Page 1

Faqe 7

Aksidentet, dhjetë të plagosur në Tiranë e Lushnjë Katër makina përplasen me njëra-tjetrën në Kombinat, duke rrezikuar jetën e katër personave

Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E hënë, 2 dhejtor 2013. Numër 1078. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

në brendësi

Taksa mbi pagën Sonila meço dhe të pathënat e intervistës me berishën Gazetarja e "Agon Channel" rrëfen momentet pikante të intervistës dhe reagimet emocionale të ish-kryeministrit për familjen, fëmijërinë dhe momentet vendimtare në politikë FAQE 2

Reforma në diplomaci, Bushati “qarkullon” 3 ambasadorë Kuko, Hodbari dhe Bimo janë propozuar si ambasadorë në Berlin, Strasburg dhe Vjenë

Lehtësohen mjekët dhe mësuesit, ja kush paguan më shumë Ministria e Financave do të aplikojë tatimin mbi pagat pas 1 janarit 2014, sipas një progresiviteti që përfshin 3 shkallë, 0-15%, 15-20 % dhe 20-25%. Për çdo nivel page, 30 mijë lekët e para nuk tatohen. Lehtësohen mësuesit dhe mjekët, rëndohen pagat mbi 100 mijë lekë. Selami Xhepa: Të rriten taksat indirekte, jo taksa e sheshtë. Faqe 4-5

FAQE 3

Shefi i sigurisë futi celularë në qelitë e të arratisurve të Drenovës Shpend Ahmeti i VV fiton Prishtinën, LDK merr Pejën dhe Gjilanin

FAQE 6

op-ed / 10-11

Gjykata e Korçës lë në burg shefin e sigurisë në sektorin B, Albert Tomorri, pasi akuzohet se ka futur telefona celularë në qelitë e të dënuarve. I akuzuari u arrestua pas kontrollit rutinë në burgun e Drenovës

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Aleanca Turqi-Shqipëri dhe pse është e rëndësishme

koment Dritan Hoti

Rugova s’kishte ide për ndarjen e Kosovës

koment Skënder Hyseni

13 kulturë

sigurisë “arrest me burg me afat 20 ditë” ndaj të dyshuarit. Gjatë kësaj kohe prokuroria ka hetuar mbi veprimtarinë e të dyshuarit dhe thotë se ka provuar se Albert Tomorri është një nga personat që ka futur telefona celularë në burgun e sigurisë së lartë në Drenovë. Por të dhënat rreth pretendimeve të akuzës janë të pakta... Faqe 7

Kukan: Shqipërisë i duhen 8-10 vjet për t’u bërë anëtare e BE “Ka ca eurodeputetë që thonë se ne s’mund të mbështesim Shqipërinë apo vende të tjera të rajonit, sepse nuk kanë ende standardet e duhura. Po ne s’po ju pranojmë ju si shtete anëtare. Ne e dimë që duhen edhe 8 apo 10 vjet të tjera. Pra, ne s’mund të themi që situata në Shqipëri

Nëse nuk do të ekzistonin aleancat, nuk do të kishim as diplomaci...

Është larg çdo të vërtete dhe çdo arsyetimi normal që Presidenti Rugova të jetë takuar...

Tri javë më parë, policia e Korçës arrestoi shefin e sigurisë në sektorin B të burgut të Drenovës, si i dyshuar për futjen e telefonave celularë në qelitë e të burgosurve. Asokohe nuk pati asnjë hetim të thelluar për këtë ngjarje, por policia u mjaftua me evidentimin e një rasti për të kryer arrestimin e Albert Tomorrit, ndaj të cilit u caktua masa e

duhet të jetë si ajo që kemi ne në shtete anëtare, sepse juve ju duhen edhe 8 vjet të tjera për të arritur aty” Kreu i delegacionit për Europën Juglindore, Eduard Kukan njoftoi dje se grupimet politike të Parlamentit Europian do të votojnë pro rezolutës për statusin e kandidatit për... Faqe 3

dita kundër sida-s

Loja me shportën

Romani pa kulme në 2012, ja kandidatët për "Penda e Argjendtë" Juria ka përzgjedhur kandidatët për çmimin letrar kombëtar “Penda e argjendtë”

ISHP: 96 raste të reja me HIV gjatë vitit 2013

FAQE 7

koment / 11

Faqe 16

Christopher Hill

Marrëveshja me Iranin; çfarë do të thotë për Amerikën dhe botën Marrëveshja e arritur në Gjenevë midis Iranit dhe pesë anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB, plus Gjermania (e ashtuquajtur P5+1), është një fillim i shkëlqyer i një procesi të vështirë për ta bindur Iranin që të heqë dorë nga përpjekjet për t’u bërë fuqia më e re botërore e armatimit bërthamor. Është ende herët që marrëveshja të cilësohet si arritje historike, por po ashtu është shumë herët që ta quajmë atë dështim, apo të sugjerojmë se negociatorë më të mirë do të mundnin të bënin punë më të mirë apo të nxirrnin koncesione prej hom o l o g ë ve t ë t y r e i r a n i a n ë . Negocimi në tavolinë dallon shumë nga bisedat në programe televizive. Ashtu si edhe me shumë përpjekje të këtij lloji, marrëveshja duhet...


2

fokus

1

ngjarje e ditës

ekonomia/ Zbardhet tatimi

progresiv mbi pagat, ja skema e re e taksimit

Faqe 4

ekonomia / Xhepa: Të

rriten taksat indirekte, jo taksa e sheshtë

Faqe 5

kronika / Shefi i sigurisë futi

celularë në qelitë e të arratisurve të Drenovës

Faqe 7

Sipas saj, sidoqoftë pati momente mjaft të veçanta, fakti përshembull që mundi ta ndërpriste disa herë, diçka që Berisha nuk para e pranon në intervista.

“Ky nuk është preokupim i imi, por kontributi im. Nuk kam punuar ndonjëherë për histori dhe nuk punoj. Kam qenë gjithnjë i vendosur në ato që unë besoj. Pasioni është ç’është e vërteta. Njeriu bën gabime, i korrigjon, i bën. Tani i kam më të thjeshta se nuk jam unë që drejtoj PD-në. Jam në një domain që unë merrem çdo ditë me politikë, por nuk merrem me organizime”, ka thënë Berisha

Sonila Meço dhe të pathënat e intervistës së Berishës Vladimir Karaj

B

erisha ka pranuar se do të shohë mundësinë për të rindërtuar kullën e familjes së tij në Vuçidol në Tropojë, e braktisur prej vitesh. Ka qenë drejtori editorial i “Agon”, Alessio Vinci që i ka shkëputur ish-kryeministrit Sali Berisha premtimin se do të rikonstruktojë kullën e tij në Vuçidol në Tropojë, gjatë emisionit “Kontrata” të Sonila Meços. “Ai, Vinci, nuk u impresionua nga Rruga e Kombit, por i pëlqeu shumë kulla megjithë peripecitë që pati atje”, tregon Sonila Meço, duke shpjeguar se në një mënyrë apo tjetër gazetari i njohur italian kishte mundësi t’i shihte më me neutralitet politikanët shqiptarë. Meço është e kënaqur që në intervistën e tij të parë pas humbjes në zgjedhje dhe largimit nga qeveria dhe drejtimi i PD-së Berisha është treguar siç thotë ajo “më i vërtetë”. Ajo thotë se tashmë është vërtetuar pohimi se Berisha është një i intervistuar më i mirë në opozitë, se sa gjatë kohës që ishte në pushtet. Emisioni që synon të tregojë një histori të politikanëve ndryshe, i provuar tashmë prej disa prej figurave më të rëndësishme në vend, mirëpriti ish-kryeministrin. Kolegia Meço thotë se formati i emisionit e bëri të mundur që përballë të kishte një njeri më ndryshe nga ai që është mësuar të jetë Berisha në ekrane. “Më shumë se 10 herë më tha: ‘Po të them një sekret”, -thotë Meço e cila e ka parë ish-kryeministrin në një farë mënyre më vulnerabël dhe më të ndjeshëm se sa herë të tjera. “Ishte thuajse gjatë gjithë kohës i përlotur”, -thotë gazetarja që e ka intervistuar edhe herë të tjera ish-kryeministrin që këtë herë është vendosur në pozitë qoftë përmes kujtimeve me pamje filmike, qoftë përmes prezencës në studio të personazheve të cilët e njohin mirë në kohëra të ndryshme. Përtej kësaj, Meço thotë se nuk ka qenë e

vështirë ta bindë Berishën të intervistohej në atë format. Sipas saj, ishte hera e parë që ishkryeministri fliste gjatë për prindërit dhe fëmijërinë e tij apo historitë e jetës prej nxënësi në një nga konviktet e hershme të kryeqytetit, tek “Teknikumi Mjekësor” te Medreseja. “Kur ç’ndodhi. Si nxënës bënim shërbim në mensë. Shkoj unë ditën e shërbimit shikoj kazanët. Ata hunjtë që përzienin supën kishin rrëshirë pishe. I them asaj kujdestares, ju me këto na jepni?! I mori, i hoqi dhe gjeti ca shkopinj ahu”, tregoi Berisha momentet e vështira të kaluara si nxënës. Edhe më herët Berisha ka folur për një fëmijëri të vështirë dhe e ka ripohuar këtë, ndërsa Sonila thotë se në studion e saj ai ka pranuar sigurisht me një sens humori se ishte “Malok” duke kujtuar se në këtë mënyrë e thërriste një prej profesorëve të tij. Për Meçon, Berisha ishte gjithashtu edhe më i vërtetë politikisht, qoftë edhe prej faktit se mund të fliste më hapur. Në intervistë ai ka pranuar se PD ende nuk ka bërë një analizë humbjeje dhe se kjo duhej bërë sa më shpejt, ndërsa ka pranuar po ashtu se ishte shumë shpejt për të gjykuar mbi opozitën e Bashës, ashtu siç ishte shpejt për të gjykuar edhe qeverisjen. Po nga ana tjetër ai ka këmbëngulur dhe mbrojtur taksën e sheshtë para asaj progressive, duke parë këtë si të dështuar apo edhe duke sulmuar qeverinë se po tenton marrëveshje me çekët e CEZ, ndërsa duhej ta linte çështjen në arbitrazh, pasi sipas tij kjo marrëveshje mund të sjellë korrupsion në nivele marramendëse. Ndryshe nga mjaft herë të

Edhe më herët Berisha ka folur për një fëmijëri të vështirë dhe e ka ripohuar këtë, ndërsa Sonila thotë se në studion e saj ai ka pranuar sigurisht me një sens humori se ishte “Malok” duke kujtuar se në këtë mënyrë e thërriste një prej profesorëve të tij.

Meço thotë se Berisha kur doli prej studios ishte i kënaqur, por ajo thotë se kur ta rishohë emisionin ai sigurisht do mendojë se disa gjëra mund të mos i kishte thënë. “Nuk besoj se do kishte dashur të dukej aq vurnerabël”.

tjera, Berisha është vënë para pyetjeve të mbesës, e cila e ka ngacmuar atë për shkollat dhe gjendjen e tyre dhe pas 8 viteve të qeverisjes së tij dhe problemin e “Gjakmarrjes”. Po ashtu, ai është përballur edhe me kujtime prej bashkëpunëtorëve të tij apo shokëve të shkollës. Madje thotë Meço, edhe persona që ishte e vështirë t’i bindje të flisnin për të, pasi nuk janë në favor të tij. Sipas saj, sidoqoftë pati momente mjaft të veçanta, fakti përshembull që mundi ta ndërpriste disa herë, diçka që Berisha nuk para e pranon në intervista. Apo edhe marrja e disa pohimeve që ajo i sheh si të rëndësishme. Pranimi përshembull i faktit që nuk do të largohet asnjëherë nga politika: “Unë mund të them se së pari dorëheqja, ka qenë një vendim i ruajtur nga unë 20 vite. Nuk kam dyshuar kurrë që nëse PD do të humbte në kushte të qarta, do ta jepja. Nuk mund të them që nuk humba zgjedhjet. Nuk kam menduar kurrë në asnjë moment që unë fizikisht do të largohem edhe për një orë të vetme nga politika. Mbetem, me të gjithë pasionin tim që të bëj më të mirin”. Apo nga ana tjetër pranimi i rolit prej lideri në PD, pavarësisht formës se si ky rol shfaqet. “Ky nuk është preokupim i imi, por kontributi im. Nuk kam punuar ndonjëherë për histori dhe nuk punoj. Kam qenë gjithnjë i vendosur në ato që unë besoj. Pasioni është ç’është e vërteta. Njeriu bën gabime, i korrigjon, i bën. Tani i kam më të thjeshta se nuk jam unë që drejtoj PD-në. Jam në një domain që unë merrem çdo ditë me politikë, por nuk merrem me organizime”, ka thënë Berisha. Meço thotë se Berisha kur doli prej studios ishte i kënaqur, por ajo thotë se kur ta rishohë emisionin ai sigurisht do mendojë se disa gjëra mund të mos i kishte thënë. “Nuk besoj se do kishte dashur të dukej aq vurnerabël”.


kryesore

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

28.11.2013

3

Rama i rikthehet projektit të bregdetit, konkurs për Vlorën Kryeministri prezanton sot në Vlorë projektin “Lungo Mare”, që pritet të riaktivizojë prishjet e ndërtimeve. Qeveria vendos rritjen e pagave për 2800 mjekë dhe infermierë, si dhe pezullon dhënien e tokës bujqësore me qira Kryeministri Edi Rama i rikthehet projektit “Lungo Mare”, pas një shmangie vëmendjeje për shkak të debatit mbi armët kimike. Në ditën e Pavarësisë, ai do të zbresë në Vlorë jo vetëm për aktivitetet e rastit, por edhe për të shpallur projektin e vijës bregdetare. Lajmi bëhet me dije nga zyra e shtypit të Kryeministrisë, ku thuhet se në orën 12:00, në Teatrin “Petro Marko” do të bëhet prezantimi i projektit “Lungo Mare”. Njëkohësisht, kryeministri Edi Rama do të shpallë konkursin ndërkombëtar për projektin e vijës bregdetare të qytetit të Vlorës. Ky prezantim rikthen vëmendjen tek ndërtimet me apo pa leje që nisin nga zona e Skelës e deri në “Ujin e Ftohtë”. Operacioni pezull

Gjatë javëve të kaluara, INUK, i mbështetur edhe nga policia kanë shembur një numër të madh godinash, të cilat bien ndesh me këtë projekt. Kulmi i këtyre shembjeve u shënua me bllokimin e kompleksit “Jon” në Ujin e Ftohtë, vendim ky që u rrëzua nga Gjykata e Vlorës. Aktualisht, qeveria “Rama” ende nuk ka marrë një ven-

dim se çdo të bëhet me këtë kompleks dhe nëse ai bie ndesh me projektin që do të prezantohet sot në Teatrin “Petro Marko” në Vlorë. Me këtë projekt, qeveria i rikthehet objektivit të saj të shpallur para zgjedhjeve të 23 qershorit, për vënien nën kontroll të territorit. Qyteti i Vlorës, edhe për shkak të kandidimit të Ramës atje është kthyer në një bast për të, lidhur me këtë objektiv tashmë të shpallur. Përpara këtij aktiviteti, kryeministri do të marrë pjesë në ceremoninë e ngritjes së Flamurit në Vlorë. Kjo ceremoni do të bashkojë si rrallëherë tre krerët e shtetit: Presidentin e Republikës, Bujar Nishani, kryetarin e Kuvendit, Ilir Meta dhe vetë kryeministrin Rama. Sipas njoftimit për shtyp, ceremonia e ngritjes së Flamurit dhe vendosja e kurorave me lule në varrin e Ismail Qemalit do të bëhet në orën 11:00 të paradites. Vendimet e qeverisë

Nga ana tjetër, qeveria miratoi dje rritjen e pagave me 4% për 2800 mjekë dhe infermierë me arsim të lartë të sistemit të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Spitalit Ushtarak të Forcës

Gjatë javëve të kaluara, INUK, i mbështetur edhe nga policia kanë shembur një numër të madh godinash, të cilat bien ndesh me këtë projekt. Kulmi i këtyre shembjeve u shënua me bllokimin e kompleksit “Jon” në Ujin e Ftohtë, vendim ky që u rrëzua nga Gjykata e Vlorës.

