Page 1

Faqe 13

Afër / larg

Ta vrasim..., por kjo nuk do t’i mbrojë fëmijët Nga Vladimir Karaj

Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E martë, 19 mars 2013. Numër 860. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

në brendësi

Dëshmia e plotë

Miratohet ligji që armatos politikanët, Topalli: Kujdes Edi Ramën Me 66 vota pro dhe 56 kundër Kuvendi ka miratuar ligjin “Për armët”. Përveç deputetëve, ministrave, kryetarit të Gjykatës Kushtetuese dhe të Gjykatës së Lartë, armatosen edhe zv.ministrat, prefektët, krerët e pushtetit vendor FAQE 6

Vendet bosh në gjykata, Nishani: CV-të e kandidatëve, deri të enjten Patozi: Nuk kanë rëndësi emrat, anëtarët e rinj të gëzojnë integritet moral dhe profesional. Ruçi: Procesi, antikushtetues FAQE 7

Pedofili rrëfen abuzimin me fëmijën e tretë dhe një lirim të policisë Marrja në pyetje e Ardian Përrenjasit/ Si i fuste në kurth djemtë e lagjes, çfarë ndodhte në shtëpinë e tmerrit dhe metodat e shoferit të plehrave për të mbuluar gjurmët. Dëshmia për abuzimin e një tjetër fëmije dhe lirimin e shpejtë nga policia, pas një incidenti me dy të mitur të tjerë. “Julianin e mbyta, pasi nisi të bërtiste në korridor. Emrin ia mësova kur pashë foton e tij në televizor, tek Njerëz të Humbur. Mendova të vrisja edhe 10-vjeçarin, kur më tha se i ati ishte polic burgjesh. Ndërrova mendje kur e kuptova që njerëzit e tij e kishin kuptuar zhdukjen”. Faqe 3-5 Ardian Përrenjasi, dje në fushën e plehrave në Sharrë

Kriza, borxhi i biznesit ndaj qeverisë shkon në 500 milionë euro Fyle ironi me nacionalizmin, SHBA falenderon për muxhahedinët

FAQE 7

op-ed / 10-11

Ekonomia në një cikël të rrezikshëm borxhesh. Në fund të 2013-s, sipas të dhënave nga Ministria e Financave, borxhi i biznesit ndaj qeverisë kap shifrat e 70 miliardë lekëve. Vetë qeveria i detyrohet biznesit me rreth 200 mln euro. Fieri kryeson borxhin në tatimor

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Agora vrau veten, nuk e vranë

blog Alfred lela

Mbi “rajonin europian”

një e më të madhe të borxheve që biznesi i ka qeverisë. Edhe pas një amnistie fiskale që u aplikua ndaj biznesit në vitin 2010, borxhet e biznesit ndaj qeverisë jo vetëm që nuk janë reduktuar po mbërrijnë në një shifër rreth 70 miliardë lekës, sipas burimeve në Ministrisë e Financave shumë kjo e barabartë me rreth 500 milionë euro... Faqe 7

PD-PS, konsensus me 3/5 për emrin e komunës Liqenas Interesat elektoralë detyrojnë dy partitë të japin konsensusin. Topalli fton opozitën që të japë të njëjtin konsensus edhe për tri ligjet e statusit

Tonin Gjuraj, rektor i Universitetit Europian të Tiranës, e pushtonte...

Publikimi i një plani për zgjidhjen e çështjes së Veriut nxiti reagime të blog Shkëlzen Maliqi ndryshme, kryesisht...

Dy vitet e fundit ka bërë lajm fakti që qeveria u ka borxh rreth 200 milionë euro bizneseve, pasi tradicionalisht ndodh e kundërta. Qeveritë nuk borxhojnë, por biznesi dhe individët po, ose qeveritë janë me korrekte se bizneset. Fakti se për herë të parë qeveria ka krijuar një gropë disi të madhe borxhesh me privatet ka lënë në hije rritjen gjith-

Mazhoranca dhe opozita kanë gjetur konsensusin dje dhe kanë votuar një ligj, i cili për t’u miratuar kërkon 3/5-

at e votave të të gjithë Kuvendit. Bëhet fjalë për një ndryshim në ligjin “Për ndarjen administrativo-territoriale të njësive të qeverisjes vendore në Republikën e Shqipërisë”, me anë të të cilit realizohet ndryshimi i emrit të komunës Liqenas në Pustec, sipas kërkesës së komunitetit maqedonas që jeton në të. Ndryshimi në fjalë mori plot 121 vota pro, përfshi këtu edhe votën e opozitës, pavarësisht se...

Datëlindja

Tangërllik firauni

60-vjetori i Arta Dades, socialistët festojnë te Vila Toskana

Faqe 6

12 arsimi

“Athina” u tregon universiteteve rrugën e tregut Ministria greke e Arsimit po planifikon të mbyllë, zhvendosë apo të shkrijë departamente të arsimit të lartë dhe në disa raste universitete të tëra për arsye ekonomike

CMYK

koment / 10

Faqe 16

Klejdi Këlliçi

Vetëvendosja dhe Aleanca Kuq e Zi; dy gjëra krejt të ndryshme Nëse ka diçka që i pëlqen shumë politikës shqiptare, ky është krahasimi. Që nga tre BBB (Bush, Berluskoni, Berisha) e famshme të Berishës në fushatën e vitit 2001, kopjimi i fushatës së Obamës (po nga Berisha) apo tek asocimi imagjinar që Rama i bën PS me ‘simotrat’ e saj në Perëndim. Asocimi nuk është vetëm në rrafshin ideologjik por edhe në atë të kopjes së trashë të të rejave që vijnë nga Perëndimi, aq më tepër kur modelet e kopjuara duhet të justifikojnë suksesin politik. Improvizimi alla shqiptarçe nuk është mjaftuar vetëm me Perëndimin, por ka parë edhe më afër. Suksesi i pjesshëm i Vetëvendosjes në Kosovë ‘polli’ dhe kopjen e shëmtuar...


2

afër/larg

1

Dëshmia në polici e pedofilit

Rrëfen natën e 30 nëntorit dhe abuzimin me fëmijën e 3

Faqe 4

votimi

Kriza

Borxhi i biznesit ndaj qeverisë PD-PS, konsensus me 3/5-at, për emrin e komunës Liqenas shkon në 500 mln euro Faqe 7

Faqe 6

Familja, shkollat, policia dhe institucione të ngjashme duhet të ishin përgatitur për të marrë në mbrojtje fëmijët dhe për të kuptuar drejt krime të kësaj natyre që nëse nuk denoncohen rrezikojnë të shkojnë në ekstreme si vrasja dhe masakrimi.

“Të habit fakti që s’kanë një database me personat që kanë prirje të këtij lloji, për më tepër që ishte i dënuar. Mungesë profesionalizmi ditën për diell. E kemi hallin te gjëra të tjera me policinë, jo me hetimin dhe mbajtjen në survejim te kriminelëve”. Një prokuror i rrethit Tiranë në Facebook

Ta vrasim..., por kjo nuk do t’i mbrojë fëmijët Vladimir Karaj

R

rjetet sociale dhe kafenetë u mbushën dje me thirrje për referendum e rikthim të dënimit me vdekje. Zemërimi ishte i atillë sa njerëzit shpreheshin për forma ekzekutimi makabre. Vetë ne, duke mos i shpëtuar dot urrejtjes masive ndaj të akuzuarit për pedofili dhe vrasje të një fëmije, nuk mund të themi se nuk ndjemë dëshirën për linçim apo për hakmarrje. Ardian Prrenjasi është në qendër të urrejtjes së mijëra njerëzve, përfshi edhe të afërm si e motra apo i vëllai, që ashtu si një pjesë e madhe e shoqërisë kërkojnë që ai të ekzekutohet. “Ju lutem, vareni në mes të Tiranës, që të qetësohen sadopak shpirtrat e atyre nënave” thoshte e motra e Prrenjasit. Por a është vrasja e 45-vjeçarit, i cili ende nuk është gjykuar, zgjidhja e problemit që kemi?! A do të sillte kjo më pak raste të ngjashme dhe a do të zmbrapsej krimi?! Mundësitë më shumë janë që jo. Një hakmarrje kolektive, edhe pse do të shuante në një farë mase zemërimin e drejtë të familjeve të viktimave dhe do t’u jepte atyre ngushëllim, nuk do të çonte në asnjë rast në zgjidhjen e problemit. Debati Për më shumë përqendrimi i gjithë debatit në një temë që nuk të çon asgjëkund, pasi dënimi me vdekje nuk mund të kthehet ashtu siç pranoi dje edhe kryeministri Sali Berisha, është harxhimi i energjive që mund të na duhen për të përmirësuar situatën. “Kam marrë qindra mesazhe në celular dhe në Facebook, që kërkojnë dënimin me vdekje. Unë kam mirëkuptim për të gjithë ata, sepse ngjarja është tmerrësisht tronditëse, por nga ana tjetër ne jetojmë në një hapësirë europiane, e cila me vendosmërinë më absolute e ka hequr dënimin me vdekje”, tha Berisha duke i dhënë në një farë mase edhe fund debatit që sidoqoftë ka gjetur përkrahës. Brenda vetë aleancës që qeveris vendin zërat për rikthim të dënimit me vdekje kanë qenë gjithmonë prezent, edhe pse pothuajse e gjithë politika është e vetëdijshme që kjo është tashmë e parealizueshme, për më shumë e pafrytshme (fakti që vendet e BE, të cilat kanë më pak krime e kanë hequr atë prej vitesh, tregon pikërisht këtë) qoftë edhe në luftën kundër krim-

it, edhe pse menjëherë pas ngjarjeve të tilla gëzon përkrahje të gjerë në shoqëri. Propozimi Nga ana tjetër propozime të frytshme dhe të pa mbarsura me urrejtjen e momentit ka pasu shumë pak. Një i tillë u bë po në rrjetet sociale ne e morëm nga faqja e pedagogut Erion Kristo. Ai kërkon që Shqipëria të bëjë ashtu si FYROM një listë publike të personave të dënuar për pedofili në mënyrë që njerëzit të jenë të lajmëruar dhe të kujdesshëm. Një mundësi e tillë përdoret në një sërë vendesh të tjera dhe në një vend të vogël si ky i yni hamendësojmë se do të kishte sukses përshkak të njohjes dhe lidhjeve që njerëzit kanë me njëri tjetrin, por sidoqoftë nuk është e mjaftueshme për të shmangur rastin e parë atë të fëmijës që dhunohet i pari dhe që do shërbejë që manjaku të vendoset në listë e zezë. Ajo që shtrohet si pyetje pas kësaj ka të bëjë me faktin se sa në gjendje jemi ne t’i mbrojmë fëmijët?! Raste të ngjashme janë trajtuar më herët vetëm si informacion tronditës dhe vendi nuk ka marrë asnjë masë dhe as ka ngritur “hallka” që mund të ndikonin në mbrojtjen më të mirë të fëmijeve. Për më shumë ashtu si edhe në rastin e dy vajzave (A.Vata dhe N.Visha) njëra viktimë dhe tjetra e arrestuar, u pa një tentativë për t’i mbuluar krimet seksuale ndaj të miturve në moshë të hershme (këtëherë vajza) nën pretekse si “turpi” dhe gjykimi kolektiv. Në shkollat shqiptare nuk ka informacion dhe as ndonjë manual të thjeshtë për të kuptuar se si duhet të reagohet në rast se një fëmijë dhunohet dhe si kuptohet që një fëmijë është apo jo i dhunuar.

“Kam marrë qindra mesazhe në celular dhe në Facebook, që kërkojnë dënimin me vdekje. Unë kam mirëkuptim për të gjithë ata, sepse ngjarja është tmerrësisht tronditëse, por nga ana tjetër ne jetojmë në një hapësirë evropiane, e cila me vendosmërinë më absolute e ka hequr dënimin me vdekje. Kjo është bërë në respekt të Konventës Europiane të të Drejtave të Njeriut. Shqipëria është vend anëtar i Këshillit të Europës dhe për çdo hap prapa që mund të bëjë, Shqipëria merr përsipër dënimin e saj”. Kryeministri Berisha në lidhje me kthimin e dënimit me vdekje

Dështimi... Duke iu kthyer në rastit konkret hallkat e dështuara të shtetit për të mbrojtur një fëmijë mbetën zbuluar. (Madje edhe pretendimi i poli-

“ Kjo ka që ka bërë vëllai im është e tmerrshme, rrënqethëse. Kemi fëmijë vetë dhe e ndjejmë dhimbjen e atyre familjeve. Ju lutem vareni në mes të Tiranës që të qetësohen sadopak shpirtrat e atyre nënave.” Suzana, motra e të akuzuarit për krimin Ardian Prrenjasi

cisë se arriti të parandalonte krimin u pa si i pavërtetë përderisa i akuzuari më shumë u zbulua nga “meraku” i kolegëve për të ).Një arsye pse nuk duhet të mjaftohemi vetëm me listën dhe bërjen publike të emrave është se në rastin në fjalë precedentët kanë ekzistuar, por as policia e mëtej as prokuroria e gjykata nuk i kanë vënë re. Një prokuror i Tiranës shkruante po në Facebook se policia duhej të kishte një “database” për njerëz me precedentë të ngjashëm. Kjo në fakt është njëra anë e problemit, ana tjetër është se policia, megjithëse në një kohë teknologjie, nuk ka në një sistem as kallëzimet që bëhen dhe as dënimet për raste të ngjashme. I akuzuari ishte kallëzuar dhe dënuar dhe duhej të ishte verifikuar menjëherë pas zhdukjes së Julian Çelës në nëntor. Policia ka dështuar ta bëjë këtë, po ashtu kanë dështuar edhe prokuroria dhe gjykata, ndërsa duket se edhe një kallëzim i hershëm ndaj tij është “mbuluar” duke krijuar mundësinë që ai të zgjeronte rrethin e viktimave. Pikërisht ky mbulim, me një tërheqje kallëzimi, ndoshta për shkak të turpit apo arsyeve të ngjashme është ndoshta problemi më i madh në vend sa i përket viktimave të krimeve të kësaj natyre. Familja, shkollat, policia dhe institucione të ngjashme duhet të ishin përgatitur për të marrë në mbrojtje fëmijët dhe për të kuptuar drejt krime të kësaj natyre që nëse nuk denoncohen rrezikojnë të shkojnë në ekstreme si vrasja dhe masakrimi. E nëse nga njëra ana nuk ka asnjëlloj përpjekje për të mbrojtur fëmijët dhe identifikuar raste të ngjashme, nga ana tjetër teknologjia e komunikimit dhe majde futja e internetit në shkolla i ka ekspozuar të miturit më shumë ndaj abuzimeve, madje duke rritur edhe mundësinë e “krijimit” të këtyre personave që “ushqehen” që të vegjël me pornografi dhe pamje të dhunës. Sistemi nuk është hera e parë që dështon të mbrojë viktimat e dhunës seksuale. Nuk është as hera e parë (kujtoni masakrimin e Aishe Vatës) që shpërthehet në gjuhë urrjetje ndaj të akuzuarit, problemi është që përpos kësaj urrejtje të shfryrë kafeneve, ne mbetemi në vend numëro dhe viktimat mund të shtohen nëse shoqëria dhe sistemi nuk mësojnë të marrin seriozisht këtë lloj të krimit.


kryesore

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

19.03.2013

3

Shtëpia ku banonte mostra, Ardian Përrenjasi

Pronari i shtëpisë: Monstra ishte korrekt, na vjen turp nga lagjia Lefter Muka, pronari i shtëpisë me qira të Ardian Përrenjasit, thotë se do ta kishte vrarë me duart e tij, nëse do ta dinte ç’njeri ishte. “Ju them që ai ishte shumë i qetë, pa fjalë. Ne e shikonim shumë pak atë. Vetëm kur vinte të paguante qiranë. Ishte mjaft korrekt në pagesë, nuk vonohej ndonjëherë.” Dashamir Biçaku

P

ronari i shtëpisë ku Arian Përrenjasi qëndroi më shumë se 1 vit e gjysmë betohet se po ta dinte ç’njeri kishte strehuar, do ta kishte vrarë me duart e tij. Lefter Muka menaxhon një fermë bagëtish në Gramsh, por është kthyer në Tiranë pas telefonatës alarmuese të së bijës se policia kishte rrethuar shtëpinë. Ai tregon se shoferi i plehrave kishte më tepër se një vit e gjysmë që banonte aty, fillimisht vetëm, e më pas me një grua nga Dibra, të quajtur Valbona. Si Lefteri, ashtu edhe bashkëshortja e tij. shprehen të shokuar nga ajo që ka ndodhur, ndërsa thonë se vetëm Zoti i ka ruajtur fëmijët e tyre nga ky njeriu. Ai tregon se Përrenjasi nuk ka shfaqur asnjë problem e se nuk ka pasur as vonesa në pagesat e qirasë. ‘Nuk dukej fare problematik, apo njeri që merrej me punë të tilla. Dukej sikur shikonte hallin e tij. Më vjen zor nga njerëzit në lagje, kur i takoj”,tregon pronari i shtëpisë. Ndërsa

Marjeta, bashkëshortja e Lefter Mukës, thotë se nuk kishte pasur asnjë dyshim mbi atë njeri. Ajo tregon se ky person kishte që në muajin gusht të vitit 2011 që jetonte në banesën e dhënë me qira prej tyre. Por çifti Muka përsërit disa herë se Ardian Përrenjasi ishte korrekt me pagesat dhe, me aq sa kishin vënë re ata, nuk përzihej me njeri në lagje. Sa kohë kishte që jetonte Prrenjasi në banesën tuaj ? Po, ka afërsisht një vit e gjysmë. Ai ka ardhur te ne që në muajin gusht të vitit 2011. Erdhi këtu dhe na kërkoi një dhomë dhe ne kishim këtë të lirë. Gjatë kësaj kohe, çfarë komunikimi keni pasur me të? Asnjë lloj komunikimi, aspak me të. Nuk kishim ndonjë mundësi për të komunikuar, sepse nuk na lidhte asgjë veç faktit se ai paguante qiranë te ne. Asgjë më tepër. Nuk ju pati bërë përshtypje ndonjë veprim i tij gjatë kësaj kohe? Jo, aspak. Ju them që ai ishte shumë i qetë, pa fjalë. Ne e shikonim

Lefter Muka, pronari i shtëpisë

Ishte mjaft korrekt në pagesë, nuk vonohej ndonjëherë. Vinte na sillte paratë dhe ikte. Zoti i madh më ka ruajtur fëmijët. Ja, po të doni, ju jap çelësat dhe shkoni shikoni në shtëpi. Aty janë fëmijët e mi dhe në çdo kohë mund të kishte ndodhur gjithçka

shumë pak atë. Vetëm kur vinte të paguante qiranë. Ishte mjaft korrekt në pagesë, nuk vonohej ndonjëherë. Vinte na sillte paratë dhe ikte. Zoti i madh më ka ruajtur fëmijët. Ja, po të doni, ju jap çelësat dhe shkoni shikoni në shtëpi. Aty janë fëmijët e mi dhe në çdo kohë mund të kishte ndodhur gjithçka. Unë kam tre fëmijë, më të madhin 17 vjeç dhe më të voglin prej fëmijëve 8 vjeç. Po ditën e humbjes së fëmijës, a vutë re ndonjë gjë të çuditshme tek ai ? Jo aspak, nuk kemi kuptuar asgjë, për asnjë moment. Nuk të linte përshtypje të tillë ai njeri. Po në lidhje me zhdukjen e Julianit, a kishit dyshime se ai mund të ishte përfshirë ? Nuk di çfarë të them, sepse nuk kam ditur asgjë. Nuk na pati rënë në sy asnjë moment ndonjë gjë e tillë, te ky person. Sepse nuk kishim kontakt me të. Madje edhe ditën e ngjarjes, vetëm kur erdhi policia. Ne kemi mbetur të shokuar nga kjo ngjarje. Zoti më ka ruajtur fëmijët.

