Page 1

Faqe 2

Afër / larg

Blushi: Edi Rama nuk është pjesë e librit tim Ben Blushi flet nga Prishtina për librin “Hëna e Shqipërisë”, kritikat për qeveritë e vendit dhe arsyet e parashikimeve të tij për vitet në vijim

Drejtor Artur zheji - Kryeredaktor Arion Sulo - E mërkurë, 16 prill 2014. Numër 1185. Viti V botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

në brendësi

korrespondenca sekrete 2012/2013/2014

Mazhoranca, e vetme për reformën territoriale Bie komisioni konsensual për reformën administrativo-territoriale. PS-LSI, drejt hartimit të një vendimi të ri për funksionimin e komisionit. Mospjesëmarrja e demokratëve pritet të pasohet nga protesta. Në pikëpyetje edhe zgjedhjet e 2015-ës

FAQE 3

Arrestohet pritësi i “xhihadistëve” shqiptarë në Turqi Gerti Pashaj u ndalua nga policia turke dhe u deportua në Tiranë. Policia e arreston për rekrutim dhe organizim të rrjetit që çonte luftëtarë në Siri FAQE 6

dyshimet e Shish për trafik droge në aeroportet ushatarake Zbulohet korrespondenca mes Shërbimit Informativ, Policisë Ushtarake dhe Ministrisë së Mbrojtjes për sinjale që flasin për një trafik të mundshëm narkotikësh nga aeroportet ushtarake. Informacioni i parë daton në tetor 2012 dhe i fundit në mars 2014. Braçe: Dyshohet në mënyrë serioze se SHISH i ka dhënë PD informacione sekrete. Flamur Noka pyet Tahirin: A keni dijeni për trafik droge nga aeroporti i Gjadrit . Faqe 5

Mimi Kodheli: Akuzat, tullumbace pa ngjyrë, Prokuroria lë për të dëshiruar

Ish-baza ajrore e Gjadrit

Debate në PD

Topalli “shpërthen” kundër Bashës

FAQE 3

NgërÇ

Ministrja e Mbrojtjes shpjegon masat e marra, pas akuzave të PD se Forcat e Armatosura janë përfshirë në trafik droge. “Paditë për paraardhësit janë më shumë se 5. Prokuroria nuk ka

vepruar me seriozitet, për të gjitha rastet”. Projektligji për FA? "Presidenti më përgëzoi mua dhe shefin e Shtabit për ecurinë e reformës. Tashmë presim përgjigjen e tij"

op-ed / 10-11

NGA bujar kapexhiu

Perimet e freskëta shqiptare, të garantuara Edmond Panariti

Kundërpërgjigje z. Pëllumb Xhufi

Kisha Ortodokse nuk mund të përdoret për të justifikuar ideologjitë e epokave Dhimitër Qosja & Thoma Çomëni

KLD shkarkon 1 gjyqtar, katër të tjerët ia hedhin me vërejtje Këshilli i Lartë i Drejtësisë shkarkon gjyqtarin e Shkodrës, Albano Çepele për shkelje të rënda në detyrë. Tërhiqet kërkesa për shkarkimin e dy gjyqtarëve të Krujës, ndërsa gjyqtarja e Tiranës transferohet në Kavajë

Ministri i Drejtësisë dhe KLD janë ndarë “barazim” në betejën për procedimin disiplinor të të paktën pesë gjyqtarëve të kapur me shkelje gjatë ushtrimit të detyrës. Në përfundim të mbledhjes maratonë, që sipas KLD-së kishte në fokus vetëm shqyrtimin e masave disiplinore ndaj gjyqtarëve është shkarkuar vetëm një... Faqe 6

Për një PD, e cila demokratike nuk duket të jetë më Mira Qosja

dëshmitë

Bashkëshortja e Dritan Lamajt

Motra e Lamajt: Frroku e kërcënoi tim vëlla me jetën e së bijës

Esmeralda Lamaj ka pohuar në gjykatë se i vëllai ishte i shqetësuar para vdekjes, pasi ishte kërcënuar nga Arben Frroku. Bashkëshortja: S’kishte konflikte me tjetër njeri Padi me shumicë

Faqe 6


2

afër/larg

1

intervistë/ Mimi Kodheli:

Akuzat, tullumbace pa ngjyrë, Prokuroria lë për të dëshiruar Faqe 4

kronikë/ Letrat e SHISH

politikë/ Udhëzimi për

për dyshimet e trafikut nga zgjedhjet, debatet aeroportet ushtarake Faqe 5 në kryesinë e PD-së

Faqe 7

Gjatë kësaj interviste Blushi shpjegon disa prej çështjeve kryesore të librit, flet për islamin politik, Turqinë e sotshme, Perandorinë e dikurshme Osmane, marrëdhëniet mes shqiptarëve dhe kosovarëve

Unë, sidomos kur shkruaj, nuk kam frikë. Besoj se kam pasur rast ta dëshmoj këtë. Nuk jam marrë ekskluzivisht me qeveritë, jam marrë më shumë me fenomenet. Është e vërtetë se një prej arsyeve, siç edhe dëshmon historia, që ka ndikuar në problemet që kanë pasur shqiptarët apo fakti se kemi mbetur popull i vogël, nuk është klima, nuk është mungesa e ujit, nuk është mungesa e burimeve natyrore, por ka qenë mënyra se si kemi qeverisur apo si na kanë qeverisur të tjerët gjatë historisë.

Blushi: Edi Rama nuk është pjesë e librit tim Ben Blushi flet nga Prishtina për librin “Hëna e Shqipërisë”, kritikat për qeveritë e vendit dhe arsyet e parashikimeve të tij për vitet në vijim Nga Shpend Limoni/ Gazeta Express

B

en Blushi, deputet i Partisë Socialiste në Parlamentin e Shqipërisë, ka qëndruar në Prishtinë dy ditët e fundit bashkë me disa deputetë të tjerë, në kuadër të një vizite të Komisionit për Politikë të Jashtme. Ai të martën ka pranuar të japë një intervistë për Gazetën Express rreth librit të tij të fundit, “Hëna e Shqipërisë”. Gjatë kësaj interviste Blushi shpjegon disa prej çështjeve kryesore të librit, flet për islamin politik, Turqinë e sotshme, Perandorinë e dikurshme Osmane, marrëdhëniet mes shqiptarëve dhe kosovarëve dhe raportet e tij me qeveritë dhe pse thotë se Rama nuk është personazh në librin e tij të fundit. Pse u përcaktuat të parashikoni të ardhmen e shqiptarëve në librin tuaj më të ri “Hëna e Shqipërisë”? Nuk ka pasur ndonjë qëllim të veçantë, por edhe unë si gjithë të tjerët mendoj më shumë për të nesërmen sesa për të djeshmen. Besoj se kjo është në genet e njeriut; pra që të mendojë më shumë për të nesërmen. Duke parë Shqipërinë e sotshme, Kosovën e sotshme, duke parë zhvillimet e brendshme, raportet me Europën apo raportin me religjionet, kam krijuar disa mendime të cilat kam dashur t’i ndaj me lexuesit. Një libër i këtij lloji, pak a shumë, është edhe ai i George Friedman, politologut amerikan, “The Next 100 Years”, u inspiruat nga kjo? Më tha dikush sot se në Shqipëri kanë bërë një shkrim, përmes të cilit më akuzojnë se kam bërë plagjiaturë nga “The Next 100 Years”. Në fakt, ky është një libër të cilin unë s’e kam lexuar, vetëm kam dëgjuar për të. Nuk e kam lexuar këtë tekst as unë... Nuk e kam lexuar librin, as shkrimin... Madje, po e them për herë të parë, librin “The Next 100 Years” ma ka bërë dhuratë një miku im një apo dy javë pasi doli në shitje libri im “Hëna e Shqipërisë”. Sigurisht, edhe ai duke i lidhur të dyja. Nëse ka një lidhje, ajo është vetëm për një arsye: para disa muajsh kam parë në internet një raport të Kombeve të Bashkuara që bënte një parashikim demografik për gjithë botën. Dhe, sipas OKB-së (e kam në libër këtë statistikë), pas 100 vjetësh popullsia e Shqipërisë nga 2.8 milionë banorë që është sot, do të jetë 1.8 milionë banorë. Kjo është një referencë që e kam pasur parasysh vazhdimisht vetëm për hir të saktësisë. Ju përmendni qeverisjen e keqe në Shqipëri, e cila është determinuese për ndryshimet e së ardhmes që do të ndodhin në Shqipëri, por hezitoni

t’i përmendni me emër qeveritë shqiptare. S’keni dashur të konfrontoheni apo...? Unë, sidomos kur shkruaj, nuk kam frikë. Besoj se kam pasur rast ta dëshmoj këtë. Nuk jam marrë ekskluzivisht me qeveritë, jam marrë më shumë me fenomenet. Është e vërtetë se një prej arsyeve, siç edhe dëshmon historia, që ka ndikuar në problemet që kanë pasur shqiptarët apo fakti se kemi mbetur popull i vogël, nuk është klima, nuk është mungesa e ujit, nuk është mungesa e burimeve natyrore, por ka qenë mënyra se si kemi qeverisur apo si na kanë qeverisur të tjerët gjatë historisë. Edhe në këtë rast kam shfrytëzuar një statistikë, e kam diku në pjesën e parë të librit, se si duke u qeverisur më mirë disa popuj që vite më parë kanë pasur numër të ngjashëm me ne të banorëve, sot janë bërë më të mëdhenj. Ne jemi qeverisur keq gjatë këtyre 100 vjetëve, madje jemi qeverisur shumë keq. Jemi qeverisur shumë keq prej atyre që na kanë sunduar për 400-500 vjet, kemi ngelur popull i vogël, kemi humbur territore, u ndamë, patëm komunizmin, tash kemi tranzicionin më të keq. Jo gjithmonë ka arsye për të besuar se të tjerët na kanë bërë dëm më shumë sesa i kemi bërë dëme ne vetës. Sigurisht duhet thënë se Perandoria Osmane nuk është sjellë askund më keq sesa tek ne. Kur ka ikur Perandoria Osmane, nuk ka lënë një shkollë në Shqipëri, nuk ka pasur një shkollë shqipe për 500 vjet, e ka vonuar shkrimin e shqipes për 3-4 shekuj, nuk ka lënë një port, një hekurudhë. Kudo në Ballkan ka lënë hekurudha, vetëm tek ne nuk ka lënë asnjë. Dhe, natyrisht pyetja shtrohet, pse? Pse, si mund të ndodhë kjo? Ne kemi pasur 2-3 portet më të mira në Mesdhe gjatë venedikasve, pra para se të vinin turqit. Megjithëkëtë, turqit i kalonin mallrat tjetërkah, jo kah Shqipëria. Rreth bashkimit kombëtar, ju “fajësoni” kosovarët që nuk kanë dëshirë për ta bërë këtë. Ta parafrazojmë atë që keni shkruar, pra thoni se, kur politikanët kosovarë flasin për Shqipërinë, këtë e bëjnë aq ftohtë, sa po të mos flisnin shqip do dukeshin si finlandezë... Jeni i sigurt se është e saktë kjo? Jam përpjekur të kuptoj çfarë qasje do të kenë shqiptarët, në të dyja anët e kufirit, për proceset e Bashkimit Kombëtar. Nuk e di nëse historia do të më japë të drejtë, por këto ditë sa jam në Kosovë kam krijuar përshtypjen se kam të drejtë se në të ardhmen shqiptarët e Shqipërisë do të jenë më të interesuar për Bashkimin Kombëtar, do ta shohin këtë si projekt zhvillimi, si projekt i zmadhimit të Shqipërisë. Ndërsa në Kosovë do të ketë më shumë hezitim, pasi duke qenë shtet i ri do të mundohet ta ruajë pavarësinë e vetë, qoftë edhe nga Shqipëria. Ky është një sentiment i kuptueshëm dhe i justifikueshëm. Ndërsa unë e kam fjalën për klasën politike të Kosovës kur them se duken si finlandezë kur flasin për temën e bashkimit. Pra, bëjnë shumë farmaci politike. Në Kosovë ka një përshtypje tjetër, pasi në shumë raste konstatohet se në Shqipëri nuk ka dëshirë për bashkim. Shpesh përmendet edhe një sondazh i Gallup, ku shqiptarët e Kosovës fa-

Edi Rama nuk është pjesë e librit tim dhe unë kufizohem të flas për këtë temë. Nuk mendoj se duhet ta bëj këtë gjë në Kosovë, nuk është vendi. Unë mund të flas në Shqipëri për Shqipërinë.

vorizojnë më shumë bashkimin. Besoj se kështu është sot, por unë në libër flas për të ardhmen. Në të ardhmen besoj se kjo tendencë do të vijë duke u zbehur në Kosovë. Shpresoj se koha do të më japë të drejtë. Ju thoni se kosovarët janë të dhënë shumë pas forcimit të identitetit shtetëror, si mund të ndodhë kjo kur në politikën kosovare ka kryesisht improvizime, politikanë të korruptuar etj., dhe shpesh krijohet përshtypja se me shtetin e Kosovës jemi duke jetuar diçka të përkohshme? Këtë gjë ia kam thënë Kryetarit të Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmetit. Po bisedonim për zhvillimin e Prishtinës dhe unë i thash se ju përgëzoj për punën që po bëni, por ke vetëm një problem. Çfarë? tha ai. I thash se ti po projekton ndërtimin apo modernizimin e një kryeqyteti të përkohshëm. Meqenëse partia e tij, Vetëvendosje, proklamon bashkimin me Shqipërinë, Prishtina do të jetë një kryeqytet i përkohshëm, sipas tyre. Për të ardhur tek pyetja juaj. Sigurisht, Kosova dhe Shqipëria kanë shumë ngjashmëri, një model politik, kanë modele të përafërta zhvillimi, të dyja kanë korrupsion, kanë probleme me zbatimin e ligjit... Sot janë vendet më të varfra në Europë. Por ndryshimi është se shoqëria kosovare është një shoqëri optimiste akoma, ndërsa Shqipëria është pesimiste. Kam disa arsye për ta besuar këtë gjë, dhe besoj se optimizmi i popullit të Kosovës do të vazhdojë edhe për disa vite, në radhë të parë për shkak se populli i Kosovës ende nuk e ka konsumuar një proces historik siç është pavarësia sepse akoma s’e ka marrë pavarësinë e plotë dhe nuk ka marrë të drejtën e vetëvendosjes. Në Shqipëri nuk është kështu. Shqipëria aktualisht pret vetëm dy data: hyrjen në Europë dhe bashkimin me Kosovën, këto janë dy ngjarje historike të cilat mund të priten nga gjenerata ime apo gjeneratat më të reja se mund të arritën. Ndërkohë që problemet tjera me të cilat përballet vendi, nuk kanë besim se do të arrihen shpejt dhe kjo i bënë ata pesimistë. Keni shkruar po ashtu për ndikimin e Turqisë tek shqiptarët... A janë Edi Rama dhe Hashim Thaçi fajtorët që sollën Erdoganin me privatizimet... Nuk merrem me këtë rast, jam marrë me atë që përfaqëson Turqia sot në Europë, Ballkan, si fenomen. Pikërisht kjo po shprehet edhe tek ne... Nëse ky fenomen na prek dhe ne, do të jetë shumë keq. Çfarë është Turqia sot? Është një vend me demokraci të cenuar, pasi që nëse Kryeministri ndalon Twitter-in dhe Youtube, nëse ndryshon Kushtetutën për t’i emëruar vetë gjyqtarët, për ta marrë drejtësinë në dorë, ndërkohë që ka rritur tendencën për islamizimin radikal të shoqërisë së vetë, kjo nuk është demokraci si ajo që ne presim, pra demokraci europiane. Nëse Shqipëria dhe Kosova preket nga këto në të ardhmen, gjë që nuk e përjashtoj, atëherë besoj se Shqipëria do të turqizohet më shpejt sesa do të evropianizohet. Jeni prej njerëzve të vetëm tek socialistët, që kohë pas kohe, keni pasur mospajtime me Edi Ramën, si po ju duket qeverisja e tij, gati ka një vit që socialistët janë në pushtet, a shihni dallime në mënyrën e qeverisjes së vendit? Edi Rama nuk është pjesë e librit tim dhe unë kufizohem të flas për këtë temë. Nuk mendoj se duhet ta bëj këtë gjë në Kosovë, nuk është vendi. Unë mund të flas në Shqipëri për Shqipërinë.


ngjarja e ditës

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Reforma territoriale

16.04.2014

3

Meta: Reforma territoriale dhe ajo në drejtësi, prioritete madhore Kreu i LSI-së, Ilir Meta zhvilloi dje një takim me strukturat dhe të zgjedhurit vendorë të kësaj partie në Pogradec. Gjatë takimit Meta e ka vënë theksin te situata ekonomike, duke deklaruar se ka ndryshime pozitive që japin shpresa pavarësisht vështirësive të trashëguara. “Shqipëria po kalon një situatë pozitive në aspektin ekonomik, edhe pse ka qenë një tranzicion i vështirë duke qenë se qeveria ka hasur vështirësi të trashëguara në sektorin e ekonomisë. Gjithsesi, ekonomia po ndryshon për më mirë dhe vlerësimi i fundit i agjencisë prestigjioze “Standard’s & Poor’s” për ekonominë shqiptare, duke e ripozicionuar atë nga nota “negative”, në notën “e qëndrueshme”, lë vend për më shumë shpresa”, - u shpreh kryetari i LSI-së. Ndërkaq ai tha se qeveria ka vullnetin, dëshirën dhe energjinë për të ndryshuar vendin dhe vizionin që ka për të ardhmen, teksa shtoi se duhet bërë pak durim për të parë rezultate të prekshme për çdo qytetar.  Kryetari i LSI-së deklaroi se dy prioritetet madhore janë reforma administrative-territoriale dhe reforma në drejtësi, ku LSI-ja do të japë kontributet e saj. “Më duhet të theksoj vullnetin, dëshirën dhe energjinë që ka kjo qeveri për të ndryshuar vendin dhe vizioni që ka për të ardhmen, por duhet të bëjmë pak duhet durim për të parë rezultate të prekshme për çdo qytetar.  Dy prioritetet madhore për momentin janë reforma administrative-territoriale dhe reforma në drejtësi, ku LSI-ja do të japë kontributet e saj konkrete me ekspertizë profesionale. Jemi të vendosur për të çuar përpara reformat, të cilat na afrojnë më shumë drejtë integrimit”, - vijoi z. Meta. 