Tokësore. Po kështu dje qeveria ka pezulluar përkohësisht dhënien me qira të tokave bujqësore të pandara. Në vendimin e parë qeveria ka ndryshuar vendimin për disa ndryshime dhe shtesa në vendimin nr.555, datë 11.8.2011, të Këshillit të Ministrave, “Për miratimin e strukturës dhe të niveleve të pagave të punonjësve me arsim të lartë në sistemin e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Spitalin Ushtarak Qendror Universitar, në sistemin e Ministrisë së Mbrojtjes, të punonjësve të infermieristikës në sistemin e Ministrisë së Shëndetësisë e Ministrisë së Mbrojtjes, si dhe për trajtimin e mjekëve në strukturat e Forcave të Armatosura”. Ndërsa në rastin e dytë pezullimi i zbatimit të udhëzimit për dhënien me qira të tokës bujqësore të pandarë vlerësohet si masë e përkohshme deri në realizimin e ndryshimeve ligjore në zbatim të politikave dhe programit të Këshillit të Ministrave për një organizim më të mirë të dhënies me qira të tokave bujqësore të pandara, në mënyrë që procedura për dhënien me qira të këtyre tokave të kontrollohet më mirë.

Kerry, urim për festat: SHBA, partner dhe aleat i palëkundshëm Ajo që shpresohej nga qeveria shqiptare sa i përket marrëdhënieve me Shtetet e Bashkuara të Amerikës është konfirmuar. SHBA nuk kanë mbajtur mëri Shqipërisë sa i përket refuzimit që ajo i bëri kërkesës për të pranuar armët kimike të Sirisë, duke rikonfirmuar miqësinë e tyre ndaj shqiptarëve si një popull mik dhe aleat. Këtë mesazh e ka përcjellë dje Sekretari i Shtetit, Xhon Kerri, teksa u ka përcjellë shqiptarëve një urim me rastin e festive të nëntorit. “Në emër të Presidentit Obama dhe popullit të Shteteve të Bashkuara, i shpreh urimet më të mira popullit të Shqipërisë ndërkohë që ju festoni Ditën e Pavarësisë më 28 Nën-

tor. Ndërkohë që ju festoni me familjet dhe miqtë, Shtetet e Bashkuara qëndrojnë me ju si një partner i palëkundshëm dhe aleat. Ne shohim përpara drejt një të ardhme të miqësisë dhe bashkëpunimit të vazhdueshëm”, shprehet Kerry në mesazhin e tij. Më tej ai thekson se Shqipëria ka bërë hapa të rëndësishëm në forcimin e demokracisë, por shton se SHBA presin ende më shumë në drejtim të zbatimit të ligjit. “Që nga themelimi i një republike demokratike, Shqipëria ka bërë hapa të rëndësishëm përpara duke mbajtur zgjedhje të suksesshme shumëpartiake. Shqipëria është një forcë stabiliteti në Ballkanin Perëndi-

mor dhe ne jemi veçanërisht mirënjohës për kontributet e Shqipërisë në Forcën Ndërkombëtare të Asistencës dhe Sigurisë në Afganistan, si dhe për vullnetin e treguar për të pranuar ishbanorët e kampit Ashraf për qëndrim të përhershëm. Tranzicioni paqësor i këtij viti dhe përparimet legjislative nënvizojnë kredencialet demokratike të Shqipërisë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin popullin e Shqipërisë, ndërkohë që ata vazhdojnë të kërkojnë avancimin e sundimit të ligjit dhe reforma ekonomike, dhe ne mirëpresim rekomandimin e Komisionit Europian që Shqipëria të marrë statusin e kandidatit”, - tha Kerry.

debati

Interpelanca për policinë kthehet në batuta Rama-Ristani Interpelanca në Kuvend për Policinë e Shtetit është kthyer në objekt batutash mes kryeministrit Edi Rama dhe deputetit demokrat, Arben Ristani. Ky i fundit, i cili kishte kërkuar interpelancën, kërkoi shpjegime nga Rama për kriteret mbi të cilat është emëruar drejtori i përgjithshëm i Policisë së Shtetit. Vetë Ristani tha se kryeministri ka shkelur ligjin në emërimin e tij, ndërsa akuzoi më tej se Policia është e mbushur me njerëz nga Tepelena. “Drejtori i Policisë së Shtetit i përmbush të gjitha kriteret për të qëndruar në këtë detyrë”, -tha Rama. “Nga verifikimi i dokumentacionit zyrtar të tij, rezulton se z. Didi ka shërbyer me gradën drejtues i parë për një periudhë pesëvjeçare, nga tre vjet që e parashikon ligji. Ky fakt provohet nga të gjitha provat shkresore që janë në dispozicion në komisionin e Sigurisë”, – u shpreh kryeministri Rama.  Lidhur me shkollimin e tij, kryeministri theksoi se Artan Didi ka mbaruar shkollën sipas ligjit “të arsimit të lartë’, e barazvlefshme me nivelin e shkollimit “Për Policinë e Shtetit”, dhe për këtë, nënvizoi Rama, duhet t’i referohemi ligjit të kohës. Replikave të Ristanit, Rama iu përgjigj me një mesazh, që sipas tij i mbërriti nga një pronar lokali në Sarandë. “Gjatë fushatës, sa hapnim lokalin i jepnim Ristanit pilaf e raki. Na thoshte lekët pas fushatës, kur të fitojmë”,- lexoi duke qeshur Rama, që më pas ironizoi opozitën se mund të bëjë më mirë se kaq. Më tej vazhduan batutat edhe mes Ristanit e Metës, duke mbyllur kështu shpejt interpelancën për Policinë në Kuvend.


4

fokus

ngjarje e ditës

Pagat deri 100 mijë lekë të reja do të tatohen me 15 për qind. Mirëpo në këtë grup, 30 mijë lekë do të tatohen zero dhe pjesa tjetër prej 70 mijë lekësh do të tatohet me 15 për qind

Zbardhet tatimi progresiv mbi pagat, ja skema e re e taksimit Ministria e Financave do të aplikojë tatimin mbi pagat pas 1 janarit 2014 sipas një progresiviteti që përfshin 3 shkallë, 0-15%, 15-20 % dhe 20-25%. Për çdo nivel page, 30 mijë lekët e para nuk tatohen. Lehtësohen mësuesit, mësuesit dhe mjekët, rëndohen pagat mbi 100 mijë lekë. Ja e gjitha skema e re Blerina Hoxha

Shtresat e mesme, mësuesit, mjekët dhe punonjësit e policisë do të jenë të mbrojtur nga rritja e tatimit mbi pagën, të cilën Ministria e Financave tashmë e ka bërë gati. Ministria e Financave do të aplikojë tatimin mbi pagat pas 1 janarit 2014 sipas një progresiviteti që përfshin 3 shkallë, 0-15%, 15-20 % dhe 20-25%. Këto përqindje do të saktësohen përfundimisht pasi të jenë konsultuar nesër me FMN. Tatimet e reja mbi pagën

Sipas draft-paketës fiskale, tatimi progresiv mbi pagat do të shtrihet nga 0 deri në 25 për qind me synimin për të mbrojtur shtresat e mesme. Tatimi është projektuar të vilet në këtë mënyrë: për pagat deri në 30 mijë lekë do të ketë 0 tatim. Ndërsa pagat deri 100 mijë lekë të reja do të tatohen me 15 për qind. Mirëpo në këtë grup, 30 mijë lekë do të tatohen zero dhe pjesa tjetër prej 70 mijë lekësh do të tatohet me 15 për qind. Shkalla e dytë e progresivitetit përfshin pagat nga 1 milion lekë deri në 2 milionë lekë. Në këtë fashë, 30 mijë lekë tatohen

me zero për qind, 70 mijë lekë tatohen me 15 për qind dhe 1 milion lekët e mbetura tatohen me 20 për qind. Ndërsa fasha e tretë e progresivitetit përfshin pagat 300 mijë lekë. Këto paga tatohen në këtë mënyrë: 30 mijë lekët e para tatohen me 0%, 70 mijë lekë të 100 mijëshes së parë tatohen me 15 për qind, 100 mijëshja e dytë tatohet me 20 për qind dhe 100 mijëshja e tretë tatohet me 25 për qind. Kjo skemë progresiviteti është më e thjeshtë se ajo që aplikohej para vitit 2005, por më e ndërlikuar në krahasim me tatimin aktual 10 për qind për të gjithë. Sipas ekspertëve të ekonomisë, kjo skemë e re do të nxisë edhe më shumë informalitetin në sektorin privat, i cili edhe tani është në nivele të larta. Më të prekurit janë punonjësit buxhetorë dhe sidomos ata të administratës publike, paga e të cilëve është e verifikueshme plotësisht. Barra më e rëndë bie mbi pagat mbi 100 mijë lekë. Për këto nivele tatimi do të jetë gati dyfishi. Taksë e sheshtë apo progresive

Taksa e sheshtë mbi të ardhurat është aplikuar më së shumti

Më të prekurit janë punonjësit buxhetorë dhe sidomos ata të administratës publike, paga e të cilëve është e verifikueshme plotësisht. Barra më e rëndë bie mbi pagat mbi 100 mijë lekë. Për këto nivele tatimi do të jetë gati dyfishi.

në vendet në tranzicion dhe rezulto i mjaft e suksesshme në drejtim të thithjes së investitorëve të huaj dhe uljen e evazionit në sektorin privat. Taksa e s h e s h t ë p o r e z u l t o n e s u ks e s s h m e n ë s h u m ë ve n d e t ë botës. Moldavia, Gjeorgjia, Estonia, L etonia, Lituania, Ukraina, Rumania, Rusia etj., kanë adoptuar një taksë të sheshtë në nivelin 10%. Në vitin 2007 kjo taksë u aplikua edhe në sistemin tatimor shqiptar, duke barazituar tatimin për të gjithë shtresat dhe rezultoi mjaft efikase në të ardhurat e buxhetit të shtetit. Mirëpo Partia Socialiste e vendosi rikthimin e progresivitetit në tatimin mbi të ardhurat dhe pagat në themel të programit. Qëllimi ishte lehtësimi i rrogave të ulëta nga tatimi dhe transferimi i kësaj barre tek ata që marrin paga më të larta. Në të vërtetë, taksat progresive shkelin parimin e barazisë para ligjit. Ekspertët mendojnë se një sistem tatimor progresiv shkel parimin kushtetues të barazisë para ligjit.

Tatimi mbi pagat, lehtësohen mësuesit dhe mjekët, rëndohen pagat mbi 100 mijë lekë Një mësues aktualisht ka afërisht një pagë bruto 60 mijë lekë. Sipas sistemit aktual të tatimit, ai paguan 10 për qind të shumës ose 6 mijë lekë të reja. Me sistemin e ri të propozuar nga Ministria e Financave, ky tatim i bie të jetë jo më shumë se 45 mijë lekë. Pasi paga prej 60 mijë lekësh nuk do të tatohet për 30 mijë lekët e para, ndërsa 30 mijë lekët e dyta do të tatohen me 30 për qind, që i bie 45 mijë lekë. Nëse projekt-paketa fiskale hyn në fuqi sipas këtij varianti, i bie që mësuesit të marrin në dorë edhe 1500 lekë të reja më shumë duke nisur nga janari i vitit që vjen. Kjo logjikë është e njëjtë ed-

he për mjekët dhe pjesën tjetër të administratës dhe ata që punojnë në sektorin privat. Ndërsa një buxhetor që aktualisht merr një pagë 100 mijë lekë në muaj, nga 10 mijë lekë tatim që paguante, aktualisht i bie që me skemën e re të progresivitetit të paguajë 10 mijë e 50 lekë. Një person që merr 2 milionë lekë në muaj, nga 20 mijë lekë tatim që paguante, aktualisht me taksën e sheshtë me skemën e re të progresivitetit do të paguajë mbi 30 mijë lekë. Siç shihet barra fiskale nëpërmjet progresivitetit vjen e rëndohet për pagat mbi 1 milion lekë e më sipër. Ekonomia shqiptare është kara-

kterizuar nga një nivel i lartë i informalitetit, i vlerësuar nga institucione të ndryshme si përbërës i 40-60 për qind të prodhimit të vendit. Evazioni fiskal, në veçanti nënraportimi i punësimit dhe pagave, është përhapur në të gjithë ekonominë. Një kthim i tatimit progresiv do

të rriste stimujt për shmangien e tatimit mbi të ardhurat, do të rriste koston e zbatimit, dhe kështu të rrezikojë përpjekjet e përgjithshme për formalizimin e ekonomisë informale. Thjeshtësia e taksës së sheshtë ul kostot e zbatimit dhe si rezultat përmirëson pajtueshmërinë. Struktura e taksave në Shqipëri është e ndryshme nga ajo e vendeve të zhvilluara. Pjesa e të ardhurave të gjeneruara nga tatimi mbi të ardhurat është rreth 7%, ndërsa në vendet e zhvilluara, tatimi mbi të ardhurat është burimi kryesor i të ardhurave, zakonisht kontabilitetit mes një të katërtës dhe një të tretës së të ardhurave të përgjithshme të taksave. 

