Page 1

faqe 14

Mungesa e pagave, infermierët: bojkot punës të martën

Infermierët paralajmërojnë protestë për shkak të vonesës së rrogës

Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E shtunë, 21 janar 2012. Numër 481. Viti III botimit. Çmimi 20 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

Berisha: Urdhri më 21 janar, Kush hynte brenda rrethimit s'do dilte më

në brendësi

Edi Rama: Pa ndihmën e FBI, hetimi i 21 Janarit do të dështonte

Ambasada e SHBA: Kujdes nga tubimi, mund të bëhet i dhunshëm

Madam Mapo Ermela e BB, në lidhje dashurie me një tjetër Ervin Historia e re e dashurisë së fitueses së “Big Brother” me një model zbulohet nga Facebook. Merr urimet e fansave FAQE 5

Çiljeta dhe Ingrid Gjoni, “sherr” me fustane nusesh Dy mikeshat këngëtare prezantojnë videoklipin e frymëzuar nga filmi “Lufta e nuseve” FAQE 5

Prokuroria nis hetim për nxjerrjen e videos ‘Prifti-Beqiraj’

Zbardhet ekspertiza e FBI për serverin e Kryeministrisë Ekspertët amerikanë nuk kanë mundur të rikuperojnë 7 orë filmime të regjistruara nga 14 kamerat e Këshillit të Ministrave gjatë demonstratës së 21 janarit. “Janë fshirë manualisht 34 GB regjistrime” Berisha: S’kam dijeni se janë fshirë, qoftë edhe një gjë. Ne nuk kemi një sistem kaq të përsosur por diçka kemi, për rrethimin unë them se duhet të jetë i Gardës. Grupi im nuk ka sistem. Rama: Pamjet janë fshirë ngaqë aty ka pasur diçka. Protesta-homazh e opozitës, 1 orë në bulevard për të vrarët e 21 janarit

FAQE 3

op-ed / 10-11

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

koment / 11

Plani i ri Urbanistik

Politikanët e Shqipërisë dhe Kosovës nuk janë njëlloj

Basha: Tirana me shumë qendra, modeli ynë ekonomik

Qëllimi im kur kam rrahur koment çështjen e një Nexhmedin Spahiu kombi kosovar...

Ekspertët e grupit strategjik nisin në UET diskutimet për modelin e ri ekonomik të kryeqytetit. Zv/rektorja Xhindi: Minibashkitë të kenë plan më vete zhvillimi... Faqe 8-9

Amerika dhe Europa përgjatë vitit 2012 2012-a është vit zgjedhjesh në koment Shtetet e Janusz Bugajski Bashkuara...

moti Tiranë

4 | 10 °C shkodër

3 | 8 °C Vlorë

8 | 13 °C

kursi

139.0

është vlera e euros në Lekë në tregun e brendshëm valutor. burimi: banka e shqipërisë

Dëshmia në polici

Dritan Hate: Pistoletën e mbaja se kam hasmëri Ballë për ballë

FAQE 7

sokol balla

21 Janari, fitoi vetëm Meta Një vit pas ngjarjeve dramatike të fillimvitit 2011, është i qartë bilanci politik: nga treshja e politikës shqiptare, Edi Rama dhe Sali Berisha janë dy të humburit e mëdhenj, në cilësi dhe sasi. I pari humbi fillimisht katër mbështetës të vrarë, më pas mbështetjen e ndërkombëtarëve e në fund edhe Bashkinë. Fitoi vetëm beteja dytësore dhe 20 mijë përkrahës në Tuiter, të cilët jo domosdoshmërish mund të votojnë për të. I dyti sajoi puçin e fillimisht fitoi kohë e pastaj fitoi Bashkinë, por më pas humbi mbështetjen e ndërkombëtarëve e shumë shpejt do humbasë dhe disa nga “heronjtë” e tij të 21 Janarit. Parahyrje këto për humbjen që mund t’i vijë në zgjedhjet e ardhshme. Por, për më keq, “Berisha” fitoi reputacionin e një...


2

MAPO

E shtunë, 21 janar 2012 www.mapo.al

politika

Berisha, në 92-vjetorin e Kongresit të Lushnjës Ndërsa opozita pritet të organizojë sot një protestë-homazh në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, kryeministri Sali Berisha do të jetë në Lushnjë me rastin e 92-vjetorit të Kongresit të Lushnjës. Në orën 09:30 të paradites, kryeministri Berisha do të jetë në sheshin pranë Bashkisë së qytetit, ndërsa vetëm 30 minuta më pas ai pritet të zhvillojë një vizitë në shtëpinë-muze “Kongresi i Lushnjës”. Më pas, kryeministri Berisha do të marrë pjesë në një takim përkujtimor në sallën e Qendrës Kulturore “Vaçe Zela”, ku pritet të mbajë edhe një fjalim.

Protesta-homazh e opozitës,1 orë në bulevard për të vrarët e 21 janarit Një vit pas demonstratës, drejtues të opozitës, por edhe qytetarë nga Tirana dhe rrethet do të kujtojnë në një protestë-homazh 4 viktimat dhe do të kërkojnë drejtësi për ta. Procesioni në bulevard do të zgjasë 1 orë Fejzi Braushi Tiranë Opozita do të kujtojë sot në një homazh-protestë 4 viktimat e demonstratës së mbajtur plot një vit më parë përballë Kryeministrisë. Homazhet do të zhvillohen në orën 11, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” dhe në të pritet të marrin pjesë përveç qytetarëve, edhe drejtuesit më të lartë të opozitës. Tubimi i sotëm do të jetë si ai i 28 janarit të vitit të shkuar, ku çdo i pranishëm do të mbajë në dorë nga një lule, ndërkohë që në vendet ku ranë katër të vrarët e asaj demonstrate, Ziver Veizi, Hekuran Deda, Aleks Nika dhe Faik Myrtaj, do të ndizen qirinj në nderim të kujtimit të tyre. Organizatorët e protestës garantojnë se ajo do të jetë paqësore. Homazhet

Një vit nga demonstrata e 21 janarit, opozita rikthehet në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” për t ë r e s p e kt u a r s ë p a r i k at ë r qytetarët që humbën jetën në të, por edhe për të protestuar në të njëjtën kohë në heshtje për moszbardhjen e asaj ngjarjeje dhe ven-

dosjen e drejtësisë për autorët e vrasjeve. Kështu, prej ditësh Partia Socialiste ka caktuar një grup pune që është marrë me organizimin e këtyre homazheve, të cilët kanë programuar që qytetarët të mblidhen fillimisht në rrugën përballë selisë rozë rreth orës 10 e 30 minuta. Pjesë e këtyre homazheve pritet të bëhen dhe qytetarë të ardhur nga rrethet, pasi prej ditësh, deputetë socialistë kanë bërë thirrje për të qenë i pranishëm çdo qytetar që e ndjen se duhet të respektojë kujtimin e 4 të vrarëve, të cilët sipas tyre humbën jetën për të mirën e të gjithë shqiptarëve. Megjithatë, siç mësohet, organizatorët nuk kanë si qëllim të këtij homazhi pjesëmarrjen e lartë, për rrjedhojë ky tubim pritet jetë më i vogël në përmasa se ai i 28 janarit

të vitit të shkuar. Me ta do të bashkohen edhe drejtuesit politikë të opozitës, si kreu i PS-së, Edi Rama, aleatët e tij, si dhe një pjesë e mirë e deputetëve socialistë. Më pas njerëzit do të dalin në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” dhe do t’i drejtohen në mënyrë të heshtur hapësirës përballë Kryeministrisë, aty ku dhe u vranë katër protestuesit, Ziver Veizi, Hekuran Deda, Aleks Nika dhe Faik Myrtaj. Mësohet se në homazh do të marrin pjesë edhe familjarë të viktimave. Pikërisht në vendet ku ranë ata, do të jenë të vendosura nga një fotografi e tyre, të cilat do të shënjojnë dhe vendet e ndalimit për të pranishmit për të vendosur lule apo për të ndezur qirinj për ta. I gjithë ky procesion është programuar të zhvillohet në kuadrin e një ore. Takimi

Pjesë e këtyre homazheve pritet të bëhen dhe qytetarë të ardhur nga rrethet, pasi prej ditësh, deputetë socialistë kanë bërë thirrje për të qenë i pranishëm çdo qytetar që e ndjen se duhet të respektojë kujtimin e 4 të vrarëve, të cilët sipas tyre humbën jetën për të mirën e të gjithë shqiptarëve

Procesioni do të jetë vetëm faza e parë e organizimeve në nder të 4 të vrarëve. Fill pas homazheve, Partia Socialiste ka programuar të mbajë një takim në Akademinë e Arteve, të cilin e ka emërtuar “Drejtësi për 21 Janarin”. Takimi është planifikuar të nisë në orën 12 dhe në të lidershipi socialist, deputetë të kësaj force politike, familjarë të viktimave dhe protagonistë të 21 janarit do të mbajnë fjalime në këtë aktivitet, ku nuk do të mungojnë dhe pamjet e asaj dite përmes videoprojektorit. Me vizitat në familjet e viktimave do të mbyllen ceremonitë përkujtimore të opozitës në përvjetorin e parë të 21 janarit.

Gjatë protestës homazh të 28 janarit 2011

Ambasada amerikane: Kujdes nga tubimi për 21 janarin Përfaqësia diplomatike njofton qytetarët amerikanë të shmangin daljen në rrugë në orët e tubimit. “Demonstratat pas 21 janarit kanë qenë të qeta dhe sipas të dhënave të besueshme, kanë arritur të marrin pjesë edhe 10 mijë njerëz” Pavarësisht se socialistët kanë pohuar se homazhet e sotme do të jenë paqësore, përfaqësitë e huaja në vendin tonë i tremben sërish një përshkallëzimi të saj drejt dhunës. Ambasada amerikane në Tiranë lajmëron gjithë qytetarët a m e r i k a n ë q ë t ë j e n ë t ë kujdesshëm dhe të shmangin daljet në rrugë dhe afrimin në vendet publike gjatë kohës së zhvillimit të këtij tubimi. Si zakonisht në të tilla raste, zyra e ambasadës së SHBA-së në Tiranë ka publikuar

në faqen e saj në internet një njoftim, ku pasi informon qytetarët për mënyrën e organizimit të protestës, u bën thirrje atyre që të jenë të kujdesshëm. “Partia Socialiste ka aplikuar për të marrë leje nga Policia e Shtetit për të zhvilluar një tubim publik në Tiranë ditën e shtunë, më 21 janar 2012. Tubimi pritet të fillojë rreth orës 10:30 dhe të zgjasë deri në orën 14:00. Sipas informacioneve aktuale, tubimi do të nisë nga selia e Partisë Socialiste, e cila ndodhet në rrugën “Çamëria”, në anën jugperëndimore të sheshit “Skënderbej”, e më pas do të vazhdojë përg jatë bulevardit kryesor të Tiranës “Dëshmorët e Kombit”, duke përfshirë edhe rrugën përpara zyrës së Kryeministrit dhe vendet e tjera brenda k ë s a j a f ë r s i e. D e m o n s t r at at mund të ndikojnë apo bllokojnë të gjitha rrugët kryesore të qytetit dhe përveç kësaj, rrjetet e telefonisë celulare mund të bëhen të pasigurta për shkak të rritjes së

madhe të trafikut të telefonatave. Ne kujtojmë qytetarët amerikanë se edhe demonstratat që kanë si qëllim të jenë paqësore, mund të kthehen të dhunshme dhe të paparashikueshme. Ju duhet t’i shmangni ato nëse është e mundshme. Ambasada e SHBA-së ka këshilluar personelin e saj për të shmangur zonat ku zhvillohet demonstrata dhe të kufizojnë udhëtimet e panevojshme gjatë kohës që do të mbahet protesta. Demonstratat e zhvilluara në një qytet kanë potencial që të çojnë në nxitjen e tubimeve publike edhe në qytete të tjera të vendit. Duhet të jeni vigjilentë dhe të vetëdijshëm në vendet ku ju banoni dhe ndiqni me vëmendje m e d i at l o k a l e mb i l aj m e t q ë transmetohen për tubimet publike apo demonstratat e mundshme. Bëjmë apel që qytetarët e SHBA të kenë kujdes të veçantë nëse janë afër ndonjë demonstrate”, - thuhet në këtë njoftim. Për të justifikuar kujdesin për

Bëjmë apel që qytetarët e SHBA të kenë kujdes të veçantë nëse janë afër ndonjë demonstrate”

këtë rast, ambasada iu kujton qytetarëve të vet ngjarjet e një viti më parë, ku u vranë 4 vetë. “Pavarësisht se demonstrata të mëdha dhe paqësore janë zhvilluar shpeshherë në Tiranë, një demonstratë e zhvilluar më 21 janar të 2011-ës ishte e dhunshme dhe shkaktoi vdekjen e katër personave si dhe plagosjen e shumë të tjerëve, përfshirë edhe efektivët e Policisë së Shtetit”, - thekson ambasada në këtë njoftim. Më tej ambasada jep një vlerësim të sajin edhe për pjesëmarrjen në demonstratat e mëparshme të organizuara nga opozita. Ambasada, përkundrejt pretendimeve të organizatorëve për pjesëmarrje p r e j 1 0 0 m ij ë p r o t e st u e s i sh , vlerëson se në to kanë marrë pjesë mesatarisht 10 mijë njerëz. “Demonstratat e mëpasshme në Tiranë kanë qenë të qeta dhe sipas të dhënave të besueshme, në këto demonstrata kanë arritur të marrin pjesë edhe 10 mijë njerëz”, - thuhet në këtë njoftim.


E shtunë, 21 janar 2012 www.mapo.al

MAPO

3

Paloka: Prokuroria prishi provat për 21 Janarin TIRANË Partia Demokratike, përmes një deklarate zyrtare ka akuzuar sërish liderin e opozitës, Edi Rama si personin përgjegjës për ngjarjet e 21 janarit. “Për të rrëzuar qeverinë u përdor një video nga Edi Rama, e prerë dhe e ngjitur 28 herë. Videoja rezultoi tërësisht një falsifikim. Më 21 janar 2011, pas pesë

orësh sulm mbetën të vrarë 4 qytetarë, puçistët nuk ia arritën qëllimit, në ditët në vazhdim vazhduan veprën kriminale”, - tha Paloka. Duke ngushëlluar familjarët e viktimave të 21 janarit në emër të PD-së, Paloka premtoi se drejtësia do të bëhet, ndërsa organizatorët do të hetohen. “PD ngushëllon

familjet, i garanton se drejtësia do të bëhet. Sot, prokuroria politike nuk ka bërë asnjë hetim për organizatorët që donin të përmbysnin pushtetin me dhunë, por përkundrazi ka prishur provat duke besuar se ata mund t’i shpëtojnë ligjit dhe drejtësisë për këtë vepër antikushtetuese”, - tha Paloka.

Hetim nxjerrjes së videos ‘Prifti-Beqiraj’ Prokuroria e Tiranës ka nisur verifikimet për publikimin e videos në emisionin “Opinion”. “Është sekret hetimor” Prokuroria e Tiranës njoftoi pasditen e djeshme nisjen e hetimit për videon e publikuar mbrëmjen e së enjtes gjatë emisionit “Opinion”, ku shfaqej ish-ministri i Ekonomisë dhe Energjetikës, Dritan Prifti, me ish-zv/ministrin e tij Leonard Beqiraj, duke ndarë së bashku një shumë prej 70 mijë eurosh. Videoja u bë publike nga Spartak Braho, i cili deklaroi se këtë video prej 20 minutash e ka prokuroria, ndërsa shtoi se edhe kjo është regjistruar nga vetë Dritan Prifti, 10 ditë pas filmimit të videos ‘Meta- Prifti’, me të njëjtat mjete filmimi. Sipas proku-

rorisë, publikimi i kësaj videoje cenon sekretin hetimor, pasi videoja ‘Prifti-Beqiri’ është objekt hetimi në prokurori dhe publikimi i saj shkel ligjin. Verifikimet e Prokurorisë së Tiranës do të bëhen për të kuptuar nëse kjo video është nxjerrë apo jo nga dosja hetimore. Sipas organit të akuzës, për daljen e videos, verifikime do të ketë tek të gjithë aktorët, por edhe në Gjykatën e Lartë. Dalja dhe publikimi i videos ka shtuar dyshimet sidomos mbi tre ekspertët e thirrur në gjyqin e Gjykatës së Lartë ndaj kreut të LSI-së, Ilir Meta. Ata kanë administruar orën ku gjendeshin dhe dy video të tjera, njëra prej të cilave u shfaq mbrëmjen e së enjtes në emisionin “Opinion”. Avokati Spartak Braho mohoi kategorikisht se videoja e transmetuar të ishte marrë nga dosja e prokurorisë, madje ka shtuar se videoja që

disponon prokuroria ka disa sekuenca më pak se ato që zotëron videoja e transmetuar. Braho nuk ka përcaktuar qartësisht se ku e ka siguruar videon, por ka lënë të kuptohet se ka qenë vetë Dritan Prifti ai që ka mundësuar sigurimin e saj, për shkak se e ka shpërndarë në disa vende të ndryshme.

Zbardhet ekspertiza e FBI-së për serverin e Kryeministrisë Ekspertët amerikanë nuk kanë mundur të rikuperojnë 7 orë filmime të regjistruara nga 14 kamerat e Këshillit të Ministrave gjatë demonstratës së 21 janarit. “Janë fshirë manualisht 34 GB regjistrime” Leonard Bakillari Tiranë Pamjet filmike të demon-

LSI: Organizatorët, pjesë e dhunës së 21 Janarit “Zotërinjtë, limonë të shtrydhur që kapin veten në flagrancë duke ndarë jo vetëm paratë e fëlliqura, por interesat korruptive e që u vunë në dispozicion të dhunës, nuk kanë mbështetjen e LSI-së. Ata prej kohësh kanë bërë zgjedhjen, janë strehuar nën sqetullat e PS së Ramës, por jo të socialistëve”. Kështu u shpreh dje sekretari për çështjet zgjedhore në Lëvizjen Socialiste për Integrim, Ylli Manjani. “Këta janë pjesë e skenarit të dhunës së 21 janarit dhe nëse i shpëtojnë prokurorisë, nuk kanë shans t’i shpëtojnë drejtësisë. LSI denoncon sot edhe njëherë se dhuna që buron nga paratë e fëlliqura, është e papranueshme dhe e dënueshme. Ne nuk kemi punë me fatin personal e politik të askujt, por kërkojmë si LSI që organizatorët e dhunës së 21 janarit duhet t’u kërkojnë ndjesë

“Këta janë pjesë e skenarit të dhunës së 21 janarit dhe nëse i shpëtojnë prokurorisë, nuk kanë shans t’i shpëtojnë drejtësisë shqiptarëve që i mashtruan duke i konfrontuar me forcat e sigurisë kombëtare”, - insistoi Manjani.

stratës së 21 janarit, të regjistruara nga kamerat e Kryeministrisë, nuk gjenden në server dhe nuk mund të rikuperohen. Ky është përfundimi i akt-ekspertimit të Byrosë Federale të Investigimit (FBI) lidhur me kërkesën e prokurorisë shqiptare për mundësinë e rikuperimit të pamjeve filmike që do të hidhnin dritë mbi demonstratën e dhunshme që përfundoi me katër të vrarë dhe dhjetëra të plagosur. Procesi i rikuperimit të pamjeve filmike është konsideruar një proces i pamundur nga ekspertët e FBI-së, të cilët kanë arritur të gjejnë vetëm gjurmët që janë lënë në server. Në raportin që ndodhet tashmë në duart e hetuesve të çështjes shkruhet se serveri që mblidhte të dhënat nga 14 kamera brenda dhe jashtë godinës së Kryeministrisë, ka qenë i programuar t’i ruante këto filmime për 9 ditë. Më 20 janar, arkiva e tij është boshatisur me qëllim regjistrimin e demonstratës së paralajmëruar nga opozita nëpërmjet kamerave të jashtme të godinës së Kryeministrisë, përfshi edhe një kamera të lëvizshme. Ekspertët amerikanë kanë mundur të përcaktojnë se ditën e demonstratës, kamerat kanë regjistruar rreth 7 orë filmime, të cilat nuk gjenden më në memorien e serverit, pasi janë fshirë nëpërmjet riformatimit që i është bërë memories elektronike në orët e para të mëngjesit të datës 22 janar. Ky përfundim është i njëjtë me atë të ekspertëve të Institutit të Policisë Shkencore, të cilët gjithashtu janë shprehur se serveri i kamer-

Grupi i prokurorëve të 21 janarit

të tillë në duar, hetuesit kanë zhvilluar edhe një analizë për këtë çështje, duke diskutuar rolin e të dyshuarve në procesin e riformatimit të serverit. Dyshimet për fshirjen e mundshme të të dhënave për prokurorinë nisën menjëherë pas refuzimit të Kryeministrisë për të vënë në dispozicion të hetimit serverin e kamerave menjëherë pas ngjarjeve të 21 janarit. Vetëm disa kohë më pas, hetuesit sekuestruan pajisjen në ambientet e Kryeministrisë, duke e dërguar për ekspertim në Institutin Kamerat kanë regjistruar rreth 7 orë e Policisë filmime, të cilat nuk gjenden më në Shkencore. Pas ekzaminimit, memorien e serverit, pasi janë fshirë ekspertët dolën nëpërmjet riformatimit në përfundimin se serveri është er, por pa mundur të rikuperojnë të riformatuar dhe pamjet nuk mund dhënat që dispononte kjo memorie të rikuperohen. Menjëherë pas përgjigjes së elektronike. Sipas ekspertëve, rikuperimi i pamjeve filmike është i pa- ekspertëve shqiptarë, prokurorët mundur, pasi riformatimi i serverit kërkuan ndihmën e ekspertëve të është kryer në mënyrë manuale, FBI-së, duke dërguar për ekspertim duke fshirë prej aty të paktën 7 orë pajisjen kompjuterike në SHBA, në filmime. E shprehur në gjuhë qershor të vitit të shkuar. Pas rreth teknike, sipas ekspertëve amerika- 7 muajsh, FBI thotë se nuk mund të në rezulton se në memorien e pa- rikuperojë pamjet filmike, të cilat sijisjes elektronike janë fshirë rreth 34 pas hetuesve do të ndihmonin hetigiga byte materiale, të cilat janë met e nisura për ngjarjet e 21 janarit, pamje filmike të marra nga 14 kam- si për pjesën e vrasjes së katër demonerat e fiksuara brenda dhe jashtë struesve, ashtu edhe për identifikimKryeministrisë dhe një tjetër ka- in e personave që sulmuan dhunshëm mera e lëvizshme. Me një përfundim Kryeministrinë. ave është riformatuar rreth orës 01:30 të mëngjesit duke u gdhirë 22 janari. Pas këtij raporti, prokuroria ka vendosur të kërkojë asistencë teknike të specializuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke dërguar për ekspertim në laboratorin e FBI-së serverin e sekuestruar në Kryeministri. Pas një ekzaminimi të specializuar në laboratorin e kriminalistikës në zyrat e FBI-së, ekspertët kanë mundur të zbardhin vetëm gjurmët që janë lënë në serv-


4

MAPO

e SHTUNë, 21 JANAR 2012 www.mapo.al

intervista

Kreu i PS flet për homazhet e sotme për 21 janarin, hetimin nga prokuroria, ekspertizën e FBI dhe video-përgjimet që Meta tha se ka për të

Intervistoi Ilva Tare

Zoti Rama, dje zoti Spartak Braho tha se ka shumë orë përgjime filmike dhe audio ku mund të jeni edhe ju i përfshirë... S’kam asnjë dijeni dhe i neveris gjithë këto gjëra, bashkë me gjithë ata që merren me këto gjëra. E vetmja instancë është prokuroria, që ka detyrimin kushtetues dhe ligjor të hetojë gjithçka që ka të bëjë me kapërcimin e kufirit të ligjit. Unë ritheksoj se në Shqipëri duhet të marrë fund kultura e pandëshkueshmërisë dhe e përbaltjes së gjithçkaje dhe që të marrë fund kjo kulturë, sigurisht që është shumë e vështirë, do të kërkojë kohë. Por një nga instrumentet themelore është që drejtësia të kryejë punën e saj. E kur drejtësia bie siç ka rënë në Shqipëri, ka pak gjasë që njerëzit të shpresojnë te zbardhja e gjithë këtij bataku dhe te filtrimi i gjithë këtij llumi. Zoti Rama, përflitet gjithashtu në media se ka biseda të përgjuara tuajat me Dritan Priftin, ku  flisni për të ardhmen e tij në Partinë Socialiste, apo për emërimin e tij si i treti në listën e Fierit. I keni bërë këto biseda me zotin Prifti? Unë s’jam këtu për të folur të përfolurit, unë jam këtu për të dhënë përgjigje për çfarë kam thënë, për çka unë bëj, për çka Partia Socialiste që unë kam nderin të udhëheq, ka në plan të bëjë. A keni biseduar me Dritan Priftin për të ardhmen e tij në Partinë Socialiste? Dritan Prifti nuk është anëtar i Partisë Socialiste, nuk është përfaqësues i Partisë Socialiste, por është një deputet i shkëputur nga radhët e pushtetit aktual dhe gjithçka kemi parë e dëgjuar është bataku i pushtetit aktual. Elektorati kur shikon zv/ kryeministrin që ju e akuzoni për vjedhje dhe të mos reagojë me votë, do të thotë që mendon se të gjithë të tjerët janë njësoj. Të humbasësh zgjedhjet pas Gërdecit, pas 21 janarit ose t’i fitosh edhe me 10 vota, do të thotë që elektorati nuk shikon ku ndryshoni ju. Ky nuk është opinioni im, është interpretim i votës. Ç’duhet të ndodhë që elektorati të ketë besim te ju? E njoh mirë këtë interpretim, po nuk e ndaj sepse përsëris që pas Gërdecit e pas 4 vitesh me shumë dështime sesa arritje, PS nuk i humbi zgjedhjet, por u vodh nga keqqeverisja e dështimeve dhe manipulimeve. Kështu që të flasim sot duke marrë të mirëqenë vjedhjen e zgjedhjeve dhe ta drejtojmë përsëri gishtin opozitës, besoj se është pjesë e kësaj psikoze që kërkohet të krijohet përditë tek shqiptarët. Unë nuk do të hyj këtu në diskutimin 10 vota apo 10 000 vota, dua të përsëris se në fund të fundit demokracia është votë e lirë, zgjedhje të lira dhe të ndershme, të cilat materializohen në proces numërimi, ku s’ka ndonjë kusht se sa duhet të jetë diferenca, po ku ai që ka një votë më shumë është fituesi. Besoj që të analizosh atë që ndodh sot në Shqipëri duke parë aritmetikisht rezultatet e zgjedhjeve të cilat  janë vjedhur herën e parë në errësirë, errësirë që u mbajt e kyçur deri në fund në kutitë që u refuzuan të hapen dhe pastaj në ditën me diell në mes të Tiranës, do të thotë të humbasësh fokusin nga themelet e gjithë kësaj problematike të rëndë që ka sot Shqipëria. Megjithatë, edhe për shkak të kësaj problematike që ju sapo thatë zoti Rama, është krijuar përshtypja që ju nuk jeni në gjendje ta sillni në pushtet Partinë Socialiste. A mos do të ishte më mirë të kishit pranuar ta ndanit pushtetin në 2009, mos ndoshta u treguat pak egoist? Nuk e kuptoj pyetjen, sepse ne nuk patëm mundësi të negociojmë asgjësend, pasi u krijua një shumicë e cila ishte shumica e krijuar prej atyre që i vodhën votat për të hyrë në qeveri dhe prej atyre që hynë në qeveri për të vjedhur dhe koha provoi që rrënjët e këtij koalicioni që sot vazhdon të qeverisë janë vjedhja, vjedhja dhe vetëm vjedhja. Nuk negociuat në 2009-ën me Metën për të hyrë në qeveri së bashku PS-LSI? Jo. Do ta bëni në 2013-ën? Jo. Do të jetë një  fitore me çdo kusht? Do të përpiqeni të bëni aleanca për të hyrë në pushtet me çdo kusht, apo do të përpiqeni që të merrni pushtetin, ta siguroni atë pa aleanca? Në qoftë se pushteti me çdo kusht nënkupton bashkimin me çdo hajdut, është një pushtet që nuk u duhet shqiptarëve dhe nuk më intereson as mua dhe nuk përputhet gjëkundi me vizionin dhe me misionin e PS. Ne sot jemi përpara shqiptarëve me një ofertë të qartë politike dhe problematike.

