejtues. Një burim i rezervuar tha se “Task Forcë” në Prokurorinë e Tiranës ka depozituar në Gjykatë kërkesën për caktimin e masës së sigurisë “arrest me burg” ndaj shtetasit Shtjefën Lleshi, i dyshuar për korrupsionit aktiv të gjyqtarëve. Sipas burimeve mësohet se kërkesa e prokurorisë erdhi pas mbledhjes së Këshillit të Lartë të Drejtësisë, i cili autorizoi organin e akuzës të kërkojë në gjykatë marrjen e masës së sigurimit ndaj ish-kryetarit të Gjykatës së Pukës. Mbledhja urgjente e KLD-së u zhvillua në orët e vona të së martës dhe me unanimitet gjyqtarët iu përgjigjën pozitivisht kërkesës së prokurorisë për të marrë masë ndaj gjyqtarit Shtjefën Lleshi. Tashmë i mbetet gjykatës të vendosë nëse do ta pranojë ose jo kërkesën e prokurorisë për arrestimin e gjyqtarit, edhe pse pak ditë më parë gjykata urdhëroi arrestimin e prokurorit të Pukës, Pëllumb Prençi dhe pesë personave të dyshuar për përfshirjen në aferën korruptive. Pas arrestimit të tyre, prokuroria i kërkoi KLD-së t’i japë autorizimin për caktimin e një mase sigurimi ndaj gjyqtarit Lleshi. Vetë gjyqtari tri ditë më parë tha publikisht se është i gatshëm të përballet me çdo akuzës që do të adresohet ndaj tij. “Do të jem i gatshëm të deklaroj për këtë çështje hetimore të filluar tashmë, gjatë gjithë hetimit dhe gjykimit dhe nuk do të largohem për asnjë çast, por do të qëndroj deri në përfundim të hetimit dhe gjykimit të kësaj çështjeje dhe zbardhjen e saj deri në fund. Po kështu unë do të jem përballë çdo akuze të drejtpërdrejtë, apo akuze të përpunuar rëndom qoftë ajo”, - tha gjyqtari Shtjefën Lleshi tri ditë më parë.

Shitje e Ankandit nga Studio Përmbarimore L.D.C.

NJOFTIM Pershkrimi i pasurise: Objekti: “Apartament” me sipërfaqe 140 m2, me Nr. pasurie 29/128+1-28, Zona Kadastrale Nr.8603 Adresa: Lagja “Pavaresia”, Rruga “Kosova”, Vlore. Çmimi fillestar: 6.800.000 Leke (gjashte milion e teteqind mije) Leke. Data e shpalljes 25.11.2013 Data e zhvillimit 09.12.2013 deri ne oren 16.00 Ankandi zhvillohet ne ambjentet e STUDIOS PERMBARIMORE L.D.C., Permbarues Gjyqesore Lefter CANAJ te ndodhur ne adresen: Rruga “Myslym Shyri”, Vila 8, Kati 1, Tirane. Ofertuesit te drejtohen prane STUDIO PERMBARIMORE L.D.C., ose te kontaktojne nepermjet numrit te tel: 0682026575 dhe e-mailit lefter.canaj@yahoo.com ose info@ldc-al.com.


10 12.12.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999, “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.12070, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin përgjegjës në sektorin e Implementimit Projekteve të Infrastrukturës, në Njësinë e Menaxhimit të Projekteve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.12081, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjes ne Sektorin e Rinisë në Drejtorinë e Rinisë dhe Sporteve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Menaxhimi i projekteve dhe kontratave, zbatimi i tyre në përputhje me udhëzimet e CEB, EBRD, World Bank dhe legjislacionin shqiptar. Përmbushja e objektivave kryesorë, për arritjen e qëllimeve të caktuara në planin e zbatimit të projekteve. Koordinimi i përgjithshëm i këtyre projekteve. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë. • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike” si dhe literaturë specifike për këtë pozicion pune.

Përshkrimi i punës: Të kontribuojë në hartimin dhe monitorimin e strategjive dhe programeve afatshkurtër dhe afatmesëm për gjallërimin e jetës kulturore sportive për të gjitha kategoritë dhe grupmoshat, të kryejë vlerësimin e nevojave sipas standarteve, përgatitja e planit të veprimit dhe prioritete të ndërhyrjes dhe përgatitjes së buxheteve afatshkurtër dhe afatmesëm në sektor, të hartojë dhe kontrollojë projekte kulturore – sportive, të vendosë prioritete si dhe hartimin e buxheteve për realizimin e tyre, të mbledhë dhe të analizojë informacionin mbi institucionet, aktivitetet kulturore dhe sportive. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, si dhe literature specifike per kete pozicion pune.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e Bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot. 12084, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjës në sektorin e Asistencës Ligjore dhe Legjislacionit, në Drejtorinë Juridike. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës”(ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot.12080, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjës në Sektorin e Imazhit të Qytetit në Drejtorinë e Turizmit dhe Promovimit të Qytetit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Organizon punën për dhënien e asistencës ligjore dhe juridike për njohjen më të mirë, kuptimin dhe zbatimin e legjislacionit nga strukturat e Bashkisë së Tiranës. Drejton punën për zbatimin e legjislacionit në fuqi, për çështje që i propozohen për miratim organeve të qeverisjes vendore dhe atyre që funksionojnë pranë saj me ligje të veçanta.

Përshkrimi i punës: Të krijojë kontakte me të gjitha palët e interesuara për zhvillimin e turizmit në Tiranë dhe bashkëpunimi me to për marketingun e qytetit si një destinacion turistik, të sigurojë informacion mbi të gjitha zhvillimet rilevante në sektorin e imazhit të turizmit në Shqipëri duke qenë në kontakt të përhershëm me të gjitha shoqatat rilevante, institucionet shtetërore dhe palët e interesuara në përmirësimin e imazhit të qytetit, pjesëmarrje aktive në aktivitetet kombëtare dhe ndërkombëtare, me qëllim promovimin e qytetit.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në Fakultetin e Drejtesisë • Të ketë përvojë pune, jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë ne shkenca sociale • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.

Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike” si dhe literaturë specifike për këtë pozicion pune.

Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, si dhe literaturën specifike për këtë pozicion pune.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

botë

12.12.2013

11

Gjatë nëntë muajve të tij në detyrë, Papa Françesku ka arritur të nxjerrë besimin nga korridoret e Vatikanit në rrugë

Papa Françesku, “Njeriu i Vitit” R

evista amerikane “Time” zgjodhi Papa Françeskun si Njeriun e Vitit. Time tha se kryeprifti i ri, ish-arqipeshkv i Buenos Aires, Jorge Mario Bergoglio, ka riformatuar imazhin e Kishës Katolike në nëntë muajt që është zgjedhur në këtë post si papa i 266-të. Revista thotë se ai e mori emrin Françesk, nga shenjtori i përulur i Azisit dhe më pas bëri thirrje për një kishë të shërimit për masat që përballen me sëmundje, varfëri dhe trazira në jetët e tyre. Time tha se papa “është gati të transformojë” Vatikanin, që e përshkruan si “një vend ku ndryshimet duan shekuj”. Revista thotë se papa, i cili feston 77-vjetorin javën e ardhshme, ka paraqitur një fytyrë më të afrueshme për kishën. Revista thekson se Papa Françesku ka thënë se “nuk është e nevojshme të flitet “ shpesh rreth çështjeve sociale përçarëse që shesh kanë dominuar prononcimet publike të paraardhësve të tij. “Gjatë nëntë muajve të tij në detyrë, Françesku ka arritur të nxjerrë besimin nga korridoret e Vatikanit në rrugë”, argumentoi revista përzgjedhjen e

Atit të Shenjtë si fitues të këtij çmimi prestigjioz. “Shumë rrallë, një lider i ri botëror ka arritur të tërheqë kaq shumë vëmendje brenda kaq pak kohe. Në nëntë muajt e tij në detyrë, Papa e ka vendosur veten në qendër të të gjitha debateve kryesore të ditëve tona, mbi pasurinë dhe varfërinë, drejtësinë, transparencën, globalizmin, rolin e gruas në shoqëri, natyrën e martesës dhe tundimin e parasë”, shtoi Time. Edward Snowden, njeriu që denoncoi një skemë gjigante të përgjimit prej shërbimit të fshehtë amerikan u rendit u dyti. Midis dhjetë kandidatëve të fundit, në procesin e gjatë të seleksionimit të “Njeriut të Vitit” prej revistës figuronte edhe Presidenti i Sirisë, Bashar alAssad. Kardinali Jorge Mario Bergoglio u shndërrua në kreun e Kishës Katolike të Vatikanit në muajin Mars, pas dorëheq jes së Papës së mëparshëm, Benediktit XVI. Një vit më parë, revista Time bëri një zg jedhje disi të pazakontë, duke vendosur protestuesin si Njeriu i Vitit, duke cilësuar ng jarjet e Pranverës Arabe si më me ndikim në botë.

Nisin homazhet për Nelson Mandelën

Në nëntë muajt e tij në detyrë, Papa e ka vendosur veten në qendër të të gjitha debateve kryesore të ditëve tona, mbi pasurinë dhe varfërinë, drejtësinë, transparencën, globalizmin, rolin e gruas në shoqëri, natyrën e martesës dhe tundimin e parasë”, shtoi Time.

Mijëra njerëz në kryeqytetin e Afrikës së Jugut po nderojnë ikonën e luftës kundër aparteidit, Nelson Mandela. E veja e zotit Mandela, Graca Machel, dhe Presidenti i tanishëm i Afrikës së Jugut, Jacob Zuma, ishin mes atyre që bënë sot homazhe para arkivolit me trupin e Nelson Mandelës. Arkivoli , me mbulesë xhami, është vendosur në selinë zyrtare të qeverisë. Ky është i njëjti vend ku zoti Mandela bëri betimin si presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut në vitin 1994, pas vuajtjes së dënimit me 27 vjet burg, për rolin e tij në luftën kundër sundimit të pakicës së bardhë. Ish-presidentët e Afrikës së Jugut, Thabo Mbeki dhe F.W. de Klerk kaluan pranë arkivolit sot, ashtu si edhe presidentët Robert Mugabe i Zimbabvesë, Jakaya Kikwete i Tanzanisë dhe Salva Kiir i Sudanit të Jugut. Publiku do të ketë mundësi të bëjë homazhe deri të premten. Zoti Mandela do të varroset të dielën në qytetin e tij të lindjes Qunu.

Intervistë me Drejtorin Ekzekutiv dhe Partner të Cineplexx, Z. Christof Papousek

CINEPLEXX HAP DYERT në TIRANË

Që prej 12 dhjetorit, filmi në Shqipëri ka një vend dhe format të ri ku mund të shijohet si askund tjetër

M

brëmjen e së enjtes, në TEG do të organizohet ceremonia e hapjes së 7 sallave të kinemasë Cineplexx. Me formatin më të lartë teknologjik dhe me standardin më të lartë të komoditetit, ditët dhe mbrëmjet e kryeqytetit do të jenë në dispozicion të magjisë së kinemasë. Ceremonia e hapjes është menduar të jetë një festë e veçantë për publikun dhe për personalitetet e rëndësishme të vendit. Tashmë mund të numërohen orët deri në hapjen e sallave të rrjetit të kinemave Cineplexx. Një risi për tregun dhe publikun shqiptar, ngritja e siparit për teknologjinë moderne të filmit në Shqipëri do të shoqërohet me një natë Gala. Në datën 12 dhjetor, TEG do të mirëpresë qindra të ftuar pikërisht në vendin ku do të nisin nga funksionimi 7 sallat e kinemasë më moderne në Shqipëri. E konsideruar si një mbrëmje e veçantë, të ftuar të rëndësishëm të artit, kulturës, politikës, biznesit apo gazetarisë do të jenë bashkë për të prekur ndjesinë e transmetimit në teknologjinë më të lartë të kinematografisë botërore. Atmosferës nuk do t’i mungojë as tapeti i kuq, shoqërues i përhershëm i premierave të rëndësishme botërore. Këtë herë në Shqipëri, si një sipërmarrje e Cineplexx çdokush mund të ndihet si një yll kinemaje, ku një fotograf personal do të jetë në dispozicionin tuaj. E konceptuar si një mbrëmje mes miqsh, inaugurimi i sallave të Cineplexx do të shijohet bashkë me ushqimin e zgjedhur, për të cilin drejtuesit e kompanisë kanë menduar më së miri. Si çdo detaj i kuruar me kujdes, edhe mbrëmja e hapjes do të ketë një copëz nga arti i kryeqytetit, ku veç shfaqjes së filmave me teknologjinë më moderne, është menduar të ketë dhe një koncert me violinë.

