Page 1

Faqe 13

Kryeministri: Arsimi zhvillohet duke nxitur privatët “Asgjë nuk e nxit konkurrencën më shumë se zhvillimi i arsimit privat. Ne do të bëjmë gjithçka për të reformuar më tej sistemin arsimor"

Drejtor Artur Zheji - Kryeredaktor Arion Sulo - E enjte, 19 korrik 2012. Numër 631. Viti III botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

Basha: Parku? Projekti 45 ditë online, vetëm një hektar u shpyllëzua

Paketa e re e pensioneve

Berisha: ja skema e pagesave dhe ndryshimet

Kryeministri ka paraqitur dje në mbledhjen e Komitetit të Planifikimit të Strategjive skemën e ripunuar të pensioneve, duke kërkuar konsensusin e opozitës. “Ne e miratojmë dhe vetëm, por kjo është një skemë për 40 vitet e ardhshme”. Sipas kësaj skeme, sistemi i pensioneve do të ndahet në tri kolona dhe do ketë dy ndryshime themelore që do ndikojnë në vlerën e pagesave. Si do të ndahen pensionet në bazë të kontributeve...

Debatet në këshillin bashkiak për rrugën e elbasanit Artan Lame: Nuk ka projekt dhe transparencë nga Bashkia. Kryetari Basha: Procedura ka qenë e hapur. Për çdo pemë të prerë do të mbillen 10 herë më shumë. Nuk do të dëmtohet asnjë monument kulture. Çdo pronar është kontaktuar personalisht për shpronësimin. Faqe 13

Akademiku dhe historiani Beqir Meta mendon se në këto 20 vjet ka mangësi në studimin e periudhës së komunizmit dhe se shumë figura të kësaj periudhe duhen rivlerësuar në bllok nga një komision historianësh FAQE 20-21

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Nopça- dinosauri intelektual i vetmuar i shqiptarëve

koment MOIKOM ZEQO

Është meritë e Eqrem Çabejt e dhe e Androkli Kostallarit...

Ka disa ditë që në gazetën e tij personale, Kohën Ditore, Veton Surroi ka filluar të hedhë...

Arben Xhafa, u arrestua për vrasjen e Naim Basriut, krim i ndodhur një javë më parë. Dyshimet e policisë lidhen me faktin se viktima e kishte plagosur autorin një vit më parë, ndërsa kishin konflikt për një femër.

Viktima, Naim Basriu

Qeveria publikoi dje një udhëzim që përcakton kritere të reja për dhënien e tokave bujqësore të pashpërndara me qira.

Vrau rivalin e “biznesit” të femrave të tallavave, arrestohet i dyshuari i krimit, ndërsa para hetuesve pranoi vrasjen e ndodhur. Arben Xhafa 32 vjeç, sipas policisë akuzohet për vrasjen e Naim Basriut 34 vjeç nga Alliasi, ngjarje e ndodhur me 12 korrik të këtij viti në rrugën “Myslym Keta” në kryeqytet, në vendin e njohur me emrin... Faqe 7

koment / 11

Tokat e pashpërndara do të jepen me qira, miratohet skema

Rekuiem për një ëndërr

koment Ilir Mirena

ipërinë, njoftoi dje kryeministri Sali Berisha në mbledhjen e Komitetit të Planifikimit të Strategjive. Mirëpo, sipas Kryeministrit, opozita e pranon atë privatisht dhe e refuzon publikisht. “Ky nuk është një ligj që kërkon për miratim 3/5 në Parlament... Faqe 6

Vret rivalin, e kishte plagosur pas një konflikti për këngëtaren tallava

Beqir Meta: Dita e Dëshmorëve nuk duhet të jetë 5 Maji

op-ed / 10-11

Reforma e pensioneve është gati, por miratimi i saj në Kuvend kërkon mirëkuptimin e opozitës, pasi zbatimi i saj do të shtrihet në 40 vitet në vijim. Banka Botërore ka përgatitur me kohë një nga platformat më të mira për reformimin e sektorit të pensioneve për Shq-

Afatet deri në 99 vjet dhe çmimi dysheme 6 mijë lekë në vit për hektarë. Ja dokumentacioni që duhet të plotësohet dhe procedurat

Ian Buruma

Futbolli post-kombëtar?

FAQE 5

Durrës

Mendime të ngrohta

“TIRANA ORA”

WATCHES AFTER SALES SERVICE

Keni një orë dore të një marke prestigjioze? Ne ju ofrojme një servis cilësor të autorizuar Per orët automatike dhe me bateri Blv. "Dëshmorët e Kombit" K.1, Tel:+355 42 280 311 www.laswisstirana.com, e-mail: info@laswisstirana.com

Trageti me avari, presidenti Topi 18 orë në det

Shëndetësi

FAQE 7

Lista e re, 413 barnat me rimbursim për vitin 2012

FAQE 14

Disa prej gazetave më histerike e gjetën shkakun e humbjes së Gjermanisë ndaj Italisë në gjysmëfinalen e Kampionatit Europian, te fakti se pak lojtarë kishin begenisur të këndonin himnin kombëtar. Ndryshe ishte puna me lojtarët italianë, që ishin bashkuar me fjalët e "Il Canto degli italiani" (Kënga e italianëve). Në të vërtetë, kapiteni Gigi Buffon këndonte me sytë mbyllur, si në lutje. Ama italianët nuk patën asnjë rast në finale karshi Spanjës, ekipit më të mirë në botë, lojtarët e së cilës nuk e çelën gojën gjatë himnit spanjoll "Marcha Real", që del se kishin të drejtë, meqë "Marshi mbretëror" nuk ka vargje. Dhe, përveç kësaj, lojtarët katalanë nuk ndihen rehat me himnin...


2

MAPO

E enjte, 19 korrik 2012 www.mapo.al

politika

Imami: Deputetët që do bëjnë kontrollin s’duhet t’u tregojnë as grave Ministri i Mbrojtjes i Mbrojtjes, Arben Imami, rikonfirmon dhe një herë se Shqipëria nuk bën trafik armësh, por tregti të ligjshme të tyre. Kjo sipas tij është në interes të Shqipërisë e cila jo vetëm që nuk harxhon para për t’i asgjësuar ato por siguron fitime prej tyre. “Nuk mund të ketë trafik”, - tha Imami pas raportimit në komisionin e Sigurisë. Ndërkohë që ai është shprehur se edhe akuzat për

përgjime të opozitës dhe ambasadorëve të huaj është një flluskë që shumë shpejt do të plasë, pasi SHIU bën vetëm përgjime në kuadër të luftës kundër terrorizmit dhe jo për çështje të tjera. Por pavarësisht kësaj Imami është shprehur i hapur për t’u hetuar, por duke i kujtuar Kuvendit limitet që i njeh ligji. Për këtë ai ka theksuar se duhet të ngrihet një nënkomision me njerëz të besuar që

informacionet që do të marrin të mos i përhapin. “Duhet të ngrihet një nënkomision me tre apo katër njerëz të besueshëm të grupeve parlamentare që të betohen për sekretin së pari, dhe kur të dalin nga ai komision të dalin me një deklaratë të përbashkët dhe të mos informojnë as kryetarët e partive se çfarë kanë parë, as gratë e tyre, por të thonë ka apo nuk ka përgjime”, - tha Imami.

Siguria, Patozi: Po kërkoni Watergate Gjoni: Përgjuat opozitën Ministri i Mbrojtjes ka raportuar dje në komisionin e Sigurisë për organizimin e forrave të ushtrisë. Në mbledhjen me dyer të mbyllura shmangen çështjet e trafikut të armëve dhe përgjimit të opozitës Mbledhja me dyer të mbyllura e komisionit të Sigurisë nuk ka reflektuar debatet e ashpra që mazhoranca dhe opozita zhvilloi më parë në prani të medias. Ndryshe nga interesi i lartë me të cilin pritej, raportimi që ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, ka bërë para komisionit të Sigurisë Kombëtare pa praninë e medias, nuk ka prekur çështjet e nxehta të ngritura ditët e fundit nga deputetët e opozitës, si trafiku i armëve apo përgjimi i opozitës dhe diplomatëve. Kështu, burime nga komisioni kanë bërë të ditur se i gjithë raportimi dhe seanca dëgjimore është përqendruar vetëm tek çështja e strategjisë së përhapjes së forcave të armatosura dhe strukturimi i tyre, ndërsa deputetët e të dyja palëve kanë harruar “armiqësitë” e tyre dhe s’e kanë patur aspak problem që të shtrohen në kafe e muhabet. Mbledhja Komisioni i Sigurisë Kombëtare ka zhvilluar dje mbledhjen e tij të radhës ku të ftuar kishte ministrin e Mbrojtjes, Arben Imami, i cili ishte thirrur për të raportuar mbi çështjet e organizimit të forcave të armatosura. Prania e tij ka ngjallur një interes të madh te mediat, çka ka angazhuar thuajse

gjithë deputetët e opozitës në një debat të ashpër me përfaqësuesit e mazhorancës. Shkak për debatin është bërë kërkesa që mbledhja e komisionit të bëhej me dyer të mbyllura për mediat me argumentin se informacioni që do të jepej në këtë raportim ishte i klasifikuar sekret. Por kjo është kundërshtuar nga opozita e cila duke përfituar nga prania e ministrit ka gjetur rastin që t’i kërkojë llogari atij për mos lejimin e deputetëve socialistë për të kontrolluar veprimtarinë e Ministrisë së Mbrojtjes. “Unë s’kam pas mundësi që të bisedoj me ministrin e Mbrojtjes, nuk pasur mundësi i dashur koleg që t’i komunikoj shqetësimin tuaj të fshatarëve dhe të punëtorëve ashtu siç ju ka cilësuar ministrit për mos lejimin e ushtrimit të funksioneve tona. Ka qenë i pranishëm në mbledhjet e këtij komisioni zoti ministër kur është miratuar ky vendim”, - tha Gjoni në fjalën e tij ndërsa i është referuar vendimeve dhe shkresave që komisioni i Sigurisë i ka dërguar Ministrisë së Mbrojtjes për të lejuar kontrollin parlamentar. Por sipas kreut të deputetëve të mazhorancës në Kuvend, Astrit Patozi nuk ka asnjë vendim të komisionit që disa deputetë të shkojnë në ministri dhe të kontrollojnë aktivitetin e saj. Sipas tij kontrolli i Kuvendit ndaj ministrisë është i ligjshëm kur ai bëhet sipas procedurave institucionale dhe pasi Ministria e Mbrojtjes do të kishte refuzuar të informonte deputetët lidhur me shqetësimet e tyre. “Unë dua të them se ky komision nuk ka marrë asnjë vendim për të ushtruar kontroll fizik në Ministrinë e Mbrojtjes. Ky komision nuk ka marr vendim që disa depu-

tetë të shkojnë në Ministri. Kjo është historia por ju s’ju intereson se doni të gjeni wotergate, por s’keni për ta gjet se s’ka”, - tha Patozi. Por sipas nënkryetarit të komisionit, Ilir Gjoni, mazhoranca po përpiqet qëllimisht që të mos lejojë kontrollin për të fshehur trafiqet dhe veprimet e paligjshme që kryen me përgjimet. Ndërsa grupimet politike të përfaqësuara në këtë tryezë janë përfshirë në një debat të ashpër, kryetari i komisionit, Leonard Demi, ka tentuar disa herë të vendosë qetësinë duke ndërprerë dhe mbledhjen për të nxjerrë nga ambientet ku zhvillohej debati median dhe për të lejuar ministrin që të flasë për çështjet që ishin në rend të ditës, por jo për trafikun dhe përgjimet. Sekreti Me daljen e medias përjashta mbledhja mësohet se ka ndryshuar rrjedhë dhe deputetët e të dyja palëve kanë reflektuar qetësi. Kështu, mësohet se fillimisht ka qenë ministri Imami që ka lexuar një material voluminoz sa i përket strategjisë së përhapjes së forcave të armatosura dhe pas tij zëvendësshefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, Sandër Lleshi, ka bërë një detajim të këtij plani. Pas këtij prezantimi ministri dhe ushtarakët e lartë që e shoqëronin i janë përgjigjur pyetjeve të deputetëve por vetëm lidhur vetëm me çështjen për të cilin ishin thirrur, ndërsa kanë shmangur përgjigjet për trafikimin, përgjimin etj., duke deklaruar se për to do vinin një herë tjetër në komision. Me këtë duket se janë pajtuar edhe deputetët e opozitës të cilët kanë pranuar që së bashku të konsumojnë dhe një kafe me ministrin në ambientin e komisionit.

Ministri Imami dje gjatë raportimit në Komisionin e Sigurisë

Zbardhen debatet në Komisionin e Sigurisë, përplasjet Imami-Gjoni Ilir Gjoni: Zoti Ministër kur të mbaroj unë fjalën e keni ju. Mund të mbani qetësi këtu dhe ta flasim me radhë. Këtu në komision flasim ne, atje në ministri flisni ju. Këtu duhet të flisni sipas ligjit dhe jo sipas qejfeve tuaja. Arben Imami: Unë mund të vij dhe në një moment tjetër... Gjoni: Jo, jo. Nuk do vish kur të duash ti, por kur të thërrasim ne zoti ministër se dhe këtë duhet ta kuptosh që të kemi thërritur ne dhe nuk ke ardhur me dëshirën tënde. Imami: Ne s’do diskutojmë për këtë tani. Gjoni: Zoti ministër këtu të kemi thërritur ne dhe nuk mund të bësh arrogancë. Atë arrogancë që kë bërë kundrejt deputetëve në ministrinë e drejtuar prej jush, është ajo arrogancë që ka vrarë njerëz në Gërdec dhe ajo arrogancë që ka vrarë më 21 janar. Ja ku i ke shkresat zoti ministër që të kanë zbatuar deputetët kur kanë ardhur atje. Leonard Demi: Zoti Gjoni janë çështje të tejkaluara. Ju keni shumë të drejtë por janë të tejkaluara. Gjoni: Unë skam pas mundësi që të bisedoj me ministrin e Mbrojtjes, nuk kam pasur mundësi i dashur koleg që t’i ko-

munikoj shqetësimin tuaj të fshatarëve dhe të punëtorëve ashtu siç ju ka cilësuar ministri për mos lejimin e ushtrimit të funksioneve tona. Ka qenë i pranishëm në mbledhjet e këtij komisioni zoti ministër kur është miratuar ky vendim. Pra i shtohet dhe një element tjetër procedurial pretendimeve që ka ministri. Demi: Prania e zotit ministër tregon se ai është i gatshëm që të kontribuojë. Gjoni: Prania e tij sot mua nuk më duhet se e keni kërkuar ju. Dhe mazhoranca po kërkon të kontrollojë mazhorancën dhe nuk besoj se ka ndonjë naiv që të besojë se ju do hetoni vetveten. Ne e kemi kërkuar në mënyrë eksplicide mbikëqyrje në institucionin e ministrisë dhe këtë siç e keni shprehur ju në korrespodencë të miratuar nga drejtuesit e këtij Kuvendi, që është brenda rregullave dhe procedurave. Ju na e keni refuzuar këtë zoti ministër dhe nuk ka lidhje fare me procedurën dhe s’ka lidhje fare me këtë ligj. Zoti ministër nesër të na japë mundësinë që të shkojmë të kontaktojmë dhe të vendosim për planin e punës dhe të veprimit të komisionit të Sigurisë. Demi: Ky material që ministri do të paraqesë te ne e ka quajtur ai të klasifi-

kuar. Dhe ne s’kemi të drejtë të vendosim për një material që është i klasifikuar. Gjoni: Ligjin për sekretin shtetëror e kemi miratuar vetë ne. Demi: Jo, nëse ministria e quan materialin të klasifikuar dhe sekret është i tillë. Pirro Lutaj: Ne që jemi iniciatorë të një kërkese për të bërë mbikëqyrjen në Ministrinë e Mbrojtjes e kemi ditur shumë mirë se plani i përhapjes së forcave të armatosura është sekret. Dhe këtë s’kemi pritur të na e thoni sot ju. Kemi fatin që e kemi ministrin këtu shumë pranë, por kemi patur shumë mundim për ta takuar ministrin deri në këtë moment. Ministri është këtu i ballafaquar me një praktikë dhe ose ministri i Mbrojtjes ose anëtarët e këtij komisioni duhet t’i kërkojnë falje opinionit nëse ne i kemi rënë më qafë ligjit apo ne kemi kërkuar diçka të ligjshme të miratuar nga 22 burra këtu për të vajtur dhe për të mbikëqyrur sukseset e Ministrisë Mbrojtjes. Astrit Patozi: Unë përfitoj nga mundësia që më dha zoti Lutaj për një vendim që ka marrë komisioni. Unë dua të them se ky komision nuk ka marrë asnjë vendim për të ushtruar kontroll fizik në Ministrinë e Mbrojtjes. Pra ky komision ka të gjitha

Atë arrogancë që kë bërë kundrejt deputetëve në ministrinë e drejtuar prej jush, është ajo arrogancë që ka vrarë njerëz në Gërdec dhe ajo arrogancë që ka vrarë më 21 janar

atributet që të ushtrojë kontroll sipas të gjitha procedurave dhe ligjit në të gjitha ministritë e linjës. Kryetari nuk ka bërë gjë tjetër veçse ka ngritur disa grupe pune në përgjigje të kërkesës së disa deputetëve të opozitës. Por ky komision nuk ka marrë vendim që disa deputetë të shkojnë në ministri, Gjoni: Mos hajde të na japësh mend këtu. Patozi: A ka mundësi të mbaroj... Gjoni: Ik atje te PD dhe fol kështu. Patozi: Na u tha se dikush duhet të kërkojë ndjesë. Në fakt nëse dikush duhet të kërkojë ndjesë këtu duhet të jeni ju, që në mes të zhegut kanë shkuar te dera e ministrisë, a thua se po kërkonin armë bërthamore te Ministria e Mbrojtjes. Patozi: a ka mundësi të mbaroj. Nuk kemi asgjë për të fshehur, as në këtë komision dhe as në një qelizë të shtetit shqiptar. Por ju nuk mund të abuzoni Gjoni: Keni shit armë, keni bërë trafik me armët, keni përgjuar opozitën. Patozi: Unë e kuptoj nervozizmin tuaj, ju jeni në hall. Një opozitë në hall që nuk ka se çfarë bënë tjetër, kërkon një ”Wotergate”. Por nuk gjeni dot se s’keni asgjë për të gjetur.


E enjte, 19 korrik 2012 www.mapo.al

MAPO

3

Kuvendi miraton sot reformën zgjedhore TIRANË Kuvendi pritet të miratojë sot draftin

për reformën zgjedhore të miratuar në limitet kohore të skadimit të mandatit të dytë të komisionit për Reformën Zgjedhore. Në seancën e sotme parlamentare nuk priten surpriza nga dy partitë e mëdha, sa kohë që drafti përfundimtar kaloi me miratimin e të dyja palëve, ndërkohë që pritet të kundërsh-

tohet nga partitë e vogla në Kuvend. Kryetari i PR-së, Fatmir Mediu, dhe ai i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, e kanë thënë fjalën e tyre për qëndrimin që do të mbajnë, ndërsa nuk dihet ende vota e Lëvizjes Socialiste për Integrim. Pak ditë më parë, dy partitë kryesore në vend miratuan çështjet më delikate që lidheshin me kapitullin e KQZ-së, atë ankimor dhe

teknologjinë. Kundrejt trumbetimit të dy partive të mëdha, se ishte bërë një punë e mjaftueshme me përgatitjen e kësaj reforme, të vegjlit e denoncuan nisur nga shqetësimi i tyre konstant se në marrëveshjen e përfunduar nuk u reflektua kërkesa e tyre kryesore që lidhej me ndërhyrjen në sistemin zgjedhor.

Malaj: Për të fituar zgjedhjet PS të bashkohet dhe me Nanon Partisë Socialiste për të fituar zgjedhjet e ardhshme i duhet një bashkim me të gjithë socialistët dhe kontributet e tjera, pa përjashtuar këtu as Fatos Nanon. Kështu mendon anëtari i kryesisë së kësaj force, Arben Malaj, i cili në një intervistë për NEWS 24 ka bërë të ditur ndër të tjera se PS-së përveç se të bëjë opozitën qeverisë i duhet dhe një demokratizim më i madh i brendshëm për të pranuar dhe ata që e kritikojnë. “Partia Socialiste strategjinë e fitores nuk e ka vetëm të tregojë se çfarë bën keq Partia Demokratike, por duke bërë dallimin e madh cilësor, duke filluar me demokratizimin e vetvetes. Duhet më shumë liri, duhet ta nxjerrim vendin nga krizat

e përsëritura. Në politikë opsionet janë të hapura, do bëjmë aleanca për të fituar, por duhen aleanca cilësore dhe jo numerike. Unë besoj se Partia Socialiste, në zemër të strategjisë së fitores të ketë bashkimin e gjithë kontributeve, të gjithë socialistëve. Bashkim që të vijë si ndjenjë për një fitore të plotë në zgjedhjet e 2013-s”, - u shpreh Malaj. Ndërkohë që sa i përket reformës zgjedhore, Malaj hyn tek ata politikanë që mendon se duhet riparë sistemi zgjedhor për të krijuar kushtet që pushteti të mos përqendrohet në pak duar. “Duhet të shikojmë sistemin elektoral, të krijojmë më shumë demokraci. Ta kufizojmë abuzimin me listat e mbyllura. Mbyllja e fazës së parë për

kodin zgjedhor, nuk duhet të mbetet me kaq. Nuk duhet të ketë asnjë justifikim, përse nuk duhet të diskutojmë për ndryshimin e sistemit, që të parandalojnë përqendrimin e pushtetit në disa duar”, - tha Malaj.

Konferenca Gjyqësore, PD-PS gjejnë konsensusin Socialistët pavarësisht se kanë debatuar ashpër me përfaqësuesit e mazhorancës për vonesat e shkaktuara kanë votuar pro në parim për projektligjin

Letra te Siguria, Ylli Zyla “ende” drejtor i SHIU-t

Ndryshe nga sa u pa në rastin e ndryshimeve në ligjin për Gjykatën e Lartë, dje mazhoranca dhe opozita e përfaqësuar në komisionin e Ligjeve ka gjetur të paktën parimisht ujdinë për projektligjin që bën të mundur organizimin dhe funksionimin e Konferencës Gjyqësore. Pavarësisht se u shoqërua me debate të gjata projektligji i paraqitur nga Qeveria për Organizimin e Konferencës Gjyqësore Kombëtare, pritet të miratohet me konsensus nga demokratët dhe socialistët. Hapi i parë në këtë drejtim është bërë dje ku PD dhe PS në komisionin e Ligjeve e kanë miratuar këtë draft me konsensus, por vetëm në parim.

Pavarësisht se ka gati dy javë që ka dhënë dorëheqjen, Ylli Zyla rezulton të jetë ende drejtor i Shërbimit Informativ të Ushtrisë. Kështu të paktën vazhdon të prezantohet vetë Zyla në komunikimin zyrtar me institucionet shtetërore. Një fakt i tillë është evidentuar dje në mbledhjen me dyer të mbyllura të komisionit të Sigurisë gjatë raportimit të ministrit të Mbrojtjes, Arben Imami, ku është lexuar dhe një letër që Ylli Zyla i ka dërguar deputetëve të këtij komisioni. Në letrën Zyla shpreh shqetësimin për sulmet që media, por edhe lideri i opozitës, Edi Rama, i kanë bërë atij pas dorëheq jes nga detyra e drejtorit të SHIU-ut. Këto sulme siç bën të ditur Zyla në letër cenojnë rëndë figurën e tij si dhe të institucionit që ai përfaqëson. Por ajo që ka krijuar dyshime te deputetët e opozitës ka qenë pikërisht nënshkrimi që Zyla i ka bërë

Debatet Mbledhja e djeshme ka nisur me një prezantim që vetë ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi, i ka bërë nismës së hartuar në bashkëpunim edhe me misionin EURALIUS. Por ndërsa ka prezantuar projektligjin nga ana teknike, ministri Halimi ka deklaruar se nisma ka nis të hartohet që në vitin 2009, por ajo nuk ishte parë e arsyeshme që të konkludohej pasi opozita nuk jepte konsensusin ndërsa bojkotonte Kuvendin. “Projektligji plotëson vakumin ligjor të krijuar pas shfuqizimit më 2008 nga Gjykata Kushtetuese të ligjit të 2005-s. Që më 2009 Ministria e Drejtësisë dhe EURALIUS 2 së bashku me Konferencën Gjyqësore nisën të hartonin draftin. Ai është përfunduar kohë më parë por për shkak të mungesës së opozitës nga viti 2009 dhe në vijim dhe mosdhënies së konsensusit për ligjet me 3/5, drafti është aktivizuar sërish me kërkesë të kryetares së Konferencës Gjyqësore të bërë në fillim të këtij viti”, - tha Halimi. Kjo ka ngjallur reagimin e ashpër të opozitës, e cila ka

letrës si drejtor i SHIU-t. Ndaj duke marr shkas nga kjo nënkryetari i komisionit parlamentar të Sigurisë, Ilir Gjoni, i ka kërkuar sqarime ministrit Imami, se si drejtori i dorëhequr i SHIU-t nënshkruan ende sikur të jetë në detyrë. Por burime nga komisioni kanë bërë të ditur se ministri Imami ka hezituar të bëjë komente.

Ministri i Drejtësisë Eduart Halimi dje në Komision

bërë përgjegjës për vonesën ekzekutivin dhe vetë ministrin Halimi, të cilët sipas saj kanë qenë të painteresuar për të patur një ligj të tillë. “Ministri dhe çdokush tjetër nuk mund ta fshehë dot të vërtetën e madhe për këtë projekt, nuk mund ta shesë as me alibi për opozitën as me përrallën e integrimit”, - tha nënkryetari socialistë i komisionit, Fatmir Xhafaj. Por për shkak se ministri kishte një angazhim tjetër i është dashur që të largohet nga mbledhja duke lënë vartësit e tij që ta mbro-

e mire të kësaj iniciative. E kemi kërkuar prej kohësh. Si përfaqësues i grupit parlamentar të PS dhe nënkryetar i këtij komisioni, prej kohësh kam bërë publikisht thirrje që ky ligj të vijë në tavolinë. Është e rëndësishme të miratohet një ligj, por është shumë më e rëndësishme të miratosh një ligj të mirë. Dhe një ligj i mirë e do dhe kohën e nevojshme do dhe procesin e nevojshëm”, - tha nënkryetari i komisionit, Fatmir Xhafa ndërsa ka paralajmëruar se do të kërkojë thirrjen e grupeve të interesit për t’u dëgjuar. Ky qënNjë ligj i mirë e do dhe kohën  e nevojshme d r i m ë s h t ë do dhe procesin e nevojshëm”, - tha mirëpritur dhe nga mazhoranca, nënkryetari i komisionit, Fatmir Xhafaj e cila ka kërkuar që me emergjenjnë projektligjin. Por kjo nuk është cë më të madhe ky projektligj të mipranuar nga opozita e cila ka kërkuar ratohet. “Unë do të vlerësoja që opozqë ai të ishte i pranishëm që të balla- ita është e gatshme t’ía hapë rrugën faqonte konceptet dhe idetë lidhur me e diskutimit të këtij projektligji dhe këtë çështje. jo ta mbysë atë që në djep. Nëqoftëse për secilin nga ne, për ekzekutivin, Miratimi për mazhorancën, për opozitën, për Pavarësisht përplasjeve lidhur me rrethana historike të pavarura prej largimin e Halimit, komisioni ka vijuar nesh, ky projektligj ka ardhur kaq diskutimin në parim të projektligjit, vonë, atëherë ne nuk kemi zgjedhje dhe këtu nënkryetari socialist Fatmir tjetër, por me urgjencën më të madhe Xhafaj ka surprizuar dhe vetë përfaqë- të bëjmë detyrën tonë, ta miratojmë suesit e mazhorancës kur është shpre- sa më shpejt”, - tha kryetari i komishur pro tij si një nismë e mirë, por duke ionit, Ilir Rusmali. Pas kësaj të dyja vënë në dukje se ajo ka nevojë për për- palët kanë votuar në parim projekmirësime. “Ne jemi pro kësaj iniciative. tligjin, ndërsa kanë ndërprerë diskuLigji ka disa probleme në këndvështr- timin e tij nen për nen për të dëgjuar imin tim. Ajo që dua të them, ne nuk e më parë qëndrimet e grupeve të inkundërshtojmë këtë projekt, qëllimin teresit.


4

MAPO

E enjte, 19 korrik 2012 www.mapo.al

politika

“Ata janë gati të lëshojnë pallate të tëra, por të mos lëshojnë imunitetin, por këtu është detyra e drejtuesit, i cili merr për bazë në çdo rast interesat e qytetarëve”

Heqja e imunitetit, Berisha: Rama të mendojë për integrimin Kryeministri: “Unë mendoj se është një mijë herë më mirë të dëgjosh zërin e një qytetari të papunë që sot nuk e di se çfarë do t’u japë fëmijëve të tij se korrupsioni ua merr atyre kafshatën nga goja” TIRANË Në fund të fjalës së tij publike në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, kryeministri Sali Berisha adresoi sërish kërkesën për të votuar heqjen e imunitetit në fillim të muajit gusht. Ai ftoi Ramën që ta votojnë draftin, pasi, sipas tij, në përmbajtjen e saj kishin rol ekspertët më të mirë të fushës. “...Shfrytëzoj rastin të ftoj opozitën, të ftoj zotin Rama të ngrihet në lartësinë e përgjegjësive që duhet të ketë çdo drejtues në interesin më të mirë të qytetarëve të vendit për të votuar një ligj që u hartua nga ekspertët më të mirë të doktrinës së imunitetit, qoftë për parlamentin dhe qeverinë, qoftë dhe për drejtësinë. Unë mendoj se për një drejtues nuk mund të ketë kurrë një pengesë që të mos votojë një akt të tillë me të cilin ai u thotë qytetarëve se ne do të jemi si ju, ne do të kemi të barabarta para ligjit. Aq më tepër kur një nismë e tillë në Parlamentin Shqiptar është që nga 2003-shi dhe kjo duhet të theksoj se në çdo rast cilado që ka qenë ajo është mbështetur nga PD, dikur në opozitë dhe më pas në pushtet dhe mbështetet tani nga kjo mazhorancë. Në çdo rast për fat të keq është kundërshtuar nga Partia Socialiste”, tha Berisha. Kryeministri shtoi se heq ja e imunitetit është në funksion të luftës kundër korrupsionit. “Unë mendoj se është një mijë herë më mirë të dëgjosh zërin e një qytetari të papunë, që sot nuk e di se çfarë do t’u japë fëmijëve të tij se korrupsioni ua merr atyre kafshatën nga goja; të dëgjosh më mirë një nënë që ka humbur bashkëshortin dhe rrit dy fëmijë jetimë, sepse korrupsioni pengon që fëmijët e saj të kenë një trajtim më dinjitoz dhe më të mirë. Unë mendoj se është më mirë të dëgjosh zërin e atij pensionisti që qan pa lot, çdo ditë, sepse ka dhimbje në përballimin e jetës së përditshme me pensionin që merr dhe kjo sepse korrupsioni dhe imuniteti e pengojnë që të marrë më shumë. Unë nuk mund të gjej kurrë një motiv për të penguar heqjen e tij”, - paralelizoi Berisha. Për këtë arsye, ai i kërkoi Ramës që ta rimendojë qëndrimin e tij rreth çështjes në fjalë, për të votuar

Rama: Jam pro ndryshimit të Kushtetutës, por duhet proces TIRANË Ashtu si kryeministri Berisha edhe kryetari i opozitës, Edi Rama, nuk ka ndërmend që të lëvizë nga qëndrimi i tij lidhur me heqjen e imuniteteve. Menjëherë pas deklaratës së Kryeministrit, kryetari i opozitës, Edi Rama, ka reaguar në Twitter duke sqaruar se PS-ja është pro ndryshimit kushtetues për imunitetin, por vetëm nëse kjo arrihet përmes një procesi publik. “Po heqjes së imunitetit, jo arnimit qorrazi të Kushtetutës. Vota jonë në parim PRO, por ndryshimi kushtetues të bëhet me një proces publik”,- shkruan Rama në Twitter. Kryetari I PS-së paralajmëroi gjithashtu se për çështjen në fjalë, PS-ja do të ketë draftin e saj. “Nga ultësira e tij morale Kryeministri nuk mund t’i imponojë opozitës as vizionin as variantin e tij të ndryshimit të Kushtetutës. Kemi qëndrimin tonë”, - shkruan ai. Ndërkohë, Partia Socialiste ka gati dhe pritet që të dorëzojë në Kuvend nismën e saj për ndryshimet në Kushtetutë. Deputetët socialistë kanë firmosur dy ditë më parë në mbledhjen e grupit parlamentar projektligjin e hartuar nga një grup juristësh të angazhuar nga PS.

draftin më 6 gusht. “...Me heqjen e imunitetit fitojnë të gjithë, fiton çdo politikan, çdo gjykatës, çdo zyrtar, sepse në sytë e të gjithë qytetarëve nuk e ka mantelin që nuk duhet ta ketë, por është i barabartë me ta, është i barabartë para ligjit, fiton vendi sepse bëhet më transparent, por fiton zoti Rama edhe në politikë, sepse nuk po shkojmë të votojmë variantin që paraqitëm ne, të dashur qytetarë, por po shkojmë të votojmë variantin që kërkoi zoti Rama. Unë uroj që data 6 ta frymëzojë, uroj që të mendojë për të gjithë ata qytetarë që sot janë të papunë dhe që me heq jen e imuniteteve, me një shoqëri më transparente nxitet më shumë punësimi në tërësi, nxitet më shumë dhe shoqëria bëhet më e drejtë, të drejtat e njeriut bëhen më të garantuara...”, tha ai. Kryeministri përsëriti se janë interesat e ngushta të një grupi në PS që pengojnë heqjen e imunitetit. ”...Ata janë gati të lëshojnë pallate të tëra, por të mos lëshojnë imunitetin, por këtu është detyra e drejtuesit, i cili merr për bazë në çdo rast interesat e qytetarëve. Nuk kam asgjë personale me asnjërin prej tyre, por fakti që e marrin peng imunitetin përbën një problem shumë serioz. Megjithatë, unë uroj që deri në datën 6 të arrihet të studiohen më me vëN.Perndoj mendje ato ligje...”, shtoi ai.

Bregu në Itali: Roli i grave në politikë, kontribut i padiskutueshëm TIRANË E ftuar nga ministri i Jashtëm italian Giulio Terzi, ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, mori pjesë në konferencën e parë ndërkombëtare “Gratë në Diplomaci”, e cila u organizua si një iniciativë e përbashkët e qeverisë italiane, vendeve të BE-së dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Bregu mbajti fjalën e saj në panelin me temë: Roli i grave në ndryshimin e regjimeve. Gjatë fjalës ministrja bëri një prezantim të hollësishëm mbi ndryshimin e rolit të grave pas ardhjes së demokracisë, duke e krahasuar atë me kohën e regjimit diktatorial. Më tej, Bregu theksoi rëndësinë e rolit të grave gjatë periudhës së tranzicionit deri në konsolidimin e demokracisë. Ajo tha se realiteti në Shqipëri ka ndryshuar në mënyrë drastike dhe roli i grave në diplomaci, në politikë, ekonomi dhe në shoqëri, është kontribut i padiskutueshëm. Gjatë vizitës dyditore, Bregu zhvilloi gjithashtu takime zyrtare me ministrin e Çështjeve Europiane, z. Enzo Moavero Milanesi dhe ministrin e Kohezionit Territorial, z. Fabrizio Barca.

BANKERS PETROLEUM ALBANIA LIMITED JOB ANNOUNCEMENTS Bankers Petroleum Albania Ltd (Bankers) is a subsidiary of Bankers Petroleum Ltd, a Canadian oil & gas company headquartered in Calgary, Alberta. We are listed on the Toronto stock exchange and also on AIM London. Our web address is www. bankerspetroleum.com Bankers had its plans for the development of the Patos-Marinza and Kucova oilfields approved by the Government of Albania. We are also pursuing additional oilfield development opportunities in Albania. The Shareholders, Management and Employees of Bankers are extremely excited by the challenging prospects and opportunities which lie ahead. Having already experienced 8 successful years and established ourselves as the leading oil company in Albania, Bankers will continue to make significant investment in its oilfields in the years to come, with demanding targets for increases in reserves, production, and sales. Bankers strives to attain the highest Environmental, Health and Safety standards in all its areas of operation. We are required to comply with our own policies and procedures derived from International Standards and Albanian Law. To help us meet our objectives, we are continually looking to add suitably qualified people who can demonstrate qualities including enthusiasm, initiative, team-working, leadership and humility. Bankers’ offers competitive compensation and benefits and has a culture of rewarding good performance. We are committed to the principle of equal opportunity in employment and promote a fair and non-discriminatory work environment. We are currently looking for qualified candidates to fill the following vacant positions. FACILITIES INSPECTOR - ONE VACANT POSITION Location: The role will be mainly field based mainly in the Patos-Marinza and Kucove oilfields. Key Requirements: • Minimum of 15 years project experience in Oilfield and Pipeline construction supervision • Excellent understanding of work processes within large projects throughout all project phases from concept development to detailed design, construction and commissioning • Excellent organizational skills in a multicultural/multidiscipline environment • Proven record of accomplishment in delivery and completing actions • Knowledge of welding processes and general piping fabrication methods • Ability to make drawings of piping layouts as well as material take offs from those sketches. • Very good knowledge of Canadian piping standards and be able to apply relevant standards. • Knowledge of civil work needed for pipeline ditching as well as road and lease building. • Understanding of all heavy equipment and the limitations of those pieces of equipment. • Oversee execution of pipelines and process piping construction and related systems. • Coordinate activities of technical, inspection, and support personnel. • Monitor and appraise contractor construction activities and performance • Determine corrective actions needed in order to meet project objectives and work to have these implemented • Coordinate interfaces and interactions with contractors and subcontractors, and with operations personnel on site • Report progress, performance, initiatives, issues, and challenges to the Facility Engineer • Track and sign all invoices and report any cost over runs to the Supervisor • Excellent English verbal and written communications skills required • Motivated team player • Excellent computer skills including MS Excel, MS Word and job related software • Cleaned driving license. ENVIRONMENTAL SUPERVISOR – ONE VACANT POSITION Location: The role will be both field and office-based mainly in the Patos-Marinza and Kucove oilfields.

Gjatë takimit me z. Moavero, ministrja bëri një prezantim të zhvillimeve të fundit politike në vend. Ajo shprehu vlerësimin e saj dhe të qeverisë shqiptare për mbështetjen politike të padiskutueshme të Italisë për avancimin e Shqipërisë në procesin e integrimit. Bregu i kërkoi ministritMoaverothelliminekësajmbështetjeje, duke mbajtur një qëndrim realist dhe inkurajues për Shqipërinë në takimet e tij me kolegët nga vendet e tjera anëtare. Ministrja Bregu theksoi rëndësinë e dhënies së stimujve nga ana e Brukselit, ndërkohë që Shqipëria po plotëson atë çka quhet masa kritike dhe ka zhvillime pozitive në realizimin e reformave.

Key Requirements:

Bregu theksoi rëndësinë e rolit të grave gjatë periudhës së tranzicionit deri në konsolidimin e demokracisë

• Professionally qualified with a suitable environmental science degree or diploma, plus continuing professional development. • Minimum 7 years experience working in similar role relating to Environment Management, in the onshore oil industry, some of which may have been overseas. • Self motivated, energetic and also able to work in team, in a challenging environment. • Good planning, reporting and organisation skills. • Excellent communicator with the ability to quickly gain the confidence of the workforce. • Ability to mentor, train and develop other employees. • Computer Literate. • Cleaned driving license Applications including a C.V. and cover letter, in English, should be sent in a sealed envelope to the Human Resources Department at the following address: Lagja “Sheq i Madh”, Rr.”Leonardo Murialdo”, Fier, Albania. Tel: +355 34 2208 45 /6/7/8 Fax: +355 34 220850 or by E-mail to: humanresources@bankerspetroleum.com The deadline for submitting applications is July 31, 2012. All applications will be considered, and responses sent out as soon as possible.


E enjte, 19 korrik 2012 www.mapo.al

ekonomia

MAPO

5

Projektligj i ri për të liruar shtëpitë e zëna të pronarëve Ministria e Transportit do të hartojë shumë shpejt një projektligj të ri që do të rregullojë në mënyrë përfundimtare lirimin e banesave të zëna dhe kthimin e tyre pronarëve të vërtetë. Lajmin për marrjen e kësaj iniciative e dha dje kryeministri Sali Berisha gjatë mbledhjes së qeverisë, ku i ka kërkuar ministrit Sokol Olladashi hartimin e një drafti të ri, i cili duhet të finalizojë kthimin e

banesave të zëna te pronarët e tyre. Për zbatimin sa më të drejtë dhe të shpejtë të ligjit do të ngarkohet Enti i Banesave në bashkëpunim me qeveritë vendore. Kryeministri tha se abuzimeve me pronësinë e këtyre banesave duhet t’u vijë fundi dhe se të gjitha falsifikimet e bëra duhet të jenë tashmë objekt denoncimesh në prokurori. Kryeministri u shpreh se ndonëse ka dy vjet

që banorëve aktualë të banesave u janë ofruar kredi me zero interes, përsëri procesi i kthimit te pronarët ka hasur në pengesa, gjë e cila nuk do të lejohet më. Në këtë kontekst, Kryeministri bëri të ditur se Ligji duhet të parashikojë se, në rast se brenda një afati të caktuar bashkia nuk e zbaton ligjin, Enti i banesave do të ndërhyjë me gjithë forcën e ligjit për ta zbatuar atë.

udhëzimi

Toka bujqësore me qira, ja si merret -Të interesuarit paraqesin pranë komunës ose bashkisë një kërkesë me shkrim drejtuar kryetarit të komunës ose bashkisë, ku të përfshihen

Fermërë shqiptarë duke mbjellë tokën

Tokat e pashpërndara, miratohen procedurat e reja të dhënies më qira Qeveria publikoi dje një udhëzim që përcakton kritere të reja për dhënien e tokave bujqësore të pashpërndara me qira. Afatet deri në 99 vjet dhe çmimi dysheme 6 mijë lekë në vit për hektarë. Ja dokumentacioni që duhet të plotësohet dhe procedurat Blerina Hoxha

Tokat e ish-kooperativave, të cilat gjenden akoma të pashpërndara, do të jepen me qira ndaj të interesuarve sipas një skeme të re që ka miratuar Këshilli i Ministrave gjatë mbledhjes së djeshme. Në moton toka i takon atij që e punon, kryeministri Berisha tha se në këtë mënyrë do t’i jepet një hov cilësor investimeve në bujqësi. Sipas udhëzimit të djeshëm që është hartuar nga Ministria e Bujqë-

si pyjore, kullotë dhe livadh, si dhe sipërfaqe të pafrytshme, të cilat më pas kanë kaluar në kategorinë e resursit tokë bujqësore sipas kritereve dhe procedurave ligjore. Zyra e menaxhimit dhe mbrojtjes së tokës (ZMMT), në komunë ose bashki, evidenton sipërfaqet për dhënie me qira, duke pasqyruar numrin kadastral të ngastrave, madhësinë në hektarë si dhe vendndodhjen e tyre. Pasqyra me të dhënat e evidentuara, pasi konfirmohet nga Drejtoria e Administrimit dhe Mbrojtjes së Tokës (DAMT), në qark, i paraqitet këshillit të komunës ose bashkisë i cili shqyrton dhe miraton këto toka që mund të jepen me qira. Procedurat

Kërkesa për marrjen me qira të tokës bujqësore mund të bëhet nga çdo person, fizik dhe juridik, vendas ose i huaj, por përdorimi saj, duhet të jetë vetëm për veprimtari bujqësore. Të interesuarit paraqesin pranë komunës ose bashkisë ka ku përfshihen të dhënat dhe qëllimin për të cilin do të Tokat bujqësore, të cilat në datën 1 gusht përdoret toka. Kërkesës i bash1991 janë regjistruar si të tilla në regjistrat këlidhet vërtetikadastralë, por që janë refuzuar për t’u marrë mi i lëshuar nga DAMT-ja e qarnë pronësi, do të jenë objekt i dhënies me kut, ku tregohet qira sipas udhëzimit të djeshëm kategoria e resursit të tokës sisë të interesuarit do të paguajnë një bujqësore. Gjithashtu, kërkesës i çmim dysheme 6 mijë lekë të reja për bashkëlidhet një plan i hollësishëm hektarë në vit dhe do të kenë mundë- i zhvillimit të biznesit. Më pas krysi ta shfrytëzojnë këtë tokë deri në etari i komunës ose i bashkisë menjëherë fton me shpallje publike pra99 vjet. në komunës ose bashkisë të intereTokat për qira Tokat bujqësore, të cilat në datën suarit të depozitojnë kërkesat e tyre 1 gusht 1991 janë regjistruar si të til- për marrjen me qira të së njëjtës tokë la në regjistrat kadastralë, por që ja- bujqësore, brenda një afati prej 10 në refuzuar për t’u marrë në pronë- ditësh. Me kalimin e këtij afati krysi, do të jenë objekt i dhënies me qira etari i komunës ose i bashkisë thërsipas udhëzimit të djeshëm. Këto to- ret mbledhjen e KQTBP-së me pjesëka mund të jenë pyll, tokë me bimë- marrjen e plotë të të gjithë anëtarëve

Procedurat që ndiqen në rastet kur funksionet e autoritetit qiradhënës ushtrohen nga ministri i Bujqësisë.

të tij, në datën e caktuar për zhvillimin e garës. Mënyra e përllogaritjes së kritereve të vlerësimit të kërkesë - ofertave për marrjen me qira të tokës bujqësore përcaktohet me udhëzim të ministrit të Bujqësisë. Çmimi dysheme i dhënies së tokës bujqësore me qira, si në rastin e paraqitjes së një kërkese, ashtu dhe në rastin e paraqitjes së dy ose më shumë kërkesave për të njëjtën sipërfaqe, nuk mund të jetë më i ulët se 6 000 lekë/ha, në një vit kalendarik.

• Në rastin kur kryetari i komunës ose i bashkisë nuk ndërmerr veprimet e parashikuara, funksionet e autoritetit të qiradhënies i ushtron ministri i Bujqësisë. • Subjekti i interesuar nëpërmjet një kërkese me shkrim i drejtohet ministrit të Bujqësisë. • Kërkesa i kalon për shqyrtim Drejtorisë Rajonale të Bujqësisë (DRB), në juridiksionin e së cilës ndodhet toka bujqësore, objekt i kërkesës, me anë të urdhrit të ministrit të Bujqësisë. • Drejtori i DRB-së, në zbatim të urdhrit të ministrit, krijon një grup pune dhe ndërmerr veprimet e mëposhtme: a) Verifikon dhe saktëson në DAMT-në e qarkut të dhënat për pronësinë e tokës bujqësore. b) Në zbatim të procedurave, shqyrton dhe vlerëson kërkesat e paraqitura nga subjektet e interesuara. Shpalljet dhe njoftimet publike bëhen pranë DRB-së. c) Pas përfundimit të shqyrtimit të kërkesave nga grupi i punës, drejtori merr vendimin i cili përmban klasifikimin dhe pikët e të gjitha kërkesave të shqyrtuara, si dhe evidenton kërkesën fituese. 5. Ministri i shqyrton në çdo rast të gjitha vendimet e drejtorit të DRB-së për dhënien me qira të tokës bujqësore dhe, kur këto i gjen të rregullta, i miraton me urdhra të veçantë.

Afatet dhe sipërfaqet

Tokat bujqësore të pandara jepen me qira për afate kohore deri në 10 vjet, kur destinohen për kultivim të bimëve të arave, eterovajore dhe bimëve dekorative. Në këtë rast,

6 000

Afatet e dhënies me qira të tokave bujqësore

lekë në vit do të jetë çmimi dysheme i qirasë për hektarë e tokës bujqësore që nuk është shpërndarë deri tani

madhësia e sipërfaqes së tokës bujqësore që jepet me qira nuk mund të jetë më e vogël se madhësia e sipërfaqes së parcelës, sipas së cilës rezulton e regjistruar në dokumentacionin kadastral të DAMT-së. Deri në 35 vjet, kur destinohen, pemëtore dhe vreshta. Në këtë rast, madhësia e sipërfaqes që jepet me qira nuk mund të jetë më e vogël se 0.5 ha. Deri në 99 vjet, kur destinohen për krijim ullishteje dhe për krijim pemëtoreje me dru frutorë, si kulturat arrore dhe specie të tjera, mosha biologjike e të cilave përkon me këtë kohëzgjatje. Në këtë rast, madhësia e sipërfaqes që jepet me qira nuk mund të jetë më e vogël se 1 ha.

Të dhënat e kërkuesit: • Sipërfaqja dhe vendndodhja e tokës bujqësore. • Afati i qirasë. • Veprimtaria bujqësore që do të zhvillohet. • Aspektet kryesore të teknologjisë që do të aplikohet. • Investimet kryesore mbi infrastrukturën (kullim, ujitje, sistemimin etj.), të shprehura në tregues, fizikë dhe monetarë • Burimet e financimit që garantojnë investimin, të shprehura në vlerë monetare; • Propozimin për çmimin e ofruar për marrjen e tokës bujqësore me qira (lekë/ha në vit). • Kërkesës i bashkëlidhet vërtetimi i lëshuar nga DAMT-ja e qarkut, ku tregohet kategoria e resursit të tokës bujqësore. • Kryetari i komunës njofton edhe datën e garës, e cila duhet të kryhet brenda 30 ditëve nga data e përfundimit të afatit 10-ditor për paraqitjen e kërkesave. • Kur ka vetëm një kërkesë për marrje me qira të tokës bujqësore, atëherë KQTBP-ja e shqyrton atë në datën e përcaktuar për garën dhe merr vendimin përkatës. • Komisioni vlerëson ofertat bazuar në teknologjinë, investimet kryesore, ndikimin e investimit në punësim dhe propozimin për çmimin e ofruar. • Çmimi dysheme i dhënies së tokës bujqësore me qira, nuk mund të jetë më i ulët se 6 000 lekë/ha, në një vit kalendarik. • Vendimi i KQTBP-së për dhënien me qira të tokës bujqësore është i vlefshëm kur për të votojnë më shumë se gjysma e anëtarëve të komisionit.

@

mapo.al/

ekonomi

Tokat bujqësore të pandara jepen me qira për afate kohore si më poshtë vijon: a) Deri në 10 dhjetë vjet Kur destinohen për kultivim të bimëve të arave, eterovajore dhe bimëve dekorative. Në këtë rast, madhësia e sipërfaqes së tokës bujqësore që jepet me qira nuk mund të jetë më e vogël se madhësia e sipërfaqes së parcelës, sipas së cilës rezulton e regjistruar në b) Deri në 35 (tridhjetë e pesë) vjet, kur destinohen: i. për krijimin dhe kultivimin e vreshtave; ii. për krijim pemëtoresh me specie dru frutorë, mosha biologjike e të cilëve përkon me këtë kohëzgjatje kultivimi dhe me rentabilitet ekonomik; iii. për ndërtim serrash e kultivim të bimëve në to; iv. për fidanishte. Në këtë rast, madhësia e sipërfaqes që jepet me qira nuk mund të jetë më e vogël se 0.5 ha. c) Deri në 99 (nëntëdhjetë e nëntë) vjet, kur destinohen: i. për krijim ullishteje; ii për krijim pemëtoreje me dru frutorë, si kulturat arrore dhe specie të tjera, mosha biologjike e të cilave përkon me këtë kohëzgjatje. Në këtë rast, madhësia e sipërfaqes që jepet me qira nuk mund të jetë më e vogël se 1 ha.


6 02

MAPO

e enjte, 19 korrik 2011 www.mapo.al

ekonomi

“Merr pension për aq kontribut sa paguan” do të jetë në themel të skemës së re të pensioneve

Berisha: Reforma në pensione gati, ja ndryshimet themelore Kryeministri kërkon konsensusin e opozitës për reformën në skemën e pensioneve. Ja dy ndryshimet themelore që ndikojnë vlerën e pagesave në vitet në vijim Blerina Hoxha Reforma e pensioneve është gati, por miratimi i saj në Kuvend kërkon mirëkuptimin e opozitës, pasi zbatimi i saj do të shtrihet në 40 vitet në vijim. Banka Botërore ka përgatitur me kohë një nga platformat më të mira për reformimin e sektorit të pensioneve për Shqipërinë, njoftoi dje kryeministri Sali Berisha në mbledhjen e Komitetit të Planifikimit të Strategjive. Mirëpo, sipas Kryeministrit, opozita e pranon atë privatisht dhe e refuzon publikisht. “Ky nuk është një ligj që kërkon për miratim 3/5 në Parlament, por, duke pasur parasysh se është një sistem që vendoset së paku për 30-40

vitet që vijnë, është mirë që ai të ketë mirëkuptimin e të dy krahëve të politikës”, tha ai gjatë takimit. Nëse kjo skemë miratohet brenda një periudhe të shkurtër kohore, pensionet do të paguhen sipas një skeme krejtësisht të re dhe të pa aplikuar më parë në vendin tonë. Sipas kësaj skeme, sistemi i pensioneve do të ndahet në tri kolona. E para është skema e kontributeve të detyrueshme, e dyta është ajo e kontributeve të detyrueshme që administrohet nga skemat e pensioneve private dhe e treta është skema e pensioneve private, që financohet nga kontributet vullnetare. Dy nga skemat aplikohen në vendin tonë, ndërsa njëra, ajo e pensioneve private, që financohet nga kontributet që derdhen në shtet, nuk aplikohet për momentin në Shqipëri. Më konkretisht, sipas këtij projekti, të gjithë të punësuarit do të vazhdojnë të paguajnë kontributet e d e t y r u e s h m e t ë s i g u r i m e ve shoqërore në shtet, por do të jetë qeveria ajo që do të përcaktojë sa përqind e kësaj shume do t’u kalojë në përdorim

Nëse kjo reformë miratohet brenda një periudhe të shkurtër kohore, pensionet do të paguhen sipas një skeme krejtësisht të re

Berisha gjatë mbledhjes së Komitetit të Planifikimit Strategjik

institucioneve private. Dhe së dyti, skema e re rregullon më mirë raportin kontribut - përfitim. Sot dikush që e ka rrogën 1 mln lekë paguan 150 mijë lekë kontribute. Ndërsa ai që ka 200 mijë lekë rrogën, paguan shumë më pak. Kur të vijë koha e pensionit, nuk do të

ketë diferencë dhe kjo nxit informalitetin, duke bërë që punonjësit privatë të mos jenë pjesë e skemës së sigurimeve shoqërore, deklaruan ekspertët në Ministrinë e Financave. Kryeministri tha dje se mbrojtja sociale në Shqipëri është ndër më të lartat. Ajo shkon në

rreth 30 për qind të buxhetit. Me gjithë përqindjen shumë të lartë, mbrojtja sociale në mesatare në BE është 26 për qind. Shqipëria, sipas këtij parashikimi, po shkon në 30-31 për qind. “Ne do të vazhdojmë të mbështesim pensionistët, personat me ndihmë ekonomike, të papunët, të bindur se, pavarësisht nga mbështetja jonë, ata sërish mbeten në vështirësi. E theksoj këtë se ata e kanë të domosdoshme, jetike këtë mbështetje dhe ne i jemi përmbajtur kësaj politike. Pikërisht pse i jemi përmbajtur asaj, fatura sociale ka arritur në këto përmasa. Ne kemi pasur trashëgiminë tonë të vështirë në këtë aspekt” tha Kryeministri.