Rama: Pa FBI, hetimi i 21 Janarit do të dështonte

Kreu i PS, Edi Rama

“E vërteta është që ky është hetimi më i vështirë. Nuk dua të spekuloj, por dua të besoj që para vendimeve shkencore të FBI do të jetë shumë e vështirë që ekspertiza folklorike e Saliut të mund të ketë vlerën e një rezistence zmbrapsëse” . Ne sot u themi shqiptarëve që disponojmë një program për ta rilindur Shqipërinë dhe njëkohësisht kemi të gjithë vullnetin për ta vënë në jetë atë program. U takon shqiptarëve ta zgjedhin, ta mbështesin masivisht këtë program dhe PS bashkë me opozitën e sotme, për t’u ndarë nga kjo e keqe e madhe që i ka mbërthyer në fyt në ekonominë e tyre familjare, por edhe në jetën e tyre shoqërore, dhe unë jam i bindur që shqiptarët do ta bëjnë këtë. U realizua qëllimi i protestës së 21 Janarit? Protestat në demokraci nuk kanë një finalitet të atypëratyshëm. Por padyshim që vala e protestave ka pasur impaktin e saj në shoqërinë shqiptare. Deklaratat e LSI dhe PD-së për 21 Janarin e dhunshëm...? Sigurisht që për sa kohë drejtësia nuk e thotë deri në fund fjalën e vet, ka vend për gjithë këtë leha-qenë të opozitës, që jam i bindur se do të vazhdojë edhe sikur drejtësia të thotë një fjalë. Por ajo që është e sigurt është që edhe në këtë rast shqiptarët janë dëshmitarë. Sepse falë edhe një pranie të gjithanshme, edhe përmes syve të medias kanë parë dhe kanë mundur të bëjnë vlerësimin e tyre. Opozita në bulevard ishte e paarmatosur. Opozita u provokua rëndë dhe gjendja doli jashtë kontrollit edhe për përgjegjësinë ekskluzive të forcave të rendit, të cilat ndërhynë mbi protestuesit ende pa filluar demonstrata kur protestuesit ishin duke ecur në bulevard. Që unë bashkë me të tjerë kemi organizuar demonstratën e 21 Janarit. kjo nuk ka pikë dyshimi, por dhuna ka qenë një produkt i keqadministrimit nga ana e policisë. Për më tepër, nuk ka asnjë shans që në demokraci të vësh një shenjë barazimi midis reagimit të dhunshëm të një proteste dhe vrasjes së protestuesve. Por të vrarë nga plumbat e shtetit nuk janë parë qysh pas Luftës së Dytë Botërore. Ku keni qenë në momentin kur ndodhën vrasjet? Ne kemi qenë të gjithë së bashku me krerët e koalicionit, me Pandeli Majkon e disa të tjerë. Kemi qenë duke ecur drejt Kryeministrisë dhe aty kam parë me sytë e mi se si është provokuar turma. Kemi qenë duke kaluar urën e Lanës, kur kemi parë blindat që dolën nga pas Kryeministrisë dhe u lëshuan mbi turmën; ushtrimin e dhunës drejt turmës me ujë dhe gaz lotsjellës. Aty ne bëmë

një zmbrapsje dhe qëndruam për një kohë të gjatë tek ana tjetër e urës, mu në dalje të Parkut Rinia. Komunikuat me dikë? Të vrarët fatkeqësisht, gjë që e ngarkon me një përgjegjësi absolute qeverinë, i kanë marrë plumbat kur protesta ishte në fund. Unë kam komunikuar në mënyrë të vazhdueshme me deputetë të PS, duke u munduar të bëj sa të mundem, të cilët ishin në pjesën e mëpërparme dhe fatmirësisht janë të gjitha dëshmitë sesi deputetë të PS kanë bërë çmos për të tërhequr turmën dhe për ta larguar nga vendi ku kërciti një masakër e vërtetë me forca speciale. Pra është absolutisht barbare që sot e gjithë ditën, ata që duhet të përgjigjën për urdhrat që dhanë dhe ata që hapën zjarr, të jenë nën uniformën e shtetit dhe madje në krye të qeverisë. Të mos harrojmë se ka pasur dhjetëra të plagosur, që dora e Zotit i mbrojti nga një fat më i keq dhe qindra njerëz të rrahur nëpër komisariate. Siç ka pasur dhe procese gjyqësore për disa ndër ta, ndërkohë që s’ka ende asgjë për ata që duhet të përgjigjen para drejtësisë për vrasjen e 4 demonstruesve të pafajshëm, për plagosjen e shumë të tjerëve.   Berisha në emisionin e Bugajskit ka thënë se mund të kenë qenë plumbat rikoshetë të Gardës që mund të kenë shkaktuar të vrarët... Mendoj që i pari i qeverisë ka ndryshuar pozicion duke qenë i vetëdijshëm se rruga për t’i ikur së vërtetës ka filluar të ngushtohet dhe broçkullat me stilolapsa pistoletë e me puç për të përmbysur pushtetin e tij të korruptuar nuk i ha askush dhe nuk gjejnë asnjë përputhje me provat që dis-

Për të vrarët Pasi ka mbaruar protesta s’ka pasur ndonjë gëzhojë në bulevard, por ka qenë e mbushur me gëzhoja e gjitha hapësira matanë gardhit të Këshillit të Ministrave, që do të thotë se qeveria ka zgjedhur të konfrontohet me armë me të gjithë protestuesit të cilët nuk kanë prekur territorin. Brenda gardhit të Kryeministrisë që edhe po ta kishin prekur s’mund të merrni përgjigje me zjarr. Kjo është barbari fashiste, e patolerueshme për botën demokratike.

ponon sot i gjithë publiku falë punës së medias. Pasi ka mbaruar protesta s’ka pasur ndonjë gëzhojë në bulevard, por ka qenë e mbushur me gëzhoja e gjitha hapësira matanë gardhit të Këshillit të Ministrave, që do të thotë se qeveria ka zgjedhur të konfrontohet me armë me të gjithë protestuesit të cilët nuk kanë prekur territorin. Brenda gardhit të Kryeministrisë dhe që edhe po ta kishin prekur s’mund të merrni përgjigje me zjarr. Kjo është barbari fashiste, e patolerueshme për botën demokratike. Keni  ndonjë informacion mbi provat që kanë ardhur nga ekspertët e FBI? Jo, nuk kam asnjë informacion, po përderisa kjo është konfirmuar zyrtarisht jam jashtëzakonisht i lehtësuar. Siç e thashë, është ekspertiza më e lartë botërore. Nuk mund të kishte fat më të mirë për çështjen e 21 Janarit. Qëndrimi ndaj hetimit të 21 Janarit? Unë e thashë dhe duhet ta shtjelloj pak që ka pasur shumë padi të ngritura për protestues, ashtu siç ka pasur dënime. Sot nuk kemi njerëz të dënuar për vrasje apo për urdhërimin e vrasjeve, por nga ana tjetër jam i vetëdijshëm që ky mund të ketë qenë hetimi më i vështirë i prokurorisë, se ka pasur që në ditën e parë përpjekje për të fshirë në mënyrë mafioze provat. Nga kush? Nga ata që kanë në dorë t’i fshinë, jo nga opozita. Fshirja e serverit të Kryeministrisë, në rast se në atë server do gjendeshin prova për çadrat pistolete, prova që implikonin opozitën, të jeni e sigurt që s’do ishin fshirë. U fshinë sepse aty ka pasur diçka tjetër! E dinë ata që i kanë fshirë se ç’ka pasur aty. Unë kam marrë thjesht dhe vetëm shpjegime nga ekspertë duke iu referuar shtypit, por e vërteta është që ky është hetimi më i vështirë. Dhe pa dyshim, pa mbështetjen e FBIsë ky hetim s’do arrinte në konkluzione bindëse. Në shtyp ka dalë lajmi se javën e ardhshme mund të ketë arrestime për shkak dhe të ardhjes se ekspertëve të FBI-së.  A keni besim se qeveria do qëndrojë larg këtyre hetimeve dhe arrestimeve? Nuk dua të spekuloj, por dua të besoj që para vendimeve shkencore të FBI do të jetë shumë e vështirë që ekspertiza folklorike e Saliut të mund të ketë vlerën e një rezistence zmbrapsëse. Marrë nga ‘Tonight’ “Ora News”


E shtunë, 21 janar 2012 www.mapo.al

intervista

MAPO

5

Kryeministri Sali Berisha flet për ngjarjet e 21 janarit, zgjedhjen e presidentit dhe të ardhmen e tij politike

21 Janari, Berisha: Ndalova zbatimin e urdhër-arresteve për gardistët Intervistoi: Alfred Peza Kishit premtuar se në këtë 100-vjetor do të ndërtonit kompleksin e ri parlamentar dhe stadiumin e ri të futbollit. Një premtim, i cili mesa duket nuk do të mbahet. Pse? Ai premtim do të mbahet. Nuk do të mund të priten shiritat! Pse? Sepse pavarësisht nga dëshira ime, por procedurat janë procedura dhe ato nuk mund t’i shkelim. Nëse merr përsipër për të ndërtuar parlamentin dhe ecën duke shkelur transparencën, shërbimi më i keq që i bën 100-vjetorit ai do të ishte. Por Gjykata Kushtetuese ju dha të drejtë ta shembnit piramidën... Po, na dha të drejtë, por çfarë ndodhi...Firma që fitoi, na kërkoi 10% të investimit total vetëm për projektin. Tani 10% e investimit total vetëm për projektin, ky është një çmim fare i rrallë. Ndërkohë që për ndërtimin e parlamenteve të tjera janë 5%, 4.5%; pra ishte shumë lart, ne negociuam, firma u tërhoq, ne u tërhoqëm, po zgjedhim tjetrin këto ditë dhe kjo është arsyeja. Mendoni se me 21 janar kishte një skenar për ta marrë me dhunë pushtetin? Unë nuk e di se kush nuk e mendon këtë. Të gjithë ata që panë me qindra e mijëra gurë, që panë të sulmohej dera kryesore e Kryeministrisë dhe të hapej me makinë, që panë të fluturonin shishet molotov por edhe plumba; e kanë të qartë se ajo ishte një axhendë dhe në gjithë këto pesë orë, kryetari i opozitës u instalua në godinën përkarshi me një megafon, me besimin e verbër se do të vinte dhe do të mbante fjalim nga ballkoni i zyrës sime. E keni të saktë këtë? Absolute, shumë të saktë dhe shumë të sakta edhe gjëra të tjera; edhe për tjetrën, që kishin futur armë në bodrumin e asaj ndërtese ku rrinte kryetari, tek dy ‘Kullat’. Dhe se në fund çuan mesazh se do të sulmojnë me kallashnikov, dhe morën përgjigje se vend mbi tokë nuk do të gjeni nëse dilni qoftë edhe me një të vetëm. Pra këto ishin zhvillimet e asaj nate dhe dihet, këtë nuk e bëri me kokë të vet, këtë e bëri me mbështetjen e fuqishme të atyre të cilët donin mandatin e dytë dhe e dinin se nga unë nuk do të propozoheshin. Presidenti i Republikës, Z. Topi...? Absolutisht, me mbështetjen totale të prokurores, të presidentit etj., dihen tashmë. Këto veprime u bënë në një koordinim makabër. Natyrisht kishte disa opsione, mund t’ua ktheja reston në mënyrën më të vendosur. Që do të thotë? Që do të thotë se mund të merrnin atë që meritonin, por interesa të tjera prevaluan, interesi që e keqja duhet zvogëluar. Së dyti, më takonte mua që të bëja gjithçka për të ruajtur rendin kushtetues, për të mos cenuar unë Kushtetutën. Unë e dija se çështja do të hetohej nga një prej pjesëmarrësve të këtij puçi e këtij veprimi. Dija gjithçka, por midis hetimit nga zonja që i pritet mandati dhe hetimit nga një prokuror tjetër i emëruar nga unë apo nga kjo mazhorancë - natyrisht pastaj në cenim të shumë rregullave -kjo e para ishte më e përshtatshme për vendin sesa e dyta. Pra keni pasur plan që edhe ta shkarkonit kryeprokuroren? Jo, ajo nuk meritonte shkarkim, ata meritonin shumë më tepër se shkarkim, sepse ata të cilët u angazhuan në një veprimtari antikushtetuese për të rrëzuar me forcë një qeveri legjitime, për ata ligjet janë të qarta. Pra meritonin arrestimin? Ata meritonin ligjin dhe nuk e morën ligjin. Unë, ato fjalë që iu kam thënë atyre, as nuk i heq, as nuk i kam hequr dhe as nuk do t’i heq. Quaje grusht, apo quaje tentativë për përmbysje pushteti me dhunë, se dëgjoja një

ditë, një rudiment politik që thoshte se grushti bëhet kur rrëzohet Presidenti; Presidenti është simbolik, në Republikë Parlamentare është Qeveria. ...Thoni se do të hetohet, keni parasysh këtu faktin se do të zgjidhet një president i ri dhe më pas kjo mazhorancë për shkak të mbarimit të mandatit do të zg jedhë një prokurore ose prokuror të ri, këtë keni parasysh me hetim? Ngjarje të tilla të rënda nuk amnistohen kurrë. Jo. Ngjarje të tilla të rënda kanë vetëm një përgjigje: hetimin e plotë dhe të vërtetën në shesh. Pra keni parasysh me këtë rihetim pas ardhjes së prokurorit të ri të përgjithshëm? ...Të jesh i bindur që ato dy ditë me Bamir Topin dhe Ina Ramën janë zhvilluar, jo nga unë, dhjetëra kontakte, dhe e kanë shitur dhe blerë njëritjetrin ata gjatë atyre dy ditëve nja 15 herë. Por problemi i tyre ishte se ishin bashkërisht në tavë. Çfarë përg jeg jësie ndjeni sot pas një viti për 4 të vrarët? Absolutisht, ndiej një dhimbje dhe keqardhje të madhe, por në mënyrë absolute, dhe njëherë dhe 100 herë mund të theksoj se një institucion i një vendi të lirë nuk mund të pushtohet. Pse? Ai nen i Kushtetutës që i jep të drejtë opozitës të protestojë kudo... shiko, janë të pakta vendet në Europë ku protestohet para dritares së Kryeministrit. Kush ka dhënë urdhër, keni dhënë ju urdhër apo ndonjë vartësi juaj? Në mënyrë kategorike dhe absolute as edhe një urdhër. Urdhri ishte ky, që ta dish ti, ai që do të hynte brenda, ai nuk do të mund të dilte më, i vetmi urdhër. Rrethimi është atribut i Gardës, ndërtesa do të mbrohej nga të gjithë punonjësit, ishim të gjithë në punë dhe këtu nuk mund të hynte njëri dhe ne ishim shumë të qetë... ...Ju i qëndroni deklaratës që keni thënë se ka pasur njerëz me çadra-pistoletë? Unë i qëndroj informacionit që kam pasur. Unë kam pasur atë informacion dhe informacione të tjera, por këtu 1 vit rresht, as edhe një organizator i vetëm nuk është pyetur. Ka pasur një problem në atë kohë pas firmosjes së urdhër-arresteve për zinxhirin drejtues të Gardës dhe nuk u lejua ekzekutimi i këtyre urdhër-arresteve nga ana e policisë. Jo, nuk u lejuan nga Kryeministri. Ju nuk i keni lejuar? Jo, nuk u lejuan nga Kryeministri, po sigurisht. Po të urdhëroja policinë unë, ajo do të ndodhte; por a mund t’ua jepnim bandave ne Kryeministrinë. Dhe jo vetëm unë, ka pasur një ndërhyrje të gjithanshme dhe besoj se ajo u faktua se ishte tërësisht pjesë e skenarit. Thuhet se pamjet që janë filmuar nga kamerat e Kryeministrisë janë fshirë nga serveri qendror? Absolutisht nuk kam asnjë dijeni se janë fshirë, qoftë edhe një gjë. Ajo që unë kam bërë që në orën 7 të darkës është se kam urdhëruar që gjithçka, ne nuk kemi një sistem kaq të përsosur por diçka kemi, për rrethimin unë them se duhet të jetë i Gardës. Grupi im nuk ka sistem. Grupi im ka detyrat e veta. Unë kam një grup si çdo kryeministër dhe ai ka detyrat e veta. Kështu që gjithçka ka ndodhur para kamerave. Nuk kam dijeni që të jetë fshirë qoftë edhe një segment. Kam dijeni që nuk ka qenë i gjithë territori i survejuar dhe prapë mund të mos jetë i tërë territori, varet nga mjedisi, kjo është çështje ekspertësh dhe jo çështje të miat. Këto ditë në media është shfaqur një intervistë e të afërmit të njërit prej viktimave të 21 janarit sikur ju, pretendohet që keni dërguar persona pranë tyre për t’i takuar, për tu dërguar para, për të shkuar

në varrim; a ka ndonjë të vërtetë këtu? Në mënyrë absolute as kam dërguar dhe as nuk dërgoj, as nuk e njoh. Kam shprehur ngushëllimet e mia dhe pa diskutim keqardhjen më të sinqertë. ...Ju i trembeni partive të zotit Topi dhe të zotit Spahiu? Absolutisht jo. Kategorikisht s’i trembem. Unë nëse do t’u trembesha këtyre këta ktheheshin në vathë nga dolën. Nuk kam ndonjë impresion. Nuk e parag jykon dot, (për partinë e Topit) ajo mund të jetë parti, mund të dalë e para në zgjedhje në 2013... Ajo nuk ekziston, ndaj i them partiçkë, pasi tani është në embrion, po se ç’del ajo është punë tjetër. Unë po them për statusin aktual. A mund të shndërrohet presidenca në një godinë ku bëhen çdo dy ditë mbledhje për partinë. Ju e kishit propozuar... Ju e kishit çuar në presidencë... Dhe ju nuk e pyetët. Edhe ju po të ishit çfarë do të bënit? Një herë ajo forcë politike që e çoi në presidencë, ajo nuk i dha atij fuqinë ekzekutive. Të mos hyjmë në këtë pikë se unë këtu... Duhet ta pyesnit? Jo, prit një minutë. Pyetjes dhe mospyetjes i dha përgjigje zotëria...Të vetmen gjë që pranova, po, kam dalë publikisht dhe kam thënë që zotëria po vendos një standard, standard në të cilin ky nuk konsultohet në asnjë gjë me mazhorancën. A e di ti? Qytetarët duhet ta dinë zoti Peza se unë i kam dërguar, mirë thashë, unë nuk ka rëndësi, nuk do të më pyesë mua, s’ka asnjë interes, por as me zotin Astrit Patozi dhe as me Ilir Banon për gjykatësit, dhe i kam thënë shiko zoti President, ne kërkojmë vetëm që të mos kenë bërë gjykime të shkuara dhe ju sillini vetë. Pikërisht atë nuk e realizoi. Pra, unë sipas tij, paska qenë e domosdoshme ta konsultoj për Kushtetutën. Por unë, Kushtetutën nuk e ndryshoja dot me zotin Topi, unë Kushtetutën do ta ndryshoja me opozitën, e cila është alternancë e qeverisë. Dhe moskonsultimin e zgjodhi ai vetë. Konsulta e zotit Topi, sigurisht çfarë ndodhi këtu, cilindo që të marrësh këtu dhe ta vësh në atë karrige, sigurisht që vendoset në nderin më të madh të vendit, por ama detyra është që të bëjë gjithçka për të

Për serverin e Kryeministrisë “Absolutisht nuk kam asnjë dijeni se janë fshirë, qoftë edhe një gjë. Ajo që unë kam bërë që në orën 7 të darkës është se kam urdhëruar që gjithçka, ne nuk kemi një sistem kaq të përsosur por diçka kemi, për rrethimin unë them se duhet të jetë i Gardës. Grupi im nuk ka sistem. Grupi im ka detyrat e veta. Unë kam një grup si çdo kryeministër dhe ai ka detyrat e veta. Kështu që gjithçka ka ndodhur para kamerave”.

Për akuzën e vëllait të Hekuran Dedës: “Në mënyrë absolute, as kam dërguar dhe as nuk dërgoj, as nuk e njoh. Kam shprehur ngushëllimet e mia dhe pa diskutim keqardhjen më të sinqertë”

qëndruar dhe jo për të menduar se si do t’ia bëjë për mandatin tjetër. U zgjodhe në parlament, tani pse nuk del dhe mbledh firmat dhe të zgjidhesh nga populli? Për referendum? Po, por e di që ia kam ndërruar zonën 2-3 herë. Këtë e di ai. Po duhet ta pranojmë që Tirana e mbështet zotin Topi dhe është një nga politikanët më popullorë... Po pse kërkoi të ndërrojë zonën elektorale? Brenda Tiranës dhe zona thellësisht tiranase. Po ai ka mbështetje... Unë këtë po them, më fute në memorie këtu... Nuk ka ardhur momenti zoti kryeministër, pas 8 vitesh në qeveri, pas 22 vitesh në politikë të tërhiqeni të paktën nga gara për kryeministër në 2013-ën, t’i hapni vendin një garuesi tjetër, një kandidati tjetër brenda mazhorancës? Betejat nuk fitohen me hapje vendi, ato s’janë fitore. Kështu që unë, këtë forcë politike, këtë projekt që kemi nisur, i cili ka transformuar Shqipërinë më shumë se çdo projekt tjetër në historinë e vet, do ta vazhdojë me vendosmërinë më të madhe. Natyrisht do të qëndroj kryeministër për aq kohë sa do të më votojnë shqiptarët. Nuk do të zemërohem kurrë me ta ditën që ata s’do të më votojnë mua. Unë kam një mirënjohje të pafundme, jam njeriu që kam në shpirtin tim vota dhe besim të atyre që kurrë ndonjëherë ndofta nuk u dal dot borxhit. Të dyja rezultatet janë në lojë, nëse kjo mazhorancë i humbet zg jedhjet, garantoni rotacion të qetë pushteti, siç zoti Nano bëri në 2005-ën? Absolutisht do të respektohet verdikti i qytetarëve në mënyrën më të vendosur dhe më të civilizuar. Por.... Nëse ky rotacion normal pushteti ndodh dhe humbisni, është momenti për t’u tërhequr si zoti Nanon në vitin 2005? Përfundimisht. Nuk do të merrem me politikë më, ditën që shqiptarët do të më thonë se ne kaq besojmë. Unë kam fusha të miat, të cilat më presin. Këtë e dimë... Janë arrorët... Unë jam një njeri që e dua shumë leximin. Marrë me shkurtime nga emisioni “Debat”


6

MAPO

e SHTUNë, 21 JANAR 2012 www.mapo.al

ekonomi

KLSH: Shpërdorimi i zbuluar më 2011, 7 mld lekë Korrupsioni në administratë gjatë periudhës 2008-2011, i zbuluar gjatë vitit që sapo lamë pas shënon 7 027 566 mijë lekë. Gjatë analizës së punës të Kontrollit të Lartë të Shtetit në lidhje me auditimin e institucioneve, drejtori i Përgjithshëm, Robert Gjini deklaroi se OST, Albpetrol, dhënia me qira dhe shitja e aseteve shtetërore, doganat, prokurimet publike, shpërblimet, urbanistika, tatim-taksat janë sektorët që kanë dëmtuar më shumë të ardhurat e buxhetit të shtetit. Referuar raportit, në përfundim të kontrolleve të ushtruara gjatë vitit 2011, kontrollorët kanë zbuluar parregullsi dhe shkelje financiare në të ardhurat dhe në

shpenzimet e kryera, me dëm efektiv të përgjithshëm në shumën totale prej 7 027 566 mijë lekësh. Nga kjo vlerë dëmi është rekomanduar shpërblimi i tij në masën 100%. Ky dëm efektiv i përket veprimtarisë ekonomiko-financiare të ushtruar në periudhën kohore 2008-2011. Drejtori Gjini u shpreh gjatë raportit se KLSH, për të gjitha të metat, parregullsitë dhe shkeljet e ndryshme të ligjshmërisë dhe ato financiare me pasojë dëm ekonomik, të konstatuara gjatë vitit 2011, u ka dërguar zyrtarisht subjekteve të kontrolluara raportet përfundimtarë të kontrolleve së bashku me rekomandimet për përmirësimin e gjendjes.

