Page 1

Faqe 18-19

Turqia hap arkivat osmane për Shqipërinë Vendet e Ballkanit janë pjesë e arkivit më të pasur otoman. Vendi i parë që është bërë pjesë e një projekti pilot është Maqedonia dhe këtë vit ai do të nisë edhe në Shqipëri

Kryeredaktor Arion Sulo - E diel, 6 janar 2013. Numër 794. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

në brendësi

Vjedhja në SHBA PS pezullon Kosta Barjabën, Akademia i ngrin titujt Akademia e Shkencave ngrin titujt: Akt i turpshëm dhe në kundërshtim me moralin akademik. PD: Rama të zbardhë lidhjet me të. PS: Po përbaltet opozita FAQE 2

The Guardian: Shqipëria, e dyta në botë për turizmin 2013 Prestigjiozja britanike renditi bregdetin shqiptar të dytin në botë si destinacion turistik për këtë vit

Arratiset gruaja e marijuanës, 2 policë në pranga Ermira Beqiri, një 39-vjeçare nga Elbasani në arrest shtëpie, është zhdukur pa gjurmë nën “hundën” e dy policëve që po e ruanin. Policia e Elbasanit vihet në kërkim të saj, ndërsa arreston dy punonjësit me uniformë. Beqiraj u kap në shtator me 25 kilogramë drogë në doganën e Kakavijës, ndërsa ia “faturoi” atë të dashurit grek. Dyshime për ndonjë kërcënim nga anëtarët e rrjetit. Faqe 5

FAQE 9 Ermira Beqiri, gruaja e arratisur nga arresti i shtëpisë

Adoleshentja i vjedh 150 milionë lekë të atit, i prish me të fejuarin në udhëtime KLSH kallëzon kreun e Bashkisë së Pogradecit dhe 10 zyrtarë

FAQE 4

op-ed / 10,11,23

Historia e Fatma Buziut, vajzës që u “tradhtua” nga i fejuari. Pranon në polici se ka vjedhur paratë që i kishte dërguar halla e saj nga Zvicra dhe se ato janë prishur për të marrë lokale me qira dhe udhëtime

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Kosta Barjaba, para dhe pas Palo Alto-s

profil Eda Derhemi

Për të mos humbur kohë në llogaritjen dhe caktimin e përfitimit, të gjithë personat që gjenden në prag të daljes në

Ku po e çon mushka lidershipin e Kosovës?

koment

Nexhmedin Spahiu

6 kronikë

Bashkëfajtorë

Babai i vajzës së arrestuar, Shkelqim Buziu

ISSH: Ja kush përfiton pension brenda datës 30 qershor 2013 Detajohen kushtet sipas kategorive që do të përfitojnë pension deri në datën 30 qershor të këtij viti. Sa duhet të paguajnë personat që mbushin moshën, por nuk kanë plotësuar vitet e punës

Bën xhiro nëpër media (madje edhe Zëri i Amerikës në shqip pati aq pak lajme të...

Gazeta më e madhe amerikane New York Times botoi para pak ditësh...

Një 18-vjeçare ka përfunduar në qeli në qytetin e Durrësit, si autore e vjedhjes së një sasie të madhe parash nga kasaforta e të atit në banesën e këtij të fundit. Sipas policisë, 18-vjeçarja Fatma Buziu, e cila dyshohet se ka vjedhur 88 mijë franga dhe 4 milionë lekë nga paratë që halla e saj me banim në Zvicër i kishte lënë në ruajtje të atit të saj, është

pension duhet të bëjnë gati dokumentet e aplikimit. Sipas rregullores nr.1, datë 21.10.2008 “Për caktimin, administrimin dhe pagesën e pensioneve”, të Këshillit Administrativ të ISSHsë, të gjithë personat që u afrohet koha për të përfituar një pension pleqërie, sipas ligjit nr.7703, “Për sigurimet shoqërore në Republikën e Shqipërisë”, ata duhet të paraqesin... Faqe 15

Burrel

verifikimet

Pritë me maska makinës, shoferi ikën mes breshërive

Zgjedhjet e 23 qershorit, KQZ publikon listën e votuesve

FAQE 7

Zhdukja e djalit të oficerit të SHISH, kërkimet shtrihen jashtë vendit Julian Çela është shpallur në kërkim ndërkombëtar, ndërsa të dhënat e tij pritet t’i kalojnë Interpolit. Hetimet zhvendosen drejt Krimeve të Rënda

CMYK

FAQE 3

ndaluar pas denoncimit të babait. Vjedhja mësohet të jetë kryer në periudha të ndryshme, kryesisht gjatë trekatër muajve të fundit. Policia nisi hetimin pas denoncimit të të atit të vajzës, i cili në padijeni të autorit të veprës, u ishte drejtuar uniformave blu për të paditur zhdukjen e pasurisë. Pas thellimit të hetimeve, policia ra në... Faqe 7

koment 11

Faqe 16

Gjergj Meta

Nuk mund të heshtet kundër papërgjegjshmërisë së AKZ Ka kohë që një lloj nacionalizmi dylekësh i përhapur ndër disa shqiptarë më shkakton neveri, por asnjëherë sa në ditët e fundit të 2012ës, kur u sulmua Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse të Shqipërisë Fortlumturia e Tij Anastasios Janullatos, nga eksponentët e Aleancës Kuqezi. Prej kohësh ai sulmohet. Sigurisht, nuk jam unë personi më i përshtatshëm për t’i bërë apologjinë Fortlumturisë së tij, dhe nuk kam ndërmend të bëj këtë gjë në këtë shkrim. Së pari, vetë puna dhe veprimtaria e tij janë apologjia më e mirë, e së dyti, ka edhe të tjerë që mund ta bëjnë më mirë se unë këtë gjë, sikurse tashmë kanë vepruar...


2

MAPO

E diel 6 janar 2013 www.mapo.al

politika

“Komisioni i Garancive Statutore, bazuar në statutin e PS ka pezulluar çdo përfaqësim politik të Fatbardha Barjabës, si dhe ndërprerjen të çdo marrëdhënieje teknike me Kosta Barjabën deri në marrjen e një vendimi nga gjykata e SHBA-së”

Vjedhja në SHBA, PS pezullon Kosta dhe Fatbardha Barjabën Pas një kërkese të Tahirit, Komisioni i Garancive Statutore ka pezulluar dy bashkëshortët deri në vendimin e gjykatës. Veprimi, i papërputhshëm me normat dhe vlerat e PS Fernada Cenko

Pas akuzave për vjedhje në një qendër tregtare në SHBA, Fatbardha dhe Kosta Barjaba janë pezulluar nga çdo përfaqësim politik në Partinë Socialiste. Vendimi është marrë gjatë ditës së djeshme dhe sipas zyrës së shtypit të PS-së, është i bazuar në statutin e partisë. “Komisioni i Garancive Statutore, bazuar në statutin e Partisë Socialiste ka pezulluar çdo përfaqësim politik të Fatbardha Barjabës, si dhe ndërprerjen të çdo marrëdhënieje teknike me Kosta Barjabën deri në marrjen e një vendimi nga gjykata e SHBA-së”, - thotë PS. Komisioni ka marrë në shqyrtim kërkesën e bërë nga kryetari i PSsë së Tiranës, Saimir Tahiri, me objekt përputhshmërinë me normat e Statutit të veprimeve të anëtares së PS-së, Fatbardha Barjaba. Vendimi

Pas bujës që shkaktoi ndalimi i çiftit Barjaba dhe i vajzës së tyre në Palo Alto të Kalifornisë, Partia Socialiste reagoi duke u shprehur se Kosta Barjaba nuk është anëtar i Partisë Socialiste. Ndërsa gjatë ditës së djeshme u vendos pezullimi i çdo marrëdhënieje me të, deri në marrjen e një vendimi nga gjykata e SHBA-së. Sa i përket bashkëshortes së tij, ajo është pezulluar nga veprimtaritë politike. “KGS do të investohet për të siguruar dokumentacion dhe informacion zyrtar të organeve gjyqësore si dhe të dëgjojë pretendimet e anëtares së partisë, Fatbardha Barjaba, për t’u shprehur me një vendim përfundimtar”, - thuhet në vendimin e pezullimit. Pak ditë më parë mediat amerikane bënë të ditur se Kosta Barjaba ishte arrestuar në Kaliforni të SHBA-së për tentativë vjedhjeje në një qendër tregtare. Zëdhënësi i policisë në Palo Alto, Shon Downey ka deklaruar se Barjaba bashkë me të shoqen Fatbardha dhe vajzën e tyre Joniada u arrestuan në 27 dhjetor, pasi tentuan të vidhnin disa veshje në Stanford Shopping Center. Bëhet fjalë për disa veshje meshkujsh dhe një çantë me vlerë 238 dollarë. Po sipas zëdhënësit, të tre familjarët janë parë të dalin nga qendra tregtare me një çantë pasditen e 27 dhjetorit dhe pak më vonë janë rifutur sërish në dyqan. Në momentin kur rojet tentuan t’i ndalonin, Barjaba hodhi çantën me sendet e vjedhura, ndërsa bashkë me të shoqen u larguan me shpejtësi, ndërsa oficerët e qendrës

“Barjaba”, PS: Berisha po përbalt opozitën Partia Socialiste ka shprehur keqardhje të thellë për rrënimin e vazhdueshëm të foltores së PD si shëmbëlltyrë e rrënimit të moralit qeverisës. Sipas PS-së, i vetmi shteg që i ka mbetur kryeministrit në ikje është të përbaltë sa të mundet opozitën me shpifje e akuza të përditshme. “Ekonomia rrënohet, kryeministri qëllon me baltë opozitën. Plagët sociale rëndohen, kryeministri qëllon me baltë opozitën. Korrupsioni shqyen përditë Shqipërinë, kryeministri përsëri qëllon me baltë opozitën. Provat dhe faktet e përditshme që opozita po publikon, duke filluar nga vetë të ardhurat marramendëse të familjes së kryeministrit, e kanë bërë edhe më të dëshpëruar reagimin e tij. Së fundi kryeministri është kapur pas rastit të Kosta Barjabës si i mbyturi pas fijes së barit. Njerëzit e dëshpëruar bëjnë veprime të dëshpëruara”, thuhet në deklaratën e PS, si kundërpërgjigje ndaj deklaratës së selisë blu.

PD, Vorpsi: Rama të bëjë publike lidhjet e tij me Barjabën TIRANË Angazhimi konkret i Kosta Barjabës në Partinë Socialiste si kryetar i grupit të punës për Çështjet Sociale, që dy ditë më parë nga ana e PS-së u përkthye thjesht si kontribut vullnetar, u komentua ashpër dje nga selia blu përmes zëdhënëses Laura Vorpsi. “Dje kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, duke mashtruar qytetarët shqiptarë, u përpoq të lante duart me Sekretarin e tij për Çështjet Sociale dhe Ndihmën Ekonomike, Kosta Barjaba, që kreu aktin e shëmtuar të vjedhjes në supermarketin Nordstrom së bashku me gruan e tij Fatbardha Barjaba, zëdhënëse e grupit të këshilltarëve të Partisë Socialiste në Bashkinë e Tiranës. Zoti Rama nëpërmjet zëdhënësit të tij Tahiri, mashtroi dje shqiptarët duke deklaruar se Sekretari i PS-së, xhepisti ordiner Kosta Barjaba, nuk kishte lidhje me PS-në dhe se atë nuk e kishte thirrur njeri, por kishte ardhur të kontribuonte vetë”, - tha dje Vorpsi. Sipas PD-së, një qëndrim i tillë nuk është distancim nga figura e Kosta Barjabës. “…Kosta Barjaba prej 20 vitesh është një eksponent kryesor i PS-së. Zoti Rama mashtron kur thotë se xhepisti i tij Barjaba nuk ka lidhje me PS-në, ndërkohë që në listën e deputetëve të Qarkut të Vlorës në zgjedhjet e vitit 2009, z.Rama e ka vendosur Kosta Barjabën të shtatin në listë dhe më pas bëri çdo përpjekje dhe presion për të larguar një tjetër deputet të listës në mënyrë që Kosta Barjaba të futej në Parlament. Sipas z. Rama, Barjaba është futur vetë në listën e deputetëve të PSsë”, - thuhet në deklaratë. Zëdhënësja e PD-së iu referua dje edhe një faqeje ne Facebook të Kosta Barjabës, ku ky i fundit përpos shpalosjes së programit të PS-së për çështjet sociale uronte edhe anëtarët dhe simpatizantët e PS-së për Vitin e Ri. “…Partia Demokratike i kërkon z.Rama të bëjë publike të gjitha lidhjet e tij me Sekretarin për Çështjet Sociale dhe garanton qytetarët se ajo, me fakte e dokumente do të denoncojë të gjithë lukuninë e aleancës së hajdutëve dhe fundërrinave të Edi Ramës”, - thuhet në deklaratën e PD-së.

“KGS do të investohet për të siguruar dokumentacion dhe informacion zyrtar të organeve gjyqësore si dhe të dëgjojë pretendimet e anëtares së partisë, Fatbardha Barjaba, për t’u shprehur me një vendim përfundimtar”

tregtare arritën të ndalojnë vajzën e tyre. Disa minuta më pas u arrestua bashkëshortja Fatbardha, ndërsa Kosta Barjaba i telefonoi policisë për t’i raportuar se gruaja dhe vajza e tij kishin humbur, por edhe ai u ndalua menjëherë pas kësaj telefonate. Të tre janë paditur me akuzën për vjedhje dhe tentativë për vjedhje, por u liruan pasi paguan garancinë. Vetë akademiku Barjaba e ka mohuar ngjarjen, duke thënë se ishte veçse një keqkuptim.

Akademia e Shkencave ngrin titujt e Kosta Barjabës Bëhet fjalë për disa veshje meshkujsh dhe një çantë me vlerë 238 dollarë. Po sipas zëdhënësit, të tre familjarët janë parë të dalin nga qendra tregtare me një çantë pasditen e 27 dhjetorit dhe pak më vonë janë rifutur sërish në dyqan

Pas akuzave për vjedhje në SHBA, kryesia e Akademisë së Shkencave vendosi të ngrijë titujt e Kosta Barjabës si i Asociuar i ASHSH-së. Përmes një njoftimi të shpërndarë për mediat, Akademia e Shkencave bën të ditur se vendimi mbështetet në raportin e policisë amerikane, që e akuzon zotin Barjaba, bashkëshorten dhe vajzën e tij për vjedhje në një qendër tregtare. “Kryesia e Akademisë së Shkencave e Shqipërisë, mbështetur në informacionin e marrë nga mediat dhe Raporti Kryetari i ASH-së, Gudar Beqiraj i Departamentit të Policisë së Palo Alto-s, SHBA, duke e konsideruar të papranueshëm, të turpshëm dhe në kundërshtim me moralin akademik aktin e kryer nga z. Kosta Barjaba, në mbledhjen e saj të datës 5 janar 2013, vendosi të ngrijë qenien e tij si Akademik i Asociuar i ASHSH”, - thuhet në njoftimin e Akademisë së Shkencave.


E diel 13 qershor 6 janar 2013 2010 www.gazetamapo.com www.mapo.al

MAPO

05 3

Lista është publikuar që prej datës 3 janar të këtij viti dhe do të rinovohet me ndryshimet e bëra rrugës në çdo 30 ditë

Zgjedhjet e 23 qershorit, KQZ publikon listën e zgjedhësve Duke klikuar në faqen e KQZ-së dhe Ministrisë së Brendshme, çdo shtetas mund të gjejë të dhënat për qendrën e votimit dhe adresën e saj. Lista do rinovohet çdo 30 ditë Cilido shtetas që deri në 23 qershor të këtij viti mbush 18 vjeç mund të verifikojë që në këto momente nëse emri i tij është në listën e zgjedhësve për të votuar në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe Ministria e Brendshme kanë mundësuar, në zbatim të detyrimit ligjor, publikimin e listës elektronike të zgjedhësve që do mund të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës për të zgjedhur 140 parlamentarët e rinj në 23 qershor të këtij viti. Në fakt nuk bëhet fjalë për listën përfundimtare por për ekstraktin e saj, e cila mund të gjendet si në faqen zyrtare të KQZ-së në internet, ashtu edhe në faqen e Ministrisë së Brendshme. Ajo është publikuar që prej datës 3 janar të këtij viti dhe do të rinovohet me ndryshimet e bëra rrugës në çdo 30 ditë. Lista

Kryeministri Sali Berisha

Rama, sot konferencë në Twitter Kryesocialisti Edi Rama, edhe pse ende me pushime ka zgjedhur që konferencën e parë për vitin 2013 ta organizojë në Twitter. Rama do të zhvillojë sot në orën 12:00 një konferencë në rrjetin social “Twitter” por edhe në faqen e tij zyrtare në Facebook. Zyra e shtypit e selisë rozë ka dërguar dje një njoftim ku informon mbi këtë komunikim të zotit Rama. “Nesër, në datë 06. 01.0 2013, në orën 12:00, Kryetari i PS, Edi Rama do të zhvillojë një konferencë live në faqen e tij në Twitter. Ju mund të dërgoni pyetjet tuaja në adresën https://twitter.

com/ediramaal, ose në faqen e Facebook të Edi Ramës, https://www.facebook.com/edirama.al. Kreu Rama do të jetë online në atë orë dhe përgjigjet e pyetjeve tuaja do t’i merrni në kohë reale po në Twitter. Jeni të ftuar të bëheni pjesë e këtij bashkëbisedimi online”, thuhet në deklaratën e selisë rozë. Konferenca virtuale e liderit të opozitës do të zhvillohet vetëm një ditë pasi Mario Monti realizoi një të tillë në Itali, e cila pati shumë jehonë. Ai iu përgjigj pyetjeve të dhjetëra njerëzve, një pjesë e të cilave u pasqyruan në media.

Berisha: TVSH për makinat, Rama si Shvejku Kryeministri Berisha e ka krahasuar rivalin e tij politik, Edi Rama me Shvejkun teksa ka komentuar akuzat për vjedhje programi me heqjen e TVSH-së për makineritë. Në një postim në rrjetin social Facebook Berisha shkruan: “Rama u ankua për vjedhje programi. Mesa duket, zoti Rama nuk e mban mend, ose beson se ne të tjerët kemi harruar

se kur tri javë më parë ky ligj u diskutua dhe u miratua në Parlament, deputetët socialistë, me urdhër të tij, diskutuan dhe votuan kundër ligjit. Pra del se na paskan votuar kundër programit të tyre”. Më tej, kryeministri ka bërë ironi me Ramën duke thënë se njësoj si Shvejku, ai deklaron “Ç’më duhet mua se ç’them unë”.

Ashtu si edhe në çdo palë zgjedhje tjetër, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe Ministria e Brendshme kanë publikuar listën paraprake të zgjedhësve në mënyrë elektronike. Ajo gjendet në faqet zyrtare të këtyre dy institucioneve dhe çdo individ që deri në 23 qershor mbush moshën ligjore 18 vjeç për të votuar, mund të verifikojë ekzistencën e emrit të vet në të, si dhe të marrë informata për numrin e qendrës së votimit dhe adresën e saj. Mjafton që të klikohet dritarja “Lista e Zgjedhësve” në këto faqe për të gjetur më pas nëse e keni emrin në këtë listë votuesish dhe nëse po, ku është qendra juaj e votimit. Në linkun përkatës shfaqet një tabelë e detajuar, ku jepen fillimisht të dhënat sesi mund të kryhet kërkimi, i cili mund të realizohet në dy mënyra: standarde dhe avancuar. Në tabelën e kërkimit standard mjafton të shkruhet emri, atësia dhe mbiemri për t’u shfaqur të dhënat e kërkuara. Nëse me këto tri të dhëna nuk arrihet të merret rezultati i kërkuar, atëherë mund të provohet me mënyrën e avancuar ku kërkohen detaje të tjera, të cilat mund të përdoren për kërkimin, si viti i lindjes, njësia e qeverisjes vendore etj. Në të dyja rastet rezultati që do shfaqet është një tërësi të dhënash për zgjedhësin, si emri, mbiemri dhe atësia, datëlindja, kodi i qendrës së votimit, kodi i banesës, njësia vendore dhe adresa e qendrës së votimit. Kodi

Kodi Zgjedhor përcakton se jo më vonë se 30 ditë nga dekretimi i datës së zgjedhjeve, ministria që mbulon shërbimin e gjendjes civile dhe KQZja publikojnë në faqet përkatëse zyrtare të internetit ekstraktin e zgjedhësve në shkallë vendi. Të dhënat e shtetasve publikohen të grupuara si-

Projekt-vendimi, PD, PS, LSI e PBDNJ anëtarë në KZAZ Miratimi i numrit të Zonave të Administrimit Zgjedhor nga ana e Kolegjit Zgjedhor i ka hapur rrugë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që të procedojë edhe në përcaktimin e subjekteve politike që kanë të drejtë të propozojnë anëtarët e KZAZ-ve. Për këtë arsye KQZ ka përgatitur projektvendimet përkatëse dhe ditën e hënë ka thirrur mbledhjen e parë për këtë vit të ri, me rend dite për caktimin e partive politike që kanë të drejtë të propozojnë anëtarë në KZAZ dhe mënyrën e hedhjes së shortit për to. Duke iu referuar Kodit Zgjedhor dhe në mënyrë më konkrete nenit 29 të tij, KQZ përcakton në projektvendimin e vet se forcat politike që u lind e drejta për të propozuar anëtarë të KZAZ-ve janë Partia Demokratike dhe Partia Socialiste, si forcat kryesore të shumicës qeverisëse dhe pakicës opozitare, si dhe LSI dhe PBDNJ, si forcat e dyta më të mëdha për secilin kamp. Kështu, Kodi përcakton se dy anëtarë propozohen nga partia

pas zonave të qendrave të votimit dhe renditen sipas rendit alfabetik të mbiemrit. Në rastin e publikimit, faqet përkatëse të internetit duhet të mundësojnë kërkime të përbërësve zgjedhorë të shtetasve. Publikimi përsëritet në mënyrë periodike çdo 30 ditë, deri në shpalljen e listës së zgjedhësve. Çdo publikim duhet të pasqyrojë çdo ndryshim të përbërësve zgjedhorë të RKGJC-së që është bërë nga publikimi paraardhës deri në momentin e publikimit të ri. Ndërkohë që edhe zyrat e gjendjes civile, 30 ditë nga data e dekretimit të datës së zgjedhjeve, pas mi-

kryesore e shumicës parlamentare, dy anëtarë propozohen nga partia kryesore e opozitës parlamentare, një anëtar propozohet nga partia e dytë e shumicës parlamentare dhe një anëtar propozohet nga partia e dytë e opozitës parlamentare. Për përcaktimin e këtyre forcave që u lind kjo e drejtë, KQZ në bazë të Kodit i është referuar pikërisht rezultateve zgjedhore të vitit 2009 dhe numrit të mandateve që ka fituar secila prej tyre. Ndërkohë që po në mbledhjen e nesërme KQZ do të hedhë dhe shortin për caktimin e anëtarit të 7 të KZAZ-ve mes dy forcave kryesore politike PD dhe PS. Megjithëse Kodi përcakton baraspeshim në të drejtën për të patur shumicën apo edhe kryetarin e KZAZ-ve mes PD e PS, kjo do të jetë e pamundur të arrihet, sepse Kolegji Zgjedhor miratoi numër tek ZAZ-sh, pra 89 të tilla. Kjo do të thotë se njëra forcë do të ketë shumicën dhe kryetarin në 45 ZAZ dhe forca tjetër në 44.

ratimit nga kryetari i njësisë vendore, printojnë dhe publikojnë ekstraktin e përbërësve zgjedhorë të të gjithë shtetasve që kanë vendbanim në zonat e qendrave të votimit nën juridiksionin e çdo zyre. Publikimi bëhet në ambientet e zyrave të gjendjes civile ose në ambientet pranë tyre me akses të lirë për publikun. Gjithashtu, njësive të qeverisjes vendore u lind detyrimi që në këtë moment të bëjnë dhe njoftimin me shkrim të zgjedhësve për të dhënat që g jenden në këtë regjistër, pra për qendrën e votimit dhe adresën e saj.