Investimet e huaja kërkojnë ndihmën e shtetit për të kaluar krizën Industria e çimentos kërkon ndihmën e shtetit ose për ndryshe është e detyruar të largohet duke lënë pa punë më shumë se 2000 familje Kryeministri Sali Berisha ka kërkuar nga të gjitha ministritë që të studiojnë legjislacionin për të krijuar një klimë sa më miqësore për biznesin dhe kryesisht investimet e huaja. Kërkesa është bërë gjatë mbledhjes së Këshillit të Ministrave të datës 11 korrik ku kryeministri është shprehur: “Kërkoj nga ju që secila ministri të bëjë planin, të shqyrtojë potencialet se çfarë do t’i ofrojmë më shumë sektorit privat, çfarë do të bëjmë më shumë për zgjerimin e hapësirave të tij, cilat ligje e rregulla duhen ndryshuar për t’i bërë ato më të përshtatshme e më miqësore për biznesin. Nuk duhet të harrojmë se kriza që ka pllakosur sot, Europën dhe zona të tjera të botës, nuk është afatshkurtër, nuk është krizë me një shkak, por është multidimensionale dhe me shumë shkaqe. Ne duhet të bëjmë gjithçka për ta konsoliduar këtë model, për të nxitur të gjitha format e veprimtarisë private, të bëjmë gjithçka për të nxitur punësimin, të përcaktojmë stimuj”. Situata Por paralelisht me këtë deklaratë të kryeministrit Berisha, në zyrat e Ministrisë së Ekonomisë. Tregtisë dhe Energjetikës ka mbërritur një kërkesë zyrtare nga industria e çimentos, e cila kërkon ndihmën e shtetit që të përballojë krizën. Industria çimentos ka investuar në vendin tonë më shumë se gjysmë miliardë dollarë duke punësuar më shumë se dy mijë njerëz, por tashmë po mendon që të largohet nga vendi. Kërkesa e industrisë së çimentos ka të bëjë me vendosjen e një takse për produktet e importit në mënyrë që të mbrohen investimet vendase. Prej kohësh firmat italiane dhe greke, të gjendura në krizë në vendet e tyre, po synojnë tregun shqiptar duke shitur prodhime edhe nën kosto. Kërkesa e industrisë shqiptare të çimentos është e ngjashme me atë që ka bërë shteti kosovar pak kohë më parë duke vendosur 35% taksë ndaj importit. Me gjithë presionet e disa deputetëve, qeveria Thaçi vendosi të mbrojë investimet e

Problemet sociale që vijnë nga largimi i investimeve të huaja

huaja në vend dhe të përfitojë prej tyre taksa dhe mijëra vende pune. Kërkesa Kërkesa e industrisë shqiptare të çimentos është e bazuar në ligjin nr. 9790 për vendosjen e masave mbrojtëse kundrejt importeve. Sipas të dhënave zyrtare, tregu në vitin 2012 ndodhet në nivel konsumi nën 1.5 milionë tonë çimento në vit dhe mbi 30 % e tij furnizohet nga importet. Kjo lë vetëm një milion ton çimento konsum për t’u ndarë midis dy kompanive vendase të çimentos. Kjo do të thotë 0.5 milion ton për secilin ose një shfrytëzim prej 33 % për konsum të brendshëm. Kjo është absolutisht e pamjaftueshme për të mbajtur të dyja kompanitë e çimentos në funksionim të vazhdueshëm, ndërkohë që mungesa e materializimit te projekteve në infrastrukturë ka çuar në rritje dramatike të kostove të prodhimit. Shkaku Prodhuesit në Itali dhe Greqi e kryejnë eksportin drejt Shqipëria pavarësisht rrethanave, në mënyrë që shfrytëzimi i fabrikave të tyre të çimentos të mos bjerë nën 50% të kapacitetit prodhues – pasi në bazë të këtij të fundit ata prodhues kanë fituar të drejtat e CO2 – ndryshe ata do të humbnin 50% të këtyre të drejtave, që përkthehen në disa milionë euro në vit. Këta prodhues madje mund të eksportojnë edhe nën koston e tyre variabël, në mënyrë që të mos

humbin të ardhurat e lartpërmendura. Me tkurrjen e tregut të tyre vendas, rritet presioni për shtimin e importit drejt Shqipërisë. Industria shqiptare e çimentos do të shkojë drejt rënies së mëtejshme dhe zhdukjes së mundshme në rast se, në parim, nuk merren masa mbrojtëse drastike në përputhje me Ligjin nr.9790. me qëllim që fabrikat e çimentos në Itali dhe Greqi të shpëtojnë të ardhurat e veta nga tregtimi i të drejtave të CO2 dhe të përballojnë krizën e tyre. Dëmet direkte prej niveleve të larta të importimit po arrijnë rreth 20 milionë euro në vit, por dëme të mëtejshme priten prej importit në rritje, për shkak të kërkesës vazhdimisht të ulët në vendet e origjinës së importeve dhe importimit të planifikuar të klinkerit nga ana e kompanisë Colacem, për ta kthyer më pas atë në çimento në fabrikën e saj “grinding”, të ngritur me investime të pakta. Në rast se nuk merren urgjentisht masat e sipërpërmendura, kompanitë e çimentos do të përjetojnë vështirësi financiare, do të ndërpresin prodhimin vendas dhe do të vazhdojnë tregtinë si importues të zakonshëm, me pasoja të rënda për kompanitë dhe për buxhetin e shtetit e të ekuilibrit të tregtisë. Nga ana tjetër, për sa kohë masat mbrojtëse mbeten në fuqi, industria shqiptare e çimentos do të zotohet për mos ndryshim të çmimit, në mënyrë që të mos abuzohet në dëm të konsumatorit

Investimet e huaja dhe teknologjia e avancuar që ato sjellin me vete është një shtysë e madhe për ekonominë shqiptare. Bëhet fjalë për disa qindra miliona euro të investuara në vendin tonë, të cilat shoqërohen edhe me hapjen e shumë vendeve të punës. Ndryshe nga bizneset e vogla, të cilat punësojnë 5-10 njerëz, investimet në industri sjellin shumë më tepër vende pune. Industria e çimentos është një investim që kam vlerën e 600 milionë eurove dhe punëson më shumë se dy mijë njerëz. Në rast se kjo industri vendos të largohet nga Shqipëria, humbja e parë dhe më e prekshme do të jetë tek punëtorët e saj të drejtpërdrejtë dhe më pas tek të tjerët. Rreth 2000 familje do të humbin të ardhurat dhe kjo nuk është pak për një vend të vogël si Shqipëria nën kërcënimin konstant të krizës ekonomike. Humbjet do të ndihen ndjeshëm edhe nga shteti shqiptar në kuadrin e taksave. Kjo do të thotë më pak të ardhura në buxhetin e shtetit dhe më pak të ardhura për të gjithë shqiptarët.

Historiku i tregut shqiptar Tregu shqiptar, deri në vitin 2003, furnizohej kryesisht nga importet, me qenë se fabrika e atëhershme e çimentos ishte e vjetërsuar dhe mbulonte vetëm një përqindje të vogël të konsumit të përgjithshëm të vendit. Ky importim masiv shkaktonte vështirësi të jashtëzakonshme tek monedha e huaj që largohej nga vendi dhe tek ekuilibri i tregtisë. Qeveria shqiptare, në periudhën 20032007, ftoi investorët të vinin e të investonin në Shqipëri. Sfidës iu përgjigjën dy kompani çimentoje, TITAN Cement dhe SEAMENT. Ato investuan pa ngurrim në Shqipëri mbi gjysmë miliard dollarë për ndërtimin e dy fabrikave moderne çimentoje, me kapacitet të përgjithshëm prodhimi 3 milionë ton. Konsumi i çimentos në vend për kohën ishte mbi 2 milionë ton në vit dhe pritej të rritej. Njëkohësisht, nisma të tjera të qeverisë për infrastrukturën, p.sh. licenca me tender për portin e Porto Romanos dhe termocentralin, linin të kuptohej një kosto e ulët e lëndëve djegëse fosile dhe elektricitetit, që nevojiten për prodhimin e çimentos.


E enjte, 19 korrik 2012 www.mapo.al

kronika

MAPO

7

Faturistët e CEZ-it peng në Sarandë, lirohen nga policia Sarandë- Policia e Sarandës, liron dy faturistët e CEZ-it, pasi banorët protestuan për prerjen e energjisë elektrike nga kompania çeke që merret me shpërndarjen e energjisë në vend. Ngjarja ndodhi dje në mesditë në fshatin Mursi të Sarandës, kur dy faturistët e CEZ-it kishin shkuar në këtë fshat për t’iu ndërprerë energjinë elektrike banorëve debitorë të kësaj zone. Pas ngjarjes reagoi CEZ, nëpërmjet një deklarate shtypi,

nëpërmjet së cilës tha se kërkon të tërheqë vëmendjen e publikut dhe medias në lidhje me një incident të ndodhur ditën e sotme mes banorëve të fshatit Mursi dhe punonjësve të kompanisë. “Në kuadër të nismës së fundit të CEZ Shpërndarje, për ndërprerjen e lidhjeve të paligjshme në rrjetin e shpërndarjes dhe ndërprerjen e furnizimit me energji të klientëve debitorë, në momentin kur kanë filluar ndërprerjet nga

tetë grupet e punës, banorët e fshatit nuk kanë lejuar punonjësit të kryejnë punën e tyre dhe as të largohen nga fshati për rreth dy orë e gjysmë, deri në momentin e nderhyrjes se forcave te policisë”. Sipas CEZ, nqë fshatin Mursi, si pasojë e lidhjeve të paligjshme në rrjetin e shpërndarjes dhe ndërhyrjeve në sistemin matës, humbjet e energjisë janë të konsiderueshme, ndërsa numri i debitorëve arrin deri në 80%.

Shpërthimi në shtëpinë e braktisur, plagosen tre vëllezër të mitur Ngjarja në fshatin Simon të Mirditës, dje në mëngjes kur vëllezërit mblidhnin skrap TIRANE- Plagosen tre vëllezër të mitur pas shpërthimit të ndodhur në një shtëpi të braktisur në Mirditë, ndërsa kërkonin skrap. Ngjarja në lagjen Bardhaj të fshatit Simon, të komunës së Selitës në Mirditë, afërsisht 50 kilometra nga Rrësheni. Tre fëmijët të Flamur Çunit, B.Çuni 13 vjeç, N.Çuni 10 vjeç dhe J.Çuni 6 vjeç, mbetën të plagosur rëndë mëngjesin e djeshëm rreth orës 8:00, kur të tre ata së bashku kishin dalë për të për të mbledhur skrap për të siguruar pak të ardhura për familjen, ndërsa kishin shkuar në shtëpinë e braktisur në këtë lagje, ku edhe ndodhi shpërthimi. Dyshimet në lidhje me shpërthimin, sipas burimeve të policisë, lidhen me plasjen e një bombole gazi të një frigoriferi që mund të ketë mbetur në shtëpinë e braktisur, që kur të zotët e saj braktisën shtëpinë dhe u larguan që andej. Një dyshim tjetër i specialistëve dhe hetuesve të policisë së Mirditës është se shpërthimi mund të jetë shkaktuar nga aktivizimi i mund-

shëm i një djegoreje të një predhe që dyshohet se ka aktivizuar më pas një minë, pjesë e mundshme e municioneve të mbetura nga periudha e trazirave të vitit 1997, në vend. Ato besohet se mund të jenë lënë në shtëpinë e braktisur nga pronarët e saj kur janë larguar, po mund të jenë futur nga njerëz të ndryshëm aty, duke qenë se shtëpia ishte e braktisur prej kohësh dhe aty nuk jetonte njeri. Burime të policisë thanë për MAPO-n se policia ishte njoftuar nga krerët e pushtetit vendor të zonës në lidhje me ngjarjen, ndërsa menjëherë ishin nisur në drejtim të fshatit që ndodhet në një distancë të largët, në zonën lindore të rrethit të Mirditës, në kufi me Dibrën. Tre fëmijët mësohet se kanë gjetur objektin që sipas policisë është ende i paidentifikuar, ndërsa mendohet se kanë dashur të bëjnë ndarjen e një pjesë prej bakri nga pjesa tjetër më pak e vlefshme, në këtë kohë mësohet se ka ndodhur edhe shpërthimi i objektit, që la të plagosur rëndë tre djemtë e mitur të Flamur Çunit. Menjëherë pas shpërthimit të ndodhur aty pranë janë afruar fshatarë të ndryshëm që kanë ndihmuar fillimisht fëmijët. Më pas

mësohet se është njoftuar kreu i komunës së Selitës, që gjithashtu ka kërkuar ndihmë nga prefektura e Lezhës, pasi fëmijët ishin në gjendje të rëndë dhe ishte e nevojshme edhe transportimi i tyre me helikopter drejt Tiranës. Menjëherë në këtë drejtim është nisur një helikopter nga Tirana, që ka transportuar fillimisht dy nga fëmijët dhe më pas një tjetër drejt spitalit ushtarak, ku edhe ndodhen për mjekim në sallën e reanimacionit. Burimet nga spitali ushtarak në kryeqytet thonë se gjendja e tre fëmijëve është e rëndë dhe ata kanë marrë plagë të rënda në pjesë të ndryshme të trupit dhe në gjymtyrë. Një i afërm i familjes së fëmijëve të plagosur tha dje për MAPOn se gjendja e fëmijëve ishte e rëndë, ndërsa shpresonin që dikush t’i ndihmonte për të dërguar fëmijët jashtë shtetit për ndihmë të specializuar mjekësore. Ndërkaq në Rrëshen, blutë e këtij komisariati mësohet se kanë marrë mostra të mbetjeve të shkaktuara nga shpërthimi i mëngjesit të djeshëm, me qëllim ekzaminimin e tyre, për të zbuluar shkakun e shpërthimit dhe objektin e saktë që ka qenë dhe që ka shpërthyer.

Një i afërm i familjes së fëmijëve të plagosur tha dje për MAPO-n se gjendja e fëmijëve ishte e rëndë, ndërsa shpresonin që dikush t’i ndihmonte për të dërguar fëmijët jashtë shtetit për ndihmë të specializuar mjekësore

Trageti me avari, presidenti Topi 18 orë në det Trageti me të cilin kthehej nga Italia, Presidenti i Republikës, pësoi defekt 24 milje larg portit të Durrësit, pas bllokimit të filtrave në motor Elitjona Doko Durrës- Një rimorkiator dhe një motovedetë e Policisë Kufitare të Durrësit ankoruan në port dje në mbrëmje pas më tepër se 18 orë udhëtimi tragetin e linjës Bari-Durrës, me të cilin udhëtonte nga Italia në vendin tonë, Presidenti i Republikës, Bamir Topi. Presidenti i Republikës Bamir Topi mbërriti dje në mbrëmje rreth orës 20:00, afërsisht 10 orë më vonë nga sa duhej të mbërrinte në atdhe, për shkak të një avarie që i ndodhi tragetit me të cilin Presidenti i Republikës udhëtonte drejt Shqipërisë. Në vend të avionit ai kishte zgjedhur të udhëtonte me tragetet e linjave detare, konkretisht me atë të linjës Bari-Durrës, Adriatika 1. Por teksa anija po përgatitej të hynte në ujërat tona territoriale, në largësinë prej 24miljesh nga Porti i Durrësit, trageti ka pësuar  avari në sistemin e filtrave të motorit, ku shkak është bërë cilësia e dobët e karbu-

rantit me të cilin ishte furnizuar trageti në shtetin fqinj. Në këto kushte trageti ka qenë i detyruar të ndalonte për të riparuar defektin. Janë dashur disa orë derisa është bërë e mundur që mjeti lundrues të riniste lundrimin, por ndërkohë në krah të tij janë vënë 2 mjete për rimorkimin e tragetit të nisura nga porti detar. Në këtë traget i cili kishte një ekuipazh prej 290 personash po udhëtonte edhe Presidenti i Republikës, Bamir Topi, i cili po kthehej nga një vizitë zyrtare në Itali. Burimet thonë se shkak i vonesës ka qenë një avari e shkaktuar në tragetin “Adriatik 1”, i cili udhëtonte nga porti italian i Barit drejt Durrësit. Defekti mësohet se ka ndodhur në një distancë prej rreth 24 miljesh larg Durrësit, kur është kërkuar edhe ndihma. Nga kjo avari ai nuk mundi të ankorohej paraditen e djeshme në port, por vetëm në orën 10:00, të mbrëmjes. Për të ndihmuar mjetin ujor me të cilin udhëtonte edhe kryetari i shtetit shqiptar në drejtim zonës ku ndodhej trageti u nisën dy rimorkiatorë, të cilët tërhoqën tragetin drejt portit. Ndërkaq, veç avarisë që kishte pësuar në det, gjatë udhëtimit, mësohet se trageti i Presidentit kishte shfaqur probleme edhe gjatë an-

Tragetin “Adriatik 1” dje në portin e Durrës

Kapiteni i portit, Hysni Aruçi, sqaron se trageti është duke udhëtuar me shpejtësi të kufizuar, 4 milje në orë, ndërsa sqaron se shkak për defektin është bërë përdorimi i karburantit jo cilësor

Kapiteni i portit, Hysni Aruçi

korimit. Për të përfunduar ankorimin, është kërkuar edhe ndihma e dy trageteve të tjerë të mëdhenj që ndodheshin aty, duke shtyrë në kalatë. Mësohet se trageti kishte pësuar avari në tubat e filtrit. Kapiteni i portit, Hysni Aruçi, deklaroi për gazetën MAPO se trageti gjatë gjithë kohës udhëtoi me shpejtësi minimale, rreth 4 milje në orë. Dyshimet e specialistëve në lidhje me avarinë që ka bllokuar filtrat e tragetit, mund të

ketë qenë përdorimi i lëndës djegëse e cila mendohet se ka qenë e dobët. Kapiteni i portit, Hysni Aruçi, sqaron se trageti është duke udhëtuar me shpejtësi të kufizuar, 4 milje në orë, ndërsa sqaron se shkak për defektin është bërë përdorimi i karburantit jo cilësor. Duke qenë se trageti po sillet me rikorkim, pritet që ai të mbërrijë në port rreth orës 17:30. Në këtë traget udhëtojnë 250 pasagjerë dhe 45 automjete.


02

kronikë

e enjte, 19 korrik 2011 www.mapo.al

MAPO

9

Dyshimet e policisë janë se femra mund të jetë përdorur për të thithur klientë të ndryshëm në lokal dhe se ajo mund të ketë punuar me ta

Naim Basriu

Hakmerret ndaj rivalit, që i mori femrën e tallavasë

Shtëpia e Naim Basriut

Arben Xhafa, u arrestua për vrasjen e Naim Basriut, krim i ndodhur një javë më parë. Dyshimet e policisë lidhen me faktin se viktima e kishte plagosur autorin një vit më parë, ndërsa kishin konflikt për një femër Dashamir Biçaku

TIRANE- Vrau rivalin e “biznesit” të femrave të tallavave, arrestohet i dyshuari i krimit, ndërsa para hetuesve pranoi vrasjen e ndodhur. Arben Xhafa 32 vjeç, sipas policisë akuzohet për vrasjen e Naim Basriut 34 vjeç nga Alliasi, ngjarje e ndodhur me 12 korrik të këtij viti në rrugën “Myslym Keta” në kryeqytet, në vendin e njohur me emrin “Kafja e Rremës”. Në këtë ngjarje Basriu, mbeti i plagosur rëndë, pasi u qëllua me armë zjarri pistoletë nga Xhafa, i cili i kishte prerë rrugën me veturën e tij mjetit me të cilin udhëtonte Basriu. Autori ishte plagosur një vit më parë nga viktima, pasi kishte braktisur arrestin, ndërsa dyshohet se sherri ka pasur si shkak një femër, emri i së cilës nuk bëhet i ditur, ndërsa dyshohet se ajo

punonte në një lokal me muzikë live tallava. Arben Xhafa 32 vjeç, banues në Tufinë, u arrestua nga zyra e hetimit të Krimeve ndaj Jetës, në Drejtorinë e Policisë së Tiranës, për vrasjen e Naim Basriut, 34vjeç, banues në rrugën “Besim Fagu”, në afërsi të rrugës “Njazi Meka”, në Allias. Sipas burimeve zyrtare të Drejtorisë së Policisë së Tiranës, Xhafa, 32 vjeç, banues në Tufinë, akuzohet për vrasjen e Naim Basriut, si dhe mbajtjen pa leje të armëve dhe municioneve luftarake. Autori i dyshuar i krimit u ndalua dje në mesditë në banesën e tij, nga efektivët e zyrës së hetimit të vrasjeve, pasi ishte identifikuar menjëherë pas krimit të ndodhur, si autor i dyshuar i saj. Burimet e policisë thanë se dje në mesditë blutë kishin identifikuar vendndodhjen e të dyshuarit për krimin, i cili ishte shpallur nga ana e tyre në kërkim policor menjëherë pas vrasjes së ndodhur me 12 korrik. Menjëherë pas mbërritjes së bluve në afërsi të banesës së tij, ai nuk u ka bërë rezistencë efektivëve të zyrës së hetimit të vrasjeve, por është dorëzuar menjëherë përpara tyre. Ndërkaq burimet thonë se i dyshuari për krimin është dërguar në ambientet e Drejtorisë së Policisë

Tiranës, ku është marrë në pyetje nga specialistët e hetimit të krimeve ndaj jetës. Gjatë pyetjes së tij nga oficerët e zyrës së vrasjeve, 32-vjeçari nga Tufina ka pranuar autorësinë e krimit, duke marrë mbi vete të gjithë përgjegjësinë, duke shmangur edhe dyshime të policisë se ai ishte ndihmuar nga persona të tjerë në këtë krim. Konflikti për femrën e lokalit të tallavasë

Nga hetimi i kryer, policia ka zbuluar se shkak për vrasjen është bërë një konflikt i mbartur prej palëve që një vit më parë. Në këtë kohë, dyshohet se i arrestuari ka pasur të dashur një femër emri i së cilës nuk bëhet i ditur, por që burimet e policisë thonë se ajo punonte në një lokal me muzikë tallava. Dyshimet e policisë janë se femra mund të jetë përdorur për të thithur klientë të ndryshëm në lokal dhe se ajo mund të ketë punuar me ta. Afërsisht një vit më parë, Xhafa, mësohet se ishte arrestuar nga policia e komisariatit nr.4, në kryeqytet, në një operacion ndaj një grupi të përfshirë në vjedhjen e pasqyrave. Në këtë kohë, femra mësohet se është shkëputur nga Xhafa dhe është lidhur me Naim Basriun. Pak ditë pas arrestimit të Xhafës, gjykata vendosi ndaj tij masën e ar-

Familjarët: Nuk dimë asgjë Në shtëpinë e Naim Basriut, thuajse të gjithë e dinë shkakun e krimit, por askush nuk preferon të flasë. I vëllai, Seiti, për këtë shkak thërret, kushëririn e tij, Sokol Basriun, por edhe ai nuk guxon të flasë. Sipas tij, i vetmi që ka të drejtën të thotë diçka në lidhje me këtë ngjarje është xhaxhai i tyre. Ky i fundit në mënyrë kategorike refuzoi të fliste ndonjë fjalë apo të thoshte diçka në lidhje me vrasjen e nipit të tij. Ndërkaq të afërm të 34-vjeçarit të vrarë tregojnë se vrasja e Naimit ishte marrë vesh nga policia e cila kishte kërkuar banesën e tyre në Allias. “Ne jemi marrë gjithmonë me tregti rrobash dhe asnjëherë nuk kemi pasur probleme me askënd”,tregon një prej të afërmve të të vrarit, që refuzon të identifikohet. Ai shton se gjithçka ka ndodhur për motive banale, por nuk donin të flisnin mbi këto shkaqe.

restit me burg për akuzën e vjedhjes. Pikërisht në kohën kur i arrestuari i djeshëm ishte nën masën e sigurisë me arrest shtëpie, Xhafa mbërriti pranë banesës së viktimës së tij, duke u konfrontuar fizikisht me të. Në përleshje e sipër Basriu, mësohet se ka goditur me sende të mprehta (sëpatë) në kokë rivalin e tij Xhafa, duke e lënë të plagosur rëndë. Pas kësaj ngjarjeje, policia arrestoi në spital Arben Xhafën me akuzën e largimit nga vendi i vuajtjes së dënimit dhe për këtë veprim ai mësohet se qëndroi tetë muaj në burg. Nga ana tjetër Basriu u ndalua si i dyshuar për plagosjen e rëndë të rivalit të tij. Vrasja

Pak muaj më parë, Xhafa, kishte lënë qelinë e burgut duke rifituar lirinë, mbase me qëllimin për t’u hakmarrë. Mbrëmjen e 12 korrikut, ai me veturën e tij i bllokoi rrugën Naim Basriut ndërsa ky po dërgonte në shtëpi një mikun e tij. Menjëherë ai doli nga vetura e tij duke qëlluar me pistoletë në kokë Naim Basriun. Ky i fundit mori një plagë të rëndë në shpinë, ndërsa u dërgua menjëherë në spitalin ushtarak. Katër ditë pas mbërritjes së tij në spital 34-vjeçari Naim Basriu, babai i tre fëmijëve, ndërroi jetë për shkak të plagëve të rënda të marra në trup.

Arrestohet grabitësi i varëseve, pak momente pas krimit TIRANË- Dy persona u arrestuan nga policia e komisariatit nr.2, në kryeqytet për akuza të ndryshme ndërsa një prej tyre u kap në flagrancë menjëherë sapo i kishte vjedhur varësen një gruaje nga qafa në rrugën “Myslym Shyri”. Mbrëmjen e të martës, sipas policisë rreth ores 22:30, nga sherbimet e Komisariatit te Policisë nr.2 Tirane, ndaluan në flagrancë Olgert Tanushi, 23 vjec, nga Tepelena dhe banues në Kombinat të Tiranës, i dëënuar më parë për shitje dhe

prodhim të lëndëve narkotike. Sipas policisë Tanushi, u arrestua pasi rreth orës 22.00, në rrugën “Myslym Shyri”, u kap në flagrancë nga efektivët e policisë së patrullës së përgjithshme menjëherë pasi i kishte vjedhur nga qafa varësen një gruaje banuese në kryeqytet. Nga kryerja e veprimeve proçeduriale e hetimore ka rezultuar se shtetasi Olgert Tanushi, në bashkepunim me një person tjetër të pa identifikuar, janë autore edhe të një vjedhjeje tjetër e ndodhur ne 16 korrik të këtij viti, në

rrugën “Abdyl Frashëri”, pranë sheshit “Uillson” në Tiranë. Policia tha se po punon për të verifikuar edhe raste të tjera të ngjashme ku të dyshuar mund të jenë këta persona. Rasti i dytë i arrestimit është ai i kapjes së personit ne kerkim, Bajram Maçi, 53 vjeç, banues ne Tiranë. Ai ishte shpallur në kërkim nga Policia e Tiranës, për veprat penale të “përdorimit me keqdashje të thirrjeve telefonike”, si dhe “Pengim i ekzekutimit të vendimit të Gjykatës”.

Tanushi, u arrestua pasi rreth orës 22.00, në rrugën “Myslym Shyri”, u kap në flagrancë nga efektivët e policisë së patrullës së përgjithshme menjëherë pasi i kishte vjedhur nga qafa varësen një gruaje


OpEd

10

MAPO

E enjte, 19 korrik 2012 www.mapo.al

Opinione dhe Editoriale

01 02 03

Përjashto të rinjtë dhe të lumturit, nuk mund të them se më vjen keq për ata që vdesin.

Bujar Kapexhiu Nga

I dyti në radhë pas ekselencës është admirimi i saj. Mos nxito për të pasur sukses. Për çfarë do të jetoje pas kësaj? Më mirë bëj horizontin qëllimin tënd, gjithmonë do të jetë para teje. William Thackeray, shkrimtar anglez

Nopça - dinosauri intelektual i vetmuar i shqiptarëve (Libri me poezi i Nopçes për Shqipërinë dhe shqiptarët )

Ë

shtë meritë e Eqrem Çabejt e dhe e Androkli Kostallarit, që duke kërkuar arkivat vite më parë, në Vjenë, gjetën një dorëshkrim me titullin: ‘’Getichte’’, që përmban poezi të Ferenc Nopçes nga harku kohor 1885- 1932, me pseudonimin Kolec Marku, emri i mikut të ngushtë shqiptar të Nopçes. Kostallari ka botuar një studim si dhe përkthimin e një pjese të madhe të poezive në shqip. Ky opus poetik i jashtëzakonshëm ka 5 cikle: 1) Lirika (42 poezi), 2) Në Karpate (23 poezi), 3) Filozofi (35 poezi), 4) Tregime të shkurtra (27 poezi), 5) Nga Shqipëria (18 poezi). Theksojmë se jo vetëm cikli nga Shqipëria, por tërë ciklet lidhen shpirtërisht me Shqipërinë, ndaj nuk duhen marrë të ndarë ose të veçuar. Shqipëria për Nopçen është një Fata Morgana e fantazisë dhe e fuqisë së tij krijuese. Nopça shpall se ‘’do të mësoj të heq dorë - nga bota e Perëndimit dhe se ka akoma një vend këtu - që kurrë s’e ka mposhtur gënjeshtra - një i tillë vend po ma bën me shenjë e po më thërret - është Shqipëria, ndër këngë e kënduar’’. Apostrofimi i Nopçes ka nota profetike: ‘’Kjo është një botë që s’e gjen asgjëkundi - nga Perëndimi po i vjen fatkeqësia - prandaj po vete me këmbë të lehtë - në atdheun e ri që zgjodha vetë.’’ Ide e filozofit gjerman të kohës Osvald Shplengerit në veprën e tij të bujshme dhe kontraverse “Rënia e Perëndimit “, ku shpall fundin e qytetërimit perëndimor të teknologjizuar e të zvetënuar shpirtërisht. (!?) Nopça e beson naivisht. Për Nopçen Shqipëria është vendi i tij përrallor në mbretërinë e ideve, pra, një ide platonike e një vetmie të pafund dhe të tmerrshme të Nopçes, sepse, në qytetërimin europian, zemra e trazuar e Nopçes humbi, por vetëm në Shqipëri ai, ‘’mund të lindte përsëri si një bishë e egër’’. Shqipëria është ‘’Ultima Thule’’, visi hyperboreal i të lashtëve, nga Shqipëria vështrimi i brendshëm Nopçes arratiset në kozmos dhe Nopçja shpall: ‘’Kozmosi është shteti im’’ dhe se ‘’Ç’janë 1000 vjet? - janë sa një orë - çfarë ekzistonte para eonëve - quhet kohë te natyra. - Kur në botë më shtyp mua smira e njerëzve të vegjël - kujtoj diejt e mëdhenj - dhe kujtoj amshimin’’. I tronditur nga tmerret e Luftës së Parë Botërore, Nopça kalon në mohim ekleziastik: “Ç’është kultura e njeriut? -një shtresë e jashtme - në të natyra e

koment MOIKOM ZEQO

Ndoshta monologu i Hamletit për vetëvrasjen, shembulli fabulesk i Empedoklit, që u hodh mbi llavën e vullkanit mbasi lexoi ‘’Fedonin’’ e Platonit ka luajtur një rol strukturor në tragjedinë e jetës vetiake të Nopçes. I mikluar nga origjina prej fisniku të Almanakut të Gotës, ky aristokrat baron jetoi mes shqiptarëve llahtarisht të varfër nëpër male, ndonëse mes privacioneve të patregueshme, ndonëse ‘’ëndrra mbretërore-kjo ëndërr inkubi’’ edhe Nopçes në rrugën e jetës ashtu si iu shfaq pantera e mistershme dhe ndjellafrikëse Dantes.

bishës grabitqare - me forcë del në shesh’’ dhe se ‘’Ajo që na ndan prej njerëzve të egër - është një mur prej letre’’. Vetëkuptohet është një pikëllim i skajshëm dhe qytetërimi modern krahasohet me Pandemoniumin e Miltonit. Por nuk është thjesht një pesimizëm horoskopik dhe fatal, sepse humanizmi është substanca poetike e Nopçes. Duhet kuptuar se poeti i pakrahasueshëm Rilke (1875-1926) e konsideronte veten mik të botës ‘’Der Welt Freund’’. Rilkja është modeli poetik i Nopçes. Për Rilken poezia është gjithmonë ‘’dikund’’, ‘’dikush’’, ‘’diku’’, ‘’diçka’’. Psikogramet e Rilkes, adhurimi i tij për të thjeshtën dhe të lashtën, janë sintetizuar në kryeveprën poetike, që e botoi më 1923, ‘’Sonetet e Orfeut’’, ku njeriu është si natyrë dhe natyra është si njeri, ide kjo themelore për vizionin poetik të Nopçes. Të mos harrojmë se edhe filozofi më i madh ekzistencialist i kohës sonë, Martin Haideger (1889-1976), ka shkruar se qytetërimi teknologjik është ‘’kohë e varfër, sepse bëhet gjithnjë e më shumë e varfër, kështu që në rendin teknologjik shuhet çdo gjurmë e afërsisë vendlindëse të njeriut ndaj ekzistencës’’. Por ky është vetëm një mendim alternativ. E veçanta e njerëzimit, por jo tërë njerëzimi. Injorantët janë tepër të sigurt. Të mençurit luhaten si Hamleti. Ndoshta monologu i Hamletit për vetëvrasjen, shembulli fabulesk i Empedoklit, që u hodh mbi llavën e vullkanit mbasi lexoi ‘’Fedonin’’ e Platonit ka luajtur një rol strukturor në tragjedinë e jetës vetiake të Nopçes. I mikluar nga origjina prej fisniku të Almanakut të Gotës, ky aristokrat baron jetoi mes shqiptarëve llahtarisht të varfër nëpër male, ndonëse mes privacioneve të patregueshme, ndonëse ‘’ëndrra mbretërore-kjo ëndërr inkubi’’ edhe Nopçes në rrugën e jetës ashtu si iu shfaq pantera e mistershme dhe ndjellafrikëse Dantes. Ndoshta është e pabesueshme që Nopça në vitin 1913 qe një nga rivalët kandidatë të Princ Vidit, për t’u bërë Mbret i Shqipërisë. Por të mos tregohemi sarkastikë, as të padrejtë: Nopça është Mbret i Shqipërisë Albanologjike i vërtetë dhe jo thjesht prej letre e shkronjash, është prej dashurie të thellë dhe jo prej një epshi prej momenti. Dituria e Nopçes është një llambë Aladini për ne shqiptarët, mbase Nopça është njëri nga ne, por me një ndryshim, sepse është i ndryshëm, ka një lebër të artë në fytyrën e tij,

Mendime të ngrohta

talentin dhe gjeninë, që e kanë rrallë njerëz në këtë botë. Dashuria e Nopçes për shqiptarët është e pashlyeshme. Në kohën e tij Virhofi, nga një kompleks madhështie të pashpjeguar, i quajti patetikisht shqiptarët ‘’Racë superiore’’(!?), kurse akoma më skajshëm Breillsford i quajti ‘’Mbinjerëzit e Niçes biondë dhe sykaltër’’(!?). Paradokset e historisë, marrëzitë tona të pakufishme, ”një prirje vetëvrasëse që kanë shqiptarët për vetveten”, që e kanë vënë në dukje në një libër të tij edhe Ernesto Sabato, ‘’Nata Valpurgjike’’ e diktaturës dhe e demokracisë së shpërdoruar llahtarisht, eksodet, varfëria e frikshme dhe e plotpushtetshme na kanë bërë të përjetojmë skajin e kundërt, kompleksin e inferioritetit, të kalojmë tek ideja e eutanazisë. Por shpresa ekziston dhe Lukreci ka më të drejtë sesa Hesiodi kur thotë se ‘’Koha më e mirë është ajo që kemi përpara’’. Midis skajeve gjithmonë do të qëndrojë vepra kolosale, intelektuale e Nopçes, ndonëse me kontradiktat e saj heraklitane të pashmangshme, me çuditë e fshehura në brendësi, me sfidat e hatashme, por edhe me këngën prej Orfeu, që di të shkojë në ferr dhe të kthehet nga ferri. Duke kuptuar Nopçen ne kuptojmë vetveten dhe duke kuptuar vetveten mund të kuptojmë dhe Nopçen. Së fundi, një kumtim tronditës për ata që nuk e dinë: në Bibliotekën Kombëtare në Tiranë ruhen 6 vëllime me dorëshkrime origjinale të Nopçes nga viti 1905 deri në vitin 1922, të pabotuara. Botimi i ardhshëm i tyre do të na mrekullojë dhe do të na bëjë të jemi më të ndërgjegjshëm se sot për rëndësinë e këtij tubimi, jo thjesht ceremonial, por substancial. I frigohem tërë rastësive që nuk kanë asnjë kuptim, lojë boshe e lëvizjeve dhe përplasjeve të kota. Por takimi me Nopçen është një rastësi më me kuptim që e bën akoma më simbolike domosdoshmërinë, sepse ne shqiptarët tashmë nuk bëjmë gjë tjetër veçse vazhdojmë në kohë letërkëmbimin legjendar midis Shtjefën Gjecovit dhe Nopçes, letërkëmbim që mbase ata vetë e vazhdojnë në tejjetë, në pasvdekje, d.m.th., në amshim, kurse ne, vdektarët e zakonshëm, konvertojmë në këtë letërkëmbim mendimet tona siç bëjmë në këtë rast nderimi deri diku të vonuar kronologjikisht.

Por takimi me Nopçen është një rastësi më me kuptim që e bën akoma më simbolike domosdoshmërinë, sepse ne shqiptarët tashmë nuk bëjmë gjë tjetër veçse vazhdojmë në kohë letërkëmbimin legjendar midis Shtjefën Gjecovit dhe Nopçes, letërkëmbim që mbase ata vetë e vazhdojnë në tejjetë, në pasvdekje, d.m.th., në amshim, kurse ne, vdektarët e zakonshëm, konvertojmë në këtë letërkëmbim mendimet tona siç bëjmë në këtë rast nderimi deri diku të vonuar kronologjikisht.


E enjte, 19 korrik 2012 www.mapo.al

MAPO

11

Nëse ka një moral në këtë rrëfim, është ky: një flamur, një gjuhë ose një histori e përbashkët kombëtare, pa dyshim që mund të ndihmojnë në nxitje të njerëzve të punojnë së bashku në harmoni për një kazus të përbashkët. Por aq mund të ndihmojë edhe interesi egoist qëllimmirë. Së paku nivelet më të larta të arritjeve njerëzore - si në shkencë, apo në futboll - janë faktorë më të rëndësishëm se gjithçka tjetër. — Ian Buruma

Futbolli post-kombëtar? D

isa prej gazetave më histerike e gjetën shkakun e humbjes së Gjermanisë ndaj Italisë në gjysmëfinalen e Kampionatit Europian, te fakti se pak lojtarë kishin begenisur të këndonin himnin kombëtar. Ndryshe ishte puna me lojtarët italianë, që ishin bashkuar me fjalët e “Il Canto degli italiani” (Kënga e italianëve). Në të vërtetë, kapiteni Gigi Buffon këndonte me sytë mbyllur, si në lutje. Ama italianët nuk patën asnjë rast në finale karshi Spanjës, ekipit më të mirë në botë, lojtarët e së cilës nuk e çelën gojën gjatë himnit spanjoll “Marcha Real”, që del se kishin të drejtë, meqë “Marshi mbretëror” nuk ka vargje. Dhe, përveç kësaj, lojtarët katalanë nuk ndihen rehat me himnin kombëtar, që ishte promovuar më shumë nën sundimin e diktatorit të fundit, Francisko Franco, që urrente nacionalizmin katalan. Ne e dimë se në futboll ekipet më të suksesshme nuk janë gjithnjë ato me yjet më të mëdhenj. Kampionët operojnë si ekipe - janë kohezive, nuk kanë telashe me egoizmin kush të jetë i pari dhe secili lojtar është i përgatitur të bashkëveprojë. A është njëmend patriotizmi i këtij lloji çelës për ekipet kombëtare, sikurse besojnë kritikët e ekipit kombëtar g jerman? Futbolli gjithnjë është cilësuar si një zëvendësim për luftën - një mënyrë simbolike, pak ose më shumë paqësore

për t’i hequr qafe rivalitetet ndërkombëtare. Mbështetësit e ekipeve kombëtare janë aktorë në njëfarë karnavali patriotik, të veshur me kostume të stereotipeve të tyre kombëtare: adhuruesit anglezë si kalorës mesjetarë, holandezët me nallane, spanjollët si matadorë, gjermanët, kuptueshëm, kanë telashe me simbolizmin kombëtar, por mua më ranë në sy disa adhurues me veshje kuazibavareze. Çmimi për maskaradën më humoristike duhet t’u shkojë italianëve të veshur si papë dhe kardinalë. Në të kaluarën adhuruesit anglezë ama ata nuk ishin të vetmit - e morën metaforën e luftës shumë afër zemre dhe vepruan si ushtri pushtuese mbi kontinentin e Europës, duke terrorizuar qytetet që nuk kishin fat të shikonin një ndeshje angleze. Por lojtarët, gjithashtu, nganjëherë kanë dështuar t’i tejkalojnë përplasjet kombëtare: kur Holanda e mposhti më 1988-n Gjermaninë në një gjysmëfinale europiane për t’u mbajtur mend, një prej lojtarëve holandezë si mburravec e fshiu pjesën e tij të poshtme me bluzën gjermane. Duke marrë parasysh ndjenjën e fuqishme kombëtare në këso garash, nuk është e papritur që njerëzit pëlqejnë të projektojnë karakteristika kombëtare lidhur me mënyrën e lojës. Në rast të rrallë kur Anglia fiton një ndeshje këtyre ditëve, fitorja cilësohet si një shpirt tipik luftarak “anglez”, të

shoqëruar me “lojë fair”. Gjermanët luajnë me “disiplinë”, italianët me fuqi mbrojtëse të gladiatorëve romakë, holandezët me shpirt të lirë individualizmi, spanjollët me elegancën e toreadorëve, dhe kështu me radhë. Kur francezët fituan Kupën e Botës të vitit 1998, ata ia ngjitën ekipit të tyre fjalën militetnicitet - mishërim i përkushtimit të Francës ndaj liberte, egalite, fraternite. Por, kur ekipet humbin, këto virtytet stereotipe mallkohen me dënime të barabarta, si defekte karakteristike: gjermanëve u mungon imagjinata, italianët frikësohen të sulmojnë, holandezët janë egoistë, francezëve u mungon ndjenja e fortë kombëtare, dhe kështu me radhë. Në fakt, realiteti i stileve të futbollit është më shumë sesa i ndërlikuar. Origjina e lojës së mrekullueshme spanjolle të ditëve të sotme nuk është arena e demave, por ekipi i Barcelonës i ndërtuar nga Johan Cruyff në vitet shtatëdhjetë dhe tetëdhjetë. Origjinat e filozofisë së “futbollit total” të mbajtjes së topit me pasime të shpejta dhe të shkurta, dhe ndërrimi i shpejtë i vendeve nga sulmi në mbrojtje janë produkte të Ajaksit të Amsterdamit të fundit të viteve g jashtëdhjetë. Sikurse ndodh me modelet novative, të tjerët i përshtatin, dhe, si në rastin e Spanjës, i përmirësojnë dhe i rafinojnë ato modele. Tani të gjithë po mundohen të luajnë “futboll total” “me përjashtim të anglezëve, të cilët “që është

koment

Ian Buruma

tipike” për ta, kanë qëndruar larg ideve të huaja. Italianët u kanë dhënë duart taktikave mbrojtëse. Madje edhe gjermanët po luajnë me topa të shkurtër dhe me imagjinatë. Dallimi ndërmjet spanjollëve dhe të tjerëve është se spanjollët po e bëjnë siç duhet. Daniel Cohn-Bendit, ish-lideri studentor franko-gjerman dhe anëtar i të Gjelbërve në Parlamentin Europian, ka shkruar në një artikull të fundit se yjet e futbollit modern në të vërtetë nuk luajnë për vendet e tyre. Si profesionistë të regjur, ata së pari luajnë për veten. Ata janë, nëse mund të përdorim këtë shprehje, “mercenarë”. Kjo mbase mund të duket paksa cinike. Lotët që rridhnin faqeve të Andrea Pirlos dhe Mario Balotellit pas humbjes së Italisë nuk mund të thuhet se ishin të mercenarëve. Ata dëshironin të fitonin, jo vetëm për hatër të parave apo të karrierave të tyre, por për lavdi. Ende duhet të jetë ndjenjë e mirë të jesh një hero kombëtar, të të thirret emri në rrugët e Romës, Madridit, Londrës, ose Berlinit, si një gladiator që kthehet nga një fushatë e suksesshme.

Dhe prapë Cohn-Bendit nuk e ka krejtësisht gabim. Ajo që binte në sy gjatë këtij Europiani ishte kolegjialiteti ndërmjet kundërshtarëve në fushë. Ata e ngushëllonin dhe uronin njëritjetrin, sikur të ishin miq dhe kolegë të vjetër, shumë prej të cilëve edhe janë. Shumë prej lojtarëve luajnë për ekipe të njëjta në Spanjë, Gjermani, Angli ose Itali. Shumë prej tyre flasin rrjedhshëm shumë gjuhë europiane me biznesmenë ndërkombëtarë, sikur edhe janë vetë. Ekipet më të mira europiane janë tani multikombëtare. Lojtarët shkojnë pas parave. Dhe ekipet më të mëdha janë më të pasurat: Real Madridi, Chelse, Barcelona, Manchester City, Bayern Munchen e të tjera. Disa prej këtyre lojtarëve të mëdhenj nganjëherë shkaktojnë më pak telashe për kundërshtarët gjatë kohës kur luajnë në klube, sesa kur janë me kombëtaren. Nëse ka një moral në këtë rrëfim, është ky: një flamur, një gjuhë ose një histori e përbashkët kombëtare, pa dyshim që mund të ndihmojnë në nxitje të njerëzve të punojnë së bashku në harmoni për një kazus të përbashkët. Por aq mund të ndihmojë edhe interesi egoist qëllimmirë. Së paku nivelet më të larta të arritjeve njerëzore - si në shkencë, apo në futboll - janë faktorë më të rëndësishëm se gjithçka tjetër. *Autori është profesor i Demokracisë, të Drejtave të Njeriut dhe i Gazetarisë në Bard College.

Rekuiem për një ëndërr K

a disa ditë që në gazetën e tij personale, Kohën Ditore, Veton Surroi ka filluar të hedhë dritë në errësirën e arkivave sekretë të Kosovës. Kur vogëlsia ime po shkarravit këta rreshta, seria e shkrimeve të tij ende nuk ka përfunduar. Nuk e ndiej të nevojshme të pres fundin e enciklikës së tij drejtuar secilës shtëpi të Kosovës, sepse, që në pjesën e parë të shkrimit të tij mund të lexoni edhe pjesën e fundit të tij. I vetëdijshëm për mungesën e rëndesës që kam edhe në zhvillimet më minore në këtë vend, kjo sigurisht nuk më privon nga e drejta për ta dhënë mendimin tim. Po e bëj këtë sqarim për ndokënd që mund të pyes se pse futem në debate të tilla të rezervuara vetëm për korifenj të mendimit lokalë, siç është në këtë rast VS. Është hera e parë që jam duke i lexuar shkrimet e tij pas një kohe të gjatë. Edhe pse kohë pas kohe ai boton fjalime mendjeshitëse, të cilat i mban në do konferenca të çuditshme - ku jepet mendimi për çështjet për të cilat nuk do të pyeteni kurrë ndalem mbi të aq kohë sa zgjat shfletimi i një faqeje gazete. Shumë moti nuk gjej diçka atraktive në ato që thotë dhe shkruan. Asgjë pikante. Por, reagimi i fundit është një shpërthim i tij. Është shpërthimi i një arrogance, mllefi të shumë viteve, mendimit se gjithmonë kemi të dre-

koment Ilir Mirena

jtë, se e kemi çelësin e të vërtetës dhe një inat kryeneç provincial. S’do mend se kemi drejt që të reagojmë. Secili, thonë relativistët, ka të drejtë nga këndvështrimi i tij dhe gabim nga këndvështrimi i parë nga ana tjetër. Por, nuk është e drejtë, e as e moralshme që atë reagim ta shfrytëzosh për një sulm frontal kundër të gjithëve. Pikërisht këtë bën VS. Që në shkrimin e parë. Fitili i shpërthimit ishte ambasadori amerikan në Kosovë, Christofer Dell, me intervistën e tij, ku përshkruante një darkë dhe një zvarritje gjatë asaj darke. Një zvarritje që zanafillën e kishte dekada më herët, e po ashtu as fundin nuk do ta ketë në atë darkë. Një zvarritje sa një jetë njeriu. Një dost i imi më tha se VS meriton Çmimin Nobel për Zvarritje Politike, nëse do të kishte të tillë. VS, pas humbjes së Partisë së tij Ora, publikisht kishte deklaruar se hiqte dorë nga jeta politike. Një diçka që duhet respektuar, duke përfshirë edhe privatësinë e tij. Por, këtë duket të mos e ketë pasur sinqerisht. Fundja, këtë e pohon edhe vetë kur

tregon sesi i tunduar nga shansi presidencial, një telefonatë i kishte mjaftuar për të lënë përgjysmë perëndimin e diellit në brigjet e Qerretit. Dhe sulmin e fillon ndaj Kryeministrit të vendit, shpalos inate që nga Konferenca e Rambujesë, partisë të cilën ai e drejton, ku bëj pjesë edhe unë, sulme dhe etiketime ndaj deputetëve dhe mediave të caktuara, përdor rastin e Fatmir Limjat për qëllime lehtësisht të deshifrueshme (para një kohe nga gazeta e tij kundër Limës ishte udhëhequr një fushatë e neveritshme shpifjesh), e deri te një krahasim vulgar fanonian i situatës së sotme politike në Kosovë me zhvillimet politike në Amerikën Latine gjatë viteve ’60 e ‘70. Për të gjithë ata që e njohin më për së afërmi, apo qoftë vetëm nëse kanë përcjellë shkrimet e tij, kjo nuk paraqet ndonjë risi. I tillë ka qenë edhe më herët ndaj cilitdo. Vetëm kujtojeni karikimin që i bënte Presidentit të ndjerë Rugova me ato veshjet e brendshme të shoferit në plazhin e Durrësit. Pse e kujtoj këtë detaj? Sepse ai do të jetë i tillë ndaj secilit që do të jetë në pushtet, qoftë dje Ibrahim Rugova, sot Hashim Thaçi, e kushdo qoftë tjetër nesër. Jo se është kundër rrymës, apo nga shpirti kryengritës. Aspak. Konformizmi është natyrë e tij politike. Por, ngase sot vetë nuk është aty. Mungesa e pro-

tagonizmit në skenën politike të vendit e bën që të ysht secilin që është në opozitë, duke i ofruar partneritet dhe shërbim falas përmes mediumeve të tij, Kohës Ditore dhe KTV-së. Mendoj se reagimi dhe arsenali i tij ofendues është kurthim i tij, por edhe i një mendësie jo pak të përhapur në Kosovës, se me anglishten tuaj të përkryer, me keqpërdorim të medive në emër të lirisë së fjalës, me degustimin e venave dhe njohjen e frutave të detit, apo me bisedat e gjata plot intelektualizëm e gogësima snobizmi, pas ndonjë darke të gjatë mund të bëheni partner i pazëvendësueshëm me të huajt dhe faktor vendimmarrës në këtë vend. Po. Në të 90-tat, kjo edhe ka qenë e mundur. E dhimbshme, por sot këtë e vendos dikush tjetër. Qytetarët janë ata. Prandaj, VS është pasqyrim fatkeq i një kohe që moti ka perënduar. Shkrimi i tij duhet lexuar si një manifest i urrejtjes. Assesi ndryshe. Manifestim i një njeriu që është i bindur se meriton më shumë. Bash për këtë, shkrimeve të tij edhe nuk do t’u shkoj deri në fund. Është interneti që jep mundësinë për përzgjedhje më të rafinuar për lexim ditor. Situata e tij të kujton personazhin e pafat Sara Goldfarb, në filmin e Darren Aronofskit, Rekuem për një ëndërr. Meqë ka kohë që nuk e kam parë këtë film, m’u kujtua si për mjegull. Për të qenë më i saktë në ngjashmëritë, përshkrimin e saj më të

plotë e rilexova në internet. Sara, një vejushe në moshë, jeton e vetme në Brooklin, kalon kohën pranë televizorit, derisa një ditë merr një telefonatë se do të jetë pjesëmarrëse në njërin nga programet e saj të preferuara. Por, nuk ia thonë se kur, vetëm se duhet të presë. Pas asaj telefonate, ajo behet e obsesionuar me trupin e saj dhe për të rikthyer rininë e saj. Ajo nxjerr nga dollapi një fustan të moçëm ngjyrë të kuqe, i cili nuk i përshtatet më moshës së saj të shtyrë. Që trupi i saj të futet brenda atij fustani, ajo ia nis një diete duke përdorur amfetamina. Përkundër këshillës së të birit se do të bëhet e varur nga amfetaminat, ajo insiston se mundësia për t’u paraqitur në televizion i ka dhënë asaj një motiv për të jetuar. Sarës ftesa nuk i mbërrin kurrë. Ajo fillon të ketë halucinacione se është personazhi kryesor brenda shout televiziv dhe njëkohësisht ndihet e kërcënuar nga frigoriferi i saj, që i transformohet në një përbindësh. Derisa e tillë përfundon në një klinikë mentale. Ngjashmëritë mes personazheve të mia në këtë shkrim le të mbesin interpretimi juaj i lirë. Them se reagimi i VS është një rekuiem i tij për një ëndërr. Një ëndërr presidenciale. *Autori është zëvendësministër i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor. Botuar së pari në gazetën kosovare Express.


sociale

E enjte, 19 korrik 2012 www.mapo.al

MAPO

13

“Ne do të bëjmë gjithçka për të reformuar më tej sistemin tonë arsimor e për ta bërë atë realisht konkurrues me vende të tjera të zhvilluara”

Berisha: Arsimi zhvillohet duke nxitur privatët Kryeministri Berisha në mbledhjen Komitetit të Planifikimit të Strategjive: Asgjë nuk e nxit më shumë konkurrencën, sesa zhvillimi i arsimit privat Vizioni i qeverisë “Berisha” për të përmirësuar sistemin arsimor në vend është zhvillimi i mëtejshëm i arsimit privat. Pa i mohuar vlerat e arsimit publik, për kreun e qeverisë, konkurrenca në këtë sektor mund të nxitet vetëm nga arsimi privat. Po kështu, kryeministri Berisha ka mbajtur një qëndrim të prerë përsa i takon atyre që veprojnë kundër ligjit, por kjo, sipas tij, nuk do të thotë se qeveria duhet të tërhiqet nga politika e saj për inkurajimin e sektorit privat në arsim dhe në shëndetësi. “Ne do të bëjmë gjithçka për të reformuar më tej sistemin tonë arsimor e për ta bërë atë realisht konkurrues me vende

të tjera të zhvilluara. Ne do të bëjmë gjithçka për të nxitur sektorin privat në këto dy fusha të rëndësishme, në shëndetësi ashtu edhe në arsim. Në mbledhjen e qeverisë, kam kërkuar dhe i ftoj qeveritarët vendorë të ofrojnë tokë për shkollë. Ky projekt e ky program është zbatuar nga vendi më i pasur i botës. Arsimi, si problemi më serioz i çdo kombi, kërkon garë, financim e mobilizim fondesh. Sot, arsimi privat ka një histori të shkurtër në Shqipëri, vetëm 10-vjeçare. Natyrisht, arsimi publik, me një histori të gjatë dekadash, është e do të mbetet lider, por asgjë nuk e nxit më shumë konkurrencën, sesa zhvillimi i arsimit privat. Veprime antiligjore janë ndëshkuar e do të ndëshkohen me forcën e ligjit, por nuk ka e nuk do të ketë asnjë tërheqje nga politika jonë e inkurajimit të sektorit privat, në këto dy fusha”, - deklaroi kryeministri Berisha, në mbledhjen e djeshme të Komitetit të Planifikimit të Strategjive (KPS). Ndër të tjera, kreu i qeverisë vlerësoi faktin se nga institucionet

arsimore private ka prej tyre që kanë një staf kombëtar e ndërkombëtar të shkëlqyer, që kanë një bashkëpunim ndërkombëtar ndër më seriozët, e zhvillojnë mësimin në anglisht, e cila sot, siç tha ai, “është latinishtja e dikurshme”. Duke folur për tekstet, Kryeministri pranoi se ka një dallim midis studentit që mëson me tekstet më të mira të botës anglosaksone dhe një studenti tjetër që ulet me defterët e leksionet e pedagogut të tij. “Ndaj shpresoj që konkurrenca të funksionojë të nxisë të dy këta sektorë në sistemin arsimor, që është edhe detyra më kryesore e çdo qeverie”, - theksoi kryeministri Berisha. Në mbledhjen e djeshme të KPS-së, u shqyrtua ecuria e hartimit të strategjive sektoriale të zhvillimit dhe përcaktimin e prioriteteve në këto strategji. Kryeministri Berisha, i cili drejtoi mbledhjen e KPS-së, tha se përcaktimi i përparësive për çdo fushë të zhvillimit duhet të mbështetet me planifikimin real të tyre në buxhetet respektive deri në vitin 2020.

Debatet për Rrugën e Elbasanit, Basha: Projekti nuk është mbajtur fshehur Kreu i Bashkisë së Tiranës sqaroi nga mbledhja e Këshillit Bashkiak procedurat që janë ndjekur për zgjerimin e rrugës. “Projekti ka qenë i afishuar 45 ditë në internet”

oferta

Kurseni energji, ja paketa që ofron Procredit

Jonida Tashi Debati për zgjerimin e Rrugës së Elbasanit ka zbritur edhe në Këshillin Bashkiak të Tiranës, ku për këtë çështje kanë qenë të pranishëm edhe përfaqësues të shoqërisë civile që kanë dalë në mbrojtje të Parkut Kombëtar. Krahas kërkesës së këshilltarëve të Partisë Socialiste për transparencë me projektin për zgjerimin e rrugës, të njëjtën gjë ka kërkuar nga salla e mbledhjes së këshillit, ku ka qenë i pranishëm edhe Artan Lame. Kreu i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, ka shpjeguar projektin në fjalë, duke theksuar se ai nuk është mbajtur i fshehur dhe se punimet po zhvillohen sipas procedurave të rregullta ligjore. “Projekti, pasi ka kaluar në Këshillin Teknik të Bashkisë së Tiranës, i është dërguar sipas procedurave, praktikave të mëparshme Drejtorisë së Përgjithshme të Rrugëve që ju e dini shumë mirë se është krahu zbatues i projekteve të infrastrukturës rrugore në Republikën e Shqipërisë. Sipas ligjit, kjo Drejtori e Përgjithshme e Rrugëve ka hapur tenderin për ndërtimin e rrugës, bazuar mbi projektin që është miratuar po kështu në Këshillin Teknik të Rrugëve. Tenderi ka përfshirë në dokumentet e tij, i shpallur siç e dini që gjithë tenderat në Republikën e Shqipërisë bëhen on-line, të gjitha të dhënat e rrugës, duke përfshirë itinerarin ku kalon dhe planvendosjen. Pretendimi se kjo është mbajtur fshehur, se ka diçka sekrete, se ka një projekt që në një mënyrë apo në një tjetër i është fshehur vështrimit qytetar nuk qëndron, për këtë fakt të thjeshtë, sepse projekti ka qëndruar 45 ditë i afishuar në Internet. Projekti ka qenë aty, kanë garuar investitorë, ka fituar firma përkatëse, pavarësisht se kush është pronari, aq më mirë që pronari qenka një militant i kësaj force politike”, - sqaroi Basha. Gjatë replikës me këshilltarët e opozitës, Basha nuk ka lënë pa përmendur edhe “përfshirjen”

Nga mbledhja e djeshme e Këshillit Bashkiak

Tre vendimet e miratuara 1. Vendim “Për pagesën e kuotës së anëtarësisë së Bashkisë së Tiranës në Shoqatën e Bashkive të Shqipërisë për vitin 2012”. 2. Vendim “Për miratimin e anëtarësimit dhe financimit të kuotës së anëtarit të asociuar të Bashkisë së Tiranës në Eurocities, rrjeti i qyteteve më të mëdha europiane”. 3. Vendim “Për një ndryshim në vendimin e Këshillit Bashkiak nr.39, datë 30.07.2004 “Për dhënie stimuli nxënësve me rezultate të shkëlqyera të qytetit të Tiranës (i ndryshuar)”.

që ata kanë bërë, sipas tij, të ambasadorit amerikan në çështje. “Më lejoni t’ju them që ka një VKM e cila autorizon lejet për punët publike edhe në mungesë të planit. Por ju doni të merreni vetëm me një aspekt dhe unë do flas edhe për këtë, por ju harroni substancën, e cila është shqetësimi për parkun, i cili ka marrë një përgjigje nga Bashkia e Tiranës, dhe ka pasur një transparencë nga Bashkia e Tiranës, dhe ndaj nuk morën atë që deshën ata që duan të fusin në lojë ambasadorët, sepse ambasadori është më i mirëinformuar se ata që trokitën atje, dhe ambasadori i lexon deklaratat e Bashkisë, por jo ata”, - u shpreh Basha. Sipas tij, nga pjesa e rrugës preken rreth 9 000 metra katrorë, dhe kjo sipërfaqe e gjelbër do të 10-fishohet brenda vitit në hapësira të tjera në park. Debatet Një tjetër çështje që ka ndezur debate, që në nisje të mbledhjes ka qenë edhe

kërkesa e këshilltarëve të opozitës për ngritjen e një komisioni të përkohshëm në Bashkinë e Tiranës, për të verifikuar sesi taksohen bizneset. Kreu i këshilltarëve të PS-së, Aldrin Dalipi, tha se kjo kërkesë, e cila është sjellë që para 3 muaj pas shqetësimeve të ngritura nga biznesi, nuk është asgjë tjetër veç transparencës që ndodh në Drejtorinë e Tatim-Taksave. Duke e cilësuar këtë çështje si një lojë politike nga ana e këshilltarëve të opozitës, kreu i Bashkisë deklaroi se taksat në kryeqytet nuk janë rritur, por përkundrazi, janë ulur, madje ato janë më të ulëta se qytetet e tjera të vendit. “Nga kërkesat për rivlerësim, 15% ishin rivlerësuar. Ju mund të kërkoni informacion për rastet, por të mos abuzojmë, taksat në Tiranë janë më të ulëta se në qytetet e tjera të vendit. Lista u analizua një më një për të gjitha bizneset që ju kontak-

tuat”, - u shpreh kryebashkiaku. Gjatë debatit për taksat, Dalipi deklaroi se “Çfarë të drejtash mund të ketë një qytetar, kur një këshilltar i këtij këshilli është kërcënuar me jetë nga një person me uniformë i Bashkisë së Tiranës”. Por Basha ka reaguar menjëherë, duke i cilësuar ato si mashtrime. “Këto janë shpifje dhe mashtrime. Nuk është hera e parë që nuk i del për zot fjalës tënde”, - deklaroi Basha, duke iu drejtuar këshilltarit socialist Florian Pullazi, i cili ka akuzuar publikisht Florenc Hoxhën se e ka kërcënuar me jetë. Pas debateve, Basha është ngritur ndërsa ka ftuar Pullazin që të çohet edhe ai dhe të shkojë në zyrën e tij. Por këshilltari socialist e ka refuzuar, duke treguar me shenjë celularin, çka la të kuptohet se i ka nisur një sms. Në mbledhjen e djeshme të Këshillit Bashkiak u miratuan 3 projektvendime nga 5 që ishin paraqitur. Dy projektvendimet e tjera që kanë të bëjnë me miratimin e treguesve të realizimit të buxhetit të Bashkisë së Tiranës për vitin 2011, dhe shqyrtimin e propozimit të këshilltarit Agim Kraja “Për devijimin e qarkullimit të automjeteve që përshkojnë aksin rrugor nga Bulevardi ‘Dëshmorët e Kombit’ deri te sheshi ‘Skënderbej’, gjatë faljes së veçantë të Namazit të Xhumasë, e cila kryhet çdo ditë të premte pranë Xhamisë së Et’hem Beut”, janë shtyrë për t’u diskutuar në mbledhjen e ardhshme.

