Page 1

Faqe 2

Afër / larg

“A sa bukur A”, një spektakël jashtë serie për ndërrimin e viteve Suadela Balliu

Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E hënë, 6 Janar 2014. Numër 1101. Viti V botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

Eksluzive për revistën Mapo

Rama: Çfarë ka bërë mirë Berisha; pse nuk e angazhova Blushin…

Konflikti për pronën

Prokurori mbahet 10 orë në polici, padit shefin e komisariatit Zv.prokurori i Gjirokastrës dhe familjarët e tij denoncohen nga njerëzit që u kishin uzurpuar shtëpinë. Policia i shoqëron për orë të tëra në komisariat, edhe pse banesa ishte pronë e tyre dhe u ishte liruar përmes Aktit normativ të qeverisë “Berisha”. Prokurori denoncon shefin e komisariatit dhe policët që e shoqëruan për veprime arbitrare

Një konflikt pronësie, i zgjidhur me Aktin normativ të qeverisë së shkuar për lirimin e banesave të ish-pronarëve, ka përfunduar me shoqërimin

dhe mbajtjen për 10 orë në polici të një prokurori. Gjon Fusha, me detyrë zv.prokuror në Gjirokastër, babai dhe vëllai i tij janë shoqëruar... Faqe 7

Komisariati i Policisë numër 2 në Tiranë

Çmimet u paraprijnë taksave, tregtarët: Rritjet sapo kanë filluar Revista MAPO, e cila del në pikat e shitjes në mesjavë, ka zgjedhur si Njeriu i Vitit kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Përzgjedhja është shoqëruar me një intervistë të gjatë të shefit të qeverisë por edhe me pesë profile të shkurtra të Mero Bazes, Armand Shkullakut, Henri Çilit, Belina Budinit dhe Gilman Bakallit, autorë të cilët e Faqe 3 shohin nga këndvështrime të ndryshme

op-ed / 10-11

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Media e lirë dhe opozita, në të njëjtin mision në shërbim të vendit

koment Lulzim Basha

A jemi në gjendje ta shohim Europën?

koment

Sinan Tafaj

5 aktualitet

Pak ditë më parë lexova një artikull interesant, titulli i të cilit ndër të...

Rritjet e çmimeve në produktet e cigareve dhe karburanteve me 10 - 50 lekë, për efekt të rritjes së taksave vetëm sa kanë nisur, ndërkohë që nivele të reja të çmimeve janë lajmëruar në ditët në vijim. Në këtë rritje që ka... Faqe 5

Qeveria zbardh fondet për bashkitë, ja sa marrin në 2014 Rriten grantet e pakushtëzuara për bashkitë dhe komunat e vendit, të parashikuara në 33 miliardë lekë ose 2.4 për qind e PBB-së. Pjesën e “luanit” e marrin Tirana, Elbasani, Shkodra, Durrësi dhe Fieri. Nxiten financiarisht edhe qytetet-muze, të cilat

Ndërsa po rishikoja numrin e parë të gazetës RD, e cila ruhet me fanatizëm...

Tregtarët lajmërojnë rritje të tjera. Qeveria, pa plan kundër këtyre spekulimeve

Çmimi për një paketë cigare është rritur nga 20 deri në 50 lekë. Ndërsa një litër karburant është shtrenjtuar nga 5 deri në 10 lekë për litër. Grosistët e këtyre artikujve operojnë me rezerva, çmimet nuk mund të rriten në të njëjtën ditë me taksat.

janë pjesë e trashëgimisë së UNESCO Buxheti i vendorëve këtë vit vjen me një rritje për të gjitha bashkitë dhe komunat në vend. Në buxhetin e vitit 2014, Ministria e Financave ka ndarë 33 miliardë lekët për njësitë e pushtetit vendor. Fondet vijnë me një rritje modeste që nga bashkitë... Faqe 4

kukës

Gjobëmania

Abuzimet

KLSH kallëzon ish-drejtuesit e ALUIZNI-t në Shkodër KLSH ka dërguar kallëzim penal në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër për 6 zyrtarë të institucionit

Basha: Rama na njeh mirë, kur ne bashkohemi s’ka forcë që na ndal”

FAQE 7

editorial / 11

Faqe 16

henri Çili

Për një Rilindje “përtej së majtës dhe së djathtës” Shumica e majtë në pushtet tashmë është instaluar. Duke sintetizuar tek paketa e re fiskale dhe tek buxheti i ri i 2014 të gjitha ‘obsesionet’ e së majtës për taksimin progresiv, një dëshirë mbarëpopullore për të taksuar më shumë të pasurit, shumica në pushtet hyn në vitin e ri me realitetin e ashpër dhe të hidhur përballë saj. A do të mundet sistemi i ri fiskal të sjellë, sidomos në këto rrethana ekonomike ku ndodhet Shqipëria, e rrethuar nga kriza rajonale, më shumë para në buxhet dhe rritje ekonomike? E vështirë, për të mos thënë e pamundur. Sidoqoftë, të kthejmë faqen e elektoralizmit dhe të populizmit të vitit të mbrapshtë 2013. Çdo qeverisje e një vendi demokratik ka nevojë të jetë e suksesshme, ka për detyrë ta...


2

fokus

1

ngjarje e ditës

ekonomi / Çmimet u parapri-

jnë taksave, rritjet sapo kanë filluar

Faqe 4

Ndahet buxheti i vendorëve, ja sa marrin bashkitë këtë vit

ekonomi:

Faqe 5

politikë/ Basha: “Rama na

njeh mirë, kur ne bashkohemi s’ka forcë që na ndal”

Faqe 7

“Nuk është se kam ndonjë dëshirë të dal nga profili im, por nëse këto formate janë pranë formatit që unë përfaqësoj, pse jo...”,

“Audienca ka qenë shumë e lartë. Jam shumë i gëzuar pasi kjo tregon se nuk kemi punuar për asgjë. hahahahaha... Kur mendoj se si shumë ekrane të tjera harxhojnë shumë e shumë para për të bërë një produkt mediokër dhe pak të ndjekur, më vjen keq për pronarët e këtyre ekraneve

“A sa bukur A”, një spektakël jashtë serie për ndërrimin e viteve

N

jë club trendy në mes të qytetit, i mbushur plot me njerëz që festojnë, vajza të veshura me të kuqe dhe kapuça babagjyshi, personazhet më të suksesshëm dhe më të famshmit e 2013-ës, një bandë frymore që luan muzikën e “Ja na erdhi Viti i Ri”, një kërcim i shfrenuar Harlem Shake në një zonë më të lirë se kurrë, që di ta sjellë vetëm Arian Çani...Kjo ishte atmosfera që shoqëroi shqiptarët që kishin mbërthyer sytë përpara ekranit për të ndjekur “A sa bukur A”, shprehja e famshme e Çanit që u shndërrua në një spektakël maratonë të ndërrimit të viteve. Më shumë se 30 të ftuar, këngëtarë nga të gjitha rrymat, batuta të papërsëritshme humori nga Ermal Mamaqi dhe një përfaqësim të mbarë trevave shqipfolëse ku në krah të Çanit dhe Ermalit qëndronte prezantuesja e ‘Klan Kosova’, Liberta Spahiu. Qëllimi i produksionit ishte të argëtonte publikun në këtë natë të ndërrimit të viteve, ndërsa për Çanin, që të mbërthente të gjithë audiencën, siç bën çdo të premte me emisionin e tij “Zonë e Lirë”. Këtë e realizuan duke mbledhur bashkë këngëtarë jo vetëm të të gjitha rrymave në performanca live, por edhe nga të gjitha trevat shqipfolëse, ku publikut nuk i duhej të ndërronte kanal sepse i gjente të gjitha shijet në një vend dhe në një spektakël. “Ishte një ide e drejtuesve të Klanit për të festuar këtë fundviti së bashku. E pranova me qejf duke u përpjekur të mos iki nga vetja por edhe duke përfshirë dhe elemente të reja të formës. A sa bukur A, është një nga shprehjet që unë e përdor shpesh dhe që tashmë është bërë popullore. Ndaj dhe vendosëm ta quanim kështu, thjesht ‘A sa bu-

kur A”, - tregon Çani disa ditë pas ndërrimit të viteve, ku jeta i është kthyer normalitetit por që buja e spektaklit vazhdon të jehojë akoma. Audienca e përqendruar në televizionin ‘Klan’ ka qenë shumë e lartë, duke shpërblyer dy javë punë për realizimin e këtij spektakli, i cili nuk ka qenë fort i lehtë, veçanërisht në mbledhjen së bashku të artistëve më të kërkuar të kohës, që për më tepër në periudha festash janë nëpër koncerte brenda dhe jashtë vendit. Spektakli ishte për të gjitha shijet, nga muzika jazz e Elina Dunit, Dren Abazit, te rroku i Aleksandër Gjokës e Bojken Lakos, te më të klikuarat në youtube të Tuna& Cozman, Stresi e Fjolla Morina e ‘Tingulli i Trent’, Besa Kokëdhima e Soni Malaj, apo ritmet e gëzueshme të vëllezërve Korçarë, Majës, Sinan Hoxhës e shumë artistëve të tjerë të rinj, që në kulm të karrierës së tyre kishin zgjedhur të ishin miq të mikpritësit Çani, i cili nuk i shmangu intervistat thumbuese për të ftuarit. “U mirëpritën sigurisht. Ata janë tashmë klientë të mësuar me ‘Zonë e Lirë”, - tregon Çani, ndërsa veç intervistave nuk mungonin edhe kartolinat me nota humoristike për të ftuarit, ku spikaste ajo e Sinan Hoxhës dërguar nga Zani Çaushi, e Aleksandër Gjokës nga Vaçe Zela, e Tunës dërguar nga Edi Rama, apo grupi i Lapard-

Më shumë se 30 të ftuar, këngëtarë nga të gjitha rrymat, performanca live, batuta të papërsëritshme humori...Qëllimi i produksionit të TV Klan ishte të argëtonte publikun, ndërsa për Çanin, që të mbërthente gjithë audiencën për vete, siç bën çdo të premte me emisionin e tij “Zonë e Lirë”, por kësaj radhe duke u shfaqur ndryshe: si showman-i i spektaklit të ndërrimit të viteve, duke e bërë publikun të mos ndërronte kanal sepse i gjente të gjitha shijet në një vend. Arian Çani zbulon prapaskenat e përgatitjes së show-t “A sa bukur A”

“Ishte një ide e drejtuesve të Klanit për të festuar këtë fundviti së bashku. E pranova me qejf duke u përpjekur të mos iki nga vetja por edhe duke përfshirë dhe elemente të reja të formës. A sa bukur A, është një nga shprehjet që unë e përdor shpesh dhe që tashmë është bërë popullore.

hasë për Bojken Lakon. “Audienca ka qenë shumë e lartë. Jam shumë i gëzuar pasi kjo tregon se nuk kemi punuar për asgjë. hahahahaha... Kur mendoj se si shumë ekrane të tjera harxhojnë shumë e shumë para për të bërë një produkt mediokër dhe pak të ndjekur, më vjen keq për pronarët e këtyre ekraneve. Unë kam qenë dhe jam i bindur se kënaqësitë e mëdha mund t’i marrësh edhe me minimumin e shpenzimeve. Mjafton të kesh idenë e saktë dhe bashkëpunëtorët e duhur”.Qershia mbi tortë ishin bashkëprezantuesit që Çani kishte zgjedhur për spektaklin “A sa bukur A”. Arsyes pse ishin zgjedhur Ermal Mamaqi, Liberta Spahiu dhe Robert Aliaj, Çani i përgjigjet kështu: “Mamaqi sepse është më i miri, Liberta sepse është më e mira e ‘Klan Kosovës’ dhe Roberti sepse është një artist kontrovers dhe atipik”. Ishin pikërisht këto elemente që e bënë një spektakël jashtë formateve të zakonshme të festave, por edhe Çanin të dilte disi nga formati i tij i mirënjohur, megjithëse ngulmoi të mos i mungonin tiparet e ‘Zonë e Lirë’. Ndoshta do të mund ta shohim sërish në spektakle të mëdha dhe disi larg emisionit të të premteve. “Nuk është se kam ndonjë dëshirë të dal nga profili im, por nëse këto formate janë pranë formatit që unë përfaqësoj, pse jo...”, - përfundon Çani, duke shtuar se nga i gjithë projekti, veç lodhjes ka marrë shumë kënaqësi edhe sepse vendi që u zgjodh për ta bërë spektaklin club “Mumja” ndodhet fare pranë “Noel”, lokalit të vogël te Pedonalja, i preferuari i Çanit, duke zgjedhur kështu të mos e braktiste edhe në natën e fundit të vitit...


kryesore

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

06.01.2014

3

Kryeministri Rama, ekskluzive për revistën MAPO

Çfarë ka bërë mirë Berisha; pse nuk e angazhova Blushin… "Ka bërë mirë jo një, po disa gjëra në vitin e parë të herës së tij të dytë në krye të vendit, por edhe atyre u ra me shqelm si lopa kovës së qumështit të vet"

R

evista MAPO, e cila del në pikat e shitjes në mesjavë, ka zgjedhur si Njeriu i Vitit kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Përzgjedhja është shoqëruar me një intervistë të gjatë të shefit të qeverisë por edhe me pesë profile të shkurtra të Mero Bazes, Armand Shkullakut, Henri Çilit, Belina Budinit dhe Gilman Bakallit, autorë të cilët e shohin nga këndvështrime të ndryshme, jo vetëm nominimin e revistës por edhe të nominuarin. Baze preferon që në vend të “Rama njeriu i vitit”, të luajë me idenë “2013-a, viti i Ramës”. Shkullaku, një kritik i trashëguar i kryeministrit, e sheh Ramën me hije dhe pa dritë. Belina Budini, e cila ka shkruar edhe një libër për Ramën ‘politikan pop star’, i rimëshon kësaj linje krahasimi duke pikasur spektakël të rishtë në strategjinë qeverisëse të kryeministrit të ri. Henri Çili flet për një udhëkryq në të cilin është Shqipëria, por në një udhëkryq të tillë si-

pas tij është edhe vetë Rama, që ndoshta për të bërë reformat duhet të mos i mbajë premtimet e fushatës. (Një tezë e hedhur që në librin e tij të botuar në shtator “Antireforma”). Gilman Bakalli si ekspert i komunikimit e cilëson Ramën “dorën që ka vendosur të duket dhe të vendosë disa ekuilibra të tjerë në peshoren politike të Shqipërisë”. Përballë këtyre ‘kontestatorëve” kryeministri Rama në intervistën për gazetarin e MAPO, Alfred Lela, flet jo vetëm për platformat qeverisëse, një ‘obsesion’ të tijin të realizuar, por nuk ngurron të “përflasë’ edhe personazhe të njohur të skenës, partnerë, miq apo kundërshtarë të tij. Ai ndalet te Ben Blushi e Ilir Meta, Sali Berisha e Koço Kokëdhima, Arben Imami e të tjerë, duke interpretuar dhe komentuar raporte dhe individë që vijnë te publiku përmes përshtypjesh që herë janë të vërteta e herë mite urbane. Nuk ngurron të jetë i hapur as për Preç Zogajn e Spartak Ngjelën, dy politikanë pra-

...pesë profile të shkurtra të Mero Bazes, Armand Shkullakut, Henri Çilit, Belina Budinit dhe Gilman Bakallit, autorë të cilët e shohin nga këndvështrime të ndryshme...

nia e të cilëve në grupin qeverisës të së majtës do ta kishte bërë entourage-in e tij të paktën në dukje një aliazh ‘përtej së majtës e të djathtës”. Kryeministri rrëfen ndjesitë e tij edhe për një varg të Kadaresë për të në një poemë për Tiranën, të shkruar para disa vitesh. E konsideron si vlerësim, njëfarë sinjali nga larg për punët e bëra prej tij. EKSTRAKTE NGA INTERVISTA

Nuk e di si dhe nga, por prodhuat një eulogji të ndjerë e të papritur për Sokol Olldashin… Shkruajta të vërtetën time, siç e kisha brenda në ato momente, kur krejt papritur ndjeva sikur më kishte humbur një njeri që e njihja dhe e çmoja për sa kam shkruar, paçka se nuk e kisha takuar kurrë! Ben Blushi duket sikur po shkruan një libër tjetër, aq i heshtur është… pse nuk e angazhuat? Asnjë arsye që lidhet personalisht me

