Page 1

Faqe 2

Afër / larg

Ballafaqimi i munguar me të shkuarën, një shoqëri që i fshihet krimit Vladimir Karaj

Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E premte, 29 mars 2013. Numër 869. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

në brendësi

Prapaskenat për gjykatësit

Mesazhi i Arvizu: Qeveria të garantojë zgjedhje të lira, bëjeni të ndodhë! Ambasadori amerikan ka prezantuar asistencën 1 milion dollarë për zgjedhjet e 23 qershorit dhe i ka bërë apel qeverisë të zhvillojë zgjedhje transparente. FAQE 6

Klima e biznesit, Berisha replikon me përfaqësuesen amerikane Përfaqësuesja e Dhomës Amerikane të Tregtisë, Filloreta Lui Faber, tha se investitorët e huaj nuk vijnë për shkak të klimës së përkeqësuar të biznesit. Berisha: Shifrat nuk e tregojnë këtë. Jeni emocionale! FAQE 5

LSI bllokon votimin e dekreteve të Nishanit Maxhoranca tërheq në momentin e fundit nga votimi tre dekretet e presidentit për gjykatësit e lartë dhe kushtetues. Shkak refuzimi i LSI. Një ditë më parë, Vasili kërkoi kalimin në seancë të Artan Hoxhës që PD nuk e mori në shqyrtim. Mungojnë në seancë Meta dhe Tavo, ndërsa Koka largohet pak pas fillimit të seancës. Faqe 3

Bilanci i qeverisjes, debati Ruçi-Berisha për 25 premtimet e 2009 Legalizimet, emrat e 2300 personave që marrin tapitë

FAQE 14

op-ed / 10-11

Mazhoranca bie në 69 vota, gjatë votimit për heqjen e tatimit mbi pagat deri në 30 mijë lekë, për shkak të mungesës së Berishës, Metës e Idrizit. Opozita kërkon hedhjen në votim të taksimit progresiv

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Befasia e xhamisë

koment Petrit Selimi

Çka e lidh Bangladeshin, Britaninë e Madhe, Irakun dhe Kosovën? Po të bazoheni në zeitgeistin...

koment

ANTHONY GIDDENS

13 kulturë

tij lidhen me mosmbajtjen e premtimeve që mazhoranca ka dhënë në këmbim të votës në fillim të mandatit. “Kuptohet që jemi një muaj para fillimit të fushatës dhe kemi filluar shpejt, meqë kemi filluar fushatën nga natyra; kur je në opozitë ata të vlerësojnë në dy plane, sa dhe si e ka bërë opozicionin dhe e dyta, çfarë alternative ka... Faqe 4

editorial / 11

Masakrohet për vdekje djali i një polici në Tiranë Një përleshje mes të rinjsh i ka shkaktuar vdekjen 17-vjeçarit Gjergji Prenga. Plagoset edhe shoku i tij Julian Frroku Një adoleshent 17-vjeçar, punonjës i një lavazhi makinash, mbeti i vdekur dje në mbrëmje, ndërsa një tjetër mori plagë të rënda në kokë dhe trup, pas

Shkëlqimi dhe rënia e ‘Laburizmit të Ri’ Kësokohe është bërë i modës zhvlerësimi i mënyrës se si Partia Laburiste britanike ka...

Fushata elektorale për zgjedhjet e parlamentare i ka rreshtuar dy kampet kryesore të politikës në një duel të fortë, ku ekonomia dhe mirëqenia e shqiptarëve po paraqitet si arma kryesore. Kryetari i grupit parlamentar i PS, Gramoz Ruçi, dje nga foltorja e Kuvendit i ka rreshtuar kryeministrit Berisha një varg dështimesh, që sipas

Alfred Lela

një sherri masiv mes dy grupeve të rinjsh në Tiranë. Përleshja ndodhi në zonën e njohur si “Kodra e Priftit”, ku pas goditjeve me levë u masakrua për vdekje Gjergji Prenga. Burime nga policia bënë të ditur si viktima ishte djali i një efektivi policie, vdekja e të cilit u shkaktua nga goditjet me leva të grupit prej 4-5 të rinjsh. Mësohet se i plagosur ka mbetur 17-vjeçari tjetër Julian Frroku, i cili është... Faqe 7

takimi elektoral

Asfalt politik

Deputeti Kadeli denoncon drejtues të PS: Donin të më prishnin takimin

Suela Konjari... nga fillimi në fund Suela Konjari është ndër këto gra të rralla që nuk heziton të të hapë derën për të rrëfyer gjithë brendinë e saj. Si e filloi karrierën dhe planet në teatrin e Metropolit

CMYK

Faqe 16

FAQe 6

Rishkrimi i historisë; pushtimet nuk janë kafe turke me pak Një tulatje që vjen nuk dihet nga ku e nga se e përshkon një pjesë të miletit shqiptar kur bëhet falë për Turqinë; kjo huti vjen kryesisht prej bombardimit relig jiozo-ekonomiko-arsimor. Është një lloj pakti pragmatist për të cilin shqiptarët shquhen. Më shumë se mënyrë të qeni, është mënyrë të kaluari: kompromis afatshkurtër ose afatmesëm, duke besuar se në afat të gjatë, të tjera rrethana do të kërkojnë të tjera pakte e aleanca. Po, e ka njëfarë ngashënjimi kur kombëtarja e Turqisë triumfon në ndeshjet ndërkombëtare të futbollit; flamuj shqiptar e turk valëviten mbi makina mbrëmjeve verore të Tiranës, boritë bien rreth xhamisë së Et’hem beut, a thua një aht prej shekullit 18 zbret në bulevardin me shije...


2

afër/larg

1 Ne jemi duke u përballur me historinë tonë, ne nuk po fshihemi pas ndonjë perdeje për asgjë dhe nuk po përmbahemi duke mos fshehur asgjë nga ato që kanë ndodhur. Është e domosdoshme që ne të përballemi me këtë histori, për të siguruar se jemi një partner i besueshëm në të ardhmen, ashtu siç jemi edhe sot. Agela Merkel

Debati

Ruçi-Berisha në Kuvend për bilancin e 25 premtimeve

Faqe 4

sherri

Mesazhi i Arvizu-së:

Qeveria të garantojë zgjedhje të lira

Faqe 6

Masakrohet për vdekje djali i një polici në Tiranë

Faqe 7

“Me PS dhe të majtën më ndan një lumë gjaku”, thotë ai për të bërë të qartë që nuk është duke parë nga opozita për të ndryshuar situatën, por nga ana tjetër nuk ka asnjë shpresë edhe te Partia Demokratike.

Posteri i Konventës: “Ballafaqimi me të kaluarën, domosdoshmëri për ndërtimin e demokracisë në Shqipëri” organizuar nga UET dhe UMIBPP

Ballafaqimi i munguar me të shkuarën, një shoqëri që i fshihet krimit Vladimir {Karaj

N

jë vend është njësoj si një i sëmurë mendor, që ndërsa tenton t’i ndrydhë problemet, thjesht lejon mahisjen e tyre dhe përkeqësimin. Për Besim Ndregjonin, drejtues i Unionit Mbarëkombëtar të Integrimit të të Burgosurve e të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë, në 23 vjet Shqipëria nuk është përballur në asnjë moment me të shkuarën. Për të Shqipëria është “një shoqëri që i fshihet krimit dhe ku tentohet që krimi të fshihet”, pak a shumë njësoj si një i sëmurë që tenton t’i ikë sëmundjes së tij. Organizata që drejton Ndregjoni bashkë me Universitetin Europian të Tiranës (UET) zhvilluan pak ditë më parë një konventë: “Ballafaqimi me të kaluarën, domosdoshmëri për ndërtimin e demokracisë në Shqipëri”, sigurisht shumë pak për të realizuar atë ballafaqimin që do t’i ndihmonte shqiptarët të reflektonin për të shkuarën e afërt komuniste. Ai thotë se në fund të pranishmit nënshkruan një rezolutë, në 5 pika të së cilës kërkohej: “Vetëdeklarimi i të shkuarës komuniste për ata që do të kandidojnë si deputetë, heqja e dekoratave dhe titujve për Enver Hoxhën, një memorial për krimet e komunizmit në sheshin ‘Skënderbej’, kandidimi në Parlament prej partive politike i atyre që janë persekutuar dhe të mos lejohet promovimi në gjykata apo edhe në politikë i atyre që i kanë shërbyer diktaturës”. Në kërkim të përfaqësimit Për Ndregjonin kjo është diçka, përballë heshtjes që vijon për 23 vjet dhe që kërcënon me harresë. “Studentët që ishin aty dhe njerëzit nuk e dinë që ka 4500 të ekzekutuar pa varr, që në 23 vjet, edhe pse dihet ku janë varret, askush nuk ka bërë një përpjekje për t’ua gjetur dhe kthyer ato familjarëve”, thotë Ndregjoni. Për të kjo është vetëm pasojë e një vijimi të diktaturës apo të kontrollit të vendit prej personave, siç i quan ai, të ideologjizuar në komunizëm. Në fakt një mendim që e ndan me dhjetëra të persekutuar të tjerë edhe pse të intervistuar veç e veç,

të cilët nuk e gjejnë veten të përfaqësuar dhe përballen thuajse gjithmonë me persekutorët që vijuan të ishin “të rëndësishëm” edhe në vitet e demokracisë. Si shumë të përndjekur politikë, burri ka një mllef për partitë politike. 23 vjet, sipas tij, nuk është bërë asgjë për të hapur dosjet dhe asgjë për të dënuar diktaturën dhe persekutorët. “Me PS dhe të majtën më ndan një lumë gjaku”, thotë ai për të bërë të qartë që nuk është duke parë nga opozita për të ndryshuar situatën, por nga ana tjetër nuk ka asnjë shpresë edhe te Partia Demokratike. Ajo që, sipas tij, duhej të përfaqësonte të përndjekurit, nuk e ka bërë deri më tani, duke qenë se shtresa e njerëzve të persekutuar ende mbetet rrugëve pa shumë shanse për punë. Dëmshpërblimet ai nuk i konsideron. “Ato janë detyrim ligjor”, thotë, ndërsa nga ana tjetër pretendon se atyre të përndjekurve duhet t’u japin tashmë përfaqësim në jetën politike. Jo me të përndjekur apo fëmijë të tyre të zgjedhur prej anëtarëve të partive, por me përfaqësues që të vijnë jashtë formacioneve politike. “Ne kemi 400 mijë vota të familjeve të ish-të përndjekurve dhe pronarë të shpronësuar”, thotë Ndregjoni në një formë presioni për mazhorancën, e cila ka marrë deri tani votat e tyre. Një parti të vetën sidoqoftë të përndjekurit nuk kanë mundur ta ngrenë. Ndregjoni shpjegon se është bërë gjithçka që ata të jenë të përçarë, në mënyrë që të mund të kontrollohen. Rezoluta, sikur 23 vjet më parë Ndregjoni duhet t’i ketë thënë edhe kush e di sa herë të tjera, pesë apo katër pikat e rezolutës që miratuan në konventë. Ai nuk lodhet së përsërituri ato prej 23 vjetësh. “Të hapen dosjet,

..Shqipëria ka përqafuar heshtjen që vret, që përfaqëson errësirën, padrejtësinë, dhe mohon denoncimin e krimit dhe kriminelit. Me këtë heshtje shqiptarët po zhyten në moçalin e mëkatit që refuzojnë të njohin. Me heshtjen ata kryejnë aktin e vetëvrasjes së tyre morale. Në Shqipëri jo vetëm që nuk është dënuar krimi dhe krimineli, por viktimat e komunizmit vazhdojnë të vuajnë pa punë, pa bukë, pa strehë pa përkrahje dhe pa mirënjohje... Besim Ndregjoni, drejtues i Unionit Mbarëkombëtar të Integrimit të të Burgosurve e të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë.

Telemak Dilo, një ish-i burgosur politik në kampin shfarosës të Vloçishtit do të shkruante: “O udhëtar, që kalon nëpër këtë fushë të begatë, shkel me kujdes! Poshtë këmbëve të tua janë eshtrat e atyre që thanë kënetën.” Vloçisht!... Vloçisht!... Vloçisht!...Tiranë.

e meqë kjo s’po bëhet, deputetët të vetëdeklarohen për lidhjet me diktaturën”, thuhet pak a shumë në një prej këtyre pikave. Burri përballë nesh e di që kjo ka shumë pak shanse të ndodhë e megjithatë ai ka një fije shprese se dikush mund të jetë aq i ndërgjegjësuar sa për ta bërë këtë. Ne ia themi se “askush nuk ka për t’u deklaruar. Askush nuk ka për të dalë dhe të kërkojë falje apo të tregojë lidhjet që ai ka me të kaluarën komuniste”. Ai replikon se atëherë ne nuk do të ndërtojmë dot demokraci, jo atë që kemi sot të cilën e quan “demokraci alla Putin”, por demokraci të vërtetë. Ai thotë se vendi nuk do të ketë asnjë shans të bëjë përpara, pa bërë më në fund përballjen e madhe me dosjet, që duhet të jenë, sipas tij, të ruajtura diku në tunelet e ngritura prej diktaturës. Asgjë, sipas tij, nuk mund të ngrihet duke tentuar të fshihen krimit monstruoze që zhdukën në vitet ‘44-‘74 elitën e vendit dhe familjet e tyre. Besimi Ndregjoni është nga ata që i ndan në dy gjysma të persekutuarit dhe kërkon që dy të gjysmat të mos ngatërrohen. Sigurisht të dyja palët kanë vuajtur, por gjysma e parë, ajo që ai e quan elita e vendit, e cila ishte properëndimore, është, sipas tij, pjesa më e errët e regjimit. Grupi tjetër i të dënuarve, ai i pas ‘74-rës, është ajo pjesë që, sipas tij, ka rënë viktimë e luftës mes drejtuesve të diktaturës. “Në Shqipëri po tentohet gjithmonë e më shumë t’i paraqesin krimet në diktaturë si diçka që ndodhi mes komunistëve”, thotë Ndregjoni i revoltuar me botimet në gazeta të historive dhe barcaletave të udhëheqjes komuniste, që, sipas tij, nuk synojnë gjë tjetër veç t’i rehabilitojnë ata, ndërsa asnjëherë ndaj tyre nuk është marrë një qëndrim dhe as janë dënuar krimet e ata që i kryen. Ndërsa shpjegon rezolutën, ai e di që pika e fundit, ajo që i kërkon politikës të mos ngrejë në detyre persona që kanë qenë gjyqtarë e prokurorë të komunizmit, nuk është marrë asnjëherë parasysh. As në javët e fundit kur, sipas tij, Presidenti dekretoi pikërisht ata njerëz që prej të persekutuarve kërkohen të qëndrojnë larg posteve publike.


kryesore

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

29.03.2013

3

Erjon Veliaj në mjaftojë për të parandaluar eksodin e vazhdueshëm të fondeve nga

LSI bllokon votimin e dekreteve të Nishanit

mandati

Maxhoranca tërheq në momentin e fundit nga votimi tre dekretet e presidentit për gjykatësit e lartë dhe kushtetues. Shkak refuzimi i LSI. Një ditë më parë Vasili kërkoi votimin e Artan Hoxhës që PD nuk e morri në shqyrtim. Mungojnë në seancë Meta dhe Tavo, ndërsa Koka largohet pak pas filimit të seancës Fejzi Braushi

B

llokohen dekretet e Presidentit për anëtarët e Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë. Mazhoranca ka tërhequr në minutën e fundit nga votimi në seancën e djeshme dekretet e Besnik Imerajt dhe Gani Dizdarit të propozuar për anëtarë të Gjykatës Kushtetuese dhe Xhezair Zaganjorit për anëtarë të Gjykatës së Lartë. Kjo për shkak të mungesës së votave të mjaftueshme në sallë për të realizuar miratimin e tyre, pavarësisht se një dekret miratohet me shumicë të thejshtë. Ky të paktën ka qënë argumenti që është dhënë nga shumica qeverisëse, megjithëse gjatë votimeve të djeshme ajo siguroi minimumi 69 vota, të mjaftueshme ato për të miratuar edhe dekretet. Por duket se arësyet kanë qënë më të forta dhe jo thjesht mungesat e rastësishme të numrave. Burime të tjera nga mazhoranca të pyetura më vonë bënë të ditur se shkak për këtë tërheqje është bërë qëndrimi refuzues i Lëvizjes Socialiste për Integrim për të votuar tre dekretet e mësipërme. Dhe sicc mësohet ky qëndrim nuk ka patur të bëj me pretendime lidhur me këto kandidatura, por me mospërfshirjen nga mazhoranca në listën e dekreteve që duhet të votoheshin edhe dekretin e mëparshëm të propozu-

ar nga ish-presidenti Bamir Topi, për Artan Hoxhën, i cili u propozuar gati 10 muaj më parë për anëtarë të Gjykatës Kushtetuese në vend të Petrit Plloccit. Kjo në fakt u paralajmëruar dy ditë më parë edhe nga zëvendëskryetari i LSI-së Petrit Vasili, i cili gjatë një konference për shtyp i pyetur nga gazetarët lidhur me këtë ccështje do të shprehej se „lidhur me mosshqyrtimin e dekretit për gjykatësin Artan Hoxha, ne e vlerësojmë si një anormalitet, sepse çdo dekret i Presidentit ka detyrimin ligjor që të merret në shqyrtim nga Parlamenti dhe ky i fundit mund të shprehet pro apo kundër sipas gjykimit të tij, por ka detyrim ta marrë në shqyrtim dhe të shprehet me votë për të”. Por përvecc këtij mesazhi mediatik, mësohet se të dyja forcat kryesore të mazhorancës kanë komunikuar gjatë 24 orëve të fundit lidhur me këto votime, por duket se konsensusi ka qënë i pamundur, duke bërë që demokratët të shkonin në seancën e djeshme pa konsensusin e LSI-së. Në kushte të tilla dekretet e programuara për t’u votuar në seancën e djeshme nuk janë përfshirë në rendin e ditës. Dhe kjo sepse PD i është trembur më shumë një mospjesëmarrje fare në votim të deputetëve të LSI-së sesa votës kundër të tyre. Në rast se ata nuk do të merrnin pjesë në votim dhe nga ana

Qëndrimi publik i LSI-së Petrit Vasili: Lidhur me mosshqyrtimin e dekretit për gjykatësin Artan Hoxha, ne e vlerësojmë si një anormalitet, sepse çdo dekret i Presidentit ka detyrimin ligjor që të merret në shqyrtim nga Parlamenti dhe ky i fundit mund të shprehet pro apo kundër sipas gjykimit të tij, por ka detyrim ta marrë në shqyrtim dhe të shprehet me votë për të.

Votat dje në sallë • Mazhoranca • Opozita

Mungonin nga mazhoranca • Sali Berisha • Ilir Meta • Vangjel Tavo • Lefter Koka • Shpëtim Idrizi

69 51

tjetër edhe PS do të vepronte si edhe në Komisionin e Ligjeve duke mos u bërë pjesë e këtij procesi, atëherë mazhoranca do të humbiste kuorumin e nevojshëm për të realizuar votimin. Në rast se deputetët e LSI-së do të votonin thjesht kundër apo do të abstenonin, kjo do t’i mjaftonte mazhorancës për të votuar dekretet, pasi do ti mjaftonin votat që kishte në sallë. Ndaj gjatë seancës së djeshme ka rënë në sy mungesa e kreut të LSI-së Ilir Meta dhe ministrit të kësaj force Vangjel Tavo. Ndërkohë që kryetari i grupit Lefter Koka megjithëse ka qënë në fillim prezent është larguar nga salla dhe nuk është rikthyer më për të votuar projektligjet që ishin në rend të ditës. I vetmi që ka qëndruar deri në fund dhe ka votuar pro projektligjeve që ishin për shqyrtim ka qënë nënkryetari Nasip Nacco. Por vecc tyre ra në sy dhe mungesa gjatë gjithë seancës së kreut të PDIU-t Shpëtim Idrizi. Nuk dihet nëse ky qëndrim i LSI-së ka të bëj thjesht me një kërkesë të saj për të votuar edhe kandidaturën e Artan Hoxhës, apo ka të bëj me një mesazh që ka dashur ti përcjellë PD-së në këtë fazë finale të përcaktimit të koalicioneve. Megjithatë duhet theksuar në këtë rast se LSI ka mbajtur shpesh herë qëndrime kundër PD-së sa i përket emërimeve në institucionet kushtetuese dhe gjykata.

Rasti Artan Hoxha, Nishani njohu dekretin e Topit Pavarësisht se ka gati 1 vit që është dekretuar nga ish presidenti Bamir Topi për një vend në Gjykatën Kushtetuese, Artan Hoxhi nuk u përfshi në listën e dekreteve që duhet të shqyrtoheshin nga Kuvendi në seancën e djeshme. Ai nuk u diskutua as në Komisionin e Ligjeve, disa ditë më parë ku u miratuan dy kandidaturat e reja për në këtë gjykatë. Artan Hoxha i dekretuar nga ish-Presidenti Topi për të plotësuar vendin vakant të lënë pas largimit të anëtarit të Gjykatës Kushtetuese Petrit Plloçi, është njohur nga kreu i ri i shtetit Bujar Nishani si i ligjshëm, pasi ai nuk propozoi së fundmi 3 gjyqtarë të rinj për tre vendet bosh që gjenden në këtë gjykatë, por vetëm dy, Bensikm Imerajn dhe Gani Dizdarin.

Një fakt të tillë e pranon dhe vet kreu i shtetit në relacionin që shoqëron dy dekretet e reja, ku ai thekson se ”me këto dy dekrete janë emëruar pasardhësit e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese zotit Xhezair Zaganjori dhe zotit Admir Thanza, pasi për pasardhësin e zotit Petrit Pllocci, është dërguar më parë kandidatura e Artan Hoxhës”. Por ky shpjegim duket se nuk ka qënë i mjaftueshëm për Kuvendin pasi në seancën dëgjimore që është zhvilluar me kandidaturat e Imerajt dhe Dizdarit nuk ishte i pranishëm edhe ajo e Artan Hoxhës. Burime nga mazhoranca bënë të ditur se dekreti i Artan Hoxhës ka një problematikë specifike, pasi ai ka ardhur si propozim për të plotësuar vendin vakant të lënë

pas dorëheqjes së anëtarit të kësaj Gjykate Petrit Pllocci. Dhe neni 127 të Kushtetutës përcakton se ”Në rast se vendi i gjyqtarit mbetet vakant, Presidenti i Republikës emëron, me pëlqimin e Kuvendit, një gjyqtar të ri, i cili qëndron në detyrë deri në përfundimin e mandatit të gjyqtarit të larguar”. Çka për mazhorancën do të thotë se dekreti i Artan Hoxhës ka paqartësi pasi nëse ai do të votohej ai do të qëndronte në këtë post vetëm për pak ditë, deri sa të mbaroj mandati i shtyrë i ish-gjyqtarit Petrit Plloçi. Faktkisht kandidatura e Artan Hoxhit ka ardhur në Kuvend dy herë si propozim nga Presidenti Topi, një herë në 2010 dhe herën e dytë në 2012.

Në Gjykatën e Lartë krijohen sërish dy vende vakante Me largimin e Besnik Imerajt dhe të Gani Dizdarit drejt Gjykatës Kushtetuese, në Gjykatën e Lartë hapen dhe dy vende të tjera vakante. Ndaj mazhoranca para se të futej me të gjitha forcat në fushatë elektorale kishte vendosur që fillimisht të bënte zëvendësimin e tre vendeve që mbeten bosh në Gjykatën Kushtetuese dhe të një vendi që ka mbetur bosh në Gjykatën e Lartë nga largimi i Shpresa Beccajt. Për tre vendet në Gjykatën Kushtetuese Presidenti me pëlqimin edhe të grupit parlamentar demokrat vendosi që të propozojë dy gjyqtarë që sot janë anëtarë të Gjykatës së Lartë dhe konkretisht Gani Dizdarin dhe Besnik Imerajn. Ndërkohë që për vendin e mbetur bosh nga mbarimi i mandatit të Shpresa Beccajt, Presidenti vendosi të propozojë kandidaturën e Xhezair Zaganjorit, i cili aktualisht është anëtar i Gjykatës Kushtetuese, pavarwsisht se i ka mbaruar mandati që në 21 maj të 2010. Ndaj në rast se Kuvendi do të kishte votuar dje këto tre dekrete, atëherw në Gjykatën e Lartë do të hapeshin dhe dy vende të tjera vakante, ccka do të kërkonte dhe dy dekrete të tjera nga Presidenti. Në fakt tamam do të kërkonte tre dekrete, pasi kreut të shtetit do t’i duhet të dekretonte dhe kreun e ri të Gjykatës së Lartë që me shumë gjasa do të jetë pikërisht Xhezair Zaganjori. Ndaj bllokimi i djeshëm i votimit të tre dekreteve të propozuara pak ditë nga Presidenti, ka sjellë për pasojë dhe bllokimin e mbylljes së procesit të rinovimit të Gjykatës së Lartë edhe me dy emra të tjerë. Për këtë mazhoranca ishte përgatitur dhe sicc mësohet ka përcaktuar edhe emrat që do t’i propozohen sërish Kuvendit.