PS-LSI ndryshojnë vendimin, komisioni i reformës pa opozitën Mazhoranca do të ndryshojë vendimin për ngritjen e komisionit. Nga 8 anëtarë të mazhorancës dhe 8 anëtarë të opozitës, ai tashmë do të ketë 16 (ose në 17) deputetë vetëm të shumicës Fejzi Braushi

Ka sosur durimi i mazhorancës për të pritur opozitën që të bëhet pjesë e reformës territoriale-administrative. Kur mbetet dhe një javë nga skadimi i mandatit të komisionit të posaçëm që ngriti Kuvendi i Shqipërisë për këtë reformë, shumica e majtë ka vendosur të ndërhyjë për të zhbllokuar veprimtarinë e tij për të funksionuar edhe pa praninë e opozitës. Burime nga mazhoranca kanë bërë me dije dje se është bërë gati projektvendimi që do të ndryshojë vendimin e vjetër me numër 1/2014 të Kuvendit të Shqipërisë, atë që sanksionon ngritjen e këtij komisioni dhe mënyrën e funksionimit të tij, duke synuar që me anë të këtyre amendamenteve të bëjë të mundur që ai të mblidhet dhe të marrë vendime edhe pa praninë e opozitës. Të majtët kanë menduar që për të zhbllokuar situatën të ndërhyjnë vetëm në tri pika të këtij vendimi: ato me numër III, V dhe X, të cilat në fakt garantonin dhe veprimtarinë e këtij komisioni me konsensusin e të dyja palëve. Por në kushtet kur opozita ka

bërë të qartë se nuk do të marrë pjesë në këtë komision pa garantuar më parë konsensusin e miratimit të kësaj reforme edhe në seancë plenare, mazhoranca ka vendosur të heqë të gjitha ato pengesa që kërkonin praninë e të dyja palëve për veprimtarinë e komisionit. Kështu në pikën III të vendimit përcaktohet se “Komisioni i Posaçëm ngrihet mbi bazën e barazisë pozitë-opozitë dhe në përbërje të tij do të ketë 16 anëtarë, nga të cilët 8 janë përfaqësues të pozitës dhe 8 përfaqësues të opozitës. Pikërisht ky përcaktim do të ndryshojë dhe sipas burimeve pritet që të hiqet pjesa e parë e fjalisë, ajo që përcakton barazinë dhe gjithashtu pritet të shtohet dhe numri i anëtarëve të këtij komisioni nga 16 në 17 ose në 18. Anëtarët që do të shtohen do të jenë pikërisht përfaqësues të mazhorancës. Me këtë ndryshim krijohet mundësia që mazhoranca e majtë të ketë në komision kuorumin e nevojshëm për të nisur mbledhjet, por edhe për të marrë vendimet me shumicën e të gjithë anëtarëve. Ndërkohë që do të ndryshojë

Skadon afati i vënë nga Ruçi që opozita të plotësojë vendet në komisionin e posaçëm për reformën territoriale-administrative. Mospjesëmarrja e demokratëve pritet të pasohet nga protesta. Në pikëpyetje edhe zgjedhjet e 2015-ës.

dhe pika X, e cila përcakton se “Mbledhjet e komisionit janë të vlefshme, kur në to janë të pranishëm më shumë se gjysma e anëtarëve të tij. Vendimmarrja e komisionit do të synojë të arrijë konsensusin për të gjitha propozimet e marra. Vendimet e komisionit do të quhen të miratuara me shumicën e votave të të gjithë anëtarëve të komisionit, mbështetur mbi konsensusin e arritur midis pozitës dhe opozitës”. Fjalia e parë e kësaj pike do të qëndrojë në fuqi e pandryshuar, ndërsa do të ndryshojë fjalia që parashikon arritjen e konsensusit para se të miratohen vendimet. Gjithashtu me këtë rast parashikohet të ndryshohet dhe pika V, ku përcaktohet kohëzgjatja e mandatit të këtij komisioni. Për shkak se javën tjetër, pra më 24 prill mbaron mandati i parë i këtij komisioni, përfaqësuesit e së majtës kanë menduar ta shtyjnë atë edhe për një afat tjetër, por më të shkurtër se i pari. Sot skadon afati

Ndërkohë që sot është edhe afati i fundit i ultimatumit që kryetari i grupit parlamentar të PS-së, Gramoz Ruçi i vuri

opozitës për të zënë vendet në komision, ndryshimet e përgatitura me shumë mundësi pritet të kalojnë në seancën e kësaj të enjteje. Këtë gjë e paralajmëroi në seancën e fundit edhe vetë Ruçi kur deklaroi se në rast se opozita nuk do të ulej në komision, atëherë Kuvendi do ndryshonte vendimin. Por gjithsesi bëhet e ditur se koha e miratimit të tyre nuk është vendosur ende në mënyrë përfundimtare. Por në rast se shumica do t’i shkojë në deri në fund kësaj nisme, atëherë kjo mund të sjellë dhe një përkeqësim të mëtejshëm të situatës politike në vend, ku opozita ka paralajmëruar protesta në rrugë. Por ajo që i trembet më shumë mazhoranca në këtë histori është një masë ekstreme që mund të marrë opozita për të mos njohur produktin e kësaj reforme dhe mosmarrjen pjesë në zgjedhjet e ardhshme lokale që do dalin prej saj. Ky acarim i marrëdhënieve do të ishte fatal për mazhorancën sa i përket çështjes së marrjes së statusit të vendit kandidat në qershor.

Basha: Opozita nuk përgjon, sms-ja për Tahirin tregon problemin “Opozita merr informacione që zyrtarët e qeverisë i qarkullojnë mes njëri-tjetrit apo i postojnë në funksion të lojërave të tyre politike të brendshme, por opozita as nuk përgjon, as do të përgjojë njeri, sepse përgjimi është i përjashtuar parimisht si burim informimi nga ne” TIRANË Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mblodhi deputetët e grupit parlamentar për të sjellë në vëmendjen e tyre tri debatet kryesore të politikës, që lidhen kryesisht me akuzat e ngritura nga opozita, që përfshijnë sms-në e publikuar për Tahirin, arsyet e vetëvrasjes së

52- vjeçares, Bruna Meko dhe atë që lidhet me mundësinë e përfshirjes së ushtrisë në trafikun e lëndëve narkotike. Kryetari i opozitës është ndalur tek çështjet sa më sipër, duke sqaruar edhe pozicionin e PD-së për secilën prej tyre. Lidhur me akuzat për përgjim që mazhoranca i adresoi opozitës pas zbardhjes së sms-së nga deputeti Flamur Noka, i cili pretendonte se ishte një mesazh i Ramës drejtuar Tahirit për punën e këtij të fundit, Basha sqaroi: “Opozita merr informacione që zyrtarët e qeverisë i qarkullojnë mes njëri-tjetrit apo i postojnë në funksion të lojërave të tyre politike të brendshme, por opozita as nuk përgjon, as do të përgjojë njeri, sepse përgjimi është i përjashtuar parimisht si burim informimi nga ne. E dyta, ashtu si opozita nuk e ka siguruar e nuk do ta siguronte

kurrë, me asnjë formë përgjimi nga ana e saj informacionin, ky mesazh dhe përmbajtja e tij tregojnë fare qartë se çfarë është problem. Problem është përmbajtja dhe jo se kush e çoi dhe kush e mori. E treta, mesazhi, i shkruar dhe i dërguar nga Rama, apo i shkruar dhe i dërguar nga Tahiri, tregon se kryeministri dhe ministri e njohin fare mirë realitetin e zymtë të dështimeve dhe përkeqësimit tronditës të gjendjes në rendin publik, por e fshehin këtë realitet, e paraqesin me ngjyra rozë përmes qeverisjes së tyre propagandistike të mbështetur te gënjeshtra dhe mashtrimi”. Basha ka prekur edhe një tjetër çështje që lidhet me vdekjen një qytetareje nga Korça, Bruna Meko, bashkëshorti i së cilës pretendonte se ajo i dha fund jetës pas vendimit për transferim nga Korça në komunën e Mollasit me urd-

hër të Drejtoreshës së Drejtorisë Rajonale të Sigurimeve Shoqërore në Korçë, Ana Verushi. “E përsëris: ne nuk bëjmë politikë me vdekjen, por ne denoncojmë me forcë pasojat e një politike që po mbjell vetëm stres, dramë, vuajtje, përkeqësim, mjerim dhe së fundi edhe vdekje. I kërkojmë sërish qeverisë të tërheqë projektligjin e ri të nëpunësit civil, të zba-

tojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese dhe vendimet e gjykatave të tjera të vendit për kthimin në punë të g jithë nëpunësve civilë të shkarkuar në mënyrë të paligjshme”, - reagoi Basha. Një tjetër çështje e prekur nga kryetari i opozitës ishte edhe ajo për mundësinë e përdorimit të infrastrukturës së ushtrisë për transportin e lëndëve narkotike. “… Sërish i drejtohem kryeministrit Rama dhe ministres së tij të Mbrojtjes: Keni apo jo dijeni ju për përdorimin e strukturave të ushtrisë për transportin e lëndëve narkotike? Prokuroria dhe drejtësia do të bëjnë punën e tyre, pa dyshim, por në këtë moment, për shkak të rëndesës që paraqet, problemi ka nevojë të trajtohet me urgjencë nga Kuvendi dhe institucionet e tjera të shtetit; transparenca nga ana e qeverisë është e domosdoshme…”, - tha ai.


4

në fokus

IntervistA

Projektligji për FA? Presidenti më përgëzoi mua dhe shefin e Shtabit për ecurinë e reformës. Tashmë presim përgjigjen e tij.

Mimi Kodheli:

Akuzat, tullumbace pa ngjyrë, Prokuroria lë për të dëshiruar Ministrja e Mbrojtjes shpjegon masat e marra, pas akuzave të PD se Forcat e Armatosura janë përfshirë në trafik droge. “Paditë për paraardhësit janë më shumë se 5. Prokuroria nuk ka vepruar me seriozitet, për të gjitha rastet” Zonja Kodheli, Partia Demokratike prej ditësh ka ngritur akuzën e përfshirjes së Forcave të Armatosura në trafikun e drogës. Si e cilësoni këtë denoncim dhe përse nuk ka pasur një reagim të drejtpërdrejtë nga Ministria e Mbrojtjes, nga e enjtja e deri më sot? Po e filloj fjalinë duke u nisur nga pjesa e dytë e pyetjes suaj, që në fakt më duket më shumë si afermacion sesa si pyetje: Reagimi i Ministrisë së Mbrojtjes ka qenë tempestiv. Të nesërmen e ditës së enjte ne i kemi kërkuar Prokurorisë së Përgjithshme të çelë hetim lidhur me vërtetësinë e deklaratave të ish-ministrit, kryetarit të PD-së dhe mediave që shoqërojnë ata. Kërkesën e kam përsëritur me të njëjtin tempestivitet (por jo agresivitet) edhe të hënën, duke treguar vullnetin e patundur të institucionit që unë drejtoj dhe timin personal, për hedhjen dritë mbi atë çka u pretendua në seancë parlamentare dhe jashtë saj, prej opozitës. Në të njëjtën kohë kam dhënë garanci se MM dhe FA do të ishin, ashtu siç edhe janë sot e gjithë ditën, të gatshme për të vënë në dispozicion të strukturave të Prokurorisë çdo informacion të nevojshëm. Meqenëse unë besoj tek ndarja e pushteteve dhe i respektoj ato, në opinion tim, kjo ishte rruga e drejtë dhe ligjore që duhej ndjekur, përtej investigimit që vjen nga vetë strukturat e ushtrisë. Për hir të së vërtetës, aludimi për transport droge nga forcat e ushtrisë u bë misteri i këtyre ditëve. Eksponentë të PD-së pretendojnë se në këtë aferë është përfshirë baza ajrore e Gjadrit dhe se kanë prova për këtë. A keni urdhëruar ju të bëhen verifikime dhe a jeni në dijeni për përfshirjen e ndonjë segmenti apo individi të ushtrisë në trafik droge? Më lejoni të përgjigjem duke bërë më së pari një reflektim krejt të shkurtër mbi atë çka ndodh sot në jetën politike shqiptare. Kisha menduar se pjesa më e shëndoshë brenda opozitës së sotme do të dinte të dilte mbi mënyrën arkaike të të bërit politike, të reflektonte për humbjen dhe në këtë mënyrë ta kërkonte problemin brenda vetes, jo nëpërmjet përçartjes dhe banalitetit që dikush e shet si opozitë konstruktive. Dua shumë që pjesa e shëndoshë e opozitës së sotme, me gjithë ndonjë mungesë të rëndësishme për fat të keq, të mos dalë në mbrojtje të së pambrojtshmes, por të ndërtojë me mençuri të ardhmen politike të forcës që përfaqëson dhe njerëzve që e mbështesin. Thënë kjo, tullumbacet pa ngjyrë që lëshohen pa kriter, janë të destinuara të bëjnë zhurmën e radhës, por vetëm kaq. Opozita është aty për shumë më shumë. Përsa i përket atyre që ju me të drejtë i quani “aludime”, më duhet t’ju them se që prej fillimit, unë në cilësinë e Ministres së Mbrojtjes kam dëshmuar se njoh institucionet dhe zbatoj ligjin, zbatoj procedurat dhe respektoj sidomos ato të cilat me ligj kanë të bëjnë me përdorimin, shfrytëzimin dhe menaxhimin e gjithfarë të dhënash të klasifikuara me të cilat njihem, për shkak të detyrës çdo ditë. Ajo që dua të nënvizoj është misioni fisnik që Forcat

e Armatosura kanë: angazhimi i tyre i përditshëm për të siguruar atë që shpesh qytetarët, me të drejtë e konsiderojnë krejt normale dhe të natyrshme, integritetin territorial dhe mbrojtjen, s’ka asgjë të përbashkët me baltosjen dhe shpifjet denigruese të bëra qëllimisht dhe dashakeqësisht në adresë të tyre. Këto janë dy histori që nuk do mund të bashkëjetojnë në qeverisjen e re politiko-ushtarake të FA. Përballë kësaj akuze të rëndë, keni zgjedhur rrugën institucionale, duke i kërkuar Prokurorit të Përgjithshëm t’i verifikojë ato. Ndërkohë, dje keni dërguar edhe dy padi të tjera për Ministrinë e Mbrojtjes gjatë qeverisjes së PD-së në Prokurori. A është kjo një përgjigje tipike e politikës shqiptare me akuzëkundërakuzë dhe publiku në fund nuk kupton asgjë si qëndron e vërteta? Partia në opozitë duhet të kuptojë se një ndër arsyet e humbjes së thellë ishte pikërisht dështimi që ajo pati, kur pretendonte se qeveriste “me duar të pastra”. Por jo vetëm kaq. Ryshfeti, përdorimi antikushtetues dhe abuzimi me ligjin ishin kthyer në sistem. Por kur fusha ku sistemi rezistonte, ishte ajo e Mbrojtjes, gjërat patën një tjetër dimension, pasi kishim të bënim me fushën e sigurisë dhe mbrojtjes, përveçse të Shqipërisë dhe shqiptarëve edhe të një vendi anëtar të NATO-s. Gjatë këtyre 23 viteve politike pluraliste, ajo çka ka munguar më shumë kanë qenë veprimet konkrete për të hetuar apo gjykuar nga drejtësia rastet e abuzimeve me detyrën dhe pushtetin. Ka qenë dhe është në detyrimin tim kushtetues dhe ligjor si ministër të çoj në prokurori të gjitha rastet e gjykuara abuzive nga Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm. Dhe kështu kam bërë. Jo vetëm në këtë rast. Por që në fillim të herës. Do të vazhdoj ta bëj këtë për çdo rast që ekspertët do të gjykojnë se ligji është shkelur dhe morali është përdhosur. Unë vazhdoj të insistoj dhe besoj se prokuroria është aty për t’i shërbyer respektimit të ligjit, jo si qëllim në vetvete, por si mision në funksion të një shteti që duhet të funksionojë ndryshe nga ç’është mësuar të funksionojë deri dje: shtet në shërbim të qytetarëve. Deri më tani keni çuar 5 padi në Prokurori për ish-ministrin Imami dhe zyrtarë të tjerë të Mbrojtjes, por nuk ka ende asnjë procedim. Si e gjykoni punën e deritanishme të Prokurorisë? A u përgjigjet ky institucion pritshmërive tuaja dhe emergjencës për luftën kundër korrupsionit? Që të jemi të saktë, paditë nuk janë pesë, por shumë më tepër. Në dijeninë time jo në të gjitha rastet, prokuroria ka vepruar me seriozitet, ndjeshmëri dhe përkushtimin që besoj se kanë merituar dhe meritojnë çështjet e ngritura prej nesh. Kjo nuk do të thotë se nuk kemi besim tek institucioni i akuzës. Ndërkaq, ne nuk na mungon vullneti për të vazhduar në rrugën tonë, jo vetëm të padisë, por edhe të punës konstruktive për të realizuar objektivat të cilat i kemi vënë vetes si Ministri e Mbrojtjes dhe Forca të Armatosura.

"Përsa i përket atyre që ju me të drejtë i quani “aludime”, më duhet t’ju them se që prej fillimit, unë në cilësinë e Ministres së Mbrojtjes kam dëshmuar se njoh institucionet dhe zbatoj ligjin, zbatoj procedurat dhe respektoj sidomos ato të cilat me ligj kanë të bëjnë me përdorimin, shfrytëzimin dhe menaxhimin e gjithfarë të dhënash të klasifikuara me të cilat njihem, për shkak të detyrës çdo ditë"

"Meqenëse unë besoj tek ndarja e pushteteve dhe i respektoj ato, në opinion tim, kjo ishte rruga e drejtë dhe ligjore që duhej ndjekur, përtej investigimit që vjen nga vetë strukturat e ushtrisë"

Çfarë objekti përmbajnë dy paditë e fundit mbi përdorimin abuziv të Forcave të Armatosura? A mund të na zbuloni diçka më shumë në këtë drejtim? E vetmja gjë që mund të them, për aq kohë sa çështjet janë tashmë në prokurori, është se abuzimi me FA dhe aq më pak, me ato Speciale nuk do të ndodhë më, nën qeverisjen tonë. Dhe meqenëse jemi tek Forcat Speciale, dua të ndalem së pari tek kontributi i jashtëzakonshëm që japin ato në funksion të sigurisë dhe demokracisë në botë, duke e nderuar kështu flamurin me shkabë dykrenare dhe së dyti, tek abuzimi i disa ditëve më parë kur media u përdor nga aktorë periferikë të policisë në dëm të moralit të tyre. Morali i FS, sidomos të djemve në misionin paqeruajtës në Afganistan është i shenjtë dhe nuk mund të përdoret si shami për të fshirë djersët e kolltukofagëve, që bëjnë sikur prodhojnë politikë. Marrëdhëniet e acaruara me Presidentin e Republikës reflektohen më tepër në institucionin që ju drejtoni. Vetë Nishani e ka cilësuar uzurpim kompetencash projektligjin e propozuar nga ju për Forcat e Armatosura. Pse e patë të nevojshme t’i bënit këto ndryshime ligjore dhe, a është kjo një përpjekje për të shmangur Presidentin nga detyrat e tij? Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura janë në një proces të rëndësishëm implementimi të gjetjeve/ rekomandimeve të Dokumentit të Rishikimit Strategjik të Mbrojtjes (RSM). Çfarë do të thotë kjo për publikun? Ekziston një platformë, e cila orienton si zhvillimin strukturor ashtu edhe ndërtimin e kapaciteteve të FA, me qëllim përmbushjen e misionit të tyre kushtetues dhe detyrimeve ndaj Aleancës. Ky dokument dhe vetë anëtarësimi i para 5 viteve në NATO kanë sjellë nevojën e ndryshimeve të kornizës ligjore dhe dokumenteve të tjera kryesore strategjike, që rregullojnë veprimtarinë e FA. Ndaj krejt natyrshëm, ka lindur nevoja e ndryshimeve ligjore, disa prej të cilave duhet të ishin bërë me kohë. Mendoj se jemi në momentin e duhur dhe në të drejtën tonë ta shtyjmë përpara këtë proces. Kjo qasje nuk ka të bëjë asfare me prekjen e kompetencave kushtetuese të Presidentit. Madje, në takimin e fundit jo publik që unë dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm kemi pasur me zotin President, jemi përgëzuar për ecurinë e reformës. Jo më larg se dje, Ambasadori i SHBA-së, i vendit që sponsorizoi, udhëhoqi e ndihmoi procesin e realizimit të RSM-së, lëshoi një mesazh qortues për vonesat e pajustifikueshme në zbatimin e rekomandimeve të këtij dokumenti. Ne po presim përgjigjen e Presidentit.