Shpërdorimet sipas sektorëve Në fushën e pasurisë shtetërore Në fushën e prokurimeve publike Në sektorin doganor Në fushën e shpërblimeve Në fushën e urbanistikës Në sektorin e tatim-taksave Në fushën e sistemit të pagave Në fushën e shpenzimeve operative Mungesë materiale në shumën Në fusha dhe sektorë të tjerë

352,232 mijë lekë 210,324 mijë lekë 184,104 mijë lekë 149,359 mijë lekë 87,663 mijë lekë 49,052 mijë lekë 36,614 mijë lekë 25,087 mijë lekë 55 mijë lekë 5,933,076 mijë lekë

Grupi amerikan SIVA i prezanton Berishës investimin 2 mld USD Në takimin e djeshëm në zyrën e Kryeministrit, Simon Elyakim, president i grupit SIVA prezantoi projektin “The Millennium Casino & Resort”, me vlerë 2 mld USD. Kompania, e interesuar edhe për tramvajin dhe Albpetrolin Grupi amerikan SIVA Partners i ka prezantuar dje kryeministrit Berisha një plan investimesh në sektorin e turizmit me vlerë mbi 1.2 miliardë dollarësh. Në takimin e djeshëm në zyrën e Kryeministrit, Simon Elyakim, president i grupit prezantoi projektin në fushën e turizmit dhe argëtimit, të quajtur “The Millennium Casino & Resort”. Ky është një grup i ri amerikan investimesh, që synon gjetjen e vendeve të përshtatshme për realizimin e projekteve të tyre të mëdha. Në këtë projekt përfshihet ndërtimi i një resorti turistik me vila dhe hotele, fusha tenisi, golfi dhe kazino. Ky projekt, tha ai, “është rezultat i klimës tërheqëse të biznesit në Shqipëri, i gjeografisë së saj dhe klimës shumë tërheqëse për turistët. Ai synon krijimin e një qendre të madhe turistike në Ballkan. Gjithashtu, Elyakim i prezantoi kryeministrit Berisha portofolin e interesave të grupit për investime në Shqipëri në fushë e infrastrukturës, në rrugë, hekurudha, ku përfshihet edhe hekurudha Shqipëri – Kosovë, si dhe vepra të tjera si tunele, porte; në fushën e hidrokarbureve, përfshirë edhe privatizimin e Alb-

Kryeministri Berisha gjatë takimit të djeshëm

petrolit etj. Interesi i grupit përmblidhte edhe ndërtimin e Tramit të Tiranës. SIVA Partners janë duke planifikuar të investojnë mbi 10 miliardë dollarë në vendet e Ballkanit, në fusha të ndryshme si pasuritë e patundshme, shërbimet financiare, turizëm, teknologji, bujqësi dhe energji. Ky grup përfaqësues i SIVA Partners, do të takohet me biznesmenë që kanë projekte të ndryshme dhe kanë nevojë për burime të sigurta financimesh, ose të hynë në partneritet me ta. SIVA Partners dëshiron të bashkëpunojë vetëm me individë me eksperiencë që kanë krijuar një emër në fushat e tyre

përkatëse. Drejtuesit e SIVA Partners kanë një metodë tepër të avancuar në lidhje me mënyrën se si investojnë dhe janë të njohur për stabilitetin e tyre financiar, përdorimin e kujdesshëm të marrjes së huave si mjet financues i investimeve të tyre, si dhe marrëdhëniet e fuqishme me institucionet kreditore. Masterplani i projektit të SIVA Partners do të jetë në një gadishull të vogël, të rrethuar nga deti Adriatik. Ky projekt do të ketë marinën më të madhe në Shqipëri e në rajon me 800 vende për jahte ose objekte të tjera lundruese. Epiqendra e resortit turistik do të jetë kazinoja dhe

Ky projekt do të ketë marinën më të madhe në Shqipëri e në rajon me 800 vende për jahte ose objekte të tjera lundruese. Epiqendra e resortit turistik do të jetë kazinoja dhe dy kulla 75-katëshe

dy kulla 75-katëshe me një arkitekturë moderne dhe madhështore e me një pamje fantastike të detit Adriatik, si dhe të 3 fushave të golfit, dizenjuar nga projektues me famë botërore. Kryeministri Berisha i falënderoi përfaqësuesit e grupit për punën paraprake të bërë dhe për përzgjedhjen e vendit të tij si kryesor për investime me projekte të mëdha. Ai i njohu ata me potencialet konkrete investuese të Shqipërisë në shumë fusha, si në atë të infrastrukturës; rrugë, porte etj., në fushën e energjisë së rinovueshme; hidrocentrale, impiante ere, në hekurudha etj.

Leskaj: “Një libër gri” për punonjësit e korruptuar të administratës Për çdo punonjës të korruptuar të administratës shtetërore do të ketë ndëshkim. Kreu i ri i KLSH, Bujar Leskaj theksoi se do rivendosë marrëdhëniet me Prokurorinë Sabina Veizaj

Të gjithë punonjësit që përpiqen të përfitojnë dhe u shkaktojnë dëm ‘xhepave’ të shtetit, do të ndëshkohen. Madje ata do të jenë pjesë e një ‘libri gri’ që do t’i dorëzohet nga KLSH-ja çdo vit Departamentit të Administratës Publike, institucioneve qendrore dhe më gjerë. Bujar Leskaj, kreu i ri i Kontrollit të Lartë të Shtetit, gjatë analizës vjetore të punës së institucionit deklaroi se fundi i këtij muaji do të jetë afati për

deklarimet e shkeljeve të vitit 2011. “Pavarësia dhe integriteti i institucionit duhet të na bëjë të ndërgjegjshëm se korrupsioni nuk ka ngjyrë, nuk është as i kuq, as blu, por është i zi. Auditimet e performancës së subjekteve nën kontroll kanë filluar të praktikohen 2-3 vitet e fundit dhe kanë qenë formale. Këto auditime nuk janë ushtruar dhe përgatitur sipas kërkesave të manualit përkatës. Të gjithë duhet të kuptojmë se nuk ka kontroll pa ndëshkim. Është e rëndësishme që ne të largojmë hijen e kontrolluesit gjobëvënës dhe të atij që abuzon me detyrën. Deri tani janë shumë pak masat për largimin nga puna të personave shkaktarë dhe përgjegjës të dëmeve të konstatuara. Konstatimet dhe masat e propozuara nga Kontrolli i Lartë i Shtetit duhet të jenë të efektshme dhe të ndihen në publik”, - u shpreh Leskaj. Sipas tij, duhet

Kreu i KLSH, Bujar Leskaj në analizën vjetore të KLSH

hequr dorë nga zbulimi i vjedhjeve hipotetike që s’ekzistojnë, për faktin se këto “zbulime” i shërbejnë mbulimit të korrupsionit të vërtetë. “Duhet të rifreskohet praktika e dërgimit të evidencave të sakta pranë DAP për masat administrative dhe

disiplinore të propozuara, në mënyrë që persona të implikuar në shkaktimin e dëmit të mos lëvizin lirisht në administratën shtetërore”, - tha Leskaj. Ai deklaroi se në mirëfunksionim të administratës shtetërore do të punojë për një bash-

këpunim intensiv me Departamentin e Antikorrupsionit në Këshillin e Ministrave dhe për një rivendosje të marrëdhënieve me Prokurorinë, të shkëputura këto prej disa vitesh. Referuar të dhënave zyrtare të KLSH-së, Leskaj deklaroi se gjatë këtij viti ky institucion ka kryer 152 kontrolle, ku janë konstatuar shkelje financiare me dëm të konsiderueshëm ekonomik dhe ka rekomanduar shpërblimin e këtij dëmi ekonomik në nivel të lartë financiar në arkën e shtetit. “Janë propozuar 1605 masa korrigjuese administrative, nga të cilat 1108 janë zbatuar. Nga 720 masa disiplinore dhe administrative të rekomanduara janë zbatuar 536 prej tyre. Përgjithësisht më duhet të pohoj se janë masa relativisht të lehta. Gjithashtu, KLSH ka kryer kallëzim penal gjatë vitit 2011, pranë organeve të Prokurorisë në 6 raste dhe për 13 persona”.


E shtunë, 21 janar 2012 www.mapo.al

kronika

MAPO

7

Gjykata e Lartë pushon padinë kundër Berishës Gjykata e Lartë ka njoftuar dje pushimin e çështjes së depozituar nga deputeti socialist Dashamir Peza dhe bashkëshortja e tij Entela ndaj kryeministrit Berisha, i cili akuzohej për shpifje. Kolegji Penal u shpreh se fjalimi i kryeministrit Berisha në seancën e Kuvendit, në nëntor të vitit 2009, nuk përbën vepër penale.

Deputeti Dashamir Peza dhe bashkëshortja e tij paditën disa muaj pas deklaratës së tij në Kuvend Kryeministrin, por kjo padi është pushuar dje nga Gjykata e Lartë. Duke i pretenduar këto thënie si të pavërteta, bashkëshortët Peza kërkuan më 25 nëntor 2011 gjykimin e kryeministrit Berisha për akuzën e “shpifjes” së kryer botërisht. Padia u

referohet disa deklaratave të bëra nga Kryeministri në sallën e Kuvendit të Shqipërisë, ndërsa Gjykata e Lartë prej vitesh ka pushuar çështje të cilat kanë lidhje me deklaratat e bëra nga deputetët në sallën e Kuvendit për shkak të statusit që u jep ligji, pasi deputeti “nuk mban përgjegjësi për deklaratat që jep”.

Dëshmia e Dritan Hates në polici: Pistoletën e mbaja se kam hasmëri I dënuari me 23 vjet burg si anëtar i “Hakmarrjes për Drejtësi” nuk ka pranuar asnjë nga ngjarjet e fundit në Tiranë, për të cilat dyshohet se është i implikuar. Punonjësi i policisë që e shoqëronte: E njihja prej kohësh Habjon Hasani Tiranë I dënuari me 23 vjet burg si

anëtar i organizatës “Hakmarrja për drejtësi”, Dritan Hate, në dëshminë e dhënë për punonjësit e policisë ka thënë se kishte hasmëri. Si për të justifikuar armët që mbante me vete, Hate ka thënë se nuk kishte kryer asnjë krim, por pistoleta i duhej për vetëmbrojtje. “Unë nuk kam kryer asnjë krim, pistoletën e mbaj se kam hasmëri”- është shprehur Hate përpara oficerëve të policisë gjyqësore që e morën në pyetje në policinë e Tiranës. Në momentin e kapjes së tij, policia sekuestroi tri armë zjarri pistoletë të tipeve TT dhe Zastava, gjithashtu iu gjend dhe një

sasi tritoli. 37- vjeçari ishte person në kërkim, pasi akuzohet për veprën penale të “vrasjes” së ndodhur në Vlorë në 28 prill të vitit 2009 dhe i dënuar në mungesë me 23 vjet burgim si pjesëtar i “Hakmarrjes”. E ndërsa armët kanë kaluar në laborator për ekspertizë, policia ka sekuestruar edhe disa telefona të tij, të cilat do të kalojnë për verifikim në lidhje me kontaktet që Hate ka patur në kryeqytet, ku dyshohet për disa ngjarje të rënda. Arrestimi është bërë të enjten në mbrëmje vonë, në një lokal te Medreseja, në bazë të një vendimi të drejtësisë, ndërsa Hate ishte nën shoqërinë e dy të njohurve të tij. Dy të njohurit e Hates janë pyetur gjithashtu nga policia, por kanë deklaruar se njiheshin prej vitesh me të. Gentian Kaçi dhe Ermal Mustafaraj janë dy personat që shoqëronin Haten dhe që do procedohen për armëmbajtje pa leje. Dritan Hate është konsideruar nga hetuesit si njeriu i kontaktit mes Dritan Dajtit dhe organizatës “Hakmarrja për Drejtësi”, për shkak të arrestimit të tij në vitin 2006 në shoqërinë e Emiliano Shullazit dhe Gilmando Danit,

por vetë i akuzuari si kreu i ‘Hakmarrjes’, Orik Shyti, ka mohuar kategorikisht kohë më parë këtë fakt, duke shtuar madje se e gjitha ka qenë një sajesë e organeve hetimore. “Nuk e di se cilët janë miqtë e Dritan Hates, se nuk kam pasur asnjë lloj lidhje me të, në asnjë kohë. Madje, për mungesën e lidhjeve, falsifikatorët e procesit kanë krijuar edhe një

Në momentin e kapjes së tij, policia sekuestroi tri armë zjarri pistoletë të tipeve TT dhe Zastava, gjithashtu iu gjend dhe një sasi tritoli. 37- vjeçari ishte person në kërkim, pasi akuzohet për veprën penale të “vrasjes” së ndodhur në Vlorë në 28 prill të vitit 2009 dhe i dënuar në mungesë me 23 vjet burgim si pjesëtar i “Hakmarrjes”

të çarë më shumë në procesin e manipuluar. Haten e akuzojnë për një krim të vetëm dhe për atë krim nuk akuzohem unë, ‘koka’ e ‘Hakmarrjes’. Pra as Hatja nuk është akuzuar se ka pasur ndonjë lidhje me mua”, -ka deklaruar Shyti në lidhje me këtë çështje. Hate është i dyshuar nga hetuesit policorë në lidhje me disa akte të rënda të ndodhura në Tiranë muajt e fundit, përfshirë këtu edhe atentatin me tritol në shtëpinë e zv.drejtorit të policisë së Tiranës, Dorian Muça, si dhe në disa atentate të kryera në muajt e fundit. Megjithatë, të dhënat janë operative, ndërsa priten hetime të tjera për t’i plotësuar. Burime nga drejtoria e policisë së Tiranës thanë se Hate dyshohet si i implikuar në këto ngjarje për shkak të lidhjeve të veta shoqërore, por ende nuk ka prova që e implikojnë direkt atë me këto zhvillime. Megjithatë, urdhër-arresti për Haten është zbatuar pikërisht për vendimin gjyqësor që e konsideron atë si anëtar të organizatës “Hakmarrje për Drejtësi” dhe që e ka dënuar me 23 vite burgim në vitin 2009.

Padia e fëmijëve të Berishës, Tahiri refuzon pajtimin Nis gjyqi për shpifje ndaj deputetit socialist Sajmir Tahiri. “Në seancat e radhës do të paraqes fakte për korrupsionin” Tiranë Ka nisur dje gjyqi ndaj depu-

tetit Saimir Tahiri, i cili po përballet me fëmijët e kryeministrit Berisha, të cilët e kanë paditur për shpifje. Gjykata ka bërë kërkesë për pajtim të palëve, gjë që deputeti i PS-së e ka refuzuar. Ai ka pranuar jashtë dyerve të gjykatës se vazhdon të besojë, dhe këtë do t’ua faktojë dhe

gjykatësve, se familja Berisha është e zhytur në korrupsion. Ai tha se në seancën gjyqësore të radhës: “do parashtroj argumentet e mia pse ende sot vazhdoj mendoj që fëmijët e Kryeministrit dhe Kryeministri vetë janë të përfshirë në korrupsion”. Ndërsa duke sqaruar pse ka refuzuar që ta mbyllë gjyqin që në nisje me pajtim, deputeti i Tiranës shtoi se këtë do ta tregojnë argumentet që do të paraqesë në të ardhmen. “Besoj e keni parë të gjithë që llumi korruptiv i qeverisë ka dalë në sipërfaqe dhe nuk ka më njeri që e dyshon këtë, përkundër faktit që gjykata, padashur të paragjykoj

askënd, ka qenë fatkeqësisht pjesë e sistemit që ka skalitur sistemin e pandëshkueshmërisë”-tha më tej Tahiri. Duke pasur eksperiencën e mëparshme të gjobitjes nga gjykata, për shkak të padive të deputetes së PD-së, Albana Vokshi, Tahiri tha se tashmë është një segment i pushtetit dhe gjyqësorit që po punojnë kundër opozitës. “Mos harrojmë këtu që u bënë thuajse katër vjet nga tragjedia e Gërdecit dhe nuk ka ende asnjë të dënuar. Nesër mbushet 1 vit nga 21 Janari i vitit të kaluar ku gjenden vdekjen 4 qytetarë të pafajshëm dhe nuk ka ende asnjë njeri të dënuar nga vrasësit”, - u shpreh Tahiri.

operacioni

Tiranë, goditet banda e vjedhjes së navigatorëve Policia e kryeqytetit ka “goditur” një grup kriminal të “specializuar” në vjedhjen e navigatorëve dhe aksesorëve të automjeteve luksoze në Tiranë. Mësohet se si përgjegjës për këto ngjarje, të cilat ishin nën juridiksionin e komisariatit numër 1 dhe 2 në kryeqytet u arrestua Aleksander Qarri, i njohur ndryshe si Gim Lepuri, 38 vjeç, lindur në fshatin Novoselë Vlorë, i proceduar më parë për vjedhje; dhe Shkëlqim Gonxhi, 26 vjeç, banues në Tiranë. “Navigatori” është koduar operacioni i policisë së Tiranës, i cili ka bërë të mundur prangosjen e 2 personave dhe shpalljen në kërkim të dy të tjerëve nën akuzën se kanë vjedhur navigatorët dhe pjesë të ndryshme në 100 automjete në zona të ndryshme të Tiranës. Si pjesë e këtij grupi janë shpallur në kërkim edhe Bledar Gorani dhe Gazmend Canaj, që të dy të ndjekur më parë penalisht për vjedhje. Nga ana e policisë lidhur me këtë rast vijojnë hetimet e mëtejshme, pasi dyshohet se të ndaluarit janë të përfshirë në vjedhje të ndryshme të automjeteve në Tiranë dhe jashtë saj.


8

MAPO

E shtunë, 21 janar 2012 www.mapo.al

Plani i ri Urbanistik

Ekspertët e grupit strategjik të hartimit të planit nisin në Universitetin Europian të Tiranës diskutimet për modelin e ri ekonomik të kryeqytetit

Basha: Tirana me shumë qendra, modeli ynë ekonomik Kryebashkiaku: Tirana policentrike po mishërohet në draftplanin që po përgatitet. Merita e këtij koncepti është hapja e mundësive dhe zvogëlimi i presionit të tmerrshmën në qendër të Tiranës Jonida Tashi

Zbardhet harta e zhvillimit ekonomik të Tiranës, që do të jetë një skemë e ndërthurur me infrastrukturën e re urbane dhe hapësirat e gjelbra dhe jo më vetëm në qendër të kryeqytetit. Sipas skicimeve të deritanishme, të bëra nga ekspertët e grupit strategjik të hartimit të Planit të ri Urbanistik, zona e urbanizuar e Tiranës, në pjesën lindore do të kufizohet nga Parku i Dajtit, në pjesën jugperëndimore nga një park periferik, ku do të përfshihen kodrat e Stërmasit, në afërsi të Vaqarrit dhe Farkës. Për pjesën perëndimore të qytetit, që megjithëse është e urbanizuar, nuk ka shërbime të mira nga pikëpamja e gjelbërimit, do të identifikohet një hapësirë diku afër rezervuarit të Kasharit, për të krijuar një mushkëri të g jelbër. Ndërkaq, ekspertët e grupit strategjik kanë rënë dakord edhe për tri parqe në kryeqytet: Parku i Liqenit, Parku i Farkës dhe ai i Paskuqanit, ku po shihet mundësia që të lidhet edhe me Liqenin e Z a l l h e r i t , n ë m ë ny r ë q ë t ë mundësohet një park disi më i konsiderueshëm në pjesën veriore të Tiranës. Plani i ri Urbanistik i Tiranës do t’i japë një fytyrë krejt të re kryeqytetit, duke nisur që nga hapësirat e gjelbra, transportit publik dhe zhvillimi ekonomik. Këto në fakt kanë qenë edhe çështjet ku janë fokusuar edhe diskutimet e ekspertëve të grupit strategjik të hartimit të planit, në mbledhjen e tyre të fundit, që është zhvilluar ditën e enjte në ambientet e Universitetit Europian të Tiranës. Në këtë takim janë paraqitur edhe dy prezantime për zhvillimin strategjik të Tiranës, siç është ai ekonomik. Prezantimi i parë është bërë nga zv/rektorja e UET-it, Nevila Xhindi, që është njëkohësisht edhe një eksperte që ka punuar me modelet e zhvillimit të qëndrueshëm për bashki dhe rajone. Prezantimin e dytë e ka bërë këshilltari i Kryeministrit për urbanistikën, Flamur Kuçi. Në kërkim të modelit ekonomik të Tiranës, ekspertët kanë paraqitur propozimet e tyre për zhvillimin e qytetit. Në nisje të diskutimeve për m o d e l i n e r i e ko n o m i k t ë kryeqytetit, kreu i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha është shprehur se Tirana, si rajoni më i rëndësishëm për ekonominë kombëtare ndjen nevojën e ridimensionimit të modelit të zhvillimit ekonomik, veçanërisht në kontekstin global të rritjes dhe intensifikimit të konkurr ueshmërisë midis qyteteve. Sipas tij, kjo është një detyrë komplekse dhe me shumë

Çështjet e diskutuara Hapësirat e gjelbra Vizualizimi i qartë i parqeve dhe zonave të gjelbra rreth e qark Tiranës, bazuar tek parimi i një Tirane me një vijë të gjelbër, përmes instrumenteve të Planit Urbanistik të kryeqytetit, duke përfshirë edhe transferimin e të drejtës së zhvillimit.

Ekspertët e grupit strategjik kanë rënë dakord edhe për tri parqe në kryeqytet: Parku i Liqenit, Parku i Farkës dhe ai i Paskuqanit, ku po shihet mundësia që të lidhet edhe me Liqenin e Zallherit

Riorganizimi ekonomik Riorganizimi i zonës ekonomike, duke ruajtur tiparet dhe destinimin e aktivitetit ekonomik, në përputhje me kriteret mjedisore dhe urbane brenda vijës së verdhë, si një domosdoshmëri që ndërthur interesat e banorëve dhe të të punësuarve. Tirana policentrike Rikonfirmimi i konceptit të Tiranës policentrike nëpërmjet konfirmimit të pozicionimit të qendrave, dhe zhvillimin e tyre me kritere të decentralizuara drejt një intensiteti të zhvillimit të ndërtimit. Transporti publik Skema e transportit publik që origjinon pikërisht nga vendndodhja aktuale dhe vendndodhja e projektuar, sipas nevojës dhe pikave kryesore aktuale të densitetit të transportit privat dhe publik, që janë edhe përdoruesit e infrastrukturës.

vështirësi. Nga kjo pikëpamje, Basha ka pohuar se modeli ekonomik i Tiranës kërkon një debat serioz, gjithëpërfshirës, shumëplanësh, shumëdimensional dhe për këtë arsye plani nuk duhet konsideruar thjesht si një mundësi për ndërtim. “Këto 6 muaj kemi diskutuar për disa tema të hartimit të planit urban dhe të zhvillimit të territorit. E rëndësishme është që diskutimi nuk është përqendruar thjesht në konceptimin e planit urban si një vizatim që u hap rrugën disa ndërtimeve, por si një debat mbi koncepte, opsione dhe orientime strategjike, veprime konkrete dhe modele zhvillimi dhe jo thjesht vizatime. Është përmbledhja e këtyre koncepteve, modeleve dhe debateve mbi to që po formulohen në mënyrë grafike, e cila përbën thelbin e punës sonë, që natyrisht do të na japë edhe mundësinë e orientimit vizual mbi punën e bërë deri tani”, - ka pohuar kreu i Bashkisë së Tiranës. Ai i është rikthyer një koncepti të tij që u vu në qendër të fushatës elektorale për pjesën që kishte të bënte me Planin Urbanistik, që është ai i Tiranës policentrike, i cili sipas Bashës po mishërohet në të gjitha kuptimet në draft-planin që po përgatitet. “Merita e këtij koncepti është hapja e mundësive, e hapësirave dhe zvogëlimi i presionit të tmerrshëm në qendër të Tiranës me gjithë pasojat që kjo ka pasur dhe do vazhdojë të ketë, në qoftë se nuk do të hedhim me vendosmëri hapat e duhur drejt Tiranës policentrike”, - pohoi kryebashkiaku.

