Page 1

Faqe 2

Afër / larg

A po i fut Shqipëria “hundët” në zgjedhjet e Kosovës? Vladimir Karaj

Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E hënë, 11 nëntor 2013. Numër 1060. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

në brendësi

Urdhri për institucionet Protestë për votën, Basha: Ndal edhe heshtjes për armët kimike Partia Demokratike proteston sot para Kryeministrisë për vjedhjen e votave në Korçë, por edhe kundër heshtjes së qeverisë për çështjen e armëve kimike të Sirisë. Paloka: Nuk është momenti më i mirë, por duhet t’i themi ndal blerjes së votës FAQE 4

Zbardhen dokumentet e arkivit të Vjenës për Ismail Qemalin Raporti i policisë së Triestes: Një pushtimi eventual serb me qëllim Durrësin, Qemal Beu momentalisht nuk do të mund t’i bënte kurrfarë rezistence... FAQE 13

Qeveria shkurton me 30 për qind administratën Ministri i Financave, Shkëlqim Cani urdhëron ministritë, agjencitë, por edhe institucionet e pavarura të shkurtojnë me 30 për qind fondin e pagave për vitin 2014. Administrata hyn në planin e kursimeve, ku priten shkurtime në personel dhe ndryshime në strukturat aktuale të dikastereve. Qeveria synon të kursejë gati 200 milionë euro, me një kosto “të dhimbshme” për punonjësit e administratës. Faqe 6

Ndarje e re për pagën e deputetit, anulohet vendimi i Topallit Armët kimike, Meta: Do marrim aq përgjegjësi sa na mbajnë supet

FAQE 3

op-ed / 10-11

Kuvendi ndryshon llogaritjen e rrogës së deputetëve, duke mos cenuar pagën fikse nga mungesat në komisione apo në seanca. Të zgjedhurit rrezikojnë vetëm shpërblimet ose dietat. Deputetëve të PD u ndalet pagesa për ditët e bojkotit të Kuvendit

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Politika e Sigurisë Kombëtare dhe konsensusi si garanci

koment Gjergj Lezhja

Për Lubonjën, Kadelin dhe kastravecët e medias...

koment Arben Vata

këtë qëllim administrata e Kuvendit ka përgatitur një projektvendim, i cili këto ditë pritet t’i kalojë për shqyrtim sekretariatit për Statusin e Deputetit dhe të enjten është parashikuar që të miratohet në seancë plenare. Megjithëse ende projektvendimi “Për mënyrën e trajtimit të deputetëve” nuk iu është vënë në dispozicion deputetëve... Faqe 5

Arben Frroku shkon me alibi para gjykatës, por mbetet në qeli I akuzuari për vrasjen e komisarit Dritan Lamaj pranon konfliktet me të, por mohon përfshirjen në vrasje. “Jam i pafajshëm, kam prova që tregojnë se nuk kam qenë në vendngjarje”. Gjyqtarja e lë në burg pa afat

Politika e sigurisë kombëtare nuk është një nocion, as dhe një...

Isha thuajse i bindur se pas komentit tim në gazetën Mapo me titull “Kadeli...

Jo vetëm ekzekutivi ka vendosur të zhbëjë vendimet e mazhorancës së mëparshme, por edhe Kuvendi i Shqipërisë. Veç anulimit të procedurave për ndërtimin e kompleksit të ri parlamentar te Piramida, Kuvendi i Shqipërisë ka vendosur që të zhbëjë dhe disa vendime që kanë të bëjnë me trajtimin e të zgjedhurve të popullit. Për

Dy ditë pas ekstradimit nga Greqia, biznesmeni Arben Frroku, i akuzuar nga prokuroria për vrasjen e komisarit të policisë Dritan Lamaj, është përballur me Gjykatën e Krimeve të Rënda, ku u njoh dhe me masën e sigurisë “arrest me burg”. Në një seancë të zhvilluar me dyer të mbyllura që zgjati rreth dy orë, biznesmeni Frroku ka mohuar lidhjen me vrasjen e komisar Lamajt... Faqe 6

projektet kërkimore

Përplasja e parë

Arian Gjonça i LSE: I lumtur që UET sponsorizon kërkimin shkencor FAQE 12

Me amerikanët, partnerë apo vasalë?

koment Reis Çiço

Një ditë të bukur, krejt papritur opinioni publik shqiptar u trondit nga lajmet e mediave...

The Economist / 11 Faqe 16 Tim Judah

Zgjedhjet në Kosovë, vetëm një shqetësim i vogël Burra me maska që futeshin me zhurmë në qendrat e votimit gjatë zgjedhjeve vendore në Kosovë më 3 nëntor, ishin imazhet që kapën interesin e medias ndërkombëtare. Por siç Petrit Selimi, zëvendësministri i Jashtëm i Kosovës thotë, ngjarjet në tri qendra votimi ‘nuk përbëjnë zgjedhjet, ato përbëjnë pamje të mira për televizionet”. Qendrat e votimit në qytetin e ndarë të Mitrovicës ishin të rëndësishme, por z. Selimi ka të drejtë. Në përgjithësi, zg jedhjet e Kosovës ishin të jashtëzakonshme pikërisht për atë se shkuan vaj dhe nuk patën incidente. Zgjedhjet e përgjithshme të Kosovës, mbajtur në vitin 2010, u njollosën nga akuzat për shkelje ‘të shkallës industriale’. Këtë herë askush nuk ka bërë ndonjë...


2

afër/larg

1

politikë/ Basha: Të ngrihemi

sot në protestë që të mos jetë vonë nesër

Faqe 4

Arben Frroku shkon me alibi para gjykatës, por mbetet në qeli

kronika/

Faqe 6

ekonomi/ Cani shkresë

institucioneve: Të shkurtohen 30 % e punonjësve Faqe 7

Mediat e Kosovës ndërkohë njoftuan se LDK po merrte masat për të ftuar në Kosovë ish-kryeministrin Sali Berisha, i njohur për reputacionin që Kosovë, dhe që do të shërbente këtë herë si kundrapeshë e lëvizjes së Thaçit.

“Kryeministri i Shqipërisë, z. Edi Rama, përmes postimit në rrjetin social Facebook zbuloi se mbledhja e përbashkët e dy qeverive Shqipëri-Kosovë do të mbahet më 16 nëntor në Prizren. Në Prizren, në këtë kohë po zhvillohen aktivitete para balotazhit ndërmjet kandidatit të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe atij të Partisë Demokratike të Kosovës. Në kontinuitet, vërehet se z. Thaçi ka nevojë të ndërhyjë në aktivitetin zgjedhor të Prizrenit me kryeministra të vendeve fqinje ose të vendeve të tjera”, ka shkruar Mustafa në Facebook.

A po i fut Shqipëria “hundët” në zgjedhjet e Kosovës? Vladimir Karaj

J

o pak njerëz e komentuan praninë e kryeministrit Turk Rexhep Taip Erdogan dhe atij të Shqipërisë Edi Rama, në krah të Hashim Thaçit në një tubim në Prizren, si ndërhyrje në fushatën elektorale që po zhvillohej para zgjedhjeve lokale në Kosovë, në favor të kandidatit të PDK-së. Gjasat janë që kjo të përsëritet. Kryeministri Edi Rama njoftoi në faqen e tij sociale se më 16 nëntor, që përkon disa ditë para balotazhit në disa komuna në Kosovë, do të jetë në Prizren për mbledhjen e përbashkët të qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës. E ndërsa mbledhja e përbashkët e qeverive ishte njoftuar që në fushatën elektorale në Shqipëri dhe përmendur disa herë, koha për të nuk duket më e gjetura. Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa tha se kjo ishte një ndërhyrje në favor të kryeministrit Thaçi dhe kandidatit të PDK-së në këtë komunë, ku LDK e PDK janë në balotazh. “Kryeministri i Shqipërisë, z. Edi Rama, përmes postimit në rrjetin social Facebook zbuloi se mbledhja e përbashkët e dy qeverive Shqipëri-Kosovë do të mbahet më 16 nëntor në Prizren. Në Prizren, në këtë kohë po zhvillohen aktivitete para balotazhit ndërmjet kandidatit të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe atij të Partisë Demokratike të Kosovës. Në kontinuitet, vërehet se z. Thaçi ka nevojë të ndërhyjë në aktivitetin zgjedhor të Prizrenit me kryeministra të vendeve fqinje ose të vendeve të tjera”, ka shkruar Mustafa në Facebook. Mediat e Kosovës ndërkohë njoftuan se LDK po merrte masat për të ftuar në Kosovë ish-kryeministrin Sali Berisha, i njohur për reputacionin që Kosovë, dhe që do të shërbente këtë herë si kundrapeshë e lëvizjes së Thaçit. Por më

herët lajmi ishte përhapur edhe në rrjetet zyrtare sociale të përfaqësuesve të Partisë Demokratike në Shqipëri. Edi Paloka, që kryeson grupin e PD-së në parlament, shkruante në faqen sociale se “mbledhja e përbashkët e Qeverisë së Tiranës dhe Prishtinës, e planifikuar të mbahet më 16 nëntor në Prizren, duket që nuk është e rastësishme. Kjo mund të thuhet sipas interpretimit që është duke iu bërë nga Lidhja Demokratike e Kosovës e të cilët tashmë kanë bërë planin për kundër-reagim duke e ftuar në Kosovë ish-kryeministrin Sali Berisha që të vizitojë Kosovën para mbajtjes së balotazhit”. Zyrtarisht Arben Gashi, një nga anëtarët e kryesisë së LDK-së e mohoi në njëfarë mënyre këtë fakt, duke theksuar për ‘Bota Sot’ se “nuk duhet të përzihet në zgjedhjet tona. As Edi Rama, as Sali Berisha e askush tjetër”. Gashi mbahet mend për votimin e tij në Tiranë në zgjedhjet e fundit (pasi i ka të dyja shtetësitë) dhe postimin në rrjetet sociale. Po a është kjo futje hundësh në politikën e vendit fqinj apo më shumë vijim i historisë së asaj që ka ndodhur deri tani mes dy vendeve?! Lidhjet preferenciale të politikanëve të Tiranës me ata të Prishtinës nuk janë gjë e re dhe madje ata jo më pak se një herë kanë shkëmbyer favore të ngjashme. Kështu, anëtarë të rëndësishëm e madje deputetë të LDK-së, nuk kanë munguar të shprehin simpatinë e tyre për ish-

Po a është kjo futje hundësh në politikën e vendit fqinj apo më shumë vijim i historisë së asaj që ka ndodhur deri tani mes dy vendeve?! Lidhjet preferenciale të politikanëve të Tiranës me ata të Prishtinës nuk janë gjë e re dhe madje ata jo më pak se një herë kanë shkëmbyer favore të ngjashme. Kështu, anëtarë të rëndësishëm e madje deputetë të LDK-së, nuk kanë munguar të shprehin simpatinë e tyre për ish-kryeministrin Berisha

Kjo sidoqoftë nuk duket se i ka ndryshuar preferencat dhe lidhjet e vjetra mes palëve. Kur njerëzit e LDK-së braktisën sallën në kohën e fjalimit të Ramës atje, në Tiranë veprimi i tyre pati goxha jehonë prej krerëve të Partisë Demokratike që e paraqitën Ramës si përçarës duke e fajësuar atë për largimin nga salla të deputetëve të Kosovës.

kryeministrin Berisha. Një pjesë e madhe e tyre braktisën kuvendin e Kosovës në momentin kur Edi Rama mbajti fjalimin si kryeministër i zgjedhur. Ndarja sidoqoftë fillon më herët, ndoshta që në vitet 90’. PDK që doli nga pjesë të ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, edhe për shkak të një qasje majtas të krerëve dhe themeluesve të saj, ka qenë gjithmonë më afër socialistëve ku edhe ka gjetur përkrahje. Ish kryeministri Berisha mbahet mend më shumë për qëndrimet jo në favor të UÇK-së edhe në momentet e para të saj apo në kohën e luftës së Kosovës, ndërsa ka qenë shumë më i afërt me themeluesin e LDK-së, Ibrahim Rugovën dhe duket se ka marrëdhënie të mira me një pjesë të të zgjedhurve të kësaj partie. Nga ana tjetër, gjatë kohës që ishte në qeveri si kryeministër, Berisha nuk pati probleme të krijonte marrëdhënie të ngushta me Hashim Thaçin që drejtonte në të njëjtën kohë Kosovën. Ky i fundit ka qenë i pranishëm në inaugurimin e tunelit Kalimash-Thirrë pjesë e Rrugës së Kombit pikërisht në ditët e fushatës elektorale të 2009-ës. Kjo sidoqoftë nuk duket se i ka ndryshuar preferencat dhe lidhjet e vjetra mes palëve. Kur njerëzit e LDK-së braktisën sallën në kohën e fjalimit të Ramës atje, në Tiranë veprimi i tyre pati goxha jehonë prej krerëve të Partisë Demokratike që e paraqitën Ramës si përçarës duke e fajësuar atë për largimin nga salla të deputetëve të Kosovës. Vizita e dytë e Ramës në Prizren, një prej komunave më të rëndësishme në Kosovë pas Prishtinës dhe mbajtja atje e mbledhjes së përbashkët të dy qeverive, duket se është vijim i kësaj marrëdhënie Shqipëri-Kosovë të ndarë mes krahësh politikë.


kryesore

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

11.11.2013

3

Armët kimike, Meta: Do marrim aq përgjegjësi sa mbajnë supet tona Në kulmin e debatit për shkatërrimin e armëve kimike siriane në Shqipëri, ambasadori amerikan konsultë me Kryeministrin, kryetarin e Kuvendit dhe ministren e Mbrojtjes Pas ceremonisë së djeshme në nderim të britanikëve të rënë në Shqipëri, ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu ishte me kryeministrin Edi Rama, kreun e Parlamentit, Ilir Meta dhe ministren e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, në një takim në hotel “Sheraton”. Ambasadori bisedoi me të tre për më shumë se një orë, në kulmin e debatit që shkaktoi kërkesa e amerikanëve për të sjellë në Shqipëri armët kimike të Sirisë. Pas takimit, Arvizu dhe Rama nuk pranuan t’u përgjigjen pyetjeve të gazetarëve Ndërsa kryetari i Kuvendit, Ilir Meta tha se Shqipëria duhet të marrë aq përgjegjësi sa i mbajnë dhe supet. Meta

Kryetari i Kuvendit njëherësh kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta konfirmoi se Shqipëria do të marrë përgjegjësinë që i takon

në procesin e shkatërrimit të armëve kimike të Sirisë, teksa është treguar i kujdesshëm për të siguruar opinionin publik se çdo vendim do të bëhet transparent. “Sa i takon çështjeve të kapaciteteve tona, unë i qëndroj deklarimit që kam bërë që, Shqipëria do të marrë gjithë ato përgjegjësi që mbajnë supet e saj, ndërsa kjo është një çështje tjetër. Më duhet t’ju them që Shqipëria ka marrë, do të marrë g jithë përgjegjësitë që ajo është në gjendje të mbajë dhe padyshim që gjithçka do të diskutohet dhe do të vendoset në një proces tepër transparent, nuk ka asnjë arsye për të paragjykuar këtë proces”, - u shpreh Meta.  Takimi i Arvizu me Ramën, Metën dhe Kodhelin vjen pak ditë pasi në mediat botërore e më pas në ato vendase u publikua lajmi se Shqipëria është përfshirë në listën

Fyle në Tiranë për nisjen e dialogut me BE Komisioneri për Zgjerimin, Stefan Fyle do të mbërrijë sot për një vizitë në Shqipëri. Gjatë kësaj vizite, Fyle pritet t’i propozojë qeverisë shqiptare nisjen e një dialogu të nivelit të lartë politik me Komisionin Europian, në funksion të përshpejtimit të arritjes së objektivave që Brukseli i ka vendosur Tiranës.  Komisioni i rekomandoi vendeve anëtare dhënien e statusit për Shqipërinë, si dhe përcaktoi 5 prioritete që duhen përmbushur në mënyrë që të hapen bisedimet për anëtarësim.  Dialogu konstruktiv politik dhe konsensusi për reformat që lidhen me integrimin konsiderohet nga Brukseli si një element kyç në rrugën drejt Bashkimit Europian.  Gjatë vizitës së eurokomisionerit janë parashikuar takime me kreun e shtetit, Bujar Nishani, kryeministrin Edi Rama, ministren e Integrimit, Klajda Gjosha, kreun e Kuvendit, Ilir Meta, ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati, si dhe me kreun e opozitës, Lulzim Basha  Ai do të marrë pjesë gjithashtu në një takim me studentë, si dhe në ceremoninë e diplomimit të organizuar nga Akademia Rajonale për Demokraci.  Kjo është vizita e tretë brenda këtij vitit e komisionerit në Shqipëri dhe e para që prej ardhjes në pushtet të qeverisë së re.