r e agimi

Akuzat për Ushtrinë, Prokuroria: Ende s’ka hetim Prokuroria shqiptare bëri sot të ditur se ende nuk ka marrë ndonjë vendim rreth kërkesës së Ministrisë së Mbrojtjes për të hetuar mbi deklaratat e Partisë Demokratike se ushtria është përfshirë në trafik narkotikësh. Zëdhënësi i prokurorisë, Albi Serani i tha “Zërit të Amerikës” se brenda pak ditësh Prokuroria e Përgjithshme mori dy herë kërkesa nga Ministria e Mbrojtjes që, bazuar në deklaratat e Partisë Demokratike mbi përzierjen e ushtrisë në trafik lëndësh narkotike, të nisë hetime për të sqaruar situatën. Asnjëra palë nuk ka bërë padi dhe nuk ka sjellë ndonjë fakt, tha zëdhënësi, duke shtuar se nuk mund të jepte atë çast asnjë koment, por qëndrimi i prokurorisë mbi këtë temë do të bëhet i ditur disa ditë më pas, kur të merret një vendim lidhur me kërkesën e Ministrisë së Mbrojtjes, pra nëse vetë prokuroria mund të nisë apo jo hetime kryesisht. Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli tha se qeveria është e motivuar të ruajë dinjitetin e ushtrisë dhe të ndalojë keqpërdorimin e saj nga politika. “Rastet e fundit tregojnë se ende nuk është hequr dorë nga presioni politik ndaj ushtrisë. Koha e presionit politik ndaj Forcave të Armatosura dhe stafit të Ministrisë së Mbrojtjes ka marrë fund”, - tha ajo. Zonja Kodheli i bëri këto komente në konferencën e Institutit të Studimeve Ndërkombëtare për 5-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, në një panel me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe ambasadorin e SHBA-së në Tiranë, Aleksandër Arvizu. “SHBA vlerësojnë që përpjekjet e ministres Kodheli për të zhvilluar reformën dhe për të luftuar korrupsionin kanë qenë të frytshme. ShBA nxitin që këto përpjekje të vazhdojnë, për të patur një forcë aleanciste moderne, të lëvizshme dhe të mirëtrajnuar. Nxit ministrinë që të qëndrojë e fokusuar në këto çështje dhe të vazhdojë punën e shkëlqyer që ka bërë deri tani”, - tha ambasadori Arvizu.


në fokus

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

16.04.2014

5

Në tetor të vitit 2012, Policia Ushtarake dhe Shërbimi Informativ i Ushtrisë kanë siguruar informacione mbi dyshime të mundshme për trafik të lëndëve narkotike. Ky informacion i është përcjellë Shërbimit Informativ dhe Ministrisë së Mbrojtjes, ndërsa nuk dihet cili ka qenë reagimi i këtyre institucioneve.

dys him e t

Përveç Gjadrit, “në rreth” edhe Divjaka e Gjirokastra Të njëjtat burime pranë opozitës thonë se dy vende të tjera që janë përdorur për transportin e lëndëve narkotike në rrugë ajrore është Divjaka dhe Gjirokastra. Sipas tyre, informacionet e siguruara tregojnë se në ditë të caktuara, radarët e Ushtrisë që ndodhen pranë këtyre dy zonave janë fikur qëllimisht, për të mos regjistruar uljet dhe ngritjet e avionëve të vegjël që kryejnë transportin e lëndëve narkotike. Në kulmin e debatit për këtë çështje, ministrja e Mbrojtjes i ka kërkuar disa herë Prokurorisë të hetojë akuzat e opozitës, por ende organi i akuzës nuk ka nisur një hetim për çështjen. Këshilltari i Prokurorit të Përgjithshëm, Albi Serani tha se Prokuroria ende nuk ka një vendim përfundimtar për hetimin e akuzave të pretenduara nga deputetët e Partisë Demokratike. Kjo çështje pritet të jetë beteja e radhës mes mazhorancës dhe opozitës në seancën parlamentare të ditës së enjte, ku përfaqësues të dy forcave politike thonë se do të vërtetojnë diçka me prova e dokumente.

Letrat e SHISH për dyshimet e trafikut nga aeroportet ushtarake Zbulohet korrespondenca mes Shërbimit Informativ, Policisë Ushtarake dhe Ministrisë së Mbrojtjes për sinjale që flasin për një trafik të mundshëm droge nga bazat ushtarake. Informacioni i parë daton në tetor 2012 dhe i fundit në mars 2014. Braçe: Dyshohet në mënyrë serioze se SHISH ia ka dhënë PD Leonard Bakillari Tiranë A ka prova konkrete për impliki-

min e bazave të Ushtrisë në trafik droge? Partia Demokratike, e cila denoncon prej së enjtes këtë skandal të mundshëm, pretendon se ka të dhëna për trafik narkotikësh përmes avionëve të vegjël. Jo vetëm në bazën e Gjadrit, por edhe në dy zona të tjera në jug të vendit. Por përtej denoncimeve nga selia blu, një korrespondencë “sekrete” ka qarkulluar mes institucioneve të sigurisë, lidhur me këtë çështje. Informacioni i fundit daton në mars të këtij viti dhe i është përcjellë Ministrisë së Mbrojtjes, përmes Shërbimit Informativ Shtetëror. Burime të besueshme i bënë me dije MAPO-s se shërbimet sekrete kishin sinjale për një linjë të mundshme trafiku, që shfrytëzonte pistën e bazës ajrore të Gjadrit. Nënkryetari i Komisionit të Sigurisë, Flamur Noka shfrytëzoi dje raportimin e ministrit Saimir Tahiri për ta pyetur rreth kësaj çështjeje. “A keni dijeni se aeroporti i

Gjadrit në Lezhë është përdorur për trafik të lëndëve narkotike?”- ishte pyetja e Nokës për Tahirin, e që ministri i Brendshëm iu përgjigj duke i kërkuar të kthehej tek rendi i ditës. Jashtë komisionit, Tahiri i konsideroi këto akuza si “përralla të Flamurit”. *** Përtej deklaratave politike, shqetësimi për ekzistencën e një linje ajrore trafiku të lëndëve narkotike qarkullon prej kohësh mes shërbimeve sekrete. Përveç informacionit “sekret” që sugjeronte se një gjë e tillë ka ndodhur në mars të këtij viti, bazat e këtij dyshimi janë më të hershme. Një korrespondencë e tetorit të vitit 2012 tregon se dyshime të tilla kanë ekzistuar qysh atëherë, por askush prej institucioneve përgjegjëse nuk ka kryer një hetim serioz për të provuar vërtetësinë ose jo të informacioneve. Burime të gazetës pohojnë se për këtë çështje ekziston një korrespondencë mes Policisë Ushtarake, Shërbimit Informativ të Ush-

Informacioni i fundit daton në mars të këtij viti dhe i është përcjellë Ministrisë së Mbrojtjes, përmes Shërbimit Informativ Shtetëror.

trisë dhe Ministrisë së Mbrojtjes. Këto struktura kanë informuar në mënyrë të vazhdueshme për dyshime se segmente të caktuara ushtarake mund të jenë përfshirë në trafikun e lëndëve narkotike nëpërmjet rrugëve ajrore. Në tetor të vitit 2012, Policia Ushtarake dhe Shërbimi Informativ i Ushtrisë kanë siguruar informacione mbi dyshime të mundshme për trafik të lëndëve narkotike. Ky informacion i është përcjellë Shërbimit Informativ dhe Ministrisë së Mbrojtjes, ndërsa nuk dihet cili ka qenë reagimi i këtyre institucioneve. Më pas ky informacion është rifreskuar në tetor të vitit 2013, kohë gjatë së cilës ministrja Mimi Kodheli kishte marrë drejtimin e Ministrisë së Mbrojtjes. Ndërsa në mars të këtij viti, ky informacion përcillet në Ministrinë e Mbrojtjes nga Shërbimi Informativ Shtetëror, i cili njofton se në bazë të informacioneve të mbledhura ka dyshime të forta se segmente të caktuara të ushtrisë shqiptare janë përfshirë në veprim-

tarinë e trafikut të lëndëve narkotike. *** Zyrtarisht nuk ka një hetim mbi këto dyshime, ndërsa përfaqësues të mazhorancës thonë se ky informacion është riaktivizuar nga kreu aktual i Shërbimit Informativ, Visho Ajazi Lila. Deputeti Erjon Braçe shkruan në profilin e tij në rrjetin social “Facebook”, se për këtë çështje ka një letër të kreut të SHISH, e cila konsiderohet sekret. “Letra është deklasifikuar në shkelje të rëndë të ligjit kur dyshohet në mënyrë serioze se nga SHISH është vënë në dispozicion të Partisë Demokratike, ku ndodhet, për qëllime tërësisht politike e spekulative”,- shkruan Braçe, teksa sqaron se në këtë letër nuk flet në asnjë rresht të saj për trafik droge. “Letra flet për dyshime serioze, nisur nga të dhëna në proces verifikimi si dhe nga një informacion i përcjellë nga Shërbimi Informativ i Ushtrisë në tetor të vitit 2013, kohë kur në krye të ministrisë ishte ministrja e re, Mimi Kodheli”, shkruan Braçe.

PS-LSI rrëzojnë kërkesën e PD për seancë me Mimi Kodhelin Mazhoranca ka rrëzuar me forcën e kartonëve dy kërkesa të opozitës për të thirrur në seancë dëgjimore ministren e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, për të raportuar lidhur me dy çështje: shkarkimin e kundëradmiral Kristaq Gërvenit dhe për dyshimet për përdorjen e disa bazave të ushtrisë për trafik të lëndëve narkotike. Ka qenë vetë kryetari i Komisionit të Sigurisë, Spartak Braho ai që u ka propozuar anëtarëve të këtij komisioni (opozita ishte larguar ndërkohë nga salla) që të mos miratojnë asnjë

nga këto dy kërkesa. Sipas Brahos, është e panevojshme të diskutohet për riatdhesimin e Gërvenit, kur urdhri i ministres është dekretuar edhe nga Presidenti. Ndërkohë sa i përket kërkesës për të dhënë shpjegime për akuza për trafik droge, kryetari i komisionit të Sigurisë, Spartak Braho e vlerësoi kërkesën pa objekt, pasi sipas tij opozita nuk jep në shkresën e saj asnjë fakt apo indicia që mund t’i bëjë këto dyshime të arsyeshme. Ndaj ai i propozoi komisionit që ta rrëzojë edhe këtë kërkesë. Por

opozita ka shfrytëzuar dje praninë e ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri në komisionin e Sigurisë për t’i drejtuar atij pyetje direkte nëse kishte apo jo dijeni për ngritjen e avionëve me drogë nga fusha e Gjadrit. Ka qenë ish-ministri i Brendshëm, Flamur Noka ai që ka këmbëngulur në kërkesën e tij për të marrë një përgjigje nga ministri për këtë çështje. “Zoti ministër, a keni dijeni që baza ajrore e Gjadrit është përdorur për trafik droge kohët e fundit?”, - pyeti Noka. Ndërkohë që Ta-

hiri iu përgjigj se “Gjadri nuk ka det, radarët janë radarë për monitorimin e detit. Unë kam pritje me popullin në Ministri, eja interesohu dhe unë jap sqarime”. I pyetur më pas lidhur me këto akuza, Noka do të përgjigjej se “akuzat tona i mbështesim në informacionet që kemi. Për detaje të tjera pyesni ministrin, që u fsheh si struci”, - tha Noka. Ndërsa ministri i Brendshëm, pas përfundimit të Komisionit, i pyetur mbi këtë akuzë të Nokës deklaroi shkurt se nuk merret me ato që i quajti “përrallat e Flamurit”.


6

aktualitet

Arrestohet pritësi në Turqi i “xhihadistëve” shqiptarë Gerti Pashaj, i akuzuar si pritësi në Turqi i luftëtarëve shqiptarë në Siri, është arrestuar dje në Rinas. Lajmi u bë i ditur nga burime zyrtare të Policisë së Shtetit, që thanë se Pashaj 30 vjeç, nga Cërriku i Elbasanit, u ndalua disa ditë më parë nga autoritetet policore turke, ndërsa rezultonte të ishte në listën e personave të kërkuar nga policia dhe Prokuroria shqiptare, i akuzuar për rekrutime të paligjshme. Ai është shpallur në kërkim më 11 mars të këtij viti, në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Pashaj rezultonte

të ishte në listën e personave të kërkuar nga autoritetet shqiptare për këtë çështje, ndërsa emri i tij ishte edhe në listën e personave ndër më të kërkuar nga Interpoli. Ndërkaq pak ditë pas ndalimit të tij nga autoritetet policore turke, ai u deportua në drejtim të Shqipërisë, duke shmangur në këtë mënyrë edhe procedurën e ekstradimit të tij, që do t’i kishte kushtuar kohë dhe para autoriteteve shqiptare të drejtësisë si dhe shtetit. Sapo ai ishte ndaluar nga policia turke në Stamboll, ndërsa dyshohet se gjatë kësaj kohe

kishte qenë në Siri, ku mendohet se ka qëndruar dhe ka pritur rekrutët shqiptarë për t’i hedhur në atë që grupi i të arrestuarve e quante “Lufta e Shenjtë”. Ndërkaq, menjëherë pas zbritjes së tij nga avioni i linjës ajrore turke “Turkish Airlines”, ai është arrestuar nga policia e komisariatit të Rinasit dhe menjëherë më pas i është komunikuar se ishte në gjendje arresti në bazë të një vendimi të dhënë nga Gjykata e Shkallës së Parë për Krime të Rënda në Tiranë. Veç tyre më parë, Prokuroria e Krimeve të Rënda dhe policia kishin ekze-

kutuar vendimet e Gjykatës për arrestimin e Genci (Abdurrahim) Ballës, i vetëshpallur imam i xhamisë tek Unaza e Re, i paautorizuar nga Komuniteti Mysliman Shqiptar, në cilësinë e organizatorit. Bujar Hysa, i vetëshpallur imam i xhamisë së Mzezit, i paautorizuar nga Komuniteti Mysliman Shqiptar, Edmond Balla, organizator, Zeqir Imeri, organizator pjesëmarrës, Verdi Morava, financues Fadil Muslimani (Dervishi), ndihmës, Astrit Tola ndihmës, si dhe Orion Reçi, ishin të arrestuarit e tjerë.

dëshmitë

Gjyqtarët e proceduar Albano Çepele, shkarkim nga detyra Elona Gjoka transferohet për dy vite në Gjykatën e Kavajës Enkelejda Hoxha, “vërejtje me paralajmërim për shkarkim nga detyra” Nazmije Pengili, “vërejtje me paralajmërim për shkarkim nga detyra” Engjëllushe Tahiri, “vërejtje me paralajmërim për shkarkim nga detyra”

KLD shkarkon vetëm 1 gjyqtar, katër të tjerët ia hedhin me vërejtje Këshilli i Lartë i Drejtësisë shkarkon gjyqtarin e Shkodrës, Albano Çepele për shkelje të rënda në detyrë. Tërhiqet kërkesa për shkarkimin e dy gjyqtarëve të Krujës, ndërsa gjyqtarja e Tiranës transferohet në Kavajë Leonard Bakillari Tiranë Ministri i Drejtësisë dhe KLD janë ndarë “barazim” në betejën për procedimin disiplinor të të paktën pesë gjyqtarëve të kapur me shkelje gjatë ushtrimit të detyrës. Në përfundim të mbledhjes maratonë, që sipas KLD-së kishte në fokus vetëm shqyrtimin e masave disiplinore ndaj gjyqtarëve është shkarkuar vetëm një prej tyre, ndërsa të tjerët “ia kanë hedhur” me vërejtje apo transferim. KLD ka vendosur të shkarkojë nga detyra gjyqtarin e Gjykatës së Shkodrës Albano Çepele për shkelje të rënda në detyrë. Sipas një njoftimi të KLD-së mësohet se ministri i Drejtësisë, Nasip Naço është tërhequr nga propozimi për shkarkim nga detyra të dy gjyqtarëve të Gjykatës së Krujës, duke kërkuar ndaj tyre masën vërejtje me paralajmërim për shkarkim nga detyra. Mbledhja është zhvilluar me dyer të mbyllura dhe asnjë prej institucioneve të përfshira në “betejën” e ndëshkimit të gjyqtarëve nuk ka argumentuar publikisht tërheqjen e ministrit Naço. KLD ka vendosur me shumicë votash të rrëzojë një prej kërkesave të ministrit Naço për shkarkimin nga detyra të gjyqtares Engjëllushe Tahiri, ndërsa ka vendosur transferimin në një gjykatë më të ulët të gjyqtares Elona Gjoka. Sipas vendimit të KLD-së, gjyqtarja Gjoka do të transferohet për dy vite nga Gjykata e Tiranës në Gjykatën e Kavajës. Vendimi i djeshëm i KLD-së i parapriu një fjalimi të Presidentit të Republikës, i cili ka deklaruar në fillim të mbledhjes se të gjithë gjyqtarët që shkelin ligjin do përballen me rreptësinë e tij. “Në fjalën e tij, Presidenti i Republikës, z. Bujar Nishani u shpreh se KLD nuk do të hezitojë asnjëherë që ata gjyqtarë, të cilët do të guxojnë të shkelin dhe mos respektojnë ligjin, do të përballen me masa tepër të ashpra”, thuhet në njoftimin e KLD-së. Sipas deklaratës për media bëhet e ditur se të gjitha procedimet e shqyrtuara në mbledhjen e djeshme janë iniciuar nga KLD-ja pas ankesave të qytetarëve ndaj

gjyqtarëve të inspektuar dhe të kapur me shkelje. “Në të pesë rastet e propozuara për procedim disiplinor, konstatimi i shkeljeve të bëra nga ana e gjyqtarëve ka qenë iniciativë e Inspektoratit të KLD-së bazuar në verifikimin e ankesave të qytetarëve të mbërritura pranë këtij institucioni”, thotë deklarata e KLD-së. Shkeljet e konstatuara gjatë inspektimit kanë të bëjnë kryesisht me zvarritje të pajustifikuar të procesit gjyqësor, duke përfshirë edhe vonesat e pajustifikuara në zbardhjen e vendimeve, shkelje haptazi e ligjit procedural dhe moszbatim i vendimeve unifikuese të Gjykatës së Lartë. Por pavarësisht shkeljeve të evidentuara nga inspektorati i KLD-së vetëm një prej pesë gjyqtarëve të proceduar është shkarkuar nga detyra. Kjo për faktin se Ministri i Drejtësisë është tërhequr nga masa “shkarkim nga detyra” për gjyqtaret e Krujës Enkelejda Hoxha dhe Nazmije Pengili. “Ministri i Drejtësisë kërkoi ndryshimin e propozimit fillestar nga “shkarkim nga detyra” në “vëretje me paralajmërim për shkarkim nga detyra”. Pas diskutimeve, Këshilli vendosi të miratojë kërkesën e Ministrit të Drejtësisë, për masën disiplinore “Vërejtje me paralajmërim për shkarkim nga detyra”, thotë KLD teksa i referohet masave të dhëna ndaj gjyqtareve Enkelejda Hoxha dhe Nazmije Pengili. Më pas mbledhja ka vijuar me shqyrtimin e procedimit disiplinor ndaj gjyqtares së Krujës, Engjëllushe Tahiri, për të cilën ministri i Drejtësisë kërkoi masën disiplinore “shkarkim nga detyra”. “Pas diskutimeve, Këshilli rrëzoi me shumicë votash këtë propozim të ministrit të Drejtësisë dhe miratoi propozimin e dytë të tij për masën disiplinore “vërejtje me paralajmërim për shkarkim nga detyra” për znj. Engjëllushe Tahiri, gjyqtare në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Krujë”, thuhet në deklaratën e KLD. Një nga vendimet e mbledhjes së djeshme ishte edhe transferimi për një periudhë dyvjeçare i gjyqtares Elona Gjoka nga Gjykata e Tiranës në atë të Kavajës.

inspektimet

Padia e Naços, zhduken tre dosje gjyqtarësh Ministria e Drejtësisë njoftoi dje se ka denoncuar në prokurori zhdukjen e tri praktikave të kontrollit për gjyqtarë që dyshohet se kanë kryer shkelje gjatë ushtrimit të detyrës. Dosjet respektive i përkasin inspektimit të kryer nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë, i cili materialet i ka përcjellë për kompetencë në Ministrinë e Drejtësisë. Është ministri autoriteti kompetent që ka të drejtë të propozojë masa disiplinore ndaj gjyqtarëve të kapur me shkelje. “Këshilli i Lartë i Drejtësisë ka dërguar pranë Ministrisë së Drejtësisë, me shkresat nr. 848, datë 20.03.2013, dhe nr. 161/1, datë 02.04.2013, kërkesat për vlerësimin e fillimit të procedimit disiplinor ndaj gjyqtares së Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Durrës, SH.P, dhe gjyqtares së Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Korçë, E.M, së bashku me dokumentacionin shoqërues”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Drejtësisë. Por nga verifikimet e kryera rezulton se dosjet nuk gjenden në protokoll, ndërsa rezulton se ish-ministrit të Drejtësisë, Eduard Halimi i janë dorëzuar memot për secilën dosje, me qëllim që ai të vlerësonte informacionin dhe të vendoste nëse ka vend për masë disiplinore ndaj gjyqtarëve ose jo.

