Page 1

FAQE 13

NJË JAVË PËR ÇAMËRINË, NIS NDËRTIMI I VARREZAVE NË KLLOGJER Idrizi: Kjo javë është e të gjithë shqiptarëve. Jemi më të vendosur se kurrë ta çojmë deri në fund kauzën çame

DREJTOR ARTUR ZHEJI - KRYEREDAKTOR ARION SULO - E MARTË, 26 QERSHOR 2012. NUMËR 610. VITI III BOTIMIT. ÇMIMI 30 LEKË. 1.5 EURO. WWW.MAPO.AL E-MAIL: GAZETAMAPO@GMAIL.COM. ADRESA: BLV "GJERGJ FISHTA"

NË BRENDËSI

LEGALIZIMET, LISTA ME 2500 EMRAT QË MARRIN TAPITË Ardian Kollozi: Procesi i legalizimeve përfundon më 2013 FAQE 19-21

NDRYSHIMET NË QEVERI

Alibeaj: Ky kabinet do ta çojë vendin në zgjedhjet e 2013-s Deputeti i PD-së tha se zoti Berisha është Kryeministër dhe ai i di të gjitha, kohën, vendin, emrat, sesi dhe kur duhen bërë ndryshime në qeveri FAQE 3

VENDIMI I KQZ

DREJT REFERENDUMIT PËR MBETJET

Zbardhet projektvendimi i mbledhjes së nesërme. KQZ pritet t’i thotë Po nismës për mbajtjen e referendumit për importin e mbetjeve për riciklim. Nga 65 mijë firma të depozituara, 8438 rezultuan të shkruara nga e njëjta dorë. Faqe 4

Arvizu: Zgjedhja e presidentit, shans i humbur, ja pse nuk shkova në Kuvend

Kryetari i KQZ, Arben Ristani

Tahiri dënohet për shpifje, 50 mln gjobë ndaj fëmijëve të Berishës FAQE 7 OP-ED / 10-11

Ambasadori: “…Raundi i parë ishte i qartë që do digjej. Raundi i dytë e i tretë kur ka pasur një mundësi, ndoshta shumë e vogël për të arritur një konsensus, e ndjeva që mund të ishte rast historik”

NGËRÇ

NGA BUJAR KAPEXHIU

Punon kali, ha gomari

SIPAS MEJE EDISON YPI

Që Shqipëria po pasurohet çdo ditë, duket me sy, dëgjohet me veshë, preket me dorë...

Mungesë transparence Çka ndodhi me nenet kontestuese 37-39 të Kodit KOMENT Penal të Kosovës SHKËLZEN MALIQI tenton...

Kënga e re

Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ka thyer heshtjen që pas zgjedhjes së Presidentit të ri të Republikës, duke komentuar për herë të parë mënyrën sesi ai e pa këtë proces. Arvizu deklaroi dje se procesi i zgjedhjes se Presidentit ishte në përputhje me Kushtetutën, por rezultati i

saj u përcaktua nga Berisha, Rama dhe Meta. “…Duhet që zëri i njerëzve të dëgjohet. Le të marrim rastin e zgjedhjes se Presidentit, që ka ndodhur dy javë më parë. Është zhvilluar në përputhje me Kushtetutën dhe në sistemin shqiptar nuk është një zgjedhje e drejtpërdrejtë popullore, por... FAQE 2-3

Sekuestrohen në Tiranë 4 mln euro të drogës dhe prostitucionit Shpëtim Kadana, i arrestuar në Itali për trafik kokaine, dhe Vasil Bajraktari, i akuzuar për trafik prostitucioni, humbasin miliona euro pasuri të vëna në Tiranë. Çaushaj:

Sekuestrimi u krye me vendim gjykate, pas hetimit me Task-Forcë

DY PADI PENALE

KËSHILLI I PUNËS

KLSH: 35 mln abuzime me legalizimet në Vlorë

Miratohet rritja, paga minimale bëhet 21 mijë lekë

FAQE 9

Dy hotele luksoze dhe disa apartamente e lokale në zona të ndryshme të Tiranës, me vlerë 4 milionë euro, janë sekuestruar dje, pasi dyshohet se janë blerë me para krimi... FAQE 5

FAQE 13

KOMENT / 11 ARDIAN NDRECA

Mark Marku, ma në fund nji heretik Tue perifrazue nji shprehje të filozofit gjerman Ernst Bloch, me vjen me thanë: e due demokracinë pse herë mbas herë në gjinin e saj dalin heretikë. Me “heretikë” nënkuptoj ata që të lodhun tue çue dorën për me votue me symbyllë, vendosin me ngrit grushtin dhe zanin për me...


2 02

MAPO

e martë, 26QERSHOR 2012 www.mapo.al

politika

Qeveria, Rama: Janë arnime të një thesi të shpuar TIRANË Kryetari i PS-së, Edi Rama deklaroi dje se ndryshimet e fundit në qeveri janë thjesht arnime të një thesi të shpuar. “Këto janë arnime të një thesi tanimë të shpuar nga të gjitha anët dhe nuk sjellin asnjë cilësi të re, përkundrazi nxjerrin sklerotizimin e

gjithë organizmit qeverisës”, - tha mbrëmë Rama në emisionin “Prizëm” në Tv “AS”. Rama pa dashur të komentojë drejtpërdrejt emrat e propozuar nga Meta, iu referua emërimit të Nokës në krye të Ministrisë së Brendshme. “Kam

parasysh simbolikën e figurës së ministrit të ri të Brendshëm, që është shëmbëlltyra e mediokritetit, e vulgaritetit dhe e militantizmit agresiv të PD-së në vite, dhe që pas kësaj do të jetë ministër i Brendshëm i Shqipërisë”, - tha ai.

Arvizu: Presidenti u zgjodh nga Berisha, Meta dhe Rama Ambasadori: “…Raundi i parë ishte i qartë që do digjej. Raundi i dytë e i tretë kur ka pasur një mundësi, ndoshta shumë e vogël për të arritur një konsensus, e ndjeva që mund të ishte rast historik” TIRANË Ambasadori amerikan në

Tiranë, Aleksandër Arvizu, ka thyer heshtjen që pas zgjedhjes së Presidentit të ri të Republikës, duke komentuar për herë të parë mënyrën sesi ai e pa këtë proces. Arvizu deklaroi dje se procesi i zgjedhjes se Presidentit ishte në përputhje me Kushtetutën, por rezultati i saj u përcaktua nga Berisha, Rama dhe Meta. “…Duhet që zëri i njerëzve të dëgjohet. Le të marrim rastin e zgjedhjes se Presidentit, që ka ndodhur dy javë më parë. Është zhvilluar në përputhje me Kushtetutën dhe në sistemin shqiptar nuk është një zgjedhje e drejtpërdrejtë popullore, por rezultati është përcaktuar nga vendimet ose mosvendimet e bëra prej tre personave, pra kryetarit te koalicionit qeverisës, zotit Meta dhe opozitës. Pra, kanë qenë tre persona që kanë vendosur se çfarë të bëhet dhe çfarë të mos bëhet. Duket sikur ka një ndjesi pakënaqësie, pak boshllëk, jo për shkak të rezultatit, disa kanë për ta pëlqyer disa jo, por mungesa e inputit në procesin që

është zhvilluar”, - tha Arvizu, në një intervistë dhënë mëng jesin e djeshëm në emisionin “Wake Up”. I pyetur se çfarë e zhgënjeu atë në procesin e zgjedhjes së Presidentit, meqenëse nuk mori pjesë në raundin tretë dhe të katërt, Arvizu u përgjigj: “Raundi i parë ishte i qartë që do digjej. Raundi i dytë e tretë kur ka pasur një mundësi, ndoshta shumë e vogël për të arritur një konsensus, e ndjeva që mund të ishte rast historik, dhe e ndjeva që mund të përfaqësohej në nivelin tim. Në raundin e katërt nuk ishte rasti. Nuk kisha pse të ndryshoja axhendën time të punës, që ishte shumë e rëndësishme, dhe vendosa që të përfaqësohesha me sekretaren e sektorit politik të ambasadës. Megjithatë,

Nuk kisha pse të ndryshoja axhendën time të punës, që ishte shumë e rëndësishme, dhe vendosa që të përfaqësohesha me sekretaren e sektorit politik të ambasadë

procesin e ndoqa në televizion, ka qenë një shans i humbur”. Ndërkohë, pak kohë më parë, ditën kur Bujar Nishani u zgjodh nga Kuvendi si President i Republikës, Ambasada amerikane lëshoi një deklaratë zyrtare. “Shtetet e Bashkuara i urojnë suksese z.Nishani dhe presin me kënaqësi të punojnë me të për të çuar përpara arritjet demokratike të fituara gjatë 21 viteve të shkuara. Në veçanti do të mbështesim përpjekjet e tij për të forcuar sundimin e ligjit dhe për të ruajtur pavarësinë e institucioneve të Shqipërisë, dhe së bashku me partnerë të tjerë ndërkombëtarë, për të realizuar aspiratat legjitime të popullit shqiptar për ta parë vendin të marrë vendin që i takon si një anëtar i integruar plotësisht në bashkësinë euroatlantike”,thuhej në deklaratën zyrtare të Ambasadës amerikane. Ndërkohë, dje në mëngjes, në emisionin “Wake UP” ambasadori amerikan komentoi edhe kërkesën për referendum drejtuar KQZ-së lidhur me ndalimin e importit të plehrave. Ambasadori amerikan bëri të qartë se nuk donte të ndikonte në vendimin e KQZ-së, për mbajtjen e referendumit për importin e plehrave, por se do të kryejë një proces investigimi për këtë çështje. Arvizu tha se i ka kërkuar ICITAP-it të bashkëpunojë me policinë shkencore për të verifikuar nëse nga 62 mijë firma të mbledhura, 50 mijë prej tyre janë të vlefshme për mbajtjen e këtij referendumi.

Strasburg, Berisha: Bashkëpunim me opozitën për reformat Berisha u pyet nga anëtarët e asamblesë për zhvillime të caktuara në Shqipëri, por edhe Kosovë e Maqedoni TIRANË Kryeministri Sali Berisha shpaloi

dje në Strasburg drejtimet kryesore dhe aktivitetet ku do të përqendrohet Shqipëria në muajt që mban presidencën e radhës së Komitetit të Këshillit të Ministrave të Këshillit të Europës. Pas fjalës së mbajtur, Berisha u pyet nga anëtarët e asamblesë për zhvillime të caktuara në Shqipëri, por edhe Kosovë e Maqedoni. Lidhur me situatën politike në vend, Berisha në përgjigjet e tij u shpreh optimist për përmbylljen në kohë të reformës zgjedhore, por edhe reformave të tjera. “…është e vërtetë që ka patur diskutime përsa i përket Kodit Zgjedhor, madje edhe mbi kodin aktual zgjedhor, që ka qenë rezultat i një konsensusi në secilin prej paragrafëve të tij. Unë shpresoj që në javët në vijim reforma zgjedhore do të përfundohet. Së

pari, prej tetorit të kaluar ne kemi parë një bashkëpunim konstruktiv midis mazhorancës dhe opozitës. Ne kemi kaluar disa ligje dhe kode të tjera të rëndësishme. Ligjet që i përkasin drejtësisë janë gati tani dhe u janë shtuar amendamente që janë propozuar nga opozita dhe përputhen me të gjitha standardet e nevojshme, dhe do të aprovohen në të ardhmen e afërt”. Kryeministri Berisha komentoi edhe punën e bërë deri më tani për të luftuar korrupsionin. “…Unë mendoj se korrupsioni është armiku më i madh i njerëzve të lirë. Ne filluam me principin e luftës ndaj korrupsionit prej zyrave tona, që do të thotë se vendosëm disa standarde që i lejoi administratës publike të zvogëlojë shpenzimet operative prej 3.2% të GDP-së në 1.8% të GDP-së. Së dyti, bëmë privatizimin e të gjitha ndërmarrjeve më të mëdha. Së treti, zvogëluam me 33% të gjithë administratën publike, jemi një nga 10 administratat më të vogla në botë, në proporcion me popullatën. Së katërti, ne u bëmë vendi i parë në botë me prokurime elektron-

ike 100%. Ka mjaft vende me një nivel shumë më të lartë të penetrimit të teknologjisë së informacionit, por vendi im në vitin 2009 u bë vendi i parë në botë me prokurime 100% elektronike, që na lejoi të fitojmë rreth 29% më shumë para nëpërmjet kësaj praktike”, tha Berisha. Ai shtoi ndër të tjera se qindra zyrtarë janë penalizuar për shkak të korrupsionit: “Korrupsioni mbetet ende një problem për t’u luftuar, por ka një luftë të fortë kundër tij. Kemi punuar shumë ngushtë me njësinë Greco këtu, e cila, sipas meje, është njësia më e mirë në Europë. Ne kemi plotësuar pothuajse të gjitha rekomandimet, përveç dy prej tyre. Unë mendoj se një prej tyre, që është shumë e rëndësishme, heqja e imunitetit, do të ndodhë së shpejti në Shqipëri. Lufta jonë kundër tij vazhdon si një interes vendimtar. Gjithashtu, dua të theksoj se nëpërmjet kësaj klime kemi arritur të kemi më shumë se 8 miliardë dollarë amerikanë në buxhetin tonë, më shumë se qeveria paraardhëse, krahasuar në të njëjtën periudhe kohore”.

Sali Berisha në Strasburg


02

e martë, 26QERSHOR 2012 www.mapo.al

MAPO

3

Dekreti, Topi firmos ndryshimet në qeveri TIRANË Presidenti i Republikës, Bamir Topi, dekretoi dje ndryshimet në qeveri, të dërguara nga kryeministri Berisha. Për pasojë, Presidenti ka dekretuar shkarkimin e ministrit të Jashtëm, Edmond

Haxhinasto dhe emërimin në vend të tij të Edmond Panaritit. Topi dekretoi edhe shkarkimin e kreut të METE-s, Nasip Naço, në vend të të cilit dekretoi emërimin e Edmond Haxhinastos. Në postin e ministrit të

Shëndetësisë është dekretuar Vangjel Tavo, ndërsa Flamur Noka është dekretuar si ministër i Brendshëm, pas dorëheqjes nga ky post të Bujar Nishanit, i cili është zgjedhur Presidenti i ri i vendit.

Idrizi: Ministër? Për ne më e rëndësishme është çështja çame TIRANË Në çeljen e aktiviteteve të

Javës Çame, kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, ka komentuar ndryshimet e fundit në qeveri, duke u pyetur nga media nëse partia që ai drejton synon post ministror. “Besoj se bërja e varrezave të Kllogjerit, ku dergjen 3 mijë shqiptarë që dhanë jetën vetëm sepse ishin shqiptarë, është shumë më e rëndësishme se çdo përfshirje jona kudo dhe në çdo post. Ne jemi këtu për të kërkuar drejtësi për Çamërinë”, tha Idrizi. Ndërkohë Java Çame do të

Shpëtim Idrizi

shoqërohet nga një sërë aktivitetesh, duke nisur nga dita e sotme për të kulmuar në marshimin e përvitshëm çam në Qafë-Botë. “Këtë vit, lajtmotivi do të jetë ditën e shtunë, në Kllogjer të Sarandës, ku më shumë se 3000 shqiptarë të Çamërisë humbën jetën e nuk u lejuan të kishin as një gur mbi varr. Aty do të nisë ndërtimi i një varreze monumentale për t’i nderuar dhe për të kujtuar atë gjenocidin mbi shqiptarët e Çamërisë”, thuhet në njoftimin për shtyp të PDIU-së.

Alibeaj: Kjo përbërje qeverie do çojë vendin në zgjedhjet e 2013-ës TIRANË Ndryshimet e fundit në qeveri të imponuara nga kryetari i LSIsë, Ilir Meta, për lëvizjen e drejtuesve në ministritë që përfaqësohen nga kjo forcë politike, por edhe emërimi i Flamur Nokës si ministër i Brendshëm, si rezultat i zgjedhjes së Bujar Nishanit si President i Republikës, kanë filluar të krijojnë një bindje te të djathtët se kryeministri Berisha nuk do të ndërmarrë të tjera lëvizje. Të paktën kjo është përshtypja që ka krijuar një prej deputetëve demokratë, disa herë kritik për çështje të caktuara ndaj mazhorancës, Enkeleid Alibeaj. Në një deklarim për mediat, deputeti demokrat është pyetur mbi faktin nëse ishin të nevojshme ndryshime të tjera në qeveri. “Zoti Berisha është Kryeministër i vendit dhe ai i di të gjitha, kohën, vendin, emra sesi dhe kur duhen bërë ndryshime në qeveri. Gjë që ka ndodhur tashmë dhe qeveria është në formacion të plotë dhe duket që është qeveri e cila do e çojë

“Zoti Berisha është Kryeministër i vendit dhe ai i di të gjitha, kohën, vendin, emra sesi dhe kur duhen bërë ndryshime në qeveri.”

SPITALI ITALIAN MULTISPECIALISTIK

Enkelejd Alibeaj

vendin në zgjedhjet e 2013-ës”, - tha ai. Dy ditë më parë, (pa dashur që të komentojnë lëvizjet e Metës) deputetë të Partisë Demokratike komentuan emërimin e Flamur Nokës në

Imazheria e Avancuar Italiane Salus Sherbimet: · Rezonancë Magnetike 1.5 Tesla · Tomografi e Kompjuterizuar (CT Scanner) 16 detektorë · CT Scanner Dentar

Imazheria e Avancuar Italiane Salus eshhte e pajisur me nje sistem informatik on-line me Spitalin Salus Trieste duke sjelle keshtu per here te pare ne Shqiperi: · Diagnostikim dhe perpunim te ekzaminimeve nga Radiologet Italiane te Spitalit Salus ne Trieste

· Rreze-X Dixhitale

· Cilesi dhe teknologji sipas standarteve Europiane

· Ekografi / Eko-Doppler

· Perdorimi i lendes se kontrastit Italian

Tarifa shume konkuruese Salus Tirana Sh.A

rruga Vidhe Gjata 16, Mëzez-Kashar, Autostrada TR–DR, Tiranë, Shqipëri

ME “SALUS” CILESIA ITALIANE NE TIRANE

per informacion: Tel. +355 4 2390500 Mob. +355 662053180 Fax + 355 4 2390501 Mail info@salus.al www.salus.al

krye të Ministrisë së Brendshme. Dy deputetët e PD-së, Luçiano Boçi dhe Lajla Përnaska, u shprehen pro emërimit të tij. “Është gjetje e goditur dhe vlerësim në kohën e duhur për një figurë politike shumë aktive dhe parimore”, – u shpreh deputeti i Elbasanit, Boçi. Ndërsa për Lajla Përnaskën, prurjet e reja në qeveri sjellin rritje të performancës së saj. Më pak entuziast ishte deputeti Sherefedin Shehu, i cili tha se “vlerësimet për kandidaturat i japin ata që bëjnë emërimet”. Ndërsa deputeti demokrat Edi Paloka u shpreh se Berisha si Kryeministër dhe lider i PD-së është i interesuar për mbarëvajtjen e qeverisë, por edhe përgjegjës për fitoren e zgjedhjeve të ardhshme. “Duke bashkuar këto dy qëllime, - shtoi Paloka, - besoj se Berisha ka marrë vendimin që ka konsideruar më të përshtatshmin”. Ndërkohë më i drejtpërdrejtë në gjykimin e tij ka qenë deputeti demokrat Mark Marku, i cili në një intervistë për një media të shkruar është shprehur se ka ardhur koha për një akt rithemelimi të PD-së, që për të nënkuptonte një rivitalizim të formacioneve politike si dhe ripërcaktim identiteti.


4

MAPO

E martë, 26 qershor 2012 www.mapo.al

politika

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet t’i hapë dritën jeshile një referendumi popullor mbi importin e mbetjeve urbane në vend verifikimi i firmave Grupi nismëtar ka depozituar gjithsej 3798 Fletë-Tip, në të cilat janë 65649 shtetas që kanë nënshkruar dhe 64655 kopje të kartave të identitetit

KQZ drejt miratimit të referendumit të mbetjeve Nesër KQZ pritet t’i thotë Po nismës për mbajtjen e referendumit për importin e mbetjeve për riciklim. Nga 65 mijë firma të depozituara, 8438 rezultuan të shkruara nga e njëjta dorë Fejzi Braushi Rezultatet e policisë shkencore se 70 për qind e kampionit të firmave të paraqitura për referendumin për plehrat ishin të falsifikuara, nuk do të ndikojnë në përcaktimin e fatit të kësaj nisme. Kjo pasi masa e firmave të dyshimta, pra të hedhura nga një dorë, nuk prekin numrin minimal prej 50 mijë firmash që nevojiten për të miratuar kërkesën e grupit nismëtar Aleanca Kundër Importit të Plehrave për mbajtjen e një referendumi të përgjithshëm, për shfuqizimin e një pjese të ligjit nr.10463, datë 22.09.2011 “Për menaxhimin e integruar të mbetjeve”. Ndaj Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet që nesër të marrë vendimin për t’i thënë “PO” kërkesës së grupit nismëtar dhe për t’i dhënë mundësi shqiptarëve që të shprehen nëse duhet të lejohet importi i mbetjeve në vendin tonë apo jo. Verifikimi Pavarësisht pretendimeve të grupit nismëtar për mosmarrje të një vendimi brenda afatit ligjor nga ana e KQZ-së lidhur me kërkesën e tyre për mbajtjen e një referendumi të përgjithshëm për importin e plehrave, kjo e fundit duke preten-

duar se është brenda ligjit, ka vendosur që nesër të mbajë mbledhjen ku të shqyrtojë dokumentacionin e paraqitur dhe të marrë vendimin përkatës për këtë çështje. Është vetë KQZ ajo që ka njoftuar dje mbajtjen e mbledhjes ditën e mërkurë, ndërsa në faqen e saj në internet ka bërë publik dhe materialin e mbledhjes, ose thënë ndryshe dhe projektvendimin. Në këtë material bëhet një pasqyrim i të gjithë rrugës që ka ndjekur grupi nismëtar për mbajtjen e referendumit, që nga depozitimi i kërkesës, marrja e fletëve tip, mbledhja e firmave përkatëse dhe verifikimi i tyre. Që në fillim në këtë projektvendim sqarohet fakti se më datë 13.03.2012 trembëdhjetë prej nismëtarëve depozituan kërkesën së bashku me nënshkrimet e zgjedhësve për zhvillimin e referendumit të përgjithshëm, por nisur nga fakti se dokumentacioni ishte voluminoz dhe nuk mund te merrej në dorëzim nga KQZ, brenda datës 13.03.2012, nismëtarët depozituan në KQZ kërkesën tjetër nr.309, datë 13.03.2012, me anë të së cilës kërkonin që dokumentacioni të rrinte fizikisht në ambientet e KQZ-së, i siguruar brenda kutive të votimit, të cilat do të mbylleshin me kode sigurie. Si rrjedhojë, kërkesa e nismëtarëve nr.309, datë 13.03.2012, u pranua nga KQZ dhe marrja në dorëzim e të gjithë formularëve Tip Model-01F (nënshkrimeve), sipas procesverbalit të dorëzimit nr.341, datë 30.03.2012, përfundoi më datë 30.03.2012. Kjo sipas KQZ-së përbën dhe datën prej nga ku duhet të llogaritet 90-ditëshi brenda të cilit KQZ duhet të japë një përgjigje për këtë

nisma

Në këtë material bëhet një pasqyrim i të gjithë rrugës që ka ndjekur grupi nismëtar për mbajtjen e referendumit, që nga depozitimi i kërkesës, marrja e fletëve tip, mbledhja e firmave përkatëse dhe verifikimi i tyre kërkesë. Më pas bëhet e ditur se KQZ duke filluar nga data 30.03.2012, verifikoi nënshkrimet dhe saktësinë e dokumenteve të identifikimit të zgjedhësve, duke u bazuar mbi rregullsinë e dokumentacionit të paraqitur. Nga verifikimi i dokumentacionit KQZ bën të ditur se rezulton se kërkesa për zhvillimin e referendumit është depozituar në përputhje me afatin e përcaktuar në Kodin Zgjedhor dhe se grupi nismëtar rezulton se ka paraqitur gjithsej 3798 Fletë-Tip, në të cilat janë 65 649 shtetas që kanë nënshkruar dhe 64 655 kopje të kartave të identitetit. Më tej KQZ në këtë projektvendim detajon se në 3798 Fletët-tip të depozituara rezulton se 8 438 firma kanë rezultuar me probleme, pasi, ose nuk janë plotësuar sipas kritereve që përcakton formulari i KQZ-së, ose mun-

gon karta e identitetit, ose nuk përputhen numrat personalë të kartave të identitetit me numrat e dhënë prej firmëtarëve. Por jo vetëm kaq, pasi, siç shpjegohet edhe në relacionin shoqërues të këtij projektvendimi, KQZ bën të ditur se në vijim të verifikimit të nënshkrimeve dhe dokumentacionit përkatës, me sy të lirë u krijua dyshimi se shumë emra të zgjedhësve dhe nënshkrimet përkatëse të tyre ishin të plotësuara nga e njëjta dorë. Në këto Kushte KQZ, me shkresën nr.520, datë 12.06.2012 dërgoi duke bërë një përzgjedhje rastësore, nga qarqe të ndryshme, një pjesë të Modeleve-Tip pranë Institutit të Policisë Shkencore, për të bërë verifikim të specializuar të emrave dhe nënshkrimeve të zgjedhësve, për të cilat ka lindur dyshimi i falsifikimit. Vendimi Megjithëse në këtë projektvendim nuk bëhet e ditur se cili do të jetë verdikti i KQZ-së për këtë referendum, burime nga ky institucion bëjnë të ditur se me shumë mundësi pritet t’i hapet drita jeshile mbajtjes së referendumit të kërkuar. Kjo për shkak se numri i firmave të dala me probleme të konstatuara nga verifikimi është në atë masë sa nuk prek numrin prej 50 mijë firmash që kërkon ligji. Kështu shifrës prej 65 mijë firmash po t’i heqim masën prej 8438 firmash të konstatuara në shkelje, si dhe një numër të vogël firmash të dyshimta të hedhura nga e njëjta dorë, rezulton se më shumë se 50 mijë firma janë të rregullta dhe të mjaftueshme për të detyruar KQZ-në që të marrë një vendim pozitiv në favor të kërkesës së grupit nismëtar.

Në 3798 Fletët-tip të depozituara rezulton se: • në 9 raste mungon nënshkrimi në rubrikën nënshkrimi i zgjedhësit; • në 1470 raste mungon atësia; • në 5 raste mungon ditëlindja; • në 3455 raste të dhënat në fletën tip nuk janë plotësuar me germa kapitale; • në 994 raste mungon karta e identitetit; • në 49 raste si dokument identifikimi është bashkëlidhur kopje e pasaportës jo biometrike e vjetër, 2 persona fotokopje të Letër Njoftimit të vjetër, 1 person fotokopje të vizës Shengen; • në 93 raste gjenealitetet emri/mbiemri/datëlindja të shënuar në fletën-tip janë të ndryshme nga të dhënat në kartën e identitetit; • në 246 raste nuk përputhet numri personal i identitetit me nr personal në dokumentin e identitetit; • në 4 raste mungon numri personal i identifikimit në formular • në 3 raste ka dublime emri dhe nënshkrimi i zgjedhësit është në dy formularë; • në 218 raste janë të datëlindjes më të vogël se 18 vjeç në datë 30.03.2012; • në 1889 raste është shënuar gabim numri personal i identifikimit. • Në total 8438 firma të pavlefshme.

Shërbimi Civil: Asnjë vendim i yni s’merret parasysh nga administrata Mazhoranca ka vendosur që ta shkrijë Komisionin e Shërbimit Civil dhe të ngrejë një institucion monokratik, jo për shkak se çështjet me të cilat merret ai aktualisht do të trajtohen nga gjykatat administrative, por sepse në vite ka treguar se vendimet e tij nuk i respekton. Një fakt të tillë e ka bërë të ditur dje vetë kreu aktual i këtij Komisioni, Fatmir Tafaj, i cili duke raportuar para komisionit të Ligjeve për aktivitetin vjetor të punës së këtij institucioni ka bërë dhe një deklaratë bombë, se 100 për qind të vendimeve që janë marrë prej tij nuk kanë gjetur zbatim nga administrata shtetërore. I pyetur nga deputeti socialist Sajmir Tahiri rreth

zbatueshmërisë së këtyre vendimeve nga administrata publike, Tafaj ka surprizuar thuajse të gjithë anëtarët e komisionit të Ligjeve kur ka deklaruar se zbatueshmëria e tyre në mënyrë vullnetare nga institucionet shtetërore është zero. “100 për qind vullnetarisht, për vendimet e KSHC. Kjo përbën një precedent të rrezikshëm. Nëse do të vazhdojë kështu, dëmi ekonomik do të vazhdojë. Por të gjitha rastet nuk zbatohen vullnetarisht. Thuajse janë 100%”, - tha Tafaj, ndërsa ka prurë në vëmendje të komisionit edhe faktin se moszbatimi i tyre sjell dhe një kosto të madhe në buxhetin e shtetit. Kjo për të vetmin fakt se rastet për të cilat vendi-

mi i KSHC-së njihet edhe nga Gjykata, shtetit është i detyruar të dëmshpërblejë paditësin ose punonjësin e shkarkuar për kohën që nga momenti i pushimit nga puna. “Për dënim në buxhetin e shtetit, ne nuk bëjmë llogaritjet. Problematikat ia kemi përcjellë KLSH të gjitha rastet kur kemi konstatuar dublime të vendeve të punës, duke u paguar dy apo tre persona për një vend pune, çka përbën dëm për buxhetin e shtetit. Është KLSH pastaj që e ndjek“, - tha më tej Fatmir Tafaj. Ndërkohë, ai ka ngritur dhe një herë shqetësimin e moszbatimit të ligjit sa i përket të punësuarve me kontratë, çka sipas tij është përtej shifrës që përcak-

ton ligji prej 2.5 për qind. Sipas tij, thuajse në shumicën e rasteve, konkursin për një vend pune e fiton ai që ka qenë emëruar më parë atë pozicion me kontratë. Gjithashtu KSHC ka sjellë në vë-

mendje edhe faktin se pushteti vendor ka mungesë të theksuar të njohjes së ligjit, dhe për rrjedhojë dhe të zbatimit të tij. Pavarësisht kësaj, ata kanë evidentuar se sa i përket Bashkisë së Tiranës janë pranuar një pjesë e mirë e ankesave të nëpunësve. “Raporti është për vitin 2011 dhe ankesat për Bashkinë e Tiranës janë më shumë për vitin 2012. Në Bashkinë e Tiranës, në të gjitha rastet, procedura 100 për qind është bërë, ndërsa për shembull në Sarandë në 100 për qind nuk janë bërë procedurat. Për Bashkinë e Tiranës në 15 raste, 67% janë pranuar ankesat e nëpunësve. Pra 10”, - tha Tafaj. f.braushi


e martë, 26QERSHOR 2012 www.mapo.al

kronikë

MAPO

5

Bajraktari, i dënuar me 7 vjet burg në Shqipëri Kreu i Policisë së Tiranës, Bernard Çaushaj, tha dje se për llogari të Vasil Bajraktarit ishin sekuestruar veç hotelit luksoz në rrugën “Gjin Bue Shpata” edhe disa apartamente në zonën e ish-Bllokut. Vasil Bajraktari është dënuar nga Gjykata e Rrethit Tiranë me 7 vjet burg për veprën penale të “Shfrytëzimit të prostitucionit në rrethana rënduese”. Për këtë

vepër penale, Gjykata e Apelit Torino - Itali e ka dënuar me 8 vjet burgim. Ai mësohet se është arrestuar në muajin shkurt, pikërisht për këtë dënim. Sipas burimeve të policisë, Bajraktari është dënuar për shfrytëzimin e disa femrave në Itali, duke u shpallur fajtor në këtë vend e më pas dosja është transferuar në Tiranë. Paratë e fituara nga ky aktivitet

mësohet se janë investuar në pasuri të patundshme në Shqipëri, ndër to hoteli në kryeqytet dhe disa apartamente e troje në emër të tij apo të të afërmve. Kreu i Policisë së Tiranës tha po kryhen hetime për identifikimin e pasurive të tjera dhe për persona të tjerë të implikuar në këtë procedim, ndër të cilët edhe familjarë apo të afërm të tyre.

Drogë & prostitucion, sekuestrohen dy hotele dhe 4 mln euro pasuri në Tiranë Shpëtim Kadana, i arrestuar në Itali për trafik kokaine, dhe Vasil Bajraktari, i akuzuar për trafik prostitucioni, humbasin miliona euro pasuri të vëna në Tiranë. Çaushaj: Sekuestrimi u krye me vendim gjykate, pas hetimit me Task-Forcë TIRANË- Dy hotele luksoze dhe disa apartamente e lokale në zona të ndryshme të Tiranës, me vlerë 4 milionë euro, janë sekuestruar dje, pasi dyshohet se janë blerë me para krimi. Pronat u përkasin Shpëtim Kadanës, 35-vjeçarit të arrestuar për trafik droge në Romë; dhe Vasil Bajraktarit, një 44-vjeçar i arrestuar në Tiranë për shfrytëzim prostitucioni. Operacioni “Cezar 1” u bë publik nga drejtori i Policisë së Tiranës,

Bernard Çaushaj, i cili tha në një konferencë për shtyp se u ekzekutuan vendimet e sekuestrove, të firmosura nga Gjykata e Tiranës. Ndërkohë, dy pronarët e 4 milionë eurove pasuri, përveç akuzave të mësipërme, do të procedohen edhe për pastrim të produkteve të veprës penale. Policia e Tiranës tha dje se organizatës kriminale në Itali që dyshohet se e drejtonte Kadana i janë kapur 20 kilogramë kokainë, një sasi e konsiderueshme objektesh të paligjshme dhe tri pistoleta. Sekuestrimet e djeshme me vlerë 4 milionë euro erdhën si rezultat i një hetimi të nisur nga Task-Forca e Prokurorisë së Tiranës, në bashkëpunim me policinë e qarkut. Çaushaj tha se dy personave të mësipërm, ndaj të cilëve ka një hetim penal nga Prokuroria e Tiranës, u janë sekuestruar pasuri me një vlerë asetesh që arrijnë vlerën e 4 milionë eurove. Në listën e pasurive të sekuestruara nga policia dhe Prokuroria, Çaushaj

përmendi një hotel luksoz në Tiranë, në rrugën “Gjin Bue Shpata”, pranë stadiumit “Dinamo”, dhe disa objekte të tjera në ndërtim e sipër. Ndërkohë, burime nga policia bëjnë me dije se u kanë vënë “drynin” edhe disa shtëpive, hoteleve dhe bareve luksoze në disa qytete të vendit. “Bazuar në materialet e grumbulluara në kuadër të këtij procedimi penal, për një periudhë 6-mujore, nga Seksioni Kundër Pastrimit të Parave u arrit ekzekutimi i vendimeve të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë për sekuestrimin e pasurive të paluajtshme të shtetasve: Shpëtim Kadana, 35 vjeç dhe Vasil Bajraktari, 44 vjeç, duke përfshirë 2 hotele luksoze, ambiente biznesi, apartamente banimi, sipërfaqe toke, troje etj.”-tha dje kreu i Policisë së Tiranës. Këto pasuri, sipas kryepolicit të Tiranës, janë produkte të veprimtarisë kriminale të kryer nga 2 personat e mësipërm. Shpëtim Kadana akuzohet se ka qenë anëtar

4

Milionë euro pasuri, e më konkretisht 2 hotele, disa apartamente e lokale si dhe troje janë sekuestruar dje me vendim të Gjykatës së Tiranës. Dyshohet se këto pasuri e kanë burimin nga aktiviteti kriminal i Shpëtim Kadanës dhe Vasil Bajraktarit

20

Kilogramë kokainë i janë kapur në Itali grupit kriminal të drejtuar nga Shpëtim Kadana. Ky i fundit është arrestuar nga policia italiane në shkurt të këtij viti, bashkë me 12 persona të tjerë

i një organizate kriminale, e cila merrej me trafikun e kokainës dhe heroinës nga Belgjika dhe Holanda në drejtim të Italisë. Për këtë aferë kriminale, ai u arrestua me 27 shkurt të këtij viti nga Roja Financiare Italiane, gjatë operacionit “Çezar”, në kuadër të një hetimi disavjeçar të nisur që në vitin 2007. Gjatë këtij operacioni u arrestuan 4 shqiptarë, mes të cilëve edhe Kadana, i cili dyshohet se është kreu i grupit. Së bashku me këtë person u arrestuan në Itali edhe 12 anëtarë të tjerë të organizatës kriminale. Nga ana tjetër, Vasil Bajraktari është një i arrestuar i policisë së Tiranës, për llogari të policisë italiane. Bajraktari akuzohet se ka trafikuar vajza për qëllime prostitucioni dhe se i ka shfrytëzuar ato në rrethana rënduese. Pas sekuestrimit, pasuritë e mësipërme do të administrohen nga autoritetet përkatëse, deri në një vendim përfundimtar të gjykatës për konfiskimin ose jo të tyre.

Drejtori i Policisë së Tiranës, Bernard Çaushaj

“Sandro” i drogës, me biznese të mëdha në periferi Prokuroria ka zbuluar një hotel 4-katësh të Kadanës në Kamzë, 10 mijë m2 truall, aksione në një biznes dhe 4 automjete amerikane Tiranë Prej muajit shkurt të këtij viti, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka hapur një hetim pasuror për Shpëtim Kadanën, në kohën që ai ende nuk ishte arrestuar nga autoritetet italiane për akuzat e trafikut ndërkombëtar të drogës. Kadana, i cilësuar si kreu i organizatës kriminale me bazë në

Romë të Italisë, dyshohej se kishte investuar miliona euro në asete ekonomike në Shqipëri. Hetimi për të dyshuarin që njihej edhe me emrin “Sandro”, kishte nisur që në vitin 2011, por verifikimet nuk kishin përfunduar, kur u mësua arrestimi i tij në Itali. Në shkurt të këtij viti, çështja ishte regjistruar në Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Edhe në vitin 2007, policia italiane kishte realizuar një operacion tjetër të koduar po me emrin e operacionit të djeshëm “Çezar”. Hetuesit thonë se ishte marrë informacion se Sandro

ishte person jo vetëm në Itali, por edhe në Zvicër, për akuzat e trafikut të drogës. Hetuesit e Krimeve të Rënda kanë zbuluar se Kadana është pronar i një vile trikatëshe në Kamzë si dhe i një biznesi në Unazën e Re, asetet e të cilit kapin një vlerë të konsiderueshme me më shumë se mijëra euro. Ai është identifikuar edhe si pronar i një trualli prej 10 mijë metër katrorë në segmentin e rrugës Kashar-Rinas, ku është duke u ndërtuar një hotel 4-katësh. Burime të Prokurorisë së Krimeve të Rënda thanë se ai

Hotel “Piemonte”

është pronar i katër automjeteve, prodhime amerikane luksoze, si dhe i disa motoçikletave të shtrenjta. Gjithashtu, kjo e fundit mësohet se është duke kryer edhe një hetim financiar në bashkëpunim me Drejtoria Kundër Pastrimit të Parave në Ministrinë e Financës, lidhur me këtë person. Shpëtim Kadana u arrestua në muajin shkurt në Romë të Italisë, ndërkohë që organizatës së drejtuar prej tij i janë sekuestruar mbi 20 kilogramë kokainë e trafikuar nga Belgjika dhe Holanda.


6

MAPO

E MARTË, 26 QERSHOR 2012 WWW.MAPO.AL

rrethe

Makina përplas për vdekje 9-vjeçaren Një aksident me pasojë vdekjen e një 9-vjeçareje ka ndodhur paraditen e djeshme në qytetin e Laçit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në qendër të qytetit, rreth orës 11:30, kur makina me targa LA 6611 A ka përplasur për vdekje

SHKURT

plagëve. Policia i ka vënë prangat shoferit, i cili ka dëshmuar se vajza i kishte prerë papritur rrugën. Policia e Laçit sqaron se vajza ishte nga fshati Ulëz i Burrelit, ndërsa kishte shkuar tek tezja e saj në Laç për pushime.

Sekuestrimi i 107 kg hashash në port, policia “godet” parcelat në Krujë

Falsifikimet, prokuroria thërret sekretarin e Qarkut Fier Sekretari i Këshillit të Qarkut Fier, Gjergj Janku është thirrur nga organi i akuzës për të dhënë dëshminë e tij mbi falsifikimet e kryera gjatë mbledhjes së 24 prillit. Lajmi është bërë i ditur nga burime të organit të akuzës, të cilat thanë se kjo është fletëthirrja e dytë që i është dërguar Jankut, pasi të parën ka pretenduar se nuk e ka marrë. Sekretari i Qarkut të Fierit do të pyetet rreth mënyrës se si janë grumbulluar firmat e këshilltarëve që figurojnë në listë-prezencën e mbledhjes së 24 prillit, të zhvilluar në “Hotel Fieri”, ku ishte i pranishëm edhe prefekti Robert Bitri. Burimet bëjnë të ditur se pas konstatimit të elementëve të veprës penale në kallëzimin e depozituar nga i zgjedhuri më 21 shtator 2011 si kryetar i Qarkut të Fierit, Vangjel Ndreka dhe nisjes së procedimit, janë duke u verifikuar gjithë falsifikimet e dyshuara. Për prokurorinë, dëshmia e Jankut pritet të sqarojë shumë pikëpyetje të ngritura mbi konfliktin mes palëve në këshillin e qarkut. Mungesa e njërit prej këshilltarëve, apeli për prezencë në bazë të rregullores dhe dokumentet e identitetit pritet të jenë disa nga çështjet për të cilat do të japë dëshminë e tij sekretari i këshillit të qarkut. Nga verifikimet paraprake të kryera nga hetuesit rezulton se në listën në të cilën pretendohet se kanë firmosur 49 këshilltarë, figurojnë firmat e tre këshilltarëve, të cilët sipas kallëzimit të Ndrekës, nuk kanë qenë të pranishëm.