e vendeve ku mund të realizohet shkatërrimi i armëve kimike të Protesta zgjeron spektrin Sirisë. Një ditë më parë Arvizu ishte në takim me kreun e demokratëve, Lulzim Basha. Pas deklaratës së kryediplomatit Bushati se autoritetet shqiptare janë kontaktuar nga SHBA për të shqyrtuar mundësinë e shkatërrimit të arIlir Meta: mëve kimike të Sirisë në territorin “Sa i takon çështjeve shqiptar, ambientalistë dhe përfaqëtë shoqërisë civile kanë nisur të kapaciteteve tona, sues protestat. Sipas tyre, Kushtetuta e unë i qëndroj vendit e pengon një gjë të tillë, ndërkohë që theksojnë se ky lloj opdeklarimit që kam eracioni mund të jetë me pasoja bërë që, Shqipëria do shumë të rënda për mjedisin. Sipas ambientalistëve, është e turptë marrë gjithë ato shme që vendi të kthehet në një kosh ndërsa kanë kujtuar se përgjegjësi që mbajnë plehrash, vetëm pak javë më parë një ndër venKreu i demokratëve, Lulzim Basupet e saj" dimet e para të qeverisë ishte pikërsha u shpreh dje se “heshtja e qeisht ndalimi i importit të mbetjeve.  verisë për armët kimike është arrogancë dhe arbitraritet”. Në një postim në Facebook dje pasdite, kreu i PD pasi kishte bërë një dalje për protestën e pasdites në lidhje me blerjen e votës në Korçë, theksoi se “ vetëm vota e lirë garanton transparencën dhe llogaridhënien e pushtetit. Pa votë të lirë nuk ka as transparSausan Ghosheh, e dërguara në Siri e misionit Shqipëria do të jetë një nga vendet ku do të encë, as llogaridhënie. Pa votë të të Kombeve të Bashkuara dhe Organizatës kryhet ky proces, Sausan Ghosheh ka lirë ka vetëm arbitraritet dhe arkundër Përdorimit të Armëve Kimike, në një deklaruar: “Unë nuk di të them asgjë, pasi rogancë. Heshtja e qeverisë për intervistë telefonike për “Top Channel” nga nuk mund të ketë asnjë plan përfundimtar pa armët kimike është arrogancë, Damasku, ka pohuar se procesi i mbledhjes së vendimin e Këshillit Ekzekutiv të Organizaështë arbitraritet. Qeveria hesht armëve kimike është duke shkuar sipas planit tës për Ndalimin e Armëve Kimike, që do të dhe refuzon të bëjë transpartë hartuar. Ghosheh shtoi se më datë 15 nëntor mbahet më datë 15 nëntor, kështu që është encën sepse nuk i trembet gjypritet të mblidhet Këshilli Ekzekutiv i Organi- ende herët të themi diçka për Shqipërinë, apo kimit të drejtë të popullit. Nuk i zatës për Ndalimin e Armëve Kimike, për të edhe për çdo shtet tjetër. Është Organizata, trembet gjykimit tuaj sepse menvendosur lidhur me procedurat e shkatërrimit që është përgjegjëse për këtë proces, dhe asdon se kur të vijë dita e gjykimit dhe vendin. “Procesi është duke shkuar sipas një vendim nuk mund të merret pa miratimin me votë, mund ta blejë atë me planit dhe ne, aktualisht, jemi në pritje të e saj, pasi është kjo organizatë, ajo e cila për2-mijëleksha. Prandaj është jembledhjes së Këshillit Ekzekutiv të Organi- cakton gjithçka lidhur me sigurinë e armëve tike që të ngrihemi të gjithë bashzatës për Ndalimin e Armëve Kimike, që do kimike dhe harton planin përfundimtar”, tha kë e t’i themi ndal arbitraritetit të mbahet më datë 15 nëntor, ku do të disku- Sausan Ghosheh. Më tej, e dërguara e misiondhe arrogancës. Ndal heshtjes tohet dhe miratohet dhe plani i shkatërrimit it të Kombeve të Bashkuara dhe Organizatës për armët kimike. Ndal mosllogtë këtyre armëve kimike. Në të njëjtën kohë, për Ndalimin e Armëve Kimike ka deklaruar aridhënies! Ndal papërgjegjshne jemi duke kryer dhe verifikimet tona lid- se këto organizata janë të gatshme të ndihmomërisë! Për të drejtat tona hur me gjendjen e armëve kimike”, tha Sau- jnë vendet, që do marrin përsipër procesin e themelore. Për të drejtën e votës san Ghosheh, përfaqësuese e misionit të UN- demontimit me ekspertët e tyre dhe mjetet e së lirë. Për dinjitetin tonë” . OPCW në Siri. E pyetur lidhur me zërat se nevojshme.

E dërguara e OKB: Vendimi për armët kimike, më 15 nëntor

Basha: Të ndalim heshtjen e qeverisë për armët kimike


4

Politikë

Basha: Të ngrihemi sot në protestë që të mos jetë vonë nesër Opozita proteston sot para Kryeministrisë, Basha: “... Është jetike që të ngrihemi të gjithë bashkë e t’i themi ndal arbitraritetit dhe arrogancës. Ndal heshtjes për armët kimike. Ndal mosllogaridhënies. Ndal papërgjegjshmërisë”, TIRANË Sot në orën 14:00, Partia Demokratike dhe aleatët e saj kanë thirrur një protestë popullore përpara Kryeministrisë për të denoncuar fenomenin e blerjes së votës, nisur nga pamjet filmike që përcolli pak ditë më parë emisioni investigativ “Fiks Fare” për zgjedhjet në Korçë. I shoqëruar nga një grup të rinjsh, kryetari i opozitës, Lulzim Basha deklaroi dje në një kon-

ferencë për shtyp se blerja e votës është këmbanë alarmi. “Kjo është një kambanë alarmi për demokracinë shqiptare, që ka nisur të bjerë që në zgjedhjet politike të 23 qershorit, e që sot po shungullon në veshët dhe në ndërgjegjen demokratike-atdhetare të çdo shqiptari. Nuk ka gjëmë më të madhe se sa marrja peng me rrjetën e parave të pista e pasurisë më të madhe që ka individi dhe populli në demokraci: Votën e lirë! Është poshtërim i mbarë popullit shqiptar që ka ëndërruar në dekada votën e lirë, që ka përqafuar dhe provuar në demokraci magjinë e votës së lirë, që ka kuptuar se vota e lirë ndan dy botë - atë të zgjedhës dhe atë të lirisë”,- tha ai. Për pasojë, kryetari i PD-së paralajmëroi se është koha për t’i thënë ndal këtij fenomeni. “Partia Demokratike dhe opozita e refuzojnë me neveri këtë akt të

shëmtuar këtë projekt anti-demokratik dhe anti-europian. Është koha për t’i bërë ne, paralajmërimin tonë të vendosur dyshes Rama-Meta që na ka paralajmëruar se e ka në gjak dhe në projekt blerjen e votës. Të mblidhemi kundër paligjshmërisë dhe arbitraritetit, para se paligjshmëria dhe arbitrariteti ta çojnë vendin në greminë. Ndaj thirrja jonë sot është: Të ngrihemi të shpëtojmë votën e lirë! Të ngrihemi të ndalojmë blerjen e votës, para se blerja e votës të ndalojë demokracinë. Të ngrihemi të tregojmë dinjitetin tonë dhe individual dhe si popull i lirë… Të ngrihemi nesër në protestë që mos jemi të vonuar pasnesër!”, - tha ai. Ndërkohë dje, në faqen e tij në Facebook, Basha ka bërë thirrje që sot të protestohet edhe për heshtjen e qeverisë ndaj qëndrimit për shkatërrimin e armëve kimike të Sirisë.

Paloka: S’është momenti më i mirë, por duhet t’i themi ndal blerjes së votës TIRANË Kryetari i Grupit parlamentar të PD-së, Edi Paloka pranon se protesta që do të zhvillohet sot nuk është momenti më i mirë, duke sqaruar edhe arsyet në një intervistë për gazetën “Mapo”. Ai thekson gjithashtu se nuk do të ketë shtrirje të protestave sa kohë që po diskutohet edhe marrja e statusit të vendit kandidat, ndërsa shton se qytetarët shqiptarë duhet të kuptojnë se akt më të rëndë se blerja e votës nuk mund të ketë. Z. Paloka, sot keni paralajmëruar zhvillimin e një proteste para Kryeministrisë. A mendoni se është e parakohshme kjo lëvizje, në një kohë kur nuk janë mbushur dy muaj nga ndërrimi i pushtetit? Absolutisht ngjarja për të cilën po bëhet protesta, është më e rënda. Është ngjarja më e rëndë që mund t’i ndodhë demokracisë në Shqipëri. Është evidentuar dhe është konfirmuar qartazi se në Shqipëri kjo mazhorancë vjedh votat e qytetarëve shqiptare. I ka blerë ato më 23 qershor dhe e ka ngritur në sistem blerjen e votave të qytetarëve shqiptarë. Asgjë më të rëndë se kjo për demokracinë shqiptare nuk ka. Vërtet momenti nëse ju flisni për një moment, mund të mos jetë më i përshtatshmi sepse kemi të bëjmë me një periudhë kur kjo mazhorance sapo ka ardhur në pushtet, por nuk do të thotë aspak, që kjo të justifikojë akte të tilla, për më tepër akte të përsëritura. Është një mazhorancë që ka ardhur në pushtet me dhunë, me vota të blera dhe që mendon se mund të qeverisë më të njëjtat forma dhe jo vetëm kaq, por mund të vazhdojë të marrë edhe zgjedhje të tjera që vijnë pas kësaj me të njëjtën mënyrë. Ky do të ishte fundi i demokracisë në Shqipëri dhe sigurisht që ne nuk mund ta lejojmë këtë gjë. Ka organe që e hetojnë këtë çështje dhe pikërisht për këtë arsye ju i jeni drejtuar Prokurorisë, ndërkohë që për një hetim më gjithëpërfshirës, në nivel parlamentar keni kërkuar ngritjen e një komisioni hetimor. Në fakt, çfarë zgjidh në këtë kohë protesta, duke pasur parasysh se ajo përkon edhe me vizitën e z.Fyle në Tiranë? Nuk ka ngjarje më të rëndë se ajo që ka ndodhur. Nuk ka rëndësi se kur bëhet protesta çfarë dite, çfarë

ndjek drejtësia apo komisionet hetimore. Gjithkush ka detyrën e vet. Por qytetarët shqiptarë duhet ta kuptojnë se nuk ka gjendje më të rëndë alarmi sesa kjo. Nuk është herët. Është vonë që t’i biem këmbanave të alarmit sepse ky vend nëse vazhdohet kështu, të jeni të bindur se do të shkohet drejt një diktature si ajo e Enver Hoxhës A është kjo një protestë e parë me vijim, apo do të jetë thjesht një protestë simbolike në funksion të sensibilizimit të fenomenit? Kjo është një protestë që do të zhvillohet të hënën, ndërkohë që ne gjendemi edhe përballë ngjarjeve të tjera të rëndësishme të Shqipërisë dhe sigurisht këto që po ndodhin e dëmtojnë. Është marrja e statusit të vendit kandidat. Ne sot gjendemi përpara një fakti të kryer, para një fakti publik të blerjes së votave, ndërkohë që PS-ja për muaj të tërë kur Shqipëria ndodhej përpara momenteve të rëndësishme për integrimin, sajonte lloj-lloj protestash e grevash vetëm që ta pengonte këtë proces. Prandaj ne, duke pasur parasysh edhe këtë fakt, nuk kemi ndërmend që të shtrijmë protesta në një kohë të tillë që të mund të dëmtojnë statusin e vendit kandidat. Përkundrazi, kemi kërkuar si grup parlamentar që Parlamenti të bëjë një mocion dhe të miratojë një rezo-

Pavarësisht momentit, pavarësisht situatës, ta pranojmë jo shumë të favorshme në këto momente për ne, jo për fajin tonë, por sepse një pjesë e madhe e qytetarëve, pjesa e administratës publike ndodhet sot në terror nga qeveria...

lutë, ku i bëhet thirrje BE-së që të miratojë statusin e vendit kandidat për Shqipërinë. Është një hap që ne kemi hedhur përpara asaj që ndodhi në Korçë, megjithatë ne i qëndrojmë. E përsëris edhe njëherë, duhet që shqiptarët të kuptojnë se akt më të rëndë se ky fenomen që rrezikon demokracinë në Shqipëri nuk mund të ketë. Ju jeni kryetar i Grupit parlamentar demokrat. A ka një qëndrim unik të deputetëve për këtë çështje, apo ka edhe skepticizëm deri edhe zëra kundër për protestën që do të mbahet sot? Të gjithë kemi rënë dakord që protesta duhet të zhvillohet. Pavarësisht momentit, pavarësisht situatës, ta pranojmë jo shumë të favorshme në këto momente për ne, jo për fajin tonë, por sepse një pjesë e madhe e qytetarëve, pjesa e administratës publike ndodhet sot në terror nga qeveria, e cila i kërcënon ashtu siç bëri edhe në Korçë se, nëse do t’i bashkohet PDsë qoftë edhe formalisht do të dalin nga puna. Janë nën terrorin e prishjes së pronave të tyre, prishjes së shtëpive të tyre, pra nuk mund të thuhet që është momenti më i mire, por është gjithmonë moment i mirë për t’i thënë ndal rrezikut të shkatërrimit të demokracisë në Shqipëri. Intervistoi: N.Perndoj

në Facebook

Deputetët e PD: Të protestojmë për votën e lirë TIRANË “Të protestojmë të gjithë

për votën e lirë!”. Ky ishte mesazhi që kanë përcjellë dje shumica e deputetëve demokratë, jo vetëm gjatë takimeve me strukturat, por edhe në faqet e tyre në Facebook. Një postim për protestën e sotme, bëri edhe ish-kryeministri Sali Berisha. “Të hënën nis protesta mbarë popullore kundër regjimit kleptokratik të Edi Ramës, poshtërimit që ai, me aktin e rëndë kriminal të blerjes së votave i bëri jo vetëm Korçës por edhe Shqipërisë dhe shqiptarëve, lirisë dhe dinjitetit të tyre. Pjesëmarrja në këtë protestë është përgjegjësi dhe detyrim madhor i çdo qytetari shqiptar, i cili pavarësisht nga bindjet partiake beson tek vota e lirë si vlerë themelore, pa të cilën liria dhe demokracia nuk ekzistojnë. Protesta për votën e lirë e thirrur nga Partia Demokratike është protestë për lirinë, dinjitetin dhe të ardhmen tone europiane”, - shkruan Berisha në Facebook.


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

11.11.2013

5

Për shkak të bojkotit dyjavor që i bënë komisioneve dhe seancave deputetëve të djathtë, u është mbajtur një pjesë e pagës së muajit tetor statusi i nënpunësit

Akti Normativ, mazhoranca rrëzon sot dekretin e Nishanit Mazhoranca qeverisëse pritet të rrëzojë sot dekretin e Presidentit të Republikës për sa i përket ligjit “Për Statusin e Nëpunësit Civil”. Të majtët kanë vendosur që të mos e miratojnë dekretin e kreut të shtetit, me anë të të cilit ai kthente mbrapsht për rishqyrtim Aktin normativ nëpërmjet të cilit u bë shtyrja e hyrjes në fuqi e ligjit të ri për nëpunësin civil, i miratuar në muajin maj me konsensusin e të dyja palëve. Dhe hapi i parë në këtë drejtim pritet të merret sot në komisionin e Ligjeve, ku do të diskutohet dekreti i Presidentit Nishani. Burime nga mazhoranca kanë bërë të ditur se dekreti në fjalë do të rrëzohet nga komisioni i Ligjeve, i cili pritet t’i propozojë gjithashtu seancës plenare që të mbajë të njëjtin qëndrim. Të njëjtat burime kanë bërë të ditur se deputetët e majtë do t’i përmbahen të njëjtave argumente mbi nevojën e tij për t’i dhënë kohë qeverisë për të nxjerrë aktet nënligjore për ta bërë ligjin bazë të zbat-

ueshëm. Dekreti natyrshëm pritet të hapë dhe një herë debatin me opozitën e përfaqësuar në Komision, pasi ajo vazhdon të jetë e bindur se Akti normativ është antikushtetues. Qëndrimin e pritshëm të mazhorancës sot në komision e ka paralajmëruar dje edhe vetë kreu i Kuvendit, Ilir Meta, i cili duke folur për mediat vizive ka deklaruar se vendimin do ta marrë Kuvendi, por se “do të procedohet në mënyrë konstruktive, parimore dhe transparente”. Gjithsesi ai nuk ka dashur ta shohë dekretin e shtetit si një kundërvënie ndaj mazhorancës, por si një mendim ndryshe të tij. “E para, çdo institucion ka përgjegjësitë e tij; së dyti, ndarja e pikëpamjeve nuk do të thotë se ka diçka që nuk shkon. Demokracia prandaj është e bukur, se jo të gjithë mendojnë njësoj”, - u shpreh Meta, duke lënë të kuptohet që edhe vetë kreu i shtetit të mos e marrë vendimin e mazhorancës për rrëzim të dekretit si një kundërvënie ndaj tij, por si një mendim ndryshe.