Dekretet e Nishanit, pushimet shtyjnë votimin në Kuvend Kuvendi i Shqipërisë nuk do mund të kalojë për votim brenda afateve që përcakton Rregullorja dy emrat e dekretuar nga Presidenti i Republikës për anëtarë të Gjykatës së Lartë, Gjovalin Përnoca dhe Petrit Çeno. Pavarësisht angazhimit të këtij institucioni për të respektuar Rregulloren për këto dy dekrete, hapësira e pushimeve të janarit që ndan dy sesionet, e bën të pamundur që fillimisht komisioni i Ligjeve dhe më pas edhe seanca të miratojë në afatin e përcaktuar (8 + 1 javë) dy kandidaturat e propozuara nga Presidenti. Rregullorja, në nenin 111 pika 6, përcakton se “Kryetari i Kuvendit ia kalon kërkesën Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut, i cili e shqyrton atë dhe harton raportin përkatës brenda 8 javëve. Kuvendi shqyrton kërkesën për dhënien e pëlqimit në seancë plenare brenda një jave nga

data e paraqitjes së raportit të Komisionit”. Ndërkohë që nga ana tjetër, Kushtetuta përcakton se Kuvendi i nis punimet në seancë plenare në sesionin e dytë, të hënën e tretë të janarit. Pra sipas kalendarit të këtij viti, i takon që Kuvendi t’i nisë punimet në datën 20 janar. Sa i përket dekreteve, ato janë publikuar nga Presidenti që në datën 22 nëntor të vitit të shkuar dhe komisioni i Ligjeve ka detyrimin që ato t’i shqyrtojë dhe të hartojë raportin brenda 8 javëve. Pra sipas përllogaritjes, komisioni i Ligjeve duhet ta ketë raportin gati që në datë 17 dhjetor, kohë kur Kuvendi është ende me pushime. Po ashtu edhe seanca plenare do duhet që t’i miratojë ato që në seancën e parë, atë të datës 20 nëntor, për të qenë në rregull me përcaktimet kohore që bën Rregulloja e Kuvendit. Por pavarësisht problemeve procedurale, duket se çështja ka të bëjë më

shumë me vullnetin politik të mazhorancës për t’i votuar këto dy emra. Kështu burime nga shumica e majtë kanë bërë të ditur se pavarësisht se procedura parlamentare do të realizohet, kjo ndoshta edhe në tejkalim të afateve, dekretet me shumë gjasa do të rrëzohen. Këtë në fakt e ka paralajmëruar një nga eksponentët kryesorë të mazhorancës, kryetari i komisionit të Ligjeve, Fatmir Xhafaj, i cili në një deklaratë të tijën publike i quajti dy emrat e propozuar nga Nishani si provokim që ai i bënte shumicës qeverisëse. Gjithsesi mësohet se ai në rolin e kryetarit të komisionit të Ligjeve, në zbatim të procedurës ligjore ka kërkuar informacion nga organet shtetërore si Prokuroria, Tatimet, ILDKP apo edhe institucionet e inteligjencës, në lidhje me të shkuarën e këtyre dy emrave dhe respektimin prej tyre të detyrimeve ligjore.

të apo me të tjera figura të spikatura të PS, thjesht ndërtuam një skuadër që mendoja se është skuadra e duhur për të qeverisur me cilësinë e duhur, dhe fatmirësisht, 100 ditët e para e provuan plotësisht vlerën shumë pozitive të kësaj skuadre. Po Gjinushin, Milon e të tjerë që i keni lënë pas dere? A nuk trembeni se në fushata të tjera politikanët do të jenë skeptikë ndaj ‘besës’ suaj? Askush s’është lënë pas dere dhe për më tepër dy personalitete të historisë të së majtës shqiptare si profesorët e nderuar Gjinushi e Milo, për të cilët vlerësimi dhe mirënjohja jonë, si edhe e imja personalisht, do të jetë gjithnjë e veçantë. E dimë se, sipas jush, Berisha ka bërë shumë të këqija, çfarë ka bërë mirë ai? Ka bërë mirë jo një, po disa gjëra në vitin e parë të herës së tij të dytë në krye të vendit, por edhe atyre u ra me shqelm si lopa kovës së qumështit të vet.


4

fokus

ngjarje e ditës

Kur qeveritë kanë ndërhyrë për të rritur taksimin e naftës, efekti në treg është përcjellë dyfish. Kështu ndodhi edhe në vitin 2011, ku qeveria rriti me pesë lekë akcizën, vetëm në pak ditë çmimi i naftës shkoi nga 157 lekë për litër në 168 dhe 170 lekë për litër. Kështu po ndodh edhe tani

Çmimet u paraprijnë taksave, rritjet sapo kanë filluar Çmimi për një paketë cigare është rritur nga 20 deri në 50 lekë. Ndërsa një litër karburant është shtrenjtuar nga 5 deri në 10 lekë për litër. Grosistët e këtyre artikujve operojnë me rezerva, çmimet nuk mund të rriten në të njëjtën ditë me taksat. Tregtarët lajmërojnë rritje të tjera. Qeveria, pa plan kundër këtyre spekulimeve Blerina Hoxha

Rritjet e çmimeve në produktet e cigareve dhe karburanteve me 10 - 50 lekë, për efekt të rritjes së taksave vetëm sa kanë nisur, ndërkohë që nivele të reja të çmimeve janë lajmëruar në ditët në vijim. Në këtë rritje që ka nisur qysh në ditët e fundit të dhjetorit 2013, tregtarët po spekulojnë pastër. Arsyeja kryesore lidhet me faktin se grosistët e karburanteve operojnë me tre muaj rezerva, kështu që efekti i rritjes së taksës nuk mund të shtrihet në ditën e parë që ligji hyn në fuqi. E njëjta logjikë vlen edhe për cigaret. Sipas burimeve të gazetës MAPO në dogana, mëshohet se gjatë muajit dhjetor janë zhdoganuar sasi të mëdha nafte dhe cigaresh në mënyrë që të krijoheshin rezerva. Këto rezerva që kanë paguar akcizë më të ulët nisën të shiteshin qysh më 1 janar me çmime të larta, duke dyfishuar fitimet për kompanitë që i tregtojnë. Çmimi për një paketë cigaresh është rritur nga 20 deri në 50 lekë. Ndërsa një litër karburant është shtrenjtuar nga 5 deri në 10 lekë për litër. Por rritjet, sipas tregtarëve, do të vijojnë edhe në ditët në vijim në varësi të rezervave. Një litër karburant pritet të shkojë në nivelet 200 lekë të reja për litër. Ajo që bie në sy është se rritja e çmimeve për efekt të rritjes së taksave nuk është përçuar uniformë në të gjithë vendin dhe me të njëjtat vlera.

Edhe në këtë rast organet fiskale janë gjendur të papërgatitura. Ekspertët patën lajmëruar qeverinë që të merrte masa për të parandaluar një spekulim me çmimet për shkak të taksave. Shqetësim për këtë çështje ka shprehur edhe deputeti i PS, kryetar i komisionit Parlamentar të Ekonomisë, Erion Braçe, i cili reagoi në facebook për çmimin e lartë të cigareve dhe e konsideroi një spekulim në të cilin po humbasin qytetarët dhe buxheti i shtetit. Çmimet e naftës në vendin tonë historikisht janë dominuar nga spekulimet më shumë sesa nga politika e taksave ose tregu ndërkombëtar. Kur qeveritë kanë ndërhyrë për të rritur taksimin e naftës, efekti i taksës në treg është përcjellë dyfish. Kështu ndodhi edhe në vitin 2011, ku qeveria rriti me pesë lekë akcizën, vetëm në pak ditë çmimi i naftës shkoi nga 157 lekë për litër në 168 dhe 170 lekë për litër. Nisur nga këto precedente, Tatimet dhe Doganat duhet të ushtronin një kontroll më të rreptë në tregje ndaj spekulantëve, duke marrë në konsideratë edhe premtimet e ministrit të Ekonomisë, Arben Ahmetaj, i cili në prag të miratimit të paketës fiskale tha se rritja e taksave nuk do të përkthehet në rritje çmimesh. Rritja jo vetëm që ka nisur, por siç kanë lajmëruar tregtarët, pritet të vijojë. Debatet nga ekspertët

Sipas burimeve të gazetës MAPO, në dogana mësohet se gjatë muajit dhjetor janë zhdoganuar sasi të mëdha nafte dhe cigaresh në mënyrë që të krijoheshin rezerva. Këto rezerva që kanë paguar akcizë më të ulët nisën të shiteshin qysh më 1 janar me çmime të larta, duke dyfishuar fitimet për kompanitë që i tregtojnë.

dhe grupet e interesit që kanë shoqëruar projekt-paketën fiskale kanë lajmëruar një rritje të çmimeve të naftës. Por tregu kaq do, edhe pa hyrë në fuqi paketa e re fiskale, çmimet kanë nisur të rriten. Ndryshe nga shumë vende të tjera, ku çmimet e naftës përcaktohen në bursa dhe nga entet rregullatore, në Shqipëri i përcakton tregu i lirë. Në Maqedoni ka Ent Rregullator për përcaktimin e tavaneve të çmimeve. Mirëpo sjelljen e çmimeve në vendin tonë ekspertët e shpjegojnë si karakteristikë të tregjeve në zhvillim, ku më shumë se ofertëkërkesa çmimet kontrollohen nga mekanizma të tjerë, si monopolet dhe spekulimet. Tregu i karburanteve paraqitet një rast tipik. Pikërisht në këto momente ku për shkak të krizës çmimi i një fuçie naftë në bursa ka rënë në 100 USD, në vendin tonë një litër naftë shitet njësoj, sikur çmimi i fuçisë të jetë në nivelet 160 USD.

Rëndohet barra e borxhit, qeveria 80 mln euro garant për KESH-in Korporata Elektroenergjetike shqiptare ka marrë një borxh rreth 80 milionë euro në bankat e nivelit të dytë, “Raiffeisen” e “Intesa San Paolo” dhe për shlyerjen e tyre ka hyrë garant qeveria. Letër-garancia e qeverisë është miratuar me vendim të Këshillit të Ministrave dhe është botuar në Fletoren Zyrtare. Qeveria ka vendosur miratimin e garancisë qeveritare, të lëshuar në favor të ‘Raiffeisen Bank Albania’ sh.a., në kuadër të kontratës së huasë, ndërmjet kësaj banke dhe KESH sh.a., për shumën 40 milionë euro. Gjithashtu, në një vendim tjetër qeveria ka miratuar garancinë qeveritare, të lëshuar në favor të “Intesa San Paolo Bank Albania” sh.a., në kuadër të kontratës së huasë ndërmjet kësaj banke dhe KESH sh.a., për shumën 4.2 miliardë lekë ose 42 milionë euro. Vendimet nuk sqarojnë detajet rreth kushteve për huatë që KESH do të

marrë nga bankat dhe gjithashtu edhe qëllimin për të cilin po i merr KESH këto kredi. Por një gjë tashmë është e sigurt se fatura e kësaj kredie në rast se nuk shlyhet nga KESH, do të merret përsipër nga qeveria dhe do të jetë një barrë tjetër shtesë për tatimpaguesit shqiptarë. Me këto garanci, borxhi në raport me Prodhimin e Brendshëm do të rritet me 0.7 për qind. Zakonisht qeveria ka lëshuar garanci për kompanitë shtetërore kur ato kanë marrë hua nga bankat ndërkombëtare si Banka Botërore, BERZH etj., dhe jo nga bankat e nivelit të dytë. Por siç duket, KESH është i zhytur në borxhe ndaj bankave vendase dhe këto të fundit nuk po japin më kredi pa garanci nga qeveria. Sakaq, kompanitë e energjisë janë të zhytura në një zinxhir borxhesh, kaskada e të cilave janë bankat, që tashmë po e transferojnë këtë përgjegjësi tek qeveria.

Vendimet nuk sqarojnë detajet rreth kushteve për huatë që KESH do të marrë nga bankat dhe gjithashtu edhe qëllimin për të cilin po i merr KESH këto kredi. Por një gjë tashmë është e sigurt se fatura e kësaj kredie në rast se nuk shlyhet nga KESH

tregtia

Turqia, rekord për importin e arit Importet e arit në Turqi kanë arritur në nivelin rekord vjetor për vitin 2013, si pasojë e rënies së çmimeve të tregut dhe tregtisë së vendit me Iranin. Turqia ka importuar 302.3 tonë ar përgjatë 12 muajve të vitit që lamë pas. Bursa e Stambollit ka bërë të ditur se, kjo vlerë ka qenë në rritje me 150% në krahasim me vitin 2012 kur u importuan 120.78 tonë ar. Importet e arit për dhjetorin arritën në 31.65 tonë, duke u rritur me 64% në krahasim me vlerat e muajit tetor të vitit të kaluar. Në të nëjtën periudhë të një viti më parë, Turqia importoi 3.6 tonë ar. Ky zgjerim është nxitur kryesisht nga rënia e madhe e çmimeve të arit, i cili është tregtuar 23% më lirë përgjatë vitit 2013, pas 12 vitesh në radhë rritjeje. Turqia, për të anashkaluar saksionet amerikane mbi Iranin, ka paguar për gazin natyror që ble duke këmbyer lirat turke me ar. Gjithsesi, vlera e metalit të çmuar të grumbulluar në Turqi varet nga vendet e tjera dhe nga vullneti i tyre për të blerë. Kjo skemë e transferimit të parave është në qendër të akuzave për korrupsion që kanë goditur qeverinë e Turqisë. Biznesmeni azer me origjinë iraniane, Reza Zarrab akuzohet se ka qenë në krye të kësaj skeme tregtie, ndërsa dy ish-ministriat, Zafer Çalayan dhe Muammer Güler akuzohen për bashkëpunim me të në këmbim të ryshfeteve.


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

5

06.01.2014

Ndarja e fondeve ka si referencë buxhetin e vitit 2013, me rritje për këtë vit. Pjesën më të madhe të fondeve e merr Bashkia e Tiranës, e cila në krahasim me vitin që shkoi ka rreth 70 milionë lekë shtesë.

këmbimi

Ikin emigrantët, rritet euro Me përfundimin e festave të fundvitit, euro ka nisur të forcohet kundrejt monedhës vendase, lekut. Sipas agjencive të këmbimit valutor, monedha europiane blihet me 139.7 lekë dhe shitet me 140.1 lekë. Ndërkohë që edhe dollari amerikan ka fituar pikë kundrejt monedhës sonë, duke u këmbyer me 102.6 lekë në blerje dhe me 103.3 lekë në shitje. Forcimi i euros pas festave të fundvitit është një dukuri që përsëritet çdo vit. Por gjatë viteve të fundit, për shkak të krizës europiane këto luhatje kanë qenë të vogla. Kjo pasi fluksi i emigranteve që janë kthyer për festa në atdhe ka qenë i paktë, po ashtu edhe sasia e valutës që ata kanë shkëmbyer. Euro pritet të forcohet më tej gjatë këtij muaji, për shkak të rritjes së kërkesës kryesisht nga tregtarët me blerjet e sezonit.

Ndahet buxheti i vendorëve, ja sa marrin bashkitë këtë vit Shpenzimet e buxhetit vendor për vitin 2014 janë parashikuar në masën 33 miliardë lekë ose 2.4 për qind e PBB-së. Bashkitë dhe komunat me më shumë fonde. Ja sa fonde marrin bashkitë këtë vit Buxheti i vendorëve këtë vit vjen me një rritje për të gjitha bashkitë dhe komunat në vend. Në buxhetin e vitit 2014, Ministria e Financave ka ndarë 33 miliardë lekët për njësitë e pushtetit vendor. Fondet vijnë me një rritje modeste që nga bashkitë e mëdha dhe deri për komunat e vogla. Ndarja e fondeve ka si referencë buxhetin e vitit 2013, me rritje për këtë vit. Pjesën më të madhe të fondeve e merr Bashkia e Tiranës, e cila në krahasim me vitin që shkoi ka rreth 70 milionë lekë shtesë. Bashkia e Tiranës që drejtohet nga kryetari i PD-së, Lulzim Basha, merr një fond 1.18 miliardë lekë nga 1.1 miliardë që kishte në vitin 2013. Gjithashtu, pjesën e luanit të buxhetit të vendorëve e marrin bashkitë e mëdha si Shkodra, Durrësi, Fieri, Elbasani. Bashkia e Librazhdit radhitet ndër lokalitetet me fondet më të pakta në dispozicion me vetëm

28 milionë lekë në nivele gati më të ulëta se komunat e këtij rrethi. Shpenzimet e buxhetit vendor për vitin 2014 janë parashikuar në masën 33 miliardë lekë ose 2.4 për qind e PBB-së. Në këtë zë është përllogaritur rritja e transfertës së pakushtëzuar për njësitë vendore, në raport me vitin 2013 me rreth 2.2%, janë shtuar 700 milionë lekë si efekt neto i ndryshimit të taksës mbi biznesin e vogël, janë shtuar grantet konkurruese për 1,850 milionë lekë. Ministria e Financave sqaron se në buxhetin e vitit 2014 është vazhduar me përmirësime në mënyrën e llogaritjes së transfertës së pakushtëzuar për çdo njësi të qeverisjes vendore. “Në ndryshim nga viti 2013, të dhënat për popullsinë janë marrë nga të dhënat e regjistrit të gjendjes civile dhe jo nga ato të Census-it, për të cilat janë paraqitur ankesa dhe kundërsh-

time nga njësitë e qeverisjes vendore”, thuhet në relacionin e Ministrisë së Financave. Në formulën e transfertës së pakushtëzuar për ndarjen e grantit për njësitë e qeverisjes vendore, në projektbuxhetin e vitit 2014, janë bërë edhe disa ndryshime. Së pari, është bërë garantimi i çdo njësie vendore për të përfituar fonde, jo më pak se 101 për qind të vitit 2013. Së dyti është aplikuar rritja e kufirit të garancive minimale të fondeve për frymë për bashkitë nga 3,050 lekë në vitin 2013, në 3,220 lekë në vitin 2014, ose rritjen e kufirit në masën 5.6 për qind. Gjithashtu, këtë vit janë nxitur financiarisht me një koeficient favorizues bashkitë që janë në UNESCO. Nga qeveria gjatë këtij viti, në bashkëpunim edhe me donatorët që asistojnë pushtetin vendor, do të hartohet një ligj integral për financat vendore.

