Page 1

Faqe 5

basha: Rama të mos bllokojë planin, nuk e bëri për 11 vjet Kryetari i Bashkisë së Tiranës , Lulzim Basha flet për planin e ri rregullues, kreditë për bizneset e të rinjve dhe projektin e bulevardit

Kryeredaktor Arion Sulo - E premte, 28 dhjetor 2012. Numër 792. Viti III botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

Vdekja e Arselës, mjekët s’i bënë analiza se ishte pushim Krishtlindjesh

Vendimi KQZ: Ja sa do paguhen 40 mijë komisionerët në zgjedhje Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miraton sot vendimin për pagesën e komisionerëve në zgjedhjet e 2013-ës. Shpërblimi varion nga 65 mijë lekë për kryetarin e Komisioneve të Zonave të Administrimit Zgjedhor, deri në 3.5 mijë lekë për anëtarët e KQV-ve. Ruçi: Zgjedhjet e 2013-ës në rrezik. Berisha: Do na votojnë sërish Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka caktuar masën e shpërblimit për rreth 40 mijë komisionerët e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare të 23 qer-

Arsela Vladi

Një vajzë 7-vjeçare nga Durrësi vdiq në pediatrinë e QSUT-së, pasi sëmundja e diabetit u diagnostikua me vonesë. Flet nëna: Vajzën nuk e prekën mjekët me dorë për 2 mijë lekë. Mjekët në Tiranë: Diabeti u diagnostikua shumë vonë, erdhi në gjendje shoku.

Faqe 7

Legalizimet

528 emrat që marrin tapitë pas korrigjimeve ALUIZNI publikon listën e vetëdeklaruesve informalë, që me kërkesën e tyre u janë bërë korrigjimet e të dhënave me vendim të Këshillit të Ministrave FAQe 20

op-ed / 16-17

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Nexhmedin Spahiu

Ditë më parë Rudina Xhunga botoi një shkrim me titull “Serbi afër teje”, ndaj...

Janë me mijëra shqiptarët që po ndjekin me vëmendje zhvillimet mbi koment Dashamir Tahiri çështjen çame. Janë jo vetëm...

Kreu i PS-së i bën thirrje për aleancë çdo faktori politik që kërkon rotacionin në vend dhe i njeh qeverisë “Berisha” si periudhë pozitive vitin e parë të mandatit të parë. “Midis vitit 2005 dhe fundvitit 2006 janë marrë disa masa të rëndësishme që mund të konsiderohen si pozitive”

Françeska e BB feston ditëlindjen, ja dhurata e Ermalit Faqe 9-14

Mysafir i mirëpritur

Kreu i PS-së, Edi Rama ka artikuluar qartë strategjinë e tij për aleancë të gjerë, për të bërë të mundur rotacionin politik në 2013-ën. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, ai ka pohuar se Shqipëria nuk ka luksin të ketë disa opozita, ndaj edhe është e nevojshme krijimi i një aleance përtej dallimeve programore. Lideri i opozitës bën edhe një analizë për situatën ekonomike në vend dhe si... Faqe 4

koment / 17

Suplement

Sonila Meço, Ermira Çausholli, Aurela Hoxha, Anjeza Maja e Eda Zari ndajnë me lexuesin recetat speciale për natën e ndërrimit të viteve

Për dinjitetin e një kombi

Kryetarja e KQZ-së, Lefteri Lleshi

Rama: Aleancë përtej dallimeve programore për zgjedhjet e 2013

Recetat e vajzave të ekranit për tryezën e Vitit të Ri

Rudina Xhunga dhe dallimi Kosovë - Shqipëri

koment

shorit. Bëhet fjalë për kuotat e shpërblimit për të gjithë anëtarët e Komisioneve Zonale të... Faqe 3

Lazim Destani dekorohet nga Presidenti me urdhrin “Nderi i Kombit” CMYK

Faqe 16

Daniel Pipes

Më mirë diktatorë sesa islamistë të zgjedhur Kush është më i keq, presidenti Mohamed Morsi, islamisti i dalë nga zgjedhjet, që kërkon të zbatojë ligjin islamik në Egjipt, apo presidenti Husni Mubarak, ish-diktatori, i dëbuar ngaqë u përpoq të fillonte një dinasti? Në një kontekst më të përgjithshëm, a është më e mundshme që një rend liberal e demokrat të arrihet nën ideologë islamikë që mbizotërojnë në kutitë e votimit, apo nën diktatorë të pangopur që nuk kanë synim tjetër përveçse mbijetesës së tyre në pushtet? Veprimet e fundit të Morsit e japin përgjigjen duke treguar se islamistët janë shumë më të këqij sesa diktatorët. Kjo çështje u ngrit gjatë një debati interesant të organizuar nga “Intelligence Squared U.S.”...


2

MAPO

E premte 28 dhjetor 2012 www.mapo.al

politika

Debatet mes Ruçit dhe Berishës për statusin, çështjen e Fierit, situatën në shëndetësi dhe zdjedhjet e 2013

PS: Zgjedhjet e 2013 në rrezik Berisha: Do na votojnë sërish Ruçi: Po bllokon ndarjen e mandatave, nuk po voton ZAZ-të dhe teknologjinë në zgjedhje. Berisha: Edi Rama u thotë ndërkombëtarëve se për Fierin nuk më lë Gramozi të votojë tri ligjet Seanca e fundit parlamentare nuk i ka shpëtuar debateve, ashtu sikurse ka ndodhur në tërë vitin. Polemikat u zhvilluan mes kryeministrit Berisha dhe kreut të grupit parlamentar socialist, Ruçi. Akuzat kanë qenë të ndërsjella për bllokimin e statusit, zgjedhjet, si dhe qarkun e Fierit. Ruçi u shpreh se ende Shqipëria është larg zgjedhjeve të lira, madje ai foli me shqetësim për zgjedhjet e 2013-ës. “Jemi vendi i vetëm në Evropën Lindore që diskutojmë zgjedhjet e lira demokratike dhe po rrezikohen zgjedhjet e 2013-ës. Se ty të mungon vullneti për të ndarë mandatet dhe tendencat e tua për të marrë mandate në tavolinë e bëjnë KQZ-në që të ketë diskutime. Prova e dytë është vullneti yt i vonuar politik që nuk po votohen ZAZ-të dhe i çove në 100. Së treti, qendrat e votimit dhe listat. Plus që ke dy detyra kryesore, Qarkun e Fierit dhe atë të Tiranës. Njëra për matësit dhe tjetra për numërimin elektronik dhe kërkon ta sabotosh”,- deklaroi Ruçi. Në përgjigje të alarmit të PS-së, Berisha tha se “e kuptoj opozitën në një pikë plotësisht. Çështja e zgjedhjeve është interesi i të gjithë shqiptarëve që ato të jenë të përsosura. Jam plotësisht dakord që të mos pranohet asnjë lloj interference, por përveç kësaj, ne duhet të ulemi, të përcaktojmë rregulla të pranueshme nga të gjithë dhe t’u japim mundësi shqiptarëve kudo që janë të ndihen në një komb dhe ju garantoj ju se në këtë mënyrë roli i tyre në paqen, stabilitetin, zhvillim jo vetëm në Shqipëri por edhe në rajon do të jetë shumë më i madh dhe më i suksesshëm. Sipas tij, “zgjedhjet e 2009-ës që përmbushën standardet e OSBE-së nuk lejuan që statusi të lidhet me to. Natyrisht, hapja e negociatave është lidhur dhe do lidhet me zgjedhjet, por jo statusi. Lufta kundër krimit e korrupsionit kishte bërë të mundur që KE, institucioni kryesor që merr në shqyrtim këtë proces, veprimtarinë e të gjitha ministrive në përputhje me detyra të caktuara, konkludon se Shqipëria meriton statusin e vendit kandidat. Duhet të votohen 3 ligje dhe jo se këto kanë vakum, por si dëshmi që palët janë për procesin e integrimit”, - vijoi Berisha. Debatet për integrimin

Kryeministri ka zbardhur edhe një debat, që sipas tij, kryesocialisti Edi Rama ka bërë me të huajt në lidhje me ngërçin që ekziston në Qarkun e Fierit. “Pasi paraqiti Fierin si një pretekst tjetër, të cilin nuk ia për-

Rama: Berisha jeton në botën e tij Kreu i PS-së, Edi Rama ka reaguar në rrjetin social “Twitter” në lidhje me deklaratat e Kryeministrit në sallën e Parlamentit. Sipas Ramës, kryeministri jeton në një botë tjetër, të ndryshme nga ajo ku jetojnë shqiptarët. Por sipas Ramës, problemi i kryeministrit Berisha është vetëm opozita. “Këshilli i Ministrave jeton në një botë tjetër, ku ka punësim për të gjithë, ku paraja nuk mungon në asnjë shtëpi e ku për investimet e huaja është parajsë. Në atë botë ka veç një problem: Opozita! Gjithçka tjetër për zili: Rrogat, pensionet, çmimet, prodhimet, rendi, shërbimet? Ah të mos qe opozita!” shkruan Rama me ironi në rrjetin social Twitter.

Ruçi: Në diktaturë ka pasur më shumë shërbim mjekësor sesa në qeverinë tënde Debatet në seancën e fundit plenare rikthyen edhe një herë në vëmendje diktatorin Enver Hoxha. Gramoz Ruçi, kryetari i grupit kuvendor të PS-së, duke folur për shërbimet që ofrohen sot nga qeveria, u ndal edhe tek shërbimi mjekësor. “Pyet një tropojanin tënd dhe një tepelenasin tim se kur kanë pasur shërbim mjekësor më të mirë, në kohën e diktatorit apo në kohën tënde?” Menjëherë pas mbaroi fjalën Ruçi, ndërhyri kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, duke ironizuar: “Rroftë diktatori”. Ndërsa Ruçi si kundërpërgjigje tha: “Jozefinë,

ligji as edhe një njeri i vetëm, fajëson Gramozin (Ruçi). U thotë të huajve se nuk më lejon Gramozi. Pasi i kanë thënë në sy jo një por disa përfaqësuesve ndërkombëtarë se ‘për ne, Fieri nuk ekziston’, përgjigjja e tij është: për mua, Gramozi ekziston. Jam i bindur dhe e them këtu në sinqeritetin më të madh se kjo ka të bëjë me ëndrrën e çdo shqiptari, s’i kam personale këto. Nuk kam asgjë personale këtu, i them të vërtetat siç janë. Këto tri ligje nuk votohen dhe mbahet muri i bllokimit. Zgjedhjet po vijnë, jam i bindur se shqiptarët do të përdorin votën e tyre për ta fshirë nga faqja e dheut atë mur dhe për të ecur drejt Europës të sigurt siç e meritojnë”, - nënvizoi Berisha. Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Gramoz Ruçi, si replikë ndaj akuzave të kryeministrit Berisha i kujtoi se ishte kreu i opozitës që i kërkoi të

shqiptari nuk do diktaturën tënde, as atë të diktatorit, por do arsim dhe nuk do kriminalitet”. Por Topalli me një shenjë krenarie tha se “shqiptarët janë më të shkëlqyerit në botë”. Deklaratat e Ruçit që lidheshin ngushtë me profesionin e Kryeministrit në kohën e komunizmit nuk ngelën pa përgjigje. Berisha duke marrë fjalën u kundërpërgjigj se “edhe pse e kuptoj se mund t’i bëni këto deklarata për votat e të ndjerit Hysni Milloshi, prapë nuk duhet t’i kishit bërë. As nuk mund të krahasohet ajo periudhë me të tashmen”.

shkonin bashkë në Bruksel, por ai e refuzoi. Ndërkohë, numri 2 i opozitës e cilësoi zgjedhjen e presidentit Nishani arsyen e parë të refuzimit të statusit. “Këtu i d h e përgjigjen e parë dhe të fundit BE-së për mosmarrjen e statusit të vendit kandidat dhe opozitës gjatë procesit të konsultimeve, ai që ti ke shumë qejf t’ia zësh emrin në gojë, Edi Rama të propozoi tryezë bisedimesh që të zgjidhje presidentin, të bëje reformë parlamentare dhe të dy bashkë të kërkonit statusin e vendit kandidat, por ti e refuzove, pra je ti shkaktari për mosmarrjen e statusit të vendit kandidat”, - deklaroi Ruçi. Në fund Kryeministri i uroi për Vitin e Ri deputetët dhe shqiptarët, duke thënë se në zgjedhjet e 2013-ës ata do të votojnë për herë të tretë PD-në.

KVV: Po rrezikohen standardet zgjedhore Berisha: Zgjedhjet po vijnë, jam i bindur se shqiptarët do të përdorin votën e tyre për ta fshirë nga faqja e dheut atë mur dhe për të ecur drejt Europës të sigurt siç e meritojnë”

Koalicioni i Vëzhguesve Vendorë në një deklaratë për mediat shpreh shqetësimin në lidhje me performancën e administratës zg jedhore dhe mosrespektimin e një sërë afatesh të parashikuara në Kodin Zg jedhor.“Koalicioni shpreh keqardhjen për shkeljen e afateve të parashikuara dhe mosmiratimin ende nga KQZ-ja të ndarjes së mandateve për çdo zonë zg jedhore, si dhe për mosmiratimin e numrit të Zonave Zg jedhore, si dy nga vendimmarrjet më të rëndësishme për procesin zg jedhor. Për më tepër, pamundësinë e marrjes së vendimeve me shumicë të cilësuar nga KQZ dhe zëvendësimin e kësaj vendimmarrjeje nga Koleg ji Zg jedhor, Koalicioni e konsideron si një precedent të rrezikshëm për ecurinë e mëtejshme të përgatitjes së procesit zg jedhor e në veçanti të miratimit të akteve me karakter normativ dhe që kanë për qëllim rregullimin e çështjeve që lidhen me zg jedhjet, për të cilat duhet shumicë e cilësuar aprovimi me jo më pak se 5 vota të anëtarëve të KQZ-së”, thuhet në deklaratën e tyre. Sa i përket performancës së Komisionit Qendror të Zg jedhjeve dhe të administratës së tij, koalicioni i tërheq vëmendjen KQZ-së për një performancë sa më profesionale të tij dhe të administratës së KQZ-së, në përmbushje të detyrimeve dhe afateve të përcaktuara në Kodin Zg jedhor.


E premte 28 13 qershor dhjetor 2012 2010 www.gazetamapo.com www.mapo.al

MAPO

05 3

Sot Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miraton vendimin për masën e shpërblimit të komisionerëve

KQZ: Ja pagesat për 40 mijë komisionerët e zgjedhjeve Shpërblimi për ushtrinë e komisionerëve varion nga 65 mijë lekë për kryetarin e Komisioneve të Zonave të Administrimit Zgjedhor dhe deri në 3.5 mijë lekë për anëtarët e KQV-ve Fejzi Braushi

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka caktuar masën e shpërblimit për rreth 40 mijë komisionerët e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare të 23 qershorit. Bëhet fjalë për kuotat e shpërblimit për të gjithë anëtarët e Komisioneve Zonale të Administrimit të Zgjedhjeve, anëtarët e Komisioneve të Qendrave të Votimit dhe atyre të Grupeve të Numërimit. Pagesa e tyre është thuajse e njëjtë me atë të përdorur në zgjedhjet vendore të 2011-ës, megjithëse po të kihet parasysh se zgjedhjet vendore janë më të vështira për t’u administruar për shkak se votohet me dy deri në katër kuti, atëherë mund të thuhet se komisionerët në këto zgjedhje do të shpërblehen më mirë. Bëhet fjalë për tarifa që variojnë nga 65 mijë lekë për kryetarin e KZAZsë dhe deri në 3.5 mijë lekë për anëtarët e KQV-së. Vendimi

Kryeministri Sali Berisha

Debat në KQZ për teknologjinë, Lleshi: Do realizohen Pavarësisht përpjekjeve për t’u paraqitur sa më teknikë dhe sa më pak politikë, anëtarët e rinj të KQZ-së nuk kanë mundur ta ruajnë harmoninë e fillimit mes tyre. Tashmë me afrimin e zgjedhjeve parlamentare dhe vendimmarrjeve të rëndësishme, palët kanë dalë në qëndrimet e tyre natyrale politike. Kjo është vënë re në disa vendimmarrje të fundit të KQZ-së dhe sidomos në çështjen e teknologjisë në zgjedhje. Gjatë ditës së djeshme anëtarët e zgjedhur si propozim i të majtëve kanë akuzuar në mënyrë të drejtpërdrejtë pjesën tjetër të KQZ-së, se në kundërshtim me ligjin kanë refuzuar që të thërrasin mbledhjen për të diskutuar mbi dy projektet teknike. Në një dalje të posaçme për mediat tre anëtarët e zgjedhur si propozime të së majtës, nënkryetari Denar Biba, anëtarët Albana Shtylla dhe Jani Jani kanë denoncuar si të paligjshëm refuzimin e kërkesës së tyre për të thirrur një mbledhje të posaçme për çështjen e teknologjisë dhe përcaktimit të auditeve pranë Ministrisë së Brendshme. “Janë gati dhe mbahen me arsye nga më të çuditshmet, banale nga administrata e KQZ-së dhe vono-

het hedhja e tyre në një mbledhje në mënyrë që t’u jepet rrugë këtyre procedurave. Ne jemi këtu për t’u thënë shqiptarëve që do të qëndrojmë për të bërë sa më të mundur që zgjedhjet e tyre, vota e tyre të jetë e lirë dhe e paprekur”, - tha Denar Biba. Ndërkohë, sipas kryetares së KQZ-së, Lefteri Lleshi, nuk bëhet fjalë për një refuzim, por për zbatim të procedurave që përcakton rregullorja për thirrjen e një mbledhjeje dhe këqyrjen nga drejtoritë përkatëse të materialit të paraqitur nga anëtarët e majtë. Ajo në një reagim për mediat bëri të ditur se mbledhja për teknologjinë do mbahet sot, duke hedhur poshtë çdo dyshim të anëtarëve të majtë të KQZ-së për dështimin e këtyre projekteve pilot, teksa siguroi se ato do të realizohen.

Në zbatim të detyrimit të Kodit Zgjedhor, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka përgatitur projekt-aktin për caktimin e masës së shpërblimit për anëtarët e KZAZ-së, KQVsë dhe Grupit të Numërimit për zgjedhjet për Kuvendin të datës 23 qershor 2013. Akti që do të diskutohet dhe votohet në mbledhjen e sotme në fakt është një përsëritje e vendimit që KQZ ka miratuar edhe për mbledhjet vendore të majit të 2011-ës. Kjo pasi projekti në fjalë përmban vetëm shumat me të cilat do të paguhet puna që do të kryejnë anëtarët e komisioneve të niveleve të mesme KZAZ dhe atyre të ulëta KQV dhe GNV. Pra akti nuk përcakton numrin e anëtarëve të këtyre komisioneve, pasi për të nxjerrë këtë ai duhet më parë të përcaktojë sesa ZAZ do jenë në gjithë vendin dhe së dyti, sesa QV do të shtohen si rrjedhim i ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Masa e shpërblimit do të jetë e njëjtë me atë të dhënë edhe për zgjedhjet lokale. Shpërblimi

Për shkak të specifikës dhe kohëzgjatjes së punës për çdo komision, ata që do të paguhen më shumë janë anëtarët e KZAZ-ve, të cilat ngrihen 90 ditë para datës së zgjedhjeve dhe do të jenë në detyrë deri në dorëzimin në KQZ të dokumentacionit zgjedhor përkatës. Ndaj KQZ ka parë të arsyeshme që të caktojë sërish masën e shpërblimit në vlerën 65 000 lekë për kryetarin dhe zv/ kryetarin e KZAZ-së, për periudhën nga momenti i konstituimit të KZAZ-së deri në shpalljen e rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve. Gjithashtu të caktojë masën e shpërblimit në vlerën 60 000 lekë për anëtarët dhe sekretarin e KZAZ-së,

Kryetari dhe zv/kryetari i KZAZ-së Anëtari dhe sekretari i KZAZ-së

shpërblehen 65000 lekë 60000 lekë

Kryetari dhe zv/kryetari i KQV-së 4000 lekë Anëtari dhe sekretari i KQV-së 3500 lekë Anëtarët e Grupit të Numërimit 6000 lekë

KQZ ndryshon strukturën, bëhen 60 punonjës Gati dy muaj nga zgjedhja e anëtarëve të rinj, KQZ do të ndryshojë strukturën e organizimit. Në mbledhjen e ditës së sotme, përveç çështjeve të tjera të rëndësishme është parashikuar dhe një projekt-vendim për miratimin e strukturës së organikës dhe pagat e reja për të gjithë administratën e KQZ-së, e cila propozohet që nga 55 punonjës që ka aktualisht të shkojë 60 të tillë. Sipas projekt-vendimit të shpallur në faqen zyrtare të KQZ-së, miratimi i strukturës aktuale është bërë që në shtator të vitit 2002, ndaj konsiderohet e domosdoshme riorganizimi i saj për arritjen e standardeve të kërkuara në këtë fushë, duke bërë ndryshimet e duhura në strukturën aktuale dhe formatimin e saj për pozicione pune të caktuara. Gjithmonë sipas relacionit që shoqëron këtë projekt, riorganizimi i strukturës organikës të administratës së KQZsë i paraqitur nga administrata, jo vetëm synon konsolidimin e saj por edhe profesionalizmin në drejtim të zbatimit të ligjit. Gjithashtu duke parë

për periudhën nga momenti i konstituimit të KZAZ-së deri në shpalljen e rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve. Ndërkohë sipas nenit 36, pika 2, propozimet për anëtarët dhe sekretarin e KQV-së bëhen jo më vonë se 30 ditë para ditës së zgjedhjeve. Në çdo rast emërimi i tyre bëhet jo më vonë se 20 ditë para datës së zgjedhjeve dhe ata janë në detyrë deri në dorëzimin e kutive të votimit dhe materialeve zgjedhore. Për këtë veprimtari KQZ propozon që të caktojë masën e

në vite eksperiencën e nëpunësve të institucionit në nivel drejtues por edhe në nivel specialist, për pozicione pune të caktuara, është parë e arsyeshme reformimi i sistemit të pagave me qëllim konsolidimin e sistemit motivues të stafit teknik të institucionit sipas niveleve të klasave përkatëse të përcaktuara në aktet ligjore dhe nënligjore të dala në këtë drejtim. Sipas lidhjes që shoqëron këtë projektvendim, një nga risitë e këtij ristrukturimi është ngritja e kabinetit të kryetarit të KQZ-së, i cili do të ketë në përbërje të tij drejtorin, një këshilltar dhe një sekretar. Një tjetër risi është edhe ngritja e një strukture me emërtesë, Drejtoria e Koordinimit të Projekteve Zgjedhore, ku përfshihen Sektori i Trajnimit, Sektori i Edukimit të Zgjedhësve dhe specialisti që do të mbajë komunikimin me vëzhguesit zgjedhorë, të domosdoshme për realizimin e strategjive për zbatimin e projekteve të trajnimit, edukimit zgjedhor të shtetasve, por edhe projekte të tjera të financuara nga donatorë të huaj.

shpërblimit në vlerën 4000 lekë për kryetarin dhe sekretarin e KQV-së dhe 3500 lekë për anëtarët dhe sekretarin. Gjithashtu, në bazë të nenit 95 të Kodit Zgjedhor për numërimin e votave caktohen 2 ditë para datës së zgjedhjeve Grupet e Numërimit, të cilat janë në detyrë deri në përfundimin e numërimit të votave për të gjitha qendrat e votimit të zonës së administrimit zgjedhor. Për këtë kategori KQZ propozon të caktojë masën e shpërblimit në vlerën 6000 lekë.


4

MAPO

E premte 28 dhjetor 2012 www.mapo.al

intervista

“Midis vitit 2005 dhe fundvitit 2006 janë marrë disa masa të rëndësishme që mund të konsiderohen si pozitive”

Rama: Aleancë përtej dallimeve programore për zgjedhjet e 2013-ës Kreu i PS-së i bën thirrje për aleancë çdo faktori politik që kërkon rotacionin në vend dhe i njeh qeverisë “Berisha” si periudhë pozitive vitet 20052006. “Janë kushtet për të krijuar një aleancë që shkon përtej dallimeve programore, me synimin e garantimit të rotacionit” Kreu i PS-së, Edi Rama ka artikuluar qartë strategjinë e tij për aleancë të gjerë, për të bërë të mundur rotacionin politik në 2013ën. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, ai ka pohuar se Shqipëria nuk ka luksin të ketë disa opozita, ndaj edhe është e nevojshme krijimi i një aleance përtej dallimeve programore. Lideri i opozitës bën edhe një analizë për situatën ekonomike në vend dhe si programi i PS-së parashikon daljen e vendit nga kriza. Zoti Rama, si do ta karakterizonit vitin 2012 nga këndvështrimi ekonomik, politik dhe social? Për vendin ishte një vit i vështirë, me një rënie dramatike ekonomike, me një borxh publik të rritur përtej mundësisë që ka vendi për ta përballuar borxhin, me një sipërmarrje të tkurrur shumë ndjeshëm, me një borxh të njerëzve në vështirësi ndaj dyqaneve të ushqimeve në rendin e rreth 150 milionë eurove, me disa politika shumë të dëmshme për vendin, të cilat kanë sjellë humbje jashtëzakonisht të rëndësishme të pasurisë së përbashkët dhe me një dështim të radhës në marrjen e statusit kandidat, apo mosmarrjen e statusit të kandidatit nga Bashkimi Europian. Në g jithë këto vështirësi që përmendët, cili ka qenë kontributi juaj, oponenca dhe rezistenca juaj që gjërat të mos shkonin aq keq sa po i përshkruani ju? Për sa i përket bilancit tonë, besoj që kemi një bilanc pozitiv në kuptimin e paraqitjes së një alternative të besueshme përpara shqiptarëve, për një rilindje shqiptare përkundër rrënimit të mëtejshëm. Kemi bërë gjithçka kemi patur në dorë për të kaluar në parlament një numër të konsiderueshëm ligjesh me shumicë të cilësuar. Kemi parë me kënaqësi që pjesa e detyrimeve të realizuara të Shqipërisë në raport me axhendën europiane është ajo pjesë ku është i qenësishëm kontributi i opozitës. Padyshim, kemi arsye të gëzohemi për rritjen e ndjeshme të pjesëmarrjes në radhët e Partisë Socialiste me prurje të reja të të gjitha moshave, për rritjen e pjesëmarrjes së grave përmes ristrukturimit të Forumit të Gruas, për rritjen e ndjeshme të pjesëmarrjes së të rinjve përmes ristrukturimit të Forumit Rinor Eurosocialist. E nisëm me ekonominë dhe po e vazhdojmë tek ekonomia, ku është edhe interesi kryesor i qytetarëve.  Një vit i vështirë,  siç thatë ju, me borxhe të shtuara, me kreditime dhe investime të pakësuara. Çfarë shkoi keq?  Ku mendoni ju se qëndron burimi i kësaj problematike? Fatkeqësisht janë provuar një më një të gjitha parashikimet tona për këtë rënie, sepse nuk janë dëgjuar parashikimet tona. Në vitin 2009 ne kemi bërë një aktivitet, që unë e çmoj si fort të rëndësishëm për të kuptuar atë që ka ndodhur, por edhe dallimin mes palëve, ku kemi adresuar domosdoshmërinë për të hapur sytë katër përballë krizës dhe për të mos lejuar që kriza ta gjente krejtësisht të lirë terrenin e veprimit. Por nga ana tjetër, duhet të jemi të gjithë të vetëdijshëm se Shqipëria nuk vuan sot

krizën financiare globale, por vuan përkimin e kësaj krize me shterimin e një modeli ekonomik dhe social zhvillimi, që nuk ka më se çfarë i jep vendit. Pati disa vite që qeveria nuk e pranoi se kriza ekonomike ishte e pranishme, sipas jush, kjo i vonoi masat parandaluese? Ka dy anë: mospranimi i krizës dhe përpjekja për ta mbuluar krizën me propagandë, por edhe vijimi me të njëjtat politika, a thua se s’ka krizë. Kjo sjellje ka shteruar forcat dhe sot vendi është tërësisht i zbuluar, i pambrojtur dhe i rrënuar përballë dallgës së krizës. Kriza është e dyanshme: sa është efekti i krizës financiare globale, që, ndër të tjera, pasqyrohet në rënien dramatike të dërgesave të emigrantëve, aq edhe përkimi i kësaj krize me shterimin e një modeli ekonomik që nuk ka çfarë i jep më vendit. Mos harrojmë se ka një sërë sektorësh që sot janë në krizë të thellë, siç është sektori i ndërtimit që ishte një sektor kryesor në atë rritje ekonomike të një numri të konsiderueshëm vitesh, e cila nuk mund të vazhdonte të ishte e tillë më tutje. Analistë kritikë nga shumica dhe opozita thonë se, ndërsa qeveria e ka çuar “in extremis” entuziazmin mbi rezultatet e punës së vet, nga ana tjetër edhe opozita mund të kritikohet për nihilizëm apo skepticizëm “in extremis”. Çfarë meritash apo çfarë rezultatesh i njihni ju qeverisë në punën e saj? Në rast se unë do të bëja një sforco për të njohur diçka në përpjekjet e kësaj qeverie, besoj se çka mund të veçohet si pozitive i përket vitit të parë të mandatit të parë. Midis vitit 2005 dhe fundvitit 2006 janë marrë disa masa të rëndësishme që mund të konsiderohen si pozitive. Por me vendosjen e taksës së sheshtë, besoj që ka filluar edhe një proces rrënimi, i cili ka rritur nga njëra anë barrën fiskale mbi njerëzit e zakonshëm dhe praktikisht ka bërë një spostim të barrës së përgjithshme fiskale në vend nga korporatat tek konsumatorët. Sot, çdo njeri i zakonshëm, çdo rrogëtar, çdo njeri që merr një rrogë për një punë në sektorin publik apo privat taksohet më shumë sesa pesë vjet më parë, pra, para vendosjes së taksës së sheshtë. Nëse deri atëherë paguante për shtetin 32 lekë në 100 lekë, sot paguan 38 lekë në 100 lekë. Zoti Rama, ju keni paraqitur dhe po shfaqni projektin tuaj të ri për një rilindje të Shqipërisë. Siç u shprehët ju, ekonomia dhe shoqëria shqiptare kanë probleme të shumta. Si do ta kryeni këtë kapërcim me reforma nga e njëjta bazë problematike? Duke ndryshuar rrënjësisht politikën në raport me pasurinë, në raport me pasurinë e përbashkët në radhë të parë. Ajo është sot praktikisht një mall pa zot, që po grabitet dhe po shkatërrohet. Ne kemi sektorë strategjikë që sot janë në lëngim agonie; sektori energjetik, sektori i naftës, sektori i pasurive minerare. Ndërsa mbi tokë kemi pastaj një problematikë të tërë që lidhet më dërrmimin e mjedisit në kushtet kur ne duam të zhvillojmë turizmin, që lidhet më dërrmimin e tokës së bukës në kushtet kur ne duam të zhvillojmë bujqësinë, që lidhet me shumë hallka të tjera të një zinxhiri, që duhet këputur dhe duhet ndërtuar mbi bazën e një politike të re, e cila me patjetër duhet të bazohet në vlerat dhe parimet e një të majte progresiste të shekullit të ri. Një e majtë e tillë nuk është peng i ideologjisë së të majtës klasike, sepse kohët kanë ndryshuar, por që është pragmatiste dhe efektive në masat e saj Nga ekonomia po kalojmë tek korrupsioni dhe disa mendime tuajat për reformat në drejtësi. Tashmë, Këshilli i Lartë i Drejtësisë është thuajse krejtësisht i ri, duke filluar nga presidenti, nënkryetari dhe disa anëtarë. Po ashtu,