ProCredit Bank ofron këtë verë një produkt inovator që ndërthur përmirësimin e kushteve të jetesës në familjet tona me mbrojtjen efikase ndaj kostove gjithnjë në rritje të energjisë elektrike. Oferta më e re e ProCredit Bank për financimin e rinovimit të shtëpisë nuk është aspak një produkt bankar konvencional që ndeshim përditë. Ajo është një pakete alternative e mirëdizenjuar mbi dy parime kryesore që janë në qendër të vëmendjes për Bankën. Së pari, të mundësojë financimin e investimeve në pajisje dhe teknologji të përshtatshme që “mbrojnë” konsumatorët nga faturat “e fryra” të energjisë elektrike duke respektuar ambientin. Disa nga financimet kryesore orientohen drejt investimeve të thjeshta, por tepër eficente si: financimi i instalimit të paneleve diellore që kursejnë deri në 85% të energjisë, financimi i pajisjeve elektroshtëpiake eficente të klasës A, (frigorifer, kondicioner, soba, lavatriçe) që shpenzojnë më pak se gjysmën e energjisë krahasuar me pajisjet tradicionale, financimi e sistemeve të ndriçimit me llamba fluoreshente që shpenzojnë 75% më pak, financimi e termoizolimit jashtë dhe brenda banesës apo biznesit tuaj që eviton humbjet e nxehtësisë deri në 30% krahasuar me shtëpitë pa termoizolim. Analistët e ProCredit Bank këshillojnë klientët e tyre të veprojnë me zgjuarsi para se të marrin vendime të rëndësishme, duke përfituar nga informacioni që ata kanë në produktet specifike të Eficensës së Energjisë.


0214

MAPO

e enjte, 19 korrik 2011 www.mapo.al

sociale

Në listën e re janë hequr 7 barna, shtohet fondi i rimbursimit dhe përfituesit, 7.9 miliardë lekë efekti financiar

Miratohet lista e re, ja 413 barnat me rimbursim për vitin 2012 Zbardhet lista e miratuar nga qeveria, kategoritë që do të përfitojnë dhe sa do të jetë masa e rimbursimit sipas grupeve të barnave

500mg tabl; Primidon 250 mg tabl; Somatropine 24 mg(72UI) pen, si dhe Erythropoietine alfa e beta 1000 Nj.N-0.5 ml syr. Përsa i përket masës së rimbursimit ajo do të jetë e njëjtë si më parë, që varion nga 50% deri 100% sipas kategorive të ndryshme. Kështu, për grupin I, masa e mbuJonida Tashi limit do të jetë 100%. Në këtë grup Miratohet lista e re barnave me rim- përfshihen barnat që kanë nivelin bursim, ku për këtë vit janë përf- më të lartë të rimbursimit dhe që shirë 413 medikamente të ndryshme përkatësisht janë: shtesa të kripërave për të sëmurët që përfitojnë prej saj. minerale (Potasium chloride comb); Në listën e re të rimbursimit janë barna të tjera të aparatit gastro-inhequr 7 barna (3 principe aktive), të testinal dhe metabolizmit; hormoncilat firmat farmaceutike nuk i prod- et seksuale dhe modulatorët e sistehojnë dhe rrjedhimisht nuk i tregto- mit gjenital (Cyproteronum Acetajnë më në vendin tonë, si dhe barna tum); antimykobakteriale; antivirale që u ka mbaruar afati i regjistrimit sistematik (Valganciclovir); antineonë vendin tonë dhe që nuk kanë ap- plaziket; barnat në terapinë enlikuar për riregjistrim. Përkatësisht dokrine; imunostimuluesit; imunoNAVE A 2012 TE(PROJEKT) RIMBURSUARA 2012 (PROJEKT) 7 barnat e nxjerra nga lista janë: The- supresivët; barna për çrregullime të ophylline Retard 300mg tabl; Isoni- sistemit muskulo-skeletik; analacid 50 mg tabl; Pyrazinamide gjezikët (Morphinum, Pethidinum, Firma

Forma

Cmimi Emri Ref Tregetar Cmimi Pac. Rimb. Firma

Buprenorfine); të gjitha produktet e tjerë terapeutike. Për grupin II, masa e mbulimit do të jetë 85 dhe 95%. Në këtë grup përfshihen barnat që bëjnë pjesë në grupet terapeutike, si: digjestivët përfshi dhe enzimat; antidiabetikët; shtesa të kripërave minerale; antikoagulantët; antianemikët; hormone të hipofizës dhe hipotalamike; kalcium homeostatikët; preparatet antigutoze; antiepileptikët; antiparkinsonikët; barna të tjera të sistemit nervor. Për grupin III, masa e rimbursimit do të jetë 75 dhe 85%. Në këtë grup përshihen: barnat në terapinë kardiake; antihipertensivët; kalçibllokuesit; barnat vepruese në sistemin renin-angiotensin; barnat në terapinë e tiroides; barnat antiviralesistematike (Lamivudinum); psikoleptikët; antiasmatikët. Për grupin IV, masa e rimbursimit do të 65 dhe 75%. Në këtë grup përfshihen barnat që bëj-

në pjesë në këto grupe terapeutike, si: antiacidet, barnat për mjekimin e ulçerës peptike dhe flatulencës; antidiarreikët, antiinflamatorët dhe antiseptikët intestinalë; zëvendësuesit e plazmës dhe perfuzionet; diuretikët; betabllokuesit; antiinfektivët dhe antiseptikët gjinekologjikë; urolog jikët; kortikosteroidet sistemike; analgjezikët; psikoanaleptikët. Për grupin V, masa e mbulimit do të jetë 55 dhe 65%. Këtu përfshihen barnat që bëjnë pjesë në grupet terapeutike, si: barna antispastike, antikolinergjike dhe propulsive; kolagogët dhe hepatoprotektorët; vitaminat; hormonet seksuale dhe modulatorët e sistemit gjenital; antibakterialet sistemik; antimykotikët sistemike; antiinflamatorët dhe antireumatikët; antihelmentikët; barnat kundër kollës dhe rrufës; barnat oftalmike. Së fundi për grupin VI, masa e mbulimit do të jetë

50%. Në këtë grup përfshihen barnat që kanë nivelin më të ulët të rimbursimit, si: barnat për reduktimin e lipideve në gjak; antimykotikët dermatologjike; antibiotikë dhe kimioterapeutikë dermatologjikë; preparate dermatologjike të kortikosteroideve; barna antivirale sistematik; preparatet nazale; antihistaminikët sistemikë; të gjitha produktet e tjera joterapeutike. Sipas vendimit, përjashtim nga masat e grupeve bëjnë barna të reja që janë alternativa mjekuese të barnave të listës, megjithëse kategoria e pensionistëve i përfitojnë me rimbursim të plotë gjithë alternativat e para të listës. Efekti financiar i listës së re të rimbursimit është rreth 7.9 miliardë lekë që do të përballohet nga buxheti i ISKSH. Një vit më parë në listën e rimbursimit ishin të përfshira 420 medikamente, ndërsa buxheti kapte shifrën 6.9 miliardë lekëve.

Lista e re e barnave me rimbursim

Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb.

OLIZMI

Kodi ATC Emertimi Emri Xhenerik Forma Cmimi Emri Tregetar Firma Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. Kod Bari Kodi ATC Emertimi Xhenerik Kod Bari Forma Tregetar Firma Ref Cmimi Pac. Rimb. KodTregetar Bari ATC Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Ref Cmimi Forma Pac. Rimb. Kod BariEmri Kodi ATC Kodi ATC Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. Kod Bari Kod Kodi ATC Kodi ATC Emertimi Xhenerik Forma Emri Firma Cmimi Cmimi Pac. Kod Bari Emertimi Xhenerik Forma Emri Ref Tregetar Firma Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. Kod Bari ATC Emertimi Xhenerik EmriRef Tregetar Firma Cmimi RefPac. Cmimi Pac. Kod Bari Kodi ATC Firma Emertimi Xhenerik Forma Cmimi EmriRef Tregetar Firma KodRimb. Bari Kodi ATC Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Cmimi Cmimi Pac. Rimb. timi Xhenerik Bari Forma Emertimi Xhenerik Tregetar Firma Forma Cmimi EmriKodi Ref Tregetar Cmimi Pac. Firma Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. KodRimb. Bari Kodi ATC Kodi Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Rimb.

KIMIN LATULENCES E ULÇERES PEPTIKE DHE FLATULENCES

Rimb.

SO.10.7 SE PHARM LISAPHARMA SO. SE PHARM LISAPHARMA ALKALOID ALKALOID Forma Emertimi Emri Xhenerik Tregetar Firma364/121 Cmimi Emri C03BA11 Tregetar RefCarvedilol Cmimi Indapamide Pac. Rimb. Firma Cmimi RefCarvedilol Rimb. 1A28.9 PHARMA 44.3 KRKA KRKA Rimbursimi 1A PHARMA 364/121 471/231 81/6 Emri tregtar 81/6 25 mg tabl. 32.7 22.0 C03BA11 Indapamide 2.5Forma mg471/231 hard ca Millibar 16.1C08DA01 12.1 4.0 C07AG02 25 mg tabl. Curcix 32.7 22.0 ANTIDIABETIKET GJAKU DHE ORGANET E Cmimi HEMOPOJEZES 2.5 mg C07AG02 hard ca Millibar 16.1 12.1 4.0 Verapamil 80 mgCurcix f.c.tabl. Verapamil Alkaloid 4.045.1 0.8 89/184 C08DA01 Verapamil 80 mgPac. f.c.tabl. Verapamil Alkaloid 4.0 C10AA04 0.8 hard 390/73 390/73 89/184 Fluvastatine 4010.7 mg hard ca3.2 Fluvastatin-1A C09DA03 Valsartan+Hydrochlortiazide 160/25mg f.c.tabl. Valsacombi 89.4 C09DA03 Valsartan+Hydrochlortiazide 160/25mg f.c.tabl. Valsacombi 89.4 44.3 C10AA04 Fluvastatine 40 mg ca3.2 Fluvastatin-1A Phar 63.7 34.8Phar 45.1 LANTET B01 ANTIKOAGULANTET BILIM ILAC SANAYII BILIM ILAC SANAYII ANTIKOAGULANTET REMEDICA REMEDICA NOVARTIS A.S.3.2 ZENTIVA A.S. NOVARTISZENTIVA 364/216 364/216 81/110 25 mg tab. sh 37.9 27.2 81/110 25 mg tab. sh 37.9 27.2 10.7 89/92 390/268 Verapamil 80 mgCoronis sgr.c.ta Caveril 4.960.0 1.7 390/268 89/92 C08DA01 Verapamil 8047.6 mgCoronis sgr.c.ta Caveril 4.9 C10AA04 1.7 caps. 3.2 Fluvastatine 4010.7 mg caps. Lescol 104.3 C09DA03 Valsartan+Hydrochlortiazide 160/25mg f.c.tabl. Valzap Combi 60.0 44.3 C09DA03 Valsartan+Hydrochlortiazide 160/25mg f.c.tabl. Valzap Combi 104.3 44.3 C10AA04 Fluvastatine 40 mg Lescol 96.1 67.2 28.9 - PROFARMA AVENTIS SANOFI - AVENTIS PROFARMA 1 Insuline pen Humane Insuman Biosintetike Rapid Neutrale pen C07AG02 Insuman 953.2 Carvedilol Rapid 47.6Opti 905.6 953.2 Carvedilol 905.6 C08DA01 f.c.tabl. Ranitidine 5.3 Opti SANOFI 1.6 3.7 5.3 1.6 3.7 C07AG02 PROFARMA PROFARMA 65/105 SPECIFAR SPECIFAR 65/105 C03CA01 Furosemide 40 mg tabl. 9.5 C08DA01 3.4Verapamil C03CA01 Furosemide 40 mg tabl. 9.533.5 3.4 MEDOCHEMIE MEDOCHEMIE NOVARTIS NOVARTIS 364/192 364/192 TARO PHARMACEUT PHARMACEUT 25 mgFurosemid f.c.tabl. Carvedilen 44.2 33.5 C07AG02 Carvedilol 25 mgFurosemid f.c.tabl. Carvedilen 44.2 10.7 81/85 81/85 390/92 390/92 80 mg9.1 f.c.tabl. 6.1 Akilen 4.991.9 1.7 3.2 C08DA01 Verapamil 80TARO mg f.c.tabl. Akilen 4.9 1.7 3.2 C09DA03 Valsartan+Hydrochlortiazide 160/25mg f.c.tabl.10.7 Co-Diovan 136.2 91.9 44.3 C09DA03 Valsartan+Hydrochlortiazide 160/25mg f.c.tabl. Co-Diovan 136.2 44.3 arine Sodium mg tabl. Taro-Warfarin Sodium 1 mg 10.7C07AG02 1.6Carvedilol 9.1 10.7 1.66.1 100 Nj.N. / 1464/239 ml - 3 ml B01AA03 PRO.MED.CS PRO.MED.CS f.c.tabl. Ranisan 7.0 3.3 Warfarine 3.7 7.0 3.3 tabl. 3.7Taro-Warfarin PHARMATHEN SA SA HEMOFARM KONCE HEMOFARM KONCE 392/297 392/297 Fluvastatine 80mg Fluvastatin 52.4 XL LEK LEK 80mg Fluvastatin 104.7 52.3 364/55 364/55Warfarin CRESCENT PHARMA PHARMA 25 mg tabl. Milenol 52.34.1 prlg.tab 41.6 10.7XL C07AG02 25 mg tabl. Milenol 52.3 Fluvastatine 41.6 10.7 81/79 81/79 C08DA01 Verapamil 80C10AA04 mg9.1 f.c.tabl. Lekoptin 7.3PHARMATHEN 4.1 prlg.tab 3.2 C08DA01 Verapamil 80CRESCENT mg f.c.tabl. Lekoptin 7.3 C10AA04 3.2 arine Sodium 1464/294 mg B01AA03 Warfarine tabl. Sodium 1 mg Carvedilol tabl. Warfarin 25.8C07AG02 16.7Carvedilol 9.1 25.8 16.7 REPLEKPHARM REPLEKPHARM LABORATOIRES CHA LABORATOIRES CHA f.c.tabl. Ranitidin 10.6 6.9 3.7 10.671.0Furosemide 66/317 66/317 C03CA01 Furosemide 10 mg/ml - 21,419.6 ml C03CA01 tret.per Furosemide 37.4 Valsartan 13.1 24.3 NOVARTIS 103.7 mg/mlLavoisi - 21,419.6 ml tret.per Furosemide Lavoisi 37.4 13.1 24.3ROC10AA04 NOVARTISKRKA KRKAf.c.tabl. F.HOFFMANN-LA F.HOFFMANN-LA RO ELI ELI LILLY 392/92 392/92 Fluvastatine 80mg f.c.tabl. 126.7 Lescol XL 414/73 414/73 C10AA04 Fluvastatine 80mg XL 74.4 52.3 Valsartan +Hydrochlorthiazide f.c.tabl. Valsacombi44.7 89.4 44.7 44.7 +Hydrochlorthiazide Valsacombi 89.4 44.7 364/41 364/41 C07AG02 Carvedilol 25C09DA03 mg tabl. Dilatrend 55.6 44.9Lescol 10.7 C07AG02 Carvedilol 256.9 mg tabl. 55.6C09DA03 44.9f.c.tabl. 10.7 4 Insuline pre-fille Lispro Humalog 100 Nj.N/ml -3 mlLILLY pre-fille Humalog 1,348.6 71.0Dilatrend 1,348.6 LEK 66/105f.c.tabl. LEKmg/ml 66/105 C03CA01 Furosemide 10 - 24Tablets ml tret.per 59.5C08DB01 35.2 24.3 Furosemide 10 mg/ml - 2Diltiazem ml PROFARMA tret.per 59.5 35.2 (160+12.5mg) (160+12.5mg) PROFARMA PROFARMA Ranital 13.3B01AA07 9.6 Acenocoumarol 3.7 13.3NOVARTIS 9.6 3.7 IBI 10.7 GIOVANNI LOREN IBI GIOVANNI LOREN 82/105 82/105 364/59 Diltiazem 60 mg15.6 tabl. 24.3 Diltiazem 3.4 0.7 2.7 364/59 C08DB01 60 NOVARTIS mg15.6 tabl.PROFARMA Diltiazem 3.4 2.7 25 mgFurosemid tabl. Caravel 56.60.7 45.9 10.7 C07AG02 Carvedilol 25 mgFurosemid tabl. Caravel 56.6 45.9 43/92 ocoumarol 4 mg tabl. Sintrom mgC03CA01 tabl. Sintrom 18.4C07AG02 Tablets 2.8Carvedilol 18.4 2.8 A.S. 13.5 ZENTIVA A.S. ALKALOID ALKALOIDZENTIVA NOVO NOVO NORDISK 414/268 356/6 356/6 Diltiazem Valsartan +Hydrochlorthiazide f.c.tabl. Valzap Combi 59.6 44.7 C09DA03 ValsartanDiltiazem +Hydrochlorthiazide f.c.tabl. Valzap Combi 44.7 Atorvastatine 10104.3 mg f.c.tabl. Calipra 104.3 C10AA05C09DA03 Atorvastatine 10 mg Calipra 6.8 6.7 EGYPTIAN I.P.I.Co EGYPTIAN I.P.I.Co HEXAL A/S,L Aspart A/S,L 1,278.9 ml 5 Insuline pre-fille Novo Rapid solution 100 3 HEXAL ml 3.7 pre-fille Novo Rapid Flexpe82/223 1,214.9 1,278.9 64.0 1,214.9 C08DB01 60414/268 mg tabl. Diltiazem 3.759.6 1.0 2.7 C08DB01 Diltiazem 60 mg 82/223 tabl. 3.7 C10AA05 1.0 f.c.tabl. 2.7 f.c.tabl. Ranitic 13.3Flexpe 150UI/ml 9.6 -NORDISK 13.364.0 9.6 3.7 S.C.AC.HELCOR S.C.AC.HELCOR (160+12.5mg) 67/233 67/233 ACTAVIS C03DA01 Spironolactone 25 mg f.c.tabl. Alspiron 8.5 3.0Diltiazem 5.5 Spironolactone 25 mgC07AG02 f.c.tabl. 8.5 3.0 5.5 356/200 MIBE MIBE 356/200 Atorvastatine mg Atacor C10AA05 Atorvastatine 106.8 mg Atacor106.8 14.2 7.5 6.7 MIBE 397/251 397/251 ALKALOID ALKALOID 12.5mg tabl. Carvedilol Acis 9.81.5 f.c.tabl. 3.02.7 C07AG02 Carvedilol 12.5mg tabl. Carvedilol Acis 9.8 3.0 (160+12.5mg) 410/251 dogrel 75 mgf.c.tabl. B01AC04 Clopidogrel f.c.tabl. Clopidolut 75 mg C03DA01 f.c.tabl. Clopidolut 89.4 13.4Carvedilol 89.4 13.4 76.0 82/6 Alspiron 82/6 C08DB01 60 mg tabl. Aldizem 4.2ACTAVIS 1.5 f.c.tabl.2.7 C08DB01 Diltiazem 60 MIBE mg76.0 tabl. Aldizem 4.2 C10AA05 BOSNALIJEK BOSNALIJEK Ranibos 13.8 10.1 3.7 13.8 10.1 3.7 NOVARTIS NOVARTIS BALKANPHARMA BALKANPHARMA 414/92 414/92 Valsartan +Hydrochlorthiazide f.c.tabl. Co-Diovan 91.5 44.7 C09DA03 Valsartan +Hydrochlorthiazide Co-Diovan 91.5 44.7 - AVENTIS SANOFI - AVENTIS KRKA 67/13Glulisine 67/13 KRKA C03DA01 25 mg tabl. Spironolacton 10.6C08DB01 5.1Diltiazem 5.5 C03DA01 2599.3 mgC07AG02 tabl. Spironolacton 10.6 5.1 5.5 356/73 356/73 6 Insuline pre-fille Apidra Optiset 100 B01AC04 N.Nj / Spironolactone Sol - 3SANOFI ml f.c.tabl. pre-fille 1,232.8 Apidra Optiset 61.6 / Spironolactone Sol 1,171.2 1,232.8 1,171.2 KRKA KRKA Atorvastatine 10136.2 mg Atoris 136.2 C10AA05 Atorvastatine 106.8 mg Atoris 17.0 10.3 6.7 KWIZDA PHARMA KWIZDA PHARMA 397/73 397/73 HELP 12.5mg tabl. Coryol Tablets 12.95.8 f.c.tabl. 6.12.7 6.8 HELP C07AG02 Carvedilol 12.5mg tabl. Coryol Tablets 12.9C09DA03 6.1f.c.tabl. 410/75 dogrel Cloroden 75 mg 23.3Carvedilol 99.3 23.3 76.0 82/54 82/54 60 mg tabl. Mavitalon 8.5 5.8 f.c.tabl.2.7 C08DB01 Diltiazem 60 61.6 mg76.0 tabl. Mavitalon 8.5 C10AA05 ACTAVIS75 mg ACTAVIS f.c.tabl. Ranitidina 13.8 ABC 10.1Clopidogrel 3.7 13.8 10.1 f.c.tabl. 3.7Cloroden (160+12.5mg) (160+12.5mg) ZENTIVA ZENTIVA A.S. f.c.tabl. 28.2 356/268 C07 BETABLLOKUESIT 1A PHARMA Atorvastatine 106.8 mg Torvacard 21.5 C07 BETABLLOKUESIT 10PHARMA mg356/268 C10AA05 6.7 A.S. 397/184 KRKA 12.5mg 397/184 12.5mg Carvedilol - 1A 13.5 f.c.tabl. 6.7Torvacard C07AG02 Carvedilol tabl.KRKA Carvedilol - 1A Pha 13.5 Atorvastatine 6.7Pha 1A 6.8 dogrel 75 mg 410/73 B01AC04 Clopidogrel f.c.tabl. Zyllt 75 mg f.c.tabl. Zyllt 99.3C07AG02 23.3Carvedilol 76.0 99.3 23.3tabl. C10AA05 76.0 BETABLLOKUESIT ANFARM HELLAS ANFARM HELLAS ELI LILLY ELI875.4 LILLY 3.7 f.c.tabl. Nipodur 20.2 16.5 3.7 20.2 16.5 BILIM 1 Insuline pen. Humane Humulin Biosintetike N Pen Izofane pen.C07AG02 Humulin 921.4 Carvedilol N Pen 46.0 921.4 Carvedilol 46.0 SANAYII 356/216 356/216 Atorvastatine mg f.c.tabl.7.9 Ateroz NICHE GENERICS C10AA05 106.8 mg Ateroz106.8 28.3 21.6 6.7ILAC SANAYII NICHE GENERICS ALKALOID ALKALOID 397/167 S.J.A PHARMA LTD S.J.A PHARMA LTD C08DB01 397/167 C07AG02 12.5mg Biocard 14.42.0 f.c.tabl. 7.67.9 12.5mg Biocard 14.4 Atorvastatine 7.6 83/6875.4 83/6 Diltiazem 90475/16 mg tabl. Aldizem 9.9BILIM ILACBERLIN 2.0 C08DB01 Diltiazem 90 mg76.0 tabl. Aldizem 9.9 C10AA05 dogrel 75 mg 410/306 B01AC04 Clopidogrel f.c.tabl. Dasogrel-S 75 mg f.c.tabl. 105.0 Dasogrel-S 29.0tabl. 105.0 29.0tabl. - CHEMIE 475/16 Olmesartan Medoxomil f.c.tabl.126.5 Menartan Plus 126.5 63.3 63.2 C09DA08 Medoxomil +76.0 C09DA08 Menartan Plus + BERLIN - CHEMIE 63.3 10072/105 / mlC07AA05 - 3 Raniberl ml PROFARMA PROFARMA BERLIN -Nj.N. CHEMIE BERLIN - CHEMIE C07AA05 NOBEL NOBEL ILAÇ63.2 72/105 Propranolol 40 mg tabl. 4.6 Olmesartan 1.4 356/163 3.2 Propranolol 40 3.7 mg tabl. Propranolol 4.69.3f.c.tabl. 1.4 3.2 25.7B01AC04 22.0Clopidogrel 3.7 25.7PHARMATHEN 22.0 Propranolol 356/163 C10AA05 Atorvastatine mg f.c.tabl. 31.9 Lipidra BALKANPHARMA C10AA05 Atorvastatine 106.8 mg f.c.tabl. 25.2 6.7 ILAÇ BALKANPHARMA 397/13 397/13 SA SA C07AG02 12.5mg tabl. Carvilex 16.1 9.3Lipidra106.8 C07AG02 Carvedilol 12.5mg tabl.PHARMATHEN Carvilex 16.1 410/297 dogrel 75 mgf.c.tabl. f.c.tabl. Grepid 75 mg f.c.tabl. 105.3 Grepid 29.3Carvedilol 76.0 105.3 29.3 76.0 BARNAT VEPRUESE NE SISTEMIN C09 BARNAT VEPRUESE NE SISTEMIN RENIN ANGIOTENSIN C09 BARNAT VEPRUESE NE SISTEMIN RENIN ANGIOTENSIN Hydrochlortiazide (20+12.5) mg Hydrochlortiazide (20+12.5) mg SANOFI AVENTIS SANOFI AVENTIS 1 Insuline pen Humane Insuman Biosintetike Basal Opti Izofane GLAXOSMITHKLINE pen Insuman 957.2 Basal 81.8Opti 875.4 957.2 81.8 875.4 LEK LEK 356/79 356/79 GLAXOSMITHKLINE C10AA05 Atorvastatine 10 mg f.c.tabl. Tulip C10AA05 Atorvastatine 10 mg f.c.tabl. Tulip 38.9 32.2 6.7 GENERICON PHARM GENERICON PHARM 397/226 397/226 Zantac 44.1 40.4f.c.tabl. 3.7 44.1BILIM ILAC 40.4 3.7106.4 SANAYII ILAC SANAYII C07AG02 12.5mg Carvedilol Generico 16.6 9.8 6.8 RENIN - ANGIOTENSIN C07AG02 Carvedilol 12.5mg tabl.BILIM Carvedilol Generico 16.6 9.8 6.8 dogrel mgf.c.tabl. Diloxol 75 mg f.c.tabl. Diloxol 30.4Carvedilol 76.0 106.4 30.4tabl. 76.0 100 75 Nj.N. / 410/216 ml - 3 ml B01AC04 Clopidogrel