Skema e re e tatimit mbi pagat Pagat deri në

30 mijë lekë Do mbahet tatimi 0 Pagat

100 mijë lekë

30 mijë lekë nuk tatohen 70 mijë tatohen 15 % Pagat

200 mijë lekë

30 mijë lekë nuk tatohen 70 mijë tatohen 15 % Pjesa që mbetet (100 mijë) 20 % Pagat

300 mijë lekë

30 mijë lekë nuk tatohen 1 milion tatohen me 15 % 2 milionë tatohen me 20 % Pjesa që mbetet (100 mijë) tatohet me 25 %

Shkallët e tatimit

0-15% 15-20% 20-25%


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

02.12.2013

5

Dy muaj në pushtet e kanë detyruar qeverinë që të ndryshojë thelbësisht sistemin fiskal në vend, jo më shumë për t’i qëndruar premtimeve, por rrethanave të reja në të cilat është gjendur arka e shtetit. Në proces ndryshimi janë përfshirë që nga taksa e makinave, akciza për cigaret dhe karburantet, TVSH, tatim-fitimi dhe taksa e sheshtë

paketa

Ja taksat e tjera që do të rriten Taksa e makinave, akciza për naftën dhe cigaren, tatim-fitimi dhe. Për të gjitha këto taksa janë duke u diskutuar variantet dhe se përfundimisht pritet të vendoset pasi të jetë bërë edhe një konsultë e shpejtë me stafin e Fondit Monetar Ndërkombëtar, i cili mbërrin nesër në vendin tonë, vetëm pak ditë pasi buxheti të kalojë në qeveri. Burimet nga Ministria e Financave pohojnë se për taksën e makinave është duke u diskutuar nëse rritja e saj do të përfshijë importin apo taksën e brendshme. Duhet theksuar se vetëm pak kohë para zgjedhjeve, qeveria ‘Berisha’ përgjysmoi taksat e brendshme të automjeteve. Ndërsa për tatim-fitimin e bizneseve është duke u diskutuar një shkallë tatimi 12 për bizneset me xhiro poshtë 800 mijë lekë të reja dhe 16 për qind, për bizneset me xhiro mbi 800 mijë lekë të reja në vit. Ministria e Financës ka pohuar se do të rricë edhe akcizën për cigaret dhe do të rishikojë edhe atë të karburanteve. Masat e rritjes diskutohen deri në 14 lekë si taksë ndotje mbi karburantin, por versionet e sakta do të jenë gati në ditët e para të dhjetorit bashkë me projektbuxhetin e vitit që vjen, i cili pritet të jetë më i ulët në vlerë se i këtij viti që po mbyllim. Ndërsa për TVSH-në është duke u përdorur një skemë krejt tjetër, subvencioni. Premtimi për të përshkallëzuar TVSH-në në disa shkallë për turizmin dhe energjinë duket se ka rënë në mënyrë përfundimtare. Por qeveria ka vendosur që ta kompensojë ndryshe. Të subvencionojë TVSH-në e energjisë në mënyrë të drejtpërdrejtë te konsumatorët dhe jo ta ulë atë në 6 për qind, siç ishte premtuar. Por subvencioni nuk pritet të jetë në atë masë sa të kompensojë zbritjen e premtuar të TVSH-së.

Xhepa: Të rriten taksat indirekte, jo taksa e sheshtë

Selami Xhepa, ish-anëtar i komisionit të Ekonomisë, nuk e përjashton një rritje të mundshme të taksave për vitin që vjen: Rritja duhet bërë shumë e studiuar dhe nuk duhet të përfshijë taksat direkte

Blerina Hoxha

Në këto momente delikate që po kalon ekonomia jonë, sidomos biznesi, politika fiskale duhet të jetë e peshuar mirë. Eksperti i fushës, Selami Xhepa, ishanëtar i komisionit të Ekonomisë, nuk e përjashton një rritje të mundshme të taksave për vitin që vjen. Pasi sipas tij, barra e shërbimit të borxhit është rritur ndjeshëm dhe taksat duhet të rriten. Por kjo sigurisht që duhet bërë me përzgjedhje. Sipas tij duhet të ishte marrë në konsideratë rritja e taksave indirekte, të tilla si taksa e ndotjes mbi karburantin, makinat, dhe të tjera të kësaj natyre, por kurrsesi taksat direkte mbi konsumin. Një arritje e akcizës, tatim-fitimit për bizneset dhe rritja e tatimit mbi të ardhurat do të ndikonte për të kundërtën e qëllimit. Pasi në këto moment tipike të krizës globale kur konsumi ka rënë ndjeshëm, të

rrisësh taksat do të thotë një frenim i mëtejshëm i ekonomisë dhe një rritje të re çmimesh për artikuj dhe shërbime. Por nga ana tjetër, rritja e taksave në masën e propozuar mund të bëhet shkak për rritjen e informalitetit. Ndaj Xhepa rekomandon se ndërhyrjet në politikën fiskale duhet të bëhen të menduara mirë, në mënyrë që të mos cenojnë ekuilibrat ekonomikë në vend. Nga ana tjetër, të gjitha ndryshimet në taksa synojnë të sjellin të ardhura shtesë në buxhet një shumë prej rreth 210 milionë eurosh. Mirëpo efekti llogaritet neto, duke marrë në konsideratë vetëm përqindjet e ndryshuara, por zbatimi praktik në Shqipëri duke iu referuar traditës sjell efekte t ë t j e r a . R r it j a e t a ks ave shpeshherë është shoqëruar me rritje të evazionit fiskal.

Jaka: Çdo rritje taksash, e dëmshme Në këto momente krize që po kalon biznesi, çdo rritje taksash do të ishte fatale për biznesin. Kështu e vlerëson projekt-paketën e Ministrisë së Financave kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë, Nikolin Jaka. Po aq sa për rritjen e taksave, indinjata vjen edhe për shkak se qeveria nuk është konsultuar më parë me biznesin për taksat ashtu siç kishte premtuar. Por sipas Jakës, çdo rritje takash si direkt dhe indirekt do të krijojnë kosto të papërballueshme te

biznesi, i cili tashmë ndodhet në vështirësi edhe pa këtë rritje. Jaka tha se me ndryshimet në qeverisje shpresohej në konsultat paraprake me biznesin për ndryshimet në taksa ashtu siç është premtuar, por deri më tani komuniteti i biznesit nuk është njoftuar zyrtarisht për këto ndryshime. Rritja e taksave në një kohë që qeveria i detyrohet biznesit me miliona euro në këto momente nuk është e ndershme, vlerësojnë përfaqësuesit e biznesit.

Xhepa tha se barra e shërbimit të borxhit është rritur ndjeshëm dhe taksat duhet të rriten. Por kjo sigurisht që duhet bërë me përzgjedhje. Sipas tij duhet të ishte marrë në konsideratë rritja e taksave indirekte

Në përgjigje të rritjes së tatim- fitimit shumë biznese të mëdha rrezikojnë të ndahen në disa të vogla vetëm për t’i shpëtuar taksimit. Ndërsa rikthimi i progresivitetit edhe në të ardhurat personale do të stimulojë informalitetin në deklarimin e tyre. Dhe të gjitha këto ndryshime taksash në vend që të rrisin të ardhurat në buxhet, rriskojnë për të kundërtën. Për t’i paraprirë kësaj situate, burimet nga Ministria e Financave thonë se shifrat paraprake flasin për një buxhet, i cili në total nuk është më shumë se 380 miliardë lekë, duke përfshirë

KLINIKA TIRANE Rr. Qemal Stafa Nr. 51 Tel: +355 4 2234242 Mob: +355 662053170 Mail: info@otofon.al

edhe borxhin nga 405 miliardë lekë që është buxheti i këtij viti. Por efektet e tjera negative të rritjes së taksave pritet të shtrihen në ekonominë e gjerë. Nga rritjet e kostove te biznesi, deri te punësimi në vend. Duke paguar më shumë taksa, bizneset do të kenë më pak fonde të lira për investime dhe për të punësuar të rinj. Por nëse kjo rritje do të shoqërohet me informalitet, ka gjasa që bizneset e ndershme të dalin nga tregu. I gjithë ky ndryshim në taksa duket se është f r y m ë z u a r n g a Fo n d i Mo n e t a r Ndërkombëtar.

www.otofon.al

KLINIKA DURRES Rr. Aleksander Goga. Tel: +355 52 230447 Mob: +355 662053164 Mail: info@otofon.al

PROBLEME ME DEGJIMIN? BEJ KONTROLLIN FALAS PRANE KLINIKES TONE


6 ditari i zgjedhjeve

Kosovë

Rreth orës 21.00 të mbrëmjes, Vetëvendosja shpalli fitoren për kryeqytetin e Kosovës, ndërsa përkrahësit e Ahmetit kanë dalë për të festuar në rrugë. LDK-ja ka fituar Pejën, Gjilanin dhe disa komuna të tjera në vend

masat

Incidentet në zgjedhje, policia arreston 6 persona

Shpend Ahmeti i VV fiton Prishtinën, LDK merr Pejën dhe Gjilanin Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje kryeson garën për kryeqytetin e Kosovës me 51 % të votave. Mbështetësit e Ahmetit dalin për të festuar në rrugë. LDK zgjeron hartën e vet elektorale, PDK e Thaçit ruan Prizrenin Shpend Ahmeti i lëvizjes Vetëvendosje ka triumfuar në balotazhin për kryetarët e 25 komunave, duke fituar Prishtinën. Në 86 për qind të votave të numëruara, Ahmeti ka fituar 51 % të tyre, duke lënë pas Isa Mustafën e LDK-së. Rreth orës 21.00 të mbrëmjes, Vetëvendosja shpalli fitoren për kryeqytetin e Kosovës, ndërsa përkrahësit e Ahmetit kanë dalë për të festuar në rrugë. LDK-ja ka fituar Pejën, Gjilanin dhe disa komuna të tjera në vend, duke e zgjeruar hartën e vet elektorale në Kosovë. Ndërsa PDK-ja e kryeministrit Thaçi ka fituar Prizrenin dhe një numër komunash. Surprizë është cilësuar edhe rezultati i AKRsë në Mitrovicë, komunë kjo që është nga kjo parti. Raundi i dytë i zgjedhjeve për kryetarët e 25 komunave ka përfunduar pasditen e djeshme. Rreth 40 për qind e mbi një milion e 300 mijë qytetarëve me të drejtë vote morën pjesë në këto votime, ndërsa tashmë ka filluar

numërimi i votave. Rreth dy mijë vëzhgues vendas e ndërkombëtarë ndoqën procesin e sotëm të zgjedhjeve dhe sipas tyre nuk janë regjistruar incidente të një shkalle që mund të dëmtonte procesin. Zyrtarë të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve thanë se parregullsitë janë shumë më të pakta sesa në raundin e parë të zgjedhjeve që u mbajtën më tre nëntor. Vëzhguesit ndërkaq thanë se po përsëriten parregullsitë tradicionale, siç janë votimet familjare, përpjekjet për votim të dyfishtë, listat e pa pastruara te votimeve etj. Policia e Kosovës, Misioni i Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit dhe forcat paqeruajtëse të KFOR-it, thanë se janë zbatuar masa të posaçme të sigurisë me kujdes të veçantë në veriun e Kosovës dhe deri në mbyllje të votimeve nuk janë regjistruar incidente të mëdha. Rreth pesë mijë pjesëtarë të policisë janë vendosur gjithandej Kosovës për të siguruar mbarëvajtjen e voti-

meve. Prokuroria e Shtetit dhe policia thanë se janë arrestuar gjashtë persona për tentim pengimi të procesit zgjedhor. Autoritetet vendase e ndërkombëtare gjatë tërë ditës kanë bërë thirrje për proces të qetë të votimeve, të cilat, sipas tyre, janë një sprovë e rëndësishme për shtetin e

Vëzhguesit ndërkaq thanë se po përsëriten parregullsitë tradicionale, siç janë votimet familjare, përpjekjet për votim të dyfishtë, listat e pa pastruara te votimeve etj ri. Janë gjithsej 50 kandidatë të partive politike që konkurruan për postet e kryetarëve të komunave ndërsa një konkurrencë më e ashpër në këto zgjedhje është zhvilluar në Prishtinë, Gjakovë, Prizren, Pejë e Gjilan, ndërsa fushata që u parapriu votimeve të sotme, është përsh-

kuar nga një gjuhë më e ashpër sesa në raundin e parë të zgjedhjeve. Vëzhguesit e pavarur, thonë se kjo mund të jetë nxitur edhe për shkak të ndikimit që mund të ketë rezultati i këtyre zgjedhjeve në ato për pushtetin qendror që do të mbahen vitin që po vjen. Vëzhgimit të zgjedhjeve u ishin bashkuar sot edhe përfaqësues diplomatik euro perëndimorë të akredituar në Kosovës të cilat kanë bërë thirrje për votime të lira e të drejta, duke theksuar se çdo përpjekje për keqpërdorimin e votës do të ketë pasoja të rënda për realizimin e aspiratave për integrime evropiane. Zgjedhjet e këtij viti janë karakterizuar nga thirrje të shumta për zgjedhje të lira edhe për shkak të rrjedhës së zgjedhjeve të fundit parlamentare të vitit 2010 që kishte nxitur shumë reagime për shkak të parregullsive gjatë votimeve që sipas vëzhguesve e kishin dëmtuar rëndë besimin në proceset demokratike.

Mbi 300 policë në Mitrovicë, zgjedhjet të qeta Në veriun e Kosovës është shënuar pjesëmarrja më e ulët e votimeve, rreth 17 %. Forca të mëdha të sigurisë ndoqën votimet në veriun e Mitrovicës, të banuar me shumicë serbe. Mbi 300 pjesëtarë të policisë së Kosovës të mbështetur nga policia e Misionit të Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit dhe forcat paqeruajtëse ishin vënë në gatishmëri për të siguruar mbarëvajtjen e votimeve në këtë zonë. Të dhënat paraprake të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, flasin për një pjesëmarrje prej mbi 17 për qind të votuesve në zgjedhjet për kryetarin e kësaj komune. Kjo është hera e tretë që votohet në këtë zonë. Votimet e tre nëntorit u anuluan për

shkak të incidenteve të dhunshme ndërsa rezultatet e rivotimeve të 17 nëntorit, vunë përballë në raundin e sotëm, Nismën Qytetare SDP të drejtuar nga Oliver Ivanoviç dhe Nismën qytetare serbe të drejtuar nga Kërstimir Pantiç dhe të mbështetur nga Beogradi zyrtar. Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, që është përfshirë në lehtësimin e zgjedhjeve në veri, është shprehur i kënaqur me ecurinë e procesit dhe për këtë arsye, sonte është vendosur që numërimi të ndodhë në vendvotime në veri, ndryshe nga 17 nëntori, kur kutitë e votimeve ishin bartur në Qendrën për Numërim dhe Rezultate në Fushë Kosovë afër Prishtinës. Autoritetet thanë se situata gjatë votimeve të sotme ishte e qetë edhe në Mitrovicë por

edhe në komunën e Zveçanit, një zonë tjetër e banuar me shumicë serbe ku zgjedhjet u përsëriten në tri vendvotime. Zgjedhjet e sivjetme për pushtetin komunal janë të parat në të cilat janë

përfshirë edhe komunat veriore të Kosovës të banuara me shumicë serbe. Përfshirja e tyre ishte pjesë e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të arritur në prill të këtij viti në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian. Pas zgjedhjeve atje pritet krijimi i bashkësisë së komunave serbe me një shkallë të gjerë autonomie. Beogradi i cili mbështetë Nismën qytetare serbe në këto zgjedhje i ka siguruar serbët se më pushtetin komunal në veriun e Kosovës ata do të ruajnë lidhjet e tyre me Serbinë, ndërsa Prishtina i sheh zgjedhjet si hapin e parë të rëndësishëm drejt integrimit të asaj zone ku ende nuk njihen dhe nuk pranohen institucionet e Kosovës. Marrë nga VOA