Paga e deputetit, anulohet vendimi i Topallit, ja ndarja e re

Hiqen ndalesat e pagës për shkak të mungesave në Komisione. Sipas vendimit të ri deputeti ka një rrogë fikse dhe për çdo pjesëmarrje në seancë apo komision ai merr një bonus të caktuar si dietë Jo vetëm ekzekutivi ka vendosur të zhbëjë vendimet e mazhorancës së mëparshme, por edhe Kuvendi i Shqipërisë. Veç anulimit të procedurave për ndërtimin e kompleksit të ri parlamentar te Piramida, Kuvendi i Shqipërisë ka vendosur që të zhbëjë dhe disa vendime që kanë të bëjnë me trajtimin e të zgjedhurve të popullit. Për këtë qëllim administrata e Kuvendit ka përgatitur një projektvendim, i cili këto ditë pritet t’i kalojë për shqyrtim sekretariatit për Statusin e Deputetit dhe të enjten është parashikuar që të miratohet në seancë plenare. Megjithëse ende projektvendimi “Për mënyrën e trajtimit të deputetëve” nuk iu është vënë në dispozicion deputetëve, mësohet se ai mes të tjerave parashikon të zhbëjë dhe një vendim të marrë nga ish-mazhoranca e djathtë gjatë legjislaturës së shkuar, gjatë kohës që opozita e majtë e asaj kohe bojkotonte Kuvendin. I ardhur si një masë për të penalizuar nga ana financiare deputetët e majtë për mospjesëmarrjen në ak-

tivitetin parlamentar, ai vendim bëri strukturimin ose ndarjen e pagës së deputetit sipas tri aktiviteteve që kryen i zgjedhuri i popullit, pra pjesëmarrja në seancë, ajo në komisione dhe puna në zonën e tij elektorale. Vendimi që do të ndryshohet dhe që është ende në fuqi, parashikon në mënyrë më koncize që 40% e pagës së deputetit varet nga pjesëmarrja në seancat plenare, 50% nga pjesëmarrja në mbledhjet e komisioneve të përhershme dhe 10% për punën në zonë. Pra sipas këtij vendimi, paga e deputetit sipas çdo komponenti pjesëtohej me mbledhjet që ai zhvillonte në një muaj dhe për çdo mungesë i mbahej dhe pjesa përkatëse e pagës. Kjo bëri që deputeti të mos kishte një rrogë fikse, pasi si pjesa që i jepet për pjesëmarrjen në seancë dhe ajo në komisione ishte e lëvizshme, për shkak se ishte në varësi të pjesëmarrjes. E vetmja pjesë fikse ishte 10 përqindëshi që ai merrte për punën në zonë. Pikërisht këtë vendim Kuvendi

Vendimi që do të ndryshohet, parashikon që 40% e pagës së deputetit varet nga pjesëmarrja në seancat plenare, dhe 50% nga pjesëmarrja në komisione

ka vendosur ta ndryshojë dhe të lërë në fuqi vendimin e mëparshëm, ku deputeti ka një rrogë fikse dhe për çdo pjesëmarrje në seancë apo komision ai merr një bonus të caktuar si dietë. Pra sipas kësaj mënyre përllogaritjeje, deputeti do të ketë një pagë fikse, e cila nuk do t’i preket dhe në rast mungesash, si në komisione ashtu dhe në seancë, atij do t’i mbahet vetëm shpërblimi apo dieta. Deputetëve të djathtë u mbahet paga Po i bëre gropën tjetrit, do biesh vetë brenda’. Është një shprehje popullore, por që i shkon për shtat asaj që i ka ndodhur deputetëve të djathtë me vendimin e vitit 2010, nëpërmjet të cilit, të zgjedhurit të popullit i mbahet një pjesë e pagës për çdo mungesë në komisione dhe në seancë. Kështu, atë që iu desh ta vuanin deputetët e majtë për gati 6

muaj resht në vitin e parë të legjislaturës së shkuar, tashmë po e vuajnë vetë deputetët e majtë. Mësohet se për shkak të bojkotit disajavor që i bënë jetës parlamentare në komisione dhe në seancë, atyre u është mbajtur një pjesë e pagës së muajit tetor që është marrë në fillim të këtij muaji. Burime nga e djathta kanë bërë të ditur se në llogaritë e tyre bankare nuk ka kaluar paga e plotë që një deputet duhet të marrë me ligj. Sipas të njëjtave burime bëhet e ditur se paga ka qenë shumë e kufizuar, për shkak se Kuvendi i ka mbajtur atyre një pjesë të mirë të pagës, dhe kjo për të gjitha mungesat që ata bënë si në mbledhjet e komisioneve ashtu edhe në seancat plenare gjatë kohës që protestonin për Aktin Normativ, me anë të të cilit u bë shtyrja e hyrjes në fuqi e ligjit “Për Statusin e Nëpunësit Civil”.

www.otofon.al

Isa Mustafa: Rama të respektojë fushatën zgjedhore në Kosovë Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se kryeministri Hashim Thaçi po vazhdon të bëjë fushatën zgjedhore në Prizren, duke sjellë kryeministrat e vendeve fqinje. Këtë deklaratë Mustafa e ka bërë përmes rrjetit social ‘Facebook’.“Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, përmes postimit në rrjetin social “Facebook” zbuloi se mbledhja e përbashkët e dy qeverive Shqipëri Kosovë do të mbahet më 16 nëntor në Prizren. Në Prizren, në këtë kohë po zhvillohen aktivitete para balotazhit ndërmjet kandidatit të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe atij të Partisë Demokratike të Kosovës. Në kontinuitet, vërehet se Thaçi ka nevojë të ndërhyj në aktivitetin zgjedhor të Prizrenit me kryeministra të vendeve

fqinje ose të vendeve të tjera”, ka shkruar Mustafa në Facebook, sipas Bota Sot. Mustafa ka shkruar po ashtu se kryeministri Thaçi gjatë aktivitetit parazgjedhor ka organizuar tubim me kryeministrin e Shqipërisë dhe atë të Turqisë, e më pas në ndihmë i erdhi edhe kryeministri serb. “Gjatë aktivitetit parazgjedhor, Thaçi organizoi një tubim të madh në Prizren me kryeministrin e Shqipërisë dhe atë të Turqisë. Ndërkaq, në ndihmë i erdhi edhe Kryeministri i Serbisë me vizitën e tij serbëve të Kosovës. Por, nëse Thaçi ka nevojë që nëpërmjet ndërhyrjeve të tilla t’i krijoj avantazhe partisë së tij dhe kandidatit të tij për Kryetar të Komunës së Prizrenit, konsideroj se këtë nevojë nuk e ka Rama”, shkruan më tutje ai.

KLINIKA TIRANE Rr. Qemal Stafa Nr. 51 Tel: +355 4 2234242 Mob: +355 662053170 Mail: info@otofon.al

KLINIKA DURRES Rr. Aleksander Goga. Tel: +355 52 230447 Mob: +355 662053164 Mail: info@otofon.al

PROBLEME ME DEGJIMIN? BEJ KONTROLLIN FALAS PRANE KLINIKES TONE


6

fokus

ditari

ngjarje e ditës Elbasan, tritol makinës së kreut të FRESSH Makina e kreut të FRESSH-it të Elbasanit, Vangjel Ranxa ka shpërthyer si pasojë e vendosjes së një sasie lënde plasëse. Në bazë të hetimeve paraprake të policisë, mësohet se makinës me targa angleze MK57MKU , në pronësi të kreut të FRESSH-it, Vangjel Ranxa i është vënë një sasi tritoli në pjesën e përparme, duke i shkaktuar disa dëmtime. Sipas burimeve të policisë, ng-

jarja ka ndodhur rreth orës 19:00 të pasdites së djeshme, në një nga rrugicat e lagjes ku banon Ranxa në Elbasan. Fatmirësisht, kreu i FRESSH kishte pak kohë që e kishte parkuar makinën dhe ishte larguar që aty. Konfirmohet se nga shpërthimi nuk ka persona të lënduar, ndërkohë që policia e cila ndodhet në vendngjarje po heton rrethanat dhe motivet e shpërthimit. Pas he-

timeve të kryera në vendin e ngjarjes, policia ka thërritur për deklarim të zotin e makinës. Kryetari i FRESSH për Elbasanin është marrë në pyetje pasditen e djeshme, i pyetur nëse ka pasur ndonjë konflikt apo kërcënim gjatë kohëve të fundit. Megjithatë, deri në orët e vona të mbrëmjes së djeshme, atentati me eksploziv mbetet ende i pazbardhur nga policia e Elbasanit.

Arben Frroku shkon me alibi para gjykatës, por mbetet në qeli I akuzuari për vrasjen e komisarit Dritan Lamaj pranon konfliktet me të, por mohon përfshirjen në vrasje. “Jam i pafajshëm, kam prova që tregojnë se nuk kam qenë në vendngjarje”. Gjyqtarja e lë në burg pa afat Leonard Bakillari Tiranë Dy ditë pas ekstradimit nga Greq-

ia, biznesmeni Arben Frroku, i akuzuar nga prokuroria për vrasjen e komisarit të policisë Dritan Lamaj, është përballur me Gjykatën e Krimeve të Rënda, ku u njoh dhe me masën e sigurisë “arrest me burg”. Në një seancë të zhvilluar me dyer të mbyllura që zgjati rreth dy orë, biznesmeni Frroku ka mohuar lidhjen me vrasjen e komisar Lamajt, ngjarje e ndodhur në shkurt të këtij viti në Tiranë. Arben Frroku i tha gjykatëses Etleva Deda se është i pafajshëm, madje duke paraqitur edhe alibinë se në momentet kur ka ndodhur vrasja, ai ka qenë duke udhëtuar në drejtim të Greqisë. Për rreth dy orë, biznesmeni dhe avokati i tij mbrojtës kanë tentuar të bindin gjykatën që të heqë masën e sigurisë “arrest me burg”, e cila është vendosur ndaj të dyshuarit më 25 shkurt të këtij viti. Avokati Tonin Prendi mësohet se ka kërkuar një masë më të butë sigurimi për klientin e tij, duke u nisur edhe nga pozita shoqërore e të dyshuarit. Por gjykata e ka rrëzuar këtë kërkesë, duke i komunikuar Arben Frrokut masën e sigurisë “arrest me burg” si i dyshuar për veprën penale të vrasjes për shkak të cilësive të veçanta të shtetasit Dritan Lamaj, oficer i Policisë

së Shtetit. Frroku dhe avokati i tij kanë pretenduar se në momentin e krimit, ai ka qenë duke udhëtuar me automjetin e tij tip “Benz” në drejtim të Greqisë. Ky fakt, sipas Frrokut dhe avokatit të tij, provohet nga gjurmët e antenave celulare që ka lënë telefoni i tij në momentet e vrasjes, pamjet filmike të marra nga kamerat e sigurisë së një pike karburanti në dalje të qytetit të Elbasanit, si dhe nga dëshmitë e familjarëve të tij. I dyshuari për vrasje pranoi në gjykatë konfliktin që kishte patur me komisarin Dritan Lamaj gjatë kohës kur ai drejtonte Komisariatin nr.6 në Tiranë, aty ku Frroku ka edhe disa biznese, por ka mohuar kategorikisht përfshirjen e tij në vrasje. Por pavarësisht alibisë së biznesmenit, gjykatësja Etleva Deda i komunikoi Arben Frrokut masën e sigurisë “arrest me burg”, si i dyshuar për vrasjen e komisarit Dritan Lamaj. Ky vendim është mbështetur në provat e prokurorisë, e cila ka argumentuar se biznesmeni Frroku është i implikuar në vrasjen e komisarit Dritan Lamaj. Mësohet se prokurori Eneid Nakuçi i tha gjykatës se përgjimet e telefonit celular të Frrokut menjëherë pas vrasjes, tregojnë se i dyshuari ka komunikuar me një të afërmin e tij në Greqi, të cilit i ka kërkuar

Sipas Frrokut dhe avokatit të tij, provohet nga gjurmët e antenave celulare që ka lënë telefoni i tij në momentet e vrasjes, pamjet filmike të marra nga kamerat e sigurisë së një pike karburanti në dalje të qytetit të Elbasanit, si dhe nga dëshmitë e familjarëve të tij.

të festojnë për një punë të mbyllur me sukses. Po ashtu, sipas prokurorit nuk është e qartë as arsyeja përse Frrokut i është dashur të udhëtojë drejt Greqisë pasditen e 24 shkurtit, në të njëjtën kohë kur në Tiranë u vra komisari i policisë, me të cilin biznesmeni kishte patur konflikte të mëparshme. Pas vendimit të gjykatës, avokati mbrojtës i Frrokut do t’i drejtohet Gjykatës së Apelit për të kërkuar lirimin e klientit të tij me argumentin se nuk ka prova që e implikojnë atë në vrasjen e 24 shkurtit në Tiranë. Arben Frroku, biznesmeni i akuzuar nga prokuroria si autor i vrasjes së oficerit madhor të policisë shqiptare Dritan Lamaj, u ekstradua të premten nga Greqia, aty ku qëndronte

Pezullohen 2 policë, s’morën denoncimin për grabitjen Pronari i një lokali në Krujë u sorollat prej 3 ditësh për të kallëzuar vjedhjen e pronës, por askush nuk nisi hetimet. Pezullohen polici dhe shefi i zonës Dy punonjës të Komisariatit të Policisë së Krujës u pezulluan dje nga detyra, për shkak se nuk kanë marrë kallëzimin e një qytetari dhe e kanë sorollatur atë. Ministria e Brendshme bën me dije se shtetasi Gëzim Rama, lindur në Krujë dhe banues në Tiranë, është paraqitur pranë Komisariatit të Krujës në datë 08.11.2013, për të depozituar një kallëzim lidhur me vjedhjen e banesës së tij, ngjarje e ndodhur një ditë më parë, në datë 07.11.2013, por me gjithë përpjekjet e tij ai nuk ka arritur ta bëjë këtë denoncim ed-

he për 2 ditët në vazhdim, duke u zvarritur në mënyrë të paligjshme nga ana e dy punonjësve të policisë së këtij komisariati. Sipas njoftimit për shtyp, bëhet e ditur se nga verifikimet e bëra prej drejtuesve të komisariatit rezultoi se përgjegjës për zvarritjen e marrjes së denoncimit të këtij qytetari janë specialisti i Policisë së Zonës dhe Shefi i Seksionit për Krimet e Hapura pranë këtij komisariati. Nisur nga këto verifikime, Drejtoria e Policisë së Qarkut Durrës vendosi pezullimin e këtyre punonjësve nga detyra dhe paralelisht nisjen ndaj tyre të ecurisë disiplinore, që i ka kaluar për kompetencë Drejtorisë së Standardeve Profesionale në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit. Ndërkohë që lidhur me vjedhjen e banesës së shtetasit Gëzim Rama, në lagjen nr.1 në Krujë ka nisur menjëherë puna për dokumentimin e saj. Nga hetimet e policisë u arrit të identifiko-

hen dhe të ndalohen autorët e dyshuar, Taulant Këllishta dhe Shpëtim Xhaferri. Pas kontrollit të kryer në banesën e këtij të fundit janë gjetur nga policia një armë gjahu pa leje dhe një armë zjarri automatike, si dhe disa sende që dyshohen se janë vjedhur te lokali i shtetasit Gëzim Rama. Ministria e Brendshme bëri me dije se vazhdon puna për dokumentimin e plotë të kësaj ngjarjeje.

Nga hetimet e policisë u arrit të identifikohen dhe të ndalohen autorët e dyshuar, Taulant Këllishta dhe Shpëtim Xhaferri

që prej 25 shkurt të vitit 2013. I shoqëruar nga agjentët e Interpolit, Frroku zbriti në Rinas nën masa të rrepta sigurie dhe u dërgua në paraburgimin 302 në Tiranë, ku do të mbahet i izoluar deri në përfundim të procesit gjyqësor që do të zhvillohet në Gjykatën e Krimeve të Rënda në Tiranë. Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë, me vendim të datës 26.02.2013, ka caktuar ndaj Frrokut masën e sigurisë “arrest në burg“, si i dyshuar për kryerjen e veprës penale të “vrasjes në rrethana të tjera cilësuese”. Komisari i policisë, Dritan Lamaj u qëllua për vdekje me 12 plumba mbrëmjen e 24 shkurtit 2013, në zonën e “Vasil Shantos” në Tiranë, rreth 200 metra larg banesës së tij.

Përplasen furgonët, 3 të plagosur Një aksident automobilistik ka ndodhur mbrëmë në aksin rrugor Korçë-Pogradec, ku dy furgonë janë përplasur më njëri-tjetrin, nga ku kanë mbetur të plagosur 3 persona. Nga policia bëhet e ditur se njëri prej furgonëve me targa KO763A ishte me pasagjerë, ndërsa tjetri me targa TR8185K ishte furgon mallrash. Deri më tani policia ka identifikuar vetëm njërin prej të plagosurve, i cili është 57-vjeçari Viktor Shabanllani, ndërkohë që pritet të identifikohen edhe të plagosurit e tjerë. Aksidenti ka shkaktuar edhe bllokimin e qarkullimit në këtë aks rrugor, ndërkohë që policia po punon për zbardhjen e plotë të ngjarjes. 