Mbrëmja do të kulmojë me fishekzjarrët e festës që do shënojnë dhe nisjen e një epoke të re të kinemasë në Shqipëri. Shfaqjen e filmave me një superteknologji dhe komoditetin maksimal për të gjitha kategoritë e shikuesve! 1. Sa filma mund të shfaqen në të njëjtën kohë në kinematë tuaja. A ndikon kjo në cilësinë e transmetimit? Ne kemi në dispozicion të publikut 7 salla, ku do të shfaqet nga 1 film për çdo sallë. Aplikimi i teknologjisë më të fundit në mënyrë të pavarur në ndërtimin e secilës sallë është me standardet më të larta të teknologjisë së kinemasë. Kjo është arsyeja që transmetimi i 7 filmave në të njëjtën kohë nuk ndikon aspak në cilësinë e transmetimit. 2. Më ka qëlluar që sa herë kam qenë në kinema jam bezdisur nga njerëzit përreth, që flasin me zë të lartë apo përtypin me zhurmë ushqimin. A keni ju ndonjë rregull të ri që mund të bëjë ndryshimin? Stafi i Cineplexx është trajnuar profesionalisht nga specialistë të këtij shërbimi, të huaj dhe shqiptarë, të cilët janë të aftë të

Kinemaja do të funksionojë deri në orët e vona dhe do të jetë e pavarur nga orari zyrtar i qendrës tregtare. Për të gjithë të apasionuarit e filmit të cilët nuk do të kenë mundësi transporti me mjetet e tyre personale, autobusët e linjës TEG do të funksionojnë pas orarit të qendrës, në funksion të orareve të kinemasë.

BOTA J UA J E KI NE M A S E . QE NGA V I T I 19 6 7.

implementojnë korrektësisht dhe në mënyrë strikte rregullat që përmban një transmetim në sallë kinemaje. 3. Cila është mosha kufi për fëmijët e vegjël që lejohen të hyjnë në sallën e kinemasë? Filmat në Cineplexx do t’i përkasin çdo moshe. Çdo film që do të transmetohet do t’i bëhet dhe anonçimi përkatës dhe për moshën e lejuar. Megjithatë prindërit janë ata që do të vendosin dhe do të informohen për filmin e duhur për fëmijët e tyre. 4. Keni menduar të ofroni diçka më shumë për publikun që vjen në kinema, veç shfaqjes së filmave? Të gjitha produktet që shërbehen pranë

Cineplexx janë të importuara dhe me një cilësi të padiskutueshme, të cilat përbëjnë një meny të pasur dhe cilësore shoqëruese për të shijuar filmin e preferuar. Gjithashtu shumë shpejt përveç transmetimeve të filmave më të rinj në tregun botëror ne do të mundësojmë dhe transmetime live të koncerteve të artistëve të preferuar. Të gjithë ata që nuk kanë mundësi të ndjekin live këto koncerte do të mund të provojnë të njëjtat emocione të forta të koncerteve.
 5. Po për të rinjtë, adoleshentët, nxënësit e shkollave apo studentët keni parashikuar çmime preferenciale? Për fëmijët deri në moshën 14 vjeç, ekziston Klubi i Filmit Familjar, ku fëmija mund të anëtarësohet pa pagesë, dhe përfiton kokoshka falas për çdo vizitë, prindërit përfitojnë ulje çmimi. Studentët kanë çmime preferenciale (e martë - e enjte) filma 2D me një vlerë prej 350 lekësh, ndërsa filmat 3D me një vlerë prej 550 lekësh. 6. Si do ta mundësoni shikimin e filmave në formatin RealD 3D? Filmat në RealD 3D do shikohen me syzet 3D, të cilat janë të përbëra nga një material i veçante që i bën ato të lehta. Në Cineplexx do të gjeni syze për fëmijët dhe për të rritur, në mënyrë që të gjitha grupmoshat të kalojnë një eksperiencë sa më të bukur. 7. Kinematë do të qëndrojnë hapur sipas orarit të qendrës tregtare apo do të funksionojnë në orare të pavarura? Kinemaja do të funksionojë deri në orët e vona dhe do të jetë e pavarur nga orari zyrtar i qendrës tregtare. Për të gjithë të apasionuarit e filmit të cilët nuk do të kenë mundësi transporti me mjetet e tyre personale, autobusët e linjës TEG do të funksionojnë pas orarit të qendrës, në funksion të orareve të kinemasë.


CMYK

12 12.12.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot.12082, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjës në sektorin e Organizimit dhe Mbështetjes në Drejtorinë e Informacionit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999, “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12086, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjës në Sektorin e Qendrave Ekonomike, Sociale dhe Kulturore, në Drejtorinë e Monitorimit të Ndërmarrjeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Monitorimi i përditshëm dhe i procesit te organizimit dhe mbeshtetjes per aktivitetet qe realizon Bashkia e Tiranes, duke informuar mbi ecurine e ketyre aktiviteteve të Bashkisë së Tiranës. Ndjekja nga afër e aktivitetetve që zhvillohen duke u kujdesur për pasqyrimin korrekt të tyre, duke siguruar shkallën maksimale të transparencës së komunikimeve në interes të insitucionit dhe qytetarëve.

Përshkrimi i punës: Organizon në mënyrë sa më efikase punën e strukturave organizative, në përbërje të Sektorit të Qendrave Ekonomike, Sociale dhe Kulturore, duke u fokusuar në monitorimin dhe vlerësimin e veprimtarisë së këtyre qendrave të varësisë si dhe problematikën e tyre.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë, në Fakultetin e Gazetarisë. • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në shkenca sociale • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.

Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, si dhe literaturën specifike për këtë pozicion pune.

Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, si dhe literaturën specifike për këtë pozicion pune.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e Bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot.12069, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjes në Sektorin e Projekteve Sociale në Njësinë e Menaxhimit të Projekteve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot.12074, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin përgjegjës në sektorin e Raportimit, Auditimit dhe Kontrollit të Sistemeve në Drejtorinë e Teknologjisë së Informacionit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës Menaxhimi i projekteve dhe kontratave, zbatimi i tyre në përputhje me udhëzimet e CEB, EBRD, World Bank dhe legjislacionin shqiptar. Përmbushja e objektivave kryesore, për arritjen e qëllimeve të caktuara, në planin e zbatimit të projekteve. Koordinimi i përgjithshëm i këtyre projekteve. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2103, në sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, si dhe literaturën specifike për këtë pozicion pune. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Përshkrimi i punës: Zhvillon dhe zbaton politika, procedurat dhe standarde për shkëmbimin elektronik të të dhënave, krijimin dhe administrimin e bazës së të dhënave dhe operimin e zhvillimin e sistemeve të tjerë kompjuterik. Siguron, zhvillon dhe përmirëson sistemin e sigurisë së serverëve dhe bazave të të dhënave. Organizon dhe mbikëqyr veprimet e sistemeve informatike dhe procesin e shkëmbimit elektronik të të dhënave në drejtoritë e Bashkisë së Tiranës Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në degët informatikë dhe elektronikë • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

12.12.2013

13

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot. 12072, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin përgjegjës në Sektorin e Infrastrukturës TIK, në Drejtorinë e Teknologjisë së Informacionit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot.12082, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjës në Sektorin Zëri i Qytetarit, në Drejtorinë e Marrëdhënieve me Publikun. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Informatizimi optimal i sistemeve të Bashkisë së Tiranës duke përdorur teknologji të reja. Përmirësimi i një produkti ekzistues ose krijimi i një produkti të ri qe plotëson nevojat në aspektin cilësor, teknologjik dhe të performancës. Supervizimi i punës për administrimin e faqes së internetit të institucionit.

Përshkrimi i punës: Të kontribuojë dhe të marrë pjesë në një komunikim të hapur dhe transparent ndërmjet Bashkisë së Tiranës dhe qytetarëve, duke marrë opinionet e tyre dhe duke i përcjellë ato në struktura të ndryshme të aparatit për shërbimet e ofruara nga Bashkia e Tiranës. Merr pjesë në vjeljen e opinionit publik, nëpërmjet sondazheve periodike dhe bën sugjerime mbi përmirësimin e imazhit publik të Bashkisë.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në Universiteti Politeknik, fakultetin e inxhinierisë • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE–së • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në shkenca sociale • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.

Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, si dhe literaturën specifike për këtë pozicion pune.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12085, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjës ne Sektorin e Ndërmarrjeve në Drejtorinë e Monitorimit të Ndërmarrjeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (ndryshuar) dhe urdhrit nr. Prot- 12090, dt. 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjës në Qendrën e Rregjistrimit dhe Liçensimit në Drejtorinë e Kontrollit të Zhvillimit të Territorit në Drejtorinë e Përgjithshme të Planifikimit dhe Zhvillimit të Territorit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Organizon në mënyrë sa më efikase punën e strukturave organizative, në përbërje të Sektorit të Monitorimit të Ndërmarrjeve, duke u fokusuar në monitorimin dhe vlerësimin e veprimtarisë së Ndërmarrjeve. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë ne nje nga degët e inxhinierisë • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • • • • • • • • • •

Kërkesë për aplikim Curriculum vitae Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara Certifikata kualifikimi (në rast se ka) Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar Dëshmi të gjuhëve të huaja

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.

Përshkrimi i punës: Shqyrton kërkesat për aplikim, të paraqitura nga subjektet fizikë dhe juridikë, për ushtrimin e aktivitetit tregtar, veprimtari në fushën e transportit, të shërbimeve publike si dhe veprimtari të natyrave të tjera të parashikuara nga dispozitat ligjore në fuqi. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë në një nga degët e Inxhinierisë • Perferohen kualifikimet Master • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3vite pune në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.

Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, si dhe literaturën specifike për këtë pozicion pune.

Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literaturën specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


14

Opinione & Editoriale

Blog & Ide

OpEd

Nga Bujar Kapexhiu

Opinione dhe Editoriale

A ka patur zgjedhje Nazime Visha? R

ikthimi i një diskutimi të temës së dënimit të Nazime Vishës me burgim ose faljes apo mëshirës për të, më shtyn të them diçka ose të ndaj një pyetje më saktë: A ka pasur vullnet të lirë për të zgjedhur rrugën e saj Nazime Visha? Kjo pyetje më vjen vetvetiu, sepse për të gjykuar mbi një bazë të pastër ligjore, ndoshta vajza ka marrë drejtësinë e merituar për vrasjen që ka bërë, por unë nuk dua të flas këtu për bazën ligjore, për shtetin ligjor apo për ato agjitpropet alarmuese e shpesh boshe që po i dëgjojmë si një ideologji mendjekallëse edhe nga goja e disa politikanëve: “Të zbatohet ligji”, por për një koncept më të gjerë të drejtësisë që vjen nga morali i shoqërisë dhe që gjykues të vetëm ka njerëzit e zakonshëm, dhe që në çdo teori normale të së drejtës konsiderohet si testi i vetëm i ligjit, i ndryshimit ose i përmirësimit të tij, si një pjesë më e ngushtë dhe normative e kuptimit të përgjithshëm të së drejtës me të cilin bien dakord qytetarët e një vendi. (Këtu koncepti qytetar përdoret në raportin e njerëzve me shtetin). E them këtë sepse historikisht, në traditën tonë dhunimi i një fëmije që sot përcaktohet me termin “pedofili” besoj se është e do të jetë një krim i ndëshkueshëm moralisht e ligjërisht nga shoqëria jonë. Mirë, mund të thotë dikush, por vajza ka vrarë dhe rrethanat e saj janë marrë parasysh në lehtësimin e peshës së ndëshkimit. Por tashmë më vjen në mendje një pyetje tjetër: Mbi ç’bazë e konsiderojmë ne një person kriminel dhe vrasës? Konkretisht, kush njeh sadopak koncepte të së drejtës e di se kriminel ose vrasës konsiderohet një person që ka pasur vullnet të lirë për të zgjedhur ndërmjet të mirës dhe të keqes, por ai ose ajo ka zgjedhur të keqen. Këtë, natyrisht që mund ta quajmë me plot gojë “kriminel”, pas një procesi të rregullt ligjor dhe pas zbatimit e respektimit të

koment Adriana Anxhaku

Në rast se kjo do të ndodhte, në Shqipëri do t’i hapej rruga një precedenti të mirë e jo të keq të shkeljes së ligjit. Po t’i bashkëngjiteshin këtij precedenti edhe politika sociale më të mprehta (jo më të shtrenjta, se njerëzit e specializuar për këtë janë tashmë të diplomuar nga universitetet) dhe një përgjegjësi politike nga maja e shtetit deri poshtë, me siguri rasti i Nazimes nuk do të përsëritej. Përndryshe, mund të jemi të qetë se ligjin e kemi zbatuar, por nuk mund të jemi të sigurt se Nazimja ka marrë drejtësi në kuptimin e lartpërmendur të fjalës.

të gjitha të drejtave të tij sipas standardeve ndërkombëtare e ligjeve tona të përshtatura me to. Por, a ka të drejtë një shoqëri që aspiron të jetë sa më demokratike të dënojë për një krim një person që e ka lënë të jetojë, rritet e zhvillohet si skllav. Fort mirë mund të kujtojmë se e drejta dhe skllavëria nuk përkojnë dhe nuk më duhet aspak të thërras në ndihmë ndonjë klasik si Rusoi, sepse çdo arsye normale njerëzore e kupton se nuk mund të flasësh për liri zgjedhjeje tek një skllav, ta ndëshkosh apo ta quash imoral, kur zgjedhjet e jetës së tij i imponohen nga të tjerët. Skllavi nuk ka liri zgjedhjeje, prandaj nuk aplikohet asnjë kuptim i yni për të drejtën lidhur me të. Çfarë bën ligji kur ndëshkon një njeri që nuk ka pasur zgjedhje, në rast se i përmbahemi hipotezës se vajza nuk ka pasur zgjedhje për t’u dhunuar jo vetëm në moshën e mitur por edhe më vonë? Në rastin minimal bëhet një “ligj i verbër” një instrument makinë që nuk njeh arsye tjetër përligjje përveç vetvetes, në një kohë që ligje nuk ka vetëm një shtet demokratik por edhe një diktaturë nga më mizoret, si ajo që kemi pasur ne. Kësisoj, ligji është një mjet për të vendosur drejtësi mund të përligjë edhe në një shtet jodiktatorial ndëshkime të padrejta në sytë e opinionit publik. Mos të harrojmë se raste të tilla ka pasur edhe ndër vendet më demokratike. Një parim bazë i ligjeve në vendet demokratike është se morali i përgjithshëm shoqëror, të paktën në disa parime bazë të tij, si ai që përmenda më sipër, (Pedofilia është e dënueshme moralisht e ligjërisht, dhe besoj se shumica e shqiptarëve janë në një mendje me këtë), e përmirëson ose e kontrollon ligjin në pikat ku ai hesht ose është në pamundësi për të vendosur drejtësi. Në të drejtën tonë të brishtë në fakt ka kumbuar shpeshherë thirrja tautologjike “ligji është ligj”, duke nënkuptuar kështu një

Kohë shkatërrimesh

kërkesë imperative për zbatueshmërinë e ligjit, por kjo nuk na ka ndihmuar, për fat të keq, të ketë më shumë zbatueshmëri ligjesh në vend. Ndoshta nuk është vendi këtu të shtjelloj arsyet e shumta të këtij moszbatimi, por një arsye bazë do ta përmend: Një ligj që shihet si ndëshkim, dhe jo si ndihmës i njerëzve, një ligj që nuk u thotë asgjë qytetarëve në jetën e përditshme dhe shpesh rri si polici mbas ferrave për t’i kapur në gabim kur ata nuk e kanë mendjen, vetëm ligj nuk mund të quhet. Me këtë nuk dua të them se ligjet tona janë të këqija, aspak, por se ata kanë nevojë për një mbështetje e përligjje morale në sytë e qytetarëve, sidomos në atë moment, siç është rasti i Nazimes, për të vendosur drejtësi në kuptimin e gjerë të fjalës, domethënë, në kuptimin e gjerë të qytetarëve, të cilët e konsiderojnë ligjin si një shprehje të kuptimit të përbashkët të tyre për të drejtën. Por përsëri dikush mund të këmbëngulë se vrasja është krim. Kjo do të thotë të shohësh vetëm njërën anë të problemit, sepse ky krim ka një bazë që quhet në botën e demokracisë: skllavëri, mungesë zgjedhjeje, mungesë e vullnetit të lirë, pra moralisht ndëshkimi nuk duhej bërë, sepse nuk mund t’i kërkojmë të zgjidhte rrugën e ligjit, atë të drejtën një personi që për shtetin nuk është as në rangun e dinjitetit të njeriut, të qytetarit në raport me të. Le të marrim për shembull një fëmijë që rritet në rrugë dhe që nuk ka asnjë mbështetje shoqërore. Ai shkon në një dyqan buke dhe vjedh pak bukë për të ngrënë, a ka të drejtë shteti ta dënojë atë për vjedhje kur nuk i jep mundësi të jetojë normalisht si fëmijët e tjerë? Skllevër të tillë, për fat të keq, ka mjaft këtu te ne. Zgjidhja e Perëndimit për ta ka qenë, sidomos pas luftërave botërore, ndërtimi i politikave të tilla sociale mbështetëse që një

njeri të mos katandiset skllav në demokraci, por të jetojë me dinjitet si njeri. Përndryshe krimi mund të lulëzonte kudo, edhe aty ku njerëzit të çuar në ekstremin e ekzistencës së tyre mund të shndërroheshin në një kontingjent lehtësisht kriminal. Me ç’të drejtë një shtet që e katandis një njeri në skllav për mosndërhyrje (mësuesit e Nazimes që heshtnin megjithëse e dinin faktin), korrupsion (policët e famshëm të procesverbalit që gjoja vajza ishte rrëmbyer me dëshirën e vet), prindër e komunitet fetar inekzistent kërkon nga kjo skllave të ndëshkohet për krim, kur drejt krimit e kanë shtyrë vetë? Vendimi i marrë për Nazimen mund të jetë “i ligjshëm” formalisht, por është dhe i padrejtë moralisht. Kjo ndoshta është kuptuar dhe shprehur nga shkrimtarët tanë që kanë firmosur letrën për faljen e vajzës, duke kuptuar se diçka nuk shkon në këtë vendim. Prandaj, dhe unë i bashkohem këtij apeli që shtrohet për herë të parë kaq hapur në vendin tonë, por që ekziston prej kohësh në vendet anglo-saksone, ku gjyqtarët kanë të drejtë dhe autoritet ta përmirësojnë ligjin nëpërmjet vendimmarrjes së tyre duke marrë parasysh një arsye më të gjerë, atë të konceptit që kanë për drejtësinë shumica e bashkëqytetarëve të tyre. Në rast se kjo do të ndodhte, në Shqipëri do t’i hapej rruga një precedenti të mirë e jo të keq të shkeljes së ligjit. Po t’i bashkëngjiteshin këtij precedenti edhe politika sociale më të mprehta (jo më të shtrenjta, se njerëzit e specializuar për këtë janë tashmë të diplomuar nga universitetet) dhe një përgjegjësi politike nga maja e shtetit deri poshtë, me siguri rasti i Nazimes nuk do të përsëritej. Përndryshe, mund të jemi të qetë se ligjin e kemi zbatuar, por nuk mund të jemi të sigurt se Nazimja ka marrë drejtësi në kuptimin e lartpërmendur të fjalës.


op-ed

2

Blog / Mbi mjelmat politike

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Kulturë / Fondi i Galerisë Artan Shabani në kërkim të veprave të humbura të GKA

12.12.2013

Universitet/ Gjermani,

Marrëveshja e koalicionit qeverisës zhgënjen arsimin e lartë

15

Të imagjinosh është gjithçka, të dish është asgjë hiç. -Anatole France

Shpërblimi i qeverisë për Vitin e Ri K

ëtë fundviti nuk do të ketë shpërblim për pensionistët. As për punonjësit e administratës dhe familjet në nevojë. Madje as premtime se viti që po vjen do të jetë më i mirë, nuk do të jepen dot. Në vend të tyre, qeveria e re do të shpërndajë copa tullash e dritaresh nga “pallati i Bashës” në Vlorë dhe do të shumëfishojë në facebook padinë e ministres Kodheli për ish-ministrin Imami. Të paktën në tryezën e darkës së fundit të vitit, shqiptarët do të kenë diçka për të shtuar. Megjithë dëshirën e kryeministrit Rama për t’i paraqitur aksionet e tij të fundit si përpjekje në drejtim të luftës kundër korrupsionit, ato janë hapur selektive, me prapavijë politike dhe mbi të gjitha të nxitura nga populizmi dhe jo nga përgjegjshmëria përballë ligjit. Në pamundësi për t’u dhënë shqiptarëve ato çka u premtoi me bujë në fushatën elektorale, kryeministri ka zgjedhur të bëjë kurbane për të qetësuar në mos stomakun, të paktën shpirtin e tyre. Në vend të reduktimit të TVSH për energjinë dhe ushqimet bazë për të gjithë konsumatorët (dhe jo vetëm për familjet në nevojë siç pritet të bëjë), të legalizimeve falas apo të hapjes së 300 mijë vendeve të punës, Edi Rama po ofron spektaklin e ndëshkimit si mundësinë më të mirë për të mbuluar paaftësinë qeverisëse. Një spektakël që vërtet mund të shuajë etjen momentale të shqiptarëve për drejtësi, mundet edhe të entuzi-

