Page 1

FAQE 13

DEBATI, SARKOZY E HOLLANDE, PËRPLASJE PESHASH TË RËNDA Media e ka përshkruar debatin mes presidentit dhe sfiduesit të tij në zgjedhje si “një përplasje boksi në pesha të rënda”, por francezët nuk ndikohen nga TV

THEMELUES HENRI ÇILI - KRYEREDAKTOR ARION SULO - E ENJTE, 3 MAJ 2012. NUMËR 560. VITI III BOTIMIT. ÇMIMI 20 LEKË. 1.5 EURO. WWW.MAPO.AL E-MAIL: GAZETAMAPO@GMAIL.COM. ADRESA: BLV "GJERGJ FISHTA"

Masakër në Tiranë, vritet pronari i tavernës, plagosen 3 miqtë e tij

AZILI NË SUEDI LUTJA QË VJEN NGA SHKODRA: BINDENI TIM SHOQ SE PO NA MASHTROJNË Reportazh/ Në Trush, Barbullush e Bërdicë, ku dhjetëra banorë ëndërrojnë për Suedinë që ka hapur dyert për ta, e më të guximshmit kanë blerë biletat e ofertës 220 euroshe Podgoricë-Beograd-Stokholm. Banorët skeptikë ndaj thirrjeve se po mashtrohen: Shumë kanë ikur, por s’është kthyer kush. Policia mban nën vëzhgim situatën, ndërsa kryetarët e komunave këshillojnë banorët. Suedia: Azil mund të fitohet vetëm nëse të rrezikohet jeta, ose je homoseksual i dhunuar Prej parajse dhe Suedie nuk është kthyer kush. Prej së parës, zor se mund të kthehet njeri, prej së dytës kthimet priten, edhe pse do të ishin të padëshiruara si zgjimi prej një

Nikolin Doda, i dënuar për një plagosje në vitin 1997, është vrarë dje teksa dilte nga lokali i tij i shoqëruar nga një oficer policie dhe dy miq të tjerë. Dëshmitarët: Autorët i prisnin prej orësh, lëviznin me makinë pa targa

FAQE 7

Rama: Herët për emra, por Presidenti FAQE 19 i ri nuk duhet noter partiak FAQE 4

NGËRÇ

NGA BUJAR KAPEXHIU

Ferizaj si profeci?

KOMENT SHKËLZEN MALIQI

Zgjedhjet për kryetarin e komunës së Ferizajt nuk kanë sjellë ndonjë befasi të madhe...

Zgjedhjet serbe të pa parashikueshme Më 6 maj Franca voton për Presidentin, KOMENT ndërsa grekët THER ECONOMIST dhe armenët...

15 SOCIALE

Mirë se erdhët

KËSHILLI BASHKIAK, SHKARKOHET SEKRETARI I PS, EMËROHET ZENELI I LSI Në vend të Vladimir Gjonajt emërohet Behar Zeneli nga LSI. Debatet për shkarkimin e sekretarit vijuan deri në mesnatë

Mimoza Hasa, banore e Bërdicës së Shkodrës

Skandali i pedofilisë, 70-vjeçari nga SHBA abuzoi me 3 të mitur shqiptarë Carl Stephan Kaminski, i ardhur si turist në vitin 2003, akuzohet për dhunë seksuale me 3 fëmijë shqiptarë. Fotot pornografike në kompjuterin e tij në SHBA zbuluan implikimin në Shqipëri

Takimi për presidentin, Nano merr mbështetjen e Idrizit dhe Tahirit OP-ED / 10-11

ëndrre, atje ku njerëzit besojnë se kanë gjetur një derë për t’i thënë lamtumirë varfërisë dhe listave me borxhe në dyqane buke. Në Trush, Barbullush, Bërdicë... FAQA2-3

Carl Stephan Kaminski

PS zgjedh 6 kandidatët për FRESSH, fiton varianti i Veliajt Pas debateve të një muaji më parë mes Veliajt, Dades dhe Braçes, dje kryesia ka miratuar variantin që 6 kandidatët të bëjnë fushatë për

një muaj rresht në 36 rrethe

TRIOLOGJIA

LEGALIZIMET

Teatri Kombëtar hyn me vështirësi në oborrin e “Henri VI” FAQE 19

286 subjektet që pajisen me tapi për ndërtimet informale FAQE 18

Fiton varianti i Erion Veliajt për të zgjedhur kreun e ri të Forumit të Rinisë Socialiste, sipas modelit të presidencialeve në SHBA... FAQA 5

Një skandal pedofilie me protagonist një shtetas amerikan ka lënë gjurmë të pashlyeshme në jetët e tre fëmijëve shqiptarë. Historia zë fill në vitin 2003, kur amerikani Carl Stephan Kaminski, sot 70 vjeç, mbërrin si turist në Shqipëri, duke lënë pas një listë të gjatë abuzimesh seksuale me të miturit në vendin e tij. Në dosjen që i është dorëzuar Gjykatës së Tiranës... FAQA 17

KOMENT / 10 ARTUR ZHEJI

Dyzime & Dyzime Me sa duket koha e ‘lumtur’ e harmonisë politike brenda Mazhorancës ka filluar të vrenjtet. Dyzimi kryesor që shkakton këtë prishje të kohës së kthjellët është procedura më e afërt e zgjedhjes së Presidentit të Republikës. Qëndrimi i Ilir Metës, mesa kuptohet ose më saktë mesa hamendësohet, është dukshëm i dyzuar. Në nivelet e dyta dhe të treta të Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim perceptohet një acarim. Deputetë të ndryshëm të PD-së japin lart e poshtë pa teklif shenja ‘lodhjeje’ nga ky koalicion dhe nga pretendimi i Metës për të qenë faktor edhe në zgjedhjen e Presidentit. Tezat se votat e Metës janë tashmë...


2

MAPO

E enjte, 3 maj 2012 www.mapo.al

f kus

Eksodi nga Shkodra drejt Suedisë, 300 bileta avioni në tri ditë Një numër prej rreth 100 familjesh nga zona e Nënshkodrës janë shpërngulur drejt Suedisë vetëm gjatë prillit, me shpresë të përfitimit të azilit, ndërsa mësohet se vetëm në pak ditë, 300 persona kanë prerë bileta për të udhëtuar drejt shtetit nordik. Shpërnguljet masive kanë marrë hov pas një

thashethemi, sipas të cilit, Suedia ofron azil ekonomik deri në datën 10 maj. Problemi është që Suedia nuk pranon azilantë ekonomikë dhe politikë nga Shqipëria, e në fakt, asnjë vend i “Shengen”-it nuk pranon, gjë që ishte një nga kushtet e nënshkrimit të marrëveshjes së lëvizjes së lirë. Ndërkohë duket se

bëhet fjalë për një thashethem, që po u kushton më shumë se kursimet e jetës këtyre familjeve. Pjesa më e madhe e këtyre banorëve thonë se po shpërngulen për arsye ekonomike, ndërsa sipas tyre ata janë dëmtuar rëndë nga përmbytjet dhe ende nuk kanë marrë dëmshpërblim.

Azilkërkuesit me bileta në xhep: Nga Suedia nuk është kthyer kush Në Trush, Barbullush e Bërdicë, ku Suedia është “toka e premtuar” e banorët numërojnë paratë për të përfituar nga oferta 220 euroshe që të çon drejt saj. Mimoza H: I thoni tim shoqi që jeni nga Ministria, e se po na mashtrojnë Nga Shkodra Vladimir Karaj Prej parajse dhe Suedie nuk është kthyer kush. Prej së parës, zor se mund të kthehet njeri, prej së dytës kthimet priten, edhe pse do të ishin të padëshiruara si zgjimi prej një ëndrre, atje ku njerëzit besojnë se kanë gjetur një derë për t’i thënë lamtumirë varfërisë dhe listave me borxhe në dyqane buke. Në Trush, Barbullush, Bërdicë e fshatra të tjera të Nënshkodrës, përgjigjja me të cilën të çarmatosin kur u thua se të fitosh azilin është thuajse e pamundur, është pikërisht kjo: “Deri tani nuk është kthyer askush!”. E më tej “u kanë dhënë shtëpi, u japin me ngrënë, u kanë gjetur punë”... Problem është të gjesh se kujt. Thuajse të gjithë njohin dikë që po ikën, dikë që ka ikur e dikë që po mendohet, por askush nuk të thotë emra të plotë. Veç Mimoza. H, që e takuam që në fillim të rrugëtimit në hyrje të Bërdicës, aty ku ndodhet edhe komuna e që na u lut t’i bindnim të shoqin se e gjitha kjo ishte një mashtrim. “I thoni që jeni të Ministrisë së Jashtme. I thoni që është mashtrim”, - lutet ajo. Zëri i dridhet në emocioni, ndërsa ka kapur sipas saj argumentin që mund t’i kthejë mendjen të shoqit, që pikërisht në atë moment ishte në Shkodër për të pyetur e prerë bileta suedeze. Gruaja thotë se as ajo, as djali nuk duan të ikin. Vajza nga Kamza, e prindërit e burrit në Tiranë i kanë lajmëruar për ç’kanë shkruar gazetat, por burri ia ka prerë shkurt se “gazetarët rrejnë” dhe që në mëngjes është nisur të presë tre bileta... Muhabet Suedie Në fillim, kur u kthyem te Harku i Bërdicës, rreth orës 9.10 të mëngjesit, qe thuajse e pamundur të orientoheshim për zyrat e komunës. Këtë vend e kishim parë më herët, por të mbuluar me ujë deri në brez, ndërsa ne udhëtonim në një makinë të lartë të ushtrisë dhe sigurisht asgjë prej pamjes së atëhershme nuk mund të na shërbente si shenjë orientimi. Banorët na drejtuan aty dhe me të zbritur, ndërsa i afroheshim dyerve të një lokali pranë komunës, biseda e parë që arrijnë të vjedhim me veshë është ajo mes një gruaje dhe një burri që po surb kafe dhe raki. “A i pretë biletat për në Suedi?”, pyet ai, ndërsa nuk merret vesh përgjigja e gruas. Vetë burri duket i interesuar për të njëjtën çështje. Temë Suedie ka edhe në tavolinën ngjitur me këtë, ku është ulur polici i zonës me të tjerë burra. Hamendësimi i parë është se ndoshta kanë vendosur të ikin të gjithë. Po si? Ku?. Mimoza shet çokollata, çamçakëzë

në një barakë të ndryshkur llamarine jashtë shkollës 9-vjeçare. Ajo na informon aty për aty se njerëz kanë ikur shumë. “Më shumë prej Trushit dhe fshatrave të tjerë”,- thotë, ndërsa nuk njeh dikënd që të jetë larguar dhe të ketë banuar aty afër, veç një familje që i ka ikur djali... Ku kanë shkuar ama, nuk di të thotë tamam. Gjithë sa ka dëgjuar ajo, është se si mbërrijnë në aeroportin e Stokholmit, pasi kanë udhëtuar përmes Podgoricës me një ndalesë në Beograd, ata i drejtohen taksisë më të parë që i dorëzon në kampin e refugjatëve. Gjithë kjo rrugë për familjen e saj prej tre vetash është llogaritur në 1200 euro. “Po ku i kam unë 1200 euro, t’i kisha aq, jetoja kështu shumë mirë”,- thotë gruaja, ndërsa tregon se burri i saj është ai që ka marrë përsipër të gjejë dhe paratë. Ata me histori gjakmarrjeje Si ndahemi me Mimozën, paguajmë kafetë, nisemi për në Trush, aty ku siç na thonë është edhe bumi i të larguarve. E para që takojmë, një grua e moshuar që shet fidanë në krah të shkollës së fshatit nuk e fsheh dëshirën. “Ku t’i gjej lekët që të iki?” - thotë ajo, ndërsa gjendet e gatshme të na tregojë për dy familje me probleme gjakmarrjeje. Ajo thotë se di që është larguar prej aty një çift i ri dhe dy djem të një familje që kishte gjak me familjen Tafili, djemtë e të cilës ndodhen në burg për vrasjen e komisarit të Shkodrës, Arben Zylyftari. Nënën e të ikurve na e prezanton në një dyqan që shet ëmbëlsira dhe gjëra të tjera të vogla. Ajo pohon se djemtë janë larguar. Përmend gjakmarrjen, vrasjen e vëllait të burrit të saj që është edhe fillimi i historisë së Tafilëve, por nuk di të thotë më shumë për fatin e djemve, ende pa i mbushur të 20-at, që sipas saj kanë marrë strehim dhe një kartë ushqimi nga qeveria suedeze, ndërsa akoma nuk kanë një përgjigje nëse e fitojnë apo jo azilin. “Çfarë mund të bësh në një vend ku nuk i nxjerr dot fëmijët lirshëm në rrugë”, - thotë gruaja, për të treguar arsyet, ndërsa tre të rinj ia miratojnë fjalët. Dy apo tre raste të tjera janë të ngjashme me persona që janë në gjak apo me probleme të tjera dhe duket se këta i kanë këmbët në tokë e një pjesë kanë ikur bashkë me kronika televizive në kaseta, por për të tjerët, kjo është një histori shumë afër absurdes. Paret e ujit Në Trush, Suedia është çështje dite. Sapo dalim nga ëmbëltorja në lokalin përballë janë informuar për ne dhe një

grup të rinjsh, që duan të dinë si është kjo punë na thërrasin në tavolinë. Për nja dy minuta jemi në një situatë, ku në vend që të pyesim, intervistohemi. A fitohet azili? Si fitohet azili? Si ka mundësi që asnjë nuk është kthyer?. Pak prej këtyre mund të marrin një përgjigje të plotë prej nesh. Kur ne i pyesim pse njerëzit që sipas tyre po shesin katandi e shtëpi, po ikin, ata kanë një lumë arsyesh dhe “paret e ujit” janë arsyeja e parë dhe më e rëndësishmja. Paret e ujit janë dëmshpërblimet për përmbytjet, që sipas tyre u janë premtuar dhe nuk janë dhënë. “Njerëzit po vuajnë, në dyqane listat e borxheve kanë shkuar në miliona lekë, nuk kanë pare as të paguajnë një zetor t’u punojë tokën”,- thotë njëri prej tyre. Pa e lënë fjalën të bjerë në tokë një tjetër përsërit thuajse të njëjtat gjëra, ndërsa shton se për 20 milionë lekë dëm që i është bërë në shtëpi ku ende duket shenja e ujit të përmbytjes, nuk ka marrë as edhe një qindarkë. Trushi, i gjelbëruar gjithandej, me kafene plot me të rinj, në fakt nuk duket nga ato fshatra të gjunjëzuar prej varfërisë. Të tillë ka plot anekënd Shqipërisë, por Trushi dhe fshatrat e Nënshkodrës, një nga zonat më pjellore në vend dhe një nga furnizuesit kryesorë të tregut në Shqipëri (1/4 e prodhimit sipas të dhënave zyrtare), nuk ta krijon atë ndjenjën e dëshpërimit për të ikur pa kthyer kokën pas. E megjithatë, të gjithë që takojmë thonë se janë gati të ikin, se duan të ikin dhe se ndoshta mjaft prej tyre, e kanë prerë një biletë dhe nuk e tregojnë nga frika se mos u del emri dhe i kthejnë në kufi. Të ikim... dhe deti kos Pa dashur të jemi ironikë, e gjithë kjo historia e Suedisë, që ka hapur dyert apo e Norvegjisë, që do u hapka pas ca ditësh, siç dëgjon rëndom nga njerëzit me të cilët flasim dhe vetëm për zonën e Nënshkodrës, ku të presin në aeroport të japin një shtëpi dhe ushqimin (të gjitha falas), i ngjan shumë proverbit të detit kos dhe duket se mjaft prej këtyre njerëzve, kanë futur lugën në brez dhe janë nisur drejt tij. Por deti kos nuk është bërë dhe me shumë gjasa ata që po udhëtojnë duke shitur gjithçka apo marrë borxh paratë e rrugës, në fund do të kthehen. Ndoshta jo brenda pak ditësh, siç u fol dje në Trush për disa Kasmaçianë të kthyer sipas një pjese se “kishin folur shumë” dhe sipas të tjerëve “sepse atje ishte shumë ftohtë dhe vendet ku i çonin ishin të humbura”, por me siguri në fund të procedurave të azilit. Shqiptarët prej kohësh nuk përfitojnë të drejtë strehimi politik në asnjë vend të BE.

Bileta e avionit e prerë nga një banor më 28 prill

“I thoni që jeni të Ministrisë së Jashtme. I thoni që është mashtrim”, - lutet ajo. Zëri i dridhet në emocioni, ndërsa ka kapur sipas saj argumentin që mund t’i kthejë mendjen të shoqit, që pikërisht në atë moment ishte në Shkodër për të pyetur e prerë bileta suedeze

Drejtori i një shkolle 9-vjeçare në Trush thotë se ka bërë disa tentativa, duke njoftuar nxënësit nëpër klasa se ky është mashtrim. “Më tepër”,- thotë ai, “nuk mund të bëja”. Ndërsa vetë pohon mungesën e disa nxënësve, për familjet e të cilëve ka dëgjuar historinë e Suedisë, por thotë se nuk mund ta dijë saktësisht fatin e këtyre familjeve. Në agjencitë e udhëtimit, sidoqoftë ta konfirmojnë gjithçka ke dëgjuar vërdallë. Biletat Podgoricë-Beograd-Stokholm, të shitura deri dje me ofertë 220 euro për person nuk janë më në treg. Janë shitur të gjitha. “Tani çmimet janë rritur dhe biletat do të shiten me 349 euro”,- thotë një prej drejtuesve të një agjencie tregtimi biletash, ndërsa pohon se dje, pas interesimit të policisë nuk janë shitur më bileta për në Suedi. Një lumë thashethemesh Në Barbullush, ku nuk ka pasur probleme të mëdha përmbytje, një nga arsyet pse mendojnë se mund të fitojnë azilin banorët e Trushit, historia ka filluar vetëm ditët e fundit. Kanë ikur deri tani katër vetë, por ndërsa bisedojmë,


E enjte, 3 maj 2012 www.mapo.al

MAPO

3

Suedia: Azil, vetëm për të rrezikuarit e homoseksualët e dhunuar Në faqen zyrtare të zyrës së emigracionit në Suedi shpjegohen qartë edhe në gjuhën shqipe rastet e personave që përfitojnë azil dhe kushtet që ata duhet të plotësojnë. (migrationsverket.se/ info/1047.html). E qartë është se askush nuk përfiton azil vetëm se ka probleme ekonomike apo pse dëshiron të jetojë në një vend tjetër. Që të mar-

rësh azil duhet për së pari të jesh i rrezikuar dhe në pamundësi për të jetuar në vendin tënd, madje shqyrtohet edhe mundësia nëse mund të jetosh në një zonë tjetër të vendit të origjinës. E vetmja arsye kur mund të pranohet azili është kur jeta jote apo e familjes është në rrezik dhe është e pamundur të kthehesh në shtëpi, gjë që mund të

vlejë për vende në luftë apo për vende me probleme të theksuara, por prej nga Shqipëria është hequr prej kohësh. Sidoqoftë dy shtigjet e mbetura që po shfrytëzojnë shqiptarët janë homoseksualizmi dhe gjakmarrja, të dyja të abuzuara në masë, por ende të vlefshme si ankesa prej të cilave mund të merret azili.