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

07.11.2013

7

Leku forcohet ndjeshëm, euro zbret nën 140 lekë së, nga 140.03 lekë që ishte kursi të hënën. Dy janë arsyet kryesore të forcimit të lekut në tregun shqiptar sipas ekspertëve. Së pari, euro në tregjet ndërkombëtare po shkon drejt rënies më të madhe dyjavore në më shumë se një vit, pasi Standard & Poor’s uli renditjen e kredisë së Francës, duke shtuar presionin mbi monedhën e përbashkët pas

Monedha vendase ka fituar vazhdimisht pikë gjatë kësaj jave ndaj euros, e cila ka zbritur të premten nën 140 lekë, sipas kursit zyrtar referencë të Bankës së Shqipërisë, niveli imë i ulët ky që nga mesi i gushtit 2013, kohë kur efektet sezonale ndikuan në mbiçmimin e monedhës vendase. Një euro u këmbye në fundjavë me 139.89 lekë, sipas kursit zyrtar të BSH-

vendimit të djeshëm të Bankës Qendrore Europiane për uljen e normave të interesit në nivele minimale rekord prej 0.25%. Së dyti, edhe në tregun vendas kërkesa për lekë ka qenë e lartë, me një banke të vetme, për llogari të një klienti të madh. Banka ka shitur përditë euro pak ditë më parë, duke bërë që monedha europiane të zhvlerësohej me shpejtësi.

Cani shkresë institucioneve: Të shkurtohen 30 % e punonjësve Ministri i Financave, Shkëlqim Cani u ka kërkuar të gjitha ministrive dhe agjencive në varësi të tyre, por edhe të gjitha institucioneve të pavarura duke përfshirë edhe Kuvendin, Prokurorinë etj., që të shkurtojnë personelin me 30 %. Synohet të kursehen gati 200 milionë euro. Ja plani Blerina Hoxha

Një shkresë nga Ministria e Financave që kërkon shkurtimin e administratës me gati 30 për qind ka mbërritur javën që shkoi në të gjitha institucionet. Kërkesa përfshin të gjitha ministritë dhe agjencitë në varësi të tyre, por edhe të gjitha institucionet e pavarura si Kuvendi, Prokuroria etj. Plani i shkurtimeve

Burimet nga Ministria e Financave e kanë konfirmuar kërkesën që mban firmën e ministrit Shkëlqim Cani drejtuar institucioneve për shkurtim të stafit me gati 1 të tretën. Të njëjtat burime pohuan se kërkesa është bërë në kuadër të hartimit të projektbuxhetit 2014, i cili parashikon disa masa emergjence. Kjo masë së bashku me mosrritjen e pagave dhe pensioneve është konsultuar me Misionin e FMN-së gjatë vizitës së fundit dhe është pranuar nga qeveria shqiptare. Sipas Ministrisë së Financave, qëllimi është që të frenohet rritja e borxhit publik. Shpenzimet për personelin aktualisht janë 71,6 miliardë lekë dhe zënë 21 për qind të totalit të shpenzimeve koherente, të cilat me ndryshimet e fundit në buxhet u bënë 328 miliardë lekë nga 322 miliardë lekë të planifikuara që la qeveria ‘Berisha’. Mirëpo vitin që vjen, ministri Cani shpreson të kursejë rreth 22 miliardë lekë nga shpenzimet e personelit që përfshijnë administratën qendrore dhe institucionet e pavarura. Kjo reformë e cilësuar si masë e dhimbshme, është artikuluar më parë edhe nga kryeministri Edi Rama. Duke njoftuar se më e keqja tashmë kishte kaluar, ai ka lajmëruar reforma të dhimbshme për vitin 2014, pas të cilave qëndron plani i shkurtimeve në administratë. Kjo është një reformë e ngjashme

me atë që po ndërmerr qeveria greke aktualisht. Gjithsej në administratën shqiptare janë të punësuar rreth 87 mijë punonjës, duke përfshirë edhe arsimtarët, mjekët dhe policët. Deri më tani administrata shtetërore shqiptare radhitët ndër më të ulëtat në rajon. Institucionet e pavarura

Kërkesa e Ministrisë së Financave që tashmë ka mbërritur edhe në institucionet e pavarura vë në dileme ligjshmërinë e aktit. Pasi struktura e këtyre institucioneve është kompetencë e Kuvendit si një kusht për të siguruar pavarësinë e tyre nga ekzekutivi. Por duke nisur nga Kuvendi, Presidenca, Prokuroria, gjyqësori dhe të gjitha entet e tjera që kanë varësi vetëm nga Kuvendi, sipas Ministrisë së Financave duhet të fillojnë punën në vitin 2014 me 30 për qind më pak staf. Mirëpo fakti se kjo reformë do të duhet të bëhet vetëm për dy muaj, jo vetëm që nuk lë kohë për transparencë, por vë në dilemë edhe cilësinë e shkurtimeve. Me reformat e fundit të qeverisë së re rezulton që papunësia të jetë stimuluar ndjeshëm, fillimisht me masat që u morën në sektorin privat. Ekspertët vlerësojnë se vetëm nga ndalimi i importit të mbetjeve dhe aksioni mbi bizneset e lojërave të fatit të jenë gjeneruar mbi 50 mijë vende pune. Më shkurtimet në administratë kjo shifër pritet të rritet edhe më shumë, ndërkohë që Banka Botërore sugjeron që rritja e punësimit duhet të jetë një masë themelore për daljen e vendit nga kriza. Ndërkohë që Ministria e Financave tani po bën llogarinë e buxhetit 2014, për 30 për qind të punonjësve të administratës dhurata e fundvitit do të jetë zarfi me njoftimin për largim nga puna.

Shpenzimet e personelit

Paralajmërimi i Ramës: Përgatituni për reforma të dhimbshme

30

Për qind shkurtimet në administratë

71,6

Miliardë lekë fondi për personelin

22

Miliardë lekë synohet të kursehen

Ekzekutivi i ri shprehet optimist mbi të ardhmen e afërt ekonomike të vendit, duke e cilësuar vitin 2013 si fundin e së keqes për ekonominë e vendit. Duke marrë shkas nga publikimi i rezultateve të punës së drejtuesve të rinj në dogana e tatime, kryeministri Edi Rama deklaroi se rimëkëmbja e ekonomisë vendase sapo ka nisur. Por edhe pse situata ekonomike vlerësohet në përmirësim, Kryeministri paralajmëroi se vendi do të duhet të përballet me reforma të dhimbshme. Në mbledhjen javore me deputetët, Kryeministri paralajmëroi shtyrjen me dy javë të projektbuxhetit të vitit 2014. Projektbuxheti i parë vjetor i kësaj qeverie, sipas Ramës, është i diktuar nga kushtet e rënda në të cilat është gjendur ekonomia, por kjo sipas tij, nuk do të jetë pengesë për mbajtjen e premtimeve të dhëna për qytetarët e bizneset.

Buxheti 2014, planifikimet në të ardhura dhe shpenzime me ulje Ministria e Financave ka nisur punën për hartimin e projektbuxhetit 2014. Burimet nga ky dikaster thanë se buxheti i vitit që vjen do të pasqyrojë realitetin në të cilin ndodhet ekonomia e vendit aktualisht. Kjo do të thotë se buxheti në vlerë totale mund të jetë më i ulët se i këtij viti, si në të ardhura ashtu edhe në shpenzime. Ky kusht është diktuar me forcë edhe nga ekspertët e FMN-së, pasi sipas tyre një buxhet i tillë do të shmangë rreziqet për rritjen e borxhit. Ministri Cani do të tregohet konservativ në para-

shikime, por nëse të ardhurat mund të mblidhen më shumë se parashikimet, do të miratohet një buxhet shtesë në mes të vitit. E kundërta nuk duhet të ndodhë, që të miratohet një buxhet i madh dhe të mos realizohet. Kështu ka ndodhur katër vitet e fundit, duke ndikuar për pasojë në rritjen e borxheve të fshehura. Problemet që kanë krijuar politika dhe zgjedhjet në buxhetin e shtetit konsiderohen më të rënda se ato të krizës ekonomike dhe asaj energjetike që kanë afektuar arkën e shtetit këto vitet e fundit. Nëse

qeveria ‘Rama’ mban premtimet për heqjen e taksave për biznesin e vogël dhe diferencimin e TVSH-së për disa kategori artikujsh; rimbursimi i akcizës për bujqësinë etj., buxheti 2014 do të jetë nën një presion shtesë. Por pa analizuar sa do të afektojnë premtimet e PSsë në buxhetin 2014, kemi faktin se lehtësirat fiskale që aplikoi kryeministri Berisha gjashtë tre muajve të fundit para zgjedhjeve do të ndikojnë në planifikimin e buxhetit 2014 me minus 150 milionë euro.


CMYK

8

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Request Proposal GRD-RFP-2013- 002 Request forfor proposal GRD-RFP-2013-023 For

For:of Office Supplies” “Purchase Services for Bank’s and Societe Generale “Cleaning Albania Bank invites proposals frompremises eligible and qualified companies for: Purchase of Cleaning Materials” 1 - Purchase of Office Supplies. TheSociete complete RequestAlbania for Proposal is available download Societe Generale Albania Generale Bank Documents invites proposals fromfor eligible and at qualified Bank’s website www.societegenerale.al/ Engagement >> Auctions section, or upon request to: companies for: procurement.al@socgen.com . Proposal must Services be delivered on orpremises before 25 12:00 Materials. hrs (CET) in a sealed envelope 1 - Cleaning for Bank’s andFebruary Purchase2013, of Cleaning marked with:

The complete forAlbania Proposal Documents is available for download at Societe Banka SocieteRequest Generale General Resources Department Generale Albania Bank’s website www.societegenerale.al/ Tenders section, or upon Blv. Deshmoret e Kombit request to: procurement.al@socgen.com . Twin Towers, Tower 1, 9th floor Proposal must be delivered on or before November 22nd 2013, 12:00 hrs (CET) in Tirana, Albania sealed envelope Toa the attention of:marked with:

Mr. Igli Kasneci General Resources Manager

Banka Societe Generale Albania General Resources Department Blv. Deshmoret Proposals sent by faxeorKombit email will not be accepted. Twin Towers, Tower 1, 9th floor Tirana, Albania

Name of the bidding service provider

To the attention of: Mr. Ilir Apostoli Head of Procurement Sector Name of the bidding service provider Proposals sent by fax or email will not be accepted.

e diel Eh... Artur Zheji: ’80 vajzat e viteve

Edison Ypi: Kurva hyjnore

Preç Zogaj: Lamtumirë përqafim armë, lamtumirë

ty 1,000 Lekë për mua 1,000 Lekë për

JO VETËM POLITIKË SI ZAKONISHT

REPORTAZH

NR. 8 (255),

VITI VII BOTIMIT

SHTATOR 2012

ÇMIMI 300 LEKË

TI ...NAZIME, A JE A...? HALLALL TA BOFT ZOTI...

30 lekë

30 lekë

30 lekë

30 lekë

Artur Zheji: Eh... ’80 vajzat e viteve

Edison Ypi: Kurva hyjnore

Preç Zogaj: Lamtumirë përqafim armë, lamtumirë

...NAZIME, A TI L JE A...? HALLAL TA BOFT ZOTI... PYETËSORI 33

GJERGJ META

NË EUROPË MUND TË HYJMË EDHE PA TURQINË

NR. 8 (255), VITI

VII BOTIMIT SHTATOR

LEKË 2012 ÇMIMI 300

REPORTAZH

ë tuaj në Eagle dhe

DORËSHKRIM

ENIGMAT E NATËS KUR U MBYT ‘KATËRI I RADËS’

JA RIMISHËRON MONIKA LUBON

E PËRMUAJSHME

l www.eaglemobile.a

GERALDINËN

EKULLIT

përĖtoni ata! ë për vete dhe për

10 GRATË E SH

Çili; MUSINE BELISHOVA-Henri tan Spiropali; LIRI Elsie; DRITA PELINKU-Ar KADARE-Elisa Vehbiu, Robert D’ISTRIA- Moikom Tarifa; HELENA Lame; DORA APPONYI Kasoruho, Ardian VAÇE ZELA-Fatos QIRIAZI-Artan Lleshanaku, Amik Tasho; MOTRAT Revista MAPO-GERALDINE KOKALARI- Luljeta n Civici; XHAVELLA-Roland Imami; MOSKO TEFTA TASHKO KOÇO-Adria Zeqo;

N/R

300 lekë

Emërtimi i objektit

DORËSHKRIM

ENIGMAT E NATËS KUR U MBYT ‘KATËRI I RADËS’

informacion vizitoni

30 lekë KULLIT

MONIKA LUBONJA

RIMISHËRON

GERALDINËN

10 GRATË E SHE

Çili; MUSINE BELISHOVA-Henri PELINKU-Artan Spiropali; LIRI DRITA KADARE-Elisa Robert Elsie; D’ISTRIA- Moikom Tarifa; HELENA Kasoruho, Ardian Vehbiu, Lame; DORA APPONYI Amik E VAÇE ZELA-Fatos QIRIAZI-Artan Tasho; MOTRAT Revista MAPO-GERALDIN Luljeta Lleshanaku, KOKALARICivici; XHAVELLA-Roland Imami; MOSKO TEFTA TASHKO KOÇO-Adrian Zeqo;

bile.al www.eaglemo

çdo ditë gazeta ‘MAPO’ çdo muaj revistat ‘MAPO’ dhe ‘MADAME MAPO’

MINISTRIA E FINANCAVE

DREJTORIA E ADMINISTRIMIT DHE SHITJES SË PRONËS PUBLIKE SHPALL PËR SHITJE ME VAM FILLESTAR OBJEKTIN E MËPOSHTËM

JO VETËM POLITIKË SI ZAKONISHT

dhurat ekë kohë bisede

PLUS

E përmuajshme

MUND NË EUROPË TË HYJMË EDHE PA TURQINË

30 lekë

1,000

33

GJERGJ META

përĖtoni në Eagle dhe dhe për ata! Sillni miqtë tuaj dhuratë për vete Lekë kohë bisede

Për më tepër

E përmuajshme

PYETËSORI

E PËRMUAJSHME

30 lekë

Lekë për ty Lekë për mua

nformacion vizitoni

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta MAPO

11.11.2013

300 lekë

Agjencia e Abonimit të Shtypit (Arben Trenova): 04 223 52 05 • 068 20 47 825 Posta shqiptare: 04 237 5598 • 068 50 24 159 Agjencia e Abonimit Adrion: 04 224 0018 • 069 20 36 768 Agjencia e Abonimit, Durrës (Agim Memko): 0692372850

Shitja do të bëhet sipas VKM Nr.428, datë 09.06.2010, i ndryshuar

Vend ndodhja

Vlera fillestare e Vlera totale ankandit me Vam

e objektit me

(M.Kryes.+ vlera e truallit) ankandit me Vam

VAM

(në lekë)

(në lekë)

Nga kjo: Vl. Mjete kryesore

(në lekë)

Vl.Mjete, Xhiro Vlera Fillestare e

Vlera e truallit

Ankandit, në (Lekë) (në lekë)