Prokuroria e Shtetit dhe Policia e Kosovës, gjatë një konference për mediat kanë bërë të ditur se janë arrestuar gjashtë persona për tentim pengimi të procesit zgjedhor. Koordinatorja për zgjedhje nga Prokurorja e Shtetit, Laura Pula, ka deklaruar se kanë pasur shumë informacione, të cilat janë verifikuar nga Policia e Kosovës. “Kemi një rast të hapur në Gjilan me një person të arrestuar për 48 orë për veprën penale keqpërdorim i detyrës zyrtare, ky person është komisionar nga një parti politike, i cili ka votuar në emër të një personi tjetër. Në Lipjan një vëzhgues është arrestuar dhe ndalur për vepër penale, armëmbajtje pa leje, po ashtu në Mitrovicë është arrestuar një person për armëmbajtje pa leje”, bën të ditur Pula. Po ashtu, sipas Prokurorisë së Shtetit, në Mitrovicë dy komisionarë janë arrestuar për pengim të procesit të votimit, ndërkaq në Prizren një zyrtar i lartë I KQZ-së është ndaluar nga policia.  Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani, ka theksuar se përveç këtyre rasteve ka pasur edhe informacione për të tjera raste që kanë pasur për qëllim prishjen e rendit dhe qetësisë publike . “Vlen të theksohet se në aspektin e sigurisë situata është e qetë në tërë territorin e Kosovës dhe nuk ka asnjë rast që të pengojë procesin zgjedhor”, ka thënë Kelani. Policia dhe Prokuroria e Shtetit kanë bërë thirrje për raportim të rasteve që kanë të bëjnë me keqpërdorim të votës. 

problemi

Në KQZ mungojnë imazhet e kamerave Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se në Qendrën e Numërimit dhe të Rezultateve mungon një nga disqet e arkivuara, në të cilin kanë qenë të ruajtura imazhet e kamerave, të cilat kanë regjistruar hapësirat e brendshme dhe të jashtme të QNR-së. KQZ po ashtu informon se serverët ku janë të ruajtura të dhënat e tabelimit të rezultateve janë të paprekur dhe të sigurt.  “Dëshirojmë t’ju bëjmë të njohur se kjo nuk ka asnjë ndikim në procesin e punës në Qendrën e Numërimit dhe të Rezultateve dhe sidomos jo në procesin e përgatitjes dhe përpunimit të rezultateve. Po ashtu ju informojmë se KQZ ka informuar organet përkatëse të rendit dhe të drejtësisë, të cilat edhe janë duke u marrë me këtë rast”, thuhet në komunikatën e KQZ-së. 


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

02.12.2013

7

Aksidentet, 10 të plagosur në Tiranë e Lushnjë Katër makina përplasen me njëratjetrën në Kombinat, duke bllokuar trafikun dhe rrezikuar jetën e katër personave Dhjetë persona kanë përfunduar në spital, në Tiranë e Lushnjë, si pasojë e plagëve të marra në aksidente. Katër automjete u përfshinë në një aksident automobilistik ditën e djeshme në zonën e Kombinatit në Tiranë. Policia raportoi se në aksident janë plagosur katër presona, por dy prej tyre janë në gjendje të rëndë. Në aksidentin ku u përplasën katër automjete kanë mbetur të plagosur Miranda Basha, 38 vjeç,

17-vjeçari Mateo Basha, S. Shahu 15 vjeç dhe Lorenc Jashari 31 vjeç. Sipas policisë, shkak i aksidentit ka qenë shpejtësia e lartë dhe një parakalim i gabuar nga njëri prej drejtuesve të automjeteve të përfshira në aksident. Ndërkohë, dy ambulanca kanë shkuar në vendngjarje për t’u ardhur në ndihmë të plagosurve. Të plagosurit janë transportuar në Spitali Ushtarak dhe dy të plagosurit më rëndë ndodhen në reanimacion. Në vendin e ngjarjes kanë mbërritur grupi hetimor dhe ekspertë autoteknikë. Automjetet e përfshira në aksident janë një “Fiat Punto” me targa TR5101P, një automjet tip “Skoda” me targa AA679AP , një automjet tip “Golf” me targa AA114AZ dhe mjeti

me targa TR5443F. Për shkak të aksidentit, trafiku në rrugën e Kombinatit u rëndua për disa kohë. Po dje, në aksin rrugor Lushnjë-Ballagat u plagosën 6 persona, që sipas policisë janë jashtë rrezikut për jetën. Burime nga policia bëjnë të ditur se dy automjete me targa LU2347C dhe LU0666B janë përplasur rreth orës 12:30. Për pasojë janë plagosur rëndë dy drejtuesit e mjeteve, Sherbet Grecaj dhe Sherbet Tërbuni, dhe katër persona të tjerë që udhëtonin me makinat e përfshira në aksident. Të plagosurit janë dërguar menjëherë në spital, ku po marrin ndihmën e nevojshme mjekësore, ndërsa policia ka mbërritur në vendin e ngjarjes dhe po punon për të zbardhur shkaqet e aksidentit. 

Shefi i sigurisë futi celularë në qelitë e të arratisurve të Drenovës Gjykata e Korçës lë në burg shefin e sigurisë në sektorin B, Albert Tomorri, pasi akuzohet se ka futur telefona celularë në qelitë e të dënuarve. I akuzuari u arrestua pas kontrollit rutinë në burgun e Drenovës Leonard Bakillari Tiranë Tri javë më parë, policia e Ko-

rçës arrestoi shefin e sigurisë në sektorin B të burgut të Drenovës, si i dyshuar për futjen e telefonave celularë në qelitë e të burgosurve. Asokohe nuk pati asnjë hetim të thelluar për këtë ngjarje, por policia u mjaftua me evidentimin e një rasti për të kryer arrestimin e Albert Tomorrit, ndaj të cilit u caktua masa e sigurisë “arrest me burg me afat 20 ditë” ndaj të dyshuarit. Gjatë kësaj kohe prokuroria ka hetuar mbi veprimtarinë e të dyshuarit dhe thotë se ka provuar se Albert Tomorri është një nga personat që ka futur telefona celularë në burgun e sigurisë së lartë në Drenovë. Por të dhënat rreth pretendimeve të akuzës janë të pakta, pasi nuk ka ende një të dënuari i cili mund të ketë përfituar telefon celular në qeli me ndihmën e shefit të sigurisë së një prej sektorëve të rëndësishëm në burgun e Ko r ç ë s . D u ke q e n ë s e d it ë n e djeshme kishte përfunduar afati prej 20 ditësh i masës së sigurisë që Gjykata e Korçës kishte dhënë menjëherë pas arrestimit të të dyshuarit, prokuroria ka kërkuar masën e sigurisë “arrest me burg”. Kjo masë është kundërshtuar nga avokati mbrojtës i

Tomorrit, por përfaqësuesi i akuzës deklaroi në seancë gjyqësore se hetimet tregojnë që i dyshuari është përgjegjës për disa raste të futjes së celularëve në qeli. Kjo pasi vetëm një javë më parë, prokuroria nisi një hetim gjithëpërfshirës në burgun e Drenovës duke arrestuar 21 punonjës policie të cilët abuzuan me detyrën duke lejuar arratisjen e shtatë të dënuarve për krime të rënda. Në këtë hetim sipas prokurorisë ka rezultuar ndër të tjera se shefi i sigurisë së sektorit nr. B në burgun e Korçës nuk kishte zbatuar masat e duhura të kontrollit, çka ka bërë të mundur futjen e sendeve të paligjshme në qelitë e të dënuarve. Konkretisht sipas akuzës në burgun e Korçës janë futur celularë edhe dy javë përpara arratisjes spektakolare të të dënuarve për krime të rënda. Por ende nuk janë publikuar emrat e të burgosurve që kanë mundur të pajisjen me celularë me ndihmën e shefit të sigurisë. Për këto arsye prokuroria kërkoi nga gjykata të caktojë masën e sigurisë “arrest me burg” ndaj ishshefit të sigurisë në burgun e Korçës, Albert Tomorri. Kjo kërkesë është pranuar nga gjykata e cila vendosi të lërë në qeli zyrtarin e policisë së burgut të Drenovës, si i dyshuar për shpërdorim detyre. Arrestimi dhe mbajtja në qeli e Tomorrit e çon në 20 numrin e punonjësve të policisë së burgut të Korçës të arrestuar pas arratisjes spektakolare të Admir Tafilit, i dënuar me burgim të përjetshëm dhe gjashtë të dënuarve të tjerë. Një javë më parë të dënuarit Admir Tafili, Fran Pal Marashi, Gëzim Gjergj Guri, Gëzim Ndue Toma, Reiz Namik Haxhiraj, Eduard Kujtim Lula dhe

Arrestimi dhe mbajtja në qeli e Tomorrit e çon në 20 numrin e punonjësve të policisë së burgut të Korçës të arrestuar pas arratisjes spektakolare të Admir Tafilit, i dënuar me burgim të përjetshëm dhe gjashtë të dënuarve të tjerë

Artur Demir Gora, nën kërcënimin e armëve çarmatosën gardianët, qëlluan me breshëri kallashnikovi për mosafrimin e rojeve dhe më pas ikën nga burgu i Drenovës. Tre të arratisurit, Admir Tafili, Fran Marashi dhe Gëzim Guri, janë arrestuar rreth orës 13:00 të së dielës së kaluar në një magazinë në periferi të Prrenjasit. I dënuari Artur Gora u arrestua pak orë pas arratisjes në Korçë, teksa udhëtonte me një taksi drejt fshatit Pojan, ku banon familja e tij, ndërsa tre të arratisurit e fundit, Gëzim Toma, Reiz Haxhiraj dhe Eduard Lula u kapën nga policia greke në kufirin shqiptaro-grek pak ditë pas arratisjes.

ISHP: 96 raste të reja me HIV gjatë këtij viti Në Ditën Ndërkombëtare kundër SIDA-s, mjekët bëjnë apel për testimin e popullatës Në Ditën Botërore kundër Sidës, Instituti i Shëndetit Publik raportoi se gjatë këtij viti janë diagnostikuar 96 raste të reja, duke çuar në 671 numrin total të personave të infektuar. Mjekët ngrenë shqetësimin për nivelin e ulët të testimeve vullnetare për të zbuluar virusin HIV, çka e ka bërë të vështirë njohjen reale të shkallës së përhapjes së tij në popullatë. “Nga 96 rastet e reja të diagnostikuara gjatë vitit 2013, 53 prej tyre janë diagnostikuar në stadin AIDS. Kjo diagnozë e vonshme tregon për shkallën e ulët të

testimit vullnetar. Për pasojë, këta persona mund të kenë infektuar, pa e ditur, edhe partnerët e tyre gjatë një periudhe kohe relativisht të gjatë”, - shpjegojnë specialistët e ISHP-së. Por, për shkak të mosdiagnostikimit, shumë femra kanë sjellë në jetë fëmijë të infektuar me virusin HIV. “Transmetimi nga nëna te fëmija është hasur në 25 raste. Në 6 raste ky infeksion është marrë nëpërmjet transfuzioneve të gjakut dhe në 2 raste ka disa hamendësime të lidhura me kujdesin shëndetësor”,- shpjegojnë specialistët. Kapja e sëmundjes në stadin AIDS, siç ka ndodhur thuajse në gjysmën e rasteve të zbuluara, e bën edhe më të vështirë trajtimin e saj. Vetëm pak ditë më parë, në Spitalin Infektiv në QSUT ka humbur jetën

një 26-vjeçare me SIDA, duke çuar në katër numrin e rasteve që kanë përfunduar me mortalitet për këtë vit. Përsa i përket rrugës së transmetimit të virusit, në pjesën më të madhe të rasteve predominon ajo seksuale. Mjekët thonë se shpërndarja sipas rrugëve të transmetimit shkon paralel me shpërndarjen sipas grupmoshave. Në vendin tonë, grupmosha 25-45 vjeç përbën 62.1% të totalit të rasteve me SIDA. Lidhur me shpërndarjen gjeografike, numri më i madh i rasteve ose 48% e tyre janë raportuar në Tiranë. Më pas vijnë qytete të tjera të mëdha, si Durrësi, Elbasani, Vlora etj. Aktualisht numri i personave që jetojnë me SIDA dhe trajtohen me terapinë antiretrovirale është 312, midis të cilëve 292 janë të rritur dhe 20 fëmijë. 

S hku rt Zgjidhet me konkurs drejtoresha e Arsimit Nëpërmjet një konkursi ku morën pjesë 7 kandidatë, Albana Hodaj është zgjedhur drejtoresha e re e Drejtorisë Rajonale të Arsimit në Qarkun e Vlorës. 7 kandidatët fillimisht kanë parashtruar para ministres Nikolla, jurisë dhe të pranishmëve programin e tyre. Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, ka deklaruar se nuk ka asgjë të vërtetë në akuzat që bëhen se drejtorët janë zgjedhur që më parë dhe procesi i zgjedhjes me konkurs është farsë. “Ne nuk i kemi paracaktuar drejtorët e rinj të drejtorive arsimore, pasi ne do i kishim vënë në punë menjëherë pasi erdhëm në pushtet. Unë hoqa dorë publikisht nga kjo e drejtë që më jepte ligji”, theksoi ministrja Nikolla.

Gjendet një kufomë në Gjirokastër Një kufomë ende e paidentifikuar është gjetur ditën e djeshme pranë fshatit Glinë në Gjirokastër. Sipas policisë, kufoma është gjetur nga një bari i fshatit dhe dyshohet të jetë klandestin nga Somalia. Nga hetimet e para trupi i pajetë mendohet t’i përkasë një personi rreth 30 vjeç. Viktima dyshohet të ketë humbur jetën për shkak të temperaturave të ulëta, pasi nuk ka shenja dhune në trup. Policia bën me dije se pranë trupit të pajetë është gjetur dhe një telefon celular, ndërkohë që nga kontrolli nuk është gjetur asnjë dokument identifikimi.


CMYK

8 02.12.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 1409/1, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin Përgjegjës Sektori në Sektorin e Shërbimeve të Brendshme të Burimeve Njerëzore, në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Shërbimeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 1410, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin Përgjegjës Sektori në Sektorin e Vlerësimeve dhe Performancës Profesionale, në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Shërbimeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Të administrojë procesin e ofrimit të shërbimeve të ndryshme, në funksion të mbarëvajtjes së aktivitetit administrativ të aparatit të Bashkisë. Të kryejë shpërndarjen dhe menaxhimin e punonjësve të shërbimit, sipas nevojave dhe kërkesave të sektorëve dhe drejtorive të ndryshme, për të mbështetur dhe lehtësuar veprimtarinë e përditshme të Bashkisë së Tiranës. Të sigurojë dhe mbikqyrë kryerjen e shërbimeve lehtësuese për punonjësit e shërbimit.