Le ta themi hapur, Shqipëria sot e ka Presidentin e Republikës pjesë të ekzekutivit, një nga ministrat. Ndërkohë që sistemi i drejtësisë vetëm degradohet”

Ne nuk kemi bërë asnjë frenim. Unë nuk besoj për asnjë sekondë se Shqipërinë e pengon ligji i shkruar në letër. Përkundrazi, unë besoj se në letër ne kemi një vend shumë të përparuar”

sapo është zgjedhur edhe një prokuror i ri i përgjithshëm etj. Sipas jush, sa shpresëdhënëse janë këto ndryshime në krye të drejtësisë për të përmirësuar punën e sistemit të drejtësisë? Le ta themi hapur, Shqipëria sot e ka Presidentin e Republikës pjesë të ekzekutivit, një nga ministrat. Ndërkohë që sistemi i drejtësisë vetëm degradohet. Jemi përpara mbylljes së një viti ku nga njëra anë ka rezultuar me falje gjithë procesi i tragjedisë së Gërdecit dhe nga ana tjetër po rezulton një farsë e pashoqe procesi i tragjedisë së 21 janarit. Këto janë dy tragjedi që ky vend duhet t’i zgjidhë në mënyrë të drejtë, për të shpresuar të ketë drejtësi. Po ashtu jemi përpara mbylljes së një viti kur edhe një herë tjetër është çimentuar qartësisht ende më kultura e pandëshkueshmërisë, me faktin që sot Shqipëria nuk është në gjendje të japë asnjë provë të besueshme në Bruksel se i ka aftësitë për ta luftuar korrupsionin, se i ka aftësitë për të prerë lidhjet mes krimit të organizuar dhe qeverisë, lidhje të përcaktuara edhe në raportin e Departamentit të Shtetit, dhe se i ka aftësitë për të ndërtuar një kulturë ndëshkueshmërie, bazuar në parimin se përpara ligjit jemi të gjithë të barabartë. Kjo është edhe një nga arsyet themelore të refuzimit të aplikimit për statusin e vendit kandidat. Përtej këtij konstatimi, cili do të ishte kontributi juaj? Shumica ju ka akuzuar se ju e keni patur në dorë të jepni kontributin tuaj në miratimin e lig jeve reformuese për Gjykatën e Lartë, për Gjykatën Administrative, heqja e imuniteteve të zyrtarëve etj, dhe ju i keni frenuar dhe ngadalësuar këto reforma, sipas tyre. Ne nuk kemi bërë asnjë frenim. Unë nuk besoj për asnjë sekondë se Shqipërinë e pengon ligji i shkruar në letër. Përkundrazi, unë besoj se në letër ne kemi një vend shumë të përparuar. Por ajo që e ndan Shqipërinë nga bota ku duam të integrohemi sot e gjithë ditën është hendeku mes çfarë kemi të shkruar në letër si ligje dhe çfarë kemi në realitet si zbatueshmëri të ligjit. Sot ne kemi një vend ku një përqindje shumë e lartë qytetarësh, përqindja më e madhe që unë kam parë në të gjithë sondazhet vit pas viti, duke lënë mënjanë vitin 1997, i cili ishte viti i pasigurisë totale, pra një përqindje e lartë e qytetarëve beson se në këtë vend nuk ka

asnjë siguri dhe se praktikisht vendin e ka marrë në dorë krimi i rrugës. Po ashtu, shohim se ka një dhunë të shpërfaqur nga të katër anët me ngjarje makabre thuajse të përditshme, që tregon se jetojmë në një vend që është në krizë të gjithanshme. Është në një proces rrënimi të vazhdueshëm. Ky rrënim duhet të mbarojë dhe është detyra jonë si një aspiratë e përbashkët, jo si detyrë e një partie apo e një pale, që të krijojmë kushtet për një rilindje shqiptare. Kjo do të thotë rimëkëmbje ekonomike, e cila, veç të tjerash duhet të fillojë mbi bazën e një parimi shumë të thjeshtë që kush fiton më shumë të paguajë më shumë, dhe kush fiton më pak të paguajë më pak dhe jo e kundërta. Kjo rilindje do të thotë një përtëritje shoqërore, ku të ndërtojmë shërbime publike sipas nevojave, jo sipas xhepit. Për një rilindje, që do të thotë rivendosje e demokracisë, ku t’iu japim sens institucioneve dhe ndarjes së pushteteve. Për një rilindje që do të thotë një bashkim me Europën në kuptimin më të thjeshtë dhe më domethënës të kësaj fjale. Gjatë kësaj kohe opozita ka qenë përballë një shumice me shifra të brishta dhe nuk shfrytëzoi aleanca fluide. Për vitin tjetër që po afrohet bashkë me zg jedhjet, çfarë mund të thoni për zgjerimin e koalicionit opozitar. Është thënë shpesh nga disa analistë që, nëse partitë e vogla do të bashkohen përreth Partisë Socialiste, fitorja do të ishte e parashikueshme. Ne jemi të bindur se viti 2013 do të jetë viti i ndryshimit dhe se zgjedhjet e 23 qershorit do ta mbyllin kapitullin e rrënimit të mëtejshëm, që është i lidhur me këtë keqqeverisje. Ne do të krijojmë kushte për të hapur një kapitull të ri. Nuk jemi në një normalitet demokratik, ku mund të kemi luksin që të kemi disa opozita. Jemi në një anormalitet demokratik, ku rotacioni politik është një domosdoshmëri, dhe madje është e para domosdoshmëri. Kjo do të thotë që janë kushtet për të krijuar një aleancë që shkon përtej dallimeve programore me synimin e garantimit të rotacionit. Për këtë arsye ne jemi tërësisht të hapur dhe mirëpresim çdo faktor politik, që është i gatshëm të kontribuojë për rotacionin dhe për të hapur rrugën që Shqipëria t’i rikthehet një normaliteti, ku secili të ndjehet pak më mirë dhe më i lehtësuar në vendin e vet. “Marrë nga Zëri i Amerikës”


E premte 28 13 qershor dhjetor 2012 2010 www.gazetamapo.com www.mapo.al

sociale

MAPO

05 5

Bashkia, 3000 pako me dhurata për fëmijët e kopshteve dhe çerdheve Bashkia e Tiranës është kujdesur që edhe në këtë fund viti, fëmijët e çerdheve dhe kopshteve të marrin një dhuratë simbolike. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha ishte dje në çerdhen nr.23 dhe në kopshtin nr.8, ku u janë shpërndarë dhurata fëmijëve. Pakot për fëmijët janë organizuar në bashkëpunim me sektorin privat. 3000 pakot për fëmijët e çerdheve janë mundësuar në bashkëpunim me

bankën “Credins”. Kreu i Bashkisë ka falënderuar biznesin e Tiranës, për mbështetjen që i ka dhënë iniciativës së Bashkisë së Tiranës, që fëmijët të marrin një dhuratë simbolike, sikundër dhe familjet më në nevojë, një pako ushqimore. Kryebashkiaku ka shprehur dhe vendosmërinë e Bashkisë së Tiranës, për të përmirësuar rrënjësisht kushtet në çerdhet dhe kopshtet e

kryeqytetit: “Aktualisht kemi në rikonstruksion 7 çerdhe, ndërkohë që me buxhetin e vitit të ardhshëm edhe 10 çerdhe të tjera do i nënshtrohen rikonstruksionit apo do të ndërtohen rishtazi, dhe të gjitha çerdhet do të kenë sistem ngrohjeje funksional, në mënyrë që dimrin tjetër, çdo centimetër katror i çerdheve të kryeqytetit, të sigurojë kushte optimale për vogëlushët tanë”.

Intelektualët kundër Censusit:

“Vetëm në Korçë ka më shumë se 130 mijë ortodoks”

Basha: Rama të mos bllokojë Planin, nuk e bëri për 11 vjet Kreu i Bashkisë së Tiranës u përgjigjet akuzave të kryesocialistit për Planin Urbanistik: Rama të ulet e të shqyrtojë Planin, i cili është hartuar duke marrë parasysh edhe eksperiencat e mira të përpjekjeve të mëparshme dhe të mos kërcënojë me konflikt politik dhe bllokim Bashkinë më të madhe të vendit Kreu i opozitës duhet të heqë dorë nga kërcënimi për bllokimin e Planit Urbanistik sapo të vijë në pushtet. Ky është qëndrimi që mban pasardhësi i tij në Bashkinë e Tiranës, Lulzim Basha, i cili i përgjigjet kryesocialistit Edi Rama, duke e ftuar që ta shqyrtojë Planin, pasi pjesë e tij janë bërë edhe projektet e hartuara më parë. Basha tha se shpreh keqardhje që Rama u shpreh kundër Planit, pasi para se të deklaronte qëndrimin e tij kundër, ai duhet të shpjegonte pse s’u bë ky plan për 11 vjet dhe për këtë më e paktë është që duhet të kërkojë ndjesë. “Kërcënimi për të bllokuar Planin Ur-

banistik të Tiranës, të sapomiratuar, pasi kaluan 11 vjet pa miratuar një plan të vetin, nuk është një hap në drejtimin e duhur për qytetarët, për të ardhmen e këtij qyteti. Ndaj e ftoj të heqë dorë nga ky kërcënim, të ulet e të shqyrtojë Planin, i cili është hartuar duke marrë parasysh edhe eksperiencat e mira të përpjekjeve të mëparshme dhe të mos kërcënojë me konflikt politik dhe bllokim Bashkinë më të madhe të vendit”, - u shpreh Basha. Sipas kreu të Bashkisë, është e pazgjuar t’u thuash qytetarëve që do ta bllokoj këtë Plan sapo të vij në pushtet. Basha tha se edhe zgjedhjet e fundit vendore treguan që konflikti politik, prej të cilit u bllokuan disa projekte nuk i shërben qytetarëve. “Zgjedhjet e vitit 2011 treguan që qyteti nuk do konflikt, qytetarët nuk duan përplasje, por punë për qytetin. Dikur, zoti Rama në mandatin e tij të parë veçanërisht bëri pikërisht këtë, nuk duhet ta shikojë dhe personalizojë humbjen e tij, ishte humbja e një modeli”, - deklaroi Basha. Duke folur për projektet më të rëndësishme të Planit Urbanistik, siç janë trami, tramvaji, stacioni multimedial i pasagjerëve, zgjatimi i bulevardit etj., kreu i Bashkisë

qëndrimi

“Zgjedhjet e vitit 2011 treguan që qyteti nuk do konflikt, qytetarët nuk duan përplasje, por punë për qytetin. Dikur, zoti Rama në mandatin e tij të parë veçanërisht bëri pikërisht këtë, nuk duhet ta shikojë dhe personalizojë humbjen e tij, ishte humbja e një modeli”

së Tiranës garantoi se këto do të bëhen realitet, ndërsa njoftoi nisjen e punimeve për zhvendosjen e Stacionit të Trenit drejt Kasharit. “Zhvendosja e Stacionit të Trenit drejt hapësirës së dhënë nga qeveria në zonën e Kasharit është çështje javësh. Pas zhvendosjes së shinave të trenit do të nisë projekti i zgjatimit të bulevardit prej 2.8 km. Më 15 janar, Grimshaw do të bëjë publik edhe projektin që parashikon 3 kor-

si lëvizjeje në çdo drejtim, pra 6 nga të dyja anët, pedonale me hapësira të gjelbra, dy rrugë shërbimi etj”, tha kryebashkiaku. Pjesë e këtij projekti do të jetë edhe ngritja e Pallatit të Drejtësisë në vendin e Stacionit të Trenit, që do të financohet me fondet e Bashkimit Europian. Teksa u ndal në prioritetet e buxhetit të vitit të ardhshëm, Basha tha se një nga projektet gjigante që parashikohet në të është fondi i garancive prej 1 milion eurosh që do të vendoset në dispozicion nga Bashkia për hapjen e bizneseve nga të rinj nën moshën 35 vjeç. Basha bëri të ditur se mekanizmat për vënien në përdorim të këtij fondi do të përcaktohen në fillim të muajit të ardhshëm, në mënyrë që ai të bëhet sa më shpjet efektiv. Nga ana tjetër, kreu i Bashkisë premtoi se synimi i Bashkisë nuk mbaron me kaq. Ai deklaroi se synimi është që të rinjve t’u falen interesat e kredive për 3 vite. Kreu i Bashkisë së Tiranës kundërshtoi deklaratat e opozitës për buxhetin, duke deklaruar se të gjitha projektet që do të nisen me këtë buxhet do të shkojnë deri në fund. Këto deklarata kryebashkiaku i Tiranës i bëri gjatë emisionit “One to one” të gazetarit Patrik Sadikaj.

Intelektualët korçarë i janë bashkuar protestës për rezultatet e Censusit për përkatësinë fetare. Një grup prej më shumë se 30 intelektualësh nga qyteti i Korçës kanë nënshkruar një peticion nëpërmjet të cilit mbështesin veprimin e Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare për të regjistruar besimtarët e saj kudo që ata janë. Duke i cilësuar si qesharake rezultatet e Censusit të fundit për përqindjen e komunitetit ortodoks në vendin tonë, intelektualët thonë se vetëm në Qarkun e Korçës ka më shumë se 130 mijë ortodoks. “Thjesht e vetëm po të kemi parasysh regjistrimet e viteve ’30 dhe atyre të viteve ‘50, të shekulli të kaluar, po të kemi parasysh përqindjen e ortodoksëve sot qoftë dhe në Qarkun e Korçës, të cilët e kalojnë shifrën e 130 mijve, dhe ky qark nuk ka numrin më të madh të ortodoksëve në Shqipëri, kuptohet se sa pa bazë janë të dhënat e nxjerra nga ky Census”, - thuhet në peticionin e intelektualëve korçarë. Ndër të tjera ata denoncojnë atë që e quajnë fushata e re me maska të vjetra, ku përfshihen shpifjet, denigrimet, goditjet dhe fyerjet që po i bëhen Kishës Ortodokse dhe kreut të saj. “Ne qëndrojmë përkrah institucionit të Sinodhit të Shenjtë të Kishës Ortodokse dhe kryepeskopit Anastas, në këtë denoncim që ata ju bëjnë manipulimeve të këtij regjistrimi, të cilat synojnë të kthejnë në minoritet, grupimin religjionar më të vjetër dhe me më shumë kontribute në vend. Është detyra e kreut të Kishës sonë që në emrin tonë, të të gjithë ne ortodoksëve që e duam dhe e përkrahim, dhe ne jemi të paktën 1/4 sot e popullatës vendase, të denoncojë publikisht shtrembërimet e qëllimshme, të cilat shpesh bëhen shkaku kryesor i prishjeve të ekuilibrave të brendshëm”, - shkruhet më tej në peticion. Ky dokument denoncues është firmosur nga pedagog, mësues, ekonomist, jurist, mjekë dhe biznesmen të njohur në qytetin e Korçës.

42 klerikë-Spahiut: Minuesit e Kishës s’i mbrojnë dot ortodoksët Klerikët i kundërpërgjigjen deklaratave të kreut të AK-së: Njerëz pa kurrfarë lidhjeje me Ortodoksinë, të cilët ndoshta nuk kanë ndezur asnjë qiri në kishë, por edhe minues të njohur të saj, shfaqen si mbrojtës të ortodoksëve shqiptarë Pas sulmeve të bëra nga kreu i Aleancës Kuq e Zi për kryepeshkopin Anastas Janullatos, 42 klerikë i kundërpërgjigjen deklaratave të tij,

duke theksuar se një njeri që nuk ka ndezur asnjë qiri në Kishë, nuk mund të dalin në mbrojtje të ortodoksëve. Pak ditë më parë, kreu i AK-së, Kreshnik Spahiu i kërkoi presidentit Nishani që t’i hiqet dekorata kryepeshkopit Anastas. Madje, kreu i AK-së ka shkuar edhe më të tej duke u bërë thirrje besimtarëve që ta largojnë Janullatosin nga Kisha Ortodokse dhe në vend të tij të vihet një prift shqiptar. Duke marrë shkas nga këto sulme, 42 klerikë të Kryepeshkopatës të Tiranës kanë nënshkruar një deklaratë, ku sqarojnë qëndrimin e tyre për këtë përplasje. Klerikët tho-

në se Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë, nga viti 1992 e në vazhdim, nën drejtimin e kryepeshkopit të Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, Anastasit, ka vendosur si parim të sajin të mos lidhet dhe as të mos u kundërvihet partive politike. Por meqë çështjet e rëndësisë kombëtare dhe fetare janë shumë të ndjeshme, veçanërisht kohët e fundit, klerikët e quajnë detyrim t’i japin një përgjigje të qartë vazhdës së akuzave kundrejt Kishës dhe kreut të saj. “Kapërcehen dhe kufijtë e qesharakes, kur njerëz, pa kurrfarë lidhjeje me Ortodoksinë, të cilët ndoshta nuk kanë ndezur

asnjë qiri në kishë, por edhe minues të njohur të saj, shfaqen si mbrojtës të ortodoksëve shqiptarë e si njohës të historisë kishtare të ortodoksisë, madje, dalin dhe në përfundime për

çështje të së Drejtës Kanonike Kishtare. Ata arrijnë deri aty sa marrin përsipër t’u japin këshilla të krishterëve ortodoksë shqiptarë se cila duhet të jetë udhëheqja e tyre kishtare. Ne klerikët shqiptarë dhe qindra mijëra besimtarë ortodoksë, shtetas shqiptarë, që ndjekim me përkushtim udhëheqësin tonë, nuk jemi as naivë dhe as më pak patriotë”, - thuhet në deklaratë. Sa i takon dekoratës “Urdhri i Lartë i Skënderbeut”, klerikët thonë se ajo që nuk e vetmja që kryepeshkopi Anastas ka, pasi ai është shpallur edhe “Qytetar Nderi” i Tiranës dhe i Korçës.


6

MAPO

E premte 28 dhjetor 2012 www.mapo.al

kronikë

Studenti i Juridikut kapet me 500 gr hashash Katër persona, mes të cilëve edhe një student i Juridikut, u arrestuan nga policia pasi po transportonin 500 gramë marijuanë. Marsel Zhupa, 20 vjeç, nga Memaliaj i Tepelenës; Samet Imeraj, 20 vjeç nga Tropoja; Engjëll Isaku, 22 vjeç nga Bulqiza; dhe Ermir Murataj, 22 vjeç nga Durrësi; u

arrestuan nga zyra e hetimit të Antidrogës, pranë urës që lidh Paskuqanin me Tiranën. Sipas policisë, personat po udhëtonin me mjetin “Mercedes- Benz” me targa DR 3664 E, që drejtonte Samet Imeraj. Gjatë kontrollit fizik të kryer ndaj mjetit të mësipërm është gjetur një qese plastmasi

me ngjyrë të kuqe, brenda së cilës ndodhej një sasi bime e dyshuar narkotike kanabis sativa, me peshë prej 478 gramë, me gjithë ambalazhim. Policia tha se veç 478 gramëve marijuanë, u sekuestruan edhe katër telefona celularë, 6500 lekë si dhe automjeti me të cilin ata udhëtonin.

Bllokohen 3 mln euro prona, 4 vjet pas vrasjes së Deliut e nënës së tij Ekzekutimi i Elton Deliut dhe nënës së tij Flutura mbetet pa autor, por gjykata i cilëson provat e tyre si produkt trafiku droge. Sekuestrohen dyqane e apartamente si dhe 31 700 m2 truall në Tiranë

Të sekuestruara: 20 llogari bankare në emër të Elton Deliu, F. Deliu, A. Çaushi, A. Musaraj dhe A. Sako Elton Deliu 31 700 m2 sipërfaqe toke në Tiranë 3 lokale në Tiranë (2 në rr. “Myslym Shyri” dhe 1 në Rr. e Dibrës) 3 apartamente në Tiranë dhe 1 vilë në Durrës 4 automjete, njëri prej të cilëve furgon i blinduar Këto pasuri administrohen nga shtetasit A. Musaraj dhe A. Sako

Leonard Bakillari Tiranë Katër vjet pas ekzekutimit misterioz të Elton Deliut dhe nënës së tij, policia thotë se gjithë pasuria që ata dispononin është vënë në mënyrë të paligjshme. Edhe pse autori i vrasjes së dyfishtë vijon të mbetet mister, strukturat policore kanë referuar në prokurori materiale që tregojnë se i ndjeri, nëna e tij, e fejuara dhe një prej miqve të tij disponojnë të paktën 3 milionë euro pasuri. Apartamentet, tokat në Tiranë e Durrës, automjetet apo lokalet që rezultojnë në emër të katër personave, prej disa ditësh ndodhen nën sekuestro preventive pas vendimit të gjykatës së Tiranës. Sipas Prokurorisë së Përgjithshme, mësohet se me kërkesë të akuzës, Gjykata e Tiranës ka vendosur të sekuestrojë prona e llogari bankare që kapin vlerën e tre milionë eurove, të cilat aktualisht administrohen nga shtetasit A.Musaraj dhe A.Sako, respektivitsh ish-e fejuara e të ndjerit dhe një prej miqve të tij. Pasuria, që sipas prokurorisë dyshohet se është vënë nga Elton Deliu, rezulton të jetë në toka, lokale, apartamente banimi, automjete mes të cilëve dhe një furgon të blinduar si dhe tre lokale në kryeqytet. Hetimet për këtë çështje kanë nisur nga njësia “Task Forcë” në Prokurorinë e Tiranës, p a s r e f e r i m it t ë Po l i c i s ë s ë kryeqytetit se pronat dyshohet të jenë vënë nga një aktivitet i paligjshëm i Elton Deliut. Pas verifikimeve paraprake, është vendosur regjistrimi i procedimit penal për akuzën pastrim i produkteve të veprës penale, ndërsa prokuroria u ka bërë kërkesë bankave dhe zyrës së regjistrimit të pasurive. “Nga infor-

Flutura Deliu 12 300 m2 sipërfaqe toke në Durrës Llogari në dy banka, nëpërmjet të cilave ka kryer gjatë vitit 2008 transaksione në vlerat 650 000 euro dhe 954 000 USD A. Musaraj 2 automjete 5000 m2 sipërfaqe toke, lokal, debitor pranë organeve tatimore A. Sako 3 automjete 1 apartament 7400 m2 sipërfaqe toke Aktivitet privat lokal

macioni i referuar nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Tiranë dhe nga verifikimet e kryera në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme, në banka të nivelit të dytë, si edhe pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimit të Transportit Rrugor, rezulton se në emër të shtetasit Elton Deliu, si edhe të disa personave të afërm me të (të rrethit familjar dhe shoqëror), janë të regjistruara pasuri të cilat nuk justifikohen nga pikëpamja ekonomike dhe dyshohen si të prejardhura nga aktiviteti i kriminal i shtetasit Elton Deliu”- thuhet në njoftimin e Prokurorisë së Përgjithshme. Sipas verifikimeve rezulton se i ndjeri kishte në pronësi 31 mijë metër katrorë tokë në Tiranë, tre lokale, dy prej të cilëve në rrugën “Myslym Shyri”, tre apartamente në kryeqytet dhe një vilë në Durrës. Ndërsa në emër të nënës së tij rezulton të jenë bërë dy transaksione bankare në shuma të konsiderueshme parash. “Janë sekuestruar llogari në dy banka, nëpërmjet të

Elton Deliut

“Rezulton se në emër të shtetasit Elton Deliu, si edhe të disa personave të afërm me të (të rrethit familjar dhe shoqëror), janë të regjistruara pasuri të cilat nuk justifikohen nga pikëpamja ekonomike dhe dyshohen si të prejardhura nga aktiviteti i kriminal i shtetasit Elton Deliu”

cilave e ndjera Flutura Deliu ka kryer gjatë vitit 2008 transaksione në vlerat 650 000 euro dhe 954 000 USD”- thuhet në dosjen e prokurorisë. Këto pasuri aktualisht administroheshin nga shtetasit A.Musaraj dhe A.Sako. Prokuroria thotë se janë evidentuar pasuri të dyshuara si të prejardhurave nga aktiviteti i shtetasit Elton Deliu, të regjistruara në emër të shtetasve Flutura Deliu, A.Musaraj dhe A.Sako, të cilët kanë pasur lidhje të afërta me të. Elton Deliu së bashku me nënën e tij janë ekzekutuar më 27 dhjetor të vitit 2008 në banesën e tyre në Tiranë. Deliu ishte kërcënuar disa herë nga persona të ndryshëm, madje kishte arritur t’u shpëtonte edhe disa atentateve. Për këtë arsye, ai kishte forcuar masat e sigurisë, duke pajisur banesën e tij me kamera sigurie, por duke mos shpëtuar nga ekzekutimi misterioz. Katër vjet pas ngjarjes së rëndë, policia e Tiranës nuk ka asnjë të dhënë për autorin apo autorët e dyshuar të vrasjes së dyfishtë.