4

ekonomi

fokus

Ruçi dhe Berisha zbërthyen dje në seancë plenare bilancin e premtimeve që mazhoranca kishte bërë në fillim të mandatit

Ruçi-Berisha bëjnë bilancin e 25 premtimeve në parlament Seanca plenare dje i ka ngjarë një bilanci për 8 vitet e qeverisjes nga PD. Gramoz Ruçi nga PS ka renditur 25 premtimet e dështuara të qeverisjes. Mbrohet Berisha: “Konkluzionet tuaja nuk janë të vërteta”. Akuzat dhe kundërpërgjigjet e plota Blerina Hoxha

F

ushata elektorale për zgjedhjet e parlamentare i ka rreshtuar dy kampet kryesore të politikës në një duel të fortë, ku ekonomia dhe mirëqenia e shqiptarëve po paraqitet si arma kryesore. Kryetari i grupit parlamentar i PS, Gramoz Ruçi, dje nga foltorja e Kuvendit i ka rreshtuar kryeministrit Berisha një varg dështimesh, që sipas tij lidhen me mosmbajtjen e premtimeve që mazhoranca ka dhënë në këmbim të votës në fillim të mandatit. “Kuptohet që jemi një muaj para fillimit të fushatës dhe kemi filluar shpejt, meqë kemi filluar fushatën nga natyra; kur je në opozitë ata të vlerësojnë në dy plane, sa dhe si e ka bërë opozicionin dhe e dyta, çfarë alternative ka. Për ju ka dy plane, njëri është i përbashkët (alternativa), por elektorati të vlerëson se sa e ke realizuar programin për vitin kur je votuar”, - tha Ruçi. Por Kryeministri është përgjigjur se nuk shkonte para qytetarëve shqiptarë për të rrahur gjoksin. “Ne me reformat që bëmë realizuam lëvizjen e lirë në mbarë Europën, në një kohë kur ju votuat kundër të gjitha ligjeve për lëvizjen e lirë dhe bëtë më të keqen, shpërndatë e-maile dhe anonim, edhe me emër të të tjerëve, se 800 mijë shqiptarë do të dynden drejt Brukselit dhe të mos jepet heqja e vizave”, tha Berisha. Ndërsa Ruçi i kujtoi Kryeministrit se shqiptarët dhe opozitarët duhet të dëgjojnë sa qeveria është profesionale, korrekte dhe transparente. “Shqiptarët nuk duan të dëgjojnë fjalë dhe eufori, por duan të dëgjojnë pse ka dështuar qeverisja juaj dhe pse është e korruptuar, si dhe duan të dëgjojnë pas 4 vjetësh se sa janë mbajtur premtimet. Më pas Ruçi ka vijuar me 25 premtimet e pambajtura të Berishës dhe Kryeministri në një replikë veçmas ka dhënë edhe përgjigjet përkatëse.

Kryeministri Berisha dhe kreu i grupit parlamentar socialist Gramoz Ruçi

Akuzat e Ruçit 1-U premtove shqiptarëve se “do të reduktoj administratën me 10% dhe shpenzimet administrative me 25%”. 2- U premtove shqiptarëve universitet të administratës publike. Ku është? 3- U premtove 160 mijë vende pune të reja, humbe 51 mijë vende? 4- Ke premtuar reduktimin e tatimit në faqen 20 të programit tënd. Nuk ka ndodhur? 5- Ke premtuar kalim nga tarifa fikse për metër katror dhe përqindjen mbi vlerën e pronave. Nuk ka ndodhur asnjë reduktim? 6- Modifikim të sistemit të akcizave, thjeshtëzim Nuk ka ndodhur deri më sot? 7-. Ku janë parqet industriale, Kopliku, Shkodra, Vlora, Shëngjini, Lezha, Elbasani? 8- Ke premtuar Rruga e Arbrit, korridorin e Jugut, unaza e Tiranës. Ku janë?

Mbrojtja e Berishës 9- Në katër vitet e ardhshme ke thënë “do ndërtoj 7.000 kilometra rrugë”. Ku janë? 10- Ke premtuar në faqen 23, Kryeministër “të ndërtohen porte të reja për qëllime tregtare, industriale apo turistike”. Ku janë? 11- Brenda vitit 2011 ke thënë se do të përfundohen të gjitha impiantet e përpunimit të ujërave të zeza të kanalizimeve. Ku janë ? 12- Ku janë 5 landfillet? 13- Ku janë 20 milionë rrënjë ullinj? 14- Premtove dyfishimin e fondeve për bujqësinë. I pakësove... 15- Në faqen 27, the “do të dyfishojmë prodhimin bujqësor”. Ku është? 16- “Zonat turistike do të zhvillohen mbi bazën e planeve të përgjithshme”. Ku janë? 17- Në faqen 32 the se “do të dyfishoj fondet për arsimin”. Ku

janë? 18- “Borxhi publik, ke thënë, do të jetë në nivelin 50%”, e çove 63%. Pse? ! 19- Norma e investimeve do të arrinte 30% të PBB. Nuk janë. Pse? 20- Premtove papunësisë 11%, sot e ke 13%. Pse? 21 Premtove rritje pagash 10% më 2012, ishin vetëm 5%. Pse ke gënjyer? 22- Do të rrisje së paku 10% numrin e nxënësve që do të ndiqnin arsimin profesional. Është ulur në 20%. 23- Ke premtuar shpenzime 7 % të PBB për arsimin dhe shkencën. I ke vetëm 3%. 24- Fondi për shkencën do të ishte 0.6%, por është shumë më pak. 25- Realizimi i sistemit shëndetësor cilësisht do të jetë motoja dhe zemra e reformave gjatë vitit 2009-2013. Ku është?

1-Administrata shqiptare renditet sot si një nga 10 administratat më të vogla të planetit. 2- Shpenzimet për administratën i kanë kursyer vendit jo më pak se 100 mln euro në vit. 3- Për punësimin, vendet përreth e kanë papunësinë deri në 34 %, ne e kemi 13%. 4-Shqipëria ka barrën fiskale më të ulët në rajon. 5-Këto ditë ka hyrë në fuqi strategjia e re e çmimeve të pronave? 6-Zhvillimin e parqeve industriale e ka penguar kriza. 7-Gjetëm më 2005 vetëm 2434 km rrugë të asfaltuara. Janë mbi 10 mijë km. 8-Do të inaugurojmë portin e Sarandës. Kemi gati projektin për Durrësin. 9-Po përfundojmë 14 impiante të përpunimit të ujërave të zeza. 10-Vetëm në një fshat të Elbasanit janë dhënë 800 ha për plantacione ulliri. 11-Me subvencionet që kemi dhënë për bujqësinë kemi dyfishuar eksportet bujqësore. 12- Ka një plan të mrekullueshëm që po zbatohet për Bregun e Jugut. 13- Ka një dyfishim të buxhetit për arsimin. 14-Investimet e huaja janë 30 % më të larta se mesatarja juaj e 8 viteve. 15-Pagat janë dyfishuar në krahasim me 2005-ën. 16-. Kjo shëndetësi sot ka garantuar që Shqipëria të ketë vdekshmëri amtare më të ulët se shumica e vendeve të zhvilluara.

Miratohet me 69 vota paketa e qeverisë për pagat, opozita kundër Debati i taksave PS-PD është zhvendosur dje në Kuvend, ku u miratua me 69 vota pro paketa e qeverisë për heqjen e tatimit mbi pagat. Mazhoranca ra në 69 numra, pasi në momentin e votimit në sallë mungonin kryeministri Berisha, kreu i LSI, Ilir Meta, ai i PDIU, Idrizi dhe disa deputetë të tjerë. Edhe pse u deklaruan parimisht pro heqjes së taksave, deputetët e opozitës votuan kundër draftit të qeverisë. Arsyeja ishte mospërfshirja në votim e amendamenteve të Partisë Socialiste, të dorëzuara 24 orë para seancës në Kuvend. Gjatë fjalës së tyre, përfaqësuesit e opozitës kërkuan shtrirjen e efektit të uljes së tatimit edhe për mësuesit, mjekët apo policët. “Propozimi ynë u kthen shqiptarëve 65 milionë euro në vit. Ne ju sfidojmë ta votoni. Është një propozim që do të ulë taksat 5-7 herë për infermierët. Mësuesit i

ulet 5-7, një polici tri herë, e kështu me radhë, deklaroi deputeti socialist, Arben Ahmetaj. Në debatin taksë e sheshtë-taksë progresive janë përfshirë edhe deputeti Erion Braçe apo ministri Ridvan Bode, të cilët kanë mbrojtur variantet e tyre. Ministri i Financave i cilësoi qesharake propozimet e PS, duke thënë se përgjatë viteve në pushtet kanë mundësuar rritjen e pagave, përmes aplikimit të taksës së sheshtë. Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, sqaroi arsyet pse amendamentet e PS nuk ishin kaluar për votim. “Nisma juaj është antikushtetuese, pasi nuk kishte faturë financiare. Për këtë arsye, nuk mund të hidhej në votim” - tha kryeparlamentarja Topalli. Kryetari i grupit parlamentar të PS, Gramoz Ruçi, ka ngulmuar më tej që varianti i opozitës për taksimin duhej të hidhej në votim. “Nëse s’ka pa-

sur faturë financiare, është punë e Kuvendit. Propozimet tona duhej t’i hidhnit në votim e nëse ishit kundër, t’i rrëzonit me votë” - tha më tej Ruçi. Pasi u hodh për votim, drafti “për tatimin mbi të ardhurat” u votua parimisht pro nga 120 deputetë. Në tërësi, projekti që heq tatimin për pagat nën 30 mijë lekë të reja u votua pro nga 69 deputetë të mazhorancës dhe kundër nga 51 të opozitës. Në fund të votimit, kryeparlamentarja Topalli nuk i kurseu romuzet për opozitën, duke e akuzuar atë për votën kundër ndaj rritjes së pagës për një numër të madh familjesh shqiptare. Paralelisht, Kuvendi miratoi edhe një ligj që ndalon bashkitë dhe komunat të taksojnë antenat e celularëve si dhe ligjëroi marrëveshjen e re të koncesionit për Devollin që i kalon 100 për qind kompanisë “Stadkraft”. 

69

Deputetë të mazhorancës votuan pro heqjes së tatimit për pagat deri në 30 mijë lekë të reja. Projekti u heq taksat një sërë punonjësish të sektorit privat dhe publik

51 Deputetë të mazhorancës duke votuar

Deputetë të mazhorancës votuan kundër draftit të qeverisë për tatimin. Ata kërkon përfshirjen në draft të taksimit progresiv, që, sipas tyre, i ul shumë më tepër taksat


EKONOMI

1

Faber tha se probleme të mprehta mbeten rimbursimi i TVSH-së, rritja e bazës së tatimpaguesve, pagesa e taksave për të gjitha entet që zhvillojnë biznes

2

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Kryemiministri tha se janë një seri institucionesh të tjera botërore, të cilat e rendisin Shqipërinë në dhjetë dhe njëzet vendet e para në botë në këto aspekte: në regjistrimin e biznesit, në garantimin e investimeve të huaja

3

29.03.2013

5

Gjatë takimit i arreduar në formën e një komunikimi rrethor pa një tryezë në mes, ka mbizotëruar komunikimi i qetë në përgjithësi me bizneset të kënaqura nga politikat e qeverisë

konflikti Mielli nga Kosova është bllokuar vetëm për analiza

N ga takimi i djeshëm i kryeministri Berisha me biznesmenët e huaj

Biznesi amerikan replikon me Berishën për klimën e investimeve Përfaqësuesja e Dhomës Amerikane të Tregtisë, Filloreta Lui Faber i tha dje kryeministrit Berisha se investitorët e huaj nuk vijnë në Shqipëri për shkak të klimës së përkeqësuar të biznesit. Përgjigjet Berisha: Shifrat nuk e tregojnë këtë. Jeni emocionale Blerina Hoxha

N

jë nga organizatat më të fuqishme të biznesit në vendin tonë, Dhoma Amerikane e Tregtisë ka guxuar t’i shfaqë hapur kryeministrit Berisha pakënaqësitë për klimën e biznesit në Shqipëri gjatë një takimi që u bë në ambientet e Coca-Colës me disa investitorë të huaj. Gjatë takimit i arreduar në formën e një komunikimi rrethor pa një tryezë në mes, ka mbizotëruar komunikimi i qetë në përgjithësi me bizneset të kënaqura nga politikat e qeverisë. Por nga fundi, ka plasur ajo që biznesi mendon në të vërtetë. Përfaqësuesja e Dhomës Amerikane të Tregtisë, Floreta Luli Faber i ka numëruar të gjitha. Dhoma Amerikane

“Ne do të donim të ftonim bizneset amerikane të investonin në Shqipëri për të sjellë dhe prezantuar teknologji të reja, mallra dhe shërbime, investime që çojnë në rritjen e punësimit dhe të ardhurave tatimore për qeverinë. Aktualisht, ne nuk jemi të suksesshëm në këtë përpjekje, për shkak të mjedisit jo të favorshëm për tërheqjen e investimeve të huaja, një shqetësim që duhet të adresohet në

mënyrë të veçantë nga Ministria e Financave”, - tha përfaqësuesja e Dhomës Amerikane. Në parantezë ajo tha se këtë shqetësim më parë e kishte përcjellë në Ministrinë e Financave. Faber shpjegoi edhe pse Dhoma Amerikane e Tregtisë ka arritur në këtë konkluzion. Sipas saj, probleme të mprehta mbeten rimbursimi i TVSH-së, rritja e bazës së tatimpaguesve, pagesa e taksave për të gjitha entet që zhvillojnë biznes. Faber tha se nuk ka një konsultim real me biznesin për ndryshimet ligjore. “Në fakt ka një Këshill Konsultativ Biznesi, të cilin e përmendin vazhdimisht, ka një Këshill Tatimor që janë këshilla të krijuar për t’u konsultuar me biznesin. Në fakt, kjo nuk ndodh. Një sërë iniciativash të fundit që ka marrë qeveria, duke filluar nga janari i vitit 2013, janë ligje që nuk konsultohen me biznesin”,- shtoi ajo. Një shqetësim tjetër sipas saj mbetën rikontrollet, riinterpretimet e reja ligjore dhe gjobat e mëdha marramendëse që janë marrë. Shpjegimi i Kryeministrit

Unë di që për probleme të anëtarëve të Dhomës së Tregtisë, që ju keni pasur çështje me organin tatimor, ju i jeni drejtuar Kryeministrit

Floreta Luli Faber

ankesa Dhoma Amerikane e Tregtisë ka guxuar t’i shfaqë hapur kryeministrit Berisha pakënaqësitë për klimën e biznesit në Shqipëri gjatë një takimi që u bë në ambientet e Coca-Colës me disa investitorë të hua

dhe keni marrë përgjigje të qartë, i jeni drejtuar ministrit të Financave dhe keni marrë përgjigje të qartë”, - tha Berisha në përgjigje të shqetësimeve të zonjës Faber. “Një gjë duhet ta kemi të qartë. Në çdo vend, organi tatimor është organ tatimor dhe nuk vepron mbi bazën e urdhrit të ministrit dhe as të Kryeministrit, por vepron mbi bazën e Kodit Tatimor, - tha Berisha. Por më duhet t’ju them me keqardhje, - shtoi kryeministri, - që realiteti nuk është ai që ju paraqisni, sepse ka disa konkluzione të tjera ndërkombëtare që janë solide, ndër të cilat është UNCTAD-i, që thotë: ‘Shqipëria është nga ato të pakta vende që ka marrë investime më shumë sesa mund të merrte’. Është UNCTAD-i, i cili e rendit Shqipërinë në vendin e 18të në botë për tërheqjen e investimeve të huaja. Po ashtu janë një seri institucionesh të tjera botërore, të cilat e rendisin Shqipërinë në dhjetë dhe njëzet vendet e para në botë në këto aspekte: në regjistrimin e biznesit, në garantimin e investimeve të huaja, në lehtësinë e kreditimit, në raportin paga-prodhim. Ndaj edhe për sentimentet personale duhet të jemi të kujdesshëm,”, - reagoi Kryeministri ndaj shqetësimeve të zonjës Faber.

TAP, përfundon faza projektuese e gazsjellësit Trans Adriatic Pipeline ka përfunduar fazën projektuese për gazsjellësin që do të transportojë gazin e Azerbajxhanit në Europë, duke kaluar edhe në Shqipëri. Lajmi konfirmohet nga vetë drejtuesit e TAP, të cilët thonë se po përgatiten tashmë për fazën e radhës si detajet inxhinierike, nisjen e procesit të tenderimit për tubat metalikë dhe ndërtimin e gazsjellësit. Kështu, ekipi i inxhinierëve ka finalizuar përcaktimin e parametrave kyç teknikë për gazsjellësin, ndërsa pro-

jekti paraprak përshkruan edhe aspektet logjistike që nevojiten për ndërtimin e gazsjellësit, si burimet, makineritë, afatet kohore dhe infrastruktura e nevojshme për të ndërtuar mbi 800 km gazsjellës përmes Greqisë, Shqipërisë dhe detit Adriatik për në jug të Italisë. TAP njofton se në këtë fazë ka mobilizuar ekspertizën e dy aksionerëve të projektit, norvegjezin Statoil dhe gjermanen E.ON Ruhrgas, që të dy specialistë kryesorë në këtë fushë. Kështu TAP

Harta e gazsjellësit TAP

dhe dy kompanitë e sipërpërmendura kanë përfshirë mbi 40 nënkontraktorë dhe 200 inxhinierë për të përfunduar hartimin e projektit. “Është dashur një punë e madhe inxhinierike për të analizuar në detaje të gjitha aspektet teknike të rrugës që do të përshkojë gazsjellësi dhe për të identifikuar zgjidhjet më të mira dhe më efektive për transportimin e gazit të Shah Deniz drejt Europës”, -ka deklaruar drejtori menaxhues i TAP, Kjetil Tungland.

Ministria e Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit ka bllokuar përkohësisht miellin që vjen nga Kosova për qëllime analizash. Ministri Ruli ka lëshuar një urdhër që kërkon angazhimin e një sërë institucionesh në varësi të MBUMK për shtimin e kontrolleve dhe masave për të parandaluar praninë e aflatoksinave në qumësht dhe ushqime. Sipas këtij urdhri, ndalohet hyrja në territorin e Republikës së Shqipërisë e produkteve, miell, niseshte dhe ushqim për blegtorinë të importuara nga Kosova, deri në momentin e daljes së rezultateve të analizave për këto produkte. MBUK kërkon që të forcohen kontrollet e fabrikave të prodhimit të ushqimeve për kafshë dhe fermat blegtorale, ushqime për kafshe. Të gjitha analizat kryhen në ISUV. Ky plan përgatitet ne bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme te Sigurisë Ushqimore dhe Mbrojtjes së Konsumatorit dhe Drejtorinë e Shëndetit të Kafshëve, në MBUMK.

Verifikimi Mete, monitorim ndotjes së ajrit në Elbasan Një grup pune i ngritur nga Ministria e Ekonomisë nën mbikqyrjen e ministrit Haxhnasto po vijon punën për verifikimin e nivelit të ndotjes së ajrit në ishKombinatin Metalurgjik në Elbasan, nga industritë që ushtrojnë aktivitet ekonomik në këtë territor. Kushtet atmosferike të këtyre dy ditëve si rezultat i shirave të vazhdueshëm nuk kanë lejuar bërjen e matjeve realiste. Sipas grupit të punës, duhet një periudhë prej 48 orësh për daljen e rezultateve të para të monitorimit.  “Në bashkëpunim edhe me degën e ISHP Elbasan dhe Agjencisë Rajonale të Mjedisit u diskutua dhe u rakordua mbi përgatitjen e teknikës profesionale dhe aparaturave përkatëse për realizimin e matjeve të nivelit të ndotjes së ajrit në ambientet e Uzinës së Çelikut dhe Petëzimit (administruar nga “Kurum International” shpk) dhe në ambientet e Uzinës së Ferro-Kromit (administruar nga shoqëria “Albanian Chrome”). “thuhet në njoftimin e METE-s.  Ndërkohë mësohet se ISHP do të vërë në dispozicion rezultatet e monitorimit të nivelit të ndotjes së ajrit në territorin e uzinave si dhe në qytetin e Elbasanit për vitin 2012, të dhëna që do të ndihmojnë për të parë ecurinë progresive të nivelit të ndotjes. “Siç dihet qyteti i Elbasanit ka patur vazhdimisht problem me nivelin e lartë të ndotjes së ajrit si rezultat i industrive që operojnë atje, ndërkohë që ky është grupi i parë i punës që ndërmerr këtë monitorim për nivelin e ndotjes duke verifikuar në detaje përqindjen e sasisë që mbart kjo ndotje.”- përfundon njoftimi i METE-s. 

Edmond Haxhinasto


6

kronika e ditës

Ditari

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

“E para, asistencë teknike për Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ); e dyta, nxitja e vëzhgimit vendor të zgjedhjeve; e treta, nxitja e angazhimit qytetar në procesin zgjedhor”

frd

Topi: Berisha, pasardhës i Ramiz Alisë

Ambasadori Amerikan në Tiranë Aleksandër Arvizu

Arvizu: Qeveria të garantojë zgjedhje të lira, bëjeni të ndodhë! Ambasadori amerikan ka prezantuar asistencën 1 milion dollarë për zgjedhjet e 23 qershorit dhe i ka bërë apel qeverisë të zhvillojë zgjedhje transparente. “ShBA do të kontribuojnë me delegacionin më të madh të mundshëm për misionin e OSBE-ODIHR” Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dhënë një paketë ndihme dhe shumë këshilla për zgjedhjet e 23 qershorit. Gjatë prezantimit të asistencës me vlerë 1 milion dollarë, ambasadori Aleksandër Arvizu i përcolli një mesazh më së pari qeverisë, kur tha se ka detyrimin të zhvillojë zgjedhje transparente. “Qeveria ka detyrimin të zhvillojë zgjedhje që të jenë transparente, në përputhje me Kushtetutën dhe Kodin Zgjedhor e ligjet e tjera. Ajo është zotuar që do t’i bëjë zgjedhjet parlamentare të qershorit më të lira dhe më të ndershme në historinë e Shqipërisë. I nxisim ata ta përmbushin këtë qëllim fisnik, pasi kjo është e arritshme. Shtetet e Bashkuara

do të kontribuojnë me delegacionin më të madh të mundshëm për misionin e vëzhguesve ndërkombëtar të OSBE-ODIHR-it, që përfaqëson një pjesë të rëndësishme të angazhimit të ShBA-ve ndaj asistencës së përgjithshme ndërkombëtare”, -deklaroi Arvizu. Ambasadori amerikan foli edhe për rëndësinë që merr liria e medias dhe mos ushtrimi i presioneve prej askujt në pasqyrimin e fushatës elektorale, ditën e zgjedhjeve dhe pas saj. Më tej, Arvizu ka theksuar se zgjedhjet e suksesshme janë absolutisht kritike për zhvillimin demokratik të Shqipërisë dhe integrimin e saj më të thellë në bashkësinë euro-atlantike. Në fjalën e tij ambasadori Arvizu ka zgjedhur ta përcjellë mesazhin e tij me fjalën e ish-sekretares Klinton: “Siguroni që zgjedhjet tuaja të ardhshme të jenë të lira dhe të ndershme dhe që të shihen si të tilla nga e gjithë bota. Në radhë të parë kjo duhet në mënyrë që populli i Shqipërisë të mund të ketë besim te rezultati dhe te ju si udhëheqësit e tyre”. Më tej, diplomati amerikan ka vlerësuar OSBE-në për bashkërendimin e përpjekjeve në terren. “Shtetet e Bashkuara janë gjithashtu mirënjohëse për përpjekjet e Delegacionit të BE-së, i udhëhequr prej ambasadorit Sequi, dhe të Komisionit Euro-

pian, siç u demonstrua nga vizita në fillim të javës e komisionerit për Zgjerimin e BE-së, Stefan Fyle”,-shtoi ai. Më tej, Arvizu ka shpjeguar se ku do të përqendrohet asistenca prej 1 milion dollarësh për zgjedhjet shqiptare. “E para, asistencë teknike për Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ); e dyta, nxitja e vëzhgimit vendor të zgjedhjeve; e treta, nxitja e angazhimit qytetar në procesin zgjedhor”,-tha ai. Një pjesë e këtij fondi do të shkojë për përmirësimin e aftësive teknologjike të KQZ, jo vetëm për këto zgjedhje, por edhe për ato të ardhshmet. “Duke pasur sisteme më të mira të teknologjisë së informacionit, mund të presim një raportim më të efektshëm dhe transparent të rezultateve zgjedhore”,-tha Arvizu. Ambasada Amerikane do të mbështesë edhe në këtë proces zgjedhor Koalicionin e Vëzhguesve Vendorë në përpjekjet e tyre për monitorimin e zgjedhjeve. Në fund të fjalës së tij, ambasadori Arvizu i ka drejtuar një apel të gjithë aktorëve shqiptarë. “Besojmë fuqimisht që të gjithë ju mund t’i bëni zgjedhjet parlamentare shqiptare të 2013-ës të suksesshme. Mos e shpërdoroni këtë mundësi. Thjesht bëjeni të ndodhë. Bëjeni të ndodhë!”