Përshkrimi i punës: Të menaxhojë procesin e vlerësimit të arritjeve individuale vjetore dhe performancës në punë të stafit, duke nxitur motivimin e punonjësve, të zhvillojë dhe të përmirësojë në vazhdimësi procedurat në sektor, për të ofruar cilësi të lartë dhe përgjigje të shpejtë ndaj kërkesave për shërbime dhe informacione, brenda ose jashtë Bashkisë së Tiranës.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në shkenca shoqërore. • Të ketë përvojë pune jo më pak se dy vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: • • • • • • • • • •

Kërkesë për aplikim Curriculum vitae Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 1410/3, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune, në pozicionin Përgjegjës Sektori në Sektorin e Trajnimeve të Burimeve Njerëzore, në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Shërbimeve. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot- 1369/2, dt. 26.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Përgjegjës Zyre në Zyrën e Koordinimit me njësitë bashkiake. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Të vlerësojë nevojat, ndërmjetësojë koordinimin e proçesit të trajnimit të stafit të Bashkisë së Tiranës, të zhvillojë dhe të përmirësojë në vazhdimësi procedurat në sektor, për të ofruar cilësi të lartë dhe përgjigje të shpejtë ndaj kërkesave për shërbime dhe informacione, brenda ose jashtë Bashkisë së Tiranës, duke siguruar ndjekjen e këtyre procedurave nga të gjithë punonjësit.

Përshkrimi i punës: Takime periodike me kryetarët dhe stafin e njësive bashkiake, për evidentimin dhe raportimin e problematikave në këto njësi. Koordinon punën me njësive bashkiake, duke përcjellë informacione të ndryshme, në funksion të gjetjes së zgjidhjeve të mundshme. Bashkëpunim reciprok me drejtoritë e ndryshme të Bashkisë së Tiranës, për projekte lidhur me punën e njësive bashkiake.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë në degën Juridik • Të ketë përvojë pune jo më pak se dy vjet në fusha të ngjashme • Të ketë njohuri të gjuhëve të huaja. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta:

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente:

• • • • • • • • • •

Kërkesë për aplikim Curriculum vitae Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara Certifikata kualifikimi (në rast se ka) Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar Dëshmi të gjuhëve të huaja.

• • • • • • • • • •

Kërkesë për aplikim Curriculum vitae Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000: “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e Bashkisë: www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


CMYK

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

02.12.2013

9

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.1410/4 datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Buxhetit Vjetor dhe Afatmesëm, në Drejtorinë e Planifikimit Strategjik.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999, “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot. 1409/3, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për katër vende të lira pune në pozicionin Specialist në Sektorin e Arkivit Qendror, në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Shërbimeve.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999: “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Punon për hartimin e dokumentit te Programit Buxhetor Afatmesem. Punon për përgatitjen dhe analizën e këkesave buxhetore të Njësive shpenzuese të Bashkisë së Tiranës në përputhje me kërkesat e udhëzimit për hartimin e programit buxhetor afatmesëm. Ndjek procesin e monitorimit të zbatimit te PBA-se sipas kërkesave të udhëzimit për përgatitjen e buxhetit dhe PBA-së.

Përshkrimi i punës: Regjistrimi dokumenteve të hartuara nga drejtoritë e Bashkisë si dhe dokumentet e ardhura nga të tretë, shpërndarja, klasifikimi dhe dorëzimi i tyre. Kontrolli i dokumentave të hartuara nga punonjësit e Bashkisë që vijnë për t’u regjistruar dhe përpunimi i tyre.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Fakultetit të Ekonomisë. • Të ketë përvojë pune jo më pak se 1 vit në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE–së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë, preferohen shkenca shoqërore. • Të ketë 3 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente.

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: • Kërkesë për aplikim. • Curriculum vitae. • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare. • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara. • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka). • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit. • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore. • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar. • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

• • • • • • • • • •

Kërkesë për aplikim Curriculum vitae Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara Certifikata kualifikimi (në rast se ka) Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, si dhe literaturë specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003, për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e Bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.1400/2, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Sipërfaqeve Urbane, në Drejtorinë e Menaxhimit të Kontratave. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 1400/1, datë 28.06.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për tre vende të lira pune në pozicionin Specialist në Sektorin e Infrastruktures Rrugore, në Drejtorinë e Menaxhimit të Kontratave.

Përshkrimi i punës: Pajisja e sipërmarrësve dhe mbikëqyrësve të punimeve me projektin e plotë teknik, relacionet dhe specifikimet teknike, azhornimet e U/K, elektrik, telekom, p.verbale dhe dokumenta të ndryshme. Përgatit dokumentacionin për fillimin e procedurës së prokurimit për objektet e caktuara. Përgatit praktikën që shoqëron financimin e mbikëqyrjes, kolaudimit si dhe kontrollon situacionet dhe dokumentacionin që shoqëron praktikën dhe ndej procedurën deri në financimin e tyre. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Fakultetit të Inxhinierisë. • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave.Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, ligji nr. 8402, dt. 10.09.1998 “Për kontrollin dhe disiplinimin e punimeve të ndërtimit(i ndryshuar), ligji nr. 9794, dt. 23.07.2007”Për disa ndryshime ne ligjin 8402, dt. 10.09.1998, Udhëzimi i KM nr.3, dt. 15.02.2001 “Për mbikëqyrjen e punimeve të ndërtimit i ndryshuar, Udhëzimi i KM nr. 2, dt. 13.05.2005 “Për zbatimin e punimeve te ndërtimit, VKM nr. 444, dt. 05.09.1994 “Për tarifat e studimit , projektimit, drejtimit dhe kolaudimit te veprave te ndërtimit, VKM nr.68, dt. 15.02.2001 “Për miratimin e kushteve teknike te projektimit dhe zbatimin e punimeve të ndërtimit”. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”. Përshkrimi i punës: Ndjek dhe përgjigjet për raportimin në vazhdimësi të dinamikës, në ecurine e punimeve për sipërfaqet e gjelbra dhe ambienteve çlodhëse. Kontrollon realizimin e objektit, krahasuar me grafikun për këto lloj punimesh. Propozon masa që duhet të merren për përmiresimin e grafikut të punimeve dhe ribërjen e tij, me qëllim që të arrihen afatet e përcaktuara. Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë, në një nga degët e Fakultetit të Inxhinierisë. • Të ketë jo më pak se 3 vjet përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për kushtetutën, kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000; për “Organizimin dhe Funksionimin e Qeverisjes Vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


10

Opinione & Editoriale

Blog & Ide

OpEd

Nga Bujar Kapexhiu

Opinione dhe Editoriale

Aleanca Turqi-Shqipëri dhe pse është e rëndësishme

N

ëse nuk do të ekzistonin aleancat, nuk do të kishim as diplomaci. Për nga postulati i sipërpërmendur mund të kuptojmë ndërtimin e aleancave ndërmjet shteteve si instrument thelbësor përbërës të aksionit të tyre diplomatik. Kombet apo Shtetet zakonisht hyjnë në aleancë për arsye të përkimit të interesave, gjë që i mvesh aleancës një karakter po aq pragmatik sa edhe të përkohshëm; kur kombet dhe qeveritë ndajnë të njëjtat sisteme apo regjime politike, i tillë blloku i demokracive industriale, nga ku burojnë edhe mendësitë e njëjta apo të përafërta, qoftë në funksionimin e brendshëm të demokracisë, qoftë në filozofinë e aplikuar të politikës së tyre të jashtme. Ekziston edhe një tipologji tjetër aleancash ndërmjet shtetesh apo kombesh që rezulton më e qëndrueshmja dhe e pandashme, ajo e mbështetur mbi lidhjet e gjakut, besimit të njëjtë f e t a r, p ë r a f ë r s i g j u h ë s o r e e kul tur o r e. N ë k ët ë k at ego r i nënshkruhet edhe aleanca ndërmjet Rusisë e Serbisë, apo Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe, së bashku me 4-shtetet e tjera përbërës të botës anglosaksone. Një tip specifik aleancash u shfaq në shekullin XX dhe tendenca ende vazhdon, ai i shteteve-kombe, epiqendra perandorish së dikurshme, ndër to mund të rendisim: Francën, Britaninë e Madhe si dhe Turqinë, objekt i analizës në fjalë. Ndërsa Anglia e konceptonte fazën e re të raporteve me ish-vendet pjesë të perandorisë së saj, në një mënyrë pragmatike, në përshtatshmëri me skemat e konjukturat që do të favorizonin pozicionet e Anglisë në kontekstin e ri botëror, duke lënë të kuptohet në një farë mënyre një lloj moskokëçarje për paternalizmin post-kolonial; Franca pilotonte një politikë post-koloniale që thënë më miri ishte një version i një rikontrolli, me fushë-veprimi ish-Afrikën franceze, megjithëse vokacionet e reja botërore si dhe potenca e saj ia kishin ngushtuar mundësitë reale. Një politikë e re fuqie lyp disa kondita në përmbushjen e saj dhe dy esencialet janë: -Stabiliteti i brendshëm politik si dhe hapësirat e krijuara nga fizionomia e kontekstit të ri botëror. E privuar nga një stabilit e t i q ë n d r u e sh ë m p o l it i k, mekanizmi kryesor në projektimin e fuqisë ndër vendet e mëdha si dhe e de favorizuar nga bota bipolare e

koment Dritan Hoti

Tundimet e kohëve të fundit të zyrtarëve të lartë, apo shtetarëve turq në influencimin e mënyrës së trajtimit të historisë, si dhe kërkesa e Erdoanit një vit më parë për Berishën e atëhershëm kryeministër, për të radhitur Shqipërinë ne grupin e shteteve mbështetëse të qëndrimit pro-palestinez të Turqisë, në votimin e mbajtur në OKB, reflektonin praktikat e lartpërmendura, duke riskuar ta mveshë aleancën me nuancat e klientelizmit më shumë se atë të partneritetit me pasoja të papërshtatshme për shtetet e ndodhura në një situate inferiore, në rastin tonë Shqipëria. Aleanca me Turqinë, në një kuptim realist, për vetë ekuilibrat e sotëm në Mesdhe, është më shumë se e dobishme, madje strategjike për vetë Shqipërinë... Luftës së Ftohtë, Turqia u shndërrua në aleatin besnik, me peshë specifike gjeopolitike e Shteteve të Bashkuara. Aleanca Turqi-Shqipëri në përmbajtjen e saj përfshin një histori të përbashkët 5 shekullore, që përmblidhte të gjitha problematikat e një marrëdhënie ndërmjet perandorisë dhe një prej subjekteve të saj, të shquar si popullsi turbulluese. Prej këtu rrjedhin edhe elemente të përbashkëta deri-diku, përsa i përket mentalitetit, besimit fetar me një pjesë të shqiptarëve, tek të cilët në të vërtetë roli dhe influenca nuk orienton dhe ndikon normat e të jetuarit, të reflektuarit e të vepruarit. Shtrirja gjeografike që nuk lejon pretendime territoriale të ndërsjella, si dhe ekzistenca e një diaspore

shqiptare me kontribut në momente të veçanta të historisë së Turqisë, ishin, si të thuash, fijet që thurën aleancën turko-shqiptare të kohëve moderne. E shndërruar në një konstante të politikës së jashtme shqiptare të të gjitha regjimeve, siç ndodh jo rrallëherë në diplomaci, aleanca i mbizotëroi edhe hendekut ideologjik në periudhën e diktaturës komuniste shqiptare. Në vitin 1965, kur Shqipëria ndihej e rrezikuar nga Jugosllavia, njëfarë sigurie asaj ia dhuronte Turqia, e parë si aleate rajonale. Në këtë vazhdë, u intensifikuan marrëdhëniet e mëtejshme turko-shqiptare nëpërmjet vizitave reciproke zyrtare; kështu u përmbushën programe të shkëmbimeve akademike, si dhe u firmosën marrëveshje të tregtisë dhe gjithashtu në lëmin kulturor. Në vitin 1968, kryetari i Asamblesë kombëtare të Turqisë Ferruh Bozbeyli vizitoi zyrtarisht Shqipërinë dhe mbajti bisedime për mënyrën sesi Ankaraja mund ti zhvillonte e përforconte relacionet edhe me lidershipin komunist shqiptar. Njëzet vjet më vonë, 1988, Ramiz Alia mirëpriti ministrin e jashtëm turk Mesut Yilmaz. Vizita e parë zyrtare qysh prej vitit 1946 e një shefi të diplomacisë turke në vigjiljen e rënies së perdes së hekurt dhe shpërbërjes së regjimeve leniniste, i shërbente strategjisë së re që diplomacia turke po piketonte në lidhje me Europën juglindore, me synim reduktimin si dhe riekuilibrimin e rolit të Greqisë dhe Bullgarisë në territoret e shtrira përreth detit Adriatik dhe Detit të Zi. Nga ky vizion i ri për Ballkanin, Turqia do të përfitonte statusin e partnerit të privilegjuar edhe në politikën e jashtme shqiptare, në momentin kur Shqipëria, në përputhje më epokën e re, ishte duke revizuar marrëdhëniet me fqinjët e saj. Përgjatë këtij harku kohor, politika e jashtme turke u influencua në mënyrë sinjifikative nga Presidenti i atëhershëm, Turgut Ozal, i cili për të përforcuar pozitat e vendit të tij akordoi me ndërmjetësinë e Exim Bank, 13,87 milion dollarë, në momentin kur Shqipëria ishte e mbërthyer nga një ekonomi tepër e dobët dhe një varfëri gjithëpërfshirëse. Në dy dekadat e fundit, raportet turko-shqiptare ne rrafshin multidimensional kanë njohur një trajektore në ngritje. Si rrjedhojë, vizitat bilaterale në nivelet më të larta të shtetit ishin dhe vazhdojnë pe-

Loja me shportën

riodikisht, më rezultat marrëveshjet shumëpalëshe, ndërsa aktualisht Turqia mban vendin e tretë investitor në Shqipëri, me objektiv kapjen e vendit të parë, duke i dhënë nuancat përtej edhe një aleance, një partneriteti strategjik, dëshiruar dhe i shpallur nga qeveria e re e Tiranës. Konkretizimi dhe ruajtja e partneritetit strategjik imponon disa premisa:- Ndarjen e një vizioni dhe rrugëtimi të përbashkët në histori, i tillë rasti i vendeve anglosaksone.Karakteri i sistemit ndërkombëtar, apo ritmi i zhvillimeve bashkëkohore, pra ajo e 10-15 viteve të fundit është shënjuar nga kontradiktë e dukshme: nga njëra anë fragmentarizimi politik, ndërsa nga ana tjetër rritja e ndërvarësisë, rrjedhojë e globalizimit, një botë ku nacionalizmi edhe përbrenda kontureve ekonomiko-teknologjike të ndërvarësisë, po rifiton një kontratë të re, ku kombet e shtetet janë të prirura të ndjekin interesat e tyre kombëtare. Kësodore, rrjedha dhe finaliteti i çështjes shqiptare paralelisht me metamorfozat g jeopolitike në Ballkan do të varen ashtu si dhe përgjatë shekullit XIX nga aksioni diplomatik i superfuqive, duke përllogaritur këtë radhë, Shtetet e Bashkuara, Rusinë, Kinën, jo e lidhur me interesa të drejtpërdrejta strategjike, por me ambicie e projekte të konsiderueshme ekonomike, si dhe një sërë shtetesh, ku renditet edhe Turqia, jo në rolin e një superfuqie, por të një fuqie, siç janë Gjermania, Anglia me interesa tradicionale historike të drejtpërdrejta në Ballkan, pesha dhe bashkëpunimi i tyre rezulton i pashmangshëm, si pjesë e një aleance të fuqishme në riformulimin e ri gjeopolitik të Ballkanit. Në stadin aktual ku ndodhet Turqia e sotme, e rimëkëmbur ekonomikisht, situatë që inkurajon ndjekjen e interesave të pavarura, me piketa në Ballkan, Lindjen e Mesme, Azinë Qendrore dhe Afrikën veriore deri diku me një fjalë, perimetri ku dikur shtrihej perandoria e sulltanëve. Sipas diplomacisë tradicionale, aleancat mbështeten mbi një sistem të ndërsjelltë të përbashkët interesash, dhe kooperimi reciprok luajal, por ato nuk rezultojnë të përjetshme.

