Page 1

Faqe 7

Mbyllet kapitulli i videove, Prokuroria tërheq akuzat për Priftin e Beqirajn Pas rrëzimit në gjykatë të video-përgjimit ku ndaheshin 70 mijë euro, Prokuroria e Përgjithshme ka pushuar akuzat për deputetin Dritan Prifti dhe ish-vartësin e tij Leonard Beqiraj

Drejtor Artur Zheji - Kryeredaktor Arion Sulo - E premte, 9 nëntor 2012. Numër 743. Viti III botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

replikat në kuvend Topalli: Xhaxhai i Oketës internoi njerëz, Lutaj: Pseudonimi yt "Dizenjatorja"

operacioni në sy

Vdes për 100 euro 11-vjeçari Një fëmijë 11-vjeçar, që vuante nga sëmundja e rënies së qepallës, ka vdekur nga alergjia e anestezisë, gjatë operacionit të bërë nga një grup mjekësh irlandezë. Denis Alimadhi rezistoi për 5 orë me temperaturë 43 gradë celsius, por mjekët nuk gjetën dot ilaçin që kushtonte vetëm 100 euro. Intervista e nënës: Na garantuan se operacioni ishte 100% i sigurt. Kërkojmë drejtësi dhe ndëshkim për përgjegjësit. Ja cili është ekipi irlandez i shoqatës “Miqtë e Shqipërisë”, që organizon operacione në qendrën spitalore “Nënë Tereza”

Ministri Spiro Ksera dhe deputeti Gazmend Oketa, dje në Kuvend

Replika në Kuvend mes Kryetares, deputetit të FRD, Oketa dhe Pirro Lutajt të PS. Topalli: Topi ka bërë mocion me PS-në kundër meje. Deputetët e PS-së më komplimentojnë kur jemi vetëm. Lutaj: Ka momente që më dukesh shumë e mirë. Ruçi: ti ose bën budallanë, ose je budalla dhe s’e kupton, por jo, asnjë nga këto, është e kjo e treta, je kokrra e mashtruesit”. Berisha: Nuk është për t’u habitur fjalori i zotërisë pas fotos me kërriçin që kryetari i tij (Rama) postoi në të gjithë botën Faqe 4

Rama: Telefonat i bllokova për qetësi, s'do shkoj në rivarrimin e Zogut Kreu i PS tha se krijimi i një fronti opozitar është historik. Premtimi për dëmshpërblimin e plotë të ish të përndjekurve mbi 75 vjeç që në vitin e parë të qeverisjes

FAQe 6

op-ed / 18-19

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

A funksionon kombi kosovar, nëse pakicat etnike koment s’pranojnë të jenë Nexhmedin Spahiu pjesë e tij?...

20 sociale

Rrëzohet hetimi për Imamin, por rrjedhin 3 vota nga LSI-PDIU Me 65 vota kundër dhe 60 pro rrëzohet nisma e PS-së për të ngritur një komision hetimor për ministrin e Mbrojtjes. Kreu i LSI-së, Meta, nuk ka qenë në sallë, ndërsa ai i PDIU-t nuk ka votuar. Lefter Koka, deputet i LSI, voton pro

Festivali në RTSH

Prioritet

komisionit hetimor, ndërsa Nasip Naço abstenon. Rrëzohet kërkesa e opozitës për të ngritur një komision hetimor për veprimtarinë e Shërbimit Informativ Ushtarak në Ministrinë e Mbrojtjes. Me 60 vota pro, 65 kundër dhe 1 abstenim, Kuvendi ka rrëzuar kërkesën e paraqitur nga një grup deputetësh socialistë për të hetuar mbi veprimtarinë... Faqe 3

koment / 19

Suplement

Adrola Dushi, bukuroshja nga Rrësheni, rrëfen emocionet si fituese e kurorës, ëndrrat e saj dhe çfarë pret ajo nga kjo kurorë. Dua që jeta ime të përfundojë me “jetuan përgjithmonë të lumtur”.

Marksi që nuk kemi njohur

koment Lulzim Hoxha

11-vjeçari Denis Alimadhi

“Miss Universe”: Ja çfarë pres nga kurora e Miss-it

Kosova - shtet i imponuar apo shtet për zemër

Të flasësh mbi Marksin në ditët e sotme fillimisht duhet të krijosh një diferencë midis Marksit...

Faqe 2-3

Zbulohen prezantuesit Enkel Demi dhe Floriana Garo FAQE 9-15

Raundi i dytë, shpallen 5500 fituesit e universiteteve Ministria e Arsimit publikon emrat e fituesve të fazës së dytë në universitetin e Tiranës, por edhe atyre të rretheve

CMYK

Faqe 16

Gjergj Meta

Humbja e Romnit, çfarë fitoreje “Kjo është një kohë sfidash të mëdha për Amerikën dhe unë lutem që Presidenti të jetë i suksesshëm në ud hëheq j en e vend it tonë… Shpresova se do të isha i aftë të përmbushja shpresat tuaja duke udhëhequr vendin tonë në një drejtim të ndryshëm. Por vendi zgjodhi një lider tjetër. Ana dhe unë, bashkë me ju të lutemi përnjimend për të (Presidentin e ri) dhe për vendin tonë madhështor.” Janë fjalët e Mitt Romney-t menjëherë pas fitores së Obamës dhe telefonatës së urimit për fitoren. Në at’ mënyrën e tij Romney i lutet Zotit që Presidenti i Amerikës, i cili nga ai moment është edhe Presidenti i tij, të jetë i suksesshëm në udhëheqjen e vendit, sidomos në këtë kohë sfidash për Amerikën dhe gjithë botën. Sa i sinqertë është ai? Zemrat i njeh...


2

MAPO

e premte, 9 NëNTOR 2012 www.mapo.al

f kus

13 qershor 2010 www.gazetamapo.com

MAPO

05 19

Një 11-vjeçar humbi jetën gjatë një operacioni për qepallën e syrit, të kryer nga një grup mjekësh irlandezë. Familjarët denoncojnë në polici

Vdekja e Denisit për 100 euro, mjekët irlandezë hynë në operacion pa ilaçin Mjekësia Ligjore konfirmon se vdekja e 11-vjeçarit Denis Alimadhi erdhi si pasojë e alergjisë nga anestezia. Temperatura i shkoi në 43 gradë celsius, ndërsa dy spitale private nuk e morën përsipër. Ministria: Do të rishikojmë bashkëpunimet me mjekët e huaj Jonida Tashi

Tiranë Operacioni i qepallës së syrit ka qenë fatal për Denis Alimadhin, 11-vjeçarin nga periferia e Tiranës, i cili për shkak të reaksionit nga anestezia ka dhënë papritur frymën e fundit në duart e mjekëve. Ngjarja e rëndë ka ndodhur pasditen e së mërkurës në spitalin francez, brenda qendrës spitalore universitare “Nënë Tereza”, në Pavijonin e Okulistikës. Fëmija do t’i nënshtrohej një ndërhyrjeje të dytë në sy, por gjatë operacionit ai ka kaluar një temperaturë prej 43 Gradë Celcius, që megjithëse mjekët kanë bërë të pamundurën për t’ia ulur nuk kanë arritur asnjë rezultat. Operacioni i vogëlushit është kryer nga një ekip mjekësh irlandezë, të cilët i realizojnë falas ndërhyrjet në pavijone të ndryshme në QSUT. Të njëjtët mjekë e kanë operuar 11-vjeçarin edhe vite më parë për shkak të deformimeve që ai kishte në qepallën e syrit, kohë kur nuk kishte shfaqur probleme me anestezinë. Mjekët pranë spitalit francez bëjnë të ditur se gjatë ndërhyrjes së radhës shëndeti i fëmijës kaloi në komplikacione serioze, pas të cilave ai ka pësuar tri herë vdekje klinike, që ndikuan dhe në humbjen e jetës. Sipas tyre, fëmija do të kishte shpëtuar në rast se atij do t’i ishte injektuar një ampulë që shërben për uljen e temperaturës në të tilla raste, e cila kushton jo më shumë se 100 euro, medikament i cili nuk gjendej në Shqipëri. “Fëmija ka qenë rreth moshës 11 vjeç. Është një predispozicion gjenetik për hiper-

termi, kjo është e konfirmuar. Vdekja ka ndodhur në operacion. Në pavijonin tonë është rasti i dytë që ndodh një vdekje e tillë. Fëmija ka bërë një ndërhyrje në sy, mjekët kanë qenë irlandezë, edhe anestezisti ka qenë irlandez. Hipertermia malinje është temperaturë gjatë operacionit. Është e konfirmuar edhe nga autopsia”, - ka pohuar për gazetën një prej mjekëve të Pavijonit të Okulistikës. Vdekje për 100 euro

Medikamenti që do ta kthente 11-vjeçarin në jetë nuk ka qenë në spital, madje as në depot farmaceu-

100

euro kushton medikamenti që do ta kthente 11-vjeçarin në jetë. Nuk ka qenë në spital, madje as në depot farmaceutike të vendit, pasi, sipas burimeve nga Ministria e Shëndetësisë, ky ilaç sigurohej nga vetë mjekët irlandezë që kryejnë operacionet

tike të vendit, pasi, sipas burimeve nga Ministria e Shëndetësisë, ky ilaç sigurohej nga vetë mjekët irlandezë që kryejnë operacionet. “I ka bërë reaksion anestezia dhe ka pësuar tri herë vdekje klinike. Medikamenti që shëron këtë gjendje nuk ka qenë në spital dhe as në depo, pasi atë e sjellë shoqata e mjekëve irlandezë “Irish”, e siguron vetë gru-

pi i mjekëve që kryen operacionet dhe nuk e fut Ministria e Shëndetësisë”, - sqarojnë përfaqësues të Ministrisë së Shëndetësisë. Në alarm për të shpëtuar jetën e vogëlushit, drejtues të spitalit kanë kërkuar ndihmë nga dy spitale private, të cilat nuk kanë pranuar ta marrin përsipër për shkak të gjendjes së rëndë në të cilën ai ndodhej. Pas ngjarjes së ndodhur, drejtues të Ministrisë së Shëndetësisë kanë deklaruar se do të rishikojnë të gjitha bashkëpunimet me mjekët e huaj që vijnë në vendin tonë. “Një ekip mjekësh irlandezë kanë kryer operacionin për qepallën e syrit, paraprakisht mendohet se vdekja ka ndodhur si pasojë e një reaksioni nga anestezia. Mjekët irlandezë kanë ardhur për të dhënë ndihmën e tyre me dijeni të Ministrisë së Shëndetësisë, por ne do të rishikojmë bashkëpunimet me ekipet që vijnë për të kryer operacione në Shqipëri”, - pohon drejtori i Politikave dhe Menaxhimit Shëndetësor, Pëllumb Pipero. Përsa i takon mungesës së medikamentit për uljen e temperaturës dhe sa efektive do të kishte qenë ajo në këtë rast, Pipero shprehet: “Nuk na takon neve të vendosim, çështjen e ka prokuroria, por mjekët para se të hynin në sallë duhet ta kishin medikamentin dhe do të mbajnë përgjegjësi deri në fund”. Ndërsa mjekët konfirmojnë faktin se vdekja ka ndodhur nga alergjia e anestezisë, mjekësia ligjore ende nuk e ka një përgjigje përfundimtare për këtë çështje. Sipas drejtuesve të këtij institucioni, ra-

Sheje Alimadhi, nëna e 11-vjeçarit

Nuk na takon neve të vendosim, çështjen e ka prokuroria, por mjekët para se të hynin në sallë duhet ta kishin medikamentin dhe do të mbajnë përgjegjësi deri në fund

Kush është stafi irlandez që operoi Denisin Mjekët irlandezë që kanë operuar për herë të dytë 11-vjecarin nuk janë të panjohur për vendin tonë. Para 10 vjetësh, mjeku irlandez Jack Mçann operoi një vajzë të vogël nga Shqipëria që kishte lindur me sindromën e “gojës së ujkut”. Pas kësaj vizite në vendin tonë, doktor Mçann vendosi të krijojë një organizatë bamirësie të quajtur “Irish Friends of Albania”, (Miqtë Irlandezë të Shqipërisë). Dhjetra doktorë dhe infermierë irlandezë u angazhuan në këtë shoqatë. Në faqen zyrtare të kësaj shoqate ka të dhëna edhe për operacionet e planifikuara në Tiranë me 7 fëmijë, të cilët vuanin nga sindroma e rënies së qepallës. Në këtë ëebsite thuhet se grupit të vullnetarëve

Mjeku irlandez Jack McCann

Ekipi i operacionit • Jack McCann • Gerry Fahy • Dr. Maeve Pomeroy • Will Van Der Putten • Dr. Kevin Clarkson anestezist • Mary Fitzmaurice, infermiere • Geraldine McNulty –sterilizimi • Michael Gannon administrator

u ishte bashkuar edhe mjeku Gerry Fahy nga Galëay, i specializuar për ndërhyrjet tek fëmijët që vuajnë nga ptosis. “Në shtator dhe tetor, zoti Fahy dhe zoti McCann përdorën tele-medicinën për të ekzaminuar fëmijë nga pesë qytete në Shqipëri dhe Kosvë. Shtatë fëmijë janë listuar për operacione në 3 ditë. Ne kemi porositur një set special instrumentesh për këto operacione dhe po bëjmë të gjitha përgatitjet e nevojshme për këtë vizitë të parë në Klinikën e Syve”,-njoftohet në ëebsiten e “Irish Friends of Albania”. Në këtë faqe, mjekët irlandezë bëjnë thirrje për donacione, duke e konsideruar udhëtimin dhe të gjitha mjetet e nevojshme për operacione si tepër të kushtueshme.

porti i plotë i autopsisë do ta dalë pas 10 ditësh, pasi do të analizohet çdo gjë. Specialistët e mjekësisë ligjore shpjegojnë se do të kryhen analizat histopatologjike, ekzaminimet laboratorike, po kështu do të verifikohet edhe doza e anestezisë së përdorur, për të gjetur edhe shkakun e vërtetë të vdekjes.

sindroma

Rënia e qepallës Shtatë fëmijë janë listuar për operacione në 3 ditë. Ne kemi porositur një set special instrumentesh për këto operacione dhe po bëjmë të gjitha përgatitjet e nevojshme për këtë vizitë të parë në Klinikën e Syve

“Ptosis palpebral” do të thotë “rënie e qepallës”, pak ose deri në mbulimin e bebes në një ose tek të dy sytë. Në të shumtën e rasteve shkaku i “ptosisit…” tek të rriturit është këputja e muskulit “levator” “ngritës”. Problemi shpesh krijohet gradualisht, e ndonjëherë kur personi i është nënshtruar operacionit në sy ose ka pësuar ndonjë lëndim rreth syrit. Një tjetër shkak i mundshëm është dëmtimi i nervit përgjegjës për dërgimin e mesazheve tek muskuli “levator”. Pra problemi krijohet nga mosfunksionimi i nervit, por edhe nga dëmtimi i muskulit kur ky nuk reagon ndaj ngacmimit të nervit.

Hipertermia malinje Hipertermia malinje është një çrregullim hipermetabolik i muskujve skeletor dhe zakonisht ndikohet nga administrimi i anestezisë gjenerale tek individët sensibël. Hipetermia është çrregullim gjenetik, kërcënues për jetën, që kërkon ndërhyrje të menjëhershme për të parandaluar vdekjen. Trajtimi i saj bëhet me medikamentin e qujtur dantrolen (dantrium), i cili nuk ekziton në tregun farmaceutik shqiptar.


e premte, 9 NëNTOR 2012 www.mapo.al

MAPO

3

Sheje Alimadhi rrëfen problemin e lindur të të birit dhe garancitë që i dhanë mjekët irlandezë se Denisi nuk do të kishte asnjë problem

Nëna e Denisit: Si vdiq im bir nga një operacion 100 për qind i sigurt Sheje Alimadhi denoncon mjekët irlandezë, të cilët i garantuan se jeta e të birit nuk rrezikohej. “Pas alergjisë nga anestezia, ata kërkonin ilaçin të cilin duhej ta kishin me vete. Kjo është tragjedia jonë, por kërkojmë drejtësi” Dashamir Biçaku

Tiranë Nëna e Denis Alimadhit

Vdekja e Denisit, Prokuroria heton mjekët Familja e Fatmir Alimadhit, babai i 11-vjeçarit që ndërroi jetë mbrëmjen e së mërkurës në Spitalin Francez, banojnë në Shkozë, në periferi të kryeqytetit. Mesditën e djeshme ata kryen ceremoninë mortore në fshatin e tyre të origjinës, në Fravesh të komunës Bërzhitë, ndërsa dje në mbrëmje, e gjithë familja ishte mbledhur në shtëpinë e tyre në Shkozë. Edhe pse dhimbja është e rëndë për familjen, fakti që i rëndon më shumë është pakujdesia, për të cilën prindërit e Denisit kërkojnë përgjegjësit. Ndaj edhe nëna apo babai i tij mbysin dhimbjen e flasin me gazetarët, në kërkim të drejtësisë. Më rëndë po e përjeton

Fatmir Alimadhi

humbjen Denisit motra e tij e madhe. Me lot ndër sy, vajza e re zbret nga kati i dytë i shtëpisë, ndërsa shpërthen në lot dhimbjeje e trishtimi. “Ne na ka ikur njeriu, ai nuk kthehet më”,- ngashërehet vajza, ndërsa të afërmit e tjerë mundohen ta qetësojnë atë dhe motrën më të vogël. “Fëmija ishte shëndoshë e mirë, nuk kishte asnjë problem shëndetësor përveç defektit që kishte në sy, të cilin po mundoheshim t’ia riparonim”-thotë daja i fëmijës, i cili bën apel për drejtësi. Ai shton më tej se kanë bërë denoncim në komisariatin nr.4 të policisë dhe se tashmë çështja po ndiqet edhe nga Prokuroria e Tiranës.

Mjekët irlandezë na siguruan që ky ishte një operacion që do dilte me sukses dhe se ishte i thjeshtë. Ata i panë edhe të gjitha analizat e djalit dhe na thanë se ishte çdo gjë në rregull. Madje në kokën e kartelës mjekësore të analizave të djalit thuhej se ai ishte i aftë që t’i nënshtrohej një operacioni dhe se analizat kishin dalë shumë mirë.

nuk e beson ende se ka humbur djalin e vetëm, nga një operacion që cilësohej 100 për qind i sigurt. Edhe pse në gjendje të rënduar emocionale, Sheje Alimadhi pranon të shpjegojë gjithçka u kishin premtuar mjekët irlandezë, por që për fat të keq i kushtuan jetën djalit të saj 11-vjeçar. Nëna e Denisit, që tashmë ka vetëm dy vajza, tregon se i biri kishte një defekt të lindur në qepallën e syrit, për riparimin e së cilës kishte bërë më parë një operacion. Konsiderohej një operacion i thjeshtë estetik, deri në momentin kur vogëlushi pësoi komplikacione gjatë operacionit e humbi jetën në mungesë të një ilaçi që nuk gjendej në Shqipëri. Znj. Sheje, çfarë problemi kishte djali juaj, që i nevojitej operacioni dhe pse ai vajti keq? Im bir ka pasur një problem të lindur me qepallat e syve, që i rëndonin dhe i binin mbi sy. Pra, ky defekt ka qenë i lindur dhe ne u munduam t’ia riparonim. Djalin e kemi operuar para 5 vitesh te QSUT me anestezi lokale dhe operacioni ka zgjatur vetëm dy orë. Ai u bë mirë fillimisht, por nuk pati efekt të plotë dhe defekti po përsëritej. Kështu vendosëm që ta operonin prapë. Me kë ratë dakord për operacionin? Cilët ishin mjekët që e morën përsipër atë? E operuan disa mjekë të huaj, ishin irlandezë, por kishte edhe shqiptarë. Stafi ndihmës ishte shqiptar, mjekët kryesorë ishin irlandezë. Si jeni lidhur me mjekët irlandezë? Mjekët e QSUT-së na vunë në kontakt me mjekët e huaj, që na thanë se ishin irlandezë. Ata e vizituan djalin te Spitali Francez dhe na thanë se do ta merrnin përsipër operimin e djalit. Na thanë se ishte një operacion i zakonshëm dhe shumë i lehtë për t’u realizuar. Madje, na dhanë garanci të plotë për këtë operim. A i kryet analizat mjekësore të nevojshme përpara operacionit? Djalit iu bënë të gjitha analizat te Spitali Amerikan dhe çdo gjë po shkonte shumë mirë. Vetë mjekët irlandezë, kur panë kartelën shëndetësore të fëmijës, na thanë se është i aftë që të futet në operacion dhe nuk do të ketë probleme. Na premtuan që ka 100 për qind garanci për jetën dhe se operacioni do të dalë me sukses. Më pas ndodhi ajo që e morën vesh të gjithë dhe djali vdiq. Sa zgjati operacioni dhe si ju njoftuan për këtë lajm të hidhur të vdekjes së djalit tuaj? Zgjati shumë. Më shumë se pesë orë dhe asnjë nuk po dilte të na thoshte se çfarë po bëhej dhe pse po vonohej, pasi ne po bëheshim merak. Nga fundi ka dalë mjeku anestez-

Denis Alimadhi

ist bashkë me përkthyesin dhe na dhanë lajmin se djali ishte në gjendje kritik për jetën. Anestezisti na tha se djali kishte pasur komplikacione dhe se i kishte bërë alergji anestezia. Po ai, anestezisti, na tha që kishte një ilaç që mund ta shëronte djalin, por ky ilaç mund të gjendej vetëm jashtë Shqipërisë. Fillimisht na thanë që djalit i kishte ndaluar dy herë zemra në sallë, pasi kishte alergji nga anestezia. Na thanë që të prisnim në fillim se mund të gjendje ilaçi. Por ilaçi nuk erdhi asnjëherë dhe djali im vdiq. Kush ua tha dhe si u justifikua vdekja e tij? Ishte anestezisti. Ai ishte bashkë me përkthyesin dhe na tha se djali ishte rënduar shumë nga ana shëndetësore dhe se ishte në gjendje kritike. Po ai na tha që ai mbaroi. Fëmija im vdiq dhe nuk kthehet më dhe kjo është një tragjedi për ne. Na thanë se i ishte rritur temperatura dhe se më vonë kishte reaguar keq. Kë bëni fajtor për këtë ngjarje dhe cila është kërkesa juaj për organet e drejtësisë? Mjekët irlandezë na siguruan që ky ishte një operacion që do dilte me sukses dhe se ishte i thjeshtë. Ata i panë edhe të gjitha analizat e djalit dhe na thanë se ishte çdo gjë në rregull. Madje në kokën e kartelës mjekësore të analizave të djalit thuhej se ai ishte i aftë që t’i nënshtrohej një operacioni dhe se analizat kishin dalë shumë mirë. Kërkoj nga drejtësia që të zbardhë këtë që ndodhi dhe të më gjejë se kush është fajtor për vdekjen e djalit tim. Ne duam drejtësi. Deri tani nuk na është dhënë asnjë sqarim nga policia se çfarë po bëhet për vdekjen e djalit tonë.

Djalin e kemi operuar para 5 vitesh te QSUT me anestezi lokale dhe operacioni ka zgjatur vetëm dy orë. Ai u bë mirë fillimisht, por nuk pati efekt të plotë dhe defekti po përsëritej. Kështu vendosëm që ta operonin prapë


4

MAPO

13 qershor 2010 www.gazetamapo.com

E premte, 9 nëntor 2012 www.mapo.al

politika

MAPO

05 19

Replika në Kuvend mes Kryetares së Kuvendit, deputetit të FRD, Gazmend Oketa, dhe Pirro Lutajt të PS-së

Topalli: Xhaxhai i Oketës ka internuar njerëz. Lutaj: Pseudonim e ke pasur “Dizenjatorja” Topalli: Topi ka bërë mocion me PS-në kundër meje. Deputetët e PS-së më komplimentojnë kur jemi vetëm. Fejzi Braushi Përpjekja e deputetit Gazmend Oketa për të nderuar në Kuvend ish-grevistin e urisë, të përndjekurin Lirak Bejko, që u nda nga jeta vetëm pak ditë më parë, ka shërbyer që mazhoranca të lëshojë akuza të rënda ndaj tij, se familjarët e tij kanë qenë pjesë e strukturave që kanë dënuar e dëbuar në komunizëm atë kategori që përfaqësonte dhe Lirak Bejko. Ndërsa kishte nisur shqyrtimi i projektligjit të parë që ishte në rendin e ditës dje në seancë plenare, deputeti Oketa ka kërkuar fjalën, por nuk ka folur për objektin e nismës ligjore, por ka nisur t’u kujtojë kolegëve të vet se Parlamenti nuk mund të bëjë sikur s’ka ndodhur asgjë, ndërsa një grevist urie humbi jetën si pasojë e plagëve të marra në vetëflijim për kërkesat që kanë ish-të përndjekurit politikë. Por ai nuk ka mundur ta çojë më tej qëndrimin e vet, pasi kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, nuk e ka lejuar, duke i kujtuar atij se ishte jashtë rendit të ditës. Por Oketa ka tentuar dhe një herë tjetër vetëm pak minuta më vonë që të shprehë shqetësimin e tij, çka ka sjellë dhe reagimin e ashpër të kryeparlamentares Jozefina Topalli, e cila i ka bërë atij një pyetje akuzuese. Topalli i ka drejtuar një pyetje të drejtpërdrejtë Oketës, nëse xhaxhai i tij kishte qenë kryetar i Komisionit të dëbim internimit në kohën e regjimit komunist, por pa pritur të marrë përgjigje, pasi nuk ia ka dhënë më fjalën Oketës. Kjo ka detyruar këtë të fundit që me anë të ndihmës së medias të hedhë poshtë këtë akuzë, si bajate, duke ftuar mazhorancën që të miratojë ligjin që hap dosjet për të gjithë politikanët. “Janë gjëra të thjeshta për t’u vërtetuar. Mazhoranca ka të gjitha numrat për të miratuar një ligj. Nuk dua të bie pre e këtyre lojërave të ndyra politika që janë bërë tashmë bajate”, - u shpreh Oketa jashtë sallës për mediat. Debati Topalli-Oketa-Lutaj Gazmend Oketa: Zonja kryetare, të nderuar kolegë, mendoj se ky Kuvend nuk mund të bëjë sikur nuk ka ndodhur asgjë. Dje është bërë ceremonia e varrimit të një ish-të përndjekuri... Jozefina Topalli: Jeni jashtë rendit të ditës, zoti Oketa. Të shkoj jashtë të flasë me mediat. Aty në emër të grupit të LSI-së, jeni krejt jashtë rregullores. Ju këshilloj të respektoni rregulloren. Oketa: Meqë e respektoni shumë rregulloren, zonja kryetare, po ju bëj me dije se na keni dhënë një dokument që mban dhe firmën tuaj, por që është pak i vështirë për t’u kuptuar, në respekt të rregullores. Mban kokën e sekretarit të përgjithshëm… Topalli: Atëherë nuk ka pyetje për ligjin për dhunën ndaj grave. Pritjani fjalën zotërisë. Meqë nuk ka pyetje, unë

Meqë nuk ka pyetje, unë kam një pyetje, ndoshta ka të drejtë gjithkush dhe zotëria e tij mund të mos përgjigjet. Pyetja ime është shumë e thjeshtë. Xhaxhai yt mos ka qenë gjë kryetar i komisionit të dëbim internimit? Edhe një herë, xhaxhai yt mos ka qenë gjë kryetar i komisionit të dëbim internimit?

kam një pyetje, ndoshta ka të drejtë gjithkush dhe zotëria e tij mund të mos përgjigjet. Pyetja ime është shumë e thjeshtë. Xhaxhai yt mos ka qenë gjë kryetar i komisionit të dëbim internimit? Edhe një herë, xhaxhai yt mos ka qenë gjë kryetar i komisionit të dëbim internimit? Oket a : Më jep fjalën që të përgjigjem. Topalli: Jo, jo, përgjigjen jepja qytetarëve të Durrësit ti. Taulant Balla: Jepi fjalën, o zonjë, a e pyete, lëre të përgjigjet. Topalli: Përgjigjen jepja qytetarëve të Durrësit, unë kam dosjen ti më kallëzon mua. Përgjigjen jepja qytetarëve të Durrësit. Ti Spiro mund ta marrësh fjalën nga tavolina, sepse zotëria tri minuta kohë ka dhe nëse vazhdon nxirret jashtë. Se na u nevrikos dhe Gazi. Piro Lutaj: Dua ta nis fjalën time me një veprim të pahijshëm dhe dinjitoz që bëtë ju sot me deputetin e nderuar të këtij Parlamenti, Gazmend Oketa. Por t’i përmendni zotit Oketa xhaxhain dhe dosjen e xhaxhait dhe doni ta konfirmoni atë si një armik klase në vitin 2012, më erdhi mjaft keq dhe dua t’ju kujtoj vetëm një gjë. Rasti e ka prurë të jem këtu në këtë sallë, kur kryetari yt i grupit parlamentar, që sot është kr yetar i partisë ku militon

zoti Oketa, të ka mbrojtur në mënyrë dinjitoze, zonja kryetare, kur në rrugët e Tiranës dhe këtu në këtë sallë nuk të thërrisnin me emrin kryetare, por me një pseudonim, që të paktën atëherë e kisha dëgjuar se bëhej fjalë për “Dezinjatore”. Topalli: Së pari, unë ju përgëzoj si P S për avokaturën që i bani bamirësve dhe hijeve të bamirësve këtu në Kuvendin e Shqipërisë. Së dyti, s’më ka ardh kurrë dora për pikturë. Po të më kishte ardhur, do më kishit nxjerrë një letër dhe për këtë jam aq krenare sa ju s’e imagjinoni. Së treti, zoti Lutaj, shoku i shokut tuj, ose votuesi i kryetarit tuj është personi që nuk ka pranuar të firmosë ligjin për lustracionin. Lutaj: Zonjë, mjer’ ti për mend që ke. Topalli: Nuk e zgjas shumë se s’kam interes. Ai zotëria që ju përmendët ka qenë së bashku me ju, kur unë jam zgjedhur kryetare Parlamenti, në mënyrë indirekte një nga personat që së bashku me grupin e PS-së ka organizuar mocionin kundër Jozefina Topallit. E megjithatë, pas kësaj ka bërë punën. Lutaj: Meqë i kërkove letër atyre që të kanë thirrur dizenjatore, do ishte mirë që t’i jepje Oketës dosjen për xhaxhain. Topalli: Ju, zoti Lutaj, meqë je burrë, mos më bëj mua komplimente të veçanta kur je vetëm dhe kur del para mikrofonit lexon shpifjet e zotit Rama. E keni ves të keq ju të PS-së, mua më vini më thoni komplimente të pafund dhe pastaj kur dilni këtu ju çon mesazhet ai. Lutaj: Për hir të së vërtetës, zonja kryetare, ka momente që më dukesh shumë e mirë.

Berisha replika me Olta Xhaçkën: Zoti i ruajt burrat nga ty Opozita ka hedhur poshtë dje ofertën e mazhorancës për të zgjidhur çështjen e kryetarit të këshillit të Qarkut të Fierit, duke bërë mocion mosbesimi ndaj të gjithë këshilltarëve. Debati është hapur edhe një herë dje në sallën e Kuvendit të Shqipërisë, ku kryeministri Sali Berisha ka ftuar opozitën që të votojë ligjet që janë vënë si kusht nga Brukseli për marrjen e statusit të vendit kandidat, duke sjellë si zgjidhje nga ana tjetër për çështjen e qarkut të Fierit votëbesimin e këshilltarëve në të gjithë Shqipërinë. Por i menjëhershëm ka qenë reagimi i kryetarit të grupit socialist, Gramoz Ruçi, i cili ka hedhur poshtë një ofertë të tillë, duke theksuar se zgjidhja e vetme është zbatimi i vendimeve të gjykatave. Debatet për këtë çështje, por edhe për kushtet e vëna nga Brukseli, kanë lindur dje gjatë kohës kur Kuvendi po diskutonte për ratifikimin e Konventës së Këshillit të Europës për parandalimin dhe luftën kundër dhunës ndaj

grave dhe dhunës në familje, e cila gjithashtu ka shkaktuar diskutime të g jata, të cilat janë shoqëruar me batuta mes të dyja krahëve. Qarku i Fierit

Berisha ka shfrytëzuar rastin që edhe nga Parlamenti t’i bëjë thirrje PS-së që të lërë mënjanë interesat politike dhe të ngrihet në lartësinë e duhur për të miratuar nismat ligjore që janë vënë nga BE si kusht për marrjen e statusit. “Shfrytëzoj rastin t’i bëj thirrje z.Rama edhe njëherë, që këtë muaj unik në histori, të bashkohemi për interesat më madhore dhe të votojmë ato tre ligje”, - tha Berisha. Ai gjithashtu nga ana tjetër ka folur edhe për qarkun e Fierit, të cilin opozita e ka vendosur si kusht për të dhënë votën për projektligjet që kërkon Brukseli. Ai ka ripërsëritur ofertën për zgjidhje, duke hedhur në votëbes i m t ë g j it h ë k ë sh i l l t a r ë t e këshillave të qarqeve. “Unë

Debati Berisha -Xhaçka-Ruçi Berisha: Kurse Olta, unë e dëgjova recitimin tënd, nuk e mora vesh çfarë të të uroj. Zoti të ruajt ty nga burrat apo burrat nga ty. Zgjidhe vetë ti atë. Dhe ta përfundoj unë, tani kryetari i PS në një takim me të rinjtë po u thoshte se gjyshi im kishte një biblioteke ndaj dhe unë u bëra mik i librit. Më duhet t’i them se i vetmi arkiv i gjyshit tim ishin armët e llojeve të ndryshme, por në fëmijërinë time me të hershme ato nuk më penguan të jem mik i librit. Olta Xhaçka: Zoti të ruajt ty nga unë, në fakt, dhe nga të gjitha ato që ti i fyen përditë, por në fakt duket që sa ka përparuar gruaja dhe sesa ka përparuar mentaliteti i juve burrave për gratë, kurr e merrni fjalën këtu dhe flisni gjysmë ore dhe flisni ju si burrë për to dhe nuk i lini ato të flasin për vete. Dhe e mbyll fjalën me fyerjet e rastit. Zoti ju ruajt ju nga gratë. Berisha: Unë mendoj se kjo ofertë nuk ka bazë të hidhet poshtë, ndaj dhe nëse doni të procedojmë me marrëveshje dhe ne jemi të gatshëm të vendosim mocionin për secilin, por as unë dhe as ju nuk mund të kërkojmë t’u diktojmë votën e këshilltarëve, sepse askush nuk mund t’ua diktojë. Ja, kam kërkuar ndonjëherë që Paulini (Sterkaj) të kalojë në anën tjetër? Jo, pasi ka të drejtë Paulini, ka të drejtë të ndryshojë partinë. Ka të drejtë çdo deputet dhe çdo qytetar të ndryshojë parti.

Sadri sa herë ke dash dhe ti të ikësh nga ajo parti, më thuaj mua. Sadri Abazi: Fol për gratë, lëri këto... Berisha: Ka hallin se nuk e vënë në lista, por s’ka gjë Sadri. Mos të nxjerrim pengesë fenomene të cilat janë të legjitimuar në ligjet shqiptare dhe në ligjet demokratike në mbarë botën. Ruçi: Të kam ndjekur me vëmendje dhe dje dhe sot. Ti, ose propozon ose ofron zgjedhje politike për çështjen e Fierit. Më fal për terminologjinë që do përdor, por, në të gjitha vendet ku kam shkuar të kam dëgjuar, kam menduar, ose ju jeni budalla, ose bëni budallanë. Por, jo, ju s’jeni as budalla, as kini pse bëni budallanë, por ama një gjë është se vetëm argumente s’ke. Ndaj them, tani ti ose bën budallanë, ose je budalla dhe s’e kupton, por jo asnjë nga këto, është e kjo e treta, je kokrra e mashtruesit”. Berisha: Nuk është për t’u habitur fjalori i zotërisë (Ruçit) pas fotos me kërriçin që kryetari i tij (Rama) postoi në të gjithë botën. Është një axhustim me situatën e re të krijuar në partinë e tij. Por meqenëse përpiqet dhe shfrytëzon platformën për mashtrim, unë dua t’ju them qytetarëve shqiptarë se kjo që thotë zotëria është gënjeshtër banale fund e krye.


E premte, 9 nëntor 2012 www.mapo.al

MAPO

5

“Është shumë e rëndësishme që KQZ-ja të bëjë përpjekjet maksimale për t’i realizuar me efikasitet përgatitjet komplekse për zgjedhjet parlamentare

Zgjedhjet, Wollfarth: KQZ po punon në mënyrë jopartiake TIRANË Grupi Ndërkombëtar i Punës për Zgjedhjet zhvilloi dje takimin e parë të organizuar nga Prezenca e OSBE-së në Shqipëri. Grupi i Punës është një forum i përfaqësuesve të shteteve pjesëmarrëse të OSBE-së dhe të organizatave të tjera ndërkombëtare për të shkëmbyer informacion në lidhje me zgjedhjet, si dhe për të bashkërenduar qëndrimet. Duke iu drejtuar pjesëmarrësve, kreu i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ambasadori Eugen Wollfarth tha: “Pjesëmarrja juaj është një tregues jo vetëm i interesit të vendeve dhe organizatave tuaja për zgjedhjet e ardhshme parlamentare, por edhe i angazhimit tuaj për t’u ofruar asistencë dhe mbështetje autoriteteve shqiptare”. Ambasadori foli edhe për KQZnë, duke theksuar se ky institucion duket i vendosur për të punuar në mënyrë jopartiake. “KQZ-ja i ka hyrë punës me vrull dhe duket e vendosur

për ta kryer atë me profesionalizëm dhe në mënyrë jopartiake. Deri më tani vendimet kanë qenë të njëzëshme dhe më vjen mirë të them se klima e përgjithshme e takimeve në KQZ ka qenë pozitive. Është shumë e rëndësishme që KQZ-ja të bëjë përpjekjet maksimale për t’i realizuar me efikasitet përgatitjet komplekse për zgjedhjet parlamentare. Nuk mendoj se mund ta teproj së theksuari rëndësinë e madhe të të pasurit një atmosferë bashkëpunimi në KQZ, me një pjesëmarrje aktive dhe konstruktive të të gjithë anëtarëve”, - tha Wollfarth. Ai shtoi ndërkaq se konsensusi i arritur nga partitë kryesore parlamentare për të përfunduar reformën zgjedhore duhet të pasohet nga një zbatim i plotë dhe i sinqertë i Kodit të ndryshuar Zgjedhor nga të gjithë aktorët e përfshirë. “Kjo vlen veçanërisht për përdori-

min e teknologjive të reja në zgjedhje: një frymë besimi midis partive dhe vullneti të mirë është thelbësore për zbatimin me sukses të këtyre teknologjive. Kjo është një prej arsyeve pse propozuam hartimin e një Kodi Sjelljeje për partitë politike, i cili ka për qëllim të shmangë përdorimin e një gjuhe të papërshtatshme gjatë fushatës së ardhme zgjedhore”, - tha ai.