4

MAPO

e diel, 6 janar 2013 www.mapo.al

ekonomi

Heqja e TVSH për makineritë, Konfindustria: Hap pozitiv Konfindustria vlerëson si hap pozitiv vendimin e fundit të qeverisë së Shqipërisë për përjashtimin nga pagesa e TVSH-së për makineritë e pajisjet për investimet. Por administratori i Përgjithshëm i Konfindustrisë i kërkon ekzekutivit që pragu i shtrirjes së zbatimit të vendimit të fundit të ulet deri në vlerën prej 15 milionë lekësh të vlerës së investimit. “Arsyeja e kërkesës për uljen e pragut të përjashtimit nga pagesa e TVSH-së

për makineritë dhe pajisjet vjen nga fakti se tashmë kur ekonomia shqiptare po vuan rëndë pasojat e krizës, është domosdoshmëri thithja e investimeve, sidomos atyre të huaja, si mjet i rëndësishëm për përballimin e gjendjes së vështirë. Ulja e rendimentit fiskal për 10-mujorin e parë të vitit 2012 me mbi 160 milionë $ më pak të ardhura për buxhetin e shtetit flet qartë për gjendjen e vështirë të ekonomisë shqiptare”, - thotë administratori i

Përgjithshëm i Konfindustrisë, Gjergj Buxhuku. Konfindustria vlerëson se në kushtet e mësipërme ulja e pragut të heqjes së TVSH-së për makineritë dhe pajisjet do të ishte një mjet tjetër nxitës për investimet e vendit dhe të huaja, por edhe për nxitjen e investimeve të reja në vlera të pranueshme, shmangien e evazionit fiskal të mundshëm dhe sigurimin e të ardhurave për buxhetin e shtetit.

INSTAT: 9-mujori 2012, rritja ekonomike 1.5%

Kreu i KLSH, Bujar Leskaj

Abuzim me lejet

KLSH kallëzim penal për kryebashkiakun e Pogradecit

Ekonomia e vendit duket se do të pektivisht me 21.6 për qind, 11.4 për mbetet në norma pozitive rritjeje për qind dhe 9.1 për qind. Degët që u vitin 2012 sipas matjeve zyrtare. Si- paraqitën me rënie në këtë tremujor pas të dhënave të INSTAT-it, ekono- krahasuar me të njëjtin tremujor të mia është rritur në periudhën janar- një viti të mëparshëm ishin ndërtishtator 1.5%. Shifrat e fundit që i për- mi dhe transporti, respektivisht me kasin ecurisë së tremujorit të tretë u -16.5 për qind dhe -11.5 për qind. publikuan një ditë më parë, ku re- Krahasuar me tremujorin e dytë të zultoi se ekonomia u rrit me 2.7 për vitit 2012 me rritje u paraqit induqind kundrejt tremujorit të tretë të stria me 10.3 për qind, Posta dhe komunikacioni vitit 2011, ndërme 3.3 për qind, s a k r a h a su a r me tremujorin e Në tremujorin e tretë degët ndërtimi me 1.4 pë r qi n d dh e dytë të vitit 2012 që kanë pasur rritjet më të transporti me u rrit me 2.4 për qind. Por rezul- larta ishin posta dhe komu- 0.2 për qind. INSTAT vëren se tatet e dy tremu- nikacioni, industria, ndërsa sektorët si tregjorëve të fundit sektorët me rënie ishin tia, hotele dhe frenohen fort restorante u nga rënia -0.2% ndërtimi dhe transporti shfaqën me që pësoi ekonorënie krahasuar mia në tremujorin e parë të vitit 2012, ndërsa në të me tremujorin paraardhës respedytin ritmet e rritjes po sipas IN- ktivisht me -0.2 për qind. Dega e bujqësisë për këtë tremuSTAT-in ishin 2.1 për qind. Në tremujorin e tretë degët që kanë jor u rrit me 5.6 për qind, kundrejt pasur rritjet më të larta ishin Pos- tremujorit të tretë të vitit 2011 dhe ta dhe Komunikacioni, Industria 1.3 për qind kundrejt tremujorit dhe Shërbimet e tjera u rriten res- paraardhës.

Kryetari i Bashkisë së Pogradecit, Artan Shkëmbi dhe 10 zyrtarë të Bashkisë së Sarandës janë kallëzuar në Prokurori nga Kontrolli i Lartë i Shtetit për abuzime me planin rregullues të qyteteve Kryetari i Bashkisë së Pogradecit, Artan Shkëmbi është kallëzuar penalisht në organin e Prokurorisë nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, për abuzime me planin rregullues të qytetit. Pak a shumë për të njëjtat arsye është bërë padi penale për 10 zyrtarë të Bashkisë së Sarandës. Procedurat e kontrollit janë ushtruar në gusht të vitit që shkoi, ku sipas njoftimit zyrtar të KLSH-së u konstatuan një sërë shkeljesh me pasoja të rënda në Bashkinë e Pogradecit. Auditimi i zhvilluar në këtë bashki evidentoi se në zonën e qendrës së qytetit janë dhënë një sërë lejesh sheshi dhe ndërtimi në mungesë të Planit të Përgjithshëm Rregullues dhe të Studimit Urbanistik Pjesor të qendrës së qytetit të miratuar në KRRTRSH. Gjithashtu, auditimi evidentoi se nga KRRT e Bashkisë Pogradec janë miratuar një sërë studime urbanistike pjesore dhe leje ndërtimi në shkelje të kondicioneve urbanistike në kundërshtim të hapur me ligjin “Për urbanistikën”. Konkretisht është konstatuar dhënie leje ndërtimi për pistë të shfrytëzueshme në pronë publike (liqen) në kundërshtim me ligjin “Mbi organizimin dhe funksionimin e Qeverisjes Vendore”, cilëson njoftimi zyrtar i KLSH-së. Gjithashtu, nga auditimi i procedurave të prokurimit në këtë bashki janë verifikuar vep-

rime të kundraligjshme që kanë sjellë dëme të konsiderueshme në lekë. Ato kanë të bëjnë me shkelje të barazisë së pjesëmarrësve në tendera publike, si tenderi me objekt “Rikonstruksioni i stadiumit dhe ambienteve rreth tij”, për të cilin është skualifikuar pa të drejtë ofertuesi me ofertën ekonomike më të vogël në vlerën 3,429,652 lekë, e cila përbën dëm ekonomik si dhe për sa i përket zgjedhjes së procedurave të prokurimit në kundërshtim me ligjin. Po kështu, nga auditimi kanë rezultuar një sërë

Auditimi i zhvilluar në këtë bashki evidentoi se në zonën e qendrës së qytetit janë dhënë një sërë lejesh sheshi dhe ndërtimi në mungesë të Planit të Përgjithshëm Rregullues dhe të Studimit Urbanistik Pjesor të qendrës së qytetit të miratuar në KRRTRSH

veprime të kundraligjshme në lidhje me nënshkrimin e kontratave të qirasë për ambiente në interes të institucioneve të treta në dëm të interesave të institucionit dhe në kushtet e konfliktit të hapur të interesit të parashikuar në ligj. Në total nga raporti i Kontrollit të Lartë të Shtetit, si pasojë e veprimeve të mësipërme penale dhe shkeljeve të tjera të legjislacionit financiar dhe atij që ka të bëjë me zbatimin e kontratave për punë publike dhe taksat në fushën e urbanistikes, është konstatuar një dëm ekonomik në vlerën 46,411,128 lekë. Gjithashtu KLSH ka kallëzuar në Prokurori edhe 10 zyrtarë të Bashkisë së Sarandës, për shkak se kanë abuzuar me lejet e ndërtimit dhe me planin rregullues të qytetit. KLSH ka verifikuar se drejtuesit e Bashkisë Sarandë, gjatë viteve 2006-2011 kanë kryer një sërë shitje trojesh, duke u bazuar në vendime të kundërligjshme të Këshillit Bashkiak dhe kanë hartuar në bazë të këtyre kontratave akt-vlerësime për çmimin e trojeve të nënshkruara për 483 persona në shumën e përgjithshme prej 87,970,832 lekësh. Vlerë e cila nuk është kaluar në llogarinë e krijimit të fondit për kompensime për ish-pronarë, por është përdorur në mënyrë të kundërligjshme për nevoja të shpenzimeve të Bashkisë.

Kreu i INSTAT, Ines Nurja

Ekspertët: “Gremina fiskale” nuk largon problemet Shmangia e “greminës fiskale” në SHBA i ka dhënë ekonomisë më të madhe në botë një lehtësim të përkohshëm, por nuk e ka ndihmuar atë të dalë nga rreziku. Ky është opinioni i shumicës së ekspertëve të ekonomisë të intervistuar nga Reuters. Kongresi amerikan aprovoi të martën vonë marrëveshjen që shmangu “greminën fiskale”, pas disa javësh diskutimesh të ashpra. Sipas marrëveshjes, familjet me të ardhura vjetore prej më shumë se 450 mijë dollarë do të taksohen me një nivel më të lartë, ndërsa sigurimi për papunësinë do të shtyhet me një vit. Megjithatë, ekspertët shprehen se marrëveshja nuk e ka eliminuar paqëndrueshmërinë e politikës fiskale në të ardhmen. Ndërkaq, miratimi i këtij ligji nuk përmend në asnjë pikë çështjen e tavanit të borxhit që po përballet aktualisht qeveria amerikane. Borxhi i qeverisë federale amerikane ka arritur tashmë

në 16.4 trilionë dollarë, që është edhe limiti ligjor, ose sa 80% e Prodhimit të Brendshëm Bruto. Për këtë arsye ekspertët shprehen se duhet të ndërmerren reforma për uljen e nivelit të borxhit si një qëllim afatgjatë për zhvillimin e ekonomisë.


7465 02

MAPO

e diel, 6 janar 2013 www.mapo.al

13 qershor 2012 www.gazetamapo.com

rrethe

MAPO

5

Nga një kontroll i kryer dje në mesditë ka rezultuar se Ermira Beqiraj është larguar nga banesa duke u zhdukur në drejtim të paditur shkurt

25 mijë emigrantë pas festave kthehen në Greqi

Ermira Beqiraj

Arratiset e akuzuara për trafik droge, pranga dy policëve që e ruanin Gruaja që u kap në shtator me 25 kilogramë drogë, ka ikur nga shtëpia ku ruhej me policë, pas vendimit të gjykatës për ta vazhduar hetimin në arrest shtëpie Një 39-vjeçare e akuzuar për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike është arratisur nga shtëpia ku ruhej, ndërkohë që janë ndaluar dy punonjës të policisë së Elbasanit që dyshohet se nuk kanë kryer detyrën. Dy efektiva të policisë së Elbasanit, Gëzim Ago dhe Neki Xhika 47 vjeç, u ndaluan nga kolegët e tyre nën akuzën e “shpërdorimit të detyrës”, pasi ishin me shërbim në ruajtje të shtetases Ermira Beqiraj me banim në Katund të Ri në Elbasan, e akuzuar për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike. Me vendim të Gjykatës së Krimeve të Rënda, 39-vjeçares i ishte dhënë masa e sigurisë së arrestit në shtëpi deri në përfundim të hetimeve dhe për këtë arsye ruhej 24 orë nga shërbimet e policisë. Por nga një kontroll i kryer në mesditë ka rezultuar se Ermira Beqiraj është larguar nga banesa duke u zhdukur në drejtim të paditur. Menjëherë pas këtij konstatimi policia e Elbasanit ka ngritur postblloqe në rrugë e po kryen kërkime për të rënë në gjurmë të së akuzuarës. Një grua që u dyshua e ngjashme me të u ndalua në Gramsh rreth orës 20 të mbrëmjes së djeshme, por rezultoi që nuk ishte e dyshuara. Ndërkohë për arratisjen janë njoftuar edhe pikat kufitare, portet dhe aeroporti. Çështja është nën hetim dhe po punohet edhe për identifikimin e bashkëpunëtorëve që ndihmuan në arratisjen e kësaj

Gruaja u arrestua pasi iu gjetën 25 kg hashash në dyert e makinës Ermira Beqiraj u arrestua më 7 shtator në Stacionin Kufitar të Kakavijës, ku është paraqitur për t’iu nënshtruar procedurave rutinë me makinën tip “Mitsubishi”, me targa greke BOK 19 66, që drejtohej prej saj. Në automjet udhëtonte dhe djali 16-vjeçar i drejtueses së makinës. Gjatë kontrollit të mjetit policia kufitare zbuloi se në brendësi te çdo dere të makinës, si nga ana e shoferit apo edhe nga anët e pasagjerëve, të katër dyert ishin të mbushura me pako të vogla të mbështjella me letër natriban, ku brenda tyre kishe lëndë narkotike. Pas zbulimit të sasisë së lëndës narkotike në ndihmë të policisë kufitare kanë ardhur edhe specialistët e antidrogës së Gjirokastrës.

shtetaseje. Policia ka marrë në pyetje familjarë dhe të afërm të 39-vjeçares, por deri më tani nuk ka mundur të bjerë në gjurmë të saj. Dy policët, Neki Xhika dhe Gëzim Ago ishin planifikuar me shërbim në fshatin Katund i Ri, 2 km larg Elbasanit, në ruajtje të Ermira Beqirajt, ndaj së cilës rëndon akuza për “trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike” dhe që me vendim të Gjykatës së Krimeve të Rënda ishte lënë nën hetim në arrest shtëpie. Ende nuk dihen shkaqet që detyruan 39-vjeçaren të zhduket në drejtim të paditur. Ky veprim ka bërë që hetuesit të bin-

Në vijim të kontrollit në brendësi të katër dyerve të automjetit policia gjeti 173 pako të vogla në formë cilindrike, me peshë të ndryshme, duke sekuestruar në total rreth 25 kg marijuanë. Gjatë marrjes në pyetje Beqiraj i ka pohuar policisë se përpara disa vitesh ishte divorcuar nga bashkëshorti dhe jetonte në Volos, Greqi me dy fëmijët e saj dhe bashkëjetonte me një shtetas grek. Automjeti i bllokuar nga policia e Kakavijës ishte në pronësi të shtetasit grek, por ai ia kishte lënë ta përdorte me akt përdorimi. Sasinë prej 25 kg marijuanë ajo e kishte marrë në një qytet të Shqipërisë së Mesme dhe po e trafikonte në drejtim të Greqisë, ndërsa djali i saj u la i lirë.

den se ajo është e implikuar në këtë trafik. Madje dyshohet se ajo është kërcënuar nga pjesëtarët e rrjetit që të arratiset për të mos dekonspiruar aktivitetin e paligjshëm. Dy policët do të përballen me akuzën e shpërdorimit të detyrës. Kështu shkon në katër numri i uniformave blu që akuzohen për shpërdorim detyre në Elbasan. Në gusht dy policë të tjerë u arrestuan pasi nuk mundën të parandalonin vrasjen e Gentian Beqirajt dhe babait Nezir Beqiraj në banesën e tyre, ku viktima duhej të ruhej pasi ishte në arrest shtëpie i akuzuar për një vrasje. F.S

Gjatë ditëve të para të vitit 2013, në pikat doganore të Qarkut të Gjirokastrës me shtetin grek ka vazhduar kthimi i emigrantëve shqiptarë në drejtim të vendeve të tyre të punës në vendin fqinj. Pas përfundimit të festave të fundvitit, të cilat i kanë kaluar me miqtë dhe të afërmit e tyre, emigrantët shqiptarë kanë nxituar të kthehen në vendet e tyre të punës në shtetin fqinj. Gjatë kësaj jave nëpërmjet doganës së Kakavijës kanë udhëtuar në drejtim të Greqisë rreth 25 mijë emigrantë. Ndërkohë, ditën e shtunë në këtë doganë nuk janë konstatuar radhë pritjeje të emigrantëve. “Falë masave të marra dhe

shtimit të numrit të sporteleve në fundjavë janë shmangur radhët e pritjes në të dyja doganat e Kakavijës, atë shqiptare dhe greke”, thonë burime në Policinë Kufitare në Gjirokastër. Ndërkohë, autoritetet policore shqiptare iu rekomandojnë emigrantëve që gjatë rrugës së kthimit të përdorin edhe pikat e tjera doganore të Qarkut të Gjirokastrës, si atë të ‘Tri Urave’ (Përmet). Sipas përfaqësuesve të Policisë Kufitare, një gjë e tillë do të ulte ndjeshëm fluksin në Kakavijë duke shmangur kështu edhe radhët e pritjes. Për festat e fundvitit nëpërmjet pikave doganore të jugut hynë në Shqipëri rreth 60 mijë emigrantë.

Vodhën naftë nga puset, dy në pranga 8 mijë litra naftë janë vjedhur në zonën e Patosit mbrëmjen e së premtes. Siç është bërë e ditur nga burime të policisë fierake, dy shtetas që qarkullonin me makinë me dy targa, të cilat ishin të falsifikuara, kanë vjedhur nga puset e naftës sasinë e naftës dhe janë kapur gjatë tentativës për t’u larguar. Policia ka konfirmuar se në flagrancë janë kapur M.Semini dhe J. Sterio, përkatësisht 33 dhe 26 vjeç, të dy banues në Patos. Dy shtetasit e lartpërmendur janë kapur me automjetin tip bot dhe u janë gjetur dy targat TR 5376C dhe FR 5324C. Në mjet ka qenë e ngarkuar sasia e naftës bruto prej 8 mijë litrash, e cila

nuk ka qenë e shoqëruar me dokumentacionin përkatës. Po ashtu policia njofton se ka nisur procedimi në gjendje të lirë për shtetasit Q.Muho, S. Nuhaj dhe E.Muho, të cilët akuzohen për veprën penale të “tregtimit dhe transportit të mallrave kontrabandë”. Nuk është hera e parë që puset e naftës në administrim të kompanisë Albpetrol por edhe kompanive të tjera private që operojnë në qarkun e Fierit të vidhen nga banorët e zonave përreth. Këto puse janë parë përherë si burim nga ku mund të fitohet, ku më së shumti është vjedhur naftë bruto dhe materiale metalike për skrap.

Zihen në gjykatë baballarët e të dënuarve për vrasje, policia arreston njërin Dhënia e vendimit nga Gjykata e Apelit në Shkodër për tre të ndaluarit për vrasjen e 13-vjeçarit Agim Leraj në shtator të vitit 2010, është shoqëruar me konflikt mes baballarëve të të dënuarve dhe ndalim të njërit prej tyre. Dede Kodra 46 vjeç, babai i dy të dënuarve për vrasje është ndaluar nga policia pasi ka kanosur për vrasje 65-vjeçarin Fran Mjacaj, babai i të dënuarit tjetër për të njëjtën ngjarje, i cili është njëkohësisht edhe i penduari që çoi në burg Besnik dhe Edmond Kodrën.