Cmimi Ref

63.7 96.1 104.7 126.7 13.5 14.2 17.0 28.2 28.3 31.9 38.9 42.5

MIBE MIBE 352/251 C07AB02 Metoprolol 397/99 50mg 352/251 tabl. Metoprolol 10.6 3.2 356/96 7.4 C10AA05 C07AB02 Metoprolol 50mg Acis tabl. Metoprolol Acis 10.6 3.2 7.4 C10AA05 PFIZER PFIZER Atorvastatine 10122.9 mg f.c.tabl.4.2 Sortis 122.9 Atorvastatine 106.8 mg Sortis 42.5 35.8 6.7 PLIVA PLIVA GALENIKA GALENIKA 397/99 C07AG02 Carvedilol 12.5mg Carvetrend 9.94.2 6.8 C07AG02 Carvedilol 12.5mg tabl. Carvetrend 16.7 9.9f.c.tabl. SPECIFAR SPECIFAR NOVARTIS 84/49 84/49f.c.tabl. Captopril 25450/92 mg80 tabl. Katopil 5.361.4 1.1 C09AA01 Captopril 25 mg76.0 tabl. Katopil 5.3 8016.7 450/92 dogrel 75 mg 410/192 B01AC04 Clopidogrel f.c.tabl. Plavidosa 75 mg 106.4 Plavidosa 30.4 106.4 30.4tabl. 76.0 C09DB01 Valsartan +356/96 Amlodipine / NOVARTIS 51.1 mgf.c.tabl. f.c.tabl. Exforge 61.4 61.5 C09DB01C09AA01 Valsartan + Amlodipine / 5 mg Exforge 61.5 STADA 352/166 C07AB02 Metoprolol 397/216 50mg 352/166 tabl. Metoprolol 13.0 5.6 ILACSTADA 7.4 C07AB02 Metoprolol 50mg STADA tabl. Metoprolol STADA 13.0 5.66.8ILAC SANAYII 7.4 BILIM BILIM SANAYII REMEDICA 397/216 REMEDICA C07AG02 Carvedilol 12.5mg tab. sh76.0 Coronis 21.22.1 14.4 6.8 C07AG02 12.5mg tab. sh76.0 Coronis 21.2 14.4 ALVOGEN IPCo. S.ar. ALVOGEN IPCo. S.ar. BOSNALIJEK BOSNALIJEK 84/110 84/110 ELI LILLY ELI LILLY C09AA01 Captopril 25 mg tabl. Epsitron 6.3 2.1 4.2 C09AA01 Captopril 25 46.0 mg tabl.36.5 Epsitron 6.3 4.2 410/307 dogrel 75 mg B01AC04 Clopidogrel f.c.tabl. Vatoud 75 mg f.c.tabl. 112.5 Vatoud 36.5 112.5 f.c.tabl. Ranibos 27.6 8.3 19.3 27.6 8.3 19.3 1 Insuline pen. Humane Humulin Biosintetike 70/30 Bifazike pen. Humulin 921.4 Carvedilol 70/30 46.0 875.4 921.4 875.4 BERLIN - CHEMIE BERLIN - CHEMIE KRKA KRKA 352/16 C07AB02 Metoprolol 397/55 50mg 352/16 tabl. Corvitol 50 13.9 6.5 7.4 C07AB02 Metoprolol 50mg tabl. Corvitol 50 13.9 6.5 7.4 357/73 357/73 C10AA05 Atorvastatine 20mg f.c.tabl. Atoris 24.1 C10AA05 Atorvastatine 20mg f.c.tabl. Atoris 24.1 12.1 12.0 HEMOFARM KONCE HEMOFARM KONCE NOVARTIS NOVARTIS 397/55 LABO EG LABO Carvedilol 12.5mg tabl. Milenol 23.5 16.7 6.8 C07AG02 Carvedilol 12.5mg tabl. Milenol 23.5 16.7 6.8 451/92 Valsartan + Amlodipine / 6.8 5 mg EG f.c.tabl.170.2 Exforge 11.0 170.2 85.1 85.1 ALKALOID C09DB01C09AA01 Valsartan + Amlodipine / 5C09DB01 mg f.c.tabl. Exforge 85.1 85.1 Izofane 100 Nj.N/Nipodur ml -B01AC04 3 ml 30/70 84/38 84/38 Captopril 25451/92 mg160 tabl. Captopril EG 6.8 4.2 C09AA01 Captopril 25 mg76.0 tabl. Captopril EG 11.0 160 4.2 410/6 dogrel 75 mg f.c.tabl. Agrel 75 mg f.c.tabl. 119.2 AgrelC07AG02 43.2 119.2 43.2 76.0 ANFARM HELLAS ANFARM HELLAS f.c.tabl. 30.3 11.0Clopidogrel 19.3 30.3ALKALOID 11.0 Betaloc 19.3 ASTRAZENECA ASTRAZENECA ALKALOID ALKALOID 352/196 352/196 C07AB02 C07AB02 Metoprolol 50mg prlg.tab ZOKC07AG02 18.4 7.4 C10AA05 Metoprolol 50mg prlg.tab Betaloc ZOK11.0 18.4 11.0 7.4 C10AA05 357/6 Atorvastatine 20mg f.c.tabl. 24.6 Calipra 24.6 20mg 12.6 12.0 SPECIFAR SPECIFAR 397/192 397/192 12.5mg Carvedilen 28.3 f.c.tabl. 21.5Calipra 6.8 C07AG02 Carvedilol 12.5mg f.c.tabl. Carvedilen 28.3 Atorvastatine 21.5 6.8 357/6 ZAKLAD PHARMA ZAKLAD PHARMA dogrel 75 mg 410/222 B01AC04 Clopidogrel f.c.tabl. Klopimed 75 mg f.c.tabl. 120.0 Klopimed 44.0Carvedilol 76.0 120.0 44.0f.c.tabl.76.0 ACTAVIS ACTAVIS NOVARTIS 357/200 357/200 Atorvastatine 20mg f.c.tabl.6.5 Atacor 170.2 25.7 C10AA05 Atorvastatine 20mg f.c.tabl. Atacor 25.7 13.7 12.0 SANOFI - AVENTIS SANOFI - AVENTIS NOVARTIS F.HOFFMANN-LA ROC10AA05 F.HOFFMANN-LA RO REMEDICA 474/92 REMEDICA 474/92 1 Insuline pen Humane Insuman Biosintetike Comb 25 Bifazike pen Insuman 957.2 Comb 47.9 25 909.3 957.2 47.9 909.3 C09DX01 Valsartan + Amlodipine + f.c.tabl. Exforge HCT 85.1 85.1 C09DX01 Valsartan + Amlodipine + f.c.tabl. Exforge HCT 170.2 85.1 85.1 397/41 397/41 C07AG02 Carvedilol 12.5mg tabl. Dilatrend 42.3 35.5 6.8 85/110 85/110 C07AG02 Carvedilol 12.5mg tabl. Dilatrend 42.3 35.5 6.8 C09AA01 Captopril 50 mg tabl. Epsitron 8.2 1.7 C09AA01 Captopril 50 mg tabl. Epsitron 8.2 1.7 6.5 MEDICO UNO PHAR MEDICO UNO PHAR 410/288 dogrel 75 mghardC07AB02 B01AC04 f.c.tabl. Kerberan 75 mg f.c.tabl. 120.6 Kerberan 120.6 44.6 76.0 1A PHARMA 76.0 ACTAVIS ACTAVIS 1A PHARMA 353/184 353/184 Metoprolol 100mg tabl.6.5 Metoprolol 100 1A 44.6 8.6 Hydrochlorthiazide 2.61A 357/268 6.0160/5/12.5 ZENTIVA A.S. f.c.tabl. 38.9 ZENTIVA C07AB02 100mg tabl. Metoprolol 100 8.6GALENIKA 2.6 6.0 160/5/12.5 ca Ulcoprol 21.9 6.5 Clopidogrel 15.4 21.9 Metoprolol 15.4 C10AA05 20mg 357/268 Torvacard 12.0 A.S. C10AA05mgf.c.tabl. Atorvastatine 20mg Torvacard 26.9 38.9 Izofane 100 Nj.N/ ml - 3 ml 25/75 Hydrochlorthiazide mgAtorvastatine GALENIKA 85/49 85/49 C09AA01 Captopril 50 mg tabl. Katopil 9.6 3.1 6.5 C09AA01 Captopril 50 mg tabl. Katopil 9.6 3.1 6.5 SANOFI SANOFI C08 KALCIBLLOKUESIT C08 KALCIBLLOKUESIT dogrel353/200 75 mg 410/115 B01AC04 Clopidogrel f.c.tabl. Plavix 75 mg f.c.tabl. 141.8 Plavix 65.8 76.0 141.8 65.8 76.0 KALCIBLLOKUESIT ACTAVIS C07AB02 tab.12.2 sh Metoprolol 8.7 2.7 357/216 6.0 C10AA05 BILIM ILAC SANAYII BILIM 100mg tab. sh Metoprolol Tartrate 8.7 2.7 6.0 C10AA05 f.c.tabl. REMEDICA capsul REMEDICA Atorvastatine 20mg 357/216 Ateroz20mg 30.5 12.0ILAC SANAYII Atorvastatine f.c.tabl. 42.5 Ateroz 42.5 Remeprazole 27.6 Metoprolol 12.2 20 100mg 15.4353/200 C07AB02 27.6 Metoprolol 15.4 Tartrate ACTAVIS PROFARMA PROFARMA ELI LILLY ELI LILLY 353/105 NOVARTIS NOVARTIS 353/105 NOBEL ILAÇ NOBEL ILAÇ C07AB02 Metoprolol 100mg tabl. Metoprolol 9.1 3.1 6.0 C07AB02 Metoprolol 100mg tabl. Metoprolol 9.1 3.1 6.0 490/92 4 Insuline pen Lispro Humalog + Ins. MixLispro 25 Protamine pen 1,419.6 Humalog Mix 71.0 25 1,348.6 1,419.6 71.0 87/199 1,348.6 C09AA02 Valsartan +357/163 Amlodipine + 3.40.7 f.c.tabl. f.c.tabl. Exforge HCT 85.1 85.1 Valsartan +357/163 Amlodipine + Monovas Exforge HCT 170.2 85.1 C10AA05 Atorvastatine 20mg Lipidra 49.6 37.6 12.0 Atorvastatine 20mg f.c.tabl.2.9 Lipidra 170.2 49.6 LABORATORIOS BELca LABORATORIOS BEL Amlodipine REPLEKPHARM REPLEKPHARM MUSTAFA NEVZAT MUSTAFA NEVZAT hard Omeprazol 32.6 ICP 17.2Ticlopidine 15.4 32.6 15.4 74/197 Enalapril 20490/92 mg tab. sh Renapril 3.685.1 0.7 C09AA02 Enalapril 20 mg tab. sh Renapril 3.6 C10AA05 74/197 GEYMONAT 5C09DX01 mg tabl. 0.72.9 2.7 C08CA01 517.2 mg f.c.tabl. tabl. Monovas 3.4 C09DX01 0.7f.c.tabl. 2.7 idine Hydrochloride B01AC05 mg f.c.tabl. Antigreg Hydrochloride 250GEYMONAT mg 87/199 Antigreg 21.8C08CA01 3.2Amlodipine 18.6 21.8 3.2 18.6 TAD PHARMA TAD PHARMA 100353/169 Nj.N/ml465/51 - C07AB02 3 ml250 25/75 Hydrochlorthiazide 160/10/12.5 mg 160/10/12.5 mg LEK LEK Metoprolol 100mg 353/169 C07AB02 Metoprolol tabl. Meprolol 15.6 Hydrochlorthiazide 9.6 6.0 100mg tabl. Meprolol 15.6 9.6 6.0 357/7920 mg 357/79 C10AA05 Atorvastatine 20mg Tulip 20mg 59.5 47.5 12.0 Atorvastatine Tulip 59.5 PROFARMA PROFARMA REPLEKPHARM REPLEKPHARM DR.REDDY'S LABOR DR.REDDY'S LABOR Amlodipine 87/105 74/199 74/199 C09AA02 Enalapril tabl. Enalapril 3.8 0.9 f.c.tabl.2.9 C09AA02 Enalapril 20 mg tabl. Enalapril 3.8 C10AA05 Amlodipine 5PRODUCT' mg tabl. Amlodipin 3.50.9 f.c.tabl. 0.82.9 2.7 PRODUCT' SPECIAL C08CA01 517.3 mg f.c.tabl. tabl. Amlodipin 3.5 0.8 2.7 capsul Omez 32.7 17.3Ticlopidine 15.4 32.7 15.4 465/265 idine 353/166 Hydrochloride 250 B01AC05 mg f.c.tabl. Chiaro Hydrochloride 250SPECIAL mg 87/105 Chiaro 51.6C08CA01 33.0 18.6 51.6 33.0 18.6 STADA STADA PFIZER PFIZER C07AB02 Metoprolol 100mg 353/166 C07AB02 Metoprolol tabl. Metoprolol 16.9 10.9 6.0 C10AA05 Atorvastatine 100mg Stada tabl. Metoprolol Stada 16.9 10.9 6.0 C10AA05 f.c.tabl. 357/96 357/96 20mg Sortis20mg 74.3 62.3 12.0 Atorvastatine Sortis 74.3 1A PHARMA 1A ALKALOID ALKALOID 87/184 87/184 74/6 74/6 C09AA02 Enalapril 20491/92 mg18.6 tabl. Enalapril Pharm 3.9 1.0 f.c.tabl.2.9 C08CA01 Amlodipine 5 mg Amlodipin Alkaloid 3.5 0.8 2.7 C09AA02 Enalapril 20 mg tabl.37.0tabl. Enalapril 1A Pharm 3.9 + 1A 1.0 2.9 C08CA01 Amlodipine 528.6 mg tabl. Amlodipin Alkaloid 3.5 0.8PHARMA 2.7 WEST PHARMA WEST PHARMA KRKA KRKA 465/262 Hydrochloride 250 B01AC05 mg Ticlopidine f.c.tabl. Ticlopidina Hydrochloride Trombo 250 mg f.c.tabl. Ticlopidina 55.6 Trombo 37.0 18.6 55.6 ELI LILLY ELI LILLY NOVARTIS NOVARTIS hard ca Ultop 44.0 28.6 15.4 44.0 15.4 4idine Insuline pen Lispro Humalog + Ins. Mix Lispro 50 Protamine pen 1,419.6 Humalog Mix 71.0 50 1,348.6 1,419.6 71.0 1,348.6 491/92 C09DX01 Valsartan + Amlodipine f.c.tabl. Exforge HCT 170.2 85.1 85.1 C09DX01 Valsartan + Amlodipine + f.c.tabl. Exforge HCT 170.2 85.1 85.1 BERLIN CHEMIE BERLIN CHEMIE 353/16 C07AB02 Metoprolol 100mg 353/16 tabl. Corvitol 100 18.8 6.0 C07AB02 Metoprolol 100mg tabl. Corvitol 10012.8 18.8 12.8 6.0 KRKA KRKA GENERICON PHARM GENERICON PHARM 74/73 74/73 87/226 87/226 C08CA01 Amlodipine 5HELLAS mg Tenox 7.8mg 5.12.9 2.7 C08CA01 Amlodipine 5HELLAS mg hard tabl. Tenox 7.8 5.1 Hydrochlorthiazide 2.7 C09AA02 Enalapril 20 mg18.6 tabl. Enalapril Genericon 8.5EG LABO 5.6 2.9 C09AA02 Enalapril 20 mg tabl.41.0tabl. Enalapril Genericon 8.5 5.6 ANFARM ANFARM 465/7 100353/196 Nj.N/ml - 3 mlUlcobos 50/50 idine Hydrochloride 250 B01AC05 mg Ticlopidine hard ca Neo-Fulvigal Hydrochloride 250 mg ca Neo-Fulvigal 59.6 41.0 18.6 59.6 160/5/25 Hydrochlorthiazide 160/5/25 mg BOSNALIJEK BOSNALIJEK EG LABO ASTRAZENECA ASTRAZENECA capsul 45.5 30.1 15.4 45.5 30.1 15.4 355/38 C10AB05 Fenofibrate 200 mg 355/38 Fenofibrate 13.5 C10AB05 caps. Fenofibrate 200 mg EG caps. 26.9 Fenofibrate13.4 EG 26.9 C07AB02 Metoprolol 100mg 353/196 C07AB02 Metoprolol prlg.tab Betaloc ZOK 30.7 6.0 100mg prlg.tab Betaloc ZOK24.7 30.7 24.7 6.0 GENERICON PHARM GENERICON PHARM REMEDICA REMEDICA 74/226 87/110 C08CA01 5 mg tabl. Generico 5.82.9 2.7 C08CA01 Amlodipine 87/110 5 mg 74/226 tabl. Generico 8.5 5.8 2.7 C09AA02 Enalapril 20 mg tabl. Korandil 10.7 7.8GJAK 2.9 C09AA02 EnalaprilAmlodipine 20 mg Amlodipin tabl. Korandil 10.7 NE8.5 7.8 REDUKTUESIT E LIPIDEVE NE ET ILAÇ cartrige B03 Omeprazid ANTIANEMIKET C10 REDUKTUESIT E LIPIDEVE GJAK C10 REDUKTUESIT E LIPIDEVE NEAmlodipin GJAK NOBEL NOBEL ILAÇ ANTIANEMIKET 48.5 33.1 74/79 15.4 48.5 33.1 15.4 LEK2.7 NOVO NORDISK LEK Enalapril MEDOCHEMIE MEDOCHEMIE 74/79 C08CA01 Amlodipine 5 mg tabl. Amlopin 10.6 7.9 2.7 5 Insuline pre-fille Aspartan Novo Mix+30 Protamine Flexpe NOVO NORDISK pre-fille 1,278.9 Novo Mix 3064.0 Flexpe87/85 1,214.9 1,278.9 64.0Amlopin 1,214.9 C09AA02 87/85 C08CA01 Amlodipine 5 mg tabl. 10.6 7.9 20 mg tabl. Kalpiren 11.7 8.8 2.9 C09AA02 Enalapril 20 mg tabl. Kalpiren 11.7 8.8 2.9 SANOFI AVENTIS SANOFI AVENTIS MIBE MIBE 393/251 C07AB02 Metoprolol 200 100 Lipanor 27.5 27.4 Ciprofibrate 100 mg caps. 54.9 Lipanor 54.9 mg 393/251 C07AB02 tabl. Metoprolol 31.9 9.6 368/193 22.3 C10AB08 Ciprofibrate Metoprolol 20015.4 mg Acis tabl. Metoprolol Acis 31.9 9.6mg 368/193 22.3 C10AB08 caps. MIBE hard Ulcozol 48.8 100 NjN/ml 33.4 -74/237 15.4 48.8ALKALOID Crystallised InscaAspart 3MIBE SANDOZ SANDOZ HEMOFARM KONCE HEMOFARM 74/237 C08CA01 5C10AA01 mg Sandoz tabl. Amlodipin Sandoz 10.6 7.92.9 2.7 C08CA01 Amlodipine 533.4 mg hard tabl. Amlodipin 10.6 C10AA01 7.9 Simvastatine 2.7 87/55 87/55 C09AA02 20 mg tabl.NOVARTIS Prilenap 20.7 17.8 20349/199 mg22.2 tabl. 10 Prilenap 20.73.4 17.8 2.9 REPLEKPHARM REPLEKPHARM ALKALOID 349/199 391/6 Simvastatine mg 6.8 3.4 mg f.c.tabl.KONCE Revastat 6.8 3.4 3.4 us Fumarate B03AA02 Ferrous hard camg Fumarate Heferol Capsules 350mg Heferol 23.4 Capsules 1.2Amlodipine 22.2 23.4 1.2 NOVARTIS 393/92 350mg 393/92 C07AB02 Metoprolol 200 f.c.tabl. Lopresor RetardEnalapril 54.6C09AA02 32.3Enalapril 22.3 C07AB02 Metoprolol 200camg f.c.tabl. Lopresor Retard 54.6 f.c.tabl. 32.3Revastat D 10 DERMATOLOGJIKET D 22.3 DERMATOLOGJIKET LEKml 30/70 hard ca Ortanol LEK15.4 C08CA01 ZAKLAD ZAKLAD KRKA 49.3 33.9 74/222 49.3 15.4 C08CA01 KRKA 5C10AA01 mg tabl. 11.3 8.62.9 Amlodipine 533.9 mg 74/222 tabl. 11.3 C10AA01 8.6f.c.tabl. 2.7 87/73 87/73 1A PHARMA 1A3.4 PHARMA 2.9 C09AA02 EnalaprilAmlodipine 20 mg Amlonorm tabl.PHARMA Enap 29.6 26.7 C09AA02 Enalapril 20349/184 mg Amlonorm tabl.PHARMA 29.63.7 DERMATOLOGJIKET 349/184 Simvastatine 10 mg Simvastatin -1AP 7.1 Simvastatine 10 Enap mg f.c.tabl.2.7 Simvastatin - 1 A P 26.7 7.1 3.7 3.4 D01 DERMATOLOGJIKE D01 DERMATOLOGJIKE BOSNALIJEK BOSNALIJEK MEDREICH STERILA MEDREICH STERILA SO. SE73/105 PHARM SO. SE PHARM 74/132 ANTIMYKOTIKET KRKA 87/256 KRKA 74/132 5 mg Atenolol caps. Amlodil 13.8 11.1 2.7 C08CA01 Amlodipine 544.7 mg Atenolol caps. Amlodil 13.8 87/256 MIBE MIBE 49/73 C09AA02 Enalapril 20 mg tabl. Enalapril Tablets 30.3 ANTIMYKOTIKET 27.4 2.9 20349/251 mgANTIMYKOTIKET tabl. Enalapril Tablets 30.3 27.4 2.9 hard caSolostar/Opt Cletus 60.1B03AA07 44.7 15.4 60.1108.4 15.4 sulfas 100 mg Ferri f.c.tabl. sulfas Retafer 100 mg C07AB03 f.c.tabl. Retafer 11.0C08CA01 0.5Amlodipine 10.5 11.0 0.52.8 10.5 349/251 PROFARMA Simvastatine 10 mg Simvalip 10 8.5 3.4 PROFARMA C10AA01 Simvastatine 102.8 mg f.c.tabl. Simvalip 105.1 8.5 DERMATOLOGJIKE 5.1 3.4 73/105 C07AB03 100 tabl. 4.0 C09AA02 1.2Enalapril Atenolol 100 mg 4.011.1f.c.tabl. 1.22.7 AVENTIS 4 3 Insuline pre-fille Glargine Lantus solutionAtenolol 100AVENTIS UI/ml -mg 3 pre-fille 2,167.9 Lantus Solostar/Opt 2,059.5 2,167.9 108.4tabl.C10AA01 2,059.5 HEMOFARM HEMOFARM 74/55 TADf.c.tabl. PHARMA TAD PHARMA 74/55 Amlodipine 5C10AA01 mg Vascoten tabl. 16.1 13.4 C08CA01 Amlodipine 545.3 mg Vascoten tabl. 16.1 C10AA01 13.4 2.7 KRKA KRKA 87/169 87/169 C09AA02 Enalapril 20 mg Vazotal tabl.MEDOCHEMIE Corvo 31.8 28.9 2.9 20349/73 mg Vazotal tabl. 10KONCE Corvo 28.9 2.9 TEDEC MEIJI FARMA TEDEC FARMAC07AB03 349/73 MEDOCHEMIE Simvastatine 10KONCE mg Vasilip 12.1 8.7 GENERICS 3.4 Simvastatine mg f.c.tabl.2.7 Vasilip 31.8 12.1 8.7 GENERICS 3.4 hardC07AB03 ca Ulcezol 60.7 Atenolol 45.3100 15.4MEIJI 60.7 Atenolol 15.4 C08CA01 73/85 mg f.c.tabl. 4.4 C09AA02 1.6Enalapril 2.8 100 mg f.c.tabl. 4.4 1.6 2.8 ml 73/85 NICHE NICHE 91/167 D01BA02 Terbinafine 250 mg 91/167 tabl. Lanafine 87.2 43.6 D01BA02 Terbinafine 250 mg tabl. Lanafine 43.6 87.2 GALENIKA GALENIKA RAFARM 74/49 RAFARM RAFARM 74/49 C08CA01 Amlodipine 5C10AA01 mg Velorin tabl. Amlogal 14.3 473/107 C08CA01 Amlodipine 5 mg Velorin tabl. Amlogal 17.0 C10AA01 Hydroxide 100B03AC02 mg/5ml tret.per Hydroxide Ferrovin Sucrose 100RAFARM mg/5ml tret.per 747.1 Ferrovin 37.3 709.8 747.1 LABORATORIOS BEL 2.7 LABORATORIOS 87/107 87/107 C09AA02 Enalapril 20 mg tabl.37.3 Ulticadex 34.0 31.1 2.9 20349/232 mg709.8 tabl. 102.8 Ulticadex 34.09.1 31.1 2.9 BEL 12.5 349/232 REMEDICA REMEDICA Simvastatine 10 2.8 mg f.c.tabl. Simvastatin ICP 17.0 12.5 3.4 Simvastatine mg f.c.tabl. Simvastatin ICP 9.1 3.4 73/110Sucrose CIPLA CIPLA 73/110 Atenolol 100 mg tabl. 8.8 C09AA02 6.0Enalapril C07AB03 Atenolol mg tabl. 8.814.3 6.02.7 hardC07AB03 ca Malortil 60.7 45.3Ferric 15.4 60.7 45.3 100 15.4 GENERICON PHARM 91/226 D01BA02 Terbinafine 250 mg 91/226 tabl. Terbinafin 91.0 47.4 43.6 D01BA02 Terbinafine 2502.7 mgGenerico GENERICON PHARM tabl. Terbinafin Generico 91.0 PFIZER PFIZER 74/96 74/96 C08CA01 Amlodipine 5 mg tabl. Norvasc 17.7 15.0 MERCK SHARP MERCK SHARP C08CA01 Amlodipine 5 mg tabl. Norvasc 17.7 15.0 2.7 STADA STADA NOVO NORDISK NOVO NORDISK 87/259 87/259 C09AA02 2,059.5 Enalapril 20 mg tab. tabl.BOSNALIJEK Renitec 35.4 2.9 C09AA02 Enalapril 20349/166 mg tabl. 102.8 Renitec 35.4 2.9 349/166 BOSNALIJEK C10AA01 Simvastatine 10 2.8 mg f.c.tabl. Simvastatin STADA 32.5 32.7 3.4 C10AA01 Simvastatine mg f.c.tabl. 36.1 Simvastatin STADA32.5 36.1 32.7 3.4 5 3 Insuline pre-fille Detemir Levemir solution FlexpenAtenolol 100 UI /100 ml -D&G 3 pre-fille 2,059.5 Levemir Flexpen 103.0 1,956.5 103.0 1,956.5 73/132 73/132 C07AB03 mg tab. sh Aminol 11.1 8.3 C07AB03 Atenolol 100 mg sh Aminol 11.1 8.3 D&G SRL SRL FARMANIC-CHEMIPH FARMANIC-CHEMIPH hard ca Nansen 75.8 60.4Cyanocobalamine 15.4 75.8 60.4 tret.per 15.4 91/260 D01BA02 Terbinafine 250 mg 91/260 tabl. Chemiderm 99.1 43.6 D01BA02 Terbinafine 2502.7 mg tabl. Chemiderm55.5 99.1 PROFARMA KWIZDA KWIZDA 50/105 ocobalamine mcg - 1ml B03BA02 tret.per Vitamine B12 100 mcg - PROFARMA 1ml scored Vitamine 61.0C08CA01 B12 3.1Amlodipine 57.9 61.0 3.12.8 74/75 74/75 5 mg Atenolol tabl. Amplor 21.0 18.3 ANFARM HELLAS ANFARM C08CA01 Amlodipine 5 mg Atenolol tabl. Amplor 21.0 18.3 2.7 ml 73/305 100 87/7 87/7 C09AA02 Enalapril 20 mg tabl.PHARMA Kaparlon-S 36.1 33.2 2.9 HELLAS C09AA02 Enalapril 20 mg57.9 tabl.PHARMA Kaparlon-S 36.1 33.2 2.9 LABORATOIRE SFDB LABORATOIRE SFDB 73/305 C07AB03 Atenolol 100 mg SFDB 11.8 9.0 C07AB03 Atenolol 100 mg scored SFDB 11.8 9.0 2.8 ZENTIVA A.S. ZENTIVA 91/268 FARAN LABORATORI FARAN D01BA02 Terbinafine 250 mg 91/268 tabl. Terbiderm 110.4 43.6 A.S. D01BA02 Terbinafine 2502.7 mg tabl. PHARM Terbiderm 66.8 110.4 capsul Gertalgin 77.4 E.C 62.0 74/251 15.4LABORATORI 77.4 15.4 C08CA01 MIBE MIBEtabl. GENERICON PHARM GENERICON 74/251 Amlodipine 5C10AA01 mg Atenolol tabl. 21.2 18.5 C08CA01 Amlodipine 562.0 mg Atenolol tabl. 21.2 C10AA01 18.5 2.7 BERLIN - CHEMIE BERLIN - CHEMIE 350/226 Simvastatine 20 2.8 mg f.c.tabl. Simvastatin Generi 10.3 5.2 5.1 Simvastatine mg f.c.tabl. Simvastatin Generi 33.8 10.3 5.2 5.1 87/16 87/16 C09AA02 Enalapril 20 mg Amparo Berlipril 36.7 33.8 2.9 20350/226 mg Amparo tabl. 202.8 Berlipril 36.7 2.9 EG LABO EG LABO 73/38 C07AB03 Atenolol 100 mg 73/38 tabl. EG 11.8C09AA02 C07AB03 Atenolol 100 mg tabl. EG 9.0Enalapril 11.8 9.0 KERN PHARMAtabl. KERN 91/272 D01BA02 Terbinafine 250 mg 91/272 tabl. Terfinor 113.8 70.2 43.6PHARMA D01BA02 Terbinafine 250 mg Terfinor 113.8 PROFARMA TADCyanocobalamine PHARMA TAD3.3 PHARMA MINERVA PHARMAC MINERVA PHARMAC 51/105 ocobalamine 500 mcg - 1ml B03BA02 tret.per Vitamine B12 500 mcg - PROFARMA 1ml tret.per Vitamine 61.0 Enalapril B12 3.1 20 57.987/75 61.0 Enalapril 3.1mg 2 Metformine f.c.tabl. Diabesin 500 mg 500 f.c.tabl. Diabesin 3.5 500 0.2 3.5BELUPO 0.2 3.3 C09AA02 ALKALOID ALKALOID hard ca Elkostop 78.9 63.5 15.4 78.9 63.5 15.4 KWIZDA PHARMA KWIZDA PHARMA 350/6 C10AA01 20 f.c.tabl. Hollesta 10.6 5.5 5.1 Simvastatine mg f.c.tabl. Hollesta 37.8 10.6 5.5 5.1 87/75 C09AA02 mg Enaran 37.8 34.9 2.9 20350/6 mg57.9 C10AA01 tabl. 202.8 Enaran 34.9 2.9 BELUPO 73/245 73/245 C07AB03 Atenolol 100 mg f.c.tabl. Ormidol 19.9 Simvastatine 17.1tabl. 2.8 C07AB03 Atenolol 100 mg f.c.tabl. Ormidol 19.9 17.1 LABORATORIOS BA LABORATORIOS BA 91/289 D01BA02 Terbinafine 250 mg 91/289 tabl. 139.6 43.6 D01BA02 Terbinafine 250 mg Basi tabl. Terbinafina96.0 Basi 139.6 REPLEKPHARM PROFARMA PROFARMA REPLEKPHARM 75/199 Amlodipine 10 mg tabl. Amlodipin 2.9 0.6Terbinafina 2 Metformine tabl. Metformine 500 mg tabl. C08CA01 Metformine 4.6 3.375/199 4.6CP PHARMACEUTIC 1.3 Amlodipin 3.3 Amlodipine 10 mg tabl. 2.9 C10AA01 0.6f.c.tabl. 2.3 REPLEKPHARM REPLEKPHARM RAFARM 350/199 350/199 C10AA01 Simvastatine 20 PHARMACEUTIC mg Revastat 12.1 5.1 Simvastatine 202.8 mg f.c.tabl.2.3 Revastat 7.0 12.1 7.0 5.1 capsul Rythmogastryl 83.4 Atenolol 68.0 15.4 83.4 1.3Atenolol 68.0 15.4 C08CA01 CP 73/253 73/253 C07AB03 100 RAFARM mg f.c.tabl. Totamol 26.5 23.7 2.8 C07AB03 100 mg f.c.tabl. Totamol 26.5 23.7 91/200 D01BA02 Terbinafine 250 mg 91/200 scored Terbinafine 182.0 43.6 PROFARMA PROFARMA D01BA02 Terbinafine 250 mg Actavis ACTAVIS WESTscored Terbinafine138.4 Actavis ACTAVIS 182.0 53/105 PROFARMA AEGIS AEGIS 5 mg Acid tabl. folic Acid 5 mg Folic tabl. Acid 6.9 Folic 0.4Amlodipine 6.9PROFARMA 0.4mg 6.5 Forma Emri B03BB01 Tregetar Firma Ref Pac. Rimb. Firma Ref Cmimi Pac. Rimb. 75/105 75/105 10 mg tabl. Amlodipine 3.2 0.94.6 2olic Metformine f.c.tabl. Diametil 500 Cmimi mg f.c.tabl. Diametil 10.2 Cmimi 6.9 Cmimi 3.3 10.2 6.96.5 3.3 C09CA01 C08CA01 Amlodipine 10 mg tabl. Amlodipine 3.250mg 0.9f.c.tabl. 2.3 WEST PROFARMA PROFARMA 350/262 350/262 376/105 376/105 C10AA01 Simvastatine 20 Simvastatin 12.7 C10AA01 Simvastatine 202.8 mg f.c.tabl.2.3 Simvastatin Farmoz 4.55.1 PHARMA 12.7 7.6 5.1 C09CA01 Losartan potassium 50mg f.c.tabl. Losartan 9.1Farmoz 4.5 PHARMA Losartan potassium f.c.tabl. Losartan 9.17.6 4.6 ANFARM HELLAS ANFARM HELLAS ASTRAZENECA ASTRAZENECA 73/196 73/196 capsul Eselan 89.5 Atenolol 74.1100 15.4 89.5ADELCO 74.1 15.4 C08CA01 C07AB03 mg f.c.tabl. Tenormin 32.8 30.0 2.8 C07AB03 Atenolol 100 mg f.c.tabl. Tenormin 32.8 30.0 NOBEL ILAÇ tabl. NOBEL 91/163 D01BA02 Terbinafine 250 mg 91/163 tabl. Mycocur 182.0 43.6 ILAÇ D01BA02 Terbinafine 250 mg Mycocur 138.4 182.0 ADELCO ALKALOID BERLIN - CHEMIE BERLIN - CHEMIE 53/1 5 mg Siofor Acid tabl. folictabl. Filicin 5 mg tabl. Filicin 7.4 C08CA01 6.5 7.4ALKALOID 0.9mg 6.5 75/6 75/6 10 mg tabl. Amlodipin Alkaloid 3.9 1.64.6 2.3 2olicMetformine tabl. 500500 mg B03BB01 Siofor 14.5 500 11.2 376/268 3.3 14.50.9Amlodipine 11.2 3.3Alkaloid C08CA01 Amlodipine 10 mg tabl. Amlodipin 3.950mg 1.6f.c.tabl. 2.3 1A PHARMA 1A PHARMA ZENTIVA A.S. ZENTIVA A.S. 350/184 350/184 376/268 C10AA01 Simvastatine 20 Simvastatin 1 A P 12.7 7.6 5.1 C10AA01 Simvastatine 20 mg f.c.tabl. Simvastatin 1 A P 12.7 7.6 5.1 C09CA01 Losartan potassium 50mg f.c.tabl. Lozap 10.3 5.7 C09CA01 Losartan potassium f.c.tabl. Lozap 10.3 5.7 4.6 Kod Bari Kodi ATC Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. Kod Bari Kodi ATC Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Re HELP HELP FaqjaKod 1 106.2 Faqja 1 Kod Bari Kod capsul 106.2 Glaveral 90.8 15.4 90.8 15.4 NOVARTIS NOVARTIS 91/92 91/92 D01BA02 250 mg tabl. Lamisil 262.9 219.3 43.6 D01BA02 Terbinafine 250 mg tabl. Rimb. LamisilCmimi 262.9 Kod Bari KodiTerbinafine ATC Emertimi Xhenerik Forma EmriRef Tregetar Firma Ref Cmimi Pac. Rimb. Kodi ATC KodiForma Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Cmimi Pac. Rimb. Bari Kodi ATC Emertimi Xhenerik Emri Tregetar Firma Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. MUSTAFA NEVZAT Bari ATCMUSTAFA Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Ref Cmimi Pac. MERCK75/197 SANTE EC08CA01 MERCK SANTE NEVZAT 75/197 2ESIT Metformine f.c.tabl. Glucophage 500 mg Glucophage 15.0 11.7 3.3 15.0 11.7 3.3 C08CA01 10 mg tabl. Monovas 4.9 2.6 E PLAZMES B05 DHEZEVENDESUESIT PERFUZIONET PLAZMES DHE PERFUZIONET Amlodipine 10 mg tabl. Monovas 4.950mg 2.6 GENEPHARM SA GENEPHARM SA ZEVENDESUESIT E Amlodipine ALKALOID ALKALOID 350/267 S.C. ANTIBIOTICE SA 350/267 C10AA01 20 mg Liporex 12.7 S.C. ANTIBIOTICE SA 376/6 C10AA01 Simvastatine 20 mg f.c.tabl.2.3 LiporexCmimi 12.7 7.6 5.1 376/6 C09CA01 Losartan potassium 50mg f.c.tabl. Losartan 13.5 8.9 4.6 Losartan potassium f.c.tabl. Losartan 13.57.6 8.95.1 4.6 404/302 Kod Bari Kodi ATC Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi RefSimvastatine Cmimi Rimb. 404/302 C07AB07 Bisoprolol 5 mg f.c.tabl. f.c.tabl. Bisotens 11.5C09CA01 3.5Pac. 8.0 Kod Bari Kodi ATC Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Reff.c.tabl. Cmimi Pac. Rimb. C07AB07 Bisoprolol 5 mg f.c.tabl. Bisotens 11.5 3.52.3 8.0 Bari Kodi ATC Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. timi Xhenerik KodDHE Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. BARNAT ANTISPASTIKE, OLINERGJIKE PROPULSIVE GENERICON PHARM GENERICON PHARM ANTIBIOTIKE DHE KIMIOTERAPEUTIKE D06 ANTIBIOTIKE DHE DERMATOLOGJIKE D06 ANTIBIOTIKE DHE KIMIOTERAPEUTIKE DERMATOLOGJIKE PLAZMES DHE 75/226 75/226 C08CA01 Amlodipine 10 mg Generico tabl. Amlodipin Generico 9.2 6.9 2.3 Amlodipine 10 mg Kod tabl. 9.250mg 6.9 2.3 MIBE MIBE Bari Kodi ATCPERFUZIONET Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. Kod Bari C08CA01 Kodi ATC 376/79 EmertimiC09CA01 Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi RefLEK Cmimi Pac. KIMIOTERAPEUTIKE Rimb. LEK 350/251 350/251 C10AA01 Simvastatine 20 mg f.c.tabl. Simvalip 20 7.6 12.7 7.6 5.1Faqja 15 C10AA01 Simvastatine 20 mg f.c.tabl. Simvalip 20 12.7 5.1 376/79 Losartan potassium 50mgAmlodipin f.c.tabl. Lakea 14.2 9.6 4.6 C09CA01 Losartan potassium f.c.tabl. Lakea 9.6 4.6 Faqja 1114.2 Faqja 11 ALKALOID ANTIKOLINERGJIKE DHE 404/6 Glyformin C07AB07 Bisoprolol 5 PROPULSIVE mg Forma f.c.tabl. Bisol 12.7 4.7 8.0 REMEDICA REMEDICA 404/6Cmimi C07AB07 5 mg Sulfat Magnezi f.c.tabl. Bisol 4.7 8.0Faqja 9 Faqja 7 DERMATOLOGJIKE Emertimi Xhenerik Emri Tregetar Firma Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. Faqja 7 12.7 2esiForma Metformine f.c.tabl. 850 f.c.tabl. Glyformin 3.9 0.2Bisoprolol 3.7 3.9ALKALOID 0.2 3.7 Emri Tregetar Ref Cmimi Pac. Rimb. Faqja 9 Faqja 13 Faqja 1 PROFARMA PROFARMA 56/105 KRKA B05XA05Firma Magnesi sulphate 25 % - 10 ml tret.per 74.7KRKA 22.4 52.3 KRKA sulphate 25 % -mg 10 ml tret.per Sulfat Magnezi 74.7C08CA01 22.4 52.3 ACTAVIS ACTAVIS 350/73 350/73 C10AA01 Simvastatine 20 mg f.c.tabl.2.3 Vasilip 14.4 14.4 9.3 5.1 C10AA01 Simvastatine 20 PHARMA mg Vasilip 14.4 9.3 5.1 376/200 376/200 C09CA01 Losartan potassium 50mg Rasoltan 14.4 9.8 4.6 C09CA01 Losartan potassium 50mg f.c.tabl. Rasoltan14.9 9.8 4.6 KRKA Faqja 5 f.c.tabl. Faqja 5f.c.tabl. 75/73 Amlodipine 10 mg tabl. Tenox 12.6 75/73 C08CA01 Amlodipine 10 mg tabl. Tenox 14.9 12.6 2.3 1A PHARMA 1A 404/184 C07AB07 Bisoprolol 5 mg f.c.tabl. Bisoprolol 5 1A Ph 12.7 4.7 8.0 404/184 LEK LEK C07AB07 Bisoprolol 5 mg f.c.tabl. Bisoprolol 5 1A Ph 12.7 4.7 8.0 3 Faqja 3 92/79 PROFARMA PROFARMA D06AX05 Bacitracine 500 Nj.N92/79 /g + Neomycinum oint. Bivacyn 197.5 197.5 D06AX05 Bacitracine 500 Nj.N /g + Neomycinum oint. 395.0 Bivacyn 395.0 tret.per Papaverine 61.0 24.4 36.6 Faqja potassium 61.0 24.4 36.6 TAD3.7 PHARMA TAD PHARMA LABORATORIOS BEL LABORATORIOS BEL C850 mg KARDIOVASKULAR WEST PHARMA 2-1ml Metformine f.c.tabl. Diabesin 8500.7 C09CA01 4.4NICHE 0.7 Amlonorm 3.7 C09CA01 WEST PHARMA 350/232 350/232 RDIOVASKULAR f.c.tabl. Diabesin 850 SISTEMI 4.4 376/262 C10AA01 Simvastatine 20 mg f.c.tabl. Simvastatin ICP 20.0 14.9 5.1 C10AA01 Simvastatine 20 mg f.c.tabl. Simvastatin ICP 18.8 20.0 14.9 5.1 376/262 Losartan 50mg f.c.tabl. Losartan Tiasar 14.9 10.3 4.6 Losartan potassium 50mg f.c.tabl. Losartan Tiasar 14.9 10.3 4.6 ZAKLAD PHARMA ZAKLAD PHARMA 75/222 SISTEMI KARDIOVASKULAR C08CA01 Amlodipine 10 mg tabl. Amlonorm 16.5 2.3 C08CA01 Amlodipine 10 mg tabl. 18.8 16.5 2.3 GENERICS NICHE GENERICS 404/167 C07AB07 Bisoprolol 5 75/222 mg tabl. Bisocor 13.0 5.0 8.0 404/167 C07AB07 Bisoprolol 5 mg 3.5 mg/g - 30 5.0 g 3.5 mg/g - 30 g tabl. Bisocor 13.0 8.0 PROFARMA PROFARMA tabl. CRESCENT PHARMA CRESCENT PHARMA 2 Metformine 850 mg Metformin 4.6 0.9 Amlodipin 3.7 Sandoz KRKA KRKA 350/294 350/294 tabl. Metformin 4.6 0.9 C09CA01 3.7 75/237 C10AA01 Simvastatine mg f.c.tabl.2.3 Simvastatin 20.1 15.0 5.1 C10AA01 Simvastatine 20 mg f.c.tabl. Simvastatin 20.1 15.0 5.1 376/73 C01 BARNAT NESANDOZ TERAPINE KARDIAKE 376/73 SANDOZ Losartan potassium 50mg tabl. Lorista 15.9 11.3 4.6 Losartan potassium 50mg tabl. 20 Lorista 20.6 15.9 11.3 4.6 SANDOZ C08CA01 Amlodipine 10 mg tabl. Amlodipin Sandoz 18.3 75/237 C01 TERAPINE KARDIAKE C08CA01 Amlodipine 10 mg tabl. 20.6 18.3 TERAPINE KARDIAKE SANDOZ 404/237 C07AB07 BARNAT BisoprololNE f.c.tabl. Byol 19.0C09CA01 11.0 8.0 C07AB07 Bisoprolol 5 mg f.c.tabl. Byol 19.0 11.02.3 8.0 SANOFI - AVENTIS SANOFI - AVENTIS tabl. No-Spa 8.7Stada 3.5 5.2 8.7 3.5 5 mg 5.2 404/237 STADA STADA RAFARM RAFARM NOBEL 2mgMetformine 850 mg Metformin 7.8 4.1 Amlopin 3.7 C09CA01 f.c.tabl. Metformin Stada 7.8 376/163 4.1 C09CA01 3.7 75/79 NOBEL ILAÇ 350/107 ILAÇ 2.3 350/107 C10AA01 Simvastatine 20 mg f.c.tabl. Kymazol 16.8 5.1 C10AA01 Simvastatine 20 mg f.c.tabl. Kymazol 21.9 16.8 5.1 LEK 376/163 LEKLosartan Losartan potassium 50mg f.c.tabl. Hilos 18.2 13.6 4.6 potassium 50mg f.c.tabl. Hilos 18.2 13.6 C08CA01 Amlodipine 10 mg tabl. Amlopin 20.6 18.3 75/79f.c.tabl. BOSNALIJEK BOSNALIJEK C08CA01 Amlodipine 10 mg tabl. 20.6 18.3 2.3 428/132 D06BA01 Sulfadiazine argenticum 428/132 1% - 40 g krem Argedin 350.4 175.2 175.2 D06BA01 Sulfadiazine argenticum 1% - 40 g krem 4.6 Argedin 21.9 350.4 BILIM ILAC SANAYII BILIM ILAC SANAYII LA 5.1 FARMACOCHIMIC LA FARMACOCHIMIC 2ineMetformine 850 mg C01AA05 f.c.tabl. Glifor 8.5NICHE 4.87.9 3.7 f.c.tabl. Glifor 8.5C07AB07 4.8Bisoprolol 3.7 PROFARMA LICONSA 350/301 LICONSA 350/301 PROFARMA C10AA01 Simvastatine 20 mg f.c.tabl.2.3 Setorilin 20.9 25.0 19.9 5.1 C10AA01 Simvastatine 20 mg f.c.tabl. 25.0 19.9 PFIZER 57/105 PFIZER 376/227 376/227 Digoxine 250 mcg tabl. Digoxine 9.93.7 2.08.5 7.9 C09CA01 Losartan potassium 50mg f.c.tabl. Prelow 20.9 16.3 4.6 Losartan potassium 50mg f.c.tabl. PrelowTE 16.3 4.6 250 mcg tabl. 9.9 C08CA01 2.0 Amlodipine GENERICS 75/96 10 mg tabl. Norvasc 21.2 18.9 NICHE GENERICS C08CA01 Amlodipine 10 mg tabl. Norvasc 21.2 2.3 405/167 C07AB07 Bisoprolol 1075/96 mg Digoxine tabl. Bisocor 12.2C09CA01 405/167 10 mg tabl. Bisocor 12.218.9 3.7Setorilin 8.5 D07 PREPARATE DERMATOLOGJIKE KORTIKOSTEROIDEVE D07 PREPARATE DERMATOLOGJIKE TE KORTIKOSTEROIDEVE PREPARATE DERMATOLOGJIKE PROFARMA AEGIS AEGIS PROFARMA PNG.GEROLYMATOS tret.per Atropine 53.4 21.4 32.0 PNG.GEROLYMATOS 53.4 21.4 32.0 2 Metformine 850 mg f.c.tabl. Diametil 11.7 8.0 3.7 f.c.tabl. Diametil 11.7 8.0 3.7 350/218 LABORATORIOS BA 350/218 LABORATORIOS BA C10AA01 Simvastatine 20 mg f.c.tabl. Ravostan 29.7 24.6 5.1 GALENIKA C10AA01 Simvastatine 20 mg f.c.tabl. Ravostan 29.7 24.6 5.1 GALENIKA 376/289 376/289 75/49 C09CA01 Losartan potassium 50mg f.c.tabl. Losartan Basi 21.2 16.6 4.6 S.C. ANTIBIOTICE SA C09CA01 Losartan potassium 50mg f.c.tabl. Losartan Basi 21.2 16.6 4.6 C08CA01 Amlodipine 10 mg tabl. Amlogal 26.5 24.2 2.3 S.C.8.5 ANTIBIOTICE SA C08CA01 Amlodipine 10 mg tabl. Amlogal 26.5 405/302 C07AB07 Bisoprolol 1075/49 mg 405/302 f.c.tabl. Bisotens 12.6 4.1 C07AB07 Bisoprolol 10 mg f.c.tabl. Bisotens 12.624.2 4.12.3 8.5 TE KORTIKOSTEROIDEVE - CHEMIE BERLIN - CHEMIE ALKALOID ALKALOIDBERLIN 2fenone Metformine 850 mg C01BC03 f.c.tabl. Siofor 850 16.8 13.1 3.7 ANFARM ANFARM HELLAS 59/6 f.c.tabl. 850 16.8 13.1 3.7 Propafenone 150 mgAlkaloi f.c.tabl. Propafenon Alkaloi 23.9 12.0 11.9 150Siofor mg f.c.tabl. 23.9 12.0 11.9 350/7 KWIZDA PHARMA SO. SE PHARM 350/7 SO.4.6 SE PHARM C10AA01 Simvastatine 20 mg f.c.tabl. Sivinar 44.6 34.3 29.2 5.1 KWIZDA PHARMA C10AA01 Simvastatine 20 PHARMA mg f.c.tabl. 34.3 29.2 5.1 HELLAS 75/75 376/121 PHARMA 376/121 Amlodipine 10 mg tabl. Amplor 28.7 26.4 2.3 C09CA01 Losartan potassium 50mg f.c.tabl. Lastan 44.6 40.0 1A Losartan potassium 50mg f.c.tabl. Lastan C08CA01 Amlodipine 10 mg tabl. Amplor 28.7 26.4 2.3 405/184 C07AB07 Bisoprolol 1075/75 mg Propafenon f.c.tabl. Bisoprolol 10 C08CA01 - 1A P 1A 14.2C09CA01 8.5 405/184 HELP HELP C07AB07 Bisoprolol 10 mg f.c.tabl. Bisoprolol 105.7 - 1A P 14.2 5.7Sivinar 8.5 95/54 95/54 D07AC01 Betamethasone Dipropionate 0.05 % - krem Helpoderm 169.9 85.0 D07AC01 Betamethasone Dipropionate 0.05 %40.0 - krem 4.6 Helpoderm 84.9 169.9 MERCK SANTE MERCK SANTE STADA STADA 5.7 REMEDICA REMEDICA 2 Metformine 850 mg f.c.tabl. Glucophage 17.0 13.3 3.7 59/166 STADA STADA f.c.tabl. Glucophage 17.0 13.3 3.7 C01BC03 Propafenone 150 mg f.c.tabl. Propafenon Stada 25.1 13.2 11.9 fenone 150 mg f.c.tabl. Propafenon Stada 25.1 13.2 11.9 mg sgr.c.ta Dividol 10 SC Table 14.4 8.7 HEMOFARM KONCE 14.4 5.7 8.7 350/166 350/166 HEMOFARM KONCE Simvastatine mg STADA Simvastatin41.6 STADA 5.1 46.7 41.6 5.1 C10AA01 20 8.5 mg f.c.tabl. 46.7 75/55 ALKALOID C08CA01 Amlodipine 10 mg tabl. Vazotal 30.1 ALKALOID C08CA01 Amlodipine 10 mg tabl. Vazotal 30.1C10AA01 2.3 208.5 405/6 C07AB07 Bisoprolol 1075/55 mg 405/6 f.c.tabl. Bisol 14.2 Simvastatine 5.7 C07AB07 Bisoprolol 10 mg f.c.tabl. Bisol 14.2 5.7Simvastatin 15 g 27.8 15 g27.8f.c.tabl.2.3 HELP PROFARMA HELP PROFARMA PLIVA PLIVA WEST PHARMA WEST PHARMA 350/54 88/105 350/54f.c.tabl. 88/105 Simvastatine 20 mg f.c.tabl.2.3 Antichol 60.2 55.1 5.1 C09CA03 Valsartan 80 mg f.c.tabl. Valsartan 14.3 7.2 7.1 C10AA01 Simvastatine 20 LABO mg f.c.tabl. 60.2 55.1 Valsartan 80 mg Losedin f.c.tabl. Valsartan 14.3 75/262 EG LABO Amlodipine 10 mg tabl. 51.1 48.8 mg 405/38sgr.c.ta Buscol 16.9 8.2mg 8.7 EGC08CA01 16.9 Bisoprolol 8.2 1075/262 EG C08CA01 Amlodipine 10 tabl. Losedin 51.1C10AA01 2.3 BELUPO BELUPO C07AB07 mg8.7 405/38 f.c.tabl. Bisoprolol 17.0C09CA03 8.5 8.5 95/245 95/245 C07AB07 Bisoprolol 10 mg Bisoprolol EG 17.048.8 8.5Antichol 8.5 D07AC01 Betamethasone Dipropionate 0.05 % - krem Beloderm 335.6 250.6 85.0 D07AC01 Betamethasone Dipropionate 0.05 %7.2 - 5.1krem 7.1 Beloderm 335.6 PROFARMA PROFARMA STADA STADA 2fenone Metformine 1000 mg C01BC03 f.c.tabl. Metformine 13.7 0.7 13.0 C09CA03 434/166 f.c.tabl. 13.7 0.7 C09CA03 13.0 Propafenone 300INGEL mgStada f.c.tabl. Propafenon Stada350/259 44.6 22.3 300Metformine mg f.c.tabl. Propafenon 44.6 80 22.3 22.388/200 MERCK MERCK ACTAVIS 350/259 88/200 Simvastatine 20 mg tabl. Zocor 23.4 75.5 70.4 5.1 C10AA01 20 8.5 mg80 tabl. 75.5 70.4 5.1 SHARP BOEHRINGER INGEL Valsartan mg f.c.tabl. Valpress 23.4 7.1 mg22.3 C10AA01 f.c.tabl. Valpress 16.3 16.3 7.1 SANDOZ SANDOZ 15 g 15SHARP gACTAVIS C07AB07 10BOEHRINGER mg8.7 405/237 f.c.tabl. Byol 32.0 Simvastatine 23.5Valsartan mg 405/237 sgr.c.ta Buscopan 27.1 Bisoprolol 18.4 8.7 27.1 Bisoprolol 18.4 C07AB07 10 mg f.c.tabl. Byol 32.0 23.5Zocor 8.5 TAD PHARMA TAD PHARMA f.c.tabl. Diabesin 2 Metformine 1000 mg 1000 14.2 1.2 13.0 f.c.tabl. Diabesin 1000 14.2 1.2 13.0 ASTRAZENECA ZENTIVA ZENTIVA A.S. 347/196 C08CA0288/268 C08CA02 5 mg prlg.tab 53.3 26.6 26.7 Felodipine 5 mg 347/196 prlg.tab Plendil 53.3 Betamethasone 26.6A.S.ASTRAZENECA 26.7 BELUPO BELUPO 88/268 C09CA03 Valsartan 80 mg Felodipine f.c.tabl. Valzap 24.8 17.7 7.1 C09CA03 Valsartan 80 D07AC01 mg Plendil f.c.tabl. Valzap 95/245a 95/245a Dipropionate 0.05 % - pomad Beloderm Oint. 24.8 390.8 305.8 85.0 D07AC01 Betamethasone Dipropionate 0.05 %17.7 - pomad7.1 Beloderm Oint. 390.8 PROFARMA PROFARMA BERLIN - CHEMIE 60/105 BERLIN - CHEMIE Amiodarone 200 mg tabl. Amiodaron 13.7 2.7 darone 200 Siofor mg tabl. Amiodaron 13.7C08CA02 2.7 2 Metformine 1000 mg C01BD01 f.c.tabl. Siofor 1000 23.0 10.0 f.c.tabl. 1000 23.0C07AB12 10.0 13.0 STADA ALKALOID ALKALOID STADA 351/6 351/6 347/166 Felodipine 5 mg13.0 slow r 11.0 Felodipin STADA R 11.0 1A PHARMA KRKA KRKA Simvastatine 40 mg f.c.tabl.26.7 Hollesta 30.5 14.2 7.1 7.1 C10AA01 Simvastatine 40 mg f.c.tabl. Hollesta 14.2 7.1 7.1 C08CA02 Felodipine 55.7 mg slow r11.0 Felodipin STADA 58.4C10AA01 26.7 1A PHARMA 15 g 31.7 15 g31.7 382/184 88/73 88/73 382/184 C07AB12 Nebivolol 5 mg tabl. Nebivolol - 1A Phar 36.8 11.0 25.8 C09CA03 80 mg f.c.tabl. Valsacor 30.5 23.4 7.1 C09CA03 Valsartan 80 mg f.c.tabl. Valsacor58.4 23.4 7.1 Nebivolol 5 347/166 mgValsartan tabl. Nebivolol -R1A Phar 36.8 25.8 ALKALOID ALKALOID tabl. Reglan 14.3 8.6 14.3 5.7 8.6 BALKANPHARMA BALKANPHARMA MERCK SANTE 60/13 MERCK SANTE C01BD01 Amiodarone 200 mg tabl. Amiodaron Actavis 14.2 3.2 11.0 darone 200 mg tabl. Amiodaron Actavis 14.2 3.2 11.0 2 Metformine 1000 mg f.c.tabl. Glucophage 23.6 10.6 13.0 f.c.tabl. Glucophage 23.6 88/92 10.6tab. sh 13.0 GENERICON PHARM GENERICON PHARM 351/226 ACTAVIS 351/226 NOVARTIS ACTAVIS C10AA01 Simvastatine 40 mg f.c.tabl. 18.8 Simvastatin Generi 48.1 18.8 11.7 7.1 NOVARTIS C10AA01 Simvastatine 4025.8 mg80 Generi 48.1 11.7 7.1 382/200 382/200 C07AB12 Nebivolol 5 mg Nebivolol Actavis80 mg 47.0C09CA03 21.2Valsartan 88/92 C07AB12 Nebivolol 5 mgValsartan tab. sh Nebivolol Actavis 47.0 f.c.tabl. 21.2Simvastatin 25.8 C09CA03 f.c.tabl. Diovan 55.2 7.1 mg f.c.tabl. Diovan 55.2 7.1 SANOFI - AVENTIS SANOFI - AVENTIS 60/193 C01BD01 Amiodarone 200 mg scored Cordarone 25.5 14.5slow darone 200 mg scored Cordarone 25.5 14.5Felodipine STADA STADA97/105 PROFARMA PROFARMA 348/166 10 mgBivol r 11.0 Felodipin STADA R 27.3 79.6 39.8Betametazon C08CA02 Felodipine slow r11.0 Felodipin STADA R 27.3 79.6C10AA01 39.8 39.8 MIBE MIBE krem 97/105 SPECIFAR D07AC01 Betamethasone 0.1% 1525.8 g 109.0 109.0 Betamethasone 0.1% 15 g4012.0 Betametazon 218.0 SPECIFAR 351/251 Simvastatine 40 mg f.c.tabl.39.8 Simvalip 19.1 12.0 7.1 C10AA01 Simvastatine 4025.8 mg 351/251 f.c.tabl. Simvalip 40 D07AC01 19.1 7.1krem 218.0 382/192 C07AB12 Nebivolol 5 mg 382/192 tab.10 shmg Bivol 53.1 C07AB12 Nebivolol 5 348/166 mg28.5 C08CA02 tab. sh 53.1 ALKALOID ALKALOID l1 Glibenclamide tret.per Reglan 47.4 18.9 47.4 18.9 28.5 PROFARMA PROFARMA 5 mg tabl. C08CA02 Glibenklamid 3.7TORRENT 0.2 3.5 tabl. Glibenklamid 3.7 0.2 3.5 348/196 C08CA02 ASTRAZENECA ASTRAZENECA 348/196 Felodipine 10 mg prlg.tab Plendil 84.5 44.7 39.8 GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE Felodipine 10 mg prlg.tab Plendil 84.5C10AA01 39.8 WEST PHARMA WESToint. PHARMA ZENTIVA A.S.42.5 ZENTIVA A.S. 97/52a 97/52a PHARMAC TORRENT PHARMAC D07AC01 Betamethasone 0.1% 15 g Betnovate 569.2 460.2 109.0 D07AC01 Betamethasone 0.1% 15 42.5 g 14.1 Betnovate 569.2 351/262 351/262 Simvastatine 40 mg f.c.tabl. Simvastatina Farm 21.3 21.2 14.1 7.1 C10AA01 Simvastatine 4025.8 mg f.c.tabl. Simvastatina Farm 21.2 7.1oint. 388/268 388/268 382/275 C07AB12 Nebivolol 5 mg C09CA03 Valsartan 160mg f.c.tabl. Valzap 42.5 21.3 21.2 160mg f.c.tabl. Valzap 21.2 382/275 C07AB12 tabl. Nebacop 68.3C09CA03 42.5Valsartan Nebivolol 5 mg tabl. Nebacop 68.344.7 25.8 G POHL BOSKAMP G POHL BOSKAMP 445/247 BERLIN CHEMIE C01DA02 Glyceryl trinitrate 0.4 mg / spray flakon Nitrolingual spray 1,064.0 212.8 851.2 BERLIN CHEMIE ryl trinitrate 0.4 mg / spray flakon Nitrolingual spray 1,064.0 212.8 851.2 1 Glibenclamide mg tabl. Maninil 4.1STADA 0.6 3.5 tabl. Maninil5 KOLAGOGET 4.1 0.6 3.5 DHE TEKTORET GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE GENEPHARM SA GENEPHARM SA ACTAVIS ACTAVIS STADA 97/52 97/52 351/267 D07AC01 Betamethasone 0.1% 15 g krem Betnovate 620.1 511.1 109.0 D07AC01 Betamethasone 0.1% 15 46.3 g 14.1 Betnovate 620.1 351/267 388/200 C10AA01 Simvastatine 40 mg f.c.tabl. 21.2 Liporex 21.2 14.1 7.1 382/166 C07AB12 C10AA01 Simvastatine 4025.8 mg160mg 7.1krem 21.2 388/200 382/166 C07AB12 C09CA03 f.c.tabl. Valpress 46.3 25.1 21.2 Nebivolol 5 mg tabl. Nebivolol Stada 160mg 77.5C09CA03 51.7Valsartan f.c.tabl. Valpress 25.1 Nebivolol 5 mgValsartan tabl. Nebivolol Stada 77.5 f.c.tabl. 51.7Liporex 25.8 AYRTON SAUNDERS AYRTON SAUNDERS 445/316 C01DA02 Glyceryl trinitrate 0.4 mg / spray flakon Glytrin 1,476.0 624.8 851.2 ryl trinitrate 0.4 mg /HEPATOPROTEKTORET spray flakon Glytrin 1,476.0 624.8 851.2 PROFARMA PROFARMA drazhe Nifedipine 76/105 76/105 C08CA05 Nifedipine 10C10AA01 mg 5.0 1.0 f.c.tabl.4.0 MINAT C08CA05 Nifedipine 10 mgNebilet drazhe Nifedipine 5.0C10AA01 1.0Simvastatine 4.0 40 mg KRKA KRKA BERLIN - CHEMIE KRKA KRKA BERLIN - CHEMIE 351/73 351/73 382/16 VITAMINAT Vasilip 53.9 22.0 14.9 7.1 Simvastatine 4025.8 mg160mg 22.0 14.9 7.1 388/73 382/16 388/73 C07AB12 Nebivolol 5 mg tabl. 120.4C09CA03 94.6Valsartan C09CA03 f.c.tabl. Valsacor 53.9 21.2 C07AB12 Nebivolol 5 mgValsartan 160mg tabl. Nebilet 120.4 f.c.tabl. 94.6Vasilip 25.8 f.c.tabl. Valsacor 32.7 32.7 21.2 SO.29.5 SE PHARM SO. SE PHARMhard ca Ursoflor LEK LEK 49.2 19.7 29.5 49.2 19.7 429/79 429/79 BEL LABORATORIOS BEL D07AC01 Betamethasone Dipropionate 0.05% oint. Kuterid 223.0 111.5 111.5 D07AC01 Betamethasone Dipropionate 0.05% 59.4 -LABORATORIOS Kuterid 223.0 NOVARTIS NOVARTIS 351/232 351/232 C10AA01 Simvastatine 40 mg f.c.tabl. Simvastatin ICP 26.0 18.9 7.1 C10AA01C09CA03 Simvastatine 40 f.c.tabl. Simvastatin ICP 26.0 18.9 7.1oint. 21.2 388/92 C09CA03 Valsartan 160mg f.c.tabl. Diovan 80.6 59.4 21.2 Valsartan 160mg f.c.tabl. Diovan 80.6 GALENIKA GALENIKA 532/49 C01DA02 Nitroglycerine 0.3160.1 mg 388/92 f.c.tabl. 1.9mg lycerine 0.3 mg f.c.tabl. Trinitrina 9.6 C08CA05 1.9 Nifedipine 7.7 KRKA PROFARMA PROFARMA 77/73Trinitrina 77/73 20 mg prlg.tab7.7 Cordipin 4.2 3.4 C08CA05 Nifedipine 20 mg prlg.tab Cordipin retard 9.6KRKA KRKA 4.2 20retard 3.4 10) Retinol +Advit Ergocalciferol pika ng Advit 64.1 96.0 pika ng 64.1 A.B.C.INT.PHARMA A.B.C.INT.PHARMA g 0.8f.c.tabl. 20 g 0.8 KRKA 363/73 363/73 CRESCENT PHARMA CRESCENT PHARMA C07AG02 Carvedilol mg tabl.20.196.0 Coryol Tablets 160.1 8.3 Simvastatine 2.5 caps. Ursobil 49.6 49.6 (10.000+10.000) 20.1 6.25 29.5 C07AG02 Carvedilol 6.2529.5 mg tabl.C10AA01 Coryol Tablets 8.3 2.5Simvastatin 351/294 Simvastatine 405.8 mg f.c.tabl. 31.1 Simvastatin24.0 31.1 24.0 7.1 40 5.8 mg 351/294 C10AA01 7.1 REMEDICA Nj.N - 20 ml REMEDICA sust.rel Nifelat 77/110 77/110 C08CA05 Nifedipine 20 mg R 4.5 1.1 3.4 C08CA05 Nifedipine 20 mg sust.rel Nifelat R 4.5 1.1 3.4 1A PHARMA 1A PHARMA AEGIS AEGIS 363/184 10 363/184 10C07AG02 C07AG02 Carvedilol 6.25 mg tabl. Carvedilol - 1A Pha 8.8 C09CA04 3.0Pha 5.8 LA 7.1 FARMACOCHIMIC LA FARMACOCHIMIC Carvedilol 6.25 mg tabl. Carvedilol - 1A 8.8 f.c.tabl. 3.0Setorilin 5.8 366/2 PROFARMA 366/2 C09CA04 Irbersartan 150mg tabl. Rycardon 66.2 33.1 Irbersartan 150mg tabl. 40 Rycardon 33.1 33.1 33.1 PROFARMA 351/301 C10AA01 Simvastatine mg f.c.tabl. 36.6 Setorilin 66.2 36.6 29.5 7.1 C10AA01 Simvastatine 40 mg 351/301 29.5 62/105 C01DA08 Isosorbite dinitrate mg tabl. Nitrosorbit 6.1 1.2 4.9 rbite dinitrate mg tabl. Nitrosorbit 6.1 1.2 Nifedipine 4.9 1A PHARMA 77/184 77/184 C08CA05 20 mg 20 Ret 1A prlg.tab Nifedipin 20 Ret 4.8 1.4 Advantan 3.4 Aceponate1mg/1gr C08CA05 Nifedipine 20 mg prlg.tab Nifedipin 4.8 Methylprednisolone 1.4 1A 1A PHARMA 3.4 98/279 INTENDIS MANUFAC INTENDIS 98/279 D07AC14 Aceponate1mg/1gr tub. 590.4 295.2 295.2 MANUFAC 590.4 D07AC14 Methylprednisolone tub. 33.1 Advantan36.8 WEST PHARMA WEST PHARMA 363/262 NOBEL NOBEL ILAÇ 36.8 A.B.C.INT.PHARMA 363/262 A.B.C.INT.PHARMA C07AG02 Carvedilol 6.25 mg tab. sh Carvedilol Coronat 10.6C09CA04 4.8 Irbersartan 5.8 C07AG02 Carvedilol 6.25 mg7.2 tab. sh Carvedilol Coronat 10.6 ILAÇ 4.8Kymazol 5.8 RAFARM RAFARM 366/163 366/163 EGYPTIAN I.P.I.Co EGYPTIAN I.P.I.Co C09CA04 Irbersartan 150mg f.c.tabl. Irda 150 70.9 37.8 33.1 150mg f.c.tabl. Irda 150 37.8 caps. Ursobil 44.6 17.8 26.8 351/107 44.6 17.8 26.8 351/107 C10AA01 Simvastatine 40 mg f.c.tabl. Kymazol70.9 29.7 7.1 C10AA01 Simvastatine 40 mg f.c.tabl. 29.7 7.1 62/223 BAYER BAYER Isosorbite dinitrate mg tabl. Dinitrate 7.2 2.3 4.9 rbite dinitrate 10 tabl. Dinitrate 2.3 Nifedipine 4.9 2 Dihydrotachysterol 30C01DA08 ml flakon AT10 10 Loesg Huma 8,267.8 3,307.1 4,960.7 flakon AT 10mg Loesg Huma 8,267.8 3,307.1 4,960.7 HEMOFARM KONCE HEMOFARM KONCE 77/55Isosorbide 77/55Isosorbide C08CA05 20 mg f.c.tabl. Nifedipin Retard 5.5 2.1 3.4 C08CA05 Nifedipine 20 mg f.c.tabl. Nifedipin Retard 5.5 2.1 3.4 15gr Krem,pom. 15gr Krem,pom. NICHE GENERICS NICHE 363/167 mg 363/167 C07AG02 tabl. Biocard 11.0C09CA04 5.2 Irbersartan SANOFI B SANOFI PHARMA, B 6.25 mg tabl. Biocard 11.0 PHARMA, 5.2Xipocol 5.8 SO. SE PHARM SO. SE PHARM PRO.MED.CS PRO.MED.CS 366/198 Carvedilol 366/198 C09CA04 Irbersartan 150mg tabl. Aprovel 88.7 33.1 150mg tabl. Aprovel 55.6 88.7 55.6 33.1 351/121 351/121 C10AA01 Simvastatine 40 mg f.c.tabl. Xipocol 52.1 45.0 7.1 C10AA01 Simvastatine 40 5.8 mgGENERICS f.c.tabl. 52.1 45.0 7.1 hardC07AG02 ca Ursosan 26.8 44.6 Carvedilol 17.8 6.25 26.8 MIBE MIBE 77/251 C08CA05 Nifedipine 20 mg f.c.tabl. Nifedipin Acis Retar 8.5 5.1 3.4 C08CA05 44.6 Nifedipine 17.8 20 mg 77/251 f.c.tabl. Nifedipin Acis Retar 8.5 5.1 3.4 GENERICON PHARM GENERICON PHARM PRO.MED.CS PRO.MED.CS C07AG02 Carvedilol 6.25 mg tabl. FRESENIUS Carvedilol Generico 12.7 Simvastatine 6.9 C07AG02 Carvedilol 6.25 mg tabl.C10AA01 Carvedilol Generico 12.7 f.c.tabl. 6.9Simvastatin 407/103 KABI C01DA14 Izosorbite 5363/226 Mononitrate 40 mg tabl. Monosan 15.3 3.15.8 12.2 FRESENIUS KABI 5363/226 Mononitrate 40 mg tabl. Monosan 15.3 3.1 351/166 12.2 C10AA01 Simvastatine 405.8 mg STADA STADA f.c.tabl. 66.5 Simvastatin59.4 STADA STADA 66.5 59.4 7.1 40 mg 351/166 7.1 5lbite Cholecalciferol 14400 Nj.N/ml - 12.5 ml pika ng 652.0 Oleovit D3 652.0 260.8 391.2 DR.FALK PHARMA DR.FALK PHARMA pika ng Oleovit D3 260.8 391.2 caps. Ursofalk 52.0 25.2 26.8 52.0 25.2 26.8 PROFARMA PROFARMA 99/105 99/105 D07CB05 Flumetasone 0.02%+ Neomycine 0.05 tub. Fluoderma Krem 198.2 99.1 D07CB05 Flumetasone 0.02%+ Neomycine 0.05 tub. Fluoderma 99.1 Krem 198.2 BALKANPHARMA BALKANPHARMA NOBEL ILAÇ NOBEL ILAÇ 363/13 STADA STADA 363/13 C07AG02 Carvedilol 6.25 mg tabl. Carvilex 12.9 7.1 5.8 C07AG02 Carvedilol 6.25 mg tabl. Carvilex 12.9 7.1 5.8 367/163 367/163 407/166 300mg f.c.tabl. Irda 300 300mg 84.4 42.2 C09CA04 Irbersartan f.c.tabl. Irda 300 42.2 84.4 42.2 42.2 C01DA14 Izosorbite 5 Mononitrate 40 mg C09CA04 tabl. Irbersartan ISMN Stada 19.3 7.1 rbite 5 Mononitrate 40 mg tabl. ISMN Stada 7.1 Nifedipine 12.2 LISAPHARMA LISAPHARMA 78/231 30 mg f.c.tabl.12.2 Nipin 36.4 18.2 Pomade % 15g Pomade18.2 C08CA05 Nifedipine 30 mg 78/23119.3C08CA05 f.c.tabl. Nipin 36.4 % 15g 18.2 18.2 ORET DHE ANTISEPTIKET INTESTINALE NALE ANTIDIAREIKET, ANTIINFLAMATORET PLIVA PLIVA 363/99 MIBE AEGIS AEGIS MIBE 363/99 PROFARMA C07AG02 Carvedilol 6.25 mg tabl. Carvetrend 12.9 7.1 5.8 SISTEMI UROGJENITAL PROFARMA REPLEKPHARM REPLEKPHARM C07AG02 Carvedilol 6.25 mg tabl. Carvetrend 12.9 7.1 5.8 367/2 C01DA14 Izosorbite 5 Mononitrate 40 mg tab. sh Mono Acis 20.2 12.2 Irbersartan 300mg tabl. Rycardon 50.5 42.2 5 Mononitrate mg tab.78/173 sh Mono Acis 20.2C08CA05 8.0 Nifedipine 12.2 Irbersartan 300mg tabl.2092.7 Rycardon36.4 92.7 50.5 42.2 362/199 362/199 1bite Thiamine 5407/251 % - 140 ml tret.per Vitamine B1 61.0 24.4 36.6 C09CA04 tret.per Vitamine B1 61.0 367/2 24.4 C09CA04 36.6 Lovastatine mg tabl. 18.2 Lovastatin 18.7 9.4 9.3 C10AA02 Lovastatine 208.0 mgf.c.tabl. tabl. Lovastatin 18.7 9.4 9.3 PH&T PH&T 78/173 30 mg Euxat 18.2 C08CA05 Nifedipine 30 mg f.c.tabl. Euxat 36.4C10AA02 18.2 18.2 DHE ANTISEPTIKET INTESTINALE G BILIM SISTEMI UROGJENITAL GDHE HORMONET SISTEMISEKSUALE UROGJENITAL DHE HORMONET SEKSUALE DHE HORMONET BILIM ILAC SANAYII ILAC SANAYII BERLIN - C10AA02 CHEMIE BERLIN - CHEMIE SANOFI B 20112.6 SANOFI PHARMA, B C07AG02 Carvedilol 6.25 mg tab. sh Coronis 15.2C09CA04 9.4 5.8 C07AG02 Carvedilol 6.25 mg tab. sh Coronis 15.2 PHARMA, 9.4Medostatin 5.8 MEDOCHEMIE MEDOCHEMIE 407/16 C01DA14 Izosorbite 5363/216 Mononitrate 40 mg tabl. Monocinque 20.4 8.2 12.2 C10AA02 bite 5363/216 Mononitrate 40 mg tabl. Monocinque 20.4C08CA05 8.2 Nifedipine 12.2 367/198 367/198 C09CA04 Irbersartan 300mg tabl. 70.4 42.2 362/85 362/85 300mg tabl. Aprovel 44.1 112.6 70.4 42.2 Lovastatine mg tabl. Medostatin 20.2SEKSUALE 10.9 9.3 Lovastatine 20 mg tabl. 20.2 10.9 9.3 SO.18.2 SE PHARM SO.Irbersartan SEAprovel PHARM 78/121 30 mg f.c.tabl. Coral 25.9 18.2 C08CA05 42.5 Nifedipine 30 mg 78/121 f.c.tabl. Coral 44.1 25.9 MIBE MIBE ANTIINFEKTIVET DHE ANTISEPTIKET f.c.tabl. Nystaderm Filmtabl 12.8 29.7 42.5 12.8 29.7 SO. SE PHARM SO. SE PHARM PROFARMA PROFARMA 363/121 ANTIINFEKTIVET DHE ANTISEPTIKET GJINEKOLOGJIKE G01 ANTIINFEKTIVET DHE20.5 ANTISEPTIKET GJINEKOLOGJIKE 363/121 C07AG02 tabl. 36.6 Curcix 21.0 Lovastatine 15.2 G01 5.8 362/200 Carvedilol 6.25 mg Curcix 21.0 tabl. 15.2Lipopres 5.8 1 Acid ascorbic 5 %C - 2 mlCarvedilol 6.25 mg tret.per Vitamine C 24.4 61.0 24.4tabl.C10AA02 36.6 tret.per Vitamine 61.0C07AG02 ACTAVIS ACTAVIS 362/200 C10AA02 Lovastatine 20 mg tabl. Lipopres 20.5 11.2 9.3 20 mg 11.2 9.3 GJINEKOLOGJIKE PRO.MED.CS PRO.MED.CS SPECIFAR BERLIN -tabl. CHEMIE BERLIN - CHEMIE 435/103 C01DA14 Izosorbite 5363/192 Mononitrate 20 mg Carvedilol tabl. Monosan 8.915.4 1.8 7.1 bite 5363/192 Mononitrate 20 mg tabl. Monosan 8.9 C08CA05 1.8 7.1 C07AG02 Carvedilol 6.25 mg f.c.tabl. Carvedilen 21.2C09CA08 5.8 C07AG02 6.25 mg f.c.tabl. 21.220.8 15.4 5.8 401/16 401/16 KRKA KRKA C09CA08 Olmesartan 10SPECIFAR mg f.c.tabl. Menartan 52.9 52.9 Olmesartan 10 mg f.c.tabl. Menartan41.7 52.9 52.9 362/73 362/73 LISAPHARMA LISAPHARMA Lovastatine 20105.8 mg tabl. Holetar 105.8 26.5 17.2 9.3 C10AA02 Lovastatine 20 mg Holetar 26.5 17.2 9.3 79/231 79/231 Nifedipine 60 mgCarvedilen f.c.tabl. Nipin 20.8 20.9 C08CA05 Nifedipine 60 mg f.c.tabl. Nipin 41.7C10AA02 20.9 KRKA KRKA PROFARMA PROFARMA INNOTHECH INTERN INNOTHECH INTERN 133.8 STADA STADA F.HOFFMANN-LA 101/65 101/65 1bite Nicotinamide 200 mg tabl. Nikotinamid 7.9F.HOFFMANN-LA 3.17.1 RO 4.8 tabl. Sulfasalazin Krka 28.6 8.6 4.8 20.0 28.6 8.6 20.0 tabl. Nikotinamid 7.9C07AG02 3.1Carvedilol 435/166 G01AA51 Neomycin Sulphate + Polymixin B GENEPHARM ovule Polygynax 66.9 66.9 Neomycin + Polymixin Polygynax C01DA14 Izosorbite 5363/41 Mononitrate 20 mg tabl. ISMN 14.9 7.8 7.1 ROC10AA02 5363/41 Mononitrate 20 mg tabl. ISMN Stada 14.9 Stada 7.8 362/267 C07AG02 Carvedilol 6.25 mg tabl.60 Dilatrend 21.4 Lovastatine 15.6 5.8 6.25 mg 21.432.2 15.6 5.8 G01AA51 SA 362/267 SO.20.9 SE PHARM SO. SE 20 PHARM Lovastatine 20 mg tab.Sulphate sh20.9 Mevastin 48.1 38.8 9.3 C10AA02 mg tab. sh Mevastin 48.1 38.8 B GENEPHARM 9.3ovule 133.8 79/121 79/121 C08CA05 Nifedipine 60 mgDilatrend f.c.tabl. Coral 53.1 32.2SA C08CA05 Nifedipine mg f.c.tabl. tabl. Coral 53.1 + Nystatin Sulphate + -Nystatin BERLIN - CHEMIE IBImg GIOVANNI LOREN BERLIN CHEMIE IBI GIOVANNI LOREN Sulphate 363/59 C02 402/16 402/16 363/59 C07AG02 ANTIHIPERTENSIVET Carvedilol 6.25 mg tabl. Caravel 33.4 27.6 5.8 C09CA08 Olmesartan 20 f.c.tabl. Menartan 126.5 63.3 63.2 C09CA08 Olmesartan 20 mg f.c.tabl. Menartan 126.5 63.3 63.2 C07AG02 Carvedilol 6.25 mg tabl. Caravel 33.4 27.6 5.8 ENSIVET PH&T PH&T 79/173 ANTIHIPERTENSIVET C08CA05 Nifedipine 60 mg f.c.tabl. Euxat 57.6 36.7 20.9 C08CA05 Nifedipine 60 mg 79/173 f.c.tabl. Euxat 57.6 (35000+35000+100000)Nj.N 36.7 20.9 PROFARMA (35000+35000+100000)Nj.N PROFARMA 2 Pyridoxine 5%-2 ml tret.per B624.4 14.2 61.0 24.4 36.6 tret.per Vitamine B6 61.0 36.6 33.2 SO.33.2 SE PHARMVitamine SO. SE PHARM MIBE f.c.tabl. Mesaflor 47.4 47.4 14.2 419/251 Pravastatine Sodium 20 mg MIBE tabl. Pravalip 14.8 29.7 14.8 14.9 C10AA03 Pravastatine Sodium419/251 20 mg C10AA03 tabl. Pravalip 29.7 14.9 MIBE MIBE PROFARMA PROFARMA BERLIN - CHEMIE BERLIN - CHEMIE 364/251 364/251 C07AG02 Carvedilol 25 mg tabl. Carvedilol Acis 15.3 4.6 10.7 SA TE KRIPRAVE MINERALE C07AG02 Carvedilol 25 mg tabl. Carvedilol Acis 15.3 4.6 10.7 63/105 403/16 403/16 yldopa 250 mg tabl. Metil Dopa 16.0 4.0 12.0 C02AB01 Methyldopa 250 mg tabl. Metil Dopa 16.0 4.0 12.0 C09CA08 Olmesartan 40mg f.c.tabl. Menartan 156.0 78.0 78.0 C09CA08 Olmesartan 40mg f.c.tabl. Menartan 156.0 78.0 DR.FALK PHARMA DR.FALK PHARMA WEST WEST PHARMA MIBE MIBE 419/262 419/262 f.c.tabl. Salofalk 19.1 33.2 C08CA08 Nitrendipine 52.3 19.1 381/251 33.2 C08CA08 Pravastatine Sodium Tetraf 20 mg Pravastatina Tetraf 78.0 34.0 19.1 14.9 C10AA03 Pravastatine Sodium 20 mg tabl. Pravastatina 34.0 19.1 14.9PHARMA 20 mg Jenaph tabl. Nitrendipin Jenaph 25.5 12.8tabl. 12.7 Nitrendipine 20 mg381/251 tabl. Nitrendipin 25.5C10AA03 12.8 12.7 SHTESA TE52.3 KRIPRAVE MINERALE RECORDATI RECORDATI 483/109 483/109 G01AA52 Metronidazole + Neomycine + tabl.va Tergynan 44.6 G01AA52 Metronidazole + Neomycine sulphate + tabl.va 63.7 Tergynan 19.1 63.7 PHARMA 1A PHARMA REMEDICA REMEDICA 364/184 C07AG02 Carvedilol 25381/16 mg Methyldopa tabl. 20 mg Carvedilol - 1A Pha 1A 18.4 Pravastatine 7.7 10.7 Carvedilol 25 mg Methyldopa tabl. Carvedilol - 1A Pha -Sodium 18.425.9 7.7 10.7 sulphate yldopa364/184 250 mg63/110 f.c.tabl. 17.0 5.0 12.0 C02AB01 Methyldopa 250 mg C07AG02 f.c.tabl. 17.0 5.0 DOPPEL DOPPEL FARMACEU BERLIN CHEMIE BERLIN - CHEMIE 419/236 419/236 381/16 Pravastatine Sodium 20 mg Setac 91.3 14.9 C10AA03 20 12.0 mg tabl. Setac 106.2 91.3 14.9 FARMACEU 106.2 C08CA08 Nitrendipine tabl. Lusopress 38.6C10AA03 12.7 C08CA08 Nitrendipine 20 mg tabl. Lusopress 38.6 25.9tabl. 12.7 T0 Calcium Nystatine (500 mg+65.000 Nystatine (500 mg+65.000 FRESENIUS KABI FRESENIUS KABI DIGJESTIVET, PERFSHI ENZIMAT ZENTIVA A.S. ZENTIVA A.S. NICHE GENERICS NICHE GENERICS -3-methyl-2 oxovalerate etj tabl. Ketosteril 122.7 18.4 104.3 tabl. Ketosteril 122.7 18.4 104.3 389/268 389/268 364/167 364/167 C09DA03 Valsartan + Hydrochlortiazide 80/12.5mg f.c.tabl. Valzap Combi 60.3 30.2 30.1 C09DA03 Valsartan + Hydrochlortiazide 80/12.5mg f.c.tabl. Valzap Combi 60.3 30.2 30.1 C07AG02 Carvedilol 25 mg tabl. Biocard 19.0 8.3 10.7 C07AG02 Carvedilol 25 mg tabl. Biocard 19.0 8.3 10.7 C03 DIURETIKET Nj.N+100.000 Nj.N) Nj.N+100.000 Nj.N) DIURETIKET KRKA KRKA KRKA KRKA 364/73 389/73 389/73 C07AG02 Carvedilol 25380/16 mg 364/73 tabl. Tablets 19.0C09DA03 8.3 10.7 C07AG02 Carvedilol 25 mg tabl. Tablets 19.048.5 8.348.4 10.7 C09DA03 Valsartan + Hydrochlortiazide 80/12.5mg f.c.tabl. Valsacombi 63.8 33.7 30.1 Valsartan +420/251 Hydrochlortiazide 80/12.5mg f.c.tabl. Valsacombi 33.7 30.1 BERLIN -Sodium CHEMIE BERLIN - CHEMIE MIBE MIBE 380/16 C08CA13 Lercanidipine 10Coryol mg f.c.tabl. Lercanil 96.9C10AA03 C08CA13 Lercanidipine 10 Coryol mg f.c.tabl. Lercanil 96.9 48.5 420/251 Pravastatine Sodium 40 mg tabl. 48.4 Pravalip 63.8 36.1 18.0 18.1 C10AA03 Pravastatine 40 mg tabl. Pravalip 36.1 18.0 18.1 SOLVAY PHARMACE SOLVAY PHARMACE MIBA eatin caps. Kreon 10000 24.1 3.6 20.5 24.1 3.6 Hydrochlorothiazide 20.5 MIBA 1chlorothiazide Potasium chloride combinations pak. Pottasion Efferv.* 0.04.3 76.4 pak. Pottasion Efferv.* 76.4 0.0Carvedilol 76.4 WEST WEST PHARMA TAD PHARMA TAD PHARMA NOVARTIS NOVARTIS 364/262 364/262 64/169 C07AG02 Carvedilol 25 sh mg tab. sh Carvedilol Coronad 21.2C09DA03 10.5Valsartan 10.7 389/92 389/92 C07AG02 25 sh mg tab. sh Carvedilol Coronad 21.280/12.5mg 10.5Pravastatina 10.7 25 mg tab. HCTAD 6.6 2.3 PHARMA C03AA03 25 mg tab. HCTAD 6.6 2.3 4.3 C10AA03 C09DA03 Valsartan +76.4 Hydrochlortiazide 80/12.5mg f.c.tabl. Co-Diovan 98.3 30.1 + Hydrochlortiazide Co-Diovan 98.3 30.1 WEST PHARMA WESTovule PHARMA 420/262 420/262 PROFARMA PROFARMA Pravastatine Sodium 40 mg68.2 tabl. 50044.6 Pravastatina Tetraf 68.2 44.66.9 26.5 18.1 C10AA03 Pravastatine Sodium 40 mg tabl. Tetraf 26.5 18.1 102/105 G01AF01 Metronidazol 500f.c.tabl. mg102/105 Metronidazol 22.9 16.0 G01AF01 Metronidazol mg ovule Metronidazol 22.9 PROFARMA GENERICON PHARM PROFARMA GENERICON PHARM A TE TJERA TE APARATIT GASTRO-INTESTINAL DHE METABOLIZMIT O-INTESTINAL DHE METABOLIZMIT TEVA CZECH INDUS ALKALOID TEVA CZECH INDUS ALKALOID BARNA TE TJERA TE APARATIT GASTRO364/226 64/105 364/226 chlorothiazide 25 mg C03AA03 tabl. 7.6 3.3 Verapamil 4.3 C07AG02 Carvedilol 2580/6 mg Hidroklortiazid tabl. Carvedilol Generico 28.3 17.6Valsartan 10.7 Hydrochlorothiazide 25 mg tabl. Hidroklortiazid 7.6 3.3 4.3 C07AG02 Carvedilol 25 mg tabl. Generico 28.3 17.6Setac 10.7 389/308 80/6 389/308 C08DA01 Verapamil 40 mg f.c.tabl. Verapamil Alkaloid 3.5 0.7tabl. C09DA03 Valsartan + Hydrochlortiazide 80/12.5mg f.c.tabl. Valsartan -HTC -T 117.4 87.3 30.1 C09DA03 +420/236 Hydrochlortiazide 80/12.5mg f.c.tabl. Valsartan -HTC -Metronidazol T FARMACEU 117.4 87.3 30.1 C08DA01 40 mgCarvedilol f.c.tabl. Verapamil Alkaloid 3.5 0.7 2.8 DOPPEL FARMACEU DOPPEL 420/236 C10AA03 Pravastatine Sodium 40 mg tabl. 500 Setac 103.3 18.1 C10AA03 Pravastatine Sodium 40 mg 121.4 103.3 18.1 FARMIGEA FARMIGEA 102/43 G01AF01 Metronidazol 5002.8 mg102/43 ovule Vagilen 63.1 47.1 16.0 G01AF01 mg ovule Vagilen 121.4 63.1 INTESTINAL DHE METABOLIZMIT BALKANPHARMA BALKANPHARMA MEDOCHEMIE MEDOCHEMIE 364/13 C07AG02 Carvedilol 2580/85 mg 364/13 tabl. Carvilex 30.6 19.9 10.7 C07AG02 Carvedilol 25 mg 30.61.9 19.9 10.7 80/85 C08DA01 Verapamil 40 mg f.c.tabl. tabl. Akilen 4.7 2.8 C08DA01 Verapamil 40 mgCarvilex f.c.tabl. Akilen 4.7 1.9 2.8 SOLVAY PHARMACE SOLVAY PHARMACE MILUPA MILUPA eatin caps. 25000 59.8 9.0 50.8 59.8 9.0 Indapamide 50.8 PRO.MED.CS PRO.MED.CS Phenil Urea 500g paketa PKUC07AG02 2* 16,372.3 0.04.0 16,372.3 paketa PKU 2* Kreon 16,372.3 0.0Carvedilol 16,372.3 471/103 TEVA CZECH 21.5 INDUS TEVA CZECH2.8 INDUS PLIVA PLIVA amide 2.5Keton mg hard ca Indap 6.1 C08DA01 2.1 Verapamil C03BA11 2.5 mg hard ca Indap 6.121.5 2.1 4.0 LEKValsartan+Hydrochlortiazide LEK 390/308 390/308 364/99 364/99 C09DA03 Valsartan+Hydrochlortiazide 160/25mg f.c.tabl. Valsartan HTC T 88.6 44.3 44.3 160/25mg f.c.tabl. Valsartan HTC T 88.6 44.3 44.3 C07AG02 Carvedilol 2580/79 mg tabl. Carvetrend 32.2C09DA03 10.7 25 mg tabl. 32.2 10.7 80/79 C08DA01 Verapamil 40 mg f.c.tabl. Lekoptin 4.7 1.9 2.8 40 mgCarvetrend f.c.tabl. Lekoptin 4.7 1.9 EG LABO EG LABO 89/38 89/38 C10AA04 Fluvastatine 40 mg hard ca Fluvastatine EG 57.8 28.9 28.9 C10AA04 Fluvastatine 40 mg hard ca Fluvastatine EG 57.8 28.9 28.9 PROFARMA PROFARMA 104/105 G01AF05 Econazol nitrate 150104/105 mg Ekonazol 48.0 G01AF05 ovule Econazol nitrate 150 mg ovule 68.6 Ekonazol 20.6 68.6

U S DHE ORGANET E HEMOPOJEZES

Faqja 8

Faqja 6

Faqja 4

Faqja 4

Faqja 2

Faqja 2

Faqja 6

Faqja 10

Faqja 8

Faqja 12 Faqja 10

Faqja 14

Faqja 12

Faqja 16 Faqja 1


Forma Tregetar EmertimiEmri Xhenerik

Firma

Cmimi Pac. Rimb. Forma Cmimi EmriRef Tregetar Firma

REPLEKPHARM flakon Rekalciton Calcitonine (Salmon Synthetic) 200 Nj.N flakon 2,184.4 Rekalciton448.8

nasal spray NOVARTIS flakon Miacalcic Calcitonine (Salmon Synthetic) 200 Nj.N flakon 7,347.7 Miacalcic 5,612.1 nasal spray

Forma Emri Tregetar Firma irma Kod Bari Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. EMIKE FEKTIVET E Bari PERGJITHSHEM SISTEMIKE Kod Kodi ATC Emertimi Xhenerik Xhenerik Forma Emri Tregetar Kod Bari Kodi ATC Emertimi Xhenerik

Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb.