Reagojnë komunat: Qytetarëve u thamë që është mashtrim Kreu i Bërdicës: Ikin se janë të varfër, ndihmë ekonomike për 60 familje, kur e kërkojnë 3 mijë. Kreu i Bushatit: Vërtetimet ligjore, qytetarët i njoftuam se është mashtrim

Nënshkodra

njihemi me dy të rinj që sapo kanë prerë biletën. Njëri prej tyre e nxjerr madje mbi tavolinë, teksa pranon se do të niset sot, tjetri mendon ta anulojë. Asnjë nuk di të thotë si u përhap fjala. Dikush thotë se ka dëgjuar se një vit më parë, ishin banorët e Beratit ata që pranoheshin dhe tani dyert janë hapur për Nënshkodrën, por nuk duket se e beson edhe vetë këtë histori, ndërsa thotë se do e provojë e po nuk i eci, zëre se ka bërë një udhëtim turistik. Një tjetër këmbëngul se gjërat janë të vërteta. Ai thotë se ka folur me ata që kanë shkuar atje, kushëri pas kushëriri, ka dëgjuar se janë mirë, se janë strehuar e mjaft histori si këto. Por as ai, as ndonjë tjetër nuk dinë të thonë se si u njoftua lajmi, kush e përhapi dhe çfarë i bën këta njerëz të besojnë se e gjithë kjo nuk është barcaletë tipike shkodrane. Zëra thonë se bëhet fjalë për agjencitë e shitjes së biletave, të tjerë aludojnë se bëhet fjalë për një firmë avokatësh që shpresojnë të përfitojnë nga kjo dyndje, ndërkohë që të vetmit që humbin janë banorët, që i paguajnë të dyja palët...Një pjesë nuk u dhimbsen paratë dhe e kanë marrë këtë si aventurë, por për Mimozën që takuam në fillim, paratë borxh për të shkuar në një vend ku bën shumë ftohtë dhe ende ka dëborë, janë shumë. Kjo ndoshta pse këmbënguli deri sa në bindi t’i flasim të shoqit. Bileta suedeze... Ajo nuk pret t’i themi se nuk mund ta gënjejmë dhe na kalon në telefon burrin, që nga krahu tjetër përgjigjet fillimisht vrazhdë. Kur i themi që nuk mund ta fitojë dot azilin nëse nuk ka një arsye të fortë, ai thotë një: “Të ruajt zoti”. S’dihet kjo a prej kënaqësisë që

i shpëtoi paratë e biletave, a thjesht në një formë urimi prej tij, ndërsa i numëronte paratë arkëtares së ndonjë agjencie tregtimi biletash. Mimoza na falënderon nga ana e saj, duket më e qetë në një moment ndërsa mendon se burri është bindur dhe do vijë në shtëpi pa bileta. E ndërsa gruaja mbetet e kënaqur që nuk duhet të ndërrojë Bërdicën e ngrohtë me një fshat të ftohtë Suedez, të tjerë persona as nuk e vënë ujin në zjarr për ato që u themi. I bien shkurt: “E si ka mundësi që nuk është kthyer askush, kur nuk të lejojnë?”. Për momentin duket se kanë të drejtë: prej parajse dhe Suedie, asnjë nuk është kthyer. Sigurisht nga kjo e fundit, kthimet do të vijnë shpejt.

Dy komunat të Nënshkodrës, të përfshira nga eksodi masiv drejt Suedisë i banorëve të tyre kanë reaguar dje duke sqaruar se nuk mund t’i ndalojnë qytetarët të marrin vërtetime për situatën ekonomike, pasi lëshimi i tyre është detyrim. Zyrtarët thanë se kanë paralajmëruar qytetarët se bëhej fjalë për mashtrim. Ndërkohë, edhe zyrtarë të policisë thanë se ishin duke verifikuar situatën. Në një prononcim për mediat lokale kryetari i komunës Bërdicë, që ka edhe numrin më të madh të të larguarve Besnik Brahimi ka theksuar se komuniteti i komunës që ai drejton është i dobët ekonomikisht dhe vërtetimet që kanë marrë janë të sakta e për sa kohë janë të sakta ai do të vazhdojë t’i lëshojë ato. “Kanë ardhur dhe u kam lëshuar vërtetime e do të vazhdoj që t’ju lëshoj vërtetime atyre që ju takon, se unë e njoh zonën. Nuk e bëj dot fukaranë pasanik dhe as pasanikun fukara”, ka thënë ai. Ndërkohë ka shpjeguar se zona që drejton është e varfër. “Kisha dashur që të gjithë komunitetin që më ka votuar e besuar t’a kisha të pasur , por këtu ka shumë familje që nuk kanë as bukë. Ndihma ekonomike që u jepet është 2000 lekë të reja në muaj dhe janë 10.000 banorë në këtë komunë, kam 3000 kërkesa për trajtim me ndihmë ekonomike sepse kanë nevojë edhe për atë 2000 lekësh në muaj, por vetëm 60

SPITALI ITALIAN MULTISPECIALISTIK

Komuna Bërdicë

Paralajmërimi që nuk është dëgjuar, BE nuk jep azil për shqiptarët Drejtues të BE-së kanë bërë thirrje për ndalimin e valës së azilkërkuesve nga vendet e Ballkanit, gjë që do të çonte në pezullimin e lëvizjes së lirë, paralajmërim që vazhdon të mos dëgjohet nga qytetarë që gënjehen për mundësitë e një azili në vendet e BE-së. Numri i azilantëve nga Shqipëria nuk është paraqitur alarmant deri tani. Nga të dhënat e Eurostat-it, numri i kërkesave për azil varion nga 600 në 800 në një vit dhe më shumë se 90 për qind e tyre janë refuzuar. Vetë BE-ja nga ana e saj është tashmë duke shqyrtuar mundësinë e pezullimit të lëvizjes së lirë dhe një nga arsyet e këtij pezullimi është qarkullimi i emigrantëve të paligjshëm.

familje përfitojnë sepse shteti më jep lekë vetëm për to”, ka thënë Brahimi. Nga ana e saj komuna Bushat ka reaguar me një njoftim për shtyp ndaj fenomenit të pasqyruar edhe në median e shkruar mbi rritjen e fluksit të azilkërkuesve në shtetin Suedez që kryesisht janë nga komuna Bushat, Bërdicë dhe zonat e Nënshkodrës. Zyra e shtypit e komunës Bushat ka deklaruar se vërtetimet e lëshuara nga zyrat e kësaj njësie vendore janë në përputhje me ligjin. “Ditët e fundit në Shkodër ka qarkulluar një lajm burimi i të cilit nuk dihet, sipas të cilit shteti suedez

Laboratori i ri Italian Salus Sherbimet: · · · · · · · · · · · ·

Analiza Kimike / Biokimike Analiza Hematologjike Koagulimi i Gjakut Analiza Sierologjike Analiza Bakteriologjike Markues Tumorale Markues Virale Analiza Hormonale Analiza Toksikologjike / Dozim Drogerash Dozimi i Medikamenteve Biologji Molekulare Matje e gazrave ne gjak

Salus Tirana Sh.A

rruga Vidhe Gjata 16, Mëzez-Kashar, Autostrada TR–DR, Tiranë, Shqipëri

ME “SALUS” CILESIA ITALIANE NE TIRANE

deri me 10 Maj do të pranoje shtetas nga vendet më pak te zhvilluara për azil ekonomik. Komuna Bushat në deklaratën e dhënë për mediat është shprehur se nuk ka asnjë njoftim zyrtar nga shteti suedez për pranim te azilit ekonomik, dhe ka apeluar ndaj qytetarëve të saj që të mos bien pre e mashtrimeve. “Komunat lëshojnë vërtetim që personat e interesuar nuk përfitojnë ndihmë ekonomike dhe nuk kanë biznes. Pra është dokumentacion që përfshihettekshërbimetenjësivevendore për qytetarët e tyre”, njoftoi komuna. Ndërkohësipassajprefekturakakërkuar nga njësitë vendore kufizimin e lëshimit të këtyre vërtetimeve. D.Kolaj

Laboratori i ri Italian Salus Tirane ne bashkepunim me Laboratorin Salus Trieste, sjell per here te pare ne Shqiperi: · Diagnostikim të shpejte · Validim - Certifikim on-line nga Mjek Italian ne Laboratorin Salus Trieste · Cilesi Diagnostikuese sipas standarteve europiane · Kalibrim I cilesise I perditshem te aparaturave · Personel I trajnuar dhe profesionalisht I azhornuar ne laboratorin e analizave te Spitalit Salus Trieste · Tarifa shume konkuruese per informacion: Tel. +355 4 2390500 Mob. +355 662053180 Fax + 355 4 2390501 Mail info@salus.al www.salus.al


4

MAPO

e enjte, 3 MAJ 2012 www.mapo.al

politika

Fushata, Nano sot takim me Dulen TIRANË Ish-kryeministri dhe lideri historik i të majtës, Fatos Nano, pritet që të zhvillojë sot një takim me kryetarin e PBDNJ-së, Vangjel Dule. Ky i fundit është një nga mbështetësit e parë të kandidaturës së Nanos që prej shpalljes së ambicies nga ky i fundit për President. Deri më tani, Nano ka

siguruar votat publike të dy deputetëve të PBDNJ-së, ndërkohë që ka zhvilluar takime me kryetarin e PS-së, Edi Rama, dhe kryetarin e LSI-së, Ilir Meta. Së afërmi, ish-kryeministri i vendit, Fatos Nano, pritet të takojë edhe kreun e ekzekutivit, Sali Berisha.

Takimi për presidentin, Nano merr mbështetjen e Idrizit dhe Tahirit Kryetari i PDIU-së: “Ishte një diskutim i gjatë, ku Nano na parashtroi platformën e tij, një platformë e cila ka të bëjë me një president konsensual dhe mbi të gjitha me një platformë integruese” TIRANË Në garën e ethshme për president, Fatos Nano nuk e pati të vështirë të bindë dje gjatë një takimi 60-minutash dy deputetët e PDIU-së, Shpëtim Idrizi dhe Dashamir Tahiri, që ta mbështesnin për president. Pas bisedës së zhvilluar, (sërish në një nga hotelet e Tiranës), kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, deklaroi se Nano i përmbush kriteret për President; ai ka një platformë të qartë dhe është personalitet i lartë politik dhe publik. “Ishte një diskutim i gjatë, ku Nano na parashtroi platformën e tij, një platformë e cila ka të bëjë me një president konsensual dhe mbi të gjitha me një platformë integruese. Është një platformë gjithëpërfshirëse, që ne e vlerësojmë. Vlerësojmë gjithashtu faktin që Presidenti i Republikës jo vetëm që duhet të jetë konsensual, por duhet të ketë edhe një profil të lartë politik, në mënyrë që ne të mos zgjedhim një president anonim”, - tha Idrizi. Por, Shpëtim Id-

Nano: “Është kënaqësi e veçantë që, për shkak të iniciativës sime, po ndodhin kaq shumë takime në kaq pak kohë”

rizi, roli i të cilit ka qenë i rëndësishëm gjatë qeverisjes kur Nano ishte Kryeministër (ish- drejtor i doganave), aktualisht është pjesë e qeverisjes së Partisë Demokratike. Deklarata e tij për një president gjithëpërfshirës si dhe mbështetja e tij e pritshme për kandidaturën e vetëshpallur të Fatos Nanos, bie ndesh me qëndrimin e kryeministrit Sali Berisha, se kandidati për president duhet të jetë nga forumet e PD-së, duke mos përjashtuar shumicën e thjeshtë prej 71 votash për zgjedhjen e tij. Qëndrime të tilla brenda koalicionit qeverisës tregojnë se loja mbetet e hapur, ndërsa vetë Nano, i cili ka ndërmarrë një fushatë takimesh me drejtues të partive parlamentare në vend, shprehet i kënaqur që vetëkandidimi i tij për kreun e shtetit ka vënë në lëvizje angazhimin e drejtuesve politikë për t’u takuar. “Është kënaqësi e veçantë që për shkak të iniciativës sime po ndodhin kaq shumë takime në kaq pak kohë”, tha ai. I pyetur për kandidaturën e Jozefina Topallit dhe Neritan Cekës, si dhe mundësisë për një përsëritje situate si në vitin 2007, Nano u përgjigj: “Procesi duhet të jetë i zhveshur nga ndroja dhe, nëse ka oferta të tjera, kjo është një stimul më shumë për ta nxitur publikun që të jetë më i informuar”. Ish-kryeministri i vendit theksoi gjithashtu se gjërat po ecin në rrugën e duhur për ta zgjeruar dialogun. N.Perndoj

Fatos Nano pas takimit të djeshëm

Rama: Presidenti jo politik, herët për emra Kryetari i opozitës tha se në axhendën e PS-së është edhe përgatitja e një drafti për heqjen/kufizimin e imunitetit të deputetëve, zyrtarëve të lartë të shtetit dhe gjyqtarëve. TIRANË Për kryetarin e Partisë Socialiste, Edi Rama, është herët për të folur për emra, por jo për tiparet që duhet të ketë Presidenti i ardhshëm i Republikës. Sipas tij, presidenti i ardhshëm nuk duhet të jetë noter partiak, pra i asnjë prej forcave politike në vend. “Dalëngadalë kemi hyrë në periudhën kohore që do të përcaktojë nëse do të ketë apo nuk do të ketë proces politik për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës. Për ne kjo është një çështje përcaktuese për fatin e statusit të kandidatit për Bashkimin Europian dhe ne do të derdhim të gjitha energjitë tona pozitive që të ndërtohet një proces sa më gjithëpërfshirës mes palëve, për

t’i dhënë vendit një President në frymën e Kushtetutës së Republikës dhe jo një noter partiak”, - tha dje Rama në mbledhjen e përjavshme të grupit parlamentar të PS-së. Kryetari i PS-së kujtoi se publikisht, përmes një letre zyrtare, ai ka kërkuar takime të drejtpërdrejta me secilin prej përfaqësuesve të palëve parlamentare, me qëllimin e vetëm që fillimi i procesit zgjedhor në Parlament të përkojë me arritjen e një konsensusi sa më të gjerë. “Është shumë herët të flitet për emra dhe jo vetëm është herët, por është edhe kundërproduktive në këtë fazë, që duhet të jetë përgatitore për një proces. Por është padyshim koha për të folur për identikitin e Presidentit të ri të Republikës, në kushtet kur, nga njëra anë, prej mënyrës sesi do të zgjidhet presidenti do të varet në një masë kritike, vendimtare, statusi i kandidatit dhe, nga ana tjetër, do të përcaktohet në një farë mënyrë edhe vlerësimi real që çdonjëra palë do t’i bëjë momentit historik të 100-vjetorit të pavarësisë”, - shtoi ai. Sipas

Nga mbledhja e djeshme e grupit të PS

Ramës, Shqipërisë i duhet një President që të plotësojë së paku tri kërkesa; t’i japë një shtysë vendimtare procesit të marrjes së statusit të kandidatit, duke u zgjedhur përmes një procesi politik e jo përmes një procedure mekanike të bazuar te numrat, të jetë garant i Kushtetutës dhe i pavarësisë së institucioneve të drejtësisë nga shumica e sotme apo e nesërme qeverisëse, si dhe të për-

Është padyshim koha për të folur për identikitin e Presidentit të ri të Republikës

bëjë një faktor sigurie e paanësie për palët në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Për këtë arsye, Rama theksoi dje se është e udhës që hapja e procesit për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës, të përkojë me mbylljen e të gjitha angazhimeve të këtij sesioni parlamentar. “Tanimë ka përfunduar drafti konsensual për Gjykatën Administrative dhe ta votojmë pa humbur kohë. Të mos lejojmë e as mos bëhemi shkak për asnjë shtyrje të mëtejshme të Reformës Zgjedhore dhe të mbyllim në gjysmën e parë të këtij muaji. Të diskutojmë me të gjitha palët për përfundimin e Reformës Parlamentare sipas standardeve më të larta demokratike, në kushtet kur njëra palë, përkatësisht Partia Demokratike, këmbëngul në mosndryshimin e dy rregullave që penalizojnë opozitën dhe debatin parlamentar”, - tha ai, duke shtuar gjithashtu se në axhendën e PS-së është edhe përgatitja e një drafti për heqjen/kufizimin e imunitetit të deputetëve, zyrtarëve të lartë të shtetit dhe gjyqtarëve. N.P


e enjte, 3 MAJ 2012 www.mapo.al

6

do të jenë kandidatët për kryetar të Forumit Rinor Eurosocialist Shqiptar

36

Do të jenë rrethet ku këta kandidatë do të zhvillojnë fushatën e tyre elektorale

12

MAPO

5

Qershor, ditën e themelimit të PS do të zgjidhet edhe kreu i ri i FRESSH

PS zgjedh 6 kandidatët për FRESSH, fiton varianti i Veliajt Pas debateve të një muaji më parë mes Veliajt, Dades dhe Braçes, dje kryesia ka miratuar variantin që 6 kandidatët të bëjnë fushatë për një muaj rresht në 36 rrethe Fiton varianti i Erion Veliajt për të zgjedhur kreun e ri të Forumit të Rinisë Socialiste, sipas modelit të presidencialeve në SHBA. Kryesia e Partisë Socialiste ka pranuar dje propozimin e Veliajt, si sekretar për rininë, që procesi i zgjedhjeve në FRESSH të zhvillohet sipas modelit amerikan, ku secili kandidat para se të kalojë për votim në Kongres, do të zhvillojë një fushatë prezantimi të platformës së tij përpara gjithë anëtarëve të kësaj organizate në të gjitha konferencat e 36 rretheve. Për këtë qëllim kryesia ka përzgjedhur dje 6 kandidatë, ndërsa ka caktuar 12 qershorin, ditën e themelimit të Partisë Socialiste, për mbajtjen e Kongresit të FRESSH-it, ku do votohet dhe për kryetarin e ri të këtij forumi. Gjatë mbledhjes së djeshme është miratuar dhe 20 tetori për mbajtjen e Kongresit të Forumit të Gruas Socialiste, ku gjithashtu do zgjidhet kryetarja e tij. Kryesia Pas mbledhjes së grupit në mesditë dhe zhvillimit të tryezës për median, selia rozë ka mbledhur dje në mbrëmje edhe kryesinë e saj. Ndryshe nga sa pritej, në mbledhjen e kryesisë është evituar debati lidhur me procesin e zgjedhjes së Presidentit, pavarësisht se ajo mbetet çështja më e nxehtë në debatin e sotëm politik. Ndaj e gjithë vëmendja është përqendruar tek çështjet organizative të vetë Partisë Socialiste. Një nga çështjet që shkaktoi debat në mbledhjen pararendëse ishin pikërisht zgjedhjet në

Qeveria, ligj për raportin e Dik Martit TIRANË Qeveria shqiptare i hap rrugë hetimit për akuzat e ngritura nga raportuesi i Këshillit të Europës, Dik Marti, për trafik organesh gjatë Luftës së Kosovës. Këshilli i Ministrave miratoi projektligjin “Për marrëdhëniet juridiksionale në çështjet penale me Task-Forcën hetimore speciale të EULEX-it”. Qeveria i propozoi dje Kuvendit që ky ligj të kalohet me procedurë të përshpejtuar. Në mbledhjen e qeverisë, Kryeministri Berisha vlerësoi se ky ligj do t’i krijojë ekipit të ekspertëve të Task-Forcës hetimore të EULEX-it të gjitha mundësitë për një hetim të plotë në të gjithë territorin e Shqipërisë, të pretendimeve të ngritura në raportin e Dik Martit. “Ne kemi besim të plotë

tek ekipi dhe me këtë ligj krijojmë bazën ligjore të një mbështetjeje të fuqishme”, - tha Kryeministri. Duke e konsideruar të domosdoshme zbardhjen e të vërtetës mbi këto pretendime, Kryeministri theksoi se raporti nuk bazohet në asnjë fakt evident. “Ne i kemi shprehur të gjitha konsideratat tona për këtë raport, i cili kishte si qëllim më kryesor dhe që faktikisht del se në masën dërrmuese të tij është shkruar nga ish-prokurori i Millosheviçit dhe sot, Vukçeviç, siç edhe e pohon vetë në një dokument të tij. Por sensitiviteti i akuzave të pafaktuara tërësisht në atë raport kërkon një hetim të plotë e të hollësishëm, si për transplantin e organeve, që përbën formën më të egër e të shëmtuar të krimeve kundër njerëzimit”, - shtoi Berisha.

Kryesia e Partisë Socialiste

FRESSH. Kështu, pasi e kundërshtuan një muaj më parë, dje anëtarët e kryesisë kanë votuar pro idesë së paraqitur nga sekretari për rininë i kësaj force, Erion Veliaj, që zgjedhjet për kreun e këtij forumi të jenë të përafërta me ato që aplikojnë partitë amerikane gjatë zgjedhjes së kandidatëve për president. Përveç pranimit të kësaj ideje, kryesia ka votuar edhe për 6 emrat që do përfshihen në këtë garë. “Kryesia e PS-së aprovoi idenë për zgjedhjet e FRESSH-it me fushatë e debate të kandidatëve në 36 rrethet e vendit, një risi që e hap PS për rininë. Kemi konkluduar në ditën e sotme, kemi pasur një ditë shumë të gjatë me 22 intervista të finalistëve që kishin aplikimet më të mira për të qenë kandidatë për kryetar FRESSH-i, nga të cilët kryesia ka përzgjedhur 6 veta. Ata janë: Elisa Spiropali, e cila është koordinatorja në detyrë, Artur Micko, Erlis Hoxha, Joleza Koka, Juxhin Çela dhe Maria Myridinas”, - u shpreh Veliaj për mediat pas mbledhjes së kryesisë lidhur me këtë vendimmarrje. Tashmë të 6 kandidatët do të nisin shpalosjen e platformave të

tyre ditën e shtunë në amfiteatrin te Kodrat e Liqenit dhe më pas do të krijojnë nga një shtab zgjedhor, me të cilët do të paraqiten në mbledhjen e çdo konference zgjedhore të këtij forumi në çdo rreth. Proces ky që do të zgjasë deri në datën 5 qershor, ndërkohë në datë 12 qershor do mbahet kongresi, ku delegatët do votojnë për kryetarin e ri të këtij forumi. “Gruaja” Gjithashtu, kryesia ka miratuar dje dhe planin e veprimit të paraqitur nga Eglantina Gjermeni për zgjedhjen në Forumin e Gruas. Kryesia ka vendosur që ky proces të mbyllet më 20 tetor, kur do mbahet dhe kongresi i këtij forumi. Gjatë mbledhjes së djeshme një pikë tjetër kanë qenë dhe zgjedhjet e kryetarit të partisë në ato komuna dhe bashki ku sot nuk ka një kryetar të ri. Për këtë qëllim janë miratuar dhe kandidaturat përkatëse. Mësohet se në mbledhjen e djeshme, sekretari për çështjet zgjedhore në PS, Damian Gjiknuri ka raportuar lidhur me ecurinë e reformës zgjedhore.