azmojë militantët në tavolina kafenesh për të harruar hallet e përditshme, por që si model qeverisjeje nuk premton ndonjë zhvillim të qëndrueshëm. Madje më shumë se kaq. Veprimet e bujshme të qeverisë, të motivuara nga populizmi, selektiviteti dhe ndjeshmëritë personale të kryeministrit, rrezikojnë ta zhvlerësojnë përfundimisht luftën kundër korrupsionit. Në vargun e gjatë të këtyre veprimeve, të shembjeve, mbylljeve, anulimeve, falimentimeve e kallëzimeve, mund të veçojmë dy më të fortat që e vënë në dyshim besueshmërinë e qeverisë së re në luftën kundër paligjshmërisë e korrupsionit: kompleksin “Jon” në Vlorë dhe kallëzimin për ndjekje penale ndaj ish-ministrit të Mbrojtjes, Arben Imami. Në këto dy ngjarje, kryeministri Rama u investua personalisht për t’i paraqitur si simbole të luftës së tij në emër të shtetit ligjor. Por sa më i madh u bë ky investim, po aq i madh u rrit edhe dyshimi për goditje selektive me sfond të pastër politik e demagogjik. Kompleksi “Jon” nuk u ngrit brenda natës. Edi Rama e kishte parë atë dhe ishte në dijeni të të gjitha procedurave edhe përpara se të bëhej kryeministër. Ai nuk foli dhe nuk mbajti qëndrim ndaj kryetarit të bashkisë së Vlorës, sa kohë që ky i fundit i duhej për zgjedhje dhe sa kohë kishte raporte personale të mira me të. Ashtu siç nuk ka folur e nuk flet ende për shumë kryetarë të tjerë që kanë lejuar

ndërtime të ngjashme me atë në Vlorë. Selektiviteti dhe politizimi është mëse i qartë. Kompleksi “Jon” përbën një metaforë të abuzimit dhe ndoshta për këtë edhe duhej prishur, por jo ashtu siç zgjodhi të bënte Rama. Në det e buzë detit, me leje e pa leje, janë ndërtuar me dhjetëra objekte, një pjesë e të cilave janë në pronësi të politikanëve e njerëzve pranë kryeministrit Rama. Nëse do të niste të paktën me prishjen e njërës prej tyre, nëse do të kërkonte të paktën ndjesë për ndërtimet që ai vetë lejoi në Tiranë mbi lulishte, monumente e qendra historike, premtimi i tij për ligjshmëri e miradministrim të territorit do të fitonte një fije besueshmëri. Por Rama nuk u shqetësua për t’i gjetur mbulesë morale dhe ligjore aksionit të tij. E nisi si ndërtim pa leje duke e rrethuar dhe e prishi si ndërtim me leje duke e shpronësuar, për të nuk kishte shumë rëndësi. I rëndësishëm ishte fakti që me këtë aksion implikohej opozita, largohej vëmendja nga dështimet e qeverisë dhe shuhej etja e militantëve për ndëshkim. Në këtë mënyrë nuk u bë kurban vetëm një pallat, por u bë kurban edhe besueshmëria e qeverisë në të ashtuquajturën luftë në emër të ligjshmërisë. E njëjta situatë po përsëritet edhe në rastin e ish-ministrit të Mbrojtjes, Arben Imami. Investimi personal dhe nxitimi emocional i kryeministrit në këtë çështje, e bën edhe atë shumë pak të besueshme si një akt në

koment Armand Shkullaku

Një kryeministër që ka akuzuar paraardhësin për ndërhyrje në drejtësi dhe për protagonizëm në çdo drejtim, duhet të paktën të heshtë dhe të sillet si burrë shteti për të fituar besueshmëri në aksionet e tij. Deri tani nuk po arrin ta bëjë këtë, ndaj për natën e Vitit të Ri e vetmja gjë që do të serviret janë kurbanet dhe spektakli. Si një ushqim për premtimet e pambajtura.

emër të antikorrupsionit. Nëse do të ishte vërtet një veprim i sinqertë dhe i pandikuar politikisht, padia mund të ishte bërë pa zhurmë, bujë e kamera televizive. Ministrja e Mbrojtjes mund të kishte nxjerrë një njoftim apo maksimumi të dilte para kamerave në zyrën e saj. Dalja në selinë e kryeministrit, nxitimi i këtij të fundit për të kërkuar si prokuror popullor në facebook ndëshkimin (dhe jo hetimin e paanshëm siç do të bënte çdo kryeministër normal) e Arben Imamit, nxjerr zbuluar nevojën e qeverisë për kurban dhe jo vullnetin serioz për të luftuar korrupsionin. Për t’u bërë i besueshëm në këtë drejtim, Edi Rama përsëri do të duhej ta fillonte nga vetja ose nga aleatët e tij, për të cilët dikur ka përsëritur të njëjtat akuza si për Imamin e ka kërkuar publikisht të ndëshkohen. Arben Imami mund të jetë fajtor ose jo, këtë e vendos gjykata, por ai nuk është pëlhura ku Edi Rama mund të vizatojë portretin e tij si lideri i ri që po lufton korrupsionin. Përkundrazi, e bën të pabesueshëm angazhimin e tij në këtë drejtim. Një kryeministër që ka akuzuar paraardhësin për ndërhyrje në drejtësi dhe për protagonizëm në çdo drejtim, duhet të paktën të heshtë dhe të sillet si burrë shteti për të fituar besueshmëri në aksionet e tij. Deri tani nuk po arrin ta bëjë këtë, ndaj për natën e Vitit të Ri e vetmja gjë që do të serviret janë kurbanet dhe spektakli. Si një ushqim për premtimet e pambajtura.

Pse vazhdojmë të këmbëngulim në gabim?

P

as premtimit për legalizime falas të qeverisjes së re, një nismë tjetër po kaq e keqe në fushën e pronësisë së tokës dhe zhvillimit të saj po përfshin opinionin publik. Kjo nismë ka lidhje me një lloj të caktuar toke dhe një lloj të caktuar të përdorimit të saj. Bëhet fjalë për tokën bujqësore. Ministri i Bujqësisë vlerëson si një hap të mirë në reformimin e ekonomisë bujqësore, shpërndarjen e ‘certifikatave të pronësisë’ në përfitim të familjeve që e kanë sipas ligjit 7501. Ministri argumenton se, me shpërndarjen e ‘tapive’ dhe me vendosjen e një takse mbi tokën bujqësore mund të ndërtohet një treg i saj. E thënë thjesht, mund të shitet dhe blihet dhe si rezultat të eliminohet parcelizimi i tejskajshëm i tokës bujqësore dhe gjithë efektet negative që e shoqërojnë këtë. Në fakt, kjo nuk është një ide e re. Nuk është as një synim i gabuar

koment Gentian Kaprata

në vetvete. Logjika është e thjeshtë, përsa kohë tokës bujqësore i vendoset një taksë, atëherë ajo kthehet në një barrë për familjet që e posedojnë dhe nuk e punojnë. Gjë që ndodh rëndom në Shqipëri. Statistikat flasin për rreth 50 mijë hektarë tokë bujqësore që nuk punohet. Në rastin e vendosjes së një takse, familjet që nuk i përdorin nuk do mendoheshin dy herë. Ato ose do t’i rentabilizonin duke i punuar për të përfituar më shumë se taksa, ose do t’i nxirrnin në treg për t’i shitur. Dhe në këtë rast do ndihmonte shumë posedimi “përtej çdo dyshimi”. Pra, ‘titulli’ i pronësisë mbi atë

pronë. Kështu, në pamje të parë është një politikë e mirë dhe që premton produkt pozitiv për ekonominë bujqësore. Por duket se nuk është kaq e thjeshtë në realitet. Në realitet këto prona kanë pronar dhe pronarët e kanë nga një ‘tapi’. Çka do të thotë se qeverisja për të realizuar këtë projekt duhet të rishpronësojë pronarët e vërtetë. Ata që i kanë fituar këto prona në tregun e lirë të para vitit 1945 apo i kanë trashëguar brez pas brezi. Sepse realisht ata janë pronarët. Duke nisur nga Kushtetuta e vazhduar me një set të plotë ligjor, që e dakordësojnë dhe detyrojnë këtë. Nuk është kaq e thjeshtë edhe për një arsye tjetër. Ligji 7501 nuk është zbatuar në të gjitha njësitë vendore me përdorim kryesor bujqësor të tokës. Zonat dhe njësitë kulturalisht tradicionale nuk e kanë zbatuar këtë ligj dhe shpërndarjen e tokës e kanë bërë në ‘kufijtë e vjetër’. Pra, çdo pronar i para

1945-ës ka marrë tokën e tij. Diferenca midis dy standardeve diametralisht të kundërta vetëshpjegon pamoralin e nismës së parë qeverisëse të kthyer në ligj më 1991. Si i pari i një serie ligjesh që nuk kanë lidhje me kontekstin kulturor të shqiptarëve dhe veçanërisht me të drejtat e patjetërsueshme njerëzore, ky ligj dështoi të implementohej plotësisht. Ndërsa për 23 vjet pronarët u quajtën ‘ish-pronarë’ dhe u zvarritën zyrave të shtetit për të plotësuar dokumente pafund. Gjë kjo që vërtet i lodhi, i varfëroi, i futi në kontradikta e konflikte, por bëri edhe diçka tjetër shumë më të rëndësishme. I mbajti me shpresë se një ditë ‘haka do kthehej tek i zoti’. Kurse nisma e re qeverisëse ua mbyll njëherë e mirë këtë derë shprese. Që duhet thënë se është një shpresë për një grup të gjerë popullsie. Dhe jo vetëm për ta, por për gjithë shqiptarët që e kanë kuptuar

se nuk mund të ndërtosh kapitalizmin dhe demokracinë duke nisur nga mohimi i të drejtës bazike njerëzore. Të drejtës për të gëzuar pronën. Ndërkohë që vetë nisma mbështetet në një shkelje tjetër të drejtash. Të drejtat mbi pronat publike. Të drejtën e publikut për të gëzuar pronësinë e përbashkët e për të përfituar nga kjo. Sepse dy mënyrat që janë përcaktuar tashmë prej vitesh, për të kompensuar pronarët, janë ose në tokë publike ose me financat publike. Të dyja në dëm të publikut shqiptar, që duhet thënë se nuk ka lidhje në mënyrë të drejtpërdrejtë me gjënë. Porse, qeverisësit e tyre të djeshëm dhe akoma më shumë të sotëm, i njohin vetes të drejta dhe kompetenca që nuk ua ka deleguar njeri. Kështu që kjo nismë e re qeverisëse nuk është gjë tjetër veçse një arnim mbi një arnim të mëparshëm. Veçse një këmbëngulje në gabim.


16

Universitet

Financimet

Angela Merkel duke firmosur marrëveshjen me koalicionin qeversisës në Gjermani

Gjermani, marrëveshja e koalicionit qeverisës zhgënjen arsimin e lartë Me numrin e studentëve që kanë arritur numrin më të lartë të të gjitha kohërave këtë semestër, organizatat e arsimit të lartë dhe unionet e tregtisë në Gjermani po apelojnë për financime shtesë. Por marrëveshja e re e qeverisë së koalicionit nuk ka deklaruar për më shumë para në këtë sektor Profesor Horst Hippler, presidenti i Konferencës së krerëve të institucioneve të arsimit të lartë, ka pretenduar së fundmi se përpjekjet për të përballuar numrin e lartë të studentëve të rinj po i vendosin institucionet në shtrëngim të madh. Hippler ka bërë thirrje për vazhdimësi të Paktit të Arsimit të lartë, të nënshkruar nga qeveria federale dhe ato të shteteve më 2007-ën, për të siguruar financimin e arsimit të lartë deri më 2020-ën dhe është shprehur se bërthama e financimit të arsimit të lartë duhet të rritet në mënyrë të parashikueshme. Kjo çështje i referohet qartësisht marrëveshjes së koalicionit mes demokristianëve, kristian-socialistëve dhe social-demokratëve për qeverinë e re federale, është i mendimit Hippler. Shifra rekord studentësh

Zyra Federale e Statistikave ka lajmëruar një nivel rekord prej më shumë se 2.6 milionë studentësh këtë semestër dimri. Numri i studentëve mendohet të arrijë 2.7 milionë vitin e ardhshëm. Ekspertët kanë llogaritur një numër të qëndrueshëm prej gjysmë milioni studentësh të vitit të parë çdo vit. Unioni Studentor ka folur për kushte kaotike të institucioneve të tronditura që po kombinohen me shkurtimet në buxhet të niveleve të shtetit, seminare të mbipopulluara dhe ndërtesa me nevojë urgjente për restaurime.

