Page 1

Faqe 14

Basha: Plani i ri do të zbatohet, s’ka më sekserë për lejet Kryetari i Bashkisë zhvilloi dje konsultimet e fundit të planit me përfaqësuesit e shoqatave të ndërtimit dhe të biznesit

Kryeredaktor Arion Sulo - E enjte, 13 dhjetor 2012. Numër 777. Viti III botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

në brendësi

Telefonatat dhe SMS Legalizimet

Emrat e 1668 personave që u ndryshojnë tapitë Qeveria ka miratuar dje disa korrigjime në tapitë e 1668 personave që posedojnë objekte informale. Këto ndryshime janë bërë me kërkesë të Drejtorisë së ALUIZNI-t dhe korrigjimet përfshijnë pothuajse të gjitha qarqet e vendit

FAQE 20-21

Kompensimi

lista me 755 ish-pronarët që marrin 801 mln lekë Qeveria miratoi dje shpërblimin e 755 pronarëve mbi sipërfaqet takuese të pasurive të paluajtshme, pronë private, të zëna nga ndërtimet informale në qarqet e Durrësit, Elbasanit, Fierit, Kukësit, Shkodrës, Tiranës dhe Vlorës FAQE 19

op-ed / 16-17

Oficeri i Rinasit: Bëni gati 1 njëshe jeshile e ta kalojmë! Zbardhen bisedat e nënkomisarit Eduart Çelmeta me kolegët e tij, të cilat tregojnë sesi kalojnë në Rinas njerëz që kanë shkelur afatin 90-ditor në BE, por edhe persona me precedentë apo të padëshiruar. Nënkomisari: Ai i ka bo mullar ditët e qëndrimit. Ta bojë gati nji jeshile ai, nji njishe dhe të jetë në rregull për të ikur në darkë... Bona ca lekë...Kishim ca katunarë aty, më lanë ca gjona t`vogla”. Faqe 2-3

Gjiknuri: Front i gjerë me FRD e AK, PS të lëshojë nga profili i saj politik Sekretari për çështjet zgjedhore shprehet se lista e kandidatëve të PS-së për 2013-ën duhet të konsultohet në bazë. Këshillon front të gjerë opozitar edhe me FRD e Topit dhe AK-në e Spahiut. Rama: Grupi i deputetëve aktualë, garanci për fitoren

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

1 Lek për Lirakun

koment Edison Ypi

Disa ish të burgosur politikë të diktaturës bënë një grevë urie për marrjen e dëmshpërblimit të burgut...

koment Ardian Vehbiu

9 mapo academe

Ulërimë elektorale

lit. “Ajo që është shumë e rëndësishme për të shtruar rrugën drejt integrimit europian është konsensusi, të folurit me njëri-tjetrin, dhe ja tek jemi sot këtu tek institucioni i Avokatit të Popullit. Kjo tregon se konsensusi është jo vetëm i mundur, por edhe se me konsensus Shqipëria ecën përpara”, - tha Ëollfarth. Duke iu drejtuar... Faqe 5

Masakrohet me thikë 49-vjeçarja e divorcuar, mister motivet Nëna e dy fëmijëve nga Fieri është sulmuar ndërsa shkonte për në shtëpi dhe ka ndërruar jetë në spital. Policia dyshon grabitje, por nuk përjashtohen edhe motive të tjera

Afshi për censurim Disa njerëz motivohen të marrin pjesë në jetën publike vetëm nga urrejtja ose...

Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Eugen Ëollfarth mbështet idenë e zgjedhjes së një presidenti konsensual. Pas takimit të zhvilluar dje me Avokatin e Popullit, Igli Totozani, ambasadori i OSBE-së tha për mediat se Presidenti i ardhshëm duhet të zgjidhet me konsensus sa më të gjerë, teksa mori si shembull zgjedhjen e Avokatit të Popul-

Një grua 49-vjeçare është goditur me thikë teksa po kthehej në shtëpi nga

persona ende të paidentifikuar dhe për motive të pazbardhura. Gjithçka u regjistrua rreth orës 19:30 në afërsi të një lokali në lagjen “Kryengritja e Fierit”, ndërsa gruaja Ahsinja Krytha humbi jetën disa minuta pas sulmit, pasi ishte transportuar për në spital nga kalimtarë të rastit që e gjetën atë të mbuluar me gjak pranë derës së një shtëpie trekatëshe... Faqe 8

gjyqi

Vendimi

Bie dëshmia për plumbin rikoshet, prokurori: Si përrallë e 1001 netëve

Shtetësi shqiptare të huajve që investojnë mbi 200 mijë USD

FAQE 15

Bankat , fajtore pse janë fitimprurëse? Bankat po vijojnë të mbështesin me hua ekonominë, pavarësisht rreziqeve të shtuara, por askush nuk mund të pretendojë që çdo biznes në vështirësi të trokasë në bankë dhe të përfitojë patjetër hua.

CMYK

FAQE 4

analizë / 23

Faqe 16

emma wallis

Rikthimi i “mbretit” dhe “detonatori” i eurozonës Teksa tregjet janë të lëkundura, Monti paraqet dorëheqjen dhe Berluskoni përgatitet për një rikthim. A do të thotë kjo se Italia mund të jetë detonatori që do ta “shpërthejë eurozonën?” Nuk duhet shumë për t’i tronditur tregjet gjatë këtyre ditëve. Kështuqë lajmi se kryeministri aktual italian Mario Monti u detyrua të japë dorëheq jen, pasi humbi mbështetjen e njerëzve të Berluksonit, nga Partia Liberale, e dha vërtet një efekt të tillë. Në mëngjesin e së hënës (10.12.2012), tregjet britanike dhe gjermane u hapën me ulje, krahasuar me mbylljen e tyre përgjatë së premtes. Berluskoni, që prej kohësh shihej si “pensionist”, vendos të ringjallet dhe e bën këtë duke sulmuar masat e shkurtimeve dhe mbrojtësen...


2

MAPO

E enjte 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

f kus

Në qendër të përgjimeve është oficeri i policisë, Eduart Çelmeta, i arrestuar pak ditë më parë për korrupsion dhe nëpërmjet tij ShKB ka zbuluar një rrjet të tërë oficerësh që dyshohet të jenë përfshirë

Rinasi “han” pa porta, zbardhen përgjimet e oficerit Çelmeta Telefonatat dhe SMS e Eduart Çelmetës dhe kolegëve të tij tregojnë sesi njerëz që kanë kaluar afatin 90-ditor në vendet e BE-së, precedentë apo të padëshiruar, mund të kalojnë sërish nga Rinasi. Ryshfetet nga 300 deri në 1 mijë euro Leonard Bakillari

Tiranë Përgjimi i një oficeri policie mjafton për të kuptuar gjithçka ndodh në Rinas. Aeroporti i vetëm i vendit, i përfolur vazhdimisht për skandale klandestinësh, mund të quhet pa frikë një han i madh pa porta. Liberalizimi i vizave nuk mundi të zgjidhë një herë e mirë problemin e udhëtimeve jashtë vendit, pasi nëpërmjet këtij aeroporti ia kanë dalë të kalojnë edhe persona me probleme, të cilët kanë paguar nën dorë. Një pjesë e mirë e kontrollorëve në këtë aeroport janë përfshirë në një superhetim për korrupsion e shpërdorim detyre. Kanë mjaftuar vetëm pesë muaj përgjime për të zbardhur të vërteta tronditëse rreth funksionimit të kontrollit në Rinas. Në qendër të përgjimeve është oficeri i policisë, Eduart Çelmeta, i arrestuar pak ditë më parë për korrupsion dhe nëpërmjet tij ShKB ka zbuluar një rrjet të tërë oficerësh që dyshohet të jenë përfshirë. Bisedat telefonike dhe SMS-të e shkëmbyera mes kontrollorëve tregojnë gjithçka ka ndodhur aty që

prej gushtit të këtij viti, kur ShKB merr një informacion sesi një 32-vjeçare nga Elbasani do të kalonte nëpërmjet Rinasit, edhe pse ishte shpallur e padëshiruar në vendet e zonës Shengen. Fillimisht kjo shtetase kishte bërë biseda paraprake me kontrollorë në Kakavijë e Kapshticë, të cilët i kanë kërkuar 500 euro për të kaluar jashtë kufijve. Pas këtyre bisedave, 32-vjeçarja O.T. është takuar me kontrollorin Çelmeta, i cili ka komunikuar me disa kolegë të tij në Rinas, të cilët kanë marrë përsipër kalimin e saj në Itali kundrejt shumës prej 300 eurosh. Pikërisht nga ky rast, Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm do të binte të gjurmët e një rrjeti policësh, të cilët kundrejt parave kalonin në vendet e zonës Shengen persona me probleme. Komunikimet telefonike tregojnë se Çelmeta fliste në mënyrë të vazhdueshme me një kolegen e tij, së cilës i kërkonte informacione apo favore për kalimin e personave të ndryshëm gjatë kohës që ai nuk ishte në detyrë. Gjatë këtyre komunikimeve nuk mungonin as diskutimet për personat e kthyer nga autoritetet e huaja, të cilët ishin nisur nga aeroporti i Rinasit. Vetëm në një ditë, njërit prej kontrollorëve i ishin kthyer shtatë persona të nisur nga kabina ku ai ndodhej me shërbim, pasi kishin mungesë në dokumentacion. Por preja e lehtë për kontrollorët ishin personat që kishin shkelur qëndrimin në vendet e zonës Shengen, të cilët kërkonin të kalonin sërish duke paguar nën dorë. Në tetor të këtij viti, Eduart Çelmeta i kërkon informacion një prej kolegeve të tij për një person, i

cili duhet të kalonte nëpërmjet Rinasit edhe pse kishte probleme me kohën e qëndrimit në vendin ku kishte qenë. Pasi verifikon emrin e dhënë nga Çelmeta, kontrollorja i thotë: “shihe një herë vetë me qetësi kur të shkosh në punë me gëzim”. Në një tjetër episod të përgjuar nga policia, kontrollori Çelmeta merr një telefonatë nga një i njohuri i tij, i cili i kërkon të kalojnë një person që kishte shkelur afatin e qëndrimit jashtë vendit. Çelmeta kërkon informacion për të nëpërmjet koleges së tij që atë ditë ndodhej në punë dhe të dy bashkë llogarisin afatin e qëndrimit të personit që do të kalonte. Pas pak orësh, personi që interesohej i thotë Çelmetës se ai nuk do të ikë sot, pasi nuk ka lekë. Menjëherë pasi merr këtë përgjigje, kontrollori i shkruan koleges së tij: “Lëne se nuk do me ik, e kishte piacën e ulët shoku. Ndërsa në një mesazh të dytë i thotë: Iu duk çikë i shtrenjtë ai muhabeti dhe i thashë, po deshe shoku, mirupafshim se ne s’kemi dalë për sevap”. Një tjetër episod i përgjuar është edhe ai i datës 9 nëntor, kur Çelmeta merr në telefon një femër të cilës i thotë se ka bërë ca lekë. “Kishim ca katunare aty, më lanë ca gjona t`vogla kshu…të vij të jap një pesëdhjetëmijë lekësh…po hajde mi hajde, lekë katunarësh janë, kështu 10 euro, 20 euro”- thuhet në dosje. Prokuroria në bashkëpunim me ShKB-në kanë verifikuar edhe një rast, kur nëpërmjet aeroportit të Rinasit ka kaluar edhe një person me precedent të mëparshëm kriminal, i cili ishte shpallur person i padëshiruar në zonën Shengen.

Përgjimet e transkriptuara të çelmetës Kontrollorja 2: Kur e di që tjetri ka qenë turni tretë, nuk mund t’i bish telefonit, se mund të jetë në gjumë tjetri. Çelmeta: Ooo, ishe tu flejt gjumë, se dija, ke qenë tu flejt paradite dhe çohesh masdite! Kontrollorja 2: Ik o dreq, po re, si je ti, si ja kalove? Çelmeta:Po ja në punë, shyqyr zotit, në punë, në punë, dysh dysh! Kontrollorja 2: Hë, si është gjendja? Çelmeta:Ai shoku, në rregull ! Kontrollorja 2: E pra se me mori ai i Durrësit dhe me tha e mbronte m’u si idiot po nuk e zgjata se thashë varja…! Çelmeta:E mar vesh…! Kontrollorja 2: Sa të rrish e të merresh…do ketë kap nonji gjo vetë ai e…kshu. Çelmeta: Nai gjo mo? Kontrollorja 2: Hiç, ja qetësi, duke hongër ca bejk rolls kështu me këto katunarët këtu. Çelmeta:Kë ke nga katunarët sot, M... eee? Kontrollorja 2: Jo, M.. është anej nga hyrja... Çelmeta: Hajt, të përshëndes! Kontrollorja 2: Dhe unë, ciao! Datë 11.10.2012 ora 12:45:18 Çelmeta:- Po ashtu më bie, se sot eshte dita e dytë që jam dysh, pardje dola vetë se kisha punë, hajt

mo, vari teneqen, dysh kam bo unë tre ditë rresht, në dalje me kanë bo çun të mirë, vetem në dalje më kanë vonë, kanë bo të tjerët në hyrje me O. Gj, me ato, pranej. Kontrollorja 1: Kanë pas shumë kështu ato, të kthym, prandaj. Çelmeta: Kishte shumë një ditë O. nja shtatë copë po njiherë. Kontrollorja 1: Qyqa…! Çelmeta: Po, edhe të gjithë Bell Air Bruksel. Kontrollorja 1: (Fishkëllen) E tmerrshme…! Çelmeta:Po, pashe nji ditë F. që po bonte këto INAD-et dhe ishin shumë, nji e kishte H. dhe gjashte i kishte O., kështu per qejf. Çelmeta:Sa kishte E.? Eduarti - E mo nga këto Inad-et , që kthehen këto, të gjithë tjerët i kishte O., full, full. Kontrollorja 1: Mirë mo, e kuptova për O., po sa kishte E.? Çelmeta: Nji me nji kishte E.. Kontrollorja 1: Nji, e mo varja per nji s`ka gjo, E. është dhe e re në detyrë. Çelmeta: Po une i kam nis për qejf ato të mitë dhe m`kanë ik për qejf shokët e mi të dashur. Kontrollorja 1: Shumë mire… Çelmeta:Dhe ai që t`thashë atë ditë unë, që iku nga Vjena, ooo iku me qejf rehat vllai, ooo n`rregull, i kam pasagjere t`rregullt vllai, pasagjerë t`rregullt, të gjithë kshu…

permeso di soxhorno. SMS Datë 20.10.2012, ora 13:13 Çelmeta: “D. R. Spahia.. ma shiko pak sist e me thuj…kur të jesh e lirë..”. Kontrollorja 1: “Kam njerëz”. Çelmeta: “Shikoje edhe i herë D. R. Spahia ..dt 16.09.69 ..më kthe përgj”. Kontrollorja 1: ”Me kto të dhëna nuk më del asgjë në sistem…shihe 1 herë vetë me qetësi kur të shkosh me gëzim në pune..”. Datë 05.11.2012 Kontrollorja 1: “Nisa një grua me turkun, po ishte kthyer dje me grekun dhe i kishin vënë atë vulën në pasaportë…”, Çelmeta: “Gjasa të kthehet? …jo, jo kishte bilete vajtje-ardhje 2 ditore… varet se ça është shkrujt te vula dhe se ku shkonte” “…të thashe se e nisa me Turkish se ishte e sëmurë…” “…me Turkishin mirë, po mos kishte destinacion tjeter…” Datë 20.10.2012, ora 22.13 Çelmeta: “E gjeta atë shokun, … s`bohet se është kthyer nga policia para 2 javësh nga Vjena, ka espuls në shengen”. Datë 25.10.2012 Kontrollori 3: “Nigjo si është

problemi…nji shok i imi do me udhëtu për në Angli po ka pasaportë bullgare, e rregullt pashaporta eeee… Çelmeta: Të marr unë për një minutë… Kontrollori 3: “Jo sot, nuk do ikë sot, unë du konfirmimin e t`a organizojmë bashkë pjesën”. Datë 27.10.2012, ora 19:52 Kontrollori 3: Ai miku im nuk ka pasaportë shqiptare. Çelmeta: Ai përdorte pasaportë maqedonase. Kontrollori 3: Unë i thashë që kshu kshu, bëje gati një kafe po të dush, ose s`di çar të them tjetër”. Çelmeta: “Mirë mo hajde, si ta ketë terezinë, flasim e bejmë prapë, këtu jemi”. Datë 26.10.2012 Kontrollorja 1: O Çelmeta, ma shif i herë atë B. Lale, fute emrin në sistem”. Çelmeta: E kanë kapur. Kontrollorja 1: A mund të nxjerësh ndonjë informacion më të gjerë? Çelmeta: Flasim në facebook. Datë 5.11.2012, ora 16:14 Altini: E.P. Çelmeta-kontrollores 1: Shih nëse ka Bel Air Milano. Ikën një i njohuri im e më çau b…..se e ka bo

mullar”. Kontrollorja 1: Kam dy persona me këtë emër. Më duhet emri i babait. I paska bërë zbor eee…”. Çelmeta: Eee, ditët e qëndrimit ee” Data 05.11.2012, ora 17:30 Çelmeta-Altinit: Ai i ka bo mullar ato ditët e qëndrimit. Altini: ”… Qe i ka bo mullar ne e dimë që i ka bo mullar se…” Çelmeta: Aaaaa, e di ti qe i ka bo mullar…” Altini“…Po…” Çelmeta: “…E po mirë, ta bojë gati nji jeshile ai, nji jeshile, nji njishe dhe të jetë në rregull për të ikur në darkë, dakort që t’i them atit, shokut që është atje se vetë s`jam…” Altini: “…Nuk bohet me pesëdhjete eeee?...” Çelmeta: “…Jo, jo, jo mo burrë, jo se i kanë kthu mrapsh, ia kanë q... nonën, i kanë hap pune…” Altini: “…Po sa herë ka kalu i ka dhonë nga pesëdhjetë, mo ja q….. nonën mor burrë…” Çelmeta: “…Po tashi, ca t`thotë Edi tashi. Tashi, ca do t`them unë tashi…” Altini: Sa herë që ka kalu ka dhonë nga pesëdhjetë…” Çelmeta: Unë tashi, mos bërtit, t`u ulërit tashi…” Altini: “Ore unë po t`them burrash për kokë t`cunit, sa herë ka kalu e ka


E enjte 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

MAPO

3

Gjatë seancës për caktimin e masës së sigurimit, prokurori tha se i dyshuari, në bashkëpunim edhe me persona të tjerë kanë lejuar kalimin e shtetasve që kishin shkelur afatin e qëndrimit në zonën Shengen kundrejt pagesave nën dorë

Çelmeta: E ka bërë mullar, bëni gati 1 njëshe jeshile Zbardhen bisedat e Çelmetës me kolegët e tij për kalimin nga Rinasi të personave me probleme. “Ai i ka bo mullar ato ditët e qëndrimit. Ta bojë gati nji jeshile ai, nji njishe dhe të jetë në rregull për të ikur në darkë.... Bona ca lekë për atë Gerin tat…kishim ca katunarë aty, më lanë ca gjona t`vogla” Datë 07.11.2012 Çelmeta: Fol me atë shokun, i bojnë letrat për nesër asaj që të rregulloj unë shërbimin, më kthe pergjigje…” Mario: Për një orë të them. Mario: E mora por nuk ia hap ajo cuca telefonin, se si duket do jetë në gjumë. Sa të më hapi, të them direkt në telefon “. Çelmeta:Kam hallin e shërbimit, se i bon shefi tashi. Mario: Nuk ka problem se nqs. nuk bohet për nesër, e lëmë për pasneser. Çelmeta:Kismet pastaj, se për pasneser nuk e di ça turni jam. Çelmeta:E rregullova shërbimin për nesër kështu që shife mundësinë për ta nisur nesër, thuji atij shokut. Mirë, se pasnesër varet… nesër në drekë, që ikën dhe austriaku në 3…”.

dhonë aq ka pas, s`ka pas punë…” Çelmeta: “…Epo tashi, ca është ai person aty, pa nji njishe nuk kalon, kshu m`thanë kshu po t`them tashi. Unë nuk jam vetë, se t`isha vetë hajt se po ta rregullosha…. O Altin, m`dëgjo m’u tashi, e kanë kthy për ditët e qëndrimit dhe i kanë bo nomin të gjithëve. Është shtrëngu litari, tashi ai shoku që është aty me tha nji njishe dhe hajt ta kaloj unë, nëqoftëse ashtu pastaj t`boj ça të detë punët e tjera e kthejnë mrapsh, ia djegin me bileta me t`gjitha, jo se du t`ashu, megjithate bëje muhabet me atë dhe m`ço hesap te ky numër…” Altini: Po mirë mo mir… Çelmeta: Bo nji telefon, ça t`thotë Edi tashi, s`jam unë vetë se po t`isha unë vetë, e rregullosha këtë punë. Nuk jam vetë, më kupton se po t`jem edhe vetë duhet t`futem dhe unë që të jem në punë, se nuk e boj dot po s`qeshë n`punë vetë….Dakort, bëje muhabet dhe m`jep xhevap tashi” Altini: Ja ta marr! Ora 17: 45 Altini: Nuk ka lekë, nuk po hik sonte. E takojmë nesër për kafe”. Çelmeta-Kontrollores 1: Lene se nuk do me ik…e kishte pjacën e ulët shoku…ju ndrru mendja…flasim”. Ju duk çik i shtrenjtë ai muha-

beti dhe i thashë po deshe shoku, mirupafshim...se ne s`kemi dalë për sevap…”. Përgjimi ambiental Nga ana e policisë gjyqësore të SHKB është bërë relacion se shtetasi Eduar Çelmeta, me detyrë kontrollor do të takohen me një shtetas të identifikuar me emrin Duli, ku do të bisedojnë për të kaluar në mënyre të paligjshme shtetasen A. Xhafa kundrejt shpërblimit. Eduarti gjatë bisedës kërkon 500 euro për kalimin nga Rinasi të shtetases Xhafa. SMS ora 20:37 Çelmeta: Se mos iu duk cmimi i lartë atij shokut. Se duhet me të dhon dhe i kafe ty. Më thuj po kishte gjo për çmimin. Jo o vlla jo, s’du gjo unë, je hallexhi për vete, për mu shiko punën tate, mos e rruj ….”. Çelmeta-Kontrollores 1: Verifiko në sistem A.Xhafa. Ka noi problem. Kontrollorja 1: Kjo ka dalë me 09.06.2012 dhe është kthy më 19.08.2012, daljen tjetër e ka 03.09.2012 dhe është kthy më 19.09.2012, sipas meje mos gaboj gjashtëmujori i fillon në dhjetor kësaj, sepse kjo në total ka qëndru 86 ditë atje, llogariti dhe ti e më thuaj…”. Çelmeta: Ok, noi gjo tjetër ka?.

Data 08.11.2012 Çelmeta: Ka noi gjo…?” Punonjëse agjencie: Jo, për momentin jo. Çelmeta: Po vjen një vajzë e re të presë nja dy siguracione, është me xhup kaf, i thotë se i thashë për ke ty, ishalla po vjen atje. Çelmeta:Çova një djalë të ri të presë siguracion. Është me çantë shpine, i vesh një derr katunar nga Baldushku. Ia kam shkrujt mrapa biletës. Punonjësja e agjencisë: I bëra dhe një rezervim hoteli, që të mos t’i nxirrni probleme. Çelmeta: E di e di, do vi këtu te unë ai, që ta shof nji herë ca ka me vete majmuni. Punonjësja e agjencisë: Nuk i hapin probleme, pasi ka të dashurën e vet që i punon në aeroport. Çelmeta: Ta shofim sa euro ka me vete budallai, ta shofim nji herë ça ka me vete idioti”. Datë 09.11.2012, ora 19:20 Çelmeta-një femër: Bona ca lekë për atë Gerin tat…kishim ca katunarë aty, më lanë ca gjona t`vogla kshu…të vij të jap një pesëdhjetëmijë lekësh…po hajde mi hajde, lekë katunarësh janë, kështu 10 euro, 20 euro…”. (Kjo telefonatë ka lidhje të paktën me një shtetas të kthyer në kategorinë INAD, të nesërmen e kësaj telefonate, i cili është prapësuar nga policia italiane me motivacionin se ka Espuls dhe sinjalizim në SIS dhe se nuk i lejohet hyrja në vendet Shengen).

Tiranë

Nënkomisari i Rinasit në arrest me burg: Arrestimi, i padrejtë Gjykata e Tiranës ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” ndaj kontrollorit të Rinasit, Eduart Çelmeta, i dyshuar për korrupsion dhe shpërdorim detyre. Gjatë seancës për caktimin e masës së sigurimit, prokurori tha se i dyshuari, në bashkëpunim edhe me persona të tjerë kanë lejuar kalimin e shtetasve që kishin shkelur afatin e qëndrimit në zonën Shengen kundrejt pagesave nën dorë. Për të provuar këtë akuzë, prokurori ka paraqitur në gjykatë një dosje me përgjime, që sipas tij tregon se Çelemeta ka konsumuar veprën penale të korrupsionit dhe për këtë arsye gjykata duhet të vendosë masën e sigurimit “arrest me burg”. Vetë i arresturi dhe avokati i tij mbrojtës kanë mohuar akuzën e prokurorisë, duke kërkuar një masë më të butë sigurimi. Në këtë seancë nuk kanë munguar as akuzat kundrejt prokurorisë, pasi avokati mbrojtës i Çelmetës tha se duhet të ndëshkohen njerzit që kanë arrestuar pa të drejtë klientin e tij. Gjatë seancës prokuori tha se në këtë çështje dyshohet të jenë përfshirë edhe persona të tjerë të cilët aktualisht jënë nën hetim. Sipas burimeve mësohet se gjatë seancës me dyerë të mbyllura, përfaqësuesi i akuzës ka thënë se janë në process verifikimi edhe kontrollorë të tjerë në aeroportin e rinasti, të cilët dyshohet se kanë bashkëpunuar me të arrestuarin për kalimin jashtë vendit të personave me probleme në vendet e zonës Shengen. Për të vëre-

tuar këto akuza, prokurori solli në vemendjen e gjykatës disa episode, ku nuk mungojnë as rastet që nëpërmjet aeroportit të Rinasit kanë kaluar edhe persona me precedentë të mëparshëm kriminal, të cilët nuk janë verifikuar nga i arrestuari. “Gjatë hetimit të kësaj çeshtje ka rrezultuar se më datë 12.10.2012, me linjën ajrore “Belle Air Bergamo”, Eduart Çelmeta ka berë përpunimin dhe regjistrimin në sistem, si dhe me pas ka lajuar kalimin nga Rinasi të shtetasit S. Rustemi, për të cilin konstatohet lehtësisht tejkalimi i afateve të qëndrimit në vendet e zonës Shengen”- thuhet në dosjen e prokurorisë. Më tej akuza pretendn se përveç kësaj, nga të dhënat në sistemin TIMS, ky shtetas rezulton me precedentë të meparshem kriminal, gjë e cila e bën person dyshues për udhëtimin. “Nga ana e kontrollorit Eduart Çelmeta duhet të ishte ndjekur detyrimisht procedurat ligjore për verifikimin e tij, duke kontrolluar ditët e qëndrimit, duke i bërë kontroll në vijë të dyte si dhe duke njoftuar Përgjegjesin e Turnit, veprime të cilat nuk janë kryer, pasi nuk rezulton shënim në sistem për këtë”thuhet në dosjen e prokurorisë. Pasi dëgjoi palët, gjykata ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” ndaj shtetasit Eduart Çelmeta, ndërsa ka kërkuar nga prokuroria të paraqesë prova shtesë në gjykatë lidhur me personat e tjerë që dyshohet se janë përfshirë në këtë aferë.


4

MAPO

E enjte 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

politika

Berisha: “Shqipëria, e theksoj edhe një herë, është një vend që nuk ka as edhe një ambicie territoriale. Kjo është e prerë.”

Shtetësi shqiptare çdo shtetasi të huaj që investon mbi 200 mijë $ Përsa i përket nismës për marrjen e shtetësisë shqiptare nga çdo shqiptar, pavarësisht se ku jeton, Kryeministri sqaroi edhe njëherë se kjo iniciativë do të hyjë në fuqi pas zgjedhjeve TIRANË Ashtu siç ishte paralajmëru-

ar pak ditë më parë nga kryeministri Berisha, Këshilli i Ministrave miratoi dje vendimin “Për fitimin e shtetësisë shqiptare me natyralizim të të huajve, në rastet ku Shqipëria ka interes shkencor, ekonomik dhe kulturor”. Më konkretisht, qeveria miratoi në parim disa ndryshime të ligjit aktual për dhënien e shtetësisë shqiptare të huajve, kur ata investojnë në Shqipëri mbi 200 mijë dollarë. I vetmi përjashtim, sipas kryeministrit Berisha, është pika 6 e një prej neneve të ligjit aktual për shtetësinë, ku thuhet se pranimi i tij si shtetas shqiptar duhet të mos prekë sigurinë dhe mbrojtjen e Republikës së Shqipërisë. Berisha shtoi se kjo praktikë është ndjekur edhe nga vende të tjera. “Kjo është një praktikë të cilën para një muaji e vendosi Bullgaria. E ka Hungaria, e ka Mali i Zi. Të paktën në një formë ose në një tjetër e kanë dhe vendet më të zhvilluara, e kanë me 100 mijë dollarë, por ne e përcaktuam shifrën 200 mijë”, - tha ai. Përsa i përket nismës për marrjen e shtetësisë shqiptare nga çdo shqiptar, pavarësisht se ku jeton, Kryeminis-

tri sqaroi edhe njëherë se kjo iniciativë do të hyjë në fuqi pas zgjedhjeve. ”Nuk kemi përfshirë këtu interesin kombëtar dhe këtu e kemi problem, sepse del sikur po u shesim shqiptarëve shtetësinë, gjë që nuk ndodh kurrë, sepse ata kanë shtetësi natyrale. Por kjo pikë që gjykoj unë duhet të jetë një veprim i përbashkët…nuk është një çështje politike dhe unë b es o j s e do të a rrihet ujdia , përveçse në fuqi në çdo rast do të hyjë pas zgjedhjeve. Nuk mund të ketë asnjë interferencë dhe nuk ka në mënyrën më absolute as edhe përpjekjen më të vogël elektorale”, - tha ai. Berisha theksoi gjithashtu se Shqipëria nuk ka asnjë ambicie territoriale. “Shqipëria, e theksoj edhe një herë, është një vend që nuk ka as edhe një ambicie territoriale. Kjo është e prerë, e qartësuar, përkundrazi e ka shprehur në mënyrën më të përsëritur se vizatimi i kufijve në këtë kohë nuk është në interesin e shqiptarëve. Të paktën ky është gjykimi ynë, por duke thënë këtë askush nuk mund të mohojë se kombi shqiptar është i copëtuar në 5 shtete. Dhe ai që injoron këtë fakt nuk i kontribuon absolutisht stabilitetit. Me këtë dua të them se një tërësi masash që shkojnë dora-dorës me procesin e integrimit europian, duhet të parashikohen, sepse nëse pret kush që shqiptarët do ta trajtojnë njëri-tjetrin në mënyrë identike me të njëjtat qëndrime si me një komb tjetër jo shqiptar, kjo është e pamundur. Një përpjekje e tillë është e destinuar të dështojë…”, - tha ai.

Klajda Gjosha zv-ministre e Punës, në vend të Filloreta Kodrës TIRANË Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, njëherazi kryetare e Lëvizjes së Gruas në këtë parti, Klajda Gjosha, është emëruar dje zv. ministre e Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta. Gjosha ka zëvendësuar në këtë post Filloreta Kodrën, e cila është emëruar pak kohë më parë ambasadore në Misionin e Përhershëm të Republikës së Shqipërisë pranë Zyrës së Kombeve të Bashkuara. Klajda Gjosha ka punuar si drejtoreshë e Marketing-Promocionit në Agjencinë Kombëtare të Turizmit dhe drejtoreshë sektori në Ministrinë e Punës, Çështjeve Sociale dhe Migracionit në Shërbimin Kombëtar të Punësimit. Ajo u zgjodh kryetare e Lëvizjes së Gruas për Integrim në maj të këtij viti, në mbajtjen e punimeve të Konventës Kombëtare të LGI-së. Ndërkohë që gjatë mbledhjes së fundit të Komitetit Drejtues Kombëtar të LSI-së, e cila u zhvillua pas Konventës Kombëtare të LSI-së, Gjosha u zgjodh edhe nënkryetare e Lëvizjes Socialiste për Integrim.

N.Perndoj

FRD, Topi: Berisha deformoi votën time

Berisha: Rama bllokoi statusin, përgjigjen do e marrë në 2013-ën Kryeministri: “Zoti Rama nuk voton, por e garantoj se ai mur që u ka ngritur shqiptarëve do të rrëzohet në zgjedhjet e ardhshme.” TIRANË Kryeministri Sali Berisha

është i vetëdijshëm se çështja e statusit të vendit kandidat do të shtyhet pas zgjedhjeve të ardhshme parlamentare. Kjo sepse, sipas tij, kryetari i opozitës, Edi Rama, nuk do të votojë tre kushtet e kërkuara nga Brukseli me qëllim marrjen e saj. Kryeministri fajësoi Edi Ramën për këtë vendim, duke shtuar se kushtet e Brukselit për statusin nuk lidhen me zgjedhjet e ardhshme. “…Edi Rama realizoi një qëllim ogurzi, qëllimin e bllokimit të marrjes së statusit, me besimin e verbër se statusi do të forconte më shumë pozitën e qeverisë në zgjedhjet e ardhshme. Unë gjykoj se statusi forconte pozitën e të gjithë shqiptarëve në procesin e integrimit, evidentonte kontributin e të gjitha palëve në këtë pro-

ces. Mirëpo zoti Rama beson se murin që u ngriti shqiptarëve me mosvotimin e tre ligjeve do të mund ta fshehë dhe maskojë duke u servirur atyre kërkesat për hapjen e negociatave në vend të kërkesave për marrjen e statusit…”, - tha ai. Berisha shtoi se ishte Rama ai që kërkoi që statusi të kushtëzohej me zgjedhjet e ardhshme: “Në këtë veprimtari të koordinuar bllokuese të tij, zoti Rama në mënyrën më të përsëritur publikisht dhe privatisht u ka deklaruar mbështetësve të tij se statusi do të kushtëzohet me zgjedhje, por kjo nuk ndodhi. Kjo nuk ndodhi, dhe jo se zgjedhjet nuk janë një proces i një rëndësie jetike, por sepse Komisioni Europian, kur rekomandoi statusin si institucioni që ndjek më afër dhe me hollësi çdo zhvillim, nuk pranoi kërkesën e zotit Rama për të futur zgjedhjet si kusht për statusin. Jo i tha, zgjedhjet do të jenë kusht për hapjen e negociatave.” Kryeministri sqaroi se kjo do të marrë zgjidhje vetëm me zgjedhjet. “Zoti Rama nuk voton, por e garantoj se ai mur që u ka ngritur shqiptarëve do të

rrëzohet në zgjedhjet e ardhshme. Asnjë mur nuk mund të pengojë një komb dhe një vend, në një proces që në një farë mënyre është një proces i natyrshëm për të zënë vendin e vet mes kombeve të qytetëruara. Mund ta vonosh, siç e ke vonuar tre vjet, por ke bërë llogari shumë të gabuara. Sepse me verbërinë e tij ecën për karrige, ka tre vjet që bllokon statusin e këtij vendi. I erdhi fundi bllokimit brenda 6 muajve. Ndaj dhe i siguroj shqiptarët që nuk i voton ligjet sepse në ligësinë e tij ndaj interesave të qytetarëve shqiptarë ai nuk ka kufij”,- tha ai.

TIRANË Kryetari i FRD-së, Bamir Topi, zhvilloi dje

Rama beson se murin që u ngriti shqiptarëve me mosvotimin e tre ligjeve do të mund ta fshehë dhe maskojë duke u servirur atyre kërkesat për hapjen e negociatave në vend të kërkesave për marrjen e statusit…”

një leksion të hapur me ftesë të universitetit “Luarasi” në Tiranë. “Sot kemi një lajm të hidhur për Shqipërinë dhe shqiptarët”, - tha Topi duke iu referuar vendimit për mos dhënien e statusit të vendit kandidat. Për këtë vend i m , To p i b ë r i përgjegjës qeverinë dhe opozitën, të cilat, sipas tij, e lanë Shqipërinë pa status. “Palët duhet të pranojnë dështimin për mosmarrjen e statusit kandidat dhe t’i kërkojnë falje publike qytetarëve shqiptarë”,- tha Topi. Duke iu referuar zgjedhjeve 2013, kreu i FRD-së theksoi se kryeministri Berisha i sheh zgjedhjet e 2013-s si kusht ndaj Bashkimit Europian, dhe jo si çështje fondamentale të demokracisë. “Kryeministri aktual ka dhënë prova që jo vetëm i ka dhunuar zgjedhjet, por ka arritur të deformojë edhe votën e Presidentit të Republikës”, - tha ai. Topi shtoi se Fryma e Re Demokratike do të sjelle në politikën shqiptare një politikë e cila do të verë pushtetin në funksion të shtetit dhe qytetarët do t’i orientojë drejt vlerave dhe parimeve të Bashkimit Europian.