Ambasadori: “Besojmë fuqimisht që të gjithë ju mund t’i bëni zgjedhjet parlamentare shqiptare të 2013-ës të suksesshme. Mos e shpërdoroni këtë mundësi. Thjesht bëjeni të ndodhë. Bëjeni të ndodhë!”

Kryetari i FRD-së, Bamir Topi, ka zhvilluar një takim dje për kthimin dhe kompensimin e pronarëve, gjatë të cilit e ka cilësuar kryeministrin Berisha si pasardhës të Ramiz Alisë. “Ju sjell fjalën e Ramiz Alisë më 1989 kur thoshte: Ne do të zbatojmë strategjinë tonë në ekonomi sipas së cilës kapitalistët dhe pronarët e ardhshëm të jemi ne dhe njerëzit tanë. Me këtë strategji, brenda dy tre legjislaturave, do të arrijmë që nga klasat komuniste të krijojmë klasën kapitaliste. Të shpronësuarve do t’u japim nga një letër në dorë që t’u njihet prona, por asnjëherë nuk do t’u japim pronën e tyre dhe në forma të ndryshme do t’i ngatërrojmë me njëri-tjetrin. Ata do të kalojnë nëpër gjykata, ku do të zbatohet rrotacion nga Gjykata e Shkallës së parë në të dytën etj. dhe për “defekte teknike” do të kthehen përsëri në të parën...”, tha Topi.  Më tej, Topi tha se ka ngritur zërin për çështjen e pronës si qytetar, politikan, president e tani si përfaqësues i një force të re politike. Ai sulmoi kryeministrin Berisha duke thënë se ai urren klasën e pronarëve. “Ky njeri i mbushur me një urrejtje patologjike, ky njeri i mbushur me një urrejtje që e nxjerr në pah sa më shumë i vjen fundi i pushtetit, duke dashur të mbulojë atë që ka bërë gjatë gjithë këtyre viteve, ka krijuar një plan tjetër duke udhëzuar ministritë, një projekt-ligj, Shqipërinë 1 euro. Por çfarë ndodh sot? Institucionet të cilat drejtohen nga pasardhësi i Ramiz Alisë, brenda Kryeministrisë në pushtetin e tij dhe nën hundën e tij, ekziston njësia antikorrupsion për të parë se ç’bëhet”,-tha Topi.

Kadeli denoncon drejtues të PS: Donin të më prishnin takimin Pas Kukësit edhe socialistët e Lezhës janë përfshirë në një debat të ashpër sa i përket listës së kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 23 qershorit. Prezantimi i Mimi Kodhelit disa ditë më parë nga kreu socialist, dhe qarkullimi në opinioni publik i emrave të Armando Prengës dhe Arben Nokës si kandidatë të PS-së në këtë qark, duket se ka krijuar pakënaqësi te deputeti aktual i qytetit të Lezhës, Gjovalin Kadeli dhe te një pjesë e mirë e socialistëve që e mbështesin atë. Në fakt lufta e bërrylave ka kohë që ka nisur në këtë qark dhe një fakt të tillë e

konfirmon vet Kadeli, i cili në një postim në faqen e tij në rrjetin social facebook denoncon përpjekjen e disa drejtuesve socialistë për të bojkotuar takimet e tij në kuadër të përgatitjeve për zgjedhjet e qershorit. ”Ky është takimi i planifikuar ta dështonin, por nuk ndodhi që socialistët e thjeshtë të bojkotojnë njeriun që prej vitesh është pranë tyre në kushtet e të bërit opozitë prej 8 vitesh, nuk e zbatuan porosinë e dhënë nga pseudodrejtues politikë, të cilët janë të zotët vetëm para pasqyrës. Këto modele të këqija që flasin vetëm ekraneve e kanë të pamundur të shkëpusin lid-

hjen e çimentuar prej vitesh e në kushte të vështira me këta njerëz që i janë përgjigjur thirrjes së deputetit të tyre sa herë i ka kërkuar në aksione politike të shumta për të protestuar në Lezhë apo në Tiranë”, shprehej Kadeli në komentin e vet. Më tej ai nuk ngurron t’u kujtojë drejtuesve të PSsë të bashkëpunojnë në të mirë të socialistëve për t’i dhënë opozitës fitoren në zgjedhjet e ardhshme. ”Mos harroni ‘drejtues të lartë’ se vota këtyre njerëzve nuk u merret as me zor e as me urdhrin tuaj. Kjo prezencë 90% e Asamblesë Socialiste Balldren është përgjigjja e social-

istëve të thjeshtë e të ndershëm ndaj veprimeve tuaja të shfrenuara e të pakuptimta, që vetëm ju e dini se ku do t’ju çojnë!!! Si deputet i Lezhës do vazhdoj në përmbushje të porosive të dhëna nga kryetari i PS-së, Edi Rama, për të unifikuar faktorët dhe maksimalizuar votat në shërbim të fitores që ju po e minoni përditë në Lezhë, duke u bërë pre e thashethemeve të rrugës. Ju bëj thirrje të bashkëpunojmë për të mirën e përbashkët (ku dikush e merr qyl e dikush me mund e djersë), por përsëri në funksion të fitores sonë”, - shprehet Kadeli.


kronika e ditës

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

29.03.2013

7

Masakrohet për vdekje djali i një polici në Tiranë Një adoleshent 17-vjeçar, punonjës i një lavazhi makinash, mbeti i vdekur dje në mbrëmje, ndërsa një tjetër mori plagë të rënda në kokë dhe trup, pas një sherri masiv mes dy grupeve të rinjsh në Tiranë. Përleshja ndodhi në zonën e njohur si “Kodra e Priftit”, ku pas goditjeve me levë u masakrua për vdekje Gjergji Prenga. Burime nga policia bënë të ditur si viktima ishte djali i një efektivi policie, vdekja e të cilit u shkaktua nga goditjet me leva të grupit prej 4-5 të rinjsh. Mësohet se i plagosur ka mbetur 17-vjeçari tjetër Julian Frroku, i cili është dërguar me urgjencë në drejtim të spitalit. Ky i fundit mësohet se ishte shok me Prengën dhe ka qenë bashkë me të, në momentin

kur ai është sulmuar me lopata e leva. Frroku u dërgua në spitalin ushtarak në kryeqytet, ku mësohet se është i shtruar dhe ndodhet për të marrë mjekimin e nevojshëm pas përplasjes së mbrëmshme në afërsi të zonës së njohur me emrin ‘Kodra e Priftit’. Policia u njoftua për ngjarjen, pak kohë pas përleshjes dhe mbërriti në vendin e ngjarjes me disa mjete autopatrulla të komisariatit nr.4. Blutë shoqëruan në ambientet e tyre një grup prej rreth 10 personash të dyshuar si autorë të mundshëm të vrasjes, apo si persona të dyshuar që mund të kishin dijeni mbi rrethanat e sherrit masiv mes të rinjve. Nga hetimet e para të kryera nga policia dyshohet se konflikti

mes të rinjve ka qenë krejtësisht banal. Ngjarja ka filluar si një debat mes Prengës dhe një personi tjetër që në orët e para të mëngjesit. Fillimisht ata kanë debatuar mes tyre, ndërsa më pas janë sharë e ofenduar me fjalë të rënda. Dje në mbrëmje, të rinjtë me të cilët është konfliktuar Prenga i kanë zënë pritë në afërsi të vendit ku banonte adoleshenti i vrarë. Menjëherë ata nisën ta godisnin me sende të forta, në kokë dhe në trup. Nga goditjet, Prenga mori plagë të rënda çka i shkaktuan vdekjen e menjëhershme dhe plagosjen atij. Deri në orët e vona të mbrëmjes së djeshme, nuk kishte ende asnjë të arrestuar për sulmin.

Vendi ku u vra adoleshenti Prenga

Borxhi 200 mijë paund, një emigrant mbahet 8 orë peng Një 34-vjeçar, ish-emigrant në Angli, u mbajt peng dhe u dhunua në një sallë lojërash fati, për shkak të një borxhi të pakthyer. Policia arreston njërin nga autorët dhe shpall në kërkim dy të tjerë Dashamir Biçaku Tiranë Një emigrant mbahet 8 orë peng në një

sallë lojërash fati, për një borxh prej 200 mijë paundësh. Policia arreston një nga personat e dyshuar si të përfshirë në pengmarrje dhe keqtrajtimin e tij, ndërsa dy të tjerë janë shpallur në kërkim. Lajmi bëhet i ditur nga zëdhënësja e policisë së Tiranës, Alma Katragjini. Sipas saj, Erjon Muhametaj, 34 vjeç, banues në Tiranë, ishte thirrur nga Fatjon Pashtranjaku, 36 vjeç; Ilir Malaj, 37 vjeç; dhe Dritan Brisku, 41 vjeç, për të sqaruar problemin e një borxhi të mbartur që nga koha që kishte qenë në Angli. Sipas burimeve të policisë, borxhi që Muhametaj u detyrohej personave arrinte shifrën e 200 mijë paundëve britanikë dhe se borxhi ishte trashëguar që nga koha kur personat kishin qëndruar në këtë vend. Policia tha se në lidhje me rastin kishte arrestuar Fatjon Pashtranjakun, në cilësinë e personit kryesor të dyshuar për rrëmbi-

min, ndërsa dy personat e tjerë, Ilir Malaj 37 vjeç dhe Dritan Brisku, 41 vjeç, i kishte shpallur në kërkim, me akuzën e heq jes së padrejtë të lirisë, të ushtrimit të dhunës fizike e psikike, duke i shkaktuar dëmtime të lehta të ndryshme në trup të dëmtuarit. Ng jarja kishte ndodhur pasditen e së mërkurës, rreth orës 15:30, kur ish-emigranti ishte thirrur në një takim në një lokal që ndodhet në rrugën “Medar Shtylla” në kryeqytet. Pasi janë takuar, tre të akuzuarit e kanë futur 36-vjeçarin në lokalin e basteve sportive, në një ambient që ishte përshtatur për makina lojërash fati elektronike. Më pas personat mësohet se kanë mbyllur derën dhe kanë nisur të ushtrojnë dhunë fizike dhe psikike ndaj Muhametajt, në kërkim të borxhit. Për tetë orë me radhë, personat kanë kërkuar nga personi i rrëmbyer prej tyre shumën e parave. Në orën 23:00 të mbrëmjes, personat lanë të lirë pengun, pasi i kishin marrë atij një afat kohor. Menjëherë pas lirimit të tij, ai është marrë nga efektivët e komisariatit të policisë nr.2, ku edhe ka dhënë sqarime për ngjarjen, ndërsa ka bërë një denoncim për marrjen peng të tij e mbajtjen me dhunë në lokal. Pas marrjes së deklarimit, të martën pasdite, policia mundi të arrestonte Fatjon Pashtranjakun, ndërsa shpalli në kërkim edhe dy persona të tjerë për të njëjtën çështje.

200 Mijë paund është shuma e parave për të cilën është mbajtur peng ish-emigranti në Tiranë. Policia dyshon se ai i kishte marrë ato para gjatë kohës që ishte në Angli

8

Pallati ku u mbajt peng për 8 orë rresht, Erjon Muhametaj

Denoncimi

Orë me radhë, personat kanë kërkuar nga personi i rrëmbyer prej tyre shumën e parave. Në orën 23:00 të mbrëmjes, personat lanë të lirë pengun, pasi i kishin marrë atij një afat kohor.

Një tjetër i arrestuar për pedofili Një tjetër rast i rëndë i ngacmimit seksual ndaj të miturve është denoncuar dje në Durrës. Një 31-vjeçar u arrestua, edhe me ndihmën e banorëve, pas thirrjeve për ndihme të një vajze 12-vjeçare. Pasi dëg juan thirrjet e vajzës, banoret e pallatit dolën dhe ndaluan abuzuesin me inicialet F.K., që është banor i lag jes. E mitura po kthehej në shtëpi, kur u sulmua nga fqinji, që siç shprehet ajo, tentoi ta përdhunonte. Fqinjët i kanë dalë në mbrojtje së miturës, ndërsa e izoluan autorin, deri në momentin që mbërriti policia. I ndaluari nuk njihet si person me precedentë penalë, por ndaj tij rëndon akuza e tentativës së kryerjes se veprave te turpshme me të mitur.

Evazioni me ilaçit, lirohet Bashkim Tahiri Gjykata e Tiranës ka miratuar kërkesën e Prokurorisë për lirimin e babait të deputetit Saimir Tahiri Tiranë Gjykata e Tiranës liroi dje nga

qelia shtetasin Bashkim Tahiri, babai i deputetit socialist, Saimir Tahiri, i dyshuar për kontrabandë ilaçesh. Me kërkesën e prokurorit Dritan Rreshka, gjykata vendosi masën e sigurisë “detyrim për paraqitje” ndaj 62-vjeçarit, pasi vepra penale për të cilën dyshohet nuk përbën rrezikshmëri. Mosha dhe problemet shëndetësore që ka shfaqur babai i deputetit ishin një tjetër arsye për masën e butë të sigurisë. Gjatë seancës së djeshme gjyqësore, prokurori Rreshka tha se dy personat e arrestuar janë kapur në flagrancë në apartamentin e shtetasit Dritan Gjiza me një sasi ilaçesh pa pullën fiskale. Këto medikamente, sipas policisë, kapnin vlerën e 10 mijë eurove, por prokurori tha se vlera e parave që është shmangur nga mungesa e pullës fiskale është 90 mijë lekë. Ed-

he pse dy të dyshuarit u arrestuan në flagrancë, prokuroria nuk dha detaje për mënyrën sesi policia kishte rënë në gjurmët e të dyshuarve, apo ndjekjen e tyre deri tek arrestimi në flagrancë. Madje, nuk pati asnjë të dhënë për hetimin tremujor që vetë policia deklaroi se kishte kryer për këtë rast. Gjykata e cilësoi të ligjshëm arrestin në flagrancë të shtetasit Bashkim Tahiri, por ky fakt u kundërshtua nga avokati mbrojtës. Plarent Ndreca tha se arresti është i paligjshëm, pasi policia publikoi zyrtarisht lajmin 30 minuta përpara se klientit të tij t’i komunikohej zyrtarisht masa e arrestit. Avokati tha se të gjitha veprimet e kryera nga policia janë të paligjshme, pasi prokuroria nuk kishte dijeni për këtë hetim. Ky fakt u konfirmua edhe nga prokurori, i cili i tha gjykatës se hetimet kanë nisur me iniciativën e policisë, pas vëzhgimit të Dritan Gjizës, i dyshuar se kontrabandonte medikamente nga Italia. Por avokati nga ana e tij tha se ende nuk është qartësuar për çfarë bëhet fjalë, pasi nuk është kryer asnjë ekspertim që

Tahiri: Policia inskenoi çështjen e tim eti Tiranë Menjëherë pas vendimit të gjykatës

Bashkim Tahiri dje në Gjykatën e Tiranës

Mosha dhe problemet shëndetësore që ka shfaqur babai i deputetit ishin një tjetër arsye për masën e butë të sigurisë

të përcaktojë se sendet e sekuestruara janë medikamente mjekësore. Këto ekspertime pritet të kryhen në ditët në vijim me vendim të organit të akuzës. Për të arrestuarin tjetër, shtetasin Dritan Gjiza, gjykata caktoi masën e sigurisë “arrest shtëpie”, pasi dyshohet se është personi që fuste kontrabandë ilaçet në Shqipëri. L.Bakillari

reagoi edhe deputeti socialist, Saimir Tahiri, i cili akuzoi policinë, ministrin e Brendshëm dhe Kryeministrin për inskenimin e çështjes, të cilën e quajti “të denjë për regjime policeske diktatoriale”. Në reagimin e tij, Tahiri thotë se tullumbacja e policisë medemek 10 000 euro u katandis në akuzë qesharake. “Nuk habitem pse babai im, burrë 63-vjeçar, nga kapo i kontrabandës së ilaçeve, sipas policisë së Saliut dhe Flamurit, u lirua sot nga Gjykata. Unë jam këtu për të rikonfirmuar se kjo që po përpiqet të bëjë Sali Berisha dhe sistemi i tij mafioz, me mua dhe familjen time, më bën më të fortë, më të përkushtuar, dhe më të vendosur për të kërkuar me gjithë forcën time drejtësi dhe barazi para ligjit”- thuhet në deklaratën e deputetit Saimir Tahiri. Më tej shprehet se është i vendosur t’i qëndrojë pranë familjes në këto momente të vështira, duke kërkuar hetime të plota, drejtësi dhe të vërtetën e padiskutueshme.


CMYK

8 29.03.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

REPUBLIKA E SHQIPËRISË INSPEKTORATI I LARTË I DEKLARIMIT DHE KONTROLLIT TË PASURIVE DHE KONFLIKTIT TË INTERESAVE

NJOFTIM Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive kujton të gjithë të zgjedhurit dhe nëpunësit publikë që 31 Marsi i vitit 2013 është afati i fundit për deklarimin e interesave private periodike vjetore për vitin 2012. Në formularin e ri të deklarimit, krahas ndryshimeve (shtesave dhe pakësimeve) të interesave private, duhen plotësuar dhe shpenzimet mbi 500.000 lekë për arredim, shërbim shëndetësor, arsimin dhe pushime, të realizuara gjatë periudhës Tetor-Dhjetor 2012, si dhe duhen bashkëlidhur dokumentat justifikues për pasuritë, të ardhurat dhe detyrimet (sipas ndryshimeve në ligjin e deklarimit të pasurive, tetor 2012). Formulari i ri i deklarimit të interesave private mund të shkarkohet nga faqja zyrtare e ILDKP www.hidaa. gov.al. Ju rikujtojmë që çdo tejkalim afati në dorëzimin e formularit të deklarimit të interesave private dënohet me gjobë nga 50.000-100.000 lekë.

REPUBLIKA E SHQIPËRISË

MINISTRIA E EKONOMISË, TREGTISË DHE ENERGJETIKËS DREJTORIA E PËRGJITHSHME RREGULLATORE

FTESË PËR OFERTË Ministria e Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, bazuar në ligjin, nr. 9663, datë 18.12.2006, “Për koncesionet”, i ndryshuar, në VKM, nr. 27, datë 19.01.2007, “Për miratimin e rregullave të vlerësimit dhe të dhënies së koncesioneve”, i ndryshuar, në VKM, nr. 165, datë 27.02.2013 “Për përcaktimin e Autoritetit Kontraktues për dhënien me koncesion të hidrocentralit “Malla” dhe miratimin e bonusit në procedurën përzgjedhëse konkurruese, që i jepet shoqërisë”, si dhe në VKM, Nr. 268, datë 18.4.2012 “Për kryerjen në mënyrë elektronike të procedurave konkurruese të dhënies së koncesionit”, shpall ftesën për pjesëmarrje në procedurën konkurruese për dhënien me koncesion të hidrocentralit “Malla”. 1.Kërkohet, që projekti të realizohet në segmentin e rrjedhës e poshtëme të lumit Molla e Lurës, nga Hec-et ekzistuese “Lura 1,2,3” deri te liqeni i Hec-it “Skavica”. 2. Ofertuesit e interesuar mund të njihen me dokumentet standarde të procedurës konkurruese në faqen zyrtare te Agjencisë së Prokurimit Publik: www.app.gov.al. 3. Ofertuesit të paraqesin vetëm një ofertë, ku të angazhohen se pranojnë kushtet e përcaktuara në ftesën për procedurën konkurruese dhe detyrimet që rrjedhin nga fitimi i procedurës konkurruese. 4. Ofertat duhet të shoqërohen me dokumentet ligjore dhe administrative origjinale ose kopje të noterizuara, si provë e kërkesave kualifikuese të përcaktuara në dokumentet e procedurës konkurruese dhe të ngarkohen ne sistemin e prokurimit elektronik të Agjencisë së Prokurimit Publik. 6. Sigurimi i ofertës, që është në shumën 2% të vlerës së Projektit, të dorëzohet së bashku me ofertën. Format e pranueshme të sigurimit janë përshkruar në dokumentet e procedurës konkurruese. 7. Asnjë ofertues nuk do të përjashtohet nga pjesëmarrja në procedurën e konkurrimit në bazë të shtetësisë. 8. Afati i fundit për dorëzimin e ofertave është data 29/04/2013, ora 12:00. Ofertat e dorëzuara pas këtij afati do të refuzohen. 9. Ofertat do të hapen në mënyrë elektronike pranë Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, në datën 29/04/2013, ora 12:00. 10. Përfaqësues të ofertuesve janë të ftuar të ndjekin hapjen e ofertave. SEKRETAR I PËRGJITHSHËM DAEL DERVISHI Adresa: Bulevardi “Deshmoret e Kombit”, 1001 Faqja web: http://www.mete.gov.al

Institucioni I Arsimit të Lartë, ISSAT

Institucioni i Krijimit Të Elitës Shqiptare ‘ISSAT’ fillojnë në muajin Prill

Në Institucionin e Arsimit të Lartë 2013 Studimet Master Profesional në profilet: • MENAXHIM BIZNESI

• FINANCË-KONTABILITET

• MENAXHIM SHËNDETËSOR • PSIKOLOGJI SOCIALE & E KOMUNIKIMIT • STUDIME EUROPIANE DHE DIPLOMACI

• E DREJTË NDËRKOMBËTARE

Në ISSAT janë diplomuar 4 breza studentësh Master. Institucioni «ISSAT»  dhe të gjithë Programet MA Profesional janë të Akredituar me Urdhër të Ministrit të Arsimit Nr. 207. 2010.   Për t’u regjistruar në studimet MA si dhe për informacion më të gjerë mbi aktivitetin e ISSAT ceremonitë e diplomimit, seminaret,konferencat me personalitetet më të mirënjohur akademikë vendas dhe të huaj, vizitoni www. issatinstitute.com Kontakt: 04 22 600 35 ; 068 20 27 283; issatalbania@gmail.com

republika e Shqipërisë Këshilli i lartë i drejtësisë

NJOFTIM KËSHILLI I LARTË I DREJTËSISË, me Vendim Nr. 312, datë 18.03.2012, vendosi të shpallë publikisht 2 (dy) vende vakant për INSPEKTOR pranë Inspektoratit të këtij institucioni. Bazuar në ligjin Nr 9877, datë 18.02.2008 “Për organizimin e pushtetit gjyqësor në Republikën e Shqipërisë”, në nenin 14 me titull “Inspektorati i Këshillit të Lartë të Drejtësisë”, të ligjit nr 8811, datë 17.05.2001 “Për organizimin dhe funksionimin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë”, i ndryshuar, si dhe në Vendimin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë Nr 195/2/a, datë 05.07.2006, i ndryshuar “Rregullore për organizimin dhe funksionimin e Inspektoratit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë”, njoftohen gjyqtarët që përmbushin kushtet për t’u emëruar gjyqtarë në Gjykatat e Apelit dhe në mungesë të tyre, juristët që kanë shërbyer si gjyqtarë jo më pak se 5 vjet, të cilët dëshirojnë të konkurrojnë për funksionin e inspektorit të paraqesin dokumentacionin përkatës brenda datës 30 prill 2013, pranë Këshillit të Lartë të Drejtësisë. Të gjithë të interesuarit, për më tepër informacion lidhur me dokumentacionin, procedurat dhe kriteret e pranimit, mund të vizitojnë faqen zyrtare të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, në adresën www.kld.al, në rubrikën “Korniza ligjore”, si dhe rubrikën “Vende vakante”.