Ngjarja ka ndodhur të premten, kur Gjykata e Apelit në Shkodër ka dhënë vendimin për Besnik dhe Edmond Kodrën, si dhe Sokol Mjacën, të tre të akuzuar si autorë dhe bashkëpunëtorë në vrasjen me mjete të forta të 13-vjeçarit Agim Leraj në shator të vitit 2010. Gjykata e Apelit në Shkodër ka pranuar pjesërisht kërkesën e mbrojtjes për rihapjen e hetimit gjyqësor në ngarkim të të pandehurve Besnik dhe Edmond Kodra, si dhe Sokol Mjacës; ka vendosur lënien në fuqi të vendimit të

gjykatës së rrethit gjyqësor Shkodër për Edmond Kodrën, pra dënimin e tij me 11 vite burg, ndryshimin e vendimit të shkallës së parë për vëllain e tij Besnik Kodra nga burgim i përjetshëm në 25 vite burg, si dhe ndryshimin e vendimit për të pandehurin Sokol Mjacaj nga 10 vite burg me 4 vite burg për veprat penale të “moskallëzimit të krimit” dhe “sigurimit të kushteve për kryerjen e vrasjes”. Gjatë procesit gjyqësor në Apel ka patur dhe konfrontime fizike mes dy vëllezërve Kodra dhe

të ndaluarit tjetër Sokol Mjaca. Kjo ka bërë që seancat të zhvillohen nën masa të forta sigurie, ku të akuzuarit ndaheshin mes tyre me policë. Pas dhënies së vendimit të premten ku dy djemtë e Dedë Kodrës dënohen me nga 25 vjet burgim, ndërsa Sokol Mjaca me 4 vjet, ka qenë Dedë Kodra që ka kanosur babanë e Sokol Mjacës duke i thënë se, në rast se djali i tij nuk i tërheq deklarimet e bëra në gjykatë, Deda do vriste Franin. Policia ka ndaluar Dedë Kodrën me akuzën e “kanosjes serioze për vrasje”.


6 02

MAPO

e diel, 6 janar 2013 www.mapo.al

kronikë

Në disa raste hetimet e policisë kanë arritur të gjejnë informacione mbi vendndodhjen e të miturit, por me të mbërritur atje është konstatuar se ai ishte larguar.

Zhdukja e djalit të oficerit të SHISH, kërkimet shtrihen jashtë vendit Julian Çela është shpallur në kërkim ndërkombëtar, ndërsa të dhënat e tij pritet t’i kalojnë Interpolit. Hetimet zhvendosen drejt Krimeve të Rënda

Përleshje për një sharje, dajallarët plagosin nipin

Dashamir Biçaku

Tiranë Më shumë se një muaj pas zhdukjes misterioze të 10-vjeçarit Julian Çela, kërkimet janë shtrirë jashtë kufijve të Shqipërisë. Një fakt i tillë është pohuar dje për gazetën “Mapo” nga burime të Policisë së Shtetit, të cilat thanë se prej disa ditësh është bërë edhe shpallja e tij në kërkim ndërkombëtar. Një veprim të tillë pritet ta siglojë përfundimisht Prokuroria nëpërmjet një urdhri kërkimi ndërkombëtar, ndërsa emri i Julian Çelës së bashku me të dhënat dhe fotografitë do të kalojë në sistemin e Interpolit. Ky veprim ka devijuar edhe dyshimet e deritanishme të policisë, sipas së cilës, djali i oficerit të SHISH-it ishte larguar me dëshirën e tij nga shtëpia. Mësohet se aktualisht policia është duke u përpjekur ta kalojë dosjen për hetim në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, e cila ka në kompetencë hetimin për rrëmbimin apo zhdukjen e të miturve. Po kështu hetimi dhe kërkimet për gjetjen e të miturit 10-vjeçar tashmë pritet të kalojnë nga Komisariati i Policisë nr.3 në Seksionin e Hetimit të Krimeve të Rënda në Drejtorinë e Policisë së Tiranës. Pavarësisht përpjekjeve dhe kërkimeve të shumta të oficerëve të hetimit të krimeve në Komisariatin nr.3 dhe gjurmimeve të kryera, këta të fundit nuk mundën të gjejnë shumë të dhëna mbi vendndodhjen e tij të saktë apo personat me të cilët shoqërohej. Në disa raste hetimet e policisë kanë arritur të gjejnë informacione mbi vendndodhje të caktuara të të miturit, por me të mbërritur atje është konstatuar se ai ishte larguar. Në kërkimet e para që policia bëri, informacionet dhe të dhënat flisnin për një largim të vetë fëmijës nga shtëpia, edhe pse nuk rezultonte që ai të kishte ndonjë arsye për këtë

Fëmija i zhdukur, Julian Çela

veprim. Nga ana tjetër, veç kërkimeve të policisë familja organizoi edhe vetë kërkime në rrjete sociale nëpërmjet publikimit të numrave të telefonit si dhe nëpërmjet shpalljeve të ndryshme me foton e Julianit. Pavarësisht kësaj si dhe thirrjeve publike apo intervistave të ditëve të para në media, familja e zëvendësdrejtuesit të SHISH-it për Antiterrorin në Tiranë, vendosi të ndërpriste komunikimin me median. Që prej ditës së zhdukjes, policia pavarësisht se ka pyetur disa persona, shokë të Julianit si dhe persona të tjerë me të cilët ai qën-

Policia është duke u përpjekur ta kalojë dosjen për hetim në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, e cila ka në kompetencë hetimin për rrëmbimin apo zhdukjen e të miturve

dronte, ende nuk ka asnjë të dhënë. Po kështu policia apo familja e Skënder Çelës në asnjë rast nuk kanë thënë se kanë marrë mesazhe kërcënuese që kanë të bëjnë me natyrën e punës së babait të Julianit. Të dhënat kontradiktore, por edhe koha e gjatë e zhdukjes së fëmijës i ka shtyrë hetuesit të marrin një tjetër hap tashmë për gjetjen e tij, shpalljen në kërkim ndërkombëtar. Nuk dihet ende nëse policia ka ndonjë të dhënë për largim të Julianit nga territori shqiptar, apo se përmes këtij vendimi pritet të shtohen mundësitë për gjetjen e tij.

Tiranë Nipi i dehur fyen dajallarët në derë të shtëpisë. Ky incident është kthyer në një përleshje më pas, ku të afërmit e fyer e plagosin me sëpatë, ndërsa rrahin edhe gruan e vjehrrin e tij. Burime të Policisë së Tiranës thanë se Hysen Mema, rreth 47 vjeç, banues në fshatin Domje ë Tiranës u arrestua me akuzën e plagosjes së rëndë me dashje në bashkëpunim. Sipas policisë, Mema akuzohet se në bashkëpunim me dy vëllezërit e tij, Jemin Mema dhe Daut Mema kanë rrahur nipin e tyre, Mentor Peposhi, banues vetëm 50 metra larg banesës së tyre në Domje. Shkak i konfliktit ka qenë gjendja e dehur e Peposhit, i cili ka shkuar pranë shtëpisë së dajave të tij që ndodhen pranë njëratjetrës dhe ka nisur të fyejë familjet e tyre. Këta të fundit kanë dalë nga shtëpia të gjithë së bashku dhe kanë nisur të rrahin me sende të forta nipin e tyre, Mentor Peposhin. Në grindje e sipër, dajallarët mendohet se kanë goditur nipin me një sëpatë të vogël në kokë dhe në këmbë, duke e lënë të plagosur rëndë atë. Për të shuar konfliktin është futur në mes edhe gruaja e Mentorit si dhe vjehrri i tij, efektiv i SHISH-it. Gjithashtu ata kanë marrë plagë të lehta në trup, por pa probleme serioze.

Denoncimi i bankës: Kartat e klonuara, ende në qarkullim Një bankë e nivelit të dytë ka denoncuar rastin e një personi, i cili tentonte të tërhiqte para me kartë të klonuar. Nisin hetimet Tiranë Vjedhja e bankomateve me karta të klonuara duket se është kthyer në një fenomen të zakonshëm, të paktën në kryeqytet. Pak kohë më parë një prej bankave të nivelit të dytë ka denoncuar në polici një tentativë vjedhjeje në një prej bankomateve të saj në Tiranë nga një person ende i paidentifikuar. Gjithë ngjarja është regjistruar nga kamerat e sigurisë, ndërsa veprimet në automatin e sulmuar

tregojnë se i dyshuari ka tentuar të paktën tetë herë të kryejë tërheqjen e parave. Sipas denoncimit rezulton se ngjarja është shënuar në tetor të vitit të shkuar në bankomatin që ndodhet pranë qendrës “Nënë Tereza” në kryeqytet, ku një person i filmuar nga kamerat e sigurisë ka tentuar të paktën tetë herë të kryejë tërheqje parash. Për këtë arsye Prokuroria e Tiranës ka regjistruar procedimin penal për akuzën e mashtrimit kompjuterik, ndërsa ka sekuestruar në cilësinë e provës materiale edhe një kartë që dyshohet se është e klonuar. Ende nuk ka informacione se cilit klient i janë klonuar të dhënat bankare, por sipas hetimeve rezulton se

karta nuk ka asnjë mbishkrim. “Karta e bankës është viza, me ngjyrë të bardhë, me shirit magnetik të zi, pa asnjë mbishkrim”, - thuhet në dosjen e prokurorisë. Ndërsa të dhënat tregojnë se personi që e ka përdorur atë ka tentuar të kryejë tërheqjen e parave rreth orës 23:30 të datës 25 tetor të vitit të shkuar. Gjatë përpjekjeve për të tërhequr shumën e parave prej 30 mijë lekësh “ATM” ka mbajtur të bllokuar kartën viza, e cila është sekuestruar në cilësinë e provës materiale nga prokuroria. Tashmë policia pritet të identifikojë personin e dyshuar, i cili është filmuar nga kamerat e sigurisë së bankës. L.Bakillari

Karta të klonuara

Gjithë ngjarja është regjistruar nga kamerat e sigurisë, ndërsa veprimet në automatin e sulmuar tregojnë se i dyshuari ka tentuar të paktën tetë herë të kryejë tërheqjen e parave


kronika

E diel 6 janar 2013 www.mapo.al

MAPO

7

Babai denoncoi të bijën, i fejuari “mohon” të dashurën Babai i vajzës, Shkëlqim Buziu bën të ditur se bashkëjetuesi i 18-vjeçares kishte arritur të blinte një makinë luksoze tip ‘Benz Regina’, ndërsa çifti bënte një jetesë që nuk i justifikonte të ardhurat që ata kishin. “Kasaforta

është hapur nga vajza dhe i dashuri i saj. I kërkova paratë vajzës dhe më sollën vetëm 6 milionë lekë të vjetra. Pas kësaj bëra denoncim në polici”, - deklaroi Buziu, i cili i ka kërkuar policisë të zbardhë të plotë ngjarjen. Burime

nga policia thanë se Denis H., i fejuari i vajzës ka mohuar se kishte dijeni që paratë ishin të vjedhura. Ai ka treguar në polici se e fejuara i kishte thënë që paratë ia kishte dërguar halla dhe jo që ato ishin të vjedhura.

shkurt

Kontrabandë me cigare, kapen pas 7 muajve

Babai i 19-vjeçares, Shkëlqim Buziu

Pranga 19-vjeçares, vodhi 150 milionë nga babai, i prish me të fejuarin Fatma Buziu ka pranuar në polici se ka vjedhur paratë që i kishte dërguar halla e saj nga Zvicra dhe se ato janë prishur për të marrë lokale me qira dhe udhëtime Elitjona Doko

Një 18-vjeçare ka përfunduar në qeli në qytetin e Durrësit, si autore e vjedhjes së një sasie të madhe parash nga kasaforta e të atit në banesën e këtij të fundit. Sipas policisë, 18-vjeçarja Fatma Buziu, e cila dyshohet se ka vjedhur 88 mijë franga dhe 4 milionë lekë nga paratë që halla e saj me banim në Zvicër i kishte lënë në ruajtje të atit të saj, është ndaluar pas denoncimit të babait. Vjedhja mësohet të jetë kryer në periudha të ndryshme, kryesisht gjatë tre-katër muajve të fundit. Policia nisi hetimin pas denoncimit të të atit të vajzës, i cili në padijeni të autorit të veprës, u ishte drejtuar uniformave blu për të paditur zhdukjen e pasurisë. Pas thellimit të hetimeve, policia ra në gjurmët e 18-vjeçares dhe ndërsa ka vënë në pranga atë po

punon për të zbuluar se ku janë shpenzuar parat e vjedhura dhe cilët kanë qenë bashkëpunëtorët e vajzës. Kësaj të fundit në momentin e arrestimit iu gjetën 600 mijë lekë, ndërkohë që paratë e tjera ajo deklaroi se i kishte shpenzuar. Vetë vajza ka pranuar vjedhjen, ndërsa ka rrëfyer për grupin hetimor të gjithë historinë dhe rrjedhën e ngjarjes. “Më nevojiteshin para dhe duke ditur se në kasafortën që ndodhej në shtëpinë e babait gjendej një shumë e madhe parash, vendosa t’i vidhja ato. Veproja gjatë kohës që në shtëpi nuk kishte persona të tjerë përveç gjyshes. Arrita ta hapja kasafortën nga pjesa e poshtme e saj, ndërsa më pas merrja vazhdimisht shuma të ndryshme parash”, - ka treguar e reja. Ajo ka thënë se paratë i ka harxhuar me të fejuarin e saj Denis.H, banues në lagjen 8 të Durrësit, me të cilin bashkëjetonte. “Disa para i kemi dhënë për qiranë e lokaleve, ndërsa pjesën tjetër kemi mobiluar banesën ku jetojmë. Kemi bërë disa udhëtime me të fejuarin, brenda dhe jashtë vendit”, mësohet të ketë rrëfyer përpara hetuesve 18-vjeçarja. Arrestimi i vajzës është bërë nga efektivat e policisë së Durrësit, pasi

policia

Arrestimi i vajzës është bërë nga efektivat e policisë së Durrësit, pasi dyshohet se gjatë tre-katër muajve të fundit ajo ka vjedhur sistematikisht në kasafortën që ndodhej në banesën e të atit të saj shumat prej 88 mijë franga zvicerane dhe 4 milionë lekë.

dyshohet se gjatë tre-katër muajve të fundit ajo ka vjedhur sistematikisht në kasafortën që ndodhej në banesën e të atit të saj shumat prej 88 mijë franga zvicerane dhe 4 milionë lekë. Sipas policisë, denoncimi është bërë nga i ati i 18-vjeçares, Shkëlqim Buziu menjëherë pasi ka konstatuar se në kasafortë mungonte shuma totale prej rreth 15 milionë lekësh të reja. Të njëjtat burime saktësojnë se vajza në dëshminë e saj ka pranuar

se ka marrë para nga kasaforta dhe se i ka shpenzuar ato. Policia ka arritur të zbardhë në kohë rekord ngjarjen vetëm dy orë pas denoncimit të të atit në polici. “Me të marrë denoncimin e Shkëlqim Buziut, policia është nisur menjëherë drejt banesës së tij për të kryer hetimet e para. Mësohet se 18-vjeçarja kishte mundur ta hapte kasafortën pa përdorur çelësin dhe pa lënë të kuptohet që kasaforta ishte e hapur, duke e hapur atë në pjesën e poshtme të saj. Pasi kryente marrjen e sasive të ndryshme të të hollave, vajza rregullisht ishte e vëmendshme dhe nuk linte të kuptohej se ishte kryer vjedhje”, - thanë burime nga policia. E gjitha kjo u kuptua pasi kishin kaluar më shumë se tre-katër muaj. Burime nga grupi hetimor bënë të ditur se po punohet intensivisht për të mësuar se ku kanë përfunduar paratë e tjera të vjedhura. Grupi hetimor i ngritur për zbardhjen e plotë të ngjarjes vijon me hetime intensive, ndërsa ka bërë të mundur edhe sekuestrimin e mjetit tip “Benz” që përdorej nga i fejuari i vajzës, i cili dyshohet të jetë blerë me parat e vjedhura, si dhe 6 milionë lekë që e reja i ruante.

Elbasan-Kryente kontrabandë paketash prej shtatë muajsh me autobusin e linjës Greqi-Shqipëri, kapet pasagjeri. Zyra kundër krimit ekonomik e financiar në Drejtorinë e Policisë së Elbasanit ka finalizuar operacionin e koduar “Pasagjeri”, duke arrestuar në flagrancë Roland Kriston 50 vjeç, me banim në Elbasan dhe ka filluar procedimin penal ndaj shoferit Pandeli Gegushi, shofer i linjës së autobusit Greqi-Shqipëri me targë KO 3428 B. Në bashkëpunim me njëri-tjetrin, këta shtetas fusnin paketa kontrabandë nga dogana e Kapshticës. Në cilësinë e provës materiale në “rrugën e fundit” janë sekuestruar 500 copë paketa. Sipas hetimeve paraprake, ky aktivitet ka vazhduar për 7 muaj me radhë. Ndaj tyre është ngritur akuza e “futjes së mallrave kontrabandë e pa pulla fiskale”. F.S. 

Aksident në autostradë, humb jetën 25-vjeçari Aksident me pasojë vdekjen në autostradën Tiranë-Durrës. Ng jarja e rëndë ka ndodhur në orët e vona të mbrëmjes së djeshme, ndërsa policia e mbërritur në vendng jarje sqaron se nga aksidenti ka humbur jetën një person. Po sipas të njëjtave burime, nga përplasja e mjetit me targa AA 015 CB me një motor me targa TR 320, ka humbur jetën 25-vjeçari Arben Çupi, i cili udhëtonte me motor. Mësohet se viktimës i është dhënë ndihma e parë, por ai nuk ka mundur t’u mbijetojë plagëve duke ndërruar jetë në Spitalin Ushtarak. Policia ka ndaluar drejtuesin e mjetit, ndërkohë që po heton për shkaqet e këtij aksidenti të rëndë.

Pritë me maska makinës në Burrel, shoferi ikën mes breshërive Dy persona të maskuar i kanë bërë pritë një makine mëngjesin e djeshëm në Burrel, ndërsa kanë qëlluar ndaj saj pasi panë që shoferi nuk ndaloi. Burime zyrtare nga policia lokale bëjnë me dije se në orët e para të mëngjesit të djeshëm, rreth orës 02:00, persona të armatosur i kanë dalë përpara një furgoni pasagjerësh në aksin rrugor Burrel-Milot, në afërsi të fshatit

Bushkash, duke i kërkuar që të ndalonte. Mësohet se drejtuesi i mjetit, i cili udhëtonte i vetëm, nuk është ndalur dhe për pasojë personat e maskuar kanë qëlluar me armë në drejtim të furgonit me targa MT 3389 A. Fatmirësisht, shoferi nuk është lënduar dhe ka arritur të largohet me shpejtësi. Ndërkohë, policia ka shoqëruar në komisariat dy persona të

dyshuar si autorë të ngjarjes. Ata janë Gjok Rrica 19 vjeç dhe Martin Menga 17 vjeç. Blutë e Matit sqarojnë se të rinjve iu është sekuestruar edhe arma tip automatik, me të cilën kanë tentuar të grabisin shoferin e furgonit. Edhe pse paraprakisht dyshohet se bëhet fjalë për një tentativë grabitjeje, policia po heton edhe në pista të tjera. Kjo nuk është hera e parë që

maskat u zënë “pritë” makinave në afërsi të fshatit Bushkash dhe nën kërcënimin e armëve u grabisin drejtuesve të mjeteve dhe pasagjerëve varëset, celularët dhe paratë që kanë me vete. Më herët në këtë aks rrugor një i ri u plagos ndërsa udhëtonte me të fejuarën po nga një grup personash të maskuar që u kërkuan të ndalonin për t’i grabitur.


8

MAPO

e diel, 6 janar 2013 www.mapo.al

2012 UET Press / Kolana historike


e diel, 6 janar 2013 www.mapo.al

ekonomi

MAPO

9

Këmbimi, viti nis me vlerësimin e dollarit Monedha amerikane duket se e ka nisur mbarë vitin 2013. Të dhënat nga kursi zyrtar i këmbimit valutor të Bankës së Shqipërisë konfirmojnë vlerësimin e dollarit me 0.76 lekë kundrejt monedhës vendase. Dollari ka arritur dje nivelin e 107.21 lekëve. Vlerësimi i monedhës amerikane vjen si pasojë e vlerësimit në bursat

ndërkombëtare teksa ka arritur nivelin më të lartë në gjashtë muajt e fundit kundrejt yen-it dhe kuotën më të lartë në shtatë javët e fundit kundrejt euros. Kjo ka ardhur pas debateve të vendimmarrësve të Rezervës Federale të SHBAsë, ku është diskutuar se programi i vlerësimeve të lehtësimit sasior 3, mund të përfundojë më

shpejt se parashikimi. Indeksi i dollarit avancoi me 0.5% me monedhën amerikane që u forcuar ndaj euros, i cili arriti në 1.3 USD. Nga ana tjetër, euro ka pësuar zhvlerësimin e parë për këtë vit, duke arritur në nivelin e 139.55 lekë. Monedha europiane është dobësuar lehtë, me vetëm 0.06 lekë kundrejt lekut.

