Page 1

Faqe 7

“Gërdeci”, Delijorgji, Minxolli e Pinari dorëzohen së bashku në polici Tre të akuzuarit kryesorë për shpërthimin e Gërdecit janë vetëdorëzuar në Policinë e Tiranës, me çanta e batanije në duar. Sipas llogarive, Mihal Delijorgjit i mbeten për të kryer vetëm 3 muaj e 24 ditë burg

Kryeredaktor Arion Sulo - E premte, 15 shkurt 2013. Numër 834. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

Liri Lubonja: Mihallaq Luarasit i fal dëshminë kundër Todit, por jo zellin

Tragjedi për Shën Valentin, zbulohet letra: Do të vras po më le! Shoferi i zjarrfikësve të Ersekës, Fatos Kapllani, ka vrarë ish-të dashurën dhe veten, pas refuzimit të saj për t’u rilidhur. Lidhja jashtëmartesore me Antoneta Petritin, nënë e dy fëmijëve, vazhdonte prej 4 vitesh, ndërsa pak ditë më parë ajo kishte bërë denoncim për dhunë në polici. Në trupin e Fatosit gjendet letra e fundit: Shkatërrova familjen për ty, po më le do të të vras! Një 50-vjeçar, babai i dy fëmijëve, ka ekzekutuar të dashurën, një 32-vjeçare, po ashtu nënë e dy fëmijëve, dhe më pas veten, pasi kjo nuk e fundit nuk pranoi të kishte

EKSKLUZIVE/ Bashkëshortja e Todi Lubonjës rrëfen rolin e Mihal Luarasit në gjyq dhe u rikthehet kujtimeve të kohës para burgut. Paralajmëron botimin e një libri me kujtime, ku do të publikojë edhe vendimin e gjykatës për të shoqin. “Nuk jam përballur asnjëherë me Mihalin pas ’90-ës, pikërisht për dëshminë e tij. Nuk e bëj fajtor pse dëshmoi, por për zellin që tregoi kundër Todit. Në gjithë këto vite kam pritur një ‘më fal’ nga Mihal Luarasi” Faqe 18-19

Paralajmërimi i ShBA:

Ndalni nacionalizmin, mos na bëni t’ju dënojmë publikisht “Deklaratat e fundit publike, të bëra nga politikanët shqiptarë, kanë kapërcyer vijën e diskutimeve të përgjegjshme"

FAQe 5 Faksimile e memos së SHBA, publikuar në "Top Story"

op-ed / 10-11

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Sistemi Shëndetësor koment shqiptar ka jo Shefqet Deliallisi pak probleme, por ai është...

LAJTHITJA E PARË: Maqedonasit vrapojnë në...

ekonomi

Transporti i udhëtarëve, kërkesa greke rrezikon 30 biznese shqiptare Qeveria greke propozon që autobusët e nisur nga Shqipëria të kenë destinacion përfundimtar vetëm pesë qytete

intervista

Fullani “sfidon” qeverinë: Borxhi 90% na bën si Greqia

FAQe 9

koment / 11

suplement

Rrëfehet Ermela: Bigu më ka shkatërruar, 2 vjet me humbje kujtese

Invaliditet

8

Vëllai i Florije Peçit i shkruan Adriatik Llallës, duke kërkuar nisjen e një hetimi për të motrën e kthyer shtatzënë nga spitali në Austri. “Me motrën time janë kryer marrëdhënie seksuale në kohën kur ajo ishte në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kur nuk kishte mundësi të mbrohej”. E mbijetuara e aksidentit kërkon abortimin e fëmijës. Faqe 6

Lidhur me deklaratën e Noizy-t një javë më parë, Adelina tregon se e ka takuar rreperin vetëm dy herë në jetën e saj dhe s’ka pasur kurrë lidhje intime

Enciklopedia (e lajthitjeve identitare) maqedonase

Viktima Antoneta Petriti

Vajza e aksidentit të Himarës, e përdhunuar në spitalin austriak?

Adelina Tahiri: Afërditën s'e kam më mike, më vjen keq për Shpatin

Sistemi Shëndetësor: radikalizmi i majtë, një utopi

koment Emin AZEMI

marrëdhënie me të dhe të festonin bashkë Shën Valentinin. Ngjarja e rëndë ka ndodhur dje në Ersekë, ndërsa mësohet... Faqe 2-3

Fituesja e Big Brother tregon për marrëdhëniet me lekët, ku thotë se, pasi fitoi atë çmim të ëndërruar, nuk është ndjerë aspak e lumtur, por shpesh edhe bosh

FAQE 13-17

Mos humb kohë, shko dhe merr ABCom-Fix! Komuniko FALAS me të gjithë numrat ABCom dhe me tarifat më të lira në treg.

CMYK

Faqe 16

Alfred Lela

Një libër për komunistin e klonuar te ne Njeriu i ri shqiptar-mes moralit komunist dhe krizës së tranzicionit, i Albert Nikollës, është, përveç të tjerash, një tekst paniku. Duke qenë se flet për strukturën e brendshme kryesisht të njeriut të fabrikuar, të një kloni, në këtë rast të njeriut të ri komunist, droja e parë është e llojit: a do të gjej tipare të miat te tipologjia e fenomenit apo personazh/it/eve? A më ka prekur edhe mua dergja e njeriut të ri? Është si të lexosh një traktat të nazizmit apo të një devijimi tjetër ideologjik a psiko-social. Megjithë këtë frikë, dhe megjithëse teksti, duke shtjelluar një temë të mërzitshme si komunizmi, teoria kulturore e të cilit bazohej pikërisht te çngjyrosja, nganjëherë bëhet edhe gri, libri sërish mbetet një nga më të rëndësishmit e botuar gjatë...


2

MAPO

E premte, 15 shkurt 2012 www.mapo.al

f kus

13 qershor 2010 www.gazetamapo.com

MAPO

05 19

Dy viktimat kishin 4 vjet në një marrëdhënie jashtëmartesore. Gruaja kishte disa ditë që shmangte të dashurin

Vrasje e vetëvrasje ditën e Shën Valentinit Nuk pranoi të kishte marrëdhënie me të pasi ishin grindur disa javë më parë. 50-vjeçari Fatos Kapllani ekzekuton të dashurën Antoneta Petriti dhe vetëvritet Ersekë- Një 50-vjeçar, babai i dy

fëmijëve, ka ekzekutuar të dashurën, një 32-vjeçare, po ashtu nënë e dy fëmijëve, dhe më pas veten, pasi kjo nuk e fundit nuk pranoi të kishte marrëdhënie me të dhe të festonin bashkë Shën Valentinin. Ngjarja e rëndë ka ndodhur dje në Ersekë, ndërsa mësohet se më herët burri dhe ish-e dashura ishin grindur me fjalë, dëshmitare e vetme e të cilave ka qenë nëna 80-vjeçare e viktimës së divorcuar kohë më parë. Ngjarja

50-vjeçari Fatos Kapllani, i njohur në këtë qytet si ish-shofer pranë Shërbimit Zjarrfikës, prej disa vitesh kishte një lidhje jashtëmartesore me viktimën e tij Antoneta Petriti. Ai ka tentuar të rifitojë “zemrën” e të dashurës së vet të re pa dhurata, me automatik, pasi ajo ishte ndarë prej tij. Por ndërsa konfliktet e kohëve të fundit kanë qenë të shumta, madje dhe një padi e tërhequr pak ditë më parë nga policia, nuk është bërë e mundur të shmangej kjo tragjedi e dyfishtë, në të cilën mbetën të vdekur 50-vjeçari babai i dy fëmijëve dhe gruaja 32-vjeçare, nënë po e dy fëmijëve. Ngjarja tragjike, e cila ka tronditur qytetin e Ersekës, ka ndodhur rreth orës 10.30 të të enjtes në apartamentin e 32-vjeçares Antoneta Petriti. Sipas të dhënave zyrtare të policisë së Ersekës, mësohet se shtetasi

Ai ka tentuar të rifitojë “zemrën” e të dashurës së vet të re pa dhurata, me automatik, pasi ajo ishte ndarë prej tij

Fatos Kapllani ka ekzekutuar me armë zjarri tip automatik të dashurën e tij Antoneta Petriti dhe më pas është vetëvrarë me të njëjtën armë. Ngjarja ka ndodhur në banesën e 32-vjeçares Petriti, në praninë e nënës së gruas, e cila mësohet se ishte e divorcuar dhe kishte dy fëmijë të mitur. Sipas dëshmitares së vetme në këtë krim, e cila ishte nëna e moshuar e 32-vjeçares, Kapllani kishte shkuar në banesën e tyre për të festuar Shën Valentinin me Antonetën. Në fakt, vizita kësaj të fundit i është dukur e panevojshme, për faktin se çifti kishte disa kohë që ishte ndarë. Por 50-vjeçari ka hyrë gati me dhunë në shtëpi dhe ka kërkuar që të festonte me ish-të dashurën e tij Shën Valentinin. Ndërkohë ai duket se ishte përgatitur për refuzimin dhe ka shkuar i armatosur me një automatik. Pas debateve që kanë bërë brenda në shtëpi, nga të cilat gruaja 80-vjeçare nuk ka mundur të bëjë asgjë, për shkak të gjendjes së saj të rënduar shëndetësore, 50-vjeçari i tërbuar nga refuzimi ka vendosur të ekzekutojë Antoneta Petritin. Kjo e fundit ka marrë plagë të shumta në trup, duke vdekur në vend. Ndërkohë, duke mos mundur të përballojë faktin që ka kryer një krim, duke vënë në pikëpyetje dhe familjen e tij nga ana tjetër, ai ka vendosur t’i japë fund edhe jetës së tij. Në harkun kohor të pak çasteve 50-vjeçari është vetëvrarë.

Antoneta Petriti

Rama: Në një vit u vranë 27 gra, ta shohim problemin në sy Partia Socialiste po zhvillon aktivitetin “Forumi i gruas VDay”, i cili do të trajtojë rastet e dhunës ndaj grave. Ky forum u përshëndet nga kryesocialisti Rama, i cili apeloi të ndalet dhuna ndaj grave, duke zgjedhur pikërisht ditën e të dashuruarve, Shën Valentinin për të bërë këtë apel. “Sot jemi mbledhur këtu për të kujtuar të gjitha ato gra që u vranë barbarisht vitin e shkuar, duke e bërë vitin e pavarësisë të mbyllet në mënyrë tragjike. 27 gra të vrara në mënyrën më çnjerëzore”, tha Rama, duke shtuar se dhuna ndaj grave ka marrë përmasa të patolerueshme. “Gratë sot, papunësia i mban skllave në mjedise sociale mjaft të rënduara. Sot është një ditë për çdo grua dhe vajzë, për tu kujtuar të gjithë atyre që nuk kanë fatmirësisht asnjë lidhje të drejtpërdrejtë me dhunën se të tjera kanë nevojë për to dhe për mbështetjen e tyre. Sot është dita për t’i kujtuar të gjithëve se vetëm duke e parë në sy këtë problem të madh, mund të shërojmë plagë që do mund të godasin bazën shpirtërore të krejt shoqërisë”, tha ai më tej. Sipas Ramës, “Partia Socialiste është e vendosur që

Edi Rama

Lira e çdonjërit duhet të jetë e paçënueshme nga askush”, tha Rama

të adresojë drejtpërdrejt disa çështje që mbeten pezull dhe që rëndojnë gjendjen e gruas. Çështjen e papunësisë dhe të diskriminimit që çdo grua

dhe vajzë ndesh në rrugën e vetë kur kërkon punë, apo kur edhe është e punësuar paguhen më pak se meshkujt”. Kryesocialisti nënvizoi se ka ardhur koha që njerëzit të çlirohen, nga detyrimet e imponuara dhe kjo ndodh kur kanë liri, të cilën nuk ua cënon askush. “Duke i dhënë njerëzve liri, pasi lira është gjëja më e shtrenjtë, i liri që jetë në radhë të parë e garantuar nga ata që populli i zgjedh për të qënë i lirë. Lira e çdonjërit duhet të jetë e paçënueshme nga askush”, tha Rama.

Vendi ku ndodhi krimi

Ndërkohë Kapllani duket se ishte përgatitur për refuzimin dhe ka shkuar i armatosur me një automatik. Pas debateve që kanë bërë brenda në shtëpi, nga të cilat gruaja 80-vjeçare nuk ka mundur të bëjë asgjë, për shkak të gjendjes së saj të rënduar shëndetësore, 50-vjeçari i tërbuar nga refuzimi ka vendosur të ekzekutojë Antoneta Petritin


E premte, 15 shkurt 2012 www.mapo.al

MAPO

3

Policia tregon se gruaja kishte denoncuar se ishte rrahur nga 50-vjeçari disa ditë më parë, por pas kësaj kishte tërhequr padinë

Letra e ekzekutorit: Shkatërrova familje për ty, po më le do të të vras Fatos Kapllani kishte një letër në një prej rrobave që iu gjet gjatë ekspertizës, ku kërcënonte se do ta vriste gruan për të cilën, sipas tij, kishte shkatërruar familjen

Mësohet se autori i ngjarjes ka qenë ish-punonjës i zjarrfikëses në Ersekë, me detyrën shofer dhe prej disa kohësh ishte i papunë. Ai kishte një lidhje jashtëmartesore me 32-vjeçaren, por tashmë ishin ndarë me vullnetin e vetë gruas

Topalli organizon “One Billion Rising”, kërcim kundër dhunës ndaj gruas Qindra gra e gjimnaziste të mbledhura dje në bulevardin para kryesisë së Kuvendit janë ngritur kundër dhunës për të shembur zinxhirët. Kryeparlamentarja Jozefina Topalli, iniciatore e kësaj nisme iu ka thënë grave e vajzave të pranishme se dashuria fiton mbi gjithçka. “Gëzuar ditën e Shën Valentinit, ju falenderoj që i jeni bashkuar aktivitetit për tu ngritur, për të kërcyer. Një miliard gra në botë përjetojnë dhunën, kjo është barbari, por një miliardë gra që ngrihen është një mrekulli.

Nënat sot ngrihen kundër dhunës, vajzat sot ngrihen e këndojnë, kërcejnë sicc dinë vetëm ato me guxim, shpresë e dashuri. Të gjitha bashkë për jetën, dashurinë, në ditën e dashurisë. Sot të ngritura derisa dhuna të marrë fund, mijëra gra që ngrihen sot këtu për t’i dhunë fund dhunës, ju tundni botën, dashuria fiton mbi gjithcka”, tha Topalli. “One Billion Rising” u zhvillua edhe në Elbasan, si pjesë e fushatës botërore me aktivitete kundër dhunës ndaj gruas.

Jozefina Topalli me vajzat në bulevardin "Dëshmorët e Kombit"

Një letër e gjetur në rrobat e autorit të krimit dhe të vetëvrasjes, gjatë ekspertizës, ka zbuluar se burri 50-vjeçari kishte shkuar me qëllim të qartë në apartamentin e të dashurës. Ai do t’i kërkonte asaj të rilidheshin, pas një ndarje disaditore, në të kundërt do ta vriste. “Unë sakrifikova familjen, fëmijët dhe veten time për ty. Ti nuk mund të më lësh, se unë do të të vras. Kemi 4 vite e gjysmë bashkë dhe nuk do të më lësh, sepse unë të vras”, shkruhej në letrën që ai nuk ia ka dhënë gruas, ndoshta sepse ka mundur ta diskutojë me të gjithë çështjen, ndërsa ishin në dhomën e gjumit. Hetimet

Drejtoria e Policisë në Korçë, për shkak të rëndësisë së ngjarjes, ka ngritur një grup të posaçëm hetimi. Sipas saj, mësohet se autori i ngjarjes ka qenë ish-punonjës i zjarrfikëses në Ersekë, me detyrën shofer dhe prej disa kohësh ishte i papunë. Ai kishte një lidhje jashtëmartesore me 32-vjeçaren, por tashmë ishin ndarë me vullnetin e vetë gruas. Kapllani ishte i martuar dhe kishte dy fëmijë. Policia juglindore bën të ditur gjithashtu se viktima Antoneta Petriti e kishte denoncuar autorin për dhunë fizike dhe psikologjike para pak ditësh, por më pas e kishte tërhequr padinë, pasi kishin ndërhyrë për të mbyllur konfliktin disa të afërm të saj. Nga hetimet e deritanishme, dyshohet se Kapllani ka kryer krimin pasi nuk mund të pranonte faktin që 32-vjeçarja i shmangej, ndërsa ishte i bindur se kjo kishte ardhur pasi ajo mund të kishte një tjetër lidhje dashurie. Sipas policisë, është mësuar se burri kishte kërkuar të kishte marrëdhënie me ish-të dashurën e tij, por kjo duket se nuk ka pranuar, edhe pse ndodhej nën kërcënimin e armës.

Dëshmitë

Autori i krimit, Fatos Kapllani

Nga ana tjetër mësohet se fqinjët e viktimës Antoneta Petriti kanë bërë të ditur dhe për policinë se ajo njihej si një grua serioze, ndërsa kishte pak kohë që ishte kthyer nga Greqia, ku jetonte si emigrante. Ajo ishte divorcuar disa vjet më parë me bashkëshortin dhe pas ndarjes me të jetonte me të ëmën dhe vajzën e saj 10 vjeçe në Ersekë, pasi i biri 8-vjeçar ndodhej në Tiranë me të atin. Fqinjët kanë treguar gjithashtu se nuk kanë dëgjuar të shtëna, por gjithçka e kanë mësuar kur nëna e viktimës ka dalë në rrugë dhe ka nisur të bërtasë për ndihmë. Fqinjët thanë se nuk kishin dijeni as për marrëdhënien mes dy personave. Flutura Bano që kishte një dyqan në të njëjtën lagje, tha se ajo nuk e kishte parë asnjëherë ishzjarrfikësin të futej në apartamentin e viktimës, apo të kalonte në atë zonë, ndërsa theksoi se viktima, edhe pse nuk kishte punë, ishte një grua serioze dhe korrekte dhe se për të nuk kishte dëgjuar fjalë të këqija. irena Vreto

Fqinjët e viktimës Antoneta Petriti kanë bërë të ditur dhe për policinë se ajo njihej si një grua serioze, ndërsa kishte pak kohë që ishte kthyer nga Greqia, ku jetonte si emigrante

Nëna e viktimës doli në rrugë e lyer në gjak E vetmja dëshmitare në krimin mostruoz ka qenë 80-vjeçarja nëna e viktimës. Fqinjët e kanë parë atë të dalë e tmerruar nga banesa e përlyer në gjak dhe të kërkojë ndihmë edhe pse gjithçka kishte marrë fund. “Del siç ishte me rrobat e natës, zbathur dhe me duart dhe këmbët me gjak. Kishte parë çupën që i ishte vrarë”, thotë Flutura Bano dëshmitare e ngjarjes. E tmerruar 80 vjeçarja nënë e vajzës, nuk ka mundur të parandalojë krimin e dyfishtë, përveçse e veshur me këmishe nate ka dalë jashtë e mbytur në gjak duke kërkuar ndihmë. Një fqinjë e

Flutura Bano, fqinja e viktimës

tjetër i ka servirur një kafe për ta qetësuar pasi gjendja e saj ka qënë e mjaft e keqe, ndërsa është njoftuar policia. Sipas dëshmisë që ka dhënë gruaja e moshuar në polici, vrasësi dhe viktima janë mbyllur në dhomën e gjumit, ajo ka dëgjuar debate me zë të lartë dhe pastaj krismat. Pak minuat prej kësaj ajo ka parë edhe burrin të vriste veten, ndërsa është futur në dhomë dhe duket se ka tentuar të ndihmojë vajzën gjë që ka bërë të mbulohet edhe ajo me gjak. Kur ka kuptuar se gjithçka ishte e kotë e moshuara ka dalë jashtë për të kërkuar ndihmë.


4

MAPO

E premte 15 shkurt 2013 www.mapo.al

politika

Në një postim të përcjellë në faqen e tij në Facebook, kryetari i PDK-së, Nard Ndoka, lë të kuptojë për herë të parë se do të jetë pjesë e listave të PD-së

Ndoka shpall kandidatët e PDK, lë veten jashtë, shpreson te lista e PD Kryetari i PDK-së: “Për qarkun Shkodër, Gjelosh Prendi; për qarkun Dibër, Abedin Paçi; për qarkun Durrës, Zef Çupi; për qarkun Tiranë, Frrok Gjini; për qarkun Fier, Xhemil Hoxha; për qarkun Vlorë, Baki Jazaj.” TIRANË Kryetari i Partisë Demokris-

tiane, Nard Ndoka, paralajmëron se do të jetë pjesë e listave të PD-së për të siguruar një mandat deputeti në Kuvend. Të paktën kjo është lënë të kuptohet në një postim të përcjellë në faqen e tij në Facebook. ku kërkon vlerësimet dhe komentet e gjithë bashkëbiseduesve të tij online lidhur me kandidaturat e propozuara nga PDKja për deputet. Edhe pse ka publikuar gjashtë qarqe, që renditen si më kryesoret, Ndoka nuk përfshihet në asnjë prej tyre. “…Ka nisur procesi i propozimeve dhe përzgjedhjes së kandidatëve për deputet në zgjedhjet e Qershorit. Për qarkun Shkodër, Gjelosh Prendi, kryetar i Degës PDK në Shkodër, i ngarkuar kryetar i Komunës Rrrethina; për qarkun Dibër, Abedin Paçi, kryetar i Degës PDK në Dibër; për qarkun Durrës, Zef Çupi, biznesmen, ish-sportist; për qarkun Tiranë, Frrok Gjini, biznesmen, ish-deputet i PDKsë; për qarkun Fier, Xhemil Hoxha, kryetar i Degës së PDK Mallakastër, biznesmen; për qarkun Vlorë, Baki Jazaj, n/kryetar i PDK-së, kryetar i Degës PDK Vlorë, biznesmen. Ju ftoj të jepni vlerësimet tuaja për këta kandidatë, të propozuar nga strukturat e PDK-së”, - shkruan Ndoka në Face-

Lista e kandidatëve të PDK-së në disa qarqe

Qarku Shkodër Gjelosh Prendi Qarku Dibër Abedin Paçi Qarku Durrës Zef Çupi Qarku Tiranë Frrok Gjini Qarku Fier Xhemil Hoxha Qarku Vlorë Baki Jazaj

book. Mundësia e përfshirjes së Ndokës në listën e PD-së në qarkun e Tiranës ka kohë që përflitet në selinë blu. Por ajo që mbetet e paqartë ende është nëse Ndoka do të jetë një përjashtim, apo e njëjta formulë do të ndiqet edhe për krerët e partive të tjera aleate, që për PD-në do të kthehej në një boomerang pas zgjedhjeve të qershorit. Vetë Ndoka nuk ka përjashtuar asnjë mundësi, edhe pse nuk ka artikuluar qartazi pozicionin që ai do të ketë në zgjedhjet e ardhshme të qershorit. Përpos “faktit” të kryer që Ndoka përcjell guximshëm në shpalljen kandidaturave për deputet, ku nuk përfshin emrin e tij, nga PD-ja nuk ka ende një qëndrim përfundimtar për këtë çështje. Dy ditë më parë, kryetari i grupit parlamentar i PD-së, Astrit Patozi, hodhi poshtë mundësinë që aleatët të përfshihen në listat e kandidaturave të PD-së, një qëndrim ky që sa duket mund të ndryshojë në rast se do të kemi ndonjë lëvizje të papritur nga vetë kryeministri Berisha. Ky i fundit nuk i ka shkëputur kontaktet me drejtuesit e partive aleate dhe as bisedimet konkrete për mënyrën sesi do të shkohet në zgjedhje. Pjesë e këtyre negociatave ka qenë edhe kryetari i PDK-së, Nard Ndoka, i cili u bë pjesë e kësaj qeverisjeje, pa nënshkruar ende marrëveshjen me Partinë Demokratike. N.Perndoj

“Përpos ‘faktit’ të kryer që Ndoka përcjell guximshëm në shpalljen kandidaturave për deputet, ku nuk përfshin emrin e tij, nga PD-ja nuk ka ende një qëndrim përfundimtar për këtë çështje.”