CMYK

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta MAPO

9

29.03.2013

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Ta Shohësh Botën me Optikë Elitare! Është optika më prestigjoze në Shqipëri. Përfaqësuese e autorizuar e

CARTIER për të gjithë rajonin.

Grand Optika Group sh.p.k, Hotel Sheraton, Tirana ,Albania Tel:0673001000; 0674006606; info@grandoptika.al; www.grandoptika.al

Grand

optika

Njoftim punësimi Media MaPO shPk kërkOn të PunësOjë: Gazetarë: Gazetarë me përvojë mbi 5 vjet në shtypin e shkruar apo në mediat vizive. Të interesuarit duhet të zotërojnë stil dhe cilësi të shkruari si dhe të jenë të gatshëm për të eksploruar edhe zhanre si reportazhi, feature etj. E përmuajshme Nr. 27, Viti II botimit tetor 2012 Çmimi 300 Lekë

DOSSIER

KINKALERI

sektOri i MarketinGut: Punonjës marketingu me eksperiencë 5-vjeçare në median e shkruar dhe vizive. Të interesuarit duhet të kenë kontakte me agjencitë e marketingut si dhe të marrin përsipër sigurimin dhe publikimin e reklamës në gazetën “MAPO”.

Eglantina Gjermeni Ilva Tare Xhani Shqerra Single & the city Libra, receta, ide

mikesha

Të martohesh me të?

Në çift

Ne që (s’)duam FESTAT

Aritmetika e lidhjes

Kthesa e madhe e Fatma Haxhialiu Blendi Salaj Lori Haxhiu Endri Xhafo Ilir Shaqiri

ZANA ÇELËS

2013

Veshja e festave

Jozefina

Angazhimet eSireja në shoqërinë civile. Ndryshimet e Estela Ujka karakterit por jo të pamjes. Parf�me, Sekretet e zonjës së pamoshë dhurata dekor gatime

agron Gjekmarkaj Dosjet, duhet një Wikileaks shqiptar

Dorëshkrimi Libri i ri Preç Zogajt: 21 Janari im

DITËT E MIA TË ËMBLA

CIVICI: Ta “lexojmë ndryshe” ekonominë?

Rrëfime fëminore nga një ngrënës librash

Nr. 10 (257), Viti Vii botimit NëNtor 2012 Çmimi 300 Lekë

Jo vetëm politikë si zakonisht

JO VETËM POLITIKË SI ZAKONISHT

ARTUR ZHEJI

HAXHI QAMILI? MË KA BURGOSUR GJYSHIN, MËSUES I SHQIPES

Ardian Ndreca Iku edhe ky vit, si kalë i çalë

Albert Nikolla Përdor standardin... pa dashuri

RAPORTI BRITANIK ‘23

MË TË KORRUPTUARIT JANË TE MINISTRIA E PUNËVE PUBLIKE

Çdo operator

200 Min. e përmuajshme

KËRKOHET NJË HEROINË

200 SMS Pa

Nr. 11 (258), Viti Vii botimit dhjetor 2012 Çmimi 300 Lekë

Kur varrmihësi vdes, Kush ia bën varrin?!

SPECIALE/ 2013 SHQIPËRIA

MB

KUSH ëSHTë FETULLAH güLEN?

zakonisht

AMIK KASORUHO GJASHTË VJEÇ NË DASMËN E MBRETIT

MAJLINDA BREGU NË KOHËN E LEXIMEVE

NAsho JoRGAQi

RAFTI I PARë, ‘FASHIST’; LIbRI I PARë, KANUNI I LEKëS TASo oSE oNUFRI I KISHAvE gREKE

AGRON GJEKMARKAJ KADARE-PLLUMI NJË Jo vetëm MIQËSI politikë si EUROPIANE

RAPORTI BRITANIK E VËRTETA E VRASJES SË HASAN PRISHTINËS

PRoFil

PikTuRA

JOHN KERRY

SIPAS NJË SHQIPTARI QË PUNON PËR TË Guljed Birçe mbulon Marrdhëniet me Jashtë në zyrën e Senatorit amerikan. Punon aty prej 5 vitesh dhe ëndërron Capitol Hill-in në Washington. Raporti i Kerry-t me shqiptarët, huqet e tij, a do të kandidojë sërish për President, dhe a do të kemi një ambasador amerikan me prejardhje shqiptare në Tiranë…?

GJERGJ META dhE kishA kATolikE

e përmuajshme

JO VETËM POLITIKË SI ZAKONISHT

Dhjetë gra të spikatura të jetës publike e kulturore, DHE BOTA,zgjedhin figurën tyre të shekullit shqiptar. Helena Kadare-Lasgush PORADECI; Odeta Barbullushi-Faik KONICA; Rudina Xhunga-Enver HOXHA; SI DO TË JENË... Belina Budini-Mbreti ZOG; Arta Marku-At Zef PLLUMI; Dhurata Shehri-Ibrahim RUGOVA; Grida DumaSali BERISHA; Luljeta Lleshanaku-Gjon MILI; Eda Derhemi-Fan NOLI; Zefina Hasani-Ismail KADARE

PËR BURGUN DHE HISTORINE kufizime 200 Avokati rikthehet në vendin e dënimit, në burgun e Burrelit, ku kaloi 10 vite të jetës. REPoRTAZh Si njeri i lirë dhe me një libër që rrëfehet nga burgu, por më shumë se për IZOLIMIN flet për lirinë. Dëshmia e Daut Gumenit: Burgu i Burrelit më mirë se burgu i madh Shqipëri

Gilman bakalli Shqipëria ka patur sundues, jo udhëheqës

ardian Ndreca 100 vjetët e para të Shtetit shqiptar

ÇdoBURRAT E SHEKULLIT 10 kohë NR. 14 (259), VITI VIII BOTIMIT JANAR 2013 ÇMIMI 300 LEKË

adrian Civici Rastësisht turist në Kubën e Fidel Kastros

PERSIDA ASLLANI

E PËRMUAJSHME

Adrian Civici Cilësia e universiteteve, kusht për zhvillimin

Nuk është kjo liria që kërkoje?..

E PËRMUAJSHME

NR. 9 (256), VITI VII BOTIMIT TETOR 2012 ÇMIMI 300 LEKË

NJË SQARIM PLASARIT PËR ‘KATOLICIZMIN’ E KADARESË

LIBRI I RI I SPARTAK NGJELËS

Kontakt / gazetamapo@gmail.com; info@mapo.al; Cel: 068 20 55 432

sokol balla

Ardian Ndreca: Pasqyra e shtypit

Preç Zogaj: Mrekullia e punës, tragjedia e famës

ALBERT P. NIKOLLA

Për aplikimet elektronike mund të na shkruani në adresën: gazetamapo@gmail.com. Aplikantët janë të lutur të dërgojnë: CV, letër interesi, diplomë dhe certifikata kualifikimi. Deri në datë 18 mars 2013

4

Duhet të kesh

BABAGJYSHIT HERMES MANIA

Aurela Hoxha dhe Julka Gramo çantat që tronditën Tiranën Ester Hoxha

SIPAS YJEVE Viol Xhafaj

HOROSKOPI

MaPO Online: Gazetarë, web-master dhe web-designer me eksperiencë 5-vjeçare në median e shkruar, vizive apo atë online.

Monika Kryemadhi Vera Grabocka Kristina Jorgaqi Ardit Gjebrea Saimir Braho Merita Rexha

DOSSIER Seks nëNën takimin ylline parë? gjërat që duhet të bësh paraesefestave të shkosh 35 25 Libra, receta, dekor I shkrujanë

Nr. 27, Viti II botimit tetor 2012 Çmimi 300 Lekë

Nr. 29, Viti II botimit dhjetor 2012 Çmimi 300 Lekë

Kinkaleri

sektOri i shPërndarjes: Punonjës të sektorit të shpërndarjes, me eksperiencë 5-vjeçare në median e shkruar. Të interesuarit duhet të zotërojnë njohuri mbi procesin e shpërndarjes së gazetës në pikat e shitjes dhe kontrollimin e tregut.

Sa fëmijë?

Ilva Tare Ruhjuni uraganit “Urrejtja” Elida Cangonji “I thuaj ‘jo’” Xhani Shqerra Ku është kufiri?

E përmuajshme Nr. 29, Viti II botimit dhjetor 2012 Çmimi 300 Lekë

RIKTHIMI I PRIFTIT TE ILUMINUAR RREFIM NE 360o. Fëmijëria në Rrushkull: atë kohë modeli ishte Enver Hoxha. Doja të bëhesha lider politik. Shkollimi në Itali: si një prift menaxhon dlirësinë me tundimin e bella vita. Shugurimi, detyra si zëdhëns i Kishës dhe raportet me gazetarët. Cenusi, At Zef Pllumi e të tjera…


10

Opinione & Editoriale

Blog & Ide

OpEd

Nga Bujar Kapexhiu

Opinione dhe Editoriale

Shkëlqimi dhe rënia e ‘Laburizmit të Ri’

K

ësokohe është bërë i modës zhvlerësimi i mënyrës se si Partia Laburiste britanike ka administruar pushtetin përgjatë 13 viteve të fundit. Për kritikët më të ashpër, pushteti i laburistëve – e më konkretisht ‘Laburizmi i Ri’ – shquhet si një dështim kokekëmbë. Partia u ra ndesh të drejtave civile, tradhtoi idealet e së majtës, nuk ia doli mbanë të ngadhënjente ndaj pabarazisë. Çka është më e keqja, ajo u përfshi kryekëput në një luftë shkatërrimtare në Irak. Nuk mundem kurrsesi të them se nuk i kuptoj disa prej kritikave, por njëkohësisht më duhet të vë në dukje se mund të mbrohen bindshëm shumë prej parimeve bazë të politikave laburiste. Po e nis nga pika më e rëndësishme për të krahasuar periudhën laburiste në qeverisje, me fatin që patën homologet e saj të vendeve të tjera të së njëjtës periudhë: me demokratët e Bill Klintonit në SHBA, socialistët francezë të Lionel Zhospenit dhe social-demokratët gjermanë të Gerhard Schrëderit. Sa i takon laburistëve anglezë, ata ia dolën mbanë të qëndronin më shumë kohë në pushtet krahasuar me homologët e tyre në botë. Kjo ishte një arritje me vlerë nëse marrim parasysh faktin se përgjatë një shekulli të ekzistencës së saj, Partia Laburiste britanike nuk kishte pasur asnjëherë rastin të qeveriste me dy mandate të plota në vazhdë. Shndërrimet ideologjike që iu përqasën shprehjes “Laburizmi i Ri”, qenë në masë të madhe shkaktaret e suksesit të saj elektoral. Vlerat e së majtës, që nënkuptojnë solidaritet, zhbërje të pabarazisë dhe mbrojtje të shtresave në nevojë – e për më tepër besimi i përftuar se qeveria lufton fort në mbrojtje të tyre – vijuan normalisht në tërësinë e tyre, ndonëse politikat e konceptuara për t’i vënë në zbatim duhej të kishin ndryshuar tërësisht. Nevojitej ngutshëm një marrëdhënie krejt e ndryshme mes qeverisë dhe sipërmarrësve, për t’u vetëdijesuar në rolin kyç të kësaj marrëdhënieje si në krijimin e të mirave materiale, ashtu si edhe në kufizimin e pushtetit shtetëror. Prej këtej mund të kuptohet edhe parulla “prawn coctail” që Partia Laburiste hodhi në publik për të fituar mbështetjen e Qendrës Tregtare-Financiare të Lon-

El Pais ANTHONY GIDDENS

drës. Shpërfaqja e një ekonomie që qarkullonte ‘në korsinë e tretë’ apo bazuar në nivelin e dijes së saj, mundësuan tkurrjen e rolit të klasës punëtore pikërisht kur kjo klasë ishte bastioni i Laburizmit. Si rrjedhojë, për të fituar zgjedhjet, një parti e qendrës së majtë duhet të mbërrije në një elektorat sa më të gjerë. Në këtë pikë, tashmë Laburistët nuk mund të ishin një formacion klasor. Me Toni Blerin në krye, partia duket sikur gjeti udhëheqësin ideal për të përmbushur qëllimet e saj. Në rrethanat e një tregu të globalizuar, qëllim parësor duhet të jetë mirëqenia ekonomike, që vlerësohet si jetike për të vënë në zbatim politika sociale sa më frytdhënëse. Një qeverisje e kujdesshme ekonomike mund të ofrojë për pasojë burimet e nevojshme, si në rritjen e shkallës së zbatimit të drejtësisë sociale, ashtu edhe në rritjen e shpenzimeve për politikat e mirëqenies sociale. Laburistët nuk duhej të ishin një parti e një Shteti të fuqishëm, por e një Shteti të mençur. ërveç politikave të ndjekura nga “Laburizmi i Ri”, pikësynimi kryesor i saj ishte të shfronësonte të djathtën në lidhje me disa pika kryesore programore, me qëllim që qendra e majtë të ofronte më shumë mundësi zgjidhjeje të problemeve që haseshin, krahasuar këto me çka ofronte e djathta: kundrejt kriminalitetit, emigracionit dhe identitetit kulturor. Formula e Toni Blerit “intolerancë ndaj krimit të organizuar dhe qëllimeve të të tij”, ishte më shumë se një parullë. Gjatë 10 viteve, Britania e Madhe pati një rritje ekonomike të qëndrueshme, një gjendje kjo që nuk mund të përqaset vetëm me “flluskën e sapunit” që pësoi sektori i pasurive të patundshme apo ai i kreditimeve. Zhvillimi ekonomik ia arriti asokohe të përcaktojë edhe “pagën më të ulët në shkallë kombëtare”. U krye një

P

hop cilësor në shërbimet publike, duke kryer reforma të qenësishme në këtë sektor, ashtu si edhe në atë shëndetësor e arsimor. Pati një tkurrje të nivelit të pabarazisë sociale në vend, edhe pse ky ndryshim nuk shkoi atje ku pritej. ransferimi i kompetencave në Skoci dhe Uells janë hapa për t’u vlerësuar pozitivisht. U shkua drejt hartimit të legjislacionit që mundësonte zgjedhjen e kryetarëve të Bashkisë në mënyrë të drejtpërdrejtë, një mundësi kjo që e gjetën me vend edhe qytetet e mëdha, midis tyre edhe Londra. Në Irlandën e Veriut ngjan të jetë e arritur një paqe jetëgjatë. Treguesit e kriminalitetit në vend janë ulur, ndërsa politikat e diversitetit kulturor kanë gjetur shtrirje gjithnjë e më të gjerë. Qeveritë socialiste firmosën Kartën Sociale të Europës dhe Konventën Europiane në Mbrojtje të të Drejtave të Njeriut, duke miratuar Ligjin e Lirisë së Informimit, si edhe atë të martesës civile të bashkëshortëve homoseksualë. Shoqëria britanike është sot më e hapur se kurrë më parë. Në lidhje me politikën e jashtme, ndërhyrjet ushtarake në Bosnje, Kosovë dhe Sierra Leone mund të vlerësohen si të suksesshme. Sa mirë do të ishte sikur të kishte ndalur këtu! Vendimi kokëshkretë i Blerit për t’u shndërruar në aleatin kryesor të Xhorxh Bushit në pushtimin e Irakut ishte thelbi i zvetënimit të figurës së tij politike. Aq më tepër kur justifikimi i tij thelbësorarmët e shkatërrimit në masë – rezultoi pandehmë e pabazë. Më pas u vijua gabim pas gabimi, çka rrënuan sqimën e tij. Bleri nuk ia doli mbanë të integronte Britaninë e Madhe në Bashkimin Europian, ndërkohë që lidhjet e tij të afërta me udhëheqës të lartë europianë, veçmas me Silvio Berluskonin, rezultuan të pakëndshme. Ka mjaft arsye që t’i dalësh krah përafrimit mes politikanit e sipërmarrësve dhe vënies së theksit tek rëndësia që ka ‘Qendra Tregtare-Financiare’ e Londrës. Ishte një gabim trashanik lënia dorë të lirë për “pawn coctail” duke u mundësuar pavarësi habitshmërisht të skajshme, çka e ktheu Mbretërinë e Bashkuar në një parajsë të stërmadhe fiskale. Ideja që laburistët “duhej të tregoheshin të flashkët ndaj mendësisë njerëzore të pasurimit në

T

Gusto personale

mënyrë të neveritshme” ndihmoi në krijimin e kulturës së papërgjegjshmërisë. Unë nuk mundem dot të pranoj idenë thjeshtëzuese se neolaburizmi ishte thjesht një vazhdimësi e theçerizmit, që me fjalë të tjera do të thotë se Toni Bler e Gordon Braun qenë “bijtë e Margaretës”. Politikat laburiste mishërojnë ndërhyrje në masë të konsiderueshme të Shtetit në jetën ekonomike, ndonëse kanë përparësi të nxisin ofertën dhe të tregojnë interes të veçantë ndaj drejtësisë shoqërore. Përveç kësaj, udhëheqësit laburistë duhet ta kenë mjaft të qartë se të njohësh të drejtat e tregut nuk do të thotë t’i biesh në gjunjë atij. Sa i takon sistemit proporcional zgjedhor dhe reformës tërësore të kor n i z ë s ku sht e t u e s e, ë sht ë e kuptueshme se laburistët duhej të ishin përqendruar tek parimet dhe jo tek bindjet politike. shtë rritur mjaft numri i partive që janë detyruar ‘t’i shkojnë pas’ propozimeve të laburistëve të rinj. Tashmë konservatorët britanikë e mbështesin të drejtën e homoseksualëve, pranojnë nevojën e uljes së nivelit të varfërisë, miratojnë ligjet për ndryshimet klimatike më nismë laburistësh, e as nuk ua ndjen për atë shprehjen e famshme të Theçerit: “Ajo që e quajnë shoqëri, nuk ekziston”. Sakaq, kriza financiare botërore trokiti në derë dhe u duk se solli fundbotën, por njëherazi shërbeu si perdja e aktit të fundit të së ardhmes së “Laburizmit të Ri”. Pa pritur e pa kujtuar, tronditja e fortë pështjelloi të gjitha prirjet; tashmë janë të pranishme keisianizmat dhe ndërhyrjet e shtetit në ekonomi. Ndërkaq, jo vetëm që mundemi të vëmë rregull në tregjet financiare, por mbi të gjitha duhet të veprojmë kësisoj. Së fundmi, ndihet situata e rënduar në transaksionet financiare, e mbi të gjitha, është mundësuar vënia e taksës mbi të pasurit. Partitë kryesore janë të mendimit se duhen kryer rishtas politikat aktive zhvillimore dhe të rigjallërimit të sektorit të industrisë. Ndryshimit klimatike dhe rreziqe të tjera mjedisore janë

Ë

bërë pjesë e pashqitshme e debateve politike tradicionale. Tashmë nga teoria mbetet të kalohet në praktikë. Në këtë kuptim, “Laburizmi i Ri” ka vdekur, e sigurisht që ka arritur çasti ku duhet të ndalet përdorimi i kësaj shprehjeje. Sigurisht, disa nga prirjet e tij më të qenësishme që parashtrova më sipër nuk janë varrosur bashkë me të. Ka mjaft rëndësi përpjekja për t’i vënë frè superpushtetit që sektori financiar mban mbi ekonominë dhe të rigjallërohet sektori industrial. Sigurisht, Britania e Madhe do të vijojë të ketë një ekonomi pas-industriale, ku parësore mbeten sektori i shërbimeve dhe veprimtaritë që lidhen me sektorin e dijes. Reforma e shtetit të mirëqenies sociale do të jetë nga më të rëndësishmet, aq më tepër kur përparësi do të ketë administrimi më me nikoqirllëk. Një sfidë më vete do të jetë edhe kryerja e politikave progresiste ndaj emigracionit, pa humbur mbështetje elektorale, si dhe duke ulur nivelin e kriminalitetit në vend. Po ashtu, mbajtja e një drejtpeshimi të përshtatshëm mes respektit ndaj lirisë së individit dhe mbrojtjes ndaj terrorizmit. Duke mos qenë pjesë e pushtetit, problemi kyç i laburistëve do të jetë ai i zvogëlimit në masë të zënkave e sherreve të brendshme, si një virus ky që prek të gjitha llojet e partive – por sidomos ato të majta – pasi kanë pësuar edhe një rrënim zgjedhor. Në respekt të saj, rindërtimi ideologjik mund të luajë e kryejë një rol të rëndësishëm. Pikënisje vlen të jetë ripërcaktimi i rolit në rrafsh publik. Duhet thënë që blerianët mbështeten më shumë te politikat e tregut krahasuar me braunianët, të cilëve u rreh zemra më shumë për Shtetin. E megjithatë, në sektorin publik gjejnë kulm të përbashkët si të parët ashtu edhe të dytët. Duhet të vihet në qendër të vëmendjes një kapitalizëm i përgjegjshëm që bashkëjeton me konceptin e ndërlikuar të ofrimit të mbështetjes në rast nevoje. *Anthony Giddens – frymëzuesi intelektual i “Rrugës së Tretë” dhe “Laburizmit të Ri”, që çuan në pushtet Toni Blerin.


op-ed

2

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Blog/ Fjala më e bukur Kulturë/ Suela Konjari... Universitet/ Arsim, nga gjermanishtja nga fillimi në fund revolucioni vjen nga në shqip Faqe 15 Faqe 13 interneti

Ç

ka e lidh Bangladeshin, Britaninë e Madhe, Irakun dhe Kosovën? Po të bazoheni në zeitgeistin e kafeterive dhe portaleve të sotshme, do të thoshit se është ndonjë lidhje islamike, diçka që ka të bëjë me debatin fetar të këtyre ditëve. Në një variant më të mbrapshtë, do t’ju shkonte mendja te ndonjë komplot terrorist. Po të mbani në mend se autori (i cili gjithmonë shpreh mendime personale në kolumne) shërben edhe si Zëvendësministër i Jashtëm, ndoshta do t’ju shkojë ndër mend se Bangladeshi e Iraku do të na njohin së shpejti, ndoshta me ndihmën e Britanisë. Të gjitha janë të pasakta. Fjala është për një grua. Dhe jo çfarëdo grua. Mirëpo së pari të them se de fakto, feja ka një rol në këtë kolumne. Nesër në Prishtinë do të hapen propozimet për Xhaminë e re të Prishtinës, e cila do të vendoset te parkingu i ndërtesës së PTK-së, në lagjen Dardania. Xhamia pat një histori të veten. Fatin e ndërlidhur me katedralen. Fillimi i ndërtimit të katedrales katolike të financuar nga komuniteti i madh i shqiptarëve të Amerikës, ndihmuar edhe nga politikanë të lartë amerikanë, si senatori me prejardhje hebreje, Chuck Schummer. Fillimi i ndërtimit të saj aktualizoi kërkesën e Bashkësisë Islame për një xhami më të madhe në Prishtinë. Komuna ndau një copë të madhe toke publike tek Tjegullorja në një qendër relative, por kërkesa e BIK ishte për tokën e çerdhes së Ulpianës. Në fund, si kompromis u pajtuan për tokën te Dardania. Një pjesë e publikut kundërshtoi ndërtimin e saj duke pohuar se në Prishtinë ka me dhjetëra xhami, por ishte e qartë që do të ishte vështirë të kundërshtohet kërkesa e BIK-ut,

koment Petrit Selimi

Hapja e maketave dhe propozimeve do të bëhet më 26 mars. Nuk dua të paragjykoj fituesin, ngase është krejtësisht e mundshme që ka promozime shumë të mira (apo edhe shumë më të lira). Konkursi nuk i takon domenit të projekteve shtetërore, prandaj juria ka një dozë digresioni... kur në qendër tashmë figurojnë në peizazh fizik një kishë shqiptare dhe një objekt i papërfunduar që u nis nën kushte okupimi për kishë ortodokse serbe. Qoftë edhe simbolikisht, BIK si komunitet shumicë ka pasur të drejtë të kërkojë hapësirë komparative me objekte të tjera sakrale në qendër. Projekti i ndërtimit të xhamisë u bë kontrovers edhe me disa shkrime mediale që kritikuan ashpër konkursin e BIK-ut, që pos xhamisë, planifikonte edhe inkorporimin e 80 dyqaneve në kuadër të objektit fetar si dhe një banese private. Kritikë tjetër është se, edhepse konkursi ishte ndërkombëtar, juria ishte e panjohur (më vonë u bë me dije se vendimi do të merrej nga paria e BIK). E çka ka lidhje kjo me gruan në fillim të këtij teksti? Tash e disa ditë, mora vesh që një nga konkurrentet në këtë konkurs qenka edhe irako-britanikja e lindur në Bangladesh, Zaha Hadid. Kjo është madona e arkitekturës moderne. Është e vetmja grua në grupin e pleqve si Norman Foster, Rem Koolhas, Frank Gehry, Ming Pei, që përbëjnë Olimpin e zotëve të arkitekturës. Zaha Hadid është e vetmja që mori Pritzkerin (Oskarin e arkitekturës) dhe dy herë çmimin Stirling. Stili i saj që u ikën vijave të drejta dhe e shndërron çdo ndërtesë në lëvizje organike, është bërë një nga

opuset më të rëndësishme artistike në gjithë botën e krijimit modern kreativ. Që të ngashënjeni imagjinatën se si do të mund të dukej kjo pjesë e Prishtinës nëse Zaha Hadid ka investuar sadopak minuta kreativë, ia vlen të shihet propozimi i saj për xhaminë në Kuvajt. Hapja e maketave dhe propozimeve do të bëhet më 26 mars. Nuk dua të paragjykoj fituesin, ngase është krejtësisht e mundshme që ka promozime shumë të mira (apo edhe shumë më të lira). Konkursi nuk i tako n d o m e n i t t ë p r o j e k t e ve shtetërore, prandaj juria ka një dozë digresioni. Megjithatë, shpresoj se do ta marrin guximin të shohin përtej nevojave praktike të “xhematit” apo modelit të financimit. Zaha Hadid do të krijonte një valë enorme pozitive të artikujve pozitivë për Kosovën në revista ku rëndom nuk shkruhet për Kosovën, ngase arkitektura jonë ka shumë pak për t’i dhënë botës. Dy artikujt më të famshëm janë ai i Sunday Times që pat përzgjedhur hotelin më të keq në botë Hotelin Grand të Prishtinës, dhe garës së Daily Telegraph për godinën më të shëmtuar – ku në garë hyri (ndoshta jo edhe fer) ndërtesa e Bibliotekës. Një shtëpi e Zotit, e ndërtuar nga një grua me karrierë fantastike si zonja Hadid, është lajm i shkëlqyer. Ndoshta do të mund të bëhej më i mirë vetëm nëse marrim vesh se edhe Rem Koolhas ka marrë pjesë. Apo ndoshta arkitekti i njohur holandez dhe ca të tjerë do të mund të merrnin pjesë në konkursin për Galerinë e Arteve Bashkëkohore, për të cilën Shkëlzen Maliqi tash e disa vite (e edhe në kolumnën e tij të djeshme) po avokon që të ndërtohet tek objekti i vjetër i shtëpisë së mallrave “të re”, te sheshi “Skënderbeu”. Ideja është me të vërtetë e hatashme, ngase do të rikrijonte qendrën si pikë fokale të interaksionit njerëzor dhe begatimit kulturor të kosovarëve. Pa paragjykuar problemet eventuale ligjore apo ekonomike që ka një propozim i tillë, kryeministri Thaçi, ministri Krasniqi dhe drejtuesit e AKM-së do të bënin një mrekulli të vogël nëse do të hapnin një mundësi të tillë. Por ky është një muhabet tjetër, momentalisht jemi fort të gëzuar që Prishtina e pluhurosur dhe e përvuajtur nga dekada të neglizhencës, turbo-arkitekturës shpirt-shkatërruese, do të mund të fitojë një spirancë të rëndësishme hapësinore që krahas Bibliotekës Kombëtare, do të bëhej simbol i qendrës urbane të Republikës së Kosovës.