The Guardian: Shqipëria, e dyta në botë për turizmin 2013 Në rubrikën “travell”, prestigjiozja “The Guardian” renditi bregdetin shqiptar të dytin në botë si destinacion turistik për këtë vit. “Shqipëria ofron rrënoja të qytetërimeve dhe një kulture bizantine e otomane, plazhe me rërë të bardhë, laguna, rezervate natyrore dhe brigje të shumta”, citon revista

Ç

mimet e ulëta, rrënojat e qytetërimeve iliro- romake bashkë me bregdetin mjaft panoramik e kanë listuar Shqipërinë të dytën në botë për turizmin 2013 nga prestigjiozja britanike “The Guardian”. Revista citon se në 380 milje të bregdetit shqiptar turistët do të gjejnë fshatra panoramikë, rrënoja të qytetërimeve të lashta ilire dhe romake. Gjithashtu, revista nuk lë pa përmendur plazhet e virgjëra të vendit që ofrojnë aventura të shumta për turistët e huaj dhe vlerëson turizmin në Shqipëri në të njëjtat nivele me ato të Kroacisë. Në artikullin kushtuar bregdetit shqiptar përmenden rrënoja të qytetërimeve dhe një kulture bizantine e otomane, plazhe me rërë të bardhë, laguna, rezervate natyrore dhe brigje të shumta. Në faqen e saj zyrtare në rrjet revista rendit në vendin e dytë bregdetin shqiptar si një ndër destinacionet më të mira, duke vlerësuar bukuritë, kulturën dhe kostot. Në rrëfyesin për turizmin e këtij viti ‘The Guardian” nuk ka marrë në konsideratë shtetet, por destinacionet më të bukura. Në 20-shen e parë përfshihet Italia me shumë qendra atraktive për turistët. Greqia, Turqia, Spanja dhe Portugalia prezantohen me më shumë se dy atraksione turistike. Sipas metodologjisë që revista përdor, merren në konsideratë disa elementë që i bëjnë vendet e renditura si më të preferuarat. Kryesisht klasifikimi është bërë duke u nisur nga bukuria, moseksplorimi i mjaftueshëm dhe çmimet e ulëta.

Fotoja e botuar në gazetën “The Guardian”

Pikërisht këto të dhëna e kanë renditur Shqipërinë me bregdetin e saj të dytin në botë që duhet frekuentuar për këtë vit. Madje, revista ka ilustruar shkrimin e saj me një foto të madhe nga plazhi i Ksamilit. Vetëm pesë vitet e fundit Shqipëria është përfshirë në radarët e hartës botërore të turizmit. Agjencitë prestigjioze të fushës po e rekomandojnë fort, ndërsa agjencitë turistike pohojnë se numri i vizitorëve nga Europa Perëndimore po rritet gjithnjë e më shumë. Sipas statistikave të Ministrisë së Turizmit, më shumë se1 milion të huaj kanë zgjedhur Shqipërinë për të kaluar pushimet vitin që shkoi. Dy vitet e fundit është shtuar ndjeshëm numri i të huajve që mbërrijnë në vend gjatë sezonit veror, duke rritur peshën e tyre në sektorin e turizmit. Por megjithatë, turizmi shqiptar vijon të dominohet nga ai kombëtar, ku gjysma e turistëve janë kosovarë dhe maqedonas. Falë rritjes së turistëve dhe njëherësh uljes së numrit të daljeve të shqiptarëve jashtë vendit,

20 destinacionet që rekomandohen për verën e 2013-ës 1-Ishujt Santa Maria 2-Shqipëria -bregdeti Adriatik 3-Spanja –ishujt Kanarie 4-Bregdeti Oqeanik ne France 5-Venecia Itali 6-Shtëpitë e Plazhit në Sicili 7-Pulia Itali, “Calcebianca” 8-Itali, “Casale Villarena” 9-Greqi, “Ishujt e argjendtë” 10-Spanjë –Sardenja gjatë këtij viti është arritur të përmirësohet ndjeshëm edhe bilanci i turizmit. Megjithëse bilanci vijon të mbetet negativ, është reduktuar në

Studimi: 2013, viti i papunësisë Një studim i kompanisë së auditimit Ernst&Young parashikon rritje të numrit të të papunëve në eurozonë. Sipas studimit që publikohet në Deutshe Welle, në gjysmën e dytë të 2013-ës numri i të papunëve do të tejkalojë Të papunë 20 milionë, një shifër që përbën rekord të ri negativ. Papunësia në zonën euro arriti në fund të vitit 2012 në nivele të larta të papara, me 18 milionë e 700 mijë të papunë, ose 11.7%. Sipas studimit, performanca e përgjithshme ekonomike e vendeve të eurozonës do të bjerë me 0.2% dhe siç

thuhet në studim, do të ketë edhe një tjetër vit të vështirë për eurozonën. Shumë e vështirë do të jetë gjendja në Greqi dhe Spanjë. Në Greqi, parashikohet një zvogëlim i PBB-së deri në 4,3%. Papunësia tashmë shumë e lartë në Greqi, pritet të ketë një rritje të re, duke arritur në 28% në vitin 2013. Gjërat nuk duken më mirë në Spanjë, ku ekspertët parashikojnë rritje të indeksit të papunësisë në 27%. Ulja e numrit të të papunëve në Spanjë në fund të vitit 2012 shpjegohet me faktin që në sezonin e Krishtlindjeve rriten përkohësisht nevojat e tregut të punës.

11-Kanada- “Shtëpia rrëshqitëse” 12-Greqia- Korfuzi 13-Kenia, -“Shtëpia Forodhani” 14-Turqi, Antalia 15-Kroaci- Shtëpia Marlera 16-Turqi, Kopshti i Sulejmanit 17-Malta, Shtëpia Xaghra 18-Spanja, Hotel Valhalla Spa , Almeria 19-Portugali, bregdeti Vicentina 20-Portugali, “Shtëpia Na Areia” 13.5% në favor të daljeve nga Shqipëria, nga 31% që ishte në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Sipas të dhënave nga operatorët, turistët ka-

në qëndruar më shumë në Durrës dhe Vlorë, që kanë edhe kapacitetet më të mëdha pritëse, ndërkohë që pjesa më e madhe e tyre kanë zgjedhur të kalojnë disa ditë në bregdetin vendas. Gjatë këtij viti ka pasur gjithashtu një numër të konsiderueshëm të turistëve në Velipojë dhe Shëngjin, falë përmirësimit të infrastrukturës dhe njësive akomoduese. Operatorët turistikë thonë se çmimet e ofruara për akomodim dhe ushqim janë të njëjta me një vit më parë, ku kryesisht dhomat variojnë 20-50 euro/nata, në varësi të cilësisë dhe madhësisë së saj. Pushuesit kanë zgjedhur kryesisht hotelet dhe jo shtëpitë, të cilat ofrohen me qira për pushime më afatgjata, mbi 7 ditë. Sipas të dhënave nga Agjencia e Turizmit, dhomat që ofrohen nga njësitë e tjera akomoduese (përjashto hotelet) janë më të shumta në numër. Në gjithë vendin llogariten 908 njësi të tjera akomoduese, me një numër shtretërish që në total shkon 33 943.

gREQI

4 lista të tjera me mijëra emra evazionistësh fiskalë Lista “Lagarde” me emrat e grekëve që kanë fshehur depozitat e tyre jashtë vendit është vetëm “maja e ajsbergut”, sepse në Greqi ekzistojnë edhe 4 lista të tjera të ngjashme. Lajmi është bërë i ditur dje nga dy gazeta të mëdha greke “To Vima” dhe “Ethnos”. Sipas tyre, në këto lista figurojnë emrat e personave me depozita të fshehta në Luksemburg dhe Lihtenshtejn, me prona në zemër të Anglisë dhe me jahte luksi në Holandë. Shtypi shkruan se 54 000 grekë i kanë depozituar paratë në bankat

jashtë vendit gjatë viteve 2009-2011 dhe 31 000 prej tyre kanë fshehur të ardhura që arrijnë në 15 miliardë euro. Listat me depozita në Lihtenshtejn e Luksemburg, me pasuri të patundshme në Londër dhe jahte në Holandë, përfshijnë 5 200 tatimpagues, që konsiderohen se bëjnë pjesë në “zonën e evazionit të lartë fiskal”. Gazeta “Ethnos” shkruan se e ashtuquajtura lista “Lihtenshtein” është bërë e njohur në vitin 2007, por u injorua nga qeveria e atëhershme e Athinës. Sipas

shtypit, në gjurmët e parave të pista gjenden 600 grekë që kanë blerë prona të shtrenjta në Londër dhe nuk paguajnë taksa, ndërsa 104 të tjerë kanë anije të shtrenjta në Holandë, kostoja e të cilave varion nga 500 000 deri në 4 milionë euro dhe nuk i raportojnë ato për të mos paguar taksa. Në ditët e fundit të vitit 2012, ministri i Financave iu bëri thirrje grekëve të kthejnë paratë e tyre në vend dhe të mos presin asnjë lloj “amnistie”, pasi sipas tij, qeveria ka në duart e saj shumë instrumente për të luftuar evazionin fiskal.


OpEd

10

MAPO

E diel 6 janar 2013 www.mapo.al

Opinione dhe Editoriale

01

Kreativiteti mund të jetë vetëm anarshist, kapitalist, darvinian.

02

Por Italia nuk është një vend intelektual. Në metronë e Tokios të gjithë lexojnë. Në Itali, nuk ndodh. Mos e vlerëso Italinë nga fakti se ka prodhuar Rafaelin dhe Mikelanxhelon.

03

Në Amerikë ekziston një etikë puritane dhe një mitologji e suksesit. Ai që është i suksesshëm është i mirë. Në vendet latine, në vendet katolike, një person i suksesshëm është një mëkatar. Umberto Eco, filozof italian  

Bujar Kapexhiu Nga

Ku po e çon mushka lidershipin e Kosovës? Dëmi për imazhin e Kosovës si Perëndim i egër për investitorët është katastrofik, ndërsa imazhi për Kosovën që shqelmon aleatët më të mëdhenj të saj është vetëvrasës

G

azeta më e madhe amerikane New York Times botoi para pak ditësh artikullin e agjencisë më të madhe në botë Reuters, me titull: “Kosova, imazh i Perëndimit të egër për investitorët” (http:// www.nytimes.com/reuters/2012/12/31/world/ europe/31reuters-kosovo-investment.html?smid=fb-share). Artikulli bën fjalë për atë që Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale ka tërhequr në mënyrë të paligjshme 4 nga 5 licencat sa i kishte dhënë kompanisë britanike Fox Marble për industrinë e gurit në Kosovë. Artikulli linte mëdyshjen nëse kjo ka të bëjë me korrupsionin në Kosovë, të cilin e trajton edhe me raste të tjera (tenderi me pasaportat biometrike) apo me prapavijë politike. Ambasadori britanik në Kosovë, Ian Cliff, citohet të ketë deklaruar se është shumë i shqetësuar për këtë dhe se shefi i tij, ministri i Jashtëm britanik, William Hague, e ka ngritur këtë çështje në nivelet më të larta të Kosovës. Artikulli trajton joseriozitetin kulmor të kryetarit të Komisionit të Pavarur për Miniera e Minerale, Ahmet Tmava, i cili i përgjigjet Reutersit se obligimin ligjor që ky komision ka pasur që ta njoftojë me shkrim kompaninë e licencuar e ka kryer, duke e njoftuar atë gojarisht. Deri më tani çdo veprim korruptiv që ka larguar investitorë nga Kosova është arsyetuar me kinse politikën që Kosova e ka për ta rezervuar tregun e saj për shtetet aleate që e çliruan Kosovën. Skandali me rumunët Kur, p.sh., një kompanie rumune i janë plaçkitur mjetet e punës nga partnerët kosovarë dhe kësisoj i është djegur investimi i saj milionësh, mosreagimi i institucioneve të Kosovës është arsyetuar me atë se Rumania nuk

koment Nexhmedin Spahiu

Skandali i fundit i përket një fushe krejtësisht tjetër. Tani loja e fëlliqur korruptive apo politika abuzive bëhet ndaj një kompanie të një prej vendeve më meritore për çlirimin e Kosovës, Britanisë së Madhe, sa detyron edhe Sekretarin (ministrin) e saj të Jashtëm, William Hague të shprehë shqetësim. Shtrohet pyetja: Ku po e çon mushka lidershipin e Kosovës? Kjo shprehje përdoret nga populli i Tiranës për dikë që nuk e di se kah është duke shkuar, por i vihet pas tekeve të tij jo të arsyeshme. Shkelmim aleatit të madh në momentin vendimtar Skandali i fundit është gjëja që më së paku i duhet Kosovës në momentin kur Kosova është në fazën finale të bisedimeve me Serbinë. Në fakt, bisedimet për veriun e Kosovës nuk janë asgjë tjetër, pos pazar se deri në ç’masë Kosova, formalisht e pavarur, do të jetë realisht e varur nga Serbia.

po e njeh Republikën e Kosovës dhe punë e madhe që digjen investitorët rumunë! Skandali me sllovakët Edhe kur Ministria e Punëve të Brendshme të Kosovës i nxjerr telashe banale Shefit të Zyrës Diplomatike Sllovake në Kosovë (de facto ambasadorit sllovak në Kosovë), edhe ky veprim skandaloz arsyetohet me atë se Sllovakia nuk e ka njohur Republikën e Kosovës dhe kush po ua var sllovakëve! Në vend që prezenca në Kosovë e misioneve diplomatike të shteteve që nuk e kanë njohur Kosovën të shfrytëzohet për afrim me këto vende dhe lobim për njohje edhe nga këto vende, veprohet në mënyrë të kundërt, veprohet në stilin e diplomacisë Zullu sipas tregimit të Faik Konicës. Skandali me britanikët Skandali i fundit i përket një fushe krejtësisht tjetër. Tani loja e fëlliqur korruptive apo politika abuzive bëhet ndaj një kompanie të një prej vendeve më meritore për çlirimin e Kosovës, Britanisë së Madhe, sa detyron edhe Sekretarin (ministrin) e saj të Jashtëm, William Hague të shprehë shqetësim. Shtrohet pyetja: Ku po e çon mushka lidershipin e Kosovës? Kjo shprehje përdoret nga populli i Tiranës për dikë që nuk e di se kah është duke shkuar, por i vihet pas tekeve të tij jo të arsyeshme. Shkelmim aleatit të madh në momentin vendimtar Skandali i fundit është gjëja që më së paku i duhet Kosovës në momentin kur Kosova është në fazën finale të bisedimeve me Serbinë. Në fakt, bisedimet për veriun e Kosovës nuk janë asgjë tjetër, pos pazar se deri në ç’masë Kosova, formalisht e pavarur, do të jetë realisht e varur nga Serbia. Atëherë kur Kosovës i duhet t’i koncentrojë të gjitha energjitë që këtë pazar të kalojë sa më mirë e sa më lehtë, kur i duhet që edhe dreqin edhe të birin ta bëjë aleat për të nxjerrë një pazar sa më të favorshëm, Kosova shqelmon vendin, kryeqyteti i të cilit, Londra, është epiqendra e të gjitha pazareve politike në botë. Tri kryeqytetet e botës: Stambolli, Parisi e Londra Jo më kot thuhet se bota ka 3 kryeqytete: Stambollin, që është

Bashkëfajtorë

pazari më i madh në botë i gjësendeve (veshmbathjeve, ushqimeve etj), Parisin që është pazari më i madh në botë i vlerave artistike, dhe Londrën ku bëhet pazari kryesor: ai politik, ku vendoset për fatet e kombeve. Dhe lidershipi i Kosovës shqelmon hiç më pak se në Londër dhe e bën Kosovën objekt të trajtimit negativ të agjencisë më të madhe në botë dhe gazetës më të madhe në Amerikë dhe shumë gazetave të tjera në botë. Varri për investitorët, tragjedi për Kosovën Shkrimi i lartcekur me të drejtë citon Christopher Gilbert-in, drejtuesin e kompanisë britanike Fox Marble, tek thotë se kjo punë është një varr për kompaninë e tij, por një tragjedi për Kosovën. Fati i Trepçës Duhet pasur parasysh që Kombinati Trepça nuk është privatizuar deri më tani pikërisht ngaqë ende nuk ka përfunduar çështja e veriut. Britanikët janë ata që e kanë nisur Trepçën në kohën mes dy luftërave botërore dhe interesimi i tyre për të vazhdon të jetë i lartë edhe sot. Tani kur po vendoset fati i Trepçës, Veriut të Kosovës dhe me këtë i gjithë Kosovës, të shqelmosh britanikët për çfarëdo arsye: korruptive, budallallëku apo çfarëdo tjetër është një vetëvrasje ekonomike e politike. Epilogu i korrupsionit apo budallallëkut Epilogu i këtij veprimi mund të jetë që kompania britanike ta padisë Komisionin e Pavarur për Miniera e Minerale dhe t’ia marrë nja 20-30 milionë euro. Apo mos ndokush shpreson se ky Komision ka juristë të aftë që ta fitojnë gjyqin kundër kompanisë britanike?! Por, për këtë si duket nuk mërzitet Ahmet Tmava, ngaqë ky ndëshkim paguhet jo nga xhepi i tij, por nga xhepi i taksapaguesve të Kosovës. 20-30 miliona euro ndëshkim mund të jenë fatura më e vogël për Kosovën, për faktin që Ahmet Tmava e mentorët e tij “i kanë hipur mushkës”. Dëmi për imazhin e Kosovës si Perëndim i egër për investitorët është katastrofik, ndërsa imazhi për Kosovën që shqelmon aleatët më të mëdhenj të saj është vetëvrasës.

Epilogu i këtij veprimi mund të jetë që kompania britanike ta padisë Komisionin e Pavarur për Miniera e Minerale dhe t’ia marrë nja 20-30 milionë euro. Apo mos ndokush shpreson se ky Komision ka juristë të aftë që ta fitojnë gjyqin kundër kompanisë britanike?! Por, për këtë si duket nuk mërzitet Ahmet Tmava, ngaqë ky ndëshkim paguhet jo nga xhepi i tij, por nga xhepi i taksapaguesve të Kosovës. 20-30 miliona euro ndëshkim mund të jenë fatura më e vogël për Kosovën, për faktin që Ahmet Tmava e mentorët e tij “i kanë hipur mushkës”. Dëmi për imazhin e Kosovës si Perëndim i egër për investitorët është katastrofik, ndërsa imazhi për Kosovën që shqelmon aleatët më të mëdhenj të saj është vetëvrasës.


E diel 6 janar 2013 www.mapo.al

MAPO

19 11

Kush është kjo farë aleance që i kërkon Kryepeshkopit shenjtërimin e një prifti për sa patriot apo i zoti na paskësh qenë ky? Me ç’të drejtë e nisur nga çfarë parimesh? Dëshira e mirë? Ajo thjesht thuhet, por nuk mëtohet. E drejta? Cila e drejtë? Ku është shkruar? Vetëm besimtarët ortodoksë, por dhe ata sipas rregullave, mund të kërkojnë një gjë të tillë. Të gjitha këto janë ndërhyrje të politikës në punët e një bashkësie fetare e cila funksionon me rregullat e saja dhe, në territorin e Shqipërisë, edhe me marrëveshjet e ndërsjella të bashkësisë me shtetin shqiptar.