Kryeministri Berisha dhe kreu i PDK-së, Nard Ndoka

Kuvendi, miratohen në pak minuta 77 ligje Xhafaj: “Ia fut kot. Nuk e ke lexuar fare ligjin, sepse po ta kishe lexuar do ta dije se çfarë paçavure keni sjellë për miratim.” Mediu: “Nuk ia fus kot Fatmir, se unë jam pjesë e ligjit dhe e di se ç’flas.” Fejzi Braushi

Kuvendi ka miratuar dje për vetëm pak minuta më shumë se 80 ligje. Në një seancë ku debati ka qenë i vakët dhe ku vëmendja ka qenë më shumë te festimi i Shën Valentinit, legjislativi ka mundur të kalojë 85 ligje, nga të cilët 77 vetëm me anë të projektligji. Bëhet fjalë për projektligjin e paraqitur nga qeveria dhe i cili ndryshon gjithë legjislacionin shqiptar që përbëhet nga 77 ligje dhe që ka të bëjë me fushën e inspektimeve në Shqipëri. Një procedurë legjislative e paparë më parë, çka ka shkaktuar sërish de-

bate mes përfaqësuesve të mazhorancës dhe opozitës. Ndërsa të djathtët e kanë vlerësuar nismën në fjalë si një rregullim të nevojshëm ligjor në legjislacionin e inspektimeve, socialistët kanë denoncuar teknikën legjislative të ndjekur si të papranueshme, pasi, sipas tyre, qeveria nuk mund të vijë në Kuvend dhe me anë të një nisme të vetme të ndryshojë jo pak por 77 ligje të tjera, si dhe të bëjë shfuqizime në 3 ligje të tjera, të cilat në total kanë prodhuar një material prej më shumë se 200 faqesh. “Ia fut kot. Nuk e ke lexuar fare ligjin, sepse po ta kishe lexuar do ta dije se çfarë paçavure keni sjellë për miratim”, - u shpreh nënkryetari i komisionit të Ligjeve, Fatmir Xhafaj, duke iu drejtuar ministrit Fatmir Mediu, i cili po mbronte ndryshimet në fushën e inspektimeve mjedisore. “Nuk ia fus kot Fatmir, se unë jam pjesë e ligjit dhe e di se ç’flas” - iu kundërpërgjigj Mediu. E pavarësisht kundërshti-

meve dhe volumit të madh, Kuvendit i kanë mjaftuar vetëm pak minuta për të miratuar ndryshimet në 77 ligje dhe shfuqizuar disa nene në 3 ligje të tjera vetëm me votat e mazhorancës, ndërsa opozita është shprehur kundër. Gjithashtu, gjatë seancës së djeshme u miratuan me 71 vota pro dhe 53 kundër ndryshimet në ligjin “Për statistikat”, i cili gjithashtu u shoqërua me debate mes mazhorancës dhe opozitës. Ministri i Financave, Ridvan Bode, si dhe nënkryetarja e komisionit të Ekonomisë, deputetja e PS-së, Mimi Kodheli, diskutuan mbi saktësinë dhe përdorimin e statistikave zyrtare. Kodheli theksoi se INSTAT, në varësi të Këshillit të Ministrave, prodhon statistika në funksion të qeverisë. “Ne i kemi propozuar disa herë qeverisë të ndryshojë nenin në të cilin përcaktohet varësia e INSTAT nga Këshilli i Ministrave, për të patur një institucion të pavarur dhe të besueshëm”, - tha Kodheli. Por, sipas saj, kjo kërkesë

Në një seancë ku debati ka qenë i vakët dhe ku vëmendja ka qenë më shumë te festimi i Shën Valentinit, u kaluan 85 ligje, nga të cilët 77 vetëm me anë të projektligji

e opozitës nuk është miratuar nga mazhoranca. Por Bode hodhi poshtë akuzat e opozitës. Sipas tij, INSTAT prodhon statistika të besueshme, mbi të cilat edhe janë hartuar politikat e suksesshme të qeverisë. Ai tha se jo vetëm statistikat e prodhuara nga INSTAT kanë vlerësuar se ekonomia shqiptare i bëri ballë presioneve të krizës globale financiare. Sipas tij, Shqipëria është i vetmi vend në rajon që po performon pozitivisht dhe kjo është konfirmuar edhe nga raportet e Bankës Botërore dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar. Ligji i propozuar nga qeveria parashikon që titullari i INSTAT të emërohet nga Kryeministri për një periudhë pesëvjeçare, me të drejtë riemërimi vetëm një herë. Ky ndryshim u mbështet vetëm nga deputetët e shumicës, ndërsa opozita e kundërshtoi këtë variant, duke këmbëngulur që INSTAT-i të jetë një institucion që të varet nga Kuvendi dhe jo nga Kryeministri.


E premte 15 shkurt 2013 www.mapo.al

MAPO

5

Ambasadori Arvizu i ka dorëzuar dje kreut të PS-së memon diplomatike që kërkonte ndaljen e toneve nacionaliste

Paralajmërimi i ShBA:

Ndalni nacionalizmin, mos na bëni t’ju dënojmë publikisht “Deklaratat e fundit publike të bëra nga politikanet shqiptarë kanë kapërcyer vijën e diskutimeve të përgjegjshme, në atë të retorikës kundërproduktive dhe potencialisht të rrezikshme.” Takimi i ambasadorëve me Ramën nuk përfundoi mesditën e djeshme. Dje në mbrëmje ambasadori i ShBA-së, Aleksandër Arvizu, ka bërë një vizitë në selinë rozë me një axhendë: dorëzimin e një memoje diplomatike kundër retorikës nacionaliste të shpërthyer së fundi në politikën shqiptare. Sipas memos së ShBA-së, të bërë publike dje në “TOP Story”, të Sokol Ballës, që amerikanët e kanë depozituar që në janar në Ministrinë e Jashtme, kërkohet qartë dhe prerë që të ndalet menjëherë nga politika shqiptare retorika nacionaliste. Takimi i djeshëm mes Ramës dhe Arvizu-së ka qenë në këtë linjë dhe ai është përmbledhur më së shumti sipas burimeve në dorëzimin e kësaj memoje nga ana e ambasadorit amerikan. Memo e ShBA-së

Berisha-mjekëve: Bëni presion mbi qeverinë për të vendosur standarde TIRANË Kryeministri Sali Berisha

ka pranuar dje se reforma në sistemin shëndetësor është më e vështira dhe se për këtë duhet edhe kontributi i mjekëve. Berisha ndodhej në një takim me mjekë, për të prezantuar rektoren e Universitetit të Mjekësisë, Jera Kruja. “…Ju duhet të bëni presion të madh mbi qeverinë, për të vendosur standardet që janë të domosdoshme. Nga viti 2005 deri në vitin 2012 është rritur me 15 herë numri i të sëmurëve që përfitojnë nga dializa, por nuk mund të injorosh se është humbur kohë për transplantin. E vërteta është se kostoja është shumë më e lartë. Ne këtë vit përcaktuam fond të veçantë, por kjo mund të ishte bërë 2 a 3 vjet më parë. Unë solla këtë shembull në një sektor, por të tillë mund të keni shumë, ndaj është shumë e rëndësishme që ju të qëndroni para vendimmarrësve, në mënyrë që ata të marrin në kohë vendimet më të drejta”, u tha Berisha mjekëve. Kreu i ekzekutivit shtoi se në organizimin

shëndetësor nevojitet mendimi i secilit prej mjekëve. “Ndër të gjitha reformat, reforma e sistemit shëndetësor është më e vështira. Ajo jo vetëm është më e vështira, por kërkon edhe dinamizëm më të madh. Vende, të cilat pak vite më parë merreshin model për sistemin shëndetësor, sot janë në krizë dhe përpiqen ta reformojnë. Ne kemi një avantazh dhe ky avantazh është se ne mund ta bëjmë këtë reformë pa pasur presionet, ndikimet lobiste të faktorëve ekstra mjekësorë. Vendeve, të cilat janë njohur për sistemin më të mirë, sot reforma u vështirësohet në shkallën më ekstreme nga kompanitë e sigurimeve, të cilat po bëhen gjithnjë e më të fuqishme në rolin e funksionin e tyre. Ndaj ju ftoj të konsolidojmë anët pozitive dhe ne kemi disa nga anët më pozitive, kemi aksesin në sistem ndër më të lehtit, më të shpejtët në Europë”, tha ai. Berisha kërkoi që të bëhet gjithçka për përsosjen e këtij sistemi.

Në dokumentin në fjalë hidhet dritë mbi shqetësimin e Shteteve të Bashkuara për pasojat e rrezikshme të retorikës nacionaliste, pasoja që fillojnë nga destabiliteti i rajonit, raportet me Serbinë, por për më tepër shmangin fokusin nga problematika reale e vendit. ShBA thotë se politika duhet t’i qëndrojë larg nacionalizmit, në të kundërt - thonë ata- “do t’i dënojmë publikisht”. “Ne jemi tejet të zhgënjyer dhe të shqetësuar se liderët shqiptarë po i largohen rolit tradicional konstruktiv që Shqipëria ka luajtur në rajon. Deklaratat e fundit publike të bëra nga politikanet shqiptare kanë kapërcyer vijën e diskutimeve të përgjegjshme, në atë të retorikës kundërproduktive dhe potencialisht të rrezikshme. Këto deklarata jo vetëm nxisin sjellje g jaknxehta dhe tërheqin vëmendjen nga përparësitë e vërteta të rajonit, por gjithashtu potencialisht nxisin dhunën, gërryejnë paqen dhe stabilitetin, dhe ndikojnë në marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara… duke përdorur mesazhe negative etnike për qëllime politike. Është destabilizuese dhe kundërprodhuese përdorimi i mesazheve etnike negative për qëllime politike, duhet të ndalohen tani! Zgjedhjet e ardhshme parlamentare nuk janë justifikim për retorikë të papërgjegjshme”, thuhet në letër, ndërsa kanë bërë thirrje politikanëve dhe liderëve politikë “të sillen

Faksimile e memo-s së SHBA, publikuar në “Top Story”

Ambasadorët e BE-së me Ramën për programin dhe ruajtjen e votës Ambasadori i Bashkimit Europian i akredituar në Tiranë, Ettore Sequi, në takimin e përjavshëm me ambasadorët e BE-së ka ftuar edhe kryesocialistin Rama për ta dëgjuar mbi pikëpamjet dhe shqetësimet që ka PS-ja për zgjedhjet e 23 qershorit si dhe retorikat e shtuara nacionaliste në politikën shqiptare. Burimet nga brenda kanë pohuar është diskutuar edhe përsa i përket ndërtimit të një skeme monitorimi nga BE, të zgjedhjeve, krahas misionit tradicional të vëzhguesve të OSBE-ODIHR-it, iniciativë që është mirëpritur nga Rama. Ambasadorja e Gjermanisë, Karola Holtkemper, në lidhje me takimin e Ramës tha se “Ai na shpjegoi këndvështrimet e tij që lidhen me programin e PS-së. Ishte shumë i qartë gjatë diskutimit për çështje që lidhen me pozicionin e tij për retorikat në mënyrë të përgjegjshme dhe të mos futen në punët e brendshme të Serbisë. Përkundrazi, fokusohuni në përparësitë e popullit shqiptar në Shqipëri: zgjedhje të lira dhe të ndershme, integrimi me Bashkimin Europian, mundësi të përmirësuara ekonomike etj. Shqipëria mund dhe duhet të jetë një fqinj i përgjegjshëm dhe bashkë-

nacionaliste, zgjedhjet e ardhshme, përfshi problemet që lidhen me sipërmarrësit e bizneseve të huaj dhe lokalë. Dua të theksoj se sqarimet e zotit Rama ishin bindëse përsa i përket këndvështrimeve të tij”, tha ambasadorja gjermane. Ndërsa kryetari i PS-së, Rama, la të kuptohet se nga ky takim ka marrë garancitë e duhura se zgjedhjet e 23 Qershorit do të kenë një vëmendje maksimale nga BE. “Ishte një bashkëbisedim i hapur, i drejtpërdrejtë, dhe pikërisht pse ishte i tillë më lejoni të mos bëj më shumë komente, por të nënvizoj për ata që janë të interesuar që vota të mos cenohet dhe çdo votë të numërohet ndershmërisht, jemi në një proces ku themi se çdo shqiptar që do Shqipërinë europiane përmes zgjedhjeve të lira nuk është vetëm, por ka shumë miq rreth e rrotull që nuk do ta lënë vetëm”, tha Rama. punues por politikanet e saj duhet fillimisht t’i rrinë larg tentacionit për të luajtur kartën nacionaliste. Nuk po bëni një përshtypje të mirë, ndërsa përgatitemi për ardhjen në krye të departamentit të sekretarit të ri të shtetit”. Në fund ShBA-ja ka bërë apelin, se, nëse nuk ndalen nacionalizmat nga politika, ato do të dënohen publikisht.


6 02

MAPO

E premte, 15 shkurt 2012 www.mapo.al

kronikë

Konceptimi i shtatzënisë ka ndodhur nga data 20 deri në 25 shtator 2012, periudhë në të cilën Florija ka qenë e shtruar në klinikën e Gmunderbergut Almunster në Austri, në periudhën e rehabilitimit

Vajza e aksidentit të Himarës, e përdhunuar në spitalin austriak? Vëllai i Florije Peçit i shkruan Adriatik Llallës, duke kërkuar nisjen e një hetimi për të motrën e kthyer shtatzënë nga spitali në Austri. “Me motrën time janë kryer marrëdhënie seksuale në kohën kur ajo ishte në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kur nuk kishte mundësi të mbrohej” Tiranë Florije Peçi, vajza që u dërgua

në gjendje kome në Austri, pas aksidentit të Himarës, është kthyer në Shqipëri shtatzënë. I vëllai Gazmend Peçi denoncoi ngjarjen e rëndë, duke hedhur dyshime për një përdhunim të së motrës në spitalin austriak, gjatë periudhës së rehabilitimit. Përmes një letre dërguar kryeprokurorit Adriatik Llalla, vëllai i Florie Peçit thotë se ai dhe familjarët janë tejet të tronditur nga kjo ngjarje, duke kërkuar nisjen e një hetimi për këtë çështje. “Unë që po ju shkruaj jam Gazmend Peçi, vëllai i Florie Peçit. Unë dhe familjarët e mi jemi shumë të tronditur nga një ngjarje shumë e rëndë që ka ndodhur. Motra ime në aksidentin e Qafës së Vioshës në Himarë pësoi dëmtime të rënda shëndetësore. Ajo u dërgua për mjekim në Austri, ku për më shumë se 55 ditë qëndroi në koma. Në 11 tetor motra jonë u kthye në Shqipëri dhe për shkak të shqetësimeve të shumta, specialistët konkluduan se ajo është shtatzënë. Konceptimi i shtatzënisë ka ndodhur nga data 20 deri në 25 shtator 2012, periudhë në të cilën Florija ka qenë e shtruar në klinikën e Gmunderbergut Almunster në Austri, në periudhën e rehabilitimit. Motra ime Florie Peçi është përdhunuar

Florije Peçi duke u transportuar për në Austri

Florija, 6 muaj shtatzanë, kërkon abort Pas një vizite të bërë në maternitetin e Librazhdit, Florije Peçi ka rezultuar 6 muaj shtatzanë. E mbijetuara e aksidentit të Himarës ka shprehur tronditje gjatë kësaj vizite, njësoj si të afërmit e saj nga fshati Katjel i Përrenjasit. Mjekë të spitalit të Librazhdit pohojnë se vajza ka kërkuar të abortojë fëmijën, duke ngulmuar se ai është i padëshirueshëm për të. Por për shkak të kapjes vonë të shtatzanisë,

në kushtet e spitalit, ku ka qenë për kurim. Me motrën time janë kryer marrëdhënie seksuale në kohën kur ajo ishte në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kur nuk kishte mundësi të

mjekët e Librazhdit e kanë përcjellë Florijen drejt spitalit të Tiranës. Familjarët e saj janë shprehur dje se janë tejet të tronditur nga kjo ngjarje e rëndë që u ndodhi. Ata bëjnë apel për një hetim të plotë, që do të zbulonte personat që kanë abuzuar me vajzën, gjatë kohës që ajo ndodhej në trajtim mjekësor në një spital austriak, ku ishte dërguar nga qeveria shqiptare pas aksidentit tragjik të Himarës.

mbrohej”-shkruan i vëllai, në denoncimin që i ka dërguar kreut të Prokurorisë, Adriatik Llalla. Florije Peçi është nisur në drejtim të Austrisë më 27 maj të vitit 2013, pas dëmtimeve të

Bien akuzat, lirohet i arrestuari i parë për vrasjen e studentit Fier I arrestuari i parë për vrasjen e studentit 21-vjeçar Andi Prifti është liruar nga qelia ditën e djeshme. Gentian Shahinaj, i prangosur me bujë nga policia fierake si i dyshuar për krimin e rëndë, është çliruar nga akuzat, pasi nuk u arrit të dokumentohej nga ana e prokurorisë dyshimi se ai ishte pjesëmarrës në vrasje. Në këto kushte, prokuroria është tërhequr nga akuza, duke i kërkuar dje gjykatës të shuante masën e sigurisë për Shahinajn dhe ta lironte atë menjëherë nga qelia. Askush prej familjarëve të 25-vjeçarit Shahinaj, por edhe vetë ai, nuk ka folur për median lidhur me lirimin nga qelitë e kampit të riedukimit të Rrogozhinës. Akuza në provat e paraqitura kishte deklaruar se në pjesën e pasme të qafës së 25-vjeçarit

Shahinaj ishte gjetur një gërvishtje e thellë. Prej kësaj gërvishtjeje ishte marrë edhe lëndë për të analizuar nëse kishte gjurmë të viktimës, gjë që nuk rezultoi si e tillë. Pas Shahinajt, prokuroria arrestoi Andrea Rrapajn dhe Erald Elmazin, për vrasjen e Adi Priftit. Pas vënies përballë të fakteve, njëri prej të dyshuarve ka deklaruar skemën e përdorur si natën e krimit, ashtu edhe në vijim. Aktualisht dyshohet se shtetasit Erald Elmazi dhe Andrea Rrapaj kanë konsumuar veprën penale të vjedhjes me pasojë vdekjen e një personi në bashkëpunim, vepër e cila parashikon nga 16 deri në 25 vite burg, ose me burgim të përjetshëm. Ndaj tyre është vendosur masa e arrestit burg pa afat, dhënë nga gjykata Fier.

Florije Peçi ka qëndruar rreth 55 ditë në gjendje kome, prej nga ka dalë më 3 korrik të vitit të kaluar rënda, të marra gjatë aksidentit të Himarës. Ajo ka qëndruar rreth 55 ditë në gjendje kome, prej nga ka dalë më 3 korrik të vitit të kaluar. Megjithatë, vajza ka qëndruar në spital deri më 11 tetor për t’u rehabilituar. Sipas pretendimit të familjarëve të saj, ajo është përdhunuar në muajin e fundit të qëndrimit në spitalin austriak, pasojë e së cilës është shtatzënia. Të kontaktuar nga MAPO, burime nga Prokuroria e

Përgjithshme thanë se një letër e tillë nuk ka mbërritur ende në institucion. Megjithatë, kallëzimi ndodhet në duart e prokurorëve lokalë, për të cilën familja e vajzës së mbijetuar në aksidentin e Himarës kërkon të gjendet personi që ka abuzuar me Florie Peçin. Ndërkohë, Prokurorit të Përgjithshëm i ka dërguar një letër edhe deputeti socialist Taulant Balla, që, si deputet i Librazhdit, kërkon edhe ai nisjen e procedimit penal për gjetjen e atij që ai e quan krim makabër. Zoti Balla kërkon nga kryeprokurori Llalla që të gjenden autorët, jo vetëm në Austri, por edhe në Ministrinë e Shëndetësisë, që ishin përgjegjës për vajzën, e cila në mirëbesim nga familja iu dorëzua autoriteteve shqiptare për kurim jashtë vendit. Aktualisht, vajza është shtruar në një maternitet të Tiranës, ku po mbahet nën mbikëqyrjen e mjekëve.