KLSH kallëzon penalisht ish-drejtuesit e ALUIZNI-t në Shkodër Kontrolli i Lartë i Shtetit ka konstatuar shkelje në Agjencinë Rajonale të Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit të Zonave/ Ndërtimeve Informale (ALUIZNI), Shkodër, gjatë auditimit për veprimtarinë e agjencisë në periudhën janar 2011-dhjetor 2012. Për këtë arsye, KLSH ka kallëzuar në prokurori ish-drejtuesit e ALUIZNI-t në Shkodër. Konkretisht, KLSH ka dërguar kallëzim penal në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër për 6 ish-përgjegjës sektori të këtij institucioni, G.L, E.SH., P.K., N.J., B.J. dhe F.P., me akuzën e shpërdorimit të detyrës për mangësi, shkelje e të meta që bien në kundërshtim me legjislacionin në fuqi. Sipas KLSH-së, ish-dre-

jtuesit e ALUIZNI-t në Shkodër kanë shkelur ligjin me: “Moszbatimin e procedurave ligjore në mbledhjen, përpunimin dhe administrimin e të dhënave për ndërtimet pa leje, për mënyrën dhe afatin e kualifikimit të dokumentacionit të dosjes së legalizimit të objektit informal, për përgatitjen dhe dërgimin e dokumentacionit për kalimin e pronësisë së parcelës ndërtimore të objekteve informale nga Shteti tek poseduesi i ndërtimit pa leje si dhe shkaktimin e mungesës së të ardhurave në Buxhetin e Shtetit për fondin e kompensimit monetar për subjektet ish-pronarë, pra një dëm ekonomik në vlerën 177,832,630 lekë. Lejim të parregullsive në plotësimin e

dosjeve, duke legalizuar objekte në kundërshtim me ligjin si: për 50 objekte (dosje) janë kryer procedurat e dhënies së lejes së legalizimit dhe kalimit të pronësisë (regjistrim në ZVRPP), për objekte ndërtimore të ngritura pa leje, në kundërshtim me ligjin nr. 9482, 03.4.2006 “Për legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndërtimeve pa leje”, i ndryshuar.” KLSH i ka kërkuar Drejtorit të Përgjithshëm të ALUIZNI-t fillimin e procedurave administrative e ligjore për dhënien e masës disiplinore “Ndërprerje të marrëdhënieve të punës” për ish-drejtorin dhe gjashtë përgjegjës dhe ish-përgjegjës sektori të ALUIZNI-t Shkodër.

Bashkitë fondi për 2014 1-Tiranë 1,187,822 2-Berat 196,296 3-Ura Vajgurore 27,524 4-Bulqizë 60,378 5-Bilisht 31,350 6-Peshkopi 102,453 7-Durrës 437,906 8-Shijak 36,828 9-Manëz 31,883 10-Sukth 69,480 11-Elbasan 370,370 12-Cërrik 45,784 13 -Belsh 45,938 14 -Fier 208,299 15-Patos 84,876 16-Roskovec 22,353 17-Gramsh 57,299 18-Gjirokastër 105,518 19-Libohovë 13,099 20-Krumë 42,683 21- Kavajë 87,873 22 -Rrogozhinë 32,829 23 -Ersekë 32,020 24 -Leskovik 12,897 25 -Korçë 230,960 26-Maliq 26,275 27 -Krujë 43,536 28-Fushë-Krujë 73,351 29-Kuçovë 78,067 30-Kukës 120,586 31 -Laç 87,007 32 -Mamurras 75,595

33 -Lezhë 34 -Librazhd 35 -Prrenjas 36-Lushnjë 37-Divjakë 38-Koplik 39-Ballsh 40 -Burrel 41 -Klos 42 -Rrëshen 43 -Rubik 44 -Peqin 45 -Përmet 46 -Pogradec 47 -Pukë 48- Fushë-Arrëz 49- Sarandë 50 -Konispol 51- Çorovodë 52-Poliçan 53 -Shkodër 54 -Vau i Dejës 55-Tepelenë 56-Memaliaj 57 -Vorë 58 -Kamëz 59 -Bajram Curri 60 -Vlorë 61-Orikum 62 -Selenicë 63 -Himarë

78,588 28,999 26,902 132,892 50,036 31,590 40,728 81,178 49,634 70,571 39,973 30,989 37,350 80,857 35,678 18,116 106,906 12,849 39,883 33,067 411,027 41,557 35,624 24,768 43,796 232,065 33,321 338,567 28,923 21,578 37,139

Shifrat në milionë lekë


6

kronikë

ditari Konflikti për pronën, prokurori ndalohet për 10 orë në polici

Prokurori dhe babai i tij kanë qëndruar në paraburgim nga ora 6:30 e mëngjesit të datës 31 janar deri në orën 16:00 të pasdites, deri sa është plotësuar afati prej 10 orësh

Zv.prokurori i Gjirokastrës dhe familjarët e tij denoncohen nga njerëzit që u kishin uzurpuar shtëpinë. Policia i shoqëron për orë të tëra në komisariat, edhe pse banesa ishte pronë e tyre. Denoncohet shefi i komisariatit për veprime arbitrare Tiranë Një konflikt pronësie, i zgjidhur me Aktin normativ të qeverisë së shkuar për lirimin e banesave të ishpronarëve, ka përfunduar me shoqërimin dhe mbajtjen për 10 orë në polici të një prokurori. Gjon Fusha, me detyrë zv.prokuror në Gjirokastër, babai dhe vëllai i tij janë shoqëruar në ambientet e Komisariatit nr. 2 në Tiranë, pasi policia i akuzonte për vetëgjyqësi. Ata ishin denoncuar nga një banore e shtëpisë në pronësi të familjes së prokurorit, godinë të cilën familja e tij ka arritur ta rimarrë pas më shumë se 70 vitesh me anë të Aktit normativ të qeverisë. Më 31 dhjetor të vitit të shkuar, rreth orës 6:00 të mëngjesit, salla operative e policisë ka marrë një telefonatë nga një shtetase, e cila ankohej se disa persona po e nxirrnin nga banesa. Menjëherë uniformat blu kanë shkuar në rrugën “Frederik Shiroka”, aty ku ishte denoncuar konflikti dhe kanë shoqëruar në komisariat tre shtetas. Të tre personat janë prezantuar si pronarë të shtëpisë, madje njëri prej tyre është prezantuar si prokuror, duke treguar edhe dokumentin përkatës, por sërish është shoqëruar nga policia dhe është mbajtur për 10 orë në komisariat. Prokurori dhe babai i tij kanë qëndruar në paraburgim nga ora 6:30 e mëngjesit të datës 31 janar deri në orën 16:00 të pasdites, deri sa është plotësuar afati prej 10 orësh. Ndërsa për vëllanë e tij, policia ka marrë masën e arrestit për akuzën e vetëgjyqësisë. Ai është liruar nga gjykata më datën 3 janar të këtij viti. Sipas burimeve mëso-

het se ngjarja që pasoi shoqërimin e prokurorit e ka zanafillën pas daljes së Aktit normativ, i cili detyron të gjithë banorët të largohen nga banesat e ishpronarëve. Pasi ky akt mori fuqi ligjore, Enti i Banesave ka urdhëruar lirimin e katër banesave në pronësi të familjes së prokurorit, ndërsa pronarët e ligjshëm i janë drejtuar Gjykatës së Tiranës për marrjen e urdhrit të ekzekutimit. Ky urdhër është ekzekutuar nga Përmbarimi, ndërsa tre nga katër kryefamiljarët kanë firmosur dorëzimin e banesave. E vetmja që nuk ka pranuar të dorëzojë banesën është shtetasja që ka denoncuar konfliktin, e cila gjithashtu është larguar. Për më shumë se tre muaj godina është ruajtur nga roje private,

reagimi i Avokati: Prokurori s’mund të shoqërohet pa urdhër të Llallës Avokati Saimir Vishaj, i cili është dhe kreu i Shoqatës së Avokatëve Penalistë të Shqipërisë, thotë se shoqërimi i një prokurori nga policia rrezikon të na kthejë në shtet policor. Ai e konsideron të papranueshëm faktin që një punonjës policie të urdhërojë apo kryejë shoqërimin e një prokurori në ambientet e komisariatit të policisë. “Policia nuk mund të shoqërojë një prokuror, pasi policia zbaton vetëm urdhrat e prokurorit. Duhet të harrohet historia e 21 Janarit, kur prokuroria lëshoi urdhër-arrestet dhe policia nuk i ekzekutoi”, - tha avokat Visha. Sipas tij, ka ikur kohë kur policia duhet të vërë dorë mbi prokurorin apo urdhrat e prokurorit. Vishaj thotë se policia nuk mund të shoqërojë një prokuror pa urdhër të Prokurorit të Përgjithshëm, duke qenë se prokuroria është organ i centralizuar. “Nëse policia ka një informacion për një prokuror, urgjentisht duhet të vihet në dijeni Prokurori i Përgjithshëm dhe vetëm pas miratimit të tij mund të kryhet shoqërimi apo të fillojnë hetimet ndaj prokurorit. Nëse policia shoqëron apo ndalon prokurorin, atëherë do jemi drejt një shteti policor”, - tha kreu i avokatëve penalistë, Saimir Vishaj.

ndërsa prej pak kohësh banesa ishte pa ruajtje. Në datën 31 dhjetor, pronarët janë vënë në dijeni se një nga banorët është rikthyer në banesë dhe menjëherë pas këtij informacioni, prokurori, babai dhe vëllai i tij kanë shkuar për të verifikuar gjendjen e pronës. Aty kanë hasur në kundërshtimin e një prej ishbanoreve, e cila ishte rikthyer në banesë, edhe pse gjykata kishte vendosur që godina t’u kthehej pronarëve. Ajo ka njoftuar policinë, e cila kreu shoqërimin e tre personave, përfshi edhe prokurorin, i cili u mbajt për mbi 10 orë në Komisariatin nr. 2 në Tiranë. Menjëherë pas lirimit, prokurori ka depozituar një kallëzim penal ndaj shefit të komisariatit dhe punonjësve të policisë që kryen shoqërimin e tij për veprime arbitrare dhe shpërdorim detyre. Lidhur me këtë ngjarje, burime jozyrtare të policisë pranojnë shoqërimin e prokurorit, duke e argumentuar me faktin se ndaj tij kishte patur edhe dy kallëzime të mëparshme në prokurori. Por sipas burimeve të prokurorisë rezulton se të dyja këto kallëzime janë pushuar nga prokuroria, e cila e ka trajtuar rastin si marrëdhënie civile mes palëve. Por shoqërimi në komisariat i një prokurori është cilësuar si akt i paprecedentë nga juristët. Jo vetëm për faktin se një gjë e tillë nuk parashikohet në ligjin “Për Policinë e Shtetit”, por edhe sepse ligji nuk i jep atributet një punonjësi policie të shoqërojë në komisariat një prokuror.

trafiku

Bllokohet në Itali një gomone me 360 kg kanabis

For

For:of Office Supplies” “Purchase Societe Generale Albania Bank invites proposals from eligible and qualified companies for: “Architectural Design for Bank’s Premises”

Policia italiane beson se lënda narkotike është trafikuar nga Shqipëria. Dyshime mbi një të ri nga Vlora, që u shoqërua në polici Një gomone me 360 kilogramë marijuanë është bllokuar në afërsi të Barit nga policia italiane. Bllokimi erdhi gjatë një patrullimi të brigjeve, pas sinjalizimit të një peshkatari se rreth 200 metra larg bregut ndodhej një gomone. Mjeti lundrues i braktisur kishte në bord 32 çanta me marijuanë dhe u nxor në breg nga motovedetat ushtarake. Njëkohësisht u bë edhe shoqërimi i një 22-vjeçari me origjinë nga Vlora, i cili pati kërkuar ndihmë sepse ishte në prag hipotermie, pas një kohe të gjatë të kaluar në ujë dhe në të ftohtë. Ai është çuar menjëherë në spital e më pas është marrë në pyetje. Hipoteza është se kjo sasi droge mund të jetë sjellë nga Shqipëria, hipotezë që forcohet nga vendi ku është gjetur gomonia dhe i riu shqiptar. Po kryhen kontrolle edhe në zonat përreth për të verifikuar nëse ai ka pasur bashkëpunëtorë që udhëtonin me të apo që e prisnin në breg. Nga ana tjetër, policia bllokoi dje 26 kilogramë kanabis në portin e Durrësit. 33-vjeçari Leonard Bisku nga fshati Ballas i Kavajës, emigrant në Itali, ka tentuar

Request for Proposal GRD-RFP-2013- 002 Request for proposal GRD-RFP-2014-001

1 - Purchase of Office Supplies.

Generale Bank Documents invites proposals fromfor eligible and at qualified TheSociete complete RequestAlbania for Proposal is available download Societe Generale Alba companies for:www.societegenerale.al/ Engagement >> Auctions section, or upon request Bank’s website procurement.al@socgen.com .

1 - Architectural Design foron Bank’s Premises. Proposal must be delivered or before 25 February 2013, 12:00 hrs (CET) in a sealed envelo marked with: The complete Request for Proposal Documents is available for download at Societe

Banka Societe Generale Albania Generale Albania Bank’s website www.societegenerale.al/ Tenders section, or upon General Resources Department request to: procurement.al@socgen.com . Blv. Deshmoret e Kombit Twin Towers, Tower 1, 9th floor Proposal must be delivered on or before January 17th 2014, 12:00 hrs (CET) in a Tirana, Albania

sealed envelope marked with:

të kalojë drejt shtetit fqinj këtë sasi droge. Bisku e kishte fshehur sasinë e bimës narkotike në brendësi të 6 gomave aktive të kamionçinës së tij. Në momentin që i riu po kryente procedurat e imbarkimit në një nga tragetet e linjës Durrës-Bari me të cilin do të udhëtonte, shërbimet policore pas një kontrolli të imtësishëm kanë konstatuar sasinë e drogës së fshehur. I riu nga Kavaja është arrestuar menjëherë nga efektivët policorë për të vijuar më tej me procedurat hetimore. Nga hetimet paraprake rezultoi se sasia e drogës kishte si destinacion tregun e Firences, ku 33-vjeçari është dhe rezident.

To the attention of:

Mr. Igli Kasneci General Resources Manager

Banka Societe Generale Albania General Resources Department Blv. Deshmoret e Kombit Proposals sent by fax or email will not be accepted. Twin Towers, Tower 1, 9th floor Tirana, Albania To the attention of:

Name of the bidding service provide

Mr. Ilir Apostoli Head of Procurement Sector Name of the bidding service provider

Proposals sent by fax or email will not be accepted.


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Kreu i PD-së, Lulzim Basha dje në Kukës

06.01.2014

7

Lulzim Basha dje në 23 vjetorin e themelimit të gazetës RD

Basha: “Rama na njeh mirë, kur ne bashkohemi s’ka forcë që na ndal” “…Thirrja ime në këtë ditë të 23-vjetorit të themelimit të PD-së në Kukës është bashkimi dhe ribashkimi i të gjitha kontributeve historike të demokratëve, hapja ndaj demokratëve të rinj, bijve dhe bijave të nismëtarëve, themeluesve dhe anëtarëve të vjetër të kësaj partie dhe vizioni i një demokracie të re gjithëpërfshirëse…”

TIRANË Në 23-vjetorin e themelimit të Partisë Demokratike Kukës, kryetari i opozitës, Lulzim Basha ka folur për bashkim dhe hapje të partisë, ndërsa ka theksuar këtë fillim viti se qeveria “Rama” po rrit çmimet, duke hequr një paralele me qeverisjen 8-vjeçare të së djathtës. Duke iu referuar konferencës së fundvitit të kryeministrit Rama, Basha u shpreh se qeveria aktuale duhet të matet me arritjet e qeverisë tetëvjeçare të së djathtës. “… Do të duhet të matet, nuk ka rrugë tjetër veçse të matet dhe në fakt i gjithë kuptimi i rotacionit politik është jo vetëm të matet por edhe të na e kalojë. Përndryshe, ç’kuptim dhe sens ka rotacioni?! Por me çfarë do të matet? Do të matet me shkollat që kemi ndërtuar ne, dhe do të duhet të ndërtojë të paktën një shkollë më shumë. Do të matet me rrugët që kemi ndërtuar ne, dhe do të duhet të ndërtojë të paktë një rrugë më shumë. Një kilometër më shumë, 100 metra më shumë, 1 metër më

shumë. Do të duhet të matet me rritjen e rrogave dhe pensioneve që bëmë ne, dhe do të duhet ta rrisë me të paktën të njëjtën përqindje…”, - tha Basha. Më tej ai shtoi: “(Rama) po na e kalon në fakt, në dy kategori. Po na e kalon me borxhin që ia lamë 62 % dhe po e çon 75 %, dhe po na e kalon siç po e shikon çdo shqiptar sot, ashtu siç paralajmëruam ne dje para miratimit të buxhetit, me çmimet e larta që tashmë po ulen këmbëkryq për një numër mallrash të konsumit e së shpejti nëpërmjet rritjes së çmimit të naftës, për t’u ndjerë në çdo segment të jetës së shqiptarit”. Jo pa qëllim, Basha gjatë fjalës së tij iu referua edhe rezultatit të zgjedhjeve të 23 qershorit në Kukës, ku ndryshe nga bastionet e tjera të së djathtës, ky qark për PD-në nuk njohu humbje. “…Demokratët e Kukësit, qytetarët dhe zgjedhësit tanë këtu nuk u turbulluan nga mashtrimet, nuk u thyen, nuk u mundën. Përkundrazi: ju sollët dhe mandatuat të njëjtin

“… Do të duhet të matet, nuk ka rrugë tjetër veçse të matet dhe në fakt i gjithë kuptimi i rotacionit politik është jo vetëm të matet por edhe të na e kalojë. Përndryshe, ç’kuptim dhe sens ka rotacioni?!