Droga e sekuestruar në portin e Durrësit, brenda një kamioni fruta-perimesh, dyshohet se ka ardhur nga Kruja. Agjentët e antidrogës kundërpërgjigjen në parcelat e mbjella me kanabis. Vazhdojnë hetimet Droga e sekuestruar mbrëmjen e së dielës në Portin e Durrësit dyshohet të jetë kultivuar në Krujë. Lajmi bëhet i ditur nga burime të policisë së Durrësit, të cilët po hetojnë linjën e trafikut të 107 kilogramëve hashash që u sekuestruan brenda një kamioni. Me të sekuestruar sasinë e hashashit, agjentët e antidrogës kanë nisur aksion masiv në rrethinat e Krujës, operacion ky që ka dhënë frytet e para gjatë ditës së djeshme. Një parcelë me 52 rrënjë kanabis është asgjësuar nga policia, ndërsa është shpallur në kërkim kultivuesi i saj. Parcela e mbjellë me drogë është konstatuar nga agjentët, të cilët kishin zbritur në terren për të “krehur” zonën pikërisht në fshatin Zgërdhesh. Të dhëna të tjera të policisë tregojnë se ky nuk është rast

Polumbarët e RENEA-s kërkojnë të mbyturin në Vjosë Prej më shumë së 30 orësh, në rrjedhën e lumit Vjosë në zonën e Përmetit vijojnë kërkimet për gjetjen e trupit të të riut 20- vjeçar nga Fieri, i cili humbi jetën ndërsa lahej në lumë. Sipas burimeve zyrtare në Drejtorinë e Policisë në Gjirokastër, gjatë gjithë ditës së hënë grupe të ndryshme të përbëra nga punonjës policie dhe banorë të zonës kanë vijuar kërkimet përgjatë rrjedhës së lumit për gjetjen e trupit të të riut Selman Hoxha. Ai u mbyt në rrjedhën e Vjosës, pranë vendit të quajtur Skutaraq, ndërkohë që për herë të fundit u pa nga bashkëmoshatarët e tij mesditën e së dielës, në mes të rrjedhës, rreth 100 metra më poshtë vendit ku ndodhi ngjarja e rëndë. “Dhjetë punonjës policie si dhe dhjetëra të rinj e banorë të Përmetit po kërkojnë në të dyja anët e  lumit Vjosë, si dhe në disa gropa të thella të lumit”, - pohuan burime në Komisariatin e Përmetit. Gjithashtu, këtyre kërkimeve iu është bashkuar edhe një grup polumbarësh të RENEA-s. Sipas burimeve policore, grupi i përbërë nga 6 polumbarë ka vijuar intensivisht kërkimet duke kryer zhytje në disa vende ku dyshohej se mund të gjendej trupi i 20-vjeçarit, por deri pasditen e së hënës kërkimet kane rezultuar pa sukses. Mes të tjerash polumbarët kanë hasur shumë vështirësi për shkak të rrjedhës së rrëmbyeshme të lumit, çka ka bërë që kërkimet të ndërpriten disa herë. Bledar Shehu

Elbasan, mbytet në kanal 2-vjeçarja Mbytet në një kanal me ujë pranë banesës e mitura 2-vjeçare. Nevila Kurati nga fshati Bujqëz humbi jetën dje në orët e pasdites, pasi u gjend e mbytur në një kanal në afërsi të banesës. Vogëlushja i kishte humbur vëmendjes së prindërve dhe ka rënë në kanalin ujitës. Ajo është dërguar menjëherë për në spital, por sipas mjekëve ka arritur e vdekur për shkak të asfiksisë të shkaktuar nga mbushja e mushkërive me ujë. Ngjarja e rëndë ka tronditur familjarët e vogëlushes, që humbi jetën si pasojë e mbytjes aksidentale.

vajzën 9-vjeçare M.Vokrri. Drejtuesi i mjetit, Marjan Stojani 24 vjeç, pasi ka përplasur 9-vjeçaren është përpjekur t’i vijë asaj në ndihmë duke e dërguar drejt spitalit të Laçit, por vajza nuk ka mundur t’u mbijetojë

sporadik i mbjelljes së hashashit në Krujë. Edhe gjatë viteve të tjera policia ka asgjësuar parcela të mbjella me kanabis, ndërsa disa të tjerë dyshohet t’ia kenë dalë mbanë në kultivimin dhe shitjen e kanabisit.

i dyshuar si bashkëpunëtor në rrjetin e drogës. Polica konfirmon se bazuar në dëshminë dhe informacionet e siguruara në rrugë operative nga agjentët e antidrogës është shpallur në kërkim personi me iniKamioni me hashash ciale A.M., i dyshuar si pjesë e rrjetit Sa i përket drogës së gjetur bren- dhe po punohet për ndalimin e tij. da një kamioni në Portin e Durrësit, Kamioni është ndaluar në sheshin e agjentët e Antidrogës po vazhdojnë trageteve, në pritje për të udhëtuar punën për gjetjen e pronarëve të me tragetin e linjës Durrës-Bari. lëndës narkotike. 45-vjeçari i ndalu- Trafikantët kanë shpresuar të ar, Bardhyl Dumi dyshohet të jetë shfrytëzojnë fluksin e punës dhe vetëm korrieri i 107 kilogramëve ha- orën e vonë, kohë në të cilën do të shash që ishin fshehur në dyshem- nisej malli në drejtim të shtetit italian. Por një tentativë e tillë nuk Parcela e mbjellë me drogë është ka mundur të konstatuar nga agjentët, të cilët kishin kalojë barrierën në Portin e Durzbritur në terren për të “krehur” zonën rësit dhe është pikërisht në fshatin Zgërdhesh... sekuestruar nga agjentët e Antienë e dyfishtë të kamionit të drogës. Zyrtarë të grupit të hetimit mbushur me fruta-perime. Lënda thanë dje se po punohet për zbardnarkotike ishte e ndarë në 99 pako të hjen e personave të tjerë të implikuar mbështjella me natriban, ndërsa për në këtë rrjet të trafikut të hashashit. të ishte sajuar një dysheme e dytë në Shqipëria mbetet në listën e vendeve kamionin me targa AA 931DI. Pas prodhuese dhe trafikuese të bimës arrestimit të 45- vjeçarit, i cili ka dhë- narkotike, megjithëse janë shtuar në dëshminë e tij në komisariat, ndjeshëm rastet e goditjes ndaj kulështë shpallur në kërkim një person tivuesve dhe trafikantëve. E.Doko

Fundoset rruga, bllokohet aksi Elbasan-Belsh

@

www.mapo.al/

rrethe

Fundoset më shumë se një metër thellësi rruga automobilistike Elbasan-Belsh. Avaria ndodhi dje në mesditë në qendër të fshatit Shalës. Aksi rrugor u fundos në një gjatësi prej 10 metrash, duke e bërë të pakalueshëm për automjetet. Për pasojë vargu i makinave në të dyja anët ka arritur në disa kilometra gjatësi. Për ngjarjen janë njoftuar policia, pushteti vendor, zjarrfikëset dhe Ndërmarrja e

Mirëmbajtjes së Rrugëve Nacionale. Brenda pak kohësh fadromat dhe mjetet e tjera të dërguara kanë normalizuar situatën. Sipas të dhënave të para rezulton se shkak i dëmtimit të këtij segmenti ka qenë fundosja e tokës, e cila kushtëzohet nga përbërja e saj në këtë trevë. Zona e Dumresë njihet për përbërjen karstike dhe shpesh në këtë trevë ndodhin fundosje të tokës. F.Salliu


e martë, 26QERSHOR 2012 www.mapo.al

kronikë

MAPO

7

Rama: Tahiri u dënua nga ‘gjykata e Babit’ Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama reagoi pas vendimit të djeshëm të Gjykatës së Tiranës që dënoi deputetin socialist, Saimir Tahiri me 5 milionë lekë gjobë, duke akuzuar gjykatën se refuzoi provat për të mbyllur gojën e opozitës. Në reagimin e tij, kreu i PS-së ka akuzuar edhe kryeministrin Sali Berisha për presion ndaj gjykatave. “Gjobë 50

milionë nga një gjykatë, e cila refuzon prova dhe dëshmitarë e vetëm shfryn dufin e Babit që do që t’i mbyllë gojën opozitës me gjobë. Deputeti Saimir Tahiri kishte edhe provat, edhe dëshmitarët, por Babi kishte gjykatësin qorr e shurdh me emrin Çelik që refuzoi prova e dëshmi”,- shkruan Rama në faqen e tij personale në Twitter. Gjykata e Tiranës

vendosi të dëmshpërblejë me 5 milionë lekë fëmijët e Kryeministrit të vendit, të cilët ngritën padi ndaj deputetit socialist, Saimir Tahiri. Gjykata vendosi që deputeti i PS t’i paguajë përkatësisht 2.5 milionë lekë Argita Malltezit dhe 2.5 milionë lekë Shkëlzen Berishës për dëmin e shkaktuar me anë të deklaratave të pavërteta në adresë të tyre.

Deputeti Tahiri dënohet për shpifje, 50 mln gjobë ndaj fëmijëve të Berishës Gjykata e Tiranës u ka dhënë të drejtë Argita dhe Shkëlzen Berishës, duke dënuar deputetin Sajmir Tahiri për akuza të pavërteta. Beteja pritet të vazhdojë në Gjykatën e Apelit Leonard Bakillari

Tiranë Deputeti socialist, Saimir Tahiri është dënuar për të dytën herë nga gjykata pas akuzave të bëra në drejtim të fëmijëve të Kryeministrit për korrupsion. Në përfundim të procesit gjyqësor, të kontestuar nga deputeti Tahiri, gjykatësi Ilir Çeliku vendosi të pranojë pjesërisht padinë e Argita Malltezit dhe Shkëlzen Berishës. Sipas vendimit të djeshëm të gjykatës, Tahiri duhet t’u paguajë shumën prej 5 milionë lekësh të reja fëmijëve të Kryeministrit, të cilëve u

ka shkaktuar dëm moral me deklarata të pavërteta në drejtim të tyre. Në një seancë që zgjati vetëm disa minuta, gjyqtari i çështjes lexoi vendimin ku pranon pjesërisht padinë civile të Argita Malltezit dhe Shkëlzen Berishës, të cilët kërkuan shpërblimin e dëmit në masën 8 milionë lekë. Nëse ky vendim merr formë të prerë në Gjykatën e Apelit, atëherë deputeti socialist është i detyruar t’i paguajë secilit prej paditësve shumën e 2.5 milionë lekëve të reja. Seanca e 13-të gjyqësore u ndoq nga shumë deputetë socialistë dhe mbështetës të Tahirit, të cilët qëndruan në sallë vetëm për disa minuta, aq sa zgjati leximi i vendimit nga gjyqtari i vetëm i çështjes, Ilir Çeliku. Tahiri dhe avokati i tij mbrojtës paralajmëruan se kjo betejë do të vazhdojë, duke e çuar çështjen në Gjykatën e Apelit. Menjëherë pas përfundimit të seancës gjyqësore, deputeti socialist akuzoi gjykatën se foli me gojën e fëmijëve të Kryeministrit. “Ishte një vendim

thuajse jo surprizë, për sa kohë procesi ishte i montuar politikisht deri në atë pikë, sa nuk linte shpresë të besoje se mund të kishte ndonjë vendim të drejtë, të paanshëm. Kam frikë që nuk foli drejtësia në këtë rast, folën fëmijët e Kryeministrit me gojën e gjyqtarit, siç kam frikë se ky gjyqtar dëshmoi edhe njëherë se drejtësia mund të jetë e sëmurë deri në pikën që të instrumentalizohet dhe t’i nënshtrohet pushtetit politik”, tha deputeti Tahiri. Duke e cilësuar të padrejtë vendimin e djeshëm, ai tha se çështja do të dërgohet në Apel, pasi dënimi i tij është i padrejtë. “Unë, dënim qoftë edhe me një lek, jo me shumën që caktoi gjyqtari njëlloj e konsideroj, dënim të padrejtë, duke qenë se penalizon fjalën e lirë të të gjithë atyre që kanë guxim të tregojnë me gisht ata që vjedhin”, tha Tahiri. Ky është dënimi i dytë që merr nga gjykata deputeti i Partisë Socialiste, Saimir Tahiri. Më herët Gjykata e Tiranës pranoi padinë e de-

“Unë, dënim qoftë edhe me një lek, jo me shumën që caktoi gjyqtari njëlloj e konsideroj, dënim të padrejtë, duke qenë se penalizon fjalën e lirë të të gjithë atyre që kanë guxim të tregojnë me gisht ata që vjedhin”

putetes Albana Vokshi, e cila paditi kolegun e saj socialist për shkaktim dëmi me anë të deklaratave të pavërteta. Në këtë proces Tahiri u detyrua nga Gjykata t’i paguajë shumën prej 3.3 milionë lekësh paditëses, deputetes së PD-së, Albana Vokshi. Menjëherë pas përfundimit të gjyqit ndaj kreut të PS-së Tiranë u depozitua një tjetër padi, që këtë radhë vinte nga fëmijët e kryeministrit Sali Berisha. Ata iu referuan disa deklaratave publike të deputetit Saimir Tahiri, ku shprehej se fëmijët e Kryeministrit janë të korruptuar. Pikërisht këto deklarata janë quajtur tërësisht të pavërteta nga paditësit, të cilët i kërkuan Gjykatës të detyrojë deputetin socialist t’u paguajë atyre shumën prej 40 milionë lekësh secilit për dëmin moral që iu ka shkaktuar. Vetëm gjatë këtij viti, Gjykata Tiranës ka dënuar me gjobë disa deputetë socialistë, mes të cilëve Eduart Shalsin, Ermonela Felajn dhe Artan Gaçin për akuzën e shpifjes.

Saimir Tahiri dje në gjykatë

Rrëzohet akuza për plagjiaturë ndaj kreut të Krimeve të Rënda Gjykata e Tiranës hedh poshtë si të pavërtetë akuzën e ish-studentes së gjyqtarit Sandër Simoni për temën e diplomës. Avokati: Vendimin do ta apelojmë Tiranë Gjykata e Tiranës ka rrëzuar dje padinë e gjyqtares së Shkodrës, Irida Kacerja ndaj kolegut të vet Sandër Simoni për vjedhjen e punimit të saj të diplomës. Në seancën përfundimtare gjyqtarja e çështjes, Elbana Lluri vendosi të rrëzojë padinë ndaj kreut të Gjykatës së Krimeve të Rënda, si të pabazuar

në ligj dhe prova. Por beteja mes pedagogut dhe ish-studentes duket se nuk do të ndalet këtu. I kontaktuar nga “Mapo”, avokati i gjyqtares Kacerja, Mentor Bimi tha se vendimi i gjykatës nuk është i drejtë, ndaj edhe do ta apelojë atë. Sipas tij, ka një sërë arsyesh përse kjo çështje duhet të çohet në Gjykatën e Apelit. Një prej tyre është njëanshmëria e treguar nga ana e gjyqtares së çështjes në këtë proces gjyqësor, çka sipas avokatit është bërë shkak që ai të kërkojë përjashtimin e saj. Avokati Bimi tha se gjykata ende nuk ka bërë prezente arsyet e rrëzimit të padisë dhe sapo të njihet me to, do t’i drejtohet gjykatës së Apelit. Por

mbrojtësi i kreut të Gjykatës së Krimeve të Rënda, avokati Ervin Pupja thotë se gjatë procesit janë depozituar prova bindëse, që sipas tij vërtetojnë të kundërtën e asaj që pretendon paditësja. Avokati tha se klienti i tij ka qenë udhëheqës i diplomës së gjyqtares Irida Kacerja, e cila i ka kërkuar ndihmë për diplomën në magjistraturë. Duke qenë se koha në dispozicion ishte e shkurtër, klienti i tij e ka ndihmuar me disa materiale nga një temë e studiuar prej tij për vite me radhë. Avokati tha se këto fakte i janë bërë prezente edhe gjykatës, duke depozituar një sërë vërtetimesh që tregojnë se gjyqtari Sandër Simoni ka

Sandër Simoni

referuar për këtë temë në disa konferenca ndërkombëtare që prej vitit 2004. Në tetor të vitit të shkuar, gjyqtarja Irida Kacerja paditi për plagjiaturë kolegun e saj, Sandër Simoni, i cili aktualisht mban detyrën e kryetarit të komanduar të Gjykatës së Krimeve të Rënda. Padia kishte në objekt të saj të drejtën e autorit për punimin e diplomës, që sipas gjyqtares, i është marrë pjesërisht nga ish-pedagogu i saj udhëheqës në Magjistraturë dhe është publikuar me emrin e tij. Sipas saj, pjesë të diplomës janë publikuar nga Qendra e Shërbimeve dhe Praktikave ligjore me emrin e gjyqtarit Sandër Simoni.


e martë, 26QERSHOR 2012 www.mapo.al

ekonomi

MAPO

9

KLSH: 35 mln abuzime me legalizimet në Vlorë Kontrolli i Lartë i Shtetit ka gjetur rreth 35 milionë abuzime në procesin e legalizimeve në Qarkun e Vlorës dhe për rrjedhojë ka bërë kallëzim penal për dy zyrtarë të ALUIZNI-t atje. Burimet zyrtare të KLSH-së njoftuan dje se kontrolli u bë gjatë javës së fundit. Auditimi u krye për periudhën 2008-2011 dhe nga 841 dosje të pajisura me leje në këtë periudhë u kontrolluan 76, ose më pak se 10 për qind e tyre. Nga këto, 70 ose mbi 90 për qind kanë dalë me probleme. Grupi i auditimit mbi këto dosje konstatoi se

shkeljet kanë të bëjnë me dhënien e lejeve në monument kulture, në studim urbanistik dhe në rrugë mbi kolektorë, në studim urbanistik, në zona të gjelbra dhe në rrugë, në studim urbanistik 6-8-10 kat (nga të cilat, 4 raste edhe me pronar. JKLSJ ka vërejtur se në 17 raste për 3 159.6 m2 kanë ndarë parcelën ndërtimore, e cila duhet shitur me vlerën e tregut, ndarje kjo në kundërshtim me ligjin, duke i shkaktuar si rrjedhojë një dëm buxhetit të shtetit për fondin e kompensimit në shumën 35 316 286 lekë.

Për shkak të krijimit të këtij dëmi dhe shkeljeve të tjera është rekomanduar vërejtje me paralajmërim për zgjidhjen e kontratës së punës për 4 persona, ndërkohë që për 12 të tjerë kjo masë konsiderohet e ezauruar, pasi tashmë janë larguar nga puna. Për ish-drejtorin dhe ish-përgjegjësin e Sektorit, KLSH njoftoi se janë evidentuar elementë të veprës penale të shpërdorimit të detyrës, ndaj dhe janë depozituar dy kallëzime penale në organin e Prokurorisë të Rrethit Vlorë.

EUROSTAT: Maqedonia dhe Shqipëria, me çmimet më të lira

Eksporti i energjisë rikthen në “shina” tregtinë me jashtë Sipas INSTAT, në maj eksportet kanë pësuar një rritje me 20 % në krahasim me majin e vitit që shkoi, ndërsa importet kanë shënuar një ulje 3.3 %. Shkak është bërë prodhimi i energjisë në vend dhe eksporti i saj Blerina Hoxha

Prodhimi i energjisë elektrike kthen balancat në tregtinë e jashtme të Shqipërisë. Sipas të dhënave të djeshme të INSTAT-it, në muajin maj mësohet se eksportet kanë pësuar një rritje me 20 për qind në krahasim me majin e vitit që shkoi, ndërsa importet kanë shënuar një ulje 3.3 për qind krahasuar me një vit më parë. Ekspertët i kanë shpjeguar uljengritjet e shifrave të importeve dhe eksporteve jo si rezultat i krizës që po kalon eurozona dhe ekonomia e brendshme, por faktit që prodhimi i energjisë në vend është stabilizuar. Reshjet e bollshme këtë pranverë kanë mbushur kaskadat e HEC-ve në lumin Drin. Nga ana tjetër, për shkak temperaturave të larta është ulur konsumi i energjisë në vend. Për rrjedhojë ekonomia e vendit është kthyer nga importuese e energjisë, në eksportuese të saj. KESH informon se çmimi i shitjes të eksportit varion nga 57 euro – 66 euro/mwh dhe që prej fillimit të eksportit drejt rajonit tranzitohen 6 milionë kw/orë në ditë. KESH pohon se situata hidrike në vend është e kënaqshme dhe HEC-i

i liqenit të Fierzës po punon me 2 agregate, ndërkohë që ka rezervë energjetike edhe për furnizimin 24 orë në pikun e sezonit turistik kur konsumi është më i madh, po aq sa në pikun e stinës së dimrit. Aktualisht, KESH ka një rezervë energjetike rreth 1.4 miliard kilovat/orë, e cila sipas Korporatës garanton një verë të qetë. Nga një llogari e thjeshtë, në qoftë se KESH do të vazhdojë të eksportojë në të njëjtat sasi dhe me çmim të njëjtë, të ardhurat në arkë do të llogaritën në 10.2 mln euro në muaj. Kjo sasi valute që nuk del nga Shqipëria për blerjen e energjisë por përkundrazi hyn në ekonominë vendase, ka ndikuar në përmirësimin e disa treguesve ekonomikë me rëndësi, si rritja e eksporteve dhe ulja e deficitit tregtar. Sipas INSTAT-it, në muajin maj 2012 u eksportuan 19.3 miliardë lekë mallra, me rritje 7.5 për qind në krahasim me prill 2012 dhe rritje me 19.9 për qind në krahasim me maj

Ekonomia e vendit është kthyer nga importuese e energjisë, në eksportuese të saj. KESH informon se çmimi i shitjes të eksportit varion nga 57 euro – 66 euro/mwh

2011. U importuan 44.5 miliardë lekë mallra me rritje 11.5 për qind, në krahasim me prill 2012 dhe ulje 3.3 për qind në krahasim me maj 2011. Deficiti tregtar i këtij muaji është 25.2 miliardë lekë, duke shënuar një rritje prej 14.8 për qind krahasuar me muajin paraardhës dhe një ulje prej 15.8 për qind krahasuar me maj 2011. Tregtia me vendet e BE-së është 64.8 për qind. Partnerët kryesorë tregtarë vazhdojnë të jenë Italia dhe Greqia. Tregtia me Italinë është 35.8 për qind, ndërsa me Greqinë është 8.1 për qind. Disa nga partnerët tanë tregtarë me të cilët eksporti dhe importi është rritur, janë për eksportin: Austria, Greqia, Gjermania, Kosova, Turqia etj., dhe për importin: Austria, Greqia, Gjermania, Italia, dhe Kosova etj. Krahasimi me muajin paraardhës për disa nga grup-mallrat tregon që: eksporti i grupit “Ushqime, pije, duhan” u rrit 73.6 për qind, “Materiale ndërtimi dhe metale” u rrit 26.5 për qind, “Produkte kimike dhe plastike” u rrit 12.4 për qind etj. Eksporti i grupit “Lëkurë dhe artikujt prej tyre” u ul 16.6 për qind etj. Importi i grupit “Prodhime druri dhe letre” u rrit 34 për qind, “Materiale ndërtimi dhe metale” u rrit 25 për qind, “Tekstile dhe këpucë” u rrit 20 për qind etj. Importi i grupit “Ushqime, pije, duhan” u ul 1.8 për qind  etj. Në maj 2012, importi i mallrave me akcizë arriti vlerën 6 125 mln lekë, duke zënë 13.7 për qind ndaj totalit të importit. Krahasuar me prill 2012, importi i mallrave me akcizë ka patur rritje 22.7 për qind. Peshën më të madhe të këtyre mallrave të importuara, 77.6 për qind, e zënë nënproduktet e naftës.

Për vitin 2011 nivelin më të lartë të të gjithë artikujt. Ndërsa për çmimet çmimeve në Europë e kanë patur e energjisë dhe pajisjeve shtëpiake, Norvegjia dhe Danimarka, ndërsa më e shtrenjta në Europë paraqitet më të ulëtin, Shqipëria dhe Maqedo- Malta, ndërsa çmimet më të lira për nia, bëri të ditur dje Instituti Euro- këto produkte i ka Rumania. Bullpian i Statistikave, EUROSTAT, në garia paraqitet më e lira për pajisjet një raport të posaçëm për nivelin e elektronike. Për pajisjet shtëpiake çmimeve në të gjitha vendet e Eu- paraqiten më lirë Bosnja dhe Maqeropës. Kështu sipas një mesatareje donia. Eurostat vëren se për shërbieuropiane 100 për qind të çmimeve, met e transportit, telekomunikacioDanimarka ka çmimet 42 për qind net dhe hotelerisë, sërish me nivelin më të larta mbi këtë mesatare, e më të lartë të çmimeve vijnë Norvegjia dhe Malta, ndjekur nga ndërsa me nivevende të tjera si Finlanda dhe Luksemburgu lin më të ulët për Suedia, Finlan- kanë nivelin më të lartë të këtë grup artida, Luksemçmimeve, me 10-30 për qind kujsh paraqiten burgu, ku niveli Bullgaria dhe i çmimeve është mbi mesataren e Europës. sërish Maqedo10-30 për qind Nga ekstremi tjetër me çminia. Për shërbimbi mesataren e met më të ulëta vijnë vendet met e komuniEuropës. Nga kimit, Spanja ekstremi i tjetër e Ballkanit, ku kryesojnë dhe Serbia me çmimet më të Shqipëria dhe Maqedonia paraqiten më të ulëta vijnë vendet e Ballkanit, ku kryesojnë Shq- shtrenjtat, ndërsa më e lira paraqitet ipëria dhe Maqedonia. Sipas EURO- Qipro. Për hotelet dhe restorantet, STAT-it, niveli i çmimeve në Shq- Norvegjia dhe Danimarka janë më ipëri është sa 51 për qind e mesatares të shtrenjtat, ndërsa më të lira Maqesë Europës, ndërsa Maqedonia shi- donia, Shqipëria dhe Bullgaria. Eurohet vendi me çmimet më të lira në stat ka krahasuar çmimet sipas një krejt kontinentin me vetëm 45 për mesatareje, ku me 100 vlerësohet niveqind të mesatares së Europës. Ndër- li mesatar i çmimeve në të 37 vendet e sa më e lira për veshjet dhe këpucët Europës. Vendet që renditen poshtë paraqitet Turqia. Statistikat e Bruk- vlerës 100 konsiderohen me çmime të selit njoftojnë se vendet kandidate lira, ndërsa ato me vlerë më të lartë se kanë çmimet më të lira pothuajse për 100 vlerësohen me çmimeve të larta.

Treg ushqimor në kryeqytet

Doganat takim me biznesin: Si do të vilet akciza pas 1 tetorit Të ardhurat nga akcizat, duke filluar nga data 1 tetor, do të vilen nga administrata doganore. Ligji i miratuar në Kuvend pret edhe firmën e Presidentit të Republikës që të hyjë në fuqi. Periudha nga botimi në Fletoren Zyrtare e deri në tetor do të shërbejë si kohë për të bërë transferimin e procedurave nga Tatimet te Doganat. Gjatë një takimi të zhvilluar sot nga Drejtoria e Përgjithshme e Doganave dhe përfaqësues të dhomave të biznesit, por edhe subjekte nga rrethe të ndryshme u ofrua informacion për mënyrën e re të zbatimit të ligjit “Për akcizat”. Sipas Drejtorit të

Përgjithshëm të Doganave, Flamur Gjymishka, biznesi do të asistohet për të gjitha problemet që do të lindin për zbatimin e tij. Sipas tij, biznesi nuk duhet ta shohë ligjin si një mjet ndëshkues, por si një rregullues marrëdhëniesh. Ligji përmban edhe masa të forta penalizuese. Shmangia nga verifikimi ose pagimi i akcizës së produkteve energjetike, ku futet karburanti, vajrat, llambat etj., do t’i shkaktojë subjektit një gjobë sa 5-fishi i detyrimeve fiskale që duheshin paguar për këto produkte të akcizës, por për çdo rast jo më pak se 1 milion lekë.


OpEd

10

MAPO

E MARTË, 26 QERSHOR 2012 WWW.MAPO.AL

01

Nuk e kuptoj logjikën e refuzimit të të dhënave vetëm sepse ato ngjajnë të pabesueshme.

02

Njeriu që lundron në dete të panjohura, për nga natyra, duhet të jetë pak i pasigurt në vetvete. Është njeriu me breroren shkëlqimtare të dijenisë së gjithçkaje, gjithmonë, nga i cili duhet të ruhemi.

03

Gjërat janë kështu siç janë, sepse ato ishin ashtu siç ishin. Fred Hoyle

Opinione dhe Editoriale

BUJAR KAPEXHIU NGA

Punon kali, ha gomari Q

ë Shqipëria po pasurohet çdo ditë, duket me sy, dëgjohet me veshë, preket me dorë. Por Opozita po thotë se Shqipëria po vidhet përditë. Që i bie se Shqipëria sa më tepër të vidhet aq më tepër pasurohet. Për të hedhur sadopak dritë mbi këtë paradoks, pa u futur në arsyetime që s’më përkasin, mbi të dhëna autoritetesh, organizatash e shoqatash, të cilat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin për shkak se nuk marrin parasysh informalitetin etj. etj., unë bëra një Test të thjeshtë. Testi im zgjati tri ditë. Ditën e parë vajta në një treg ku shiten veshmbathje me shumicë. Iu luta një tregtari të më jepte dy palë pantallona me çmim të ulët. M’i dha. Tri kanotiera, tri palë brekë, tri palë çorape, megjithëse fare të lira dhe natyrisht jo të pambukta, nuk munda t’i marr me çmim shumice. Por një palë këpucë po, ato i mora pothuajse badihava. Dy palë këmisha të reja, edhe ato jo të pambukta, i kapa fare të lira. Një rrip mesi dhe një kasketë, paksa të përdorura, i mora me çmim të kënaqshëm nga një shitës ambulant mbi një trotuar. Kompletova në këtë mënyrë një veshje verore normale, deri-diku edhe trendy, që nuk do më vlejë vetëm për këtë Test, por do ta përdor edhe gjatë të paktën dy behareve. Një të marrë këto, gjeta një qoshe ku flaka të vjetrat dhe vesha e mbatha të rejat. Pas një hezitimi të shkurtër, për shkak të dyshimit se me djersën e kokës së cilit zezak a cilit drogaxhi do ishte ndotur kasketa, e vura në kokë edhe atë. Pashë veten në xhamin e jashtëm të një kafeneje. Po të kisha shpenzuar më tepër pare, edhe mund të dyshoja. Por me aq pak pare, vetja m’u duk King i vërtetë. Prej aty u nisa për një xhiro verifikuese, Bërxull, Laknas, Kamëz, Tiranë. Ik e pyet. Çmimi i veshjes verore dyvjeçare doli shumë më i ulët se të ardhurat ditore që merrte një kuksian nga ara me shalqinj diku mes Domjes dhe Bërxullit. Goxha më i madh se çmimi i veshjes verore ishte gjithashtu edhe fitimi ditor i një vendaliu pronar i një servisi. Për një moment kujtova se çmimi i asaj veshjeje do ishte të paktën i krahasueshëm me fitimin ditor të një minimarketi në Laknas. Por s’më doli parashikimi. Pronari i minimarketit, një mesoburrë nga Gramshi, më tha: Ik e gjej ndonjë dyqan tjetër, se për aq sa thua ti unë këtij timit do t’i kisha vënë me kohë drynin. E njëjta gjë me një grumbullues skrapi. Grumbulluesi i skrapit m’u përgjigj gjith’ inat dhe në

SIPAS MEJE EDISON YPI

Ditën e dytë, në vazhdim të Testit modest eksplorativ mbi fukarallëkun dhe zengjinllëkun e sotëm shqiptar, vendosa që me po aq para sa më kushtoi veshja verore, që korrespondonte me fitimin ditor të karrocierit të hekurishteve, të ha e të pi sa të dendem. S’do mend jo tek atipikët Rogner e Sheraton. Prandaj, për këtë, me aq para në xhep, dola diku në periferi. Aty ia shtrova me groshë, pilaf, qofte, birrë. Por, pasi i hodha një sy menysë dhe çmimeve, vura re se isha tepër larg shpenzimit të shumës të cilën, sipas premtimit që i kisha dhënë vetes, do duhej ta shpenzoja aty të tërën.

m ë ny r ë t a l l ë s e t e k go d i s t e mespërmes pa mëshirë një frigorifer gjigant të përdorur dhe të hedhur. Tre persona, të cilët në pamje të jashtme m’u dukën njerëz të punës, doli se ishin dy pensionistë dhe një student me të ardhura ditore më të ulëta se çmimi i veshjes verore. Një zotni i veshur kreko, i cili në vështrim të parë dukej si biznesmen, doli se ishte invalid prej vitesh. Krekua, ngaqë kishte dëmtuar kolonën në një veprimtari në të zezë, ishte praktikisht një njeri me të ardhura zero, që shpresonte ta shtynte jetën e mbetur duke u mbështetur te ndihma e herëpashershme e një djali në Londër. Megjithatë, Zoti deshi që ta gjej brenda asaj pasditeje një shqiptar të cilit puna ditore i jepte të ardhurat e një veshjeje verore që mund të përdoret dy vjet. Ky ishte një jevg, që me anë të një karroce së cilës i kishte instaluar një motor, mblidhte gjithë ditën hekurishte, ku të mundte. Më la fort të kënaqur kjo koincidencë. Për më tepër që një hesap i përpiktë që bëra në mbrëmje me laps në dorë më nxori se e ardhura mesatare ditore e jevgut të hekurishteve ishte pakëz më i lartë se çmimi i veshjes verore. Sa veshja plus dy birra dhe pak salcë kosi në ndonjërën nga mejhanet e shumta të Laknasit, por, ah, pa copën e bukës së thekur. Ditën e dytë, në vazhdim të Testit modest eksplorativ mbi fukarallëkun dhe zengjinllëkun e sotëm shqiptar, vendosa që me po aq para sa më kushtoi veshja verore, që korrespondonte me fitimin ditor të karrocierit të hekurishteve, të ha e të pi sa të dendem. S’do mend jo tek atipikët Rogner e Sheraton. Prandaj, për këtë, me aq para në xhep, dola diku në periferi. Aty ia shtrova me groshë, pilaf, qofte, birrë. Por, pasi i hodha një sy menysë dhe çmimeve, vura re se isha tepër larg shpenzimit të shumës të cilën, sipas premtimit që i kisha dhënë vetes, do duhej ta shpenzoja aty të tërën. Secili me nga një gotë përpara, tre tipa që llafosen me zjarr në një tavolinë tjetër m’u duk se më njohën. Nga ju kemi? I pyeta me një ton kinse neutral. Ngritën kokat, drejtuan shpinat, ndalën fjalët, në një mënyrë të atillë që s’më la asnjë dyshim se ndërhyrjen time e kishin pritur. Ejani-ejani, ejani t’i bashkojmë tavolinat, muhabetet, të ngrënat, të pirat, ejani t’i bashkojmë të gjitha, u thashë. Erdhën menjëherë. Aty për aty se nga mbiu edhe një i katërt. Bëra shpejt e shpejt me mend një hesap. Po, shuma në dispozicion, dilte edhe për një të pestë. Porosita për secilin nga të katër të

Kënga e re

saponjohurit menynë time. Dhe nisën të llafosen. Ha e pi e fol e fol e fol pafund. Për Kryeministrin, Presidentin, ndryshimet në qeveri, zgjedhjet e ardhshme, hilet e mundshme, fitimtarët dhe humbësit hipotetikë, krizën greke, të ardhmen e Bashkimit Europian dhe Euros, Sigurimin e Shtetit, rolin e pazëvendësueshëm të spiunllëkut në mbarëvajtjen e punëve të shtetit, hapjen e dosjeve, spiunat në Parlament, rolin kyç të Medias etj. etj. Ishte një lloj muhabeti i çuditshëm, që edhe vazhdonte pa pushim edhe ishte gjithë kohën i ngecur në vend, ku secili në të njëjtën kohë edhe kundërshtonte edhe miratonte çfarë thoshin tre të tjerët. Në përpjekje për të vënë pakëz rregull, iu drejtova të treve: Ore, javash, ju lutem. Ju të katër flisni si ministra. Ta marrim më shtruar. Ju pyeta qëpar nga jeni, a keni kryer ndonjë shkollë, çfarë profesioni keni, a bëni ndonjë punë, me çfarë vështirësish haseni, cilat janë shkaqet e atyre vështirësive? Mes zhurmërisë së tyre m’u duk se pyetjet e mia as që i dëgjuan fare. Në një moment, një surrat shqarth që sapo mbaroi së ngrëni, dhe natyrisht së dëgjuari ç’thuhej në tavolinën tonë, pasi pagoi u nis të dilte nga restoranti. Njërën dorë në dorezën e derës, në tjetrën një kruajtëse dhëmbësh, e gjeti momentin që një çast para se të dilte të më thoshte pa zë, vetëm me lëvizje buzësh një fjalë të vetme të ndarë në rrokje: Pa-ra-zi-ta. U largova nga ajo tavolinë, nga ata parazita e nga ai lokal, pas nja tri orësh, natyrisht duke nxjerrë konkluzionet përkatëse lidhur me Testin. Ditën e tretë, pas së parës që u mora me shopping veshmbathjesh të lira, dhe së dytës me ngrënie të bollshme me pak shpenzime dhe shumë llafe, pra pas dy ditësh që u mora me qejf, thashë ditën e tretë të merrem me punë. Me një punë që të kushtonte aq sa thamë: Sa një veshje verore për dy vite. Cila të qe vallë ajo punë që vetëm haku i ustait të kushtonte aq? M’u desh të mendohem një copë herë për të gjetur një punë që të plotësonte atë kusht. Ngaqë kam një simpati të lindur për punët artizanale dhe një urrejtje të skajshme për ushtrinë në rritje të budallenjve që kujtojnë se s’ka mjet tjetër për t’i kryer punët veçse me klika në kompjuter, i dhashë karar të ndërroja katër pllaka të dyshemesë së njërës prej dhomave, të cilat kishin ca kohë që

lëviznin dhe bënin trak-truk sa herë që i shkelja. Ishte kjo puna që, sipas meje, kushtonte aq. U nisa që në mëngjes drejt e te një kryqëzim ku rrinë zakonisht ustallarë me sqeparë, mistri, qysqi, leva, matrapikë. Pas të parit, ua shpjegova me radhë edhe nja katër a pesë ustallarëve punën që kisha. Meazallah. Me asnjërin s’rashë në ujdi. Për një punë që, siç e pranonin edhe vetë, nuk mund të zgjaste më tepër se pesë orë, të gjithë ustallarët me të cilët fola pretendonin një çmim që e tejkalonte të paktën dy herë shpenzimin e kostumit veror. Dhashë e mora. E pamundur. Asnjëri prej ustallarëve nuk u bind për më pak. Vajta edhe në dy vende të tjera. Po ajo mesele. Thuaj po ta mbajti se nuk jemi vendi ku punon kali e ha gomari.

Ditën e tretë, pas së parës që u mora me shopping veshmbathjesh të lira, dhe së dytës me ngrënie të bollshme me pak shpenzime dhe shumë llafe, pra pas dy ditësh që u mora me qejf, thashë ditën e tretë të merrem me punë. Me një punë që të kushtonte aq sa thamë: Sa një veshje verore për dy vite.


EE SHTUNË, 16 QERSHOR QERSHOR 2012 2012 MARTË, 26 WWW.MAPO.AL WWW.MAPO.AL

MAPO

11

Mark Marku ka qenë i vetmi në gjithë këtë kohë që ka dijtë herë mbas here me e çue zanin dhe me kritikue linjën e partisë dhe udhëheqësin e saj. Përveç tij, deri tash, asnji tjetër nuk ka folë, madje as vetë Jozefina Topalli e cila u poshtnue publikisht prej zgjedhjes president të Shqipnisë të nji figure krejt mediokre si Bujar Nishani. Në këto vite Sali Berisha i ka dhanë nji profil antidemokratik partisë së tij, tue e kthye atë thjesht në nji instrument të pushtetit; ky asht vizioni i vetëm që doktori tropojan ka për politikën e prej tij nuk mund të pritet ma asnji përmirsim i këtij botëkuptimi. — ARDIAN NDRECA

Mark Marku, ma në fund nji heretik

Mungesë transparence A e cenon Kodi Penal i Kosovës lirinë e shprehjes dhe të drejtat e njeriut? Dhe a duhet shtypi të trajtohet si instancë që nuk mund të ndiqet penalisht në asnjë rrethanë?