Nuk mund të heshtet kundër papërgjegjshmërisë së AKZ K

a kohë që një lloj nacionalizmi dylekësh i përhapur ndër disa shqiptarë më shkakton neveri, por asnjëherë sa në ditët e fundit të 2012-ës, kur u sulmua Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse të Shqipërisë Fortlumturia e Tij Anastasios Janullatos, nga eksponentët e Aleancës Kuqezi. Prej kohësh ai sulmohet. Sigurisht, nuk jam unë personi më i përshtatshëm për t’i bërë apologjinë Fortlumturisë së tij, dhe nuk kam ndërmend të bëj këtë gjë në këtë shkrim. Së pari, vetë puna dhe veprimtaria e tij janë apologjia më e mirë, e së dyti, ka edhe të tjerë që mund ta bëjnë më mirë se unë këtë gjë, sikurse tashmë kanë vepruar klerikët e Kishës Ortodokse që e njohin mirë dhe kanë punuar prej vitesh afër tij. Ajo që më irritoi ishte diçka tjetër që do mundohem ta shpjegoj në këtë shkrim. Në kësisoj deklaratash dhe në letrën drejtuar Presidentit të Republikës nga ana e Aleancës Kuqezi për tërheqjen e titullit “Gjergj KastriotiSkënderbeu” Kryepeshkopit të Kishës Ortodokse, preken themelet e lirisë fetare në vend, që janë baza e çdolloj lirie tjetër, pasi kanë të bëjnë me lirinë e ndërgjegjes. Përveç faktit që tregojnë paburrni, pasi një gjë e dhënë nuk kthehet mbrapsht, së paku në traditën më të mirë shqiptare, këto deklaratat totalisht të papërgjegjshme krijojnë precedentë të rrezikshëm në marrëdhënien e politikës me besimin fetar në Shqipëri. Madje kur politika kërkon të të japë edhe leksione administrimi të brendshëm të Kishës, apo leksione ekleziologjie apo teologjie, është si të thërrasësh një lopçar e të flasë për astrofizikën vetëm sepse ka parë yjet natën. Paturpësia dhe pafytyrë-

sia shtyhen deri aty sa kërkohet zëvendësimi i Kryepeshkopit me një prift shqiptar duke nxitur kësisoj edhe besimtarët kundër hierarkut të tyre. Kush nuk e ka të qartë natyrën universale dhe unitare të Kishës, që qëndron në thelbin e saj dogmatik dhe teologjik, sigurisht që del me kështu deklaratash të papërgjegjshme. Sipas kësaj logjike të nxitur nga të tilla deklarata i bie që edhe më shumë se gjysma e episkopatit katolik duhet të ikë, po ashtu edhe pastorët protestantë amerikanë, gjermanë apo anglezë që kanë themeluar komunitete e i drejtojnë ende sot në Shqipëri duhet të largohen. Të imagjinojmë pak se çfarë bën një lëvizje e tillë me një mendësi të tillë sikur, largqoftë, të vijë në pushtet. Po çfarë do të thoshte një lëvizje e tillë sikur në Itali më shumë se gjashtë a shtatë priftërinj katolikë shqiptarë që njoh unë e që drejtojnë komunitete italiane të largoheshin prej shtetit apo prej besimtarëve të atjeshëm vetëm sepse janë shqiptarë? A do ishte ksenofobi kjo? Po në USA, ku janë disa meshtarë katolikë shqiptarë që drejtojnë komunitete amerikane përveç atyre që drejtojnë komunitetet e diasporës shqiptare? E ç’është më e keq ja, për t’iu kundërvënë Janullatosit shkojnë e ndjekin meshën e Krishtlindjes në një bashkësi që nuk është në bashkim me Kishën Ortodokse shqiptare, kjo e fundit është e njohur nga të gjithë shqiptarët ortodoksë brenda dhe jashtë vendit, nga vetë Patriarkana e Stambollit, nga Patriarkanat e tjera, nga Shteti shqiptar, nga komunitetet e tjera fetare në vend dhe e udhëhequr në thelbin e saj, jo sipas statutesh që shkojnë e

vijnë, por sipas Kanoneve të Kishës lindore dhe të etërve të shenjtë që janë dymijëvjeçare. Duke u bërë palë e një problemi të brendshëm të Kishës Ortodokse nxitet përçarja e besimtarëve e kjo është një vepër për t’u ndjekur penalisht. Kisha (katolike, ortodokse, lindore apo perëndimore qoftë) nuk ka në themel të vetin patriotizmin, por Krishtin dhe kolonat e saj janë ipeshkvijtë d.m.th. mbikëqyrësit që aty janë për vullnet të Hyjit. Në Kishë demokracia nuk funksionon si në Parlament apo në politikë, pasi pjesëmarrja e popullit dhe e vullnetit të tij në vendimet e Kishës nuk mund të anashkalojë edhe një element tjetër thelbësor dhe që i jep formë krejt jetës së Kishës e që është ai frymor e m’anë tjetër aspektin hierarkik e institucional. Nuk ka të drejtë askush të kërkojë shpalljen shenjt të dikujt, nëse nuk i përket një grigje të caktuar, por edhe kur i përket duhet të bëhet sipas rregullave. Kush është kjo farë aleance që i kërkon Kryepeshkopit shenjtërimin e një prifti për sa patriot apo i zoti na paskësh qenë ky? Me ç’të drejtë e nisur nga çf arë parimesh? Dëshira e mirë? Ajo thjesht thuhet, por nuk mëtohet. E drejta? Cila e drejtë? Ku është shkruar? Vetëm besimtarët ortodoksë, por dhe ata sipas rregullave, mund të kërkojnë një gjë të tillë. Të gjitha këto janë ndërhyrje të politikës në punët e një bashkësie fetare e cila funksionon me rregullat e saja dhe, në territorin e Shqipërisë, edhe me marrëveshjet e ndërsjella të bashkësisë me shtetin shqiptar. Nuk mund t’i kërkojë Aleanca Kuqezi fonde Kryepeshkopit Janullatos për Kishën e Elbasanit apo për çdo Kishë tjetër, sepse në nenin 10 të

koment Gjergj Meta

Parimi i laicitetit që në botën e qytetëruar nisi kur dy mijë vjet më parë një burrë prej Nazaretit, njeriu – Hyj, tha “Jepini Cezarit çka i takon Cezarit e Zotit çka i takon Zotit’, e mbron lirinë fetare dhe nuk e dhunon atë. Garantë të këtij parimi duhet të jemi të gjithë, sidomos ata që kanë në dorë udhëheqjen e vendit. Kushtetutës së Shqipërisë thuhet se “Bashkësitë fetare … kanë pavarësi në administrimin e pasurive të tyre sipas parimeve, rregullave dhe kanoneve të tyre …”. Precedent i krijuar nga këto deklarata përbën një rrezikshmëri të lartë për të ardhmen e lirisë fetare në vendin tonë dhe autonominë e dy rendeve, atij fetar dhe atij politik. Askush nuk mund të ndërhyjë në funksionimin e brendshëm të komuniteteve fetare, apo të nxisë anëtarët e saj të rebelohen kundër hierarkisë. Kishat funksionojnë me

rregulla të qarta që janë farkëtuar ndër shekuj e nuk kanë të bëjnë aspak me rregullat e lëvizjeve ideologjike të vjetra qofshin ato apo edhe disamuajshe. Nëse hovi i këtyre deklaratave nuk frenohet do të kemi probleme në të ardhmen. Kjo është një logjikë nacionalkomuniste, e cila na çoi aty ku e pamë të gjithë. Por ka edhe më shumë. Kush i ka ndjekur zhvillimet fetare në vend në këto vite nuk mund të mos dëshmojë një përpjekje të jashtëzakonshme të krerëve fetarë të Shqipërisë, të gjithë atyre, duke nisur nga i ndjeri Haxhi Hafiz Sabri Koçi e tani Selim Muça e duke vazhduar, me Fortlumturinë e tij Janullatos, Imzot Pelushin etj, me Baba Dede Reshat Bardhin e tani me Baba Mondin, me Imzot Rrok Mirditën, Imzot Massafrën dhe ipeshkvijtë e tjerë katolikë, të cilët kanë qenë dhe janë shembull i punës së pareshtur dhe me përkushtim në komunitetet e tyre e po ashtu një shembull se si në momente të vështira kanë ditur të jenë bashkë për të përballuar situata të veçanta. Këtu nuk është fjala vetëm të ruhet figura e një kleriku ortodoks, por e të gjithë klerikëve në Shqipëri të çfarëdolloj feje apo race ato qofshin, por sidomos të ruhet autonomia e ndërsjelltë e institucioneve fetare dhe atyre shtetërore apo politike. Parimi i laicitetit që në botën e qytetëruar nisi kur dy mijë vjet më parë një burrë prej Nazaretit, njeriu – Hyj, tha “Jepini Cezarit çka i takon Cezarit e Zotit çka i takon Zotit’, e mbron lirinë fetare dhe nuk e dhunon atë. Garantë të këtij parimi duhet të jemi të gjithë, sidomos ata që kanë në dorë udhëheq jen e vendit.

Letër përbuzjeje Dobrica Qosiqit I pandërruari Dobrica Qosiç,

E

lexova letrën tuaj. I drejtoheni studentëve, për hir të vërtetës, atyre që janë në botën e jashtme, por supozoj që edhe unë, një student i gjorë nga Serbia, kam të drejtë t’ju përgjigjem. Aq më shumë që planifikoj të largohem nga ky shtet, jo nga “dashuria ndaj profesionit” siç mjerueshëm arsyetojnë studentët e grumbulluar rreth Organizatës fantazmë të studentëve serbë në botë, por pikërisht të iki nga ju dhe nga të ngjashmit si ju, të iki nga pasojat që politika juaj ka shkaktuar duke e bërë jetën në këtë shtet të padurueshme. Në fjalinë e parë të letrës suaj shkruani: “Supozoj se ju prisni nga unë të vërtetën rreth gjendjes së kombit serb sot, dhe vizionin për të ardhmen”. Jo. Këtë nuk e pres, as i çmendur të isha, pavarësisht se ju besoni se ne këtë e presim. Edhe pse adresimet dashurore ndaj vetes nuk janë risi për ju, fjalitë e tilla çdoherë më bëjnë të qesh. Pjesa e mbetur e letrës është serioze, e errët dhe e zymtë, i ngjan shkruesit, kurse ju, është e qartë se një përshtypje të til-

koment Millosh Qiriq

lë keni dashur të krijoni. Pse nuk më intereson asnjë fjalë nga letra që keni shkruar, të cilën e shoh sikur një luftë të panevojshme për promovim, për zaptim të hapësirës publike, e cila edhe ashtu për dekada ju është ofruar? Së pari, veprat e shkrimtarëve racistë nuk i lexoj. Njeriu i cili, do të jap vetëm një shembull, shqiptarët e Kosovës i quan fundërrina politike, sociale dhe morale të Ballkanit, pas terrorit që ushtroi shteti në politikën e të cilit kishte ndikim vendimtar – nuk duhet pyetur për fatin e studentëve, nuk duhet pyetur për asgjë, përveçse kur këto pyetje zhvillohen në gjykatë. Së dyti, ndikimin shkatërrues që keni pasur në gjendjen e shoqërisë serbe, në të cilën kam pasur fatkeqësi të

lind, disa nga ne nuk e kemi harruar. Edhe pse, që ta rehabilitoni biografinë tuaj, para pak kohe jeni vetëshpallur disident, që – ndoshta nuk jeni as të vetëdijshëm – ka shkaktuar shpërthimin e të qeshurave në publik; ju jeni bashkëpjesëmarrës në krime që ky shtet ka bërë, jo vetëm ndaj të tjerëve, por edhe qytetarëve të vet. Ju jeni pjesë e vertikales intelektuale, e cila e ka mbështetur genocidin dhe pastrimin etnik. Karriera juaj zgjat prej dekadash dhe çdoherë jeni dalluar – nga veprimtaria në partinë komuniste të Jugosllavisë, nëpërmjet shkrimit të manifestit të nacionalizmit serb – Memorandumit të ASHAS, që ishte bazë ideologjike për luftërat që paria juaj bëri në hapësirat e ish-Jugosllavisë, pastaj si president i Millosheviçit të RF Jugosllavisë së luftës e gjer në ditët tona, me ndikimin tuaj në çdo udhëheqës të zgjedhur – prej Gjingjiçit, i cili për ju gjithnjë ishte i dyshimtë, Koshtunicës, tek i cili shpresonit më së shumti, pastaj Tadiçit që ishte i preferuari i juaj dhe i cili, të jemi të sinqertë, ju ka dëgjuar më së shumti, gjer te Tomisllav Nikoliçi, të cilin kishit

dashur ta përpunoni edhe pak. Ju jeni, siç në mënyrë patetike iu drejtoheni studentëve, përgjegjës për gjendjen në të cilën kjo shoqëri prej dekadash është zhytur. Ju pra, jeni përgjegjës që studentët dhe të rinjtë e tjerë, shpesh edhe me gjithë familjen ikin si pa krye nga ky shtet. Është hipokrite dhe perverse që pikërisht ju t’u drejtoheni studentëve me ton qortues, t’u shitni mend dhe t’i ftoni të kthehen. I keni dhënë këtë të drejtë vetes, edhe pse nuk ju takon, dhe unë jua mohoj këtë të drejtë. Por ju këtë nuk do ta ndieni, pas jush janë me mijëra njerëz, mediumet që ju përkrahin, politika e lart, akademia. E vetmja arsye e drejtë për protesta studentore sot do të ishte lufta kundër jush dhe kundër trashëgimisë tuaj politike. Asnjë poen nga bolonja, gjendja në mensat studentore apo taksat e larta shkollore, por gënjeshtrat dhe urrejtja që edhe sot i derdhni rrekë kundër popujve tjerë dhe zbulimi i të vërtetave mbi krimet më monstruoze që paria, pjesë e së cilës ishit edhe ju, ka kryer në territorin e ish-Jugosllavisë. Ju jeni, këtë e pranoni, njeriu i të shkuarës. Unë do shtoja, të shkuarës

më të errët të historisë moderne serbe. Do t’ju tingëllojë çuditshëm, por me këtë letër në fakt desha t’ju inkurajoj që të relaksoheni dhe të mos brengoseni për trashëgiminë tuaj politike. Ajo është e rrënjosur thellë, sidomos mes të rinjve, për çka flasin të gjitha hulumtimet e organizatave të shumta. Kur t’ju vijë ora e fundit, pas jush do të mbesin me qindra mijëra të rinj, të cilët me gati të njëjtin vrull sikur ju, i urrejnë Shqiptarët. Po aq, asnjëherë nuk do të informohen mbi përgjegjësinë e shtetit të tyre për gjenocidin e Srebrenicës, për 1601 fëmijë të vrarë të Sarajevës, as për varrezat masive në Serbinë e tyre të bukur ku janë ende me qindra kufoma të pagjetura të Shqiptarëve të vrarë. Nuk do të informohen as për krimin e fundit të luftës, atentatin ndaj Gjingjiçit. Këto janë rezultatet e veprimtarisë suaj prej dekadash, dhe duhet të jeni të kënaqur, keni arritur qëllimin. Krimi juaj është i përkryer. A nuk ju mjafton Qosiq? *Millosh Qiriq është student për master në Universitetin e Arteve, Beograd. Përkthimi: Ali Mehmeti. Botuar në sajtin e radios B92.


CMYK

12

MAPO

e diel, 6 janar 2013 www.mapo.al


CMYK e diel, 6 janar 2013 www.mapo.al

adrian Civici Rastësisht turist në Kubën e Fidel Kastros

Kur varrmihësi vdes, Kush ia bën varrin?! PRoFil

KUSH ëSHTë FETULLAH güLEN? NAsho JoRGAQi

RAFTI I PARë, ‘FASHIST’; LIbRI I PARë, KANUNI I LEKëS PikTuRA

TASo oSE oNUFRI I KISHAvE gREKE

GJERGJ META dhE kishA kATolikE

e përmuajshme

13

Gilman bakalli Shqipëria ka patur sundues, jo udhëheqës

Jo vetëm politikë si zakonisht

REPoRTAZh Nr. 11 (258), Viti Vii botimit dhjetor 2012 Çmimi 300 Lekë

ardian Ndreca 100 vjetët e para të Shtetit shqiptar

MAPO

RIKTHIMI I PRIFTIT TE ILUMINUAR

RREFIM NE 360o. Fëmijëria në Rrushkull: atë kohë modeli ishte Enver Hoxha. Doja të bëhesha lider politik. Shkollimi në Itali: si një prift menaxhon dlirësinë me tundimin e bella vita. Shugurimi, detyra si zëdhëns i Kishës dhe raportet me gazetarët. Cenusi, At Zef Pllumi e të tjera…


14

MAPO

E diel 6 janar 2013 www.mapo.al

politika

Problem shqipja, 2700 fëmijë emigrantësh në shkollat shqiptare Gjatë vitit të kaluar plot 2700 nxënës shqiptarë të kthyer nga Italia dhe Greqia janë regjistruar në shkollat shqiptare. Rikthimi pas shumë vitesh në Shqipëri ka bërë që këta nxënës të përballen me një problem të madh, Gjuhën shqipe. Një pjesë e madhe e nxënësve hasin probleme të mëdha në të folur por

edhe në të shkruar në gjuhën shqipe, çka ka bërë që shumë prej tyre të bëjnë një vit pushim. Nxënësit që janë në ciklin 9-vjeçar e kanë më të thjeshtë për të punuar me Gjuhën shqipe dhe programin mësimor. Vështirësi paraqesin të rinjtë që duhet të ndjekin ciklin e lartë arsimor. Para se ata të japin provimet

e detyruara, duhet t’i nënshtrohen edhe testimit të Gjuhës shqipe, pasi një pjesë e madhe nuk e zotëron atë. Kriza ekonomike që ka prekur Italinë dhe Greqinë ka bërë që në Shqipëri të kthehen mijëra familje, duke vënë në dukje problemin e madh të mosnjohjes së shqipes.

MASH nxjerr kriteret për bursat e Ekselencës, studentët që përfitojnë Ministri Tafaj firmos udhëzimin me procedurat e aplikimit për të përfituar bursa të posaçme për studimet Bachelor, Master dhe doktoraturat që ndiqen në universitetet më të mira të botës. Kriteret që duhet të plotësojnë kandidatët dhe sa do të jetë masa e bursave Jonida Tashi

Ministria e Arsimit përcakton rregullat për të përfituar bursa studimi nga Fondi i Ekselencës. Studentët dhe shkencëtarët e rinj, të shkëlqyer, mund të përfitojnë nga Fondi i Ekselencës të akorduar nga Ministria e Arsimit bursa të posaçme për studimet e plota të doktoratës ose një pjesë të tyre, nëse ato kryhen jashtë shtetit në një nga 15 universitetet më të mira të botës në shkencat shoqërore; në një nga 50 universitetet më të mira të botës në shkencat e natyrës, si dhe bursa të posaçme për studime “Bachelor” ose “Master” në një nga 15 universitetet më të mira të botës sipas ren-

ditjes së përcaktuar nga Times Higher E ducation “Renditja Botërore e Universiteteve”, në vitin më të fundit. Sipas udhëzimit të firmosur së fundi nga ministri Tafaj, “Për përcaktimin e rregullave në zbatim të kritereve, masës së financimit dhe procedurave që ndiqen për përfitimin e Fondit të Ekselencës nga studentët dhe shkencëtarët e shkëlqyer” bursat për studimet e Doktoratës, Bachelor dhe Master jashtë vendit jepen kur studentët plotësojnë kriteret e caktuara. Për studimet e doktoratës në udhëzim përcaktohet se bursat jepen kur studentët: “Janë pranuar në një institucion të arsimit të lartë të huaj për studimet e doktoratës, sipas sistemit tradicional ose me bashkudhëheqje (“Sandwich” ose “Cotutelle”). Kanë arritur notë mesatare mbi 9, në shkencat natyrore, inxhinierike e shkenca të jetës, dhe mbi 9.5, në shkencat ekonomike e shoqërore për studimet e kryera brenda vendit; ose, përkatësisht, mbi 8 (e barasvlefsme me vlerësimin B në sistemin anglo-sakson), në shkencat natyrore, inxhinierike e të jetës dhe mbi 8.5 (e barasvlefshme me vlerësimin B+ në sistemin anglo-sakson) në shkencat ekonomike e shoqërore,

Masa e bursës për doktoraturat Mbështetja financiare në formën e bursës së posaçme jepet për një periudhë deri 30 muaj për studimet e ciklit të tretë, doktoratat që realizohen tërësisht në universitet e huaja, dhe deri 9 muaj për ato të sistemit me bashkudhëheqje, deri në masën e vlerësuar nga KP. Bursa e posaçme përbëhet nga: a. Shpenzimet e jetesës, në masën jo më shumë se 1000 euro/muaj. b. Shpenzimet e udhëtimit, në masën e përcaktuar në varësi të vendit/rajonit në fjalë, kohëzgjatjes së qëndrimit dhe formës së studimeve të doktoratës: i. forma tradicionale: 350 euro/ Evropë ose 850 euro/ të tjera ii. forma Sandwich: 500 euro/ Evropë ose 1000 euro/ të tjera c. Taksën e regjistrimit për studimet e doktoratës, por jo taksën vjetore të shkollimit (tuition fee). d. Shpenzime të udhëtimit të udhëheqësve shkencorë të institucionit të huaj të arsimit të lartë që drejtojnë doktorata me bashkudhëheqje.

për studimet e kryera jashtë shtetit në secilin cikël studimi; janë pranuar në një universitet të huaj për studimet e doktoratës, pa pagesë për tarifa studimesh (tuition fee) dhe nuk marrin pagë ose shpërblim për punën kërkimore apo mësimore që bëjnë gjatë këtyre studimeve në universitetin pritës; kanë përgatitur një projekt për kërkim gjatë studimeve të doktoratës jashtë shtetit dhe të gjitha shpenzimet e projektit kërkimor janë marrë përsipër nga universiteti pritës; pranojnë të punojnë në Shqipëri, për së paku 3 vjet, pas përfundimit të studimeve të doktoratës jashtë shtetit. Nuk janë njëkohësisht, përfitues të ndonjë burse tjetër nga shteti shqiptar dhe nuk kanë të ardhura personale dhe të familjarëve të tyre (prindërit, adoptuesit, bashkëshortët, fëmijët dhe i adoptuari deri në moshën tetëmbëdhjetë 18-vjeçare mbi 200 mijë lekë në muaj.” Bursa për studimet Bachelor dhe Master përfitojnë studentët që ndjekin jashtë vendit ciklin e parë dhe ciklin e dytë të studimeve universitare, nëse: janë pranuar në një nga 15 universitetet më të mira të botës sipas renditjes së përcaktuar nga Times Higher Education, në vitin më të fundit, për të ndjekur

njërin nga dy ciklet e studimit në matematikë, shkenca natyrore, të edukimit, teknike, teknologji, shkenca të jetës, artit dhe sportit; janë pranuar në një nga 15 universitetet më të mira të botës sipas renditjes së përcaktuar nga Times Higher Education, në vitin më të fundit, për të ndjekur njërin nga dy ciklet e studimit në shkencat shoqërore dhe kanë përfituar një pjesë të financimit nga universiteti pritës. Studentët duhet të pranojnë të punojnë, së paku 3 vjet në Shqipëri, pas përfundimit të ciklit përkatës të studimeve, për të cilin përfitojnë bursën, ose pas përfundimit të të gjithë ciklit të studimeve, nëse kandidati përfitues vijon studimet në ciklet më të larta universitare. Edhe në këtë rast kërkohet që studentët të mos jenë njëkohësisht, përfitues të ndonjë burse tjetër nga shteti shqiptar dhe nuk kanë të ardhura personale dhe të familjarëve të mbi 120.000 lekë në muaj. Mbështetja financiare në formën e bursës së posaçme, përfshin mbulimin e shpenzimeve të parashikuara dhe të detajuara nga universiteti pritës, ku studenti është pranuar, deri në masën e vlerësuar nga Komisioni i Përzgjedhjes, si dhe shpenzimet e udhëtimit, në masën 350 euro/Europë, 850 euro/ për vendet e tjera.