REPLEKPHARM 1,735.6

2,184.4

448.8

1,735.6

NOVARTIS 1,735.6

7,347.7

5,612.1

1,735.6 e enjte, 19 korrik 2011

MAPO

15

Kod Bari Kodi ATC Emertimi Xhenerik Kod Bari Kodi ATC Forma Tregetar Firma Cmimi Pac. Rimb. EmertimiEmri Xhenerik Forma Cmimi EmriRef Tregetar Firma www.mapo.al Kod Bari Kodi ATC Forma Emertimi Xhenerik Forma Cmimi EmriRef Tregetar Firma Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. Kod Bari Kodi ATC Emertimi Xhenerik Emri Tregetar Firma Cmimi Pac. Rimb. Ref Cmimi Pac. Rimb. Kod Bari Kodi Cmimi ATC Xhenerik Kod ATC Ref Forma Emertimi Emri Xhenerik Tregetar Firma Forma Cmimi Emri Ref Tregetar Cmimi Pac. Rimb. Firma Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. Forma EmriRef Tregetar Firma Cmimi Cmimi Pac.Bari Rimb.KodiCmimi Cmimi Cmimi Pac. Rimb. KodiCmimi ATCFirma Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Pac. Rimb. Forma Emri Tregetar Firma RefEmertimi CmimiRef Pac. Rimb.

Cmimi Ref

ANTIINFEKTIVET E PERGJITHSHEM

GEYMONAT YMONAT Kod ATC57.8 Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Reftabl. Cmimi Pac. Rimb. Kod Bari ATC Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Ref Cmimi Pac.Sulphate Rimb. SANOFI SANOFI MEDOCHEMIE EG LABO EG LABO LEK LEK ovule Ecomi 102.3 54.3 48.0 102.3 54.3 48.0 409/115 409/115 IMUNOSUPRESIVET N03AG01 Acid306/85 valproic 380mg/10ml-150ml syrup Depakine 148.2 PANPHARMA N03AG01 Acid 380mg/10ml-150ml syrup Depakine 987.6 148.2 839.4 PANPHARMA 306/85 373/38 R03CC02 Salbutamol 4 mg Medolin 288/79 288/79 R03CC02 Salbutamol Sulphate tabl. J01CR02 Amoxicilline Trihydrate+Acid Clavulonic pak. Amoxiciline + Ac.Cl 115.7 57.8 57.9N06AA09 ne Trihydrate+Acid Clavulonic pak. Amoxiciline + Ac.Cl 115.7 57.9 N06AA09 Amitriptyline 25 mg Amitriptyline f.c.tabl. Amyzol 25 mg f.c.tabl. Amyzol 6.2 4 mg987.6 2.5 3.7 187/94 J01GB03 Gentamicine 80Bari mg - Kodi 2 mlvalproic tret.per Pan-Gentamicin 40.4 20.6 19.8 J01GB03 Gentamicine 80 mg187/94 -Kodi 2 mlSISTEMIKE tret.per Pan-Gentamicin 40.4 20.6 19.8 AKTERIALET SISTEMIKE

MEDOCHEMIE 839.4 3.8 0.7 3.1 Medolin 3.8 6.2 2.5 3.7 JANSSEN - CILAG NSSEN - CILAG ( 1g+125mg) mg) Gyno-Pevaryl 269.0 SISTEMIKE 221.0 48.0 269.0 221.0 ALKALOID SANDOZ SANDOZ ALKALOID 187/6ovuleJ01GB03 J01GB03 Gentamicine 80 mg 2 ml tret.per Gentamicin Alkaloid 53.1 33.3 19.8 Gentamicine 8048.0 mg187/6 - 2L04AA06 mlANTIBAKTERIALET tret.per Gentamicin Alkaloid 53.1 33.3 19.8 216/237 216/237 L04AA06 Mycofenolate Mofetil 250 mg hard ca Micofenolato Demo 109.1 0.0 109.1 Mycofenolate Mofetil 250 mg hard ca Micofenolato Demo 109.1 0.0 109.1 GEROT GEROT 439/164 439/164 N03AG01 Natrium Valproate 50 N03AG01 NatriumConvulex Valproate 50 mg/ml - 100 ml fl. Convulex 172.0 1,146.8 172.0 974.8 mg/ml - 100 ml fl. 1,146.8 974.8 KRKA NOVARTIS NOVARTIS 307/73 R03DA04 Theophylline 200 mg307/73 7.4 1.5 5.9 Theophylline 200 mg Retard KRKA prlg.tab Teotard 7.4 289/92 Cellcept 289/92 N06AA21 Maprotiline 25 mg caps. N06AA21 f.c.tabl. Ludiomil 25Retard mg ROR03DA04 f.c.tabl. Ludiomil 21.7 6.5 15.2 21.7 6.5 15.2 F.HOFFMANN-LA RO 216/41 216/41caps.L04AA06 Mycofenolate Mofetil 250 mg F.HOFFMANN-LA Cellcept 125.5 prlg.tab 16.4Teotard 109.1 Mycofenolate Mofetil 250 mg L04AA06 caps. 125.5 16.4Maprotiline 109.1 MEDOCHEMIE MEDOCHEMIE caps. Medomycin 21.2 7.4 13.8 Doxycycline 100 262.3 mg Medomycin 21.2 7.4 13.8 EG LABO EG LABO 78.7 374/38 RECORDATI CORDATI J01CR02 Amoxicilline Trihydrate+Acid Clavulonic pluhur Amoxicilline Ac.Cl 762.4 266.8 495.6 ne Trihydrate+Acid Clavulonic pluhur Amoxicilline Ac.Cl 762.4 266.8 495.6 NOBEL ILAÇ 4.0 NOBEL ALKALOID ALKALOID 200tabl. ovule Lomexin 262.3 183.6 78.7 183.6 307/163 493/6 493/6 307/163 R03DA04 Theophylline mg Retard caps. Teokap SR 8.1 2.2 5.9 ILAÇ N03AX09 Lamotrigine 25 mg Lamal 26.5 22.5 N03AX09 Lamotrigine 25 mg tabl. Lamal 26.5 4.0 22.5 R03DA04 Theophylline 200 mg Retard caps. Teokap SR 8.1 NICHE GENERICS NICHE GENERICS 188/167 J01MA02 Ciprofloxacine 188/167 J01MA02 Ciprofloxacine 250mg 250mg f.c.tabl. Biofloxcin 18.1 6.4 11.7 f.c.tabl. Biofloxcin 18.1 6.4 11.7 MIBE (100mg+12.5mg)/ml - 60ml 15.9 GENERICON PHARM 12.5mg)/ml - 60ml mg GENERICON PHARM 493/226 493/226MIBE N03AX09 Lamotrigine 25 mg20mg tabl. sh 32.4 Lamotrigin Generic 32.4 9.9 22.5 N03AX09 Lamotrigine 25 mg15.9 tabl. sh Lamotrigin Generic 9.9 22.5 tabl. Doxyderma 29.7 13.8 Doxycycline tabl. Doxyderma 29.7 13.8 ALKALOID ALKALOID 290/6 290/6 N06AB03 Fluoxetine Hydrochloride N06AB03 Fluoxetine caps.14.8 Fluoxetin Hydrochloride 20mg caps. 227.4 Fluoxetin 7.1 2.1 5.0 7.1 2.1 5.0 NOVARTIS NOVARTIS 1A 11.7 PHARMA 1A PHARMA 437/92 437/92 L04AA06 Mycofenolic acid 180 mg f.c.tabl. Myfortic 227.4 0.0 L04AA06 Mycofenolic acid 180 mg f.c.tabl. Myfortic 227.4 0.0 227.4 188/184 188/184 100 J01MA02 Ciprofloxacine 250mg f.c.tabl. Cipro-1A Pharma 26.5 11.7 J01MA02 Ciprofloxacine 250mg f.c.tabl. Cipro-1A Pharma 26.5 14.8 GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE 493/52 N03AX09 tabl. Lamotrigine 25 mg tabl. Lamictal 18.2 40.7 18.2 22.5 N03AX09 Lamotrigine 25 mg 493/52 Lamictal 40.7 22.5 LICHEM POLICHEM PROFARMA PROFARMA REPLEKPHARM REPLEKPHARM 310/105 STADA 141.4 42.4 99.0 00.000 ovule Macmiror Complex 141.4 42.4 99.0 310/105 R03DA05 Aminophylline mg tabl. Eufilline 7.6 1.5 6.1 STADA R03DA05 Aminophylline mg tabl. Eufilline 7.6 290/199 N06AB03 Fluoxetine Hydrochloride 20mg N06AB03 Fluoxetine caps. 100 Refloksetin Hydrochloride 20mg caps. 100 Refloksetin 8.0 3.0 5.0 8.0 3.0 5.0 tabl. Doxystad 34.0 20.2 13.8 Doxycycline 100 mg tabl. Doxystad 34.0 20.2 13.8 ALKALOID ALKALOID BELUPO BELUPO 18.0tabl. 11.7 188/6 188/6 J01MA02 Ciprofloxacine f.c.tabl. Citeral 29.7 Ciprofloxacine 250mg f.c.tabl. Citeral250mg 29.7 18.0 11.7290/199 493/245 N03AX09 Lamotrigine 25 mg327.2 Arvind 41.7 19.2 22.5 N03AX09 Lamotrigine 25 mg tabl. Arvind 41.7 19.2 22.5 EG LABO EG 493/245 LABO 416/38 Amoxicilline Trihydrate + Acid pluhur Amoxicilline - Ac.Cl 503.3 176.1 ne Trihydrate + J01MA02 Acid J01CR02 pluhur Amoxicilline - Ac.Cl 503.3 176.1 327.2 NICHE GENERICS NICHE GENERICS NOVARTIS NOVARTIS 290/167 290/167 438/92 438/92 N06AB03 Fluoxetine Hydrochloride 20mg N06AB03 Fluoxetine hard ca Biozac Hydrochloride 20mg hard ca Biozac 8.5 3.5 5.0 8.5 3.5 5.0 L04AA06 Mycophenolic acid 360 mg f.c.tabl. Myfortic 379.0 0.0 379.0 L04AA06 Mycophenolic acid 360 mg f.c.tabl. Myfortic 379.0 0.0 379.0 HAUPT PHARMA MU HAUPT PHARMA MU PRO.MED.CS PRO.MED.CS tab. sh Doxy HP 35.9 22.1 13.8 188/103 188/103 Doxycycline 100 mg tab. sh Doxy HP 35.9 22.1 13.8 J01MA02 Ciprofloxacine 250mg f.c.tabl. Cifloxinal 30.2 18.5 11.7 J01MA02 Ciprofloxacine 250mg f.c.tabl. Cifloxinal 30.2 18.5 11.7 Clavulonic (100mg+12.5mg)/ml - 30ml c (100mg+12.5mg)/ml - 30ml SEKSUALE DHE PROFARMA PROFARMA ALKALOID ALKALOID 240 312/105 312/105 494/6 Aminophylline mg/2 ml Eufiline 12% 10.7 42.7 N03AX09 Lamotrigine 50R03DA05 mg20mg tabl. Lamal 6.9 39.4 12% N03AX09 Lamotrigine 50 mg 494/6 tabl. Lamal 46.3 6.9 tret.per 39.4 R03DA05 Aminophylline mg/2 ml46.3 tret.per 53.4 Eufiline 53.4 L DULATORET E HORMONET SISTEMIT GJENITAL AEGIS AEGIS N06AB03 Fluoxetine Hydrochloride N06AB03 Fluoxetine caps.26.5Fluxil Hydrochloride 20mg caps. 240 Fluxil 9.2 4.2 5.0 9.2 4.2 5.0 KRKA KRKA290/2 f.c.tabl. MODULATORET E SISTEMIT GJENITAL 188/73 188/73 DR.GROSSMANN J01MA02 Ciprofloxacine 250mg J01MA02 Ciprofloxacine 250mg f.c.tabl. Ciprinol 38.2 11.7290/2 DR.GROSSMANN GENERICON PHARM PHARM caps. Grodoxin 36.1 22.3 13.8 Doxycycline 100 mg caps. Grodoxin 36.1 13.8 494/226 494/226Ciprinol N03AX09 Lamotrigine 50 mg22.3 tabl. sh Lamotrigin 49.6 10.2 39.4 N03AX0926.5 Lamotrigine 50 mg Generic38.2 tabl. sh11.7 Lamotrigin Generic GENERICON 49.6 10.2 39.4 F.HOFFMANN-LA RO F.HOFFMANN-LA RO 462/41 462/41 L04AA06 Mycofenolate Mofetil 500 mg tabl. Cellcept 251.0 0.0 251.0 R05 BARNAT KUNDER KOLLES DHE RRUFES L04AA06 Mycofenolate Mofetil 500 mg tabl. Cellcept 251.0 0.0 251.0 BOSNALIJEK BOSNALIJEK R05 BARNAT KUNDER KOLLES DHE RRUFES 290/132 290/132 N06AB03 Fluoxetine Hydrochloride 20mg N06AB03 Fluoxetine f.c.tabl. Flusetin Hydrochloride 20mg f.c.tabl. Flusetin 17.0 12.0 5.0 17.0 12.0 5.0 ACTAVIS ACTAVIS BARNAT KUNDER KOLLES DHE RRUFES J01DA01 Cephalexine 125 mg / 5 ml 60ml granul. Keflex 307.9 107.7 200.2 ne 125 mg160/200 / 5 ml 60ml granul. Keflex 307.9 107.7 200.2 DOLORGIET & CO.K DOLORGIET & CO.K GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE 494/52 494/52 188/255 188/255 N03AX09 Lamotrigine 50 mg f.c.tabl. Cipronerton tabl. Lamictal 70.0 39.4 N03AX0928.7 Lamotrigine Lamictal 30.6 70.0 30.6 39.4 J01MA02 Ciprofloxacine 250mg 40.4 28.7tabl. 11.7 J01MA02 Ciprofloxacine 250mg f.c.tabl. Cipronerton 40.4 11.750 mg PIERRE FABRE PIERRE FABRE YMONAT GEYMONAT f.c.tabl. Granudoxy 39.6 25.8 13.8 PHARMACEU PHARMACEU Doxycycline 100 mg f.c.tabl. Granudoxy 39.6 Mycofenolate 25.8 13.8 530.9 212.3 318.6 g/1ml tret.per Testo Enant 530.9 212.3 462/276 462/276 L04AA06 Mofetil 500 mg INTAS f.c.tabl. Mycophenolate Mof INTAS 10.6 251.0 L04AA06 Mycofenolate 500318.6 mgLamotrigine f.c.tabl. Mycophenolate Mof 10.6Fluoxetine ANFARM HELLAS ANFARM BELUPO BELUPO 290/7 290/7 N06AB03 Fluoxetine Hydrochloride 20mg N06AB03 hard ca251.0 Flonital Hydrochloride 20mg hard ca Flonital 30.3 25.3 5.0 HELLAS 30.3 25.3 5.0 494/245Mofetil N03AX09 50 mg 494/245 tabl. Arvind 72.2 32.8 39.4 N03AX09 Lamotrigine 50 mg261.6 tabl. Arvind 261.6 72.2 32.8 39.4 PROFARMA PROFARMA 320/105 320/105 PFIZER R05DA04 Codeine 15 mg tabl. Kodeine Fosfat 10.9 4.9 6.0 R05DA04 Codeine 15 mg tabl. Kodeine Fosfat 10.9 PFIZER EG LABO EG LABO tabl. sh Vibramycin D 41.0 27.2 13.8 ACTAVIS Doxycycline mg tabl. sh mg Vibramycin D mlCiprofloxacine 41.0 27.2 13.8 290/38 290/38310.6 N06AB03 Fluoxetine Hydrochloride 20mg N06AB03 Fluoxetine caps.p Fluoxetine Hydrochloride EG 20mg caps.p Fluoxetine 41.0 EG 36.0 5.0 41.0 36.0 5.0 Cephalexine 250 / J01MA02 5 ml -ACTAVIS 60 granul. Keflex 477.8 167.2 ne 250 mg162/200 / 5100 ml - 60J01DA01 ml Ciprofloxacine granul. Keflex 477.8 167.2 310.6 PROFARMA PROFARMA 189/105 189/105 500 mg f.c.tabl. Ciprofloksacine 10.7 3.8 6.9 J01MA02 500 mg f.c.tabl. Ciprofloksacine 10.7 3.8 6.9 ALKALOID OFARMA tret.per 53.4 PROFARMA TEVA CZECH 66.2 INDUS CZECH INDUS N03AX09 100 mg 495/6 tabl. Lamal 9.9 56.3 Lamotrigine 100 mg tabl. Lamal 117.6 66.2 9.9 56.3 214/308 21.4 214/308 32.0 L04AD01 Ciclosporine Progesteron 53.4495/6 25 21.4 32.0Lamotrigine L04AD01 Ciclosporine 25 mgN03AX09TEVA caps.p Equoral ALKALOID 0.0 117.6 mg caps.p Equoral 117.6 0.0 117.6 R06 ANTIHISTAMINIKET SISTEMIKE R06 ANTIHISTAMINIKET SISTEMIKE IBIRN IBIRN ARROW ARROW 290/217 290/217 N06AB03 Fluoxetine Hydrochloride 20mg N06AB03 Fluoxetine caps. Azur Hydrochloride 20mg caps. Azur 45.5 40.5 5.0 45.5 40.5 5.0 f.c.tabl. Doxycycline 48.8 35.0 13.8 Doxycycline 100 mg ArrowCiprofloxacine 500 f.c.tabl. Doxycycline Arrow 48.8 35.0 13.8 REMEDICA ANTIHISTAMINIKET SISTEMIKE GENERICON PHARM PHARM 189/110 189/110 495/226 495/226 J01MA02 Ciprofloxacine 500 mg f.c.tabl. Zindolin 50012.0 J01MA02 mgL04AD01 f.c.tabl. Zindolin 500 18.9 6.9 N03AX09 Lamotrigine 100 mg tabl. shREMEDICA Lamotrigin Generic18.9 86.1 56.3 N03AX09 Lamotrigine 100 mg tabl. sh6.9 Lamotrigin 29.8 Generic GENERICON 86.1 29.8 56.3 NOVARTIS NOVARTIS 214/92 214/92 L04AD01 Ciclosporine 25 mg caps. Sandimmum Neora 12.0 149.1 31.5 117.6 25 mg caps.ALKALOID Sandimmum Neora 149.1 31.5 117.6 HELP HELP J01DA01 Cephalexine 250 mg / 5mlCiclosporine - ALKALOID 100495/52 pluhur Cefalexin Alkaloid 339.8 118.9 220.9 ne 250 mg163/6 / 5ml - 100 ml LABORATORIO pluhur Cefalexin Alkaloid 339.8 118.9 220.9 GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE 290/54 N06AB03 Fluoxetine Hydrochloride 20mg N06AB03 Fluoxetine hard22.8 ca Sartuzin Hydrochloride hard ca Sartuzin 53.1 48.1 5.0 53.1 48.1 5.0 495/52 N03AX09 Lamotrigine 100 mg tabl. Lamictal 117.2 60.9 56.3 N03AX09 Lamotrigine 100 mg tabl. Lamictal 20mg 117.2 60.9 56.3 FAR NICHE GENERICS NICHE GENERICS LABORATORIO FAR 189/167 189/167 J01MA02 Ciprofloxacine 500 mg f.c.tabl. Biofloxcin 29.7 6.9 J01MA02 Ciprofloxacine 500 mg 53.1 f.c.tabl. Biofloxcin 29.7 22.8 6.9290/54 tabl. Miraclin 39.3ml 13.8 Doxycycline 100 mg tabl. Miraclin 53.1 39.3 13.8 BORATOIRE THER LABORATOIRE THER 32.1 12.9 19.2 caps. Menaelle 32.1 12.9 19.2 PROFARMA PROFARMA 322/105 322/105 R06AD02 Promethazine 25Prozac mgHydrochloride tabl. Prometazine 12.2 6.1 6.1 R06AD02 Promethazine 25Prozac mg tabl. Prometazine 12.2 BELUPO BELUPO 495/245 N03AX09 Lamotrigine 100 mg 495/245 tabl. Arvind 129.1 72.8 56.3 N03AX09 Lamotrigine 100 mg tabl. Arvind 129.1 72.8 56.3 ELI LILLY ELI LILLY 290/39 290/39 N06AB03 Fluoxetine Hydrochloride 20mg N06AB03 Fluoxetine hard33.2 ca 20mg hard ca 58.8 53.8 5.0 58.8 53.8 5.0 MEDREICH STERILA MEDREICH STERILA 189/256 J01MA02 Ciprofloxacine 500 mg f.c.tabl. Ciprofloxacin 500 M 40.1 33.2 6.9 J01MA02 Ciprofloxacine 500 mg f.c.tabl. Ciprofloxacin 500 M 40.1 6.9 HEXAL A/S,L HEXAL A/S,L SSINS189/256 ISCOVESC BESSINS ISCOVESC 215/235 215/235 L04AD01 Ciclosporine 100 mg caps.p Cicloral Hexal 366.1 0.0 366.1 L04AD01 Ciclosporine 100 mg caps.p Cicloral Hexal 366.1 0.0 366.1 19.2 250mg Utrogestan 40.9 21.7 RADOFARMA RADOFARMA 164/20240.9 J01DA0121.7 Cephalexine hard ca 19.2 Cefalexin 6.6 3.3 3.3 ne 250mgcaps. hard ca Cefalexin 6.6 3.3 3.3 N07 BARNA TE TJERE TE SISTEMIT N07 NERVOR BARNA TE TJERE TE SISTEMIT NERVOR ALKALOID ALKALOID BALKANPHARMA BALKANPHARMA 496/6 496/6 N03AX09 Lamotrigine 200 mg tabl. Lamal 99.3 14.9 84.4 N03AX0938.1 Lamotrigine 200 mg tabl. Lamal 435.2 99.3 84.4 BARNA TE10mg TJERE TE SISTEMIT14.9 NERVOR TEVA CZECH INDUS TEVA CZECH INDUS 189/13 189/13 J01MA02 500 mgL04AD01 f.c.tabl. Ciprofloxacin Actavi2.7 Ciclosporine 45.0 6.9 500 mgL04AD01 f.c.tabl. Actavi 45.069.1 hydrochloride 38.1 6.9 215/308 215/308 Ciclosporine 100 mg caps.p1.0 Equoral 435.2 366.1 100Ciprofloxacin mg caps.p EquoralCetirizine 69.1Cetirizin 366.1 REPLEKPHARM PROFARMA REPLEKPHARM PROFARMA 378/199 378/199 R06AE07 10mg 6.9 6.9 R06AE07 f.c.tabl. Cetirizine hydrochloride f.c.tabl. 13.8 Cetirizin 13.8 tabl. Oksitetracikline 2.7 J01MA02 1.0 Ciprofloxacine 1.7 Oxytetracycline 250 mg Ciprofloxacine tabl. Oksitetracikline 1.7 NOBEL ILAÇ NOBEL ILAÇ 551.9 NOVARTIS NOVARTIS LVAY PHARMACE PHARMACE 189/163 J01MA02 Ciprofloxacine 500 189/163 mg tabl. 100hard Siprobel 48.5 41.6 6.9 215/92 215/92 Ciprofloxacine 500 mg tabl. 48.5 41.6 6.9 L04AD01 Ciclosporine mg caps. Sandimmum 185.8 366.1 L04AD01 Ciclosporine 100Siprobel mg Neora11.1 caps. Sandimmum Neora 551.9 185.8 366.1 PROFARMA f.c.tabl. 15.2 PROFARMA RADOFARMA 95.6 38.3 57.3 Duphaston 95.6 57.3 RADOFARMA 378/105 378/105 165/202 R06AE07 Cetirizine hydrochloride 10mg f.c.tabl. Cetirizine 8.3 6.9 R06AE07 Cetirizine hydrochloride 10mg Cetirizine 15.2 J01DA01 Cephalexine 500 mg J01MA02 ca Cefalexin 5.5 5.6 ne 500 mgf.c.tabl. hard caSOLVAY Cefalexin 11.1 5.5 15 5.6 1A PHARMA 1A50.6 PHARMA 255/18438.3 255/184 N03AX11 N03AX11 Topiramate mg pellets Topiramat 1A Pha 59.6 9.0 Topiramate 15 mg pellets Topiramat 1A Pha 59.6 9.0 50.6 TEMMLER TEMMLER 291/211 N07AA02 PyridostigmineALKALOID 291/211 bromide 60 mgN07AA02 Pyridostigmine tabl.-46.2 Kalymin* bromide 60 mg tabl. - CILAG Kalymin* 22.7 1.1 21.6 22.7 1.1 21.6 ALKALOID 189/6 J01MA02 Ciprofloxacine 500 189/6 mg f.c.tabl. Citeral500 53.1 46.2 6.915R06AE07 Ciprofloxacine mg f.c.tabl. Citeral 53.1 6.9 JANSSEN CILAG A.B.C.INT.PHARMA CODAL SYNTO A.B.C.INT.PHARMA CODAL SYNTO caps. 255/194 255/194 N03AX11 Topiramate 15 mg sprinkl Topamax 76.1 25.5tabl. 50.6 N03AX11 Topiramate mg 5.6 Cetirizine sprinkl Topamax 76.1 25.5 50.6 378/178 165/29 378/178 hydrochloride 10mg eJANSSEN Rinalgit 14.3 6.9 J01DA01 Cephalexine 500 165.7 mg J01MA02 Syntolexin 12.7 7.1 R06AE07 Cetirizine hydrochloride 10mg tabl. e 21.2 Rinalgit 21.2 ne 500 mg caps. Syntolexin 12.7 7.1 5.6 MEDOCHEMIE MEDOCHEMIE pluhur Pamecil 58.0 107.7 Ampicilline 125 mg / 5 ml 100ml pluhur Pamecil 165.7 58.0 107.7 SANDOZ REPLEKPHARM SANDOZ P BARNAT ANTIPARAZITARE P R06AE07 BARNAT ANTIPARAZITARE 452/237 452/237 UNO FARMACEUT BRUNO FARMACEUT L04AD02 Tacrolimus 0.5 mg hard REMEDICA ca5.6 Tacrolimus Sandoz 0.0 hydrochloride 156.4378/235 Tacrolimus 0.5 mg hard ca 156.4 Tacrolimus 156.4 f.c.tabl. 0.0Cetirizin 156.4 REPLEKPHARM 95.4 38.2 57.2 Clomid 95.4 38.2 57.2 189/199 HEXAL A/S,L f.c.tabl. 25.3 J01MA02 Ciprofloxacine 500 189/199 mg f.c.tabl. Reciproks 60.5 53.6 6.9 Ciprofloxacine 500 mgL04AD02 f.c.tabl. Reciproks 60.5Sandoz 53.6 6.9 R06AE07 REMEDICA 378/235 165/110 10mg Hexal Bei 18.4Bei HEXAL 6.9 A/S,L J01DA01 Cephalexine 500 mg J01MA02 caps. Felexin 500 9.5 15.1 9.5 5.6 Cetirizine Cetirizine hydrochloride 10mg Cetirizin Hexal 25.3 ne 500 mgtabl. caps. Felexin 500 15.1 BARNAT ANTIPARAZITARE 1A PHARMA 1A PHARMA 256/184 N03AX11 Topiramate 25 pellets Topiramat - 1a Pha 19.5 83.4 70.9 N03AX11ASTELLAS Topiramate 25 ca mg pelletsPHARMA Topiramat -12.5 1a Pha 19.5 83.4 12.5 70.9 PHARMA ASTELLAS 452/191 452/191 L04AD02 Tacrolimus 0.5 mg hardmg ca 256/184 Prograf 175.9 156.4 L04AD02 Tacrolimus 0.5 mg hard Prograf 175.9 156.4 SPECIFAR SPECIFAR 189/192 ALKALOID ALKALOID GENERICON PHARM GENERICON PHARM P02 ANTIHELMINTIKET Ciprofloxacine 500 189/192 mg f.c.tabl. Ciprospes 61.6 54.7 6.9 J01MA02 Ciprofloxacine 500 mg f.c.tabl. Ciprospes 61.6 6.9 P02 ANTIHELMINTIKET P02 378/226 378/226 J01DA01 Cephalexine 500 mg caps. Cefalexin Alkaloid 16.6 11.0 ne 500 mg165/6J01MA02 caps. Cefalexin Alkaloid 16.6 11.0 Cetirizine hydrochloride 10mg Cetirizin Genericon 18.6 6.9 R06AE07 Cetirizine hydrochloride 10mg f.c.tabl. 25.5 Cetirizin Genericon 25.5 JANSSEN -54.7 CILAG JANSSEN - CILAG 256/194 256/194 N03AX11 Topiramate 25 mg 5.6 sprinkl Topamax 105.9 35.0f.c.tabl. 70.9 N03AX11 Topiramate 25R06AE07 mg 5.6 ANTIHELMINTIKET sprinkl Topamax 105.9 35.0 70.9 ALKALOID ALKALOID HERING SCHERING pluhur Ampicilin Alkaloid 111.5Ciprofloxacine 207.1 Ampicilline 250J01MA02 mg / 5 mlCiprofloxacine - 100ml pluhur Ampicilin Alkaloid 318.6 180.3 0.0 180.3 tabl. Androcur 180.3 180.3 RAFARM 111.5 RAFARM SPECIFAR SPECIFAR 189/107 189/107 500 mg 318.6 tabl. 0.0 Ravalton 61.6 54.7 378/192 6.9 R06AE07 Cetirizine J01MA02 500 mg tabl. 207.1 Ravalton 61.6 54.7 378/192 6.9 R06AE07 f.c.tabl. hydrochloride 10mg Cetiram 6.9 Cetirizine hydrochloride 10mg f.c.tabl. 31.9 Cetiram 25.0 31.9 SANDOZ SANDOZ 453/237 L04AD02 Tacrolimus 453/237 Topiramate hard ca Tacrolimus Sandoz 316.5 0.0Pyrantel 316.5 L04AD02 Tacrolimus 1 mg N03AX11 hard ca Tacrolimus Sandoz 316.5 0.0 316.5 PROFARMA PROFARMA 257/105 N03AX11 25 mg f.c.tabl. Topiramat 2.7 15.8 Topiramate 25 mg f.c.tabl. 18.5 Topiramat 18.5 2.7 15.8 RADOFARMA RADOFARMA INNOTHECH INTERN INNOTHECH 1A PHARMA 1A PHARMA 167/202 507/65 SO. SE PHARM CefaclorCefaklor Monohydrate 125 mg /257/105 5Ciprofloxacine ml 1- mggranul. Cefaklor 394.9 138.2 256.7 Monohydrate 125 mg J01DA08 / 5 mlCiprofloxacine granul. 394.9 138.2 256.7 SO. SE PHARM P02CC01 Pyrantel Embonate 125 mg P02CC01 f.c.tabl. Embonate 125 mg f.c.tabl. Helmintox 51.3 10mg 20.5 30.8 51.3 20.5 30.8 189/184 189/184 J01MA02 500 mg f.c.tabl. Cipro 1A.Pharma 63.7 1A.Pharma 56.8 6.9507/65 J01MA02 500 mg f.c.tabl. Cipro 63.7 56.8Helmintox 6.9 378/121 378/121 R06AE07 Cetirizine hydrochloride 10mg f.c.tabl. Ceteris 40.0 33.1 6.9 R06AE07 Cetirizine hydrochloride f.c.tabl. INTERN Ceteris 40.0 ACTAVIS ACTAVIS ASTELLAS PHARMA ASTELLAS PHARMA 257/200 257/200 N03AX11 Topiramate 25 mg f.c.tabl. Topiramat Actavis 28.3 12.5 15.8 N03AX11 Topiramate 25 mg f.c.tabl. Topiramat Actavis 28.3 12.5 15.8 453/191 453/191 L04AD02 Tacrolimus 1 mg hard ca Prograf 351.7 35.2 316.5 L04AD02 Tacrolimus 1 mg hard ca Prograf 351.7 35.2 316.5 HERING SCHERING 91.0 36.4 mg f.c.tabl. Angeliq Ciprofloxacine 91.0 36.4 54.6 60 ml 54.6 RADOFARMA KRKA KRKA UCB RADOFARMA UCB 189/73 378/248 189/73 378/248 500 mgca Ampiciline f.c.tabl. Ciprinol 69.7 6.925R06AE07 hard ca Ampiciline 4.6 J01MA02 1.6 3.0 Cetirizine 10mg Zyrtec 67.4 6.9 Ciprofloxacine 500 mg f.c.tabl. Ciprinol 69.7 62.8tabl. 6.9 R06AE07 Cetirizine hydrochloride 10mg f.c.tabl. 74.3 Zyrtec 74.3 Ampicilline 250J01MA02 mg hard 4.6 3.0 PLIVA hydrochloride PLIVA 257/99 257/99 N03AX11 Topiramate 25 mg 1.6 tabl. Epiramat 39.7 23.9f.c.tabl. 15.8 N03AX1162.8 Topiramate mg Epiramat 39.7 23.9 15.8 HEMOFARM KONCEPyrantel HEMOFARM 167/55 INNOTHECH INTERN INNOTHECH INTERN 102.6 CefaclorCefaclor Monohydrate 125 mg /257/262 5Ciprofloxacine ml - KONCE syrup Cefaclor 552.2 295.5 256.7 Monohydrate 125 mg J01DA08 / 5 mlCiprofloxacine syrup 552.2 295.5 256.7 517/65 517/65 P02CC01 Embonate 250 mg P02CC01 f.c.tabl. Helmintox Embonate 250 mg 27.9 f.c.tabl. 102.6 Helmintox43.7 41.0 61.6 41.0 61.6 WESTPyrantel PHARMA PNG.GEROLYMATOS PHARMA PNG.GEROLYMATOS N03AX11 Topiramate 25 mg 257/262 f.c.tabl. Topiramate Tomix 43.7 15.8 189/218 N03AX1163.2 Topiramate 25 mg f.c.tabl. Topiramate Tomix WEST 27.9 15.8 189/218 J01MA02 500 mgL04AD02 f.c.tabl. Urodixin 70.1 6.9 J01MA02 500 mg f.c.tabl. Urodixin 70.1 63.2 6.9 SANDOZ SANDOZ 454/237 454/237 Tacrolimus 5 mg hard ca Tacrolimus Sandoz 1,637.2 0.0 1,637.2 L04AD02 Tacrolimus 5 mg hard ca Tacrolimus Sandoz 1,637.2 0.0 1,637.2 DOCHEMIE tabl. MEDOCHEMIE 60 ml 54.2 32.5 Anargil* 21.7 54.2257/19421.7N03AX11 32.5Topiramate JANSSEN - CILAG JANSSEN - CILAG 257/194 N03AX11 tabl. 25 mg Topamax 90.6 74.8tabl. 15.8 ALKALOID 74.8 Topiramate 25HELLAS mg Topamax 15.8 ALKALOID 323/6 323/66.9 R06AX13 Loratadine 10ASTELLAS mgtabl. Loratadine Alkaloid90.6 14.9 7.5 7.4 R06AX13 Loratadine 10 mg tabl. Loratadine Alkaloid 14.9 ANFARM HELLAS ANFARM 189/7 189/7 J01MA02 Ciprofloxacine 500 mgL04AD02 f.c.tabl. Aristin-C 78.6 71.7 6.9 Ciprofloxacine 500 mg ASTELLAS PHARMA 454/191 caps. Ampicillin 500J01DA08 6.4 J01MA02 2.2 454/191 mg4.2 hard ca Prograf 181.9 71.7 1,637.2 PHARMA L04AD02 5 mgAristin-C hard ca1,819.1 Prograf 78.6 1,819.1 181.9 1,637.2 ALKALOID Ampicilline 500 caps. Ampicillin 500 6.4 2.2f.c.tabl. 4.2 Pyrantel ALKALOID 167/6 Cefaclor Monohydrate 125Tacrolimus mg / 5 ml 5- VOGEN granul. Cefaclor Alkaloid 573.4 316.7 256.7 Monohydrate 125mg mg / 5 ml - VOGEN granul. Cefaclor Alkaloid 573.4 316.7Tacrolimus 256.7 INNOTHECH INTERN INNOTHECH INTERN 509.7 518/65 518/65 P02CC01 Embonate 125 mg/2.5ml P02CC01 - 15ml Pyrantel flakon Helmintox Embonate 125 mg/2.5ml - 15ml flakon 509.7 Helmintox 203.9 305.8 203.9 305.8 REPLEKPHARM REPLEKPHARM 323/199 323/199 R06AX13 Loratadine 10 mg tabl. Loratadin 17.0 9.6 7.4 R06AX13 Loratadine 10 mg tabl. Loratadin 17.0 DOLORGIET & CO.K DOLORGIET & CO.K 189/255 J01MA02 189/255 UROLOGJIKET Ciprofloxacine 500 mg f.c.tabl. Cipronerton 79.6 72.7 6.9 J01MA02 Ciprofloxacine 500 mg f.c.tabl. Cipronerton 79.6 72.7 6.9 ACTAVIS ACTAVIS 258/200RADOFARMA N03AX11 Topiramate 50 mg 258/200 N03AX11 f.c.tabl. Topiramat 9.6 54.9 Topiramate 50 mg Actavis f.c.tabl. 64.5 Topiramat Actavis 64.5 9.6 54.9 60 ml RADOFARMA hard ca Ampiciline 7.6 3.4 4.2 Ampicilline 500 mg hard ca Ampiciline 7.6 3.4 SISTEMI 4.2 MIBE MIBE R RESPIRATOR R50R06AX13 SISTEMI RESPIRATOR 323/251 323/251 WEST PHARMA Loratadine 10 mg tabl. Loraderm 19.1 11.7 7.4 WEST PHARMA R06AX13 Loratadine 10 mg tabl. Loraderm 19.1 258/262 HELP HELP N03AX11 Topiramate 50 mg 258/262 f.c.tabl. Topiramate Tomix 69.5 14.6 54.9 N03AX11 Topiramate mgImuprin f.c.tabl. Topiramate Tomix 69.5 14.6 54.9 REMEDICA REMEDICA 189/54 J01MA02 Ciprofloxacine 500 189/54 mgL04AX01 f.c.tabl. Forterra 116.8 109.9 6.9 J01MA02 Ciprofloxacine 500 mg f.c.tabl. Forterra 116.8 109.9 6.9 217/110 217/110 Azathioprine 50 mg f.c.tabl. Imuprin 26.5 2.6 23.9 L04AX01 Azathioprine 50 mg f.c.tabl. 26.5 2.6 23.9 SISTEMI RESPIRATOR OFARMA PROFARMA 19.8 5.9 13.9 tabl. NalidiksineMEDOCHEMIE 19.8 5.9 13.9Topiramate PLIVA PLIVA 258/99 MEDOCHEMIE BOSNALIJEK22.9 258/99 4.2 N03AX11 50 PHARM mg 4.7 tabl. Epiramat 77.8 22.9tab. 54.9 BOSNALIJEK caps. Pamecil 8.9 J01MA02 4.7 4.2 N03AX11MIBE Topiramate 50 mg tabl. Epiramat 77.8 54.9 Ampicilline 500 mg caps. Pamecil 8.9 323/132 323/132 R06AX13 Loratadine 10 mg sh Lostop 11.7 7.4 R06AX13 Loratadine 10 mg tab. sh 19.1 Lostop 19.1 SO. SE SO. SE PHARM MIBE ACTAVIS 189/121 189/121 217/251 R01 PREPARATET NAZALE J01MA02 500 mgL04AX01 f.c.tabl. Generflon 140.2 133.3 6.9 168/200 217/251 Ciprofloxacine 500 mgL04AX01 f.c.tabl. Generflon 140.2 133.3 6.9 50 mg tabl. ACTAVIS Azaimun 29.7 PREPARATET 5.8 23.9 R01 PREPARATET NAZALE R01 NAZALE Cefaclor Monohydrate 125Azathioprine mg /258/194 5ml - 75 granul. Ceclor 658.4 230.5 427.9 Azathioprine 50 mg tabl. Azaimun 29.7 5.8 23.9 Monohydrate 125 mg J01DA08 / 5mlCiprofloxacine - 75 granul. Ceclor 658.4 230.5 427.9 JANSSEN - CILAG JANSSEN - CILAG N03AX11 Topiramate 50 mg 258/194 N03AX11 tabl. Topamax 172.8 54.9 Topiramate 50 mg Topamax 117.9 172.8 117.9 54.9 PLIVA PLIVA ALKALOID 323/99 ALKALOID 323/99 R06AX13 Loratadine 10 mgtabl. Rinolan 20.7 13.3 7.4 R06AX13 tabl. Loratadine 10 mg tabl. Rinolan 20.7 caps. Ampicilin Alkaloid 19.9 15.7 4.2 ml M Ampicilline 500 mg caps. Ampicilin Alkaloid 19.9 15.7 4.2 SISTEMI MUSKULO SKELETIK M SISTEMI MUSKULO SKELETIK OFARMA tabl. PROFARMA SISTEMI MUSKULO - SKELETIK 8.1 2.4 5.7 Nitrofurantoine 8.1 2.4 5.7 1A PHARMA PHARMA 323/184 323/184 R06AX13 Loratadine 104.3 mgRinosol tabl. Loratadin 1A Phar 74.5 30.3 22.9 7.4 ACTAVIS R06AX13 Loratadine 10 mg407.8 tabl. Loratadin 1A Phar 1A 30.3 ACTAVIS PROFARMA BIOSPRAY BIOSPRAY PROFARMA 259/200 N03AX11 Topiramate 100 mg 259/200 f.c.tabl. Topiramat Actavis 74.5 11.2 63.3 N03AX11 Topiramate 100 mg f.c.tabl. Topiramat Actavis 11.2 63.3 190/105 J01XD01 Metronidazol 250 mg 295/249 295/249 190/105 tabl. Metronidazol 12.2 4.3 7.9 R01AD01 Beclometasone dipropionate 50 R01AD01 Beclometasone flakon dipropionate 50 flakon Rinosol 81.6 326.2 407.8 81.6 326.2 J01XD01 Metronidazol 250 mg tabl. Metronidazol 12.2 7.9 ANTIINFLAMATORET DHE YMONAT hard ca 26.5 GEYMONAT Kod Bari DHE ATC Emertimi Xhenerik Forma Emri Ref Tregetar FirmaPHARMA Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. Bari Kodi ATC Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Cmimi Pac. Rimb. M01 ANTIINFLAMATORET DHE ANTIREUMATIKET M01 ANTIINFLAMATORET ANTIREUMATIKET 20.8 5.7 Macrodantin 5.7 WEST PHARMA WEST RADOFARMA RADOFARMA LEK LEK7.4 259/262 Kodi N03AX11 100 mg f.c.tabl. Topiramato Tomix 85.4 63.3 N03AX11 Topiramate 100 mg Topiramato Tomix 85.4 22.1 63.3 169/202 323/79 323/79 J01DA08 Cefaclor Monohydrate 250 26.5 mg /259/262 5Metronidazol mlKod - 20.8 granul. Cefaklor 570.2 199.6 370.6 Monohydrate 250 mg / 5 ml - MEDOCHEMIE granul. Cefaklor 570.2 199.6 370.6 R06AX13 Loratadine 1030.6 mgf.c.tabl. tabl. Flonidan 32.3 24.9 R06AX13 Loratadine 10 mg tabl. Flonidan 32.3 mcg/nasal spray -200 doze mcg/nasal spray -200 doze 22.1 FARMIGEA FARMIGEA ANTIREUMATIKET 190/43 190/43 250 mg hard ca31.8 Vagilen 38.5 30.6 7.9 J01XD01 250 mgTopiramate hard ca Vagilen 38.5PLIVA 7.9 MEDOCHEMIE pluhur Pamecil 48.8 17.0 Ampicilline 1g J01XD01 Metronidazol pluhur Pamecil 48.8 17.0 31.8 Faqja 32 92.7 PLIVA Faqja 32 259/99 259/99 N03AX11 Topiramate 100 mg tabl. Epiramat 29.4 63.3 N03AX11 Topiramate 100 mg tabl. Epiramat 92.7 29.4 63.3 60 ml PHARMATHEN SA sh 45.5 PHARMATHEN SA GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE 323/297 323/297 R06AX13 Loratadine 10 mg tab. sh Biliranin 38.1 7.4 R06AX13 Loratadine 10 mg tab. Biliranin 45.5 295/52 295/52 R01AD01 Beclometasone dipropionate 50 R01AD01 Beclometasone flakon Beconase dipropionate 50 flakon 1,138.3 Beconase 812.1 326.2 1,138.3 812.1 326.2 JANSSEN - 12.9 CILAG JANSSEN - CILAG J02 ANTIMYKOTIKET SISTEMIKE J02 ANTIMYKOTIKET SISTEMIKE 259/194 PROFARMA N03AX11PROFARMA Topiramate 100 mg tabl. Topamax19.8 281.1 217.8 63.3 N03AX11 Topiramate 100 mg tabl. Topamax 281.1 217.8 63.3 NOFI - AVENTIS SYNTO SANOFI - M01AB01 AVENTIS 218/105 218/105 CODAL SYNTO 100 mg supoz. Indometacine 19.8 6.9 12.9 M01AB01 100 mg supoz. Indometacine 6.9 41.7 12.5 29.2 sust.rel Xatral 41.7 29.2 pluhur Syntocil 85.0 53.2 31.8 HEMOFARM KONCE HEMOFARM KONCE Ampicilline 1g pluhur Syntocil 85.0 53.2 31.8 ANTIMYKOTIKET SISTEMIKE 169/55 J01DA08 Cefaclor Monohydrate 250Indometacine mg / 5 ml259/194 - 12.5 syrup Cefaclor 785.8 415.2 370.6 Monohydrate 250 mg / 5 ml - CODAL syrup Cefaclor 785.8 415.2Indometacine 370.6 SCHERING SCHERING mcg/nasal spray -200 doze mcg/nasal -200 R06AX13 doze 323/118 323/118 R06AX13 Loratadine 10 mg spray tabl. Claritine 51.8 7.4 Loratadine 10 mg tabl. Claritine 44.4 51.8 60 ml PANPHARMA PHARMASCIENCE IN PANPHARMA PHARMASCIENCE IN 497/261 31.8 497/261 N03AX12 Gabapentin 100 mg caps. PMS-Gabapentin 25.5 21.7 HEMOFARM 3.8 KONCE N03AX12 Gabapentin 100 mg caps. PMS-Gabapentin 25.5R06AX13 3.8 tabl. 21.7 HEMOFARM KONCE pluhur Pan-Ampicilline 95.9 64.1 tabl. 31.8 Ampicilline 1g J02AB02 Ketoconazol pluhur Pan-Ampicilline 95.9 64.1 323/55 323/55 R06AX13 Loratadine 10 mg Eff Pressing 53.1 45.7 7.4 Loratadine 10 mg tabl. Eff Pressing 53.1 REMEDICA REMEDICA REMEDICA REMEDICA 191/110 191/110 200 mg Ketrozol 200 32.6 11.4 21.2 219/110 J02AB02 200 mg M01AB05 tabl. 200 32.6WEST 11.46.1 21.2 219/110 M01AB05 50 mggranul. f.c.tabl. Remethan 9.5 Gaba 3.4 PHARMA 50 mgKetrozol f.c.tabl. Remethan 3.4 6.1 FARM RAFARM ALKALOID ALKALOID WEST PHARMA 46.0 13.8 32.2 prlg.tab Alfural 46.0 32.2 169/6 497/262 N03AX12 Gabapentin 100 mg hard Clenil ca Gabapentina Gaba 27.8 6.1 21.7 J01DA08 Cefaclor Monohydrate 250Diclofenac mg / 5Ketoconazol ml497/262 - 13.8 Cefaclor Alkaloid 849.5 370.6 Monohydrate 250 mg / 5 ml - S.C. granul. Cefaclor 849.5 478.9Diclofenac 370.6 N03AX12 100 mg hard 478.9 ca 100 Gabapentina 27.8mcg 9.5 6.1 21.7 CHIESI PHARMACEU CHIESI PHARMACEU 519/26 519/26 R01AD01 Beclomethasone mcg - 200 R01AD01 doza Beclomethasone flakon Rino 100 - 200 doza flakon 1,168.1 Rino Clenil 233.6 934.5 1,168.1 233.6 934.5 ANFARM HELLAS ANFARM ANTIBIOTICE SA Alkaloid 323/7 323/7Katena S.C. ANTIBIOTICE SA Gabapentin R06AX13 Loratadine 10KRKA mg tabl. Latoren 56.9 49.5 7.4 HELLAS R06AX13 Loratadine 10 mg tabl. Latoren 56.9 pluhur Ampicillin ATB Ketoconazol 98.2 66.4Ketoconazol 31.8 Ampicilline 1g pluhur Ampicillin ATB 98.2 66.4 31.8 TARO PHARMACEUT KRKA TARO PHARMACEUT BELUPO BELUPO 497/245 191/239 219/73 497/245 N03AX12 Gabapentin 100 mg caps. 53.6 31.9 21.7 191/239 219/73 J02AB02 200 mg tabl. Ketoconazole Tab 83.9 62.7 21.2 N03AX12 Gabapentin 100 mg caps. Katena 53.6 31.9 21.7 M01AB05 Diclofenac 50 mg tabl. Naklofen 10.4 4.3 6.1 J02AB02 200 mg tabl. Ketoconazole Tab 83.9 62.7 21.2 M01AB05 Diclofenac 50 mg tabl. Naklofen 10.4 4.3 6.1 CHEM LABORAT UNICHEM LABORAT 60 ml 15.6 32.2 prlg.tab 47.8 Alcinin 47.8 15.6 32.2 nazal spray nazal spray ACTAVIS ACTAVIS DR.GROSSMANN DR.GROSSMANN JANSSEN CILAG JANSSEN CILAG 219/258 pluhur Ampicillin Actavis 195.4 163.6 31.8 219/258 M01AB05 Diclofenac 50 mg f.c.tabl. Grofenac 21.2 15.1 6.1 191/194 50 mg104.8 f.c.tabl. Grofenac 21.2 15.1 6.1 Ampicillineprlg.tab 1g J02AB02 pluhur Ampicillin Actavis 195.4 Diclofenac 163.6 31.8 191/194 Ketoconazol 200 mg tabl. 17.5Nizoral 83.6 21.2 J02AB02 Ketoconazol 20032.2 mg M01AB05 tabl. Nizoral 104.8 83.6f.c.tabl.21.2 LABO EG LABO 49.7 17.5LP 32.2 Alfuzosine EG 49.7 WEST PHARMA WEST PHARMA 498/262 N03AX12 ALKALOID 4.5 Gabapentin 300 mg Gaba 29.8 25.3 Gabapentin mg f.c.tabl. 29.8 4.5 25.3 324/6 324/6Gabapentina R06AX13 Loratadine 5NOVARTIS mg/5ml-120 ml R06AX13 syrup Loratadine Alkaloidml 180.5 180.5 Loratadine 5 mg/5ml-120 syrup 361.0 Loratadine Alkaloid ALKALOID 361.0 Bari Kodi ATC Forma EmertimiEmri Xhenerik Forma N03AX12 EmriRef Tregetar Firma Cmimi Ref CmimiGabapentina Pac. Rimb. Gaba Xhenerik Kod Tregetar Firma 498/262 Cmimi Cmimi Pac. 300 Rimb. ACTAVIS ACTAVIS NOVARTIS 170/200 J01DA08 Cefaclor Hydrochloride mg / 5 ml Ceclor 947.2 331.5 615.7 219/92b Hydrochloride 250 85.0 mg / 5 ml - 52.8 granul. Ceclor 947.2 331.5Diclofenac 615.7 219/92b Diclofenac 50-52.8 mggranul. pluhur Voltfast 46.0 39.9 6.1 M01AB05 50 mg N03AX12 pluhur Voltfast 46.0 39.9 6.1 PHARMASCIENCE IN PHARMASCIENCE IN mcg/doze RAFARM RAFARM NOFI - AVENTIS SANOFI - M01AB05 AVENTIS 250 498/261 498/261 Gabapentin 300 mg caps. PMS-Gabapentin 32.7 7.4 25.3 N03AX12 Gabapentin 300 mg caps. PMS-Gabapentin 32.7 7.4ml nazal 25.3 508/107 508/107 R01AD05 Budesonide 100 mcg/doze - 10 R01AD05 mlLoratadine nazal Budesonide flakon Buderen 100 - 10 flakon 1,040.6 Buderen 208.1 832.5 1,040.6 208.1 832.5 371.7 32.2 prlg.tab Xatral 85.0 32.2 REPLEKPHARM REPLEKPHARM 324/199 324/199 R06AX13 5 mg/5ml-120 ml syrup Loratadin 371.7 191.2 180.5 R06AX13 Loratadine 5 mg/5ml-120 ml syrup Loratadin 75 ml A.B.C.INT.PHARMA NOVARTIS A.B.C.INT.PHARMA NOBEL ILAÇ NOVARTIS NOBEL ILAÇ 498/178 498/178 N03AX12 Gabapentin 300 mg hard ca Gabapentina ABC 34.2 8.9 25.3 219/92 N03AX12 Gabapentin 300 mg hard ca Gabapentina ABC 34.2 8.9 25.3 219/92 192/163 M01AB05 Diclofenac 50 mg f.c.tabl. Voltaren 47.5 41.4 6.1 MAGIS M01AB05 Diclofenac 50 mg f.c.tabl. Voltaren 47.5 41.4 6.1 192/163 J02AC01 Fluconazol 150 mg caps. Kandizol 297.9 149.0 148.9 MAGIS J02AC01 Fluconazol 150 mg caps. Kandizol 297.9 149.0 148.9 171/252 spray J01DA08 CefaclorBactigram Monohydrate 250 mg86.3 / 5 ml - EG flakon Bactigram246.4 1,391.1 Kod 486.9 904.2 Kod Bari Kodi ATC Forma EmertimiEmri Xhenerik Forma Cmimi EmriRef Tregetar Firma Ref LABO Monohydrate 250 // 55 ml 486.9 904.2 LABO 1,391.1 Bari Kodi ATC Emertimispray Xhenerik Tregetar Firma Cmimi Pac. HEMOFARM Rimb. pluhur Amoxicilline 160.1 Amoxicilline 125 mg mg EG ml -- EG 60 flakon ml pluhur Amoxicilline EG 86.3 160.1 HEMOFARM KONCE KONCE Cmimi 324/55 324/55 R06AX13 Loratadine 5NOVARTIS mg/5ml-120 ml R06AX13 syrup Pressing 265.5 180.5 Loratadine mg/5ml-120 ml syrup 446.0 Pressing 446.0 FARMANIC-CHEMIPH FARMANIC-CHEMIPH Kod Bari Kodi246.4 ATC Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. 498/260 Bari KodiGabapentin ATCGENERICON Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi10.4 Ref Cmimi Pac.5 Rimb. 498/260Kod N03AX12 Gabapentin 300 mg caps. Gabantin 35.7 10.4 25.3 N03AX12 300 mg caps. Gabantin 35.7 25.3 Kod BariPHARM Kodi ATC Emertimi Xhenerik Kod Bari Kodi ATC Forma Emertimi Emri Xhenerik Tregetar Firma Forma Cmimi Emri Ref Tregetar Cmimi Pac. Rimb. Firma Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. NOVARTIS 219/92a GENERICON PHARM 219/92a M01AB05 Diclofenac 50 6.3 mgFluconazol sgr.c.ta Cataflam 48.1 42.0 6.1 RAFARM M01AB05 Diclofenac 50 mg sgr.c.ta Cataflam 48.1 42.0 6.1 150 mg 192/226 caps. 297.9 149.0 148.9 KA 192/226 KRKA J02AC01 150 mg caps. Fluconazol Generic 149.0 148.9 508/107 508/107 R01AD05 Budesonide 100 mcg/doze - 10 R01AD05 ml297.9 nazal Budesonide flakon Resata 100 mcg/doze - 10 ml nazal flakon 1,104.4 Resata 92.9 271.9 RAFARM 832.5 1,104.4 271.9 832.5 21.2 6.3100 ml 14.9 caps.J02AC01 Tanyz Fluconazol 21.2 Fluconazol 14.9Generic BELUPO BELUPO 498/245 N03AX12 Gabapentin LEK 498/245 300 mg caps. Katena 67.6 25.3 N03AX12 Gabapentin 300 mg caps. Katena 92.9 67.6 25.3 324/79 R06AX13 Loratadine 5 mg/5ml-120 ml syrup Flonidan Oral Susp 588.3 LEK 324/79 R06AX13 Loratadine 5 ALKALOID mg/5ml-120 ml syrup Flonidan Oral Susp 588.3 407.8 180.5 Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Cmimi Pac. Rimb. Kapseln MIBE Firma192/251 Cmimi Pac.220/6 Rimb. ALKALOID MIBE spray SE20 PHARM Faqja 39 SO.Ref PHARM 192/251 J02AC01 150 mg hard ca Flucoderm 297.9 149.0 148.9 OCKHARDT UK LI250 WOCKHARDT UK LIJ02AC01 220/6 M01AC01 Piroxicam 20 mg hard SO. ca Remoxicam 13.8 6.9spray 6.9 150 mg hard camg Flucoderm Kapseln 149.0 148.9 171/121 HELP HELP M01AC01 Piroxicam hard ca 904.2 Remoxicam 6.9 flakon 1,189.3 6.9 J01DA08 Cefaclor Monohydrate 250 mg / SE 5Fluconazol ml - VOGEN granul. Kliacef 1,516.4 612.2 Monohydrate mg / 5Ref mlFluconazol -Cmimi granul. Kliacef 1,516.4 612.2 904.2 22.7 7.8 14.9 508/54 prlg.tab Pinexel PR 22.7 7.8 14.9 R01AD05 100 mcg/doze - 10R01AD05 ml297.9 nazal Budesonide flakon Biosonide 100 mcg/doze M.D. 13.8 - 10 ml nazal BiosonidemlM.D. 356.8 1,189.3 356.8 832.5 SCHERING Forma Emri Tregetar Cmimi Cmimi Rimb. 324/118 Faqja 235 mg/5ml-120 EmertimiDuramox Xhenerik Forma Emri Ref Tregetar Firma Cmimi Ref508/54 Cmimi Pac. Rimb. FaqjaBudesonide 23 Loratadine 5 mg/5ml-120 syrup 637.1 Claritine 637.1 SCHERING 832.5 324/118 pluhur 106.4 37.2Pac.499/261 69.2 N03AX12 R06AX13 Loratadine ml R06AX13 Claritine 456.6 180.5 Amoxicilline 125 mg / 5 mlFluconazol - VOGEN 100Firma ml 220/251 pluhur Duramox 106.4 37.2 IN PHARMASCIENCE IN 499/261 69.2 N03AX12 Gabapentin 400 mg caps. PMS-Gabapentin 43.6 6.5 37.1 Gabapentin 400 mg caps. PMS-Gabapentin 43.6 6.5 syrupPHARMASCIENCE 37.1 MEDOCHEMIE MEDOCHEMIE MIBE MIBE 100 ml 192/85 NICHE GENERICS 192/85 150 mg caps. Medoflucon 337.6 188.7 148.9 220/251 CHE GENERICS J02AC01 Fluconazol 150 mg caps. Medoflucon 337.6 188.7 148.9 M01AC01 Piroxicam 20 mg tabl. Pirocutan 14.9 8.0 6.9 spray spray M01AC01 Piroxicam 20 mg tabl. Pirocutan 14.9 8.0 6.9 caps.J02AC01 Prolosin 400 22.7 7.8 14.9 22.7 7.8 14.9 Faqja 29 Faqja Faqja 36 Faqja 3 Faqja 17 Faqja 17 400 mg 499/262 N03AX12 Gabapentin 499/262 400 mg f.c.tabl. Gabapentina Gaba WEST 43.7 29 6.6 37.1 N03AX12 Gabapentin f.c.tabl. Gabapentina Gaba WEST PHARMA 43.7 6.6 37.1PHARMA MEDOCHEMIE MEDOCHEMIE pluhur Moxilen 163.5 94.3 69.2 Amoxicilline 125 mg / 5 ml 100 ml pluhur Moxilen 163.5 94.3 69.2 SPECIAL PRODUCT' SPECIAL PRODUCT' ANFARM HELLAS ANFARM HELLAS SYNTHON 220/265 YNTHON 220/265 M01AC01 20 mgEmri tabl. sh Forma Ipsoflog 43.9 37.0 508/7 508/7 Piroxicam 20 mg tabl. shmg Ipsoflog 43.9 37.0 6.9 R01AD05 Budesonide 100Rimb. mcg/doze -Faqja 10R01AD05 ml nazal flakon Talgan 100 mcg/doze - 10 ml nazal flakon Talgan 51.6 441.8 832.5 1,274.3 441.8 832.5 FARMANIC-CHEMIPH 26 FARMANIC-CHEMIPH prlg.tab 24.9 10.0 14.9 M01AC01 MEDOCHEMIE Faqja 26 24.9 10.0 Xhenerik 14.9Kod 499/260 499/260 N03AX12 Gabapentin 400 caps. Gabantin 14.5 37.1 N03AX12 Gabapentin 400 mg caps. Gabantin 51.6R06AX17 14.5 37.1 Kod Bari KodiTamsudil ATC Emertimi Forma Tregetar Firma Cmimi Ref Cmimi Pac. MEDOCHEMIE Bari KodiPiroxicam ATC Emertimi Xhenerik Emri Tregetar Firma Cmimi RefBudesonide Cmimi6.9 Pac.325/85 Rimb. Ketotifen 1mg 1,274.3 tabl. Denerel 4.4 325/85 R06AX17 Ketotifen 1mg tabl. Denerel 4.4 2.2 2.2 EG LABO EG LABO syrup PHARM Amoxiciline EG 291.0500Piroxicam 101.9 189.1 Amoxicilline 250 mg mg /J01DA08 5 mlGenericon - 60 ml syrupM01AC01 Amoxiciline EG 499/245 291.0 101.9 189.1 ALKALOID BELUPO BELUPO ALKALOID 499/245 CHIESI PHARMACEU 173/6 N03AX12 Gabapentin 400 caps. Katena 49.6 107.2 70.1 37.1 N03AX12 Gabapentin mg caps. Katena 107.2 70.1 37.1 PHARMACEU Cefaclor Hydrocloride mg caps. Cefaclor Alkaloid 112.8 56.4 56.4 Ketotifen spray sprayCHIESI GENERICON PHARM Hydrocloride 500 caps. Cefaclor Alkaloid 112.8 56.4Piroxicam 56.4 ENERICON 220/26 220/26 20 mg tab.400 sh Brexin 49.6 42.7 6.9 M01AC01 20 mg tab. shmg Brexin 42.7 S.C.AC.HELCOR caps. Tamsu 25.1 10.2 14.9 25.1 10.2 14.9 325/233 S.C.AC.HELCOR R06AX17 Ketotifen 1mg 6.9 tab. sh H-Ketotifen 5.3 325/233 R06AX17 tab. sh H-Ketotifen 5.3 3.1 2.2 SO. SE PHARM 192/121 J02AC01 Fluconazol 150 mg 192/121 J02AC01 hard ca Winch 345.6 148.9 150 mgFaqja 20 SO. SE PHARM hard ca 494.5 Winch 494.5 1mg 345.6 148.9 Faqja 20 ANTIASMATIKET MAGIS MAGISFluconazol CIPLA 173/158 PLA J01DA0812.4 Cefaclor Hydrocloride 500 27.3 mg ca14.9 Bactigram 141.8 85.4 56.4 Hydrocloride 500 mg hard ca Bactigram 141.8 85.4 56.4 FARAN R03 ANTIASMATIKET R03 ANTIASMATIKET caps. Solesmin 12.4hard N03AX14 27.3 14.9 325/42 FARAN LABORATORI R06AX17 Ketotifen 1mg tabl. Frenasma UCB UCB 325/42 500/248 500/248 R06AX17 tabl. 12,322.3 Frenasma 12.2 10.0 2.2 LABORATORI 12.2 N03AX14 Levetiracetam 100 mg/mlKetotifen - 300 ml1mg fl. Keppra 14,496.8 2,174.5 12,322.3 Levetiracetam 100 mg/ml - 300 ml fl. PFIZER Keppra 14,496.8 2,174.5 PFIZER 192/96 192/96 VOGEN J02AC01 Fluconazol 150 mg caps. Diflucan 514.3 365.4 148.9 VOGEN J02AC01 Fluconazol 150 mg caps. Diflucan 514.3 365.4 148.9 pluhur - prlg.tab Duramox 212.9500Ibuprofen 74.5 138.4 Amoxicilline 250 mg mg /J01DA08 5 ml - 100 ml 222/85 pluhur Duramox 212.9 74.5 138.4 MEDOCHEMIE SO. SE PHARM 222/85 - SOCIE M01AE01 400 mg f.c.tabl. Rupan 7.1 Ketotifen 2.5 1mgMEDOCHEMIE 4.6 325/251 R06AX17 SO. SE PHARM M01AE01 Ibuprofen 400 mg f.c.tabl. Rupan 7.1 Ketotifen 2.5 ECNIMEDE SOCIE MIBE 173/121 Tansulosina Reliva 27.6 12.7 Cefaclor Hydrocloride mg tabl. sh14.9 Kliacef 143.9 87.5 56.4 Hydrocloride 500 tabl. shTECNIMEDE Kliacef 143.9 87.5 56.4 27.6 12.7 14.9 MIBE 1mg 4.6 hard ca Ketofex Kapseln 12.7 325/251 R06AX17 hard ABDI ca Ketofex Kapseln 12.7 10.5 2.2 STADA STADA 192/166 192/166 IBRAHIM ILAC J02AC01 150 mg hard ca Myksodon 566.0 148.9 ABDI IBRAHIM ILAC 148.9 150 mg hard Myksodon 417.1 566.0 417.1 ALKALOID ALKALOID 501/311 501/311 Levetiracetam f.c.tabl. Epixx 158.9 23.9 135.0 N03AX14 Levetiracetam 500 mgca138.4 f.c.tabl. Epixx500 mg 158.9 23.9 135.0 pluhur Almacin 318.6J02AC01 180.2Fluconazol 138.4 Amoxicilline 250 mg /J01DA08 5 mlFluconazol - 100 ml 222/181 pluhur Almacin 318.6 180.2 ABBOTT ABBOTT LABORATORIO ALD 4.6 LABORATORIO ALD MIBE 222/181 NOVARTIS M01AE01 Ibuprofen 400 mg f.c.tabl. Brufen 11.1 6.5 4.6 BE M01AE01 Ibuprofen 400 mg N03AX14 f.c.tabl. Brufen 11.1 6.5 ACTAVIS ACTAVIS 296/278 296/278 325/92 R03AC02 Salbutamol 0.1mg 200 doza R03AC02 Inhalacion Salbutamol flakon Buto-Asma 0.1mg Inhaler 200 doza Inhalacion flakon 356.8 Buto-Asma 71.4 Inhaler 285.4 356.8 71.4 285.4 NOVARTIS prlg.tab Prostacure 29.7 14.8 14.9 R06AX17 Ketotifen 1mg tabl. Zaditen 33.1 173/200 29.7 14.8 14.9 Cefaclor Hydrocloride 500 mg prlg.tab Ceclor MR 197.5 141.1 56.4 Hydrocloride 500 mg prlg.tab Ceclor MR 197.5 141.1 56.4 325/92 R06AX17 Ketotifen 1mg tabl. Zaditen 33.1 30.9 2.2 UCB UCB 501/248 501/248 N03AX14 Levetiracetam 500 mg f.c.tabl. Keppra 170.8 35.8 135.0 N03AX14 Levetiracetam 500 mg f.c.tabl. Keppra 170.8 35.8 135.0 ANFARM HELLAS ANFARM HELLAS 192/7 192/7 J02AC01 Fluconazol 150 mg hard ca Flusenil 635.5 486.6 148.9 J02AC01 Fluconazol 150 mg hard ca Flusenil 635.5 486.6 148.9 KRKA ZENTIVA KRKA pluhur Hiconcil 378.0 Ibuprofen 239.6 400 138.4222/251 Amoxicilline 250 mg / 5 ml - 100 pluhur Hiconcil 378.0 Ibuprofen 239.6 138.4 Salbutamol MIBE 0.1mgf.c.tabl. MIBE A.S. ENTIVA A.S. capsul GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE M01AE01 mg f.c.tabl. Jenaprofen 12.7R03AC02 8.1Salbutamol 4.6 400 mg Jenaprofen 12.7 8.1 flakon 4.6 Fokusin 34.0 19.1 14.9 M01AE01 296/52 296/52 34.0 19.1ml 222/251 14.9 R03AC02 200 doza Inhalacion flakon Ventolin 0.1mg 200 doza Inhalacion 503.3 Ventolin 217.9 285.4 503.3 217.9 285.4 N04 ANTIPARKINSONIKET N04 ANTIPARKINSONIKET LABORATORIOS BA LABORATORIOS BA ANTIPARKINSONIKET 192/289 192/289 J02AC01 Fluconazol 150 mg hardMITIM ca Fluconazol 635.5 148.9 Fluconazol 150 mg Basi 700.8 hard ca138.4 Fluconazol 486.6 Basi 635.5 486.6 148.9 MITIM SRL MEDOCHEMIE granul. Amoxina 700.8J02AC01 562.4 138.4 Amoxicilline 250 / 5- ml -ml 100 ml SRL granul. Amoxina 562.4 LABORATOIRES ELE LABORATOIRES LEK14.9 R06AX17 1mg/5ml-100 ml MEDOCHEMIE syrup 318.6 Denerel 159.3 318.6 EK 222/310 222/310 326/85 M01AE01 Ibuprofen 400 mg f.c.tabl. Antarene 13.1 Ketotifen 8.5 1mg/5ml-100 4.6 326/85 M01AE01 Ibuprofen 400 mg f.c.tabl. Antarene 13.1 Ketotifen 4.6 GLAXOSMITHKLINE R06AX17 ml ELE syrup8.5Denerel 159.3 prlg.tab 42.5 27.6 14.9 42.5 27.6 166/52 J01DC02 Cefuroxime / 5GLAXOSMITHKLINE ml -Fluconazol 50 ml Zinnat 1,182.9 414.0 768.9 me Axetil 125 mgJ02AC01 /mg 5Tamprost ml 50Fluconazol granul. 1,182.9 414.0 768.9 AEGIS 192/2 192/2 125 mg PROFARMA PROFARMA 150Zinnat mgAxetil hard ca granul. Flucozal 148.9 J02AC01 150 mg hard ca1,141.9 Flucozal 1,141.9 993.0 260/105 N04AA01993.0 Trihexiphenidil 5 mg tabl. 148.9 Parkinsan 12.2 1.2 11.0 N04AA01 Trihexiphenidil 5 260/105 mg tabl.AEGIS Parkinsan 12.2 1.2 11.0 FARAN FARAN LABORATORI 326/42 KWIZDA PHARMA KWIZDA PHARMA R06AX17 Ketotifen 1mg/5ml-100 ml syrup Frenasma STADA TADA 326/42 GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE 222/75 R06AX17 Ketotifen 1mg/5ml-100 ml syrup Frenasma 403.5 244.2 159.3LABORATORI 222/75 400 mg sgr.c.ta 22.3R03AC12 17.7Salmeterol 400 mg ForteSalmeterol Xinofoate sgr.c.ta Kratalgin 17.7flakon 4,444.4 4.6 caps. Urostad 50.4 35.5 14.9 M01AE01 Ibuprofen 426/52 Kratalgin 426/52 50.4 35.5 14.9 M01AE01 Ibuprofen R03AC12 25 mcg/doze -Forte 120 flakon 4.6 Serevent Xinofoate Inhaler 25 mcg/doze C22.3 - 120 Serevent Inhaler 888.9 C 3,555.5 4,444.4 888.9 3,555.5 403.5 VOGEN SO. SE VOGEN MIBE caps. Duramox 250 4.1 Ibuprofen 1.4 400 2.7 222/291 Amoxicilline 250 mg caps. Duramox 250 4.1 Ibuprofen 1.4 2.7 MIBE 326/251 R06AX17 1mg/5ml-100 syrup 403.5 Ketofex Sirup 403.5 MEDOCHEMIE MEDOCHEMIE LABORATORIOS CIN CIN PHARM 326/251 261/85 261/85 O. SE PHARM R06AX17 Ketotifen 1mg/5ml-100 mlLevomed syrup25.1 Ketofex Sirup ml 21.2 244.2 159.3 N04BA02 Carbidopa 25 mg + Levodopa 250 mgLABORATORIOS tabl. 2.1 19.1 N04BA02 Carbidopa 25ALKALOID mg +400 Levodopa 250 mg tabl. Levomed 21.2 19.1 doza inh. doza inh.4.6 222/291 M01AE01 mg granul. Ibubrofeno Cinfa 29.7 25.1 M01AE01 mgFungolon granul. Ibubrofeno Cinfa 29.72.1 Ketotifen 4.6 Antunes 56.2 41.3 14.9 ALKALOID 56.2 41.3 14.9 484/6 Cefixime 100 mg/ 5 ml J02AC01 - 100 ml Fluconasol pluhur Pancef 2,527.3 884.6 1,642.7 100 mg/ 5 capsul ml - 100 mlJ01DD08 pluhur Pancef 2,527.3 884.6 1,642.7 BALKANPHARMA BALKANPHARMA 400/13 400/13 J02AC01 Fluconasol 100mg caps. Fungolon 80.7 40.4 40.3 100mg caps. 80.7 40.4 40.3 RADOFARMA RADOFARMA NOVARTIS NOVARTIS 326/92 hard ca Amoksiciline 4.3 1.6 2.7 R06AX17 Ketotifen 1mg/5ml-100 ml syrup Zaditen 821.9 Amoxicilline 250 mg hard ca Amoksiciline 4.3 1.6 2.7 326/92 DOLORGIET & CO.K ASTELLAS PHARMA R06AX17 Ketotifen 1mg/5ml-100 ml syrup Zaditen 821.9 662.6 159.3 DOLORGIET & CO.K STELLAS PHARMA 222/255 M01AE01J02AC01 Ibuprofen 400 mgWinch caps. Ibutop Fast 36.1 31.5 4.6 hard ca Omnic 74.3 Fluconasol 59.4 14.9 M01AE01 400 mg caps. Ibutop Fast 36.1 31.5 4.6 RO 40.4 74.3 Fluconasol 59.4 222/255 14.9 400/121 SO. Ibuprofen SE PHARM SE PHARM F.HOFFMANN-LA F.HOFFMANN-LA RO 40.3 400/121 262/41 262/41 J02AC01 100mg hard ca 135.0 94.7 100mg hard ca Winch 135.0 94.7 N04BA02 Levodopa 200 mg + benserazide N04BA02 50 mg Levodopa tabl.SO.40.3 Madopar 200 mg +250 benserazide 50 mg tabl. Madopar 40.4 250 4.0 36.4 4.0 36.4 MEDOCHEMIE MEDOCHEMIE LICONSA LICONSA caps. Moxilen 5.3 2.6 2.7 Amoxicilline 250 mg caps. Moxilen 5.3 2.6 2.7 S ORGANET E SHQISAVE ASTELLAS PHARMA 298/227 298/227 BERLIN CHEMIE BERLIN CHEMIE STELLAS PHARMA R03AC13 Formoterol Fumarate 12mcg R03AC13 (per Formoterol hard ca Kurovent Fumarate 12mcg (per hard ca Kurovent 31.1 6.2 24.9 31.1 6.2 24.9 S ORGANET E SHQISAVE MERCK SHARP MERCK SHARP 222/16 222/16 prlg.tab Omnic Ocas 106.2 91.3 14.9 262/259 262/259 PROFARMA M01AE01 Ibuprofen 400 mg f.c.tabl. Eudorlin Extra 41.6 37.0 4.6 106.2 91.3 14.9 M01AE01 Ibuprofen 400 mg f.c.tabl. Eudorlin Extra 41.6 37.0 4.6 N04BA02 Levodopa 200 mg + benserazide 50 mg tabl. Sinemet CR 66.6 30.2 36.4 N04BA02 Levodopa 200 mg + benserazide 50 mg tabl. Sinemet CR 66.6 30.2 36.4 PROFARMA 174/105 J01EE01 Sulfamethoxazol 240 flakon 228.7 Baktrim 80.1 228.7 80.1 148.6 hoxazol 240 flakon Baktrim 148.6 ORGANET E SHQISAVE J04+ Trimethoprime ANTIMYKOBAKTERIALET J04 + Trimethoprime ANTIMYKOBAKTERIALET