E enjte 13 13 qershor dhjetor 2012 2010 www.gazetamapo.com www.mapo.al

MAPO

05 5

Premtimi i Ramës: Ne kemi përcaktuar një objektiv shumë ambicioz, 300 mijë vende të reja, duke pasur parasysh hapësirën shumë të madhe për punësim që ka sot fshati

Zgjedhjet, Rama: Deputetët aktualë, garanci për fitoren Kreu i Partisë Socialiste kërkon të shuajë çdo debat për listat dhe qetëson deputetët aktualë se do të rikonfirmohen sërish në garën elektorale të 2013-s. Duke folur për “AS” kryetari i PS-së është shprehur se grupi parlamentar socialist do të jetë ekipi fitues në zgjedhjet e 2013-s. Sipas tij, grupi aktual jep të gjitha garancitë për të realizuar një ekip fitues në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. “Besoj që ne kemi një grup parlamentar që sot është një sintezë mes gjeneratash, eksperiencash, mes moshash, të cilat, pavarësisht nga rrugët që i kanë sjellë në PS, sot përbëjnë një larmishmëri mbi të cilën ne mund të ndërtojmë një projekt jo vetëm fitues, po një projekt të efektshëm qeverisës”, - tha kryesocialisti. Më tej në këtë intervistë shefi i opozitës ka bërë të

ditur se PS ka projektin e saj të mishëruar në programin për një Rilindje Kombëtare për nxjerrjen e Shqipërisë nga gjendja aktuale dhe për të kthyer shpresën te shqiptarët. Sipas tij, programi do të zgjidhë problematikën e biznesit nëpërmjet një politike të re taksash dhe një modeli të ri ekonomik. Rama u shpreh gjithashtu se me fitoren e zgjedhjeve, qeveria e tij do të hapë 300 mijë vende pune. “Ne kemi përcaktuar një objektiv shumë ambicioz, 300 mijë vende të reja, duke pasur parasysh hapësirën shumë të madhe për punësim që ka sot fshati. Kushte për lirinë që të funksionojë dhe për konkurrencën që t’u japë krahë atyre që kanë më shumë aftësi, dhe nga ana tjetër nëse do të stimulojmë arsimin profesional ne mund të realizojmë këtë objektiv ambi-

cioz. Por, ajo çka është më e rëndësishme, ne mund ta ndryshojmë modelin e zhvillimit ekonomik, nga një model ‘rritje’ pa punësim, në një model rritjeje, zhvillimi të qëndrueshëm me punësim”, - u shpreh Rama.

Gjiknuri: Lista e PS të konsultohet në bazë, aleancë me FRD e AK Sekretari socialist Damian Gjiknuri e konsideron avantazh për PS-në daljen e AK dhe FRD, pasi, sipas tij, ato do dëmtojnë të djathtën

KQZ, debate për numërimin elektronik të votave Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të diskutojë sot mbi fatin e dy projekteve pilot për përdorimin e teknologjisë për leximin optik të mjeteve të identifikimit në zgjedhje si dhe numërimin elektronik të votave. Vetë kryetarja e KQZ-së, Lefteri Lleshi, ka thënë se për sot është lënë një mbledhje mes grupit të punës së ngritur me teknicienëve dhe vetë anëtarëve të KQZ-së për të diskutuar detajet e zbatimit të teknologjisë në këto dy projekte në Fier dhe në Tiranë. Debati u hap dje nga përfaqësuesi socialist në KQZ, Genci Gjonçaj, i cili duke iu referuar afateve që përcakton Kodi ka dhënë alarmin mbi dështimin e zbatimit të këtyre dy projekteve. “Fatkeqësisht, jemi në ekstremet e kohës dhe kur them kështu jemi praktikisht jemi afër asaj që do të quhet periudha e fundme e mundësisë për të realizuar këto dy projekte. Unë nuk dua të besoj se KQZ është e paaftë për t’i menaxhuar dhe qeveria nuk ka disponibilitetin e mjaftueshëm për të ndihmuar në këtë proces”, - u shpreh Gjonçaj. Por sipas kryetares së KQZ-së, pretendimet e përfaqësuesit socialist nuk qëndrojnë, pasi, sipas saj, është ngritur një

grup pune që punon intensivisht dhe se çdo gjë është brenda afateve që përcakton ligji. “Ne mendojmë se nuk janë shkelur afatet kohore të parashikuara nga Kodi Zgjedhor. Ne ju kemi informuar gjithnjë dhe në kohë reale me atë çfarë po bëhet me dy projektet teknologjike”, - tha Lleshi. Por nënkryetari i KQZ-së Denar Biba shprehu shqetësimin sa i përket predispozicionit që kanë pasur Ministria e Brendshme dhe agjencia e informacionit për të bashkëpunuar me KQZ-në për të realizuar këto projekte, duke theksuar se përfaqësuesit e këtyre institucioneve kanë munguar në dy mbledhjet e fundit të grupit të punës. Po dje, KQZ ka miratuar me 7 vota udhëzimin për bashkimin qendrave të votimit që kanë më pak se 200 zgjedhës dhe ndarjen e atyre që kanë më shumë se 700. Debate pati sa i përket çështjes së qendrave të votimit në ambiente private, për të cilat socialistët propozuan që të përcaktohej në udhëzim që të ndalohej ngritja e tyre në ato ndërtesa që më parë kishin shërbyer për fushatë elektorale apo kishin mbajtur simbole dhe postera të partive politike. Propozim ky që u hodh poshtë me votë nga KQZ.

Partia Socialiste duhet të fillojë sa më parë përgatitjen e listës së kandidatëve për deputetë, në mënyrë që t’i paraprijë avantazhit elektoral. Ky është apeli që ka bërë sekretari socialist për çështjet elektorale, Damian Gjiknuri, duke folur dje në emisionin “Intervista”, të Alfred Pezës, teksa ka folur gjerësisht lidhur me përgatitjes së PS-së për zgjedhjet e ardhshme, si dhe koalicionet e mundshme zgjedhore. “Partia Socialiste duhet të nisë shumë shpejt të fillojë organizimin jo vetëm nga pikëpamja e terrenit, por edhe në përzgjedhjen e ekipit që do të përçojë idetë për një Rilindje shqiptare. Them se jemi në kohën e duhur, jo se ky proces nuk ka filluar, por është momenti që elektoratit shumë shpejt t’i dilet me ofertën konkrete, me ekipin konkret, qoftë në nivel qarku, qoftë për t’i prekur më shumë problemet që kanë njerëzit“, tha Gjiknuri. Sipas tij, pjesa dërmuese e grupit parlamentar ka rezultuar e suksesshme në këta 3 vjet jetë parlamentare dhe për këtë arsye duhet të konfirmohet në lista. Megjithatë, ai thekson se listat para se të miratohen duhet të konsultohen me bazën dhe elektoratin. “Unë them që të bëhet një proces konsultimi edhe me elektoratin edhe me njerëzit për listën e mundshme. Unë them se pjesa më e madhe e grupit, që është deklaruar edhe nga kryetari i PS-së, ka performuar mirë edhe në kushte të vështira. Patjetër që ata njerëz meritojnë të konfirmohen, por edhe aty ku mund të ketë lëvizje kjo gjë është mirë të fillojë herët konsultat me elektoratin në mënyrë që njerëzit ta dinë shpejt kandidatin e tyre dhe kjo do të ndihmojë në një proces më të mirë nga pikëpamja e avan-

Ut plictempor moluptiis repudit exerercit mod ea adition. foto filan fisteku

ktorale dhe me një kundërshtar si Sali Berisha unë mendoj se PS duhet të bëjë marrëveshje kompromise të mundshme të duhura për të krijuar një front të gjerë opozitar edhe duke ceduar edhe ndonjë element që ka të bëjë me profilin politik të PS-së”, - tha Gjiknuri duke theksuar në të njëjtën kohë se nevoja e rotacionit politik duhet të konsiderohet një emergjencë kombëtare. Duke mos e përjashtuar mundësinë e një koalicioni të mundshëm edhe me Partia Socialiste duhet të nisë shumë shpejt të LSI-në, ai shprehet se aktualisht, fillojë organizimin jo vetëm nga pikëpamja e për sa kohë ajo është në qeveri, terrenit, por edhe në përzgjedhjen e ekipit që llogaritë duhen do të përçojë idetë për një Rilindje shqiptare. bërë pa të. Dhe, sipas tij, nga sonopozitë me qeverinë, përfshi këtu FRD dazhet që ka bërë PS rezulton se në rast apo AK. “E para, PS ka një grupim të se ajo realizon një koalicion të gjerë madh partish, janë gati 20 parti të vo- mund t’i fitojë zgjedhjet edhe pa LSI-në. gla në trenin e saj. Pra ka dhe aleatët “Unë them se me një front të gjerë opoztradicionalë. Kanë dalë dhe aktorë të itar edhe pa LSI-në, se ne e kemi thënë rinj politikë, që meritojnë vëmendje. që jemi të hapur, por LSI militon në qeKëto zgjedhje nuk janë si të 2009-s, veri, kështu që llogaritë duhen bërë pa sepse kanë dalë aktorë të rinj edhe nga LSI-në, dhe ne nga sondazhet që kemi, e djathta, që me shumë gjasa do ta nga të dhënat që kemi, del që PS ka një dëmtojnë të djathtën. Ne nuk dimë se- ngritje të dukshme, ka një zhvendosje të si do të pozicionohet koalicioni aktual. elektoratit drejt opozitës. Ka dhe një elePS i ka të gjitha mundësitë, qoftë duke ktorat të pavendosur që unë them që ftuar edhe aktorë të rinj dhe duke gje- një front i gjerë opozitar i pozicionuar tur pika të përbashkëta me ta, bazuar dukshëm kundër qeverisë i krijon të në një platformë shumë të domos- gjitha gjasat edhe pa LSI-në për t’i fitudoshme. Përpara një sfide të tillë ele- ar zgjedhjet”, - theksoi Gjiknuri. tazhit elektoral dhe një përçim më të mirë të ideve të PS-së në elektorat. Them se ky proces është duke u bërë dhe po ecën në rrugë të mbarë dhe nuk dua të keqkuptohem, sepse është proces që ecën shkallë-shkallë”, - u shpreh Gjiknuri. Nga ana tjetër, duke folur për koalicionet e mundshme zgjedhore, ai është shprehur se është i mendimit që PS duhet të tolerojë në aspektin e ideologjisë dhe të mund të bëjë aleancë me çdo parti që është në


6

MAPO

E enjte 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

politika

Kreu i Shish raporton katër orë në Kuvend Shërbimi Informativ Shtetëror ka raportuar për më shumë se katër orë rresht në Komisionin e Sigurisë Kombëtare mbi veprimtarinë njëvjeçare të punës së tij. Visho Ajazi, kreu i ShISh-it është paraqitur për herë të parë para deputetëve të komisionit të sigurisë pas emërimit të tij në krye të Shërbimit Informativ Shtetëror. Burime brenda komisionit bëjnë me dije se Ajazi ka

raportuar për marrëdhëniet me shtetet e huaja, si dhe për veprimtarinë e tij, para dhe pas marrjes së detyrës. Ajazi sërish ka kërkuar që në buxhetin e vitit 2013 të shtohen fonde të tjera që do të duhen për veprimtarinë e ShISh si dhe për blerjen e pajisjeve të reja teknologjike. Ajazi është emëruar në këtë detyrë në muajin gusht. Partia Socialiste mbajti një qëndrim kundër këtij emërimi nga

presidenti Nishani, i sapoardhur në detyrë, pasi figura e Ajazit nuk ishte e gjetura për kreun e ShISh. Partia Socialiste ka kontestuar dyshtetësinë e Visho Ajazit si dhe kontributin që ka dhënë ai në kohën kur ShISh është drejtuar nga Gazidede. Ajazi ka mbajtur më parë pozicionin e zv.ministrit të Inovacionit dhe Teknologjisë së Informacionit e Komunikimit.

Qarku Kukës, PS depoziton kërkesën për ngritjen e komisionit hetimor Kërkohet hetim mbi lëvizjen e popullsisë në disa njësi vendore të Qarkut Kukës TIRANË Partia Socialiste kërkon

ngritjen e një komisioni parlamentar për të hetuar veprimtarinë e organeve shtetërore mbi lëvizjen e popullsisë në disa njësi vendore të qarkut Kukës gjatë periudhës qershornëntor 2012. 35 deputetë socialistë kanë firmosur një kërkesë drejtuar kryetares së Kuvendit për ngritjen e një komisioni parlamentar hetimor. Objekti i punës së këtij komisioni do të jetë kontrolli i veprimtarisë së organeve shtetërore të ngarkuara për zbatimin e legjislacionit për gjendjen civile, konkretisht Drejtorinë e Përgjithshme të Gjendjes Civile dhe strukturat e deleguara në njësitë vendore përkatëse (zyrat e

gjendjes civile). Po ashtu kërkohet të hetohen shkaqet që mund të kenë çuar në shkelje të ligjit, me qëllim nxjerrjen e përg jeg jësive konkrete institucionale dhe organizative, dhe adresimin e tyre në mënyrë përfundimtare me anë të rekomandimeve përkatëse për Kuvendin e Shqipërisë. PS sqaron përmes kërkesës së depozituar se, du ke ap l i ku a r f o r mu l ë n e shpërndarjes së mandateve sipas ligjit në fuqi, bazuar në të dhënat e vëna në dispozicion nga Ministria e Brendshme për muajin maj dhe qershor 2012, Qarku i Kukësit duhej të kishte 3 deputetë dhe Qarku i Beratit, 8 deputetë. Ndërkohë, PS-ja evidenton se sipas të dhënave të vëna në dispozicion nga Ministria e Brendshme në datën 7 nëntor 2012, numri i popullsisë së Qarkut të Kukësit është rritur në një masë të tillë që përfitonte 4

35 deputetë socialistë kanë firmosur një kërkesë drejtuar kryetares së Kuvendit për ngritjen e një komisioni parlamentar hetimor.

4 mandate deputetësh i takonte qarkut të Kukësit sipas të dhënave të popullsisë të Ministrisë s së Brendshme

mandate deputetësh përkundër 7 deputetëve që i takojnë qarkut Berat. “Duke krahasuar shifrat zyrtare përkatëse të të dhënave zyrtare të fundit të muajit qershor 2012 dhe ato të fillimit të muajit nëntor 2012, lehtësisht vihet re se rritja e popullsisë për të 12 qarqet e vendit për periudhën fund qershori – fillim nëntori 2012 është 0.39%. Ndërkohë që rritja për të njëjtën periudhë për Qarkun e Kukësit është 0.63%, më e madhja mes të gjitha qarqeve pas Tiranës me 0.75% dhe përpara Qarkut të Durrësit, që vjen i treti me 0.51%. Jo pa qëllim e bëjmë këtë krahasim, pasi të gjithë jemi të ndërgjegjshëm për tendencën e lëvizjes së popullsisë nga zonat e thella, një prej të cilave është dhe Qarku i Kukësit, drejt zonave urbane apo të ultësirës perëndimore si Durrësi dhe Tirana”, - thuhet në kërkesën e PS-së.

Mosfirmosja e vendimit, ndarja e mandateve nuk shkon në Kolegj Firma e nënkryetarit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Denar Biba, mban peng prej ditësh ankimimin e vendimit për mosndarjen e mandateve për secilën zonë zgjedhore në Kolegjin Zgjedhor. Burime nga KQZ kanë bërë të ditur se vendimi i mosmiratimit të aktit që parashikonte n d a r j e n e m a n d at e ve, megjithëse është zbardhur prej disa ditësh, nuk është ende gati që të merret nga përfaqësuesit demokratë dhe të depozitohet si ankimim në Kolegjin Zgjedhor. Sipas këtyre burime, bëhet e ditur se çdo gjë ka mbetur peng i vull-

netit të nënkryetarit Biba, i cili duhet të firmosë mbi këtë akt, para se ai të merret nga forcat politike për t’u ankimuar. Megjithatë, burime të tjera nga PS kanë bërë të ditur se Biba nuk ka pranuar të firmosëderi më tani vendimin në fjalë, për shkak se është duke hartuar një mendim pakice për këtë çështje, në mënyrë që gjatë shqyrtimit të aktit nga Kolegji Zgjedhor të krijohet mundësia e njohjes së tij edhe me faktin pse anëtarët e komisionit të propozuar nga partitë e majta nuk pranuan ta votojnë aktin as në parim. Socialistët pre-

tendojnë se me anë të metodave manipulative është shtuar në mënyrë artificiale numri i popullsisë në qarkun e Kukësit, duke bërë që këtij qarku të mos i hiqet një mandat deputeti. Për këtë qëllim përfaqësuesit e PS-së kërkuan në KQZ një informacion të detajuar lidhur me shtimin e numrit të popullsisë në disa komuna të këtij qarku. Për shkak të ndryshimit të numrit të popullsisë në të gjitha qarqet akti në fjalë parashikon që Beratit dhe Korçës t’i hiqen nga një mandat dhe ato t’i kalojnë Tiranës dhe Durrësit.

kërkesat e PS

Pikat kryesore të komisionit I. Ngrihet komisioni hetimor i Kuvendit për shqyrtimin e kërkesës së një grupi deputetësh për të hetuar veprimtarinë e organeve shtetërore, më konkretisht Drejtorisë së Përgjithshme të Gjendjes Civile dhe strukturave të gjendjes civile në nivel lokal, mbi lëvizjen e popullsisë në disa njësi vendore të qarkut Kukës gjatë periudhës Qershor –Nëntor 2012 II. Objekti i punës së komisionit hetimor është: a) Hetimi i veprimtarisë së organeve shtetërore të sipërcituara për sa i përket detyrimeve që lindin nga zbatimi i legjislacionit për gjendjen civile në lidhje me ndryshimet e vendbanimit të shtetasve në njësitë vendore Bashkia Kukës dhe Komunat Topojan, Shishtavec, Fierzë dhe Tropojë; b) Propozimi i ndryshimeve të nevojshme legjislative dhe organizative me qëllim korrigjimin e mangësive të konstatura në zbatimin e ligjit. III. Komisioni hetimor parlamentar përbëhet nga 11 deputetë, nga të cilët 5 i përkasin pakicës dhe 6 shumicës parlamentare. Kryetari i komisionit i përket Partisë Socialiste.


e enjte, 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

ekonomi

MAPO

7

Qeveria, treg për energjinë e prodhuar nga HEC-et Qeveria shqiptare miratoi vendimin që garanton tregun e shitjes së energjisë për të gjitha hidrocentralet e vogla që janë ndërtuar vitet e fundit në vend. Në mbledhjen javore me ministrat, kreu i qeverisë Sali Berisha tha se energjia që prodhojnë hidrocentralet e vogla do të blihet me çmimin e energjisë në bursë nga shteti shqiptar, që do ta përdorë për tregun vendas. Referuar të dhënave të publikuara

nga qeveria, në mbarë vendin janë ndërtuar 46 hidrocentrale të vogla, ndërsa 100 të tjera janë në proces ndërtimi. Një prej vendimeve të tjera që u miratua nga qeveria ishte edhe ai që lehtëson procedurat për dhënien e shtetësisë për shqiptarët që jetojnë jashtë territorit të vendit. Kryeministri tha se ligji do të hyjë në fuqi pas zgjedhjeve të qershorit të vitit të ardhshëm, ndërsa gjatë kësaj kohe do të

ketë diskutime intensive me opozitën shqiptare dhe me drejtuesit e shtetit të Kosovës, në mënyrë që kjo iniciativë të mos dëmtojë shtetin e ri shqiptar. Vendimi për lehtësimin e procedurave të dhënies së shtetësisë shqiptare përmban gjithashtu edhe një nen që parashikon dhënien e asaj që mund të cilësohet si “shtetësi ekonomike”, për të gjitha ata investitorë të huaj që investojnë në Shqipëri në vlerën 200 mijë euro.

Deputetët miratojnë 5-fishimin e gjobave për punën e zezë Paketa fiskale për 2013 u miratua dje në parim nga komisioni kuvendor i Ekonomisë. Projektligjet kryesore kanë të bëjnë me heqjen e doganës dhe akcizës ndaj kafesë dhe pesëfishimin e masës së gjobës për punonjësit e padeklaruar Miratimi i një projektligji që pesëfishon gjobat për punonjësit e pasiguruar ka ngjallur debate dje në komisionin parlamentar të Ekonomisë, gjatë diskutimit të paketës fiskale për vitin 2013. Në fund të diskutimeve deputetët kanë miratuar në parim ndryshimet që kanë të bëjnë me heqjen e akcizës së kafesë, pesëfishimin e nivelit të gjobave për punonjësit e padeklaruar dhe ndryshimin e projektligjit për tatimin mbi të ardhurat. Disa prej ndryshimeve nuk kanë janë mirëpritur nga komuniteti i biznesit, por zv/ministri i Financave, Alfred Rushaj argumentoi se ndryshimet bëhen për t’i ofruar lehtësi biznesit dhe për të ulur kostot e prodhimit, ndërsa opozita u shpreh se lehtësitë bëhen ndaj bizneseve klienteliste. Edhe gjoba e rritur ndaj bizneseve për punonjësit e padeklaruar u konsiderua nga deputetët e majtë si rrënim i sipërmarrjes. “Kjo në fakt nuk është paketë fiskale. Këto ndryshime janë minore. Qeveria vjen me gjobë 5-fish ndaj biznesit. Nuk ka logjikë të jetë 5-fish, aq më tepër që kemi një administratë tatimore të lëshuar nga zinxhirët e ligjit”, - u shpreh deputeti socialist, Arben Ahmetaj. Madje, deputeti Erion Braçe akuzoi qeverinë se po keqadministron mbledhjen e taksave, pasi pjesën dërmuese të tatimeve i paguajnë qytetarët kur blejnë mallra, ndërsa bizneset janë vetëm agjentë. Duke qenë se qytetarët paguajnë taksa nëpërmjet çmimeve të blerjes, atëherë qeveria është e paaftë që t’ua marrë këto taksa bizneseve. Përfaqësuesit e opozitës thanë se nëpërmjet ndryshimeve të shpeshta të legjislacionit fiskal dhe forcimit të masave represive qeveria ka përkeqësuar ndjeshëm klimën e biznesit. Gjithashtu, ekspertët e opozitës thanë se paketa fiskale duhet të ishte miratuar para buxhetit 2013, për të harmonizuar kështu impaktin fiskal që do të ketë në të ard-

Paketa e ndryshimeve fiskale: • Tatimi mbi të ardhurat 10 % shtrihet në taksimin e shpërblimeve dhe bonuseve të biznesit • Hiqen nga tatimi të ardhurat nga dëmshpërblimi; • Bursat llogariten si shpenzime të zbritshme; • Pesëfishohet niveli i gjobave për punonjësit e padeklaruar.

Akciza për kafenë: • Hiqet tarifa doganore prej 10%; • Hiqet akciza për kafen e papjekur; • Ulet akciza për kafen e pjekur, nga 140 në 60 lekë. hurat e arkës së shtetit vitin që vjen. Paketa fiskale parashikon zbritjen e akcizës për kafenë e papjekur, që nga 30 lekë për kilogram bëhet zero. Akciza e kafesë së pjekur, nga 140 lekë zbret në 60 lekë për kilogram dhe tarifa doganore për kafenë, nga 10 për qind bëhet zero. Këto akciza do të ndikojnë në uljen e kostos së përpunimit të kafesë, nxitjen e prodhimit vendas për përpunimin e kafesë, nxitjen e uljes së informalitetit në këtë industri. Një projektligj tjetër si pjesë e paketës fiskale është tatimi mbi disa kategori të ardhurash. Tatimi mbi të ardhurat 10 për qind pritet të shtrihet në taksimin e shpërblimeve dhe bonuseve të biznesit për vitin 2013. Ekziston një praktikë e njohur tashmë që bizneset, sidomos ato të mëdha, kur raportojnë bilancet në fund të vitit rrisin shpenzimet për shpërblime dhe pagat për punonjësit dhe administratorët e tyre, në mënyrë që të

Komisioni i Ekonomisë

Braçe akuzoi qeverinë se po keqadministron mbledhjen e taksave, pasi pjesën dërmuese të tatimeve i paguajnë qytetarët kur blejnë mallra, ndërsa bizneset janë vetëm agjentë

paguajnë më pak tatim-fitim. Mirëpo Ministria e Financave duket se e ka gjetur zgjidhjen e këtij “evazioni”. Për vitin 2013 ka vendosur të njohë si shpenzim të zbritshëm vetëm pagën e 13-të, që është e përcaktuar në Kodin e Punës. Të gjitha shpërblimet e tjera do t’i nënshtrohen tatimit 10 për qind, i cili duhet të paguhet nga personat që i kanë përfituar këto bonuse apo shpërblime. Ligji “Për tatimin mbi të ardhurat” ndryshon në disa nene të tij, të konsideruara nga Ministria e Financave si problematike në trajtimin e shumë rasteve.

Qeveria shkurton buxhetin 2012 me 60 mln euro Qeveria vendosi dje të shkurtojë shpenzimet e buxhetit të këtij viti me 6.6 miliardë lekë, ndërkohë që të ardhurat nuk janë realizuar me rreth 23 miliardë lekë. Me një akt normativ qeveria ka miratuar dje shkurtimin e shpenzimeve buxhetore me rreth 160 milionë euro, ndërkohë që ka miratuar rritjen e deficitit buxhetor nga 41 miliardë lekë në 48 miliardë lekë. Të ardhurat e programuara për t’u realizuar deri në fund të vitit, nga 355 miliardë lekë zbresin në 332 miliardë lekë. Mosrealizimi i planit të buxhetit me gati 200 milionë euro e ka vënë në vështirësi qeverinë, e cila ka kompensuar një pjesë të shpenzimeve duke rritur borxhin dhe pjesën tjetër nuk e ka realizuar, duke çuar në këtë mënyrë në Kuvend mosrealizimet, të cilat shtrihen në pjesën e shpenzime-

ve operative dhe atyre kapitale. Sipas ekspertëve në Ministrinë e Financave, një hap i tillë merret në këtë kohë si pasojë e mosrealizimit të të ardhurave nga administrata fiskale. Ky ndryshim konsiston në uljen e të ardhurave me 6.6 miliardë lekë, çka pritet të ndikojë dhe në rritjen e nivelit të  borxhit publik. Të ardhurat në buxhetin për vitin aktual janë përcaktuar në 355,7 miliardë lekë. Sipas të dhënave zyrtare nga Ministria e Financave, buxhetit të shtetit në fund të 10-mujorit i mungonin rreth 18.6 miliardë lekë krahasuar me planin e fillimvitit, ndërsa në fund të vitit kjo Ridvan Bode shumë pritet të arrijë në 23 miliardë janar-tetor 2012 ka vënë në vështirëlekë .Ndërsa vetëm gjatë muajt tetor si buxhetin, ndonëse në krahasim me janë mbledhur rreth 2.8 miliardë le- një vit më parë janë vjelë më tepër të kë më pak se planifikimi. Mosreal- ardhura. Sipas të dhënave nga Minizimi i të ardhurave për periudhën istria e Financave, të ardhurat në bux-

het për këtë periudhë rezultojnë rreth 273.2 miliardë lekë, nga 291.9 miliardë lekë që ishte planifikimi. Ndërkohë, shpenzimet arritën në vlerën 298.9 miliardë lekë, gjë që solli një deficit buxhetor në mbi 25.7 miliardë lekë. Performanca jo e mirë në realizimin e të ardhurave dhe nevoja për të mbajtur nën kontroll deficitin e kanë detyruar Ministrinë e Financave të tkurrë shpenzimet, çka ka ndikuar direkt në uljen e investimeve. Muajin e kaluar Kuvendi miratoi aktin normativ për disa ndryshime në buxhetin e shtetit për vitin 2012. Sipas këtij akti, qeveria ngriu fondet prej 2.5 miliardë lekë nga grantet e pakushtëzuara për të paguar faturat e CEZ-it, që ndërmarrjet e ujësjellësve dhe vetë bashkitë e komunat i kanë kësaj kompanie.

projekti

Fatkeqësitë natyrore, projekt për sigurimin e prodhimeve bujqësore Ngritja e një sistemi të sigurimit të prodhimeve bujqësore pritet t’u vijë në ndihmë fermerëve në raste të fatkeqësive natyrore. Realizimi i këtij projekti në bashkëpunim me qeverinë italiane kërkon krijimin e një baze ligjore, e cila i ndihmon fermerët duke iu dhënë subvencione në masën 80 % ndaj dëmeve të shkaktuara nga fatkeqësitë natyrore. Ministri i Bujqësisë, Genc Ruli tha se nënshkrimi i tri projekteve të bashkëpunimit me qeverinë italiane i vjen në ndihmë zhvillimit të sektorit bujqësor në vend. Ambasadori i Italisë në Tiranë, Massimo Gaiani tha se bujqësia dhe agroindustria në Shqipëri zënë pjesën më të madhe të Prodhimit të Brendshëm Bruto dhe të të punësuarve. Sipas tij, për këtë nevojitet hartimi i politikave të duhura. Tri projektet financohen nga qeveria italiane në formën e kredisë së butë me një shumë totale prej 10 milionë eurosh. Dy projektet e tjera, përkatësisht me vlerë 5 dhe 3 mln euro, synojnë dixhitalizimin e sistemit bujqësor në vend dhe ndërtimin e sistemit të identifikimit të parcelave bujqësore, si dhe ngritjen e fermave moderne për zhvillimin intensiv të ullirit dhe përpunimin e tij.


8

MAPO

e enjte, 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

rrrethe

Arrestohen dy të rinj, vranë 17-vjeçarin Policia e Lezhës arrestoi dy të rinj që dyshohet se janë autorët e vrasjes së 17-vjeçarit Daniel Bardhoci, ngjarje kjo e ndodhur mbrëmjen e 4 shtatorit. Sipas burimeve zyrtare të policisë lokale mësohet se janë arrestuar Evaristo Marashi, 19 vjeç dhe Aleksandër Sallaku, 32 vjeç, nga fshati Markatomaj. Ata ishin shpallur

në kërkim që prej datës 4 shtator dhe vetëm dje është bërë i mundur arrestimi i tyre. Vrasja e 17-vjeçarit ndodhi për motive banale, pas një sherri mes dy grupesh të rinjsh. Ata janë konfliktuar fillimisht në fshatin Kallmet të Lezhës, ku janë rrahur me grushte dhe mjete rrethanore për motive banale. Pas konfliktit të

paradites, rreth orës 20:00 Daniel Bardhoci së bashku me Valdo Markun po ktheheshin nga Lezha në banesën e tyre në Kallmet. Rrugës ata kanë hasur në një pritë. Një muaj më pas, policia e Lezhës ndaloi Lek Sallakun 33 vjeç, nga fshati Blinisht, i cili dyshohet se ka bashkëpunuar për vrasjen e 17-vjeçarit Bardhoci.

shkurt

5 milionë kontrabandë, pranga 4 doganierëve dhe biznesmenit

Vendi ku ndodhi ngjarja

Theret në rrugicë 49-vjeçarja, mister motivet dhe autorët Nëna e dy fëmijëve është sulmuar ndërsa shkonte për në shtëpi. Policia dyshon grabitje, por nuk përjashtohen edhe motive të tjera ndërsa u mësua se ajo ishte e divorcuar Një grua 49-vjeçare është goditur me thikë teksa po kthehej në shtëpi nga persona ende të paidentifikuar dhe për motive të pazbardhura. Gjithçka u regjistrua rreth orës 19:30 në afërsi të një lokali në lagjen “Kryengritja e Fierit”, ndërsa gruaja Ahsinja Krytha humbi jetën disa minuta pas sulmit, pasi ishte transportuar për në spital nga kalimtarë të rastit që e gjetën atë të mbuluar me gjak pranë derës së një shtëpie trekatëshe. Ngjarja

Burime nga policia thanë se Krytha, e datëlindjes 1963, ka qenë duke ecur në një nga rrugicat e lagjes për të shkuar në banesën e saj që ndodhet në një pallat përballë rrotondos në kryqëzimin e rrapeve Fier, kur është sulmuar nga persona ende të paidentifikuar. Sipas policisë, fillimisht gruaja është goditur në kokë dhe më pas është qëlluar me thikë. Ajo ka marrë disa plagë të rënda dhe ka rënë

pa ndjenja pranë një porte banese trekatëshe në brendësi të lagjes në fjalë. Menjëherë pas kësaj autori apo autorë të ngjarjes janë larguar duke përfituar dhe nga errësira, ndërsa nuk ka të dhëna që ata të jenë parë apo identifikuar nga persona të tjerë në zonë. Gruaja është gjetur nga banorë të kësaj lagjeje, të cilët kanë lajmëruar policinë si dhe repartin e urgjencës në spitalin e Fierit. Gruaja është transportuar për në repartin e kirurgjisë në spital, ku ka vdekur si pasojë e plagëve të marra.

Ende policia nuk ka dhënë shkaqe dhe detaje lidhur me këtë krim. Burime të pakonfirmuara pohuan se gruaja është nënë e dy fëmijëve, një vajzë dhe një djalë rreth të 20-tave, dhe e divorcuar

Hetimet

Në vendngjarje kanë shkuar forca të shumta policore, ndërsa grupi i ekspertëve ka nisur nga hetimi dhe grumbullimi i provave në vendngjarje. Ende policia nuk ka dhënë shkaqe dhe detaje lidhur me këtë krim të rëndë. Ndërsa burime të pakonfirmuara pohuan se gruaja është nënë e dy fëmijëve, një vajzë dhe një djalë rreth të 20-tave, dhe e divorcuar. Policia nga ana e saj ka ngritur postblloqe në rrugët hyrëse dhe dalëse të qytetit të Fierit në kërkim të personave të dyshuar për krimin. Burime pranë saj thanë se ende nuk kishte asnjë të dhënë për motivet e krimit, ndërsa dyshohej se ngjarja mund të kishte lidhje me një grabitje të mundshme, por nuk përjashtohet mundësia që arsyet e krimit të jenë të lidhura edhe me jetën e gruas apo të afërmve të saj. Policia tha se ka shoqëruar personat që kanë pasur njohje me viktimën, ndërsa po ashtu janë në verifikim edhe thirrjet telefonike të saj. Sipas policisë pritet marrja e dëshmive të fëmijëve, ishbashkëshortit dhe personave të tjerë të afërm, për të mësuar më shumë detaje dhe zbardhur motivet e krimit. Ndërkohë nuk bëhet e ditur nëse gruas i janë vjedhur sende apo para gjatë sulmit me thikë.

Katër doganierë të pikës kufitare të Qafë-Botës u arrestuan dje pasi lejuan një biznesmen të kalonte pa paguar doganën për një sasi elektroshtëpiakesh. Policia tha se bashkë me doganierët u arrestua edhe biznesmeni, i cili transportonte një mall me vlerë 5 milionë lekë. Doganierët dhe tregtari i elektroshtëpiakeve akuzohen se kanë kryer kalimin e një kamioni me mallra kontrabandë. Burimet zyrtare të Drejtorisë së Policisë së Qarkut Vlorë deklarojnë se “ditën e djeshme është finalizuar me sukses operacioni i koduar ‘DOGANA 2’, gjatë të cilit është bërë arrestimi në flagrancë për kontrabandë me mallra të tjera i shtetasit Guro Haxhiraj 42 vjeç, tregtar. Arrestimi i këtij shtetasi u krye pasi gjatë orëve të para të mëngjesit të djeshëm ka kaluar në pikën e kalimit kufitar të Qafë-Botës një kamion të ngarkuar me mallra të ndryshme elektroshtëpiake me vlerë rreth 5 milionë lekë, të cilat i kishte blerë në Greqi dhe i kishte importuar për në Shqipëri pa paguar detyrimet doganore”. Ndërkohë, sipas policisë në vijimësi të këtij operacioni nga strukturat kundër krimit financiar në Drejtorinë e Policisë së Qarkut Vlorë është bërë arrestimi në flagrancë për “kontrabandë nga punonjës që lidhen me veprimtarinë doganore” edhe i 4 doganierëve: Kristaq Naço 41 vjeç, banues në Sarandë, Genci Bejko 41 vjeç, banues në Gjirokastër, Migjen Nushaj 31 vjeç, banues në Tiranë dhe Erjon Ademi 31 vjeç, banues në Sarandë. Sipas policisë ata akuzohen se kanë lejuar kalimin e mallrave pa paguar detyrimet.

Akull në rrugë, katër të shtruar me fraktura në Shkodër Shkodër-Temperaturat e ulëta kanë sjellë ngrirjen e dëborës së rënë të martën në qytetin e Shkodrës, duke shkaktuar vështirësi në lëvizjen e njerëzve, kryesisht të këmbësorëve. Në urgjencën e spitalit të Shkodrës vetëm gjatë mëngjesit të së mërkurës janë paraqitur katër raste me frakturë si pasojë e rrëshqitjes nga akulli. Kjo pasi dëbora e ngrirë nuk është pastruar as në trotuare, ku vetë tregtarët dhe ata që afrojnë shërbime në to nuk kanë marrë masa për të larguar dëborën që tashmë ka ngrirë. Edhe në disa raste kur kjo është bërë, bora është pastruar me ujë dhe ky ka ngrirë nga temperaturat e ulëta duke krijuar shtresë akulli. Të vetmet rrugë që janë të pastruara nga dëbora janë ato ku lëvizin mjetet, por akumulimi i dëborës së ngrirë në anë të tyre ka bërë që mjetet të kenë hapësirë më të ngushtë lëvizjeje duke sjellë vështirësi në qarkullim. Në zonat malore situata është më e vështirë dhe një sërë aksesh rrugore mbeten të bllokuara.

Rreh me dru të shoqen 4-muajshe shtatzënë, pranga 34-vjeçarit xheloz Rudina Iljazi ishte dërguar me urgjencë në spital nga të afërm pas rrahjes që e kishte lënë pa ndjenja. Foshnja e palindur i shpëtoi dhunimit Një 28-vjeçare në muajin e katërt të shtatzënisë është rrahur dhe goditur barbarisht në kokë nga bashkëshorti i saj me një dru që përdorej për zjarr, mesditën e djeshme në Korçë. Burime nga policia thanë se Rudina Iljazi ishte dërguar me urgjencë në spital nga të afërm pas rrahjes

që e kishte lënë pa ndjenja dhe i shkaktoi plagë të rënda në kokë, ndërsa kanë arrestuar Olsi Iljazin 34 vjeç, bashkëshorti i të plagosurës. Ngjarja

Ngjarja ka ndodhur në lagjen 8 të qytetit juglindor, në banesën ku jetonte çifti, ndërsa paraprakisht dyshohet se gruaja është goditur me sende të forta në kokë për shkak të xhelozisë. 28-vjeçarja Rudina Iljazi është dërguar me urgjencë në spitalin rajonal, ku iu nënshtrua një operacioni në kokë, pas të cilit ajo kaloi rrezikun për jetën. Sipas dëshmive të mbledhura prej dy ditësh,

28-vjeçarja ishte larguar nga shtëpia e të shoqit pas sherreve me vjehrrën dhe të shoqin. Ky i fundit mësohet se ishte grindur edhe më herët me gruan që priste fëmijën e parë për shkak të xhelozisë. Burime nga policia thanë se dje burrë e grua janë përplasur sërish, ndërsa 34-vjeçari në grindje e sipër ka përdorur një dru zjarri për të qëlluar gruan duke e lënë në gjendje të rëndë. Policia e lajmëruar nga të afërm të të plagosurës ka bërë arrestimin e Iljazit, ndërsa mësohet se ai ka pranuar krimin duke deklaruar se e kishte bërë atë për shkak të xhelozisë.