Nëna e Prrenjasit pëson parainfarkt, i vëllai: Ndjesë familjes së fëmijës Në familjen e Ardian Përrenjasit ka pllakosur zia. Motra dhe vëllai: Është rrëqethëse, e ndjejmë dhimbjen e atyre familjeve Lajmet për krimet e Ardian Prrenjasit kanë shkaktuar një shok të vërtetë në familjen e tij. Në qytetin e Përrenjasit, nëna e të akuzuarit për vrasjen e Julian Çelës ka kaluar parainfarkt sapo ka mësuar gjëmën, ndërsa familjarët e tjerë janë tejet të tronditur. Familja Prrenjasi përbëhet nga njerëz të thjeshtë, të cilët kanë mohuar prej vitesh Ardianin. Madje, kërkojnë ndëshkim maksimal, që t’u hiqet hija e turpit që mendojnë se ai u

shkaktoi. I ati i Ardian Përrenjasit ka ndërruar jetë prej vitesh, ndërsa nëna Sanije është mbajtur nën kontroll mjekësor gjatë gjithë ditës së djeshme. Në apartamentin e katit të dytë të një pallati ndodhet edhe bashkëshortja bashkë me fëmijët. Në banesë kanë ardhur njerëz që t’u japin kurajë. “ Nuk mundemi më. Kemi 24 orë që jemi tronditur. Duken të pabesueshme ato që ka bërë. Janë jashtë logjikës së një njeriu. Të na besoni, e kemi shumë të vështirë. Është e tmerrshme dhe i kërkojmë ndjesë familjes së fëmijës. Por ky nuk ishte faji ynë. Ne kemi kohë që e kemi dëbuar nga shtëpia. Që kur mësuam çfarë kishte bërë në Greqi e për më tepër pas ngjarjeve në Përrenjas. Për ne ai nuk ekzistonte më. Na vjen turp e zor, por edhe pse jam i vëllai ai do plum-

bin, do varur”, - thotë Besniku. Në banesë ndodhet edhe një nga motrat, Suzana. “Kjo që ka bërë vëllai im është e tmerrshme, rrëqethëse. Kemi fëmijë vetë dhe e ndjejmë dhimbjen e atyre familjeve. Ne e mohojmë atë njeri. Ai nuk është gjaku ynë, ai është një përbindësh që duhet varur në litar. Ju lutem, vareni në mes të Tiranës që të qetësohen sadopak shpirtrat e atyre nënave”, - thotë e motra. Ajo tregon se ka vite që nuk ia shohin fytyrën Ardianit. “Ne e dëbuam që kur mësuam se ai ishte dënuar në Greqi e më keq akoma, e përsëriti ngjarjen në Përrenjas. Kemi 10 vjet që nuk kemi asnjë lidhje. Ne si familje e bëmë tonën, e flakëm, e dëbuam pasi ai nuk na përfaqësonte ne. Jemi njerëz të ndershëm”, -shtoi më tej e motra.

Ardian Përrenjasi

shkurt I afërmi i Julianit: Dyshojmë nëse e ka vrarë vërtet Të afërmit e Julian Çelës po kalojnë orët më të tmerrshme të jetës së tyre. Që në orët e para të mëngjesit, ata janë nisur drejt malit të mbeturinave në Sharrë, në kërkim të një prove se Juliani ishte vrarë vërtet. Algert Seda, djali i tezes së Julianit, tha dje për gazetën “MAPO” se po qëndrojnë me shpresën e gjetjes së trupit, që së paku të kenë një vend ku ta qajnë. Ata kanë nisur kërkimet për gjetjen e trupit të fëmijës, ndërsa në momentet kur në vendin e përpunimit të plehrave në Sharrë ka mbërritur Ardian Prrenjasi, ata janë larguar nga policia për të shmangur ndonjë incident apo përplasje me të. “Erdhëm këtu dhe ishim duke pritur që të gjenim diçka nga kërkimet e policisë, pasi ata po verifikonin në disa vende”-tregon i afërmi i Julian Çelës. Sipas tij, i arrestuari ka dhënë disa versione të ndryshme mbi ngjarjen, si dhe për vendin e hedhjes së trupit.

reagimi Përrenjasi në revoltë: Të rikthehet dënimi me vdekje Qyteza e Përrenjasit është gdhirë e tronditur, po aq sa e revoltuar nga jehona e krimeve të Ardianit. Uran Koçi shprehet se shteti duhet të ndërhyjë e të mos lejojë që gjykatat të japin vendime minimale për monstra të tilla. “Para 3-4 vitesh kreu një vepër të tillë dhe u dënua vetëm me 60 mijë lekë nga gjykata. A është kjo normale? Ishte dënuar në Greqi, erdhi dhe kreu veprime të turpshme në qytet e të dënohet aq pak. Kjo tregon se drejtësia nuk ekziston. Faji është i saj. Ky është një krim që duhet dënuar në maksimum, me vuajtje, me prerje mishi. Ta ndjejë se sa dhimbje u ka shkaktuar viktimave e familjeve të tyre. Qyteti i Prrenjasit distancohet nga ky kriminel monstër”, -thotë ai. Banorët e Përrenjasit kërkojnë që për ngjarje të tilla të rënda të kthehet dënimi me vdekje. “Është e nevojshme të kthehet dënimi me vdekje. Ta sjellin këtu që ta ndëshkojmë edhe ne”


4

në fokus Ardian Përrenjasi pohoi se u rikthehej fëmijëve, sa herë gruaja me të cilën bashkëjetonte ikte nga shtëpia

vrasja e julian Çelës

13

Mars

Gruaja me të cilën bashkëjetonte Ardian Përrenjasi është nisur në drejtim të Peshkopisë. Tri ditë më pas ai ka tërhequr në shtëpinë e tij fqinjin 10-vjeçar, për të cilin thotë se e njeh prej 1 viti e gjysmë

30

Nëntor

Ardian Përrenjasi pranon se ka mbytur Julian Çelën në brendësi të shtëpisë së tij. Ai e ka mbështjellë trupin me një batanije, e ka hedhur në kazanin e tretë dhe ka pritur derisa e ka marrë makina e plehrave

Dëshmia e plotë Pedofili rrëfen abuzimin me fëmijën e tretë dhe një lirim të policisë

Pedofili 45-vjeçar tregon sesi i fuste në kurth djemtë e lagjes, çfarë ndodhte në shtëpinë e tmerrit dhe si ai përpiqej të mbulonte gjurmët. “Mendova të vrisja edhe 10-vjeçarin, kur më tha se i ati ishte polic burgjesh. Megjithatë, nuk e kërcënova atë me thikë”. Leonard Bakillari Në dëshminë e tij për policinë Ardian Përrenjasi tregoi me gjakftohtësi makabritete që të lënë pa fjalë. Përmes mashtrimit, ai i tërhiqte fëmijët brenda shtëpisë së tij. Mbyllte derën me çelës dhe shndërrohej në një tjetër njeri; njeriun e dhunës seksuale, shantazhit e vrasjes. Përballë grupit hetimor, shoferi-pedofil i plehrave të Tiranës ka treguar sesi i fuste në kurth djemtë e lagjes, çfarë ndodhte në shtëpinë e tmerrit dhe si ai përpiqej të mbulonte gjurmët e të kontrollonte dëmin në lagje. Ai ka rrëfyer edhe detajet e tmerrshme të vrasjes së 11-vjeçarit, zhdukjes së trupit dhe si e mësoi emrin e Julian Çelës, duke parë emisionin “Njerëz të humbur“. MAPO boton dëshminë e plotë të 45-vjeçarit për policinë, ku tregohet sesi një njeri me precedentë të tillë mund të jetojë si normal në një lagje të mbipopulluar të Tiranës. Redaksia vendosi të heqë pjesë të rrëfimit mbi dhunën ekstreme, emrat e përfshirë në histori apo abuzimet me të miturit. Pyetje: Sot në datë 17.03.2013 jeni kapur në flagrancë nga policia, pasi keni rrëmbyer me dhunë të miturin A. Ç. Çfarë mund të na thoni në lidhje me këtë çështje? Përgjigje: Në lidhje me këtë çështje dua të deklaroj se shtetasin e mitur A.Ç. e njoh prej rreth një viti e gjysmë. E njoh pasi edhe ai banon në afërsi të banesës sime. Prindërit e këtij shtetasi i njoh si fytyra, por nuk kam muhabet me ta. Edhe fëmijën A.Ç. e njihja vetëm si fytyrë dhe nuk i kam folur ndonjëherë para këtij momenti. Ditën e shtunë në datën 16.03.2013 unë kam qenë i vetëm në shtëpi, pasi bashkëjetuesja ime V. P. që prej datës 13.03.2013 kishte ikur në Peshkopi te prindërit e saj. Në një moment, rreth orës 18.00 të datës 16.03.2013 unë kam dalë në oborrin e shtëpisë sime për të parë disa rroba që i kisha nxjerrë për t‘i tharë në tel. Unë kam qenë i veshur me rroba shtëpie, me një palë tuta të zeza me vija të bardha dhe me shapka në këmbë. Nuk kisha veshur këpucë, pasi nuk kisha ndërmend të dilja nga shtëpia. Kur kam dalë tek oborri i shtëpisë nga dera e jashtme e oborrit kam parë se në rrugën para banesës po rrinte i vetëm shtetasi A.Ç. Gjithashtu kam vënë re se rreth e rrotull shtëpisë nuk ka pasur njerëz të tjerë. Sapo e kam parë, i kam folur A. duke i thënë të afrohej për te banesa ime. A. është afruar dhe ka hyrë brenda banesës ku jetoj në katin e parë të ndërtesës në pronësi të shtetasit L.M. Kur A. është futur brenda banesës sime, menjëherë kam mbyllur derën nga brenda me çelës. Fillimisht A. është ulur në një nga divanët e banesës sime. Sapo është ulur, unë i kam thënë atij se doja të kryeja marrëdhënie. A. pasi ka dëgjuar atë çka unë i thashë, nuk ka reaguar dhe në këtë moment unë i kam bërtitur duke i thënë të zhvishej ose në të kundërt do ta godisja me shpullë. Pas një ore kam dashur ta nxirrja djalin nga shtëpia, por duke qenë se kam dëgjuar shumë zhurma që vinin nga rruga nuk e kam lëshuar atë. Të nesërmen, në datën 17.03.2013 unë jam zgjuar nga

gjumi rreth orës 06:00. Edhe A. është zgjuar nga gjumi menjëherë pas meje. Unë e kam pyetur nëse donte të hante diçka, por ai nuk ka pranuar. Ai ka kërkuar që të ikte, por unë nuk e kam lejuar duke i thënë të priste, duke menduar të gjeja momentin më të përshtatshëm për ta nxjerrë atë nga shtëpia ime. Ditën e sotme (17 mars 2013) unë duhet të shkoja në punë në orën 10:00, por duke qenë se nuk po gjeja momentin e duhur për ta nxjerrë djalin nga shtëpia nuk kam shkuar në punë. Kam fikur edhe telefonin, në mënyrë që të mos më merrnin në telefon nga puna. Çfarë veprime kryet më pas? Rreth orës 09:00 në shtëpinë time kanë ardhur dhe kolegët e punës time: Sh.T., D.Z. dhe V. Kur ata kanë ardhur te shtëpia ime, unë kam dëgjuar zërat e tyre jashtë shtëpisë, por nuk u kam folur për të krijuar idenë sikur nuk isha në shtëpi. Ata kanë trokitur në derën e shtëpisë sime, por unë nuk e kam hapur derën dhe njëkohësisht siç thashë, telefonin e kisha fikur. Unë kam qëndruar në shtëpi me A. deri rreth orës 13.00, kur jam kapur nga policia. Gjatë intervalit kohor nga ora 09:00 deri kur jam kapur nga policia, unë po pija cigare, ndërsa djali po shikonte televizor. Ai vazhdimisht kërkonte të dilte nga shtëpia, por unë i bërtisja duke i thënë të priste, se e dija unë kur do ta nxirrja nga shtëpia. Duke qenë se A. ka këmbëngulur disa herë të ikte, unë i kam thënë atij të qëndronte urtë ose në të kundërt do ta vrisja. Në kohën kur i kam thënë këto fjalë, djali ka qenë i frikësuar dhe nuk ka kërkuar më të ikte nga shtëpia. Aty rreth orës 13:00 kam dëgjuar një zë femre, që i është prezantuar të zonjës së shtëpisë si oficere e policisë gjyqësore dhe më pas kam dëgjuar të trokitura në portën e banesës sime. Pasi policët kanë trokitur për disa minuta në derë, unë nuk e kam hapur atë. Në këtë kohë i kam thënë A. të mos fliste dhe i kam bërë shenjë kërcënuese me dorë. A. nuk ka folur fare dhe në këtë kohë unë së bashku me të jemi futur poshtë lavamanit të kuzhinës dhe jemi mbuluar me një perde, të cilën e ka pasur si mbulesë hapësira poshtë tij. Unë jam fshehur aty së bashku me djalin, unë te cepi i dollapit të kuzhinës dhe djali në krahun tim. Më pas, policia ka hapur derën me forcë duke qenë se unë e kisha mbyllur nga brenda dhe menjëherë ata janë futur brenda. Kur policët janë futur brenda në banesën time ata kanë hapur perden dhe aty më kanë gjetur mua edhe djalin. Gjatë kohës që kam qëndruar i fshehur me djalin poshtë lavamanit, në dorë kam mbajtur një thikë kuzhine, që ndodhej në vendin ku unë mbaja qepët. Gjatë kësaj kohe, edhe A. e ka parë thikën, por unë nuk e kam kërcënuar atë me thikë. Thikën e kam marrë dhe e kam mbajtur në dorë, duke menduar se mos më gjenin aty edhe familjarët e djalit, të cilët mund të hakmerreshin ndaj meje dhe për t‘u mbrojtur e kam mbajtur në dorë. Kur kam parë se në shtëpinë time ka hyrë policia, e kam hedhur thikën më tutje poshtë këmbës sime. Pasi policët hyrën në banesë më kanë bllokuar dhe kam qëndruar aty për disa minuta, de-

Ardjan Përrenjasi dje gjatë shoqërimit në ladfillin e Sharrës

Rrëmbimi Në kohën kur djali më ka thënë se i ati i punonte polic, për të qenë i sinqertë, mua më ka lindur mendimi për ta vrarë djalin, me qëllim që ai të mos më denonconte, por megjithatë, unë nuk e kam bërë këtë veprim. Kur unë kam përgatitur lakun në mëngjesin e datës 17.03.2013 megjithëse kam pasur mundësinë ta vrisja djalin, nuk e kam bërë një gjë të tillë, pasi e kam kuptuar se ishte marrë vesh humbja e A.

VRasja Në atë kohë duke qenë se djali vazhdonte të bërtiste me të madhe, unë i kam hedhur atij të dyja duart në fyt dhe e kam shtrënguar me forcë, duke e mbështetur te muri në krah të derës së tualetit të banesës sime. Kam shtrënguar duart në fytin e djalit duke qëndruar përballë me të për disa çaste. Pasi djali ka rënë në tokë menjëherë kam kuptuar se kishte vdekur dhe kam dalë jashtë nga shtëpia.

risa ka ardhur një makine policie, më të cilën jam shoqëruar në komisariatin nr.3. Në banesën tuaj, në traun sipër derës së tualetit u gjet i lidhur një pjesë çarçafi e bërë nyje në formën e lakut, a mund të na thoni se kur e keni vendosur aty, përse e keni bërë një gjë të tillë? Litarin në fjalë unë e kam prerë nga një çarçaf që e kisha në dollap. Momenti kur unë e kam prerë çarçafin ka qenë menjëherë pasi punëtoret kishin ikur nga shtëpia, rreth orës 09:00 ose diçka më vonë. Në kohën kur unë e kam bërë lak pjesën e çarçafit, djali e ka parë veprimin që unë po kryeja dhe duke qenë se po më shikonte, i kam thënë të mos bërtiste dhe të mos kërkonte të ikte pasi në të kundërt do ta vrisja. Djali është frikësuar shumë kur i kam thënë këto fjalë dhe nuk ka kërkuar më të dilte nga shtëpia. Në kohën që unë kam lidhur lakun në traun sipër derës së tualetit, djali ka qenë i ulur në divanin e banesës time dhe më ka parë kur e kam vendosur lakun, por nuk e di nëse ai e ka kuptuar se çfarë po bëja. Gjatë kohës që ke qëndruar në shtëpi me djalin, duke qenë se ke përgatitur edhe lakun, a ke menduar për ndonjë moment ta vrasësh djalin? Gjatë natës e kam pyetur djalin se çfarë pune i bënin prindërit dhe ai më ka thënë se babai i punonte polic në burgun e Fushë-Krujës. Në kohën kur djali më ka thënë se i ati i punonte polic, për të qenë i sinqertë, mua më ka lindur mendimi për ta vrarë djalin, me qëllim që ai të mos më denonconte, por megjithatë, unë nuk e kam bërë këtë veprim. Kur unë kam përgatitur lakun në mëngjesin e datës 17.03.2013 megjithëse kam pasur mundësinë ta vrisja djalin, nuk e kam bërë një gjë të tillë, pasi e kam kuptuar se ishte marrë vesh humbja e A. Këtë gjë e kam kuptuar nga lëvizjet e shpeshta gjatë ditës rrotull banesës time si dhe nga fakti se rreth orës 09:00 në televizion kam parë se ishte publikuar lajmi për humbjen e djalit. A mund të na tregosh nëse je i përfshirë në ndonjë ngjarje tjetër të kësaj natyre? Po, mund të them se para rreth 3 muajsh, diku nga fundi i muajit nëntor të vitit 2012, por data e saktë nuk më kujtohet, unë kam qenë i vetëm në shtëpi, pasi bashkëjetuesja ime kishte shkuar nga gjyshja për të fjetur. Gjyshja e bashkëjetueses sime V.P. quhet D. Di që ajo jeton vetëm në banesë, pasi djalin e ka në Angli. Mesa di unë, ajo banon te pallati ku ka qenë më parë ish-Shkolla e Partisë. Pasditen e ditës në fjalë, rreth orës 19:00 - 19:30 unë kam dalë nga shtëpia ime dhe jam nisur për të shkuar te “KMY“, pasi zakonisht çdo pasdite aty pi kafe me dy shokët e mi S.C. dhe I.K. Të dy këta shtetas punojnë në një firmë me mua, që merret me pastrimin e plehrave në Tiranë. Në këtë firmë, si unë edhe dy shokët e lartpër-

mendur jemi shoferë të makinave të plehrave. Ditën në fjalë nuk është se kisha lënë ndonjë takim më këta shtetas, por pothuajse çdo pasdite takohem me ta për të pirë kafe. Rrugës për të shkuar te kafja, pikërisht kur kam qenë në vendin kur fillon rruga e asfaltuar, para rrugës që të çon te banesa ime kam parë duke ecur në rrugën drejt karburantit me kupolë një djalë në moshë të vogël, rreth 10-11 vjeç. Mesa mbaj mend, djali ka qenë me trup të imët, mendoj rreth 150 cm i gjatë duke iu referuar gjatësisë sime 168 cm. Djali ka pasur të veshur një bluzë sportive me kapuç ngjyrë të errët, veshjet e tjera nuk ia mbaj mend. Këtë person nuk e kisha parë më parë dhe nuk e njihja as si fytyrë. Kur e pashë djalin në rrugë duke ecur edhe për shkak se rreth e rrotull nuk ka pasur njerëz të tjerë, i kam folur atij duke i thënë se isha nisur për te supermarketi të blija diçka, por kisha harruar paratë në shtëpi. Njëkohësisht i kam kërkuar atij nëse mund të vinte deri te banesa ime, për të cilën i kam treguar se ishte afër vendit ku ndodheshim. I kam kërkuar atij të vinte në shtëpi, duke i thënë nëse mund t‘i jepja paratë për të më blerë diçka te supermarketi dhe unë për këtë shërbim do t‘i jepja atij një bakshish. Djali pasi ka dëgjuar fjalët e mia dhe kur ka dëgjuar për bakshishin që do t‘i jepja, ka pranuar të vinte deri te banesa ime. Ku shkuat dhe çfarë bëtë më pas? Ne kemi ecur në këmbë deri te banesa ime, e cila ndodhet rreth 50 metra larg vendit ku e takova djalin. Rrugës për te banesa ime, unë kam ecur krah për krah me djalin në fjalë dhe e kam pyetur se nga ishte dhe ku banonte. Ai më ka thënë se banonte këtu në Laprakë dhe në atë moment kishte dalë për të takuar një shok. Duke ecur rrugës, unë besoj se nuk më ka parë njeri. Një dyqan ushqimor që ndodhet në rrugën që unë me djalin kemi përshkruar në këmbë ka qenë i hapur, por nuk e di nëse na ka parë njeri apo jo. Pasi shkova te banesa ime, unë kam hyrë brenda saj, ndërsa djali po priste jashtë në oborr. Duke parë se ai po qëndronte në oborr, unë i kam thënë atij të futej brenda banesës sa të merrja lekët. Në këtë kohë djali ka pranuar dhe ka hyrë edhe ai në banesën time. Pasi djali është futur në banesë, menjëherë unë kam mbyllur derën me çelës nga brenda. Nuk besoj se e ka parë njeri tjetër këtë moment. Pasi unë kam mbyllur derën nga brenda me çelës, djali ka qëndruar i shtangur, por unë i kam kërkuar të ulej në divan. Djali në këtë kohë qëndronte i habitur dhe i frikësuar, por megjithatë ai është ulur në divan. Menjëherë sapo ai është ulur në divan, i kam thënë të zhvishej. Në këtë kohë djali ka refuzuar, duke thënë nuk dua dhe është ngritur për të dalë nga banesa, duke dalë deri te korridori. Në atë moment, unë e kam kapur


vrasja e julian Çelës

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

4

Djali III

Shpeshherë, ai së bashku me nënën e tij vinin tek shtëpia ime në prani edhe të bashkëjetueses sime, por edhe unë ndonjëherë shkoja në banesën e tyre. Nuk kam kryer ndonjëherë marrëdhënie seksuale, por në ndonjë rast e kam prekur atë në pjesët imtime.