11

MaKSima e ditës

Faqe 12

Mos i lër mëkatet e tua të kthehen në zakone të këqija. Saint Teresa of Avila

Rishkrimi i historisë; pushtimet nuk janë kafe turke me pak

Befasia e xhamisë Një pjesë e publikut kundërshtoi ndërtimin e saj duke pohuar se në Prishtinë ka me dhjetëra xhami, por ishte e qartë që do të ishte vështirë të kundërshtohet kërkesa e BIK-ut, kur në qendër tashmë figurojnë në peizazh fizik një kishë shqiptare dhe një objekt i papërfunduar që u nis nën kushte okupimi për kishë ortodokse serbe. Qoftë edhe simbolikisht, BIK si komunitet shumicë ka pasur të drejtë të kërkojë hapësirë komparative me objekte të tjera sakrale në qendër.

29.03.2013

editorial

Alfred Lela

Deklarata e Mehmetit, rastësisht ndoshta, vjen pikërisht kur në Kosovë është në pik debati për rishikim të teksteve të historisë, sipas një kërkese të autoriteteve turke, të cilat ndjehen ‘të keqpërfaqësuara’ nga vështrimi historik i paraardhësve të tyre, osmanëve, në librat e shkollave shqipe

N

jë tulatje që vjen nuk dihet nga ku e nga se e përshkon një pjesë të miletit shqiptar kur bëhet falë për Turqinë; kjo huti vjen kryesisht prej bombardimit religjiozo-ekonomiko-arsimor. Është një lloj pakti pragmatist për të cilin shqiptarët shquhen. Më shumë se mënyrë të qeni, është mënyrë të kaluari: kompromis afatshkurtër ose afatmesëm, duke besuar se në afat të gjatë, të tjera rrethana do të kërkojnë të tjera pakte e aleanca. Po, e ka njëfarë ngashënjimi kur kombëtarja e Turqisë triumfon në ndeshjet ndërkombëtare të futbollit; flamuj shqiptar e turk valëviten mbi makina mbrëmjeve verore të Tiranës, boritë bien rreth xhamisë së Et’hem beut, a thua një aht prej shekullit 18 zbret në bulevardin me shije latine për të kërkuar hakmarrjen me bori, daulle e gjysmëhënë si në kohë të dovletit. Ngashënjimi bëhet pothuajse cerebral kur, si padashur, kujtohet ‘97-a dhe rreziku grek i copëtimit të Shqipërisë: memoria shërben një deklaratë të kryeministres turke Tansu Çiller se një përpjekje për të ndarë Shqipërinë do të thoshte luftë me ushtrinë turke. Aq e gjatë është jehona e saj, sa kohët e fundit, vend e pa kohë, dalzotje të ngjashme i atribuohen kryeministrit aktual turk, Erdogan. Në Kosovë e Maqedoni ahti është edhe më i madh. Turqia, për të cituar shkrimtarin Kim Mehmeti, ose më saktë islamizmi i ardhur prej saj, e ka shpëtuar shqiptarinë. Deklarata e Mehmetit, rastësisht ndoshta, vjen pikërisht kur në Kosovë është në pik debati për rishikim të teksteve të historisë, sipas një kërkese të autoriteteve turke, të cilat ndjehen ‘të keqpërfaqësuara’ nga vështrimi historik i paraardhësve të tyre, osmanëve, në librat e shkollave shqipe. Gazetat kanë shpërndarë edhe një manual të fjalive e termave që duhen rishikuar, por edhe të zëvendësve të tyre. Për shembull, për fjalinë: Perandoria Osmane përgjatë shekujve të pushtimit të viseve të banuara me shqiptarë, ka vrarë, ushtruar dhunë dhe ishte e ashpër, propozohet varianti Perandoria Osmane përgjatë shekujve të pushtimit të viseve të banuara me shqiptarë, ka sunduar, burgosur dhe ka ushtruar ndërhyrje ushtarake. Një ushtri mesjetare që ndërhyn, por pa ushtruar dhunë! Groteske nuk është vetëm gjetja e implanteve, por sidomos trashësia dhe intoleranca e kërkesës. Për t’i bërë një studim ADN-së së pranisë turke në viset shqiptare dhe asaj nëse ajo ka qenë e butë, e mesme, apo e fortë, si të ishte një kafe turke e jo pushtim, duhet interpretuar kërkesa aktuale e Ankarasë zyrtare. Ajo është të paktën intolerante. Nëse një shtet modern, që për vite me radhë i ka mbajtur sytë nga klubi europian dhe vlerat perëndimore, shfaq shenja të intolerancës, që rrjedhin me sa duket prej njëfarë supremacie ekonomike dhe dëshirës për t’u shtrirë me soft power, çfarë mund të thuhet për paraardhësin e tij? A është abuzim të konsiderohet si intolerant, i ashpër, pushtues, dhunues e të tjera? Edhe në mungofshin dokumentet që e dëshmojnë intolerancën, të cilat në fakt nuk mungojnë, lind e drejta e supozimit se një shtet nuk mund të ketë qenë më tolerant në shekujt 15, 16, sesa në shekullin 21. Çka është edhe më keq për ta: nëse turqit kërkojnë t’ua imponojnë shqiptarëve, një kombi tjetër, shkrimin e historisë sipas midesë së tyre, mund të thuhet se këtë intolerancë e kanë projektuar edhe në shkrimin e historisë së shtetit të tyre. Që do të thotë, projektimi në histori i sjelljes së shumicës turke ndaj pakicave etnike. Kosova, të paktën, e di se ç’do të thotë të jesh pakicë e shtypur. Shqipëria po mban kafenë turke e rakinë, por këtë eksport nuk ua do.


12

arsimi i lartë

studime online

Hyni në një debat mbi arsimin e lartë sot dhe me siguri do të dëgjoni rreth MOOC — kurset online që mbledhin me mijëra studentët nga e gjithë bota, dhe e gjitha falas.

A do të hapë Twitter një hapësirë të re për mësimdhënie? Në fund të vitit 2011 disa të pasionuar pas teknologjisë në Suedi themeluan Universitetin Suedez Twitter, që solli leksione në një seri cicërimash për një klasë me afro 500 ndjekës. Mund të ishte hera e parë që Twitter u përdor për të shpërndarë arsim të lartë dhe me debatin mbi kurset masive online duket se është koha për të reflektuar se çfarë Twitter mund të bëjë për t’u shndërruar në një klasë mësimi dhe të hapë një hapësirë të re për arsimin publik.

Modeli Ashoka Një program brenda Ashoka-s i quajtur Watson University po punon për të realizuar vizionin e ri të arsimit të lartë, me besimin që mund të hartohet një model më i mirë i arsimit të lartë që nuk i lë të sapodiplomuarit me mijëra borxhe, orientim të varfër, pak aftësi me rëndësi dhe vetëm një diplomë të vakët për të treguar. Watson aktualisht po pranon aplikime për kursin e parë me 20 akademikë, të cilët do të mblidhen në Boulder, Kolorado, për semestrin e vjeshtës. Çdo student mund të aplikojë.

Arsim, revolucioni vjen nga interneti Nuk ka më dyshime që interneti ka potencialin për ta përçarë arsimin e lartë, siç bëri edhe me industrinë e botimeve apo me lidershipin politik në botën arabe, duke u dhënë akses informacionit dhe demokracisë. Por një tjetër revolucion po zhvillohet në universitete, i cili është edhe më i thellë.

K

y revolucion nuk është thjesht ta futësh arsimin e lartë, siç e njohim atë, online. Bëhet fjalë për një ripërkufizim të qëllimit të universitetit. Në fund të shkurtit të këtij viti, 650 persona nga 40 vende të ndryshme, përfaqësues të 150 institucioneve të arsimit të lartë, zbarkuan në San Diego për të marrë pjesë në Ashoka U Exchange. Pjesëmarrësit ishin presidentë universitetesh, pedagogë, studentët dhe sipërmarrës socialë. Ata u mblodhën në San Diego për të mësuar sesi arsimi i lartë mund t’i ndihmojë studentët të zhvillohen si sipërmarrës, novatorë dhe zgjidhës të problemeve. Vetëm 5 vjet më parë, Ashoka U Exchange përfshinte rreth 40 persona. Tani ka më shumë se 600 dhe vazhdon të rritet. Ka një sinjal të kërkesës konsumatore për një alternativë të zgjuar të arsimit të lartë. Tarifat e shkollimit janë rritur 12 fish në 35 vitet e fundit dhe borxhi i kredive studentore në ShBA është tanimë më i madh sesa borxhet e kartave të kreditit dhe kredive për makina. Kurse të shkurtra, të mësuara nga një rrjet pedagogësh me ndikim të madh në botë. “Ashoka U Exchange mbledh bashkë organizata si Watson University që eksperimentojnë dhe shtyjnë kufijtë e asaj çka një universitet mund dhe duhet të jetë”, –thotë bashkëthemeluesi i Ashoka U, Erin Krampetz. Universitetet ndiejnë nevojën për të evoluar në ko-

munitete ku studentët eksplorojnë botën bashkë me kolegët e tyre, mentorët udhëheqës, sipërmarrësit, mendimtarët dhe prakticienët nga e gjithë bota . Si rezultat i një revolucioni të papritur, përvoja arsimore e studentëve po nis të duket e ndryshme. Ndoshta nga fundi i kësaj dekade, arsimi i lartë mund të dalë me një qëllim të ri, që është përputhja me studentë unikë dhe sfida të vërteta të shekullit. MOOC, Si thoni për një universitet online?! Shembulli më i qartë i produktivitetit të teknologjive të reja është shpërthimi i leksioneve masive, online, falas ose quajtur ndryshe MOOC. Ofruar nga disa universitete të njohura përmes konsorciumeve si Coursera, edX, ose Udacity, MOOCs janë kurse falas online, të hartuara nga yje të botës akademike dhe ndiqen nga qindra mijëra studentë nga e gjithë bota. Megjithatë, universitetet nuk garantojnë kredite akademike për MOOC-ët. Shpërblimi për plotësimin është kënaqësia për sigurimin e informacionit të ri apo të nevojshëm dhe aftësive dhe lidhje me studentë që ndajnë të njëjtat interesa. Në disa raste, kundrejt një tarife studentët mund të fitojnë një certifikatë. Studentët të bëjnë mësim në të njëjtën kohë në Nju Jork, Kaliforni, Mumbai, Seul, Tunizi apo Mynih. Duke ndjekur historinë e ndryshimeve teknologjike në industritë e tjera, shërbimi i arsimit do të rishpërndahet në forma të reja. Shumë studentë nga e gjithë bota do duan të marrin udhëzime nga profesori më i mirë i statistikave në Caltech, inxhinieri më i mirë bërthamor në MIT, profesori më i mirë i veprave të Shekspirit në Kembrixh, apo ekonomisti më i mirë në Universitetin e Kalifornisë, Berkli. Kurset online mund të sigurohen si pjesë e programeve të

rregullta të studimit ose produkte të pavarura nga kurrikulat. Duke ndjekur rrugën e industrive të tjera si telekomunikacioni apo shërbimet kompjuterike, ky modularizim i arsimit të lartë në kurse të shkallëzuara online do të lejojë riintegrimin e moduleve me nevojën e përdoruesve. Profesorët gjithashtu po mësojnë nga MOOC. I armatosur me një sasi masive të dhënat për performancën në klasë, ata mund të rregullojnë leksione, materiale kursi dhe provime për të përmirësuar të kuptuarit si online, ashtu edhe në kampus. Por ka edhe probleme: profesorët ende nuk dinë sesi të monitorojnë provimet kundër kopjimit dhe plagjiaturës, si t’u përgjigjen pyetjeve të studentëve apo si të identifikojnë kur ata kanë vështirësi. Pjesëmarrësit e suksesshëm në këto

Shembulli më i qartë i produktivitetit të teknologjive të reja është shpërthimi i leksioneve masive, online, falas ose quajtur ndryshe MOOC. I ofruar nga disa universitete të njohura përmes konsorciumeve si Coursera, edX, ose Udacity, MOOCs janë kurse falas online, të hartuara nga yje të botës akademike dhe ndiqen nga qindra mijëra studentë nga e gjithë bota. Megjithatë, universitetet nuk garantojnë kredite akademike për MOOC-ët.

kurse online janë të vetë motivuar për të ndjekur leksione dhe plotësuar detyra kursi. Por janë edhe të rrallë: norma e plotësimit për kurset e para MOOC, një kurs mbi inteligjencën artificiale ofruar nga universiteti i Stanfordit më 2011-ën ishte 13 për qind. As universitetet nuk kanë një model biznesi të qartë për MOOC-ët. Udacity merr ca fitime nga korporatat, përfshirë Google për zhvillimin e kurseve të specializuara. Për një tarifë të caktuar Coursera u siguron punëdhënësve potencialë emrat e studentëve me arritjet më të larta. Në të dyja rastet disa nga fitimet u jepen institucioneve pjesëmarrëse, por tani është e pamjaftueshme për të mbuluar kostot e zhvillimit të kurseve, të cilat janë të konsiderueshëm: blogje online, tabela diskutimi, twitter, tagg dhe ndarje dokumentesh. Zemra e kursit sipas stilit të vjetër bëhet me anë të videove. Kur bëhet mirë, produkti është i komplikuar, ha kohë dhe i kushtueshëm. Kur bëhet keq, është i pashikueshëm. Megjithëse në hapat e parë, këto kurse shihen si një potencial për të përmirësuar pedagogjinë edhe në kampuse. Ndoshta nuk do të zëvendësojnë përvojën e studimeve për të rinjtë që mund t’i përballojnë tarifat. Ndikimi intelektual dhe zhvillues te studentët që mësojnë së bashku nuk mund të zëvendësohet nga kurse online edhe sikur këta të zgjidhin problemet e shkallëzimit. Susan Holmes, një profesoreshë e statistikës në Universitetin e Stanfordit vë pikat mbi i. “Nuk mendoj se mund të gjeni një arsimim online të Stanfordit. Ashtu siç nuk mendoj se Facebook-u ju jep një jetë sociale”. Lind pyetja nëse një 18-vjeçar do donte të shpenzonte katër, tre apo edhe dy vite duke jetuar me mamin dhe me babin me sytë përpara një ekrani kompjuteri.


kulturë

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

29.03.2013

13

portret Aktorja, nëna e divorcuar, mami i një vajze, sfida si drejtore e Teatrit të Metropolit: Suela Konjari dje dhe sot

Suela Konjari... nga fillimi në fund P Aida Tuci

as çdo mashkulli të fortë thonë se fshihet një grua e fortë. Por kush qëndron pas një gruaje të fortë? Shpesh është e vështirë ta dish se përse një grua e fortë nuk të lë të shohësh brenda saj, t’i zbulosh dobësitë, lotët, dhimbjen por dhe gëzimin e lumturinë. Por Suela Konjari është ndër këto gra të rralla që nuk heziton të të hapë derën për të rrëfyer gjithë brendinë e saj nga fillimi....deri në fund. Fillimi Shëtitjet e saj në fëmijëri të shtunave dhe të dielave nuk ishin as të liqeni e as në park lojërash, por në skenën e madhe të Teatrit të Operas dhe Baletit. Babai i saj, një ndër balerinët e parë të Teatrit të Operas, ishte i pari që i ushqeu dashurinë për artin, por çuditërisht jo për baletin. “Kam qenë shumë e vogël dhe skena më dukej një çudi. Tek unë si vajza e një artisti, ishte shumë organike dëshira për skenën. Asokohe doja të bëhesha balerinë, por babai nuk ma ushqeu këtë dëshirë timen sepse për të baleti ishte arti më i vështirë. Madje për të më larguar nga kjo dëshirë ai më thoshte shpesh ‘je shumë e shkurtër, nuk bëhesh dot balerinë’. Dhe nëse unë kam sot një kompleks me veten time është gjatësia. Kaq shumë më është ngulitur kjo, sa në gardërobën time nuk gjen asnjë palë këpucë pa taka të larta”, - thotë Suela. Ndoshta kjo dëshirë e parealizuar e cyti shumë vite më vonë që ta shihte të realizuar tek vajza, Krisi. “Po ka qenë edhe kjo një arsye, por jo vetëm kaq. Baleti është një art që të ushqen me disiplinë, të krijon personalitet dhe unë doja që kjo të ndodhte dhe me Krisin, që ishte pak natyrë e ndrojtur”. Ndonëse Krisi pasi përfundoi Shkollën e Mesme të Baletit, mezi priti që të hiqte dorë nga ëndrra e dikurshme e mamasë për të ndjekur ëndrrën e saj. Ashtu siç në fund të fundit kish bërë dhe Suela pas përfundimit të gjimnazit me mesataren dhjetë. Ajo mund të ishte bërë farmaciste, siç gjithmonë kishte dashur gjyshi Sulo Konjari, apo inxhiniere siç këmbëngulte profesori i saj Rudolf Koka. Por u bë aktore, siç kishte filluar të ëndërronte buzë detit të Shëngjinit në prehrin e aktores Pavlina Mani. “Njerëzit e artit me familjet e tyre i bënin asokohe pushimet të gjithë bashkë në Shëngjin sepse burrat kishin hobi peshkimin. Unë jam rritur në prehrin e Pirro dhe Pavlina Manit, Fatos Haxhirajt, Kadri Roshit, Ndrek Lucës. Por i pari që më nxiti të bëhesha aktore ka qenë drejtori i shkollës së mesme, Musa Kraja. Aktivizohesha në çdo aktivitet kulturor që zhvillonte shkolla”, - thotë Suela Konjari dhe kthehet shumë vite kur kujton sesi babai çdo të mërkurë në orën 20:00 u lejonte dy motrave Konjari radion e vogël në dhomë për të dëgjuar emisionin “Teatri në mikrofon”, por ama me një kusht, duhej t’i kishin përfunduar të gjitha mësimet për atë ditë. “Ishte një event shumë i rëndësishëm për ne të dëgjonim Teatrin në mikrofon”. Ashtu dalëngadalë dashuria për skenën e teatrit po bëhej gjithnjë e më e madhe. Kjo dashuri herë pas here gjente rehati në skenat e vogla të aktiviteteve kulturore që zhvillonte shkolla. Ajo ishte tashmë figura publike e shkollës si një nga recitueset më të mira. “Në provimin e maturës mbaj mend që bëra tezën e provimit dhe shkova të përgjigjesha para

komisionit. Në momentin që duhej të përgjigjesha ata më thanë: ‘Suela, e dimë që tezën e ke bërë mirë, po as na reciton më mirë një poezi për kënaqësi dhe për çlodhje...”. Mohimi i të drejtës së studimit Për lexuesit e rinj mund të duket e pakuptimtë sot për të shpjeguar arsyet se përse të mohohej e drejta për të studiuar në një tjetër sistem që ky brez shumë pak e njeh, atë diktatorial. Por ja që kështu i ka ndodhur Sula Konjarit, iu mohua e drejta e studimit në Akademinë e Arteve vetëm sepse në biografinë e saj nuk kishte shkruar se gjyshi Sulo Konjari ishte një i dënuar politik në gjyqin e deputetëve. “Unë e fitova konkursin. Madje aq e sigurt isha, sa kur dola nga dera bërtita: “fitova!” edhe pse ende nuk kishin dalë rezultatet. Ndërkohë që bëhesha gati të shkoja në Akademinë e Arteve, mësoj se nuk më ishte dhënë e drejta e studimit pavarësisht se kisha fituar konkursin. Arsyeja? Kur bëra autobiografinë nuk kisha shkruar që gjyshi im kish qenë i dënuar politik në gjyqin e deputetëve. U sorollatëm nëpër zyra për të kërkuar të drejtën, por përgjigja që na jepnin ishte ‘të zgjedhë një degë tjetër, jo në art, sepse nuk mund të lejojmë që një njeri me cen në biografi të jetë njeri publik’. Ndërkohë që im atë ishte pionier partizan dhe ishte gjithmonë në skenë”, - kujton Suela. Por pas një viti ajo arriti të studionte në Akademinë e Arteve. Ishte momenti kur Enver Hoxha sapo kishte nxjerrë vëllimin “Vitet e vegjëlisë”, ku në një rresht të librit shkruante sesi Sulo Konjari furnizonte partizanët me ilaçe. Mjaftoi ky argument që dha kryetari i frontit të lagjes që Suela Konjari ta shihte veten studente në Akademinë e Arteve. Kadare dhe Budina i hapën dyert e Teatrit Rolin e parë nuk e kujton dhe aq. Ishte studente kur regjisori Leka Bungo i ofroi një rol në estradë. Por vetëm pak kohë më pas do t’i vinte një tjetër ofertë tani nga Teatri Kombëtar dhe regjisori Edmond Budina. Bëhej fjalë për rolin e Norës te “Nata me hënë” e Kadaresë. Nuk arrin të japë një arsye konkrete se përse e refuzoi në fillim ofertën e regjisorit Budina. “Ndoshta ishte skena, Teatri Kombëtar ishte një skenë shumë e madhe. Nuk e di as se çfarë më shtyu të ndërroja mendje, por mund të them se kam patur eksperiencën më brilante. Në atë kohë punohej me dublante dhe dublantja ime në rol ishte aktorja e Teatrit Kombëtar, Elvira Diamanti. Unë kam dalë natën e premierës sepse Mond Budina më zgjodhi pikërisht mua. Kam një pishman që nuk arrita ta filmoj rolin. Këmbëngulja e Edmond Budinës, Kadare dhe roli i Norës më hapën derën e Teatrit Kombëtar”, - thotë Konjari dhe kujton disa momente nga vënia në skenë e kësaj shfaqjeje. “Ishte viti 1990 dhe sapo kishin filluar lëvizjet e para të studentëve që kërkonin demokraci. Ndërkohë Kadare ishte larguar drejt Francës. Ka qenë periudha që Edmond Budina ishte i angazhuar edhe me grevën e studentëve dhe mbaj mend që pas provave gjithë stafi nuk shkonim në shtëpia pa e shoqëruar Mondin deri tek Qyteti Studenti, sepse kishim frikë mos na arrestonin regjisorin. Në atë shfaqje për herë të parë në përshëndetjen me publikun kemi ngritur dy gishta lart. Sigurisht që kishim dhe frikën se çfarë mund të ndodhte, sepse ishte një

Si grua e divorcuar

Kur e pyet sa e vështirë është për një grua të divorcuar jeta sot, Suela Konjari nuk di të të japë një përgjigje sepse ajo kurrë nuk është ndjerë në pozitën e grave të divorcuara të braktisura. Ish- bashkëshorti, regjisori i njohur i kinemasë, Fatmir Koçi mbetet burri më i rëndësishëm i jetës së saj. “Unë dhe ish-bashkëshorti im Fatmir Koçi, edhe pse jemi divorcuar jemi gjithmonë pranë njëri-tjetrit. Krisi, vajza jonë është rritur në prezencën e të dy prindërve. Të parit njeri që unë i them problemet e mia është Miri, dhe nuk e kam ndjerë veten asnjëherë si grua e divorcuar. Ne sot jemi miq shumë të mirë dhe dy prindër shumë shembullorë. Miri është burri më i rëndësishëm i jetës sime dhe babai ideal”.