Rrëzohet hetimi për Imamin, por rrjedhin votata e LSI-PDIU Kreu i LSI Meta nuk ka qenë në sallë, ndërsa ai i PDIU nuk ka votuar. Lefter KOka, deputet i LSI voton pro komisionit hetimor, ndërsa Nasip Naço abstenon.

“Olta, unë e dëgjova recitimin tënd, nuk e mora vesh çfarë të të uroj. Zoti të ruajt ty nga burrat apo burrat nga ty. Zgjidhe vetë ti atë”. Berisha

mendoj se kjo ofertë nuk ka bazë të hidhet poshtë, ndaj dhe nëse doni të procedojmë me marrëveshje dhe ne jemi të gatshëm të vendosim mocionin për secilin”, - tha Berisha duke theksuar edhe një herë se është e drejtë e çdo individ qoftë ky deputetë apo këshilltar që të ndryshojë parti. Në të njëjtën kohë Berisha i ka bërë një lexim ndryshe nga opozita vendimeve të gjykatave, të cilat sipas tij lidhur me qarkun e Fierit kanë vendosur që kreu demokrat i këtij këshilli të qëndrojë në detyrë deri në shqyrtimin e çështjes në themel. Por për opozitën kjo nuk është e vërtetë, ndaj ata e kanë akuzuar Kryeministrin si mashtrues. “Tani ti, ose bën budallanë, ose je budalla dhe s’e kupton, por jo asnjë nga këto, është e kjo e treta, je kokrra e mashtruesit”, - tha Ruçi, duke hedhur poshtë ofertën e bërë nga Kryeministri dhe duke bërë të qartë në të njëjtën kohë se zgjidhja e vetme për këtë çështje është zbatimi i vendimeve të gjykatave.

Rrëzohet kërkesa e opozitës për të ngritur një komision hetimor për veprimtarinë e Shërbimit Informativ Ushtarak në Ministrinë e Mbrojtjes. Me 60 vota pro, 65 kundër dhe 1 abstenim, Kuvendi ka rrëzuar kërkesën e paraqitur nga një grup deputetësh socialistë për të hetuar mbi veprimtarinë e SHIU-t që vepron në Ministrinë e Mbrojtjes. Por votimi i djeshëm më shumë sesa vet vendimi i Kuvendit tregoi dhe një herë brishtësinë e koalicionit qeverisës. Kjo pasi edhe një herë votimi për komisiionin hetimor solli një ccarje të votave të mazhorancës qeverisëse, ku aleatët e PD-së nuk nguruan të bashkojnë edhe votën me opozitën. Bëhet fjalë për deputetin e LSI-së Lefter Koka, i cili ashtu si opozita votoi pro kërkesës për ngritjen e komisionit hetimor, ndërkohë që ishministri i kabinetit “Berisha” Nasip Nacco abstenoi. Por rrjedhja nuk ishte vetëm kaq, pasi ajo u shoqërua edhe me mosvotim nga aleatë të tjerë. Kështu ndërsa kreu i LSI-së, Meta nuk erdhi fare në Kuvend, kreu i PDIU-t Shpetim Idrizi megjithëse ishte në sallë nuk votoi. Deputetët e Partisë Socialiste kishin depozituar kërkesën për hetimin e veprimtarisë së Shërbimit Informativ të Ushtrise, pasi sipas tyre kjo strukturë nën varësinë e ministrisë së Mbrotjes ka përgjuar në mënyre të paligjshme deputetet e opozitës dhe trupën diplomatike në Tiranë, përmes një aparature që opozita thotë se ka të dhëna se është blerë po ashtu në kundështim me ligjin. Por, objekti i hetimit, i lexuar nga deputeti i komisionit të Sigurisë, Pirro Lutaj u kundërshtua nga demokratët. Sipas tyre, kërkesa paraqet pasaktësi në formulim. Me 65 vota, maxhoranca kundërshtoi hetimin parlamentar të Ministrisë së Mbrojtjes.

Berisha në Durrës: Nuk ofrojmë fjalë boshe, rilindja e Ramës është e bllokut TIRANË Në ceremoninë e përfundimit të ujësjellësit në zonën e plazhit Shkozet-Plepa, në Durrës, kryeministri Sali Berisha tregoi qartazi se për PD-në tanimë ka filluar fushata. Gjatë fjalës së tij Berisha foli për shkolla të reja, biznese, hidrocentrale… me pak fjalë më shumë investime, për një mandat tjetër katërvjeçar. “Ne, kudo që shkojmë, nuk ofrojmë fjalë boshe e slogane, por shkolla të reja, ujësjellës të rinj, kanalizime të reja, biznese të reja, ofrojmë tërheqje të bizneseve të huaja, ofrojmë hidrocentrale të reja të ndërtuara në të katër anët e vendit, zhvillim të qëndrueshëm të Shqipërisë, ofrojmë shumëfishim të turizmit. Këto do të jenë ofertat tona për katër vitet që vijnë, sepse këto janë edhe nevojat më të ngutshme, më të ndjeshme të qytetarëve shqiptarë”, - tha ai. Kryeministri theksoi se gjatë këtyre viteve,

në furnizimin me ujë janë investuar mbi 500 milionë dollarë. “Ne ia kemi dalë që sot rreth 97 për qind e të gjithë qytetarëve të vendit të furnizohen me ujë të rrjedhshëm, natyrisht jo 24 orë, por të rrjedhshëm. Objektivi ynë është të ecim me shpejtësi drejt garantimit të furnizimit të tyre me ujë 24 orë. Sistemi i furnizimit me ujë dhe i kanalizimeve janë ndër veprat më të kushtueshme, por janë edhe më jetiket për komunitetet tona”,- shtoi ai. Kryeministri komentoi edhe sloganin e PS: “Zotërinjve që qarkullojnë nga një tribunë në një tjetër me fjalën rilindje, dua t’u them se rilindja e tyre është rilindja e bllokut dhe blloku nuk do të mund të rilindë më kurrë. T’u paraqesësh shqiptarëve taksën progresive si taksë të rilindjes, nuk bën gjë tjetër veçse vendos para të gjitha zyrave tatimore të Shqipërisë bustin e Spiro Kolekës, dajës tënd, zoti Rama”.


6

MAPO

e premte, 9 NëNTOR 2012 www.mapo.al

intervista

Kreu i PS tha dje se krijimi i një fronti opozitar është historik dhe se PS do të ketë koaliconin më të madh. “Nuk do të marr pjesë në rivarrimin e Ahmet Zogut

Rama: Telefonat në Asamble i bllokova për të garantuar qetësi “Ku ka një mbledhje individësh që diskutojnë seriozisht për diçka, të mos funksionojnë telefonat celularë, jo për të ndaluar përgjimet, por për të garantuar atë qetësi të nevojshme që njerëzit kanë kur diskutojnë me njëritjetrin”. Intervistoi: Sokol Balla Morët pjesë në funeralin e Lirak Bejkos, ndërkohë që PD-ja ju kujtoi se ende ju personalisht nuk u keni kërkuar ndjesë ish-të përndjekurve politikë? Është për të ardhur keq që PD, partia që lindi si zëdhënëse e një lëvizje të madhe, njëkohësisht atyre që nuk patën zë në komunizëm, vazhdon të akuzojë me të njëjtën gjuhë kundërshtarët e saj, pikërisht në ditën kur duhet të reflektojë lidhur me faktin se një i burgosur politik, që doli gjallë nga ferri i diktaturës komuniste, u vetëdogj për shkak të zhgënjimeve të ferrit të ri zhgënjyes që PD-ja ndërtoi, për këtë shtresë të shumëvuajtur në kohën e komunizmit dhe të shumëzhgënyer në kohën e të ashtuquajturës demokraci Megjithatë, nuk është një ndjesë? PS-ja ka bërë (dhe këtë e provon historia e saj) gjithçka për t’u shkëputur nga e shkuara si një forcë e lindur në kohën e re dhe për kohën e re në raport me ishtë burgosurit politik ne sot kemi një angazhim të qartë të shkruar në programin tonë në funksion të dhënies fund të abuzimit dhe të talljes cinike me ta. Kemi angazhime të qarta për të zgjidhur problemin shumëvjeçar me pasoja si këto që përjetuam edhe në javët e fundit dhe për të ndërtuar hap pas hapi një proces të kompensimit duke filluar nga angazhimi se çdo i burgosur politik mbi 75 vjeç do të dëmshpërblehet plotësisht që në vitin e parë të qeverisjes së PS-së për dhënien falas për çdo shërbim publik të burgosurve apo edhe me ngritjen e institucionit të kujtesës historike, që u premtua dhjetëra herë, por që ne do ta bëjmë realitet jo vetëm në respekt të kujtesës historike, por edhe si një domosdoshmëri për t’ia paraqitur historinë e vërtetë shqiptarëve edhe brezave që vijnë edhe në këtë aspekt… Unë këmbëngul te mungesa e një ndjese publike… Unë jam i keqardhur, por në arkivat tuaj do të gjeni qëndrimin tim shumë të qartë në raport me të shkuarën dhe ndjesën time në raport jo me çka i takon thjesht PS-së, por edhe me atë çka i takon të gjitha forcave politike shqiptare dhe të gjithë atyre që ishin drejtpërdrejt të përfshirë në Partinë e Punës dhe në emrin e Partisë së Punës kanë bërë jo pak mëkate në kurriz të atyre që u burgosën politikisht apo të tjerëve që u internuan dhe u sakatuan dhe njëri ndër ta është edhe protagonist kryesor i ditëve të sotme, ende Kryeministër deri në qershor, i cili ka edhe arsye të drejtpërdrejtë vetjake për të kërkuar ndjesë. Nishani u përpoq në këtë proces… Presidenti luajti një skeç si aktori i dorës së dytë në teatrin e hipokrizisë së PD-së. …Çfarë ju tha Hillari Klinton gjatë takimit, që ju bëri kaq entuziast pas takimit? Ishte takimi më i bukur i jetës sime.

Takimi ishte po aq i bukur sa edhe takimi me presidentin Obama, por ky ishte një takim i gjatë në të cilin pata kënaqësinë e jashtëzakonshme të diskutoj me sekretaren e shtetit për ato çështje që i kam shprehur publikisht… Po takimi me Obamën? …Takimi me presidentin Obama ishte një eveniment për mua si politikan, si qytetar dhe një admirues nga pozitat e një njeriu që beson shumë në atë çka ai përfaqëson dhe në atë çka ai bën Me Obamën nuk e bëtë shumë publike... Nuk ka qenë një takim zyrtar dhe duke qenë kështu as nuk kam pasur dhe as nuk kam dëshirë të komentoj, duke respektuar faktin që takimi nuk ka qenë zyrtar. Ju kërkoi Klinton të votoni tre ligjet për marrjen e statusit të vendit kandidat? Nuk e kërkoi publikisht dhe as personalisht. Ç’do të bëni që ne të marrim statusin? Pas asnjë dyshim ne jemi tërësisht të gatshëm që edhe kur bëhet fjalë për këto tre ligje të japim kontributin tonë menjëherë siç e kemi dhënë për të gjithë atë paketë ligjesh që çuan propozimin për statusin e kandidatit dhe për këtë ne jemi pa asnjë kompleks… sepse nëse ka pasur progres në Shqipëri gjatë gjithë këtij viti, ka qenë progresi me legjislacion dhe nuk ka pasur progres as me luftën kundër korrupsionit, krimit të organizuar, pronat apo drejtësinë edhe administratën publike. Dhe kush kujton se po i hedh hi syve qytetarëve, se po bllokon opozita, do të duhet të ballafaqohet me popullin shqiptar, kur këto çështje do të jenë çështje që pengojnë progresin e mëtejshëm në BE… Berisha ofroi opsionin e tij për Fierin? Kjo është shkelje e ligjit… vendimi i gjykatës nënvizon se nuk mundet dot që këshilltarët e betuar dhe të mandatuar të ndërrohen rrugës nëpër këshillat e bashkive dhe komunave, përgjatë ushtrimit të mandatit të tyre… ky është një kompromis i pakuptimtë për të bërë opozitën bashkëfajtore në shkeljen e ligjit. Edhe nëse afrohet afati në limitet finale për statusin? Për sa kohë Kryeministri do të qëndrojë mbi ligjin dhe do të pengojë forcërisht zbatimin e ligjit, ne nuk do të marrim pjesë në një diskutim dhe votim për Gjykatën e Lartë… Edhe me koston e dështimit për marrjen e statusit? Nuk jemi ne që bllokojmë procesin dhe as që rrezikojmë statusin, është bllokimi i procesit demokratik me dhunë nga Kryeministri, për të mos lejuar që të funksionojë, duke e penguar zbatimin e vendimit të Gjykatës së Lartë. Është pala tjetër që po e bllokon… Jeni penduar për darkën që keni ngrënë me Ilir Metës, apo i keni dalë borxhit? Nuk kam arsye të pendohem për një veprim të bërë nisur nga vullneti i mirë, dhe interesi publik. E keni thënë që kush të dojë të na bashkohet, pa nuk u duket kjo pak arrogante? LSI dhe Idrizi duket se është larg jush në këto zgjedhje, por mund të shkoni edhe në ndonjë marrëveshje? Nard Ndoka është homolog me Arben Ristanin. Kryetarja e KQZ e nisi punën me këmbën e majtë, por u zgjodh pa votën tuaj. Nga

pikëpamja institucionale, punët tuaja duken më gri sa më 2009, çfarë mendoni se kemi më mirë se atëherë? Mua më duket se është shoqëria shumë më gri se më 2009, për shkak se retë e keqqeverisjes janë errësuar, por nga ana tjetër besoj se është ende herët për të folur për materializimin e aleancave ndërpartiake. Por jam i bindur se koalicioni ynë do të jetë koalicioni më i madh opozitar që ka pasur ndonjë herë një qeveri. Duket se debati në PS nuk është shuar. Ndoshta Blushi në PS duket më afër se kurrë me ju. Islami vazhdon të deklarojë humbje edhe nëse bashkoheni me Metën. Në asamblenë e fundit u përplase me Gjonin, i cili e quajti partinë tuaj kooperativë. Kjo është pak ironike, se po ju akuzojnë se keni sponsorizuar çunat e Bllokut dhe janë vazhdimisht çunat e Bllokut që ju kundërshtojnë. Pse, zoti Rama, po akuzojnë se po bunkerizoni PS? Kjo është një pamje pak folklorike e asaj që duket nga larg, por nuk është ajo që përbën atë çka është sot PS, dhe çfarë ndodh në PS. Besoj shumë se s’ka asnjë shqiptar që mund ta besojë se PS është një institucion i bunkerizuar me gjithë përpjekjen e madhe të Saliut për ta përshkruar si të tillë, ashtu sikundër unë besoj në atë mozaik. Ju përmendët disa persona që janë për një qëllim të përbashkët, përfaqësues të PS me vlera dhe parimet e tyre. I kthehemi aleancave. Me zotin Topi keni shkëmbyer “akuza” në distancë, a jeni sot më larg sesa më afër me FRD, dhe a është kjo që ndihmon frymën opozitare? Sepse duhet thënë se nuk e keni monopolin e opozitës. Që ka parti të tjera opozitare, që këto parti opozitare vijnë nga e djathta dhe që me zërin e së djathtës shprehin shqetësime që ne i shprehim prej kohësh dhe me zërin e së djathtës kërkojnë largimin e kësaj qeveri dhe të Kryeministrit, kjo padyshim është pozitive, dhe sigurisht është një lajm i mirë për skenën politike, por edhe për publikun, që janë të pa përfaqësuar, siç kanë qenë të papërfaqësuar të burgosurit politikë që

shkuan deri në vetëflijim që ata që i vodhën votën, i ofruan vetëm një ferr zhgënjimesh pas ferrit të diktaturës. Por nga ana tjetër, sot jemi përballë një qeverisje që ka marrë frazat e një regjimi, dhe që kërkon një përballje frontale, që në këndvështrimin tim nuk ka votë për t’u hedhur në rrugën e mesme. Mund të ketë rrugë të mesme kur gjendesh përballë një qeverie e cila kërcënon deri në votën e lirë, e cila përbën një kërcënim permanent për institucionet? A është e mundur aleanca me FRD? Nga kjo që thoni ju, ju e quani domosdoshmëri formimin e një fronti opozitar? Unë e quaj krijimin e një fronti opozitar, e quaj nevojë historike. Dhe nga ana tjetër jam i bindur se shqiptarët duke e ndjerë këtë nevojë historike dhe duke kuptuar që ky është momenti për të bërë një zgjedhje të qartë dhe besoj se nuk do të tundohem për rrugën e mesme e cila në vitin 2009 la në mes të rrugës njerëz që votën e çuan për të bërë një gjë, dhe me rrugën e tyre e morën për të bërë një gjë krejt e kundërta të arsyes për se ata e dhanë votën. Ia keni mbyllur derën LSI? Ne nuk kemi ndonjë derë të fshehtë me qeverinë nga ku LSI mund të hyjë. Ka vetëm një rrugë për të hyrë në opozitë dhe kjo rrugë kalon nga braktisja e llogores së qeverisë. AK duket sikur ka dimensionuar raportet me PS. Ka ndonjë komunikim korrekt me AK dhe a është AK potencialisht një aleancë parazgjedhore praktikisht për ju? AK është një nga dy partitë që u krijua si vokacion i djathtë për të riafirmuar një të djathtë të tradhtuar, dhe praktikisht të mbetur në mes të rrugës. Si e tillë edhe për AK vlen ajo çka thashë për partinë e Bamir Topit. Ndoshta AK ka një spektër më të gjerë? Ne nuk na dëmton dot asnjë forcë politike e cila nuk del qartësisht në dritën e opozitarizmit dhe nuk hap shtigje në rrugë të mesme, që e përsëris, mund të kthehet në rrugë qorre. Sa i përket strategjisë së zgjedhjeve. Si do të funksionojë PS në këtë betejë, meqenëse përgjimi i telefo-

nave ishte i pamundur dhe nuk pati rrjedhje informacioni nëpër gazeta? Faleminderit dhe për këtë hapje kllapash dhe dua t’ju them që është praktikë normale që në një institucion serioz, ku ka një mbledhje individësh që diskutojnë seriozisht për diçka, të mos funksionojnë telefonat celularë, jo për të ndaluar përgjimet, por për të garantuar atë qetësi të nevojshme që njerëzit kanë kur diskutojnë me njëri-tjetrin. Kjo është një praktikë… Perëndimore? …Që gjendet në shumë instanca dhe që sidomos është e nevojshme kur raporti mes një komuniteti dhe asaj instance nuk është ende aq i formësuar tradicionalisht sa për të përmbajtur vetë tundimin e përgjigjeve dhe thirrjeve në telefon. Duhet të keni vuajtur dhe ju nga kjo… Aq më tepër. Përderisa u privova dhe vetë dhe e pranova me kënaqësi këtë privim për t’i dhënë mundësi vetes dhe të tjerëve të diskutojmë bashkërisht, nuk ndiej asnjë lloj problemi. Sa i përket strategjisë, dua të them se, në rast se i referohemi shembujve pozitivë të 8 majit, do të bëjmë një fitore spektakolare qershorin e ardhshëm. Dhe mbi shembujt pozitivë ne kemi ndërtuar të gjithë strategjinë organizative dhe do ta implementojmë këtë strategji duke garantuar që nga njëra anë të përfshijmë sa më shumë njerëz dhe të fusim elementë të rinj në bërjen e një fushate elektorale në Shqipëri dhe nga ana tjetër duke aplikuar një skemë organizative që padyshim do ta bëjë votën e shqiptarëve shumë më të sigurt. Do të shkoni në ceremoninë e rivarrimit të eshtrave të Ahmet Zogun? Jo. Pse? Jo. A keni ndonjë koment për atë që po ndodh lidhur me CEZ? Është histeria e një projekti të dështuar privatizimi dhe e një qeverie që si kudo nuk është në gjendje as të respektohen kontratat dhe as të tentojë për respektimin e kontratave, sepse arsyeja se pse privatizon është korrupsioni.


e premte, 9 NëNTOR 2012 www.mapo.al

kronikë

MAPO

7

Sherri për skrapin, vritet në pyll 51-vjeçari Pukë Një 51-vjeçar është gjendur i vdekur nga policia, në brendësi të një zone pyjore të pabanuar. Dodë Prenga nga fshati Gojan i Madh i komunës Gjegjan, kishte dalë nga shtëpia për të kullotur bagëtitë në pyll, por nuk është kthyer në shtëpi. Familjarët janë shqetësuar për vonesën e pazakontë dhe kanë lajmëruar policinë. Kjo ka bërë të mundur gjetjen e trupit të pajetë të 51-vjeçarit në brendësi të një sipërfaqeje pyjore.

Nga hetimet e kryera ka rezultuar se 51- vjeçari është vrarë me mjete të forta. Pas hetimeve të kryera policia ka bërë të mundur identifikimin e autorit të dyshuar të ngjarjes, që sipas saj është shtetasi Palokë Çoku 31 vjeç, banues në këtë fshat, i cili është shpallur në kërkim. Mësohet se viktima dhe i dyshuari si autor i kësaj ngjarjeje kanë patur një konflikt mes tyre kohë më parë, lidhur me grumbullimin e skrapit për shitje. Policia

e Pukës ende nuk ka mundur të rindërtojë skenën e krimit, pasi vrasja e Dodë Prengës nuk ka pasur asnjë dëshmitar. Deri në orët e vona të mbrëmjes së djeshme grupi hetimor ka marrë në pyetje familjarët e viktimës, por edhe të njohur të autorit të dyshuar, të cilët kanë konfirmuar konfliktin mes tyre. Kërkimet vazhdojnë për gjetjen e Palokë Çokut, çka pritet të sjellë edhe zbardhjen e motiveve të kësaj vrasjeje. D.Kolaj

Mbyllet kapitulli i videove, Prokuroria tërheq akuzat për Priftin e Beqirajn Pas rrëzimit në gjykatë të video-përgjimit ku ndaheshin 70 mijë euro, Prokuroria e Përgjithshme ka pushuar akuzat për deputetin Dritan Prifti dhe ish-vartësin e tij, Leonard Beqiraj Leonard Bakillari

Tiranë Prokuroria e Përgjithshme ka liruar nga akuza ish-ministrin e Ekonomisë, Dritan Prifti dhe vartësin e tij, Leonard Beqiraj, të akuzuar për korrupsion pasiv në bashkëpunim. Shkak për vendimin e detyruar të akuzës është bërë vendimi i Gjykatës së Lartë, e cila shpalli të pavlefshme provën e vetme të këtij procesi, video-përgjimin Prifti-Beqiraj, ku dy ish-funksionarët e lartë shfaqen duke ndarë shumën 69 mijë euro. Pas vendimit të kolegjit penal që kryesohej nga gjyqtarja Mirela Fana, prokurori kërkoi tërheqjen e akteve nga gjykata, duke vendosur pushimin e akuzës ndaj ish-ministrit Dritan Prifti, aktualisht deputet i Kuvendit të Shqipërisë. Sipas burimeve mësohet se vendimi i pushimit të çështjes penale ndaj dy ish-titullarëve të Ministrisë së Ekonomisë është marrë më datën 5 nëntor, vetëm pak ditë pasi prokuroria tërhoqi zyrtarisht aktet e këtij procedimi nga Gjykata e Lartë. Në vendim argumentohet se qëndrimi i ri i prokurorisë lidhur me këtë çështje vjen i diktuar nga vendimi i Kolegjeve të Bashkuara në seancën e datës 10 shtator, ku shpalli të papërdorshme dhe rrjedhimisht të pavlefshme videon Prifti-Beqiraj. Në kushtet kur pamjet filmike ishin e vetmja provë për vërtetimin e akuzës ndaj dy të pandehurve, prokuroria ka vendosur pushimin e hetimeve me argumentin se aku-

Dritan Prifti dhe Leonard Beqiraj

za e korrupsionit pasiv kryer në bashkëpunim nuk mund të provohet. Tashmë dy ish-zyrtarët e lartë, të hetuar për më shumë se një vit nga Prokuroria e Përgjithshme janë zyrtarisht pa akuzë. Kjo pas kthesës së papritur që mori procesi gjyqësor ndaj tyre në Gjykatën e Lartë, ku avokatët mbrojtës insistuan që Gjykata të shprehet lidhur me vlefshmërinë e provës së vetme të akuzës. Mbrojtësit e dy të pandehurve sollën si precedent në këtë proces një tjetër vendim të Gjykatës së Lartë, e cila kishte shpallur të pavlefshme videon Meta-Prifti dhe aktekspertimin e saj. Edhe pse avokatët kërkuan pushimin e këtij gjykimi, kolegji penal u shpreh vetëm rreth kërkesës për pavlefshmërinë e provës së vetme, ndërsa një seancë

më pas prokurori Bujar Sheshi kërkoi tërheqjen e akteve nga gjykata. Kjo kërkesë u pranua nga kolegji penal, i cili urdhëroi administratën t’i dorëzojë fizikisht dosjen penale organit të akuzës, i cili në datën 5 vendosi pushimin e kësaj çështjeje. Procesi hetimor ndaj ish-ministrit të Ekonomisë, Dritan Prifti, nisi pas denoncimit të tij në prokurori të një tjetër videoje, ku pretendoi një aferë të madhe korruptive me ish-zv/ kryeministrin Ilir Meta. Për të provuar akuzat ndaj ish-zv/kryeministrit, Prifti dorëzoi në prokurori edhe lap-top-in e tij personal ku kishte hedhur të gjitha videopërgjimet e realizuara gjatë kohës që marrëdhëniet e tij me forcën politike në të cilën aderonte nuk ishin më si më parë. Gjatë ekspertimit të

Vendimi i pushimit të çështjes penale ndaj dy ish-titullarëve të Ministrisë së Ekonomisë është marrë më datën 5 nëntor, vetëm pak ditë pasi prokuroria tërhoqi zyrtarisht aktet e këtij procedimi nga Gjykata e Lartë

kryer nga eksperti amerikan Glenn Bard, përveç videos Meta-Prifti u zbulua edhe një tjetër përgjim i fshehtë, videoja Prifti-Beqiri. Në kohën e xhirimit të saj, dy personat mbanin detyrën e ministrit dhe zv/ ministrit të Ekonomisë, ndërsa në video shfaqen duke ndarë shumën e parave prej 69 mijë euro. Të pyetur për këto para, dy të pandehurit asokohe kanë deklaruar se ishte një marrëdhënie e tyre private dhe se nuk kishte lidhje me asnjë aferë korruptive. Pas më shumë se një vit hetime, prokuroria dërgoi si të pandehur në gjykatë dy ish-zyrtarët e lartë, ndërsa pas disa seancash gjyqësore procesi përfundoi me tërheqjen e dosjes nga prokuroria dhe më pas pushimin e çështjes penale ndaj tyre.

Apeli nxjerr nga qelia Patriotin, e lë në arrest shtëpie Gjykata e Apelit ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-koordinatorin e grevës së ish-të përndjekurve, i akuzuar për marrjen e 700 eurove ryshfet Tiranë Gjykata e Apelit në Tiranë

ka vendosur të ndryshojë masën e sigurisë ndaj Asllan Patriotit, koordinatorit të grevës së urisë të ish-të përndjekurve, të akuzuar për marrjen e 700 eurove nga një shtetas italian. Paraditen e djeshme trupi gjykues caktoi masën e sigurisë “arrest shtëpie” ndaj Patriotit, i cili vijon të jetë nën hetim nga njësia “TaskForcë” në Prokurorinë e Tiranës. Avokati i tij mbrojtës i kërkoi gjykatës ndryshimin e masës së sig-

urisë, kërkesë e cila u pranua gjatë një seance me dyer të mbyllura. Ai u arrestua në datën 17 tetor për akuzën e “ushtrimit të ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike” dhe Gjykata e Tiranës kishte vendosur masën “arrest me burg” për 58-vjeçarin. Prokuroria e ka akuzuar 58-vjeçarin Asllani se i ka kërkuar 700 euro shtetasit italian, Masimiliano Nicolini, si shpërblim për gjetjen e makinës së tij nga policia, ngjarje kjo e ndodhur në qershor të këtij viti. Sipas akuzës, Asllani ka përmendur në bisedat me italianin Nicolini, se shuma e parave i duhej për t’ia dorëzuar një shefi policie, që kishte kontribuar në gjetjen e automjetit të humbur. Fakti sipas prokurorisë nuk ka ndodhur, pasi i dyshuari nuk ia ka dorëzuar paratë zyr-

ro dhe rreth mbrëmjes pjesën tjetër të parave. Menjëherë pas këtij momenti ai është arrestuar nga policia. Sipas denoncimit të shtetasit italian Masimiliano Nicolini, rezulton se po atë ditë Asllan Patrioti i ka dërguar atij një sms në celular, ku i thotë se është mafioz dhe kërkon ta takojë. Më pas ata janë takuar dhe Patrioti i ka kërkuar kafen e shefit për gjetjen Sequatur, oditaqui omnihiliat

Asllan Patrioti

tarit që përmend gjatë përgjimit ambiental. Gjatë kësaj kohe policia ka përgjuar të dyshuarin, i cili ka deklaruar se paratë ishin për shefin, ndërsa ditën e arrestimit, fillimisht kallëzuesi i ka dhënë Patriotit 100 eu-

dhe kthimin e automjetit të tij tip “Jaguar”, prodhim i vitit 2008, që ishte vjedhur në Tiranë në qershor të këtij viti. Burime pranë prokurorisë thanë se do të hetoheshin lidhjet e mundshme të të arrestuarit me shefin e policisë që ai përmend në bisedat e përgjuara, por ende nuk ka rezultate për këtë hetim. L.Bakillari


8 02

MAPO

e premte, 9 NëNTOR 2012 www.mapo.al

kronikë

Pas dy muajsh hetime, pesë inspektorë të Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm kanë përpiluar një raport ku tregojnë gjithçka ndodhi

SHKB, raport për vrasjen e komisarit të Shijakut: Mungoi analiza e thelluar Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm analizon ngjarjen e rëndë, ku fillimisht Ilir Xhakja kishte qëlluar me grushta shoferin Fatmir Hoxha. “Shefi i komisariatit ishte në aksion pa përforcime, për shkak të një zjarri të rënë në zonë” Leonard Bakillari

Tiranë Vrasja e kryekomisar Adem Tahirajt tashmë ka një version zyrtar për të cilin janë në dijeni krerët më të lartë të Policisë së Shtetit, Ministrisë së Brendshme dhe prokurorët që po hetojnë ngjarjen. Pas dy muajsh hetime, pesë inspektorë të Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm kanë përpiluar një raport ku tregojnë gjithçka ndodhi më 13 shtator të këtij viti. Raporti prej rreth 25 faqesh ndër të tjera ka nxjerrë edhe 7 konkluzione, ku ndër më kryesorët është mungesa e analizës nga strukturat e policisë për ngjarjen e rëndë. Në raport përfshihen dokumentet shkresore të komisariatit të policisë në Shijak, intervistimin e punonjësve të policisë, si dhe konkluzionet përfundimtare, të cilat u janë vënë në dispozicion krerëve më të lartë të policisë. Në raport thuhet se para vrasjes së kryekomisar Adem Tahiraj, shtetasi Ilir Xhakja fillimisht është konfliktuar dhe ka qëlluar disa herë me grushta punonjësin e policisë, Fatmir Hoxha, tashmë i arrestuar në lidhje me ngjarjen e 13 shtatorit. Lidhur me momentin e vrasjes, oficerët e SHKB-së kanë arritur në konkluzionin se Ilir Xhakja qëlloi ndaj komisarit të policisë në momentin kur mes tyre ishte Fatmir Hoxha, i cili kishte rolin e shoferit në patrullimin e nisur në zbatim të planit të masave të ndërmarrë nga Drejtoria e Policisë Durrës dhe komisariat i Shijakut. Raporti i SHKB-së “Paraditen e 13 shtatorit, Adem Tahiraj, shefi i komisariatit të Shijakut është nisur në një mbledhje në Drejtorinë e Policisë së Durrësit, ku do të merrnin pjesë shefat e komisariateve të qarkut. Mbledhja do të drejtohej nga zv.drejtori i policisë, në mungesë të drejtorit. Mbledhja është anuluar dhe

Adem Tahiraj

kryekomisari së bashku me dy kolegë të tij janë ulur në një kafe. Më pas, së bashku me shefin e komisariatit të Krujës dhe një punonjës policie të paidentifikuar kanë shkuar për drekë pranë Aeroportit të Rinasit”- thuhet në raportin e ShKB-së. Më tej hetimet tregojnë se Adem Tahiraj ka shkuar në ambientet e komisariatit që ai drejtonte dhe ka kontaktuar me oficerin e rojës, të cilit i ka kërkuar të thërriste gjithë punonjësit e policisë që ishin në detyrë, me qëllim nisjen e një patrullimi në zbatim të planit të masave për identifikimin e automjeteve me mungesë apo pa dokumentacionin e nevojshëm. Kryekomisari ka lëvizur me automjetin e tij, në të cilin ndodheshin efektivët e policisë Fatmir Hoxha në vendin e shoferit dhe Kastriot Gosturani. Ky automjet shoqërohej edhe nga dy automjete të tjera policie, të cilat kishin si detyrë kontrollin e automjeteve me mangësi në dokumentacion. Fillimisht patrulla e policisë ka ndaluar një automjet pa targa, i cili është shoqëruar në komisariat nga një punonjës policie. Më pas, është ndaluar edhe një tjetër automjet me mangësi në dokumentacion, i cili është bllokuar dhe shoqëru-

Ilir Xhakja

ar nga një tjetër punonjës policie në komisariatin e Shijakut. Gjatë rrugës që të çon drejt fshatit Katund Sukth, patrullat e policisë janë njoftuar për një zjarr të rënë në zonë. Gjatë kontaktit me shërbimin zjarrfikës, policët janë vënë në dijeni se duhet të verifikohej informacioni, në të kundër zjarrfikësit nuk do të shkonin në vendin e lajmëruar. Në këtë moment kryekomisar Adem Tahiraj ka urdhëruar dy patrullat e policisë të shkonin drejt vendit ku ishte sinjalizuar për zjarr, ndërsa me automjetin e tij që drejtohej nga punonjësi i policisë Fatmir Hoxha ka vijuar patrullimin, sikundër parashikohej në planin e masave. Gjatë patrullimit në rrugën që të çon drejt fshatit Katund Sukth, kryekomisar Adem Tahiraj ka parë një automjet tip “Opel” me targa të huaja, të cilit i ka kërkuar të ndalojë. Drejtuesi i mjetit ka ndaluar dhe punonjësit e policisë i kanë kërkuar atij dokumentet e automjetit. Shoferi është prezantuar si shtetasi Ledian Krasnaj, i cili gjithashtu ka deklaruar se kishte probleme në dokumentacionin e makinës. Për shkak të mungesës së dokumentacionit, efektivët e policisë i kanë kërkuar Krasnajt shoqërimin e autom-

Atentati për hakmarrje, burg taksistit të pritës Gjykata e Kurbinit ka lënë në qeli taksistin Xhelal Peposhi, i akuzuar se ka furnizuar me informacion vëllezërit Llani për vendndodhjen e vëllezërve Shkreta Gjykata e Kurbinit ka lënë në qeli taksistin Xhelal Peposhi, i akuzuar se çoi në pritën e vëllezërve Llani dy vëllezërit Shkreta. Ai ka dalë paraditen e djeshme para gjykatës, ku edhe ka dëgjuar provat e akuzës, të cilat e akuzojnë atë për dhënie ndihme në vrasjen e Gentian Shkretës dhe plagosjen e Emanuelit. Sipas prokurorit, Peposhi ka pranuar se ka transportuar me taksi vëllezërit Shkreta, por ka kundërshtuar faktin që ka

Jetmir Llani

lajmëruar familjen Llani në dhënien e informacionit, mbi lëvizjen e dy pasagjerëve. Megjithatë, prokurori është në pritje edhe të zbardhjes së tabulateve telefonike, për të plotësuar dosjen ndaj Peposhit. Mësohet se edhe familjarët e Xhelal Peposhit, të cilët ishin fqinjë me familjen Shkreta janë

larguar nga banesa e tyre, ndërsa dje ata kanë qenë të pranishëm në momentin e masës së arrestit në gjykatën e shkallës së parë të rrethit Kurbin. Xhelal Peposhi u arrestua pak orës pas vrasjes së Gentian Shkretës dhe plagosjes së vëllait të tij Emanuel Shreta. Deri tani, të dyshuar kryesorë mbetet Jetmir dhe Muharrem Llani, fqinjë të familjes Shkreta. Këta të fundit akuzojnë Shkretajt për vrasjen e djalit 9-vjeçar, gjatë një atentati për larjen e hesapeve mes dy familjeve. Prokuroria ka tashmë në dorë dëshminë e Emanuel Shkretës, i cili ka pohuar se ishte Jetmir Llani autor i vrasjes së vëllait të tij. Në dëshminë e dhënë për grupin hetimor, ai ka shtuar se dy vëllezërit Llani i kishin ndjekur me armë në duar e para se t’i qëllonin, u kishin thënë: bëjini të fala djalit në varr.

Në raport thuhet se para vrasjes së kryekomisar Adem Tahiraj, shtetasi Ilir Xhakja fillimisht është konfliktuar dhe ka qëlluar disa herë me grushta punonjësin e policisë, Fatmir Hoxha jetit në komisariat, por në këtë moment ai ka njoftuar në telefon dajën e tij, shtetasin Ilir Xhakja. I dyshuari ka mbërritur në vendin e ngjarjes me një automjet tip “Mercedez Benz”, të cilin e ka parkuar pranë fuoristradës së policisë ku ndodhej punonjësi i policisë Fatmir Hoxha. Sapo ka dalë nga automjeti i tij, shteasi Ilir Xhakja ka sharë efektivin e policisë dhe e ka qëlluar disa herë me grushta nga jashtë makinës. Raporti i ShKB-së thotë se menjëherë

pas kësaj skene ka reaguar kryekomisar Adem Tahiraj, i cili ka debatuar ashpër me shtetasin Ilir Xhakja. Në këtë moment nga automjeti ka dalë Fatmir Hoxha, i cili është futur në mes të dy personave që po debatonin me tone të ashpra, me qëllim qetësimin e situatës. Në debat e sipër kryekomisar Adem Tahiraj ka nxjerrë pistoletën dhe ia ka drejtuar shtetasit Ilir Xhakja, të cilit i ka kërkuar të mos lëvizte. Duke përfituar nga fakti se mes tyre ishte punonjës i policisë, Ilir Xhakja ka nxjerrë armën e tij dhe ka qëlluar pesë herë në drejtim të kryekomisarit. Ai ka gjetur vdekjen e menjëhershme dhe sipas hetimit të ShKB-së rezulton se ka ndërruar jetë në duart e Fatmir Hoxhës. Në analizë të këtyre të dhënave Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm ka nxjerrë shtatë konkluzione, të cilat ua ka bërë të ditura edhe drejtuesve të lartë të policisë dhe prokurorëve që po hetojnë vrasjen e kryekomisar Adem Tahirajt. Një nga konkluzionet që ngarkon me përgjegjësi strukturat e policisë është mungesa e një analize të thelluar për këtë ngjarje të rëndë edhe një muaj pas krimit që tronditi opinionin publik.