ANTIMYKOBAKTERIALET inhalacion) inhalacion)S01 BARNAT OPHTALMIKE mg / 5 ml - 100 ml - 100 ml BARNAT OPHTALMIKE S01 Amantadine OPHTALMIKE PROFARMA tabl. PROFARMA 263/105 N04BB01 Amantadine 100 263/105 mg tabl. 9.1 0.9 8.2 N04BB01 Amantadine 100BARNAT mg Amantadine 9.1 0.9 8.2 VOGEN VOGEN RAFARM RAFARM MIBE 7.0 2.5 4.5 298/107 298/107 caps. Duramox 500 7.0 2.5 4.5 REMEDICA R03AC13 Formoterol Fumarate 12mcg R03AC13 (per caps.REMEDICA Imotec Fumarate 12mcg (per 7.9 caps. 14.7 Imotec 32.6 7.7 24.9 32.6 7.7 24.9 Pro 19.1 5.7 13.4 223/110 5.7 13.4 223/110 M01AE02 Naproxen 250 mg tabl. Priaxen 250 22.6 7.9 14.7 M01AE02 Naproxen 250 mg tabl. Priaxen 250 22.6 F.HOFFMANN-LA RO F.HOFFMANN-LA RO 174/41 REMEDICA 148.6 REMEDICA J01EE01 Sulfamethoxazol + Trimethoprime 240 Bactrim 382.3 233.7 148.6 37.4 Formoterol hoxazol + Trimethoprime 240 flakon Bactrim 382.3 233.7 194/110 N05 flakon PSIKOLEPTIKET N05 PSIKOLEPTIKET J04AB02 Rifampicine 300 mg194/110 caps. Rifaren 37.4 0.0 37.4 J04AB02 Rifampicine 300 mg caps. Rifaren 0.0 37.4 PSIKOLEPTIKET RADOFARMA RADOFARMA inhalacion) inhalacion) LEK EK hard ca Amoksiciline 8.6 4.1 4.5 Amoxicilline 500 mg hard ca Amoksiciline 8.6 4.1 4.5 HEMOFARM KONCE Kornam 31.1 Rifampicine 17.7 Rifasynt 13.4 31.1 Rifampicine 17.7 HEMOFARM KONCE 327/55 S01AA11 Gentamicine 0.3%/10ml pika pe 318.6 Gentoculin 127.5 327/55 mg / 5300 ml13.4 -mg 100 ml S01AA11 Gentamicine 0.3%/10ml pika pe Gentoculin 191.1 - 100194/85 ml tabl. J04AB02 MEDOCHEMIEcaps. Rifasynt MEDOCHEMIE 194/85 caps. 37.5 0.1 37.4 J04AB02 300 mg 37.5 0.1 37.4 PROFARMA tabl. PROFARMA 264/105 NOVARTIS NOVARTIS 264/105 N05AA01 Chlorpromazine 100 mgmg tabl. Klorpromazine100 7.6 12mcg 1.5 6.1 N05AA01 Chlorpromazine 100 mg Klorpromazine100 7.6 1.5 6.1 REMEDICA 298/92 298/92 REMEDICA REMEDICA SPECIAL PRODUCT' R03AC13 Formoterol Fumarate 12mcg R03AC13 (per Formoterol caps.REMEDICA Foradil Fumarate (per caps.0.3%/10ml Foradil 48.9 24.0 24.9 48.9 24.0 24.9 PECIAL PRODUCT' FARMIGEA 224/110 caps. Amoxapen 12.3 Naproxen 7.8 240 4.5 224/110 Amoxicilline 500 caps. Amoxapen 12.3 7.8 4.5 M01AE02 500 mg tabl. Priaxen 500 31.3 20.4 FARMIGEA M01AE02 500 tabl. Priaxen 50010.9 31.3 20.4 tab. sh mg Terazosina ABC 53.1 39.7 13.4 53.1 39.7 13.4 327/43 GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE S01AA11 Gentamicine pika pe 463.0 Ribomicin 327/43 S01AA11 Gentamicine 0.3%/10ml pika 10.9 pe Ribomicin 271.9 191.1 174/52 J01EE01 Sulfamethoxazol flakon Septrin 550.1 401.5 148.6 hoxazol 240 flakon Septrin 550.1 401.5Naproxen 148.6 J05+ Trimethoprime BARNA ANTIVIRALESISTEMATIKE J05 + Trimethoprime BARNA ANTIVIRALESISTEMATIKE inhalacion) inhalacion) GEYMONAT MEDOCHEMIE GEYMONAT MEDOCHEMIE 224/51 mg tabl. 10.4 Synalgo 36.0 caps. 14.9 Naproxen 10.4 500 4.5 224/51 M01AE02 500 tabl. 50Synalgo 36.0 15.6 20.4 PROFARMA 20.4 500 mg 14.9 Naproxen PROFARMA 265/105 mg / 5 ml caps. - 100M01AE02 mlMoxilen 265/105 -Amoxicilline 100 ml Moxilen N05AA01 Chlorpromazine 50 mg mg - 24.5 ml tret.per Klorpromazine 64.2 12.9 51.3 N05AA01 Chlorpromazine mg - 2 ml 15.6 tret.per Klorpromazine 64.2 12.9 51.3 MIBE BE BALKANPHARMA 525/13 Flotrin 36.1 10.8 25.3 LEK pika pe 233.6 Tobrin 36.1 10.8 25.3 354/251 LEK4.5 525/13 S01AA12 Tobramycine 3 mg/ml - 511.7 ml S01AA12 Tobramycine pika pe Tobrin3 mg/ml - 5 ml BALKANPHARMA 93.4 140.2 tabl. sh tabl. Ospamox DT Uro 19.2 J05AB01 14.7Aciclovir Amoxicilline 500J05AB01 mg sh Ospamox DT 19.2 14.7 4.5 MIBE MIBE 354/251 Aciclovir 400 mgtabl. tabl. Virzin 23.4 11.7 11.7 400 N05AA02 mg tabl. 23.4 11.7 PROFARMA 266/105 266/105 Levomepromazine 25 mgVirzin tabl. Levomepromazine 9.9 12 mcg 2.0 7.9 N05AA02 Levomepromazine 25 R03AC13 mg tabl.Fumarate Levomepromazine 9.9 2.0 PHARMACEU 7.9 PHARMACEU CHIESI 441/26 441/26 R03AC13 Formoterol Fumarate 12 sol.Tobramycine perPROFARMA sol. per Atimos sol. per sol. per 2,867.1 Atimos 2,293.7 573.4 ALCON LEK25.3 M01AE03 Ketoprofen EK ALCON LEK LEK 525/3 Tobramycine 3 mg/ml - 5 ml 573.4 pika pe 259.1 Tobrex 2,867.1 tab. sh Kornam 16.5 25.3 525/3 225/79 225/79 41.8 16.5 S01AA12 3 mg/ml - 5 ml S01AA12 pika pe 118.9 140.2 2,293.7 50 mg hard ca Ketonal 8.9 4.4Formoterol 4.5 M01AE03 Ketoprofen 50 mgMedovir hard camcg Ketonal 8.9CHIESI 4.4Tobrex 4.5 KRKA KRKA PROFARMA PROFARMA hard ca 19.4mg 14.9 4.5 175/105 Amoxicilline 500J05AB01 hard ca 400 Hiconcil 19.4 14.9 4.5 Sulfamethoxazol +41.8 tabl. Sulfametoprim 7.0 2.4 4.6 hoxazol 400Hiconcil mg + mg J01EE01 tabl. Sulfametoprim 7.0 2.4 4.6 MEDOCHEMIE MEDOCHEMIE 354/85 354/85 Aciclovir 400 mg tabl. Medovir 400 37.0 25.3 11.7 J05AB01 Aciclovir 400 mg tabl. 400 37.0 25.3 11.7 Kod Bari Kodi ATCFormaEmertimi Forma Cmimi EmriRef Tregetar Firma Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. Kod Bari Kodi ATC Emertimi Xhenerik EmriXhenerik Tregetar Firma Cmimi Pac. Rimb. inh. inh. 3 mg/ml ALCON ALCON KRKA KRKA 525/3a S01AA12 Tobramycine 3 mg/ml 5 ml pika pe Tobrex 2X 525/3a 267/73 267/73 S01AA12 Tobramycine 5 ml pika pe Tobrex 2X 471.5 331.3 140.2 N05AB02 Fluphenazine 2.5 mg f.c.tabl. Moditen 17.6 3.5 14.1 N05AB02 Fluphenazine 2.5 mg f.c.tabl. Moditen 17.6 3.5 14.1 ALKALOID ALKALOID Trimethoprine 80 mg prine 80 mg caps. Almacin 19.9 15.4 4.5 STADA STADA Amoxicilline mg Almacin 19.9 15.4 4.5 354/166500 354/166 J05AB01 Aciclovir 400 mgcaps. tabl. Aciclostad 43.7 32.0 11.7 J05AB01 Aciclovir 400 mg tabl. Aciclostad 43.7 32.0 11.7 Faqja 33 Faqja 33 BRUSCHETTINI NOBEL OBEL ILAÇ f.c.tabl. Finarid LEK 525/23supoz. LEK 14.2269/73100 4.3N05AB02 9.9 M01AE03 525/23 14.2 4.3 SRL 9.9 ILAÇ 226/79 3 18.6 mg/ml - 5554.3 ml BRUSCHETTINI Tobrastill 346.1 226/79 M01AE03 Ketoprofen mgSRL supoz. 37.2- 1 Tobramycine 18.6 S01AA12 3 18.6 mg/ml - 5554.3 ml S01AA12 pika 18.6 pe443.4 Tobrastill 486.3 140.2 Ketoprofen 100 mg Ketonal 37.2 KRKA KRKA MITIM N05AB02 Fluphenazine 25 mg ml68.0 tret.per Moditen Depo 110.9pika pe 443.4 25 mg -Ketonal 1269/73 ml tret.per Moditen Depo 110.9Tobramycine FIDIA FARMACEUTIC FIDIA FARMACEUTIC hard ca Velamox 53.1 J05AB01 48.6Aciclovir 4.5 Amoxicilline 500J05AB01 mg ca Velamox 53.1 48.6 4.5 354/207 354/207 Aciclovir 400 mghard tabl.MITIM Aciclin 68.0 56.3 11.7 400 mg Fluphenazine tabl. Aciclin 56.3 11.7 NOVARTIS 520/92 R03AC18 Indacaterol Maleate520/92 150 mcg R03AC18 Indacaterol caps.in Onbrez Maleate Breezhaler 150 mcgNOVARTIS caps.in 158.9 Onbrez Breezhaler 31.8 127.1 158.9 31.8 127.1 WEST EST PHARMA f.c.tabl. Finasteride Impruve 21.2 11.3tabl. 9.9 21.2 11.3 9.9PHARMA PROFARMA PROFARMA 178/105 J01FA01 Erythromycine 250 mg Eritromicine 7.6 2.6 5.0 ycine 354/163 250 mg tabl. Eritromicine 7.6 2.6 5.0 NOBEL ILAÇ NOBEL J05AB01 Aciclovir 400 mg 354/163 J05AB01 tabl. N05AD01 Hernovir 108.7 97.0 11.7ILAÇ Aciclovir 400 mg Haloperidol 20 mg - 10 tabl. Hernovir 108.7 97.0flakon 11.7 PROFARMA PROFARMA 271/105 271/105 N05AD01 Haloperidol 20 mg - 10 ml Pika nga goja Haloperidol 228.7 45.7pomad 183.0 ml Pika nga goja LEK flakon Haloperidol 228.7 45.7Tobramycine 183.0 PROFARMA PROFARMA 526/105 APSLA LIMITED 526/105 LEK PSLA LIMITED S01AA12 0.3% 3.5g Tobramicin S01AA12 Tobramycine 0.3% 3.5g pomad Tobramicin 228.7 91.5 137.2 396/79 396/79 f.c.tabl. Finasteride 22.8 12.9 9.9 M01AE03 Ketoprofen 100mg f.c.tabl. Ketonal Forte 17.3 8.6 8.7 M01AE03 Ketoprofen 100mg f.c.tabl. Ketonal Forte 17.3 8.6 8.7 22.8 12.9 9.9 SOLVAY flakon Diaminocillina* 530.9 185.8 SOLVAY 345.1 PHARMACE 530.9 Benzathine benzylpenicilline 1.2 milionPHARMACE flakon Diaminocillina* 185.8 345.1 NOVARTIS NOVARTIS ALCON ALCON 521/92 521/92 R03AC18N05AD01 Indacaterol Maleate 300 mcg- R03AC18 caps.in Onbrez Maleate 300 mcg caps.in 158.9 Onbrez Breezhaler 31.8 153.6 127.1 31.8 127.1 526/3 S01AA12 0.3% - 3.5g768.0 pomad614.4 Tobrex 158.9 AUROBINDO PHARM S01AA12 Tobramycine 0.3% -526/3 3.5gBreezhaler pomad Tobrex 392.9 255.7 137.2 UROBINDO PHARM KRKA KRKA Indacaterol Finasteride 23.5 23.5 13.6 9.9 358/251 272/73 272/73 13.6 mg Haldol Depo Haloperidol 50 mgPROFARMA -14.2 1ml tret.per Haldol Depo 153.6Tobramycine 614.4 PROFARMA MIBE MIBE Nj.N 179/105 358/251 J01FA02 Spiramycine 250 mg J05AB01 tabl. Spiramicine 21.8 7.6 14.21ml 19.1 ne 250 mgf.c.tabl. tabl. Spiramicine 21.8 7.6 J05AB01 Aciclovir 200mg tabl. N05AD01 Virzin 19.1 9.5Haloperidol 9.6 50 Aciclovir 200mg9.9 tabl. Virzin 9.5 tret.per768.0 9.6