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MINISTRIA E BRENDSHME

Departamenti i Administratës Publike

NjOfTIM PËR VEND TË LIRË PUNE Në zbatim të ligjit Nr.8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, Departamenti i Administratës Publike shpall konkurimin për 1 vend të lirë në pozicionin Përgjegjës në Sektorin e Kontrollit të Peshkimit, në Drejtorinë e Kontrollit të Mjedisit në Ministrinë e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujërave. Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e përgjithshme për pranimin në Shërbimin Civil në përputhje me nenin 12 te ligjit nr.8549, datë 11.11.1999 «Statusi i nëpunësit civil». KERKESA TE VECANTA PER KANDIDATET • • • • •

Të ketë mbaruar Arsimin e Lartë (për nivelin e diplomave referojuni Udhëzimit nr. 4 dt. 17.02.2010) Të ketë jo më pak se 5 vjet eksperiencë pune Të ketë njohuri të gjuhës angleze Të përdorë programet bazë të punës në kompjuter Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe të punës në grup

Paga e pozicionit është në kategorinë III-a Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 20.03.2013 në Kutinë Postare Nr.1751 të Departamentit të Administratës Publike, këto dokumenta: kërkesën për Aplikim, CV-në, fotokopje të diplomës dhe librezës së notave, të librezës së punës, certifikateve të kualifikimit, dëshmive të gjuhëve të huaja dhe kompjuterit, vërtetimin e gjendjes gjyqësore, të paktën një letër rekomandimi si dhe një numër telefoni për t’u kontaktuar si dhe adresën e plotë të vendqëndrimit. (Mosparaqitja e plotë e dokumentave sjell skualifikim të kandidatit). KONKURIMI është i hapur për nëpunësit civil të të njëjtës klasë me procedurat e lëvizjes paralele dhe të ngritjes në detyrë, nëse vendi nuk plotësohet nga këta kandidatë, konkurimi zhvillohet me kanditatët jashtë Administratës Publike, sipas procedurave të shërbimit civil. Pas verifikimit paraprak, me datë 25.03.2013 në selinë e Ministrisë së Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujërave do të shpallet lista e konkurentëve, që do të vazhdojnë më tej konkurimin si dhe data kur do të zhvillohet testimi me shkrim dhe intervista me gojë. Konkurimi do të bazohet në njohuritë mbi Legjislacionin e fushës së mbrojtjes së Mjedisit, Kodin e Procedurave Administrative, Ligjin nr. 9131 dt. 08.09.2003 “Për rregullat e Etikës në Administratën Publike”, Ligjin nr. 9367 dt. 07.04.2005 “Për parandalimin e konfliktit të në ushtrimin e funksioneve publike” si dhe Ligji nr. 8503 dt. 30.06.1999 “Për të drejtën e informimit për dokumentat zyrtare”, Ligji nr. 9049 dt. 10.04.2003 ”Për Deklarimin dhe Kontrollin e Pasurive, të Detyrimeve Financiare të të Zgjedhurve dhe të disa Nëpunësve Publikë”. Të gjitha njoftimet për shpalljet e vendeve të lira, rezultatet e verifikimit paraprak si dhe datat kur do të zhvillohen testimet, mund t’i gjeni në adresën e Web Site të Departamentit të Administratës Publike www.pad.gov.al


7465 02

MAPO

13 qershor 2012 www.gazetamapo.com

kronikë

E premte, 15 shkurt 2012 www.mapo.al

MAPO

7

Minxolli është rikthyer në qeli për të vuajtur 5 vjet e 7 muaj burg nga dënimi prej 12 vjetësh që dha një ditë më parë Gjykata e Apelit

“Gërdeci”, Delijorgji, Minxolli e Pinari dorëzohen së bashku në polici Tre të akuzuarit kryesorë për shpërthimin e Gërdecit janë vetëdorëzuar në Policinë e Tiranës, me çanta e batanije në duar. Sipas llogarive, Mihal Delijorgjit i mbeten për të kryer vetëm 3 muaj e 24 ditë burg Leonard Bakillari

Tiranë Tre të akuzuarit kryesorë si

përgjegjës për tragjedinë e Gërdecit janë vetëdorëzuar pasditen e djeshme në policinë e kryeqytetit, në zbatim të vendimit të Gjykatës së Apelit, që u jep formë të prerë dënimeve. Mihal Delijorgji, Ylli Pinari dhe Sokol Ngjeçi kanë hyrë në ambientet e Policisë së Tiranës me çanta në duar, vetëm pak kohë pasi prokuroria kishte dërguar urdhërekzekutimet për 15 të dënuar me vendim të formës së prerë. Sipas vendimit të Apelit, i vetmi nga tre të akuzuarit që duhet të qëndrojë më tepër në qeli është Dritan Minxolli, ish-drejtori i punishtes së demontimit të predhave në Gërdec. Duke llogaritur kohën e paraburgimit, Minxolli është rikthyer në qeli për të vuajtur 5 vjet e 7 muaj burg nga dënimi prej 12 vjetësh që dha një ditë më parë Gjykata e Apelit. Mihal Delijorgji, pronari dhe administrator i kompanisë “Albademil” pas dënimit me 6 vjet e 7 muaj burg, do të jetë i lirë pas 3 muaj e 24 ditësh. I vetëdorëzuari i tretë, Ylli Pinari u dënua nga Gjykata e Apelit me 10 vjet heqje lirie, por nga llogaritja e kohës së paraburgimit, ish-drejtori i ndërmarrjes “Meico” do të duhet të qëndrojë në qeli edhe për 3 vjet e shtatë muaj. Të njëjtën masë dënimi duhet të shlyejë edhe përfaqësuesi i ndërmarrjes “Meico” në Gërdec, Sokol Ngjeçi për të cilin nuk ka ende informacion nëse është dorëzuar apo do të ndalohet nga policia. Menjëherë pasi prokuroria firmosi 15 urdhër-

Dritan Minxolli dhe Ylli Pinari duke u dorëzuar në policinë e Tiranës

ekzekutimet në bazë të vendimit të Gjykatës së Apelit, policia ka shpallur në kërkim 12 të dënuarit, pasi tre prej tyre u vetëdorëzuan sapo u njohën me urdhrin për ekzekutimin e vendimit. Sipas listës së zyrtarëve të dënuar, tashmë janë shpallur në kërkim me qëllim ekzekutimin e vendimit të gjykatës, ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm, gjeneral Luan Hoxha; ish-shefi i Logjistikës, Dashnor Çaushi; zyrtari i Ministrisë së Mbrojtjes, Ndue Marku; si dhe anëtarët e komisioneve për kategorizimin e fishekëve që do të demontoheshin dhe ata që kanë përcaktuar çmimet e tyre. Këta persona ishin dënuar nga Gjykata e Tiranës për akuzën e shpërdorimit të detyrës, vendim i cili u la në fuqi edhe nga Gjykata e Apelit. Duke qenë se në shkallën e dytë të gjyqësorit vendimet marrin formë të prerë, dënimet janë të

Dënimi i mbetur për të pandehurit • Mihal Delijorgji • Luan Hoxha • Ylli Pinari • Dritan Minxolli • Sokol Ngjeçi • Dashnor Çaushi • Armand Tartari • Ndue Marku • Fatmir Kuçi • Gëzim Hoshafi • Jorgo Mino • Denis Hajdari • Fahri Toska • Zenun Fero • Hysni Çoçka

3 muaj, 24 ditë 5 vjet 3 vjet e 7 muaj 5 vjet e 7 muaj 3 vjet e 7 muaj vjet 1 vit 1 vit 1 vit 3 vjet 3 vjet 1 vit 3 vjet 3 vjet 3 vjet

Nishani: Të përzgjidhen gjyqtarët e Administratives Presidenti kërkoi në mbledhjen e KLD-së ngritjen e komisionit që do të përzgjedhë me testim gjyqtarët e Gjykatës Administrative Tiranë Presidenti i Republikës,

Bujar Nishani, kërkoi në mbledhjen e djeshme të KLD-së që brenda datës 28 shkurt të përcaktohet komisioni që do të administrojë procesin e testimit për gjyqtarët që do të përzgjidhen në Gjykatat Administrative. Këshilli i Lartë i Drejtësisë caktoi këtë datë si afat për Këshillin Drejtues të Shkollës së Magjistraturës, i cili duhet t’i përcjellë zyrtarisht KLD-së vendimin me emrat e anëtarëve të Komisionit Administrues të Testimit, të zgjedhur nga ai (Këshilli Drejtues i Shkollës së Magjistraturës). Gjatë mbledhjes së djeshme, Këshilli u njoh me relacionin e kryetarit të

Nga mbledhja e djeshme e KLD

Komisionit Administrues të Testimit për emërimin e gjyqtarëve në Gjykatën Administrativë të Shkallës së Parë dhe të Apelit, mbi punën e realizuar nga ky Komision dhe nga Komisioni i Fondit të Pyetjeve, në përmbushje të detyrimeve ligjore. “Në diskutimet e anëtarëve të Këshillit, u theksua vullneti i të gjithë aktorëve të përfshirë në realizimin e procesit përzgjedhës, për

Nishani vlerësoi si prioritet realizimin e një procesi përzgjedhës të kandidatëve për gjyqtar, sa më transparent dhe të besueshëm

vënien në funksion të Gjykatave Administrative brenda një kohe sa më të shpejtë, duke u bazuar në impaktin që kjo Gjykatë do të ketë në dhënien dhe cilësinë e drejtësisë për qytetarët”- thuhet në njoftimin e KLD-së. Gjatë mbledhjes, Presidenti i Republikës vlerësoi si prioritet realizimin e një procesi përzgjedhës të kandidatëve për gjyqtar, sa më transparent dhe të besueshëm, së pari për vetë gjyqtarët e më pas për publikun. Këshilli miratoi kërkesën e ministrit të Drejtësisë, me objekt “Pezullimi i kërkesave për procedim disiplinor ndaj tre gjyqtarëve, në çështjet g jyqësore me objekt ‘Kundërshtim veprimesh përmbarimore, sigurim padie’, me palë të tretë Bankat e Nivelit të Dytë”. Këshilli vendosi të shtyjë për mbledhjen e ardhme shqyrtimin e propozimit të ministrit të Drejtësisë për procedimin disiplinor ndaj një gjyqtari të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan, i cili nuk ishte i pranishëm në mbledhje.

detyrueshme për t’u zbatuar. Tashmë materialet ndodhen në drejtorinë e policisë së kryeqytetit, e cila duhet të ekzekutojë vendimin e gjykatës për ndalimin e personave të dënuar si përgjegjës për tragjedinë e Gërdecit. Ndryshe nga gjykata e shkallës së parë, Apeli dënoi disa të pandehur që më parë ishin shpallur të pafajshëm, por urdhëroi pezullimin e këtyre vendimeve, duke detyruar të pandehurit të mbajnë kontakt me shërbimin e provës. Ndërsa të pandehurit që akuzohen nga prokuroria si përgjegjësit kryesorë për tragjedinë e Gërdecit, përfituan uljen e një të tretës së dënimit për shkak të gjykimit të shkurtuar. Ky vendim lehtësoi ndjeshëm masat e dënimit për Pinarin, Delijorgjin dhe Minxollin, të cilët kanë pranuar të kthehen në qeli për të vuajtur pjesën e mbetur të dënimit.

Pronat, vlonjati kërcënon me hedhje nga pallati Një 45-vjeçar nga Vlora, për më shumë se dy orë, kërcënoi se do hidhej nga kati i 10-të i pallatit ku banon. Skëndër Musaj është ngjitur me një shishe benzinë në dorë dhe kërcënoi seriozisht me jetën nëse nuk zgjidhej problemi i pronësisë. Shkak për një veprim të tillë u bë një problem pronësie. Në vendngjarja mbërritën forca të shumta policie, ndërkohë që prokurori i Vlorës, Dorian Tafili, negocioi personalisht me 45-vjeçarin. E gjithë pikënisja e konfliktit të familjes Musa është prishja e godinës të cilën ata e gëzojnë prej 1986 dhe moskompensimi nga ana e qeverisë. Gjatë negociatave, Musaj ka kërkuar kryeprokurorin Llalla, por më pas është bindur të zbresë nga tarraca e pallatit. Më pas, ai është shoqëruar në polici ku është marrë në pyetje për motivet e këtij akti ekstrem.


8

MAPO

E premte, 15 shkurt 2012 www.mapo.al

ekonomi

Nis licencimi i kooperativave bujqësore Disa muaj pas miratimit të ligjit për krijimin e Shoqërive të Bashkëpunimit Bujqësor, të quajtura ndryshe kooperativa, kanë nisur licencimet e para të këtyre subjekteve. Zyrtarë të Ministrisë së Bujqësisë shpjegojnë se ka një interes në rritje për krijimin e kooperativave nga ana e

fermerëve. Ndërkaq, për herë të parë, Ministria e Bujqësisë ka parashikuar skema subvencioni për fermerët që bashkohen në kooperativa. Këto kategori mund të informohen dhe të aplikojnë pranë Agjencisë për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural për të përfituar nga subvencionet

shtetërore. Fermerët që krijojnë kooperativa kanë avantazhe, pasi prodhojnë produkte me kosto më të ulët, janë konkurrues në treg dhe cilësia e prodhimit është e garantuar. Për t’u licencuar si Shoqëri e Bashkëpunimit Bujqësor, numri i anëtarëve minimal është 7.

Kërkesa greke rrezikon 30 biznese shqiptare të transportit

Gulmammad Javadov, zv/kryeministër i Azerbajxhanit

Azerët në favor të gazsjellësit TAP Për herë të parë një autoritet i lartë i Azerbajxhanit është shprehur hapur në mbështetje të TAP kundrejt projektit tjetër në garë, Nabucco. Gulmammad Javadov, zv/ kryeministër i Azerbajxhanit në një intervistë për “Bloomberg” tha se TAP është mundësia më e mirë Gazsjellësi TAP duket se do të ketë më shumë shanse se rivali i tij Nabucco. Agjencia e lajmeve “Bloomberg” citoi zëvendëskryeministrin azer, njëkohësisht ministër i Energjisë, Gulmammad Javadov, të ketë thënë se TAP është mundësia më e mirë për të transmetuar gaz në Europë. “TAP ishte gjithmonë teknikisht mirë, financiarisht e fuqishme dhe e realizueshme dhe marrëveshja e fundit i jep një bazë të fortë politike dhe ligjore TAP dhe një shans të mirë për të qenë pjesë e projektit të korridorit jugor të gazit”, - tha Javadov. Azerbajxhani po e konsideron Trans Adriatik Pipeline AG një sipërmarrje të fortë për të zhvilluar projektin në terren. Për herë të parë një autoritet i lartë i Azerbajxhanit është shprehur hapur në mbështetje të TAP kundrejt projektit tjetër në garë, Nabucco. “Azerbajxhani shpreson se oferta finale e gazsjellësit Trans Adriatik, që do të dorëzohet në fund të marsit, do të jetë e fortë dhe konkurruese për t’u zgjedhur si korridori jugor i trans-

portit të gazit në Europë”, - është shprehur Javadov pas takimit me ministrat e Italisë, Greqisë dhe Shqipërisë. Brenda pak muajsh pritet të merret vendimi për të ashtuquajturin Korridori i Jugut, linja e gazit nga deti Kaspik drejt Europës Perëndimore. Dy projektet konkurruese për këtë gazsjellës strategjik janë “Nabucco West” dhe TAP-i, ky i fundit kalon edhe përmes Shqipërisë. Muajin e kaluar, zyra e Senatorit Richard Lugar, i cili mbante postin numër dy në Komisionin e Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit amerikan, përgatiti një raport, që mund të cilësohet si më gjithëpërfshirësi për energjinë në rajonin e Euroazisë, ku argumentohet se linja “Nabucco West” i plotëson më mirë interesat strateg jike amerikane. Raporti iu

Projekti ‘TAP’ në këndvështrimin strategjik, ofron rrugën më pak të kushtueshme dhe më të shkurtër gjithashtu për gazifikimin e vendeve fqinje, Kosovë dhe Mal i Zi

paraqit Departamentit të Shtetit, i cili ka mbajtur një qëndrim asnjanës ndaj dy linjave. Sipas senatorit amerikan, të dy projektet kanë avantazhe. TAP-i mendohet se ka kushte më të mira komerciale për kompanitë që do të eksplorojnë fushën gazmbajtëse të ‘Shah Deniz 2’ në Azerbajxhan. Megjithatë, dihet mirë se propozimi “Nabucco West” ka mbështetje politike shumë më të madhe, duke përfshirë edhe mbështetjen nga vendet përmes të cilave do të kalojë, nga Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara. Prandaj, në këtë vështrim të dyja propozimet kanë pika të forta dhe të dobëta. Projekti 800 kilometra i gjatë zotërohet nga tre gjigantë të fushës energjetike, norvegjezja “Statoil”, zvicerania “Egl” dhe gjermania “Eon Rurgas”. Roli i qeverisë azere konsiderohet si përcaktues në vendimin final të qershorit për projektin fitues mes TAP dhe Nabucco-s. Projekti ‘TAP’ në këndvështrimin strategjik, ofron rrugën më pak të kushtueshme dhe më të shkurtër g jithashtu për gazifikimin e vendeve fqinje, Kosovë dhe Mal i Zi. Me këtë projekt Shqipëria bëhet pikë kyçe në përfundimin e të quajturës “unazë” ballkanike të gazit lidhur me projektin “Jonian Adriatik Pipeline” (“IAP”) dhe ndërthurjen me vendet e Ballkanit Perëndimor: Mal i Zi, Bosnje e Hercegovinë dhe Kroaci. Shqipëria ka mundësi furnizimi me gaz të lirë në një projekt me vlerë “mbi 2 miliardë dollarë amerikanë (USD) investime vetëm në territorin e saj”, si dhe “do të krijojë në mënyrë direkte dhe të tërthortë, gjatë ndërtimit dhe funksionimit të tij 20 mijë qytetarë shqiptarë të punësuar”.

Rreth 30 biznese të transportit ndërkombëtar me Greqinë rrezikojnë të mbyllen, nëse Ministria shqiptare e Transporteve jep “OK” për një kërkesë që i jep shtysë një ligji në Greqi, që parashikon bllokimin e tyre. Këto biznese zotërohen nga shqiptarët dhe sipas tyre, kjo iniciativë e palës greke është në kundërshtim të plotë me marrëveshjet që të dyja vendet kanë nënshkruar për transportin ndërkombëtar. Projekti grek parashikon të mbështesë vetëm një linjë greke për transportin me Shqipërinë, duke shmangur tërësisht linjat që zotërohen nga shqiptarët. Kështu bllokohen linjat e transportit të qarkut të Korçës, Gjirokastrës, Himarës, Sarandës, Beratit etj. Biznesit e këtij sektori ndihen të fyera për shkak se janë të vetmet biznese shqiptare që kanë akses në Greqi dhe ndërkohë që qindra biznese greke trajtohen në mënyrë mjaft dinjitoze në Shqipëri. Qeveria greke, nëpërmjet Ministrisë së Transporteve, Sekretarit të Përgjithshëm të kësaj ministrie, i ka dërguar më datë 21 janar një letër-propozim për një marrëveshje të re mes Shqipërisë dhe Greqisë, në kuadër të transportit ndërkombëtar të linjave. Letër-propozimi për rivlerësim dhe formatim të regjimit të lëvizjes ndërkombëtare mes dy shteteve është dërguar nga Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Transporteve greke, Nikos Stathopulos, i cili i drejtohet zëvendësministrit të Transporteve, Ylli Manjani, që Shqipëria dhe Greqia të hartojnë një marrëveshje të re për lëvizjen e qytetarëve në bazë të një regjimi të

ri linjash me qytetet shqiptare dhe greke. Sipas rekomandimeve të Athinës, i kërkohet Tiranës që të bjerë dakord për një regjim të ri linjash të autobusëve në të dyja drejtimet, ku nënvizohet se, për sa i përket linjave të drejtpërdrejta mes Shqipërisë dhe Greqisë, ose thënë ndryshe TiranëAthinë dhe anasjelltas, qeveria greke propozon që linja të drejtpërdrejta të jenë vetëm këto qytete në Greqi, Athinë, Selanik, Ksanthi, Volos, Kallamata, dhe Iraklio (Kretë), në drejtim të qyteteve shqiptare të Tiranës dhe Shkodrës. Sa i përket linjave të autobusëve që do të nisen nga Shqipëria për në Greqi, Athina zyrtare propozon që të gjithë autobusët që do të nisen nga Shkodra, Tirana, Fieri, Gjirokastra, Elbasani, Korça, Saranda, Vlora dhe Himara do të kenë destinacion përfundimtar vetëm këto qytete, Athinë, Selanik, Ksanthi, Volos, Kallamata dhe Iraklio (Kretë). Sa i përket gjithë qyteteve të tjera të cilat kanë qenë linja të rregullta deri më sot, për autobusët që nisen nga Shqipëria, Korinth, Igumenicë, Janinë, Patër, Artë, Larisë, Kozani etj, do të jenë vetëm tranzit dhe nuk do të lejohen që të hyjnë nëpër stacionet apo agjencitë e autobusëve të këtyre qyteteve autobusët me targa shqiptare. Qeveria greke kërkon që të siglojë sa më shpejt një marrëveshje të tillë më Shqipërinë, pasi sipas tyre kjo i shërben liberalizimit të tregut mes dy vendeve. Ndërkohë, Ministria e Transporteve nuk ka marrë asnjë vendim dhe është duke shqyrtuar versionin e saj sa i përket kësaj çështjeje.

Licenca për gazin e TAP nga Albpetrol, sherr në Kuvend Në Kuvend pati debate të forta mes opozitës dhe pozitës dhe dy partive të mëdha gjatë diskutimit për projektligjin “Për sektorin e gazit natyror”. Deputeti i Partisë Socialiste, Erjon Braçe, gjatë diskutimit të projektligjit u shpreh se “Albpetrolit” iu dha e drejta ekskluzive e gazifikimit për ta privatizuar, në një kohë që sipas tij, kjo kompani nuk parashikonte gazifikim. Në kundërpërgjigje, ministri i Financave, Ridvan Bode tha se “nuk i është dhënë ekskluziviteti i gazit Albpetrolit, përkundrazi, e ka pasur historikisht ekskluzive, por në kontratën e privatizimit i është

hequr”. Duke folur për linjën e gazsjellësit TAP, Bode tha se “për fatin tonë të mirë dhe me këmbënguljen e qeverisë shqiptare, në projekt ekziston një dalje e gazit të lëngshëm, e vetmja në të gjithë trajektoren në territorin shqiptar që do të përdoret për furnizimin e Shqipërisë, por edhe të gjithë bregdetit lindor të Adriatikut. “Privatizimi i Albpetrolit është një turp kombëtar, është i dështuar. Albpetrolin e frytë me të drejta ekskluzive”, - tha Braçe. Sipas tij, “Albpetrol” në asnjë plan biznesi të këtyre viteve të fundit nuk ka gazifikimin e Shqipërisë.


E premte, 15 shkurt 2012 www.mapo.al

ekonomi

MAPO

9

Paketa e re fiskale kthen vendin në zonë të lirë ekonomike Qeveria po planifikon miratimin e një paketë të re reformash, që më së shumti përmbajnë lehtësi fiskale dhe ndryshime të sistemit të taksimit në vend. Në bashkëbisedimin që zhvilloi me studentë dhe pedagogë, Kryeministri tha se lehtësitë fiskale kanë si synim nxitjen e sipërmarrjeve private që mund të ndikojnë jo vetëm në rritjen ekonomike të vendit, por edhe

në hapjen e vendeve të reja të punës. Sipas kreut të qeverisë, tri nismat e deritanishme, heqja e TVSH-së për makineritë, heqja e detyrimeve tatimore për çdo të ri të punësuar për tre vjet dhe sigurimi i truallit të investimit kundrejt vlerës 1 euro e kthejnë vendin në një zonë të lirë ekonomike. Duke iu referuar nismës më të fundit për heqjen e detyrimeve fiskale për tre vjet për

bizneset që punësojnë të rinj, Kryeministri paralajmëroi masa të ashpra ndëshkuese ndaj bizneseve që tentojnë të kryejnë abuzime. Që në momentin e deklarimit të kësaj nisme, kreu i qeverisë tha se ka pasur tentativa për të abuzuar nga biznese të caktuara, që kanë zëvendësuar stafet e tyre për të përfituar nga lehtësitë fiskale që po planifikon qeveria.