Tryeza e medias, Rama: Transformim me themel i RTSH PS nëse vjen në pushtet, do të reformojë thellësisht RTSH-në. Në tryezën e mbajtur dje për mediat, platforma e përmbledhur me një shprehje nga kreu socialist Rama ishte: “Sfidë ndaj traditës dhe vetes”. Tri çështjet thelbësore që u sollën në vëmendje nga kreu socialist ishin: krijimi i një RadioTelevizioni publik sipas standardeve europiane, ku përfshihet një transformim nga themeli; kuadër ligjor transparent në lidhje me reklamat, dhe akses të plotë të mediave në çdo informacion dhe dokument zyrtar. Rama e ka emërtuar në mënyrë pretencioze e në stilin amerikan ndërhyrjen ligjore që do të bëjë me të ardhur në pushtet, në funksion të përmirësimit të klimës së lirisë së shtypit. “Freedom Information Act” – ky është emri që ai e ka bërë publik, duke premtuar garantimin e aksesit të gazetarit në çdo dokument zyrtar. “Ndërsa dhënia fund e çfarëdolloj presioni qeveritar të çfarëdo natyre

Nga tryeza e PS për median

mbi çdo lloj ekrani apo tribune mediatike me qëllim deformimin e vijës editoriale, do të jetë guri i themelit të programit tonë në raport me median shqiptare dhe do të vendoset në themel të punës sonë qysh në ditën e parë të lëvizjes socialiste”, – deklaroi ai. Ndërkohë, e pyetur nëse urdhri i Kryeministrit për mospaditjen e

gazetarëve nga qeveria do të lihet në fuqi edhe nga PS-ja nëse ajo vjen në pushtet, kryetarja e grupit të punës për median, Iris Luarasi deklaroi se ky urdhër nuk do të jetë më në fuqi, por do të kërkohen gjoba që do të shkojnë në proporcion me rrogën e gazetarit. Ndërsa nga ana tjetër, Valentina Leskaj, kryetarja e komisionit parlamentar të Medias, u shpreh për një ndryshim thelbësor në sjellje dhe në vizion për sa i përket qëndrimit të PS-së ndaj mediave. “Qeveria duhet të ketë sa më larg duart nga entet rregullatorë”, - tha Leskaj, e cila propozoi që “vendimmarrja për vendime të rëndësishme, sidomos për licencat, duhet të jetë me shumicë të cilësuar si garant për të shpëtuar nga presionet dhe klientelizmi”. Mes problemeve të tjera për të cilat PS duhet të gjejë një zgjidhje, ajo përmendi edhe ato të piraterisë dhe çështjen e reklamave nga entitetet publike, forcat politike dhe nga interesat ekonomike.


E ENJTE, 3 MAJ 2012 WWW.MAPO.AL

kronikë

MAPO

7

Sherri për një femër, plagoset 20-vjeçari Një 20-vjeçar është plagosur me armë zjarri mesditën e djeshme në rrugën e Kavajës në kryeqytet, pranë parkut të autobusëve. Ngjarja është shënuar pas një konflikti dhe mosmarrëveshjeje mes tre të rinjve, të cilët ishin të ulur në një bar-kafe. Burime të policisë bëjnë me dije se ka mbetur i plagosur në këmbë shtetasi

Fatjon Kushova, i cili ndodhet në Spitalin Ushtarak nën kujdes mjekësor, ndërkaq është arrestuar autori Leart Kurti, 22 vjeç. “Falë shkëmbimit të menjëhershëm të informacioneve u arrit identifikimi dhe kapja e autorit të dyshuar të kësaj plagosjeje, i cili mendohet të jetë shtetasi Leart Kurti 22 vjeç, me banim në Tiranë. Ndaj këtij

të fundit aktualisht po merret masa e arrestit në flagrancë për konsumim të elementëve të veprës penale të plagosjes së rëndë”, - bëri me dije zëdhënësja e policisë, Alma Katragjini. Mësohet se sherri ndërmjet të rinjve ka nisur disa javë më parë, si pasojë e mosmarrëveshjeve që ata kanë pasur në lidhje me një femër.

Masakër në Tiranë, vritet pronari i tavernës, plagosen 3 miqtë e tij

Vendi ku ndodhi ngjarja

Nikolin Doda, i dënuar për një plagosje në vitin 1997, është vrarë dje teksa dilte nga lokali i tij i shoqëruar nga një oficer policie dhe dy miq të tjerë. Dëshmitarët: Autorët i prisnin prej orësh, lëviznin me makinë pa targa Habjon Hasani Tiranë Vritet pronari i një taverne

në Tiranë dhe plagosen tre miqtë në një sulm të armatosur nga persona ende të panjohur për policinë. Ngjarja ndodhi në të gdhirë të së mërkurës, rreth orës 1:20 minuta në lokalin “San Marko”, i cili ndodhet pranë Prokurorisë së Tiranës, në zonën e Brrakës. 42-vjeçari Nikolin

Doda, pronari i lokalit ka mbetur i vdekur në vend ndërsa janë plagosur tre personat që ishin me të, Uran Doda, Agron Doçi dhe Ilmi Meta, njëri prej të cilëve, oficer i SHKB-së. Doçi dhe Meta ndodhen në gjendje më të rëndë dhe ende s’e kanë kaluar rrezikun për jetën. Policia e Tiranës tha dje se paraprakisht dyshohet se vrasja mund të jetë kryer për hakmarrje, si pasojë e një konflikti të lindur në qytetin e Laçit në vitin 1997. Dëshmitarë në vendngjarje i thanë dje MAPOs se Doda dhe tre të tjerët kanë qenë duke dalë nga taverna, në momentin që u janë afruar dy persona dhe kanë nisur të gjuajnë me pistoletë në drejtim të tyre. Policia ka marrë njoftim nga banorët e zonës, të cilët janë alarmuar nga rënkimet dhe të bërtiturat e tre të plagosurve. Mësohet se pranë vendngjarjes, në momentin e krimit ka pasur dy persona që ndodheshin rastësisht aty

Doçi dhe Meta ndodhen në gjendje më të rëndë dhe ende s’e kanë kaluar rrezikun për jetën

pranë. Ata kanë deklaruar për policinë se kanë parë dy persona, që pas sulmit të armatosur janë larguar me një automjet nga vendi i krimit. “Kanë qenë dy, autorët e krimit dhe menjëherë pas vrasjes kanë hipur në një automjet tip ‘Golf’ me ngjyrë të bardhë dhe kanë ikur me shpejtësi drejt rreth-rrotullimit të ‘Zogut të Zi’, nga ku më pas nuk janë parë më”, -kanë thënë dëshmitarët për policinë. Ata kanë shtuar se makina ka qenë pa targa dhe se ishte parkuar pranë tavernës disa orë përpara se të ndodhte ekzekutimi. Në një konferencë të posaçme për shtyp, zëdhënësja e policisë së Tiranës, Alma Katragjini tha se krimi po hetohet në disa pista, por sipas saj, kryesorja është pista e hakmarrjes. Zëdhënësja Katragjini e argumentoi këtë me faktin se në vitin 1997, viktima Nikolin Doda ka kryer një tentativë vrasjeje, për të cilën ka kryer dënimin. “Është

duke u hetuar në disa pista, ndërkohë që dyshimi kryesor është ai i motiveve të hakmarrjes, pasi viktima në vitin 1997 ka kryer një tentativë vrasjeje me pasojë plagosjen e rëndë të një shtetasi. Për këtë ngjarje viktima ka kryer dënimin nga viti 1997 deri në 2005, në qytetin e Lezhës”, - tha Katragjini. Grupi hetimor i kryesuar nga prokurorët e Krimeve të Rënda po hetojnë për zbardhjen e ngjarjes dhe identifikimin e autorëve, ndërsa burime policore thanë dje për MAPO-n se, përveç hakmarrjes dyshohet dhe pista e implikimit në afera të dyshimta. “Viktima ka qenë nën vëmendjen e forcave antidrogë të Drejtorisë së Policisë së Tiranës disa kohë më parë dhe nga të dhënat operative kishte të dhëna se Doda mund të ketë qenë i implikuar në trafiqe. Nuk përjashtojmë as këtë mundësi”, - tha dje një burim nga grupi i hetimit.

Goditet banda e transportit Tiranë-Kamëz, 15 vetë në pranga Policia e Tiranës është përplasur me një grup të rinjsh, të cilët pengonin lëvizjen e furgonëve të licencuar. Arrestohen 15 prej tyre Tiranë Një superoperacion i policisë

është zhvilluar në orën 06:00 të mëngjesit të djeshëm në zonën e Kamzës. Burime nga policia bënë të ditur se operacioni kishte për qëllim arrestimin e një grupi kriminal, të cilët sipas hetimeve, dilnin natën dhe u bllokonin rrugën furgonëve të linjës Kamëz-Tiranë. Pranë kryqëzimit të Bathores raportohet se ka pasur përplasje me armë zjarri mes

policisë dhe grupit të personave, të cilët ishin të armatosur. Në ngjarje ndërhynë dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë, të cilat neutralizuan grupin e armatosur. Burime nga policia bënë të ditur se janë arrestuar të paktën 15 persona dhe gjatë kontrolleve u sekuestruan një sasi armësh, pistoleta, automatikë, municione dhe mjetet me të cilat lëviznin të arrestuarit. Fillimisht kishte të dhëna se është plagosur një polic, por burimet zyrtare nuk e konfirmuan këtë fakt. Përreth dy javësh në bulevardin blu, nën presionin e dhunës fizike personat e arrestuar dyshohet se bllokonin shoferët e furgonëve, të cilët bënin linjën Kamëz-Tiranë, të licencuar nga Bashkia. Ata kërkonin të

pengonin aktivitetin e furgonëve, për të favorizuar linjën e autobusit Tiranë-Kamëz. Në polici është shoqëruar për t’u marrë në pyetje edhe pronari i linjës së autobusëve, Lush Osmani, ndërsa shumica e personave të shoqëruar janë të afërm të tij. Të shoqëruarit u morën në pyetje dhe po kryhen veprimet procedurale e hetimore për fillimin, arrestimin dhe ndjekjen penale për shtetasit: Lim Osmani, Zef Leka, Vladimir Pjetri, Rrok Paluca, Alban Nikolli, Gervin Osmani, Altin Palushi, Albert Osmani, Jetmir Prenga, Arlind Mara, Eduart Sokoli, Erjon Mëhilli, Bardhok Osmani, Hysni Vukaj, Kujtim Kola, Ferit Ndreu, Dritan Osmani, Petrit Abazi, Tonin Zefi.

Përreth dy javësh në bulevardin blu, nën presionin e dhunës fizike personat e arrestuar dyshohet se bllokonin shoferët e furgonëve


OpEd

10

MAPO

E ENJTE, 3 MAJ 2012 WWW.MAPO.AL

01

“Paratë nuk janë gjëja më e rëndësishme në botë. Dashuria është. Për fat të mirë, unë dua paratë”. Jackie Mason

02

“Tek Perëndia besojmë. Të gjithë të tjerët duhet të paguajnë para në dorë”. Thënie amerikane

03

“Paratë janë më mirë se varfëria, por vetëm për arsye financiare”. Woody Allen

BUJAR KAPEXHIU NGA

Opinione dhe Editoriale

Ferizaj si profeci? Nëse rezultati i Ferizajt është paralajmërues për disponimin e elektoratit për zgjedhjet e ardhshme, në skenën politike të Kosovës nuk duhen pritur ndryshime. Opozita aktualisht nuk ka potenciale për ta sfiduar vazhdimin e qeverisjes së PDK-së

Z

gjedhjet për kryetarin e komunës së Ferizajt nuk kanë sjellë ndonjë befasi të madhe. Janë befasuar për keq mbase subjektet politike që kanë pas pritje të mëdha madje edhe për fitore, ndërkohë që kanë marrë më pak vota se në garat paraprake për pushtet. Kjo sidomos vlen për Lëvizjen Vetëvendosja, e cila në Ferizaj garonte me bindjen se do ta bëjë kthesën e madhe dhe paralajmëruese për përmbysjen e pushtetit edhe në nivelin qendror. Por, të shikojmë së pari se çka thonë numrat për votimet në Ferizaj. Sa i përket daljes në zgjedhje, kjo çështje edhe më tej mund të mbetet çështje që huton dhe shkakton spekulime që pastaj mundësojnë keqinterpretime edhe në nivelin qendror, edhe nëpër komuna. Meqë KQZ-ja edhe më tej manipulon me listat zgjedhore që nuk janë pastruar dhe në to figurojnë shumë persona që prej kohësh nuk janë banorë rezidentë të Kosovës, por jetojnë dhe punojnë jashtë Kosovës, në çdo komunë kemi një tepricë votuesish që e kanë të drejtën e votimit, por nuk mund të votojnë, pasi jetojnë në Gjermani, Zvicër ose në ndonjë vend tjetër ku është e shpërndarë dia sp o r a ko s ov a r e. Po s k ë t ij kontingjenti të votuesve fiktivë, që duhet të përbëjë rreth 30 % të listave të votuesve, në këto lista figurojnë edhe ata votues që ndërkohë kanë vdekur, dhe që nga viti 2001 numri i tyre është rritur gradualisht, saqë sot përbëjnë një numër të konsiderueshëm të votuesve fiktivë. Kështu që, nëse raporti i KQZ-së thotë se dalja në votimet në Ferizaj ka qenë 29 %, kjo i referohet atij totali fiktiv, dhe jo numrit real të votuesve rezidentë që duhet të janë diku rreth 55 mijë. Me këtë korrigjim, edhe dalja në votime do të duhej të konsiderohej relativisht e kënaqshme, diçka mbi 50 %, dhe jo siç pohon KQZ-ja, më pak se 30 %.

KOMENT SHKËLZEN MALIQI

Ferizaj ka treguar edhe një herë se vota më stabile në të gjitha zgjedhjet që janë mbajtur nga vitit 2001, është ajo e Partisë Demokratike të Kosovës. Në Ferizaj, kandidati i PDK-së, Agim Musliu të dielën mori 11 527 vota ose 41 %, dhe kjo është përafërsisht e njëjtë me votën e PDK-së në këtë komunë në vitin 2010, kur pat marrë 12 199, ose 40.7 %. Ky është një shembull tipik i votës konstante dhe të disiplinuar, që në këtë rast, pasi nuk ka pas ankesa substanciale nga asnjë subjekt, tregon për disponimin faktik të elektoratit ferizajas. Vetëm se Ferizaj nuk bën përjashtim nga disponimi i përgjithshëm i elektoratit të Kosovës në këto 12 vite qëkurse Kosova po e mëson dhe praktikon demokracinë shumëpartiake...

Por, meqë ligji ynë nuk parasheh kuotën që zgjedhjet do t’i bënte legjitime, praktikisht çdo dalje do të duhej të ishte valide. Në të kaluarën kemi pas edhe ftesa për bojkot të zgjedhjeve, ku atëherë “mosdalja” ose keqkalkulimi i përqindjeve llogaritej si sukses, ose votë kundër pushtetit dhe për ndryshime. Tani që Lëvizja Vetëvendosje, e cila ka qenë më parë ithtare e bojkotit, ka vendosur që të luftojë për votën aktive, skemat manipuluese me votat bojkotuese nuk kanë më vend në kalkulimet. Ferizaj ka treguar edhe një herë se vota më stabile në të gjitha zgjedhjet që janë mbajtur nga vitit 2001, është ajo e Partisë Demokratike të Kosovës. Në Ferizaj, kandidati i PDK-së, Agim Musliu të dielën mori 11 527 vota ose 41 %, dhe kjo është përafërsisht e njëjtë me votën e PDK-së në këtë komunë në vitin 2010, kur pat marrë 12 199, ose 40.7 %. Ky është një shembull tipik i votës konstante dhe të disiplinuar, që në këtë rast, pasi nuk ka pas ankesa substanciale nga asnjë subjekt, tregon për disponimin faktik të elektoratit ferizajas. Vetëm se Ferizaj nuk bën përjashtim nga disponimi i përgjithshëm i elektoratit të Kosovës në këto 12 vite qëkurse Kosova po e mëson dhe praktikon demokracinë shumëpartiake. PDKja në çdo zgjedhje ka pas numra konstantë të votuesve, rreth 210 mijë në total, me plus ose minus 5 %, kuptohet me distribuim të ndryshëm nëpër komuna. o skemë nuk vlen për partitë e tjera, sidomos për LDK-në, e cila ka qenë dominuese deri sa lideri i saj historik Ibrahim Rugova ishte gjallë, dhe pastaj ka humbur më shumë se gjysmën e elektoratit dhe nuk po arrin ende që të rikthejë as përafërsisht ndikimin e dikurshëm. Në Ferizaj, LDK-ja ka përjetuar një debakël të ri, ndonëse kandidati i saj Adem Salihaj ka siguruar garën në balotazh. Ai fitojë 6 813 vota, ose 24 %, që shënon ulje të konsiderueshme të përkrahjes në krahasim me vitin 2010, kur LDK-ja me 8 892 dhe LDD-ja me 1556 vota, sepse tani kanë garuar në koalicion, kanë qenë së bashku shumë më afër PDK-së, seç janë aktualisht. Subjekti i tretë humbës në Ferizaj është Lëvizja Vetëvendosje, kandidati i së cilës fitoi 4515 vota, krahas 7429 sa kishte ky subjekt në vitin 2010, dhe ku do të duhej të shtoheshin edhe votat që kishte marrë

K

Mirë se erdhët

Fryma e re, pra 1132, pasi ky subjekt ndërkohë është shkrirë në VV. Vota aktuale e VV-së në Ferizaj kështu mezi kalon 50 % e votës së vitit 2010. Në përqindje VV-ja nuk ka humbje, ka një përparim minimal prej 15,96 % në 16 %, që statistikisht është rezultat identik. Por Vetëvendosja, megjithatë, duhet të reflektojë humbjen e gati 4 mijë votave, që janë shenjë zhgënjimi ose e tretjes në indiferencë. shtu sikurse shkrirja e Orës së dikurshme në LDK nuk ka sjellë praktikisht asnjë rritje të votës së këtij subjekti, as shkrirja e FER-it në Vetëvendosje siç duket nuk do të lërë asnjë gjurmë, ose mbase është një rast kontraindikativë për Vetëvendosjen. Edhe një humbës tjetër serioz në Ferizaj, AKR-ja, që me koalicionin ka fituar 1364 vota, krahas 3372 sa ka pasur në vitin 2010, sikur paralajmëron fundosjen e projektit të Behgjet Pacollit dhe të satelitëve që iu qepen pas ambicies dhe parave të tij. Por, paradoksalisht, edhe AKR-ja me përqindje në Ferizaj qëndron pak më mirë se në vitin 2010, atëherë kishte 4.87 % e tash i ka 5.0 %. Aspak ngushëlluese nëse përcillet trendi i fundosjes së anijes së AKR-së. Vetëm AAK-ja ka një ngritje relative të votës prej 2307 ose 10.86 %, në 3059 ose 11.0 %. Partitë e tjera nuk çojnë shumë peshë as në Ferizaj, e as në nivelin qendror. Nëse rezultati i Ferizajt është paralajmërues për disponimin e elektoratit për zgjedhjet e ardhshme, në skenën politike të Kosovës nuk duhen pritur ndryshime. Opozita aktualisht nuk ka potenciale për ta sfiduar vazhdimin e qeverisjes së PDK-së. Megjithatë, një ndryshim që ravijëzohet në horizont është ai i defaktorizimit të AKR-së, që mbase herën tjetër me trendet aktuale nuk do ta kalojë as pragun zgjedhor prej 5 %. Nëse ndodh kjo, PDK-ja nuk do ta ketë më komoditetin e krijimit të koalicionit me partitë e minoriteteve dhe AKR-në, por duhet ta gjejë një subjekt tjetër partner për qeverisje. Kush do të mund të ishte ku partner tani është vështirë të parashikohet, sepse LDK, VV dhe AAK nuk kanë asnjë afërsi me PDK-në. Por ato nuk kanë as afërsi mes vedi që të provojnë një koalicion të përbashkët që do t’i konkurronte qeverisjes së PDK.