Kuçi: Zonat që po studiojmë për Prezantimi i këshilltarit të kryeministrit për urbanistikën, Flamur Kuçi Për një saktësim të diskutuar edhe mbledhjen e fundit të grupit strategjik, kur u vendos një protokoll bashkëpunimi mes Bashkisë së Tiranës dhe bashkive e komunave rreth e rrotull kryeqytetit, që janë 8 njësi vendore, edhe në kuptimin e ligjit të ri të planifikimit të territorit, zona që ne po studiojmë është ajo që shquhet aty, pra është Bashkia e Tiranës, komuna e Paskuqanit, Bashkia e Kamzës, komuna e Bërxullës, komuna Kashar, komuna e Vaqarrit, komuna Farkë dhe komuna Dajt. Këtë saktësim e bëj edhe për të sqaruar edhe një nocion, sepse diku jemi edhe keqkuptuar se po ndryshojmë kufijtë administrativë. Ne nuk po ndryshojmë kufijtë, por po fusim një metodologji të re të planifikimit urban, për të ndryshuar një klimë mosbesimi që ka pasur Bashkia në raport me zonat suburbane dhe për të ndërtuar një plan që të përfshijë këto rajone dhe të harmonizojnë zhvillimin urban të këtyre rajoneve. Në të gjithë këtë zonë që ne kemi marrë në studim, është ajo që ne mendojmë se do të jetë zona e urbanizuar e qytetit, e rajonit të Tiranës, zonë e cila kufizohet por edhe do të kufizohet në pjesën lindore nga Parku i Dajtit, në pjesën jugperëndimore nga ai që ne synojmë ta kthejmë në një park periferik për qytetin e Tiranës (kodrat e Stërmasit, diku në Vaqarr, Farkë dhe Vaqarr, i kapin të dyja), si dhe kemi rënë

dakord të identifikohet një gjurmë në pjesën perëndimore, meqenëse pjesa perëndimore e Tiranës, ndonëse është e urbanizuar nuk ka shërbime të mira nga pikëpamja e gjelbërimit, të identifikojmë një hapësirë të mundshme, diku afër rezervuarit të Kasharit, për një mushkëri të gjelbër në pjesën perëndimore. Patjetër që kemi rënë dakord edhe për tri parqe qyteti, Parku i Liqenit, Farkës dhe Paskuqanit, ku ditët e fundit po shihet mundësia që të lidhet edhe me liqenin e Zallherit, në mënyrë që të mundësohet një park disi më i konsiderueshëm në pjesën veriore të Tiranës. Qartazi, pjesa perëndimore e Tiranës përgjatë autostradës deri në aeroport dhe një pjesë e Bërxullit ka marrë dhe po merr një karakter të zhvillimit ekonomik dhe ne konsiderojmë se kjo zonë paraqet mundësi të mira të vendosjes së atyre që ndërkombëtarisht njiheshin si parqe logjistikë. Mund të ketë kompani të tilla që shikojnë këtë rajon, për të vendosur qendrat e tyre të distribucionit, qendrat e tyre logjistike dhe kjo zonë, nëse kemi parasysh se çfarë kërkohet për të tilla infrastruktura, kjo zonë paraqet një potencial shumë të mirë. Prezenca e infrastrukturës është në nyjën e korridoreve kryesore të lëvizjeve, afërsia me portet dhe aeroportin besojmë se krijon një mundësi të mirë për t’u ofruar për këto lloj shërbimesh. Pjesa tjetër do të ketë strikt funksion dytësor, çka do të thotë që te kjo pjesë ne po tentojmë të mbajmë zhvillimin, urbanizimin frenetik të këtij rajoni, brenda këtyre kontureve, pra duam të

fusim konceptin “një brez i gjelbër”, si një kufi për të përmbajtur urbanizimin brenda këtyre kufijve, në mënyrë që edhe shërbimet, pastaj të organizohen më mirë se ç’janë organizuar deri më sot. Gjithashtu kemi rënë dakord për strukturën që duhet të kenë, hierarkinë që duhet të ketë rrjeti i ardhshëm, rrjeti rrugor dhe flas për rrjetin kryesor rrugor, prezencën e pesë unazave si dhe ndërtimin e aksit lindor, ndërtimin e aksit shumë të rëndësishëm verior, përmirësimin e ndjeshëm të aksit jugor si dhe përmirësime të dy akseve të ndryshme perëndimore, Kavaja dhe Durrësi. Besojmë se hapja e aksit verior do të ndikojë në relaksimin pak të këtij tamponi që krijohet në pjesën perëndimore të qytetit, për shkak se aty vijnë e futen edhe gjithë trafiku që vjen nga pjesa veriore, Kosova, aeroporti e me radhë. Një pjesë e kësaj besojmë se mund të kanalizohet drejt hyrjes veriore të Tiranës. Që në fushatë është shpallur koncepti dhe unë besoj se ka fituar qytetari, në çdo lloj diskutimi të grupit teknik apo grupit strategjik, koncepti i policentrizimit, të Tiranës policentrike. Ndonëse në fillimet e veta ka pasur edhe keqkuptime, unë i pari e kam konceptuar si një lloj sfide që policentrizimi do ishte ajo skema klasike në mënyrë që tentojmë të hapim qendra të reja për ta decentralizuar. Është artikuluar disa herë në grupin strategjik nevoja për hapjen e këtyre qendrave të reja. Ne, gjatë kësaj kohe kemi identifikuar, pjesa veriore e gjithë pjesa poshtë Stacionit të Trenit deri në lumë, ofron


E shtunë, 21 janar 2012 www.mapo.al

MAPO

9

Zv/rektorja e UET sugjeron që duhet të ngrihet një zyrë e fuqishme lobimi dhe një tjetër për menaxhimin e projekteve

Xhindi: Minibashkitë të kenë plan më vete zhvillimi Zv/rektorja e UET, Nevila Xhindi shpjegon arsyet pse Tirana duhet të mbështetet në një model të qëndrueshëm ekonomik

Gjatë diskutimit të Planit Urbanistik në UET

planin e ri potencialisht mundësi të mira për të krijuar në pol të tillë zhvillimi. Kjo që po them nuk është diçka e re, është thënë që në fushatën e majit 2011. Besoj se e ka fituar qytetarin e vet si koncept, por ne bëmë përpjekjet tona për të identifikuar disa sfonde të tilla. Tjetër është pjesa e fushës së Aviacionit që mund të mbulojë pjesën perëndimore me shërbime të tipit qendër dhe Kombinati mund të shërbejë, nëse fusim shërbimet e duhura një lloj poli, në pjesën jugperëndimore, është pjesa poshtë digës së Liqenit që ofron potenciale të mira për shërbime të qendrës rekreacionale, pjesa juglindore, prezenca e qytetit “Studenti” dhe një pellgu të mirë aty krijon mundësi për krijimin e një poli të tillë si dhe pjesa e spitalit “Nënë Tereza” që në sugjerimin tonë do të duhej edhe pak terren, pra nëse arrijmë të spostojmë Shkollën e Bashkuar si dhe SHIK-un, fitojmë një terren shumë të mirë për të ofruar shtesë dhe për të krijuar një pol të ri zhvillimi që mbledh një pjesë të mirë të zonës lindore të qytetit. Patjetër edhe Kamza është në vetvete një lloj poli zhvillimi, si edhe një lloj qendërzimi do të jetë e nevojshme edhe zona ekonomike, në pjesën e Laknasit. Ky është një mishërim i mirë i konceptit të policentrizmit, që ne e kemi vendosur si princip të procesit të planifikimit për Tiranën. Kemi pasur një diskutim mbi projeksionin e popullatës që jo thjesht si projeksion, por planifikimin ne thamë se do ta nisim duke vendosur disa “tavane” për popullatën e projektuar dhe disa tavane për dendësinë e mundshme

në zona të caktuara. Koncepti nga pas, koncepti më tradicional që pata prezantuar ishte një sistem piramidë, pra zonat qendrore me intensitet të lartë, përqendrim popullate dhe zonat periferike, më të relaksuara në këtë drejtim. Nuk mund të jetë qyteti i gjithi një piramidë, por secili nga këto pole kërkon këtë lloj “mini-piramide”, po e quaj. Mishërimin e këtyre dy koncepteve ne e kemi trajtuar në këtë formë. Ky do të ishte koncepti që ne do të sugjeronim për grupin strategjik, nëse ngjall dakordësinë e duhur. Së fundmi, këto pole zhvillimi për të cilat folëm krijojnë në vetvete një tendencë zhvillimi me sistem unazor, që në fakt shtrihet në nivelin e Unazës së katërt. Ne u munduam gjithashtu të identifikojmë pikat kryesore në qytet, që krijojnë trafik, fluks apo përqendrim popullate dhe këto lloj pikash janë universitetet, spitalet dhe qendrat tregtare. Nëse ne arrijmë të prodhojmë një skemë që përmbledh këtë fluks lëvizjesh, këto pika me këtë përqendrim popullate, ndoshta mund të arrijmë një skemë. Kemi folur shumë për Tramin, unë besoj se transportin masiv ne duhet ta realizojmë përmes infrastrukturës së tramvajit dhe linja e fundit, një linjë unazore në perspektivë, në momentin që këto pole zhvillimi do të kenë marrë formën e tyre të plotë, si dhe autobusë pendolarë që mbledhin të gjithë zonën ekonomike, deri në aeroport. Sistemi do funksiononte shumë mirë nëse projektojmë të integruar. I gjithë ky projeksion është dezintegruar në 105 zona që e kemi ndarë qytetin e Tiranës.

Zv/rektorja e Universitetit Europian të Tiranës, Nevila Xhindi, njëherësh edhe eksperte që ka punuar me modelet e zhvillimit të qëndrueshëm për bashki dhe rajone, shpjegon arsyet pse Tirana duhet të mbështetet në një model të qëndrueshëm ekonomik. Sipas Xhindit, një mënyrë për të specializuar sektorët e ekonomisë është që secila nga minibashkitë të krijojë planin e vet të zhvillimit ekonomik. Zv/rektorja e UET-it gjatë takimit të grupit strategjik të planit, ka prezantuar edhe disa nga gjetjet e rëndësishme të projektit zhvillimor të Tiranës. Ndërsa ka theksuar nevojën që Bashkisë së Tiranës i duhet një zyrë e fuqishme lobimi dhe një tjetër për menaxhimin e projekteve të BE-së, Xhindi ka bërë të ditur se UET do të ngrejë një grup pune që do të punojë për të krijuar disa projekte pilot, dhe kjo mundësi do t’i ofrohet Bashkisë së Tiranës për ta arritur kapacitetin e një zyre. Prezantimi Përse unë mendoj që Tirana duhet të ndjekë një model të qëndrueshëm ekonomik, sepse Tirana në të vërtetë është një pikë lidhëse për të gjithë Ballkanin e Jugut dhe ka filluar të marrë pamjen e një metropolitani. Tirana është një qendër shërbimesh, është një energji ekonomike, kulturore. Të gjitha eventet kombëtare ndodhin në Tiranë. Tirana ka treguar indikator të një force lëvizëse të zhvillimit. Këtu gjenerohen shumica e mundësive për punësim dhe e të ardhurave. Tirana nuk është vetëm një qytet, është më shumë se një qytet. Po sjell vetëm disa fakte që sot janë pjesë të studimit. Sot, Tirana gjeneron 45% të GDP-së së Shqipërisë. Vetëm 17% e punësimit është në pjesën agrikulturore që merret me bujqësi. Një pjesë e këtyre shifrave, mendoj se janë shumë të mira për të qenë në fokus, sepse tregon tendencën e qytetit. Rritja ekonomike e popullsisë aktive është 24%. Rritja e papunësisë: në fakt kemi pasur një rritje të papunësisë nga 2005 në 2009-ën, kur i referohemi shifrave nga 10.6% në 13.8%. Ndërmarrjet më aktive dhe densitetin më të madh e kanë në qytetin e Tiranës, është 155% me mesataren. Edhe në ndërmarrjet e reja që krijohen Tirana është në avantazh me 144%. Në qoftë se do t’u referoheshim investimeve direkte të huaja, të cilat në të ardhmen besoj kanë qenë edhe pjesë e planit elektoral të zotit Basha, që do t’u krijohet një klimë e re biznesi për ta zhvilluar këtë, Tirana është mbi mesataren, 278 %, që do të thotë se bashkë me Durrësin kanë të përqendruar 80% të ndërmarrjeve të huaja. Shumë shpejt nuk do të flasim më vetëm për një Tiranë, por Turahen, e cila do të bashkohet me Durrësin dhe shumë shpejt me bërjen e pjesës tjetër të rrugës Tiranë-Elbasan mund të flasim për të një trekëndësh shumë të qëndrueshëm të zhvillimit. Disa nga pikat e forta të zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik të Tiranës janë: biznesi zhvillohet me një shoqëri që e njeh biznesin; në Tiranë janë të përfshira tregjet më të mëdha, është afër Portit të Durrësit; është shumë potenciale për industrinë e ushqimit; ka shumë potenciale për transfertat financiare, sepse një pjesë e madhe e popullsisë është e përqendruar këtu; turizmi është një pikë tjetër e fortë. Tirana është një potencial i madh jo vetëm për turizmin kulturor, trashëgimor, por është afër me detin, me malin e Dajtit; tregtia është e shpërndarë në disa hapësira tashmë. Po përqendrohen në disa nga pikat

Zv/rektorja e UET, Nevila Xhindi tin vjetër, në vitin 2013 fondet strukturore do të bëhen të vlefshme. Për të marrë ato fonde strukturore ne duhet të jemi shumë inovativë dhe jo vetëm kaq, por inovativë në krijimin e disa elementeve që janë shumë të rëndësishme për të aksesuar këto fonde. Fondet strukturore nuk targetojnë gjëra të vogla, por shumë të mëdha dhe krejt të thjeshta. Në fokusin e tyre janë infrastruktura dhe mjedisi, shumë të dëshiruara për t’u realizuar nga Bashkia e Tiranës. Në qoftë se Bashkia e Tiranës në bashkëpunim me bashkitë e tjera apo me minibashkitë do të rrisin fondet për investimet, tendenca e BE-së është t’i përputhë këto investime me shtesën që do të japë për të njëjtën linjë buxheti. Në qoftë se sot ne kemi vetëm 3% në nivel lokal për investime, nëse kjo shifër do të mbetet në këto nivele, ky 3% do t’i bashkëngjitet nga fondi strukturor i Europës, gjë që do jetë shumë e vogël. Bashkia e Tiranës duke filluar që tani me dizenjimin e buxhetit dhe duke iu dhënë një hapësirë më të madhe pikërisht këtyre linjave kryesore, infrastrukturës, mjedisit, shërbimit ndaj qytetarit, do të ketë mundësi të rrisë këto fonde si dhe t’u tregojë nesër fondeve strukturore qëndrueshmërinë e UET në vazhdimësi do të ngrejë një këtij investimi dhe grup pune për të krijuar projekte pilot, mundësinë për t’iu këtij që të jenë të gatshme për të aksesuar bashkëngjitur investimi. Një tjetër mundësi fondet e BE-së është partneriteti që duhet të ketë me bashpunësinë në Tiranë. Disa nga rrugët kitë e tjera. Fondet strukturore, targemë të mira do të ishin që: të krijohen tin e tyre e kanë shumë të qartë, fillimundësi për trajnime, për programe misht ato u drejtohen qeverive, por pritrajnimi, për infrastrukturë më të oritetet dhe nevojat vijnë nga qeveritë lomirë, si dhe të specializohen disa nga kale. Sot do flitet shumë shpejt, Tirana sektorët e ekonomisë. Një mënyrë për do konkurrojë me Beogradin, nuk do të specializuar sektorët e ekonomisë konkurrojë Shqipëria me Serbinë, Tiështë që secila nga minibashkitë të kri- rana do konkurrojë me Lubjanën, me jojë planin e vet të zhvillimit ekonomik. Pulian. Të shikojmë se cilat janë pikat Ndoshta do të duket çudi në kuptimin e përbashkëta, si duhet t’i menaxhoe një pikture makro, por e vërteta është jmë, t’i kthejmë në projekte madhore, që, në qoftë se ne do të shkojmë drejt të cilat të kenë të mundur aksesimin në një Tirane policentrike, secila prej kë- fondet e BE-së. Ajo që sugjeroj unë tyre minibashkive duhet të ketë planin është që duhet një zyrë e fuqishme loe vet të zhvillimit ekonomik. Në bimi dhe një zyrë për menaxhimin e përgjithësi ky duhet të drejtohet nga projekteve. Sot ne duhet të punojmë që prioritetet e atij vendi, të jenë sa më af- këto projekte në momentin e hapjes së ër burimit të parë, dhe duhet të jenë tyre, ne thjesht t’i paraqesim, të mos inovativë për atë zonë që mbulojnë. Në marrim ekstra kohë. Do konkurrojmë qoftë se do t’i referohem asaj që do të si gjithë të tjerët dhe për ne qeveria do ndodhë në vazhdim, modelet eko- të jetë Europa. Në këtë aspekt, UET në nomike të zhvillimit të qëndrueshëm vazhdimësi do të ngrejë një grup pune janë shumë të preferuara për t’u që do ta masë këtë mundësi, do t’i mbështetur nga Bashkimi Europian, ofrohet Bashkisë së Tiranës për ta arsidomos nga fondet strukturore, për të ritur kapacitetin e një zyre dhe pse jo cilat Shqipëria do të aderojë në qoftë se të punojë për të krijuar se cilat janë do të marrim shumë shpejt statusin e projektet pilot, që të jenë të gatshme vendit kandidat, sivjet ose fillimin e vi- për të aksesuar projektet e BE-së. e dobëta, që në vazhdimësi për UET-in do të jenë pikë e një studimi më të përqendruar. Ekonomia në përgjithësi vërtetë ka investimet më të mëdha, por në qoftë se merren në hapësirën që duhen të kenë, duhet të përmirësohet ky lloj tregu; të rritet, meqenëse përsëri vazhdon të ketë papunësi, nga 10%, sot është 13%; ka limit aksesi në kredite; ka probleme me tregun financiar; ka probleme me pronat, me ujin, me industritë; inovacionin. Do jetë shumë e pëlqyeshme që Tirana në të gjithë sektorët duhet të paraqesë inovacionin, në gjë të tillë dhe industria duhet të jetë promotore. Çfarë është bërë me turizmin? Kemi folur shpesh për plehrat, për menaxhimin e tyre, për mundësinë e pastrimit të qytetit, për të krijuar një infrastrukturë të mirë. Mungon sot një guidë e mirë për hotelet, restorantet, për çfarë ofrohet, cilat janë pikat më të forta të turizmit, ku duhet të shkohet, çfarë oferte mund të kemi. Po kështu edhe për tregtinë. Qëllimi kryesor i gjithë punës që duhet të drejtohet për të krijuar modelin ekonomik që do ta ndihmojë në zhvillimin urban të Tiranës është përmirësimi i të gjithë këtij kuadri ekonomik për të reduktuar pa-


OpEd

10

MAPO

E shtunë, 21 janar 2012 www.mapo.al

Opinione dhe Editoriale

01 02 03

Në kohë të tilla nevojitet ironi përvëluese dhe jo argumente bindëse.

Nga Bujar Kapexhiu

Një person dhe Zoti me të përbëjnë shumicën. Një zotni nuk do më fyejë, ndërsa një bastard as mundet të më fyejë. Frederick Douglass, shkrimtar amerikan

Amerika, Europa dhe Ballkani përgjatë vitit 2012

2

012-a është vit zgjedhjesh në Shtetet e Bashkuara. Zgjedhjet presidenciale do të zhvillohen më 6 Nëntor, dhe gjatë 11 muajve në vijim presidenti Barak Obama dhe rivalët e tij republikanë do të bëjnë fushatë për Shtëpinë e Bardhë. Kandidati republikan do të zgjidhet gjatë javëve në vijim nga zgjedhjet paraprake. Do të jetë një fushatë presidenciale mjaft e nxehtë, e cila do të përqendrohet në ekonominë e bllokuar, në borxhin kombëtar i cili po rritet me ritme të shpejta, në nivelin e lartë të papunësisë dhe në shpenzimet marramendëse qeveritare. Në rrethana të tilla, politika e jashtme do të marrë një rol dytësor gjatë zgjedhjeve, sigurisht nëse nuk ndodh ndonjë krizë e madhe ndërkombëtare, e cila ndikon drejtpërsëdrejti në interesat kombëtare të Shteteve të Bashkuara. Kjo nxjerr në pah një rrezik afatgjatë... Amerika mund ta kufizojë angazhimin e saj global për shkak të prioriteteve vendase, detyrimeve financiare dhe kundërshtimit publik të problemeve të huaja që pasojnë luftërat e kushtueshme në Irak dhe Afganistan. Shumë qytetare amerikanë ndihen të lodhur nga tepria e politikave të jashtme dhe mungesa e politikave të brendshme; ose ata thjesht nuk e kuptojnë se sa i rëndësishëm është sot roli i Shteteve të Bashkuara në mbarë botën. Zvogëlimi i burimeve dhe kapaciteteve të Amerikës u bë i qartë disa ditë më parë, kur Obama zbuloi një strategji të re për një ushtri më të vogël dhe më pak të kushtueshme. Shtetet e Bashkuara do të zvogëlojnë prezencën e tyre ushtarake në Europë dhe do të dërgojnë më shumë përforcime në rajonin Azi-Paqësor për të balancuar Kinën. Gjithashtu, Uashingtoni do të shmangë përfshirje të mëtejshme në misione të gjata dhe të kushtueshme paqeruajtëse dhe shtet-formuese. Fatkeqësisht, zvogëlimi i pranisë globale të Shteteve të Bashkuara mund të jetë një shkak për paqëndrueshmëri të mëdha ndërkombëtare. Pa lidershipin amerikan, një sërë krizash rajonale mund të përshkallëzohen, ndërkohë që fuqitë ambicioze rajonale sfidojnë interesat e perëndimorëve. Kjo mund të shkaktojë llogaritje të gabuara dhe konflikte, të cilat nuk mund të zgjidhen lehtë. Viti 2012 do të sjellë një botë më të rrezikshme dhe më të paparashi-

koment

Janusz Bugajski

Të gjitha qeveritë europiane po përballen me presionin për të shkurtuar shpenzimet dhe përballjen me detyrimet e borxhit të tyre. Tani ekziston frika për një krizë të dytë kredish, e cila vjen nga ekspozimi i bankave europiane ndaj borxhit të madh të Italisë. kueshme. E ardhmja nuk do të jetë as një-polare as shumë-polare, por gjithnjë e më shumë jo-polare. Rënia e profetizuar e Perëndimit ka të ngjarë të mos shoqërohet me ngritjen e vendeve anëtare te BRIC, si qendra të fuqishme globale. Vendet anëtare në BRIC janë Brazili, Rusia, India, Kina. Brazili nuk ka një ndikim të madh rajonal dhe fuqia e tij ekonomike ka pak mbështetje ushtarake. Rusia është një fuqi në rënie, e cila varet nga të ardhurat nga nafta dhe gazi, dhe kompensimet nga dizajnet imperialiste dhe fqinjët e dobët. India, e cila njësoj si Brazili ka masa sigurie të kufizuara dhe përballet me konflikte separatiste etnike, rajonale dhe fetare, të cilat do të sfidojnë integritetin e vendit. Kina është një fuqi e kujdesshme, e cila nuk do përfshihet në konflikte që nuk ndikojnë drejtpërsëdrejti në interesat e saj. Pekini do ta zgjerojë gradualisht ndikimin e tij ekonomik dhe kulturor, ndërkohë që do të mbetet nën varësinë e tregjeve të jashtëm për rritje të mëtejshme. Një botë e jo-polarizuar është në vetvete më e paqëndrueshme sesa një botë që rrotullohet rreth liderëve të besuar globalë. Për ta përmbledhur, unë mendoj se Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të jenë një faktor i rëndësishëm global dhe viti që vjen do të sjellë një sfidë shumë të madhe për Uashingtonin... Do të jetë një sfidë për Kongresin e Shteteve të

Bashkuara dhe Presidentin amerikan nëse mund të bashkëpunojnë për të ringritur ekonominë amerikane dhe për të ruajtur rolin global të Amerikës. Sfida e madhe e Europës

Liderët e Bashkimit Europian dhanë një mesazh mjaft të hidhur për Vitin e Ri, duke paralajmëruar që Europa përballet me një vit të vështirë mes recesionit ekonomik. Kancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar se Europa po përjeton sfidën e saj më të vështirë në këto dekada. Zhvillimi në Europë është bllokuar. Kriza e borxhit i ka detyruar qeveritë të shkurtojnë shpenzimet, duke qenë se kostoja e huamarrjes për disa ekonomi të mëdha, përfshirë këtu edhe Italinë dhe Spanjën, është rritur ndjeshëm. Ajo gjithashtu ka dobësuar integritetin e Eurozonës dhe ka shtuar mundësinë e ndarjes. Të gjitha qeveritë europiane po përballen me presionin për të shkurtuar shpenzimet dhe përballjen me detyrimet e borxhit të tyre. Tani ekziston frika për një krizë të dytë kredish, e cila vjen nga ekspozimi i bankave europiane ndaj borxhit të madh të Italisë. Presidenti italian u ka bërë apel hapur qytetarëve të sakrifikojnë për të parandaluar një kolaps financiar. Si do të ndikojë e gjitha kjo në vendet e Ballkanit Perëndimor, përfshi këtu edhe Shqipërinë? Banka Botërore ka paralajmëruar se vendet e Ballkanit do të përballen me vështirësi ekonomike. Rritja e GDPsë në të gjashtë vendet mendohet se ka treguar një tendencë rënieje në krahasim me llogaritjet e mëparshme dhe ajo do të varet në një masë të gjerë nga aftësia e liderëve të Eurozonës për të zgjidhur krizën e borxhit. Nëse kriza fiskale e BE-së vazhdon, pasojat negative do të shihen edhe në performancën e ekonomive të Ballkanit. Rënia e GDP vjen kryesisht nga shkurtimet në investimet e huaja dhe tregti, si dhe nga rënia e remitancave. Edhe pse ekonomitë e vendeve të Ballkanit Perëndimor nuk u prekën fillimisht nga kriza financiare globale, trazira të mëtejshme në BE do të kenë një ndikim më të drejtpërdrejtë. Tregtia me BEnë, veçanërisht me Italinë dhe Gjermaninë, është stimuluesi kryesor për eksportin dhe rritjen e ekonomisë, gjë që siguron gjysmën e transaksioneve. Një krizë e tejzgjatur do t’i përça-

Ballë për ballë

jë lidhjet ekonomike me vendet e Ballkanit, jo vetëm në tregti dhe investime, por edhe në disponueshmërinë e kredive bankare. Ndërkohë që sistemi bankar në vendet e Ballkanit Perëndimor duket elastik, shumica e bankave të huaja në rajon janë nga vendet e BE-së. Shtimi i stresit në bankat mëmë mund të përshpejtojë krizën e një rajoni për kredi. Pavarësisht të gjitha këtyre problemeve, integrimi në BE mbetet ende shpresa më e mirë e rajonit për një shërim afatgjatë dhe rritje ekonomike. Një kombinim i politikave fiskale strikte dhe reformave të vazhdueshme për të arritur standardet e BE-së, sigurisht do ta shtonte këtë perspektivë. Zgjerimi i mëtejshëm i unionit do të jetë një çështje tjetër mjaft e debatuar. Duke marrë parasysh gjendjen e përgjithshme në BE, askush nuk mund të jetë i sigurt nëse dyert për anëtarësime të reja do të jenë të hapura, pasi Kroacia të futet me vështirësi në vitin 2013. Kolapsi ekonomik i Europës mund të ndalë zgjerimin e mëtejshëm të BE-së në drejtim të Jugut apo Lindjes. Kjo gjithashtu do të dekurajojë zbatimin e reformave në kryeqytetet që aspirojnë të bëhen anëtare të Unionit dhe do të nxisë pasigurinë ekonomike, shqetësimin social dhe paqëndrueshmërinë politike. Një tjetër rrezik që i kanoset Europës është rishfaqja e mundshme e populizmit, ksenofobisë dhe nacionalizmit si pasojë e rënies së standardit të jetesës, rritjes së nivelit të papunësisë, masave më të rrepta, shtimit të pasigurisë dhe heqja e iluzionit ndaj elitës qeverisëse. Në të vërtetë, kancelarja Merkel ka paralajmëruar së dështimi i Eurozonës do të vërë në rrezik dekadat e paqes që BE presupozohej se duhet të garantonte. Kjo do të dobësojë besimin në institucionet ndërkombëtare, do të kufizojë iniciativa të reja të përbashkëta dhe do të shtojë mundësinë e konflikteve brenda dhe ndërmjet vendeve... fenomene këto për të cilat të gjithë mendonim se ishin tashmë pjesë e së shkuarës së Europës. *Editoriali i autorit në emisionin e tij të përmuajshëm ‘Bugajski Hour’ në Albanian Screen. Bugajski është analist i njohur i çështjeve ndërkombëtare.

Një tjetër rrezik që i kanoset Europës është rishfaqja e mundshme e populizmit, ksenofobisë dhe nacionalizmit si pasojë e rënies së standardit të jetesës, rritjes së nivelit të papunësisë, masave më të rrepta, shtimit të pasigurisë dhe heqja e iluzionit ndaj elitës qeverisëse. Në të vërtetë, kancelarja Merkel ka paralajmëruar së dështimi i Eurozonës do të vërë në rrezik dekadat e paqes që BE presupozohej se duhet të garantonte. Kjo do të dobësojë besimin në institucionet ndërkombëtare, do të kufizojë iniciativa të reja të përbashkëta dhe do të shtojë mundësinë e konflikteve brenda dhe ndërmjet vendeve... fenomene këto për të cilat të gjithë mendonim se ishin tashmë pjesë e së shkuarës së Europës.