Fullani sfidon Berishën: Borxhi 90 % na bën si Greqia Guvernatori i BSH, Ardian Fullani vlerëson se duhet një rivlerësim tërësor i borxhit publik. Rritja e tij rrezikon rritjen ekonomike. Paketa e re për kreditë e bankave dhe investimet për rindërtimin e godinës së BSH dhe hotel “Dajtit” Duke komentuar kushtet në të cilat po zhvillohet ekonomia shqiptare në këto kohë krize, guvernatori Ardian Fullani në një intervistë për “Zërin e Amerikës” i bën thirrje politikës të jetë e kujdesshme kur vjen fjala për projektet ekonomike. Fullani ngriti nevojën e një vlerësimi të ri për borxhin shqiptar. Pasi tashmë sipas tij ka shumë teori dhe praktika të borxheve në vende të ndryshme të botës dhe njëkohësisht ka një frymë se si do të shkojë borxhi në të ardhmen. “Ka shumë teori, por ranë teoritë e forta që borxhi mund të shkojë deri në 90 për qind dhe këtë e tregoi shembulli grek”, - tha Guvernatori, teori të cilën

e ka artikuluar shumë kohët e fundit kryeministri Berisha, i cili duke iu referuar një studimi të Universitetit të Harvardit thotë se borxhi nuk është një problem deri në 90 për qind të PBB. Fullani tha se të gjitha teoritë e sotme flasin për konsolidim fiskal, një gjë që është e domosdoshme, por natyrisht duke i dhënë mundësinë vendit që të rritet, të prodhojë. “Kjo është ajo që po diskutojmë me FMN për vendin tonë. Dhe për herë të parë FMN pas 20 vitesh diskuton për rritje ekonomike”, - shtoi ai. Fullani thotë se Shqipëria ka nevojë të studiojë borxhin publik dhe ta vendosë në hulli ligjore, pavarësisht nga masa e tij. Ai tha se vendi ynë nuk ka patur një rregull fiskal dhe një kufi borxhi. Ka qenë një dakordësi e vendosur vite më parë, madje një dekadë më parë, me Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe me institucione të tjera ndërkombëtare për të patur këtë limit borxhi (60%). Por nuk ka patur një rregull fiskal të plotë në mënyrë që të gjithë agjentët të jenë të aftë të verifikojnë borxhin dhe njëkohësisht të marrin masat e tyre ndaj këtij borxhi. Ai ka

shprehur dyshime mbi ndikimin e zgjedhjeve në ekonomi. “Siç thuhet në gjuhën tonë, ekonomia mbetet pezull. Unë do të thosha që ne duhet të japim të gjitha mundësitë tona që ekonomia të mos mbetet pezull, sepse ky është një vit shumë i rëndësishëm për ne”, - shtoi ai. Fullani foli edhe për kreditë e këqija. Ai tha se rreth 56 për qind e kredisë me probleme është provizionuar plotësisht. Nesër bankat mund ta fshijnë këtë gjë nga bilancet e tyre, sepse është marrë për bazë në uljen e fitimit gjatë viteve. Ai lajmëroi edhe një paketë masash për kredinë bankare. Kjo paketë e re ka tri shtylla kryesore: shtylla e parë është shtylla e rregullave, shtylla e anës ligjore. Kjo është fokusuar kryesisht në ekzekutimin e kolateralit, në masat që duhen marrë që bankat të kenë mundësi të ekzekutojnë në kohë kolateralin dhe e treta është koha kur bankat kanë mundësi të marrin përsipër disa lehtësi, të cilat mund të shkojnë në favor të biznesit. Ai vlerësoi si mjaft të domosdoshme shlyerjen e borxheve ndaj kompanive të biznesit. Sipas tij, lirohet një pjesë e

Fullani foli edhe për kreditë e këqija. Ai tha se rreth 56 për qind e kredisë me probleme është provizionuar plotësisht. Nesër bankat mund ta fshijnë këtë gjë nga bilancet e tyre, sepse është marrë për bazë në uljen e fitimit gjatë viteve. Ai lajmëroi edhe një paketë masash për kredinë bankare

bankave, rregullohet një pjesë e kredive të këqija dhe njëkohësisht një zinxhir biznesesh, deri në atë të fundit, marrin frymë. Ai komentoi gjithashtu edhe investimet që Banka e Shqipërisë ka bërë në restaurimin e hotel “Dajtit” dhe godinës qendrore të BSH. “ Në fund të këtij viti ne mbarojmë rindërtimin e godinës kryesore, e cila është një vepër arti, është katër kate nëntokë, rreth 20 metra poshtë nën tokë. Do të lehtësojë qarkullimin e Tiranës me rreth 100 makina dhe jo më kot ka numrin një në Tiranë pranë sheshit ‘Skënderbej”. Ndërsa përfundimi i hotel “Dajtit” mbyll një trekëndësh dhe është mjaft i rëndësishëm. “Do të mundohemi që të ruajmë traditën dhe njëkohësisht të bëjmë një godinë moderne pa ndryshuar asgjë nga fasada e saj. Njëkohësisht edhe duke e ristrukturuar. Tashmë që ne jemi brenda dhe po bëjmë punime në të, kuptojmë që është një godinë e vjetër, ka nevojë për shumë punë, për shumë ristrukturim. Pa dyshim që do të jetë po ai simbol për shqiptarët, por me një vello të re”, - përfundoi Guvernatori.

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani

BB: Kujdes me borxhin dhe shpenzimet publike Mirëmenaxhimi i financave publike dhe niveli i borxhit, mësohet të kenë qenë dhe objekti i bisedimeve mes përf aqësuesve të Bankës Botërore dhe drejtuesve të dikasterit të Financave. Sipas burimeve nga Ministria e Financave, prej dy ditësh Kseniaya Lvovsky, drejtore e zyrës së BB në Shqipëri, po zhvillon takime me drejtues të këtij dikasteri, me objekt mirëmenaxhimin e shpenzimeve buxhetore në një vit elektoral, nivelin e borxhit publik, si dhe përdorimin e të ardhurave

nga privatizimet. Ligji për menaxhimin e sistemit buxhetor parashikonte se tavani i borxhit publik nuk mund të jetë më i lartë se 60 për qind, një nen që u shfuqizua. Edhe pse nuk është vendosur një shifër tjetër për sa i përket nivelit të borxhit publik, qeveria ka përcaktuar se niveli i ri i borxhit do të jetë 62.6 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto. Kryeministri Berisha është shprehur se do të ketë ndryshime në buxhetin e këtij viti për të ulur shpenzimet, si rezultat i ndërmar-

rjes së një sërë reformash në sistemin fiskal. Institucionet ndërkombëtare si FMN dhe BB kanë këshilluar qeverinë shqiptare vazhdimisht që të ulë nivelin e borxhit publik. Kështu shefi i Misionit të FMNsë për Shqipërinë, Nadeem Ilahi, vetëm një muaj më parë është shprehur se “Shqipëria ka një borxh të lartë publik dhe ulja e tij duhet të vijë përmes buxhetit. “Këshilla jonë ka qenë se duhet të merren masa për shkurtimin e shpenzimeve dhe rritjen e të ardhurave për ta mbajtur

Kseniaya Lvovsky

borxhin gjatë 2013-ës në të njëjtin nivel që është dhe më pas të zvogëlohet gradualisht”, - është shprehur Ilahi. Shqetësimi i institucionit të lartë monetar lidhet me mungesën e masave të nevojshme për të përballuar të ardhmen. Pika ku qeveria shqiptare nuk përputhet me FMN-në dhe BB nuk është vetëm niveli i huasë, por edhe ndërmarrjet në sistemin fiskal ku është propozuar heqja e një sërë taksash të cilat pritet të keni një efekt jo të vogël në buxhetin e shtetit.


OpEd

10

MAPO

E premte, 15 shkurt 2013 www.mapo.al

Opinione dhe Editoriale

01

Ndryshimi mes stilit dhe modës është cilësia.

02

Gjithnjë e kam parë një T-shirt si alfën dhe omegën e alfabetit të modës.

03

Xhinset përfaqësojnë demokracinë në botën e modës. Giorgio Armani

Nga Bujar Kapexhiu

Enciklopedia (e lajthitjeve identitare) maqedonase LAJTHITJA E PARË: Maqedonasit vrapojnë në Bullgari për t’u pajisur me pasaporta bullgare dhe kjo nuk i pengon ata të vazhdojnë ta quajnë veten patriot. Kështu parapëlqen të vetëtrajtohet edhe ish-kryeministri Georgivski, i cili qysh para disa viteve me dokumente ishte bërë bullgar. Sipas raporteve të mediave, vetëm në Qystendil jetojnë mbi pesë mijë maqedonas, të cilët morën pasaporta bullgare me procedurë speciale. Askush nuk e di saktësisht se cili është kushti për t’iu nënshtruar këtyre procedurave, por ajo që dihet e nuk do shumë shpjegim është lehtësia marramendëse e maqedonasve për të hequr dorë nga identiteti i tyre. Fundja, ky është një trend që ka kapur disa vende dhe popuj, mirëpo në rastin e maqedonasve situata paraqitet pak më specifike, sepse pikërisht ata vuajnë më së tepërmi pasojat e mohimit të identitetit të tyre. Politikanët aktual maqedonas nuk po lënë gurë e dru pa rrotulluar vetëm e vetëm për të dëshmuar rrënjët identitare të popullit maqedonas. Në këtë linjë logjike shkojnë edhe disa eurodeputetë në Strasburg, të cilët gjatë prezantimit të raportit për Maqedoninë, jo rrallë zëvendësojnë “gjuhën maqedonase” me termin “zyrtare”. Në arsyetimin para mediave ata shprehen se kjo është një çështje për të cilën është vështirë të jepet përgjigje. Por ata që vendosin të marrin shtetësinë bullgare, nuk mendojnë edhe si politikanët. Në kërkim të një perspektive më të mirë ekonomike, bullgarët e ardhshëm, që deri dje ishin maqedonas, nesër do ta kenë shumë vështirë të kuptojnë gjuhën konfliktuoze të politikanëve. Megjithatë, politikës maqedonase i ngelet që të definojë se në cilën rrugë do të ecë formimi etnokulturor i maqedonasve, duke i ikur e k z ib i c i o n eve h i s t o r i ko - m i tologjike. Kontestet gjuhësore, fetare e identitare me fqinjët nuk kanë shans të zgjidhen duke bërë shartime antike e sllave në trungun etno-kulturor e gjuhësor të një populli. Maqedonia nuk i ka kapacitetet e një superfuqie për t’ia lejuar vetes luksin e bredhjes nëpër histori për të bërë xhiron e radhës në kërkim të brendit që i shkon më së miri origjinës së saj. Pikërisht, ky eklektizëm maqedonas mund t’u ketë shërbyer edhe eurodeputetëve si adut për ta zëvendësuar gjuhën maqedonase me formulimin “gjuhë zyrtare”, ndërkohë që bartësit e pasaportave të reja bullgare nuk do ta kenë problem që ta këmbejnë krenarinë e tyre kombëtare me një identitet të shpi-

koment

Emin AZEMI

Tendenca europiane e Maqedonisë së shek. 21 asgjë s’ka të përbashkët me këto mjegulla që i prodhon politika e dijeve të përgjysmuara historike. Inati me Greqinë nuk mund të amplifikohet me gabime të njëpasnjëshme në hedhjen e hapave, duke ngritur një Olimp të ri në ultësirën e Vardarit. Për aq sa Vardari e ka këtë rrjedhë, për aq edhe Olimpi nuk mund të zhvendoset sipas dëshirave dhe tekeve të politikanëve në Shkup

fur, i cili mund t’u sigurojë atyre një lëvizje më të lirë brenda shteteve të BE-së. LAJTHITJA E DYTË: Kur një lajthitje përfshin shtresa të painformuara njerëzish, kjo mund të konsiderohet si peng i paditurisë, por kur lajthitja kaplon alamet koka akademikësh, atëherë kjo s’ka si të quhet ndryshe, pos vetëmashtrim për qëllime aspak shkencore. Debati për identitetin maqedonas po shkon në dy linja: njëra që udhëhiqet nga mendimtarët e afërt me pushtetin dhe tjetra – mendimtarët e afërt me opozitën. Nuk duhesh të jesh shumë i përgatitur shkencërisht për të hetuar absurditetin e këtij debati. Por, nuk duhesh të jesh edhe aq naiv për të mos kuptuar se debatet e tilla zakonisht zhvillohen në shoqëri, ku një e vërtetë lakuriqe kamuflohet me një realitet fiktiv, i përdorshëm në laboratorët e politikës së ditës. Është thënë shpesh se një politikë agresive dhe joparimore nuk mundet të qëndrojë në këmbë nëse asaj nuk i shkon në ndihmë “çeta” e akademikëve, mendimtarëve, publicistëve, të cilët krejt diskursin e tyre e mbështesin mbi premisa të një projeksioni imagjinar dhe jashtë logjikës së zakonshme shkencore. Njëri prej tyre ishte mysafir në një emision televiziv. Akademiku i plakur, tetëdhjetë vitet e tija të moshës së shtyrë nuk ngurronte t’i fuste në një “bast” të palavdishëm tek këmbëngulte në do teza aspak të qëndrueshme për identitetin maqedonas. “Ne jemi ata që jemi, pra jemi maqedonas, sepse ky vend quhet Maqedoni, por jemi edhe sllavë, madje gjuha e kultura sllave burimin e ka prej këtu. Mirëpo kemi rrënjë mijëvjeçare. Pra, ne jemi edhe antikë, pse jo edhe pasardhës të Lekës së Madh”. K ë s h t u f l i s t e a k a d e m i ku kokëthinjur dhe aspak nuk e luante qerpikun për të pavërtetat lapidare që i këputte në atë emision. Kishim dëgjuar se një popull mund t’i ketë 2 e më shumë identitete fetare, por që mund të ketë një e më shumë identitete etnike, këtë e mësuam nga akademiku i dijeve të përgjysmuara enciklopedike. Sipas tij, maqedonasit e sotëm janë edhe sllavë, edhe maqedonas antikë, edhe kanë ardhur në shekullin shtatë, por edhe kanë qenë autoktonë. Një rebus fantastiko-shkencor i denjë për të habitur të gjithë ata turistë të huaj që duan ta vizitojnë Maqedoninë, sepse ata me siguri nuk do t’i kenë marrë me vete hartat imagjinare antropologjiko-historike të akademikut të thinjur.

Invaliditët Ku shpie kjo tendencë e sforcuar e gërmimit të historisë në periudha të mjegullta? Tendenca europiane e Maqedonisë së shek. 21 asgjë s’ka të përbashkët me këto mjegulla që i prodhon politika e dijeve të përgjysmuara historike. Inati me Greqinë nuk mund të amplifikohet me gabime të njëpasnjëshme në hedhjen e hapave, duke ngritur një Olimp të ri në ultësirën e Vardarit. Për aq sa Vardari e ka këtë rrjedhë, për aq edhe Olimpi nuk mund të zhvendoset sipas dëshirave dhe tekeve të politikës. Maqedonia ka nevojë për një Olimp të vetin, që do të ngrihej mbi realitetin historik dhe tendencën europiane të integrimeve dhe bashkëpunimeve. Çfarëdo aventure tjetër që do t’i zhvendoste këto parametra, do ta bënte të vështirë komunikimin Shkup-Athinë dhe gjetjen e kompromisit për tejkalimin e kontestit për emrin. L A J T H I TJA E T R E T Ë : Konkurrimi i mitit banal me historinë reale, ka krijuar te shtresat e paarsimuara të popullit ndjenjën e vetëmjaftueshmërisë. Fiksimi pas figurave mitike që dita-ditës po derdhen në bronz, në sheshet dhe rrugët e Maqedonisë, sipas teoricienëve të ndryshëm, do të duhej të trajtohej si epokë postrevolucionare. Nuk e dimë, nëse këtu ka ndodhur tash frik ndonjë revolucion. Nëse miti shndërrohet në përjetësi dhe ka shoqëruar gjenerata të shumta, atëherë nuk e kemi të qartë se cila gjeneratë në Maqedoni u rrit me mitin për Aleksandrin e Madh, shtatorja e të cilit po ua zë hijen ndërtesave shumëkatëshe në sheshin e Shkupit. Banaliteti i ngritjes në mit të figurave që nuk kanë qenë pjesë e mbamendjes së gjeneratave të mëhershme i prish të gjitha skemat normale të komunikimit me kohën dhe hapësirën ku ato pretendojnë të rikomponohen. Leka i Madh erdhi në Shkup bashkë me simbolikën që bart në vete një montim kaq skrupuloz i historisë në arealin politik. Ushtari në kalë, tash e tutje do të kalërojë nëpër një fushë të minuar të marrëdhënieve maqedono-greke dhe strategjia e dikurshme e tij ushtarake do të tregohet pa kurrfarë sensi në tejkalimin e dallimeve ndërmjet dy vendeve. Në vend se figura e tij të bashkojë popujt dhe hapësirat tona, ai po e bën të

kundërtën dhe pahetueshëm po futet nën kapotën e grisur të ambicieve iracionale të politikanëve jopragmatikë. Nga fushëbeteja e fitoreve, Leka i Madh tash e tutje do të zhytet në paqartësitë e moçalishtes ballkanike. Ai asnjëherë nuk do të arrijë në cakun e fitores, sepse misioni i tij i ri është resemantizimi i lavdisë historike në përmasat e një arene gladiatorësh, pa flamurin e triumfit, por me shumë pasoja dhe acarime reciproke. Duke mos u mjaftuar sllavizmi, këta që po ngrenë shtatore mitike, kanë rrezik të shkaktojnë konfliktin më të madh brenda popullit të tyre. Montimi i figurës së stërmadhe të Lekës së Madh në sheshin e Shkupit, kodifikon më së miri porosinë e politikës zyrtare të Shkupit për të gjithë ata që presin tejkalimin e kontestit me Greqinë. Një vepër kaq monumentale, nuk po e mbyll vetëm një pjesë të qiellit mbi sheshin qendror të Shkupit, por po i mbyll edhe ato pak shtigje që kishin qenë gjysmë të hapura me Greqinë. Politika që favorizon këtë ekskursion kaq të kushtueshëm në historinë e largët, mund ta dijë ndoshta itinerarin e nisjes, por jo edhe të kthimit. Prandaj, shumë lehtë mund të bëhemi pre e lakmive iracionale për udhëtime njëkahshe. Po udhëtimi drejt Brukselit? Vërtet ka politikanë në Shkup që prioritetin për t’u integruar në BE po e këmbejnë me hobin e marrjes me histori të gabuar? Maqedonia është në Europë dhe nuk ia vlen që kjo e fundit të zëvendësohet me një stallë të madhe, ku do të gjenin strehë kuajt e hazdisur të historisë. Ata që kanë vendosur të bluajnë proceset e çmueshme të historisë për të bërë prej tyre tagji për kalin e uritur të Lekës së Madh, si duket nuk e dinë që po ua përgatisin gjeneratave pasuese kurthin më të madh dhe më të paqartë. Nuk do të donim ta quanin Lekën e Madh kalorës të apokalipsës, sepse ai është vlerë e përbashkët e jona. Mirëpo, përdorja e tij për të shmangur pyetjen se kah duhet të ecë identiteti maqedonas në të ardhmen, mbase mund të jetë qasja më apokaliptike e atyre që politikës i kanë hy me instrumente “të pasterilizuara” të historisë.

*Pedagog në Universitetin e Europës Juglindore (UEJL) në Tetovë.


E premte 15 shkurt 2013 www.mapo.al

MAPO

Ndoshta, kreu më i rëndësishëm i librit është ai që trajton korrupsionin në gjirin e shoqërisë socialiste shqiptare. Është i rëndësishëm sepse shpjegon në masë të madhe gjendjen e sotme të homo albanicus dhe raportin e tij me korrupsionin dhe shumëformat e tij. Lexime të tjera mund të ofrojnë qëmtime dhe këndvështrime të ndryshme të këtij teksti, prandaj ky libër duhet lexuar, megjithë frikën se diku mund të gjesh tipare të vetes. — Alfred Lela

Një libër për komunistin e klonuar te ne

Sistemi Shëndetësor: radikalizmi i majtë, një utopi

S

istemi Shëndetësor shqiptar ka jo pak probleme, por ai është duke ecur me hapa të kujdesshëm në rrugën e reformimit. E rëndësishme është që piketat janë vendosur mirë. Radikalizmi, populizmi, nihilizmi deri në absurd, janë pa vend. Është e ndershme që gjithkujt t’i bëhet e qartë se nuk ekziston një “shkop magjik” që t’i shtojë burimet e financimit në drejtim të shërbimit të kujdesit shëndetësor, pa pakësuar ato në dispozicion të ushqimit, strehimit, edukimit, infrastrukturës etj., sektorë që edhe këta kanë ndikim shumë të madh mbi shëndetin. Sfida e çdo shoqërie është që t’i alokojë resurset sa më drejtë që të jetë e mundur, dhe këtë ta bëjë sa më mirë që të jetë e mundur. Programi i PS për shëndetësinë është jo realist. I pambështetur në logjikën financiare, i pambështetur në përvojën bashkëkohore. Ai mbështetet në një filozofi të gabuar: shërbim shëndetësor “falas”, Shërbim Shëndetësor Kombëtar dhe shëndetin nuk e konsideron mall. Le t’i analizojmë. Shërbimi shëndetësor falas Shërbim shëndetësor falas, në të vërtetë nuk ka pasur, nuk ka, dhe asnjëherë nuk do të ketë. Propagandimi i tij është spekulim dhe demagogji, për më tepër edhe kundërproduktiv në reformimin e sistemit shëndetësor. Është fakt, por shpesh i kamufluar, se pavarësisht llojit të sistemit financiar, në çdo rast, është vetë individi ai që gjithmonë paguan për shërbimin e kujdesit shëndetësor edhe kur mekanizmat e pagesës krijojnë përshtypjen se “fatura” dërgohet diku tjetër. Nuk ka asnjë formulë çudibërëse që mund të transferojë koston e shërbimit të kujdesit shëndetësor nga individët te qeveria apo biznesi. Ajo çfarë shteti paguan për kujdesin shëndetësor sigurohet nëpërmjet taksave, të cilat paguhen nga individët. Po ashtu, ajo çfarë punëdhënësit paguajnë për sigurimin shëndetësor i zbritet në njëfarë mënyre të punësuarve nga paga, apo i merret nëpërmjet rritjes së çmimit të produkteve. Sigurimi shëndetësor nuk është gjë tjetër veçse një filantropi e “detyruar”, një rishpërndarje e të ardhurave nga shteti. Shërbimi Shëndetësor Kombëtar... Në programin e PS paraqitet si diçka e re, çudibërëse, thelbi i sistemit të “ri”: Shërbimi Shëndetësor Kombëtar. Shteti do të blejë shërbim i n sh ë n de t ë s o r d h e s i nj ë “bamirës” do t’ua shpërndajë “falas” të gjithëve nëpërmjet tij! Në radhë të parë, socialistët duhet të sqarojnë se ku duhet t’i gjejë shteti paratë për blerjen e shërbimit shëndetësor. Kanë ndonjë tjetër burim veç taksave, që në fakt duhet të shkojnë në stratosferë nëse vërtet vihen në jetë premtimet bom-

koment Shefqet Deliallisi

Në programin e PS paraqitet si diçka e re, çudibërëse, thelbi i sistemit të “ri”: Shërbimi Shëndetësor Kombëtar. Shteti do të blejë shërbimin shëndetësor dhe si një “bamirës” do t’ua shpërndajë “falas” të gjithëve nëpërmjet tij! Në radhë të parë, socialistët duhet të sqarojnë se ku duhet t’i gjejë shteti paratë për blerjen e shërbimit shëndetësor. Kanë ndonjë tjetër burim veç taksave, që në fakt duhet të shkojnë në stratosferë nëse vërtet vihen në jetë premtimet bombastike të tyre.