A

Në Ferizaj, as koalicioni i tërë opozitës nuk do ta mbizotëronte PDK-në. Por Kosova si tërësi është pak më ndryshe, dhe duhen bërë analiza më të hollësishme për gjasat. Vetëm se askush më nuk mund të spekulojë me faktorin e dobësimit të elektoratit të PDK-së. Vetëm ndonjë krizë e madhe e brendshme në PDK, sikurse ajo e LDK-së, do të mund ta defaktorizonte këtë parti. Por për opozitën, mësimi do të duhej të ishte ndërtimi i platformës dhe fuqisë vetanake, dhe jo llogaritja në krizën e PDK-së.

Edhe një humbës tjetër serioz në Ferizaj, AKR-ja, që me koalicionin ka fituar 1364 vota, krahas 3372 sa ka pasur në vitin 2010, sikur paralajmëron fundosjen e projektit të Behgjet Pacollit dhe të satelitëve që iu qepen pas ambicies dhe parave të tij. Por, paradoksalisht, edhe AKR-ja me përqindje në Ferizaj qëndron pak më mirë se në vitin 2010, atëherë kishte 4.87 % e tash i ka 5.0 %. Aspak ngushëlluese nëse përcillet trendi i fundosjes së anijes së AKR-së. Vetëm AAK-ja ka një ngritje relative të votës prej 2307 ose 10.86 %, në 3059 ose 11.0 %. Partitë e tjera nuk çojnë shumë peshë as në Ferizaj, e as në nivelin qendror.


E ENJTE, 13 QERSHOR 3 MAJ 2012 2010 ËËË.GAZETAMAPO.COM WWW.MAPO.AL

MAPO

11

Berisha pra, është i dyzuar, apo vlerëson se ‘humbja’ e Jozefina Topallit si Presidente do të ishte tejet e kushtueshme për ekuilibrat e Partisë së tij?! Sali Berisha ka qenë faktor përcaktues për tre Presidentë. Vetveten në vitet ’92-’97, Alfred Moisiun në vitet 2002-‘07, Bamir Topin 2007-‘12. Mos është vallë radha dhe rasti të vlerësojë opsione alternative? Në të mirë të Shqipërisë, të Qeverisë së tij dhe të garantimit të Zgjedhjeve të ardhshme politike të viti 2013? — ARTUR ZHEJI

- Dyzime & Dyzime – M

e sa duket koha e ‘lumtur’ e harmonisë politike brenda Mazhorancës ka filluar të vrenjtet. Dyzimi kryesor që shkakton këtë prishje të kohës së kthjellët është procedura më e afërt e zgjedhjes së Presidentit të Republikës. Qëndrimi i Ilir Metës, mesa kuptohet ose më saktë mesa hamendësohet, është dukshëm i dyzuar. Në nivelet e dyta dhe të treta të Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim perceptohet një acarim. Deputetë të ndryshëm të PD-së japin lart e poshtë pa teklif shenja ‘lodhjeje’ nga ky koalicion dhe nga pretendimi i Metës për të qenë faktor edhe në zgjedhjen e Presidentit. Tezat se votat e Metës janë tashmë zëvendësuar dhe se kjo Qeveri mund të mbijetojë dhe të krijojë një Shumicë të re, edhe pa votat e Ilir Metës, janë bërë këmbëngulëse. Nga ana tjetër dhe në mënyrë simetrike, nga LSI-ja vijnë komente krejt të ndryshme. ‘Nga viti 2005 e deri më tash, PDja është në pushtet falë qëndrimeve dhe vendimeve të LSI-së. Ata e gjykojnë si mosmirënjohje këtë klimë distancimi dhe këtë mendjemadhësi të Aleatit të tyre të madh. Duke ndikuar padyshim te Meta.’ Rama nga ana tjetër, mban një qëndrim aktiv, duke inkurajuar me të gjitha instrumentet e veta këtë ‘përçarje’ potenciale Berisha-Meta. Kryetari i Opozitës kërkon me të

drejtë të nxjerrë përfitimin maksimal nga kjo konjukturë. Mbasi u takua mbas kaq kohe publikisht me Fatos Nanon, ai po përgatit një takim të dytë publik të rëndësishëm dhe të papërfytyrueshëm deri pak kohë më parë. Takimin publik dhe politik me Ilir Metën. Ky takim rrëzon një tabu dhe vizaton një linjë të re force. Interesi presidencial dhe ngërçi artificial që Kryeministri ka krijuar për këtë moment logjikisht të tejkalueshëm, po ul në një Tryezë isharmiqtë e përbetuar të së Majtës. Nanon me Ramën dhe ndoshta pas ca ditësh Metën me Ramën. Nëse palët, e pra Meta, Nano dhe Rama, tejkalojnë mosbesimin e thellë që i ndan, praktikisht e Majta tejkalon përçarjen dhe Berisha humbet kësisoj instrumentin themelor taktik që e ka favorizuar deri më tash: ‘Përçarjen e kundërshtarit’. Shumëkush pyet, përse Kryeministri heziton të hedhë hapat e duhur pragmatikë dhe logjikë? Si asnjëherë tjetër, ‘Interesi Publik’ i balancimeve të Pushtetit politik në Shqipëri, e pra dimensioni sa më konsensual i Presidentit të ardhshëm, përputhet me interesin politik të drejtpërdrejtë të kryeministrit Berisha. Mos vallë Doktori ka humbur disa nga reflekset e tij virtuoze politike? Pakkush e beson këtë. Ndoshta vizita e sotme e komisionerit Fyle do të japë shtysën e duhur dhe do të

zbulojë lëvizjet e paramenduara si ‘befasuese’ të Kryeministrit. Së paku, gjykuar dhe shpresuar nga mbështetësit e tij të flaktë, që mendojnë dhe besojnë se Sali Berisha, ka gjithmonë një ‘lëvizje rezervë’. Një Plan B, të hatashëm dhe ‘shpartallues’ për kundërshtarët dhe skeptikët që ngrenë, sipas tyre, një stuhi artificiale. Sepse ‘efektet e paramenduara të vizitës amerikane’ të Kryeministrit nuk po ndihen akoma. Padyshim Berisha pati një sukses të plotë në USA, qoftë gjykuar nga itinerari, niveli i takimeve dhe mbi të gjitha gjykuar nga ngrohtësia që zonja Klinton manifestoi në prononcimin publik me Kryeministrin shqiptar. Mirëpo përtej suksesit shqiptar në kryeqytetin amerikan, realizuar nga Berisha, përtej të gjitha këtyre, pra, hamendësimet trazohen dhe përqendrohen te ‘këshilla e hamendësuar që zonja Klinton’ ka dhënë për zgjidhjen e rebusit presidencial shqiptar. Gjykuar nga pozicionet publike të ambasadorit Arvizu, është kuptuar qartë se, për hir të stabilitetit afatgjatë shqiptar, që është objektiv kryesor i aleatit tonë amerikan në lidhje me ‘surprizën permanente’ shqiptare, zgjidhja e kokëçarjes presidenciale është e rëndësishme. Zgjedhja e një Presidenti sa më konsensual, zgjedhje konsensuale e cila gjykohet se e forcon stabilitetin

KOMENT

ARTUR ZHEJI

Në nivelet e dyta dhe të treta të Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim perceptohet një acarim. Deputetë të ndryshëm të PD-së japin lart e poshtë pa teklif shenja ‘lodhjeje’ nga ky koalicion dhe nga pretendimi i Metës për të qenë faktor edhe në zgjedhjen e Presidentit. Tezat se votat e Metës janë tashmë zëvendësuar dhe se kjo Qeveri mund të mbijetojë dhe të krijojë një Shumicë të re, edhe pa votat e Ilir Metës, janë bërë këmbëngulëse

dhe qëndrueshmërinë e sistemit politik shqiptar. Ky konsensualitet pra, gjykohet një hap i dobishëm, nga analistët vendës shqiptarë por edhe nga ‘analistët’ e Departamentit të Shtetit Amerikan. Përmes ekuilibrimit të Pushteteve, forcohet Stabiliteti, ky është ekuacioni që rri në themel të arsyetimit gjithmonë e më të përgjithshëm. Berisha pra, është i dyzuar, apo vlerëson se ‘humbja’ e Jozefina Topallit si Presidente do të ishte tejet e kushtueshme për ekuilibrat e Partisë së tij?! Sali Berisha ka qenë faktor përcaktues për tre Presidentë. Vetveten në vitet ’92-’97, Alfred Moisiun në vitet 2002-‘07, Bamir Topin 2007‘12. Mos është vallë radha dhe rasti të vlerësojë opsione alternative? Në të mirë të Shqipërisë, të Qeverisë së tij dhe të garantimit të Zgjedhjeve të ardhshme politike të viti 2013? Dyzimi dihet, dëmton më së shumti të Dyzuarin. Shumëkush mendon se perceptimi si një ‘sfidë’ apo si një ‘fushëbetejë’, i Çështjes Presidenciale, është një ekzagjerim që sajojnë ‘këshilltarët e gabuar’, për të futur Kryeministrin në një betejë pa fitimtarë. Ose më saktë, në një betejë që, nëse Kryeministri e ‘fiton’, del humbës; nëse e ‘humbet’, Fiton. Megjithatë, ndoshta të gjithë gabojnë. Fitimtari e shkruan vetë historinë si të dojë. Historinë dhe fatin e vet politik.

Zgjedhjet serbe të paparashikueshme

M

ë 6 maj Franca voton për Presidentin, ndërsa grekët dhe armenët për parlamentet. Për serbët, kjo datë është një krismë më e madhe: ata do të votojnë për Presidentin, Parlamentin, pushtetet lokale, në Vojvodinë dhe për asamblenë rajonale. Në Kosovë po ashtu mund të votojnë shumë serbë, por kjo është e diskutueshme dhe mund të çojë në dhunë. Me Kosovën mënjanë, zgjedhjet serbe janë të paparashikueshme. Sondazhet i japin Boris Tadiçit të Partisë Demokratike pak nën 36 për qind të votave, ndërsa Tomisllav Nikolliçit, liderit të Partisë Progresive Serbe, pak mbi 36 për qind. Rrjedhimisht, balotazhi mes tyre është i mundur dhe ai do të ndikohej nga zgjedhjet parlamentare. Zoti Tadiç reklamon veten e tij si pro-europian dhe pro-reformues. Por ai duket i lodhur dhe ekonomia është në vështirësi. Një sondazh ka treguar se 80 për qind e serbëve janë të pakënaqur

KOMENT THE ECONOMIST

dhe të inatosur, 77 për qind ndihen të pafuqishëm dhe pa shpresë, ndërsa 60 për qind janë të brengosur. Rolin kryesor duket se do ta ketë Ivica Daçiç, lideri i Partisë Socialiste. Ai është një dinak në politikat serbe. Në vitet e luftës ishte zëdhënës i Sllobodan Millosheviçit. Pas rrëzimit të tij në vitin 2000 dhe vendosjes në Gjykatën për Krime Lufte, Daçiç ndërhyri për të shpëtuar partinë. Tani, është ministër i Brendshëm. Kur disa serbë u arrestuan në Kosovë, pasi bartnin materiale zgjedhore, ai arrestoi disa shqiptarë të Kosovës, duke u lavdëruar se kjo ishte një masë reciproke.

Po sipas saj, Daçiç ka të ngjarë t’i qepet Partisë Demokratike, por ai mund të zgjedhë edhe Partinë Progresive, nëse i bën ofertë më të mirë, si atë të Kryeministrit. Partia Progresive është formuar në vitin 2008, kur Tomisllav Nikolliqi dhe Akeksandar Vuçiçi kanë larguar ndjekësit e tyre nga ekstremi nacionalist – Partia Radikale, udhëheqësi i së cilës po ashtu është në gjyqin për krime lufte. Çdo qeveri e re do të ketë kohë të vështirë. Papunësia është 24 për qind dhe më shumë se 40 për qind e prodhimit është ekonomi e zezë. Në shkurt, pasi shumë punëtorë nuk janë paguar, shumë serbë kanë marrë pensione në vend të pagave. Megjithatë, kompanitë e huaja vazhdojnë të investojnë në Serbi, jo më pak se Fiati – prodhuesi italian i makinave – i cili sapo ka hapur fabrikën në vlerë prej 1 miliard eurosh. Me pak kohë që ka mbetur, është ende e paqartë se çfarë do të ndodhë në Kosovë. Autoritetet serbe janë tërhequr

nga përpjekjet për të organizuar zgjedhjet lokale për serbët atje, edhe pse dy komuna në Veri mund t‘i mbajnë ato. Nëse Serbia vendos të mbajë presidencialet dhe parlamentaret në Veri, Qeveria e Kosovës mund të bëjë fare pak. Por, nëse bën përpjekje t’i organizojë ato në Jug, ku jeton shumica e serbëve të Kosovës, atëherë mund të ketë gjakderdhje. NATO-ja po merr masat, me vendosjen e 700 paqeruajtësve shtesë për të penguar dhunën. Derisa Serbia të ketë qeverinë e re, dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i sponsorizuar nga Bashkimi Europian, do të mbetet pezull. Kryenegociatorja kosovare Edita Tahiri thotë se nuk brengoset nëse do të ketë ndryshime në Qeverinë në Beograd. Bisedimet do të vazhdojnë dhe Serbia do të duhet të bëjë kompromise, ashtu siç bën Kosova, sepse “ata nuk kanë zgjidhje tjetër, pos të vazhdojnë të jenë pro-europianë”.

Rolin kryesor duket se do ta ketë Ivica Daçiç, lideri i Partisë Socialiste. Ai është një dinak në politikat serbe. Në vitet e luftës ishte zëdhënës i Sllobodan Millosheviçit. Pas rrëzimit të tij në vitin 2000 dhe vendosjes në Gjykatën për Krime Lufte, Daçiç ndërhyri për të shpëtuar partinë...


CMYK

02

e enjte, 3 MAJ 2012 www.mapo.al

rajoni

MAPO

13

Mediat franceze raportojnë se Sarkozy e di se është ai i vogli dhe se deri tani asnjë sondazh parazgjedhor nuk i ka dhënë atij fitoren në këto zgjedhje

Debati, Sarkozy e Hollande përplasje peshash të rënda Media e ka përshkruar debatin mes presidentit dhe sfiduesit të tij në zgjedhje si “një përplasje boksi në pesha të rënda”, por ekspertët thonë se francezët nuk ndikohen nga daljet televizive PARIS — Presidenti francez, Nicolas

Sarkozy e ka akuzuar në mënyrë të përsëritur rivalin e tij të majtë, Francois Hollande për gënjeshtra, ndërsa të dy u përplasën dje në mbrëmje në debatin e parë para zgjedhjeve presidenciale. Komentet e ashpra reflektojnë edhe intensitetin e garës, veçanërisht për Sarkozy, i cili ka mbetur pas në sondazhe. Debati shihet si shansi i fundit i Sarkozisë për t’i bërë njerëzit ta zgjedhin për një term të dytë, ndërsa kjo është e vetmja herë që palët përplasen gjatë kësaj fushate. “Është një gënjeshtër, është një gënjeshtër”, - përsëriti herë pas here Sarkozy gjatë përplasjes mbi politikat ekonomike. Pretendenti socialist nga ana e tij insistonte t’i mohonte akuzat e Sarkozisë duke thënë: “Nuk e kam thënë këtë kurrë”. Hollande bëri

Nga debati i djeshëm Sarkozy - Hollande

thirrje për unifikim kombëtar duke përsëritur frazën kyçe të fushatës së tij, “ribashkim”. ndërsa është përpjekur të bindë se Sarkozy ishte për ndarjen. Presidenti tha se ai ishte aku-

zuar pa të drejtë se ishte shkaktar i problemeve ekonomike në Francë pas një krize që zgjaste prej vitesh, duke insistuar se “nuk mund të mbahet vetëm ai fajtor.”“Zoti Sarkozy, do ta ke-

Debati i parapriu një spektakli dramatik që zakonisht u rezervohet boksit

ni të vështirë të shiheni si viktima”, - iu përgjigj Hollande. “Nuk është kurrë faji juaj. Ju gjithmonë gjeni një pikë ku të kapeni”. Ndërkohë, Sarkozy tha se planet ekonomike të Hollandes do ta mbysnin Francën në borxhe. Rivali kundërshtoi reformën e taksave, duke e akuzuar Sarkozinë si miqësor ndaj të pasurve. Debati i parapriu një spektakli dramatik që zakonisht u rezervohet vetëm ndeshjeve të boksit në pesha të rënda, edhe pse ekspertët thonë se në zgjedhjet franceze pak njerëz ndikohen nga paraqitja e mirë apo e keqe në një debat televiziv. Debati u kërkua me ngul nga Sarkozy, që pretendonte të fitonte bindshëm në të dhe ta neutralizonte kundërshtarin, i cili nga ana e tij refuzoi që para zgjedhjeve të bëheshin tri debate duke pranuar vetëm një, pavarësisht sulmeve të vazhdueshme të Sarkozisë se ai kishte frikë të përballej. Mediat franceze raportojnë se frustrimi vjen ngaqë Sarkozy e di se është ai i vogli dhe se deri tani asnjë sondazh parazgjedhor nuk i ka dhënë atij fitoren në këto zgjedhje, ndërsa drejtues kryesorë të qeverisë së tij janë duke kërkuar punë të reja.

e diel

E përmuajshme

300 lekë

E përmuajshme

300 lekë

PLUS

çdo ditë gazeta ‘MAPO’ çdo muaj revistat ‘MAPO’ dhe ‘MADAME MAPO’

Agjencia e Abonimit të Shtypit (Arben Trenova): 04 223 52 05 • 068 20 47 825 Posta shqiptare: 04 237 5598 • 068 50 24 159 Agjencia e Abonimit Adrion: 04 224 0018 • 069 20 36 768 Agjencia e Abonimit, Durrës (Agim Memko): 0692372850


14

MAPO

e enjte, 3 MAJ 2012 www.mapo.al

sociale

Vendimet e miratuara në Këshillin Bashkiak 1.Rregullorja për organizimin, funksionimin, detyrat dhe përgjegjësitë e administratës, aparatit të Bashkisë së Tiranës. 2.Vlera maksimale e bonusit të strehimit për tri zona të qytetit të Tiranës për

familjet në nevojë për strehim. 3.Treguesit ekonomikë dhe financiarë dhe tavanet përgatitore për programin buxhetor afatmesëm 2013-2015 4.Shpërblimi i sportistes Romela Begaj nga Klubi Sportiv “Tirana” me 2 000 000

lekë, për arritje të rezultateve të larta sportive. 5.Propozimin për dhënien e titullit “Qytetar Nderi” ish-ministrit të Jashtëm të Italisë, ish-zv/president i KE, Franko Frattini.