Pranga maskave që grabisnin me armë klandestinët Policia e Gjirokastrës ka arrestuar dy të rinj, të cilët ishin kthyer në tmerrin e njerëzve që kalonin ilegalisht kufirin. U vodhën 1350 euro dy klandestinëve Policia e Gjirokastrës ka ndaluar dy persona, të cilët dyshohet se të maskuar dhe nën kërcënimin e armëve kanë grabitur disa klandestinë në vijën e gjelbër të kufirit. Aksioni për ndalimin e tyre është realizuar nga Sektori Kundër Krimeve të Rënda, në Drejtorinë e Policisë së Qarkut Gjirokastër, në bashkëpunim me Policinë Kufitare të Kakavijës. Sipas burimeve zyrtare në policinë lokale, gjatë veprimeve të tyre efektivat e

policisë kanë ndaluar 27-vjeçarin Bushi Rukaj, lindur dhe banues në Tepelenë, si dhe bashkëmoshatarin e tij Eugen Beca, nga Veliqoti i Tepelenës, pasi dyshohet se të maskuar dhe nën kërcënimin e automatikut, në vijën e gjelbër të kufirit, kanë grabitur dy klandestinë, ndërsa kishin hyrë ilegalisht në territorin grek. Fillimisht kanë qenë dy të dëmtuarit, të cilët kanë bërë kallëzimin në policinë e Gjirokastrës. “Ata deklaruan se i kishin grabitur dy persona të cilët ishin me armë dhe maska në kufirin jeshil në tokën greke, mbi doganën e Kakavijes”, pohojnë burimet policore. Pas marrjes së denoncimit në lidhje me këtë ngjarje, policia ka zhvilluar një aksion të veçantë për ndalimin e dy të dyshuarve. Ky aksion është shtrirë në zonën kufitare me

Greqinë. Sipas burimeve policore, kapja dhe ndalimi i Rukajt dhe Becës është bërë në rrugën kombëtare Jergucat- Kakavije, ku i pari ishte duke drejtuar automjetin tip “Benz” me targa AA 247 EJ, i cili u sekuestrua

si provë materiale. Sipas skemës së ngritur nga grupi hetimor në lidhje me këtë ngjarje, të dy të dyshuarit kanë hyrë në tokën greke nëpërmjet kufirit jeshil. Duke përdorur armë zjarri automatike dhe maska, të cilat i fshihnin në territorin e shtetit grek, u kanë dalë përpara dy klandestinëve nga Vlora dhe Shkodra, të cilët kalonin ilegalisht kufirin jeshil nga Greqia për të hyrë në Shqipëri. Nën kërcënimin e automatikut dy maskat u kanë vjedhur klandestinëve 1 325 Euro, një varëse floriri, një orë dore dhe dy telefona celularë. Në lidhje me mbledhjen e provave materiale për këtë ngjarje, policia kufitare e Kakavijës po bashkëpunon me policinë kufitare greke për të gjetur armën e zjarrit me të cilin u krye grabitja. Bledar Shehu

Shkodër Zbardhet tragjedia në Shkodër, defekt në reflektorin me gaz Ekspertët e policisë dhe ata të zjarrfikëseve kanë zbardhur tragjedinë e ndodhur mbrëmjen e së mërkurës në Shkodër, ku vdiqën babë e bijë dhe u dëmtua zonja e shtëpisë. Sipas ekspertëve, nga hetimet ka rezultuar se ka qenë një pakujdesi e vetë familjarëve me bombolën e gazit, që ka shkaktuar ngjarjen fatale. Sipas versionit të zjarrfikësve, një reflektor, i cili shërbente si ngrohës, ka çliruar gaz dhe kjo ka shkaktuar edhe emulacion të tij në prezencë të flakës. Nga temperatura e konsiderueshme e krijuar në dhomë, gazi në bombol ka shtuar volumin e tij dhe për pasojë ka shpërthyer duke krijuar një të çarë në tegelin e saldimit. Bilanci është tragjik në këtë fatkeqësi, pasi babë e vajzë humbën jetën, ndërsa gruaja ndodhet në gjendje të rëndë në spitalin ushtarak në Tiranë. Ngjarja e ndodhur tregon domosdoshmërinë e një koordinimi më të saktë të kontrolleve ndaj tregtimit të gazit, cilësisë së tij dhe aksesorëve, një pjesë e të cilëve duhet të jenë të ndaluar për përdorim. Në fillim të muajit korrik, si shkak i rrjedhjes së gazit, dy punonjës në një pikë tregtimi gazi me pakicë në lagjen Dobraç u dëmtuan rëndë. Bombolat e gazit, të cilat shiten pa asnjë lloj kriteri, rrezikshmëria që ato bartin, janë edhe shkaktarët kryesor të ngjarjeve të rënda të cilat marrin edhe jetë njerëzish. D.Kolaj


e premte, 28 dhjetor 2012 www.mapo.al

02

Skandali

7

MAPO

Mjekët e QSUT thonë se diabeti u diagnostikua shumë vonë, duke bërë përgjegjës kolegët në Durrës. Vajza ka ardhur në Tiranë në gjendje kritike për jetën

Vdes 7-vjeçarja, në Durrës s’i bënë analizat se ishte pushim Krishtlindjesh

shkurt

Reagimi, ministri Tavo: Masa urgjente nëse ka pasur shkelje Shqetësim për ngjarjen e rëndë të vdekjes së 7-vjeçares ka shfaqur edhe ministri i Shëndetësisë, Vangjel Tavo, i cili tha dje se do ndjekë personalisht rastin e vdekjes së vajzës. Sipas ministrit, do merren masa urgjente për mjekët nëse konstatohen shkelje.“Do ta ndjek personalisht rastin e 7-vjeçares. Nëse konstatohen shkelje, do të merren masa urgjente. Momentalisht është herët të flas për përgjegjësi, por ju siguroj se do ta analizoj me kujdes rastin”, - tha ai. Ndërkohë, drejtori i spitalit të Durrësit po ashtu ka thënë se pret të njihet me kartelën e të miturës për të deklaruar nëse mjekët kanë apo jo përgjegjësi për rastin në fjalë.

Prindërit e vajzës akuzojnë mjekët në Durrës se nuk e diagnostikuan në kohë. Vajza edhe pse ishte sëmurë nga e hëna deri të mërkurën në mëngjes, nuk mori mjekimin që duhej, pasi nuk iu bënë analiza

N

jë 7-vjeçare vdiq dje në të ëmën janë paraqitur pranë PediaQSUT pasi u soll në gjen- trisë së Durrësit, dhe sipas Alma Vladje të rëndë nga spitali i dit, mjekët e turnit i kishin thënë se Durrësit, ku 4 ditë më ishte vonë për kryerjen e analizave parë (të hënën) sipas nënës së vajzës, dhe i kishin kërkuar që të vinte një mjekët që ajo i akuzon për negl- ditë tjetër. E ëma e vogëlushes ka izhencë ia shtynë vizitën dhe nuk i treguar se mjekët i kanë thënë që të bënë as analiza, pasi ishte vonë dhe paraqitej pas ditës së martë, pasi kohë Krishtlindjesh. Për Arsela Vla- ishin Krishtlindjet dhe ishte ditë din, nxënëse e klasës së parë në pushimi dhe nuk do të kryente dot Xhafzotaj, s’do të ketë më Krishtlind- punë. Por shëndeti i vogëlushes je. Të martën e festës ajo është rikthy- është përkeqësuar së tepërmi (duke er me urgjencë në spitalin e Durrësit u shoqëruar me të vjella) rreth orës në gjendje të rëndë, pasi një ditë më 22:00 të së martës dhe e ëma ka parë mjekët e lajmëruar një të afkishin kthyer pas ërm që ta ndihpa e vizituar, por monte për transShëndeti i vogëlushes as atë pasdite nuk port për t’iu drejtuështë përkeqësuar së i janë bërë analiza ar Spitalit të Durtepërmi (duke u shoqërudhe vajzës i është rësit. Me të mbërridhënë serum tur aty vajzës i ar me të vjella) rreth orës duke hamendëështë dhënë ndih22:00 të së martës dhe e suar se kishte vima e parë me seëma ka lajmëruar një të rozë stine. Vetëm rum, duke afërm që ta ndihmonte të mërkurën në hamendësuar se për transport për t’iu dremëng jes vajza kishte virozë dhe jtuar Spitalit të Durrësit është diagnostivetëm mëngjesin e kuar me diabet. së mërkurës i janë Nisja e saj po atë bërë analizat për ditë me urgjencë drejt Tiranës ka qe- diagnozën. 7-vjeçarja ishte shtruar që në e kotë, pasi sëmundja kishte dhë- prej së martës në mbrëmje në Pedianë ndërkohë goditje fatale në tru dhe trinë e Durrësit pas gjendjes së saj të disa orë më vonë ajo u nda nga jeta. përkeqësuar shëndetësore, por mjePas ngjarjes së rëndë, prindërit e kimi që ajo ka marrë duket se nuk ka vajzës akuzojnë mjekët e Durrësit qenë i duhuri. Sipas nënës, mjekët i për neglizhencë dhe mosdiagnosti- kanë dhënë serum për virozë, kim në kohë të sëmundjes së vajzës ndërkohë që të nesërmen është mësë tyre. Në fakt kanë qenë koleget e suar se vajza vuante nga diabeti. Pas pediatrisë në kryeqytet që kanë hapjes së kartelës dhe analizave, e deklaruar se vajza ishte diagnosti- mitura është shtruar për trajtim kuar shumë vonë dhe se në momen- mjekësor, ndërsa keqësimi i mëtetin që kishte ardhur në Tiranë gjen- jshëm i shëndetit të vajzës dhe kondja ishte e pashpresë. 7-vjeçarja statimi i diabetit të lartë, i ka shtyrë kishte shfaqur të hënën probleme me mjekët që ta dërgojnë vogëlushen me shëndetin dhe duke marrë shkas nga urgjencë për trajtim të mëtejshëm në kjo e ëma, Alma e kishte çuar rreth Tiranë. Pediatrit në kryeqytet e kaorës 10 të ditës së hënë në qendrën në shtruar atë në reanimacion, analshëndetësore në Xhafzotaj. Mjeku i izat treguan se ajo kishte kaluar një lagjes po atë ditë e kishte këshilluar krizë të rëndë nga diabeti (shok) dhe që t’i drejtohej spitalit të Durrësit. pak orë më vonë 7-vjeçarja është Pas orës 12:00 të së hënës, vajza me ndarë nga jeta. Elitjona Doko

QSUT: Diabeti s’u diagnostikua në kohë, te ne erdhi në gjendje kritike

Arsela Vladi

Qendra Spitalore “Nënë Tereza” reagoi zyrtarisht dje pasdite, ndërsa tha se gjendja e vajzës 7-vjeçare ishte kritike dhe e pashpresë në momentin që ka mbërritur në kryeqytet. Sipas tyre, diabeti tek vajza nuk është konstatuar në kohë prej mjekëve të Durrësit dhe kjo ka bërë që situata të përkeqësohet në pikë pa kthim. “Fëmija ka ardhur në gjendje kritike për jetën. 7-vjeçarja ka ndërruar jetë pasi diabeti i kishte prekur trurin, sëmundje kjo që s’është evidentuar në kohë nga mjekët e qytetit prej nga vinte vajza”, thanë burime pranë QSUT-së. Sipas tyre, në Tiranë fëmija i është nënshtruar menjëherë trajtimit, por nuk ka pasur asnjë mundësi për ta mbajtur në jetë. Mjekët kanë thënë se në Tiranë janë kryer nga e para procedurat e përcaktimit të diagnozës. “Pas analizave u përcaktua saktësisht diagnoza”, - thuhet nga QSUT, duke lënë të kuptohet se në rastin e fëmijës ishte neglizhuar.

Prindërit: Na vonuan për një 2 mijë lekësh Nëna tregon orët në pritje të analizave, thotë se u është lutur, por askush nuk ia ka prekur vajzën me dorë, kur u diagnostikua ishte shumë vonë “Aman po shifmani gocën si e kam! Aman!...që kjo ishte bërë dyllë e verdhë s’kishte gjak”, tregon Alma Vladi, e cila flet ende në të tashmen për të bijën 7 vjeçe që u shua dje në mesditë në Tiranë, ndërsa kujton momentet në poliklinikën e Durrësit, ku është e paqartë pse vajza nuk i është nënshtruar vizitës dhe analizave. Alma nuk di të shpjegojë se pse nuk iu bënë analizat së bijës. Në intervistën për ‘News24’, gruaja duket sikur ende s’e ka kuptuar atë që ka ndodhur. “Fajësoj poliklinikën në Durrës, se nuk mi

boni analizat gocës. Unë e kisha gocën me vete dhe nuk m’i bënë analizat. Analizat duhet t’i bënin në çfarëdo ore të vijë, ai është njeri përderisa vjen aty, ka ardh për hall e nuk ka ardh për qef”, thotë ajo. Alma tregon se në poliklinikë i kanë thënë se ishte e lagme, por nuk është e qartë se farë kanë dashur të thonë për këtë. Vonesa në analiza duket se i ka sjellë vdekjen vajzës, diagnoza e së cilës u bë vetëm pas dy ditësh. “Po të m’i kishin bërë analizat poliklinika, se nuk m’i bënë fare, nuk ma varën fare, nuk ma varën fare, thanë: “Jo nuk t’i bojmë se janë të lagme, a do me t’i bëjmë me të lagme”, aty ku kishte njerëz që ishin ty bo analizat i kam pa shumë mirë”, - kujton nënën mes lotësh pa ditur të shpjegojë se çfarë ka ndodhur. Ajo thotë se vonesat kanë vijuar dhe në momentin që vajzës i është bërë diagnoza s’ka pasur më se çfarë t’i bëhej. Madje

vogëlushja është vonuar edhe në rrugë ndërsa ishte nisur për në Tiranë, pasi ka pasur trafik. Iliri, babai i Arselës, thotë se vonesat i janë bërë pasi ata nuk kishin dhënë ryshfet. “Për një 200 lekësh apo 500 lekësh mjeku do të vonojë”, thotë burri duke iu referuar rastit të së bijës. “Për këtë duhet t’u bëjmë apel mjekëve dhe gjithë shqiptarëve se kanë në dorë jetën e njerëzve. Nuk është e vërtetë që gjithë mjekësia është e korruptuar, por janë një pjesë që nuk e duan Shqipërinë”, - vazhdon ai. Në sfond herë pas here dëgjohen të qara, që duket se janë të motrës më të madhe apo të të afërmve të tjerë të Arselës. “Ndoshta ishte njet (ishte shkruar) që vajza ime të shkonte në parajsë...Por është një gjë që, në çdo vend ne ndeshim korrupsion të tillë”, tregon burri edhe pse duket se dhimbja nuk i ka lënë asnjë shenjë zemërimi në zë.

Vonesa në analiza duket se i ka sjellë vdekjen vajzës, diagnoza e së cilës u bë vetëm pas dy ditësh

Spitali i Durrësit


8

MAPO

E premte 28 dhjetor 2012 www.mapo.al

shoqëri

Vendi është i dobët për të përballuar turizmin masiv, trajtimi i mbeturinave është i pa mjaftueshëm dhe disa rrugë janë të varfra. Ky është një vend tërheqës për udhëtarët, por kërkon durim

10 arsye

Kontrastet Pjesë e bukurisë shqiptare është progresi i shekullit të 21-të. Plazhe të virgjëra konkurrojnë me resorte të mbipopulluara, ndërsa shkatërrimet mjedisore dhe përpjekjet për ta mbrojtur natyrën qëndrojnë krah për krah. Komunizmi vdiq dhe shqiptarët kanë nxituar të përqafojnë kapitalizmin. Në Tiranë do e keni të vështirë të gjeni dikë pa celular.

8

2013-ta është koha për të vizituar Shqipërinë E izoluar për dekada nën një diktaturë që ishte më e egra me standardet komuniste, Shqipëria u hap më 1990 dhe prej atëherë po tenton të joshë vendet e tjera të Europës që ta vizitojnë. Në një vizitë të kohëve të fundit banorët janë ankuar se vendi i tyre mund të ecte me hapa më të shpejtë. Për udhëtarët kjo është një arsye me shumë për ta vizituar sa më shpejt që të jetë e mundur, para se autobusët me turistë t’i shndërrojnë këto cepa sekrete në destina-

Kultura dhe tradita Vendi është plot me rrënojat e lashta, më e njohura nga të cilat është Butrinti, i cili mbrohet si një Sit i Trashëgimisë Botërore nga UNESCO. Apolonia shumë më pak e hulumtuar, dikur ishte një port i Korintit, por uji ka rënë dhe tani është në brendësi të tokës. Më të fundit në histori janë Berati dhe Gjirokastra, të cilit të cilët kanë arkitekturë unike osmane dhe mbrohen nga UNESCO. Dhe pastaj ka kishat e lezetshme të Voskopojës në malet pranë qytetit juglindor të Korçës.

9

cione të mbipopulluara. Më poshtë janë 10 arsye të mira që ju duhet të vizitoni Shqipërinë më 2013. Nëse shkoni, ju pa dyshim do të dilni me më shumë. Shqipëria po turret, po nxiton në të ardhmen dhe kjo nuk është pa dhimbje. Vendi është i dobët për të përballuar turizmin masiv, trajtimi i mbeturinave është i pa mjaftueshëm dhe disa rrugë janë të varfra. Ky është një vend tërheqës për udhëtarët, por kërkon durim. Leyla Giray, Huffington Post

Përballueshmëria Shqipëria mbetet relativisht e lirë përsa i përket çmimeve, të paktën sipas standardeve europiane. Çmimet janë rreth 30% në 50% më lirë se në vendet fqinje Kroacia, Greqia apo Italia, kështu që në këto kohë të ekonomive të pazgjidhura Shqipëria është një ujdi me vlerë.

1

Bukuritë natyrore Shqipëria është e bukur, është e zymtë, e egër dhe e vetmuar, nga Alpet e tmerrshme në veri, me liqenin artificial të Komanit, në plazhet e deteve Adriatik dhe Jon. Kjo është një bukuri e egër që duket se ju bën pyetje nëse ju duhet të jeni të gjithë atje ku nuk ka qenë askush.

10

Koha Rrugëve të Shqipërisë dhe vendpushimeve akoma nuk u është zënë fryma nga autobusët me turistë. Vizitojeni për një aventurë të vogël apo një tur kulturor, vendit që më së shumti i mungon turizmi masiv dhe gjenden përgjatë bregdetit nuk do të jetë edhe për shumë kohë i fshehtë, dhe me përmasat relativisht të vogla të vendit do të thotë se grumbullimi është i detyruar të ndodhë. Shko tani - dhe do të kesh më shumë nga vendi për veten tënde.

2

repUBlika e shqipërisë Ministria e Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së konsumatorit Drejtoria rajonale e Bujqësisë, elbasan

Aventura Është thënë se Shqipëria është destinacioni i ardhshëm i aventurave në Europë, pjesërisht për shkak të bukurisë së saj natyrore, por edhe sepse ka aq shumë për të bërë. Detet janë bosh dhe plazhe shumë të vegjël janë të vetmuar. Është një parajsë për mountain biking, rafting dhe kayaking, dhe akoma më të mirë: ju do të ndiheni pothuajse vetëm, sepse thjesht nuk ka shumë njerëz përreth.

3

Diversiteti Shtresë mbi shtresë e qytetërimeve i kanë dhënë Shqipërisë një dinamikë interesante të popullsisë. Gjatë pjesës së dytë të shekullit të 20-të, feja u ndalua nga regjimi i Enver Hoxhës dhe Shqipëria u bë zyrtarisht ateiste. Feja është kthyer, por jo me një hakmarrje. Edhe pse gjysma e popullsisë është myslimane, Shqipëria është një shtet me krenari laik dhe me një qasje tolerante ndaj fesë.

4

Siguria Ka pasur shqetësime serioze të sigurisë në vitet 1990, kur skemat piramidale shkatërruan familjet dhe u morën kursimet e jetës së tyre, duke nxitur dhunë në rrugë dhe armatosjen e popullsisë. Gjërat janë qetësuar dhe sot, madje edhe “zonat e egra” në Bajram Curri, të njohura për dhunë dhe egërsi, janë gati aq të rrezikshme sa një sallon akullore në një fundjavë të ngrohtë.

5

Mikpritja Turizmi masiv nuk e ka mbushur ende vendin, kështu që njerëzit janë ende të ngrohtë dhe mikpritës dhe kryesisht kuriozë. Gjatë një vizite të improvizuar në shtëpinë e një familjeje në Alpet Shqiptare, enët tradicionale gjendeshin kudo. Ata qëndrojnë të izoluar për një kohë të gjatë nga dëbora, ndaj shqiptarët janë të etur për të pritur vizitorë. Ata gjithashtu janë të prirur të përmirësojnë reputacionin e keq që vendi i tyre ka për rrezikun dhe grindjen.

6

Tradita Nëse ju preferoni të shkuarën në të ardhme, ju do të ndjeni sikur koha nuk ka kaluar fare. Fermerët kanë pajisje pak të mekanizuara, ashtu siç i kanë bërë paraardhësit e tyre. Përgjatë liqenit të Ohrit gratë përgatisin makarona me dorë dhe i lenë të thahen jashtë. Në qytet, karrocat me gomerë udhëtojnë në rrugët e zëna nga automobila. Në Alpe, shtëpitë mund të mbeten të izoluara për disa javë në një kohë në dimër, shumë prej tyre ekzistojnë prej shekujsh me radhë. Dhe gratë veriore vazhdojnë ta prodhojnë vetë pjesën më të madhe të ushqimit të tyre, duke nxjerrë lëng kumbulle në të njëjtën mënyrë si gjyshërit e tyre.

7

Ministria e Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së konsumatorit Drejtoria Rajonale e Bujqësisë

lajMëriM Lajmërim

Zhvillohet ankandi dhënien me qera tokë bujqësore pronë shtetërore me afat 1 Zhvillohet ankandi përpër dhënien me qera tokë bujqësore pronë shtetërore me afat 1 vjeçar. vjeçar. Dhënia me qera e tokës bëhet në përputhje me ligjin n.r 8318 dt. 01.04.1998, Dhënia me qera e tokës bëhet në përputhje me ligjin n.r 8318 dt. 01.04.1998, Urdhrit të Urdhrit të Kryeministrit nr. 287Udhëzimit dt. 20.12.2006, Udhëzimittënr.3 dt. 28.12.1998 të Kryeministrit nr. 287 dt. 20.12.2006, nr.3 dt. 28.12.1998 Këshillit të Ministrave. Këshillit të Ministrave. Sipas pasqyrës së mëposhtme: Sipas pasqyrës së mëposhtme: nr

Nr Vendi kadastral

Sip.ha

Kategoria Çmimi për Bashkia 1 ha sipas vkm

1

174

Kodër

4.7

6

11500

Cërrik

2 3 4 5 6 7

348 406 291/2 229.293 350 141/6, 141/7 911/1

Pozhok Fushmbret Belik Belik Pozhok Monder

6.7 3 11.85 31.54 11.3 3

2 2 3 2 3 6

26000 26000 22000 26000 22000 11500

Elbasan Cerrik Cerrik Cerrik Cerrik Cerrik

Zhvillimi i ankandit. Vendi, ora dhe data 10.00 dt. 31.01.2013 31/01/13 31/01/13 31/01/13 31/01/13 31/01/13 31/01/13

Belik

5

2

26000

Cerrik

31/01/13

8

Çdo person juridik i interesuar për marrje toke shtetërore me qera me 1 me afat Çdo personfizik fizikdhe dhe juridik i interesuar për marrje toke shtetërore meafat qera dhedhe mbjellje kulturash me cikël një vjecar paraqiten në vendin, datën 1vjeçar vjeçar mbjellje kulturash mebiologjik cikël biologjik njëtëvjecar të paraqiten në vendin, dhe orën e caktuar Komisionit të Ankandit. të Ankandit. datën dhe orën epranë caktuar pranë Komisionit Personat duhet të paraqesin Personat duhet të paraqesin Kërkesë me shkrim për marrje me qera tokë shtetërore me afat një vjeçar Kërkesë me shkrim për marrje me qera tokë shtetërore me afat një vjeçar Garanci bankare apo mandate pagese që vërteton ngurtësimin e 20% të vlerës totale të Garanci bankare apolart mandate pagese që vërteton ngurtësimin e 20% të vlerës parcelës së kërkuar më (shih pasqyrën). totale të parcelës së kërkuar lart (shih pasqyrën). Ngurtësimi të bëhet prane Bankësmë Kombëtare të çdo rrethi në llogari të DRBUMK Ngurtësimi të bëhet prane Bankës Kombëtare të çdo rrethi në llogari të DRBUMK Elbasan Elbasan Kërkuesi për e tokës me me qeraqera duhetduhet të paraqesë pranë komisionit dokumentdokument Kërkuesi përmarrjen marrjen e tokës të paraqesë pranë komisionit identifikimi letërnjoftim ose certifikatë me fotografi. identifikimi letërnjoftim ose certifikatë me fotografi. Në rastin rastin kur i shpallur fituesfitues në ankand tërhiqettërhiqet nuk i kthehet Në kurpjesmarrësi pjesmarrësi i shpallur në ankand nuk igarancia kthehet garancia bankare prej 20% të vlerës fillestare të ankandit. Në këtë rast fitues shpallet e oferta bankare prej 20% të vlerës fillestare të ankandit. Në këtë rast fituesoferta shpallet çmuar si e dyta. eDrejtoria çmuar si e dyta. e Bujqësisë Elbasan


Sinan Hoxha futet Lidhja e në Big Brother Nora Istrefit në Australi merr fund?! Këngëtari Sinan Hoxha këto ditë të ftohta dhjetori ka qëndruar në Australi. Veç kohës që ka preferuar për të shijuar plazhet e mrekullueshme të këtij vendi, kemi mësuar se Sinani ka qenë i ftuar special në shoun e njohur ndërkombëtar “Big Brother”.

Lidhja e këngëtares Nora Istrefi me të fejuarin e saj Robertin ndoshta mund të jetë në krizë. Të paktën këtë përshtypje ka lënë vetë Nora në një status që ka postuar në rrjetet sociale.

www.mapo.al

show-biz

Ermali: Dhurata që i bëra Françeskës për datëlindje

Si do e shtrojnë tryezën e Viti të Ri femrat VIP Recetat speciale nga Sonila Meço, Edlira Çepani, Monika Stafa, Arbana Osmani, Ermira Çausholli etj...

Lulgjuraj dhe Sejko: Performancë spektakolare në Eurovizion Këngëtari Adrian Lulgjuraj tregon bashkëpunimin me Bledar Sejkon dhe kë identitet kanë humbur sipas tij shqiptarët

Ermali ka preferuar të shkojë në festën e vajzës simpatike, e sigurisht duke i bërë asaj edhe një dhuratë mjaft të veçantë dhe kuptimplotë. Ai i ka çuar asaj një vazo me lule, për ta mbajtur në tavolinë, si një shenjë se dashuria e tyre ka nevojë të rritet çdo ditë

Jonida Maliqi, 2013-n e nis me rrep

Çiftet më të komentuara në faqet rozë, ndarjet dhe lidhjet VIP Viti që po lëmë pas ka qenë plot ngjarje e surpriza edhe për shumë artistë të skenës, personazhe të njohur, të cilët kanë qenë në qendër të vëmendjes jo vetëm për punën e tyre por edhe për lidhjet e dashurisë

Rita Ora seksi në plazhet e Dubait me familjen Faqe 9


18 16 10

MAPO

martë, 15 17 mars 13 E premte, martë, qershor 24 27maj 2010 janar maj2011 2011 20122012 E 28 dhjetor www.mapo.al www.gazetamapo.com www.mapo.al

speciale

Sot, në këtë numër special të fundvitit, në suplementin “Mapomania” do t’ju servirim disa receta gatimi nga femrat e njohura të ekranit. Femra, të cilat edhe pse me angazhime jashtë shtëpisë, kanë gjetur kohën për të përgatitur me duart e tyre, qoftë tavolina të mëdha e qoftë disa specialitete të veçanta

Si do e shtrojnë tryezën e Viti të Ri femrat VIP Recetat speciale dhe tradita që nuk ka humbur

Jonida Hitoveizi

T

ryeza e ndërrimit të viteve është një nga më të veçantat. Jo për bollëkun e saj, po më shumë për atmosferën që krijohet. Të gjithë mblidhen së bashku, gatuhet pa fund për fëmijët , bashkëshortin, kushërinjtë, të afërmit, ata që vijnë nga larg e kështu me radhë. Një traditë që duket se i mbledh të gjithë në folezën më të pazëvendësueshme, që është vatra familjare. Si përherë ka shumë mënyra të shtrimit të tryezës, e në fund të fundit ajo është personale, sipas shijeve por edhe mundësive. Pastaj kuzhina; java e fundit e dhjetorit është një kaos i vërtetë; në shumë familje nis përgatitja e bakllavasë 5 ditë para Vitit të Ri, e me radhë përgatitja e gjërave që duan më shumë kohë. Sot, në këtë numër special të fundvitit, në suplementin “Mapomania” do t’ju servirim disa receta gatimi nga femrat e njohura të ekranit. Femra, të cilat edhe pse me angazhime jashtë shtëpisë, kanë gjetur kohën për të përgatitur me duart e tyre, qoftë tavolina të mëdha e qoftë disa specialitete të veçanta. Në do i sjellim këtu për ju duke ju dhënë ndoshta edhe një ide më shumë për të përgatitur diçka të veçantë në familjet tuaja, duke shpresuar për gjëra më të mira e të urojmë të gjithë që 2013-ta të sjellë sa më shumë dashuri në familjen e çdo shqiptari. Sepse dashuria është e para. Që andej tryezat shtrohen aq bukur me ushqim, shije, kujdes dhe rrethohen me ngrohtësi, lumturi dhe buzëqeshje.