Ç

ka ndodhi me nenet kontestuese 37-39 të Kodit Penal të Kosovës tenton rregullimin e përgjegjësisë penale të mediave? Në mbledhjen e Kuvendit të të enjtes së kaluar vetëm 59 deputetë votuan për heqjen ose ndryshimin e këtyre neneve, që ishte kërkesë e presidentes Jahjaga, e cila ia ktheu Kodin Penal Kuvendit në rishqyrtim. Për aprovimin e kërkesës së Presidentes duhej të kishte minimum 61 vota, dhe kryesuesi i seancës thjesht konstatoi se kërkesa nuk u aprovua dhe se Kodi Penal mbetet i tillë, çfarë është aprovuar në një seancë të mëparshme, pra mbetet me nenet kontestuese. Faji për këtë mosaprovim i mbeti grupit prej katër të deputetëve të PDK-së të cilët votuan kundër heqjes së neneve 37-39 të KP. Qëndrimi më i artikuluar ndër këtë katërsh ka qenë i Berat Buzhalës, i cili edhe më herët ishte deklaruar se këto nene duhet të mbeten në Kodin Penal, por të riformuluara dhe me saktësime të domosdoshme, që do të përcaktonin qartë për çfarë mendohet kur me ligj sanksionohet përgjegjësia penale e mediave, ose shfrytëzimi i mediave me motive kriminele. Buzhala, edhe pse edhe vetë gazetar me përvojë dhe deri vonë drejtues i një gazete ditore, argumenton se mediat dhe gazetarët nuk duhet të trajtohen si “lopa të shenjta dhe të paprekshme” dhe tregon se ligje dhe nene të ngjashme ekzistojnë edhe në kodet penale të vendeve demokratike. Në leximin dhe komentin tim para dy muajsh, kur u aprovua Kodi Penal me nenet kontestuese, edhe unë isha i mendimit se, ashtu siç janë formuluar nenet, vërtet mund të cenojnë seriozisht lirinë e shtypit. Por pas debateve që u zhvilluan më parë, e edhe tani të përsëritjes së aferës, kam ardhur deri te përfundimet më të moderuara të kësaj çështjeje, se vërtet duhet të shqyrtohet më hollësisht se çka është intenca e ligjit dhe çfarë mund të janë pasojat e tij. Ajo çka më befason në këtë çështje është informimi tejet i dobët se për çka bëhet fjalë dhe cilat janë pjesët dhe formulimet kontestuese të këtyre neneve. Kur e pata shkruar komentin e parë për këtë çështje, nuk i kisha formulimet e sakta të neneve në projektligjin që ishte votuar, duke përfshirë edhe ato që në ndërkohë në komisionet përkatëse kanë qenë të amendamentuara. U pata bazuar në tekstin e Projektpropozimit të Kodit Penal që edhe sot

KOMENT SHKËLZEN MALIQI

Në këtë aspekt të transparencës dhe ekspertizës maksimale, mua më duket mirë që në këtë rast ndodhi një rebelim i vogël brenda PDK-së, që e rrëzoi propozimin e Presidentes, sado që kjo vetëm e zmadhoi konfuzionin. Dhe ndodhi që edhe ato media që deri më tash i qortonin ashpër deputetët e Kuvendit pse veprojnë vetëm si makineri votuese anonime, që vetëm i bëjnë amin liderëve ose marrëveshjeve joparimore, në rebelimin e katërshes, e edhe në dorëheqjen e Hajredin Kuçit nga postet e zëvendëskryeministrit dhe ministër i Drejtësisë, panë vetëm marifetet dhe një lojë jo të sinqerta të pushtetit. Por, tani që Qeveria vendosi që edhe një herë t’i kthejë nenet e kontestuara në shqyrtim, do të duhej që të sigurohet transparenca e munguar, si kanë qenë dhe çka po ndryshohet, si dhe sa janë të harmonizuara me legjislacionin e avancuar europian.

figuron si i tillë në web siten e Kuvendit, dhe ku në nenet 37 dhe 38 të tij, vërtet ka gjëra që janë absurde dhe nënkuptojnë përgjegjësinë penale deri edhe të shtypshkronjës ku shtypet gazeta, që për pasojë do të kishte instalimin e censurës së thellë e gjithëpërfshirëse, si në regjimet totalitare. Një tendencë tjetër e rrezikshme ishte zgjerimi i tepërt i detyrimit për zbulimin e burimit të informatës për shumë vepra penale që sanksionon kodi. Më pastaj pata kuptuar se forma në të cilën janë aprovuar këto nene nuk janë identike me ato që i kemi

në tekstin e projektit të Kodit që ende KOMENT figuron në web siten e Kuvendit. Asnjë media nuk i ka cituar sakt këto nene, në formën që janë aprovuar. As kryetarja Jahjaga në aktin e saj të kthimit të Kodit në rishqyrtim, nuk bën analizën se çka është kontestuese, por vetëm konstaton se nenet 37-39 të Kodit penal janë në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës. Në deklaratën e re që e ka ARDIAN NDRECA dhënë kabineti i Presidentes thuhet: As Berisha “Vendimi për rishqyrtimin e Kodit dhe as Meta Penal është marrë se u vlerësua se Neni 37 dhe Neni 38 i Kodit Penal januk pranuen në në kundërshtim të plotë me Nepropozimin nin 40 dhe Nenin 42 të Kushtetutës që bani Ismail së Republikës së Kosovës, që Kadareja, pse rregullojnë lirinë e shprehjes dhe lirinë e medieve si dhe me Nenin 22.2 qëllimi i tyne të Kushtetutës së Republikës së asht kontrolli Kosovës, që obligon përmbushjen e i SHIK-ut, i Konventës Europiane për mbrojtjen emnimeve e të Drejtave dhe Lirive Themelore të Njeriut dhe Protokollet e saj”. dhe i shkarkiPër njeriun e zakonshëm, jo meve në fushvetëm për konsumuesit e mediave, ën e drejtëpor edhe për deputetët që vendosin sisë, si edhe për çështjen kaq delikate, këto formulime të përgjithësuara, që kërkoj- sigurimi i kolnë interpretim më të hollësishëm, lajtë i firmës nuk janë assesi të mjaftueshme për presidenciale të marrë një qëndrim meritor dhe për çdo objektiv mbi kontestin. Pse në të vërtetë mungojnë ekspertizat dhe prodekret, ligj pozimet e riformulimeve që do të reapo emnim. spektonin lirinë e shtypit, por edhe do të sanksionin penalisht mediat për veprat që ligji i sanksionon taksativisht si të tilla? A e cenon Kodi penal i Kosovës lirinë e shprehjes dhe të drejtat e njeriut? Dhe a duhet shtypi të trajtohet si instancë që nuk mund të ndiqet penalisht në asnjë rrethanë? Janë çështje që kanë mundur të debatohen edhe në publik, me kompetencë dhe pa nervoza dhe akuza, dhe jo që të mistifikohen dhe politizohen pozicionimet ku në fakt as që po dihet se ku e kanë hallin politikanët dhe për çka konkretisht ankohen mediat, pronarët e tyre dhe shoqatat e gazetarëve. Në këtë aspekt të transparencës dhe ekspertizës maksimale, mua më duket mirë që në këtë rast ndodhi një rebelim i vogël brenda PDK-së, që e rrëzoi propozimin e Presidentes, sado që kjo vetëm e zmadhoi konfuzionin. Dhe ndodhi që edhe ato media që deri më tash i qortonin ashpër deputetët e Kuvendit pse veprojnë vetëm si makineri votuese anonime, që vetëm i bëjnë amin liderëve ose marrëveshjeve joparimore, në rebelimin e katërshes, e edhe në dorëheq jen e Hajredin Kuçit nga postet e zëvendëskryeministrit dhe ministër i Drejtësisë, panë vetëm marifetet dhe një lojë jo të sinqerta të pushtetit. Por, tani që Qeveria vendosi që edhe një herë t’i kthejë nenet e kontestuara në shqyrtim, do të duhej që të sigurohet transparenca e munguar, si kanë qenë dhe çka po ndryshohet, si dhe sa janë të harmonizuara me legjislacionin e avancuar europian.

T

ue perifrazue nji shprehje të filozofit gjerman Ernst Bloch, me vjen me thanë: e due demokracinë pse herë mbas herë në gjinin e saj dalin heretikë. Me “heretikë” nënkuptoj ata që të lodhun tue çue dorën për me votue me symbyllë, vendosin me ngrit grushtin dhe zanin për me “luftue” për të vërtetën. Ka vite që në PD nuk shohim asnji që ta mendojë ndryshe prej kapos për arsye parimore. Sigurisht kjo vjen jo pse PD-ja asht mbushë me dele pa personalitet që i shkojnë mbrapa dashit të kumonës, por pse kapoja ka gjithmonë të drejtë. Mark Marku ka qenë i vetmi në gjithë këtë kohë që ka dijtë herë mbas here me e çue zanin dhe me kritikue linjën e partisë dhe udhëheqësin e saj. Përveç tij, deri tash, asnji tjetër nuk ka folë, madje as vetë Jozefina Topalli e cila u poshtnue publikisht prej zgjedhjes president të Shqipnisë të nji figure krejt mediokre si Bujar Nishani. Në këto vite Sali Berisha i ka dhanë nji profil antidemokratik partisë së tij, tue e kthye atë thjesht në nji instrument të pushtetit; ky asht vizioni i vetëm që doktori tropojan ka për politikën e prej tij nuk mund të pritet ma asnji përmirsim i këtij botëkuptimi. Në intervistën e djeshme te gazeta Panorama duket se deputeti Mark Marku e ka kalue Rubikonin, tue kritikue ashpër dhe gjanësisht PD-në dhe koalicionin qeverisës. E dinim që qeveria Berisha ishte e mbushun me figura të pakuptimta si Majlinda Bregu, Edmond Haxhinasto, Bujar Nishani, Nasip Naço, Eduard Halimi, Spiro Ksera etj. rezultatet e punës të të cilëve janë krejtsisht të papërfillshme në çdo pikëpamje, por tash së fundi pamë sesi njeni prej tyne - nji person krejt i randomtë në të gjitha kandvështrimet - mbërriti falë alkimisë së pushtetit me u ba mbrenda pak orësh President i vendit. Nuk mjaftoi kjo, por Berisha dhe Meta përzien vorbën qeveritare tue emnue disa ministra të rinj, por plotsisht të denjë për kabinetin e vjetër dështak. Deputeti Marku në intervistën e tij dhanë gazetës Panorama kritikon rreptë edhe procesin e zgjedhjes së Presidentit, mungesën e konsensusit dhe mospërmbushjen e udhëzimeve të ndërkombëtarëve. Gjithashtu, ai kritikon faktin që PDja dhe LSI-ja përzgjodhën si kandidatë njerëz me nji të kalueme të dyshimtë, të lidhun me PPSH-në dhe me famëkeqin Sigurim të Shtetit. Si ka mundësi që Berisha, ky kalorës i kryqëzatës antikomuniste (mbas ramjes së komunizmit), së bashku me kumbarën e tij, Metën, nuk mbërritën me përzgjedhë, dy dekada mbas ramjes së komunizmit, nji emën të pastër e të panjollë? Nuk besoj se kjo gja përban nji mister për shumicën e shqiptarëve që përpiqen herë mbas here me mendue lirshëm e jashtë kornizave ideologjike: Berisha dhe Meta kërkonin nji njeri që mund të shantazhohej lehtë dhe mund t’u shërbente atyne me përkushtimin e nji eunuku. As Berisha dhe as Meta nuk pranuen propozimin që bani Ismail Kadareja, pse qëllimi i tyne asht kontrolli i SHIKut, i emnimeve dhe i shkarkimeve në fushën e drejtësisë, si edhe sigurimi i kollajtë i firmës presidenciale për çdo dekret, ligj apo emnim. Patozi, si mendje e hollë e politikës së PD-së, u shpreh se ata nuk donin nji “republikë ushtarake”, tue shpikë kështu nji term të ri, të cilit në historinë e njerzimit nuk i përkon asnji entitet real apo logjik. Po ku ka me e dijtë Patozi se në ato sisteme ku qeverisin me të vërtetë ushtarakët (pra, tue mbetë ushtarakë) nuk kemi të bajmë me republikë, por me diktaturë! Në fund të fundit këta janë njerëz që shpirtnisht janë prodhime të nji diktaturë që po mbijeton suksesshëm në nji sistem të ashtuquejtun demokratik. Berisha, Meta dhe Patozi që nuk deshtën nji gjeneral të NATO-s për president, votuen për nji komandant toge të Shkollës së Bashkueme “Enver Hoxha”. Kjo asht fytyra e vërtetë e PD-së dhe e LSI-së, ata dijnë me zgjedhë si kandidatë o ish-spijuna të Sigurimit, o ish-antarë të PPSH-së, o ish-oficera të pangjyrë të shkollës “Enver Hoxha”! Sfida e madhe që hedh Mark Marku asht nevoja e rithemelimit të PD-së. Me rithemelim e PD-së ai, me sa duket, nënkupton braktisjen e nji linje të vjetër, largimin e të korruptuemve dhe të paaftëve, të atyne që kanë grumbullue miliona euro në kurriz të shqiptarëve, të ish-spijunëve të Sigurimit, të ish-antarëve të PPSH... Kjo gja do të ishte nji tërmet 10-ballësh në radhët e PDsë e un jam i bindun se ka shumë pak gjasa që të ndodhin, pse me shokët e Aldo Bumçit, Edi Palokës, Fatos Bejës, Tritan Shehut, Arenca Trashanit s’mund të ndërrohet as edhe nji llambë e djegun në selinë e PD-së, jo ma vetë linja e saj politike. Ka shumë mundësi që i vetmi që do të ndërrohet, sapo të paraqitet rasti ma i parë, do të jetë vetë deputeti Mark Marku, i cili mundet me u largue i kënaqun, pse të paktën ua ka përplasë në fytyrë të vërtetën e për ketë gja besoj se pa vonue do të ketë mbështetjen morale të ndërkombtarëve, përfshi ndoshta edhe atë meraklinë e kërnackave dhe të birrës Korça!


12

MAPO

E martë, 26 qershor 2012 www.mapo.al

sociale

Aktivitetet për “Javën Çame” këtë vit janë zhvendosur nga sallat e mbyllura, në sheshet kryesore të kryeqytetit dhe të qyteteve të tjera të vendit

Një javë për Çamërinë, nis ndërtimi i varrezave në Kllogjer Idrizi: Kjo javë është e të gjithë shqiptarëve. Jemi më të vendosur se kurrë të çojmë deri në fund kauzën çame Jonida Tashi

Jehona e Çamërisë ka zgjuar dje kryeqytetin, duke e rikthyer kohën 100 vite më parë, kur në sheshet e Tiranës banorët kishin dalë për të protestuar lënien jashtë trungut të shtetit shqiptar të krahinës çame. Ditën e djeshme, Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet (PDIU) ka çelur nga lulishtja “Tre vëllezërit Frashëri” aktivitetet e “Javës së Kulturës dhe të Historisë së Çamërisë”, ku dhjetëra qytetarë, shqiptarë të Çamërisë apo të viseve të tjera u grumbulluan për të ndjekur nga afër dëshmitë e të shpërngulurve nga shtëpitë e tyre, si dhe materialet muzikore të përzgjedhura që do të vazhdojnë të transmetohen përgjatë gjithë javës. Në hapje të “Javës Çame”, kryetari i Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, duke vlerësuar rëndësinë e saj u shpreh: “Këtë vit ne e kemi nxjerrë ‘Javën Çame’ nga sallat e mbyllura të konsumit të brendshëm, në sheshet kryesore të vendit. 100 vite më parë, në sheshet e Tiranës banorët e qytetit kishin dalë për të protestuar lënien jashtë trungut të shtetit shqiptar, Kosovën dhe Çamërinë. 70 vjet më parë, në këto sheshe kishin protestuar për të drejtat e shqiptarëve të Çamërisë që u dëbuan gjatë Traktatit të Lozanës. 68 vjet më parë pritën refugjatët, bashkëkombësit e

tyre nga Çamëria që u dëbuan me anë të një genocidi nga më të ashprit. Sot, ne bashkohemi të gjithë për të përkujtuar martirët e Çamërisë. Kjo javë është e të gjithë shqiptarëve, se Çamëria është e të gjithë shqiptarëve. Ne mund të themi me bindje se çështja çame është sot më e fortë se kurrë, e ka fituar betejën me kohën dhe jemi më të vendosur se kurrë të çojmë deri në fund kauzën çame”, - tha Idrizi. “Java Çame” do të shoqërohet nga një sërë aktivitetesh, duke nisur nga dita e sotme për të kulmuar në marshimin e përvitshëm çam në Qafë-Botë. Këtë vit lajtmotivi do të jetë ditën e shtunë, në Kllogjer të Sarandës, ku më shumë se 3000 shqiptarë të Çamërisë humbën jetën e nuk u lejuan të kishin as një gur mbi varr. Aty do të nisë ndërtimi i një varreze monumentale për t’i nderuar dhe për të kujtuar atë genocidin mbi shqiptarët e Çamërisë. Në kuadër të “Javës Çame”, bulevardi “Dëshmorët e Kombit” do të qëndrojë gjatë gjithë javës i dekoruar me banderolat “I Love Çamëria” (Unë e dua Çamërinë) dhe me flamuj shqiptarë, ndërkohë që në sheshin “Skënderbej” dhe në sheshin “Nënë Tereza” janë vendosur dy monumente - shkronja tredimensionale me parullën “I Love Çamëria”. Aktivitetet për “Javën e Kulturës dhe të Historisë së Çamërisë” këtë vit janë zhvendosur nga sallat e mbyllura, në sheshet kryesore të kryeqytetit dhe të qyteteve të tjera të vendit. Kështu, në gjashtë pika në kryeqytet do të shfaqen në mjedis të hapur materiale filmike, dokumentare, dëshmi të të mbijetuarve nga

Protesta për Parkun, Aleanca përplaset me policinë

Protesta e Aleancës Kuq e Zi kundër prerjes së pemëve në Parkun e Liqenit ka përfunduar me shoqërimin e njërit prej aktivistëve të saj në polici. Edhe pse nisi si një protestë paqësore, aktivistët e AK u përplasën fizikisht me policinë. Paraditen e djeshme, Aleanca Kuq e Zi zhvilloi një protestë në vendin ku janë prerë pemët, aktivistët e së cilës vendosën në trungjet e mbetura flamuj me siglën e PD-së. Ky moment nisi edhe debatin mes tyre dhe uniformave blu që kërkonin të shoqëronin patjetër disa prej tyre në komisariat për të dhënë sqarime. Pas debateve, sekretari i Rinisë Kuq e Zi, Rigert Kapllani u shoqërua në polici. Ndërsa përfaqësuesit e Aleancës e etiketuan këtë rrugë si “Sëpatat e Bashës”, duke bërë këtë të fundit përgjegjësin kryesor për atë që është cilësuar “masakër ambientaliste”. Aleanca Kuq e Zi i ka lënë një ultimatum 2-javor kreut të Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, për të ribërë Parkun Kombëtar dhe ka paralajmëruar për aksione me radikale për të shpëtuar Tiranën dhe pasuritë kombëtare. Prerja e pemëve në rrugën e Elbasanit ka nisur pak ditë më parë në bazë të një projekti për zgjerimin e saj.

Këtë vit, lajtmotivi do të jetë ditën e shtunë, në Kllogjer të Sarandës, ku më shumë se 3000 shqiptarë të Çamërisë humbën jetën e nuk u lejuan të kishin as një gur mbi varr. Aty do të nisë ndërtimi i një varreze monumentale për t’i nderuar dhe për të kujtuar genocidin mbi shqiptarët e Çamërisë.

Sequi: Respektoni të drejtat e personave me aftësi të kufizuara Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Ettore Sequi kërkon që qeveria dhe institucionet të respektojnë të drejtat e personave me aftësi të kufizuara. Deklarata e tij është bërë gjatë një konference pikërisht për të drejtat e tyre, ku Sequi theksoi se ka ende mungesë të mbështetjes për personat me aftësi të kufizuara, ndërkohë që respektimi i të drejtave të tyre është një nga prioritetet e BE-së. “Të gjitha vendet anëtare të BE-së duhet të zbatojnë të drejtat e njeriut, ku pjesë e tyre janë edhe personat me aftësi të kufizuara, një nga prioritetet e BE-së. Shqipërisë i mbetet shumë për të bërë. Në progres-raportin e vitit 2011 vihet re një diskriminim serioz i kësaj kategorie. Është detyrë e shtetit të sigurojë të drejta dhe akses të barabartë shërbimesh për ta. Ne inkurajojmë qeverinë shqiptare për ta bërë realitet këtë”, - deklaroi ambasadori Sequi. Edhe Avokati i Popullit, Igli Totozani, i pranishëm në konferencë ka theksuar mungesën e aksesit të personave me aftësi të kufizuara në shërbimet sociale, duke i vlerësuar më tepër si përjashtim dhe jogjithëpërfshirje.

genocidi dhe muzikë e traditë çame përgjatë gjithë javës. Më konkretisht, përveç led-wall-it të vendosur në shëtitoren “Abdi Toptani”, që në periudha të caktuara kohe do të transmetojë materiale mbi Çamërinë, videoprojektorë të ndryshëm janë vendosur në Parkun Rinia, në monumentet e “Tre Vëllezërve Fra-

shëri”, në ish-Fushën e Aviacionit, në zonën e ish-Bllokut dhe në pika të tjera të kryeqytetit. Të gjithë qytetarët që do të jenë të interesuar do të marrin në këto pika edicionin special të Revistës “Çamëria”, si edhe informacione mbi aktivitetet e “Javës Çame” dhe të marshimit të përvitshëm në Qafë-Botë.

Monumenti me shkronja tredimensionale me parullën “I Love Çamëria” , i vendosur në sheshin “Nënë Tereza”


sociale

E martë, 26 qershor 2012 www.mapo.al

lekë në muaj shkon me shtesat paga e punonjësve të thjeshtë në sektorin shtetëror

21.000

Miratohet rritja, paga minimale bëhet 21 mijë lekë

Nga mbledhja e Këshillit Kombëtar të Punës

Jonida Tashi Këshilli Kombëtar i Punës miraton në mënyrë unanime vendimin për rritjen e pagës minimale në shkallë vendi me 5%, duke e çuar atë në 21 mijë lekë në muaj. Vendimi është marrë dje në mbledhjen e këtij këshilli, ku sindikatat dhe punëdhënësit kanë rëndë dakord për rritjen e pagës minimale, propozim që do t’i përcillet për miratim edhe qeverisë. Drejtori juridik i Ministrisë së Punës, Astrit Kuka ka sqaruar detajet e projektvendimit për rritjen e pagës minimale dhe efektet e tij. Sipas Kukës, për caktimin e masës së pagës minimale në shkallë vendi, propozuesit janë mbështetur në programin e qeverisë në fushën e pagave, mundësitë e buxhetit të shtetit dhe në nenin 4 të Kartës Sociale Europiane dhe Rekomandimet e Komitetit të Ministrave. “Është propozuar që paga bazë minimale në shkallë vendi, e detyrueshme për t’u zbatuar nga çdo person juridik a fizik, vendas ose i huaj, të jetë 21.000 lekë në muaj nga 20.000 lekë në muaj, duke u rritur me 5%”, - pohoi Kuka. Ai tha se sipas sistemit të pagave të punonjësve mbështetës, mbi pagën bazë jepen shtesa për vështirësi, dëmshmëri shëndeti, natyrë të veçantë pune, vjetërsi në punë etj., të cilat shkojnë mesatarisht 50% mbi pagën bazë. Duke llogaritur këto shtesa, paga për punonjësit që punojnë në punët më të thjeshta në sektorin shtetëror shkon mesatarisht në rreth 31.500 lekë në muaj. Në projektvendim parashikohet që paga minimale prej 21 mijë lekësh në muaj të fillojë efektet financiare nga data 1 korrik 2012 për sektorin publik, ndërsa për biznesin rritja e pagës minimale hyn në fuqi më datën 1 janar 2013, me kërkesë të përfaqësuesve të

biznesit. Këta të fundit kanë kërkuar këtë afat për rritjen e pagës minimale me arsyetimin se në disa prej tyre kontratat me punonjësit lidhen në fund të vitit. “Në komisionin e pagave të gjithë punëdhënësit e kanë miratuar rritjen e pagës minimale, por kanë shprehur disa kërkesa që lidhen me disa çështje të organizimit të tyre të brendshëm, kryesisht në industrinë e fasonëve, të cilët pretendojnë se kontratat e tyre lidhen gjatë fundit të vitit dhe mbase ka ndonjë ndikim. Gjithsesi, nga analiza që i është bërë kësaj industrie ne gjykojmë që rritja 5 për qind nuk ka asnjë ndikim negativ, sepse efektivisht paga mesatare në këtë industri është 22 200 lekë; do të thotë që ato që sot e kanë kapërcyer nivelin e pagës minimale”, - u shpreh përfaqësuesi i punëdhënësve në këshill. Ndërsa ministri i Punës, Spiro Ksera, njëherësh kryetar i Këshillit Kombëtar të Punës, theksoi se vendimi për rritjen e pagës minimale është në përputhje me objektivat dhe politikat e qeverisë për rritjen e të ardhurave të qytetarëve shqiptarë. Sipas ministrit Ksera, me rritjet e përvitshme të pagës minimale është synuar që Shqipëria të jetë në të njëjtin nivel me vendet e rajonit për sa i përket nivelit të kësaj page. “Sipas një studimi të vitit 2011, - theksoi Ksera, - Shqipëria me gjithë rritjet e përvitshme të pagës minimale ka nivelin më të ulët në rajon që shkon 142 euro, nga 148 euro Bullgaria, 161 euro Rumania, 166 euro Serbie, e deri tek vendi me pagën më të lartë minimale në rajon, Kroacia, në nivelin 371 euro”. Ministri i Punës tha se me rritjen më të fundit të pagës minimale në shkallë vendi në masën 5%, paga minimale në Shqipëri barazohet me pagën minimale të Bullgarisë. Më këtë pagë trajtohen 100 mijë punonjës në shtet dhe kompanitë private, kryesisht në industrinë e fasonëve dhe në ndërtim. Në sektorin publik dhe veçanërisht në atë buxhetor, caktimi i pagës minimale ka ndikim në sistemin e pagave dhe reflekton në rritjen e pagave të niveleve më të larta, pasi kjo pagë shërben si bazë e ndërtimit të sistemit të pagave për punonjësit mbështetës.

Mjeku i ndërmarrjes

Biznesi: Ka kosto të mëdha, sindikatat: Shmang abuzimet me raportet Përfaqësuesit e biznesit kanë kundërshtuar futjen e mjekut të ndërmarrjes në aktivitetin e tyre, duke deklaruar se kjo gjë do të shoqërohet me kosto të mëdha për ta. Për këtë arsye, ata kanë kërkuar që kjo të lihet për një moment të dytë dhe të mos jetë në formë detyrimore për biznesin. Por nga ana tjetër, sindikatat që mbrojnë të drejtat e punëmarrësve kanë deklaruar se mjeku i ndërmarrjes do të ishte i dobishëm për të dyja palët, pasi do të shmangë abuzimet me raportet. Sindikalistët thanë se sot mjekët japin raporte manipuluese, të cilat punonjësit i dorëzojnë pranë vendeve të tyre të punës për të

13

Ksera: Shqipëria, jo pagë minimale më të ulët se vendet e rajonit. Me rritjen më të fundit, paga minimale në Shqipëri barazohet me pagën minimale të Bullgarisë

31.500

Këshilli Kombëtar i Punës i propozon qeverisë rritjen 5% të pagës minimale. Për punonjësit buxhetorë efektet financiare do të nisin nga 1 korriku, ndërsa për bizneset, nga 1 janari 2013

MAPO

mos u paraqitur në punë, edhe kur nuk janë realisht sëmurë. Sipas sindikatave, në këto kushte, gjendja shëndetësore e të punësuarit bëhet e paverifikueshme, ndërsa me mjekun e ndërmarrjes zgjidhet ky problem. Tri projektvendimet në zbatim të ligjit “Për sigurinë dhe shëndetin në punë”, nuk u miratuan në mbledhjen e djeshme të Këshillit Kombëtar të Punës. Me kërkesë të përfaqësuesve të punëdhënësve në Këshill u vendos që miratimi i tri projektvendimeve të shtyhej dhe në to të pasqyroheshin propozimet e tyre para se të paraqiten për miratim në Këshillin e Ministrave.

lekë në muaj do të bëhet paga minimale, e detyrueshme për t’u zbatuar nga çdo person juridik a fizik

100

mijë punonjës në shtet dhe privat, kryesisht në industrinë e fasonëve dhe në ndërtim trajtohen me pagë minimale

Shifrat për varfërinë, debatet e Kserës me Nikollën Nikolla: Sot varfëria varion nga 28%-36% sipas rajoneve, janë 5 vite në krizë. Ksera: Partia Socialiste thotë që ky është minimumi jetik, varfëria është ulur Mbledhja e Këshillit Kombëtar të Punës është shoqëruar me debate mes ministrit Spiro Ksera dhe kreut të Konfederatës së Sindikatave, Kol Nikolla. Ndonëse replikat nisën me nivelin e varfërisë në vend, për të cilin Nikolla tha se mungojnë shifrat zyrtare, ndërsa ministri Ksera pohoi se varfëria është ulur, ato arritën deri tek zgjedhja e presidentit të ri, Bujar Nishani. “Është e vërtetë që në vitin 2008 ka rënë 12%, sot të garantoj se varfëria, se këtu po flasim të gjithë kush bën më shumë, sipas studimeve varion nga 28%-36%, e ndarë sipas rajoneve. Megjithatë kjo nuk është shifër zyrtare. Ne kërkojmë një shifër zyrtare që të ballafaqohet nga qeveria apo INSTAT, një shifër zyrtare që të ballafaqojë shifrat tona. Janë 5 vite në krizë”, tha Nikolla. “Partia Socialiste thotë që ky është

minimumi jetik. Termi minimumi jetik nuk ekziston në Shqipëri, është niveli i matjes së varfërisë”, - theksoi Ksera. “Zoti ministër, unë nuk jam i Partisë Socialiste dhe as i Partisë Demokratike, dhe përmendni këtu ILO-n dhe Gjenevën, që ju ktheu ju mes rrugës nga Italia për të votuar në Parlament. Dhe nuk keni marrë pjesë në konferencë, por nuk desha t’i bëj publike këto, ndaj unë nuk jam as i PS dhe as i PD, jam kryetar i Konfederatës së Shqipërisë”, - u shpreh më tej Nikolla. Këtyre sulmeve ministri Ksera iu përgjigj: “Patjetër që vota ime për presidentin ishte shumë e rëndësishme, dhe ishte dëshira më e madhe që të kontribuoja si deputet dhe si ministër”. Por kreu i Konfederatës së Sindikatave vijoi replikat e tij me ministrin: “Ajo që ty të kthen mbrapsht nga konferenca e ILO-s në Gjenevë në Parlament, ndërsa mua nuk më kthen kush mbrapsht dhe për këto që them mbaj përgjegjësi për institucionin që përfaqësoj dhe më ka zgjedhur”. Sipas Nikollës, nuk ka rritje të pagës minimale, por thjesht indeksim të inflacionit.

Banka Emporiki Shqipëri tashmë e integruar plotësisht ne Grupin Lider në Francë, Crédit Agricole është gjithmonë pranë klientëve dhe komunitetit ku ajo operon. Gjatë këtij muaji të gjitha degët e Tiranës do të “hapindyert” në tendat që do të ngrihenpara tyre, ku do t’ju ofrojnë klientëve t ëtyre dhe banorëve të zonave përkatëse pije freskuese dhe një banket të vogël. “Crédit Agricole - Portes Ouvertes” do të jetë një mundësi për të gjithë këta qytetarë për t’u angazhuar në bashkëbisedime informale me punonjësit e bankës.

Ne dëshirojmë të ndajmë me qytetarët e Tiranës vlerat me të cilat drejtojmë aktivitetin tonë bankar siç janë: ju dëgjojmë, jemi gjithmonë të angazhuar si dhe veprojmë lokalisht dhe me përgjegjshmëri.

Ju mirëpresim! Dt. 25.06.2012 në degën Twin Tower, Adresa : Blv. Dëshmorët e Kombit, KullatBinjake Dt. 26.06.2012 në degën “Samos Tower”, Adresa: Rr. “Ismail Qemali”, Nd. 20, H. 3 Dt. 28.06.2012 në degën “BajramCurri”,Adresa: Rr. Blv.“BajramCurri”, Nr.13, Nd. 56, H.1 Dt. 03.07.2012 në degën “Bardhyl”, Adresa: Rr.”Bardhyl”,Nd. 65, H. 4,


14

MAPO

e martë, 26QERSHOR 2012 www.mapo.al

rajoni

Procesi, Haradinaj rikthehet në Hagë Ish-kryeministri i Kosovës dhe lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, është rikthyer në Hagë. Haradinaj ka arritur në Tribunalin e Hagës dy ditë para se të mbahen dy seancat përmbyllëse të procesit gjyqësor kundër tij dhe dy ish-bashkëluftëtarëve, më 25 dhe 26 qershor, në të cilat Prokuroria dhe Mbrojtja

do ta thonë fjalën përfundimtare. Vendimi përfundimtar pritet të merret në fund të muajit gusht ose gjatë muajit shtator. Lideri i AAK-së iu bashkua përkohësisht familjes së tij më 10 maj, pas vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare për krime lufte në hapësirat e ish-Jugosllavisë, që ta lirojë përkohësisht

atë. Gjatë qëndrimit disajavor në Kosovë, Haradinaj shoqërohej nga Policia e Kosovës dhe forcat e EULEX-it, pasi gjykata e liroi atë nën kushte të rrepta, që nënkupton lëvizje të kufizuara dhe që të mos ketë asnjë përfshirje në veprimtari politike apo paraqitje publike.

Prokuroria: 20 vjet burg për ish-kryeministrin Rramush Haradinaj Në procesin që po zhvillohet në Hagë, Prokuroria ka kërkuar jo më pak se 20 vjet burg për Haradinajn dhe dy bashkëpunëtorët e tij, Balaj dhe Brahimaj. Mbrojtja pritet të paraqesë dëshmitë e veta Prokuroria e Gjykatës Ndërkombëtare për Krime Lufte në ish-Jugosllavi kërkon 20 vjet burg për ishkryeministrin e Kosovës, Rramush Haradinaj. Gjatë seancës së djeshme prokurori Pol Roxhers u shpreh se “dënimi më i vogël që duhet dhënë ndaj Haradinajn është 20 vjet burg”. Të njëjtin dënim, prokurorët kanë kërkuar edhe për dy bashkëluftëtarët e Haradinajt, Idriz Balajn dhe Lahi Brahimajn.

Lideri i AAK-së u rikthye këtë fundjavë në Hagë, pas një qëndrimi njëmujor në Kosovë, që pasoi vendimin për lirimin e tij të përkohshëm. Akuza ka bërë sot përmbylljen e çështjes dhe nesër do të jetë radha e mbrojtjes, ndërsa nuk është caktuar ende data se kur do të jepet vendimi përfundimtar. Haradinaj ishte shpallur i pafajshëm në prill të vitit 2008, por Gjykata vendosi për një rigjykim të pjesshëm, që nisi në korrik 2010. Ish-kryeministri Haradinaj, Balaj dhe Brahimaj akuzohen për “vrasje, torturë dhe trajtim mizor, si krime që bien ndesh me ligjet dhe zakonet e luftës”.  Dëshmitë

Mesditën e djeshme u realizua seanca përmbyllëse në Gjykatën Ndërkombëtare për Krime Lufte në Hagë, kundër ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj dhe dy bashkëluftëtarëve të tij Lahi

Brahimaj dhe Idriz Balaj. Ata akuzohen nga prokuroria për krime lufte në Kosovë, për të cilën akuzë më parë Haradinaj nga e njëjta gjykatë ishte shpallur i pafajshëm. Fillimi i kësaj seance ka nisur me paraqitjen e pretendimeve të dëshmive nga prokuroria, ku këto dëshmi janë përcjellë me një sërë kalimesh në seancë private. Prokurori, në fillim të dëshmisë së tij, ka folur për lidhjen e tre të akuzuarve dhe bashkëpunimin që ata e kanë pasur, siç tha prokurori në “krimet e zonës së Dukagjinit”. “Ramush Haradinaj, në sajë të pozitës së tij me autoritet që erdhi si rezultat i një respekti që ai e fitoi, pra si një hero, si komandant dhe përmes gjirit të tij familjar, ai pati mundësi t’i influenconte në sjelljen e të tjerëve dhe në veçanti dajës së tij, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj, sikurse edhe ushtarëve të tjerë që i kishte nën komandë”- tha prokurori. Ai shtoi më

Ramush Haradinaj, në sajë të pozitës së tij me autoritet që erdhi si rezultat i një respekti që ai e fitoi, pra si një hero, si komandant dhe përmes gjirit të tij familjar, ai pati mundësi t’i influenconte në sjelljen e të tjerëve dhe në veçanti dajës së tij, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj

tej se “miratimi dhe mbështetja e tij e eliminimit të pozitës përmes mjeteve ilegale e shoqëruar me pozitën e tij me autoritet dhe i respektuar, shërbyen si nxitje për autorët e krimeve në Jabllacinë.” Prokurori e akuzoi Haradinajn se nuk përdori autoritetin e tij për të ndaluar keqtrajtimet, veçanërisht pasi mori në dorë komandën në qershor të vitit ’98. Kurse për të akuzuarin tjetër, Lahi Brahimaj, prokurori tha se “ishte qendror në aksionin e ndërmarrë për përdorimin, keqtrajtimin, vrasjen të ndodhura në burgun e Jabllanicës.” Sipas prokurorit, “Brahimaj në mbështetje të familjes së tij dhe në përfshirjen e tij drejtpërdrejt në krime lufte, nuk lë asnjë dyshim në aktakuzën e ngritur ndaj tij.” Seanca përmbyllëse e Prokurorisë do të vazhdojë edhe sot, ndërsa pas fjalës së prokurorisë, edhe pala mbrojtëse do të paraqesë dëshmitë e veta.

Ramush Haradinaj

Greqi, Rapanos paraqet dorëheqjen nga Financat Ministri i sapoemëruar i ka paraqitur dorëheq jen kryeministrit Samaras, për shkak të problemeve me shëndetin. Ai u shtrua në spital mbrëmjen e së premtes Va s i l i s R a p a n o s n u k d o t ë jetë ministër i Financave. Ai i paraqiti dorëheqjen e tij kryeministrit Samaras, duke përmendur si shkak arsyet shëndetësore. Dorëheq ja u paraqit me anë të një letre drejtuar kryeministrit Samaras, i cili e ka pranuar. “Situata e fundit që më

detyroi të futem në spital, tregon se problemi i shëndetit nuk është kapërcyer plotësisht. Pas diskutimeve që kisha me mjekët, konstatova se gjendja e shëndetit tim për momentin, nuk është ajo që do të më lejonte të ushtroja plotësisht detyrat e mia. Për këtë arsye, me keqardhje, unë nuk mund të pranoj propozimin tuaj”, -thuhet në letrën e z. Rapanos. Nga ana e tij, Samaras shkruan: “Ju uroj para së gjithash një shërim të shpejtë të problemit tuaj shëndetësor. Faleminderit për gatishmërinë me të cilën pranuat rolin që ju ngarkuam, dhe shpreh dëshirën që të rimerrni fuqitë për t’u

ofruar në përpjekjet kombëtare”. Vasilis Rapanos u dërgua në spital të premten pasdite, pas një temperature të lartë, dhimbje të forta në bark, marramendje, vjellje dhe dobësi.  Për shkak se zoti Rapanos nuk e kishte bërë zyrtarisht betimin si ministër i Financave, vëzhguesit politikë theksojnë se kjo nuk është një dorëheqje, por një “mospranim” i propozimit të kryeministrit Samaras, z.Evangelos Venizelos dhe Fotis Kouvelis, nga ana e Rapanos për emërimin e tij në postin e ministrit të Financave. Tani kërkohet zgjidhje e menjëhershme për gjetjen e një personi tjetër në këtë post kritik.