Motra e Lamajt: Frroku e kërcënoi tim vëlla me jetën e së bijës Bashkëshortja e kryekomisarit Dritan Lamaj dëshmoi dje në gjyqin ndaj Arben Frrokut, personi kryesor i akuzuar për ekzekutimin e të shoqit. Anila Lamaj tregoi se ka dëgjuar një breshëri automatiku dhe menjëherë pas kësaj i ra telefonit të bashkëshortit. “Dritani ka dalë nga shtëpia në orën 18:00. Dëgjova breshëri automatiku në orën 18:25 minuta. Dola në ballkon dhe fillova t’i bija telefonit të Dritanit, por më dilte i zënë. Kam zbritur dhe më kanë thënë që është plagosur dhe kam shkuar në Spitalin Ushtarak”. Në dëshminë e saj, ajo pohon se përveçse problemeve me të akuzuarit, nuk ishte në dijeni të ndonjë konflikti tjetër të bashkëshortit të ndjerë. “Përveçse problemet me Frrokun, nuk di të tjera. E dija që kishte procese të hapura me Arben Frrokun”. Anila Lamaj, e pyetur në sallën e gjyqit nëse e ka njohur më parë Frrokun, përgjigjet ‘jo’. “Nuk e kam njohur më parë Frrokun, vetëm pas vrasjes e kam njohur dhe me fytyrë. Më kanë thënë se Dritani është qëlluar nga 3 persona të maskuar dhe se autorët ishin me një makinë tip “BMW”. Më pas, në gjykatë dëshmoi motra e Dritan Lamajt, Esmeralda, e cila pohoi se i vëllai ishte kërcënuar me jetë nga Frroku. Motra e kryekomisarit zbardhi një bisedë me Dritanin, kur ky i kishte thënë se ishte kërcënuar me jetën e vajzës. “Para ngjarjes, Tani më ka folur për Arben Frrokun që kishte konflikte, ai më këshillonte të kisha kujdes. Në një bisedë të pak ditëve para vrasjes, Tani më tha: Arben Frroku më ka kërcënuar me jetë, bëj kujdes motër, jemi në Shqipëri”. Më pas është dëgjuar dëshmia e Arben Frrokut, të akuzuarit, i cili theksoi orën e nisjes nga Tirana dhe sesi e mësoi lajmin e vrasjes së Dritan Lamajt. “Jam nisur nga Tirana në orën 17:30 dhe më vonë ka marrë vëllai në telefon, duke më thënë se është vrarë Dritan Lamaj. Vëllai më tha se më kërkon policia. I kam thënë se sapo të mbaroj punë me avokatin do të vij. I thashë vëllait se do të vij të nesërmen në Tiranë”, -thuhet në deklarimet e Arben Frrokut. Ai ka shtuar më tej se konfliktet me Lamajn i kishte denoncuar në rrugë institucionale.


ngjarje e ditës

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

16.04.2014

7

Diskutimi i gjerë për përmbajtjen e këtij udhëzimi nxori në pah jo pak pakënaqësi nga deputetët aktualë, që kryesisht adresoheshin nga fakti se ashtu si edhe në fazën e parë (atë të anëtarësimeve), edhe në atë të dytën, ata nuk janë përfshirë në procesin e zgjedhjeve brenda partisë.

Udhëzimi për zgjedhjet, debatet në kryesinë e PD-së TIRANË Ata u mblodhën një e nga një

aty rreth orës 13:15, kohë në të cilën ishte paracaktuar edhe mbledhja e grupit parlamentar të Partisë Demokratike. Si asnjëherë tjetër, deputetët e kryesisë së grupit parlamentar (që kryesisht janë kryetarë dhe nënkryetarë të komisioneve parlamentare) iu drejtuan sallës së madhe të mbledhjeve pa kaluar, ashtu si çdo ditë të mbledhjes së grupit, në zyrën e kryetarit të opozitës për të zhvilluar atë mbledhjen e vogël dhe më të rëndësishmen për politikat që ndërmerr PD-ja. Një gjë të tillë ata e kishin bërë një ditë më parë në një mbledhje të beftë që kryetari i opozitës, Lulzim Basha kishte thirrur jo vetëm për axhendën parlamentare të ditës së enjte, por edhe për një udhëzim të dalë vetëm 48 orë më parë lidhur me zgjedhjet në degët e par-

tisë. Diskutimi i gjerë për përmbajtjen e këtij udhëzimi nxori në pah jo pak pakënaqësi nga deputetët aktualë, që kryesisht adresoheshin nga fakti se ashtu si edhe në fazën e parë (atë të anëtarësimeve), edhe në atë të dytën, ata nuk janë përfshirë në procesin e zgjedhjeve brenda partisë. Sipas udhëzimit të bërë publik tashmë edhe në media, në çdo degë të PD-së do të delegohet një person nga selia qendrore e partisë, i cili do të bashkërendojë dhe organizojë punën për gjithë procesin e analizës dhe zgjedhjeve në degët e PD-së. Zbatimi i këtij udhëzimi nga koordinatorët të deleguar nga qendra dhe jo deputetë aktualë të partisë, për shumicën e anëtarëve të kryesisë së vogël ka sjellë hezitim dhe pakënaqësi, jo pak e shprehur edhe gjatë mbledhjes së dy ditëve më parë. Rezerva për proce-

sin me sa duket kanë shfaqur figura të njohura në PD, si Jozefina Topalli, Majlinda Bregu, Oerd Bylykbashi, Albana Vokshi etj. Një tjetër pikë e debatit lidhej edhe me faktin se përmbajtja e saj u publikua në media ende pa u vënë zyrtarisht në dispozicion të deputetëve. Ajo që me sa duket ka përcjellë shqetësimin më të madh ka qenë ish-kryetarja e Ku-

vendit, Jozefina Topalli. Sipas burimeve nga kryesia e grupit, Topalli mësohet të ketë sqaruar fillimisht se ajo nuk është nënkryetare e partisë (Basha e deklaroi si të tillë në një intervistë televizive) dhe se ajo kishte dhënë dorëheq jen nga ky post shumë kohë më parë. Topalli mësohet t’i ketë kërkuar Bashës se çfarë është duke bërë me partinë, duke

shfaqur pakënaqësinë e saj për ecurinë e deritashme si opozitë. Në mbledhjen e kryesisë është diskutuar edhe rezultati i fazës së parë të riorganizimit të PD-së që lidhet me anëtarësimet e reja, një tjetër çështje për të cilën deputetët kanë kërkuar informacion se si ka ecur konkretisht ky proces. Deri më tash, kryetari i PD-së, Lulzim Basha është përqendruar në procesin e zgjedhjeve brenda partisë, duke u fokusuar kryesisht tek puna që koordinatorët kanë sjellë deri më tash nga degët e PD-së. Për nxjerrjen e udhëzimit të dytë në PD, Basha mblodhi sërish koordinatorët që ka deleguar në rrethe, ndërsa informacionin e tij të detajuar për deputetët, Basha me sa duket e përcolli vetëm dy ditë më parë në mbledhjen e kryesisë së grupit. N.Perndoj

BSH: Rikthehet optimizmi tek biznesi, konsumatorët mbeten pesimistë Banka e Shqipërisë në një anketim për pritshmëritë ekonomikë në tremujorin e parë vërejti përmirësim të treguesve të besimit te biznesi dhe një thellim të pesimizmit te konsumatorët, të cilët parashikojnë një gjendje më të rënduar ekonomike në vijim Blerina Hoxha Pritshmëritë për ecurinë e ekonomisë në të ardhmen kanë pësuar zhbalancime të forta ndërmjet bizneseve dhe konsumatorëve. Shlyerja e detyrimeve të prapambetura të qeverisë dhe disa sinjale pozitive për rritjen e aktivitetit në disa sektorë e kanë bërë optimist komunitetin e biznesit në tremujorin e parë të vitit. Por e kundërta ka ndodhur me konsumatorët, të cilët e kanë nisur vitin 2014 me një pesimizëm edhe më të theksuar se vitin që shkoi. Konsumatorët perceptojnë një përkeqësim të gjendjes së tyre financiare. Të dhënat u publikuan pas një anketimi që bëri Banka e Shqipërisë në kuadër të vrojtimit të besimit te konsumatori dhe tek biznesi për tremujorin e parë të vitit.

Bizneset Banka vëren se, besimi tek biznesi u rrit për të dytin tremujor radhazi për disa arsye që lidhen me përmirësimin e aktivitetit ekonomik. Besimi i shtuar tek biznesi ndikoi në një përmirësim të Treguesit të Ndjesisë Ekonomike, i cili pavarësisht rritjes me 13 pikë gjatë periudhës janar-mars të këtij viti, vijon të jetë ende shumë poshtë mesatares historike, pohon Banka e Shqipërisë. Përmirësimi i treguesit u ndikua kryesisht nga rritja e besimit në të gjithë sektorët e ekonomisë, me përjashtim të besimit të konsumatorëve, i cili mbeti pothuajse i pandryshuar nga niveli i një tremujori më parë. Vrojtimi ka treguar se, pritjet për sektorin e industrisë u përmirësuan me 4.2 pikë përqindje në tremujorin e parë të vitit 2014. Në këtë rritje ndikoi pozitivisht rritja e balancës së prodhimit dhe përmirësimi i gjendjes financiare të bizneseve në këtë sektor. Kërkesa e brendshme dhe e huaj u vlerësuan në rritje gjatë tremujorit aktual. Megjithëse çmimet e mallrave të shitura prej bizneseve të industrisë raportohen në rënie gjatë periudhës së konsideruar, gjendja financiare vlerësohet e përmirësuar. Norma e shfrytëzimit të kapaciteteve në industri shënoi nivelin 70.9%, në rënie me rreth 5.7 pikë përqindje në krahasim me tremujorin e kaluar. Pritjet për sektorin e ndërtimit shënuan gjithashtu një rritje me rreth 13.9 pikë përqindjeje në tremujorin e

Shlyerja e detyrimeve të prapambetura të qeverisë dhe disa sinjale pozitive për rritjen e aktivitetit në disa sektorë e kanë bërë optimist komunitetin e biznesit në tremujorin e parë të vitit. Por e kundërta ka ndodhur me konsumatorët, të cilët e kanë nisur vitin 2014 me një pesimizëm edhe më të theksuar se vitin që shkoi

parë. Përmirësimi u përcaktua nga zhvillimet pozitive në tri balancat përbërëse të tij; kërkesë, prodhim dhe punësim. Stoku i banesave vlerësohet të jetë reduktuar ndjeshëm gjatë kësaj periudhe, duke ndikuar në përmirësimin e gjendjes financiare të bizneseve në këtë sektor. Pas kthesës rritëse në tremujorin e katërt të vitit 2013, treguesi i besimit në shërbime vijoi sërish me përmirësimin në tremujorin e parë të këtij viti. Rritja u përcaktua kryesisht nga pritjet më të mira për rritje të kërkesës. Ndërmarrjet e sektorit të shërbimeve kanë vlerësuar në përmirësim situatën e përgjithshme ekonomike në vend. Edhe treguesi i besimit në tregti shënoi rritje. Përmirësimi u shkaktua nga rritja e vlerësimeve të bizneseve për situatën e punësimit, gjendjen financiare të biznesit dhe gjendjen e përgjithshme të biznesit.

Konsumatorët Treguesi i besimit të konsumatorëve shënoi një rënie me rreth 0.3 pikë përqindjeje në tremujorin e parë të vitit 2014. Banka Shqipërisë pohon se pritjet e konsumatorëve për situatën financiare për tremujorin në vijim shënuan rënie me rreth 2.5 pikë përqindjeje. Pritjet e konsumatorëve për nivelin e papunësisë në gjashtë muajt e ardhshëm u përmirësuan disi. Në të njëjtin drejtim ndryshoi dhe vlerësimi i tyre për situatën e blerjeve të mëdha. Kontribut rënës dha edhe balanca e pritjeve për gjendjen e përgjithshme të ekonomisë në tremujorin e ardhshëm. Konsumatorët perceptojnë një kosto jetese më të ulët gjatë tremujorit të parë të vitit 2014, dhe presin që kjo të jetë më e ulët edhe përgjatë tremujorit të ardhshëm. Pritjet për inflacionin pas një viti kanë pësuar rënie me rreth 0.7 pikë përqindjeje krahasuar me tremujorin e kaluar.

Meta me biznesin fason në Bilisht, 250 vende të reja pune Biznesi fason po shihet gjithnjë e më shumë si varka e shpëtimit për rritjen e punësimit në vend. Kryetari i Parlamentit, Ilir Meta, i shoqëruar dhe nga ministri i Mirëqenies Sociale, Erion Veliaj, inauguruan një biznes fason në qytetin e Bilishtit, ku ishin të punësuar mbi 250 punonjës. Gjatë fjalës së tij, Meta tha se hapja e bizneseve të tilla në Shqipëri ndikon drejtpërdrejtë në zhvillimin ekonomik të vendit. “Po punohet për të zgjedhuar më tej këtë aktivitet dhe për të shtuar edhe 250 vende të reja pune, gjë që

është një kontribut i jashtëzakonshëm për komunitetin e Devollit dhe të Korçës, që e do aq shumë punën dhe jam i sigurt që shumë shpejt do të ketë zhvillime të reja të cilat, e mbështesin këtë aktivitet si aktivitetin kryesor punëdhënës sot në Shqipëri. E jo vetëm kaq, por edhe një nga aktivitetet kryesore eksportuese dhe që ka ndikim të jashtëzakonshëm në të gjithë zhvillimin ekonomik dhe social të vendit”, - u shpreh Meta. Ndërkohë, ministri Veliaj teksa vlerësoi hapjen e biznesit fason tha se hapja e

tyre është një provë e rëndësishme e besimit që vendi pasqyron tek investitorët. Mandej Veliaj është ndalur edhe tek skema e pensioneve, duke pohuar se qeveria është duke përgatitur një skemë të re për bizneset fasone. “Tatimi i fitimit prej 3,5 milionë dollarësh që merret nga kompanitë fasone, t’u rikthehet përsëri kompanive fasone në formë grantesh nëpërmjet fondit të punësimit, me të cilat mund të paguajnë sigurimet shoqërore. Kështu që në njëfarë mënyre, një rrugë dhe tri punë”, - u shpreh Veliaj.


8

16.04.2014

Njoftime/reklama

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

A je gati për një sfidë të shkëqyer? e diel

30 lekë

30 lekë

30 lekë

30 lekë

30 lekë

PLUS

30 lekë

30 lekë

çdo ditë gazeta ‘MAPO’ çdo muaj revistat ‘MAPO’ dhe ‘MADAME MAPO’

E përmuajshme

E përmuajshme

Nëse je diplomuar në gazetari, shkenca politike dhe sociale dhe dëshiron të praktikosh gazetarinë radiotelevizive në situate dhe mjedise reale atëherë dërgo një email tek praktikaintensive@gmail.com. Përfshij emrin e plotë, vitin e diplomimit, titullin e përfituar, institucionin arsimor dhe një ese (300 fjalë) që përshkruan pse duhet të zgjidhesh. Praktika zgjat 3 muaj dhe mbulon raportimin televiziv, regji tv, video editim, radio dhe audioprodhim. Sëbashku me trajnuesit, do të realizojmë 5 fushata mediatike ndërgjegjësuese për cështje me vlerë sociale. Praktika është falas dhe ofron si përfitim përvojën. Në fund do të njihni imtësisht procesin e punës në një radiotelevizion dhe pajisjet që përdoren sot në këtë industri. Mundësuar nga Fondacioni i Shoqërisë së Hapur për Shqipërinë – SOROS.

TENDER I HAPUR KOMBËTAR Banka e Shqipërisë kërkon të realizojë objektin e prokurimit: “Sigurimi i jetës dhe kujdesi shëndetësor për punonjësit e Bankës së Shqipërisë, për një periudhë një vjeçare”. Banka e Shqipërisë fton kandidatët e interesuar, të marrin pjesë në procedurën e prokurimit “Tender i Hapur Kombëtar”, për realizimin e objektit të prokurimit si më sipër, me fond limit 23.004.000 Lekë.