19.03.2013

5

Vite më parë, Ardian Përrenjasi thotë se është shoqëruar në polici, pasi ka mbajtur dy djem, që i kishte kapur duke mbledhur kumbulla. “Më pas unë jam shoqëruar për këtë çështje në polici dhe pasi jam pyetur, jam lënë i lirë“-thotë ai.

Berisha: Jetojmë në hapësirë europiane, nuk mund të kthejmë dënimin me vdekje “Shqipëria është vend anëtar i Këshillit të Europës dhe çdo hap prapa që mund të bëjë Shqipëria merr përsipër dënimin e saj. Akti është më barbari, më mizori që mund të jetë”

Familjarët e Julian Çelës dje në Sharrë

Përrenjasi: Emrin e djalit që vrava e mësova tek “Njerëz të humbur” “Djalin e mbyta me duar, pasi po bërtiste nëpër korridor. E mbështolla me një batanije dhe e hodha në kazanin e tretë. Gjatë emisionit në TVSH kam parë njoftimin për humbjen e shtetasit Julian Çela dhe fotografinë e tij. Aty kam kuptuar se ishte i njëjti person që unë kisha vrarë.“ djalin për krahu duke e tërhequr nga korridori deri te dhoma e gjumit. Megjithëse e kam tërhequr, djali ka kundërshtuar dhe përsëri më ka rrëshqitur nga duart, duke dalë te korridori duke bërtitur. Në atë kohë unë i kam bërtitur duke i thënë pusho se të vrava, por ai vazhdonte të bërtiste megjithë kërcënimin tim. Në atë kohë duke qenë se djali vazhdonte të bërtiste me të madhe, unë i kam hedhur atij të dyja duart në fyt dhe e kam shtrënguar me forcë, duke e mbështetur te muri në krah të derës së tualetit të banesës sime. Kam shtrënguar duart në fytin e djalit duke qëndruar përballë me të për disa çaste. Pasi djali ka rënë në tokë menjëherë kam kuptuar se kishte vdekur dhe kam dalë jashtë nga shtëpia. Kam mbyllur derën me çelës dhe kam shkuar deri te dyqani i lagjes, pa u futur brenda në dyqan. Unë kam dalë për të parë nëse dikush kishte dëgjuar apo marrë vesh ndonjë gjë për ngjarjen. Duke mos parë njerëz në rrugë, kam kuptuar se askush nuk kishte marrë vesh për çka kishte ndodhur dhe jam kthyer në banesën time me mendimin për të fshehur kufomën. Jam futur në shtëpi dhe kam parë edhe një herë djalin për t‘u siguruar që kishte vdekur. Më pas, kam nxjerrë nga dollapi i dhomës së gjumit një batanije sintetike të hollë. Batanija në fjalë ka qenë ngjyrë e kuqe me disa viza të bardha të shpërndara në formë të çrregullt. Këtë batanije ma ka dhënë vëllai im B. Prenjasi, i cili është tregtar konfeksionesh. Me këtë batanije kam mbështjellë djalin në formë ruli. Pasi e kam mbështjellë me batanije kam pritur në shtëpi për rreth dy orë, pasi prisja të shkonte ora 23.00 që të vinte makina që merrte plehrat për shkak se doja ta hidhja në koshat e mbeturinave. Gjatë kësaj kohe unë kam dalë disa herë nga banesa për të parë nëse kishte njeri rrotull lagjes. Në një moment, para se të shkonte ora 23:00, kam gjetur një moment që e kam gjykuar të përshtatshëm dhe e kam marrë batanijen ku ishte djali duke e mbajtur nën krahët e mi në formë harku. E kam nxjerrë te rruga ku ndodhen koshat e plehrave dhe e kam hedhur trupin në koshin e trete në radhë, pasi aty

janë të vendosur katër kosha. Koshi ku unë kam hedhur trupin, ka qenë i mbushur përgjysmë. Pasi kam futur trupin aty, unë kam marrë nga koshi tjetër një sasi plehrash, kryesisht qese të mbushura me plehra dhe materiale kartoni të cilat i kam hedhur sipër trupit. Më pas, unë jam larguar rreth 20-30 metra larg koshave duke qëndruar në errësirë afër çerdhes, përballë tyre. Doja të sigurohesha që makina e plehrave do të vinte dhe ta merrte koshin ku kisha fshehur trupin. Rreth 15 minuta pas këtij momenti kam vënë re se te koshat është afruar makina e plehrave. Makina ishte po ajo makinë “Benz Kamion“, që merr gjithmonë plehrat në zonën e Laprakës dhe di që ka targat TR 7106 R. Kjo makinë në turnin e natës drejtohet nga shoferi I.K. Pasi makina ndaloi te koshat, dy punëtorë të cilët nuk i kam fiksuar se kush ishin për shkak të errësirës, kanë zbrazur koshat në makinë dhe pasi ata kanë mbaruar gjithë procesin, kam pritur derisa makina është larguar dhe pastaj kam ikur edhe unë në shtëpinë time. Rrugës duke u kthyer për në shtëpi kam ndaluar te dyqani i lagjes, ku kam blerë një paketë cigare dhe jam futur në shtëpi. Pasi shkova në shtëpi kam parë televizor, shpesh herë dilja deri te porta e avllisë, pasi mendoja se dikush mund të kishte marrë vesh gjë. Në orët e para të mëngjesit kam rënë në gjumë dhe mesa mbaj mend, nuk kam telefonuar dhe as më ka telefonuar njeri gjatë kësaj kohe. Çfarë bëtë të nesërmen e asaj dite? A u interesuat kush ishte ky fëmijë? Të nesërmen e asaj dite kam shkuar si zakonisht në punë dhe kam qëndruar i mërzitur gjatë gjithë kohës. Një nga punëtorët me ka pyetur se përse isha i mërzitur dhe unë i kam thënë se isha pa gjumë, sepse më kishte dhimbur stomaku gjithë natën. Këtë pyetje ma ka bërë punëtori Sh.T. Në kohën që unë kam shkarkuar plehrat, një ditë pas ngjarjes së përshkruar me lart, unë kam bërë një kontroll me sy në vendin ku shkarkohen plehrat se mos shikoja batanijen, por nuk e kam parë një gjë të tillë, pasi për çdo ditë, traktori bën shtyr-

rasti i tretë Mbaj mend që para rreth 3-4 vitesh kam pasur një shtëpi pas “Vizion Plusit“. Një ditë, dy djem të vegjël kanë vjedhur kumbulla në oborrin e shtëpisë sime. Unë i kam kapur dy djemtë brenda oborrit të banesës dhe nuk i kam lejuar ata të dalin nga oborri i banesës sime duke i kërcënuar me një çelës që mbaja në dorë, duke i shtrënguar të më jepnin lekët e kumbullave. Pas disa çastesh i kam liruar fëmijët dhe ata kanë ikur me vrap. Më pas unë jam shoqëruar për këtë çështje në polici dhe pasi jam pyetur, jam lënë i lirë.

TIRANË Pas rrëfimit tronditës të maniakut pedofil Ardian Prrenjasi, se e ka vrarë 11-vjeçarin Jualian Çela dhe dyshimeve të forta se ai ka abuzuar seksualisht me fëmijë të tjerë, në opinionin publik po diskutohet gjithnjë e më shumë kërkesa për rikthimin e dënimit me vdekje. Por dje, kryeministri Berisha, gjatë një bashkëbisedimi që pati me pedagogë dhe studentë të universiteteve të Tiranës, u shpreh se një masë e tillë ndëshkimore nuk mund të kthehet, për shkak të sanksioneve që ka përcaktuar Europa. “Rasti i djeshëm është një nga rastet më tragjike, tronditëse, një barbari e vërtetë dhe nga dje e sot mund të kem marrë me qindra mesazhe në celularin tim dhe në Facebook ku kërkojnë dënimin me vdekje, ekzekutimin, masat më të rrepta. Unë kam mirëkuptim për të gjitha këto edhe pse ngjarja është tmerrësisht tronditëse, por nga ana tjetër ne jetojmë në një hapësirë europiane, e cila me vendosmërinë më absolute ka hequr dënimin me vdekje dhe kjo është bërë në respekt të konventës europiane të të drejtave të njeriut. Shqipëria është vend anëtar i Këshillit të Europës dhe çdo hap prapa që mund të bëjë Shqipëria merr përsipër dënimin e saj. Akti është më barbari, më mizori që mund të jetë...”, - tha dje Berisha. Më pas, Kryeministri u ndal te një panoramë më e gjerë, që ka lidhje me kriminalitetin. “Në mënyrë të padiskutueshme ka pasur krime dhe vrasje shumë shqetësuese. Ju jeni studentë në drejtësi, por funksionimi i shtetit ligjor duhet vlerësuar para së gjithash nga reagimi i ligjit, nëse vërtet ka pasur vrasje, shkalla e zbulimit të tyre dhe e vendosjes para ligjit të tyre është ndër më të lartat që mund të ekzistojnë. Në vendet e lira, vende që kanë shkallën e lirisë dhe funksionimin e shtetit ligjor shumë më të konsoliduar se Shqipëria, ka nivel vrasjesh edhe dy herë më të madhe sesa Shqipëria…”, tha ai. Më pas, Berisha përmendi edhe paketën ligjore që pritet të depozitohet në Kuvend lidhur me rishikimin e disa masave të dënimit përmes ndryshimeve në Kodin Penal dhe Kodin e Procedurës Penale.

jen e plehrave për në thellësi të landfillit. Një ditë pas ngjarjes, rreth orës 16:00 unë jam kthyer nga puna në shtëpi dhe aty kam gjetur bashkëjetuesen time V. P., e cila ishte kthyer nga gjyshja. Kur jam takuar me V. ajo më ka pyetur sesi kishte shkuar puna dhe përse isha i mërzitur. Unë i kam thënë asaj se isha i mërzitur sepse një punëtor më ishte rrëzuar nga makina dhe ishte dëmtuar pak. Ajo e ka besuar këtë gjë dhe unë kam rënë në gjumë. Rreth një javë pas ngjarjes, unë kam parë në televizion lajmin për humbjen e një djali dhe aty mësova se ai quhej Julian Çela, banonte në Laprakë dhe se babai i tij ishte punonjës në Shërbimin Informativ. Kohë pasi kam mësuar këtë lajm, unë kam parë rastësisht emisionin “Njerëz të Humbur“ në TVSH. Gjatë emisionit kam parë njoftimin për humbjen e shtetasit Julian Çela dhe fotografinë e tij. Aty kam kuptuar, pasi kam parë edhe fotografinë se ai ishte i njëjti person që unë kisha vrarë, pak kohë më parë. Kohë më pas këtij momenti, një tjetër herë në banesën time kanë ardhur për vizitë dy miq të familjes sonë, shtetasja A. D. Së bashku me djalin e saj. Kur ata kanë ardhur në banesë, unë kam qenë së bashku me gruan dhe duke qëndruar në shtëpi po shikonim emisionin “Njerëz të Humbur“. Duke parë emisionin së bashku, djali në kohën kur është shfaqur lajmi për humbjen e Julian Çelës ka thënë se e njihte Julianin dhe se e kishte shok atë. Kur kam dëgjuar këtë gjë, unë e kam pyetur nëse ishte gjetur Julian Çela, por ai më ka thënë se nuk dinte gjë për këtë rast. Çfarë marrëdhëniesh keni me djalin e tretë? A keni kryer me këtë shtetas marrëdhënie seksuale, a keni kryer ndonjë veprim të kësaj natyre ndaj tij? Siç thashë edhe më lart, e njoh prej kohësh, pasi familjet tona kanë hyrje-dalje me njëra-tjetrën. Shpeshherë, ai së bashku me nënën e tij vinin te shtëpia ime në prani edhe të bashkëjetueses sime, por edhe unë ndonjëherë shkoja në banesën e tyre. Nuk kam kryer ndonjëherë marrëdhënie seksuale, por në ndonjë rast e kam prekur atë në pjesët imtime.

A e dini vendin se ku është hedhur fëmija në landfillin e Sharrës, a ke bërë ti kontroll për trupin aty? Unë nuk e di vendin fiks se ku mund të jetë hedhur trupi në landfillin e Sharrës, pasi vetëm kam parë makinën që ka marrë plehrat ku kisha hedhur trupin. Por nuk e di se ku saktësisht janë hedhur këto plehra. Unë personalisht nuk kam bërë ndonjë kontroll të imët për vendndodhjen e trupit të djalit, por vetëm kontroll vizual një ditë pasi kisha hedhur trupin, siç deklarova më lart. A keni komunikuar ju me ndonjë shok apo koleg për t‘i kërkuar marrjen e plehrave ditën kur keni hedhur trupin në kosh? Siç deklarova edhe më lart, ditën në fjalë vetëm kam pritur që makina të vinte dhe t‘i merrte plehrat pa i kërkuar ndonjë kolegu ta bënte një gjë të tillë. A keni komunikuar në telefon ditën kur keni hedhur trupin në kosh me shoferin e makinës në Laprakë I.K.? Jo, nuk kam komunikuar në telefon me shtetasin I. K. ditën kur kam hedhur trupin në kosh, por e di që ai ka qenë në punë atë ditë, pasi i njëjti shofer e bën atë punë çdo ditë. A mbani mend ndonjë rast tjetër të kësaj natyre? Mbaj mend që para rreth 3-4 vitesh kam pasur një shtëpi pas “Vizion Plusit“. Një ditë, dy djem të vegjël kanë vjedhur kumbulla në oborrin e shtëpisë sime. Unë i kam kapur dy djemtë brenda oborrit të banesës dhe nuk i kam lejuar ata të dalin nga oborri i banesës sime duke i kërcënuar me një çelës që mbaja në dorë, duke i shtrënguar të më jepnin lekët e kumbullave. Pas disa çastesh i kam liruar fëmijët dhe ata kanë ikur me vrap. Më pas unë jam shoqëruar për këtë çështje në polici dhe pasi jam pyetur, jam lënë i lirë. Gjatë kohës që i keni kërcënuar këta dy fëmijë a keni kryer me ta ndonjë veprim me natyrë seksuale, apo u keni kërkuar të kryenin ndonjë veprim të tillë? Nuk kam kryer dhe as u kam kërkuar atyre të kryenin ndonjë veprim të kësaj natyre.


6

kronika e ditës

Ditari “Në fakt, kujdes duhet të kemi se ky ligj i jep mundësi armatosjeje dhe Edvinit dhe ndoshta unë do të propozoja që të mos hynte në fuqi në 23 qershor, në mënyrë që në hidhërim e sipër të mos na bëjë ndonjë veprim të pamenduar”

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Raporti i Vëzhguesve Vendorë: KQZ, jo profesionale Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka treguar sjellje shpesh të orientuar sipas debatit politik të partive apo të përfaqësuesve të tyre, si dhe ka shmangur përmbushjen e detyrimeve të vëna nga Kodi Zgjedhor, duke treguar performancë të ulët dhe mungesë profesionalizimi. Ky është konstatimi që bën Raporti i Parë i Ndërmjetëm, i Koalicionit të Vëzhguesve Vendorë, i publikuar dje dhe që përmban të dhëna për periudhën që nga shtatori i shkuar deri në datën 14 mars dhe përfshin të gjitha vendimmarrjet dhe përgatitjet e kryera për zgjedhjet e ardhshme. Kështu, sipas

Raportit, KQZ përgjatë kësaj periudhe nuk ka respektuar afatet e parashikuara në legjislacionin zgjedhor, si dhe janë vërejtur shkelje proceduriale në funksionimin e tij. Sipas Koalicionit të Vëzhguesve Vendorë “zgjedhjet parlamentare do të mbahen në një situatë të polarizuar politikisht, në një situatë ekonomike të rënduar si dhe me një situatë kriminaliteti në rritje”. Gjithashtu raporti thekson se “në këtë situatë pothuajse të gjitha partitë kryesore kanë nisur fushatën elektorale, duke shkelur hapur Përfaqësuese Kodin Zgjedhor. e vëzhguese, Gerta Meta

Miratohet ligji që armatos politikanët, Topalli: Kujdes Edi Ramën Me 66 vota pro dhe 56 kundër Kuvendi ka miratuar ligjin “Për armët”. Në nenin 18 parashikohen që përveç deputetëve, ministrave, kryetarit të Gjykatës Kushtetuese dhe të Gjykatës së Lartë, armë të mbajnë dhe zv/ministrat, prefektët, krerët e pushtetit vendor Të gjithë deputetët, ministrat, prefektët, krerët e qeverisjes vendore e një numër tjetër nëpunësish shtetërorë do të kenë të drejtën që të mbajnë armë. Kuvendi ka miratuar dje me vetëm 66 vota pro të mazhorancës dhe 56 vota kundër të opozitës, ligjin “Për armët”, me anë të të cilit zgjerohet rrethi i personave zyrtarë që mund të mbajnë armë me leje. Ashtu si dhe gjatë diskutimit të këtij projektligji në komisione, edhe dje kjo nismë ka ngjallur mjaft debate mes mazhorancës dhe opozitës, ku këta të fundit kanë akuzuar qeverinë se po kërkon të pajisë me armë deputetët në prag të fushatës elektorale. Kështu deputeti socialist, Arben Isaraj akuzoi kryeministrin Berisha se ka urdhëruar armatosjen e të gjithë zyrtarëve dhe zëvendësve të tyre në prag të fushatës zgjedhore, duke lënë të paarmatosur vetëm Presidentin e Republikës. “Sot po çarmatosin vetëm Presidentin dhe të gjithëve na duan nën armë. Ka ditë që biznesi i armëve mezi pret licencimin e miliardave të gjakut, a thua se jemi përpara një lufte dhe të gjithë ushtarë. Vetëm Presidentin e Republikës e ka çarmatosur Saliu, pasi ia mori të gjitha dekretet dhe e la me lugë bosh në brez. Sot është koha të çarmatoset politika e çdo niveli, të flasë me gjuhën e Kushtetutës dhe të ligjit”,- u shpreh Isaraj. Por mazhoranca ka hedhur poshtë çdo insinuatë për ta

lidhur këtë ligj me fushatën elektorale, duke theksuar se ai do të nisë t’i japë efektet pas zgjedhjeve të 23 qershorit. Sipas deputetit demokrat, Osman Metalla, deklaratat e socialistëve janë spekulime, pasi ky projektligj hyn në fuqi në muajin gusht, 3 muaj pas botimit në Fletoren Zyrtare. “Ky ligj hyn në fuqi 3 muaj pas botimit në Fletoren Zyrtare. Ky ligj hyn në fuqi në gusht të këtij viti, kështu që ju po gënjeni me këto që po thoni”,- u shpreh Metalla. Ndërsa Flamur Noka, ministër i Brendshëm, në fjalën e tij gjatë seancës plenare theksoi se ky draft synon të shkurtojë listën e personave ligjërisht të lejuar për përdorimin e armëve. “Më vjen edhe për të qarë kur shoh kolegët e mi të opozitës që e shndërrojnë veten në papagaj që zhurmojnë në boshllëk, vetëm për t’i treguar kryetarit që ju e meritoni të jeni deputetë, për të krijuar një mjegullnajë në lidhje me krimin. Me