caps. tabl. Duramox 500 BE Amoxicilline 500 mg Flotrin 19.1

318.6 463.0 233.6 259.1 471.5 486.3 228.7 392.9

HEYLmg CHEM.- pharm CHEM.- pharm ACTAVIS 228/318 228/318 150 M01CC01 Penicillamine Hydrochloride mg f.c.tabl. Metalcaptase 150* 150 41.8 77.4 M01CC01 Penicillamine Hydrochloride f.c.tabl. 119.2 Metalcaptase 150* HEYL 119.2 41.8 77.4 f.c.tabl. Finasterid Actavis 23.6 Aciclovir 23.6 Aciclovir 13.7 200mg 9.9 358/166 STADA 358/166 J05AB01 tabl.13.7 Aciclostad 24.6 15.0 9.6100 mg J05AB01 200mg9.9 ClozapineSTADA tabl. Aciclostad 24.6 9.6 1A 28.6 1A PHARMA15.0tabl. 273/184 273/184 Clozapine Clozapin 35.7 7.1 N05AH02 100 mg tabl. Clozapin 100-1A Ph 7.1 Travoprost ALCON GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE 485/3 485/3 S01AD51 (40 mcg +5 pika pe28.6 Duotrav 4,987.2 S01AD51 Travoprost (40 35.7 mcg + 5 100-1A pika pePHARMA Duotrav 3,389.5 1,355.8 ALCON 2,033.7 3,989.8 3,389.5 514/52ANTIGUTOZE 514/52 R03AK06N05AH02 Salmeterol Xinafoate Micronised R03AK06 + REMEDICA Salmeterol fl. + Timolol Seretide Xinafoate Diskus Micronised +Ph REMEDICA fl. + Timolol 4,987.2 Seretide Diskus 997.4 3,989.8 997.4 KRKA f.c.tabl. Finpros 30.3 20.4 9.9 30.3 20.4 9.9 HEMOFARM KONCE M04 PREPARATET ANTIGUTOZE M04 PREPARATET HEMOFARM KONCE MEDOCHEMIE 273/110 MEDOCHEMIE 273/110 KRKA pluhur Panklav 414.1 144.9 269.2 N05AH02 Clozapine 100 mg tabl. Clozarem 100 40.8 12.2 28.6 N05AH02 Clozapine 100 mg tabl. Clozarem 100 40.8 12.2 28.6 KRKA Amoxicilline Trihydrate + Acid pluhur Panklav 414.1 144.9 269.2 358/85 358/85 180/73 Aciclovir 200mg tabl. Medovir 200 26.5 200 16.9 9.6 200mg828.3 tabl. Medovir 26.5 16.9 9.6 J01FA03 Midecamycine 175 mg J05AB01 / 5 ml - 115Aciclovir ml granul. Macropen 828.3 289.9 538.4 mg/1ml ycine 175 mg / 5J05AB01 ml - 115 ml granul. Macropen 289.9 538.4 PREPARATET ANTIGUTOZE mg/1ml 2.5 ml) 2.5 ml) Fluticasone Propionate Micronised inh. Fluticasone Propionate Micronised inh. NOVARTIS NOVARTIS ZENTIVA A.S. ENTIVA A.S. 273/92 273/92 N05AH02 Clozapine 100 mg tabl. Leponex 43.3 14.7 28.6 N05AH02 Clozapine 100 mg tabl. Leponex 43.3 14.7 28.6 f.c.tabl. Penester 35.3 25.4 9.9 35.3 25.4 9.9 Clavulonic (125+31.2) mgAciclovir / 5ml-100ml NOBEL ILAÇ tabl. NOBEL 358/163 J05AB01 200mg 358/163 J05AB01 Aciclovir tabl. Hernovir 83.7 (50 mcg 74.1 9.6 ILAÇ 200mg Hernovir 83.7 (50 mcg 74.1+ 100 mcg)/ 9.6 unit dose + 100 mcg)/ unit dose MIBE MIBE KERN PHARMA ERN PHARMA 1A PHARMA 229/251 1A269.2 PHARMA 229/251Olanzapine M04AA01 Allopurinol 100 mg tabl. Jenapurinol 12.7 1.9 natriumi 10.8 Finamed 48.8 38.9 M04AA01 Allopurinol 100 mg tabl.10 Jenapurinol 12.7 1.9 10.8 1% - 71.3 48.8 9.9 pluhur Amoxiclav TS-1A P 38.9 488.5 219.3 Amoxicilline + Acid pluhur Amoxiclav TS-1A P 488.5 219.3 269.2N05AH03 FARMIGEA PROFARMA BLUEPHARMA 274/105 394/43 274/105 394/43 Olanzapine mg f.c.tabl. Olanzapin 35.6 N05AH03 10 mgBLUEPHARMA f.c.tabl. Olanzapin 35.7Diclofenac 35.6 S01BC03 1% -71.3 5ml S01BC03 fl. PROFARMA Dicloftil 594.7 237.9 356.8 natriumi 5mlFARMIGEA35.7fl. Dicloftil 594.7 360/283 J01FA09 Clarithromycine 250 mg f.c.tabl.9.9 Claritromicina Blue 63.7 31.8 31.9 Diclofenac mycine 250f.c.tabl. mgTrihydrate f.c.tabl. Claritromicina Blue 63.7 31.8 31.9 PLIVA LIVA ZAKLAD PHARMA ZAKLADSKELETIK PHARMA Clavulonicf.c.tabl. (125+31.2) / 5ml-100ml Mostrafin 53.1 MIBE MIBE 53.1mgAciclovir 43.2 800 9.9 359/251 274/222 274/222 N05AH03 Olanzapine 10 mg tabl. Zapilex 71.8 35.6 N05AH03 Olanzapine 10 mg tabl. Zapilex 71.8 36.2Diclofenac 35.6 M05 BARNA TE TJERE PER CRREGULLIME TE SISTEMIT MUSKULO SKELETIK M05 BARNA TE TJERE PER CRREGULLIME TE SISTEMIT MUSKULO mg tabl.43.2 Virzin 38.2 19.1 19.1 Aciclovir 800 mg9.9 tabl. Virzin 38.2 19.1 NOVARTIS36.2 NOVARTIS BARNA TEDiclofenac TJERE PER CRREGULLIME TE 19.1 394/92 394/92 MUSTAFA NEVZAT S01BC03 natriumi 1% 5ml fl. Voltaren Ophta 707.2 350.4 356.8 5,200.2 707.2 MUSTAFA NEVZAT S01BC03 natriumi 1% 5ml fl. Voltaren Ophta GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE J01FA09 f.c.tabl. Clarithromycine 250 mgJ05AB01 f.c.tabl. Uniklar 68.0 36.1 31.9 mycine359/251 250 360/197 mg J05AB01 Uniklar 68.0 36.1 31.9 515/52 515/52 R03AK06 Salmeterol Xinafoate Micronised R03AK06 + Salmeterol fl. Seretide Xinafoate Diskus Micronised + fl. 6,500.2 Seretide Diskus 1,300.0 5,200.2 6,500.2 1,300.0 SANDOZ SANDOZ 274/237 274/237 N05AH03 Olanzapine 10 mg f.c.tabl. Olanzapin Sandoz 113.5 77.9 35.6 N05AH03 Olanzapine 10 mg f.c.tabl. Olanzapin Sandoz 113.5 77.9 35.6 BILIM800 ILAC SANAYII HEMOFARM KONCE BILIM ILAC SANAYII EMOFARM KONCE SISTEMIT MUSKULO SKELETIK A.B.C.INT.PHARMA A.B.C.INT.PHARMA f.c.tabl. Zerlon 53.8 9.9ABC 530.9 pluhur Klamoks Pediatric 530.9J05AB01 261.7Aciclovir 269.2 53.8 43.9 9.9 Amoxicilline Trihydrate + Acid pluhur Klamoks Pediatric 261.7 359/178 359/178 J05AB01 Aciclovir mg tabl.43.9 Aciclovir 52.2 Fluticasone 33.1 Propionate 19.1 Micronised 800 mg tabl. 269.2 Aciclovir ABC 33.1 Propionate 19.1 KRKA ALKALOID ALKALOID inh. Fluticasone 274/6 J01FA09 Clarithromycine f.c.tabl. Fromilid 70.1 38.2 31.9 52.2 N05AH03 Olanzapine 10 mg f.c.tabl.132.4 Sizap Micronised 132.4 96.8 35.6 mycine 250 360/73 mg f.c.tabl. Fromilid 250 mg 70.1 38.2 31.9274/6 N05AH03 Olanzapine 10 mgKRKA f.c.tabl. Sizap 96.8 inh. 35.6 Clavulonic mgAciclovir / 5ml-100ml ACTAVIS ACTAVIS MEDOCHEMIE MEDOCHEMIE PROFARMA PROFARMA 231/200 231/200 M05BA02J05AB01 Clodronate disodium anhydrous 400 mg caps. Sindronat 147.9 0.0(50 mcg 147.9 M05BA02 Clodronate disodium anhydrous 400 mg caps. Sindronat 147.9 0.0 147.9 330/105 359/85(125+31.2) EMIKE 330/105 J05AB01 800 mg 359/85 tabl. Medovir 63.5 44.4 19.1 S01CA01 Dexamethasone +Neomycine 3.5gr tub. KRKA Dexa Neo 268.3 161.0 Aciclovir 800 mg tabl. Medovir 63.5 44.4 19.1 S01CA01 +Neomycine Dexa Neo 107.3 268.3 KRKA 274/73 274/73 N05AH03 Olanzapine 10 mg tabl. Zalasta 134.83.5gr 99.2tub. 35.6 N05AH03 Olanzapine 10 mg tabl. Zalasta 134.8 99.2Dexamethasone 35.6 (50 mcg + 250 mcg)/ unit dose + 250 mcg)/ unit dose PREPARATET HORMONALE SANDOZ SANDOZ 360/237 J01FA09 Clarithromycine 250 mg f.c.tabl. Lekoklar 70.1 38.2 31.9 mycine 250 mg f.c.tabl. Lekoklar 70.1 38.2 31.9 GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE NOBEL pluhur Augmentin 588.3J05AB01 319.1 269.2 NOBEL ILAÇ Amoxicilline Trihydrate + Acid pluhur Augmentin 588.3 269.2 Pomade per sy SCHERING SCHERING perILAÇ sy147.9 STADA STADA 274/163 274/163 N05AH03 Olanzapine 10ca mg f.c.tabl.19.1 Olfrex 232.3 166.7 131.1 35.6 N05AH03 Olanzapine 10 mg319.1 f.c.tabl. Olfrex 166.7 131.1Pomade 35.6 231/118 231/118 359/166 359/166 SISTEMIKE, HORMONE800 M05BA02 Clodronate disodium anhydrous 400 mg hard ca Bonefos 232.3 84.4 147.9 M05BA02 Clodronate disodium anhydrous 400 mg hard Bonefos 84.4 J05AB01 Aciclovir mg tabl. Aciclostad 69.8 50.7 19.1 Aciclovir 800 mg tabl. Aciclostad 69.8 50.7 POTALAMUSIT AEGIS AEGIS ELI35.6 LILLY ELI LILLY J01FA09 Clarithromycine f.c.tabl. 81.2 Cleron 81.2 49.3 10 mg31.9 mycine 250 360/2 mg Cleron 250 mg 49.3 274/39 Olanzapine f.c.tabl.198.6 Zyprexa 163.0 198.6 163.0 35.6 10 mg 31.9274/39 f.c.tabl. Zyprexa Clavulonic (125+31.2) mgAciclovir / 5ml-100ml TE HIPOFIZES DHE f.c.tabl. HIPOTALAMUSIT IBIRN IBIRN 359/217 J05AB01 800 mg 359/217 J05AB01 tabl. N05AH03 Avix 85.0N05AH03 65.9 19.1 Aciclovir 800 mg Olanzapine tabl. Avix 19.1 GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE 516/52 516/52 R03AK06 Salmeterol Xinafoate Micronised +85.0 Salmeterol fl. 65.9Seretide Diskus Micronised fl. 8,517.5 Seretide864.1 Diskus 1,703.5 6,814.0 8,517.5 1,703.5 6,814.0 LILLY ELI LILLY 274/39a N05AH03 Olanzapine 10 mg R03AK06 tab.Xinafoate sh 864.1 Zyprexa Velotab Olanzapine 10 mgHEXAL274/39a tab. sh Zyprexa Velotab 828.5 + ELI35.6 A/S,L HEXAL A/S,L N05AH03 ALCON ALCON 523/3 J01FA09 Clarithromycine 250 mgLek f.c.tabl. Clarithromycin Lek 98.1 66.2 31.9 Tobramycine mycine359/207 250 360/235 mg J05AB01 f.c.tabl. Clarithromycin 98.1 66.2 31.9 S01CA01 +1,087.4 Dexamethasone 3/1 pomad Tobradex 507.6 304.5 523/3 S01CA01 Tobramycine +1,087.4 Dexamethasone 3/1 828.5pomad35.6 Tobradex 203.1 507.6 F.HOFFMANN-LA RO F.HOFFMANN-LA RO FIDIA FARMACEUTIC FIDIA FARMACEUTIC 492/41 492/41 M05BA06 Acid Ibandronic, Monosodium Salt, f.c.tabl. Bondronat 1,087.4 0.0 M05BA06 Acid Ibandronic, Monosodium Salt, f.c.tabl. Bondronat 1,087.4 0.0 359/207 Aciclovir 800 mg tabl. Aciclin 98.4 79.3 19.1 J05AB01 Aciclovir 800 mg tabl. Aciclin 98.4 79.3 19.1 Fluticasone Micronised Propionate inh. Fluticasone Micronised Propionate inh. NOVARTIS OVARTIS 1 ml tret.per 410.5 Synacthen Depot 410.5 20.5 390.0 20.5 390.0 mg 1g HEMOFARM KONCE KONCE mg -KRKA 1g35.5 pluhur Panklav Forte+ Acid 603.2 Monohydrate 211.2 392.0 Amoxicilline Trihydrate pluhur Panklav Forte 603.25Monohydrate KRKA 502/73 HEMOFARM Olanzapine 5 mg tabl. Zalasta 70.9 35.4 35.5 50 mg N05AH03 Olanzapine mg 211.2502/73 tabl. Zalasta 70.9 35.4 50 392.0 mg N05AH03 (50 mcg + 500 (50 mcg + 500 mcg)/ Kodi unit dose Kod Bari ATC Forma Emertimi Xhenerik Forma Cmimi EmriRef Tregetar Firma Cmimi Ref Kod mcg)/ Bari unit Kodidose ATC Emertimi Emri Tregetar Firma Cmimi Pac. Rimb. ZAKLAD ZAKLADXhenerik PHARMA 502/222 N05AH03 502/222 N05AH03 Olanzapine 5 mgSISTEMI Zapilex 86.2 50.7 35.5 Olanzapine 5 mgILAÇ tabl. Zapilex 86.2 50.7 35.5 PHARMA Clavulonic ( 250+62.5)mg/5ml-100 ml PNG.GEROLYMATOS PNG.GEROLYMATOS J01FA09 f.c.tabl. Clarithromycine 500 mgJ05AF05 Klaretop 87.0 43.5 43.5 NERVOR mycine 500 361/218 mg Klaretop 87.0 43.5 43.5 NOBEL NOBEL 198/163 J05AF05 mg198/163 f.c.tabl. f.c.tabl. Mivux 293.5 44.0 249.5ILAÇ Lamivudine mg f.c.tabl. Mivux 293.5 44.0tabl. 249.5 N 100 SISTEMI NERVOR N 100 SISTEMI NERVOR FERRING ERRING ALKALOID ml fl. Minirin Lamivudine 3,932.0 2,949.0 3,932.0 983.0 2,949.0 ALKALOID + Dexamethasone ALCON 502/6 ALCON 502/6 983.0 N05AH03 Olanzapine mgANALGJEZIKET f.c.tabl. SizapS01CA01 92.7 57.2pika pe35.5 N05AH03 Olanzapine 5 mg f.c.tabl. Sizap 5S01CA01 92.7 57.2Tobramycine 35.5 524/3 Tobramycine 3/1 mg pika pe Tobradex 409.9 164.0 245.9 524/3 + Dexamethasone 3/1 mg Tobradex 409.9 BILIM ILAC SANAYII BILIM ILAC SANAYII pluhur Pediatric 637.1 245.1ILAC 392.0 Amoxicilline + Acid pluhur Klamoks Pediatric 637.1 245.1 392.0 BILIM ILAC SANAYII BILIM SANAYII GLAXOSMITHKLINE 361/216 J01FA09 Clarithromycine 500 mgJ05AF05 f.c.tabl. Claricide 91.0 47.5 43.5 mycine 500Klamoks mgTrihydrate f.c.tabl. Claricide 47.5 43.5 198/52 ASTRAZENECA ASTRAZENECA J05AF05 Lamivudine 100 mg198/52 f.c.tabl. Zeffix 360.1 110.6 249.5 Lamivudine 100 91.0 mg f.c.tabl. Zeffix 360.1 110.6 249.5 SANDOZ 463/196 463/196 502/237 R03AK07 Budesonide + GLAXOSMITHKLINE Formoterol Fumarate R03AK07 Budesonide fl. Symbicort + Formoterol Forte Tur Fumarate fl. 6,304.1 Symbicort 1,260.8 Forte Tur61.0 5,043.3 6,304.1 502/237 N05AH03 Olanzapine 5Bari mgSandoz f.c.tabl. Olanzapin Sandoz 96.5 35.5 N05AH03 Olanzapine 5 mg f.c.tabl. Olanzapin 96.5 61.0 35.5 COOPER /ml - 5ml Kod Kodi ATC Emertimi Xhenerik Forma EmriRef Tregetar Firma Cmimi Cmimi Pac. 5,043.3 Rimb. COOPER Kod Bari Kodi ATC Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Cmimi Pac. Rimb. /ml - SANDOZ 5ml 332/30 S01CB01 Dexamethasone Sodium fl. Dexacollyre 223.0 332/30 N02 ANALGJEZIKET N02 ANALGJEZIKET S01CB01 Dexamethasone Sodium fl. Dexacollyre 223.0 89.2Ref 1,260.8 133.8 Clavulonic361/73 ( 250+62.5)mg/5ml-100 ml ELI LILLY ELI LILLY 502/39 KRKA N05AH03 Olanzapine 5 mg sh 432.1 Zyprexa 396.6 35.5 N05AH03 Olanzapine 5 mg KRKA tab. sh Zyprexa Velotab 396.6Phosphate0.1%-5ml 35.5 J01FA09 Clarithromycine mg IMUNOSUPRESORE f.c.tabl. Fromilid 91.0 47.5 320/9 43.5 mycine mg Cmimi f.c.tabl. Fromilid 91.0 47.5 43.5502/39BARNAT Dihydrate turbohaler mcg/dozeDihydratetab. turbohaler mcg/dozema L 500 Forma Emri Ref Tregetar Cmimi Pac. Rimb. Firma Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. BARNAT ANTINEOPLAZIKE DHE L 500 BARNAT ANTINEOPLAZIKE DHE IMUNOSUPRESORE Pika432.1 per sy Phosphate0.1%-5ml Pika per 320/9 sy Velotab Faqja 40 ANTINEOPLAZIKE DHE 1A PHARMA 1A PHARMA ASTRAZENECA ASTRAZENECA pluhur Amoxiclav TS-1A P 700.8 308.8 392.0 Amoxicilline Trihydrate + Acid pluhur Amoxiclav TS-1A P 700.8 308.8 392.0 511/196 511/196 Kod Bari ATC Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi RefDexamethasone Cmimi Pac. R03AK07 Budesonide + Formoterol Fumarate pl.perRimb. i3,094.0 Symbicort Mite Tur 2,475.2 618.8 2,475.2 235.7 R03AK07 Budesonide Formoterol Fumarate pl.per Symbicort MiteS01CB01 Tur 618.8 Kodi ATC 155.9 Emertimi Xhenerik Forma EmriKodi Tregetar Firma Cmimi Firma Ref+332/3 Cmimi Pac.S01CB01 Rimb. Kod Bari Kodi ATC 3,117.8 Emertimi Forma Emri Tregetar Cmimi RefDexamethasone Cmimi Pac. i Rimb. Xhenerik Emri Tregetar Firma Xhenerik Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. GEBROPHARMA ALCON EBROPHARMA 60doza 60doza ALCON MUSTAFA NEVZAT MUSTAFA NEVZAT IMUNOSUPRESORE 332/3 Sodium 11.4 Maxidex 3,094.0 ml fl. Nocutil 155.9 2,961.9 3,117.8 2,961.9 Sodium Maxidex 235.7 101.9 133.8 361/197 J01FA09 Forma Clarithromycine 500 mg ANTINEOPLAZIKET f.c.tabl. Uniklar 49.9 43.5 mycine 500Kod mgBariANTINEOPLAZIKET f.c.tabl. Uniklar 49.9 43.5 GLAXOSMITHKLINE NAPP PHARMACEUT NAPP PHARMACEUT 275/52 275/52 N05AN01 Lithium carbonate 250 Continus* mg GLAXOSMITHKLINE tabl. Lithium Carbonicu 2.3 fl. 9.1 N05AN01 Lithium carbonate 250 mg tabl. Lithium Carbonicu 11.4 2.3 fl. 232/90 232/90 N02AA01 Morphine Sulphate 10 mg93.4 prlg.tab MST Continus* 61.8 N02AA01 Morphine Sulphate 10Dihidrate mg 93.4 prlg.tab MST 61.8 0.0 61.8 L01 L01 Clavulonic ( 250+62.5)mg/5ml-100 ml turbohaler mcg/doze - 9.1 turbohaler 80/4.5 mcg/doze - 0.0Dihidrate61.8 L01 ANTINEOPLAZIKET Phosphate0.1%-5ml Pika per sy Phosphate0.1%-5ml Pika per80/4.5 sy LABESFAL, LABORA LABESFAL, LABORA 361/286 J01FA09 Clarithromycine 500 mg f.c.tabl. Claritromicin Basi 104.9 61.4 43.5 mycine 500Augmentin mg f.c.tabl. Claritromicin Basi 104.9 Cmimi 61.4 43.5 KORTIKOSTEROIDET SISTEMIKE Forma Emri Tregetar Firma Ref Cmimi Pac. Rimb. Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Ref Cmimi Pac. Rimb. 60 doza Sodium 60 doza f.c.tabl. SANTEN pluhur 1,144.7 752.7 392.0 Amoxicilline Trihydrate + Acid GLAXOSMITHKLINE pluhur Cmimi Augmentin 1,144.7 392.0 SANTEN PLIVA PLIVA 332/257 332/257 S01CB01 Dexamethasone Sodium 12.7 Oftan Dexa386.5 520.3 276/99 GLAXOSMITHKLINE Risperidone mg f.c.tabl. Risset 2.5 fl. 10.2 S01CB01 Dexamethasone Oftan Dexa 520.3 133.8 OY N05AX08 Risperidone 2 mg 752.7276/99 Risset 2 12.7 2.5 fl. Faqja 30185.1 Faqja 30 OY PHARMACEUT NAPP PHARMACEUT 234/90 Sulphate 60N05AX08 mg prlg.tab MST 0.010.2 185.1 Faqja Faqja 24 106.2 234/90 RAFARM Sulphate 60 mg prlg.tab MST Continus* 185.1 0.0 24 NAPP 185.1 18Morphine 18Morphine RAFARM BAXTER BAXTER J01FA09 Clarithromycine 500Faqja mgL01AA01 f.c.tabl. Ezumycin 62.7 43.5 Continus* mycine 500 361/107 mg f.c.tabl. Ezumycin 106.2 62.7 199/210 199/210 L01AA01 Cyclophosphamide 50N02AA01 mg tabl. Endoxan* 30.4 0.0Risperidone 30.4 Cyclophosphamide 50N02AA01 mg Faqja tabl. Endoxan* 30.4 0.0 30.4 MIBE MIBE 276/251 Pika 12.7 per sy 276/251 f.c.tabl. Risocon 2.5 10.2 EClavulonic N05AX08 Risperidone 2 mg 43.5 f.c.tabl. Risocon 12.7 2.5 Phosphate0.1%-5ml 10.2 Phosphate0.1%-5ml Pika per sy (Kodi 250+62.5)mg/5ml-100 mlMIBE 8.5 Dexamethason Jen 5.5 8.522.9 3.022.8 5.5 GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE Kod Bari tabl. ATC Xhenerik Kod Bari Forma Emertimi Emri Xhenerik Tregetar Firma Forma Cmimi Emri N05AX08 Ref Tregetar Cmimi Pac. Rimb. Firma 2 mg Cmimi Ref Cmimi Pac. Rimb. f.c.tabl. Augmentin 45.7Kodi ATC Amoxicilline Trihydrate +Emertimi Acid3.0 f.c.tabl. Augmentin 45.7 22.9 22.8 SANDOZ ALKALOID ALKALOID SANDOZ 276/6 276/6 361/237 N05AX08 Risperidone 2 mg f.c.tabl. Rissar 14.3 4.1 10.2 N05AX08 Risperidone 2 mg f.c.tabl. Rissar 14.3 4.1 10.2 J01FA09 Clarithromycine 500 mg f.c.tabl. Lekoklar 109.2 65.7 43.5 mycine 500tabl. mg 11.3 Lekoklar 109.2 65.7 Faqja 373,644.1 Faqja 3 ASTRAZENECApl.per i3,644.1 512/196 512/19643.5 R03AK07 pl.per Budesonide + Formoterol Fumarate Symbicort 728.9 Turbohal ASTRAZENECA 728.9 2,915.2 R03AK07 Budesonide + Formoterol Fumarate i Symbicort Turbohal 2,915.2 A Clavulonic KRKA Dexamethason 5.8f.c.tabl. KR 235/90 5.5 N02AA01 Morphine 11.3276/314 5.8N05AX08 5.5 375 mg NAPP PHARMACEUT AS GRINDEKS AS 0.0 GRINDEKS NAPP PHARMACEUT 276/314 235/90 N05AX08 Risperidone 2S01EB01 mgMST f.c.tabl. Rispaxol 15.4 10.2 N02AA01 Sulphate 100 mg109.2 prlg.tab Continus* 0.010.2 322.9 2Morphine mg HEXAL f.c.tabl. Rispaxol 15.4 5.227 GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE PROFARMA Sulphate 100 mg prlg.tab MST Continus* 322.9 322.9 PROFARMA 200/52 200/52 334/105 A/S,L Faqja 27 Faqja L01AA02J01FA09 Chlorambucil 2 mg L01AA02 tabl. Chlorambucil Leukeran 2 mg *Risperidone tabl. Leukeran 63.5 * 0.0 63.5 63.5 0.0 63.5 334/105 Pilocarpine hydrochloride 2% - 10 ml 5.2 fl. Pilokarpine120.1 300.3 Pilocarpine hydrochloride 2 %160/4.5 -S01EB01 10322.9 ml fl. Pilokarpine 300.3 180.2 A/S,L Clarithromycine 500 mg f.c.tabl. Clarithromycin Lek 65.7 43.5 mycine 500 361/235 mg f.c.tabl. Clarithromycin Lek HEXAL 109.2 43.5 turbohaler mcg/doze -10.2 Dihydrate turbohaler 160/4.5 mcg/doze - Dihydrate 21 65.72 Faqja 21 Rison ACTAVIS ACTAVIS 276/200 N05AX08 276/200 N05AX08 Faqja Risperidone 2 mg f.c.tabl. Rison 16.9 6.7 10.2 Risperidone mg f.c.tabl. 16.9 6.7 Pika per sy Pika per60sydoza VIOFAR LTD VIOFAR LTD N05AX08 361/287 60 doza J01FA09 Clarithromycine 500FAR mg 743.3 f.c.tabl. Klarexyl 111.2 67.7 2 mg43.5 mycine 500FAR mgTrihydrate+ f.c.tabl. Klarexyl 111.2 67.72 mg30.5 43.5276/277 AUROBINDO PHARM PHARM 276/277 N05AX08 Risperidone f.c.tabl. 17.7 Risperidon Aurobin 17.7 10.2 ORATORIO LABORATORIO Risperidone f.c.tabl. Risperidon Aurobin AUROBINDO 7.5 10.2 BILIM ILAC SANAYII BILIM ILAC SANAYII fl. 743.3 Soldesam 260.1 483.2 260.1 483.2 f.c.tabl. Klamoks 60.9 30.5 30.4 Amoxicilline Acid f.c.tabl. Klamoks 60.9 30.4 COOPER COOPER PROFARMA 334/30 334/30 PROFARMA Pilocarpine hydrochloride 2% - 10 ml 7.5 fl. Pilocollyre 172.3 352.5 S01EB01 Pilocarpine 2 % -S01EB01 10142.6 ml fl. Pilocollyre 352.5 180.2 GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE N02AA01 Morphine hydrochloride 10mg-1ml tret.per Morfine 1% 0.010.2 142.6 236/105 N02AA01 Morphine hydrochloride tret.per tabl. Morfine 1% N05AX08 142.6 0.0 hydrochloride 142.6 201/52 201/52 L01AA03 Melphalan 2236/105 mg112.8 Alkeran * 112.8 0.0 56.1 L01AA03J01FA09 Melphalan 2 mg tabl. Alkeran *10mg-1ml 56.1 0.0 56.1 GENERICON PHARM GENERICON PHARM 276/226 276/226 BLUEPHARMA Risperidone 2 mg43.5 f.c.tabl. Risperidon Generic 18.1 7.9 10.2 N05AX08 Risperidone 2 mg BLUEPHARMA f.c.tabl. Risperidon Generic56.1 18.1 7.9 361/283 Clarithromycine 500 mg f.c.tabl. Claritromicina Blue 69.3 mycine 500 mg f.c.tabl. Claritromicina Blue 69.3 43.5 Clavulonic 625mg Pika1A per sy Pika per sy PHARMA 1A PHARMA 276/184 N05AX08 276/184 N05AX08 Risperidone300/26 Risperidone 2 mg f.c.tabl.250 Risperidon-1A 18.9 8.7 10.2 2 mg AEGIS f.c.tabl. Risperidon-1A Phar 18.9 8.7Phar 10.2 CHIESI PHARMACEU CHIESI PHARMACEU 300/26 R03BA01 Beclometasone mcg /Inhalacion fl. Clenil 1,231.8 246.4 985.4 AEGIS R03BA01 Beclometasone 250 mcg /Inhalacion fl. Clenil 1,231.8 246.4 985.4 361/2 J01FA09 Clarithromycine 500 mg f.c.tabl. Cleron 500 113.0 69.5 43.5 mycine 500tret.per mgTrihydrate+ f.c.tabl. Cleron 500Bioment-BID 113.0 69.5 43.5276/73a FAKO ILACLARI FAKO ILACLARI FARMA PROFARMA f.c.tabl. Bioment-BID 68.0L01BA01 30.4 Amoxicilline Acid f.c.tabl. 68.0 37.6 mg/1ml 29.0 Prodexa 4 10.2 29.037.6 10.2 18.8 KRKA KRKA PROFARMA PROFARMA 276/73a N05AX08 Risperidone 2 mg tab. sh12.7 Torendo152.5 Q-Tab 19.0 8.8 10.2 N05AX08 Risperidone 2Pethidine mg tab. sh EBEWE Torendo Q-Tab 19.0 8.8 EBEWE PHARMACE PHARMACE N02AB02 5%-230.4 ml tret.per Petidine 0.010.2 152.5 238/105 N02AB02 Pethidine 5%-2 ml 238/105 tret.per Petidine 152.5 12.7 0.0 152.5 204/36 204/36 L01BA01 Methotrexate 2.518.8 mg tabl. Methotrexate Ebetrexat 2.5 mg tabl. Ebetrexat 12.7200 0.0 12.7 0.0 200 doze doze TEOFARMA TEOFARMA HELLAS 335/189 ANFARM HELLAS 335/189 S01EC01 Acetazolamide Diamox* 17.7 44.4 250 mg 26.5 Diamox*250 mg 26.5 44.4 26.7 361/7 J01FA09 Clarithromycine 500 mg 34.4 f.c.tabl.18.8 Maxilin 131.5 88.0 2S01EC01 VIANEX mycine 500tret.per mg625mg f.c.tabl. Maxilin 131.5 88.02 mg ANFARM 43.5276/208 VIANEX Clavulonic 276/208 N05AX08 Risperidone mg43.5 Acetazolamide f.c.tabl. Ribex 16.3tabl. 10.2 Risperidone f.c.tabl. Ribex 16.3tabl. 10.2 OCHEMIE MEDOCHEMIE mg/1ml 34.4 Dexamed 15.6 18.8 15.6N05AX08 IVAX PHARMACEUTI IVAX PHARMACEUTI 300/220 300/220 KRKA R03BA01 Beclometasone 250 mcg /Inhalacion fl. Ecobec 1,380.4 395.0 985.4 KRKA R03BA01 Beclometasone 250 mcg /Inhalacion fl. Ecobec 1,380.4 395.0 985.4 276/73 NOBEL ILAÇ 276/73 N05AX08 Risperidone 2 mg f.c.tabl. Torendo 26.5 16.3 10.2 N05AX08 Risperidone 2 mg f.c.tabl. Torendo 26.5 16.3 10.2 NOBEL ILAÇ 361/163 LEK LEK J01FA09 Clarithromycine 500 mg f.c.tabl. Clabel 139.6 96.1 43.5 mycine 500 mg f.c.tabl. Clabel 139.6 96.1 43.5 tabl. for Amoksiklav Solvo 72.2 41.8 30.4 Trihydrate+ Acid tabl. for Amoksiklav Solvo 72.2 41.8 30.4 A Amoxicilline KRKA PROFARMA PROFARMA EBEWE PHARMACE EBEWE PHARMACE 239/105 mg/1ml tret.per 85.0 Dexamethason 66.2 KR 18.8 85.0 66.2 18.8 N02BB02 Metamizole 50 % -2 ml tret.per Analgine 55.5 16.7 38.8 239/105 N02BB02 Metamizole 50 % -2 ml tret.per Analgine 55.5 16.7 38.8 205/36 L01BA01 Methotrexate 5 mg 205/36 L01BA01 tabl. Methotrexate Ebetrexat mg Risperidone tabl. Ebetrexat 38.2200 38.2 38.2 0.0 38.2 ALCON ALCON PNG.GEROLYMATOS Kod Bari Kodi ATC 0.0 Emertimi Xhenerik Forma Emri Ref Tregetar Firma Cmimi Ref Cmimi Rimb. PNG.GEROLYMATOS Kod Bari N05AX08 Kodi 5 ATC Emertimi Xhenerik Forma Emri Tregetar Firma Cmimi Cmimi Rimb. 385/3 276/218 385/3 S01EC04 Brinzolamide flakon Azopt 2,140.8 276/218 N05AX08 Risperidone 2 mg f.c.tabl. Rispersan 28.1 17.9Pac. 10.2 S01EC04 10mg/ml-5ml flakon Azopt10mg/ml-5ml 2,140.8 856.3 1,284.5 2 mg KRKA f.c.tabl. Rispersan 28.1 17.9Pac. 10.2 200 doze doze KRKA 361/73a Clavulonic J01FA09 prlg.tab Clarithromycine 500 mg prlg.tab Fromilid Uno 151.7 43.5 Brinzolamide mycine 500FAR mg625mg Fromilid Uno 151.7 108.2Metamizole 43.5 50 % -2 ml ORATORIO LABORATORIO FAR ALKALOID108.2 N02BB02 tret.per 59.5 20.7 38.8 mg/1ml tret.per 120.3 Soldesam 101.5 18.8 N02BB02 120.3 101.5 239/6 Metamizole 50 % N05AX08 -2239/6 ml18.8 tret.per 59.5 20.7 ALKALOID 38.8 LEK LEK 276/79 N05AX08f.c.tabl. Risperidone 2 mgAnalgin f.c.tabl. Rispolux 59.6 49.4 10.2 276/79 Risperidone 2 mg Analgin Rispolux 59.6 49.4 10.2 Faqja 34 Faqja 34 AUROBINDO PHARM AUROBINDO PHARM f.c.tabl. Co-Amoxiclav 75.8 45.4 30.4 Amoxicilline Trihydrate+ Acid f.c.tabl. Co-Amoxiclav 75.8 45.4 30.4 GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE PROFARMA PROFARMA EG LABO EG LABO 207/52 207/52 337/105 337/105 276/38 L01BB02 276/38 Mercaptopurine 50 mg Puri-Budesonide Nethol *0.0 0.0 L01BB02 Mercaptopurine 50 mg tabl. PuriNethol * Risperidone 182.9 182.9 Timolol 0.5%-5ml pika pe10.2 Timolol 0.5% S01ED01 0.5%-5ml pe10.2 Timolol 0.5% 175.3 70.1 105.2 N05AX08 Risperidone 2 mg EG Timolol f.c.tabl. Risperidone EGpika N05AX08 2 mg tabl. f.c.tabl. Risperidone 79.7*S01ED01 69.5 NOVARTIS NOVARTIS 476/92 476/92 R03BA02 Budesonide 200182.9 mcg 60 doze inh pompe1,126.0 Miflonide79.7 200 1,126.0 225.2 900.8 175.3 R03BA02 200 mcg * 60 doze inh 182.9 pompe Miflonide 200 225.2 69.5 900.8 AEGIS AEGIS 384/2 Clavulonic 625mg J01FA09 pluhur Clarithromycine pluhur Cleron 1,274.3 446.0 828.3 mycine Cleron 125mg/5ml-100ml 1,274.3 446.0 SPECIFAR SPECIFARPROFARMA 276/192 Risperidone 2 mg f.c.tabl. Rispefar 106.2 10.2 276/192 COOPER N05AX08 2 mg828.3 f.c.tabl. Rispefar 106.2 COOPER 96.0 pika pe PROFARMA 337/30 337/30 FARMA 125mg/5ml-100ml PROFARMA S01ED01 Timolol 0.5%-5ml Lithimole 75.3 180.5 S01ED01 pe Lithimole 180.5 105.2 241/105 N02BE01 Paracetamol 125mg N05AX08 supoz. Paracetamol 8.296.0pika 2.810.2 5.4 Paracetamol 125mg supoz. Paracetamol 8.2 Timolol 2.80.5%-5ml5.4 tret.per213.4 Prednizolon74.7 241/105 138.7 N02BE01 213.4 74.7 138.7 Risperidone JANSSEN - CILAG JANSSEN - CILAG GLAXOSMITHKLINE 276/194 N05AX08f.c.tabl. Risperidone 2 mg f.c.tabl. Rispolept 234.6 244.8 234.6 10.2 276/194 N05AX08 Risperidone 2 mg Rispolept 244.8 10.2 f.c.tabl. Augmentin 80.7L01BB05 50.3 30.4 Amoxicilline Trihydrate+ Acid GLAXOSMITHKLINE f.c.tabl. Augmentin 80.7 50.3f.c.tabl. 30.4 EGYPTIAN I.P.I.Co EGYPTIAN I.P.I.Co SCHERING SCHERING 337/223 337/223 S01ED01 Timolol 0.5%-5ml pika pe Timolol Maleate 188.3 S01ED01 Timolol 0.5%-5ml pika pe Timolol Maleate 188.3 83.1 105.2 MEDOCHEMIE MEDOCHEMIE L01BB05 Fludarabine mg f.c.tabl. Fludarabine Fludara 10138.7 mg Oral N02BE01 4,347.8 Fludara Oral 0.0 4,347.8 4,347.8 0.05.4 4,347.8 E 413/118amp. MIBE 241/85 Paracetamol 125mg supoz. Arfen 9.8 4.4 5.4 241/85 N02BE01 Paracetamol 125mg supoz. Arfen 9.8 4.4 244.2 Prednisolut 105.5 10 138.7413/118 244.2 105.5 NOVARTIS NOVARTIS 477/92HEMOFARM R03BA02 Budesonide 400 mcg inh pompe1,920.3 Miflonide 400 1,920.3 384.0 1,536.3 R03BA02 Budesonide mcg477/92 * 60 doze inh pompe Miflonide 400 * 60 doze 384.0 1,536.3 KONCE KONCE Clavulonic 625mg 181/55 J01FA10 Azithromycine 100 mg / 5ml HEMOFARM - 20 ml pluhur 637.1 Hemomycin 637.1 400 223.0 414.1 ycine 100 mg / 5ml - 20 ml pluhur Hemomycin 223.0 414.1 HEMOFARM KONCE HEMOFARM KONCE 337/55 337/55 S01ED01 Timolol 0.5%-5ml Timadren 0.5% 233.6 S01ED01 pika pe429.1 Timadren 0.5% 536.4 233.6 128.4 105.2 PROFARMA 277/105 Risperidone 1mg / 1 ml Timolol - 30PROFARMA ml 0.5%-5mlflakon Risperidone 107.3pika pe 429.1 277/105 N05AX08 Risperidone 1mg / 1 ml - 30 ml N05AX08 flakon Risperidone 536.4 107.3 L02 BARNA NE TERAPINE ENDOKRINE L02 BARNA NE TERAPINE ENDOKRINE BARNA NE TERAPINE ENDOKRINE SANDOZ ALCON 181/237 ALCON 691.6pika pe f.c.tabl. Amoksiklav 2X 80.7 50.3 Amoxicilline f.c.tabl. 80.7 50.3 30.4 J01FA10 Azithromycine 100Amoksiklav mg / 5ml SANDOZ - 2X 20277/266 ml LEK30.4 pluhur Azitromicina Sando 686.0 271.9 414.1 ycine 100 mg / Trihydrate+ 5ml - 20 mlAcid LEK pluhur Azitromicina Sando 686.0 271.9 414.1 CHANELLE MEDICAL 337/3 337/3 MEDICAL S01ED01 Timolol 0.5%-5ml Cusimolol 0.5% 267.6 S01ED01 0.5%-5ml pika pe Cusimolol 0.5% 1,120.7 267.6 162.4 105.2 277/266 Risperidone 1mg / 1 ml Timolol - 30CHANELLE ml flakon Risperidone 429.1 Risperidone 1mg /1 ml -250 30 mg ml N05AX08 flakon Risperidone 1,120.7 691.6 429.1 PROFARMA PROFARMA 242/105 N02BE01 Paracetamol supoz. Paracetamol 10.4 3.7 6.7 242/105 FARMA PROFARMA N02BE01 Paracetamol 250N05AX08 mg supoz. Paracetamol 10.4 3.7 6.7 tabl. 8.8 Prednizon 3.1 5.7 8.8 3.1 5.7 ASTRAZENECA ASTRAZENECA 509/196 509/196 R03BA02 Budesonide inhaler 100 mcg/doze - 200 pl.per i2,337.4 Pulmicort Turbohal 467.5 1,869.9 276.1 inhaler 100 mcg/doze -Timolol pl.per i Pulmicort Turbohal 467.5 1,869.9 1A PHARMA Clavulonic 625mg RAFARM 277/184 RAFARM 785.0 PLIVA N05AX08 Risperidone 1mg /- 1 mlPh - 200 301A mlPHARMA flakon Risperidon - 1A pika Ph 1,214.1 429.1 N05AX08 Risperidone 1mg / 1R03BA02 ml - 30 mlBudesonide flakon Risperidon 1A 1,214.1 785.0 337/107 337/107 181/99 S01ED01 Timolol 0.5%-5ml pika pe Yesan 2,337.4 S01ED01 0.5%-5ml pe429.1 Yesan 276.1 170.9 105.2 J01FA10 Azithromycine 100 Syrup mg L02AB01 / 5ml PLIVA - 20277/184 ml pluhur Sumamed Syrup 743.3 329.2 414.1 ycine 100 mg / 5ml - 20 ml pluhur Sumamed 743.3 329.2 414.1 ACTAVIS ACTAVIS MEDOCHEMIE MEDOCHEMIE 209/200 209/200 242/85 L02AB01 Megestrol 160 mg tabl. Megestrol Megesin 160 mg tabl. Megesin 63.7 0.0 63.7 63.7 0.0 63.7 N02BE01 Paracetamol 250 mg supoz. Arfen 14.9 8.2 6.7 242/85 N02BE01 Paracetamol 250 mg supoz. Arfen 14.9 8.2 6.7 ABO EG LABO TEDEC MEIJI FARMA 1,307.5 tabl. 9.7 Prednisone 4.0 EG 5.7 9.7 277/292 4.0 N05AX08 5.7 Risperidone 1mg MEIJI FARMA 277/292 N05AX08flakon Risperidone 1mg / 1 ml Timolol - 30TEDEC mldoza flakon Risperidone 878.4pika pe 429.1 / 1 ml - 30 mldoza Risperidone 1,307.5 878.4 GALENIKA GALENIKA 337/49 337/49 BALKANPHARMA S01ED01 Timolol 0.5%-5ml Glaumol 234.6 339.8 S01ED01 0.5%-5ml pika pe429.1 Glaumol 339.8 105.2 181/13 J01FA10 Azithromycine 100 mg L02AB01 / 5ml BALKANPHARMA - 20277/69 ml pluhur Azatril 802.8 388.7 ycine 100 mg / 5ml - 20 ml pluhur Azatril 802.8 388.7 PH&T PH&T 1mg414.1 209/173 PHARMAC L02AB01 Megestrol 160 mg tabl. Megestrol Megestrolo 160 SANAYII mg 282.5 Megestrolo 218.8 PHT 63.7 1mg414.1 218.8 277/69 Risperidone / 1 ml -282.5 30JANSSEN ml flakon 63.7 Risperdal 3,865.1 JANSSEN 3,865.1 429.1 N05AX08 Risperidone / tabl. 1 ml - 30 ml N05AX08 flakon Risperdal 4,294.2 429.1 PHARMAC 4,294.2 N03 ANTIEPILEPTIKET E 209/173tabl. MIBE N03 14.9 Cutason 5.7 9.2 5.7 PHT BILIM ILAC SANAYII ILAC FARMIGEA FARMIGEA ANTIEPILEPTIKET 337/43 S01ED01 pika Timolol pika pe 490.6 Droptimol 385.4 490.6 S01ED01 Timolol 0.5%-5ml 337/43 pe 0.5%-5ml Droptimol 105.2 c Amoxicilline pluhur Klamoks BID Forte 9.2 637.1 14.9 223.0 414.1 Trihydrate+Acid Clavulonic pluhur ANTIEPILEPTIKET Klamoks BID Forte BILIM 637.1 223.0 414.1 CHIESI PHARMACEU CHIESI PHARMACEU NO(457mg/5ml-70ml) FARMACEUT BRUNO 510/26 510/26 R03BA02 Budesonide inhaler 200 mcg/doze sol. per1,486.6 Budiair 3.8 1,486.6 297.3 1,189.3 R03BA02 Budesonide inhaler 200 mcg/doze - 100 sol. per Budiair 297.3 0.8 1,189.3 3.0 tabl. Deltacortene 44.8 5.7 FARMACEUT 50.5 44.8 5.7 PROFARMA PROFARMA 278/105 KONCE N05BA01 Diazepam 5 mg tabl. Diazepam N05BA01 Diazepam 5 mg HEMOFARM tabl. Diazepam 3.8 0.8 - 100 3.0 HEMOFARM KONCE 182/55 J01FA10 Azithromycine 200 mg L02BA01 / 5ml - 20278/105 ml pluhur Hemomycin 838.9 293.6 545.3 ycine 200 mg / 5ml50.5 - 20 ml pluhur Hemomycin 838.9 293.6 545.3 GENEPHARM SA GENEPHARM SA 210/267 210/267 L02BA01 Tamoxifene 10 mg tab. Tamoxifene sh Zymoplex 10 mg tab. sh Zymoplex 8.1 0.0 8.1 8.1 0.0 8.1 PROFARMA PROFARMA 243/105 Diazepam N03AA02 Phenobarbital 15 mg doza tabl. Luminal 1.23.0 6.6 Maleate 243/105 N03AA02 Phenobarbital 15 mg tabl. Luminal 7.8 Latanoprost 1.2 6.6 doza + Timolol ALKALOID 528/96 528/96 ALKALOID Latanoprost + Timolol (50 mcg Xalacom 1,199.5 PFIZER 2,998.8 S01ED51 Maleate (50 7.8 mcg Xalacom 2,998.8 1,799.3 278/6 N05BA01 Diazepam 5 mg f.c.tabl. Diazepam Alkaloid 4.2PFIZER 1.2 fl. 3.0 278/6LEK LEK N05BA01 5 mg f.c.tabl. Diazepam Alkaloid 4.2 S01ED51 1.2 fl. c Amoxicilline pluhur Amoksiklav 2X 700.8 414.1 Clavulonic pluhur 2X 700.8 286.7 414.1 SANDOZ 182/237 J01FA10 Azithromycine 200Amoksiklav mg / 5ml SANDOZ -286.7 20278/73 ml pluhur Azitromicina 870.7 325.4 545.3 ycine 200 mg / Trihydrate+Acid 5ml - 20 ml pluhur Azitromicina Sando 870.7 325.4 545.3 CP PHARMACEUTIC CPSando PHARMACEUTIC 210/253 210/253 L02BA01 Tamoxifene 10FISIOPHARMA mg L02BA01 f.c.tabl. Tamoxifene Tamoxifen 10 mg Tablets f.c.tabl. Tamoxifen 8.8Budesonide Tablets 0.7 8.1 8.8 0.7 8.1 KRKA KRKA +100 6.83 mg) - 2.5ml pika per sy mg) - 2.5ml pika per4.7 sy 278/73 N05BA01 Diazepam 5 mg tabl. Apaurin 1.7 3.0 N05BA01 Diazepam 5 mg tabl. Apaurin 4.7 1.7 + -6.83 3.0 ASTRAZENECA ASTRAZENECA 510/196 510/196 OPHARMA R03BA02 Budesonide inhaler 200 mcg/doze 100 pl.per i2,499.7 Pulmicort Turbohal 2,499.7 1,310.4 1,189.3 R03BA02 inhaler 200 mcg/doze pl.per i Pulmicort Turbohal 1,310.4 1,189.3 (457mg/5ml-70ml) tret.per 216.6 Triamvirgi 75.8 140.8 216.6 75.8 140.8 BALKANPHARMA 182/13 J01FA10 Azithromycine 200 mg L02BA01 / 5ml BALKANPHARMA - 20 tabl. ml pluhur Azatril 559.1 545.3 ycine 200 mg / 5ml - 20 ml pluhur Azatril 559.1 545.3 EBEWE PHARMACE EBEWE PHARMACE 210/36 210/36 PROFARMA L02BA01 Tamoxifene 10 mg Tamoxifene Tamoxifen 101,104.4 mg Ebewe tabl. Tamoxifen 15.6 Ebewe 7.5 8.1 15.61.3 7.57.3 8.1 244/105 N03AA02 Phenobarbital 60 mg doza1,104.4 tabl. Luminal 8.6 1.3 7.3 244/105 60 mg tabl. Luminal 8.6 doza PROFARMA FAKO ILACLARI FAKO ILACLARI c Amoxicilline pluhur Bioment BID 743.3 Phenobarbital 414.1 PROFARMA Trihydrate+Acid Clavulonic pluhurN03AA02 Bioment BID329.2 743.3 10 329.2 414.1 PROFARMA 279/105 N05BA01tret.per Diazepam 10S01EE01 mg /2 ml Latanoprost tret.per Diazepam 29.0 5.8 fl. 23.2 N05BA01 Diazepam mg /2 ml279/105 Diazepam 29.0 5.8 fl. 23.2 PFIZER 527/96 527/96 0.005% - 2.5ml pika per sy Xalatan 2,771.5 1,662.9 S01EE01 Latanoprost 0.005% - 2.5ml pika per sy Xalatan 1,108.6 PFIZER 2,771.5 ASTRAZENECA ASTRAZENECAf.c.tabl. Nolvadex 210/196 L02BA01 Tamoxifene 10PFIZER mg 210/196 L02BA01 279/6 f.c.tabl. Tamoxifene Nolvadex 10 mg 30.3 22.2 8.1 30.3 22.2 8.1 ALKALOID ALKALOID ER(457mg/5ml-70ml) 279/6 N05BA01tret.per Diazepam 10 mg /2 ml tret.per Diazepam Alkaloid 31.9 8.7 23.2 N05BA01 Diazepam 10 mg /2 ml Diazepam Alkaloid 31.9 8.7 23.2 tret.per 637.1 Solu Medrol 223.0 414.1 637.1 223.0 414.1 HEMOFARM KONCE HEMOFARM KONCE 183/55 J01FA10 hard Azithromycine 250 mg Phenytoine hard ca138.0 Hemomycin 138.0 48.3 89.7 ycine 250 mg ca Hemomycin 48.310 89.7 RECORDATI RECORDATI KRKA KRKA 246/109 CHIESI PHARMACEU CHIESI PHARMACEU N03AB02 Phenytoine 100 mg tabl. Dintoina * 14.9 2.2 12.7 279/73 246/109 279/73 N05BA01 Diazepam 10 mg /2 ml tret.per Apaurin 33.3 10.1 23.2 N03AB02 100 mg tabl. Dintoina * 14.9 2.2 12.7 N05BA01 Diazepam mg /2 ml tret.per Apaurin 33.3 10.1 23.2 522/26 R03BA03 Beclomethasone pompe Foster ml 1,191.5 4,766.1 3,389.5 + Formoterol 100/6 pompe Foster 5,957.6 1,191.5 4,766.1 DEVA HOLDINGS AS Amoklavin DEVA HOLDINGS AS 892.0 522/26 cESAmoxicilline pluhur Amoklavin BID 892.0 477.9HOLDINGS 414.1 Trihydrate+Acid Clavulonic pluhur BID 477.9R03BA03 414.1 Beclomethasone ALCON 386/3 386/3+mlFormoterol S01EE04 Travoprost 40mcg/ml-2.5 pika pe Travatan 3,389.5 1,355.8 ALCON 2,033.7 S01EE04100/6 Travoprost 40mcg/ml-2.5 pika pe23.2 Travatan5,957.6 HOLDINGS AS DEVA AS mg 183/284 ADELCO ADELCO 0.0 tret.per J01FA10 Azithromycine 250 mg L02BB01 f.c.tabl. Azitro 59.0 89.7 ycine 250 mg f.c.tabl. Azitro 148.7 59.010 mgDEVA 89.7 S.C.SINDAN PHARM S.C.SINDAN PHARM 279/1Flutasin 279/1 N05BA01 Diazepam /2 ml Stedon 77.9 54.7 N05BA01 Diazepam /2 ml tret.per Stedon 77.9 54.7 23.2 211/225 211/225 BARNAT NE TERAPINE E TIROIDES L02BB01 Flutamide 250 mg tabl. Flutamide Flutasin 250 tabl. 52.1mcg 0.0 52.110 mg 52.1 -148.7 120 doza inh. mcg - 120 doza 52.1 inh. (457mg/5ml-70ml) ZENTIVA A.S. ZENTIVA A.S. 183/268 J01FA10 f.c.tabl. Azithromycine mg Clonazepam 2 mg f.c.tabl. Azitrox 152.2 62.5 89.7 ycine 250 mg Azitrox250 152.2 62.5Clonazepam F.HOFFMANN-LA RO F.HOFFMANN-LA 249/41 N03AE01 2 mg N05BA02 tabl.RO Rivotril 16.4 2.48.1 14.0 249/41 N03AE01 tabl. 89.7 16.4 2.4 sulphate 14.0 PROFARMA PROFARMA PROFARMA PROFARMA 338/105 338/105 1%-10ml pika per sy2.0 fl. Atropine 167.7 100.6 280/105 S01FA01 Atropine sulphate 1%-10ml pika per sy Atropine 67.1 167.7 280/105 N05BA02 Chlordiazepoxide Chlordiazepoxide 10 mgAtropine tabl. Librian 10.1 2.0 fl. 8.1 10Rivotril mg tabl. LibrianS01FA01 10.1 - CHEMIE BERLIN - CHEMIE gLIN444/125 tabl. 3.9 Letrox 0.8f.c.tabl. 3.1 444/125 3.9 0.8Anastrazole 3.1 SANDOZ TEVA SANDOZ 183/237 J01FA10 Azithromycine 250 mg f.c.tabl. AzitromicinTEVA Lek 159.3 69.6 89.7 Anastrazole 1 mg f.c.tabl. Anastrazole 240.2 fl. 0.0 240.2 L02BG03 Anastrazole 1 mgAzitromicin f.c.tabl. 240.2 0.0 Propionate 240.2 ycine 250 mg LekL02BG03 159.3 69.6 89.7 GLAXOSMITHKLINE COOPER 302/52 302/52 COOPER R03BA05 Fluticasone 50 mcg -120 Flixotide Evohaler 2,380.7 476.1 1,904.6 R03BA05 Fluticasone Propionate 50 -120 fl. Flixotide 476.1 1,904.6 233.6 AUROBINDO PHARM AUROBINDO PHARM 338/30 338/30 S01FA01 Atropine sulphate 1%-10ml pika permcg sy fl. Sulfate/Co 233.6 133.0 100.6 S01FA01 AtropineAtropine sulphate 1%-10mlEvohaler pika per syGLAXOSMITHKLINE fl. Atropine 2,380.7 Sulfate/Co cPHARMA f.c.tabl. Amoxicillin/Clavula 80.7 40.3 40.4 Amoxicilline Trihydrate+Acid Clavulonic f.c.tabl. Amoxicillin/Clavula 80.7 40.3 40.4 K.T.Ph. UNI3.1 PHARMA K.T.Ph. SANOFI SANOFI g tabl. 7.3 T 4 4.2 7.3 4.2 3.1 281/115 281/115 PLIVA N05BA05 Chlorazepate Dipotassium 5mg caps. Tranxene 9.9 2.0 7.9 HAUPT PHARMA MU HAUPT PHARMA MU N05BA05 Chlorazepate Dipotassium 5mg caps. Tranxene 9.9 2.0 7.9 PLIVA NOVARTIS 183/99 NOVARTIS 444/285 444/285 Azithromycine 250 mg L02BG03 caps. Sumamed 177.0 89.7 Anastrazole 1250/92 mgSumamed f.c.tabl. Anastrazole Anastrozol 1-100 mg f.c.tabl. Anastrozol Farmoz 8.2 V 87.3 240.2 248.4 8.2 ycine 250 mg L02BG03J01FA10 caps. 177.0 87.3Carbamazepine N03AF01 2% -100 flakonTETegretol 679.6 101.9 577.7 N03AF01 Carbamazepine 2%250/92 mlFarmoz flakon89.7 Tegretol248.4 679.6 101.9 577.7 dozaml Inhalacion doza Inhalacion 1000mg NDRYSHME V 240.2 TE NDRYSHME TE NDRYSHME REMEDICA REMEDICA BALKANPHARMA BALKANPHARMA 444/110 444/110 183/13 L02BG03 Anastrazole 1 mgAzatril f.c.tabl. Anastrazole Aremed 1 mg f.c.tabl. 271.2 Aremed 31.0 240.2 31.0 caps. 240.2 J01FA10 Azithromycine 250Acadimox mg L02BG03 caps. Azatril 184.1 94.4 89.7 271.2 ycine 250 mg 184.1 94.4 Dipotassium 89.7 LAcaps. FARMACOCHIMIC LA 40.4 FARMACOCHIMIC SANOFI SANOFI 282/115 TE GJITHE PRODUKTET E TJERA 282/115 N05BA05 Chlorazepate Dipotassium 10 mg Tranxene 14.9 TERAPEUTIKE 3.0 11.9 N05BA05 Chlorazepate 10 mg caps. Tranxene 14.9 TERAPEUTIKE 3.0 11.9 cARAmoxicilline f.c.tabl. Acadimox 91.1 50.7 Trihydrate+Acid Clavulonic f.c.tabl. 91.1 50.7 40.4 V03 TE GJITHE PRODUKTET E TJERA V03 TE GJITHE PRODUKTET E TJERA SA FAMAR SA cg 444/276 tabl. 6.2 Thyro-4 1.3 4.9 6.2 1.3 4.9 BALKANPHARMA INTAS PHARMACEU INTAS PHARMACEU BALKANPHARMA GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE 251/13 444/276 N03AF01 Carbamazepine 200 mg tabl. Carbamazepin Acta 4.2 0.6 3.6 251/13 L02BG03 Anastrazole mg Medico Anastrazole Medico 275.2 35.0 240.2 f.c.tabl. Anastrazole 275.2 240.2 N03AF01 Carbamazepine 2001mg tabl. f.c.tabl. Carbamazepin Acta35.0 4.2 3.6 Propionate 377/52 377/52 R03BA05 Fluticasone Propionate 250 mcg-60 inh 0.6 fl. Flixotide Evohaler 2,541.9 508.4 2,033.5 TERAPEUTIKE R03BA05 Fluticasone 250 mcg-60 inh fl. Flixotide Evohaler 2,541.9 508.4 2,033.5 1000mg L02BG03 Anastrazole 1 mg HELP HELP 283/54 LIN CHEMIE BERLIN CHEMIE 283/54 N05BA06 Lorazepam 1 mg tab. sh Titus 7.4 1.5 5.9 N05BA06 Lorazepam 1 mg tab. sh Titus 7.4 1.5 5.9 ALKALOID ALKALOID 7.4 Letrox 2.5 4.9 444/303 7.4 2.5Astrazol 4.9 PROFARMA SANTA PHARMA SA SANTA PHARMA SA PROFARMA 185/6 J01GB03 Gentamicine 20N03AF01 mg - 2L02BG03 mlCarbamazepine tret.per Gentamicin Alkaloid 11.9 22.1 251/105 ineAmoxicilline 20 mg tabl. - 2L02BG03 ml tret.per Gentamicin Alkaloid 34.0 11.9 22.1 444/303 N03AF01 Carbamazepine 200 mg 34.0 tabl. Karbamazepine 5.3 flakon 1.7 Desferal 3.6 mg Anastrazole 1mg mg f.c.tabl. Astrazol 276.8 36.6 240.2 V03AC01 Anastrazole 1251/105 mg f.c.tabl. 276.8 36.6 240.2 200 tabl. Karbamazepine 5.3 1.7 3.6mg BILIM ILAC SANAYII BILIM ILAC SANAYII NOVARTIS NOVARTIS 339/92 ccg f.c.tabl. Klamoks BID 95.6 339/92 Trihydrate+Acid Clavulonic f.c.tabl. Klamoks BID55.2 95.6 55.2 40.4 500 527.6 0.0 527.6 Deferoxamine 500 Desferal 527.6 A.B.C.INT.PHARMA A.B.C.INT.PHARMA 283/236 283/23640.4 N05BA06f.c.tabl. Lorazepam 1V03AC01 mg ABC Deferoxamine f.c.tabl. Lorazepam ABC 10.6 4.7 flakon 5.9 N05BA06 Lorazepam 1 mg Lorazepam 10.6 4.7 5.9 PHARMA K.T.Ph. UNI PHARMA K.T.Ph.L02BG03 KodPHARMASWISS Bari Kodi Emertimi Xhenerik Forma Tregetar Firma GLAXOSMITHKLINE Cmimi Pac. Rimb. PHARMASWISS D.O. 433.6 D.O. NOVARTIS Kod Bari Kodi ATC Emertimi Forma Cmimi EmriRef Tregetar Firma cg tabl. 7.8 T 4 Anastrazole 2.9 1251/92 7.8 f.c.tabl. 2.9Trasolette 4.9 N03AF01 NOVARTIS GLAXOSMITHKLINE 444/304 444/304 251/92 L02BG03 mg4.9 Anastrazole 1mg mg Trasolette 193.4 240.2 433.6 193.4 240.2 Carbamazepine 200 slow rTEATC Tegretol CR 14.8Emri 3.6 408/52 408/52 N03AF01 Carbamazepine 200 slow r f.c.tabl. Tegretol CRmg 18.4 14.8 3.6V07 R03BA05 Fluticasone Propionate 125mcg-120 inh. fl. Flixotide 2,978.8 595.8 2,383.0 R03BA05 Fluticasone Propionate 125mcg-120 inh. fl.Xhenerik Flixotide 2,978.8 595.8 2,383.0 Cmimi Ref 1000mg TE GJITHE PRODUKTET E TJERA JOTERAPEUTIKE V07 GJITHE PRODUKTET E TJERA JOTERAPEUTIKE TE18.4 GJITHE PRODUKTET E TJERA JOTERAPEUTIKE PROFARMA PROFARMA HELP HELP 186/105 284/54 ASTRAZENECA ASTRAZENECA 284/54 J01GB03 Gentamicine 40 mg - 2L02BG03 ml tret.per Gentamycine 30.5 10.7 19.8 567.0 N05BA06 Lorazepam Titus 8.5 1.7 6.8 40 mg Homer - 2L02BG03 ml tret.per 10.7 2.563.7 19.8 N05BA06 Lorazepam mg tab. sh Titus 2.5 mg 8.5 1.7 6.8 444/196 444/196 SO. SE1PHARM SO.40.4 SE PHARM Anastrazole mgGentamycine f.c.tabl. Anastrazole Arimidex 1 mg30.5 f.c.tabl. 567.0 Arimidex 326.8 240.2 326.8tab. sh240.2 cineAmoxicilline pluhur 104.1 63.7 Trihydrate+Acid Clavulonic pluhur Homer 104.1 40.4 PROFARMA ampule 30.5 PROFARMA 342/105 342/105 V07AB AquaLEKbidestillata 2 ml Uje per injeksion 15.3 15.2 AquaLEKbidestillata 2 ml 11.3 Uje per injeksion 30.5 284/79 284/79 N05BA06 Lorazepam 2.5 mg tabl. Loram 4.5 6.8 N05BA06 Lorazepam 2.5 valproic mg tabl. Loram 11.3 V07AB 4.5ampule 6.8 PHARMA K.T.Ph. UNIGentamicin PHARMA K.T.Ph. BOSNALIJEK BOSNALIJEK GEROT GEROT 186/132 gine1000mg tabl. T 4J01GB031.7tret.per 7.0 8.7 1.7 7.0 252/164 Gentamicine 40N03AG01 mg - 2 mlAcid Gentamicin 31.9 12.1 19.8 BIOSPRAY 40 mg - 2 ml 8.7 31.9 12.1 19.8 BIOSPRAY N03AG01 Acid 150 mgFluticasone f.c.tabl. 12.0 1.8 10.2 252/164 valproic 150tret.per mg f.c.tabl. Convulex 12.0 10.2 513/249 513/249 R03BA05 Propionate 250 Convulex mcg/doze - 1.8 fl. Flihaler 3,574.5 714.9 4.9 2,859.6 6.8 R03BA05 Fluticasone Propionate 250 mcg/doze - 6.8 fl. Flihaler 11.7 3,574.5 714.9 2,859.6 Faqja 41 A.B.C.INT.PHARMA A.B.C.INT.PHARMA 284/236 N05BA06 Lorazepam 2.5 mg 284/236 N05BA06f.c.tabl. Lorazepam 2.5 mgABC f.c.tabl. Lorazepam ABC Lorazepam 11.7 4.9 SANDOZ SANDOZ LEK LEK 212/237 212/237 186/79 Letrozole 2.5 mgGentamicin f.c.tabl. Letrozole Letrozol 2.5 mgSandoz f.c.tabl.40.4 186.8 Letrozol 0.0 186.8 0.0 186.8 LEK J01GB03 Gentamicine - 2L02BG04 ml tret.per Gentamicin Lek 31.9 12.1 19.8 186.8 120 doza LEK40.4 40 mg Amoksiklav - 2L02BG04 ml tret.per Lek 31.9 12.1 19.8 120 Sandoz doza cineAmoxicilline tabl. Solvo 116.8 76.4 Trihydrate+Acid Clavulonic tabl.40 mg Amoksiklav Solvo 116.8 76.4 ALKALOID ALKALOID 343/6 343/6Meprobamat V07AB Aqua bidestillata 5ml Aqua Ad Injectabilia 29.7 14.8 14.9 V07AB AquaPROFARMA bidestillata 5ml amp. 7.5 Aqua Ad Injectabilia 29.7 TAD PHARMA FARMA PROFARMA PROFARMA TAD PHARMA WEST PHARMA WEST PHARMA 285/105 ALKALOID 285/105 ALKALOID N05BC01 Meprobamate 400 mg TAD tabl. 186.8 9.3 1.8 253/169 N05BC01 Meprobamate 400 mg tabl. Meprobamat 9.3 7.5 N03AG01 Acid valproic 300mg prlg.tab Valpro Chrono 22.91.8amp. 3.4 19.5 Propiltiouracil 2.4tret.per 9.8 212/262 12.2 2.4 212/262 valproic 300mg prlg.tab Valpro TAD Chrono 22.9 3.4 186/6 Letrozole 2.5 253/169 mg f.c.tabl. Letrozole Letrozol 2.5 mg9.8 Farmoz f.c.tabl. 186.8 Letrozol Farmoz 0.0 186.8 186.8 0.019.5 J01GB03 Gentamicine 40N03AG01 mg Alkaloid - 2L02BG04 mlAcid tret.per Gentamicin Alkaloid 38.2 18.4 19.8 ine1000mg 40 mg tabl. - 2L02BG04 ml 12.2 Gentamicin 38.2 18.4 19.8 DEMO DEMO 343/160 343/160 V07AB Aqua bidestillata 5ml amp. Water for injection 31.9 17.0 14.9 V07AB Aqua bidestillata 5ml amp. Water for injection N06 PSIKOANALEPTIKET N06 PSIKOANALEPTIKET SANOFI AVENTIS BOEHRINGER INGEL VIPHARM VIPHARM SANOFI AVENTIS BOEHRINGER INGEL DEVA HOLDINGS AS 253/193 DEVA HOLDINGS AS N03AG01 Acid valproic 300mg f.c.tabl. Depakine Chrono 38.7 19.2 19.5 212/238 212/238 432/19 253/193 432/19 L02BG04 2.5 mg f.c.tabl. f.c.tabl. Letrozole Lametta 2.5 mg 236.6 Lametta 49.8 Bromide 186.8 49.8 186.8 N03AG01 Acid valproic 300mg Depakine Chrono 38.7 19.5Bromide R03BB01 Ipratropium - 200 doza inh 236.6 - 1019.2 fl. Atrovent NPSIKOANALEPTIKET 1,104.4 883.5 R03BB01 Ipratropium - 200 doza inh - 10 fl. Atrovent N220.9 1,104.4 220.9 883.5 31.9 c Amoxicilline f.c.tabl. Amoklavin BIDLetrozole 121.1L02BG04 80.7 40.4 Trihydrate+Acid Clavulonic Amoklavin BID 121.1 f.c.tabl. 80.7f.c.tabl. 40.4 KALCIUM/HOMEOSTATIKE PROFARMA amp. 38.1 PROFARMA 343/105 343/105 V07AB Aqua bidestillata Uje per injeksion 23.2 14.9 PROFARMA V07AB3.0amp. AquaPROFARMA bidestillata 5ml Uje per injeksion 38.1 PROFARMA PROFARMA ml ml 54.65ml J01GB03 Gentamicine 80 mg - 2L02BG04 ml PROFARMA tret.per Gentamycine 30.5 10.7 212/105 212/105 ine1000mg 80 mg 187/105 - 2L02BG04 ml 10.7 25 mg 19.8 Letrozoletret.per 2.5 mgGentamycine f.c.tabl. Letrozole Letrozol 2.5 mg30.5 f.c.tabl. 241.4 Letrozol 54.6 186.8 241.4 186.8 PROFARMA 286/105 286/105 N06AA02 Imipramine 25 mg19.8 f.c.tabl. Imipramine 9.9 3.0 6.9 N06AA02 Imipramine f.c.tabl. Imipramine 9.9 6.9 TAD26.2 PHARMA TAD PHARMA FAKO HEMOFARM KONCE FAKO ILACLARI 254/169 HEMOFARM KONCE PHARMACEU PHARMACEU N03AG01 valproic 500mg prlg.tab Valpro Chrono 30.8 4.6 26.2 254/169 Acid valproic 500mg prlg.tab Valpro TAD Chrono 30.8 TAD 4.6 187/55 RAFARM 212/276 212/276 cARM f.c.tabl. Bioment - Bid 121.4 81.0 40.4 J01GB03 Gentamicine 80N03AG01 mg - 2L02BG04 ml tret.per Gentamicin 35.0 15.2 19.8 ine 80 mg flakon - 2L02BG04 ml tret.per Gentamicin 15.2Acid 19.8 Amoxicilline Trihydrate+Acid Clavulonic f.c.tabl. Bioment - Bid 121.4 81.0 40.4 Letrozole 2.5ILACLARI mg f.c.tabl. Letrozole Letrozole 2.5 mg35.0 Medico u INTAS f.c.tabl. 280.2 Letrozole Medico 93.4 u INTAS 186.8 280.2 93.4 186.8 200 Nj.N 1,827.0 Rafalcacin 91.4 1,735.6 1,827.0 91.4 1,735.6 NOVARTIS NOVARTIS 287/92 287/92 N06AA04 Clomipramine 25 mg sgr.c.ta N06AA04 Clomipramine 25 mg Anafranil 18.9 5.7 13.2 PROFARMA PROFARMA DEMO DEMO EGSalbutamol LABO EGsgr.c.ta LABO 305/105 305/105 254/38 344/160 R03CC02 2mg /16.3 5 prlg.tab ml -150ml syrup 274.4 54.9 219.5 LEK 344/160 PHARMASWISS D.O.500mg PHARMASWISS D.O. LEK R03CC02 Salbutamol 2mg /Anafranil 5 Shurup ml -150ml syrup for Salbutamol Shurup 5.7 54.9 219.5 38.2 N03AG01 Acid valproic Valproate de bidestillata sodiu 31.4 26.2 V07AB Aqua 10ml amp. Water injection18.9 38.2 19.1 19.1 V07AB Aqua5.2 bidestillata 10ml amp. 13.2 Water for274.4 injection valproic 500mg prlg.tab Valproate deSalbutamol sodiu36.1 31.4 5.2 26.2 212/304 212/304 J01GB03 Gentamicine 80N03AG01 mg Lek - 2L02BG04 mlAcid tret.per Gentamicin Lek 19.8 Letrozoletret.per 2.5 254/38 mgGentamicin f.c.tabl. Letrozole Femozol 2.5 mg36.1 f.c.tabl. 330.0 Femozol 143.2 186.8 330.0 143.2 186.8 ine1000mg 80 mg 187/79 - 2L02BG04 ml 16.3 19.8 LEK LEK SANOFI GLAXOSMITHKLINE GLAXOSMITHKLINE SANOFI PROFARMA PROFARMA NOVARTIS NOVARTIS PHARM PHARMANEL PHARM 254/115 BOSNALIJEK 305/52 BOSNALIJEK cRMANEL f.c.tabl. Amoksiklav 2X 123.2 82.8 40.4 305/52 Amoxicilline Trihydrate+Acid Clavulonic f.c.tabl. Amoksiklav 2X 123.2 40.4 N03AG01 Acid valproic 500mg Depakine Chrono 64.4 R03CC02 Salbutamol 2mg /16.3 5 prlg.tab ml -150ml syrup Ventolin 405.6 219.5 PROFARMA PROFARMA R03CC02 Salbutamol 2mg /Amitriptiline 55.3 ml -150ml syrup Ventolin 405.6 186.1 219.5 42.7 Acid valproic 500mg prlg.tab Depakine Chrono 64.4 38.2 26.2 212/92 212/92 344/105 344/105 187/132 288/105 2.5 254/115 mg f.c.tabl. Letrozole Femara 2.5 mg36.1 f.c.tabl. 342.4 Femara 155.6 186.8 342.4 155.6 186.8 288/105 V07AB Aqua bidestillata 10ml Uje per26.2 injeksion 42.7 23.6 19.1 V07AB Aqua38.2 bidestillata 10ml 5.3186.1 amp. 3.7 Uje per injeksion J01GB03 Gentamicine 80N03AG01 mg - 2L02BG04 ml tret.per Gentamicin 36.1 19.8 200 Nj.N flakon 1,946.1 Calci -Letrozole 10 210.5 1,735.6 1,946.1 210.5 1,735.6 N06AA09 Amitriptyline 25 mg tabl. 1.6 ine 80 mg - 2L02BG04 ml tret.per Gentamicin 16.3 19.8 N06AA09 Amitriptyline 2582.8 mg tabl. Amitriptiline 1.6amp. 3.7 Faqja 35 Faqja 35 1000mg L04 IMUNOSUPRESIVET L04 IMUNOSUPRESIVET Faqja 31 Faqja 38 Faqja Faqja 31 Faqja 25 Faqja 25