Doktoraturat te privati, seleksionimi jo në bazë kuotash Universitetet jopublike shprehen pro masivizimit të doktoraturave, duke kërkuar që seleksionimi të mos bëhet mbi bazën e kuotave. Përfaqësues të universiteteve private shprehen se të gjithë të rinjtë kanë të drejtë të ndjekin doktoraturën në bazë të kritereve të vendosura. Sipas tyre, seleksionimi i më të mirëve ndodh gjatë viteve të studimit, pasi siç thonë ata “jo të gjithë që e fillojnë doktoraturën e mbarojnë atë”. “Duke pasur parasysh edhe

vendimet e fundit të Këshillit të Ministrave, por edhe udhëzimet e Ministrisë së Arsimit, nëse zbatohet me rigorozitet numri i studentëve për udhëheq je doktorature dhe nëse bëhet me shumë seriozitet jo vetëm seleksionimi, por edhe ndjekja e tyre nga njëri vit në tjetrin për sa i përket provimit formues, për sa i përket 60 krediteve që duhet të marrin, plotësimit të kritereve të konferencave, artikujve shkencorë, natyrisht që doktoratura

nuk është një gjë e lehtë, nuk është një spaletë që mund ta vendosësh kur të duash, por mendoj që është pjesa më e vështirë e tri cikleve të studimit që duhet të bëjë një njeri”, - shprehet kreu i Shkollës Doktorale në UET, Ardian Civici. Nga ana tjetër dhe vetë studentët që vazhdojnë aktualisht studimet në universitetet publike dhe private, e shohin ndjekjen e ciklit të doktoraturës si një mundësi e mirë punësimi. “Është e rëndësishme për të zënë një vend

Ardian Civici

pune dhe është diçka që kërkohet në ditët e sotme”, -shprehet një studente. “Besoj se është e rëndësishme, por vetëm për një pjesë të njerëzve, sepse nuk do t’u duhet të gjithëve normalisht”, - thotë një tjetër. Pak ditë më parë drejtuesit e universiteteve publike deklaruan se rritja e numrit të doktoraturave në institucionet private, do ta dëmtojë sistemin e arsimit, duke e zhvlerësuar ciklin e doktoraturave, ashtu siç ndodhi edhe me masterat.


sociale

E diel 6 janar 2013 www.mapo.al

MAPO

15

Pagesa aktuale për të mbuluar periudha të kaluara bëhet vetëm në kuotën minimale që është 3 952 lekë për një muaj sigurim vullnetar

llogaritja

Shembull për pagesën e kontributeve

Pensionet, ISSH: Moshat që dalin brenda datës 30 qershor 2013 Detajohen kushtet sipas kategorive që do të përfitojnë pension deri në datën 30 qershor të këtij viti. Sa duhet të paguajnë personat që mbushin moshën, por nuk kanë plotësuar vitet e punës Jonida Tashi

Për të mos humbur kohë në llogaritjen dhe caktimin e përfitimit, të gjithë personat që gjenden në prag të daljes në pension duhet të bëjnë gati dokumentet e aplikimit. Sipas rregullores nr.1, datë 21.10.2008 “Për caktimin, administrimin dhe pagesën e pensioneve”, të Këshillit Administrativ të ISSH-së, të gjithë personat që u afrohet koha për të përfituar një pension pleqërie, sipas ligjit nr.7703, “Për sigurimet shoqërore në Republikën e Shqipërisë”, ata duhet të paraqesin kërkesë me shkrim që 12 muaj para plotësimit të kushteve për pension, pranë Agjencisë Lokale të Sigurimeve Shoqërore të vendbanimit të tyre. Instituti i Sigurimeve Shoqërore (ISSH) ka përcaktuar kushtet që duhet të plotësohen sipas kategorive për ta ligjëruar të drejtën e pensionit deri më 30 qershor të këtij viti. Për secilën prej tri kategorive janë caktuar mosha dhe vitet e punës që kërkohen. Më konkre-

tisht, brenda 30 qershorit do të dalin në pension pleqërie burrat që bëjnë pjesë në kategorinë e parë dhe mbushin moshën 59 vjeç, kurse gratë 54 vjeçe, ndërkohë që vitet e punës që do të kërkohen janë 33 për të dyja gjinitë. Për kategorinë e dytë të punëve, mosha e përfitimit të pensionit do të jetë 64 vjeç e 6 muaj për meshkujt dhe 59 vjeç e 6 muaj për femrat, ndërsa periudha e sigurimit do të jetë 35 vite pune. Për kategorinë e tretë, burrat do të dalin në pension kur të kenë mbushur moshën 65 vjeç, ndërsa gratë 60 dhe të kenë në librezë 35 vite pune për të marrë pension të plotë. E njëjta gjë si me kategorinë e tretë do të ndodhë edhe për nënat me shumë fëmijë, të cilat për të përfituar pension duhet të kenë mbushur moshën 50 vjeçe, si dhe të kenë 30 vite pune të siguruara. Por, përveç kushteve të mësipërme, specialistët e pensioneve shpjegojnë se për punët e kategorisë së parë dhe të dytë, nga vjetërsia e punës që kërkohet gjithsej, 3/4 e saj duhet të jetë e kryer në punë të kategorisë së parë dhe të dytë, me përjashtim të personave që kanë punuar në miniera në nëntokë ose në punime të tjera të nëntokës, të cilëve u kërkohet që 1/2 e periudhës së punës të jetë në këto punime. Nga ana tjetër, personat që janë duke plotësuar moshën por nuk

Kushtet e përfitimit deri më 30 qershor 2013 1.Për punë të kategorisë së parë: Burri Gruaja Datëlindja 1.7.1953-30.6.1954 1.7.1958-30.6.1959 Mosha vjeç 59 54 Periudha e sigurimit vite 33 33 2.Për punë të kategorisë së dytë: Burri Gruaja Datëlindja 1.7.1948-30.6.1949 1.7.1953-30.6.1954 Mosha vjeç 64 vjeç e 6 muaj 59 vjeç e 6 muaj Periudha e sigurimit vite 35 35 3.Për punë të kategorisë së tretë: Burri Gruaja Datëlindja 1.7.1947-30.6.1948 1.7.1952-30.6.1953 Mosha vjeç 65 60 Periudha e sigurimit vite 35 35

kanë vitet e punës, duhet të bëjnë sigurim vullnetar para daljes në pension, në të kundërt atyre u digjet e drejta e marrjes së pagesës së pleqërisë. Masa e kontributit që duhet të paguhet për sigurim vullnetar nga personi i interesuar për mbulimin e periudhave të kaluara përcaktohet nga koha kur bëhet pagesa (aplikohet masa që është në fuqi në momentin e kryerjes së pagesës, masë e cila miratohet me VKM, për degën e pensioneve). Aktualisht, kontributi i detyrueshëm për sigurimet shoqërore për personat e vetëpunësuar në veprimtari, tregtare apo shërbimi, am-

Ksera: Pagesat e paaftësisë do ndahen brenda janarit Ministri i Punës: Pushteti vendor ngatërroi fondet, paratë do jepen nga buxheti i vitit 2013 Brenda këtij muaji personat me aftësi të kufizuara do të marrin pagesat e paaftësisë, të cilat janë bllokuar prej afro 3 muajsh në mjaft rrethe të vendit. Deklarata vjen nga ministri i Punës, Spiro Ksera, i cili thotë se paratë do t’u jepen nga buxheti i vitit 2013. “Të gjitha këto në fillim të janarit, për ato problemet e vogla që na kanë ngelur pa zgjidhur, nuk ka asnjë dyshim, buxheti do mbështesë të gjitha këto probleme që ishin në mënyrë që dhe disa komuna që patën këto probleme

për muajin nëntor të mbështeten në buxhet, se dihet që muaji dhjetor çdo herë është paguar në muajin janar të vitit që vjen”, - pohon ministri Ksera. Sipas tij, kjo situatë ka ardhur pasi pushteti vendor nuk ka planifikuar siç duhet buxhetin dhe për pasojë në disa komuna, personat me aftësi të kufizuara nuk kanë marrë ende pagesën e paaftësisë të muajit nëntor të

vitit të shkuar. Ministri Ksera sqaron se një tjetër shkak është se Ministrisë i është dashur të rialokojë paratë, për ta në mes të vitit 2012, si pasojë e ndryshime në legjislacionin e të verbërve dhe para e tetraplegjikëve. “Mosprogramimi i mirë nga pushteti vendor i kësaj pakete, pati një ngatërresë të skemës së ndihmës ekonomike me aftësisë së kufizuar. Ne patëm ndryshim të legjislacionit të paktën për paketën e të verbërve dhe para e tetraplegjikëve ku arritëm që nga buxheti që i është akorduar ministrisë të ishim të detyruar të rialokonim detyrimin e pagesës për energjinë elektrike dhe për Albtelekomin. Kjo na solli dhe një çoroditje për pagesat e fundvitit”, shprehet ministri i Punës.

bulante, si dhe për personat që punojnë si punëtorë shtëpie është 2250 lekë në muaj. Ndërsa shuma minimale mujore e kontributeve për të gjitha degët e sigurimit është 5 104 lekë. Sipas vendimit të miratuar nga qeveria në korrik 2012, paga minimale mujore, për efekt të llogaritjes së kontributit të sigurimeve, shoqërore e shëndetësore është jo më pak se 18.295 lekë, ndërsa paga maksimale mujore 91.475 lekë. Kontributet mund të paguhen tremujore dhe kur këto shlyhen paradhënie, zbritet 1.5% nga shuma e kontributeve, gjashtëmujore ku zbritet 3% e kontributeve dhe vjetore ku zbritet 6% e kontributeve.

Sigurimi vullnetar për periudhat e kaluara Pagesa aktuale për të mbuluar periudha të kaluara bëhet vetëm në kuotën minimale dhe është 3 952 lekë për një muaj sigurim vullnetar. Kjo kuotë i korrespondon pagës minimale mujore: 18 295 x 21.6%. Në këto pagesa nuk aplikohen zbritje. Shembull: Shtetasi A.D. ka gjithsej 15 vjet periudhë kohore të ndarë në 12 vjet periudhë sigurimi dhe 3 vjet të pambuluar me sigurim. Ai dëshiron t’i mbulojë këto 3 vjet me sigurim vullnetar. Masa e kontributit që do të paguhet nga shtetasi A.D, do të jetë e barabartë me pagesën aktuale mujore për sigurim vullnetar, e cila aplikohet e tillë për gjithë periudhën 3-vjeçare. Më konkretisht, pagesa aktuale për një muaj sigurim vullnetar është 3952 lekë x 12 muaj x 3 vjet = 142 272 lekë (për 3 vjet). Sigurimi vullnetar për më shumë të ardhura Të gjithë personat ekonomikisht aktivë të vetëpunësuar, të punësuar dhe punëdhënësit, të cilët duhet të jenë të siguruar si të tillë në skemën e detyrueshme të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore. Ky sigurim bëhet vetëm për vitin korrent. Sa duhet të paguhet për sigurim vullnetar për më shumë të ardhura: Personat e vetëpunësuar, të punësuarit, punëdhënësit - sigurohen me pagë minimale mujore 18 295 lekë ose shumëfishi i asaj mbi të cilin do të paguajnë kontributet dhe kjo pagë shumëzohet me 21.6%, pra është sigurim me kuotë fikse 3 952 lekë ose shumëfishi i kësaj kuote. Kontributi minimal mujor sipas degëve të sigurimit në % dhe në lekë Dega e sigurimit të sëmundjeve 0.3 %-55 lekë Dega e sigurimit të barrëlindjeve 1.4%-256 lekë Dega e sigurimit të pensioneve 21.9 %-3 952 lekë Dega e sigurimit të aksidenteve dhe sëmundjeve profesionale 0.3 %-55 lekë Dega e sigurimit të papunësisë 0.9%-165 lekë Sigurimet shëndetësore 3.4 %-622 lekë

Ndoj: Ministria nuk ka lëvruar asnjë fond Ministria e Punës nuk ka lëvruar asnjë fond për pagesat e paaftësisë. Kryetari i Komunës Kolsh të Lezhës bën të ditur se kjo pagesë nuk po shpërndahet prej 3 muajsh dhe problemi nuk qëndron në shpërdorimin e fondeve nga komuna, por në mosakordimin e tij. Ferdinand Ndoj thotë se banorët e zonës sorollaten nga njëra zyrë në tjetrën për të gjetur një përg jig je për situatën e krijuar. “Nuk ka ardhur asnjë lloj fondi për muajt tetor, nëntor dhe dhjetor. Njerëzit nuk kanë pasur lekë as për copën e bukës. Duhet ta kenë parasysh ata që përgënjeshtrojnë nëpër televizione, nuk duhet

të sillen në këtë mënyrë. Këta njerëz janë fukarenj dhe janë dhe të paaftë”, - pohon Ndoj. Në Bashkinë e Lezhës janë mbi 400 persona që nuk kanë tërhequr pagesat e paaftësisë për muajt nëntor e dhjetor. Po kështu, në Komunën e Zejmenit janë 273 persona të tjerë, ndërkohë që në komunat e Balldrenit, Kallmetit dhe Kolshit nuk janë shpërndarë pagesat e paaftësisë për tri muaj tetor, nëntor dhe dhjetor. Burime zyrtare nga Zyra Rajonale e Shërbimit Social Shtetëror në Lezhë bëjnë me dije se nuk janë shpërndarë pagesat e paaftësisë edhe për njësi të tjera vendore.


16

MAPO

e diel, 6 janar 2013 www.mapo.al

2012 UET Press / Scripta manent


7465 02

MAPO

e diel, 6 janar 2013 www.mapo.al

13 qershor 2012 www.gazetamapo.com

bota

17

MAPO

Greqia ka nënshkruar një pakt me Shqipërinë në vitin 2009 për kufijtë detarë, i cili më vonë është hedhur poshtë nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë shkurt

Tragjedi në dëborë, 6 turistë humbin jetën Gjashtë turistë rusë humbën jetën dhe dy të tjerë u dëmtuan, pasi motori i tyre i borës pësoi avari në verilindje të Italisë. Ky incident ka ndodhur teksa turistët po bënin ski afër Trentinos. Mediat italiane kanë raportuar se katër burra dhe dy gra u ndanë nga jeta teksa ranë në një greminë të thellë. Ky incident ka ndodhur gjatë mbrëmjes së djeshme, në një lartësi 2000 m mbi nivelin e detit, në Malin Kermis. Hetuesit italianë dyshojnë se shkak i kësaj ngjarjeje është tejkalimi i shpejtësisë, gjë e cila ka çuar në humbje të kontrollit. Dy të plagosurit u dërguan menjëherë në spital dhe është raportuar se njëri prej tyre ndodhet në gjendje kritike për shëndetin. 

Kufijtë detarë midis Greqisë dhe Shqipërisë

Projekti, Greqia çon në OKB kufijtë e saj detarë Qeveria greke bën gati të deklarojë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara kufijtë detarë. Plani i mbështetur nga Samaras bën fjalë edhe për shpallje të njëanshme të koordinatave Qeveria greke po bëhet gati të deklarojë brenda muajve të parë të këtij viti pranë Kombeve të Bashkuara, koordinatat e saj gjeografike, ose e thënë ndryshe kufijtë detarë të saj. Lajmin e publikoi gazeta ‘To Vima’, sipas së cilës, kryeministri Samaras ka mbështetur një veprim të tillë pas bisedimeve të njëpasnjëshme me partnerët e tij politikë në qeveri në muajt e fundit. Madje, në tryezën e këtyre bisedimeve për këtë çështje, që Athina e konsideron tepër të rëndë-

sishme dhe jetike, është hedhur edhe ideja e shpalljes në mënyrë të njëanshme të koordinatave të shelfit kontinental grek. Gazeta shkruan se ky veprim nuk do të fitojë aktualisht terren, pasi mund të shkaktojë incident të nxehtë me Turqinë, duke shkatërruar arritjet e deritanishme për këtë çështje si dhe të sjellë reagime të mëdha nga vendet e tjera fqinje, që janë kundër shpalljes në mënyrë të njëanshme të këtyre koordinatave. Në nxitimin e Athinës, një rol shumë të madh kanë luajtur edhe zhvillimet e fundit pas kërkimeve në zonat e detit Jon, si dhe në jug të Kretës për burime nafte dhe gazi natyror. Raporte të ndryshme të kompanive ndërkombëtare të kërkimeve të rezervave natyrore në det parashikojnë se depozitat e naftës dhe të gazit natyror në këto zona vlerësohen ne shumën kolosale prej 1.3 trilionë euro për dekadën e ardhshme, pra gati katër herë më shumë se borxhi grek. Çështjen e përcaktimit të ku-

Në nxitimin e Athinës, një rol shumë të madh kanë luajtur edhe zhvillimet e fundit pas kërkimeve në zonat e detit Jon, si dhe në jug të Kretës për burime nafte dhe gazi natyror

fijve detarë e ka marrë Departamenti Hidrografik i Marinës, i cili e ka përfunduar këtë proces dhe tashmë ndodhet në bashkëbisedime me drejtoritë përkatëse të Ministrisë së Jashtme në lidhje me trajtimin juridik të kësaj nisme dhe depozitimin e saj në Drejtorinë e Çështjeve Oqeanike dhe të së Drejtës Ndërkombëtare për Detin në OKB. Siç dihet, Greqia ka nënshkruar një pakt me Shqipërinë në vitin 2009 për kufijtë detarë, i cili më vonë është hedhur poshtë nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë dhe ende nuk është proceduar në një nivel të ri bisedimesh. Nga ana tjetër, Athina ka 7 vjet që po negocion me Egjiptin pa arritur në një marrëveshje të saktë për kufijtë detarë. Me Turqinë, bisedimet gjithnjë janë të ndërvarura nga tensionet midis dy vendeve, ndërsa edhe negociatat me Libinë ndodhen në fazë tranzicioni, për shkak të zhvillimeve politike në këtë vend. 

Tërmet dhe cunami në Alaskë Një tërmet 7.7 ballë i shkallës Rihter është verifikuar mëngjesin e së shtunës në brigjet e Alaskës, bëjnë të ditur mediat ndërkombëtare. Sipas burimeve, tërmeti ka shkaktuar një cunami në nivel lokal që është thithur nga bregu më i afërt me epiqendrën e lëkundjes sizmike. Sipas qendrës amerikane për mbikëqyrjen e cunamit, tërmeti është regjistruar në Oqeanin Paqësor, me epiqendër 102 kilometra në perëndim të qytetit të Kreigut. Ndërkohë, burimet mediatike shtojnë më tej se autoritetet lokale nuk kanë raportuar për viktima apo dëme materiale.

Cunami në Alaskë

Masakër e re në Aurora të Kolorados Një vit pas vrasjes masive në kinema, qyteza ka përjetuar një ngjarje të rëndë, ku një person mori tre veta peng dhe i vrau Një masakër e re ka ndodhur në Aurora të Kolorados, qyteza që vitin e kaluar u bë skenë e vrasjes së 12 personave në një kinema. Gjatë ditës së djeshme një person është mbyllur në një shtëpi me tre pengje. Policia ka ndërhyrë dhe e ka vrarë, por ka gjetur edhe kufomat e tre

pengjeve. Ngjarja ndodhi në një kohë kur pjesa dërrmuese e popullsisë amerikane është ende e tronditur nga masakra e 14 dhjetorit në shkollën Sandy Hook, ku humbën jetën 27 persona.  Gjithashtu, të shokuar amerikanët i ka lënë edhe vrasja e pak ditëve më vonë e dy zjarrfikësve të cilët ranë në kurthin e një personi që i kishte vënë flakën shtëpisë, si dhe ajo e 4 personave në një shkëmbim zjarri në Pensilvani. Presidenti Obama deklaroi pas masakrës së 14 dhjetorit se do të merrte masa për

kufizimin e shitjes së armëve, nismë në të cilën ai po has rezistencën e fortë të biznesmenëve të armëve dhe lobit të tyre. Përçarja e thellë kombëtare mbi çështjen e kontrollit të armëve në Shtetet e Bashkuara doli në pah gjatë vitit të kaluar. Më skandaloz ishte edhe fakti që një dyqan armësh, ku vrasësi i Konektikatit u përpoq të blinte një pushkë tri ditë përpara tragjedisë, favorizonte shitjen e armatimeve nëpërmjet një uljeje të madhe çmimesh për rastet e festave. 