Miratohen qiratë e strehimit, vlerat për tri zonat në Tiranë Zbardhet vendimi dhe kategoritë që përfitojnë. Vlera maksimale e bonusit të strehimit do të jetë sa 50% e qirasë sipas zonës ku merret shtëpia Jonida Tashi

Miratohen qiratë e strehimit që do të paguajë Bashkia e Tiranës për të pastrehët për vitin 2012. Vendimi është marrë dje nga Këshilli Bashkiak i Tiranës, i cili ka miratuar vlerën maksimale të bonusit të strehimit për tri zona të qytetit të Tiranës, për familjet në nevojë për strehim. Nga ky vendim që është miratuar në mënyrë unanime nga të gjithë këshilltarët e pranishëm në mbledhje, përfitojnë familjet në nevojë që nuk kanë shtëpi në pronësi dhe jetojnë në banesa me qira; ato do të trajtohen me bonus strehimi nga Bashkia e Tiranës, e cila do t’u paguajë çdo muaj gjysmën e vlerës së qirasë. Sipas vendimit për “Miratimin e vlerës maksimale të bonusit të strehimit për tri zona të qytetit të Tiranës, për familjet në nevojë për strehim”, vlera e qirasë që do të marrin familjet e pastreha që jetojnë brenda Unazës së Vogël (Zona A) do të jetë 16 870 lekë në muaj. Për shtëpitë ndërmjet Unazës së Madhe dhe asaj të Vogël (Zona B), bonusi i qirasë do të jetë 11 792 lekë në muaj, ndërsa për ato jashtë Unazës së Madhe (Zona C) 6 960 lekë në muaj. Krahasuar me vlerat e bonusit të qirasë që janë miratuar për herë të fundit në korrik të vitit 2009, këtë vit ato janë rritur me rreth 4 mijë lekë në muaj për Zonën A, 3 mijë për Zonën B dhe 1 mijë për Zonën C. Pas kërkesës së bërë nga disa këshilltarë që vlera e qirasë të rritet për zonën e tretë, si dhe të ketë një mesatare të bonusit për të tria zonat, në mënyrë që të përfitojnë sa më shumë të pastrehë, kreu i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha tha se ndryshimi i qirave të përcaktuara nuk mund të bëhet, pasi ka familje që

kanë nevojë për shtëpi të mëdha. “Ne po marrim masa që të kemi një normativitet për bonusin me vlera të mëdha sipas sipërfaqes që familja ka nevojë për akomodim”, - u shpreh Basha. Qiratë

Duke qenë se Instituti i Statistikave dhe Zyra Qendrore e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme nuk kanë disponuar të dhëna zyrtare në lidhje me vlerat e qirasë në kryeqytet, Bashkia e Tiranës u është referuar çmimeve të 10 agjencive imobiliare, për të përcaktuar vlerat maksimale të bonusit të qirasë për vitin 2012. “Drejtoria e Menaxhimit të Strehimit propozon si çmim minimal të qirasë që të merret vlera që rezulton nga të dhënat e ofruara prej agjencive imobiliare të përcaktuara kryesisht në tri zonat A, B dhe C, për apartamentet deri në 70 metër katror. Propozimi bazohet në faktin se kjo vlerë rezulton të jetë pranë vlerës së tregut të lirë, dhe në faktin se INSTAT nuk ofron të dhëna mbi vlerat maksimale

Vlera e bonusit të qirasë sipas 3 zonave për vitin 2012

Qiratë në tregun e lirë të banesave sipas 10 agjencive

Zona A �Brenda Unazës së Vogël, 16 870 lekë në muaj Zona B �Ndërmjet Unazës së Madhe dhe të Vogël, 11 792 lekë në muaj Zona C �Jashtë Unazës së Madhe, 6 960 lekë në muaj

Zona A �Brenda Unazës së Vogël, 33 740 lekë në muaj Zona B �Ndërmjet Unazës së Madhe dhe të Vogël, 23 580 lekë në muaj Zona C �Jashtë Unazës së Madhe, 13 920 lekë në muaj

dhe minimale të qirasë sipas këtyre tri zonave”, – thuhet në projektvendim. Në bazë të pikës 8 të ligjit 9232, datë 13.5.2004 “Për programet sociale për strehimin e banorëve të zonave urbane”, përcaktohet se qiraja minimale e banesave në treg është qiraja mesatare e 10 grupeve të qirave me të cilat janë dhënë me qira apartamentet në tregun e lirë për një vit, e shprehur

në lekë për metër katror. Në projektvendim sqarohet se bonusi i strehimit jepet për familjet në nevojë për strehim, të cilat nuk kanë të ardhura të mjaftueshme për përballimin e qirasë. “Vlera e këtij bonusi nuk mund të jetë më shumë se 50% e qirasë minimale të banesave në tregun e lirë dhe vlera maksimale e bonusit përcaktohet çdo vit, bazuar në të dhënat e vitit

të mëparshëm dhe miratohet me vendim të Këshillit Bashkiak”, - sqarohet më tej në vendim. Aktualisht, sipas të dhënave të raportuara nga 10 agjencitë imobiliare, të cilave u është drejtuar Bashkia e Tiranës, vlerat minimale të qirasë në tregun e lirë të banesave, sipas zonave janë: brenda Unazës së Vogël, 33 740 lekë në muaj; ndërmjet Unazës së Madhe dhe të Vogël, 23 580 lekë në muaj; dhe jashtë Unazës së Madhe, 13 920 lekë në muaj. Gjatë punës për marrjen e çmimeve të qirave për të tria zonat, Drejtoria e Menaxhimit të Strehimit dhe Shërbimeve Sociale ka konstatuar se në pjesën më të madhe të agjencive imobiliare regjistroheshin prona që jepeshin me çmim më të lartë, dhe jo të gjitha agjencitë kishin kërkesa dhe oferta për apartamentet në zonat periferike të Tiranës. Kjo edhe për faktin se pjesa dërrmuese e popullsisë i regjistrojnë kërkesat dhe ofertat e tyre për marrje apo dhënie me qira pranë gazetave periodike të krijuara për këtë qëllim.

Buxheti afatmesëm, sa rriten të ardhurat për 3 vjet Socialistët votojnë kundër, debate për tarifat e parkimit nëntokësor Të ardhurat nga taksat dhe tarifat vendore në vitin 2013 për Bashkinë e Tiranës parashikohen të jenë 5% më të larta se ky vit. Shifra është përcaktuar në vendimin “Për miratimin e treguesve ekonomikë e financiarë dhe tavaneve përgatitore të programit buxhetor afatmesëm për periudhën 20132015”, që është miratuar dje në Këshillin Bashkiak vetëm me votat e këshilltarëve të djathtë, pasi të majtët kanë pasur kontestime për realizimet e pritshme. Sipas vendimit, të ardhurat nga taksat dhe tarifat vendore për vitin 2014 parashikohen të jenë 6.8% më shumë se viti paraardhës dhe për vitin 2015 do të jenë 5% më shumë se viti 2014. Këto parashikime mbështeten në supozime të përgjithshme, të cilat janë të

lidhura ngushtë me një sërë masash që synon të ndërmarrë Bashkia gjatë viteve të ardhshme. Duke folur për këtë vendim, kreu i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha tha se “me këtë vendim, i cili përkthyer për qytetarët do të thotë, që ne përgatisim ‘shtratin’ mbi të cilin do të ecë buxheti i Tiranës deri në 2015-ën, duke e bërë ekzekutimin e buxhetit të parashikueshëm, transparent para qytetarëve të Tiranës dhe duke iu dhënë mundësinë atyre, sigurisht nëpërmjet konsultimit, siç ishte rasti edhe me buxhetin e vitit 2012, të jenë pjesë e vendimmarrjes përmes shprehjes së drejtpërdrejtë të shqetësimeve, problemeve, projekteve e dëshirave të tyre dhe miratimit të drejtpërdrejtë në këto takime, të përqasjes që ne si Bashki, sigurisht me autorizimin e këtij Këshilli do iu ofrojmë qytetarëve të Tiranës”. Basha theksoi se ky projekt afatmesëm buxhetor është shtylla kurrizore financiare e angazhimeve të përbashkëta të

Bashkisë, ku integrohen në mënyrë të plotë investimet e të gjitha niveleve, të blloqeve, lagjeve, kuartallave, por edhe investimet strategjike. Gjatë diskutimit të këtij vendimi këshilltarët socialistë kanë ngritur një shqetësim, duke kërkuar shpjegime për çështjen e tarifave të parkimit nëntokësor që do të hapet rishtazi në sheshin “Italia”, nëse rritja e tyre do të ndikojë në shtimin e të ardhurave të Bashkisë. Këshilltari i majtë, Mehmet Hasanlamaj, duke iu drejtuar kreut të Bashkisë tha: “Ju keni ndryshuar termat e referencës të shpallura në kontratën koncesionare dhe keni rënë dakord që të subvenciononi parkimin nëntokësor”. Por Basha është përgjigjur duke deklaruar se “nuk ka dhe nuk do të ketë subvencionim të asnjë subjekti parkimi në Tiranë”. Nga ana tjetër, kreu i Bashkisë bëri të ditur se nuk do të ketë as dyfishim të tarifave të parkimit, por strategji në përcaktimin e tyre.

Të ardhurat nga taksat dhe tarifat vendore për vitin 2014 parashikohen të jenë 6.8% më shumë se viti paraardhës dhe për vitin 2015 do të jenë 5% më shumë se viti 2014


02

e enjte, 3 MAJ 2012 www.mapo.al

sociale

MAPO

15

Pas kërkesës së bërë nga këshilltarët socialist, kreu i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha ka dhënë informacionet për taksat e biznesit të vogël

Përplasja për taksat, Basha: Bisneset nuk kanë deklaruar Sqarimi i kryebashkiakut për taksat: Nga 1096 subjekte që u ankimuan për nivelin e xhiros, 68 për qind e tyre ranë dakord me vlerësimin fillestar Pas kërkesës së bërë edhe në mbledhjen e kaluar të Këshillit Bashkiak nga këshilltarët socialistë për çështjen e taksave, kreu i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha ka dhënë shifra konkrete duke deklaruar se nuk ka pasur asnjë rritje taksash nën administratën që ai drejton. “Padashur të përmend emrin e Bashkisë që drejtohet nga një koleg socialist, në 3-mujorin e parë të këtij viti, i njëjti subjekt ka paguar në Bashkinë e Tiranës 25 120 lekë të reja dhe në Bashkinë në fjalë, 137 620 lekë të reja. Jam i sigurt se pavarësisht vlerësimit për qytetet e tjera, është e pajustifikueshme që cilido qytet të japë taksa afro 6 herë më të mëdha seç e kërkon kryeqyteti. Nuk ka pasur asnjë rritje taksash nën administratën që drejtoj unë. Pretendohet se xhiroja e përllog-

aritur për një numër subjektesh është më e lartë dhe unë kam urdhëruar një komision të posaçëm për të shikuar rastet një për një. Pretenduat se ka pasur abuzivitet nga administrata bashkiake e taksave për sa i përket nivelit të xhiros. Natyrisht kam një përgjigje për këtë, gjithçka është bazuar në ligj dhe në vendimet e Këshillit Bashkiak të Tiranës. Konkretisht, në bazë të ligjit 9920 ‘Për procedurat tatimore në Republikën e Shqipërisë’ dhe udhëzimit 625 , pra të legjislacionit në fuqi, dhe siç e dini të gjithë në momentin kur vetëdeklarimi nuk kryhet, administrata tatimore ka të drejtën në mënyrë krahasimore të bëjë vlerësimin e xhiros. Kjo analizë mbi 23 400 subjekte, dhe këtë shifër duhet ta korrigjoni nga ata që jua kanë dhënë; vetëm 9 800 bënë deklarimet parashikuese të deklarimit vjetor për periudhën fiskale në fjalë”, - u shpreh Basha. Më tej ai sqaroi se organi tatimor, bazuar në ligj bëri përcaktimin e detyrimit për subjektet që nuk kanë bërë vetëdeklarimin. Kreu i Bashkisë shpjegoi se detyrimi u përcaktua

Në Bashkinë e Tiranës, 1096 subjekte sollën ankimet e tyre për sa i përket nivelit të xhiros. Këto ankimime u trajtuan sipas ligjit në fuqi dhe rezultoi se 745 ose 68 për qind e kërkesave të shqyrtuara ranë dakord me vlerësimin fillestar

në bazë të xhirove të deklaruara nga të njëjtat subjekte për vitin 2009, 2010 dhe pjesë të vitit 2011. “Deklarime të bëra para autoriteteve tatimore të kësaj bashkie, ndonëse jo të kësaj administrate aktuale. Përveç kësaj, të gjitha subjekteve iu dha e drejta e ankimimit efektiv joformal. Në Bashkinë e Tiranës, 1096 subjekte sollën ankimet e tyre për sa i përket nivelit të xhiros. Këto ankimime u trajtuan sipas ligjit në fuqi dhe rezultoi se 745 ose 68 për qind e kërkesave të shqyrtuara ranë dakord me vlerësimin fillestar, sepse është e vështirë të argumentosh, jo e pamundur, nuk përjashtohet, por si rregull të argumentosh se xhiroja e 2009-ës dhe 2010-ës të kenë qenë më të larta se xhiroja e 2011 apo 2012, por në ato raste kur ato u argumentuan në mënyrë faktike siç e parashikon ligji, 351 e subjekteve që ankimuan, rezultuan kërkesa të drejta dhe të reflektuara sipas ligjit nga organet tatimore të Bashkisë së Tiranës. Pra, fakti është se taksat nuk janë rritur”, - përfundoi kreu i Bashkisë së Tiranës.

Lulzim Basha gjatë mbledhjes së djeshme

Këshilli Bashkiak, shkarkohet sekretari i PS, emërohet Zeneli i LSI Në vend të Vladimir Gjonajt emërohet me 28 vota kandidati i propozuar nga LSI. Debatet për shkarkimin e sekretarit vijuan deri në mesnatë, ndërsa më herët këshilltarët e majtë braktisën edhe mbledhjen që u ndërpre për rreth 1 orë Jonida Tashi

Mazhoranca ka shkarkuar me votat e saj sekretarin e Këshillit Bashkiak, Vladimir Gjonaj, i cili e mbante këtë detyrë edhe gjatë kohës që Bashkia e Tiranës drejtohej nga Edi Rama. Pas një votimi të fshehtë, të zhvilluar në orët e vona të mbrëmjes së djeshme, Gjonaj është larguar nga detyra me 29 vota pro, dhe në vend të tij është miratuar me 28 vota Behar Zeneli nga LSI. Në fakt, debatet për këtë çështje janë ndezur që në nisje të mbledhjes së djeshme të Këshillit Bashkiak, për të përfunduar në orët e vona të mbrëmjes së kaluar. Përveçse me 45 minuta vonesë, mbledhja e Këshillit Bashkiak ka nisur edhe me debate të forta mes këshilltarëve të majtë dhe të djathtë. Shkak për krijimin e kësaj situate është bërë propozimi i kryetarit të Këshillit Bashkiak, Njazi Kosovrasti, që të futej në rendin e ditës një kërkesë e 20 këshilltarëve, të cilët kanë firmosur shkarkimin nga detyra të sekretarit të Këshillit Bashkiak, Vladimir Gjonaj. Përfaqësuesi i të majtëve në Këshill, Aldrin Dalipi kërkoi të dijë cilat janë arsyet e këtij shkarkimi, ndërsa shtoi se nuk janë vënë në dijeni më herët për këtë çështje. “Gjonaj ka qenë funksionar politik, apo gjatë viteve të punës së tij ka paraqitur

Njazi Kosovrasti dhe Vladimir Gjonaj

shqetësim që sot na bien në këtë përfundim. Ju doni të prisni koka dhe pastaj emëroni ndonjë njeri, emrin e të cilit ne s’e dimë ende”. Përfaqësuesi i LSI-së në Këshillin Bashkiak, Shezai Rrokaj u shpreh se “kërkesa është ligjore, 1/3 e këshilltarëve ka vullnetin për ta kërkuar shkarkimin. Sa për arsyet, ato mund të thuhen gjatë diskutimeve, nëse do të ketë të tilla. Futeni në rendin e ditës dhe jua themi arsyet”, - tha Rrokaj. Ndërsa kreu i këshilltarëve demokratë, Ferdinand Poni tha se shkarkimi i Gjonajt vjen si rezultat i rikonfigurimit të Këshillit Bashkiak, duke mos përmendur asnjë shkelje apo abuzim me detyrën nga ana e tij. Të njëjtin qëndrim me të ka pasur edhe kreu i Këshillit Bashkiak, i cili duke iu drejtuar këshilltarëve të majtë tha se “Gjonaj është zgjedhur sipas ligjit, ka bërë detyrën e tij, sot është kërkesa, do të futet apo jo në rendin e ditës”. Përfaqësuesit e majtë kundërshtuan që kjo pikë të

futet në rend dite, duke theksuar se një vendim i tillë është i paligjshëm. Përfaqësuesi i socialistëve në Këshill, Aldrin Dalipi ka kërkuar që t’u vihet në dispozicion kërkesa për shkarkimin e Gjonajt dhe emrat e këshilltarëve që e kanë firmosur atë. Pas marrjes së kërkesës dhe mbylljes së mikrofonit nga ana e Kosovrastit, Dalipi ka njoftuar këshilltarët që të braktisin mbledhjen, të cilët kanë lënë me zhurmë sallën në orën 19:00, ndërsa këshilltarët e djathtë kanë miratuar me votat e tyre futjen në rendin e ditës të kësaj pike, si dhe propozimin për dhënien e titullit “Qytetar Nderi” ish-ministrit të Jashtëm italian, Franko Fratini. Në këtë moment ka mbërritur në mbledhje edhe kreu i Bashkisë, Lulzim Basha, i cili theksoi se nuk pajtohet me situatën që krijuan këshilltarët e majtë, ndërsa shtoi se do të bëhet çfarë është e mundur që të sigurohet pjesëmarrja e tyre në mbledhjet e Këshillit

20 emrat që kërkuan shkarkimin e Gjonajt 1.Shezai Rrokaj 2.Endrit Brahimllari 3.Viron Bezhani 4.Blerina Kazaferi 5. Ferdinant Poni 6.Enkelejda Sallaku 7.Murat Basha 8.Suzana Guxholli 9.Arjan Çukaj 10. Agim Kraja 11. Bledi Kasmi 12. Jera Kruja 13.Dhori Kule 14.Maksim Begeja 15.Bojken Lako 16.Eneida Guria 17.Sulejman Mema 18.Akli Fundo 19. Ariana Bekteshi 20.Besnik Aliaj

Bashkiak. “Me sa duket, kam munguar në një pjesë të debatit të Këshillit, i cili duket se ka shkaktuar largimin e këshilltarëve të opozitës. Jam dakord me parafolësit që ky nuk është një gjest i përshtatshëm për Këshillin Bashkiak, sikundër do të doja që çfarëdo shkaku, preteksti ekziston për këtë braktisje të Këshillit, të g jente zg jidhje përmes mirëkuptimit dhe shpresoj që pa ndërprerë punimet e këtij Këshilli, të gjithë hapat të ndërmerren në kontakt me ta. Jam gati të jap edhe kontributin tim, që të sigurohet pjesëmarrja e tyre, sigurisht në përputhje me ligjin dhe me normat e përcaktuara dhe të ndjekura nga ky Këshill. Jam po kështu dakord që as aktet e pahijshme dhe as tonet e larta nuk i shërbejnë frymës së mirëkuptimit, frymës së qytetarisë, me të cilën ne mundohemi të trajtojmë të gjitha çështjet këtu, edhe kur nuk biem dakord për disa prej tyre”, - u shpreh Basha. Pas mbarimit të fjalës së Bashës dhe largimit të këshilltarëve socialistë, Tahir Muhedini i kërkoi Kosovrastit që të bëhej 5 minuta pushim, me qëllim që edhe këshilltarët e majtë t’i riktheheshin mbledhjes. Megjithëse u tha për 5 minuta, ky pushim ka zgjatur rreth një orë dhe brenda kësaj kohe, pas negociatave të bëra me këshilltarët e majtë, ata janë rikthyer në mbledhje. Në orën 20:04, Këshilli Bashkiak ka rinisur mbledhjen duke diskutuar dhe votuar 5 projektvendimet e paraqitura për miratim. Të majtë kanë abstenuar për rregulloren e re të administratës së Bashkisë, kanë votuar pro për bonusin e qirasë dhe shpërblimin e Romela Begajt. Pas miratimit të vendimeve të rendit të ditës, mbledhja ka vijuar me debatet për taksat.


16

MAPO

e enjte, 3 MAJ 2012 www.mapo.al

ekonomi

Berisha: Interneti do dominojë tregun, të gjitha familjet të kenë akses Pavarësisht se sektori i komunikacionit rregullohet për çmimet nga Autoriteti i Komunikimeve Elektronike, kreu i qeverisë Berisha shpalli ditën e djeshme se shërbimi i internetit për të gjithë qytetarët që do të ofrohet nga Posta Shqiptare do të ketë çmime shumë të

ulëta. “ Për këtë qëllim, Posta Shqiptare po ngre të gjithë infrastrukturën. Ajo do të importojë fluksin në sasitë më të mëdha të nevojshme dhe do të furnizojë me një çmim shumë herë më të ulët sesa çmimi aktual për operatorët privatë. Sikundër në 1710 pikat, 510 zyrat e

Postës dhe 1200 pikat e tjera që Posta Shqiptare do t’i hapë me qeveritë vendore në mbarë vendin, qytetarët do të mund të marrin internet falas. Qeveria miratoi dje edhe “Strategjinë e kalimit nga transmetimet analoge, në transmetimet numerike”.