Gjendja

Sipas informacionit që vjen nga bluzat e bardha të këtij spitali, gjendja e foshnjës së palindur është e mirë dhe për të, fatmirësisht nuk ka asnjë rrezik, pasi sulmi është kryer në kokë. Gruaja vetë është shfaqur shumë e traumatizuar, gazetarët që mundën ta kontaktojnë atë, thanë se ajo kishte shqiptuar vetëm që nuk mundej. Sipas të dhënave nga policia çifti kishte probleme prej kohësh dhe sherre të vazhdueshme. Vetëm dy ditë më parë një tjetër grua shtatzënë u godit dhe u masakrua për vdekje nga bashkëshorti i saj në Orikum. I.V


Pse MAPO Academe ?

dosje Ndryshimet në legjislacionin tatimor fiskal. Si dhe sa i prek bankat ? Një metodologji e luhatshme e përllogaritjes së provizioneve për efekte tatimore, krijon pështjellim dhe pabarazi në trajtimin fiskal të rezultatit financiar të sistemit bankar

Është në fakt një ‘thyerje’ e gazetarisë së përditëshme, një kalim nga ‘breaking news’ në ‘breaking views’, nga lajmi i parë te pikëpamja, ose pikëpamjet e ekspozuara dhe të debatuara. Është një përpjekje e parë për të shërbyer si urë mes botimeve apo konferencave akademike dhe shtypit të përditshëm. Sigurisht, pa pretendimin e përditësimit të akademikes, kjo do të qe e pamundur, por për njëfarë zbutjeje të hendekut që ekziston mes shkrimit akademik dhe shkrimit për kronikën e së përditëshmes. Në këtë vazhdë, ky numër i radhës i MAPO Academe sjell, dy artikuj shkëputur nga revista Bankieri

www.mapo.al

Bankat, fajtore pse fitojnë?! Bankat po vijojnë të mbështesin me hua ekonominë, pavarësisht rreziqeve të shtuara, por askush nuk mund të pretendojë që çdo biznes në vështirësi të trokasë në bankë dhe të përfitojë patjetër hua

Aleko POLO

fenomen

Ndryshimi në legjislacionin tatimor larg praktikave botërorë

Grabitja e bankave rrezik (edhe) psikosocial

Vitet e fundit legjislacioni tatimor në Shqipëri lidhur me marrjen parasysh të provizioneve ka pësuar një ndryshim të veçantë, ndryshim që në vitet në vijim do të ketë ndikime thelbësore në çështjen e hartimit dhe të raportimit të pasqyrave financiare bankare

Vlerësimi i rrezikut është një proces i rëndësishëm dhe i nevojshëm, pasi ndikon te një nga qëllimet kryesore të punëdhënësit, që duhet të jetë dhe një nga objektivat kryesorë të tij, në mbrojtjen e integritetit psikofizik të punonjësve


10

E enjte, 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

dosje Një metodologji e luhatshme e përllogaritjes së provizioneve për efekte tatimore, krijon pështjellim dhe pabarazi në trajtimin fiskal të rezultatit financiar të sistemit bankar

Si dhe sa i prek bankat?

Qëllimi i sigurimit të një baze më të madhe tatimore e përkatësisht dhe të një rezultati tatimor sa më të lartë, nuk mund të justifikojë zbatimin e një metodologjie të luhatshme provizionimi nga një periudhë në tjetrën. Më së paku, ky ndryshim në legjislacionin tatimor përveçse i hartuar me “urgjencë”, mbetet larg praktikave përkatëse dhe tashmë të vendosura në botë. Nga Aleko POLO Drejtor Financiar, Tirana Bank

S

ituata ekonomike aktuale në vend sigurisht që ka ndikimet e veta të drejtpërdrejta në sektorin bankar. Një nga treguesit e këtij sektori, i ndikuar negativisht, është cilësia e portofolit të huave, ku vërehet një përkeqësim i tij, sidomos gjatë vitit të kaluar dhe që gjithashtu vijon edhe në vitin ushtrimor ku ndodhemi. Sigurisht, në këto rrethana, bankat marrin masa jo vetëm për përmirësimin e cilësisë së huave me probleme, por njëkohësisht dhe për mbrojtjen e këtyre huave nëpërmjet krijimit të rezervave speciale ose provizioneve. Këto rezerva (ose ky fond), shërbejnë për të kompensuar, në një periudhë të ardhshme, një vlerë potencialisht të humbur, si për kryegjënë e huas, ashtu edhe për interesin. Bankat, në bazë të ligjit nr.9228, dt. 29.04.2004 “Mbi kontabilitetin dhe pasqyrat financiare”, duke filluar nga 1 janari i 2008-ës, janë të detyruara të përgatisin dhe të raportojnë pasqyrat financiare në përputhje me SNRF-të1. Gjithashtu, ato janë të detyruara t’i përgatisin këto pasqyra edhe sipas legjislacionit shqiptar (standardeve kombëtare) dhe rregulloreve të Bankës së Shqipërisë. Kjo procedurë bazohet në ligjin nr. 9662, dt.18.12.2006 “Për Bankat në Republikën e Shqipërisë” dhe në rregulloren përkatëse të Bankës së Shqipërisë. Duke i krahasuar të dyja standardet me njëri-tjetrin vëre-

het se, për zëra të njëjtë në paraqitjen e pasqyrave financiarenë përputhje me SNRFtë1. Gjithashtu, ato janë të detyruara t’i përgatisin këto pasqyra edhe sipas legjislacionit shqiptar (standardeve kombëtare) dhe rregulloreve të Bankës së Shqipërisë. Kjo procedurë bazohet në ligjin nr. 9662, dt.18.12.2006 “Për Bankat në Republikën e Shqipërisë” dhe në rregulloren përkatëse të Bankës së Shqipërisë. Duke i krahasuar të dyja standardet me njeri-tjetrinvërehet se, për zëra të njëjtë në paraqitjen e pasqyrave financiare përkatëse, mund të ketë diferenca në raportim. Këto diferenca vijnë si rezultat i metodologjive të ndryshme që përdorin standardet në përllogaritjen e këtyre zërave. Provigjonet janë një nga zërat ku diferenca midis dy standardeve është e konsiderueshme. Duke u bazuar në SNRF-të, provizionet e huave përllogariten duke marrë në konsideratë pagesat e pritshme (rrjedhën e parasë), të argumentuara sipas situatën në të cilën ndodhet klientidhe sipas strategjisë së bankës për të rikuperuar detyrimin. Vetë këto pagesa të pritshme bazohen në një mundësi reale të një marrëveshje pagese, ose ristrukturimi dhe në pamundësi të tyre, nëpërmjet rrjedhës së pritshme të të ardhurave nga ekzekutimi i detyrueshëm i garancive të huave. Ndërkohë, sipas standardeve kombëtare, provizionet përllogariten duke marrë në konsideratë klasifikimin e huave sipas pesë kategorive dhe normave të këtyre fondeve rezervë (provizionet), për mbulimin e humbjeve nga huat për secilën kategori. Nga ana e tyre, këto kategori huash krijohen duke u bazuar te ditë-vonesat në shlyerjen e huas dhe në gjendjen financiare të huamarrësit. Shpenzimet për provizione dhe legjislacioni tatimor. Vitet e fundit legjislacioni tatimor në Shqipëri lidhur me marrjen parasysh të provizioneve ka pësuar një ndryshim të veçantë, ndryshim që në vitet në vijim do të ketë ndikime thelbësore në çështjen e hartimit dhe të raportimit të pasqyrave financiare bankare. Në parantezë, duhet të përmendet se, deri në fund të vitit 2010, neni 25 i ligjit “Për tatimin mbi të ardhurat” përcaktonte se: “Në përcaktimin e fitimit të tatueshëm vjetor, janë shpenzime të njohura provizionet e bankave, të krijuara sipas rregullave të Bankës së Shqipërisë për këtë qëllim. Shumat e rimarra nga këto rezerva ose provizione i shtohen fitimit të tatueshëm”. Në vijim, në dhjetor të vitit 2010, po në këtë nen të këtij ligji bëhet një ndryshim i veçantë,që hyri në fuqi në janar të vitit 2011. Sipas këtij ligji tashmë përkufizimi i provizioneve të bankave merr një kuptim tjetër, dhe konkretisht ky nen përcakton që: “Në përcaktimin e fitimit të tatueshëm të bankave, janë shpenzime të njohura, provizionet e bankave të krijuara në përputhje me standardet e hartuara nga Bordi i Standardeve Ndërkombëtare Kontabël dhe të certifikuara pa vërejtje nga auditues të jashtëm, por në çdo rast, pa tejkaluar masën e përcaktuar te

Vitet e fundit legjislacioni tatimor në Shqipëri lidhur me marrjen parasysh të provizioneve ka pësuar një ndryshim të veçantë, ndryshim që në vitet në vijim do të ketë ndikime thelbësore në çështjen e hartimit dhe të raportimit të pasqyrave financiare bankare.

rregullat e Bankës së Shqipërisë për këtë qëllim. Shumat e rimarra nga këto rezerva ose provizione i shtohen fitimit të tatueshëm”. Thënë më thjesht, në përcaktimin e fitimit të tatueshëm të bankave, do të njihen si shpenzime për provizione, herë provizionet e përllogaritura në bazë të standardeve ndërkombëtare të kontabilitetit dhe herë provizionet e krijuara për qëllime statutore (sipas rregullores së Bankës së Shqipërisë), ku gjithnjë do të njihen si shpenzime të zbritshme shuma më e vogël e provizioneve të krijuara nga të dy standardet. Nga pikëpamja teknike dhe profesionale një përcaktim i tillë është i pakuptimtë dhe paraqet probleme për zbatimin në praktikë gjatë viteve ushtrimore në vijim. Problemi i parë lidhet me mosmarrjen parasysh të logjikës së vazhdimësisë dhe të njëtrajtshmërisë (konsistencës) në raportimin e pasqyrave financiare në vite; element thelbë-


11

E enjte, 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

Shkelja dhe mosrespektimi i parimeve dhe i metodologjive përkatëse të kontabilizimit dhe raportimit financiar, me qëllim fryrjen artificiale të rezultatit tatimor, do të krijojë probleme dhe më komplekse në të ardhmen.

Shpenzimet për provizione dhe legjislacioni tatimor. Vitet e fundit legjislacioni tatimor në Shqipëri lidhur me marrjen parasysh të provizioneve ka pësuar një ndryshim të veçantë, ndryshim që në vitet në vijim do të ketë ndikime thelbësore në çështjen e hartimit dhe të raportimit të pasqyrave financiare bankare. Në parantezë, duhet të përmendet se, deri në fund të vitit 2010, neni 25 i ligjit “Për tatimin mbi të ardhurat” përcaktonte se: “Në përcaktimin e fitimit të tatueshëm vjetor, janë shpenzime të njohura provizionet e bankave, të krijuara sipas rregullave të Bankës së Shqipërisë për këtë qëllim. Shumat e rimarra nga këto rezerva ose provizione i shtohen fitimit të tatueshëm”

sor ky i hartimit dhe i raportimit të pasqyrave financiare. Qëllimi i sigurimit të një baze më të madhe tatimore e përkatësisht dhe të një rezultati tatimor sa më të lartë, nuk mund të justifikojë zbatimin e një metodologjie të luhatshme provizionimi nga një periudhë në tjetrën. Më së paku, ky ndryshim në legjislacionin tatimor përveçse i hartuar me “urgjencë”, mbetet larg praktikave përkatëse dhe tashmë të vendosura në botë. Duke u nisur nga realiteti, mund të konstatohet lehtësisht që metodologjia e përdorur nga Banka e Shqipërisë për përllogaritjen e provizioneve është më konservatore dhe si rrjedhojë fondi i provizioneve, i krijuar në këtë rast, është më i lartë sesa fondi i provizioneve që krijohet sipas SNRF-ve. Sigurisht, zbatimi nga ana e Bankës së Shqipërisë i një metodologjie të tillë, pra jo në vlerën e kolateraleve ose pagesave të pritshme, mbështetet në kushtet reale ekonomike dhe sociale, duke marrë parasysh vështirësitë e mundshme në materializimin e këtyre elementeve (ekzekutimin e kolateraleve dhe realizimin e pagesave të pritshme). Kështu, ajo logjikshëm kërkon që fondi i provizioneve të jetë më “agresiv”. Ky aspekt është marrë parasysh nga Autoriteti Tatimor deri në 2010-ën, por një gjë e tillë duhet të vijojë. Nga ana tjetër, një metodologji e luhatshme e përllogaritjes së provizioneve për efekte tatimore, krijon pështjellim dhe pabarazi në trajtimin fiskal të rezultatit financiar të sistemit bankar. Le ta shohim më teknikisht problemin me një shembull të thjeshtë. Supozojmë se në një bankë gjatë vitit 2011, përveç zërit të provizioneve, në pasqyrën e shpenzimeve dhe të ardhurave, të gjitha elementet e tjera kanë qenë të barabarta, sipas të dyja standardeve. Supozojmë g j it h a sht u q ë , b a n k a k a f it i m p a r a

provizioneve dhe para tatimeve në masën 100 milionë lekë. Sipas standardeve kombëtare (BSH) banka për këtë vit ka krijuar provizione të reja (shpenzime) për një portofol të caktuar huash në masën 15 milionë lekë, ndërkohë që nuk ka rimarrje provizionesh, ndërsa sipas SNRFve, banka ka krijuar provizione të reja (shpenzime), po për këtë portofol, në masën 5 milionë lekë, dhe gjithashtu nuk ka rimarrje provizionesh. Në këtë rast, duke marrë në konsideratë, për të dyja standardet, të gjitha elementet e tjera në pasqyrën e shpenzimeve dhe të të ardhurave konstante përveç provizioneve, rezulton që rezultati tatimor, sipas BSH-së është 85 milionë lekë dhe sipas SNRF-ve është 95 milionë lekë. Në këtë rast, tatimi nga fitimi (me normë tatimi prej 10%) është 9.5 milionë lekë, pasi ky është varianti ku provizionet ja-

Në përcaktimin e fitimit të tatueshëm të bankave,do të njihen si shpenzime për provizione, herë provizionet e përllogaritura në bazë të standardeve ndërkombëtare të kontabilitetit dhe herë provizionet e krijuara për qëllime statutore (sipas rregullores së Bankës së Shqipërisë), ku gjithnjë do të njihen si shpenzime të zbritshme shuma më e vogël e provizioneve të krijuara nga të dy standardet...

në më të vogla. Le të shohim se çfarë ndodh në fund të vitit 2012, nëse deri në fund të këtij viti banka, sipas BSH-së, do të ketë rimarrje provizionesh në masën 15 milionë lekë dhe provizione të reja, po në masën 15 milionë lekë, ndërsa sipas SNRF-ve do të ketë rimarrje provizionesh në masën 1 milion lekë dhe provizione të reja në masën 5 milionë lekë. Duke supozuar se edhe për këtë vit rezultati para provizioneve dhe para tatimeve është 100 milionë lekë dhe elementet e tjera janë të gjitha të njëjta në pasqyrën e shpenzimeve dhe të të ardhurave (ashtu siç u përmend më lart), atëherë do të kemi këtë gjendje:(tab. 2) Në këtë moment lindin dy probleme për përcaktimin e saktë dhe të drejtë të rezultatit tatimor Në parantezë, sipas BSH-së, shuma neto e provizioneve të vitit 2012 është zero, ndërkohë që sipas SNRF-ve kjo shumë është -5 milionë lekë. Sipas BSH-së shuma e shpenzimit të provizioneve është 15 milionë lekë, kurse sipas SNRF-ve kjo shumë është 5 milionë lekë. Problemi i parë:

Cili variant do të merret tashmë për bazë, për përcaktimin e fitimit tatimor: do të merren provizionet për neto (sipas BSH-së janë më të vogla), apo do të krahasohen vetëm shpenzimet e provizioneve (sipas SNRF-ve janë më të vogla) dhe do të anashkalohen rimarrjet e provizioneve? Për dijeni, nga Autoriteti Tatimor nuk ka asnjë udhëzim të qartë për këtë çështje, prandaj inspektorë të ndryshëm tatimorë japin interpretime të ndryshme. Problemi i dytë:

Nëse për vitin 2012, për përcaktimin e fitimit tatimor do të merret në konsideratë varianti sipas BSH-së (provizionet për neto), atëherë fitimi i mbetur për t’u shpërndarë në formë dividendi, ose për t’u kapitalizuar re-

zulton i tatuar dy herë për provizionet e rimarra. Kjo sepse, siç është e njohur, burimi i dividendëve për t’u shpërndarë, ose i fitimit për t’u kapitalizuar, bazohet në rezultatin sipas BSH-së. Kjo është e padrejtë! Konkretisht, në vitin 2011 për përcaktimin e fitimit tatimor u bazuam në shumën 5 milionë lekë të provizioneve (sipas SNRF-ve) dhe jo në shumën 15 milionë lekë (sipas BSH-së) dhe si rezultat fitimi tatimor u rrit 10 milionë lekë, duke i krahasuar të dyja variantet. Ndërkohë, në vitin 2012, rimarrja e provizioneve në shumën 15 milionë lekë trajtohet si e ardhur dhe përsëri tatohet. Të tilla ngatërresa mund të shfaqen dhe të interpretohen në mënyra të ndryshme edhe në ato raste kur kemi të bëjmë me fshirje të huave të keqija nga bilanci i bankës. Në mbyllje, dëshiroj të tërheq vëmendjen se ky ndryshim në legjislacionin tatimor, që ka ardhur nga mosrespektimi i parimit të vazhdimësisë në trajtimin dhe në paraqitjen e pasqyrave financiare, të cilat gjatë zbatimit prodhojnë probleme dhe devijime logjike, parimore, metodologjike dhe praktike, ka krijuar një pështjellim të pazakontë brenda sistemit bankar. Çdo shkelje dhe mosrespektim i parimeve dhe I metodologjive përkatëse të kontabilizimit dhe të raportimit financiar, me qëllimin e vetëm për ta fryrë artificialisht rezultatin tatimor, do të krijojë probleme edhe më komplekse në të ardhmen si në rrafsh institucional ashtu edhe në atë të sistemit, duke vënë në vështirësi vetë Autoritetin Tatimor, por dhe duke i hapur rrugë abuzimit dhe subjektivizmit. Në këto kushte, mbetet imperativ rishikimi i një ndryshimi të tillë, duke synuar ndjekjen e një metodologjie të vetme për përllogaritjen e rezultatit të tatueshëm, me qëllim që pasqyrat financiare të bëhen normalisht të lexueshme dhe të krahasueshme në kohë.


12

E enjte, 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

opinion Bankat po vijojnë të mbështesin me hua ekonominë, pavarësisht rreziqeve të shtuara, por askush nuk mund të pretendojë që çdo biznes në vështirësi të trokasë në bankë dhe të përfitojë patjetër hua

Bankat, fajtore pse fitojnë?!

Në kushtet kur ekonomia përkeqësohet dhe huat me probleme rriten, kujdesi i shtuar është gjëja më normale që mund të ndodhë, për më tepër kur sot është imperativ një sistem bankar i sigurt dhe i aftë për të mbështetur ekonominë. Por, ndërkohë që bankat vazhdojnë të financojnë ekonominë, ndaj tyre ka edhe të tjera “akuza” për fitime dhe/ ose interesa tepër të larta. Por a është ky një fitim i lartë dhe a ka ardhur falë interesave të larta? Nga Ersuin SHEHU Gjatë muajve të fundit sistemi bankar është përballur me ankesa publike, kryesisht nga përfaqësues të komunitetit të biznesit dhe nga publiku i gjerë, që shprehen se bankat nuk japin hua, nuk i ndihmojnë bizneset për të kaluar vështirësitë e krizës, dhe se po nxjerrin fitime të majme. Në fakt, pretendime të tilla nuk gjejnë mbështetje te shifrat zyrtare, pasi sipas të dhënave të publikuara nga AAB, në fund të muajit korrik, rritja

vjetore e gjithë portofolit të huave ishte 7.8%, ndërsa vetëm në segmentin e bizneseve ishte 12.8%. Gjithashtu, në shtatë muajt e parë të vitit, sistemi bankar arriti një fitim prej 2.7 miliardë lekë, me një rritje rreth 35% ndaj të njëjtës periudhë të një viti më parë. Përkundrejt “akuzave” se bankat nuk po ndihmojnë biznesin me likuiditet, fakti është se qoftë stoku i huave, qoftë huaja e re, e dhënë gjatë këtij viti, përbëhen në pjesën më të madhe nga paradhënie bankare dhe nga hua për kapital qarkullues për biznesin. Prej disa kohësh, por edhe për shkak të ngadalësimit ekonomik, financimi i bankave ka një horizont më afatshkurtër sesa më parë dhe kjo sepse: (1) projektet serioze dhe cilësore janë më të pakta dhe (2) kemi rritje të rreziqeve në të gjitha ekonomitë, pra natyrshëm dhe në ekonominë shqiptare, si pasojë e krizës ekonomike globale. Kjo e fundit sigurisht që ka rritur nivelin e kujdesit të bankave, kujdes që pasqyrohet jo vetëm në angazhimin e bankave në financime më afatshkurtra, por dhe në çmimet e shërbimeve apo produkteve bankare, të cilat logjikshëm duhet të përllogarisin në kostot e tyre dhe çmimin shtesë të rrezikut të aktivitetit eko-

Nëse, për fat të mirë, fitimet e sistemit bankar këtë vit janë rritur, kjo sigurisht që nuk ka ardhur nga rritja e interesave, por në radhë të parë nga një ecuri më e qëndrueshme e kredive me probleme. Kjo sjell më pak shpenzime për provigjione dhe rezultat më të mirë financiar; kësaj i shtohet dhe një kontroll më i kujdesshëm i shpenzimeve operative, çka shkurton kostot

ca e Ekzisten rëse fitimpru eqe, e v a k n a b ek spak një a ë t h ër s ë nuk madhe p e ë r i m por një e , sepse bankat në ë të ekonomi banka m ë n ja e s rë fitimpru të sigurta dhe në forta, më rbejnë më shumë ’i shë gjendje t misë përmes ekono tësimit ndërmje r. financia

nomik që ato mbështesin. Fakti pozitiv që duhet të evidentohet është se bankat po vijojnë të mbështesin me hua ekonominë, pavarësisht rreziqeve të shtuara, por askush nuk mund të pretendojë që çdo biznes në vështirësi të trokasë në bankë dhe të përfitojë patjetër hua. Bankat janë shoqëri tregtare me qëllime fitimi dhe, ç’është më e rëndësishme, administrojnë kursimet e publikut të gjerë. Në kushtet kur ekonomia përkeqësohet dhe huat me probleme rriten, kujdesi i shtuar është gjëja më normale që mund të ndodhë, për më tepër kur sot është imperativ një sistem bankar i sigurt dhe i aftë për të mbështetur ekonominë. Por, ndërkohë që bankat vazhdojnë të financojnë ekonominë, ndaj tyre ka edhe të tjera “akuza” për fitime dhe/ ose interesa tepër të larta. Por a është ky një fitim i lartë dhe a ka ardhur falë interesave të larta? Sipas AABsë, në fund të muajit korrik, sistemi bankar kishte një kthim nga kapitali prej 4.7% dhe një kthim nga aktivet prej 0.4%, norma kthimi këto që nuk mund të klasifikohen si të larta. E njëjta gjë mund të thuhet edhe për interesat. Sistemi bankar ka ndjekur politikën monetare lehtësuese të Bankës së Shqipërisë, madje kjo

politikë është pasqyruar te interesat e huave, në mos më shumë se ato të depozitave. Krahasuar me një vit më parë, bankat kanë një marzh interesi më të ulët mesatarisht me 0.3 pikë përqindjeje. Nëse, për fat të mirë, fitimet e sistemit bankar këtë vit janë rritur, kjo sigurisht që nuk ka ardhur nga rritja e interesave, por në radhë të parë nga një ecuri më e qëndrueshme e kredive me probleme. Kjo sjell më pak shpenzime për provigjione dhe rezultat më të mirë financiar; kësaj i shtohet dhe një kontroll më i kujdesshëm i shpenzimeve operative, çka shkurton kostot. Në këto kushte, ekzistenca e bankave fitimprurëse nuk është aspak një e keqe, por një e mirë e madhe për ekonominë, sepse bankat fitimprurëse janë banka më të forta, më të sigurta dhe në gjendje t’i shërbejnë më shumë ekonomisë përmes ndërmjetësimit financiar. Fitimet janë një burim i çmuar për mirëkapitalizim, po të kemi parasysh se në këto kohë për aksionarët nuk është e lehtë dhe e dëshirueshme të injektojnë kapitale shtesë, siç është kërkuar dhe po kërkohet nga autoritetet rregullatore. Ndaj, tingëllon e pa zakontë të fajësohen sot bankat pse ato janë fitimprurëse!


13

E enjte, 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

fenomen Vlerësimi i rrezikut është një proces i rëndësishëm dhe i nevojshëm, pasi ndikon te një nga qëllimet kryesore të punëdhënësit, që duhet të jetë dhe një nga objektivat kryesorë të tij, në mbrojtjen e integritetit psikofizik të punonjësve

Grabitja e bankave rrezik (edhe) psikosocial Vlerësimi i rrezikut të grabitjes dhe i akteve të tjera me natyrë kriminale në sistemin tonë bankar ende nuk përcaktohet si kusht ligjor për punëdhënësin në këto institucione, pasi legjislacioni bankar, dhe jo vetëm ai, nuk parashikon detyrime në këtë fushë Nga Roland TASHI Zëvendëskryetar Komiteti i AAB-së për Sigurinë Bankare

V

lerësimi i rrezikut të grabitjes dhe i akteve të tjera me natyrë kriminale në sistemin tonë bankar ende nuk përcaktohet si kusht ligjor për punëdhënësin në këto institucione, pasi legjislacioni bankar, dhe jo vetëm ai, nuk parashikon detyrime në këtë fushë. Pavarësisht nga ky fakt, duke iu referuar terrenit në të cilin zhvillojnë veprimtarinë bankat, si edhe statistikave të organeve të zbatimit të ligjit, ngarkesës së ngjarjeve, veprimeve abuzive e kriminale ndaj punonjësve të këtij sistemi, vlerësimi i rrezikut të grabitjes dhe vjedhjes duhet të përbëjë një nga detyrimet kryesore të strukturave drejtuese të bankave. Vlerësimi i rrezikut është një proces i rëndësishëm dhe i nevojshëm, pasi ai ndikon te një nga qëllimet kryesore të punëdhënësit, që duhet të jetë dhe një nga objektivat kryesorë të tij në mbrojtjen e integritetit psikofizik të punonjësve. Grabitja e bankave dhe e institucioneve të tjera financiare konsiderohet vepër kriminale, që shoqërohet me pasoja të natyrës psikofizike, jo vetëm për punonjësit dhe klientët e gjendur në skenën e krimit,por edhe më gjerë sepse ngjarja provokon, ndikon dhe i bën të ndjeshëm të gjithë punonjësit e sistemit bankar. Precedenti i grabitjes krijohet në mënyrë të “pavullnetshme”, pasi ai nxitet nga natyra e veprimtarisë së bankave, ku lëndë e parë dhe produkt ë shtë vetëm paraja. Psikologët, punonjësit socialë dhe struktura të veçanta e njohin fenomenin dhe pasojat psikologjike të shkaktuara nga grabitja, prandaj themi se jemi ende larg përcaktimit të saktë të nivelit të traumës dhe dëmtimit të shkaktuar. Grabitja, vjedhja

dhe akte të tjera abuzive, nuk mund të perceptohen dhe të shoqërohen me të njëjtat pasoja te karaktere të ndryshme njerëzore; përcaktimi i saktë i pasojave të grabitjes nga njëri individ tek tjetri ka nevojë për analiza dhe diagnostikime specifike mjekësore. Tema e prekur kërkon pa dyshim argumente dhe angazhim të specialistëve të sigurisë dhe psikologë të fushës, por një fakt është i dukshëm që, dëmtime më të rënda psikologjike pësojnë ata individë të cilët janë pjesë dhe “aktorë” të një skene krimi, ku kriminelët për arritjen e qëllimit përdorin armët e zjarrit dhe dhunën; kështu ngjarja shoqërohet me lëndime, me plagosje ose me humbje jete. Statistikat tregojnë se në pjesën më të madhe të grabitjes së bankave në vendin tonë, kriminelët përdorin armët e zjarrit për të bërë presion psikologjik mbi ata individë që nuk veprojnë sipas “urdhrave” të tyre; në të kundërt i dëmtojnë sepse grabitja duhet të kryhet në një kohë sa më të shkurtër. Te këta individë, pas traumës së parë mund të krijohen dhe të zhvillohen shqetësime të natyrës së stresit dhe të ankthit. Në mënyrë të përmbledhur po japim, tri grupet kryesore të simptomave, të shenjave kryesore të shqetësimeve posttraumatike: (1) përjetimi i ng jarjes dhe i traumës nëpërmjet kujtimeve të çasteve më të vështira të saj dhe sjelljes në kujtesë se ngjarja mund të përsëritet, (2) këmbëngulja për të evituar stimujt, ngacmimet që lidhen me ngjarjen, duke iu larguar veprimtarive, vendeve, si dhe personave që janë të lidhur me ngjarjen dhe (3) prania e shqetësimeve që krijojnë vështirësi në fjetje, mungesë përqendrimi, nervozizëm të panevojshëm, etj. Një numër i madh individësh mund të ballafaqohen dhe të jenë të pranishëm në ngjarje dhe në situata të rënda kriminale, por jo të gjithëshoqërohen me pasoja dhe shqetësime stresi. Nëse i referohemi traumës psikologjike, që shkakton ngjarja, lidhur me grupindividët e gjendur brenda bankës, grabitja përbën një fenomen kompleks sepse në mjedisin e brendshëm gjenden jo vetëm punonjësit e bankës, por dhe klientë e vizitorë të moshave të ndryshme, mes të cilëve në disa raste dhe fëmijë.

…është shumë e rëndësishme të kryhen studime e kërkime nga specialistë të sigurisë ose nga grupe të zgjeruara pune, në përbërje të të cilave të ketë edhe psikologë për të parë format, mënyrat, teknikat e grabitjes, me qëllim që të evitohen pasojat e mundshme dhe të merren masat mbrojtëse

I gjithë ky grup individësh rrezikohet të ketë pasoja psikologjike, ku pa dyshim punonjësit e bankës janë më të “ndjeshmit”, pasi vendngjarja është e lidhur me vendin e tyre të punës, të cilin ata do ta frekuentojnë edhe pas ngjarjes. Pasojat psikologjike, të shkaktuara nga grabitja, mund të rëndohen dhe të shfaqen si në planin emocional, përmes perceptimit të pasigurisë lidhur me vendin e punës, po ashtu edhe me shfaqjen e ndjenjës së mosbesimit, veçanërisht ndaj personave të panjohur më parë. Për parandalimin e rrezikut të grabitjes dhe për zvogëlimin e traumave të shkaktuara nga ngjarja, strukturat drejtuese të bankave duhet të marrin të gjitha masat e nevojshme. Këtu është shumë e rëndësishme të kryhen studime e kërkime nga specialistë të sigurisë, ose nga grupe të zgjeruara pune, në përbërje të të cilave të ketë edhe psikologë për të parë format, mënyrat, teknikat e grabitjes me qëllim që të evitohen pasojat e mundshme dhe të merren masat mbrojtëse. Planifikimi i trajnimeve të rregullta dhe me tematika të veçanta, që lidhen me grabitjen, duhet të vlerësohet si një proces i rëndësishëm, por dhe kryesor p r r it j e n e s i g u r i s ë f i z i ke d h e psikologjike në mjedisin e punës. Trajnimet e fokusuara te këto tematika duhet të jenë pjesë e politikave të një menaxhimi të suksesshëm dhe duhen konsideruar jo thjesht si kosto, por para së gjithash si investim që ndikon në mbrojtjen e punonjësve nga traumat e shkaktuara prej grabitjes. Gjithashtu, është e nevojshme që punëdhënësi, dhe jo vetëm ai në sistemin bankar, të informojë të gjithë punëmarrësit për rreziqet që lidhen dhe që shfaqen gjatë zhvillimit të aktivitetit të tij në vendin e punës e mbi bazë të saj të merren masat e duhura për trajnimin e tyre në

mënyrë që ky rrezik së pari të njihet e më pas të minimizohet. Me pak fjalë, kultura e njohjes dhe e ndërgjegjësimit duhet të zëvendësojë kulturën e bindjes dhe të detyrimit. Në terrenin aktual, ku bankat zhvillojnë aktivitetet e ku krimi shfaqet periodikisht, duke krijuar një trysni psikologjike, kjo dhe për efektin që krijon media gjatë pasqyrimit të ngjarjeve të ngjashme në biznese financiare e tregtare, siguria në vendin e punës duhet të jetë së pari kulturë e të gjithë punonjësve. Trajnimi nuk duhet vlerësuar si proces i kushtëzuar nga ligji, ose nga politikat dhe nga standardet e brendshme të bankës, por si një instrument dhe mundësi më shumë, nëpërmjet të cilit promovohet dhe rritet kultura e sigurisë, që ndikon pozitivisht në përballimin e traumave dhe në uljen e rrezikut psikosocial. Duhet kuptuar se në zinxhirin e masave dhe të proceseve të sigurisë, qenia njerëzore mbetet një nga hallkat më të dobëta dhe delikate, pasi individi përballet fizikisht dhe psikologjikisht me krimin. Ai vazhdon të mbartë e të pasqyrojë për një kohë të gjatë goditjen psikologjike, nëpërmjet përjetimit të ngjarjes. Investimi tek elementet teknologjike të sigurisë si: mbrojtja nëpërmjet sistemeve elektronike, përdorimi i hyrjeve të kontrolluara në objektet bankare, etj, është dhe mbetet një faktor kryesor dhe mbizotërues në raport me produktin e sigurisë që përftohet nga shërbimetme punonjës sigurie. Perceptimi i realitetit pa rrumbullakosje dhe pa interpretime si dhe harmonizimi sa më i mirë i faktorëve teknologjikë e njerëzorë, mund të japë rezultate të kënaqshme në drejtim të sigurisë. Është shumë e rëndësishme të krijohet bindja se nëpërmjet njohjes së fenomenit dhe masave të marra, mund të mbrohemi nga grabitja dhe nga pasojat psikologjike post saj.


14

MAPO

E enjte 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

sociale

Kryetari i Shoqatës së Ndërtuesve, Avenir Kika: Kemi vendosur të kërkojmë zyrtarisht ndryshimin e rregullores së kontrollit e zhvillimit të territorit, të ligjit të vitit 2011

Basha: Plani i ri do të zbatohet, s’ka më sekserë për lejet Kryetari i Bashkisë zhvilloi dje konsultimet e fundit të planit me përfaqësuesit e shoqatave të ndërtimit dhe të biznesit. Më 24 dhjetor Plani i ri Rregullues do të paraqitet për miratim në Këshillin Bashkiak Para dërgimit për miratim në Këshillin Bashkiak, Plani i ri Urbanistik që do t’i hapë rrugë edhe dhënies së lejeve të ndërtimit në kryeqytetet, është konsultuar edhe me grupet e interesit. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, zhvilloi dje një tryezë të rrumbullakët me përfaqësuesit e shoqatave të ndërtimit dhe të biznesit, në lidhje me planin e zhvillimit urban të qytetit. Duke vlerësuar transparencën me të cilën është hartuar Plani i ri Urbanistik, Basha garantoi ndërtuesit se ky parim do të jetë një praktikë e vazhdueshme pune për Bashkinë, çka do të mënjanojë abuzimet dhe sekserët. “Periudha e stanjacionit prej afro tre apo katër vitesh ka akumuluar një kërkesë në treg, kërkesë e cila, e trajtuar me profesionalizëm dhe sipas ligjit, sipas këtij plani urbanistik, është parathënie e një tjetër hovi zhvillimi për qytetin e Tiranës, për industrinë tuaj, por edhe për industritë e tjera që ju vijnë nga pas si zinxhirë, ndaj ky plan midis të tjerave thuajse automatizon procedurën mistike dhe shpesh të pakapërcyeshme të marrjes së një leje ndërtimi në Tiranë”, - u shpreh Basha. Duke e konsideruar planin francez si të pazbatueshëm, kreu i Bashkisë garantoi se ky do të jetë një plan që do të zbatohet dhe do t’i shërbejë zhvillimit të qytetit për 15 vitet e ardhshme. “Ne besojmë në bazë të ekono-

Lulzim Basha gjatë konsultimit të planit me grupet e interesit

mistëve, llogaritarëve, kontabilistëve tanë se plani është i zbatueshëm, pasi mund të bësh edhe një plan të pazbatueshëm siç është 90% plani francez. Ju e dini shumë mirë, hiq jo të gjithë kullat, por një pjesë të kullave, pjesa tjetër është e paekzekutueshme, në radhë të parë, sepse nuk përputhet me njollën e pronës, e në radhë të dytë, sepse koeficientet janë të pamjaftueshëm, pra është në një farë mase, ‘një vello’ e bukur për të mbuluar fytyrën”, - tha Basha. Kryebashkiaku tha se ndërtuesit janë dhe duhet të jenë lokomotiva e zhvillimit të vendit, prandaj është e qenësishme pasja e një plani zhvillimi që të garantojë interesat e tyre, por që të garantojë dhe harmoni të plotë me interesat e qytetarëve dhe qytetit në përgjithësi. Kry-

Mund të bësh edhe një plan të pazbatueshëm siç është 90% plani francez. Ju e dini shumë mirë, hiq jo të gjithë kullat, por një pjesë të kullave, pjesa tjetër është e paekzekutueshme

etari i Shoqatës së Ndërtuesve të Tiranës, Avenir Kika, ka vlerësuar bashkëpunimin me Bashkinë dhe përfshirjen e tyre, që në hapat e parë të hartimit të draftit, ndërsa ka kërkuar që të ndryshojë rregullorja e dhënies së lejeve të ndërtimit. “Në bashkëpunim me Drejtorinë e Urbanistikës dhe shoqatën e pronarëve të qytetit tonë, kemi vendosur të kërkojmë zyrtarisht ndryshimin e rregullores së kontrollit e zhvillimit të territorit, të ligjit të vitit 2011, si një rregullore absolutisht të pamundur për t’u zbatuar në kushtet e sotme. Në situatën urbane të krijuar sot në qytetin tonë, distancat e përcaktuara nga kjo rregullore prishin gati gjysmën e qytetit, pa lënë asnjë mundësi ndërtimi, edhe sikur plani të jetë i aprovuar”, - deklaroi Kika. Ai bëri të

ditur se 28 firmat e ndërtimit kanë dorëzuar në Bashki studimet e tyre për 50 sheshet ku parashikojnë të bëjnë ndërtime, me shpresën se plani do të bëhet efektiv vitin e ardhshëm. Sipas Kikës, nëse këto leje miratohen, Bashkia do të sigurojë një të ardhur prej 25-30 milionë euro taksë. Ndërsa kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, Nikolin Jaka, u shpreh se partneriteti që ka gjetur Dhoma me bashkinë i shërben zhvillimit të biznesit dhe qytetit në tërësi. Pas konsultimeve me banorët e Tiranës në 11 njësitë vendore, takimi me grupet e interesit ishte dhe konsultimi i fundit, përpara se plani i zhvillimit të paraqitet për miratim në Këshillim Bashkiak, në datën 24 dhjetor të këtij viti.