bastike të tyre. Por ç’është në fakt Shërbimi Shëndetësor Kombëtar? Sistemi Shëndetësor Kombëtar u themelua në vitin 1948 në Britani, i projektuar si shprehje e solidaritetit social, i financuar nëpërmjet taksimit të përgjithshëm. Sipas tij, shërbimi shëndetësor në momentin që kërkohej merrej pa pagesë, sipas moralit dhe filozofisë: kujdes shëndetësor për të gjithë, pa pagesë në momentin e marrjes (s’bëhet fjalë për falas). Në editorialin e 3 korrikut 1948, në revistën mjekësore Lancet, triumfalisht deklarohej: “Tashmë gjithkush ka të drejtën për një kujdes të plotë mjekësor, mjeku mund ta sigurojë kujdesin pa menduar për fitimin e tij apo humbjet e pacientit. Tashmë prioriteti është vetëm mjekësor”. Por ç’thuhet sot në Britani? 63 vjet më pas, në janar 2011, përsëri në Lancet, në editorialin me titull “Fundi i sistemit shëndetësor kombëtar” shkruhej: Universalisht pranohet që sistemi shëndetësor britanik është i sëmurë. Sistemi nuk ofron kujdesin për të cilin pacientët kanë nevojë. “Një mister i madh qëndron në zemër të politikës britanike - citohet kryeministri David Cameron - pavarësisht shumave të mëdha të hedhura në sistemin shënd e t ë s o r, p ë r f it i m e t   p ë r p acientët është vështirë që të identifikohen. Ka radhë të gjata për pranim në spital, disponueshmëri të pamjaftueshme për teknologjitë moderne diagnostike, racionim të tyre, dështim në modernizimin e

spitaleve...Ndryshime dramatike paralajmërohen... Pra Sistemi Shëndetësor Kombëtar është një alternativë e vjetër, që tashmë ka shfaqur probleme serioze dhe që bota po e ndryshon. Prej kohësh vendet e zhvilluara janë larguar nga sistemi i financimit nëpërmjet taksimit të përgjithshëm dhe i janë kthyer financimit nëpërmjet kontributit të veçantë. Kontributi i veçantë për shëndetin është i preferuar se lidh drejtpërdrejt individin me sigurimin shëndetësor, e bën skemën më transparente, fut elementë të ekonomisë së tregut dhe krijon tregun e shëndetit. PS: Shëndetin ne nuk e konsiderojmë mall... Në sistemin kapitalist që ne po ndërtojmë, shëndeti, si çdo gjë tjetër, kthehet në mall mbasi hyn në përdorim, furnizimi me të nuk është pa kufi, kërkesa për të është në raport të zhdrejtë me çmimin e tij. Duke u konsideruar mall, përdoruesi duhet të paguajë për të. Por shëndeti, ndryshe nga mallrat e tjera, është më pak i qartë, është vështirë të tregtohet ndërmjet personave, në masë të madhe vetëprodhohet, kërkon bashkëpunimin njerëzor mjek-pacient, dhe jo marrëdhënie të ftohta komerciale shitës-blerës, ndikohet fuqishëm nga konsumimi i mallrave të tjera. Të gjitha këto vështirësojnë matjen, vlerësimin e shëndetit. Bëjnë që tregu i shëndetit të jetë jo një treg i rregullt konkurrence, sipas modelit tradicional të konkurrencës së pastër që përshkruhet në tekstet e ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shëndeti, më saktë, shërbimi i kujdesit shëndetësor konsiderohet edhe një e drejtë njerëzore. Si e tillë nuk duhet të alokohet si mallrat e tjera, në bazë të aftësisë për të paguar. Pra, njëkohësisht kërkohet që shëndeti të gëzojë edhe atributet e të drejtës njerëzore, edhe ato të mallit. Është pikërisht ky dualizëm që e bën mall të veçantë dhe ndërlikon problemet. Nëse konsiderohet mall pa çmim, krijohen probleme serioze në prodhimin dhe furnizimin me të. Pra duhet një rrugë e mesme, ku tregu vlerësohet si një mekanizëm i fuqishëm rregullues, konkurrenca një komponent i rëndësishëm që ai të funksionojë mirë, por edhe që shërbimi i kujdesit shëndetësor të menaxhohet dhe nga qeveria. Kjo, në fakt është duke ndodhur në sistemin shëndetësor që ne jemi duke ndërtuar, që në fakt është tepër social për t’u konsideruar i “djathtë” i pastër. Në fakt, këtë janë duke bërë edhe të gjitha vendet moderne: kombinim të mekanizmave rregullues të tregut me ato të shtetit. Proporcioni mes dy mekanizmave ndryshon së tepërmi nga një vend në tjetrin, madje dhe nga një kohë në tjetrën, në të njëjtin vend. Ruajtja e një ekuilibri të domosdoshëm ndërmjet rolit të qeverisë (politikës) dhe rolit të tregut (ekonomisë) në sistemin e shërbimit shëndetësor është e domosdoshme. *Prefekt i Qarkut Elbasan.

koment

Alfred Lela

Libri i Albert Nikollës na jep një pamje dhe një çelës të asaj se pse ne, pothuajse si e tërë, veprojmë kështu siç veprojmë, korruptojmë ose korruptohemi, trysnojmë ose trysnohemi, ngremë apo ulim krye, kemi ose nuk kemi skrupuj, jemi ata që jemi apo ata që s’jemi.

N

jeriu i ri shqiptar-mes moralit komunist dhe krizës së tranzicionit, i Albert Nikollës, është, përveç të tjerash, një tekst paniku. Duke qenë se flet për strukturën e brendshme kryesisht të njeriut të fabrikuar, të një kloni, në këtë rast të njeriut të ri komunist, droja e parë është e llojit: a do të gjej tipare të miat te tipologjia e fenomenit apo personazh/it/eve? A më ka prekur edhe mua dergja e njeriut të ri? Është si të lexosh një traktat të nazizmit apo të një devijimi tjetër ideologjik a psiko-social. Megjithë këtë frikë, dhe megjithëse teksti, duke shtjelluar një temë të mërzitshme si komunizmi, teoria kulturore e të cilit bazohej pikërisht te çngjyrosja, nganjëherë bëhet edhe gri, libri sërish mbetet një nga më të rëndësishmit e botuar gjatë vitit të shkuar. Kjo për një arsye themelore: ndihmon shoqërinë të ndërtojë një raport kuptimi me veten, i bën me dije se nga i vijnë traumat; i vendos përpara një pasqyrë e cila, megjithë dangat, arrin të japë një portret të shqiptarit të sotëm zbërthyer sipas kodesh të shqiptarit të djeshëm, domethënë të njeriut të ri komunist. Libri i Albert Nikollës na jep një pamje dhe një çelës të asaj se pse ne, pothuajse si e tërë, veprojmë kështu siç veprojmë, korruptojmë ose korruptohemi, trysnojmë ose trysnohemi, ngremë apo ulim krye, kemi ose nuk kemi skrupuj, jemi ata që jemi apo ata që s’jemi. Autori qëmton, ndër tekstet që ka hulumtuar për efekt të këtij studimi, një ‘porosi të porosive’ për farkëtimin e njeriut të ri: faktin se njeri i ri është ai që vepron, dhe jo ai që di. Këtu nuk mund të shmanget një lidhje mes librit të Nikollës dhe një tjetër teksti, që, megjithëse memuaristikë, hyn edhe tek antropologjia politike. Rënia dhe përkulja e tiranisë shqiptare të Spartak Ngjelës. Avokati ka tezë qendrore të refleksioneve të tij anti-intelektualizmin e elitave politike shqiptare. Këtë anti-intelektualizëm mund ta dallosh edhe te deviza e ideologëve komunistë të njeriut të ri “njeriu i aksionit dhe jo ai i mendjes”. Jo vetëm kaq, por edhe te mbështetja e komunistëve te klasa punëtore dhe fshatarësia, duke e përmbysur kështu rendin normal të gjërave, hierarkinë sipas vlerave dhe karrierën bazuar në to. Nuk i shpëton hulumtimeve të Nikollës analiza e sendërtimit të njeriut të ri komunist përmes sendëzimit të tij. Kjo, e përfaqësuar nga shprehja lapidare (ja një moment që e justifikon frikën nga libri, drojën e gjetjes te vetja të gjurmëve të njeriut të ri - përdorimi i cilësorit lapidare): “njeriu është kapitali më i çmuar”. Vetëm duke e vrarë njeriun te njeriu i ri, duke e zhveshur atë nga individualizmi, bëhej më i lehtë edhe hapi tjetër: kolektivizimi, pra zëvendësimi i individit me kolektivin. Siç vëren Nikolla, de-individualizmi plotësohet edhe me një formë tjetër: asgjësimi i kohës së lirë, ose ajo që njihej si aksioni, puna vullnetare, zbori e të tjera. Ndoshta, kreu më i rëndësishëm i librit është ai që trajton korrupsionin në gjirin e shoqërisë socialiste shqiptare. Është i rëndësishëm sepse shpjegon në masë të madhe gjendjen e sotme të homo albanicus dhe raportin e tij me korrupsionin dhe shumëformat e tij. Lexime të tjera mund të ofrojnë qëmtime dhe këndvështrime të ndryshme të këtij teksti, prandaj ky libër duhet lexuar, megjithë frikën se diku mund të gjesh tipare të vetes.

11


CMYK

12

MAPO

E premte, 15 shkurt 2012 www.mapo.al

Atmosferë romatike dhe kujtime të bukura…

Pikturë në telajo 40 x120cm

6.450 L

Kodi: 24381

Pikturë në telajo 40 x 40 cm

1.990 L

Kodi: 24353/24357

Pikturë në telajo 120 x 40 cm

6.450 L

Pikturë në telajo 150 x 50 cm

7.890 L

Pikturë me kornizë 38 x 37.5 cm

Kodi: 24380

Kodi: 24387

Atmosfera romantike mund të krijohet me përdorimin e elementëve artistikë të cilët përdorin ngjyrën e kuqe apo simbole të dashurisë. Sektori më i ri në MEGATEK, “Korniza dhe Piktura”, ofron mundësinë e zgjedhjeve ekonomike nëpërmjet të cilave ju mund të shprehni dashurinë dhe të krijoni ambjent të dashur. Momentet me të bukura, mund t’i memorizoni në foto të vendosur në korniza me simbolin e zemrës dhe t’ia dhuroni njerëzve të dashur…

1.590 L

Kodi: 24282

Kornizë druri 13 x 25 x1.2 cm

Kornizë MDF 10 X15 cm

720 L

Kornizë druri 34 x 16.5 x 2.7 cm

720 L

Kodi: 36025

1.290 L

Kodi: 36043

Kornizë druri 18 x 26 x 1.2cm

Kodi: 36028

990 L

Kornizë metalike 21 x 16 x 6 cm

Kodi: 36026

550 L

Kodi: 36023

Kornizë xhami 17 x 22 cm Kornizë druri13.5 x 24.5 x 1.2 cm

590 L

Kodi: 36027

490 L

Kodi: 36020

Kornizë metalike 40 x 16 x 6 cm

750 L

Kodi: 36024

Autobuzi Megatek-Citypark FALAS, çdo 30 minuta!

Kontakt:

Autostrada Tiranë-Durrës, Km 7 Shqipëri www.megateksa.com; info@megateksa.com Linja e shërbimit për klientin: 04 23 88 333


Eni Koçi “sulmon” Erjon Braçen, shkak Greta Këngëtarja ka përdorur nota të ashpra në gjuhën ndaj Braçes e po ashtu edhe ironi pas një statusi që ky i fundit kishte bërë për Berishën ku ishte përmendur edhe Greta.

Elvis Pupa, këngëtaret shqiptare pa identitet Elvis Pupa nuk ka ndenjur pa shprehur një opinion të vetin për këngëtaret shqiptare gjatë këtij qëndrimi në Shqipëri. Madje këtë mendim ai e ka ndarë me miqtë e tij në rrjetin social Facebook, ku ka shkruar: “Gati të gjitha këngëtaret shqiptare kanë bërë kirurgji plastike.

www.mapo.al

intervista

Adelina Tahiri:

Xhelozia e Afërditës prishi miqësinë, pas fotove më vjen keq për Shpatin Lidhur me deklaratën e Noizy-t një javë më parë, Adelina tregon se e ka takuar rreperin vetëm dy herë në jetën e saj dhe s’ka pasur kurrë lidhje intime

Rrëfehet Ermela: Bigu më ka shkatërruar, 2 vjet humba kujtesËn Fituesja tregon për marrëdhëniet me lekët, ku thotë se pasi fitoi atë çmim të ëndërruar nuk është ndjerë aspak e lumtur, por shpesh edhe bosh

Elvana Gjata ironizon kolegët, i quan palaço dhe fals

Floriana Garo: Si i kam sfiduar paragjykimet

Zhaku, në Vip Shpija kanë tentuar të më përdhunojnë

Bukuroshja e cila vjen me “Jo vetëm modë” rrëfen detajet e emisionit që nis të shtunën, por edhe rrugën e saj në televizion, ku shpesh për shkak të bukurisë natyrale është përballur me paragjykime

Hakmarrja e artistes Zhaku për gjithë padrejtësitë që i janë bërë, marrë shkas nga pjesëmarrja e saj në Vip Shpija, duket se do të vazhdojë gjatë...

Single por të lumtura, Dafina, Tuna dhe Genta pa Shën Valentin Faqe 13


14 18 16 2

MAPO

E 15 shkurt 2013 martë, 15 17 27maj mars maj2011 2011 13 E premte, martë, qershor 24 2010 janar 2012 www.mapo.al www.gazetamapo.com www.mapo.al

intervistë

Në këtë intervistë ajo na zbulon diçka më shumë rreth emisionit të vet, ditës së të dashuruarve dhe paragjykimeve që e kanë ndjekur në rrugën e saj në televizion.

Floriana Garo: Si i kam sfiduar paragjykimet

Bukuroshja e cila vjen me “Jo vetëm modë” rrëfen detajet e emisionit që nis të shtunën, por edhe rrugën e saj në televizion, ku shpesh për shkak të bukurisë natyrale është përballur me paragjykime Jonida Hitoveizi

F

loriana Garo, misi me buzëqeshjen rrëzëllitëse dhe prezantuesja e motit në ABC news do të vijë këtë të shtunë krejt ndryshe. “Jo vetëm modë” është emisioni që do ta sjellë në një sipërmarrje të re Florianën, diçka që ajo e ka dashur vërtet shumë dhe që mezi ka pritur të ketë një format të tillë. Në këtë intervistë ajo na zbulon diçka më shumë rreth emisionit të vet, ditës së të dashuruarve dhe paragjykimeve që e kanë ndjekur në rrugën e saj në televizion. Si do të nisë “Jo vetëm modë”? Së pari, dua të them se “Jo vetëm modë” është një patentë italiane. Ne shumë prej materialeve do të na vijnë gati prej andej dhe do t’i bëjmë gati dhe përshtatim për formatin tonë shqip. Gjithashtu, do të kemi shumë materiale nga Hollivudi dhe veç këtyre do kemi dhe një rubrikë shqiptare. Nuk do të ketë të ftuar në studio, por do të operojmë me profile të ftuarish që do të jenë të xhiruar jashtë studios së emisionit. Pak a shumë kjo do të jetë tabloja e emisionit që do të nisë të shtunën në Tv Klan. E ke me frikë këtë sipërmarrje? Jo, nuk e kam pasur me frikë, përkundrazi e kam me shumë dëshirë. Mezi e kam pritur, sepse është diçka që kam dashur ta prezantoj, pasi kam parë edhe modelin italian në kohën kur prezantohej nga Silvia Toffanin. E kam pasur shumë idhull si prezantuese. Meqë emisioni flet për modën, ti sa e ndjek atë? E ndjek shumë modën dhe jam shumë e informuar mbi të rejat e saj. Ndjek “Fashion Tv”, blogjet e ndryshme të fashion, pra jam një ndjekëse e rregullt do të thosha. Je e varur, kur blen nga emrat e mëdhenj të shtëpive të modës? Tani normalisht që ndikohem edhe nga emrat, se emrat e mëdhenj përgjithësisht janë të lidhur me gjëra cilësore. Ndonjëherë, nëse më pëlqen diçka edhe pse nuk mban firmën e një emri të madh, e blej, mund të jenë emra stilistësh të veçantë që mua më pëlqejnë. Ç’do të thotë për ty të jesh në modë? Për mua të jesh në modë do të thotë mbi të gjitha të ndihesh rehat me veten tënde. Të jesh dhe të vishesh në atë formë ku ti së pari ndihesh mirë. Por normalisht duhet të kesh edhe diçka tendencë, por ama jo domosdoshmërish. Për mua, nëse ndihesh mirë me atë që ke veshur, je në modë dhe mund të krijosh edhe një stil tëndin, unik, pa qenë më shumë sesa duhet i ndikuar nga tendenca. Ti mban një kurorë misi, mendon se kjo i bën njerëzit të jenë më mosbesues në aftësitë e tua? Është e vërtetë që unë përfaqësova

Shqipërinë në Miss Bota, por unë e mora kurorën e misit pasi kisha nisur të bëja televizion. Unë kam ndjekur ëndrrën time dhe puna që unë bëj s’ka lidhje fare me misin. Ama fakti që u shpalla Miss më ka ndihmuar patjetër, pasi më ka bërë më të njohur dhe më të dashur për publikun. A duhet që një prezantuese të jetë domosdoshmërish e bukur apo joshëse? Jo, nuk duhet patjetër që të jetë e bukur apo miss, por duhet të jetë domosdoshmërish e pëlqyer nga publiku. Për çfarë je ndjerë e paragjykuar kur ke shkelur për herë të parë në TV? Kam qenë vazhdimisht e paragjykuar për shkak të aparencës sime, pasi njerëzit kanë menduar që jam thjesht e bukur dhe nuk jam e aftë të bëj gjërat që kam marrë përsipër. Me shumë punë dhe me atë që unë jam, jam përpjekur të provoj që nuk është e vërtetë dhe besoj se ia kam dalë. Çfarë sheh që mungon në Televizionin Shqiptar? (Qesh) Ajo që mungon patjetër është emisioni im, sepse nuk është bërë kurrë më parë një emision i mirëfilltë arti, kinematografie dhe mode. Një emisionin i tillë me të gjitha përmbajtjet e së bukurës. Nuk ka një të tillë dhe ndihem mirë që unë do të mund të sjell diçka ndryshe në ekran. Uroj që sa më shumë njerëz të kenë ide të veçanta dhe të mund t’i sjellin ato bukur nëpërmjet ekranit për publikun. Sa komplimente në ditë merr për buzëqeshjen tënde? Shumë (qesh). I ke numëruar ndonjëherë? Jo, po janë mjaftueshëm dhe më vjen shumë mirë për këtë. Sa herë në ditë ndihesh si princeshë? Gjatë gjithë kohës ndihem e tillë. Jam e dashuruar, e përmbushur dhe e kënaqur. E përgjithshmja është shumë mirë, pavarësisht detajeve të vogla që ka në jetën e tij çdo njeri. Si e kalove ditën e të dashuruarve? Shumë mirë, plot surpriza dhe një darkë romantike me të dashurin tim, lule, qirinj. Pastaj surpriza më e bukur është ajo për datëlindjen time që është sot dhe bashkë me Tedin do të shkojmë në Venecia për ta festuar. Pra, dy ditë shumë të lumtura mund të them dhe të shtunën vij me “Jo vetëm modë”.

Rrëfehet Ermela:

Bigu më ka shkatërruar, 2 vjet me humbje kujtese Fituesja tregon për marrëdhëniet me lekët, ku thotë se pasi fitoi atë çmim të ëndërruar nuk është ndjerë aspak e lumtur, por shpesh edhe bosh Ajo është e vetmja femër që ka fituar deri tani një edicion të Big Brother. Ermela Mezuraj, biondja simpatike dhe me një karizëm të veçantë veç lekëve duket se nuk arriti dot të realizonte asnjë nga pritmshëritë e saj. Dëshira dhe pasioni i saj ishte për televizionin, por gjatë rrugës në këto vite nuk i doli përpara asnjë portë jeshile për t’u futur brenda. Madje edhe për punë të tjera nuk i ka ecur shumë. Së fundmi ajo ka qenë e ftuar në emisionin “Kasketa”, të Kastro Zizos, ku ka treguar gjëra mjaft interesante dhe të pathëna më parë. Ajo së pari ka treguar jetën e saj aktualisht, ku jeton në një apartament në Tiranë. Pohon se është vetëm, pasi është ndarë nga ish-i dashuri i saj. Në dashuri dhe në punë vajzës me origjinë nga Vlora duket se nuk i ka ecur shumë, pasi, siç tregon ajo, tregu është kaq i çuditshëm sa nuk kupton nëse është mirë të kesh një CV të pasur me eksperienca apo një CV “bosh”. Në këtë intervistë Ermela nuk mund të mos ndalej edhe tek eksperienca e saj në shtëpinë më të famshme në Shqipëri, Big Brother, dhe te marrëdhëniet e saj me paranë. Ajo i ka rrëfyer Kastros se gati për dy vjet ka pasur vështirësi të mëdha për t’u përshtatur me jetën jashtë shtëpisë, ku ndenji për tre muaj dhe doli që andej si fituese. “Më çudiste zilja e telefonit apo shumë gjëra nuk i mbaja mend. Kam pasur probleme shumë me përqendrimin”, ka thënë ajo me pak fjalë, e ftuar në këtë emision. “Kam humbur kujtesën, përqendrimin dhe as lekët nuk më kanë bërë të lumtur”. Është shumë e vështirë dhe ndonjëherë duket si çudi”,- ka vazhduar më tej Ermela, duke theksuar faktin se i janë dashur gati dy vjet që të riambientohet me jetën jashtë një shtëpie ku je gjithë kohën i vëzhguar. Më pas ajo është ndalur te marrëdhënia me paranë, ku ka theksuar se është ndjerë e palumtur dhe bosh pasi fitoi ato lekë. “Më është dukur sikur jeta nuk kishte asnjë qëllim, pasi në atë kohë i realizova dëshirat e mia. Jam ndjerë bosh, me pak fjalë”, është shprehur ajo. Madje Ermela ka dhënë edhe një këshillë për të gjithë ata që duan të bëhen pjesë e këtij formati, duke thënë se nuk ia sugjeron askujt, pasi atje brenda duhet të jesh shumë i përqendruar, të krijosh situata dhe mbi të gjitha të jesh i fortë. Nëse nuk i ke këto cilësi, është më mirë që mos ta provosh këtë eksperiencë. Ermela është ndalur pak edhe te historitë e saj të dashurisë, po pa përmendur emra konkretë, duke thënë se njëherë është ndjerë vërtet e lumtur dhe pyetjes së Kastros se ku është tani ai djalë, ajo i është përgjigjur me një batutë “U martua me një tjetër”. Pas dy vjetësh si fituese e 100 milionë lekëve ajo që ka shprehur Ermela në këtë realiti shou ka qenë se jeta e saj nuk është më e lumtur pas çmimit të madh, duke ripërsëritur shpesh se njeriu nuk duhet ti realizojë të gjitha dëshirat shumë shpejt, pasi nuk i mbetet më asgjë për të luftuar.


E premte, 15 shkurt 2013 www.mapo.al

MAPO

15

Të njohura si mike të ngushta, Adelina tregon se miqësia e tyre tashmë ka marrë fund. Ajo thotë se gjithçka lindi që nga koha e “Dancing” në Shqipëri, ku sipas Adelinës shkak ishte xhelozia e Afërditës dhe përzierja e miqësisë me punën.

intervistë

Adelina Tahiri: Afërditën nuk e kam më mike, më vjen keq për Shpatin Lidhur me deklaratën e Noizy-t një javë më parë, Adelina tregon se e ka takuar rreperin vetëm dy herë në jetën e saj dhe s’ka pasur kurrë lidhje intime Jonida Hitoveizi

A

delina Tahiri është një nga këngëtaret e reja, e cila shpesh është vënë në shënjestër të mediave dhe historive rozë. Vetëm një javë më parë Noizy deklaroi se ka bërë seks me Adelina Tahirin, Tunën dhe Adelina Berishën, madje duke i cilësuar edhe si të egra në shtrat. Po lidhur me këto deklarata Tahiri mohon të ketë pasur një lidhje intime mes tyre, pasi siç thotë ajo, veç një respekti reciprok nuk ka pasur asgjë më tepër, madje shton se në jetën e saj dy herë ka qëlluar të takohet me Noizy-n. Këngëtarja aktualisht është duke bërë “Dancing with the stars” në Maqedoni dhe tregon se është mjaft e angazhuar me këtë projekt. Veç kësaj ajo do të vijë edhe me tri këngë të reja, njërën prej të cilave pritet ta lançojë javën që vjen. Megjithatë, në intervistën me Adelinën ajo që vlen të theksohet më tepër është prishja e miqësisë së saj me Afërdita Dreshajn. Të njohura si mike të ngushta, Adelina tregon se miqësia e tyre tashmë ka marrë fund. Ajo thotë se gjithçka lindi që nga koha e “Dancing” në Shqipëri, ku sipas Adelinës shkak ishte xhelozia e Afërditës dhe përzierja e miqësisë me punën. E pyetur nëse pas rrëmujës së madhe femra në krah të Di Caprios është Dreshaj, Adelina thotë se po, është Afërdita, por shton se i vjen keq për Shpatin, i cili vazhdon të jetë miku i saj edhe pas prishjes së miqësisë me të fejuarën e tij Afërdita.