Nga seanca e djeshme parlamentare

Ndalojeni këtë ligj, se kam frikë se do na shtohet dhuna në familje. Do na ndodhë ndonjë ngjarje e do na shtohen vrasjet e grave statistika krimi ka ardhur në ulje të ndjeshme”, - tha Noka. Por shqyrtimi i këtij projektligji është bërë objekt i batutave dhe ironive të shkëmbyera nga përfaqësuesit e të dyja palëve në Kuvend. Kështu deputeti socialist, Paulin Sterkaj, duke kërkuar që ky ligj të mos miratohej i ka kujtuar kryeparlamentares Topalli se në të kundërt ai do bëhet shkak për të rritur kriminalitetin në familjet e demokratëve, sidomos pas 23 qershorit, ku sipas tij, ata do të humbasin në zgjedhje. “Kryetare, ju bëj një thirrje si shkodrane dhe si grua e fortë. Ndalojeni këtë ligj, se kam frikë se do na shtohet dhuna në familje. Do na

PS-PD miratojnë ligjin me 3/5, konsensus për komunën Liqenas Mazhoranca dhe opozita kanë gjetur konsensusin dje dhe kanë votuar një ligj, i cili për t’u miratuar kërkon 3/5-at e votave të të gjithë Kuvendit. Bëhet fjalë për një ndryshim në ligjin “Për ndarjen administrativo-territoriale të njësive të qeverisjes vendore në Republikën e Shqipërisë”, me anë të të cilit realizohet ndryshimi i emrit të komunës Liqenas në Pustec, sipas kërkesës së komunitetit maqedonas që jeton në të. Ndryshimi në

ndodhë ndonjë ngjarje e do na shtohen vrasjet e grave. Kjo mazhorancë në këtë 23 qershor do të ikë në shtëpi nga pesimizmi, nga lodhja, ka mundësi duke pasur armën në shtëpi do të ndodhë ndonjë fenomen që do qeshet mbarë bota”,- tha Paulin

fjalë mori plot 121 vota pro, përfshi këtu edhe votën e opozitës, pavarësisht se kjo e fundit gjatë shqyrtimit të tij në komisionin e Ligjeve votoi kundër. Qëndrimi ndryshoi gjatë mbledhjes së fundit të grupit socialist, ku kreu i kësaj partie informoi deputetët se do të votonin pro kësaj nisme, për shkak se ai ia kishte premtuar një gjë të tillë kryetarit të Komunës Liqenas, i cili ishte i pranishëm edhe në seancën e djeshme.

Sterkaj, deputet i PS-së. Ndërsa kryeparlamentarja Topalli në reagimin e saj i ftoi socialistët që të kenë kujdes kryetarin e tyre se mos vret veten kur të humbasë zgjedhjet. “Në fakt, kujdes duhet të kemi se ky ligj i jep mundësi armatosjeje dhe Edvinit dhe

ndoshta unë do të propozoja që të mos hynte në fuqi në 23 qershor, në mënyrë që në hidhërim e sipër të mos na bëjë ndonjë veprim të pamenduar. Ti Paulin nuk bën veprim të pamenduar, ti e di që do votosh për ne”, - tha Topalli.

Dade mbush 60 vjeç, socialistët festë me këngë e valle Deputetja socialiste Arta Dade ka mbushur dje 60 vjeç, çka në fakt përbën dhe moshën në të cilën gratë në Shqipëri dalin në pension. E duke qenë një përvjetor kaq i rëndësishëm kolegët e saj nuk e kanë lënë pa e festuar. Ndaj dje si kryesi partie, por edhe grup parlamentar, kanë organizuar një mbrëmje me këtë rast, ku kanë qenë të pranishëm thuajse shumica e drejtuesve dhe deputetëve socialistë. Kështu, i pranishëm ka qenë kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, kreu i grupit parlamentar, Gramoz Ruçi, nënkryetari i Kuvendit, Namik Dokle, deputetët

Fatmir Xhafaj, Valentina Leskaj, Mimi Kodheli, Tauland Balla e shumë drejtues të tjerë socialistë. Mbrëmja është organizuar në ambientet e “Vila Toskana” në rrugën e vjetër Tiranë-Durrës, dhe ajo është hapur pikërisht nga Dade, e cila në një fjalë të shkurtër ka falenderuar miqtë e kolegët për praninë e tyre, duke theksuar se pavarësisht se kishte mbushur 60 vjeçe ndihej ende e re. “Unë ju falenderoj për praninë tuaj dhe dua t’ju them se unë vërtet mbusha 60 vjeçe, por ndihem ende e re. ndaj edhe 20 vite të tjera këtu do më keni”, mësohet të jetë shprehur Dade

në fjalën e vet. Ndërkohë që më pas ka folur dhe deputeti Qemal Minxhozi, i cili ka rrëfyer njohjen e hershme me Daden, që nga mosha 14-vjeçare, kur të dy ndiqnin shkollën e mesme. Më pas të pranishmit i janë gëzuar këtyre momenteve dhe teksa kanë shijuar darkën e shtruar me këtë rast, kanë kënduar e kërcyer gjatë. Burime të pranishme në këtë mbrëmje kanë bërë të ditur se të gjithë kolegët e grupit parlamentar kanë vënë nga 100 mijë lekë të vjetra dhe të cilat janë mbledhur nga koleget femra, të cilat më pas i kanë blerë Dades dhe dhuratat.

Nga festa e ditëlindjes së Arta Dades

Të pranishmit i janë gëzuar këtyre momenteve dhe teksa kanë shijuar darkën e shtruar me këtë rast, kanë kënduar e kërcyer gjatë


kronika e ditës

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

19.03.2013

7

Vendet vakante, Nishani: Kandidatët të dorëzojnë CV deri të enjten TIRANË Ashtu siç ishte paralajmëruar,

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani zhvilloi dje takime të veçanta me krerët e grupeve parlamentare, lidhur me përfundimin e mandatit të njërit prej anëtarëve të Gjykatës së Lartë, si dhe plotësimin e dy vendeve vakante që krijohen në Gjykatën Kushtetuese. Në takimin me krerët e grupeve parlamentare raportohet se nuk janë diskutuar emra konkretë, ndërsa vetë Nishani njoftoi përmes një deklarate për shtyp se të gjithë kandidatët e interesuar duhet të dorëzojnë kërkesat e tyre të shoqëruara me një CV pranë institucionit të Presidentit deri

ditën e enjte. Për Partinë Demokratike nuk kanë rëndësi emrat, mjafton që anëtarët e rinj të gëzojnë integritet moral dhe profesional. Kjo ka qenë kërkesa zyrtare që kryetari i grupit parlamentar të PD-së, Astrit Patozi i ka parashtruar Presidentit gjatë takimit në Presidencë. Ndërsa kryetari i grupit parlamentar të PS-së, Gramoz Ruçi nuk është dakord me periudhën se kur Nishani duhet të dekretojë emrat e rinj për në Kushtetuese. Ai ka shprehur shqetësimin edhe për mosdekretimin e Artan Hoxhës në Kushtetuese në vend të Petrit Plloçit, anëtarit të larguar prej muajsh. “…Ajo që ne shikojmë me

shqetësim janë dy elementë që i paraqitëm Presidentit. E para, lidhur me një mandat të Gjykatës Kushtetuese, Presidenti i mëparshëm ka 8 muaj që ka paraqitur një dekret për zëvendësimin e një vendi vakant në Gjykatën Kushtetuese dhe sot e kësaj dite Parlamenti nuk e shqyrton atë. E dyta, për ne nuk ka vakanca sot, për arsyen se Gjykata Kushtetuese dhe Parlamenti shqiptar, pavarësisht se ne si opozitë në atë kohë nuk kemi qenë dakord, ka konsideruar që këto dy mandate përfundojnë në 21 maj të 2013-ës, për të realizuar rotacionin në Kushtetuese”, - u shpreh Ruçi.

Bujar Nishani

Kriza çon borxhin e biznesit ndaj qeverisë në 500 mln euro Kriza fut ekonominë në një cikël të rrezikshëm borxhesh. Në fund të vitit që shkoi, sipas të dhënave nga Ministria e Financave, borxhi i biznesit ndaj qeverisë kap shifrat e 70 miliardë lekëve. Vetë qeveria i detyrohet biznesit me rreth 200 mln euro. Fieri kryeson borxhin në tatimor. Blerina Hoxha

Dy vitet e fundit ka bërë lajm fakti që qeveria u ka borxh rreth 200 milionë euro bizneseve, pasi tradicionalisht ndodh e kundërta. Qeveritë nuk borxhojnë, por biznesi dhe individët po, ose qeveritë janë me korrekte se bizneset. Fakti se për herë të parë qeveria ka krijuar një gropë disi të madhe borxhesh me privatet ka lënë në hije rritjen gjithnjë e më të madhe të borxheve që biznesi i ka qeverisë. Edhe pas një amnistie fiskale që u aplikua ndaj biznesit në vitin 2010, borxhet e biznesit ndaj qeverisë jo vetëm që nuk janë reduktuar po mbërrijnë në një shifër rreth 70 miliardë lekës, sipas burimeve në Ministrisë e Financave shumë kjo e barabartë me rreth 500 milionë euro. Bizneset borxhlie

Pas amnistisë fiskale të vitit 2010, lista e bizneseve që nuk arritën të paguanin detyrimet tatimore në kohë u trefishua në fillim të këtij viti. Nëse në fund të vitit 2011 subjektet borxhlie ishin rreth 1800, në dy vitet e fundit ato u shtuan me mbi 3000 mijë të tjera. Sipas burimeve në Ministrinë e Financave, kompanitë janë në aktivitet ekonomik dhe nuk konsid-

Harta e By-Pass-it të Fierit

By-pass-i ka tri ura nga 80 metra gjatësi secila, Ura e Semanit, e Kanalit të Hoxharës dhe e Pojanit, si dhe katër kryqëzime në disnivel

erohen të falimentuara, por për arsye të ndryshme që lidhen edhe me mungesën e likuiditetit në periudha të caktuara ato nuk mund të shlyejnë detyrimin tatimor, i cili po rritet me hapa galopantë. Në fillim të vitit 2009 ky borxh ka qenë më rreth 55 miliardë lekë dhe në fund të vitit 2012 shifra arrin në rreth 70 miliardë lekë. Burimet në Ministrinë e Financave pohojnë se kriza nuk po e favorizon shlyerjen e këtyre detyrimeve, përkundrazi po rrit në mënyrë të konsiderueshme detyrimet tatimore të papaguara. Në të njëjtat shifra në mos më të larta biznesi u detyrohet edhe bankave. Ndërkohë që mundësitë për shlyerjen e këtyre detyrimeve do të jenë gati të pamundura përsa kohë rritja ekonomike do të jetë në këto nivele. Studimet hulumtuese të Ministrisë së Financave edhe të Bankës së Shqipërisë besojnë se, rënia e borxheve të biznesit do të ndodhë kur rritja e ekonomisë të arrijë të paktën ritmet e para krizës, të cilat ishin rreth 6 për qind. Por po sipas parashikimeve të këtyre institucioneve, kjo nuk do të ndodhë më shpejt se fundi i vitit 2015, ku parashikohet një zbutje e efekteve të krizës. Harta e borxhit

Bizneset fierake kryesojnë listën e bizneseve borxhlie. Sipas një dokumenti të tatimeve për këtë tregues, mësohet se nga rreth 5 mijë biznese që i detyrohen qeverisë, më shumë se gjysma e tyre ndodhën në Fier dhe pjesa tjetër në Tiranë, Vlorë etj. Në fakt numri i bizneseve që e ka të pamundur të shlyejnë detyrimet tatimore është rritur në mënyrë të dukshme pas krizës. Vetëm dy vitet e fundit lista e shtuar me më shumë se 3 mijë e 500 biznese nga më pak se 1800 të

500

Milionë euro arrijnë borxhet që biznesi i ka qeverisë edhe pas amnistisë fiskale të vitit 2010

200

Milionë euro llogaritet borxhi që qeveria i ka biznesit në formën e punëve dhe shërbimeve të papaguara

3030

Janë bizneset borxhlie të regjistruara vetëm gjatë vitit 2012 dhe dy muajve të parë të vitit 2013. Numri total arrin në rreth 5 mijë.

Policia tatimore gjatë një aksioni

tilla që u regjistruan gjatë viteve 2009 dhe 2010. Ndërkohë që po dje nga të dhënat mujore të Shoqatës së Bankave mësohet se, huatë jo performuese janë rritur sërish në janar, duke arritur në 23.2% të totalit, nga 22.76, që u mbyll viti 2012. Edhe

statistikat e qeverisë edhe të bankave tregojnë se borxhet e biznesit janë në rritje. Duke këmbyer borxhin që qeveria i ka biznesit me atë që biznesi i ka qeverisë, bilanci del negativ për biznesin me rreth 300 milionë euro.

Nacionalizmi në Shqipëri, Fyle ironizon në ‘Twitter’

SHBA falenderim Shqipërisë për ofertën për anëtarët e MEK

TIRANË Nga Beogradi ku po qëndron për një vizitë zyrtare, komisioneri për Zgjerimin, Stefan Fyle ka ironizuar në faqen e tij në ‘Twitter’ retorikat nacionaliste të Tiranës. “Shqipëria tregon “kreativitet”. A është nacionalizmi, në formën që e dëgjojmë nga Tirana, vërtet i bazuar në vlera euroatlantike?”, ngre pyetjen retorike Stefan Fyle. Pas Beogradit komisioneri pritet të vizitojë të martën Prishtinën për të biseduar për reformat europiane dhe për zhvillimet e dialogut Serbi-Kosovë. Ndërkohë, kabineti i komisionerit njoftoi se më 25 mars Fyle do të vizitojë edhe Tiranën. Përveç fjalimit kryesor për integrimin europian, në një konferencë me qytetarët, shoqërinë civile dhe biznesin, komisioneri pritet të inaugurojë edhe një faqe interneti të Delegacionit të BE-së në Tiranë, e cila synon të jetë një platformë për të gjithë ata që interesohen për integrimin e Shqipërisë në BE.

TIRANË Shtetet e Bashkuara përshëndetën vendimin e qeverisë shqiptare dhe kryeministrin Sali Berisha për ofertën për t’u dhënë strehim 210 personave nga grupi Mujahedeen-e-Khalq, si dhe i bënë thirrje udhëheqjes së këtij grupi që të mbështesë pa kushte dhe plotësisht përpjekjet e risistemimit të banorëve të ish-kampit Ashraf. Zëdhënësja e Departamentit të Shtetit, Viktoria Nuland tha dje se vendosja e tyre në vende të tjera, jashtë Irakut, është zgjidhja e vetme e qëndrueshme. Zëdhënësja i bëri thirrje udhëheqjes së grupit iranian të rezistencës MEK që të pranojë ofertën e Shqipërisë dhe banorëve të kampit që të rifillojnë procesin e intervistave për t’u shpërngulur jashtë Irakut. Drejtues të grupit iranian të rezistencës Mujahedeen-e-Khalq, të kontaktuar nga agjencia Associated Press, u shprehën se ndërsa e vlerësonin ofertën e Shqipërisë, nuk mund të pranonin një zgjidhje vetëm për një pjesë të vogël të grupit.

Kreu i Dhomës së Tregtisë, Nikolin Jaka

Aktualisht, janë mbyllur Dhomat e Tregtisë në qytetet e Korçës, Dibrës, Elbasanit, Beratit, Kukësit dhe Gjirokastrës


CMYK

8 19.03.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

Notification of Prequalification Results

Notification of Prequalification Results Notification of Prequalification Results

Name of Procuring Entity: Name of Project: Name of Procuring Entity: Project EBRD – ID: Name of Project: Project BEI – ID: Project EBRD – ID: Tender/Contract Description: Project BEI – ID: Tender/Contract Description:

Albanian Development Fund Secondary and Local Roads Project Albanian Development Fund 40153 Secondary and Local Roads Project 2007 – 0519 40153 No. 1: CWC/ICB/2012/WL – Rec 87-1, Contract 2007 – 0519 Reconstruction of road Hysgjokaj – Kryqezimi Rras – Contract No. 1:Region CWC/ICB/2012/WL – Rec 87-1, Vashaj, Fier Reconstruction ofCWC/ICB/2012/WL road Hysgjokaj – Kryqezimi Rras – Vashaj, Fier Region Contract No. 2: – Rec 125, Contract No. 2: CWC/ICB/2012/WL – Rec–125, Reconstruction of road Gostime Gjyrale – Belsh, Reconstruction of road Gostime – Gjyrale – Belsh, Elbasani Region Elbasani Region

Applicants Prequalified 1. Strabag 2. Albavia sh.p.k. 3. Alb Star sh.p.k. 4. JV Trikat S.A. & Pe – Vla – Ku sh.p.k. 5. Gjoka Konstruksion sh.a. 6. JV Victoria Invest International sh.p.k. & Bejta Commerce sh.a. 7. Serenissima Costruzioni 8. JV Delia Group sh.p.k. & Vellezrit Hysa sh.p.k.

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

Applicants Conditionally Prequalified Arifaj sh.p.k. Taddei Filipos Green Line Trading and Contracting GPG Company sh.p.k. Gener 2 sh.p.k. Gjikuria sh.p.k.

Name of Procuring Entity: Albanian Development Fund Notification of Prequalification Results Name of Project: Secondary and Local Roads Project NameEBRD of Procuring Entity: Albanian Project – ID: 40153 Development Fund NameBEI of–Project: Secondary Project ID: 2007 – 0519and Local Roads Project Project EBRD – ID: 40153 Tender/Contract Description: Contract No. 1: CWC/ICB/2012/WL – Rec 103, Project BEI – ID: 2007 – 0519 Tender/Contract Description: Contract Reconstruction ofCWC/ICB/2012/WL road Qerret – Karpen No. 1: – Rec 103, of road Qerret– Rec – Karpen Reconstruction Contract No. 2: CWC/ICB/2012/WL 127, Contract No. 2: CWC/ICB/2012/WL – Rec 127, Reconstruction Reconstruction ofof road segment Kallmet i vogel – Ungrej road segment Kallmet i vogel – Ungrej Contract ContractNo.3: No.3: CWC/ICB/2012/WL – Rec 129 – Rec 129 CWC/ICB/2012/WL road Unaze e re – Kashar Reconstruction Reconstruction ofof road Unaze e re – Kashar

No. of Contracts 1 1 1 2 1 1 1

No. of Contracts 1 1 1 1 1 2 1

Applicants Prequalified 1. Alb Tiefbau sh.p.k. 2. Albavia sh.p.k. 3. Gjoka Konstruksion sh.a. 4. Strabag 5. JV Curri sh.p.k. & SMO Union sh.p.k. 6. Gener 2 sh.p.k. 7. Alb Star sh.p.k. 8. JV Incabit s.r.l. & Construzioni Idrauliche s.r.l. 9. Fusha sh.p.k. 10. Serenissima Costruzioni

No. of Contracts 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1

Applicants Conditionally Prequalified Delia Group sh.p.k. Filipos CGP GPG Company sh.p.k. JV Albakonstruksion sh.p.k. & Spartaku sh.p.k Gener 2 sh.p.k. Arifaj sh.p.k. Gjikuria sh.p.k.