“Situata e fundit që më detyroi të futem në spital, tregon se problemi i shëndetit nuk është kapërcyer plotësisht” Vasilis Rapanos


MAPO

E martë, 26 qershor 2012 www.mapo.al

kulturë

Skënderët pipapunues dhe tradita që zë fill para viteve ‘30. Dy janë problemet e kohës për zanatçiun Isuf Skënderi: Nuk ka një treg të artizanatit dhe puna e dorës nuk duhet vlerësuar njëlloj me imitimet

Traditë me porosi Jorida Pasku

D

ita ditës, ende pa u mbyllur Panairi Kombëtar i Artizanatit, artizanët mbledhin punimet e tyre dhe lënë sallën e Muzeut Historik Kombëtar. Edhe pse është caktuar data 28 qershor për mbylljen e panairit, pavijonet po boshohen një e nga një. Në atë mjedis të vakët pa vizitorë, artizanet e ardhura nga Shkodra, Korça, Kruja, Lezha kuvendojnë me njëra-tjetrën para stendave, e të tjera kanë ulur kokat dhe vazhdojnë me punën e dorës. Të paktë janë ata që i afrohen muzeut për të parë veshjet popullore, shtrojet, qilimat, mbulesat, punë e tezgjahut, suveniret në qeramikë. Panairit këtë vit i mungoi edhe show i përhershëm i njerëzve të politikës, që në prani të artizanëve premtojnë fonde që pastaj nuk jepen, apo për ambiente që pastaj nuk shihen të ndërtohen. Dihet që nuk janë më edhe porositë në derë të shtëpisë, punimet e tyre mbeten stok, ose të zotët, siç ndodh rëndom, detyrohen të shkojnë dyqan për dyqan për të tregtuar punët e tyre. Liza Ndreka duhet të udhëtojë me shpenzimet e saj për të sjellë në kryeqytet këmisha, mbulesa, shalle mëndafshi nga Shkodra në Tiranë. Në vendin e saj nuk ekziston tregu i duhur. Po edhe në kryeqytet ajo e sheh se të paktë janë ata që afrohen të blejnë, pakkush afrohet qoftë edhe për ta pyetur sa orë harxhon në vegë. Bedri Kastratit i duhet të shkojë deri në Kosovë për t’i parë hairin shitjes së suvenireve prej qeramike. Ndërsa shitësit e Tiranës i blejnë lirë për t’i tregtuar dyfish.

15

Isuf Skënderi duke punuar pipa

Pipat që nga shekulli i kaluar

Isuf Skënderin nuk e pengon i nxehti të bëjë xhiron e përhershme me biçikletë për të shkuar në pikat e suvenireve të Tiranës, për të folur me shitësit për cigarishtet, shandanët, mbajtëset e stilolapsave që ai punon prej vitesh. Është ai i vetmi vend ku mund t’i shiten punimet në dru. Ai nuk e sheh të udhës që pipa e Ali Pashës (kështu quhet pipa më e gjatë që ka punuar) të ekspozohet bashkë me peshkun, bulmetin dhe perimet në tregjet e Tiranës. Për Isufin është mirë që njerëzit edhe ta shohin zanatçiun kur punon! Ai nuk ka një dyqan të tijin. Pipat i punon në verandën e shtëpisë në rrugën “Isa Buletini”. Në atë shtëpi ka jetuar edhe i gjyshi, pipapunues i shekullit të kaluar. Isufi (të dy mbajnë të njëjtin emër) ka pasur edhe një dyqan në artistiken “Migjeni”, në Pazarin e Vjetër, aty ku mblidheshin të gjithë zanatçinjtë e para viteve ‘90. Kujtojmë që për pipat përmenden familjet Belalla, Çali, Zajmi. Isufi ia trashëgoi zanatin të birit, Ymerit, dhe ai ia la Isufit të ri, që ruan në shtëpinë e tij modele të hershme pipash dhe medalje të argjendta të marra në vitet ‘30 në Panairin e Selanikut. Ka qenë i shëtitur i gjyshi. Nuk ka munguar në panairet në Nju-Jork dhe Paris. Mundësinë për të ndërtuar një barakë me duralumin, Isufi e ka, por nuk e sheh këtë si zgjidhje. Kërkon të kthehet tradita e tregut, e një vendi të posaçëm për punimet e artizanatit, të jetë i njohur si për vendësit ashtu edhe për të huajt turistë që u bie rruga këtyre anëve. Ndoshta kjo do të bëjë të mundur që punimet me dorë të seleksionohen nga imitimet e ndry-

Isufi ia trashëgoi zanatin të birit, Ymerit, dhe ai ia la Isufit të ri, që ruan në shtëpinë e tij modele të hershme pipash dhe medalje të argjendta të marra në vitet ‘30 në Panairin e Selanikut. Ka qenë i shëtitur i gjyshi. Nuk ka munguar në panairet në Nju-Jork dhe Paris

shme turke a kineze që mbushin dyqanet, ku “një Nënë Terezë apo një Skënderbe” projektohet me rreze lazer brenda një suveniri. Isufit ia ka ënda të shohë në atë treg poçarë, qeleshexhinj, gra që qëndisin me gjergjef, që punojnë në filigran. Si edhe të tjerë artizanë të panairit, ai do donte vlerësimin për punën e dorës, që i ka rënë rasti të shohë në panairet e Pireut, Athinës, Bolonjës, Romës, Teheranit. Tani për tani i ngelet vetëm të shkojë kudo nëpër Shqipëri për të furnizuar dyqanet, për të mbajtur gjallë traditën që krijuan Skënderët, që iu ushqye qysh 15 vjeç.

Eurimages financon “Botën” e Elezit I treti projekt që financohet nga “Eurimages” që nga viti 2010

Projekti “Bota” me regji dhe skenar të Iris Elezit financohet me 100 000 euro nga “Eurimages”, Fondi i Këshillit të Europës për Kinemanë Europiane. Ky vendim u mor në mbledhjen e radhës të ‘Eurimages’, që u mbajt në Kopenhagen nga 17-22 qershor, ku

u përzgjodhën për t’u financuar 17 projekte nga 44 aplikime nga vende të Europës. Projekti i Elezit u aprovua vitin e kaluar nga bordi i Qendrës Kombëtare të Kinematografisë dhe ka gjetur financues edhe nga Franca dhe Italia. Kujtojmë që është hera e

tretë që regjisorë shqiptarë aplikojnë dhe marrin përgjigje pozitive nga “Eurimages”. E theu akullin regjisori Bujar Alimani për filmin “Amnistia”, vitin e kaluar u financua “Agon” i Robert Budinës dhe sivjet regjisorja Iris Elezi.


16

MAPO

E martë, 26 qershor 2012 www.mapo.al

sport

Portieri

Ujkani: Palermo, hap i rëndësishëm në karrierë Samir Ujkani te Palermo e ka nisur si portier i tretë, pas shpinës së ekspertëve Fontana dhe Aljiardi, pastaj në vitin 2009 u transferua te Novara, ku ka mbrojtur portën e kaltër për tre sezonet e fundit, duke u rritur shumë në profiling karakterial dhe atë teknik. Me revolucionin në favor të Palermos, rozazinjtë janë shprehur se do ta ndërtojnë skuadrën duke nisur nga mbrojtësin ekstrem i përfaqësueses kuqezi. “Kujtoj momente të bukura, vërtet shumë të bukura. Kemi fituar shumë ndeshje, kujtoj gjithnjë me

kënaqësi finalet e play-off kur u ngjitëm në Serie A ndërsa mposhtëm Padovan. Sigurisht që më vështirë e pata vitin e shkuar kur pësova atë dëmtim të keq në ndeshjen kundër Bolonjës. Duke e menduar, një tjetër moment i vështirë ka qenë rënia nga kategoria, por të paktën duhet të mendojmë më shumë për aspektet pozitive sesa ato negative. Dua të falënderoj tifozërinë e Novarës që nga ndeshja e parë në shtëpi ndaj Filjinas dhe deri tek ajo e fundit kundër Romës. Tifozëria ishte vërtet unike në Itali. Kanë

qenë fantastikë dhe më kanë qëndruar gjithnjë pranë, do t’i mbaj gjithnjë në zemrën time dhe shpresoj që të ritakohemi në të ardhmen…” Për kalimin e tij te Palermo, Ujkani ka shpjeguar motivin për këtë lëvizje. “Për mua është një hap përpara në lidhje me të ardhmen time, ky vendim u mor më shumë nga shoqëritë duke qenë se unë isha ende një lojtar i Palermos. Kur më erdhi oferta nga shoqëria siçiliane, gjykova se ishte e drejtë që ta pranoja. Edhe Novara më ka ndihmuar duke mos më krijuar probleme.”

Ekzekutivi u bindet klubeve, superliga me 12 skuadra Komiteti Ekzekutiv i mbledhur ditën e djeshme në ambientet e Federatës Shqiptare të Futbollit ka marrë një sërë vendimesh, ku ka ndryshuar edhe formatin e Kupës së Shqipërisë, ndërsa në superiore nuk do të ketë më shumë se 5 lojtarë të huaj Jeton Selimi Komiteti Ekzekutiv i Federatës Shqiptare të Futbollit ka kënaqur dëshirat e klubeve të superligës, të cilat kërkonin një kampionat me më pak skuadra dhe me më shumë faza për të luajtur. Pak javë më parë, një mbledhje e krerëve të klubeve të Superiores u kthye në një “revoltë” ndaj FSHF-së, e cila nuk u përfaqëasua me presidentin Duka në atë të klubeve, çka bëri që shumë presidentë të shpërthenin në revoltë ndaj shefit të FSHF-së. Megjithatë, pas orvatjeve dhe shtyrjeve të mbledhjes së Komitetit Ekzekutiv, që herën e fundit u shty për shkak të homazheve që iu bënë figurës së nderuar të Medin Zhegës, dja ka ardhur edhe lajmi i mirë për skuadrat e Kategorisë Superiore: sezoni 2013-2014 do të jetë me 12

skuadra, ndërsa nuk do të ketë ndryshime në Kategorinë e Parë, që do të qëndrojë me 16 ekipe, siç është edhe aktualisht, ndërsa në komunikatën e saj, federata sqaron edhe lëvizjen e skuadrave nga njëra kategori në tjetrën. “Kategoria Superiore, edicioni 2013-2014 do të zhvillohet me 12 skuadra. Kategoria e Parë, edicioni 2013-2104 do të zhvillohet siç është aktualisht me 16 skuadra. Në fund të edicionit 2012-2013, 4 skuadrat e renditura në vendet 11, 12, 13 dhe 14 të kampionatit të Kategorisë Superiore, bien automatikisht në Kategorinë e Parë. Skuadrat e renditura në vendin e 1 dhe 2 të Kategorisë së Parë, ngjiten automatikisht në Kategorine Superiore. Në fund të edicionit 2012-2013, 4 skuadrat e renditura në vendet 11, 12, 13 dhe 14 të kampionatit të Kategorisë së Parë bien automatikisht në Kategorinë e Dytë. Skuadrat e renditura në vendin e 1 të të dy grupeve të Kategorisë së Dytë ngjiten automatikisht në Kategorinë e Parë. Edicioni 20122013 nuk do të ketë ndeshje play-off apo play-out,” shkruhet në komunikatën e FSHF-së, e cila ka përmbushur kështu dëshirat e skuadrave për të pasur një kampionat me më pak ndeshje, por me më shumë cilësi. Superliga do të nisë sezonin e saj më 25 gusht dhe do të mbyllet më 11 maj të vitit 2013 Megjithatë, ndryshime do të ketë

Komiteti Ekzekutiv i FSHF-së gjatë një mbledhjeje

edhe në formatin e Kupës së Shqipërisë, që në sezonin që sapo u mbyll u zhvillua në një formë të ngjashme me Champions League. Lajmi është Kupa do të jetë një miks mes formatit të saj i vjetër me përballjet tradicionale vajtjeardhje dhe dëshirës së FSHF për të pasur një veprimtari të ngjashme me

Shorti i Kupave të Europës, shqiptarët njohin kundërshtarët Skënderbeu do të luajë ndaj Debrecenit hungarez, që ka dominuar futbollin e këtij vendi në dhjetë vitet e fundit, Tirana ka “peshkuar” modestët e Grevenmasher të Luksemburgut, pa asnjë titull të fituar në historinë e tyre si klub, Flamurtari do të përballet me hungarezët e Budapest Honvedit, ndërsa Teuta e Durrësit nuk do ta ketë të lehtë me gjeorgjianët e Metalurg Rustavi. Të gjitha skuadrat tona i luajnë ndeshjet e para në shtëpi. Ky është shorti i dalë nga goglat e përziera sot në Nion të Zvicrës për “Champions League”, ku Shqipëria përfaqësohet me korçarët e Skënderbeut, por edhe për “Europa League”, ku për vendin tonë do të luajnë Flamurtari, Tirana dhe Teuta. Kësisoji, nëse përgatitjet e këtyre skuadrave tona kanë nisur prej ditësh, jashtë dhe brenda vendit, stafet respektive kanë mësuar edhe emrat e kundërshtarëve në ndeshjet e para, kështu që kanë nisur të bëjnë “llogaritë” dhe planet për t’ia dalë me sukses. Skënderbeu, Tirana, Teuta dhe Flamurtari njohën të hënën kundërshtarët respektivë në Kupat e Europës. Sipas programit të publikuar që më parë nga UEFA, sot, në Nion të Zvicrës u hodh shorti si për Ligën e Kampione-

ve, ashtu edhe për Ligën e Europës. Në bazë të formatit, kampioni i Shqipërisë (Skënderbeu) do luajë në turin e dytë, i cili ka në përbërje 34 skuadra: 3 do të jenë fitueset që do vijnë nga turi i parë preeliminator dhe 31 të tjera të përzgjedhura në bazë të koeficientit që çdo shtet ka përfituar nga mbledhja e pikëve në 5 sezonet e fundit në Kupat e Evropës. Sa më shumë ture të kenë kaluar skuadrat e një vendi, aq më i lartë është koeficienti, por

kjo vlen pak për kampionatin shqiptar, skuadrat e të cilit edhe sezonin e shkuar nuk shkuan më shumë sesa një tur në kompeticionet europiane. Ndeshjet e para të Champions League luhen më 17–18 korrik, ku Skënderbeu do t’i presë fillimisht në shtëpi hungarezët e Debrecenit, ndërsa ato të kthimit më 24–25 korrik. Sa u përket ndeshjeve të Europa League, të parat luhen më 5 korrik, ndërsa ato të kthimit më 12 korrik.

Zeqo: Shorti? Më i lehtë sesa vjet! Kampionët e shohin shortin më favorit se një vit më pare. Pas hedhjes së shortit në Zvicër për Champions League, aty ku ka qënë prezent dhe vetë presidenti i Skënderbeut Agim Zeqo, gjërat janë bërë më të qarta, por dhe konkrete. ”Nuk ka kundërshtar të lehtë në asnjë rast. Por unë besoj vetëm që ky kundërshtar nuk është si ai i vjetshmi. Tani na duhet të mendojmë për mënyrën se si do të përballemi me ekipin e Debrecenit, për të patur një përformancë të mirë dhe të sukseshme”, ka pohuar për “Mapo”-n presidenti Zeqo. Nga deklarata e tij duket se ai është ndierë mnirë me fatin që kanë rezervuar goglat, ndërkohë që për më tepër ceremonia zyrare në Zvicër ku ai ka marë pjesë i është

dukur edhe më emocionuese. Tashmë korçarët do të kenë kryefjalë të tyre ekipin kundërshtar të Hungarisë me të cilin do të luftojnë fort për ta thyer në shtëpinë e tyre në ndeshjen e 17 korrikut. Merkatoja mbetet ende një sfidë e rëndësishme e bardhekuqve. Ndonëse ata kanë sjellë dy lojtarë mjaft të mirë si Kuli dhe Vucaj në ekip, kërkimet për të tjerë emra vazhdojnë. Zeqo vazhdon të theksojë se grupi do të ruhet, por dhe afrimet do të jenë ndër më të mirat. “Ne jemi duke parë ende për afrime në ekip. Ajo që mbetet problem është fakti se të huaj nuk afrojmë dot, pasi kemi aq sa duhen. Ndaj në këto kushte do të shohim vetëm për lojtarë shqiptarë”, ka theksuar në fjalën e tij presdenti Zeqo. Irena Vreto

Champions. Deri në fazën çerekfinale, ndeshjet do të luhen vajtje-ardhje, pastaj tetë skuadrat e mbetura do të grupohen në 2 grupe me nga katër ekipe, ku do të avancojnë dy të parat e çdo grupi, që do të kalojnë në short të lirë pas përfundimit të ndeshjeve në grupe. Ndryshime thelbësore edhe në

lëvizjen e lojtarëve. Kështu, nuk do të lejohen më shumë sesa 5 lojtarë të huaj në Kategorisë Superiore dhe në Kategorinë e Parë, ndërsa në Kategorinë e Dytë do të lejohen të luajnë në fushën e lojës jo më shumë se 5 lojtarë të huaj apo vendas që nuk banojnë në qarkun administrative, të cilit skuadra i takon.

Merkato Atletiko ngre zërin: Falkao nuk shitet! Atletiko Madrid ka ritheksuar se sulmuesi Radamel Falkao nuk është në shitje. Ylli kolumbian është shndërruar në njërin prej futbollistëve më të kërkuar në treg pas paraqitjeve të shkëlqyera në sezonin e kaluar për Atletikon. Çelsi, Mançester Siti, Barcelona dhe Real Madrid thuhet se janë të interesuara për Falkaon. Por, Drejtori Sportiv i Atletikos, Hoze Luis Kaminero, tha për AS: “Falkao do të mbetet te Atletiko Madrid dhe mohoj çdo lloj spekulimi rreth largimit të tij. Ai do të mbetet me ne për sezonin e ardhshëm”. Kaminero ka pranuar se mund të ketë lëvizje në treg në “Vicente Calderon”, por insiston se “kjo nuk do të ndikojë në situatën e Falkaos”.

Totenham lëviz për Klas-Jan Huntelar Totenhami raportohet se kontaktuar me Shalken për të shfaqur interesimin për sulmuesin holandez Klas-Jan Huntelar. Mediat angleze bëjnë të ditur se Totenhami është duke kërkuar dy sulmues të rinj. Kryetari i bordit Daniel Levi

ka eksploruar mundësinë për të nënshkruar me Huntelar, 28-vjeçar, kontrata e të cilit ka një klauzolë shitjeje në vlerën e 17 milionë stërlinave. Huntelaar shënoi 29 gola në 32 ndeshje në Bundesligë sezonin e kaluar dhe Levi është duke menduar ta përfshijë mesfushorin Rafael van der Vart në këtë lëvisje, sepse për të cilin ka shprehur interesin klubi g jerman.

Hicfild këshillon: Bajern, s’të duhet Xeko Pas spekulimeve rreth interesimit të Bajernit të Mynihut për sulmuesin e Mançester Sitit, Edin Xekon, ish-trajneri i g jigantit bavarez Otmar Hicfild beson se g jiganti nga Bundesliga nuk ka nevojë për një sulmues të ri. “Xeko? Mendoj se Bajern ka mjaft sulmuesë me ardhjen e Pizarros dhe qëndrimin e Petersenit”, tha Hicfild për TZ. “Nuk ka nevojë të transferojë një tjetër sulmues. Kjo, vetëm nëse trajneri vendos të ndërrojë formacionin duke luajtur nga fillimi me dy qendërsulmues”, përfundoi ai. Trajneri Jup Hejnkes g jatë sezonit të kaluar luajti në formacionin 4-2-3-1.


E martë, 26 qershor 2012 www.mapo.al

MAPO

17

Dështimi në Europian, hetim i brendshëm te tulipanët Presidenti i Federatës Holandezë të Futbollit, Bert van Ostven konfirmoi se është nisur një hetim i brendshëm për sa i përket performancës së kombëtares në Euro 2012. Van Ostven organizoi një takim së bashku me teknikun e “tulipanëve” Bert van Marvijk, për të diskutuar se çfarë shkoi keq gjatë Europianit, ku Holanda humbi të gjitha ndeshjet në fazën e grupeve, për

herë të parë në historinë 108-vjeçare të skuadrës. Megjithatë, presidenti i cili ndodhet në krye të Federatës që prej 2008, deklaroi se gjithçka do të analizohet me kujdes dhe se nuk do të nxitohet në nxjerrjen e një përfundimi. “Kemi zhvilluar disa bisedime me njerëz të ekipit kombëtar dhe Federatës gjithashtu. Këto takime do të vazhdojnë edhe në ditët e tjera. Ky

hetim do të jetë një proces i gjatë. Vetëm kur të kuptojmë se çfarë shkoi gabim dhe kush është përgjegjës, do të bëjmë të ditura përfundimet tona”. Sipas burimeve të mediave, paraqitja e Holandës në Euro 2012 u kushtëzua prej konflikteve mes lojtarëve apo trajnerit, edhe pse duhet pritur pak kohë për të marr vesh se sa të vërteta kanë qenë aludimet e tyre.

Kielini do të jetë ndaj Gjermanisë Klose i pakënaqur: S’jam zëvendësues 34

Qendërmbrojtësi ka “djegur” kohën dhe mund të startojë mes titullarëve. Ndërkohë Prandeli ka bërë 11 km në këmbë drejt një manastiri Jeton Selimi Mbrojtësi i kombëtares së Italisë ka lëshuar disa deklarata që mund të kenë gëzuar tifozët e kaltër. Në faqen sportive Goal.com, lojtari i Juventusit ka shpërndarë të dhëna në lidhje me mundësinë e tij për të qenë gati në gjysmëfinalen e së enjtes që do ta shohë kundër Gjermanisë. “Do të provoj gjatë këtyre ditëve, shpresoj se do t’ia dal që të jem i gatshëm. Është normale që të jetë një sfidë e vështirë, në një gjysmëfinale Europiani është logjike të kesh përballë skuadra të forta. Ne do të luajmë me cilësitë tona, duke e ditur se Gjermania është një skuadër e mirë, por kam besimin se do të bëjmë një ndeshje të madhe. Do ta përgatisim ndeshjen në detaje gjatë këtyre ditëve dhe kemi parë përballjet e Gjermanisë, e dimë se ata luajnë mirë. Së bashku me Spanjën, janë kombëtarja më e fortë e Europës”. Megjithatë, të kaltrit do të kenë edhe një ndihmë të vogël nga lart. Kjo sepse Prandeli ka bërë një tjetër pelegrinazh në një manastir 11 kilometra larg Krakovës dhe është nisur në orën 4 të mëngjesit në këmbë së bashku me stafin e tij, sapo avioni që i solli nga Kievi u ul në tokë. Dilema e Lëv: Klose apo Gomez Klose apo Gomez? Kjo është dilema e përhershme e Joakim Lëv në formacionin e kombëtares gjermane, për vendosur se cili prej lojtarëve duhet të niset si titullar në sulmin e pancerave.

Megjithatë, sulmuesi i Lacios tregohet gjithmonë modest në deklaratat e tij. Në një intervistë për të përditshmen gjermane “Kicker” Klose tha se asnjëherë nuk do të vendoste egon e tij personale përpara faktit se çfarë është më e mirë për skuadrën. 34-vjeçari, i cili në çerekfinalen kundër Greqisë shënoi golin e tretë të Gjermanisë, pranoi se Lëv e ka të vështirë të zgjedhë mes tij dhe Mario Gomez. “Nuk do ta vendosja asnjëherë egon time përpara skuadrës. Nuk e kam bërë dhe nuk do ta bëja ndonjëherë, edhe pse nuk ndihem mirë kur jam në stol. Kohët e fundit, Lëv mund të zgjedhë mes dy sulmuesve të klasit të lartë dhe mendoj se diçka e tillë është një dhuratë për të dhe për të gjithë ekipin”. I pyetur nëse beson se do të jetë pjesë e kombëtares edhe në Botërorin e Brazilit në 2014-ën Klose pohoi se diçka e tillë është e mundur. Shtypi gjerman do hakmarrje Gjermania e ka vënë si unazë në gisht gjysmëfinalen e vitit 2006. Fati ka bërë që të vendoset në një pjatë argjendi hakmarrja e shijshme. Në Gjermani, në pjesën futbollistike prej gjashtë vitesh nuk pritet gjë tjetër veçse ndeshja me Italinë. Ndeshja ka nisur me goditje titujsh e sloganesh. Bild thërret: “Itali, tani do të lajmë hesapet”, që më pas në koment shndërrohen në “do ua ndreqim qejfin” dhe kërcënime të tjerave, si “Gjermania ka një llogari të hapur prej gjashtë vitesh”. Kjo sepse në Gjermani janë të sigurt, kësaj here kalojnë ata. Duket qartë se atje plaga nuk është mbyllur ende. Groso e Del Piero që gëzojnë në Botëror janë kthyer në imazhe që nuk harrohen, që do të mbeten gjithnjë në mendjen e gjermanëve. Gjysmëfinalja e re nisi sapo Diamanti mposhti Hart dhe, ndërsa bolonjezi përqafohej me Bu-

fon, Bild niste edhe fushatën e saj mediatike dhe kërcënuese. “Do t’i lajmë hesapet të enjten!”. Italia është macja e zezë. Në fazat finale të turneve të mëdhenj futbollistikë, Gjermania , (Perëndimorja, ajo e Lindjes apo dhe ajo e bashkuar), ka dalë gjithmonë e zhgënjyer nga sfidat me italianët. Ndonjë barazim aty-këtu, ( 1-1 në Dueseldorf në Europianin e vitit 1988 , dhe 0-0 si në botërorin Kili 1962 e

Spanja: S’ka asnjë plan anti-Ronaldo “Do të organizojmë një mbrojtje të veçantë për Kristianon, por nuk do të jetë një mbulim individual. Duhet të bëjmë si një dy vjet më parë, teksa Ronaldo mbeti i rrethuar dhe nuk arriti të shënonte. Me Portugalinë do të jetë një ndeshje shumë intensive. Nuk besoj se Bento do të ndryshojë ndonjë g jë, sepse tashmë e ka g jetur formacionin e duhur me të cilin ka luajtur çdo ndeshje. Në të njëjtën linjë me Del Bosken shprehet edhe sulmuesi Pedro, i cili është i bindur se Spanja do të kalojë në finale. Kristiano Ronaldo është lojtar fantastik dhe po kalon një formë të shkëlqyer. Mendoj se ne e dimë sesi ta neutralizojmë atë. Të presim dhe të shikojmë sesi do të shkojë ndeshja. Ndonëse do të jetë shumë e vështirë, ne kemi shumë besim se do të shkojmë në finale.” Ndërsa portieri Iker Kasijas thekson se portugezi ende nuk e ka shfaqur formën e tij më të mirë në Europian, ndërsa sezonin e Ronaldos te Reali i Madridit e konsideron të shkëlqyer. “Të përballesh me Ronaldon, sigurisht, është një shqetësim për ne. Është lojtar shumë i fortë fizikisht dhe goleador i madh, por ne do të ruajmë stilin tonë të lojës”, - theksoi Grande në

konferencën për shtyp. Krahu i djathtë i Del Boskes bëri edhe ndryshimin mes ndeshjeve ndaj Kroacisë dhe Francës, duke deklaruar se “vuajtja” në fushë është pjesë e lojës në evente të tilla. “Të gjitha ndeshjet në Kampionatin Europian janë të vështira dhe natyrisht një skuadër vuan në fushë në momente të caktuara. Nuk mendoj se fituam më lehtë ndaj Francës por janë dy ndeshje të ndryshme të interpretuar ndryshe nga skuadra.” Asistenti Grande siguroi në fund se Spanja nuk ka asnjë problem fizik dhe forma e lojtarëve është e shkëlqyer. Çerekfinalja Portugali-Spanjë luhet të mërkurën në orën 20:45 në Donjeck të Ukrainës.

Ronaldo është lojtar fantastik dhe po kalon një formë të shkëlqyer. Mendoj se ne e dimë sesi ta neutralizojmë

Ai kërkon një plus më shumë në luftën më Mesin për “Topin e Artë” dhe tjetra është që të dërgojë në shtëpi, Kampionin e Botës dhe të Europës

Argjentinë 1978), Kapitulli tjetër kryesor i rivalitetit italo-gjerman ishte botërori i vitit 1982. Në finalen e Madridit ishte simfoni e italianëve, Paolo Rossi , Tardelli dhe Altobelli e kthyen të padobishëm golin e Breitner dhe kurorëzuan ëndrrën e trajnerit të Italisë Bearzot. Në atë në atë festimesh mes 11 dhe 12 korrikut 1982, në Bari lindte Antonio Kasano. Të jetë dhe kjo një shenjë e fatit? Llogaritë ja-

në të hapura, por po ashtu si në klasiken e revanshit për gjermanët, një shans për hakmarrje ka në gjysmëfinalen tjetër të derbit iberik dhe Portugalia e Cristiano Ronaldos. Ishte pikërisht Spanja që më pas do të fitonte titullin kampion bote ajo që nxirrte jashtë në 1/8 e Botërorit të Afrikës së Jugut luzitanët falë një goli të David Vija-s, për fatin e portugezëve, këtë herë Maravilla nuk do të jetë në fushë.

Kristiano Ronaldo kundër miqve të tij Kristiano Ronaldo është futbollisti kryesor i Real Madridit. Por të mërkurën, ai do të jetë armik i bashkëlojtarëve të tij nga gjiganti madrilen në përballjen mes Portugalisë dhe Spanjës, në gjysmëfinale të Euro 2012. Spanja në gjysmëfinale të Euro 2012 do të takohet me Portugalinë, shtet fqinj dhe kundërshtar shumë i njohur. Kapiteni i Portugalisë, Kristiano Ronaldo është bashkëlojtar te Real Madridi, me lojtarët e Spanjës, Kasijas, Arbeloa, Ramos dhe Alonso, si dhe rivalët e tij në La Liga, anëtarë të Barcelonës, Pike, Buskuets , K savi , Injesta e Fabregas. Ronaldo i ësh të bashkuar listës së golashën uesve më të mirë të këtij Ev ropiani me t re

gola . Ai zakonish t luan në k rah un e majtë, ndaj do të ketë punë me bashkëlojtarin e tij te Reali , Alvaro A r beloa . Edhe pse ai n uk do ta pranon te publikish t , Ronaldo ka d y ar sye të for ta pse duhet të bëjë paraqitje të mira në këtë takim. Njëra është të marrë një plus më shumë në luf tën më Mesin për “Topin e Ar të” dhe tjetra është që të dërgojë në shtëpi para kohe, Kampionin e Botës dhe të Europës. Por tugalia ka insistuar se ata nuk mbështeten vetëm te Ronaldo, pasi at y është edhe Nani, që është një tjetër futbollist i shkëlqyeshëm dhe me këtë pajtohet edhe Ksabi Alonso, realizatori i të dy golave në fitoren 2-0 kundër Francës në çerekfinale. Mesfushori spanjoll, po ashtu, i njeh shumë mirë edhe dy mbrojtësit por tugezë, Pepe dhe Koentrao, të cilët luajnë për Realin. “Ata dinë se si t’i mbulojnë hapësirat në mbrojtje dhe janë shumë solidë. Ndoshta para ndeshjes do të kemi një përshëndetje më të ngrohtë se zakonisht, pasi luajmë në një klub, por në fund do të kemi qëllime të kundërta”, tha në fund Alonso.


e martë, 26QERSHOR 2012 www.mapo.al

MAPO

19

Kollozi: Procesi i legalizimeve përfundon më 2013-ën Fushata elektorale e zgjedhjeve parlamentare të 2013-ës po kushtëzon qeverinë të përfundojë në kohë punët e nisura në fillim të mandatit. Lidhur me këtë, procesi i legalizimeve i premtuar se do të përfundonte më 2010, me problemet e mbartura dhe ato të shtuara gjatë rrugës, është shtyrë deri ditët e sotme. Por kreu i Përgjithshëm i ALUIZN-it, Ardian Kollozi, ka deklaruar dje se procesi i legalizimeve do të përfundojë brenda vitit (elektoral) 2013, duke i bërë

thirrje gjithë ndërtuesve informalë të bëjnë pagesën e faturës financiare me qëllim që të përfitojnë ligjërimin e ndërtimit të tyre brenda 48 orësh dhe njëkohësisht secili prej tyre t’i largohet ndërmjetësimeve (sekserëve). Në këtë mënyrë, Drejtoria e Përgjithshme e Legalizimeve paralajmëron se për ata që nuk plotësojnë të gjitha hapat e procesit brenda 2013-ës, nuk do të ketë më shtyrje afati dhe nuk do të kenë mundësi të ligjërojnë ndërtimet e tyre. Në të njëjtën kohë, të gjithë ata

persona që kanë ndërtuar pas hyrjes në fuqi të ligjit për legalizimet, nuk do të legalizohen, por do të jenë objekt i ligjit të ndërtimeve pa leje dhe do të trajtohen nga Inspektoriati Shtetëror i Ndërtimeve. “Drejtoria e Përgjithshme e ALUIZNI-t shpreh kënaqësinë dhe vlerësimin për ritmet e rritura si dhe entuziazmin që ka fituar procesi i legalizimit. Ajo falënderon të gjithë ndërtuesit informalë që kanë aplikuar pranë zyrave tona, për interesimin e tyre në rritje, duke i garantuar të gjitha

palët e përfshira në proces, se ne do të përmbushim me korrektësi maksimale detyrimet tona, pra brenda 48 orësh nga pagesa e faturës financiare pajisjen me lejen e legalizimit. Gjithashtu bëjmë me dije të gjithë ndërtuesit informalë si dhe opinionin publik, se procesi i legalizimit do të përmbyllet brenda vitit 2013. Pra, secili duhet të besojë te korrektesa dhe transparenca, tashmë e instaluar në punën e institucionit tonë, secili prej ndërtuesve informalë duhet t’i largohet ndërmjetësimeve

(sekserëve), sepse të dëmtuar do të jenë vetë ata. Jemi të bindur se ky raport besimi dhe entuziazmi do të forcohet edhe më tej” – është shprehur drejtori i përgjithshëm i legalizimeve Ardian Kollozi. Referuar punës së ALUIZNI-t, që po printon çdo 10 ditë qindra tapi për ndërtimet informale që kanë përfunduar procesin e legalizimeve, gazeta “MAPO” publikon sot 2400 emra të subjekteve që duhet të tërheqin tapitë e ndërtimeve që kanë kryer pa leje, duke i ligjëruar ato. Sabina Veizaj