Njëkohësisht, historia na mëson, se përbrenda një aleance shtetet më mëdha për nga përmasa dhe potenca janë të prirura t’ju imponojnë shteteve më inferiore për nga standardet qëndrimet e tyre diplomatike në lidhje me politikën e jashtme, ndërsa përsa i përket politikës së brendshme, kur kemi të bëjmë me një marrëdhënie në formën e një aleance, midis shtetit-komb, trashëgimtar i perandorisë së dikurshme dhe një prej ish-subjekteve të tij perandorake, shteti më i fuqishëm rreket të kondicionojë vlerësimet intelektuale përkundrejt së shkuarës së përbashkët historike. Në raste të ngjashme veçse një shoqëri moralisht e fortë dhe solidare, e prirë nga një elitë politike që spikat me kthjelltësinë e saj intelektuale mund t’ia dalë në prezervimin e identitetit të saj si dhe vazhdimin e përmbushjes së detyrimeve të aleancës duke menaxhuar rrezikun e paternalizmit politik. Tundimet e kohëve të fundit të zyrtarëve të lartë, apo shtetarëve turq në influencimin e mënyrës së trajtimit të historisë, si dhe kërkesa e Erdoanit një vit më parë për Berishën e atëhershëm kryeministër, për të radhitur Shqipërinë ne grupin e shteteve mbështetëse të qëndrimit pro-palestinez të Turqisë, në votimin e mbajtur në OKB, reflektonin praktikat e lartpërmendura, duke riskuar ta mveshë aleancën me nuancat e klientelizmit më shumë se atë të partneritetit me pasoja të papërshtatshme për shtetet e ndodhura në një situate inferiore, në rastin tonë Shqipëria. Aleanca me Turqinë, në një kuptim realist, për vetë ekuilibrat e sotëm në Mesdhe, është më shumë se e dobishme, madje strategjike për vetë Shqipërinë. Ruajtja e reciprocitetit duhet të përbëjë çelësin e kësaj aleance, të cilën liderët politikë aktualë shqiptar të investuar në këtë qasje diplomatike, duhet të dinë ta ruajnë me domosdoshmëri, si një shenjë elasticiteti, dhe e një zhvillimi të pavarur të vendit të tyre, në një botë aq komplekse sa kjo e jona. *Pedagog i marrëdhënieve ndërkombëtare-Universiteti Mesdhetar i Shqipërisë.


op-ed

2

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Blog / sds

02.12.2013

Kulturë/

Romani në 2012-ën pak prurje në letersinë shqipe

11

Toka në fakt është rasti më i mirë. - Andy Warhol

Marrëveshja me Iranin; çfarë do të thotë për Amerikën dhe botën M

arrëveshja e arritur në Gjenevë midis Iranit dhe pesë anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB, plus Gjermania (e ashtuquajtur P5+1), është një fillim i shkëlqyer i një procesi të vështirë për ta bindur Iranin që të heqë dorë nga përpjekjet për t’u bërë fuqia më e re botërore e armatimit bërthamor. Është ende herët që marrëveshja të cilësohet si arritje historike, por po ashtu është shumë herët që ta quajmë atë dështim, apo të sugjerojmë se negociatorë më të mirë do të mundnin të bënin punë më të mirë apo të nxirrnin koncesione prej homologëve të tyre iranianë. Negocimi në tavolinë dallon shumë nga bisedat në programe televizive. Ashtu si edhe me shumë përpjekje të këtij lloji, marrëveshja duhet që të krahasohet me rezultate alternative, duke filluar me mundësinë e njëmendtë të mosarritjes së marrëveshjes. Kritikët e marrëveshjes duhet që të tregojnë se si më shumë sanksione mund të arrijnë rezultate më të mira, sesa deri më tani.  Marrëveshja do të jetë temë e nxehtë debati, në rend të parë për shkak se vjen pikërisht në kohën e tensioneve të paprecedenta në Washington. Dështimi i politikës së jashtme amerikane, që mbështetet prej të dy partive në këtë shtet, kurrë nuk ka qenë më i dukshëm sesa sot. Debati tradicional i të butit me radikalin tashmë është

shndërruar në një përballje të përkrahësit të izolimit dhe atij të angazhimit, gjë kjo e cila po nxit mosbesim të thellë tek të gjitha institucionet qeveritare në SHBA. Për më tepër, për shkak se vjen në kohën e trazirave të mëdha në Lindjen e Mesme, marrëveshja do të duhet të përballet me kritika të shumta. Duke e lënë anash skepticizmin e njohur të qeverisë izraelite rreth sinqeritetit dhe synimeve të Iranit, të thuash se kundërshtimi i Arabisë Saudite ka të bëjë thjesht me përballjen gjeopolitike me Iranin fqinj paraqet shpërfillje të një prej faktorëve kryesorë gjatë krizave aktuale në Lindjen e Mesme.  Dimensionet sektare të Lindjes së Mesme sot, që përqendrohen në vijën ndarëse sunite-shiite, janë më të shprehura sesa që kanë qenë me shekuj të tërë. Pa marrë parasysh nëse ndërrimi në Irak prej sundimit të pakicës sunite në sundim të shumicës shiite është shkak apo simptomë e ndarjes aktuale rajonale, është e qartë se ndasitë sektare janë manifestuar në krizat në Irak, Siri, Bahrejn, Jemen dhe pjesë tjera të Arabisë Saudite.  Natyrisht, ekziston një armiqësi e veçantë në raportet saudite-iraniane, posaçërisht duke pasur parasysh qëndrimin saudit se Irani është duke nxitur trazirat shiite në rajon. Çështja bërthamore është vetëm një prej shumë shqetësimeve saudite, dhe ndikimi i saj është i zbehtë, po qe se mar-

rim parasysh përplasjet sektare që po zhvillohen në Lindjen e Mesme arabe. Disa minuta pas shpalljes së marrëveshjes, shumë kritikë e dënuan atë, duke argumentuar se pasi sanksionet kishin arritur të sillnin iranianët në tavolinën e bisedimeve, atëherë ato do t’ia dilnin edhe t’i gjunjëzonin ata. Por, argumenti se sanksionet do të funksiononin më mirë sesa negociatat, paraqet shpërfillje të fakteve: me gjithë sanksionet më të ashpra, Irani ka rritur në masë drastike kapacitetet e pasurimit të uraniumit.  Për më tepër, është ky një argument që shpesh bëhet prej atyre që nuk kanë mbështetur ndonjëherë ndonjë proces diplomatik dhe të cilët kanë pak përvojë në negociatat ndërkombëtare. Sipas pikëvështrimit të tyre, çfarëdo koncesioni përgjatë negociatave paraqet shenjë dobësie. Mbase është mirë që atyre që mendojnë se një shtet si Irani do të kapitullonte për shkak të ngrirjes së disa llogarive bankare, t’u bëhet pyetja nëse ata vetë do të dorëzoheshin përballë shtrëngimeve që vijnë nga sanksionet.  Një kritikë tjetër e shpeshtë e bisedimeve në Gjenevë është se ato u ngjasojnë negociatave me Korenë e Veriut, në lidhje me programin bërthamor. Në të vërtetë, dy negociatat kanë përcjellë struktura krejtësisht të ndryshme. Pesë shtetet që negociuan me Korenë e Veriut u pajtuan që të marrin hapa vetjakë, përfshirë dispozita për

koment Christopher Hill

furnizim me sasi të caktuara të naftës, në shkëmbim të hapave të marrë nga Veriu. Pasi verikoreanët nuk kishin ndërmarrë hapa, në rend të parë në formën e refuzimit për t’u marrë vesh rreth një regjimi të verifikimit, ndërmjetësuesit ndalën furnizimin me naftë. Ishte një rast i ngrirjes së llogarive bankare me 23 milionë dollarë, që kishte të bënte me zbatimin e “Aktit Patriot” të ShBAsë ndaj një banke në Makau, që madje nuk vepronte në tregun amerikan. Koreja e Veriut në fund ktheu paratë e veta, por madje edhe ky “lehtësim nga sanksionet” nuk mund të krahasohej me miliardat që ishin në diskutim në Gjenevë.  Në fund të 2008, pas shumë muajsh përpjekjeje, SHBA, së bashku me shtetet tjera në proces, u dha fund negociatave me verikoreanët, për shkak të pamundësisë për të siguruar verifikimin se pala verikoreane ishte duke përmbushur zotimet e veta. Veriu ishte i përgatitur që ta lejonte verifikimin e mbylljes dhe demontimit të reaktorit të vet (që mund të prodhonte

plutonium të mjaftueshëm për disa bomba), por nuk ishte i gatshëm që të lejonte inspektimet në vendet e padeklaruara. Dyshimet se këto vende mund të ishin të përfshira në aktivitetet e pasurimit dolën të ishin të bazuara. Ajo që i ofrohet Iranit nuk është vetëm lehtësim prej sanksioneve ekonomike; Iranit po i ofrohet anëtarësim në bashkësinë ndërkombëtare – një gjë kjo të cilën disa liderë iranianë (ndonëse jo të gjithë), e duan në mënyrë të qartë. Bisedimet dypalëshe midis ShBA-së dhe Iranit duhet të vazhdojnë në ndonjë formë, në mënyrë që të prezantohet se çfarë të ardhme mund të presë Irani, në rast se ky shtet heq dorë nga përpjekjet për t’u bërë me armë bërthamore dhe i jep fund përkrahjes së organizatave terroriste. Asnjë nga këto gjëra nuk do të jetë e lehtë, por marrëveshja e Gjenevës ishte një fillim i mirë. Në vend që të merremi me negociatorë, ne të gjithë duhet të kuptojmë më mirë atë se për çfarë po negociohet.  *Autori, ish-ndihmës/sekretar amerikan i Shtetit për Azinë Lindore, ka qenë ambasador i SHBA në Irak, Korenë e Jugut, Maqedoni dhe Poloni, i dërguar i posaçëm për Kosovën, negociator i marrëveshjeve të posaçme të Dejtonit dhe kryenegociator me Korenë e Jugut g jatë viteve 2005-2009. Aktualisht është dekan i Shkollës Korbel për Studime Ndërkombëtare në Universitetin e Denverit. 

Rugova s’kishte ide për ndarjen e Kosovës

Ë

shtë larg çdo të vërtete dhe çdo arsyetimi normal që Presidenti Rugova të jetë takuar ndonjëherë me Dobrica Cosicin, e le më të ketë biseduar me të për ndarje të Kosovës. Ivan Mrkic pra, po lançon të pavërteta. Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivan Mrkic, ka lançuar këto ditë një trillim të radhës. Ai ka thënë se, gjatë kohës sa ishte President i Jugosllavisë, Dobrica Cosic kishte biseduar me Presidentin Rugova, për ndarjen e Kosovës. Kjo është krejtësisht e pavërtetë. Një deklaratë si kjo mund të ketë vetëm një qëllim, e që është përpjekje e përhershme serbe për të diskredituar figurën më të madhe dhe më të pakontestueshme nacionale të Republikës së Kosovës, atë të Presidentit historik, Dr. Ibrahim Rugova. Është larg çdo të vërtete dhe çdo

koment Skënder Hyseni

arsyetimi normal që Presidenti Rugova të jetë takuar ndonjëherë me Dobrica Cosicin, e le më të ketë biseduar me të për ndarje të Kosovës. Ivan Mrkic pra, po lançon të pavërteta, dhe këtë ai po e bën në një kohë kur shteti i Kosovës ka hyrë në një fazë të rëndësishme të zhvillimit dhe konsolidimit të shtetësisë. Madje ky spekulim, një e pavërtetë e tillë mund të jetë lançuar tash kur Kosova është ende në proces zgjedhor, dhe natyrisht që për synim ka edhe destabilizimin e Kosovës. Deklarata e Mrkic se gjoja Presidenti historik i Kosovës,

Ibrahim Rugova, ka zhvilluar çfarëdo takimi apo ka bërë çfarëdo veprimesh me këdo qoftë për ndarjen e Kosovës, është e pavërtetë, është një trillim i paskrupullt, i papërshkrueshëm dhe i papranueshëm, sepse Ibrahim Rugova asnjëherë gjatë jetës së tij politike nuk ka dashur madje as të diskutojë për idetë e ndarjes së Kosovës. Kjo deklaratë mbase synon në të vërtetë edhe të çrregullojë krejt këtë dialog, që edhe ashtu po bëhet sa për sy e faqe midis Prishtinës dhe Beogradit. Deklarata e Mrkicit pra tregon se Serbia nuk është serioze në përpjekjet për normalizim të marrëdhënieve me Kosovën. E konsideroj të dobishme në këtë pikë të sjell në kujtesë Deklaratën Politike, të përbashkët të liderëve të 11 partive politike shqiptare në ish-Jugosllavi, të datës 11 tetor 1991. Me këtë

Deklaratë, Këshilli Koordinues i Partive Politike Shqiptare në Jugosllavi, kryetar i të cilit ishte President Ibrahim Rugova, u përcaktua për tri opsione, përkatësisht variante të zgjidhjes së çështjes shqiptare në Jugosllavi. Këto ishin: 1. Nëse nuk ndryshohen kufijtë e jashtëm e as ata të brendshëm të Jugosllavisë, duhet të ekzistojë Republika e Kosovës si shtet sovran dhe i pavarur, me të drejtë bashkimi në lidhjen e shteteve sovrane në Jugosllavi. Pjesët e popullit shqiptar që mbesin të jetojnë në Maqedoni, në Mal të Zi dhe në Serbi do të kenë statusin e popullit shtetformues dhe të gjitha të drejtat që dalin nga kjo. 2. Nëse kufijtë e jashtëm të Jugosllavisë nuk ndryshojnë, por ndryshojnë kufijtë e brendshëm ndërmjet republikave, atëherë kërkesë është Republika Shqiptare në Jugosllavi, e ndërtuar mbi

bazën e parimit etnik dhe të parimeve të tjera që vlejnë për serbët, sllovenët dhe popujt e tjerë të Jugosllavisë. 3. Nëse ndryshojnë kufijtë e jashtëm të Jugosllavisë, atëherë populli shqiptar në Jugosllavi, përmes deklarimit të përgjithshëm me plebishit, do të vendosë për bashkimin e territoreve në të cilat jeton me Shqipërinë dhe kështu do të krijohet shteti integral shqiptar në Ballkan në kufijtë e tij etnikë. Ibrahim Rugova pra është autor, sponsor dhe promovues i fuqishëm i projektit të pavarësisë së Kosovës me këta kufij. Prandaj Kosova është shtet sot, në saje të projektit madhor të Ibrahim Rugovës për Kosovën shtet të pavarur, sovran dhe neutral, në fqinjësi të mirë me çdo shtet tjetër përreth. Ky ishte vizioni i njeriut që jetën e tij ia kushtoi Pavarësisë, Lirisë dhe Demokracisë së Kosovës.