E shtunë, 13 qershor 21 janar 2010 2012 ëëë.gazetamapo.com www.mapo.al

MAPO

11

Sot, kur ekspertiza e FBI-së ende nuk është publikuar, ndërkombëtarët po flasin thuajse hapur për një skenar zgjedhjesh të parakohshme. Që ndoshta i kërkon edhe Berisha vetë. Mesa duket, i bindur t’i japë fund më shpejt dhe me nder krizës që opozita e kulmoi, por nuk e zgjidhi më 21 Janar 2011. Mesa duket, edhe këtë krizë, me stilin e tij, do ta zgjidhë Berisha. Kësaj radhe ama, si gjithmonë, një “dorë” po ia japin sërish amerikanët. — Sokol Balla

21 Janari, fitoi vetëm Meta N

jë vit pas ngjarjeve dramatike të fillimvitit 2011, është i qartë bilanci politik: nga treshja e politikës shqiptare, Edi Rama dhe Sali Berisha janë dy të humburit e mëdhenj, në cilësi dhe sasi. I p a r i hu mb i f i l l i m i sht k at ë r mbështetës të vrarë, më pas mbështetjen e ndërkombëtarëve e në fund edhe Bashkinë. Fitoi vetëm beteja dytësore dhe 20 mijë përkrahës në Tuiter, të cilët jo domosdoshmërish mund të votojnë për të. I dyti sajoi puçin e fillimisht fitoi kohë e pastaj fitoi Bashkinë, por më pas humbi mbështetjen e ndërkombëtarëve e shumë shpejt do humbasë dhe disa nga «heronjtë» e tij të 21 Janarit. Parahyrje këto për humbjen që mund t’i vijë në zgjedhjet e ardhshme. Por, për më keq, «Berisha» fitoi reputacionin e një qeverie që në rastin më të mirë mbron politikisht vrasës dhe hajdutë upperclass. Paradoksalisht në këtë bilanc njëvjeçar pas 21 Janarit, Meta ishte i vetmi që fitoi. Fitoi më shumë vota më 8 maj se, më shumë se atij, i duhej Doktorit që të provonte se LSI-ja merrte më shumë vota se para skandalit të videos. Ndaj PD-ja çuditërisht u tkurr dhe LSI-ja u rrit. Meta fitoi pastaj lirinë se, më shumë Doktorit dhe jo Ilirit, i duhen votat e LSIsë në Parlament. Dhe po të zgjedhësh t’u besosh akuzave të Priftit, këto ishin vetëm fitime ekstra për arkën politike të Ilir Metës, i cili pas një viti ndoshta do fitojë edhe një kaç më shumë. Natyrisht një vit më pas e humbura e madhe është Shqipëria. Ajo humbi kohë, humbi statusin e vendit kandidat, humbi katër shtetas të pafajshëm. Humbi sistemin e drejtësisë, rrënoi reputacionin e të “Bukurës së Dheut”, dhe uli sytë e bukur e të turpëruar përballë syve me tualet të rënduar, të kryegardistit (nga dhuna e 21 janarit), dhe të Sashenkës (nga qejfi i zgjatjes së pensionit). Një vit pas “ngjarjeve në Bulevard”, koha e krizës shqiptare ka mbetur në vend. Çka tregon se 21 Janari ishte kulmi i mbetur përgjysmë i saj. Ajo çka pasoi ishte përpjekje hipokrite për të mos e parë problemin në sy dhe për të zgjidhur vetëm tensionin momental. Mjaft të radhitësh disa fakte të thjeshta. Në zgjedhje lokale palët u futën pa marrëveshje dhe pa garanci e korrigjime kodesh, çka polli superkrizën skandaloze dhe po aq të papranueshme për opinionin publik sa 4 vrasjet e bulevardit, në zgjedhjet për kreun e Bashkisë së Tiranës. Futja politike në zgjedhjet lokale, nga ana tjetër, ishte kosto shtesë që pagoi Rama personalisht në Tiranë, pasi mazhoranca mobilizoi me kuç, me maç e me Kaç, që ta mundte atë. Dhe kur nuk ia doli, nxori Agim Llu-

koment Sokol Balla

Dhe po të zgjedhësh t’u besosh akuzave të Priftit, këto ishin vetëm fitime ekstra për arkën politike të Ilir Metës, i cili pas një viti ndoshta do fitojë edhe një kaç më shumë. Natyrisht një vit më pas e humbura e madhe është Shqipëria. Ajo humbi kohë, humbi statusin e vendit kandidat, humbi katër shtetas të pafajshëm. Humbi sistemin e drejtësisë, rrënoi reputacionin e të “Bukurës së Dheut”, dhe uli sytë e bukur e të turpëruar përballë syve me tualet të rënduar, të kryegardistit (nga dhuna e 21 janarit), dhe të Sashenkës (nga qejfi i zgjatjes së pensionit). pon e KQZ, që në mes të Bulevardit, në vitin 2011, ekzekutoi Live para kamerave, votën e lirë të shqiptarëve. Por hipokrizia vazhdoi kur Rama pranoi si qengj rezultatin dhe bëri Kurban gjithë lëvizjen opozitare trevjeçare, duke vendosur ta spostojë atë në Tuiter. Nuk di sepse. Shpresoj që së paku të ketë një plan. Por një vit më pas, i pandreqshmi i madh mbetet Kryeministri. Mbeta i shtangur nga ripërsëritja e kërcënimit të 23 janarit, por mendoj se më shumë se me Ramën dhe manifestimin e tij, kishte lidhje me ekspertizën e pritshme të FBI, e cila ka mbërritur që më 10 janar dhe pritet t’u vërë prangat disa VIP-ave të ngjarjeve në Bulevard. Tensioni i

Kryeministrit është gjithsesi i kuptueshëm. Ai vetë ka pranuar se ka urdhëruar masat mbrojtëse rreth Kryeministrisë si dhe se ka dhënë urdhrin policisë të mos zbatojë mandat arrestet për 6 gardistët. Sot, është i pafuqishëm ta bëjë këtë, se refuzimi i provave të FBI-së do ta bënte atë fajtorin kryesor jo vetëm politik, të “dhunës së pafalshme”, siç thanë amerikanët, më 21 Janar. Sot një vit pas atyre ngjarjeve, kam frike se bilanci politik i Kryeministrit është jo i mirë. Berisha është i kapur në grackë, se ndërsa harxhoi gjithë bateritë për gjyqin e Ilir Metës, nuk e gëzoi dot as dy ditë lirinë e tij, se shpejt do t’i duhet të dorëzojë pa kushte në qeli disa prej atyre që i quajti ‘heronjtë e 21 Janarit’. Por ndryshe nga Rama, besoj Berisha e ka një plan, dhe, mesa e njoh unë, mund të kemi edhe surpriza. Dhe prej tij, ato jo gjithmonë janë të këndshme. Për momentin më i fituari është Meta. Vetë u lirua nga ankthi i burgut, megjithëse ishin video e tij me Priftin dhe paralajmërimet e tij nga selia e LSI-së para 21 Janarit, që nxitën më shumë se gjithçka dhunën e të dyjave palëve atë të premte të zezë. Ishte Ilir Meta që një vit më pas, në të njëjtin sfond, që i bëri dëmin më të madh të gjitha palëve: opozitës, se i zvetënoi kalin e betejës kundër korrupsionit, por edhe qeverisë, të cilës i mori erzin në publik dhe detyroi Berishën të bënte cirk publik dhe disa akrobaci zinxhir, që t’i siguronte atij pafajësinë. Iliri mbetet i madh: realizoi dy premtime të tijat të 2009s: një jo publik, se do të shkatërronte e linte Edi Ramën në opozitë; dhe atë publik, se do të çonte Sali Berishën më herët në pension. Paradoksalisht ai po i bën më shumë dëm Doktorit duke i hyrë në qeveri, sesa po të shkonte në opozitë. Paradoksalisht gjithashtu ama, LSI po i sjell më shumë dëm qeverisë sesa opozita e Ramës. Ndryshe nga dy të parët, që mund të kenë ose jo plan, Ilir Meta jo vetëm që kishte një plan, por edhe e realizoi atë. E futur në vlerë absolute dhe e vendosur në pjesëtore relative, kjo e bën atë fitimtarin e bilancit të një viti pas 21 Janarit. Megjithatë, ngjarjet me gjasë do marrin një tjetër rrjedhë. Sot, kur ekspertiza e FBI-së ende nuk është publikuar, ndërkombëtarët po flasin thuajse hapur për një skenar zgjedhjesh të parakohshme. Që ndoshta i kërkon edhe Berisha vetë. Mesa duket, i bindur t’i japë fund më shpejt dhe me nder krizës që opozita e kulmoi, por nuk e zgjidhi më 21 Janar 2011. Mesa duket, edhe këtë krizë, me stilin e tij, do ta zgjidhë Berisha. Kësaj radhe ama, si gjithmonë, një “dorë” po ia japin sërish amerikanët.

Politikanët e Shqipërisë dhe Kosovës nuk janë njëlloj koment

Nexhmedin Spahiu

Një komb mund të konsiderohet multietnik jo nga përbërja, por nga qasja e shumicës që bën kombin kundrejt etnive të tjera, pakicës. Kombi shqiptar është multietnik, sepse qasja ndaj pakicës etnike në Shqipëri është integruese, afruese

Q

ëllimi im kur kam rrahur çështjen e një kombi kosovar nuk ka qenë promovimi politik, por një qasje akademike, e cila te shqiptarët e Kosovës e Shqipërisë është trajtuar pak e veçanërisht shumë pak pas Luftës së Dytë Botërore. Në mesin e dy luftërave botërore ka pasur publicistë shqiptarë që e kanë trajtuar këtë çështje në mënyrë serioze, si Branko Merxhani, Gjergj Fishta, Mithat Frashëri e shumë autorë të tjerë të kësaj periudhe. Si shqiptar i Kosovës e kam pasur të vështirë ta kuptoja. E kam kuptuar kur jam integruar në shoqërinë shqiptare. Në momentin që unë jo vetëm që u bëra shtetas shqiptar, por edhe mbrapa kur nisa punë në Universitetin e Tiranës e kur kam qenë kryeredaktori gazetës ‘Albania’. Nga ky moment kam kuptuar që politikisht shqiptarët e Kosovës dhe ata të Shqipërisë nuk janë njësoj. Ka një dallim, i cili nuk është i gjuhës e i gjakut, jo i origjinës së përbashkët, por i konstruksionit politik. Pikërisht i asaj çka është kombi; një konstruksion politik. Shpesh, kur themi kombi maqedonas apo amerikan, themi se janë krijesë artificiale, por në fakt të gjitha kombet janë krijesa artificiale, janë krijuar nga njeriu, nga idetë politike. Një komb mund të konsiderohet multietnik jo nga përbërja, por nga qasja e shumicës që bën kombin kundrejt etnive të tjera, pakicës. Kombi shqiptar është multietnik, sepse qasja ndaj pakicës etnike në Shqipëri është integruese, afruese. Madje shqiptarët kanë zgjedhur edhe në mesin e qeveritarëve individë nga radhët minoritare. Kjo sjellje e bën kombin shqiptar multietnik. Në mesin e heronjve nuk ka asnjë pjesëtar të minoriteteve etnike, në mes të politikanëve, qeveritarët janë nga etnia e shqiptarëve. Kjo atitudë e bën që kombi kosovar të jetë monoetnik, përkundër tendencës dhe insistimit të planit të Ahtisarit. Modeli i Kosovës mbi monoetninë vjen nga ai i Beogradit, krejt ndryshe nga ai i Tiranës zyrtare. Jo se kombi serb është monotenik, jo se përbërja e qytetarëve nuk ka pakica të tjera etnike, madje shumë më shumë se Shqipëria, por se presidenti i Serbisë nuk mund të jetë ai që është serb në etni apo ortodoks në fe. Askush nuk e përfaqëson Serbinë nga radhët e minoriteteve etnike. Pikërisht për këtë, kombi serb, edhe pse zgjeroi shtetin, nuk arriti ta integrojë, ta ruajë; sepse, duke mos pasur një qasje integruese, por përjashtuese, etnitë e tjera krijuan vetëdijen kombëtare dhe luftuan kundër këtij shteti dhe krijuan shtetet e tyre. Kjo është ajo çfarë është kopjuar nga shqiptarët e Kosovës. Ndoshta në të ardhmen do të ndryshojë. *Shkrimi është shkëputur nga një kumtesë e mbajtur dje si pjesë e një serie leksionesh nga personalitete të ndryshme nga Kosova për studentët e Universitetit Europian të Tiranës, me qëllim unifikimin e tregut arsimor dhe bashkëpunim të ngushtë në nivel akademik. Ky cikël leksionesh ka nisur që prej shtatorit 2011, me një vizitë të rektorit të UET, Prof. asoc. dr. Tonin Gjuraj, me një grup studentësh në Kosovë dhe do të vijojë deri në muajin korrik të këtij viti.


14

MAPO

e SHTUNë, 21 JANAR 2012 www.mapo.al

sociale

Universitetet, MASH: Zgjedhjet më 20 shkurt Nis më 23 janar fushata e zgjedhjeve në universitete për drejtuesit e rinj të tyre. Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, ka firmosur urdhrin për fillimin e procesit zgjedhor dhe datën e zhvillimit të zgjedhjeve për autoritetet dhe

organet drejtuese në institucionet publike të arsimit të lartë. Sipas këtij urdhri, procesi zgjedhor për organet kolegjiale dhe autoritetet drejtuese në institucionet publike të arsimit të lartë do të fillojë në datën 23 janar, dhe do të zhvillohet

në zbatim të Rregullores së Zgjedhjeve, të miratuar nga universitetet. Data e zhvillimit të zgjedhjes për organet kolegjiale dhe autoritetet drejtuese në institucionet publike të arsimit të lartë do të jetë më 20 shkurt 2012.

Infermierët pa rroga, bojkot punës të martën QSUT: Pagat e punonjësve kanë kaluar në llogaritë e tyre bankare. Tetë mijë infermierë nga i gjithë vendi paralajmërojnë se ditën e martë do të pezullojnë punën në shenjë proteste, nëse nuk marrin rrogën e dhjetorit deri të hënën Jonida Tashi

Tetë mijë infermierët e spitaleve në mbarë vendin paralajmërojnë se ditën e martë do të pezullojnë punën në shenjë proteste, pasi nuk kanë marrë ende pagën e muajit dhjetor. Presidenti i Urdhrit të Infermierit, Sabri Skënderi, thotë se prej ditësh ata kanë kërkuar pagat në rrugë institucionale, por nuk kanë marrë asnjë përgjigje. Ndaj ai bën të ditur se infermierët do të presin deri ditën e hënë për zgjidhjen e ngërçit të pagave, në të kundërt do të nisin protestat, duke paralizuar kështu shërbimet për pacientët në të gjitha spitalet e vendit. “Punonjësit e shëndetësisë kanë realizuar punën për muajin dhjetor dhe duhet të merrnin pagën e muajit dhjetor brenda datës së caktuar. Kryesia e sindikatës vendosi që në qoftë se deri ditën e hënë nuk janë marrë rrogat e punonjësve të shëndetësisë, atëherë ne do të përshkallëzojmë lëvizjen sindikaliste në bazë të ligjit. Pas ditës së hënë, ditën e martë dhe të mërkurë në të gjitha spitalet e Shqipërisë, do të zhvillohet një protestë njëorëshe, do të ndërpritet puna për një orë, duke respektuar ligjin, duke lënë në punë vetëm sistemin e urgjencës”, - deklaron kreu Urdhrit të Infermierit, Sabri Skënderi. Me këtë rast, ai i ka bërë thirrje publike qeverisë, Kryeministrit dhe ministrit të Shëndetësisë, për të siguruar në mënyrë urgjente dhënien e pagave për punonjësit e shëndetësisë të të gjitha spitaleve. Më tej Skënderi

Mjekë në QSUT

shprehet se rrogat e infermierëve në Shqipëri janë jo vetëm më të ulëtat në rajon, por edhe në vend. Infermierët e thjeshtë marrin një rrogë prej 28 mijë lekësh, ndërsa kryeinfermierët 36 mijë lekë. Për këtë arsye, në protestën e paralajmëruar nga infermierët pritet të kërkohet edhe rritja e pagave si edhe përmirësimi i kushteve të punës. Problemi i pagës së dhjetorit nuk i përket vetëm infermierëve, por të gjithë personelit shëndetësor të spitaleve të vendit. Në fillim të kësaj jave, drejtori i Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë, Saimir Ivziku, bëri të ditur se mjekët do të marrin këto ditë pagat e muajit dhjetor, pasi është hapur fondi në Thesarin e

Pas ditës së hënë, ditën e martë dhe të mërkurë në të gjitha spitalet e Shqipërisë do të zhvillohet një protestë njëorëshe, do të ndërpritet puna për një orë, duke respektuar ligjin, duke lënë në punë vetëm sistemin e urgjencës

Shtetit. Sipas tij, rrogat nuk ishin dhënë në kohë për shkak të vonesave të çlirimit të fondeve nga buxheti i shtetit. Gjatë muajit dhjetor kanë ngelur pa u paguar plot 11 888 punonjës në të gjitha spitalet e vendit, ndërkohë që edhe këtë vit fillimisht shqetësimi u ngrit nga bluzat e bardha të QSUT-së, personeli i së cilës kap shifrën 2 685 persona. Për këta të fundit, drejtoria e QSUT-së bëri të ditur zyrtarisht pasditen e djeshme se “punonjësit e shëndetësisë në QSUT sot (dje) kanë marrë rrogat”. Sipas të njëjtave burime, duke filluar nga ora 13.30 e ditës së djeshme, pagat e punonjësve të QSUT-së kanë qenë aktive në llogarite e tyre bankare.

Rikonstruksioni

Urgjenca e Tiranës me shërbime të reja Urgjenca e Tiranës do të mbulojë me shërbime bashkëkohore rreth 700 mijë banorë të kryeqytetit. Falë një rikonstruksioni nga buxheti i shtetit, pas 15 vjetësh Urgjenca Qendrore e Tiranës ka marrë një pamje të re. Gjatë inaugurimit të godinës së re, ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili, ka theksuar dhe një herë rëndësinë e reformës në shëndetësi, e cila në qendër të saj ka qytetarin. “Reforma jonë në shëndetësi është një reformë shumëplanëshe, e cila çdo ditë shton elemente të reja, duke i përkthyer në shërbime shëndetësore”, - u shpreh ministri Vasili. Pajisjet mjekësore moderne dhe tepër të nevojshme, si aparate EKG, defibrilator, aparat EKO portabël, që janë tashmë pjesë e fondit të kësaj urgjence, sipas ministrit Vasili janë një ndihmesë e madhe për qytetarët, që do të marrin shërbimin shëndetësor sa më afër banesës, duke i thënë stop çdo vonese dhe dhënie ndihme, dhe një pasuri dhe lehtësi në punën e mjekëve. Shërbimi i Urgjencës në Tiranë funksionon 24 orë dhe shërben për të gjithë rrethin Tiranë, si për pacientët që paraqiten atje, ashtu edhe përmes mbërritjes në vendndodhjen e pacientit. Ky shërbim mbulohet nga një personel mjekësor i përbërë nga 48 punonjës dhe kryen rreth 28 000 vizita në vit, nga të cilat rreth 7 500 kërkojnë transport për në spital. Gjatë vitit 2011 është kryer transporti i rreth 2 800 të aksidentuarve. Përqindjen më të madhe të kërkesave për ndihmë e zënë vizitat kardiovaskulare, ndërsa rreth 11% të kërkesave për ndihmë e zënë vizitat për fëmijë. Në total për Urgjencën e Tiranës janë investuar 16 588 944 lekë, nga të cilat 12 394 944 lekë për rikonstruksionin e urgjencës dhe 4 194 000 lekë për pajisje.

Petrit Vasili në urgjencën e re

Barnat me rimbursim, farmacitë 48 orë për deklarimin Hana: Në kontratat për vitin 2012 është vendosur për herë të parë marrja e masave me gjobë për çdo vonesë në hedhjen e të dhënave online nga ana e farmacive Farmacitë do të kenë vetëm 48 orë në dispozicion për të deklaruar në ISKSH recetat e barnave me rimbursim. Këshilli Administrativ i Institutit të Sigurimeve të Kujdesit Shëndetësor miratoi kontratat e reja me subjektet farmaceutike për vitin 2012. Sipas ISKSH-së, me këto

kontrata është përmirësuar dhe forcuar kontrolli i barnave të rimbursueshme, me synim përmirësimin e shërbimit ndaj pacientëve. Për herë të parë, të gjitha subjektet farmaceutike do të plotësojnë një formular “vetëdeklarimi”. Sipas drejtoreshës së ISKSH-së, Elvana Hana, ky formular synon që të lehtësojë procedurën e lidhjes së kontratave me farmacitë dhe depot farmaceutike, ndërkohë që doku m e n t a c i o n i i p l o t ë d o t ë kërkohet në rastet kur ka ndryshime të kritereve të lidhjes së kontratës si dhe për subjektet që

lidhin kontratë me ISKSH-në për herë të parë. “Në kontratat me farmacitë për vitin 2012, për të bërë të mundur kontrollin sa më të mirë të barnave me rimbursim, është vendosur për herë të parë marrja e masave me gjobë për çdo vonesë në hedhjen e të dhënave online nga ana e farmacive, brenda 48 orësh, afat ky i përcaktuar në kontratë”, - tha drejtoresha e ISKSH-së. Shkeljet më të rënda kanë penalitetet si më poshtë: për moshedhjen e të dhënave online brenda 15 ditësh nga farmacitë, kontrata parashikon masa më të

Elvana Hana

forta, më konkretisht vendosjen e kushtit penal prej 20 000 lekë. Dhe në rast se të dhënat online nuk hidhen nga farmacitë për 1 muaj, farmacisë i zgjidhet kontrata deri në fund të periudhës së kontraktuar. Një tjetër masë që parashikohet në kontratë ka të bëjë me gjetjen në farmaci në mënyrë të përsëritur të librezave të shëndetit të pacientëve, të cilët nuk janë prezent në farmaci. Në këto raste, farmacisë i zgjidhet kontrata deri në fund të periudhës së kontraktuar, por jo më pak se për një periudhë 6-mujore nga koha e zgjidhjes.


rrethe

e SHTUNë, 21 JANAR 2012 www.mapo.al

MAPO

17

Atentat në rrugë, plagoset 20-vjeçari, pranga autorit Tropojë-Një 20-vjeçar është goditur me një plumb pistolete në lagjen “Dardania” afër Bashkisë së qytetit, në një atentat që ka tronditur dje pasdite qytetin e Bajram Currit. Burime zyrtare të policisë lokale bëjnë të ditur se shtetasi Elson Biberaj, 20

vjeç, ka mbetur i plagosur pasi është qëlluar me armë zjarri në afërsi të Bashkisë së qytetit. Ai është dërguar menjëherë në spitalin civil të qytetit, ku bëhet e ditur se ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Të njëjtat burime saktësojnë se 20-vjeçari është qëlluar

nga shtetasi Bledar Vatoci, i cili është prangosur menjëherë nga forcat e policisë. Ndërkohë, kanë nisur hetimet për zbardhjen e motivit të kësaj ngjarjeje të rëndë. Paraprakisht mendohet se motivi është një grindje e çastit mes dy të rinjve.

shkurt

Digjet autobusi Tiranë-Prishtinë, mister arsyet Kukës-Një autobus që udhëtonte në linjën Tiranë–Prishtinë me pasagjerë, kryesisht studentë kosovarë, është djegur tërësisht dje në mbrëmje në autostradë. Burime zyrtare të policisë lokale bëjnë të ditur se ngjarja ka ndodhur rreth orës 16:30 minuta në afërsi të Fushë-Dukagjinit, rreth 6 kilometra larg qytetit të Kukësit, kur një autobus që udhëtonte nga Tirana në drejtim të Prishtinës,

befas ka marrë zjarr. Të gjithë pasagjerët kanë mundur të dalin me shpejtësi, por me gjithë përpjekjet e bëra autobusi është djegur krejtësisht, por pa pasoja për udhëtarët, të cilëve u janë djegur vetëm bagazhet që kishin me vete. Ndërkohë po hetohet për shkaqet e rënies së zjarrit të menjëhershëm dhe paraprakisht mendohet se ky incident është rrjedhojë e një shkëndije elektrike.