Ja 2555 emrat që marrin tapitë 281 ELBASAN XHEVAT QAMIL OZUNI 137 DURRES OLSI HEKUARAN PERE 282 ELBASAN KUJTIM ADEM GJIKA 138 DURRES VJOLLCA THOMA DUMI 283 ELBASAN REFAT ALI SINA 139 DURRES OSMAN BEQIR PAJA 284 ELBASAN BEKTASH SHAQIR MECO 1 BERAT SEFEDIN HAJRI SULAJ 140 DURRES NDREC MARK GJOKA 285 ELBASAN BESIM YMER LALA 2 BERAT QATIP JAHO AGALLIU 141 DURRES DESHRIM RIZA DERVISHI 286 ELBASAN BESNIK SULEJMAN SHABANI 3 BERAT SHAHIN NEXHIP ZYLI 142 DURRES NASUF XHELAL HOXHA 287 ELBASAN FADIL LIMAN BABOCI 4 BERAT GËZIM XHEZO GEGA 143 DURRES ABEDIN ADIL TERZIU 288 ELBASAN AZEM FETA BICA 5 BERAT GËZIM DERVISH BANI 144 DURRES LULZIM BAJRAM KAJMAKU ENVER VELIU 6 BERAT ISLAM AVDYL FETAHU 145 DURRES MIRSIJE RAMADAN PODA 289 ELBASAN ÇELNIK YLLI ENVER VELIU 7 BERAT ALI ZENI AVDYLAJ MARENGLEN VAIT PODA 290 ELBASAN MUSTAFA MUSA SHARRA 8 BERAT NOVRUS FADIL MALOKU 146 DURRES BRAHIM HYSNI MARA GENTIAN MUSTAFA SHARRA SHPRESA ABDULLA MALOKU 147 DURRES ALEKSANDER VEIS SHAHINI 291 ELBASAN YLLI RIZA DUKA 9 BERAT FITIM SAMI NIÇAJ 148 DURRES SULEJMAN HAJDAR NJORA 292 ELBASAN SHABAN BAJRAM RUÇI 10 BERAT NOVRUS HYSNI HYSENI 149 DURRES ARBEN ZENEL BUÇPAPAJ AHMET PISHA 11 BERAT EQEREM XHEVIT MUSAGALLIU 150 DURRES ABDULLA RUSTEM OSMANI 293 ELBASAN FATIME 294 ELBASAN ISMAIL KADRI CEKANI 12 BERAT JANI MIHAL KUMARAKU ALFRED JANAQ NASKA 295 ELBASAN BASHKIM MUSTAFA KASHARI 13 BERAT VIKTOR SHEME JAÇAJ 151 DURRES LEONARD LLUKA FURXHI 296 ELBASAN SPIRO SABRI KAMPULA 14 BERAT SALI MEÇAN DAULLE 152 DURRES LUAN HYSEN DAUTI 297 ELBASAN ENVER HASAN CULLHAJ 15 BERAT VEIZ RAMADAN ZOGA 153 DURRES ISMAIL QAMIL ZENELI EMIN GJATA 16 BERAT ISMAIL SHABAN DERVISHAJ 154 DURRES QAZIM SELMAN ÇEKREZI 298 ELBASAN BUJAR 299 ELBASAN XHEVIT SELIM GJINI 17 BERAT FLORENT FLAMUR LAMAJ ARJAN QAZIM ÇEKREZI 300 ELBASAN AGRON SPIRO QOSJA 18 BERAT HALIM MAKSIM HASANAJ 155 DURRES FERDINAND JEMIN HYSENI 301 ELBASAN KUJTIM NEVRUZ HASANI 19 BERAT PETRIT NEXHIP RUÇAJ 156 DURRES DRITAN NDRECE PERMAGJETA 302 ELBASAN SHEFQET MUHARREM HALIMLLARI 20 BERAT PETRIT FETAH SALA 157 DURRES MELEQ ISUF DACI 303 ELBASAN MIRBAN HAKI BIBA ILIRJAN FETAH SALA 158 DURRES HORDION PETREF LESHI 304 ELBASAN ARDIAN SULEJMAN SULA 21 BERAT RIZA SHERIF PLAKALLIU 159 DURRES BEJANI GANI HOXHALLARI 305 ELBASAN FADIL SEFEDIN CANGOJA 22 BERAT HATEM KASËM CENOLLARI 160 DURRES NIKOLL LLESH LLESHAJ 306 ELBASAN ASTRIT SALI DURAKU 23 BERAT JORGO MUHAREM KATI 161 DURRES GJOVALIN FRROK BIBA 307 ELBASAN NADILE ALI KASHARI 24 BERAT BEKIM NAXHAT SHENEPREMTE 162 DURRES RUSHDI HASAN SKUQI 308 ELBASAN ILJAZ MUSTAFA KASHARI 25 BERAT FASLLI HAME MYNYRI 163 DURRES BAJRAM JONUZ AMATI 309 ELBASAN BASHKIM TAHIR QUKU 26 BERAT MUHAMET QEMAL BREGU 164 DURRES RAMADAN ISMAIL PERKOXHA 310 ELBASAN MITAT XHEVIT JAÇELLI 27 BERAT ZENEL ISUF SHULLA 165 DURRES MONDI HALIL LARAKU 311 ELBASAN XHEMAL IBRAHIM FIRAKU 28 BERAT LEFTER BEKTASH JONUZI 166 DURRES ARBEN HALIL XHEKA 312 ELBASAN HAZIZ BEHEXHET ÇARKU HAMITE SEIT JONUZI 167 DURRES KUSHTRIM NIKOLL PRENGA 313 ELBASAN AGIM SHYQYRI NOVAKU 29 BERAT FERAT NEXHIP MUJOLLARI 168 DURRES BESNIK FAIK MEMA 314 ELBASAN GANI ISUF MUÇA 30 BERAT NEXHIP MELEQ SADIKAJ 169 DURRES LUAN LUTFI DAJKO 315 ELBASAN AGRON BESIM ABEDINI 31 BERAT LUAN JAVER MIXHA 170 DURRES FATMIR ASLLAN LAIKA 316 ELBASAN GANI JAHO TANUSHI 32 BERAT BUJAR RRAPO BAZAJ 171 DURRES NDUE JAK NIKOLLI 317 ELBASAN LUTFI AHMET RAMA 33 BERAT AZEM VESEL BODE 172 DURRES NAZMI SHAMET HYSA 318 ELBASAN BASHKIM ALI KUCI 34 BERAT ELMAS KASEM MURATAJ 173 DURRES BUJAR MUHARREM NAKSI 319 ELBASAN XHEVAHIR DYLAVER RAMA 35 BERAT AVDULLA XHEMAL LAPARDHOTI 174 DURRES LUIGJ GJET NDOJ 320 ELBASAN AHMET ABAZ KASNECI 36 BERAT FOTO DERVISH PAPAJANI 175 DURRES NAZIF MALIQ BALLIU 321 ELBASAN BAJRAM YMER BICA 37 BERAT MUHAREM ZANE CANI 176 DURRES SADUSH SULEJMAN KRYEMADHI 322 ELBASAN GEZIM SELAJDIN GURRA 38 BERAT SOFOKLI IBRAHIM HOXHA 177 DURRES RUSHAN HYSEN VERÇA 323 ELBASAN HASAN MUST VLLAHI 39 BERAT MESTAN CAUSH ZEKA 178 DURRES BARDHOK GJETE PRENGA 324 ELBASAN RRAPUSH MURAT KARAJ 40 BERAT ISMET FITIM KABILO 179 DURRES NJAZI VELI MANUKA 325 ELBASAN BASHKIM DYLAVER RAMA 41 BERAT VIOLETA LATIF KABILO 180 DURRES FETA MEDI TAFA 326 ELBASAN FUAT BELUL NUREDINI 42 BERAT MURAT HYSNI ÇALAMËNI 181 DURRES MISIR RAPUSH ÇELA 327 ELBASAN NIMET PASHO BICAKU 43 BERAT AGRON GANI BARO 182 DURRES GJERGJ FRROK MARKU 328 ELBASAN NADIRE BARI GUZI 44 BERAT JETA FITIM KABILO 183 DURRES RIDVAN IZET ZEQIRAJ 329 ELBASAN PETRIT NEZIR LEKA 45 BERAT SKËNDER TEFIK SHABANAJ 184 DURRES VASIL KOÇ ÇAKALLI 330 ELBASAN XHEVAHIR JAKUP KOLLA PAVLLO TEFIK SHABANAJ 185 DURRES SHKELQIM VEIS MURATI 331 ELBASAN ARBEN SHYQYRI LLESHI 46 BERAT ENGJËLL HETEM BAZAJ 186 DURRES ADRIATIK JANI XHUTI ISMAIL GJORGA 47 BERAT MYRTEZA RAMAN BANI 187 DURRES QEMAL IDRIS MARRA 332 ELBASAN NAIM 333 ELBASAN HASHIM QAMIL ADEMI 48 BERAT SADIK MALO VRAPI ARTUR QEMAL MARRA 334 ELBASAN SHERIF XHEMAL SINANI 49 BERAT GENCI RAKU RROGA 188 DURRES FUAT RIZA QOSE 335 ELBASAN AVDIJE HEKURAN ADEMI 50 BERAT HAXHI ALI BISHA 189 DURRES ELTON LABRO RICA 336 ELBASAN MEHMETALI SABRI RAKIPI 51 BERAT JETNOR ZANE METAJ 190 DURRES HASAN GANI GJYZELI 337 ELBASAN QANI BELUL NUREDINI 52 BERAT BEHAR REMZI KAPXHIU 191 DURRES YLLI NJAZI DOKAJ 338 ELBASAN PETRIT IZET ZENUNI 53 BERAT BEHXHET XHELAL DUZHA 192 DURRES EDMOND PETRIT SHABANI 339 ELBASAN SAMI HAXHI SULA 54 BERAT XHEVAIR AVNI TOSKA 193 DURRES FATBARDH HALIT ROSA 340 ELBASAN BUKURI DAUT SINANI 55 BERAT ISUF ALI GJEÇI 194 DURRES SKENDER JONUZ MYQELEFI 341 ELBASAN BUKURIE DAUT SINANI 56 BERAT ZIKOS AMET SARAÇI 195 DURRES SAZAN RUZHDI KOKOMANI 342 ELBASAN YLLI SHAHIN LUMANI 57 BERAT GJYLE SHAQIR KOPANI 196 DURRES ASTRIT DYLAVER SALIU 343 ELBASAN MARK FETA BICA 58 BERAT ILIA KRISTAQ SHKËMBI 197 DURRES XHELADIN HAMIT ZELA 344 ELBASAN BUKUROSH RAKIP PISHA 59 BERAT EDMOND BEXHET MYRTELI 198 DURRES RASIM BAJRAM HASANPAPAJ 345 ELBASAN SKENDER IBRAHIM KORRA 60 BERAT JORGJI PALUSH ÇIBUKU 199 DURRES RESHIDE NEIM KACANI MURAT KORRA 61 BERAT MISTO MITI MILE 200 DURRES LUAN REFIT MEHALLA 346 ELBASAN DALIP 347 ELBASAN NEZIR RIZA BYCI 62 BERAT FATMIR HEKURAN TOSKA MARSEL LUAN MEHALLA 348 ELBASAN HYQMET XHEMAL SINANI 63 BERAT SOKOL AHMET MBJESHOVA 201 DURRES NAZIF ISAK ZEQIRAJ 349 ELBASAN ARBEN PETRIT ZENUNI 64 BERAT VIKTOR LLUKAN DUNDO 202 DURRES ARMAND MESTAN BODURRI 350 ELBASAN NDRICIM PETRIT XHAKA 65 BERAT XHEMIL MUHAREM BLANA 203 DURRES BAJRAM GROSH ISMAILAJ 351 ELBASAN ALFRED REFAT HAZMA 66 BERAT BEQIR KALEM BRAHO 204 DURRES DESHIR SHABAN HAKA TAHIR QEFA 67 BERAT AGRON KADRI SHURDHA 205 DURRES PETREF HAXHI LESHI 352 ELBASAN MISIR 353 ELBASAN MUSA ISMAIL LLOÇJA 68 BERAT RESMI NEKI LLANGOZI FITIM PETREF LLESHI 354 ELBASAN GEZIM MUSA LLOCJA 69 BERAT HASAN MEHMET TOPI 206 DURRES JAHO HAMDI DRAGOJ 355 ELBASAN ENVER RAMAZAN ÇEKA 70 BERAT KUJTIM MYRTEZA BRISKU 207 DURRES AGRON HASAN SANXHAKU 356 ELBASAN BEHAR SHEFKI SHKREPI 71 BERAT PËLLUMB ALUSH DERVISHANJI 208 DURRES FLAMUR ETEM SHEHAJ 357 ELBASAN SKENDER SHEFQET SINA 72 BERAT FERDI BAKI ISMAILAJ 209 DURRES YLLI NJAZI BRAÇAJ BALA 73 BERAT NAZMI TEFIIK KAPEDANI 210 DURRES BURHAN RIZA HOTI; 358 ELBASAN DASHAMIR SHERIF RUSHIT ELEZI 74 BERAT NURI ENVER MICI VEGIM BURHAN HOTI 359 ELBASAN ERGJENT 360 ELBASAN SHYQYRI ISLAM HASA 75 BERAT ASLLAN SHEME BREGU ILIR BURHAN HOTI 361 ELBASAN AGRON GANI HAZMA 76 BERAT BEQIR SHERIF BLLOKU 211 DURRES FRAN PJETER TIRTJA 362 ELBASAN RAMAZAN CANE BAJRAMI 77 BERAT PËRPARIM SHYQYRI KRASI 212 DURRES AFRIM HAMID CANI 363 ELBASAN ARBEN KODHEL ROÇI 78 BERAT LUTO SHYQYRI TOSKA 213 DURRES MAKSIM SPIRO BARDHI 364 ELBASAN VASIL SOTIR DEDJA 79 BERAT IGLI FATËBARDH SHEME 214 DURRES BUJAR RIZA PEMA; ELBASAN VASIL MITRI BODURRI 80 BERAT DRITAN FATËBARDHË SHEME ADRIAN HAJREDIN GASHI; 365 366 ELBASAN ALI RIZA HUSHI 81 BERAT ISMAIL TOFIK MERKAJ HYSEN MUSTAFA KOTRI;etj. 367 ELBASAN DALIP ISMAIL LLOÇJA 82 BERAT GËZIM AQIF PIRE 215 DURRES SAKIP KALOSH MANI 368 ELBASAN PETRIT YMER KUKA 83 BERAT RESMIE HAZIS MURATAJ 216 DURRES SHAHIN SULEJMAN KRYEMADHI 369 ELBASAN AGIM HASAN META 84 BERAT PËLLUMB GANI PERISNAKA DEFRIM SHAHIN KRYEMADHI 370 ELBASAN ALI MUSA LIÇI 217 DURRES RAMAZAN IZET TOÇI 371 ELBASAN AGIM XHEMAL SINANI 218 DURRES TEFIK HAMIT KEPUTA 85 DIBER HAMIT MEHMET DIKU 372 ELBASAN VANGJEL SOTIR BERDUFI 219 DURRES ASTRIT HASAN SKUQI 86 DIBER ISMAIL HAMIT DIKU 373 ELBASAN ISMAIL RAKIP ÇEKOJA 220 DURRES LAVDIM HYDRI BUFI 87 DIBER LUMTURIJE AHMET ÇUPI 374 ELBASAN XHEVDET FETA SULA 221 DURRES GJETE PJETER NDOJ 375 ELBASAN SAMI SHEFQET RUÇI 222 DURRES ALFRED PRENG GJOKA 376 ELBASAN ARTI RAMAZAN MURATI 223 DURRES HEKURAN RAKIP TABAKU 88 DURRES BESNIK HASAN METALLA 377 ELBASAN GEZIM DERVISH ÇOKU 224 DURRES ARJANIT MUHAMET BICI 89 DURRES DONIKA HYSEN GUMENI 378 ELBASAN AGIM XHEVDET TOMA 225 DURRES FADIL MUHARREM BAJRI 90 DURRES MISIR OSMAN KRYEMADHI 379 ELBASAN QEMAL SAMI BLLOSHMI 226 DURRES ESTREF ISAK ÇAÇA LULZIM OSMAN KRYEMADHI 380 ELBASAN THEODHOR RRAPUSH CANI 227 DURRES GEZIM ISAK ÇAÇA 91 DURRES ARBEN VELI PONE 381 ELBASAN AGIM ISMAIL LLOÇJA 228 DURRES SHKELQIM FASLLI MARRA 92 DURRES AGRON SHERIF TAFA 382 ELBASAN RUSTEM DYLBER KOTORRI 229 DURRES DERVISH QAMIL RIKA 93 DURRES AMET GANI HOXHALLARI 383 ELBASAN PETRIT SHEFKI RAMA 230 DURRES HEKURAN HASAN DACI 94 DURRES PRENG MARK PACI 384 ELBASAN MUSTAFA REXHEP METHASA 231 DURRES SALI ISLAM PISLI 95 DURRES NIKOLL GJETE PRENGA 385 ELBASAN DYLBER SEFEDIN HALIMLLARI 232 DURRES ILJAZ RIZA ZEKA 96 DURRES FETI TEFIK ÇELA 386 ELBASAN XHEVIT SALI SHABANI 233 DURRES ARBEN XHORXHI GUPI 97 DURRES FATIME ALI HALITI 387 ELBASAN TASIM SALI DURAKU 234 DURRES BEQIR RIFAT TAFA 98 DURRES NEKI RIZA SENE 388 ELBASAN BERBUQE ISUF QOSJA 235 DURRES FATMIR RAM BOSHNJAKU 99 DURRES SHPETIM SHERIF TAFA 389 ELBASAN LULZIM SHEFQET RUÇI 236 DURRES FERIT GANI HOXHALLARI 100 DURRES GJON MARK GJOKA 390 ELBASAN PETRIT HAZIZ KOLONJARI 237 DURRES REXHEP HAXHI VEIZI 101 DURRES BAJRAM FETI MURATAJ 391 ELBASAN HYQMET HAMDI BUDANI 238 DURRES NAIM DEMUSH MURATAJ 102 DURRES ÇLIRIM HALIT METALLA 392 ELBASAN NDRICIM ISMAIL FYSHKU 239 DURRES BEKTASH RUSHIT LLANGOZI 103 DURRES MAKSIM SHAMET HYSA 393 ELBASAN SHEFQET RAKIP ÇEKOJA 104 DURRES REDI PAVLO JORGONI 394 ELBASAN AGRON HAMZA HAKA 105 DURRES DASHAMIR RAMIS ZEQIRI 240 ELBASAN PETRIT QAMIL KLLOGJRI 395 ELBASAN RAMIS ISAT TOSKA LULZIM RAMIS ZEQIRI 241 ELBASAN DALIP ISMAIL LLOÇJA 396 ELBASAN ARTUR SOTIR DEDJA 106 DURRES BASHKIM HAMDI DERVISHI 242 ELBASAN VELI HASAN CEKA 397 ELBASAN PETRIT HAJDAR BEZATI 107 DURRES BESNIK QAZIM KERTUSHA 243 ELBASAN ARDJAN DIN SINA 398 ELBASAN PETRIT PALI RANXHA FATMIR AZEM PICA 244 ELBASAN SHEFQET RRAPUSH RAMA 399 ELBASAN SOKRAT MEJTIM TROKA 108 DURRES DEFRIM RAMADAN KUME 245 ELBASAN BASHKIM ZEQIR MURATI 400 ELBASAN MARK JANI SINANI 109 DURRES FATMIR SHAMET HYSA 246 ELBASAN BEDRI VATH KORRA 401 ELBASAN NIKOLLA JANI SINANI 110 DURRES HALIT HASAN JANÇA 247 ELBASAN GEZIM RUSTEM KOTORRI 402 ELBASAN MARK JANI SINANI 111 DURRES ANDON KOSTANDIN LIKA 248 ELBASAN BASHKIM SAIP TARUSHI NIKOLLA JANI SINANI 112 DURRES ROLAND FERIK SADO 249 ELBASAN MISIR MUSTAFA BUZANI 403 ELBASAN LUAN BAJRAM TERZIU 113 DURRES MEVLUT AVDULLA KUKLI 250 ELBASAN XHEVAHIR ASLLAN RUÇI 404 ELBASAN NEVRUS HALIL ÇEKREZI 114 DURRES RAMIS ISTREF ZEQIRI 251 ELBASAN TAHIR IBRAHIM RRESHKA 405 ELBASAN HAMDI RAMAZAN DURAKU PELLUMB RAMIS ZEQIRI 252 ELBASAN REXHEP RAME PISHA 406 ELBASAN IBRAHIM RRAPUSH TAFA 115 DURRES EDUARD ASLLAN PLAKALLIU 253 ELBASAN HASAN SELMAN KLLOGJERI 407 ELBASAN MUÇ ALI OSMANI 116 DURRES MAKSUT SHAQIR SULMINA 254 ELBASAN SULEJMAN HALIL PISHA 408 ELBASAN REMZI IZYLFIÇI MYSLIHAKA 117 DURRES VLADIMIR SHERIF TETA 255 ELBASAN SKENDER ISMAIL ÇARKU 409 ELBASAN KOSTAQ ALI OSMANI 118 DURRES EDI HYSNI LENA 256 ELBASAN ALI ALI CANGOJA 410 ELBASAN MEHMET RESHIT BAJRAMASI KASTRIOT HYSNI LENA 257 ELBASAN KARAFIL GANI PISHA 411 ELBASAN PETRIT KOSTANDIN GJINI 119 DURRES ALLAMAN QAMIL ZENELI 258 ELBASAN AGRON FAIK VLLAHU 412 ELBASAN NDRIÇIM IBRAHIM DURAKU 120 DURRES ARBEN MEHMET KABOÇI 259 ELBASAN ZEQIR MUSTAFA KOCI 413 ELBASAN VELI SHYQYRI ZDRAVA 121 DURRES HYSEN HETEM PEROSHI 260 ELBASAN HYQMET SHEFKI ADEMI 414 ELBASAN ARTAN FETA REXHEPI 122 DURRES BUJAR ABAZ DOLLMA 261 ELBASAN BEDRI XHEMAL PAJA 415 ELBASAN ZENEPE RAMADAN KARAHOXHA 123 DURRES VALDET JAKUP PICI 262 ELBASAN FESTIM ENVER ADEMI 416 ELBASAN RRAPUSH SEJDIN DAJA JAKUP HAZIZ PICI 263 ELBASAN ILMI GANI HOXHA 417 ELBASAN SHEFKI BAJRAM TERZIU 124 DURRES EQREM JAKUP PICI 264 ELBASAN DIJE HASAN HANOLI 418 ELBASAN JOSIF ZAKE SHATI AZEM JAKUP PICI 265 ELBASAN JANI XHAFERR BUZANI 419 ELBASAN MISIR ISLAM HALILI 125 DURRES GEZIM ASLLAN MANUSHI 266 ELBASAN VITRI ASLLAN LIKA 420 ELBASAN ARBEN HAMIT SHADINI 126 DURRES BAJRAM HASAN KORRIKU 267 ELBASAN RUSTEM BAJRAM FEÇANJI 421 ELBASAN GAZMIR BAJRAM ULQINI 127 DURRES OSMAN MEHMET PLAKU 268 ELBASAN ILIR IBRAHIM HUSHI 422 ELBASAN BAJRAM BAJRAM KODRALIU 128 DURRES XHEVAT BEXHET MEÇO; 269 ELBASAN GEZIM BEQIR DEDA 423 ELBASAN FLAMU RRUZHDI KALOTI MARIE RRAP VELIU; 270 ELBASAN HASAN ALI BEQIRI 424 ELBASAN MUHARREM DALIP ALLA BILBIL RASIM TAÇE,etj 271 ELBASAN XHEVAHIR FADIL KOCI 425 ELBASAN FAIK HASAN CANGOJA 129 DURRES FATOS ARSHIM DYRMYSHI 272 ELBASAN RUSTEM BEXHET LIÇI 426 ELBASAN FATMIR ARIF MUÇANI 130 DURRES MUHARREM HAZBI GJUZI 273 ELBASAN XHEVAHIR SHAHIN LUMANI 427 ELBASAN PELLUMB HAMZA GJELI 131 DURRES SOKOL ÇELNIK MUÇANJI 274 ELBASAN SELIM MUSTAFA PISHA 428 ELBASAN FATMIR AQIF KYÇYKU ROLAND ÇELNIK MUÇANJI 275 ELBASAN ARDJAN ISMAIL BAJRAMI 429 ELBASAN BAJRAM ABDI MURATI 132 DURRES AVDYL ARSHIM DYRMISHI 276 ELBASAN AJET BEXHET TOPI 430 ELBASAN KUJTIM MITRI TOPUZI 133 DURRES DRITAN NESLIM BEQARI 277 ELBASAN AJET BEXHET TOPI 431 ELBASAN HAJDAR RUSHAN BAJRAMI 134 DURRES ARBEN QENAN OFSKI 278 ELBASAN VITOURIJE ISLAM BUZRA 432 ELBASAN SKENDER SELIM FIRAKU 135 DURRES VLADIMIR NIKOLL GJONMARKAJ 279 ELBASAN SALI ALI SHABANI 433 ELBASAN PERPARIM TAFIL CANI 136 DURRES AMDI SHABAN AGO 280 ELBASAN FLUTURA SAMI ZEROLLARI

Qarku BERAT

Qarku DIBER

Qarku DURRES

Qarku ELBASAN

434 ELBASAN TODI LLAZAR BUZO 435 ELBASAN LUAN ISLAM MUSAJ 436 ELBASAN KUJTIM RRAPUSH KASNECI 437 ELBASAN VASIL KOSTE GJINI 438 ELBASAN ALBERT SAFET SALIKO 439 ELBASAN BASHKIM SHEFQET KUKA 440 ELBASAN ISUF HYSEN LILA 441 ELBASAN BUJAR KADRI PECAKU 442 ELBASAN BUJAR MUSA DEMIRI 443 ELBASAN ZAUDIN JAHO BORICI 444 ELBASAN LAVDIMIR HEKURAN XHAFERRI 445 ELBASAN TAHIR ISLAM QUKU 446 ELBASAN RAMIZ BAJRAM BOZHIQI 447 ELBASAN MARK VASIL BERDUFI 448 ELBASAN BASHKIM SALI BALLAMA 449 ELBASAN FATMIR ALI BEQIRI 450 ELBASAN ADEM IBRAHIM SADIU 451 ELBASAN FATMIR IBRAHIM KORRA 452 ELBASAN BASHKIM HYSEN GJIKA 453 ELBASAN SKENDER SALI DEDA 454 ELBASAN MISIR BAJRAM HOXHA 455 ELBASAN ASTRIT ENVER DEMORETI 456 ELBASAN KUJTIM ISLAM DURAKU 457 ELBASAN LAVDIM RIZA PEPA 458 ELBASAN ALBERT SAMI XHAJA 459 ELBASAN SHKELQIM XHAFERR ZEROLLARI 460 ELBASAN MITHAT BAJRAM RUÇI 461 ELBASAN REFAT RAMAZAN BALLIU 462 ELBASAN FATMIR HAJDAR BOZHIQI 463 ELBASAN PETRIT SEFEDIN ALLUSTAJ 464 ELBASAN XHEVAHIR QERIM PEPA 465 ELBASAN AZEM FAIK LECI 466 ELBASAN XHEMAL HASAN META 467 ELBASAN HASAN RAMAZAN BALLIU 468 ELBASAN SHAQIR SELIM SKURA 469 ELBASAN AGRON NAZMI NUREDINI 470 ELBASAN RITVAN XHAFERR TOPI 471 ELBASAN NAZMI JONUZ RRANÇI 472 ELBASAN AHMET IDRIZ DEDA 473 ELBASAN BEHAR ALI KORRA 474 ELBASAN GORI VENEMIN BARDHI 475 ELBASAN YLLI FOTI KAÇI 476 ELBASAN RAMAZAN OSMAN BARDHI 477 ELBASAN NEBI BISLIM DEMOGLLAVA 478 ELBASAN BESIM ISMAIL ZOGU 479 ELBASAN RIZA ISLAM GJIKA 480 ELBASAN FATMIR DEMIR SULA 481 ELBASAN DRITAN SADIK DURAKU 482 ELBASAN HASIM RAIF ÇAUSHLLARI 483 ELBASAN BESIM FERIT ÇILI 484 ELBASAN PERPARIM JASHAR DRAGOTI 485 ELBASAN HYQMET ISUF POKA 486 ELBASAN HAMID ISMAIL VASKA 487 ELBASAN AGRON NEZIR ÇEKREZI 488 ELBASAN AGRON STEFAN JANLLARI 489 ELBASAN XHEVAHIR ISLAM HIDRI 490 ELBASAN SABEDIN SHAHIN ÇERENI 491 ELBASAN TASIM XHAFERR META 492 ELBASAN GJERGJI KOÇO RISKA 493 ELBASAN RAKIP ZENEL DURAKU 494 ELBASAN QAZIM HAXHI PRODANI 495 ELBASAN HALIL HASHIM OSMANI 496 ELBASAN HASAN ISLAM HIDRI 497 ELBASAN HAZIZ ARIF DOBRA 498 ELBASAN RAIMONDA SIMON FEÇANJI 499 ELBASAN SPIRO MITRO KANAÇO 500 ELBASAN AZEM ISMAIL LALOSHI 501 ELBASAN BUJAR DAUT HUSHI 502 ELBASAN AGIM OSMAN COHA 503 ELBASAN LULZIM TAFIL CANI 504 ELBASAN GAZMEND XHEVAT KASA 505 ELBASAN THIMIO PETRIT BITA 506 ELBASAN SAMI RUSTEM TERZIU 507 ELBASAN NDRIÇIM GANI CANI 508 ELBASAN ROBERT SHEFQET ZENE 509 ELBASAN BANUSH RUZHDI RUÇI 510 ELBASAN BASHKIM QAZIM IDRIZI 511 ELBASAN KUJTIM ZEQIR STAFA 512 ELBASAN RAMIZ QAZIM IDRIZI 513 ELBASAN YLLI RESUL IDRIZI 514 ELBASAN GANI HYSEN BLLOSHMI 515 ELBASAN PERPARIM QAZIM IDRIZI 516 ELBASAN SOKOL ISUF META 517 ELBASAN ALUSH SALI PISHA 518 ELBASAN XHEVIT RIZA META 519 ELBASAN NAZMI SELIM RAMAZANI 520 ELBASAN FIQIRI IBRAHIM RROSHI 521 ELBASAN SADIK QERIM BEJKO 522 ELBASAN KALEM KADRI PLAKAXHIU 523 ELBASAN LUAN NEVRUZ DEBROVA 524 ELBASAN TAHIR HABIB ZANE 525 ELBASAN ENVER HJDAR KULLOLLLI 526 ELBASAN FADIL AHMET ILLIU 527 ELBASAN KUJTIM SHABAN MAZE 528 ELBASAN PETRIT ZENEL BALLA 529 ELBASAN DYLAVER NAZMI LATJA ARBEN NAZMI LATJA 530 ELBASAN FETIM MYSLIM ZHOBJE 531 ELBASAN RIJE HAZIZ TORJA 532 ELBASAN PETRO DHIMITER PANTA 533 ELBASAN AGIM RIFAT GJIKA 534 ELBASAN SHKURTE BAJRAM XHIKA 535 ELBASAN BUJAR RIFAT GJIKA 536 ELBASAN SADIK LYTFI MYRTEZA 537 ELBASAN MEJTIN MEJTIN TROKA 538 ELBASAN HAJRULLA RIZA BARRUKU 539 ELBASAN FATMIR ILJAS DEHARI 540 ELBASAN EDUART KASEM HASKURTI 541 ELBASAN SKENDER VELI MUHARREMI 542 ELBASAN ZAKE RAKU ÇAKALLI 543 ELBASAN VEHBI ZARIF SHENGJERGJI 544 ELBASAN SHEFIKAT NEZIR KULLOLLI 545 ELBASAN GEZIM SABRI DYBELI 546 ELBASAN LEFTER PRENI KAÇI 547 ELBASAN KADRI NEZIR KULLOLLI 548 ELBASAN GEZIM QAMIL BERZANI 549 ELBASAN NAUN KOSTANDIN DEDJA 550 ELBASAN SOTIRAQ NAUN TRUSHI 551 ELBASAN SHPETIM RESHIT IPEKU 552 ELBASAN RUST DAN ZENA 553 ELBASAN NEXHAT QAMIL TOPALLI 554 ELBASAN ISMAIL HALIL DUKA 555 ELBASAN SOPOT BEDRI IPEKU 556 ELBASAN ARDJAN AQIF XHYRA 557 ELBASAN RAZI KOÇI SELAMAJ 558 ELBASAN PETRO KASEM HASKURTI 559 ELBASAN KUJTIM SHEME DINE 560 ELBASAN VASIL QEMAL LICI 561 ELBASAN ARINA BAJRAM ULQINI

562 FIER 563 FIER 564 FIER 565 FIER 566 FIER 567 FIER 568 FIER 569 FIER 570 FIER 571 FIER 572 FIER 573 FIER 574 FIER 575 FIER 576 FIER 577 FIER 578 FIER 579 FIER 580 FIER 581 FIER 582 FIER 583 FIER 584 FIER 585 FIER 586 FIER

Qarku FIER

RIZA ZAMIR FADIL RIZA ARTUR ALI HASAN CAUSH GRAMOS NAMIK PELIVAN BILAL ARTAN LAVER VILSON ANDON BESIM HYSENJ FERIT JAKUP LAVDOSH JAKUP ALBERT DINE KIU PETRO RAPO SEJDIN REXHEP RAMADAN FATOS SAMI SHKËLQIM SAMI TOMORR SABRI EQEREM ALI ANDREA KRISTO SOKRAT SOTIR SOTIR KOLI BLEDAR FILE ALEKSANDËR TODI RONJË REXHEP PËLLUMB NEZIR

KAPLLANAJ BEQIRAJ ZEQAJ LLANAJ HEQIMAJ XHELAJ LAMAJ FURXHIU ÇOBO JANÇAJ JANÇAJ ÇUPALLARI SOTA GJATA HATILLARI FERKO FERKO MALKAJ ASLLANAJ PRIFTI NAÇI SIMONI SINOLLARAJ MARKU SHAQIRI RAMA

587 FIER 588 FIER 589 FIER 590 FIER 591 FIER 592 FIER 593 FIER 594 FIER 595 FIER 596 FIER 597 FIER 598 FIER 599 FIER 600 FIER 601 FIER 602 FIER 603 FIER 604 FIER 605 FIER 606 FIER 607 FIER 608 FIER 609 FIER 610 FIER 611 FIER 612 FIER 613 FIER 614 FIER 615 FIER 616 FIER 617 FIER 618 FIER 619 FIER 620 FIER 621 FIER 622 FIER 623 FIER 624 FIER 625 FIER 626 FIER 627 FIER 628 FIER 629 FIER 630 FIER 631 FIER 632 FIER 633 FIER 634 FIER 635 FIER 636 FIER 637 FIER 638 FIER 639 FIER 640 FIER 641 FIER 642 FIER 643 FIER 644 FIER 645 FIER 646 FIER 647 FIER 648 FIER 649 FIER 650 FIER 651 FIER 652 FIER 653 FIER 654 FIER 655 FIER 656 FIER 657 FIER 658 FIER 659 FIER 660 FIER 661 FIER 662 FIER 663 FIER 664 FIER 665 FIER 666 FIER 667 FIER 668 FIER 669 FIER 670 FIER 671 FIER 672 FIER 673 FIER 674 FIER 675 FIER 676 FIER 677 FIER 678 FIER 679 FIER 680 FIER 681 FIER 682 FIER 683 FIER 684 FIER 685 FIER 686 FIER 687 FIER 688 FIER 689 FIER 690 FIER 691 FIER 692 FIER 693 FIER 694 FIER 695 FIER 696 FIER 697 FIER 698 FIER 699 FIER 700 FIER 701 FIER 702 FIER 703 FIER 704 FIER 705 FIER 706 FIER 707 FIER 708 FIER 709 FIER 710 FIER 711 FIER 712 FIER 713 FIER 714 FIER 715 FIER 716 FIER 717 FIER 718 FIER 719 FIER 720 FIER 721 FIER 722 FIER 723 FIER 724 FIER 725 FIER 726 FIER 727 FIER 728 FIER 729 FIER

KADRI QAZIM DALIPAJ; BARDHYL NUREDIN GREMBI,etj. KALIE XOXI LLAZI KASTRIOT KUJTIM ALIBEAJ; BARDHYL KUJTIM ALIBEAJ KUJTIM FERMAN ALIBEAJ MYZAFER SHYQËRI ELMAZAJ ARTUR IZET LIKA HYSNI FAIK ZEQIRAJ LUTFI XHAFER HABIBI HEKO TAJAR LIKAJ TABENE XHEZO SINANAJ NOVRUS NESHAT AGALLIU MYZAFER DIVIT DERVISHI ARTUR OMER OMERI SADIK JAKUP MEHMETAJ LAZE KOÇI BREGAJ XHEM IDRIZ SADIKU SOTIRAQ PETI MILE PETREF RAMIZ BUFAZI MINA KITO LARO BEADIN ALI SEITAJ KUDRET GANI GOGA IBRAHIM ALI LUTAJ ELVIS KUJTIM HAXHI GENCI FAIK YMERAJ SOKRAT KOLI SEMINI PANDELI SPIRO DHIMA SHKËLQIM ENVER ILJAZI BENIAMIN QEMAL DINE PETRIT FASLLI KUKAJ ZENJEL DANO HILAJ GËZIM TAIP SOPAJ FERIZ MYSLIM BOROCI PËRPARIM SHAMET FARIA SHPËTIM SHAMET FARIA BESNIK LUFTAR GRËMI MINA VASIL KARAJ HARILLA MIHAL MINO TAFIL SELAM ZIRA ALKET TETEM CANAJ ELHAM ILJAZ ÇELAJ NESTI TODI ZAKA ARBEN DERVISH TAFA IZET SELIM SOLLAKU LEONARD VASIL KUMANAKU GEZIM SKENDER SOLLAKU ANDON VASIL PRIFTI NIKOLLAQ MINA DUMI FIQIRET ZIJA KËMBORA HALIM SADIK SHUTINA REXHEP HEKURAN HAJDINAJ NEKI RRAPO MYRTAJ GUXIM NEKI MYRTAJ ARBEN NEKI MYRTAJ LLAMBI RRAPI SAULI HAVA SHABAN TAFA RABUSHE RAKIP MYRTO IZET TAJAR XHORAJ QEREM VELO ARAPAJ NAMIK TELHA SAKAJ SULEJMAN SELIM EREQI MUK FAIK SULOHOXHAJ AGIM DERVISH TAFA LULZIM HYSENJ SHEHU LULZIM HYSENJ SHEHU ZOI PETRO NDREKO JORGO ISMAIL ÇELA MIMOZA LUFTAR GRËMI LUAN SEJDI TAHIRAJ OLIMBI THOMA TUSHE ALEKSANDËR BASI SHAHINI VASIL TASE ÇOMO ARQILE NESTI NIKOLLA BRAHIM ISA HYSENI FATOS KUJTIM KANANI FERIZ ISUF ALIAJ SHKËLQIM HARUN HYSENJ SHABAN JONUS KOR0VESHAJ FERIDE HALIT BITRI ASTRIT HYSEN SULAJ ROBERT THOMA MITA TEFTA MITI PRIFTI REXHEP BEQIR NURE SKËNDER SADIK HYSENJ SADIK JASHAR HOXHA KARILLA THOMA GJEKA FLAMUR MUHARREM XHAHXAJ VIKTOR VASIL NAÇI; HARILLA VASIL NAÇI PETRAQ VASIL NAÇI YLLI HEKURAN JAZAJ KASTRIOT SADIK ALIA BUJAR SELAM KAMBERAJ ILIR SEFEDIN TAHIRAJ AGIM HYSEN SULAJ AGRON MIHAL ZAKA FESTIM BARJAM METAJ RAMAZAN ELMAS LIKA SADIK DAVET BANA XHOXHI THOMA DIMO ARJAN FERIZ KAJOLLI ALEKSANDËR KOZMA TASHI ASTRIT MYRTEZA MURATAJ LILI LAKO TANKA BALLKËZE PETREF HIMA FILIP JOSIF GJONI BESNIK RAMADAN HASANI ARQILE SOTIR GJONI SYRJA ILJAZ ALIBEAJ XHEMAL JAUP METUSHI VANGJEL NASI SAMARXHIU LEONARD VANGJEL SAMARXHIU LLAMBI NDINI ÇOBO FAIK QAMIL BIÇAKAJ HASAN ILIAZ MEDULAJ FEJZI DURO SULEJMANI SULO JONUS ZENELAJ MYSLIM JONUS ZENELAJ SELMAN ISMAIL RAMA RRAPO QAMIL HODAJ GËZIM SADIK XHEMALI ABAS TAFIL KALLIRI KOSTANDIN DAJLAN RRAPAJ LEFTER SKËNDER LAMKAJ BASHKIM XHEMAL NAZËRAJ BASHKIM XHEMAL NAZËRAJ MEVLAN QERIM BREGAJ DASHMIR ZENEL METAJ LUAN SEFEDIN SHEHAJ ARQILE LLAMBRI NDONI VEZIR SAMI BUZI PILO THOMA GJEKA NEKI MUSA LUARI VAIT FERRIK DAUTI ALTIN NASI KOSTANDINI KOSTANDIN JANI KOLA LLAZAR VANGJEL LLUPI FLAMUR SKËNDER ZOGA LLUKAN DUDË KOLA SOTIR VANGJEL LLUPI ERISELDA BARJAM LALAJ HARUN ARIF HAXHIAJ RAUF DANO HAXHIAJ GJERGJI PETREF BREGASI FESTIM PETREF BREGASI LUAN XHEVIT ASLLANI ARISTIR PETRO PROFKA PETRIT ALUSH BAKO SELAM MYRTEZAN MURATAJ HAXHI SHYQYRI BRAKAJ FASLLI GANI HEBEJA HAJRI RIZA GJONÇI AMARILDO VASIL SOTIRI TAULANT GËZIM GOREJA KASTRIOT MYRTEZA MURATAJ