Elektricistët e CEZ kapen duke vjedhur telat e energjisë Kapen duke vjedhur telat e linjave të shpërndarjes së energjisë elektrike dy punonjës të kompanisë CEZ. Kanë qenë denoncimet e njëpasnjëshme të vetë banorëve të zonës ndaj dy punonjësve të CEZ, Albert Resuli, 46 vjeç dhe Arqile Bërdilla, 55 vjeç, që të dy banues në qytetin e Fierit, që i kanë vënë ata në pranga. Nga burime të policisë mësohet se dy të ndaluarit kanë qenë prej disa ditësh nën vëzhgim, pasi dyshoheshin se vidhnin telat e linjave të transmetimit të energjisë. Hetimet disaditore kanë nxjerrë në pah se dy elektricistët kujdeseshin vetë për t’i kryer vjedhjet. Në orët e para të mëngjesit të djeshëm ata kanë

arritur të presin rreth 450 metra tel bakri në linjën e rrjetit elektrik Gradishtë-Karavasta. Pasi kanë kryer vjedhjen, policia ka kryer ndalimin e 46-vjeçarit Resuli dhe 55-vjeçarit Bërdilla, teksa po transportonin sasinë e telit të bakrit që kishin vjedhur.


“Kënga Magjike” Albani favorit, Adrijan Gaxha rrëmben 3 milionë klikime në youtube Mbrëmjen e djeshme ishte nata e parë e festivalit “Kënga Magjike”, një nga eventet më të rëndësishme të muzikës moderne shqiptare...

Bleona, foto nga turi me “Gipsy King”

www.mapo.al

festivali

Enkel Demi dhe Floriana Garo prezantojnë Festivalin e RTSH

Kush janë miss-et që zgjodhi fadil Berisha Adrola Dushi: Dua që jeta ime të përfundojë me “jetuan përgjithmonë të lumtur”. Ersela Kurti: Bukuria, një plus për të arritur atë që do

Rozi dhe Sinani, pjesë e “VIP Shpija 3”? Këngëtarja Rozana Radi dhe Sinan Hoxha mund të bëhen shumë shpejt pjesë e reality-shout “VIP Shpija 3”, i cili po zhvillohet në Prishtinë...

Zbulohen emrat e këngëtarëve pjesëmarrës, që do të performojnë këngët e tyre në Pallatin e Kongreseve në datat 20-22 dhjetor

Vajza e dytë e Albëries, në një lidhje të lumtur dashurie

Enca Haxhia: Rrugën e këngës e kam filluar e vetme, do vazhdoj kështu E re, energjike dhe akoma 17 vjeçe, por me një perspektivë të madhe në fushën e muzikës. Është kjo Enca Haxhia, e cila këtë vit konkurron në duet me Big Bastën tek festivali “Kënga Magjike”...

Femrat e njohura të ekranit në “Klani i të divorcuarave” Faqe 9


10 18 16 6

MAPO

E 9 nëntor 2012 martë, 15 17 27maj mars maj2011 2011 13 E premte, martë, qershor 24 2010 janar 2012 www.mapo.al www.gazetamapo.com www.mapo.al

intervista “Miss Universe Albania” Bukuroshja nga Rrësheni rrëfen emocionet si fituese e “Miss Universe Albania”, ëndrrat e saj dhe çfarë pret ajo nga kjo kurorë

Jonida Hitoveizi

Adrola Dushi është bukuroshja nga Rrësheni, e cila do të përfaqësojë Shqipërinë në një event mjaft të rëndësishëm ndërkombëtar siç është “Miss Universe”. Vajza me tipare të veçanta rrëfen për gazetën “Mapo” gjithë emocionet që e kanë shoqëruar në këtë garë, por edhe ambiciet e saj. “Më bën të ndihem e lumtur dhe me fat të di që një bashkëkombës i yni do të jetë edhe në “Miss Universe” falë arritjeve dhe profesionalizmit të tij”, ka thënë ajo sa i përket vlerësimit që iu bë bukurisë së saj nga një prej emrave më të njohur të fotografisë shqiptare, Fadil Berisha. Adrola, jeni shpallur “Miss Universe Albania”. E prisnit këtë fitore? Ishte një fitore e papritur. Nuk e kisha menduar se do të kurorëzohesha pasi konkurrenca ishte shumë e fortë. Jam e lumtur që jam unë vajza, e cila u kurorëzua dhe do të përfaqësojë Shqipërinë në “Miss Universe”. Çfarë menduat në momentin që emri juaj u shpall si fituese? Sigurisht që mendimi i parë shkonte tek familja ime, e cila jeton larg, në USA, për lumturinë dhe krenarinë që do u dhuroja atyre. Mendimi i dytë shkonte tek qyteti im, pasi ishte hera e parë që kurora po shkonte në Rrëshen dhe më lumturoi fakti që isha unë vajza e parë që po e çonte atje. Jeni dy vajza të zgjedhura si më të bukurat e Shqipërisë. Mendon se do ishte më mirë që të zgjidhej vetëm një e tillë? Mendoj se secila nga ne është e bukur në mënyrën e saj të të qenit dhe jam e sigurt se të dyja do të bëjmë më të mirën tonë në përfaqësimin e Shqipërisë në botë. Për ata që nuk ju njohin, mund të na thoni diçka më shumë për veten tuaj?

Adrola Dushi: Dua që jeta ime të përfundojë me “jetuan përgjithmonë të lumtur” Jam një vajzë e thjeshtë, jo ndryshe nga moshatarët e saj. Ajo çfarë më dallon tanimë është fati i madh që nisi ditën kur produksioni i “Miss & Mister Albania” më pikasi dhe nisa këtë eksperiencë të paharrueshme. Kush ka qenë mbështetja më e madhe në këtë garë? Familja ime dhe një person special, tek i cili besoj dhe e kam përzemër. I dua dhe i falenderoj shumë për këtë fakt. Ka kufi e bukura për ju? Jo, nëse do të flisnim për bukurinë që qëndron brenda personave. Në juri ishin emra të rëndësishëm dhe shumë të njohur mbi të gjitha jashtë Shqipërisë. Si ju bën të ndiheni duke qenë se ju zgjodhën pikërisht ata? Sigurisht që më bën të ndihem mirë dhe mbi të gjitha e vlerësuar. Përse do ta përdorni këtë kurorë? Kjo kurorë është pikënisja e një të ardhmeje më të mirë. Çfarë rrugësh mendon se do të hapë ajo për ju?

Është një mundësi e mirë për një karrierë në fushën e modës, por jo vetëm. Do të mundohem të bëj më të mirën time, duke mos hequr dorë nga ajo çka unë jam dhe synimet që kam. Ndiheni me fat që bukuria juaj ra në sy të Fadil Berishës? Patjetër që po. Më bën të ndihem e lumtur dhe me fat të di që një bashkëkombës i yni do të jetë edhe në “Miss Universe” falë arritjeve dhe profesionalizmit të tij. Do të donit të ndiqnit apo të kishit fatin e Angela Martinit, që gjithashtu ka përfaqësuar Shqipërinë në “Miss Universe”? Besoj se çdo njeri ka fatin e tij. Uroj që pas disa vitesh edhe emri im të flasë për arritjet e mia, të cilat sigurisht që me shumë punë uroj të shtohen gjatë viteve. Mund të na thuash disa nga hobet e tua? Noti dhe kërcimi. Cila është pika jote më e fortë tek pamja e jashtme? Kompleksiteti i mirë.

Po si karakter? Karakteri i fortë. Fakti që qëndroj me këmbë në tokë dhe sinqeriteti kundrejt çdo personi me të cilin jeta më kryqëzon. Njerëzit të cilët kanë vrapuar të parët të të urojnë, kush kanë qenë? Miss-i Arnita Beqiraj, e cila ka qenë pranë nesh gjatë provave dhe që unë e konsideroj një mikeshë shumë të mirë. U zgjodhën si më të bukura një bionde dhe një brune. Mendoni se kjo ishte zgjedhja perfekte e bukurisë shqiptare? Në fakt, secila vajzë që është zgjedhur për të përfaqësuar bukurinë shqiptare ka qenë një zgjedhje perfekte. Mendoj se edhe këtë vit nuk ka asgjë për të diskutuar, pasi zgjedhja ka qenë e profesionistëve. Ëndrrat tuaja cilat janë? Unë besoj tek fundet e lumtura dhe tek shprehja “jetuan përgjithmonë të lumtur”! Ëndrra ime është që edhe jeta ime të përfundojë me këtë thënie; një familje të lumtur dhe të shëndetshme është qëllimi im kryesor.


E premte, 9 nëntor 2012 www.mapo.al

MAPO

11

Bukuria, dhe aq më tepër vlerësimi me një kurorë, është një plus për të arritur atë që kërkon. Megjithatë, them se do të më shërbejë për një afirmim të vlerave të mia. Do të pranoje të bëheshe pjesë e televizionit, siç shumë vajza të tjera me kurorë kanë bërë?

Miss World Albania Emocionet e marrjes së kurorës si një ndër më të bukurat e Shqipërisë, por edhe ëndrrat e saj për të pushtuar pasarelat e modës në botë

Ersela Kurti:

Bukuria, një plus për të arritur atë që do Jonida Hitoveizi

Ersela Kurti është bukuroshja tjetër që do të përfaqësojë Shqipërinë në një event të rëndësishëm siç është “Miss World”. Vajza nga Tirana rrëfen emocionet e marrjes së kurorës si një ndër më të bukurat e Shqipërisë, por edhe ëndrrat e saj për të pushtuar pasarelat e modës në botë. Ajo gjithashtu është edhe një nga balerinat e TV Klan, ndaj televizioni tashmë mund të quhet një ëndërr e prekur. Megjithatë, dëshirat janë të shumta, e mbi të gjitha kjo kurorë ka përgjegjësi. Ersela tregon bisedat dhe këshillat që i kanë thënë Emina Cunmulaj dhe Fadil Berisha, pas spektaklit, si dhe tregon për jetën e saj si një studente që studion drejtësi. Ersela, keni fituar kurorën si më e bukura e Shqipërisë, për të na përfaqësuar në ”Miss World Albania”. Cilat ishin emocionet që ju shoqëruan? Është normale që spektakle të këtyre përmasave ndikojnë edhe në anën shpirtërore. Megjithatë, dua të them se ishin emocione të forta e të bukura njëkohësisht. E, duke pasur parasysh edhe përfaqësimin e Shqipërisë në “Miss World”, këtyre emocioneve më pas u shtohet më shumë përgjegjësia. Juria ishte me emra të zgjedhur e të famshëm. Cilit prej tyre do të donit t’i bënit më shumë përshtypje? Duke respektuar profesionalizmin e anëtarëve të jurisë, qëllimi im ishte që të lija një përshtypje të mirë tek të gjithë. Jo vetëm njërit prej anëtarëve të jurisë. Jeta juaj deri në momentin kur u zgjodhët si një nga vajzat më të bukura si ka qenë? Unë kam një jetë normale si të gjithë moshatarët e mi. Kam shkollën dhe angazhimet e mia profesionale. Si janë ditët e tua të zakonshme? Zakonisht ato nisin me shkollën, pastaj shkoj në punë, pasi jam balerinë e Tv Klan. Pastaj kam kurset për gjuhët e huaja, takoj miqtë e mi etj. Këto janë pak a shumë ditët e mia të zakonshme. Për ata që nuk të njohin, a mund të zbulosh diçka më shumë për veten? (ku keni lindur, arsimimi) Unë jam 22 vjeçe. Kam lindur në Tiranë dhe vazhdoj studimet në Universitetin e Tiranës, për drejtësi. Veç universitetit, punoj edhe si balerinë profesioniste në TV Klan, tashmë prej disa vitesh. Sa e rëndësishme është bukuria për ty në jetën e përditshme që bën? Mendoj se bukuria ka rëndësinë e vet, por është dhe një plus më tepër për të arritur atë që kërkon. Mund të na thuash disa nga hobet e tua? Hobet e mia janë prezantimi, gazetaria, pasarelat dhe fotografia. Për çfarë mendon se do të të shërbejë kjo kurorë? Siç thashë më sipër, bukuria, dhe aq më tepër vlerësimi me një kurorë, është një plus për të arritur atë që kërkon. Megjithatë, them

se do të më shërbejë për një afirmim të vlerave të mia. Do të pranoje të bëheshe pjesë e televizionit, siç shumë vajza të tjera me kurorë kanë bërë? Unë kam fatin e mirë që tashmë jam pjesë e një televizioni prestigjioz, siç është Tv Klan. A do të synosh Amerikën dhe pasarelat e modës atje? Patjetër që po, sepse kjo ka qenë një nga ëndrrat e mia. Me Eminën dhe Fadil Berishën, çfarë bisedash ke ndarë? Me Eminën dhe fotografin Fadil Berisha ndava biseda që bëhen zakonisht në të tilla evente. Ata sigurisht në fund më dhanë disa

Unë jam 22 vjeçe. Kam lindur në Tiranë dhe vazhdoj studimet në Universitetin e Tiranës, për drejtësi. Veç universitetit, punoj edhe si balerinë profesioniste në TV Klan, tashmë prej disa vitesh këshilla nga eksperiencat që vetë kanë kaluar në këtë fushë. Ke një idhull pasarelash? Po kam. Ajo është supermodelja Gisele Bundchen. Cila është pika jote më e fortë te pamja e jashtme? Buzëqeshja dhe sytë. Po si karakter? Vendosmëria dhe këmbëngulja për të arritur atë që dua. Njerëzit të cilët kanë vrapuar të parët të të urojnë, cilët kanë qenë? Të parët kanë qenë familjarët, pastaj miqtë e mi. Së fundmi, a e ke frikë konkurrimin në “Miss World”? Përkundrazi. Ndihem me fat dhe krenare që do të përfaqësoj Shqipërinë në një event të tillë.


18 16 8 12

MAPO

martë, shtunë, 15 17 21 mars prill 2012 13 E premte, martë, qershor 24 27maj 2010 janar maj2011 2011 2012 E 9 nëntor 2012 www.mapo.al www.gazetamapo.com www.mapo.al

Spektakël

Enkel Demi dhe Floriana Garo prezantojnë Festivalin e RTSH Zbulohen emrat e këngëtarëve pjesëmarrës, që do të performojnë këngët e tyre në Pallatin e Kongreseve në datat 20-22 dhjetor Festivali i muzikës së lehtë shqiptare që mbahet në fund të dhjetorit, më shumë se çdo gjë tjetër, muaj përpara se të fillojë ngjall një diskutim të gjatë për emrat që do ta prezantojnë. Vitin e kaluar u përfol gjatë se mund të ishte Krasta ai që do e prezantonte, por në fakt vetëm pak ditë përpara fillimit të tij u bë e ditur se prezantuesit do të ishin Nik Xhelilaj, ish-Missi Hygerta Sako dhe Enkelejda Zeko. Prej disa vitesh tashmë, emrat e prezantuesve lakohen dhe diskutohen më shumë se edhe vetë kënga fituese. Por ndryshe ka ndodhur këtë 100-vjetor të Pavarësisë, ku janë zbuluar edhe emrat zyrtarë që do të ngjiten në skenën që mban plot 51 vjet histori. Prezantuesit e këtij viti të Festivalit në RTSH mësohet se do të jenë Enkel Demi, gazetari dhe prezantuesi i njohur, shoqëruar nga bukuroshja Floriana Garo. Këta janë dy emrat, të cilët deri tani nga burime afër organizatorëve të këtij eventi janë të zgjedhurit përfundimtarë. Floriana Garo tashmë njihet jo vetëm si vajza e motit në “Abc news”, por edhe si përfaqësuesja e

Shqipërisë në eventin e bukurisë “Miss World 2012”. Nga ana tjetër, gazetari Enkel Demi është identifikuar përherë si imazh i rëndësishëm në “Tv Klan” përpara se të niste sezonin e ri në TVSH me emisionin e tij “Shih”. Mirëpo zhvillimi i një festivali kaq të rëndësishëm për muzikën shqiptare shpesh është kritikuar dhe ka pasur rezerva të shumta lidhur me zgjedhjen e prezantuesve. Kritikat kanë qenë shpesh për figurat femërore, të cilat prej vitesh janë hijëzuar nga meshkujt prezantues. Urojmë që këtë vit të shohim një prezantim sa më të denjë të këtij festivali, kënga fituese e të cilit do të përfaqësojë vendin tonë në “Eurosong”. Edhe këtë vit drejtor artistik i Festivalit do të jetë kompozitori dhe orkestruesi Shpëtim Saraçi. Në këtë edicion do të zhvillohet dhe një homazh për Festivalin e vitit 1972, që u përdor si pretekst për një varg dënimesh në art dhe kulturë. Festivali do të zhvillohet në tri net. Në dy netët e para do të këndohen nga 13 këngë, prej të cilave vetëm 8, pra 16 gjithsej, do të shkojnë në natën finale.

“KËNGA MAGJIkE”

Albani favorit, Adrijan Gaxha rrëmben 3 milionë klikime në youtube

Festivali i këngës në RTSH zhvillohet çdo fundviti që prej vitit 1961 dhe që prej vitit 2003 kënga fituese e këtij festivali ka përfaqësuar Shqipërinë në “Eurovizion”. Fituesja e edicionit të kaluar ishte Rona Nishliu me këngën “Suus”. Artistë që konkurrojnë në këtë edicion 1.Adrian Lulgjuraj & Bledar Sejko 2.Ardian Bujupi 3.Ani Çuedari 4.Anjeza Shahini (ESC 2004) 5.Arjan Dredhasi 6.Arjela Krasniqi 7.Bojken Lako 8.Bon Bon Band 9. Dr. Flori & Fabi 10.Elis Nova 11.Entela Zhula 12.Flaka Krelani 13.Grupi ‘Na’

14.Hersi Matmuja 15. Kejsi Tola (ESC 2009) 16.Kelly 17.Kozma Dushi 18.Lynx 19.Marsela Çibukaj 20.Merland Kademi 21.Rezarta Smaja 22.Rosela Gjylbegu 23.Selami Kolonja 24.Valon Shehu 25.Vesa Luma 26.Xheni & Enxhi Kumrija.

Adelina i këndon Skënderbeut për 100-vjetorin Adelina Ismaili ka zgjedhur që këtë përvjetor të sjellë një këngë me nota patriotike. Kështu, klipi më i ri i realizuar prej saj, “Skënderbeu”, tregon dhe njëherë gjakun e shqiptarit dhe vlerat e tij. Klipi është i animuar dhe Heroi ynë Kombëtar Skënderbeu zë një hapësirë goxha të rëndësishme gjatë gjithë këtij rrugëtimi.

Femrat e njohura të ekranit në “Klani i të divorcuarave” Mbrëmjen e djeshme ishte nata e parë e festivalit “Kënga Magjike”, një nga eventet më të rëndësishme të muzikës moderne shqiptare. Në krah të Gjebreas si prezantuese këtë vit qëndron bukuroshja Armina Mevlani dhe aktorja e njohur Olta Gixhari. Një brune dhe një bionde, kjo ka qenë zgjedhja që Arditi ka preferuar të ketë si partnere prezantimi sivjet. Në mbrëmjen e djeshme publiku ka mundur të shijojë këngët dhe performancat e artistëve të natës së parë gjysmëfinale, ndërsa sot do të jetë e dyta. Ndërkohë emocionet e të gjithë konkurrentëve sa vijnë e shtohen me afrimin e ditës së nesërme, ku do të shpallet edhe fituesi i “Kënga Magjike 2012”. Deri tani emrat më të përfolur në rrjetet sociale për ta fituar këtë çmim janë të shumtë, megjithëse disa prej tyre kanë arritur të marrin më shumë klikime apo shpërndarje të këngëve në rrjetet sociale. Kështu, në vend të parë deri tani qëndron Adrijan Gaxha, kënga e të cilit ka afërsisht 3 milionë klikime në youtube, duke e bërë kështu një nga këngëtarët më të klikuar të festivalit. Një nga emrat e tjerë big dhe që shihet si pretendent për këtë vit është edhe këngëtari Alban Skënderaj, i cili merr pjesë për herë të parë në këtë festival. Edhe pse shpesh armiqësitë e artistëve janë evidente, gjithmonë kemi parë se kënga e zgjedhur fituese është gjithmonë më e pëlqyera nga publiku. Vetë Gjebrea është shprehur shpesh se pavarësisht mënyrës së votimit ku artistët votojnë njëri-tjetrin, kënga më e mirë ka fituar përherë.

Shfaqja e Inis Gjonit ka qenë një sukses i vërtetë në Teatrin e Komedisë. “Klani i të divorcuarave” ka mbledhur në teatër si rrallëherë një dyndje të publikut dhe jo vetëm atë besnik të teatrit. Interesi ka qenë i madh për vetë llojin e komedisë dhe realitetit që ajo përcjell. Në këtë shfaqje nuk kanë munguar as femrat e shumta, por as meshkujt. Mes shumë prej tyre kanë qenë të pranishëm emra të njohur, si Çiljeta, aktorja Niada Saliasi, Ingrid Gjoni, emra të spikatur të televizionit por edhe opinionit publik. Komedia ka në qendër tri femra të divorcuara, të cilat mes shumë batutave tregojnë përjetimet e tyre, por njëkohësisht edhe forcën për të kërkuar sërish një princ deri në fund të jetës së tyre. Mes interpretimit brilant të Romir Zallës, Adriana Tolkut dhe Jonida Vokshit, “Klani i të divorcuarave” është një shfaqje për të mos u humbur. Humor i zgjuar, gjendje, përjetime dhe loja e aktorëve kanë bërë që shfaqja të shënojë një tjetër sukses të merituar të regjisores Inis Gjoni.

Bleona, foto nga turi me “Gipsy King” Pas turit të mbajtur në Europë e më tej me “Gipsy King”, vijnë edhe fotot e reja të këngëtares Bleona Qerreti. Në këto foto ajo shihet më e lumtur se kurrë dhe ëndrra e saj për të qenë në ture të rëndësishme duket se po bëhet realitet. Ndërkohë ajo ka thënë se shumë shpejt do të xhirojë edhe videon e re me Timbaland, ndërkohë që po vazhdon me promovimin e albumit të ri në shumë shtete të huaja.

Vajza e dytë e Albëries, në një lidhje të lumtur dashurie Agnesa, vajza e këngëtares së njohur Albërie Hadërgjonaj, është e dashuruar kokë e këmbë. Këtë gjë e ka bërë publike edhe përmes vendosjes së fotove së bashku me të dashurin e saj. Djaloshi që ka vjedhur zemrën e kësaj bukuroshe të familjes Hadërgjonaj quhet Andi Prenga, student në një prej universiteteve në Mbretërinë e Bashkuar. I pashëm dhe shumë xhentil duket nëpër fotot që Agnesa i ka publikuar tek profili i saj, disa prej të cilave të realizuara edhe gjatë verës që kaloi. Agnesa në opinionin publik u bë e njohur edhe falë bukurisë së saj, foto-sesioneve të realizuara së bashku me motrën Anxhelinën, të ëmën Albërien, si dhe kushërirat e saj, Beatrix dhe Argjentina.


CMYK e premte, 9 NëNTOR 2012 www.mapo.al

liBri i ri i

Blendi Fevziut

100 vjet

Një ekskursioN Në politikëN e shtetit shqiptar (1912 – 2012) Ismail Qemali, Princ Vidi, Ahmet Zogu, Enver Hoxha, Ramiz Alia, Sali Berisha, Fatos Nano, të gjithë bashkë në një libër! Një ekskursion në politikën e shtetit shqiptar nga 1912 deri më sot!

MAPO

13


14 18 16 2

MAPO

E 9 nëntor 2012 martë, 15 17 27maj mars maj2011 2011 13 E premte, martë, qershor 24 2010 janar 2012 www.mapo.al www.gazetamapo.com www.mapo.al

intervista

Enca Haxhia, e cila këtë vit konkurron në duet me Big Bastën tek festivali “Kënga Magjike”. Në një kohë rekord që nga vera e këtij viti ka realizuar katër këngë dhe secila ka gjetur vend në audiencën e saj

Shkëndije Mujaj lë shoun për shkak të siliko nit

Shkëndije Mujaj, e njo hur për skandalet e saj dhe një persona konsideron veten si zh që e “shou-girl” është lar guar nga shou “VIP intervistë të dhënë Shpija”. Në një për mediat kosova re ajo është shpreh ngaqë kishin qëllim ur se e e të referuar formave të tjera ndaj saj, por nuk ia arritën qëllim larguan it. Ajo u është saj, për të cilat shpe sh rozë. Po nga burime afër “VIP Shpija” bë është vënë në qendër të mediave het e ditur se siliko trupin e Shkëndijes ni i tepërt në ka qenë një ndër ar syet pa zbuluar asgjë më shumë. Shkëndija ka që atë e kanë larguar nga shtëpia, ko Korleones, ku sipas saj me atë thjesht ka mentuar edhe deklaratat e Vali pirë vetëm një kafe .

Rozi dhe Sinani, pjesë e “VIP Shpija 3”?

Enca Haxhia:

Rrugën e këngës e kam filluar e vetme, do vazhdoj kështu E

re, energjike dhe akoma 17 vjeçe, por me një perspektivë të madhe në fushën e muzikës. Është kjo Enca Haxhia, e cila këtë vit konkurron në duet me Big Bastën tek festivali “Kënga Magjike”. Në një kohë rekord që nga vera e këtij viti ka realizuar katër këngë dhe secila ka gjetur vend në audiencën e saj. Enca tregon se në të ardhmen synon një karrierë të bukur, të mirëfilltë, me hite e projekte të veçanta e pa skandale. E thjeshtë dhe shumë simpatike, ajo vjen në një rrëfim për suplementin “Mapomania”. Ende e re në fushën e muzikës, por konkurron krah emrave të mëdhenj. Si e sheh veten në këtë mes? Këtu fillon realizimi i ëndrrës sime. E di që më pret një rrugë e gjatë, e bukur dhe e lodhshme përpara, megjithatë jam e gatshme t’i përkushtohem muzikës dhe artit me pasion dhe energji. Mendon se emri yt mund të rrijë larg skandaleve si këngëtare e njohur? Normalisht. Kjo është ajo për të cilën jam duke punuar. Deri tani ka qenë një fillim i mirë. Këngët që janë realizuar kanë pasur një impakt të madh në publik. Jam duke i ngjitur shkallët një nga një dhe sigurisht që qëllimi im është realizimi i këngëve të bukura që do të mbeten në gojën dhe mendjen e njerëzve. Cilat janë preferencat e Encës në skenën muzikore? Çfarë të ka dhënë muzika deri tani dhe çfarë të ka marrë? Më pëlqen çdo këngë që është e bukur. Akoma nuk mund të veçoj një rrymë muzikore si të preferuarën time, ndaj dhe jam duke eksperimentuar me materiale të çmendura shumë ndryshe nga njëra- tjetra. Deri tani

muzika më ka dhënë emocione pafund, lumturi, njohje me njerëz të rinj, popullaritet dhe lodhje. Sigurisht që më ka marrë një pjesë shumë të madhe të kohës, energjisë dhe vëmendje, por të gjitha ia vlejnë. Popullariteti juaj sa ka filluar. Si të komentojnë në shkollë apo në rrugë? Nuk dëshiroj që të njihem apo trajtohem si “vajza popullore” në ambiente ku ndodhem me shoqërinë apo njerëz të afërm. Jam gjithmonë ajo Enca shumë e dashur, ekspresive që dëshiron të kalojë mirë me miqtë e saj. Konkurrencën tek “Kënga Magjike” si e sheh? Mendon se do ia dilni me Bigun? Pjesëmarrja në “Kënga Magjike” ka qenë gjithmonë një nga synimet e mia që e vogël. Këtë vit jam në një duet me Big Bastën si një nga producentët dhe reperët më të mirë të momentit. Kënga që kemi sjellë është vërtet e veçantë, me një fabul të bukur dhe është pritur shumë mirë nga publiku. Ky ka qenë sigurisht një tjetër sukses i imi. Gjithashtu doja të shtoja se konkurrenca këtë vit është vërtet e fortë, gjë që më bën të ndihem akoma më energjike dhe pozitive. Po sikur të ishe e vetme? Këtë rrugë e kam filluar e vetme e motivuar nga pasioni dhe talenti. Do ta vazhdoj si të tillë, pavarësisht bashkëpunimeve që do të sjellë herë pas here. Çfarë do të bëni pas festivalit? Cilat janë planet dhe surprizat? Qysh nga vera kam realizuar katër këngë, prej të cilave dy me klipe dhe një pjesëmarrje në një festival të madh si “Kënga Magjike”. Kështu që mendoj se është një fillim goxha i mirë. Kam disa projekte për më tej, vërtet të veçanta, rryma të reja dhe bashkëpunime të bukura.

Këngëtarja Rozana Radi dhe Sinan Hoxha mund të bëhen shumë shpejt pjesë e reality-shout “VIP Shpija 3”, i cili po zhvillohet në Prishtinë, por që në Shqipëri transmetohet edhe në platformën “Digitalb”. Këto informacionet më të reja që kemi mundur të sigurojmë nga zëra të sigurt pranë këtij produksioni, edhe pse ende asgjë nuk është konfirmuar zyrtarisht, pasi Rozana këto ditë është e impenjuar me festivalin “Kënga Magjike”. Pas mbarimit të tij, mësohet se ajo për të dytën herë do të bëhet pjesë e këtij show së bashku me Sinan Hoxhën.

Enxhi Kamenica, konkurrentja më e re në “VIP Shpija” Vajza simpatike nga Shqipëria, Enxhi Kamenica është bërë pjesë e “VIP Shpija 3”. Pas largimit të njërit prej banorëve “VIP” Shqipriu, Enxhi është futur në këtë garë. Për të, kjo nuk është një eksperiencë e re, pas futjes në shtëpinë e “Big Brother” dy vjet më parë si banorja e infiltruar. Mbetet për t’u parë se si do të sillet ajo mes personave të tjerë të njohur. Ndërkohë, Enxhi shpesh është vënë në qendër të shtypit rozë për lidhjen e saj me Stresin apo akuzat që bëri ndaj Leonard Bombajt për pedofili.


ekonomia

E premte, 9 nëntor 2012 www.mapo.al

MAPO

15

Bien aksionet e CEZ në bursë për shkak të humbjeve në Shqipëri. Enti Rregullator nis hetimet për financat e kompanisë në prag të heqjes së licensës

ERE “hetim” bilanceve të CEZ, humbjet të pajustifikuara Kriza financiare në të cilën ka deklaruar së është zhytur kompania e Shpërndarjes së Energjisë, CEZ, nuk duket e vërtetë nga Enti Rregullator i Energjisë. Pikërisht për të vërtetuar këtë situatë, ERE ka ngritur një grup pune që do të verifikojë bilancet e CEZ. Drejtori Juridik i ERE-s, Eduard Elezi, ka pohuar dje për m e d i at s e E nt i Rregullator do të kontrollojë aktivitetin financiar të operatorit të shpërndarjes CEZ, për të konst at u a r a r sye t e g j e n dj e s s ë vështirë financiare që po kalon kompania dhe pas këtij kontrolli Bordi i Komisionerëve do të marrë edhe vendimi përfundimtar në lidhje me licencën e kompanisë. “Përderisa ne jemi shprehur me një tarifë të përcaktuar me kompaninë e shpërndarjes është parë

që kompania me këto të ardhura që mund të ketë ose me këto elemente që janë marrë parasysh në përcaktimin e tarifës në kompanitë shpërndarëse, mund të jetë funksionale dhe duhet të jetë funksionale. Duhet një monitorim nga se kompania ka patur vështirësi financiare dhe cilat janë ato shpenzime që kompanisë i kanë sjellë vështirësi financiare”, tha Elezi. Ai pohoi se pas informacionit përfundimtar dhe relatimit të këtij informacioni pranë Bordit të Komisionerëve, do të jenë drejtoritë teknike të cilat do t’i propozojnë Bordit që të kemi një vendimmarrje në lidhje me procedimin për heq je licence ndaj CEZ. Në deklaratën publike, autoriteti që rregullon sektorin e energjisë i është përgjigjur edhe akuzave të opozitës,

e cila një ditë më parë tha se CEZ ka transferuar dhjetëra milionë euro jashtë shtetit. “Nuk është detyrë e Entit të ndjekë apo mbikëqyrë lëvizjet e fluksit të parave të një të licencuari, qoftë kjo edhe shoqëria CEZ-shpërndarje. Ajo që kërkohet nga ERE është monitorimi i realizimit faktik i shpenzimeve të të licencuarit, përfshirë shpenzimet operative dhe ato për investime dhe krahasimi i tyre me ato të parashikuara në tarifë”, tha Elezi. Sistemi energjetik në vend po përballet me një krizë të thellë financiare, që ka përfshirë si kompaninë private të shpërndarjes CEZ, ashtu dhe korporatën publike të prodhimit KESH, një situatë që detyroi qeverinë të ndërhynte për të siguruar furnizimin me energji të vendit.

“Duhet një monitorim nga se kompania ka patur vështirësi financiare dhe cilat janë ato shpenzime që kompanisë i kanë sjellë vështirësi financiare”

Drejtori Juridik i ERE-s, Eduard Elezi

shkurt

Vodafone, karroca motorike për individë me aftësi të kufizuara

Anketimi i BSH: 50% e bizneseve janë në borxhe Banka e Shqipërisë anketoi më shumë se 700 biznese dhe vërejti se gati gjysma e tyre kanë një borxh për të shlyer. Për rreth 70 për qind të bizneseve huaja është sa gjysma e kapitalit. Ja arsyet e huamarrjes masive Blerina Hoxha

Bizneset shqiptare kanë rritur ndjeshëm borxhet këtë vit, si ndaj bankave po edhe ndaj tregut informal. Në një anketim që ka bërë Banka e Shqipërisë në më shumë se 700 biznese në të gjithë vendin, mësohet se gati gjysma e tyre ose 47 për qind kanë për të shlyer një borxh. Pjesa dërrmuese e sipërmarrjeve kanë pohuar se janë detyruar të financohen me borxh, pasi shitjet kanë rënë ndjeshëm si rezultat i rënies së aktivitetit ekonomik në vend. Kriza ekonomike e importuar nga Europa në tregun vendas është shndërruar në një krizë konsumi. Blerjet kanë rënë ndjeshëm, duke krijuar një

efekt negativ zinxhir në të gjitha hallkat e tregut. Tashmë në këtë sistem janë zhytur bizneset të cilat kanë më pak të ardhura dhe për rrjedhojë po kryejnë më pak investime, duke u detyruar të financojnë një pjesë të madhe të veprimtarisë së tyre me hua. Përveç faktorit krizë, borxhi i biznesit është rritur edhe nga faturat e pashlyera ndaj tyre nga qeveria, të cilat besohet se janë rreth 2 për qind e PBB-së sipas vlerësimit të Bankës Botërore. Këto borxhe janë përplasur në dyert e bankave, të cilat tashmë kanë një kredi rreth 250 milionë pa shpresë arkëtimi. Rezultatet e anketimit kanë treguar se vetëm 15.7% e bizneseve të intervistuara kanë pohuar zgjerim të veprimtarisë së tyre apo rritje investimesh në 6 muajt e fundit, ndërkohë që pjesa kryesore e tyre, 56.7%, nuk e kanë ndryshuar veprimtarinë e tyre. Bizneset kanë pohuar se huat do të shlyhen brenda një afati të mesëm kohor, 29% e tyre në një afat të gjatë, duke lënë kështu një përqindje më të ulët për periudhën afatshkurtër. Qëllimi i përdorimit të huas është përballimi i shpenzimeve af-

shifrat

74% e bizneseve pohojnë se në gjashtë muajt e kaluar shpenzimi për huan ka zënë deri në 20% të të ardhurave, ndërsa 19% e tyre kanë shpenzuar 2050% të të ardhurave të tyre për ta shlyer atë.

atshkurtra për 35.6% të bizneseve të përgjigjura dhe kryerja e një investimi afatgjatë për 34.1% të tyre. Nga ana tjetër 73.3% e bizneseve kanë vendosur si kolateral një pasuri të paluajtshme për huan e tyre, ndërkohë që huamarrja pa kolateral ka vijuar të zvogëlohet, duke arritur në vetëm 2.3% të ndërmarrjeve të in-

tervistuara. Vlera e përgjithshme e huas në krahasim me kapitalin është afërsisht sa gjysma për 70.4% të ndërmarrjeve të përgjigjura. Rreth 74% e bizneseve të përgjigjura pohojnë se në gjashtë muajt e kaluar shpenzimi për huan ka zënë deri në 20% të të ardhurave, ndërsa 19% e tyre kanë shpenzuar 20-50% të të ardhurave të tyre për ta shlyer atë. Duke vlerësuar pritshmëritë për gjashtëmujorin e ardhshëm, nga totali i huamarrësve të përgjigjur pritet një rritje e lehtë e pagesës së huasë, ndonëse për sektorë të ndryshëm këto rezultate janë të ndryshme. Gjithsesi, 67.3% e bizneseve nuk parashikojnë të marrin një hua në gjashtëmujorin e dytë të vitit. Veprimtaria e biznesit është realizuar kryesisht në lekë për 75.3% të bizneseve të përgjigjura dhe vetëm në lekë për 17.5% të tyre. Ndërkohë, bizneset huamarrëse të përgjigjura tregojnë që shuma e huas së mbetur për t’u paguar është në monedhën vendase për 52.9% të tyre dhe në euro për 36.4% të tyre, duke dëshmuar për ekspozim ndaj rrezikut të kursit të këmbimit.