Sonila Meço: Receta e kekut të mollës

Atmosfera e fundvitit është një nga kënaqësitë më të mëdha të Sonila Meços, sidomos tani që familja është gëzuar me Amarisin e vogël. Ngrohtësia, dashuria, mirënjohja, falenderimi janë ndjenja që bëhen gjithnjë e më të forta, më të qarta në këto ditë, ku viti i vjetër me gjithë gjërat e tij lihet pas, e ku një vit tjetër më i dashur, më mikpritës troket gotat në 31 dhjetor në çdo familje. Në familjen e Sonilës më shumë gatuan e ëma dhe vjehrra e saj, me të cilat ajo thotë se nuk bën dot konkurrencë, ama një recetë speciale për këtë fundvit Sonila ka ditur ta rrëmbejë nga kuzhina

dhe ta ndajë me lexuesin tonë. Është një ëmbëlsirë që ajo e gatuan me shumë dëshirë, kek molle, i cili është i thjeshtë për t’u bërë e njëkohësisht shumë i shijshëm. “Gatimi nuk është shkëlqimi im. Me konkurrencë të konfirmuar nga vjehrra nga Dardha dhe mami dibrane ndihem më shumë e dekurajuar se e motivuar (qesh). Për të mos folur për vjehrrin tirans e babin përmetar që janë talente të dy, por kam vjedhur duke shijuar çdo vit kekun me mollë, recetën e tij nga mami. Se tek gjeli i mbushur, çomleku me lepur, bakllavaja apo tava e peshkut, pra ‘peshat e rënda’ të të dyja mamave as nuk i provoj, se jam ngelëse që në ngrënie e jo më në gatim.

mbledhë shumë njerëz në shtëpinë time. Bëhemi fiks 15 vetë. Mikpritësit jemi unë me bashkëshortin, nënën e tij dhe tre vajzat tona. Presim prindërit e mi, vëllain dhe bashkëshorten, si dhe dy djemtë e tyre. Gjithashtu presim motrën e bashkëshortit tim me të shoqin dhe djalin e tyre. Menyja sigurisht që është e shumëllojshme, po rëndësia maksimale i kushtohet cilësisë dhe servirjes bukur të ushqimit. Për këtë gjë nuk kemi nevojë të harxhojmë shumë kohë, sepse bërja së bashku e shijes shkodrane me atë korçare jep gjithmonë rezultat të padiskutueshëm. Ajo që mungon përherë në tryezën tonë, që s’ka qenë ndonjëherë traditë as në Korçë e as në Shkodër, është gjeli i detit. Personalisht, trishtohem shumë kur i shoh gjelat e shkretë në pazar për të përfunduar ashtu siç nuk do të doja t’i shihja kurrë. Përveç gjithçkaje tjetër që do të shtrohet në tryezë, ajo që mua më pëlqen më shumë është bakllavaja, të cilën në Korçë e bënte mamaja ime, ndërsa këtë vit e bëra unë së bashku me nënën e bashkëshortit tim. E kemi bërë para disa ditësh dhe sot është gati për t’u shijuar.

Receta

Për të përgatitur kekun duhen këta përbërës:

4 kokrra vezë dhe 2 gota sheqer, të cilat i rrahim mirë dhe i përziejmë bashkë. Më pas shtojmë 1 gotë vaj, 1 gotë kos, i përziejmë me masën e mësipërme dhe më pas i shtojmë 2 gota miell dhe 1 lugë kafe sodë buke. Pasi masa e kekut është bërë gati, në fund presim 1 kokërr molle në kubikë lëkure dhe e përziejmë me brumin e kekut. E shtrojmë në kekun dhe e futim në furrë deri sa të piqet. Në fund i hedhim kanellë. Mund t’i shtojmë edhe bajame, lajthi, rrush të thatë sipas shijes së momentit. Do shumë pak kohë për t’u bërë dhe është një ëmbëlsirë që gjithmonë preferohet në tryezë, sidomos në ditë festash.

Ermira Çausholli: Bakllavaja tradicionale

Sigurisht që gjithsecili nga ne festat e fundvitit preferon t’i presë dhe t’i gëzojë me njerëzit e tij më të dashur. Unë që fëmijë jam mësuar që këto festa t’i kaloj me shumë njerëz. Nuk ndodhte që në shtëpinë time të shtrohej një tavolinë për më pak se 10-15 persona. Kjo për shkak jo vetëm të dashurisë dhe lidhjes shumë të ngrohtë me njerëzit e afërm, por edhe sepse festat e fundvitit në Korçë kishin tjetër shkëlqim. Kështu nga ishin, e nga s’ishin njerëzit, mblidheshin të gjithë në shtëpinë e prindërve të mi. Këtë traditë jam e lumtur që e vijoj unë sot, por jo në Korçë po në Tiranë (qesh). Edhe këtë vit tryeza e festave do të shtrohet e do të

Përgatitja e bakllavasë:

2 kg miell, 15 të verdha vezësh, 1 gote ujë (këto shërbejnë për përgatitjen e brumit)

Në familjen e Sonilës më shumë gatuan e ëma dhe vjehrra e saj, me të cilat ajo thotë se nuk bën dot konkurrencë, ama një recetë speciale për këtë fundvit Sonila ka ditur ta rrëmbejë nga kuzhina dhe ta ndajë me lexuesin tonë. Është një ëmbëlsirë që ajo e gatuan me shumë dëshirë, kek molle, i cili është i thjeshtë për t’u bërë e njëkohësisht shumë i shijshëm

Pasi brumi ka ndenjur për rreth një orë, ndahet në kuleçë të vegjël dhe fillon hapja e petëve. Me këtë sasi bëhen rreth 60 petë, të cilat pasi thahen shtrohen në tepsi. Në çdo dy petë hidhet nga pak gjalpë, i cili duhet të jetë i shkrirë. Shtresa e arrave vendoset në mes pasi shtrojmë 30 petët e para. Pasi mbaron krejtësisht shtrimi i petëve bëhet prerja, e cila edhe është e rëndësishme. Më pas i hidhet përsipër krejtësisht gjalpi i shkrirë, i cili duhet të jetë rreth 1 kg. Pas pjekjes në furrë druri përgatisim sherbetin, për të cilin nevojiten 1 litër e gjysmë ujë dhe 2 kg sheqer. Në mënyrë që petët ta thithin krejtësisht sherbetin duhen rreth 3-4 ditë. Tashmë që flasim bakllavaja është gati. Ju ftoj ta shijojmë! Gëzuar të gjithëve festat dhe i paçi përherë plot tryezat në shtëpitë tuaja!

Edlira Çepani: Shije pikante meksikane

Zakonisht në familjen time festat festohen të gjitha pa përjashtim dhe me shumë kënaqësi.


E premte, 28 dhjetor 2012 www.mapo.al

MAPO

11

Në do i sjellim këtu për ju duke ju dhënë ndoshta edhe një ide më shumë për të përgatitur diçka të veçantë në familjet tuaja, duke shpresuar për gjëra më të mira e të urojmë të gjithë që 2013-ta të sjellë sa më shumë dashuri në familjen e çdo shqiptari Mendoj se çdo rast është i mirë për të kaluar kohë më familjarët, miqtë e të afërmit ndaj darkat dhe festat që organizojmë si në shtëpinë tonë, ashtu edhe në ato të miqve janë të shumta. Viti i Ri është një traditë e veçantë, ndaj në shtëpinë time nuk mungon asnjëherë një darkë e madhe, me shumë njerëz, në një tavolinë të zbukuruar në çdo detaj, duke filluar që nga mbulesa dhe pjatat me motivet e festave të fundvitit, pecetat me po të njëjtat motive, qirinjtë me ngjyrë të kuqe dhe zbukurimet e ndryshme të Vitit të Ri që vendosen në tryezë. Që kur ishim të vegjël prindërit e mi organizonin festën e Vitit të Ri në çdo detaj, me shumë kujdes që ne të kënaqeshim dhe kjo është bërë tashmë traditë e vjetër e familjes. Për mua detajet dhe atmosfera që krijojnë zbukurimet, si të ambientit, të tavolinës, ashtu edhe të vendosjes në pjatë të ushqimeve, janë shumë të rëndësishme dhe i japin një dimension më të bukur festës. Një traditë e familjes është edhe vendosja e dhuratave të Vitit të Ri poshtë pemës, e kemi bërë që të vegjël dhe tani që jemi rritur nuk arrijmë dot të ndahemi prej saj. Pakot vendosen poshtë pemës dhe ne i hapim pas orës 12, është ndjesi e veçantë dhe surprizat janë gjithmonë të bukura! Për sa i përket gatimit, ne mundohemi të gatuajmë të gjithë nga pak, pasi secili në familje ka disa specialitete të vetat dhe darka e Vitit të Ri, përveç gjelit/pulës së detit me përshesh dhe dy tre ushqimeve te tjera tradicionale, ka përgjithësisht ushqime të veçanta dhe receta të reja. Ajo që nuk mungon në tryezën tonë për festa është përgjithësisht ndonjë gatim meksikan, pasi duke qenë se ne fëmijët kemi lindur andej dhe prindërit e mi kanë jetuar atje për shumë kohë, na kanë mbetur pak si traditë familjare. Një nga recetat meksikane që gatuaj më shpesh dhe do të gatuaj edhe këtë Vit të Ri, është Chilaquile. Një pjatë tradicionale meksikane, e cila ka disa mënyra të ndryshme gatimi dhe servirje, në bazë të ingredientëve që përdor dhe në varësi të kontestit në të cilin shtrohet, por që në çdo rast është e thjeshtë për t’u gatuar dhe shumë e shijshme.

Receta për Chilaquile:

Përbërësit për 4 persona: Tortillas të vogla (ose tacos), Domate të freskëta (ose salcë domatesh), Djathë pice (ose djathë me feta), Gjoks pule, Vaj ulliri, Erëza, Qepë (sipas dëshirës), Hudhra, Tabasco (spec djegës) që s’mund të mungojë në një ushqim meksikan. Fillojmë me përgatitjen e salcës. Hedhim në tigan me pak vaj ulliri domatet e grira hollë (ose salcën e gatshme të domates). Salcës i hedhim erëzat, kripën, hudhrën e grirë hollë, tabasco (e bën salcën pikante) si dhe pak qepë (qepa mund të shtohet ose jo, sipas dëshirës). Salca gatuhet për disa minuta me zjarr të mesëm dhe më pas është gati. Vendosim ndërkohë të gjoksin e pulës për t’u zier dhe pasi të ketë përfunduar e presim në copa të vogla. Në rast se tortillas nuk blihen të gatshme, ato duhen skuqur në një tigan me vaj ulliri derisa të bëhen krokante. Në një enë balte (ose ne disa enë të vogla balte) të lyer me pak vaj ulliri, vendosim tortillas (ose tacos) si shtresë në pjesën e poshtme. Vendosim mbi të copat e prera të pulës dhe e mbulojmë të gjithë sipërfaqen me salcën e përgatitur (dhe nëse dëshirojmë edhe me copa të vogla domatesh të freskët). Sipër vendoset djathi me feta ose djathë pice i grirë. E vendosim enën prej balte në furrën e ngrohur më parë dhe e lëmë për disa minuta. Koha e pjekjes në furrë duhet të jetë e mjaftueshme që tortillas në fund të mbeten sadopak krokante dhe më pas pjata është gati për t’u servirur në mes të tavolinës në tavën ku është gatuar.

Aurela Hoxha: Tortë çokollate

Tani që afrohen festat unë jam më aktive se kurrë. Më pëlqen të merrem me çdo detaj që ka të bëjë me festat, duke filluar nga dhuratat e deri tek detajet më të vogla, si zbukurimet e bëra vetë me portokalle apo biskotat në formë njerëzish. Në familjen time festat festohen në shtëpi me një grup shumë të madh njerëzish duke përfshirë këtu shumë të afërm dhe miq tanët. Tavolina është një nga pikat kyçe të festive, por unë gjithmonë merrem me gatimin, ndërsa me shtrimin e tavolinës merret ime më, pasi njëlloj si unë dhe ajo është një amvisë e shkëlqyer.

Tortë çokollate

Për pandispanjë: 8 vezë, 8 lugë sheqer, 2 lugë miell, 150 gramë arra të bluara, lëvore portokalli e kaluar në rende. Kremi: 6 të verdha veze, 2 të bardha të veze, 8 lugë sheqer, 100 gr sheqer pluhur, 250 gr gjalpë, 2

tojnë ndërrimin e viteve, por askush si ne nuk ka në qendër të tryezës së asaj nate gjelin e detit dhe bakllavanë. i gatuar në forma nga më të ndryshmet ai i jep më shumë shije orës së ndërrimit të viteve duke uruar njëri-tjetrin për ardhjen e një viti plot mbarësi, shëndet dhe lumturi. Më i miri është versioni tradicional, i pjekur në furrë me pak yndyrë dhe erëza apo i mbushur me gështenja të ziera, bukë të thekur e fruta të thata. Pastaj në tavolinë nuk mungojnë të gjitha sallatrat me ngjyra, pjata të ftohta edhe këto të zbukuruara me ngjyrat e festës…. Shijet prej kajmaku të pjatave të ndryshme që shtrohen si dekorative dhe ngacmuese në tryezë… S’di, ndoshta një panair i këndshëm që diktohet vetëm nga im bir dhe intuita e tij oreksndjellëse. Ai është masteri i saj, darka ku parapëlqen shumë të marrë pjesë në organizimin e saj që në ditët e mesdhjetorit. Uh po... Nuk folëm për ëmbëlsirat e kjo nuk vjen në fakt pa qëllim kaq ftohtë sepse s’jemi dhe aq të dhënë pas saj. Kam frikë se do përfundojmë tek një tortë, sepse tek kjo orë e tryezës asnjë nga ne nuk ka ndonjë preferencë (qesh). Çalojmë pak në këtë shije, për të mos thënë se unë nuk i dua fare. Çështje shijesh! Pastaj frutat e ndryshme të stinës apo dhe ato të thatat e bëjnë tryezën e fundvitit të bollshme, të pasur dhe në harmoni me shijet tona.

vajin dhe duke e përzier vazhdimisht. Glazura hidhet mbi tortë duke e lyer të gjithë sipërfaqen dhe anash.

Anjeza Maja: Tavë lepuri

Anjeza Maja, prezantuesja bukuroshe tregon se në fundvit më tepër gatuan nëna e saj por ajo ka një gatim të preferuar, të cilin e bën me shumë dashuri dhe e ndan edhe me lexuesin tonë. Nuk është as bakllavaja dhe as gjeli i detit, por diçka tjetër shumë e shijshme.

Mish lepuri me perime

Edhe pse këtë vit Arbana ka preferuar ta kalojë natën e ndërrimit të viteve jashtë shtetit, receta e preferuar e saj në çdo fillimviti është përsheshi i gjelit të detit. Një gatim tradicional, i cili gatuhet thuajse në çdo familje shqiptare. E këtij gatimi të gjithë tashmë ia dinë recetën. lugë kakao pluhur, 100 gr çokollatë. Shurupi: 1 dcl ujë (7 lugë ujë), 100 gr sheqer, 1 lugë rum. Glazura: 100 gr çokollatë, 3 lugë vaj

Përgatitja

Çokollata shkrihet mbi avull. Tunden të bardhat e vezëve me sheqer gjersa të shkrihet sheqeri dhe të krijohet një shkumë e qëndrueshme. Shtohen të verdhat e vezëve duke i tundur edhe më tej. Shtohet mielli dhe arrat e bluara duke e përzier masën me lugë e jo me mikser. Hidhet pastaj çokollata e shkrirë dhe lëvorja e portokallit. Masa derdhet në kallëp në formë zemre ose të rrumbullakët, të lyer me yndyrë dhe të përmiellur, ose të shtruar me letër të yndyrshme. Piqet në furrë me temperaturë 170 gradë C për 50 min. Sherbeti vlohet 5 min pastaj hidhet rumi. (Me këtë sherbet të ftohur spërkaten koret e pandispanjës pasi të priten e pastaj lyhen me krem). Çokollata shkrihet ne avull. Gjalpi i zbutur tundet me sheqer pluhur deri sa të filloj të fryhet. Në enë të veçantë, mbi avull, tunden të verdhat e vezëve me sheqer gjersa të zbardhen dhe të shkrihet sheqeri. Vezët i shtohen gjalpit të tundur duke i tundur së bashku g jersa masa të kompaktësohet. Një e treta e masës veçohet, kurse në pjesën tjetër shtohet çokollata e shkrirë mbi avull dhe kakaoja duke e tundur deri sa të bëhet e njëllojtë. Pandispanja e ftohur pritet horizontalisht, spërkatet me sherbet dhe lyhet me kremin me çokollatë, kurse mbi dhe anash lyhet me kremin e veçuar pa çokollatë. Shkrihet çokollata mbi avull duke ia hedhur

E nisim gatimin duke marrë lepurin, i cili duhet të jetë gati për tu gatuar. Në një tavë vendosim lepurin dhe hedhim perime, karotë qepë, patate, selino, rozmarinë dege. Të gjitha zarzavatet duhet të priten në copa të mëdha, duke e rrethuar lepurin. Po në këtë enë mbi lepurin dhe zarzavatet hedhim kokrra piperi të shtypur, vaj, pak uthull molle dhe verë të bardhë. E mbulojmë me letër alumini dhe e vendosim në frigorifer për disa orë, maksimumi deri në 3 orë. E marrim lepurin dhe e lyejmë me salcë të përgatitur si më poshtë. 3 lugë vaj ulliri, një kokërr limoni, një lugë e plotë mustardë dhe lyejmë trupin e lepurit. E vendosim sërish lepurin në tavën me perime dhe e fusim në furrë në 180 gradë. Pas një ore heqim letrën e aluminit dhe e lëmë lepurin dhe zarzavatet në furrë duke e spërkatur me lëngun e perimeve. Kur lepuri dhe perimet të piqen tava ka mbetur me lëng, të cilin e kullojmë dhe e bëjmë salcë duke shtuar pak gjalp dhe pak niseshte në një tenxhere dhe e përdorim për ta servirur. Gjithashtu mund të përdorim edhe zarzavatet.

Monika Stafa: Gjithçka, përveç ëmbëlsirave

Kam qenë gjithmonë e prirur për t’i festuar në shtëpinë time festat e fundvitit. Pavarësisht se pëlqej të udhëtoj, këto ditë të ndërrimit të viteve i kam paramenduar t’i kaloj pikërisht me njerëzit e mi. Jam rritur kështu dhe jam edukuar në këtë formë, sepse tek familja e prindërve të mi, këto festa kanë qenë kaq të bukura sa nuk i sjell dot të krahasueshme, madje as me ditëlindjet tona, të motrës dhe simes. Ditëlindjet festohen me shokë kuptohet, ndërsa këto ditë të ndërrimit të viteve na vinin aq të ngrohta e të dashura me prindërit tanë. Ndaj për të mos e zgjatur këtë dëshirë të përmallshme dhe të qëndisur kaq bukur në filmin tim të fëmijërisë dua t’ia përcjell po aq përndritur edhe birit tim. E më duket se ia kam arritur deri diku. Nuk parapëlqen të ftohet apo të ndërrojë vend kur janë këto ditë festash nëpër këmbë. Ai është gjithë kënaqësia që ma bën këtë ritual po aq të ndjeshëm sa dikur. Ndaj po shkruaj recetën që ai ma rishkruan sa herë darka e madhe e Vitit të Ri vjen. Dëshiroj të kënaq njerëzit e mi, deri në detaje siç e fillojmë me tavolinën. Duhet të jetë e shtruar me të gjitha sendet dekorative. Nuk e ekzagjeroj të them se jam shumë e ndjeshme ndaj detajeve. Gjeli dhe përsheshi erëkëndshëm, tradita jonë e shkëlqyer plotësisht shqiptare. Është e vështirë të gjesh një ushqim tjetër me imazh kaq festiv sa ai. Miliona njerëz në të gjithë botën e fes-

Eda Zari: Receta tradicionale e vjehrrës

Eda Zari për shkak të angazhimeve artistike Vitin e Ri e bën ndoshta më pas se data që shënon ndërrimin. Ama ajo sjellë një recetë të ndryshme, ndoshta e diktuar kjo nga familja që ka krijuar në Gjermani. “Unë këtë vit jam me pushime në jug të Gjermanisë dhe festat i bëj jo direkt në shtëpi. Por ajo që unë preferoj të gatuaj më shumë është mishi i kaprollit, të cilin e gatuaj me verë të kuqe, gjethe dafine, koreandër, karafila dhe konjak norvegjez. Receta është e vitit 1931 nga familja Nolte (recete nga pema e familjes së vjehrrës simeKöln). Shoqërohet me lakër të kuqe, dardha të ziera në liker manaferre të mbushura me Preiselberen. Si dhe knödel me salcë kremi kërpudhash.

Floriana Garo: Kek çokollate

Përgjithësisht unë e festoj me familjen dhe mami gatuan gjëra tradicionale. Edhe kur e kam festuar me familjen e Tedit janë gatuar pjatat tradicionale si mish gjeli, përshesh, sallatra të ndryshme, supëra, byreqe, etj. Unë nuk jam e zonja në kuzhinë, por një ëmbëlsirë di ta bëj shumë mirë. Ajo është kek me çokollatë të shkrirë. Recetën ma ka mësuar shoqja ime e ngushtë në USA dhe unë e bëj shpesh në raste festash. Ndërsa shtrimi i tryezës më merr kohë, sepse dua që gjithçka të duket e përkryer. Pjatat, gotat, vera shoqëruese, zbukurimet e tavolinës e madje edhe muzika duhet të jenë perfekte për rastin. Shampanja duhet të jetë gjithashtu gati në çastin e ndërrimit të viteve. Njerëzit, me të cilët e festoj janë zakonisht pjesëtarët e familjes si dhe familjarë që vijnë nga jashtë. Sa më shumë, aq më gëzueshëm kalohet!

Receta e kekut me çokollatë:

Shkrihen në një enë 2 copë çokollatë 70% me 75 gr gjalpë. Rrihen 3 vezë të plota dhe 2 të bardha vezësh me 3/4 gotë sheqer. Bashkohen bashkë 2 përzierjet: ajo e çokollatës me gjalpë dhe ajo e vezëve me sheqer. Trazohen mirë dhe pastaj i hidhet 1 gotë e çerek miell. Pas kësaj lyhen format (cupcakes) me vaj ose gjalpë që të mos ngjisin dhe hidhet masa e lëngësht deri në gjysmë të formave. Piqet përbërja në sobë për 12 minuta me 280 gradë. Nxirret keku nga format dhe i hidhet sipër sheqer-pluhur dhe shoqërohet me akullore me vanilje. Jam e bindur që do lëpini gishtat dhe është kaq e thjeshtë për tu bërë!

Arbana Osmani: Gjel deti përshesh

Prezantuesja e njohur, Arbana Osmani ka pohuar se në këtë periudhë festash ajo gatuan shumë dhe është një kuzhiniere e shkëlqyer. Kjo mund të shihet fare mirë edhe nga këto foto që ajo ka ndarë me miqtë e saj në Instagram. E kujdesshme në çdo detaj dhe një mori gjërash. Edhe pse këtë vit Arbana ka preferuar ta kalojë natën e ndërrimit të viteve jashtë shtetit, receta e preferuar e saj në çdo fillimviti është përsheshi i gjelit të detit. Një gatim tradicional, i cili gatuhet thuajse në çdo familje shqiptare. E këtij gatimi të gjithë tashmë ia dinë recetën.


CMYK

12

MAPO

e premte, 28 dhjetor 2012 www.mapo.al

liBri i ri i

Blendi Fevziut

100 vjet

Një ekskursioN Në politikëN e shtetit shqiptar (1912 – 2012) Ismail Qemali, Princ Vidi, Ahmet Zogu, Enver Hoxha, Ramiz Alia, Sali Berisha, Fatos Nano, të gjithë bashkë në një libër! Një ekskursion në politikën e shtetit shqiptar nga 1912 deri më sot!


E premte, 28 dhjetor 2012 www.mapo.al

intervistë

Çiftet më të komentuara në faqet rozë, ndarjet dhe lidhjet VIP

Unë kam vite që merrem me muzikë dhe këndoj live nëpër clube dhe koncerte ... Shpresoj ta meritoj vlerësimin duke punuar dhe duke sjellë materiale të mira në treg.

Performancë spektakolare

Eurovizion

Këngëtari Adrian Lulgjuraj tregon bashkëpunimin me Bledar Sejkon dhe kë identitet kanë humbur sipas tij shqiptarët “Identitet” është kënga e sjellë në një bashkëpunim mes muzikantit të njohur Bledar Sejko dhe këngëtarit nga Ulqini, Adrian Lulgjuraj, që do ta përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion. Një këngë e rrymës rrok, e cila në momentin që u shpall fituese u përfol se mund të ishte e kopjuar, por siç thotë Adriani, “do të ishte mirë që njerëzit të merreshin me përgatitjen që do të bëhen për Eurovizion dhe jo për plagjiaturë”, sepse sipas tij ka aq kompozitorë dhe këngëtarë të talentuar sa nuk është e nevojshme të flitet për gjëra, të cilat një krijues nuk i bën. Po jo vetëm kaq, Lulgjuraj zbulon edhe disa grimca nga paraqitja spektakolare që ata mendojnë të bëjnë në skenën e Festivalit Europian. Adrian, sapo keni fituar Festivalin në RTSH. Cilat janë ndjesitë që ju kanë shoqëruar këto ditë dhe a mendonit se do të ishit ju fituesi? Janë ndjesi të papërshkrueshme të kem nderin të përfaqësoj Shqipërinë në “Eurovision” pas paraqitjes dinjitoze të vjetshme. Përveçse është një kënaqësi dhe një emocion, gjithashtu është edhe një përgjegjësi e madhe. Ju nuk jeni ndër ata këngëtarë komercialë të themi, që bëjnë klipe vazhdimisht dhe befas emri juaj bëhet më i lakuari mediatikisht… Çfarë kuptimi ka kjo për ju? Unë kam vite që merrem me muzikë dhe këndoj live nëpër clube dhe koncerte ... Shpresoj ta meritoj vlerësimin duke punuar dhe duke sjellë materiale të mira në treg. Çfarë mendon se do të ndryshojë ky çmim në jetën tuaj? Këtë do e shohim me kalimin e kohës. Unë preferoj ta marr shtruar dhe ta shijoj çdo moment të kësaj eksperience.

U fol se kënga juaj mund të ishte e marrë nga diku tjetër pasi fituat festivalin. Cila arsye në botë do t’ju çonte të këndonit një këngë të dikujt tjetër, duke e lançuar si tuajën… Si e sheh plagjiaturën dhe vjedhjen e këngëve që bëjnë disa ‘artistë” shqiptarë? Do të doja që këto fjalë të mos vazhdonin më tej, por të merreshim më shumë me paraqitjen tonë në “Eurosong” dhe shpresoj të kem gjithë Shqipërinë përkrah. Sa për plagjiaturat, do thosha që ne s’kemi nevojë ta bëjmë, pasi kemi kompozitorë dhe këngëtarë shumë të talentuar! Ju jeni nga Ulqini dhe erdhët në këtë bashkëpunim me Bledar Sejkon. Si ka ardhur ky bashkëpunim? Bledi më ofroi këtë bashkëpunimin dhe pa e dëgjuar fare këngën i kam dhënë Ok tim. Sa orë keni punuar për këtë këngë? Mbase mund të duket e çuditshme, por vetëm kam dëgjuar vijën melodike, kam hedhur vokalin dhe kam ikur se kisha impenjime të tjera me “The Voice”. Dmth, për gjysmë ore punë mund të them se është bërë gjithçka. Keni pasur ndonjë dilemë gjatë kompozimit të saj? Kompozimi ka qenë gati dhe s’kemi pasur asnjë lloj përplasjeje. Kjo mbase ishte edhe formula e suksesit të kësaj kënge. Cilat janë detajet që e bëjnë këngën “Identitet” të denjë për të qenë ajo përfaqësuesja e vendit tonë në “Eurovizion” sipas jush? Motivet, fuqia muzikore, domethënia e këngës dhe me modesti, shpresoj dhe performanca do jetë diçka spektakolare.