Adelina, me çfarë jeni duke u marrë këto kohë? Siç mund ta keni dëgjuar, këto kohë jam shumë e angazhuar. Jam pjesëtare në “Dancing with the stars” në Maqedoni. Jam e vetmja shqiptare që përfaqësoj jo vetëm shqiptarët e Maqedonisë, por edhe të Kosovës e më gjerë. Veç këtij angazhimi po merrem edhe me projektet e mia muzikore. Javën tjetër do të jem në Tiranë për klipin tim më të ri, ndërkohë që po punoj mbi tri këngë të reja, të cilat shpresoj të dalin shumë shpejt në tregun muzikor. Është folur për një lidhje tuajën me një nga balerinët e këtij shou? Ky është një spekulim aspak i vërtetë. Djali për të cilin është folur është partneri im në kërcim, por jo në jetën

reale. Veç kësaj ai është maqedonas, 34 vjeç, dhe është gay. Unë jam vetëm 20 vjeçe, por gjithmonë e kam thënë se nëse do të lidhem me dikë, ky do të jetë shqiptar. Unë, mashkullin tim nuk e dua të një kombësie tjetër dhe ky rast s’ka lidhje fare, pasi siç shpjegova, atij as nuk i pëlqejnë femrat. Nuk e di sa i ke parë gazetat në Shqipëri, por Noizy ka bërë një deklaratë për një lidhje me ty dhe Tunën? Unë nuk i kam parë gazetat, por një miku im ma ka thënë këtë lajm. Nuk është fare i vërtetë dhe atë intervistë nuk e ka dhënë Noizy, mesa kam marrë vesh edhe pas komunikimit vetë me atë. Unë në jetën time dy herë e kam takuar Noizy-n dhe nuk ka pasur kurrë një raport më shumë sesa miqësor apo

"Unë e kam zakon që mos ta përziej miqësinë me punën. Gjatë kohës së DWS, unë dhe Afërdita ishim shumë të lidhura, po pastaj lindi xhelozia dhe aty e kuptova që nuk ishte një mike e mirë për mua"

respekt reciprok. Pra nuk ka pasur kurrë një tërheq je mes jush? Nuk dua ta komentoj gjatë këtë gjë, pasi nuk ka asnjë lloj rëndësie për mua. E thashë më sipër si është e vërteta. Nuk dua të diskutoj më rreth kësaj. Në jetën tënde a ka një mashkull aktualisht? Je e dashuruar? Unë këto kohë jam aq e angazhuar saqë vërtet është e pamundur të kem një raport. Unë jam 20 vjeçe dhe sigurisht që kam nevojë të ndihem e dashuruar, por kjo kohë nuk është tani. Besoj se edhe një mashkull po të më takonte në këto kushte, sado i dhënë të ishte pas

meje nuk do më duronte gjatë, pasi koha ime është prova, studio, koncerte, pra tepër impenjative. Adelina, të njohim si një mike të ngushtë të Afërditës, ke folur me të pas fotove që kanë bërë xhiron e botës me Leo di Caprio-n? I kam parë fotot që kanë qarkulluar, por me Afërditën nuk jemi më shoqe siç kemi qenë dikur. Më vjen keq për Shpatin, pasi e njoh qysh herët dhe e di çfarë personi është. Pse u prish miqësia juaj? Unë e kam zakon që mos ta përziej miqësinë me punën. Gjatë kohës së DWS, unë dhe Afërdita ishim shumë të lidhura, po pastaj lindi xhelozia dhe aty e kuptova që nuk ishte një mike e mirë për mua. Me Shpatin ke folur pas daljes së atyre fotove? Jo, nuk kam folur, por siç ju thashë më sipër, më vjen keq pasi e kam mik. Ti që e njeh mirë Afërditën, a është ajo vërtet në foto, pasi po bëhet shumë zhurmë nëse është apo jo ajo? Po i kam parë fotot dhe në to është Afërdita. E thashë edhe më lart, që në këtë situatë më vjen keq vetëm për Shpatin.

Deklarata e Noizy-t për seks, këngëtaret heshtin

J

avën e kaluar në suplementin “Bluetooth” u botua intervista e Noizy-t, ku reperi deklaronte se kishte bërë seks me disa emra të njohur të skenës, si Tuna dhe Adelina. Madje ai kishte shkuar edhe më tej duke treguar detaje intimiteti, si fakti se në shtrat ato ishin të egra. Ky pohim ishte një nga lajmet

më të komentuara gjatë gjithë kësaj jave, të cilin këngëtaret e përmendura e kanë kaluar në heshtje. Tuna ka preferuar të heshtë dhe të mos japë asnjë koment për këtë çështje, duke u përpjekur ta kalojë me sa më pak bujë, edhe pse shumë njerëz dhe kolegë të saj janë shprehur se gjatë kohës kur ajo së bashku

me Noizy-n ishin pjesë e “E Diell” në Top-Channel, dukej qartë afeksioni mes të dyve. Ndërsa Adelina Tahiri në intervistën e dhënë për “Mapo” ka sqaruar ngjarjen në versionin e saj. Ajo ka pohuar me bindje se s’ka të bëjë fare me këtë lajm, pasi Noizy-n thjesht e respekton si artist dhe bashkë janë takuar vetëm dy herë.

Tuna ka preferuar të heshtë dhe të mos japë asnjë koment për këtë çështje, duke u përpjekur ta kalojë me sa më pak bujë


16 18 6

MAPO

E 15 shkurt 2013 martë, 15 17 27maj mars maj2011 2011 13 E premte, martë, qershor 24 2010 janar 2012 www.mapo.al www.gazetamapo.com www.mapo.al

thashetheme

Vajza misterioze të cilën Ermali ka preferuar ta mbajë për vete dhe mos të shfaqet me në publik, është studente për farmaci, në vitin e dytë. Lidhja e tyre ka rreth një muaj që ka nisur dhe duket se tashmë mes tij dhe Françeskës nuk ka më asgjë përveç miqësisë apo respektit për kohën e kaluar së bashku

Zhaku, në Vip Shpija kanë tentuar të më përdhunojnë

H

Eni Koçi “sulmon” Erjon Braçen, shkak Greta Këngëtarja ka përdorur nota të ashpra në gjuhën ndaj Braçes e po ashtu edhe ironi pas një statusi që ky i fundit kishte bërë për Berishën ku ishte përmendur edhe Greta.

akmarrja e artistes Zhaku për gjithë padrejtësitë që i janë bërë, marrë shkas nga pjesëmarrja e saj në Vip Shpija, duket se do të vazhdojë gjatë. Ajo së fundmi ka nxjerrë në treg librin e saj ‘Trimnika’, ku ka folur për personat që e kanë dëmtuar dhe ngjarjet e ndodhura me skenar në dizavantazh të saj. Libri i saj bëri shumë jehonë dhe aktualisht vazhdon të jetë në shitje në të gjitha libraritë e Tiranës. Po ajo që ka tërhequr vëmendjen veçanërisht ka qenë një deklaratë e saj e dhënë në UTV TV ku Zhaku ka thënë se në Vip Shpija kanë tentuar që të abuzojnë me të seksualisht. Zhaku ka rrëfyer se gjatë qëndrimit në hotel dy persona të futur nga produksioni kanë tentuat të abuzonin seksualisht me të. Pyetjes së moderatorit, se përse nuk ka bërë denoncim në polici për këtë ngjarje, Zhaku i është përgjigjur se kushtonte shumë ta ndiqje penalisht në Kosovë këtë çështje, por premtoi se pas publikimit të dytë të TRIMNIKËS mund edhe të ndërmarrë veprimet e duhura ligjore ndaj personave dhe produksionit të VIP SHPIJA. Ndërsa duke folur për planet e saj, Zhaku ka zbuluar se shumë shpejt do ta dëgjojmë në një emision mëngjesi radiofonik.

A

Atëherë Znj. Eriona Brace, përpara se të përmendësh emrin Greta, mëso të shkruash pa gabime ortografike se le nam dhe mbiemri është Koçi dhe jo Koqi. Ironi pa kuptim kjo që bën. Kur ju e dashur të kaloni ylberin dhe të bëheni “mashkull” (gjë që s’do ndodhë kurrë), atëherë dhe mund të të justifikohet një ironi e vogël. Puc puc.

jo është e njohur jo vetëm si këngëtare dhe si motra e Greta Koçit. Eni vetëm në pak kohë ka mundur të krijojë identitetin e vet si këngëtare, duke realizuar klipe dhe bashkëpunime të suksesshme. Veç karrierës si këngëtare në moshë ende të vogël, ajo ndihet disi e përfshirë nga politika dhe kjo për shkak të Gretës, e cila tashmë është më shumë se kurrë e angazhuar dhe e përkushtuar ndaj Partisë Demokratike. Ajo që ka tërhequr vëmendjen gjatë kësaj jave ka qenë një status që vinte si kundërpërgjigje ndaj socialistit Erjon Braçe bërë në profilin e Facebook-ut të këngëtares së re. Ajo ka përdorur nota të ashpra në gjuhën ndaj Braçes e po ashtu edhe ironi, pas një statusi që ky i fundit kishte bërë për Berishën ku ishte përmendur edhe Greta. Eni Koçi: Atëherë Znj. Eriona Brace, përpara se të përmendësh emrin Greta, mëso të shkruash pa gabime ortografike se le nam dhe mbiemri është Koçi dhe jo Koqi. Ironi pa kuptim kjo që bën. Kur ju e dashur të kaloni ylberin dhe të bëheni “mashkull” (gjë që s’do ndodhë kurrë), atëherë dhe mund të të justifikohet një ironi e vogël. Puc puc. – Këto kanë qenë fjalët e këngëtares së re në mbrojte jo vetëm të motrës së saj, por siç duket edhe të mbiemrit që ajo mban. Ndërsa Erioni në statusin e tij po në Facebook duke vënë në pah kopjimet dhe mungesën e origjinalitetit të kreut të PD-së, z Sali Berisha ka shkruar. Erjon Braçe: SALI BERISHA PO IKËN!! NUK KA MË “IDE”, NUK KA

Elvis Pupa, këngëtaret shqiptare pa identitet

MË “TË REJA”, THJESHT KOPJON!! Hap njeri FCB, hap edhe ai!! Takon njëri të rinj, takon edhe ai! Shkruan njëri sloganin “Përpara”, shkruan dhe ai! Takon njëri Bionse, takon dhe ky Greta Koqin! Blen çdo fëmijë iPod, blen edhe ai! Del njëri dhe prezanton iPad, del e prezanton dhe ai! Vret njëri për të qëndruar në pushtet, vret edhe ai!!

Elvis Pupa nuk ka ndenjur pa shprehur një opinion të vetin për këngëtaret shqiptare gjatë këtij qëndrimi në Shqipëri. Madje këtë mendim ai e ka ndarë me miqtë e tij në rrjetin social Facebook, ku ka shkruar: “Gati të gjitha këngëtaret shqiptare kanë bërë kirurgji plastike. Hundën e thyejnë me të njëjtin çekiç, buzët dhe gjoksin i fryjnë njëlloj (2.5 amper), mollëzat i mprehin në të njëjtën formë, vetullat rruhen dhe më pas bëhen tatu, flokët i shtojnë me flokë kinezësh të vdekur dhe si rrjedhojë ngjajnë aq shumë me njëra-tjetrën, sa mund të them se kemi vetëm dy këngëtare shqiptare. BIONDJA dhe BRUNIA”. Ky ka qenë komenti i aktorit për këngëtaret, të cilat, sipas tij, janë njëlloj dhe pa identitet jo vetëm në art po dhe në pamje.


E premte, 15 shkurt 2013 www.mapo.al

festa

MAPO

17

Meta dhe Monika kanë lëshuar në qiell një balonë në formë zemre, duke u uruar të gjithë shqiptarëve festën e Shën Valentinit dhe i kanë dhënë njëri-tjetrit edhe një përqafim të ngrohtë.

Elvana Gjata

ironizon kolegët, i quan palaço dhe fals

Berisha dhe Meta shfaqin anën romantike për Shën Valentin Kryeministri i vendit, Sali Berisha nuk ka harruar të urojë në ditën e 14 Shkurtit gjithë të dashuruarit. Madje edhe ai vetë e ka festuar në mënyrën e tij këtë ditë. Në rrjetin e tij social, në Facebook ka postuar edhe një foto ku shihet me bashkëshorten e tij, zonjën Liri Berisha, duke shijuar një kafe teksa në sfond shihet një zemër e madhe, e bërë me tullumbace. Bashkëngjitur fotos ai ka lënë edhe urimin e tij për të gjithë qytetarët dhe ndjekësit e vet në Fb. “Të dashur miq! Gëzuar Shën Valentinin, ditën e zemrës suaj, zjarri i së cilës sublimohet në më të mirën e njeriut, në mrekullinë e tij që e bën atë të jetë vetvetja! Sb”. Ky ka qenë dhe urimi i Kryeministrit, ndërsa fotoja bashkë me statusin kanë marrë mbi 20 mijë pëlqime dhe qindra komente.

E

lvana Gjata është rikthyer sërish. Një këngë dhe një klip ‘boom’, siç është komentuar nga fansat e shumtë, e ka sjellë këngëtaren shumë ndryshe këtë herë. Ajo vjen me një këngë të miksuar mes stilit RNB dhe Pop dhe me një klip shumë ndryshe. “Fake” titullohet single i ri i këngëtares dhe në të Elvana shfaqet më agresive se kurrë. Teksti është me përmbajte të fortë dhe duket si një indinjatë e këngëtares drejtuar artistëve apo këngëtarëve, të cilët sipas saj janë fals, madje në këngë ata quhen edhe palaço. Ndërkohë, video ka përmbajte të fortë agresiviteti, kur në të shfaqet një person me armë si edhe një luan, i cili shoqëron këngëtaren në një dhomë të vogël. Nuk dimë të themi nëse ky shpërthim i Elvanës është nxitur edhe nga çështja e Bleros, e cila u bë tepër mediatike, pasi ai e akuzonte këngëtaren se kishte kopjuar klipin e këngës “Gjaku im” nga grupi “Him”. Gjithsesi, simboli i fundit në video është një luaneshë, e cila simbolizon forcën e këngëtares në video dhe në artin e saj. Parë nga ky këndvështrim, një luaneshe si Elvana çdo kush duhet t’ia ketë “frikën”.

Shpati dhe Afërdita larg njëri-tjetrit për Shën Valentin

Monika dhe Meta

Çifti i njohur i politikanëve, Monika Kryemadhi dhe Ilir Meta, gjatë një eventi të organizuar nga Lëvizja Socialiste për Integrim, ditën e djeshme që u festua nga gjithë të dashuruarit, nuk kanë nguruar të shfaqin në publik afeksionin dhe dashurinë që kanë mes tyre. Kështu, në këto foto të hedhura në faqen e LSI-së në Facebook e shohim çiftin ashtu si rrallë i kemi parë në fushata të forta elektorale apo kur duhen marrë vendime të rëndësishme. Meta dhe Monika kanë lëshuar në qiell një balonë në formë zemre, duke u uruar të gjithë shqiptarëve festën e Shën Valentinit dhe i kanë dhënë njëri-tjetrit edhe një përqafim të ngrohtë.

Single por të lumtura, Dafina, Tuna dhe Genta pa Shën Valentin Dafina Zeqiri, këpucë për festën e dashurisë Dafina Zeqiri edhe pse për momentin nuk është në lidhje dashurie, dhuratat nuk i kanë munguar. Këngëtarja ka marrë një dhuratë shumë të bukur për Shën Valentin nga familja e saj. Këtë surprizë të cilën ia kanë bërë nëna dhe motra, Dafina e ndau me të gjithë fansat e saj në rrjetin social Twitter. “Nëna ime dhe motra Tringa e dinë saktësisht se çfarë dua. Dhurata e Shën Valentinit”, ka shkruar ajo dhe poshtë fotos shihen një palë këpucë, të cilat janë të preferuarat e saj. Dafina për momentin po shijon suksesin e klipit “Veç ti”, dhe po merret me shumë projekte të tjera. Ndërkohë, pas Ledri Vulës duket se ajo nuk e ka gjetur ende një të dashur të ri, me të cilin të mund të ndajë jo vetëm dashurinë por edhe suksesin si artiste.

Tuna nuk ka nevojë për Shën Valentin Këngëtarja e njohur Tuna Sejdiu siç duket nuk ka nevojë që pranë vetes të ketë një mashkull. Nga të gjitha angazhimet që ka, siç duket këngëtares seksi nuk i duhet dikush për ta bërë të lumtur. Këtë e ka treguar më qartë ajo vetë gjatë një statusi të postuar në Facebook, ku thotë se nuk ka nevojë për Shën Valentin. Tuna Sejdiu është e angazhuar në jurinë e spektaklit “X Factor”.

Genta Ismaili feston me fansat Genta Ismailit duket se ka gjetur dashurinë e vërtetë mes fansave të saj, pasi për 14 shkurt ka qenë në koncerte. Pas Tiranës ajo ka udhëtuar drejt Shkodrës, ku ka kënduar për të dashuruarit por vetë nuk ka asnjë mashkull pas ndarjes nga Miloti, ish i dashuri i saj. Kohët e fundit ajo është aktive vetëm me koncerte pasi nuk ka publikuar asnjë klip të ri. Ndoshta për të dyja pret verën, për t’u dashuruar dhe për hite bombastike!

Afërdita Dreshaj tashmë është një nga modelet shqiptare më e lakuar në gjithë botën. Falë Leonardo di Caprios dhe fotove që dolën javën e kaluar në gjithë sitet e huaja, bukuroshja shqiptare tani po shijon një sukses ndërkombëtar. Edhe pse e vërteta ende nuk dihet, pasi shumë thonë që bukuroshja e kapur mat me Leon është partnerja e tij në filmin e fundit, Margot, por Adërdita e ka konfirmuar se lajmi është i vërtetë. Ndërkohë ajo tani është në Turqi, duke pozuar për nj revistë të njohur atje, ndërsa Shpati do të jetë me koncerte. I pyetur nëse do ta festojë festën e të dashuruarve me të fejuarën e tij Afërdita, këngëtari është shprehur se jo, pasi të dy janë larg të zënë me punë. Ndërkohë, pas fotove komprometuese të Afërditës me Di Caprion, nuk dihet nëse lidhja mes të dyve do të vazhdojë apo do të kalojë edhe ky moment jo shumë i favorshëm për një lidhje dashurie.


18 20

MAPO

E 152010 shkurt 2013 13premte qershor www.mapo.al www.gazetamapo.com

ekskluzive Liri Lubonja, reagon pasi ka lexuar në shtyp për librin e Mihal Luarasit, “Korbi, korbit nuk ia nxjerr sytë”, një libër që është konceptuar dhe shkruar që në fillim si një reagim mbi librin e Todi Lubonjës “Nën peshën e dhunës”

Liri Lubonja: Në gjithë këto vite kam pritur një “më fal” nga Luarasi Bashkëshortja e Todi Lubonjës: Vendimi për dënimin e Todit u mor nga dëshmia e Luarasit. Unë nuk e bëj fajtor se dëshmoi, por për zellin që tregoi Aida Tuci

Prej shumë vitesh ajo i është shmangur kësaj përballjeje. Donte të harronte gjithçka kish ndodhur, duke mos u dhënë rëndësi as titujve të gazetave, që herë pas here ia kanë lënduar plagën e vjetër. As kësaj radhe nuk donte ta prishte gjakun, ashtu siç shpesh e këshillon dhe i biri Fatos Lubonja. Por në një nga mëngjeset e këtyre ditëve, teksa ndiqte ritualin e përditshëm; dëgjimin e titujve të gazetave, kuptoi se ka plagë të cilat kurrë nuk do të mbyllen. Një prej tyre është dhe dënimi i bashkëshortit të saj. E kthjellët dhe me një kujtesë të admirueshme, Liri Lubonja, që të çudit edhe për energjinë e saj, i rikthehet atij momenti. I rikthehet pasi ka lexuar në shtyp për librin e Mihal Luarasit, “Korbi, korbit nuk ia nxjerr sytë”, një libër që është konceptuar dhe shkruar që në fillim si një reagim mbi librin e Todi Lubonjës “Nën peshën e dhunës”. Shumë e kursyer në fjalë, e qetë dhe e paqtë në këtë bashkëbisedim, ajo nis e flet duke mos ta larguar shikimin për asnjë moment. Në fillim nxjerr një fletë të bardhë mbi të cilën ka mbajtur disa shënime. Tamam-tamam janë disa

Kurrë nuk jam përballur me Mihallaqin gjatë gjithë këtyre viteve. E kam evituar gjithmonë takimin me të. Me Edin, bashkëshorten e tij jam takuar dhe kam folur, kurse atë nuk kam dashur ta takoj.

pyetje për të cilat kërkon përgjigje në mënyrë që të qartësohet edhe më mirë mbi çfarë ka botuar këto ditë gazeta “Mapo” nga libri i Mihal Luarasit. Mbi tavolinë nxjerr edhe librin e saj me kujtimet e internimit. E ka marrë me vete për të lexuar vetëm një pasazh të vogël, ku ajo ka shkruar për Mihal Luarasin mbi çfarë i ka rrëfyer i shoqi. Kur e pyes nëse do ta blejë librin e Mihalit kur të dalë në libraritë e Tiranës, rrudh pak vetullat dhe përgjigjet prerazi: “Jo, s’kam për ta blerë. Unë e di çfarë ka ndodhur dhe nuk do mësoj më shumë në atë libër”. Është i vetmi moment në gjithë bisedën tonë që ajo reflekton pak nerv. Mihal Luarasi boton së shpejti një libër që është një reagim mbi librin e Todi Lubonjës. Disa pjesë të tij janë botuar edhe në gazetën “Mapo”. I keni lexuar? Kam lexuar diçka nga çfarë është botuar. Nuk di ta them se përse Mihallaq Luarasi reagon tani, do përpiqem ta gjej. Në fakt, ai thotë se një nga arsyet që po e boton këtë libër janë dhe disa veprime tuajat kundrejt tij... Unë kam shkruar vetëm disa rreshta për të te libri im me kujtime nga internimi. Kurrë nuk jam përballur me Mihallaqin gjatë gjithë këtyre viteve. E kam evituar gjithmonë takimin me të. Me Edin, bashkëshorten e tij jam takuar dhe kam folur, kurse atë nuk kam dashur ta takoj. Përse e keni evituar përballjen?