20

MAPO

e martë, 26QERSHOR 2012 www.mapo.al

1279 LEZHE 1088 LEZHE MARJAN PASHUK DODA 910 GJIROKASTER BEKTASH RAKIP ZYBERI 1280 LEZHE 1089 LEZHE GJOK LLESH DEDGJONAJ 911 GJIROKASTER BARIE FAIK MANUSHAQE 1281 LEZHE 1090 LEZHE NDUE MARK NEZHA 912 GJIROKASTER ALIKO HYSEN HODAJ 1282 LEZHE 1091 LEZHE GJERGJ ZEF DERVISHAJ 913 GJIROKASTER AGRON HYSEN XHEBRA 1283 LEZHE 1092 LEZHE DALINA NIKOLL MARKU 914 GJIROKASTER AGO SALI DULAJ 1284 LEZHE 1093 LEZHE GJERGJ NDUE NDOJ 915 GJIROKASTER LEFTER HAREDIN RABO 1285 LEZHE 1094 LEZHE GJERGJ ZEF DEDA 916 GJIROKASTER AGRON HAREDIN RABO 1286 LEZHE 1095 LEZHE GAZMIR VELI UKA 917 GJIROKASTER THANAS SALI KASAJ 1287 LEZHE 1096 LEZHE GEG NDUE GJOKA 918 GJIROKASTER SHKELQIM HYSNI MATELI, 1288 LEZHE KOSTAQ LILO RACA, 1097 LEZHE NOK KOL MARKU 1289 LEZHE KUJTIM HASAN OSMANI 1098 LEZHE MARJAN LLESH BITRAJ 1290 LEZHE 919 GJIROKASTER LUAN MESTAN ÇAÇULI, 1099 LEZHE TONIN FRROK TUCI 1291 LEZHE DRINI IBRAHIM MALIQI 1100 LEZHE PAL NDREC KOCA 1292 LEZHE 920 GJIROKASTER SOKOL MEÇAN MEÇANI, 1101 LEZHE PASHK PJETER DEDGJONAJ 1293 LEZHE GURI NEBI ÇELA, 1102 LEZHE DOD MHILL GJOKA 1294 LEZHE MUHAREM BAJRAM ZOTO 1103 LEZHE GJON LLESH DEDGJONAJ 1295 LEZHE 921 GJIROKASTER AGIM NUREDIN BEJKO 1104 LEZHE ARDIAN BARDHOK PALUCA 1296 LEZHE 922 GJIROKASTER ISTREF RESUL PASHAJ 1105 LEZHE EDMOND MARK DODA 1297 LEZHE 923 GJIROKASTER ROBERT VANGJEL DINE 1106 LEZHE PETRIT PAL LLESHI 1298 LEZHE 924 GJIROKASTER MUSA HAKI BESHIKU 1107 LEZHE LEKE MARTIN MARGJINI 1299 LEZHE 925 GJIROKASTER ALIKO HYSO ALIKAJ 1108 LEZHE MARK GJOKE NDOCI 1300 LEZHE 926 GJIROKASTER HAXHI SELFO SELFO 1109 LEZHE PJETER GJOK NDOCI 1301 LEZHE 927 GJIROKASTER KLEMENT DERVISH MANAJ 1110 LEZHE LLESH NDUE GJETA 1302 LEZHE 928 GJIROKASTER KARAFILE MERSIN HOXHA 1111 LEZHE PAL NDUE SULA 1303 LEZHE 929 GJIROKASTER ENVER SATEDIN SHEHU 1112 LEZHE PJETER MARK LLESHGEGAJ 1304 LEZHE 930 GJIROKASTER DHIMITER FOTO NIKOLLA 1113 LEZHE AGIM NDUE GJONAJ 1305 LEZHE 931 GJIROKASTER PANAJOT LAZI BARKA 1114 LEZHE PREMTIM GEGE GJOKGJINAJ 1306 LEZHE 932 GJIROKASTER EDUART SELFO KOCAQI; 1115 LEZHE ANTON GJIN GJERGJAJ 1307 LEZHE FOTI PELIVAN TENA; 1116 LEZHE GJELA ÇUP SULA 1308 LEZHE 933 GJIROKASTER GRAMOS BARJAM HOXHA 1117 LEZHE DED MARK PERJAKU 1309 LEZHE 934 GJIROKASTER ESAT AVNI ZAIMI 1118 LEZHE GJERGJ RROK SHYTAJ 1310 LEZHE 935 GJIROKASTER ELENI SPIRO BEJKO 1119 LEZHE TONIN FRROK BEBANA 1311 LEZHE 936 GJIROKASTER KRISTAQ MITRE PROKO 1120 LEZHE NDUE MARK DEDA 1312 LEZHE 937 GJIROKASTER IBRAHIM ISLAM BEJKO 1121 LEZHE MARASH PJETER DEDGJONAJ 1313 LEZHE 938 GJIROKASTER ZENJEL KASO ZAIMI 1122 LEZHE BARDHOK KOL PRENGA 1314 LEZHE 939 GJIROKASTER SHPETIM AVNI ZAIMI 1123 LEZHE AGUSTIN BARDHOK PRENGA 1315 LEZHE 940 GJIROKASTER SAZAN AVNI ZAIMI 1124 LEZHE ZEF NDOK PERJAKU 1316 LEZHE 941 GJIROKASTER FITIM GANI ZAIMI 1125 LEZHE NDOK LLESH DOKAJ 1317 LEZHE 942 GJIROKASTER AGIM GANI ZAIMI 1126 LEZHE PAL MARK PERJAKU 1318 LEZHE 943 GJIROKASTER TEKI GANI ZAIMI 1127 LEZHE ZEF NDUE GJONAJ 1319 LEZHE 944 GJIROKASTER GJERGJI MUFIT RUSHITI 1128 LEZHE MHILL KOL PERJAKU 1320 LEZHE 945 GJIROKASTER ABEDIN HAJRO MERSINI 1129 LEZHE ARBEN PASHKO NIKOLLAJ 1321 LEZHE 946 GJIROKASTER BARDHUL BEZAT KUCI 1130 LEZHE PASHKO NDUE NIKOLLAJ 1322 LEZHE 947 GJIROKASTER ODISE SHUAIP GRABOVAJ; 1131 LEZHE MARK NDUE PACI 1323 LEZHE HARIKLA VASIL GRABOVAJ 1132 LEZHE TEREZE PASHK PREÇI; SHPETIM SHUAIP GRABOVAJ ROZALINDA GEZIM PREÇI 1324 LEZHE 948 GJIROKASTER ROBERT ASLLAN SKRELI FLAVJA GEZIM PREÇI; 1325 LEZHE 1326 LEZHE 949 GJIROKASTER KRISTO FILIP MASHKO; ZEF GEZIM PREÇI 1327 LEZHE GEZIM ZIVER ÇABEJ 1133 LEZHE NIKE GJON CEKU 1328 LEZHE 950 GJIROKASTER ROBERT ADIL MEMO 1134 LEZHE MARIJE PRENG PALI 1329 LEZHE 951 GJIROKASTER HETEM SAMIT PASHOLLARI 1135 LEZHE KOL MARK VUKA 1330 LEZHE 952 GJIROKASTER HAJRI RUSHAN ILIAS 1136 LEZHE TONIN ZEF LLESHI 1331 LEZHE 953 GJIROKASTER BASHKIM SKENDER NIKOLLARI 1137 LEZHE PASHUK DOD GJOKA 1332 LEZHE 954 GJIROKASTER NONDA SOKRAT SFRATI; 1138 LEZHE PETRIT GJIN BIBA 1333 LEZHE KRISTOFOR LIPE MESHINI 1139 LEZHE GJERGJ LLESH JAKU 1334 LEZHE 955 GJIROKASTER HAXHI ARSHI SHEHU 1140 LEZHE NDREC PRENGE NDOJ 1335 LEZHE 956 GJIROKASTER KRISTO MALO SADEDINI 1141 LEZHE ARBEN MATI MARKU 1336 LEZHE 957 GJIROKASTER HUZNI RUSHIT ZHULI 1142 LEZHE FRROK PRENG PRENGA 1337 LEZHE 958 GJIROKASTER ROLAND QAZIM ZHULI 1143 LEZHE BESNIK NIKOLL GJEÇI 1338 LEZHE 959 GJIROKASTER MITREZA DINE MAMO 1144 LEZHE PASHKO DEDE RRUSTI 1339 LEZHE 960 GJIROKASTER JANIS MALO SADEDINI 1145 LEZHE PRENG FRROK NDRECA 1340 LEZHE 961 GJIROKASTER ABIDIN RASHO LAZO 1146 LEZHE FRAN DED PERGJINI 1341 LEZHE 962 GJIROKASTER THANAS MINA TODHE PETRIT DED PERGJINI 1342 LEZHE 963 GJIROKASTER LUAN ETEM FERATI 1147 LEZHE PJETER NDUE BIBA 1343 LEZHE 964 GJIROKASTER VASIL HARALLAMB POÇI 1148 LEZHE NIKOLIN NIKE PJETRI 1344 LEZHE 965 GJIROKASTER BESNIK ZAÇE BESHIKU 1149 LEZHE PASHK SIMON DEDA 1345 LEZHE 966 GJIROKASTER BUJAR QAZIM HYSENJI 1150 LEZHE PETRIT LLESH DEDGJONAJ 1346 LEZHE 967 GJIROKASTER HIKMET NOVRUZ ÇOMOLLARI 1151 LEZHE DED FRROK PALI 1347 LEZHE 968 GJIROKASTER FESTIM ALI BREGASI 1152 LEZHE GJERGJ NDUE PREÇI 1348 LEZHE 969 GJIROKASTER GAZMIR RAMADAN DURO 1153 LEZHE PJETER NDREC MESULI 1349 LEZHE 970 GJIROKASTER ILIRJAN MITRE ÇAÇULI 1154 LEZHE AGRON PJETER BARDHI 1350 LEZHE 971 GJIROKASTER YLLI XHEMAL BENDO 1155 LEZHE PAL PJETER MARKU 1351 LEZHE 972 GJIROKASTER SEIT NEXHIP BEQARAJ 1156 LEZHE FRROK ZEF GJOKAJ 1352 LEZHE 973 GJIROKASTER VLADIMIR RAMADAN DURO 1157 LEZHE ZEF DED DEDA 1353 LEZHE 974 GJIROKASTER LEFTER TAQO TESHO 1158 LEZHE ARBEN ZEF GJOKA 1354 LEZHE 975 GJIROKASTER ZALO METKE BEQARAJ 1159 LEZHE DOD LLESH MELYSHI 1355 LEZHE 976 GJIROKASTER JAUP DAJLAN DAJLANI 1160 LEZHE VLADIMIR NIKOLL LLESHAJ 1356 LEZHE 977 GJIROKASTER KUJTIM SADIK VELAJ 1161 LEZHE ZEF PAL NDOJ 1357 LEZHE 978 GJIROKASTER LLIKO PANDO KANO 1162 LEZHE PRENG NDUE TUSHAJ 1358 LEZHE 979 GJIROKASTER ANASTAS LLUKE STEFANI 1163 LEZHE ALEKSANDER BIBE ÇUPI 1359 LEZHE 980 GJIROKASTER ARBEN ZISO KUSHE 1164 LEZHE MANDRIN PAL PAÇUKU 1360 LEZHE 981 GJIROKASTER ERFAN DAJLAN DAJLANI 1165 LEZHE LUIGJ NDUE TUSHAJ 1361 LEZHE 982 GJIROKASTER THOMA XHEMAL NIKA 1166 LEZHE LEKE PRENGE LEKA 1362 LEZHE 983 GJIROKASTER APOSTOL KLEANTHI CULLUFE 1167 LEZHE GJOVALIN PJETER LLESHI 1363 LEZHE 984 GJIROKASTER KRISTOFOR JORGJI KRISTO 1168 LEZHE ZEF NIKE NDREKA 1364 LEZHE 985 GJIROKASTER APOSTOL MINA GOLE 1169 LEZHE KASTRIOT GJON CEKU 1365 LEZHE 986 GJIROKASTER FATMIR ISLAM BEJKO 1170 LEZHE MARTIN ZEF PRENGA 1366 LEZHE 987 GJIROKASTER NASTAS LIPE LIPE 1171 LEZHE ALFRED GJON CEKU 1367 LEZHE 988 GJIROKASTER MITE JORGJI PAPA 1172 LEZHE BIB MARK NIKOLLI 1368 LEZHE 989 GJIROKASTER LUAN XHAFER LAME 1173 LEZHE PAVLIN NIKOLLE SHERRI 1369 LEZHE 990 GJIROKASTER KRISTUL SPIRO DHAMO 1174 LEZHE PETRIT NIKOLLE SHERRI 1370 LEZHE 991 GJIROKASTER FESTIME MYRTEZA BAJRAKTARI 1175 LEZHE BARDHOK PJETER GJONAJ 992 GJIROKASTER ASTRIT HAKI LIÇE 1176 LEZHE ZEF GJON KEÇI 1371 LEZHE 993 GJIROKASTER MARKSI JOSIF PAPA 1177 LEZHE DONIKA NUSH MARKU 1372 LEZHE 994 GJIROKASTER KASTRIOT MESTAN ÇAÇULI 1178 LEZHE DILA PAL PERGJONI 1373 LEZHE 995 GJIROKASTER KOSTAQ LIGOR PAPA 1179 LEZHE GJERGJ NIKOLL KOKA 1374 LEZHE 996 GJIROKASTER KIÇO LIPE KOSTA 1180 LEZHE GJOVALIN GJON GJESHNIKA 1375 LEZHE 997 GJIROKASTER VASIL FOTI JANI 1181 LEZHE DJELLE NIK SOKAJ 998 GJIROKASTER POLIKRON JOSIF STEFANIDHI 1182 LEZHE EDMOND FRROK TUCI 999 GJIROKASTER BARI AVNI ZAIMI 1183 LEZHE GJERGJ LAZER BRUNGA 1376 SHKODER 1000 GJIROKASTER PAVLLO NDREKO PECALLARI 1184 LEZHE MARK NDUE LESAJ 1377 SHKODER 1001 GJIROKASTER SHPRESA PERIKLI THODHORI 1185 LEZHE GJERGJ DODE LESAJ 1378 SHKODER 1002 GJIROKASTER ORGEST KOÇO PEÇI 1186 LEZHE MARK NDUE SULA 1379 SHKODER 1003 GJIROKASTER XHEVAIR BAJRAM ZYLFO 1187 LEZHE VITOR GJON GJESHNIKA 1380 SHKODER 1004 GJIROKASTER HEKURAN TEKI MYRDINI 1188 LEZHE ANDRE PJETER MARKAJ 1381 SHKODER 1005 GJIROKASTER XHEMAL AVDUL SELIMLLARI 1189 LEZHE NDUE GJON MARSHTJEFAJ 1382 SHKODER 1006 GJIROKASTER BARJAM ISLAM BEJKO 1190 LEZHE PETRIT NDREC NDOJ 1383 SHKODER 1191 LEZHE NIKOLL PRENG PETOKU 1384 SHKODER 1192 LEZHE NIKOLL FRAN GJOKA 1007 KORCE FREDI RAMADAN FELAH 1385 SHKODER 1193 LEZHE ANGJELO LATIF XHEKA 1008 KORCE ROLAND SAMIT MYFTARAGO 1386 SHKODER 1194 LEZHE LEK GJON GJEÇI 1009 KORCE FILLARETA SOTIR ZHEKU 1387 SHKODER 1195 LEZHE MARTE GJON DEDA 1010 KORCE QAZIM SERVET LIPO 1388 SHKODER 1196 LEZHE LLESH PASHK MRRUKU 1011 KORCE SOTIRAQ LEONIDHA TEÇO LUIGJ GJELOSH 1197 LEZHE GEG MHILL KALTHI 1012 KORCE FOTO MUHARREM GJYSHLLARI 1389 SHKODER 1198 LEZHE ZEF MARK DEDA 1013 KORCE KRISTAQ PETRO TANELLARI 1390 SHKODER 1199 LEZHE NIKOLL ZEF MARKU 1014 KORCE HYSEN HASAN CEKO 1391 SHKODER 1200 LEZHE TONIN ZEF GJONAJ 1015 KORCE ESHEREF AVDYL MEKOLLI 1201 LEZHE NIKOLL MARK PRENGA 1016 KORCE FERDINAND ENVER ZADE 1392 SHKODER 1202 LEZHE FRANÇESK FRROK TUCI 1017 KORCE ZAMBAK AHMET KURTO 1393 SHKODER 1203 LEZHE NIKOLL GJETE GJIKA 1018 KORCE VETERAN DILAVER TOPÇIU 1394 SHKODER 1204 LEZHE PASHK NDOC NIKA 1019 KORCE PETRIT NEVRUZ MAKSUTI 1395 SHKODER 1205 LEZHE NDUE MARK BIBA 1396 SHKODER 1020 KORCE FERIT QEMAL ADEMI 1206 LEZHE ALBERT GJERGJ KOKA 1397 SHKODER 1021 KORCE VASIL LEONIDHA KAPURANI 1207 LEZHE BIBE PREND BIBA 1398 SHKODER 1022 KORCE VANGJUSH LEFTER BICOLLI 1208 LEZHE GJERGJ PAL GJIKA 1399 SHKODER 1023 KORCE DURIM MUHAREM CANO 1209 LEZHE NIKOLL NDOC GOJANI 1400 SHKODER 1024 KORCE CEN XHEM STOJKU 1210 LEZHE GJON BIB NDOJ 1401 SHKODER VIOLLANDI KOLI STOJKU 1211 LEZHE ZEF KOL MARKU 849 GJIROKASTER EDMOND RESUL DAJLANI 1025 KORCE JANI RAIF DULLA 1402 SHKODER 1212 LEZHE PRENG NDUE GJOKA 850 GJIROKASTER BUJAR MUSTAFA BEJKAJ 1026 KORCE GËZIM ALI MUÇO 1403 SHKODER 1213 LEZHE ZEF KOL PRENGA 851 GJIROKASTER NASIR LAME ALLAÇI 1027 KORCE VLADIMIR KRISTAQ CEPA 1404 SHKODER 1214 LEZHE SIMON GJIN PICAKU 852 GJIROKASTER DALAN TEKI DALANI 1028 KORCE SYBI VAIT EGRO 1405 SHKODER 1215 LEZHE PRENG FRROK PERA 853 GJIROKASTER MUSTAFA RAMIZ TOTO 1029 KORCE AZBI VAIT DUSHKU 1406 SHKODER 1216 LEZHE FITIM NAZIF LURDHI 854 GJIROKASTER ADRIATIK XHELIL KASO 1030 KORCE VIKTOR ESHEREF MEKOLLI 1407 SHKODER 1217 LEZHE PRENG KOL PJETRI 855 GJIROKASTER XHEZO DAUT BAJOLLARI 1031 KORCE DHIMITRI KOSTA STUMBO 1408 SHKODER 1218 LEZHE PASHK MARK NOKA 856 GJIROKASTER AGIM ISMAIL MEHMETI 1032 KORCE MAQI ADEM XHAFA 1409 SHKODER 1219 LEZHE AGRON DODE LORI 857 GJIROKASTER HYSEN ELMAZ BRAHO 1033 KORCE FIDANE QANI PETO 1410 SHKODER 1220 LEZHE PAL BIB GJERGJI 858 GJIROKASTER PANAJOT FOTO VASILI 1034 KORCE XHAFER PETRIT POTKA 1411 SHKODER 1221 LEZHE PETRIT NDUE NDOJ 859 GJIROKASTER SELFO AGO GABAJ 1035 KORCE ABDYL HYSEN JAUP 1412 SHKODER 1222 LEZHE BARDH MARK DEDGJONI 860 GJIROKASTER MUHAREM QEMAL SHURDHI 1036 KORCE JOSIF KOÇO MARKO 1413 SHKODER 1223 LEZHE LLESH KOL MIKELI 861 GJIROKASTER DEVOLL ELMAZ GJOLLESHI 1037 KORCE SHEFKI HEKURAN KURTI 1414 SHKODER 1224 LEZHE EDMOND PAL MARKU 862 GJIROKASTER SELMAN TARE SHURDHI 1038 KORCE BASHKIM MUHAMET TAHIRLLARI 1415 SHKODER 1225 LEZHE PETRIT MUHARREM XHEPOLLARI 863 GJIROKASTER ZEQIR LUFTI GJYLI 1039 KORCE MUHAMET BAHRI TAHIRLLARI 1416 SHKODER 1226 LEZHE FRANÇESK NIKOLL MARKU 864 GJIROKASTER NESIP IBRAHIM KASAJ 1040 KORCE MITAT FETA FIRANJ 1417 SHKODER 1227 LEZHE SIMON LAZER GEGA 865 GJIROKASTER DERMUSH BAKO BUZHERI 1041 KORCE JANI SERVET TOPI 1418 SHKODER 1228 LEZHE PJETER ZEF MARKU 866 GJIROKASTER BEDRI ÇELO ÇELO 1042 KORCE XHEVDET SKENDER ZIZOLLI 1419 SHKODER 1229 LEZHE XHEMAL RESHIT GILANI 867 GJIROKASTER LULEZIM FASLLI GJINI 1043 KORCE ZENEL RIDVAN MANKA 1420 SHKODER 1230 LEZHE MARK ZEF PRENGA 868 GJIROKASTER BEGE VAIT PULA 1044 KORCE HYSEN SULEJMAN KULLA 1421 SHKODER 1231 LEZHE BESNIK ALI PASHAJ 869 GJIROKASTER IMER HASIM SINANI 1045 KORCE AGIM REXHEP DAJKO 1422 SHKODER 1232 LEZHE FERUZE KADRI KIPTIU 870 GJIROKASTER AGRON ASAF ALIKO 1046 KORCE VASFI RAMADAN SHERIFI 1423 SHKODER 1233 LEZHE LORO LUIGJ BRUNGA 871 GJIROKASTER QANI SULO SHEHAJ 1047 KORCE HAXHI HAMET DERVISHI 1424 SHKODER LUIGJ LLESH BRUNGA 872 GJIROKASTER DRITAN ISUF BRAHO 1048 KORCE FERZI SHERIF ÇEKIÇI 1425 SHKODER 1234 LEZHE LEK BARDHOK DEDGJONAJ 873 GJIROKASTER SUBI ARSHI GJOKOLI 1049 KORCE GJERGJI ILIA ZGURI 1426 SHKODER 1235 LEZHE GJON LLESH MACAJ 874 GJIROKASTER ARTUR FADIL HORMOVA STILJANA ILIA KOTI 1236 LEZHE 1427 SHKODER GJON LLESH MACAJ 875 GJIROKASTER BEDO NURI LOGLI VASILIKA ILIA POJANI 1237 LEZHE 1428 SHKODER NDUE MARK DEDGJONAJ 876 GJIROKASTER ISUF ELMAZ BRAHO NIKO ILIA ZGURI 1429 SHKODER 1238 LEZHE PRENG ZEF RRUSHAJ 877 GJIROKASTER BARJAM RAKIP BEQIRI 1430 SHKODER ANGJELIN ZEF RRUSHAJ 878 GJIROKASTER ADRIATIK VFEIZ DERVISHI 1431 SHKODER 1239 LEZHE VALBONA TAIP UKA 1050 KUKES XHEVIT SELMAN BALA 879 GJIROKASTER ROBERT KIÇI PILO 1240 LEZHE YLLI LLESH BRUNGA 1051 KUKES LEONARD MUSTAF GAXHA 880 GJIROKASTER BEGE MUÇO RUKA 1432 SHKODER 1241 LEZHE MARK PRENG PERKOLA 881 GJIROKASTER FATMIRA HYSEN DANA 1433 SHKODER 1242 LEZHE LUIGJ KOL GJOKAJ 882 GJIROKASTER KRISTO VASIL KALULLI 1434 SHKODER 1052 LEZHE GJEVALIN NIKOLL PRENGA 1243 LEZHE MARE LAZER PERGJONI 883 GJIROKASTER RUZHDI NAFIZ BIME; 1435 SHKODER 1053 LEZHE GJON LLESH TUSHA 1244 LEZHE GJOK PRENG PERGJONI ZIHNI NAFIZ BIME 1436 SHKODER 1054 LEZHE ANDREA GJIN SHYTAJ 1245 LEZHE MARK NDUE NIKOLLI 884 GJIROKASTER SHKELZEN QENAN DURMISHI TONI PJETER 1055 LEZHE GJIN NIKOLL PERGJETANI 1246 LEZHE NDOC DED VOCI 885 GJIROKASTER ARBEN FEJZO GUMENI 1437 SHKODER 1056 LEZHE ALEKSANDER BARDHOK GJONAJ 1247 LEZHE ZEF PJETER NDOJ 886 GJIROKASTER ELES LATO NAKAJ 1438 SHKODER 1057 LEZHE DRITAN NIKOLL REÇI 1248 LEZHE FRAN PJETER RREGJI 887 GJIROKASTER REXHO LATO NAKAJ 1058 LEZHE GJON NDUE PRENGA 1249 LEZHE MARK NDREC NDRECA 888 GJIROKASTER KSENOFON KONDIL TAÇI 1439 SHKODER 1059 LEZHE GJOVALIN NDUE REÇI 1250 LEZHE BESNIK SHAQIR HALDEDA 889 GJIROKASTER AGRON HYSNI PAZAJ 1440 SHKODER 1060 LEZHE BLERTA NIKOLL MACAJ 1251 LEZHE DERVISH MEHMET RRAHMANI 890 GJIROKASTER ETEM TAHIR ZHULI 1441 SHKODER 1061 LEZHE ARBEN FRAN MARKU 1252 LEZHE GJIN NIKOLL LAZRI 891 GJIROKASTER GANI HAXHI SULA 1442 SHKODER 1062 LEZHE MARK PRENG PRENDI 1253 LEZHE MENTOR MEHMET GEGA 892 GJIROKASTER ARBEN PETREF KACORRI 1443 SHKODER 1063 LEZHE PASHKO NDUE GJINI 1254 LEZHE FRAN PJETER LLESHAJ 893 GJIROKASTER GEZIM SAMI MEMA 1444 SHKODER 1064 LEZHE ARTAN FRROK TUCI 1255 LEZHE LEKE GJON NIKOLLI 894 GJIROKASTER VIKTOR MEMET RAÇA; 1445 SHKODER 1065 LEZHE PAL NIKOLL LUSHI 1256 LEZHE ZEF JAK SHQUTI SERIE SELAM BALILI 1446 SHKODER 1066 LEZHE NDUE GJON GJOKA 1257 LEZHE AGRON PJETER LLESHAJ 895 GJIROKASTER ALTIN VANGJEL ÇUNA 1447 SHKODER 1067 LEZHE MARK NDUE NDRECA 1258 LEZHE PRENG PJETER LLESHAJ 896 GJIROKASTER NEKI JONUZ RRAPA 1448 SHKODER 1068 LEZHE DOD NIKOLL PRENDI 1259 LEZHE ZEF SHKURT GJOKA 897 GJIROKASTER SHKELQIM HIQMET GOXHA 1449 SHKODER 1069 LEZHE GJERGJ BIB REÇI 1260 LEZHE LEK NIKOLL PJETRI 898 GJIROKASTER PERPARIM NURI KACORRI 1450 SHKODER 1070 LEZHE MARK NDREC MARKU 1261 LEZHE MARK JAK NIKOLLA 899 GJIROKASTER VASIL HAJRI SINANI 1451 SHKODER 1071 LEZHE VESEL BAFT SHYTAJ 1262 LEZHE MARIJE FRROK BROKSHI 900 GJIROKASTER EDMOND DRAGUSH KUCA 1452 SHKODER 1072 LEZHE VIKTOR LLESH PICAKU 1263 LEZHE VANGJEL GJON GEGA 901 GJIROKASTER HAZIS HYSENJ LIÇOLLARI 1453 SHKODER 1073 LEZHE DEDE FRAN GJOKA 1264 LEZHE BIB NDUE MARNDRECA 902 GJIROKASTER ROBERT SPIRO DHIMARKO 1454 SHKODER 1074 LEZHE TONIN NIKOLL BARDHI 1265 LEZHE GJON JAK ZEFI MIRELA LLUKA DHIMARKO 1455 SHKODER 1075 LEZHE GJON NIKOLL NDOJ 1266 LEZHE LLESH NIKOLL LALA 903 GJIROKASTER AGIM SULO SKENDI 1456 SHKODER 1076 LEZHE DRITAN JAK KOLA 1267 LEZHE GJOVALIN SHTJEFEN LLESHAJ 904 GJIROKASTER PELLUMB XHAFER MUHOLLARI 1457 SHKODER 1077 LEZHE AGIM PAL DODA 1268 LEZHE SHTJEFEN GJON LLESHAJ 905 GJIROKASTER XHELIL LAME SELIMI 1458 SHKODER 1078 LEZHE GJYSTE MARK PERGJETANI 1269 LEZHE ZEF NIKOLL LLESHI 906 GJIROKASTER BEHAR SELAM MALKA 1459 SHKODER 1079 LEZHE TONIN KOL REÇI 1270 LEZHE LLESH NIKOLL SHQUTI 907 GJIROKASTER HAJDAR RAMIS NMANÇE, 1460 SHKODER 1080 LEZHE VIKTOR LLESH NDREU 1271 LEZHE MARK GJERGJ QOKU SPIRO KOÇO KOTO, 1081 LEZHE 1461 SHKODER LEKE NIKOLL KOKA 1272 LEZHE DRITAN LLESH GJONI BEDRI DAJLANI 1462 SHKODER 1082 LEZHE MARK DED VOLAJ 1273 LEZHE DOD LLESH ZEFI 908 GJIROKASTER GJERGJI SIMO STEFO, 1463 SHKODER 1083 LEZHE TOME MARK MARKU 1274 LEZHE PAVLIN GJON GJONI ARJAN FASLLI CANKA 1464 SHKODER 1084 LEZHE DILE PRENGE MIRDITA 1275 LEZHE PAL DED PRENGA 909 GJIROKASTER AGRON TEKI XHAKOLLARI, 1085 LEZHE PAL ZEF ÇUKU 1276 LEZHE AGRON PRENG DODA FATOS MUHAREM BREGU, 1086 LEZHE 1465 SHKODER GEZIM MARK NDRECA 1277 LEZHE PASHK NIKOLL SHQUTI GEZIM SADIK META 1466 SHKODER 1087 LEZHE GJON NIKOLL MAKAJ 1278 LEZHE ALFRED MARK DODA 730 FIER 731 FIER 732 FIER 733 FIER 734 FIER 735 FIER 736 FIER 737 FIER 738 FIER 739 FIER 740 FIER 741 FIER 742 FIER 743 FIER 744 FIER 745 FIER 746 FIER 747 FIER 748 FIER 749 FIER 750 FIER 751 FIER 752 FIER 753 FIER 754 FIER 755 FIER 756 FIER 757 FIER 758 FIER 759 FIER 760 FIER 761 FIER 762 FIER 763 FIER 764 FIER 765 FIER 766 FIER 767 FIER 768 FIER 769 FIER 770 FIER 771 FIER 772 FIER 773 FIER 774 FIER 775 FIER 776 FIER 777 FIER 778 FIER 779 FIER 780 FIER 781 FIER 782 FIER 783 FIER 784 FIER 785 FIER 786 FIER 787 FIER 788 FIER 789 FIER 790 FIER 791 FIER 792 FIER 793 FIER 794 FIER 795 FIER 796 FIER 797 FIER 798 FIER 799 FIER 800 FIER 801 FIER 802 FIER 803 FIER 804 FIER 805 FIER 806 FIER 807 FIER 808 FIER 809 FIER 810 FIER 811 FIER 812 FIER 813 FIER 814 FIER 815 FIER 816 FIER 817 FIER 818 FIER 819 FIER 820 FIER 821 FIER 822 FIER 823 FIER 824 FIER 825 FIER 826 FIER 827 FIER 828 FIER 829 FIER 830 FIER 831 FIER 832 FIER 833 FIER 834 FIER 835 FIER 836 FIER 837 FIER 838 FIER 839 FIER 840 FIER 841 FIER 842 FIER 843 FIER 844 FIER 845 FIER 846 FIER 847 FIER 848 FIER

AGIM MELEQ YZEIRI STAVRI KOLI SOTIRI DALAN FLAMUR ÇOBO SULO SKENDER GEGA FATOS FASLLI HAJDARI SOTIR MIHAL PIPA NAIM REXHEP BEQO SABRI RAMIS SULAJ ARDJAN GJERGJI NACI MURAT ESAT MEHMETI XHEVAIR MUHAMET VELIU MUSTAFA MUSTAFA ZENELI JANI ABAZ BANDILLI ESAT ABAZ MEHMETI MARINELA XHAFER NIKOLLI ROLAND NDREU SIMAKU RRAPO HYSEN JAUPAJ ARBEN ALI LIKAJ LEONARD NAZMI DYRMISHI KUJTIM HAJREDIN MUHARREMI RAKIP JAUP JAUPI RAHIME TARO SHULI SABEDIN ISMAIL HOXHAJ ARZIKO MEHMET ZEQIRAJ; FATMIR FERMAN ZEQIRAJ BEXHET FERMAN ZEQIRAJ PETRIT ZYBER GRËMI MIMOZA SABEDIN HOXHAJ ISUF LUTFI MEHONIQI FERDI XHELAL LULAJ HYSENJ FAIK SULOHOXHAJ VANGJUSH JOTI PRIFTI TOMOR RAKIP MYRTO FESTIM RAMADAN HOXHA ARBEN KOLI SOTIRI ARQILE NAUN DAKA KASTRIOT FEÇORR MERAJ FITIM BRAHIM KODHELI SOKOL ZENEL ZAGRAÇE MUHAMET ADEM RRAPAJ SEFEDIN QAMIL BIÇAKAJ FLAMUR KODHEL LIKAJ ASLLAN SALI BEQARI LEFTER SKËNDER LAMKAJ MUHAMET SAMI RUSTEMI THOMA LILI VASILI ILJAS XHEMAIL SHUTINA ZAIM FETI GEGA LEFTER NAUN GJEÇI ALBJONT ÇAÇI PETO ENVER RIZA MALAJ LEONARD BASHKIM KAMBERAJ HAZMI SHYQYRI TREGAJ GËZIM ISMAIL KALLIRI SPIRO JOTI PRIFTI ALI SEFEDIN MERKAJ SAIMIR FUAT UKA FEJZI DEMO YZEIRAJ HEKURAN HAKI FERKO ALBERT PETRAQ DOKO FAIK MEHMET OSMËNI ELONA XHAFER HYSENI ENVER XHELAL YZEIRI PANDELI MITI SOTIRI ARBEN ISMAIL RESULI MEHMET MEHMET BEQIRI BEHAR HAJDAR SAKA JETNOR FETI GEGA ALTIN NIKOLLAQ ÇUKO AGIM ELMAS DRIZA PËRPARIM DERVISH TAFA DINO KADRI JAUPAJ GJERGJI SPIRO NAÇI ZAGOLL HALIM ZEQIRAJ ILIR LONI TOPI XHEVAIRE ALI YZEIRI SHAQIR ALIM VRAPI VANGJEL KOL SIMONI ALTIN NUREDIN FERKO VLADIMIR SOTIR SOTIRI FATION FETI MUÇO VLADIMIR FETI MUÇO MUHARREM SHABAN ÇELA LANDI MONÇI MITA MARIE NASI MITA HAIR DINO BARJAMAJ AHMET ISMAIL KARARI GËZIM BRAHIM MUKAJ LIRI ZYBO ALUSHAJ DAJLAN BARJAM FERKO LUAN KADRI MULLAJ DHIMITRAQ THOMA DEVIJA FATMIR KUJTIM GUMA ISMET XHAFER HOXHA FOTO AQIF FILAJ TAJAR REFIT MUKA AGRON QAMIL HALILI DHE BANORET MESTAN HEKURAN SALIAJ BARJAM QEMAL META ALKET VESEL DERVISHAJ GURI REXHEP SAKAJ SEIT MERO SAKAJ ASTRIT BAJRAM HYSENAJ HAZBI LAVER LAMAJ AGIM QEMAL METAJ FAIK JONUZ YMERAJ BARJAM HYSEN HYSENAJ TAHIR NURE MANAJ YLVI BRAHIM TORO XHEZMI HAREDIN MERDANAJ DILAVER MYSTEHAK MYFTARAJ NEXHIP SULO JAUPAJ TAULLA QAMIL VEIZAJ SOTIRAQ NIKOLLAQ SOLLAKU SHKËLQIM HAXHI SHUAIPI ARTUR TAHIR MEHMETAJ VLADIMIR SADUSH LIKAJ SOKRAT MERÇE ÇELAJ HARRUN ISLAM NAZERAJ JORGJIE LEKSI TUSHE DHE BASHKPRONARET QAMILE HEKURAN MUÇAJ SULO SHEFIT MUSKAJ YZEDIN FASLLI BREGU ASTRIT HAIR HYSENAJ

Qarku KORÇE

Qarku GJIROKASTER

Qarku KUKES

Qarku LEZHE

GJERGJ SHPEND LEKE GJIN FIQIRI OSMAN FLAMUR HAMIT NDUE GJOKE NIKOLL ZEF PAL PJETER GJIN MARK ALFRED LAZER ALEKSANDER NIKOLL NIKOLL MARK ARBEN PJETER KIN ZEF EJELL NDREK NDUE GJON LUAN NDUE GJERGJ NDUE GJERGJ ZEF BIBE NDUE GJON NDUE GJOVALIN NDUE PETRIT MARK KASTRIOT PRENG MARK PAL ANTON DYLEJMAN GJIN SIMON LEK GJON SKENDER RAM NIKOLL ZEF GJOK ZEF ASLLAN REXHEP NIKOLL GJON TONIN DED PRENG NDUE PRENG ZEF PERPARIM REXHEP BESNIK SHERIF GEZIM XHAFERR MARK LAZER GEZIM RAMADAN LEK DED PAL DED TOM DED PREND MARK RAKIP IDRIZ NDUE ZEF NDOC KOL NDUE LLESH SEFER BRAHIM SERVET FERIT SHABAN ISMAIL FRAN GJERGJ DALIP BEXHET JAK ZEF ZEF NIKOLL NDUE GJET SEFULLA IDRIZ PREND LLESH PASHK DOD NIKOLL LLESH NAIM NEZIR SANDER PREND FRAN LULASH ALTIN SALI RAMAZAN ISMAIL KIMETE HAMID AGIM SELMAN AGUSTIN LLESH IMER ABDULLA FRAN PRENG PERPARIM AVDI HALIT KURT BIB GJIN ISMAIL MEHMET KOL PRENG ZEF NDREK SHAQIR MYFTAR EDUART MARK FRAN NDUE ANTON NDREC MARK ZEF MIRASH LLESH NIKOLL NDUE GJOK PRENG GEZIM PREND GJIN PRENG VASIL GJON PASHK GJIN LIZE PREND GJERGJ KOL GJERGJ MARK PASKALIN GJON ADRIAN GJON NIK SOKOL LEK PAL HETEM BAJRAM ARBEN NIKOLL ZEF SHKURT

FRASHNISHTA RUKAJ BALAJ ÇANGU NDOCI NIKOLLI LLESHAJ LACAJ KALAJ LEKNIKAJ MARKU NDRECA PRENGA NDREU NIKA ZEFI BIBA MARKU DEDA GJERGJI FRROKU PRENGA PEPA METOHIJA RAJTA NOLI NIKOLLI SHALA KOLA STOJANI RRAHMANI JAKU PEPA KOLA NDOJ RRAHMANI ÇUÇKA CAKONI VILA SHAPTOJ PEPA GJINI KADELI MARKU SELMANI NDOJ ÇUNGU GJONAJ KORBI SHAHINAJ RRAHMANI NDOJ XHEKA NDOJ BIBA MARKU PORJA PJETRI LLESHI PJETRI SULAJ GJOKA QOKAJ CAKONI RRAHMANI SULAJ SULAJ CEKA SHALA PEPA KOÇI HAJRI KORRIKU RRAHMANI PRENDI LLESHAJ HALDEDA MOLI LLESHAJ BAJRAKTARI NDOJ SHABI LLESHI MOLI BASHA PERGJONI PREÇI FRROKU HAXHIA GJERGJI PJETRI MOLI MOLI ALIAJ LLESHI PRENÇI GJOKA PRENGA

FADIL ZYHDI ZYHDI ZYHDI ZYHDI ZYHDI ZYHDI ZYHDI ZYHDI ZYHDI ZYHDI KOL GAZMEND SHALA ARIAN GJELOSH FATMIR GEZIM PELLUMB NIJAZI NIJAZI SHEUKI SHYQYRI GANI RAMADAN BERHAN SHEUQET BASHKIM ADIL SKENDER FEJZI ARIAN RIDVAN LENE AGIM MARTA MARK RUZHDI SAMI SAIDE SABRI XHELAL HAJDAR YLLI HAKI ZIJA KUJTIM LAHADIN ASTRIT KAPLLAN ALBERT RASIM ALI KOL NDUE NDUE SHAQE PALE NIKE NIKE HAMDI ARMIRA TEUTA VASEL ÇIÇAJ FRAN ZOJE TONIN AGIM IS-HAK SERE AGIM GEZIM IRFAN VESEL ISA VEHBI MEHDI MEHDI KADRI ARIAN EQEREM FEJZI ENIS IS-HAK NUH DRITAN ARTUR GJIN ALEKS MYHEDIN BEQIR ZYHRA ASTRIT BUJAR XHEVAT VEHID

ISA HALIT HALIT HALIT HALIT HALIT HALIT HALIT HALIT HALIT HALIT LULASH SADIK

ZEQIRAJ KRONI KRONI KRONI KRONI KRONI KRONI KRONI KRONI KRONI KRONI BUJARI REXHAJ

QAZIM LULASH NDUE NDUE ZEF ISMAIL ISUF ZENEL SHABAN ZYBER SEJDI EMIN ZYBER ABDYL SHEFQET RAGIP HALIL AGIM XHELADIN KOKER ALI BRUNO NDOC JUP KAPLLAN RIZA HAMID HYSEN HYSEN ZEJNUN KASEM NUH BAJRAM XHAFER ZYHDI REXHEP EJLL ZEK MUHAMET GJON GJON GJELOSH PREKE NDUE PALE GJON SELMANI ZYHDI HILMI PJETER

SHAZI MARKU RRETHI RRETHI DARDHA SHEQI BASHA SHEQI ISHMAKAJ BELTUSHA TROFTA SHENI BELTUSHA DEMA BEQIRI KRAJA UJKASHI SHPORI DIBRA MARASHI PECI BEARZI SERRMI BLETA KOCJA OROSHI SHELNA BEKTESHI BICAKU SHEHAJ KRAJA KOPSHTI TALJA HOXHA BASHI SELA KOLA HYKAJ VRINA MARTINAJ MARTINAJ LEKA TELLOSI ARRA ARRA GURI LIGATAJ BORSHI JUKA MARKU

ZEF PLLUM LEKE ALI HAJRULLAH QAMIL ALI BRAHIM HAJRULLAH HAJRULLA HAJRULLA AGO ABDYL ABDYL QAZIM FAIK XHEMAL HYSNI FAIK HAJRULLAH HAMZA XHAFER BRAHIM ZEF KOLE METO HALIL KADRI CAF CAF IDRIZ RASIM

STERKAJ ÇUNAJ ÇUNAJ PECI VESELAGA SHABANI HAXHIJA SHPUZA VESELAGA VESELAGA VESELAGA MUÇA SAHATÇIJA SAHATÇIJA DANA BOSHNJAKU BUSHATI BASHNJAKU DIZDARI VESELAGA ZERDELIJA VATHEJ PLORI BASHI SHKAMBI HETAJ BEQIRI PREZA RRASA RRASA DULI SOKOLI

Qarku SHKODER

1467 SHKODER 1468 SHKODER 1469 SHKODER 1470 SHKODER 1471 SHKODER 1472 SHKODER 1473 SHKODER 1474 SHKODER 1475 SHKODER 1476 SHKODER 1477 SHKODER 1478 SHKODER 1479 SHKODER 1480 SHKODER 1481 SHKODER 1482 SHKODER 1483 SHKODER 1484 SHKODER 1485 SHKODER 1486 SHKODER 1487 SHKODER 1488 SHKODER 1489 SHKODER 1490 SHKODER 1491 SHKODER 1492 SHKODER 1493 SHKODER 1494 SHKODER 1495 SHKODER 1496 SHKODER 1497 SHKODER 1498 SHKODER 1499 SHKODER 1500 SHKODER 1501 SHKODER 1502 SHKODER 1503 SHKODER 1504 SHKODER 1505 SHKODER 1506 SHKODER 1507 SHKODER 1508 SHKODER 1509 SHKODER 1510 SHKODER 1511 SHKODER 1512 SHKODER 1513 SHKODER 1514 SHKODER 1515 SHKODER 1516 SHKODER 1517 SHKODER 1518 SHKODER 1519 SHKODER 1520 SHKODER 1521 SHKODER 1522 SHKODER 1523 SHKODER 1524 SHKODER 1525 SHKODER 1526 SHKODER 1527 SHKODER 1528 SHKODER 1529 SHKODER 1530 SHKODER 1531 SHKODER 1532 SHKODER 1533 SHKODER 1534 SHKODER 1535 SHKODER 1536 SHKODER 1537 SHKODER 1538 SHKODER 1539 SHKODER 1540 SHKODER 1541 SHKODER 1542 SHKODER 1543 SHKODER 1544 SHKODER 1545 SHKODER 1546 SHKODER 1547 SHKODER 1548 SHKODER 1549 SHKODER 1550 SHKODER 1551 SHKODER 1552 SHKODER 1553 SHKODER 1554 SHKODER 1555 SHKODER 1556 SHKODER 1557 SHKODER 1558 SHKODER 1559 SHKODER 1560 SHKODER 1561 SHKODER 1562 SHKODER 1563 SHKODER 1564 SHKODER 1565 SHKODER 1566 SHKODER 1567 SHKODER 1568 SHKODER 1569 SHKODER 1570 SHKODER 1571 SHKODER 1572 SHKODER 1573 SHKODER 1574 SHKODER 1575 SHKODER 1576 SHKODER 1577 SHKODER 1578 SHKODER 1579 SHKODER 1580 SHKODER 1581 SHKODER 1582 SHKODER 1583 SHKODER 1584 SHKODER 1585 SHKODER 1586 SHKODER 1587 SHKODER 1588 SHKODER 1589 SHKODER 1590 SHKODER 1591 SHKODER 1592 SHKODER 1593 SHKODER 1594 SHKODER 1595 SHKODER 1596 SHKODER 1597 SHKODER 1598 SHKODER 1599 SHKODER 1600 SHKODER 1601 SHKODER 1602 SHKODER 1603 SHKODER 1604 SHKODER 1605 SHKODER 1606 SHKODER 1607 SHKODER 1608 SHKODER 1609 SHKODER 1610 SHKODER 1611 SHKODER 1612 SHKODER 1613 SHKODER 1614 SHKODER 1615 SHKODER 1616 SHKODER 1617 SHKODER 1618 SHKODER 1619 SHKODER 1620 SHKODER 1621 SHKODER 1622 SHKODER 1623 SHKODER 1624 SHKODER 1625 SHKODER 1626 SHKODER 1627 SHKODER 1628 SHKODER 1629 SHKODER 1630 SHKODER 1631 SHKODER 1632 SHKODER 1633 SHKODER 1634 SHKODER 1635 SHKODER 1636 SHKODER 1637 SHKODER 1638 SHKODER 1639 SHKODER 1640 SHKODER 1641 SHKODER 1642 SHKODER 1643 SHKODER 1644 SHKODER 1645 SHKODER 1646 SHKODER 1647 SHKODER 1648 SHKODER 1649 SHKODER 1650 SHKODER 1651 SHKODER 1652 SHKODER 1653 SHKODER