Në kuadër të përfundimit të projektit “Tani edhe ne mundemi”, të mbështetur nga Fondacioni Vodafone Albania dhe të zbatuar nga Shoqata e Invalidëve të Punës, në bashkëpunim me Bashkinë e Korçës, u zhvillua në bibliotekën e qytetit një aktivitet në të cilin u bë shpërndarja e karrocave motorike për përfituesit e këtij projekti. Ndër shumë të tjerë, të pranishëm në këtë aktivitet ishin edhe kryetari i Bashkisë së Korçës, z. Niko Peleshi; drejtor i Fondacionit Vodafone Albania, z. Albi Greva; si edhe presidenti i Shoqatës së Invalidëve të Punës, z.Abdulla Omuri. Fondacioni Vodafone Albania udhëtoi drejt Korçës për të lumturuar 10 individë me aftësi të kufizuara, të cilët deri pak ditë më parë ishin të ngujuar në shtëpi me pamundësi për të lëvizur. Salla e bibliotekës së qytetit ishte plot me të ftuar, të cilët ngrohën zemrat e secilit prej përfituesve të këtij projekti me duartrokitje të njëpasnjëshme në një ditë shumë të rëndësishme për ta, pasi tashmë, falë bujarisë së Fondacionit Vodafone, do të mund të rifitojnë pavarësinë e tyre për të lëvizur e të integrohen në shoqëri.

Tirana Bank dhuron gjak për Kryqin e Kuq Shqiptar Për të katërtin vit radhazi punonjësit e Tirana Bank kanë mbështetur Kryqin e Kuq Shqiptar në iniciativën e përvitshme të dhurimit vullnetar të gjakut. Mbi 200 punonjës janë paraqitur në ambientet e kësaj banke për të dhuruar gjak, në shenjë humaniteti dhe mbështetjeje për këtë nevojë kaq të rëndësishme të Kryqit të Kuq Shqiptar, e cila këtë vit organizohet për t’i ardhur veçanërisht në ndihmë fëmijëve me sëmundjen e talasemisë dhe leukemisë. Në emër të stafit të Tirana Bank, ka qenë drejtori i përgjithshëm Savvas Thalassinos ai që ka dhënë një mesazh solidariteti dhe mbështetje për këtë iniciativë të përvitshme.


OpEd

16

MAPO

E premte, 9 nëntor 2012 www.mapo.al

Opinione dhe Editoriale

01

Një e pavërtetë e re është më mirë se një e vërtetë e vjetër.

02

Kij kurajën të veprosh në vend që të reagosh.

03

Nganjëherë ndihesh shumë vetëm, kur je duke luajtur Zotin.

Nga Bujar Kapexhiu

Oliver Wendell Holmes

Marksi që nuk kemi njohur T

ë flasësh mbi Marksin në ditët e sotme fillimisht duhet të krijosh një diferencë midis Marksit sociolog, që na mundësoi ta rishohim shoqërinë dhe marrëdhëniet e prodhimit nën një optikë të re; dhe marksizmit si doktrinë politike, që shërbeu si frymëzim për regjimet totalitare të Europës Lindore, Juglindore dhe një pjese të kontinentit aziatik. Duke qenë se libra të tillë si “Kapitali” apo “Grundrisse” sot janë kthyer në qendër të teorisë sociale në Perëndim, në vazhdën e mbizotërimit të shkollës kritike në shkencat sociale qysh pas krizës ekonomike të vitit 2008, sot mund të themi se ndërveprimi midis Marksit dhe marksizmit gjendet në një ambiguitet të thellë. Teksa nga njëra anë Marksi shfaqet si një mundësi e shoqërisë perëndimore për të ringjallur modernitetin e saj, nga ana tjetër në vendet ish-komuniste të Ballkanit ai nuk është veçse ideatori i një doktrine politike që shkaktoi shfarosje të përgjakshme në të shkuarën. Marksi në shoqëri të tilla si e jona është e pamundur të kuptohet përtej interpretimit të tij. Marksi si autor i modernitetit, në shoqëri të tilla që nuk e kanë njohur ndonjëherë modernitetin, nuk ka asnjë lloj kuptimi në qoftë se teoritë e tij nuk kontekstualizohen nga një interpretues i mundshëm, gjë që për fatkeqësinë tonë kanë qenë liderët politikë të sistemit diktatorial. Gjithçka që ne njohim sot nga Marksi është miti i marksizmit, e në një kontekst të tillë social-kulturor si ai i viteve të pasluftës, mënyra e vetme me të cilën mund të depërtonte marksizmi në shoqërinë tonë ishte vetëm përmes mitit. Sikurse shkruan Roland Barthes, “miti është një sistem semiologjik i rendit të dytë, sepse shenja e nivelit të parë kthehet në vetvete shënjues.” Në rastin tonë Marksi është saktësisht sistem semiologjik i rendit të dytë, pasi shënjuesi i tij është marksizmi si doktrinë politike. Rrjedhimisht gabimi i zakonshëm që bëhet kur trajtohet Marksi është se ai vazhdimisht shihet si i shenjuar: studimet e tij shihen nga optika e shoqërisë së sotme, me pak fjalë, thjesht ripërsëritet ajo çka realizoi Lenini duke i parë teoritë e Marksit nga optika e shoqërisë ruse të para-revolucionit. Ndërkaq, sipas Althusserit, “kur flasim për autorë të tillë si Marksi, nuk duhet që kontekstit tonë social-kulturor t’i vendosim analizën marksiste, por

koment

Lulzim Hoxha

Në rastin tonë Marksi është saktësisht sistem semiologjik i rendit të dytë, pasi shënjuesi i tij është marksizmi si doktrinë politike. Rrjedhimisht gabimi i zakonshëm që bëhet kur trajtohet Marksi është se ai vazhdimisht shihet si i shenjuar: studimet e tij shihen nga optika e shoqërisë së sotme, me pak fjalë, thjesht ripërsëritet ajo çka realizoi Lenini duke i parë teoritë e Marksit nga optika e shoqërisë ruse të pararevolucionit. Ndërkaq, sipas Althusserit, “kur flasim për autorë të tillë si Marksi, nuk duhet që kontekstit tonë social-kulturor t’i vendosim analizën marksiste, por përkundrazi duhet që analizës marksiste t’i vendosim kontekstin tonë social-kulturor.”

përkundrazi duhet që analizës marksiste t’i vendosim kontekstin tonë social-kulturor.” Për të patur një ide më të qartë mbi studiuesin Karl Marks, na duhet që shoqërinë shqiptare të fund shekullit XIX ta shohim përmes metodologjisë të strukturalizmit marksist, duke e kthyer kështu autorin nga të shenjuar në shenjues. Po të flasim për Shqipërinë e fund shekullit XIX, do të na duhet patjetër të fokusohemi në konceptin marksist të “Mënyrës aziatike të prodhimit” apo “Despotizmit oriental”, meqenëse gjatë asaj kohe vendi ynë ishte pjesë e një prej perandorive orientale më të mëdha të historisë. Por përpara se të trajtohen më gjerë këto koncepte aq të kritikuara në ditët e sotme nga orientalistët (studiuesit e shoqërive orientale), më duket me rëndësi të shpjegohet shkurtimisht dialektika e zhvillimit të shoqërisë nga Karl Marks. Ndryshe nga përkthimet e kryera nga shtëpia botuese “8 Nëntori”, termin shoqëri primitive te vol.3 i ‘Kapitalit’, Marksi e ka quajtur “Primitive Communism” (Komunizmi Primitiv). Me fjalë të tjera, ndryshe nga ç’na thonë librat e përkthyera asokohe, dialektika e zhvillimit të shoqërisë nuk fillon nga shoqëria primitive për të përfunduar në Komunizëm, por fillon me një Komunizëm dhe përfundon me një tjetër Komunizëm. Pra, Komunizmi nuk është asgjë e re në shoqërinë njerëzore, në fakt ajo çka është e re është forma e tij. Nëse gjatë komunizmit primitiv njerëzit thjesht siguronin mbijetesën e tyre, në komunizmin e ardhshëm, pavarësisht se shpërndarja e të ardhurave mbetet e barabartë, kësaj here - sipas Marksit - “gjithsecili do të marrë sipas nevojës”. Ndërkaq është e qartë se propagandës komuniste të Enver Hoxhës i interesonte më tepër racionalizimi i komunizmit përmes Marksit, duke qenë se pika kryesore e këtij regjimi ishte substanca (komunizmi) dhe jo forma e kësaj substance apo marrëdhëniet e prodhimit brenda komunizmit. Po të citojmë Marksin mbi komunizmin si pronësi kolektive e mjeteve të prodhimit, na del se “në fakt pronësia e përbashkët e tokës është një institucion që mund ta gjejmë edhe mes popullsive indo-gjermane, indiane dhe ato irlandeze nën fazat më të ulëta të zhvillimit të tyre”, kështu që komunizmi si i tillë nuk na thotë asgjë për zhvillimin e mjeteve të prodhimit në

Prioritet një shoqëri të caktuar. Te studimi i tij “Marrëdhëniet shoqërore në Rusi” Marksi na jep një shpjegim të detajuar mbi despotizmin oriental të Rusisë gjatë fundit të shekullit XIX, pas tre shekujsh nën sundimin e mongolëve. Duke qenë se Rusia ishte një ndër frymëzuesit kryesorë të përhapjes së komunizmit në Europën Lindore, ashtu sikurse edhe në vendin tonë, letërkëmbimet e tij me Pjotr Tkaçevin (revolucionar rus i kohës) meritojnë një vëmendje të veçantë. Në një nga letërkëmbimet, Marksi shpjegon se “borgjezia është një kusht paraprak po aq i domosdoshëm i revolucionit sa edhe proletariati. Prandaj njeriu që na del e thotë se ky revolucion mund të bëhet më lehtë në një vend të tillë ku nuk ka borgjezi, provon vetëm se atij i duhet të mësojë ‘a,b,c’-në e socializmit”. Sipas Marksit, teksa proletarët në Perëndim kanë si shqetësim kryesor krijimin e sindikatave dhe vendosjen e 8-orëshit të punës, fshatarëve rusë po i 3-fishohen taksat çdo vit, duke bërë që pjesa masive e tyre nuk kanë të siguruar as jetesën e përditshme. Në përgjigjen për Marksin, Tkaçevi shkruan se “populli ynë në shumicën dërrmuese është i mbrujtur me parimet e pronës së përbashkët; ai, nëse mund të shprehemi kështu, është një komunist për nga instinkti.” Po kështu, Marksi shkruan se, “në qoftë se ka diçka që mund ta shpëtojë pronën e përbashkët ruse dhe t’i japë asaj mundësinë për t’u shndërruar në një formë të re, me të vërtetë vitale, ky është revolucioni në Perëndim.” Me pak fjalë, revolucionin proletar Marksi e shihte si një element të modernitetit d.m.th. atje ku borgjezia ishte e konsoliduar, ndërkohë që ky revolucion nuk kishte fare lidhje me civilizimet lindore të cilat, sipas tij, ishin “shkallët më të ulëta të marrëdhënieve të pronës”. Një tipar themelor i civilizimit oriental është tendenca për stanjacion politik, nisur edhe nga gjithpushtetshmëria e udhëheqësit: “Populli rus, ky revolucionar për nga instinkti, është e vërtetë se ka bërë kryengritje të panumërta të izoluara fshatare kundër fisnikëve dhe kundër funksionarëve të veçantë, por kundër Carit - asnjëherë. Në Rusi administrata është e korruptuar prej kohësh deri në palcë, funksionarët e lartë jetojnë vetëm me vjedhje, ryshfete dhe shantazhe. Të gjitha këto ndalohen me shumë vështirësi dhe vetëm së jashtmi, nëpërmjet një despotizmi të tillë aziatik, një arbitrariteti të tillë, të cilin

ne në Perëndim as që mund ta marrim dot me mend.” Në vazhdën e shumë autorëve të modernitetit, të cilët lëvizjet sociale për të drejtat e njeriut ua kundërvinin pikërisht këtij orienti të prapambetur në një civilizim gjysmëbarbar, Marksi tenton të analizojë ekskluzivisht civilizimin perëndimor, duke vendosur një kufi demarkacioni midis Lindjes të sunduar nga despotizmi oriental dhe Perëndimit që këtë lloj despotizmi “as që mund ta marrë dot me mend”. Për rrjedhojë, Marksi sot është autori që tenton t’i japë një identitet politikosocial kapitalizmit europian dhe se është pikërisht europiani “ky revolucionar për nga instinkti” që ka detyrën e vështirë që të përfshijë edhe vendet e prapambetura të Lindjes për në rrugën e vështirë drejt modernitetit. Madje, kur analizon sundimin britanik në Indi, Marksi e shpjegon këtë fakt në mënyrë më të shtjelluar: “Ndërhyrja angleze i shkatërroi këto komuna gjysmëbarbare dhe gjysmë të qytetëruara, duke prishur bazën e tyre ekonomike dhe në këtë mënyrë bëri revolucionin industrial më të madh dhe, duhet të themi atë që është, të vetmin revolucion që ka ndodhur ndonjëherë në Azi.” Në këtë drejtim, identiteti europian si modernizues merr kuptim vetëm nëse shihet në kontradiktë me vendet e orientit, të cilëve, sipas tij, u duhet ende të mësojnë “a,b,c”-në e socializmit. Tipari kryesor i despotizmit në Lindje është se “sado të rëndësishme të kenë qenë ndryshimet politike të së shkuarës, prapë se prapë kushtet shoqërore nuk kanë ndryshuar që nga kohërat më të lashta”. Siç e shohim, pra, marksizmi e justifikon fare mirë kolonializmin dhe e sheh atë si rrugën e vetme për orientalët e prapambetur, që të arrijnë shkallën e modernitetit perëndimor. Kësisoj edhe politikat neoliberale nën optikën marksiste të “Mënyrës aziatike të prodhimit” mund të shfaqen si diçka emancipuese për vendet që kanë pasur një shkallë më të ulët civilizimi. Për këtë arsye, tendenca për ta zhvendosur Marksin drejt këtij orienti “politikisht kaotik” (ku bënte pjesë dhe vendi ynë) e zhvesh autorin nga konteksti social dhe objekti i tij i studimit, duke bërë që marksizmi si doktrinë politike të vazhdojë të mbetet gjithçka që sot mund të kuptojmë për Marksin si teoricien social të modernitetit. *Pedagog në Universitetin Europian të Tiranës.


E premte, 9 nëntor 2012 www.mapo.al

MAPO

17

Ne, sa i përket standardeve demokratike, jemi ende në zanafillë edhe pse kemi 100 vjet shtet. Te ne mungon ajo arke (zanafillë) themeluese e veprimit politik që, e orientuar drejt më të çmueshmes vlerë, d.m.th. ajo e së mirës së përbashkët të qytetarëve, do të garantojë me punë dhe ngulm edhe një përfundim të gëzueshëm për të gjithë — Gjergj Meta

Kosova - shtet i imponuar apo shtet për zemër -A funksionon kombi kosovar, nëse pakicat etnike s’pranojnë të jenë pjesë e tij? Po. S’është e domosdoshme që të gjithë shtetasit të ndihen apo të konsiderohen pjesë e kombit që është pronar i shtetit në fjalë. Kombin kosovar e përbëjnë vetëm ata shtetas që e kanë për zemër shtetin e Kosovës. S’është e domosdoshme që edhe pjesëtarët e pakicave të jenë pjesë e kombit kosovar. S’ka asgjë të keqe që edhe nëse janë, por s’është e domosdoshme të jenë. Multietniciteti i kombit vjen në shprehje në stade më të avancuara të zhvillimit të kombit. Para 50 vjetëve, shtetasit amerikanë me ngjyrë lëkure të zezë s’ishin pjesëtarë të kombit amerikan, por sot ata janë. Sot numri 1 dhe Dama e parë e kombit amerikan janë afroamerikanë. -Si mund ta dimë se një shtetas i Kosovës i përkatësisë etnike turke është bërë pjesë e kombit kosovar apo jo? Kur të luaj futboll kombëtarja turke me atë kosovare a e mban anën e Kosovës apo të Turqisë? Nëse në këtë rast ai është tifoz i kombëtares kosovare, është pjesëtar i kombit kosovar. Nëse zemra i rreh për fitoren e kombëtares turke, ai është vetëm shtetas i Kosovës, pjesëtar i një minoriteti etnik. -Cilit komb i takojnë shqiptarët e luginës së Preshevës etj.? Në botë ekzistojnë rreth 8000 etni, por kombe janë më pak se 200. S’është e thënë që një qytetar domosdoshmërish t’i takojë ndonjë kombi. Çdo qytetar ka të paktën një shtetësi dhe një përkatësi etnike.,që e fiton me lindjen nga prindërit e vet (ose është etnikisht i përzier nëse prindërit e tij janë të etnive të ndryshme), por nuk është e thënë t’i takojë një kombi të caktuar. Shqiptarët e Preshevës kanë përkatësinë etnike shqiptare dhe shtetësinë serbe. Ata janë minoritet në Serbi. S’mund të konsiderohen pjesë e kombit serb edhe pse kanë shtetësinë serbe, sepse këtë shtetësi ata e kanë prej zori e jo prej vullneti. Kur ndeshet kombëtarja e Serbisë në futboll me kombëtaren e Shqipërisë, atyre zemra u rreh për fitoren e Shqipërisë. Ndërsa për të qenë pjesë e kombit shqiptar ata i pengon mospasja e shtetësisë shqiptare. -Pse bullgarët e Maqedonisë janë komb e shqiptarët e Maqedonisë nuk janë komb? Sepse bullgarët e Maqedonisë e kanë për zemër shtetin maqedonas, kurse shqiptarët e Maqedonisë janë pjesë e këtij shteti pa vullnetin e tyre. Kur luan kombëtarja maqedonase me atë bullgare, bullgarët e Maqedonisë bëjnë tifozllëk për Maqedoninë, kurse kur luan Maqedonia me Shqipërinë, shqiptarët e Maqedonisë janë me Shqipërinë. -Pse gjermani, francezi e italiani i Zvicrës i takojnë të njëjtit

koment Nexhmedin Spahiu

Shteti i Kosovës i ka heronjtë e vet, i ka dëshmorët e vet. Ata janë themelet e kombit kosovar. Vërtet shteti i Kosovës u krijua me ndihmën e amerikanëve dhe aleatëve të tyre, prandaj shumica e klasës politike dhe qytetarëve nuk ia di vlerën lirisë dhe pavarësisë së Kosovës, e vjedhin e shkatërrojnë si një krijesë të panatyrshme, por Kosova ka edhe të tillë që e duan shtetin e Kosovës, që kanë sakrifikuar për të dhe që ia dinë vlerën lirisë e pavarësisë së Kosovës.

komb (kombit Zviceran), ndërsa shqiptarët dhe bullgarët e Maqedonisë nuk i takojnë të njëjtit komb? Këtë e përcakton pronësia mbi shtetin dhe ndjenja ndaj tij. Kur Zvicra luan me Gjermaninë, Francën apo Italinë, zviceranët, pavarësisht përkatësisë së tyre etnike, janë me Zvicrën. Ata mund të jenë në anë të ndryshme kur luan Gjermania e Franca: gjermani zviceran është me Gjermaninë e francezi zviceran me Francën, por në rend të parë ata janë për Zvicrën e jo si shqiptarët e Maqedonisë që janë me Shqipërinë jo vetëm kur ajo ndeshet me Greqi-

në, por edhe kur ajo ndeshet me vetë Maqedoninë. -Kush ka më shumë obligime ndaj shqiptarëve të Preshevës e të Malit të Zi: shteti i Kosovës apo ai i Shqipërisë? Njësoj. Tirana e Prishtina do të duhej të kishin koordinim për këtë punë. -A është ngritja e kombit kosovar përçarje mes shqiptarësh? Jo. Është avancim. Nuk është ngritje muresh, por thyerje muresh mes shqiptarësh. Jeta e dy kombeve në Ballkan mbi bazën e etnisë shqiptare forcon pozitën e komuniteteve shqiptare në gjitha shtetet tjera. Dy vota në Bashkimin Europian, në NATO, në OKB janë më tepër se një. -A mund të ekzistojë shteti i Kosovës pa njerëzit që e duan atë? Çdo shtet është krijesë e një kombi, është pronë e atij kombi që e ka krijuar. Si ka mundësi që një shtet i njohur nga 75 shtete tjera të ketë kaq dilemë rreth pronarit të vet dhe jetëgjatësisë së tij? Shumë veta thonë se “shteti i Kosovës është i imponuar dhe se ne e kemi pranuar vetëm si tranzicion drejt bashkimit me Shqipërinë”. Ky qëndrim do të thotë që këtë shtet mund ta vjedhësh sa të duash, se ai “edhe ashtu nuk do të ekzistojë, se ne kemi mëmën Shqipëri”. Vallë a nuk është turp që shumica etnike prej 90% në Kosovë të sillet politikisht si një minoritet, duke quajtur Shqipërinë shtet amë? Atëherë, lexues i nderuar, më thuaj se cili është dallimi mes qëndrimit të këtyre njerëzve ndaj Kosovës dhe qëndrimit të shqiptarëve të Preshevës ndaj shtetit serb? Dallimi ekziston në atë se shteti i Serbisë mund të funksionojë edhe pa dashurinë e shqiptarëve të Preshevës, sepse ai shtet gëzon dashurinë e sakrificën e 8 milionë serbëve. Por si mund të ekzistojë shteti i Kosovës nëse nuk e gëzon dashurinë e shumicës së qytetarëve të tij? Si mund të ekzistojë e të funksionojë shteti i Kosovës nëse nuk i ka heronjtë e vet, nëse nuk i ka dëshmorët e vet, nëse nuk i ka idealistët e vet? Shteti i Kosovës i ka heronjtë e vet, i ka dëshmorët e vet. Ata janë themelet e kombit kosovar. Vërtet shteti i Kosovës u krijua me ndihmën e amerikanëve dhe aleatëve të tyre, prandaj shumica e klasës politike dhe qytetarëve nuk ia di vlerën lirisë dhe pavarësisë së Kosovës, e vjedhin e shkatërrojnë si një krijesë të panatyrshme, por Kosova ka edhe të tillë që e duan shtetin e Kosovës, që kanë sakrifikuar për të dhe që ia dinë vlerën lirisë e pavarësisë së Kosovës. Ata tani mund të jenë pakicë, por një ditë do të jenë shumicë. Dashuria ndaj shtetit të Kosovës do t’i bëjë të jenë më tepër se një komunitet. Do të jenë vetë kombi: Kombi Kosovar.

Humbja e Romnit, çfarë fitoreje koment

Gjergj Meta

Standardi amerikan nuk më thotë shumë për vendin tonë. Ne mund të mësojmë diçka, por nuk mund të bëjmë krahasime asesi, duke qenë se ne jemi një vend në një stad krejt tjetër, na ndan një kontinent e një oqean nga ai amerikan.

K

jo është një kohë sfidash të mëdha për Amerikën dhe unë lutem që Presidenti të jetë i suksesshëm në udhëheqjen e vendit tonë… Shpresova se do të isha i aftë të përmbushja shpresat tuaja duke udhëhequr vendin tonë në një drejtim të ndryshëm. Por vendi zgjodhi një lider tjetër. Ana dhe unë, bashkë me ju të lutemi përnjimend për të (Presidentin e ri) dhe për vendin tonë madhështor.” Janë fjalët e Mitt Romney-t menjëherë pas fitores së Obamës dhe telefonatës së urimit për fitoren. Në at’ mënyrën e tij Romney i lutet Zotit që Presidenti i Amerikës, i cili nga ai moment është edhe Presidenti i tij, të jetë i suksesshëm në udhëheq jen e vendit, sidomos në këtë kohë sfidash për Amerikën dhe gjithë botën. Sa i sinqertë është ai? Zemrat i njeh vetëm Zoti, por tanimë, shumë pak minuta pas zgjedhjes së Presidentit të ri, rivali i tij humbës e vendos veten në mes të popullit pas Presidentit të vendit. E ndërkohë, nëpër kafet shqiptare (e kafe në Shqipëri quaj edhe opinionizmin mediatik, ku hyn edhe ky shkrim i imi) thuhet me ndjenja keqardhjeje se pse nuk arrihet edhe në Shqipëri një standard i tillë. Unë nuk e mendoj kështu dhe nuk ndihem keq për këtë gjë. Gjeta një shprehje latine për të shprehur atë që mendoj: comparatio non est ratio, krahasimi nuk është sipas arsyes së shëndoshë. Kjo pasi, para se ne shqiptarët të kërkojmë një happy end magjik nga krerët tanë, duhet të kërkojmë një happy start, çka në të vërtetë mungon. Ne, sa i përket standardeve demokratike, jemi ende në zanafillë edhe pse kemi 100 vjet shtet. Te ne mungon ajo arke (zanafillë) themeluese e veprimit politik që, e orientuar drejt më të çmueshmes vlerë, d.m.th. ajo e së mirës së përbashkët të qytetarëve, do të garantojë me punë dhe ngulm edhe një përfundim të gëzueshëm për të gjithë. Gjërat pa fillim dhe mbarim ndodhin vetëm në ato zona ku nuk ka mendim, por vetëm kaos, apo ku apeiron-i (e papërcaktuara) është më e fortë se peiron-i (e përcaktuara) që, sipas një filozofi italian ende gjallë, Massimo Cacciari, janë përkatësisht realiteti aziatik dhe ai europian, diçka mes Lindjes dhe Perëndimit e ku ne ndoshta ende nuk kemi vendosur nga t’ia mbajmë. E kemi vendosur me letra, por sigurisht jo me krejt mendjen, zemrën dhe dëshirën tonë më të thellë. Standardi amerikan nuk më thotë shumë për vendin tonë. Ne mund të mësojmë diçka, por nuk mund të bëjmë krahasime asesi, duke qenë se ne jemi një vend në një stad krejt tjetër, na ndan një kontinent e një oqean nga ai amerikan. Ne ende jemi një det larg kontinentit. Kemi punë për të bërë, shumë madje. Qytetarët amerikanë sot i kthehen “jetës normale”, nëse ndonjë minutë e kanë ndërprerë për t’u ngulur para ekraneve, pasi rezultatet dolën dhe Presidenti u zgjodh. Ata sigurisht nuk kanë kohë të presin javë të tëra për një rezultat, edhe sepse ata punojnë e nuk mbushin kafetë e qyteteve (apo të administratave) të tyre në mënyrë parazitare. Në administratat e tyre punohet dhe ajo administratë nuk do të pësojë asnjë ndryshim në heqje apo marrje në punë, duke pyetur nëse janë republikanë apo demokratë. Këto të fundit ndodhin vetëm aty ku gjithçka është e papërcaktuar dhe ku tarafi dhe tesera e partisë janë kriteri i punësimit. Është e sigurt se Romney i ka pranuar zgjedhjet (pra humbjen) dhe bashkë me të edhe mbështetësit e tij. Por unë këto gjëra postzgjedhore nuk i pretendoj për Shqipërinë time në këtë 100-vjetor. Pretendoj më pak. Më kanë treguar një traditë diku në zonat katolike të Tropojës, pikërisht zona e Nikaj-Mërturit. Në ato katunde janë gjithmonë dy familje: njëra në çdo dasmë të katundit shërben e tjetra është e parë dasme. Edhe kur dy familjet mund të kenë ndonjë konflikt me njëra-tjetrën, apo me familje të tjera të katundit, madje edhe kur mund të jenë në gjak, nëse njëra prej familjeve ka dasmë, tjetra shkon e kryen detyrën derisa të mbarojë dasma e kur ajo mbaron kthehen gjërat si më parë. Motet e shekujt kanë farkëtuar edhe tradita të bukura e jo vetëm dhunë ndër malet tona. Unë dua vetëm që më 28 Nëntor, të paktën, të gjithë bashkë, në një mënyrë a në një tjetër, në një qytet apo në tjetrin, t’i japim një buzëqeshje njëri-tjetrit, ta kryejmë së paku këtë dasmë e të vazhdojmë rrugëtimin tonë drejt standardeve më të mira të mundshme. Këtë pretendoj, standardin e një buzëqeshjeje dhe shtrëngimi duarsh në ditëlindjen e vendit tonë. E ky nuk është standard as amerikan e as europian, por thjesht njerëzor e, pse jo, të jetë një happy start.


18

MAPO

E premte, 9 nëntor 2012 www.mapo.al

sport

Festuan për golin e Çelsit

Konte-gazetarëve: Kush ishte ai m.. që gëzoi? Antonio Konte humb durimin. Trajneri i Juventusit, teksa po ndiqte takimin e bardhezinjve me Nordsjaeland nga tribuna për shkak të dënimin që skadon më 8 dhjetor, mbrëmjen e së mërkurës, ka reaguar keq ndaj gëzimit të gazetarëve të pranishëm në stadium pas golit të Çelsit ndaj Shaktharit. “Është dikush që gëzoi. Kush m… gëzoi?”, citohet nga “Gazzeta

Dello Sport” tekniku juventin në momentin kur ishte duke lënë tribunën që rastësisht përkoi me golin e fitores së shënuar nga Mozes në ndeshjen Çelsi-Shakthar. Juventusi fitoi 4-0 ndeshjen me modestët danezë të Nordsjaelandit, por kualifikimi për më tej mbetet një mision i vështirë pasi bardhezinjtë kanë dy ndeshjet

vendimtare me Çelsin në Itali më 20 nëntor dhe Shaktharin në Ukrainë më 5 dhjetor. Një barazim në ndeshjen Çelsi-Shakthar do t’ua lehtësonte punën bardhezinjve. Aktualisht grupi E udhëhiqet nga Çelsi me 7 pikë, po aq sa Shakthari i vendit të dytë, ndërsa Juventusi qëndron në vendin e tretë me një pikë më pak.

Tifozët e Tiranës bllokojnë për 30 minuta stërvitjen Ultrasit bardheblu “Fanatics”, kanë përshkallëzuar protestën e tyre ndërsa kanë pushtuar mesin e fushës së “Skënder Halilit”. Në rast indiference, protesta do të spostohet në Bashki Ultrasit e Tiranës nuk po e durojnë dot më situatën e krijuar në skuadër, teksa po shohin dita-ditës sesi formacioni bardheblu po del jashtë objektivave. Kupa iku, ndërsa edhe në kampionat duket se i kanë larë duart, pavarësisht matematikës që ende e mban në valle skuadrën e drejtuar nga Alban Tafaj. Kështu, tifozët bardheblu kanë përshakllëzuar protestat kundër drejtuesve të klubit me një veprim ekstrem, që solli shtyrjen për rreth 30 minuta të seancës stërvitore, një ditë pas eliminimit në Kupën e Shqipërisë nga Kukësi. Rreth orës 14:30 me dhjetëra anëtarë të tifo-grupit “Fanatics” u shfaqën në ambientet e Skënder Halilit, për të pushtuar më pas edhe fushën e blertë, para se skuadra e Tiranës të niste seancën stër vitore. Fillimisht mbështetësit e 24 herë kampiovë të Shqipërisë shpalosën një banderolë që ironizonte punën e drejtuesve të klubit dhe më pas u përqendruan në mesin e fushës, për të mos lejuar nisjen e seancës stërvitore. Pas disa minutave pritje, futbollistët bardheblu të drejtuar nga trajneri Alban Tafaj, zbritën në fushë, por hasën indiferentismin e tifozëve, duke u detyruan të ktheheshin në dhomat e zhveshjes, në pritje të përfundimit të protestës. Tifo-grupi “Fanatics” e mbylli këtë protestë me një deklaratë të ashpër që bënte përgjegjës për krizën e Tiranës, bordin drejtues, administratorin dhe stafin teknik. “Është një situatë që ne nuk e kapërdimjë dot. U tha-

Kategoria e Parë

Mamurrasi nënshtron me tre gola Partizanin Kur pritej që Partizani të bënte hapin e madh, për t’iu bashkuar Lushnjës në krye të Kategorisë së Parë, ka ardhur “theqafja” e rëndë në Mamurras. Të kuqtë e Nikolin Çoçllit janë mposhtur pastër, me rezultatin 3-0 nga Mamurrasi i Dedë Ndrecës. Golat e Bacit, në pjesn e parë, të Pustinës dhe Jushit në pjesën e dytë, nuk u kanë dhënë asnjë mundësi kryeqytetasve, që dëshmojnë kësisoji paqëndrueshmërinë e tyre rezultative. Në fakt fitorja minimale mezi u arrit edhe të hënën në “Qemal Stafa, ndaj Gramshit, çka krijoi përshtypjen se të kuqtë po kursenin energjitë për Mamurrasin, por paraqitja e tyre dje i ka zhgënjyer pa masë tifozët, që kishin udhëtuar për t’i ndjekur “demat e kuq” edhe në këtë transfrtë. Në këtë mënyrë, Partizani mbetet në kuotën e 19 pikëve, tre më pak se Lushnja e vendit të parë, ndërsa Mamurrasi ngjitet i treti, me 18 pikë, një më pak se të kuqtë.

në shumë gjëra dhe u premtuan shumë gjëra, por e vërteta është kjo që ne po shohim. Tirona nuk ka qenë kurrë më keq se kaq gjatë këtyre viteve të fundit. Asnjë ekip nuk i ka bërë dot Tironës 8 gola në tre ndeshje sepse Tirona jonë, ajo që ne duam të na rikthehet, 8 gola i pësonte në 30 ndeshje. Ne nuk e pranojmë këtë situatë dhe kjo vjen për pasojë të punës së dobët që kanë bërë drejtuesit, ndaj nëse zëri ynë nuk mjafton që të bëhet kthesa, do të dimë të veprojmë edhe më ashpër,” ka deklaruar njëri prej drejtuesve të tifo-grupit “Fanatics”, të cilët më pas kanë shpërndarë edhe një komunikatë për mediat. Nëse

situata në klubin e Tiranës nuk ndryshon, “Fanatics” kërcënuan se do ta spostojnë protestën në bashki. Me largimin e tifozëve nga “Skender Halili”, bardheblutë nisën normalisht stërvitjen, por banderola e vendosur në anë të fushës mbeti e paprekur, si për të thënë se protesta do të vijojë edhe në ditët në vazhdim nëse nuk merren masat e duhura për ta kapërcyer këtë krizë të thellë që ka kapur Tiranën.

Mbretëron Kavani, poker ndaj Dnipros! Anzhi nënshtron Liverpulin, bie Atletiko Napoli ka arritur një fitore të rëndësishme në shtëpi ndaj Dnipros me rezultat 4-2, ku ka shkëlqyer sulmuesi uruguajan, Edinson Kavani. Cavani ishte në formë jashtëzaknisht të lartë. Pas shtatë minutash lojë, ai realizoi golin e parë për Napolin, por mysafirët shënojnë edhe dy herë, për të kaluar në pjesën e dytë në avantazh me rezultat 1-2. Sidoqoftë, Edinson Kavani shfaqet si superhero në minutën e 77-të për të shënuar për 2-2, para se të realizonte në minutën e 88-të dhe golin e epërsisë për 3-2. Ai e konfirmoi fitoren me golin e tij të katërt dhe të katërt të Napolit për 4-2 dhe fitoren e madhe. Me këtë sukses fitore Napoli i ka gjashtë pikë në vendin e dytë, tre pikë më pas se Dnipro i vendit të parë dhe dy pikë më shunë se sa PSV dhe AIK që kanë nga katër pikë. Manjatët rusë, Anzhi Makhachkala, e ka mposhtur në shtëpi gjigantin

anglez, Liverpulin, me rezultat minimal 1-0, i cili thënë realisht ka mundur të jetë shumë më i thellë. Në pjesën e parë u zhvillua lojë tejet e njëanshme, me Anzhin që dominoi totalisht në posedim dhe në raste, ndërsa Liverpuli gjatë gjithë ndeshjes kishte vetëm dy mundësi të mira. Goli i vetëm i takimit u shënua nga Traore në minutën e fundit të pjesës së parë pas një kalimi të bukur të dy lojtarëve dhe parabolës ndaj portierit të The Reds. Në pjesën e dytë Anzhi kishte edhe dy-tri raste të sigurta, të cilat Traore dhe Eto’o nuk i realizuan dhe ndeshja përfundoi me rezultatin 1-0. Me këtë fitore Anzhi është kryesues në Grupin A me shtatë pikë, ndërsa Liverpuli mbetet në vendin e dytë me gjashtë pikë. Zhgënjen Udineze, e cila është mposhtur sërish nga zviceranët e Jang Bojs, kësaj radhe në Friuli dhe me shiffrat 2-3.

Europa League

Grupi A Anzhi – Liverpul Udineze – Jang Bojs Grupi B Akademika – Atletiko Madrid Plzen – Hapoel Tel-Aviv Grupi C Fenerbahçe – Ael Limasol Marsejë – M’Gladbah Grupi D Bordo – Maritimo Klub Bryzh – Njukastëll Grupi E Kopenhagen – Shtutgart Molde – Steua Bukuresht Grupi F Aik Stokholm – PSV Napoli – Dnipro Grupi G Bazel – Videoton Sporting – Racing Genk Grupi H Nefçi Baku – Rubin Kazan Partizan Beograd – Inter Grupi I Atletik Bilbao – Lion Ironi Shmona – Sparta Pragë Grupi J Lacio – Panathinaikos Totenham – Maribor Grupi K Leverkusen - Rapid Vienna Metalist Kharkiv – Rozenborg Grupi L Tvente – Levante Hanover – Helsingborg

1-0 2-3 2-0 4-0 2-0 2-2 1-0 2-2 0-2 1-2 1-0 4-2 1-0 1-1 0-1 1-3 2-3 1-1 3-0 3-1 3-0 3-1 0-0 3-2

Merkato Ibrahimoviç: Dua De Rosin në ekip

Drogba nuk do të lëvizë nga Kina

Pas fitores 4-0 të PSG në Champions League ndaj Dinamos së Zagrebit, Zlatan Ibrahimoviç bën apel për të arritur transferimin e De Rosit në Paris: “Unë e shoh si një futbollist që përshtatet mirë në çfarë do lloj skuadre pasi ai është një lojtar i madh. Se çfarë do të ndodhë nuk e di ende, por vërtet shpresoj shumë që t’i bashkohet PSG-së, do të ishte një ndihmë e madhe për skuadrën tonë prezenca e tij. Nëse do të arrijmë ta blejmë do të jemi një ekip shumë më i fortë dhe cilësor”, deklaroi suedezi.

Lajm i keq për Juventusin dhe Liverpulin, Didie Drogba nuk do të kthehet në Europë. Sipas të përditshmes britanike Metro, sulmuesi nga Bregu i Fildishtë nuk ka ndërmend të largohet nga skuadra kineze Shanghai Shenhua. Drogba, spekulohej se mund të braktiste Shanghain që së fundmi është ballafaquar me probleme financiare. Interesim për shërbimet e tij kanë shprehur Juventusi dhe Liverpuli, por sipas Metros, Drogba nuk do të kthehet në Europë dhe do të vazhdojë aventurën e tij në Kinë ku aktualisht luan në skuadër me ish-bashkëlojtarin e tij nga Çelsi, Nikolas Anelka.