Pikërisht për qëndrimin që Mihallaq Luarasi mbajti karshi Todit në gjyq. Pikërisht për ato 27 faqe dëshmi që ai bëri kundër tij. Në librin e tij Luarasi nuk e mohon që ka dëshmuar në gjyq, por ka një këndvështrim krejt tjetër rreth kësaj çështjeje... Po, ai thotë se e ka ndihmuar Todin. Ai në libër madje thotë edhe se Todi mbronte Ramiz Alinë dhe Enver Hoxhën dhe kjo nuk është e vërtetë. Përkundrazi, Todi është shumë kritik në librin e tij si ndaj Enverit dhe ndaj Ramizit. Luarasi thotë se dëshmia e tij nuk e ka dëmtuar Todin në atë gjyq... Si nuk e paska dëmtuar, kur vendimi i gjykatës për dënimin e Todit është bazuar vetëm mbi dëshminë e Mihallaqit? Dëshmitarët e tjerë në gjyq kanë pohuar ato çfarë ka thënë Mihallaqi. Janë 70 rreshta të vendimit që i referohen dëshmisë së Luarasit. Është edhe një dëshmi e shkurtër e piktorit Andrea Themeli, që ka thënë se Todi pëlqente piktorët modernistë Rembrandtin, Pikason, Mattis etj. Unë kam në dorë vendimin e gjykatës për dënimin e Todit. Vendimi mban datën 25.11.1975 dhe gjyqtar ishin Irakli Bozo, Haki Alimehmeti dhe Ramazan Keta. I pari ka vdekur, ndërsa dy të tjerët janë gjallë. Madje Hakiun e kemi pasur edhe mik shtëpie. Por Todi thoshte shpesh: ‘Çfarë mund të bënte Hakiu i shkretë?’ Ja t’ju lexoj disa rreshta të vendimit, që i kam

Todi Lubonja

Todi nuk gjykonte asnjëherë karakteret, po talentin dhe aftësitë e njerëzve dhe i vlerësonte si miq pikërisht për aftësitë profesionale, duke mos i dhënë rëndësi karakterit. Kështu edhe Mihallaqin, ashtu si dhe shumë të miq të tjerë që kishte ai e admironte për talentin.


E premte 15 shkurt 2013 www.mapo.al

MAPO

Faksimile të vendimit të gjyqit kundër Todi Lubonjës

Mihallaq Luarasi

nënvizuar, dhe më thoni ju pastaj e ka dëmtuar apo jo dëshmia e Mihallaq Luarasit? “Përsa i përket muzikës dhe artit në përgjithësi, dëshmitari Mihallaq shpjegoi se i pandehuri Todi Lubonja është përpjekur të përhapë në kundërshtim me udhëzimet e Partisë tendencat moderniste dekadente dhe revizioniste, me qëllim që të mohonte

traditat e shëndosha të artit tonë dhe të çorodiste mendjen e njerëzve të pafrenuar, duke qenë drejtor i RadioTelevizionit, i pandehuri Todi Lubonja ka bërë çdo gjë të mundur që në programet e këtij institucioni të dominonte muzika dekadente dhe të kopjohej përmbajtja e programeve të vendeve kapitaliste. Dëshmitari vuri në dukje

Ajo kohë ka qenë vërtet e tmerrshme. Ne që e kemi jetuar e dimë. Unë e di që ndaj Mihalit është ushtruar dhunë. Ai ishte i burgosur dhe shkoi me pranga në gjyq. Mihallaqi në ato kushte me siguri ka menduar sesi të shpëtonte veten dhe familjen. As e kam menduar ndonjëherë se shkak për dënimin e Todi Lubonjës u bë Mihallaq Luarasi

se Todi Lubonja këtë veprimtari të tij e konkretizoi sidomos në Festivalin e XI-të të Këngës në Radio Televizion, të cilin e përgatiti dhe e drejtoi ai vetë, duke iu shmangur dhe duke mos përfillur udhëzimet e partisë.” Kjo është njëra nga akuzat që iu bë Todit. Ka edhe një akuzë tjetër, që e kam nënvizuar, që bën fjalë për udhëheqësit e Partisë. “Përsa i përket degëve të tjera të artit, i pandehuri Todi Lubonja, deklaroi dëshmitari, thoshte se në të nuk ka gjoja liri veprimi, se gjoja njerëzit nuk lejoheshin që të shkruanin dhe të paraqisnin në veprat e tyre atë që mendonin dhe se kjo ishte gjoja rezultat i ushtrimit të një diktature të fortë mbi këta njerëz. Gjatë zhvillimit të gjykimit u vërtetua se i pandehuri Todi Lubonja ka pasur g jithmonë urrejtje për udhëheqjen kryesore të partisë. Dëshmitari Mihallaq Luarasi shpjegoi se i pandehuri Todi në bisedat e tij me të i ka thënë se në gjirin e udhëheqjes ka kontradikta. Më qëllim armiqësor ka shpifur në mënyrë shumë të ulët kundër disave prej udhëheqësve të partisë dhe sidomos kundër udhëheqësit kryesor të saj.” Tani më thoni e ka dëmtuar apo jo? Përse nuk e bëni publik vendimin, por lexoni pjesë të tij? Në librin tim që po shkruaj do të bëj publike për herë të parë të 70 faqet e vendimit që dënoi Todi Lubonjën. Çfarë libri po shkruani? Po shkruaj kujtimet e jetës sime nga vitit 1990 dhe më pas, por ka dhe pak retrospektivë nga rinia, lufta etj. Libri që po shkruaj është vazhdim i kujtimeve të internimit (1973-1990) me titull “Larg dhe mes njerëzve”, që e kam botuar vite më parë. Të kthehemi te miqësia mes tyre para gjyqeve dhe dënimev. Sa mik e konsideronte Todi Lubonja Mihal Luarasin? Ata kanë qenë shumë miq para se të ndodhte kjo. Todi e donte shumë Mihalin. Personalisht gjithmonë e kam parë disi me rezerva miqësinë e tyre. Pse e ke parë me rezerva? Sepse Todi nuk gjykonte asnjëherë karakteret, po talentin dhe aftësitë e njerëzve dhe i vlerësonte si miq pikërisht për aftësitë profesionale, duke mos i dhënë rëndësi karakterit. Kështu edhe Mihallaqin, ashtu si dhe shumë të miq të tjerë që kishte ai e admironte për talentin. Ju personalisht e bëni shkaktar atë për dënimin Todi Lubonjës? Jo, jo, në asnjë mënyrë unë nuk bëj fajtor Mihallaqin. Ajo kohë ka qenë vërtet e tmerrshme. Ne që e kemi jetuar e dimë. Unë e di që ndaj Mihalit është ushtruar dhunë. Ai ishte i bur-

gosur dhe shkoi me pranga në gjyq. Mihallaqi në ato kushte me siguri ka menduar sesi të shpëtonte veten dhe familjen. As e kam menduar ndonjëherë se shkak për dënimin e Todi Lubonjës u bë Mihallaq Luarasi. Atë e përdorën, sigurisht, për të dënuar Todin. Edhe Todi e dinte këtë. Unë fajtor bëj shtetin diktatorial. Në librin “Nën peshën e dhunës” Todi Lubonja disa nga personazhet e tij i ka fshehur me iniciale të rreme dhe disa i ka shfaqur me emrat e vërtetë, siç është dhe rasti i Luarasit. Përse? Nuk e di, prandaj nuk mund ti jap përgjigje përse-së. Kur Todi ka shkruar librin, si unë edhe dy djemtë ishim kundër kësaj zgjedhjeje të tij. Insistuam që ai t’u vinte emra të gjithëve. Do i shtoni në librin që po shkruani dhe ndodhitë e ditëve të fundit? E kam fjalën, do shkruani edhe për Mihalin? Sigurisht që do të bëj disa shtesa. Do të botoj, siç thashë, vendimin e plotë të gjyqit, që nuk është bërë publik deri tani. Ky vendim më ka rënë në dorë në vitin 2008, kur na kërkoheshin dokumentet për dëmshpërblimin e burgut. Puna është që tani, edhe po të mos dua, jam e detyruar të shkruaj diçka edhe për Mihalin. Ajo çfarë ka shkruar Mihali në libër ju nxit që ta zgjeroni rrëfimin në librin që keni në dorë? Jo, unë ndërkohë kam shkruar diçka, jo vetëm për Mihalin por edhe për të tjerë persona që kanë dëshmuar në atë gjyq. Them si nuk erdhi asnjë nga këta t’i kërkonte së paku falje Todit për çfarë bënë. Keni pritur një mea culpa prej tyre në gjithë këto vite? Po, e kam pritur. Por asnjë nuk erdhi. As Mihallaqi. Tani jam e detyruar të shkruaj diçka më shumë nisur dhe nga libri i tij. Për këtë nuk e falni dot Mihal Luarasin? Siç ju thashë, unë atë nuk e shoh si shkaktar të dënimit të Todi Lubonjës. Unë nuk i fal dot Mihallaq Luarasit zellin e madh që tregoi për të dëshmuar e për t’u hakmarrë me aq egërsi ndaj Todit. Nuk e kuptoj pse gjithë ky zell. Do ta blini librin e Luarasit për ta lexuar? Jo, nuk do ta blej. Unë e di çfarë ka ndodhur dhe nuk është se do ta mësoj nga ai libër. Madje, nuk jam as kurioze ta lexoj. Ndjek këshillën e tim biri Fatosit, që më thotë shpesh: “Mos e prish gjakun”. Dhe s’dua ta prish gjakun.

19


MAPO

E premte, 15 shkurt 2012 www.mapo.al

Muhammad Yunus lindi në vitin 1940 në qytetin port të Chittagongut në Bengal. Në moshën 22 vjeçare, studenti brilant dhe profesori i ri i ekonomisë në Chittagong College shkon në SHBA dhe doktorohet për ekonomi në Universitetin Vanderbilt në Tennessee me temën “Ekonomia e zhvillimit”, duke u angazhuar për 7 vjet edhe si profesor i teorive ekonomike dhe të zhvillimit në Middle Tennessee State University. Në vitin 1971, kur lindi shteti i ri Bangladeshit, braktis katedrat luksoze universitare si dhe jetën akademike në SHBA dhe kthehet për të dhënë ndihmesën e tij në vendlindje duke synuar ngritjen dhe forcimin e universiteteve në Bangladesh pasi besonte se ato janë një nga faktorët më të rëndësishëm për “hapjen e mendjeve” dhe zhvillimin e çdo vendi.

Muhammad Yunus ose rrugëtimi drejt një bote pa të varfër

Muhammad Yunus është krijuesi i konceptit të mikrokredisë ose “mikrofinancës”, një nga konceptet më inovative dhe të rëndësishme të shekullit XX në sferën e luftës kundër varfërisë që po ndikon në përmirësimin e jetës së përditshme të disa qindra milionë njerëzve nëpër botë. Bota do ta cilësonte me respekt Muhammad Yunus si “bankieri i të varfërve”. Të japësh hua për të varfrit, jo vetëm që është e mundur, por është dhe fitimprurëse. Sot, mbi 300 milionë njerëz përfitojnë drejtpërdrejt nga mikrokredia duke e diversifikuar aktivitetin e saj edhe në fusha të tilla si industria tekstile, telefonia, prodhimi i energjisë, etj. Falë mikrokredisë, mbi 75% e përdoruesve të saj arrijnë të dalin nga gjendja e varfërisë. Grameen Bank është shndërruar në një “uzinë fantastike idesh, iniciativash, shpresash e projektesh në favor të zhvillimit”. Muhammad Yunus së bashku me Grameen Bank është fitues i Çmimit Nobel për paqe, në vitin 2006, për “Përpjekjet për promovimin e zhvillimit ekonomik e social në nivelet më nevojtare”. Adrian Civici

www.uet.edu.al info@uet.edu.al

Çmimi 700 L

Muhammad Yunus është krijuesi i konceptit të mikrokredisë ose “mikrofinancës”, një nga konceptet më inovative dhe të rëndësishme të shekullit XX në sferën e luftës kundër varfërisë që po ndikon në përmirësimin e jetës së përditshme të disa qindra milionë njerëzve nëpër botë. Bota do ta cilësonte me respekt Muhammad Yunus si “bankieri i të varfërve” ISBN:978-99956-39-82-2 978-99956-39-82-2 ISBN

9 789995 639822

NDËRTIMI I BIZNESIT SOCIAL

NDËRTIMI I BIZNESIT SOCIAL

MUHAMMAD YUNUS

Muhammad Yunus Çmimi Nobel për Paqen, 2006 Muhammad Yunus Fitues i çmimit nobel për paqen

8 - ESSE / ide & debate

20

MUHAMMAD YUNUS

NDËRTIMI I BIZNESIT SOCIAL Çmimi Nobel për Paqen, 2006

Ceremonia e dhënies së titullit “Doctor Honoris Causa” nga UET dhe promovimi i librit organizohet në datën 22 Janar 2013 në Hotel Sheraton, ora 18:00


sport

Renditja FIFA

E premte, 15 shkurt 2012 www.mapo.al

21

MAPO

Shqipëria zbret 7 vende, Spanja e para Shqipëria në pikiatë në renditjen e FIFA-s. Përfaqësuesja kuqezi humbi 8 pozicione nga klasifikimi i një muaji më parë, duka zbritur nga vendi 63 në të 71. Disafata e paparashikuar në miqësoren me Gjeorgjinë në “Qemal Stafa” ka ndikuar direkt në përllogaritjen e koeficientëve, që nuk kanë folur në favor të skuadrës së De Biazit. Rezultatet e miqësoreve të muajit shkurt kanë

favorizuar skuadra të tilla si Bjellorusia, Skocia apo Gjeorgjia, që një muaj më parë renditeshin poshtë Shqipërisë, ndërsa në renditjen aktuale pozicionohen më mirë së formacioni i De Biazit. Kombëtarja kuqezi mund të humbasë edhe më shumë terren pas eliminatores së marsit me Norvegjinë në transfertë, ku shanset për të marrë rezultat pozitiv nuk janë shumë të mëdha. Nuk ka

ndryshime të ndjeshme sa i përket 10-shes së parë të renditjes së FIFA-s. Spanja, Gjermania dhe Argjentina kanë ruajtur pozicionin e tyre në 3 vendet e para, Anglia ka fituar dy vende duke zbritur një pozicion më poshtë si Italinë dhe Kolumbinë. Portugalia ngjiten në në të shtatin, Holanda mbetet në vendin e 8, ndërsa 10-shja më e mirë mbyllet nga Kroacia dhe Rusia.

Rubin befason kampionët e Atletikos paqe mes Canës e Xhakës, Interi “ok” 34

Janë luajtur ndeshjet e para të turit të 1/16-ave të Europa League. Çelsi dhe Benfika fitore në transfertë, Zeniti dhe Anzhi “likuindojnë” Liverpulin e Hanoverin Jeton Selimi

Atletiko e Madridit, kampionët në fuqi të Europa League, janë befasuar në shtëpi, ndërsa janë mposhtur 0-2 nga rusët e Rubinit të Kazanit, duke bërë që ekipet ruse të arrijnë tre fitore në tre përballjet e djeshme. Ky rezultat e bën thuajse një mision të pamundur ndeshjen e kthimit. Gëkdeniz Karadaniz do të shënojë që në minutën e gjashtë, ndërsa dalja me karton të kuq e Sharomov do të japë iluzionin e përmbysjes së sfidës në pjesën e dytë nga ana e madrilenëve. Por, pavarësisht presionit të ekipit vendës, ata që do të shënojë janë sërish rusët, të cilët do të realizojë golin e dytë në sekondat e fundit të shtesës, atëherë kur edhe gardiani bardhekuq ishte hedhur në zonën e skuadrës ruse. Liverpuli është mposhtur nga Zenitit në ndeshjen e parë të fazës së eliminimit direkt në Europa League. Pjesa e parë e takimit ishte e barazpeshuar ndërsa në pjesën e dytë Zeniti arriti të krijojë epërsinë. I pari shënoi sulmuesi Hulk në minutën e 69-të, ndërsa tre minuta më vonë Sergej Semak rriti epërsinë në 2-0, rezultat ky që mbeti i pandryshuar deri në fund të ndeshjes. Pas këtij rezultati, Liverpuli e ka të vështirë në ndeshjen e kthimit të kualifikohet në Europa League. E njëjta situatë vlen të theksohet edhe për Hanoverin, që është mposhtur nga Anzhi 3-1. Megjithatë, goli

Ekipi i Rubin Kazan

i shënuar në fushën kundërshtare bën që Hanoveri të ketë ende një gjysmëshprese. Çelsi është gjithashtu pranë kualifikimit në 1/8-ën e Europa League pas fitores minimale në udhëtim te Sparta Pragës. Në gjithë ndeshjen vendasit luajtën mirë, por edhe Çelsi nuk u spraps dhe në fund u tregua përvoja e klubit anglez shumë kruciale. Golin e vetëm të sfidës e shënoi Oskar, pas një kombinimi të përkryer me Eden Hazard (82’). Në skuadrën çeke, Bekim Bala, nuk bënte pjesë as në stol, ndërsa trajneri ka preferuar alternativa të tjera. Interi ka konfirmuar veten pas

Pistoruis në pranga, vret të fejuarën e tij, modelen Stinkamp Sprinteri jugafrikan deklaroi se e kishte shkëmbyer modelen për një hajdut. Policia e përgënjeshtron Nuk janë të qarta ende të gjitha detajet, por një tragjedi ka goditur Oskar Pistoriusin, atletin më të famshëm paraolimpik (që garon dhe me atletët “normalë”). Jugafrikani ka vrarë të fejuarën e tij, modelen Reva Stinkamp, duke i shtënë në kokë dhe në krah në shtëpinë e tij në Pretoria. Në një moment të parë dukej se Pistorius e kishte shkëmbyer vajzën për një hajdut, por policia e ka përjashtuar gabimin: akuza është ajo e vrasjes me dashje. Pistorius u ka thënë agjentëve se ka dëgjuar zhurmë në shtëpi dhe se qëlloi ndaj vajzës duke menduar se ishte një hajdut, ndërsa komshinjtë kanë folur për të bërtitura dhe zhurmë gjatë asaj kohe. Menjëherë më pas vjen

tragjedia. Zëdhënësi i forcave lokale të rendit, Katlego Mogale, është limituar duke thënë se “një 26-vjeçar është arrestuar (Pistorius është pikërisht 26 vjeç) dhe se në shtëpi kemi gjetur një pistoletë të kalibrit 9 milimetra”. Pistoruis do të dalë sot përpara gjykatës së Pretorias. Viktima, modelja Reva Stinkamp, ishte 30 vjeç dhe, sipas policisë, ka mbetur e vdekur në vend. Një mik i familjes së modeles është shprehur se prindërit e saj janë të rrënnuar nga kjo tragjedi që goditi familjen e tyre, ndërsa babai i Pistoruis ka mbetur pa fjalë nga aj që ka ndodhur, duke u befasuar nga veprimi i djalit të tij. Por ka edhe një mister të mbetur në Twitter dhe mund të jetë e lidhur ose jo me tragjedinë. Pak orë përpara se të vritej, modelja kishte shkruar në rrjetin social “cili është asi juaj nënn mëngë për Shën Valentinin nesër?” Mbase Reva po përgatitej për të bërë ndonjë surprizë në orët e natës dhe është vrarë, por këtë do ta zgjidhë hetimi.

Europa League Të enjten Anzhi – Hanover Zenit – Liverpul Ajaks – Steua Bate – Fenerbahçe Leverkusen – Benfika Dinamo Kiev – Bordo Levante – Olimpiakos Napoli – Plzen Sparta Pragë – Çelsi Atletiko Madrid – Rubin Kazan Bazel – Djepnër Inter – CFR Kluzh M’Gladbah – Lacio Njukastëll – Metalist Shtutgart – Genk Totenham – Lion

3-1 2-0 2-0 0-0 0-1 1-1 3-0 0-3 0-1 0-2 2-0 2-0 3-3 0-0 1-1 2-1

triumfit ndaj Kievos në kampionat. Dy gola të argjentinasit Palasio, një për çdo pjesë loje, do ta bëjnë ndeshjen e kthimit një formalitet për zikaltërit. Megjithatë, dalja me barrelë e Diego Militos të sapokthyer nga dëmtimi do t’ua prishë festën tifozërisë zikaltër. Ndeshja më spektakolare e mbrëmjes është zhvilluar në Gjermani, ku Borusia e Munshengladbahut e Granit Xhakës priste Lacion e Lorik Canës, me shqiptarët që u aktivizuan në pjesën e dytë si zëvendësues. Në minutën e 17-të Stranzl do të shënojë golin e parë për vendësit, por me kthimin nga dhomat e zhveshjes, Lacio do t’u japë dy shuplaka gjermanëve me

anë të Flokarit dhe Kozak në harkun e shtatë minutave. Më pas, gjyqtari do të japë një penallti për vendësit, që do t’i kushtojë kartonin e kuq Diasit, por nga pika e bardhë Stranzl do të gabojë. Sidoqoftë emocionet nuk kanë mbaruar. Gjyqtari do të bëhet sërish protagonist me penalltinë e tretë të mbrëmjes, sërish për gjermanët, ndërsa Cana do të jetë shkaktari. Borusia barazon dhe katër minuta më pas, në të 88-ën, do të kalojë sërish në avantazh. Por Lacio nuk e kishte thënë ende fjalën e fundit, ndërsa do të gjejë forca e do të barazojë sërish me Kozak, për ta vënë veten një hap para gjermanëve në sfidën e kthimit.

Serie A

Alegri: Të kalojmë Parmën, pastaj të mendojmë për Barçën Milani duhet të kalojë pengesën Parma dhe më pas mund të mendojë për Barcelonën. Masimiliano Alegri kërkon që skuadra e tij të ruajë përqëndrimin në prag të sfidës delikate kundër emiljanëve në “San Siro” sepse hapat falsë në kampionat mund të rezultojnë vendimtarë në garën për një vend në Champions L eague. “D jemve u kam kërkuar shumë përqëndrim pa harruar se mund të kapim përkohësisht Lacion derisa të zbresë në fushë të hënën”. Me pak fjalë, një sfidë kyçe për sezonin e kuqezinjve, nga e cila do të varet shumë edhe humori i skuadrës për ndeshjen ndaj gjigandëve katalanas. “Kemi pësuar shumë nga goditjet standarte, por mbi të gjitha nga goditjet me kokë. Duhet të punoj më shumë me fazën mbrojtëse por e pranoj se në Kajlari hasëm shumë vështirësi”. Dualizmi mes El

Sharauit e Balotelit për Alegrin është një shpikje e mediave. “Duhet të presim për të marrë përgjigjet e dëmtimit në tendinën e tij sepse prej tre ditësh nuk po stërvitet. Por kjo është e kuptueshme sepse ka luajtur plot 2470 minuta. Gjithsesi në sulm nuk kemi probleme sepse të dy lojtarët mund të luajnë bashkë pasi kanë karakteristika të ndryshme”. Super-Mario po i jep forcë morale skuadrës dhe kjo duket qartë, por tekniku livornez ka një këshillë për të. “Është një djalë normal si gjithë të tjerët por me mbërritjen në Milano duhet ta menaxhojë më mirë jetën private, ashtu siç duhet të bëjnë gjithë të rinjtë në nivelin mediatik. Duhet të bëhet më dinak sepse ai stërvitet shumë dhe unë jam i kënaqur nga puna që bën. Në këto momente ka mbi supe rolin e protagonistit dhe mund të transformohet një lojtar i kalibrit botëror”.