Dhuna në shkolla, 450 mijë prindër firmosin peticionin për mësuesit Mësuesit do të ndjekin metoda të reja disiplinore për nxënësit. Në rast të një incidenti në klasë, mësuesit do të luajnë rolin e arbitrit, duke nxjerrë kartonin e verdhë nga xhepi për të dënuar veprimin Jonida Tashi

Dhuna fizike dhe psikologjike në shkollat e vendit tonë mbetet në nivele të larta. Sipas një sondazhi të kryer nga UNICEF në 9 prefektura të vendit, fëmijët që jetojnë në zonat urbane dhe që ndjekin klasën e 6-të deri në të 12-ën përjetojnë më shumë dhunë fizike dhe psikologjike nga mësuesit. Sipas përfaqësuesit të UNICEF-it, Detlef Palm, dhuna psikologjike dhe verbale në shkolla duhet të ndalet, pasi kjo ndikon drejtpërsëdrejti te nxënësit në frekuentimin e lëndëve. Të dhënat e sondazhit tregojnë se rreth 50 për qind e nxënësve të pyetur thonë se dhuna

ka cenuar dëshirën për të mësuar. Ndikimi mbi dëshirën e tyre për të mësuar raportohet të jetë në një shkallë më të lartë për nxënësit e klasave të 10-13-ta (shkollat e mesme) dhe kryesisht për meshkujt. Nxënësit që kanë raportuar dhunë të ushtruar mbi ta kanë treguar edhe efektet e dhunës në anën e tyre emocionale, duke deklaruar se ndihen të mërzitur, të zemëruar, të poshtëruar, të hutuar dhe të reagojnë me sjellje negative ndaj të tjerëve. Për të ndryshuar këtë situatë, rreth 500 mijë nxënës të shkollave 9-vjeçare dhe të mesme do t’i dorëzojnë mësuesve peticionin e firmosur nga prindërit për mënyrat e reja të disiplinimit, duke kërkuar nga arsimtarët që t’i japin fund dhunës fizike dhe psikologjike ndaj fëmijëve. Ministria e Arsimit, me mbështetjen e UNICEF-it, ka nisur prezantimin e metodave alternative për ndryshimin e sjelljeve ndaj dhunës së fëmijëve në Shqipëri, ku pika kyçe është puna për parandalimin e mësuesve që të mos përdorin më dhunën fizike dhe psikologjike për disiplinimin e

nxënësve. Në kërkim të një shkolle miqësore, projekti “Kombi” sjell mënyrat e reja të disiplinës që duhet të bëhen pjesë e institucioneve arsimore. Një nga mënyrat e reja të disiplinimit është përdorimi nga mësuesit i kartonit të verdhë (PEET) në rastet kur në klasë ka një situatë problematike. Në një rast incidenti në klasë kërkohet që mësuesit të veprojnë si një arbitër gjatë një ndeshjeje futbolli për të dënuar një veprim të dhunshëm, duke nxjerrë nga xhepi kartonin e disiplinës. Programi 4-vjeçar KOMBI (komunikim për ndryshimin e sjelljes) ka nisur zbatimin e tij në shtator të vitit 2011 dhe gjatë kësaj faze janë zhvilluar një sërë aktivitetesh. Me qëllim që të masin efektshmërinë e kësaj strategjie, së fundi UNICEF ka kryer një sondazh me nxënësit e shkollave në 9 prefektura të vendit. Fleta e ushtrimit shkollor përfshiu 40 mijë mësues dhe 640 mijë nxënës të arsimit publik parauniversitar në rang kombëtar, të cilët pasi diskutuan në klasë mbi 5 pyetje mbi dhunën fizike dhe psikologjike në bashkëpunim me

mësuesit kujdestarë, i çuan në shtëpi ku i kërkuan prindërve të firmosnin në fund të fletëve. Sipas studimit të kryer nga UNICEF për dhunën ndaj fëmijëve (violence against children -VAC) në vitet 2005-2006, përdorimi i dhunës nga mësuesit është shumë i ndjeshëm. Pothuajse 20% e të intervistuarve në studimin mbi VAC kanë raportuar dhunë fizike të ushtruar nga mësuesit, pak më shumë nga mësueset femra sesa ata meshkuj. Përsa i përket dhunës psikologjike, pothuaj 20% e të pyeturve kanë raportuar se ajo ushtro-

het nga mësuesit meshkuj, ndërsa 54% nga mësueset femra. Sipas studimit VAC, është alarmuese që një e treta e nxënësve kanë raportuar që janë pickuar apo goditur me shuplakë në vitin e fundit. Sondazhi i fundit i UNICEF-it për reduktimin e dhunës në shkolla nxjerr në pah një ndryshim të situatës, por panorama nuk është krejtësisht e ftohtë nëse kemi parasysh fëmijët që jetojnë në institucionet e përkujdesit social, ku duket të ketë pothuaj dyfishin e rasteve të raportuara të dhunës.


E enjte 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

kronika

MAPO

15

Vrau të dashurin e gruas, ekstradohet nga Athina Tiranë Vrau të dashurin e gruas për xhelozi në vitin 1998, ekstradohet nga Athina i dënuari me burgim të përjetshëm. Apostol Sotiri, 45 vjeç, nga Gradishta e Lushnjës, mbërriti dje i prangosur në aeroportin e Rinasit, për të vuajtur dënimin e dhënë në ngarkim të tij nga gjykata. Lajmi u bë i ditur dje nga Policia e Shtetit nëpërmjet një njoftimi të zëdhënësit të saj Tefik Sulejmani. Apostol Sotiri ishte arrestuar

afërsisht dy vite të shkuara, me 11 janar të vitit të kaluar nga policia greke në Athinë, ndërsa ai ishte në kërkim ndërkombëtar me një vendim dënimi me burgim të përjetshëm. Sipas policisë, Sotiri 45-vjeçar ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, me vendimin të datës 23 dhjetor të vitit 1998 e ka dënuar me burgim të përjetshëm për akuzën e “vrasje me paramendim dhe

armëmbajtje pa leje”. Apostol Sotiri, me datë 10.10.1998, në Fierseman Lushnjë, ka qëlluar me armë zjarri ndaj Mina Miletit, për motive të dobëta, duke e vrarë atë. Ndërkaq, pas një kërkimi prej gati 13 vitesh gjatë të cilave Sotiri ka qëndruar në Greqi, ai u arrestua nga policia greke në Athinë dhe pas një procesi ekstradimi ai mbërriti në Shqipëri për të vuajtur dënimin e dhënë ndaj tij.

Bie dëshmia për plumbin rikoshet, prokurori: Si përrallë e 1001 netëve Gjykata ka rrëzuar dëshminë e ekspertit mjeko-ligjor Ndoc Çardaku, i cili pohoi se në këmishën e Ziver Veizit ka gjetur ashkla druri. Miratohet kërkesa e prokurorisë për një riekspertim të viktimës së 21 janarit Leonard Bakillari Tiranë Dëshmia e ekspertit mjeko-ligjor për vrasjen e demonstruesit Ziver Veizi, që për pak i ndryshoi gjithë rrjedhën procesit gjyqësor të “21 janarit” nuk do të merret parasysh nga gjykata. Vendimi është marrë në seancën e djeshme nga trupi gjykues i çështjes, i cili pranoi kërkesën e prokurorisë për riekspertim të predhës që i shkaktoi vdekjen shtetasit Ziver Veizi në demonstratën e 21 janarit. Me tone të ashpra, prokurori Blerim Tominaj nuk ngurroi ta quajë dëshminë e ekspertit mjeko-ligjor Ndoc Çardaku të ngjashme me përrallat e 1001 netëve. Shkak i qëndrimit të ashpër të prokurorisë është bërë dëshmia që Çardaku dha një seancë më parë, kur para gjykatës deklaroi se Ziver Veizi është qëlluar nga një plumb rikoshet. Sipas tij, në këtë përfundim ka arritur pasi në fibrat e këmishës së viktimës janë gjendur mbetje mikroskopike druri, të cilat tregojnë se predha më parë ka hasur në një objekt të drunjtë, i cili mund të jetë dhe një nga pemët përpara godi-

nës së Kryeministrisë. Por kjo dëshmi është kundërshtuar nga prokurorët, të cilët thanë se eksperti Çardaku ka shkelur ligjin me këtë dëshmi, pasi në profesion është ekspert mjeko-ligjor, ndërsa përfundimet e tij kanë të bëjnë me fusha të tjera. “Duke vlerësuar deklarimet dhe sqarimet e dhëna nga eksperti përkatës si të pavlefshme, për shkak se në pozicionin e tij si ekspert ka shkelur nenet për njohuritë e veçanta, pasi siç del dhe nga emërtimi i tij në aktin përkatës, është ekspert mjekoligjor, ndërsa përcaktimet e tij janë të fushës kriminalistike, kimike e biologjike”- tha prokurori Tominaj, duke akuzuar ekspertin Çardaku për shkelje ligji. Prokurori tha se eksperti ka shkelur pikën 4 të nenit 179, që bën fjalë për detyrimin e ekspertit për të mos kryer detyrën e tij në rastet kur ai nuk është kompetent në fushën përkatëse. “Gjithashtu eksperti ka shkelur edhe nenet për deklarimin para trupit gjykues të së vërtetës”- tha prokurori. Përfaqësuesi i akuzës u tregua edhe më i ashpër kur krahasoi dëshminë e ekspertit me përrallat e 1001 netëve, duke thënë se është absolutisht e pamundur që në temperaturën e predhës së qitur nga arma të gjenden mbetje druri, të cilat mbeten në këmishën e viktimës. “Në mënyrë abuzive eksperti në fjalë përcaktoi se copat janë marrë nga predha, transportuar mbi të, tamam si në përrallat e ‘1001 netëve’ dhe me një shpejtësi më e madhe se e zërit, pasi u ka rezistuar temperaturave mbi 1 mijë

Vrasja e 1998, prokuroria kërkon 24 vjet burg për Ilir Xhakjen Prokuroria kërkoi dje në Apel 24 vjet burg për Ilir Xhakjen për vrasjen e Qerim Malokut, ndërsa avokati i tij kërkoi pafajësinë për klientin, i cili ndërkohë do të gjykohet edhe për vrasjen e kryekomisarit të Shijakut disa muaj më parë. Mesditën e së mërkurës Gjykata e Apelit në Durrës ka nisur procedurat për shqyrtimin e ankimimit të Prokurorisë së Durrësit ndaj të pandehurit Ilir Xhakja, i cili vrau më 13 shtator ish-komisarin e Shijakut, Adem Tahiraj. Ka qenë prokurori i çështjes, Vangjel Tanellari, i cili ka kërkuar para trupit gjykues që të ndryshohet vendimit i Gjykatës së Durrësit, sipas të cilit, Ilir Xhakja është shpallur i pafajshëm për vrasjen e Qerim Malokut, ngjarje e ndodhur në qershor të 1998-ës. Ka qenë pikërisht vendimi i 9 shkurtit të 2011-ës, i cili e “zhveshi” Xhakjen nga akuza për vrasje, duke e dënuar atë vetëm për armëmbajtje pa leje, ndërsa moszbardhja e vendimit vonoi apelimin nga ana e prokurorisë. Ndërkohë sipas organit të akuzës, ka prova të mjaftueshme balistike e shkencore por edhe dëshmitarë që provojnë fajësinë e Xhakjes dhe implikimin e tij në vrasjen e Qerim Malokut, duke kërkuar 24 vite burg për të. Prokurori e ka konsideruar vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë, si të pabazë dhe të njëanshëm, duke pohuar se nëse do vërtetoheshin provat

Ziver Veizi

gradë celsius, ka depërtuar xhupin, trikon për të mbetur përfundimisht në fibrat e këmishës dhe për t’u zbuluar pikërisht aty nga eksperti në fjalë”, -tha Tominaj. Më pas ai kërkoi nga gjykata që kjo dëshmi të mos administrohet si provë, por të rikryhet ekspertim nga një tjetër ekspert që do të përcaktohet nga trupi gjykues. Gjykata vendosi të pranojë kërkesën e Prokurorisë për riekspertim, ku pritet t’i jepet përgjigje pyetjes nëse

Përfaqësuesi i akuzës u tregua edhe më i ashpër kur krahasoi dëshminë e ekspertit me përrallat e 1001 netëve, duke thënë se është absolutisht e pamundur që në temperaturën e predhës së qitur nga arma të gjenden mbetje druri, të cilat mbeten në këmishën e viktimës

është e mundur që plumbi të udhëtojë bashkë me ashklat mikroskopike të drurit që ka marrë në rast se vërtet ka goditur një pemë para se të qëllojë trupin e viktimës. Në datën 17 dhjetor, përpara gjykatës do të vijnë dy ekspertë të thirrur nga mbrojtja dhe dy nga organi i hetimit. Do të jetë gjykata që do të përzgjedhë ekspertin që do t’i japë përgjigje kësaj çështjeje që hapi polemika nga eksperti mjeko-ligjor i thirrur nga avokatët e të pandehurve.

REPUBLIKA E SHQIPËRISË REPUBLIKA E SHQIPËRISË KËSHILLI I LARTË I DREJTËSISË KËSHILLI I LARTË I DREJTËSISË

NJOFTIM NJOFTIM

Këshilli i Lartë i Drejtësisë, me Vendim Nr. 294/5, datë 14.09.2012, vendosi të rishpallë vendet vakant për Kryetar, në gjykatat si më poshtë vijon:

e mbledhura në vendin e ngjarjes dhe ekzaminimet e kryera mbi to, Xhakja do të shpallej një ndër autorët e vrasjes së Qerim Malokut. Avokati mbrojtës i Ilir Xhakjes, Ilia Ilia kërkoi pafajësi duke iu referuar vendimit numër 7 të prillit 2005 të Gjykatës Kushtetuese, e cila ka prishur vendimet penale të tri niveleve të gjyqësorit, pasi sipas avokatit provat e organit të akuzës janë mbledhur në mënyrë të paligjshme, çka bie në kundërshtim me Konventën Europiane të të Drejtave të Njeriut. Sipas mbrojtjes, në kohën kur është vrarë Qerim Maloku, Ilir Xhakja ka qenë me leje qëndrimi në Memingem të Gjermanisë. Relatori i çështjes Petraq Dhimitri, pasi ka dëgjuar organin e akuzës dhe palën mbrojtëse, vendosi që të shtyjë dhënien e vendimit për në datën 19 dhjetor. E.Doko

Këshilli meVendim Vendimin Nr. 301/3, datë 07.12.2012, Këshillii Lartë i LartëiiDrejtësisë, Drejtësisë, me Nr. 285/1/a, datë 13.02.2012,  Këshilli i eLartë i1Drejtësisë, mepër Vendim Nr. 285/1/a, datëe13.02.2012,  vendosi të të shpallë vend gjyqtar në Gjykatën Tiranë. 1.vendosi Gjykata Apelit për Krime të vakant Rënda; 7. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Kavajë; shpallë publikisht 1 (një) vend vakant përApelit gjyqtar  në 2. Gjykata e Apelit Shkodër; 8. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë; Tiranë. vendosi të shpallë 1 vend vakant për gjyqtar në Gjykatën e Apelit 3.Gjykatën Gjykata e e Apelit Vlorë;Vlorë. 9. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Krujë; Apelit 4. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Dibër; 10. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Kukës; Bazuar nënëligjin Nr. 9877, datë 18.02.2008 organizimin pushtetit 5.Bazuar Gjykata eligjin Rrethit Gjyqësor Durrës; 11. Gjykata Rrethit Gjyqësor Lushnjë; Nr 9877, datë 18.02.2008 “Për “Për eorganizimin ee pushtetit 6. Gjykata eRepublikën Rrethit Gjyqësor Fier; 12. në ligjin Gjykata Rrethit Gjyqësor Shkodër. Bazuar nënëligjin Nr. 9877, 18.02.2008 “Për eorganizimin e 17.05.2001 pushtetit gjyqësor edatë Shqipërisë”, nr. 8811, datë gjyqësor në9877, Republikën Shqipërisë”, nëligjin ligjin nr. 8811, datë 17.05.2001 gjyqësor në Republikën ee“Për Shqipërisë”, në nr. datë 17.05.2001 Bazuar në ligjin Nr. datë 18.02.2008 organizimin eepushtetit gjyqësor Republikën e Shqipërisë”, si dhe “Për organizimin dhe funksionimin Këshillit tënë8811, Lartë të Drejtësisë”, në zbatim të Vendimit të Këshillit të Lartë të Drejtësisë Nr. 227/2, datë 28.03.2008, “Për funksionin drejtues në dhe funksionimin ecilëtKëshillit të Lartë të Drejtësisë”, “Përorganizimin organizimin funksionimin Këshillit Lartë të Drejtësisë”, i i“Për ndryshuar, të tëcilët plotësojnë kërkesat ligjore, të gjykata”, njoftohenftohen gjyqtarët dhe nëkandidatët, gjykatat e sipërcituara, dëshirojnë tëtë konkurrojnë për funksionin e Kryetarit, (nëse nuk kanë paraqitur kërkesa gjatë afatit të publikuar më parë), se duhet të paraqesin brenda datës 1 Tetor 2012, i ndryshuar, ftohen kandidatët, të kërkesat ligjore, të paraqesin kërkesat dhe dokumentacionin përkatës pranë Këshillit të Lartë ndryshuar, ftohen kandidatët, të cilët cilët plotësojnë plotësojnë kërkesat ligjore, të pranë Këshillit të Lartë të Drejtësisë, këto dokumenta: paraqesin kërkesat dhe dokumentacionin përkatës pranë të Lartë • Kërkesë të shoqëruar me ndonjë dokument tjetër, që do të konsiderohet i nevojshëm ngaKëshillit kërkuesi, përveç atyre që të Drejtësisë, brenda datës 16 Mars 2012. paraqesin kërkesat dhe dokumentacionin përkatës pranë Këshillit të përmban fashikulli personal i gjyqtarit; të Drejtësisë, brenda datës 16 Mars 2012. • Program për drejtimin e gjykatës; tëpersonal Drejtësisë, brenda datës 28.12.2012. •Lartë Formularin të plotësuar në përputhje me Vendimin Këshillit të Lartë të Drejtësisë Nr 181, datë Të gjithë të interesuarit, për më etepër informacion lidhur me 27.09.2005 dhe të publikuar në faqen zyrtare elektronike të këtij institucioni; Të gjithë tëinteresuarit, interesuarit, për më tepër informacion lidhur me dokumentacionin, dhe kriteret të gjithë të për më informacion lidhur me dhe procedurat •Të Autorizim nëpërmjet të cilitprocedurat lejojnë përfaqësuesit etepër Këshillit të Lartëe tëpranimit, Drejtësisë që tëmund hetojnë tëvizitojnë mbledhin të dhëna dhe materiale rrethprocedurat veprimtarisë së tyre, në përputhje me nenin 7.5 me titull “Njoftimi i vendeve vakante dokumentacionin, dhe kriteret e pranimit, mund të vizitojnë faqen zyrtare të Këshillit tëKëshillit Lartë të Drejtësisë, në adresën www.kld.al, në dhe kriteret e pranimit, tëLartë vizitojnë faqen elektronike të dhe paraqitja e kërkesës”, të Vendimit tëmund të të Drejtësisë Nr. 227/2,zyrtare datë 28.03.2008 “Për funksionin faqen të Këshillit të Drejtësisë, adresën www.kld.al, në drejtueszyrtare në gjykata”. rubrikën “Korniza ligjore”,të si Lartë dhe rubrikën “Vendenëvakante”. Këshillit të Lartë të Drejtësisë, në adresën www.kld.al, rubrikën “Korniza ligjore”, si dhe rubrikën “Vende vakante”.rubrika “Korniza Të gjithë të interesuarit, për më tepër informacion lidhur me procedurat dhe kriteret e pranimit, mund të vizitojnë faqen zyrtaresi elektronike të Këshillit“Vende të Lartë të Drejtësisë, në adresën www.kld.al, në rubrikën “Korniza ligjore”, si ligjore”, dhe rubrika vakante”. dhe rubrikën “Vende vakante”.


OpEd

16

MAPO

E enjte 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

01

Kokat më të fuqishme të botës shpesh janë ato nga të cilat bota e zëshme dëgjon më së paku. Uordsvorti

02

Më mirë të kesh një historian se dhjetë gjeneralë. Me gjeneralët mund të mos humbasësh luftën, por me historianë i fiton të gjitha betejat. Kallamata

03

Historia e një morri dhe historia e Aleksandrit të Madh mund të jenë njësoj interesante për literaturë. Floberi

Opinione dhe Editoriale

Bujar Kapexhiu Nga

Afshi për censurim D

isa njerëz motivohen të marrin pjesë në jetën publike vetëm nga urrejtja ose ndonjë ndjenjë tjetër negative – përçmimi, frika, racizmi. Kohët e fundit, këta po i shohim të shtohen mes bashkatdhetarëve. Edhe ata që deri dje kishin turp të dilnin kështu hapur, tani kanë marrë zemër, falë degradimit të përgjithshëm të jetës publike. Madje ka edhe më: mu nën sytë tanë, po krijohen solidaritete të mbrapshta, mbi baza urrejtjesh të tilla. E tillë ka qenë dhe mbetet vala e mllefit kundër historianit zviceran Oliver Schmitt, i cili gjithnjë e më shpesh po i prezantohet publikut si njeriu “që ka hedhur baltë” mbi Skënderbeun. Natyrisht, librat e përkthyer të Schmitt-it shiten për bukuri; në Panairin e tanishëm të Librit në Tiranë, esenë e tij për shqiptarët nuk e lanë të binte në tokë. Meqë kam të drejtë të supozoj se këtij autori librat nuk është se po ia blejnë për t’ia shkatërruar ose gjithsesi hequr nga qarkullimi, atëherë s’më mbetet veç të nxjerr përfundimin se atyre që e vlerësojnë historianin zviceran u mungon guximi t’i dalin atij në mbrojtje publikisht. Kjo është për t’u shqetësuar: frika e disave, përballë mosfrikës së disa të tjerëve. Kohët e fundit, Akademia e Shkencave dhe e Arteve të Kosovës e zgjodhi Schmitt-in anëtar me korrespondencë të kësaj akademie. Unë do ta përshëndetja këtë vendim, edhe sikur të bazohej vetëm në veprën e Schmitt-it për Arbërinë venedike, ose duke lënë mënjanë veprat e tij kushedi më kontroversiale. Të tjerë nuk mendojnë kështu. Kështu, në MAPO, Jusuf Buxhovi – nga pozitat e “shkrimtarit, historianit dhe qytetarit të Kosovës” – e konsideron skandaloz këtë veprim të akademikëve në Prishtinë. Për Buxhovin, Schmitt-i është i njohur “për qëndrimet rrënuese pa kurrfarë bazash shkencore ndaj historiografisë shqiptare, të cilat ai prej kohësh po mundohet t’i promovojë në emër “të rishqyrtimeve historike”; dhe gjithashtu për qëndrimin e tij “fyes” ndaj Skënderbeut; sikurse edhe për faktin që në një vepër të tij për Kosovën, Schmitt-i ka “delegjitimuar rolin historik të shqiptarëve në trojet e tyre etnike në dobi të tezave hegjemoniste serbomëdha”.

koment Ardian Vehbiu

Duket sikur arsyeja kryesore, për të cilën Schmitt-i u dashkësh lënë jashtë Akademisë në Prishtinë, është se ky thotë gjëra që i bien ndesh një farë diskursi kombëtarist skematik dhe ndonjëherë esencialist, i cili mbahet e përcillet si historiografi nga disa qarqe politike kombëtariste në Tiranë dhe në Prishtinë. Edhe sikur tezat dhe hipotezat e këtij historiani të mos i qëndrojnë dot kritikës së mirëfilltë, atij nuk mund t’i mohohet puna e jashtëzakonshme që ka bërë, për të ndriçuar aspekte të historisë së shqiptarëve në Mesjetë; si dhe interesi që ka ngjallur dhe ringjallur, në qarqet akademike shqiptare dhe gjetiu në Europë, për çështje të mprehta të historiografisë sonë kombëtare...

Buxhovi, i cili e quan Schmitt-in “sllavist” dhe ia konsideron mendimin si të kushtëzuar nga filtrat e historiografisë hegjemoniste serbomadhe, e konsideron pranimin e tij në Akademinë e Kosovës si rrezik “hendikepimit që mund t’u bëhet historianëve të Kosovës në rrugën e tyre për të studiuar të vërtetën historike”. Fatkeqësisht nuk e njoh veprën e Schmitt-it për Kosovën, së cilës i referohet Buxhovi; por te shqiptarët historiani zviceran më duket se ka shprehur qëndrime mjaft të drejtpeshuara dhe aspak antishqiptare, në lidhje me popullimin e atyre trojeve në Mesjetë; dhe kam të drejtë të besoj se ky autor nuk do ta ketë ndryshuar dramatikisht pozicionin e tij ndaj kësaj çështjeje, nga një vepër në tjetrën. Kështu, kur analizon, te shqiptarët, dinamikën e marrëdhënieve shqiptare-serbe në Kosovë gjatë Mesjetës, Schmitt-i e pohon shprehimisht se “nuk mund të qëndrojë teza serbe e një migrimi të vonë [të shqiptarëve, 2Xh] drejt Kosovës dhe Maqedonisë” [f. 146]; dhe unë këtë nuk do ta quaja kurrsesi “delegjitim të rolit historik të shqiptarëve”! Te kjo vepër, autori duket se dallimin mes shqiptarëve dhe sllavëve (serbëve) në Kosovë e sheh si një dallim kryesisht vertikal, ose të lartësisë së vendbanimeve – shqiptarët më lart, sllavët më poshtë; dhe këtë përfundim ai e nxjerr jo si sllavist, por duke iu referuar burimeve katolike dhe regjistrave osmanë. Duket sikur arsyeja kryesore, për të cilën Schmitt-i u dashkësh lënë jashtë Akademisë në Prishtinë, është se ky thotë gjëra që i bien ndesh një farë diskursi kombëtarist skematik dhe ndonjëherë esencialist, i cili mbahet e përcillet si historiografi nga disa qarqe politike kombëtariste në Tiranë dhe në Prishtinë. Edhe sikur tezat dhe hipotezat e këtij historiani të mos i qëndrojnë dot kritikës së mirëfilltë, atij nuk mund t’i mohohet puna e jashtëzakonshme që ka bërë, për të ndriçuar aspekte të historisë së shqiptarëve në Mesjetë; si dhe interesi që ka ngjallur dhe ringjallur, në qarqet akademike shqiptare dhe gjetiu në Europë, për çështje të mprehta të historiografisë sonë kombëtare. Kaq do të mjaftonte, për të përligjur pranimin e tij si anëtar korrespondent i një Akademie modeste dhe në kërkim të profilit dhe të prestigjit të vet mes simotrave, si ajo në

Ulërimë elektorale

Prishtinë. Që Schmitt-i është “sllavist”, siç e quan gati me përçmim Buxhovi, nuk është gjë arsye për ta lënë jashtë tryezave të dijes albanologjike, përkundrazi. Shqiptarët dhe sllavët kanë ndarë shumë gjëra mes tyre në Mesjetë; dhe një sllavist veç mund të përfitojë nga specializimi që ka, kur vjen puna për të ndriçuar çështje të errëta të Mesjetës shqiptare. Madje edhe debati i rihapur me Schmitt-in, në rang akademik, jo në nivel rrugaçësh dhe fanatikësh kombëtaristë me shkumë në gojë, vetëm do t’i ndihmonte historiografisë shqiptare, në Tiranë dhe në Prishtinë. Veç të mirë i vjen albanologjisë, nga autorë si Schmitt, Clayer, Bartl, Nadin, Matzinger, Fischer, Schramm, Vickers, Malcolm dhe të tjerë historianë, antropologë dhe historianë të gjuhës, të cilët u janë qasur aktivisht shqiptarëve në këta njëzet vjet. Natyrisht, që të ndodhë kjo, është e nevojshme që debati të rikornizohet në mënyrë të tillë, që tanët ta kuptojnë dhe ta pranojnë, mundësisht në publik, se historianët perëndimorë nuk kanë për synim të ushqejnë mitin tonë kombëtarist, as të konfirmojnë tezat e ekzagjeruara shqiptarocentrike të historiografisë sonë. Nuk përjashtohet kurrsesi, që edhe mes historianëve të huaj të ketë të tillë që të frymëzohen, për arsye të ndryshme, nga antishqiptarizmi (sikurse nuk përjashtohet që të ketë të tillë edhe mes historianëve shqiptarë); por edhe këta mund të luftohen vetëm në atë masë që dija historiografike albanologjike mbetet e hapur ndaj kontributit të të gjithëve. Dhe, në çdo rast, është e papranueshme që Schmitt të futet në radhët e këtyre “antishqiptarëve” vetëm e vetëm ngaqë nuk ka ecur me hapin e togës, dhe ka kërkuar të vërtetën historike ashtu si ka mundur, në vend që t’i kruante bishtin legjendës kombëtariste. Prandaj shpreha keqardhjen për klimën e përgjithshme të censurës, që është krijuar në hapësirën publike – e cila legjitimon një lloj militanti provincial nga shpirti dhe paranojak nga leximi që i bën realitetit; militant i cili sheh prapa çdo kundërtie dhe provokimi intelektual dorën e “armikut”. Me qëndrime të tilla veç drejt një izolimi të ri mund të shkohet. Marrë nga ResPublica.

Nuk përjashtohet kurrsesi, që edhe mes historianëve të huaj të ketë të tillë që të frymëzohen, për arsye të ndryshme, nga antishqiptarizmi (sikurse nuk përjashtohet që të ketë të tillë edhe mes historianëve shqiptarë); por edhe këta mund të luftohen vetëm në atë masë që dija historiografike albanologjike mbetet e hapur ndaj kontributit të të gjithëve. Dhe, në çdo rast, është e papranueshme që Schmitt të futet në radhët e këtyre “antishqiptarëve” vetëm e vetëm ngaqë nuk ka ecur me hapin e togës, dhe ka kërkuar të vërtetën historike ashtu si ka mundur, në vend që t’i kruante bishtin legjendës kombëtariste.


E enjte 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

MAPO

19 17 11

Prandaj xhirollogaria më zhyti në mendime; Tani që synimi i atyre të cilët duke mos lënë gur e dru pa lëvizur j’a arritën që Lirakun ta djegin për qëllime propagandistike, është e natyrshme që familja e Lirakut të marri ndonjë lek. Dhe nisa të bëj një hesap; Qindramijë mbështetës të opozitës tundën dheun derisa Lirakun e dogjën. Në Shqipëri jetojnë rreth 3 milinë shqiptarë. Bashkë me Diasporën dhe emigrantët, në të gjithë botën shqiptarët mund te jenë aty tek 10 milionët. Sikur prej këtyre 10 milionëve, me gjithë atë bujë që bëri ngjarja, të themi, nja 1 milionë kanë hedhur në këtë xhirollogari nga 10 mijë lekë të vjetra. Plus lekët e hedhur nga...etj. etj.

1 Lek për Lirakun D

isa ish të burgosur politikë të diktaturës bënë një grevë urie për marrjen e dëmshpërblimit të burgut. Mua dhe shumë të tjerëve kjo grevë na i solli zorrët te fyti. Por rreth kësaj greve u bë zhurmë e madhe. Opozita, ajo dhe ata për të cilët deri në atë moment të pëndjekurit s’ekzistonin fare, me gazetat dhe televizionet e tyre, befas tundën dheun në mbrojtje të grevistave. Vërshuan deklaratat, peticionet, paralajmërimet, madje edhe kërcënimet. Kërcënimet u bënë nga ushtria e krimbave të blog jeve, ata langaraqët me pseudonime. Çadra e grevës u bë vend pelegrinazhi për shoqata dhe organizata zhabash dhe zhapinjsh që paguhen me pare të taksapaguesve perëndimorë. Erdhi e ul gju-më-gju me grevistët e ngujuar për tu qarë atyre hallin deri ambasadori amerikan. Nuk mbeti agjenci lajmesh në botë pa e dhënë dhe e ridhënë lajmin që mori dhenë. U duk sikur kulmi i kësaj ngjarjeje, u arrit kur njëri nga të ngujuarit i vuri zjarrin vetes dhe u përzhit. Por zeniti apo apogjeu i vërtetë kësaj ndodhie, orgazma propagandistike e opozitës, u konsumua kur një tjetër ish i burgosur i quajtur Lirak Bejko pasi i vuri edhe ai zjarrin vetes dhe u kurua për ca kohë në Itali, pas përpjekjeve të shumta të mjekëve për ta shpëtuar, ndërroi jetë. Unë Edison Ypi në ato ditë bëra një shkrim. Një shkrim ku i ftoja grevistët të mos talleshin me shenjtërinë e idealeve të tyre duke kërkuar të paguheshin për vuajtjen që nuk ka çmim. J’u luta përmes atij shkrimi që nëse vërtet kishin vendosur të digjeshin, të mos digjeshin për arësye materiale, por për arësye të larta, si burrat, për shembull

si Oso Kuka, domethënë të digjeshin pasi të hiqnin dorë nga kërkesa e turpshme e ekuivalentimit të vuajtjes me lekë. Arrita të bind disa ish të burgosur entuziastë të grevës për faktin se nuk ka se si të jetë Qeveria, e aq më pak Kryeministri, ata që nuk deshën t’ua japin atyre ato para, se ata nuk kanë asnjë arësye ta bëjnë këtë, as kjo qeveri që kemi, as ky Kryeministër që është tani, asnjë qeveri dhe asnjë kryeministër i asnjë vendi të botës në të tilla rrethana. Prandaj, u thashë, insistimi për tua kërkuar atyre ato pare ishte një këmbëngulje e pakuptimtë, një nonsens. U përpoqa tu spjegoja, dhe arrita t’i bind gjithashtu një numur prej ish të burgosurish që vazhdonin t’i rrinin afër grevës, se këmbimi i vuajtjes me lek është një turp i padëgjuar, i pa parë, i pa imagjinuar, dhe se ata që në të vërtetë bëjnë rezistencë për mosdhnien e atyre parave janë shqiptarët, shqiptarët në përgjithësi, ata prej të cilëve ata vuajtën, u spiunuan, u torturuan, u burgosën, ata prej të cilëve ata dhe unë dhe shumë të tjerë kishim frikë, etj. etj. Ndërkohë që unë e arrita këtë lloj suksesi si të thuash lokal apo minimal në bisedë të drejtpërdrejtë me miqtë e m’i ish të burgosur, greva vazhdoi, dhe ndodhën ato që ndodhën. Përfundimi ? Një i përzhitur, një i vdekur, një numur të dëshpëruarish, dhe asnjë shpresë që të bëhet ashtu si thoshin dhe po thonë ata që grevën e organizuan dhe ata që grevën e mbështetën, Opozita dhe turma e bythpambukëve hipokritë dhe hileqarë që grevën e shfrytëzuan për propagandë dhe për asgjë tjetër. Tani që heshtja ra dhe përfundimi

Larg nga Kosova K

ompania “Daimler Chrysler” e kishte ndaluar që veturat e saj t’iu shiten institucioneve publike e shtetërore të Kosovës, për shkak të korrupsionit dhe dallavereve me tendera. Kompania austriake OeSD nuk i mori 1.4 milionë euro për punën që kishte bërë për shtypjen e pasaportave biometrike, ndonëse paratë kishin rrjedhë nga kontoja e Ministrisë së Punëve të Brendshme. Sllovenët nga kompania KIG kot kishin punuar në shtypjen e targave për automjetet e Kosovës, meqenëse 200 mijë euro u “tretën” gjatë transferimit. Kosovarët që përmes firmës londineze ”Fox Marble” u listuan në Bursën e Londrës, nuk i kanë më ambiciet që kishin për eksploatimin e mermerit në Kosovë, meqenëse mbetën pa katër licenca. Ato i humbën, pasi që, sipas menaxherëve të saj, nuk deshën të paguajnë reket. Dy shtetas të huaj, investitorë të mundshëm në Kosovë, dëbohen nga Aeroporti i Prishtinës, meqenëse, sipas autoriteteve policore, nuk kishin në rregull letrat për hyrje në vend. Pas këtyre tregimeve shqetësuese për vendin që mban shpresa se nivelin e zhvillimit do ta rritë përmes investimeve të huaja, vijnë edhe disa dromca pak më optimiste. Në listën e Bankës Botërore për bërjen e biznesit Kosova radhitet në

koment

Ibrahim Rexhepi

vendin e 98 –të, kurse një vit më parë ishte në vendin e 117-të. Ndërkaq, për perceptimin e korrupsionit organizata “Transparency International” e radhit në vendin e 105-të. Sado që vjet Kosova radhitej në vendin e 113-të, këtu është vështirë të bëhet një krahasim, apo të flitet për zhvillimet pozitive, meqenëse TI ka ndryshuar metodologjinë e hartimit të raportit. Pra, krahasimi me vitin e kaluar nxjerr pamje joreale. Mirëpo, kur thuhet se në këtë listë Kosova qëndron pas të gjitha vendeve të rajonit, pos Shqipërisë, del shumë qartë se sa keq qëndron Kosova. Tash, kur një investitor serioz ka parasysh të gjitha këto zhvillime, atëherë e ka të qartë se çfarë rreziku i nënshtrohet çdo cent i investuar në Kosovë. Atij nuk do t’i bëjnë shumë përshtypje tabelat e Bankës Botërore, apo ato të “Transparency International”. Ai fillimisht do ta ketë të qartë se shumë lehtë mund ta regjistrojë biznesin, por njëkohësisht

dihet, del pyetja, Sa e vërtetë, sa autentike, sa e ndjerë ishte keqardhja ndaj ish të burgosurve të grevës dhe të përndjekurve në përgjithësi e, së pari opozitës që bëri tërë atë zhurmë, dhe atyre që grevës i erdhën rrotull ? U duk sikur kjo pyetje do mbetej përgjithmonë pa përgjigje. Por, për fat, përgjigja nuk vonoi. Ndoshta që kur greva u mbyll, ose së paku prej disa javësh, një gazetë e Tiranës po publikon në faqen e parë një njoftim. Në këtë njoftim goxha të dukshëm jepën tre numura llogarie, në Dollarë, Euro, Lekë. Në këta numura kush të dojë mund të japi një kontribut për të quajturin “Fond solidariteti për familien e Lirak Bejkos”. Nuk dihet kush e ka marrë këtë iniciativë. Kushdo që ta ketë marrë kjo iniciativë është dukshëm e ndjerë dhe e lavdërueshme. Ai ose ajo, ata ose ato, me çeljen e kësaj xhirollogarie kanë dëshmuar ndjeshmërinë e duhur ndaj gjithasaj zhurme që u bë, deri edhe me tubime të shqiptarëve të Amerikës përpara selisë së OKBsë, dhe me videon e disa herë xhiros së botës që paraqiste Lirakun mes vorbullës së flakëve të budallallëkut. Në fund të fundit, u bë çu bë, jeta vazhdon, familia e Lirakut ka nevoja, ka halle, dhe s’mund të akuzohet për përdhosjen e idealeve përderisa paret e marra në këtë mënyrë nuk janë shkak por pasojë. Ma ngrohu pra zemrën ajo xhirollogari. Klithmat e mia lidhur me Qeverinë dhe Kryeministrin që nuk mund të ishin ata pengesë për të marrë paret, dhe evokimi që i bëra h e r o i z m it t ë O s o Ku k ë s , nu k paskëshin vajtur dëm.