Shërbimi i Mirëqenies Studentore ka kërkuar që sistemi federal i granteve të rritet me një përqindje dyshifrore, për t’ia dalë me kostot e jetesës dhe që qeveria të sigurojë rreth 1.5 miliardë euro për 45 mijë vende shtesë në rezidencat e banimit për tri vitet e ardhshme Dr Dieter Timmermann, president i Shërbimit të Mirëqenies Studentore është shprehur se qeveria federale duhet të sigurojë financim shtesë për mensat dhe godinat e banimit, veçanërisht me akomodimet me qira që janë bërë shumë të kushtueshme në qytetet universitare. Për më tepër, Timmermann ka kërkuar që ligjet për grantet studentore në përputhje me sistemin federal të granteve studentore të adaptohet si për nivelet Bachelor dhe Master, si edhe për numrin të rrije të studentëve me kohë të pjesshme.

Kufiri i moshës për të drejtën e mbështetjes në 30 vjeç për kurset Bachelor dhe 35 vjeç për nivelet master duhet rishikuar, është shprehur ai. Shërbimi i mirëqenies studentore ka kërkuar që sistemi federal i granteve të rritet me një përqindje dyshifrore për t’ia dalë me kostot e jetesës dhe që qeveria të sigurojë rreth 1.5 miliardë euro për 45 mijë vende shtesë në rezidencat e banimit për tre vitet e ardhshëm. Sipas unionit të mësuesve dhe punonjësve të arsimit akademik planet për rritjen e nivelit të granteve për studentët siç është premtuar nga qeveria ende në detyrë në draft marrëveshjen e koalicionit, janë fshirë në minutën e fundit në versionin final. Grantet për studentët janë përmendur vetëm në kllapa në referencën për pjesëmarrjen e emigrantëve në sistemin arsimor. “Koalicioni i madh është një zhgënjim po aq i madh për të gjithë studentët që mbështeten në grantet studentore për të financuar studimet e tyre, ka komentuar zv/presidenti i Unionit gjerman të arsimit, Andreas Keller. Në fushatat zgjedhore këtë verë të gjitha partitë që kanë nënshkruar marrëveshjen e koalicionit premtuan më shumë mbështetje për studentët. Dieter Timmermann, president i Shërbimit të Mirëqenies Studentore është shprehur se qeveria federale duhet të sigurojë financim shtesë për mensat dhe godinat e banimit, veçanërisht me akomodimet me qira që janë bërë shumë të kushtueshme në qytetet universitare. Për më tepër, Timmermann ka kërkuar që ligjet për grantet studentore në përputhje me sistemin federal të granteve studentore të adaptohen si për nivelet Bachelor dhe Master, si edhe për numrin të rrije të studentëve me kohë të pjesshme.

aktivitet

Studentët e UET, pjesë e nismës për promovimin e kulturës së debatit Fondacioni për Liri Ekonomike ka zhvilluar me studentët e Universitetit Europian të Tiranës debatin e parë mbi temën e nacionalizmit. Ky debat, nën nismën “Studentët për Liri debatojnë” synon të promovojë kulturën e debatit te të rinjtë. Kjo ishte një fazë trajnuese për debatin kombëtar që zhvillohet mes studentëve të disa prej universiteteve të vendit, organizuar nga fondacioni Soros. Fondacioni për Liri Ekonomike ka organizuar debatin e parë midis studentëve të UET për vitin e ri akademik. “UET debate club”, është klubi studentor i talenteve të komunikimit dhe argumentit prej cikleve të studimit Bachelor dhe Master, të cilët nën kujdesin dhe koordinimin e FLE, u ndanë në dy skuadra pune dhe hartuan tezat pro dhe kundër rezolutës “Nacionalizmi është një forcë shtytëse për zhvillimin”. Debati u zhvillua në formatin British Parliamentary Debate, ku secila prej skuadrave përbëhet nga dy përfaqësues. Rrjedha e këtij debati nisi me skuadrën që mbronte rezolutën, e cila parashtroi tezën e vet me anë të Liderit të Qeverisë. Argumentet që solli ky grupim studentor ishin se nacionalizmi i inkurajon individët që të punojnë e investojnë me më shumë efikasitet dhe dedikim për zhvillimin e vendit të tyre. Luftërat Nacionaliste për çlirim kanë mundësuar mëvetësinë qeverisëse të popujve të vegjël dhe se nacionalizmi rrit ndjenjën e detyrimit për zhvillimin e mëtejshëm të vendit. Fill pas kësaj, Lideri i Opozitës mbajti fjalimin e tij duke tentuar të rrëzojë argumentet e paraqitura prej kundërshtarit dhe njëkohësisht duke ndërtuar hap pas hapi tezën e skuadrës së vet në kundërshtim të rezolutës fillestare. Kundër argumentet ishin disa, duke nisur me pretendimin se nacionalizmi ka shkaktuar luftërat më të mëdha në historinë e njerëzimit dhe për pasojë shkatërrimet më të mëdha, i ka mbajtur vendet fqinje në konflikte të vazhdueshme duke penduar zhvillimin e një shoqërie. Debati ishte i rrjedhshëm dhe solli nivel të mirë të artikulimit dhe argumente të bazuara në fakte historike. Ky debat ishte fazë përgatitore e studentëve të UET-it që do të marrin pjesë në debatin kombëtar organizuar nga fondacioni Soros, në kuadrin e projektit “Rigjallërimi i Kulturës së Debatit”, me qëllim promovimin e kulturës së debatit në Shqipëri tek studentët, duke synuar nxitjen e të menduarit kritik dhe gjithëpërfshirjen e tyre. Në këtë debat do të marrin pjesë studentë universitare nga Tirana, Durrësi, Elbasani Vlora, Korça, Shkodra e Gjirokastra.


kulturë

art pamor

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

12.12.2013

13 17

Vetëm pak ditë më parë, drejtori i ri i Galerisë, Artan Shabani, iu drejtua me një letër zyrtare të gjitha institucioneve shtetërore që i kishin vepra, t’ia kthenin fondit të Galerisë

Fondi i Galerisë

Artan Shabani në kërkim të veprave të humbura të GKA Rikthimi në fondin e GKA të veprave të artit që u janë shpërndarë institucioneve ka zbuluar se disa prej tyre kanë humbur. Sipas drejtorit Shabani, çështja do t’i kalojë prokurorisë

Ali Podrimja mes Beogradit dhe Prishtinës Në Beograd u promovua dje libri me poezi të përzgjedhura të poetit kosovar, botuar në gjuhën malazeze Në Qendrën Mediale në Beograd u promovua dje libri me poezi të përzgjedhura të poetit të njohur nga Kosova, Ali Podrimja, në gjuhën malazeze, me titullin “Çelësi i humbur”. Organizator i promovimit është kryetari i Shoqatës së malazezëve të Kosovës, Sllobodan Vujiçiç, që është edhe botues i librit, promovimi i të cilit u bë në Prishtinë para një muaji. Promovimi në Beograd bëhet me qëllim të mbështetjes së procesit të normalizimit të marrëdhënieve midis Beogradit e Prishtinës, kurse donatorë të promovimit janë Fondacioni për shoqërinë e hapur i Kosovës dhe Ministria për Kulturë, Rini e Sport e Kosovës. Për librin dhe poezinë e Ali Podrimës si dhe për rëndësinë e promovimit për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit e Prishtinës, sipas RTK-së kanë folur: Sllobodan M.Vujiçiç, kryetar i Shoqatës së malazezëve të Kosovës, Filip Davidi shkrimtar, skenarist dhe mik i Podrimes, Dr. Basri Çapriqi, kryetar i PEN Qendrës së Kosovës; prof. Dr. Predrag Simiç, profesor universiteti dhe analist politik, avokati Azem Vllasi, dhe Baton Haxhiu

Misioni i drejtorit të ri të Galerisë Kombëtare të Arteve, Artan Shabani për rikthimin në fondin e Galerisë Kombëtare të Arteve të veprave të autorëve shqiptarë që ndodheshin në institucionet shtetërore, ka zbuluar skandalin e radhës në fushën e trashëgimisë. Përgjatë viteve shumë prej këtyre veprave i ishin kthyer fondit të Galerisë, por ende shumë qëndronin të varura në muret e institucioneve të ndryshme shtetërore. Vetëm pak ditë më parë, drejtori i ri i Galerisë, Artan Shabani, iu drejtua me një letër zyrtare të gjitha institucioneve shtetërore që i kishin vepra, t’ia kthenin fondit të Galerisë. Kuvendi i Shqipërisë ishte institucioni i parë që iu përgjigj pozitivisht thirrjes së drejtorit Shabani. Veprat që i janë bashkuar së fundmi fondit të GKA-së janë: “Ullishta” me autor Ilir Çakalli, “Gjirokastra” e Bashkim Ahmetit, “Peizazh” i Fatmir Facit, “Njerëzit e ditëve tona” i Minella Faros, “Guri i mbarë” i Nestor Jonuzit, “Gryka e Mezhgoranit” e Guri Madhit dhe “Kuvendi i Lezhës”. Por sërish ato nuk plotësojnë listën e 120 veprave që kanë dalë nga fondi i Galerisë. Me pak fjalë, disa prej veprave kanë humbur ose më saktë janë zhdukur. Sipas drejtorit Shabani, çështja do t’i kalojë prokurorisë, e cila do të nisë hetimet për të gjetur veprat që presupozohen deri më tani të humbura, derisa ato nuk gjenden në muret e institucioneve shtetërore, vilat qeveritare por dhe muzetë dhe galeritë nëpër rrethe. Mendohet se shumë prej tyre mund të jenë bërë pjesë e ndonjë koleksioni privat, çka për drejtorin Shabani është e pamoralshme që dikush të ndërtojë një koleksion klandestin me pasurinë kombëtare. Misioni që ka ndërmarrë Galeria Kombëtare e Arteve për të mbledhur veprat që janë pjesë e koleksionit të saj, të shpërndara ndër

vite në institucione të ndryshme shtetërore, e ka një qëllim tjetër përtej faktit se ato janë pjesë e fondit të galerisë dhe duhet të mbeten aty. Pas kaq vitesh ekspozimi, këto vepra, disa prej tyre në gjendje jo të mirë, kanë nevojë t’i nënshtrohen procesit të restaurimit. Pas restaurimit ato do të fotografohen dhe arkivohen si pjesë e fondit të galerisë. Shumë prej tyre janë të panjohura për publikun e gjerë, pasi jo çdokush ka patur rastin të hyjë në mjediset e institucioneve apo vilave qeveritare. Nga një informacion i shkurtër në faqen zyrtare të Galerisë mësohet se fondi i Galerisë Kombëtare ruan vepra në pikturë, të cilat datojnë nga fundi i shek. XIX, periudhë që shënon fillesat e pikturës jofetare shqiptare. Në fondin aktual të Galerisë së Arteve janë gjithsej rreth 5 mijë vepra arti, ku 120 vepra të realizuara gjatë viteve 1979-1996 u janë shpërndarë institucioneve të ndryshme, si Drejtorisë së Shërbimeve Qeveritare, Muzeut Kombëtar, ministrive, Kuvendit të Shqipërisë, Bibliotekës Kombëtare dhe galerive të rëndësishme në rrethe. Precedenti i humbjes së veprave të artit në galeri është ende i freskët. Verën e vitit që shkoi, nga Galeria e Arteve e Korçës humbën 30 vepra arti, ku shumë prej tyre ishin punë të piktorit të njohur Vangjush Mio.