13

Lulgjuraj zbulon edhe disa grimca nga paraqitja spektakolare që ata mendojnë të bëjnë në skenën e Festivalit Europian

Adrian Lulgjuraj & Bledar Sejko:

MAPO

Kë identitet keni dashur të tregoni me këtë këngë? Identitetin pothuajse të humbur shqiptar. Dhe për çfarë identiteti kemi nevojë ne si shqiptarë? Mirënjohje, respektin dhe besnikërinë që duhet të kishim trashëguar nga të parët tanë. Si mendon se do të na përfaqësojë kjo këngë e rrymës rrok? Urojmë dhe synojmë sa më mirë. Po besoj se me shumë punë do ia dalim të shprehim identitetin tonë dhe të këngës. Pse ke preferuar të mos jesh shumë mediatik, të paktën në Shqipëri? Kam preferuar të bëj muzikën që unë dua dhe pa shkuar drejt komerciales. Muzika sot, sipas teje, është në krizë apo thjesht ka humbur identitetin duke u bërë më globale? Kam përshtypjen që edhe njerëzit po kequshqehen, por kjo periudhë tranzicioni do kalojë shumë shpejt.

Mbase mund të duket e çuditshme, por vetëm kam dëgjuar vijën melodike, kam hedhur vokalin dhe kam ikur se kisha impenjime të tjera me “The Voice”. Dmth, për gjysmë ore punë mund të them se është bërë gjithçka.

Viti që po lëmë pas ka qenë plot ngjarje e surpriza edhe për shumë artistë të skenës, personazhe të njohur, të cilët kanë qenë në qendër të vëmendjes jo vetëm për punën e tyre por edhe për lidhjet e dashurisë. Ne do të rendisim disa nga historitë më të bujshme të faqeve të shtypit rozë për vitin 2012. Redon Makashi dhe Elda Koçi..Çifti i njohur, pas një periudhe gati 20-vjeçare ndahet përfundimisht në pranverë të këtij viti. As Redoni dhe as Elda në periudhën kur lajmi u bë publik nuk preferuan të japin detaje se pse historia e tyre përfundoi. Pas shumë muajsh gazetarja e RTSH-së zgjodhi t’i thotë të gjitha vitet e jetës së saj me Redonin në një libër. Një libër, i cili pritet me mjaft kureshtje, sidomos nga gazetarët e shtypit rozë mbi atë se çfarë do të zbulojë Elda për lidhjen me Redonin por edhe për jetën e tij, e cila gjithmonë ka qenë larg vëmendjes së medias. Big Basta dhe Vesa Luma Ka qenë një lidhje e bukur dashurie ajo mes dy këngëtarëve, Big Basta dhe Vesa Luma. Të dy pas shumë dyshimesh se ishin bashkë, më në fund e pranuan lidhjen e tyre të dashurisë pikërisht në fillim të kësaj vere kur Big Basta promovoi albumin e tij më të ri. Që pas kësaj dite Bigu dhe Vesa kanë qenë vazhdimisht në qendër të mediave rozë, duke komentuar çdo ngjarje të tyre, si nisjen e bashkëjetesës e së fundmi shkëmbimin e unazave në kullën Eiffel në Paris. Rozana Radi dhe MC Kresha Ky vit duket se nuk ka qenë më i miri sa i përket jetës private të këngëtares Rozana Radi. Lidhja e saj me reperin kosovar Mc Kresha ka marrë fund në korrik të këtij viti. Rozi dhe Kresha jetuan historinë e tyre përreth një vit mes Prishtinës dhe Kosovës. Po duket se diçka nuk shkoi ashtu siç ata e kishin planifikuar, pavarësisht dashurisë mes tyre. Ata për një kohë të gjatë ishin edhe një nga çiftet e preferuara të revistave dhe mediave të tjera, në faqet e para të të cilave folën shpesh për lidhjen e tyre. Rita Ora dhe Rob Kardashian Edhe këngëtarja me origjinë shqiptare, Rita Ora ka qenë vazhdimisht e pranishme në lajmet e faqeve rozë, pikërisht për shkak të lidhjes me një nga pinjollët e familjes Kardashian, Robin. Historia e tyre ka qenë në vëmendje të veçantë edhe në mediat e huaja, sidomos ato britanike. Lajmi i fundit që tronditi të gjithë ishte vetëm para pak kohësh, kur Rob duke mos pranuar ndarjen nga Rita, pohoi se ajo e kishte tradhtuar me 20 meshkuj të tjerë. Nëse do të ketë më një vazhdim kjo histori, kjo mbetet për t’u parë gjatë vitit në vazhdim. Dafina Zeqiri dhe Ledri Vula Dafina dhe Ledri kanë qenë një tjetër çift i njohur, të cilët pas gati një vit lidhjeje i kanë dhënë fund marrëdhënies së tyre. Fundi i kësaj historie ka shkaktuar jo pak telashe për të dy protagonistët. Vetëm pasi mbaruan xhirimet me sukses të këngës së tyre “Tonight”, edhe lidhja e tyre pësoi krisje. Shkak kryesor për t’i dhënë fund kësaj dashurie dyshohet se ka qenë presioni shumë i madh nga ana e Ledrit për të vazhduar më tej lidhjen me Dafina Zeqirin. Lidhja e tyre u vu në shënjestër edhe të grupit kundërshtar të Baba Stars, OTR. Në një këngë të Noizy-t ironizohej lidhja e Dafina Zeqirit me Ledrin. Sipas tekstit të këngës, Dafina para se të lidhej me Ledrin ka pasur shumë lidhje të tjera me këngëtarë që janë edhe miq të Ledrit. Po si të mos mjaftonin këto, një tjetër sherr mes ish-të dashurit të Dafinës, Krenarit dhe Ledrit duket se përkeqësoi gjithçka. Ndarja e Ledrit dhe Dafinës ndodhi në momentin kur karriera e të dyve arriti kulmin me këngën ‘Tonight’, e cila u kthye vetëm për pak javë në një nga këngët më të klikuara shqiptare në internet, duke thyer çdo rekord të mëparshëm të artistëve shqiptarë.


14 18 16 2

MAPO

E dhjetor 2012 martë, premte, 15 17 27maj mars maj2011 2011 13 E premte,28 martë, qershor 24 2010 janar 2012 www.mapo.al www.gazetamapo.com www.mapo.al

Ermali ka preferuar të shkojë në festën e vajzës simpatike, e sigurisht duke i bërë asaj

festa

edhe një dhuratë mjaft të veçantë dhe kuptimplotë. Ai i ka çuar asaj një vazo me lule, për ta mbajtur në tavolinë, si një shenjë se dashuria e tyre ka nevojë të rritet çdo ditë

Ermali: Dhurata që i bëra Françeskës për datëlindje F

rançeska Jaçe, ish-banorja e BB5, këtë javë ka festuar datëlindjen e saj të 19-të. Vajza simpatike ka zgjedhur ta ndajë këtë ditë të lumtur me të gjithë miqtë, kolegët dhe të dashurit e saj. Mes shumë të ftuarve ka rënë në sy edhe prania e Ermal Merdanit, ish-të dashurit të Françeskës në Big Brother. Ermali ka preferuar të shkojë në festën e vajzës simpatike, e sigurisht duke i bërë asaj edhe një dhuratë mjaft të veçantë dhe kuptimplotë. Ai i ka çuar asaj një vazo me lule, për ta mbajtur në tavolinë, si një shenjë se dashuria e tyre ka nevojë të rritet çdo ditë. Françeska e ka vlerësuar mendimin e Ermalit, në një kohë që ky afrimitet mes tyre vjen pas deklaratës së Ermalit dy javë më parë në gazetën “Mapo” se mes tij dhe Francit nuk kishte më mëri, po ndoshta një rinisje nga e para. “Me Francin kam folur edhe pas ndarjes dhe e kam këshilluar, sepse gjërat këtu ndryshojnë shpejt dhe Franci vjen nga një qytet tjetër, ku është ndryshe nga Tirana. Këshillat e mia kanë qenë që ajo të kujdeset për veten dhe ajo e di mirë këtë gjë. E këshilloj ende, sepse kemi kaluar një kohë të bukur bashkë dhe nuk ka pse mos të jepen këshilla të anasjella me njëri-tjetrin. Veç kësaj, e kam përzemër”, ka thënë ai, ndërsa ka shtuar se rikthimi me të nuk do të ishte i pamundur. Kjo deklaratë, por edhe prania e tij në festën e Françeskës, na bën të mendojmë se ata të dy vërtet e kanë shumë përzemër njëri-tjetrin. Urojmë që këtë herë të funksionojë vërtet.

Jonida Maliqi,

2013-n e nis me rrep

Rita Ora seksi në plazhet e Dubait me familjen

Sinan Hoxha futet në Big Brother në Australi Këngëtari Sinan Hoxha këto ditë të ftohta dhjetori ka qëndruar në Australi. Veç kohës që ka preferuar për të shijuar plazhet e mrekullueshme të këtij vendi, kemi mësuar se Sinani ka qenë i ftuar special në shoun e njohur ndërkombëtar “Big Brother”. I ekzaltuar nga ky vend ëndrrash, siç e ka quajtur ai në komentet e bëra në Facebook, Sinani ka postuar edhe foto ku shihet në shtëpinë e Big Brother Australia.

“Me Francin kam folur edhe pas ndarjes dhe e kam këshilluar, sepse gjërat këtu ndryshojnë shpejt dhe Franci vjen nga një qytet tjetër, ku është ndryshe nga Tirana. Këshillat e mia kanë qenë që ajo të kujdeset për veten dhe ajo e di mirë këtë gjë.

Këngëtarja e njohur Rita Ora ka preferuar që për Krishtlindje të udhëtojë drejt Dubait. E ngarkuar nga koncertet dhe axhenda e saj, ajo ka preferuar pikërisht të bëjë disa ditë plazh në Dubai. Po në këto pushime ajo nuk ka qenë vetëm, por e shoqëruar nga prindërit, motra dhe vëllai i saj. Ndërkohë fotot e Ritës tashmë

kanë bërë xhiron e internetit në çdo vend të botës, po kjo nuk ka ndodhur me fotot e familjarëve të saj, pasi ata preferojnë që mos të ekspozohen më shumë sesa duhet. Këngëtarja ka postuar në “Twitter” një foto të vetes, tepër sensuale e seksi, me një palë bikini të zeza në trup dhe një kapele bejsbolli në kokë.

Këngëtarja e njohur Jonida Maliqi në bashkëpunim me reperat simpatikë dhe tepër të suksesshëm nga Prishtina, DJ Blunt & Real 1, shumë shpejt do të sjellin për fansat e tyre një këngë mjaft të veçantë. Kënga audio tashmë është realizuar dhe brenda disa javësh fillon edhe seti i xhirimeve për klipin. Jonida Maliqi është fituese e shumë çmimeve dhe një nga artistet më të vlerësuara. Ajo këtë vit ka qenë pjesë e showt “Unë e dua Shqipërinë” në Top Channel. Ndërkohë që Dj Blunt & Real 1 janë reperat më të preferuar, të cilët luajnë në të gjitha klubet më të mira në mbarë trojet shqipfolëse.

Jonida Maliqi në bashkëpunim me reperat simpatikë dhe tepër të suksesshëm nga Prishtina, DJ Blunt & Real 1, shumë shpejt do të sjellin për fansat e tyre një këngë mjaft të veçantë

Lidhja e Nora Istrefit merr fund?! Genta Ismajli e ka “provuar”… Genta Ismajli do të publikojë një këngë të re këtë fundvit. Bëhet fjalë për një baladë, e cila titullohet “E kam provuar”, një kompozim i Virusit me tekst të Arsim Bunjakut dhe siç flitet do të jetë një ndër këngët më të dhimbshme të kënduara nga Genta. Kënga do të ketë edhe një videoklip, i cili po pritet me shumë kureshtje nga fansat e këngëtares. Se kujt ia kushton gjithë këtë dhimbje Genta, kjo nuk dihet, por ajo që dimë është se këngëtarja vazhdon të jetë single, pasi siç duket në dashuri nuk po i ecën dhe aq shumë.

Lidhja e këngëtares Nora Istrefi me të fejuarin e saj Robertin ndoshta mund të jetë në krizë. Të paktën këtë përshtypje ka lënë vetë Nora në një status që ka postuar në rrjetet sociale. “Të tjerë na duan, të tjerë do duam, me të tjerë përfundojmë!”, është statusi që Nora ka postuar edhe në Twitter edhe në Facebook. Kjo deklaratë ka lënë vend për shumë dyshime, po të kemi parasysh se ajo këtë shtator kishte planifikuar të martohej me Robertin pas një historie shumëvjeçare, por dasma nuk u bë, duke e shtyrë për një moment tjetër. Të jetë vallë në krizë Nora dhe ndjenjat e saj për Robertin, apo ky ka qenë thjesht një status që nuk ka lidhje me jetën e saj?


sociale

E premte 28 dhjetor 2012 www.mapo.al

MAPO

15

Me rastin e festave të fundvitit, një grup studentësh të Universitetit Europian të Tiranës bashkë me zv.rektoren Nevila Xhindi ndanë dhurata për të vegjlit e Shtëpisë së Fëmijës në qytetin e Vlorës

Studentët e UET, dhurata në Shtëpinë e Fëmijës në Vlorë Studentët e Universitetit Europian të Tiranës zgjodhën këtë vit Vlorën për të shpërndarë dhurata për të vegjlit e Shtëpisë së Foshnjës, e për të ndërgjegjësuar publikun mbi nevojat e shumta që kanë fëmijët e braktisur, për të qenë të barabartë me fëmijët e tjerë. Ata u nisën nga Tirana, duke preferuar t’i lënë mënjanë për një ditë pushimet e fundvitit dhe të shoqëruar nga zv.rektorja e UET, Nevila Xhindi, ndanë disa orë në shoqërinë e të vegjëlve të Shtëpisë së Fëmijës në Vlorë. Një iniciativë e nisur nga qeveria studentore dhe e mbështetur fort nga Universiteti Europian i Tiranës, bëri që për të dytin vit radhazi ata të shpërndajnë jo vetëm lodra dhe facilitete për fëmijët në nevojë, por edhe t’u dhurojnë ngrohtësi e buzëqeshje në prag

festash, duke shpërndarë mesazhe dashurie. Si institucion arsimor, Universiteti Europian i Tiranës ushtron edhe përgjegjësinë sociale e qytetare prej dhe ka përqafuar gjithnjë nisma në ndihmë të njerëzve në nevojë, me donacione, kontribute, fushata sensibilizuese, por edhe me dhënien e bursave për studentët e shkëlqyer, bursa sociale për shtresat në nevojë, komunitetet e ndryshme si romë apo egjiptiane dhe për fëmijët e policëve të rënë në detyrë etj. “Përtej këtij ushtrimi përgjegjësie si institucion i arsimit të lartë, duke ndihmuar dhe nxitur studentë nga shtresa të margjinalizuara, UET ka menduar ta ushtrojë përgjegjësinë dhe ndjeshmërinë sociale edhe në këtë formë, ku për të dytin vit radhazi ne po shpërndajmë dhurata

për fëmijët jetimë. Vitin e kaluar ishim në Shtëpinë e Fëmijës në Shkodër, ndërsa këtë vit nuk mund të mungonim në Vlorë, duke qenë se në kuadrin e 100-vjetorit ka qenë vendi i festimeve, ne menduam të festojmë me këta fëmijë dhe t’ua bëjmë këto ditë më të gëzueshme ”, - u shpreh zv.rektorja e UET, Nevila Xhindi, duke shtuar se Universiteti Europian i Tiranës ka në plan ta kthejë në një traditë të mirë, bashkë me studentët e tij, dhuratat dhe vizitat e herëpashershme jo vetëm në raste festash në shtëpitë e fëmijës në qytete të ndryshme të Shqipërisë. Pak kohë më parë, studentët e Fakultetit Ekonomik fitimet e nxjerra përmes një aktiviteti që organizuan në mjediset e UET i çuan në burgun e grave në kryeqytet, duke u blerë atyre libra artistikë.

Baçi: Pajisje për kardiopediatrinë, që të kurohet çdo fëmijë diatrinë dhe kardiokirurgjinë pediatrike me aksesorët e nevojshëm për ekzaminime dhe materiale postoperatore. Tashmë ne kemi lançuar një iniciativë për pajisjen e Pediatrisë me një aparat EKO-je për ekzaminim, si dhe mundësimin e disa aksesorëve të fazës operatore dhe postoperatore për kardiokirurgjinë pediatrike në QSUT. Kësaj iniciative të shoqatës deri më tani i është përgjigjur AMC, e cila ka ofruar mbështetjen e saj për realizimin e këtij projekti. Ndërkaq,

Iniciativa e shoqatës “Një botë për një zemër”, për të pajisur kardiopediatrinë dhe kardiokirurgjinë pediatrike me aksesorët e nevojshëm për ekzaminime dhe materiale postoperatore, është mbështetur nga AMC dhe nga disa qytetarë Z.Baçi, ju drejtoni që prej tre vitesh një shoqatë që i është kushtuar fëmijëve të lindur me defekte në zemër. Në fakt, a mundemi ne t’i shërojmë të gjithë fëmijët e lindur me defekte në zemër, në Shqipëri? Vetëm tre vite më parë kjo pyetje e bërë në ambientet e QSUT-së mund të merrte një përgjigje të fortë negative. Vetëm rreth 10 për qind e rasteve të lindura kishin fatin e ndërhyrjes, dhe kjo, jo në momentin e lindjes, por disa muaj më vonë, ose në vitin e dytë të jetës. Por sot gjërat kanë ndryshuar dhe ne jemi të lumtur që kemi kontribuar në këtë proces. Këmbëngulja e mjekëve Arben Baboçi e Altin Veshti për të pasur më shumë hapësirë në ndërhyrjet e tyre kirurgjikale, përmirësimi i infrastrukturës së diagnostikimit falë mjekëve Numila Kuneshka e Arketa Pllumi, si dhe përmirësimi i kontrolleve nga neonatalët Eduart Tushe, Rubena Moisiu, Enkelejda Prifti, Halim Kosova e të tjerë, ka bërë të mundur që brenda dy viteve të fundit të ndryshojë rrënjësisht jo thjesht numri i ndërhyrjeve, por koha e ndërhyrjes dhe siguria për të tilla ndërhyrje. Pasojë e këtij ndryshimi në QSUT dhe maternitete solli që gjithnjë e më pak fëmijë të dërgohen jashtë për ndërhyrje kirurgjikale, duke kursyer kështu nga ecejaket dhjetëra familje, por edhe milionat që nevojiteshin për një gjë të tillë. Tashmë jashtë shkojnë vetëm raste shumë të komplikuara, por edhe këto raste jo për shkak të mungesës së mjekëve, por të pajisjeve të duhura. Por në fakt sa janë të tillë në Shqipëri dhe cila është sfida e tyre? Në bazë të të dhënave nga mjekët në QSUT dhe dy maternitetet e Tiranës, ku përqendrohet numri më i madh i fëmijëve që diagnostikohen me defekte të lindura në zemër, rezulton se janë rreth 300 lindje çdo vit sëmundje të lindura në zemër në të gjithë vendin. Pjesa më e madhe e këtyre lindjeve, rreth 70% (rreth 210 në vit) kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale. Bazuar në të dhënat nga vetë mjekët kardiopediatër, sfida kryesore mbetet diagnostikimi i hershëm, i cili është shumë i rëndësishëm për shëndetin e fëmijës. Diagnostikimi i hershëm kupton diagnostikimin qysh në periudhën e shtatzënisë, në atë të paslindjes dhe në periudhën e foshnjërisë. Për këtë arsye, sipas kardiopediatërve, për neonatologun është shumë i rëndësishëm ekzaminimi i kujdesshëm, për të bërë diagnostikimin në kohë, veçanërisht për veset e mesme dhe ato me ndikim të rëndësishëm në shëndetin e të voglit. Po kështu edhe vizita e parë në konsultoren e fëmijës është shumë e rëndësishme për diagnostikimin e hershëm.

mbështetje ka ardhur edhe nga kreu i shoqatës së mjekëve shqiptaro-amerikanë, me qendër në Boston, Dr.Lindita Çoku, e cila ka premtuar mbështetje për mjete dhe komunikim mes mjekëve në QSUT dhe qendrës ku ajo punon. Por ne jemi të bindur se edhe shumë biznese apo qytetarë të tjerë do të mbështesin këto iniciativa që falin jetë dhe ua bëjnë më të lehtë punën mjekëve për të shpëtuar jetët që kanë nevojë për gjithsecilin nga ne.

ANTEA Cement Sh.A certifikohet me standardin Social Accountability 8000 Gjatë trajnimeve të mjekëve për defektet e lindura në zemër

Ju kërkuat në shtator të këtij vitit, gjatë një seance me komisionin parlamentar të Shëndetësisë, që të ndryshojnë protokollet e shëndetit. Ku konsiston ky propozim i juaji? Pas marrjes së disa të dhënave në disa qytete dhe trajnimeve me mjekë, rezultoi se problemi më i rëndësishëm është ekzaminimi në kohë. Por ky hap nuk mund të mbetet në dorë të dëshirës së mirë, por të protokolleve të detyrueshme, ku të përfshihet dhe ai i zemrës. Një gjë e tillë do të shmangte të papriturat e mëdha dhe do të bënte të mundur që ndërhyrja të ishte në kohë, duke lehtësuar jo vetëm familjet, por edhe buxhetin social, pasi një ndërhyrje në kohë do të thotë që t’i kthesh shoqërisë një qytetar të shëndetshëm si të gjithë të tjerët, duke mos pasur rëndesa të mëtejshme as familja e as institucionet që merren me mbështetjen sociale. Ne falënderojmë kryeparlamentaren Topalli që iu përgjigj ftesës sonë për të debatuar publikisht këtë iniciativë, si dhe gjithë deputetët dhe ministrin Tavo që e konsideruan këtë nismë të shoqatës si shumë pozitive, pasi kështu mund të ndihmojmë në kohë bashkëqytetarët tanë. Ju gjatë këtyre viteve keni kryer edhe zbukurimin e ambienteve në Pediatri apo negocim për pajisje. Cili është projekti juaj më i afërt i shoqatës përveç trajnimeve të mjekëve? Gjatë tre viteve ne kemi nisur mbledhje të dhënash dhe trajnime të mjekëve neonatalë dhe kardiopediatër në shumë qytete, për të hartuar një politikë sa më të qartë të nevojës për ndërhyrje dhe këto të dhëna ua kemi përcjellë autoriteteve shëndetësore. Ndërkaq, në fokusin e shoqatës ka qenë krijimi i mundësive për të pajisur kardiope-

ANTEA Cement Sh.A. kaloi me sukses auditimin për certifikimin për standardin Social Accountability 8000, duke u bërë kështu kompania e parë në Shqipëri që u certifikua me SA 8000. SA 8000 është një nga standardet e para të certifikimit social në botë për vendet e punës, e krijuar nga organizata jo-fitimprurëse Social Accountability International. Standardi është i bazuar në konventat e OKB-së, ILO-s, si dhe ligjet kombëtare. Për të siguruar certifikimin, kompanitë duhet të miratojnë dhe të zbatojnë me sukses politika dhe procedura që mbrojnë të drejtat themelore njerëzore të punëtorëve në nëntë fusha specifike: punësimin e fëmijëve, punën e detyruar, shëndetin dhe sigurinë, lirinë e shoqërimit dhe të drejtën për negociata kolektive, diskriminimin, praktikat disiplinore, orët e punës dhe shpërblimin. Certifikimi SA 8000 konfirmon angazhimin e ANTEA Cement ndaj punonjësve të saj, si dhe ndaj përgjegjësisë sociale të korporatës,

një nga vlerat kryesore të Grupit TITAN. Ky certifikim si dhe praktikat e përgjegjshme sociale të kompanisë për punësimin do të ndikojnë pozitivisht në praktikat e partnerëve të saj të biznesit dhe do të përmirësonjë kështu cilësinë e punës dhe së jetës të punonjësve përkatës. Duke qenë një nga fabrikat më të avancuara teknologjikisht në rajonin e Evropës Juglindore, ANTEA ka filluar zbatimin e sistemeve të menaxhimit dhe përgatitjen për certifikimet që nga fillimi i punës së saj në vitin 2010. Ky certifikim vjen për të përfunduar një raund të suksesshëm certifikimesh për kompaninë, e cila është certifikuar tashmë me Sistemin e Menaxhimit të Shëndetit dhe të Sigurisë në Punë BS OHSAS 18001: 2007, Sistemin e Menxhimit të Cilësisë ISO 9000 dhe Sistemin e Menaxhimit Mjedisor ISO 14001: 2004. ANTEA aktualisht zbaton një sistem menaxhimi të integruar, i cili adreson çështjet e menaxhimit të mjedisit, shëndetit dhe sigurisë dhe cilësisë në mënyrë holistike në të gjithë veprimtarinë e saj.


OpEd

16

MAPO

E premte 28 dhjetor 2012 www.mapo.al

01 02 03

Opinione dhe Editoriale

Heronjtë e së tashmes do të kthehen në imitime, çka edhe janë në fakt.