Veç arësyes që thamë më lart, pra provës së ndjeshmërisë njerëzore reale dhe jo ndjeshmërië së shprehur me llafe, firma dhe deklarata që janë badihava, që s’kushtojnë asnjë lek, ideja e xhirollogarisë shumë e vlefëshme edhe nga një pikëpamje tjetër. Nisur nga numuri i i verifikueshëm i mbështetësve të iniciativës së lavdërushme të xhirollogarisë përmes një akti konkret, faktik, që është derdhja në atë xhirollogari e një shume sado modeste, mund të zbulohet deridiku enigma e madhe; Mbështetja ose jo që ish të përndjekurit e diktaturës e kanë ose s’e kanë sot nga shumica e shqiptarëve, domethënë spiunët e tyre. Prandaj xhirollogaria më zhyti në mendime; Tani që synimi i atyre të cilët duke mos lënë gur e dru pa lëvizur j’a arritën që Lirakun ta djegin për qëllime propagandistike, është e natyrshme që familja e Lirakut të marri ndonjë lek. Dhe nisa të bëj një hesap; Qindramijë mbështetës të opozitës tundën dheun derisa Lirakun e dogjën. Në Shqipëri jetojnë rreth 3 milinë shqiptarë. Bashkë me Diasporën dhe emigrantët, në të gjithë botën shqiptarët mund te jenë aty tek 10 milionët. Sikur prej këtyre 10 milionëve, me gjithë atë bujë që bëri ngjarja, të themi, nja 1 milionë kanë hedhur në këtë xhirollogari nga 10 mijë lekë të vjetra. Plus lekët e hedhur nga...etj. etj.

duhet të jetë i vetëdijshëm se kostoja e investimit do të jetë shumë më e lartë se zakonisht për shkak të “tallit” që duhet të paguajë, apo për të ngopur zhvatësit nga nivelet qeveritare, pastaj, lehtë mund të humbë licencat, pa marrë parasysh se kanë një garanci ligjore, ose paratë mund t’i “humbin” rrugës prej një banke te një bankë tjetër. Kjo është pamja reale e ambientit për investime në Kosovë. Se kjo është gjendja reale, e tregojnë shifrat. Deri në fund të qershorit të këtij viti, si investime të huaja direkte Kosova përfitoi 86,2 milionë euro, përderisa një vit më parë erdhën 100 milionë euro më shumë. Trendi i rënies së IHD-ve ka nisur kaherë, prandaj nuk është aq optimist fakti se vjet ato ishin për 28,8 milionë euro më të larta se parvjet. Koston për shkak të dëbimit të investitorëve të huaj do ta paguajë popullata, meqenëse do të vazhdojë të jetojë në varfëri përderisa shtetin e udhëheqin ata që shtetasin e huaj e vlerësojnë si potencial për plaçkitje, apo për përfitime mbi baza korruptive. Madje, pa pasur frikë se mund të ndëshkohen. Të tillët kanë fuqinë që vetë të dirigjojnë me mënyrën e zbatimit të ligjit dhe të funksionimit të institucioneve “të pavarura” të gjyqësisë. Ndërkaq, potencialet e brendshme për zhvillim janë solide. Së pari,

biznesi privat nuk ka burime të financimit, pasi që bankat kanë reduktuar dhënien e kredive për ndërmarrjet, por në të njëjtën kohë ato janë të padëshirueshme për shkak të normës së lartë të interesit. Së dyti, janë të kufizuara burimet e financimit të zhvillimit përmes parasë publike, meqenëse ato janë të fokusuara për ndërtimin e autostradave, si edhe për përfundimin e punëve të filluara para një, apo dy vjetëve. Ndonëse ka pohime se pikërisht investimet e këtilla kanë ngritur normën e zhvillimit gati 5 për qind, por kjo gjendje mund të harrohet shpejt, meqenëse ajo nuk ka gjeneruar vende të reja të punës, apo nuk vjen si rezultat i forcimit dhe i rregullimit të ambientit për biznes. Sivjet, ta zëmë, do të ketë probleme që të arrihet një normë e tillë e zhvillimit, meqenëse nuk ka asnjë projekt të ri, e as që priten ndryshime esenciale pas privatizimit të sektorëve strategjikë – energjetikës dhe telekomunikacionit. Është vështirë të pritet se brenda një kohe të shkurtër mund të ndodhin kthesat. Së pari për fajin e Qeverisë së Kosovës, e cila nuk ka vizion të qartë se si t’i joshë investitorët e huaj. Kjo mund të arrihet lehtë, meqenëse ka indikacione se baza ligjore është solide. Mirëpo, nuk ka gatishmëri për një luftë të pa kompro-

koment Edison Ypi

I zhytur në të tilla hesape, rasti e solli që e mësova shumën e depozituar në xhirollogarinë në ndihmë të families së Lirakut të shkretë. Ti i nderuar lexues, me atë nuhatjen tënde të pagabueshme të mprehur nëpër gjithato luftra tranzicionale për mbijetesë, në këtë moment, natyrshëm bën pyetjen, -Sa ?! -Shumë pak. -Po sa pra sa, mund të insistosh ti. Disa mijëra shqiptarë nga një shifër minimale, ta zemë aq sa shqiptarët vënë zakonisht mbi varr, pra sa çmimi i një paketë cigare për Lirakun e djegur ? -Shumë-shuuuuuumë më pak. Eh, shifra në fjalë përbën në vetvete një horror mijëra herë më të madh se të gjitha kazmat dhe sqeparët që burrat shqiptarë po u ngulin grave të tyre në gjumë. Ajo shifër infinitesimale në kohë Lirie është më e turpshme edhe se spiunimi që shqiptarët u bënin shqiptarëve në kohë skllavërie. Më dëshpëruese se manovrimet e pa principta që opozita po bën për bllokimin e afrimit me Europën. Tani që Liraku s’është më propagandë por baltë varri, shuma e lekëve që shqiptarët kanë dhënë për familjen e Lirakut, nëse, për lehtësi përfytyrimi, e supozojmë se e kanë derdhur vetëm shqiptarët e Shqipërisë, i bie që çdo shqiptar shqipërie të ketë dhënë për familjen e Lirakut të djegur një shumë të atillë që provon përsosmërisht të vërtetën makabre se ndjeshmëria, mëshira, keqardhja, e shumicës së secilit shqiptar Shqipërie ndaj viktimave është afërsisht 1 Lek. Jo 1 Lek i ri. 1 Lek i vjetër. Domethënë më pak se një e thithur e një cigareje. Sa një zgjatje gjuhe për një lëpirje kocke.

mis dhe të vërtetë ndaj të korruptuarve dhe zhvatësve pikërisht brenda institucioneve qeveritare. Kjo punë nuk kryhet vetëm përmes deklaratave, apo duke formuar grupe të punës, të cilat deri më sot nuk sollën asnjë ndryshim. Sado që kjo nuk është një betejë e lehtë dhe që mund të kryhet për një ditë, megjithatë qeveria duhet të dëshmojë seriozitet dhe qëndrueshmëri në përballje me këto të liga. Fakti se nuk u ndërmor asgjë për rastet e përmendura, e as që dikush prej kabinetit qeveritar ka shfaqur gatishmëri për dorëheq je, së paku për shkak të përgjegjësisë morale që ka. Po ashtu, Qeveria e Kosovës, nëse nuk e ka të qartë mënyrën se si të sjellë investitorë nga jashtë, mund të kopjojë modelet më të mira të vendeve në rajon. Nuk mund të themi se atje nuk ka korrupsione zhvatjeje, por së paku shteti ka një përkushtim më të madh në luftë kundër këtyre dukurive. Apo, që investitorin ta trajtojnë në mënyrë shumë më dinjitoze dhe t’i ofrojnë kushtet që vërtet ai meriton. Për këtë po përmendim se Maqedonia i ofron shtetësi secilit biznesmen që investon 400 mijë euro, ndërsa Bullgaria – 500 mijë euro. Me këtë respekt që tregojnë ato, ka rrezik që të përfitojnë investitorët, të cilët dëbohen në hyrje të Kosovës.


18 20

MAPO

E 13 dhjetor 2012 13enjte qershor 2010 www.mapo.al www.gazetamapo.com

takimi Për herë të parë ata janë takuar në vitin 2000, kur kanë folur gjatë për librin “Piramida”. Në këtë ritakim pas 12 vjetësh temë e bisedës së tyre ka qenë ndër të tjera dhe krijimtaria e viteve të fundit e shkrimtarit më të njohur shqiptar

Ata kanë shkëmbyer ide dhe mendime rreth letërsisë dhe janë ndalur në marrëdhëniet e mira që ekzistojnë midis dy popujve

Presidenti izraelit Shimon Peres pret shkrimtarin Ismail Kadare Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare gjatë vizitës së tij në Izrael ka zhvilluar një takim dhe me presidentin Shimon Peres. Gjatë takimit që u zhvillua dje në pallatin presidencial, presidenti dhe shkrimtari kanë pasur një bisedë të ngrohtë. Ata kanë shkëmbyer mendime filozofike me tematika të ndryshme, duke u ndalur në të përbashkëtat që kanë dy popujt. Ky është takimi i dytë që zhvillohet mes tyre. Për herë të parë ata ja-

në takuar në vitin 2000, kur kanë folur gjatë për librin “Piramida”. Në këtë ritakim pas 12 vjetësh temë e bisedës së tyre ka qenë ndër të tjera dhe krijimtaria e viteve të fundit e shkrimtarit më të njohur shqiptar në botë. Presidenti Peres ka qenë shumë i interesuar për të shkëmbyer me shkrimtarin mendime rreth romanit të tij “Prilli i thyer”. Gjatë vizitës disaditore në Izrael shkrimtari ynë Ismail Kadare do të vizitojë

Muzeumin e Institutit të Shkencave “Weizmann”-in (që mban emrin e presidentit të parë të Izraelit) për të vijuar udhëtimin në Jerusalem, TelAviv, Haifa, ku do të zhvillojë një takim me shkrimtarë izraelitë. Gjithashtu, ai do të marrë pjesë dhe në ndezjen e qirinjve të festës më të madhe të hebrejve, “Hannukah” (Festivali i dritave, që festohet gjatë muajit dhjetor me ndezjen e shandanit simbolik hebre me 9 krahë).

Libri “Si u bë mbret i Shqipërisë Ahmet Zogu”, sjell për herë të parë në shqip historinë e panjohur të Ahmet Zogut për nënshtrimin e Shkodrës

Camillo Libardi: Ja pse Zogu krijoi aleancë me jugosllavët “Të bëhesh princ, edhe sikur të mos jesh plotësisht princ, por të paktën president republike ose, të paktën, të paktën mbetet të bëhesh diktator. Ky ishte dhe është qëllimi i beut të Matit. Për këtë qëllim, ambicia e tij e pakufi nuk deshi t’ia dijë për mjetet që përdori. Për këtë plan iu desh të sakrifikonte gjithçka, edhe me kusht që Shqipërinë ta copëtonin…Për këtë nga jashtë krijoi aleancë me Jugosllavinë dhe nga brenda intrigat me feudalët.” Duke qenë një vëzhgues i hollë i jetës dhe politikës shqiptare, duke jetuar prej disa dekadash në Shqipëri, kryesisht në Shkodër dhe rrethinat e saj, në mjediset e klerit katolik dhe në shtëpitë e shqiptarëve, Camillo Libardi, rrëfen historinë e panjohur të të riut Ahmet Zogut për të nënshtruar bajraktarët e Shkodrës, që më pas të kurorëzohej mbret i shqiptarëve. Kujtimet e tij vijnë për herë të parë në shqip në librin “Si u bë mbret i Shqipërisë Ahmet Zogu”, nga shtëpia botuese “Naimi”. Botuesi Naim Zoto shprehet se në kujtimet e Libardi-t, i cili ka qëndruar në Shqipëri si pjesëtar i Kryqit të Kuq italian deri në vitin 1933, vendin kryesor e zë Ahmet Zogu, rruga që ai imponoi për t’u kurorëzuar Mbret. Të ashtuquajtur krerë, bajraktarë apo klerikët, intelektualët më në zë të Shqipërisë së Veriut, duke nisur me Luigj Gurakuqin, Gjergj Fishtën, Ernest Koliqin, Bajram Currin, Muharrem Bajraktari, Gjon Markagjoni i Mirditës, Dom Lazër Shanto, Rexhep Shala, Kazazët, Bumçët, Bernardin Shllaku, Ahmet Frashëri, Lazër Mjeda, Musa Juka, Gjon Gazulli e plot figura të tjera të kohës janë pjesë e dëshmisë interesante të Camillo Libardit. “Përmes tyre Limbari na jep një tablo të gjallë të shoqërisë shqiptare të asaj kohe, duke u fokusuar në stilin shqiptar të qeverisjes dhe të politikanëve të saj. Sipas tij, qysh në atë kohë, politika shqiptare nuk ka pasur lidhje me mirëqeverisjen por me sundimin me çdo kusht dhe me çdo mjet, duke vazhduar traditën e qeverisjes otomane. Libri përshkruan me hollësi të gjitha makinacionet dhe protagonistët e asaj kohe për të nënshtruar Veriun shqiptar”- thotë botuesi Naim Zoto. Në këtë libër, përshkruhen me detaje ngjarje të pan-

johura historike, si rebelimet antizogiste në veri të vendit, reprezaljet e Zogut në Shkodër, Dukagjin dhe Temal, lufta e Zogut kundër opozitës, ekzistenca e të burgosurve politikë apo e vrasjeve politike. Gjithashtu, në libër jepen dëshmi të reja për atentatin kundër Zogut në Vjenë, për vrasjen e Bajram Currit, rolin e madh që kanë pasur gazetat e asaj kohe, si “Ora e maleve” apo “Hylli i Dritës”, ashtu si jepen dëshmi me interes për raportet e religjionit, fesë me politikën dhe regjimin. “Të bëhesh princ, edhe sikur të mos jesh plotësisht princ, por të paktën president republike ose, të paktën, të paktën mbetet të bëhesh diktator. Ky ishte dhe është qëllimi i beut të Matit. Për këtë qëllim, ambicia e tij e pakufi nuk deshi t’ia dijë për mjetet që përdor i. Për

Në këtë libër, përshkruhen me detaje ngjarje të panjohura historike, si rebelimet antizogiste në veri të vendit, reprezaljet e Zogut në Shkodër, Dukagjin dhe Temal, lufta e Zogut kundër opozitës, ekzistenca e të burgosurve politikë apo e vrasjeve politike

këtë plan iu desh të sakrifikonte gjithçka, edhe me kusht që Shqipërinë ta copëtonin…Për këtë nga jashtë krijoi aleancë me Jugosllavinë dhe nga brenda intrigat me feudalët. Ishin këto dy shkallët që i nevojiteshin për të hipur në fron. Në tre vitet e qeverisë së tij, i rrethuar nga ministra vasalë ose më mirë nga kukulla, mundi të thotë se ai nuk ishte vetëm kryetari i tyre, por i vetmi ministër i Shqipërisë! Princ i vërtetë. Deputetë të blerë e gazetarë të shitur e thërrisnin “Shpëtimtari i atdheut”. Madje, disa poetucë rrugësh i këndonin në vargje ose më mirë të themi e ngrinin në qiell me himnet e këngët e tyre; ai që në kafenetë e Tiranës nuk duartrokiste kur këndohej himni i tij, do të rrihej pa mëshirë nga xhandarët e nga admiruesit e tij; bujtës të huaj stamponin në pëlhura rrezet e fytyrës së tij princërore, pallatin e tij të rrethuar me mure, kanale, përforcime e roje trupmëdhenjsh e të fuqishëm, ish-të dënuar për krime, roje nderi: të gjitha këto mund të quheshin rezidencë e një despoti. Kishin kaluar më tepër se 400 vjet dhe Skënderbeu nuk mundi të kishte nderin e një monumenti të tij në gjithë Shqipërinë, ndërsa tani mblidhnin firma për t’i ngritur një monument Ahmet Zogollit.”- ka hedhur në kujtimet e tij Camille Libardi. Kujtimet e tij autori Libardi i ka shkruar gjatë qëndrimit në Shqipëri, por ato janë botuar në gjuhën italiane që në vitin 1940, afro një vit pasi Italia fashiste e Muzolinit kishte pushtuar Shqipërinë më 7 prill të vitit 1939, ditën kur Mbreti i shqiptarëve u largua nga Shqipëria. Në këtë periudhë Libardi nuk ndodhej në Shqipëri (sepse ishte larguar që më 1933, siç e pohon dhe vetë në libër). Megjithatë, periudha kohore të cilën ai përshkruan situatën politike në Shqipëri rrok vitet 1918-1940. “Që nga ajo ditë (pas shpalljes Mbret të Ahmet Zogut) e më pas bajraktarët, krerët, nënkryetarët dhe personat me influencë, qetësisht, duke ndenjur në shtëpitë e tyre, duke mos bërë asg jë për të ruajtur qetësinë publike, duke e ngritur në qiell reg jimin aktual, duke qeshur me njerëzit që vriteshin apo vidheshin, të rënduar nga ligësitë rreth tyre, merrnin në rehati të madhe napolonat e muajit. Natyrisht, nëse dikush ofendohej, faji nuk ishte i qeverisë, po i të fyerit, i cili, sido që të ishte shkaku, ndiqej nga hakmarrja e drejtë e fyesit. Kështu, i padrejti bëhej i drejtë, e keqja njihej si e mirë, hakmarrjet më të tmerrshme në ekzekutime të drejtësisë publike. I ishte vënë vulë keqbërjes, ishte shenjtëruar krimi, imoraliteti, ishte shkatërruar besimi. Shihej vetëm turp njerëzor.”-kështu e përshkruan ai regjimin e mbretit Zog. Në shënimet e tij për lexuesin italian (botimi 1940) autori shkruan se ndonëse kujtimet e tij janë shkruar shumë kohë më parë, ai u publikua më 1940 si një guidë historike në kuadër të interesimit italian për vendin e shqiponjave. Camillo Libardi ka shkruar dhe shumë libra të tjerë për Shqipërinë, si “Lëvizjet e para patriotike shqiptare”, “Misionari shqiptar në fushën e betejës” etj.


KODHELI 32 8523 569,850.0 1/126

1/86 39.3057 8594LAZER 14,500

FATUSH

ZYMASHOQATA "PROJEKTI SHPRESA"

ZANA 5,400

ALUSH SHAMI (DAKLI) 2,700,000.0

ZYMA

ALUSH

NDRIÇIM ZYMA

DIBRA

BUJAR GABECI

ZYMA

BUJAR

VJOLLCA ZYMA

DIBRA ( MESI )

TAFIL KARAPICI

DEMORETI

34 8523TAFIL 24/213

AMIR 166.80 DEMORETI 9,000

34 1,501,200.0 8523 DIBRA 24/213

166.80

AMIR 9,000

DIBRA 1,501,200.0 VAHID

REÇI

1,032.67 FIQIRETE 8,500 83 8592 7/487 VAHID

TAFIL DAKLI

DEMORETI

35 8523TAFIL 24/216

SADETE 282.80 DEMORETI 9,000

35 2,545,200.0 8523VLLADNA 24/216

282.80

SADETE 9,000

VLLADNA 2,545,200.0 ZIJA

MANI

FERZILET DAKLI

BUNGO

FERZILET

DRITA BUNGO

VLLADNA

DRITA

VLLADNA ZIJA

MANI

VLLADNA REMZI

SYTARI

NDRIÇIM

ETE

MYSHKETA ( HAXHI )

HIDAJETE

MYSHKETADRITA ( HAXHI )

DAKLI

DRITA

SHKËNDIE DAKLI

BUNGO

SHKËNDIE

XHEVDET BUNGO

VLLADNA

XHEVDET

URI

MYSHKETA (MOLLOHOLLI)

LUMTURI

ARJANA MYSHKETA (MOLLOHOLLI)

DAKLI (PAPAMIHALI)

ARJANA

ADMIR DAKLI (PAPAMIHALI)

BUNGO

ADMIR

NURIJE BUNGO

VLLADNA

NURIJE

M

MYSHKETA

NAIM 24,000

GRETA DAKLI 784,800.0

BUNGO

36 2,358,900.0 8523VLLADNA 28/39

DAKLI

NEXHMIJE

ARMAND DAKLI

BUNGO

ARMAND

ELJAZ 262.10 BUNGO 9,000 NAZIRE BUNGO

VLLADNA

NAZIRE

DAKLI

SULJAN

DAKLILIRI

BUNGO

LIRI

VLLADNA

RIFAT

DAKLI

ERIS

ANDRI DAKLI

TOLE

ANDRI

RIFAT BUNGO HAVUSHA TOLE

VLLADNA

HAVUSHA

DASHURI DAKLI

RAMILLI (SHTIZA)

DASHURI

BELKIZE

SHTIZA

DASHAMIR

BELKIZE RAMILLI (SHTIZA) NEXMIJE SHTIZA

VLLADNA

DASHAMIR DAKLI

ANAMALI

NEXMIJE

BUKUROSHE QORRI

BELLOVA (SHTIZA)

BUKUROSHE

ZYHDI BELLOVA (SHTIZA) DRITA 100.00 SHTIZA 9,000

ANAMALI

ZYHDI

MYSHKETA ERIS ( HAXHI )

LULËZIM MYSHKETA (MOLLOHOLLI)

URI

MYSHKETA (MOLLOHOLLI) MYSHKETA

A

XHAFA

YLLKA

XHAFA

CA

QEHAJAJ

VJOLLCA

QEHAJAJ

ETE

MYSHKETA (HAXHI)

HIDAJETE

MYSHKETA (HAXHI)

LUMTURI

MYSHKETA (MOLLOHOLLI)

A

XHAFA

CA

QEHAJAJ

VJOLLCA

ETE

HAXHI

HIDAJETE

IN

PISKU

ABEDIN

RE

PISKU

E

PISKU

NAIM 8 8512 27/154 YLLKA

ARBEN

24,000

871,200.0

SKËNDER

37 8523HAJRI 28/103

DASHAMIR

QORRI

DASHAMIR

HAJRI QORRI

SHTIZA

HAXHIRE

PENI (QORRI)

HAXHIRE

PENIPRANVERA (QORRI)

SHTIZA

PRANVERA

MERITA

QORRI

MERITA

SKENDER QORRI

LELA

SKENDER

HASTOPALLI

MAHMUT

LULJETA HASTOPALLI

HIDRI (LELA)

FATIME 24,000

JAHIR NALLBANI (HASTOPALLI) 91,200.0

BERISHA

38 8523JAHIR30/18

RUSI (HASTOPALLI)

SHKËNDI

REXHEP RUSI (HASTOPALLI)

KRANIQI

39 8523 REXHEP 38/10

BAHOLLI

MAKBULE

ISUF BAHOLLI

BERISHA

40 8523ISUF38/29

BAHOLLI

VEHBI

ENVER BAHOLLI

BERISHA

41 8523ENVER 38/392

BAHOLLI

LUAN

VIONA BAHOLLI

LIBRAZHDI

VIONA

SHKELQIM BAHOLLI

LIBRAZHDI

SHKELQIM

ÇOKU

SEMINA

MYSHKETA FATIME 24,000 XHAFA

(HASTOPALLI) 8NALLBANI 8512 27/154 3.80 91,200.0

SHKËNDI

QEHAJAJ MAKBULE HAXHI VEHBI PISKU LUAN

NADIRE 9 8516DUJE 15/112

QORRI

MAHMUT

3.80

36.30

PISKU TEFTA 85.10 PISKU 10,800 NAZIF

BAHOLLI

TEFTA

85.10

9 8516 15/112 919,080.0 BAHOLLI

10,800 NAZIF

919,080.0 SEMINA BAHOLLI

LULJETA

BI

PISKU

HAZBI

SKENDER PISKU

BAHOLLI

SKENDER

LIBRAZHDI

SHULIETA

MET

PISKU

GANIMET

LAVDIJE PISKU

SERJANI (HASTOPALLI)

LAVDIJE

SERJANIENGJELLUSHE (HASTOPALLI)

KOBURJA

ENGJELLUSHE

IN

PISKU

ABEDIN

HERVEHE PISKU

HASEKIU (HASTOPALLI)

HERVEHE

KAMER HASEKIU (HASTOPALLI)

LIBRAZHDI

KAMER

RE

PISKU

NADIRE

PISKUFAIK

SINANI

FAIK

15/113 10 8516DUJE

E

PISKU

BI

PISKU

HAZBI

MET

PISKU

GANIMET

VERE

TREBINA

ZA

TREBINA

MYNEVERE 11 8515 1/336 ANJEZA

DHURATA 10,800 PISKU

5.60

PISKUULIS

7,045.40 12 8523 IBRAHIM 9/39

LABINOTI

XHEMAL

JALLDYZ

BUJAR DAKLI (HASTOPALLI)

LABINOTI

BUJAR

DAKLI (HASTOPALLI)

shuma

82,299,480.00

MAKENSEN ATLIJE

HIM

BIÇAKU

RIJE

LUZI

BUKURIJE

LUZI

DER

LUZI

SKENDER

MET

LUZI

MEHMET

LUZI KADRIJE

R

PASMAQI

13 8523TAJAR 20/252

XHEMAL BASHA (HASTOPALLI)

JALLDYZ

BUNGO

Elbasan 2,056.80 BIÇAKU17,500 FATARTA

LUZI ADRIANO

151.60 PASMAQI 9,000 ORNELA

10,800 RIZA ZYHRA

shuma

MAKENSEN

37,347,480.0 FATMIR ÇIFTJA

LABINOTI

FATMIR

LIRI MALUKA (BUNGO)

LABINOTI

LIRI

MUHAMET BUNGO

KULLOLLI

82,299,480.00

ATLIJE

ELISABETA BODINAKU (ÇIFTJA)

KULLOLLI (LALOSHI)

HYSKJA (HASTOPALLI)

FATARTA

FEJZI HYSKJA (HASTOPALLI)

LUNIKU

BYLYKBASHI (BUNGO)

FERIJE

XHEVDET BYLYKBASHI (BUNGO)

LUNIKU

BODINAKU (ÇIFTJA)

12 35,994,000.0 8523 9/39

FERIJE

3,458.10 7,045.40 2,056.80

13,000 RUDIN

JETA

BASHA (HASTOPALLI)

MALUKA (BUNGO)

295.10

FAIK

JETA

11 37,347,480.0 8515 ÇIFTJA 1/336

19 3,836,300.0 8525KASHARI 27/79 LABINOTI

ULIS

ZYHRA

295.10 13,000 RUDIN GRACENI (HASTOPALLI) 60,480.0

42 8525 13/404 BESNIK

KASHARI

FAIK HASTOPALLI

HASTOPALLI

TREBINA 3,458.10 10,800 RIZA TREBINA

BESNIK SINANI

27/79 (HASTOPALLI) DHURATA 60,480.0 5.6019 8525 8516 15/113 10GRACENI 10,800

PISKU

SHULIETA BAHOLLI

17,500

35,994,000.0

MUHAMET 43 8521 2/238 ELISABETA FEJZI XHEVDET 44 8521 8/335 SHEFIKAT

HASTOPALLI

KADRIJE

SHEFIKAT HASTOPALLI

LUNIKU

HASTOPALLI

ADRIANO

FIRUZE HASTOPALLI

LUNIKU

FIRUZE

DEMIRI

SYMIR

13 1,364,400.0 8523 20/252 HASTOPALLI

151.60

9,000 ORNELA

1,364,400.0 SYMIR HASTOPALLI

SH

ZYMA

FATUSH

ZYMA RRAHMAN

GJETA

RRAHMAN

ALBERT GJETA

PALLOSHI

SH

ZYMA

ALUSH

ZYMA ISMET

GJETA

ISMET

RUZHDI GJETA

DEMIRI

RUZHDI

AR

ZYMA

BUJAR

ZYMAAVNI

GJETA

AVNI

MEHMET GJETA

KOÇANI

MEHMET

IM

BEVAPI

KUJTIM

FATMIRA BEVAPI

GJETA

FATMIRA

FATMIRE GJETA

KOÇANI

FATMIRE

HYSEN GJETA

ZYMA

HYSEN

NAZMI GJETA

ZYMA

NAZMI

GJETA

ERI

BORODANI

GLIQERI

BASHKIM BORODANI

AS

BORODANI

THANAS

ANXHELA BORODANI

NDA

BORODANI (TAPIJA)

GAZMENDA

BORODANI BORODANI

R

NR. I PASURISË

NR. I PRONAVE

901,000.0

ARMELA 574.90 BERISHA 9,000 ARJETA 68.90 BERISHA 9,000

40 5,174,100.0 8523ANAMALI 38/29 ANAMALI 41 8523 620,100.0 38/392

SHPRESA LIBRAZHDI KUDRETE LIBRAZHDI VALDETE ÇOKU AHMET LIBRAZHDI

MARJANA 658.90 KASHARI 13,000 NINETA 3,836,300.0 KASHARI

BAZE ( ANAMALI )

QEMAL LABINOTI XHELAL KULLOLLI 105.80 18,000 SUZANA KULLOLLI (LALOSHI) LEJLA LUNIKU LUMNIJE LUNIKU 18,000 FATMIRA LUNIKU

29.40

LUNIKUAQIF VJOLLCA DEMIRI

ABDYL 100.10 PALLOSHI 10,000 DEMIRILUTI

8

4 29

5

6 10 4 7

NR. I PASURISË

NR. I PRONAVE

NR. I PASURISË

NR. I PRONAVE

PINARI

SAIMIR

PINARI

TELIASIM

ZEKJA

ASIM

ZEKJA LINDITA

PINARI

LINDITA

PINARI

LULZIM 8,500 AGRON

PINARI 6,041,375.0 PINARI

8,777,695.0 REÇI FIQIRET 442.80 15,000 REÇI SERVETE

ZEKJA 83 6,642,000.0 8592 7/487 ZEKJA

FIQIRET 442.80114 8597 15,000 10/113 SERVETE

84 8592ZIJA7/456

191.40

MANI 15,000 BARDHYL

84 2,871,000.0 8592 ZEKJA 7/456

191.40

15,000 BARDHYL

2,871,000.0 ZEKJA MIMOZA

PINARI

MIMOZA

PINARI

85 8592ZIJA7/457

37.50

MANI 15,000 MIT'HAT

85 8592 562,500.0 7/457 ZEKJA

37.50

15,000 MIT'HAT

562,500.0 ZEKJA XHAVIT

FUGA

XHAVIT

FUGA

86 8591REMZI2/487

67.32 SYTARI 24,000 MYZAFER

86 1,615,680.0 8591 DINJA 2/487

67.32

24,000 MYZAFER

1,615,680.0 DINJA BASHKIM

FUGA

BASHKIM

FUGA

PRANVERA 87 8591 2/432 188.67 MIRJANA 8,500

LAHI BEHAR 16.82 24,000 1,603,695.0 LAHIBUJAR

DINJA 2/432 403,680.0 87 8591 DINJA

16.82

BEHAR 24,000 BUJAR

DINJA FUAT 403,680.0 DINJA HAMIDE

FUGA

FUAT

FUGA

DOKA

HAMIDE

DOKA FUGA

PINARI 114 6,041,375.0 8597 10/113 PINARI

710.75

HOTI

VLLADNA FLUTURA VLLADNA ADNAN

ULQINAKU

FLUTURA

ULQINAKU SULEJMAN

SHANJA

SULEJMAN

SHANJA ALBAN

ALLAMANI

ALBAN

ALLAMANI

ULQINAKU

ADNAN

ULQINAKU HYLEME

DINJA

ANAMALI ANILA ANAMALI ELIDA

VELEDINI

ANILA

VELEDINI XHEVAT

DINJA

XHEVAT

DINJA REZART

ALLAMANI

REZART

ALLAMANI

LELAJ

ELIDA

LELAJ SELIM

CUNGU

SELIM

CUNGU METIJE

TUFINA

METIJE

TUFINA

SHEHI

RITVAN

SHEHI SADETIN

CUNGU

SADETIN

CUNGU BAHRI

TUFINA

BAHRI

TUFINA

ULQINAKU

FIRDUS

ULQINAKU FEJZI

SHANJA

FEJZI

SHANJA QEFALIJE

MJUMI

QEFALIJE

MJUMI

ULQINAKU ( HOXHA )

LUMNIJE

ULQINAKU (AGIM HOXHA )

SHANJA

AGIM

SHANJA REMZI

TUFINA

REMZI

TUFINA

ULQINAKU ( DERVISHI )

FATMIRA

ULQINAKU ( DERVISHI DRITA )

SHANJA

DRITA

SHANJA SUVRI

TUFINA

SUVRI

TUFINA

RUDINE 15,000 SARA

ÇOBA SANIJE 28,170,000.0 ÇOBA QAMIL

DINJA

SANIJE

DINJA QANIJE

LAJA

QANIJE

ANAMALI 2,145,600.0 RUDINE 1,878.00 15,000 ANAMALI 3,819,600.0 SARA ANAMALI 5,174,100.0 ABDULLAH

ÇOBA 64 28,170,000.0 8594 9/180 ÇOBA

1,878.00

ÇOBA

ABDULLAH

JAKUPI

JUSUF 88 8591 2/989 MELEHAT

DINJA

ÇOBA DURRIJE

DINJA

11/113 115 8594 HYLEME

QAMIL 116 8594 11/105 DURRIJE

272.81 DINJA 8,500 FLORINDA

8594ALLUSHI 11/113 115 2,318,885.0

DINJA MEREME 8,500 DINJA HASAN

TUFINA 116 8594 24,310.0 11/105 TUFINA

DINJA MEVLUDE 401,280.0 203.50 NDOU SHEFKI 8,500

117 1,729,750.0 8594 TUFINA 11/91

2.86

272.81

8,500 FLORINDA

MEREME 8,500 HASAN

2.86

KUDRETE

ANAMALI ALUSH ANAMALI SHPRESA

ULQINAKU

ALUSH

ULQINAKU ZYHRA

MESI

ZYHRA

MESI ARIF

TUFINA

ARIF

TUFINA

VALDETE

HOXHA

SHPRESA

ANAMALI SAIT KOTRRI FATBARDHA

HOXHA REMZIE

MESI

REMZIE

MESI NEZIHAT

TËRSHANA

NEZIHAT

TËRSHANA

HOXHA

SAIT

HOXHA BELKIZE

MESI

BELKIZE

MESI SELIM

VORPSI

SELIM

VORPSI

HOXHA

FATBARDHA

HOXHA VEHIBE

MESI

VEHIBE

ABDULLAH MESI

ELEZI

ABDULLAH

NJAZI 24,000 XHEMAL

HOXHA NEZIHA 537,600.0 BORONIA RUZHDI

MESI

NEZIHA

MESI LULZIM

ELEZI

MESI

RUZHDI

MESI NEZAHET

NARANZI

BORONIA FATIME

MESI

ANAMALI

AHMET

KOTRRI

MARJAN

ISHMAKEJ

SKËNDER

DANI

XHEVAT

DANI

FETIJE

DANI

HASAN

DANI

QEMAL

DANI 43 1,904,400.0 8521 2/238 CURRI

XHELAL 105.8066 8594 18,000 2/824 SUZANA

CURRI ULQINAKU 44 8521 529,200.0 8/335 ULQINAKU

LEJLA

29.40

LUMNIJE 18,000 FATMIRA

PLAKU

AQIF

PLAKU

VJOLLCA

45 1,001,000.0 8521 KURTI 16/557 RAMADANI

2/734 100.1067 8594ABDYL 10,000 LUTI

RAMADANI

ENVERE 68 8594 2/542 BAHRIJE

RAMADANI RAMADANI

ENVER

NDOU

PASHKO 69 8594 7/340

KOTRRI NJAZI 22.408,565,700.0 24,000 KOTRRI XHEMAL VERBICA JETMIRA

HOXHA 537,600.0 5/466 65 8594 BORONIA

ISHMAKEJ ZIHNIJE DANI NEXHMIJE

BORONIA

JETMIRA

RROJI

ZIHNIJE

RROJI RROJI

DANI JAKUP DANI REHANE

DANI SERVETE DANI MERITA 1,904,400.0 15,000 331.50 CURRI HAMDI CURRI ARBEN

20.00

15,000 MESI TEUTA

MEVLUDE 203.50

SHEFKI 8,500

126 8330 9/235 LULZIM 20.00

15,000 TEUTA

ELEZI26,137

SKENDER

MESI ENO

ELEZI

ENO

NEXHMIJE

RROJIZIJA

MESI

ZIJA

MESI DORINA

ELEZI

DORINA

ELEZI

JAKUP

RROJI BAHRI

MESI

BAHRI

MESI MYZEJEN

TUFINA

MYZEJEN

TUFINA

RROJI YMER

MESI

YMER

MESI ASTRIT

TUFINA

ASTRIT

TUFINA

ULQINAKU NJAZI

MESI

NJAZI

MESI AIDA

BULKU

AIDA

BULKU

ÇELA

MIRJAM 5.44

MYZAFER 8,500

ARBEN

SANIJE SHEHI

DIBRA

SANIJE

DIBRA MUSTAFA

KALLÇIU

MUSTAFA

KALLÇIU

RITVAN

MUHAMET SHEHI

DIBRA

MUHAMET

DIBRA HAJDIJE

HAJDARI

HAJDIJE

HAJDARI

BULAJ

NEXHATIJE

XHEMALIJE BULAJ

DIBRA

XHEMALIJE

DIBRA BEQIR

KALLÇIU

BEQIR

KALLÇIU

BULAJ

NEXHMIJE

SAMI BULAJ

DIBRA

SAMI

DIBRA DASHAMIR

KALLÇIU

DASHAMIR

KALLÇIU

1,351.4313,090.0 8,500 DIBRA VJOLLCA

120 11,487,155.0 8594 VORPSI 12/220

8,500 VJOLLCA

11,487,155.0 VORPSI

68 1,260,000.0 8594BULAJ 2/542 BULAJ ( VARFI )

3 40

SUMA 69 8594 51 000 7/340 0

BULAJ

SUMA

1.54

8,500 NEXHATIJE BULAJ 670,350.0 SABRI BULAJ

IRINA 15,000 INGRID

VELI 91 8597 18/210 LEJLA 3 40 15 000

1.54120 8594 8,500 12/220 NEXHATIJE

1,351.43

DIBRA

SABRI

DIBRA ANILA

LLAGAMI

ANILA

LLAGAMI

MYFTAR BULAJ

DIBRA

MYFTAR

DIBRA AIDA

LLAGAMI

AIDA

LLAGAMI

NAZMI BULAJ 1,260,000.0 BULAJ AFERDITA ( VARFI )

DIBRA

NAZMI

DIBRA MIRELA

DIMROÇI

MIRELA

DIMROÇI

DIBRA

AFERDITA

DIBRA NEXHMI

LLAGAMI

NEXHMI

LLAGAMI

SANIJE 8,500 MUHAMET

DIBRA SHQIPE 2,063,800.0 DIBRA MELEQE

KOVAÇI

SHQIPE

KOVAÇI

LLAGAMI

MELEQE

LLAGAMI

AGIME 84.00

13,090.0 18/154 90 8597 DIBRA

SANIJE SUMA 242.80 8,500 MUHAMET SUMA 51 000 0

DIBRA 91 2,063,800.0 8597 18/210 DIBRA

242.80

26,137

2,352,3

ÇELA

SHEHI

18/154 90 8597 NERMIN 44.69 15,000 NESIME

90.00

46,240.0KALLÇIU

SHEHI

BULAJ 67 8594 670,350.0 2/734 BULAJ

126 2,352,330.0 8330 9/235

ELEZI

REHANE

119 8594 46,240.0 KALLÇIU 12/16

12,866,5

300,000.0ELEZI

MESI

ULQINAKU HATIXHE MESI HATIXHE MESI MIRJAM LUANI SH.P.K nga SANDER nga SANDER LUANI 470.404,972,500.0 KAMATA 8,500 perfaqesuar 89 3,998,400.0 8597 18/131LUANI470.40119 LUANI 8,500 8594 SH.P.K 12/16perfaqesuar 5.443,998,400.0 MYZAFER 8,500

31,848

NARANZI

RROJI SKENDER

MERITA 331.5089 8597HAMDI 15,000 18/131

404.00

ELEZI 90.00

SERVETE

ULQINAKU 66 4,972,500.0 8594KAMATA 2/824

125 12,866,592.0 8260 6/384

TAFMIZI

NEZAHET

118 8592 3/333 300,000.0 ELEZI

10

1,729,750.0 TUFINA

RROJI

RAMADANI AGIME RAMADANI IRINA 84.00 15,000 RAMADANI INGRID RAMADANI VELI NDOU LEJLA 15 000

118 8592 3/333 FATIME

TAFMIZI

ULQINAKU

ULQINAKU RITVAN 529,200.0 ULQINAKU NEXHATIJE PLAKU NEXHMIJE

PLAKU NERMIN 44.691,001,000.0 KURTI 15,000 NESIME

22.40

LIZA 16.72 24,000 117 8594 MIRASH 11/91

9

LAJA

ANAMALI

DINJA 2/989 88 8591 401,280.0 NDOU

8

TUFINA 24,310.0 TUFINA

ANAMALI

ULQINAKU

JAKUPI LIZA 24,000 ULQINAKU MIRASH

6 10 7

2,318,885.0 ALLUSHI

ANAMALI

16.72

NR. Z.K.