Bienale

Xhovalin Delia vlerësohet në Firence me ‘Bing Bang’

gazetar. Në promovim ishin ftuar: Dejan Paviçeviç, oficer për lidhje i Serbisë në Kosovë, Valdet Sadiku, oficer për lidhje i Kosovës në Serbi, ambasadori i Malit të Zi në Beograd, Igor Jovoviç, si dhe shumë akademikë, shkrimtarë, aktorë dhe veprimtarë të kulturës nga Kosova, Serbia, Mali i Zi, përfaqësuesi i delegacionit të BE-së në Serbi, përfaqësues të ambasadave dhe organizatave të ndryshme ndërkombëtare.

Bing Bang në 3D, vepra multimediale; pikturë, instalacion dhe video art me autor artistin shqiptar Xhovalin Delia është shpallur dhe fitues i Bienales së 9-të Ndërkombëtare të Artit Bashkëkohor të Firences. Delia u vlerësua me çmimin “Lorenzo il Magnifico” mes 450 pjesëmarrësve nga e gjithë bota. Bienalja e Firences është një ndër më të rëndësishmet që zhvillohet në Europë. Sipas vetë autorit, konceptimi i kësaj vepre multimediale me të cilën Delia u prezantua në Firence është ajo e raportit të harmonisë. Xhovalin Delia u diplomua si piktor në Akademinë e Arteve në Shqipëri, në vitin 1985 dhe punoi si piktor-regjisor i filmit të animuar. Ai realizoi filma të tillë, mori pjesë në ekspozita pikture dhe hodhi shkrimet e para. Largohet drejt Italisë dhe vendoset në Milano. Nuk rresht së punuari dhe krijuari. Kërkon të provojë të gjitha aftësitë e veta, duke lënë shenja në artet pamore dhe në letërsi. I kultivuar me gjuhën e filmit, i dhënë pas arsyes legjitime për ta përpunuar fjalën në mendime, ka ndodhur që ndërmjet dy shteteve ku ai jeton dhe ekspozon, të krijojë në multimedia, performancë, video-art dhe të shkruajë dy libra. Libri i parë «Venere» dhe libri i dytë «God Bless America”. “Nëse ju pëlqen të bisedoni me mua, ejani në Firence dhe ne do të kemi një kafe së bashku, kapuçino, akullore ose dhe një gotë verë të mirë këtu në ‘Piazza Santa Croce”, - fton vizitorët e faqes së tij, artisti shqiptar Xhovalin Delia.


18

zbavitje

lojra të ndrsyhme

Fjalëkryqi klasik 1

2

3

4

5

6

7

8

13

9

10

14

11

15

17

12

16

18 19

22

23

24

28 35

36

20 25

29

30

31

26

27

32

33

37

38

40

4

45

21

46

39

41

42

47

34

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

43

44

48

Koha e fillimit ____:____

49

50

Koha e mbarimit ____:____

51

Horizontalisht: 1. Kujdesi, drejtimi dhe organizimi i një pasurie. 11. Letërsia Turke. 13. Kuadër i lartë ushtarak. 14. Targa e makinave të Gramshit. 15. Hark prej guri, prej tulle a prej betoni që bëhet sipër dyerve, dritareve etj. 17. Det fare i qetë para ose pas stuhisë. 18. Thirrje kushtrimi. 19. Rojtari i arave dhe i vreshtave në një fshat. 21. Notë muzikore. 22. Kryeqyteti i Perusë. 25. Arsyetim i rremë. 28. Targa e makinave të Kolonjës. 29. Përvetësimi mirë i një mësimi, a i një dijeje. 33. Shkronjat e para të alfabetit. 35. Gjymtyrë të disa kafshëve të cilat i përdorin për të kapur. 38. Instituti Letërsisë. 39. Përemër vetor. 40. Kafshë detare. 41. Julia e njohur e kinemasë amerikane. 45. Repart Industrial. 46. Mjet për të kapur kafshë të egra. 48. Shtet në Afrikë. 50. Sëmundje që shfaqet me të dridhura e që kap më shumë meshkujt. 51. Me qëllim, me paramendim.

Vertikalisht: 1. Shitës që nuk ka një vendqendrim të caktuar. 2. Vepër arkitekture ose skulpturë e ngritur në një vend për të përjetësuar kujtimin e një ngjarjeje historike. 3. Markë kamioni. 4. Qytet në Francë. 5. Akull në Angli. 6. Sektori Ekonomik. 7. Grup tresh instrumentistësh. 8. Lagështirë. 9. Targa e makinave të Rubikut. 10. Të qenët si duhet, gjendje e rregullt. 11. Bërtet qeni. 12. Mjet i thjeshtë lundrimi. 15. Vladi, këngëtar popullor. 16. Notë muzikore. 20. Kasolle e qenit. 23. Dade e politikës. 24. Matilda, aktore e njohur. 26. Fletë e hollë mishi, a peshku. 27. Markë kamioni. 30. Shtet në Afrikë. 31. Zili pa kufij. 32. Petro i letërsisë shqipe. 34. Qytet i vendit tonë. 36. Grup punonjësish që shkojnë diku për të kryer një detyrë. 37. Ambasada Polake. 42. Jo i vjetër, i ... 43. Së bashku. 44. Pista e Fiormula 1 në Belgjikë. 47. Repart Special. 49. Institut Studimesh.

Sudoku | nivel mesatar 6

2 3

9

7

1 9 8

9 8 7 1

2 1 9

4 9 7 6 6 7 5 1 3 2

8 6 2 4 5 1

5 3 7 7

5 4

2 6 5

1 5

4

4

4

6 2

7

3

1

1

6

4 5 8

8 1

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

Koha e fillimit _____:____

5

Koha e mbarimit ____:____

Numërkryq 4

Milionerja kërkon burrë që do ta dashurojë Një milionere nga Arabia Saudite ka publikuar një shpallje, përmes të cilës kërkon një... burrë. 55-vjeçarja Fatoun është e shkurorëzuar dhe ka dy fëmijë, ndërsa ka vendosur të martohet. “Kërkoj një burrë që do të martohet me mua, por jo për para”, ky është kushti i saj. Fatoun, po ashtu, premton se nuk do të sillet keq ndaj burrit të saj të ardhshëm. Ajo kërkon që i zgjedhuri i saj të jetë i edukuar, të mos jetë më i moshuar se ajo dhe të jetë njeri i mençur dhe i logjikshëm. Siç transmeton Al-Arabiya, kjo është hera e dytë që një grua nga Arabia Saudite kërkon burrë përmes shpalljes. Dy vjet më parë, një 33-vjeçare kërkoi një burrë të mirë, të cilit ishte e gatshme t’i jepte 330 milionë dollarë nëse vendos të martohet me të.

Horoskopi i ditës DASHI (20/III-20/IV)

DEMI (21/IV-20/V)

Pritet qe kjo dite te jete shume e qëndrueshme për ju qe jeni ne një lidhje. Do flisni dhe do bashkëpunoni për gjithçka, me personin qe keni ne krah. Beqaret do mbështeten fort nga Marsi dhe do e gjejnë personin për te cilin kane ëndërruar aq shume. Ne planin financiar situata do jete goxha e stabilizuar, megjithatë nuk duhet te rrezikoni shume.

Do jeni gjithë kohës te mërzitur sot ju qe keni një lidhje. Asgjë nuk do shkoje ashtu si e keni menduar. Tregohuni paksa te duruar. Beqaret do jene shume te pavendosur për te filluar një lidhje sepse asnjeri prej personave nuk do ua mbushe mendjen. Ne planin financiar kurseni pak sot ne mënyrë qe edhe e nesërmja te jete e mire.

BINJAKET (21/V-20/VI)

GAFORRE (21/VI-22/VII)

Marrëdhënia ne çift do jete mjaft e ngrohte gjate kësaj dite dhe do keni mundësi t’i shprehni me tepër ato qe ndjeni. Partneri mund t’iu përgatisë ndonjë surprize ne orët e mbrëmjes. Beqaret nuk duhet te hezitojnë ta joshin personin qe do pëlqejnë. Financat do jene te qëndrueshme, prandaj do arrini te kryeni edhe investimet qe kishit menduar.

Nuk do jeni aq romantike sa dikur sot dhe do i merrni gjerat si t’iu vijnë ne jetën ne çift. fatmirësisht yjet do jene ne anën tuaj dhe do e ruajnë klimën te ngrohte. Beqaret do e vuajnë shume vetminë tyre, por nuk do tregohen as te hapur ndaj ftesave qe do ju bëhen. Financat do kenë përmirësime te jashtëzakonshme. Do ndiheni te qete dhe te sigurte ne këtë sektor.

LUANI (23/VII-22/VIII)

Atmosfera ne jetën tuaj ne çift do jete e ngrohte sot. Priten momente te mrekullueshme te cilat nuk do i harroni për gjate gjithë jetës. Beqaret duhet t’i pranojnë ftesat qe do ju bëhen dhe me pas te vendosin vete se çfarë do bëjnë me tej. Ne planin financiar tregohuni realiste dhe mos kryeni shpenzime te mëdha. Situata mund t’iu dale jashtë kontrollit.

PESHORJA (23/IX-22/X)

4

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

Do ketë një mungese te përgjithshme te komunikimit gjate kësaj dite dhe debatet do jene te njëpasnjëshme ne çift. Tregohuni shume te kujdesshëm. Beqaret do kenë mundësi te fillojnë aventura emocionuese. Lëreni veten te lire dhe mos mendoni çfarë do thonë te tjerët. Ne planin financiar fati do jete ne anën tuaj. Mund te kryeni edhe ndonjë shpenzim me tepër.

AKREPI (22/X-21/XII)

7

Dite mjaft harmonike dhe e bukur kjo e sotmja për te dashuruarit. Partneri do tregohet tolerant dhe i kuptueshëm me ju. Beni dhe ju disa lëshime. Beqaret nuk duhet te krijojnë shume iluzione me ata qe do takojnë sepse do vuajnë me vone. Financat do jene te mira nëse nuk shpenzoni kuturu. Me pak kujdes do arrini edhe te keni përmirësime.

2 1

Gjeni figurën duke bashkuar pikat

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Numra me 3 shifra:

058, 230, 243, 282, 424, 447, 521, 534, 572, 658, 822, 841.

Numra me 4 shifra:

0230, 1632, 2321, 4589, 5203, 6541, 7845, 9784.

Numra me 6 shifra:

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

025987, 032146, 152465, 188059,

195550, 203025, 250269, 256070, 265145, 361187, 443851, 481326, 512323, 514157, 581816, 801421, 851916, 925614, 958748, 987183.

Numra me 7 shifra: 3450280, 5338056, 8481201, 8748541.

Dite plot ngjyra kjo e sotmja për te dashuruarit. Gjithçka do e bëni ne bashkëpunim me partneri tuaj dhe te dy do jeni te gatshëm te provoni eksperienca te reja. Beqaret do mërziten shume sot sepse personi qe ata pëlqejnë nuk di ua hedhe sytë fare. Financat fatmirësisht do ndikohen pozitivisht nga yjet. Nuk prite tronditje ne këtë sektor.

Gjeni 10 ndryshimet

UJORI (20/I-19/II) Nëse lidhja juaj është e forte, dita e sotme nuk do ketë asnjë problem, por nëse kohet e fundit keni pasur vështirësi tronditjet do jene edhe me te mëdha. Beni kujdes! Beqaret do kenë mundësi te shumta për te takuar personin ideal. Bëjini sytë katër! Te ardhurat do kenë rënie.