Sipërfaqja

Sipërfaqe

gjithsej

nën

e objektit

objekt

Zhvillimi i ankandit

Data

Ora

Vendi

1 Në administrim të Fabrikës së Çorapeve, Korçë "Objekti Nr.6" Magazinë e Fabrikës së Çorapeve a.

Korçë

6 449 341

6 449 341

4 834 341

0

1 615 000

323

323

26.11 .2013 10:00 DASHPP

Çdo person fizik apo juridik të interesuar për të blerë objektin, duhet të paraqesë në vendin, datën dhe orën e njoftuar pranë komisionit të ankandit: 1. Kërkesën me shkrim për blerjen e objektit, të rregjistruar pranë protokollit të Ministrisë së të pronës apo çdo dokument tjetër ligjor të regjistruar në ZVRPP shoqëruar dhe me hartën Financave. treguese të pronës që percakton se ai është pronari i tokës dhe marrëveshje të dokumentuar 2.Garancinë bankare (apo mandat pagesë) në origjinal që vërteton ngurtësimin prej 20 % të midis pronarëve. vlerës totale të objektit. d. Deklaratë noteriale, në të cilën trashëgimtarët e subjektit të shpronësuar që kërkojnë të (Vlera totale e objektit = Vl.e mjeteve kryesore + Vl.mjeteve të xhiros + Vl. truallit ). ushtrojnë të drejtën e parablerjes për objektin në proçes privatizimi të deklarojnë se që nga Ngurtësimi do bëhet në çdo Bankë të nivelit të dytë të çdo rrethi në llogaritë respektive të momenti që jane pajisur me vendimin e Komisionit të Kthimit dhe Kompesimit të Pronave hapur për Ministrinë e Financave, nuk kanë përfituar kompesim apo asnjë nga format e parashikuara me ligj. Gjithashtu, të (DASHPP) detyrimisht brenda afatit të pranimit të kërkesave. deklarojnë se vendimi i ish-Komisionit të Kthimit dhe Kompesimit të Pronave nuk ka ndryNgurtësimi do të bëhet pasi të jetë tërhequr nga Ministria e Financave, (DASHPP) ose Degët e shuar ose është shfuqizuar me ndonjë akt administrativ apo vendim të formës së prerë. Thesarit në rrethe, e. Dëshminë e trashëgimisë, prokurë përfaqësimi, akt marrëveshje noteriale nëqoftëse ka disa Faturën për Arkëtim e plotësuar dhe e nënshkruar nga përfaqësuesi i institucionit. bashkëpronarë etj, nese ka të tilla. 3 Subjekti i shpronësuar i truallit, për blerjen e ndërmarrjes ose të objektit, që shtrihet në tru- 4. Dokumentin e identifikimit ( pasaportë biometrike ose kartën e identitetit ). allin, ish-pronë e tij, duhet të paraqisë në Drejtorinë e Administrimit dhe Shitjes së Pronës Publike, në Ministrinë e Financave, dokumentacionin e mëposhtëm : Kërkuesi për blerjen e objektit, duhet të paraqesin para komisionit të ankandit dokumena. Kërkesën me shkrim për blerjen e objektit të rregjistruar në protokollin e Ministrisë së Fi- tin e indentifikimit (pasaportë biometrike ose kartën e identitetit). nancave. Pjesëmarrësi në ankand, i cili tërhiqet nga ankandi pa dhënë asnjë ofertë mbi vlerën e obb. Garancinë bankare (apo mandat pagesën),në origjinal që vërteton ngurtësimin e 20 % të jektit, të shpallur për shitje i konfiskohet 20% i garancisë bankare të ngurtësuar (arkëtuar) vlerës fillestare në lekë, vetëm për objektin, për llogari të Ministrisë së Financave, (DASHPP) për pjesëmarrje në ankand. detyrimisht, brenda afatit të pranimit të kërkesave. Këto informacione gjenden edhe në faqen e internetit të Ministrisë së Financave c. Vendimin e Komisionit të Kthimit dhe Kompesimit të Pronave të shoqëruar me planvendosje www.minfin.gov.al


CMYK

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

11.11.2013

9

Shpallja e konkursit për Drejtorin e Drejtorisë së Auditit të Brendshëm Autoriteti Portual Durrës në zbatim të Ligjit Nr.9720, datë 23.4.2007 “Për Auditimin e Brendshëm në Sektorin Publik” i ndryshuar me Ligjin nr.10318, datë 16.09.2010; Udhëzimin e Ministrit të Financave Nr. 12, datë 05.06.2012 “Mbi Proçedurat e Kryerjes së veprimtarisë së Auditimit të Brendshëm në Sektorin Publik”; Udhëzimin e Ministrit të Financave nr. 69, datë 29.09.2010, “Për miratimin e Manualit te Auditimit të Brendshëm në sektorin publik” dhe Ligjin nr. 7961, date 12.7.1995” Kodi i Punës i Republikës së Shqipërisë “ i ndryshuar, shpall konkursin e “Drejtorit” të Auditit të Brendshëm. Më poshtë po paraqesim tekstin që kërkojmë të publikohet në gazetën tuaj. Autoriteti Portual Durrës në zbatim të Ligjit Nr.9720, datë 23.4.2007 “Për Auditimin e Brendshëm në Sektorin Publik” i ndryshuar me Ligjin nr.10318, datë 16.09.2010; Udhëzimin e Ministrit të Financave Nr. 12, datë 05.06.2012 “Mbi Proçedurat e Kryerjes së veprimtarisë së Auditimit të Brendshëm në Sektorin Publik”; Udhëzimin e Ministrit të Financave nr. 69, datë 29.09.2010, “Për miratimin e Manualit të Auditimit të Brendshëm në sektorin publik”, vendosi shpalljen e konkursit për vendin e lirë të punës pranë Drejtorisë së Auditimit të Brendshëm në pozicionin “Drejtor”: Kushtet specifike për pranimin e aplikantëve paraqiten si më poshtë: a) Ka mbaruar studimet e larta universitare në njërin nga degët: ekonomi, financë, kontabilitet, ose drejtësi. b) Duhet të jenë pajisur me dëshminë “Auditues i brendshëm në sektorin publik” dhe të kenë një përvojë pune 5-vjeçare si auditues. c) Të njohë mirë normat dhe kërkesat e Ligjit nr.9720, datë 23.04.2007 “Për Auditimin e Brendshëm në Sektorin Publik”, i ndryshuar me Ligjin nr.10318, datë 16.09.2010; Udhëzimin e Ministrit të Financave Nr. 12, datë 05.06.2012 “Mbi Proçedurat e Kryerjes së veprimtarisë së Auditimit të Brendshëm në Sektorin Publik”; Udhëzimin e Ministrit të Financave nr. 69, datë 29.09.2010, “Për miratimin e Manualit të Auditimit të Brendshëm në sektorin publik”,; Kodin etik për auditët e brendshëm si dhe Kartën e Auditimit te Brendshëm të miratuara nga Ministri i Financave. d) Të njohë (flasë, shkruaj dhe lexojë rrjedhshëm) një gjuhë të huaj të komunitetit europian (preferohet gjuha anglisht); e) Të njohë mirë programet bazë të kompjuterit; f) Të njohë normat dhe rregullat e etikës në komunikimin me eprorët dhe kolegët në kushtet e një ambjenti professional Dokumentat që duhen paraqitur a) Kërkesë për të aplikuar për vendin e punës b) Curriculum Vitae me të gjitha gjeneralitetet dhe të dhënat mbi edukimin, eksperiencën profesionale, gjuhët e folura etj, e firmosur nga vetë personi; c) Fotokopje e diplomës së shkollës së lartë e shoqëruar me listë notash si dhe të gjitha dëshmive, çertifikatave të kualifikimeve profesionale, trajnimeve të ndryshme etj; d) Fotokopje e librezës së punës që vërteton eksperiencën e punës; d) Referencë pune nga punëdhënës të mëparshem. Të interesuarit duhet të paraqesin dokumentat e lartë-përmendura dorazi ose me postë në adresën e mëposhtme, brenda datës 12 nëntor 2013. Zarfi duhet te jete i mbyllur dhe mbi të, të shkruhet qartë emri i aplikuesit dhe shënimi: “Aplikim për vendin e lirë të punës në Drejtorinë e Auditimit të Brendshëm”. Për më shumë informacion mund të na vizitoni në faqen tonë të internetit www.apdurrës.com.al/zyraeshtypit. Adresa: Autoriteti Portual Durrës / Sekretaria e Këshillit Drejtues / Rruga Tregtare, Durres / Tel. 052 293 577


10

Opinione & Editoriale

Blog & Ide

OpEd

Nga Bujar Kapexhiu

Opinione dhe Editoriale

Politika e Sigurisë Kombëtare dhe konsensusi si garanci P olitika e sigurisë kombëtare nuk është një nocion, as dhe një proces virtual në jetën e një vendi. Në të shumtën e rasteve është një dokument gjithëpërfshirës, i demonstruar dhe miratuar si një politikë superiore ndaj të gjitha politikave të tjera. Ai udhëzon qeverinë dhe të gjitha institucionet e një shteti në mënyrë që ato të shmangin çdo lloj rreziku që për nga dimensionet shtrihet jashtë dhe brenda vendit, por që nga fushat e ndikimit sjell rreziqe, nganjëherë dhe me përmasa katastrofike për një vend apo për jetën e një kombi. Politika e sigurisë kombëtare përvijon një dokument të mirëstudiuar nga shumë agjenci brenda vendit dhe miratohet në mënyrë permanente duke u rifreskuar mbi bazën e kushteve dhe zhvillimeve të reja që prekin situatën gjeopolitike të një vendi dhe rajonit përreth. Ky dokument është një i vetëm. Trajton në mënyrë specifike politikën e jashtme dhe raportin e shtetit në sistemin ndërkombëtar. Indikatorët e brendshëm drejtohen pikërisht në elementët demokratikë, funksionimin e shtetit ligjor, treguesit makro-ekonomikë në një shoqëri të lirë, raportet politike pozitë-opozitë, media si pushtet i pavarur, balanca e pushteteve etj. Janë të mirëpërcaktuar edhe aktorët që zbatojnë këto politika. Shtetet e mëdha, që kanë tashmë një sistem demokratik të konsoliduar, Sigurinë Kombëtare e shohin si pjesë e qenësishme e marrëdhënieve të tyre ndërkombëtare. Fjala vjen, që të kemi një “tronditje”, realisht të frikshme të Sigurisë Kombëtare të vendeve që sot udhëheqin politikat botërore, duhet të dalë në pah një skandal i tillë, siç është ai i përgjimeve telefonike. Marrëdhëniet respektive midis shteteve mund të pësojnë një krisje pikërisht se janë shkelur rëndë liritë dhe të drejtat themelore të individit por edhe të shoqërisë dhe ajo që vërtet mund të shkaktojë pasiguri në marrëdhënie e më gjerë, është mungesa e theksuar e besimit midis qeverive reciproke të këtyre vendeve e reflektuar në survejimin permanent në emër të

koment

Gjergj Lezhja

Një tjetër tregues që pengon konsensusin e brendshëm është dhe prania e arbitraritetit në jetën e përditshme. Është krejt e gabuar të mendosh se qytetarët e tu duhet të tremben për shkak të aplikimit të forcës shtetërore apo policore në kundërshtim me ligjin. E kundërta ndodh. Në një sistem demokratik njerëzit normalë frikësohen nga ligji, revoltohen nga arbitrariteti. Në diktaturë ligji dhe arbitrariteti janë një. Zbatimi dhe respekti ndaj tij, pavarësisht se në shumë raste ka vështirësi në mjedisin dhe kohen ku ne jetojmë, është garancia më e madhe dhe themeli më i qenësishëm i institucionalizimit të vlerave njerëzore.

luftës kundër terrorizmit. Megjithatë, politikat intensive në rastet konkrete, tërheqja dhe marrja e përgjegjësive, pranimi i shkeljeve dhe shtrirja e dorës si gjest për të kërkuar ndjesë publike si dhe platformat konkrete të bashkëpunimit të sinqertë, kanë bërë jo pak herë të shmangen në mënyre spektakolare rreziqe të karakterit kombëtar e ndërkombëtar. Ndërsa në vendet e vogla që ndodhen në procese zhvillimi, që kanë struktura shtetërore dhe ligjore pak të konsoliduara, që mbikëqyren nga organizma ndërkombëtarë si në aspektin politik por edhe financiaro-ekonomik, rreziqet e Sigurisë Kombëtare janë shumë të ndërvarura nga zhvillimet e brendshme në të gjitha dimensionet e tyre. Demokracia, njohja dhe respektimi i ligjit, transparenca dhe e drejta për t’u informuar, pavarësia e institucioneve, respektimi i lirive dhe të drejtave themelore të njeriut etj., janë faktorë determinantë në anashkalimin ose jo të rreziqeve që mund të sjellin pasiguri kombëtare, që për fat të keq në këto 23 vjet tranzicion i kemi parë e provuar. Në këtë kontekst mund të themi që aktorët dhe faktorët e brendshëm politikëbërës duhet të ecin pa u lëkundur në rrugën e bashkëpunimit e të besimit reciprok në mënyrë që klima politike të jetë garante për një Siguri Kombëtare të pacenueshme. Cili duhet të jetë ky “shkop magjik” që garanton qetësi dhe vazhdimësi e për rrjedhojë zhvillim dhe prosperitet?? Duhet ndërtuar e konsoliduar bashkëpunimi, konsensusi i brendshëm i vendit. Shteti ka nevojë për krijimin e politikave ku duhet të konsultohen të gjitha palët e interesuara. Të njohim zhvillimet e mëparshme pa kompleksin e inferioritetit, dhe të këmbëngulim për arritjet e reja. Fryma e qytetarisë, në filozofinë e saj, është pozicioni zero ndaj arrogancës si mënyra më e mirë për t’u mirëkuptuar. Të bëhemi garant i zbatimit të ligjit dhe të ndëshkojmë arbitraritetin. Ndëshkimi kolektiv është i papranueshëm dhe thellësisht primitiv. Siç shpjegon

Përplasja e parë

Mesazhi është i qartë: shkatërroj ato që së bashku kemi ngritur, në mënyrë që e ardhmja për marrëveshje të përbashkëta të jetë pa shpresë. Ndjeshmëria ndaj këtij fenomeni duhet të jetë shumë e madhe. Shumë analistë, që për fat të keq kanë përshëndetur zellshëm politika të caktuara, ndjehen të pafuqishëm për ta luftuar këtë fenomen... dhe filozofi e publicisti, Umberto Eco, ky fenomen është shkalla më e lartë e urrejtjes patologjike dhe kjo e fundit është pa dyshim armiku vdekjeprurës i konsensusit. Nisur nga sa më sipër, vëzhgojmë me kujdes politikat qeverisëse nën këndvështrimin e proceseve që forcojnë ose cenojnë Sigurinë Kombëtare. Me keqardhje konstatojmë se u tentua por edhe u realizua prishja e konsensusit të arritur me shumë mund në rastin e ligjit “Për Nëpunësin Civil”. Dallimi është esencial, prishet ajo çka është arritur dhe nuk bëhet fjalë për rënie dakord në vijimësi të çështjeve që ndjekin të ardhmen. Mesazhi është i qartë: shkatërroj ato që së bashku kemi ngritur, në mënyrë që e ardhmja për marrëveshje të përbashkëta të jetë pa shpresë. Ndjeshmëria ndaj këtij fenomeni duhet të jetë shumë e madhe. Shumë analistë, që për fat të keq kanë përshëndetur zellshëm politika të caktuara, ndjehen të pafuqishëm për ta luftuar këtë fenomen. Shpesh këto gjëra konfondohen me opozitën. Nëse shkelen parimet fondamentale, nuk ka rëndësi se me cilin je në rreshtin e protestës. E rëndësishme është që t’i paraprijmë një të keqeje të madhe, zhbërjes së disa vlerave që janë arritur në kohë e hapësirë me shumë sakrifica. Konsensusi është një proces jetësor për mbarëvajtjen politike të një vendi. Është oksigjeni që i jep jetë zhvillimit dhe prosperitetit, është lubrifikant i pluralizmit. Pa të ky sistem rrezikon të vdesë e për pasojë rreziku dhe pasiguria janë evidente. Kjo nuk duhet të ndodhë sot në një Shqipëri kaq afër Europës, në një Shqipëri që luan një rol të rëndësishëm dhe unikal

në zhvillimet në Ballkan, në një Shqipëri që jep sot një kontribut të qenësishëm në sigurimin rajonal e botëror. Një tjetër tregues që pengon konsensusin e brendshëm është dhe prania e arbitraritetit në jetën e përditshme. Është krejt e gabuar të mendosh se qytetarët e tu duhet të tremben për shkak të aplikimit të forcës shtetërore apo policore në kundërshtim me ligjin. E kundërta ndodh. Në një sistem demokratik njerëzit normalë frikësohen nga ligji, revoltohen nga arbitrariteti. Në diktaturë ligji dhe arbitrariteti janë një. Zbatimi dhe respekti ndaj tij, pavarësisht se në shumë raste ka vështirësi në mjedisin dhe kohen ku ne jetojmë, është garancia më e madhe dhe themeli më i qenësishëm i institucionalizimit të vlerave njerëzore. E gjithë bota e zhvilluar i ka kaluar këto etapa në një normalitet kohor, gjë që ka bërë që sot ajo të rrugëtojë e qetë në autostradën e vlerave demokratike. Nëse ti mendon që për shkak të kohës së humbur duhet të shkelësh mbi parime fondamentale të ndërtimit të shoqërisë, gabohesh rëndë dhe rrezikon seriozisht të ardhmen e vendit, sigurinë kombëtare. Për sa më sipër, janë reflektim dhe analizë e thjeshtë, modeste, për politikën aktuale të pas 23 qershorit. A ka rrezik drejt pasigurisë? Është ende herët të japim konkluzione. Trendi i këtyre fenomeneve apo qëndrimeve aspak konsensuale, por strategjikisht të prirura për të thërrmuar çdo bashkëpunim e çdo bashkëveprim është i frikshëm. Ndoshta autorët e këtij zhvillimi, injektimin e frikës e kanë prioritet në vetvete. *Autori është Këshilltar për Politikat e Sigurisë në Presidencë.


op-ed

2

Blog / Zgjedhjet në Kosovë, vetëm një shqetësim i vogël

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Kulturë / Ismail Qemali, në rast të pushtimit serb planifikonte të tërhiqej në male

Për Lubonjën, Kadelin dhe kastravecët e medias...