Raporti me vajzën

Nuk janë thjesht nënë e bijë, por dy mikesha shumë të mira. “Tani unë kam arritur të shijoj atë pjesën që unë jam e vogla dhe Krisi e madhja. Ka ndryshuar raporti i përkujdesjes. Tani është ajo që përkujdeset më shumë për mua”.

periudhë e ngarkuar politikisht. Por në fakt asgjë nuk ndodhi, përveçse publiku e priti shumë mirë shfaqjen”, - thotë Suela. Më pas i janë ofruar edhe shumë role të tjera, paçka se aktoret e bukura ishin më të preferuarat nga regjisorët. “Unë jam natyrë pa komplekse. Më janë ofruar role dhe kam qenë e vetëdijshme se ai rol më është ofruar pasi është refuzuar nga aktore të tjera me emër. E kam marrë rolin pa patur kompleksin se ishte një rol i refuzuar. Kam bërë çdo rol pa menduar nëse ishte rol i madh apo i vogël. E vetmja gjë që kam dashur ishte që kur të dilja në skenë ta qëndisja rolin e të mbetej në kujtesën e publikut. Por gjithmonë kam patur role karakteri dhe nuk kam qenë asnjëherë në një llogore rolesh me aktoret e bukura. Unë nuk kam qenë asnjëherë heroinë, sepse mua më pëlqejnë rolet e karakterit dhe jo të heroinave që e kërkojnë të bukurën në syrin e një regjisori. Kam patur role që jam transformuar në skenë aq sa të mos më njihnin. Kam luajtur plakën kur isha shumë e re. Por kam patur fatin të punoj dhe me regjisorët më të mirë të teatrit, Gëzim Kame, Pirro Mani, Agim Qirjaqi etj.

Kam patur shansin për të punuar dhe me regjisorin rumun Mihal Manolesku, që unë e quaj shkollë të dytë për mua si aktore”. ...një fund si rifillim Ky nuk është një fund, por rifillimi i një tjetër projekti për Suela Konjarin. Prej dy vitesh ajo është drejtoresha e Teatrit të Metropolit në Tiranë, një skenë që reflekton frymën e re në teatrin shqiptar. Ky në fakt është një qëllim në vetvete i Suelës si drejtuese, e cila na zbulon edhe një sekret të vogël: rikthimin e saj në skenë si aktore pas dy vitesh shkëputjeje. Në mendjen e saj tashmë e ka projektuar veten në rol. Skenën ende nuk e ka zgjedhur, por do të dëshironte shumë që të ishte ajo e Metropolit. “Unë tani dua që t’i bashkohem frymës që ka brezi i aktorëve të rinj për teatrin e plastikës, muzikës, fjalës etj., të ndërthurura bashkë. Kam shumë dëshirë që t’i kthehem skenës, duke provuar frymën e re teatrore që i japin këta të rinj teatrit. Unë teatrin klasik e kam provuar dhe nuk lëviz nga dashuria për të, por dua të eksperimentoj në një teatër ndryshe. Bëhet fjalë për një vepër të shkruar nga një dramaturg kosovar, i cili më ka propozuar një rol, as burrë dhe as grua, një personazh që nuk ka as moshë e as ngjyrë. Është një rol shumë interesant, një rol karakteri, ashtu siç i kam patur gjithmonë rolet e mia në skenë. Nëse do të jetë një shfaq je në Metropol, do isha shumë e gëzuar sepse kështu do kurseja dhe rrogën e një aktori. Por unë kam vendosur që t’i rikthehem skenës dhe do të pretendoj të marr role në Teatrin Kombëtar dhe në Teatrin e Komedisë”, - thotë Suela Konjari, që është ndër të paktat drejtuese që, siç thotë vetë, i beson verbërisht aftësive dhe talentit të brezit të ri të aktorëve dhe regjisorëve që ka afruar në Teatrin e Metropolit. Por përtej karrierës së saj si aktore, Konjari ka dhe një strategji për Teatrin e Metropolit; ta kthejë në skenën më të madhe të dramës shqiptare. “Vitin që kaloi, në kuadër të 100-vjetorit e shpalla vitin e veprës shqipe dhe mendova që edhe në vazhdim në Metropol të flitet shqip dhe vetëm shqip. Sfidën e fitova. Në sirtarin tim kam vepra pafund të dramaturgjisë shqiptare. Kam gjithashtu informacione që në Kosovë ka dramaturgë të mirë dhe kam një ide për t’i afruar dhe ata në skenën e Metropolit. Të ketë bashkëpunime me kolegët tanë në Kosovë dhe Maqedoni. Më pëlqen ideja që skena e Metropolit të jetë një skenë e madhe e dramës shqiptare”, - thotë Konjari.


14

legalizime

Legalizimet, emrat e 2300 personave që marrin tapitë DURRES

LATIF IZET MANJANI NAXHIJE RUSHIT MANJANI MUSTAFA MUSA ALLUSHI SPIRO MITAT PAPA RAMIZ MUSTAFA ZEKAJ ARBEN HALIM FERIZAJ ABAZ HAZIZ JAUPAJ KASEM DAUT LALA MEFAIL SHEFQET RAMA BAJRAM EMIN DEHARI RAFE TASE POPI EQEREM KAMBER CENAJ DESTAN HYSEN LIMANI HASAN SHUAIP PUPULEKU ALI MILAZIM ALUSHI HYSEN DEMIR MUÇA MAN GANI LIKA GEZIM AHMET HOXHA FERIT HYSEN KOÇI ETJON BAJRAM BUZIU AFRIM AHMET ALTERZIU AZIRAN AHMET ALTERZIU FESTIM AHMET ALTERZIU MENTOR AHMET ALTERZIU NDUE MARK NOKA RAMIZ ISMET KADRIU FLORIN ISMET KADRIU BEQIR ALI HASBALLA HYSEN RAMAZAN BRAHASANI FATBARDHA NIAZI PSATHA FESTIM SALI ISLAMAJ ASHIM SHABAN ISAKU AGIM RRAHIM DUMANI BAJRAM DEMIR ÇELA HAXHI HALIL HASA HAZIS SHABAN ISAKU FITIM KADRI CURI ABDULLA SALI BEQIRI BELLUSH NESIM XHAFERAJ GEZIM QERIM MALKO BAKI MUSA QOLI ALBERT RUSHIT TETA MALIQ REXHEP MEÇANI ARTAN MISLIM SALLAKU DALIP MISLIM SALLAKU SHEFIT DEMIR ÇELA YLLI MYSLIM SALLAKU ARDIAN RUSHIT TETA MISIR KASEM HOXHA MEVLAN MYRTEZAN DYRMISHI QELIBARE SHEFIT XEKA BASHKIM SALI BEQIRI AHMET NUH ALUSHI BAJRAM YMER BALASHI EDUART HASAN LIKA ALKET HASAN LIKA QASHIP ZYLYF ZEKA NAUN DHIMITER KAJANA EVIOLA NAZIF LOSHAJ PELLUMB DEMIR PAVLIQATI MIHAL FANI KERRI NAZMIE HYSNI REMZIU SHERBET DEMIR SKUQI SEFER NUH ALUSHI SEJDIN SEFER ALUSHI EMILIAN QERIM ZEQIRAJ PULLUMB BAJRAM ELMAZI AMIR ABDI LIKA HILMI MUSA HAJRULLAI ABDURRAHMAN LUTFI HOXHA RAMADAN MUSA HAJRULLAI LUIGJI NIKOLL DUNGA PETRIT RAHMAN BRELI ANASTASIA PANAJOT GJERGJI SABRI ISUF KALEMI BAJRAM ALI NUREDINI HEKTOR QERIM ZEQIRAJ QERIM HAJDAR ZEQIRAJ ENVER TEFIK HYSOLLI QEMAL MUSTAFA LAHO JAKUP NAXHI QOSHJA HASAN ILJAZ LIKA GEZIM ABDURRAHMAN ZOI FATMIRA XHEMAL SULA VLADIMIR ZYDI XEKA ASTRIT HARRUN BRAKA SEFER NEXHIP QOSHJA VASIP GANI ROSI GENTIAN LATIF NUREDINI BALLKIZE RAHMI ARIFI VANGJEL KOZMA DEVOLE KUJTIM RUZHDI LISI ISUF SHEFKI HASA AHMET SADRI SHALA BILBIL ZENEL KURTI KADRI HAMIT CURI AFRIM GANI GOXHA FAIK MAN LISI NAZMI ISLAM GJINI ZYLYF FEJZULLA GOLLI FEJZULLA MEHMET GOLLI LUAN HYSEN GJINI ARDIAN BARDHOK LULI MATEM MEHMET HALILAJ TONIN PASHK GJINAJ MAJLINDA MEHMET DUKA LUAN SELIM KEPI ALUSH MALIQ QOLI ASIM ARSHIN ALIMUÇA ALBAN MAHMUT AGASI INAJET MEZAN IBRAHIMI NUREDIN REXHEP GASHI BELLUSH NESIM XHAFERRI VLADIMIR SHAHIN GEGA HALIT TAFIL DEDEJ FATMIR PELIVAN CENA AVNI SKENDER DALIPI MARIUS TOMOR SELIMAJ AHMET HYSEN BREGU PETRIT FEHMI LIMANI GOJKO SAVE DRAPA VIKTOR RISTO MILOSHI MARKO TERPO MARKU SHYQIRI HYSEN GURA PETRIT RUSHAN MEMA MUSA MYLAZIM RAPI AHMET SKENDER HASA SKENDER HYSEN KOÇI GANI SADRI SHALA PELIVAN RAKIP CENA ALBERT LLAZAR DAFA DRITA HASAN MURGA FADIL HASHIM MATMUJA FLUTURIM SHYQYRI HYSA FAREDIN AVDI NOKA ASTRIT XHEVIT MATA YLLI ZENUN PJEÇI QANI SALI GAÇI FATMIR MEZAN IBRAHIMI AGIM ISUF HOXHA FLAMUR FERIK ÇELPICA ELTON RIFAT ÇYRBJA SKENDER RAM GLLOGA ILIR XHEVIT MATA RRUSHDI MUHARREM BALLA ELCA LLAZAR LLUCA AJET QAMIL SINANI IDRIZ SELMAN META FATIME ALI HEKURI HAKI SABRI QOLI GANI HYSEN KOÇI NIKO ASQERI ZEQIRAJ ZARIFE JASHAR XHIPO GANI RAM REXHA SAMI FADIL SHTUFI VELI SELIM KONESHA ELMI HAMIT BUSHI MELEQ ISUF DACI BRAHIM HYSNI MARA ABEDIN ADIL TEREZIU SALI ISLAM PISLI FLAMUR ETEM SHEHAJ ARMAND MESTAN BODURRI NUREDIN BAJRAM QELIA QEMAL IDRIS MARRA HAJREDIN HYSEN BASHA AHMET SALI HABIBI AGIM FIQIRI IZVIRA EDMOND FAIZ XHELESHI ELSON YLLI MAKSUTI TAFIL XHELADIN ÇERRI YMER XHAFERR NAZO ARJAN GURI ÇAÇO DONIKA VATH PETRITI NAZMI BAHRI RUSHITI FAIK ISUF HOXHA MUSTAFA SHABAN SULI FLORENC DHIMO ZORBA SHABAN ALI JAHAJ ANDREA SHABAN BACE KADRI HAMIT KEPUTA BILAL SABRI TOSKA

NEIM SHABAN HYKA ILIR MEXHIT BEGTESHI ANDREA XHEVIT FASHO PETRIT HEKURAN HASA MAKSIM VAIT BENGU HASAN GANI GJYZELI HYSEN QAMIL MEKSHI ROLAND ADEM BALLA LEONARD SAFET KALA ARJOL YLLI XHARO SOKOL MARTIN GJOLI BLEDAR NEZIR SPONESHI SAMI AHMET ISAKU QAZIM ALI VOGLI ; ILIR ALI VOGLI FATMIR RAMAZAN MESITI XHAVIT VELI BASHA FATMIR ISUF MIJA YLBER RAPO HOXHA LORENC REXHEP SADO LUAN MUHARREM SADO PETREF TAFIL SHURDHA SAMI AHMET ISAKU GEZIM HASAN KASMI LEONARD SAFET KALA FATMIR QERIM HOXHA LULZIM NDRIÇIM HIDRI ARTAN ZYLYF PERFUNDI BESIM ISMAIL BARAMETA NEXHMI QAMIL TOPALLI ANDREA SABRI KREKOS ELVIRA DYLAVER DERVISHI BESIM REXHEP KORRI OSMAN JONUZ ALDEDJA ARBEN GANI HOXHA FERID ALEKS ÇELA MYRTEZA ALI KRASNIQI GANI RESHIT TARJA FAIK JONUS HASANAJ ZYHDI AQIF MEMA GEZIM HAKI MUKA ELVI RAHMAN ISAKU VLASH PASK GJERGJI DRITAN YMER MUÇA BASHKIM KADRI KAZIU VLASH KOLI LALA GRAMOS GURI KALARIU ; ILIAND GURI KALARIU NAIM IDRIZ MANDRI PETRIT RAMADAN ABAZI HYSEN QEMAL SARAÇI VALJETA SHAQIR KOÇI DULL MERSIN MEMOLLA YLFI XHEMIL MUHAMETAJ SAMI AQIF MEMA ZAHIM TAHIR LAÇKU SHEFQET XHEVIT VELILLARI ANDI AHMET SHARRA SKENDER EMIN BICI FATMIR VATH THANA ISMET HYSEN BYKU XHAFER JONUS HASANAJ HAKI NEVRUZ KALARI MEXHIT RAMAZAN AJDINI GURI OSMAN KASA JORGO RAMADAN IBUSHI ILIR MYRTEZA KRASNIQI TOMORR SYRJA NONAJ FERDINANT FATMIR BALLHYSA DHIMITRI PETRIT PUSHKA GJOVALIN NIKOLL GJONMARKAJ

ELBASAN

QAMIL MURAT MIMINI RRAPUSH BAJRAM RUCI ARTAN BAFTJAR BEKTESHI MERSIN AHMET ALLKJA MAKSIM MURREM CAPJA TOMORR MUHARREM CAPJA ALBERT NOSI TODRI AGRON HALIL KURTI PETRIT MUHAMET GRACENI FLUTUR ZYBER FILJA PIROT VERO KOTA ANDREA PANDI KRISTO ILIJA SIMON HALILI HAJREDIN BARJAN IBRAHIMLLARI SHKELQIM HYSEN PALI SABRI SULEJMAN CELA FESTIM SABRI KACI MEHMET XHEVDETI CERRAGA MEHMET XHEVDETI CERRAGA HEKURAN SHEME MARANAKU SKENDER FASLLI HYQMETI KRISTAQ TASI PELLUMBI BEXHET JEMIN CERRIKU NIKOLLA MINA QORRI RUZHDI ALI BRAHO GEZIM ASIM ELMAZI SETIT RAMADAN BICI QERIM MERSIN HASA LUTFI RRAPUSH KASNECI SEJDIN ZENUN KARAJ ARTAN AVDI DAULLJA SHEFQET HASAN CEKINI VALBONA ASLLAN ÇELA KADRI SULEJMAN ÇERRI AGIM IBRAHIM SALIU ALEMSHA SALI HOXHA DURIM JOHJA BEQIRI HASAN VEIP DINE DHIMITER STAVRI THANO EDMOND PETRIT ISAI GAZMEND BEQIR DELIMETA DASHAMIR HAMIT NEZIRI LLOKMAN REXHEP VELIU VENAMIN JOSIF NASKA MUSTAFA LUTFI DEMAJ BESNIK OSMAN PISHA DAUT REFAT SULMINA HASAN IBRAHIM LIBRAZHDI ISMAIL ANDON ÇAKALLI GINI ANDON ÇAKALLI MIRELA RUZHDI STAMBOLLXHIUI FUAT MEHMET MYZYRI KASTRIOT ALI KOLA AGIM MEHMET PEQINI ABDULLA MUSTAFA METANI XHEVAT BAFTJAR DOCI MEFAIL MIMIDIN PUPULEKU DASHAMIR ZENEL BIÇAKU MIHAL JOSIF KADIU EDMOND MIRI MEMA MUSTAFA ÇUMAN ISA MYZAJET AVDI KANA THOMA PETRIT MICI ARIF BASHKIM BIÇOKU KRISTAQ ALEKS QOSJA GANI RAMAZAN GJIKA GENTIAN DASHAMIR BIBAJA BASHKIM JAHO BIBAJA ISMET ALI KOLLA XHEVDET HILMI HAJRULLA SANIJE ABAS BENGU HAMIT HYSEN ALLIAJ MERITA HAXHI ALLIAJ LULËZIM PETRIT ZENUNI AQIF SHEFIT BORA, SOSE JASHAR BORA DASHAMIR AQIF BORA, ARBEN AQIF BORA LULZIM XHEVIT TARUSHI SHEFIT AQIF BORA ROLAND DASHAMIR KARAJ BEDRI OSMAN HANOLI ZEF ISMAIL TORJA XHEVAT HASAN LIKOLLARI HYSEN ZENEL ZHULEGU, IDAJET VEHBI ZHULEGU ALBERT THANAS CAKU, BENERETA VASIL CAKU TOMORR SHEFQET SHARRA, ALFONS KADRI ASLLANI FATMIR SEIT HYKA SHEFQET SALI SALLA ADILE QAMIL SALLA BEHAR HAMIT BUDANI SUZANA HAXHI QAHJA, ARTAN AGIM QAHJA SOKOL AGIM QAHJA HASAN SABRI DINE KASEM RRAPUSH DYRMA BUJAR BRAHIM KOLNEKU ZAMIR KADRI BASHA ALBAN TOMORR TAFA BASHKIM YMER DYBELI VELI HYSEN ZEQIRI ASTRIT VELI ZEQIRI AGIM SHEFQET HUSHI XHEVAHIR HAMIT PISHA PARTIZANI SAMI RAMA ARIF MUSA MECI ISMETE MUSA MUSAI PRENDI NAUN PANXHI

ABEDIN ETHEM CANO SHEZIMAN SHEFKI QEFALIJA NEXHMI MEÇO ISMAILI ALBERT QAMIL REXHEPI ARDIAN BARDHYL CERRIKU ALTIN HAMID SULKJA KASEM SHAQIR HYSA QERIM BAJRAM IMERAJ STEFAN KOL BERDUFI SHYQYRI REXHEP SENI LIGOR TAQI SINANI MEHMET BAJRAM DAKA FATOS RAMAZAN CERRIKU XHELAL ISUF HOXHA ARMAND JORGJI RAMA KRISTAQ JORGJI DIMASHI XHEVAHIR MEHMET BEZATI LIGOR STAVRI BERDUFI HARALLAMB JOVAN DIMITRESKU IBRAHIM QAZIM TAFANI REVULUCION SHUAIP ÇEKREZI REVULUCION SHUAIP ÇEKREZI SHEFQET RAKIP XIBRAKU ALBERT FETA XIBRAKU ALBERT LEF BODURRI FATMIR ALI ALIZOTI ARDIJAN LIMAN HAKBALLA FERDINAND RIFAT JOLLDASHI HEKURAN SALI HADJA LUAN KADRI BAJRAMI GERANT FERIT DEDJA FERIT FEJZULLA TOLA HYSNI QEMAL SHKEMBI HYSEN HASAN MEMA SINA JANI DUBALI AGRON SHERIF SHABANI TOMORR VELI MALOKU ASTRIT IBRAHIM BRAHJA ARIAN NEKI CALA ARBEN BANUSH PAJA PASHO PETRIT MISHA NEVRUZ SELIM HAJREDINI ISLAM AHMET GRABA DEMIR MISTRAT IBISHI AGIM FAIK VLLAHU VELI XHAFERR JASHARI FERIT SHABAN MUSAJ HALIT HAFEZ ÇEKREZI HALIT HAFEZ ÇEKREZI EMIN SHABAN MUSAJ SALUSHE MAHMUT MUSAJ TOMORR AQIF KUQJA ALEKS QAMIL XHIKA BARDHUL RIZA KUQJA DRITAN YZEIR XHIKA ARZEN MUSTAFA HIDA RESHIT PETRIT KURTI VASIL LUSHI XHIKA JORGOS LUSHI XHIKA HASAN MURAT HIDA SOKOL NEIM XHIKA EDLIR MURAT QOSJA QEMAL TAHIR XHIKA DASHAMIR BESIM LICI GEZIM LIKO ELEZI ASTRIT BRAHIM PRROJ BASHKIM BANUSH RAMA IDAJET ISMAIL RAMA KADRI HYSEN PERROJ SEFER MERSIN LICI PELLUMB MERSIN LICI ARBEN SELMAN LICI VARIF SHYQYRI AGO VARIF SHYQYRI AGO KRISTO SHAQIR CALA FERIT QAMIL CALA BEHAR BESIM LICI SHKELQIM QEMAL XHIKA ARIF RUSHIT CEPA AGRON HEKURAN LICI RAMAZAN ISUF PERROJ ARBEN RAMAZAN PERROJ SOKRAT SHYQYRI CEPA ADMIRIM SHYQYRI CEPA BESNIK FAIK LICI BARDHUL FAIK LICI AGRON FAIK LICI BANUSH RESHIT LICI LULZIM SHABAN SHYTI SAIMIR ISA XIBRRAKU ANDREA PETREF PERISNAKA GRAMOZ HIKMET PERISNAKA FATOS SINAN PERISNAKA ALTIN SINAN PERISNAKA ZIHNI SHEFIT QOSE SABRI RAMAZAN XHIKA PERPARIM TAJAR DHEPA AGRON HEKURAN PRROJ ISMAIL RAKIP BAKU FATOS ISMAIL BAKU VLADIMIR KALEM XHIKA BANUSH ABAZ XHIKA PERPARIM SEFER XHIKA GJERGJI HASAN XHIKA LULZIM HASAN XHIKA VEIZ ABAS XHIKA BEKTASH TAHIR XHIKA BEKTASH HAZIS TROKA LULZIM PETRIT KUQJA BASHKIM RESHIT KUQJA MARJET AQIF KASA YLLI SKENDER LICI GEZIM GANI HIMA JANI SEFEDIN LICI HYDAJET RAMAZAN LICI LUAN GANI SHARRA FISNIK PETRIT BAHA VALMIR CENI TAFA QEMAL HAJDAR ALLKJA SHKELQIM RAMAZAN BAHA NEVRUZ IDRIZ HAKBAJRAMI HAJRI XHEVIT BAHA ZEJNEL BANUSH TAFA AGIM ZEJNEL TAFA REFAT BANUSH TAFA AGRON SABRI TAFA NDRIÇIM SABRI TAFA SAMI BANUSH TAFA SKENDER NEBI TAFA KADRI SULEJMAN BAHA RAMIZ LATIF BAHA LATIF HYSEN HAKBAJRAMI YMER HYQMET BAHA KUJTIM ELEZ KUQJA BLEDAR HAZBI MEHALLA SKENDER MUSTAFA KRYEMADHI LUAN SHABAN BAKU PERPARIM REFAT KRYEMADHI FATMIR HAZBI MEHALLA IBRAHIM ALI VISHKULLI IDAJET ETHEM BODURRI