SHKURT

METE jep me koncesion “Shkopet 2” dhe 3

Gjatë mbledhjes së djeshme të Këshillit të Ministrave

Vendimi

HEC-et me koncesion, trualli 1 euro për 35 vite Sipërmarrësit e HEC-ve, trojet nga METE vetëm për 1 euro. Lehtësohen procedurat për koncesionet Sabina Veizaj

Të gjithë sipërmarrësve të HEC-ve, të cilët do të marrin iniciativën për krijimin e burimeve të reja të energjisë së rinovueshme, shteti u ofron truallin vetëm për 1 euro deri në fund të periudhës së kontratës koncesionare prej 35 vjetësh. Vendimi u miratua dje në mbledhjen e radhës të qeverisë. Përveç faktit që qeveria parashikon garanci për kreditimin e sipërmarrësve të HEC-ve, po u krijon atyre ndërkohë edhe lehtësi fiskale e burokratike. Referuar vendimit, në funksion të ushtrimit të aktivitetit të autorizuar dhe për gjithë kohëzgjatjen e tij, pronat e paluajtshme të shtetit u jepen në përdorim kundrejt tarifës simbolike 1 euro kontrata, koncesionarëve në fushën e ndërtimit të burimeve të reja energjetike. Është Ministria e Energjetikës ajo që kryen të gjitha procedurat dhe identifikon e lëshon trojet që ka në dispozicion me qëllim ushtrimin e këtij lloj aktiviteti. Vendimi thekson se Ministria e Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës gëzon tagrin dhe mund të disponojë pronat e paluajtshme që shtrihen në zonat që preken nga ndërtimi i burimeve të reja energjetike, për të cilat nuk është regjistruar titulli i pronësisë, duke kryer regjistrimin dhe inventarizimin e tyre, si prona të paluajtshme të shtetit, pranë Agjencisë së Inventarizimit dhe Transfer-

imit të Pronave Publike. Përjashtohen të përfitojnë nga vendimi 1 euro kontrata, shtesat në kontratë, vetëm të sipërfaqeve të lira ose funksionale, që kërkohen nga qiramarrësit për të përmirësuar ose shtuar veprimtarinë kur shtesa në kontratë bëhet për sipërfaqe më shumë se 50% e sipërfaqes totale të kontratës. Pranohet vlefshmëria vetëm në rastet kur sipërfaqja shtesë shtrihet në kufi me sipërfaqen e kontratës së qirasë. Në bazë të procedurave, kërkesa për shtesë kontrate i drejtohet ministrit të Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës dhe pas miratimit, është Drejtoria e Administrimit të Pronës Publike dhe organi që e ka në administrim pronën që do të përgatisin genplanin e sipërfaqes shtesë së bashku me sipërfaqen e kontraktuar. Në përfundim të procedurave për ndryshimin e përgjegjësisë së administrimit të pronave të paluajtshme të shtetit dhe të ndryshimit të qëllimit të përdorimit të tyre (në rastet kur është e zbatueshme) apo në rastet e tjera, Minis-

Pronat e paluajtshme të shtetit u jepen në përdorim kundrejt tarifës simbolike 1 euro kontrata, koncesionarëve në fushën e ndërtimit të burimeve të reja energjetike

tria e Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës lidh kontratën përkatëse me koncesionarin ose subjektin e autorizuar për dhënien në përdorim të pronave të paluajtshme të shtetit me tarifën simbolike 1 euro kontrata. Sipas vendimit të mëparshëm që shfuqizohet, çdo ndryshim i kushteve të kontratës, i kërkuar nga kontraktuesi, bëhej me miratimin e titullarit të institucionit, që e kishte lidhur kontratën dhe njëkohësisht po titullari i institucionit që kishte lidhur kontratën e qirasë për subjektet qiramarrëse që nuk kishin zbatuar detyrimet kontraktore për arsye të ligjshme, kishte të drejtën e rishikimit ose të faljes së penaliteteve, të shprehura në kontratë. Ndryshimet e bëra në vendimin në fjalë parashikojnë dhe rastet kur i njëjti subjekt që disponon dy a më shumë kontrata qiraje, për sipërfaqe mbi 500 m2 me të njëjtin objekt veprimtarie dhe gjeografikisht në kufi me njëra-tjetrën, kërkon bashkimin e kontratave, organi që ka lidhur kontratën bën bashkimin e kontratave në një të vetme, duke ruajtur vlerën e qirasë, vlerën e investimit, numrin e të punësuarve dhe të gjitha detyrimet e kontratave që bashkohen. Si datë e fillimit dhe e mbarimit të kontratës së re do të merren datat e kontratës së parë. Kurse në rastet kur dy subjekte qiramarrëse, gjeografikisht në kufi, në marrëveshje me njëritjetrin, kërkojnë ndryshim të kufijve të genplaneve për sipërfaqet që disponojnë, pa ndryshuar asnjë term të kontratave, organi që ka lidhur kontratat bën miratimin e ndryshimit të genplaneve, të cilat u bashkëlidhen kontratave ekzistuese.

Ministria e Energjetikës do të jetë autoriteti kontraktues për kryerjen e tenderit për dhënien me koncesion të hidrocentraleve “Shkopeti 2” dhe “Shkopeti 3”, të formës “BOT” që do të thotë: ndërtim, operim dhe transferim. Vendimi që është miratuar dje në mbledhjen e qeverisë parashikon gjithashtu miratimin e bonusit prej 2 % të pikëve për rezultatin teknik dhe financiar në procedurën konkurruese përzgjed-

hëse (propozim i pakërkuar), që i jepet shoqërisë “Shkopeti”, sh.p.k., për dhënien me koncesion të këtyre hidrocentraleve. Ministria e Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, në procedurën konkurruese për dhënien me koncesion të hidrocentraleve “Shkopeti 2” dhe “Shkopeti 3” do të pranojë oferta për të gjithë pjesën e lirë të skemës, ku përfshihet ndërtimi i këtyre hidrocentraleve.

Qeveria: Deklarimi tatimor, on line vetëm për subjektet e TVSH-së Të gjithë tatimpaguesit do të deklarojnë tanimë on line. Kjo do të jetë forma e vetme e të gjitha deklaratave tatimore. Sipas ndryshimit të bërë vendimit “Për deklarimin e detyrueshëm të deklaratave tatimore dhe dokumenteve të tjera tatimore, vetëm nëpërmjet formës elektronike”, përcakto-

hen si dokumente tatimore në funksion të këtij vendimi librat e blerjes dhe të shitjes të tatimpaguesve të regjistruar për TVSH-në dhe tatimin mbi fitimin. Ndërkohë që sipas vendimit të shfuqizuar, përcaktoheshin si dokumente tatimore librat e blerjes dhe të shitjes.

Shqipëria humb konkurrueshmërinë në rajon për tekstilet

@ mapo.al/

ekonomi

Tekstilet, si një pikë e fortë me të cilën konkurronim në rajon, duket se e kanë humbur këtë pozitë për sa i përket konkurrueshmërisë. Gjatë tremujorit të parë të këtij viti, eksportet e veshjeve dhe këpucëve ranë me 4%, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Presidentja e shoqatës së prodhuesve me material porositësi, Lindita Legisi thotë se situata pritet të vështirësohet edhe më tej, për shkak të krizës që po kalojnë Italia dhe Greqia, ku përfundojnë prodhimet tekstile më të shumta shqiptare. Gjithashtu, Shqipëria nuk gëzon më avantazhin e pagës më të ulët në rajon, pasi Bullgaria që është vend anëtar i BE-së, ofron të njëjtin nivel pagese në sektor, duke u bërë vend më tërheqës për investitorët e huaj. Sipas saj, nevojitet një mbështetje më e gjerë nga qeveria, me qëllim që sektori të kapërcejë periudhën e vështirë që po kalon. Eksportuesit e materialeve tekstile thonë se sektori dominohet kryesisht nga prodhuesit me material porositësi, që

gjatë tremujorit të parë shënuan një rënie të eksporteve me rreth 30%, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Ky grup duhet të kryejë investime të mëtejshme për të kaluar në prodhues me cikël të plotë. Industria tekstile zë rreth 35% të totalit të eksporteve shqiptare, duke ndikuar ndjeshëm në bilancin tregtar të vendit. Është një nga sektorët kyç të ekonomisë, pasi numëron një numër të madh të punësuarish, rreth 75 mijë vetë, kryesisht femra. Zonat më të prekura gjatë tremujorit të parë të vitit nga ndërprerja e kontratave me kontraktorët janë Korça, Gjirokastra, Berati dhe Vlora.


18

MAPO

e enjte, 3 MAJ 2012 www.mapo.al

Bozho: Ja 286 subjektet që pajisen me tapi ALUZINI i Tiranës ka printuar dhe ka gati për të shpërndarë 286 tapi për subjektet që kanë përmbyllur të gjithë procesin e legalizimit të ndërtimeve informale, duke kaluar edhe fazën e shlyerjes së faturës financiare. Sabina Veizaj

Janë 286 subjekte, që kanë ndërtuar objekte apo edhe shtesa pallatesh në mënyrë të paligjshme, të cilët do të pajisen me tapi, pasi kanë përfunduar me sukses të gjithë procesin e legalizimit . ALUZINI i Tiranës pasi ka marrë edhe dëshminë e shlyerjes së faturave

financiare prej këtyre 286 subjekteve, ka printuar tapitë dhe u kërkon atyre të paraqiten pranë Drejtorisë së ALUIZNI-t në Tiranë për t’i tërhequr ato. Kreu i këtij institucioni sqaron se procesi pas periudhës së stanjacionit po ecën me ritme të shpejta, por një pjesë e konsiderueshme e qytetarëve nuk po i përballojnë dot ritmet e procesit, duke mos iu përgjigjur hallkave të tij, në mënyrë që të pajisen me tapi sa më shpejt. Ngërçi ka mbetur te shlyerja e faturave financiare. Shumë shpejt ALUIZNI Tiranë do të publikojë edhe listën e subjekteve të cilët nuk kanë shlyer faturat financiare, me qëllim që t’i ndërgjegjësojë ata për të përmbyllur gjithë procesin dhe pronën e tyre ta dokumentojnë ligjërisht që e posedojnë.

LISTA EMERORE E LEJEVE TE LEGALIZIMIT 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84

85 86 87 88 89 90

ARJAN BESNIK DRITAN ESHREF NDRIÇIM SHYQRI YLLI ZENEL,ARDIAN KATERINA,ISADA,MAKBULE ALBERT ARBEN ARMIR AVNI BEDRI BESIM BUJAR GAZMEND GENCI GEZIM HAJDAR,GANI,BUJAR HASAN HEKURAN HODO HYSNI ILIR JORGO KUJTIM LAIM MIRJANA MYZAFER,ADMIRIM NDUE NURI RIFAT,ISLAM,XHEVAHIRE RUSHAN SADRI SAMI,ALBIAN SEFEDIN SEID,GEZIM SEIT SELIM SHKELQIM SHYQYRI SKENDER ULSI BESNIK FADIL

AVNI RUSTEM MUSA GARIP RUZHDI RRAHMAN IBRAHIM LULZIM THIMI,NAZMI,NAZMI SEFER BAJRAM NEVRUZ ELEZ VATH HAJDAR XHEVIT VEBI OSMAN RAPO HAKIK ISMAIL NIJAZI SHYQYRI BAFTJAR JONUZ ILMI TELHA QEMAL SHABAN ADEM NIKOLL SHEFQET ISLAM,RAMAZAN ISLAM NEKI XHELADIN,SAMI SADIK OSMAN,YMER TEME HAMIT SABRI SADIK BESIM ASQERI RUSTEM QERIM

DOSKU GJOSHI RRESHKA BALOSHI KASHAMI RAMIÇI KARAJ TAFAJ SULOLLARI,OSMANI,SUL ZYLA XHIXHABESI KUME BERAJ ÇELHAKA SAKA MARISHTA GONXHI TAHIRI VILA DAKU PASHOLLARI HYSOLLI HYSESANI ROÇI PERNASKA LAMI MEMA KAMBERAJ KASA HOXHA SEFERAJ DOMI SHAHINI ZANE LAZRI BUCI ÇORJA MERSINI,ÇELA AJAZI ÇEKREZI POPSHINI GJOSHI KOLA LIÇAJ GJOSHI SHABANI

IRFAN RESMI ADRIATIK AGIM AGIM ALEKS ARBEN ARTAN ASQERI ATIXHE AVDULLA AVNI AVNI BESIM BESNIK BILAL BLERIM,SANIE DHIMITER DILAVER EMIN,GAZMIR ERMIR FILIP FUAT GANI GEZIM HAMID HYLLESON ISA ISUF JONUZ KAMBER KOSTA LULZIM MOJSI NAZIF NDRIÇIM NIKOLL SHKELQIM SHPETIM SKENDER XHELAL YMER,XHAFER,ENVER,BEQIR LULZIM EDMOND ESTREF,ADHURIM ANDON BESNIK DHIMITER ENKELEDA ERVIN

MUSTAFA SHEFQET FRROK SHAHIN SELMAN GJERGJ SHEFQET QAMIL SHYQYRI HALIL BEJO SALI MUS ALI SHYQYRI RAMAZAN ISA,ABAZ LEFTER FERID ISUF,EMIN TUK MINA SEFER REXHEP ALI ALI SHABAN ZEQ XHAFERR MUHARREM NEVRUS FARI TAFE QAZIM SALI HAKI ZEF HYSEN XHAFER COL FEJZI ISLAM RAKIP NEZIF QAZIM AVDYLGANI HALIT RUSHIT ISLAM SULEJMAN

HOXHA VELIU DUSHKAJ BINAJ KOLLAKU KOLA STAFAJ MUÇA MYFTARAJ MERAJA RREZHDA ÇEKIÇI MESHI KULLAFI MYFTARAJ SALLAKU DEDA BARÇI BATHORJA CERRI NEZIRI BLIDO TELI BRAHIMAJ BANE QEFALIA MUCO KUÇANA POLESHI HIDA HALILAJ KADILLARI KRASNIQI BRAHO PROJKA KUÇI QOKAJ KOLA ZHUKA RRAHMANI BIÇAKU TOÇILLA SINANI PANE KAPO KANINA BALLA BEJAJ SINANI CUKU

91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182

FATMIR HAJREDIN KASEM KUJTIM LIMAN LIRIM MEHMET NEBI NJAZI PELLUMB MUHARREM,QEMAL QIRJAKO RAPI SADIK SOKOL AVNI ADMIR FLAMUR HAJREDIN ZEF AGE ELTON GJON MAKSIM PERPARIM XHAFERR AGIM AGRON ARBEN ARTAN ARTAN ARTAN,EDMOND BESNIK DEJE DYLBERE EMRI ERION FOTI GJOK HAMDI HASAN HATE ISLAM KOSTA KUJTIM LEFTER LEKE LIRIM MARASH MARKELJANA,ANIDA MYZAFER PERPARIM REFIK RUZHDI SAFET SALI SHERIF SULO ZAMANE ALUSH ASTRID BAJAME FATIME HALIM HUZRI KOSTANDIN LULZIM PERLAT,GENC PREKE QAMILE REFIK,HARUN VLADIMIR YLLI ZYBER ZYBER ALBERT,ILIRJAN ARBEN BLERINA FATMIR,ALI IBRAHIM LAZER QAZIM RESHAT SHKELQIM,AGIM URIM ZABIT ISMAIL NAMIK ANDREA JANI DHIMITER ILIR SHKELZEN,AFIZE,ARJANA

Kreshnik Bozho

SINAN QAZIM SHABAN ALI TAHIR FAZFI MERSIN RUSTEM SAMI  HYSEN QEMAL,TEFIK MILTO NEXHIP MERSIN MYSLYM SALIKO ASIM SINAN ILMI TOME MARK SELAJDIN BIBE YSNI SEFEDIN DURIM OSMAN HASAN SHEFQET JONUZ SHABAN EQEREM LAZIM SULEJMAN MUHARREM RAMADAN XHEMAL AHMET NDOC XHEMAL SHABAN SAMIT FADIL MUSA MUHARREM HILMI TOM MYRTEZA VATE XHEVDET SHEFQET RAMAZAN LIMAN HAIR MYRTEZA MEHMET MESTAN SHEFIT MERSIN REFI DALIP DON RIZVAN ABAZ RAMADAN DHIMITER TOMOR ABAZ MILAN KAMER HARIF,REFIK KOLI HAMDI RIZA ALI BEDRI XHEM FADIL RAMAZAN ALI ZEF GANI PETRIT HAZIZ SHEFQET DALIP FADIL REFAT MUHAREM LAZE MEJDIN SELIM SELIM 

BAQOSHI LULI SHIRA MIHANA LASKU SHAHOLLI BALLA DEMARKU FERATI ZENELAJ ZIKAJ,ZIKA BUHALJOTI KAMENICA MERSINI ZOTO HOXHALLI GIXHARI SHKRETA MERAJ NDREKA HYSAJ AGROBATI KAZA MARRA AGROBATI HYLVIU HANELLI POJANA ESHJA HIDA PASHOLLARI ALLA KADRIU SEJDINI LIÇI SHEHI KUMANAKU SERTANI GEGA BANDILLI SERJANI ALKOLLARI ZENELI HIME GJEÇI MUSTAFA PRRONI FERO VUKAJ SELIMOLLARI QAZIMI PASHA SINA BEQIRAJ AGALLIU SELIMAJ ISMAILANJI DURA BETA HASALAMI DEMA ALLA(MANSAKU) MUÇA TAGA HOXHA NAÇO SINANI MUÇA VUKAJ KARAMUÇA ELMADHI GJINI HASA KADIU RAMAJ TROKSI DOMI ALLUSHI AGA SAKU CURRI BICI HOXHA LACI TOLA TROCI SHABA CANI PENDAVINJI DUNI VEIZAJ IMERI IMERI

183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228

KUJTIM SELIM IMERI MAKSIM HASAN BEZATLLIU ALMA FADIL PREZA XHELO ALIZOT CANOLLARI HAJREDIN AGE HAKLAJ YMER HETEM KAFEXHI ILJAS SHAHIN LLAPANJI MUHAMED ALI SAKU FATMIR SULEJMAN HOXHA DALIP XHELAL ZENELI ENVER MUHAMET KADROJA FRAN PRENGE NDREU FATMIR RAMAZAN LEKA FADIL HASAN VODHA MESILA,ENKEL FATMIR,HAJRI DEMI QAZIM HALIM KASA+BANORET EDUART VASIL FRANGAJ EDUART VASIL FRANGAJ YLLI  FERID RAKIPI MUHAMET,REFKI DEMUSH BALLÇAJ SEFER ALI GJYRIQI ARBEN MIFTAR HAJDARMATAJ XHELADIN HAQIF DAJTI RODOLF HEKURAN VINA YLLI,TRIFON,HAFEZ DANE,MERSIN,BAHRI AHMETAJ,GOLEMI,XHEL NIKO ALI  LAKO SALI,ASTRIT BEDRI XHEBRAHIMI NEZIR NEBI RAMAZANI FRAN LULASH GJELOSHAJ ALI ZENEL HAXHIA HAMIT NASIBI LAMÇE XHELADIN HAMIT ZELA BESTAR FERIT SALIASI NADIRE,KUJTIM,SALI,IZEDIN,NSHAHIP,SULEJMAN,NAZIF, QEFALIA,SULAJ,MERKAJ, SHKELQIM NAZAR RAKIPLLARI ABIDAN TAFIL TOLA MUSTAF REXHEP THAÇI SKENDER NEZIR JATA RIFAT HAKI RAMUSHI FIQRET RIZVAN HALLULLI SHPETIM IVZI KAZAZI RUZHDI SELIM VOGLI MIRSIJE SHYQYRI MAROLLI HALIL SHERIF ISUFAJ ARBEN,LILJANA SURE,SALI DOMI MAKSIM TAHIR HOXHA ROBERT GANI MAZELLIU

229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278

AHMET LULEZIM EDLIRA MEDIN HAQIF FERIT NAZIF BINAK AGIM FADIL PELLUMB EDUART ARDIAN YLLI ENGJELL EDMOND DEMIR NAZMI FRAN QAZIM PETRIT RAKIP VULLNET ADHURIM ILIR REFIK XHELADIN,FLAMUR ANDREA SERVET,ASIM KALEM FIQIRI AZGAN ABEDIN VELI GJERGJI JAUP HYSNI SHKELQIM GJYLIZARE HAXHI ARDIAN ABDULLA AGRON XHENTIL FADIL SHKELQIM HAMIT FAHRI ZYHDI ILVI

ISLAM MYQEREM QEMAL BRAHO TUSH VELI BANUSH VELI TELHA ISLAM SHEME XHEMAL GJIN QAZIM XHELAL HAXHI HAKI ALI PASHK NAZIF XHEMALI REXHEP SHYQYRI VEJSEL RAMADAN MEFAIL GJETAN VANGJEL GANI,SERVET SABRI LUTFI AHMET RIZA XHAFER RAMADAN QAZIM QERIM SHABAN XHELAL SADRI PETRIT JONUZ MECAN AVNI ZEQIR XHAFER HASAN SHAHIN HAKI REXHEP

SHAHOLLARI KULLA MEÇO KOKAJ XHURXHI BUSHATI KLLOGJRI SELIMAJ TAKA SPAHIU FLAMURAJ BELEGU PRENDI KOSTA SHKURTA KALAJA KONDI SHEHI LLESHAJ LUMI RROSHI PEZA QEFALIJA SALIU ABAZI HASA MUÇA DERMISHI JUBA PONE TRUSHILLA LUSHAJ MUÇAJ JAÇE FIRANJ DUSHKU HOXHA DEDJA AGOLLI BARDHI TOPI DRANGU LUSHA MYSLLINJ HOXHA MERDINI MURATI KOÇI POJANA ARUCI