Bujar Kapexhiu Nga

Unë jam një prej atyre klisheve që janë rritur. Ne të gjithë duam diçka që papritur është bërë e jashtëligjshme. Charles Olson, poet amerikan

Panteoni, një detyrim i kohës sonë

D

itët e fundit opinioni u njoh me një mashtrim jo të zakonshëm, me falsifikimin e testamentit të Faik Konicës. E megjithatë, një gjë e tillë në kohën kur ndodhi pati pasoja krejt të ndryshme nga ato që mund të mendohet. Kryeministri i kohës, A. Meksi, nisur nga botimi në shtyp i testamentit në fjalë dha porosi për sjelljen në Shqipëri në eshtrave të Faik Konicës. Në të vërtetë dëshira e Konicës për t’u varrosur në vendlindje, ishte e pranishme në të gjitha versionet e testamentit të tij, por ajo nuk njihej. Ajo që mbetet për t’u mbajtur mend nga ajo kohë, është se pak ditë pas rivarrosjes së Faikut, diku në Parkun e madh të Tiranës, erdhi lajmi i turpshëm se varri i tij, që ishte ruajtur aq mirë në dhé të huaj, ishte cenuar dhe busti i tij qe dëmtuar. Lajme të tilla vinin herë pas here edhe për Vëllezërit Frashëri (vendvarrimi i të cilëve ishte shndërruar në një wc publike), por edhe për patriotë të tjerë në rrethe, të Rilindjes a të Luftërave për Pavarësi etj. Këto ishin rrethanat, kur në një nga numrat e asaj kohe në gazetën “Drita” u shkrua për domosdoshmërinë e ngritjes së Panteonit të Kombit, të një monumenti laik ku do të preheshin eshtrat e burrave dhe grave të shquara që ka nxjerrë kjo tokë. Gazeta “Drita” organizoi një debat dhe i mbajti hapur faqet e saj për disa numra rresht. Kishte opinione pro e kundër ngritjes së një institucioni të tillë. Qe gjësendi mjaft interesante, por doli që konfliktet politike të kohës, si zakonisht, bënin më shumë zhurmë dhe nuk lanë që të zhvillohej më tej ajo ide. E megjithatë, gjithçka tregon se një ide e tillë qëndron edhe sot e kësaj dite. Mundet që ndokush t’i kundërvërë asaj ekzistencën e monumentit të Nënës Shqipëri, por këto njëzet e ca vjet qenë të mjaftueshme për të kuptuar se ai monument (jo i keq në vetvete) u shpërdor dhe u akaparua politikisht. Vërehet në të diçka që ka kompromentuar rëndë frymën “ekumenike”, e cila është arsyeja e ekzistencës së monumenteve të tilla. Me sa duket, kjo buronte nga synimi i regjimit të shkuar për ta paraqitur ideologjinë e tij si një fazë të sublimuar të patriotizmit, por sot jemi dëshmitarë të asaj që simbolika e Nënës Shqipëri fatkeqësisht përfaqëson vetëm pjesën dhe jo të tërën. Fakt është se jo vetëm Faik Konicën sot, por edhe vetë vëllezërit Frashri dje, vështirë t’i shohësh të qetë nën hijen e saj. Madje as regjimi i asaj ko-

koment Dashnor Kokonozi

Mundet që zëra të ndryshëm të thotë se nuk kemi pse të kapemi pas Panteonit, që tashmë është një institucion i njohur francez. Kjo është e vërtetë, por njëqind e njëzet vjet më parë (kur doli nevoja ku do të vendosej trupi i Viktor Hygosë) askush nuk e kundërshtoi ngritjen e tij e të thotë se francezët nuk kanë pse të bëjnë një gjë që kishin bërë më parë armiqtë e tyre shekullorë, anglezët. Dhe kur anglezët bashkuan në Westminster eshtrat e burrave të tyre të shquar askush nuk u tha se një gjë të tillë më parë e kishin bërë romakët, ndërkohë që këta të fundit, pa asnjë lloj kompleksi morën si idenë ashtu edhe emrin nga grekët dhe ngritën Panteonin e tyre, për të mos shkuar më tej në kohë, tek asirobabilonasit...

he nuk i përqasi ata, i la jashtë. Politika kishte vrarë idenë e poetëve dhe artistëve. Gjithsesi, do të qe diçka fort e thjeshtëzuar për të thënë se na duhet një Panteon, që më në fund të papërgjegjshmit të mos shurrosin mbi eshtrat e njerëzve të shquar të kombit, edhe pse një gjë e tillë ndodh çdo ditë. Dhe kjo të shtyn të thuash se nuk mund të na respektojnë të tjerët kur nuk dimë të respektojmë veten Në të vërtetë Panteoni duhet parë si një monument laik e i pakohë, që ngrihet mbi tokë, por simbolikisht ai përfaqëson rrënjë të fuqishme që ngulen thellë në gjirin e dheut dhe të ndërgjegjes kombëtare. Më shumë sesa një altar hyjnor ai është simbol i vlerësimit të mençurisë së

burrave të tij të mëdhenj që e zgjuan dhe ristrukturuan kombin vertebër pas vertebre, është shprehje e përpjekjeve mbinjerëzore të vetë popullit për të mos e skllavëruar a shkulur fare nga ai vend. Panteoni është një pilastër ankorimi që na ndihmon të mbajmë lart shpirtin, është një sinergji shpirtërore që do të na mbajë mbi ujë me gjithë tronditjet dhe plagët që na jep historia, do të na kujtojë se nuk duhet të ligështohemi kur ngjarjet nuk marrin drejtimin që duam, kur jemi të shpartalluar e lundërthyer, kur ndihemi të tradhtuar e braktisur, kur humbim njerëzit tanë të mëdhenj e ndihemi të vetmuar. Me frymën e tij asnjanëse, pa sensibilitete të veçanta politike e gjithëpërfshirëse, ai merr trajtën e një ylli të largët për të na kujtuar se edhe ashtu të dëshpëruar ka mbetur pak shpresë, se diku na presin. Atëherë nuk do t’i drejtojmë sytë në boshllëk, por aty tek ai, Panteoni i Kombit. Aty ku prehen ata njerëz që kanë patur vështirësi më të mëdha se tonat, por që nuk i ulën krahët, sepse besonin në të pamundshmen. Mundet që zëra të ndryshëm të thotë se nuk kemi pse të kapemi pas Panteonit, që tashmë është një institucion i njohur francez. Kjo është e vërtetë, por njëqind e njëzet vjet më parë (kur doli nevoja ku do të vendosej trupi i Viktor Hygosë) askush nuk e kundërshtoi ngritjen e tij e të thotë se francezët nuk kanë pse të bëjnë një gjë që kishin bërë më parë armiqtë e tyre shekullorë, anglezët. Dhe kur anglezët bashkuan në Westminster eshtrat e burrave të tyre të shquar askush nuk u tha se një gjë të tillë më parë e kishin bërë romakët, ndërkohë që këta të fundit, pa asnjë lloj kompleksi morën si idenë ashtu edhe emrin nga grekët dhe ngritën Panteonin e tyre, për të mos shkuar më tej në kohë, tek asirobabilonasit... Duke iu kthyer edhe një herë fillimit të këtij shkrimi, mund të thuhet se, në mënyrën më të pabesueshme, mashtruesit ndikuan në sjelljen në atdhe të eshtrave të një figure të shquar, emrin e të cilit e sjellim në buzë çdo ditë. Por sot, eshtra të tjera shqiptarësh të mëdhenj kanë filluar të lëvizin në dherat e huaja ku prehen. Të shohim e të shpresojmë se njerëzit e mençur të ditëve tona do të dinë të bëjnë diçka më tepër për ata burrat e mëdhenj të kohëve të shkuara, por edhe të kohëve tona dhe të kohërave që do të vijnë.

Mysafir i mirëpritur

Për dinjitetin e një kombi koment

Dashamir Tahiri

Janë këto të drejta të pamohueshme, besoj, që e kanë bërë kreun e shtetit shqiptar të jetë në krah të kërkesave tona. Ashtu si pak kohë më parë ishte edhe ministri i Jashtëm shqiptar. Ashtu siç janë sot edhe mijëra e mijëra shqiptarë. Sigurisht që një falenderim drejt tyre është shumë pak

J

anë me mijëra shqiptarët që po ndjekin me vëmendje zhvillimet mbi çështjen çame. Janë jo vetëm të interesuarit direkt, çamët, por edhe shqiptarë që padrejtësitë e dhunshme mbi çamët i ndjejnë si padrejtësi mbi ta. Gati e harruar në kohën e diktaturës, pak e njohur në vitet e para të demokracisë, e kaluar në plan të fundit në vitet e qeverisjes socialiste, e sjellë në kujtesë pas 2005-ës, sot çështja çame është një nga diskutimet më të nxehta në vend, por edhe jashtë tij. PDIU ka paraqitur në emër të të gjithë çamëve një rezolutë, i pari dokument zyrtar, që përcakton më së miri kërkesat e popullsisë çame, që heq perden e paqartësive rreth kërkesave të kësaj popullate martire. Reagimi i Presidentit të Republikës, Bujar Nishani, është për t’u përshëndetur dhe për t’u vlerësuar. Me vetëm pak muaj në krye të shtetit, ai ka arritur të kuptojë thelbin e kërkesave tona. “Çështja e pronave meriton zgjidhje, kthen të drejtën themelore të individit”, ka deklaruar presidenti Nishani. Kjo është edhe e vërteta e pastër, e pasardhësve të të deportuarve dhunshëm nga Çamëria, të njihen dhe të kthehet e drejta e pronave të tyre, për të cilat ata disponojnë çdo dokumentacion, i cili fare lehtë mund të njihet nga çdo gjykatë ndërkombëtare. Kjo jo thjesht do t’u jepte çamëve një të drejtë të mohuar prej dekadash, por do t’u kthente atyre në radhë të parë dinjitetin e një populli, pjesë të Europës. Do të zhbënte sadopak padrejtësitë, mohimin dhe dhunën e pësuar periodikisht mbi këtë popullsi. Kjo është e vërteta mbi përpjekjet jo vetëm të çamëve, por edhe të shqiptarëve. Askush nuk kërkon ndryshim kufijsh, siç duan të devijojnë koka të nxehta dhe të palogjikshme në Athinë, e në gjithë Greqinë. Ende nuk mund të kuptohet sesi një vend anëtar i BE-së, anëtar i NATO-s, sapo në kufi shfaqet një çam, shndërrohet në një lloj andarti i viteve ’44 - ’49. Ende nuk kuptohet sesi mund të jetë në fuqi ligji i luftës ndaj një vendi që ka shprehur përherë vetëm ndjenja miqësore ndaj të gjithë fqinjëve. Sot ka mijëra çamë që dëshirën e tyre të fundit kanë të vizitojnë edhe një herë vendin e tyre. Sot ka me mijëra çamë, që kanë dokumente, mbi prona, shtëpi e katandi në Çamëri. Si mund të harrohen këto? Si mund të bësh të paditurin mbi një popullsi kaq të madhe për gjenocidin e pësuar?! Kjo është një e drejtë themelore, një nga ato të drejta mbi të cilat është ngritur sot dhe ekziston qytetërimi europian dhe më gjerë. Janë këto të drejta të pamohueshme, besoj, që e kanë bërë kreun e shtetit shqiptar të jetë në krah të kërkesave tona. Ashtu si pak kohë më parë ishte edhe ministri i Jashtëm shqiptar. Ashtu siç janë sot edhe mijëra e mijëra shqiptarë. Sigurisht që një falenderim drejt tyre është shumë pak. Por besoj se kjo çështje tashmë nuk u përket më vetëm çamëve, kjo është çështje për të gjithë shqiptarët. Prandaj edhe deputetët e Kuvendit të Shqipërisë duhet ta shqyrtojnë me seriozitetin maksimal rezolutën e paraqitur nga PDIU, sepse nuk bëhet fjalë vetëm për të kthyer një të drejtë të munguar, por për të kthyer dinjitetin e një kombi.


E premte 28 dhjetor 2012 www.mapo.al

MAPO

19 17 11

Perëndimorët duhet t’ia përplasin derën në fytyrë diktatorëve ideologjikë si islamistët, ndërkohë që duhet t’u ushtrojnë presion diktatorëve të pangopur që të lejojnë shoqërinë civile. Kjo do të ofronte të vetmen rrugëdalje nga zgjedhja e gënjeshtërt ndërmjet dy formave të tiranisë.

Më mirë diktatorë sesa islamistë të zgjedhur K

ush është më i keq, presidenti Mohamed Morsi, islamisti i dalë nga zgjedhjet, që kërkon të zbatojë ligjin islamik në Egjipt, apo presidenti Husni Mubarak, ish-diktatori, i dëbuar ngaqë u përpoq të fillonte një dinasti? Në një kontekst më të përgjithshëm, a është më e mundshme që një rend liberal e demokrat të arrihet nën ideologë islamikë që mbizotërojnë në kutitë e votimit, apo nën diktatorë të pangopur që nuk kanë synim tjetër përveçse mbijetesës së tyre në pushtet? Veprimet e fundit të Morsit e japin përgjigjen duke treguar se islamistët janë shumë më të këqij sesa diktatorët. Kjo çështje u ngrit gjatë një debati interesant të organizuar nga “Intelligence Squared U.S.”, në fillim të tetorit, kur Reuel Marc Gerecht i Fondacionit për Mbrojtjen e Demokracive dhe Brian Katulis i Qendrës për Progres Amerikan argumentuan: “Më mirë islamistët e zgjedhur sesa diktatorët”, ndërsa Zuhdi Jasser i Forumit Islamik Amerikan për Demokraci dhe unë arsyetuam kundërargumentin. Në fakt, askush nuk argumentoi “në favor” të ndonjërës palë. Skuadra tjetër nuk mbështet islamistët dhe ne sigurisht nuk u gëzohemi diktatorëve. Çështja ishte më tepër se cili lloj pushtetari është më pak i keq dhe mund të joshet drejt demokracisë. Katulis fajësoi diktaturat se ush-

qejnë “llojet e ideologjive” që sollën 11 Shtatorin dhe Gerecht këmbënguli se juntat ushtarake dhe jo islamistët janë në përgjithësi “rreziku i vërtetë. …E vetmja mënyrë për të pasur një rend më liberal në Lindjen e Mesme është nëpërmjet njerëzve të fesë”, të cilët votojnë për islamistët në pushtet. Katulis argumentoi se islamistët e zgjedhur ndryshojnë dhe shndërrohen gradualisht, duke u bërë më pak ideologë dhe më shumë praktikë; ata evoluojnë përballë kacafytjes së jetës politike, duke u fokusuar në “nevojat themelore” si siguria dhe vendet e punës. Në Irak, Gerecht pretendon se ka vënë re “një dallgë e madhe njerëzish që dikur ishin islamistë të skajshëm të cilët… janë kthyer në demokratë të thekur nëse jo edhe liberalë”. Sa për Egjiptin, ai vërejti në mënyrë miratuese, por jo në mënyrë të saktë, se “Vllazëria Muslimane” është duke u ndeshur me debate serioze të brendshme, sepse ende nuk e kanë gjetur si duhet të administrojnë [suksesin e tyre]. Kjo është ajo që duam. Duam që ata ta gjejnë duke u ndeshur”. Jasser dhe unë iu përgjigjëm këtij katalogu pasaktësish (juntat militare sollën 11 Shtatorin?) dhe këtij të menduari naiv (besimtarët e vërtetë do të bëjnë kompromis me synimet e tyre? Një dallgë e madhe islamistësh të Irakut janë kthyer në liberalë?) duke deklaruar së pari se ideologët janë diktatorët më të rrezikshëm. Ata nuk i zbusin qëndrimet e tyre kur ngjiten

në pushtet, por zhyten akoma edhe më thellë, duke hedhur themelet për të qëndruar përjetësisht në pushtet. Së dyti, ideologët lënë pas dore pikërisht ato çështje që debatuesit tanë theksuan - sigurinë dhe vendet e punës - në favor të zbatimit të ligjeve islamike. Ndryshe nga këta, diktatorët e pangopur, pa shumë ideologji e vizion, nuk janë të fiksuar pas ndonjë forme të shoqërisë dhe mund të binden që të bëjnë më shumë për zhvillimin ekonomik, liritë personale, një proces politik të hapur dhe për pushtetin e ligjit (si për shembull në Korenë e Jugut). Pa shihni tani, Morsi dhe Vllazëria Muslimane kanë ndjekur saktësisht skenarin që parashikuam ne. Që kur u ngjit në pushtet në gusht, Morsi (1) mënjanoi ushtrinë, pastaj u përqendrua në çimentimin dhe zgjerimin e supremacisë së tij, sidomos duke lëshuar një seri urdhrash më 22 nëntor, që i japin atij fuqi autokratike, ndërkohë që përhapi teori konspiracioni me Zionistë për kundërshtarët e vet. Më pas (2) imponoi një kushtutetë me orientim islamist më 30 nëntor dhe shpalli një referendum të nxituar për datën 15 dhjetor. Tërësisht i dhënë pas këtyre dy punëve, ai ka injoruar praktikisht mozaikun e problemeve prej të cilave vuan sot Egjipti, sidomos kërcënimin nga kriza ekonomike dhe mungesën e fondeve për të paguar për ushqimet e importuara. Rrëmbimi i pushtetit nga Morsi ka nxitur egjiptianët antiislamistë që të

The Washington Times Daniel Pipes

Pa shihni tani, Morsi dhe Vllazëria Muslimane kanë ndjekur saktësisht skenarin që parashikuam ne. Që kur u ngjit në pushtet në gusht, Morsi (1) mënjanoi ushtrinë, pastaj u përqendrua në çimentimin dhe zgjerimin e supremacisë së tij, sidomos duke lëshuar një seri urdhrash më 22 nëntor, që i japin atij fuqi autokratike, ndërkohë që përhapi teori konspiracioni me Zionistë për kundërshtarët e vet. Më pas (2) imponoi një kushtutetë me orientim islamist më 30 nëntor dhe shpalli një referendum të nxituar për datën 15 dhjetor....

bashkojnë forcat në “Frontin e Shpëtimit Kombëtar” dhe të përballen me islamistët në përleshjet më të dhunshme nëpër rrugë që janë parë që prej gjashtë dekadash. Kjo e ka detyruar atë që të tërhiqet pjesërisht nga urdhrat e 22 nëntorit. Sa ironike që, pasi e mënjanoi me zotësi ushtrinë në muajin gusht, teprimet e Morsit krijuan kushtet që autoriteti përfundimtar të jetë përsëri në dorë të ushtarakëve që mund të ndërhyjnë në favor të ose kundër tij. Duke zgjedhur simpatizues të islamistëve për postet e oficerëve më të lartë si dhe duke u ofruar ushtarakëve rritje të privilegjeve në kushtetutën e propozuar, ai, sipas të gjitha gjasave, e ka të fituar mbështetjen e tyre. Radhën duket se tani e ka ligji marcial. Brenda vetëm tre muajve, Morsi ka dëshmuar se aspiron pushtete diktatoriale shumë më të mëdha sesa Mubaraku dhe se pushteti i tij paralajmëron një fatkeqësi shumë më të madhe për Egjiptin sesa ai i Mubarakut. Ai e ka vërtetuar qartësisht argumentin tim dhe të Jasserit: më mirë diktatorë sesa islamistë të zgjedhur. Siç vura në dukje, gjatë debatit, Perëndimorët duhet t’ia përplasin derën në fytyrë diktatorëve ideologjikë si islamistët, ndërkohë që duhet t’u ushtrojnë presion diktatorëve të pangopur që të lejojnë shoqërinë civile. Kjo do të ofronte të vetmen rrugëdalje nga zgjedhja e gënjeshtërt ndërmjet dy formave të tiranisë.

Rudina Xhunga dhe dallimi Kosovë - Shqipëri Ftesa e Rudina Xhungës serbëve, që të mos vazhdohet më me lojën “të hipa”, “më hipe”, është një ftesë civilizuese dhe dinjitoze. Është ftesë që mundësi i drejton të mundurit. Problemi është se kosovarët ende nuk e ndiejnë veten fitimtarë, sepse problemi kosovar është më i thellë. Kosovës nuk i mjafton që Serbia është e mundur, Kosova ende nuk e sheh veten si mundës, sepse ende nuk është ngritur në këmbët e veta.

D

itë më parë Rudina Xhunga botoi një shkrim me titull “Serbi afër teje”, ndaj të cilit u vërsulën shqiptarët e Kosovës që nga penat më të mprehta të gazetarisë kosovare e deri te komentuesit që nxijnë nëpër portale interneti. Këto reagime mëtojnë ta nxjerrin Rudinën si pro-serbe apo si një autore joserioze që flet pa e njohur realitetin. Në fakt, ky është vetëm një moskuptim thelbësor mes shqiptarëve të Kosovës dhe atyre të Shqipërisë. Kur unë them se shqiptarët

koment Nexhmedin Spahiu

në Kosovë dhe Shqipëri përbëjnë dy kombe të ndryshme, nuk mendoj se ka dallime në gjuhë dhe gjak, por dallimi është në konceptimin politik. Rudina Xhunga dhe reaguesit kosovarë ndaj saj flasin të njëjtën gjuhë, por fjalitë e tyre kanë kuptime të ndryshme, sepse Rudina dhe këta reagues u takojnë dy kombeve të ndryshme, përkatësisht dy sistemeve të ndryshme vlerash. Të jesh viktimë nuk është gjë për t’ mburrur Kosovarëve nuk u vjen turp që para të huajve të ankohen se Serbia i ka vrarë, i ka prerë, i ka burgosur, i ka përdhunuar. Intenca e tyre vazhdon të jetë ajo e të dëshmuarit se ishin viktima të pastra të Serbisë. Për të dëshmuar këtë sa më qartë, kosovarët përpiqen të fshehin çdo të keqe që u kanë bërë serbëve. Çdo kush që bie ndesh me këtë koncept të tyre, për kosovarët është tradhtar,

i shitur, gjakprishur, gjenetikisht i dyshimtë etj. Kjo ndodh kështu ngase shqiptarët e Kosovës sapo kanë lindur si komb. Meqë janë në foshnjërinë e tyre kombëtare ata madje ende nuk e kuptojnë se kanë lindur si komb. Ende trashëgojnë mentalitetin e pakicës etnike, ku krejt çfarë duhet bërë politikisht është të artikulojnë qartë ankesat dhe kërkesat e tyre, është detyrë e shtetit amë që të merret me ankesat dhe kërkesat e tyre. Shtet amë i shqiptarëve të Kosovës është Kosova e jo Shqipëria Shqiptarët e Kosovës harrojnë se që nga momenti që kanë shpallë shtetin tyre, shtet amë i tyre është Kosova e jo Shqipëria. Harrojnë, po ashtu, se më nuk kanë të drejtë morale të ankohen dhe se ata tani duhet të merren me ankesat e të tjerëve. Në anën tjetër, Rudina Xhunga i takon një kombi tashmë 100-vjeçar. I takon një kombi që ka dalë në jetë si një komb i papjekur, madje edhe më i papjekur se kombi kosovar në momentin që ka dalë në jetë, por që për dallim prej kombit kosovar që po mbush 5 vjet jete, ai shqiptar tashmë ka mbushur 100 vjet. Shkrimi i Rudina Xhungës është dinjitoz Rudina, si pjesëtare e një kombi

100-vjeçar, e ka për turp të pranojë se serbët i kanë vrarë, prerë e përdhunuar shqiptarët. Paraqitja e saj është shumë më dinjitoze. Ajo përpiqet të relativizojë, të tregojë se jo vetëm serbët janë komb, por të tillë janë edhe shqiptarët. Por, derisa krahasimi i shqiptarëve me serbët, për Rudinën, është një gjë e mirë, sepse dëshmon se jemi komb; për kosovarët që ende nuk e kanë idenë se edhe ata tashmë janë komb, është krahasim i keq; sepse kosovarët nuk kanë sy me i pa serbët si komb, por vetëm si zullumqarë. Prandaj Rudina përpiqet të dëshmojë se jo vetëm serbët u kanë “hipur” shqiptarëve gjatë historisë, por edhe shqiptarët u kanë “hipur” serbeve me raste. Ftesa e saj serbëve që të mos vazhdohet më me këtë lojë “të hipa”, “më hipe”, është një ftesë civilizuese dhe dinjitoze. Është ftesë që mundësi i drejton të mundurit. Shqipëria ndihet fitimtare ndaj Serbisë, Kosova ende jo Problemi është se kosovarët ende nuk e ndiejnë vetën fitimtarë, sepse problemi kosovar është më i thellë. Kosovës nuk i mjafton që Serbia është e mundur, Kosova ende nuk e sheh veten si mundës, sepse ende nuk është ngritur në këmbët e veta.

Ndërsa Shqipëria e sheh veten si mundës ndaj Serbisë. Njëqind vjet Serbia e nëpërkëmbi Shqipërinë, duke ia marrë Kosovën, duke ia shtypur vëllezërit e gjuhës e të gjakut, dhe tashmë kjo mori fund. Patriotëve shqiptarë u bëhet qejfi kur shohin që vëllezërit e tyre të gjuhës e të gjakut (kosovarët), deri dje të nëpërkëmbur, tani ulen në një tavolinë në Bruksel me dhunuesit e deridjeshëm (serbët). Në Tiranë e dinë se përfaqësuesit serbë dhe ata kosovarë nuk janë të barabartë në Bruksel, sepse përfaqësuesve kosovarë u mungon dija, përvoja e shumëçka; por e dinë se pikërisht për këtë, ulja e tyre në një tavolinë në Bruksel është poshtërim për Serbinë. Por kjo çfarë u duket për mburrje në Shqipëri u duket për turp në Kosovë. Dallimet Kosovë-Shqipëri ekzistojnë. Tradhtarë janë ata që i heshtin dhe jo ata që i venë në pah Se dallimet konceptuale mes Kosovës dhe Shqipërisë ekzistojnë kjo është një gjë që duhet pranuar e shpjeguar dhe jo të mohohen e të heshten. Heshtja e këtyre dallimeve shpie në konflikt. Pranimi i dallimeve të shtyn të mendosh dhe të përpiqesh ta kuptosh tjetrin para se ta akuzosh.


18

MAPO

e premte, 28 dhjetor 2012 www.mapo.al

Vlerësimi

Presidenti Bujar Nishani, dekoroi për veprat edhe autorët: Artan Lamen, Gëzim Hidrin, Kai Roman Kiklasin, Moikom Zeqon, Ndriçim Kullën, Visar Obrijan, Xhevahir Lleshin dhe Zeni Ballazhin

Autorët e UET-Press Fevziu, Ikonomi dhe Gurakuqi nderohen me “Medaljen e Mirënjohjes” “Në shenjë vlerësimi për punën dhe kontributin e jashtëzakonshëm në evidentimin dhe ngritjen e vlerave historike dhe atdhetare me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë”, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, dekoroi me “Medaljen e Mirënjohjes”: Artan Lamen, Blendi Fevziun, Gëzim Hidrin, Ilir Ikonomin, Kai Roman Kiklasin, Moikom Zeqon, Ndriçim Kullën, Romeo Gurakuqin, Visar Obrijan, Xhevahir Lleshin dhe Zeni Ballazhin. Në takimin e Kryetarit të Shtetit me autorët e veprave të spikatura për 100-vjetorin e Pavarësisë ishin të pranishëm edhe ministri i Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Aldo Bumçi; kryebashkiaku i Tiranës, Lulzim Basha.  Gjatë fjalës përshëndetëse Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, shprehu vlerësimin personal, por edhe në emër të qytetarëve shqiptarë për një sërë personalitetesh të fushave të ndryshme, të cilët në kuadër të

Nga dekorimi i autorëve të veprave studimore dhe historike

100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë ofruan kontribute shumë të rëndësishme në evidentimin dhe prezantimin e vlerave kulturore të periudhave historike, të traditës së Shqipërisë dhe shqiptarëve. “Mbi të gjitha, besoj që hapën një rrugë,

nxitën në radhë të parë studiuesit, krijuesit, artistët, historianët të fillojnë të mendojnë më shumë për historinë tonë; për të evidentuar më shumë vlerat e kësaj historie; për t’u ofruar një informacion real, transparent, qytetarëve shqiptarë,

Artistët pjesëmarrës në edicionin e 19-të janë: Luçjan Bedeni, Yllka Gjollesha, Genti Korini, Mariana Kostandini, Remijon Pronja, Alketa Ramaj, Violana Murataj dhe Arjan Shehaj

shqiptarëve kudo që ndodhen, por edhe miqve të Shqipërisë dhe të shqiptarëve mbi historinë e këtij vendi dhe kombi; mbi sakrificat, mundimet, kontributet dhe qëndrimet e personazheve, personaliteteve në periudha të ndryshme të historisë së vendit, duke e përcjellë kohën e shkuar e kontributet e së shkuarës, por edhe arritjet dhe mosarritjet e së shkuarës në realitetin e sotëm, me qëllim për të pasur mundësinë më të mirë të reflektimit të përbashkët, mundësinë e njohjes reale të vetes sonë, të kombit tonë, të ecurisë sonë. Jam i bindur që kjo do të kontribuojë në ngjizjen e një kulture më të madhe mbi atë çka ne shqiptarët kemi qenë dhe kemi bërë, me shpresën e madhe që kjo do të na shërbejë për të reflektuar, për ta përcaktuar më mirë, më qartë dhe më drejt të ardhmen tonë” - theksoi presidenti Nishani.  

Lazim Destani dekorohet nga Presidenti me urdhërin “Nderi i Kombit”

P

residenti i Republikës Bujar Nishani i akordoi biznesmenit të njohur shqiptar Lazim Destani  medaljen Nderi i Kombit me motivacionin “Për kontributin e jashtëzakonshëm në mbështetje të iniciativave me karakter kombëtar si dhe krijimin e imazhit pozitiv të Shqipërisë në botë”. Në një ceremeoni të veçantë kreu i shtetit i ka dorëzuar z. Destani medaljen e cila është një vlerësim nga ana e shtetit shqiptar për kontributin e çmuar dhe vlerat që biznesmeni i njohur ka dhënë në shoqëri përmes nismave të tij personale. Z. Lazim Destani nuk është vetëm një biznesmen i suksesshëm, ai njihet si një filantrop me vlera të veçanta, i ndjeshëm ndaj problemeve sociale dhe kontribues i devotshëm në zgjidhjen e çështjeve të prekshme për komunitetin. Familja Destani kontribuon çdo vit duke dhuruar një pjesë të fitimeve për qëllime bamirësie apo në mbështjetje të aktiviteteve kulturore dhe me karakter kombëtar. Një prej tyre ishte edhe financimi i ndërtimit të skulpturës monumentale të Shqiponjës në rreth-rrotullimin e Doganës në sheshin “Shqiponja” me rastin e 100 vjetorit të Pavarësisë. Familja Destani drejton sot nën pronësinë e tyre rreth 30 kompani të ndryshme me shtrirje globale të fokusuara në sektorin e shërbimeve, inxhinierisë dhe ndërtimit, energjetikës e logjistikës, me prezencë në Gjermani, SHBA, Zvicër, Dubai, Turqi, Maqedoni, Liban, Kuvajt, Rusi, Mongoli dhe Kinë.