Ambienti yjor do jete shume i paqëndrueshëm gjate kësaj dite. Kjo do sjelle mosmarrëveshje te shumta ne çift. Tregohuni te kujdesshëm nëse nuk doni qe lidhja juaj te ketë vështirësi. Beqaret duhet te sqarohen njëherë me veten para se te hedhin çdo lloj hapi. Me financat nuk do keni as problemin me te vogël kështu qe do jeni te qete.

BRICJAPI (22/XII-20/I) Qetësia do mbizotërojë gjate gjithë kësaj dite sot ne jetën tuaj ne çift. Do i merrni gjerat si t’iu vijnë dhe nuk do kërkoni asgjë te pamundur. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare dhe zemra do ju rrahe me fort se kurrë. Përgatituni për ndryshime rrënjësore. Ne planin financiar duhet te bëni shume kujdes me çdo hap qe do hidhni. Po gabuat do keni vështirësi me vone.

PESHQIT (20/II-19/III) Planetët do jene te pozicionuar keq sot ne jetën tuaj ne çift. Do kaloni një faze mjaft te vështirë, por qe po ja dolët gjithçka do ndryshoje për mire. Beqaret nuk duhet t’iu besojnë te gjithë personave qe do takojnë sepse do ketë prej tyre qe do tallen mjaft. Ne planin financiar duhet te vazhdoni te tregoheni te matur edhe për disa kohe.


blog

1001

ditë që formësuan botën

Gazeta MAPO

12.12.2013

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

12 dhjetor

19

E di se po përmirësohem në golf, sepse po godas më pak spektatorë. - Gerald R. Ford

1901

Transmetimi i parë me radio Në vitin 1899 Guglielmo Marconi transmetoi një sinjal përgjatë Kanalit Anglez. Në të njëjtin vit teknologjia e tij pa fije lëshoi një mesazh SOS dhe shpëtoi një anije që po mbytej në Detin e Veriut. Në dhjetor 1901 Marconi shpalli se ai kishte transmetuar me sukses germën e Kodit Mors “S” nga Poldhu në Cornwall te një marrës në St. John në Newfoundland. Ai ia kishte arritur kësaj duke përdorur një antenë radioje me gjatësi 121 metra të mbështetur nga balona-kuti. Ishte agimi modest i një revolucioni në komunikacion që brenda një shekulli do të shndërronte botën totalisht.

I lindur në Bolonja, nga një baba italian dhe nënë skoceze Marconi ishte i pakënaqur nga përpjekjet e tij të para për të zhvulliar një telegrafi pa fije në vendin e lindjes. (Si adoleshent ai eksperimentoi me dërgimin e sinjaleve elektrike në kopshtin e prindërve nëpërmjet aerialeve. Në moshën 21 vjecare ai erdhi në britani bashkë me të ëmën në kërkim të ndonjë sponsori të mundshëm. Ai siguroi mbështetjen e Sir William Preece kryeinxhninerit të Postës Britanike i cili ndihmoi në publikimin e sistemit të ‘telegrafisë pa fije’ të Marcon-it. Vec kësaj ai filloi një seri transmetimesh gjithnjë e më

të fuqishme me radio me sinjale të Kodit Mors si në tokë ashtu dhe ujë. Radioja e bëri Marconi-n një njeri të pasur por zhvillimi tregtar i shpikjes së tij u hijezua nga zënkat me rivalët, si teknike ashtu dhe komerciale. Një skandal që kishte të bënte me prapaskenat në ndarjen e aksioneve tw Marconi-t pothuajse e rrëzoi qeverinë britanike në vitin 1912. Më vonë Marconi u rikthye në Itali ku u bë një mbështetës entuziast i fashizmit-diktatori Benito Musolini ishte shoqëruesi t i dhëndrit në dasmën e tij të dytë në vitin 1927. Ai vdiq nga kanceri në Romë në vitin 1937 në moshën 63 vjeçare.

Blitz

Flickr

8.5

Milionë kilometra katror është sipërfaqja e Brazilit.

196.6

Milionë banorë është popullsia e Brazilit.

23.1

Banorë për kilometër katror është dendësia e popullsisë së Brazilit.

3.8

Milionë banorë është popullsia e kryeqytetit të Brazilit, Brazilia.

Titulli: Po vjen treni foto: Arne

Mbi mjelmat politike Agon Maliqi Befasitë jo më kot quhen befasi dhe, sipas vetë definicionit të fjalës, ato asnjëherë nuk na gjejnë të përgatitur. Prandaj edhe pakkush arriti ta parashikonte përmasën e ndryshimeve që zgjedhjet e fundit sollën në nivel kryetarësh të komunave. Edhe pse ekzistonte një dyshim i bazuar se në një numër komunash do të ndrronin pushtetet për shkak të përçarjeve brenda degëve të Partisë Demokratike të Kosovës, shumë komentues -përfshirë edhe autorin e këtyre rreshtave - përkundër dëshirës që kjo të ndodhte, mbeteshin skeptikë se në komuna të tjera kandidatët do të vlerësoheshin nga elektorati mbi baza individuale, ose që vota e protestës do ta përmbyste logjikën e bastioneve. Por ja që Prishtina, Gjakova, Peja, Mitrovica, Ferizaj dhe disa komuna tjera na dëshmuan se, megjithatë, kemi hyrë në një epokë të re dhe më të emancipuar të politikës kosovare.   Është krejt e arsyeshme që këto ditë të flasim gjerë e gjatë për domethënien dhe efektet e kësaj tronditjeje politike të cilën sapo e përjetuam. Por mendoj se kemi nevojë të flasim pak edhe për mungesën e parashikimit të saj, e veçanërisht për zanatin e analizave politike, si dhe për liderët të cilët mbi bazën e këtyre analizave prisnin fitore me duar në xhepa. Nassim Nicholas Taleb, epistemologu dhe autori i “Black Swan”, njëri prej mendjeve më të ndritura të botës së sotme intelektuale dhe kritiku më i rreptë i racës së parashi-

gazetamapo@gmail.com

kuesve të të gjitha fushave, do ta konsideronte mungesën e parashikimit të këtyre rezultateve - e sidomos të rezultatit të Prishtinës - si ilustrim tipik të asaj që ai e quan “problemi i qurës”. Taleb e definon problemin e qurës kështu: miliona mjelma të rritura nëpër fermat e SHBA-ve i kanë të gjitha arsyet për të qenë të bindura se njerëzit të cilët kujdesen për to kanë synime miqësore dhe se çdo ditë të jetës s do ta jetojnë të lumtura duke u ushqyer prej tyre. Historia jetësore nuk ua jep mjelmave as edhe një arsye të vetme për ta pritur vakinë që do t’i gjejë një ditë të kobshme, pak para Ditës së Falënderimeve, kur miqtë ua presin kokat për t’i servuar si gjellë festive. Në botën e sotme shumë komplekse dhe dinamike, njeriu - e sidomos njeriu me tipare sharlatani dhe pa aftësi vetëkritike - ka prirje për të rënë vazhdimisht në pozicionin e qurës sepse, duke qenë qenie epistemikisht arrogante, e mbivlerëson tej mase aftësinë dhe mundësinë e tij objektive për t’i vërejtur dhe kuptuar të gjitha dinamikat që ndodhin në shoqëri.  Ndoshta në disa raste disa dinamika dhe trende mund të nuhaten përmes observimit, por ashtu si në rastin e qurës, duhet pasur kujdes që përshtypjet e tilla të krijuara nga informatat gjysmake apo nga paragjykimet të mos kthehen në bindje dhe besime të plota që udhëzojnë veprime. Janë pikërisht grackat e tilla ato që e sjellin njeriun në pozitën e atyre kryetarëve arrogantë të komunave ose

liderëve partiakë të cilët, të rrethuar nga këshilltarët lavdërues dhe servilë për të cilët tërhiqte vëmendjen Makiaveli, në mbrëmjen e 1 dhjetorit u ndjenë të tradhtuar nga logjika e tyre njëlloj si mjelmat amerikane para Ditës së Falenderimeve.    Është e natyrshme që pas kësaj shkundjeje në nivelin lokal ne si shoqëri kemi filluar të bombardohemi nga analizat mbi atë se çfarë do të ndodhë në skenën tonë politike deri në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Pa dyshim, është i parezistueshëm impulsi për të parashikuar sepse si qenie e kemi të instaluar nevojën psikologjike për qartësi dhe siguri mbi të ardhmen. Në fakt, po ky i njëjti impuls bëri që edhe ky shkrim të cilin po e lexoni fillimisht të nisej me titullin “Momenti i Ramush Metës” dhe me supozimin tim spekulativ se orientimi i ish-kryeministrit Haradinaj për koalicion do të jetë përcaktues për formimin e qeverisë së ardhshme. Por ndoshta do të ishte më mirë sikur ta mbanim pak frymën dhe të mos nguteshim me gjykime të shpejta të bazuara mbi të dhëna historike apo nga observime të momentit, dhe të pranojmë se ndoshta ka faktorë të cilët nuk po i shohim (sepse të tillë gjithmonë ka). Hezitimi ynë duhet të motivohet, nëse jo nga ndonjë arsye tjetër, të paktën nga fakti se tendenca jonë për të stëranalizuar mbi bazën e premisave të marra si “të mirëqena” shpeshherë po prodhon profeci të vetëpërmbushshme. Pra fakti se ne e shprehim publikisht besi-

Themelues: Henri Çili. Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku. Speciale: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. . Kultura: Aida Tuci. Suplement: Arta Çano. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

min se diçka do të ndodhë e përforcon këtë besim edhe më të tutje dhe për rrjedhojë e kthen këtë besim në realitet. Mbase ndryshimi që sapo ndodhi në Prishtinë duhet të na e japë një leksion në këtë drejtim. Analiza të njëpasnjëshme përputheshin me bindjen e Isa Mustafës se ai do e fitonte Prishtinën me duar në xhepa. Dhe kjo bindje kishte jo pak ndikim në motivimin e elektoratit (“Pse me votu kur dihet që fiton Isa?”). Por në momentin që “autsajderi” Shpend Ahmeti i fitoi 33 për qind të votave në raundin e parë dhe banorët e kryeqytetit fituan përshtypjen se ndryshimi ndoshta edhe ishte i mundshëm, po ky ndryshim vërtet u bë i mundshëm dhe madje u materializua.   Nuk po them se shpejt mund të presim përmbysje të mëdha politike në nivel kombëtar. Madje për këtë, në bazë të asaj që po arrij të shoh, personalisht mbetem skeptik. Por ajo që po them është se të paktën në jetët tona të përditshme, apo në angazhimet tona publike, mund të përpiqemi të mos bëhemi riprodhues të status-kuos përmes sharlatanizmit dhe nevojës së pashtershme për të shitur mend. Sepse duke i përjashtuar mundësitë e ndryshimeve mbi bazën e analizave të bazuara në të dhëna historike dhe informata gjysmake pra, duke rënë vazhdimisht në pozitën e qurës ne si shoqëri po e pamundësojmë materializimin e ndryshimeve edhe në rastet kur ato janë realisht të mundshme. Marketing / Drejtore: Fiziana Bora Cel: 068 20 55 437 E-mail: fiziana_bora@yahoo.com Menaxhim / Dhimitraq Hido Cel: 068 20 55 440


20 12.12.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12103, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin përgjegjës në Sektorin e Analizës së Kostove në Drejtorinë e Prokurimeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.Prot- 12089, dt. 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjës në Sektorin e Kontrollit të Zbatimit të lejeve në Drejtorinë e Kontrollit të Zhvillimit të Territorit në Drejtorinë e Përgjithshme të Planifikimit dhe Zhvillimit të Territorit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Kryerja e analizës së kostos për të gjitha mallrat dhe shërbimet që prokurohen nga Bashkia e Tiranës, sigurimi i mirëpërdorimit të fondeve publike dhe ulja e shpenzimeve proceduriale për procedurat e prokurimit të zhvilluara nga Bashkia e Tiranës, respektimi i standardeve ligjore e teknike të miratuara në mënyrë që të rritet efiçenca në realizimin e procedurave të prokurimit të zhvilluara nga Bashkia Tiranë;