No. of Contracts 1 1 1 1 1 2 1 1

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.

Rejected Applicant 1. Vezzola 2. Euroteorema Peqin sh.p.k. 3. Pesaresi Giusepe 4. Super Beton Mati sh.p.k. 5. Ina sh.p.k. 6. Alko – Impex 7. Socab 8. Biba X sh.p.k. 9. Alb Building Copri Enterprises 10. Alpin s.r.l. 11. ANK sh.p.k 12. JV Riviera sh.p.k. & PST Holding 13. JV Alb Building sh.p.k. & 2T sh.p.k. 14. Eurokos sh.p.k. 15. Geci sh.p.k. 16. JV Trikat S.A. & Pe – Vla – Ku sh.p.k.

Rejected Applicant

1. Alko – Impex 2. Salillari sh.p.k. 3. Iona Projectos 4. San – Is 5. JV Riviera sh.p.k. & PST Holding 6. Pesaresi Giusepe 7. Socab 8. Geci sh.p.k. 9. Alb Building Copri Construction 10. JV Arche & Pezzella 11. Eurokos sh.p.k.

In all cases the Procuring Entity shall undertake verification at the time In all all casescases the Procuring shall undertake verification at the time of tendering, and that tenders shall at the In all cases the Procuring Entity shallrejected undertake verification at the time of tendering, and that tenders shall In theEntity Procuring Entity shall undertake verification time of tendering, that tenders shall beand by the Procuring Entity, at its discretion, i be rejected by the Procuring Entity, at its discretion, if the verification is unsatisfactory or if the tenderer is be rejected the Procuring Entity, at itsis discretion, if theis verification is unsatisfactory or if the tenderer is unsatisfactory or if the tenderer unable to confirm the specified requi that tenders shall be rejected by the Procuring Entity, at its discretion, if by the verification unable to confirm the specified requirements. to confirm the specified requirements. unsatisfactory or if the tenderer is unable to confirm the specifiedunable requirements.

Only applicants (firms or joint venture) that have been prequalified und

will be eligible to tender. Only applicants (firms or joint venture) that have been prequalified under this full process will be eligible to Only applicants (firms or joint venture) that have been prequalified under this full process will be eligible to Only applicants (firms or joint venture) that have been prequalified under this full process tender. tender. The tender documents will be issued only to prequalified firms. will be eligible to tender. The tender documents will be issued only to prequalified firms. The tender documents will be issued only to prequalified firms.

The tender documents will be issued only to prequalified firms.

Notification of Prequalification Results Notification of Prequalification Results

Notification of Prequalification Results

Notification of Prequalification Results

Notification of Prequalification Results Notification of Prequalification Results

Name Entity: Albanian Development Fund Name Entity: Albanian DevelopmentFund Fund NameofofProcuring Procuring Entity: Entity: Albanian Development Fund Nameof ofProcuring Procuring Entity: Entity: Albanian Development Name of Procuring Albanian Development Fund Name of Procuring Albanian Development Fund Name of Project: Secondary and Local Roads Project Name of Project: Secondary and Local Roads Project Name of Project: Secondary and Local Roads Project Name of Project: Secondary and Local Roads Project Name of Project: Secondary and Local Roads ProjectName of Project: Secondary and Local Roads Project ProjectEBRD EBRD – ID: Project – ID: 40153 Project – ID: 40153 ProjectEBRD EBRD – ID: Project EBRD – ID: 40153 40153 Project EBRD – ID: 40153 40153 ProjectBEI BEI – ID:– ID: 2007 – 0519 Project –BEI ID: 2007 – 0519 Project BEI – ID: 2007 – 0519 Project BEI – ID: 2007 – 0519 Project 2007 – 0519 Project BEI – ID: 2007 – 0519 Tender/ContractDescription: Description: Contract No. 1:1:CWC/ICB/2012/WL – Rec Tender/Contract Description: Contract No. 1:1:CWC/ICB/2012/WL – Rec Tender/Contract Contract No. CWC/ICB/2012/WL – Rec 126,126, Tender/Contract Description: Contract No. CWC/ICB/2012/WL – Rec 116,116, Tender/Contract Description: Contract No. 1: CWC/ICB/2012/WL – Rec 126, Tender/Contract Description: Contract No. 1: CWC/ICB/2012/WL – R Reconstruction ofof road Kthesa ––Roskovec Reconstruction of road Mollas – Selite – Reconstruction road KthesaeePatosit Patosit Roskovec Reconstruction of road Mollas – Selite – Frasher Reconstruction of road Kthesa e Patosit – Roskovec Reconstruction of road Mollas – Selite –

Applicants Prequalified Applicants Prequalified

1. 1.Strabag Strabag 2. 2 sh.p.k. 2.Gener Gener 2 sh.p.k. 3. 3.Taddei Taddei 3. StarStar sh.p.k. 3.Alb Alb sh.p.k. 4. Costruzioni 4.Serenissima Serenissima Costruzioni

No. of Contracts 1 1 1 1 1

Applicants Conditionally Prequalified Prequalified No. of Contracts Applicants Conditionally 1. 1 1.Filipos Filipos Rejected Rejected Applicant Applicant 1.Pesaresi Pesaresi Giusepe 1. Giusepe 2.Socab Socab 2. 3.Iona Iona Projectos 3. Projectos 4.Geci Geci sh.p.k. 4. sh.p.k. 5.Green Green Trading and Constructing 5. LineLine Trading and Constructing 6.JV JV Albavia & Doxa ABETE 6. Albavia sh.p.k.sh.p.k. & Doxa ABETE 6.JV JV Agbes Erniku sh.p.k. 6. Agbes sh.p.k.sh.p.k. & Erniku& sh.p.k. 7. Gjoka Konstruksion sh.a. 7. Gjoka Konstruksion sh.a. 8. JV Gjikuria sh.p.k. & Kiros 8. JV Gjikuria sh.p.k. & Kiros 9. Salillari sh.p.k. 9. Salillari sh.p.k. 10.JVJV Riviera & PST Holding 10. Riviera sh.p.k.sh.p.k. & PST Holding 11. JV Trikat S.A. & Pe Vla – Ku sh.p.k. 11. JV Trikat S.A. & Pe – Vla – Ku–sh.p.k. 12. Monaco Costruzioni Generali” s.p.a. 12. Monaco Costruzioni Generali” s.p.a.

Applicants Prequalified No. of Contracts No. of Contracts Applicants Prequalified 1. Gjoka Konstruksion sh.a. 1 1. Gjoka Konstruksion sh.a. 1 2. JV SMO Union sh.p.k & Curri sh.p.k. 1 2. JV1SMO Union sh.p.k & Curri sh.p.k. 3. Costruzioni 1 3.Serenissima Serenissima Costruzioni 1 1 Applicants Conditionally Prequalified Prequalified No. of Contracts Applicants Conditionally 1 1. Gener 2 sh.p.k. 1 1. Gener 2 sh.p.k. 2. JV “N“N & N& Rukolli” sh.p.k. & “Victoria Invest 1 2. JV N Rukolli” sh.p.k. & “Victoria Invest No.International” of Contracts sh.p.k.sh.p.k. International” 1 3. “Gjikuria” sh.p.k. & “Kiros”& S.A. 1 3.JV JV “Gjikuria” sh.p.k. “Kiros” S.A.

No. of C

No. of C

Rejected Applicant Applicant Rejected 1. Elisseo 1. Elisseo 2. sh.p.k. 2.Geci Geci sh.p.k. 3. – Impex 3.Alko Alko – Impex 4. – Is– Is 4.San San 5. Building Copri Enterprises sh.p.k. 5.Alb Alb Building Copri Enterprises sh.p.k. 6. JV Albakonstruksion sh.p.k. & Spartaku 6. JV Albakonstruksion sh.p.k.sh.p.k. & Spartaku sh.p.k. 7. 7.Vezzola Vezzola 8. Albavia sh.p.k.sh.p.k. & Doxa ABETE 8.JV JV Albavia & Doxa ABETE 9. Pesaresi Giusepe 9. Pesaresi Giusepe 10. JVJV Riviera sh.p.k.sh.p.k. & PST Holding 10. Riviera & PST Holding 11. JV Trikat S.A. & Pe – Vla – Ku–sh.p.k. 11. JV Trikat S.A. & Pe Vla – Ku sh.p.k. 12. Salillari sh.p.k. 12. Salillari sh.p.k. 13. JVJV Eurokos sh.p.k. sh.p.k. & Arifaj sh.p.k. 13. Eurokos & Arifaj sh.p.k.

Intime all cases the Procuring Entity shallEntity undertake verification at the time of tendering, at andthe time In all cases the Procuring Entity shall undertake verification ofthe tendering, and In cases the Procuring shall undertake In cases the Entity shall undertake verification at the time of tendering, and at allall cases Procuring Entity shall undertake verification at the time verification of tendering, and Inall all cases theProcuring Procuring Entity shall undertake verification at the time of tendering, andtheIn that tenders shall be rejected byis the Procuring Entity, at its discretion, if theat verification is that tenders shall be rejected by the Procuring Entity, at its discretion, if the verification that tenders shall be rejected by the Procuring Entity, its discretion, if that atat itsits discretion, if the verification tenders shall bethe rejected by the Procuring Entity, at itsspecified discretion, if the verification that tenders tenders shall shall be berejected rejected by bythe theProcuring ProcuringEntity, Entity, discretion, if the verification is that unsatisfactory or if tenderer is unable to confirm the requirements. unsatisfactory or if the tenderer is unable to confirm the specified requi unsatisfactory or if the tenderer is unable to confirm the specified requirements. is unsatisfactory thetenderer tenderer unabletotoconfirm confirmthe thespecified specifiedrequirements. requirements. is unsatisfactory or if the tenderer is unable to confirm the specified requirements. unsatisfactory oror if ifthe isisunable Onlyapplicants applicants (firms or joint venture) have been prequalified under thisprocess full process Only (firms joint venture) thatthat have been prequalified under this full Only applicants (firms or(firms joint venture) that have been prequalified under this full process Only applicants or joint venture) that have been prequalified und Only applicants or joint venture) that have been prequalified under this fullor(firms process Only applicants (firms or joint venture) that have been prequalified under this full process will be eligible to tender. will be eligible to tender. will be eligible to tender.to tender. will be eligible to tender. will be eligible will be eligible to tender. The to to prequalified firms. The tender documents will be issued only to prequalified firms. The tender tender documents documents will willbe beissued issuedonly only prequalified firms. The tender documents will be issued only to prequalified firms. The tender documents will be issued only to prequalified firms. The tender documents will be issued only to prequalified firms.


CMYK

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

19.03.2013

9

Notification of Prequalification Results Notification of Prequalification Results Notification of Prequalification Results

Name of Procuring Entity: Albanian Development Fund Name of Procuring Entity: Albanian Development Fund Name of Project: Secondary and Local Roads Project Name of Procuring Entity: Albanian Development Fund Name of Project: Secondary and Local Roads Project ProjectProject: EBRD – ID: Secondary and 40153 Name Local Roads Project Projectof EBRD – ID: 40153 Project BEI – ID: 2007 – 0519 Project EBRD – ID: 40153 Project BEI – ID: 2007 – 0519 Name of Procuring Entity: Albanian Development Fund No. 1: CWC/ICB/2012/WL – Rec 128, Tender/Contract Description: Contract Project BEI – ID:Description: 2007 – 0519 Tender/Contract Contract No. CWC/ICB/2012/WL – Rec 128, Name of Project: Secondary and1: Local Roads Project Reconstruction of –road Fermentim – ura e Mesit – Drisht, Tender/Contract Description: Contract No. 1: CWC/ICB/2012/WL Rec 128, Reconstruction of road Fermentim – ura e Mesit – Drisht, Project EBRD – ID: 40153 Lot 1 Reconstruction of road Fermentim – ura e Mesit – Drisht, Project BEI – ID: 2007 – 0519 Lot 1 Contract No. 2: CWC/ICB/2012/WL – Rec 130, Lot 1 Tender/Contract Description: Contract No. 1:2: CWC/ICB/2012/WL – Rec 128, – Rec 130, Contract No. CWC/ICB/2012/WL of– – road segment Contract No.Reconstruction 2: CWC/ICB/2012/WL 130, Reconstruction of road Fermentim – ura e Mesit Drisht, Lot 1 – Gose e Gose e madhe – Gose e Reconstruction of road segment Gose eRec madhe vogel Reconstruction of road segment Gose e madhe – Gose e Contract No. 2: CWC/ICB/2012/WL – Rec 130, vogel vogel Reconstruction of road segment Gose e madhe – Gose e vogel Applicants Prequalified No. of Contracts Applicants Prequalified No. of Contracts Applicants Prequalified No. of Contracts 1. RSM sh.p.k. 1 1. RSM sh.p.k. 1 1. sh.p.k. sh.p.k. 1 2.RSM Riviera 1 2. Riviera sh.p.k. 1 2. sh.p.k. 1 3.Riviera SMO Union sh.p.k. 1 3. SMO Union sh.p.k. 1 3. sh.p.k.sh.p.k. 1 4.SMO AlbUnion Tiefbau 1 4. Alb Tiefbau sh.p.k. 1 4. Tiefbau sh.p.k. 1 5.Alb Curri sh.p.k. 1 5. Curri sh.p.k. 1 5. sh.p.k. 1 6.Curri Geci sh.p.k 1 6. Geci sh.p.k 1 6. sh.p.k2 sh.p.k. 1 7.Geci Gener 2 7. Gener 2 sh.p.k. 2 7. 2 sh.p.k. S.A. & Pe – Vla – Ku sh.p.k. 2 8.Gener JV Trikat 2 8. JV JV Trikat Trikat S.A. S.A. & & Pe Pe – – Vla Vla – – Ku Ku sh.p.k. sh.p.k. 2 8. 2 9. Serenissima Costruzioni 1 9. Serenissima Costruzioni 1 9. Serenissima Costruzioni 1 Applicants Conditionally Prequalified No. of Contracts Applicants Conditionally Conditionally Prequalified Prequalified No. of of Contracts Contracts Applicants No. 1. Gjikuria sh.p.k. 1 1. Gjikuria Gjikuria sh.p.k. sh.p.k. 1 1. 1 2. Albakonstruksion sh.p.k. 1 2. Albakonstruksion Albakonstruksion sh.p.k. sh.p.k. 1 2. 1 3. GPG Company sh.p.k. 1 3. GPG GPG Company Company sh.p.k. sh.p.k. 1 3. 1 4. Delia Group sh.p.k. 1 4. Delia Delia Group sh.p.k. sh.p.k. 1 4. 1 5. JV Group Arifaj sh.p.k. & Denis 05 sh.p.k. 1 5. JV JV Arifaj Arifaj sh.p.k. sh.p.k. & & Denis Denis 05 05 sh.p.k. sh.p.k. 1 5. 1 6. Alpin s.r.l. 6. Alpin s.r.l. 6. Alpin s.r.l.

Notification of Prequalification Results

Ta Shohësh Botën me Optikë Elitare!

Rejected Applicant Rejected Applicant Applicant Rejected 1. Eurokos sh.p.k. 1. Eurokos Eurokos sh.p.k. sh.p.k. 1. 2. JV Alb Building sh.p.k. & 2T sh.p.k. 2. JV JV Alb Alb Building Building sh.p.k. sh.p.k. & & 2T 2T sh.p.k. sh.p.k. 2. 3. Pesaresi Giusepe 3. Pesaresi Giusepe Giusepe 3. Pesaresi 4. Alko – Impex 4. Alko Alko – – Impex Impex 4. 5. Vezzola 5. Vezzola Vezzola 5. 6. Alb Building Copri Enterprises 6. Alb Alb Building Building Copri Copri Enterprises Enterprises 6. 7. Socab 7. Socab Socab 7. 8. Eurondertim MK sh.k.p. 8. Eurondertim Eurondertim MK MK sh.k.p. sh.k.p. 8. 9. Biba X sh.p.k. 9. Biba Biba X X sh.p.k. sh.p.k. 9. 10. JV Ndregjoni sh.p.k. & Everest sh.p.k. 10. JVJV Ndregjoni sh.p.k. & Everest sh.p.k. 11. Karl Gega Konstruksion sh.p.k. & Elira sh.p.k. 11. JV Karl Gega Konstruksion sh.p.k. & Elira sh.p.k.

Është optika më prestigjoze në Shqipëri. Përfaqësuese e autorizuar e

CARTIER për të gjithë rajonin.

Grand Optika Group sh.p.k, Hotel Sheraton, Tirana ,Albania Tel:0673001000; 0674006606; info@grandoptika.al; www.grandoptika.al

In all cases the Procuring Entity shall undertake verification at the time of tendering, and that tenders shall be rejected by the Procuring Entity, at its discretion, if the verification is unsatisfactory or if the tenderer is unable to confirm the specified requirements. Only applicants (firms or joint venture) that have been prequalified under this full process will be eligible to tender. The tender documents will be issued only to prequalified firms.

Grand

optika

INVITATION FOR TENDERS / ALBANIA Secondary (Regional) and Local Roads Project INVITATION FOR TENDERS Contracts/Tenders No.: CWC/ICB/2013/WL – Rec 87-1 CWC/ICB/2013/WL – Rec 103 CWC/ICB/2013/WL – Rec 116 CWC/ICB/2013/WL – Rec 125 CWC/ICB/2013/WL – Rec 126 CWC/ICB/2013/WL – Rec 127 CWC/ICB/2013/WL – Rec 128 CWC/ICB/2013/WL – Rec 129 CWC/ICB/2013/WL – Rec 130 This Invitation for Tenders follows the General Procurement Notice for this project which was published on the EBRD website, Procurement Notices (www. ebrd.com) on February 17, 2012. Albanian Development Fund, hereinafter referred to as “the Employer”, intends using part of the proceeds of a loan from the European Bank for Reconstruction and Development, European Investment Bank and IPA 2010/11 (the Banks) towards the cost of Secondary (Regional) and Local Roads Project. The Employer now invites sealed tenders from contractors for the following contracts to be funded from part of the proceeds of the loan: • Contract CWC/ICB/2013/WL-Rec 87-1, Reconstruction of road Hysgjokaj – Kryqezimi Rras – Vashaj in Fier Region – is a local road of length 8.8 km situated in “rolling” terrain. The estimated contract duration will be 13 months. • Contract CWC/ICB/2013/WL-Rec 103, Reconstruction of road Qerret – Karpen, Lot 1, in Tirana Region – is a regional road of length of approximately 5.8 km situated in “flat” terrain. The estimated contract duration will be 14 months. • Contract CWC/ICB/2013/WL-Rec 116, Reconstruction of road Mollas – Selite – Frasher, in Elbasan Region – is a local road of length of approximately 7.5 km situated in “flat” terrain. The estimated contract duration will be 9 months.

• Contract CWC/ICB/2013/WL-Rec 125, Reconstruction of road Gostime – Gjyrale – Belsh, in Elbasan Region – is a local road of length of approximately 16 km situated in “flat” terrain. The estimated contract duration will be 18 months. • Contract CWC/ICB/2013/WL-Rec 126, Reconstruction of road Kthesa e Patosit – Rroskovec, in Fier Region – is a regional road of length of approximately 10.6 km situated in “flat” terrain. The estimated contract duration will be 13 months. • Contract CWC/ICB/2013/WL-Rec 127, Reconstruction of road Kallmet i Vogel – Ungrej, Lot 1, in Lezha Region – is a regional road of length of approximately 7.6 km situated in “rolling” terrain. The estimated contract duration will be 16 months. • Contract CWC/ICB/2013/WL-Rec 128, Reconstruction of road Fermentim – Ura e Mesit – Drisht, Lot 1, in Shkodra Region – is a regional road of length of approximately 1.2 km situated in “flat” terrain. The estimated contract duration will be 5 months. • Contract CWC/ICB/2013/WL-Rec 129, Reconstruction of road Unaza e Re – Kashar, in Tirana Region – is a regional road of length of approximately 3.2 km situated in “flat” terrain. The estimated contract duration will be 5 months. • Contract CWC/ICB/2013/WL-Rec 130, Reconstruction of road Gose e Madhe – Gose e Vogel, in Tirana Region – is a regional road of length of approximately 3 km situated in “flat” terrain. The estimated contract duration will be 6 months In the case of a tenderer submitting more than one tender, it should indicate so in each respective tender and show that it meets qualification requirements for cumulative number of submitted tenders, taking in consideration the limit number and respective tenders for which he is prequalified. All tenders and combination of tenders shall be received by the same deadline and opened and evaluated simultaneously so as to determine the tender or combination of tenders offering the lowest evalu-

ated cost to the Employer (ADF). Only firms and joint ventures that have been pre-qualified for the proposed contract(s) are invited to submit a tender. Tendering for contracts to be financed with the proceeds of a loan from the Bank is open to firms from any country. Tender documents may be obtained from the office at the address below upon payment of a non-refundable fee of 100 Euro or equivalent in a convertible currency. The method of payment will be cash, cashier’s check, or direct deposit to the Albanian Development Fund at Union Bank, as follows: Name of account: “Llogari Projekti ADF” Client number: 285464 IBAN CODE: AL80 2141 1106 0111 2854 6403 0117. For direct deposit, the tenderer should provide Bank’ payment receipt to the Employer.The Tender Documents will be sent by airmail for overseas delivery and surface mail or courier for local delivery.