Një dyqan armësh, ku vrasësi i Konektikatit u përpoq të blinte një pushkë tri ditë përpara tragjedisë, favorizonte shitjen e armatimeve nëpërmjet një uljeje të madhe çmimesh për rastet e festave Gjatë homazheve për viktimat


18 20

MAPO

E 6 janar 13diel qershor 20102013 www.mapo.al www.gazetamapo.com

projekti Arkivat otomanë mbulojnë periudhën 400-500-vjeçare të historisë së vendeve të Ballkanit

Turqia hap arkivat osmane për Shqipërinë Vendet e Ballkanit janë pjesë e arkivit më të pasur otomanë. Vendi i parë që është bërë pjesë e një projekti pilot është Maqedonia dhe këtë vit ai do të nisë edhe në Shqipëri

T

urqia ka nisur një projekt për të kataloguar, dixhitalizuar dhe ndarë dokumentet e arkivave otomanë, që mendohet se do të zbatohet në gati 40 vende, përfshirë dhe Shqipërisë. Projekti ka për qëllim kërkimin e mëtejshëm transparent historik dhe i bën arkivat e hollësishëm otomanë më të kapshëm për kërkuesit dhe historianët për të kuptuar më mirë jetën shoqërore politike dhe ekonomike të territoreve që kanë qenë nën sundimin otoman. Vendet e Ballkanit përmbajnë disa nga arkivat më të pasur otomanë, duke përfshirë regjistra toke, dokumente gjyqësore (kadi) dhe dokumente të tjera të hollësishme me karakter historik nga periudha otomane. Vendi i parë që është bërë pjesë e këtij projekti pilot është Maqedonia dhe brenda këtij viti projekti do të nisë edhe në Shqipëri. Sipas nëndrejtorit të arkivave shtetërorë kryeministrorë në Turqi, Mustafa Budak, deri tani ka patur një mungesë katalogimi të përgjithshëm dhe përpunimi dixhital të arkivave që janë në dispozicion. “Ne po u ofrojmë së pari autoriteteve maqedonase trajnimin e nevojshëm për arkivat, me të gjithë personelin shtesë të ekspertëve dhe pajisjeve. Pas një viti, përvoja e fituar në Maqedoni do të zbatohet në Shqipëri dhe përfundimisht në të gjitha vendet e Ballkanit. Qëllimi i kësaj nisme

është së pari që të rrisë njohuritë rreth historisë otomane për studiuesit, për të kapërcyer kësisoj paragjykimet midis shoqërive të vendeve që do të bëhen pjesë e këtij projekti pilot rreth historisë otomane. Projekti synon të hedhë dritë jo vetëm mbi historinë e vendeve të Ballkanit, por të japë gjithashtu hollësi rreth jetës politike e shoqërore të vendeve të rajonit”. Arkivat otomanë mund të hedhin dritë mbi historinë e 40 shteteve që janë përfshirë në këtë projekt, ku bëjnë pjesë edhe Kosova e Shqipëria. Ato përmbajnë dokumente, të cilat kanë informacione të rëndësishme për historinë e këtyre vendeve të themeluara pas shpërbërjes së Perandorisë Otomane, përfshirë dhe Shqipërinë që është dhe shteti i fundit që ka fituar pavarësinë nga kjo perandori. Sipas këtij projekti pilot (që tashmë ka nisur aplikimin në Maqedoni), me kërkesë të vendeve që janë përfshirë në këtë projekt, do t’u sigurohen të gjitha dokumentet të përkthyera në gjuhën angleze. Numri i shteteve që deri tani kanë patur akses në arkivat otomanë ka qenë i kufizuar, ndërkaq ky projekt u jep mundësi atyre që të kenë mundësi të shohin edhe dokumente të rëndësishme që në të kaluarën kanë qenë klasifikuar si sekrete (tashme të deklasifikuara). Arkivat otomanë mbulojnë periudhën 400-500-vjeçare të historisë së

këtyre shteteve ku përfshihen edhe vende të Ballkanit si Bosnje-Hercegovina, Kroacia, Bullgaria, Kosova, Maqedonia, Rumania, Greqia dhe Shqipëria. Qëllimi i kësaj nisme është që të rrisë njohuritë rreth historisë e kulturës otomane për studiuesit, por nga ana tjetër, sipas drejtorit Mustafa Budak, me rritjen e njohurive rreth asaj periudhe mund të kapërcehen edhe paragjykimet që ekzistojnë në vendet e Ballkanit për sa i përket historisë otomane. Arkivat otomanë ende mbajnë mijëra dokumente të pastudiuara në lidhje me Shqipërinë. Ky projekt synon që shumë prej tyre t’i nënshtrohen fillimisht procesit të katalogimit. Kështu do të jetë shumë më e lehtë për historianët dhe studiuesit që të punojnë në arkivat otomanë në mënyrë që të zbardhen shumë pikëpyetje të historisë së asaj periudhe. Historianët shqiptarë individualisht kanë bërë kërkime në arkiva të tillë, duke filluar që nga viti 2008 kur këta arkiva u hapën, por fakti që shumë prej tyre ishin në osmanishten e vjetër ka vështirësuar për shumë prej tyre kërkimin. Projekti që ka nisur me Maqedoninë për të vazhduar më pas me Shqipërinë kapërcen këto barriera. Falë arkivit të trashëguar nga Perandoria Osmane do të dalin në dritë thesaret ekonomike, socio-kulturore dhe demografike të vendeve të ndryshme.

Arkivat otomanë ende mbajnë mijëra dokumente të pastudiuara në lidhje me Shqipërinë. Ky projekt synon që shumë prej tyre t’i nënshtrohen fillimisht procesit të katalogimit...


E diel 6 janar 2013 www.mapo.al

19

MAPO

Rekordmeni Gjergj Ruli prezantohet për herë të parë si piktor. Janë 61 tablo që mbajnë firmën e tij, të ekspozuara në Muzeun Historik Kombëtar

Refleksionet e një sportisti në 61 piktura

Restaurimi i dokumentave të arkivave osmane

Ka “zhveshur” petkun e sportistit për t’u prezantuar para publikut në një profil krejt tjetër, ashtu siç vetëm miqtë e ngushtë e kanë njohur. Rekordmeni i atletikës, njëkohësisht dhe president i Federatës së Atletikës, Gjergj Ruli është prezantuar për herë të parë si piktor. Ai vjen me ekspozitën e parë të tij me titullin “Refleksion”, ku janë 61 tablotë e ekspozuara. Ekspozita është çelur në Muzeun Historik dhe do të qëndrojë e hapur deri më 8 janar. “Jam munduar që brenda botës sime, në këto telajo të hyj brenda në pikturë, jo piktura të vijë tek mua. Jam munduar që me ato ngjyra të bëj që të ndez realitetin. Ka shumë viza dhe vizat janë korsia ku unë jam drejtuar tërë jetën në atletikë. Është një ndër ngacmimet e mia. Ka edhe ngjyra, sepse vetë jeta është kameleon me shumë ndryshime dhe vetë fjala e ekspozitës ‘Refleksion’, ku brenda çdo ditë ne ndryshojmë dhe reflektojmë”, - tha Ruli. I pëlqen që të eksplorojë botën dhe në pikturë ai është tërësisht vetvetja. Është një piktor autodidakt dhe ai nuk ngurron të thotë se nuk ka marrë asnjëherë asnjë mësim pikture. Ajo i ka ardhur së brendshmi. Në 61 punët e tij dominon ngjyra, ka tablo me sfond të zi, sfond të bardhë, të kuq, ka sjellë ngjyrat e pranverës, vjeshtës. Me pak fjalë ai ka eksploruar botën e parë me të gjitha ngjyrat e shpirtit. Gjithashtu ndër këto piktura vihet re dhe përdorimi i artit dekorativ. Teknikat specifike të për-

dorura, me rrjedhje, rrjetë, penelatë apo montim, kushtojnë jo pak. Në këto tablo ka një ngërthim të realizmit, abstraksionizmit dhe kubizmit. Piktura ka jetuar brenda tij dhe ka qenë bashkudhëtare edhe në karrierën e tij si sportist. Janë të shumta pikturat që ai ka në studion e tij, por në këtë prezantim të parë ka zgjedhur vetëm 61 prej tyre dhe jo pa qëllim. Ka përzgjedhur 61, një numër ky që ka lidhje me vitin e datëlindjes së tij 1961, ndërsa në studio ka rreth 140 piktura.

Ekspozita “Refleksion” është çelur në Muzeun Historik dhe do të qëndrojë e hapur deri më 8 janar

“Jam munduar që brenda botës sime, në këto telajo të hyj brenda në pikturë, jo piktura të vijë tek mua. Jam munduar që me ato ngjyra të bëj që të ndez realitetin”

Gjergj Ruli

“Edipi mbret” çel sezonin në Teatrin Kombëtar Teatri i Kosovës me “Natën e dymbedhjetë” në Tiranë

Arkivat otomanë

mund të hedhin dritë mbi historinë e 40 shteteve që janë përfshirë në këtë projekt, ku bëjnë pjesë edhe Kosova e Shqipëria. Ato përmbajnë dokumente, të cilat kanë informacione të rëndësishme për historinë e këtyre vendeve të themeluara pas shpërbërjes së Perandorisë Otomane

“Arsyeja përse kemi zgjedhur teatër antik është se deshëm të bënim një shfaqje më spektakolare, që përcakton shumë muzikë, shumë ritëm, lëvizje skenike”

Cilat do të jenë premierat në skenën e Teatrit Kombëtar? Kalendari ende nuk është hartuar, por sezoni në Teatrin Kombëtar do të nisë me trupën e Kosovës. Teatri antik i Sofokliut me tragjedinë “Edipi mbret” do të ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar në fillim të shkurtit. Shfaqja do të vijë si bashkëpunim me Teatrin Kombëtar të Prishtinës. Regjisori Ilir Bokshi ka nisur audicionet në Tiranë në kërkim të aktorëve shqiptarë që do të luajnë këtë pjesë. “Arsyeja përse kemi zgjedhur teatër antik është se deshëm të bënim një shfaqje më spektakolare, që përcakton shumë muzikë, shumë ritëm, lëvizje skenike. Është sfidë normalisht, sepse vjetërsia e tekstit dhe vjetërsia e ngjarjes, e mitologjisë është provokuese dhe pak më e

vështirë”, - u shpreh regjisori Bokshi. Burbuqe Berisha, drejtoreshë e Teatrit Kombëtar të Prishtinës shprehet se ky bashkëpunim vjen në kuadër të 5-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, por do të jetë një shfaqje repertori për teatrin shqiptar. “Teatri i Prishtinës ka arritur të arsyetojë vetveten, jo vetëm në formën e vet artistike. Është një nder i madh që kjo shfaqje na prezanton bashkërisht edhe në arenën ndërkombëtare. Mendoj që ky është hapi i parë i dy teatrove dhe mendoj se duhet të jetë një model shumë i mirë jo vetëm për teatrin”, - u shpreh drejtuesja e teatrit të Prishtinës. Pritet që provat konkrete për veprën të nisin pas disa ditësh, ndërsa shfaqja të ketë premierën në fund të shkurtit.

restaurimi

BE promovon monumentet në Gjirokastër dhe Janinë Nëpërmjet një projekti  të veçantë, financues i  të cilit është edhe Bashkimi Europian, ka nisur promovimi dhe restaurimi i vlerave të trashëgimisë kulturore në zonat e Gjirokastrës dhe Janinës. Synimi kryesor i  projektit “ Guri dhe druri, përmirësimi dhe promovimi i  arkitekturës tradicionale në zonat e Janinës dhe Gjirokastrës”  ka si qëllim shkëmbimin e eksperiencave dhe nismave konkrete për sa  u përket monumenteve të kulturës në të dyja rajonet kufitare. Shuma e financimit të projektit është rreth 185 mijë euro, ndërkohë që një prej donatorëve të tij është edhe BE-ja. Sipas Drejtorit Rajonal të Kulturës Kombëtare në Gjirokastër, Spartak Drasa, rajonet e

Gjirokastrës dhe Janinës kanë trashëgimi të pasur kulturore në punimin e gurit dhe të drurit. Ky projekt synon të vendosë në dukje traditat kulturore dhe të nxisë rritjen ekonomike të gjithë zonës, nxitjen e bashkëpunimit ndërkufitar, rritjen e numrit  të turistëve në rajonet përkatëse etj. Aktivitetet që do të zhvillohen në kuadër të projektit synojnë mbrojtjen dhe promovimin e potencialeve kulturore dhe arkitektonike të zonave ndërkufitare si një mënyrë drejt zhvillimit të qëndrueshëm lokal. Projekti parashikon edhe çeljen e kurseve profesionale për trajnimin e moshave të reja me zanatet tradicionale si gurskalitës, drugdhendës etj. Bledi Shehu


20

MAPO

E diel 6 janar 2013 www.mapo.al

sport

FA Cup

Van Persi shpëton Junajtidin, fitojnë Siti e Çelsi Uest Ham do ta mbajë gjatë në kujtese sulmuesin e Mançester Junajtid, Robin Van Persin, i cili në minutën e 90-të shënoi golin e barazimit për skuadrën e tij duke e shpëtuar ekipin e ‘djajve të kuq’ nga eliminimi në FA Cup. Ballafaqimi në mes Uest Hamit dhe Mançester Junajtid ka pasur një finish dramatike, për faktin se deri në minutën e fundit të takimit nikoqirët ishin në avantazh prej 2-1, rezultat

që ky që dërgonte vendësit në rrethin tjetër të garave, por kështu nuk mendoi holandezi Van Persi, i cili shënoi gol duke barazuar rezultatin dhe duke siguruar ndeshjen e kthimit që do të luhet në “Old Traford”. Përballja në mes Uest Hamit dhe Junajtid ka dhënë lojë të kënaqshme, më rastet të shumta, sidomos në pjesën e dytë. Ishte Kleverli (23’) që zhbllokoi rezultatin në këtë sfidë në favor të

skuadrës së Aleks Fergusonit, mirëpo katër minuta më vonë Uest Ham përmes Kollins barazoi rezultatin në 1-1. Uest Ham lojë mjaft të mirë shfaqi në pjesën e dytë duke shënuar edhe golin e dytë sërish përmes qendër mbrojtësi Kollins (59). Dhe kur tifozët e Uest Hamit nisen festën e fitores, ishte Van Persi, i cili prishi gëzimin e madh të vendësve duke shënuar golin e dytë dhe të barazimit 2-2

FIFA kundër Ligës mbarëkombëtare, Bici: Jemi entuziastë Drejtori i Sporteve në MTKRS, pranon vështirësitë, por beson se mund të konkretizohet. Një vit më parë UEFA kundërshtoi anëtarësimin e disa klubeve kosovare në FSHF A mund të kenë Shqipëria dhe Kosova një ligë të përbashkët futbolli? Ideja është e mirë, por deklaratat e një dite më parë te kryeministrit Berisha, që pasojnë ato më të hershme të tifoezëve kuqezi, Aleancës Kuqezi dhe Partisë Socialiste për të krijuar ligën mbarëkombëtare të futbollit, duket se do të mbetet vetëm një dëshirë dhe asgjë më tepër. Janë dy organizmat e futbollit europian dhe botëror, UEFA dhe FIFA, ato që ia presin hovin kesaj dëshire të madhe dhe e bëjnë pothuajse të pamundur një gjë të tillë. Në statutin e UEFA-s, neni 5, pika 1 thuhet: “Anëtarësimi në UEFA është i hapur për të gjitha shoqatat kombëtare të futbollit të cilat ndodhen në kontinentin e Europës, duke u bazuar në një vend i cili është njohur nga Kombet e Bashkuara si shtet i pavarur dhe të cilat janë përgjegjëse për organizimin dhe zbatimin e çështjeve të fotbollit në territorin e vendit të tyre”. Kosova numëron më shumë se 80 njohje ndërkombëtare, por ende nuk është anëtare e OKB-së dhe për pasojë ajo nuk është pranuar në UEFA. Edhe në statutin e FIFA-s neni 10 thotë se: “Çdo shoqatë e cila është përgjegjëse për organizimin dhe mbikëqyrjen e futbolli në vendin e saj mund të bëhet një

anëtare e FIFA-s. Por më parë ky vend duhet të jetë një shtet i pavarur dhe të njihet nga komuniteti ndërkombëtar. Anëtarësimi është i lejuar vetëm nëse një shoqatë apo federatë futbolli është aktualisht anëtare e një konfederate. Në rastin konkret, anëtare e UEFA-s”. Pra, kemi të bëjmë me një proçes zinxhir. Që të kemi një ligë të përbashkët duhet që Kosova të njihet nga dy organizmat më të larta të futbollit, UEFA dhe FIFA. Që këto organizma të njohin Kosovën si anëtare të tyre, duhet që Kosova të jetë më parë anëtare e Kombeve të Bashkuara. Deri tani kjo nuk ka ndodhur, edhe pse askush nuk e vë në dyshim që në të ardhmen Kosova do të jetë jo vetëm pjesë e Kombeve të Bashkuara me të drejta të plota si shtet i pavarur, por edhe i Bashkimit Europian. Rreth 1 vit më parë FIFA refuzoi projekt/idenë e FSHF për kalimin e disa skuadrave të Kosovës në Superligën shqiptare me arsyetimin se anëtarët e FIFA-s nuk duhet të luajnë ndeshje me klube që nuk janë anëtarë të FIFA-s, apo anëtarë provizorë të konfederatës. Vetëm para pak muajsh komiteti ekzekutiv i FIFA-s i refuzoi kombëtares A të Kosovës të luajë ndeshje miqësore me kombëtaret e vendeve të tjera që kanë njohur pavarësinë e sa Bici: Mund të bëhet

Drejtori i sporteve në MTKRS, Vasil Bici, shprehet entuziast, por pranon edhe vështirësitë. “Është një ide joshëse, por duhet pranuar se për ta realizuar këtë, do të na duhet shumë punë. Megjithatë ne jemi vetëm në hapat e parë dhe nuk mund ta mohojmë se diçka e tillë përbën in-

teres dhe se do të shohim të gjitha mundësitë për ta bërë realitet”. Gjërat e vështira janë gjithnjë më të bukurat. Për momentin, realizimi i ëndrrës duket larg, por historia njeh kthesa edhe më të fuqishme.

Firmos edhe Emiljano Çela, Partizani kërkon Superligën Drejtuesit e kuq kanë afruar edhe Devollin ndërsa presin Suljman Bajo nga Guinea Partizani nuk ndalet në merkato. Drejtuesit e kuq, pasi siguruan në fund të 2012 shërbimet e 3 futbollistëve me eksperiencë, sic mund të konsiderohen Sokol Ishka, Fatjon Tafaj dhe Bledar Devolli, nënshkruan gjithashtu me 4 lojtarë të tjerë cilësorë, që vijnë nga skuadra të ndryshme të Superligës. Pas marrëveshjes me sulmuesin Enio Petro të Teutës, me Elis Frashërin dhe Enri Tafajn të Tomorit, presidenti Lulzim Sallaku firmosi edhe me Emiliano Çelën që shkëputi marrëdhëniet me Apoloninë. Një tjetër goditje e merkatos së janarit pritet të jetë edhe marrëveshja me sulmuesin nga Guinea, Sulejman Bajo, i cili prej disa javësh ndodhet në Shqipëri, ku

Merkato Abate drejt Rusisë, e do Zeniti

PSG nuk ka nevojë për Balotelin

E përditshmja sportive italiane Gazzetta dello Sport ka njoftuar të shtunën se gjiganti rus Zenit St Petersburg është i gatshëm të paguajë 10 milionë euro për transferimin e mbrojtësit të djathtë të Milanit, Ignazio Abate. Lojtari italian është produkt i akademisë së Milanit edhe pse në të kaluarën është paraqitur edhe në Napoli, Sampdoria, Piacenza, Modena, Empoli dhe Torino. Por, sipas Gazzetta dello Sport, Zenit me në krye trajnerin italian Luçiano Spaletti synon ta sjell atë në St Petersburg gjatë këtij afati kalimtar të janarit.

Karlo Ançeloti mbyll derën për Mario Balotelin. Trajneri i Paris SaintGermain ka thënë se për disa vite sulmi i kësaj skuadre pas ardhjes së Ibrahimoviç nuk ka probleme. “Nuk na duhet, në rolin që ai luan ne kemi Ibrahimoviç dhe per disa vite nuk kemi nevojë për sulmues. Balotelli është një lojtar i madh por ne kemi edhe lojtarë të tjerë si Laveci, Gameiro dhe Menez i cili mund të luajnë si sulmues të dytë. Çfare mendoj une për Marion? Unë nuk mund të gjykoj atë si një person, vetëm si një lojtar dhe për mua ai është një sulmues i madh.” ështe shprehur Ançeloti.

Nagatomo rinovon me Interin

është provuar fillimisht te Kukësi. Pikërisht në takimin miqësor që Partizani zhvilloi ndaj Kukësit, Bajo shënoi një nga dy golat e skuadrës verilindore. Zhvillimet e javëve të fundit te Partizani kanë e rritur optimizmin edhe tek tifozët e kuq, që tashmë besojnë realisht në ngjitjen në superiore. Projekti i ri i presidenti Sallaku, sipas mbrojtësit Fatjon Tafaj, i cili rikthehet pas tre vitesh

tek të kuqtë, jep siguri edhe për Partizanin e Superiores. Mbrojtësi 30-vjeçar beson se Partizani jo vetëm që do të ngjitet në superiore, por mund t’i marrë kryesimin Lushnjës, që ka bërë diferencën deri tani në kategorinë e parë. Të kuqtë do të vijojnë stërvitjen në kryeqytet deri në mes të janarit, për t’i spostuar përgatitjet për 10 ditë në Antalia të Turqisë.

Lojtari japonez Juto Nagatomo ka nënshkruar kontratë të re me Interin deri në qershor 2016. “Inter është i kënaqur të njoftoj se Juto Nagatomo ka vazhduar kontratën e tij me klubin. Mbrojtësi japonez tani është i lidhur me klubin deri në qershor 2016”, thuhej në komunikatën e publikuar nga gjiganti milanez. Mbrojtësi i majtë iu bashkua Interit nga Çezena dhe debutoi për zikaltërit në fitoren 5-3 kundër Romës më 6 shkurt 2011. Ai ka shënuar gjashtë gola në 86 paraqitje zyrtare për Interin.