300 lekë

300 lekë

Agjencia e Abonimit të Shtypit (Arben Trenova): 04 223 52 05 • 068 20 47 825 Posta shqiptare: 04 237 5598 • 068 50 24 159 Agjencia e Abonimit Adrion: 04 224 0018 • 069 20 36 768 Agjencia e Abonimit, Durrës (Agim Memko): 0692372850

Njoftim për ankand Shoqëria përmbarimore “AFA-2010” sh.p.k shpall Ankandin për shitjen e pasurisë së paluajtshme: Pasuria me Nr.551, e llojit “arë”, me sipërfaqe totale 3000m2, e ndodhur në fshatin Dhoksat, Gjirokastër, e regjistruar pranë Z.V.R.P.P. Gjirokastër, në pronësi të Sali Beshir Idrizi ,vënë në hipotekë në favor FAF sha për shumën 500.000 (pesëqind mijë) lekë. Çmimi fillestar në ankandin e dytë është 784,080 lekë. Ankandi zhvillohet në datë 25.04.2014 ora 15:30, në ambjentet e Shoqërisë Përmbarimore “AFA-2010” sh.p.k në adresën Rruga “Sulejman Delvina”, Nd.51, H.9, Ap.1, Tiranë. Për më shumë informacion mund të konsultoheni në numrin e telefonit Tel:044503458 si dhe adresën e E-mali shoqeriapermbarimoreafa2010@gmail.com

Dokumentet e tenderit mund të tërhiqen pranë Sektorit të Prokurimeve të Departamentit të Administrimit, të Bankës së Shqipërisë, me adresë: ish-Hotel Dajti, Blv. "Dëshmorët e Kombit”, Tiranë, Tel. 04 22 35 576, çdo ditë nga ora 10.00 – 13.00, nga çdo person i autorizuar me paraqitjen e një kërkese me shkrim. Tërheqja e dokumenteve mund të bëhet vetëm pasi të keni bërë paraprakisht pagesën e pakthyeshme prej 2.000 lekësh, në Sektorin e Financës të Bankës së Shqipërisë, që ndodhet në adresën: Rruga e Dibrës, Kompleksi “Halili”, Kulla B. Oferta duhet të paraqitet në zyrën e Sektorit të Prokurimeve, pranë Departamentit të Administrimit, në Bankën e Shqipërisë, deri më datë 09 Maj 2014, ora 11.00, kohë në të cilën do të hapet edhe tenderi, ku ftohen të marrin pjesë kandidatët ose përfaqësuesit e autorizuar të tyre.


Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

16.04.2014

9


10

Opinione & Editoriale

Blog & Ide

OpEd

Nga Bujar Kapexhiu

Opinione dhe Editoriale

Për një PD, e cila Demokratike nuk duket të jetë më V iti 2013, me humbjen e thellë të 23 Qershorit, shënoi dukshëm pikën e kthesës së Partisë Demokratike. Por, për këdo që i kishte qëndruar pranë fushatës dhe kishte “lexuar” fytyrat e njerëzve në takime apo mitingje apo kishte dëgjuar bisedat e tyre, kjo nuk ishte e papritur. Më kujtohet si sot diskutimi mes nesh mbi ato që ishin cilësuar nga “këshilltarët amerikanë” shtyllat e fushatës elektorale, e për më tepër kohëzgjatja e një fushate … me rrugë, ferma, hidrocentrale apo celularë, por pa përfaqësuesit politikë lokalë, me emra të çuar kuturu andej- këtej, me dhjetëra emra të hequr; me emra Islamësh, Dogjanësh, Idrizësh a Medinjsh brenda, me aleanca për zona atykëtu, e për të shkuar deri aty sa dhe çka thuhej nëpër takime e lexohej nëpër mitingje vinte nga zyrat te “Torre Drini”, dhe ishin qesharake për shqiptarët në 2013. Fushatat e tjera kanë qenë më të thjeshta, por kishin përballë njerëzit me fjalët dhe zemrat e tyre, kishin veçoritë e qyteteve dhe fshatrave… ashtu siç janë, ishin fushata të njerëzve për njerëzit …ishin fushata të një Partie që lindi si fryt i lirisë dhe antikomunizmit dhe që “përpiqej” ndër vite të ishte demokratike … Zgjedhjet e korrikut brenda PD, për mënyrën si u zhvilluan duke shkelur statusin e partisë, me një Sekretar të Përgjithshëm që as organizoi dhe as artikuloi qoftë dhe formalisht, me një kryesi inekzistente dhe me një fryme ndarjeje në mes të demokratëve, për të mos folur për abuzimin me listat dhe identifikimin e fletëve të votimit bënë që 22 korriku të kishte një fitimtar, por të shënohej në memorien e demokratëve si dita që shkelmoi demokracinë e brendshme, futi ndasinë mes demokratëve e për më tepër, që me ndonjë rast siç qe ai i Kamzës u përpoq të na nxirrte dhe mallin e Enverit. Jo për faktin që kam besuar se Sokol Olldashi mund t’i shërbente më mirë së djathtës dhe demokratëve, por për atë çka ndodh sot publikisht dhe underground në PD nën drejtimin e Lulzim Bashës, pak shpresë ka që kjo parti të ketë ndonjë lidhje me 1990, aq më pak me të djathtën si filozofi dhe për më shumë të jetë Demokratike. Partia dhe aq më pak kjo Demokratike, nuk mund të bëjë opozitë, kur kryesia prej muajsh nuk mblidhet.

koment

Mira Qosja

Partia, dhe aq më pak kjo Demokratike, ka nevojë për këtë proces zgjedhjesh i cili nis pa u mbledhur kryesia, pa u diskutuar në Këshillin kombëtar apo grupin parlamentar, dhe për më tepër pa sqaruar kërkënd kush i propozon emrat e të deleguarve, pse janë këta, për të vazhduar që një pjesë e emrave, jo vetëm s’kanë lidhje me demokracinë, por janë figura publike nga më të përfolurat në publik për motive nga më të ndryshme dhe për të përfunduar në një udhëzim për procesin zgjedhor që lexohet para mediave. Partia, dhe aq më pak kjo Demokratike, mund të bëjë opozitë duke nxjerrë në foltoret e saj ca njerëz që s’thonë asgjë, që nuk artikulojnë asgjë në deklarata bajate …dhe aq më pak të krijojë frymë duke shmangur tryezat dhe forumet e partisë dhe duke bërë konkurse në media për numrin 2 të saj...

Për turpin e demokracisë së brendshme të saj në këto 9 muaj është mbledhur për të firmosur një dokument që s’është bërë kurrë publik, por që i jepte viston Lulzim Bashës të mbante fjalën në ditën e përcjelljes nga kjo botë të Sokol Olldashit. Partia dhe aq më pak kjo Demokratike, mund t’i përkasë së djathtës dhe lirisë, kur për të reaguar për foton e Enver Hoxhës, i duhet tri ditë…dhe reagon vetëm kur është edhe Rama, se kur është Meta, as kryetari de jure nuk ka as zë, as figurë. Partia dhe aq më pak kjo Demokratike, nuk mund të kërkojë të festojë 23-vjetorin me një falsitet e fjalime pa mesazh e pa zë, të festojë në qytete pa qytetarët e demokratët që bënë që kjo parti të jetë, e duke shkuar deri aty sa zyra për media e bashkisë – partisë të heqë foto dhe sekuenca të drejtuesve lokalë apo qendrorë që i kanë dhënë PD-së jetë në ato zona. Partia, dhe aq më pak kjo Demokratike, nuk ka nevojë të thërrasë e të kërkojë të ribashkohet me figura të zbërdhylura nga pabesia, paburrëria e kurvërimi politik, me figura që nxitën 21 Janarin e që çdo ditë në 8 vjet punuan kundër PD–së, pushtetit të saj që kishte brenda edhe Lulzim Bashën. Partia, dhe aq më pak kjo Demokratike, ka nevojë për këtë proces zgjedhjesh i cili nis pa u mbledhur kryesia, pa u diskutuar në Këshillin kombëtar apo grupin parlamentar, dhe për më tepër pa sqaruar kërkënd kush i propozon emrat e të deleguarve, pse janë këta, për të vazhduar që një pjesë e emrave, jo vetëm s’kanë lidhje me demokracinë, por janë figura publike nga më të përfolurat në publik për motive nga më të ndryshme dhe për të përfunduar në një udhëzim për procesin zgjedhor që lexohet para mediave. Partia, dhe aq më pak kjo Demokratike, mund të bëjë opozitë duke nxjerrë në foltoret e saj ca njerëz që s’thonë asgjë, që nuk artikulojnë asgjë në deklarata bajate …dhe aq më pak të krijojë frymë duke shmangur tryezat dhe forumet e partisë dhe duke bërë konkurse në media për numrin 2 të saj. Partia, dhe aq më pak kjo Demokratike, nuk i përket një personi, e aq më pak Lulzim Bashës, të cilit përveç finesës së kostumit holandez asgjë nuk i ka mbetur, as e kohës dhe aq më pak demokratike.

Perimet e freskëta shqiptare, të garantuara nga ferma në tavolinë koment

Edmond Panariti

Qeveria e re shqiptare po krijon dhe konsolidon një sistem tërësisht të ri të sigurisë ushqimore të mbështetur në parimin nga ferma në tavolinë, dhe në këtë rruge, ne as do të lodhemi dhe as do të tërhiqemi deri sa të garantojmë zbatimin e standardeve më të larta të cilësisë dhe të sigurisë për konsumatorin tonë.

A

ta që hodhën në erë qumështin shqiptar me skandalin e stisur të aflatoksinës, duke e çuar në prag falimenti industrinë e re moderne shqiptare të qumështit, për të favorizuar qumështin e importuar, nuk patën asnjë keqardhje që futën në krize mijëra familje blegtorësh,të cilët derdhën qumështin e bllokuar padrejtësisht në treg. Sot po goditet padrejtësisht një ndër sipërmarrjet më të suksesshme të bujqësisë shqiptare, ajo e prodhimit të perimeve të freskëta, që mbush jo vetëm tregjet e vendit me prodhime cilësore dhe të lira, por dhe eksporton masivisht edhe në BE. Prodhimi i perimeve përbën një burim të rëndësishëm të ardhurash për ekonominë kombëtare dhe është krijues i qindra vendeve të punës. Pretendimet e pabaza për praninë gjoja të hormoneve dhe mbetjeve toksike në perime, dëmtojnë rëndë interesat e fermerëve. Këto spekulime të cilat mbështetin interesa të importuesve të këtyre perimeve nga jashtë, synojnë ta zëvendësojnë ofertën e prodhuesve vendas me importe analoge me çmime të paktën dyfish më të larta. Për herë të parë në historinë e vendit, në laboratorët rajonalë u arrit të kryhen analiza për një sërë mbetjesh kimike, toksike si metalet e rënda, insekticidet, dhe stimuluesit e rritjes dhe të pjekjes së perimeve. Analizat e kryera deri tani, sipas procedurave rigorozisht të certifikuara dëshmojnë se prodhimet perimore shqiptare janë të pastra, të padëmshme dhe të shëndetshme për konsumatorin. Këto prodhime eksportohen edhe në vende të BEsë dhe deri tani nuk ka asnjë reklamim nga importuesit për cilësinë e tyre. Brenda një kohe të shkurtër, çdo gjë u ngrit nga një “zero” absolute. Shqipëria jo vetëm nuk kryente asnjë lloj analize në perimet e freskëta, por madje as në letër nuk kishte në plan ta bënte një gjë të tillë. Në krye të gjashtë muajve, dhe edhe pse në mungesë të ndjeshme të fondeve, Ministria e Bujqësisë ndërtoi planin kombëtar të monitorimit të mbetjeve në bimë, si dhe instaloi kapacitete analitike në laboratorët rajonalë duke filluar me atë të Lushnjës. Për herë të parë u arrit të zbuloheshin me analiza të thjeshta por të sigurta dhe lehtësisht të verifikueshme falsifikime të renda të djathit dhe gjizës me niseshte dhe derivate të saj, duke çuar në zbulimin dhe konfiskimin e qindra kuintalëve prodhime të falsifikuara. U disiplinua therja, përpunimi dhe tregtimi i mishit, si dhe do kalojnë në “sitën” e kontrollit vaji i ullirit, mishi, vera dhe mjalti. Qeveria e re shqiptare po krijon dhe konsolidon një sistem tërësisht të ri të sigurisë ushqimore të mbështetur në parimin nga ferma në tavolinë, dhe në këtë rruge, ne as do të lodhemi dhe as do të tërhiqemi deri sa të garantojmë zbatimin e standardeve më të larta të cilësisë dhe të sigurisë për konsumatorin tonë. *Ministër i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujërave


op-ed

2

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Kulturë / Regjisorë dhe dramaturgë bojkotojnë takimin e dramës shqipe

16.04.2014

Universitet / Unioni i Arkitektëve: Pse Urdhri Profesional kërcënon tregun e lirë

11

Asnjë flokë bore në një ortek nuk ndjen se ka përgjegjësi. - Voltaire

Kisha Ortodokse nuk mund të përdoret për të justifikuar ideologjitë e epokave Kundërpërgjigje z. Pëllumb Xhufi

S

a herë që të krishterët ortodoksë përgatiten të kremtojnë ngjarje të shenjta të besimit të tyre, persona të ndryshëm guxojnë të helmojnë mendjet me dezinformimet e tyre kundra Kishës Ortodokse, nëpërmjet shkrimeve në median e shkruar dhe elektronike. Qëndrimet e tyre ndaj KOASH, shpeshherë janë shoqëruar, jo vetëm me njohuri të cunguara dhe me pasaktësi, por edhe me shtrembërime të së vërtetës, paragjykime, denigrime, fyerje etj. Nëpërmjet qëndrimeve të tyre, ata kanë shprehur vrerin dhe ligësinë e tyre, duke fyer rëndë Komunitetin Ortodoks, kreun, klerikët e këtij komuniteti si dhe të gjithë besimtarët që kontribuojnë në rimëkëmbjen dhe fuqizimin shpirtëror e institucional të Kishës. Rasti më i fundit ishte intervista e z. Pëllumb Xhufi, një person, i cili është i dalluar për frymën e tij antiortodokse. Ai shpeshherë përsërit vetveten, a thua nuk ka me se të merret tjetër, duke kërkuar të marrë përsipër të bëjë “specialistin” edhe në çështjet e teologjisë ortodokse. Por historia e zhvillimit të Kishës Ortodokse nuk është një kronologji mortore si ato që z. Xhufi ligjëron mbi varrin e ndonjë diktatori. Në intervistën e tij “rreket” të na sqarojë historinë e zhvillimit të KOASH-it në këto 24 vjet të ringritjes së saj, pa ofruar asnjë argument mbi fakte të dokumentuara siç e kërkon shkenca e historisë. Intervista e tij nuk paraqet koherencë dhe as i përgjigjet realitetit të kohës së sotme. Shkrime të tilla i përshtaten vetëm kohës së regjimit dhe ky është një trishtim i madh. Ai mohon ekzistencën e ligjit që rregullon marrëdhëniet midis shtetit dhe komuniteteve fetare. I kujtojmë se sipas Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë (viti 1998), bazuar në nenet 10 pika 5, 78 dhe 83 pika 1, shteti dhe komunitetet fetare kanë një marrëveshje reciproke që garantojnë lirinë dhe të drejtat. Kjo marrëveshje u miratua dhe është ratifikuar nga Parlamenti kur z. Xhufi ishte deputet (2005-2009, ligji nr.10057, shih Fletorja zyrtare, dt. 4 Shkurt 2009, fq.138-147). Ndër të tjera, marrëveshja thotë: “Shteti respekton KOASH-in dhe njeh si përfaqësues të saj personat e autorizuar nga Sinodi i Shenjtë i kësaj Kishe dhe garanton mbrojtjen e saj nga çdo person apo grup që pretendon emrin, objektet e kultit, pronat, simbolet ose vulën e saj” (Neni 5 pika 1). Gjithashtu “Shteti respekton pavarësinë e KOASH-it për t›u organizuar, ushtruar veprimtaritë, për të administruar pasuritë që zotëron në bazë të parimeve, rregullave, traditave, kanoneve e statutit të saj” (Neni 10 pika 2) (Shih Fletorja Zyrtare e Rep. së Shqip. Nr.7, 4 shkurt 2009, fq.138). A është kjo një padituri e tij, apo kërkon të mashtrojë opinionin publik? Sipas z. Xhufi, Sinodi i KOASH-it nuk duhet të reagonte ndaj z. F.Klosi, i cili vendoste një paralele midis një institucioni siç është Kisha Ortodokse dhe një grupi të caktuar. Kushdo që kupton përgjegjësinë qytetare ndaj vendit dhe vlerave të bashkëjetesës, duhej të dënonte deklarata të tilla që cenojnë këtë bashkëjetesë. Por, për z. Xhufi, ashtu si dhe për z. Klosi, ky grup në krahasim me Kishën Orthodokse nuk përbën rrezik për Shqipërinë. Sipas tyre, Evropa dhe bota shqetësohen më kot për këtë grup. Por, si mund të bësh krahasime midis Kishës Ortodokse në Shqipëri dhe një grupi të dënuar edhe nga vetë Komuniteti përkatës? Ndërkohë që raportet ndërfetare dhe institucionale midis komuniteteve fetare janë të shkëlqyera. Të krahasosh

një komunitet të tërë me një grup dhe madje jashtë atij komuniteti, është e padrejtë si nga ana shkencore, por dhe nga ana shoqërore dhe krijon premisa për një përçarje në kohezionin shoqëror dhe ekspozon rrezikun e bashkëjetesës fetare dhe shoqërore. Kjo formë e të menduarit dhe të shprehurit e z. Klosi, e paarsyetuar dhe që mbështetet nga z. Xhufi, është një propagandë e tipit të sistemit komunist. Kërkon me patjetër të përziejë Kishën me aktivitete politike të brendshme apo të jashtme. Përpiqet të përziejë problematika të ndryshme të shoqërisë sonë me fqinjët, duke aluduar për Kishën Ortodokse si pjesë “e inskenimeve” të tensionimit dhe përçarjes. Aluzione sipas fantazisë së tyre “provokojnë rëndë”, duke përdorur një gjuhë tipike sektare për shpallje armiqësore të Ortodoksisë në Shqipëri si rrezikun më të madh sot, ashtu si etërit e tyre dje. Madje edhe pse është sqaruar qartazi pozicioni i Kishës, përsëri tentativat për etiketime, akuza dhe madje kriminalizim të komunitetit ortodoks nuk mungojnë. Por, për të gjitha këto na lindin disa pyetje. Kur Kisha Orthodokse Autoqefale e Shqipërisë ka nxitur njerëz, familje, gra dhe fëmijë të largohen nga ky vend për ndonjë “luftë të shenjtë”? Kur Kisha Ortodokse ka nxitur apo rekrutuar persona, familje etj, nëpër vise luftërash në zona të nxehta të konflikteve? Gjithashtu, të përzieni KOASH-in me doktrina politike që nuk kanë asgjë të përbashkët me të, është një mendim sa emocional, po aq dhe i pakultivuar, konfuz e çoroditës. Për të ngritur vlerat e neootomanizmit dhe kjo është e drejta e tij, por ta justifikosh atë duke hedhur baltë mbi Kishën Ortodokse është sa e padrejtë, po aq dhe keqdashëse dhe me pasoja të rënda jo vetëm për Kishën. osreagimi i KOASH-it do të vinte në dyshim integritetin përballë besimtarëve, por edhe përballë gjithë qytetarëve, duke krijuar insinuata për veprime që bien ndesh me vetë thelbin e saj dhe me vlerat e tolerancës. Z. Xhufi përsërit vetveten duke mohuar legjitimitetin e Kryepeshkopit të saj, duke na folur për shkelje të kanoneve dhe të statuteve, por pa na përmendur asnjë kanon si dhe statutë konkrete. Kjo nuk është tjetër veçse një spekulim kur nuk referon argumente të bazuara. A tregon kjo përputhshmëri me shkencën e historisë? Duam të sqarojmë opinionin publik se rifitimi i lirisë fetare e gjeti Komunitetin Ortodoks pa një peshkop dhe në këtë mënyrë e kishte të pamundur ringritjen e strukturave dhe përfaqësimin në mënyrë kanonike e të barabartë me kishat e tjera simotra. Kjo situatë e krijuar kërkonte që të gjendej zgjidhje, e cila të ruante parimet kishtare, kanonet e saj, të cilat përbëjnë kushtetutën e pakontestueshme për të gjitha Kishat Orthodokse. Parimi themelor i Kishës Orthodokse është se: “Nuk ekziston kishë pa episkop” (Shën Ignati, shek.I-II, Shën Qipriani, shek.III, “De ecclesiae unitate” përcakton unitetin e kishës në personin e episkopit, “ku është episkopi, atje dhe Kisha”etj). Klerikët e mbetur nga persekutimi i egër ateist dhe laikët e devotshëm me njohuri kishtare, duke kuptuar situatën e krijuar nga mungesa e një peshkopi, por edhe mungesës së një kandidati për të marrë përsipër ringritjen e Kishës sipas kanoneve kishtare dhe sipas traditës ortodokse, iu drejtuan Patriarkanës Ekumenike. Kjo kërkesë vinte jo vetëm si pasojë e mungesës së kandidatëve për peshkop, por edhe nga pamundësia për dorëzimin e një peshkopi, pasi sipas kanoneve të kishës, “dorëzimi i një episkopi duhet të bëhet të paktën me pjesëmarrjen e