Upon receipt of appropriate evidence of payment of the nonrefundable fee, the documents will promptly be dispatched by courier; however, no liability can be accepted for their loss or late delivery. In addition, if requested, the documents can be dispatched electronically after presentation by the prospective tenderer of an appropriate evidence of payment of the nonrefundable fee. In the event of discrepancy between electronic and hard copies of the documents, the hard copy shall prevail. All tenders must be accompanied by a tender security of 2% of the relevant tender price, in convertible currency. Tenders must be delivered to the office at the address below on or before May 6, 2013, 10:00 hrs, local time, at which time they will be opened in the presence of those tenderers’ representatives who choose to attend. Prospective tenderers may obtain further information from, and inspect and acquire the tender documents at the following office:

Contact name: Valentina Kazanxhi; Employer: Albanian Development Fund; Address: Rr. “Sami Frasheri”, Nr. 10, Tirana, Albania; Fifth Floor – Meeting Room; Tel: +355 4 22 35 597/8; Fax: +355 4 22 34 885; E-mail: adf@albaniandf.org; Web site: www.albaniandf.org; Date: March 20, 2013.          


10

Opinione & Editoriale

Blog & Ide

OpEd

Nga Bujar Kapexhiu

Opinione dhe Editoriale

Vetëvendosja dhe Aleanca Kuq e Zi; dy gjëra krejt të ndryshme VV nuk ka frikë të deklamojë idenë e bashkimit kombëtar. Nuk ka frikë as nga ‘vëllai i madh’ amerikan i cili në Tiranë u mjaftua me një vizitë në selinë e AK për t’i fashitur K. Spahiut ‘avujt alkoolikë’ të nacionalizmit.

N

ëse ka diçka që i pëlqen shumë politikës shqiptare, ky është krahasimi. Që nga tre BBB (Bush, Berluskoni, Berisha) e famshme të Berishës në fushatën e vitit 2001, kopjimi i fushatës së Obamës (po nga Berisha) apo tek asocimi imagjinar që Rama i bën PS me ‘simotrat’ e saj në Perëndim. Asocimi nuk është vetëm në rrafshin ideologjik por edhe në atë të kopjes së trashë të të rejave që vijnë nga Perëndimi, aq më tepër kur modelet e kopjuara duhet të justifikojnë suksesin politik. Improvizimi alla shqiptarçe nuk është mjaftuar vetëm me Perëndimin, por ka parë edhe më afër. Suksesi i pjesshëm i Vetëvendosjes në Kosovë ‘polli’ dhe kopjen e shëmtuar të saj në Shqipëri, Aleancën Kuq e Zi. Flamuri, atdheu, urrejtja e pashpjeguar dhe folklorike ndaj minoriteteve etnike në vend janë pjesë e arsenalit të përditshëm të kësaj force të çuditshme që jeton dhe ‘prosperon’ falë kapitalit politik që pikërisht Vetëvendosja ka fituar në Kosovë. Ndonëse në asnjë moment këto forca nuk kanë koordinuar ndonjë aksion të përbashkët, në sytë e një pjese të publikut shqiptar Spahiu po shitet si kopje e shëmtuar e Albin Kurtit. Komentues të ndryshëm nuk kanë kursyer madje as paralelizmat dhe ‘ngjashmëritë’ mes këtyre dy forcave, duke krijuar kështu idenë se parashtrimi i idesë kombëtare sjell detyrimisht suksesin politik. Mes dy forcave gjithsesi ka ndryshime rrënjësore. Vetëvendosja është produkt i një lëvizjeje shoqërore, të paprecedent në hapësirën shqiptare. Një lëvizje e cila nuk artikulon vetëm bashkimin kombëtar, por mbi të gjitha me një program të qartë politik dhe ekonomik. Nuk ka rëndësi nëse programi sheh majtas, e rëndësishme është që ai përbën një alternativë për

koment Klejdi Këlliçi

Sot kritikët e Vetëvendosjes sulmojnë në mënyrë paradoksale pikërisht këto premisa mbi të cilat do të duhej të ngrihej çdolloj shoqërie demokratike, pjesëmarrjen aktive të njerëzve. Vetëvendosja është pikërisht shembulli më dinamik dhe më i pastër i shoqërisë civile si kurrë ndonjëherë në hapësirën shqiptare dhe si e tillë duhet përshëndetur. zhvillimin e një vendi ku politika duket se është në ngërç nga patriarkalizmi dhe rajonalizmi i PDK dhe LDK. Kur flet për nacionalizëm VV ka parasysh jo vetëm bashkimin, por mbi të gjitha ‘pronësinë’ e komunitetit për vendimet e rëndësishme për privatizimin e burimeve natyrore të vendit. Alternativa politike e VV mund të duket anakronizëm në kushtet e hegjemonisë liberale, në raport me politikat ekonomike, por ja që ajo ka një elektorat. Një elektorat i cili mund të mos jetë shumicë, por që nuk ka gjasa të tkurret në të ardhmen. Vetëvendosja është parti me deputetë të zgjedhur në konsultime popullore nga anëtarët e saj. Nuk ka vetëm një kryetar, i cili ndryshon mendim sa herë të ngrihet ndonjë ambasador, i cili vë në dyshim programin e saj. VV mund të mos jetë alternativa më e mirë politike, por të paktën është një parti për të qenë, e padominuar nga njëshat dhe masa e turbullt e ndjekësve. Asnjë parti në hapësirën shqiptare nuk ka zhvilluar ndonjëherë konsultime me elektoratin për të zgjedhur kandidatët për deputetë e aq më tepër për të diskutuar parimisht mbi pro-

gramin elektoral. VV nuk ka frikë të deklamojë idenë e bashkimit kombëtar. Nuk ka frikë as nga ‘vëllai i madh’ amerikan i cili në Tiranë u mjaftua me një vizitë në selinë e AK për t’i fashitur K. Spahiut ‘avujt alkoolikë’ të nacionalizmit. VV nuk diskriminon në mënyrë të trashë minorancat etnike, përkundrazi kërkon që raporti mes etnive të jetë i drejtë në frymën e parimeve demokratike në kushtet kur integriteti territorial i Kosovës sot vihet në dyshim. Është e vërtetë që AK ka mbushur ndoshta një vakum politik për sa i përket çështjes kombëtare, por se si do ta realizojë këtë, kjo mbetet një mister. Sot kritikët e Vetëvendosjes sulmojnë në mënyrë paradoksale pikërisht këto premisa mbi të cilat do të duhej të ngrihej çdolloj shoqërie demokratike, pjesëmarrjen aktive të njerëzve. Vetëvendosja është pikërisht shembulli më dinamik dhe më i pastër i shoqërisë civile si kurrë ndonjëherë në hapësirën shqiptare dhe si e tillë duhet përshëndetur. Ndërkohë sistemet politike si ai në Shqipëri, por edhe ai në Kosovë, qëndrojnë në këmbë pikërisht në sajë të neutralizimit të pjesëmarrjes qytetare. Fatkeqësia e këtij lloj sistemi është pikërisht mungesa e kontrollit kolektiv mbi ata që qeverisin dhe që vjen nga një lloj aparence qetësie dhe stabiliteti që po na serviret dita-ditës. Por edhe raporti që në përgjithësi popujt e vegjël, apo ata që kanë krijuar shtetet e tyre kombëtare vonë, kanw me ambientin ndërkombëtar, pasi shpeshherë ekzistenca jonë, dashje pa dashje, ka qenë e varur nga të tjerët. Çfarëdolloj vendimi që është marrë dhe është perceptuar si në të mirën tonë na ka bindur, por mbi të gjitha i ka dhënë legjitimitet klasës sonë politike. Në këtë mënyrë ekzekutivët në Shqipëri apo Kosovë kanë qenë më shumë të kujdesshëm për të ruajtur raportin e privilegjuar me ndërkombëtarët si një mekanizëm përforcues për të marrë konsensusin e brendshëm. Të paktën Vetëvendosja i ka hequr vetes frikën e të vepruarit si një subjekt politik i pavarur nga presionet ndërkombëtare, ndërsa AK-së sot i ka mbetur vetëm përdorimi pa kriter i flamurit kombëtar. *Politolog, pedagog në UET.

Tangërllik firauni

Të lidhunit e të zellshmit Jozef Martini

I

keni lidhë për bukë të gojës!”. Do kriminela në pushtet, tue kujtue se përveç forcës së dhunës kishin edhe mend, patën organizue nji gjyq farsë, me altoparlanta, me aktorë e figuranta për me diskreditue fenë e klerikët para popullit. Bindja e tyne ishte se fort kollaj kishin me e vue me shpatulla për mur Pater Pjetër Meshkallen, por intelekti i cekët s’i kishte lejue me parashikue se kishte me u kthye në nji boomerang para kjartësisë së mendimit e trimnisë së priftit. Mbasi u luejt skenari me të zellshmit e me të mjerët e detyruem, i drejtohen Patres: “A e shef se çka thotë populli?”. E ai pergjigjet me ato fjalë që shkodranëve iu ngulitën në kujtesë: “I keni lidhë për bukë të gojës!”. Aq ma shumë në nji vend të vogël si i joni, asht ma kollaj për “të fortit” me kushtëzue, me përdorë e me luejt me jetën e njerëzve. Si dje edhe sot “të lidhunit për bukën e gojës” janë të detyruem me marrë pjesë në manifestime e mbledhje partish, me brohoritë e me firmosë simbas orientimit. Asgja s’ka ndryshue e s’ka me ndryshue. Por, në se në njenën anë të medaljes asht ky çmim i paguem për me mbajtë familjen, ekziston edhe ana tjetër, ajo ku frenat e ndërgjegjes i mban në dorë babëzia, dëshira për me qenë pjesë e pushtetit që siguron pasuni gjithnji ma të madhe, karrierë, sukses e nji mijë miradina. “Detyrimi” në këtë rast asht justifikim, asht përpjekje me la ndërgjegjen. Si dje e si sot, janë të mjerët e detyruem, por edhe te zellshmit që për karrierë e fitime mbështesin e hymnizojnë të keqen, tue u ba nji ndër shtyllat me të cilat ajo sundon e ato marrin pjesën e vet të tortës. Kalojnë kohët e njeriu asht po ai. Për kompromiset me ndërgjegjen shkruen bukur Mohammad ‘Oufi qysh  në shekull XII: Hasan Tabib, mjek i famshëm, ishte tërheqë në nji shpellë në jetë eremitit. Nji ditë sulltani u sëmur dhe mjekët e tij s’po dijshin me e kurue. Atherë ai dërgoi vezirin e vet te Hasani për me e thirrë. E gjeti tue gatue nji gjellë të vorfen barishtesh. E luti, por Hasani u përgjegj: ”Prej vjetësh kam zgjedhë vetminë, mandej me sundues s’kam pasë punë kurrë”. Veziri kambënguli ma kot e ma në fund shpërtheu: “Po të kishe qenë në shërbim të Sulltanit s’do ishe detyrue me hangër bar si nji gomar !”. Eremiti u përgjegj: ”Sikur ti të hajshe bar si unë, s’do detyroheshe me përkulë zverkun si gomar në shërbim të sulltanit!”.


op-ed

2

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

19.03.2013

11

MaKSima e ditës

Blog/ Agora vrau veten, nuk e vranë

Faqe 15

Kulturë/ “Në shtypin Universitet/ Greqi, kriza shqiptar fotografia është ekonomike kërcënon thjesht ilustrim i tekstit” Faqe 13 universitetet publike Faqe 12

Amerikanët janë kushtëzuar për të respektuar të renë, çfarëdo që t’u kushtojë. John Updike

Mbi “rajonin europian” Triumvirati i ri pragmatist në Beograd mbase e ka kuptuar se BE-ja është interes vital për Serbinë, kurse për Kosovën duan të bëjnë aq sa është e mundshme!

P

ublikimi i një plani për zgjidhjen e çështjes së Veriut nxiti reagime të ndryshme, kryesisht negative, në Kosovë si dhe në Serbi. Në draftin që me përmbajtje bazohet në Planin e Ahtisarit, ideja kryesore ishte që Veriu me katër komuna të fitojë statusin dhe emërtimin e “rajonit europian”. Europa i ka me qindra rajone me specifika të ndryshme që janë pjesë të shteteve sovrane, por kanë interes për t’i mbrojtur identitetet e tyre të veçanta, qoftë etnike, qoftë gjuhësore, gjeografike, ekonomike, turistike etj. Në raport me shtetin ku bëjnë pjesë, nuk është e thënë se rajonet i kanë atributet dhe kompetencat e autonomisë politike ose kulturore. Ka rajone që janë edhe njësi federale në shtetet e përbëra, por edhe të tilla që kënaqen vetëm me vetëqeverisje lokale, por edhe me këshilla rajonale lobistike që kujdesen për mbrojtjen e veçantive që janë përcaktuese kryesore të rajoneve. Ka edhe organizime ndërshtetërore të rajoneve që lidhin kontrata dhe vendosin bash-

këpunime të interesit të veçantë. Në këtë aspekt projekti për shpalljen e Veriut si rajon i Europës nuk prejudikon asnjë status politik të veçantë, pos atyre kompetencave që taksativisht përmenden dhe definohen në projektin. Dhe pasi që ato pa përjashtim janë marrë nga Plani i Ahtisarit, për Prishtinën nuk do të duhej të ishin kontestuese, si projekt që ngjallë dyshime se po ia fut një sherr të ri Republikës së Kosovës. Andaj nxitimi që të refuzohet edhe vetë ideja mua më duket e ngutshme. Të paktën ky është projekt për të cilin vlen që të diskutohet dhe që mund të shërbejë si model për tejkalimin e bllokadës që mund të ndodhë në momentin e fundit, kur dialogu ka avancuar deri te pajtueshmëria relativisht e madhe rreth çështjeve konkrete, por jo edhe rreth statusit të Veriut dhe në përgjithësi të komunave me shumicë serbe në Kosovë. Beogradi kërkon që të krijohet Bashkësia e komunave serbe me kompetenca legjislative dhe ekzekutive (të ketë Kuvend dhe Qeveri, të ketë kompetenca në polici dhe gjyqësi, t’i mbledhë taksat dhe doganat, si dhe t’i administrojë institucionet publike të kësaj bashkësie etj.), kurse Prishtina e pranon këtë formë të bashkësisë por pa kompetenca çfarë i kërkon Beogradi. Sipas Prishtinës, bashkësia do të kishte rolin koordinues dhe të ankimimit për çështjet që prekin

interesat e komunitetit serb në Kosovë, pra, më shumë si një OJQ, ose si këshill koordinues kombëtar, çfarë i kanë edhe minoritetet etnike në vetë Serbinë (Lugina e Preshevës, Sanxhaku etj.). Pasi që u publikua ky projekt në Prishtinë dhe në Beograd u demantua se ky është ndonjë dokument zyrtar që e kanë biseduar në Bruksel dy delegacionet. Në Prishtinë madje u tha se ky projekt është joekzistent. Nuk ka qenë dhe nuk do të jetë në tavolinën e bisedimeve, andaj s’ka çka të flitet për të. Megjithatë, është interesant të shihet sesi ky dokument doli në publik. Së pari u publikua në një gazetë të Beogradit, ku është thënë se është projekt i Brukselit që po u imponohet të dyja palëve dhe ka gjasa që të aprovohet. Gazetat dhe portalet në Kosovë nxituan që ta publikojnë versionin që e plasonte Beogradi, duke thënë ”ja ku e kemi planin e Brukselit”, e komentet për të ishin kryesisht negative! Ideja e rajonit europian kuptohej si ndonjë autonomi e zgjeruar me vulën dhe garancat e Brukselit, e që në instancën e fundit po e mbështeste atë çka serbët e kërkonin, krijimin e një shteti brenda shtetit, që Republika e Kosovës nuk do të mund ta kontrollonte kurrë! Nga një burim zyrtar kam marrë informatën se projekti në fjalë nuk ka qe-

koment Shkëlzen Maliqi

në në tavolinën e bisedimeve, por ka qarkulluar diku nga fillimi i janarit si koncept paraprak që u është dhënë delegacioneve për mendim. Në atë kohë Beogradi e ka refuzuar atë, duke e hequr fare nga agjenda zyrtare e dialogut. Për palën kosovare ky ka qenë një projekt që ka mundur të diskutohet. Kjo është, pra, ajo që pak a shumë dihet për dokumentin, e unë tash po i lejoj vetes që ta bëj një analizë spekulative pse ky dokument u nxor dhe u kujtua bash në këtë moment, kur pritet që të mbahen raundet e fundit të dialogut në Bruksel mes dy kryeministrave, Thaçit dhe Daçiqit. Mendoj se Beogradi e publikoi dokumentin, që më herët e kishte refuzuar, sepse pas konsultave të fundit me baroneshën Eshton, u kuptua se nuk ka gjasa që Prishtina, por as Brukseli, të pajtohen me kompetencat ekzekutive të Bashkësisë së komunave serbe. Andaj u kujtuan për këtë projekt që të paktën retorikisht krijon përshtypjen e një oferte për Veriun, që nuk është thjesht

vetëqeverisje lokale sipas planit të Ahtisarit, por siguron edhe një ombrelë europiane, me garanca shtesë për minoritetin serb në Veri. Ka qenë Kryetari i Serbisë Toma Nikoliq i cili kishte përmend në një prononcim të mëhershëm ekzistimin e një projekti europian. Dhe ai e tha këtë në kontekstin e konstatimit se kushti për anëtarësimin Serbisë në BE është që të heqë dorë nga Kosova, pa e njohur edhe formalisht. Në këtë ngushticë, pohoi Nikoliqi, krejt çka mund të bëjë Beogradi është sigurimi maksimal i të drejtave të serbëve në kuadër të ligjeve të Kosovës. Beogradi nacionalist ka disa javë që bën piskamë kundër qeverisë së re: “Tradhti! Tradhti!”, kurse Nikoliqi dhe Daçiqi po bëjnë manovra prej të dëshpëruarve që të lënë përshtypjen se janë duke punuar për mbrojtjen e interesave vitale të Serbisë. Por, është e qartë që ata tani mohojnë atë formulën e mëparshme bllokuese të ish-kryetarit Tadiq, “Edhe BE-ja, edhe Kosova”. Triumvirati i ri pragmatist në Beograd mbase e ka kuptuar se BE-ja është interes vital për Serbinë, kurse për Kosovën duan të bëjnë aq sa është e mundshme! Nëse ky spekulim i imi është i saktë, ditëve të ardhshme duhet të presim lajme të mira nga Brukseli.