I

sha thuajse i bindur se pas komentit tim në gazetën Mapo me titull “Kadeli dhe kastraveci...si ushqim për mediat”, pakkush ose askush nga kolegët do të reagonte ndaj tij; qoftë me komente, apo edhe me qëndrimet editoriale në mediat që ata drejtojnë. Arsyet kanë të bëjnë me atë që është sqaruar në atë opinion timin dhe nuk është me vend që t’i përsëris. Por ajo që më bëri përshtypje, më shumë sesa heshtja e tyre, është fakti që i vetmi reagim ishte ai i Fatos Lubonjës. Një njeri i mediave, që edhe pse nuk është angazhuar ndonjëherë me kohë të plotë në përditshmërinë e punës në këtë sektor, (me përjashtim të atyre pak muajve kur drejtoi këshillin drejtues të TVSH-së dhe u shkëput për të mos qenë i varur nga politika), ka qenë dhe është aktiv më shumë se të gjithë me mendimet e tij për procese të shumta të zhvillimeve politiko-sociale në vend. Është aq aktiv dhe erudit, sa thirret në studio edhe për çështje për të cilat Lubonja e di edhe vetë që nuk mund të jetë profesionalisht i aftë për t’i shtjelluar ashtu siç duhet. I dashur Fatos! Edhe pse mund të të duket e pavend, kjo është kritika e vetme (nëse mund ta quaj kështu) që unë modestisht mund të të bëj, dhe kjo s’ka aspak lidhje me vërejtjet me vend që më bëje në artikullin tënd te Panorama pak ditë më parë. Është rasti gjithashtu të mos jem dakord me atë që shkruan ti se “kritikët do të thonë se ky është antishqiptar, pesimist, e ka nga burgu...dhe është ekspert për gjithçka dhe gati të japë një zgjidhje edhe për kastravecin”. Siç mund ta kuptosh miku im, e vetmja gjë me të cilën unë jam dakord me këtë paragraf është ajo që citova edhe më lart, se askush nuk mund të jetë ekspert për gjithçka. Porse sigurisht nuk është faji yt që studiot e mediave sot, në vend që të mbushen me ekspertë të rinj dhe njerëz të mirëshkolluar dhe t’i promovojnë ata, ftojnë përnatë të njëjtët gazetarë apo analistë. Të cilët për të kthyer favorin, ftojnë sërish njëritjetrin në emisione dhe kështu kalohet në një qark të mbyllur njerëzish dhe më pas të gjithë ankohen se nuk kemi specialistë të artikuluar apo kemi mbetur me të njëjtët njerëz që flasin kudo dhe për gjithçka. Për t’i ikur shpejt këtij diskutimi (pasi nuk është ky qëllimi), dua ta them publikisht se jeni gazetari, intelektuali, qytetari më i përgjegjshëm në vend që ka një artikulim kurajoz dhe përfaqësues për shoqërinë. I përmend këto cilësi tuajat, për të theksuar në të njëjtën kohë edhe dallimin e vënë në dukje prej teje në lidhje me shkrimin tim; ndarjen që bëra unë mes

koment Arben Vata

Që politikan dhe kastravec është krahasim i goditur që mund të bëhet sot pa u druajtur se po bën ndonjë gabim, kjo është e vërtetë, dhe nuk besoj se ka qytetar që nuk është i bindur për këtë, pasi përvoja e 20 viteve ka qenë e mjaftueshme për të arritur në këtë bindje kolektive. Bindje, për të cilën kanë kontribuar dhe mediat. Por jo të gjithë qytetarët kanë mundësi të dinë se fenomeni “kastravec me pesticide të rrezikshme për shoqërinë” është i përhapur fort rrezikshëm edhe në media. Ndaj dhe unë, si pjesë e kësaj kategorie, preferova më shumë të fokusohesha te media, sesa politika. Sepse nuk është vetëm politika që helmon njerëzit me pesticidet e saj. Janë edhe gazetarët. Sigurisht, jo të gjithë. Me shumë siguri dhe bindje, ti i dashur Fatos, kurrsesi JO. Kadelit dhe kastravecit dhe lidhjes që ti i bëre, me të drejtë ndoshta. I dashur Fatos! Nuk i heq asnjë presje atyre që thua për politikën dhe kastravecët e saj, por kur unë shkrova se “nuk ka lidhje mes Kadelit dhe kastravecit”, ishte keqkuptimi që mund të lindte në rrafshin njerëzor me krahasimin e tij si perime. Kurse për fenomenin për të cilin ti flet, sigurisht duke pasur edhe burime për prona dhe biznese të deputetit biznesmen, sigurisht që jam shumë dakord. Madje, është rasti që të të përgëzoj për mundësinë që normalisht ti e ke shumë më të madhe sesa shumë gazetarë të tjerë për të pasur më shumë informacione dhe të dhëna për njerëz të politikës apo të lidhur me të. Ajo që më shqetësoi dhe sërish më shqetëson mua si punëtor i

medias, (përveç fenomenit nëpërmjet të cilit ti bën lidhjen Kadel-kastravec), është fakti se ne gazetarët, për fat të keq, jemi të prirur të shqetësohemi më shumë për akrobacitë e politikës sesa për shqetësimet e përditshme të qytetarëve, pjesë e të cilëve sigurisht që jemi ne të gjithë. Në kohën kur unë shkrova shkrimin tim, nuk ishte bërë ende publik lajmi për mundësinë e shkatërrimit të lëndëve kimike siriane në Shqipëri dhe kastraveci e Kadeli ishin zhvillime që i paraprinë kësaj. Por, nëse e ke vënë re i dashur mik, sërish mediat i kushtojnë vëmendje kulisave të politikës, sesa këtij shqetësimi mbarëqytetar; atë të ndotjes së tokës sonë. Në një vend tjetër, mediat do të bënin fushatë të gjatë, masive dhe të përbashkët për të ndaluar qeverinë që të marrë një ve n d i m p r o k ë rke s ë s p ë r depozitimin e këtyre mbetjeve të rrezikshme këtu. Por ne jetojmë në Shqipëri i dashur Fatos dhe ndjenja e shqetësimi qytetar nuk janë të zhvilluara as mes gazetarësh. Në protestën e organizuar për të kundërshtuar ardhjen e mundshme të këtyre mbetjeve në Shqipëri nuk duhet të kishin dalë në shesh më pak njerëz sesa p.sh, në protestën që do të zhvillohet sot nga opozita për blerjen e votës në Korçë. Jo se vota është një çështje pa rëndësi, në asnjë mënyrë. Por, nuk e di nëse ia vlen më shumë të protestojmë për dikë që vjen apo ikën në krye të bashkisë, sesa kundër pesticideve në perime apo pranimit të depozitimit në tokën tonë të rrezikut për jetët tona dhe fëmijëve tanë nga mbeturinat kimike të regjimit të Asadit. Aq më tepër kur ka edhe politikanë si Olldashi p.sh, që kanë pranuar se fenomeni i blerjes së votës nuk është i ri në politikën shqiptare. Që politikan dhe kastravec është krahasim i goditur që mund të bëhet sot pa u druajtur se po bën ndonjë gabim, kjo është e vërtetë, dhe nuk besoj se ka qytetar që nuk është i bindur për këtë, pasi përvoja e 20 viteve ka qenë e mjaftueshme për të arritur në këtë bindje kolektive. Bindje, për të cilën kanë kontribuar dhe mediat. Por jo të gjithë qytetarët kanë mundësi të dinë se fenomeni “kastravec me pesticide të rrezikshme për shoqërinë” është i përhapur fort rrezikshëm edhe në media. Ndaj dhe unë, si pjesë e kësaj kategorie, preferova më shumë të fokusohesha te media, sesa politika. Sepse nuk është vetëm politika që helmon njerëzit me pesticidet e saj. Janë edhe gazetarët. Sigurisht, jo të gjithë. Me shumë siguri dhe bindje, ti i dashur Fatos, kurrsesi JO.

12.11.2013

Arian Gjonça i LSE: “I lumtur që një universitet shqiptar sponsorizon kërkimin shkencor”

11

Zhurma nuk provon asgjë. Shpesh një pulë që ka bërë thjesht një vezë, kakarit sikur ka bërë një asteroid. - Mark Twain

Me amerikanët, partnerë apo vasalë? koment

Reis Çiço

Jemi përpara “RED LINE” (vija e kuqe). Dy janë mundësitë: ta kalojmë, do të thotë që bukuritë e mrekullueshme që Zoti na ka falur dhe që i trashëguam nga stërgjyshërit, gjyshërit dhe baballarët tanë, t’i shkatërrojmë përfundimisht dhe t’u lëmë fëmijëve një tokë, ujë dhe ajër të kontaminuar.

N

jë ditë të bukur, krejt papritur opinioni publik shqiptar u trondit nga lajmet e mediave, ku thuhej se Shqipëria dhe disa vende të tjera europiane janë kandidate për të pritur dhe shkatërruar armët kimike të Sirisë. Lajmi fillimisht u bë publik nga disa media të huaja, dhe më pas u përcoll nga ato shqiptare. Impakti rezultoi aq i madh në opinion, sa nuk ishte e vështirë të dalloje në biseda blogje e emisione të ndryshme një stres kolektiv. Ambientalistët reaguan të parët me një protestë para Kryeministrisë. Po a kanë të drejtë të shqetësohen shqiptarët? Sigurisht që PO. Menjëherë sytë u kthyen nga qeveria, për të mësuar një qëndrim zyrtar lidhur me çështjen, por u tha se ende nuk jemi kontaktuar nga amerikanët. Më pas, ministri i Jashtëm mbasi u prononcua në Le Monde, pranoi se në katër nëntor kishte mbërritur kërkesa amerikane, por qeveria nuk kishte vendosur ende se ç’do të bënte. E gjithë kjo ngjarje po zhvillohej me shpejtësi, dhe ishte e mbuluar me një tis të errët për të mbajtur larg opinionin publik. Fillimisht për shkatërrimin e armëve siriane ishin kandidate disa vende të fuqishme europiane, por rrethi u ngushtua në tri, Norvegjia, Belgjika dhe Shqipëria. Dy të parat u tërhoqën me argumente ligjore dhe pamjaftueshmëri kapacitetesh për një operacion të këtyre përmasave. Mbeti vetëm Shqipëria, së cilës iu kujtua nga ambasadori amerikan në Tiranë se është anëtare e NATO-s, dhe se do të vazhdojnë përpjekjet për anëtarësimin në BE. Në dukje një deklaratë normale, por në kontekstin real, kjo është tipike gjuha e Ezopit. Shqiptarët njihen si populli më proamerikan, dhe këtë e kanë demonstruar me vepra, për t’u treguar amerikanëve se jo vetëm e çmojmë ndihmën e tyre, por përpiqemi tua shpërblejmë. Vlen të kujtohet se Shqipëria ishte vendi i vetëm që pranoi ujgurët, që pranoi disa të burgosur të Guantanamos, dhe që pranoi 210 muxhahedinë irakianë, gjithmonë me kërkesë të SHBA, kur shumë vende të tjera i refuzuan. Po përse u zgjodh Shqipëria? Dy ishin argumentet që u dhanë por që asnjëri nuk bind, nuk qëndron. Shqipëria ka përvojë në asgjësimin e armëve kimike, pasi e ka bërë në vitin 2007, duke shkatërruar “arsenalin” e saj kimik, dhe se rruga detare është më e shkurtër nga Siria në Shqipëri. Është e vërtetë se Shqipëria shkatërroi “arsenalin” e saj modest, por ai nuk ka të krahasuar me sasinë dhe përmbajtjen e armëve kimike të Sirisë që pritet të vijnë. Ndërkohë që edhe argumenti i dytë bie poshtë, sepse rruga detare para Shqipërisë kalon nga Turqia, Greqia dhe Sicilia (Itali), të gjitha vende anëtare të NATO-s. Ne vërtet jemi anëtarë të NATOs, ku kemi të drejta dhe detyra. Përfaqësues të lartë amerikanë dhe drejtues të aleancës kanë vlerësuar vazhdimisht Shqipërinë për rolin e luajtur në kuadër të Aleancës së Atlantikut të Veriut, duke dërguar ushtarakët e saj në të gjitha zonat e nxehta të globit madje, duke derdhur edhe gjak sikurse ndodhi në Irak. Shqipëria, në kuadër të aleancës ka marrë përgjegjësi që hera- herës i kapërcejnë mundësitë e saj. Qeveria shqiptare sigurisht që po përballet me një situatë delikate, kur nga njëra anë ka presionin e opinionit publik, dhe nga ana tjetër e ka të vështirë të refuzojë kërkesën amerikane. Jemi përpara “RED LINE” (vija e kuqe). Dy janë mundësitë: ta kalojmë, do të thotë që bukuritë e mrekullueshme që Zoti na ka falur dhe që i trashëguam nga stërgjyshërit, gjyshërit dhe baballarët tanë, t’i shkatërrojmë përfundimisht dhe t’u lëmë fëmijëve një tokë, ujë dhe ajër të kontaminuar. Ose të mos ta kalojmë, dhe asgjë nuk do të ndodhë. Shqipëria nuk ka me Amerikën marrëdhënie të kushtëzuara. Është momenti që qeveria të ndërhyjë për t’i dhënë fund heshtjes dhe misterit. Sqarimi i këtij problemi është detyrim ndaj publikut, sepse interesat e Shqipërisë (në këtë rast mjedisore dhe shëndetësore) nuk mund të nxirren në treg, ato janë të panegociueshme në asnjë rast dhe në asnjë rrethanë. Me miqtë tanë amerikanë jemi Partnerë dhe jo Vasalë.


12

kërkimi shkencor

universitet

UET shpall fituesit e konkursit të projekteve kërkimore, puna shkencore e të cilëve do të financohet në vijim nga grantet e ofruara prej këtij universiteti që bëhet i pari universitet shqiptar që financon kërkimin shkencor. Në komisionin e vlerësimit mori pjesë pedagogu i London School of Economics, Arian Gjoncca. “Jam i lumtur veçanërisht se për aspektin më të rëndësishëm të jetës akademike, atë të sponsorizimit të punës kërkimore, ekziston një universitet shqiptar që e ka futur në sistem”, u shpreh ai.

Arjan Gjonça duke dhënë emrat e fituesve të granteve nga UET

UET, grante për kërkuesit e rinj Arjan Gjonça i LSE vlerëson fituesit Q

ë krijimi i një tregu të mirëfilltë shkencor të mos mbetet vetëm ide në letër apo thjesht dëshirë e akademikëve dhe kërkuesve, Universiteti Europian i Tiranës ka nisur të hedhë hapat e parë praktikë të mbështetjes së kërkimit shkencor shqiptar. UET organizoi ceremoninë e shpalljes së fituesve të konkursit “Senior And Young Researchers”, një nismë e prezantuar para disa muajsh, e cila synon nxitjen dhe mbështetjen financiare dhe institucionale të projekteve kërkimore të pedagogëve me përvojë dhe të rinj që janë në fillimet e rrugës së kërkimit shkencor. Me këtë nismë UET bëhet universiteti i parë në Shqipëri që fut një frymë dhe një praktikë të tillë, duke e shtrirë figurën e pedagogut jo vetëm në aspektin e mësimdhënies por edhe atë shkencor. “Roli kërkues dhe shkencor i pedagogut është shumë i rëndësishëm dhe në këtë kuadër më shumë sesa si plotësim apo kompensim i rrogës është tregues dhe orientim i gjithsecilit për t’u marrë me punë shkencore dhe kërkimore për ta plotësuar profilin e tij akademik”,- u shpreh presidenti i UET, Adrian Civici duke e vlerësuar kontributin e secilit kërkues si të rëndësishëm në krijimin e një tregu shkencor në Shqipëri ku produkti shkencor të shitet e të jetë i vlefshëm për aktorët e tjerë të shoqërisë. Civici e quajti shpalljen e fituesve të këtij konkursi si fazën e parë të kësaj nisme e cila do të vijojë me mbështetjen financiare për implementimin e projekt-ideve. Pedagogët dhe kërkuesit shkencorë që i ishin përgjigjur thirrjes vjetore 2013-2014 nga UET për aplikime me ide dhe projekte në Shkencat Sociale, shkencat humane si Juridike, Ekonomike dhe të Teknologjisë së Informacionit ishin të shumtë por vetëm 13 prej tyre do të përfitojnë grante nga universiteti për vijimësinë e projekteve të tyre. Idetë dhe projektet u vlerësuan nga një komision shkencor , ku bënte pjesë edhe profesori i mirënjohur shqiptar i universitetit

Nga kërkimi shkencor në implementim

“London School of Economics” Arjan Gjonça. Gjonça me një përvojë 20 vjeçare në një prej unviersitetbve më prestigjiozë të Britanisë së Madhe tha për të pranishmit se shumë shpejt puna e një pedagogu nuk do të matet thjesht me orët e mësimit, por me output-in studimor. “Jam i lumtur veçanërisht se për aspektin më të rëndësishëm të jetës akademike, atë të sponsorizimit të punës kërkimore, ekziston një universitet shqiptar që e ka futur në sistem. Pashë një standard të lartë nga një universitet shqiptar dhe pata zhgënjim pozitiv”,- tha profesor Gjonça, duke shtuar se disa prej punimeve që ai kishte marrë në shqyrtim fare mirë mund të ishin konkurruese edhe jashtë vendit e mund të financoheshin nga grupe të tjerë financues nëpër botë. “Ky duhet të jetë një stimul për të mos ngurruar për të bashkëpunuar dhe për ta aplikuar edhe jashtë këtij institucioni”,- i inkurajoi ai kërkuesit e rinj duke shtuar se për kërkimin shkencor shqiptar e ardhmja do të jetë e ndritur. Zv/rektorja për Kërkimin Shkencor në UET, Odeta Barbullushi tha se kjo nismë mbështeti projekt-ide të cilat përveçse kishin rigorozitet shkencore dhe sillnin një kontribut të spikatur në fushat përkatëse, kanë një

rëndësi dhe impakt shoqëror. “Ky raund aplikimesh inkurajoi kryesisht projekt-idetë mbi Shqipërinë ose/dhe qe krahasonin rastin studimor shqiptar me raste të tjera, studime këto fort të rralla dhe të pambështetura në realitetin e studimeve shqiptare. Gjetjet dhe rezultatet paraprake të këtyre projekteve do të prezantohen nga fituesit ne pranvere, në Ditët e Studimeve Shqiptare te organizuara nga UET’”- përfundoi Barbullushi. Në instancat e tij si Qendra UET apo Zyra për Zhvillimin e Projekteve dhe Kërkimin, Universiteti Europian i Tiranës ofron një gamë të gjerë ekspertize në shkencat sociale, ekonomi, ligj, edukim, komunikim dhe teknologji informacioni, me synim përfshirjen në studime dhe kërkime inovative, të orientuara drejt politikave dhe zhvillimit të aktiviteteve në këto fusha. Në këtë drejtim UET-i ka marrë pjesë dhe ka bashkëpunuar në programe kombëtare dhe ndërkombëtare të zhvillimit dhe kërkimit, siç janë Lifelong Learning Programme (TEMPUS, Jean Monnet), Bashkëpunimi Europian për Shkencë dhe Teknologji (COST), Programi i Promovimit të Kërkimit Rajonal (RRPP), Fondacioni SOROS për Shqipërinë, Fondacioni ABC etj.