Fenerbahçe në gjurmët e Robinjos Edhe Fenerbahçe është vendosur nën gjumrët e lojtarit të Milanit Robinjo. Lajmi bëhet i ditur nga shtypi turk, ku braziliani duket të jetë symini krysor në merkaton e janarit. Megjithatë nëse dëshiron kartonin e lojtarit, Fenerbahçe duhet të përballet dhe me konkurrencë e Santosit që prej kohësh dëshiron të rikthejnë në vendlindje 25-vjeçarin. Sulmuesi nuk po gjen hapsirën e dëshiruar në skuadër pasi trajneri Alegri në vend të tij preferon më shumë Bojan, Emanuelson, El Sharaui dhe Boateng, e për këtë aryse largimi i tij në janar është mëse i mundshëm.

Totenham, 7 mln euro për Huntelar Duket i destinuar për të vijuar dueli i merkatos mes Liverpulit dhe Totenhamit për të arritur shërbimet e Klas-Jan Huntelar, sulmuesit holandez, kontrata e të cilit me Shalke04 skadon qershorin e ardhshëm. Siç raporton “The Indipendent”, për Huntelarin Spursat janë gati të shpenzojnë rreth 7 milionë euro gjatë merkatos së janarit.


E enjte, 8 nëntor 2012 www.mapo.al

MAPO

19

Panairi i 15-të i Librit “Tirana 2012” do të hapë dyert nga data 14-18 nëntor në Pallatin e Kongreseve në Tiranë. Janë 106 shtëpi botuese, institucione dhe përfaqësi diplomatike që do të ofrojnë botimet e tyre për lexuesin shqiptar

Petrit Ymeri Sivjet Panairi më i madh, në 2000m2 106 shtëpi botuesi dhe mbi 60 promovime

P

anairi i Librit prej shumë vitesh është organizimi më solid ku botuesit, por edhe autorët, përkthyesit, kontaktojnë drejtpërdrejt me lexuesin. Është vendi më i mirë, gjithashtu, ku lexuesi mund të jetë sy më sy me librin dhe si asnjë vit tjetër, pjesëmarrja ka kapur shifrat rekord. Organizatorëve të Panairit të 15-të të Librit “Tirana 2012”, që zhvillohet nga data 14-18 nëntor, u është dashur të kërkojnë hapësira të reja të Pallatit të Kongreseve. “Këtë vit Panairi do të shtrihet në tre kate të ndërtesës së Pallatit të Kongreseve, në një hapësirë rreth 200 metra katror. Janë rreth 106 shtëpi botuese nga Shqipëria dhe Kosova, por dhe përfaqësi diplomatike dhe institucione të huaja që do të ngrenë stendat e tyre në Panairin e këtij viti”- tha kryetari i Shoqatës së Botuesve, Petrit Ymeri. Shoqata është dhe inisiatorja e këtij eventi të rëndësishëm për librin shqip, që, pavarësisht se organizohet në prag të festimeve të mëdha të 100-vjetorit të Pavarësisë, nuk ka pasur vëmendjen e duhur nga shteti por as nga sponsorët. Asnjë mbështetje financiare nuk kemi mundur të sigurojmë këtë vit as nga Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve e as nga sponsorët. Gjithçka e organizojmë me forcat tona. E vetmja kontratë që kemi arritur të realizojmë është ajo me Bashkinë e Tiranës”- thotë Ymeri, pavarësisht se në posterin që lajmëron mbajtjen e Panairit të 15-të të Librit logoja e MTKRS-së qëndron në krye, me shpresën se në mos para apo gjatë Panairit, dikasteri që si mision të saj ka dhe mbështetjen e aktiviteteve kombëtare të librit, do të ndihmojë shoqatën e botuesve të përballojë shpenzimet e këtij Panairi, më i madhi që është organizuar në këto 15 vjet. “Nga pikëpamja organizative këtë vit panairi është më i madh se vitet e tjera. Kemi një sipërfaqe ekspozuese më shumë se 200 metra katror dhe një interesim të veçantë jo vetëm nga botuesit por dhe nga institucione botuese kulturore dhe artistike, të përfaqësive të huaja, si ambasada amerikane, italiane, spanjolle dhe zvicerane; dhe nga institucione

të huaja, si fondacioni “Gëte”, apo Instituti Italian i Kulturës. Parlamenti shqiptar do të ketë gjithashtu stendën e tij në këtë Panair, Biblioteka Kombëtare, Muzeu Historik Kombëtar, Arkivi i Shtetit etj. Do të zhvillohen g jatë ditëve të Panairit më shumë se 60 promovime librash të autorëve të huaj dhe shqiptarë.”- jep disa detaje të organizimit kryetari i shoqatës së botuesve, Petrit Ymeri. Edhe këtë vit të ftuar në Panairin e librit “Tirana 2012” do të jenë dhe shumë shtëpi botuese nga Kosova dhe Maqedonia. Për herë të parë në këto 15 vjet, Panairi do t’i hapë dyert më 14 nëntor që në orët e para të mëngjesit. Panairi i Librit në këtë 100-vjetor të shtetit shqiptar feston dhe 15-vjetorin e tij. Një tjetër jubile është 20-vjetori i krijimit të Shoqatës së botuesve. Tregu i librit në krizë, botuesit nuk bien dakord me shifrat e INSTAT-it

Të dhënat më të fundit të INSTAT-it flasin se tregu i librit në Shqipëri ka pësuar një goditje këto vitet e fundit. INSTAT jep shifrën 40%, gjë për të cilën në fakt vetë kryetari i Shoqatës së Botuesve, Petri Ymeri, nuk bie dakord. “Po është e vërtetë që shifrat e INSTAT-it flasin për një rënie në masën 40% në tregun e shitjes së librit, por me njohjet që kemi ne si botues për tregun, mendojmë se nuk jemi në këto shifra. Është e vërtetë që ka një rënie të dukshme, por jo në këto shifra. Këto të dhëna që jep INSTAT-i nuk nxirren nga Shoqata e Botuesve, Biblioteka Kombëtare apo MTKRS-ja, por me të dhëna që i nxjerrin nga institucione shkencore. Unë mendoj që për të dalë në një shifër reale duhet të bëhen anketa të sakta të karakterit numerik, të ndara sipas zhanreve, autorëve të huaj apo shqiptarë etj. Deri në momentin që në Shqipëri nuk është bërë asnjë anketë e tillë serioze për librin, atëherë do të flitet vetëm me shifra përgjithësisht subjektive. Prandaj ne si shoqatë dhe organizatorë të Panairit të Librit nuk marrim përsipër t’u referohemi disa të dhënave që ne mendojmë se nuk ja-

Tregu i librit këto dy vjet ka pësuar rënie jo vetëm në Shqipëri por dhe vendet më të zhvilluara europiane. “Që tregu i librit ka pësuar rënie vërehet shumë lehtë në librari, por dhe në skedarët e Bibliotekës e Kombëtare. Por ky nuk është vetëm fenomen shqiptar. Në përgjithësi tregu botëror i librit tre vitet e fundit ka pësuar goditje shumë të rënda, duke qenë se është një treg delikat dhe më i ndjeshëm ndaj lëvizjeve ekonomike dhe sociale

në të vërteta”-vëren Petrit Ymeri. Por ai pranon se tregu i librit këto dy vjet ka pësuar rënie jo vetëm në Shqipëri por dhe vendet më të zhvilluara europiane. “Që tregu i librit ka pësuar rënie vërehet shumë lehtë në librari, por dhe në skedarët e Bibliotekës e Kombëtare. Por ky nuk ë s h t ë ve t ë m f e n o m e n s h q i p t a r. N ë përgjithësi tregu botëror i librit tre vitet e fundit ka pësuar goditje shumë të rënda, duke qenë se është një treg delikat dhe më i ndjeshëm ndaj lëvizjeve ekonomike dhe sociale. Ka pasur rënie të dukshme dhe në tregun gjerman të librit, që është tregu më i fuqishëm në Europë. Pranvera e këtij viti në Gjermani është cilësuar si pranvera më e zezë për librin. Ka pasur gjithashtu rënie në tregun francez dhe atë italian.” Përse autorët e mëdhenj nuk vijnë në Shqipëri?

Panairi i Librit është konsideruar dhe si një vendtakim mes autorëve dhe lexuesve. Autorët shqiptarë nuk kanë munguar asnjëherë në këtë takim të përvitshëm. Të huajt, edhe pse ftohen çdo vit të bëhen pjesë e tij, shumë pak e kanë nderuar me praninë e tyre lexuesin shqiptar. Koha kur autorë si Ernesto Sabato vinin në Shqipëri etiketohen si kohë të shkuara për botuesin Petri Ymeri. Arsyet janë më se të logjikshme. Shqipëria nuk konsiderohet një treg i madh libri për autorët e huaj. “Edhe këtë vit kemi ftuar disa autorë të huaj, kryesisht studiues që vijnë nga Universiteti i Palermos dhe Kozencës. Por duhet të jemi realistë. Në Shqipëri nuk vijnë autorë të mëdhenj, sepse autorët nisen nga tregu. Ag jencitë dhe shtëpitë botuese që kanë të drejtat e këtyre autorëve afrohen atje ku janë tregjet e mëdha të librit, aty ku ata shesin miliona kopje. Kjo është një e vërtetë që ndoshta ne nuk na pëlqen, por kjo është e vërteta. Me përjashtim të Ernesto Sabatos, që ka ardhur shumë vite më parë, në Panairin e Librit nuk ka ardhur ndonjë autor i madh.” Aida Tuci


20

MAPO

e premte, 9 NëNTOR 2012 www.mapo.al

Raundi i dytë, MASH shpall 5500 fituesit e universiteteve Publikohen fituesit e Formularit A3 për universitetet e Tiranës dhe të rretheve Ministria e Arsimit publikon fituesit e raundit të dytë të pranimeve në universitetet publike të vendit. Në total bëhet fjalë për rreth 5500 maturantë fitues të shpallur në këtë fazë, nëpërmUNIVERSITETI I TIRANËS 1 1246944 2 1234755 3 1210185 4 1244470 5 1236514 6 1248293 7 1230265 8 1231636 9 1243171 10 1234500 11 1222587

5,051.50 5,018.40 4,969.10 4,966.80 4,958.20 4,957.67 4,949.80 4,935.00 4,911.60 4,899.40 4,896.20

1 2 4 5 2 2 1 8 9 7 1

1 1232051 2 1235151 3 1244669 4 1250096 5 1222427 6 1229659 7 1235612 8 1224168 9 1221896 10 1230250 11 1218674 12 1232839 13 1230200 14 1223883

5,079.00 5,031.00 5,011.53 5,009.20 4,969.53 4,967.93 4,946.70 4,939.50 4,933.20 4,904.33 4,888.20 4,888.00 4,887.40 4,887.40

1 1 1 1 1 3 2 2 1 1 2 3 4 2

1 1236722 2 1241393 3 1211038 4 1251695 5 1244763

5,233.10 5,091.80 5,081.00 5,080.30 5,043.60

1 1 1 2 1

Gjuhë-Letërsi

Gazetari

1 1241704 2 1253762 3 1253301 4 1228273 5 1244423 6 1241559

5,408.20 5,386.00 5,290.00 5,222.30 5,091.80 5,080.60

2 1 6 1 1 2

1 1251529 2 1225472 3 1213591 4 1232980 5 1227067 6 1212345 7 1233715 8 1212366 9 1222485 10 1241038 11 1224338 12 1226949 13 1227840

5,230.40 5,145.73 5,103.80 5,102.60 5,048.70 5,038.00 5,030.80 5,022.30 5,003.80 4,996.10 4,974.20 4,971.00 4,939.60

1 1 1 1 1 1 1 1 3 1 2 1 3

1 1225048 2 1243783 3 1244102 4 1252985 5 1221269 6 1227703 7 1243079 8 1228397 9 1219112 10 1219803 11 1218683

5,984.30 5,590.50 5,474.80 5,359.50 4,948.10 4,941.70 4,816.20 4,805.80 4,783.80 4,679.00 4,644.60

2 1 2 1 3 5 1 5 1 1 5

1 1253627 2 1246893 3 1233177 4 1235809 5 1229519 6 1230439 7 1250627 8 1233335 9 1227306 10 1229803 11 1244730 12 1232798 13 1221439

5,764.00 5,108.50 5,028.40 4,964.00 4,957.40 4,934.10 4,903.40 4,812.40 4,801.40 4,795.50 4,763.40 4,754.60 4,735.20

1 1 2 1 1 1 4 1 1 1 1 1 1

1 1243755 2 1231037 3 1212631 4 1247753 5 1235127 6 1233981 7 1219491 8 1222103 9 1226595 10 1245128 11 1240859

4,828.20 4,461.70 4,412.80 4,390.40 4,355.40 4,354.60 4,344.07 4,327.93 4,312.50 4,285.20 4,263.20

2 1 4 2 2 1 5 10 2 4 4

1 1253770 2 1228140 3 1229641 4 1210065 5 1251909 6 1241622 7 1245367 8 0823467 9 1247751 10 1223999 11 1244211 12 1244441 13 1230564 14 1244738 15 1225640 16 1125597 17 1233165 18 1245427 19 1229210 20 1246466 21 1246747 22 1230925 23 1124386 24 1244460 25 1241089

5,390.00 5,263.70 5,232.70 5,181.50 5,094.30 5,070.80 5,027.60 5,017.70 5,005.27 5,004.60 5,003.50 4,994.40 4,964.60 4,923.40 4,915.20 4,891.00 4,886.20 4,859.60 4,850.00 4,836.40 4,798.20 4,795.60 4,785.40 4,782.80 4,756.60

1 4 1 1 2 1 1 2 1 1 1 1 2 2 1 5 2 1 2 2 1 6 3 1 3

1 1210561 2 1220442 3 1220667 4 1211818 5 1227466 6 1213555 7 1212829 8 1210230 9 1219780 10 1210381 11 1244192

4,714.00 4,615.60 4,561.20 4,549.60 4,529.20 4,519.10 4,357.60 4,332.20 4,272.30 4,216.00 4,150.60

5 2 5 4 5 2 3 8 5 2 2

Biologji

Bioteknologji

Matematikë

Fizikë

Informatikë

Kimi

Kimi dhe Teknologji Ushqimore 1 1245444 2 1213507 3 1220436 4 1231834 5 1222463 6 1242964 7 1235844 8 1234134 9 1241942 10 1219200 11 1243186 12 1129677

5,069.90 4,973.20 4,905.20 4,891.40 4,810.07 4,801.10 4,734.40 4,725.20 4,627.80 4,577.00 4,567.80 4,559.70

4,551.40 4,496.80

3 7

1 1245472 2 1229098 3 1235660 4 0843767 5 1245513 6 1226524 7 1231483 8 1219321 9 1213880 10 1235016 11 1214270

4,751.60 4,667.80 4,557.20 4,498.70 4,490.60 4,451.30 4,432.00 4,428.80 4,374.93 4,339.93 4,287.10

2 3 9 1 1 1 4 2 2 9 1

1 1231039 2 1210556 3 0924612 4 1233437 5 1241960 6 1227909 7 1251851 8 1234452 9 1221908 10 1249918 11 1123434 12 1247760 13 1219512 14 1231884 15 1240707 16 1218121 17 1235293 18 1242930 19 1244346 20 1236071 21 1241689 22 1210083 23 1221381

5,371.40 5,088.00 5,049.40 5,014.00 4,885.60 4,877.40 4,801.50 4,753.00 4,739.60 4,734.47 4,693.00 4,690.20 4,685.40 4,659.00 4,637.20 4,609.80 4,607.40 4,602.70 4,599.60 4,528.00 4,513.60 4,507.80 4,495.20

3 1 1 1 2 1 1 7 2 3 2 3 4 2 5 2 3 2 2 3 2 3 2

1 1244074 2 1241292 3 1253816 4 1242938 5 1231709 6 1218564 7 1242192 8 1244017 9 1230897 10 1246009 11 1227626 12 1227733 13 1246904 14 1210244 15 1242717 16 1230435 17 1243740 18 1248538 19 1236635 20 1234168

5,261.40 5,236.20 5,186.00 5,181.10 5,094.00 5,050.60 5,047.60 5,029.80 5,017.00 5,000.20 4,978.10 4,889.50 4,882.50 4,876.00 4,858.10 4,844.10 4,810.20 4,796.87 4,795.00 4,776.60

1 1 1 1 3 2 1 2 3 1 1 2 5 3 1 2 2 2 1 7

1 1253744 2 1245189 3 1210331 4 1253760 5 1253729 6 1243785 7 1220285 8 1243156 9 1233235 10 1229129 11 1245928 12 1245342 13 1226282 14 1212359 15 1218507 16 1229667 17 1212648 18 1227002 19 1236006 20 1245794 21 1247808 22 1218571 23 1234843 24 1246424 25 1218008 26 1210512

6,318.00 6,197.00 5,612.70 5,575.10 5,486.00 5,256.30 5,230.40 5,221.00 5,175.60 5,173.70 5,142.60 5,129.60 5,126.20 5,102.50 5,098.50 5,089.80 5,079.40 5,059.60 5,030.10 5,013.60 5,012.20 5,008.40 5,004.70 4,991.20 4,987.93 4,980.30

1 2 1 1 1 1 1 2 1 2 1 1 4 1 1 2 1 1 1 3 1 3 1 2 4 7

1 1240255 2 1218337 3 1218361 4 1218347 5 1234151 6 1240404 7 1245333 8 1210289 9 1245935 10 1245672 11 1242684 12 1246065 13 1243293 14 1245081 15 1224134 16 1146597 17 1245182 18 1248530 19 1234513 20 1245271 21 1235469 22 1244888 23 1245258 24 1221461 25 1234194

4,775.07 4,762.80 4,732.90 4,730.50 4,694.90 4,683.40 4,652.70 4,649.20 4,639.40 4,623.10 4,616.60 4,615.50 4,598.00 4,593.40 4,564.33 4,546.10 4,540.80 4,522.07 4,518.60 4,515.30 4,484.20 4,471.00 4,464.80 4,458.40 4,447.80

1 1 2 1 3 7 1 3 6 2 6 3 5 2 3 1 1 2 3 1 1 1 3 2 5

Kimi Industriale dhe Mjedisore

Histori Nr ID Pikët Preferenca

Gjeografi

13 1234476 14 1226621

1 1 2 7 3 3 6 1 2 1 1 2

Inxhinieri Matematike dhe Informatike

Teknologji Informacioni dhe Komunikimi

Gjuhë Angleze

Gjuhë Frënge

Gjuhë Gjermane 1 1212853 2 1244632 3 1245245 4 1229940 5 1212840 6 1211267 7 1251008 8 1245224 9 1245159 10 20318 11 1244873 12 1220330 13 1234856 14 1245247 15 1240446 16 1240918 17 1245277 18 1245235 19 1245225 20 1220383 21 17104 22 1236050

5,123.20 4,820.30 4,773.50 4,772.70 4,772.60 4,733.70 4,732.30 4,730.00 4,715.70 4,712.50 4,638.00 4,617.80 4,593.30 4,518.40 4,517.80 4,509.33 4,454.10 4,443.90 4,428.33 4,426.80 4,417.50 4,408.90

1 2 2 1 1 2 6 10 2 4 9 2 5 1 2 1 5 3 6 8 1 6

1 1214692 2 1236503 3 1211835 4 1232101 5 1219058 6 1240302 7 1235190 8 1230995

5,468.87 5,292.60 5,259.80 5,213.60 5,094.20 5,070.40 5,064.00 5,059.40

1 2 1 1 3 1 1 2

Psikologji

jet aplikimit me Formularin A3, ku ishin në dispozicion rreth 7000 kuota vakante. Gazeta boton fituesit e fundit sipas degëve për Universitetin e Tiranës, Politeknikun, Bujqësorin, si dhe për universitetet e rretheve si, Elbasani, Vlora, Shkodra, Korça dhe Durrësi. Sipas udhëzimit të MASH, regjistrimi i studentëve fitues në këtë

9 1245838 5,041.70 1 10 1249901 5,033.27 4

Punë Sociale 1 1245396 2 1234883 3 1211287 4 1230473 5 1230746 6 1227817

Filozofi

5,198.70 5,131.60 5,123.40 5,114.00 5,105.30 5,101.40

1 1 1 1 1 1

1 1220019 2 1243105 3 1245549 4 1246837 5 1243112 6 1211962 7 1249907 8 1234157 9 1231338 10 1228019 11 1225863 12 1234897 13 1251069 14 1240355

5,037.00 4,986.80 4,972.30 4,958.70 4,948.60 4,931.00 4,924.07 4,908.20 4,898.50 4,859.10 4,850.50 4,844.80 4,818.60 4,817.70

1 3 1 1 5 8 7 7 4 8 6 3 4 5

1 1247732 2 1245759 3 1221797 4 1210563 5 1245537 6 1236760 7 1223697 8 1219800 9 1220530 10 1220421 11 1246922 12 1130049

5,247.70 5,195.30 5,097.00 5,090.10 5,055.10 5,043.60 5,028.60 5,020.40 5,009.20 5,006.00 5,004.40 4,999.70

1 1 2 4 1 2 2 4 4 4 3 2

1 1228872 2 1251516 3 1240461 4 1233986 5 1222511 6 1228559

5,579.30 5,392.80 5,389.40 5,336.30 5,243.00 5,236.20

3 1 1 1 1 1

1 1253310 2 1222184 3 1214776 4 1230455 5 1212584 6 1220100 7 1220099 8 1220622 9 1219962 10 1228952 11 1220528

5,331.40 5,218.40 5,189.00 5,183.30 5,067.90 5,056.67 5,051.40 5,047.20 5,034.50 5,017.20 5,014.80

2 1 5 5 2 2 2 1 4 2 3

1 1244297 2 1242960 3 1253629 4 1250826 5 1226473 6 1244395 7 1222242 8 1229773 9 1241968 10 1241791 11 1245766 12 1246570 13 1220198 14 1228002 15 1226574 16 1251628 17 1243930 18 1229595 19 1230332 20 1243213 21 1218655 22 1231418 23 1243248 24 1246542 25 1234549 26 1220300 27 1241029 28 1230443 29 1243913 30 1231619 31 1218457 32 1210424 33 1230561

5,846.50 5,759.13 5,680.00 5,627.80 5,592.50 5,592.50 5,573.53 5,572.47 5,569.40 5,513.20 5,511.30 5,501.90 5,494.87 5,468.80 5,444.13 5,423.40 5,412.50 5,409.40 5,386.10 5,383.10 5,374.00 5,365.00 5,360.30 5,352.80 5,321.40 5,319.80 5,306.00 5,300.20 5,297.80 5,295.40 5,280.80 5,267.60 5,239.40

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 1 2 1 1 1 1 1 2 2 2 1 1 2 1 1 1 1 1 2 1

1 1242739 2 1250563 3 1213926 4 1220266 5 1252202 6 1232165 7 1230453 8 1250611 9 1240694 10 1250817 11 1239970 12 1228956 13 1212618 14 1218430 15 1244808 16 1230384 17 1219480

6,039.80 5,998.90 5,932.93 5,677.00 5,670.20 5,663.50 5,594.00 5,456.47 5,406.40 5,405.90 5,403.20 5,338.60 5,330.30 5,278.00 5,247.50 5,236.60 5,209.07

2 1 2 2 1 3 2 1 2 2 3 2 2 1 2 1 2

1 1234299 2 1240702 3 1246461 4 1211639 5 1214298 6 1243915 7 1211628 8 1242995 9 1223477 10 1223432 11 1222572 12 1246665 13 1244013 14 1242887 15 1253612 16 1246069 17 1241469 18 1242431 19 1210046 20 1220247 21 1246961 22 1211067 23 1233622 24 1222554 25 1231647 26 1210073

6,418.00 6,223.00 6,216.40 6,207.13 6,196.30 6,153.30 6,108.20 6,102.50 6,069.60 6,067.50 6,044.40 6,015.20 6,004.10 5,991.60 5,984.00 5,974.90 5,946.00 5,925.80 5,916.80 5,893.87 5,891.30 5,843.90 5,782.40 5,761.00 5,745.20 5,737.20

2 2 4 4 4 1 4 1 1 2 1 1 1 2 1 2 2 1 1 2 3 1 1 1 1 1

1 1250980 2 1225515 3 1244190 4 1120148 5 1241002 6 1231758 7 1221341 8 1250788 9 1246964

6,236.70 6,194.10 6,185.30 6,145.00 6,140.40 6,122.20 6,090.10 5,951.70 5,850.70

4 4 3 3 2 2 3 1 3

Sociologji

Shkenca Politike

Administrim dhe Politika Sociale

Administrim-Biznes

Ekonomiks

Financë

Informatikë Ekonomike

10 1243754 11 1210481 12 1235319 13 1210480 14 1241684 15 1223737 16 1220434 17 1233679

5,768.00 5,675.60 5,356.00 5,350.20 5,341.60 5,332.20 5,221.00 5,208.00

Administrim - Biznes (Kukës)

2 2 2 1 1 1 1 1

1 1226898 2 1227132 3 1241773 4 1247791 5 1237221 6 1237218 7 1229375 8 1247683 9 1222927 10 1227071 11 1247002 12 1126937 13 1126610 14 1126970 15 1126714 16 1242954 17 1221802 18 1226887 19 1227614 20 1249759 21 1252977 22 1226991 23 1247772 24 1025105 25 1227241 26 1227527 27 1126638 28 1215478 29 1221835 30 1227342

4,372.00 4,189.00 4,162.20 4,146.87 4,105.00 3,990.20 3,956.60 3,936.00 3,861.40 3,854.20 3,843.60 3,837.40 3,829.60 3,828.60 3,811.40 3,798.20 3,762.40 3,748.40 3,735.20 3,705.00 3,702.00 3,689.40 3,684.87 3,682.60 3,675.40 3,670.40 3,658.20 3,646.80 3,646.20 3,640.20

4 1 3 5 1 1 2 4 2 1 1 2 2 2 1 3 1 1 2 2 2 1 5 1 2 2 2 7 2 1

1 1236664 2 1252663 3 1226151 4 1236657 5 1253242 6 1034265 7 1252670 8 1220496 9 0812266 10 0926140 11 1246193 12 1236542 13 1236447 14 1214762 15 1237232 16 1249835 17 1236433 18 1240032 19 1240330 20 1241157 21 1233587 22 1232700

4,507.50 4,315.00 4,045.80 3,920.90 3,765.00 3,721.30 3,687.00 3,556.40 3,463.47 3,459.20 3,458.70 3,440.47 3,439.50 3,403.47 3,357.00 3,337.20 3,319.60 3,231.20 3,090.80 2,951.00 2,644.00 2,445.00

1 1 2 2 5 2 1 2 6 3 3 1 1 9 3 1 1 1 4 1 10 1

1 1236017 2 1233651 3 1219945 4 1224643 5 1244187 6 1229776 7 1225504 8 1226132 9 1219900 10 1225434 11 1226836 12 1223115 13 1210299 14 1242878 15 1210490 16 1215328 17 1217983 18 1210119 19 1120029 20 1235083

6,495.80 6,494.80 6,492.30 6,489.00 6,488.20 6,485.70 6,485.20 6,478.30 6,464.80 6,463.70 6,462.10 6,460.80 6,456.90 6,448.40 6,438.30 6,432.00 6,429.20 6,427.20 6,425.70 6,420.30

1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

1 1236644 2 1251519 3 1218419 4 1228908 5 1232234 6 1220978 7 1230347 8 1241022 9 1246067 10 1238047 11 1220031 12 1213532 13 1252630

6,419.30 6,411.50 6,387.40 6,343.90 6,300.50 6,298.80 6,297.90 6,274.00 6,271.30 6,269.00 6,268.93 6,267.53 6,263.00

2 2 2 2 1 1 2 1 2 2 3 2 2

1 1235989 2 1239792 3 1251557 4 1245464 5 1242018 6 1241003 7 1228891 8 1233638 9 1211200 10 1251106 11 1226749 12 1245451 13 1238284 14 1215820

6,419.40 6,396.70 6,370.60 6,359.70 6,355.80 6,333.80 6,329.20 6,328.40 6,310.70 6,306.60 6,301.30 6,300.50 6,299.10 6,290.87

2 2 2 2 2 1 1 2 2 1 2 2 2 2

1 1250049 2 1250836 3 1213717 4 1230424 5 1246524 6 1242223 7 1213541 8 1221360 9 1244777 10 1239716 11 1252971 12 1216467 13 1246876 14 1210212

6,357.30 6,205.70 6,193.80 6,155.30 6,112.90 6,097.10 6,080.80 5,918.40 5,903.50 5,763.80 5,642.00 5,599.50 5,402.73 5,397.40

2 3 2 2 5 1 1 2 1 1 4 4 3 1

1 1253865 2 0827890 3 1217974 4 1211055 5 1211049 6 1227936 7 1217162 8 1222465 9 1216348 10 1210296 11 1235178 12 1227850 13 1235316 14 1219142 15 1234462 16 1222565

5,679.00 5,428.20 5,422.80 5,408.00 5,388.20 5,362.50 5,347.40 5,251.40 5,190.00 5,175.80 5,172.40 5,170.70 5,166.80 5,152.60 5,127.10 5,124.00

2 1 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 4 3 4 2

Administrim- Biznes (Sarandë)

Mjekësi e Përgjithshme

Farmaci

Stomatologji

Shëndet Publik

Infermieri e Përgjithshme

17 1229956 18 1234557 19 1234142 20 1236601 21 1242190 22 1231843 23 1219609 24 1241899 25 1236135

Mami

1 1219951 2 1211489 3 1229890 4 1210488 5 1240927 6 1235176 7 1244315 8 1219481 9 1246454 10 1222187

fazë do të kryhet pranë sekretarive mësimore të fakulteteve nga data 8 deri më 12 nëntor. Për regjistrim kandidatët duhet të paraqesin: dokument identifikimi (kartë identiteti ose pasaportë). Në dosje mbahet vetëm fotokopja e një prej dokumenteve; dy fotografi; mandat arkëtimi i tarifës së regjistrimit prej 1600 lekë, paguar 5,111.00 5,109.10 5,108.40 5,101.80 5,087.10 5,083.40 5,063.70 5,063.10 5,031.00 5,079.00 5,073.30 5,026.33 5,020.40 5,019.00 4,978.40 4,969.20 4,944.80 4,941.20 4,902.40

1 4 2 2 1 4 1 2 3 1 1 2 3 2 2 1 5 2 1

Teknik i Lartë Laboratori 1 1246816 2 1246671 3 1239982 4 1238854 5 1238058 6 1244234 7 1230687 8 1231570 9 1239966 10 1220665 11 1224465 12 1232201 13 1219600 14 1242793

6,193.40 6,183.60 6,160.90 6,139.30 6,093.10 6,020.93 5,778.50 5,733.40 5,731.30 5,720.60 5,686.80 5,572.10 5,364.80 5,250.00

2 4 2 3 3 2 4 2 1 2 1 1 1 1

1 1225093 2 1230434 3 1230701 4 1228951 5 1222470 6 1220959 7 1252102 8 1219937 9 1236415 10 1212045 11 1224013 12 1251892

6,378.20 6,369.70 6,090.90 5,875.00 5,753.10 5,480.10 5,339.80 5,263.00 5,163.50 5,161.60 5,145.20 5,125.90

2 2 2 3 2 1 1 1 1 1 3 1

1 1220064 2 1210507 3 1226904 4 1210534 5 1220659

5,294.13 5,175.60 5,117.87 5,058.70 5,045.00

1 2 2 3 6

1 1215571 2 1253796 3 1232069 4 1241945 5 1219898 6 1218135 7 1214437 8 1211062 9 1217995 10 1236394 11 1242383 12 1210096 13 1230360 14 1210506 15 1210121

5,872.20 5,741.00 5,675.80 5,631.87 5,618.10 5,454.27 5,444.50 5,393.80 5,347.70 5,332.00 5,206.60 5,183.20 5,152.60 5,129.00 5,094.00

1 1 4 1 1 4 1 1 1 3 1 3 2 2 1

1 1222739 2 1247315 3 15345 4 1227315 5 1248205 6 1234036 7 1015417 8 1226931 9 1247798 10 1227352 11 1221819 12 1227035 13 1221843 14 1221868 15 1226967 16 1227084 17 1227453 18 1126971 19 1127049 20 1227486

4,399.30 4,229.73 4,015.00 3,961.80 3,926.67 3,860.40 3,830.20 3,807.60 3,804.80 3,796.80 3,775.60 3,750.60 3,738.80 3,731.60 3,720.40 3,720.00 3,710.60 3,706.80 3,688.00 3,678.00

1 2 1 1 1 1 3 6 9 1 1 1 1 1 1 1 1 1 5 1

Fizioterapi

Logopedi

Imazheri

Infermieri e Përgjithshme (Kukës)

Infermieri e Përgjithshme (Sarandë) 1 1244901 2 1236489 3 1034055 4 1235027 5 1211992 6 1236652 7 1236470 8 1236712 9 1253534 10 1233844 11 1236401 12 1236540 13 1223200 14 1219421 15 1223368 16 1233808 17 0812953 18 1236560 19 23514 20 1253768

4,412.40 4,360.10 4,030.80 3,958.60 3,937.40 3,838.80 3,807.13 3,723.40 3,685.00 3,567.80 3,541.20 3,500.27 3,478.80 3,382.00 3,367.60 3,343.20 3,332.60 3,311.07 3,274.00 3,250.00

2 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 3 7 1 1 1 1 1

1 1246835 2 1253872 3 1227066 4 1245733 5 1120539 6 1244421 7 1243272 8 1241925 9 1246462 10 1219634 11 1246735 12 1241902 13 1248382 14 1233795 15 1246907 16 1220058 17 1220869 18 1234512 19 1244140 20 1216912 21 1220827 22 914897 23 1215935 24 1242767 25 1223582 26 1246732 27 1253080 28 1250140 29 1244812

5,999.50 5,710.00 5,510.00 5,358.00 5,354.20 5,353.60 5,349.40 5,315.40 5,300.40 5,297.60 5,297.50 5,290.60 5,270.40 5,262.60 5,251.60 5,228.40 5,210.80 5,208.50 5,192.00 5,189.20 5,188.40 5,175.50 5,175.20 5,150.20 5,138.60 5,125.10 5,119.00 5,112.80 5,112.00

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 4 1 2 1 1 1 1 1 1 1 2 2

Drejtësi

30 1218342 31 1218248 32 1223608 33 1245556 34 1223842 35 1221065 36 1250103 37 1222664

5,111.80 5,109.40 5,093.80 5,093.60 5,087.10 5,082.80 5,076.90 5,076.40

1 2 1 1 1 1 1 2

38 1220874 39 1211630 40 1210138 41 1234205 42 1251912 43 1250090 44 1220531 45 1231194

5,075.90 5,075.13 5,072.80 5,072.50 5,069.90 5,063.00 5,056.80 5,055.40

1 3 1 1 1 1 3 2

Drejtësi

UNIVERSITETI BUJQËSOR I TIRANËS

Menaxhim Agrobiznesi 1 1140922 2 1241765 3 1236266 4 1229412 5 1244359 6 1244381 7 1246784 8 1226761 9 1243949 10 1244361 11 1245114 12 1218367 13 1249913 14 1240879 15 1243118 16 1240849 17 1245596 18 1033500 19 1246407 20 1241032 21 1230389 22 1219187 23 1233008

5,278.00 5,136.00 5,025.50 4,960.80 4,951.70 4,854.10 4,834.93 4,834.10 4,784.60 4,754.40 4,753.80 4,750.50 4,693.73 4,689.40 4,682.40 4,667.10 4,661.70 4,660.10 4,640.80 4,632.20 4,619.00 4,606.00 4,602.50

1 3 1 2 3 1 4 1 1 9 1 8 1 2 1 2 1 3 1 2 1 3 2

1 1223046 2 1245667 3 1230563 4 1231990 5 1234429 6 1133409 7 1248578 8 1246315 9 1236128 10 0929002 11 1231997 12 21499 13 1233812 14 0828636 15 1231021 16 1222444 17 1247145 18 1231673 19 1230974 20 1248658

4,090.00 4,080.00 3,836.20 3,723.80 3,499.60 3,489.20 3,455.50 3,431.00 3,415.80 3,401.60 3,358.00 3,330.60 3,327.20 3,290.00 3,287.00 3,232.33 3,185.00 3,059.20 2,745.60 2,571.00

5 1 1 1 2 2 1 4 3 3 5 2 1 2 6 3 8 3 1 2

1 1244366 2 1223007 3 1224149 4 1037738 5 1242559 6 1245591 7 1233699 8 1214416 9 1235191 10 1244740 11 1246041 12 1227052 13 1244477 14 1243225 15 1236721 16 1141498 17 1245423 18 1222640 19 1247060 20 1242530 21 1231098 22 1244484

5,150.40 4,852.90 4,814.93 4,802.60 4,777.90 4,749.47 4,744.00 4,741.20 4,721.70 4,701.67 4,692.80 4,692.70 4,662.13 4,644.30 4,632.80 4,619.70 4,611.67 4,582.70 4,572.60 4,563.60 4,562.50 4,558.60

2 1 1 1 2 5 4 1 2 5 1 2 5 1 1 7 1 1 9 7 3 2

1 1231241 2 1241842 3 1245365 4 1240452 5 1218555 6 1251509 7 1244413 8 1222644 9 1246883 10 1252936 11 1241755 12 1242233 13 1145324 14 1244737 15 1246898 16 1247809 17 1222658 18 1229347 19 1246034 20 1222472 21 1221747 22 1214765

5,490.20 5,464.30 5,411.80 5,393.40 5,391.70 5,384.40 5,330.50 5,278.10 5,168.60 5,098.00 5,061.20 5,033.00 5,010.50 5,001.80 4,973.40 4,956.00 4,943.60 4,880.20 4,808.20 4,806.70 4,802.10 4,798.73

1 2 1 1 1 1 1 1 4 1 2 6 2 2 1 3 2 1 1 1 1 1

1 1232058 2 1246496 3 1130810 4 1211331 5 1230911 6 0615078 7 1223042 8 1244471 9 1231514 10 1122821 11 1248443 12 1231534 13 1230680 14 1243172 15 1240697 16 1145330 17 1248449 18 1231393 19 0925210 20 1230682 21 1142927 22 1232130 23 1220646 24 46006 25 0917165 26 1231665

5,459.70 4,473.50 4,254.80 4,118.27 4,092.60 4,087.60 3,942.80 3,906.00 3,905.10 3,876.90 3,842.20 3,825.40 3,814.00 3,792.60 3,769.00 3,765.80 3,676.73 3,651.00 3,558.60 3,557.00 3,539.30 3,498.70 3,480.20 3,461.47 3,454.10 3,446.00

1 2 1 1 10 1 1 2 1 2 1 7 2 1 2 1 1 1 8 1 3 1 8 1 2 1

1 1251918 2 1242659 3 1234233 4 1229339

4,870.10 4,615.73 4,587.13 4,578.60

3 5 2 1

Menaxhim Agrobiznesi (Lushnjë)

Ekonomi dhe Politikë Agrare

Financë-Kontabilitet

Financë-Kontabilitet (Lushnjë)

Menaxhim i Turizmit Rural

pranë zyrave të Postës Shqiptare, për llogari të universiteteve përkatëse, nga të gjithë kandidatët e shpallur fitues në këtë raund. MASH sqaron se kandidatët e shpallur fitues në programet e studimit me kohë të plotë nuk mund të regjistrohen për të ndjekur njëkohësisht studimet edhe në sistemin me kohë të pjesshme.