numër deputetësh në Kuvendin e Shqipërisë, si në vitin 2009, duke dëshmuar se ndryshe nga sa predikojnë partizanët e shitblerjes së votës me para të pista dhe me mashtrime elektorale, ekziston dhe do të ekzistojë gjithmonë në Shqipërinë demokratike, votuesi i lirë, votuesi i ndërgjegjshëm, votuesi i përgjegjshëm, votuesi që sheh punën dhe jo gunën, që gjykon veprat dhe jo fjalët. Këta janë qytetarët. Ky është elektorati ku kemi mbështetur e do të mbështesim gjithnjë shpresën, vendosmërinë dhe besimin tonë të patundur për të qenë parti e punëve dhe veprave konkrete, parti e fjalëve të mbajtura, parti e votës së lirë”, - tha Basha. Kryetari i opozitës bëri thirrje për bashkim të gjithë kontribuesve të së djathtës, pasi siç u shpreh ai, “nëse demokratët janë bashkë, nuk ka forcë që i ndal”. "Edi Rama na njeh mirë dhe në qoftëse e ka harruar së shpejti do tia kujtojmë se kur demokratët janë bash-

kë, më të bashkuar se kurrë, nga anëtari më i vjetër tek anëtarët më të rinj, nuk ka forcë që na ndal. Ndaj dhe thirrja ime në këtë ditë të 23-vjetorit të themelimit të Partisë Demokratike në Kukës është që nëpërmjet bashkimit dhe ribashkimit të të gjitha kontributeve historike të demokratëve këtu në Kukës dhe anembanë Shqipërisë, nëpërmjet hapjes ndaj këtij brezi të ri të mrekullueshëm të demokratëve të rinj, bijve dhe bijave të nismëtarëve, themeluesve dhe anëtarëve të vjetër të kësaj partie dhe nëpërmjet vizionit te një demokracie të re, gjithëpërfshirëse që fillon nga shtëpia jonë e madhe e Partisë Demokratike, ku çdo anëtar, veç e veç, dhe të gjithë anëtarët së bashku janë forca e vërtetë e arsyes, janë sovrani dhe vendimmarrësi i vërtetë para të cilit përkulet kryetari i kësaj partie dhe e gjithë partia, ne pra të marrim përgjegjësi për momentin me të cilin po na përball përsëri historia”, - tha ai. N.P

Media e parë opozitare, “RD” feston 23 vjetorin e themelimit Kryetari i PD-së u sugjeroi drejtuesve të gazetës, që t’i krijojnë hapësirë në faqet e saj çdo kritiku të opozitës dhe Partisë Demokratike TIRANË Gazeta “Rilindja Demokratike” festoi mbrëmë mes gazetarësh dhe përfaqësues të politikës 23 vjetorin e themelimit të saj. Në këtë përvjetor, kryetari i demokratëve Lulzim Basha tha se çdo 5 janar PD-ja bashkohet me shtypin e lirë për të kujtuar, nderuar dhe reflektuar mbi fillimin dhe vazhdimin e fjalës së lirë në Shqipëri. Gjatë fjalës së shkurtër të mbajtur me këtë rast, kryetari i PDsë u sugjeroi drejtuesve të gazetës, që

t’i krijojnë hapësirë në faqet e saj çdo kritiku të opozitës dhe Partisë Demokratike. Për vetë simbolikën e këtij aktiviteti, Basha qëndroi gjatë dje me drejtues dhe kontribues nder vite të gazetës së “RD”-së. Ndërkohë ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi se “RD” është shkolla e parë e fjalës së lirë dhe mendimit ndryshe. “Rilindja Demokratike ishte gazeta e parë opozitare në vendin në të cilin fjala e lirë, mendimi i lirë dhe shprehja e tij ishin të ndaluara me Kushtetutë. RD-ja ia doli të luftojë me sukses të veçantë një terr informativ që kishte mbuluar vendin për pothuaj 50 vite,”- tha Berisha. Sipas tij, “RD-ja ishte shkolla e parë, e fjalës së lirë, diversitetit të mendimit dhe in-

formimit të të vërtetave të mëdha”. Berisha iu bashkua dje zyrtarëve të tjerë demokratë si Edi Paloka, Genc Pollo apo Aldo Bumci ndërsa në koktejlin e mbrëmshëm mori pjesë edhe Jozefina Topalli e Mesila Doda. Në këtë aktivitet, disa fjalë përcolli edhe një prej themeluesve të kësaj gazete, Preç Zogaj. “…Jemi ketu sepse RD-ja është guri i themelit të shtypit të lirë në Shqipëri dhe kushdo që merr pjesë sigurisht që nderon këtë moment të shtypit të lirë në Shqipëri…”, tha ai, duke kujtuar gjatë fjalës së tij edhe kontributin që kanë dhënë për këtë gazetë pena të gazetarisë si Armand Shkullaku, Ben Blushi si dhe publicistin e ndjerë Teodor Keko.


CMYK

8 06.01.2014

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

AUTORITETI I MEDIAVE AUDIOVIZIVE

AUTORITETI I MEDIAVE AUDIOVIZIVE

DREJTORIA E BURIMEVE NJEREZORE DHE SHERBIMEVE

DREJTORIA E BURIMEVE NJEREZORE DHE SHERBIMEVE

NJOFTIM PER VENDE TE LIRA PUNE

NJOFTIM PER VENDE TE LIRA PUNE

Mbështetur në ligjin nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13/3, VKM nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), shpall konkursin për pozicionet e mëposhtme:

Mbështetur në ligjin nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13/3, VKM nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), shpall konkursin për pozicionet e mëposhtme:

“Përgjegjës i Sektorit të Informacionit dhe Reklamave, në Drejtorinë e Programeve”

“SPECIALIST NË SEKTORIN E SË DREJTËS SË TRANSMETIMIT DHE SË DREJTËS SË AUTORIT, NË DREJTORINË JURIDIKE DHE LICENCAVE”

Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e përgjithshme për pranimin në Shërbimin Civil në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”. KËRKESA TË VEÇANTA PËR KANDIDATËT • Të ketë mbaruar arsimin e lartë • Të ketë jo më pak se 3 (tre) vjet eksperiencë pune • Të ketë njohuri të mira të gjuhës angleze • Të ketë njohuri shumë të mira në kompjuter në programet bazë (Word, Access) • Të ketë aftësi të mira drejtuese dhe komunikuese për punë në grup

Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e përgjithshme për pranimin në Shërbimin Civil në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”. KËRKESA TË VEÇANTA PËR KANDIDATËT • Të ketë mbaruar arsimin e lartë në Fakultetin Juridik • Të ketë jo më pak se 3 (tre) vjet eksperiencë pune • Të ketë njohuri të mira të gjuhës angleze • Të ketë njohuri shumë të mira në kompjuter në programet bazë (Word, Access) • Të ketë aftësi të mira drejtuese dhe komunikuese për punë në grup

Paga e pozicionit: është në kategorinë III-a

Paga e pozicionit: është në kategorinë III-b

Paraqitja e Dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.01.2014, në zarf të mbyllur, në Zyrën e Protokollit të AMA-s, në adresën: Rr. “Abdi Toptani”, godina ish-hotel “Drini”, kati IV, këto dokumente: kërkesën për Aplikim, CV-në, fotokopje të diplomës dhe librezës së notave, të librezës së punës, certifikatave të kualifikimit, dëshmive të gjuhëve të huaja dhe kompjuterit, vërtetimin e gjendjes gjyqësore si dhe të paktën një letër rekomandimi, një numër telefoni për t’u kontaktuar si dhe adresën e plotë të vendqëndrimit, (Diplomat dhe gradat shkencore të mbrojtura jashtë shtetit duhet të jenë të ekuivalentuara nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës.) Dokumentet duhet të jenë të noterizuara, si dhe mosparaqitja e plotë e tyre sjell skualifikim të kandidatit.

Paraqitja e Dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 3l.0l.2014, në zarf të mbyllur, në Zyrën e Protokollit të AMA-s, në adresën: Rr. “Abdi Toptani”, godina ish-hotel “Drini”, kati IV, këto dokumente: kërkesën për Aplikim, CV-në, fotokopje të diplomës dhe librezës së notave, të librezës së punës, certifikatave të kualifikimit, dëshmive të gjuhëve të huaja dhe kompjuterit, vërtetimin e gjendjes gjyqësore, si dhe të paktën një letër rekomandimi, një numër telefoni për t’u kontaktuar, si dhe adresën e plotë të vendqëndrimit, (Diplomat dhe gradat shkencore të mbrojtura jashtë shtetit duhet të jene të ekuivalentuara nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës.) Dokumentet duhet të jenë të noterizuara, si dhe mosparaqitja e plotë e tyre sjell skualifikim të kandidatit.

Pas verifikimit paraprak, më datë 05.02.2014, në selinë e AMA-s do të shpallet lista e konkurrentëve që do të vazhdojnë me tej konkurrimin, si dhe data kur do të zhvillohet testimi me shkrim dhe intervista me gojë; Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e Procedurave Administrative, ligjin nr. 97/2013 “Për mediat audiovizive në Republikën e Shqipërisë”, ligjin nr. 9380, datë 28.04.2005 “Për të drejtën e autorit dhe të drejta të tjera të lidhura me të”, ligjin nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, dhe ligjin nr. 9131, datë 08.09.2003 “Për rregullat e etikës në administratën publike”.

Pas verifikimit paraprak, më datë 05.02.2014, në selinë e AMA-s do të shpallet lista e konkurrentëve që do të vazhdojnë më tej konkurrimin, si dhe data kur do të zhvillohet testimi me shkrim dhe intervista me gojë. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e Procedurave Administrative, ligjin nr. 97/2013 “Për mediat audiovizive në Republikën e Shqipërisë”, ligjin nr.8480, datë 27.05.1999 “Për funksionimin e organeve kolegjiale të administratës shtetërore dhe enteve publike”, ligjin nr. 9380, datë 28.04.2005 “Për të drejtën e autorit dhe të drejta të tjera të lidhura me të”, ligjin nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, si dhe ligjin nr. 9131, datë 08.09.2003 “Për rregullat e etikës në administratën publike”.

Për sqarime të mëtejshme mund të kontaktoni me numrin e telefonit 2226 294, ose në adresën: Autoriteti i Mediave Audiovizive, Rr. “Abdi Toptani”, godina ish-hotel “Drini”, kati IV.

Për sqarime të mëtejshme mund të kontaktoni në numrin e telefonit 2226 294, ose në adresën: Autoriteti i Mediave Audiovizive, Rr. “Abdi Toptani”, godina ish-hotel “Drini”, kati IV.

AUTORITETI I MEDIAVE AUDIOVIZIVE

AUTORITETI I MEDIAVE AUDIOVIZIVE

DREJTORIA E BURIMEVE NJEREZORE DHE SHERBIMEVE

DREJTORIA E BURIMEVE NJEREZORE DHE SHERBIMEVE

NJOFTIM PER VENDE TE LIRA PUNE

NJOFTIM PER VENDE TE LIRA PUNE

Mbështetur në ligjin nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13/3, VKM nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), shpall konkursin për pozicionet e mëposhtme:

Mbështetur në ligjin nr.8549, datë 11.11.1999 “ Statusi I Nëpunësit Civil”, nëni 13/3 VKM nr.231 datë 11.05.2000 “ Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, Autoriteti I Mediave Audiovizive shpall konkursin për pozicionet e mëposhtme:

“SPECIALIST I MARRËDHËNIEVE ME PUBLIKUN NË SEKTORIN E MARRËDHËNIEVE ME JASHTË DHE PUBLIKUN, NË DREJTORINË E BURIMEVE NJERËZORE DHE SHËRBIMEVE”

2 DREJTORIA TEKNIKE 2.1 Specialist në Sektorin e Monitorimit të Frekuencave

Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e përgjithshme për pranimin në Shërbimin Civil në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e përgjithshme për pranimin në Shërbimin Civil në përputhje me nenin 12, të ligjit nr.8549 datë 11.11.1999 “ Statusi I Nëpunësit Civil”

KËRKESA TË VEÇANTA PËR KANDIDATËT • Të ketë mbaruar arsimin e lartë në Fakultetin e Gazetarisë/Drejtësisë apo Shkencave Sociale • Të ketë jo më pak se 2 (dy) vjet eksperiencë pune • Të ketë njohuri të mira të gjuhës angleze • Të ketë njohuri shumë të mira në kompjuter në programet bazë • Të ketë aftësi të mira drejtuese dhe komunikuese të punës në grup Paga e pozicionit: është në kategorinë IV -a Paraqitja e Dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 31.01.2014, në zarf të mbyllur, në Zyrën e Protokollit të AMA-s, në adresën: Rr. “Abdi Toptani”, godina ish-hotel “Drini”, kati IV, këto dokumente: kërkesën për Aplikim, CV-në, fotokopje të diplomës dhe librezës së notave, të librezës së punës, certifikatave të kualifikimit, dëshmive të gjuhëve të huaja dhe kompjuterit, vërtetimin e gjendjes gjyqësore, si dhe të paktën një letër rekomandimi, një numër telefoni për t’u kontaktuar si dhe adresën e plotë të vendqëndrimit. (Diplomat dhe gradat shkencore të mbrojtura jashtë shtetit duhet të jenë të ekuivalentuara nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës.) Dokumentet duhet të jenë të noterizuara, si dhe mosparaqitja e plotë e tyre sjell skualifikim të kandidatit. Pas verifikimit paraprak, më datë 05.02.2014, në selinë e AMA-s do të shpallet lista e konkurrentëve që do të vazhdojnë më tej konkurrimin, si dhe data kur do të zhvillohet testimi me shkrim dhe intervista me gojë. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e Procedurave Administrative, ligjin M. 97/2013 “Për mediat audiovizive në Republikën e Shqipërisë”, ligjin nr. 8549, datë 11.11.1999 ‘’Statusi i nëpunësit civil” dhe ligjin nr. 9131, dt 08.09.2003 “Për rregullat e etikës në administratën publike”. Për sqarime të mëtejshme mund të kontaktoni në numrin e telefonit 2226 294, ose në adresën: Autoriteti i Mediave Audiovizive, Rr. “Abdi Toptani”, godina ish-hotel “Drini”, kati IV.

KËRKESA TË VEÇANTA PËR KANDIDATËT • Të ketë mbaruar arsimin e lartë ,Fakulteti I Inxhinierisë Elektronike; • Të ketë mbi 2 (dy) vjet përvojë pune si inxhinier elektronik; • Të ketë njohuri të thella të gjuhës angleze. Njohja e një gjuhe të dytë përbën avantazh; • Të ketë njohuri shumë të mira në kompjuter në programet bazë; • Të ketë aftësi të mira drejtuese dhe komunikuese të punës në grup Paga e pozicionit: është në kategorinë III-b. Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë Brenda datës 20.01.2014 në zarf të mbyllur, në Zyrën e Protokollit të AMA-s në adresën: Rr.”Abdi Toptani”, godina ish hotel “Drini”, Kati IV, këto dokumente: kërkesën për aplikim; CV-në; fotokopje të diplomës dhe librezës së notave, të librezës së punës, certifikatave të kualifikimit, dëshmive të gjuhëve të huaja dhe kompjuterit, vërtetimin e gjendjes gjyqësore si dhe të paktën një letër rekomandimi, një numër telefoni për tu kontaktuar si dhe adresën e plotë të vendqëndrimit. (Diplomat dhe gradat shkencore të mbrojtura jashtë shtetit duhet të jenë të ekuivalentuara nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës). Dokumentet duhet të jenë të noterizuara si dhe mosparaqitja e plotë e tyre sjell skualifikim të kandidatit. Pas verifikimit paraprak, më datë 22.01.2014 në selinë e AMA-s do të shpallet lsita e konkurrentëve që do të vazhdojnë më tej konkurrimin si dhe data kur do të zhvillohet testimi me shkrim dhe intervista me gojë. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, ligjin nr.97/2013 “ Për mediat audiovizive në Republikën e Shqipërisë” ligjin nr.8480 datë 27.05.1999 “ Për funksionimin e organeve kolegjiale të administratës shtetërore dhe enteve publike”, ligjin nr.8485 datë 12.5.1999 “ Kodi I procedurave administrative”, ligjin nr.8549 datë 11.11.1999 “ Statusi I nëpunësit publik”, ligjin nr.9131 datë 08.09.2003 “ Për rregullat e etikës në administratën publike”, ligjin nr.9367 datë 07.04.2005 “ Për parandalimin e konfliktit të interesave në ushtrimin e funksioneve publike” dhe ligjin nr.8503 datë 30.06.1999 “ Për të drejtën e informimit për dokumentet zyrtare”.


CMYK

NJOFTIM / REKLAMA JONILA GODOLE Në përkthim ndjej nevojën e paskajores së gegnishtes

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

REPORtAZH Komuna e Parisit, Getoja e kuqe

06.01.2014

9

DOkumENtE Dosjet e FBI për Camus e Sartre

Nr. 24 (269), Viti Viii botimit dhjetor 2013 Çmimi 300 Lekë

Jo vetëm politikë si zakonisht

e përmuajshme

EDI RAMA-NJERIU I VITIT

RREFIMI I KRYEMINISTRIT Intervista Ekskluzive/ Raportet e reja e të vjetra me Metën, Ngjelën, Zogajn, Blushin, Imamin, Kokëdhimën dhe eulogjia për Olldashin … Pse është i gatshëm të qeverisë vetëm një mandat, por të realizojë vizionin e tij për Shqipërinë. Detaje rreth ‘obsesionit’ kryeministror, raportit të shumëpërfolur me vdekjen dhe … pesë portrete të paautorizuara nga Mero Baze, Armand Shkullaku, Henri Çili, Belina Budini dhe Gilman Bakalli.