Nga politika e jashtme, te media, nga problemet psikosociale tek implementimet e bizneseve, ishin disa nga tematikat e projekt-ideve që u vlerësuan si fitueset e granteve për kërkimin shkencor në UET. Qëllimi i universitetit është që këto projekte të vihen në zbatim në të mirë të shoqërisë Erika Melonashi: ‘Impakti i faktorëve psikosocialë mbi sjelljet shëndetësore të të rinjve shqiptarë. Rasti i Universitetit Europian të Tiranës”. Odeta Barbullushi: “Partnerë, Fqinj dhe të Tjerë: Italia, Greqia dhe Turqia ne politikën e jashtme shqiptare 2005-2013’. Aleksandër Dhima: “Probleme të Bashkëlidhjes Konjitive Medie/ Politikë në Realitetin Kulturor Shqiptar”. Ksenofon Krisafi: ‘Shqiperia ne instancat gjyqesore nderkombetare, 1920-1955 Ermela Kripa: “Propozim për një model financimi alternativ të quajtur ‘projekt Finance’ për investimet infrastrukturore në Shqipëri’. Voltisa Lama: “Zhvillimi psikosocial i studentëve shqiptarë: analizë e modelit të lidhjeve, seksualitetit dhe vetë perceptimeve mbi dashurinë’. Evis Gjebrea: “Rregullimi i zonave të pambuluara në shërbim të licencuar nga shoqëritë e Ujësjellës/Kanalizimeve”. Belina Budini: “Paraqitjet e Shqipërisë së tranzicionit nga shtypi perëndimor” Marsel Cara: “Gjithëpërfshirja në edukim: Përmirësimi i kuadrit ligjor dhe i modelit të shërbimeve psikosociale”. Tamara Luarasi: “Konceptimi dhe implementimi i një biznesi të tipit Broker duke përdorur teknologjinë Cloud Computing dhe pajisjet e vogla”. Avis Andoni: “Impaktet dhe orientimet strategjike të mbikëqyrjes europiane. Faktorët direktë dhe indirektë të ndikimit në sistemin bankar shqiptar” Arjan Curi: “Filozofia e spoteve elektorale dhe efektiviteti i tyre”. Klementin Mile: “Depolitizimi i partive politike shqiptare; Ç’lloj partie po lind?”. Klodiana Turhani: “Pritshmëritë e një nëne rome që ‘bëhet prind’: Një këndvështrim mbi amësinë në kushtin e mbijetesës”.


kulturë

dossier

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

12.11.2013

13

Pavarësia e Shqipërisë sipas disa dokumenteve të Arkivit të Vjenës, nga raporti i policisë së Triestes

Ismail Qemali, në rast të pushtimit serb planifikonte të tërhiqej në male Një pushtimi eventual serb me qëllim Durrësin, Qemal Beu momentalisht nuk do të mund t’i bënte kurrfarë rezistence. Ai për këtë planifikon, në rast se ndodh, vetëm të protestojë dhe për t’u tërhequr në male. Një brengë e madhe e Qemal Beut është lidhur me Shkodrën, për të cilën ka frikën se qyteti mund të kapitullojë para se ta marrë në dorë formalisht qeveria e re e Shqipërisë

Ë

shtë tashmë e ditur se Arkivi shtetëror austriak ka shumë dokumente për periudhën e shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë. Dy studiues të Institutit Shqiptar (Albanosches Institut” në St. Gallen të Zvicrës, Albert Ramaj dhe Zef Ahmeti kanë zbuluar në këto letra, telegrame dhe raporte vijuese, përmes të cilave mund të fitojmë një përshtypje se si i shihnin dhe si i perceptonin ngjarjet dhe procesin e shpalljes së pavarësisë së shtetit të ri shqiptar diplomatët austriakë. Këto dokumente janë vetëm një pjesë shumë e vogël e këtij arkivi. Siç dëshmojnë dy studiuesit që kanë hulumtuar në arkivat e Vjenës, puna përgatitore, Akti i shpalljes së Pavarësisë si dhe sfidat pas kumtimit të aktit politik, janë të natyrave më të ndryshme. Vështirësitë janë sa brendashqiptare, po aq edhe nga faktorët e jashtëm. Shpallja e lindjes së shtetit shqiptar ballafaqohet me probleme në kontekstin e rrethanave të kohës. Shqiptarët do ballafaqohen me konfliktet e natyrave të ndryshme që lidhen me raportet ndërshqiptare (p.sh. fetë e ndryshme fillimisht luajtën një rol frenues), me rënien e Perandorisë Osmane, pushtimi i vendbanimeve shqiptare nga fqinjët, e shumë probleme tjera. Nuk ka dyshim se këto dokumente janë vetëm një ndihmesë për të kuptuar më mirë lindjen e vështirë të shtetit shqiptar, i cili nuk do të pranohej me kufijtë sipas vullnetit të shprehur më 28 nëntor 1912. Dokumentet vijuese janë siguruar nga arkivat e Austrisë në vitet ’90 të shekullit të kaluar. Natyrisht, Vjena dhe arkivat e tjerë austriakë, në gjirin e tyre kanë me mijëra faqe që lidhen jo vetëm me historinë e shpalljes së pavarësie, por edhe me shumë ngjarje të tjera lidhur me shqiptarët. *** Në një raport të drejtorit të policisë së monarkisë në Trieste, datë 20 nëntor 1912, dërguar ministrit të Punëve të Brendshme në Vjenë, raporton lidhur me planifikimin e shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, ku thuhet me sa vijon:

“Dje pasdite, prijësi i shquar i shqiptarëve Ismail Qemal Beu, në përcjellje prej 14 krerëve shqiptarë, ka udhëtuar me anijen e avullit ‘Linz’ nga këtu për në Durrës, që atje, menjëherë pas arritjes, që pritet të ndodhë gjatë natës të sotme, për ta shpallur pavarësinë e Shqipërisë dhe për ta ngritur një qeveri të përkohshme. Për ta përgatitur terrenin për qëllimin e tij, Qemal Beu para disa ditësh ka dërguar të afërmin e tij, Xhemal Beun për në Durrës e Vlorë, për ta përgatitur të paktën pjesërisht popullatën që të jetë e njoftuar për këtë ngjarje kaq të rëndësishme për Shqipërinë. Xhemal Beu është djali i Syrja Vlora Beut, me ndikim mjaft të madh në Vlorë dhe ky i fundit po ashtu një i afërt i Esad Pashës, mbrojtësit të Shkodrës. Syrja Beu nga ana e tij ka lidhje miqësie intime me Toptan Beun nga Tirana, e që ky i fundit, po ashtu, ka lidhje të ngushtë me Marka Gjonin, prijësin faktik të mirditasve, të fisit më të madh katolik të Shqipërisë së Veriut. Kështu që aksioni i Qemal Beut parashikohet të përhapet si rrufe përgjatë gjithë Shqipërisë e gjithkund do të nxisë gëzim të madh. Deri në një masë Qemail Beu mund të ketë vepruar pakujdesshëm, kur ai u dha publicitet këtu në Trieste, ende në udhëtim, qëllimeve të tij, e si pasojë mund të ketë rrezik që grekët, të cilët prej disa ditësh e kanë bllokuar Sarandën dhe Vlorën, që në Durrës të pengojnë zbritjen e tij nga anija, përkatësisht të trajtohet si peng lufte. Por Qemal Beu, sa ishte deputet i Shqipërisë së Jugut, ishte në lidhje aq intime me qeverinë greke, sa ai shumë herë është akuzuar, mbase edhe se ai është në shërbim të tyre, e për këtë ai është i bindur, se nga kjo anë nuk ka kërcënim rreziku, sidomos pasi Greqia duhet të shikohet si e ngopur në drejtim të kufirit shqiptar me pushtimin e Epirit dhe se ka arsyen e fortë për ta përkrahur Shqipërinë. Një pushtimi eventual serb me qëllim Durrësin, Qemal Beu momentalisht nuk do të mund t`i bënte kurrfarë rezistence. Ai për këtë planifikon, në rast se ndodh, vetëm të protestojë dhe për t`u tërhequr në male.

Një brengë e madhe e Qemal Beut është lidhur me Shkodrën, për të cilën ka frikën se qyteti mund të kapitullojë para se ta marrë në dorë formalisht qeveria e re e Shqipërisë. Edhe pse vetë muhamedan, Qemal Beu e di domethënien e madhe të Shkodrës për gjithë Shqipërinë Veriore katolike, e që ekonomikisht, kulturalisht dhe fetarisht gravitohet krejt sipas kësaj kryeqendre tregtare dhe pa ketë qytet për një kohë të shkurtër do të tkurrej në çdo drejtim. Prandaj ai është i vendosur që të vërë gjithçka në lëvizje që Shkodra të mos kalojë në pronësi të Malit të Zi. De facto Shkodra deri më tani ka qenë më tepër qytet austriak se sa turk. Austria atje ka financuar shkollat fillore shembullore dhe institucionet tjera edukative, paguante klerin, dhe përkrahte me bollëk edhe rrethet tjera të popullsisë. Para se gjithash, deri më tani Shkodra ishte baza e politikës austriake në Shqipëri, dhe simpatia e popullatës për monarkinë është vërtetë e gjallë. Sipas asaj që u tha, humbja e Shkodrës sipas pikëvështrimit fetar katolik, po ashtu edhe nga ai patriotik austriak është për të ardhur shumë keq, pavarësisht nga ajo se kjo do të thoshte po ashtu edhe një humbje e interesave tona tregtare. Qemal

Përveç kësaj, komunikimi me Shkodrën me postë prej Shën Gjinit deri më datën 16 të këtij muaji ka qenë krejtësisht i lirë. Qemal Beu pohon se ndryshimi i situatës në Shqipëri, i ka tejkaluar edhe ëndërrimet më të guximshme të tij, dhe se për të gjitha kohërat do të mbetet në kujtesë Shqipëria dhe se për pavarësinë e saj duhet t`i falënderohet vetëm Austrisë.”

Beut i vjen shumë keq që nuk ka mundur ta marrë Prenk Bib Dodë Pashën në qeverinë e re si përfaqësues të katolikëve, i cili të paktën vetëm sa për emër vlerësohet si kreu i katolikëve në Malësinë e Mirditës. Vendqëndrimi i vetë Bibdodës me javë të tëra ka qenë i panjohur, dhe se vetëm pas nisjes së avullores (anijes) arrihet të konstatohet se ai ndodhej në Romë. Unë njëkohësisht jam informuar se Bibdoda, mbasi në fillim të tetorit të vitit të kaluar në Vjenë nuk kishte pranuar kurrfarë këshillash pozitive lidhur me Shqipërinë, ka vënë kontakt me qeverinë italiane, e cila nga ana e saj e ka këshilluar që në lidhje me Shkodrën dhe katolikët e Shqipërisë Veriore, të hyjë në bisedime të drejtpërdrejta me mbretin e Malit të Zi. Duke marrë parasysh rrethanat e reja në Shqipëri, mund të supozohet se Bibdoda do të ndërpresë lidhjet me Malin e Zi e do t`i bashkohet Qemal Beut. Se ai a do të largohet edhe nga Italia, nuk shpresohet, pasi ai me “Banco Commerciale” në Milano, nën kujdesin e qeverisë italiane ka hyrë në kontratë për shitjen e maleve me vlerë milionëshe. Mirditasit, sido që të jetë, nuk do ta përkrahin atë që të kalohet në anën malazeze. Ata pak katolikë që momentalisht po luftojnë në anën e Malit të Zi, këtë po e bëjnë nën trysninë e rrethanave lokale dhe pa vetëdijen e asaj se me këtë ata janë duke vepruar kundër interesave të vendit të tyre. Vetëm popullata kufitare ortodokse e Kastratit dhe Grudës mund të ngjajë të marrë pjesë në luftë për arsye bindjeje. Nëse Shkodra në ditët në vijim nuk do të bjerë, dhe nëse shqiptarët do të sigurojnë armë të mjaftueshme, atëherë duhet të supozohet se ata, në numër të madh do të marrin pjesë për çlirimin e qytetit. Përveç kësaj, komunikimi me Shkodrën me postë prej Shën Gjinit deri më datën 16 të këtij muaji ka qenë krejtësisht i lirë. Qemal Beu pohon se ndryshimi i situatës në Shqipëri, i ka tejkaluar edhe ëndërrimet më të guximshme të tij, dhe se për të gjitha kohërat do të mbetet në kujtesë Shqipëria dhe se për pavarësinë e saj duhet t`i falënderohet vetëm Austrisë.”


14

zbavitje

lojra të ndrsyhme

Fjalëkryqi klasik 1

2

3

Nuk mund ta akomodonin në aeroplan për shkak të peshës 4

5

11 16

17

12

26

27

33

34

21

30

31

35

36

39 43

44

45

Koha e fillimit ____:____

46 48

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

40

42

47

15

20

29

41

10

14

28

38

9

24

32 37

8

19 23

25

7

13

18

22

4

6

Koha e mbarimit ____:____

49

Horizontalisht:

1. Pjesë të veshjes popullore. 5. Ferdinand, eksplorator i famshëm, i cili zbuloi se Toka është e rrumbullakët. 11. Repart Ushtarak. 12. Notë muzikore. 13. Agjensi Martesash. 14. Firmë e njohur prodhimesh elektronike. 16. Limaj i politikës së Kosovës. 19. Lumë i vendit tonë. 21. Enë për të ngrënë. 22. Grup tresh instrumentistësh. 23. Shoqërore, ose... 25. Enciklopedia Greke. 26. Stil që shprehet me pak fjalë e në mënyrë të prerë. 29. Fotografi në dialekt. 32. Vend i ulët mes dy malesh. 33. Pikë turistike e njohur në jug të vendit tonë. 36. Ent Monetar. 37. Përemër pronor. 38. Samuel, futbollist kamerunas. 39. Qytet në Itali. 40. Studim i gjatë me karakter kritik. 41. Qytet turistik në Turqi. 43. Përemër vetor. 44. Koncept. 45. Vetia që ka një trup të ruajë gjendjen e qetësisë ose të lëvizjes drejtvizore të njëtrajtshme. 46. Dhelpër, ndryshe. 47. Përemër vetor. 48. Përemër vetor. 49. Fletë me njoftime.

Vertikalisht:

1. Vegël muzikore popullore me tela. 2. Francesko i njohur i futbollit italian. 3. Kafshë e madhe gjitare. 4. Bukuri. hijeshi. 5. Mama, shkurt. 6. Zhvillohet mes pilotëve të Formula 1. 7. Zola, shkrimtar i njohur francez. 8. Letër bixhozi. 9. Lëvizje në ujë. 10. Pjesa e poshtme e dhomës. 12. Mjet për t'u ulur. 15. Simboli kimik i natriumit. 17. Provë që sillet për të mbrojtur ose për të hedhur poshtë diçka. 18. Komediograf i famshëm francez. 19. Kohë më parë. 20. Fije që lidhin trurin me palcën e kurrizit. 23. Maja e sopatës. 24. Veti, tipare të një sendi që e dallojnë nga të tjerët. 27. Kanë në kokë disa kandrra. 28. Fis ilirësh që kanë jetuar gjatë bregut të Jonit. 30. Dera pa të forta. 31. Ngjarje, ndodhi. 34. Marjana, aktore e njohur humoriste. 35. Një në Angli. 40. Luarasi, aktore e kinemasë shqiptare. 42. Lëvizja e rrumave të ajrit. 44. Shkove. 46. Targa e makinave të Shkodrës.