SADETIN RASIM NAZMI RAPUSH NAIM RASIM MUHAMET MOLLA MEHDI FADIL GAZMEND MUSA ILMI SAIT MAHIR MUSA MEMLI XHELO ELJAZ ALI FATMIR QAMIL ZENEL BAJRAM AGIM ZENEL LEONAT MUHAMET TUSH MARK MEHMET SALI VEHBI SYLO MEMLI XHELO MHILL PAL MARTIN KOLE ALEKSANDER LUK FRED LUK BARDHOK ZEF RROK PJETER PRELE MARK RAMADAN ZYBER BESNIK MALO RAMAZAN SHABAN SHPETIM SHYQYRI AVDYL ISMET BERJADIN TEOFIK FADIL QAMIL DEDE MIRASH SELAMI BRAHIM MUHAMET MALUSH ZEF TOME NJAZI HALIT ZEF SOKOL ALI RAMADAN GEZIM RIFAT FEJZI MEHDI MURAT XHEMAL PETRIT GJERGJ ILIR ASLLAN FRAN ZEF ZEFAN KOLE GJOKE PJETER LIN KOLE NIKOLL GJIN NIKOLL GJERGJ SHAQIR MALO XHELAL JONUZ LULZIM ALI BESIM ABDULLAH ZIJA AHMET SELADIN DELI SMAJL MUSA REXHEP ZENEL BESIM FAIK REFIK SALO FERID DUL ALI TAHIR ARBEN ISMAJL MEHDI RAMADAN LULASH SOKOL MARTIN ZEF AGIM HYSEN ARBEN QAZIM HAVA TAHIR BAHRI SAIT SAMI YMER BARDHYL MALO GEZIM ELJAZ ISMET ELJAZ PALE MARTIN NAIL MUSA HASAN MUSA HAKI HASAN ALIM REXHEP ISTREF IDRIZ QAZIM ELEZ BEDRI METUSH AGIM HAXHI FATJON XHEVAHIR ISMET MUHARREM SKENDER FETAH DED LULASH NIKE GJERGJ YLVER MUSTAF LAZER PRENDUSH ANDREA BINAK VLADIMIR NDUE ARBEN MUHARREM QERIM RAMADAN RAUF EMIN XHELAL HAMZA XHAFER EMIN AGIM BRAHIM XHELAL HAMZA NUH HAMZA ZYHDI HAKI PAULIN NIKE ALEKSANDER GJON LULE MHILL FRAN ZEF LUÇE MARK PREK NDOC KOLE NIK LODOVIK HILE KOLE NIK PAULIN MARK VAT MARTIN LEONARD NIKE VASIL RROK ERNEST JAK NESTI FRANO VITOR NDUE GJERGJ GASPER PAULIN GASPER GJOVALIN SIMON PREKE FRAN NDUE GJON NDOC DEDE GJERGJ DEDE HILE MARASH NDOC MARK NDOC DEDE FEJZI MEHMET NASIR ABDYL HALIT XHEMAL XHELADIN SULEJMAN AGIM JONUZ BUJAR QAMIL BENIAMIN PETRO NEXHATIJE SHYQYRI ANDRO MIRO DRITA NOSH HARAP CUF BAHRI SYLEJMAN ALBAN SIMON RROK PJETER FRAN NIKOLL PJERIN NIKE NAIM JONUZ ENVER FADIL MARIJE PJETER KEL MARK MARK NDUE EDUARD TOME ZEF FRANO NOSH GJERGJ EDMOND PJETER MARK MITER ARBEN VLASH VLASH ZEF GJERGJ FRAN PREKE MARASH ALDIN HYSNI NDUE MARASH NIKOLIN NDOC MEDIN HAXHI SHEUQET SULEJMAN GJELOSH MARK ZEF GJON TONIN GJON KEL GJON NDUE ZEF MARK FILIP XHELAL SYLEJMAN ZYHDI HALIT SKENDER ZYHDI RAMADAN ISA KOL LULASH KOLE ZEF PAL SADRI PAL KOLE PREND GJON LAZER TOME NDOC MARK MARK NDOC GJIN NDOC ZEF PREKE GJOVALIN ZEF NDOC GEG NDOC VATE VATE PRELE SOKOL SHEQER GJELOSH KOL ALFRED GJELOSH LULASH ZEF SOKOL LULASH ARDI XHELADIN GJIN MARK RROK NIKOLLE ARDI XHELADIN SAIMIR LATIF ADEM QAZIM

SOKOLI ELBASANI SOKOLI DULA HAXHIJA ALEKAJ BASHI KRAJA BASHO ALUSHI MUJA HOXHAJ HOXHAJ HAMZI KRONI OSMANI BALANI BASHO GESHTENJA ARRA BABAJ BABAJ PRENDI PLANAJ PRELA NASUFI BAJRAMI ÇEKAJ YMERAJ SALKO ÇAKU BAJAMA NIKA MAXHUPAJ SENAJ FUSHARI ISLAMI MESI HOXHA DINI BEG LEKIQI LISAJ SALIHI GURI GURI KODRA MARASHI KOÇEKU LIGATA BAJRAMI DEMAJ HYSENI ZUSI KEPECA KURTAJ HOXHA SHABANAJ DUSHI DUSHI GJORRETAJ HOXHAJ LULAJ BEGA MJACAJ PJETRI REKA ÇIELLZAN SHKREPI ALIVODA BAJRAKTARI BRAHIMI MEMA MEMA SELMANAJ RAMJA RAMJA FASLIJA BEQIRI SMAKAJ VATAKSI HASANAJ RRASHKADOL HOTI ÇIELLZA BAJRAKTARI BUJARI TOKA PODE SHQAU LUCI BRACI XHABIJA TAFILI MJEDA JAKUPI VATHEJ PLORI JAKUPI ZERDELIJA BASHI RRIPA LISI LISI MHILLI VATHKRUJA VATA QUKAJ VUKA QUKAJ UJKA FTONI RRIPA GJERGJI MARKU KRAJA POPLEKAJ SHLLAKU SHLLAKU GJONI MRISHAJ KOLA ASHTA; ASHTA BRUSHTULLI UJKA KULLA LEKAJ NDRUKAJ PIRANEJ BULIJA DRUNI HOXHA; KANANI DIBRA;etj. MATJA GURI HANDRAJ ASLLANAJ KRAHI GAJTANI DOKAJ KOLAJ PIRI BISHANAKU SHKAMBI UJKA NKJORI KELAJ LUKAJ TOKA LAZRI PAPLEKAJ KOLA KOLA BJESHKEZA ÇARDAKU FUSHA BRACI HILA ÇULAJ BULIQI MUSA PALALI PALALLI PALALI NDREU BIASHAJ DIBRA KRONI KRONI SHEGA BUJARI CURRI PALNIKAJ GURRA MUSTAFAJ BLINISHTA LOTI LOTI DEDNDREAJ ARA ARA NDOCI PRELA PRELA PRELA MARASHI MARASHI MARASHI SHULLANI KULLASHI KAPAJ MARTINI KULLASHI MEHJA HAXHIJA


e martë, 26QERSHOR 2012 www.mapo.al

1654 SHKODER 1655 SHKODER 1656 SHKODER 1657 SHKODER 1658 SHKODER 1659 SHKODER 1660 SHKODER 1661 SHKODER 1662 SHKODER 1663 SHKODER 1664 SHKODER 1665 SHKODER 1666 SHKODER 1667 SHKODER 1668 SHKODER 1669 SHKODER 1670 SHKODER 1671 SHKODER 1672 SHKODER 1673 SHKODER 1674 SHKODER 1675 SHKODER 1676 SHKODER 1677 SHKODER 1678 SHKODER 1679 SHKODER 1680 SHKODER 1681 SHKODER 1682 SHKODER 1683 SHKODER 1684 SHKODER 1685 SHKODER 1686 SHKODER 1687 SHKODER 1688 SHKODER 1689 SHKODER 1690 SHKODER 1691 SHKODER 1692 SHKODER 1693 SHKODER 1694 SHKODER 1695 SHKODER 1696 SHKODER 1697 SHKODER 1698 SHKODER 1699 SHKODER 1700 SHKODER 1701 SHKODER 1702 SHKODER 1703 SHKODER 1704 SHKODER 1705 SHKODER 1706 SHKODER 1707 SHKODER 1708 SHKODER 1709 SHKODER 1710 SHKODER 1711 SHKODER 1712 SHKODER 1713 SHKODER 1714 SHKODER 1715 SHKODER 1716 SHKODER 1717 SHKODER 1718 SHKODER 1719 SHKODER 1720 SHKODER 1721 SHKODER 1722 SHKODER 1723 SHKODER 1724 SHKODER 1725 SHKODER 1726 SHKODER 1727 SHKODER 1728 SHKODER 1729 SHKODER 1730 SHKODER 1731 SHKODER 1732 SHKODER 1733 SHKODER 1734 SHKODER 1735 SHKODER 1736 SHKODER 1737 SHKODER 1738 SHKODER 1739 SHKODER 1740 SHKODER 1741 SHKODER 1742 SHKODER 1743 SHKODER 1744 SHKODER 1745 SHKODER 1746 SHKODER 1747 SHKODER 1748 SHKODER 1749 SHKODER 1750 SHKODER 1751 SHKODER 1752 SHKODER 1753 SHKODER 1754 SHKODER 1755 SHKODER 1756 SHKODER 1757 SHKODER 1758 SHKODER 1759 SHKODER 1760 SHKODER 1761 SHKODER 1762 SHKODER 1763 SHKODER 1764 SHKODER 1765 SHKODER 1766 SHKODER 1767 SHKODER 1768 SHKODER 1769 SHKODER 1770 SHKODER 1771 SHKODER 1772 SHKODER 1773 SHKODER 1774 SHKODER 1775 SHKODER 1776 SHKODER 1777 SHKODER 1778 SHKODER 1779 SHKODER 1780 SHKODER 1781 SHKODER 1782 SHKODER 1783 SHKODER 1784 SHKODER 1785 SHKODER 1786 SHKODER 1787 SHKODER 1788 SHKODER 1789 SHKODER 1790 SHKODER 1791 SHKODER 1792 SHKODER 1793 SHKODER 1794 SHKODER 1795 SHKODER 1796 SHKODER 1797 SHKODER 1798 SHKODER 1799 SHKODER 1800 SHKODER 1801 SHKODER 1802 SHKODER 1803 SHKODER 1804 SHKODER 1805 SHKODER 1806 SHKODER 1807 SHKODER 1808 SHKODER 1809 SHKODER 1810 SHKODER 1811 SHKODER 1812 SHKODER 1813 SHKODER 1814 SHKODER 1815 SHKODER 1816 SHKODER 1817 SHKODER 1818 SHKODER

2019 TIRANE BEPIN SHTJEFEN PISTULLI 1833 TIRANE ENVER ALI TOME 2020 TIRANE PALI MEHILL PERPALAJ ZEF KOLE PASHKJA 1834 TIRANE 2021 TIRANE 1835 TIRANE NIKOLIN VUKSAN HYSENAJ PAL KOLE GJOLAJ 2022 TIRANE 1836 TIRANE RAMIZ AHMET ORUÇI ERIN SKENDER ÇAKU 2023 TIRANE 1837 TIRANE ENGJELL RAMADAN HOXHALLARI BERNARDI LUIGJ ASHIKU 1838 TIRANE ZENUN COL ABAZAJ; 2024 TIRANE ALBERT MIKEL KOKA BESNIK ZENUN ABAZAJ 2025 TIRANE ZEF NDREKE SARAÇI BEDRI ZENUN ABAZAJ BRUNILDA SULO MUÇAJ 2026 TIRANE 1839 TIRANE ILMI HAXHI MANALLARI SHUAJP RAMADAN ZAGANJORI 2027 TIRANE 1840 TIRANE ASLLAN QERIM TOPI BERJADIN TEOFIK ÇAKU 2028 TIRANE 1841 TIRANE MEVLUT ABAZ LIKA KATRINE ZEF KEÇI 2029 TIRANE 1842 TIRANE PELLUMB RIZA VULA AFERDITA SADIK SHKRELI 2030 TIRANE 1843 TIRANE ARTAN HYSNI SHEHI HAKI LATIH URA 2031 TIRANE 1844 TIRANE ARJAN IMER BALLA VUKSAN PREKE GILAJ 2032 TIRANE 1845 TIRANE VEHBI BEQIR TRIMI ARDIAN XHEMAL URA 2033 TIRANE 1846 TIRANE RUHIJE FERIK DEMOLLARI FAHRI ISA XHAFA 2034 TIRANE 1847 TIRANE BASHKIM SHAQIR BARDHI DED KOLE ZHURI 2035 TIRANE 1848 TIRANE PERPARIM HAJRULLA MANÇI NIKE ZEF FUÇINI 2036 TIRANE 1849 TIRANE FIQIRI KAMBER SPAHIU GJELOSH GJOKE NDREU 2037 TIRANE 1850 TIRANE SHKELQIM AGIM KORBI ÇESK RROK SHLLAKU 2038 TIRANE 1851 TIRANE PERPARIM FADIL XHAFERI MARSEL MHILL VITAJ 2039 TIRANE 1852 TIRANE SHABAN HAJDAR XEXA GJELOSH GJOKE NDREU 2040 TIRANE 1853 TIRANE PERPARIM HALIT CUKALI LUIGJ GJON SHPENDI 2041 TIRANE 1854 TIRANE FATMIR FADIL SALLA JAKE MARK MARKU 2042 TIRANE 1855 TIRANE SAJMIR CEN ZENELAJ ROLAND ZEF THIKA 2043 TIRANE 1856 TIRANE YLLI SKENDER HODO MATI FRANO LAZRI 2044 TIRANE 1857 TIRANE XHUMAJE ISMAIL HASRAMA PJETER SHAN GAVOÇI 2045 TIRANE 1858 TIRANE REFIT GURO LAMAJ GJON LULASH QERSHIJA 1859 TIRANE VLADIMIR SELIM NASTO RROBERT GASPER KARROCA 2046 TIRANE 1860 TIRANE FERIK XHEMAL FERRA FRROK NDUE KARROCA 1861 TIRANE PREK MARASH VUKAJ GJOVALIN NDUE ÇUNI 2047 TIRANE 1862 TIRANE FAHIK KAJO RAKIPI GJYSTE GJON ZEFI 1863 TIRANE KASEM OSMAN SPAHIU KOLE GJERGJ DAKA 2048 TIRANE 1864 TIRANE LUTFI FETAH HYSA SANDER TUSH MARKU 2049 TIRANE 1865 TIRANE ARIAN RAMAZAN SAKU GJELOSH GJOKE NDREU 1866 TIRANE MARK ZEF PETERNIKAJ GJELOSH GJOKE NDREU 2050 TIRANE 1867 TIRANE ALI HASAN MUÇA 2051 TIRANE GJELOSH GJOKE NDREU 1868 TIRANE ARBEN XHEMAL BERISHA 2052 TIRANE DHURATA SALI BENGU 1869 TIRANE FATMIR HAKI MURATI BUJAR QAMIL HOXHA 1870 TIRANE ARBEN REXHEP XHEMALOL2053 TIRANE FATMIR KASEM HALLUNAJ LARI LAVDIM AGIM SUPARAKU 2054 TIRANE GEZIM RASIM BASHI PETRIT NIKOLL PJETERGJOKAJ 2055 TIRANE NDREC LLESH JAKU 1871 TIRANE 1872 TIRANE HYSEN IBRAHIM SALKU 2056 TIRANE LEUNORA PASHUK MEHJA MARK LAZER GJERGJI 2057 TIRANE DOD PREK GRIMAJ 1873 TIRANE SERVET SADIK ÇOTA AGIM HALIT GUCIJA 1874 TIRANE 1875 TIRANE VANGJEL SOTIR SHTEMBARI 2058 TIRANE ENVER HALILI ARSHIM KADRI FEJZA 2059 TIRANE VIOLETA AVNI DEMOLLI 1876 TIRANE 1877 TIRANE ALI HAMIT FERRA 2060 TIRANE SADIK NURÇE 1878 TIRANE FATMIR HYSEN PASHOLLARI ARTAN ALI SKUQAJ 2061 TIRANE 1879 TIRANE ENVER BEQIR REÇA FRAN GJERGJ FILIPI 2062 TIRANE 1880 TIRANE KOSTA THOMA EFTHIMIU LEONAT MARASH PJEPNIKU 2063 TIRANE 1881 TIRANE KOSTA THOMA EFTHIMIU ISA QAMIL KRAJA 2064 TIRANE 1882 TIRANE ISMET ALI LAMI 2065 TIRANE SANIJE MUSTAFA PLEPI 1883 TIRANE GRAMOS HAKI HAJNAJ 2066 TIRANE KUJTIM SHABAN HOTAJ 1884 TIRANE XHEVAT ILJAS AJAZI 2067 TIRANE ENVER MUSTAF PLEPI 1885 TIRANE ARTUR SEFEDIN ZYFI 2068 TIRANE BAJRAM HYSEN HASANBELLI 1886 TIRANE NAZIME ISLAM MUÇO 2069 TIRANE FLAMUR MEHMET META 1887 TIRANE AGIM NASIBI GERMENJI 2070 TIRANE RIZA MEHMET META 1888 TIRANE ZAJE BEQIR OSMANI 2071 TIRANE ILIR SABRI HYSENI 1889 TIRANE SKENDER MYNYR HOXHAJ 2072 TIRANE FADIL MUSA XHILAJ 1890 TIRANE MYSLIM NURI PASHOLLARI 2073 TIRANE SHQYPE ABDYL ULQINAKU 1891 TIRANE FLAMUR ISUF REKA 2074 TIRANE SKENDER LUTFI HALITI 1892 TIRANE AQIF ALUSH PAPA 2075 TIRANE XHEVDET MUHAMET DHAMBI 1893 TIRANE LUAN ABAZ SHEHU 2076 TIRANE TOME ZEF FUCINI 1894 TIRANE ISUF ADEM VLADI ISUF SOKOL BAJRAKURAJ 2077 TIRANE 1895 TIRANE SEJANIT SYRJA ALISHA ARDIAN SABRUSH KRAJA 2078 TIRANE 1896 TIRANE BESIM OSMAN UZUNI ALI SULEJMAN ARUCI 2079 TIRANE 1897 TIRANE BUJAR BAJRAM KOÇI ISA REXHEP ZYMERI 2080 TIRANE 1898 TIRANE NIKOLLAQ ALI PAPA 2081 TIRANE NDUE ZEF ZHURI 1899 TIRANE DEMIR MUSTAFA MURJA 2082 TIRANE BUJAR MALO BAJRAMI 1900 TIRANE TANE MEHMET HIDRI 2083 TIRANE BESNIK QAZIM ZADEJA 1901 TIRANE LAZER PJETER QOKAJ 2084 TIRANE GJIN MARK KAPAJ 1902 TIRANE MARK ZEF NDOU; 2085 TIRANE RAMAZAN MUHAMET DHAMBI ANGJELIN MARK NDOU 2086 TIRANE PETRIT MUSTAFA ISHMI PAVLIN MARK NDOU 2087 TIRANE BESNIK MUSTAFA ISHMI 1903 TIRANE HALIL XHEMAL LILA 2088 TIRANE SHABAN SADIK TRIMI FLORJAN HALIL LILA 2089 TIRANE MARASH DEDE MOLLA 1904 TIRANE BESNIK DINO KABA 2090 TIRANE PRELE MARTIN RRASA 1905 TIRANE FATMIR SELIM KRASNIQI 2091 TIRANE NDOK NIKE HASANAJ 1906 TIRANE MAHMUT ARIF GJOKA 2092 TIRANE GASPER MARK DEDNDREAJ 1907 TIRANE IDAET ZYBER SULILLARI TONIN MARK DEDNDREAJ 2093 TIRANE GJIN MARK KOLPRESI KOLE GJERGJ DARDHA 1908 TIRANE 2094 TIRANE 1909 TIRANE HAJRI FERIT KADIU GJOKE KOLE DARDHA 1910 TIRANE ZEF NIKOLL SEFERAJ GJOVALIN VATE DOCI 1911 TIRANE URIM ISLAM MATA 2095 TIRANE LEZE GJERGJ MEHMETAJ 1912 TIRANE TAHIR ADEM MULGECI 2096 TIRANE PETRIT NIKOLL OBORRI 1913 TIRANE SERVETE HYSEN IMERAJ 2097 TIRANE GJOVALIN NIKOLLE OBORRI 1914 TIRANE GAZEP TAHIR VATA 2098 TIRANE MARTIN PASHUK GJEKAJ 1915 TIRANE RAMAZAN QAMIL KOSENI 2099 TIRANE MARTIN PREKE ARRA 1916 TIRANE VLADIMIR HAXHI SULKU LULASH NDOC MHILLI 1917 TIRANE HALIT OSMAN ISUFAJ 2100 TIRANE LULASH NDOC MHILLI 1918 TIRANE LLAZAR BAJRAM RAZA 2101 TIRANE TAHIR NIKE LEKNDREAJ 1919 TIRANE ESMA REXHEP KONI 2102 TIRANE LUSH KOL MARKU 1920 TIRANE AGRON VELI BREGU 2103 TIRANE PJETER KOLE TAVOSJA 1921 TIRANE NEXHMI RESHIT HOXHA 2104 TIRANE VITOR HILE GEGAJ 1922 TIRANE ALBERT RAPO KLLEPKA 2105 TIRANE LUSH ZEF NREVATAJ 1923 TIRANE RAM SADRI IMERAJ 2106 TIRANE LAZER FRAN PRENDI 1924 TIRANE JOSIF ANDREA LENO SHTJEFEN FRAN PRENDI 2107 TIRANE 1925 TIRANE TANA MALO PUSTINA MUSTAFA RAGIP KAPLLANI 2108 TIRANE 1926 TIRANE SHEFQET MEHMET BALLA 2109 TIRANE ALI RAMADAN FOLJETA 1927 TIRANE GEZIM NAZMI DEMOLLI 2110 TIRANE LAZER ZEF KOLAJ 1928 TIRANE PELLUMB YDAIR BRAÇE 2111 TIRANE GJON MARASH KOLAJ 1929 TIRANE NIK GJON LEKA 2112 TIRANE KUJTIM ZEF VUKAJ 1930 TIRANE FATMIR XHETAN HASANAJ 2113 TIRANE GJOVALIN ZEF REGTINA 1931 TIRANE RAKIP HAMID DERVISHI 2114 TIRANE BARDHOK PLLUM MEHMETAJ 1932 TIRANE AVNI ZALO DALIPI 2115 TIRANE SYRI HASAN MEHMETAJ 1933 TIRANE REXHEP MUJE MEHMETI 2116 TIRANE NIK NDUE NODJA 1934 TIRANE KESMET RESHAT REXHA LIN MHILL PLEPI 2117 TIRANE 1935 TIRANE STRATO PAVLLO KOKA NIKOLL GJON DOÇAJ 2118 TIRANE 1936 TIRANE MIMOZA TAJAR BENDO GJON RAKE DOÇAJ 2119 TIRANE 1937 TIRANE NIKO LAME ZHERDI SHAN ZEF REGTINA 2120 TIRANE 1938 TIRANE BARDHYL EPAMINONDA STRAKOSHA DEDE MARK PRENDI 2121 TIRANE 1939 TIRANE ISMAIL FERIT XHANI(LUZI) BARDHOK MIRASH KODRA 2122 TIRANE LATIF MUSA HAKA SAMI FAIK MALI 2123 TIRANE 1940 TIRANE DILE ZEF LUCA REMZI RAGIP GJYREZI 2124 TIRANE 1941 TIRANE KASTRIOT ZEQIR KASEMI ARMANDO GJOVALIN JAKU 2125 TIRANE 1942 TIRANE ASTRIT HASAN SEFA KUJTIM SULEJMAN HOTI 2126 TIRANE 1943 TIRANE SPIRO LLAZAR ZAKA ADRIANA VEHBI RRASHKETA 2127 TIRANE 1944 TIRANE ISLAM HALIL BUCI SAMI FAIK MALI 2128 TIRANE 1945 TIRANE LULEZIM GANI HYKA AGIME MUSTAF BASHA 2129 TIRANE 1946 TIRANE ARBEN XHEMALI MESITI SABAH ABAZ MANI 2130 TIRANE 1947 TIRANE EMIN MUSTAFA MURJA MERXHAN ABAZ MANI 2131 TIRANE 1948 TIRANE VANGJEL NASHO DORI MERXHAN ABAZ MANI 2132 TIRANE 1949 TIRANE DASHNOR QAZIM KARDHASHI EQREM SULEJMAN KAFEXHIJA 2133 TIRANE 1950 TIRANE SABIRE SADIK LUGA XHEVAT ISA MERKASHI 2134 TIRANE 1951 TIRANE GURI THEODHOR ZISI BURHAN OSMAN KARAKAÇI 2135 TIRANE 1952 TIRANE MUHAMERE BAJRAM PUSTINA NEDRIT NEXHAT GURI 2136 TIRANE 1953 TIRANE ARIF VIHIB ISAKAJ SYTKI YMER KRYMI 2137 TIRANE 1954 TIRANE KADRI AHMET AHMETAJ VALENTIN LULASH NIKOLLAJ YLLI MARK 1955 TIRANE ILIRJAN KADRI AHMETAJ HALIT TAIP BAJRAKTARI 2138 TIRANE 1956 TIRANE DONIKA IVAN BARATKIN ENVER TAIP BAJRAKTARI 2139 TIRANE 1957 TIRANE SOKOL VANGJEL MYZEQARI NIKOLLE DEDE ZYLE 2140 TIRANE 1958 TIRANE NADIJE GANI NELA MARK NDUE GERAJ 2141 TIRANE 1959 TIRANE HETEM REXHEP GJONA PAL GJON FUSHA 2142 TIRANE 1960 TIRANE LUAN DILAVER SHEHU BESNIK PLLUMB QEHAJA 2143 TIRANE 1961 TIRANE MUSTAFA SHABAN BALI GJELOSH SHAKE MRISHAJ 2144 TIRANE 1962 TIRANE ANDRI LEKA PJETER LULASH ARAMADHI 2145 TIRANE 1963 TIRANE LLAZAR THANASI XHEVIT KRISTIAN PJETER ARAMADHI 2146 TIRANE GJON DED VATAJ SALVATOR KEL TALANAJ 1964 TIRANE 2147 TIRANE ‘ERGES' SHPK NARD KEL PALALAJ 1965 TIRANE 2148 TIRANE 1966 TIRANE MEHMET AVDI HOXHA 2149 TIRANE NIKOLIN KEL PALALAJ IRIENA ZEQIR HOXHA PRELE GJON GJONI 2150 TIRANE 1967 TIRANE SHPRESA FETI LAMÇE 2151 TIRANE PRENDE JAK SHKAMBI JANI ALIT LAMÇE LULASH GJON GJELAJ 2152 TIRANE 1968 TIRANE BEHAR ALI SHAQE JAK MARK QARRICA 2153 TIRANE 1969 TIRANE RAKIBE GURTALI SINO MARK ZEF MURI 2154 TIRANE 1970 TIRANE MARASH NDOC DODA GJERGJ KOL MARASHI 2155 TIRANE 1971 TIRANE ASLLAN REXHEP DOMI MARK PREKE TERTHORJA 2156 TIRANE 1972 TIRANE FIQIRI LIMAN BARA MARK PREKE TERTHORJA 2157 TIRANE HILMI TAHIR TAHO LUDOVIK NDUE NIKA 1973 TIRANE 2158 TIRANE 1974 TIRANE SHKELQIM RAMADAN HOXHALLARI NIKOLIN NDUE NIKA 2159 TIRANE 1975 TIRANE BEHIJE SHAQIR ÇEKA(HOXHA) NDUE MARK NIKA 2160 TIRANE 1976 TIRANE PELLUMB ABDULLA MYFTARI FATLUM XHEMAL TALANI 2161 TIRANE 1977 TIRANE QANI ISUF SHAMETAJ ALI SELIM FRIGJAJ 2162 TIRANE 1978 TIRANE ALEKSANDRA PETRAQ QORRI BARDHYL KADRI BAÇINI 2163 TIRANE 1979 TIRANE PELLUMB ABDULLA MYFTARI XHEMAL RESHIT SYNAJ 2164 TIRANE 1980 TIRANE BERINA REXHEP ÇIPI RUZHDI DAUT GURI 2165 TIRANE 1981 TIRANE SAMI HALIT SALLAKU FATMIR YMER AHMETI 2166 TIRANE 1982 TIRANE PRENÇ ELEZ PRENÇI MURAT TEUFIK STANKAJ 2167 TIRANE 1983 TIRANE LIRIJE IMER ISLAMAJ SEZAI XHEMAL TALANI 2168 TIRANE 1984 TIRANE DHURATA OSMAN RRISTA LAZER DEDE KOLNDREU 2169 TIRANE 1985 TIRANE BAKI SELMAN KODUMI LUIGJ NIKE KOLAJ 2170 TIRANE 1986 TIRANE ADRIATIK FERAT HAXHILLARI HALIT QAZIM RAHOVA 2171 TIRANE 1987 TIRANE HAJDAR BAFTJAR SHUTINA GJERGJ MARK SHKAMBI 2172 TIRANE 1988 TIRANE SEFER HYSEN GJOKA MUSTAFA RAMADAN FOLJETA 2173 TIRANE 1989 TIRANE AGRON XHAFER VRAPI GJYZE EMIN CURRI 2174 TIRANE 1990 TIRANE ARBER ENVER ADEMI FADIL RRUSTEM DRIJAJ 2175 TIRANE 1991 TIRANE MERITA GAVRIL ADEMI ISUF XHEMAL ZALEFI 2176 TIRANE 1992 TIRANE ELINDA GAVRIL ADEMI REMZI JONUZ PIRI 2177 TIRANE 1993 TIRANE ILIR GAVRIL ADEMI FATLUM XHEUDET KOPLIKU 2178 TIRANE 1994 TIRANE FLAMUR PERPARIM POKA QAZIM MUHAMET DIBRA 2179 TIRANE GEZIM HAMZA BENDO MEJREME ABDULLAH DIBRA 1995 TIRANE 2180 TIRANE 1996 TIRANE XHEVDET YMER CAUSHI FATOS RASIM ALIJAJ 2181 TIRANE 1997 TIRANE TODI PALE NDONI BESNIK KURT KURTABEGU 2182 TIRANE 1998 TIRANE ILBER RAMIS ADILAJ SHKELQIM AHMET HAFIZI 2183 TIRANE 1999 TIRANE BASHKIM MUHARREM TOSKA HYSEJN BRAHIM KIRI 2184 TIRANE 2000 TIRANE DESDEMONA AVRAM DAKA(NAKO) EQEREM ALUSH MOJANI 2185 TIRANE 2001 TIRANE AGIM KADRI DURAKU BASHKIM RAMIZ BEKTESHI 2002 TIRANE IRFAN HALIM XHAFERRAJ RIFAT BAJRAM SELIMI 2186 TIRANE 2003 TIRANE SOTIR APOSTOL NAKO 2187 TIRANE 2004 TIRANE KIÇO THANAS KAPETANI 2188 TIRANE PETRIT KOLE ZIÇI 2005 TIRANE ANDRONIQI VASIL STRONI 2189 TIRANE GANI AVDYL SINA 2006 TIRANE GENTIAN PANDELI STRONI LEFTER THIMJO ZHONGA 2007 TIRANE ARBEN SYRJA FERO 2190 TIRANE AVNI NEIM HOXHA 2008 TIRANE MAKSIM ALI HOXHA 2191 TIRANE FLAMUR BAJRAM ZHURI 2009 TIRANE RUDI ANDREA IKONOMI 2192 TIRANE XHEVIT ALI BUCI 2010 TIRANE ERVEHE ELMAS BAKAJ 2193 TIRANE ANTON FRAN ZEFI 2011 TIRANE CFETAN ZAFIR MAZNIKU 2194 TIRANE SELAMI JAHO HOXHALLARI 2012 TIRANE LEONARD KOL SIMONI 2195 TIRANE SHKELZEN NUSH ZEFI 2013 TIRANE AGRON ABEDIN SALIU 2196 TIRANE MEHMET QAZIM BARDHI 2014 TIRANE SIDRIT HYSNI OSMANI 2197 TIRANE GRIGOR ARISTIDH DULI 2015 TIRANE 2198 TIRANE HYSEN AHMET PREJSI RAHMAN XHETAN MUÇO 2199 TIRANE 2016 TIRANE TASIM LIMAN SHEHU FARI SELIM MUÇOLLARI 2200 TIRANE 2017 TIRANE KUJTIM ZYLFO KULLA HYSEN XHEMAL KRRASHI 2018 TIRANE NERITAN HYDAI KOCIAJ 2201 TIRANE DRITAN ASLLAN ISLAMI 2202 TIRANE MAJLINDA DELO KOCIAJ ASLLAN ZABIT ISLAMI

Qarku TIRANE

1819 TIRANE 1820 TIRANE 1821 TIRANE 1822 TIRANE 1823 TIRANE 1824 TIRANE 1825 TIRANE 1826 TIRANE 1827 TIRANE 1828 TIRANE 1829 TIRANE 1830 TIRANE 1831 TIRANE 1832 TIRANE

2203 TIRANE MISLIM RUSTEM DEMA 2204 TIRANE LAVDIM SKENDER ZENELI 2205 TIRANE SELIM SELAUDIN GRUDA 2206 TIRANE ALTIN FERIT FEZO 2207 TIRANE ALEKSANDER NDUE SKANA 2208 TIRANE BAFTJAR HAZIS TOÇI XHEMAL SHABAN GJOKROSA 2209 TIRANE 2210 TIRANE DITURIE HADE TURANI 2211 TIRANE ILIRJAN PETRIT KARKANAQE 2212 TIRANE ILIR VASIL BIRBO 2213 TIRANE FITIM LAZE TEFA 2214 TIRANE NAFIE ISUF KAU 2215 TIRANE DASHNOR TEKI DIKO 2216 TIRANE AGRON ETHEM DOSTI 2217 TIRANE ANESTI STEFANAQ FOTO 2218 TIRANE LEDION ARDIJAN NAKO 2219 TIRANE AGUR SELFO BAXHIA 2220 TIRANE NAIM QAZIM VATA 2221 TIRANE OSMAN BAJRAM MUSTAFA 2222 TIRANE ADRIATIK FIQIRI PASMAÇIU 2223 TIRANE EDUART ISUF MURATI 2224 TIRANE KLODIAN PERPARIM MERKURI 2225 TIRANE AHMET DALIP GURI 2226 TIRANE SHEMSI VEDAT KOÇI 2227 TIRANE GJON MARK NOKAJ 2228 TIRANE DRITE SAFET NURÇELLARI 2229 TIRANE ABDYL SADIK RRUKAJ 2230 TIRANE + BANORET 2231 TIRANE DHIMITER SIMO KOTANI 2232 TIRANE + BANORET DHURATA DAJLAN KOTANI 2233 TIRANE + BANORET 2234 TIRANE QEMAL LATIF ZABELI 2235 TIRANE BEKIM SHAHAT TOMÇINI ZENI ESTREF +BANORET 2236 TIRANE ESTREF QANI QOSE SAMI OSMAN ISUFAJ BARDHOK ZEF KOLA 2237 TIRANE 2238 TIRANE SIMON BARDHOK KOLA 2239 TIRANE NRIÇIM FADIL SINA 2240 TIRANE LUAN SULEJMAN KAIMI 2241 TIRANE BEQIR HASAN HOXHA 2242 TIRANE SADIK IBRAHIM CARA FADIL XHEMAL DULLA 2243 TIRANE 2244 TIRANE FLORENC FADIL DULLA 2245 TIRANE PETRIT ADEM QERIMI 2246 TIRANE SAFET XHEMAL KAMANI 2247 TIRANE ALEKSANDER FATIL XHANGOLI 2248 TIRANE JETNOR SHERIF NELI 2249 TIRANE VIKTOR NIKOLL MARKU 2250 TIRANE HYSNI FEÇOR SHUKA 2251 TIRANE ARJAN AGUSH KATIRAJ 2252 TIRANE FRROK MARK ÇUPI ENGJELL MAZREKU 2253 TIRANE ABEDIN MUHARREM DURISHTI 2254 TIRANE LATIF MEHMET ÇELA 2255 TIRANE NURKE NEXHIP PASHTRANJAKU 2256 TIRANE ARBEN KOLO SEFERI 2257 TIRANE FADIL BAJRAM ALUSHI 2258 TIRANE VITO KOÇO NANO MITAT MAHMUT TOPOLA HATIXHE KASEM REXHA TEUTA HALIL STEFANI 2259 TIRANE MIHAL STAVRO JANI 2260 TIRANE EDMOND IBRAHIM IBRAHIMLLARI 2261 TIRANE YLLI SERVET BODE 2262 TIRANE SABIT FASLI TUSHA 2263 TIRANE LULZIME SULEJMAN RUÇI 2264 TIRANE RUDINA RRAHMAN KOROMANI 2265 TIRANE ILIR MUHO BISHA 2266 TIRANE SAMI FEHIM HASANLLARI 2267 TIRANE NIKO SINAN LLANAJ 2268 TIRANE LUAN DEMIR HYSA 2269 TIRANE YMER MEHMET ÇELA 2270 TIRANE ZENEL GANI HOXHA 2271 TIRANE XHEVDET QAZIM STAFA 2272 TIRANE HYSNI REFIK SINA 2273 TIRANE JAK HAMEZ NDOCI 2274 TIRANE PLLUMB SADIK VASHA 2275 TIRANE SOKOL ÇERÇIZ ÇUNAJ 2276 TIRANE YLLI LIME BEZATI ELIDA MARK DOÇI 2277 TIRANE 2278 TIRANE ARBEN TONIN DOÇI; 2279 TIRANE EVA TONIN DOÇI GURALI REXHEP GJONA 2280 TIRANE NURI HILMI DUME 2281 TIRANE SELAM XHAFER SHKURTI 2282 TIRANE FATMI LIMAN LAMI ALI RIZA META 2283 TIRANE MEDI RIZA META 2284 TIRANE EMIN MEHMET ÇELA 2285 TIRANE RAMAZAN HASAN MUSAJ 2286 TIRANE ILIR ADEM TIFENKÇIU 2287 TIRANE RAMAZAN REXHEP TIFENKÇIU 2288 TIRANE BAJRI ALI SINAMATI 2289 TIRANE URIM AVNI KULLA 2290 TIRANE ALI SEFER LAMÇELLARI BAJRAM HAJDAR KAÇOLLJA ILIR ALI AVDIU 2291 TIRANE ALBERT SABRI HAJDINI 2292 TIRANE XHAVIT GANI HAXHIMIHALI 2293 TIRANE AGUSTIN KOLE PERLEKA GUIDO NDUE PERGJOKA 2294 TIRANE BILAL VEIP SULO 2295 TIRANE MAKSIM MIÇO LAÇO 2296 TIRANE RIZA MEHMET VOGLI 2297 TIRANE FLUTRA XHAFER GJEÇI 2298 TIRANE ENVER REXHEP MILOTI 2299 TIRANE XHEVDET ZANO SAKAJ ANDON ZIFBO MINXHA 2300 TIRANE FATMIR LIMAN LAMI NAIM ZOG ISMAJLISUFAJ ALTIN RUZHDI HYSENI DILAVER SAMI HOXHALLARI 2301 VLORE SHYQYRI HAZIZ KENGA 2302 VLORE ARIZ NEVRUZ HARIZAJ 2303 VLORE EQEREM ALI LLUSHA 2304 VLORE KRISTAQ JOSIF KOÇI 2305 VLORE JONUZ HASAN ALLKOÇI 2306 VLORE HYSNI BESIM XHYRA 2307 VLORE PETRIT KAPLLAN ARUÇI 2308 VLORE BAJRAM RAMADAN HOXHA ADEM BAJRAM ALLDERVISHI AGRON XHEVDET HAJDINI 2309 VLORE HAJRI ALI TOLA 2310 VLORE FITIM RAMAZAN TAFAJ NOVRUZ SHAHIN AHMETI 2311 VLORE BARDHE CUN CARA 2312 VLORE CARA KASTRIOT MARK CARA 2313 VLORE SHKELQIM ISLAM KAZAZI 2314 VLORE AGIM SADIK KUQO 2315 VLORE ASTRIT BEQIR GJANA 2316 VLORE SHKELQIM TUK SALA 2317 VLORE COBO MUHO CAKO ADMEM IBRAHIM HAXHILLARI PETRO IBRUSH PASHOLLARI 2318 VLORE ALTIN MYRTEZA DUQI 2319 VLORE SHPETIM ISLAM RAMA 2320 VLORE NIKOLL PJETER LEKAJ 2321 VLORE BEQIR ISMAIL TAKAÇI 2322 VLORE SELMAN IDRIZ MANI 2323 VLORE XHADER NEVRUS MANÇE 2324 VLORE HABIB SULEJMAN BAJRAMI 2325 VLORE GEGE MARK ÇOKAJ 2326 VLORE KUJTIM IZET ÇAMI 2327 VLORE NJAZI ISMAIL TOLA 2328 VLORE NDOC MARK DODAJ 2329 VLORE MEHMET MUHAMED CARA 2330 VLORE HAMIT OSMAN HITHI 2331 VLORE GANI ALI SHEHU 2332 VLORE SKENDER ELEZ ZGURRA 2333 VLORE HAMIDE ZYLYF NEZIRI(LULJA) 2334 VLORE VANGJEL KOÇO ANASTASI 2335 VLORE RIFAT SHEFIK TOÇI 2336 VLORE ARTAN RAMAZAN ISMAILI 2337 VLORE XHAFER RAMAZAN BITRI ISEN ABDYL CARA 2338 VLORE GEZIM RAMAZAN SELIMI 2339 VLORE SOSE DURO BICI 2340 VLORE QAMIL ALI BOZHIQI 2341 VLORE AFERDITA FERIT SHEHU 2342 VLORE VLADIMIR RAMAZAN LILA 2343 VLORE BESNIK MHILL MALAJ 2344 VLORE YLBER RIZA META 2345 VLORE LUAN REXHEP SALLAKU 2346 VLORE VESEL DAUT SKERJA 2347 VLORE HALIM JONUZ MALAJ 2348 VLORE ABDURAHMAN VEHAP DOMI 2349 VLORE BARDHYL RAMAZAN KURTAJA 2350 VLORE FERIT RIZA DOÇI 2351 VLORE ROLAND LAVDIM LLALLA 2352 VLORE KAPLLAN FADIL HOXHA 2353 VLORE ZEF DEDE PREBIBAJ 2354 VLORE BEDRI ZYHDI ÇULLHAJ 2355 VLORE NIKOLIN LUK PALI 2356 VLORE HAMIT FADIL LUÇI ARTAN GJON MARKU 2357 VLORE 2358 VLORE HEKURAN GJON MARKU 2359 VLORE KUJTIM MUSTAFA MEHIDRI 2360 VLORE FETI HAJDAR MUÇAJ 2361 VLORE PJETER VATE NDREVATAJ ABEDIN SRFEDIN ABEDINI 2362 VLORE 2363 VLORE SKENDER ABEDIN ABEDINI 2364 VLORE NDUE PALI QOKAJ 2365 VLORE VASIL SPIRO DOÇI 2366 VLORE YLLI BESIM TARJA 2367 VLORE BASTRI IBRAHIM KAJA AGIM JONUZ DRANGU 2368 VLORE GEZIM RAMAZAN SHABANI 2369 VLORE BEKIM NASIP ÇUNAJ 2370 VLORE AGIM AVDYL IMERI 2371 VLORE SALI SULEJMAN QAMA 2372 VLORE DALIP EMIN TAFA 2373 VLORE SAMI SHABAN BEZATI 2374 VLORE ILIR XHEMAL ÇERÇIA 2375 VLORE SALI MAN MANUKA 2376 VLORE