Lazim Destani dekorohet nga Presidenti


E enjte, 20 tetor 2011 www.mapo.al

MAPO

19

a r k i v Periodiku zyrtar i qeverisë së Vlorës, në titullin “Përlindja e Shqipëniës”, vjen i plotë në një riprodhim fotostatik dhe elektronik në portalin e albanologjisë së dy bibliotekave kombëta re, asaj të Shqipërisë dhe asaj të Kosovës

Bendis Pustina

G

azeta e parë e shtetit shqiptar është “Përlindja e Shqipëniës” (gusht 1913 deri më 28 mars 1914), botim zyrtar i Qeverisë së Vlorës. Në këtë gazetë fillimisht kryeredaktor ishte Dhimitër Berati, por ka kontribuar mjaft dhe publicisti Mihal Grameno. Në faqet e kësaj gazete, si mjet i komunikimit masiv dhe si dritare ndaj botës, gjenin vend që nga proklamatat dhe qarkoret e Qeverisë së Vlorës, notat e telegramet drejtuar Fuqive të Mëdha dhe qeverive të huaja e deri te shpalljet për kërkim nëpunësish në administratë dhe kriteret e kërkuara a formularët e thirrjeve për tender për ndërtimin e veprave dhe realizimin e investimeve të para të Qeverisë. Misionin e saj gazeta e shpalli që në nëntitull: “Organ për (të) me mprojtur të drejtat kombëtare” dhe e ushtroi duke botuar në faqet e saj analiza të thella e të plota mbi gjendjen politike në Shqipëri, situatën ndërkombëtare, politikën e jashtme të Qeverisë për mbrojtjen e interesave kombëtare, si dhe kronika të paharrueshme të mizorive të pushtuesve serbë e greke mbi popullsinë civile të trojeve të mbetur jashtë kufijve. Shumica e kryeartikujve ishin politikë dhe i kushtoheshin mbrojtjes së interesave të vendit dhe luftës ndaj faktorëve kundërshtarë të brendshëm e të jashtëm të bashkimit e të përparimit të tij, gjithmonë nga këndvështrimi i Qeverisë së I. Qemalit. Në brendësi të gazetës veç artikujve plot patos patriotik, gjen lajme të ndryshme nga vendi e bota, njoftime (lajmim apo zadhanie) e deri te rubrikat kulturore, copëzat letrare e shkrimet në shërbim të krijimit të një shoqërie të emancipuar shqiptare. Kjo gazetë, në kuadrin e rëndësisë së saj të përgjithshme, pasqyruar më sipër, pati rëndësi dhe si dëshmitare e historisë së gjuhës shqipe dhe administratës shqiptare. Në verën e vitit 1913 Qeveria nisi marrjen e masave të para për ngritjen e shtetit dhe të administratës së tij, ku akti më i rëndësishëm është: “Kanuni i përtashëm i administratës civile të Shqipërisë”, që u botua në 22 nëntor 1913, ndërsa më parë ishte miratuar Kanuni i Zhurisë (13 maj 1913), akti i parë legjislativ në fushën e organizimit gjyqësor kombëtar. Gjuha shqipe, ndonëse e lëvruar dhe e kultivuar në letërsi e publicistikë, nuk kishte realizuar shfaq jen e saj në veprimtarinë e administratës shtetërore, si një ndër kërkesat e para të një shteti. Qeveria e Vlorës ishte ajo që hodhi hapat e parë në këtë drejtim.

Gazeta e qeverisë së Vlorës: Gjuha shqipe e detyrueshme në administratë Që në numrin 6 të saj, datë 30 gusht 1913, gazeta “Përlindja e Shqipëniës, e para gazetë zyrtare shqip, boton këtë “Lajmim”: “Pas dëshirës dhe n’emën të Zotëniës se Tij Kryetarit të Qeverriës, botojmë këtë lajmim: Duhet që të gjithë t’a dijnë mirë se, ç’në ditën fatbardhë që kur Shqipëria dolli më vehte, gjuha shqipe u ba gjuha zyrtare e vendit. Tani, në ç’do degë t’administratës, n’a lipsen npunës të cilët t’a njohin mirë, me shkrim e këndim, gjuhën amtare…” Ky njoftim ribotohet dhe në disa numra të mëpasëm me komentin: “Për t’a përhapur sa ma shumë ma të bukurin urdhër që ka dhanë qeverria gjer më sot po e botojmë përsëri.” Në numrin10, datë 13 shtator 1913, botohet urdhri i Ministrisë së Arsimit mbi hapjen e shkollave fillore shqipe të detyrueshme që prej 16 shtatorit 1913. Vendimet e mësipërme kishin një rëndësi të madhe jo vetëm për vetë gjuhën shqipe, që fitonte me këtë rast një funksion të ri shumë të rëndësishëm shoqëror, por njëkohësisht edhe për forcimin e karakterit të pavarur e të autoritetit të shtetit të ri shqiptar. Por, sigurisht, lufta për të konsoliduar gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare të komunikimit në të gjithë administratën shtetërore shqiptare eci paralelisht e ndoshta me po aq përpjekje, sa ajo për sigurimin e tërësisë territoriale dhe vendosjen e autoritetit të shtetit të ri shqiptar në kufijtë që iu caktuan

ndërkombëtarisht nga Konferenca e Londrës (1913). Kështu, “Përlindja” ndihmoi ndër të tjera në përparimin e çështjes së gjuhës, jo vetëm nëpërmjet ngritjes së problemit politikisht, por edhe gjuhësisht, nëpërmjet rubrikave a artikujve si: “Skanjet teknike” (termat teknikë), “Bisedim gjuhe” etj., ku bashkëpunonin personalitete të atëhershme të gjuhës e kulturës shqiptare, si Aleksandër Xhuvani, Sali Gjuka, Kristo Floqi, Thanas Floqi etj. Në lidhje me detyrimin e përdorimit të gjuhës shqipe në korrespondencën zyrtare, në artikullin “Për nënpunësit” i bëhet thirrje Qeverisë të vendosë afate për mësimin e gjuhës shqipe nga ata nëpunës që nuk e dinin, ndryshe duhet të lironin vendet, pasi Shqipëria e re nuk mund të qeverisej veçse me gjuhën shqipe. “Gjyqësia në Shqipërië“ është një artikull mjaft i rëndësishëm i Kristo Floqit, “Kryetar i Gjykatoriëvet Politike e Penale të Vlorës”, mbi shqipen në jurisprudencë e zyra dhe përkthimin e terminologjisë gjyqësore (“Përlindja e Shqipniës“ dt. 3/16 gusht 1913, f.3, dhe vazhdimi i artikullit më dt. 7/20 gusht 1913, f.2). Po citojmë disa rreshta prej tij, ku analizohen shkaqet përse gjuha shqipe, megjithëse e shpallur zyrtare, nuk po përdorej ende: “Guverna edhe veçanërisht ministori’ e Drejtësiës dha

Në lidhje me detyrimin e përdorimit të gjuhës shqipe në korrespondencën zyrtare, në artikullin “Për nënpunësit” i bëhet thirrje Qeverisë të vendosë afate për mësimin e gjuhës shqipe nga ata nëpunës që nuk e dinin, ndryshe duhet të lironin vendet, pasi Shqipëria e re nuk mund të qeverisej veçse me gjuhën shqipe

urdhër akoma të përdoret edhe g juha Shqip, si gjuhë zyrtare nëpër zyrat offiqiale, po mjerisht ky urdhër mbet vetëm i shkruar më kartë edhe as fare i zbatuar në veprim... shkaku i parë është që të 9/10 e nëpunësve nuk dinë të shkruajn’ e të këndojnë g juhën shqip dhe i dyti, që më të shumët e nëpunësve s’duan të përdoret gjuha shqip. Këta të dytit ndahen në tre kategoria. 1) Në ata që pandehin se gjuha shqip s’është e plottë edhe s’mbush g jithë nevojat, 2) në ata që dinë pak të shkruajnë... dhe 3) në ata që pandehin se mos këto shkronja gjaure (!) prishin fenë muhamedane etj. etj. gjepura”. Përveç këtyre si shkak për mospërdorimin e shqipes në gjykatat, K. Floqi përmendte dhe zbatimin e “nomeve” (ligjeve) të Turqisë, të vështira për t’u përkthyer në shqip, e njoftonte punën e tij mbi hartimin e “kushteve të gjuhës gjyqore”, të cilat për lehtësi kuptimi do të botoheshin të shpjeguara në trikatër gjuhë. Falë projektit të admirueshëm të Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë dhe Bibliotekës Kombëtare dhe Universitare të Kosovës, të gjitha këto shkrime, lajme, copëza nga mozaiku historik i foshnjërisë së shtetit shqiptar bëhen tani lehtësisht të arritshme, nëpërmjet riprodhimit të koleksionit të gazetës “Perlindja e Shqipëniës”, e sidomos versionit të tij elektronik, duke na dhënë atmosferën e kohës e duke na kthyer në atë periudhë të shqetësuar, por njëherësh plot idealizëm e optimizëm kolektiv për fatet e Kombit.


20 02

MAPO

e premte, 28 dhjetor 2012 www.mapo.al

sociale

Kollozi: Me këtë vendim, këtyre vetëdeklaruesve u hapet rruga e përmbylljes së procesit të legalizimit

Legalizimet, miratohen korrigjimet për kalimin e pronësisë ALUIZNI publikon listën e vetëdeklaruesve informalë, që me kërkesën e tyre u janë bërë korrigjimet e të dhënave me vendim të Këshillit të Ministrave Agjencia e Legalizimit publikon listën e vetëdeklaruesve informalë që kanë aplikuar pranë drejtorive

Qarku berat BASHKIM KUKA BASHKIM KUKA ALTIN IBRAHIMI ALTIN IBRAHIMI ALFRED IBRAHIMI MEHDI PENXHO MEHDI PENXHO JANI SPIRO RAPO VESHI RAPO VESHI ILIR OLLDASHI ILIR OLLDASHI AVDURAIM BRAUSHI NEIM/PALI XHINDOLE/CELO ADHURIM BRAUSHI PALI/NEIM CELA/XHINDOLI Gezim Metanaj Gezim/Xhevair Metanaj RIZA PASHA RIZA PASHA KADRI PIRJA KADRI PIRJA XHEVIT KALIVACI PETRIT ZENOLLARI PETRIT RUKA PETRIT ZENILLARI PETRIT RUKA ALBERT MIHALI ALBERT MIHALI SHKELQIM AGALLIU SHKELQIM AGALLIU MILTO KARAKASHI MILTO/PANDELI KARAKASHI TOFIK GOZHINA BEQIR ALIAJ MEHMET KILE HAKI HASANI MIMOZA HOXHA MIMOZA HOXHA AGRON TAFA AGRON TAFA LLAZAR MUNE SHABAN SINJA LLAZAR MONE SHABAN PIRJA MELEQ ABAZAJ MELEQ ABAZAJ ALEKSANDER GJIKA VLADIMIR QYPI AJREDIN KUNIQI SHPETIM CIFLIKU AGIM VELESHNJA ALEKSANDER GJIKA VLADIMIR QYPI LUAN KUNIQI SHPETIM CIFLIKU AGIM VELESHNJA MIMOZA GURRA MIMOZA GURRA PETRAQ PICINANE

Qarku Fier ASTRIT XHUFI ASTRIT XHUFI MENTOR BICAKU MENTOR BICAKU BESHIR BICAKU BESHIR BICAKU FERDINANT HOXHAJ FERDINANT HOXHA MAKSIM FEKA VERONIKA DORILDA SOKOL QAMIL HOXHAJ QAMIL HOXHA VANGJEL MECALLIU VANGJEL MECALLIU THEODHOR BYZYKA THEODHOR BYZYKA

të ALUIZNI-t në të gjithë Shqipërinë, të cilëve, edhe me kërkesën e tyre, u janë bërë korrigjimet e të dhënave me vendim të Këshillit të Ministrave. Drejtori i përgjithshëm i ALUIZN-it sqaron se me këtë vendim këtyre vetëdeklaruesve u hapet rruga e përmbylljes së procesit të legalizimit. “Prandaj ftojmë të gjithë të postlistuarit të nxitojnë pranë zyrave respektive të ALUIZ-

PETRO STILO PETRO STILO JANI DORE JANI DORE BESMIR DORE BESMIR DORE SHKELZEN SHALA SHKELZEN SHALA JETULLA SHALA SYBE SHALA RAMADAN KRASNIQI RAMADAN ISUF KRASNIQI ISMAIL KRASNIQI ISMAIL KRASNIQI CLIRIM QYRANI CLIRIM QYRANI IDLIR MECE IDLIR YLSI MECE ARDIAN MANAJ ARDIAN TAULANT MANAJ LIRIE LEKEGEGAJ LIRIE LEKEGEGAJ LUAN ARBEN OSMANI LUAN ARBEN OSMANI NEIM TAFA NEIM TAFA AGRON MANAJ AGRON MANAJ KUJTIM MANAJ KUJTIM MANAJ AVNI METUSHI AVNI METUSHI BUJAR SHAMETAJ BUJAR SHAMETAJ VLADIMIR SHAMETAJ LAVDIMIR SHAMETAJ VIOLETA MATA VIOLETA MATA DALIP SHPETIM TAFA DALIP SHPETIM TAFA OLIMBI CUKO OLIMBI CUKO SKENDER PASHAJ SKENDER PASHAJ SOKRAT CUKO SOKRAT CUKO DHIMITER GOGA DHIMITER GOGA DRITA SHKURTI DRITA SHKURTI FILIP SPIRO ÇALA FILIP SPIRO ÇALA YMERLI BUZI YMERLI BUZI JANI VLASHI JANI VLASHI VASIL GOGA VASIL GOGA HARRILLA GOGA HARRILLA GOGA PANDELI GOGA PANDELI GOGA PETRAQ PRIFTI PETRAQ PRIFTI MARJANTHI GOGA MARJANTHI GOGA ERNEST DUMI ERNEST DUMI IDRIZ PASHOLLARI IDRIZ VLADIMIR AGRON SALO PASHOLLARI KUJTIM YMERAJ KUJTIM YMERAJ ISTREF EDMOND GJIKAJ HAZIZI ISTREF GJIKAJ VASILLAQ PROFKA VASILLAQ THOMA PROFKA SOTIR VANGJEL SOTA JOTI VANGJEL SOTA SHABAN HAJRULLAHU

NI-t, për të tërhequr faturat dhe për të kryer detyrimet financiare. Në këtë publikim të fundit për këtë vit, urojmë gjithë ndërtuesit informale që viti që vjen, përveçse të jetë i shëndetshëm dhe i suksesshëm, të jetë dhe plotësimi dhe finalizimi i formalizimit të ndërtimeve të tyre”, - u shpreh drejtori i përgjithshëm i ALUIZN-it në një prononcim për mediat.

SHABAN HAJRULLAHU THOMA MARKU THOMA MARKU HAIR LAURENT CEPELE LULAJ HAIR CEPELE ABEDIN HEBEJA ABEDIN HEBEJA LENA QENDRO LENA QENDRO MAJ QENDRO MAJ QENDRO EMILJANO GJERGO EMILJANO GJERGO FATMIR BEQO FATMIR BEQO MURAT BEQO MURAT BEQO PAJTIM MUSKAJ PAJTIM MUSKAJ SANIE MELEQI SANIE MELEQ TOMI LLAZI TOMI LLAZI Caush Bobo Caush Bobo FARI ILIR HYSI HYSI FARI ILIR ARDIAN HYSI ENVER FERRIK MUKA ENVER NUREDIN MUKA ARBEN HOXHA MUSA BRAUSHAJ ISMAIL XHEMAJ HEKURAN KANANI NOVRUZ RRAPAJ ARBEN HOXHA MUSA BRAUSHAJ ISMAIL XHEMAJ HEKURAN KANANI NOVRUZ RRAPAJ KASTRIOT HOXHA KASTRIOT HOXHA PAVLINA KONOMI

Qarku Tirane HEKURAN LOSHA HEKURAN LOSHA GRAMOZ BUNDO GRAMOS BUNDO MIAN LICI NIAT,MUHAMET LICI MIRIL NAKO MIRIL NAKO SALI MUSTABELLI SALI,ARTUR,VENERAND MUSTABELLI XHELAL BICAKU XHELAL BICAKU LEFTER GESHTENJA LUSH GESHTENJA LEFTER GESHTENJA GEZIM NONI GEZIM NONI FARI TOLA FARI TOLA MITHAT TOLA SAKA BESIM SAKA LARUDIN ZUNA LIRADIN ZUNA RAM MATOSHI RAM MATOSHI ALFRED DUKAJ MASAR BANDE MAZAR BANDE HALIT RAMA HALIT RAMA REMZI RAMA ZAMIR RAMA BASHKIM RAMA VELI MEHAJ VELI MEHAJ MEHAJ MUSTAF MEHAJ MEHAJ

Zonë informale

SABRI SAKO SABRI SAKO BISLIM QELIA FASLI QELIA BISLIM QELIA FASLI QELIA ISUF VATA ISUF VATA SELIM, LULI, KUJTIM, MAÇI, EDLIR ZYLFO EDLIR ZYLFO KUJTIM MAÇI SELIM LULI NEXHMIJE ZABELI PRANVERA HALLVAXHIU JANI ÇELARI QIRJAKO DHIMA SOTIR PAPA NEXHMIJE ZEBELI PELLUMB SHKURTI PRANVERA HALLVAXHIU JANI ÇELARI QIRJAKO DHIMA SOTIR PAPA ROLAND UKA PROTIAL NEXHMIJE ZABELI PRANVERA HALLVAXHIU JANI ÇELARI QIRJAKO DHIMA SOTIR PAPA NEXHMIJE ZEBELI PELLUMB SHKURTI PRANVERA HALLVAXHIU JANI ÇELARI QIRJAKO DHIMA SOTIR PAPA SANIE GJONI GENTI TASKA DENISA DAKO ENGJELL XHUNGA KOSTA PRENGA ATHINA GJONAJ GENTI TASKA DENISA DAKA RUDINA XHUNGA MARJOLA XHUNGA KALINA POGA KOSTANDIN PRENDI SALI DEMIRI FATMIR MYRTA EDMOND HAXHINASTO LLAZAR HAXHINASTO ARBEN SHAMIJA MAKSIM LLUSHO PETRIT PENGILI PETRIT PENGILI

Qarku Vlore ORMEN PALAJ ORMEN PALAJ ALEKO LUSHAJ ALEKO LUSHAJ GRAMOZ BARDHI BLEDAR BARDHI GRAMOZ, BLEDAR BARDHI SAKO LAZAJ LILJANA BRAKA LILJANA, ARTJAN BRAKA, SHIMA AREDIN HASANAJ AREDIN HASANAJ ALDRIN DERVISHALIAJ DRINI DERVISHALIAJ HEKURAN VESELI HEKURAN VESELI MIRJAN DERVISHI MIRJAN,BILBIL DERVISHI,DERVISHALIAJ FATMIR HAXHIAJ

FATMIR HAXHIAJ FATMIR MEMUSHAJ FATMIR MEMUSHAJ PERPARIM HODO PERPARIM HODO XHEMIL CIPA ERVIS CIPA ERVIS CIPA XHEMIL CIPA KSENOFON HASKOCELAJ KSENOFON HASKOÇELAJ PASHK KOLA PASHK KOLA MISLLI GJIKOKA MISLLI GJIKOKA REIS KULLURI REIS KULLURI DERVISH KULLURI DERVISH KULLURI GURI KULLURI GURI KULLURI ILIA KARCNAJ ILIA,FLOTION KARÇANAJ DALIP KANANAJ DALIP KANANAJ VEIZ JAUPAJ VEIS JAUPI SHEZAI MEMETI SEZAI MEHMETAJ ENGJELLUSH LAMAJ ENGJELL LAMAJ JASHAR KANANAJ JASHAR KANANAJ BASHKIM BOCI BASHKIM BOCAJ ALBERT CENOALIAJ ALBERT CANALIAJ FEIN LAMAJ FEIM LAMAJ MYFYT MAMUTAJ MUFIT MAMUTAJ SHUAIP KOCIAJ SHAIP KOÇIAJ MYFYT MAMUTAJ MUFIT MAMUTAJ SHPETIM CENOALIAJ SHPETIM CANALIAJ SAFET BOCAJ SAFET BOÇAJ ZEMAN GJONI ZEMAN GJONAJ ZENJEL SULEJMANAJ ZENJEL SULEJMANI FEJZI METAJ FEJZI METAJ BILBIL BARJAMAJ BILBIL BARJAMAJ AXHEM IMAMI AXHEM IMAMAJ GENCI BREGU GENCI BREGU DURO KAPAJ DURO KAPAJ PERPARIM LAMAJ PERPARIM LAMAJ ZIJA HASANAJ ZIJA HASANAJ HAKI LAMAJ HAKI LAMAJ VERO IMAMI VERO IMAMAJ TASIM QENDRAJ TASIM QENDRAJ AVNI HASANAJ AVNI HASANAJ ASLLAN FEINAJ ASLLAN FEINAJ KRISTAQ TEREZIU KRISTAQ TEREZIU RESMI LLAKAJ

RESMI LLAKAJ ARBEN GOXHAJ ARBEN GOXHAJ KRESHNIK LAMAJ KRESHNIK LAMAJ HAXHI METAJ HAXHI,MEFAIL METAJ ARJAN TAIPI ARJAN TAIPI REBANI RROSHAJ REBANI RROSHI ZAIM GJONAJ ZAIM GJONAJ LUAN GJONAJ LUAN GJONAJ SOKOL TAIPI SOKOL TAIPI ZEMAN GJONI ZEMAN GJONI VIKTOR SHAHAJ VIKTOR SHAHAJ SAJMIR LAMAJ SAIMIR LAMAJ VEJSI BARJAMAJ VOJSI BARJAMAJ VAQO BARJAMAJ VAQO BARJAMAJ IDAI LAMAJ HIDAI LAMAJ RRASHO,KRENAR,GENCI SALAJ RRASHO,KRENAR,GENCI SALAJ ZYBER BEJTAJ ZYBER BEJTAJ MIRJAN LAMAJ MIRJAN LAMAJ JORGO PRIFTI JORGO PRIFTI BARJAM KAPAJ BARJAM KAPAJ SAFET BOCAJ SAFET BOÇAJ PIRRO DHRAMI PIRRO DHRAMI ARTAN BEGAJ ARTAN BEGAJ GEZIM GERNECAJ GEZIM GERNECAJ BAJO TROQE BAJO,STILJANO TROQE FATMIR QEPI FATMIR QEPI SKENDER MUSAI SKENDER MUSAJ NELO HYSENI BARDHOSH XHAFERAJ BARDHOSH XHAFERAJ AMALIA NIKA ANULLOHET ANULLOHET BESNIK BERDAJ BESNIK BERDAJ SELMAN KOCI SELMAN ALIÇKAJ EQEREM ZEQIRI EQEREM ZEQIRI ARTAN LEKA ARTAN LEKA NEBI GOXHAJ NEBI GUXHAJ MYZAFER CANALIAJ MYZAFER CANALIAJ PAULO XHUVANI PAULO XHUVANI ARTAN LEKA ARTAN LEKA NEBI GOXHAJ NEBI GUXHAJ MYZAFER CANALIAJ MYZAFER CANALIAJ PAULO XHUVANI PAULO XHUVANI MOISI LAZAJ


sport

E premte 28 dhjetor 2012 www.mapo.al

Oferta

MAPO

21

Mesi refuzon 30 mln euro në vit nga Rusia “El Mundo Deportivo” zbulon prapaskenën sensacionale, një klub rus dëshironte të merrte Lionel Mesin dhe ishte i gatshëm për të bërë gjithshka për të arritur te shërbimet e argjentinasit. Sipas të përditshmes katalanase, kjo skuadër ruse emri i së cilës nuk bëhet i ditur, i ofroi fenomenit argjentinas 30 milion euro në vit për tre sezone, dhe ishte gati t’i paguante

Barcelonës klauzolën e largimit prej 250 milionë eurosh. Mesi e dëgjoi ofertën, por e refuzoi, dhe firmosi rinovimin deri në vitin 2018 me katalanasit. Ofertë e çmendur ajo e rusëve, logjikë për t’u përgëzuar ajo e Mesit që preferoi të vazhdojë te Barcelona për të vijuar protagonizimin në skenat më të rëndësishme, për të fituar të tjerë trofe me T të madhe dhe të

përballet me më të mirët dhe në të ardhmen. Leo i tha jo 90 milionë eurove, duke demonstruiar edhe një herë korrektësinë e tij. Në fakt, siç shkruan “Mundo Deportivo”, nuk e përfshiu këtë ofertë ruse në tratativat e rinovimit të kontratës me Rosel. Mund ta shfrytëzonte për të rritur shumën e pagës së tij me blaugranat, por nuk e bëri. Kampion në fushë dhe jashtë saj.

Dhunë në zgjedhjet e kreut të çiklizmit, Skënder Anxhaku fiton mandatin e pestë 34

Shoqërohen në komisariat Besnik Musai dhe dy persona të tjerë të kallëzuar nga sigurimi i “Hotel Tirana International”, vend ku u zhvilluan zgjedhjet Jeton Selimi

Nuk ka shkuar aspak i qetë votimi për presidentin e ri të Federatës së Çiklizmit, Drejtuesi i çiklizmit për Tiranën, Besnik Musai, është futur forcërisht në sallë dhe ka mundur të grisë dokumentat dhe procesverbalet e votimit duke prishur mbledhjen, pasi pretendon se shkarkimi i tij është i parregullt. Asambleja e Çiklizmit u zhvillua në një ambient tjetër pas incidenteve, ndërkohë mësohet se ishte kjo e fundit që i propozoi shkarkimin e Musarait, Ministrisë ë Turizmit Kulturës Rinisë dhe Sporteve. Në përfundim të votimit, Skënder Anxhaku u rizgjodh president për herë të pestë në krye të Federatës së Çiklizmit. Në votimin e djeshëm morën pjesë 10 delegatë nga 12 me të drehtë vote, të cilët votuan në unanimitet njeriun që i ka udhëhequr për 12 vjet. Por si rrodhën ngjarjet. Etapa e parë e zgjedhjeve ka qenë më 11 nëntor, kur Ervin Lika u zgjodh dje presidenti i Federatës Shqiptare të Çiklizmit për katër vitet e ardhshme. E nisur mes polemikave Asambleja Zgjedhore u mbyll me fair-play pak e pritshme. Votat e 12 të mandatuarve, 7 për kandidaturën e Likës dhe 5 për ish-presidentin Skënder Anxhaku finalizohen me shtrëngim duarsh. Prej 12 viteve në krye të dyrrotakëve kuqezi, Anxhaku pranoi humbjen, njëherësh i

uroi suksese pasardhësit për votëbesimin. Por, një muaj nga zgjedhja si president i Federatës Shqiptare të Çiklizmit, Ervin Lika është dorëhequr nga ky post, ndërsa ka qenë kandidati tjetër, Skënder Anxhaku, ai që deklaroi për parregullsi në këtë proces. “Pas konstatimit nga ana jonë të shkeljes së statutit nga kandidati tjetër me shmangien e raundit të dytë, pasi nuk u arritën 2/3 e votave të delegatëve, Ministria e Sporteve ka vendosur

Merkato Alonso dhe Reali, gati për rinovimin Real Madrid dhe Ksabi Alonso kanë hapur bisedimet për vazhdimin e kontratës së mesfushorit, ka njoftuar e përditshmja sportive spanjolle ‘Marca’. Futbollisti bask ka aktualisht marrëveshje me gjigantin madrilen deri më 30 qershor 2014 dhe palët janë pajtuar të fillojnë negociatat për vazhdimin e saj. Alonso thuhet se dëshiron kontratë të re njëvjeçare që do t’i mundësonte atij të përfundojë karrierën te ish-skuadra Real Sociedad, kurse drejtuesit madrilen shpresojnë të sigurojnë marrëveshje afatgjatë. Alonso është aktualisht një prej futbollistëve kryesor në ekipin e Zhoze Murinjos.

Paris SG zyrtarizon Lukas Mouran Lukas Moura është përforcimi më i ri i Paris Saint-Germainit. Gjiganti nga “Parc des Princes” ka zyrtarizuar marrëveshjen për transferimin e sulmuesit nga skuadra braziliane San Paolo. Për shërbimet e tij, PSG ka paguar plot

45 milionë euro kurse futbollisti ka nënshkruar kontratë për katër vite e gjysmë, ka njoftuar e përditshmja franceze Le Parisien. Pavarësisht moshës së re, 20 vjeç, Lucas ka bërë 22 ndeshje për Brazilin. Ai do të jetë partner i Zllatan Ibrahimoviçit në sulmin e PSG-së gjatë pjesës së dytë të sezonit në Ligue 1.