Sudoku | nivel mesatar 3 8

9

6 5

1 5

4

2

2

7

1

5 9

9

9

2

2

8

6

7 1 6

3 7

2 3 5

5

2

7 4

4 9

7 6 5 4

4 3 6 6

9

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

5 8 1 1 2

4 6

2 7

Koha e fillimit _____:____ Koha e mbarimit ____:____

Numërkryq 4 0

Ndodh edhe kjo! Kompania e fluturimeve mund të refuzojë të udhëtosh me aeroplan pasi je tepër i shëndoshë. Ka qenë “British Airways”, kompania që refuzoi rikthimin e një familjeje franceze nga SHBA-të në Francë, pasi djali 27-vjeçar peshonte 230 kilogramë. Kevin Chenais ishte nisur nga Franca për në SHBA për t’u trajtuar në klinikë, pasi ka çrregullime hormonale. Chenais dhe familja e tij, tashmë kanë mbetur në një hotel pranë aeroportit të Çikagos, pas refuzimit të fluturimit. Pas kritikave që drejtoi nëna e Kevinit, Kristina, ndaj kompanisë, zëdhënësi i “British Airways” ka lëshuar një deklaratë: “Ne gjithmonë përpiqemi të akomodojmë këdo, nëse është e mundur dhe e parrezikshme. Fatkeqësisht, ishte e pamundur ta akomodonim pasagjerin, por i kemi ofruar familjes rimbulsimin e biletës”, thuhet në deklaratë, ndërsa transmeton Start Ndërkaq, familja tashmë planifikon të marrë një tren për në qytetin e New Yorkut dhe më pas mund të lundrojnë me anijen “Queen Mary” drejt Anglisë.

Horoskopi i ditës DASHI (20/III-20/IV)

DEMI (21/IV-20/V)

Do jeni me humor shume te mire gjate kësaj dite dhe marrëdhënia ne çift do behet me emocionuese se kurrë. Edhe ata qe kane pasur mosmarrëveshje te mëdha do ndihen disi me te qete. Beqaret do kenë një dite te mbushur me takime premtuese. Duhet te bëni zgjedhjen e duhur. Ne planin financiar mos kryeni shpenzime te pa menduara sepse do keni probleme serioze.

Lidhja juaj do marre një kthese tjetër gjate kësaj dite dhe gjerat do bëhen me zyrtare. As surprizat nuk do mungojnë për asnjë moment ne jetën tuaj. Beqaret do flirtojnë me personat e gabuar. Kujdes sepse do jeni ju qe do lëndoheni me vone. Ne planin financiar mos mendoni vetëm për te sotmen, por hiqni disa para mënjanë qe te përballoni edhe te papriturat e se nesërmes.

BINJAKET (21/V-20/VI)

GAFORRE (21/VI-22/VII)

Klima ne çift do filloje dalëngadalë te ngrihet gjate kësaj dite. Nuk do tregoheni aq kërkues ndaj partnerit dhe here pas here do bëni disa lëshime. Beqareve do iu duhet te bëjnë zgjedhje vendimtare te cilat nuk mund te shtyhem me. Ne planin financiar do jeni me fat dhe do mund t’i zgjidhni problemet qe kishin kohe qe ju kishin dale. Do jeni me te qete ne mbrëmje.

Jeta ne çift do shkoje për mrekulli për ju sot. Do e shfrytëzoni çdo moment deri ne maksimum dhe nuk do keni çfarë te kërkoni me tepër. Ne mesdite partneri do ju beje edhe një surprize te këndshme. Për beqaret nuk do jete dita e favorshme për takime. Qëndroni edhe sot ashtu si jeni. Ne planin financiar do përballeni me disa vështirësi te vogla te cilat do i kaloni sa hap e mbyll sytë.

LUANI (23/VII-22/VIII)

Dite harmonike dhe e mbushur me kënaqësi kjo e sotmja për te dashuruarit. Te gjithë planetët do jene ne anën tuaj dhe gjithçka do shkoje për mrekulli. Beqaret do kenë takime, por do hezitojnë te hedhin ndonjë hap me tej. Ne planin financiar mos pranoni te jepni para hua sepse situata juaj nuk është ne gjendjen me te mire te mundshme. Mund t’iu duhen para për vete.

PESHORJA (23/IX-22/X)

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

Rutina do mbizotërojë gjate gjithë kësaj dite ne jetën tuaj ne çift. Për këtë arsye marrëdhënia me partnerin nuk do jete aq e mira sa ju do dëshironit. Beqaret duhet ta jetojnë ditën ashtu si ta ndiejnë pa menduar se çfarë do ndodhe me vone. Ne planin financiar nuk do arrini ta stabilizoni si duhet situatën. Kjo do ju mërzitë pa mase dhe mund t’iu trishtoje.

AKREPI (22/X-21/XII)

2 5

Gjeni figurën duke bashkuar pikat

Sot duhet te merreni me tepër me jetën tuaj ne çift sepse po e late pas dore do e keni te vështirë ta riktheni harmoninë. Fillojeni qe ne mëngjes duke përgatitur një ushqim te shijshme dhe përfundojeni ditën me një darke romantike. Beqaret duhet te jene te vëmendshëm ndaj sinjaleve te disa personave. Financat do jene goxha te qëndrueshme.

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Numra me 3 shifra:

129, 147, 201, 256, 263, 298, 402, 445, 454, 565, 652, 759, 789, 874, 955, 965,

Numra me 4 shifra:

0147, 0155, 1256, 2201, 2526, 2635, 3201, 3951, 4848, 5505, 9658, 9665.

Numra me 5 shifra:

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

06397, 11147, 15263, 17511, 20159,

26320, 42227, 71369, 74234, 80655, 84021, 95105.

Numra me 6 shifra:

285415, 461746, 478596, 487775, 524813, 545976, 564412, 576415, 655456, 655716, 679023, 716286, 824819, 835475.

Mundohuni ta largoni sa me pare rutinën nga jeta juaj ne çift gjate kësaj dite sepse përndryshe situata mund te përkeqësohet. Asnjërit prej jush nuk do i pëlqejnë te jetoje ne një mjedis tërësisht te qete dhe pa emocione. Beqaret ka mundësi te kenë edhe dashuri me shikim te pare. Shfrytëzojeni ditën! Financat do kërkojnë me shume kujdes.

Gjeni 10 ndryshimet

UJORI (20/I-19/II) Nëse nuk doni qe situata ne çift te përkeqësohet mos u tregoni kokëfortë dhe tolerojeni pak me tepër atë qe keni ne krah. Edhe ai nga ana e tij do beje te pamundurën qe te ruaje një klime sa me te ngrohte. Beqaret do bien koke e këmbë ne dashuri me personin qe do takojnë. Shprehini ato qe ndieni.

Dite shume e veçante kjo e sotmja për te dashuruarit. Do merrni propozime interesante nga partneri dhe do ndiheni shume mire për këtë fakt. Do e kuptoni edhe njëherë se ai ju dashuron fort. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa takime. Ne planin financiar do keni fat dhe do arrini ta stabilizoni shume shpejt situatën.

BRICJAPI (22/XII-20/I) Jupiteri do e influencoje pozitivisht jetën tuaj ne çift dhe do iu beje te ndiheni me se miri ne krahët e partnerit. bashkëpunimi me te do vazhdoje te përmirësohet. Beqaret do e duan shume lirinë qe kane dhe fillimi i një lidhjeje do i “frikësojë”. Financat nuk do jene ne gjendje shume te keqe, por maturia dhe kujdesi do e mbanin situatën te stabilizuar.

PESHQIT (20/II-19/III) Dite perfekte kjo e sotmja për çiftet. Jo vetëm qe do dashuroheni ne mënyrë pasionante me partnerin, por mund te merrni edhe disa vendime me rëndësi jetike. Beqaret duhet te kenë me tepër besim tek vetja dhe do e bëjnë për vete personin qe pëlqejnë. Ne planin financiar nuk do përballeni aspak me surpriza te këqija.


blog

1001

ditë që formësuan botën

Gazeta MAPO

12.11.2013

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

11 nëntor

15

Mos e merr jetën shumë seriozisht. Nuk do mund të shpëtosh i gjallë prej saj. - Elbert Hubbard

1918

Mirupafshim luftë Armëpushimi që i dha fund Luftës I Botërore u firmos në një vagon treni në pyllin e Compiegne-s në veriperëndim të Parisit, pak pas orës 5 të mëngjesit, më 11 nëntor 1918. Do të hynte në fuqi në orën 11 po atë ditë- ‘në orën e njëmbëdhjetë të ditës së njëmbëdhjetë të muajit të njëmbëdhjetë”. Armëpushimi u kërkua më 7 nëntor nga Komanda e Lartë Gjermane kryesuar nga Paul von Hindenburg. Ushtritë gjermane nuk ishin mundur dhe as Gjermania nuk ishte pushtuar, por ekonomia ishte në gjunjë dhe qeveria ishte nën trysni nga dështimi i ushtrive, humbjet në marinë dhe kërcënimi i revolucion-

it të brendshëm. Një dërgatë gjermane –udhëhequr nga politikani i Partisë së Qendrës Katolike, Mathias von Erzberger- kaloi vijat e frontit afër La Capelle-s në një autokolonë të vogël dhe u dërgua me tren nëpërmjet fushëbetejave veriore të Francës. Një dërgatë e Aleatëve udhëhequr nga Marshalli francez, Ferdinand Foch dhe Admirali britanik, Rosslyn Wemyss, parashtroi kërkesa të panegociueshme, përfshirë tërheqjen e Gjermanisë nga Franca dhe Belgjika, demilitarizimin e Rinlandit dhe dorëzimin e flotës gjermane. Erzberger nuk u dha, por nën trysninë e qeverisë së re social-demokrate në Berlin, e ci-

la kishte zëvendësuar Kajzerin e larguar, firmosi. Fillimisht armëpushimi parashikonte vetëm 30 ditë, por u ripërtëri rregullisht deri në Traktatin e Versajës më 28 qershor 1919. Ndërsa britanikët festuan, shumë në Gjermani u ndjenë, siç shkruante më vonë Hitleri (asokohe një rreshter) thellësisht të tradhtuar, pasi të gjitha territoret e pushtuara gjermane u braktisën dhe traktate të mëparshme të firmosura me Rusinë (në Brest-Litovks) dhe Rumaninë u anuluan. Gjermania gjithashtu dorëzoi sasi të mëdha materialesh, vagonë trenash dhe të gjithë flotën e nëndetëseve ndërkohë që shumica e flotës mbidetëse u bllokua.

Blitz

Flickr

29

Mijë e 743 kilometra katror është sipërfaqja e Armenisë.

3.1

Milionë është popullsia e vendit, sipas përllogaritjeve të vitit 2011.

104.2

Banorë për km2 është dendësia e popullsisë së Armenisë, sipas përllogaritjeve të vitit 2011.

1.12

Milion është popullsia e kryeqytetit të Armenisë, Erevan.

Titulli: Hekurudha Shqiptare: living on the edge foto: Matthias Krüttgen

Në Facebook Shpend Bengu “Çdo teori dhe praktikë, nëse do që ta diskreditosh, ngrije në absurd”. Kjo shprehje m’u kujtua këto ditë kur shikoj në rrjetet sociale dhe në media, kërkesën për sensibilizimin e shoqërisë shqiptare në lidhje me demontimin e lëndëve kimike nga Siria. Absurdin e gjej pikërisht në thirrjet për një Shqipëri të pastër, larg armëve kimike. Dua tu kujtoj organizatorëve të këtyre tubimeve, se Shqipërinë duhet ta mbajmë pastër edhe pa armët kimike. Shqiptarët duhet t’i thërrasin mendjes se me ndotjen dhe shkatërrimin që i kanë bërë mjedisit të tyre janë shumë herë më të rrezikuar se sa armët kimike të cilat vetëm efektin e vrasjes e kanë më të shpejtë. Qoftë kjo fushatë sensibilizimi edhe për ata shqiptarë që hedhin plehrat nga dritaret, për ata që presin pyjet, që shkatërrojnë monumentet e kulturës së tyre, për ata që u shesin shqiptarëve dhe fëmijëve të tyre ushqime të skaduara e të helmuara me kimikate e hormone të të gjitha llojeve, për ata që përziejnë naftën me lëndë kimike helmuese, për ata që ndotin burime, lumenj, liqene, dete, fusha e male me mbeturinat e tyre, për ata që hedhin mbeturinat në rrugë nga makinat e tyre, për ata që hedhin cigare e çamçakizë në rrugë e kudo, ...e për të gjithë ata që duke futur një gisht në hundë, i hedhin qurret me presion e pështyjnë në Tokën Shqiptare, të cilën e duan pa helme kimike...ashtu qoftë!

Lutfi Dervishi I dhashë kamarierit 20 mijë lekë për të paguar kafenë dhe ai duke më parë në dritë të syrit ma ktheu: “edhe ti kërkon votën time...”.

gazetamapo@gmail.com cel: 068 20 55 477

Zgjedhjet në Kosovë, vetëm një shqetësim i vogël Tim Judah, The Economist Burra me maska që futeshin me zhurmë në qendrat e votimit gjatë zgjedhjeve vendore në Kosovë më 3 nëntor, ishin imazhet që kapën interesin e medias ndërkombëtare. Por siç Petrit Selimi, zëvendësministri i Jashtëm i Kosovës thotë, ngjarjet në tri qendra votimi ‘nuk përbëjnë zgjedhjet, ato përbëjnë pamje të mira për televizionet”. Qendrat e votimit në qytetin e ndarë të Mitrovicës ishin të rëndësishme, por z. Selimi ka të drejtë. Në përgjithësi, zgjedhjet e Kosovës ishin të jashtëzakonshme pikërisht për atë se shkuan vaj dhe nuk patën incidente. Zgjedhjet e përgjithshme të Kosovës, mbajtur në vitin 2010, u njollosën nga akuzat për shkelje ‘të shkallës industriale’. Këtë herë askush nuk ka bërë ndonjë ankesë thelbësore. Pjesëmarrja në zgjedhje ishte gjithashtu shumë më e lartë se zgjedhjet vendore në shumicën e pjesës tjetër të Europës. Zgjedhjet e Kosovës ishin në fakt dy në një. E para ishte ndërmjet partive që përfaqësojnë shumicën, pra popullsinë shqiptare të vendit. Në këtë rast Lidhja Demokratike e Kosovës mori më shumë se sa pritej. Partia Demokratike e Hashim Thaçit, kryeministrit, humbi vota por nuk doli keq për një parti qeverisëse në mes të mandatit. Zgjedhja e dytë e Kosovës ishte për zemrat dhe mendjet e pakicës

serbe. Pas muajsh diskutimesh z. Thaçi dhe Ivica Daçiç, kryeministri serb, firmosën një pakt historik në prill për të normalizuar marrëdhëniet. Serbia nuk do ta njihte Kosovën si shtet, por do të respektonte juridiksionin e saj në të gjithë territorin, përfshirë edhe veriun e zotëruar nga serbët. Atje serbët lokalë, të cilët ndoshta numërojnë rreth 40 mijë vetë, janë kundërshtues të fortë të paktit me të cilin institucionet shtetërore serbe gjymtohen. Në jug dhe qendër të Kosovës vetëm pak serbë votuan në vitin 2010, por pjesëmarrja e tyre kësaj here ishte posaçërisht e lartë. Në tri komunat në veri ishte e ulët, megjithatë, dhe në Mitrovicën veriore të dominuar nga serbët, banda me kamera në dorë, që favorizonin bojkotimin e zgjedhjeve, i çirreshin kujtdo që donte të votonte. Afër mbrëmjes ishte e qartë se shqiptarët e pakët të komunës përbënin shumicën e votuesve. Në atë kohë banditët i mbyllën qendrat e votimit. Kush ishte përgjegjës për dhunën, është e paqartë. Por ndoshta as nuk do të nxjerrë nga shinat paktin mes Serbisë e Kosovës dhe as të shtyjë një vendim të vendeve anëtare të Bashkimit Europian për të hapur bisedimet e pranimit me Serbinë në janar. Zgjedhjet e Kosovës treguan se megjithëse njëfarë normaliteti banal ka bërë vend në shumicën e vendit, serbët e pështjelluar e të zemëruar në veri ende mbeten një problem. Por askush, asnjëherë, nuk ka thënë se paqja është gjë e lehtë.

Themelues: Henri Çili. Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku. Speciale: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. . Kultura: Aida Tuci. Suplement: Arta Çano. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

Marketing / Drejtore: Fiziana Bora Cel: 068 20 55 437 E-mail: fiziana_bora@yahoo.com Menaxhim / Dhimitraq Hido Cel: 068 20 55 440


CMYK

16

11.11.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

faqe 16

NJOFTIM / REKLAMA

Nga sot nĂŤ treg

Mapo 11 nentor ok  

Gazeta Mapo, e përditshme, e pavarur, shqip, lajme, tirana, shqiptare, politika, berisha, rama,.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you