E ENJTE, 3 MAJ 2012 WWW.MAPO.AL

“Henri VI”, i cilësuar si trilogjia ballkanike, do të shfaqet në Londër nga data 9-14 maj në Festivalin Botëror të Shekspirit në serbisht, shqip dhe maqedonisht nga Teatrit Kombëtar i Beogradit, Teatri Kombëtar i Tiranës dhe Teatri Kombëtar i Manastirit

MAPO

19

FESTIVALI I FILMIT EUROPIAN

Kinemaja europiane fton publikun “Në një botë më të mirë”

Trupa teatrore që do të vërë në skenë pjesën e dytë të trilogjisë "Henri VI"

Teatri Kombëtar hyn me vështirësi në oborrin e “Henrit VI” Aida Tuci

“Henri VI” është cilësuar një nga veprat më të vështira të Shekspirit, për monologët e gjatë dhe forcën interpretative që kërkon një vepër e tillë. Është një sfidë për çdo teatër në botë, por akoma më shumë për Teatrin tonë Kombëtar, që për herë të parë në historikun e tij 70-vjeçar merr pjesë në Festivalin Botëror të Shekspirit, që organizohet nga Globus Theatër në kuadër të Lojërave Olimpike 2012. Premiera absolute për publikun kryeqytetas do të shfaqet më 4 maj dhe pas “sprovës” së parë trupa teatrore do të udhëtojë drejt Londrës, për t’u përballur me 37 trupa artistike nga Japonia, ShBA, Kina, Brazili, natyrisht edhe europiane, si Franca, Gjermania, Italia, Rusia etj. Përgjegjësia për të qenë dinjitozë që në herën e parë, shfaqet me një lloj nervozizmi në “pozicionim” pyetje-përgjigje, që ka një konferencë shtypi mes gazetarëve nga njëra anë dhe trupës së aktorëve, por akoma më shumë ky nervozizëm duket te regjisori Adonis Filipi. “Ka qenë një proces shumë i vështirë si për regjisorin edhe për aktorët, kjo në raport me kërkesat e Globus Theatre. Është bërë shumë kujdes që në konceptimin e veprës për një selektivitet brenda konceptit unik, duke eksploruar natyrën e pushtetit dhe natyrën e revolucioneve sociale që bart kjo pjesë e veprës”shpjegon situatën regjisori Adonis Filipi. Por pavarësisht vështirësive që paraqet vënia në skenë e kësaj vepre, regjisori Filipi ia ka besuar rolet kryesore dy aktorëve të rinj: Indrit Çobani si Henri VI dhe Ermira Hysajt, e cila debuton me rolin e mbretëreshës Margaret në Teatrin Kombëtar. “Është e rëndësishme të theksoj se në këtë produksion marrin pjesë emra të njohur të aktrimit shqiptar, si Yllka Mujo, Bujar Asqeriu,

Vasjan Lami, Ahmet Pasha, Fatos Sela etj., por e rëndësishme është që në këtë produksion marrin pjesë aktorë të rinj të cilëve u kam besuar rolet kryesore. Gërshetimi i këtyre gjeneratave është një shpresë për suksesin që do të ketë kjo pjesë në skenën e Teatrit Kombëtar, e më pas edhe në Londër”- veçon si të rëndësishme regjisori Filipi. Teatri Kombëtar është përzgjedhur si pjesëmarrës në Festivalin Botëror të Shekspirit që në fillim të muajit mars 2011 nga vetë drejtori ekzekutiv i Globe Theatre, njëkohësisht dhe producenti i festivalit, Thom Bird; i cili në vizitën e parë në Tiranë vlerësoi kapacitetet që ka Teatri shqiptar. Në të njëjtën linjë mendimi është dhe drejtori i TK-së, Kristaq Skrami, i cili ka “braktisur” për pak kohë zyrën dhe ka zbritur në skenë si aktor në rolin e Gloucester-it, në dramën “Henri VI”. “Përfshirja e Teatrit Kombëtar në këtë event të kulturës botërore, përpos kontekstit bashkëkohor të “Henrit VI”, si dhe besimit të organizatorëve të këtij festivali, dëshmojnë se Teatri unë ka bërë përpjekje serioze për të qenë pjesë e zhvillimeve, të Teatrit europian”. Kostumet janë realizuar nga Anila Zajmi, skenografia nga Genc Shkodrani, ndërsa koreografia nga pedagogia në Essen-Gjermani e kërcimit dhe lëvizjeve, Georgia Madamma. Trupa e Teatrit Kombëtar do të interpretojë pjesën e dytë të trilogjisë “Henri VI”, në Londër, nga data 9-14 maj, në një sallë prej 1500 vendesh. “Henri VI” është cilësuar si trilogjia ballkanike, sepse realizimi i saj i është besuar tri trupave ballkanike; Teatri Kombëtar i Beogradit, me regji të Nikita Mihajlloviç, do të interpretojë në serbisht pjesën e parë të veprës shekspiriane; Teatri Kombëtar i Tiranës, me regjisor Adonis Filipin, do të interpretojë në shqip pjesën e dytë;

ndërsa Teatri Kombëtar i Manastirit, me regjisorin amerikan John Blondell, do të interpretojë në maqedonisht pjesën e tretë të “Henrit VI”. Pjesa dytë që do të interpretohet në shqip nis me martesën e mbretit Henri VI me princeshën Margaret të Anzhusë. Henri VI është shumë i ri në moshë dhe shumëkush në oborr mundohet ta joshë për të qenë sa më pranë kurorës. Disa nga fisnikët anglezë synojnë të ndikojnë te mbreti nëpërmjet mbretëreshës së re Margaret, por hasin pengesa nga regjentë të kurorës. Fisnikëria angleze ndahet në kampe dhe beteja e Shën Albanit është ajo që do të vendosë për fatin e kurorës.  Kështu fillon dhe lufta 100-vjeçare midis Trëndafilave të Anglisë. Pse Ndriçim Xhepa refuzoi rolin e Kardinalit Mes grupit të aktorëve më të mirë të Teatrit Kombëtar pritej të ishte dhe Ndriçim Xhepa në rolin e Kardinalit, por vetëm një javë më parë ai është zëvendësuar nga Neritan Liçaj. Aktori Xhepa, i cili ka kohë që i mungon skenës së teatrit, u tërhoq edhe nga kjo vepër, ashtu siç ndodhi kohë më parë me rolin e Salierit në dramën “Amadeues” me regji të Altin Bashës. I pyetur për arsyet e “refuzimit” të dytë të aktorit Xhepa për të qenë pjesë e trupës në dramën “Henri VI”, regjisori Filipi dha thuajse të njëjtën përgjigje si dhe kolegu i tij Basha pak kohë më parë. “Nuk ka vend për pyetje të tipit thashetheme. Fjala refuzim nuk ka vend këtu, thjesht ai nuk e shihte veten në këtë pjesë”. Ndërsa sipas drejtorit Kristaq Skrami, largimi i Xhepës ka ardhur thjesht për arsye shëndetësore. Për herë të fundit aktori Ndriçim Xhepa është ngjitur në skenë në maj të 2010-s me veprën e dramatizuar sipas romanit te Kadaresë “Darka e gabuar”.

Festivali i parë i Filmit Europian në Shqipëri do të nisë me filmin danez “In a better world”, i vlerësuar një vit më parë me çmimin “Oskar” si filmi më i mirë i huaj. Të tjerë filma, ndër prodhimet më të mira të viteve të fundit, do të shfaqen duke filluar nga dita e sotme deri më 8 maj. “Në këtë festival kemi një përfaqësim të gjerë dhe mendojmë se do të përcjellim Europën e vërtetë për publikun shqiptar. Shtetet janë bashkuar për të folur në një gjuhë, por edhe të prezantojnë identitetin e tyre. Janë 14 filma nga 10 vende anëtare të Bashkimit Europian që synon të thyejë kufijtë mes shteteve, për t’i bashkuar ata përmes kinematografisë.” tha Claif Rombold, përfaqësues i Delegacionit të BE-së. Festivali organizohet nga delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri dhe ambasadat e vendeve europiane, në kuadër të festimeve të Muajit Europian 2012. Siç është bërë e ditur, emra të njohur të kinemasë europiane do të jenë pjesë e këtij festivali. Mes tyre do të jetë prezent edhe regjisori i njohur italian Marko Belokio.  “Qëllimi ynë është që të plotësojmë një boshllëk të kinemasë europiane në Shqipëri me këtë festival. Sa i takon kinemasë italiane, mes dy filmave ne do të sjellim edhe filmin “Vincere” të Marko Belokios, i vlerësuar me shumë çmime ndërkombëtare”- tha drejtoresha e Institutit Italian të Kulturës, Fulvia Veneziani.

ESTRADA E TIRANËS

Në 60-vjetorin e estradës artistët “vajtojnë” mbylljen Estrada shqiptare “u lind” më 2 maj të vitit 1952 dhe pushoi jetën artistike më 2 prill të vitit 2005. Dje në teatrin Metropol plejada e artistëve të skenës së humorit ishin mbledhur për të kujtuar “lindjen”, paçka se më shumë folën për “vdekjen” e saj. “Mbylljen e Estradës së Tiranës, e kam peng në zemër. Kur mendon që estradë ka Pogradeci, Kukësi, Peshkopia, Tiranës t’i mbyllet estrada e kryeqytetit.”- lëshon apelin një prej “veteranëve” të skenës së humorit, Skënder Sallaku. Teatri i Komedisë për këta artistë nuk shihet si një rilindje e estradës së dikurshme. “Mbyllja e Estradës së Tiranës është si t’i heqësh të qeshurën kryeqytetit.” - tha këngëtari Luan Zhegu. Aktori Met Bega, një nga emrat më përfaqësues të Estradës së Tiranës, ashtu si dhe Veli Rada, mendojnë se mund të ketë një rikthim të humorit të varietesë së Tiranës për publikun shqiptar përmes arkivave të RTSH-së. Ndërsa artistja Melpomeni Çobani sjell në mendje fillimet në estradë, por shpreh në këtë 60-vjetor dhe një dëshirë të saj: “Të kthehet me një rol në teatër”. Në 163 mijë e 200 shfaqje të estradës së Tiranës janë ngjitur breza të tërë artistësh, si Melpomeni Çobani, Anita Take, Skënder Sallaku, Met Bega, Skënder Plasari, Rita Lati, Telat Agolli, Luan Zhegu, Marjana Kondi, Ema Qazimi etj.


E enjte, 3 maj 2012 www.mapo.al

21

MAPO

Vdes kapitenia e kombëtares së femrave të Kenias Nuk ka paqe për botën e sportit dhe në veçanti për atë të futbollit. Një tjetër tragjedi në fushë ka çuar drejt vdekjes kapitenen e kombëtares së futbollit të femrave të Kenias, Aberden Shikoji, pas një përplasjeje të dhunshme me një kundërshtare. Shikoji, më 21 prillin e shkuar, mori një goditje kundër Ugandës

dhe theu shtyllën kurrizore. Lajmin për vdekjen e 27-vjeçares e ka dhënë vetë federata e vendit afrikan. Lojtarja keniane vdiq të shtunën për shkak të dëmtimeve të rënda që mori nga një përplasje në finalen e parë të Elgon Cup kundër Uganës. Fraktura e shtyllës kurrizore, për shkak të përplasjes së

dhunshme me një kundërshtare, i ka kushtuar jetën 27-vjeçares dhe që e bën një tjetër emër të pafat për një periudhë të zezë për sportin. Gjatë javëve të fundit, në fakt, kanë vdekur duke praktikuar sportin e tyre Vigor Bovolenta, Piermario Morisoni dhe notari norvegjez Aleksandër Dale Oen.

Bufon ‘tradhëton’ Juventusin Milani, vetëm një hap larg! Një gafë e gardianit bardhezi i ka dhënë një barazim në një sfidë të vdekur skuadrës së Leçes dhe shumë shpresa kuqezinjve për një përmbysje të madhe Jeton Selimi

Kishte tetë fitore radhazi skuadra e Antonio Kontes dhe po shkonte drejt triumfit në nëntë deri kur, në minutën e 85-të, një top i stopuar keq nga portieri i kombëtares së Italisë, kthehet në asist për Bertolaçin, që e ka shumë të lehtë për të shënuar me portën e boshatisur. “Juventus Stadium” shokohet: shokohen të gjithë lojtarët bardhezinj që kërkojnë me dëshpërim për të shhënuar goli e fitores, por koha nuk është e mjaftueshme për ta bërë diçka të tillë. E të mendosh se Juventusi e nisi këtë takim në mënyrë të përkryer. Një asist i Pirlos shfrytëzohet shkëlqyeshëm nga Markizio, i cili në minutën e tetë e deposition topin në rrjetën e Benasit. 1-0 dhe të zotët e shtëpisë duket se po fusin në xhep një tjetër tre pikësh të artë që do ta afronte edhe më me titullin kampion. Bardhezinjtë luajnë të qetë, pavarësisht se një minutë pas golit të Markizion, shënon edhe Muntari për Milanin. Të zotët e shtëpisë mbajnë larg zonës së rreptësisë Leçen dhe do të krijojnë një mori rastesh për shënim, vërtet shumë, por pa mundur dot që të realizojnë golin e dytë, atë të sigurisë. Do të shpërdorojjnë të gjithë me radhë: Ka s e r e s , Vi d a l , Ku aj l i a r e l a , Markizoi, Vuçiniç apo edhe Matri. Por, sërish Juvja ishte e qetë sepse

Leçe, e mbbetur me 10 lojtarë pas kartonit të dytë të verdhë të Kuadrados, dukej e dorëuar dhe deri në minutën e 85-të, ende nuk kishte lëshuar një gjuajtje në drejtim të portës së Bufon. Pastaj zbret në skenë Xhixhi, që me gabimin e tij i dha pikë shprese Leçes për mbijetesë dhe shumë shpresë, vërtet shumë shpresë. Tani, bardhezinjtë do të udhëtojnë drejt Triestes, ku do të ndeshen me Kajliarin në një sfidë ku është e ndaluar të gabosh. Muntari e Robinjo, Milani rikuperon terrren

Kuqezinjtë e dinin shumë mirë sesa skuadër e hidhur është Leçja, por natyrisht as atyre nuk u kishte shkuar ndërmend një shkarje e tillë. Sapo Markizio shënon golin e parë për Juventusin, Ibrahimoviç jep një asisit të mrekullueshëm për Muntarin, që shënon një tjetër gol. 1-0 për djemtë e Alegrit dhe Atalanta duket e dorëzuar dhe pa forcë goditëse. Milani është në kërkim të golit të dytë, i cili do të vijë menjëherë sapo Leçe do të barazojë në Torino. Robinjo realizon dhe arkivon tre pikë që mund të shndërrohen me shumë vlerë në fund të kampionatit, kur kanë mbetur edhe 180 minuta. Sfida e radhës për Milanin, është derbi i “Madonnina”-s me Interin, përballja e fundit e vështirë në këtë finish sezoni. Interi rrëshket, Champions duket larg

Interi i Stramaçonit e nis mirë në “Tardini” dhe arrin të kalojë në avantazh në minutën e 13-të pas një goli të Uesli Shnajderit. Duket se do jetë një shëtitje për zikaltërit, që

Renditja

Barça, skuadra që paguan më shumë në botë Barcelona vazhdon të mbetet skuadra më e paguar në botën e sportit, duke lënë në vendin e dytë Realin e Madridit, por që po kërcënohet nga anglezët e Mançester Siti, që po konkurrojnë me gjigantët spanjollë dhe aktualisht pozicionohet në vendin e tretë. Në renditjen e përvitshme që bëhet nga Sportingintelligence.com të skuadrave që shpenzojnë më shumë Barcelona vazhdon të mbajë vendin e parë, pasi katalanasit që kanë në gjirin e saj edhe lojtarin më të mirë në botë Lionel Mesi, paguajnë një mesatare prej 124 mijë eurosh për futbollist në javë ose 6 milionë e 451 mijë euro në vit mesatarisht për futbollist. Madrilenët kanë një mesatare pagash prej 111 mijë eurosh në javë për futbollist, apo 5.7 milion euro në sezon. Yjet e Mançester Sitit, tashmë në pronësi të sheikut Mansur, renditen të tretët me një shumë prej 105 mijë euro në javë duke qenë

edhe skuadra më e paguar në Angli. Rritja prej 26% nga viti i shkuar ka qenë me të vërtetë impresionuese, e cila ka lënë pas skuadrën e Çelsit, që është ngjitur me dy pozicione duke u renditur e katërta me një mesatare prej 5 milionë eurosh në sezon për futbollist. Në vendin e pestë renditen kalifornianët e Los Angeles Lakers dhe të Kobi Brajant, me një shpenzim pagash prej 4.7 milionë eurosh në sezon për lojtar. Në vendin e gjashtë qëndron skuadra e bejsbollit Nju Jork Jenkis, me 4.6 milionë euro në sezon për lojtar dhe mbas saj vijnë menjëherë kuqezinjtë e Milanit me 4.5 milionë euro në sezon për futbollist. Në vendin e tetë renditet Bajern Munih me 4.4 milionë euro, në të nëntin bejsbollistët e Filadelfia Filis me 50 mijë euro më pak dhe mbyll dhjetëshen e parë skuadra e Interit, me një shumë pothuajse të barabartë për futbollist në vit me amerikanët e Filadelfias.

Serie A

Të martën Kievo – Roma Napoli – Palermo Të mërkurën Milan – Atalanta Katania – Bolonja Çezena – Udineze Fiorentina – Novara Xhenoa – Kajliari Juventus – Leçe Lacio – Siena Parma – Inter

0-0 2-0 2-0 0-1 0-1 2-2 2-1 1-1 1-1 3-1

luajnë me një skuadër që nuk ka asnjë pretendim. Por në pjesën e dytë Parma do të zbrazë bateritë për të barazar në fillim me Markez e për të përmbysur me anë të Xhovinkos dhe ish-it interist, Biabiani. Udineze fiton dhe është e vetme me Napolin në kuotën e 58 pikëve, ndërsa ka përfituar nga humbja e Interit dhe barazimi i

Lacios, që u ndal në një 1-1 shtëpiak me Çezenën. Zyrtarisht në Serie B Novara e Ujkanit, e cila ndonëse shkoi në 0-2 në “Franchi” ndaj Fiorentinës, u barazua në pjesën e dytë pas golave të shëuar nga Montolivo. Në ndeshjet e tjera, Bolonja fiton 1-0 në Katania, ndërsa Xhenoa mposht Kajliarin 2-1 dhe siguron tre pikë oksigjen për mbijetesën.

Pep: Brazili dhe Argjentina? Dua të fitoj Kupën e Mbretit Trajneri blaugrana kërkon që ta mbyllë me sukses vitin e fundit të tij në krye të Barcelonës Aventura e tij si trajner i Barcelonës do të mbyllet në fund të këtij sezoni, por deri atëherë Pep Guardiola kërkon edhe trofeun e 14-të me skuadrën katalunjase. Jashtë garës për titullin kampion në Spanjë, Kupa e Mbretit është objektivi i fundit i mbetur për teknikun dhe për ta arritur këtë më 25 maj, Barcelona duhet të mundë në finale Athletic Bilbao. “Ndihem më i qetë pasi zyrtarizova largimin tim. Por tani mendoj vetëm për Kupën e Mbretit. Do të luajmë një finale shumë të rëndësishme dhe shpresoj ta mbyllim me sukses këtë sezon”, ka thënë Guardiola, i cili pas vendimit për t’u larguar nga Barcelona është vënë në shënjestër të shumë klubeve të tjerë që kërkojnë t’i besojnë spanjollit skuadrat e tyre. Por, tekniku nuk ka preferuar të flasë mbi të ardh-

men, megjithëse emri i tij është në qendër të merkatos së futbollit europian. “Nuk e di se çfarë rezervon e ardhmja, por do t’ua them kur ta mësoj edhe unë. Tani nuk jam në kontakte me asnjë skuadër tjetër”, është shprehur trajneri, i cili në katër vjet si trajner i Barcelonës ka fituar 13 trofe. Pas konfirmimit se do të largohet nga Barça në fund të sezonit, tashmë nuk janë vetëm klubet që e kërkojnë Guardiolën, por edhe ekipet përfaqësuese. Madje, bëhet fjalë për dy prej kombëtareve më të mëdha të Amerikës Jugore dhe padyshim të botës. Në mediat iberike po qarkullon lajmi se për Liga shërbimet e Guardiolës janë interesuar La Të martën BrazilidheArgjentina,tëcilatekërkonin Getafe – Racing Satander në krye të stolit për Botërorin 2014, Granada – Espanjol Gijon – Vilareal megjithatë ai ka refuzuar ofertat. Sporting Të mërkurën 41-vjeçari, që në harkun e katër sezoneve Atletiko Madrid – Sociedad ka fituar 13 trofe me skuadrën “blaugra- Barcelona – Malaga – Rajo Valekano na” dhe ka shansin të marrë të 14-tin në Majorka Sevilja – Real Betis finalen e Kupës së Mbretit, dëshiron të Real Saragoza – Levante qëndrojë një vit pushim, përpara se të Atletik Bilbao – Real Madrid Valencia – Osasuna kthehet sërish për të drejtuar një klub

1-1 2-1 2-3 1-1 4-1 1-0 1-2 1-0 0-3 4-0


22

MAPO

E ENJTE 3 MAJ 2012 WWW.MAPO.AL

MESHKUJT PO BËHEN GJITHNJË E MË TË BUKUR? Shkencëtarët thonë se njerëzit akoma vazhdojnë të evoluojnë – meshkujt bëhen gjithnjë e më të bukur dhe më inteligjentë, ndërsa këto karakteristika nuk kanë efekt të ngjashëm të femrat. Sipas hulumtuesve, edhe në kohën moderne njerëzit i nënshtrohen seleksionimit dhe kjo ka bërë që meshkujt të duken gjithnjë e më mirë. Ata po zhvillohen dhe po bëhen më atraktivë, më të bukur dhe më inteligjentë, në mënyrë që të jenë më të suksesshëm në riprodhim. Studimi i realizuar nga shkencëtarët finlandezë pohon se seksi me më shumë partnerë rrit suksesin reproduktiv te meshkujt shumë më tepër sesa te femrat.