Si po e dorëzojnë Shkupin shqiptarët… Në pazarin e demoduar të ofertave të lira e të degraduara elektorale, gjen gjithçka, por nuk mundesh ta gjesh përgjigjen se pse Shkupi, ngadalë por sigurt, po shndërrohet në një enklavë të madhe shqiptarësh, pa një organizim të mirëfilltë civil e politik dhe kryeqendra e dikurshme e Dardanisë po bëhet kryeqendra e vlerave të dyshimta kombëtare e fetare

B

eteja zgjedhore për pushtet lokal, në Maqedoni, e ka bërë politikën të zbresë në skutat më margjinale të relievit social, ekonomik e politik të njerëzve, por pa sensin elementar për të nxjerrë kandidat të përbashkët në disa komuna ku uniteti maqedonas rrezikon zgjedhjen e kryebashkiakut shqiptar, siç janë rastet e Strugës e Kërçovës. Në një qoshe të një komune rurale po zhvillohet “betejë” e vërtetë se kush do ta asfaltojë rrugën që lidh dy lagje të po së njëjtës komunë. Njërën anë të “litarit” e mban kryetari aktual i komunës, duke këmbëngulur se vetëm ai, dhe askush tjetër, ka të drejtë të asfaltojë rrugë e rrugica tani gjatë fushatës zgjedhore. Anën tjetër e tërheq kandidati tjetër për kryetar komune. Edhe njëri edhe tjetri duan t’i mbushin gropat me asfalt dhe t’ua

koment Emin AZEMI

bëjnë më të rehatshme ecjen njerëzve të kësaj zone. Mirëpo ende nuk po dihet se cili do t’ia dalë të tregohet më pehlivan në hedhjen e asfaltit parazgjedhor dhe ka të ngjarë që kandidati humbës, paratë e dedikuara për asfaltin (sepse deri në momentin e fundit tamponi e kryen punën e asfaltit) t’i riorientojë në ndonjë destinim ekstra privat. Mos u habitni nëse surratët e njëjtë i shihni edhe në cirkuset e ardhshme zgjedhore, sepse jetëgjatësia e moralit të hajnit politik është sa bryma e mëngjesit. Çka po ndodh me Shkupin dhe Kërçovën? Në pazarin e demoduar të ofertave të lira e të degraduara elektorale gjen gjithçka, por nuk mundesh ta gjesh përgjigjen se pse Shkupi, ngadalë por sigurt, po shndërrohet në një enklavë të madhe shqiptarësh, pa një organizim të mirëfilltë civil e politik dhe kryeqendra e dikurshme e Dardanisë po bëhet kryeqendra e vlerave të dyshimta kombëtare e fetare. Rasti më i fundit me protestat ‘stihike’ e ‘spontane’ dëshmon për amoralitetin e politikës shqiptare, e cila me të dyja duart e dorëzon Shkupin në prehrin

e dallkaukëve pa vertikale shpirtërore-kombëtare, duke i mundësuar politikës maqedonase (si asaj në pushtet, si asaj në opozitë) të propagandojë në botë se shqiptarët e Shkupit në vend të politikës së mençur operojnë me standarde të dyshimta të importuara nga Lindja dhe në vend të organizimeve të mirëfillta civile, lëshohen në aventura fëmijësh, pa sensin elementar të protestës qytetare. Ideja e dikurshme e Gligorovit për të reduktuar hapësirën territoriale kombëtare të shqiptarëve prej Pollogut deri te Korabi, po zbatohet tani në praktikë, duke ia hequr Shkupit atributet e dikurshme të kryeqendrës shqiptare. Një përgjigje tjetër që ende po mungon lidhet me Kërçovën. Në vitin 2004, BDI e LSDM, kishin miratuar ligjin për ndarje territoriale, kur edhe kishin skicuar gjeografinë e re administrative të Maqedonisë. Vetëm Kërçova ishte lënë të ripërkufizohej në vitin 2009. Por në marrëveshjen për koalicion VMRO-BDI, në vitin 2008, u shty sërish bashkimi i Kërçovës për vitin 2013 dhe kjo nuk u bë pa qëllim të caktuar. Në kohën kur u bë shtyrja e qëllimshme e bashkimit të Kërçovës në një njësi të vetme administrative (ku do t’i bashkoheshin Zajazi, Osllomeja, Drugova dhe disa vendbanime me dominim shqiptar), politika maqedonase punoi me të madhe në shtimin artificial të banorëve/votuesve maqedonas (kryesisht duke i pajisur me

shtetësi maqedonasit nga Shqipëria). Për sa kohë që nuk ka ndodhur bashkimi i Kërçovës, ka ndodhur edhe shtimi artificial i votuesve maqedonas (6000-8000 veta). Kjo epërsi votash artificiale të maqedonasve rrezikon mundësinë që BDI të ketë kryetar të vetin në Kërçovë. Gropat e rrugëve, “referenca” për një histori inferioriteti Gruevski, ky buldozeri mospërfillës i partneriteteve brendaqeveritare, edhe në këtë fushatë zgjedhore po i harxhon milionat e përbashkëta për projekte të veçanta njëetnike e njëfetare. Të gjithë ata që kanë qenë punëmarrës politikë të tij nuk kanë mundur të skicojnë as edhe një projekt të vetëm pa u kalkuluar pastaj ky projekt në shifra denigruese të një lojaliteti të skajshëm politik e etnik. Të marrim shembull vetëm shumë të trumbetuarin projekt për ngritjen e përmendores së Skënderbeut në pjesën informale të Shkupit. Gruevski lejoi të ngrihej kjo përmendore, për të kompensuar instalimin e një galerie të tërë figurash historike maqedonase, në pjesën urbane të Shkupit, atje ku shqiptarëve u tregohet se deri ku nuk mund të shkojnë, sepse aty afër i pret huligani maqedonas me bejsboll në dorë. Ky inxhiniering arkitektoniko-urbanistik nuk do të mund të ndodhte po të mos ishte lojaliteti i skajshëm politik i shqiptarëve dhe paratë e tyre në buxhetin e përbashkët të shtetit. Maqedonia vazhdon të funksion-

ojë si shtet vetëm në sajë të një pazari të padefinuar në mes të faktorëve politikë shqiptarë dhe atyre maqedonas. Në këtë pazar të padefinuar mund të jenë të definuara vetëm kontot private të ndonjë individi. Është fascinuese ndarja “manifakturale” e sferave politike në Maqedoni. Në njërën anë, individët shqiptarë mbushin gropa me asfalt parazgjedhor, në skajet e harruara të komunave rurale, kurse në anën tjetër shteti njënacional i maqedonasve derdh para marramendëse për të siguruar ardhmërinë ekonomike, sociale, kulturore e zhvillimore të maqedonasve etnikë. Në zonat e banuara me shqiptarë, gara brendashqiptare asnjëherë nuk do të përfundojë dhe gropat e rrugëve tona do të ngelin gjithmonë “referenca” për një histori inferioriteti e degradimi kombëtar. Sa më shumë “referenca” të tilla në milieun tonë politik, aq më të lavdishme do ta kemi krenarinë kombëtare të kryeministrave maqedonas. Ndryshe, kësaj i bie që partitë politike shqiptare në mikroplan punojnë për të mbushur gropa me asfalt parazgjedhor, kurse në makroplan kujdesen të mos u bjerë rejtingu i kryeministrave maqedonas. Punët e pakryera të liderëve shqiptarë, me automatizëm faturohen si sukses që rrit konton e rejtingut publik të liderëve maqedonas, prandaj inflacioni i ndikimit të partive politike shqiptare tek elektorati po e prodhon karakterin e ri të shqiptarit lojal.


12 arsimi i lartë

universitet

Kriza që sjell reforma dhe protesta Shkurtime të rrepta në shpenzimet publike janë parë në Letoni, vend ku kufizimi fillimisht 48% në fillim të 2009-ës, u ndoq nga një shkurtim 18% në fillim të 2010-ës, duke e detyruar qeverinë të konsideronte reforma. Italia po ashtu parashikon shkurtime ekstreme. Gjithashtu, në listën kritike është edhe Greqia, ku universitetet kanë një target për të kufizuar buxhetet akademike dhe të mirëmbajtjes me 30%. Një shtet ku ndihen uljet e mëdha është Anglia. Shkurtimet në buxhet prej 40% do përfshijnë 80% shkurtime në buxhetin e mësimdhënies, me një humbje që qeveria pret të mbushet me rritjen e tarifave të shkollës për studentët, të cilat do trefishohen deri në 9000 paund. Gjë që sigurisht nuk është pritur mirë në komunitet.

Studentët grekë duke protestuar kundër skemës “Athina”

Greqi, kriza ekonomike kërcënon universitetet publike Ministria greke e Arsimit po planifikon të mbyllë, zhvendosë apo të shkrijë departamente të arsimit të lartë dhe në disa raste universitete të tëra për arsye ekonomike, duke hedhur sërish komunitetin akademik në trazira

K

jo do të prekë studimet e dhjetëra mijëra studentëve, punët e një numri të madh akademikësh, të ardhurat e shumë prindërve tashmë në vështirësi për t’i mbajtur pasardhësit e tyre në arsimin e lartë dhe komunitete të tëra, jetesa e të cilëve varet nga këto institucione. Plani i ministrisë, me emrin e koduar Athina –perëndesha e lashtë e dijes dhe urtësisë, rrezikon të bëhet emblemë e shkurtimeve financiare, propozon mbylljen e rreth 74 departamenteve të instituteve teknologjikë dhe 20 departamenteve të universiteteve. Tri institucione, Universiteti i Maqedonisë Perëndimore dhe universitetet e Greqisë Perëndimore dhe Qendrore do të mbyllen dhe departamentet e tyre do të transferohen në institucione të tjera, disa pranë dhe disa më larg zonës. Të gjitha institucionet e arsimit të lartë në zonat më të mëdha të Athin ë s , p ë r ve ç Un ive r s i t e t i t Teknologjik, pritet të shkrihen në një universitet të vetëm të federuar, të quajtur “Adamantios Korais”. Slogani i viteve ’60 dhe ’70 “ Çdo qytet dhe universitet”, i cili solli një ekspansion të menjëhershëm të ar-

simit të lartë bazik falas dhe mundësoi arsimimin për kategoritë e përjashtuara më parë, është braktisur në favor të një sistemi më të centralizuar që do të jetë më pak i varur nga financimet e shtetit. Rreth 12 qytete të rëndësishme, nga një total prej 63 përreth vendit do të mbesin pa asnjë institucion të arsimit të lartë, departament apo shkollë, ndërsa më shumë se 20 mijë studentë do duhet ose të braktisin studimet e tyre, ose të shpërngulen në një qytet tjetër. Reagime ndaj planit, i cili po propozon gjithashtu një reduktim drastik në numrin e studentëve të cilët do të hyjnë në universitet këtë vit, ka pasur shumë dhe të ndryshme, duke përfshirë atë të nënsekretarit të vetë minis-

20

mijë studentë do duhet ose të braktisin studimet e tyre, ose të shpërngulen në një qytet tjetër.

74

departamente të instituteve teknologjikë dhe 20 departamente të universiteteve do mbyllen.

Arsimi i lartë europian, në ashensorin e buxheteve Shoqata Europiane e Universiteteve e BE-së në raportin e saj të fundit të publikuar në qershor të 2012-ës, për efektin e krizës ekonomike në arsimin e lartë mat efektin e krizës nëpërmjet ndikimit në financimin publik dhe natyrën e këtyre fondeve, duke parë fondet e përgjithshme që shkojnë për universitetet, në kërkimin universitar, edukim, ofertën akademike, mësimdhënie, lehtësirat për studentët, infrastrukturë, staf… Disa nga shtetet e BE-së kanë pasur kufizime më të mëdha në fondet publike, disa të tjera më të ulëta. Kroacia ka përjetuar shkurtime fondesh, si zbritje shkallësh, në fillim me 5 e deri në 10 %. Anglia, paraqet një situatë komplekse. Nga 2008 më 2010-ën kishte rënie, pastaj një vit të qëndrueshëm dhe më 2012-në ulje përsëri. Megjithatë, kriza nuk ndihet në të gjitha sistemet e arsimit të lartë. Ka dhe nga ato shtete ku situata është e pandryshueshme dhe 9 prej tyre kanë pasur ngritje në financimin publik. E njëjta dukuri ndodh edhe me fondet për kërkimin, ku në vende si Estonia ka rënie dhe në Suedi e Gjermani rritje. Duke qenë se 75 % e universiteteve europiane mbështeten në fondet publike, ndikimi i tyre është shumë i madh.

trisë, përgjegjës për çështjet e kulturës, Kostas Tzavaras, i cili e hodhi poshtë përshtatjen e reformës së propozuar. Akademikët kanë akuzuar ministrin e Arsimit, Konstantinos Arvanitopoulos se po vepron në baza ekonomike dhe jo në kritere akademike, por ai e mohon këtë. Ai ka folur për një plan “ristrukturimi, reformimi dhe lartësimi të sistemit arsimor të vendit” dhe “restaurimi ekonomik i vendit dhe zhvillim i potencialit konkurrues human”. Po kështu lajmëroi krijimin e një sistemi gradimi të institucioneve të bazuar në një vlerësim shumë të rreptë, i cili do të bëhet kriteri për të shpërndarë fondet e tyre shumë të reduktuara. Ministri nuk harroi të hidhte fajin për situatën aktuale në mungesën e një modeli struktural të unifikuar dhe shpërndarjen e institucioneve në shumë departamente, mosekzistencën e objektivave njohëse dhe mungesën e zhvillimit të Ortologjisë. Por ai shmangu me kujdes këndvështrimin publik që mbizotëron se problemet e arsimit të lartë janë krijuar nga politika e atyre që nuk shfaqen si shpëtimtarët e tij. Çfarëdo që ministri të thotë, shumë akademikë, studentë dhe prindër ndjejnë se reformat e propozuara nga ‘plani Athina’ do të rezultojnë në shkurtime edhe më të mëdha financiare, një reduktim i mëtejshëm i përfshirjes së shtetit në favor të sektorit privat, një rënie e konsiderueshme e numrit të studentëve që hyjnë në arsimin e lartë, duke i bërë universitetet shtetërore më atraktive ndaj kërkesave të tregut.

Financimi publik 2008- 2012 në shifra Rënie të përgjithshme me më shumë se 10% 11 shtete të BE-së. Këto janë: Republika Çeke, Greqia, Hungaria, Italia, Letonia, Lituania, Holanda, Portugalia dhe Spanja. Rënie deri në 10% Dy shtete, Kroacia dhe Estonia, kanë shkurtime fondesh jo më të larta se 10 %. Shtetet e qëndrueshme Në Belgjikë (Flander dhe Valonia) dhe Finlandë, situata e përgjithshme e financimit publik ka qenë e qëndrueshme. Rritje Një grup prej 9 shtetesh panë një rritje të përgjithshme në financimin publik. Austria, Danimarka, Franca, Gjermania, Norvegjia, Polonia, Sllovakia, Suedia dhe Zvicra.


kulturë

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

intervistë

19.03.2013

13

Kush është Arnaud Brunet Lindur në vitin 1976, ai jeton dhe punon në Paris. Sipas radhës, ai pasi studioi për Letërsi Moderne dhe Filozofi, punoi si shitës, shofer etj., për të siguruar financiarisht studimet e duhura për t’u bërë fotograf. Dhe nga viti 2004-2008, Arnaud Brunet punoi si fotoreporter i Agjencisë

Gama. Qysh prej vitit 2008, ai është një fotoreporter i pavarur. Gjatë kësaj kohe ka udhëtuar në shumë vende të botës, kryesisht në ato ku ka patur konflikte dhe katastrofa natyrore, duke sjellë fotoreportazhe jo vetëm për neusphotos por dhe për mediat më prestigjioze franceze.

Fotoreporteri francez Arnaud Brunet ishte këto ditë në Tiranë, i ftuar nga Ambasada franceze në kuadër të ‘Pranverës së Frankofonisë’ si pjesë e një projekti, ku zhvilloi një workshop me studentë të Akademisë së Arteve dhe Gazetarisë mbi fotoreportazhin dhe çeli një ekspozitë personale

Termeti në Haiti, 2008

Benghazi 23 mars 2011

Fotoreporteri francez:

Në shtypin shqiptar fotografia është thjesht ilustrim i tekstit Aida Tuci

Përcaktimi i një hierarkie të subjektit për të është krejtësisht i pakuptimtë. Ekzotika po ashtu nuk përbën vlerë. Historia është thelbësore në punën e tij. Përgjithësisht ai mbetet një fotograf gjeneralist. Përmes tragjedisë që shkakton cunami, fushatës presidenciale franceze, konfliktit ruso-gjeorgjian, çfarë ndodh në murin ndarës mes Izraelit dhe Palestinës, apo luftës në Libi, ai përpiqet të sjellë përmes fotove histori të vogla njerëzore. E për të kuptuar epokën në të cilën jetojmë, duhet të bashkosh gjithë këto histori si pjesët e një puzzle. Disa prej këtyre pjesëve fotoreporteri Arnaud Brunet i solli në një ekspozitë edhe në Tiranë. Z. Brunet, nga fotot që keni ekspozuar në Tiranë duket se ju jeni në çdo vend ku ka konflikt dhe ndodh një tragjedi. Si e zgjidhni subjektin e fotove tuaja? Pjesa më e madhe e fotove këtu janë nga tragjedia në Haiti pas tërmetit të vitit 2008-ës. Sapo isha larguar nga Agjencia Gama. Tashmë isha një fotoreporter i pavarur. Isha ndër të parët fotoreporterë që mora njoftimin për atë që kishte ndodhur në Haiti dhe menjëherë vendosa të blija një biletë e të nisesha për atje. Qëndrova tri javë në Haiti dhe qëllimi im kryesor ishte që të tregoja përmes fotove se çfarë kishte ndodhur . Është e vërtetë që në përgjithësi kam shkuar në ato vende ku ka patur konflikte dhe katastrofa natyrore si në Indi, Bregu i Fildishtë, Gjeorgji, Izrael, Palestinë etj. Por subjekte të fotove të mia janë edhe shumë probleme sociale që ka Franca sot, si papunësia, krahu i lirë i punës etj. Por edhe e bukura është subjekt që unë e parapëlqej. Kam qenë në Himalaje për të fotografuar bukuritë e mrekullueshme atje. Në punë time thelbësore është historia. Një nga shefat e mi më thoshte gjithmonë: Teksti është korniza e fotografisë. Sa e kuptuan këtë studentët e Akademisë së Arteve dhe të Gazetarisë gjatë leksioneve që ju mbajtët për fotoreportazhin? Në fillim ata nuk arrinin të kuptonin faktin se duhej të kishe një histori e pastaj ta dokumentoje atë përmes fotografisë. Për ta ishte e kundërta; mbi fotografinë ndërtonin një histori. Kjo është e gabuar sepse nuk është e rëndë-

sishme të kesh një aparat e të bësh disa shkrepje e pastaj mbi ato të ngresh një histori. E rëndësishme është që në fillim të kesh një histori për të treguar dhe atë ta dokumentosh përmes fotove. Pra formati duhej të ishte histori-foto. Studentët gjithashtu përpiqeshin ta gjenin historinë jo në jetën e përditshme por diku tjetër, kërkonin subjekte të mëdha, personazhe të njohur, duke harruar se subjekti më i bukur është ajo që na ofron jeta e përditshme. Fotot e atyre historive të vogla që ndodhin përditë janë dokumentimi i asaj që ndodh sot në shoqëri. E keni parë shtypin shqiptar këto kohë të qëndrimit tuaj në Tiranë? Në këndvështrimin tuaj, si qëndron raporti mes tekstit dhe fotografisë? Jo vetëm në shtypin shqiptar, por për shumë vende fotografia është thjesht ilustrim i tekstit. Fotoreportazhi nisi me luftën në Vietnam. Ishte SHBA-ja me “New York Times” dhe “Newsweek” dhe agjencitë franceze që i vunë fotografët dhe gazetarët e tyre të punonin bashkë dhe shpesh silleshin këndvështrime të ndryshme nga lufta në Vietnam. Më vonë dhe shumë vende të tjera kuptuan se fotoreportazhi është shumë i rëndësishëm në rrëfimin e një historie. Sot në botë ka dhe një problem; njerëzit lexojnë gjithmonë e më pak. Fotografia me ngjyra apo bardhë e zi godet më shumë në historinë që ju rrëfeni përmes fotove? Kjo varet nga historia që dua të tregoj dhe zgjedhjen e kam unë në dorë. Gjatë qëndrimit në Tiranë keni gjetur ndonjë histori për ta dokumentuar me foto? Ajo që unë kam parë këto ditë është një potencial i madh zhvillimi që ka ky vend. Në kaq ditë qëndrimi kjo është ajo që kam konstatuar. Si fotoreporter, kudo që shkoj nuk kam si qëllim që thjesht t’i bëj foto një qyteti, por gjithmonë kërkoj një histori dhe pastaj atë histori e tregoj me foto. E kësaj radhe nuk pata mundësi që ta bëj një gjë të tillë, sepse kam punuar gjatë gjithë kësaj kohe me studentët e Akademisë së Arteve dhe Gazetarisë dhe qëllimi im ishte që t’u mësoja atyre se si një histori ta kthejnë në foto. Për ne fotoreporterët fotografia është si stilolapsi që përdorni ju gazetarët për të shkruar historinë.