M

Polemikë Dhimitër Qosja & Thoma Çomëni

dy episkopëve kanonikë” (Kanoni I i Apostujve). Patriarkana Ekumenike me respekt dhe ndjeshmëri të veçantë për realitetin në Shqipëri ofroi zgjidhje konkrete. Më 24 Qershor 1992, Sinodi i Patriarkanës Ekumenike me unanimitet zgjodhi Fortlumturinë e tij, Anastasin, vendim me Nr. Prot. 938. Zgjedhja e tij në unanimitet plotësoi kushtin e kanoneve të shenjta (Kanoni IV i Sinodit I Ekumeni, Kanoni III i Sinodit të VII Ekumenik) për ekzistencën e një kishe. adyshim që ortodoksët në Shqipëri do të kishin dashur një qytetar të saj. Por edhe pas përpjekjeve për të gjetur nga diaspora shqiptare ndonjë kandidat të mundshëm (kujtojmë se sipas kanoneve të Sinodeve Ekumenike, kryepeshkopët dhe peshkopët zgjidhen vetëm nga radhët e klerit të pamartuar), askush nuk merrte përsipër një vepër të tillë Kryqi. Kujtojmë se Prof. Dr. Anastas Janullatos deri para ardhjes në Shqipëri, ndodhej në Afrikën Lindore si peshkop aktiv i ngritjes së Kishave Orthodokse të Kenias, Ugandës dhe Tanzanisë, ishte i njohur dhe i pranuar nga të gjitha kishat ortodokse dhe jo vetëm. Si rrjedhim, zgjedhja e tij nuk kishte të bënte aspak me kritere nacionaliste, por si personi më i përshtatshëm nga bota ortodokse që kishte eksperiencën e duhur në misionet apostolike dhe në formimin e kishave të reja. Miratimi unanim prej Sinodit të Patriarkanës Ekumenike dhe ratifikimi i marrëveshjes midis shtetit dhe Kishës Orthodokse (ligji, nr.10057) sipas Kushtetutës, janë dëshmi të qarta të legjitimitetit të tij. Gjithashtu, zgjedhjen e një Kryepeshkopi kanonik e tregojnë letrat paqësore që shkëmbehen midis Kishave Ortodokse të botës, të cilat njohën menjëherë Kryepeshkopin e zgjedhur unanimisht të KOASH-it. Paskan gabuar gjithë institucionet kishtare në mbarë botën dhe primatët e Kishave Orthodokse Autoqefale me konfirmimin e zgjedhjes së Kryepeshkopit të Shqipërisë!? Vetëm z. Xhufi ka të drejtë!? Kjo do të thotë të fyesh inteligjencën e të krishterëve në Shqipëri dhe në mbarë botën. Të vësh në pikëpyetje legjitimitetin e institucioneve që zgjodhën dhe ato që aprovuan legjitimitetin e tij pa asnjë argument, nuk është veçse një marrëzi. Mund të konsiderohej ilegjitime, por vetëm në bazë të legjislacionit të sistemit komunist që ju ndoshta keni nostalgji. Procesi i ringjalljes së KOASH-së kishte nevojë të domosdoshme plotësimin organizativ të saj, kryepeshkopi dhe peshkopët-Sinodi i Shenjtëatribute të pandara të çdo Kishe Ortodokse Autoqefale. Ringritja e saj sot është një realitet, që është i vlerësuar jo vetëm në Shqipëri, por nga e gjithë bota orthodokse, kishat e krishtera brenda dhe jashtë vendit, si dhe nga institucionet më të larta laike europiane dhe botërore. KOASH-i është një institucion i pavarur sipas Kanoneve të Shenjta dhe drejtohet nga Sinodi i Shenjtë si organi më i lartë, anëtarët e të cilit për herë të parë themeluan atë në vitin 1998 dhe sot

P

përbëhet nga tetë peshkopë. Kryepeshkopi që në fillim i dha një rëndësi të madhe shkollimit të klerit në Shqipëri duke themeluar Akademinë Teologjike “Ngjallja e Krishtit” në Sh. Vlash, Durrës, që në vitin 1992. Në këtë institucion arsimor të lartë fetar në Shqipëri, janë formuar teologjikisht, moralisht dhe shpirtërisht të gjithë kuadrot e saj duke përmirësuar vazhdimisht nivelin dhe përfaqësimin e saj (150 klerikë, të gjithë nënshtetas të Republikës së Shqipërisë). Qëllimi i këtij institucioni që prej fillimit ishte përgatitja e kuadrove brenda vendit për të kultivuar ndjenjën e respektit për fenë dhe për kombin dhe këtë e shpreh me kremtimet e saj në festat kombëtare duke vlerësuar sakrificat e martirëve të saj për fe dhe për atdhe dhe duke theksuar ruajtjen e unitetit brenda saj dhe shoqërisë. Ajo ushtron rolin e saj në përputhje me Kushtetutën e vitit 1998 dhe siç përcaktohet nga marrëveshja midis Shtetit dhe Kishës Orthodokse (ligji, nr.10057), që cituam më lart, pavarësisht shantazheve nga qarqe, apo individë të caktuar. Të gjitha komunitetet fetare në Shqipëri njohin dhe kanë marrëdhënie me Kishën Ortodokse në Shqipëri, udhëhequr prej Fortlumturisë së Tij Anastasit, që gëzon respektin e tyre. Gjithashtu KOASH është anëtare me të drejta të plota në organizmat më të rëndësishëm ndërkristianë dhe ndërfetarë në botë, anëtare e Këshillit Europian të Kishave -CEC, (që nga viti 1992, një organizëm ku Kryepeshkopi ofroi shërbimin e tij si zëvendës-president 2003-2009); anëtare e Këshillit Botëror të Kishave -WCC, (që nga viti 1994 dhe vetë primati i KOASH-it ishte një ndër presidentët e tij, 2006-2013). isha Ortodokse në Shqipëri, duke zhvilluar më tej respektin e ndërsjelltë të bashkëpunimit reciprok në ecurinë paqësore dhe në progresin e vendit, ka luajtur një rol edhe në krijimin e Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë (Shkurt 2007), i mbështetur dhe nga World Conference of Religions for Peace - WCRP -, (Kryepeshkopi Anastas është president nderi për dy mandate radhazi), duke promovuar bashkekzistencën fetare në organizmin më të fuqishëm ndërfetar në botë. Kontributi në organizmat e ndryshëm i ka rritur reputacionin KOASH-it, por edhe ka prezantuar imazhin e Shqipërisë, duke përcjellë një imazh pozitiv të Shqipërisë në arenën ndërkombëtare, duke lartësuar dinjitetin e saj pas dekadave të tëra izolimi prej regjimit. Pjesëmarrja e saj në organizmat dhe aktivitetet ndërkombëtare është shprehje e qartë se integrimi i vendit dhe shoqërisë shqiptare nuk kufizohet në një shtet të veçantë. Vepra e Kryepeshkopit Anastas dhe e Kishës Ortodokse është e pranueshme gjerësisht. Për kontributin e tij dhe shërbimet e ndryshme si brenda vendit, ashtu edhe në rajonin e Ballkanit e më gjerë, dhe është vlerësuar me shumë çmime. Kujtojmë çmimin, dhënë nga ish-presidenti i Republikës, z.Bamir Topi dhe çmimin “Pro Humanitate” nga fondacioni «Pro Europa» për vitin 2001 për kontributin e paqes në rajonin e Ballkanit. Mrekullia e ringritjes së saj është një fakt dhe zhurmat e disave tregojnë se janë në grahmat e fundit përpëlitëse të hijes mortale të ideologjisë që i formoi. Kjo mrekulli nuk mund të venitet nga legjenda urbane, shkrime tendencioze, fantazi dhe fobi sipas stilit dhe tipit komunist, që shpikte armiq kudo dhe ngado duke bunkerizuar vendin dhe mendjet. *Autorët janë pedagogë në Akademinë Teologjike “Ngjallja e Krishtit”, Shën Vlash-Durrës.

K


12 profesionet e rregulluara

debati

Kryetari i Unionit Shqiptar të Arkitektëve, Urbanistëve dhe Planifikuesve, Ledian Bregasi argumenton deklaratën e Unionit që ai drejton, kundër projektligjit për krijimin e Urdhrit të Arkitektëve dhe Inxhinierëve. Sipas tij, personat që kanë bllokuar deri tani doktoraturat në Universitetin Politeknik do përcaktojnë edhe se kush duhet e nuk duhet të punojë si arkitekt duke mbytur tregun e lirë

Unioni i Arkitektëve: Pse Urdhri Profesional, kërcënon tregun e lirë

M

inistria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit u ka shpërndarë pak kohë më parë grupeve të interesit relacionin për projektligjin e krijimit të Urdhrit Profesional të Arkitektëve dhe Inxhinierëve, në të cilin saktësohen mënyrat e funksionimit, përzgjedhjes së anëtarëve dhe kompetencave të këtij Urdhri. Ky relacion ka shkaktuar reagimin e Unionit Shqiptar të Arkitektëve, Urbanistëve dhe Planifikuesve, i cili ka reaguar me një deklaratë ku shpreh kundërshtimet e tij për sa i përket anëtarësimit në këtë urdhër dhe zgjedhjes së përfaqësuesve në të, duke vënë në diskutim vetë nevojën e ekzistencës së një Urdhri të tillë. Kryetari i këtij Unioni, Ledian Bregasi argumenton qëndrimet e tyre për këtë çështje. Pse vjen në këtë moment reagimi për projektligjin e krijimit të Urdhrit të Arkitektëve dhe Inxhinierëve, ndërkohë që për profesionet e rregulluara ka kohë që flitet? Profesioni i arkitektit mendohet të jetë një nga profesionet e rregulluara dhe me ligj parashikohet që të ekzistojë Urdhri i Arkitektit, si ai i Mjekut apo i Avokatëve, por për arkitektët nuk ka ekzistuar; të vetmet organizime kanë qenë në nivel shoqatash, grupimesh vullnetare profesionistësh të regjistruar në gjykatë dhe Unioni Shqiptar i Arkitektëve, Urbanistëve dhe Planifikuesve që ekziston prej dy vitesh, është një prej tyre. Ne kemi qenë pjesë si Union kur diskutohej ligji për rregullimin e territorit, ndryshimet që do bëheshin. Ministria deri tani ka treguar njëfarë vullneti për të bashkëpunuar, siç ishte rasti i rregullimit të territorit. Tani na është dërguar për komente drafti i projektligjit për krijimin e Urdhrit Profesional të Inxhinierit dhe Arkitektit nga Ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit, ashtu si dhe fakulteteve që kanë të bëjnë me këto profesione, apo Shoqatës së Arkitektëve, Shoqatës së Ndërtuesve etj., pra një grupi të gjerë. Me të ardhur drafti, ne u mblodhëm si Union për diskutime të brendshme dhe dolëm me këtë deklaratë që i është dërguar edhe ministrisë. Në deklaratën tuaj, ju shpreheni që një Urdhër i tillë nuk është i nevojshëm. A mund ta argumentoni këtë qëndrim? Është i panevojshëm për shumë arsye. Në radhë të parë për arsye historike. Duhet parë në ç’kushte janë krijuar urdhrat në vende të tjera të Europës. Në rastin e Italisë, për shembull, ka qenë një çast kur Musolini mundohej të forconte kontrollin mbi arkitektët dhe përgjithësisht urdhrat krijohen në çastet kur ka një shmangie nga tregu i lirë dhe shteti kërkon të ushtrojë kontrollin mbi një grup të caktuar personash. Ne kemi nxjerrë disa kontradikta në atë që thuhet në relacionin për ligjin dhe atë që qëndron pas ligjit. Në relacion thuhet që ky projektligj kërkon të nxisë tregun e lirë, pasi nga tregu i lirë nxitet cilësia, por ndërkohë tregu i lirë rrezikon që të mbytet kur vihen struktura të tilla, që nga historia, jo vetëm e Europës, por edhe e vendit tonë, kanë tendencën që të jenë të keqpërdorshme. Ç’nevojë ka për një autoritet që rregullon aktivitetin e arkitektëve, kur është tregu dhe ligjet e tjera që e rregullojnë? Pra, ai arkitekt që është i mirë, do pëlqehet më shumë nga tregu, do punojë më shumë. Ai arkitekt që është më pak i mirë, do pëlqehet më pak dhe do punojë më pak, për pjesën e punës. Ndërsa për sa i përket shkeljeve ligjore, ekzistojnë të gjitha ligjet që kontrollojnë aktivitetin e arkitektit. Por në pjesën e urbanistikës nuk mund ta mohojmë rëndësinë e ndërhyrjes së shtetit... Shteti bën ndërhyrjen nëpërmjet ligjeve. Bashkitë, komunat kanë planet e tyre rregulluese dhe kur ato shkelen, merren ma-

sat. Ne jemi në gjendjen aktuale në Tiranë jo sepse nuk ka ligje, por sepse nuk zbatohen dhe të shtosh një hallkë më shumë, nuk garanton zbatimin e ligjit. Në rastin më të mirë, shton burokracinë. Dhe në rastin më të keq? Në rastin më të keq, shton një hallkë tjetër të korruptueshme. Nuk po i jepni asnjë shans besimit që ky Urdhër të kryejë një rol rregullues për atë çfarë nuk shkon? Që ka nevojë për përmirësime, në mënyrën si veprohet në qytet, ka. Ne kemi nxjerrë si Union në këto dy vite deklarata për masat që duhet të merren, deklarata që të përmirësohet mënyra si punojmë ne arkitektët etj., etj. Por nuk besoj që rritja e cilësisë do ndodhë nga shtimi i një hallke tjetër, të paktën në mënyrën si është përshkruar kjo hallkë. Po ju si mendoni që mund të përmirësohet cilësia e arkitekturës në qytetet tona? E para, duhet një punë paralele mes forcimit të zbatimit të ligjit dhe edukimit me një kulturë të të bërit të arkitekturës apo urbanistikës së mirë. Kjo e dyta është proces i gjatë dhe i mundimshëm, nuk mund të bëhemi qytetarë të mirë sepse del një ligj. Mund të kemi qytete më të bukura duke pasur më shumë konkurse për arkitekturën, më shumë ekspozita për arkitekturën, duke u folur më shumë për çfarë është mirë dhe çfarë është keq. Mbi çfarë bazash do gjykojnë këta persona që do drejtojnë Urdhrin, nëse kemi të bëjmë me një arkitekturë të mirë apo të keqe? Sepse për çështjen, nëse ka shkelur apo nuk ka shkelur ligjin, ka organe kompetente. Atëherë cili është roli i urdhrit? Është e vështirë edhe për mua të kuptoj çfarë do përcaktojë Urdhri, mbi ç’bazë do veprojë, kur nuk ka një debat arkitektonik, kur ne si shoqëri nuk dimë çfarë është e mirë apo e keqe, kur nuk dimë çfarë është e bërë abuzivisht dhe çfarë është e bërë me meritë. Këto i cakton ligji. Në deklaratën tuaj thuhet që iniciatorët e krijimit të këtij Urdhri janë ata që kanë bllokuar doktoraturat në Universitetin Politeknik të Tiranës. Për kë e keni fjalën dhe si mendoni që ka ndodhur ky proces? Përmendet shpesh në ligj që në organet drejtuese të Urdhrit duhet të ketë edhe përfaqësues me grada shkencore, doktorë ose profesorë. Në Fakultetin e Arkitekturës dhe Urbanistikës ka vite që nuk dalin persona me gradën Doktor dhe nuk është që nuk dalin sepse nuk ka njerëz të aftë. Pse nuk dalin atëherë? Unë mund të kem hipoteza. Hipoteza ime është që jo vetëm në Shqipëri, por gati në gjithë Evropën para 20 vitesh, doktoratura është hapi i parë për të hyrë në universitet si staf dhe mënyra e vetme për të kontrolluar vendet e punës ka qenë dhënia ose mosdhënia e mundësisë së kryerjes së doktoraturës. Dhe bashkë me këtë bllokohet si pasojë edhe kërkimi shkencor. Sepse komuniteti i doktorantëve sigurisht që e nxit kërkimin shkencor. Në 20 vitet e fundit ata me grada shkencore numërohen me gishtat e dorës dhe tani që po hapin programin e doktoraturës në UPT nuk kanë staf mjaftueshëm dhe po marrin nga jashtë. Janë lejuar

Frika ime është që ky Urdhër do përqendrojë pushtetin në pak duar. Anëtarët e komisionit për provimin e shtetit do caktohen nga anëtarët e Këshillit Kombëtar, persona me grada shkencore nga UPT dhe shumë vite përvojë, pra ky grup i vogël njerëzish do ketë në dorë edhe më shumë pushtet.