Nënstacioni portativ rikthen energjinë për banorët

Drogë shqiptare në Itali, 3 të arrestuar për kokainë e 1 për marijuanë Grupi i shqiptarëve dyshohet se furnizonte me kokainë zonën e Ternit në Itali. Në Foggia arrestohet një italian me 75 kg marijuanë të trafikuar nga Shqipëria Dy operacione antidrogë në Itali kanë sjellë arrestimin e 3 shqiptarëve dhe një italiani në Terni dhe Foggia, ndërsa janë sekuestruar 400 gramë kokainë dhe 75 kg marijuanë, kjo e fundit e dyshuar si e trafikuar nga Shqipëria. Kështu, një operacion i skuadrës së antidrogës në Terni të Italisë ka bërë të mundur sekuestrimin e 400 gramëve kokainë dhe 100 kilogramëve duhan. Një kopshtar dhe dy turistë, i pari 25 vjeç, me banim të rregullt në Terni dhe dy të tjerët 23 dhe 24 vjeç, të sapombërritur nga Shqipëria me vizë turistike, u vunë në pranga. Në bazë të të dhënave të mbledhura nga policia, rezultoi se disa elementë të dyshimtë, të cilët hiqeshin si turistë, shisnin

keta cigare kontrabandë me një peshë 100 kilogramë. Pas kësaj tre sh q ip t a r ë t u p r a n go s ë n p ë r shpërndarje të lëndës narkotike si dhe për kontrabandë cigareje. Ndërkohë policia e Foggias në Itali, në një operacion të posaçëm bëri të mundur sekuestrimin e 75 kilogramëve marijuanë, e cila kishte mbërritur në shtetin fqinj nga Shqipëria. Forcat e policisë bllokuan një makinë tip “Opel Frontera” fuoristradë, drejtuar nga një 61-vjeçar italian. Brenda në makinë u gjetën tri çanta të mëdha, të cilat kishin brenda sasinë e lëndës narkotike. Sipas analizave të bëra, siç transmetojnë mediat italiane, thuhet se lënda narkotike ishte proSjellja e tyre detyroi policinë që të gramuar të ndahej në 240 bënte një kontroll, i cili rezultoi mijë doza dhe se nga të arnegativ, por shqiptarët edhe këtë dhurat në treg do të sillte rreth 1 milion euro fitim. herë kundërshtuan Sipas policisë, thuhet se 400 gram kokainë të pastër brenda, sasia e drogës ishte e destinuar për si dhe një peshore elektronike që tregun lokal të Foggias dhe vinte nga shërbente për të ndarë drogën në Shqipëria, dhe pikërisht për këtë qese gati për shitje. Po në të njëjtin shkak kanë nisur hetimet për korrivend policia gjeti 32 steka dhe 43 pa- erët e saj. lëndë narkotike. Mësohet se policia gjeti shtëpinë e kopshtarit, pasi ndoqi për disa kohë makinën me të cilën udhëtonin shqiptarët, duke e ndaluar atë para banesës për një kontroll rutinë. Gjatë verifikimeve dhe kontrollit, policia ndeshi në nervozizmin e të rinjve dhe mungesën e bashkëpunimit, pasi të rinjtë nuk pranuan as të japin përgjigje lidhur me emrat e tyre. Sjellja e tyre detyroi policinë që të bënte një kontroll personal të tyre, i cili rezultoi negativ, por shqiptarët edhe këtë herë kundërshtuan. Në vijim policia shkoi në shtëpinë e kopshtarit 25- vjeçar dhe brenda saj gjeti një pako drogë me

Rikontroll në minierën e Bulqizës, pritet leja për të filluar punë Bulqizë-Më shumë se 300 minatorë të Bulqizës, të punësuar në nivelet 15 e 16 dhe në zonën D të minierës që menaxhohet nga kompania austriake ACR ,kërkojnë rikthimin në frontet e tyre të punës. Dje kryetari i Sindikatës së Minatorëve, Kujtim Alliu ka pasur një takim me zyrtarë të RISHMI-t në Tiranë dhe ka kërkuar nga ana e tyre të ushtrojnë kontroll në dy nivelet e minierës dhe zonën D, si dhe të mundësohet rifillimi i punës, pasi

në këto fronte janë kryer të gjitha punimet e kërkuara nga RISHMI. Sipas minatorëve me përvojë pune deri në 30 vite, në këto nivele nuk ka asnjë rrezik për të nisur puna, pasi edhe gazi metan, sipas gazmatësve të minierës së ACR-së, ka rënë në 0 %. Bllokimi i punës në nivelet 15 dhe 16 të minierës së Bulqizës ka bërë që minatorët të paguhen vetëm me 50 % të pagës, duke bërë që gjendja ekonomike e tyre të rëndohet. Në këto kushte, minatorët e niveleve 15 dhe 16 të

minierës së Bulqizës paralajmërojnë për bllokimin e fronteve të tjera të minierës dhe rifillimin e protestave. Minatorët thonë se aktualisht punohet në sektorë minerarë shumë herë më problematikë sesa në këto nivele. Pritet që ditën e hënë specialistët e RISHMI-t të thonë a do të nisë puna në të gjithë minierën e Bulqizës, apo gjysma e minatorëve do të vazhdojnë të jenë të papunë

P. HASA

Gjirokastër-Pas dëmtimit ditën e enjte të nënstacionit të vjetër elektrik të qytetit të Gjirokastrës, kompania CEZ ka vendosur në funksionim një nënstacion portativ për të siguruar furnizimin me energji për banorët. Ditën e enjte, një zjarr i shkaktuar nga mbingarkesa në rrjet dëmtoi disa fidra furnizimi në nënstacionin e Gjirokastrës, duke lënë për orë të tëra pa energji disa lagje të qytetit si dhe fshatrat përreth. Gjatë gjithë ditës së enjte specialistë të mbërritur nga Tirana kanë punuar për riparimin e defektit, duke bërë të mundur rikthimin e energjisë në disa zona. Por edhe gjatë ditës së premte, disa prej lagjeve të qytetit si dhe një numër i konsiderueshëm fshatrash nuk kanë pasur energji elektrike. Në këtë situatë, deri në riparimin e

defektit kompania CEZ ka montuar në Gjirokastër një nënstacion elektrik portativ për të siguruar furnizimin me energji elektrike për banorët.

Rrihte babain, arrestohet 22-vjeçari Durrës-Një 22-vjeçar nga qyteti i Durrësit është arrestuar në flagrancë pas denoncimit të bërë nga babai i tij. Burime zyrtare nga policia e qytetit bregdetar thanë në një komunikatë për median, se 22-vjeçari Skënder Kraja me banim në Sukth të Durrësit, ka përfunduar në pranga pas padisë

së ngritur nga i ati 74 vjeç. I moshuari me shenja dhune në trup ka kërkuar ndihmën e policisë, duke u ankuar se i biri e dhunonte fizikisht dhe psikologjikisht. Menjëherë pas kësaj, i riu u dërgua në ambientet e paraburgimit, ndërsa ndaj të moshuarit u lëshua urdhri i mbrojtjes.

Akulli dhe ngricat dëmtojnë basorelievin kushtuar Skënderbeut Gjirokastër-Akullit dhe ngricave, të cilët ditët e fundit kanë “pushtuar” zonën e Gjirokastrës, nuk iu ka shpëtuar edhe basorelievi që ngrihet në qytetin e gurtë në nderim të figurës së Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Basorelievi i vendosur në kodrën e kështjellës së qytetit në vitin 1968, për shkak të akullit dhe ngricave ka pësuar çarje e dëmtime në disa pjesë të tij. Vepra e artit është realizuar nga skulptori Hektor Dule, në kuadër të organizimeve për 500- vjetorin e vdekjes së Skënderbeut. Ajo përbëhet nga dy pjesë. Njëra prej tyre është basorelievi i realizuar në beton, i cili paraqet Skënderbeun në një çast beteje, ndërkohë që pjesa e dytë e kësaj vepre arti është një obelisk i gurtë rreth 10 metër i

lartë. Si shkak i ngricave të ditëve të fundit janë dëmtuar disa elemente dekorative të obeliskut të gurtë, përfshirë edhe veshjen e tij me pllaka guri. Ndërkohë edhe në sipërfaqen e basorelievit që paraqet Skënderbeun të hipur në kalë si dhe një grup luftëtarësh, temperaturat e ulëta kanë krijuar çarje dhe plasaritje. Për skulptorin gjirokastrit, Stefan Papamihali, ky basoreliev përbën një prej skulpturave publike më të spikatura në qytetin e Gjirokastrës. “Në mënyrën e realizimit nga skulptori Hektor Dule dhe falë vendit ku është vendosur duke pasur si sfond natyror kështjellën e gurtë, basorelievi i Skënderbeut është një prej veprave artistike më të arrira në qytetin tonë”, - thotë skulptori Papamihali.


16

MAPO

e SHTUNë, 21 JANAR 2012 www.mapo.al

botë & rajon

Hungaria, e gatshme për lëshime para kërkesave të BE Hungaria po përkulet para kërkesave të Bashkimit Europian për të ndryshuar disa ligje të atij vendi që ngrenë pikëpyetje ndaj bankës qendrore, sistemit juridik dhe medias. Mosmarrëveshjet e Hungarisë me Bashkimin Europian kërcënojnë të minojnë synimin e vendit të Europës

Lindore për të siguruar një kredi prej 25 miliardë dollarësh nga Bashkimi Europian dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar. Por kryeministri hungarez, Viktor Orban, tha sot se pret që të arrijë një marrëveshje politike me BE-në gjatë një takimi të martën në Bruksel me presidentin e

Komisionit Europian, Jose Manuel Barroso. Zoti Orban tha se nuk shikonte ndonjë çështje veçanërisht të vështirë. Analistët thonë se qeveria e Budapestit nuk ka pasur zgjidhje tjetër përveç plotësimit të kërkesës së Bashkimit Europian.

Mocion i ri për reciprocitetin, rrëzohet ai i Vetëvendosjes Mocioni i Partisë Demokratike të Kosovës e shfuqizon atë të 7 dhjetorit, të iniciuar nga Vetëvendosje për reciprocitet të plotë me Serbinë. Kurti: Destinacioni i kësaj rruge për ju do të jetë i pakëndshëm dhe i palavdishëm Nga Arton Konushevci

Kuvendi i Kosovës me shumicë votash miratoi mocionin e ri për reciprocitet me Serbinë. Për këtë mocion votuan 59 deputetë, 41 kundër dhe një abstenim. Mocioni i Partisë Demokratike të Kosovës e shfuqizon atë të 7 dhjetorit, të iniciuar nga Vetëvendosje për reciprocitet të plotë me Serbinë. Deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës thanë se ky mocion parasheh që Qeveria e Kosovës t’i raportojë Kuvendit çdo tre muaj lidhur me çështjen e reciprocitet. Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Adem Grabovci deklaroi se ky mocion i hap rrugë perspektivës së vendit. “Grupi Parlamentar i PDK-së propozon këto rekomandime:1. Kuvendi i Kosovës mirëpret marrëveshjet e arritura në mes të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, përmes dialogut dhe mbështet zbatimin e tyre të tërësishëm; 2. Qeveria e Kosovës, në pajtim me kompetencat kushtetuese dhe ligjore, të vendosë për masat përkatëse reciproke për mbarëvajtjen e procesit të dialogut dhe implementimin e konkluzioneve të arritura; 3 Qeveria obligohet t’í raportojë Kuvendit lidhur me mbarëvajtjen e procesit të dialogut dhe reciprocitetit; 4. Ky vendim hyn në fuqi në ditën e miratimit të tij dhe shfuqizon të gjitha vendimet e Kuvendit në lidhje me këtë çështje”, - deklaroi Grabovci. Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, tha se ky subjekt është kundër shfuqizimit të vendimit të mëhershëm të Kuvendit të Kosovës për reciprocitet me Serbinë. Sipas tij, mocioni i propozuar tregon

Parlamenti i Kosovës

qartë se nuk ka reciprocitet me Serbinë. “Është absolutisht i papranueshëm për ne edhe si tekst, edhe si tendencë. Mocioni, të cilin e paraqiti shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, nuk ishte në asnjë mënyrë reflektim i debatit që e patëm këtu – pra, është një mocion, i cili flet për gjëra që as nuk u diskutuan, as nuk u prekën në këtë Kuvend. Aty janë futur edhe marrëveshjet ndërkombëtare, për të cilat nuk ishte debati. Debati ka qenë i orientuar edhe i përqendruar në diçka krejt tjetër. Konsiderojmë, po ashtu, se një pikë e atij mocioni veçanërisht ku kërkohet shfuqizimi i vendimeve të Kuvendit është një precedent i rrezikshëm për këtë Kuvend”, deklaroi Ymeri. Edhe përfaqësuesit e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës konsideruan se në këtë mënyrë, duke miratuar mocione të njëpasnjëshme, nuk mund të zgjidhen problemet. Ardian Gjini, shef i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës pak para miratimit të mocionit, tha se për mocionin e PDK-së

do të votohet kundër. “Është një tendencë për të zhbërë diçka që ka ndodhur më përpara jo për të ndërtuar, por për të zhbërë atë që ka ndodhur më herët ”, tha Gjini. Gjatë seancës së parë për këtë vit, deputetët e pozitës dhe opozitës zhvilluan një debat të ashpër. Partitë opozitare e kundërshtuan mënyrën e propozimit të këtij mocioni nga PDK, duke vlerësuar se është dashur që së pari të ketë debat, e në bazë të debatit të nxirren rekomandimet, e jo siç ka propozuar PDKja që në fillim rekomandimet. Deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje thanë se kjo tendencë e PDK-së është tendencë për t’ia mundësuar Qeverisë ta shpërfillë Kuvendin. Deputetët, derisa zhvilluan debat edhe për protestën e 14 janarit, shprehën shqetësimet e tyre lidhur me atë që ka ndodhur. Opozita kërkoi nga të gjitha institucionet e vendit që të ndërmerren masa në drejtim të zgjidhjes së problemeve. Por, një debat më i ashpër u zhvillua ndërmjet shefit të ekzekutivi kosovar Hashim Thaçi dhe liderit të Vetëven-

Thaçi tha, po ashtu, se ka kaluar koha e “Stalinit, e Leninit dhe besa edhe e Musolinit

dosjes, Albin Kurti. Kryeministri Hashim Thaçi, deputetëve të Vetëvendosjes u tha se nuk janë pronarë të patriotizmit. Ai tha, po ashtu, se ka kaluar koha e “Stalinit, e Leninit dhe besa edhe e Musolinit”. “Kur pushtetin nuk e kemi kërcënuar me demonstrata apo dhunë, kemi zhvilluar jetën parlamentare këtu. Prandaj, kam qenë kundër edhe kur më keni ftuar që t’ju përkrah edhe në demonstratën e shkurtit të vitit 2007 - ju kam thënë JO, rruga nuk është zgjidhje, sepse nuk ka pasur Kosova nevojë për viktima të reja në kohën paqes, kur është vrarë Mon Balaj dhe

Arben Xheladini. Sot fëmija po rriten jetimë, duhet t’ju vijë turp”, - u shpreh Thaçi, duke iu drejtuar deputetëve të Vetëvendosjes. Kurse lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti akuzoi kryeministrin Hashim Thaçi se është duke i shërbyer Serbisë, siç tha ai, njëjtë sikurse që i kanë shërbyer më parë personat që sot cilësohen si tradhtarë të kombit. “Lëvizja Vetëvendosje është edhe në Kuvend, edhe në institucione, po edhe në rrugë, në rrugët shqiptare të Kosovës. Por, kjo rrugë e kësaj Qeverie me këtë mocion që e ka propozuar, është rrugë e Ali Shukriut dhe e Sinan Hasanit. Udhëtim të këndshëm në këtë rrugë nuk mund t’ju dëshiroj, sepse nuk mund të keni. Udhëtimi dhe destinacioni i kësaj rruge për ju do të jenë edhe të pakëndshme dhe të palavdishme”, tha Kurti. Në dhjetor të vitit të kaluar, Kuvendi i Kosovës, me shumicë votash, kishte miratuar mocionin e Lëvizjes Vetëvendosje, për marrjen e masave të reciprocitetit në raport me mallrat e Serbisë.

Dënohet me burg të përjetshëm një serb për krime lufte në Kosovë Gjykata e qarkut në Stokholm e shpalli atë fajtor për vrasje, tentim vrasjeje, rrëmbim, plaçkitje dhe zjarrvënie në fshatin Qyshk të komunës së Pejës në Kosovën perëndimore. Besim Abazi

Suedi-Një gjykatë në Suedi e shpalli fajtor një serb dhe e dënoi me burgim të përjetshëm për krime lufte në Kosovë. Milic Martinovic, 34 vjeçar i cili është dënuar për pjesëmarrje në vrasje

masive të shqiptarëve gjatë luftës së vitit 1999, është urdhëruar edhe të paguajë një shumë prej 235 mijë dollarësh amerikan. Gjykata e qarkut në Stokholm e shpalli atë fajtor për vrasje, tentim vrasjeje, rrëmbim, plaçkitje dhe zjarrvënie në fshatin Qyshk të komunës së Pejës në Kosovën perëndimore. Ai ishte arrestuar në prill të vitit 2010 në Stokholm të Suedisë, ku kishte kërkuar strehim. Miliç Martinoviç ishte pjesëtar i forcave të posaçme të policisë serbe të cilët akuzohen se më 14 maj të vitit 1999 kanë kryer vrasjen e 40

civilëve shqiptarë në fshatin Qyshk. Në shtator të vitit 2010, prokuroria serbe për krime të luftës kishte ngritur aktpadi ndaj nëntë ish paraushtarakëve serbë lidhur me këtë ngjarje. Ata akuzohen për vrasje, përdhunime, shkatërrim të pronës dhe plaçkitje me qëllim të frikësimit të civilëve shqiptarë në mënyrë që t’i detyrojnë ata të largohen nga vendbanimet e tyre dhe të shpërngulen në Shqipëri. Në aktakuzë thuhet se të akuzuarit, pjesëtarë të njësive paraushtarake të njohura si “Cakajt”, “janë treguar skajshmërisht të dhunshëm dhe të

Milic Martinoviç

pamëshirshëm”, ndërsa kanë djegur më pas trupat e viktimave për të penguar identifikimin e tyre. Në mesin e të vrarëve në këtë ngjarje ishte edhe Hasan Ceku, babai i ish kryeministrit të Kosovës Agim Ceku dhe disa anëtarë të familjes së tij. Prokuroria serbe kishte bërë të ditur se në atë ngjarje janë të përfshirë edhe 17 të dyshuar që ndodhen në arrati dhe se ndaj tyre janë lëshuar fletarrestime nëpërmjet Interpolit. Mbi 10 mijë veta janë vrarë gjatë luftës në Kosovë e cila morri fund me ndërhyrjen e trupave të NATO-s.


MAPO

Ingriti dhe Çiljeta Dy shoqe te ngushta, që janë pranë njëra tjetrës në çdo gëzim e në çdo hall, që kanë gjithë jetën që ëndërrojnë se si një ditë do martohen në një dasmë perfekte, por që momentin e fundit, qëllojnë të martohen në një ditë... Asnjëra nuk e ndërron datën, asnjëra nuk hap rrugë dhe këtu nis lufta: kush do ketë dasmën më të bukur. Dhe kush do shkatërrojë dasmën e njëra tjetrës. Po nëse nuset janë Çiljeta Xhilaga dhe Ingrit Gjoni? Të veshura nuse të dyja, e që kapen për flokësh? Do kishte mbushur të gjitha faqet e para të gazetave, edhe atyre më seriozeve në vend, pot ë kishte qenë e vërtetë. Por është thjesht videoklipi i radhës, frymëzuar nga subjekti I filmit “Lufta e nuseve” me Anne Hathaway dhe Kate Hudson. Një tjetër duet I dy këngëtareve dhe një tjetër videoklip ku ato bëjnë sherr, sin ë këngën “puçi puçi”. Vetëm se kësaj radhe, ne vend të skenës së improvizuar të ringut dhe dorezave të boksit, do kemi vello të bardha, petale trëndafilash dhe atmosferë romantike.

Si Çiljeta ashtu dhe Ingriti, duket se ia kanë marrë mjaft mirë dorën botës së showbiz-it shqiptar. Ato dinë mjaft mirë si dhe pse të tërheqin vëmendjen, kur duhet të dalin bashkë dhe kur veç e veç, kur të flasin dhe kur jo për jetën e tyre private. Shpeshherë shfaqen bashkë të Dinë me ne festa private dhe edhe ë n j o k ë kapin vëmendjen e provo t, që luajn e e mediave, pastaj klip isht m tat përhapen fjalë se pikër t, të vërte e ato nuk janë më tat që ethem thash të pavërte shoqe, dhe ato e apo hen shkru përgënjeshtrojnë. për to Dinë të provokojnë edhe me klipet, që luajnë pikërisht me thashethemet, të vërtetat apo të pavërtetat që shkruhen për to. Për më tepër në një moment të tillë, që të dyja janë duke kaluar momente të lumtura rozë: Ingriti në pritje të fëmijës së saj të parë, kurse Çiljeta që jeton një lidhje të lumtur dhe deklaron se mezi e prêt kohën kur dhe ajo do të sjellë në jetë një fëmijë… U mungonte vetëm një sherr mes tyre, që të kishin bujën e duhur. Dhe janë duke e përgatitur.

in love

Ermela prezanton Ervinin e ri

Quhet sërish Ervin dhe është i dashuri i Ermela Mezurajt. Por është shumë më bukurosh sesa Ervini që u lidh me të brenda “Big Brother”, jo më kot profesioni I tij është model.

Adelina Ismaili thyen heshtjen

E dashuruar me menaxherin, Valin Bujar Kapexhiu Vallëzim me profesorin e UET

DITAR / Hermes Nikaj

Portreti im në vetën e parë

për të thyer monotoninë / seks kudo, por jo në shtrat


18

E shtunë, 21 janar 2012 www.mapo.al

DITAR Hermes Nikaj

Portreti im në vetën e parë

Bujar Kapexhiu

Vallëzim me profesorin e UET Del sekreti i parë nga kasaforta e “Dancing with the Stars” Nga stafi i “Dancing with the stars”, çdo informacion është i kyçur. Veç faktit që Ami dhe Ermali do prezantojnë spektaklin, çdo gjë tjetër mbahet sekret. Edhe emrat e konkurrentëve, edhe të jurisë. Por në Universitetin Europian të Tiranës, kanë nisur përshpërimat e para: Bujar Kapexhiu, pedagogu i grafik dizajnit në UET, aktor dhe karikaturist i njohur, do jetë një nga VIP-at në garë. Më i vjetri ndoshta mes

pjesëmarrësve, Bujar Kapexhiu, 67 vjeçar, i këndshëm në ekran ndër të tjera edhe për batutat dhe humorin e tij, pritet të jetë po aq i pëlqyer sa edhe kolegët e tij aktorë të dy viteve të shkuara, Viktor Zhusti dhe Enver Petrovci. Nuk dihet ende se me cilën nga balerinat do kërcejë Kapexhiu, i cili veç të tjerash mund të mbështetet edhe në votat e studentëve të tij. Që me siguri do jenë të shumtë.

Adelina Ismaili thyen heshtjen E dashuruar me menaxherin e saj, Valin Unë jam Hermes Nikaj. Më keni parë çdo mëngjes te “Aldo Morning Show”. Prej pesë muajsh i shoqëroj shikuesit e Tv Klanit, nga e hëna në të premte, me informacione te ndryshme urbane & një rubrike showbizi. Nga sot, të shtunave do jem edhe me lexuesit e gazetës, në ditarin tim të përjavshëm, ku do t’ju rrëfej mbresa dhe ngjarje nga puna ime. Por në fillim dua t’ju prezantohem: Unë quhem Hermes Nikaj dhe kam lindur në Tiranë. Që i vogël kam qenë i apasionuar pas aparatit dhe ëndrrës për të qenë një MODEL. Jam vetëm 21 vjeç dhe derimëtani, kam arritur që t’i realizoj të gjitha qëllimet që i kam vënë vetes. Pasioni më i madh i jetës sime është pasarela, por nuk ngelen pas baleti, aktrimi dhe udhëtimet në vende të ndryshme të botës. Kam fatin të kem një mbiemër të njohur në botën e artit, me krenari them se jam nipi i këngëtares së njohur Pavlina Nikaj, e cila në vitet '50 - '70, së bashku me Anita Taken u bënë mjaft të dashura për publikun shqiptar. Pikërisht nga gjyshja kam trashëguar dashurinë për artin dhe të bukurën në tërësi. Kam përfaqësuar Shqipërinë në shumë gara, evente dhe kompeticione mode duke marrë vlerësime për tiparet dhe fizikun tim të veçantë, të cilin e përkufizuan të tipit latin. Gjithashtu kam pozuar per koleksione veshjesh të firmave të ndryshme, duke u bërë pjesë e katalogëve përkatës. Emri im, Hermes Nikaj është bërë tashmë i njohur si model në Itali dhe Greqi dhe unë kam arritur të bëhem imazh i disa firmave më të njohura në industrinë e modës. Tashmë u bënë tre vjet që po merrem me modeling dhe aktualisht jam pjesë e Agjencisë Icon, si model. Sa i përket arsimimit, vazhdoj studimet për Gjuhë të Huaja në Universitetin Shtetëror të Tiranës ... Por, përveç modelingut një tjetër ëndërr e imja është edhe televizioni. Së fundmi jam shfaqur si moderator tek “Aldo Morning Show”, në Tv Klan. Këtë përvojë do t’jua rrëfej çdo javë. Takohemi të shtunën tjetër.

Pop ylli kosovar, Adelina Ismaili ka thyer heshtjen pas më shumë se dy vitesh. “Jam në lidhje. Edhe pse për mua fjala lidhje është poshtëruese. Por mund të them se jam në dashni”, ka thënë Adelina, për emisionin “Prive” në Klan Kosova. Por ajo nuk ka treguar kohën që kur është në këtë lidhje. “Punë për mua”, ka thënë ajo. Duke folur për jetën e saj private, Adelina Ismaili ka thënë se gjithçka mes saj dhe Valit kishte nisur kur ajo kishte marrë atë si menaxher. Megjithatë ajo ka pranuar se ka thyer akullin, duke i thënë ajo e para se dëshiron diçka më shumë sesa menaxher. “E kam thyer akullin. Zakonisht nuk e kam bërë këtë mirëpo në këtë rast kam qenë komplet tjetër njeri, sepse e kam takuar njeriun sikur Valin i cili është shumë i mbyllur në këtë aspekt”, ka thënë Adelina. Madje ajo njëherë kishte besuar se mes tyre ka telepati, porse me kalimin e kohës e ka kuptuar se g jithçka mes tyre është dashuria. Por kjo nuk është e tëra. Adelina Ismaili ka pranuar se e sheh vetën duke krijuar familje. “Koha është definitivisht. Po e ndjej nevojën për të krijuar familje. Jetës nuk i dihet por e ndjej që kam nevojë ta mbyll aventurën që e kam nisur duke krijuar familje”, ka thënë Adelina. E nëse mendoni se Adelina do ta lërë stilin e saj të jetuarit,

harrojeni. “Adelina nuk ndryshon. Do të bëhem nënë por ende do të vazhdoj të dalë natën dhe të këndoj”, ka thënë ajo. Për fund, Adelina ka zbuluar edhe një dëshirë të sajën, kur ka folur për atë se ku e sheh vetën pas 5 vitesh. “Pas pesë vitesh e shoh vetën si pedagoge të pianos dhe me fëmijë sigurisht”, ka thënë Adelina.

Adelina Ismaili ka pranuar se e sheh vetën duke krijuar familje. “Koha është definitivisht. Po e ndjej nevojën për të krijuar familje. Jetës nuk i dihet por e ndjej që kam nevojë ta mbyll aventurën që e kam nisur duke krijuar familje”

Ermela prezanton Ervinin e ri

Quhet sërish Ervin dhe është i dashuri i Ermela Mezurajt. Por është shumë më bukurosh sesa Ervini që u lidh me të brenda “Big Brother”, jo më kot profesioni I tij është model. Dhe ndryshe nga Ervini i parë, nuk po përdoret për asnjë lloj loje. Sepse Ermela, siç e ka pranuar edhe vetë, qëllimin e arriti, fitoi çmimin e madh dhe tani gjithçka mund të rrjedhë normal. Aq normal, sa të dashurin e saj të ri, thjesht e ka nxjerrë foton në facebook ku ka marrë urimet e fansave të saj të shumtë. Nuk ka ndryshuar madje as statusin, duke vijuar të shkruaje “single”. Sepse tani nuk ka ç’i duhet më show.

Baby Beatrix E kemi parë gjithmonë në variantin e kukullës seksi. Por Beatrix Ramosaj di të jetë edhe baby e ëmbël. Kur vjen puna për të bërë shopping me mikeshat, si në këtë foto tek TEG, Beatrix Ramosaj preferon të vishet me tuta sportive kokë e këmbë, si gjithë adoleshentet në mbarë botën. Një lëpirëse me ngjyra i jep një detaj glam. Sepse vërtetë ajo është adoleshente, por ama është shndërruar ndërkaq në yll.