5 1211638 6 1222660 7 0635967 8 1211271 9 1126658 10 1241717 11 1241851 12 1227469 13 1241714 14 1240688 15 1246023 16 1242086 17 1126548 18 1140896 19 1243074 20 1241813 21 1228306

4,575.13 4,548.60 4,529.00 4,520.10 4,511.90 4,492.60 4,479.40 4,476.30 4,474.70 4,470.20 4,466.20 4,456.87 4,432.70 4,432.50 4,415.00 4,409.80 4,407.60

1 2 4 3 5 5 5 5 4 6 2 4 3 1 3 3 1

1 1221118 2 1235272 3 1211221 4 1242124 5 1244673 6 1247761 7 1246699 8 1233347 9 1236493 10 1210201 11 1226174 12 1247408 13 1214744 14 1243922 15 1217408 16 1242096 17 1245951 18 1247037 19 1229135 20 1210134 21 1248553 22 1210187 23 1221121 24 1243095 25 1242625 26 1223230 27 1227836 28 1245234 29 1221452 30 1246286

4,701.90 4,386.60 4,317.00 4,258.40 4,158.00 4,047.40 4,043.60 4,028.33 4,019.80 3,939.60 3,919.80 3,906.40 3,887.60 3,870.50 3,870.20 3,868.80 3,860.00 3,858.60 3,857.60 3,857.00 3,856.70 3,854.60 3,853.40 3,849.70 3,834.80 3,823.20 3,818.50 3,818.10 3,805.00 3,794.80

1 3 1 3 5 8 7 2 3 1 10 2 7 8 5 8 3 1 6 7 9 8 4 3 3 3 2 8 5 3

1 1242165 2 1245877 3 1232252 4 1247042 5 1247260 6 1244418 7 1223044 8 1245538 9 1145827 10 1244840 11 1241414 12 1248399 13 1247009 14 1226256 15 1246331 16 1248308 17 1223005 18 1246405 19 1227885 20 1046164 21 1248448 22 1233007 23 1247562 24 1247274 25 1240942 26 1247067 27 1246314 28 1246308 29 1141735 30 1245586 31 1211660 32 1219386 33 1240543 34 1233687 35 1227023 36 1242724 37 1233205 38 1234133 39 1233422 40 1222541

4,104.80 4,083.40 4,047.40 4,034.30 3,928.40 3,914.10 3,913.60 3,859.73 3,836.20 3,822.20 3,787.20 3,783.47 3,782.70 3,774.40 3,769.60 3,762.40 3,736.70 3,712.60 3,700.60 3,697.80 3,692.93 3,692.40 3,689.40 3,684.33 3,681.40 3,679.60 3,669.80 3,655.60 3,647.40 3,639.40 3,637.07 3,628.80 3,624.80 3,622.20 3,620.80 3,620.00 3,618.80 3,614.60 3,613.40 3,607.40

2 2 5 2 8 1 1 2 8 2 7 9 1 5 1 1 2 8 3 6 5 10 1 1 7 5 7 7 2 3 6 2 1 2 5 2 5 4 9 2

1 1248306 2 1222609 3 1246309 4 1246125

3,441.80 3,384.60 3,149.80 2,951.20

1 2 1 2

1 1213197 2 1246934 3 1240045 4 1223049 5 1247733 6 1222657 7 1248546 8 1241485 9 1248603 10 1111060 11 1226974 12 1247899 13 1247278 14 1222693 15 1248235 16 1241562 17 1245798 18 1221742 19 1248220 20 1222879 21 1236181 22 1227304 23 1227842 24 1228698 25 1230625 26 1245592 27 1221994 28 1245856 29 1240633 30 1226535 31 1226242 32 1248100 33 1211588 34 1240519 35 1226701 36 1222636 37 1219653 38 1247015 39 1248227 40 1140918 41 1042108 42 1247769 43 1240529

4,102.87 4,033.30 4,011.53 3,806.00 3,767.73 3,766.60 3,755.00 3,734.20 3,734.13 3,731.40 3,713.60 3,696.33 3,675.80 3,675.20 3,662.40 3,652.60 3,645.20 3,638.60 3,637.80 3,636.40 3,636.10 3,618.33 3,607.40 3,607.00 3,606.00 3,604.80 3,604.00 3,601.40 3,601.27 3,597.20 3,587.80 3,585.00 3,584.80 3,584.40 3,582.80 3,580.00 3,576.10 3,570.40 3,568.00 3,567.40 3,561.60 3,559.00 3,556.20

1 6 5 1 4 4 3 1 4 5 3 5 2 7 1 3 10 4 1 5 1 7 3 4 8 5 2 1 1 7 5 2 3 2 3 3 1 4 8 7 1 1 5

1 1210542 2 1222781 3 1245952 4 1245620 5 1240419 6 1222285 7 1241428

4,205.00 3,965.20 3,874.60 3,842.20 3,778.93 3,764.07 3,754.80

5 1 1 3 4 1 3

Mbrojtje Bimësh

Hortikulturë

(Lushnjë)

Prodhim Bimor

Zootekni dhe Biznes Blegtoral

8 1223446 9 1235898 10 1244354 11 1246330 12 1223348 13 1227767 14 1243903 15 1242716 16 1226086 17 1211964 18 1233326 19 1227324 20 1236110 21 1236140 22 1245885 23 1240615 24 1223216 25 1230795 26 1118869 27 1242660 28 1233793 29 1210449 30 1210412 31 1245602 32 1245254 33 1222648 34 1122308 35 1223418 36 1245621 37 1222577 38 1147381 39 1222680 40 1241675

3,744.00 3,742.20 3,727.00 3,673.00 3,671.80 3,652.40 3,652.00 3,650.60 3,650.00 3,628.70 3,606.20 3,593.27 3,573.00 3,572.60 3,568.00 3,566.00 3,561.20 3,552.40 3,551.70 3,546.80 3,544.00 3,539.80 3,539.00 3,538.80 3,537.40 3,534.80 3,523.40 3,521.20 3,520.80 3,516.20 3,513.60 3,513.40 3,510.00

6 8 1 7 5 1 4 8 2 1 4 1 5 1 2 2 5 1 4 7 6 4 8 2 6 3 9 6 3 5 2 5 4

1 1222186 2 1241696 3 1227590 4 1244377 5 1229162 6 1213883 7 1248070 8 1242331 9 1247016 10 1246389 11 1242599 12 1227099 13 1227792 14 1246095 15 1120593 16 1247688 17 1246273 18 1247032 19 1247267 20 1234223 21 1247466 22 1240490 23 1233194 24 1222611 25 1240491 26 1245862 27 1227851 28 1241463 29 1247241 30 1242693 31 1226118 32 1227245 33 1240553 34 1228156 35 1211642 36 1246285 37 1227350 38 1251896 39 1222743 40 1229127

3,853.20 3,844.60 3,834.40 3,689.20 3,623.80 3,598.00 3,593.40 3,591.20 3,584.80 3,571.53 3,566.90 3,566.40 3,538.20 3,523.60 3,522.40 3,522.33 3,513.60 3,511.40 3,508.60 3,508.53 3,505.60 3,502.20 3,501.53 3,498.00 3,496.00 3,491.40 3,478.80 3,477.40 3,473.93 3,472.40 3,467.80 3,461.47 3,458.00 3,457.60 3,457.13 3,455.80 3,454.00 3,453.90 3,453.20 3,444.00

10 6 2 1 2 10 2 3 1 10 8 1 2 8 5 4 1 5 4 5 7 6 9 6 1 1 1 4 1 5 4 6 8 3 4 4 6 6 10 2

1 1242876 2 1226909 3 1242260 4 1223031 5 35216 6 1210072 7 1218598 8 1235009 9 1249828 10 1243183 11 1219372 12 1219538 13 1242279 14 1244818 15 1247914 16 1239740 17 1242600 18 1219363 19 1212476 20 1222715 21 1246219 22 1242642 23 1219594 24 1222993 25 1245082

4,314.40 4,270.40 4,215.80 4,199.20 4,198.40 4,196.20 4,177.93 4,174.27 4,170.60 4,170.00 4,169.00 4,165.53 4,164.00 4,161.80 4,143.80 4,135.80 4,135.40 4,118.40 4,116.60 4,091.20 4,088.60 4,088.00 4,074.20 4,071.40 4,070.00

7 1 3 1 3 1 2 9 1 7 3 8 7 3 2 2 3 3 1 5 9 3 7 2 3

1 1245998 2 1253752 3 1244616 4 1244734 5 1227322 6 1244365 7 1246307 8 1223228 9 1247789 10 1222615 11 1248367 12 1245617 13 1225950 14 1222787 15 1245636 16 1242612 17 1240643 18 1248231 19 1246021 20 1242307 21 1246318 22 1253665 23 1248309 24 1247722 25 1222407 26 1247005 27 1243199 28 1245725 29 1244509 30 1241837

4,337.40 4,270.00 4,244.20 4,215.00 4,103.40 4,040.60 4,036.90 4,034.00 4,005.80 3,997.20 3,984.00 3,971.53 3,959.70 3,943.40 3,940.80 3,919.60 3,894.60 3,889.80 3,883.60 3,881.60 3,880.00 3,874.27 3,872.80 3,860.87 3,858.13 3,850.40 3,843.40 3,839.40 3,834.60 3,830.20

3 1 5 2 2 5 3 2 1 1 2 1 8 1 9 3 1 8 10 2 3 3 3 6 2 8 1 2 8 2

1 1244208 2 1246186 3 1222780 4 1222542 5 1228735 6 1245392 7 1219644 8 1226833 9 1249922 10 1222023 11 1222671 12 1239964

4,562.20 4,505.20 4,435.80 4,409.40 4,387.60 4,385.10 4,382.80 4,362.00 4,348.00 4,332.40 4,324.00 4,317.70

4 1 3 3 3 1 2 2 6 3 1 3

Akuakulturë dhe Menaxhim Peshkimi

Agromjedis dhe Ekologji

Inxhinieri AgrareAgromekanizim

Teknologji Agroushqimore

13 1226692 14 1240938 15 1222799 16 1114184 17 1226873 18 1233853 19 1242592 20 1248243

4,316.40 4,300.90 4,289.20 4,275.50 4,271.20 4,247.00 4,243.60 4,239.80

1 1 5 1 5 1 2 4

1 1233242 2 1246187 3 1233301 4 1211072 5 1246395 6 1222293 7 1247997 8 1246132 9 1227248 10 1236192 11 1246149 12 1246158 13 1223196 14 1222596 15 1221654 16 1227746 17 1245590 18 1148229 19 1246163 20 1245696 21 1240943 22 1241940 23 1247275 24 1247794 25 1248098 26 1243222 27 1247027 28 1233234 29 1227333 30 1233474 31 1248423 32 1214357 33 1045447 34 1234182 35 1112419

4,161.80 4,156.20 3,748.20 3,664.80 3,661.20 3,658.33 3,645.00 3,641.60 3,628.60 3,623.00 3,612.40 3,606.80 3,593.73 3,587.00 3,562.80 3,543.60 3,526.00 3,525.90 3,517.40 3,515.60 3,513.87 3,510.20 3,507.67 3,507.53 3,506.60 3,505.60 3,502.60 3,502.40 3,500.80 3,499.20 3,496.50 3,492.80 3,491.20 3,486.93 3,483.00

2 2 2 1 1 1 5 2 8 1 1 1 7 5 1 4 4 5 4 6 3 6 3 5 1 3 4 8 8 1 3 6 7 1 3

1 1221181 2 1236036 3 1210148 4 1249868 5 0923749 6 1211674 7 1236840 8 1222019 9 1240457 10 1227702 11 1236831 12 1236845 13 0924795 14 1213042 15 1222108 16 1046762

4,508.00 4,472.00 4,214.90 4,181.70 4,161.50 4,157.53 4,155.90 4,150.73 4,109.40 4,107.60 4,082.80 4,074.40 4,074.30 4,049.07 4,048.60 4,041.70

2 4 2 1 2 3 1 4 6 5 1 1 5 2 7 6

1 1248211 2 1248200 3 1241503 4 1222706 5 1253605 6 1227205 7 1250147 8 1128601 9 1244693 10 1214394 11 1046863 12 1236835 13 1233324 14 1244588 15 1231065 16 1229233 17 1236859 18 1134204 19 1242589 20 1227252 21 1242567 22 1244719 23 1245601 24 1242707 25 1227100 26 1121924 27 1223195 28 1221558 29 1222589 30 1246310 31 1227316 32 1232782 33 1142384

4,676.67 4,509.33 4,358.20 4,323.53 4,298.00 4,249.00 4,057.20 3,993.20 3,972.00 3,963.70 3,954.20 3,951.90 3,934.60 3,922.40 3,910.90 3,907.20 3,901.60 3,896.20 3,891.20 3,882.47 3,874.40 3,870.40 3,864.73 3,861.60 3,859.00 3,857.10 3,846.67 3,843.60 3,843.50 3,837.40 3,833.20 3,829.00 3,823.30

1 5 2 5 2 5 1 5 1 2 5 1 1 8 6 5 1 3 10 2 4 5 3 5 1 8 8 2 3 7 4 1 8

1 1233705 2 1211157 3 1241889 4 1231281 5 1217012 6 1241487 7 1217411 8 1245484 9 1245428 10 1253870 11 1211120 12 1244815 13 1236774 14 1233144 15 1246721 16 1215153 17 1236420 18 1245983 19 1242092 20 1233330 21 1247226 22 1243193 23 1246317 24 1217598 25 1235267 26 1245344 27 1245713 28 1230464 29 1253722 30 1238082 31 1242164 32 1242633 33 1243246 34 1242316

4,688.60 4,646.50 4,514.00 4,509.00 4,433.80 4,428.00 4,414.00 4,404.50 4,394.27 4,360.00 4,346.00 4,317.10 4,287.30 4,283.60 4,281.70 4,279.20 4,245.60 4,243.60 4,243.00 4,236.90 4,222.10 4,198.40 4,196.20 4,194.00 4,192.60 4,191.60 4,188.20 4,165.00 4,154.00 4,151.80 4,147.40 4,138.80 4,130.50 4,129.60

3 2 7 6 1 2 3 3 8 2 1 3 2 3 1 1 1 4 1 1 7 5 3 1 3 2 1 4 1 1 1 5 3 6

Vreshtari -Enologji

Mbarështim Pyjesh

Përpunim Druri

Mjekësi Veterinare

UNIVERSITETI POLITEKNIK I TIRANËS Inxhinieri Ndërtimi 1 1228869 2 1252989 3 1212375 4 1246819 5 1252870 6 1221333 7 1220795 8 1238071 9 1213590 10 1232974 11 1246579 12 1242869 13 1227635

6,353.60 6,200.00 6,117.30 6,083.90 6,080.00 6,021.40 5,985.80 5,967.30 5,949.50 5,859.00 5,840.50 5,808.60 5,805.60

2 1 2 3 1 2 1 4 3 2 2 1 1


e premte, 9 NëNTOR 2012 www.mapo.al

14 1230398 15 1250037 16 1228723 17 1221265 18 1253633 19 1227235 20 1245429 21 1253622 22 1252801 23 1245695 24 1229245 25 1245747

5,766.20 5,703.60 5,701.80 5,233.80 5,140.00 5,110.00 5,040.40 4,970.00 4,905.00 4,889.60 4,833.60 4,712.20

1 1 1 1 1 2 1 1 2 1 2 4

1 1131770 2 1112562 3 1243941 4 1250844 5 1239160 6 1240040 7 1252994 8 1221368 9 1241391 10 1236418 11 29777 12 1233850 13 1223466 14 1246011 15 1241200 16 1210109

5,399.60 5,261.70 5,259.80 4,833.60 4,813.80 4,745.80 4,630.00 4,617.20 4,452.40 4,439.80 4,323.90 4,201.60 4,199.70 4,199.40 4,184.20 4,183.60

1 1 1 1 1 4 1 1 5 2 9 2 1 7 2 5

Inxhinieri Hidroteknike

Inxhinieri Mjedisi 1 1212630 2 1228962 3 1253765 4 1239173 5 1221378 6 1235764 7 1231806 8 1246053 9 1214240 10 1224023 11 1248591 12 1235765 13 1221694 14 1221225 15 1244647 16 1219103 17 1248422 18 1250178

5,047.50 4,956.50 4,822.00 4,806.00 4,724.50 4,723.53 4,678.80 4,655.70 4,617.80 4,616.50 4,604.40 4,583.53 4,461.20 4,426.10 4,375.00 4,271.60 4,261.00 4,233.40

2 5 1 1 7 6 1 1 1 5 2 4 4 1 6 2 4 10

1 1229258 2 1246049 3 1248391 4 1220398 5 1242537 6 1226505 7 1247149 8 1241949 9 1234247 10 1244811 11 1212092 12 1247137 13 1253424

4,828.20 4,745.40 4,694.50 4,667.60 4,401.90 4,400.10 4,356.00 4,314.40 4,295.40 4,293.00 4,276.00 4,237.00 4,215.60

1 2 1 4 2 1 2 8 2 7 4 2 5

Inxhinieri Gjeodet

Inxhinieri Elektrike (Automatizim i Industrisë) 1 1148553 2 1225572 3 1217193 4 1227640 5 1242856 6 1210097 7 1244732 8 1237708 9 1237679 10 1246921 11 1227964 12 1241189 13 1252940

4,957.40 4,913.93 4,641.20 4,632.40 4,605.80 4,510.00 4,489.60 4,446.80 4,372.00 4,330.50 4,328.20 4,315.30 4,230.00

Inxhinieri Elektrike (Energjitikë)

1 1 6 2 2 7 1 3 1 4 2 8 3

1 1253815 2 1229631 3 1226386 4 1226778 5 1225797 6 1241557 7 1227808 8 1211592 9 1227648 10 1241193 11 1241180 12 1237698 13 1217103

5,700.00 5,372.30 4,935.93 4,922.40 4,871.40 4,862.40 4,766.10 4,674.80 4,589.20 4,566.80 4,565.20 4,471.80 4,332.00

1 1 2 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1

1 1253619 2 1243217 3 1241243 4 1243007 5 1219949 6 1242007 7 1210508 8 1218448 9 1246545 10 1231121 11 1241220 12 1228687 13 1233667

5,616.00 4,814.00 4,766.90 4,714.40 4,710.00 4,705.60 4,694.80 4,672.10 4,636.80 4,630.20 4,552.80 4,550.60 4,421.80

1 2 1 2 3 2 3 1 1 8 1 2 1

1 1226897 2 1252984 3 1222373 4 1222060 5 1226951 6 1220447 7 1224432 8 1244427 9 1231935 10 1222297 11 1219146 12 1227632 13 1246349 14 1216640 15 1248596 16 1243071 17 1246426 18 1218785 19 1226722 20 1221972 21 1231691 22 1219303 23 1211423

4,680.00 4,501.00 4,386.50 4,372.20 4,270.40 4,227.20 4,216.00 4,213.27 4,191.30 4,181.27 4,172.80 4,170.40 4,170.00 4,159.70 4,108.40 4,104.60 4,076.60 4,037.20 4,033.20 4,030.40 4,030.10 4,023.60 4,017.80

3 1 1 1 5 1 3 10 3 3 2 3 3 1 1 10 4 2 1 2 4 4 5

1 1250751 2 1247741 3 1242808 4 1229623 5 1236391 6 1228367 7 1231187 8 1237504 9 1226305 10 1222508 11 1248095 12 1214750 13 1234128 14 1231541 15 1211941 16 1222454 17 1227240 18 1245084 19 1245681 20 1118520 21 1231034

5,704.40 4,964.60 4,683.00 4,631.60 4,548.60 4,456.40 4,364.20 4,350.90 4,343.20 4,324.70 4,169.60 4,160.80 4,097.50 4,074.20 4,068.47 4,058.47 4,055.00 4,041.20 4,007.27 3,994.80 3,991.80

2 1 2 1 1 1 3 2 6 4 4 6 2 2 1 4 5 8 2 3 10

1 1253807 2 1240398 3 1253008 4 1247589 5 1231029 6 1212318 7 1244816 8 1236580 9 1250091 10 1212306 11 1218475 12 1251130 13 1218613 14 1227641

5,508.00 5,157.60 4,908.40 4,737.00 4,736.90 4,733.27 4,589.20 4,584.00 4,495.40 4,479.40 4,452.53 4,431.80 4,418.00 4,353.10

1 2 1 8 4 1 1 3 1 2 1 1 7 2

Inxhinieri Mekatronike

Inxhinieri Fizike

Inxhinieri Matematike

Inxhinieri Mekanike

15 1240566 16 1236300 17 1241257 18 1224009 19 1210233 20 1212433 21 1212003

4,340.00 4,337.60 4,310.80 4,277.40 4,270.40 4,264.40 4,257.60

1 1 2 3 5 2 1

1 1253717 2 1220759 3 1211150 4 1243190 5 1242082 6 1240677 7 1046632 8 1225161 9 1248366 10 1244469 11 1233163 12 1222642 13 1218547 14 1227887 15 1245004 16 1210154 17 1245016 18 1222962 19 1241904 20 1245040 21 1221479 22 1244382 23 1245507 24 1245136

4,782.00 4,653.60 4,611.40 4,593.20 4,578.40 4,561.60 4,555.20 4,532.80 4,511.20 4,495.40 4,454.00 4,441.00 4,425.40 4,424.30 4,416.40 4,412.20 4,401.40 4,392.50 4,368.80 4,334.00 4,329.70 4,328.80 4,297.00 4,294.20

6 1 3 6 4 1 1 1 1 3 2 2 3 1 3 6 4 1 6 3 10 10 1 6

1 1234444 2 1210492 3 1247427 4 1240038 5 1242160 6 1210548 7 1218446 8 1210173 9 1224132 10 1241447 11 1234051 12 1226879 13 1211260 14 1233902 15 1242173 16 1235126 17 1246415 18 1222303 19 1246740 20 1248230 21 1245727 22 1245439

4,900.00 4,741.30 4,477.40 4,367.80 4,309.60 4,285.40 4,247.40 4,238.40 4,225.13 4,215.00 4,203.00 4,184.20 4,182.80 4,179.00 4,172.80 4,161.80 4,150.20 4,147.00 4,146.60 4,136.00 4,131.40 4,131.13

3 3 1 1 1 7 3 2 6 4 4 3 6 4 1 5 2 5 1 10 6 1

1 1253437 2 1223986 3 1211595 4 1227644 5 1227942 6 1246752 7 1215576 8 1219833 9 1240890 10 1249900 11 1218479 12 1250604

6,203.30 5,163.80 5,115.50 5,111.40 4,993.20 4,939.40 4,679.40 4,620.60 4,535.10 4,512.60 4,376.53 4,307.00

1 1 1 1 1 5 3 3 1 4 6 3

1 1236183 2 1229524 3 1218560 4 1226934 5 1236667 6 1232777 7 1242536 8 1219960 9 1241052 10 1243122 11 1220057 12 1234007 13 1246527 14 1230242 15 1245054 16 1234826 17 1241226 18 1229142 19 1245627 20 1240244 21 1218358 22 1245653 23 1246798 24 1253430 25 1219734 26 1228696 27 1245657

4,344.00 4,284.60 4,283.20 4,278.40 4,276.20 4,269.40 4,261.20 4,250.00 4,247.00 4,227.20 4,226.60 4,210.20 4,203.00 4,180.07 4,175.40 4,173.80 4,167.30 4,166.40 4,162.40 4,129.00 4,127.40 4,125.87 4,105.60 4,100.00 4,089.10 4,076.20 4,069.53

1 2 2 1 4 3 2 1 3 1 2 5 1 4 5 6 3 1 2 1 1 2 1 5 10 5 2

1 1239877 2 1218427 3 1228839 4 1211220 5 1218368 6 1120231 7 1233210 8 1241672 9 1246035 10 1218385 11 1240647 12 1211052 13 1243134 14 1237308 15 1218350 16 1218379 17 1240844 18 1218688 19 1230474 20 1242819 21 1230910 22 1217288 23 1242651 24 1229825 25 1242565 26 1244990 27 1251890 28 1222507 29 1249804

4,760.30 4,586.53 4,463.00 4,392.20 4,325.20 4,309.50 4,305.33 4,274.00 4,271.70 4,235.90 4,211.40 4,184.20 4,174.20 4,172.70 4,163.60 4,159.80 4,156.73 4,145.20 4,144.20 4,143.80 4,142.20 4,131.60 4,129.20 4,123.00 4,109.20 4,101.70 4,095.20 4,086.80 4,084.00

5 1 2 1 7 2 1 1 4 5 3 1 5 2 1 3 1 3 4 6 1 1 1 1 4 2 4 1 1

1 1217539 2 1244844 3 1245350 4 1245395 5 1232127 6 1240769 7 1244935 8 1246910 9 1245015 10 1226057 11 1230787 12 1226947 13 1242548 14 1244607 15 1227462 16 1234904 17 1211672 18 1235283 19 1242244 20 1244929 21 1242640 22 1241173 23 1250093 24 1220742 25 1241290 26 1242873 27 1243042 28 1218722 29 1141606 30 1245043 31 1246836 32 1246040 33 1222599 34 1233196

4,717.40 4,636.50 4,619.40 4,532.00 4,521.70 4,471.40 4,466.50 4,389.80 4,379.40 4,374.40 4,374.10 4,372.80 4,355.40 4,350.20 4,338.20 4,335.30 4,301.20 4,296.00 4,292.80 4,285.00 4,259.90 4,253.20 4,244.80 4,234.20 4,221.00 4,206.50 4,200.50 4,194.40 4,177.60 4,168.40 4,156.20 4,139.40 4,138.80 4,134.80

2 1 1 1 1 1 1 3 1 3 1 2 5 1 7 1 1 2 2 2 1 2 2 1 3 3 3 2 4 1 10 1 2 1

Inxhinieri Tekstile dhe Modë

Inxhinieri Materiale

Inxhinieri Ekonomike

Inxhinieri Gjeologjike

Inxhinieri e Burimeve Natyrore

Inxhinieri Gjeoinformatikë

Inxhinieri Gjeomjedis

1 1211233 4,484.20 1 2 1211985 4,484.10 4 3 1220399 4,286.07 5

4 1227604 5 1247662 6 1253802 7 1240432 8 1241890 9 1226673 10 1244915 11 1220615 12 1247934 13 1234228 14 1253794 15 1240935 16 1229640 17 1117326 18 1244950 19 1234342 20 1233891 21 1241113 22 1241168 23 0921317 24 1220132 25 1212457 26 1229106 27 1244986 28 1246026 29 1241316 30 1227901

4,236.40 4,220.00 4,186.00 4,170.20 4,169.00 4,159.60 4,123.60 4,117.87 4,117.60 4,109.73 4,075.00 4,074.87 4,044.40 4,021.90 4,004.60 3,999.00 3,982.87 3,980.20 3,972.90 3,968.80 3,961.47 3,954.40 3,944.00 3,940.20 3,935.40 3,932.60 3,925.90

6 1 1 1 1 1 10 2 4 2 10 1 2 5 8 5 3 3 5 1 2 10 1 3 8 2 1

1 1230703 2 1230713 3 1225050 4 1241283 5 1241109 6 1230865 7 1241625 8 1226385 9 1243727 10 1244866 11 1218529

6,353.00 6,138.50 6,014.00 5,897.30 5,524.30 5,486.60 5,382.60 5,250.00 5,023.80 4,944.40 4,506.90

2 1 2 1 3 1 1 1 2 3 1

1 1243677 2 1234464 3 1240401 4 1216941 5 1241104 6 1241275 7 1227636 8 1218714 9 1243014 10 1212911 11 1210188

6,214.60 6,034.80 5,976.90 5,941.10 5,718.30 5,684.30 5,517.10 5,360.10 5,354.60 5,126.40 5,084.20

1 4 2 2 2 1 2 2 1 1 5

Inxhinieri Elektronike

Inxhinieri Informatike

4 1229704 5 1151092 6 1224578 7 1224283 8 1224247 9 1222859 10 1246224 11 1230284 12 1246254 13 1227431 14 26362 15 1224942

3,858.40 3,835.60 3,791.20 3,592.40 3,549.70 3,476.53 3,443.60 3,426.80 3,425.60 3,317.40 3,126.90 2,875.00

3 1 1 2 1 2 3 4 4 3 2 1

1 1219798 2 1224199 3 1244756 4 1227605

3,626.60 3,565.40 3,314.00 3,288.80

3 1 1 3

1 1226329 2 1224195 3 1221799 4 1225106 5 1225138 6 1225137 7 1225142 8 1225134 9 1225140 10 1225165

3,765.20 3,644.67 3,576.60 3,534.20 3,309.60 3,207.20 3,186.60 3,165.30 3,006.50 2,928.50

1 1 9 1 1 1 1 1 1 1

1 1235230 2 1235549 3 1235329 4 1215428 5 1211669 6 1147185

4,530.00 3,700.80 3,610.30 3,511.60 3,413.80 3,351.50

1 1 1 9 8 9

1 1248304 2 1235654 3 1245554 4 1223037 5 1212292 6 1224205 7 1224497 8 1221148 9 1250470

3,766.20 3,758.40 3,714.20 3,588.00 3,543.27 3,245.00 3,188.30 3,036.20 2,493.00

1 1 2 1 1 1 10 3 1

Marketing

Turizëm

(Pogradec)

Agrobiznes

UNIVERSITETI I ELBASANIT Gjuhë-Letërsi

1 1219636 4,659.20 7 2 1248175 4,592.47 1 3 1235459 4,571.30 1 Inxhinieri 4 1221604 4,469.93 1 Telekomunikacioni 5 1216704 4,400.60 1 1 1220044 5,979.40 1 6 1223156 4,238.00 1 2 1230414 5,960.40 1 7 1215955 4,203.60 1 3 1219149 5,950.30 2 8 1222313 4,144.70 4 4 1212692 5,933.00 1 9 1226513 4,121.20 4 5 1233858 5,915.90 1 10 1231878 4,052.47 1 6 1230337 5,402.20 1 11 1233717 4,051.33 4 7 1039185 5,310.20 1 12 1221605 4,003.73 1 8 1233854 5,241.70 1 13 1231856 3,989.67 4 9 1241972 5,203.30 1 14 1213126 3,963.70 1 10 1216888 5,191.60 4 15 1221391 3,940.53 1 16 1235959 3,926.80 2 UNIVERSITETI I 17 1211599 3,906.00 1 KORÇËS 18 1245668 3,886.10 4 Gjuhë-Letërsi 19 1244643 3,847.00 1 1 1229609 3,741.50 1 20 1217652 3,806.53 2 2 1125125 3,549.70 1 21 1215892 3,790.40 1 3 1224493 3,198.50 2 22 1217821 3,781.53 1 Gjuhë Angleze 23 1215543 3,746.60 1 1 1252974 4,590.00 1 24 1216503 3,714.60 2 2 1225205 3,592.20 1 25 1216656 3,707.90 2 3 1252586 3,581.60 1 26 1017588 3,659.20 1 4 1221910 3,565.40 2 5 1224676 3,407.00 1 Gjuhë-Letërsi 6 1224229 3,046.80 1 Shqipe dhe Frënge Cikël i Ulët 1 1214737 3,491.60 1 2 1216072 3,475.40 1 1 1224825 4,313.60 1 3 1216991 3,369.40 1 2 1235154 4,184.20 1 4 1248137 3,350.80 1 3 1225196 3,894.60 1 5 1248121 3,348.40 7 4 1221643 3,816.60 1 6 1233275 3,265.27 1 5 1224861 3,523.90 1 7 1215916 3,192.60 1 6 1235797 3,494.20 1 8 1223462 3,139.40 2 7 1247019 3,383.60 1 9 1217796 3,126.73 3 8 1247185 3,175.00 5 10 0920755 3,124.00 6 9 1218320 2,876.40 4 11 1216159 2,812.30 4 10 1225131 2,718.00 1 12 1146792 2,662.10 1 11 1225136 2,697.00 1 13 1252894 2,504.00 1 12 1125274 2,524.00 2 14 1250306 2,455.00 1 Histori -Gjeografi 1 1134838 4,793.20 5 Histori-Gjeografi 2 1224756 4,097.00 1 1 1230232 4,721.40 5 3 1112357 3,877.90 1 2 1217369 4,614.30 1 4 1252976 3,820.00 1 3 1235901 4,430.80 1 5 1241531 3,794.50 7 4 1223668 4,397.10 1 6 1023541 3,422.50 1 5 1222688 4,393.20 1 7 1225219 3,323.00 1 6 1213889 4,318.00 3 7 1239821 4,311.90 6 Filozofi-Sociologji 8 1221631 4,236.30 2 1 1224476 4,628.60 1 9 1230801 4,183.20 2 2 0931116 4,185.40 1 10 1230216 4,063.80 5 3 1221924 3,770.80 1 11 1216074 4,048.20 3 4 1124173 3,337.00 1 12 1217862 4,045.50 1 5 1240177 2,848.00 7 13 1129692 4,038.20 1 Biologji-Kimi 14 1242668 4,032.80 6 1 1225605 4,099.47 1 15 1248029 3,890.80 6 2 0819717 3,283.20 2 16 1021937 3,888.90 1 3 1224212 3,228.20 1 17 0917310 3,829.10 1 4 1132701 2,904.50 3 18 1214092 3,826.60 1 5 1224208 2,903.90 1 Teknologji Informacioni 19 1221551 3,820.73 1 20 1235807 3,767.80 2 1 1235415 3,985.80 2 21 1027823 3,766.10 3 2 1124518 3,882.60 1 22 1223649 3,763.20 8 3 1252588 3,732.00 1 23 1217639 3,741.40 1 4 1224486 3,708.10 1 24 1216025 3,739.90 1 5 1224478 3,540.80 1 25 1216273 3,683.60 1 6 1236138 3,428.60 1 26 1216662 3,679.40 1 7 1212294 3,388.67 1 27 1230236 3,660.10 1 8 1235336 3,355.40 2 28 1233392 3,659.40 3 9 1212303 3,323.53 6 29 1117845 3,653.00 2 10 1252601 3,302.80 2 30 1247712 3,628.00 4 11 1212299 3,238.53 1 Histori dhe 12 1235775 3,171.20 2 Gjuhë Gjermane 13 1224248 3,147.20 1 1 1231364 3,735.10 1 14 1215040 3,134.33 1 2 1248088 3,405.87 3 15 1253608 3,110.00 2 3 1252895 2,634.50 1 16 1252635 3,100.00 9 17 1224505 2,776.40 1 Gjeografi dhe 18 1225141 2,623.00 1 Gjuhë Italiane Infermieri 1 1231999 3,507.20 1 e Përgjithshme 2 1217635 3,496.40 1 3 1117268 3,479.40 1 1 1235290 5,124.60 1 4 1223686 3,433.00 1 2 1224250 4,416.80 1 5 1234523 3,370.20 1 3 1212282 4,378.33 1 6 1216252 3,291.47 4 4 1235345 4,328.20 1 7 1118120 3,215.40 2 5 1212186 4,320.27 1 8 1223286 3,176.20 7 6 1212048 4,292.30 1 9 1216244 3,172.80 1 7 1221298 4,119.73 1 10 1216641 3,159.00 4 8 1224658 4,116.90 1 11 1216184 3,042.80 1 9 1224244 4,099.60 1 12 1216253 3,031.13 2 10 0932002 4,025.80 1 13 1243407 2,831.00 3 11 1224477 3,961.10 1 14 1249100 2,656.00 6 12 1235936 3,891.60 1 15 0817131 2,614.00 4 13 1224284 3,869.53 1 14 1140236 3,845.40 1 Gjuhë Angleze 15 1023444 3,788.40 1 1 1253811 4,363.00 1 2 1253528 4,111.00 2 Mami( Infermier) 3 1242262 4,104.20 1 1 1224604 4,080.40 1 4 1248082 4,080.40 1 2 1221544 3,823.47 1 5 1217339 4,024.40 1 3 1147154 3,757.70 1 6 1247786 3,976.60 5 4 1229155 3,634.80 3 7 1245288 3,891.50 3 5 1225639 3,522.70 2 8 1230587 3,885.00 1 6 1225149 3,196.40 2 9 1210334 3,848.20 1 7 1225167 3,018.00 1 10 1246990 3,824.80 2 8 1023617 2,785.60 1 11 1242634 3,797.20 2 9 1224494 2,580.00 1 12 1230016 3,762.20 3 Financë-Kontabilitet 13 1244768 3,731.00 1 1 1252973 4,820.00 1 14 1044111 3,693.50 1 2 1128671 4,299.00 1 15 1218371 3,602.80 3 3 1212202 3,937.67 2 16 1038561 3,585.10 10 4 1235391 3,752.10 1 17 1229894 3,580.80 6 5 1224230 3,264.60 2 18 1230820 3,519.60 2 6 1224241 3,016.40 1 19 1247094 3,451.80 7 7 1224504 2,877.80 2 20 1221536 3,451.53 1 Menaxhim 21 1233226 3,435.67 8 1 1225171 4,868.60 1 22 1128986 3,399.07 1 2 1225173 4,564.80 1 23 1226275 3,376.80 3 3 1244147 3,923.40 2

24 1247704 25 1121326 26 1141253 27 1216206 28 1218077 29 1125407 30 1016504 31 1217843 32 0838271

3,292.00 3,284.10 3,283.50 3,278.87 3,120.13 3,075.80 3,059.20 3,019.20 2,421.00

7 1 2 1 2 6 1 1 3

1 1230796 2 1231227 3 1245188 4 1231191 5 1216633 6 1130402 7 1222711 8 1139953 9 1218144 10 1222718 11 1235445 12 1219256

4,489.20 4,462.00 4,395.30 4,249.00 4,224.80 4,170.00 4,135.30 4,110.90 4,029.60 4,000.00 3,980.70 3,955.00