10

Opinione & Editoriale

Blog & Ide

OpEd

Nga Bujar Kapexhiu

Opinione dhe Editoriale

Media e lirë dhe opozita, në të njëjtin mision në shërbim të vendit

N

dërsa po rishikoja numrin e parë të gazetës RD, e cila ruhet me fanatizëm në shtëpinë e prindërve të mi, më tërhoqi vëmendjen editoriali që tashmë është bërë i njohur në faqen e parë, “Fjala e parë”, ku ndër të tjera citohet ajo që u tha këtu praktikisht nga çdo parafolës, se, “Rilindja Demokratike ka marrë për detyrë të thotë fjalën e vërtetë”. Deri në mëngjesin e 5 janarit 1991, për atë fjalë të vërtetë kishin përfunduar në burgje, internime madje para togës së pushkatimit apo në litar, me qindra dhe mijëra burra dhe gra të këtij vendi. Por falë Zotit, më 5 Janar 1991 ato kohë ishin e shkuara dhe RD ishte themeli i lirisë së medias, ishte mjeti me të cilin po përçohej anembanë vendit era e re që po frynte për shqiptarët. U fol këtu për radhët proverbiale për të blerë ushqimet e racionuara, gjithnjë e më të pakta për shkak të varfërisë së kohës, dhe faktit se këtyre radhëve iu shtua papritur një radhë e re, më e gjata, më e pashembullta në historinë e vendit: radha për të blerë Rilindjen Demokratike, e para gazetë antikomuniste që po shihte dritën e botimit pas një periudhe gjysmëshekullore të një media-altoparlanti për partinë-shtet, instrument i propagandës dhe trushpërlarjes totalitare. Pra, ishte një paradoks i bukur radha për “Rilindjen demokratike”, që në fakt siç e tha edhe Preçi, ishte radha për t’i dhënë fund çdo radhe, radha më e bukur e njerëzve të etur për liri, për fjalën e lirë, për shprehjen e lirë, për mendimin e lirë, për të vërtetën, për pikëpamjen tjetër, për këndvështrimin tjetër, të njerëzve të çliruar nga propaganda dhe dogmatizmi. Në ato kohë isha gjimnazist por nuk e harroj kurrë atmosferën e elektrizuar të kureshtjes, shpresës, dhe rilindjes reale që krijoi në Tiran ë   d a l j a e nu m r ave t ë parë të gazetës “Rilindja Demokratike”. Botimi i “RD”-së më 5 Janar 1991 plotësoi një kuadër, një kuadër ngjarjesh të mëdha që rrodhën njëra pas tjetrës me shpejtësi befasuese; Lëvizja studentore, fitorja e plural-

koment Lulzim Basha

Ne, opozita politike dhe media e lirë, jemi në një varkë për të bërë sekush me mjetet e veta kontrollin dhe kritikën e qeverisë dhe qeverisjes, denoncimin e paaftësisë, shpërdorimeve, abuzimeve dhe korrupsionit, kudo ku verifikohen dhe sa herë të verifikohen. Ne jemi në një varkë për të shërbyer sekush në vendin e vet demokracinë në Shqipëri, ëndrrën europiane të shqiptarëve. Kjo nuk do të thotë aspak privim nga e drejta për të kritikuar edhe opozitën. Absolutisht, jo. Në rrugën tonë të ringritjes, ribashkimit dhe fillimit të ri, çdo kritikë, sugjerim apo propozim është i mirëpritur, madje pa i ndërhyrë në lirinë e tij editoriale Drejtorit dhe kryeredaktorit të Rilindjes Demokratike, do t’i lutem t’u krijonte hapësirën e duhur në faqet e Rilindjes Demokratike çdo kritiku të opozitës dhe PD.

izmit, themelimi i Partisë Demokratike, dhe dalja e gazetës së parë të lirë. Mund të imagjinojmë sot ose mund të marrim dëshmitë e protagonistëve për vështirësitë e mëdha që hasi kjo gazetë, si nga ana materiale, por edhe për arsye të tjera jo materiale që kishin të bënin me natyrën e medias, me stereotipet që ishin krijuar në 50 vite, rendin e ngurtësuar të gjërave, që duhet të thyenin e shkallmonin pionierët e Rilindjes Demokratike. Por ata ia dolën, botuesit, gazetarët, bashkëpunëtorët, Partia Demokratike. Të gjithë së bashku, elitë e kurajës, elitë e kulturës, elitë e mendimit të lirë politik, krijuan një gazetë të re, një media të re, që është e shënuar të mbetet përgjithmonë flamurtarja e lirisë dhe fjalës të lirë në Shqipërinë demokratike. Sot dhe çdo 5 janar, Partia Demokratike bashkohet me shtypin e lirë e të pavarur të çdo orientimi për të kujtuar, për të nderuar, për të reflektuar mbi fillimin dhe vazhdimin, mbi të djeshmen, të sotmen dhe të ardhmen e kësaj vlere të pazëvendësueshme të demokracisë që është fjala e lirë. Nderimi im si kryetar i Partisë Demokratike u shkon sot: - këshillit të pa rë  b ot u e s të gazetës, kryetarit të këtij këshilli, z. Zogaj, dhe anëtarëve të cilët ishin edhe autorë shkrimesh e intervistash  frymëzuese, - i shkon stafit të fillimit, kryeredaktorit të parë, Frrok Çupit, kryeredaktorëve që e pasuan në atë periudhë të stuhishme, i ndjeri Napoleon Roshi, Mitro Çela, Bashkim Trenova, Lorenc Ligori, Lazer Stani, Astrit Patozi; gazetarëve që erdhën nga lëvizja studentore, Armand Shkullaku, Edi Paloka, Blendi Fevziu, Ben Blushi dhe Dritan Kaba; gazetarëve të tjerë që u angazhuan në kushte të vështira presioni dhe terrori si korrespondentë të gazetës së parë antikomuniste në vend, Bujar Xhaferri, Vera Isaku, Visar Zhiti dhe pena të tjera të respektuara. -u shkon drejtuesve të opozitës së parë antikomuniste që ndërtuan frymën në të cilën u ngjiz gazeta; Sali Berishës, Gramoz Pashkos, Alek-

Gjobëmania

sandër Meksit, Genc Rulit, të ndjerit Pjetër Arbnori, bashkëpunëtorëve të njohur të gazetës, shkrimtarëve të shquar Ismail Kadare dhe Dritëro Agolli, publicistes Elsa Ballauri, poetit Rudolf Marku, shkrimtarit Fatos Kongoli, shkrimtarit dhe publicistit Besnik Mustafaj, përkthyesit dhe eseistit Aurel Plasari, dhe shumë personaliteteve të tjera që me shkrimet, përkthimet e tyre i dhanë më shumë larmi dhe forcë RD-së, e kthyen atë brenda një kohe fare të shkurtër si tribuna unike dhe e fuqishme e fjalës së lirë në atë periudhë. Gazeta “Rilindja Demokratike” është prova e gjallë se si pasioni dhe përkushtimi i lirisë ndaj saj krijojnë shkolla, apo universitete, siç e quajti Doktor Berisha. Përgjatë viteve që rrodhën më pas “RD” ka vijuar të promovojë dhe afirmojë drejtues dhe gazetarë t ë   t a l e n t u a r, t ë   c i l ë t kanë bërë të mundur që kjo gazetë t ë përcjellë në kohë historinë e saj të papërsëritshme të fillimit, nëpërmjet sukseseve të mëvonshme, jo thjesht si një objekt muzeu, por si një realitet i gjallë i medias së lirë, me vendin e vet në mozaikun e mediave bashkëkohore. Mirënjohje, respekt dhe falenderime për gjithë stafet e “RD”-së në vite, që kanë patur privilegjin dhe përgjegjësinë të punojnë në një gazetë me një histori të madhe; urime dhe falënderime për stafin aktual dhe kryeredaktorin Blendi Kasmi që kanë organizuar këtë takim kuptimplotë si çdo vit më 5 janar. 5 Janari i vitit 1991 është dita reale e shtypit të lirë në Shqipërinë postkomuniste, dhe dua të pohoj përgjegjësinë e shtuar që ndjej dhe kam si kryetar i Partisë Demokratike për të respektuar, zhvilluar e mbrojtur në vazhdimësi lirinë e mediave në të gjitha format e manifestimit të saj, në televizione dhe radio, në shtypin e shkruar, në rrjetet sociale. Ashtu siç e kemi parë në demokracitë e përparuara të planetit, Liria dhe Përgjegjësia, si anë të së njëjtës medaljeje, bëjnë ndryshimin dhe suksesin edhe në median shqiptare, në jetën e saj, në

përpjekjet e saj kolosale për të ecur në një hap me kohën dhe shpeshherë para kohës, në sfidat e saj të konkurrencës së lirë, por edhe me probleme në një vend në zhvillim. Liria dhe Përgjegjësia- ky kufi delikat që politika duhet të dijë ta kuptojë e respektojë me mendje të hapur, duke marrë përgjegjësitë që i takojnë në radhë të parë për lirinë e mediave, por duke treguar kujdes të madh mbi çështjen e përgjegjësisë, që në çdo rast mund të përdoret edhe si një alibi për të goditur në forma të ndryshme, lirinë e fjalës. Prandaj është mirë që përgjegjësia të lihet me përparësi në diskrecionin e vetë medias, si një çështje e imazhit dhe besueshmërisë së saj, e suksesit apo e mbijetesës së saj në fund të fundit. Nuk ka asnjë shembull real suksesi nga shpërdorimi i lirisë, përkundrazi, ka plot shembuj dështimi. Nga natyra e detyrës sonë si opozitë jemi më afër shtypit të lirë dhe shtypi i lirë është natyrshëm më afër opozitës se sa qeverisë. Sepse qeveria është problemi, siç thoshte Regan. Dhe kjo e jona jo vetëm në parim, në kuptimin e Reganit, por edhe në kuptimin e sipërmarrësit, profesionistit, pensionistit apo të papunit. Ne, opozita politike dhe media e l i r ë , j e m i n ë   nj ë   va rk ë   p ë r të bërë sekush me mjetet e veta kontrollin dhe kritikën e qeverisë dhe qeverisjes, denoncimin e paaftësisë, shpërdorimeve, abuzimeve dhe korrupsionit, kudo ku verifikohen dhe sa herë të verifikohen. Ne jemi në një varkë për të shërbyer sekush në vendin e vet demokracinë në Shqipëri, ëndrrën europiane të shqiptarëve. Kjo nuk do të thotë aspak privim nga e drejta për të kritikuar edhe opozitën. Absolutisht, jo. Në rrugën tonë të ringritjes, ribashkimit dhe fillimit të ri, çdo kritikë, sugjerim apo propozim është i mirëpritur, madje pa i ndërhyrë në lirinë e tij editoriale Drejtorit dhe kryeredaktorit të Rilindjes Demokratike, do t’i lutem t’u krijonte hapësirën e duhur në faqet e Rilindjes Demokratike çdo kritiku të opozitës dhe PD. *Fjala e kryetarit të PD, dje me rastin e 23-vjetorit të gazetës Rilindja Demokratike.


op-ed

2

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Blog / Fund dhjetori, e premte

06.01.2014

Universitet / Koalicioni global: ja rrugët për të mbrojtur arsimin e lartë nga sulmet

11 Bota është e keqe, por jo e pashpresë. Është e pashpresë vetëm kur e sheh nga një këndvështrim ideal. - Friedrich Durrenmatt

Për një Rilindje “përtej së majtës dhe së djathtës” S

humica e majtë në pushtet tashmë është instaluar. Duke sintetizuar tek paketa e re fiskale dhe tek buxheti i ri i 2014 të gjitha ‘obsesionet’ e së majtës për taksimin progresiv, një dëshirë mbarëpopullore për të taksuar më shumë të pasurit, shumica në pushtet hyn në vitin e ri me realitetin e ashpër dhe të hidhur përballë saj. A do të mundet sistemi i ri fiskal të sjellë, sidomos në këto rrethana ekonomike ku ndodhet Shqipëria, e rrethuar nga kriza rajonale, më shumë para në buxhet dhe rritje ekonomike? E vështirë, për të mos thënë e pamundur. Sidoqoftë, të kthejmë faqen e elektoralizmit dhe të populizmit të vitit të mbrapshtë 2013. Çdo qeverisje e një vendi demokratik ka nevojë të jetë e suksesshme, ka për detyrë ta çojë përpara shoqërinë, në raport me ku e lanë kundërshtarët politikë. Opozita ka për detyrë që me projektin e saj të krijojë një horizont të ri për Shqipërinë. Kjo është dialektika demokratike, kjo është shoqëria

e paqes dhe zhvillimit, ky është uniteti kombëtar, i ndërtuar në diversitet. Të g jithë, kundërshtarë dhe mbështetës të kësaj qeverie, apo të kësaj shumice që erdhi në pushtet më 23 qershor, kanë interesin që qeverisja e vendit të ketë sukses. Po cilat janë premisat për një sukses të kësaj qeverisjeje, të këtij ekipi dhe të këtij lidershipi që sot qeveris Shqipërinë me shumicën që donte, (shumicë të cilësuar madje), me taksat që kërkonte, me përbërjen dhe frymën e ekipit ministror që dëshironte dhe që e ka ndërtuar thuajse pa asnjë kushtëzim në verën e këtij viti? Ato janë të vështira, por e sigurt është që kjo qeveri e ka të pamundur justifikimin në këto rrethana pa patur sukses. Premisat për sukses të kësaj qeverisjeje do të rriten apo krijohen nëse, së paku, Edi Rama dhe bashkë me të Ilir Meta, do të vijnë tek një frymë realiste për filozofinë e qeverisjes së vendit, që i largohet obsesionit majtist të fushatës, por që i afrohet, për sa

është e nevojshme për të patur rezultate, pikërisht asaj dhe vetëm asaj që ka rëndësi për një qeverisje: REZULTATEVE. Këtu është rasti që Edi Rama, ndoshta të bëjë një kërkim tek Edi Rama i vitit 2009, tek Rama “përtej së majtës dhe së djathtës”, kur citonte mentorin e tij Tony Blair: “Ne nuk do ta mbajmë me domosdo një politikë joefikase vetëm e vetëm pse ajo është e majtë, ne nuk do ta refuzojmë domosdo një politikë efikase vetëm e vetëm pse ajo është e djathtë”. Pikërisht këtu mund të niste një program i ri realist, pragmatist, në përputhje me rrethanat dhe me ciklin e një bote që po mundohet të dalë nga një krizë ekonomike, në kushtet kur shoqëria shqiptare gjendet në fazë kritike të zhvillimit ekonomik që përkon me ezaurimin e një cikli, por pa nisur ciklin tjetër. Dhe kantieret janë aty, janë të gjithë aty. Territori, Turizmi, Bujqësia, Arsimi, Shëndetësia. Janë të gjithë sektorë dhe detyra tipike të

editorial HENRI ÇILI

shumicës qeverisëse në çdo vend, për të cilat asaj nuk i nevojitet vota e opozitës, sa kohë zotëron luksin e një shumice të cilësuar. Kantieret e tjera të reformës, ato që kanë të bëjnë me reformën e shtetit dhe të sistemit demokratik si drejtësia, pensionet, ndarja territoriale etj., kërkojnë patjetër një karakter bipartizan, pra një marrëveshje me opozitën. (Edhe pse shumica aktuale është në kufijtë e një mazhorance që mund të bëjë dhe ndryshime kushtetuese.) Në këtë lehtësi qeveria nuk duhet të bjerë sepse tentacioni për të bërë ndryshime të pjesës natyrore të shtetit, jo vetëm do të gëlltisë energjitë qeverisëse në një debat për

sistemin dhe do ta gërryejë shpejt legjitimitetin e qeverisjes. Është plotësisht e mundur që duke ruajtur objektiva të majtë për shoqërinë shqiptare, gjë që kjo qeveri e ka detyrim elektoral, të mos hezitohet të kërkohen rrugë, instrumente, politika, skema të politikave të djathta, të cilat do të ishin më rezultative, më të shpejta për të kapërcyer ngërçet në shumë e shumë sektorë, që janë e kanë mbetur të pareformuar, të pafutur ende në kapitalizëm. Një referencë në të shkuarën e afërt politike të Edi Ramës, viti 2009, tek filozofia e Giddens-it, “përtej së majtës dhe së djathtës”, mund të ishte zgjidhja e ngërçit në të cilin kjo mazhorancë është vendosur në këtë fillim mandati: fryma anti-reformiste e votës së 23 qershorit, pamundësisë apo vështirësisë për sukses të këtyre tip reformash, dhe nga ana tjetër nevoja urgjente e kësaj shumice për të patur rezultat, për të krijuar bilanc.

A jemi në gjendje ta shohim Europën?