CMYK

12 02.12.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 1409/2, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për dy vende të lirë pune, në pozicionin Specialist në Sektorin e Shërbimeve të Brendshme të Burimeve Njerëzore, në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Shërbimeve.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr.prot-1355/1, dt. 26.06.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për dy vende të lira të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Vlerave Ekonomike dhe Lehtësimit të Bisnesit në Drejtorinë e Zhvillimit Ekonomik.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Kryerja e shërbimeve të kërkuara për mirëfunksionimin e aktivitetit administrativ të Bashkisë Tiranë; të mbështesë veprimtarinë e aparatit të Bashkisë nëpërmjet shërbimeve të drejtpërdrejta në kohë dhe në përputhje me nivelin gjithnjë në rritje të punës së aparatit.

Përshkrimi i punës: Harton, siguron, përditëson projekte, informacion ekonomik, anketime me biznese lokalë.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë, preferohen shkenca shoqërore. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë arsim të lartë. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të gjuhëve të huaja. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta: • • • • • • • • • •

Kërkesë për aplikim Curriculum vitae Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë: www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 1410/2, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për tre vende të lira pune në pozicionin Specialist në Sektorin e Trajnimeve të Burimeve Njerëzore, në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Shërbimeve.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot. 1409, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për një vend të lirë pune në pozicionin Specialist në Sektorin e Vlerësimeve dhe Performancës Profesionale, në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore dhe Shërbimeve.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme, në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës: Koordinimi, lehtësimi i realizimit të programeve të trajnimit si dhe ndjekja e procesit të vlerësimit të nevojave për trajnim të punonjësve, nëpërmjet planeve individuale për zhvillimin profesional të karrierës në administratën publike. Ndjekja dhe monitorimi i kritereve të pranimit të programeve për praktikat profesionale, duke mbikëqyrur dhe vlerësuar zbatimin e praktikave të tyre.

Përshkrimi i punës: Të menaxhojë procesin e vlerësimit të arritjeve individuale vjetore dhe performancës ne punë të stafit, duke nxitur motivimin e punonjësve, të zhvillojë dhe të përmirësojë në vazhdimësi procedurat në sektor, për të ofruar cilësi të lartë dhe përgjigje të shpejtë ndaj kërkesave për shërbime dhe informacione, brenda ose jashtë Bashkisë së Tiranës.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë, preferohen shkenca shoqërore. • Të ketë përvojë pune në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në shkenca shoqërore. • Të ketë përvojë pune jo më pak se dy vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente: • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


kulturë

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

çmimet letrare

etj. Për letërsinë për fëmijë, aq e domosdoshme dhe delikate, prej së cilës pritet shumë më tepër, u diskutuan emrat si Thanas Jorgji, Bardhyl Xhama, Jani Duri, Alketa Dervisha, Fatmir Terziu etj. Po kështu edhe për kritikën letrare dhe esenë pati debate në nxjerrjen e emrave si Shaban Sinani, Korab Hoxha, Ali Aliu, Edlira Tonuzi, Monika Shoshori (Stafa), Uran Butka, Daut Gumeni, Ardian Vehbiu, Ardian Klosi etj. Përkthimi nxori emra shumë e po aq edhe diskutime, që nga kërkesa për lejen e botimit të au-

13

Juria ka përzgjedhur kandidatët për çmimin letrar kombëtar “Penda e argjendtë”

Romani në 2012-ën pak prurje në letersinë shqipe Botimet janë të shumta, me qindra e mijëra…Mes tyre, juria e konkursit letrar kombëtar “Penda e argjendtë” ka përzgjedhur veprat konkurruese. Ajo që është evidentuar si dukuri jo e zakonshme përsa i përket prurjeve në letërsinë shqipe të vitit 2012 është se gjinia e romanit nuk ka patur kulme. Po kështu dhe letërsia për fëmijë. E kundërta ka ndodhur me përkthimin. “Letërsia botërore në gjuhën shqipe ka njohur zhvillime dhe larmi të admirueshme”,- citohet në deklaratën për shtyp të Ministrisë së Kulturës, që është dhe organizatorja e çmimit të përvitshëm letrar. Në takimet e saj më të fundit juria diskutoi gjatë autorë si Ridvan Dibra dhe Ylljet Aliçka, Gjergj Vlashi dhe Idlir Azisi, Gazmend Krasniqi e Leonard Veizi, Albatros Rexhaj dhe Roland Gjoza etj. Po kështu dhe në fushën e poezisë emrat që i diskutuan ishin Krenar Zejno, Luljeta Lleshanaku, Rudolf Marku, Demir Gjergji etj. Nga gjinia e tregimit u diskutua mes emrave të Gjergj Vlashit, Ardian Kyçykut, Moikom Zeqos, Ina Kosturit, Vera Bekteshit, Pëllumb Kullës, Anna Koves, Kujtim Dashit, Ardian Vehbiut

02.12.2013

torëve të huaj. U veçuan veprat e përthyesve si Pirro Misha e Nonda Varfi, Jonila Godole e Balil Gjini, Ahmet Selmani dhe Bajram Karabolli, Parid Teferiçi e Amantia Kapo, Rudi Erebara e Arben Dado etj., etj. Vëmendje iu kushtua debutuesve letrarë në gjini të ndryshme. Pas shumë diskutimesh juria e përbërë nga Visar Zhiti (kryetar), Dhurata Shehri, Bardhyl Londo. Flutura Açka dhe Romeo Çollaku (anëtarë) shpalli dhe kandidaturat për çmimin letrar kombëtar “Penda e argjendtë”.

Kandidatët për çmimin kombëtar letrar “Penda e argjendtë” Roman: Gazmend Krasniqi, Shitësit e apokalipsit, Ridvan Dibra, Legjenda e vetmisë, Ylljet Aliçka, Valsi i lumturisë Tregim: Ardian-Cristian Kyçyku, Perla, Gjergj Vlashi, Tregim i ëndërruar, Vera Bekteshi, Det i moçëm Poezi: Krenar Zejno, Triologjia e apologjisë së lugjeve, Luljeta Lleshanaku, Pothuajse dje, Rudolf Marku, Një ballkanas në Londër Autor debutues: Darien Levani, Poetët bëjnë dashuri ndryshe, roman, Edlira Tonuzi (Macaj), Pasqyrat e narcisit: simbolika mitike dhe semiotika e tekstit, kritikë, Lindita Komani, Postimpresion, poezi Përkthimi: Alban Bobrati, Nëse një natë dimri një udhëtar… (Italo Calvino), Bajram Karabolli, Muaji më mizor (Pilar Adon), Jonida Godole, Pështjellimet e Tërlesit (Robert Musil), Parid Teferiçi, Delfini (Robert Lowell), Pirro Misha, Dita e trifidëve (John Wyndham) Kritika letrare: Ali Aliu, Don Kishoti shqiptar, Korab Hoxha, Shenja të munguara në letrat shqipe, Shaban Sinani, Tradita gojore si etnocitet Ese: Daut Gumeni, Shënime nga Shkolla e Partisë, Monika Shoshori (Stafa), Gati për rinisje (Up in the air), Uran Butka, Kristo Kirka Letërsia për fëmijë: Fatmir Terziu, Rrëfenjat e xha Avramit, Jani Duri, Ishulli i karficës Thanas Jorgji, Unë jam Kronosi, mbreti i kohës

INTERVISTË ME DREJTUESEN E MARKETINGUT TË “CINEPLEXX” NË SHQIPËRI, ZNJ. RADMILLA MARASH

Cineplexx, atje ku çdo film shijohet si në shtëpi! Rrjeti austriak i kinemave Cineplexx vjen dhe në Shqipëri. Me 7 salla kinemaje, me 7 filma të ndryshëm në të njëjtën kohë, me cilësinë më të lartë teknologjike sot në botë. Çdo detaj i kuruar me kujdesin maksimal që do t’u bëjë ta ndjeni veten si në shtëpinë tuaj. Në shoqërinë e miqve, familjarëve apo fëmijëve të vegjël, çdo sallë e 7 kinemave tona shndërrohet në një vend të vërtetë argëtimi ku orët kalojnë pa u ndjerë. Që prej 12 dhjetorit, në TEG rrjeti i kinemave Cinneplexx është në dispozicion të të gjithë dashamirësve të filmit në Shqipëri Çfarë janë kinematë “Cinneplexx”? Cineplexx është një biznes familjar, shumë popullor që në kohen kur u krijua, në vitin 1967. Në fillim kinematë shtriheshin vetëm në Austri, por gjate viteve të fundit suksesi i rrjetit të kinemave u shtri dhe në Itali, Serbi, Slloveni, Mal i Zi, Maqedoni dhe së fundmi edhe në Shqipëri. Tashmë në 7 shtete, Cineplexx ka plot 41 kinema, me një total prej 271 sallash dhe 53 165 vende. Çfarë do sjellë Cineplexx në Shqipëri? A do të jenë të njëjtat standarde me të cilat kompania operon në Europë? Në Shqipëri, Cineplexx do të funksionojë me 7 salla, të cilat kanë një kapacitet prej 1000 vendesh. Cineplexx vjen në TEG me teknologjinë më të fundit dixhitale, me REAL D 3D, për një cilësi të përkryer të zërit dhe imazhit. Teknologjia më e fundit e aplikuar në çdo shtet ku operon është ajo që e dallon rrjetin e kinemave Cineplexx. Shfaq ja e filmave do të jetë i vetmi produkt që do ofrohet nga kinematë, apo do të ketë dhe shërbime të tjera? Cineplexx ka menduar për të gjitha moshat dhe kategoritë e publikut shqiptar. Argëtim i plotë do të ofrohet edhe për të gjithë të apasionuarit pas filmit. Për të gjitha gratë dhe vajzat që duan të kalojnë një mbrëmje të këndshme në shoqërinë e njëra-tjetrës, Cinelpexx do të ofrojë një gotë shampanjë, ndonjë dhuratë dhe çmim special të biletës. Kjo do të quhet “Ladies Night”. Por edhe meshkujt nuk do të ndihen të përjashtuar nga ofertat tona. Në mbrëmjen e tyre (Men’s Night) do të ketë surpriza që përfshijnë çmimin e biletës, pije dhe dhurata, të cilat do

ta shndërrojnë atmosferën në krejt të veçantë. Veç kësaj, klubi i filmit familjar është menduar të jetë një ofertë e veçantë për familjet, të cilat do të pajisen me një kartë anëtarësimi falas, që mundëson ulje për çmimin e biletës apo kokoshka falas për fëmijët. Edhe të dashuruarit apo ata që duan të ndjehen të privilegjuar kanë hapësirën e tyre në kinematë tona. Me një pagesë shtese, ata mund të rehatohen në poltronat e lëkurës VIP, që janë super të rehatshme dhe që ndodhen në rreshtin e fundit të kinemasë. Meqenëse fundjava është koha kur pjesa më e madhe e publikut rend drejt kinemave, a është parashikuar diçka e veçantë nga ju për këto ditë? Gjatë fundjavave fëmijët do të jenë vizitorët tanë specialë. E para nga këto fundjava do të jetë pas hapjes, dmth 14.12.2013, dhe do të jetë e shoqëruar me filma për fëmijë, argëtim pafund me kloun, face painting, kërcime dhe shumë surpriza të tjera. Po për ditët e festave keni menduar të organizoni diçka për fëmijët apo adoleshentët? Për këto grupmosha do të ketë filma, të cilët do të shoqërohen me animacione, dhurata dhe bileta me çmime të ulura. Për sa i përket adoleshentëve, ne do mundësojmë dhe transmetime live të koncerteve të artistëve të preferuar. Të g jithë ata që nuk kanë mundësi të ndjekin koncertet live të artistëve të preferuar, i sigurojmë se në një nga sallat tona të kinemasë do të mund të provojnë të njëjtat emocione të forta të koncerteve që do të transmetohen live.

B OTA JUA J E KI NE MA S E. QE NGA VI T I 1967.

"Gjatë fundjavave fëmijët do të jenë vizitorët tanë specialë. E para nga këto fundjava do të jetë pas hapjes, dmth 14.12.2013, dhe do të jetë e shoqëruar me filma për fëmijë, argëtim pafund me kloun, face painting, kërcime dhe shumë surpriza të tjera"

Kinematë do të shfaqin vetëm filmat më të fundit, apo parashikohet të ketë dhe programe të tjera? Magjia e filmave më të fundit, në një teknologji ultra moderne do të jetë ekskluziviteti i kinemave tona. Realizimet e reja të kinematografisë botërore të gërshetuara dhe me koncerte apo shfaqje të artistëve me famë botërore do të jenë pjesë e produktit që ne do të ofrojmë për publikun shqiptar. Po për ata që festat e fëmijëve duan t’i organizojnë në një nga sallat e kinemasë? Më vjen shumë mirë që me këtë pyetje më dhatë mundësinë t’u përgjigjem të gjithë prindërve që duan të organizojnë festen e ditëlindjes për fëmijët e tyre. Jo vetëm një sallë komode për filmin e preferuar por dhe animacione apo lojëra të ndryshme janë mundësia për të organizuar një festë të paharruar për të vegjlit në ditën e tyre të shënuar. A do të ketë kategorizime të 7 sallave të kinemasë? Sallat së bashku kanë 1000 vende, salla më e madhe ka 300 vende, dhe të tjerat janë më

të vogla. Secila prej tyre ofron komoditet dhe teknologji të standardeve perëndimore. 8. Kë do veçonit si karakteristikë të veçantë në atë që sallat “Cineplexx” do të ofrojnë për publikun shqiptar? Cineplexx është kinemaja më e madhe në Shqipëri. Për herë të parë “Cineplexx” sjell në Shqipëri një shërbim të kompletuar, duke filluar me 7 salla të teknologjisë së fundit, ku do të shfaqen 7 filma të ndryshëm njëkohësisht, ushqim të përzgjedhur. Të gjitha produktet tona ushqimore pa asnjë përjashtim janë të importuara dhe përveç sigurisë janë të një cilësie të re për konsumatorin shqiptar. Kur është hapja e rrjetit të Kinemave “Cineplexx” në Shqipëri? Do të bëhet në dt. 12.12.2013. Do të shfaqen 3 filma premierë. “The Hobbit: The Desolation of Smaug” “The Secret Life of Walter Mitty” “Frozen” Çmimi për publikun vetëm ditën e hapjes do të jetë 150 Lekë. Për çdo informacion mund të drejtoheni tek faqja jonë e facebook, Cineplexx Albania, si dhe pranë web site www.cineplexx.al


14 02.12.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1,VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” (i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot-1369/3, dt. 26.06.2013, Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist në Zyrën e Koordinimit me Njësitë Bashkiake.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.1378/1, datë 26.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Rrjetit Rrugor, në Drejtorinë e Transportit dhe Lëvizshmërisë. Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999, “Statusi i nëpunësit civil”. Përshkrimi i punës: Koordinon dhe bashkërendon punën me 11 njësitë bashkiake, për realizimin e projekteve të ndryshme. Mbledh të dhëna nga Institucione, drejtori, persona të veçantë. Ndjekja e korrespondencës me njësitë bashkiake, shkëmbimi i vendimeve që Këshillat Bashkiakë marrin.