NR. Z.K.

NR. Z.K.

FITNETE

PINARI

ASTRIT

8 5

8

10 4 2 9

5

1/14

6 10 4 7

8 5

NR. Z.K.

NR. Z.K.

NR. Z.K.

1/14

6 2 97

6 2 93/14 7

46 8522LUMNI6/221

8 53.90

6 10 4 3/14 7

10 4 2 9

5

15,000 ZYMA PAULIN

808,500.0 46 8522 6/221 GJONI

8 5 6 2 95/14 7 69 8594 7/340 53.90 15,000 PAULIN

8 10 4 2 9 3.40 15,000 808,500.0 GJONIVELI

5 6 10 4 5/14 7 69 8594 51,000.07/340 SUMA

BEDRI

ZYMA SOKOL

TOPAKU

70 8594SOKOL 7/331

9.68 TOPAKU 24,000 LEJLA

70 8594 232,320.0 7/331 SUMA

OSMAN

ZYMA MARTA

SHTJEFNI

71 8593MARTA 16/208

105.29 SHTJEFNI 8,500 QEUTHERE

71 8593 894,965.0 16/208 JUBICA

MARÇELINO BORODANI (TAPIJA)

GJETA

MARÇELINO

GJETA IKBAL

ZYMA

IKBAL

ZYMA ENOSI

MOZALI

YLLKA

XHENIS BORODANI

GJETA

XHENIS

GJETA BASHKIM

ZYMA

BASHKIM

ZYMA URANI

MOZALI

ILIR

MAKSUT BORODANI

DOSKU

294.50 JOSIFI 9,000 SHYQYRI

15 2,650,500.0 8523DOSKU 22/291

5/108 20 2446 MAKSUT

122,850.0 5/108 20 2446 ÇELA

11.70

10,500 VALENTINA

122,850.0 ÇELA ENRIKETA

KIÇI

2,650,500.0 DOSKU ARDIAN

ÇELA

DYLBERIJE

DOSKU MERITA

ÇELA

DOSKU

ZABIT

DOSKU BLEDI

ÇELA

BLEDI

ÇELA FERID

DJEPAXHIJA

DOSKU

FLORINA

DOSKU MUHAMET

DAIU

MUHAMET

DAIU XHAVIT

DJEPAXHIJA

SHPETIM SHUTERIQI

DOSKU

SHPETIM

DOSKU PËRPARIM

MALASI

PËRPARIM

MALASI VEHIT

DJEPAXHIJA

BURBUQE SHUTERIQI

DOSKU

BURBUQE

DOSKU HAJREDIN

MALASI

HAJREDIN

MALASI SKËNDER

LUZE PREÇA (PAJOVA)

DOSKU

LUZE

DOSKU BALLKYZ

LUNIKU (BYLYKU)

BALLKYZ

TOL

SHUTERIQI

APOSTOL

DYLBERIJE SHUTERIQI

DOSKU

DA

SHUTERIQI

RILINDA

ZABIT SHUTERIQI

AN

SHUTERIQI

STEFAN

FLORINA SHUTERIQI

DITA

SHUTERIQI

AFERDITA

DI

SHUTERIQI

KLAJDI

FER

PREÇA (PAJOVA)

NASHIFER

294.50

11.70 DOSKU 10,500 VALENTINA

9,000 SHYQYRI

JOSIFI

ARDIAN 47 8522 12/210 MERITA

ÇELA ALFREDO 18,500 ÇELA ABDULLAH

25.60

KIÇI 473,600.0 47 8522 12/210 DJEPAXHIJA

ENOSI URANI 72 8593 16/240 ENRIKETA 25.60

ALFREDO 18,500 ABDULLAH

MOZALI MYNEVERE MOZALI BRAHIM 108.00 8,500 KIÇIBAHRI KIÇIURANI 473,600.0 DJEPAXHIJA ENOSI

FERID 73 8594XHAVIT 8/332

DJEPAXHIJA ENRIKETA

JUBICA JUBICA 918,000.0 72 8593 16/240 JUBICA MOZALI KIÇI

DIBRA BUJAR

LLAGAMI

DIBRA

AFERDITA

DIBRA VERA

LLAGAMI

300.00

AGJELINA 15,000 MIKEL NIKOLIN

MUZHANI DYLBERE

LLAGAMI

BARDHYL

LLAGAMI

SERVETE

KLARA GRIZHJA

MUZHANI

KLARA

MUZHANI BUJANA

LLAGAMI

DYLBERE

LLAGAMI

634,500.0 MUZHANI DORIAN

LLAGAMI

BUJANA

LLAGAMI

15,000 DORIAN

1,206,900.0 LLAGAMI

AMELA 8,500

MUZHANI 1,932,050.0 HAJDIE

LLAGAMI

SKERDILAJD

LLAGAMI

90.40

GJOVALIN 15,000

MUZHANI 1,356,000.0 VIRIL

LLAGAMI

HAJDIE

LLAGAMI

98 8593 NIKOLLA 12/206

TEUDORA 228.60 BEROVIÇ 15,000

98 3,429,000.0 8593MUZHANI 12/206

228.60

TEUDORA 15,000

MUZHANI 3,429,000.0 DIVIN

LLAGAMI

VIRIL

LLAGAMI

ERMINE

MUZHANI MIRADOR 954,000.0 MUZHANI ENEIDA

LLAGAMI

DIVIN

LLAGAMI

LLAGAMI

MIRADOR

AFERDITA

GJETA ZHANETA

LUNIKU (BEQIRI)

ZHANETA

LUNIKU ZYHNIJE (BEQIRI)

BUSHATI

ZYHNIJE

BUSHATI NIKOLLA

BEROVIÇ

URI

PREÇA (LEVENISHTI)

LUMTURI

HAVA PREÇA (LEVENISHTI)

GJETA

HAVA

GJETA PETRIT

BURIMI

PETRIT

BURIMIALI

KAZAZI

ALI

KAZAZI SHAN

DEDA

NI

PREÇA (KACOLLJA)

DASHNI

XHEMILE PREÇA (KACOLLJA)

KARRIQI

XHEMILE

KARRIQI ARDIAN

BURIMI

I

DANKSI

JANI

KARRIQI

LAVDIE

KARRIQI BENET

BURIMI

1,094.00 BURIMI 7,000 FET-NI

BENET

BURIMI SAIMIR

8522KAZAZI 14/324 48 7,658,000.0 KAZAZI

1,094.00 7,000 FET-NI 74 8594 8/213 SAIMIR

7,658,000.0 KAZAZI ROZINA 246.60 15,000 KAZAZI SIMON

DEDA 74 3,699,000.0 8594 8/213 DEDA

MUSA

IVI GRIZHJA

SHAN 99 8593 12/65 ROZINA 246.60 15,000 SIMON

ERMINE DEDA 63.60 DEDA 15,000 AGETINA 3,699,000.0 DEDA

MUZHANI

42.30

122 8593 IVI12/83

MUZHANI 99 8593 954,000.0 12/65 MUZHANI

15,000 VITORE

63.60

15,000 AGETINA

ARTA

TELA (BOSHNJAKU) SADIJE

BUSHATI

SADIJE

BUSHATI PASHKO

NDOU

309,120.0 SULAJ (BOSHNJAKU) EQEREM

BUSHATI

EQEREM

BUSHATI PAULIN

GJONI

PASHKO 100 8594 7/340 PAULIN

297.47

NDOU 15,000 GJONI SHABAN

100 4,462,050.0 8594 7/340 XHAMETA

BEQAJ GJYLFEROZA

BUSHATI

GJYLFEROZA

BUSHATI GJOVALIN

LUMÇI

101 8593 GJOVALIN 6/449

65.60

LUMÇI 15,000 JASHAR

XHAMETA 101 8593 984,000.0 6/449

15,000 SHABAN 123 8230 1/115 65.60 15,000 JASHAR

297.47

ARAPI

ENGJELLUSHE

LEONARD ARAPI

KARRIQI

LEONARD

KARRIQI MIMOZA

BOZHANAJ (BOSHNJAKU)

MIMOZA

BOZHANAJ (BOSHNJAKU) FAHRI

BUSHATI

FAHRI

BUSHATI RAMADAN

BASHI

102 8592 RAMADAN 4/636

1.41

BASHIHAKI 15,000

102 8592 21,150.0 4/636 ALLA

1.41

15,000 HAKI

AN

DELIMETA

OSMAN

ALKETA DELIMETA

KARRIQI

ALKETA

KARRIQI PETRIT

BOSHNJAKU

PETRIT

BOSHNJAKU GJYLIJE

BUSHATI

GJYLIJE

BUSHATI RAMADAN

BASHI

103 8592 RAMADAN 4/640

4.40

BASHI 15,000 SANIJE

103 8592 66,000.0 JAKU 4/640 (ALLA)

4.40

15,000 SANIJE

A

DANKSI

RIZA

ALKETA DANKSI

ZAIMI

BUKURIJE 2,800

JARECI 65,240.0 (BOSHNJAKU) ISMET

BUSHATI

ISMET

BUSHATI ASTRIT

AGOVIÇ

104 8592ASTRIT 4/422

31.52 AGOVIÇ 15,000 SUZANA

104 8592 472,800.0 4/422 ALLA

31.52

15,000 SUZANA

AT

DELIMETA

RESHAT

ESMIHANE DELIMETA

KOKONOZI

ESMIHANE

KOKONOZI ISMAIL

XHURA SYTKI

BUSHATI

SYTKI

BUSHATI VEHIBE

LLAZANI

ES

MERDANI

FIRDES

RAMAZAN MERDANI

KOKONOZI

RAMAZAN

SALI 8,500 DRITAN

ISMETE

IBRAHIM OLLI

KOKONOZI

IBRAHIM

HOXHA 75 4,500,000.0 8594 8/147 SOKOLI

20.74

OLLI

LLAZANI SALI 8,500 HOXHA DRITAN 4,500,000.0 78.20 SOKOLI 8,500 FATJON

ALLA 105 8591 176,290.0 4/177 ALLA

TE

VEHIBE 105 8591 4/177 HANIFET 15,000 300.00 106 8591 SHYQYRI 4/165

106 8591 664,700.0 4/165 ALLA

78.20

8,500 FATJON

END

DELIMETA

GAZMEND

BASHKIM DELIMETA

KOKONOZI

546,000.0 BUSHATI FEHMI

LAGRETA

107 8591FEHMI4/164

187.77 LAGRETA 8,500 NEVRUZ

107 1,596,045.0 8591PELIVANI 4/164

187.77

8,500 NEVRUZ

A

LIBRAZHDI

VIONA

SHADIJE LIBRAZHDI

KOKONOZI

BUSHATI RUZHDI

PIRANEJ

108 8591 RUZHDI 4/176

8.19 PIRANEJ 8,500 JETA

108 8591 69,615.0 4/176 PELIVANI

8.19

8,500 JETA

QIM

LIBRAZHDI

SHKELQIM

FATIME LIBRAZHDI

KOKONOZI

XHURA

ISMAIL

KOKONOZI ENKELANA

QAFLESHI

ENKELANA

QAFLESHI YLFETE

BUSHATI

KOKONOZI EMINE

KAPËRCELLI

EMINE

KAPËRCELLI BERHAN

BUSHATI

FATIME

KOKONOZI SULEJMAN

NA

ÇOKU

SEMINA

ALMA ÇOKU

KOKONOZI

ALMA

KOKONOZI

ETA

LIBRAZHDI

SHULIETA

ROLAND LIBRAZHDI

KOKONOZI

ROLAND

KOKONOZI

KOBURJA

ENGJELLUSHE

FEJZI KOBURJA

LUNIKU

LIBRAZHDI

KAMER

SHEFIKAT LIBRAZHDI

BURIMI

IK

KASHARI

N

KASHARI

RUDIN

XHEVDET KASHARI

LUNIKU

K

LABINOTI

FAIK

VALTER LABINOTI

HOXHA

25 8521 VALTER 8/569

45.10 HOXHA XHAFER 18,000

25 8521 811,800.0 MYRTAJ 8/569

26 8523 GRIGOR 9/381

475.60

26 8,323,000.0 8523 KUQO (MYRTAJ) 9/381 475.60

17 2,973,100.0 8525 ARAPI 13/404

XHEVDET

AL

LABINOTI

XHEMAL

GRIGOR LABINOTI

BOÇI

AR

LABINOTI

BUJAR

MEHMET LABINOTI

ÇELA

MEHMET

IR

LABINOTI

FATMIR

SAIDE LABINOTI

ÇELA

SAIDE

I

LABINOTI

LIRI

XHEVIT LABINOTI

ÇELA

HIM

DAKLI

IBRAHIM

QEMAL DAKLI

ÇELA

DIE

DAKLI

RUZHDIE

MANDIR DAKLI

ÇELA

A

DAKLI

DRITA

EVELINA DAKLI

ÇELA

MI

DAKLI

SAMI

DAKLIYLLI

SHEHU

ESA

DAKLI

SHPRESA

SABAHEDIN DAKLI

FAGU

TINA

DAKLI

VALENTINA

FIORENTINA DAKLI

SHKODRA

A

DAKLI

BESA

IRINI ( PEMBUSH ) DAKLI

SHKODRA

HUL

DAKLI

BARDHUL

A

DAKLI

DRITA

SHA

BURIMI SHYQO 81.20 18,000 2,973,100.0 ARAPI SAFIGJE

XHEVIT 27 8523 13/158 QEMAL MANDIR EVELINA 28 8523YLLI13/277 SABAHEDIN

LUNIKU AQIF

274.60

BOÇI AFËRDITA 17,500

HOXHA HOXHA 8521 8/350 24 1,461,600.0 HOXHA MYRTAJ

DAKLI

RUKIELA

SHKËNDIJA DAKLI

AN

KURTI

ARTAN

BEKIM KURTI

4,500,000.0 JUBICA VALENTINA

PELIVANI (PILKU)

1,979,225.0 JUBICA OGERT 8,500 9.32 228,000.0(BEDRI JUBICA LANI )

11,956.30 77 8594RIZA shuma 8/294

300.00 140,914,168.20 BUSHATI 15,000 BESNIK

77 4,500,000.0 8594JUBICA 8/294

BUSHATI

78 8594RIZA8/295

232.85 BUSHATI 8,500 MALIQ

78 1,979,225.0 8594JUBICA 8/295

HOXHA SHEMSEDIN

BUSHATI

79 8594 SHEMSEDIN 8/293

15.20 BUSHATI 15,000 SHPRESA

HOXHA MEHDI 1,461,600.0 HOXHA NEXHMIJE

DIZDARI

500.00 MYRTAJ 500 SKËNDER

MEHDI

DIZDARI 50 2890 250,000.0 22/247 DIZDARI

XHAFER 18,000

811,800.0 MYRTAJ REZAR

DIZDARI

AFËRDITA 17,500

8,323,000.0 KUQO (MYRTAJ) NEVILA

NEXHMIJE 500.00 SKËNDER 500 80 8591 4/309 REZAR

DIZDARI AVNI

300.00

JUBICA

DIZDARI KUJTIM

JUBICA

250,000.0 DIZDARI XHEMILE 847.69 8,500 DIZDARI AFRIM

KAZAZI 80 7,205,365.0 8591 4/309 KAZAZI

AVNI

JUBICA MYZEJENE

KUJTIM XHEMILE 847.69 8,500 110 8591AFRIM1/357

JUBICA SKËNDER KAZAZI MEREME 7,205,365.0 259.60 KAZAZI 8,500 FATBARDHA

PELIVANI 109 8591 79,220.04/622 ALLA

VALENTINA 124 2679 440/136 OGERT 8,500 9.32 BEDRI

ALLA

MYZEJENE

ALLA

SKËNDER

ALLA ( BEHANI )

MEREME

110 2,206,600.0 8591 1/357 ) 259.60 ALLA ( MULLAJ

8,500 FATBARDHA

PELIVANI SHYQYRI PELIVANIpETRIT (PILKU) 304.60 28,659 PELIVANI GENC 79,220.0 ALLA FATMIR

KALESHA 124 8,729,531.4 2679BEKTASHI 440/136

ALLA LILIANA ALLA LUAN

ARApI VAQARRI

RESULI DURIJE

OMARI

DURIJE

OMARI EMIN

XHABIJA

EMIN

XHABIJA HAXHI

ALLA

HAXHI

OMARI MIMOZA 240,459,200.0 OMARI JETA

XHABIJA

MIMOZA

XHABIJA FIQIRI

ALLA

FIQIRI

XHABIJA

JETA

XHABIJA FATIME

KETA

FATIME

KETA HAxHIRE

MEMA

OMARI ERINDA

XHABIJA

GANI 8,500 HAMIDE

PINARI ARIANA

3,052,350.0 KUSI VLADIMIR

pANDAZI

ÇELA HALIME 323.60 SHEHU ANASTAS 17,500

RESULI

MUHARREM

SHATERI+BASHKEPRONESI 52 8533 HALIME 7/269 28 5,663,000.0 8523KOSTRICA 13/277

323.6053 8531 ANASTAS 17,500 10/71

29 13,489,200.0 8525 6/151 CENAJ

SEJDINI AVDYL 76.20 DUHANXHIU 18,000 MUHARREM

SEJDINI

SHKËNDIJA

SEJDINI RAMADAN

KADIU

BEKIM

CENAJ 30 1,371,600.0 8521 SOPAJ 9/261 SOPAJ

1,498.80

9,000 MUSTAFA

ISAK 54 2315 23/164 GANI

58.005,663,000.0 KOSTRICA VIRTYT 16,000

56 2315 RAMADAN 49/46

KADIU

MELINA shuma

ASTRIT kukes 13,489,200.0 CENAJ ERIDON 13.71

AVDYL 76.2055 2315 18,000 MUHARREM 49/45

OMARI

SHATERI+BASHKEPRONESI 74.90 MERITA 24,500 52 1,835,050.0 8533 OMARI 7/269 15,661.60

FAGU

30 8521 9/261 MAJLINDA

RESULI ARJANA

CENAJ ARKAND 2,000 CENAJ REMZIJE CENAJ FAHRI

53 8531 928,000.0 OMARI 10/71 243,472,250.00 OMARI

ARJANA 74.90

MERITA 24,500

1,835,050.0 OMARI MEHDI

XHABIJA

58.00

VIRTYT 16,000

928,000.0 OMARI NAMIK

XHABIJA

81 8591 12/1002 15,661.60 MELINA shuma

8,500 482.41 243,472,250.00 OMARI FELEK

81 4,100,485.0 8591XHABIJA 12/1002

ERINDA 111 8591 1/647 MEHDI

XHABIJA GANI 359.10 8,500 XHABIJA HAMIDE

PINARI 111 3,052,350.0 8591 1/647 KUSI

XHABIJA FITNETE

KUKALESHI

FITNETE

KUKALESHI

NAMIK 482.41

359.10

8,500 FELEK

4,100,485.0 XHABIJA NURI

PINARI

NURI

PINARI PINARI FITNETE PINARI AFRIM

DELIALLISI

ASTRIT

DELIALLISI GANIMET

XHABIJA

GANIMET

XHABIJA SABRI

PINARI

SABRI

DELIALLISI

ERIDON

DELIALLISI GENC

XHABIJA

GENC

XHABIJA HAKI

PINARI

HAKI

13.71

ARKAND 2,000 REMZIJE

DELIALLISI HEDIJE 27,420.0 OMARI ASIM

ZEKJA

HEDIJE

ZEKJA NAZMI

PINARI

NAZMI

ZEKJA

ASIM

ZEKJA DEMIR

PINARI

DEMIR

DELIALLISI 54 2315 27,420.0 23/164 OMARI

OMARI FIQIRET

ZEKJA

21.751,371,600.0 SOPAJ JALLDYSE 2,000

55 2315 43,500.0 OMARI 49/45

OMARI 21.75

JALLDYSE 2,000

FAHRI

43,500.0 OMARI SERVETE

ZEKJA

1.53

SOPAJ ISMET 2,000

56 2315 3,060.0 TELI 49/46

1.53

ISMET 2,000

3,060.0 TELI BARDHYL

ZEKJA

BARDHYL

ZEKJA IBRAHIM

36.99

MUHAMET shuma

73,980.00 DERVISHI

36.99

MUHAMET shuma

73,980.00 DERVISHI MIT'HAT

ZEKJA

MIT'HAT

ZEKJA DAHRI

FIQIRET 112 8597 10/116 SERVETE

2,322.80

ZEKJA YMER 8,500 ZEKJA ISMAIL

PINARI 112 19,743,800.0 8597 10/116 PINARI

PINARI DASHAMIR PINARI TEFERI

YMER 8,500 ISMAIL

PINARI MARJANA 19,743,800.0 PINARI

PINARI

IBRAHIM

PINARI

PINARI

DAHRI

PINARI

2,322.80

BEKTASHI

466.00 ARApI26,787

FIQIRI

SULO

ÇELA MUHARREM

FATMIR

130 8220 3/3 LILIANA

VAQARRI ARApI

KERENxHI

AGALLIU

129 8150 8/431

130 8220

3/3

AGALLIU

VAQARRI 120,000.00 VAQARRI

67,040.00

132 8260MILVA5/53

26.12

ARApI42,621.00

215,751.20

DRASA (AGALLIU)

133 8605

2/45 FITNETE

AFRIM DASHAMIR TEFERI

Sip.MARJANA Tot. m²

MEMA 2,303.12 pANDAZI

shuma

KERENxHI

131 8380 6/204 63,121,502.7 132 8260

5/53

500.00 vlore

10,000 AGALLIU

2/14

4/14

4/14

6/14

6/14

8/14

8/14

10/14

10/14

12/14

9,649,0

466.00

26,787

12,482,7

8.00

120,000.00

67,040

26.12

42,621.00

215,751

2,303.12

shuma

63,121,5

500.00

10,000

5,000,0

500.00

shuma

5,000,00

61,242.39

Shuma Tot.

801,132,

5,000,000.0

AGALLIU 500.00 AGALLIUshuma

133 5,000,000.00 8605 2/45

CAUSHAJ (AGALLIU) DRASA (AGALLIU) 61,242.39 Shuma Tot.

801,132,560.9

Sip. Tot. m²

2/14

27,104

VAQARRI

AGALLIU CAUSHAJ (AGALLIU)

356.00

12,482,742.0

8.00

VLADIMIR

5,017,6

ARApI

FIQIRETE

ARIANA

24,754

9,649,024.0

IGLI 131 8380 6/204 EVA

HAxHIRE

202.70

5,017,635.8

128 8130 3/355

KALESHA

ARBEN

RESULI

ALLA MILVA

KALESHA

8,729,531.4

VAQARRI

ÇELASULO

SHAHMAN 16,000 SAMIRA

KALESHA

VAQARRI

FIQIRET

15,028.70

28,659

9,047,6

ÇELIKU 27,104 356.00 ÇELIKU

LUAN

FATMIRA

OMARI 51 240,459,200.0 8531 9/190 OMARI

ÇELIKU

VAQARRI

ALLA

RESULI SHAHMAN 15,028.70 4,805,500.0 16,000 RESULI SAMIRA

FATBARDHA

BEKTASHI

ISMAILI ( ALLA )

SEMIJE 274.6051 8531 17,500 9/190 ET'HEM

ÇELIKU

BEKTASHI

KAZAZI FATMIRA

RESULI 27 4,805,500.0 8523 13/158 RESULI

ÇELIKU

MERITA

GENC

XHABIJA FIQIRET

ALLAEVA

EDMOND

pETRIT

RAGIP

ALLAIGLI

ÇELIKU

ARApI

BEXHET

ISMAILIFIQIRETE ( ALLA )

ADEM

ISMAIL

28,659

ÇELIKU 202.70 ÇELIKU 24,754

BEKTASHI

ARApI

2,206,600.0 ALLA ( MULLAJ ) FIQIRI

ÇELIKU 2,693,210.0

SHYQYRI

KAZAZI

ÇELA SEMIJE 17,500 ÇELA ET'HEM

304.60

ARApI

ALLA ( BEHANI ) ARBEN

ÇELIKU

NAIME 20,717

MYZEJEN

315.70

LLAGAMI

BEKTASHI

XHABIJA

CENAJ

ELA

15,000 BESNIK

232.85 8,500 MALIQ 109 8591 4/622 79 8594 228,000.0 8/293 15,000 JUBICA ( LANI ) 15.20 SHPRESA

140,914,168.20 BUSHATI

VERA

9,047,646.3 127 3866 215/183

LLAGAMI

xHAVIT

GENCI 8/431 129 8150

10

266,251,180.00

MIMOZA

KALESHA

DIZDARI RAGIP

FIORENTINA SHKODRA 29 8525 6/151 1,498.80 9,000 IRINI ( PEMBUSH ) SHKODRA MUSTAFA

ADRIAN

PELIVANI

ÇELIKU KALESHA

ENEIDA

xHEVRIJE

ÇELIKU

1,596,045.0 PELIVANI MYZEJEN 69,615.0 PELIVANI ISMAIL

shuma

LUMTURI 3/355 128 8130

ÇELIKU

DIZDARI BEXHET

VYSHKA GANI

SEJDINI

3,947,850.0 JUBICA ( BORIÇI VERA )

ÇELIKU

130.00

ÇELIKU

NORË

ZAMIRA

DUHANXHIU

15,000 LILJANA

472,800.0 ALLA MERITA ALLA FATBARDHA 176,290.0 ALLA MIMOZA 664,700.0 ALLA GENCI

NEVILA

VYSHKA

MAJLINDA DAKLI

76 JUBICA 3,947,850.0 8594 (8/256 BORIÇI ) 263.19

ÇELIKU

DIZDARI

ZAMIRA DAKLI DAKLI ADRIAN (TETA)

263.19 DYCA 15,000 LILJANA

21,150.0 ALLA ADEM 66,000.0 JAKUEDMOND (ALLA)

DIZDARI

CENAJ

ELONA

76 8594NAIM8/256

ÇELIKU 123 2,693,210.0 8230 1/115 ÇELIKU

MYRTAJ NORË

SHKODRA ISAK

LAURESHA

45.10

DYCA

IRFAN

ÇELIKU

MAHMUDE

ALI

DAKLI

50 2890AQIF22/247

BUSHATI

7,000 SAMI

4,462,050.0 XHAMETA xHEVRIJE 130.00 20,717 XHAMETA 984,000.0 LUMTURI

80.46

266,251,180.00 ÇELIKU 23,738.98

MYRTAJ

SHKODRA

DAKLI (TETA)

SHYQO 18,000 SAFIGJE

78.00

BUSHATI HANIFET 15,000 BUSHATI SHYQYRI

RIZA fier XHEVIT 81.20

RIZA shuma

546,000.0 49 8522 16/543 BUSHATI

300.00

tirane NAIME

122 1,206,900.0 8593 LLAGAMI 12/83

ÇELA MAHMUDE

DAKLIALI

NA

KAPËRCELLI NAIM 11,956.30

USHE

SHEFIKAT 24 8521 8/350 228.70 13,000 FERUZE

LUNIKU XHEVIT

SULEJMAN

ER

228.70 KASHARI 13,000 FERUZE

FEJZI

KAPËRCELLI

78.00 JAUPISAMI 7,000 524,160.0 AGARAJ (KAPËRCELLI) IRFAN

YLFETE 75 8594 8/147 BERHAN

20.74

80.46 MUZHANI 15,000 SKERDILAJD

23,738.98 xHAVIT shuma

2,800 MYZEJEN

49 8522 16/543 JAUPI SHEFIKAT 524,160.0 5/180 187.20 2,800 23 2924 AGARAJ (KAPËRCELLI) DIANA

LLAGAMI

227.30

GJETA

KOKONOZI SHEFIKAT 187.20 2,800 KOKONOZI DIANA

MIRANDA

96 1,932,050.0 8593MUZHANI 16/209

AFERDITA PREÇA

BASHKIM 23 2924 5/180 SHADIJE

LLAGAMI

97 1,356,000.0 8591MUZHANI 1/674

ENVER

22 JARECI 2924 65,240.0 (BOSHNJAKU) 2/418 23.30

VERA

MUZHANI 95 8597 634,500.0 16/134 MUZHANI

9

LLAGAMI 315.70 LLAGAMI28,659

8,205,300.0 NIKOLIN KIÇI

42.30 GRIZHJA 15,000 VITORE

13/14

LLAGAMI

15,000 ALFRED

95 8597 16/134 SABAHETE

8

LLAGAMI

GJOVALIN ELEZI 15,000

PREÇA

ZAIMI BUKURIJE 2,800

LLAGAMI

6 10 7

LLAGAMI

HELIDON FATRI 127 3866BUJAR 215/183

11/14

32,835,755.0

90.40

ER

23.30

DENIS

AMELA 227.30 HANXHARI 8,500

BUSHATI ISA

22 2924 ALKETA 2/418

LLAGAMI

8,500

5

LLAGAMI

96 8593 NDREKË 16/209

MINIRE

SHPRESA

MUZHANI MIRANDA 4,500,000.0 MUZHANI BARDHYL

DASHURI

9

4

97 8591 ISA1/674

BUSHATI NDREKË

BUSHATI

BEQAJ

3,863.03

LLAGAMI

NAZMI

MUZHANI 94 4,500,000.0 8597 19/201 MUZHANI

QEMAL

LLAGAMI

DIBRA

8 10

ELEZI

MUSA

LUNIKU MINIRE

KARRIQI SHPRESA

LLAGAMI

2

HANXHARI

BUSHATI

SKËNDER

RAKIP

DIBRA HELIDON 1,228,050.0 DIBRA FATRI

9 7 6 11/14

LUNIKU (ÇELIRAMA) MUSA

DALLANDYSHE

LUNIKU

KARRIQI

121 32,835,755.0 8594 LLAGAMI 12/150

5

GRIZHJA

LUNIKU (ÇELIRAMA)

RAKIP ISUFI

3,863.03 DIBRA 8,500 DENIS

8

BUSHATI MUSA

GJETA SKËNDER

TELA (BOSHNJAKU)

LLAGAMI

ESAT

DALLANDYSHE GJETA

21 SULAJ 2924 309,120.0 2/419 110.40 (BOSHNJAKU)

6 10 49/14 7

BUSHATI

SAMI

KARRIQI ARTA

81.87

SABRI 15,000 MYFTAR

5

DIBRA QEMAL 2,432,700.0 DIBRA DASHURI

LUNIKU (BYLYKU) ESAT

QAMILE

110.403,900,000.0 2,800 KARRIQI MYZEJEN

121 8594 12/150 NEXHATIJE

10 4 2 9

GRIZHJA

GJETA

547.02

AGJELINA MOZALI 300.00 15,000 KIÇIMIKEL

286.20

8

DJEPAXHIJA SABAHETE

GJETA

GEZIME

ENOSI 94 8597 19/201 ENRIKETA

AFERDITA MOZALI

DIBRA 93 1,228,050.0 8597 19/193 DIBRA

6 2 99/14 7 XHEMALIJE 8,500 SAMI

SKËNDER

QAMILE PREÇA

2/419 300.0021 2924KUJTIM 13,000

URANI

DIBRA

8 5

DJEPAXHIJA

SAMI PREÇA

KARRIQI

SABRI JUBICA 81.87 15,000 MYFTAR JUBICA 918,000.0 NAZMI JUBICA

DIBRA 92 2,432,700.0 8597 18/211 DIBRA

GRIZHJA

FERIT

16 3,900,000.0 8525KARRIQI 13/386

MYNEVERE 93 8597 19/193 BRAHIM 108.00 8,500 BAHRI

NEXHATIJE 894,965.0 JUBICA

7/14

6 10 4 7

DJEPAXHIJA SERVETE

KUJTIM

GEZIME SHINGJERGJI

8,500 QEUTHERE

5

VEHIT

PREÇA

300.00 BAHJA 13,000 KUJTIM

105.29

10 4 2 9 51,000.0 XHEMALIJE SUMA 286.20 8,500 232,320.0 SUMASAMI

8

73 8,205,300.0 8594 KIÇI 8/332

PREÇA

LAVDIE DANKSI

6 2 97 15,000 VELI 92 8597 18/211 9.68 24,000 LEJLA

547.02 DJEPAXHIJA 15,000 ALFRED

T

14/324 48 8522 ARDIAN

7/14

8 5 3.40

MOZALI

IM

17 8525 13/404 BESNIK

NR. I PASURISË

NR. Z.K.

NR. Z.K.