P

ak ditë më parë lexova një artikull interesant, titulli i të cilit ndër të tjera shkruante “sa qorra jemi ndaj Europës”. Edhe pse ndaj shqetësimin e autorit, më duhet ta korrigjoj me shumë dashamirësi. Korrigjimi im lidhet me fjalën e përdorur. Sa për të tjerat, verbëria jonë ndaj Europës është diçka që duket, ashtu si një fshat i madh që nuk do kallauz. Fatkeqësisht, sjellja jonë ndaj Europës, në vend që të jetë sjellja e një vendi të vogël, por dinjitoz, vazhdon të mbetet sjellja e një fshati të madh, por pakëz të çmendur. Lazarati nuk është më kot kuintesenca e Shqipërisë moderne: liri, vëllazëri, barazi, demokraci dhe marijuanë për të gjithë. Edhe për Europën. Shteti ligjor mund të presë, deri në të korrurat e tjera. Askush nuk e sheh Lazaratin, por ai është aty. Para syve të të gjithëve. Por, përballë verbërisë sonë, Lazarati nuk është i vetëm. Ne e dimë mirë, si banorë të sprovuar të “fanarit ndriçues të revolucionit komunist botëror”, se gjatë shekullit që shkoi kemi qenë në gjendje të mos shohim realitete shumë më të mëdha sesa Lazarati. Momenti erdhi, dhe fanarit ndriçues iu mbarua vaji. Në fund të fundit çdokush korr atë që ka mbjellë. Ne shqiptarët, pavarësisht ankesës klasike sipas së cilës “Europa na injoron”, e dimë fort mirë që mes nesh ka shumë nga ata që Europën as denjojnë ta shohin. Verbëria jonë ndaj vlerave, institucioneve dhe politikave europiane nuk është zvogëluar me kalimin e kohës; ajo është shtuar, ashtu

koment Sinan Tafaj

siç është shtuar arroganca dhe agresiviteti ndaj tyre. Është pikërisht kjo arrogancë ajo që disa prej nesh kanë dëshirën ta keqkuptojnë, dhe pafytyrësinë ta interpretojnë, si vetëafirmim dhe vetëbesim. Një thënie nga një njeri që admiroj dhe një tjetër nga dikush që e njoh mirë. Në leksionin e fundit që mbajti në universitetin e Palermos, gjyqtari Giovanni Falcone u pyet nga studentët: “A mendoni se politikanët siçilianë përdorin mafien për të arritur synimet e tyre?” Përgjigjja ishte e thjeshtë, siç ishin të gjitha fjalët e këtij njeriu: “Jo, nuk mendoj kështu. Është krejt e kundërta. Është mafia ajo që përdor politikanët për të arritur synimet e saj.” Disa ditë më vonë mafia përdori më shumë se pesëqind kilogramë tritol për t’i marrë jetën. Falcone ishte një njeri jo si të tjerët. Ai e urrente arrogancën e mafies që kontrollonte shoqërinë. Ai nuk e pranonte vetëbesimin e saj. Ai zgjodhi, në mes të një mjedisi thuajse totalisht të kontrolluar nga mafia, të sillej si dikush, të cilin ne sot ndoshta e kemi të vështirë ta imagjinojmë: si një qytetar europian. Koha i dha të drejtë. Pesëq-

ind kilogramët e tritolit e projektuan Giovanni Falcone-n përtej legjendës, përtej lëvdatave, përtej mbrojtjes së pamjaftueshme të shtetit, përtej dimensionit thjesht njerëzor: ato gjithashtu e zhytën mafien e plotfuqishme më poshtë se vetë ferri. Disa ditë më parë, një avokat shqiptar më tha: “Sado e çuditshme të duket, gjatë të gjithë karrierës sime mund të kem fituar më shumë se 200 çështje, dhe për asnjërën nuk kam paguar ndonjë lek.” Avokatin e njoh mjaft mirë. Ajo për të cilën çuditem është fakti se ai e quante të mirëqenë çudinë që shkaktonin fjalët e tij. Përse? Sepse ky avokat e dinte se aktiviteti i tij zhvillohej në një vend jo si të tjerët. Ky vend nuk ndodhet në Europë. Ky vend quhet Shqipëri. Gjithsesi, për t’u kthyer te titulli i artikullit të përmendur në fillim, më duhet të them, për të qenë të paktën politikisht korrekt, se ne ndaj Europës nuk jemi qorra. Ne jemi të verbër. Edhe pse në thelb kjo nuk ndryshon asgjë, korrigjimi gjuhësor thekson atë peshë respekti dhe humanizmi që u detyrohemi njerëzve që vërtet nuk shikojnë – mbi 10 000 të verbërve të Shqipërisë. Ndërsa, përsa u përket atyre të verbërve shqiptarë që nuk duan të shikojnë, nuk ka sesi mos të jem dakord me zotin Erebara, autorin e shkrimit në fjalë. Sepse në Shqipëri ka njerëz që nuk duan ta shohin Europën. Në Shqipëri ka njerëz që nuk munden ta shohin Europën. Në Shqipëri ka njerëz që nuk do ta shohin kurrë Europën. Në Shqipëri vazhdon

të ketë nga ata që shohin tek Europa atë që duan vetë, dhe që politikat e saj, që shprehimisht kundërshtojnë imponimin, shantazhin dhe dhunën si “vazhdim i politikës me mjete të tjera”, por që mbështeten mbi bashkëpunimin, kondicionalitetin, subsidiaritetin, përfaqësimin, reformën dhe konsensusin, i konsiderojnë si dobësi. Por “dobësia europiane”, ashtu si çdo dimension europian, e ka një kufi. Refuzimi europian i 17 dhjetorit ishte një lajm i papritur vetëm për të painformuarit. Prej kohësh Europa jepte sinjale të qarta se ç’kërkohej prej nesh. Dhe ajo nuk kërkonte të pamundurën. Kërkonte të hapnim sytë dhe të shihnim. Këto sinjale klasa jonë drejtuese i kishte marrë me kohë, por përballë “dobësisë europiane”, ajo nuk shqetësohej edhe aq. Situatën e mbante lehtësisht nën kontroll duke e fshehur pas formalitetit të deklaratave të zyrtarëve, informalitetit të batutave të politikanëve, thashethemeve të shtypit dhe gjykimeve vanitoze të një kategorie personash, që përmes tymit të një katrahure të frikshme fiskale, ligjore dhe morale, ende e shohin veten në rolin legjitim të elitës dhe të formësuesve të opinionit. A e ka kuptuar vallë politika shqiptare se jemi ne ata që duhet të ndryshojmë? Apo mos vallë për ne, institucionet europiane nuk janë dhe aq të denja sa duhet? Mos vallë ne, apo disa nga ne, jemi emancipuar kaq shumë sa më në fund kemi kuptuar se këta europianë, këto institucione “të flashkëta” europiane, të paafta të imponojnë dhe të

pazonja të diktojnë, në fund të fundit nga afër nuk janë aq efektive sa duken dhe të bukura sa ç’na i shesin? Sepse korrupsionin nuk e kemi shpikur ne, por europianët e kanë bërë të parët? Sepse ne kemi qenë gjithmonë qytetarë europianë, ndoshta edhe më të mirë dhe më të zotë se europianët, por janë vetë këta të fundit që na pengojnë të shkojmë në Europë? Pse kur jemi kaq të mirë, ata s’na duan? Çfarë absurditeti të jetë vallë ky? Për të mos marrë përgjegjësinë e papërballueshme të monopolit të së vërtetës, më lejoni të shtroj disa pyetje të tjera: A ishte verbëri shkatërrimi i shtetit nga menaxherët e ndryshimeve demokratike të Shqipërisë? A ishte verbëri dhe krim krijimi i hapësirave për pandëshkueshmërinë e krimeve ordinere? Po atyre shtetërore? Po mosçelja e dosjeve dhe e dënimeve të sistemit komunist a ishte verbëri? A ishte verbëri masakra e pronave, e legalizimeve, e bregdetit? A ishte verbëri masakra e firmave piramidale? A ishte verbëri rrahja e dy protestuesve të verbra? A është verbëri të njohësh vrasjen por të mos dënosh vrasësin, të konstatosh g r ab it j e n d h e t ë m o s d ë n o sh grabitësin, të vëresh shkeljen dhe të legjitimosh shkelësin? Dhe më lejoni në fund ta mbyll me një konstatim, për të cilin besoj se jemi dakord të gjithë: jo, ata që i kanë bërë të gjitha këto nuk ishin aspak të verbër. Ata shihnin, dhe vazhdojnë të shohin mjaft mirë. Është koha që ne të hapim sytë.


CMYK

12 06.01.2014

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

AUTORITETI I MEDIAVE AUDIOVIZIVE

AUTORITETI I MEDIAVE AUDIOVIZIVE

DREJTORIA E BURIMEVE NJEREZORE DHE SHERBIMEVE

DREJTORIA E BURIMEVE NJEREZORE DHE SHERBIMEVE

NJOFTIM PER VENDE TE LIRA PUNE

NJOFTIM PER VENDE TE LIRA PUNE

Mbështetur në ligjin nr.8549, datë 11.11.1999 “ Statusi I Nëpunësit Civil”, nëni 13/3 VKM nr.231 datë 11.05.2000 “ Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, Autoriteti I Mediave Audiovizive shpall konkursin për pozicionet e mëposhtme:

Mbështetur në ligjin nr.8549, datë 11.11.1999 “ Statusi I Nëpunësit Civil”, nëni 13/3 VKM nr.231 datë 11.05.2000 “ Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, Autoriteti I Mediave Audiovizive shpall konkursin për pozicionet e mëposhtme:

1.

DREJTORIA JURIDIKE DHE LICENCAVE

1.1 “DREJTOR NË DREJTORINË JURIDIKE DHE LICENCAVE” Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e përgjithshme për pranimin në Shërbimin Civil në përputhje me nenin 12, të ligjit nr.8549 datë 11.11.1999 “ Statusi I Nëpunësit Civil” KËRKESA TË VEÇANTA PËR KANDIDATËT • Të ketë mbaruar arsimin e lartë në Fakultetin e Drejtësisë; • Të ketë mbi 10 (dhjetë) vjet përvojë pune si jurist në administratën publike; • Të ketë njohuri të thella të gjuhës angleze. Njohja e një gjuhe të dytë përbën avantazh; • Të ketë njohuri shumë të mira në kompjuter në programet bazë; • Të ketë aftësi të mira drejtuese dhe komunikuese të punës në grup Paga e pozicionit: është në kategorinë II-b. Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë Brenda datës 20.01.2014 në zarf të mbyllur, në Zyrën e Protokollit të AMA-s në adresën: Rr.”Abdi Toptani”, godina ish hotel “Drini”, Kati IV, këto dokumente: kërkesën për aplikim; CV-në; fotokopje të diplomës dhe librezës së notave, të librezës së punës, certifikatave të kualifikimit, dëshmive të gjuhëve të huaja dhe kompjuterit, vërtetimin e gjendjes gjyqësore si dhe të paktën një letër rekomandimi, një numër telefoni për tu kontaktuar si dhe adresën e plotë të vendqëndrimit. (Diplomat dhe gradat shkencore të mbrojtura jashtë shtetit duhet të jenë të ekuivalentuara nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës). Dokumentet duhet të jenë të noterizuara si dhe mosparaqitja e plotë e tyre sjell skualifikim të kandidatit. Pas verifikimit paraprak, më datë 22.01.2014 në selinë e AMA-s do të shpallet lsita e konkurrentëve që do të vazhdojnë më tej konkurrimin si dhe data kur do të zhvillohet testimi me shkrim dhe intervista me gojë. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, ligjin nr.97/2013 “ Për mediat audiovizive në Republikën e Shqipërisë” ligjin nr.8480 datë 27.05.1999 “ Për funksionimin e organeve kolegjiale të administratës shtetërore dhe enteve publike”, ligjin nr.8485 datë 12.5.1999 “ Kodi I procedurave administrative”, ligjin nr.8549 datë 11.11.1999 “ Statusi I nëpunësit publik”, ligjin nr.9131 datë 08.09.2003 “ Për rregullat e etikës në administratën publike”, ligjin nr.9367 datë 07.04.2005 “ Për parandalimin e konfliktit të interesave në ushtrimin e funksioneve publike” dhe ligjin nr.8503 datë 30.06.1999 “ Për të drejtën e informimit për dokumentet zyrtare”.

Shitje e Ankandit i Dyte nga Studio Përmbarimore L.D.C.

NJOFTIM Pershkrimi i pasurise: Objekti: “Truall+Ndërtesë” me sipërfaqe 500 m2, me Nr. pasurie 4/225, Zona Kadastrale nr. 8592, me vol. 24, faqe 135, me adrese e ndodhur ne Lagjia Guerile, Shkodër regjistruar në pronësi të Besnik Rexhep BISHANAKU dhe Fatmir Rexhep BISHANAKU. Çmimi fillestar: 39.680 (tridhjete e nentemije e gjashteqind e tetedhjete) Euro. Data e shpalljes 08.01.2014 Data e zhvillimit 22.01.2014 deri ne oren 16.00 Ankandi zhvillohet ne ambjentet e STUDIOS PERMBARIMORE L.D.C., Permbarues Gjyqesore Lefter CANAJ te ndodhur ne adresen: Rruga “Myslym Shyri”, Vila 8, Kati 1, Tirane. Ofertuesit te drejtohen prane STUDIO PERMBARIMORE L.D.C., ose te kontaktojne nepermjet numrit te tel: 0682026575 dhe e-mailit lefter.canaj@yahoo.com ose info@ldc-al.com.

Shitje e Ankandit II nga Studio Përmbarimore L.D.C.

NJOFTIM

1.2 PËRGJEGJËS I SEKTORIT TË ÇËSHTJEVE JURIDIKE Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e përgjithshme për pranimin në Shërbimin Civil në përputhje me nenin 12, të ligjit nr.8549 datë 11.11.1999 “ Statusi I Nëpunësit Civil” KËRKESA TË VEÇANTA PËR KANDIDATËT • Të ketë mbaruar arsimin e lartë në Fakultetin e Drejtësisë; • Të ketë mbi 5 (pesë) vjet përvojë pune si jurist në administratën publike; • Të ketë njohuri të thella të gjuhës angleze. Njohja e një gjuhe të dytë përbën avantazh; • Të ketë njohuri shumë të mira në kompjuter në programet bazë; • Të ketë aftësi të mira drejtuese dhe komunikuese të punës në grup Paga e pozicionit: është në kategorinë III-a. Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë Brenda datës 20.01.2014 në zarf të mbyllur, në Zyrën e Protokollit të AMA-s në adresën: Rr.”Abdi Toptani”, godina ish hotel “Drini”, Kati IV, këto dokumente: kërkesën për aplikim; CV-në; fotokopje të diplomës dhe librezës së notave, të librezës së punës, certifikatave të kualifikimit, dëshmive të gjuhëve të huaja dhe kompjuterit, vërtetimin e gjendjes gjyqësore si dhe të paktën një letër rekomandimi, një numër telefoni për tu kontaktuar si dhe adresën e plotë të vendqëndrimit. (Diplomat dhe gradat shkencore të mbrojtura jashtë shtetit duhet të jenë të ekuivalentuara nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës). Dokumentet duhet të jenë të noterizuara si dhe mosparaqitja e plotë e tyre sjell skualifikim të kandidatit. Pas verifikimit paraprak, më datë 22.01.2014 në selinë e AMA-s do të shpallet lsita e konkurrentëve që do të vazhdojnë më tej konkurrimin si dhe data kur do të zhvillohet testimi me shkrim dhe intervista me gojë. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, ligjin nr.97/2013 “ Për mediat audiovizive në Republikën e Shqipërisë” ligjin nr.8480 datë 27.05.1999 “ Për funksionimin e organeve kolegjiale të administratës shtetërore dhe enteve publike”, ligjin nr.8485 datë 12.5.1999 “ Kodi I procedurave administrative”, ligjin nr.8549 datë 11.11.1999 “ Statusi I nëpunësit publik”, ligjin nr.9131 datë 08.09.2003 “ Për rregullat e etikës në administratën publike”, ligjin nr.9367 datë 07.04.2005 “ Për parandalimin e konfliktit të interesave në ushtrimin e funksioneve publike” dhe ligjin nr.8503 datë 30.06.1999 “ Për të drejtën e informimit për dokumentet zyrtare”.

Shitje e Ankandit i Pare nga Studio Përmbarimore L.D.C.

NJOFTIM Pershkrimi i pasurise: Objekti: “Apartament” me sipërfaqe 96.20 m2, me Nr. pasurie 62/30+1-3, Zona Kadastrale nr. 2461, me vol. 1, me faqe 172, me adrese e ndodhur ne Permet, Lipe me pale debitore Arjana Jani. Çmimi fillestar: 880.000 (teteqind e tetedhjetemije) Leke. Data e shpalljes 26.12.2013 Data e zhvillimit 10.01.2014 deri ne oren 16.00 Ankandi zhvillohet ne ambjentet e STUDIOS PERMBARIMORE L.D.C., Permbarues Gjyqesore Lefter CANAJ te ndodhur ne adresen: Rruga “Myslym Shyri”, Vila 8, Kati 1, Tirane. Ofertuesit te drejtohen prane STUDIO PERMBARIMORE L.D.C., ose te kontaktojne nepermjet numrit te tel: 0682026575 dhe e-mailit lefter.canaj@yahoo.com ose info@ldc-al.com.

Shitje e Ankandit II nga Studio Përmbarimore L.D.C.

NJOFTIM

Pershkrimi i pasurise: Objekti: .“ Truall + Ndertese 2 kateshe”, me siperfaqe 246 m2 truall dhe 200 m2 ndertese 2-kateshe, me Nr. Pasurie Nr. 76/18, Zonen Kadastrale 3852, me adrese Xhafzotaj, Durres, regjistruar ne emer te z.Astrit Hoxha. Çmimi fillestar: 156.800 Euro (njeqind e pesedhjete e gjashtemije e teteqind) Euro. Data e celjes 10.01.2014 Data e mbarimit 24.01.2014 deri ne oren 16.00 Ankandi zhvillohet ne ambjentet e STUDIOS PERMBARIMORE L.D.C., Permbarues Gjyqesore Lefter CANAJ te ndodhur ne adresen: Rruga “Myslym Shyri”, Vila 8, Kati 1, Tirane. Ofertuesit te drejtohen prane STUDIO PERMBARIMORE L.D.C., ose te kontaktojne nepermjet numrit te tel: 0682026575 dhe e-mailit lefter.canaj@yahoo.com ose info@ldc-al.com.