Konfikti në Gjeorgji

Benghazi 23 mars 2011

Dhuna pas zgjedhore në Kenia

Në përgjithësi kam shkuar në ato vende ku ka patur konflikte dhe katastrofa natyrore si në Indi, Bregu i Fildishtë, Gjeorgji, Izrael, Palestinë etj. Por subjekte të fotove të mia janë edhe shumë probleme sociale që ka Franca sot, si papunësia, krahu i lirë i punës etj...


14

zbavitje

lojra të ndrsyhme

Fjalëkryqi klasik 1

2

Nxjerr në shitje gjësendet e burrit

3

4

11 15

5

6

7

30

28

31

41

32

38

29 33

34

39

42 47

51

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

40

43

46

20

24

27

37

19

23

26

36

14

18 22

25

10

13

17

21

45

9

12

16

35

8

44 48

49

Koha e fillimit ____:____

50

Koha e mbarimit ____:____

52

Horizontalisht:

Vertikalisht:

1. Shkenca që studion gjuhën si dukuri shoqërore, ligjet e rregullsitë e sistemit të saj, përdorimin e saj dhe zhvillimin historik. 9. Njeri që e njeh dhe e zotëron shumë mirë mjeshtërinë e vet. 11. Ambasada Amerikane. 12. Objekt shtëpiak me sirtarë. 15. Veshja e një send metalik me një shtresë të hollë metali që nuk ndryshket. 18. Qytet turistik në brigjet e Jonit. 21. Ka edhe një të tillë antiplumb. 22. Zonë Agrare. 23. Përemër pronor. 24. Shenjë matematikore. 25. Baba. 26. Rojtari i arave e i vreshtave në një fshat. 29. Repart Industrial. 30. Lloj shpendi, mbrapsht. 31. Kandili i detit. 34. Guva pa të forta. 35. Kohë e mjaftueshme për të bërë diçka pa u ngutur. 37. Lumë i vendit tonë. 39. Takim sportiv. 41. Vargmale të larta mes Francës dhe Spanjës. 44. Rivënie anësore në futboll. 45. Lëndë që përdoret në operacionet plastike. 47. Pemë e ngjashme me kajsinë. 51. Pika a vendi në qendër të diçkaje. 52. Vepër arti në përmasa shumë të vogla.

1. Njësia ushtarake themelore në ushtrinë romake. 2. Shapka prej druri. 3. Enë e ushtarit për të ngrënë. 4. I sëmurë mendor. 5. Neshat i letërsisë shqipe. 6. Përemër pronor. 7. Humotistike. 8. Agjensi Diplomatike. 9. Tërësia e tipareve që përbëjnë thelbin e njeriut si individ i caktuar. 10. Pit, ish-tenist i njohur. 13. Instituti Historisë. 14. Merak a kujdes i madh për dikë a për diçka. 16. Ambasada Egjiptiane. 17. Arkë kursimi. 19. Muhamed i boksit. 20. Repart Ushtarak. 26. Pronar i një fabrike, i një sipërmarrjeje etj. 27. Humbje e plotë e kujtesës ose dobësim i saj për shkak sëmundjesh. 28. Spencer, aktor i njohur. 32. Departamenti Ndërtimit. 33. Zanatet, ose... 34. Pjesë e përthyeshme e këmbës. 36. Tërësia e mjeteve të ndryshme që përdoren nga aktori për të ndryshuar pamjen e tij. 38. Industria Ndërtimit. 40. Mbarësi, mirësi. 41. Jo pastër. 42. Shko! 43. Monedha japo-neze. 46. Sigla e Lezhës. 48. Gjysëm rime. 49. Po në Serbi. 50. Lushnja në makina.

Sudoku | nivel mesatar 7

3 1

8 6 4

4 3 7 6 8 2

2 9 3 7 1 6 5

3

8 3 1 5 3 7 4 8 6

1 7 1

1

2

2

5

6 6

3

4 8 1

1 3

8 4

2 5 4

7

8 9 2 3

2 5 7 5 2 1

4 1

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

6 9

Koha e fillimit _____:____

3

Koha e mbarimit ____:____

Numërkryq

2 9 4 4

Gjeni figurën duke bashkuar pikat

8

Një grua kanadeze ka nxjerrë në shitje gjërat më të vlefshme të burrit të saj, gjatë kohës sa ai gjendej në një fundjavë ‘të nxehtë’ me dashnoren e tij. Ngjarja ka ndodhur në White Rock të Vancouverit, ndërsa gruaja madje e ka reklamuar shitjen. “Burri na la për një pleh dhe po shes gjithçka gjatë kohës sa ai po kalon fundjavën me femrën e përdalë. E dua shtëpinë të zbrazët deri të hënën, në mënyrë që kur të kthehet, të shokohet”. “Mos ejani shumë herët, sepse do ta shijoj verën me shoqet e mia këtë mbrëmje duke i pastruar të gjitha gjërat e tij dhe ndoshta do të kemi kokëdhimbje në mëngjes”. “Prandaj flisni më ngadalë me zonjat që do të mbajnë syze”, ka shkruar gruaja në reklamën e publikuar online, ndërsa transmeton Times Colonist.

Horoskopi javor DASHI (20/III-20/IV)

DEMI (21/IV-20/V)

Yjet sot do ju dhurojnë një sërë mundësish nga të cilat duhet të përfitoni përnjëherë. Nën profilin profesional do të jeni mjaft energjik cilësi kjo që do ju ndihmojë të kaloni me sukses çdo situatë të vështirë. Mund të udhëtoni e të vizitoni vende mjaft tërheqëse. Me njeriun e zemrës do të jetoni momente të mbushura me pasion dhe do të praktikoni bashkë aktivitete të ndryshme.

Gjatë disa grindjeve familjare do të tregoheni mjaft të rreptë me të tjerët dhe veten tuaj. Në punë vlerësoni me kujdes çdo propozim që do ju bëhet. Kur përfshiheni nga një humor aspak i mirë keqkuptimet në marrëdhënien në çift janë të paevitueshme, në këto raste e mira është t’i kërkoni falje partnerit dhe të filloni gjithçka nga e para.

BINJAKET (21/V-20/VI)

GAFORRE (21/VI-22/VII)

Mos lini mënjanë interesat tuaja vetëm për të ndjekur disa çështje praktike. Në mbrëmje do të fitoni simpatinë e miqve të rinj falë komunikimit tuaj të shkëlqyer. Në dashuri për të arritur qëndrueshmërinë që aspironi, nuk është e nevojshme për sakrifica, mjafton të ndiqni zemrën tuaj se do ju drejtojë më së miri.

Çelësi i suksesit tuaj sot është se do të përfitoni nga çdo mundësi që do ju paraqitet. Ditë ideale për t’u vlerësuar më shumë në punë, për të vendosur kontakte të reja, si dhe për të zgjeruar rrethin tuaj shoqëror. Ndoshta nuk jeni plotësisht të kënaqur për sa i përket marrëdhënies në çift, mundohuni të flisni hapur për këtë me njeriun e zemrës.

LUANI (23/VII-22/VIII)

Hëna në shenjën tuaj do të favorizojë projektet praktike, si dhe do të influencojnë pozitivisht në gjendjen tuaj shpirtërore. Parashikohen perspektiva të reja në punë, kushtojini më shumë kohë programimit të angazhimeve tuaja. Në sektorin e ndjenjave do të keni mundësi të sqaroni një keqkuptim me njeriun e zemrës.

Sektori profesional do kërkojë nga ju ndonjë sakrificë më shumë, por në të njëjtën kohë do të keni mundësi të konsolidoni pozicionin tuaj në punë. Për të qenë sa më të qetë sistemoni një herë e mirë çdo çështje që keni lënë pezull. Në dashuri taktika për t’ia mbathur kur gjërat fillojnë të bëhen më të rëndësishme nuk funksionon më, sidomos tani që keni gjetur dikë që ju do me të vërtetë.

PESHORJA (23/IX-22/X)

AKREPI (22/X-21/XII)

Yjet sot do ju ndihmojnë të drejtoni energjinë tuaj në drejtime mjaft konstruktive. Ju këshillohet të tregoheni sa më praktikë në punë, sepse vetëm kështu mund të kaloni disa vështirësi që do të hasni sot. Mos u përfshini nga rutina e përditshme, por mundohuni të gjallëroni sa më shumë marrëdhënien në çift.

Një valë idesh e projektesh do të përshkojnë mendjen tuaj sot, por Hëna në kundërshtim do të pengojë realizimin e t y r e , t ë p a kt ë n p ë r m o m e n t i n . Vështirësitë që do të hasni gjatë rrugës tuaj do ju bëjnë të tregoheni më pak të dashur me njeriun e zemrës. Gjithsesi, do të dini si ti rregulloni gjërat në ditët që do të vinë.

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Numra me 3 shifra:

020, 107, 201, 346, 520, 532, 632, 944.

Numra me 4 shifra:

1110, 1301, 3138, 3332, 5409, 6154, 9321, 9871.

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

Numra me 5 shifra:

09351, 10158, 17770, 20616, 24240,

37159, 37532, 48541, 53210, 63201, 63537, 68280, 75932, 90999, 95854, 98548.

Numra me 6 shifra:

071919, 111202, 217067, 230666, 236669, 320147, 420156, 451319, 612177, 626437, 632000, 774515, 875490, 916120, 937051, 990713.

Dita e sotme do të ketë zhvillime pozitive për sa i përket sektorit profesional, sidomos në qoftë se dëshironi të përmirësoni pozicionin tuaj në punë. Dashuria paraqitet mjaft e qetë. Në qoftë se kërkoni të largoheni nga rutina e monotonia e përditshme nuk duhet të shikoni larg, dikush midis miqve tuaj është i/e gatshëm të bëjë çdo gjë për ju.

UJORI (20/I-19/II)

Gjeni 10 ndryshimet

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

Marrëdhëniet me bashkëpunëtorë ose kolegë janë nën shënjestrën e Hënës, që nuk është në favor me shenjën tuaj, kështu që duhet të tregoheni të qetë dhe diplomatë. Jepini më shumë hapësirë dashurisë dhe marrëdhënieve sociale dhe do të shikoni që do ju kthehet buzëqeshja. Lejoni që shpirtin tuaj ta pushtojnë sensacione të denja për ju.

BRICJAPI (22/XII-20/I) Shfrytëzoni sa më mirë pozicionin mjaft të favorshëm të Hënës dhe Diellit në shenjën tuaj për të nisur projekte të reja profesionale, si dhe për të organizuar një udhëtim me miqtë tuaj më të mirë. Në sektorin e ndjenjave do të jeni mjaft të hapur ndaj mundësive që do ju paraqiten pikërisht për këtë nuk do të tërhiqeni përballë një takimi të rëndësishëm.

PESHQIT (20/II-19/III) Mos përfshini familjarët tuaj në një keqkuptim midis jush dhe partnerit. Hëna dhe Marsi në kundërshtim me shenjën tuaj ju bëjnë të ndiheni nervozë dhe të shkarkoni gjithë tensionin e mbledhur mbi personat që keni më për zemër. Për sa i përket punës, paraqitet një ditë me fat.


blog

1001

ditë që formësuan botën

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

19.03.2013

19 mars

15

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë një komb për të cilin paqja është domosdoshmëri. Grover Cleveland 

1314

I fundit Mjeshtër i Madh Mbreti Filip IV i Francës u jep fund Kalorësve Templarë. Ekzekutimi brutal për herezi i Jacques de Molay, Grand Masteri i njëzetetretë dhe i fundit i Kalorësve Templarë para Katedrales së Notre Dame-it në Paris më 19 mars 1314 ishte i padrejtë, por politikisht i volitshëm. Kalorësit Templarë të përbetuar se do mbronin Tempullin e Jerusalemit, ishin një prej urdhrave më të fuqishëm religjiozo-ushtarakë të themeluar pas Kryqëzatës së Parë. Urdhri kishte prona të mëdha dhe drejtohej si biznes eficent dhe

organizatë huadhënëse. Kur pas rënies së Acre-së në vitin 1291 u përzu nga Siria dhe e humbi motivin si pjesë e kryqëzatave, pakënaqësia ndaj pasurisë së tyre doli në sipërfaqe dhe filluan të qarkullonin zhurma për korrupsion dhe më shumë brenda klanit. Filipi IV i Francës, i futur në borxhe të shumta ndaj Templarëve, pa në këto histori një mënyrë për të dalë nga vështirësitë financiare. Më 12 tetor 1307 ai urdhëroi arrestimin e të gjithë Templarëve në Francë duke i akuzuar për akte blasfemie, si për shembull, pështymje apo shkelje të Kryqit gjatë riteve të tyre sekrete të pranimit. Shumë kalorës, përfshirë

Jacques de Molay, u rrëfyen nën tortura duke i pranuar krimet dhe megjithëse më vonë ata u tërhoqën, Filipi dogji shumë prej tyre në turrën e druve në vitin 1310. Mbreti ushtroi trysni të madhe mbi Papë Klementin V për ta shpërndarë urdhrin dhe ai me hezitime e bëri në vitin 1312. Akti përfundimtar ishte djegia e Jacques de Molay dhe Geoffrey de Charney, preceptor i Normandisë. Të dy vdiqën duke shpallur pafajësinë e tyre dhe thuhet se de Molay thirri mes flakëve se Papa dhe mbreti do të takoheshin me të para Zotit. Klementi V vdiq brenda muajit, ndërsa Filipi IV, aty nga fundi i vitit.

Blitz

Flickr

44.2

Për qind e amerikanëve janë obezë; të parët në botë.

82.1

Vrasje në 100 mijë vetë kryhen në Honduras: më shumë se kudo në botë

4.6

Në 1 mijë vetë është numri i divorceve në Korenë e Jugut; e para në botë.

157

Milion e treqind e dyzet e tetë mijë vetë përdorin Facebook-un në Amerikë; më shumë se kudo tjetër.

Titulli: Shi dëbore Foto: Martin Meijer Photography

Në Facebook Sokol Shameti Ata që thonë se PS duhet të vijë në pushtet thjesht “për të bërë rotacionin” thonë të vërtetën. Rrethi është simetrik, bota është portokall. Me fjalë të tjera, ata po thonë se sikur të mos ishte për këtë formalitetin që quhet “rotacion”, PS nuk duhet të vijë në pushtet.

Gilman Bakalli Po filloj ta lexoj theksimin me tepri të cilësive pozitive të Papa Françeskut (thjeshtësia, natyra nikoqire, forma e komunikimit, humori etj), si një kritikë të kamufluar ndaj paraardhësit të tij...

Lona Xhani Më mirë të kisha marrë një gomar për të bërë rrugën Levan –Fier; e bëja avash-avash për qejfin tim, dhe nuk isha as e detyruar të dëgjoja historinë e rinisë komuniste të pasagjerëve të vjetër!

Ardit Rada Nuk e kuptoj dot këtë gazetarinë e shpifur të NOA, Balkanweb, A1 Report, Shqiptarja.com etj. Si mund t’i vendosësh sipër logon watermark një fotografie dhe t’ia shesësh publikut si ekskluzive, kur ato janë fotografi të servirura nga policia? O tempora, o mores...

gazetamapo@gmail.com cel: 068 20 55 477

Agora vrau veten, nuk e vranë Tonin Gjuraj, rektor i Universitetit Europian të Tiranës, e pushtonte këtë copë vend në fund të gazetës, që e kemi quajtur Blog me shqetësimin për Agorën që nuk është më. Rubrika në fjalë ishte, siç e pohon me të drejtë Gjuraj, një prej më interesanteve të Mapo Weekend. Për të qenë më të saktë, shtrati i idesë së saj ishte interesant. Ndodh kryesisht kështu: ide të mira fillojnë e hollohen rrugës, hyjnë në ujë deri në atë pikë sa nuk njihen më. Kështu ndodhi edhe me Agorën; nga një rubrikë e përkufizuar si e debatit u kthye në të pajtimit. Tek Agora, i vetmi që binte ndesh isha unë, editori i MAPO Ide, që formuloja edhe pyetjen ose tezën e radhës për Dom Gjergjin e profesor Bakallin. Ata të dy ndërkohë pajtoheshin në aq shumë gjëra dhe aq paq, nëpërmjet një filli moralist të cilit nuk ia gjeja askund dredhën, sa unë nuk po kuptoja se kush ishte kleriku ndër ata të dy. Ja ku erdhi një dyshe e pagjasë: akademiku moralist me klerikun moralist. Ndërsa të dytit i lejohet, të parit jo dhe aq. Agora u kthye, javë pas jave, në një istëm ku ankoroheshin të gjitha kauzat morale dhe nëpërmjet tyre mundoheshin të shpjegoheshin lajmet e ditës apo fenomenet universale. Globalja nuk futej te kombëtarja dhe as kozmopolitja nuk shpjegohej nga lokalja; të gjitha bashkë fryheshin e shfryheshin nën premisën e morales. Edhe pyetjet që ndërtoja si ‘moderator’ i Agora-s më shumë se

Alfred Lela

sa merrnin përgjigje hulumtoheshin për vjega të vogla ku mund të varej shtegtimi moral i herës. Ky ishte shpjegim i shkurtër i një editori të një të përditshmeje, dhe aspak i arsyeve të Dom Gjergj Metës për ‘tërheqjen’ e tij nga Agora. Hamendësoj se mund të kenë qenë të paktën dy: ndonjë kushtëzim i hierarkëve të institucionit të cilit ai i përket, Kishës Katolike, por edhe dublimi, nxjerrja jashtë loje, ose të luajturit në fushën e tij të ‘kundërshtarit’, Gilman Bakalli. Nuk është e vërtetë ajo që thotë Tonin Gjuraj se Bakalli vinte si akademiku laik me prejardhje myslimane: ai mund të jetë të gjitha këto, por tek Agora shfaqej si akademik moralist. Një gazete të përditshme, nëse i duhet të zgjedhë mes akademikut moralist dhe një prifti të angazhuar që ka edhe atunë e të shkruarit, qoftë edhe për atë se është në kërkim të së veçantës, zgjedh të dytin. Kjo është arsyeja se pse Peregrinus është në MAPO dhe jo më Agora. Por edhe një tjetër, ilustrimi i së cilës kërkon ndihmën e një parabole nga një film amerikan: this is car business, not car friends, që i përkthyer nga idioma do të ishte: biznesi veç, e shoqnia veç. P.S. I telefonuar prej meje me ftesën për një Agora të fundit, jo me Bakallin, por me ‘mëkëmbësin’ e tij Gjurajn, Dom Gjergj Meta u përgjigj: Ai i Toninit ishte reagim shokësh, nuk e kam zakon të futem mes shokësh.

Themelues: Henri Çili. Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku. Speciale: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. . Kultura: Aida Tuci. Suplement: Arta Çano. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

Marketing / Drejtore: Vera Perleka Cel: 068 20 55 437 E-mail 1: v_perleka@yahoo.com E-mail 2: vera_perleka@hotmail.com Menaxhim / Robert Mane Cel: 068 20 55 440


CMYK CMYK

IV 28.02.2013 19.03.2013 16

Gazeta MaPO MAPO

www.mapo.al www.mapo.al // gazetamapo@gmail.com gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Advertisement