FIER

SANIE OSMAN MELEQ LIRI GJYSH LEVENAJ ARISTE TODI BITI GEZIM NUREDIN HAXHIAJ XHEVAIR TEFIK HODAJ PIRO ARISTIDH SOTA MUSTAFA ESTREF QALLIJA VASIL HAREDIN MERDANAJ SOKRAT ALI HAZIZAJ KRISTAQ VASIL MEÇALLIU KOSTA LLAZI PRIFTI VITO AZBI SERJANAJ KLAJDO LEONIDHA MARKU TOMI PETRAQ LLAZI CAUSH METI BOBO IDRIZ IDAJET PASHOLLARI , VLADIMIR IDRIZ PASHOLLARI AGRON IDRIZ PASHOLLARI , SALO IDRIZ PASHOLLARI KUJTIM SADEDIN YMERAJ FARI NEXHIP HYSI, ILIR FARI HYSI ARDIAN FARI HYSI ENVER NUREDIN MUKA NUREDIN FERKO MUKA XHEVAIR BARJAM ISUFAJ KASTRIOT AQIF HOXHA PAVLINA STEFAN KONOMI VASILLAQ NEKO PROFKA THOMA NEKO PROFKA SOTIR RRAPI SOTA VANGJEL JOTI SOTA SHABAN HAJRULLA HAJRULLAHU THOMA MIHAL MARKU HAIR SHABAN CEPELE DEMIR FERRIK YZEIRAJ BRAHIM BRAHIM YZEIRAJ LEONIDHA QERIM BREGU ARBEN IBRAHIM NEBIU ALBERT HAREDIN HASANBASHAJ

VASILLAQ MIÇO THANASI ALEKSANDER QEMAL RRAPUSHAJ QAZIM VELEDIN MERKAJ ENVER SHEME HYKA EDMOND SAFET DULAJ ERNALD HAMIT GROPA ARBEN MUHARREM RESULAJ ASTRIT MEHMET MUÇAJ XHEVAIRE ABAS MUSAJ ARQILE NESTI NIKOLLAJ LAZE ALUSH LAZAJ LORENC XHEVAT KAPAJ DILAVER MUHARREM ELEZAJ ROLAND DHIMITRAQ KOÇI GËZIM TAIP SOPAJ LUAN QAMIL HYSAJ PËLLUMB XHELADIN BENDAJ BILO DIVIT DERVISHI ISMAIL KUJTIM NUKAJ FATMIR XHEMAL ZEQIRAJ ERVIN TETEM MEHMETAJ FLAMUR BRAHIM MALAJ BESIM KUJTIM MALASI ARJAN MUHARREM ZOTAJ ARJAN MUHARREM ZOTAJ BRAHIM ALUSHAJ VLADIMIR RRAPUSHAJ RIZA KARAJ SAFET SKENDERAJ ISMET VEIZAJ FETAH HASANAJ HAKI PAJA ASTRIT MYRSELAJ FLORI SHEHAJ MELAIZE MYRSELAJ ARBEN SHEHAJ FATMIR HODAJ BASHKIM ALIAJ KUJTIM MALAJ PELLUMB KOROVESHAJ KASTRIOT SULAJ KASTRIOT RUSTEMI BUJAR HOXHAJ LUMAN RESULAJ HAMDI QALLIU AVENIER KORAJ DURIM BEHAJ TEME BENDAJ SELAM BENDAJ RAMADAN BENDAJ HAZBI ZENELAJ FETAH BEKTASHAJ NUREDIN AVDULAJ KUJTIM SHEHAJ DASHNOR SERJANAJ HYSNI AGALLIU KADRI BARJAMAJ SAMI SALIAJ XHEMAL MALAJ REXHEP FEJZAJ HAXHI CJAPI ASLLAN FEJZULLAJ AGRON KARAFIL AZIZI SAMI SADIK ALIAJ YZEDIN FASLLI BREGU LIRI ZYBO ALUSHAJ KASTRIOT JAUP BAZAJ KUJTIM QERIM ADUSHAJ HYQMET ALUSH BEQAJ FATMIR SYRJA ZIRAJ ASQERI SYRJA ZIRAJ NOVRUS NESHAT AGALLIU LAZE KOÇI BREGAJ EQEREM ALI ASLLANAJ DASHNOR QAMIL XHELA AHMET BEKTASH ALUSHAJ SELIM JAUP BAZAJ SYRJA BESHIR ZIRAJ MYZAFER XHEZMI HOXHAJ KUJTIM FASLLI XHAFERAJ VLADIMIR ZYBER VELAJ YLLI SHAQIR AGACI KASTRIOT SHAQIR AGACI ALBERT NAZIF AGACI SABIRE MURAT AGACI KUJTIM OSMEN DOSTI QAZIM YMER HOXHA PETRO VASIL GOGA AVNI HAZBI HAZBIU LENE VASIL GOGA BESHIR KALEMI LAME ELMAS HAJDINI BRAHIM AZIS MUHAMETI ARQILE THOMA GOGA NURI XHEMIL NURIU RASIM RAMAZAN NAZO BESNIK RAMAZAN PIRRA HASAN ELMAZ GERRAJ ILIRJAN NAZIF DYLE BARDHYL RAMADAN DYLE ARRILLA NAUN BABA HALIT RAMADAN PIRRA SHYQYRI ELMAZ GERRAJ DASHAMIR HYSNI KURTAJ FJODOR DHIMITRAQ KOLA SHEFQET RAMADAN NAZO SPIRO MITI GOGA VIKTOR MITI GOGA GEZIM NOVRUS HAJDINI HYSEN JASHAR ZHUPANI ARBEN RRAPUSH CEPELE ASQERI REFAT BELULI KUJTIM BRAHIM HAZIZI RAMAZAN REFAT BELULI DRITAN FASLLI SALIAJ FATJON VELEDIN CEPELE SHEFQET SHAIP CEPELE VALEDIN SHAIP CEPELE ENVER TAIP CEPELE SOKRAT MANI KOLA SULO SHUAIP CEPELE DHANIL NDINI KOLA QAMIL HAXHI XHELA BASHKIM REFAT CELA NEBI JASHAR CEPELE ABEDIN HEKURAN BRAHO LLAZI JOTI KOLA DASHNOR QAMIL XHELA MYQEREM ALI CELA RRAPI ALI CELA AFRIM TAIP CELA BESNIK IZET SHEME ASTRIT IZET SHEME QEMAL IZET SHEME IBRAHIM IZET SHEME GRAMOS IZET SHEME GEZIM REFIT CEPELE VIDE LONI KOLA TODI TASI KOLA LUAN SALI SANKA MITAT DYLI CEPELE ASLLAN AHMETAJ ADIL BEKTASH LIKAJ ISUF MELEQ ELMAZAJ SAFET QAZIM ELMAZI RAUF JONUZ CAUSHI SKENDER HALIL SINANRAPAJ ALBERT TAJAR ALIAJ ALBERT TAJAR ALIAJ XHEVAT MUCO SALIAJ VULLNET EQEREM SHABANAJ KUJTIM RIZA SHEHAJ LUAN SABRI IDRIZI AGRON FERRIK XHAFA FASLLI ASLLAN RABIJA GENTJAN NAMIK METOHU MYNYR ASQERI CAKA RIZA HAXHI MUCAJ SHEFQET DALAN METAJ SHEFQET DAJLAN METAJ HAKI RAMIZ CELAJ ARDIAN FECORR METAJ SAKO SHAIP LAZE THELLEZE GANI METAJ GEZIM QEMAL LAMAJ NASI PETRO GOGA BASHKIM JONUS HAJDINI KASTRIOT TAJAR HAJDINI BAJAME QAMIL SENKA RILIND LAVER HYSAJ AVDYL TEFIK BENDAJ MONDI MYSLIM SULAJ DASHNOR MYSLIM SULAJ

LEZHE

ALBANO HYSEN SHEHU MEHDI ISA FERIZI XHEMAL IDRIZ MAXHARRI ISUF MUSTAFA HASANAJ AHMET MUSTAFA HASANAJ MARTIN GJET KOLA ALEKSANDER NDUE LLESHI AFRIM GANI XHETANI

SELMAN LIMAN HOTI MHILL GJON GJINAJ IFAN HYSNI KOPRELLI DRANE MARK MARKU PAULIN PREND PIROLI NDUE FRROK PIROLI KOL PREND PEPA DRITAN SHAQIR HYSA LIRIJE RIZA VISHA KOL ZEF DOÇI ASLLAN REXHEP HYSA DYLBER MUHARREM KURTI SABRI ADEM DEMIRI SIMON ANDUE DAÇI NIKOLIN PJETER GJOKA GJOK PJETER BUSHI SELMAN BEQIR SULA LIRIE HAJDAR SULA GEGE GJON BUNA GEZIM SHAQIR HYSA KUJTIM SHAQIR HYSA ARTAN SHAQIR HYSA FADIL SHEM BRAHJA ARTAN HAXHI BRAHJA AGRON HAXHI BRAHJA ASTRIT SKENDER KASMI GANI ISMAIL KASMI SAMI SKENDER KASMI IDRIZ ISMAIL KASMI HIDER ELEZ KASMI BASHKIM SALI SULA ALBERT GJOK TOMA RAM HASAN TAFA ZEF GEG ÇERA PJETER NIKOLL NOLI VLASH KOL PRENI ZEF NDUE LLESHI ZIJA HAZIZ STAFA MHILL VAT VATA MHILL DED GEGA FRAN MHILL KOKAJ ZEF NDUE PREÇI SANDER NIK PREÇI BUSH XHAFER KASMI ALBAN NDUE ÇERRI PRENG MATI BOÇI SAHID REXHEP HIDRI RAMAZAN SHABAN KAPLLANI ARBER PASHK PREÇI AGUSTIN PASHK PREÇI HYSNI NEZIR HAXHIU ALI HAXHI LIKA NIKOLL MARK MARKU TRIFON LORO KOLA MARK KOL KOLA FRROK KOL MARKU ZEF NDUE DODAJ YLLI PJETER LLESHI ADEM SUL SHABANI KOL PJETER GJETANI NDUE DED GEGA ARTAN MHILL GEGA NOK LEK PALAJ IDRIZ ISMAIL HYSENI RUSTEM BAJRAM KASMI

TIRANE

HYSO SALIKO BARDHI OSMAN NJAZI PETRITI SEFEDIN VELI DISHA REMAL VELI DISHA NAIM HAQIF LAHI GANI PETRIT DUKA QAMIL ISLAM KOKOSHI MAKSIM NEXHIP SULO ZYBER RAMADAN MENA PERPARIM XHELAL KOLDASHI FADIL MALIQ RAPCE SPIRO MALIQ RAPCE SEIT MALIQ RAPCE XHAFER IBRAHIM BOKA PRANVERA HEKURAN CEZMA MUHARREM ILJAZ PLAKU MENTOR QEMAL HALILAJ KOZMA MARK MULLISI ARJAN SABRI TATAJ ILIR RUSTEM BALLA ENVER ALI TOME RUSTEM ALI CANAMETI ZEF DEDË PREBIBAJ SHKËLQIM FUAT MËRKURI GËZIM TEFIK ÇETA ASQERI TEFIK ÇETA TEFIK FARI ÇETA NOVRUZ TEFIK ÇETA GRAMOS HAJDAR SHKURTA + BASHKEPRONARET THOMA SOTIR GJOKA YMER RAMAZAN KOLIQI QEMAL ALUSH GJANA QEMAL OSMAN RROSHI QERIM IBRAHIM FILJA LLAMBRO QIRJAKO PAPA MIRASH MARK PROGNI NAPOLON BEXHET LLALLA AGRON IBRAHIM IBRAHIMLLARI FATMIR FRAN MALETI NIKOLIN PRENG RAJATA MENTOR AVDIL CARA HALIT ALI KLENJA SOKOL HASHMET BIBA AVDYL AVDI CENO FREDERIKA AVDI CENO SEFEDIN RFESHAT SHEHU LUFTI ISUF ÇERA MEREME IMER LIKA MEXHIT HAKIK BARA HYSEN GANI HOXHA BASHKIM HAKI ASLLANAJ QAZIM HAZIZ XHEPA SANIJE REXHEP MUCA DASHNOR SELFO MEHMETI MEVLAN ELEZ DRAGJOSHI QEMAL MAHMUT SELIMAJ URIM SELIM GJABRI LULZIM SELIM GJABRI DILAVER TEFIK POTKA SHPETIM SABRI HYKA SHPETIM HASAN GJONAJ SHEFKI ELMAS SULI NESIM QEMAL LOLA MARK LULASH SOKOLI QAMIL ISEN DUKA QERIM SHEFKI SALA MERSIN SADIK DUKA QETESOR ILMI ZHURDA ISMAIL SELMAN SULI GAZMIR SELMAN SULI TONIN PREND BIBA BESNIK VATH METI ZIGUR HYSEN ÇULLI SHPETIM ELMAZ SALIASI SINAN RAKIPI SHIMA XHEMAL TEFIK GERMENJI HYSEN ALI BATHORJA BEXHET KAMBER ZYBERAJ NAZMI ISLAM DOÇI ARBEN HAMIT MITKOLLARI XHAVIT ISMAIL TOQI BANUSH ISMAIL TOQI BLENDI BEXHET BEBRI ARJAN BAJRAM XHEPA BAJRAM NUREDIN XHEPA ARTUR ISMAIL GACAJ AGIM SADIK HOXHA RAMADAN KALOSH MANI MARTA GJERGJ GJELOSHAJ LUAN XHEVDET HYSA SHKELQIM ADEM QOSJA AZEM RAM NEZA BUJAR SALI VRAPI NURI ISUF ÇERA MERITA GAVRIL ADEMI ARBER ENVER ADEMI ILIR ENVER ADEMI ELINDA ENVER ADEMI GJERGJI BUJAR KULLA GJYSTE LEK NIKA NDUE PAL NIKA GEZIM BEXHET MEKA ASTRIT LUTFI PAJA HAXHI SELMAN ZUNA SHKELQIM SHABAN MEHIDRI SHERIF KAMBER ÇEÇA HAMDI RAMADAN NUREDINI SKENDER AHMET BERISHA ARIF RIZA ELEZI SHEFQET XHEMAL DUKA TAJAR HALIL DOMI ERZEN ALI BREÇANI SHPETIM GAFUR GEGA HYSEN REXHEP DIBRANI NIKO QANI IBRO

SHENDET QANI IBRO IVAN ASTRIT ÇENO KAPLLAN ALLAMAN ARUÇI KASTRIOT NDUE REÇI SHEFQET SHEFQET SHEHU MUSTAFA IBRAHIM BALASHI HAKI ALI MYFTARI FATMIR SALI LEKA MURAT MUHARREM BUZI ZARIF DALIP BRAMI XHELAL ISMAIL SINANI SHAQIR HAMDI BITRI VLADIMIR VASIL KOTI QERIM ISUF PRENDI SELAMI BESIM HOXHA SHEFQET MEÇAN JAUPAJ XHELAL MUHARREM GJOMOKAJ HALIT MAKSUT ADEMAJ VASILIS MEXHIT KACA BAKI HASHIM MATA BESNIK GANI DRAGOI SHPETIM NUREDIN BEHLULI SHPETIM ISMAIL ISLAMAJ FLAMUR TOFIK BURNAZI NAZMI SULEJMAN KERÇIKU ZENEL HAJREDIN SHEHI PETRAQ ALEKS GJOSHE EDVIN BASHKIM ABAZAJ SKËNDER NOVRUS ZENELI SERVETE HYSEN IMERAJ DËFRIM AVDULLA LEKA ISMAIL IBRAHIM DEMUSHI FATMIR XHEVIT PUPA LUAN SUL DUKA DHIMO PALI GJIKA ZAIM AVDI SHALCA BLEDAR MEHMET SHIRA AGIM TAFË KRASNIQI BAHTIAR SEIT MALAJ NDUE LEPUR PJETERGJOKAJ ROZE NIKOLL UKA MUSTAFA ALI SADIKU BEDRI MUSTAFA SADIKU GASPER NIKE HAJDARI LAVDIM ALI HALLIDRI FATION XHETAN OSMANI BAJRAM SALI CUBI EQEREM FAIK LAHI LIMAN REXHEP ALLA GANI HALIT LACI PETRIT MUSTAFA LULI RAZMI RAMADAN PELESHKA ARBEN XHAFER BALLA ARIF KADRI TAMIZI LIRIM RAPO HOXHA AGIM HAKI KALLULLI XHEVDET SABRI PECI ADEM ISLAM SHAHOLLARI LEK GJON DEDA PRENDE JAK DEDA ILIA AVDULLA KODRA AVDULLA QAMIL KODRA NAIM FEJZULLA BARDHI ADEM HAZIS DODA HIKMET ALI MEMISHAJ ISMET RAMADAN LIKA REHIDE BAJRAM BUZHIQI GEZIM RAMAZAN MASHA ASTRIT JONUZ DRANGU MUHARREM RIZA HYSI BESNIK REXHEP BUSHI GEZIM REXHEP BUSHI HAJRI VEHAP KOCI PERPARIM MUHARREM SHAHINI LAZIM MAHMUT SHEHI ISLAM BAJRAM LLOCI KUJTIM DERVISH MUSI NDRE KOL DACI ALI FAIK RAMA BARDHYL NURI SHUKULLI HASAN ZEQIR ASKURTI SIMON GJON SEFERAJ AVNI ABAZ BUSHI BILBIL MISIN MATA ELEZ HAMDI VATA ANDREA ABAZ BUSHI RUSTEM LIMAN KAZIU QAZIM RAMADAN MARKAJ LIMAN SELMAN FONDA KRESHNIK HEBIB TAHIRAJ SHEHAP KADRI NOKA MEHMET ALI KOLECI SKENDER ZEF DODA SELAM DAUT PERZHILLA HEKURAN DEMIR MANREKA ALTIN DEMIR MANREKA XHAVIT SELIM DEMIRI XHARIE MUSTAFA LLESHI SALI ISUF HALILAJ GEZIM XHEMAL GURRORI QEFLI ADEM CARA ALFRED SHYQYRI DOKA LAVDRIM RUSHIT ISLAMAJ MURAT KADRI DRICI EDMOND KADRI DRICI BERHAN HAKI MYFTARI FLORETA XHETAN MARKU BESNIK MEHMET PRENCI MUHARREM OSMAN HALILAJ REXHEP RAKIP DAMI AGIM XHEMALI ALIAJ AGRON SHAQIR HIDA BASTRI IBRAHIM ZYBERI RIVANOV MERSIM BUCI FADIL ISUF HALILAJ DAJLAN RUSTEM CELA NEZHDET AVNI LEKA HEKURAN SALI HASANAJ ANDREA RIFAT KADIU VIKTOR AVNI HARIZI ISMAIL ADEM GJURRA RAMADAN HASAN LACI HYSEN YZEIR MERSINI QANI FASLI PIRA ARBEN RIZA SHEHU ESTREF JASHAR TOCILLA SPIRO KADRI PRIFTI SOKOL HALIL QUNI RUSHIT ZENEL RECI SAFET HASAN KURTAGA SHPRESA IDRIZ HASANPAPAJ RUSTEM RIZA TETA ILIR RIZA TETA MAKSI MEFAIL BEQIRAJ MEFAIL NEZIR BEQIRAJ TASIM NAZMI PAHUMI SHEFQET ISUF KOLDASHI HASAN HAJREDIN LUSHA BERHAN HAKI MYFTARI ENGJELL FERDINAND KALLULLI NEBI DESTAN KORDHOKU PERPARIM MURAT SELAJ ISA MUSTAF ALLARAJ LULEZIM MEHMET PRIFTI HAKIK RRAHMI DAKU REXHEP HALIT ALLARAJ MURAT XHELIL QERIMI NORVUZ SHEFQET MESUTI BAFTJAR FAIK ALKU SHEFKI HAMDI ISLAMAJ SAMI SHEMSI CENA KUJTIM FEIM MALLKASI ZULFI SHERIF TOTA ISLAM ILIAZ LALA UKE ALI BARDHOLI ARTAN SALI MARKU HAMIT SELIM SAVA BESNIK MUHARREM CAUSHI BEXHET FIQIRI CERA ILIR ZEF LOGU LIRIM HAJDAR JELLA IBRAHIM LIMAN SKARRA ARIF ARIF MARKU MUHARREM ASLLAN PUCI AGIM RAME REXHA HASAN HAJREDIN KOKA BESTAR NAZMI ISLAMI SADIK SINAN CIKU QERIM XHALAL KOTARJA ASIM ZENEL HAJDARAJ BLEDAR MALIQ BITRI DAUT FERIT ISHA SELIM HAXHI VOKA MUHAMET ELEZ NUHIALLARI ZYHNI XHEVAT DOMI ADMIR HAMZA MATA FADIL KAMBER ALIAJ SHPETIM SULEJMAN KACA FAIK XHEMAL CANI NERIM SHEFQET PASHA GENCI BAJRAM META DALIP HYSEN DIDA MYZAFER RUFAT CENA