Pershkrimi i pasurise: Objekti:“Toke Are”, me siperfaqe 6561 m2 me Nr. Pasurie Nr. 18/13, Zonen Kadastrale 3852, me adrese Xhafzotaj, Durres, regjistruar ne emer te z. Hasan Hoxha.. Çmimi fillestar: 91.840 (nentedhjete e njemije e teteqind e dyzete) Euro. Data e celjes 10.01.2014 Data e mbarimit 24.01.2014 deri ne oren 16.00 Ankandi zhvillohet ne ambjentet e STUDIOS PERMBARIMORE L.D.C., Permbarues Gjyqesore Lefter CANAJ te ndodhur ne adresen: Rruga “Myslym Shyri”, Vila 8, Kati 1, Tirane. Ofertuesit te drejtohen prane STUDIO PERMBARIMORE L.D.C., ose te kontaktojne nepermjet numrit te tel: 0682026575 dhe e-mailit lefter.canaj@yahoo.com ose info@ldc-al.com.

Shitje e Ankandit II nga Studio Përmbarimore L.D.C.

Shitje e Ankandit II nga Studio Përmbarimore L.D.C.

NJOFTIM

NJOFTIM

Pershkrimi i pasurise: Objekti:“Toke Are”, me siperfaqe 630 m2 me Nr. Pasurie Nr. 95/105, Zonen Kadastrale 3255, me adrese Sallmone, Durres, regjistruar ne emer te z. Astrit Hoxha. Çmimi fillestar: 7.056 Euro (shtatemije e pesedhjete e gjashte) Euro. Data e celjes 10.01.2014 Data e mbarimit 24.01.2014 deri ne oren 16.00 Ankandi zhvillohet ne ambjentet e STUDIOS PERMBARIMORE L.D.C., Permbarues Gjyqesore Lefter CANAJ te ndodhur ne adresen: Rruga “Myslym Shyri”, Vila 8, Kati 1, Tirane. Ofertuesit te drejtohen prane STUDIO PERMBARIMORE L.D.C., ose te kontaktojne nepermjet numrit te tel: 0682026575 dhe e-mailit lefter.canaj@yahoo.com ose info@ldc-al.com.

Pershkrimi i pasurise: Objekti:“Toke Are”, me siperfaqe 832m2 me Nr. Pasurie Nr. 95/107, Zonen Kadastrale 3255, me adrese Sallmone, Durres, regjistruar ne emer te z. Astrit Hoxha. Çmimi fillestar: 9.352 Euro (nentemije e treqind e pesedhjete e dy) Euro. Data e celjes 10.01.2014 Data e mbarimit 24.01.2014 deri ne oren 16.00 Ankandi zhvillohet ne ambjentet e STUDIOS PERMBARIMORE L.D.C., Permbarues Gjyqesore Lefter CANAJ te ndodhur ne adresen: Rruga “Myslym Shyri”, Vila 8, Kati 1, Tirane. Ofertuesit te drejtohen prane STUDIO PERMBARIMORE L.D.C., ose te kontaktojne nepermjet numrit te tel: 0682026575 dhe e-mailit lefter.canaj@yahoo.com ose info@ldc-al.com.

Shitje e Ankandit II nga Studio Përmbarimore L.D.C.

Shitje e Ankandit II nga Studio Përmbarimore L.D.C.

NJOFTIM Pershkrimi i pasurise: Objekti:“Toke Are”, me siperfaqe 805 m2 me Nr. Pasurie Nr. 95/109, Zonen Kadastrale 3255, me adrese Sallmone, Durres, regjistruar ne emer te z. Astrit Hoxha. Çmimi fillestar: 8.960 Euro (tetemije e nenteqind e gjashtedhjete) Euro Data e celjes 10.01.2014 Data e mbarimit 24.01.2014 deri ne oren 16.00 Ankandi zhvillohet ne ambjentet e STUDIOS PERMBARIMORE L.D.C., Permbarues Gjyqesore Lefter CANAJ te ndodhur ne adresen: Rruga “Myslym Shyri”, Vila 8, Kati 1, Tirane. Ofertuesit te drejtohen prane STUDIO PERMBARIMORE L.D.C., ose te kontaktojne nepermjet numrit te tel: 0682026575 dhe e-mailit lefter.canaj@yahoo.com ose info@ldc-al.com.

NJOFTIM Pershkrimi i pasurise: Objekti:“ Pemetore”, me siperfaqe 1000 m2 me Nr. Pasurie Nr. 4/48, Zonen Kadastrale 3051 me adrese Priske e Madhe, Tirane, regjistruar ne emer te z. Astrit Hoxha. Çmimi fillestar: 16.800 Euro (gjashtembedhjetemije e teteqind) Euro Data e celjes 10.01.2014 Data e mbarimit 24.01.2014 deri ne oren 16.00 Ankandi zhvillohet ne ambjentet e STUDIOS PERMBARIMORE L.D.C., Permbarues Gjyqesore Lefter CANAJ te ndodhur ne adresen: Rruga “Myslym Shyri”, Vila 8, Kati 1, Tirane. Ofertuesit te drejtohen prane STUDIO PERMBARIMORE L.D.C., ose te kontaktojne nepermjet numrit te tel: 0682026575 dhe e-mailit lefter.canaj@yahoo.com ose info@ldc-al.com.


raporti

universitet

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

06.01.2014

13

Koalicioni global për mbrojtjen e arsimit nga sulmet ka nxjerrë një raport muajin e kaluar për mbrojtjen e institucioneve, studentëve dhe stafit akademik nga veprimet e dhunshme

Koalicioni global: ja rrugët për të mbrojtur arsimin e lartë nga sulmet O

rganizata është shprehur se shtetet duhet të sigurojnë që universitetet të jenë hapësira ku profesorët dhe studentët të jenë të sigurt për të dhënë mësim, për të mësuar për të bërë kërkim shkencor dhe të jenë të lirë nga kërcënimet e mirëqenies së tyre fizike dhe psikologjike. Universitetet dhe stafi i tyre akademik e studentor kanë përjetuar dhunë, abuzim dhe kërcënim në thuajse 40 shtete mes janarit 2009 dhe shkurtit 2013, sipas raportit “Autonomia institucionale dhe mbrojtja e arsimit të lartë nga sulmet”. Është porositur nga Koalicioni global për mbrojtjen e arsimit nga sulmet, e cila sjell bashkë Këshillin për Mbështetjen e Akademikëve refugjatë, Observatorin e të drejtave të njeriut, Institutin e Fondit të shpëtimit të akademikëve të arsimit ndërkombëtar, rrjeti i akademikëve në rrezik, Mbrojtja e arsimit në pasiguri dhe konflikte të armatosura, organizata ndërkombëtare “Shpëtoni fëmijët”, UNICEF dhe Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, UNHCR. Rastet më të këqija

Në Siri, 80 studentë janë vrarë dhe rreth 200 kanë mbetur të plagosur në bombardime ndërsa jepnin provimet në Universitetin e Alepos janarin e shkuar, dhe 12 të tjerë u vranë dhe 20 u plagosën kur një bombë goditi kafenenë e Universitetit të Damaskut marsin e shkuar. Më 29 shtator, 40 studentë nigerianë vdiqën në Kolegjin shtetëror të Agrikulturës në Jobe kur njerëz të armatosur nga grupi islamik Boko Haram, sulmuan fjetoret e tyre ndërsa studentët flinin. Në Pakistan, grupet nacionaliste Balok u implikuan në vrasjen e akademikëve universitarë dhe qeveria ka bërë shumë pak për kapjen e vrasësve, thotë raporti. Në Filipine, forcat ushtarake të shtetit mbyllën universitetet pas sulmeve të patrullave të armatosur a në Kamp us i n e Un iver s it et it shtetëror të Mindanaos. Dhe në Sri Lanka, shteti përdori pretendimet për përfshirjen e studentëve në kryengritje për të vendosur kamera monitoruese në kampuset dhe për të arrestuar studentë protestues jo të dhunshëm. Nëpër këto rajone, sulmet e dhunshme dhe shtrënguese në arsimin e lartë duket se janë ndezur nga një përzierje protestash të studentëve apo pedagogëve, ndërhyrjet e shtetit ose interferencat nga grupe jo shtetërore. Raporti gjithashtu ka cituar konfliktin në Irak, sipas raportit të IIE-SRF ka rezultuar në shenjestrimin dhe vrasjen e m ë s h u m ë s e 5 5 0 p r o f e s o r ë ve, shkencëtarëve dhe administratorëve në 11 vitet e fundit. Koalicioni global për mbrojtjen e arsimit nga sulmet ka theksuar rastin e dy profesorëve pakistanezë të vrarë në provincën e Balokistanit; një seri demonstratash që protestonin për ndalimin e mbulimeve islamike të kokës, që përfundoi në mbylljen e dhunshme të klasave të Universitetit tunizian të Manubës dhe arrestimin e profesorit dhe studentët të Universitetit të Zimbabvesë në përgjigje të një shfaqjeje të filmit dhe një leksioni mbi pranverën

Arabe. Në vende si Amerika Latine, me qeveritë që mbajnë njëkohësisht më shumë autoritet ligjore për të ndërhyrë dhe duke qenë më të prirur për ta bërë këtë, autonomia institucionale është shumë e ulët. Forcat e sigurisë së shtetit kanë ndërhyrë në kampuse për të vendosur mbikëqyrje, kanë arrestuar studentë dhe pedagogë dhe kanë shtypur me dhunë protesta. Në Botsvana, drejtoria e inteligjencës dhe sigurisë e krijuar më 2008-ën, pjesërisht në përgjigje të demonstratave studentore është lidhur me rrëmbimin aktivistëve studentorë dhe kërcënimet me vdekje të kritikave të akademikëve dhe pedagogëve për politikat e qeverisë. Autonomia institucionale

Sipas raportit, autonomia institucionale është një kusht i njohur ndërkombëtarisht i cilësisë më të mirë të arsimit të lartë. Shtetet që pranojnë autonominë e institucioneve të arsimit të lartë, mbrojtjen e funksioneve akademike kundër interferencave të jashtme dhe maksimizimin e rezultateve arsimore dhe kërkimore. Kjo gjithashtu ndihmon në ndarjen e arsimit të lartë nga politizimi dhe manipulimi ideologjik, duke çimentuar një tablo të hapësirës së arsimit të lartë si “jashtë kufijve” për forcat shtrënguese dhe të dhunës. Prandaj autonomia ka një funksion mbrojtës, duke i ruajtur institucionet e arsimit të lartë dhe stafin e tyre kundër sulmeve të aktorëve shtetërorë dhe jo shtetërorë. Për shembull, arsimi i lartë europian sot përgjithësisht gëzon nivele të lartë të autonomisë institucionale dhe sigurisë fizike më shumë sesa në zona të tjera të botës, përfshirë ndoshta edhe ShBA-në.

Raporti është përgatitur nga Amy Kapit, drejtor i kërkimit dhe kandidat PhD në programin e arsimit ndërkombëtar në Shkollën e Kulturës, Arsimit dhe Zhvillimin human së Universitetit Steinhardt të Nju Jorkut, Jodut Hashmi, kërkues dhe kandidat PhD të shkollës së Arsimit në Univeristetin e Harvardit dhe Robert Quinn, mbikëqyrës i kërkimit, redaktor dhe drejtor ekzekutiv i rrjetit të Akademikëve në Rrezik.

Një raport i vitit 2010 nga Shoqata e Universiteteve Europiane, e cila ka rankuar 29 sisteme të arsimit të lartë Europian, sipas nivelit të autonomisë që kanë në katër dimensione, ka dëshmuar mbi zhvillimin e lartë të kuptuarit të autonomisë në rajon ashtu si edhe përpjekjet e të gjithë sektorit për të kuptuar, matur dhe promovuar atë. Por kjo nuk do të thotë se arsimi i lartë europian është i lirë nga presionet në autonominë institucionale, por rreziqet janë më shumë rreth çështjeve të ndërhyrjes së shtetit përmes tërheqjes së mbështetjes financiare apo vendosjen e kufizimeve të reja apo kërkesave për mbështetjeve që sigurohen, ka zbuluar Koalicioni global. Në Francë dhe Itali, për shembull shtetit siguron mbështetje domethënëse për arsimin e lartë dhe kontrollin praktikat e punësimit, emërimet e stafit administrativ të universitetit dhe ndryshimet në infrastrukturë, të gjitha këto ndikojnë në cilësinë dhe llojin e kërkimit të ndjekur nga institucionet. Në Danimarke, sistemi i arsimit të lartë është shumë i përqendruar te shteti. Megjithëse ka shumë mekanizma që e kufizojnë përfshirjen politike në vendimet rreth kurrikulave, numrit të kurseve dhe gjatësisë kohore të nevojshme për diplomim, shteti ka një sistem pikësh për vlerësimin e produktivitetit të kërkimit që lidhet me shpërndarjen e financimeve të ardhshme. Ndërsa këta shembuj mund të kenë qëllim përmirësimin e funksioneve të arsimi të lartë, përfshirë efikasitetin, cilësinë dhe sasinë e kërkimit, ato mund të kërcënojnë gjithashtu autonominë institucionale dhe lirinë akademike, ka argumentuar raporti. Si të tilla, ato munden më shumë të dëmtojnë sesa të përmirësojnë duke i ekspo-

zuar institucionet ndaj ndërhyrjeve të mëtejshme dhe më të mëdha në të ardhmen. Megjithatë këta shembuj nuk rezultojnë e as nuk shfaqen për të kontribuar ndaj llojeve të sulmeve të dhunshme fizike në institucionet e arsimit të lartë dhe personale që përjetohen në mënyrë të vazhdueshme në vende të tjera. Rekomandimet

Në raport rekomandohen hapat që qeveritë duhet të marrin për parandalimin e sulmeve ndaj studentëve dhe pedagogëve. Është thënë se siguria në kampuse mund të forcohet nga shteti, të ndihmojë institucionet për të zhvilluar struktura më të forta dhe të pavarura të sigurisë, duke marrë veprim për të parandaluar sulmet nga të tjerët, monitorimin e sulmeve dhe vënien përpara përg jeg jësive atyre që janë përgjegjës për sulmet. Është thënë gjithashtu për të siguruar lirinë dhe autonominë institucionale të insituteve të arsimit të lartë, veprimtarive të tyre udhëzimet dhe kërkimi duhet të jenë të lira nga interferencat nga palë të tjera dhe aktorë jo shtetërorë. Këto liri do të mbrojnë universitetet dhe stafin e tyre nga akuzat e lidhjes me agjenda të ndonjë grupi të veçantë politik, etnik apo sektar. Sulmet në arsimit e lartë shkatërrojnë sistemin arsimor si të tërë, drejt e në nivelin fillestar. Një sektor i fortë i arsimit mbështetet te mësimdhënësit e trajnuar dhe kërkimi i bërë në universitete”- është shprehur Diya Nijhowne, drejtori i koalicionit. Ruajtja e një arsimit të lartë të fortë duke siguruar që universitetet janë të mbrojtur dhe të lirë nga manipulimet politike është thelbësorë për zhvillimin e shoqërive të qëndrueshme dhe mirë funksionuese.


14

zbavitje

lojra të ndrsyhme

Fjalëkryqi klasik 1

2

3

Aq i dehur saqë nuk e maste as pajisja e alkotestit 4

5

6

7

8

9

10

11

13 16

14 18

17

20

21 25

31

22

26

27

28 34

19 24

29

30

35

36

38

37 41

42

47

39

43

49

48

15

23

33

32

12

40

44

50

51

54

45

52

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

4

46 Koha e fillimit ____:____

53

Koha e mbarimit ____:____

55

Horizontalisht: 1. Takimet e përpjekjet që bëhen për arritjen e një marrëveshjeje. 9. Metal i butë e shumë i rëndë, me ngjyrë hiri në të kaltërreme, që përpunohet pa vështirësi. 13. Shtet në Azi. 14. Ashrtu është muzika. 16. Kosh i madh për fruta. 18. Mbaj në gjendje të mirë diçka të vlefshme që të mos dëmtohet. 20. Pashai i Tepelenës. 21. Banor i hershëm i Amerikës Latine. 23. Gypi i ushqimit që nga fundi i gojës e deri në stomak. 25. Luaj, ose... 27. Përgëzim që i bëjmë dikujt në një rast. 29. Ndajfolje sasie. 30. Trup gjeometrik. 31. Alumini në kimi. 33. Besimtar. 34. Fuçi për verë. 36. Nishliu, këngëtare kosovare. 37. Pasaktësi. 38. Gjoja, kinse. 40. Ca vjetërsira. 41. Universiteti Juridik. 43. Në këtë ditë. 44. Një shtet i madh i SHBA-së. 47. Pjesë kryesore e një mjeti, ku lidhen pjesë të tjera me të vogla. 49. Zakon fetar. 51. Pjesëz mohuese. 53. Pjesëz mohuese. 54. Dru bishtajor i vendeve të ngrohta. 55. Frut i ngjashëm me pjeshkën.

Vertikalisht: 1. Shtet në Amerikën Qendrore. 2. Në gjendje të papërgatitur. 3. Qëndrim mospërfillës, përbuzës e tallës kundrejt të tjerëve. 4. Industria Ndërtimit. 5. Që i përshtatet a që i përgjigjet plotësisht diçkaje tjetër. 6. Sigla e Torinos. 7. Përkrahja që i jepet dikujt pa të drejtë e me paragjykim. 8. Tregu Europian. 9. Fis ilirësh që kanë jetuar në malësitë e Mirditës e Matit. 10. Pausini, këngëtare e njohur italiane. 11. Shkrimtar i famshëm rus. 12. Berati në makina. 15. Pjesa e sipërme e shputës së këmbës. 17. Organizatë Letrare. 19. Agjensi Monetare. 22. Pemë frutore, pa të fundit. 24. Afërdita, këngëtare e njohur. 26. Post zyrtar. 28. Përfundimi që del kur nga një numër zbresin një numër tjetër. 32. Lëvdata të gënjeshtra dhe të tepruara. 35. Universiteti Milanos. 38. Notë muzikore. 39. Bojë për flokët. 42. Ngjyrë. 43. Sistemi Tektonik. 45. Ndajfolje kohe. 46. Det në Angli. 48 Poliçani në makina. 50. Instituti Ekonomik. 52. Në rregull.