BAJRAM GAFUR SPAHIU LEKE ZEF DROBAJ ISLAM IMER KAZAZI MYSLIM HYSNI RAMA UKE HYSEN LOGU KUJTIM FADIL CULLHAJ ILIA KLEARKO GRILLO AGRON BEDRI DOKA FLLANZA BEKTASH ZENELI XHEVAIR MUHAMET KOLLESHI KUJTIM ISLAM ÇEKA MAKSIM XHEMAL SPAHIU SHAQIR YMER GEGA RAM ZEQIR HOXHAJ ARQILE KIÇO PERI FILIP NDOC GJONAJ QAZIM BAJRAM SULI BUJAR NESIM MATAJ GJOLEK REXHEP AJDIHAJ DASHNOR ILMI LATIFAJ ELMAS MEHDI LALA ILIR MALIQ ZELIJA RAMIS SELMAN BANUSHI RAMAZAN SEFER BALLA MIRUSH MUHAMET MALAJ MERSIN KASEM ALIU ARDIAN ASLLAN MUÇA ISMAIL SHEFKI HOXHA RESHAT HYSEN MERJA JETNOR ANESTI ZGURO ANESTI HAKIL ZGURO MITAT SULEJMAN SMULJA YMER MEHMET COHA GRAMOS JAÇE HAJDARASI ZAIMI GENTIAN DYLAVER SHKOZA KUJTIM DYLAVER SHKOZA FLAMUR VRENOS XHAFERAJ HYSEN RAMIT ALIA KADRI MUSA BAJRAMI AGRON MUSTAFA MURATI SHPRESA ADEM GASHI FATMIR MUHARREM PARLAKU MARK ZEF DODA XHANE FERIT ÇELA ILMI MEHMET BEZATI VJOLLCA ISUF BALLIU ASTRIT NAZMI KOKA RAKIP RAMADAN POLIÇI BEKTASH YZEDIN ALIBEAJ PANDELI MURAT JONUSLLARI MEFAIL ISMET TOLA PAULIN PREK TOMA MUSTAFA ALEM KASNECI FRANG NIKOLL SEFERAJ OSMAN MUSA VLADI AZEM MUSTAFA HABILI QERIM SHEFKI HOXHA OSMAN HAXHI XHUMRI NAILE RIZA PICIRI; AIDA AVDI PICIRI (KALAMISHI) FLORINDA AVDI PICIRI (POSHKA); ARJANA AVDI PICIRI (BIBA) ASTRIT ALI SULI KAPLLAN NASIBI SHUKULLI NAFIJE LATIF HAXHIJA ELMAS HAKI STRAZIMIRI TEKI HYSEN SHAHOLLARI IDAJET SHAHIN KURTI NDRIÇIM HASAN GJYLMEZI NDERC GJIN DODAJ RAPO QAZIM LAMILLARI ZYDI RAPO ZEQO SULEJMAN BAJRAM BARDHOSHI SHEFQET MAHMUT MAHMUTI AGRON QANI IBRA GJURAN SEFER FIDA ISLAM MUSTAFA MEMA FRAN MARTIN FIKU MURAT REXHEP SHEHU FERIK RAMADAN TOMORRI NURI SEJDIN CUNI DEMIR BAJRAM CANI HALIME REFIK AJAZI FIRDUS REFIK AJAZI AGIM EMIN BAKALLI GASPARA SHEFQET ABDURAHMAN LULZIM MEHMET ÇELA KUJTIM ISLAM JAZAJ ARJAN KUJTIM JAZAJ ILMI HAMDI KAÇANI MISTO HAZIZ NORA FATOS ABDURAHMAN NURJA SHEFQET REFIK ELMADHI ENVER MUHAMET KADROJA FADIL HALIL SHAHINAJ BASHKIM HAMIT OSMANI BEGLIE JAKUP OSMANI; DONIKA HAMIT DUKA NAIM ATIP XHOLI SUL SALI BASHA EDMOND SELMAN GJUZI ILIR SELMAN GJUZI ILIR SALI DUKA JANI KRISTO PAPA RASIM GANI CENGU SKENDER HYSNI MAMA SHQIPE RIFAT TRUNGU KUJTIM ADULLA MEHMETAJ AHMET SABRI BICI PAVLIN MARK NDOU PAVLIN MARK NDOU

2377 VLORE 2378 VLORE 2379 VLORE 2380 VLORE 2381 VLORE 2382 VLORE 2383 VLORE 2384 VLORE 2385 VLORE 2386 VLORE 2387 VLORE 2388 VLORE 2389 VLORE 2390 VLORE 2391 VLORE 2392 VLORE 2393 VLORE 2394 VLORE 2395 VLORE 2396 VLORE 2397 VLORE 2398 VLORE 2399 VLORE 2400 VLORE 2401 VLORE 2402 VLORE 2403 VLORE 2404 VLORE 2405 VLORE 2406 VLORE 2407 VLORE 2408 VLORE 2409 VLORE 2410 VLORE 2411 VLORE 2412 VLORE 2413 VLORE 2414 VLORE 2415 VLORE 2416 VLORE 2417 VLORE 2418 VLORE 2419 VLORE 2420 VLORE 2421 VLORE 2422 VLORE 2423 VLORE 2424 VLORE 2425 VLORE 2426 VLORE 2427 VLORE 2428 VLORE 2429 VLORE 2430 VLORE 2431 VLORE 2432 VLORE 2433 VLORE 2434 VLORE 2435 VLORE 2436 VLORE 2437 VLORE 2438 VLORE 2439 VLORE 2440 VLORE 2441 VLORE 2442 VLORE 2443 VLORE 2444 VLORE 2445 VLORE 2446 VLORE 2447 VLORE 2448 VLORE 2449 VLORE 2450 VLORE 2451 VLORE 2452 VLORE 2453 VLORE 2454 VLORE 2455 VLORE 2456 VLORE 2457 VLORE 2458 VLORE 2459 VLORE 2460 VLORE 2461 VLORE 2462 VLORE 2463 VLORE 2464 VLORE 2465 VLORE 2466 VLORE 2467 VLORE 2468 VLORE 2469 VLORE 2470 VLORE 2471 VLORE 2472 VLORE 2473 VLORE 2474 VLORE 2475 VLORE 2476 VLORE 2477 VLORE 2478 VLORE 2479 VLORE 2480 VLORE GAZMIR PETREF ALIAJ 2481 VLORE MEL-IL-ARB KONSTRUKSION 2482 VLORE HALIL HYSEN DEMAJ 2483 VLORE ALTIN BASTRI SHAMETAJ 2484 VLORE ARBEN ALIL DALIPI 2485 VLORE BASHKIM SEZAI ÇEÇI 2486 VLORE SHERIF HARIS LAMAJ 2487 VLORE MILIKA GORI KAÇI; 2488 VLORE LINDITA NEKI DURAJ (KAÇI) 2489 VLORE ARBEN NEKI KAÇI 2490 VLORE ESHEREF LIÇO LIÇAJ 2491 VLORE BASHKIM REFAT HASIMI 2492 VLORE FIQIRETE MEDIN SULEJMANI 2493 VLORE KRISTAQ PASKAL BILLA 2494 VLORE FATMIRA ZEQIR XHAFERAJ 2495 VLORE ROBERT LUFTIM NDREU 2496 VLORE ÇELO IMER IMERAJ 2497 VLORE SEFEDIN REIS NELAJ 2498 VLORE SERVET QATIP DALIPI; 2499 VLORE FATMIR SERVET DALIPI 2500 VLORE ARJAN SERVET DALIPI 2501 VLORE FLAMUR HAIR MASKA 2502 VLORE ZENEL HYSEN SHEKO 2503 VLORE KAPO OSMEN KAPAJ 2504 VLORE PERPARIM BINO KASAJ 2505 VLORE AVNI NELO SHAHAJ 2506 VLORE MIHAL VASIL NECO MYNYR IMER ZYKAJ 2507 VLORE NEBI BEQIR SINAJ 2508 VLORE REIS BEQIR SINAJ 2509 VLORE THANAS RUSHAN HAXHIRAJ 2510 VLORE KANAN FEGE TAHIRI 2511 VLORE BARDHYL NURI KUÇAJ 2512 VLORE BILBIL SULO SHYTI 2513 VLORE DUSHAN SHAHIN ALLUSHAJ 2514 VLORE VELI PAZO HASANAJ 2515 VLORE ISAT NURI ÇELAJ 2516 VLORE ERMAL OSMAN VELIU 2517 VLORE LUTFI AQIF ZACE 2518 VLORE AGRON NINE BOCI 2519 VLORE VERO VESEL GJOKAJ 2520 VLORE ARTION YZEIR KURTI 2521 VLORE ISLAM FEGE TAHIRI 2522 VLORE LUTFI ZENO JONUZAJ 2523 VLORE DASHO OSMEN KAPAJ 2524 VLORE ERNEST MEHMET KUÇI 2525 VLORE FERDINAND BUDIN LUZAJ 2526 VLORE VENDIM IMER ZYKAJ 2527 VLORE VIKTOR SALO PASHAJ 2528 VLORE FOTO GANI TOZAJ BAKI XHEMAL SHEHAJ FERIT JASHAR ZERE 2529 VLORE AGIM KAREMAN SELMANAJ 2530 VLORE ISMAIL TAHIR RAKIPI 2531 VLORE XHEMAL DAUT MUHAMETI 2532 VLORE SALIKO HASAN BRAHIMI 2533 VLORE BEQO GJOLEK HOXHAJ 2534 VLORE BARJAM SHYQYRI SHAHIPI 2535 VLORE FADIL ALI LIKOLLARI PASHO ZEQO HOXHAJ 2536 VLORE XHELAL MISINI LIKA 2537 VLORE NURI HAMIT HAXHIRAJ 2538 VLORE ALI ISUF HAMITI 2539 VLORE FLUTURIJE MUHARREM FETALLARI 2540 VLORE SKENDER NAZER LELAJ 2541 VLORE AGRON BEXHET HAXHIRAJ 2542 VLORE DALIP HAKI MALIQI 2543 VLORE BEDRI BEXHET HAXHIRAJ 2544 VLORE TAHIR AVDULLA RUSTEMI 2545 VLORE QEMAL KAREMAN SELMANAJ 2546 VLORE MENO JAUP HAXHIAJ 2547 VLORE BUKURI TAHIR PASHAJ 2548 VLORE AGRON AHMET HAJDINI 2549 VLORE ASTRIT DALIP SELA SAMI KAREMAN SELMANAJ 2550 VLORE ERMAL TOMOR RIZAJ 2551 VLORE LAVDOSH IBRAHIM STRATI 2552 VLORE HAXHI BEQIR MUSA 2553 VLORE DELI GANI JONUZAJ 2554 VLORE BATJAR AXHEM LUTO 2555 VLORE

Qarku VLORE

MAPO

21

QAMIL HYSEN ZHAVARI LUAN GURO GOCKAJ MITRO DERVISH RESULAJ KASTRIOT TARE LIÇAJ SOKRAT GANI SHEHAJ XHEMAL SHEZAI HITAJ SHPETIM SHEZAI HITAJ BEJTO ALI BULLAJ YZEIR ZIHNI KURTI GURI REFAT LLANAJ FETI BRAHIM KAPAJ BUJAR NEFAIL ÇELA ISLAM RAMIS HOXHAJ FATMIR RIZA ARAPAJ LAMÇE HYDAI TRAGAJ SHAZIVAN XHELADIN DUKAJ NELO BEQIR SINAJ FEJZI HALIM VEIZAJ ZAIM FERHAT FERATAJ ARTAN SERVET NELAJ LEONARD AVNI KAFELLARI; FERDINANT AVNI KAFELLARI ERMONELA AVNI KAFELLARI ILIR SHKELQIM LAMAJ GRAMOS SHKELQIM LAMAJ QEREM ADIF DEROMEMAJ VIKTOR HEKURAN HARIZI ASTRIT KOÇI NANO THEOFAN NEZIR JAÇAJ SKENDER HEKURAN HARIZI YLLI VELI SKENDERAJ MYSTEHAK HAKI XHAFERI MEHMET ADEM ORUÇI ASTRIT FEJZO HOXHA SOKOL SHERIF SHAHINAJ ELTON HEKURAN TAFA HABIL HAMIT AVDI PERPARIM HAXHI MALA XHEVDET ADEM ORUÇI MYZAFER XHAFER MALKA MUÇO HATE MUÇAJ FLAMUR REFAT LLANAJ ISMET FEÇORR ARAPAJ MYSLYM JAÇE ÇIFLIKU DULE DALAN SINANAJ OSMEN JAZO HAMITI NAMIK QAMIL MEMALLI PETRIT NOVRUS XHUFI PELIVAN HYDAI TRAGAJ GENCI NAZMI SULEJMANI ENERIETA REUF SULEJMANI ARMANDO PETRIT XHUFI HAMDI QENDRO SINANAJ VIKTOR CANE RRAPAJ SHEFIT MERKO RRAPAJ DIVIT HADIL BRAHIMI SHEZAI XHELIL NOVRUZAJ RUZHDI MEDIN XHELILAJ LUFTAR SHEFIT LAMÇAJ BEHARI LULO LULO ARTUR BELUL BRAHIMI ARTUR TODI DHAMO JAHO SULÇE NIKAJ ARAP ÇELO ZENELAJ ZILO HYSEN HOXHA VELEDIN YDO JAUPAJ VIKTOR SERI MUHO SHUAIP ARSHI BRESHANI KASTRIOT KOÇI JONUZI ALEKS JORGJI PAPA "KENI" SH.P.K ELSA MALO HUDHRA ARDIAN SHEZAI HITAJ SHEZAI SHEHAT LUTAJ DUDE LIKO SINANAJ DULE ELMAS KAPAJ NIAZI FASLLI SULAJ SOKRAT SELIM KAÇAJ TEKI IBRAHIM LULAJ MANOL ARAP ZENELAJ FIQIRET RESHAT HOXHAJ AVDI XHELAL ZHOLI ISUF KAMBER KAMBERAJ XHEMIL AVDYL VERCA FATIME KAJMAK POTKA MARKO CAUSH HASANAJ QERIM GANI ARAPI PASHO BARJAM GOCKAJ DURO SHYQYRI ALOLLARI QEMAL SADIK ASKUSHAJ PELIVAN METO CANA OSMEN HAXHI DULE XHEBRO SERJAN KAPAJ ISUF AVDULLA LATO FATOS CANE DOLLANI MENO MUST MUSTAJ ALFRED VEIZ BLETA AFRIM PETRIT IBRAHIMI PERLLAT BARJAM KAPAJ FATMIR SAMI OSMENAJ LUAN XHEZMI RAMAJ XHEVIT RAMADAN HOXHAJ HYSEN DANE XEBA ÇELNIK QANI ÇELA PETRIT BEKTASH BEGA BILAL ÇELO BEGAJ XHAFEZE SULO ARAPAJ ARTUR ISUF ARAPI BUKURI SEJDI SELIMAJ FREDI VIKO ARSHI VLADIMIR MUSTAFA ASLLANI QANI XHEMO VEIZAJ SULEJMEN FASLLI LATIFI MYRTEZA QANI RUMI SHYQYRI RAZIP CANALIAJ TAJAR MEÇAN DAUTAJ ARBEN HASAN SHAHINASI LAMÇE MEME KAPAJ HEKURAN HAJRO MAKSUTAJ NEBI BEQIR SINAJ ELISABETA SKENDER SHEHAJ BEHAR DERVISH LAMÇE HARILLA VANGJEL GOLLOSHI BRAHIM SHAQIR MEZANI BEGDASH HAXHEM BARDHI MEMET QAMIL MEHMETAJ MUSTAFA KUJTIM ZAHO GEZIM GANI MALAJ FEJZI QAMIL ISMAILAJ LUTFI MEHMET MUJOLLARI PETRIT IBRAHIM LULAJ BAJRAM HYSEN ÇELA JAKUP ISTREF RIKAJ SHEREF BRAHIM KAPAJ ULSI KALO BREGU OSMAN ISUF ARAPI FERDINANT ISUF ARAPI SKENDER SALI SHULI HATEM HALIT DERVISHI VULLNET ZIJA KACORRI KLAJDI BILAL ZEMANI SHEMSI BILAL ZEMANI MANUSHAQE ILIA VIDHAJ SELIM QAMIL SELA ARTJAN KUJTIM GRABOVAJ VELO SAFET HOXHAJ ARBEN AGIM TALLAKU GERMERIM SHAHIN RUÇI ISA SELAM ARAPAJ JEMIN SELAM ARAPAJ ADEM MALIQ BILBILI SHEFIT NUREDIN RESULI IZDER ISA GERRA JAHO BADO LESKAJ MAKSIM FAKO MERKAJ FREDI JASHAR GOXHAJ FATOS LAVER ÇOBO LAMÇE HYDAI TRAGAJ ARSEN SALI SINO; ENGJËLLUSH SALI SINO MAKSIM SALI SINA VALENTINA MUHARREM SKËNDERI MERO FEJZI BINAJ PANAJOT ABDURAMAN MEMAJ HASAN ISA BRAHIMI YLLI TAJAR HAMATAJ FASLLI HITO MERKOHITAJ BUJAR MYFIT RUSHITI "KENI" SH.P.K RAUF NESIM KRYEMADHI PETRO FATOSH ALIRAJ SHPETIM ISTREF PASHAJ NURI MEME KAPAJ AGRON KUJTIM LIÇAJ KOÇI MEHMET MUJOLLARI ALFRED HAVNI SKENDAJ BASHKIM AHMET CEKAJ HASAN LUTFI SHAHINASI RAKIP RESMI SINAJ MELAIZE ZILFO JAZAJ ALBERT FADIL MEMOKONDAJ HADUSH KALO BAKA HITO MUSTE MUSTAJ VIKTOR MUSTE MUSTAJ GEZIM HASAN BRAHIMI HALIM DANO DMIRI DUSHAN SHEHERI ALLUSHAJ FERIT MELEQ MUÇA SULLTANE HASIM JANKA MIHAL MENO XHAFERAJ


22

MAPO

E martë 26 qershor 2012 www.mapo.al

Kevin Richardson ta provojë veten si aktor Këngëtari i grupit “Backstreet Boys”, Kevin Richardson, ka njoftuar se do ta luajë rolin e vampirit në filmin “Bloody Indulgent”. Ai ka treguar se planifikon ta provojë veten në industrinë e filmit, ndërsa për këtë rol është frymëzuar duke shikuar filma me vampirë. “E luaj rolin e një vampiri të varur nga droga. Ai ka shumë probleme, të cilat mundohet t’i tejkalojë”, ka deklaruar 40-vjeçari.

Kujdes gjatë përdorimit të kondicionerit

Fjalëkryqi klasik 1

2

3

4

12 15

6

16

17

18

19 23

36

37

43

38

45

1. Pasardhës i drejtpërdrejtë i një familjeje ose i një fisi. 2. Zakon fetar. 3. Shkurre që bën lule me erë të mirë. 4. Shkak, ose... 5. Rrugë që hapet nën tokë. 6. Përemër pronor. 7. Prona të patundshme që sjellin fitime. 8. Numër rendor. 9. Lloj shpendi. 10. Sende që bëhen njëlloj me diçka tjetër, e cila është marrë si gjedhe. 11. Këngëtar operistik. 16. Arteria më e madhe, që del nga barkushja e majtë e zemrës dhe që ushqen me gjak gjithë trupin. 17. I ka vija në mes. 18. Jennifer, aktore e njohur. 19. Gatim me vezë peshku. 20. Mbrapa, ose... 23. Fletë të holla e të ngushta dërrase. 27. Tërësia e organeve, që kanë lidhje ndërmjet tyre dhe që së bashku kryejnë një funksion të caktuar të organizmit.. 33. Të lutem! 34. Repart Industrial. 36. Skaji më i hollë dhe i mprehtë i diçkaje. 38. Lëviz, mënjanohu, mbrapsht. 39. Është lloj ëmbëlsire. 41. Zotëroj. 43. Targa e makinave të Hasit. 44. Ent Tregtar. 45. Janë në hyrje të kinemasë. 46. Sektori Bankar. 47. Dëshiron. 48. Notë muzikore.

dërr me krahë të gjatë që jeton në vende me lagështirë. 28. Industria Tekstile. 29. Lëndë toksike. 30. Vend i cekët për të kaluar lumin. 31. Sektori Juridik. 32. Figurativ, ose... 35. Kafshë gjitare e Amerikës së Jugut. 37. Një nga faraonët më të famshëm të Egjiptit të Lashtë. 40. Agjensi Ndërtimesh. 41.

Ditanukdojetëaspakefavorshme për fjalët e ëmbla dhe ndjenjat e forta. Bashkëpunimi i kohëve të fundit me partnerin rrezikon të shndërrohet në një betejë të ashpër. Nëse jeni vetëm, Venusi do jetë në anën tuaj dhe mund të ketë takime.

Edhe pse puna zë zakonisht një pjesë të mirë të kohës suaj, sot do keni dëshirë të mos mendoni për asgjë tjetër veç rrahjeve të zemrës suaj dhe të partnerit. Do kaloni momente shumë të lumtura me atë që dashuroni.

Erëz që përdoret për gatim. 42. Lëvizja e rrymave të ajrit. 43. Përdoret kur thërrasim dikë. 45. Hendek. 46. Ngjarje e pahijshme që merret vesh nga të gjithë. 49. Heqja e një përcjellësi nga rryma. 50. Njeri me sjellje të keqe.

Sudoku | nivel mesatar 4 7

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

PESHORJA (23/IX-22/X)

AKREPI (22/X-21/XII)

Venusi do bëjë që ju ta përforconi më tepër marrëdhënientuaj.Nëselidhjajuaj u ka bërë ballë turbullirave të shumta do jetë edhe më e fortë sot. Gjithsesi kujdes, për disa mund të fillojë një histori e bukur, por për disa të tjerë do jetë thjesht një aventurë.

Jjeta në çift do jetë harmonike. Mundohuni të mos neglizhoni asgjë që ka rëndësi për partnerin dhe mos i kurseni fjalët e ëmbla të dashurisë. Për beqarët gjërat do shkojnë mirë. Por kujdes me sigurinë e tepërt sepse do zhgënjehen.

Ata që janë në një lidhje do kuptohen mjaft mirë me atë që kanë në krah. Do jenë tolerantë me njëri-tjetrin dhe do i tregoni atij sa shumë e dashuroni. Disa beqarë do fillojnë aventura sekrete. Në fakt më mirë kështu tani për tani.

Ambienti yjor i qetë do i bëjë ata që janë në çift të kenë një jetë të qëndrueshme. Përsa u përket çështjeve delikate do e keni të vështirë të flisni. Lëreni për më vonë! Për beqarët dita do jetë e përshtatshme për të joshur.

8

8 9 3

1

7

9

6

BRICJAPI (22/XII-20/I)

UJORI (20/I-19/II)

PESHQIT (20/II-19/III)

Nuk do jeni dakord me partnerin në disa pika dhe kjo mund të sjellë tension në çift. Ruajeni gjakftohtësinë sepse përndryshe situata mund të ndërlikohet. Beqarët duhet ta lënë veten të lirë nëse duan të gjejnë personin e duhur.

Sot do keni mundësi të provoni dashurinë dhe ndjenjat që keni ndaj partnerit. Mos e lini veten të pushtoheni nga romantizmi i tepruar. Beqarët duhet të tregohen shumë të matur dhe të mos fillojnë aventura që do ju sjellin veçse pakënaqësi.

Ata që jetojnë në çift duhet të përfitojnë sa më shumë sot. Do rivendosni bashkë-punimin me njëri-tjetrin! Beqarët do jenë mjaft të ndjeshëm nga klima erotike. Do keni një dëshirë të zjarrtë për të përjetuar eksperienca të reja.

Fale Saturnit, ndjenjat në çift do jenë më të thella dhe më të sinqerta. Edhe psezakonishtnukishprehni shumë ato që keni në zemër sot do ndodhë e kundërta. Beqarët do mund të krijojnë lidhje të cilat do jenë vështirë të shkëputen lehtë.

4 6

1 9

3

5

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

7 8

6

8

1

6

3 2

7

9

8 9 2 9

5

1

9

2

5

6 1

6 1 3 7

5 SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

3 4

2

6 7 LUANI (23/VII-22/VIII)

Koha e mbarimit ____:____

Vertikalisht:

gjaku kundrejt të parëve të përbashkët. 24. Babai. 25. Gjitar i detit. 26. Kan-

Në përgjithësi, jeta juaj në çift do jetë e qëndrueshme. Asnjë planet nuk do të influencojë në marrëdhënien tuaj me partnerin. Beqarët do të kenë një histori të bukur dashurie e cila ka shumë mundësi të rezistojë në kohë.

Koha e fillimit ____:____

48

1. Diçka që del jashtë rregullit të përgjithshëm, shmangia e diçkaje nga rregul-

drejtimet e përmasat. 21. Pjesëz mohuese. 22. Tërësia e të lindurve të një

Nëse jeta juaj në çift është tashmë e brishtë, dita e sotme rrezikon të jetë një provë e vështirë. Nëse lidhja juaj është e forte, gjithçka do shkojë për mrekulli. Nën influencën e Venusit, shumë beqarë do fillojnë një romancë e cila do u sjellë mjaft kënaqësi.

47

Horizontalisht:

një vendi europian. 15. Lëndë ngjitëse. 19. Shtrirje e pakufizuar në të gjitha

GAFORRE (21/VI-22/VII)

42

50

një kryetar fisi. 12. Instituti Agrikulturës. 13. Uzinë Mekanike. 14. Kryeqytet i

BINJAKET (21/V-20/VI)

34

46

li i zakonshëm. 8. Tërësi njerëzish që jetopjnë në bashkësi dhe ushëhiqen nga

DEMI (21/IV-20/V)

33

39 42

49

DASHI (20/III-20/IV)

28

32

41

44

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

11

24

31

40

10

27

30

35

9

20

26

29

Horoskopi i ditës

8 14

22

21

7

13

25

Ekspozimi me orë të zgjatura i pajisjes së klimës dhe diferenca mes temperaturës brenda dhe jashtë, i bën shumë dëm për shëndetin. Duheni ta keni në mendje se si me përdorimin e pajisjes së klimës duheni të veproni në mënyrë të kujdesshme, ndërsa temperaturën e dëshirueshme duheni ta rregulloni në përputhje me kushtet në mjedis. Temperatura ideale e hapësirës së brendshme në parim është 7-8 ºC më e ulët se temperatura e jashtme. Konkretisht, nëse temperatura e jashtme është 34 gradë, pajisjen e klimës caktojeni të ftohë në temperaturën 26-27 gradë. Këtë dallim të temperaturës, organizmi njerëzor e përballon mirë. Në të kundërtën, nëse e teproni me temperaturën e hapësirës së brendshme, është i mundshëm shoku i temperaturës gjatë daljes nga hapësira e brendshme në të jashtmen. Te njerëzit me probleme shëndetësore, duhet të bëhet kujdes i veçantë gjatë rregullimit të temperaturës në hapësirën e brendshme. Nëse e përdorni pajisjen gjatë orëve të mbrëmjes, ju këshillojmë përfshirjen e operimit të natës (ose të qetë) të pajisjes, kur reduktohet shpejtësia e rotacionit të kompensorit dhe me atë bie niveli i zhurmës dhe shpenzimi i energjisë elektrike

5

8 3

9

Koha e fillimit _____:____

2

2

Koha e mbarimit ____:____

4 7

Numërkryq

5

Shah | nivel mesatar

9

6

5

2

3

2

0

8

Gjeni figurën duke bashkuar pikat

4 Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Koha e fillimit _____:_____ Koha e mbarimit _____:_____

I bardhi lëviz dhe fiton në të dy rastet e e dhena në skemën e mësipërme. Sfidat e dhëna janë të përzgjedhura nga profesionistë të vërtetë të lojës së Shahut

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

Përgjigjet nr të djeshëm

S

Gjeni 10 ndryshimet

Numra me 3 shifra: 021, 141, 152, 154, 321, 513, 523, 524, 620, 754, 811, 890. Numra me 4 shifra: 0215, 1793, 2138, 2326, 2500, 3520, 5210, 5253, 5420, 5445, 5802, 6326, 7854, 9000, 9110, 9426.

E

I

K

U

A

E

S

R

L

I

V

A

N

U

R

A

L

E

L

I

S

T

L

A

T

I

E T

E

A

G

B A

D

E

E

N T

H

R

R

I

M

I

E

Z

E

R

M

T

O P

Z

J

T R

N

E

G

R

O

N

A

K

A

D

A

R

O

A

I

R

R

O

J

A

S

O

M

A

N

I

F

N

I

K

L

H

A

Numra me 5 shifra: 01642, 16640, 20060, 20262, 32015, 62541, 63259, 65984, 78045. Numra me 6 shifra: 032666, 214521, 401506. Numra me 7 shifra: 0214512, 4262512, 6584784, 7322526, 8211812, 8563216. K

S

1

5

2

4

6

5

1

5

2

1

0

E

2

1

2

3

0

2

1

5

6

9

8

7

8

4

8

5

4

1

5

2

6

3

5

2

1

0

2

1

5

6

5

4

8

5

9

5

7

8

4

8

5

4

1

5

2

6

3

2

0

1

5

2

6

3

2

1

5

7

8

4

8

5

9

5

1

0

2

0

3

2

1

5

6

V

U

A

R

L

A

S

T

A

E

N

A

Z

E

R

J

E

N

M

A

4

5

T

6

2

A

Z

E

R

H O

V

E

R

H

E

R

O

Ç

E

L

R

E

I

K

5

4

8

5

7

5

8

4

9

5

6

2

1

0

2

3

0

2

1

5

6

2

4

5

8

9

5

7

4

8

5

4

1

5

2

6

3

2

0

1

5

2

6

5


retro 1950 FAQJA E FUNDIT profil&

26 QERSHOR

SOT

E MARTË, 26 QERSHOR 2012 WWW.MAPO.AL

MAPO

23

Lufta ndërmjet dy Koreve

Lufta Koreane u quajt konflikti ushtarak ndërmjet dy Koreve, asaj të Jugut, mbështetur nga OKB-ja, dhe Veriut, mbështetur nga Republika Popullore e Kinës, me ndihmën ushtarake të Bashkimit Sovjetik. Lufta erdhi si rezultat i ndarjes fizike me anë të një marrëveshjeje të fuqive fituese në përfundim të Luftës së Dytë Botërore. Siujdhesa koreane ishte nën sundimin japonez që nga viti 1910 deri në fund të Luftës së Dytë Botërore. Pas dorëzimit të Japonisë, në vitin 1945, amerikanët e ndanë siujd-

hesën përgjatë paralelit 38: trupat amerikane morën në zotërim pjesën jugore, dhe ato sovjetike atë veriore. Pamundësia e mbajtjes së zgjedhjeve të lira në siujdhesën koreane në vitin 1948 e thelloi ndarjen ndërmjet dy anëve dhe Veriu shpalli një qeveri komuniste. Paraleli 38 gjithnjë e më shumë po bëhej një kufi politik ndërmjet dy Koreve. Megjithëse negociatat e ribashkimit vazhduan, në muajt para luftës tensionet u shtuan gjithashtu. Përleshjet ndërkufitare dhe inkursionet përgjatë vijës ndarëse

vazhduan. Situata u përshkallëzua në luftë të hapur kur forcat koreano-veriore pushtuan Jugun më 26 qershor 1950. OKB-ja dhe veçanërisht Amerika, erdhën në ndihmë të Jugut. Një kundërpërgjigje e shpejtë e forcave të OKB-së i zmbrapsi trupat e Veriut deri në lumin Jalu dhe Kina u fut në luftë në mbrojtje të Veriut. Lufta mbaroi në vitin 1953 dhe kufijtë u ricaktuan aty ku kishin qenë para luftës, me një zonë të demilitarizuar prej 4 kilometrash në mes të dy vendeve.

RYSZARD KAPUSCINSKI Ana e errët e gazetarit polak The Economist

Rezultati është një shpjegim shembullor i asaj që e lëvizte Kapuscinski-n. I rritur në Pinsk në kufijtë lindorë (tashmë të humbur) të Polonisë së paraluftës, ai u kap ndërmjet draprit dhe çekanit gjatë viteve të luftës. Djali i vogël barkbosh mësoi se guximtarët vdesin të parët...

GAZETA

MAPO info@mapo.al cel: 068 20 20 5555477 GAZETAMAPO@GMAIL.COM CEL: 068 477

Shkrimet ngjyrashumë të RYSZARD KAPUSCINSKI-t, veçanërisht ato mbi Afrikën, i dhanë një reputacion mbarëbotëror në fillim të viteve ’80. Ai u bë i famshëm për përshkrimet e oborrit të errët të Hajli Selasit në Etiopi, përmbysjen e shahut të Iranit dhe për talentin e tij në përdorimin e skicave të jetëve të zakonshme për të treguar histori të mëdha rreth vendeve të varfra. Ai ishte gjithashtu i paqëndrueshëm në besimet e tij, i pakujdesshëm me faktet, një shërbëtor besnik i një regjimi totalitar dhe i pamëshirshëm me ata që e donin. Ky është portreti i pikturuar në biografinë tunduese dhe kundërthënëse të Artur Domoslawski-t, botuar në Poloni në vitin 2010 dhe tani përkthyer edhe në anglisht. Domoslawski nuk është një antikomunist doktrinar, për të cilin çdo bashkëpunim me regjimin është një tradhti e pafalshme. Siç as nuk është një prej atyre që çmon bukurinë e prozës së Kapuscinski-t përmbi rrëshqitjet e tij profesionale. Domoslawski ishte një mik i burrit të shquar, por vendosi ta trajtonte jetën e tij si subjekt të një hulumtimi serioz duke ia filluar me mendje të hapur dhe dije të hollësishme dhe duke i shtuar më shumë të dhëna dhe të fshehta me kalimin e kohës. Rezultati është një shpjegim shembullor i asaj që e lëvizte Kapuscinski-n. I rritur në Pinsk në kufijtë lindorë (tashmë të humbur) të Polonisë së paraluftës, ai u kap ndërmjet draprit dhe çekanit gjatë viteve të luftës. Djali i vogël barkbosh mësoi se guximtarët vdesin të parët. Ai pa fqinjët që torturoheshin nga nazistët dhe të tjerë që deportoheshin nga sovjetikët. Më vonë ai pretendoi (rrejshëm) se i ati i kishte shpëtuar vdekjes në Katjin, ku sovjetikët vranë më shumë se 20 mijë oficerë dhe rezervistë polakë të kapur rob. Po pse, Kapuscinski, kaq hulumtues i të tjerëve, asnjëherë nuk i bëri publike pikëpamjet e tij mbi Stalinin? Apo për dekadat e tij si anëtar i Partisë Komuniste? Ai u anëtarësua në rini dhe u largua vetëm në vitin 1981. Përvoja e pushtetit arbitrar dhe më pas ndryshimi politik në atdhe ndikoi shumë në formësimin prej tij të ngjar-

jeve të jashtme. Simpatia e tij për viktimat e kolonializmit në Afrikë reflektonte burgosjen e Polonisë në perandorinë sovjetike. Përshkrimi prej tij i absurditeteve të shahut të Iranit ishte një kritikë e qartë e socializmit burokratik e të rrëgjuar polak. Liria dhe paratë për të udhëtuar ishin privilegje të rralla në dekadat e pas-luftës. Kjo do të thoshte besnikëri. Kapuscinski iu bashkua kauzës së Solidaritetit në vitin 1980. Por ai nuk ishte disident. Komunizmi ishte zhgënjyes, por jo djallëzor. Sistemi bëri gabime, por ato ishin ‘gabimet tona’, thoshte ai. Kapuscinski nuk ishte korrespondenti i jashtëm tipik: ai shkoi në udhëtimin e tij të parë në Indi pa ditur anglisht. Ndryshe nga kolegët e tij ekstravagantë perëndimorë, ai udhëtonte me autobus dhe flinte në hotele të lira. Si reporter lufte, mbante armë dhe nganjëherë e përdorte. Ai shkroi raporte të rregullta konfidenciale për autoritetet dhe personalisht informonte komitetin qendror të partisë. Ndonjëherë nuk publikonte ose shtrembëronte informacione që ishin vitale për kauzën komuniste, si për shembull përfshirja e Kubës në luftërat në jug të Afrikës. Ai ndihmoi shërbimet sekrete polake-jo shumë thonë dashamirët e tij, dhe jo më keq ndoshta se gazetarët perëndimorë bënë në anën tjetër. Por kjo ia cenon reputacionin. Personaliteti i tij është një tjetër e n i g m ë . N j ë s j e l l j e m o de st e përgënjeshtronte një indiferencë që i afrohej arrogancës. Ai ishte një baba i tmerrshëm. Mungesat dhe lidhjet e tij testuan thellë besnikërinë e së shoqes. Shumë vetë që besonin se e kishin mik, zbuluan se e mbanin mend si ai dëgjonte dhe jo si rrëfehej. Një mungesë vetëbesimi donte të thoshte se ai dëshironte të pëlqehej dhe urrente të thoshte jo. Kjo e ndihmoi të mbante mbrojtës të fuqishëm që e ndihmuan nëpër shkurrnajën e burokracisë polake. Gjithashtu, e detyroi që të hiqte pjesë nga edicioni amerikan i një libri që mund të fyente CIA-n. Ai shpesh i sakrifikonte faktet për efektet. Ai kurrë nuk i ndreqi pretendimet false se kishte qenë ‘miqësor’ me Che Guevara-n dhe Patrice Lumumba-n. Kjo nuk e ndihmoi fare në klimën e

ashpër të Polonisë së pas 1989-ës.

Liria dhe paratë për të udhëtuar ishin privilegje të rralla në dekadat e pas-luftës. Kjo do të thoshte besnikëri. Kapuscinski iu bashkua kauzës së Solidaritetit në vitin 1980. Por ai nuk ishte disident. Komunizmi ishte zhgënjyes, por jo djallëzor. Sistemi bëri gabime, por ato ishin ‘gabimet tona’, thoshte ai.

Drejtor: Artur Zheji Kryeredaktor: Arion SULO. Zv/kryeredaktor: Alfred LELA, Aleksandra BOGDANI. Politika: Nevila PËRNDOJ, Fejzi BRAUSHI. Kronika: Leonard BAKILLARI. Rrethe: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina HOXHA, Sabina VEIZAJ. Sociale: Jonida TASHI. Kultura: Jorida PASKU, Aida TUCI. Sporti: Jeton SELIMI. Komentatorë&Analistë: Mark MARKU. Gentian ELEZI, Arjan VASJARI. Rubrikat: Prof. Dr. Artan FUGA, Prof. Asoc. Dr. Adrian CIVICI. Karikatura: Bujar KAPEXHIU. Faqosja: Florenc ELEZI. Ilir DRIZARI, Koordinatore: Shkëndi ÇILI. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET


Gazeta Mapo  

E përditshme, e pavarur, politike, opinione, analiza, aktualitet, intervista, ngjarje, ekonomi, Berisha, Rama, Shqipëria, Albania, gazeta, m...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you