19

E shtunë, 21 janar 2012 www.mapo.al

Flash

Rihanna me foto “të nxehta”

Neda ndërron fletën,

tani zëri i Kreshnik Spahiut E mbani mend këtë vajzën e “Big Brother”, që me të drejtë apo jo, jo vetëm nëpër blogje në internet por edhe publikisht në televizion është akuzuar për mungese higjiene, arrogancë, prepotencë dhe delir të tepruar? E mbani mend që më pas u lidh me atë djalin e sloganit "Kjo mund të ishte motra juaj?!" E mbani mend që më pas botoi dhe një libër me nuanca erotike? E pra, ja ku e keni sot, si zëdhënëse të Aleancës Kuq e Zi. Edhe pse është shfaqur që në fillim përkrahëse e zjarrtë e Partisë Demokratike, si shumica e bashkëqytetarëve të saj kavajas, Neda Karafili sapo i është ofruar një vend pune me pagesë, nuk ka ngurruar të thotë “po” e t’i bashkohet nismës së Kreshnik Spahiut për t’u bërë zëri i tij në foltoren e Aleancës. Lajmi nëpër televizione ka kaluar në mënyrën më të mundshme, emri Neda Karafili, shoqëruar me emërtimin “zëdhënëse”, normalisht që nuk ka pasur pse të përbëjë lajm. Por nëpër facebook dhe blogje të ndryshme, ka ngjallur reagime të shumta. Të njëjta me ato që shkaktoi në muajin dhjetor libri i saj i parë. Shumica komente negative. Por nuk kanë munguar dhe fansat e zjarrtë që i kanë dalë në mbrojtje Nedës. Kështu lufta virtuale ka nisur nga e para, edhe pse tashmë u bë një vit që nga koha kur vajza nga Kavaja që merrte pjesë në Big Brother u bë një nga emrat më të lakuar. Më e lakuara e vitit ndoshta. Dhe siç thonë

Rona si Aurela Rruga për Eurosong kalon nga Los Angeles-i Studioja e regjistrimit ende nuk është vendosur në mënyrë përfundimtare, sepse po shqyrtohen ende dy tre të tilla. Ama në Radio Televizionin Shqiptar janë të vendosur që edhe këngën që do përfaqësojë këtë vit Shqipërinë në Eurosong, ta punojnë në Los Angeles. Ashtu si dhe një vit më parë, kur Aurela Gaçe dhe autorët e këngës punuan me një nga studiot më të shtrenjta të Los Angelesit, edhe këtë vit Rona Nishliu që është dhe autore e tekstit të këngës dhe kompozitori Florent Boshnjaku do kenë mundësi që të çojnë në festivalin që këtë vit zhvillohet në Azerbajxhan, një këngë të realizuar në kushtet më të mira. Gjë që nuk garanton medoemos një kualifikim sa më të mirë të Shqipërisë, madje një vit më parë, megjithë pritshmëritë e larta, kënga e Aurela Gaçes nuk arriti të shkonte as në finale. Por kjo nuk i step aspak drejtuesit e RTSH-së të kursejnë në këtë drejtim. Përkundrazi, kur vjen puna për Eurosong, çdo shpenzim është i justifikuar, sipas parimit: nuk ka rëndësi fitorja por pjesëmarrja.

specialistët e marrëdhënieve me publikun, që nuk ka rëndësi nëse shahesh apo lëvdohesh, mjaft që për ty të flitet, gjithçka ka shpënë ujë në mullirin e Nedës. Ende pa mbaruar shkollën, ajo ka një punë që shumëkush do ta lakmonte. Një libër në treg dhe flitet se shumë të tjerë në pritje për t’u shkruar e botuar. Dhe një të dashur, që i pëlqyer apo jo, ashtu si dhe ajo, pak rëndësi ka: shfaqet gjithkund me të. Me pak fjalë, gjithçka për të shkon më së miri.

Rihanna po vazhdon pushimet e saj në Hauai ku si zakonisht është e ndjekur nga fotografët që mundohen të kapin çdo moment të këngëtares. Gjithsesi, në rastet kur paparacëve u shpëton diçka është vetë ajo që publikon foto në Twitter në mënyrë që fansat të mbeten të kënaqur. Rihanna kishte zgjedhur një palë rroba banjoje ngjyrë argjendi që mbulonin shumë pak pjesë të trupit dhe vendosi që të bënte foto për ta ndarë pamjen me 12 milionë ndjekësit e saj në Twitter.

Merr fund lidhja mes Johnny Depp dhe Vanessa Paradis??????? Kanë ditur që gjithçka nga jeta e tyre të mbajnë thuajse private dhe rrallë shfaqen së bashku në publik, por kur bëhet fjalë për lajme të bujshme, as ata personazhe që dinë ta ruajnë privatsinë, nuk i shpëtojnë faqeve rozë. Një ndër aktorët më të paguar në vitet e fundit në Hollywood, Johnny Depp dhe partnerja e tij Vanessa Paradis raportohet se i kanë dhënë fund raportit të tyre pas 14 vitesh bashkëjetesë. Është tabloidi britanik “Daily Mail” që e raporton këtë lajm duke theksuar se i është referuar burimeve të sigurta për këtë lajm.Prej raportit të tyre 14-vjeçar kanë ardhur në jetë 2 fëmijët e çiftit dhe tani raportohet jo vetëm për një krizë të çiftit por për ndarjen e tyre. Dhe këtë fakt e përforcon edhe shfaqja e aktorit në ceremoninë e "Golden Globe", pa partneren e tij, e cila përherë e ka shoqëruar në evente të këtyre përmasave."Daily Mail" shkruan: Miqtë e Johnny-t janë shumë të shqetësuar për të, sepse lidhja e tij me Vanessa-n ka përfunduar dhe doemos kjo gjë e ka bërë të kalojë një periudhë tepër të vështirë". Nga zyra e shtypit e aktorit nuk ka asnjë reagim për këtë çështje dhe heshtja e Johnny Depp është përkthyer nga mediat si provë e rëndësishme për vërtetësinë e këtij lajmi.

Courtney Stodden ruan linjat me vrapim

Ajo është shfaqur në një formë mjaft sensuale duke vrapuar por paradoksalisht këtë po e bën mbi këpucë me takë të lartë. Courtney Stodden është shfaqur në krah të bashkëshortit të saj Doug Hutchinson ndërsa përdore kishte qenin e saj që absolutisht duhet ta ketë përdorur si një hudhër për të mos e marrë mësysh.


20

E shtunë, 21 janar 2012 www.mapo.al

Home sexy home

N

uk të duhet asgjë e re! Vetëm pak fantazi për të shndërruar një karrige të vjetër në një “love seat” dhe një tavolinë të vogël në një send shumë sexy…Kush do e kishte imagjinuar që mobiliet kanë kaq ngarkesë erotike? Me pak imagjinatë, do I japësh risi dhe freski shëtpisë tënde të ëmblës shtëpi. Por kujdes! Të gjitha këto pirueta duhet të mbeten rigorozisht intime, larg syve zhbirues, kështu që pak përmbajtje kur shkon në sallone mobilerish me gjysmën tënde të dashur! Love chair Sendi seksi? Një karrige. Ajo e kuzhinës, ose e skrivanisë së studios, e blerë tek një dyqan me mobilje unike, ose në stil viktorian, pra pak rëndësi ka modeli. Nuk të duhet për ta nxjerrë në ndonjë revistë dekori! Pozicioni ideal: Ai është I ulur, shpina e mbështetur pas mbështetëses, këmbët e mbyllura lehtë dhe shputat mbi dysheme. Rri para atij dhe ulu duke lejuar penetrimin ëmbëlsisht... Aantazhet: Ky pozicion është shumë sensual dhe ju lejon të shiheni në sy. Duart I keni të lira, mund të prekni dhe të përkëdhelni njëri-tjetrin. Mund të zgjedhësh ta rrisësh ose minimizosh ritmin dhe thellësinë e penetrimit . eaej Kujdes! Mos përdorni karriget e kashtës…mund të vriteshit. As karriget plastike: mund të rrëshkisnit! Nën dush Vendi seksi? Vetëm në filma mund të bëhet dashuri me këmbët në ajër brenda vaskës! Në realitet është më mirë dushi: më modest por shumë më praktik! Pozicioni ideal: Gjej një vend për t’u mbajtur dhe mbështetu pas murit…jo pas murit prej xhami që mund të bjerë nga çasti në çast. Hapi këmbët dhe lëre partnerin të të ngrejë në mënyrë që organet tuaja gjenitale të ndodhen në të njëjtin nivel (nuk duhet të keni shumë ndryshim gjatësie sepse bëhet shumë e vështirë).

Rrotulloji këmbët pas të tijave dhe përqafoje për mos të humbur ekuilibrin. Dhe pastaj lëre veten në kënaqësinë e lëvizjeve të tij... Avantazhet: Ky pozicion është një must, e zakonisht provohet më parë ndaj një muri ose porte. Në dush, të lejohen edhe parapërgatitje argëtuese duke luajtur me ujë ... Kujdes! Po ujit, por jo përdorimit të sapunëve, shampove e kompani. Do rrezikonit të rrëshkisnit dhe akisdenit mund të jetë shumë I dhembshëm! Një kolltuk për dy Mobilja seksi. Disa parapëlqejnë një kolltuk të stilit të viteve ‘70, të tjerë një kolltuk më klasik ose modern! E rëndësishme është që kolltuku ku do kalosh aventurën erotike të ketë krahë të qëndrueshëm! Pozicioni ideal: Ai është i rehatuar gati shtrirë në kolltuk: ulu në preherin e tij, hapi këmbët dhe mbështeti mbi krahët e kolltukut. Legenin duhet ta afrosh me të tijin në mënyrë që gjenitalet të jenë parallel. Mbështetu mbi këmbët dhe duart dhe shtyje trupin lehtësisht pas për të shpejtuar ose ngadalësuar ritmin e lëvizjeve të tua. Avantazhet: Ky pozicion të lejon të shihesh në sy me partnerin. Duart e tij janë të lira dhe aim und të prekë, të përkëdhelë, të lëmojë lëkurën tënde. Në këtë pozicion penetrimi është goxha I thellë, por mund ta kontrollosh. Kujdes! Aventura është fuqimisht e pakëshillueshme para ndonjë ndeshje vendimtare futbolli! Ai mund të humbasë përqendrimin e t’I japë përparësi skuadrës së zemrës! Historia e një lavatriçeje Orendia seksi: Kush e ka thënë që lavatriçja nuk mund të jetë erotike? Miranda sigurisht që jo! Në një pjesë të Seksit dhe Qytetit qe në qiellin e shtatë ndërkohë që ishte vetëm mbi lavatriçen e saj. Pozicioni I përkryer: Ulu në anë të la-

vatriçes. Ai qëndron në këmbë përpara teje. Mbështeti këmëbt e tij në mes të kofshëve dhe pozicionoji këmbët e tua në lartësinë e fundshpinës së atij, që të udhëheqësh nëpërmjet tyre lëvizjet e tij brenda teje. Duart e atij I mbajën kofshët e tua të fiksuara dhe ti mund të mbështetesh mbi lavatriçe ose ta shtrnëgosh në qafë... Avantazhet: Ky pozicion është i lehtë që të praktikohet nga kushdo, ndryshe nga pozicionet e tjera në ajër që e detyrojnë partnerin të mbajë peshën tënde. Këtu, je e ulur në lavatriçe dhe partneri drejton plotësisht lëvizjet e tij që të të kënaqë. Kujdes! Ky pozicion lejon një penetrim shumë të thellë dhe shpesh burri arrin orgazmën shumë shpejt…Ndize lavatriçen në të njëjtën kohë që je duke bërë dashuri, por jo që të ketë process centrifugimi, I cili do ju bënte për të qeshur dhe do ju shpërqendronte! Arti I tavolinës Orendia seksi: E mbuluar me revista ose zbukurime, tavolina e ulët e mesit shpesh lihet në hije. Sa keq! Boshatise dhe bëje pjesë të çapkënllëqeve tuaja ... Pozicioni ideal: Partneri hipën mbi tavolinë dhe ulet në gjunjë me fundshpinën e ngjeshur mirë pas thembrave. Tani e ke radhën ti. Hip mbi tavolinë dhe pozicionohu kalipeç mbi preherin e tij duke I kthyer shpinën. Këmbët I ke të hapura dhe shputat prekin tokë...tani duhet gjetur vetëm ritmi I duhur! Avantazhet: Lartësia e vogël e tavolinës dhe fakti që I ke këmbët të mbështetura në tokë garantojnë një ekuilibër të mirë dhe reduktojnë sforcimin. Për ta bërë aventurën më pikante, qëndroni para një pasqyre, mund të vështroni reagimet tuaja dhe të shkëmbeni shikime joshës. Kujdes! Përpiqu që tavolina të jetë prej druri sepse është më rezistent. Mos përdor tavolina prej xhami…do bëheshe protagonist e një spektakli jo shumë të këndshëm... Lart e më lart! Mobilja sexy: Sipërfaqja e punës ose bari I kuzhinës! Përfito nga përgatitja e ndonjë recete për të pasur netë pikante e tërë piper...do jesh pjesa më e nxehtë e vaktit! Pozicioni ideal: Shtrihu mbi sipërfaqen që të pëlqen. Ai është në këmbë përpara teje. Këmbët mbështeti mbi shpatullat e tij dhe ngrije legenin në lartësinë e legenit të tij. Partneri do të mbajë me duart e tij virile dhe mund të nisë të bëjë dashuri. Avantazhet: Një pozicion I rehatshëm për të dy duke qenë se asnjë prej jush nuk duhet të mbajë peshën e tjetrit ose të qëndrojë në ekuilibër. Këmbët e tua të ngritura ofrojnë një kënd të veçantë penetrimi. Për ta çmuar plotësisht këtë pozicion, filloni ngadalë dhe më tej shpejtoni ritmin. Kujdes! Ndonjëherë këto sipërfaqe janë shumë të larta dhe në qoftë se partneri yt nuk është shumë I gjatë, mund të sillte vështirësi…Zgjidhja? Të ngjitet mbi stolin që përdorni për të hapur kanatet e sipërme!

Seks

bukuri

Është çështje hormonesh të çliruara, kalorish të djegura, qarkullimi gjaku. Të gjitha kontribuojnë në një pamje më të bukur. E pra seksi qenka edhe më i mirë se kujtonim Bëj më shumë seks: ai ngadalëson plakjen. Një studim skocez zbuloi se tre herë në javë seks, e tërheq lëkurën e pjesëmarrësve katër vjet dhe gjithashtu rrit imunitetin dhe minimizon rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Pastaj vijnë dhe bonuset e bukurisë: seksi e përmirëson pamjen në çast. Thjesht mos harro të bësh seks të sigurt 1. Zhduk rrudhat. Hormonet e stresit dhe anti-stresit janë si një kolovajzë në trupin tënd dhe seksi, sidomos orgazma, i jep kësaj kolovajze një shtytje në drejtimin e duhur falë një tresheje hormonesh: beta-endorfinë, qetësues dhe zbutës dhembjesh, prolaktinë, çlodhëse dhe oksitocinë që të bën të duash të rrish tërë kohës e përqafuar. Endorfina dhe hormonet e rritjes pushtojnë trupin pas orgazmës, duke kuruar dëmtimet nga dielli, duhani dhe kortizoli, të cilat shkatërrojnë kolagjenin dhe krijojnë rrudha. Në pak minuta qejf, seksi zhduk molekulat inflamatore që e vjetrojnë lëkurën. 2. Zbut lëkurën. Mendo si dukesh menjëherë pas seksit: faqe të tërhequra, buzë rozë dhe sy që shkëlqejnë. Pamja e syve me dritë zgjat disa ditë, ashtu si dhe efekti tjetër i seksit te lëkura: Kur ti djersin, çlirohen vajërat natyrale, si acidi linoleik, një lagështues që gjendet dhe në vajin e ullirit, të cilat lubrifikojnë qelizat dhe hidratojnë lëkurën. 3. Dukesh e gjallë. Gjumi është një ilaç kozmetik që e siguron falas dhe seksi është një gjumë ndjellës fantastik. Këto substanca kimike që ndihmojnë për t’u ndierë rehat

çlirohen pas orgazmës dhe pastaj të zë gjumi më shpejt. Gjumi pas seksit është përtëritës, prandaj ti do zgjohesh e freskët me më pak rrathë dhe qese sysh. Po të shtosh seks në rutinën e kohës së kaluar në shtrat ndihmon edhe që të mos probleme me gjumin. 4. Ndjeje energjinë. Seksi, dhe pa orgazëm, si dhe puthjet bëjnë mrekullia: rrahjet e zemrës dhe qarkullimi i gjakut rriten dhe gjaku vërshon në organet e brendshme dhe lëkurë. Frymëmarrja e shpeshtë kontrollon stresin dhe dërgon oksigjen në gjithë organizmin. Seksi djeg një numër të barabartë kalorish sa do digjeshin me ushtrime peshash apo ecje për të njëjtën kohë. Madje dhe një puthje nxit 30 muskuj fytyre. Ti harxhon 8 deri në 12 kalori për minutë, më shumë seç do harxhoje një minutë duke ecur. Ky ushtrim përmirëson çdo gjë nga niveli i kolesterolit te gjendja emocionale, pa t’u dashur të bësh asnjë mundim ekstra. 5. Sajoje deri sa ta kesh vërtet. Orgazma është çelësi për të arritur benefitet e seksit. Nëse nuk e arrin, çlirohen më pak hormone të mira. Je single? Atëherë realizo efektet nëpërmjet rrugëve alternative. Bëj ushtrime: gjysmë ore ecje, ose ushtrime force çlirojnë endorfinë. Një stretch i shpejtë me kokën poshtë, me duar dhe këmbë të mbështetura në tokë dhe vithet e ngritura lart e çon gjakun në kokë e do kesh atë pamjen tipike me fytyrë të skuqur. Ose bëj make up. Ruzhi është kyç dhe po ashtu edhe kremi i fytyrës, rimeli dhe zbutësi i buzëve. Por asgjë nuk e zëvendëson orgazmën.


e SHTUNë, 21 JANAR 2012 www.mapo.al

kulturë

MAPO

21

Vite më parë, autori Salman Rushdie nxiti zemërimin e botës myslimane pas publikimit të librit të tij, “Vargje satanike”. Protestat e djeshme anuluan vizitën e tij në Indi

Salman Rushdie Kërcënohet nga radikalët myslimanë braktis çmimin letrar

S

alman Rushdie është tërhequr nga festi- edhe pse e dinin se çfarë përmbante. Pas këtij dënivali i madh letrar në Indi, pas protestës së mi, reagimet që erdhën ishin të menjëhershme dhe grupeve radikale myslimane kundër shumë të dhunshme. Ngjarje të dhunshme ndodpjesëmarrjes së tij në këtë eveniment që hën si në Lindjen e Mesme, ashtu edhe në Perënzhvillohet në qytetin Jaipur. Vetë autori pritej të dim; shumë librarive iu vu flaka pasi aty shitej limbante edhe një fjalim në festival. Ai deklaroi pas bri “Vargjet satanike”. Përkthyesi i librit, Ettore protestave se ndihej i kërcënuar dhe se në këtë Capriolo u rrah dhe u ther me thikë në vitin 1991, qytet mund të ishte planifikuar edhe vrasja e tij. në shtëpinë e tij në Milano, megjithatë nuk vdiq. Vite më parë autori Salman Rushdie nxiti zemër- Po në atë muaj, përkthyesi japonez Hitoshi Igarash imin e botës myslimane pas publikimit të librit të u gjet i vrarë me thikë në zyrën e tij, në Universitetij, “Vargje satanike”. Që prej asaj kohe, Rushdie tin e Tsukubës. Në Norvegji, botuesi i librit, Wiljeton i fshehur në Britaninë e Madhe. Salman liam Yaagarad, si dhe përkthyesi Kari Riskiv u kërRushdie ka kohë që jeton me frikën se mos e vra- cënuan, kështu që policia i vuri mbrojtje të posasin dita-ditës dhe duket se tashmë është mësuar çme. Kjo nuk e ndaloi atentatorin e Hygaard-it që me këtë ide, edhe pse e ruan mjaft mirë veten. ta qëllonte tri herë me armë sapo dilte Tashmë ai nuk bën më as shaka nga shtëpia e tij në Oslo. Botuesi mbime këtë fakt si dikur, sepse prej jetoi. Vetë Rushdie, i rrethuar nga vitesh ai nuk jeton më nën katër truprojat e tij, ka jetuar për vite mbikëqyrje të vazhdueshme edhe me radhë në disa rifuxhio sekrete pse dënimi (me vdekje) që është deri sa në vitin 1998, lideri iranian i vendosur mbi të nuk është hequr asaj kohe, Muhamet Khatami, disi i ende nga radikalët myslimanë. Në moderuar, deklaroi se Irani nuk do një intervistë të tij, ai zbuloi se çdo ta vazhdonte (por edhe nuk do ta vit, në datën 14 shkurt, merrte nga pengonte) dënimin e vënë. ShkrimIrani një tip kartoline ‘Shën Valentitari vetë i ka shpëtuar një atentati. ni’ që i thoshte se ai vend nuk e ka harNë vitin 1989, pak kohë pas dhënies ruar betimin për ta vrarë. Shkrimtari së dënimit, një bombë shpërtheu pat thënë: “Tashmë kam ardhur në atë në një hotel në Londër, afër stacionpikë, sa kërcënimi më përngjan më it të Paddingtonit, duke vrarë një shumë me ushtrime të retorikës”. Dënterrorist. Incidenti ngeli i rrethuar nga imin me vdekje ai e mori në vitin 1989, misteri deri në vitin 2005, një gazetare e “Times” nga jatollahu Ruhollah Khomeini. Në atë zbuloi një lapidar në varrezat e Teheranit, në kohë ai ishte kryetari më i lartë i shtetit të kujtim të Mustafa Mahmud Mazehut. “Një Iranit, ndërsa Rushdie sapo kishte botuar martir i vdekur në Londër, në 3 gusht 1989. Marlibrin e tij “Vargje satanike”. Në një skenë tiri i parë që vdiq gjatë misionit për të vrarë Seltë romanit ai i referohet një tradite, sipas man Rushdinë”. Varri i tij ishte ndërtuar nga Shkrimtari së cilës, Muhamedi kishte shtuar në Kuran Lëvizja Islamike botërore për nderimin e maranglotre sure duke pranuar shenjtërinë e tri tirëve. Ruzhdie, gjatë këtyre njëzet vjetëve ku perëndeshave që besoheshin në Mekë. Si- indian, jeta e tij ka qenë gjithmonë në rrezik nga agresiopas legjendës, Muhamedi i ka hequr më Salman net e ekstremistëve, është sjellë me shumë dinpas ato sure, duke thënë se kishte qenë Rushdie do jitet. Në vitin 1990, në Pakistan u realizua një djalli që e kishte diktuar të shkruante ato të botojë film që e tregonte Rushdinë si një kriminel të fjalë. Tregimtari i librit të Rushdie-s tregon kujtimet e egër që në fund vritej nga rrezet e dritës. Në Pakse ato vargje ishin thënë nga engjëlli Ga- tij në vitin istan filmi pati shumë sukses. Ndoshta për këbriel dhe profeti kishte gënjyer. Një tregim 2012, në to arsye “Vargjet satanike” ende nuk ka ardhur ky që edhe sot myslimanët më fanatikë e shtëpinë në shqip, ndërkohë që ai i është prezantuar lexkonsiderojnë si herezi. Dënim nga auto- botuese uesit shqiptar me libra të tjerë që pasuan “Vargritetet iraniane iu dha edhe të gjithë atyre “Random” jet satanike”, një libër që gjithsesi është botuar që kishin marrë pjesë në botimin e librit, në rreth 40 gjuhë të botës.