Massimo Alegri Serie A Të premten Milan – Parma Të shtunën Kievo – Palermo Roma – Juventus Të dielën Katania – Bolonja Xhenoa – Udineze Napoli – Sampdoria Peskara – Kajliari Torino – Atalanta Fiorentina – Inter

20:45 18:00 20:45 15:00 15:00 15:00 15:00 15:00 15:00


22

MAPO

E premte, 15 shkurt 2013 www.mapo.al

Birra nuk është shkaktare e ‘barkut të birrës’

Fjalëkryqi klasik

Birra për një kohë të gjatë është fajësuar për një bark paksa më të trashë të meshkujve të moshës së mesme. Megjithatë, ajo ndoshta edhe nuk është një fajtore aq e madhe. Dr. Ketron O’sullivan, eksperte e dietave, me 20 vjet përvojë nga Britania, pohon se nuk ekzistojnë dëshmi shkencore që birra shkakton konkretisht trashje. Në fakt, barku i fryrë është pasojë e konsumimit të tepërt të ushqimit kalorik, pa marrë parasysh se a bëhet fjalë për birrën, verën apo çokollatën. Për më tepër, birra e ka një vlerë paksa, më pak kalorike në krahasim me pijet e tjera alkoolike, madje edhe me ushqimin. “Konsumimi i matur i birrës nuk sjell shtim në peshë ose deri te mbledhja e shtresave dhjamore abdominale”, ka thënë O’sullivan. Ajo pohon që sasitë e mëdha natyrisht që shkaktojnë trashje, por një gjë të tillë e bën edhe konsumimi i tepërt i cilësdo pije tjetër alkoolike, ose cilitdo ushqim.

1

Sot do arrini lumturinë duke ndenjur pranë partnerit tuaj. Në krahët e tij do të zbuloni shumë gjëra të cilat do e përforcojnë dashurinë për të. Lëreni veten të lirë dhe dëgjoni zemrën! Beqarët që kanë menduar gjithmonë për martesën do ndryshojnë mendje sepse takimi që do kenë do i zhgënjejë që në fillim.

Jeta në çift do jetë e qëndrueshme dhe nuk do hasni asnjë problem. Së bashku me atë që keni në krah do bëni çmos që ta përforconi edhe më tepër lidhjen tuaj. Beqarët duke u ndikuar gjatë gjithë ditës nga planetet do jenë shumë joshës dhe do arrijnë të bëjnë për vete atë që u pëlqen. Tregoni maturi me financat!

Tema e dashurisë nuk do të ndikohet aspak nga planetët gjatëkësajditedhepërkëtëarsye jeta në çift do jetë e qëndrueshme. Disa do e thellojnë marrëdhënienetyredhedoflasin më tepër me njëri-tjetrin. Beqarët do mbështeten nga Venusi. Nëse doni të bini në sy kjo do të ndodhë. Përfitoni! I njëjti planet do ju ndihmojë të përmirësoni edhe financat.

5

6

7

Sot do mendoni më shumë për punën sesa për partnerin tuaj. Edhe pse në një moment ai mund të mërzitet pak, Urani do e ndryshojë situatën dhe në mbrëmje do kaloni momente të këndshme. Për beqarët duket të vijë pasioni. Do keni mjaft takime por vetëm njëri do lërë mbresa. Te financat do ndikojë Dielli i cili do i mbrojë ato .

LUANI (23/VII-22/VIII)

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

PESHORJA (23/IX-22/X)

AKREPI (22/X-21/XII)

Sot do i lëshoni një ultimatum partnerit tuaj duke i thënë se po i jepni mundësinë e fundit për t’ju mbajtur pranë, në të kundërt edhe mund t’ju humbasë. Fillimisht atij nuk do i vijë mirë, por pas pak pasioni i fillimit të lidhjes do të rizgjohet. Nëse jeni beqarë jeta juaj do fillojë të ndryshojë. Falë ndikimit të Uranit do keni mundësinë të stabilizoni planin financiar.

Keni dhënë shumë nga vetja juaj për të ruajtur harmoninë në çift, por partneri nuk ka bërë asgjë nga ana e tij. Flisni me të dhe sqarojini gjërat sa më parë. Ata që janë beqarë do e shohin se sharmi që do kenë do i ndihmojë të gjejnë personin e duhur dhe së bashku me të edhe lumturinë. Fati do jetë në anën tuaj në planin financiar.

Jupiteri, i cili është pozicionuar në qiellin tuaj nuk do sjellë asgjë të mirë për jetën sentimentale. Xhelozia do të rritet dhe do nxitë mjaft debate në çift. Bëni kujdes! Beqarët do jenë kontradiktorë në atë që duan. Megjithatë mos u mërzisni sepse pak nga pak do gjeni ekuilibrin në dashuri. Do tregoheni shumë të duruar me menaxhimin e financave.

Të gjithë çiftet do të arrijnë lumturinë sot. Jupiteri planeti i fatit dhe Venusi planeti i dashurisë do ju ndihmojnë t’ia kaloni sa më mirë pranë atij që doni. Për beqarët duket se atmosfera do jetë e qetë dhe pa asgjë të veçantë. Bëni dhe pak durim dhe do takoni personin e shumëpritur. Do keni mundësinë të përmirësoni të ardhurat sot.

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

BRICJAPI (22/XII-20/I)

UJORI (20/I-19/II)

PESHQIT (20/II-19/III)

Edhe jeta juaj sentimentale do shkojë më së miri. Planetet do jenë në anën tuaj dhe do ju ndihmojnë të kaloni çdo pengesë të vogël që mund të dalë. Është pikërisht Hëna që do i bëjë beqarët të mendohen më mirë për dashurinë. Në fund do dilni në disa përfundime që do e ndryshojnë tërësisht jetën tuaj.

Do keni shumë dëshira sot në dashuri dhe vetëm nëse flisni me partnerin ato mund t’ju realizohen. Emocionet që do përjetoni nga fundi i ditës do jenë të forta. Beqarët do takojnë personin që kanë ëndërruar. Askush nuk do mund t’i shpëtojë dot sharmit tuaj. Në planin financiar do keni fat, por gjithsesi mirë është ta shtoni edhe vigjilencën.

Marrëdhënia në çift herë do jetë e ftohtë dhe herë do të ndizet nga pasioni. Dita do jetë paksa e paqëndrueshme për çiftet kështu që tregohuni të kujdesshëm dhe bëni lëshime. Beqarët do kenë një takim të veçantë. Shfrytëzojeni rastin sepse persona si ai që do takoni nuk gjenden shumë lehtë. Financat nuk do kenë ndryshime.

Do jeni të vendosur sot të bëni çfarë të mundni që marrëdhënia juaj me partnerin të jetë sa më e mirë. Edhe pse do lodheni pak do ia dilni mbanë me sukses. Beqarët do flirtojnë mjaft. Mos merrni hua gjatë kësaj dite sepse financat nuk priten të jenë të mira dhe ju nuk do e shlyeni dot. Tregohuni të kujdesshëm!

9

10

22

25

31

26

32

27

28

29

33

35

37

38 44

43

18

24

30

36

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

12

20

23

34

11

15 17

21

GAFORRE (21/VI-22/VII)

8

14

19

Horoskopi i ditës

BINJAKET (21/V-20/VI)

4

16

Samsung ka pasur një sukses të jashtëzakonshëm me Galaxy S3, model të cilin besohet se prodhuesi ka arritur në 60 milionë njësi të shitura, dhe tani sipas një raporti të fundit parashikohet që planet e liderit global në prodhimin e telefonave, Samsung dhe modelit të ri Galaxy S4 ta tejkalojnë edhe këtë shifër. Sipas analistit të Jeffries & Company, Peter Misek, Samsung planifikon të shesë më shumë se 100 milionë njësi të Samsung Galaxy S4, model të cilin pritet ta zbulojë më 15 mars në ngjarjen tradicionale të kompanisë, Samsung Unpacked. “Shifra enorme për prodhimin e 100 milionëve njësive të Samsung Galaxy S4 i ka shtyer disa furnitorë të ndryshojnë strategjinë dhe të drejtohen kah Samsung, në vend të Apple” thuhet sipas Misek. Gjatë lansimit fillestar besohet se Samsung Galaxy S4 do të vijë në dy variane, përkatësisht me Samsung Galaxy S4 dhe versionin më të vogël Samsung Galaxy S4 Mini. Lansimi i të dy modeleve për Evropë pritet të ndodhë mes 15 – 22 prillit, ndërsa në SHBA pritet që debutimi i dy modeleve të ndodhë gjatë majit ose qershorit.

DEMI (21/IV-20/V)

3

13

Samsung planifikon të shesë 100 milionë S4

DASHI (20/III-20/IV)

2

39 4

40

45

48

41

42

46

Koha e fillimit ____:____ Koha e mbarimit ____:____

47

49

Horizontalisht

Vertikalisht:

1. Ai që vihet përballë dikujt tjetër në një lojë a në një ndeshje sportive. 10.

1. Dëshirë e madhe për të parë diçka, për të mësuar një të fshehtë, etj. 2.

Fjalë që thuhen për të futur të tjerët në ngatërresa. 13. Pemë e lartë. 14.

Kombëtar, ose... 3. Lloj bagëtie. 4. Copë e gjatë dhe e ngushtë, shirit. 5.

Fjalë të thëna me shpoti. 15. Organizatë Ushtarake. 16. Rishfaqje e një së-

Vegël e makinës qepëse, në të cilën futet një rrotë e vogël me perin që

mundjeje pasi jemi shëruar prej saj. 17. Zemërim që shfaqet me forcë kundër

kalon nga poshtë gjatë qepjes. 6. Historia Mesjetës. 7. Pjesa e përparme

dikujt, ngritja krye. 19. Njeri që nuk bën lëshime dhe u përmbahet pikëpam-

e kokës së kafshëve. 8. Galica, luftëtar patriot. 9. Shfuqizimi, ose... 10.

jeve dhe bindjeve. 21. Shenjë për ndalim. 24. Ekziston. 25. Lloj ambalazhi.

Notë muzikore. 11. Këmbët e ariut. 12. Përrua malor me ujë shumë të ftohtë.

30. Kryeqyteti i Vietnamit. 31. Pemë frutore. 33. Ishulli më i famshëm i Odis-

18. Rita, këngëtare e njohur. 20. Kundërveprimi ndaj një ngacmimi. 22.

esë. 34. Agjensi Turistike. 35. Qyteti ku ndodhet Gjykata Ndërkombëtare.

Tregu Amerikan. 23. Zhurmë e madhe. 26. Vëzhgimi i një të sëmuri nga

36. Është veshje e sipërme. 39. Çdo njeri i vështruar veçan midis njerëzve

mjeku. 27. Famë, ose... 28. Në rregull. 29. Qen gjahu. 32. Muaj i vitit. 35. Dru

të tjerë. 42. Vend i cekët për të kaluar lumin. 43. Elbasani në makina. 44.

gardhi. 37. Njësi vlerësimi për shahistët. 38. Kodheli i njohur i pikturës.

Notë muzikore. 45. Ndoja, aktore. 46. Nxënës e ndjekës i mësimeve të tij,

40. Periudhë kohe. 41. Shkronjë dyshe. 42. Lëndë që përdoret për gatim.

përkrahës. 48. Markë makine. 49. Rreth i vendit tonë. 50. Instituti Juridik.

45. Ent Monetar. 47. Përemër vetor

Sudoku | nivel mesatar 6

1 5 9

9

7 6 2 7 9

8

4

7

2

4 3

1

5

3

8

1

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

8 9

8

7 4

4 1

5

8 4

6 4 2

3

3

4

1

2

2 4

8

7

9

9

6 7 3 5

3

7

Koha e fillimit ____:____

4

2

Koha e mbarimit ____:____

Numërkryq 2 4 6 5 5

Shah | nivel mesatar Gjeni figurën duke bashkuar pikat 2 4 78 Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Numra me 3 shifra:

45423, 51151, 57387, 57684, 68351, 85744.

145, 246, 387, 578.

Numra me 6 shifra:

Numra me 4 shifra:

Koha e fillimit ____:____ Koha e mbarimit ____:____

I bardhi lëviz dhe fiton në të dy rastet e e dhena në skemën e mësipërme. Sfidat e dhëna janë të përzgjedhura nga profesionistë të vërtetë të lojës së Shahut

Numra me 5 shifra:

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

Përgjigjet nr të djeshëm

R

Gjeni 10 ndryshimet

102154, 145762, 157145, 163215, 210253, 314287, 411102, 415431, 444152, 447878, 565596, 628074, 759820, 875210.

1013, 1014, 2650, 2711, 3320, 4082, 5504, 5632, 6320, 6521, 6724, 7485, 7784, 7878, 9652.

E

E Z

E

U

Z

E

A

S

H

E

12147, 14060, 24191, 28041, 37271, 44415,

R

I

2

1

5

9

5

2

6

3

2

0

1

5

9

6

5

8

7

8

4

8

5

4

1

5

2

1

5

2

1

3

2

1

5

6

3

S

6

9

9

9

8

5

7

4

8

4

1

5

2

K

1

0

2

3

2

0

6

3

6

9

9

9

6

5

2

3

0

1

9

6

3

2

5

1

4

5

6

9

5

8

7

8

7

8

7

8

7

8

4

L

I

N

O

K

I

A

T

D

I

R

A S

F

I

S

A

Z

E

K

E

T

N

I

K

A

L

U

I

A

A

M

A

C K

U

Z E

H

V M

5

1

G

E

I

4

S

I

R

T

1 0

E

E

E

F

5 2

B

R

E

E

8 3

R

O

R

R

2 6

M

G

L

A

0 2

E

O

T

T

3 5

H

L

N

T N

E

6

O

L R

S

2

V

R

B L

A

M

I

O

B

J

E

K

K

R

O

S

E

S

I

N

O

A

R

A

S

R

T

A

N

K

E

I

T

E R

1

5

1

5

1

4

4

2

1

0

2

0

3

N

I

M

2

6

3

5

2

6

3

2

0

1

5

6

2

E

S

A

5

9

6

8

5

6

5

4

8

7

4

1

5

1

5

2

1

0

2

3

3

3

2

0

1

2

0

1

3

6

2

5

4

9

8

5

6

4

7

A


retro 1564 SOT faqja e fundit profil&

E premte 15 shkurt 2013 www.mapo.al

MAPO

23

15 shkurt

Galileo Galilei

Galilei u lind në Piza, i pari i gjashtë fëmijëve të Vincenzo Galilei-t, një kompozitori dhe teoricieni të muzikës dhe Giulia Ammannati-t. Emri i plotë i Galileo-s ishte Galileo di Vincenzo Bonaiuti de’ Galilei. Kur mbushi 8 vjeç, familja e tij u shpërngul në Firence, por ai u la nën kujdesin e Jacopo Borghini-t edhe për dy vite të tjera. Më pas u edukua në Manastirin e Camaldolese-s. Megjithëse një katolik i devotshëm, Galileo kishte tre fëmijë jashtë martese me Marina Gamba-n. Arritjet e tij përfshijnë përmirësimet e teleskopit dhe vëzhgimeve astronomike të mëpasme dhe mbështetjen për kopernikanizmin. Stephen Hawking ka thënë se “Galileo ndoshta më shumë se askush tjetër ka dorë në lindjen e shkencës moderne”. Lëvizja e objek-

teve njëtrajtshme të lëvizshme, e mësuar në pothuajse të gjitha kurset e shkollave të mesme dhe në universitete, u studiua nga Galilei si subjekt i kinetikës. Kontributi i tij në astronominë observuese përfshin konfirmimin teleskopik të fazave të Venusit, zbulimin e katër satelitëve më të mëdhenj të Jupiterit (pagëzuar hënat e Galileit, për nder të tij) dhe vëzhgimin dhe analizimin e njollave diellore. Galilei punoi gjithashtu në shkencën dhe teknologjinë e aplikuar, duke shpikur një kompas të përmirësuar ushtarak dhe instrumente të tjera. Mbështetja e Galileit për kopernikanizmin ishte kundërthënës në kohën e tij, sepse një numër i madh filozofësh dhe astronomësh ende ndiqnin pikëpamjen gjeocentrike, sipas së cilës Toka ishte në qendër të uni-

versit. Pas vitit 1910, kur mbështeti publikisht heliocentrizmin i cili vendoste Diellin në qendër të Universit, ai u ndesh me kundërshtime të hidhëta nga disa filozofë e klerikë dhe dy nga këta të fundit e denoncuan para Inkuizicionit kishtar në fillim të vitit 1615. Në shkurt 1616, megjithëse u lirua nga akuzat, Kisha katolike e denonconte heliocentrizmin si “të rrejshëm dhe në kundërshtim me Skripturën” dhe Galilei u paralajmërua të hiqte dorë nga mbështetja për të - gjë të cilën ai premtoi se do ta bënte. Kur më vonë i mbrojti idetë e tij në veprën e famshme “Dialog rreth dy sistemeve kryesore të botës”, të publikuar në vitin 1632, ai u vu në bankën e të akuzuarve nga Inkuizicioni, u cilësua si “heretik” dhe e kaloi pjesën e mbetur të jetës në arrest shtëpiak.

Oskar Pistorius marrëzia e një heroi të zhbërë Jeton Selimi

“Kiji inatin e fali hakun” Ismet Toto

Në Illyrin e javës së shkuar botova një artikull “Unter Fuhrer-ët Hitlerianë “, me të cilin lëvdova sjelljen të partisë së vet. Disa këndonjës, edhe fletorja inteligjente “Vatra”, kanë bërë një konfuzion llogjik duke kujtuar se me anë të atij artikulli, unë jam shfaqur sheshit si një hitlerist ose fashist… ! Është rasti të insistoj mbi këtë pikë dhe t’u them miqve të mi këndonjës, të mos nxitohet të japin gjykime. Një njeri mund të adhurojë Hitlerin si një njeri kurajos dhe gjenial (dhe është i tillë pa u ba kancelier i Reich-ut),pa qënë i bindur në ideologjinë fashiste. Është e mundur që të kemi një admiratë për mënyrën e organizimit të partisë hitleriste, për efficiencën e madhe të aparatit të tyre për disiplinën entuziazmën etj..,pa qenë aspak të shtrënguar, drejt për së drejti ose tërthorazi, të pëlqejmë ose të pranojmë të realizohen me ato mjete. Dhe duhet të shtoj se këto mjete dhe mënyra, që përdor hitlerizma

GAZETA

MAPO info@mapo.al cel: 068 20 20 5555477 Gazetamapo@gmail.com cel: 068 477

në Gjermani janë përdorur, pothuaj, në të gjitha kryengritjet e mëdha të botës. Për një pikë të veçantë që thekson “Vatra” se dënuan njerëz pa u dhënë në gjyq, gjë që nuk mund ta admetojë kursesi, i përgjigjem se në kohë kryengritjeje të gjitha veprat janë ilegale, arbitrare, teoristike dhe violente. Në qoftë se formohet një gjyq dhe gjykon njerëzit me vdekje në 5 minuta e sipër, nuk ka ndonjë ndryshim të madh nga dënimi pa e formuar fare atë gjyq qesharak dhe formalistic. Me atë artikull kam dashur vetëm e vetëm të shfaqë urrejtjen time për “unter fuhrerët” e të gjitha vendeve dhe të gjithë kohëve, që kanë dashur ose duan të konspirojnë kundra udhëheqësve të tyre, si dhe admiratën që ndjeva për mënyrën trime dhe viruente me të cilën Hitleri shtypi në rastin e tij. Asgjë më tepër. Nuk më duhet të kem thënë asnjë fjalë, që të tregoj në ndonjë mënyrë, bindjen ose edhe inklinacionin tim në punë ideologjie. Ilyria, 1935

Luftëtarë shqiptarë Durrës, 1914

Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku Rrethe: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. Sociale: Jonida Tashi. Kultura: Aida Tuci. Suplement: Jonida Hitoveizi. Sporti: Jeton Selimi. Komentatorë&Analistë: Gentian Elezi, Arjan Vasjari, Prof. Asoc. Dr. Adrian Civici. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha Koordinatore: Shkëndi çili. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

Ai ishte praktikisht një mit. Ishte idhulli i të gjithë atyre që te vullneti i tij shikonin shërimin e shpirtit. Foshnjës që iu prenë këmbët në muajin e njëmbëdhjetë, që u rrit dhe u bë atlet i pistave të shpejta, njeriu që mori nofkën “Blade Runner”, dhe që arriti të bëhet i pari atlet paraolimpik që garon dhe me “normalët” në garën e tij të preferuar, atë të 400 metrave. Oskar Pistorius mishëronte heroin, njeriun e sakrificës së madhe që arrin të bëjë të mundur të pamundurën me punë e vullnet, dëshirë dhe këmbëngulje. Pistorius ishte… I lindur më 22 nëntor të vitit 1986, Oskari ishte vetëm një foshnje kur humbi të dy këmbët për shkak të një mosformimi të rëndë (fibular hemimelia) që detyroi mjekët t’ia operojnë ato nga gjuri e poshtë. Por, përveç fatkeqësisë që e goditi, Pistorius mbeti jetim nga nëna kur ai ishte në një moshë delikate. 13-vjeç nisi të luajë regbi me ekipin e shkollës, ndërsa më vonë do të bëhej pjesë edhe e skuadrës së mundjes. Më vonë, Oskar do t’u kushtohej pistave të vrapimit dhe do të adaptonte protezat e para në këmbë. Do të diplomohej në Universitetin e Pretorias për biznes dhe shkencat sportive, ndërsa nuk do të hiqte kurrë dorë nga pasioni i tij i madh, të vrapuarit. Do të fitonte medalje ari Emri: Oscar Leonard Carl njëra pas tjetrës në garat mes “sojit” Mbiemri: Pistorius për të thyer të gjitha barrierat në Lo- Ditëlindja: 22.11.1986 jërat Olimpike të Londrës, kur do të Vendlindja: Sandton, zbriste në pistë si një “normal”, duke Jonhanesburg arritur të kualifikohet deri në Shteti: Afrikë e Jugut gjysmëfinalet e 400 metrave, ndër- Profesioni: Atlet sa ngriti peshë një stadium të tërë Disiplina: Sprinter dhe të gjithë globin që e ndiqte nga Rekorder: 100 metra: 10.91 ekrani. Oskar Pistorius ishte bërë sek, 200 metra: 21.30 sek, përfundimisht një hero i njëjtë me ata të mitologjisë, të aftë për ta bërë të paimagjinueshmen realitet. Lajmi i djeshëm ka tronditur nga themelet atë që ai përfaqësonte. Vrasja e të fejuarës bëri xhiron e botës në pak orë. Ai, mbinjeriu vullnetçeliktë, heroi ynë, ishte njerëzor. Xhelozia ia kishte rrëmbyer mendjen, ndërsa në jo pak raste është parë në publik të kërcënojë meshkujt që ia kishin rrëmbyer të dashurat. Fatkeqësia e tij u shndërrua kështu në makthin e tij më të madh, diçka që ne, adhuruesit e tij, nuk e shikonim nga jashtë, por që ai e vuante përbrenda. Xhelozia u bë një Kimerë dhe vrau Belerofontin tonë (në mitologji është e kundërta), heroin e miliona njerëzve. Oskar do të dalë sot përballë gjykatës në Pretoria me akuzën e vrasjes me paramendim. Viktima, një modele 30-vjeçare shumë e njohur në Afrikën e Jugut. “Nuk jam i paaftë për shkak të paaftësisë në të ecur. Jam i aftë për aftësitë që kam” shprehja e tij që u kthye në një revolucion për mendjet e njerëzve. Por asgjë nuk do të jetë më si më parë. Drama ka prekur dy familje dhe boshllëku do të jetë i madh në sportin olimpik. Bota ka humbur një hero, garat një atlet, familja një vajzë… Pistorius nuk do të jetë më i madhi “Blade Runner”.  

Email: v_perleka@yahoo.com vera_perleka@hotmail.com


CMYK

24

MAPO

E mërkurë, 13 shkurt 2012 www.mapo.al

Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Advertisement