1 1 1 10 1 1 3 1 4 2 2 3

1 1252935 2 1245303 3 1217626 4 1216225 5 1218039 6 1243826 7 1221978 8 1247959 9 1234693 10 1233990 11 1117355 12 1232981 13 1234276 14 1222807 15 1248160 16 1216709 17 1222806 18 1229789 19 1246301 20 1241182 21 1024872 22 1116009 23 1243394 24 1244996 25 1243365

4,833.40 4,330.90 4,126.00 4,012.40 4,010.87 3,950.70 3,915.80 3,854.80 3,796.60 3,788.90 3,764.30 3,751.80 3,705.53 3,694.80 3,642.93 3,642.60 3,620.80 3,613.40 3,607.80 3,601.80 3,594.30 3,591.40 3,567.80 3,507.40 3,503.60

1 7 1 1 1 2 5 1 2 4 3 1 1 4 3 1 3 1 7 4 1 1 1 9 1

1 1216706 2 1213934 3 1216329 4 1223350 5 1216712 6 1234722 7 1216287 8 1233998 9 1218051 10 1216289 11 1234458 12 1234000 13 1218115 14 1215511 15 1234031 16 1223739 17 1230044 18 1217548 19 1133820 20 1032835 21 1248504 22 1216019 23 1135729 24 1117532 25 1217642 26 1117412 27 16373 28 16358 29 1117776 30 1217430

4,176.20 4,159.80 3,986.80 3,937.80 3,931.70 3,913.10 3,903.70 3,745.00 3,744.53 3,719.00 3,639.00 3,556.00 3,497.80 3,484.20 3,473.80 3,441.80 3,433.93 3,427.07 3,330.10 3,286.80 3,266.40 3,261.80 3,253.30 3,243.30 3,202.33 3,191.90 3,164.10 2,944.50 2,900.30 2,897.60

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 6 1 3 1 3 1 2 1 2 5 1 2 3 6 1 3 1 1

1 1221432 2 1227975 3 1216233 4 1221543 5 1216243 6 1221557 7 1216141 8 0915907 9 1116929 10 1218312 11 1252912

3,887.87 3,594.00 3,470.47 3,420.33 3,191.73 3,078.20 2,986.80 2,969.00 2,938.60 2,724.00 2,480.00

1 1 1 1 1 7 1 2 2 1 1

1 0815853 2 1217744 3 1234542 4 1245626 5 1217218 6 1234535 7 1253646 8 1226572 9 1230234 10 1223312 11 1239752 12 1215976 13 1229785 14 1216505 15 1216049 16 1222843 17 1217553 18 1247980 19 1215988 20 1216205 21 1217606 22 1226674 23 1217264 24 1229739 25 1117401 26 1216126 27 1217613 28 1117740 29 1230677 30 1235867 31 1234393 32 1217787 33 1245929 34 1216121 35 1248123 36 1216218 37 1217625 38 1217609 39 1215894 40 1249871 41 1117694 42 1240604 43 1216183 44 1218261 45 1227520 46 1216208 47 1133500 48 1248474 49 1216171 50 1234526 51 1216174 52 1247720 53 1216269 54 1017014

4,421.40 4,201.40 3,930.53 3,873.80 3,844.40 3,820.53 3,805.00 3,717.33 3,704.20 3,696.50 3,690.60 3,621.80 3,592.40 3,585.40 3,559.40 3,535.20 3,505.80 3,503.60 3,496.00 3,475.93 3,473.07 3,467.80 3,466.00 3,454.60 3,450.40 3,442.80 3,442.73 3,423.30 3,419.00 3,417.60 3,416.60 3,414.00 3,414.00 3,403.20 3,392.40 3,391.80 3,368.67 3,350.33 3,348.40 3,331.93 3,331.50 3,321.73 3,309.20 3,301.80 3,279.73 3,275.40 3,273.20 3,245.00 3,242.50 3,230.40 3,229.60 3,225.80 3,210.33 3,203.00

1 1 1 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 9 1 4 1 1 1 1 2 1 2 1 1 2 1 1 3 1 7 1 5 1 2 3 1 9 1 3 1 1 5 2 5 3 1 5 1 3 3 2

1 1221540 2 1227911 3 1217497 4 1248216 5 1222042 6 1217502 7 1225854 8 1217543 9 1218206 10 1229772 11 1234008 12 1215930 13 1126840 14 1116355 15 1248099 16 1116335 17 1027439 18 0940849 19 1017813

3,841.00 3,621.00 3,550.80 3,530.33 3,508.20 3,480.60 3,468.60 3,461.00 3,453.00 3,380.80 3,371.60 3,346.47 3,344.80 3,327.50 3,323.13 3,319.00 3,289.60 3,284.30 3,215.70

1 3 2 1 7 2 6 2 10 4 2 1 1 2 1 1 1 3 1

Gazetari

Gazetari-Anglisht

Biologji-Kimi

Matematikë-Fizikë

Teknologjitë e Informacionit

Teknolog Laborant (2 vjeçar)

20 1217820 21 1121438 22 1216104 23 1116652 24 1217712 25 1253651 26 1218297 27 1217858 28 1217874 29 1252899 30 1217857

3,133.20 3,053.00 2,928.00 2,794.40 2,752.00 2,718.60 2,632.00 2,596.00 2,568.00 2,498.00 2,483.00

4 3 1 6 1 5 1 1 1 3 8

1 1216354 2 1227451 3 1230076 4 1234730 5 1222087 6 1021078 7 1227506 8 1248400 9 1216259 10 1233314 11 1117334 12 1233871 13 1216144 14 1216136 15 1116959 16 1218275

3,891.00 3,547.67 3,422.40 3,398.60 3,339.00 3,249.20 3,201.80 3,199.07 3,194.47 3,178.47 3,157.80 3,157.00 3,138.80 2,892.80 2,885.20 2,554.00

1 2 1 1 2 7 2 4 2 4 3 6 6 3 1 1

1 1234629 2 1216347 3 1230254 4 1217676 5 1216484 6 1252573 7 1235440 8 1215962 9 1230278 10 1224024 11 1224046 12 1252624 13 1232036 14 1231445 15 1230030 16 1246335 17 1229712 18 1224005 19 1221624 20 1229533

5,038.10 4,643.20 4,561.27 4,535.20 4,526.80 4,500.00 4,484.20 4,412.60 4,412.00 4,370.70 4,331.60 4,323.30 4,291.00 4,285.00 4,230.00 4,196.50 4,190.40 4,145.00 4,109.73 4,106.60

1 1 1 2 1 1 1 1 1 2 3 5 1 3 1 2 2 2 7 2

1 1230762 2 1230264 3 1234632 4 1235615 5 1223705 6 1229949 7 1217494 8 1231219 9 1215209 10 1214314 11 1215950 12 1226706 13 1217492 14 1221537 15 1230873 16 1226349 17 1230230 18 1210584 19 1013170 20 1234653

4,354.60 4,306.60 4,219.80 3,988.13 3,980.80 3,963.20 3,932.60 3,908.80 3,859.20 3,839.40 3,839.13 3,815.00 3,802.60 3,792.47 3,780.40 3,768.60 3,742.20 3,698.50 3,697.70 3,679.00

1 1 1 2 1 2 2 1 1 1 1 1 2 2 5 1 1 3 4 3

1 1216525 2 1221427 3 1252933 4 1216480 5 1222169 6 1234538 7 1239832 8 1248495 9 1229836 10 1231179 11 1147214 12 0826625 13 1216972 14 1216998 15 1222598 16 1217831 17 1216936 18 1231145 19 1244712 20 1217079 21 1217864

4,395.60 4,308.60 4,285.60 4,100.70 4,072.60 4,047.80 4,028.20 3,963.00 3,831.73 3,811.40 3,745.30 3,726.50 3,719.80 3,694.80 3,646.80 3,622.53 3,608.00 3,567.80 3,555.20 3,532.40 3,518.00

1 2 5 2 1 2 1 7 1 2 3 2 1 1 1 1 1 1 2 3 1

1 1014894 2 1216965 3 1248577 4 1216321 5 1233125 6 1235301 7 1244684 8 1234703 9 1216993 10 1227111 11 1218141 12 1247895 13 1235525 14 1216352 15 1216634 16 1233136 17 1230635 18 1214088 19 1025666 20 1212680 21 1215033 22 1217099 23 1217381 24 1231332 25 1128029 26 1125770 27 1215435 28 1227326 29 1130336 30 1234509

4,220.70 4,161.73 4,103.20 4,068.80 4,030.80 4,021.50 3,974.00 3,960.00 3,957.20 3,874.60 3,873.00 3,868.40 3,857.60 3,842.80 3,834.60 3,818.80 3,815.47 3,799.53 3,787.70 3,781.80 3,767.80 3,766.33 3,759.50 3,727.10 3,713.80 3,691.50 3,669.00 3,639.00 3,625.20 3,620.60

1 1 3 1 2 8 2 1 2 3 1 4 1 3 1 1 1 1 7 1 1 1 1 1 6 7 4 10 8 2

1 1222782 2 1217989 3 1222783 4 1217380 5 1216209 6 1234564 7 1221599 8 1216230 9 1218045 10 1230815 11 1221659 12 1229855 13 1217860 14 1122396 15 1229933 16 1221803 17 1221528 18 1217861 19 1125947 20 1129599 21 1217525 22 1116704 23 1217713 24 17374 25 0617534

4,033.00 4,025.00 4,017.80 3,927.00 3,914.33 3,875.20 3,837.60 3,684.40 3,625.53 3,603.60 3,602.20 3,587.00 3,578.80 3,578.30 3,554.80 3,515.00 3,485.67 3,471.80 3,465.20 3,454.00 3,397.67 3,386.30 3,319.70 2,947.60 2,918.30

2 1 2 1 1 1 1 1 1 2 2 2 7 3 1 8 5 7 4 1 4 6 4 2 6

1 1218151 2 1133070 3 1217285 4 1229725 5 1129767 6 1215986 7 1217942 8 1223818 9 1217956 10 1244696 11 1115983 12 1217367 13 1217965 14 1231229 15 1229509 16 1230634

4,328.40 4,085.10 4,053.80 3,974.80 3,817.20 3,813.50 3,784.70 3,752.50 3,723.00 3,718.70 3,711.50 3,703.50 3,686.90 3,681.20 3,659.67 3,626.20

1 1 1 1 6 1 2 1 2 5 3 3 2 3 3 4

Fizikë Kompjuterike

Infermieri e Përgjithshme

Infermieri-Mami

Fizioterapi

Arsimi Fillor

Arsimi Parashkollor

Edukim Qytetar

Punonjës Social

1 1242712 2 1233452 3 1217572 4 1231057 5 1230309 6 1221596 7 1123552 8 1230760 9 1229716 10 1123423 11 1217682 12 1226598 13 1236133 14 1216029 15 1218887 16 1247975

4,417.20 4,326.00 4,316.40 4,241.10 4,142.00 4,118.40 4,012.00 4,005.60 3,928.60 3,905.90 3,873.40 3,857.60 3,840.00 3,833.00 3,827.10 3,798.40

5 1 1 2 1 1 3 2 2 5 1 1 1 2 1 1

1 1218010 2 1144961 3 1222357 4 1223864 5 1217206 6 1223162 7 1132914 8 1129853 9 16918 10 0819622 11 1217833 12 1016414 13 1021112 14 1115946 15 1218171 16 1221535 17 1247987 18 1230223 19 0924895 20 1247985 21 1236184

4,076.53 4,028.60 4,020.53 3,968.10 3,895.80 3,871.40 3,831.60 3,727.40 3,706.80 3,657.30 3,653.30 3,630.90 3,626.00 3,620.30 3,597.90 3,596.20 3,584.40 3,583.10 3,582.80 3,581.27 3,574.87

1 4 1 2 2 3 1 1 1 5 8 2 1 1 5 4 2 8 3 1 1

1 1232094 2 1222853 3 1248468 4 1244716 5 1029673 6 1241078 7 1129525 8 1242675 9 1241064 10 1221633 11 1244778 12 1216685 13 1229487 14 1218163 15 1225705 16 1230244 17 1115914 18 1231502 19 1132898 20 1216022 21 1231548 22 1216327

4,298.10 4,257.93 4,234.50 4,212.80 4,134.20 4,107.40 4,098.60 4,080.20 4,031.30 4,020.40 3,940.60 3,899.00 3,896.20 3,888.80 3,841.20 3,821.40 3,743.40 3,729.20 3,711.70 3,694.90 3,691.90 3,685.80

1 1 1 6 2 8 1 1 8 5 1 2 1 1 2 2 1 1 8 2 2 4

1 1116357 2 1133909 3 1016905 4 1221613 5 1116225 6 1016507 7 1225576 8 1117142 9 1133895 10 0817177

56.14 56.13 55.98 55.54 55.11 54.52 54.15 53.09 52.99 52.34

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

1 1118238 2 1223320 3 1217695 4 1234006 5 1248502 6 1231180 7 1245711 8 1244721 9 1231091 10 17402 11 1229721 12 1217252 13 1246255 14 1230736 15 1134780 16 1217706 17 1216350 18 1014611 19 1223276 20 1230073 21 1216173 22 1218227 23 0945357 24 1216139 25 0920747 26 1216189 27 1217416 28 1216140 29 1217349 30 1015705 31 17162 32 1116707

5,084.40 4,244.80 3,913.50 3,861.80 3,858.00 3,768.20 3,712.80 3,664.80 3,626.60 3,561.30 3,466.20 3,399.00 3,237.40 3,217.40 3,175.07 3,159.00 3,127.60 3,126.60 3,119.00 3,084.00 3,008.60 2,989.80 2,944.40 2,901.00 2,849.60 2,840.00 2,781.00 2,739.00 2,728.20 2,726.10 2,718.00 2,700.00

1 1 1 3 6 4 5 9 3 2 1 5 2 6 2 6 1 10 3 5 5 2 3 5 3 4 3 2 2 6 10 3

1 1216051 2 1216278 3 1217118 4 1216754 5 1226451 6 1246936 7 1218007 8 1216002 9 1216858 10 1216143 11 1216138 12 1246192 13 1217419 14 1217413 15 1216142 16 1216151

5,011.50 4,751.00 4,402.60 4,169.40 3,912.40 3,829.00 3,575.33 3,534.20 3,431.00 3,331.00 3,199.00 3,134.60 3,101.00 2,774.00 2,770.00 2,733.00

1 1 1 1 7 3 1 1 1 8 10 7 1 6 2 4

1 1218011 2 1215997 3 1224723 4 1223891 5 1229837 6 1215944 7 1217020 8 0916017 9 1230177 10 1216039 11 1233859 12 1247802 13 1216462 14 1218165 15 1234669 16 1216355 17 1216894 18 1233333 19 1230149 20 1245587

4,191.33 4,087.47 4,084.33 4,078.00 3,992.73 3,817.80 3,807.80 3,786.10 3,773.27 3,644.20 3,631.20 3,581.70 3,557.40 3,538.40 3,534.40 3,525.20 3,523.20 3,502.00 3,496.40 3,472.07

1 1 1 1 3 2 1 1 1 1 1 3 2 4 1 1 6 7 1 4

1 1246354 2 1221392 3 1212885 4 1144967 5 1215513 6 1216091 7 1212870 8 1222661 9 1215897 10 1115932 11 1217485 12 1217053 13 1215922 14 1215904 15 1117818 16 1217753 17 1233913 18 1017603 19 1215912 20 1012619 21 1248499 22 1117683

3,883.60 3,808.93 3,801.50 3,690.00 3,687.40 3,671.80 3,662.80 3,604.20 3,588.60 3,575.90 3,493.00 3,443.80 3,443.40 3,393.00 3,256.60 3,253.80 3,204.60 3,151.60 3,145.60 3,118.00 3,113.20 3,088.50

1 1 1 6 1 1 1 1 2 1 1 2 1 1 2 3 1 1 1 5 2 3

Filozofi-Sociologji

Psikologji

Edukim Fizik dhe Sporte

Administrim-Biznes

Financë-Kontabilitet

Ekonomia dhe e Drejta

Informatikë Ekonomike

23 1117568 24 1016141 25 1216122 26 0916051 27 1218315

3,077.00 3,054.80 2,821.00 2,817.67 2,683.00

3 1 3 1 2

1 1242225 2 1231796 3 1218615 4 1028386 5 1248184 6 1222998 7 1216963 8 1230755 9 1217856 10 0838091 11 0815186 12 1230751 13 1116525 14 1217854 15 1229523 16 1214766 17 1214773 18 1234473 19 1246970 20 1217853 21 1218036 22 1217851

3,993.00 3,880.80 3,780.00 3,720.00 3,593.20 3,576.00 3,524.87 3,450.80 3,412.60 3,403.80 3,392.70 3,376.80 3,362.60 3,321.20 3,316.40 3,298.60 3,274.40 3,249.60 3,240.30 3,227.60 3,219.40 3,208.00

1 4 1 1 9 5 1 2 1 8 2 1 1 1 1 1 1 2 6 1 1 1

1 1216495 2 1241333 3 1248196 4 1216490 5 1151141 6 1221644 7 1221445 8 1221846 9 1228101 10 1252928 11 1227949 12 1217958 13 1248198 14 1213314 15 1141773 16 1217897 17 17326 18 1117036 19 1217889

4,001.40 3,868.00 3,755.13 3,677.60 3,672.30 3,667.40 3,642.20 3,564.00 3,545.40 3,497.70 3,364.80 3,344.60 3,315.40 3,174.00 3,166.20 3,051.50 2,821.00 2,684.00 2,666.00

8 1 1 1 2 1 1 7 4 1 4 4 8 9 10 1 3 1 1

Ekonomi Turizmi

Administrim Biznesi dhe Inxhinieri

UNIVERSITETI I SHKODRËS

Gjuhë-Letërsi 1 1237996 2 1226920 3 1228629 4 1239065 5 1228309 6 1239113 7 1234312 8 1228139 9 1221822 10 0933087 11 1236113 12 1228803 13 1232309 14 1229187 15 1237872 16 1234241 17 1234146 18 1236191 19 1231361 20 1237955 21 1121667 22 1239051 23 1227221 24 1033697 25 1227271 26 1236925 27 1234162 28 1237954 29 1128773 30 1126627 31 1232336 32 1033824 33 1239004 34 1228263 35 1229040

4,508.70 4,211.40 4,208.60 4,193.53 4,043.00 4,037.20 3,991.40 3,984.90 3,947.30 3,927.20 3,862.20 3,853.80 3,846.80 3,833.20 3,820.20 3,800.90 3,770.90 3,767.00 3,764.87 3,758.40 3,735.60 3,730.00 3,717.60 3,708.10 3,664.80 3,646.80 3,639.87 3,622.87 3,615.10 3,611.90 3,609.40 3,594.00 3,585.40 3,580.27 3,576.40

1 7 1 1 1 1 1 1 3 1 1 1 1 2 3 2 5 1 2 1 7 2 5 7 7 2 8 3 1 4 4 1 8 6 3

1 1212674 2 1228480 3 1221796 4 1221849 5 1136628 6 1127832 7 1127804 8 1142911 9 1234388 10 1236119 11 1236937 12 1237743 13 1237837 14 1249869 15 1249866 16 1233240 17 1236299 18 1237071 19 1236064 20 1237714

4,394.80 4,305.93 4,160.00 4,141.20 4,103.10 4,066.00 4,026.40 4,019.30 4,006.30 3,931.40 3,913.30 3,913.00 3,902.80 3,870.00 3,855.87 3,842.93 3,765.07 3,714.80 3,696.70 3,679.60

1 4 4 5 1 1 2 6 1 7 1 1 1 5 2 9 3 7 3 1

1 1239066 2 1121876 3 1136494 4 0833633 5 1228714 6 1229213 7 1131923 8 1136611 9 1238778 10 1214081 11 1125935 12 1226162 13 1239105 14 1236901 15 1232278 16 1238427 17 1228496 18 1232459 19 1229021 20 1128777 21 1238817 22 1137319

4,397.07 4,074.90 4,037.80 4,028.20 3,995.20 3,994.90 3,990.93 3,981.30 3,961.10 3,953.50 3,941.60 3,895.50 3,884.30 3,870.40 3,867.60 3,863.00 3,849.00 3,846.80 3,840.00 3,818.80 3,806.00 3,801.10

1 2 1 1 2 1 1 1 2 2 1 4 2 1 3 1 2 4 1 2 2 3

1 1232292 2 1238019 3 1226248 4 1239074 5 1234283 6 1234139 7 1227013 8 1241685 9 1234122 10 1249933 11 1229209 12 1228109 13 1237949 14 1249934 15 1227485 16 1239117

4,169.20 4,129.60 4,086.80 4,044.27 4,043.40 4,043.00 4,041.20 4,022.70 4,018.47 4,007.33 3,989.40 3,989.20 3,986.30 3,985.20 3,973.60 3,960.80

1 1 1 1 2 1 4 3 1 6 1 1 2 1 4 1

1 1247675 2 1127384 3 1238830 4 1232562 5 1247813 6 1239168 7 1221916 8 1035820 9 1221906 10 1221931 11 32008 12 1137284 13 1137595 14 1232722

3,979.20 3,504.10 3,336.00 3,326.80 3,183.27 3,128.20 3,101.20 3,096.60 3,090.20 3,050.00 2,880.70 2,846.60 2,790.20 2,771.40

1 7 2 1 8 2 1 7 1 2 9 4 2 1

Gazetari dhe Komunikim

Histori

Gjeografi

Matematikë

Fizikë

21

MAPO

1 1221877 4,087.90 2 2 1227706 3,530.60 3

3 1234056 4 1237697 5 1237973 6 1248834 7 1236879 8 1239132 9 1236847 10 1239145 11 1135519 12 1252992 13 1237285 14 1136834 15 1236287 16 1236094 17 1237284 18 1137117 19 1133798 20 1239178 21 1237292 22 1227199 23 1138416 24 1138418 25 1239255

3,498.60 3,426.00 3,422.00 3,388.00 3,350.20 3,344.60 3,339.20 3,334.60 3,332.70 3,306.50 3,293.40 3,286.00 3,269.80 3,219.40 3,126.90 3,125.30 3,096.10 2,936.60 2,916.80 2,856.70 2,854.80 2,794.70 2,733.50

1 6 6 2 1 2 2 7 1 2 1 1 1 1 2 1 3 3 5 10 10 10 5

1 1238583 2 1238627 3 1236933 4 1233123 5 1229024 6 1237526 7 0833688 8 1232219 9 1236906 10 1238782 11 1237321 12 1229125 13 1228223 14 1229203 15 1228215 16 1229047 17 1238769 18 1228230 19 1136704 20 1035434 21 1227238 22 1236202 23 1234200 24 1238599 25 0832499 26 1239092 27 1228608 28 1227312 29 1229017 30 1233402 31 1237710 32 1229073 33 1236888 34 1249932 35 1229066 36 1236882 37 1239146 38 1249890 39 1221937 40 1232207 41 1238013 42 1236309 43 1237717 44 1236120 45 1239020 46 1238303 47 1136615 48 1033681 49 1233420 50 1128017 51 1237817 52 1249951 53 1234275

4,153.30 4,142.60 3,874.10 3,799.60 3,738.00 3,735.00 3,689.50 3,685.00 3,655.80 3,632.80 3,630.70 3,630.00 3,614.20 3,592.60 3,567.87 3,549.40 3,535.80 3,530.73 3,520.80 3,517.60 3,515.70 3,510.60 3,510.40 3,504.40 3,496.30 3,478.20 3,465.07 3,464.40 3,463.00 3,445.27 3,441.20 3,411.80 3,409.20 3,397.33 3,383.00 3,382.40 3,377.00 3,370.40 3,329.40 3,329.00 3,323.20 3,313.33 3,313.00 3,309.60 3,297.07 3,290.80 3,284.90 3,282.50 3,271.20 3,257.60 3,256.00 3,253.80 3,250.00

1 1 2 3 1 1 1 1 1 1 2 1 4 1 9 1 2 2 2 3 2 6 3 1 9 2 4 1 1 1 1 3 5 2 1 1 2 2 3 1 4 7 1 6 1 1 4 2 3 4 2 8 1

1 1034385 2 1247673 3 1234262 4 1238015 5 1234154 6 1236270 7 1238292 8 1229090 9 1253177 10 0934743 11 1228394 12 1221964 13 1239062 14 0933635 15 1237897 16 1237787 17 1234381 18 1227902 19 0834745 20 1234196 21 1228820 22 1238818 23 1228099 24 1227493 25 1228689 26 1236359 27 1237966 28 1133795 29 1232283 30 1136716 31 1237676 32 1232199 33 1239131 34 1227204 35 1236920 36 1132710 37 1236842 38 1036222 39 1136732 40 1236913

4,321.20 3,986.40 3,951.60 3,815.60 3,660.80 3,657.20 3,652.00 3,650.00 3,644.50 3,640.80 3,630.33 3,611.40 3,604.40 3,590.20 3,562.40 3,548.20 3,548.20 3,536.40 3,535.20 3,511.20 3,504.27 3,496.60 3,481.60 3,467.80 3,466.00 3,462.80 3,402.00 3,380.90 3,368.40 3,368.30 3,358.40 3,333.00 3,332.00 3,326.40 3,323.40 3,287.80 3,279.60 3,257.40 3,256.80 3,252.80

1 1 1 1 1 2 1 2 3 6 1 7 2 2 3 2 1 2 2 4 2 4 1 4 4 5 1 4 1 1 1 4 6 6 7 1 2 3 7 3

1 1238138 2 1238803 3 1229188 4 1237801 5 1237780 6 1238124 7 1226342 8 1229240 9 1237652 10 1232424 11 1248548 12 1233364 13 1228251 14 1228220 15 1228281 16 1232396 17 1233988 18 1250104 19 1234055 20 1250521 21 1228708 22 1228402 23 1239005 24 1236152 25 1229239 26 1213093 27 1215047 28 1237563 29 1212594 30 1236254

4,878.00 4,823.50 4,504.00 4,438.40 4,423.20 4,410.40 4,378.00 4,342.40 4,328.70 4,313.90 4,206.30 4,132.87 4,019.80 4,014.13 3,982.50 3,969.00 3,939.40 3,931.20 3,911.00 3,896.80 3,872.20 3,863.27 3,799.40 3,790.20 3,766.80 3,745.60 3,727.40 3,714.20 3,710.60 3,689.00

1 1 1 1 1 1 5 1 1 1 1 1 1 2 1 1 3 1 1 1 2 1 1 2 1 3 1 2 1 1

1 1211720 2 1228478 3 1138895 4 1236093 5 1236125 6 1237993 7 1229132 8 1232291 9 1234047 10 1232589 11 1228558 12 1237883 13 1228602 14 1227876 15 1237307 16 1233473 17 1238793 18 1236158

4,491.13 4,285.40 4,202.80 4,188.40 4,083.80 4,014.90 3,993.13 3,859.80 3,840.30 3,770.53 3,740.60 3,740.00 3,706.27 3,681.00 3,659.40 3,653.40 3,623.60 3,615.00

1 1 1 1 3 1 1 1 2 2 1 2 1 2 2 2 9 1

Informatikë

Biologji-Kimi

Infermierie Përgjithshme

Infermieri (Mami)


22

MAPO

19 1236111 20 1229081 21 1236159 22 0926688 23 1236130 24 1236893 25 1240665 26 1238001 27 1237646 28 1239077 29 1228491 30 1228170

3,606.20 3,599.60 3,592.20 3,581.40 3,578.60 3,575.80 3,569.40 3,552.60 3,549.70 3,549.67 3,549.13 3,549.00

1 1 2 2 4 1 4 3 2 2 4 1

1 1232203 2 1238201 3 1237553 4 1136199 5 1211702 6 1239110 7 1237943 8 1230870 9 1236216 10 1229100

4,847.40 4,510.80 4,476.80 3,982.00 3,756.07 3,565.20 3,546.80 3,546.00 3,519.33 3,516.80

1 1 1 1 3 3 1 3 4 1

1 1239060 2 1238539 3 1233875 4 1236250 5 1238805 6 1238317 7 1237918 8 1242108 9 1136655 10 1238020 11 1237611 12 1228295 13 0925429 14 0925265 15 1237923 16 44837 17 1236104 18 32285 19 1237793 20 1234101 21 1237885 22 1036207 23 1227860 24 1228124 25 1240596 26 1239123 27 1238143

4,811.53 4,490.60 4,473.20 4,464.00 4,311.67 4,252.60 4,252.20 4,064.87 4,025.00 4,014.00 3,994.40 3,958.00 3,944.00 3,938.80 3,905.00 3,897.60 3,891.40 3,875.80 3,867.40 3,854.93 3,853.20 3,850.60 3,847.30 3,844.60 3,835.73 3,827.40 3,806.40

1 1 1 5 1 1 1 1 1 1 1 1 2 3 1 4 1 2 1 1 2 1 3 2 3 2 1

1 1237546 2 1234127 3 1238554 4 1227950 5 1228303 6 1137339 7 1136862 8 1236249 9 1127744 10 0946066

4,977.80 4,564.50 4,519.50 4,278.90 4,173.40 4,149.70 4,022.40 3,998.40 3,990.00 3,968.00

1 2 3 1 2 1 1 10 3 2

1 1232204 2 1237584 3 1236267 4 1226953 5 1232226 6 1249923 7 1249982 8 1228152 9 1228116 10 1234202 11 1227302 12 1234071 13 1232250 14 1239081 15 0935476

4,490.10 4,488.40 4,459.60 4,355.90 4,253.30 4,173.33 4,149.60 4,116.80 4,114.40 4,065.80 4,062.40 4,008.93 3,992.70 3,984.00 3,978.70

1 1 2 1 1 1 6 1 1 9 5 1 2 1 1

1 1249889 2 1237126 3 1229092 4 1238720 5 0835822 6 1035049 7 1249909 8 1238781 9 1034483 10 1136785 11 1138858 12 1238829 13 1232477 14 1239505 15 1238949

59.89 59.35 59.11 58.91 58.78 58.33 58.16 57.62 57.56 57.14 56.57 56.50 56.10 56.03 55.68

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

1 1238843 2 1238161 3 1236951 4 1238752 5 1238662 6 1239532 7 1014022 8 1239161 9 1241771 10 1238746 11 1228023 12 1238103 13 1237223 14 1237220 15 1238579 16 1237211 17 1229435 18 1046502 19 1232247 20 1239111 21 1137385 22 1237243 23 1237273 24 1253077 25 1237248 26 1232237 27 1253078 28 1237617 29 1237136 30 1239488

6,122.40 4,760.20 4,751.00 4,673.20 4,324.90 4,253.40 4,201.40 4,163.60 4,143.20 4,080.60 4,022.80 4,018.00 3,824.00 3,729.10 3,653.20 3,625.20 3,590.40 3,560.60 3,502.30 3,468.40 3,346.20 3,317.20 3,285.40 3,255.20 3,206.40 3,180.80 3,176.80 3,094.70 2,976.60 2,845.80

2 1 1 1 1 1 1 6 3 1 3 4 1 1 4 2 6 6 3 2 8 3 6 4 3 4 4 7 7 3

1 1232264 2 1237206 3 1229362 4 1237099 5 1234050 6 1249969 7 1237112 8 1237523 9 1212625 10 1126560 11 1238275 12 1236169 13 0926161 14 1237210 15 1229346 16 1237665 17 1229381 18 1228747 19 1127365 20 1237222 21 1227931 22 1137370 23 1237484 24 1237279 25 1237247 26 1229148 27 1237670 28 1239137 29 1138351 30 1127525 31 1237900

4,860.60 4,351.00 4,337.30 4,325.00 4,267.73 4,237.90 4,207.00 4,196.60 4,188.60 4,186.30 4,134.60 4,067.20 4,059.50 3,962.20 3,951.40 3,902.90 3,867.40 3,829.20 3,799.60 3,791.40 3,717.40 3,702.80 3,696.20 3,694.20 3,693.40 3,679.20 3,592.80 3,586.80 3,580.90 3,562.80 3,556.80

1 2 7 2 4 6 1 1 1 1 1 1 1 1 5 5 1 1 2 1 9 6 2 3 1 2 10 2 2 2 1

1 1232433 2 1229342 3 1236329 4 1229340 5 1237701 6 1229432 7 1128555 8 1237254 9 1128945

4,584.00 4,410.20 4,386.00 4,205.20 4,165.40 4,112.20 4,109.30 4,100.60 4,066.80

1 1 1 1 1 1 1 1 1

Infermieri (Fizioterapi)

Cikël i Ulët

Psikologji

Punë Sociale

Edukim Fizik dhe Sporte

Financë-Kontabilitet

Administrim-Biznes

Turizëm

e premte, 9 NëNTOR 2012 www.mapo.al

10 1237902 11 1229336 12 1237251 13 1239162 14 1136915 15 1228942 16 1021545 17 0934118 18 1237686 19 1237260 20 1237226

4,061.20 4,058.80 4,030.90 3,951.60 3,928.40 3,910.20 3,897.40 3,842.20 3,822.70 3,806.80 3,802.60

1 1 1 2 1 1 2 1 3 1 1

1 1253198 2 1137000 3 1253006 4 1229143 5 1228738 6 1228592 7 1237567 8 1239070 9 1239095 10 1236177 11 1236368 12 1229083 13 0933699 14 1027207 15 1228842 16 1238018 17 1228627 18 1229122 19 1238096 20 1238834 21 1237886 22 1237492 23 1249861 24 1236231 25 1135494 26 0934330 27 1237525 28 1229042 29 0835963 30 1232376 31 1127185 32 1239375 33 1136326 34 1033710 35 1233143 36 1237140 37 1239346 38 1239259 39 1035856 40 1136553 41 1239500

5,520.40 4,990.20 4,363.00 4,176.60 4,126.40 4,042.80 3,991.00 3,927.40 3,902.80 3,894.40 3,855.90 3,846.50 3,846.30 3,835.90 3,821.10 3,806.30 3,797.80 3,793.70 3,775.60 3,764.20 3,745.20 3,687.80 3,637.20 3,613.40 3,604.40 3,572.70 3,530.40 3,523.60 3,522.70 3,503.60 3,491.50 3,478.60 3,476.70 3,389.00 3,366.80 3,329.80 3,321.00 3,301.60 3,292.60 3,262.40 3,256.60

1 1 3 1 1 8 1 1 1 2 1 1 1 1 4 1 8 1 1 1 1 1 4 2 1 6 1 2 2 1 4 6 2 8 2 5 4 10 1 10 4

1 1215093 2 1237784 3 1237967 4 1212553 5 1226071 6 1228141 7 1228488 8 1236260 9 1227530 10 1237119 11 1228727 12 1127743 13 1229181 14 1127754 15 1228848 16 1040617 17 1249772 18 1127129 19 1234307 20 1228211 21 1252309 22 1241344 23 1133750 24 1229025 25 1246831 26 1237807 27 1239079 28 1237499 29 1127133 30 1229174 31 1229354 32 1236930 33 1237595 34 1034295 35 1249899 36 1237305 37 1229175 38 1236156 39 1221957 40 1229243 41 1136484

5,086.60 5,078.50 5,025.10 4,692.20 4,664.20 4,584.50 4,536.47 4,427.40 4,413.90 4,413.20 4,409.10 4,287.80 4,239.00 4,206.30 4,199.33 4,180.60 4,178.00 4,150.60 4,136.60 4,114.60 4,102.70 4,086.50 4,073.60 4,055.40 3,996.00 3,981.40 3,912.73 3,906.20 3,868.60 3,853.00 3,792.20 3,787.00 3,764.30 3,758.50 3,757.40 3,743.70 3,727.80 3,719.80 3,710.50 3,708.60 3,704.70

4 1 1 1 7 1 1 1 2 1 1 3 1 1 1 1 3 1 1 2 1 1 1 4 1 1 1 2 2 2 6 8 1 1 1 1 3 5 6 1 4

Gjuhë Angleze

Drejtësi

UNIVERSITETI I VLORËS

Shkenca Kompjuterike 1 1210566 2 1219524 3 1226689 4 1219659 5 1024949 6 1210569 7 1249756 8 1215045 9 1246261 10 1218918 11 1112067 12 1251327 13 1229216 14 1219302 15 1253092 16 1244801 17 1219792 18 1132534 19 1251312 20 1218928 21 1249760 22 1121317 23 1248466 24 1144703 25 1041526 26 1251384 27 1251360 28 1251382

3,854.40 3,801.60 3,734.20 3,597.80 3,548.80 3,491.60 3,457.60 3,337.13 3,315.10 3,286.20 3,281.80 3,245.60 3,239.80 3,231.60 3,223.80 3,183.80 3,159.80 3,153.00 3,151.50 3,150.30 3,128.00 3,089.00 3,061.20 3,054.80 2,956.30 2,599.00 2,585.00 2,503.00

4 1 1 6 1 1 1 2 10 1 1 2 4 4 1 2 1 1 2 3 1 7 7 1 1 1 2 1

1 1224120 2 1251124 3 1149564 4 1214771 5 1217630 6 1219163 7 1213063 8 1236136 9 1218877 10 1211369 11 1127144 12 1236155 13 1217426 14 1219442 15 1251212 16 1251217

3,803.40 3,507.20 3,486.70 3,483.53 3,452.07 3,431.20 3,332.60 3,328.40 3,298.20 3,279.40 3,213.80 3,144.00 2,871.60 2,796.00 2,768.00 2,643.00

3 2 1 8 1 4 1 1 3 4 1 1 2 1 2 1

1 1231488 2 1226240 3 1211455 4 1218805 5 1214679 6 1241250 7 1252006 8 1214777 9 1219165 10 1218897 11 1219583 12 1252112 13 1241162 14 1234059 15 1230788 16 1252298 17 1241201 18 1216153 19 1253235

3,738.60 3,526.00 3,516.00 3,501.90 3,338.30 3,334.40 3,321.00 3,308.40 3,300.60 3,268.10 3,242.33 3,225.60 3,205.30 3,141.20 3,082.20 3,045.00 2,889.00 2,887.70 2,495.00

1 9 1 1 3 7 1 9 1 7 1 2 7 3 5 1 6 2 1

4 1251867 5 1233025 6 1248279 7 1251914 8 1251995 9 1251853 10 1251325 11 1218896 12 1218863 13 1211552 14 1218911 15 1218895 16 1220682

3,508.60 3,444.80 3,441.20 3,402.20 3,339.20 3,242.60 3,240.40 3,211.20 3,112.20 2,943.30 2,931.80 2,886.00 2,611.00

1 3 1 3 1 1 2 4 1 1 6 4 3

1 1217582 2 1217600 3 1247298 4 1251898 5 1119691 6 1247742 7 1221286 8 1211771 9 1217507 10 1252211 11 1231181 12 1217454 13 1211849 14 1231989 15 1230681 16 1211567 17 1252237 18 1221861 19 1247735 20 1216163 21 1230790 22 1211131 23 1219832 24 1223218 25 1223235 26 1237510 27 1249841 28 1251318 29 1232808 30 1244976