HASAN RIZA FERATI ZEQIR SHERIF NDREU RUFAT RUSTEM ALIA FESTIM FERIT MEKOLLI BASHKIM NAZIF MERA PLLUMB RAMADAN ELEZAJ ARJAN SHAQIR HIDA BESNIK MUHARREM CAUSHI GEZIM ISMAIL THACI LULZIM MUHAMET RAMA ENGJELL FERDINAND KALLULLI FASLI SALI PIRA SHUKRI KURTISH KASANAJ NAIM IBRAHIM ZYBERAJ FATOS MUHAMET NUHIALLARI SALI MIFTAR NDREU ISUF ABDUL MAKISHTI DALI JONUS LEKA SHAIP ILIAZ LALA FASLI HYSEN POLESHI RAMIZ SKENDER DAKU HALIL DALI HOXHA SHAQIR RAMADAN DOCI SOKOL IBRAHIM MANDRI MENTOR HAQIF JATA SKENDER MISIM VLADI MEVLAN VESEL SULA ZATIE REXHEP PLAKU XHELADIN ISUF XHEDIKU GEZIM NEZIR BARJAMI UK HIDER PLAKU GAZMIR ALUSH CALA FATMIR SHABAN SUFA MIFTAR RUSHIT PLAKU HAN SHAQIR MARKU MYSLIM MUHARREM BALI DEDE GJOK LLESHAJ DUKAGJIN RAHMAN ELEZI ARIF BESHIR TOSHI SKENDER BAJRAM HOTI RESMI HASHIM MAKSUTI HALIL HAMDI ISLAMAJ BASHKIM SALI UKA RAMIZ GANI PEPMARKU RAMAZAN MUSA KACA VEHAP HYSEN CERPJA RASIM XHELIL VLADI GEZIM DALIP CERA XHETAN IBRAHIM MARKU HEKTOR RUZHDI XHOLI MEHMET RAMADAN NDREU SEFER MUHARREM LOKA NIKOLL MARK PRENGA SHKELQIM DALI BUCI KADRI HALIL LUSHI NEZIR MEHMET LEDHA OSMAN BAJRAM NDREU ARIF MURAT MUKA MURAT SADIK MUKA KAMBER ISA ÇELA PAL DOD LLESHI EDUART VESEL SULA SHEMSI HAZIS QERIMI SONILA SHEMSI REZI PJETER VATE VUKAJ HAXHI DEMIR TOLA VEHBI MEHMET KULLA HEKURAN NEBI SULA MAN BAJRAM DEMIRI AJET ASHIM MAKSUTI ARJAN RAMAZAN MARKU SKENDER HALIT HOXHA GANI TAHIR DAFKU KUJTIM QAZIM SULA RUSHIT SAHIT GJURRA EMRI QENAM FERATI NIKO SOKRAT KATRO LUAN DEDE GJOKA VLADIMIR ISMAIL KOSOVA FATMIRA REXHEP KOSOVA ILMI MEHMET NOKA LULZIM FEJZI KOBOCI QAMIL IBRAHIM MURATAJ GEZIM ISLAM MZIU GEZIM HAN KRRASHI SHKELQIM RUSTEM DRIZA LUAN MUHARREM ISUFI FESTIM MERSIM MERDINI DASHNOR FAIK MARKU ISMET ALUSH HAJDINAJ ABIDIN SALIH NELA BAJRAM HAXHI MUJA SHERIF HALIT ALLARAJ ZENEL RAMADAN HYSENAJ FATMIR BEQIR VLADI QAMIL IBRAHIM NEZIRI FLORIN ALI SIMONI DENIS SULEJMAN XHARI FATMIR SHERIF MALAJ LUTFIJE ALI MUDA LUAN SALI PERLEKA DED PAL KOLAJ PASHKE GJOKE PRENDI GAZMIR SALI PERLEKA LATIF YMER ZUNA RYSTEM AMDI BRAHIMAJ HEKURAN RYSTEM BRAHIMAJ GJELOSH PAL KOLAJ BEQIR HYSEN HOXHA EDMIR AHMET GAXHA SAMIDIE SALI GAXHA ILIR AHMET GAXHA SELAMI SHUAIP SARAÇI XHILE RAMADAN SARAÇI FERIDON BEDRI REFATLLARI KOSTA MURAT ZEQIRI SOKOL MURAT ZEQIRI ARBEN ALI SHEHI ESAT HALIT DEDA BESNIK IBRAHIM BOSHKU HASAN BAFTJAR SKEJA PETRIT KADRI SHUSHKU BUJAR HAMDI DINA NEBI ISUF ALLARAJ SURI SHAHIN SHIRA BUJAR MUHARREM HOXHA ZABIT MUHARREM HOXHA BILBIL ABDYLMEXHIT ALLARAJ BUKURIJE XHEMAL GRORI MYZEJEN XHEMAL GRECA LULZIM BAJRAM AHMETI GAZMENT ENVER GJANA FUAT MUSTAFA HAFUZI XHEMAL MEHMET HAFUZI SHKELZEN BEQIR VALBONA YMER SHABAN KONI VAID YMER KONI SHKELQIM YMER KONI XHEVAT YMER KONI DED MEHILL NECAJ RIZA SAID KONI DERVISH MUHARREM KONI EDNEA ISUF CARA HATIXHE SULEJMAN CARA ZIJA SABRI SHEHU FEHMI RRAHMAN RRAHMANI XHEM SYL GRADICA BLERIM SYL GRADICA LIMAN ISLAM GJOKA SHAQIR HAZIS KURTI ASLLAN SHAQIR HAKA FATMIR SEID KONI LULZIM SULEJMAN SHABA NDRE KOL SHPANI VESEL RASIM DOMI KUJTIM FUAT HAFUZI HAJRI FUAT HAFUZI FADIL XHEMAL GURRORI FERIK HAMIT GOGA RAHIM ASLLAN MIFTARAJ GANI SADIK CANA SULEJMAN RESHIT CALI KUJTIM ZENEL VESHTI FATBARDH FASLLI HYSA FADIL RESHIT CALI HASAN QERIM LAMI XHAVIT RAMAZAN GOGA SHPETIM QAZIM RIZOLLARI SADIK AHMET LAMI AGRON MUSTAFA BARDHI REXHEP DEMIR GOGA YLLI ZYHDI CALI ASLLAN ISUF GOGA SAIMIR MYZAFER MATI GEZIM QAMIL CALI QERIM SEFER LAMI DURIM SHERIF CALI ALBERT KUJTIM ALHASA LULZIM FASLLI HYSA ENVER XHELAL HAKA AGIM HOXHAJ AGIM HOXHAJ DHURATA ISLAM NASUFI

ARJAN HALIT DISHA FATMIR SHEFQET HOXHA BLEDAR DHOSI GRAMO GEZIM KANAN SHAKAJ FOTO ANDREA LATI AGIM HOXHAJ ERKAN BARDHYL REÇI BASHKIM SULO DERVISHAJ BASHKIM SULO DERVISHAJ RENATA MUHAMET DERVISHAJ JANI LAZE DUNI JANI LAZE DUNI ALMA XHEZAIR TELITI SOTIR TRIFON BUSHI RAKO KOCO XHAVARA HAXHI MEHMET GURI VLADIMIR PANDELI NOCKAJ RGARIP FADIL LAPA ELI PAVLLO KUCUQI DILAVER ALI BIBA BASHKIM BEQIR MBORJA BIMI BEQIR MBORJA SAIMIR ENGJELL GAZHELI FATBARDHA TEKI DAJA LILJANA NURI TORO FLAMUR QEMAL DACI MEMO DELI CELA ZEF NOC SHALA SOKRAT NIKO NANO EDUART MUHAREM KOLECI FATOS HAZIZ HOXHA JANI THIMJO VERLI BAKI MUHARREM AZIZAJ SUZANA SHABAN BACKA EDMOND SOKRAT PLAKU MAKSUT BEKTASH AGOLLI ROBERT AGO TRUSHAJ KRENAR NEDIN SKENDERI RAMADAN AXHEM MERTIRAJ ENVER DALIP IBRO NEXHMEDIN MUHARREN GAZI VANGJEL KOCI MERTIRI ABEDIN REXHEP CAJA MYSLIM LUTFIM OSMANI LEFTER ILO NANO GEZIM XHAFER MUMAJESI BESNIK MUHAREM ASHIKU ZIJA SAFET HASANLLARI MYZAFER TEME CORAJ ANDREA PREK TOMA BEGLIJE RAMADAN KADRIU RAKIP DERVISH DUKA JORGEST KOSHO XHEVRIJE MUSTAFA KOCI LLAZAR LEKS PRIFTI BEXHET QAMIL CADRI ASTRIT GJERANI SHPETIM XHEMAL ADEMORI ILIA PETRO SIMATA ABDULLA VELI HOXHA DERVISH SAL DUKA ROLAND VEIZ VASJARI FATMIR SULEJMAN KARAPICI FATBARDH SADUSH METAJ REXHEP SALI UKA FLORIKA DHIMITER BARDHI HYSN HYSEN SHEHU JAN PANAJOT LULA KUJTIM BESIM KARAJ SADRI REXHEP HALILAJ ISLAM QAZIM RIKA AGUSTIN KOL GJINAJ BESNIK HYSEN SHEHU DHIONIS MIHAL MONE LUAN BAJRAM METKO AGIM IDRIZ MEHMETI SHPETIM SIMON LARUSHKU XHAVIT SADI KARAJ MEHMET ZYHDI ALIMEHMETI BAJRAM MUSLI MALAJ ADEM BAJRAM DUKA VLADIMIR NESHAT CARCAN ANDROKLI TAQO ANDONI MESTAN BARJAM PELIVANI BAFTJAR BEHAUDIN DOBI EDUART VASIL PRIFTI VJOLLCA ISMAIL ANGONI LEKE LLAMBI RUDHA VJOLLCA ISMAIL ANGONI EDISON ALEKO STASA DASHAMIR ISMAIL HUQI VJOLLCA ISMAIL ANGONI EDISON ALEKO STASA LEKE LLAMBI RUDHA VXHEVO HYSO KOCIAJ LATO MEMISHA SHKURTAJ ROBERT ILO BODECI FIQRET ARSH GAÇI LAVDOSH HYSEN NUMANAJ VALBONA VESEL ZELA NDREKO VANI BEÇKA HYRE YMER ALIAJ VELI TELHA ZGURA ABDURRAMAN HASAN HAXHIU JORGAQ MIHAL BAKSHEVANI DALLANDYSHE HEKURAN RUÇI EDI SHENDI PEPO BARDHYL SAFET SHEHU NAIM GANI BRECA PANDELI TOLI THANASI VALENTINA SHAHIN HOXHA SUZANA RESHIT ZYRAKAJ PANDI VASILLAQ STERIO TELEMAK LLUKAN KROMIDHA ARBEN OSMAN LAMI BARDHYL ABDULLA TABAKU VLADIMIR BIDO HOXHA BAJRAM TEFIK AGARAJ ILIA KRISTO XHAXHO ILIR PETRIT SHIJAKU MUSTAFA SADIK XHEPO KOSTANDIN LIPI LERA YLLI REUF METOHU AGIM HYSEN BEGASI DRITAN SELAJDIN AGASTRA MYNYH HOXHAJ MIHAL MITI MILE PASHUK YLL MASMALAJ LUAN LEKA LUAN YMERAJ LUTFI ISUFAJ MARIKA ÇIÇAKU MIHAL KOROSHI MEHMET GUGA NAFIS DAUTI NATASHA KALAJA NATASHA KALAJA NAZMI SHKALLA NERITAN KELLIÇI MIRELA KELLIÇI REZART KELLIÇI NOVRUZ PULA EDIBE PULA ELVIRA DEMIR LAME + BANORET sazan Celiku SHEFQET TABAKU SUZANA HASA TEUTA KURTI VEIS SENKO YLIAN LIPERI YLLI KAZAZI AFERDITA KRUJA ARBEN CELA AGRON DELIU AGIM ZOTO ALAUDIN MALAJ JURGEN KURTI ALBAN ISLAMAN ANTONETA SKUQI ARBEN HYLA ARBEN RELI KOSTAQ MILO LUDMILLA MUSRAI DOLORES KOCI ALBAN GJILANI JURGEN KURTI ALBAN ISLAMAJ ANTONETA SKUQI ARBEN HYLA ARBEN RELI ARJAN LLESHI ARQILE MOJSIU AURELA SINANI BENJAVIN BEDINI CAJUP IMAMI DASHNORT DERVISHI DRINI MEZINI EDMOND DEMIRAJ ELISABETA DOSTI EQEREM SHIJAKU ERMIRA RRELI ERMIRA STRUGA ETHEM RUKA

FATMIR MUCAJ GANI QERAXHIU GANI KANXHA GAZMEND ZENELI GENC MATAJ GENCI SHTETO GERTA RADA GRIGOR PASKO HAJREDIN FRATARI HAJREDIN FRATARI HAMID DRIZA HAQIF DINO HAXHI QALLIU BESNIK ULQINAKU IBRAHIM RELI IRMA LENGO KASTRIOT MYZYRI KLAJVERT DOSTI KRISTAQ KALAJA KRISTINA PAPA KUJTIM SHKRELI KUJTIM MUCAJ LILJANA NANO LEFTER LAME EDLIRA LAME

VLORE

AFERDITA MERKO GJONZENELI SPIRO TODI MINO GANI HAREDIN SINANAJ SHPETIM SKENDER HEKURANAJ DAMIN RASIM HASANI FERDIRANT ANDON BISHANI MUHARREM REFAT GRAMAJ FATMIR MUHARREM GRAMAJ FEJZI QAMIL ISMAILAJ FATMIR FAIK XHEMA LLAMBRO HAJREDIN SIMONI HETEM SADEDIN ÇELAJ PIRO SHEFQET GJISHTI ISLAM ALI BORAJ NDRICIM ADIL STERMASI JOSIF HATE RAKIPAJ HAXHI HILMI HAXHIRAJ RESHAT DANO DEMIRI NADIR SHYQYRI GJATAJ SPIRO MAMUT LLAKA YMER SEJAT BAÇI VIKTOR ISMAIL MEÇO FADIL LUTFI PASHAJ LEMO VEIS LAMAJ HENE BEGE DRIZA VIKTOR ISA DRIZA KASEM PAZAIT XHANAJ ELTON KASEM XHANAJ MANOLI KALAM NAKUÇI SHABAN ZEKO KOLILA ETNOR ZEKO KOLILA ILIA QAMIL DELILAJ GEZIME YZEIR HOXHAJ XHEVDET IDRIZ HOXHAJ RESMIE CAUSH SALIASI PELLUMB HAXHI SALIASI MUJO DERVISH GUHAÇAJ VULLNET ISTREF ÇELAJ XHEBRO HAKAN RRAPAJ ALEKO GJYSH MUHAJ FATMIR XHEVIT DULE DIVIT REXHEP CANE GEZIM METUSH CAUSHAJ VASIL LEONIDHA NASAJ DOLOR ISMAIL ARAPI REFIT SHABAN PIRO MEKO DANE HOXHA ARTAN QENDRO BLETA RAMIS ABIP ZHUPAJ PETRO ABEDIN LULA KUJTIM ZIGUR SINANAJ ALUSH AQIF HASANI QAZIM ELMAS NESIU HAMET ISA ISAJ PETRIT RAMADAN HOXHAJ EQEREM REXHEP ISUFI NEVRIJE NAZIF SHEHU HAJRI DURO HAMETI VASILLAQ FICOR NAZIFCANE VANGJEL SHEFIT LIÇAJ PIRO MAHIL SOTA IRFAN SHABAN KADRIAJ CANO HAXHI LIÇAJ SKENDER ASLLAN SINANI ALI MUHAREM PUSHAJ Vojsi Petref Barjamaj Hidai Lilo Lamaj Mirjam Hidai Lamaj Haxhem Murat Imami Zenel Tahis Binozi Caush Memet Ymeraj Flamur Sadik Ahmeti Abas Teki Bregu Zeman Avdi Gjonaj Zeman Avdi Gjonaj Rebani Zoto Rroshi Syrja Feg Kanaj Vezir Nail Zeraj Vasil Hajredin Simoni Meleq Gani Caushi Vasil Koçi Golemi Mariglen Rait Taka Alie Riza Taipi Imer Nuri Caushi Besnik Barjam Barjami Kasem Abaz Qemali Fatosh Hasko Memokondaj Albert Rait Taka Kostandin Zeman Dhama Petrit Ilmi Brahimi Kafaze Haziz Kanaj Kadr Hysen Avduli Sadik Shuaip Shuani RRUFE MUCO GJONI RESUL LALA GJONI ENKES HYSNI HYSENDHIMA VEIS METKE BEQARI ARTAN NASIP XHUVANI MARIO NASIP XHUVANI DRITAN YDAI ISLAMIII AVDUL QAMIL LIKSKENDAJ MUHARREM QAMIL RAPAJ ARJAN ABEDIN TAIP RRUFE MUCO GJONI MJERGULLOSHE BAFTJAR LLANAJ GURI NEXHIP ALIAJ TODI TOKLI GJONCARI SYRJA BRAHIM BRAHIMI ZAHO FEJZI MERKOHITAJ ESAT MISLLI KAPOJ Avni Hajri Hasanaj Ilirjan Sefer Caushi Novruz Bexhet Malaj Krenar Gan Qendraj Xhezmi Nuri Abazaj Mejtim Murat Rrapaj Avni Ramadan Beluli Thanas Zaho Milo Sokol Xhelo Begaj Brahim Gjipal Gjipalaj Asqeri Hamit Driza Simo Pavllo Leka Lesko Syrja Dervishaliaj Sabri Axhi Kutelaj Engjell Kanan Ramosaçoj Alim Hodo Ferunaj Murat Azbi Kulluri Soko Shaban Kushta Pellumb Fejzi Merkohitaj Mezin Selman Kapaj Esat Mislli Kapaj Bastri Riza Shametaj Abedin Xhelal Metaj Abedin Xhelal Metaj Agron Nazif Caushi Neritan Mehmet Petoshati Jorgo Mitro Dede Fatosh Ali Troqe Pirro Lesko Agaj Dhimiter Laba Prifti Dino Galip Kakaçi Dino Galip Kakaçi Skender Lilo Rrapaj Ervehe Hysen Dapaj Adem Yzeir Caushaj Sajmir Idai Lamaj Gazi Nazif Jonuzaj Luto Abas Mehmetaj Lufti Nebi Malko Vladimir Latif Nuhu Amdi Latif Nuhu Meleq Baxhul Mehmetaj Flamur Carçan Osmeni Afize Memet Ago Kristaq Kasim Tereziu Shpetim Barjam Mihaj


blog

1001

ditë që formësuan botën

Gazeta MAPO

29.03.2013

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

29 mars

15

Ne nuk mund të ndërtojmë një marrdhënie nëse vetëm diktojmë apo kërcënojmë dhe dënojmë ata që nuk pajtohen me ne.

1912

Zbigniew Brzezinski

Vdekja e eksploratorit Robert Scott Kapiteni Robert Scott, një oficer i marinës britanike ishte në udhëtimin e tij të dytë në Antarktidë kur zhgënjimi dhe më pas tragjedia e vunë poshtë. Kur mësoi nga fundi i ditës se norvegjezi Roald Amunsden po e sfidonte për të kapur Polin e Jugut, Scott refuzoi të nxitonte dhe kaloi një pjesë të madhe kohe me kërkimin shkencor që ishte edhe kopertura e ekspeditës. Ai gjithashtu këmbënguli në përdorimin e llojeve të ndryshme të mjeteve të transportit: poni apo slita të

tërhequra nga njerëz, si edhe qen të shpejtë të racës Husky, të cilët ishin mjeti kryesor i norvegjezëve. Sentimentalizmi britanik i përkujdesjes për kafshët e uli gjithashtu ritmin e Scott, sepse ai dhe shoqëruesit e tij duhet të bartnin rezerva ushqimore për të gjithë ekspeditën. Faktori përfundimtar që e fundosi ekspeditën ishte moti jashtëzakonisht i ashpër që Scott dhe skuadra e tij-Edward Wilson, Henry Bowers, Lawrence Oates dhe Edgar Evans-ndeshën në udhëtimet

për në Pol. Pasi zbuluan se e kishin humbur garën, plagët, morthi dhe stuhitë bënë të vetën. Pas vdekjes së Evans-it dhe vetësakrifikimi të të ligështuarit Ooates që iu nda grupit dhe eci drejt vdekjes së tij, në vend që të ngadalësonte grupin, të tjerët u mbyllën në një çadër pa e ditur se ishin vetëm pak milje nga një magazinë ushqimesh dhe shpëtimi i tyre. Këtu ata vdiqën nga uria dhe i ftohti. Ditari i Scott-it furnizoi materialet për krijimin e mitit të tyre heroik dhe rezistent.

Blitz

Flickr

3.73

Për qind në vit rritet popullsia e Nigerit; më e larta në botë.

307

Burra kundrejt 100 grave është raporti gjinor në Katar; më i larti në botë.

90

Burra kundrejt 100 grave është raporti në Letoni; më i ulëti në botë.

50 700

Aplikime për azil u janë paraqitur autoriteteve amerikane në vitin 2007; më shumë se asnjë vend tjetër.

Titulli: DJ defter Foto: Flickr

Fjala më e bukur

Në Facebook Ervin Salianji Me një non sens logjik reagon PS për dhënien e masës “detyrim paraqitje” për babain e deputetit Tahiri, këtë radhë sistemi i drejtësisë qenka qelibar, ndërsa kur e njëjta gjykatë dënon për shpifje deputetët e saj është e korruptuar, pjesë e sistemit etj. Drejtësia është garanti! Kur flet drejtësia, të gjithë duhet të heshtin!

Arben Kallamata 500 vjet: Na la vjedhjen si profesion kombëtar; na la pabesinë si bazë të karakterit; na la injorancën si institucion intelektual dhe gënjeshtrën si institucion moral; na la ndjenjën e provincialit; na la izolimin si instinkt mbijetese; na ndau në pesë vilajete; na ndezi edhe më keq sherret me të gjithë fqinjët rreth e rrotull; përdhunshëm na e shkatërroi DNA-në; na mësoi t’i themi derrit dajë...dhe tani do që t’i quajmë vëllezër.

Marsel Lela Është era e ndryshimit apo tymi i furrave të gëlqeres? (do të thoshte ndonjë krutan)

Art Lushi Po sikur truprojat në fakt të jenë duke na mbrojtur ne nga agresioni i personave nga të cilët paguhen?!

gazetamapo@gmail.com cel: 068 20 55 477

Prej më shumë se një shekull e gjysmë, gjermanët e shikojnë veten si “das Volk der Dichter und Denker” (populli i poetëve dhe mendimtarëve), ndoshta me të drejtë, kur mendon që i kanë sjellë botës poetë si Gëte dhe Shiler apo filozofë si Kant dhe Hegel. Ndaj dhe në ruajtje të kësaj trashëgimie, kujdesi për gjuhën vazhdon të kultivohet me pasion dhe sot e kësaj dite. Kështu, në vitin 2004 Këshilli Gjerman për Gjuhën (Deutsche Sprachrat) si dhe Instituti Gëte shpallën një konkurs për zgjedhjen e fjalës më të bukur gjermane. Rreth 23.000 individë nga mbi 100 vende të botës dërguan me postë sugjerimin e tyre për fjalën më të bukur, duke dhënë dhe nga një shpjegim për zgjedhjen. Sug jerimet që ishin përmendur më shpesh ishin: 1. Liebe (dashuri). 2. Gemütlichkeit (rehat) 3. Sehnsucht (mall) 4. Heimat (atdhe) 5. Kindergarten (kopsht fëmijësh) 6. Freiheit (liri) 7. gemütlich (i rehatshëm) 8. Frieden (paqe) 9. Sonnenschein (rreze dielli) 10. Schmetterling (flutur). Sidoqoftë, komisioni i përzgjedhjes së fjalës fituese përdori kriteret e tij (tingëllimi, përmbajtja, dhe shpjegimi) për të shpallur fituesit. Një nga anëtarët e jurisë, me mburrje të vetëkuptueshme, u shpreh se “gjermanët janë kampionë bote në krijimin e fjalëve ku theksohen ndjenjat”, duke përmendur fjalë si weltschmerz (lëngim global), heimweh (mall për atdheun, mëmëdhembje), fernweh (mall për të udhëtuar).  Në vazhdim janë fjalët e zgjedhura fituese nga juria e përbërë nga g juhëtarë dhe personalitete të artit dhe kulturës: 1. Habseligkeiten (sende që dikush i ka të vyera) 2. Geborgenheit (të ndihesh i mbrojtur dhe i sigurt) 3. lieben (dashuroj) 4. Augenblick

(çast) 5. Rhabarbermarmalade (marmalatë nga një lloj fryti) Një nga përshkrimet më të bukura sipas jurisë ishte ai për fjalën “lieben”, sepse sugjeruesja kish shkruar: “lieben (dashuroj) sepse është vetëm një i larg nga leben (jetoj)”. Është e vërtetë që nuk ka shumë kuptim të përpiqesh të gjesh fjalën më të bukur të një gjuhe, sepse bukuria shpesh lidhet me rëndësinë që ka kuptimi i fjalës për një individ. Por është vërtet një eksperiment interesant për të studiuar lidhjen emocionale të njerëzve me gjuhën. Unë vetë këto ditë kam pasur shpesh në mend fjalën gojëmjaltë, ndoshta si një lloj mbrojtjeje ndaj lajmeve që dëgjojmë nga Shqipëria për mënyrën sesi shprehen politikanët tanë. Kjo fjalë më bën të mendoj që populli ynë, megjithëse i njeh dhe i përdor të gjitha fjalët, ka ditur gjithnjë të vlerësojë ata që mendojnë para se t’i nxjerrin fjalët nga goja. Dhe këtë vlerësim ka ditur ta shfaqë në shumëllojshmërinë e mbiemrave që ka krijuar për të kategorizuar të folurën. Të gjithë mbiemrat në vazhdim (mbi 50) janë marrë nga fjalori i gjuhës shqipe: gojaç, gojartë, gojasllan, gojash, gojashpër, gojëbilbil, gojëbrisk, gojëbuall, gojëçorap, gojëfarmak, gojëfëlliqur, gojëgjarpër, gojëkeq, gojëkamare, gojëhelm, gojëkyçur, gojëkuti, gojëlidhur, gojëlëshuar, gojëlashtë, gojëlopatë, gojëlig, gojëlidhur, gojëmadh, gojëlubi, gojëluan, gojëlopë, gojëmbël, gojëmbajtur, gojëmarraq, gojëmbërthyer, gojëmjaltë, gojëmirë, gojëmbyllur, gojënepërkë, gojëndyrë, gojëmprehtë, gojëpiperkë, gojëpalarë, gojëqepur, gojëprishur, gojërrudhur, gojërëndë, gojëqershi, gojëshpatë, gojësheqer, gojëspec, gojështhurur, gojështrembër, gojëshpuar, gojëthatë, gojëtharë, gojëters, gojëvrarë, gojëvogël, gojëzënë. http://epaditur.blogspot.com

Themelues: Henri Çili. Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku. Speciale: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. . Kultura: Aida Tuci. Suplement: Arta Çano. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

Marketing / Drejtore: Fiziana Bora Cel: 068 20 55 437 E-mail: fiziana_bora@yahoo.com Menaxhim / Robert Mane Cel: 068 20 55 440


CMYK

29.03.2013 IV 28.02.2013 16

Gazeta MaPO MAPO

www.mapo.al www.mapo.al // gazetamapo@gmail.com gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta Mapo  
Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Advertisement