Çmimet “Oscar”

“Amnistia” mbetet jashtë Academy of Motion Picture Arts and Sciences ka bërë seleksionimin e filmave në gjuhë të huaj, duke shpallur një listë të shkurtër me 9 kandidatë të mundshëm për çmimin ‘Oscar’. Nga 63 filma që garonin në këtë kategori nga 63 vende të ndryshme të botës, vetëm 9 janë klasifikuar, por vetëm 4 do shkojnë në natën e madhe të ndarjes së çmimeve, për të nxjerrë vetëm një fitues. Të përzgjedhurit janë: Irani, Izraeli, Maroku Tajvani, Belgjika, Gjermania,

Polonia Danimarka dhe Kanadaja. Filmi që vjen nga Irani “A separation” duket kandidati më i mundshëm pas fitimit pak ditë më parë të “Golden Globe”, si filmi i huaj më i mirë, ndërkohë që ka seleksionuar edhe “Ari të Artë” në Berlin. Ashtu siç shihet, Shqipëria as që është marrë në konsideratë edhe këtë radhë. Për filmin “Amnistia” të Bujar Alimanit, me gjithë “debatin” që krijoi, Akademia nuk feksi për të qenë një kandidat as për listën e ngushtë

REPUBLIKA E SHQIPëRISë GALERIA KOMBëTARE E ARTEVE SHPALLJE KONKURSI MBARëKOMBëTAR Për Realizimin e Posterit Festiv të “100 Vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë 1912 – 2012”, i cili do të jetë posteri zyrtar që do të përdoret për të gjitha festimet publike shtetërore për këtë qëllim. Galeria Kombëtare Arteve Tiranë, në mbështetje të Urdhrit të Ministrit të Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve Z. Aldo Bumçi Nr. 15, datë 20.01.2012 ”Për shpallje Konkursi për realizimin e posterit festiv të “100 vjetorit të Pavarësisë 1912-2012”dhe Urdhrit Nr. 16, datë 20.01.2012 “Për krijimin e Komisionit të përzgjedhjes së posterit festiv të “100 vjetorit të Pavarësisë 1912-2012”, SHPALL: KONKURSIN MBARëKOMBETAR, PëR REALIZIMIN E POSTERIT FESTIV Të “100 VJETORIT Të SHPALLJES Së PAVARëSISë 1912 – 2012”. Përshkrim i përgjithshëm : Galeria Kombëtare e Arteve, me kërkesë dhe mbështetje ligjore nga ana e Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve të Republikës së Shqipërisë, organizon Konkursin Mbarëkombëtar: “Realizimi i Posterit Festiv të “100 Vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë 1912 – 2012.” Qëllimi i Realizimit të Posterit. Posteri është përkujtimor, festiv, dhe i kushtohet 100 vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Shtetit Shqiptar. Ky Poster do të jetë edhe posteri / pllakati zyrtar që do të shoqërojë të gjitha festimet publike shtetërore për këtë qëllim. Ky Poster do të përdoret gjatë gjithë vitit jubilar 2012. Kushtet e pjesëmarrjes në Konkurs  Në konkurs kanë të drejtë të marrin pjesë: artistë, studio grafike dhe subjekte (fizikë apo juridikë) me kombësi shqiptare të interesuar.  Subjektet pjesëmarrës mund të paraqesin deri në 3 punime origjinale.  Punimet duhet të jenë origjinale, të papublikuara dhe autori mban përgjegjësi ligjore per autencitetin e tyre para ligjit.  Ky konkurs nuk është i hapur për studentët.  Në konkurs pranohen punime individuale dhe punime të realizuara në grup.  Punimi (Posteri/Pllakati) duhet të jetë shprehje artistike figurative grafike. Destinacioni i përdorimit të tij do të jetë: 1.  Billboards në sheshet dhe vende publike (fasada ndërtesash). 2. Postera të vendosura në ambjente publikë. 3. Citylights anash rrugëve kryesore.  Punimi do të paraqitet i punuar/printuar me ngjyra.  Punimi duhet te jete i permasave jo më të vogla se formati A3 (420 x 297 mm) dhe njëkohësisht duhet të jetë i shoqëruar me një CD e cila përmban punimet/punimin pjesëmarrës. Detyra e Projektimit  Punimi duhet të jetë shprehje artistike e një Posteri Festiv që përkujton 100 Vjetorin e Pavarësisë.  Posteri duhet të jetë i konceptuar me një gjuhë artistike bashkëkohore.  Punimi duhet të përmbajë edhe logon fituese të miratuar të 100 Vjetorit të Shpalljes së Pavarsisë (Ju lutem kontaktoni GKA për disponimin e kësaj logoje).  Subjekti konkurues duhet të zgjedhë një stil shkronjash që lexohen qartë.  Punimi mund te paraqitet: 1. I punuar me ngjyra mbi letër dhe/ose 2. I printuar nga kompjuteri.  Secili bocet i paraqitur duhet të jetë i nënshkruar nga autori apo grupi i autorëve.  Punimet duhet të jenë të vendosura mbi një suport të fortë në mënyrë që të mund të ekspozohen lehtësisht para jurisë.  Subjekti konkurues në të njëjtën CD që dorëzon punimin duhet të përfshijë edhe CV e tij/saj/tyre. Organizimi i Konkursit dhe Komisioni Përzgjedhës  Galeria Kombëtare e Arteve, Tiranë është institucioni që do të organizojë Konkursin Mbarëkombëtar për Realizimin e Posterit Festiv me rastin e “100 Vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë 1912 – 2012”.  Punimi/punimet do të dorëzohet në Galerinë Kombëtare të Arteve, Tiranë deri me datë 20 Shkurt 2012. Punimet i dorëzohen me protokoll Znj. Malva Tasho, GKA, Bulevardi “Deshmorët e Kombit”, Nr. 1, Tiranë, 1001. Numri kontaktit: +355 4 222 60 33, nga ora 9.00 deri 16.00, nga e Hëna në të Premte.  Komisioni Përzgjedhës shqyrton punimet me datë 23 Shkurt 2012.  Me datë 24 Shkurt 2012, Komisioni Përzgjedhës do të përzgjedhë me sistem pikësh, nga 1 deri në 5, pesë punimet më të mira.  Pesë punimet më të vlerësuara nga Komisioni Përzgjedhës do t’i kalojnë për miratim përfundimtar Komisionit Shtetëror të Festimeve pranë Këshillit të Ministrave. Komisioni Shtetëror i Festimeve pranë Këshillit të Ministrave do të shpallë publikisht fituesin.  Komisioni Përzgjedhës i Konkursit përbëhet nga 5 anëtarë, personalitete nga fusha e artit dhe kultures, miratuar nga MTKRS.  Do te jepen tre cmime. Çmimi i Pare eshte çmimi fitues dhe do të jetë posteri zyrtar i të gjitha festimeve publike shtetërore. Çmimi i Parë eshte 400,000 (katërqind mijë) lek. (10% tatim në burim do të mbahen nga kjo shumë.)  Çmimi i Dytë dhe Çmimi i Tretë janë çmime inkurajuese. Punimet e vendit të dytë dhe të tretë nuk do të përdoren për festimet publike shtetërore. Çmimi i Dytë është 120,000 (njëqind e njëzet mijë) lek. Çmimi i Tretë është 80,000 (tetëdhjetë mijë) lek. (10% tatim në burim do të mbahen nga kjo shumë.)  Punimet fituese bëhen pronë e fondit të GKA, Tiranë.  Me përfundimin e Konkursit dhe shpalljes së punimit fitues, ndërmjet artistit dhe GKA, Tiranë lidhet Kontrata për Pagesën, ku subjekti fitues në bazë të Ligjit.  Nr.9380 dt.28.04.2005 “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e tjera të lidhura me të”, Neni 9, pika c, nuk i njihet e drejta e përfitimit material të mëtejshëm për përdorimin e veprës së tij nga ana e Shtetit Shqiptar.  Nga data 20 Janar 2012, me shpalljen publike të konkursit, të gjithë të interesuarit mund të informohen mbi kushtet e këtij konkursi, nëpërmjet tërheqjes pranë recepsionit të GKA, Tiranë të materialit të shkruar, si dhe nëpërmjet: website të   MTKRS, website të GKA, si dhe medias së shkruar dhe asaj elektronike. GALERIA KOMBëTARE E ARTEVE, Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, Tiranë; Tel: 04 2226 033; Tel / fax: 04 2233 976; www.gka.al


22

MAPO

E shtunë, 21 janar 2012 www.mapo.al

E dhimbshme apo romantike: Marton të dashurën ditën e funeralit të saj Hadil Deffy, 28-vjeçar nga Tajlanda, martoi të dashurën e tij Sarinya “Anne” Kamsook, me të cilën kish qenë i lidhur qysh prej 10 vitesh. Asgjë nuk do të ishte e jashtëzakonshme sikur Sarinya të mos kishte vdekur disa ditë më herët, ndërsa dhëndëri e martoi atë në ditën e funeralit në provincën Surin të Tajlandës, shkruajnë mediat amerikane. Chadil dhe Sarinya ishin njohur në universitet para 10 vitesh. Kishin planifikuar të martoheshin, por Chadil dëshironte të përfundonte fakultetin dhe kështu shtyu martesën. Sarinya ndërroi jetë para disa ditësh në një aksident trafiku, kjo e shtyu Chadilin ta martonte të dashurën, edhe pse shumë vonë. Ceremoninë e pazakontë e transmetoi televizioni shtetëror tajlandez, ndërsa çifti ka mbi 30.000 shokë në Facebook. Një mik i dhëndrit tha se motivi i Chadilit për të martuar të dashurën e vdekur ka qenë ndjenja e fajit: “Ndjehej sikur nuk kishte bërë sa duhej për të dashurën kur ajo ishte gjallë. Disa ditë para vdekjes, vajza i kish propozuar të martoheshin dhe ai sërish e kishte shtyrë.

Dashuria në çift do marrë bekimin e yjeve gjate kësaj dite. Konfliktet do të qetësohen, vështirësitë do të zgjidhen dhe do kaloni momente ekstaze me atë që keni në krah. Për beqarët ka mundësi që një miqësi e vjetër të kthehet në diçka më tepër.

Nëse jeni në një lidhje, dëshira juaj për më tepër liri do provokojë konflikte. Nga ana tjetër do jetë Jupiteri, i cili do ju nxitë t’i lini gjërat të rrjedhin vetë dhe pa kërkuar të kuptoni apo kontrolloni gjithçka. Ju beqarë do të keni një takim rastëror.

Ndryshime të papritura do të tronditin pak të përditshmen e jetës suaj në çift. Qëndroni të vëmendshëm sepse këto ndryshimemundtëjenëedhenë favorin tuaj. Një takim sensacionalpritetpërbeqarët. Tregohunitëmaturdheflisni pak dhe saktë!

3

11 15

4 12

5

6

7

12

26

32 37

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

PESHORJA (23/IX-22/X)

AKREPI (22/X-21/XII)

Shumë nga ata që kanë një lidhje nuk do kenë kohë t’i përkushtohen jetës në çift. Vetëm disa, të nxitur nga Plutoni, do kenë një rizgjim të pasionit. Bëni kujdes nga tradhtitë! Për beqarët do vijë lumturia, por ju duhet ta kapni.

Gjithçka do shkojë më së miri ndërmjet jush dhe partnerit. Falë Venusit do të krijohet një klimë e ngrohtë dhe harmonike. Për shumicën e beqarëve dita do jetë e mbushur me dashuri dehëse dhe sensualitet të paharrueshëm.

Ju që jeni në çift do shkoni në qiell të shtatë sot. Yjet ju premtojnë të shijoni një dashuri intensive dhe të lundroni në detin e lumturisë. Beqarët do jenë si adoleshentë sot. Do takojnë dikë dhe do duan të qëndrojnë gjithë kohës pranë tij. Do ia kaloni mirë!

Yjet ju premtojnë një klimë plot bashkëpunim. Nuk do keni shumë nevojë ta shprehni atë që ndieni sepse ajo do duket qartë. Planetët do bëhen bashkë edhe për të ndihmuar beqarët të kenë sukses në dashuri. Do keni takime!

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

BRICJAPI (22/XII-20/I)

UJORI (20/I-19/II)

PESHQIT (20/II-19/III)

Do ketë një stuhi sot në çift. Secili nga partnerët do i përmbahet ideve të tij dhe do kërkojë me ngulm që ai që ka në krah të ketë të njëjtat shije. Zgjidhja e vetme është toleranca! Beqarët duhet të reflektojnë mirë para se të krijojnë një lidhje.

Marsi, planeti i dëshirave dhe seksualitetit do jetë i pozicionuar mirë në qiellin e atyre që janë në çift. Dita do jetë e ngrohtë, por mos ngatërroni seksin me ndjenjat. Mos e mbani vetëm mendjen atje dhe të tregoheni indiferentë ndaj emocioneve.

Për të gjithë ata që kanë tashme një lidhje, Neptuni do bëjë të mundur thellimin e marrëdhënies dhe cilësinë e saj. Për shumë ngabeqarëtkjoditëdojetë e shënuar. Do mund të krijoni një lidhje të forte dhe jetëgjatë. Jeta juaj do të ndryshojë tërësisht!

Në vend që të krijoni një klimë pasionante dhe të ndërtoni raporte me forcë, ju do të përforconi bashkëpunimin me partnerin. Beqarët do e shohin të ardhmen më me shumë optimizëm dhe do e gjykojnë mirë atë që është më e mira për ta.

30

35

39

40

42

43

46

44

45

Koha e fillimit ____:____

47

48 51

Koha e mbarimit ____:____

49

52

Horizontalisht:

Vertikalisht:

1. Ndodhja në të njëjtën kohë e dy a më shumë dukurive. 6. Peshk deti me trup

1. Procesi me anën e të cilit prodhohen lëndë të ndryshme kimike nga bashki-

të gjerë e të shtypur anash. 11. Metal për bizhuteri. 12. Përfundimi i mirë i diç-

mi i elementeve ose i përbërësve të tyre më të thjeshtë. 2. Fama. 3. Festimi,

kaje, duke arritur qëllimin. 14. Arkë Kursimi. 15. Pjesë e ligjëratës, që tregon

ose... 4. Kuka, luftëtar patriot. 5. Rudolf i famshëm i baletit rus. 6. Shko! 7. Shanaj

sasinë ose rendin e sendeve sipas numrit. 17. Organizata Veteranëve. 18. Qytet

i kinemasë. 9. Vrau Akilin. 10. Pjesë kryesore e një mjeti a e një vegle pune, ku

në juglindje të vendit tonë. 21. Njeri i guximshëm. 22. Ajo që mbetet në fund të

lidhen pjesë të tjera me të vogla. 13. Notë muzikore. 16. Universitet Rumun. 18.

një ene. 24. Vazo në mes. 25. Ushqim për kuajt. 28. Quhej Azia e Vogël nga turq-

Andrea, aktore. 19. Dervish që rronte në kushte të vështira, duke u endur an-

it. 31. Smirë resë. 33. Është pjesë e syrit. 35. Qëllimi më i lartë, që udhëheq luftën,

dej-këtej. 20. Institucion për pleqtë e vetmuar. 23. Që është pranuar nga të

punën dhe gjithë veprimtarinë e dikujt. 36. Flori,ose... 37. Janë në fillim të mua-

gjithë. 26. Gramë, shkurt. 27. Shtet në Europë. 29. Lumë i madh që kalon në Po-

jit. 39. Lëndë që përdoret për gatim. 40. Përemër vetor. 41. Kurosava, regjizor

loni. 30. Targa e makinave të Lezhës. 32. Shtet në kufi me Kuvajtin. 34. Të dhem-

i famshëm japonez. 43. Shapka në dialekt. 46. Zotëron. 47. Të ardhurat që da-

bin kur qesh shumë. 38. Shufër çeliku me të cilën i biem gurit të zjarrit për të

lin mbi shpenzimet. 48. Përdoret kur thërrasim dikë. 50. Erë e vrullshme dhe e

nxjerrë xixa. 42. Ngjyrë. 44. Kodi kartës telefonike. 45. Trajtë a formë e veçantë

ftohtë. 51. Lakmi e tepruar për të shijuar diçka. 52. Ndërtohet mbi një lumë.

e diçkaje. 47. Federata Notit. 48. Dru gardhi. 49. Pjesëz treguese.

Sudoku | nivel mesatar 3 4

2 1

7

4 5

2

8

5 7

8

2

1

1

6

5

3

5

5

8

4 2 8

2 5 5 9

3

1

3 6

4

7 8

3

2 8

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

3 7

2 6 9 7

9

4 3

9 LUANI (23/VII-22/VIII)

29

34

38

20

24

28

50

Kujdes nga influencat e këqija gjatë kësaj dite. Nëse doni të ruani një klimë të qetë duhet të largoni sensin e kritikes dhe të tregoheni të kujdesshëm me ato që do thoni. Beqarët do kenë dëshirë të përfitojnë sa më shumë nga liria e tyre.

19

23

27

33

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

10

18

22 25

9 14

17

21

46

GAFORRE (21/VI-22/VII)

8

13

16

41

Horoskopi i ditës

BINJAKET (21/V-20/VI)

2

36

Polonia po kërkon investitorë, të cilët do t’i ndihmojnë që shtabi i famshëm i liderit nazist Adolf Hitler, i Luftës së Dytë Botërore, i njohur edhe si “Strofulla e Ujkut”, të bëhet atraksion turistik. Gërmadhat e kompleksit të Hitlerit, i cili gjendet në thellësi të malit në verilindje të Polonisë, janë të njohura edhe si vendi ku gjenerali gjerman Claus von Stauffenberg u përpoq të kryente atentatin ndaj liderit nazist, ndërsa ai u bë i popullarizuar edhe me filmin “Valkeryie”, në të cilin rolin kryesor e luan aktori amerikan, Tom Cruise. “Strofulla e Ujkut” ka qenë njëri prej shtabeve të Hitlerit gjatë Luftës së Dytë Botërore, ndërsa e shkatërruan vetë nazistët gjatë tërheqjes më 1945. Fortifikata, emri i së cilës lidhet me pseudonimin e Hitlerit “Ujku”, përbëhej prej 80 objektesh dhe tashmë është në pronësi të shoqatës lokale të pylltarisë. Gërmadhat edhe tani janë të hapura për publikun, por nuk tërheqin shumë vizitorë sepse janë të fshehura thellë në mal dhe është vështirë të arrish deri tek to.

DEMI (21/IV-20/V)

1

31

Jepet me qira “Strofulla e Ujkut” e Hitlerit

DASHI (20/III-20/IV)

Fjalëkryqi klasik

4

4 6

Koha e fillimit _____:____ Koha e mbarimit ____:____

6 7

Numërkryq

Shah | nivel mesatar 2

Gjeni figurën duke bashkuar pikat

2 4 6 5 Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Koha e fillimit _____:_____ Koha e mbarimit _____:_____

I bardhi lëviz dhe fiton në të dy rastet e e dhena në skemën e mësipërme. Sfidat e dhëna janë të përzgjedhura nga profesionistë të vërtetë të lojës së Shahut

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

Përgjigjet nr të djeshëm

D

Gjeni 10 ndryshimet

Numra me 3 shifra: 356, 414, 418, 420, 465, 521, 548, 612, 618, 640, 854, 968. Numra me 4 shifra: 2015, 2101, 2632, 3541, 4415, 7414, 8963, 9685. Numra me 6 shifra: 215354, 242722, 243132, 262159,

I

I S

S

P

I

E

E

N

O

M

K

U

L

T

I

Z

L

O

Z

I

C

I

O

E

T

I

K

A

D

U

K

J

A

S

T

A

N

R E

K

H

A

M

I

Z

A

N

T

I

K

O

N

O

M

A

T

B

E

R

L

T

A

R

R

O

P

J

A

A

S

Z

A

I

M

H S

S

I

N

T

P

E

P

R

O

R

1

2

6

3

9

5

8

7

4

8

5

K

E

R

M

A

1

4

2

6

3

2

0

1

6

2

6

2

9

5

6

8

7

8

4

8

5

1

5

2

6

3

2

0

1

4

5

9

6 6

S I

B

T

E I

K

E

C

A

M

I

O

O

N

D

S

5

2

1

5

9

6

5

8

5

2

P

O

3

2

9

6

3

2

5

8

7

4

1

E

D

0

2

5

8

9

6

3

2

1

4

5

A

J

R

E

D

P

O

L

I

M

B

I K

P

M

R

I

Z

263524, 405126, 416489, 549658, 555494, 555591, 587414, 681216, 752145, 789632, 799652, 806346, 852632, 870227, 913875, 939447. Numra me 7 shifra: 1632503, 3092311, 5444144, 9414656.

R

I

3

5

2

1

4

9

8

7

8

5

4

9

3

7

5

9

6

2

1

5

8

4

8

6

2

1

0

2

1

4

6

2

5

9

3

2

6

9

4

5

1

5

2

6

3

2

1

7

5

5

4

9

5

6

3


retro 1789 SOT faqja e fundit profil&

E shtunë, 21 janar 2012 www.mapo.al

MAPO

23

21janar

Romani i parë amerikan

The Power of Sympathy: or, The Triumph of Nature (Pushteti i empatisë: ose triumfi i Natyrës) është një roman sentimental i shekullit të 18-të shkruar në formë epistolari nga William Hill Brown. U botua më 21 janar 1789 në Boston dhe konsiderohet gjerësisht si romani i parë amerikan. Ishte romani i parë i Brown-it. Vështirësitë e personazhit ilustro-

jnë rreziqet e joshjes dhe honet e dorëzimit para pasioneve, ndërkohë që kërkohet edukimi moral i grave dhe përdorimi i mendimi racional si metodë për parandalimin e veprimeve të tilla. Një shekull pas vdekjes së William Hill Brown-it, në vitin 1793, Arthur Bayley, editor i The Bostonian nxori një serial të The Power of Sympathy, duke ia atribuar li-

brin Sarah Wentworth Morton-it, një poeteshe bostoniane. Përgjatë shumicës së shek. të 19-të besohej se autori ishte një grua. Rebecca Vollentine Thompson, një grua e moshuar mori vesh për botimin dhe kontaktoi Bayley-n, duke e ndrequr gabimin dhe informuar se autori i romanit ishte i ungji, William Hill Brown.

James Berisha

Katër muajt e pilotit në burgun afrikan Lirita Halili

Studentët shqiptarë kanë mbetur rrugëve (Letër e Krist Malokit drejtuar Ministrisë së Arsimit të Shqipërisë) Prof. Dr. Kristo Maloki Universität Graz, Austria Graz, me 14. Tetor 45   Zotniës së Tijë Ministrit t’Arsimit në Tiranë  Shkelqesë!  Gjendja e mjerueshme e do studentëve shqiptarë që kan mbetë rrugësh dhe në mëshirën e fatit po më shtynë t’U drejtohem me kët letër. Siç do t’a dini Ju vetë, në kohen e pushtimit të vendit t’onë nga trupat gjermane u derguen nja 100 studenta shqiptarë n’Austrië per studjime të ndryshme; si kujdestar dhe inspektor pranë këtyne studentave figuronte asokohe prof. Filip Llupi. Ndo nga moskujdesja e qeveritarëve shqiptare t’atëherëshëm, ndo nga dallaveret e autoriteteve të ndryshme gjermane, studentat t’onë u vuen njaty shpejt e shpejt pas arritjës së tyne në Vjenë nen mbikëqyrjen dhe reglementin e organizatës naciste studentore dhe qenë të ngushtuem të pranojn bursa gjermane, me gjithë që e shumëta e studentëve kish pasë depozitue shuma të mjaftueshme pranë Bankës Kombëtare apor pranë autoriteteve gjermane në Tiranë, të

GAZETA

MAPO info@mapo.al cel: 068 20 20 5555477 Gazetamapo@gmail.com cel: 068 477

cilat shuma nuk u transferuene kurr në vendin e destinuem. Kësodore erdh puna që studentat shqiptarë n’Austrië i qenë shtrue deshtas a mosdeshtas mëshirës dhe kapriçave të do prijsave nacista gjermanë dhe shqiptarë në Vjenë. Duhet t’e dini zoti Minister, se disa nga kompatriotët t’onë, gjoja perfaqsuesa dhe kujdestarë të Kombit, gjindeshin asokohe në një bashkpunim të ngusht me autoritetet gjermane dhe nuk kishin aspak gajle per sa e sa inkonvenjente dhe dame të ndryshme që i impozoheshin studentave t’onë. Dhe mungesa e çdo ndergjegjëje dhe ndijsije socjale-atdhetare u çfaqë lakuriq ner njata zotnij prijsa dhe kudjestarë t’ashtuquejtunë shqiptarë kur me shkatrrimin e Gjermaniës u prenë edhe mjetet financjare nga kasa nacistestudentore e Vjenës dhe kur studentat t’onë mbetën rrugash e pa bukë, mbasi “prijsat“ shqiptarë ishin shdukë neper terr të natës si ujku neper mjegullë. Qysh nga ato ditë kanë kalue njata 100 studenta shqiptarë një jetë mizerabile derdymenash dhe avanturjerash; disa kanë mujtë me sosë n’Atdhe, disa kanë mbetë në Vjenë, prap disa tjerë gjinden o në Graz, o në Salzburg o n’Innsbruck e njeti, por e shumëta e tyne janë pa bukë, pa mbathje e pa veshje të mjaftueshme. Tuj e pasë para sysh të miren e Atdheut t’im po U drejtohem Ju. Zoti Minister, dhe me shpresë se keni per t’i u pergjigjë me ndojë mëndyrë kësaj thirrjës, a ma mirë kësajë klithmës s’ime, mbetem me nderime të plota.

Diku në Shqipërinë e Mesme Vitet 1930

Pas katër muajsh burg në Eritrea, piloti James Berisha u kthye në Kosovë. Nuk i mbante dot lotët. Sidomos kur përqafoi nënën e tij, të cilën nuk e pa për katër muaj, aq sa ishte periudha që qëndroi në burgun afrikan. I lodhur nga ajo që kishte përjetuar dhe më i dobët në fytyrë, ai u shfaq të enjten në Aeroportin e Prishtinës. Bashkë me të erdhi edhe Behgjet Pacolli, i cili, sipas Jamesit, ishte shkaku që ai u kthye i gjallë në Kosovë. “Nuk e kam menduar që do të kthehem i gjallë në Kosovë. Po të mos ishte Pacolli, unë nuk do të isha këtu. Përveç tij, edhe ju populli keni kontribuar që unë të mos kthehem në arkivol”, ishin fjalët e para të James-it, të cilat gjatë gjithë kohës u përcollën me lot në sy. E për të treguar me fakte se çfarë trajtimi ka pasur gjatë kohës së burgimit, Berisha kishte marrë me vete disa mostra të shtratit dhe mbulesës mbi të cilat kishte fjetur. Bëhej fjalë për një copë mbulese prej kashte dhe një prej një çarçafi të hollë. “Mbi këto e kam kaluar çdo natë, në një dhomë tepër të ngushtë betoni.” Përveç fjetjes, James Berisha thotë se edhe gjërat e tjera minimale që i duhen një njeriu, i janë privuar. “Çdo kërkesë ma kanë refuzuar. Kurrë nuk më kanë lejuar të flas me avokatin apo familjen time.“Çdo natë na jepnin makarona të ziera thatë. Po mos të ishin familjarët e të burgosurve të tjerë, nuk di se ç’do të bëja”, rrëfen ai. James-i më në fund tregon arsyen pse shteti i Eritreas mori vendim për arrestimin e tij. Ai thotë se ditën kur mbërriti në aeroportin e këtij vendi kërkoi leje qëndrimi për 6 ditë, të cilën ia dhanë. Por, ditën kur përfundoi lobimin dhe u kthye sërish në aeroport, filluan problemet. “15 minuta para fluturimit, te dalja e aeroportit më kanë thënë se nuk e kam mbushur kartelën e daljes nga shteti. Pastaj më pyetën se ku e kam vizën, e cila si pilot nuk të duhet”, tregon Berisha. “Pas kësaj, tri ditë të tëra më kanë mbajtur në aeroport, derisa u erdhi urdhri për arrestimin tim”, sqaron James Berisha. Sipas tij, këto ishin arsyet se pse Berisha thotë se ka qëndruar në burg përgjatë katër muajve. “Dhe burgimi im do të vazhdonte po të mos ishte populli im dhe Behgjet Pacolli”, shton ai. Pacolli, personi të cilin James-i e cilëson si shpëtimtarin, thotë se arsyeja kryesore e cila e ka nxitur që ta marrë udhën për në Eritrea, ishte kërkesa e nënës së pilotit shqiptaro-amerikan. Zëvendëskryeministri rrëfen sesi nëna e James Berishës kishte shkuar një ditë në shtëpinë e tij dhe kishte kërkuar ndihmë për lirimin e të birit. “Është vizita e nënës së tij arsyeja kryesore pse unë mora vendimin për ta ndihmuar pilotin tonë”, thotë Pacolli. Sidoqoftë, ata që dolën për ta pritur James Berishën në Aeroportin e Prishtinës, nuk ishin vetëm familjarët e tij. Të enjten aty ndodheshin edhe shumë qytetarë të tjerë, të cilët mbanin pamflete të mëdha në duar, në të cilat, përveç mbishkrimeve dhe fotografive të Berishës, ishte edhe fotografia e Behgjet Pacollit.

Themelues: Henri çili Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Habjon Hasani. Speciale: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha, Sabina Veizaj. Sociale: Jonida Tashi. Kultura: Aida Tuci. Sporti: Jeton Selimi. Komentatorë&Analistë: Artur Zheji, Mark Marku. Gentian Elezi, Arjan Vasjari. Rubrikat: Prof. Dr. Artan Fuga, Prof. Asoc. Dr. Adrian Civici. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Koordinatore: Shkëndi çili. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET


Gazeta Mapo  

Gazeta Mapo, E perditshme, e pavarur, politike, analiza, aktualitet, fakte

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you