3,921.40 3,861.00 3,835.47 3,801.20 3,792.20 3,778.20 3,674.10 3,622.60 3,606.60 3,605.50 3,568.80 3,540.73 3,504.40 3,476.20 3,466.80 3,435.40 3,421.80 3,410.00 3,406.47 3,404.70 3,390.53 3,388.00 3,385.93 3,351.40 3,351.00 3,345.60 3,344.27 3,333.30 3,331.87 3,327.20

1 6 1 1 1 2 1 1 3 3 1 1 2 2 2 1 1 9 1 1 9 1 1 10 10 2 4 1 3 7

1 1250683 2 1219700 3 1253433 4 1250510 5 1248290 6 1215597 7 1149966 8 1251271

4,380.70 3,963.70 3,840.00 3,411.60 3,410.80 3,214.87 2,901.10 2,751.00

1 2 1 1 1 1 4 1

1 1130812 2 1234893 3 1219526 4 1252256 5 1244790 6 1221547 7 1240265 8 1224492 9 1231009 10 1234098 11 1217818 12 1250703 13 1237695 14 1244798 15 1221532 16 1229520 17 1230069 18 1234014 19 1219777 20 1240009 21 1252260 22 1252716 23 1241212 24 1216134 25 1233611 26 1241194 27 1231852 28 1232013 29 1228227 30 1211555 31 1229195

4,224.60 4,015.80 3,885.80 3,798.60 3,797.30 3,674.07 3,577.00 3,568.70 3,568.00 3,549.60 3,526.60 3,513.87 3,504.70 3,503.00 3,461.40 3,454.00 3,442.13 3,438.40 3,432.60 3,418.80 3,415.20 3,413.80 3,392.00 3,378.20 3,361.30 3,340.40 3,337.80 3,336.40 3,327.13 3,324.10 3,322.20

1 1 9 1 1 1 5 1 5 2 1 1 6 1 1 1 3 7 1 2 1 2 1 1 1 1 1 2 2 1 2

1 1211327 2 1252148 3 1218678 4 1241879 5 1251883 6 1212688 7 1251127 8 1220635 9 1149338 10 1226698 11 1219126 12 1219091 13 1245582 14 1234026 15 1219816 16 1221701 17 1226609 18 1231576 19 1252042 20 1231106 21 1252306 22 1219655 23 1251402 24 1252686 25 1251552 26 1251930 27 1251798 28 1221823 29 0627903 30 1220161 31 1047329 32 1252303 33 1219159 34 1252478 35 1220613 36 1219342 37 1253496 38 1219160 39 1219089 40 1151043

4,424.60 4,258.20 4,064.60 3,972.00 3,942.40 3,918.53 3,914.40 3,905.00 3,896.70 3,855.60 3,843.00 3,823.40 3,812.40 3,772.60 3,761.60 3,757.20 3,745.07 3,735.20 3,611.50 3,608.40 3,596.70 3,596.40 3,594.50 3,566.60 3,555.00 3,547.80 3,543.87 3,526.20 3,506.40 3,494.40 3,487.20 3,477.60 3,470.80 3,470.60 3,468.60 3,447.60 3,410.20 3,404.40 3,366.00 3,360.70

1 1 2 3 1 2 8 1 2 1 1 1 2 1 2 1 1 2 1 1 1 1 3 3 1 1 2 1 1 1 1 1 2 1 2 1 1 1 2 2

1 1230896 2 1252463 3 1251763 4 1218391 5 1252233 6 1219577 7 1252312 8 1211181 9 1249846 10 1249838 11 1213268 12 1226712 13 1215015 14 1252039 15 1246230 16 1250135 17 1249770 18 1242121 19 1218772 20 1219152 21 1249768 22 1216115 23 1230837 24 1215041 25 1252321 26 1229196 27 1214755 28 1218894 29 1219246 30 1217656 31 1231236 32 1231661 33 1251396 34 1111072 35 1251399 36 1030619 37 1220686 38 1219009 39 1236833 40 1251361

4,385.70 3,876.80 3,811.80 3,766.60 3,724.60 3,685.73 3,679.20 3,669.40 3,621.00 3,573.20 3,570.00 3,547.00 3,520.47 3,474.40 3,420.50 3,367.20 3,351.20 3,350.00 3,338.40 3,325.30 3,320.40 3,310.60 3,299.87 3,294.73 3,278.40 3,278.00 3,277.27 3,259.20 3,233.20 3,209.80 3,179.00 3,159.20 3,124.80 3,069.40 3,059.20 2,974.80 2,831.00 2,670.00 2,621.00 2,570.00

3 2 1 1 1 1 2 4 1 2 1 1 3 1 1 1 1 2 2 2 1 2 2 2 1 4 2 6 5 1 3 2 1 3 1 1 4 1 6 2

Inxhinieri Mekanike

Biologji

Inxhinieri Elektrike

Administrim Biznesi

Teknologji Informacioni Menaxhim Turizmi

Informatikë

Inxhinieri Navale

1 1253224 4,108.80 1 2 1251823 3,584.40 1 3 1236554 3,510.87 1

Ekonomiks 1 1252031 2 1251009 3 1226687 4 1250882 5 1252292 6 1219409 7 1233053 8 1251422 9 1251133 10 1251406 11 1151037 12 1251420 13 0846887 14 1232685 15 1233446 16 1232638 17 1236255 18 1251020 19 1045133 20 1251397 21 1218891 22 1252552 23 1252544 24 1251395 25 1135619 26 1247139 27 1247138

3,949.40 3,749.30 3,685.00 3,585.40 3,503.10 3,499.40 3,497.53 3,479.80 3,455.00 3,449.80 3,418.30 3,413.60 3,364.10 3,293.60 3,292.80 3,285.00 3,263.60 3,169.00 3,142.60 3,049.90 3,031.30 3,019.40 2,941.00 2,932.00 2,925.60 2,713.00 2,660.00

1 2 1 1 3 1 1 1 2 1 2 1 1 3 4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

1 43110 2 1223765 3 1219128 4 1220603 5 1211368 6 1149525 7 1250679 8 1218782 9 1252618 10 1250974 11 1251268 12 1218962

4,724.00 4,660.40 4,044.40 4,024.80 4,021.00 3,658.00 3,615.50 3,385.30 3,190.00 3,152.80 2,695.00 2,657.00

1 1 1 1 1 1 2 1 2 2 2 1

1 1252225 2 1230639 3 1251306 4 1251034 5 1253091 6 1251417 7 1048860 8 1211508

3,955.20 3,608.60 3,497.30 3,397.20 3,118.80 3,020.80 3,012.00 2,643.00

2 1 1 1 1 1 2 2

1 1251842 2 1252279 3 1250991 4 1245588 5 1229168 6 1150245 7 1229437 8 1253425 9 1251401 10 1251404 11 1248245 12 1251057 13 1251059 14 1215577 15 1251965 16 1253483 17 1219079 18 1248510 19 1240329 20 1249785 21 1219439 22 1251210 23 1115274 24 1239170 25 1253457

3,614.20 3,520.80 3,494.30 3,490.53 3,486.60 3,442.40 3,439.60 3,408.80 3,400.70 3,371.10 3,327.60 3,325.40 3,307.60 3,258.27 3,240.53 3,207.80 3,120.20 3,106.80 3,091.00 3,072.00 3,033.50 2,970.00 2,863.30 2,549.00 2,426.00

1 1 1 9 6 1 1 2 1 1 2 1 2 8 1 1 1 9 1 1 1 2 2 4 1

1 1251585 2 1251767 3 1218838 4 1251446 5 0947482 6 1252178 7 1219360 8 1244714 9 1230818 10 0847607

4,429.00 3,823.10 3,609.20 3,561.13 3,535.60 3,496.70 3,411.00 3,393.60 3,370.40 3,368.00

1 1 3 2 2 1 3 1 2 1

1 1253013 2 1219227 3 1252351 4 1231142 5 1231986 6 1230812 7 1221529 8 1119717 9 42086 10 1250331 11 1211511 12 1251233 13 1045984

4,323.50 3,897.20 3,830.60 3,734.80 3,580.20 3,298.80 3,229.47 3,201.00 3,100.00 2,971.00 2,872.00 2,591.00 2,452.00

2 1 1 2 5 1 1 2 2 1 1 3 1

1 1219681 2 1219811 3 1250500 4 1230038 5 1250544 6 1226255 7 21575 8 1233040 9 1219422 10 1219346 11 0619656 12 1219435 13 1230879 14 1029076 15 1227334 16 1251377 17 1011055 18 0947505 19 1251257 20 1248682

3,898.00 3,821.67 3,487.40 3,414.40 3,404.80 3,340.40 3,330.20 3,312.80 3,300.40 3,248.60 3,242.60 3,236.00 3,218.70 3,210.20 3,207.20 3,173.00 3,022.20 3,002.80 2,851.00 2,593.00

2 3 1 1 2 1 1 6 3 2 1 1 1 1 4 6 4 2 1 9

1 0847180 2 1251758 3 1231188 4 1150216 5 1218707 6 1249822 7 1230926 8 1230197 9 1231047 10 1251340 11 1219226 12 1251803 13 1230809 14 1215465 15 1211155 16 1219343 17 1120508 18 36576 19 1228658 20 1215119 21 1213089 22 1232990 23 1251058 24 1225850 25 1219576

5,584.20 4,529.90 4,527.50 4,430.20 4,419.10 4,303.07 4,168.20 4,116.90 4,104.80 4,080.20 4,044.00 4,035.33 3,986.30 3,974.20 3,943.70 3,894.80 3,805.60 3,805.00 3,786.80 3,759.60 3,741.20 3,717.20 3,687.80 3,636.60 3,621.20

1 1 1 1 1 1 1 7 1 2 10 5 1 2 6 9 1 1 1 2 2 1 3 1 2

1 1231036 2 1149976 3 1253431 4 1251684 5 1226710 6 1231038 7 1231291 8 1220251 9 1253436 10 1211002 11 1219371

4,902.10 4,869.40 4,677.10 4,654.80 4,543.30 4,485.60 4,288.40 4,226.00 4,193.20 4,094.30 4,091.00

1 1 1 9 1 1 1 1 1 3 10

1 1251973 2 1251451 3 1251502 4 1220568 5 1211447

4,218.20 4,125.47 4,077.07 4,000.00 3,931.60

1 1 2 1 2

Financë

Kontabilitet

Marketing

Gjuhë Shqipe dhe Letërsi

Gjuhë Angleze

Histori-Gjeografi

Drejtësi

Infermieri e Përgjithshme

Infermier Mami

6 1218689 7 1219680 8 1219121 9 1219401 10 1251046

3,907.50 3,903.30 3,781.40 3,777.60 3,705.40

1 2 1 2 1

UNIVERSITETI I DURRËSIT Administrim Biznesi

Juridik

1 1226044 2 1215056 3 1213417 4 1231368 5 1245521 6 1212859 7 1215159 8 1248338 9 1235120 10 1215301 11 1241347 12 1252644 13 1241320 14 1237545 15 1233339 16 1213830 17 1231812 18 1242274 19 1223299 20 1213812

5,088.50 4,737.20 4,737.00 4,682.60 4,637.60 4,629.80 4,596.10 4,568.20 4,556.20 4,547.53 4,514.80 4,439.00 4,393.20 4,374.80 4,370.13 4,336.90 4,331.50 4,321.40 4,265.10 4,245.40

3 1 1 2 1 1 1 6 8 1 3 3 5 1 8 1 6 1 2 1

1 1240384 2 1242045 3 1244880 4 1215573 5 1244891 6 1225888 7 1223181 8 1215167 9 1245501 10 1215448 11 1240948 12 1221852 13 1214504 14 1224099 15 1215258 16 1240916 17 1246623 18 1228739 19 1246779 20 1245115 21 1228248 22 1214760

4,712.00 4,526.70 4,507.73 4,422.73 4,398.70 4,387.20 4,354.40 4,297.80 4,284.20 4,217.27 4,198.20 4,188.40 4,179.80 4,173.80 4,166.40 4,154.87 4,147.60 4,147.50 4,131.13 4,127.60 4,110.47 4,101.60

1 2 1 6 5 2 3 1 3 4 6 7 4 6 5 6 4 2 7 10 2 2

1 1223605 2 1213190 3 1241810 4 1241789 5 1241780 6 1221279 7 1215533 8 1231143 9 1231093 10 1214691 11 1221842 12 1247679 13 1241342 14 1211752 15 1242334 16 1215202 17 1121668 18 1214007 19 1129347 20 1247855

5,844.90 5,288.47 4,512.80 4,434.40 4,427.30 4,393.30 4,316.30 4,148.20 4,131.07 4,097.07 4,095.10 4,068.80 4,049.80 4,009.80 3,997.00 3,995.07 3,932.80 3,895.40 3,892.00 3,792.07

1 1 1 4 1 5 3 3 2 4 9 5 3 2 5 3 3 2 5 4

1 1253518 2 1212666 3 1240538 4 1247767 5 1211855 6 1219513 7 1213907 8 1228016 9 1236141 10 1214278 11 1222847 12 1241350 13 1241552 14 1215144 15 1213588 16 1242564 17 1214149 18 1223933 19 1246240 20 1242692 21 1111955 22 1241784 23 1222000

6,120.00 5,303.60 4,747.20 4,714.00 4,683.60 4,607.73 4,590.30 4,579.60 4,488.00 4,323.40 4,199.80 4,142.00 4,136.00 4,091.40 4,021.67 3,974.40 3,965.60 3,879.60 3,869.00 3,859.60 3,844.20 3,827.40 3,783.60

1 2 6 1 1 4 1 6 6 1 1 3 3 3 5 5 7 3 8 1 5 10 10

1 1214689 2 1244207 3 1241751 4 1247239 5 1234029 6 1245698 7 1227042 8 1234591 9 1215520 10 1247845 11 1223902 12 1246716

4,972.73 4,850.10 4,725.80 4,492.87 4,480.10 4,453.50 4,381.60 4,309.20 4,267.70 4,222.60 4,190.80 4,089.90

3 2 5 1 3 2 7 1 2 6 1 3

1 1241856 2 1241766 3 1246227 4 1227664 5 1218374 6 1234313 7 1236257 8 1229163 9 1215514 10 1213411 11 1213870 12 1211075 13 1242296 14 1215782 15 1246393 16 1213282 17 1241405 18 0913427 19 1246204 20 1223892 21 1230662 22 1246257

4,521.40 4,477.70 4,305.00 4,293.90 4,281.30 4,167.20 4,160.50 4,139.00 4,115.10 4,085.50 4,083.80 4,062.40 4,047.60 4,003.07 4,001.70 3,981.87 3,979.80 3,976.50 3,971.40 3,945.40 3,925.80 3,921.50

1 1 1 9 1 4 4 5 2 1 4 3 8 6 4 1 8 9 1 1 7 2

1 1247321 2 1213612 3 1219822 4 1222385 5 1213535 6 1240530 7 1213685 8 1215160 9 1242299 10 1221715 11 1142557 12 1223089 13 1245981 14 1221827 15 1214507 16 1227510 17 1215472 18 1223890 19 1214526 20 1223898 21 1248049

4,241.73 4,216.13 4,207.30 4,111.80 4,077.67 4,075.33 4,037.80 4,020.40 4,010.30 3,973.40 3,937.80 3,895.20 3,875.50 3,865.00 3,855.90 3,840.20 3,832.07 3,812.20 3,809.60 3,800.10 3,790.40

2 6 3 3 4 9 7 3 9 6 8 10 5 10 4 2 1 4 4 5 2

1 1245466 2 1233485 3 1226097 4 1242141 5 1225735 6 0636240 7 1213801 8 1215491

4,197.40 4,114.20 4,109.10 4,091.30 4,030.80 4,026.30 3,986.73 3,857.20

1 3 8 8 6 1 3 5

Menaxhim-Marketing

Shkenca Ekonomike

Financë-Kontabilitet

Bankë Financë

Menaxhim Hotel Restorant

Menaxhim Turizëm Kulturor

Menaxhim Turizëm Arkeologjik

9 1225672 10 1215145 11 1225870 12 1228066 13 1215082 14 1122544 15 1214490

3,847.00 3,831.70 3,815.40 3,810.20 3,786.40 3,771.20 3,734.40

1 2 4 5 2 8 1

1 1243673 2 1215151 3 1212665 4 1229465 5 1245876 6 1245529 7 1212689 8 1042392 9 1222581 10 1250181 11 1231970 12 1240934 13 1223840 14 1221718 15 1227732 16 1223809 17 1215087 18 1232168 19 1217350 20 1245718 21 1214309 22 1215523 23 1225659 24 1226493 25 1227082 26 1243665

5,233.27 4,954.00 4,740.30 4,728.30 4,704.00 4,672.60 4,632.40 4,621.30 4,577.10 4,534.90 4,534.60 4,520.60 4,515.20 4,511.00 4,499.30 4,481.40 4,467.70 4,453.60 4,444.60 4,429.60 4,405.30 4,316.60 4,307.13 4,282.00 4,239.10 4,189.10

2 1 1 4 1 2 4 3 1 1 7 1 1 1 1 1 2 2 1 1 1 4 2 2 4 3

1 1244782 2 1248172 3 1245666 4 1222610 5 1227053 6 1211910 7 1146895 8 1227700 9 1242631 10 1021172

4,865.50 4,833.33 4,813.50 4,696.90 4,680.20 4,664.13 4,597.40 4,567.60 4,442.10 4,440.40

1 2 9 1 2 1 1 2 3 7

1 1214053 2 1214054 3 1214752 4 1221760 5 1214926 6 1223875 7 1242608 8 1226043 9 1223811 10 1125580 11 1236058

4,565.60 4,543.90 4,494.07 4,472.00 4,404.40 4,365.10 4,363.40 4,340.60 4,312.80 4,274.70 4,209.40

1 1 4 1 1 2 2 2 3 2 5

1 1223472 2 1230170 3 1113893 4 1214578 5 1213692 6 1213610 7 1230667 8 1223828 9 1245968 10 1250162 11 1250164

4,996.40 4,925.20 4,881.10 4,837.80 4,735.13 4,722.80 4,643.00 4,601.60 4,577.00 4,572.93 4,561.67

1 1 1 6 1 2 2 3 2 3 3

1 1233331 2 1241698 3 1222730 4 1221677 5 1233906 6 1225864 7 1233423 8 1215843 9 1234201 10 1212671 11 1226308 12 1226179 13 1223209 14 1214619 15 1213365 16 1227397 17 1247634 18 1228114 19 1226079 20 1243797

4,768.80 4,223.00 4,199.40 4,186.20 4,169.40 4,163.80 4,141.00 4,140.80 4,137.20 4,119.40 4,115.40 4,095.20 4,089.60 4,088.60 4,084.80 4,084.20 4,050.00 4,005.60 3,999.60 3,991.30

1 6 3 8 2 8 3 6 3 1 6 1 4 9 3 5 6 2 4 2

1 1240635 2 1243214 3 1223931 4 1214616 5 1215187 6 1241382 7 1239171 8 1213627 9 1221831 10 1243127 11 1213704 12 1248526 13 1226089 14 1121646 15 1223732 16 1227457 17 1220739 18 1233209 19 1233759 20 1211321 21 1233225 22 1240641

4,197.60 4,110.40 3,997.20 3,992.00 3,962.00 3,952.50 3,946.90 3,943.00 3,939.70 3,926.20 3,925.80 3,894.80 3,873.80 3,873.30 3,872.40 3,868.50 3,860.70 3,859.67 3,857.00 3,849.70 3,848.53 3,841.20

1 5 1 2 1 7 6 3 3 1 4 5 1 1 3 2 1 3 3 9 6 2

1 1223889 2 1229355 3 1213605 4 1213642 5 1211914 6 1210330 7 1247885 8 1211305 9 1247878 10 1240589 11 1214159 12 1248073 13 1233233 14 1248074 15 1215485 16 1221962

4,059.40 4,000.60 3,963.90 3,957.60 3,953.53 3,948.40 3,933.60 3,907.00 3,903.00 3,891.20 3,883.07 3,876.30 3,875.00 3,874.40 3,865.90 3,855.60

1 1 1 3 2 2 1 3 2 4 3 1 8 3 1 2

1 1114752 2 1221752 3 1249829 4 1226350 5 1214206 6 1222288 7 1040634 8 1215510 9 1228187 10 1215492 11 1249895

4,199.80 4,197.10 4,177.40 4,173.40 4,160.80 4,156.20 4,148.20 4,130.20 4,111.10 4,106.20 4,087.30

2 1 1 4 1 5 6 1 3 5 3

Shkenca Politike

Administrim Publik

Infermieri e Pergjithshme

Ndihmës Dentist

Menaxhim Ndërtimi

Menaxhim Transporti

Asistent Ligjor

Asistent Administrativ 1 1014374 2 1214048 3 1215261 4 1215534 5 1215996 6 1122461 7 1114826 8 1215136 9 1215356 10 1226276 11 1213650 12 1241336 13 1215479 14 0914286 15 1221850

4,530.70 4,266.00 4,156.80 4,138.70 4,121.20 4,111.00 4,073.80 4,014.20 4,002.80 4,000.60 3,979.73 3,962.80 3,962.20 3,956.80 3,884.10

2 9 1 2 3 3 2 2 4 8 5 10 6 3 6

1 1231120 2 1233224 3 1231042 4 1234366 5 1121289 6 1247592

3,969.20 3,941.27 3,926.40 3,906.00 3,894.80 3,889.00

1 1 1 6 5 3

Teknologji Automobilash

7 1234367 8 1227674 9 1225858 10 1239728 11 1245616 12 1234876 13 1226188 14 1241197 15 1230676

3,871.20 3,822.80 3,821.10 3,797.80 3,784.13 3,781.60 3,769.80 3,768.60 3,761.20

6 2 4 5 5 5 7 8 1

1 1225862 2 1241138 3 1236488 4 1233343 5 1246968 6 1234308 7 1145587 8 1226234 9 1215059 10 1213703 11 1214438 12 1247533 13 1223581 14 1024350 15 1225728 16 1249957 17 1247645 18 1247503 19 1144385 20 1214485 21 1225721

4,025.70 4,023.80 4,015.40 3,973.07 3,943.20 3,942.20 3,926.20 3,921.80 3,919.27 3,913.90 3,893.40 3,868.60 3,862.20 3,834.80 3,811.80 3,801.40 3,777.20 3,758.40 3,746.20 3,744.70 3,726.50

10 3 8 3 4 3 1 1 1 4 1 1 5 3 4 1 1 1 1 3 1

1 1213765 2 1215846 3 1213566 4 1215540 5 1125870 6 1214941 7 1215450 8 1247552 9 1214196 10 1225676 11 1044137 12 1214768 13 1221781 14 1247501 15 1247493 16 1223946 17 1113433 18 1247651 19 1236096 20 1225824

4,087.70 4,020.40 3,921.20 3,915.90 3,886.80 3,886.60 3,883.87 3,852.80 3,834.30 3,803.73 3,779.50 3,762.40 3,759.00 3,738.20 3,722.60 3,694.80 3,687.80 3,683.20 3,669.20 3,657.60

1 2 5 1 4 1 4 1 1 1 1 3 4 2 2 1 7 3 3 4

1 1248066 2 1245179 3 1245211 4 1228385 5 1213878 6 1245165 7 1245145 8 1211725 9 1233728 10 1233700 11 1245674 12 1240949 13 1214622 14 1212589 15 1244660 16 1215535 17 1231820 18 1245202 19 1214199 20 1227943 21 1215212 22 1223516 23 1212864 24 1245646 25 1233777 26 1248028 27 0832450 28 1121902 29 1125795 30 1141948 31 1233590 32 1245516 33 1228151

4,680.80 4,654.10 4,429.50 4,395.80 4,394.20 4,271.50 4,195.60 4,186.30 4,179.20 4,169.60 4,164.40 4,157.20 4,137.20 4,107.20 4,093.40 4,043.30 4,033.40 4,014.00 4,006.00 3,967.60 3,937.20 3,918.00 3,916.90 3,906.20 3,894.00 3,889.20 3,889.00 3,866.00 3,840.30 3,828.80 3,823.20 3,816.60 3,796.40

2 2 4 2 2 1 1 2 4 2 1 2 1 2 1 4 1 6 2 7 1 3 5 7 3 2 2 1 8 2 1 8 4

1 1223352 2 1222416 3 1214061 4 1214915 5 1223339 6 1214193 7 1223335 8 1213843 9 1226196 10 1226072 11 1223169

4,311.60 4,310.40 4,264.80 4,231.80 4,224.20 4,207.00 4,188.80 4,174.20 4,173.10 4,172.20 4,163.60

1 3 1 1 1 2 1 7 2 1 2

1 1213369 2 1210582 3 1247890 4 1245840 5 1240853 6 1226042 7 1243121 8 1223799 9 1228166 10 1245709 11 1223204

4,794.33 4,714.73 4,624.80 4,607.90 4,588.07 4,575.20 4,563.80 4,489.20 4,483.10 4,478.00 4,457.87

3 8 4 1 1 1 3 1 5 2 6

1 1122824 2 1223393 3 1242224 4 1212845 5 1214248 6 1214781 7 1222048 8 1211739 9 1215127 10 1213930 11 1215429 12 1214593 13 1213577 14 1221645 15 1241474

4,212.00 4,167.80 4,152.70 4,145.60 4,113.90 4,058.33 4,057.20 4,053.33 4,047.20 4,020.80 4,011.70 4,010.60 4,007.00 3,998.20 3,992.40

1 1 2 1 2 2 3 2 2 2 1 2 1 1 9

Specialist Rrjetesh Kompjuterike

Informatikë Praktike

Gjuhë Angleze

Ekspert Procesi Formimi

Psikologji-Sociologji

Gjuhë Letërsi-Anglisht

Shkenca Kompjuterike 1 1215331 2 1243030 3 1213639 4 1215537 5 1241277 6 1221936 7 1214699 8 1245999 9 1243255 10 1243277 11 1244600 12 1236477 13 1222201 14 1222916 15 1222815 16 1245663 17 1221738 18 1217563 19 1215132 20 1214242 21 1213864 22 1244909 23 1242626 24 1241252 25 1245723 26 1228200 27 1247902 28 1211815 29 1215248 30 1243116 31 1248026 32 1214923 33 1215257 34 1225729 35 1215218 36 1247194

4,539.10 4,482.10 4,233.60 4,213.10 4,206.80 4,200.20 4,187.00 4,170.90 4,162.20 4,159.20 4,134.00 4,081.40 4,053.13 4,046.40 4,030.40 3,995.20 3,981.40 3,971.80 3,944.60 3,939.10 3,920.80 3,915.80 3,910.20 3,906.00 3,895.80 3,884.00 3,882.10 3,876.93 3,867.20 3,853.20 3,840.60 3,826.00 3,824.40 3,820.80 3,810.80 3,809.50

Sistemet e Informacionit

1 1 3 2 1 2 3 1 4 4 1 1 1 1 4 8 2 4 2 3 3 3 5 8 1 2 2 3 1 1 1 5 1 2 3 6

1 1241103 2 1248386 3 1236668 4 1213373 5 1125429 6 1213344 7 1214496 8 1225653 9 1247511 10 1214916 11 1222580 12 1227802 13 1215141 14 1221856 15 1247925 16 1221913 17 1233733 18 1213407 19 1244794 20 1213026 21 1215541 22 1233789 23 1245612 24 1247884 25 1233737 26 1236229 27 1214043 28 1241262 29 1222359 30 1214559 31 0830741 32 1214282 33 1214904 34 1215207 35 1222319

4,467.40 4,335.60 4,137.60 4,098.80 4,089.70 4,089.50 4,084.00 3,985.13 3,977.53 3,971.40 3,957.90 3,956.20 3,901.90 3,884.20 3,883.53 3,817.33 3,799.80 3,785.80 3,783.40 3,774.13 3,747.60 3,745.30 3,737.13 3,736.10 3,728.80 3,719.30 3,716.00 3,695.70 3,692.60 3,687.40 3,678.00 3,673.40 3,672.40 3,663.93 3,656.73

1 3 1 2 7 3 1 1 3 4 5 7 7 4 4 1 6 1 2 1 1 1 7 1 4 7 1 5 2 4 5 2 3 2 5

3 1222224 4 1241677 5 1241121 6 1145718 7 1221821 8 1214472 9 1221453 10 1147371 11 1241264 12 1236069 13 1236083 14 1229989 15 1243878 16 1241291 17 1213974 18 1233997 19 1248048 20 1214457 21 1213921 22 1214493 23 1214985 24 1241274 25 1246370 26 1214185 27 1241242 28 1241132 29 1247680 30 1241117 31 1214651 32 1249781 33 1214415 34 1246198 35 1243545 36 1215414

4,302.33 4,275.07 4,211.80 4,174.90 4,159.80 4,152.47 4,120.10 4,060.20 4,040.20 4,038.00 4,014.20 3,991.60 3,981.80 3,975.40 3,955.20 3,921.80 3,870.30 3,856.10 3,854.90 3,845.67 3,838.80 3,836.30 3,805.20 3,794.60 3,749.20 3,744.00 3,731.80 3,730.13 3,729.20 3,715.20 3,709.60 3,701.10 3,698.20 3,698.00

6 6 10 3 1 1 4 1 3 1 6 1 9 1 1 5 2 5 10 3 1 1 5 7 2 2 1 4 7 3 1 6 7 1

1 1249860 2 1249779 3 1214609 4 1233989 5 1244822 6 1214953 7 1215262 8 1246804 9 1214380 10 1226983 11 1214421 12 1213823 13 1133826 14 1113741 15 1223249 16 1215180 17 1215464 18 1215002 19 1214672 20 1215010 21 1234390 22 1115637 23 1227745 24 1226302 25 1247053 26 1213274 27 1214074 28 1215618 29 1215423 30 1227439

4,444.20 4,275.80 4,134.20 3,986.60 3,986.50 3,985.40 3,942.60 3,914.80 3,881.30 3,877.40 3,869.40 3,749.80 3,711.10 3,705.50 3,702.40 3,699.70 3,686.47 3,651.73 3,650.40 3,636.70 3,630.80 3,592.50 3,576.40 3,513.40 3,509.93 3,509.70 3,459.13 3,455.70 3,438.00 3,427.40

1 1 1 5 3 1 2 4 5 1 1 3 1 1 5 2 4 3 2 7 6 4 5 6 8 3 9 3 9 5

1 1241860 2 1212380 3 1240603 4 1244364 5 1213563 6 1213361 7 1222120 8 1214077 9 1215335 10 1221496 11 1014269 12 1131332 13 1243868 14 1222276 15 1013375 16 1215052 17 1213572 18 1214494 19 1248478 20 1223214 21 1247449 22 1247776 23 1227102 24 1211770 25 1241093 26 1246038 27 1236209 28 1211890 29 1226946 30 1215544 31 1228110 32 1215027 33 1222707 34 1247523 35 1240619 36 1215130 37 1221870 38 1240476 39 1248031 40 1014763 41 1233244

4,745.40 4,574.10 4,518.40 4,406.67 4,200.50 4,177.10 4,123.40 4,104.87 4,082.90 4,079.47 4,073.00 4,055.80 4,039.90 4,036.67 4,001.00 3,999.13 3,992.40 3,989.40 3,987.20 3,968.53 3,968.10 3,952.00 3,946.70 3,914.07 3,864.40 3,816.20 3,803.00 3,801.47 3,793.20 3,792.60 3,786.60 3,785.67 3,715.80 3,710.73 3,706.60 3,690.80 3,686.80 3,682.80 3,668.20 3,655.60 3,653.60

2 1 1 1 1 2 8 8 3 6 1 1 1 3 3 3 2 7 1 3 1 1 1 1 1 9 1 1 2 1 2 1 4 3 1 2 5 4 1 2 2

1 1215174 2 1245551 3 1233252 4 1213630 5 1243083 6 1215014 7 1215508 8 1234630 9 1223925 10 1233138 11 1215068 12 1215155 13 1228318 14 1241876 15 1214473 16 1246076 17 1248523 18 1125353 19 1214410 20 1252709

4,876.30 4,554.20 4,235.20 4,032.73 4,030.50 4,025.40 3,888.70 3,878.80 3,863.70 3,860.80 3,804.00 3,738.50 3,728.00 3,726.40 3,721.80 3,710.40 3,692.40 3,688.40 3,676.47 3,652.70

1 2 1 5 8 1 4 2 9 2 4 1 3 2 2 1 10 1 10 2

UNIVERSITETI I ARTEVE TIRANË Regji

1 1232959 42.49 Koreografi 1 1215905 41.09 2 1242294 35.48

1

1 1116202 44.55 2 1246746 40.81 3 0917227 37.06

1 1 1

1 1237129 71.05 2 1210002 62.06

1 1

1 1237137 77.14 2 1219014 76.30

1 1

1 1251432 53.61

1

1 1115155 60.73 2 1247111 59.54 3 1219016 40.40

1 1 1

1 1242518 2 1151317 3 1135707 4 1234189 5 1231814 6 1127957 7 1115036 8 1242156 9 1225814 10 1233971

60.40 59.87 59.79 59.77 59.58 59.39 59.17 59.04 58.05 56.80

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

1 1227224 2 1115125 3 1226480 4 1225965 5 1245974 6 0931293 7 1220590 8 1226225 9 1011644 10 1226233

48.64 48.47 48.27 48.08 47.82 47.72 47.36 47.35 47.32 47.18

1 2 1 1 2 2 2 2 1 2

Pikturë

Kompozim Violinë Flaut

Pedagogji Muzikore Shkencat e Lëvizjes

1 1

Teknologji Informacioni Fushat e Veprimtarisë Fizike, të Shëndetit dhe 1 1241120 4,329.90 10 të Rekreacionit 2 1241102 4,311.07 1

Matematikë-Informatikë

Informatikë-Anglisht

Multimedia dhe Tv. Dixhital

UNIVERSITETI I GJIROKASTRËS Biologji-Kimi 1 1240202 2 1253538 3 1121119 4 1121096 5 1252598 6 1234995 7 1123587 8 1139365

4,491.40 4,459.00 4,079.50 3,922.90 3,350.50 3,254.60 3,013.80 2,839.00

1 1 1 1 9 1 5 1

Fizikë dhe Teknologji Informacioni

1 1240044 3,300.00 1 2 1240152 2,933.90 1 3 0936252 2,800.00 1

Matematikë-Fizikë 1 1240023 2 1234778 3 1240015 4 0836528 5 1240173

3,847.60 3,818.40 3,811.53 3,208.40 2,814.50

1 1 1 1 1

Matematikë-Informatikë 1 1112695 3,075.60 2 2 1232759 2,783.50 1

Teknologji Informacioni 1 1240004 2 1234881 3 1226167 4 1220951 5 1234030 6 1240099 7 1220931 8 1240066

3,510.60 3,413.00 3,345.60 3,296.40 3,157.20 2,856.70 2,735.70 2,700.10

1 1 1 1 1 1 1 1

1 1221066 2 1221062 3 1252958 4 1234938 5 1221206

4,895.20 4,753.00 4,198.30 3,906.00 3,792.50

1 1 1 1 1

Infermieri

Infermieri Mami

1 1236509 4,251.40 1 2 1220956 3,511.30 2 3 1242111 3,394.80 2

Histori-Gjeografi 1 1025414 2 1147558 3 1032592 4 1227227 5 1047000 6 1139527 7 1253543 8 0836034 9 1253028 10 1250430 11 1220947 12 1239616

3,787.90 3,631.30 3,504.20 3,457.20 3,395.20 3,295.10 3,269.30 3,251.30 3,130.80 3,123.30 2,988.80 2,968.60

7 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 5

1 1253230 2 1236492 3 1249877 4 1139305 5 1250000 6 1047093

4,914.00 4,048.00 3,812.60 3,621.00 3,610.80 3,602.90

2 1 4 1 1 1

Gjuhë-Letërsi Shqipe

Gjuhë Letërsi Angleze 1 1219229 3,838.80 1 2 1221691 3,832.10 1 3 1240159 2,966.00 1

Gjuhë Letërsi Italiane

1 1220868 4,708.80 1 2 0935481 3,903.60 1

Mësuesi për Arsimin Fillor 1 1234956 2 1234907 3 1234917 4 1240268 5 1247301 6 1211340 7 1133831

4,017.87 4,011.73 3,803.67 3,697.60 3,670.07 3,632.67 3,567.30

Mësuesi për Arsimin Parashkollor

1 1 1 2 1 1 1

1 1240270 3,979.00 2 2 1242632 3,875.90 1 3 1228395 3,670.80 6

Kontabilitet-Financë 1 1252661 2 1233050 3 1219476 4 1223830 5 1219038 6 1236437 7 1219532 8 1227622 9 1234991 10 1037194 11 1121019 12 1253238 13 1253225 14 1220949 15 0836064

4,768.20 3 3,789.93 1 3,694.20 2 3,680.80 1 3,639.20 1 3,428.50 1 3,350.40 1 3,333.80 3 3,203.73 1 3,099.80 1 2,993.00 1 2,983.20 1 2,968.90 1 2,880.80 1 2,807.20 1

1 1234933 2 1240006 3 1240613 4 1037922 5 1240007 6 0811924 7 1249773 8 1139567 9 1251170

3,673.40 3,646.40 3,597.93 3,593.10 3,325.10 3,321.60 3,236.60 2,973.30 2,779.70

1 1 6 1 2 5 1 1 1

1 1232086 2 1222162 3 1232214 4 1246262 5 1044123 6 1236850 7 1240064 8 1136546

4,413.70 3,759.20 3,467.30 3,362.70 3,331.10 3,155.90 3,031.30 3,028.50

3 2 6 4 1 2 8 4

Administrim-Publik

Turizëm


e premte, 9 NëNTOR 2012 www.mapo.al

MAPO

Murat toptani (1868-1917) / autori: Kel Marubi / 1923 Skulptor, poet dhe patriot i rilindjes. Veprimtarinë e zhvilloi kryesisht në tiranë dhe në shoqëritë shqiptare jashtë atdheut (Stamboll, napoli, bukuresht etj.) Mbajti lidhje me vëllezërit Frashëri dhe me patriotë të tjerë të kohës. Firmëtar i aktit të pavarësisë.

Fototeka

Marubi Adresa: Rr.BLV.GJERGJ FISHTA Nd.70 H1 Njësia Bashkiake Nr.7 Kodi Postar 1023

23


CMYK

24

MAPO

e premte, 9 NëNTOR 2012 www.mapo.al

Gazeta Mapo  
Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Advertisement