CTAVIS

RKA

Faqja 19

Faqja 19

Faqja 22

Faqja 22

Faqja 28

Faqja 28


kronika

E enjte, 19 korrik 2012 www.mapo.al

MAPO

19

Gjergj Ndreca dhe Lirak Bejko rrezikojnë t’i shërbejnë komunitetit me punë të detyruar si dënim për goditjen e deputetit Ilir Rusmajli dhe avokatit Agim Tirana

reforma

Ndëshkim avokatëve që zvarrisnin gjyqet Tiranë Ndryshimet në ligjin për

Ish-i përndjekuri Gjergj Ndreca

Pretenca, 80 orë punë të detyruar për Gjergj Ndrecën Ish-i përndjekuri Gjergj Ndreca dhe shoku i tij Lirak Bejko, sipas prokurorisë, duhet të dënohen me 160 orë punë të detyrueshme, nëse shpallen fajtorë nga gjykata për goditjen e deputetit Ilir Rusmajli dhe avokatit Agim Tirana Tiranë Gjergj Ndreca dhe Lirak Be-

jko, dy ish-të persekutuar nga sistemi komunist, ndoshta nuk e kishin menduar asnjëherë se 20 vjet pas shembjes së sistemit do të ishin të detyruar të kryenin sërish punë për interes publik. Burgjet dhe kampet e përqendrimit ku Ndreca dhe Bejko kaluan një pjesë të mirë të jetës, veç torturave çnjerëzore ishin të detyruar të kryenin dhe punë të rënda në miniera apo ndërtim. Tashmë, pas 20 vitesh liri, Gjergj Ndreca dhe Lirak Bejko rrezikojnë t’i shërbejnë komunitetit me punë të detyruar si dënim për goditjen e deputetit Ilir Rusmajli dhe avokatit Agim Tirana. Në seancën e djeshme gjyqësore për-

faqësuesi i akuzës kërkoi dënimin e dy të pandehurve me 160 orë punë të detyrueshme në shërbim të komunitetit. Sipas prokurorisë, Gjergj Ndreca dhe Lirak Bejko kanë goditur deputetin Ilir Rusmajli, punonjësit e policisë që kanë ndërhyrë për të neutralizuar të pandehurit si dhe avokatin Agim Tirana. Ngjarja për të cilën akuzohen Ndreca dhe Bejko ka ndodhur në datën 16 shkurt të këtij viti, rreth 09.30, kur përpara Godinës së ish-të Përndjekurve po bëheshin homazhet ndaj ish-të dënuarit politik Gregor Zahari, i cili kishte qëndruar në morg për disa ditë. Gjatë kohës që po bëheshin homazhe, nga Kuvendi i Shqipërisë ka dalë deputeti Ilir Rusmali për të shkuar te makina e tij. “Aty i pandehuri Lirak Bejko është afruar pranë deputetit dhe e ka goditur atë për shkak të detyrës si deputet. Menjëherë aty janë afruar disa punonjës policie të cilët kanë neutralizuar dhe kapur Lirak Bejkon në flagrancë. Në këtë moment është afruar i pandehuri Gjergj Ndreca, i cili ka kundërshtuar me dhunë forcat e policisë”thuhet në pretencën e prokurorisë. Mbi të pandehurin Gjergj Ndreca

vendimi

“Vetë të pandehurit Gjergj Ndreca dhe Lirak Bejko e kanë pranuar akuzën e ngritur ndaj tyre, duke justifikuar veprimet e tyre me faktin se deputeti Rusmali kishte parkuar makinën afër vendit ku ata po bënin homazhet”

rëndon edhe akuza e goditjes për shkak të detyrës të avokatit Agim Tirana, ngjarje e ndodhur në datën 22 shkurt të këtij viti pranë lokal “Lulishte 1 Maji”. “Vetë të pandehurit Gjergj Ndreca dhe Lirak Bejko e kanë pranuar akuzën e ngritur ndaj tyre, duke justifikuar veprimet e tyre me faktin se deputeti Rusmali kishte parkuar makinën afër vendit ku ata po bënin homazhet ndaj të

ndjerit Grigor Zaharia dhe për ketë fakt janë ndjerë të fyer”- ka deklaruar përfaqësuesi i akuzës. Pasi shpjegoi fabulën e ngjarjes prokurori i çështjes i kërkoi gjykatës të shpallë fajtorë dy të pandehurit, por për masën e dënimit duhet të mbajë parasysh disa rrethana për gjendjen sociale dhe ekonomike të të pandehurve. Vlerësimi i bërë nga Shërbimi i Provës thotë se dy të pandehurit janë të pa punë dhe në gjendje të vështirë ekonomike. Gjergj Ndreca jeton në shtëpi me qira së bashku me familjen e tij, ndërsa në periudhën e komunizmit ka vuajtur dënim me burg deri në vitin 1991. Për këtë arsye Shërbimi i Provës rekomandon që gjykata të jap dënim alternativ ndaj të pandehurve. Prokurori tha se Gjergj Ndreca të dënohet me 3 muaj heqje lirie, dënim ky i cili duhet të pezullohet nga ana e gjykatës dhe të konvertohet në 80 orë punë në interes publik. Të njëjtën masë dënimi prokuroria ka kërkuar edhe për të pandehurin Lirak Bejko, i cili akuzohet për goditje për shkak të detyrës të deputetit Ilir Rusmajli. Nëse gjykata shpall fajtorë dy të pandehurit, ata duhet të kryejnë gjithsej 160 orë punë të detyrueshme për interes publik.

avokatinë, me qëllim ndëshkimin e avokatëve që bëhen shkak për zvarritjen e proceseve ligjore, ka hasur në rezistencën e përfaqësuesve dhe grupeve të interesit. Kërkesa për të shtuar një pikë në ligjin për avokatinë, i cili parashikon ndëshkimin e avokatëve me gjobë në rast mungesash të pa justifikuara në seanca gjyqësore, është kundërshtuar nga kreu i Dhomës Kombëtare të Avokatisë. Neni që është propozuar të shtohet në ligji thotë se në rastet kur avokati vepron në kundërshtim me dispozitat, duke sjelle pengimin e zhvillimit të seancave, gjykata ka mundësi ta gjobisë atë me 10 mijë leke kur çështja është civile dhe 40 mijë lekë kur çështja është penale. Por kreu i EURALIUS, Joaquin Urias, i konsideroi pothuajse qesharake këto gjoba. “Neni 47 /3 mbështetet plotësisht nga ana jonë dhe ne mendojmë se gjyqtarët duhet të kenë të drejtë të vendosin masa, kur nuk respektohet gjykata dhe rregullat. E dyta shuma e gjobës është gati qesharake, për realitetin shqiptar, sepse ndodh që avokati vjen, i thotë gjykatës që për 10 seancat që nuk paraqitem urdhëro gjobën e bëj ç’të duash”, tha Urias. Por drejtuesit e Dhomës Kombëtare të Avokatisë dhe të Dhomës së Avokatisë Tiranës e kundërshtuan këtë propozim, duke e konsideruar si të patolerueshëm për pavarësinë e profesionit të avokatit. I ashpër në qëndrimin e tij kundër zvarritjes së seancave gjyqësore për shkak të mungesës së avokatëve ishte edhe ministri i Drejtësisë, Eduard Halimi. “Zvarritja e pajustifikuar dhe e përsëritur e seancave gjyqësore si pasojë e mungesës së avokatëve, sjellja joprofesionale në disa raste e tyre, veçanërisht kur këto kanë pasoja ose mund të sjellin pasoja për të drejtat kushtetuese të palëve në gjykim apo për dhënien e drejtësisë, janë të papranueshme në një shtet ku sundon ligji. Ato janë të papranueshme për mua në cilësinë e ministrit të Drejtësisë dhe duhet të jenë të papranueshme edhe për çdo avokat profesionist dhe të përgjegjshëm”- deklaroi Halimi

Gardistët: Protestuesit na kërcënuan, nuk kishte urdhër për të qëlluar Komandanti i Njësisë Speciale në Gardën e Republikës, Alfred Ahmetcenaj, tha para gjykatës se protestuesit më 21 janar i kanë kërcënuar se do i vrisnin, por nuk ka pasur asnjë urdhër për të qëlluar ndaj tyre. Tiranë Alfred Ahmetcenaj, koman-

danti i njësisë Speciale në Gardën e Republikës, tha dje para gjykatës se protestuesit më 21 janar i kanë kërcënuar duke u thënë se do i vrisnin. Sipas tij, pavarësisht këtyre kërcënimeve drejtuesit e Gardës për asnjë moment nuk kanë dhënë urdhër për të qëlluar. Gjatë seancës ndaj të pandehurve Ndrea Prendi dhe Agim

Llupo, të akuzuar për vrasje, kanë dëshmuar drejtues të Gardës së Republikës, si komandanti i njësisë speciale, Alfred Ahmetcenaj, dhe komandanti Dashamir Shehi. Të thirrur nga prokuroria në cilësinë e dëshmitarëve kanë qenë edhe dy prej gardistëve pjesë e grupit të zjarrit, Mark Nikolli, Gazmend Ahmetaj. Në dëshminë e tij Alfred Ahmetcenaj, një nga personat e hetuar për ngjarjet e 21 janarit, tha se gjatë demonstratës persona të panjohur në turmë kanë kërcënuar me jetë efektivë të gardës, duke u drejtuar atyre fjalë të tilla si “hidhni armët”, “kemi për t’ju vrarë”, “mos qëlloni” etj. Nga këto fjalë gardisti pohoi se efektivët e ndjenë veten të kërcënuar. “Ne dëgjuam në momentin që hyri

makina në portën e Kryeministrisë se ajo do të plaste, se kishte tritol në bagazh. Ndërsa rreth mesditës pashë komandantin e gardës, Ndrea Prendi, të gjakosur në sy”, tha dëshmitari Alfred Ahmetcenaj. Në dëshminë e tij që zgjati për rreth 30 minuta, Ahmetcenaj deklaroi se as ai, por as ndonjë nga zinxhiri komandues i Gardës nuk ka dhënë urdhër për të qëlluar më 21 janar. Sipas tij, efektivët e gardës kanë qëlluar me armë për shkak të intensitetit të lartë të sulmit që demonstruesit ushtronin ndaj forcave të policisë dhe gardës. Ai deklaroi se sulmi arriti kulmin kur një makine tip Benz çau portën kryesore dhe demonstruesit hynë në rrethimin e Kryeministrisë. Në asnjë moment Alfred Ahmetcenaj nuk pranoi të kishte dijeni se në Bule-

vard të ishin vrarë 4 demonstrues. I pyetur nga gjykatësja Arjana Caco, nëse kishte dijeni për ndonjë demonstrues të lënduar gjatë 4 orëve të sulmit, Ahmetcenaj deklaroi se nuk

kishte asnjë dijeni. Për gjatë gjithë dëshmisë së tij, ai mbrojti veten dhe efektivët e Gardës, teksa theksonte se përgjatë 21 janarit është vepruar konform ligjit dhe janë ruajtur objektet e sigurisë së veçantë, në këtë rast Kryeministria. Më herët dëshmoi Haiz Çeço, përgjegjës armatimi në Gardë, i cili sqaroi procedurën e marrjes dhe dorëzimit të armëve nga efektivët e Gardës që kanë qenë në detyre më 21 janar. Ndërkohë ka dëshmuar dhe Dashamir Shehi, një tjetër zyrtar i lartë i Gardës, edhe ky i akuzuar nga Prokuroria, por më pas akuzat ndaj tij u shuan. Gjatë seancës së djeshme gjykata dëgjoi edhe dëshmitë e Mark Nikollit dhe Gazmend Ahmetajt, efektivë të grupit të zjarrit, për të cilët u ngrit akuza për vrasjet dhe më pas u pushua.


E enjte, 19 korrik 2012 www.mapo.al

kronika

MAPO

19

Rinas, oficerët e ndëshkuar padi në Gjykatë Thuajse gjithë policët e ndëshkuar për skandalin e Rinasit kanë vendosur t’i drejtohen Gjykatës së Tiranës për të kundërshtuar këto vendime. Pas vendimit të Komisionit të Apelimit, i cili konsiderohet si struktura më e lartë i ankimit brenda radhëve të policisë, oficerët e ndëshkuar kanë paditur Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë, duke kërkuar nga gjykata shfuqizimin e vendimeve

të këtyre strukturave për përjashtimin nga policia, apo uljen e tyre në gradë. Punonjësit e policisë për të cilët është vendosur përjashtimi nga policia i kërkojnë Gjykatës së Tiranës të anulojë këto vendime dhe t’i shpallë ato në kundërshtim me ligjin. Paditësit i kërkojnë gjykatës të detyrojë Policinë e Shtetit t’i kthejë ata në pozicionin e mëparshëm të punës si dhe t’u paguajë pagën

deri në rikthimin në detyrë. Ndërsa policët e ndëshkuar me ulje në gradë kërkojnë shfuqizimin e këtyre vendimeve dhe rikthimin në gradën e mëparshme. Me propozim të drejtorit të Përgjithshëm, Drejtoria e Standardeve Profesionale ndëshkoi 13 oficerë policie të komisariatit të Rinasit, pesë prej të cilëve u përjashtuan nga radhët e uniformave blu.

Austriakët zbulojnë skandalin e Rinasit, Burgaj çon në prokurori 67 kosovarë Fluksi i kosovarëve me dokumente të falsifikuara të kapur në Vjenë ka vënë në alarm autoritetet austriake, të cilat kanë vënë në dijeni kreun e policisë shqiptare. Pas verifikimeve, drejtori i Përgjithshëm i Policisë ka depozituar kallëzim në prokurori për 67 shtetas kosovarë Leonard Bakillari Tiranë Autoritetet austriake ishin të

parat që dhanë alarmin për një trafik të mundshëm klandestinësh nëpërmjet Aeroportit të Rinasit. Fluksi i shtetasve kosovarë të kapur në Vjenë dhe qytetet e tjera të Austrisë vuri në alarm autoritetet e sigurisë, të cilët kanë pasur disa komunikime me ambasadën austriake në Tiranë. Ky shqetësim i është përcjellë edhe me një letër zyrtare drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit,

ku Ambasada Austriake e vinte në dijeni për fluksin e lartë të personave të kapur me dokumente të falsifikuara. Bëhet fjalë për shtetas kosovarë të pajisur me leje qëndrimi austriake, të cilët kalonin nëpërmjet aeroportit të Rinasit. Edhe pse një pjesë e mirë e tyre kapeshin dhe ktheheshin sërish në Shqipëri, për disa muaj fluksi i klandestinëve nuk ka ndaluar. Austria mësohet se ka qenë një prej vendeve më të prekura dhe për këtë arsye i është kërkuar drejtorit të Përgjithshëm të Policisë të marrë masa për këtë fenomen. Burime të besueshme thanë se për f r e n i m i n e e m i g r a n t ë ve t ë paligjshëm mësohet se është angazhuar personalisht një prej zyrtarëve të Ambasadës Austriake në Tiranës, i cili u ka bërë me dije autoriteteve shqiptare skemën e përdorur për trafikun e klandestinëve. Duke qenë se fluksi i kosovarëve me dokumente false nuk po ndërpritej, pavarësisht kthimit të shumë prej tyre, autoritetet austriake, por edhe ato të vendeve të tjera të BE-së, kanë

vendosur të përdorin një strategji tjetër. Duke dyshuar se klandestinët e paligjshëm nuk regjistroheshin si të kthyer në pikën e kalimit kufitar në Rinas, shumë prej tyre janë kthyer nëpërmjet portit të Durrësit, ku gjithë personat e kapur me dokumente të falsifikuara regjistroheshin në bazë të procedurave. Sinjalizimet për një fluks të kthyerish nga autoritetet e huaja, por edhe shqetësimi i ngritur nga autoritetet austriake për një skemë trafiku të klandestinëve kanë vënë në lëvizje edhe drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit. Pas verifikimeve të kryera nga ana e tij, z.Burgaj ka depozituar një kallëzim penal në prokurori ku jepte të dhëna për një skemë të mundshme të trafikut të qenieve njerëzore. Bashkë me informacionin që i vuri në dispozicion organit të akuzës, drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit depozitoi edhe një listë me 67 persona, të gjithë shtetas kosovarë të kapur me dokumente të falsifikuara nga autoritetet e huaja. Këta persona ishin kthyer në Shq-

ipëri nëpërmjet portit të Durrësit, ku pas marrjes në pyetje kanë deklaruar se jashtë kufijve të Shqipërisë kanë dalë nëpërmjet Aeroportit të Rinasit. Pas mbledhjes së të dhënave, Burgaj e ka firmosur vetë kallëzimin penal duke i kërkuar prokurorisë të hetonte gjithë dyshimet për një skemë të mirëorganizuar të trafikut të klandestinëve. Paralelisht me këtë

Austria mësohet se ka qenë një prej vendeve më të prekura dhe për këtë arsye i është kërkuar drejtorit të Përgjithshëm të Policisë të marrë masa për këtë fenomen

proces në hetime është përfshirë edhe Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm, i cili pas informacioneve të mbledhura ka paraqitur në prokurori një listë me 6 persona, të gjithë shtetas kosovar, të cilët kishin mundur të largohen jashtë Shqipërisë nëpërmjet Rinasit. Edhe pse numri fillestar i shtetasve të dyshuar për përdorim të dokumenteve të falsifikuara ishte i vogël, nga hetimet e mëtejshme u zbulua se bëhet fjalë për rreth 1 mijë e 500 persona. Burimet thanë se të dyshuarit janë kosovarë të pajisur me pasaporta të rregullta, por me leje qëndrimi të falsifikuar, të cilët janë larguar nga Shqipëria, por janë kapur dhe më pas janë riatdhesuar nga autoritetet e vendeve ku ata kanë shkuar. Duke qenë se kanë kaluar nëpërmjet Aeroportit të Rinasit, në kthim ata nuk janë regjistruar si të tillë, duke hedhur kështu dyshime të forta për përfshirjen e punonjësve të policisë në një skemë të tillë trafiku, e cila mund të jetë me përmasa të frikshme.

Aeroporti i Rinasit

Rinasi, “porta” drejt Europës e 1500 kosovarëve me dokumente false Skema e trafikut të kosovarëve me dokumente të falsifikuara përfshin të paktën 25 punonjës policie, të cilët janë vënë nën hetim nga Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm dhe Prokuroria Tiranë Kosovarët, të vetmit të izolu-

ar në rajon prej regjimit të vizave, kanë mundur të gjejnë në Rinas një “portë” të hapur drejt vendeve të Bashkimit Europian. Njësoj si shqiptarët vite më parë, ata kanë shfrytëzuar lejet false të qëndrimit dhe “mikpritjen” e punonjësve të

policisë së Rinasit për të kaluar si klandestinë. Hetimet e nisura kohë më parë nga Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm kanë zbuluar shifra të frikshme, sa i takon numrit të kosovarëve që kanë mundur të udhëtojnë nga Rinasi me dokumente false. Bëhet fjalë për mbi 1500 shtetas kosovarë, të cilët nëpërmjet leje qëndrimeve të falsifikuara ia kanë dalë të kalojnë nga Aeroporti i Rinasit me destinacion thuajse të gjitha vendet e Bashkimit Europian. Por skema e përdorur në këto raste implikon edhe punonjësit e policisë, të cilët janë përfshirë në një hetim masiv të nisur nga SHKB dhe Prokuroria. Sipas burimeve pranë Ministrisë së

Brendshme, mësohet se nga verifikimet e deritanishme është zbardhur një pjesë e skemës që ndiqej për kalimin e shtetasve kosovarë jashtë kufijve të vendit me dokumente të falsifikuara. Sipas verifikimeve të kryera, rezulton se në një periudhë gati 2-vjeçare, nëpërmjet Aeroportit të Rinasit kanë kaluar mbi 1 mijë e 500 shtetas kosovarë jashtë Shqipërisë. Të gjithë këta persona kanë qenë të pajisur me pasaporta të rregullta kosovare, por me leje qëndrimi të falsifikuara, të cilat janë kapur nga autoritetet e vendeve të destinacionit. Por nga hetimet e SHKBsë ka rezultuar se një pjesë e mirë e këtyre personave janë kthyer nga

autoritetet e huaja, pasi nga verifikimet e kryera ka rezultuar se lejet e qëndrimit të shtetasve kosovarë kanë qenë të falsifikuara. Hetimet tregojnë se gjithë kosovarët e kthyer

nga autoritetet e huaja, për shkak të dokumenteve të falsifikuara, nuk regjistroheshin si të tillë në komisariatin e policisë së Rinasit. Për disa kohë, ky fenomen u kthye në problem tepër shqetësues për autoritetet e huaja, kryesisht ato austriake, të cilat pavarësisht kthimit të të dyshuarve, vunë re një rritje të fluksit të klandestinëve që niseshin nga Aeroporti i Rinasit. Për këtë arsye, kthimi i shtetasve kosovarë nuk bëhej më nga Rinasi, por nga porti i Durrësit, ku në një periudhë fare të shkurtër janë regjistruar plot 67 shtetas kosovarë të kthyer nga autoritetet e huaja, pasi ishin kapur me dokumente të falsifikuara.


20

MAPO

E enjte, 19 korrik 2012 www.mapo.al

Debati Debati për rishikimin e historisë së Shqipërisë ka prodhuar teza të reja nga historianët shqiptarë. Akademiku dhe historiani Beqir Meta mendon se në këto 20 vjet ka mangësi në studimin e periudhës së komunizmit dhe se shumë figura të kësaj periudhe duhen rivlerësuar në bllok nga një komision historianësh

Dita e Dëshmorëve nuk duhet të jetë 5 Maji Aida Tuci

Në debatin për rishkrimi i historisë, hidhen teza, sillen fakte të reja, disa qëndrojnë e disa hidhen poshtë, reflektohet e mbi to historiani është i detyruar të bëjë një analizë bazuar në fakte dhe dokumente historike. Gjatë këtyre 20 vjetëve janë studiuar periudha historike që kanë hapur një debat të gjerë publik pas viteve ’90, siç është periudha e Zogut, që nga historianët konsiderohet si periudha më e deformuar në historinë e shkruar para viteve ’90. Por po aq e deformuar në fakte rezulton edhe periudha e Luftës nacionalçlirimtare sipas tyre, edhe kjo e marrë gjerësisht në konsideratë nga studiuesit e historisë në këto 20 vjet. Një ndër periudhat që historiani Beqir Meta thekson se nuk është studiuar si duhet është ajo komuniste. Meta ka tezat e tij për këtë periudhë dhe pohon se jemi të vonuar në studimin e saj. Sipas tij, qeveria duhej të kish ngritur që dy tre vjet më parë një komision të posaçëm për rivlerësimin në bllok të figurave të periudhës komuniste, mes tyre dhe figura e Qemal Stafës. Por ndërkohë, Meta ka hedhur tezën për ndryshimin e 5 Majit si dita që ne shqiptarët nderojmë dëshmorët tanë. Ka një ngut në këtë 100-vjetor për rishikimin e historisë apo ne shqiptarët jemi të vonuar në këtë drejtim? Në radhë të parë procesi i rishikimit të historisë te ne është specifik, sepse është një detyrë e ngutshme për arsye të së kaluarës sonë, ku në 50 vjet diktaturë ka pasur ndërhyrje të rënda në procesin e shkrimit të historisë, duke e deformuar atë sipas konceptit ideologjik të sistemit komunist. Kjo sigurisht që e bën shumë emergjent dhe të domosdoshëm reflektimin dhe rishikimin e historisë mbi baza serioze shkencore dhe objektive. Për këtë arsye procesi i rishikimit të historisë ka filluar menjëherë pas viteve ’90 dhe është një proces që shkon duke u thelluar gjatë këtyre 20 vjetëve. Po në këto 20 vjet të rishikimit të historisë ka pasur ndërhyrje nga ana e politikës? Kjo është një çështje shumë prob-

lematike për t’u trajtuar. Megjithatë, unë do të thoja se në fazat e para të rishikimit të historisë politika ka qenë shumë më prezente, por fatmirësisht me kalimin e kohës politika është larguar gjithnjë e më shumë nga procesi i ndërhyrjes në shkrimin e historisë. Aktualisht do të thoja se nuk ka ndërhyrje politike, gjithsesi ka disa artikulime nga grupe të caktuara politike, që nuk është se kanë impakt në procesin e rishikimit nga profesionistët e historisë. Gjithsesi, këto artikulime ndikojnë për të krijuar më shumë keqkuptime në këtë proces dhe sigurisht dhe për të ndezur debate, siç ka ndodhur edhe tani. Ndezja e debatit në vetvete nuk përbën ndonjë problem në procesin e rishikimit të historisë, aq më tepër kur ky debat orientohet nga historianë me diskutime serioze dhe profesionale, kështu që ka një ndarje shumë të theksuar dhe të qartë midis historianëve dhe politikanëve në mënyrën sesi artikulohen tezat, pikëpamjet apo reflektimet e tyre ndaj historiografisë. A ka një orientim në përzgjedhjen e figurave historike që po trajtohen këto 20 vjet? Një lloj selektiviteti nga vetë historianët, për të rehabilituar disa prej tyre? Nuk mendoj se ka një përzgjedhje selektive apo të orientuar. Historianët tanë janë të formuar profesionalisht dhe nuk rrëshqasin në këto kurthe. Historianët vete mund të kenë diferenca në metodat e studimit, në pikëpamjet që kanë për probleme të ndryshme të historiografisë dhe përderisa ka debate të tilla mes historianëve dhe bazohet mbi argumente ky debat është i dobishëm, pasi vetëm përmes debatit do të shkohet në zgjidhjen e shu m ë p r ob l e meve që ka sot rishikimi i historisë. Në këto 20 vjet reflektimi i historianëve tanë është përqendruar për periudha histor-

Ne kemi beteja për çlirim kombëtar që kanë bërë shqiptarët, të cilat e kanë fillesën që me Lidhjen Shqiptare të Prizrenit, si betejat për mbrojtjen e Plavës, Gucisë Hotit, Grudës dhe Ulqinit, që janë beteja të lavdishme ku shqiptarët u shfaqën si komb, luftuan në emër të kombit dhe atdheut për të mbrojtur çdo pëllëmbë toke shqiptare.

ike dhe probleme themelore të historiografisë sonë. Në kuadrin e këtyre problemeve është evidentuar edhe roli i disa figurave historike. Ka pasur nga ana tjetër edhe përpjekje, personalisht i konsideroj të mira dhe të lavdërueshme, për të trajtuar figura të veçanta edhe historike. Zakonisht këto studime nuk kanë ardhur nga historianë që punojnë në institucione shtetërore, që paguhen për procesin e rishikimit të historisë. Por dhe historianët që merren me rishikimin e historisë, realisht janë një grup i vogël dhe jo një grup i gjerë që e ka luksin të merret me të gjitha çështjet e debatueshme në procesin e rivlerësimit të periudhave historike. Por sigurisht që gjatë këtyre viteve është zhvilluar një proces shumë pozitiv në ridimensionimin e rolit të shumë figurave të veçanta që kanë qenë protagonistë në ngjarje dhe fenomene të ndryshme historike në Shqipëri. Në përgjithësi do të thoja se është bërë një trajtim serioz i këtyre figurave historike, kuptohet jo të gjitha studimet kanë

nivele të larta profesionale, por gjithsesi e përgjithshmja është pozitive. Në këtë debat mbi historinë është hedhur dhe teza se në këto 20 vjet janë shumë të pakta iniciativat e historianëve për rishikimin e historisë pas vitit ’45, ndryshe nga periudhat e tjera të historisë së Shqipërisë. Cilat janë arsyet, sipas jush? Kjo nuk ka ndonjë arsye të veçantë, të paktën jo të sferës politike. Janë shumë pak ata historianë q ë st u d i o j n ë k ë t ë p e r iu d h ë , ndërkohë që pjesa më e madhe e tyre është përqendruar në zbardhjen e disa çështjeve që kanë hapur debate të nxehta në historinë e Shqipërisë, siç është periudha e Zogut, Luftës së Dytë Botërore etj. Por nuk mund të them se kanë munguar tërësisht iniciativat edhe për studimin e periudhës së komunizmit. Në revistën e shkencore të studimeve historike që boton Fakulteti i Historisë ka shumë artikuj studimorë që i referohen periudhës së komunizmit. Ka studime aty që u referohen problemeve të marrëdhënieve ndërkombëtare të krijuara nga pushteti komunist, marrëdhëniet shqiptaro-greke, shqiptaro-amerikane, shqiptaro-britanike etj. Gjithashtu, ka studime për luftën brenda llojit në Partinë Komuniste apo luftën e klasave. Kemi botuar së fundmi një monografi për minoritetet gjatë periudhës së komunizmit. Pra, ka disa artikuj studimorë që sigurisht duhen thelluar. Një farë ndikimi ka pasur dhe fakti se disa nga protagonistët të asaj kohe janë akoma gjallë, por ky ndikim është minimal dhe i parëndësishëm. Gjithashtu një pjesë e historianëve sot vijnë nga ajo periudhë dhe janë ata që kanë dhënë kontribut në shkrimin e historisë para viteve ’90 dhe e kanë të vështirë ta riformatojnë mendimin e tyre historiografik. Sig-


E shtunë, 16 qershor 2012 E enjte, E enjte, 1319 qershor 5korrik prill 2012 2010 www.mapo.al www.gazetamapo.com www.mapo.al

MAPO

05 21 17 11

Qemal Stafa ishte komunist. Komunizmi në perceptimin tonë ka ngarkesa të mëdha negative, për arsye se komunizmi ishte një rend totalitar. Në kohën që Qemal Stafa ishte i tillë, komunizmi ishte si rend në Bashkimin Sovjetik dhe ishte një diktaturë e egër....

urisht që ata e kanë bërë në këto 20 vjet, por jo në dimensionet e një metodologjie të plotë e me objektivitet, siç duhet të bëhet. Por nuk mund të mohohet kontributi i këtyre historianëve që akoma nuk bien dakord me pjesën tjetër të kolegëve për teza të ndryshme në rishikimin e periudhës së diktaturës në Shqipëri. Por ajo që është për t’u përgëzuar në këtë drejtim është lëvizja në bllok e të gjithë historianëve për nevojën e rishikimit të historisë edhe pse jo të gjithë janë në një gjatësi vale në këtë drejtim. Megjithatë, bien dakord me faktin se ka probleme të mëdha që nuk janë studiuar, si ai i dimensionit që ka pasur lufta e klasave në Shqipëri, zhvillimit ekonomik të centralizuar dhe vullnetarist, pasojat dhe impakti, problemet sociale, etj. etj., që presin të studiohen. Një studim që ne po përpiqemi ta bëjmë tani me doktorantët e rinj në Fakultetin e Historisë është për dimensionet e diktaturës në Shqipëri në raport me diktaturat në vende të tjera të Europës Lindore, që është shumë i domosdoshëm dhe shumë i rëndësishëm për të kuptuar veçoritë dhe të përbashkëta që kanë pasur këto diktatura. Së fundmi, debatit për rivlerësimin e disa prej figurave historike i është shtuar edhe emri i Qemal Stafës... Mendoj se për figurat e komunizmit duhet të ketë një vlerësim në bllok të tyre nga një komision specialistësh dhe historianësh. Qeveria duhet ta iniciojë këtë komision, madje, për mendimin tim, kjo duhej bërë dy tre vjet përpara, që në këtë 100-vjetor të Pavarësisë së Shqipërisë të kishim një qëndrim të balancuar dhe të ekuilibruar në bazë të disa parimeve serioze shkencore historiografike për të gjitha figurat historike. Ne sot ndeshim dispropor-

Ne sot ndeshim disproporcione shumë të theksuara në përjetësimin e figurave të komunizmit në institucione, sheshe, shkolla, rrugë dhe kjo ka një problem shumë të madh, sepse tregon se identiteti ynë kombëtar akoma mbetet një identitet i deformuar sipas taktikave të ideologjisë komuniste

cione shumë të theksuara në përjetësimin e figurave të komunizmit në institucione, sheshe, shkolla, rrugë dhe kjo ka një problem shumë të madh, sepse tregon se identiteti ynë kombëtar akoma mbetet një identitet i deformuar sipas taktikave të ideologjisë komuniste. Kjo sigurisht duhet të ndryshojë dhe nuk bëhet për qëllime të luftës politike të një krahu apo një tjetri, por duhet të bëhet për korrigjimin e identitetit tonë dhe vlerave që ne kemi si komb. Për mua, dita e dëshmorëve që është caktuar 5 Maji është një ditë totalisht e vendosur mbi kritere politike dhe ideologjike nga sistemi komunist, i cili kishte si synim që të përvetësonte vlerat më të larta të rezistencës së popullit shqiptar për çlirim kombëtar. Kjo për faktin se betejat e popullit shqiptar për çlirim kombëtar janë shumë më të hershme se 5 Maji i vitit 1942, kur u vra Qemal Stafa. Më të hershme dhe se betejat e Luftës së Dytë Botërore, me dëshmorin e parë Mujo Ulqinakun, i cili priti me armë

në dorë anijet dhe tanket italiane, por dhe shumë dëshmorë të tjerë që u vranë atë ditë. Përpara kësaj ne kemi beteja për çlirim kombëtar që kanë bërë shqiptarët, të cilat e kanë fillesën që me Lidhjen Shqiptare të Prizrenit, si betejat për mbrojtjen e Plavës, Gucisë Hotit, Grudës dhe Ulqinit, që janë beteja të lavdishme ku shqiptarët u shfaqën si komb, luftuan në emër të kombit dhe atdheut, për të mbrojtur çdo pëllëmbë toke shqiptare. Dhe vendosja e ditës së dëshmorëve pikërisht në një nga këto beteja mund të diskutohet mes historianëve. Kjo nuk dëmton askënd dhe asnjë parti apo grupim politik, përveçse shqiptarët fitojnë dimensionin e tyre historik, fitojnë të vërtetën, identitetin kombëtar për të cilin ata kanë luftuar vërtet. Ka filluar kjo tezë të diskutohet zyrtarisht mes ju historianëve? Me saktë, ka një iniciativë konkrete për ndryshimin e 5 Majit si Dita e Dëshmorëve? Ne sigurisht që e kemi diskutuar dhe po e diskutojmë me njëri-tjetrin, por për këtë duhet të krijohen grupe. Por unë kam hedhur një tezë timen dhe kam argumentuar se Lidhja Shqiptare e Prizrenit, do të ishte vërtet një festë kombëtare për mbarëshqiptarët, sepse u krijua për herë të parë një organizatë politike dhe ushtarake që kishte shtrirje në gjithë trojet shqiptare, e cila artikuloi në planin e brendshëm dhe të jashtëm mbrojtjen me forcë të interesave tona kombëtare. Artikuloi krijimin e një shteti autonom brenda Perandorisë Osmane, për shkak të kushteve të asaj kohe, sepse nuk ishte mundësia të avancohej më tej në konceptin e vet, por që ama ishte organizatë e nacionalizmit shqiptar, që i tregoi gjithë botës që tashmë një komb kishte lindur dhe kishte dalë në skenën ndërkombëtare dhe po artikulonte kërkesat e veta politike për mëvetësi dhe ruajtjen e autoritetit të tij kombëtar. Kjo është në favor të shqiptarëve dhe në favor të së vërtetës historike. Pas kësaj, ne kemi beteja të tjera të mëdha të popullit shqiptar për çlirim kombëtar, si kryengritjen e viteve 1911-1912 për Pavarësi, betejat e shqiptarëve pas vitit 1920 për riafirmimin e shtetit shqiptar, si ajo e Vlorës, Koplikut dhe e Dibrës më vonë, që përsëri janë po aq të rëndësishme në shtetformimin e kombit shqiptar dhe, pas këtyre vjen Lufta e Dytë Botërore, që ka ato vlera, por dhe ato problematika që herë pas herë janë vënë në dukje. Këto beteja janë trajtuar edhe në histo-

rinë e shkruar para viteve ’90, por Lufta e Dytë Botërore është ngritur në një lloj piedestali jo të merituar për arsye të interesave politike. Kjo nuk do të thotë që sot, meqë kemi si detyrë rishikimin e historisë, duhet ta zhvlerësojmë totalisht betejën për çlirim kombëtar në Luftën e Dytë Botërore, por duhet një rivlerësim i të gjitha aspekteve të saj, qoftë në luftën kundër pushtuesve, ashtu dhe të luftës civile që u zhvillua brenda shqiptarëve. Pra, duhet thelluar më shumë studimi mbi këtë periudhë, në mënyrë që të jemi seriozë dhe të themi të vërtetën mbi këto ngjarje historike. Përsa i përket figurës së Qemal Stafës, ajo që duhet vlerësuar është fakti se ai ishte një i ri shqiptar që ra në luftë në përpjekje me pushtuesit. Kjo është ana pozitive që ka ngritur figurën e tij. Por nga ana tjetër ajo që nuk është thënë nga historiografia shqiptare dhe që duhet pohuar me gjakftohtësi është fakti se Qemal Stafa ishte komunist. Komunizmi në perceptimin tonë ka ngarkesa të mëdha negative, për arsye se komunizmi ishte një rend totalitar. Në kohën që Qemal Stafa ishte i tillë, komunizmi ishte si rend në Bashkimin Sovjetik dhe ishte një diktaturë e egër, e cila kishte në themel të saj ndarjet famëkeqe të Stalinit, luftën e klasave dhe shtypjen e të drejtave të njeriut, pra shkatërrimin e çdo vlere demokratike. Në këtë aspekt dhe një luftëtar i tij ka atë ngarkesën negative, pasi bart një rrezikshmëri për shoqërinë. Kështu ishte dhe komunizmi në Shqipëri dhe koha e tregoi këtë. Qemal Stafa është një figurë kontradiktore, që duhet parë në të dy dimensionet. Historinë, kush do ta rishkruajë? Vetëm historianët. Por askujt nuk i ndalohet të shkruajë histori, por ata që do të çojnë përpara kërkimin shkencor në këtë fushë janë historianët profesionistë. Ky brez historianësh ka përgjegjësinë dhe meritën e madhe që po bën hapat e parë në rishikimin e historisë së Shqipërisë, tërësisht të deformuar që trashëguam nga e kaluara komuniste. Brezi i ardhshëm dhe brezat e tjerë do ta çojnë edhe më përpara, do të thellojnë edhe më tej rishikimin, sepse rishikimi është një proces i gjatë. Mendoj se çdo brez do të vendosë tullën e tij në procesin e rishikimit të historisë për ndërtimin e mureve në shkrimin e historiografisë sonë kombëtare. Brezi i historianëve që kemi sot po punon fort dhe për këtë duhet përgëzuar.


22

MAPO

E hënë 28 maj 2012 www.mapo.al

Rrugën e dashurisë nuk e ndal as tornado Një çift nga Kanzasi i kanë thënë ‘PO’ njëri-tjetrit në një ceremoni martesore në ambient të hapur, ndërkohë që jo shumë larg tyre shihej një tornado. Dasma është mbajtur në një pronë të dhëndrit në afërsi të qytetit Harper, ndërsa gjatë kohës që ka zgjatur ceremonia, disa kilometra larg tyre është formuar një tornado e kategorisë EF-3 që mund të arrijë shpejtësi ndërmjet 220 dhe 270 kilometra në orë.

Fjalëkryqi klasik 1

2

3

4

5

11 17

6

7

12

18

21

35

25 30

36 41

45

GAFORRE (21/VI-22/VII)

Diçka është duke bllokuar rrugën tuaj – a m u n d t a ka p ë r c e n i atë? Aktualisht nuk ka nevoje që t’i nxitoni gjërat, pasi ju mund të gjeni se jeni në një vend shumë më të mirë kur pluhuri të ulet në dy ditët e ardhshme.

Asnjë problem nuk është i tepërt për ju për momentin, pasi energjia juaj mendore është ajo e duhura për të zgjidhur gjërat në mënyrën më praktike. Në fakt ju mund të doni të dilni jashtë mënyrës suaj për të ndihmuar një shok ose pjesëtar familje.

Sot ju pengoheni mbi diçka shumë të madhe për veten tuaj – diçka e cila mund të ketë qenë e fshehur deri në këtë moment. Shikoni nëse në ndonjë farë momenti të ditës ju mund të fusni në lojë talentin tuaj të ri.

Filloni diçka të re – kjo mund të jetë pothuajse çdo gjë – dhe sigurohuni që kjo të përfshijë njerëzit tuaj në planifikim dh ekzekutim. Iniciativa juaj është pothuajse ajo e duhura për çfarëdolloj gjëje që duhet bërë.

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

PESHORJA (23/IX-22/X)

AKREPI (22/X-21/XII)

Ju mund të dëshironi që të festoni gjithë ditën ose të hani një tortë të tërë, por ju keni nevojë për këto, por duhet ta minimizoni pak këtë nëse do të doni të ndiheni mirë rreth vetes nesër. Është shumë e lehte për momentin që të abuzoni.

Ju duhet të shikoni nëse mund ta bindni atë shefin ose shokun rreth asaj që është duke ndodhur në të vërtetë – aftësia juaj për t’i shpjeguar dhe bindur ata është mjaft e fortë për momentin. Është një kohë e mirë për ju që t’i shkruani argumentet.

Çështjet serioze janë mbi tavolinë për momentin, por ato nuk janë asgjë që ju nuk mund ta përballoni. Sigurohuni që ju të jeni të drejtpërdrejtë me shokët dhe familjen tuaj, në mënyrë që ata ta dinë se çfarë është duke ndodhur në të vërtetë.

Rezultati mund të duket shumë i paqartë për shumicën e personave përreth jush, por ju mund t’u shpjegoni atyre mënyrën sesi gjërat do të shkojnë. Çfarëdo lloje gjëje që të jeni të gatshëm që të vendosni atje jashtë, do bëjë gjithë ndryshimin.

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

BRICJAPI (22/XII-20/I)

UJORI (20/I-19/II)

PESHQIT (20/II-19/III)

Ju keni nevojë që ta bëni ditën e sotme sa më të mërzitshme që të jetë e mundur–çdo lloj emocionimi ka të ngjarë që të dështojë. Kjo nuk do të thotë se ju nuk duhet të argëtohen, por thjesht që ju duhet të ngadalësoni ritmin.

Energjia juaj e mahnitshme është tamam ajo e duhura për të përcjellë favoret dhe sjelljet e kënaqshme, të cilat ju zakonisht nuk do t’i përdornit. Është një kohë e shkëlqyer për të kapur pikë me ata mbi të cilët ju keni autoritetin.

Ana juaj emocionale është më tepër e ndjeshme sesa zakonisht për momentin, dhe juve mund t’ju duhet të zmbrapseni kur personat me logjikë të pamëshirshme përpiqen që t’ju shtyjnë për detaje. Ju te gjithë së shpejti duhet të jeni në një sinkronizim.

Ju do të merrni komplimentin më të ëmbël, edhe pse mund të doje ca kohë që të arrijë tek ju. Është një kohë e mirë që të mbillni botën me një kompliment të bukur, të shkruar vetë, kështu që përhapni fjalë menjëherë.

32

33

28

38 43

46

47

48

44

49

Koha e fillimit ____:____

50

52

Koha e mbarimit ____:____

53

Horizontalisht:

Vertikalisht:

1. Arti i kuzhinës. 10. Dru gardhi. 11. Ar italian. 12. Lëvizja e rrymave të ajrit. 13. Tavolina. 17. Vendim me shkrim që merret në fund të punimeve të një kongresi, të një konference etj. 20. Degë e njomë, filiz. 21. Me të shpejtë, menjëherë. 22. Det fare i qetë para ose pas stuhisë. 23. Agjensi Juridike. 24. Banor i Belgjikës. 25. Shëtitje për t’u prehur, për t’u zbavitur e për të dëfryer. 29. Beqir, ish-ministër i qeverisë së dikurshme. 32. Janë në majë të vizores. 33. Pvëremër pronor. 34. Letërsia Spanjolle. 36. Elbasani në makina. 37. Brengë ose shqetësim i madh. 39. Skuadër futbolli e kampionatit italian. 43. Pablo Montoja, ish-pilot i Formula 1. 45. Organizatë Zvicerane. 46. Bubani, shkrimtar humorist. 49. Shko! 50. Kafshë e madhe gjitare. 51. Lakore që bën një sërë rrotullimesh rreth një pike a një boshti duke u zgjeruar në mënyrë të njëtrajtshme. 52. Fill i trashë, 53. I moshuar.

1. Jusuf, shkrimtar i njohur kosovar. 2. Ai që ngjan shumë me dikë tjetër. 3. Ecje e kalit. 4. Personazhi që luan aktori. 5. Bimë e egër barishtore dyvjeçare, me gjethe si të lëpjetës. 6. Lloj majmuni. 7. Mama, shkurt. 8. Sportist vrapimesh. 9. Mik. 10. Krijim i nxënësve mbi një temë të caktuar. 14. Simboli kimik i radiumit. 15. Nevojë e organizmit për ujë. 16. Zonë Arkeologjike. 18. Janë në mes të vlerës. 19. Gropë e madhe, që hapet vendet malore për të mbledhur ujin e shiut. 24. Është e njohur ajo e Kurbinit. 26. Largim nga një drejtim i caktuar. 27. Tërësia e veprimeve të jashtme, që bëhen në mënyrë të rregullt për të kryer diçka. 28. Pronar i një tufe të madhe bagëtish. 29. Vegël bujqësore krahu. 30. Zotëron. 31. Universiteti Kukësit. 35. Shenjë për ndalim. 38. Pemë e lartë. 40. Një nga kontinentët. 41. Lumë në Egjipt. 42. Gjysëm topi. 44. Fusha bujqësore. 47. Hija në mes. 48. Ndajfolje sasie.

Sudoku | nivel mesatar 8 6

1 5

9 LUANI (23/VII-22/VIII)

31

27

42

51

BINJAKET (21/V-20/VI)

16

26

37

40

45

DEMI (21/IV-20/V)

15

23

24

39

DASHI (20/III-20/IV)

14

22

34

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

10

20

29

Horoskopi i ditës

9

13

19

Qeni përshkon 1.831 kilometra duke vrapuar Një qen i vogël ka vrapuar 1.831 kilometra nëpër Kinë, duke ndjekur një ekip çiklistësh gjatë një turneu nëpër këtë vend. ‘E vogla Sa’ ka treguar përkushtim dhe qëndrueshmëri të jashtëzakonshme, pasi ka vrapuar 24 ditë dhe e ka përfunduar turneun bashkë me çiklistët. Rrugëtimi i qenit ka filluar kur njëri nga çiklistët i kishte dhënë ushqim, dhe më pas ‘Sa’ nuk është ndalur së vrapuari duke ndjekur vozitësit e biçikletave. Gjatë rrugëtimit qeni së bashku me çiklistët kanë kaluar 1.831 kilometra, ndërsa janë ngjitur në 10 maja malesh më të larta se 4000 metra.

8

4

2

1

8

4 1

9

2 4

8

1

8

8 6

7

2

4 2

9

1

8 7

6 9

2

8

2

7

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

1 2

6

2 9

4

7

9 4

9

9

5

3

7

9

5

3

3

7

Koha e fillimit _____:____ Koha e mbarimit ____:____

Numërkryq

Shah | nivel mesatar Gjeni figurën duke bashkuar pikat 5

8

5

1

4

Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Gjeni 10 ndryshimet

Koha e mbarimit _____:_____

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

Përgjigjet nr të djeshëm

Koha e fillimit _____:_____

I bardhi lëviz dhe fiton në të dy rastet e e dhena në skemën e mësipërme. Sfidat e dhëna janë të përzgjedhura nga profesionistë të vërtetë të lojës së Shahut

Numra me 3 shifra: 011, 152, 156, 201, 243, 246, 256, 591, 625, 695, 810, 901. Numra me 4 shifra: 0200, 0217, 2105, 4854, 6321, 6696, 7077, 8514. Numra me 6 shifra: 008651, 011457, 105323, 120203,

P

L

A

N

I

M

E

T

R

I

R

E

K

O

M

A

N

D

I

M

E

R

A

M

E

D

I

E

E

M

R

R

R

O

T

H S

A

K

N

A

E

U T

M V U

K

6

2

0

1

3

2

6

5

9

8

7

8

4

8

5

4

1

5

2

6

3

2

1

4

4

6

9

5

8

7

4

8

5

4

1

5

2

6

3

3

3

2

0

1

Z

5

2

6

9

4

5

1

4

8

9

5

L E

E

Z

A

I

N

C

I

E

N

T

A

A

7

8

9

5

7

4

1

5

2

3

0

A

N

G

U

T

N

E

U

R

O

L

O

G

2

1

5

6

5

9

8

5

7

8

7

K

O

C

A

T

P

U

L

A

H

A

8

7

8

7

8

4

5

1

4

1

4

1

2

0

3

6

6

6

2

5

3

4

F

Z

E

O

E

S

E

U

L

H

A

M

B

A

R

A

D

V P

E

K

L

E

O

L

S

A

O

A

U

I

K

A

152632, 163202, 166666., 194960, 326606, 374557, 386146, 415263, 426321, 428601, 457512, 584441, 620151, 698563, 812646. Numra me 7 shifra: 3868225, 5152956, 6332012, 9024407.6912, 952632.

S K

A

D

O

N

R

N

E

S

E

R

T

R

E

R

I

2

1

0

0

2

3

2

5

5

9

6

8

7

8

4

8

5

6

3

2

1

0

1

2

5

4

6

8

7

4

8

4

1


retro 1992 faqja e fundit profil&

19 korrik

SOT

E enjte, 19 korrik 2012 www.mapo.al

MAPO

23

Vrasja e Paolo Borsellinos

Gjykatësi i antimafias, Paolo Borsellino, u vra nga një makinë bombë e mafias në Palermo, bashkë me pesë oficerë policie. Atentati ndodhi më pak se dy muaj pas vrasjes së mikut të tij, gjykatësit tjetër antimafia, Falcone. Në nderim të përpjekjeve të tyre kundër mafias, Borsellino dhe Falcone u pagëzuan heronj të 60 viteve të fundit, më 13 nëntor 2006 nga revista prestigjioze amerikane “Time”.

Në intervistën e fundit të dhënë më 21 maj 1992, Borsellino deklaroi se ekzistonte një lidhje e mundshme mes mafiozëve të Cosa Nostra-s dhe biznesmenëve të fuqishëm italianë, si kryeministri i ardhshëm Silvio Berlusconi. Salvatore Riina, koka e familjes mafioze Corleone, është dënuar me burgim të përjetshëm për urdhërimin e vrasjeve të Borsellinos dhe Falcones, si dhe për shumë

krime të tjera. Borsellino konsiderohet sot si një nga gjykatësit më të rëndësishëm të vrarë nga Mafia siciliane gjatë viteve ’80-’90 dhe përkujtohet si një nga simbolet kryesore të betejës së Shtetit kundër Mafias. Shumë shkolla dhe ndërtesa publike kanë marrë emrin e tij, përfshirë edhe Aeroportin ndërkombëtar të Palermos (i njohur si aeroporti Falcone-Borsellino).

Marissa Mayer

Tani mund të mendoheni: Google apo Yahoo

Duke pranuar pozicionin e ri te Yahoo, Marissa në fakt ka pranuar dy sfida: rizbulimin e Yahoo dhe vetvetes. Për herë të parë Marissa po del nga hija e gjatë e bashkëthemeluesve të Google, Larry Page, me të cilin më vonë pati edhe një lidhje sentimentale 3-vjeçare, dhe Sergey Brin. Ky është shansi i saj për ta provuar veten jashtë kompanisë më të fuqishme të internetit.

GAZETA

MAPO info@mapo.al cel: 068 20 20 5555477 Gazetamapo@gmail.com cel: 068 477

Marissa Mayer, ish-drejtore e teknologjisë për Google që në fillimet e motorit kërkimor, nga e hëna e tretë e korrikut është Drejtore Ekzekutiv për Yahoo. Lajmi në fillim doli nga New York Times, dhe u konfirmua me një deklaratë për shtyp, që përfshinte edhe CV-në e pasur të Mayer-it, nga vetë Yahoo. Kalimi i Mayer-it te Yahoo nuk është thjesht një tjetër histori për një tjetër drejtor që luan ‘karrige muzikore’ dhe ndërron kompani. Qysh tani kanë filluar debatet dhe te biondina simpatike, ‘vajza vajzërore e geeks-ave’, janë sytë e të gjithëve, ose të paktën sytë e Silicone Valley-t (kryeqendrës së teknologjisë dhe jo kozmetikës). A mundet vallë Marissa ta shpëtojë Yahoo, dikur zonjë e rëndë ndër gjithë kompanitë ndërkombëtare të internetit sot e dërrmuar, shpirtërisht dhe financiarisht? Marissa, e cila kur ju bashkua Google më 1999 ishte e 20-ta punonjëse dhe e para inxhiniere femër, është e pesta Drejtore Ekzekutive, në po kaq vite, e Yahoo. Sikur marrja përsipër e rikthimit të formë të ishmbretëreshës se motorëve kërkues të internetit të mos ishte mjaftueshëm e vështirë, Marissa i habit të gjithë me gjithë me 6 fjalë, që rrallë herë i dëgjon nga goja e dikujt që sapo është punësuar si drejtor i një kompanie Fortune 500: “Së shpej t i d o bëhem me djalë!”. Lajmi u përhap me shpejtësinë e erës nga kubikulat te statuset në Twitter te çerdhet. Ajo dhe bordi drejtues i Yahoo-s nuk e shohin shtatzëninë si një pengesë për detyrën e re. Leja e lindjes do të jetë e gjatë vetëm disa javë dhe Marissa do të punojë përgjatë saj. Lajmi ishte një hit i madh për mamatë që punojnë jashtë shtëpisë dhe gratë profesioniste. E apasionuar pas shkencave ekzakte, me një pamje engjëllore dhe shije për veshje elegante dhe këpucë të shtrenjta, 37-vjeçarja Marisaa plot shkathtësi ka çarë në botën teknologjike, e dominuar nga seksi mashkull, me një kombinim të mirë zgjuarsie dhe stili. Duke pranuar pozicionin e ri te Yahoo, Marissa në fakt ka pranuar dy sfida: rizbulimin e Yahoo dhe vetvetes. Për herë të parë Marissa po del nga hija e gjatë e bashkëthemeluesve të Google,

Larry Page, me të cilin më vonë pati edhe një lidhje sentimentale 3-vjeçare, dhe Sergey Brin. Ky është shansi i saj për ta provuar veten jashtë kompanisë më të fuqishme të internetit. Marissa, e njohur si një nga ekzekutivët e rinj më ambiciozë të Silicone Valley, duket se po e shijon mundësinë për t’i kthyer një nga pionierëve të internetit shkëlqimin e dikurshëm. Që të jetë e suksesshme ajo duhet të bëjë për Yahoo-n atë që bëri për Google: t’i japi përdoruesit një produkt që ai do ta pëlqejë dhe që marketuesit do ta mbështesin. Në një intervistë për New York Times, Marissa thotë se ka në plan që të sjellë për përdoruesin e Yahoo diçka të vlefshme dhe të këndshme që t’i bëjë ata të duan të rikthehen te Yahoo çdo ditë. Emërimi i Marissa Mayer si Drejtore Ekzekutive për Yahoo nuk ka ardhur prej rastësisë. Një nga debatueset më të mira, në shkollë të mesme ajo ishte pjesë e skuadrës që fitoi kampionatin e shtetit të Winsconsin-it, ndërsa skuadra e saj e cheerleaders u rendit e dyta në atë shtet. Në Stanford University jo pak net i ka kaluar duke studiuar inteligjencën artificiale, dhe në moshën 24-vjeçare ‘luajti bixhoz’ kur refuzoi një pozicion pune si këshilltare për një kompani teknologjike me prestigj, për të pranuar ofertën e një kompanie të panjohur me emrin Google. Marissa, që mund të shkruajë kode dhe ka sy për detaje, gjeti veten te Google, ku çdo gjë varet nga sa i zgjuar je. Punonte orar pa orar dhe fitoi një reputacion si shumë ambicioze dhe e fiksuar pas detajeve. Nuk kishte frikë të bënte kritika për punë që nuk përkonin me pritshmërinë e saj. Një perfeksioniste, ajo u përpoq që t’i bënte produktet e Google të thjeshta për t’u përdorur dhe intuitive, duke e bërë Google sinonim të kërkimeve në internet. Firmën e saj e gjen te Gmail, Google News dhe Google Maps. Për ata që nuk arrinin të mbanin ritmin e saj nuk kishte fare durim. E kishte bërë të qartë që synonte të ishte pjesë e ‘dhomës ku merreshin vendimet’. Kur Larry Page mori frenat e kompanisë në prill të 2011, ai nuk bëri vend për të në skuadrën drejtuese. Kjo e shtyu Marissa-n që të fillonte të kërkonte t’i përmbushte synimet e saj tjetërkund. Për dikë që synon të dëshmojë se ish-Drejtori Ekzekutiv bëri gabim që nuk e përfshiu në grupin drejtues të kompanisë, Yahoo është perfekte. Megjithëse disa skeptikë thonë se emërimi i Marissas në krye të Yahoo është pjesë e skërkës së xhamtë (emërimi i femrave në role drejtues kur dështimi është i sigurt), për shumë të tjerë kishte ardhur koha që Marissa të ndahej me Google. Pas 13-vjetësh aty, ajo kishte arritur pozicionin më të lartë të mundshëm, dhe, megjithëse shumë e shohin Yahoo si një vorbull telashesh, për bionden simpatike mund të jetë shansi i saj për të qenë superstar. Dhe nëse gjërat nuk ecin siç duhet, të pakta janë gjasat që Marissa Mayer-it t’i ngarkohet shumë faj.

Drejtor: Artur Zheji Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari. Rrethe: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha, Sabina Veizaj. Sociale: Jonida Tashi. Kultura: Jorida PASKU, Aida Tuci. Sporti: Jeton Selimi. Komentatorë&Analistë: Mark Marku. Gentian Elezi, Arjan Vasjari. Rubrikat: Prof. Dr. Artan Fuga, Prof. Asoc. Dr. Adrian Civici. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Koordinatore: Shkëndi çili. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

Përgatiti: Ina Xhani

E kishte bërë të qartë që synonte të ishte pjesë e ‘dhomës ku merreshin vendimet’. Kur Larry Page mori frenat e kompanisë në prill të 2011, ai nuk bëri vend për të në skuadrën drejtuese. Kjo e shtyu Marissa-n që të fillonte të kërkonte t’i përmbushte synimet e saj tjetërkund. Për dikë që synon të dëshmojë se ish-Drejtori Ekzekutiv bëri gabim që nuk e përfshiu në grupin drejtues të kompanisë, Yahoo është perfekte...


Gazeta Mapo  

E përditshme, e pavarur, politike, opinione, analiza, aktualitet, intervista, ngjarje, ekonomi, Berisha, Rama, Shqipëria, Albania, gazeta, m...