PINARI

ZEKJA SAIMIR

EVELINA

ZYMA

KA

USHE

NR. I PRONAVE

NR. I PASURISË

NR. I PRONAVE

NR. I PASURISË

NR. I PRONAVE

ZEKJA FITNETE

HEDIJE

HOTI

ZYMA

FATIME

MIT'HAT

ZEKJA

FUGA

GJETA OSMAN

ISUFI

ZEKJA

458,490.0 TELI HEDIJE

DINJA EVELINA

GJETA BEDRI

ME

1,888,500.0 TELI MIT'HAT

DINJA ASTRIT

BASHKIM

MEREME

KALEMI

REFAIL

ANXHELA

16 8525 13/386 NIMETE

MERITA

VALDETE

GJETA

BAHJA

KALEMI

DINJA

GJETA

SHINGJERGJI

ZEKJA MERITA

DINJA

ZYMA

ME

BARDHYL

ZEKJA LULZIM 710.756,642,000.0 8,500 ZEKJA AGRON

5

PINARI KRISTANI 5,734,500.0 404.00 DEMA31,848

ULQINAKU REFAIL

GJETA LUMNI

TE

NAZMIE 15,000 125 ALEKSANDËR 8260 6/384

ULQINAKU VALDETE

VIKTORIJE

15 8523 22/291 PETRIKA

HAMID 382.30

9

ANAMALI 620,100.0 JUSUF ANAMALI MELEHAT

MARGARITA

ENVER ZYMA PASHKO ZYMA

PINARI KRISTANI 113 5,734,500.0 8597 10/116 DEMA

4 PINARI

ARJETA 9,000 SHPRESA

68.90

5/466 MARJANA 658.9065 8594 13,000 NINETA

ENVERE KOÇANI BAHRIJE KOÇANI

8 10

HAXHI

MIRAN

ANAMALI LUMNIJE BAZE ( ANAMALI FATMIRA )

42 8,565,700.0 8525 KOTRRI 13/404 VERBICA

FETIJE LABINOTI HASAN LABINOTI

6 92 7

BURHAN

ELVIS VJOLLCA

5

ULQINAKU

ANAMALI 900,000.0 RITVAN ANAMALI FIRDUS

MELEQE 238.40 9,000 64 8594 9/180 ARJOLA 424.40 9,000 ARMELA 574.90 9,000

ZEKJA HAMID ZEKJA NAZMIE 382.304,226,625.0 15,000 ALEKSANDËR ZEKJA

8

PINARI

ULQINAKU

DRITA 9,000 DIANA

KOTRRI

SKËNDER LABINOTI XHEVAT LABINOTI

VLLADNA BURHAN VLLADNA MIRAN

6 10 47

SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E PËR PËR E SHPËRBLIMIT PËR E SHPËRBLIMIT PËR E SHPËRBLIMIT TRUALLIT VLERA E SHPËRBLIMIT PËR TRUALLIT VLERA TRUALLIT VLERA E SHPËRBLIMIT PËR TRUALLIT VLERA TRUALLIT VLERA E SHPËRBLIMIT PËR TRUALLIT VLERA TRUALLIT VLERA E SHPËRBLIMIT PËR TRUALLIT VLERA TRUALLIT VLERA E SHPËRBLIMIT PËR TRUALLIT VLERA TRUALLIT VLERA E SHPËRBLIMIT PËR TRUALLIT VLERAPËR PËR E SHPËRBLIMIT PËR E SHPËRBLIMIT TRUALLIT VLERA E SHPËRBLIMIT PËR E SHPËRBLIMIT TRUALLIT VLERA E SHP MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI KOMPENSIM SIPAS AKKP KOMPENSIM SIPAS AKKP KOMPENSIM KOMPENSIM SIPAS AKKP KOMPENSIM KOMPENSIM SIPAS AKKP KOMPENSIM KOMPENSIM SIPAS AKKP KOMPENSIM KOMPENSIM SIPAS AKKP KOMPENSIM KOMPENSIM SIPAS AKKP KOMPENSIM SIPAS AKKP (lekё) (lekё)SIPAS AKKP (lekё) (lekё)SIPAS AKKP (lekё) (lekё)SIPAS AKKP (lekё) (lekё)SIPAS AKKP (lekё) (lekё)SIPAS AKKP (lekё) (lekё) MBIEMRI (lekё) KOMPENSIM SIPAS AKKP (lekё (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) NR. Z.K.

NR. Z.K.

10,000

38 2,145,600.0 8523ANAMALI 30/18 39 3,819,600.0 8523ANAMALI 38/10

MARJAN KOBURJA MARGARITA LIBRAZHDI

100.00

ANAMALI

HIDRI VJOLLCA (LELA) MELEQE 238.40 BERISHA 9,000 ARJOLA 424.40 KRANIQI 9,000

NR. I PASURISË

VIKTORIJE BEVAPI

NEXHMIJE

LUMTURIJE

NR. I PRONAVE

KAMER

6 2 7

90.10

NR. I PASURISË

5

BEVAPI

GJETA

NR. I PRONAVE

4

ER

EMRI

14 8521 14/117 901,000.0

NR. I PASURISË

MBIEMRI

90.10

NR. I PRONAVE

RI

NR. I PASURISË

BEVAPI

NR. I PRONAVE

GJETA

BEVAPI

NE

A

BURBUQE 14 8521 14/117 ZEGJINE

NEXHMIJE BEVAPI 10,000 LUMTURIJE BEVAPI

UQE

45 8521 16/557 ALBERT

DIANA SHTIZA LELAELVIS

ANAMALI 37 8523 900,000.0 28/103 ANAMALI

5/435 262.1063 8592ELJAZ 9,000

ASIM FIQIRET 497.25113 8597 8,500 10/116 SERVETE

5

ZEKJA HAXHI

ZEKJA

OVENS

LAHI 5/435 63 1,603,695.0 8592 LAHI

10 4 2 9

8

HEDIJE

ZEKJA ZEKJA 82 4,226,625.0 8591 13/564 ZEKJA

6 2 97

NR. Z.K.

MYSHKETA

LULËZIM

DAKLI

7 8512 27/174 871,200.0

36 8523GRETA 28/39

VLLADNA PRANVERA 188.67 8,500 VLLADNA 2,358,900.0 MIRJANA

62 8,777,695.0 8592 REÇI 5/803

941,850.0 DERVISHI ASIM 25,243,725.0 TELI FIQIRET 497.25 8,500 AGO SERVETE 16,681,420.0 TELI BARDHYL

8 5

ZEKJA

NR. Z.K.

MYSHKETA (MOLLOHOLLI)

SKËNDER

DAKLI

ENGJELL

1,032.67DIBRAFIQIRETE 8,500 ( MESI )

TELI

6 10 4 7

NR. Z.K.

URI

M

ARBEN

36.30 MYSHKETA 24,000

32.70

17,460,000.0

DIBRA OVENS

NR. I PASURISË

LUMTURI

NEXHMIJE XHAFA SULJAN QEHAJAJ

M

7 8512NAIM27/174

DAKLI 6 8512 784,800.0 27/172

24,000

NR. Z.K.

HIDAJETE

DAKLI

JALLDYZ

62 8592 5/803 VJOLLCA

NR. I PRONAVE

MYSHKETA ( HAXHI )

727.50

NR. I PASURISË

ETE

PRANVERA

DAKLI

5 17,460,000.0 8512 27/181

NR. Z.K.

YLLKA VJOLLCA

NAIM 32.70 MYSHKETA 24,000

KARAPICI

SABIRE

NR. I PRONAVE

XHAFA QEHAJAJ

MYSHKETA JALLDYZ 24,000 MYSHKETA ENGJELL

NR. Z.K.

ZYMA

MYSHKETA

A

NR. I PASURISË

8,500 ALITA

FATUSH KOTHERJA

AL

CA

NR. I PRONAVE

15,000 MYRVETE

53.94

MUHAMET 3/450 777.8060 8592 9,000

HYQMET

MYSHKETA

727.50

NR. Z.K.

125.90

33 7,000,200.0 8523 MOLLA 20/217

1,962.52

5

HADËRI HEDIJE

15,000 ZAMIR

60 1,888,500.0 8592 TELI 3/450

REGJINA 59 8593 9/468 MARIO

M

GABECI

62.79

61 8593 458,490.0 16/203 TELI

ASHIKU

LULA

pOpE PRANVERA

57 8594 941,850.0 1/86 DERVISHI

125.90 MOLLA 15,000 7,000,200.0 MYRVETE

ÇOBA

LUZIMARIO

10 4 2 9

8

SILVANA

61 8593SHOQATA 16/203 "PROJEKTI 53.94 SHPRESA" 8,500 ALITA

REGJINA LUZI

MEHMET

pOpE

KOÇO

6 2 97

AGO 59 16,681,420.0 8593 9/468 TELI

SKËNDER

MUHAMET 777.803,411,200.0 9,000 PASMAQI

62.79569,850.0 KODHELI 15,000 ZAMIR

8 5

HADËRI

ÇOBA SHIRA 8,500 ASHIKU FATJON

LUZI LUZI

20/217 262.4033 8523TAJAR 13,000

6 10 4 7

2,969.85 HAXHIRE 8,500 82 8591 13/564 SHIRA 1,962.52 8,500 FATJON

MEHMET KOTHERJA

18 3,411,200.0 8525PASMAQI 14/366

5

58 25,243,725.0 8593 TELI 9/441

11,566,800.0 SKËNDER KOTHERJA 262.40 KOTHERJA 13,000 TAJAR

10 4 2 9

8,500 HAXHIRE

BUKURIJE

5,791,800.0

8

618,100.0 SILVANA shkoder

TUTI 58 I8593 MOTRAVE 9/441STIGMATINE 2,969.85

LUZI

O

6 8512NAIM27/172

NR. I PASURISË

NR. Z.K.

NR. Z.K.

NR. Z.K.

NR. Z.K.

NR. Z.K.

LAZER 14,500

TUTI ILUZI MOTRAVE STIGMATINE

7,000

I

BESIM 5 8512 27/181 QEMAL

NR. I PRONAVE

NR. I PRONAVE

NR. I PASURISË

NR. I PRONAVE

NR. I PASURISË

NR. I PRONAVE

NR. I PASURISË

NR. I PRONAVE

NR. I PASURISË

NR. I PASURISË

6 29 7

NR. I PASURISË

SHAMI 2/356 (DAKLI) 500.00 8511 4 2,700,000.0

8 5 88.30

NR. I PRONAVE

KOJA ZANA 5,400 LULA SABIRE

500.00

KOTHERJA

6 10 4 7

5

31 8522 618,100.0 7/229

NR. Z.K.

MARIKA 4 8511 2/356 LIRI

HYQMET

BUKURIJE DRACINI

HYSNI

10 4 2 9

8

88.30 VRIONI7,000

32 OQËRIA 8523"DET1/126 - A" SH.P.K.39.30

4,706,640.0

10,800 MINERVA

18 8525ENDRI 14/366

KOTHERJA

BODE

10,800

MIRELA

6 2 97

31 8522SADIK7/229

OQËRIA "DET - A" SH.P.K. DRACINI

SILVANA

8,400

8 5

VRIONI

NR. Z.K.

KOJA

689.50

6 10 4 7

NR. Z.K.

KA

ENDRI

1,071.00

KOTHERJA

5

NR. I PASURISË

3 5,791,800.0 8518 40/232

4 29

NR. I PRONAVE

689.50BYLYBASHI 8,400

435.80

DRACINI

10

KOTHERJA SADIK

NR. I PASURISË

3 8518MUSA 40/232

HYSNI

1 4,706,640.0 8516 15/111

8

NR. I PRONAVE

2 11,566,800.0 8515KOTHERJA 10/82

BYLYBASHI

MIRELA

9

NR. I PASURISË

ISMAILATI

ISMAILATI 1,071.00 MINERVA 10,800 ISMAILATI

6 2 7 BURBUQE

NR. I PRONAVE

DRACINI

435.80 METRA10,800

JUVENILIA 2 8515 10/82 MEREME

5

8

KOTHERJA

1 8516ALBAN 15/111

ANTIGONI

NR. I PRONAVE

NR. Z.K.

6 10 7

NR. I PASURISË

SILVANA

4

5

NR. I PRONAVE

9

NR. I PASURISË

2

4

BURBUQE

NR. I PRONAVE

8

METRA

BODE

të Pasurive të Paluajtshme, në përputhje me këtë vendim, të kryejë ndryshimet përkatëse në regjistrat e pasurive të paluajtshme, për kalimin e pasurisë së paluajtshme, të kompensuar, në pronësi të shtetit.

SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E SIPËRFAQJA VLERA E TRUALLIT VLERA E SHPËRBLIMIT PËR TRUALLIT VLERA PËR E SHPËRBLIMIT PËR E SHPËRBLIMIT PËR E SHPËRBLIMIT PËR E SHPËRBLIMIT TRUALLIT VLERA E SHPËRBLIMIT PËR TRUALLIT VLERA TRUALLIT VLERA E SHPËRBLIMIT PËR TRUALLIT VLERA TRUALLIT VLERA E SHPËRBLIMIT PËR TRUALLIT VLERA TRUALLIT VLERA E SHPËRBLIMIT PËR TRUALLIT VLERAPËR TRUALLIT VLERA E SHPËRBLIMIT PËR TRUALLIT VLERA E SHP PËR E SHPËRBLIMIT E SHPËRBLIMIT TRUALLIT TRUALLIT PËR PËR VLERA E SHPËRBLIMIT VLERA EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI EMRI MBIEMRI MBIEMRI SIPAS AKKP SIPAS AKKP KOMPENSIM KOMPENSIM (lekё) (lekё) KOMPENSIM KOMPENSIM KOMPENSIM KOMPENSIM KOMPENSIM KOMPENSIM SIPAS AKKP SIPAS AKKP SIPAS AKKP SIPAS AKKP SIPAS AKKP SIPAS AKKP SIPAS AKKP SIPAS AKKP SIPAS AKKP KOMPENSIM KOMPENSIM SIPAS AKKP KOMPENSIM KOMPENSIM (lekё) (lekё) (lekё) (lekё) (lekё) (lekё) (lekё) (lekё) (lekё) (lekё KOMPENSIM SIPAS AKKP KOMPENSIM SIPAS AKKP (lekё) (lekё) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²) (m²) (lekё/m²)

ISMAILATI

ONI

milionë lekë. Vlera e përgjithshme e shpërblimit të përballohet nga fondi i kompensimit të pronave, të parashikuar nga ligji nr.9235, datë 29.7.2004, “Për kthimin dhe kompensimin e pronës”, të ndryshuar. Zyra Qendrore e Regjistrimit

NR. I PASURISË

6 2 7

NR. I PASURISË

EMRI

NR. I PRONAVE

5

NR. Z.K.

4

NR. I PASURISË

MBIEMRI

VKM-së, pronarët e pasurive të paluajtshme, për sipërfaqen e zënë nga ndërtimet informale shpërblehen në vlerë të plotë, sipas masës përkatëse për sipërfaqen gjashtëdhjetë e një mijë m² tokë truall, me vlerë të përgjithshme 801

NR. Z.K.

ME

SA

Qeveria miratoi dje shpërblimin e 755 pronarëve mbi sipërfaqet takuese të pasurive të paluajtshme, pronë private, të zëna nga ndërtimet informale në qarqet e Durrësit, Elbasanit, Fierit, Kukësit, Shkodrës, Tiranës dhe Vlorës. Sipas

NR. I PRONAVE

AN

NILIA

Legalizimet, qeveria ndan fondin 801 mln lekë për 755 ish-pronarë

NR. I PRONAVE

RI

19

MAPO

e enjte, 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

12/14

14/14


20

MAPO

e enjte, 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

Legalizimet, ndryshojnë sipërfaqet për 1678 persona Qeveria ka miratuar dje disa korrigjime në sipërfaqet e 1678 personave që posedojnë objekte informale. Këto ndryshime janë bërë me kërkesë të Drejtorisë së ALUIZNI-t dhe korrigjimet përfshijnë pothuajse të gjitha qarqet e vendit. Kështu, të dhënat ndryshohen për 15 parcela ndërtimore në Vlorë. Të dhënat ndryshohen gjithashtu edhe për 44

Tirane FATMIR SHARKU AHMET CUKA ARBEN REFATLLARI ASTRIT DORAKU BAHRI BECI KASEM KODRA "VEGA"sh.p.k Arben Nuriu DASHNOR MALUSHI ASQERIM SADIKU RESHAT MULLAHAJ DRITAN SHPATI BESNIK FRËNGU MANOL DHAMO ASQERIM SADIKU RESHAT MULLAHAJ DRITAN SHPATI BESNIK FRËNGU MANOL DHAMO ENVER HASHO ENVER HASHO ILIR NAIPI ABDULLA SUBASHI LAZE LESKAJ VIOLETA MULLA VIOLETA MULLA NAZIME RUSHITI SPARATK HYSI ANGJELIQI BAGUCA LULEZIM HIDE THEODHORAQ GJOSHA TANA KUSHOVA FLAMUR PYLLA THOMA LLAPA KUJTIM MEMKO Pjerin Fushaj Arben Hoxha Ilir Tafilica Benjamin Shahini KUDRET MOLLAYMERI RAMIZ SHEMSHIRI GAZMEND FORTUZI AGIM ULIU AGIM ULIU OSMAN LEVANAKU ASTRIT LEVANAKU AGIM KAZAZI DRITAN KAZAZI LULZIM KODRA HASAN HYKA ELENA KONA DORINA MELE SULEJMAN BEJO SPIRO MEHILLI VLADIMIR KASAJ ISMAIL KONDI LEON KONA DITURI KONA FATMIR DIBRA LEMAN ÇOÇOLI ADRIANA RUMANO ARMANDO ALUSHAJ DASHNOR MALUSHI ASQERIM SADIKU RESHAT MULLAHAJ DRITAN SHPATI BESNIK FRËNGU MANOL DHAMO ASQERIM SADIKU RESHAT MULLAHAJ DRITAN SHPATI BESNIK FRËNGU MANOL DHAMO GEZIM KREKO ARDIAN KREKO IBRAHIM BALILI DAFINA SHYTAJ ISUF SHABA ARBEN PAHIJA AGIM PAHIJA IBRAHIM GASHI LULJETA NASTRO KUJTIM MASUPAJ LINDITA DIBRA AVERIK POBRATI LINDITA DIBRA AVERIK POBRATI LILJANA ANDRANJI AGIM METANI JETMIR HUSI BURBUQE NURI PRANVERA KURTI MAKSIM HUSI ETLEVA HUSI DHURATA MEKSI AMARILDO PREGAPUCA BUKURIJE MOSHO

parcela ndërtimore në drejtoritë Berat, Fier 1, Vlorë 1, Vlorë 2; ka ndryshime edhe për 42 parcela ndërtimore në Drejtorinë Tiranë 1, Vlorë 2 dhe për 12 parcela ndërtimore në Drejtorinë Fier 1. Qeveria ka miratuar ndryshime edhe në të dhënat e parcelave ndërtimore në Tiranë dhe në qarqet kryesore të vendit. Këto ndryshime përfshijnë risitë e

NADIRE DERVISHI JEMIN YMERI NEXHAT XHEMALÇE MARKO LEKOÇAJ XHAHARIJE DACI ISMET KRAJA ZIJA LLESHI ISLAM ZYKAJ BASHKIM SHPATA EDMOND KOSA DURIM IBRAHIMAJ ALBAN BITRAJ ALBAN BITRAJ ALBAN BITRAJ ANTON NIKOLLI RAZIJE MUZHAQI HABIBE MUZHAQI REFAT MUZHAQI SHEFKI MUZHAQI MEHMET MUZHAQI FAG MAÇI BRAHIM STAFA DRITAN JAZEXHIU ASQERI MALAJ SHKELQIM GJAPI SELMAN BRATA VERA KERÇIKU SABRIJE HOXHA SABRIJE HOXHA SABRIJE HOXHA VJOLLCA HALILI BAJRAM DURO FARUK KURUSHI SABRI SALLA NAIM XHUFI AVDYL MATOSHI ARIANTHI BAJRAMAJ FATIME HALILI ALI TUJANI EDLIRA STAVRO LIRIM MULOSMANI KUJTIM KURTI AGUSTIN HYSKO MYNAVER HAXHIU XHEMAL KANUSHI HAXHI KONESHA ILIRJAN BLLAKO ILIRJAN BLLAKO ALTIN TAFA YLLI PLAKU ADRIAN DURI KRISTAQ LAKO FATOS OMARI DILA PREÇI LLAMBI MANUSHI FATOS MURATAJ SHEFQET KASTRATI

Durres GEZIM ISMAILAJ XHEVDET KUMLLA SAZAN KACANI ALBERT ZERANI FATIME VATA BASRI HOXHA BASHKIM BASHA FARI MEROLLARI NAIM RESULI DHIMITER MUJO SILVANA KUME ARJAN GJELI FETAH GORICA ARIAN BARUSHI VATH BARUSHI ERIS JANI ARISTOTEL COKA AFERDITA SULO ERMELINDA SULO ANDI SULO ZYJDI KUCI SHAQIR TARAKU SHAQIR TARAKU NDRICIM RAMA FATBARDH MET-HOXHA BESA MAKRI SHPETIM HOXHALLARI AGRON LUKU SHEFIK METALLA STEFAN KORAQE BASHKIM BOLETINI XHEMAL MURATI MIHAL KERRI HATIXHE LAME SAIMIR KOLA ISUF KOLA AGIM UKA QAZIM KOLECI ARBEN STANICI

KADRI LIKA NAIM GJECI MARKEL OSMANAJ HAXHI BARAKU SALI KOVACI HYSEN DYNISHA JEMIN BERDELLIMA NIKOLLA SHKOZA JAKUP RUSI AGUSTIN DEDA NAIM NEZAJ INDRIT ALUSHI ELTON SHUAIPI FATMIR SHUAIPI "SHPETIM ADMET" "DERVISHI DERVISHI" FATJON BUSHI ALEKSANDER PERMARGJETA AGRON KARAMETI ULUSI KARAMETI NEZIRE NEBIU VLADIMIR RRAHMANI LAHMI DACI FIQIRI KALLCISHTA NEVRUS BICI MARIO RRAHMANI NDREC KOLA "THEODHORI STEFAN GEZIM” "CIPI CIPI CIPI" PERPARIM LILA HAJRI LALA MANUSHAQE LLANI DRITAN FASHO PELLUMB ALLIU DALLANDYSHE ISTREFI SELAMI KALARI AGIM RRUSHI SOKRAT GJERGJI EDUART, LULJETA HAXHIA, TOSKA MEHMET KARASANI SELAMI BEGEJA SHEFQET REXHEPI FLUTURIE ASLLANI ZEF DODA "DURR LEFTER" "XHAFA SULA" NIKE KOLPRECAJ SEJAT AZISLLARI LEFTER DOSTI JORGO LEKO DENIS BURGIJA MUSTAFA ALLUSHI ASLLAN MANSAKU ISMET HAXHIAJ XHEVAHIR SULEJMANI MASAR KAPXHIU NADIRE RODA EDMOND BUJARI ARTUR BIDO MINA BIDO ILIR SHANI EDMOND HILVIU ROMEO KALLBAQI QATO CAKA NIKOLL NIKOLLI FATMIR XHANI MARK PLLANA ARTUR ZHITI LULZIM METAJ RIZA ISUFAJ TRIFON SHTEMBARI BRAHIM BAKCIU YLBER BAKCIU DORJAN ARUCI HAQIF MARA ISUF MARA AGRON VELIAJ KRISTO, BESNIK SERANI, SERANI BEQIR KAVAJA VASIL LANDA ADELINA LEDIA ZIU, ZIU, ZIU, ZIU LULZIM DANUSHI DRITAN KARABOJA HASIJE HASIBRA ÇEZAR DAKOLI FLAMUR BELI PETRIT DESHIRI ALBERT BLEDAR ZURIE FIDA FIDA BESNIK ILIR SAIMIR AVDIU ANTONINO FATMIR

ndërtimeve që kanë ndodhur në këto zona që kur ka hyrë në fuqi ligji, por një pjesë e tyre janë edhe gabime teknike gjatë implementimit të procesit. Qeveria ngarkon Agjencinë e Legalizimit për kryerjen e procedurave të kalimit të pronësisë së parcelës ndërtimore të objekteve informale, nga shteti te poseduesi i ndërtimit pa leje.

TAVILLA AJAZI ASIJE ISMAILAJ TOMORR ELMADHI FATMIRA HAXHIAJ NDRICIM DOMI HAJRULLA SHAZIJE QEFSERE PRANVERA AGASI AGASI AGASI AGASI

Shkoder Bujar Limaj Fejzi Zagani Nikoll Marku Kujtim Curri Myzafer Galica Sulejman Lekaj Sulejman Lekaj Naim Dani Minir Kopliku Pjeter Colaj Faik Dani Besnik Dani Besnik Limani Ali Ramadani Reuf Karakaçi Esma Bajraktari Fatmir Zalli Fejzi Hafizi Gani Luan Zaganjori Kujtim Miruku Mustaf Zylja Ragip Taraboshi Enver Edmond Basha Ndue Picaku Arben Hyseni Myzafer Ardian Kraja gege Kol Gjelosh Guri Tom Nika Sabri Zeneli Kujtim Zylja Luan Dyca Lec Nika Gjon Toma Enver Shima Gentian Kraja Mergim Tahiri Ardian Hysa Gjergj Pepaj Flamur Behri Fahrije Tafilaj Çiljeta Vuka Ruzmire Kore Ruzmire Kore Clirim Dani Sami Velija Vladimir Aliu Muharrem Tivari Kanto Macaj Viktor Vuka Viktor Vuka Ridvan Mustafa Vitore Demaj Veli Kraja Petrit Xhezja Gezim Tusha Gezim Tusha Hajrije Bejtja Agostin Smajlaj Agostin Smajlaj Vildan Berdica Gjovalin Gjoka Nard Pllumi Merita Borici Blerim Berdica Vehid Kraja Ali Ismeti BESNIK MUÇA Ali Harusha Ymer Rrahishta Besnik Dashja Enver Selmani Gjergj Dragani Adem Bishaj Brahim Lisaj Vehbi Gruda Fatmira Harusha Tonin Jubani Tonin Jubani Xhevat Hallvatori Kadri Isufaj Bardhok Planaj Rasim Pecaj Gjovalin Lucaj Nike Mrinaj

Mark Prekducaj Ndrek Suta Nikoll Ndoci Tonine Makaj Gjovalin Shqau Mhill Murrizaj Pavlin Gjoka Kurt Lika Zef Dallndysha Gjergj Perluca Lec Tamarinda Jolanda Qekaçi Gongja Mema Pal Kolaj Lize Qehaja Prel Hutaj Age Kola Ernest Marku Mirash Ndoja Mirash Ndoja Lazer Murrizaj Lazer Murrizaj Katerina Guri Adriatik Basho Ndue Murrizaj Nike Lufaj Ndoc Deda Kujtim Lulashi Gjergj Strugaçi Gjin Sokoli Marash Shytani Pal Shylpasa Pal Zojza

Lezhe NIKOLINA MATIA GJERGJ SHTJEFNI TOM LUCAJ NDUE PRENGA PELLUMB GILA ENGJEL NDOKA ENRIK GJERGJI SABAHETE SHABANI NIKOLIN ÇUNI EDUART FAJA MARJAN PREÇI KOL PREÇI GJOVALIN PREÇI PAL PERNDOKAJ PAULIN LLESHI DOD SHTJEFANAKU FLAMUR ÇANGU GENC JAKU ALFRED KALAJ PASHKE LASKA ALEKS NDOJ VALENTIN KOLA MUSTAFA SEFA ZYLFIJE METALIAJ SIMON MENGA DODE GEGA PAULIN RECI GASPER TUCI GJOVALIN BUSHI DED GJINI PRENGE MARKU DIELL MARKU FLAMUR TOSKA ALI FEJZULLAHI GJOVALIN SHERRI PAL ÇUKU TOM ÇUKU PAVLIN SHERRI PETRIR SHERRI PREND SHERRI PREND MARSHTJEFAJ BARDHOK GJONAJ PASHK GJERGJI PREND SHERRI MARJAN BITRAJ NDUE NEZHA FRAN PRENGA KOL VUKA PASHK NIKA NDUE MARKU NDUE MARKU SANDER NIKOLLI TONIN MARSHI GJON MARSHI ERION AVDIJA BIBE ÇUNI MARTIN TUCI NIKE SHTJEFNI AGIM AVDIJA NESTI ÇUNI NDUE BEGU GJON BEGU GJOVALIN VULAJ

Zonë informale

VITOR TUSHA PRENG LLESHI MARTIN LLESHI PRENG DEDA KOL NIKOLLI PREND GJOKA LUIGJ GJOKA GJERGJ BIBLEKAJ PRENG KOLA BADHOK GJURA PASHKE QARKU GJERGJ ZEFI KASTRIOT KOLA MARK NDRECA NIKOLL PJETRI PETRIT LEKA KOL GJONAJ FILIP FRROKU NIKOLIN DELIA ILIR MEKRIZVANI HILE VATHAJ MARK GJEÇI MARK LEKA MARTIN DELIA NIKOLL MARKU NIKOLL MARKU BIBE NDOCA PRENA LLESHI TONIN LLESHI GJERGJ JAKU TONIN MIRASHI MARK MANI NDUE GJERGJI ÇUN GJEGJAJ BESNIK CEKU NIKOLL NIKOLLI ERMAL DUKAJ

Berat LUTFI BENJA SHEFQET LIKO GAZMENT HAJRO PAULIN TOSKA LUTO XHAFERI THEODHOR BAKO ARBËR XHOMAQI XHEZMI MULLAJ XHEVAIR AGALLIU BESNIK LAME GAZMENT HAJRO KARAFIL HAJRO PAULIN TOSKA AGRON LESKAJ EMIRANDA ALIAJ AGIM ÇENO EDMOND SHKEMBI LLAZAR PRENDI KOSTAQ LULE MINUSHE SULA DHIMITRAQ LOÇE HASAN HYSI FUAT GURI PETRIT ZELE PETRO SEFA SABRI MEHMETI ARETI DOGA LUAN SHKEMBI LUAN NANUSHAJ MILTO PRIFTI GUXIMTAR DYBEKU BILBIL ASLLANAJ LUFTAR SALIAJ RAIF KORIA PELLUMB AHMETAJ NUREDIN KOKA NUREDIN KAÇELI ILIR XHAFA PETRIT KOKOSHI TOLI KOKA NESTI ZANATI ARBEN KOTE RUSHIT MEHMETI AZBI DAJLANI SHABAN FRASHERI VASIL RAMA MYNYR OLLDASHI PALI GJIKA BUKUROSHE DEDAJ ROLAND DEDAJ ANDON PRIFTI XHEVAIRE BEJO JORGO KONDILI VASILLAQ VASO VEIS BAKO NURI SENJA QAZIME TOSKA BASHKIM TOSKA DHIMO GJIKA

USHTAR AVDURAMANI ESTREF SUKU SAJDE PAJA KOMI BUSHI KLEMENT RASENI ANDREA RAFAELI XHAFER LIKA SULO BARDHAJ ARI THANASI PETRIT ELEZI MERITA XHOXHAJ LATIF MYRTELI YLLI AGALLIU BUKUROSHE LAZE ISLAM HAMZAI ALIT XHELALI SOTIR SAKAJ BASHKIM ISUFAJ LUTO DYRMO NIKO LUZI KRISTO MASATI RAMIZ QORRI ELMAS MERKAJ KOSTANDIN PRIFTI VANGJEL MATA BASHKIM GOREZI KOLI PRIFTI PETRAQ VRETA YZEDIN BACI SYBI GOREZI XHEVAIR MYRTAJ DRITE GJONI GURI BAZAJ ROLANDI SULA VENETIK SULA ILIRJAN ISMAILI MEHMET MYRTAJ AVNI KOSTRENI AZBI PIRE BLEDAR GJIKA NEXHIP DAILANI LLAZAR DAILANI LULËZIM DAILANI RENATO BREGU HYSEN CENGA ANASTAS CENGA QAMILE CENGA FERDINAND KUKA RAMAZAN MARRA JOVAN DOBRENJA QAZIME DEMO ASTRIT HOXHA DAUT HOXHA HASAN SULI JOSIF QOSE GJEORGJIE TANELLARI MYNEVERE KANANI ILMI MESITI ROLAND TANELLARI KLEMENT DOMI ASQERI ABEDINI SHERIF BEJA SALI ARMAÇI ISUF FAFAJ REXHEP MUÇO AGIM DAULLJA HAZIS SULKA RAMADAN TAFA STEFAN TOSKA QEMAL KRASI MISTO BULKU ADRIAN KRASI HEKURAN KRASI E'THEM HOXHA MINA PAPA FATJON PAPA ARJAN GREMSHI NIKO GREMSHI XHEVIT TERPO ILIRJAN TERPO ASQERI ZANI PELLUMB TOSKA SHERIF SADO NATASHA ILJAZAJ FASLLI KULLOLLI NJAZI AGALLIU ROLAND AGALLIU LUFTAR SHKURTI MUHARREM RUÇI EDMOND SULOVARI ARTUR DAJA IDAJET CJAPI ROLANDI LIKA SHPRESA XHAFA HATEM VELKANI XHEVAIR ZELA FIQIRI FATIA ANDON RRAPO DILAVER HASANBELLIU

PALUSH DHANA YZEIR BALLA BUJAR BARDHI DINO SAKOLLI EDMOND SAKOLLI

Fier ALFREDI KOLLOSAJ NEBI KAPAJ PJETER LEKA NURIJE HYSI YMER PASHA JANI MYRTO SAMI KANAJ KADRI KANAJ nuredin hoxha BESNIK HOXHA VANGJEL GOGA PAJTIM SEITAJ REFIT HYSENJ NJAZI HYSENJ tomorr SAKAJ YLLI SAKAJ ferdi hazIZAJ HAIRI HAZIZAJ ALFRED BRAHIMI BEJAZ LAME AVDI HOXHAJ JULIANA DALIPI BUJAR MURATAJ BAFTJAR MEHMETI SABRI SINO SADETE LLAKA PIRO SOTA NDREKO NACI ARISTE BITI BESNIK RRAPI HAKI TRAKALACI

Korce MYZEJEN QORI THEODHOR LLOGORI DOLOREZA LLOGORI VANGJELI NGJELE LEFTER SHEMBITRAKU MARJANTHI QOSA Valter Kamenica ILO LILJA ALI ZHULI LULEZIM ZHULI VALTER ZHULI LIGOR CAJKU LIGOR CAJKU AGIM MYRTOLLARI

Pogradec ARBEN LATIFLLARI MONDI LATIFLLARI SELAJDIN GJONA SELAJDIN GJONA ARTUR ÇORBAXHI ANDON ZISO

Elbasan 1 MARJETA SERJANI ENVER HOXHA SHKELZEN SALLA SKËNDER MUÇA ADEM BORIÇI MENDIS BORIÇI EDUART BRAHO ADILE FLOQI ARBEN SHEHU ABDYL SHIJAKU BEDRI ASLLANI AGIM LIKRAMA SAIMIR DEMOGLLAVA THEODHOR KORÇARI IBRAHIM BITOZI DURIM NOVAKU OSMAN MUÇA SAMI DURAKU SHABAN LILA TAFIL ÇOTA EDVIN FIRAKU ARTAN LAMÇJA SKENDER LALOSHI BILAL KORRA KUJTIM MULLAHU LEFTER MEMA VELI PISHA SULEJMAN KUTROLLI AGRON ÇAPJA ENVER HIDRI VAHIDET BUZRA


e enjte, 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

QAMIL HANOLI HAMIT BOJA BRIKEN BOJA SKENDER BOJA FETAH MEMA SONJA MATOHITI PAVLI DAPI PETRIT ÇERMA ISMAIL POPA NESHAT SADIKU PARASHQEVI SADIKU GENTIAN SADIKU NENTOR ÇAKA SHEJNAZE ÇAKA SHYQYRI DUSHKU NATASHA DUSHKU AQIF IDRIZI HYSEN ZHULEKU IDAJETE ZHULEKU ALBERT CAKU BENERETA CAKU MYZAFER HAXHIA HAZIZ SINANI ARBEN SINANI

Elbasan 2 SOKOL FEJZA OSMAN FARKA GEZIM LIÇI RUSHAN METUSHI LUAN KASA ASTRIT BROSHKA RAMIZ META PERPARIM TOSKA ALUSH DERVISHI ARBEN HAKA REFAT SINANI NAZMI SENJA SADUSH HYSA TAULAND HYSA LUFTAR TAFANI SHPETIM TAFANI ZARIF TAFANI FATMIR KUQJA HYSNI RABJA SHPETIM SENE SHABAN KASA KODHEL LAMÇJA ILIR RANXHA TODI BELSHI LUAN SHAKA EDUART BOJA FLUTURIM BOJA ETMOND SULMINA SHERIF LEKA FAIK IBRUSHI SKENDER TAFA ASTRIT LIÇI LUAN IBRUSHI QANI FIRAKU RIZA SULA REFAT SHARKU ILMI DHEPA HAXHI PLAKA ADRIATIK PLAKA SALI PLAKA SHKELQIM QAFA KLAJDI MEMA KASTRIOT SHANI JORGJI SHANI VANGJEL BRAKA ARGJEND KUMJA BUJAR ÇELA BASHKIM LAZI VEIS BODURRI LAVDIJE BODURRI AVNI RABUSHJA MERDIAN HOXHA SHPETIM HOXHA MUSTAFA IBRUSHI BESHIR SULA HAZIS TABAKU ARTAN ISAKU FAIK ISAKU YZEIR HOXHA FATMIRA QAFA ILIR KANAÇI GEZIM MIRAKA AGRON MIRAKA AGIM HYSA ABEDIN METUSHI KRENAR SALLA JONUS SALLA ALEKO HYSA FAIK POPA BEHAR MUÇA GENCI NURJA ADRIATIK LLESHI SHKELQIM RABJA AGIM HYSA ARDIAN NURJA MUSA META BAJRAM XHIKA MURAT XHIKA SHEFQET XHIKA ASTRIT HOXHA ALBERT PEPA QEMAL XHIKA NAZMI XHIKA

Gjirokastër FLAMUR MERDANI ABEDIN DOKO PERPARIM SELA LEFTERIA MARKO KRENAR AGUSHI BASHKIM AZISI RYSTEM AGUSHI

ËNGJELLUSH CANI ASTRIT KASMAKU XHELO KUKA LAVDËRIM AGALLIU STEFAN AGALLIU ALEKS HIDA TEME KIKA VELI CANI SAFET TELHAJ BARJAM NUHO HAMIT HYSA MALIQ MERDANI SABRI FEKOLLARI MYSLYM ZOTO BARDHYL GURRA AGIM HALILI FLAMUR ÇOBAJ VULLNET KAMANI ADRIATIK MUKE LILO NAÇOLLARI PASKAL NAÇOLLARI JORGJI PAPA MANOL PAPA JEMINE LILE PERPARIM AHMETAJ LUAN NANUSHI BUJAR LIÇO TAHIR DELILAJ SHENDET ILIAS AGIM KOKO DRITAN XARBA AJDIN GJINI SPARTAK KOVAÇI SKENDER DERVISHI SELAM MENE NESTI ZHAKA HYSEN HAXHA LEFTER BONI VLADIMIR FEZGA DINO SELIMI RISTO GUMENI SHANIKO PEÇI TERMET PEÇI SAMI GANI