pra shumë pak persona të marrin titujt doktorë apo profesor dhe do jenë këta pak që janë zgjedhur me pikatore që do vendosin mënyrën si do punojnë arkitektët. Ky është rreziku që shohim, që Urdhri do krijojë përsëri një barrierë, që do vendosë, jo më kush do bëjë apo nuk do bëjë arkitekturën, por kush do punojë dhe kush nuk do punojë. Vlen i njëjti arsyetim edhe kur i dilni kundër kushtit që kryetari i Urdhrit duhet të ketë një përvojë 20-vjeçare në profesion, ndërsa nënkryetari 15 vjet? Rastësisht di që Enti Rregullator i Energjisë ka si kusht për të qenë anëtar i bordit të tij, shtatë vjet eksperiencë pune, ndërkohë që për të qenë president i Këshillit Kombëtar të Urdhrit të Arkitektit dhe Inxhinierit duhet të kesh 20 vite. Garanton cilësinë kjo? Kush tha që një arkitekt me 20 vjet përvojë ka gjykim më të mirë, sepse nuk do bëjnë projektim, nga dikush që ka 10 vjet? Dhe për të shkuar pak më larg, nëse flitet që në këto 20 vjet është shkatërruar arkitektura e qyteteve, atëherë i bie që do jenë pikërisht ata persona që do vendosin si do vazhdojmë të punojmë për 20 vitet e ardhshme. Gjithashtu, ju thoni që ky relacion diskriminon universitetet e tjera, të ndryshme nga ai Politeknik i Tiranës, por në të vërtetë në të thuhet që anëtarët e Këshillit Kombëtar mund të jenë edhe nga universitete të tjera të akredituara. Pse duhet të përmendet Universiteti Politeknik i Tiranës dhe/ose universitetet e tjera të akredituara? Duket që përparësi do ketë UPT. Mjafton të thuhej, të gjitha universitetet e akredituara. Nuk është çështje kryesore, por ky është ligj dhe nuk duhen bërë të tilla ndarje diskriminuese. Në projektligj parashikohet që pas diplomimit, arkitektët e rinj duhet t’i nënshtrohen një provimi shteti. Çfarë keni parasysh kur deklaroni që këtu ka një problem moral dhe teknik? E para është, me ç’të drejtë morale ngrihet një komision që gjykon punën që një arkitekt i sapodiplomuar ose në vitet e para pas diplomimit, ka bërë gjatë universitetit? Pra ngrihet një komision, që në bazë të një provimi thotë që ti e ke bërë kot universitetin, ndërsa ti tjetri e ke bërë mirë, ndërkohë që ai që e ka bërë kot sipas tyre, ka firmën e 30 pedagogëve të tjerë të universitetit që thonë se i ka marrë të gjitha provimet. Problemi teknik është që shtohen hallka burokratike në një proces që duhet të jetë vetëm administrativ. Por le të themi që ekziston rreziku që ajo diplomë nuk është marrë me meritë dhe ky provim mund të ndihmojë për të penguar një profesionist të paaftë në treg. Çfarë të keqe shihni këtu? Kryetari i Unionit Sepse të Arkitektëve, nuk mund Ledian Bregasi të besoj

apriori që gjërat në universitet nuk kanë funksionuar dhe në këtë komision do mblidhen personat më të drejtë e do japin gjykimin e duhur. Kjo synon të rrisë cilësinë, por frika ime është që do përqendrojë pushtetin në pak duar. Anëtarët e komisionit do caktohen nga personat që do jenë pjesë e Këshillit Kombëtar, të cilët nga ana e tyre, sipas ligjit, do jenë persona që kanë marrë grada nga UPT dhe kanë shumë vite përvojë, pra tani ky grup i vogël njerëzish do ketë në dorë edhe më shumë pushtet. Përveç provimit të shtetit, projektligji parashikon edhe praktikën në një regjistër të paracaktuar zyrash avokatore dhe kjo sipas jush sërish shpreh një imponim? Në projektligj thuhet që për t’u bërë arkitekt duhet të kesh marrë provimin e shtetit dhe të kesh kryer një stazh në një listë studiosh që miratohet nga Urdhri. Përsëri, mbi ç’kriter do i vlerësojë Urdhri këto studio? Këtu shtohet një hallkë tjetër subjektiviteti. Një studio që është regjistruar në QKR është aktive. E dini sa punë do duhej për të gjetur gjithë studiot aktive në Shqipëri, të bësh një listë e ta kesh të përditësuar gjithmonë? Po për ju, cili do ishte versioni ideal i licencimit të arkitektëve? Licencat deri tani jepeshin nga një zyrë në Ministrinë e Transportit. Pas tri viteve eksperiencë pune, arkitekti shkonte me një dosje të punëve që kishte bërë dhe ngrihej një komision që vendoste të jepej apo jo licenca, ai vendoste nëse në bazë të atyre punëve je i aftë të punosh më vete. Kjo ndodhte deri tani. Ne jemi që ky kontroll të përforcohet, të dihet cilët janë anëtarët e këtij komisioni. Ne propozojmë që dhënia e licencës të jetë një akt administrative, a i plotëson apo nuk i plotëson kushtet, jo a di apo nuk di, sepse nëse bëhet kështu, atëherë do jetë një vendim subjektiv dhe te subjektiviteti krijohen hapësirat për abuzime. Synimi i shpallur është të shmangen problemet, frika ime është që pas këtij synimi mund të përfitojnë njerëz të caktuar që mund të kenë shumë pushtet në dorë. Çfarë duhet bërë atëherë sipas jush që të shmangen rreziqet, sepse flasim për një profesion me shumë ndikim në jetën e qytetarëve ? Në momentin që arkitekti dhe inxhinieri vënë vulën e tyre, marrin përgjegjësi për punën që kanë bërë. Por kjo nuk do e shlyente dëmin e mundshëm. Është detyrë e shtetit ta parandalojë atë Duhet që kontrolli të fillojë që në universitete. Është edhe ligji; nëse shkelet ligji, le të merren masa. Deri tani nuk janë marrë masa për një arkitekt që ka bërë projekte jashtë lejes, apo ndryshe nga çfarë parashikon plani. Deri tani nuk ka pasur ndonjë ankesë për arkitektët, nuk është folur ndonjëherë çfarë arkitekti është ky?! Në mbyllje të deklaratës suaj, a keni dalë me propozime alternative ndaj këtij Urdhri? Nga propozimet e anëtarëve ka dalë që të rikrijohet një zyrë licencimi pranë Ministrisë së Zhvillimit Urban dhe Turizmit dhe praktika e marrjes së licencës të jetë administrative, pra nëse përmbush kushtet, diplomë, praktikë trevjeçare në një studio të licencuar, në atë moment të jepet licenca; çdo gjë është përgjegjësia e arkitektit dhe është ligji që vepron nëse del kundër tij. Megjithatë, nga projektligji nuk shpjegohet qartë aktiviteti që ai do ketë. Përmendet që do ketë komision për shqyrtimin e ankesave për etikën, por mund të ketë një komision etike të ngritur nga kjo zyrë, pa pasur nevojën e një Urdhri.


Kulturë

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

16.04.2014 10.04.2014

13

Teatër

Nga diskutimet e ditës së parë u pa se problemi i parë që duhet të zgjidhet kur bëhet fjalë për dramën shqipe është mendimi paragjykues ndaj saj

Regjisorë dhe dramaturgë bojkotojnë takimin e dramës shqipe “Shumëkush nuk ka ardhur se e ka parë këtë takim të pavlefshëm, ka dhe nga ata që nuk kanë ardhur për shkak të hatërmbetjeve personale” Aida Tuci Krijimi i Forumit të Dramaturgëve Shqiptarë, Krijimi i Komisionit të Leximit nëpërmjet laboratorit të dramës shqipe dhe Krijimi i Festivalit mbarëkombëtar të dramës shqipe duket të jenë zgjidhja e problemeve që ka sot dramaturgjia shqiptare. Ata pak regjisorë, dramaturgë, aktorë, kritikë arti etj, që i ishin bashkuar nismës së Teatrit Kombëtar për të organizuar të parin Takim Mbarëkombëtar për Dramaturgjinë Shqipe, dolën në këto tri propozime në ditën e parë të takimit dyditor. Që në fillim të nisjes së këtij takimi u vu re një numër i vogël pjesëmarrësish, aq sa nuk mbushnin dot as sallën modeste të Teatrit Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. “Shumëkush nuk ka ardhur se e ka parë këtë takim të pavlefshëm, ka dhe nga ata që nuk kanë ardhur për shkak të hatërmbetjeve personale”, - u mundua të justifikonte drejtori i Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli, bojkotin e disa regjisorëve dhe dramaturgëve nga Shqipëria dhe Kosova. Pavarësisht mungesave, kjo nismë e Çulit u vlerësua nga ministrja Mirela Kumbaro, si element i një aksioni shumë të madh jo thjesht kombëtar, por kulturor. Por siç doli nga diskutimet e djeshme u pa se problemi i parë që duhet të zgjidhet kur bëhet fjalë për dramën shqipe është mendimi paragjykues ndaj saj. Ministrja Kumbaro e pa me vend të kthehej pas në kohë, si për t’i kërkuar atje rrënjët e ‘së keqes’. “ Nuk e fsheh dot shqetësimin që kam me dramën dhe dramaturgjinë si një gjini që nuk arriti dot të

mëkëmbej. Besoj se ajo dramë që u shkrua në vitet e realizmit socialist ishte më tepër në nivelin e propagandës sesa një art i mirëfilltë. Kam mirënjohje dhe respekt për të gjithë artistët që u detyruan të përkulin shpinën brenda atij kallëpi”, - tha Kumbaro. Pikërisht tek e shkuara e sheh problemin edhe regjisorja Sesilia Plasari. Sipas saj, brezi i regjisorëve të sotëm është mbrujtur nga dramaturgjia skematike dhe dogmatike e para viteve ’90 dhe ndaj ata i qasen më shumë dramaturgjisë botërore, të munguar në ato vite, duke eksploruar pafundësitë e saj. Por tani sipas saj, ka ardhur koha që ky brez regjisorësh të shkojnë te dramaturgjia shqipe. “Kur regjisori i këtij brezi e ka bërë tashmë të vetën dramën e huaj duke e lëvruar mjaftueshëm këto 23 vjet, ai kërkon sfida të reja dhe ngaqë e huaja i është bërë e tija, ndodh që i bëhet e huaj ajo prej së cilës ishte larguar; drama e tij”, tha Plasari. Si argument për qëndrimin e saj Plasari u referohet regjisorëve të rinj, që po e lëvrojnë madje me sukses dramën shqipe, “sepse këtij brezi regjisorësh nuk i ka ndodhur ajo që i ka ndodhur brezit të regjisorëve që janë mbrujtur me veprat e socrealizmit. Ky brez i ri nuk e ka paragjykimin ndaj dramës shqiptare”. Kritiku Josif Papagjoni pranon se para viteve ’90 drama shqipe ka qenë në qendër të artit dhe kulturës dhe vuante drama e madhe botërore, që ishte e cunguar dhe e papranishme e që në këto 23 vjet ky raport është përmbysur në dëm të dramës shqipe, por arsyet e mungesës së dramaturgjisë shqiptare në skenën e teatrit ai i sheh në kompleksitet. “Së pari është optika e politikave kulturore,

në veçanti politikave teatrore. Në këto 23 vjet teatri erdhi duke u rrudhur nga pikëpamja e financave, hapësirave etj. Gjithashtu për dramën shqipe ka nënvleftësim total nga të gjithë drejtuesit dhe ishdrejtuesit e teatrove. Dramës shqipe i janë mbyllur shtigjet këto 23 vjet. Regjisorët kanë frikë nga drama shqiptare sepse ajo ka vërtet probleme tekstuale. Në rastin tonë drama shqipe nuk është në nivelin e impaktit të dëshirueshëm me publikun. Nuk ekziston sot një raport mes regjisorëve dhe dramaturgëve, ka humbur besimi i dramaturgut te regjisori, ndaj kemi raste që dramaturgë bëhen regjisorë për të vënë në skenë veprat e tyre. Në konkursin e dramës shqipe u ngrit problemi i cilësisë së veprave që u paraqitën. Është e vërtetë që nuk kemi cilësi të dramës shqipe, ajo mbetet shumë prapa; nuk provokon dhe nuk krijon dot alkimi me publikun”, - tha kritiku i artit skenik, Josif Papagjoni. Dramaturgun Fadil Hysaj e shqetëson fenomeni i plagjiaturës që ndodh rëndom si në Shqipëri, ashtu dhe në Kosovë. “Në emër të dramës së huaj kanë ardhur drama mediokre që kanë patur sukses në vendin e tyre dhe që janë sjellë njësoj nga regjisorët tanë sipas DVD. Sillen drama që nuk kanë të bëjnë fare me brengat dhe tematikat tona. Regjisorët thjesht marrin DVD dhe i inskenojnë njësoj. Kjo ka sjellë izolimin e teatrit dhe ka bërë që publiku t’i largohet çdo ditë e më shumë atij”, shprehet Hysaj. Dramaturgu Vangjel Kozma, la të kuptohej, “kryqëzimi” i dramaturgëve shqiptarë nuk është zgjidhja e problemeve që ka sot drama shqipe.

“Unë mendoj se drama shqipe është ashtu siç duhet të jetë, as më mirë e as më keq. Dhe nuk shikoj se ka ndonjë dramë të dramës shqipe. Unë do mendoja se do kishim dramë në dramën shqipe nëse ekonomikisht ne do të ishim në vendin e dytë pas Gjermanisë; do kishim dramë në dramën shqipe nëse ne do të kishim një arsim të vërtetë bashkëkohor dhe kombëtar; do kishim dramë të dramës shqipe nëse qytetet tona do të kishin tek-tuk dhe ndonjë qytetar. Tirana ka qenë 115 mijë banorë dhe kishte 15 mijë qytetarë që e mbushnin sallën e teatrit, pavarësisht se çfarë shkruhej, por tani kemi 1 milion banorë dhe nuk e mbushin dot këtë sallë. Dhe mbi të gjitha do kishim dramë të dramës shqipe nëse ne do të ishim pasardhës të Dante Aligerit, por ne jemi pasardhës të Hasan Zyko Kamberit. Ajo që duhet të diskutojmë këtu është në do t’i japim hapësirë apo jo kësaj drame që shkruhet sot, se kështu i japim mundësi të zhvillohet. Unë kam bërë 5-6 drama dhe i kam shkruar për qejfin dhe hallin tim dhe nuk kam pretenduar se duke shkruar këto drama do ngrihet apo do ulet dramaturgjia kombëtare. Unë do t’i dorëzoj ato tek drejtori i Teatrit Kombëtar”, - tha Kozma. Në zyrën e drejtorit të Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli, janë depozituar një numër i madh veprash të shkruara nga dramaturgë shqiptarë. Siç duket, Çuli ka patur pikëpyetje të mëdha para tyre, të cilat ka menduar se mund të gjenin përgjigje në këtë Takim Mbarëkombëtar të Dramaturgjisë Shqiptare. Dita e parë tregoi në fakt se të ngresh në nivele diskutimi problemet që ka sot dramaturgjia shqipe mbetet një mision i vështirë.

‘Nymphomaniac’ e Lars Von Trier, në Festivalin e Filmit në Prishtinë Net OSCAR në Prishtinë, filmi ‘Philomena’ dhe ‘Dallas Buyers Club’, premiera ndërkombëtare dhe botërore të PriFest Filmi britanik ‘Philomena’ e Stephen Frears, regjisor i nominuari dy herë për “Oscar” dhe fitues i më shumë se 50 çmimeve, është planifikuar që të bëjë hapjen e Prishtina International Film Festivali që starton më 25 prill, ndërsa fituesi i tri çmimeve “Oscar” këtë vit, ‘Dallas Buyers Club’ do të hapë natën e dytë të PriFest-it të programit LetItBe, një program dedikuar temës LGBT. Festivali do të mbyllet me një nga filmat më të përmendur këtë vit, me versionin 240 minutësh të ‘Nymphomaniac’ nga Lars Von Tri-

er, më 1 maj. Me pesë premiera botërore, po aq premiera ndërkombëtare dhe me mbi 50 premiera në Kosovë, këtë vit PriFest premton një kënaqësi të madhe për adhuruesit e filmit. PriFest do t’i prezantojë publikut rreth 60 filma, më shumë se çdo vit tjetër dhe këto do të ndahen në 7 programe të ndryshme. Filmi me metrazh të mesëm ‘One of them’, filmi i animuar ‘Plisi’ dhe dy dokumentarët ‘The land of women’, ‘The legendary dog’ nga Kosova, si dhe filmi me produksion francez “Udhëtimi në malin e Tomorit” janë pesë filmat që do ta kenë premierën botërore në PriFest. Nga Shqipëria vijnë filmi i metrazhit të gjatë ‘Ada’, dhe ai i metrazhit të mesëm ‘Finally home’ si dhe dokumentari ‘Dokumentari i fshehur’. Një tjetër risi për këtë vit

është bashkëpunimi me British Council për të realizuar ‘British night’. Programi Garues Europian do të sjellë 10 filma nga Britania e Madhe, Gjermania, Austria, Rusia, Izraeli, Ukraina, Lituania, Letonia, Republika Çeke, Sllovakia dhe Italia. Programi Garues i Filmave të Ballkanit, i emëruar si Kinemaja e Mjaltës dhe Gjakut do të sjell filmat nga Maqedonia, Turqia, Sllovenia, Kroacia, Greqia, Bosnia, Serbia dhe Rumania. Programi konkurrues i metrazhit të mesëm, program i veçantë për rajon, do të prezantojë produksione nga Shqipëria, Polonia, Gjermania, Franca, Sllovakia, Kosova etj., ndërsa filmat dokumentarë vijnë prej Iranit, Gjermanisë, SHBA-së, Britanisë së Madhe etj. Në focus do të jetë kinemaja indiane me, 5 filma art house të veçantë.


14 16.04.2014

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Njoftime/reklama

SHPALLJE KËRKESE PËR SHPRONËSIM PUBLIK Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës shpall kërkesën për shpronësim për interes publik të pasurive të paluajtshme pronë private, që preken nga ndërtimi i segmentit rrugor “Unaza Lindore Tiranë (Loti 1)”. Subjekti kërkues, i këtij objekti, është Autoriteti Rrugor Shqiptar. Me anë të këtij publikimi në shtyp kërkojmë të vëmë në dijeni personat të cilët preken nga ky shpronësim. Vënia në dijeni konsiston në masën e vlerësimit të llogaritur, në bazë të Vendimit nr.138, datë 23.03.2000 të Këshillit të Ministrave,“Për kriteret teknke të vlerësimit dhe përllogaritjes së masës së shpërblimit për pasuritë pronë private që

shpronësohen, të pasurive që zhvlerësohen dhe të të drejtave të personave të tretë, për interes publik” i ndryshuar, për pronarët sipas listës emërore bashkalidhur. Pronarët që kanë emrin në listën emërore dhe personat e tretë, brenda 15 ditëve nga plotësimi i këtij afati për publikim, kanë të drejtë të paraqesin pretendimet e tyre lidhur me çmimin, sipërfaqen titullin e pronësisë, apo llojin e pasurisë që kanë në pronësi, të shoqëruara me dokumentat përkatëse në Ministrinë kompetente (Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës). Ky publikim bëhet vetëm për pasurinë e llojit: arë dhe truall.

Pronarët do të kompensohen për efekt shpronësimi pas miratimit të kërkesës për shpronësim nga Këshilli i Ministrave dhe pasi të kenë paraqitur dokumentacionin respektiv të pronësisë pranë Autoritetit Rrugor Shqiptar (subjekti kërkues në bazë të ligjit nr.8561, datë 22.12.1999 “Për shpronësimin dhe marrjen në përdorim të përkohshëm, të pasurisë pronë private për interes publik”). Vlera totale e shpronësimit është 61 239 472 (gjashtëdhjetë e një milion e dyqind e tridhjetë e nëntë mijë e katërqind e shtatëdhjetë e dy) lekë.