Sudoku | nivel mesatar 9

1

5

5 7

3

2

6

2

4 5

9

7

1 1 3

3 5

4 2

9 6

2

1 7

9

6 4

6 4

7 5

9

8 9

1

4 3

7 6

3

6

3 2

1

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

Koha e fillimit _____:____

5

7

Koha e mbarimit ____:____

Numërkryq

Një amerikan nga Iowa është dehur aq shumë, saqë pajisja për të testuar alkoolin nuk ka arritur ta dallojë sasinë e alkoolit në frymënxjerrje. Levi B. Carter duke vozitur me automjetin e tij në gjendje të dehur, e ka goditur një shenjë në rrugë. Në vendin e aksidentit është paraqitur policia dhe i ka bërë testin e alkoolit, por pajisja nuk ka mundur ta vlerësojë – që do të thotë se niveli i alkoolit ka qenë mbi gjashtë herë më i madh se sasia e lejuar. 27-vjeçari kishte humbur vetëdijen në timon, ndërsa policia e ka shoqëruar dhe ai akuzohet për vozitje në gjendje të dehur.

Horoskopi i ditës DASHI (20/III-20/IV)

DEMI (21/IV-20/V)

Lumturia dhe qetësia e familjes suaj do jete prioriteti i kësaj dite. Nëse e bëni te mundur këtë do ndjeheni mjaft mire me veten. Ne dashuri do jete një dite pa probleme. Beqaret do kenë një dite plot ngjyra dhe aventura. Nga fundi i ditës do ketë edhe një takim te rëndësishëm. Merrini gjerat pak me seriozisht. Beni kujdes me financat dhe mos shpenzoni me shume sesa duhet.

Do keni sfida te reja për te kaluar ne dashuri ju çifte. Disa gabime te vogla qe do bëni sot do ju kthehen ne mësim. Dita do përfundojë mire. Dëgjojini te gjitha këshillat qe do iu jepen. Beqaret mund te dashurohen pas një kolegu. Kujdes, sepse dashuria te bën te verbër! Financat nuk do përmirësohen, përkundrazi nëse shpenzoni shume ato mund te përkeqësohen se tepërmi.

BINJAKET (21/V-20/VI)

GAFORRE (21/VI-22/VII)

Sot çiftet do kenë disa debate për një teme delikate. Me mire vazhdoni debatoni sesa t’i shmangeni bisedës. Sqarojeni çdo gjë njëherë e mire. Beqaret do kenë takime te reja me persona qe do i bëjnë te ndjehen mire. Peritoni sa me shume dhe merrni gjerat me seriozisht. Do keni probleme me financat por ato nuk do jene dhe shume shqetësuese.

Sot do jete një dite shume e qete dhe e bukur për çiftet. Do qëndrojnë pranë njeri tjetrit dhe do flasin për jetën e tyre deri tani. Ne mbrëmje priten surpriza. Përgatituni! Beqaret do takohen me dike qe do ju ndryshoje tërësisht jetën. Bëhuni me te hapur dhe pa komplekse. Do përjetoni me shume emocione ne këtë mënyrë. Me financat do keni fat, por nuk duhet te rrezikoni shume.

LUANI (23/VII-22/VIII)

Pozicioni qe do mbani sot për një çështje te caktuar mund te ndeze konflikte me partnerin. Me mire qëndroni larg njeri tjetrit për te mos e acaruar me shume situatën. Beqaret duhet ta kërkojnë shpirtin binjak sepse do jete një dite me shume fat për ta. Do keni shume dëshirë te shpenzoni pak me shume, por gjendja juaj jo e mire financiare nuk do jua lejoje.

PESHORJA (23/IX-22/X)

Edhepsemundtekenidisamosmarrëveshje te vogla ne çift duhet ta dini se këto janë normale dhe duhet thjesht durim. Beqaret janë shume te pavendosur te krijojnë një lidhje te re. Për çdo person nxjerrin te meta. Asnjë nuk është perfekt. Ne planin profesional nuk do ketë asgjë te veçante. Nuk do keni shume dëshirë te punoni dhe mund te kërkoni edhe një dite pushim.

Gjeni figurën duke bashkuar pikat

7

7

4

8

Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Numra me 3 shifra:

Numra me 5 shifra:

Numra me 4 shifra:

Numra me 6 shifra:

028, 100, 101, 117, 201, 330, 422, 451, 458, 554, 558, 562, 563, 657, 774, 798, 800, 811, 854, 861.

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

0003, 0320, 2486, 4145, 5322, 5674, 6632, 9992.

01478, 02548, 02583, 14447, 20631, 21000, 32012, 42795, 45256, 46116, 50215, 52412, 53926, 54152, 63201, 71744, 80192, 91312, 95815, 98777. 050411, 263221, 428577, 449875, 509658, 514645, 591524, 957884.

SHIGJETARI (22/XI-21/XII) Mos prisni fundin e ditës për t’u takuar me te dashurin e zemrës tuaj. Sapo te keni një mundësi flisni me te dhe i thoni te vije tek ju. Ju pret një dite shume e bukur dhe plot ndjenje. Beqaret duhet te përfitojnë sa me shume nga kjo dite për te dale neper takime. Pranojini ftesat qe iu bëhen. Situata financiare do përmirësohet, mos u shqetësoni fare.

Gjeni 10 ndryshimet

UJORI (20/I-19/II) Sot ju beqare do jeni shume joshës. Gjithçka qe doni do ju realizohet ne dashuri. Kur i vini një qellim vetes doni te arrini gjithmonë atë qe doni. Çiftet mund te kenë edhe ndonjë problem te vogël. Ne pune nuk do jeni shume te përqendruar për shkak se mendoni me shume për jetën personale.

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

Lumturia ne çift do ju beje qe te jeni te qeshur gjate gjithë ditës se sotme. Sensualiteti, butësia dhe bashkëpunimi do te mbizotërojnë ne jetën tuaj. Për beqaret priten dashuri te mëdha, madje me te mëdha sa mund ta kishit menduar. Përfitoni pra! Planetët do ndikojnë direkt ne financat tuaja. Ato nuk do jene shume te mira, por dhe nuk duhet te qaheni.

AKREPI (22/X-21/XII)

Situata ne lidhjen tuaj nuk do jete e mire. Do keni mosmarrëveshje dhe do debatoni për diçka. Kujdes, duhet te bëni kompromis përndryshe çdo gjë do përkeqësohet. Beqaret nuk duhet te mendojnë se duke joshur me shume do gjejnë personin e zemrës. Planetët do ju ndihmojnë te rregulloni financat tuaja. Besoni tek fati dhe gjithçka do shkoje ashtu si e keni pritur.

BRICJAPI (22/XII-20/I) Jeta ne çift mund t’ju rezervoje disa surpriza shume te këndshme. Do kaloni një dite shume te mire. Disa familjare mund t’ju shkojnë kundra për diçka. Kujdes, mbushjani mendjen qe e kane gabim. Për beqaret nuk do ketë takime apo njohje interesante. Ne pune do keni disa probleme te vogla por qe do i zgjidhni lehtësisht.

PESHQIT (20/II-19/III) Sot do jeni optimiste se gjithçka do shkoje mire ne lidhjen tuaj dashurore. Do jeni plot energji dhe do përgatisni edhe ndonjë surprize për partnerin. Edhe për beqaret do jete një dite pozitive. Ne pune nuk duhet te nxitoheni shume ne mënyrë qe te analizoni me kujdes çdo detaj para se te merrni vendimin përfundimtar.


blog

1001

ditë që formësuan botën

Gazeta MAPO

06.01.2014

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

6 janar

15

Të mbash një penë do të thotë të jesh në luftë. - Voltaire

(rreth vitit 4 p.e.s.)

Lindja e Jezu Krishtit Të gjesh datën e saktë të lindjes së Jezu Krishtit nuk është detyrë e lehtë. Testamenti i Ri ngulmon se ndodhi gjatë mbretërimit të Herodit, i cili sundoi Judean për më shumë se 30 vjet, kohë gjatë së cilës ai rindërtoi tempullin në Jerusalem dhe ngriti pallate të mëdha dhe fortesa në shkretëtirën jashtë qytetit. Fatkeqësisht për kronologjinë tradicionale, Herodi vdiq në vitin 4 p.e.s., katër vjet para datës që pranohet zakonisht si datëlindja e Jezusit. Nuk ka ndonjë të dhënë tjetër të jashtme përveç rrëfimeve të Ungjillit.

Perandori romak Augusti kishte një guvernator të Sirisë të quajtur Quirinus, i cili shpalli dekretin e taksimit të subjekteve të tij, por kjo ndodhi rreth vitit 6 p.e.s. dhjetë vjet pas vdekjes së Herodit. Dhe nuk ka ndonjë të dhënë që ai u kërkoi njerëzve të ktheheshin në shtëpitë e të parëve. Nuk ka asnjë të dhënë për një vizitë në Judea të 3 burrave të urtë apo për një masakër të fëmijëve nga Herodi (megjithëse reputacioni i tij për mizori e bën të mundur këtë). Asnjë prej këtyre nuk mohon faktin që një

fëmijë u lind rreth kësaj kohe dhe ai u rrit për t’u bërë një predikues e shërues i fuqishëm dhe vdekja e të cilit nja 30 vjet më vonë çoi në ndryshime të jashtëzakonshme dhe të qëndrueshme. Por rrëfimet e njohura biblike-udhëtimi drejt Betlehemit, grazhdi, barinjtë, magjistari, rrugëtimit në Egjipt-janë më shumë shtesa mitologjike. Ungjijtë nuk japin shenja të muajit- e as të stinës-së lindjes. Të krishterët e hershëm e festuan lindjen e Krishtit më 6 janar, por që nga shekulli i katërt e këtej lindja e tij u festua më 25 dhjetor.

Blitz

Flickr

1.284

Milion km2 është sipërfaqja e Çadit.

11.5

Milionë është popullsia e Çadit.

9

Banorë për km2 është dendësia e popullsisë së Çadit.

1.079

Milion është popullsia e kryeqytetit të Çadit, N’Djamena.

Titulli: Andi Agaraj foto: No Comment

Në Facebook Tedi Blushi Sot është 23-vjetori i gazetës “Rilindja Demokratike”, ditëlindja e institucionit të parë të fjalës së lirë që guxoi për herë të parë pas një diktature të egër të përçonte me kurajë të vërtetat, tashmë të shkruara në letër edhe vetë brenda Byrosë Politike e familjeve të nomenklaturës komuniste që për vite me radhë kishin vrarë e persekutuar apo aprovuar ndëshkimin e të thënit të së vërtetës. Ditëlindja e RD-së kësisoj është një prej ngjarjeve më të shënuara në historinë e Shqipërisë, ndaj edhe RD duhet konsideruar një pasuri kombëtare më shumë sesa “pronë” e PD-së! Dhe pavarësisht se në këto 23 vite RD-ja nuk mundi dot ta përballoje sa dhe si duhet barrën e rëndë të lirisë së fjalës që solli vetë, ditëlindja e saj e meriton gjithë nderimin për atë çfarë simbolizon 5 janari i vitit 1991. Gëzuar “Rilindja Demokratike”!

Saimir Kumbaro Sapo mbrrita nga aeroporti “Adem Jashari” në Tiranë. Ndryshimi mes autostradës kosovare dhe asaj shqiptare është si dita me natën. Ajo e Kosovës plot sinjalistikë e rrethuar me gardh mbrojtës, pjesa shqiptare ibret. Pa sinjalistikë. Me ndarëse të grabitura duke u bërë shkas për aksidente. Rruga e Kombit është lënë pas dore edhe nga Rilindasit. Nga prilli i 2013 e deri sot askush nuk ka vënë dorë në meremetimin e ndarëseve të grabitura. Indiferencë totale. Rrethrrotullimi i Milotit me rrugën nacionale vazhdon si mos më keq. Kjo situatë nuk mund të tolerohet më. Jeta e njeriut është shumë herë më e vlefshme se ndarëset e grabitura, coprat fosforeshente të vjedhura dhe rrethrrotullimi që s’mbaron kurrë.

Albana Nexhipi Është shumë interesante të vëresh mirësjelljen e burrave shqiptarë teksa ndeshesh në një udhë të ngushtë. Rasti konkret: ti, grua, vetëm, ata dy burra - ata pengojnë njëri-tjetrin kush të kalojë i pari para teje (ndërkaq, qeshin me të madhe, e flasin me zë të lartë), ti rri si fakire dhe pret sa të sqarohen ata, në mënyrë që të vesh për ku je nisur.

gazetamapo@gmail.com

Fund dhjetori, e premte Këmbë njeriu kur dola nga shtëpia për të shkuar në punë. Aq sa të merrte të qarët, siç thoshte Llukan Burgamadhi te “Kronikë në gur”, sa herë ndërroheshin qeveritë dhe hapsana ku kish kaluar tërë jetën mbetej e hapur kanat, pa roje e pa kontroll. “Jeta është e shkurtër dhe dëshira pa fund” — titulli i një libri xhepi, që një grua e moshuar po lexonte në ndenjësen përballë times, në njërin nga vagonët e metrosë. Në atë moshë, një titull i tillë nuk mund të lërë indiferent. Dhe ditën që e kupton, plakesh vërtet. Pranë kishte një valixhe. Mesa duket po merrte rrugët për të festuar festat e fundvitit. Xhan-xhin edhe kur dola nga metroja. Ku kishin shkuar turmat që nxitojnë çdo mëngjes? Po automjetet para semaforit si kuaj të harbuar gati për të marrë vrapin? Kalova urën, frymë njeriu. Për një çast m’u duk vetja si personazh i Kafkës duke ecur vetëm në një dekor të shkretë e duke pyetur sakaq veten : po unë ç’doja aty në atë orë të mëngjesit? Vetëm turistët japonezë ishin si çdo ditë në vendin e tyre të takimit: Place

Saint-Michel. Nuk punojnë francezët, thonë gojët e liga. Nuk punojnë sa amerikanët e gjermanët. E kanë mendjen te pushimet! Francezët përtacë? Nuk e besoj. Përndryshe s’do ishin fuqia e pestë në botë. Por si latinë të mirë e kanë kuptuar se në këtë botë “nallane” jemi kalimtarë. Duhen shijuar ato bukuri e begati që u ka falur natyra dhe ato që i prodhojnë aq mirë vetë (champagne, verëra, djathëra, fois gras, ëmbëlsira e gjellëra nga më të ndryshmet), se Kriza, që na serviret sikur të ishte një fatkeqësi natyrore, nuk është për faj të tyre. E kanë kuptuar kaq gjë. «Besojmë se japim jetën për atdheun, por vdesim për industrialistët», shkruante Anatole France më 1922-në. Katër vjet pas Luftës së Parë Botërore dhe shtatëmbëdhjetë vjet para së dytës (miliona të vdekur ndërkohë). Ndaj nuk ia vlen t’ia japësh shpirtin shejtanit. Dhe mirë e bëjnë. “Jeta është e shkurtër dhe dëshira pa fund”. Do ta lexoj. *Marrë nga: bllokshenimesh.unblog.fr

Themelues: Henri Çili. Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku. Speciale: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. . Kultura: Aida Tuci. Suplement: Arta Çano. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

Katër vjet pas Luftës së Parë Botërore dhe shtatëmbëdhjetë vjet para së dytës (miliona të vdekur ndërkohë). Ndaj nuk ia vlen t’ia japësh shpirtin shejtanit. Dhe mirë e bëjnë. “Jeta është e shkurtër dhe dëshira pa fund”. Do ta lexoj.

Marketing / Drejtore: Fiziana Bora Cel: 068 20 55 437 E-mail: fiziana_bora@yahoo.com Menaxhim / Dhimitraq Hido Cel: 068 20 55 440


CMYK

16 06.01.2014

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA Për më shumë informacion, ju lutem na kontaktoni: Shoqëria Administruese e Fondit të Pensionit SiCRED sh.a. Adresa: Rruga "Mustafa Matohiti" Nr.4, Tiranë tel.: +355 44538674 e-mail: pensions@sicred.com.al web: www.sicred-pensions.com.al Shoqëria e Sigurimit të Jetës SiCRED sh.a.: Adresa:Rr.”Jul Variboba”, Përballë Top-Channel, Tiranë tel.: +355 4 22 37 549 e-mail: contact@sicred.com.al web: www.sicred.com.al

Të gjithë anëtarët e Fondit të Pensionit Vullnetar “SiCRED Pensions” përfitojnë FALAS: Sigurimin e Jetës Zbritje deri në 40% në shërbimet mjekësore! Oferta është e vlefshme nga data 15 Shtator 2013 deri në 31 Gusht 2014! Mjafton të jeni anëtar apo të anëtarësoheni tani në fondin e pensionit vullnetar “SiCRED Pensions” dhe përveç shërbimeve profesionale të ofruara nga SiCRED Pensions, ju përfitoni FALAS nga SiCRED: • Sigurimin e jetës • Ulje deri në 40% në klinikat dhe spitalet e rrjetit mjekësor SiCRED

Për të përfituar sigurimin tuaj, si dhe zbritjet në rrjetin mjekësor, paraqituni sa më shpejt në degën më të afërt të SiCRED.

Mapo 06 janar ok  

Gazeta Mapo, e përditshme, e pavarur, shqip, lajme, tirana, shqiptare, politika, berisha, rama,.

Advertisement