Përshkrimi i punës: Përgatit materialet në nivel planifikimi dhe projektimi për përdorimin e rrugëve si urbane ashtu edhe ekstra urbane të përputhme me mastërplanin e transportit. Menaxhon vendkalimet dhe parkimet nëpërmjet analizave të studimeve. Zbaton legjislacionin për projekt vendimet e këshillit bashkiak, urdhëresat, protokollin etj.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: Të ketë arsim të lartë, në degën Juridik. • Të ketë përvojë pune, jo më pak se dy vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të gjuhëve të huaja. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira komunikuese, dhe të punës në grup.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Fakultetit të Inxhinierisë ose ne Universitetin Politeknik. • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup.

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013, në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumenta. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Çertifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo çertifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, literatura specifike për këtë pozicion.

Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike ligji nr.8308, dt. 18.03.1998 “Për transportet rrugore (i ndryshuar), VKM 153, dt. 07.04.2000 “Për miratimin e rregullores te zbatimit te kodit rrugor të Republikës së Shqipërisë”

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e Bashkisë: www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

BASHKIA E TIRANËS

BASHKIA E TIRANËS

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.1371/1, datë 28.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Shërbimit Social, në Drejtorinë e Menaxhimit të Strehimit dhe Shërbimit Social.

Në zbatim të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, neni 13, VKM–së nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në shërbimin civil dhe periudhën e provës”, pika 7, ndryshuar me VKM–në nr.196, datë 06.04.2001, pika 1, VKB-së nr.8, datë 12.10.2011 “Mbi miratimin e strukturës organizative të aparatit të Bashkisë së Tiranës” ( i ndryshuar) dhe urdhrit nr. prot.1377/1, datë 26.06.2013 Bashkia e Tiranës shpall konkursin për vendin e lirë të punës në pozicionin Specialist në Sektorin e Sigurisë Rrugore, në Drejtorinë e Transportit dhe Lëvizshmërisë.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e përgjithshme në përputhje me nenin 12 të ligjit nr. 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”.

Përshkrimi i punës Zbaton projekte sociale për të gjitha kategoritë ne nevoje dhe bashkëpunon me të gjithë aktorët përgjegjës për realizimin e tyre. Vlerëson situatën social ekonomike të familjes kujdestare dhe fëmijës që do të vendoset në kujdestari, përgatit raportin e vlerësimit dhe e paraqet në gjykatë.

Përshkrimi i punës: Përgatit Studime për adaptimin e metodologjive bashkëkohore në lidhje me trajnimin dhe përpunimin e të dhënave mbi aksidentet me qëllim përdorimin e tyre si indikator për vlerësimin e projekteve në vazhdim. Pasuron sistemin e të dhënave në fushën e sinjalistikës me qëllim rritjen e eficencës në lidhje me monitorimin dhe marrjen e masave për rritjen e koeficentit të sigurisë rrugore.

Kërkesa të veçanta për kandidatin • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Fakultetit të Ekonomisë ose një nga degët e shkencave sociale. • Të ketë përvojë pune jo më pak se 1 vit në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE–së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumenteve Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe. Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike”, ligji nr. 8402, dt. 10.09.1998 “Për kontrollin dhe disiplinimin e punimeve të ndërtimit(i ndryshuar), ligji nr. 9794, dt. 23.07.2007”Për disa ndryshime ne ligjin 8402, dt. 10.09.1998, Udhëzimi i KM nr.3, dt. 15.02.2001 “Për mbikëqyrjen e punimeve të ndërtimit i ndryshuar, Udhëzimi i KM nr. 2, dt. 13.05.2005 “Për zbatimin e punimeve të ndërtimit, VKM nr. 444, dt. 05.09.1994 “Për tarifat e studimit , projektimit, drejtimit dhe kolaudimit te veprave të ndërtimit, VKM nr.68, dt. 15.02.2001 “Për miratimin e kushteve teknike të projektimit dhe zbatimin e punimeve të ndërtimit”. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.

Kërkesa të veçanta për kandidatin: • Të ketë kryer arsimin e lartë në një nga degët e Fakultetit të Inxhinierisë ose në Universitetin Politeknik. • Të ketë përvojë pune jo më pak se 3 vjet në fusha të ngjashme. • Të ketë njohuri të një gjuhë të vendeve të BE – së. • Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike. • Të ketë aftësi të mira organizative, menaxhuese dhe të punës në grup. Paraqitja e dokumenteve Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 27.12.2013 në Sektorin e Komunikimit dhe Pritjes së Qytetarit këto dokumente. • Kërkesë për aplikim • Curriculum vitae • Certifikatë personale me foto dhe përbërja familjare • Fotokopje të diplomës dhe listës së notave të noterizuara • Certifikata kualifikimi (në rast se ka) • Vlerësim pune nga punëdhënësi i fundit • Fotokopje të librezës së punës dhe librezës së kontributeve • Dëshmi e gjendjes gjyqësore dhe mjekësore • Dokumenti për master, doktoraturë (në rast se ka), fotokopje e noterizuar • Dëshmi të gjuhëve të huaja. Studentët që kanë mbaruar jashtë shtetit duhet të kenë bërë njohjen e diplomave apo certifikatave. Dokumentet duhet të paraqiten vetëm në gjuhën shqipe.Konkurrimi do të bazohet në njohuritë për Kushtetutën, Kodin e procedurave administrative, ligjin nr. 8652, datë 31.07.2000 për “Organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”, ligjin nr. 8654, datë 31.07.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Bashkisë së Tiranës”, ligjin 8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, ligji 9131, datë 08.09.2003 për “Rregullat e etikës në administratën publike ligji nr.8308, dt. 18.03.1998 “Për transportet rrugore (i ndryshuar), VKM 153, dt. 07.04.2000 “Për miratimin e rregullores te zbatimit te kodit rrugor të Republikës së Shqipërisë”, Udhëzimin e Ministrisë së Transporteve Nr.9, dt.03.07.2012 mbi “Auditimin dhe Inspektimin e sigurisë rrugore”. Këtë njoftim mund ta gjeni dhe në faqen e bashkisë www.tirana.gov.al dhe në tabelën e lajmërimeve për publikun.


blog

1001

ditë që formësuan botën

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

2 dhjetor

02.12.2013

15

Është mirë të lexosh gjithçka nga diçka dhe diçka nga gjithçka. - Joseph Brodsky

1804

Kurorëzimi i Napoleonit Asgjë nuk iu la shansit. Shpenzimet nuk ishin shqetësim për kurorëzimin e Napoleonit më 2 dhjetor 1804. Kisha e Hotel des Invalides ishte shumë e vogël, kështu që u prenotua Notre Dame. Çdo ndërtesë përreth që nuk i përmbushte standardet e rastit u rrafshua. Katedralja nuk ishte aq madhështore sa duhej, ndaj dhe pjesa perëndimore u mbulua me një aneks pseudogotik, ndërkohë që pjesa e korit të kishës dhe dy altarët u zëvendësuan me një teatër qendror impozant. U prenë kostume të reja dhe rekuizita

më e hijshme u fut në punë, përfshirë shpatën e Charlemagne-s nga Aix-la-Chapelle. Megjithatë, pati pengesa. Papa Piu VII këmbëngulte që Napoleoni dhe Josephine të martoheshin në kishë para ceremonisë dhe Napoleoni u mrrol para idesë së marrjes së kurorës nga Papa, në një akt betimi që do të theksonte varësinë e tij nga papati dhe shugurimit gjatë meshës. Ai nuk do të ‘bëhej një katolik i mirë’. Por ceremonia që kulmoi me Napoleonin që e vendosi kurorën në kokën e vet ishte solemne dhe madhështore. Kështu,

Konsulli i Parë i Francës u bë Perandori i saj. Ishte një skemë e shkëlqyer propagande. Napoleoni porosit Jacques_louis David që të punonte piktura të ekzagjeruara të kurorëzimit, në të cilat Napoleoni duket më i gjatë se është; shihet teksa vendos një kurorë të dytë në kokën e Jozefinës, gjë që nuk ndodhi kurrë dhe dora e djathtë e Papës është e ngritur në një bekim të cilin ai kurrë nuk e dha. Korsikani ishte tani një figurë mbinjerëzore dhe pushteti qartësisht i kish hipur në kokë.

Blitz

Flickr

22.9

Mijë kilometra katror është sipërfaqja e Belizes.

318

Mijë banorë është popullsia e Belizes.

13.8

Banorë për kilometër katror është dendësia e popullsisë së Belizës.

14

Mijë banorë është popullsia e kryeqytetit të Belizes, Belmopan.

Titulli: Çudira shqiptare foto: Giorgio

Në Facebook Sokol Shameti Qeveria e ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë po planifikon një veprim skandaloz dhe të turpshëm. Shkupi ka përgatitur planin për devijimin e lumit Drin përpara se ai të hyjë në territorin e Shqipërisë, në mënyrë që ai të kalojë diku tjetër dhe ky lumë historik dhe i domosdoshëm për Shqipërinë, të mos derdhet më në Adriatik por në detin Egje. Nëse kjo ndodh do të ishte katastrofike për zona të tëra në Ultësirën tonë perëndimore. Bujqësia do të shkretohej, po ashtu peshkimi, mjedisi, burimi i punësimit dhe i jetës për qindra mijëra prej nesh. Banorët e Dibrës së Madhe janë në protesta në mbrojtje të interesave të Shqipërisë. Ndërsa kabineti ynë qeveritar dhe diplomacia në veçanti, po gërhijnë të zhytur në një gjumë të thellë dhe dembel, ku nuk pipëtin asgjë dhe ku qetësia prishet tek-tuk vetëm nga ndonjë krismë e pakontrolluar e Sajme Tahirit. Tedi Blushi Çmimin për ndotjen akustike kush e mori? Enkeleda Kurcani Unë them të më japin edhe mua një çmim ...”Çmimi i asaj që po ndjek Këngën Magjike nga TV”.

gazetamapo@gmail.com

In memoriam Gjosho Vasisë Gjok Vata

Gjosho: Sado cilësor të jetë frymzimi, e ka të vështirë me i përshkrue përmasat e asaj miqësie që na lidhi e na ushqeu për ma se 60 vjet i dashtun Gjosho Vasia. Sot kalove cakun e fundit të kësaj jete në fillimin e tjetrës të pa mbarim, i sigurt se qëndrimi yt i këtushëm e ka sigurue at fitore të përjetshme që synojnë njerëzit e virtytshëm. Ti e kalove ferrin komunist si ata nga të cilët padronët e skëterrës komuniste nuk munden me nxjerrë asgja në dobi të  tyne. Ti dite me fshikullue komunizmin në atë mënyrë që të gajasej ai vetë me fshikullimin e veseve të tija. Ti me paroditë e tua të pashoqe në humorin shqiptar, mbrrite si i thonë fjalës “me i vu në bisht të lahutës” rradhat e gjata të blemjes në sistemin komunist. Me parodinë  e thurun me thumbat ma të mprehtë  të pambukut: ”Kush ta tha Pjetër se vinë.” Injorancën e dëfrimit propagandistik me parodinë: ”Mbramja e vallzimit” gjatë së cilës në vend me vallzue i kalonin orët e atyne mbramjeve tue elozhue Enver Hoxhen e partinë e tij. Edukimin që i bante Partia e Punës njeriut të saj të ri me parodinë:”Djali i Lolit.” E kështu kamxhiku humoristik i Gjosho Vasisë nuk la pa rrahë me mjeshtri kulmore asnji parim e normë  të komunizmit shqiptar. Megjithëse për shkak të deklasimit Gjosho Vasisë i ishin priv-

ue vendet e humoristave të  privilegjuem e prandej ai mund të aktivizohej vetëm në estradat e ndërmarrjeve si punëtor në ndonjanin nga repartet e tyne, si bije fjala në fabrikën e cigareve ku punonim bashkë. Sidomos arti i Gjosho Vasisë bani që estrada e kësaj fabrike u ngrit në lartësinë ma të paarritshme nga asnji estradë profesioniste e Shqipnisë së asaj kohe. Në nivelin e mjeshtrisë së parodisë zotnoi edhe mënyrën ma të përkryeme të prezantimit e të imitimeve aq të sakta sa me tu duk se u mbush skena me personazhet e imituem prej tij.Vokali i kandshëm i shoqnuem nga kitara jote e kudondodhshme jo vetëm u dha shkas duartrokitjeve të gjata e ovacioneve të fuqishme në cilendo shfaq je, por edhe sfidoi vuejtjet që na i impononte koha. Gjatë kohëve të fundit përveç skalitjes së vargjeve humoristike, që pa dyshim përbajnë nji pjesë të ndritëshme të humorit shqiptar, lavroi me shumë sukses edhe poezinë që shihet në librin e tij poetik “Epopeja e llomit kombëtar”. E prandej në piedestalin e artit humoristik shqiptar Gjosho Vasija nxen nji nga vendet ma të nderueme të këtij piedestali. Unë besoj se këtë përcaktim do ta konsiderojnë të merituem edhe vlerësuesat e tij të brezave të ardhshëm. Pushoftë në paqë!

Themelues: Henri Çili. Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku. Speciale: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. . Kultura: Aida Tuci. Suplement: Arta Çano. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

Marketing / Drejtore: Fiziana Bora Cel: 068 20 55 437 E-mail: fiziana_bora@yahoo.com Menaxhim / Dhimitraq Hido Cel: 068 20 55 440


CMYK

16 02.12.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

Mapo 02 dhjetor ok  

Gazeta Mapo, e përditshme, e pavarur, shqip, lajme, tirana, shqiptare,.

Advertisement