Vlora 1 ABEDIN OSMANI SHQIPONJA,SALI VELIRAJ GEZIM ORHANAJ ALEKS, FESTIM, VESEL DEVOLLAJ HYQMET DEVOLLAJ FATOS KERRAJ MUHARREM DEDA MUHARREM DEDA HYSO NGUCAJ SABAUDIN SELIMI AGRON, DRITAN PANAJOTI, PASKU VAJSI HAXHIRAJ DURO MUÇO KLARIDA BROKAJ PERPARIM HAZIZAJ XHELADIN BUDAJ PANDELI PEMA TOMOR ROÇAJ JETNOR LAMAJ HARILLA STAMBOLLIU SYRJA ZENELI DALLANDYSHE ZYBERI EDIP ÇEÇI AGUR LAMAJ ALEKS LAMAJ VARIANT DELAJ LILI DAKO DRITAN RAKIPI MYNYR CECI MYNYR CECI TELEKO MEÇAJ LINDA RAKIPI NAMIK HALILAJ DULE TROKA DRITE GOLEMI SHKELQIM ISUFAJ GRETA FEJZAJ KUJTIM HASKAJ AGIM HAXHIRAJ BESNIK QENDRAJ LADI BIRCE PIRO ARAPI ILMIE, LORENA, ISTREF HALLKO SELAM BINAJ ARDIAN BRAHIMI FERDIRANT BISHANI KRENAR,ARISTOTEL HYSENI,STEFANI FLAMUR MULLAI MAKSIM,HIQMETE HITAJ ASTRIT SEJDIRAJ SHYQYRI SALAJ MEJDI ALIKAJ ALMA OMERI HAJRI HAMETI NADIRE NEZHA AMDI HABIBI KRENAR ISUFI NJAZI ABAZI ENVER LAMAJ MIRJANA HANAJ DHIMITER VASILI ZIJA BEJTO BEJAS BEJTO LORENC BEDINAJ KADRI MALAJ ALBERT THANASAJ BLEDAR DELILAJ ARTUR KAMBERI

PANDELI PAPA KASTRIOT MEHMETAJ KASTRIOT BEGA QATIP PALAJ TODI TRIFONI XHEVIT SULO ILIR ALIU ARTUR LESKAJ QAZIM NAZDRI SHANEKO NAZDRI ALI NAZDRI SHANEKO NAZDRI MEHMET HAJRO NOVRUS HOXHA XHEVAIR MOLLAIMERI MUHIM, FEÇORR XHELILI, MUSARAJ SINAN AGAJ FEJZO MACI VLADIMIR LELO SADUSH GJONAJ BRAHIM BRAHIMI HAKI HOXHA HAKI HOXHA ROBERT HOXHA ADRIAN FARKAJ HATIXHE SHABANI KUJTIM HASANAJ SAMI KASEMI AVNI HAJRO EQEREM ISUFI GEZIM SKENDAJ NESHET TAHIRI REXHEP GERRA ISUF KADILLARI IRFAN IDRIZAJ THANAS PASKU NOVRUS MANAJ HAJRI JONUZAJ LULJETA JONUZAJ THODHORI MITA YLLI CORAPAJ ALTIN GJATA ZONJE SINAJ ÇERÇIZ SINAJ ANDREA MATO KASTRIOT HOXHA NIKOLLAQ SINAJ SPIRO PEÇI ERVEHE DANUSHAJ MITAT DERAJ BEJO GJONI ZAMIR KORMUZI SHPETIM HEKURANI DASHNOR LILA REXHEP SULEJMANI JAHJA TELHARAJ ARSEN SADEDINAJ MARIGLEN TELHARAJ JORGJI JACE JORGJI JACE LUAN HAXHIAJ EDMOND REXHO LAVDI CIRAKU HEKTOR, EGERT, MIREL, DANIELA HAXHIRAJ MYNYR COBO LUFTIM TROKA GEZIM SULOTI FERDINANT SULOTI

Vlora 2 ROLAND VANGJELI BARDHOSH XHAMAJ BEKIM HIBRAJ SPIRO VASILAN BARJAM DEMIRAJ SYRJA BRAHIMI AGRON CAUSHAJ LEONIDHA DHRAMI BELLO BELLOJ SKENDO GJOMEMA FATJON HOXHAJ BEDRI XHUVELAJ JORGO DEDE DRITAN BELULI KRENAR LIMAJ VASO JAZOJ SELIM KONDAJ SEZAI TROQE PANAJOT RAMA PIRO AGAJ VESEL NAZO ARBEN MAÇOJ HAJDAR HASANI LLAZAR MITRO ALIM VANGJELI ROLAND MAÇOJ ALDRIN BERDOJ AGRON BELLOJ AGIM BACOJ PETRIT KALAJ KUJTIM BERDOJ EDUART KONDAJ LEONARDO ANDONI BARDHO HUNDA ISLAM XHAMAJ ALEKSANDER ALUSHAJ VELI HILAJ SPIRO BITRI KADRI GODAJ NIKO IKONOMI ANDREA BRAHO THOMA GJIKOKAJ PELLUMB MERKOHITAJ BARJAM KREKAJ KASTRIOT HASIMAJ MERXHANE BEDAJ

LEFTER BOZHANAJ HABIB DASHAJ VELI BITRI THODHORI GJIKOKAJ LAZE BOZHANI REMZI JAZO ZAMIR GOXHO EDMOND NIKOLLARI TOMORR KUTELAJ FANI BENA MUSTAFA SKENDAJ ANDREA DHRAMI ASLLAN SHAHAJ FERDINANT ABAZAJ NERITAN PETOSHATI FATOSH TROQE BUJAR MUHAMETI PETREF HALILI MUHARREM KOSHENA SPIRO VELO FATIME DERVISHALIAJ YLLI BRAHIMI PETRO KELLÇIU SHEME KONDI ZIJA HASANI VIKTOR HODO SIMO LEKA AGIM ARAPI LEFTER BALILI JETNOR METAJ VULLNET ALIAJ SELMAN BODAJ BUDJON METAJ FREDI DALIPI LAVER AGO ADRIATIK BUDANI HAXHI MYRTEZA KANAN, AGIM SHAKAJ HASAN, ANDON SHAKAJ GËZIM JUPE SAKO BUDANI ASTRIT SINAJ ARBEN KUQARI ALEKSANDËR STEFA MANUSH KONDAJ SALI SULEJMANI ILIA, ARTAN MOÇKA ARBEN, ILIR QARRI LLAMBRO HYSO RAJMOND NAKA LLAMBI QARRI JOSIF LEPURI ARDJAN LEPURI ALFREDI LEPURI PETRAQ LEPURI JANI LEPURI TRIFON LEPURI LEFTER MOÇKA GRIGOR PAÇO STAVRI MOÇKA ALFREDI QARRI ASTRIT LALA LIGOR DEGA KRISTAQ DEGA CAUSH ALIÇKA RITVAN MOÇKA FREDI KATE KASËM BAXHA MIHAL SILO DHORI HYSO ARBEN XAMO VASILLAQ BREGOVA ANEST ANASTASI ANEST ANASTASI FILIP XAMO SOTIRAQ MOÇKA AGRON MOÇKA VIKTOR MOÇKA VIKTOR MOÇKA KRISTAQ LALA BERTI MOÇKA THODHORI MOÇKA VIRJON BAXHA ALFRED, ROBERT HYSO ALFRED HYSO VIRJON BAXHA LLAZI QARRI DRITA HYSO GORI PRIFTI ARBEN HYSO ALQI THANAJ GJERGJI NAKA ULI MOÇKA ARQILE HYSO ILIA QARRI ARTIZAN HYSO ODHISE HYSO JANI MOÇKA ARTUR HYSO GËZIM MOÇKA HALIT ZOTAJ NEBI KOLLOVI SALIKO HYSENI BAKI DERAJ BATJAR NAZERAJ BESNIK BARJAMAJ VENO LIMAJ LUFTI MALKO PETRIT BRAHIMAJ GEZIM GJIKA ISMAIL GJONAJ ZYBI NEBIU FLAMUR AHMETI BEQO HARIZAJ ALI CAUSHI FATOS CANALIAJ SHYQYRI BALILAJ

SHEME QENDRAJ HAMZA CAUSHAJ KOSTA TODI KASTRIOT ZOTAJ VEIZ NAZERAJ SKENDER SHAKAJ STAVRI TODI ELIDON GOXHAJ VITO IMERAJ HAMIT SULEJMANI ARTAN CUFE LUFTAR HAMZAI DRITAN ISLAMAJ SOKRAT IDRIZAJ AVNI BALULI RENATO KAMBERI ENGJELL RRAPAJ MUHARREM RRAPAJ VEZIR ZERAJ AVNI HASANAJ ZENEL BINOZI LUTO MEHMETAJ ISUF SULEJMANI FETAH SINANAJ RRUFE KASEMI THANAS SADIKAJ MELEQ MEHMETAJ FATOSH MEMOKONDAJ MITAT ELMAZAJ FOTO ELMAZAJ LULEZIM SHABANAJ HEKTOR SINAJ BAKI, SHYQYRI DERAJ HAXHI KOLLOVI HAMDI, VLADIMIR NUHU KASEM QEMALI SULEJMAN HANIA BASTRI BUZA ADIF LLAJAJ FIQIRI BARJAMI TAFIL DERVISHAJ MYNYR ISLAMAJ NURI HARRUNI GJERGJI SAKAJ FADIL SHYTI KUJTIM SHAQIRI ANDON PAPA FAIK KAJNO DILAVER SINAJ DIVID BRAHIMAJ ASIJE HAMZARAJ VASIL GOLEMI GENTI LAMAJ BARJAM AGA ISMAIL HOXHAJ DILAVER SALIAJ VASIL SIMONI DRITA GUGA GENTJAN MALAJ BEJKUSH, VULLNET HAXHIAJ MUHAMET GJIKONDAJ AFIZE MEHMETAJ FLAMUR OSMENAJ GOLIK BEJTAJ CANE BEJTAJ IMER CAUSHAJ JULI BELERAJ YZEIR YZEIRI ALBERT FEGAJ BEKI HOXHAJ PAJTIM LLACAJ JOSIF HYSO DHIMITRAQ LALA MINELLA HYSO KISHA "NGJALLJA" LAVDIE ZENUNAJ SPIRO MEMIKOS SOKOL MATAJ KOÇO GLLAÇI ROLAND GRABOVA LUAN MEMUSHAJ KUDRET NUKAJ HEKTOR GLLAÇI SHPËTIM MIHAJ LATIF DALIPAJ KASTRIOT BENDAJ THEODHORI MITRAJ NIMET TAULLARAJ HALIL HAXHIRAJ MANOL TIKAJ XHEVAIR HARIZAJ LLAZII, ANESTI GOLLOSHI MUISI AZIZAJ SHKËLQIM HAXHIRAJ LEFTER SULAJ FATMIR GRABOVAJ JORGO ANDONI FOTO ANDONI SHERIF DURMISHAJ NIKOLLAQ KOKA

Kukes DALIP SHEHU

Sarande ASTRIT ALIMEMA IVANIR ALIMEMA GEZIM MUHO SAMI ALIMEMA MUHAREM DURO MUHEDIN ALIMEMA RUZHDI DERVISHI BAFTJAR LAMAJ QATIP DERVISHI SHABAN KOCIU

ZILIFTAR MALAJ HAKI ALIMEMAJ GJOLEK ALIMEMAJ ALI MEHMETI NEIM ISMAILI ALJOSHA HOXHA ILMI HAMATA NADO KUSPA NEZIR CEPE YLLI HODAJ MENTOR MUHO ADMIR CAUSHI BASTRI RROSHI LEONIDHA QURKU ERMEN STROKA SARAC SKENDI BESNIK KOLA BESNIK BALILI KRISTOFOR SHKREPA LUAN BRAJA KASO DOKA RUSHIT AHMETAJ SHENASI AHMETAJ MIHAL BAXHERI VLADIMIR KORKUTI PETRIT KORKUTI ASTRIT SHENA PANAJOT GOLAJ RREME BEGA FADIL HASAN KASTRIOT LALAJ BESNIK QORRI HAXHI QORRI TOMORR LIMAJ KOCO IMERI ZEQIR LLAKA ARANIT QANI SULEJMAN QORRI ARTUR HAJRO BASHKIM MASKA MUSTAFA SHENA VALTER ELMAZI DASHAMIR SELIMI JANI SHESHI BASHKIM BEGA ISMAIL DURA AVDI KORDHA VASIL CAVO SERJAN BALILAJ ISMAIL DURA ARTUR STROKA ADUSH ALIMEMA LEFTER MEMA ARBEN KEQAJ PANDELI NANI PETRIT XHAFERI CAPARE ZHUPA SHUAIP MACI VLADIMIR AJDINI SYRJA VANGJELI ÇELO MUÇA RRAP MEÇAJ KOSTA ZERVO ARJAN SULOZEQI BEDRI HYSI GJERGJ ABEDINI KLODIAN LILA VASILLAQ JORGAQI KLEVIS DERVISHI ARSEN VAJA HEKTOR DHIMARKU AGRON RESULI PELLUMB SINOMATI GLIGOR IBRAHIMI KLITON MERKA LEVEND ORUÇI ISMAIL SARAÇI LEONIDHA XHALIA FERDI RESULI ARBEN ÇUKU MUJSI ÇUKAJ MUHAMET QERIMI EDISON DULE SOKOL MERKA HAMZA RESULI FETA MERKA FATO,PERPARIM MERKA,MERKA BASHKIM DULAJ MIHAL KRISTO RAMO MERKA PELLUMB MUÇI KADRI PAZA FASLLI KOCIAJ PETRO PERISTERI QERIME, ALQI MERKAJ, MERKAJ QAZIM ZEKAJ AFRIM KASEMAJ SANIE MANO BUJAR MEHMETI MIRJET MANAJ AHMET HAXHIAJ ARTUR RESULI LAZE ÇELI VIKTOR KEQAJ ARBENT DERVISHI BARDHUL SINOMATI KRESHNIK KEQAJ ALEKO,LABRO KANUSHAJ,KANUSHAJ KUJTIM HAMETI ASTRIT KOKA ASTRIT GJIKA SANIJE GJIKA GRAMOS SHEHU NIMET XHAFERI SOKOL MALKA HALIM MALIQI REFAT SITE

MAPO

HARALLAMB KONTA GRAMOZ ABEDINI GËZIM ÇIPI NIKOLLA BOLI LUTFI DACI GEZIM,ILVAN HYSA KADRI YZAJ EDUART DEMIRAJ ESTREF KUKA HASLLAN MALKA KRISTO MERTIRI EDUART DORTI LEFTER ÇATIS XHELAL FASHO PELLUMB BASHA ARISTOTEL GJONÇI ZYBER ELMAZI NIKO NDINI DEFRIM ZENELI FATIME HASKA PELLUMB MEMUSHAJ ANDREA HUNDA ANXHELA SELIMAJ HASAN SITE KLODIAN AHMETI SEIT ISUFI NESHET RESULI LULJETA BAÇI ORESTI PAPA ANDON HASIMI BASHKIM MEMA GEZIM SALI HYSEN MEMAJ KRISTO,FOTI DODA ILIRJAN DUSHO STILIAN DOLLANI BASHKIM GORISHTI ZEQIR VELIAJ ROBERT DAUTI GEZIM DAUTI AVDUL KOÇIAJ ETLEVA ZYLI FETI XHONE ILIA LULA ANDREA BEJKO DILAVER GUGA QEMAL,VLADIMIR LALAJ ISTREF MAHMUTI LAVDIMIR AHMETI MILTIADH ÇONDI EDUARD DIDA AGRON KURANI PELLUMB VELIAJ DHIMOSTEN MERTIRI NAMIK FERE ARSHI RRAPA ZEQO MUKA NEDIN KUCI FOTINI PROKO ELDI ÇONDI ARTAN TABAKU SPIRO BLLAKO FREDI PROKO AGRON XHEZAIRI ARBEN DACI BAKI VELIAJ LULA CACA FATOS SHEHU QEMAL RRAPA ALEKS NDREU YLLI SHEHU ARJAN MARKU NASIP KALEMI ALEKS ILIA ILIRJAN SITE BILAL DEMIRAJ ARTUR MURATAJ NAIM KALEMI PETRIT MAHMUTLLARI RUSTEM SELIMI RILINDA SHUTURIQI ENGJËLL MALKO NEXHMI BEBAJ PELLUMB SITE ARTUR SILO KOSTA PROI JULI GURA BLERINA SALI SHKELQIM KORRO GJON CANGA LEONIDHA GJIKA GAFUR TULE VASIL KORDHA GEZIM LAMA ASTRIT GJIKA JORGO KUÇUQI VLADIMIR PULO LAVDIJE HOXHA KLORAND ALIKAJ SOKOL OSMANI LUMAN ALIZOTI JANI+FATOS KOÇIU SOKRAT SHKURTI SELIM SULENJI LULEZIM HAJDARI AIDA HAXHIU REMZI DACI ILIAZ HUNDA MYRVET KORBI ALUSH SITE TOMORR IBRO RUFAT DACI HAREDIN OSMANI AVNI DANAJ MEFAIL DOLLANI SHUHAN ARAPI KLODIAN SEITAJ ARTAN HIZMO EDMOND DANGA

21

KOSTANDIN DANGA PELLUMB PIRJASI ZAIM SEITAJ ENGJELL VELIAJ ARTUR VELIAJ OLSIAN LILE NURI RRAPA SABO SHABANI NIKO DOKO LORENC KUCI ARTUR DHJAMANDI LOLE DANGA ILIRJAN DINE DHIMITER ÇONDI NESIM KREKA KORAB DACI MIHAL PAPA EMILJO PAPA SOTIR DANGA JORGO KARALLIU DRITAN BINO ESMERALDA CUBI NURIJE SULEJMANI ILIR+SKENDER BASHA SHPETIM HARUNI ASTRIT KALEMI HYSNIJE JUPE BESNIK GOSHI BASHKIM NIKOLLA SIMON BAKULLATI ARJAN CAUSHI PETRIT MOLLANJI FEJZI ALI LEONARD PASHA KASTRIOT ZOTKAJ VASILLAQ XANI OSMEN GORISHTI MUHARREM KUKA ALFRED NDOJ SHPETIM GORISHTI THEODHORI BRASHKAJ REMZI DACI MARJETA KUÇUQI ZENEPE ZACAJ ARBEN GJIKA HASAN ORUCI BESNIK LALAJ ASLLAN BRAHIMI EDUART VELI BEDRI DURA NIKO KONDOLOLI SHKEMBOR SHEHU FATMIR DERVISHAJ NAZMI+BASHKIM SHEHU+MARKU HARALLAMB KALLOJERI RENATO FEIMI SELMAN HABILAJ KRISTO REXHO STAVRO THOMA ANTUELA POLE THEMISTOKLI DHESPO MARIANA HYSESANI SERVET SHEHU NIKO ÇEPE THOMA DENEKO ZISO KALLOJERI HAVA ISMAILANJI NUREDIN MALI BARJAM SHUKA BEKIM VREKAJ PANAJOT MISKA ILIA MISKA JANI BANI PETRO KODRA ILIA ÇEZMULKA RAMI DALIP THANAS PASKALI MARKELIAN SELIM ERJON FATAJ ARTAN BAJLOZI ARJAN POLE ARBEN ALI SOTIR VITO RENATO DAUTI QAZIM KENA FANI BASHIO BESIM ZIRI ISMAIL STAFUKA SHEFQET TEMA ERJON KAZIU LULZIM ZALLA KAPLLAN KRRUTA AGIM KRRUTA MYRTEZA BERA RAMIZ HAXHIU HALIM XHAFERRI HAXHI GORDI

Kavaje SHPETIM HYSA SHYQERI DAIU SKENDER XHAHYSA THOMA SOTIRI YLLI ÇAÇA BEQIR ÇAÇA LIRIJE KARAMETI LIRIJE KARAMETI SHPRESA MINGAJ FATOS DELIU BASHKIM NAZARI SHPETIM DERJAJ

Lushnje NIKOLIN BOZO MARJOL BOZO


22

MAPO

E enjte, 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

Po e vodhe një lopë, ha 11 vite burg po e rrëmbeve një vajzë, vetëm tre

Fjalëkryqi klasik 1

2

3

4

5

6

7

15 18

16

Sot është një reflektim tek e kaluara, por kjo nuk do te thotë se ju jeni zënë në kurth nen një mikroskop. Nëse juve nuk ju pëlqen aty ku jeni, performoni akte bamirësie për te përmirësuar balancën tuaj te karmës.

DEMI (21/IV-20/V)

Është me e lehte se kurrë për te kaluar mire me shokët – madje dhe me ata qe ju zakonisht nuk mund ti duroni. Fundi i mosmarrëveshjeve, punoni se bashku me dike qe ju keni me shume nevoje ngasa e doni.

BINJAKET (21/V-20/VI)

Fuqitë tuaja krijuese janë përtej dyshimeve, dhe e sotmja sjell shansin për ti treguar ato pak me tepër sesa zakonisht. Njerëzve mund tu duhet pak me tepër kohe për ta vene re, por kur ata ta vene re, ju jeni një dinamit.

GAFORRE (21/VI-22/VII)

Ndjenjat tuaja sociale janë aktive sot, dhe ju mund te gjeni se jeni me shume te përshtatshëm ne kujdesen e gjerave qe shokët tuaj nuk e kuptojnë ende qe ju keni nevoje. Aktet tuaja te mirësisë ju shpërblehen me vone.

27

32

28

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

PESHORJA (23/IX-22/X)

AKREPI (22/X-21/XII)

Emocionet tuaja janë shume te lehta për tu ngjallur sot, prandaj bëni c’është e mundur për te mbajtur qetësinë tuaj. juve mund t’ju duhet qe te largoheni ose te praktikoni meditim ne mënyrë qe bëni kujdes te mos përplaseni me mendimet e te tjerëve.

Ju krenoheni me veten me mënyrën sesi analizoni detajet dhe i bëni ato te kuptohen, por sot ju mund te gjeni veten ne disa skaje pa krye. Përpiquni qe te mos shqetësoheni shume rreth kësaj, pasi gjithë te tjerët kane te njëjtat probleme.

Janë gjerat e vogla qe kane rendësi sot, prandaj sigurohuni qe ju ti kushtoni vëmendje te afërt fakteve, emrave , dhe datave që janë të rëndësishme. Është një kohe e mire për te mbyllur veten diku larg dhe te qani mbi krevate.

Ëndrrat tuaja janë duke ardhur ne jete – por fatkeqësisht jo ato ne te cilat presidenti është duke ju thënë qe te hani me shume petulla për vendin tuaj. Përsëri energjia qe ju keni me te vërtetë duhet te beje një ndryshim pozitiv!

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

BRICJAPI (22/XII-20/I)

UJORI (20/I-19/II)

PESHQIT (20/II-19/III)

Është një dite e mire për te dëgjuar – veçanërisht për ata qe kane qene vërdallë me gjate sesa ju. Është një nga ato here kur ju jeni me mire ne gjendje te absorboni leksionet e te shkuarës, por ju duhet te jeni dora e pare qe i dëgjon ato.

Ju nuk mund te rezistoni por te ndihmoni kur shikoni se gjerat janë duke shkuar shtrembër për një shok te mire ose një kushëri. Është një kohe e mire për ju qe te rreshtoni trupat dhe te mblidhni shokët se bashku për hambarin modern ne rritje.

Pasuritë e përbashkëta janë me te rëndësishme se kurdoherë tani, prandaj shikoni nëse mund te uleni me koleget ose shokët tuaj dhe te bisedoni sesi ju te gjithë duhet te trajtoni ketë. Është një kohe e mire për te bashkëpunuar.

E sotmja është e gjitha rreth jush, aq e vështirë mund te jete sa ju mund te lini te tjerët jashtë. Energjia juaj është e përkryer për projekte personale dhe meditim – dhe se shpejti ju duhet te jeni ne një pozicion me te mire për te ndihmuar.

13

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

14

24

29

30

33

38

34

36

37

39

40 44

43

45

41

46

42

Koha e fillimit ____:____ Koha e mbarimit ____:____

47

49

48

50

Horizontalisht

Vertikalisht:

1. Ai që ka më shumë mundësi për të fituar një ndeshje, a një garë. 8. Humb-

1. Shkrim satirik. 2. Segment që ka një drejtim dhe kah të caktuar. 3. Pjesa

ja e besimit për realizimin e diçkaje. 15. Lëndë e fortë plastike. 17. Ai që merr

para shtëpisë. 4. Kristaq i skulpturës. 5. Pak inorganike. 6. Vozë e madhe

përsipër ose detyrohet të përgjigjet materialisht a moralisht për aftësinë,

druri për djathë. 8. Uni, ose... 9. Është lloj peshoreje. 10. Pleh kimik. 11. U

për veprimet a për sjelljen e dikujt tjetër. 18. Mëkëmbësi i mbretit italian

rrëzua. 12. Shkresë ose fjalë, që i drejtohen një organi zyrtar për të shpre-

gjatë pushtimit fashist të vendit tonë. 20. Një në Angli. 21. Makinë e madhe

hur kundërshtimin për një veprim të padrejtë. 12. Juria Tiranës. 14. Gur i

transporti. 22. Flori. 23. Përemër vetor. 24. Pogradeci në makina. 25. Orga-

çmuar. 16. Rripa që hidhen krahëqafë për të mbajtur pantallonat. 19. Am-

nizatë Revolucionare. 26. Ai që merret vetëm atë që është e dobishme dhe

basada Amerikane. 23. Ndërmarrje Industriale. 26. Birrë italiane. 27. Pjesë

me përfitimet e çastit. 31. Franceska e kinemasë italiane. 33. Ashtu je ti. 34.

e futur në bregun e detit. 28. Esat, shkrimtar i njohur. 29. Tokë që u jepej

Kat përdhes për të mbajtur bagëtinë. 35. Fjala që u mban prifti besimtarëve

në zotërim feudalëve spahinj. 30. Lloj drithi. 32. Muza e elegjisë. 35. Postë

në kishë. 38. Garë e gjatë atletike. 40. Simboli kimik i aluminit. 41. Pjesë e një

Telegraf. 36. Popi i televizionit. 37. Lak peri a vrimë e hapur në një rrobë

ndërtese. 43. Institut Turk. 44. Jo në Itali. 45. Vegël muzikore. 48. Vend i push-

për të mbërthyer në të kopsën. 38. Njeri i afërt. 39. Përemër vetor. 42.

tuar. 49. Me të shpejtë. 50. Masë, sasi a shkallë e duhur.

Përemër vetor. 45. Kruja në makina. 46. Agjensi Kulturore. 47. Merre!

Sudoku | nivel mesatar 6 2 7

4

6 3

3

5

6 2

5

2

9

1 6 2

3

4

1

6

9 2 1 1

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

9

9

8 2

8

8

1

1

6

1 7

4

4 1 7 6

LUANI (23/VII-22/VIII)

12

23

26

35

DASHI (20/III-20/IV)

11

22

31

Horoskopi i ditës

10

20

25

njofton Top-Channel. Mbështetësit e nismës thonë se duhet dhënë fund praktikave arkaike, ndërsa kundërshtarët e saj shtojnë se kjo është pjesë e traditës dhe kulturës së popullit që nuk mund të zhduket. Nën ligjin aktual, bashkëshortët rrëmbyes mund të dënohen deri në tre vite burgim, (edhe kjo nëse vajza e rrëmbyer vendos ta padisë). Ligjvënësit vendas, kërkojnë ta ashpërsojnë në shtatë vite burgim për këtë vepër. “Kjo është absurd, vjedhja e një kafshe dënohet me 11 vite burgim, ndërsa rrëmbimi i një vajze, maksimumi me tre”, argumentojnë shoqatat e mbrojtjes së të drejtave të grave në kryeqytetin Bishkek.

9

17

19

21

Të paktën 8.000 vajza të reja rrëmbehen çdo vit në Kirgistan e më pas detyrohen të lidhin martesë me rrëmbyesin e tyre. Kjo është shifra alarmante e publikuar nga Avokati i Popullit në vendin aziatik, ndërkaq organizata dhe shoqata për mbrojtjen e të drejtave të grave, thonë se ky numër shkon përtej 12.000 rasteve të tilla. Reagimet e këtyre shoqatave detyruan parlamentin vendas të shqyrtojë mundësinë e hartimit të një ligji që do të ashpërsojë penalizimin e të gjithë atyre që rrëmbejnë vajzat e reja me qëllimin për t’i detyruar ato për martesë. Shqyrtimi i këtij projektligji ka ndarë shoqërinë dhe parlamentin në pro dhe kundër,

8

2

7 6

5 9

8

8 5

7

Koha e fillimit ____:____

4 1

Koha e mbarimit ____:____

Numërkryq

Shah | nivel mesatar Gjeni figurën duke bashkuar pikat

8

7

4

8

Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Koha e fillimit ____:____ Koha e mbarimit ____:____

I bardhi lëviz dhe fiton në të dy rastet e e dhena në skemën e mësipërme. Sfidat e dhëna janë të përzgjedhura nga profesionistë të vërtetë të lojës së Shahut

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

Përgjigjet nr të djeshëm

P

Gjeni 10 ndryshimet

Numra me 3 shifra: 012, 158, 197, 241, 252, 263, 332, 341, 554, 596, 610, 629, 632, 655, 748, 975. Numra me 4 shifra: 2222, 2569, 3254, 3526, 4158, 4265, 5015, 5210, 5485, 5509, 6359, 8541. Numra me 5 shifra: 12615, 25053, 38555, 49194, 52632,

R

R O

G

P

O

F

I

L

N

U

S

E

U

R

F

I A

A

K

R

G

R

I

A

E

N

D

D

I

A

A

X L

I

A

K

S

I

A

P

G

R

A

F

T

R

A

S

A

V

E

R

E

A

T

M

E

D

T

5

6

3

2

4

5

9

6

8

5

8

8

8

8

8

8

8

4

5

1

7 5

2

1

0

2

3

2

6

5

9

6

5

8

7

4

8

5

4

1

5

2

6

3

0

0

0

2

1

3

6

5

2

9

6

8

5

4

7

8

4

8

5 5

O

T

P

O

Ç

A

R

L

A

S

I

M

E

T

R

I

2

B

R

O

K

E

O

G

5

L

I

K

A

T

J

U

4

1

5

2

6

3

2

2

2

1

9

6

5

8

7

4

8

5

4

1

5

0

2

3

2

6

5

9

8

5

7

4

M P

H

56344, 57515, 57294, 59995, 83284, 85148, 89261. Numra me 6 shifra: 022259, 052255, 173271, 218679, 248754, 355223, 465671, 471524, 520521, 524587, 615831, 632544, 693054, 832549.

E

R

E

M

N

I

K

A

E

Z

A

L

A

N

K

I

A H

P

O

O

N

K

I

S

E

E

T

U

N

S

E

M F

E

I

R

A

N

K

A

J

8

5

4

1

5

2

1

06

3

6

7

6

6

9

8

25

5

4

7

8

1

0

2

1

4

5

3

0

4

1

2

4

6


faqja e fundit

SOT 1797

e enjte, 13 dhjetor 2012 www.mapo.al

MAPO

23

13 dhjetor Lindja e poetit të Lorelaj Hajnrih Hajne (1797-1856) vlerësohet botërisht si një ndër poetët më të rëndësishëm gjermanë. Veprat e tij poetike janë përkthyer në gjuhët e tërë popujve të kulturuar e në dialekte të shumta të këtyre gjuhëve. Figurat e fantazisë së tij, para së gjithash Lorelaj një legjendë që vërtet nuk e ka zbuluar ai, por që e ka bërë të famshme - njihen në të gjitha kontinentet. Hajnrih Hajne i ka

kënduar vuajtjes nga dashuria si dukuri universale dhe kritika e tij ndaj shfrytëzimit, mendjengushtësisë dhe intolerancës është tejet aktuale edhe sot e kësaj dite. Hajnrih Hajne ka qenë një lirik i madh i dashurisë. “Libri i këngëve” (1827), ajo përmbledhje e vëllimshme poezish e cila krijoi bazën e lavdisë së tij të palëkundur, përbën, si asnjë temë tjetër, sfondin e krijimtarisë së tij letrare për

dashurinë. Ndër 237 poezitë e kësaj përmbledhjeje, 140 i kushtohen vetëm temës së dashurisë. “Lorelaj” është poezia më e famshme e Hajnrih Hajnes, e këtij poeti të madh gjerman dhe kësisoj teksti i saj, i botuar për të parën herë në vitin 1824, shumë njerëzve u tingëllon në vesh si këngë e lashtë popullore dhe jo si krijim i një intelektuali e poeti që ka vdekur si mërgimtar në Francë.

Silvio Beluskoni

Rikthimi i “mbretit” dhe “detonatori” i eurozonës Nga Emma Wallis/ DW*

T

Sondazhet e fundit thonë se Berluskoni mund të mbledhë vetëm 15% të votave. Por Italia nuk është e njohur për shumica të forta. Madje edhe sondazhet për Partinë Demokratike, parti e liderit aktual italian Pierluigi Bersani, pritet të mbledhë vetëm dyfishin e Berluskonit, ende larg nga një shumicë e qëndrueshme qeverisëse

eksa tregjet janë të lëkundura, Monti paraqet dorëheqjen dhe Berluskoni përgatitet për një rikthim. A do të thotë kjo se Italia mund të jetë detonatori që do ta “shpërthejë eurozonën?” Nuk duhet shumë për t’i tronditur tregjet gjatë këtyre ditëve. Kështuqë lajmi se kryeministri aktual italian Mario Monti u detyrua të japë dorëheqjen, pasi humbi mbështetjen e njerëzve të Berluksonit, nga Partia Liberale, e dha vërtet një efekt të tillë. Në mëngjesin e së hënës (10.12.2012), tregjet britanike dhe gjermane u hapën me ulje, krahasuar me mbylljen e tyre përgjatë së premtes. Berluskoni, që prej kohësh shihej si “pensionist”, vendos të ringjallet dhe e bën këtë duke sulmuar masat e shkurtimeve dhe mbrojtësen e tyre Angela Merkel, por a do t’i mjaftojë një politikë kundër shkurtimeve për të rimarrë pushtetin. Vetëm pak njerëz mendojnë se Berluskoni mund të fitojë sërish, por ai është mbreti italian i rikthimeve. Rikthimi i tij të shtunën gjatë një ndeshjeje futbolli risolli në vëmendje fitoren e tij në politikën kombëtare në vitin 1994, kur, teksa përdorte himnin “Forza Italia”, fitoi një mandat të shkurtër si Kryeministër. Më pas ai u rikthye dy herë më shumë në dekadat që pasuan, pavarësisht fundosjes në skandale dhe çështje të shumta gjyqësore. Këtë herë ai deklaroi për shtypin që ishte në pritje, se ishte “rikthyer për fitore”. Sidoqoftë, analisti politik James Ualston nga Universiteti Amerikan i

Romës thotë se fitorja këtë herë është e pamundur. Sondazhet e fundit thonë se Berluskoni mund të mbledhë vetëm 15% të votave. Por Italia nuk është e njohur për shumica të forta. Madje edhe sondazhet për Partinë Demokratike, parti e liderit aktual italian Pierluigi Bersani, pritet të mbledhë vetëm dyfishin e Berluskonit, ende larg nga një shumicë e qëndrueshme qeverisëse. Si një zë antieuropian, Berluskoni mund të mbledhë më shumë vota seç pritet, nga jopopullariteti i masave të shtrëngimit, e cila është sigurisht diçka që do të shqetësonte liderët e tjerë europianë. Tani, më shumë se kurrë, shoqëria italiane është në krizë. Sipas statistikave më të fundit të ISTAT, Qendra Kërkimore Kombëtare Italiane, thuajse tre në dhjetë italianë janë në rrezik për të rënë poshtë kufirit të varfërisë, ndërkohë që gati gjysma e të gjitha familjeve italiane mbijeton me më pak se 2 mijë euro të ardhura në muaj. Situata është përkeqësuar së tepërmi në dy vitet e fundit. Monti tha për gazetën ´La Repubblica´ se ai ishte “shumë i shqetësuar” për të ardhmen e Ital-

isë, dhe në një intervistë të dhënë të dielën e shkuar (09.12.2012) për të njëjtën të përditshme, ai paralajmëroi se Italia duhet “të shmangë kthimin në një detonator që mund të shpërthejë eurozonën.” Duke njohur rëndësinë dhe pasigurinë e situatës së momentit në Itali, Bloomberg raportoi se Monti do të zhvillonte bisedime me Angela Merkel gjatë të hënës. Zëdhënësi për mediat i qeverisë gjermane tha gjatë një konference për shtyp mëngjesin e së hënës se Merkel gjithmonë “ka punuar mirë me z. Monti dhe e ka vlerësuar punën e tij si shumë të kënaqshme.” Monti është parë nga Europa si “një palë duar të sigurta” dhe si dikush që gëzonte besimin dhe mbështetjen e Merkelit dhe Barrosos. Edhe pse zëdhënësi i qeverisë gjermane tha se Merkel nuk do të komentonte dorëheq jen e Montit ose ndonjë lideri potencial të së ardhmes për Italinë, është e qartë se ata do ta ndjekin nga afër situatën. Por ajo çka është e mirë për Europën, jo domosdoshmërish pëlqehet në Itali. Masat e ashpra të shtrëngimit nga ana e Montit e kanë larguar atë nga shumë italianë dhe politikanë, dhe të gjithë pretendentët për postin e tij do të shikohen me vëmendje se sa larg mund t´i çojnë votuesit, dhe të marrin mbështetjen e tyre për zgjedhjet e ardhshme. Stefano Ceccanti, senator dhe konstitucionalist, i tha të përditshmes italiane “Corriere della Sera” se për PD-në aleanca me Montin do të ishte e dobishme. Nëse Monti do të drejtonte me PD-në, “Bersani do të bëhej kryeministër dhe Monti do të merrte presidencën.” Por në fund, do të jenë italianët ata që do të vendosin. Walston paralajmëroi, gjithsesi, se edhe nëse Berluskoni nuk fiton, “ai ka mjaftueshëm tërheq je dhe burime që ta bëjë jetën e çdokujt që fiton zgjedhjet shumë të vështirë, dhe do të përpiqet të ndalojë çdo lloj koalicioni qendërqendërmajtist që mund të krijojë Bersani,” ashtu siç bëri edhe gjatë mandatit të Montit. Njerëzit dhe përfaqësues të tregjeve do ta ndjekin nga afër situatën dhe atë që do të bëjë lëvizje më bindëse përgjatë muajve të ardhshëm, me qëllim mbajtjen e qëndrueshmërisë në tregje.

*Marrë me shkurtime

GAZETA

MAPO info@mapo.al cel: 068 20 20 5555477 Gazetamapo@gmail.com cel: 068 477

Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku Rrethe: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. Sociale: Jonida Tashi. Kultura: Aida Tuci. Sporti: Jeton Selimi. Komentatorë&Analistë: Gentian Elezi, Arjan Vasjari, Prof. Asoc. Dr. Adrian Civici. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha Koordinatore: Shkëndi çili. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

Email: v.perleka@gmail.com Vera_perleka@hotmail.com


CMYK

Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you