Juventus fare pranë brazilianit Doria Sky Sport Italia ka raportuar të enjten se Juventus ka arritur marrëveshje me Botafogon për transferimin e mbrojtësit Matheus Macedo Doria. Bardhezinjtë tashmë prej muajsh kanë përcjellë adoleshentin brazilian dhe tani thuhet se kanë arritur marrëveshje për ta sjell në Torino. Juventus do të paguajë 4.2 milionë euro për 18 vjeçarin, por ende është e paqartë nëse ai do të mbërrijë në Itali gjatë afatit kalimtar të janarit apo në fund të këtij stinori. Doria mund të luajë në krahun e majtë të mbrojtjes dhe është në gjendje të paraqitet në mbrojtje me tre, ashtu siç luan Juventusi i Antoni Kontes.

anulimin e këtij procesi dhe mosnjohjen e forumeve drejtuese”. Ndërkohë, në garën e djeshme, Skënder Anxhaku nuk ka pasur përballë Ervin Likën, pasi ky i fundit është larguar nga gara për arsye personale. Ka qenë Zenel Hoxha rivali i Anxhakut në garën e djeshme, garë që ka përfunduar edhe me shoqërim në komisariat për Besnik Musain dhe dy shokët e tij. Ka qenë shërbimi i sigurisë së hotelit ai që ka bërë kallëzim për personat në fjalë,

të cilët kanë dëmtuar hotelin duke thyer edhe një derë. Kandidatura e Skënder Anxhakut është propozuar nga Shoqata e Veteranëve, Partizani, Teuta, Shoqata e Gjyqtarisë, ajo e Zenel Hoxhës nga klubi Tirana, e drejtuar nga Besnik Musai. Ka qenë pikërisht ky i fundit ai që ka mbështetur fort kandidatin e tij, madje duke kaluar edhe në veprime të dhunshme. Asambleja ka ndryshuar tre herë ambient, pasi u spostua nga salla e parë për shkak të

ndërprerjes që i bëri votimit Besnik Musai, ndërsa ndërroi edhe një sallë të dytë pasi Musai grisi dhe dëmtoi procesverbalet dhe dokumentacionin e procesit të votimit, ndërsa vetëm pas ndërhyrjes së forcave të rendit është bërë e mundur që procesi i votimit të mbyllet dhe të sanksionohet rizgjedhja e Sanxhakut në krye të Federatës Shqiptare të Çiklizmit pas një kalvari të gjatë ndërrimi datash dhe parregullsish në procedurat e votimit.

Skënderbeu i frikshëm, 99 pikë në një vit, më mirë ka bërë vetëm Barcelona me 103 Korçarët, pavarësisht ligës ku garojnë, ecin me ritmin e të mëdhenjve të kontinentit Skënderbeu mbetet skuadra më e fortë e futbollit shqiptar dhe pavarësisht kontestimeve për mënyrën e rezultateve të arritura, statistikat flasin për një superskuadër, që në 2012 ka regjistruar një ecuri fantastike. Që nga ndeshja e parë e këtij viti më 8 shkurt ndaj Pogradecit, korçarët kanë regjistruar 43 ndeshje midis kampionatit, Kupës, Superkupës dhe Champions League. Kampionët kanë një ecuri mbresëlënëse me 31 fitore, 6 barazime dhe po kaq humbje. Nëse këto rezultate do t’i llogarisim me vlerën e tre pikëve atëhëre Skënderbeu ka grumbulluar në total për vitin 2012, 99 pikë me një mesatare prej 2.3 pikë për ndeshje. Humjet e Skënderbeut janë të pakta dhe lehtësisht të evidentueshme. Dështimi i parë në këtë

vit kalendarik erdhi në Vlorë, në sfidën e vlefshme për Kupën e Shqipërisë më 14 mars me një rezultat të pastër 0-3. Pak më shumë se dy javë më pas vjen humbja e vetme në shtëpi për 2012, dhe ishte Teuta që triumfon me një gol të realizuar nga Çota. Nga ky rezultat Skënderbeu reagon me disa fitore radhazi duke triumfuar mbi Lacin, Kastriotin dhe Tiranën. Humbja e tretë vjen sërish në një fushë të nxehtë, në Vlorë më 22 prill me rezultatin minimal 1-0. Megjithatë kjo humbje nuk prishi rrugëtimin e Skënderbeut që mundën të ruanin titullin kampion në përfundim të kampionatit. Por fundi i sezonit sjell një tjetër humbje pasi më 17 maj në “Qemal Stafa” humbet finalen e Kupës së Shqipërisë të fituar nga Tirana. Rikthimi në fushë është i mirë pasi kampionët marin fitoren e parë në Champions League ndaj Debrecenit me rezultatin 1-0, një fitore që mund të kishte qënë edhe më e thellë. Por sfida e kthimit dhuron një humbje të

hidhur që shoqërohet me eleminim në Hungari me rezultatin 3-0. Humbja e fundit vjen sërish nga Tirana që në finalen e Superkupës triumfon 2-1, duke u bërë kështu i vetmi ekip që mposht Ujqërit e Dëborës dy herë brenda një viti. Impresionuese janë dhe shifrat e golavë pasi korcarët kanë shënuar 88 dhe pësuar 35 gola në 2012, duke realizuar një mesatare shënimi prej 2 golash për ndeshje. Sa për ilustrim, Barcelona ka arritur të grumbullojë 103 pikë në këtë vit diellor, ndërsa kampioni i Italisë, Juventusi 94.


22

MAPO

E premte, 28 dhjetor 2012 www.mapo.al

Akuariumi me peshkaqenë shpërtheu në mes të qendrës tregtare

Fjalëkryqi klasik

As skenaristët më të guximshëm të Hollywoodit nuk do të mundnin ta përshkruajnë skenën që ndodhi në një qendër tregtare në Shangai, ku shpërtheu akuariumi 33 tonësh me peshkaqenë, e që la 15 njerëz të plagosur. Për fat të mirë, para se akuariumit të shkatërrohej, nuk kishte shumë njerëz, se përndryshe numri i të lënduarve do të ishte shumë më i madh. Kamerat e sigurisë në qendrën tregtare "Shanghai Orient" kanë shënuar këtë ngjarje jo të zakonshme. Disa vëzhgues qëndronin para akuariumit, pa ditur se xhami do të çahet. Në korridore papritmas u derdh sasi e madhe uji, bashkë me peshkaqenët. Tash për tash nuk dihet se si ka ndodhur ky incident, ndërsa policia është duke punuar në zgjidhjen e çështjes. Akuariumi me peshkaqenë dhe lloje të tjera të peshkut dhe kafshëve detare ishte atraksion në këtë qendër tregtare, për çka para çarjes qëndronin shumë njerëz për ta parë. Tetë nga të plagosurit ishin klientë të qendrës, ndërsa të tjerët punonjës. Shumica e të lënduarve kanë shumë prerje në trup, meqë xhami ishte 15 centimetra i trashë.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

10

11 12

13

14

18

19 24

30

Me biçikletë drejt polit të Jugut Festat nuk do të ishin interesante për Eric Larsen, nëse nuk do t’i kalonte në tendë në temperatura shumë të ulëta. Derisa festoi për të katërtin vit radhazi në Antarktik, ai është në përpjekje të bëhet njeriu i parë që e ka vozitur biçikletën për 1.200 kilometra – nga gjiri detar Hercules deri te poli i Jugut. Aventurën e tij e quan “Vozitja me biçikletë drejt jugut”, ndërsa kjo është ekspedita e parë që kur u bë baba dhe për herë të parë udhëton vetëm. Nëse gjithçka shkon sipas planit, ai do të arrijë që edhe rrugën e kthimit ta bëjë me biçikletë. 41-vjeçari arrin të kalojë rreth 40 kilometra secilën ditë (nga ora 9:00 deri në orën 18:30) dhe shpreson ta përfundojë në kohë udhëtimin e tij. Ky nuk do të jetë rekordi i parë për të. Larsen në vitin 2006 bëri ekspeditën e parë verore në polin e Veriut me lundër nëpër det, ndërsa në vitet 2009 dhe 2010 shkoi me ski edhe në polin e Jugut edhe në atë të Veriut.

Horoskopi i ditës

DASHI (20/III-20/IV)

DEMI (21/IV-20/V)

BINJAKET (21/V-20/VI)

GAFORRE (21/VI-22/VII)

Ktheni sytë tuaj drejt ditës së re dhe shikoni se çfarë është duke ardhur. Gjërat janë duke u dukur mirë për ju, dhe nëse ju mund të lundroni trendët e se nesërmes duhet të jeni në gjendje të mbani lart momentin tuaj.

Ju duhet të merreni me dikë i cili me sjelljet e tij të këqija është duke krijuar probleme, ka të ngjarë në punë. Një kujtim i lehtë se ata duhet të sillen mirë mund të jetë e gjitha ajo që duhet, prandaj kursejini masat drastike.

Humori dhe opinionet tuaja janë të shpërqendruara tani, por shumica pozitive dhe shumica me vlerë për t’ueksploruar.Ështënjëkohëemirëpërtëri-menduar besimet kryesore dhe ide të tjera të mëdha, sepse ju keni nevojë për hapësirë për të luajtur.

Sot përpiquni që të punoni me intelektin e kolegëve tuaj në vend sesa me emocionet e tyre, pothuajse të gjithë përreth jush janë të mençur dhe të ftohtë. Kjo mund të funksionojë në avantazhin tuaj nëse ju jeni i shpejtë mjaftueshëm.

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

PESHORJA (23/IX-22/X)

AKREPI (22/X-21/XII)

Ju mund të përshtateni me pothuajse çdo gjë, por më parë duhet të vendosni se kjo është ajo që doni në të vërtetë. E sotmja sjell një situatë që është e pa tolerueshme, por dhe një ndryshim mjaft të bukur të sjelljes suaj.

Provoni diçka të re sot, pavarësisht se çfarë. Rutinat mund të jenë shumë efikase dhe të rehatshme, por në dite si kjo e sotmja, ju jeni në të vërtetë në më të mirën t u a j ku r j e n i d u ke eksperimentuar të bëni gjëra të reja.

Ju keni filluar në të vërtetë ta merrni përzemërsisht atë person të ri, pavarësisht nëse ata janë të brendshëm ose kanë një interes dashurie. Energjia juaj sociale do t'ju ndihmojë për t’ua shpjeguar këtë të tjerëve të cilët nuk e kanë fare idenë.

Jeni duke u mërzitur me pamjen e gjërave përreth shtëpisë ose zyrës, por mos shkoni të blini një dyqan të tërë akoma! Ju keni nevojë ta bëni këtë një projekt bashkëpunues, nëse doni që me të vërtetë të funksionojë.

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

BRICJAPI (22/XII-20/I)

UJORI (20/I-19/II)

PESHQIT (20/II-19/III)

Duhet të jeni në gjendje që të lidheni me të vërtet me njerëzit sot, ata mund t'ju shikojnë ju për atë çka ju jeni në të vërtetë dhe anasjelltas. Takimet dhe intervistat e punës duhet të shkojnë mjaft mirë, po ashtu dhe dhënia fund e armiqësive të vjetra.

Situata juaj e rrjedhjes së parave ka nevojë për vëmendje, por kjo nuk është aq e vështirë për ju. Për ndonjë gjë duhet të jeni në gjendje të nxirrni disa lekë me tepër nga paga juaj mujore ose të gjeni mënyra të reja për të kursyer nga buxheti juaj.

Energjia juaj mendore është pothuajse e përkryer sot, dhe ju duhet të jeni në gjendje të dilni me të gjitha llojet e ideve të bukura. Është një kohë e mirë për ju që t’i tregoni botës (dhe shefit tuaj) se nënkuptoni biznes.

Ju sot keni shumë gjëra për të cilat duhet të mendoni, veçanërisht në lidhje me të ardhmen tuaj. Kjo mund të jetë një gjë romantike, karriera juaj ose madje dhe një rrugë shpirtërore, por në një mënyrë ose një tjetër, ju duhetqë ta planifikoniatë.

25

20

16

17

21

22

26

27

31 36

35

37

39

23

28

32

29

33

34

38

40

41

42 Koha e fillimit ____:____

43

44

45

47

48

Koha e mbarimit ____:____

46 49

Horizontalisht

Vertikalisht:

1. Ndryshimi i trajtës së diçkaje për ta bërë të përshtatshme për një punë tjetër. 6. Vegël pune bujqësore. 11. I kapur në luftë nga armiku. 12. Kryeqyteti i Zambias. 15. Markë makine. 18. Shiroka, aktor i njohur. 19. Është makinë e vogël. 22. Shpërblimi për punën e bërë. 24. Lloj majmuni. 29. Janë në majë të çatisë. 30. Kalimi i pushtetit nga një forcë politike tek tjetra. 32. Mineral me ngjyrë hiri në të bardhë, që përmban kalcium e magnez. 35. Nerv pa çifte. 36. Kap, ose... 37. Instituti Gramatikës. 38. Xixa të fustanit. 39. Pa para, falas. 42. Njala, aktor i njohur. 43. Pjesëz treguese. 44. Androkli, gjuhëtar dhe akademik i njohur. 47. Rama, ish-kryeprokurore. 48. E përzier, ose... 49. Ai që kujdeset në mënyrë të tepruar për dikë dhe ia ndrydh lirinë e mendimit, të veprimit e të sjelljes.

1. Qytet i madh i Australisë. 2. Sundimtar me pushtet absolut. 3. Pemë frutore. 4. Ndajfloje kohe. 5. Ozil i futbollit gjerman. 7. Me forcë të madhe. 8. Shkronjë dyshe. 9. Ibrahim i këngës. 10. Universiteti Bujqësor. 13. I ka çdo duel në mes. 14. Rustemi i historisë. 16. Lidh brigjet e një lumi. 17. Antonio i kinemasë amerikane. 20. Njeri që mendon vetëm për vete. 21. Përshëndetje. 23. Dry në dialekt. 25. Rrush kokërrgjatë me cipë të trashë. 26. Lëng i pangjyrë, që përdoret zakonisht si tretës. 27. Kafshë pune. 28. Është edhe ajo e rreptësisë në futboll. 31. Pjesë funksionale e trupit. 33. Shkalla më e fundit ose më e lartë e diçkaje. 34. Nënprodukt i naftës. 40. Boletini i historisë. 41. Pemë, lulet e së cilës mbajnë erë të mirë. 45. Agjensi Monetare. 46. Lëndë Kimike.

Sudoku | nivel mesatar 1

4

1

5

3

7 LUANI (23/VII-22/VIII)

15

1 6 4 1 3

8 6

7

8

4 7

9

9 2

5 1 1

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

2

2 7

4 3

7

9

5

6

8

3

5 9 2

2

7

9

5

4

5 9

1

1 8

6

3 7 2 9

Koha e fillimit ____:____

4

Koha e mbarimit ____:____

Numërkryq 2 7 1 9 4

Shah | nivel mesatar Gjeni figurën duke bashkuar pikat

Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Numra me 3 shifra:

215698, 236521, 287640, 459591, 517877, 541521, 572562, 581522, 596857, 653528, 670865, 659874, 745518, 785690, 860333, 896321.

218, 224, 271, 312, 369, 565, 662, 715, 747, 829, 878, 943.

Koha e fillimit ____:____ Koha e mbarimit ____:____

I bardhi lëviz dhe fiton në të dy rastet e e dhena në skemën e mësipërme. Sfidat e dhëna janë të përzgjedhura nga profesionistë të vërtetë të lojës së Shahut

Numra me 4 shifra:

1526, 3590, 4152, 5666, 6325, 6721, 8485, 8541.

Përgjigjet nr të djeshëm

A

A

L

S

I

O S

I

K

I

M

I

I

O

M

A

N

N

L

O

N

L

O

N

G

O

K

S

I

O

N

A

K

O

K

A

G

U I

N

F

E

N

D

I

A

N

I Z

A

L

F

M

C M

I

A

F

N

T

B R

I

E

1101230, 2575969, 3651824, 4761555

027223, 118455, 161470, 180613,

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën F

Gjeni 10 ndryshimet

Numra me 7 shifra:

Numra me 6 shifra:

M I

I

J

U

L

T

R

E

E

R A

P

G

S

K

E

R

C

O

0

2

5

6

3

2

1

4

5

8

A

K

O

R

D

6

5

4

1

5

2

1

5

6

3

2

1

0

2

1

5

9

6

5

8

7

4

P

S

F

T

I

M

R

I T

R

P

A

T

I

R

A

K

I

A

N

S

E

A

L

I

I

S T

Z

O T

R E

E

9

M

S

8

4

8

5

4

12

1

1

2

0

1

2

3

2

0

1

5

6

3

2

5

9

E

A

6

8

5

7

7

8

8

4

7

5

4

S

1

1

1

5

2

1

0

1

2

3

6

E

M

5

4

7

8

9

5

1

4

5

2

6

L

E

3

2

9

9

6

8

7

4

8

4

5

E

G

1

4

5

1

1

0

0

1

2

3

6

5

1

5

9

8

7

4

8

5

4

1

5

2

6

3

2

1

5

1

0

4

1


faqja e fundit

SOT 1895

E premte 28 dhjetor 2012 www.mapo.al

MAPO

23

28 dhjetor Datlindja e kinemasë Më 28 dhjetor 1895 vëllezërit Lumière shfaqën publikisht disa filma të xhiruar prej tyre në një kafene në Paris. Kjo datë shënon edhe lindjen e kinemasë, e cila me kalimin e kohës u përsos, si nga pikëpamja teknike, ashtu edhe nga ajo artistike, duke zënë sot një vend të rëndësishëm në jetën e njeriut. Auguste Lumiere bashkë me të vëllanë Louis Jean ishin ndër kineastët e parë në

histori. (Si për rastësi, Lumiere përkthehet ‘dritë’ në shqip). Për nder të tyre është pagëzuar edhe një asteroid. Vëllezërit me vetëm dy vjet diferencë në moshë u shpërngulën në Lyon në vitin 1870, ku që të dy shkuan në shkollën “La Martine”, shkolla më e madhe teknike në qytet. I ati, Claude Antoine Lumiere ishte pronar i një firme fotografike dhe të dy vëllezërit punonin për

të. U desh dalja në pension e të atit që vëllezërit të fillonin të krijonin filma. Ata u bënë zotërues të patentave të disa proceseve të rëndësishme që çuan në shpikjen e kameras. Kinematografia u patentua më 13 shkurt 1895 dhe filmimi i parë i përket 19 marsit 1895. Ky filmim i parë shfaq punëtorët që dalin nga fabrika “Lumiere”.

Gérard Depardieu Une force de nature

Depardieu, i cili e mbështeste qeverinë e djathtë të Nicolas Sarkozy, i shkroi një letër plot mllef Le Journal du Dimanche, kur ankohej për mungesën e respektit nga ana e qeverisë dhe deklaroi se do të largohej. Gazetarët shpesh e kanë krahasuar me një dem charolais, kosh inertesh, akrobat cirku që mban në duar një piramidë njerëzore, ‘një kamion pa frena’ dhe përzierje e një shpellari me Cary Grant-in

GAZETA

MAPO info@mapo.al cel: 068 20 20 5555477 Gazetamapo@gmail.com cel: 068 477

Pavarësisht se nga cili kënd e sheh—fjalë për fjalë, metaforikisht, fizikisht- Gérard Depardieu është një kolos i jetës gale. Termi që përdoret më shpesh për të përshkruar mishërimin bon vivant (shijehollë), por shpërthyes, të kinemasë franceze është ‘une force de nature’ (një forcë e natyrës). Edhe teksa teprimet, shpeshherë nën avujt e alkoolit, jashtë ekranit të Gégé, siç i thërrasin me dashamirësi, bëheshin edhe më fyese, legjionet e adhuruesve francezë e përligjnin me një ‘ashtu është ai’. Teksa ai përshëndeti një konventë me gishtin trashaluq të mesit, ata qeshën. Edhe për performanca më turpëruese (rënia nga motoçikleta në gjendje të dehur, urinim në korridorthin e avionit), ata vazhduan të qeshnin: ky ishte Gérard-i, jo një i vdekshëm dosido por një institucion kombëtar. ‘Jam shumë i kënaqur me pak mall e gjë në këtë botë...por më pëlqen të kem shumë në gotë’, tha ai dhe, mon dieu, dukej. Por pastaj Gérard-i, i cili në këtë botë ka më shumë se pakogjë, përfshi një chateau, vreshta në Francë, Marok, Spanjë, Itali, Argjentinë, Algeri dhe Ukrainë, tre restorante në Paris, një dyqan peshku, një hotel dhe një koncesionar motoçikletash, të mos përmendim një koncesion nafte në Kubë dhe investime në telekomunikacionin rumun, vendosi që nuk ishte më i lumtur. Edhe gota e tij gjithmonë plot nuk e bëri më lehtë të gëlltitshëm propozimin e qeverisë socialiste për një supertaksë 75%, të përkohshme, për ata që fitojnë më shumë se një milion dollarë. Kështu që aktori 75-vjeçar shpalli zhvendosjen e tij drejt Belgjikës, atdheu i moules frites, çokollatave dhe azilit fiskal. Bashkë me bashkëkombësit e vet, shpërtheu edhe Depardieu, i cili akuzave për sjellje ‘rreckamani’ dhe jo patriotike iu përgjigj me kërcënime për të dorëzuar pasaportën franceze dhe për t’u bërë shtetas i Rusisë, apo edhe i Çeçenisë. Sikur President François Hollande të mos kishte qenë kaq jopopullor, Depardieu do të varej me këmbë përpjetë nga adhuruesit e zhgënjyer. Por zemërimi për largimin e Depardieu-t nga vendi u kthye në kritika për Francën, më saktë për qeverinë socialisteqë gjoja e detyroi të largohej. ‘Kthehu,’ i përgjëroheshin kolegët e tij aktorë, që e paralajmëronin se ‘do të bëhej derr’ në qytetin e vogël kufitar belg. Depardieu, i cili e mbështeste qeverinë e djathtë të Nicolas Sarkozy, i shkroi një letër plot mllef Le Journal du Dimanche, kur ankohej për mungesën e respektit nga ana e qeverisë dhe deklaroi se do të largohej. Gazetarët shpesh e kanë krahasuar me një dem charolais, kosh inertesh, akrobat cirku që mban në duar një piramidë njerëzore, ‘një kamion pa frena’ dhe përzierje e një shpellari me Cary Grant-in. Thuhet se një herë Papa Gjon Pali i II e krahasoi me Shën Augustinin, por aktori ka një shoqëri të dyshimtë, ku spikasin Fidel Castro dhe presidenti Çecen Ramazan Kadyrov. Gérard Xavier Marcel Depardieu u lind më 27 dhjetor, 1948, një nga gjashtë fëmijët e metalpunuesit analfabet të njohur si Dede. Legjenda thotë se e ëma, Alice, njëherë i ka thënë të birit se

kur ishte shtatzënë me të i kishte shkuar ndërmend ta abortonte duke përdorur shtiza. Shtypi francez e përshkruan familjen si ‘proletariane’, duke i dhënë një nuancë magjepsëse që sigurisht kurrë nuk e pati. Që prej moshës 8-vjeçare, Gérard-i i ri, me nofkën Petarou (fishekzjarr i vogël), i kalonte netët rrugëve dhe shkonte në shkollë vetëm kur ishte i detyruar, që nuk ndodhte shpesh. Kur shkonte, i ndodhte që rrugës të haste të atin të rrëzuar në ndonjë gjiriz, tapë e të përgjumur. ‘Ata ishin njerëz të thjeshtë, nuk flisnin’, tha një herë aktori për prindërit e vet. ‘Nuk ishte se fshihnin gjë, nuk kishte një shtirje prej borgjezi. Ishte thjesht sepse ata nuk dinin se si të flisnin. Ata gërthisnin, ulërisnin. Kur unë mendoj për shtëpinë, në mendje dëgjoj ulërima. Por për gjëra të rëndësishme, ide, ndjenja, sundonte ligji i heshtjes’. Depardieu e braktisi shkollën në moshën 13-vjeçare për t’u bërë kriminel, zihej lart e poshtë dhe shkëmbente cigare dhe alkool kontrabandë me ushtarët amerikanë të një baze aty afër. Përveç kësaj, ai gjithashtu shërbente si truprojë për prostitutat pariziane që vinin çdo javë në ba-

Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku Rrethe: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. Sociale: Jonida Tashi. Kultura: Aida Tuci. Suplement: Jonida Hitoveizi. Sporti: Jeton Selimi. Komentatorë&Analistë: Gentian Elezi, Arjan Vasjari, Prof. Asoc. Dr. Adrian Civici. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha Koordinatore: Shkëndi çili. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

zë për të argëtuar ushtarët, dhe në fund shkonte në shtëpi me dy prej tyre. Shpëtimi i tij erdhi kur u shpërngul në Paris për t’u trajnuar si aktor. Një rol në Les Valseuses, me regji të Bertrand Blier, e bëri brenda natës një nga yjet e Francës të 1974. Që prej atij roli, ai ka më shumë se 180 role në kinema dhe televizion dhe Green Card, përballë Andie MacDowell, e bëri të njohur edhe në Amerikë. Cyron de Bergerac i ka sjellë kandidimin për Oskar dhe në Britani njihet për rolin e tij si taksambledhësi kurrizo i kthyer në bujk te Jean de Florette. Depardieu, i cili tani e përshkruan veten si një aktor-verëbërës, luan Obelix-un në filmin e ri të Asterix, God save Britannia, dhe thotë se do të luajë Dominique Strauss-Kahn në një film të ri, sepse ‘nuk e pëlqen atë’ dhe se DSK ‘është arrogant’. Foto të Depardieu-t të ri tregojnë një djalosh simpatik, me një mjekër katrore dhe një tufë flokësh biondë. Mosha dhe veset e tij të shumta nuk kanë qenë shumë të mëshirshme me të. Ai është përfshirë, dhe u ka mbijetuar, më shumë se një duzinë aksidentesh me motor dhe në 1996 shpëtoi paq kur avioni i vogël me të cilin ai udhëtonte u përplas në pistën e Madridit me një Boeing 727. Në vitin 2000 bëri një ndërhyrje shumë delikate në zemër—u paraqit para derës së spitalit mbi motorin e tij. Pas operacionit, doktorët i thanë se duhej ta pakësonte numrin e shisheve të verës që konsumonte nga 5 në 1 dhe të hiqte dorë nga 3 paketa Gitanes në ditë. Duhanin e ka lënë. Përgjatë viteve të fundit është munduar që të heqë ca prej 150 kileve të tij, dhe pavarësisht dietave drastike, nuk ia ka arritur. ‘Kur jam i stresuar, ende pi pesë deri në gjashtë shishe verë në ditë. Kur jam i qetë, tre ose katër, por po mundohem ta reduktoj’, - tha ai në 2005. Nuk është habi që edhe jeta e tij private ka qenë e hallakatur. Në 1970ën u martua me kolegen e tij të Jean Florette, Elisabeth Guignot. Martesa zgjati 22 vite para se ata të ndaheshin dhe nga kjo martesë lindi Guillaume, i cili, ashtu si edhe i ati, pati një djalëri problematike dhe vdiq në 2008, në moshën 37-vjeçare, nga një mbidozë; dhe Julie, gjithashtu aktore. Ai ka edhe një vajzë me modelen dhe aktoren Karine Silla dhe deri në 2005-ën ka bashkëjetuar me modelen e Channel-it dhe aktoren Carole Bouquet. Pak pas ndarjes me Bouquet, doli lajmi se ai kishte një djalë, Jean, me një grua franceze me orig jinë kamboxhiane. Gjithashtu është përfolur edhe për një lidhje me Clementine Igou, ish-studenten e letërsisë në Harvard, e cila është 32 vite më e re se ai. Depardieu është njeriu i kontradiktave. Ai është në gjendje të jetë shumë sharmant, por në të njëjtën kohë edhe të urinojë në korridorthin e avionit, siç edhe bëri përgjatë një udhëtimi në Irlandë. Ia mban xhepi të marrë taksinë, por preferon të veshë kokoren dhe të udhëtojë me motoçikletën e tij nëpër Paris edhe pas disa gotash, siç bëri muajin e shkuar. Atij gjithashtu ia mban xhepi të qëndrojë në Francë, por preferon të mos e bëjë.  *Marrë nga The Guardian. Përktheu: Ina Xhani

Email: v_perleka@yahoo.com vera_perleka@hotmail.com


CMYK

24

MAPO

e premte, 28 dhjetor 2012 www.mapo.al

E përmuajshme Nr. 29, Viti II botimit dhjetor 2012 Çmimi 300 Lekë

Nr. 29, Viti II botimit dhjetor 2012 Çmimi 300 Lekë

Kinkaleri

Eglantina Gjermeni Ilva Tare Xhani Shqerra Single & the city Libra, receta, ide

Në çift

Aritmetika e lidhjes

HOROSKOPI

2013

DOSSIER Nën yllin e festave I shkrujanë BABAGJYSHIT

Julka Gramo Ester Hoxha Viol Xhafaj

Ne që (s’)duam FESTAT

Fatma Haxhialiu Blendi Salaj Lori Haxhiu Endri Xhafo Ilir Shaqiri Veshja e festave

Jozefina

Si Estela Ujka

Parf�me, dhurata dekor gatime

DITËT E MIA TË ËMBLA

Gazeta Mapo  
Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Advertisement