Marrëdhënia juaj me partnerin do jetë më e mirë nëse ju nuk tregoheni aq autoritare sa më parë. Para se të merrni çdo lloj vendimi merrni njëherë mendimin e atij që keni në krah. Për beqarët, planetët kanë përgatitur një program të veçantë.

3 13

BINJAKET (21/V-20/VI)

Dita e sotme do jetë e zymtë për çiftet. Do keni zënka, grindje, mbase edhe ndonjë ndarje të mundshme. Mundohuni që për çdo dyshim që keni të flisni me partnerin. Pasioni i beqarëve do të rizgjohet sot falë një takimi me një person shumë të veçantë.

4

5

6

13

7

8

9

14

17

18 21

26

27

10

20

23

28

24

25

29

30

32

33

35 41

36

42

37

38

43

39

44 47

45

48

49

51

GAFORRE (21/VI-22/VII)

Marsi, Planeti i gjallërisë dhe dëshirave do ju japë edhe më shumë sharm. Lumturia dhe kënaqësia në çift do jetë e garantuar sot. Beqarët do e kenë më të lehtë të joshin dhe të gjejnë dashurinë e shumëkërkuar. Bëjini sytë katër në çdo moment.

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

PESHORJA (23/IX-22/X)

AKREPI (22/X-21/XII)

Ju që jeni në çift do merreni edhe më shumë me jetën sentimentale. Marsi do jua shtojë edhe më shumë dëshirën për të përjetuar momente të lumtura. Shmangni skenat e xhelozisë, të cilat mund të prishin gjithçka.

Nëse bashkëjetoni me dikë, një menaxhim i keq i financave të përbashkëta mund të sjellë probleme. Ata që kanë vetëm një lidhje do kenë një ditë të qëndrueshme. Për beqarët, Venusi do ju krijojë të gjitha kushtet për të dashuruar qetësisht.

Xhelozia do i rrethojë gjatë gjithë kohës çiftet dhepërkëtëduhettëtregoheni mjaft vigjilentë. Në fakt pak xhelozi i jep lezet një lidhjeje, por kur ajo teprohet mund të sjellë probleme. Beqaret kësaj here do të mbështeten nga Venusi dhe Plutoni.

Saturni dhe Marsi do jua shtojnë pasionin në lidhjen tuaj. Të gjitha këto do e bëjnë marrëdhënien tuaj edhe më të bukur dhe të ngrohtë. Ata që kohët e fundit kanë pasur probleme, do i zgjidhin. Beqarët nuk do kenë fare dëshirë të dashurojnë.

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

BRICJAPI (22/XII-20/I)

UJORI (20/I-19/II)

PESHQIT (20/II-19/III)

Në disa momente do duket se marrëdhënia juaj është e fortë dhe mund të përballojë çdo gjë, ndërsa në disa të tjera mund të lindin edhe probleme për gjëra të kota. Beqarët do jenë shumë të hapur dhe do futen lehtë në komunikim me të tjerët.

Dielli do ndikojë mjaft në lidhjen tuaj dhe do e bëjë atë më harmonike se më parë. Partneri do ju përkëdhelëdhedojumbështesënë çdo gjë. Thuajini edhe ju sa shumë e doni! Nëse zemra juaj është e lirë, Dielli mund të zgjojë dëshirat për aventura.

Dita e sotme do jetë shumë e mirë dhe e favorshme për të gjithë. Planetët do ju bëjnë shumë joshës dhe sharmantë. Lumturia do të vijë më në fund në lidhjen tuaj. Edhe beqarët do kenë fat me shumicë.

Kjo ditë do jetë shumë e favorshme për ju dhe në asnjë moment nuk do keni probleme. Do kujdeseni që lidhja juaj të jetë e fortë dhe e qëndrueshme. Dashuria për beqarët do jetë shumë e lehtë për t’u arritur, mjafton që ju ta dëshironi me gjithë zemër.

Koha e fillimit ____:____

50

Koha e mbarimit ____:____

52

Horizontalisht:

Vertikalisht:

1. Aparat që shërben për të parë stacionet televizive me pagesë. 6. Burim me

1. Pushtet i pakufizuar shtetëror, që ushtrohet nga një njeri ose nga një grup

ujëra të nxehta ose me avuj uji. 11. Puka në makina. 13. Frut tropikal. 15. Kosh që

i vogël njerëzish. 2. Mbikëqyrje e dikujt për ta ndihmuar sa herë të ketë nevo-

përdoret për të vjelat. 17. Varka e eskimezëve. 18. Butak, ose... 20. Shtet në Af-

jë. 3. Lumë i madh në Amerikën e Veriut. 4. Pak evidenca. 5. Fjalë të thëna me

rikë. 21. Shenjë që paralajmëron diçka të mirë. 23. Kilogramë, shkurt. 25. Grup

shpoti. 6. Njom me ujë, mbrapsht. 7. Sjellja e mirë. 8. Emri i Stalinit. 9. Ekipi

këngëtarësh, mbrapsht. 26. Zhdukja e ndjeshmërisë së organizmit gjatë një

Kombëtar. 10. Cigan, ose... 11. Drejtues i një makine garash. 12. I vetëm në llo-

operimi. 29. Sipërmarrës i madh privat. 31. Rrobat, ose... 32. Ent Tregtar. 33.

jin e vet. 14. Turpërohem në dialekt. 16. Komedi e shkurtër me një akt. 19. Se-

Njeri që merret me një zanat a mjeshtëri. 34. Universiteti Vlorës. 36. Hajde! 38.

cila prej pikave të veçanta të parashikuara në një traktat, në një marrëveshje,

Zonë Ekologjike. 40. Secili nga grupet e mëdha të shoqërisë njerëzore, që gjatë

në një kontratë etj. 22. Garnizon Europian. 24. Qytet i vendit tonë. 27. Shtet i

zhvillimit historik në periudhat e lashta dhe në kushte të caktuara ka fituar di-

SHBA-së. 28. Arsyeja pse ndodh një gjë, pse bëhet një punë etj. 30. Industria

sa tipare të jashtme të trashëgueshme. 42. Prokop i teatrit shqiptar.44. Zëri i

Tekstile. 35. Të lutem! 37. Përdoret në vend të allçisë për një kockë të thyer.

një këngëtari. 46. Që përputhet plotësisht me diçka tjetër, që i përshtatet a që

39. Vajza në dialekt. 41. Central Elektrik. 43. Institut Teologjik. 44. Njësi e

i përgjigjet plotësisht. 47. Gjitar marsupial i Australisë. 49. Masë e vjetër peshe.

matjes së fuqisë, që i përgjigjet një pune prej një xhauli të kryer në një

51. Vendi ku ulen avionët. 52. I jap makinës, ose e ...

sekondë. 45. lëndinë e vogël. 48. Organizatë Sigurimi. 50. Letër bixhozi.

Sudoku | nivel mesatar 3 8

1 4

3

7

1 4

8

8 5

2 6 9

7

4 9

1

9 2 8

4

6

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

5

5

8

6

1 6

7

1

2

4 4 1

3

2 6

9

9

5 9

1

2

3 7 LUANI (23/VII-22/VIII)

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

12

16

19

22

31

11

15

46

HOROSKOPI I DITËS

Venusi dhe disa planetë të tjere do e mbrojnë sot jetën tuaj në çift, por disa të tjerë mund të sjellin probleme. Nëse lidhja juaj është e fortë çdo gjë do shkojë mirë, nëse jo bëni kujdes! Beqarët do mundohen të kenë sa më shumë aventura sot.

2

40

Sipas një shkrimi në Financial Times, Nokia është duke bërë bisedime në lidhje me shitjen e Vertu, degë e saj që merret me prodhimin e telefonave mobil luksoz. Sipas pohimeve bisedimet janë në fazën e avancuar, e Vertu pritet ti shitet fondit privat investues Permira për përafërsisht 200 milion euro. Vertu është më i njohur për telefonat e vet mobil jashtëzakonisht të shtrenjtë nga metalet fisnike dhe zbukurimet nga guri i çmuar. Këtë vit kompania paraqiti tri modele në lidhje me vitin kinez të kuçedrës, të cilët në kapakun e baterisë kanë kuçedrën gravurë punë dorë.

DEMI (21/IV-20/V)

1

34

NOKIA SHET VERTUN?

DASHI (20/III-20/IV)

Fjalëkryqi klasik

4

9

Koha e fillimit _____:____

2 8

Koha e mbarimit ____:____

Numërkryq 4 7 0 7 2

Shah | nivel mesatar Gjeni figurën duke bashkuar pikat

Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Koha e fillimit _____:_____ Koha e mbarimit _____:_____

I bardhi lëviz dhe fiton në të dy rastet e e dhena në skemën e mësipërme. Sfidat e dhëna janë të përzgjedhura nga profesionistë të vërtetë të lojës së Shahut

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

PËRGJIGJET NR TË DJESHËM

B

GJENI 10 NDRYSHIMET

Numra me 3 shifra: 152, 214, 455, 457, 470, 500, 606, 653, 854, 858, 879, 953. Numra me 4 shifra: 0112, 1020, 3606, 4152, 5555, 5685, 7486, 7778. Numra me 6 shifra: 111100, 181509, 325145, 341516,

A

U

O

R

T

6

3

2

5

4

1

5

8

9

8

7

C

E

R

4

8

4

8

4

8

4

8

7

7

7

M

A

5

4

1

1

1

1

0

1

1

2

2

3

2

0

5

6

5

6

5

2

1

4

A

F

A

Q

I

M

I

T

O

D

I

D

A

K

D

H

A

R

E

N

I

N

G

O

L

A

C

T

O

K

S

I

N

A

U

K

R

A

I

E

M

D

E

R

I

T

R

T

A

G

J

I

I

P

L U

L

A

R

E

F

R

E

A S

M

F

A

V

A

S

I

E L

P

R

I

M

I

T L

T

H O

E

I T

A

S

A

L A

T K

L

I

362148, 364598, 449260, 458785, 526817, 546431, 557534, 558012, 607434, 624589, 666995, 854152, 892805, 922825, 965214, 983831. Numra me 7 shifra: 1023336, 1617157, 8263418, 8885545.

R

I

R

I

N O

9

5

2

1

0

0

0

0

3

2

6

G

5

9

6

5

3

2

0

1

4

4

7

A

8

4

8

5

1

5

2

6

3

2

1

5

9

6

5

8

7

4

8

5

4

1

5

2

1

0

2

3

6

5

9

6

5

B

E

I

R

A

N

T

I

2

6

3

2

5

1

4

8

9

5

1

S

O

T

S

O

F

I

Z

E

M

2

3

6

5

4

7

8

9

6

5

2

I

V

E

T

I

M

A

R

E

1

0

1

4

5

8

9

7

4

1

3

A


retro 1877 SOT FAQJA E FUNDIT profil&

E ENJTE, 3 MAJ 2012 WWW.MAPO.AL

MAPO

23

3 MAJ

U krijua Komiteti i Janinës

Komiteti i Janinës u formua në Janinë në maj të vitit 1877, në krye të të cilit u vu Abdyl Frashëri, një nga ideologët, diplomatët dhe organizatorët më të shquar të Rilindjes Kombëtare Shqiptare. Në këtë Komitet bënin pjesë personalitete që përfaqësonin pothuajse të gjitha krahinat e vilajetit të Janinës, si Mehmet Ali Vrioni (Berat), Mustafa Nuri Vlora (Vlorë), Sulejman Tahiri (Tepelenë), Myslim Vasjari (Kurvelesh), Sabri Gjirokas-

tra (Gjirokastër), Mihal Harito (Zagori), Mehmet Goroshiani (Përmet), Vesel Dino (Prevezë) etj. Komiteti i Janinës vendosi lidhje edhe me qarqet politike që vepronin në viset e tjera të atdheut, me të cilat shqyrtoi çështjen e përgatitjes së kryengritjes së armatosur. Në të njëjtën kohë ai ra në kontakt me oficerët shqiptarë që shërbenin në garnizonet osmane të vendit dhe që treguan gatishmëri për të marrë pjesë në kry-

engritjen e armatosur. Pas kësaj, shqetësimi kryesor i Komitetit u përqendrua në aspektin diplomatik të çështjes shqiptare. Udhëheqësit e Komitetit të Janinës mendonin se tani që Perandoria Osmane ishte në rrezik të shembej plotësisht nga armatat ruse, fuqitë perëndimore nuk do ta linin Perandorinë Ruse që ta ndryshonte hartën politike të Gadishullit Ballkanik sipas planeve të saj ekspansioniste.

FATMIR LIMAJ

I pafajshëm për herë të dytë, për të njëjtën akuzë

Në zgjedhjet e parakohshme të mbajtura më 12 dhjetor Fatmir Limaj ishte njeriu i dytë më i votuar në PDK pas liderit të saj. Aktualisht është deputet i Kuvendit të Kosovës. U akuzua për “krime gjatë luftës në Kosovë”, si dhe “korrupsion në Ministrinë e Transportit dhe Telekomunikacionit tashmë Ministria e Infrastrukturës gjatë viteve 2008-2011”, por dje gjykata i dha pafajësinë...

GAZETA

MAPO info@mapo.al cel: 068 20 20 5555477 GAZETAMAPO@GMAIL.COM CEL: 068 477

Tani që gjykata vendosi në favor të Fatmir Limajt, në Kosovë mendojnë se ai duhet t’i kthehet menjëherë skenës politike. Nuk ka asnjë hezitim se një nga ish-figurat kryesore e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fatmir Limaj, vazhdon të jetë ndër figurat kryesore politike të vendit. “Me përjashtim të Haradinajt, askush tjetër nuk është përballur me të kaluarën e tij si ish-komandant i UÇK-së më shumë sesa Limaj. Limaj mbahet mend për fjalime të mëdha dhe entuziazmuese si dhe për qëndrime të guximshme. Nxitja e entuziazmit dhe guximit te njerëzit janë tipare dalluese të një lideri. Ndonëse i vetëdijshëm për peshën e tij politike dhe elektorale, “Çeliku” (pseudonimi i luftës) asnjëherë nuk është sjellë me arrogancë ndaj lojtarëve të tjerë politikë e as ndaj kolegëve të tij partiakë”komentonin këto ditë, ndërkohë që pritej që gjykata të jepte verdiktin e saj, mediat në Kosovë. Ata që e njohin dhe e kanë përcjellë figurën e tij, thonë se atij nuk i pëlqen të heshtë, është njeri i hapur në mendimet e tij dhe aktiv në jetën politike. Përballja e tij me drejtësinë për angazhimin e tij gjatë luftës dhe për veprimet e UÇK-së, sado që u tentua të shihej si çështje personale, është trajtuar mediatikisht si një vazhdim i mbrojtjes së vlerave të luftës në paqe dhe liri. E kjo duket se i ka rrënjët në fëmijërinë e kaluar në Malishevë. Fatmir Limaj u lind më 4 shkurt 1971, në fshatin Banjë (Malishevë). U rrit në një familje të shtresës mesatare, por që trashëgoi te fëmijët frymën atdhetare. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, kurse Shkollën e Mesme Bujqësore, Fakultetin Juridik, dhe Magjistraturën i kreu në Prishtinë. Ai jeton në Prishtinë dhe ka katër fëmijë. Qysh në moshën 16-vjeçare filloi të merrej me lëvizjet e atëhershme ilegale. Është një ndër themeluesit e ish-UÇK-së. Në aksionet e policisë serbe për t’i arrestuar aktivistët e UÇK-së, në vitin 1996, u arrestua vëllai i tij Demir Limaj, ndërsa ai vetë u detyrua të dilte jashtë shtetit (në Zvicër). Në vitin 1997 u kthye në Kosove që të ishte aty kur UÇK-ja do të dilte publikisht në skenë. U emërua si Komandant i

Brigadës 121 “Kumanova” dhe ishte një ndër udhëheqësit politik e ushtarak të UÇK-së. Ishte përherë aktiv në betejat që zhvillonte brigada e tij. Gati në secilën betejë brigada e tij triumfoi, si në betejat në Llapushn i k,   R a h ove c,   D u h ë l ,   Ma l ishevë, Therandë etj. Pas përfundimit të luftës, Fatmir Limaj u shpall si nënkryetar i PDK-së, shef i grupit parlamentar të PDK-së dhe zv. ministër i Mbrojtjes në Qeverinë e Përkohshme. Pas triumfit në Hagë, ai iu rikthye sërish jetës politike si nënkryetar i PDK-së. Në zgjedhjet e vitit 2007, të cilat PDK i fitoi, Fatmir Limaj doli si njeriu i dytë më i votuar në Kosovë, menjëherë pas Hashim Thaçit. U zgjodh ministër i Transportit dhe Postë-Telekomunikacionit të Kosovës. Gjatë mandatit të tij 3-vjeçar në krye të Ministrisë së Transportit janë shtruar 1300km rrugë. Gjithashtu ai nënshkroi kontratën për Rrugën e Kombit: Morinë - Prizren - Prishtinë – Merdare, që

E kjo duket se i ka rrënjët në fëmijërinë e kaluar në Malishevë. Fatmir Limaj u lind më 4 shkurt 1971, në fshatin Banjë (Malishevë). U rrit në një familje të shtresës mesatare, por që trashëgoi te fëmijët frymën atdhetare. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, kurse Shkollën e Mesme Bujqësore, Fakultetin Juridik, dhe Magjistraturën i kreu në Prishtinë. Ai jeton në Prishtinë dhe ka katër fëmijë...

Themelues: Henri ÇILI Kryeredaktor: Arion SULO. Zv/kryeredaktor: Alfred LELA, Aleksandra BOGDANI. Politika: Nevila PËRNDOJ, Fejzi BRAUSHI. Kronika: Leonard BAKILLARI, Habjon HASANI. Rrethe: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina HOXHA, Sabina VEIZAJ. Sociale: Jonida TASHI. Kultura: Aida TUCI. Sporti: Jeton SELIMI. Komentatorë&Analistë: Artur ZHEJI, Mark MARKU. Gentian ELEZI, Arjan VASJARI. Rubrikat: Prof. Dr. Artan FUGA, Prof. Asoc. Dr. Adrian CIVICI. Karikatura: Bujar KAPEXHIU. Faqosja: Florenc ELEZI. Ilir DRIZARI, Koordinatore: Shkëndi ÇILI. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

lidhet me pjesën e përfunduar të autostradës në Shqipëri. Në zgjedhjet e parakohshme të mbajtura më 12 dhjetor Fatmir Limaj ishte njeriu i dytë më i votuar në PDK pas liderit të saj. Aktualisht është deputet i Kuvendit të Kosovës. U akuzua për “krime gjatë luftës në Kosovë”, si dhe “korrupsion në Ministrinë e Transportit dhe Telekomunikacionit tashmë Ministria e Infrastrukturës g jatë viteve 2008-2011”, por dje gjykata i dha pafajësinë. Gjatë kohës që ishte në arrest shtëpiak dhe po ballafaqohej me akuzat në Kosovë u lançua fushata në mbrojtje të z. Limaj, fushatë që si slogan kishte: “Unë kam një Hero... Ai është Fatmir Limaj”. Limaj dje heshti, ai nuk pranoi të fliste për gazetarët, ashtu siç nuk ka bërë as edhe një moment gjatë procesit që po zhvillohej ndaj tij. Edhe këtë radhë ai e la drejtësinë të shpallte verdiktin: Fatmir Limaj është i pafajshëm.


Gazeta Mapo  

E përditshme, e pavarur, politike, opinione, analiza, aktualitet, intervista, ngjarje, ekonomi, Berisha, Rama, Shqipëria, Albania, gazeta, m...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you