Lista e Pronave qe Shpronesohen si rezultat I ndertimi te segmentit rrugor "Unaza Lindore Tirane" Emer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Atesi

Banka RAIFFEISEN Banka RAIFFEISEN OSMAN I SHPRESA R SHPRESA R PETRIT H ROLAND P I PAIDENTIFIKUAR I PAIDENTIFIKUAR I PAIDENTIFIKUAR AGIM

12 MEHDI

Mbiemer

Z.K

Nr.Pas

Nomeklatura

483/5 483/7 483/8 483/2/1 483/2 483/3 562/8

LOCKA

2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529

484/3 482/6

K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-A)

TUFA

2529 482/9

K-34-100-(44-A)

K-34-100-(44-A-B)

TOPCIU SHKALLA SHKALLA CAUSHI ZIU

13 14 15 19 20 22 23 24 26 27 28 29 31

RAKIP SELIM BATHORJA SHTET SHKELQIM D FUSHA 10 B/PRONARE BATHORJA TRASHG. BATHORJA SHTET SHTET I PAIDENTIFIKUAR SALI O SHKALLA DURIM O SHKALLA SHTET SALI O SHKALLA IBRAHIM H TOPCIU

2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529

540/24 482/7 535/13 540/2/13 540/2/15 540/8 540/9 540/17 540/10 540/12 540/14 540/15 528/5

32 33 35 36 37 39 40 41 42 44 45 46

GANI;HAXHI M ISMAIL A ADEM XH REFIK I KUJTIM M I PAIDENTIFIKUAR OSMAN I TEFIK A OSMAN M SHTET I PAIDENTIFIKUAR I PAIDENTIFIKUAR

2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 1604 1604 1604

528/3 528/9 528/10 528/1 542/16 734/1/10 734/1/9 524/4 367/1 512/23

SHALQIZI SHALQIZI SHALQIZI TOPCIU SHIMA TOPCIU QEFALIA SHALORI

Sip.Are (m2) 86 48 325 406 2001 1091 716 2170 266 213

Sip.Truall (m2) Cmimi

407

500.3

448 448 4371 448 448 448 448 448 448 448 448 4371

Vlera

Shenime

38,528 21,504 1,778,997 145,600 181,888 896,448 488,768 320,768 972,160 119,168 95,424

Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP I Pakonfirmuar I Pakonfirmuar I Pakonfirmuar Konfirmuar nga ZVRPP

Sipas dokumentit te pronesise 2,186,811 (ipakonfirmuar) Sipas dokumentit te pronesise 1,233,344 (ipakonfirmuar)

K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-B) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-B) K-34-100-(44-B) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-B) K-34-100-(44-B) K-34-100-(44-B) K-34-100-(44-B) K-34-100-(44-B)

2753 1686 457 1765 1640 451 704 1135 1117 415 1149 1142 2299

448 448 448 448 448 448 448 448 448 448 448 448 448

755,328 204,736 790,720 734,720 202,048 315,392 508,480 500,416 185,920 514,752 511,616 1,029,952

Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP I Pakonfirmuar Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP

K-34-100-(44-B) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-B) K-34-100-(44-B) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-A) K-34-100-(28-D) K-34-100-(28-D) K-34-100-(28-D) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-A)

1621 712 1959 778 1274 1458 2595 4010 99 1509 3999 1728

448 448 448 448 448 448 448 448 448 448 448 448

726,208 318,976 877,632 348,544 570,752 653,184 1,162,560 1,796,480 44,352 676,032 1,791,552 774,144

Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP I Pakonfirmuar I Pakonfirmuar Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP I Pakonfirmuar I Pakonfirmuar


10 I PAIDENTIFIKUAR 11 AGIM

LOCKA

2529 484/3 2529 482/6

K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-A)

12 MEHDI

TUFA

2529 482/9

K-34-100-(44-A)

Njoftime/reklama

13 14 15 19 20 22 23 24 26 27 28 29 31

RAKIP SELIM BATHORJA SHTET SHKELQIM D FUSHA 10 B/PRONARE BATHORJA TRASHG. BATHORJA SHTET SHTET I PAIDENTIFIKUAR SALI O SHKALLA DURIM O SHKALLA SHTET SALI O SHKALLA IBRAHIM H TOPCIU

32 33 35 36 37 39 40 1 41 2 42 3 44 4 45 5 46 6 48 7 49 8 50 9 52 10 53 11 54 55 59 12 61 62 63 13 65 14 15 19 66 20 67 22 23 24 68 26 69 27 70 28 71 29 72 31 73 74 32 75 33 76 35 77 36 78 37 79 39 80 40 81 41 82 42 83 44 84 45 85 46 86 48 87 49 88 50 89 52 90 53 91 54 92 55 93 59 94 61 95 62 96 97 63 98 65 99 100 101 66 102 67 103 104 68 105 69 70 71 72 73 74

GANI;HAXHI M SHALQIZI ISMAIL A SHALQIZI ADEM XH SHALQIZI REFIK I TOPCIU KUJTIM M SHIMA IEmer PAIDENTIFIKUAR Atesi Mbiemer OSMAN I TOPCIU Banka RAIFFEISEN TEFIK A QEFALIA Banka RAIFFEISEN OSMAN M SHALORI OSMAN I TOPCIU SHTET R SHKALLA ISHPRESA PAIDENTIFIKUAR R SHKALLA ISHPRESA PAIDENTIFIKUAR H CAUSHI IPETRIT PAIDENTIFIKUAR ROLAND P ZIU I PAIDENTIFIKUAR I PAIDENTIFIKUAR I PAIDENTIFIKUAR I10 PAIDENTIFIKUAR BASHKE PRONAR AGIM LOCKA I PAIDENTIFIKUAR I PAIDENTIFIKUAR HALIL F HAFUZI MEHDI TUFA NASHO P PJETRI HASAN L BRANKA HASAN L BRANKA RAKIP SELIM BATHORJA YLLI S XHAFERI SHTET SHKELQIM D FUSHA B/PRONARE BATHORJA 10 MAJLINDA YNER LLESHI TRASHG. BATHORJA SHTET SHTET SHTET ITRASHEG. PAIDENTIFIKUAR ABDULLA LUNDRA SALI O SHKALLA I PAIDENTIFIKUAR O SHKALLA IDURIM PAIDENTIFIKUAR SHTET I PAIDENTIFIKUAR SALI O SHKALLA I PAIDENTIFIKUAR IBRAHIM H TOPCIU I PAIDENTIFIKUAR I PAIDENTIFIKUAR GANI;HAXHI M SHALQIZI I PAIDENTIFIKUAR ISMAIL SHALQIZI XHEMAL A AGA ADEM XH SHALQIZI SHTET REFIK I TOPCIU SHTET KUJTIM M SHIMA DAUT AGA I PAIDENTIFIKUAR PETRIT AGA OSMAN I TOPCIU SHTET A QEFALIA ITEFIK PAIDENTIFIKUAR OSMAN SHALORI XHEVDET M XH AGA SHTET HAXHI AGA ISHTET PAIDENTIFIKUAR I PAIDENTIFIKUAR SHTET I PAIDENTIFIKUAR RAMAZAN M SHEHI ISHTET PAIDENTIFIKUAR IMALIQ PAIDENTIFIKUAR SH SHEHI I PAIDENTIFIKUAR 10 BASHKE PRONAR I PAIDENTIFIKUAR ISHKELQIM PAIDENTIFIKUAR D FUSHA I PAIDENTIFIKUAR HALIL F HAFUZI SHTET NASHO "ITT INVEST"Psh.p.k PJETRI HASAN "ITT INVEST"L sh.p.k BRANKA "ITT INVEST"L sh.p.k BRANKA HASAN "ITT INVEST"Ssh.p.k XHAFERI YLLI "ITT INVEST" sh.p.k I PAIDENTIFIKUAR SHTET MAJLINDA YNER LLESHI MYFTAR R FUSHA SHTET VELI SH FUSHA CAJE R ALLA TRASHEG. ABDULLA LUNDRA RIZA FUSHA I PAIDENTIFIKUAR TOTALI I PAIDENTIFIKUAR I PAIDENTIFIKUAR I PAIDENTIFIKUAR I PAIDENTIFIKUAR I PAIDENTIFIKUAR

2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529 2529

540/24 482/7 535/13 540/2/13 540/2/15 540/8 540/9 540/17 540/10 540/12 540/14 540/15 528/5

K-34-100-(44-A-B)

K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-B) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-B) K-34-100-(44-B) K-34-100-(44-A) K-34-100-(44-B) K-34-100-(44-B) K-34-100-(44-B) K-34-100-(44-B) K-34-100-(44-B)

266 213

448 448 500.3

4371

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

2753 1686 457 1765 1640 451 704 1135 1117 415 1149 1142 2299

448 448 448 448 448 448 448 448 448 448 448 448 448

119,168 I Pakonfirmuar 95,424 Konfirmuar nga ZVRPP

Sipas dokumentit te pronesise 2,186,811 (ipakonfirmuar) Sipas dokumentit te pronesise 1,233,344 (ipakonfirmuar)

16.04.2014 755,328 204,736 790,720 734,720 202,048 315,392 508,480 500,416 185,920 514,752 511,616 1,029,952

15

Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP I Pakonfirmuar Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP

2529 528/3 K-34-100-(44-B) 1621 448 726,208 Konfirmuar nga ZVRPP Lista e Pronave qe Shpronesohen si rezultat I ndertimi 2529 528/9 K-34-100-(44-A) 712 448 318,976 Konfirmuar nga ZVRPP 2529 528/10 K-34-100-(44-A) 1959 448 877,632 te segmentit rrugor "Unaza Lindore Tirane" Konfirmuar nga ZVRPP 2529 2529 2529 Z.K 2529 2529 2529 2529 1604 2529 1604 2529 1604 2529 1604 2529 1604 2529 1604 2529 1604 2529 1604 2529 1604 1604 1604 2529 1604 1604 1604 2529 1604 2529 2529 2529 1604 2529 1604 2529 2529 2529 1604 2529 1604 2529 1604 2529 1604 2529 1604 2529 1604 1604 2529 1604 2529 1604 2529 1604 2529 1604 2529 1604 2529 1604 2529 1604 2529 1604 2529 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604 1604

528/1 542/16 734/1/10 Nr.Pas 734/1/9 483/5 524/4 483/7 367/1 483/8 512/23 483/2/1 483/2 483/3 562/8

K-34-100-(44-B) 778 448 348,544 Konfirmuar nga ZVRPP K-34-100-(44-B) 1274 448 570,752 Konfirmuar nga ZVRPP K-34-100-(44-A) 1458 Sip.Truall (m2) Cmimi448 Vlera 653,184 IShenime Pakonfirmuar Nomeklatura Sip.Are (m2) K-34-100-(44-A) 2595 448 1,162,560 I Pakonfirmuar K-34-100-(44-A) 86 38,528 Konfirmuar nga ZVRPP K-34-100-(28-D) 4010 448 1,796,480 K-34-100-(44-A) 48 21,504 Konfirmuar nga ZVRPP K-34-100-(28-D) 99 448 44,352 K-34-100-(44-A) 407 4371 1,778,997 K-34-100-(28-D) 1509 448 676,032 Konfirmuar nga ZVRPP 325 145,600 IKonfirmuar nga ZVRPP K-34-100-(44-A) 3999 448 1,791,552 Pakonfirmuar 406 181,888 IKonfirmuar nga ZVRPP K-34-100-(44-A) 1728 448 774,144 Pakonfirmuar 2001 448 896,448 Konfirmuar nga ZVRPP K-34-100-(44-A) 2463 1,103,424 I Pakonfirmuar K-34-100-(44-A) 1091 448 488,768 nga ZVRPP 480 215,040 Konfirmuar I Pakonfirmuar K-34-100-(44-A) 716 448 320,768 I Pakonfirmuar 3017 1,351,616 K-34-100-(44-A) 2170 448 972,160 1873 839,104 I Pakonfirmuar 484/3 K-34-100-(44-A) 266 448 119,168 Pakonfirmuar 512/31 K-34-100-(28-D) 2170 972,160 IKonfirmuar nga ZVRPP 482/6 512/29 K-34-100-(44-A) 3317 448 1,486,016 Pakonfirmuar 213 95,424 IKonfirmuar nga ZVRPP Sipas dokumentit 417/…. K-34-100-(44-A) 4430 448 1,984,640 I Pakonfirmuar te pronesise nga ZVRPP 404/8 K-34-100-(28-D) 1357 448 607,936 Konfirmuar 482/9 K-34-100-(44-A) 500.3 4371 2,186,811 (ipakonfirmuar) 404/28 K-34-100-(28-D) 342 448 153,216 Konfirmuar nga ZVRPP Sipas dokumentit te 404/29 K-34-100-(28-D) 484 448 216,832 Konfirmuar nga ZVRPP pronesise nga ZVRPP 404/30 K-34-100-(28-D) 535 448 239,680 Konfirmuar (ipakonfirmuar) 540/24 K-34-100-(44-A-B) 2753 448 1,233,344 404/31 K-34-100-(28-D) 883 448 395,584 Konfirmuar nga ZVRPP 482/7 K-34-100-(44-A) 1686 448 755,328 Konfirmuar nga ZVRPP Sipas dokumentit te 535/13 K-34-100-(44-A) 457 448 204,736 Konfirmuar nga ZVRPP pronesise 540/2/13 K-34-100-(28-D) K-34-100-(44-B) 1765 448 790,720 (ipakonfirmuar) Konfirmuar nga ZVRPP 404/27 877 448 392,896 540/2/15 K-34-100-(44-A) 1640 448 734,720 404/10 K-34-100-(29-C) 2203 448 986,944 Konfirmuar Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 540/8 K-34-100-(44-B) 451 448 202,048 Konfirmuar nga ZVRPP Sipas dokumentit te 540/9 K-34-100-(44-B) 704 448 315,392 Konfirmuar pronesise nga ZVRPP 540/17 K-34-100-(44-A) 1135 448 508,480 Pakonfirmuar 400 K-34-100-(28-D) 804 448 360,192 I(ipakonfirmuar) 448 500,416 Konfirmuar nga ZVRPP 540/10 K-34-100-(44-B) 1117 404/11 K-34-100-(44-A) 393 448 176,064 I Pakonfirmuar 540/12 K-34-100-(44-B) 415 448 185,920 Konfirmuar nga ZVRPP 404/1 K-34-100-(44-A) 3904 448 1,748,992 I Pakonfirmuar 540/14 K-34-100-(44-B) 1149 448 514,752 Konfirmuar nga K-34-100-(44-A) 1917 858,816 I Pakonfirmuar ZVRPP 540/15 K-34-100-(44-B) 1142 448 511,616 nga ZVRPP K-34-100-(44-A) 730 327,040 Konfirmuar I Pakonfirmuar 528/5 K-34-100-(44-B) 2299 448 1,029,952 Konfirmuar nga K-34-100-(44-A) 247 110,656 I Pakonfirmuar ZVRPP K-34-100-(44-A) 519 448 232,512 I Pakonfirmuar 528/3 K-34-100-(44-B) 1621 448 726,208 nga ZVRPP K-34-100-(44-A) 407 182,336 Konfirmuar I Pakonfirmuar 528/9 712 318,976 Konfirmuar nga ZVRPP 448 2,621,696 404/7 K-34-100-(44-A) 5852 528/10 K-34-100-(44-A) 1959 877,632 Konfirmuar nga ZVRPP 303/5 K-34-100-(29-C) 861 448 385,728 528/1 K-34-100-(44-B) 778 348,544 Konfirmuar nga ZVRPP 303/6 K-34-100-(29-C) 1985 448 889,280 542/16 K-34-100-(44-B) 1274 570,752 Konfirmuar nga ZVRPP 303/18 K-34-100-(29-C) 1713 448 767,424 734/1/10 K-34-100-(29-C) K-34-100-(44-A) 1458 653,184 Konfirmuar I Pakonfirmuar 303/19 228 448 102,144 nga ZVRPP 734/1/9 K-34-100-(29-C) K-34-100-(44-A) 2595 1,162,560 Konfirmuar I Pakonfirmuar 302/19 2892 448 1,295,616 nga ZVRPP 524/4 K-34-100-(28-D) 4010 448 1,796,480 nga ZVRPP 1558 697,984 Konfirmuar I Pakonfirmuar 302/24 K-34-100-(44-A) 367/1 K-34-100-(28-D) 99 448 44,352 Konfirmuar nga ZVRPP 679/9 K-34-100-(29-C) 401 179,648 512/23 K-34-100-(28-D) 1509 448 676,032 232/4 K-34-100-(29-A) 457 204,736 Konfirmuar nga ZVRPP K-34-100-(44-A) 3999 1,791,552 I Pakonfirmuar 232/3 K-34-100-(29-A) 457 448 204,736 Konfirmuar nga ZVRPP K-34-100-(44-A) 1728 774,144 Konfirmuar I Pakonfirmuar 232/2 K-34-100-(29-A) 1086 448 486,528 nga ZVRPP K-34-100-(44-A) 2463 1,103,424 I Pakonfirmuar 232/1 K-34-100-(29-A) 1534 448 687,232 Konfirmuar nga ZVRPP K-34-100-(44-A) 480 448 215,040 I Pakonfirmuar 243/2 K-34-100-(29-A) 390 174,720 Konfirmuar nga ZVRPP K-34-100-(44-A) 3017 448 1,351,616 Pakonfirmuar 243/1 K-34-100-(29-A) 681 305,088 IKonfirmuar nga ZVRPP K-34-100-(44-A) 1873 448 839,104 I Pakonfirmuar 1088 487,424 512/31 K-34-100-(28-D) 2170 448 972,160 Konfirmuar nga ZVRPP 154/8 K-34-100-(44-A) 2314 1,036,672 I Pakonfirmuar 512/29 K-34-100-(44-A) 3317 448 1,486,016 I Pakonfirmuar 154/14 2360 1,057,280 Konfirmuar nga ZVRPP 417/…. K-34-100-(44-A) 4430 1,984,640 1071 448 479,808 I Pakonfirmuar 404/8 K-34-100-(28-D) 1357 448 607,936 Konfirmuar nga ZVRPP 154/11 K-34-100-(29-A) 5222 2,339,456 404/28 K-34-100-(28-D) 342 448 153,216 154/14 K-34-100-(29-A) 118 52,864 Konfirmuar nga ZVRPP 404/29 K-34-100-(28-D) 484 448 216,832 154/1 K-34-100-(29-A) 1340 600,320 Konfirmuar nga ZVRPP 154/2 K-34-100-(29-A) 771 345,408 Konfirmuar nga ZVRPP 404/30 K-34-100-(28-D) 535 448 239,680 154/3 K-34-100-(29-A) 852 381,696 Konfirmuar nga ZVRPP 404/31 K-34-100-(28-D) 883 448 395,584 154/4 K-34-100-(29-A) 1191 448 533,568 Konfirmuar nga ZVRPP Sipas dokumentit te K-34-100-(44-A) 3793 448 1,699,264 Ipronesise Pakonfirmuar 154/13 K-34-100-(29-A) 1720 448 770,560 nga ZVRPP (ipakonfirmuar) 404/27 K-34-100-(28-D) 877 392,896 Konfirmuar 153/4 K-34-100-(29-A) 1255 448 562,240 404/10 K-34-100-(29-C) 2203 986,944 Konfirmuar nga ZVRPP 153/3 K-34-100-(29-A) 998 448 447,104 Konfirmuar nga ZVRPP Sipas dokumentit te pronesise nga ZVRPP 153/2 K-34-100-(29-A) 3626 448 1,624,448 Konfirmuar (ipakonfirmuar) 400 K-34-100-(28-D) 804 448 360,192 153/1 K-34-100-(29-A) 900 403,200 Konfirmuar nga ZVRPP 404/11 K-34-100-(44-A) 393 448 176,064 I Pakonfirmuar 61,239,472 404/1 K-34-100-(44-A) 3904 448 1,748,992 I Pakonfirmuar K-34-100-(44-A) 1917 448 858,816 I Pakonfirmuar K-34-100-(44-A) 730 448 327,040 I Pakonfirmuar K-34-100-(44-A) 247 448 110,656 I Pakonfirmuar K-34-100-(44-A) 519 448 232,512 I Pakonfirmuar


16 16.04.2014

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

Njoftime/reklama

16 prill mapo ok  

Gazeta Mapo, e përditshme, e pavarur, shqip, lajme, tirana, shqiptare, politika, berisha, rama

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you