Përshkrimi i punës: Kryen kontrolle të vazhdueshme në territor, mbi realizimin e punimeve që kryen në strukturat e pajisura me leje punimesh, në të gjitha fazat e ndërtimit, deri në pajisjen me leje përdorimi dhe kur verifikon shkelje të kushteve specifike, të vendosura për realizimin e zhvillimit dhe instrumenteve të planifikimit.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Fakultetit Ekonomik. • Të ketë jo më pak se 3 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë në një nga degët e Inxhinierisë • Perferohen kualifikimet Master • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3vite pune në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12102, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin përgjegjës në Sektorin e Infrastrukturës dhe Pajisjeve në Drejtorinë e Prokurimeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (ndryshuar) dhe urdhrit nr.Prot- 12092, dt. 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjës në Sektorin e Menaxhimit të Pastrimit të Qytetit, në Drejtorinë e Menaxhimit të Mbetjeve dhe të Ngurta, në Drejtorinë e Përgjithshme të Planifikimit dhe Menaxhimit të Shërbimeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Sigurimi i zhvillimit të procedurave të prokurimit për punët publike dhe investimet e lidhura me to, sigurimi i transparencës dhe jodiskriminimit gjatë zhvillimit të procedurave të prokurimit për punët publike dhe investimet e lidhura me to, rritja e eficencës dhe efikasitetit në procedurat e prokurimit për punët publike dhe investimet e lidhura me to, të realizuara nga Bashkia Tiranë duke siguruar një përdorim sa më të mirë të fondeve publike, konform Ligjit Nr. 9643, datë 20/11/2006, «Për Prokurimin Publik» (i ndryshuar) dhe VKM Nr.1, date 10.01.2007 “Për miratimin e rregullave të prokurimit publik” Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Fakultetit Ekonomik. • Të ketë jo më pak se 3 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe

Përshkrimi i punës: Sigurimi i një shërbimi cilësor në fushën e pastrimit, në përputhje me strategjitë dhe planin kombëtar për menaxhimin e mbetjeve. Propozon planifikimin vjetor dhe afatmesëm të investimeve, me qëllim arritjen e standardeve të parashikuara të këtij shërbimi jetik për qytetin dhe qytetarët. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë • Të ketë përvojë pune jo më pak se 2 vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.

Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literaturën specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

12.12.2013

21

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12098, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin përgjegjës në Sektorin e Politikave për Objektet në Bashkëpronësi në Drejtorinë e Politikave dhe Shërbimeve për objektet në Bashkëpronësi. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999, “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (ndryshuar) dhe urdhrit nr. Prot- 12097, dt.26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjës në Sektorin e Shërbimeve për objektet në bashkëpronësi, në Drejtorinë e Politikave dhe Shërbimeve për Objektet në Bashkëpronësi. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12, të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Përcaktimi/hartimi dhe propozimi për Këshillin Bashkiak i standarteve minimale (të domosdoshme për t’u respektuar nga bashkëpronësia), për ruajtjen e higjienës, shëndetit publik, mbrojtjes nga zjarri si dhe mirëmbajtjes fizike e mjediseve të brendshme, fasadave dhe mjediseve rrethuese që janë pjesë e aktit të bashkëpronësisë si dhe sjelljes qytetare në këto mjedise;

Përshkrimi i punës: Zhvillon procedurat e nevojshme ligjore administrative,në fushën e e ndërtimit dhe Urbanistikës të lidhura me administrimin e bashkëpronësisë.

Kërkesa të veçanta për kandidatin • Të ketë kryer arsimin e lartë. • Të ketë jo më pak se 3 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë • Preferohen kualifiimet Master • Të ketë përvojë pune jo më pak se 2vite pune në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literaturën specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12073, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin përgjegjës në Sektorin e Shërbimeve dhe Asistencës Teknike në Drejtorinë e Teknologjisë së Informacionit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12078, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin përgjegjës në Sektorin e Shërbimit Social në Drejtorinë e Menaxhimit të Strehimit dhe Shërbimit Social. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Organizon dhe kontrollon operimin e sistemeve informatike dhe procesin e shkëmbimit elektronik të të dhënave në të gjithë Bashkinë. Përgatit kërkesat teknike për sistemet e aparatit të Bashkisë së Tiranës dhe termat e referencës për të gjitha aplikimet e nevojshme për informatizimin e Bashkisë së Tiranës. Siguron konfigurim dhe instalim të specializuar për përdoruesit në domaine, mail, server, sistemet e tjerë elektronikë. Mbikëqyr qarkullimin e informacionit nëpërmjet sistemit të postës elektronike në nivel përdoruesi. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë ne degët Informatikë dhe Elektronikë • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Përshkrimi i punës: Të menaxhojë çështjet e strehimit dhe shërbimit social në qytetin e Tiranës, me anë të hartimit të politikave, por edhe analizimit të situatave problematike dhe ofrimit të zgjidhjeve, në interes të mirëqenies sociale të komunitetit të qytetit të Tiranës. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Fakultetit të Shkencave Sociale. • Të ketë jo më pak se 3 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


22 12.12.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12100, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin përgjegjës në Sektorin e Ujësjellës Kanalizimeve në drejtorinë e Projekteve dhe Rrjeteve Inxhinierike. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12068, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin përgjegjës në Zyrën e Ndihmës Juridike për Qytetarët.

Përshkrimi i punës: Zbatimi i politikave dhe strategjive që lidhen me rrjetet e ujësjellës-kanalizimeve si dhe administrimin sa më optimal të dokumentacionit teknik për rrjetet e mësipërme, bashkërendimi i punës me strukturat përkatëse për përshtatjen e planit rregullues të qytetit me Master Planin e hartuar për rrjetin e Ujësjellës-Kanalizimeve, vlerësimi dhe zgjidhja e situatave, në bazë të informacioneve që ka, nga subjekte të ndryshme në rrjetet e Ujësjellës-Kanalizime; Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Inxhinierisë. • Të ketë jo më pak se 3 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”. Përshkrimi i punës: Trajtimi dhe zgjidhja e ankesave dhe kërkesave të qytetarëve që paraqiten pranë Zyrës së Ndihmës Juridike për Qytetarët, pas qëndrimit zyrtar mbajtur nga Bashkia e Tiranës në lidhje me çështjet në fjalë (apo mosdhënia e qëndrimit zyrtar të Bashkisë brenda afatit të përcaktuar me ligj) Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë, në Fakultetin Juridik. • Të ketë jo më pak se 3 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12067, datë 26.11.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin përgjegjës në Zyrën e Mbrojtjes nga Diskriminimi.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (ndryshuar) dhe urdhrit nr. Prot- 12077, dt. 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjës Sektori në Sektorin e Financës, në Drejtorinë e Financave, në Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimeve Mbështetëse. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”. Përshkrimi i punës: Sigurimi i mbrojtjes efektive nga diskriminimi dhe nga çdo lloj formë sjelljeje që nxit diskriminimin, si dhe i së drejtës së çdo personi për barazi përpara ligjit dhe mbrojtje të barabartë nga ligji; barazi të shanseve dhe mundësive për të ushtruar të drejtat, për të gëzuar liritë dhe për të marrë pjesë në jetën publike të qytetit të Tiranës. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë. • Të ketë jo më pak se 3 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Përshkrimi i punës: Mirëadministrimi i vlerave financiare dhe materiale të aparatit të Bashkisë së Tiranës. Përgatit procedurën për ngritjen e komisioneve për kryerjen e inventarëve fizikë, sipas kërkesave të legjislacionit financiar në fuqi. Harton bilancin kontabël dhe pasqyrat financiare vjetore për aparatin e Bashkisë së Tiranës për çdo vit ushtrimor. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë në një ngadegët e Fakultetit Ekonomik • Perferohen kualifikimet Master • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vite pune në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literaturën specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


CMYK

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

12.12.2013

23

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 12065, datë 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin përgjegjës Sektori në Sektorin e Monitorimit në Drejtorinë e Planifikimit Strategjik.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000, “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.Prot- 12095, dt. 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjës Sektori, në Sektorin e Planeve Vendore në Drejtorinë e Kontrollit të Zhvillimit të Territorit, në Drejtorinë e Përgjithshme të Planifikimit dhe Zhvillimit të Territorit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”. Përshkrimi i punës: Ndjek dhe monitoron procesin e zbatimit të buxhetit të Bashkisë së Tiranës, duke siguruar përdorimin efektiv dhe efiçent të fondeve buxhetore dhe të ardhurat për të gjitha institucionet e vartësisë nën juridiksionin e Bashkisë. Kontrollon respektimin e fondeve të miratuara nga Këshilli Bashkiak gjatë procesit të zbatimit. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në shkenca ekonomike • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE –së • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja

Përshkrimi i punës: Lehtësimi i realizimit të objektivave politikë dhe interesave për zhvillim, nëpërmjet identifikimit të potencialeve dhe planifikimit të qëndrueshëm të territorit; implementimi, monitorimi dhe përditësimi i planit të përgjithshëm vendor dhe planeve te ndryshme sektoriale dhe ndërsektoriale; hartimi i termave të referencës për instrumentat e planifikimit, përcaktimi i linjave guidë për zbërthimin e mëtejshëm të instrumentave. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë në një nga degët e inxhinierisë • Preferohen kualifiimet Master • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literaturën specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (ndryshuar) dhe urdhrit nr.Prot- 12094, dt. 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjës Sektori, në Sektorin e Planeve të Detajuara Vendore, në Drejtorinë e Kontrollit të Zhvillimit të Territorit në Drejtorinë e Përgjithshme të Planifikimit dhe Zhvillimit të Territorit. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.Prot- 12079, dt. 26.11.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Procedurave të Burimeve Njerëzore, në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Shërbimeve, në Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimeve Mbështetëse. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Siguron cilësi në hartimin e planeve të detajuara vendore, nëpërmjet realizimit të një diskutimi dhe bashkërendimi me çdo autoritet të planifikimit dhe pale të interesuar, përpara fillimit dhe gjatë hartimit të Planit të Detajuar Vendor (më poshë PDV), dhënia e përgjigjeve ligjore dhe teknike si dhe përpunimi i propozimeve, lidhur me trajtimin e çështjeve të ndryshme me karakter profesional dhe teknik, sipas fushave që mbulon sektori.

Përshkrimi i punës: Zbatimi i politikave dhe strategjive për menaxhimin me efektivitet të burimeve njerëzore në Bashkinë e Tiranës, në zbatim të ligjit të Statusit të Nëpunësit Civil, Kodit të Punës, akteve ligjore dhe nënligjore në zbatim të tyre dhe vendimeve të Këshillit Bashkiak.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë në një nga deget e Inxhinierisë • Preferohen kualifikimet Master • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: Të ketë arsim të lartë në një nga degët e Shkencave Shoqërore • Preferohen kualifikimet Master • Të ketë përvojë pune jo më pak se 2 vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të gjuhëve të Bashkimit Europian • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup Paraqitja e dokumentave: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literaturën specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


CMYK

24 12.12.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

Mapo 12 dhjetor ok  

Gazeta Mapo, e përditshme, e pavarur, shqip, lajme, tirana, shqiptare,.

Mapo 12 dhjetor ok  

Gazeta Mapo, e përditshme, e pavarur, shqip, lajme, tirana, shqiptare,.

Advertisement