Binjo s’lëviz nga Milano për momentin Robinjo duket se do të qëndroj edhe për disa kohë në Milano. Mes diskutimeve për një largim të sigurt drejt Brazilit, sulmuesi 28- vjeçar dhe drejtuesit e Milanit, nuk kanë arritur të gjejnë akordin e duhur për të kryer këtë transferim me sukses. Klubi i Santos kishte shfaqur interes për brazilianin kohë më parë, por kërkesat e vetë Milanit për shitjen e kartonit të tij dhe paga e lojtarit nuk janë përputhur aspak me shifrat që kanë ofruar drejtuesit e Santos.


sport

e diel, 6 janar 2013 www.mapo.al

Sulmuesi

MAPO

21

Aguero: “Topin e Artë” e meriton vetëm Leo Mesi Sulmuesi i Mançester Sitit Sergio Aguero, nuk ka asnjë dyshim për futbollistin që do ta fitojë “Topin e Artë”. Argjentinasi është i bindur se bashkëkombasi i tij, Lionel Mesi nuk ka rivalë në këtë garë, madje nuk do të ketë për aq kohë sa do të luajë futboll. “Topi i Artë” do të jetë gjithmonë i Lionel Mesit. Për gjithçka ka bërë te Barcelona, por edhe me kombëtaren e Argjentinës, Leo e meriton këtë çmim. A do të mund ta fitoj edhe

unë ndonjë ditë? E di që do të jetë shumë e vështirë, por nëse do t’i bëj gjërat mirë, ndoshta një ditë Topi i Artë do të bëhet imi. Çdo futbollist ëndërron të jetë më i miri në botë. 24-vjeçari, i cili po luan sezonin e dytë tek Manchester Siti, kujtoi eliminimin nga Champions League si momentin më të vështirë gjatë 2012. “Eliminimi i Sitit që në fazën e grupeve të Champions League ishte shumë i dhimbshëm për ne. Për fat të keq u

shortuam në një grum me skuadra shumë të forta, por jam i sigurt që në të ardhmen do të paraqitemi shumë më mirë.” Objektivi kryesor i Kun Agueros për 2013 është kualifikimi i Argjentinës në Kupën e Botës. “Për momentin më shumë rëndësi ka kualifikimi sa më shpejt në finalet e Brazil 2014. Nëse humbet dy ndeshje në eliminatore, rivalët mund të përfitojnë. Për Argjentinën 2012 ka qenë një vit i mirë.

Nga Ibra te Mesi apo El Sharaui! Kur ylli vlen sa gjysma e ekipit 34

Nëse do të ishte çështje shifrash, kompjuteri do të përgjigjej: “Mesi”, sido që të ishte pyetja që do t’i drejtonim. Por, nëse do të gjenim një kategori, ku argjentinasi nuk do t’i shihte kundërshtarët e tij nga së larti, atëherë duhet t’u drejtohemi përqindjeve: duke konsideruar “peshën” që kanë sulmuesit në ekipit e mëdha europiane, në vendin e parë do të gjenim gjigantin Zlatan Ibrahimoviç, si lojtarin më deçiziv për ekipin e tij. Në veçanti janë analizuar golat e shënuar nga sulmuesit, në raport me shifrën e golave që kanë realizuar ekipet ku ata bëjnë pjesë. Skuadrat e analizuar janë ekipet “Big”, pesë kampionet më prestigjioze në botë (Angli, Spanjë, Gjermani, Itali, Francë). Bilanci është tepër interesant, duke qenë që pasqyron rëndësinë që kanë disa lojtarë në ekipet e tyre. Lista e futbollistëve më decizivë komandohet nga Zlatan Ibrahimoviç. Sulmuesi i PSG-së ka firmosur 18 nga 36 golat që ka arritur të realizojë skuadra e tij gjatë këtij sezoni. Suedezi konfirmohet lider, pasi ka arritur të realizojë ekzaktësisht gjysmën e golave të shënuar nga skuadra e tij. Vetëm me një gol më shumë Ibra ka hedhur pas shpine konkurrencën e Radamel Falkaos. Kolumbiani në kampionatin spanjoll e ka gjetur 17 herë rrugën e rrjetës, ndërsa ekipi i tij këtë sezon ka shënuar 37 gola në total. Ajo çka ndodh në kupat europiane (mbi të gjitha në finalet) është një histori tjetër. Në këto kompeticione, nëse në skuadër ke një sulmues si “El Tigre” në motor, e fillon ndeshjen virtualisht me një ose dy gola “në xhep”. Mesi? Nuk shkon keq as në këtë klasifikim, të jetë e qartë, por kurioziteti është se “asi” i Barcelo-

Zlatan Ibrahimoviç dhe Lionel Mesi

nës si rrallëherë nuk është i pari. Argjentinasi renditet në pozicionin e gjashtë, me 26 gola të realizuar kundrejt 57 që ka shënuar ekipi i tij, i cili kryeson tabelën e klasifikimit në kampionatin spanjoll. Leo renditet një pozicion përpara sulmuesit uruguaian, Luiz Suarez, i cili është kthyer në simbolin e ekipit të Liverpulit. Uruguaiani këtë sezon është paraqitur mjaft mirë, duke arritur ta gjejë 15 herë rrugën e rrjetës në kampionat, ndërsa në kompleks ekipi i tij ka realizuar 34 gola. Nëse këto emra nuk i bëjnë habi askujt, pasi klasi i tyre tashmë njihet mirë, atëherë disi të çuditur duhet të mbetemi kur në këtë klasifikim të pozicionuar në

Juventus

Trajneri Konte i mbyll derën Didie Drogbas Konte është i vetëdijshëm se në ndeshjen e parë të 2013 do të ketë përballë një Sampdoria të etur për pikë nga klasifikimi I vështirë në të cilin ndodhet ndaj i kërkon skuadrës të ketë shumë kujdes, ndërsa nuk pranon të konfirmojë nëse blerja e fundit, Peluso do të jetë në fushë që nga minuta e parë. Pikërisht për sa i përket merkatos Konte ul entuziazmin e tigfozërisë për afrimin e mundshëm të Didier Drogba. “Klubi nuk më ka propozuar kurrë blerjen e Drogba. Do të marrim në konsideratë vetëm operacione me kosto të ulët, nëse do të mund të na shërbejnë për të përmirësuar organikën. Cështja drogba është dicka që gjendet vetëm në gazeta. Llorente? Është një lojtar inetersant për të cilin kiemi folur tashmë, të shohim,. Për momentin është dicka virtual. Nëse do të vinte në janar do të befasohesha. Për momentin është një lojtar i Atletik Bilbaos. De Çelje dhe Isla nuk do të largohen, kemi nevojë për tad he e njëjta

Antonio Konte

gjë vlen dhe për Marronen. Borrielo? Ka qenë më parë pjesë e grupit është një futbollist i shkëlqyer, i monitorojmë të gjitha situatat duke e ditur se nuk ka para për tu shpenzuar”. Konte foli dhe për cështjen e fundit të racizmit në futboll duke u shprehur se Milan bëri shumë mirë që u rreshtua përkrah Boateng duke deklaruar se respekton në maksimum të gjithë ata që luftojnë kundër rracizmit dhe e duartroket sinjalin e dhënë nga shoqëria kuqezi.

vend të dytë do të lexojmë emrin e Demba Basë, i cili ka shënuar 48% të golave të realizuara nga Njukasëlli. Senegalezi tashmë shpreson që të jetë po kaq deciziv tek ekipi i Çelsit, ku është transferuar vetëm para pak ditësh. Përpara Mesit, Falkaos dhe Suarezit, do të shikojmë dhe disa emra jo shumë të dëgjuar. Ekipi i Shtutgardit në Gjermani ka shënuar 21, ku 10 prej golave mbajnë firmën e boshnjakut Vedat Ibiseviç. Të njëjtat shifra si ky regjistrohen dhe nga sulmuesi i ekipit të Atletiko Bilbaos, Aritz Aduriz, i cili ka shënuar 10 gola këtë sezon, duke u konfirmuar surpriza e Atletikos, pasi ka lënë pas shpine dhe simbolin e kësaj

Vetëm me një gol më shumë Ibra ka hedhur pas shpine konkurrencën e Radamel Falkaos skuadre: Fernando Lorenten. Kampionati italian është më i ekuilibruari për sa u përket lojtarëve decizivë për ekipet e tyre. Në vendin e 11-të,

emri i parë që vjen nga Seria A është ai i sulmuesit të Milanit, Stefan El Sharaui, i cili këtë sezon ka arritur ta gjejë 14 herë rrugën e rrjetës kundrejt 34 golave të shënuar nga “Djalli” në kampionat. Pas tij, në vendin e 13-të, renditet sulmuesi uruguaian i Napolit, Edinson Kavani, i cili ka shënuar 13 nga 33 golat e Napolit. Në vendin e 14-të renditet lojtari i Atalantës, Xherman Denis, me 7 gola kundrejt 18 të realizuar nga ekipi i tij, ndërsa në vendin e 16-të pozicionohen Antonio Di Natale dhe Miroslav Klose, të cilët kanë shënuar të njëjtin numër golash 10 kundrejt 26 të realizuar nga skuadrat e tyre.

Zeman: Me Napolin duhet të japim gjithçka në fushë Trajneri bohem ka mbështetur edhe lojtarin e Milanit, Boateng, për veprimin e tij kundër racizmit Çështja Boateng nuk kishte si të mos përfshinte në debat edhe një nga emrat më karizmatikë të futbollit italian, Zdenek Zeman. Tekniku bohem bashkohet me korin e njerëzve që e dënojnë ashpër fenomenin e racizmit. “Jemi në një situatë jo të mirë dhe duhet të përpiqemi ta eliminojmë këtë problem sa më shpejt. Kjo është një çështje edukate dhe jo vetëm një problem racizmi. Telashet shtohen po të shikojmë se në stadiumet italiane ndodhin gjëra që jashtë nuk mund të mendohen. Nëse një gjë e tillë do t’i ndodhte skuadrës time, nuk di se çfarë do t’u them lojtarëve edhe pse nëse bëjnë gjestin e Boateng, përjashtohen menjëherë nga ndeshja”. Në vijim të

Zdenek Zeman

konferencës për shtyp, trajneri i Romës analizoi supersfidën e kësaj jave kundër Napolit në “San Paolo” duke injektuar optimizëm në damarët e skuadrës verdhekuqe pas rikuperimit të kapitenit Totti dhe sulmuesit Osvaldo. “Skuadra është në gjendje të mirë pas kthimit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ishte shumë e rëndësishme që gru-

pi të qëndronte pranë drejtuesve të shpqërisë për disa ditë. Totti dhe Osvaldo nuk janë në maksimum edhe pse gripin e kanë kaluar. Napoli po tregon se ka shpirtin e një skuadre me karakter prandaj duhet të kemi kujdes”. Gjithsesi, trajneri çek ka disa keqardhje për startin jo pozitiv të sezonit, duke theksuar se skuadra mund të ishte në një vend më të mirë në renditje. “Nëse shikojmë klasifikimin mensoj se duhej të kishim bërë më shumë. Kemi kushtet e duhura për të rikuperuar sa më shumë terren dhe të luajmë si të barabartë me të gjitha skuadrat. Juventusi po bën diferencën, por pjesa tjetër e skuadrave janë shumë pranë”. Në fund të konferencës, Zeman la të hapur portën e hyrjeve të reja në këtë merkato, por theksoi se skuadra e tij është pothuajse e kompletuar dhe mungesa e mundshme e operacioneve nga ana e shoqërisë nuk do të ishte një tragjedi për grupin që ai drejton.


22

MAPO

E diel, 6 janar 2013 www.mapo.al

Fëmija kapi gishtin e mjekut ende pa lindur

Fjalëkryqi klasik

Fotografia, në të cilën shfaqet dora e një foshnjeje ende pa dalë nga barku i nënës duke kapur gishtin e mjekut, është bërë sensacion në internet. Derisa mjekët po i bënin prerjen cezariane nënës Alicia Atkins, fëmija i saj nxori dorën dhe kapi gishtin e mjekut – transmeton Start. Babai i foshnjës, Randy Atkins, kur e dëgjoi mjekun tek thoshte: “Ej, ajo po më kap gishtin”, reagoi shpejtë për të kapur këtë moment me aparatin e tij fotografik. Përmes kësaj fotografia, fëmija që u pagëzua me emrin Nevaeh (mbrapsht ‘Heaven’), ka diçka të kujtojë nga momenti kur ishte në prag të ardhjes në këtë botë.

1

2

16

Do shtoni pak fantazi në lidhjen tuaj sot dhe do merrni atë që aq shumë keni dëshiruar. Partneri do surprizohet dhe do kënaqet. Shpesh do ndiheni edhe të lumtur. Ju beqarë mos u shqetësoni. Yjet nuk do ju lënë vetëm dhe mund të njiheni me dikë mjaft tërheqës. Për t’u ndjerë sa më mirë, kënaqeni veten dhe lëreni fantazinë t’ju udhëheqë.

6

7

8

9

BINJAKET (21/V-20/VI) Kjo ditë do jetë e ngrohtë për ata që janë në një lidhje dhe do përjetojnë mjaft kënaqësi. Në veçanti,yjetdoibëjnëataqëkanë kohë që janë në çift ta ruajnë ende komunikimin. Ju beqarë nukduhettëtregohenitëpaduruar sepse do bëni gabime për të cilat do pendoheni shpejt. Merruniseriozishtmefinancat në mënyrë që të arrini atje ku doni dhe mos keni probleme.

GAFORRE (21/VI-22/VII) Nëse deri tani keni pasur një lidhje të shëndetshme, bëni kujdes sot me impulsivitetin. Në rast tensioni ekstrem, gjëja më e mirë është të largohesh nga ai ambient. Çdo gjë do rregullohet shpejt! Beqarët do kenë takime me disa persona jashtë qytetit të tyre. Mund të lindë një dashuri pasionante dhe me të ardhme.

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

PESHORJA (23/IX-22/X)

AKREPI (22/X-21/XII)

Venusi do influencojë jetën sentimentale të çifteve dhe do i bëjë ata më bashkëpunues me njëri-tjetrin. Do bëni çmos që klima mos ftohet aspak. Për beqarët do ketë mjaft të reja. Është e sigurt që do filloni një lidhje dhe shumë shpejt do e kuptoni se nuk bëhet fjalë për dëshira, por është dashuri e vërtetë.

Marrëdhënia me partnerin do bazohet shumë tek sinqeriteti. Secili do respektojë personalitetin e tjetrit duke kaluar kështu kufijtë e një çifti tradicional. Edhe pse përsëri dashuria për beqarët do jetë e rëndësishme, ajo nuk do dominojë dot mbi interesat tuaja materiale. Do jeni të shqetësuar për buxhetin dhe fati nuk do jetë në anën tuaj.

Do e keni të vështirë t’i rezistoni tundimit për gjëra të reja në jetën sentimentale. Do jeni në kërkim të një lirie më të madhe dhe do përfitoni nga çdo moment kënaqësie vetëm të mos bëhet fjalë për partnerin tuaj. Beqarët do përjetojnë aventura të qeta. Do shpenzoni më shume sesa duhet dhe jo gjithmonë për gjëra që ia vlejnë.

Beqarët ka shumë mundësi të bëjnë një takim interesant në rrethin profesional. Edhe dëshirat më të çmendura do ju lejohen këtë ditë. Me një sensualitet djallëzor, ju do abuzoni me pushtetin joshës pa qenë shumë të vetëdijshëm. Për çiftet, disa probleme materiale do sjellin tension. Në sektorin financiar gjërat do shkojnë më së miri.

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

BRICJAPI (22/XII-20/I)

UJORI (20/I-19/II)

PESHQIT (20/II-19/III)

Edhe pse do jeni pak të zënë me jetën profesionale dhe atë materiale, përsëri do gjeni kohën e duhur për ta kaluar me partnerin. Disa projekte të përbashkëta do ju bëjnë të qëndroni edhe më afër njëri-tjetrit. Beqarëve vetmia do iu rëndojë së tepërmi dhe aventurat pa të ardhme nuk do i kënaqin. Mos krijoni lidhje sot!

Nën krahët mbrojtës të Venusit dashuria në çift do ju pushtojë. Do bashkëpunoni më tepër me njëri-tjetrin dhe do kaloni momente pasionante. Beqarët do jenë shumë të shoqërueshëm, por edhe do zgjedhin kur bëhet fjalë për të dashurin. Këtë ditë do keni fat! Sektori i financave nuk do influencohet fare nga yjet dhe ekuilibri nuk do tronditet aspak.

Sektori i dashurisë së çifteve nuk do ndikohet nga planetët dhe nuk do keni për çfarë të shqetësoheni. Marrëdhënia me partnerin do jetë shumë e mirë. Për beqarët dita do jetë mjaft stimuluese. Takimet që dobënidojusjellinbuzëqeshjen e munguar prej kohësh. Financat do kenë një rritje të konsiderueshme, mbase edhe nga ndonjë trashëgimi.

Kujdes nga Saturni sot, i cili ka rrezik t’jua ndërlikojë jetën në çift. Shmanguni debateve të cilat mund të shkatërrojnë çdo gjë. Nuk është momenti i duhur për skena xhelozie dhe për provokime.Venusi do i bëjë beqarët të parezistueshëm dhe shumë joshës. Do arrini atë që keni kërkuar! Në sektorin financiar duhet të merrni masa që gjithçka të shkojë mirë.

12

21

22

20 24

25

26

27

41

28

32

36

29

33

37

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

13

30

34

38

42

39

43

40

44

45

47

46

48

50

Koha e fillimit ____:____ Koha e mbarimit ____:____

49

51

Horizontalisht:

Vertikalisht:

1. Lëndë që përdoret për të shpejtuar, për të ngadalësuar ose për të ndrysh-

1. Galeri të nëndheshme me disa tunele të gjata, ku, në Romën e vjetër, të

uar rrjedhën e një reaksioni kimik, por që vetë nuk pëson asnjë ndryshim. 9.

krishterët fshiheshin. 2. Vihen në rrugë për lëvizjen e automjeteve. 3. Cipa që

Vend me ujë. 14. Ai që merret me mbrojtjen e mjedisit. 15. Erëz për gatim. 16.

vesh diçka. 4. Shkove. 5. Perëndi. 6. Kapone i famshëm i historisë së Amerikës.

Zejtarët që merreshin me regjjen dhe përpunimin e lëkurëve. 18. Gjata, ak-

7. Një shtëpi botuese e njohur. 8. Pyll i vogël me lëndina për kullotë. 9. Lëkurë

tore e njohur e kinemasë shqiptare. 19. Maja e mprehtë e shiringës. 20. Fal-

kafshësh që përdorej dikur për të shkruar. 10. Tase e volejbollit. 11. Lëndë In-

chi e njohur e kinemasë italiane. 21. Juria Kombëtare. 23. Titull fisnikërie në

dustriale. 12. Letërsia Ndërkombëtare. 13. Shënohet në futboll. 15. Notë

Mesjetë. 27. Përemër vetor. 29. Ai që ka hyrë në një lidhje politike me dikë.

muzikore. 17. Pronar i madh tokash. 21. Njësia monetare e Japonisë. 22. Pasuri.

31. Frut tropikal. 33. Pjesë përbërëse e një mekanizmi, e një aparati etj. 35.

24. Liqen i madh në Rusi. 25. Ferrari, krijuesi i makinës. 26. Fshat në afërsi të

Ministria Financave. 37. Një nga fiset më të njohura të Afrikës. 39. I menjëher-

Tiranës. 28. Tuist, personazh i famshëm i Dikensit. 30. Çelo, këngëtare. 32. Se-

shëm. 41. Kryeqyteti i Tajlandës. 43. Lloj ëmbëlsire. 45. Ndërmarrje Restau-

sion letrar. 34. Lëndë për të lyer enët. 36. Rrjedhë ngjarjesh që mbarojnë me

ruese. 46. Të zë kur ke kohë pa pirë. 47. Moris i muzikës botërore. 48. Pa rro-

një fund të kënaqshëm. 38. Planet i sistemit tonë diellor. 40. Ecje e kalit. 42.

ba, lakuriq. 48. Pjesëtar i ekuipazhit të një anijeje. 51. Shakull, kacek.

Numër rendor. 44. Alikaj e kinemasë. 47. Repart Industrial. 49. E kundërta, ngre.

Sudoku | nivel mesatar 1

1 9

2 5

7 4

LUANI (23/VII-22/VIII)

11

18

31 35

10

15

17

23

Horoskopi i ditës

Ata që janë në çift do e kuptojnë më mirë sot se sa e fortë është lidhja e tyre. Do keni përballje për punën dhe influencë nga familja. Do i rezistoni gjithçkaje! Beqarët do thonë gënjeshtra shumë të mëdha vetëm e vetëm për të tërhequr vëmendjen e atij që pëlqejnë. Mos i kaloni limitet sepse tjetri pëlqen sinqeritetin.

5

19

Keni dëgjuar për zbardhje dhëmbësh për të pasur një buzëqeshje sa më tërheqëse, por femrat në Senegal dinë një mënyrë tjetër: nxirjen e mishit të dhëmbëve me anë të tatuazhit. Siç transmeton Top-Channel, vajzat e vendit afrikan thonë se paraardhësit e tyre e kanë praktikuar këtë metodë që jep një buzëqeshje më të bukur, mbron mishrat e dhëmbëve dhe largon erën e keqe të gojës. Kjo procedurë është bërë publike, pasi një video është hedhur në rrjet e në të cilën shihet një grua me emrin Marieme që nxin mishrat e dhëmbëve në një seancë shumë të dhimbshme. “Nuk ia rekomandoj askujt. Është një torturë e vërtetë”, thotë vajza pasi mbaron, por po e njëjta video tregon se pas disa ditësh ajo është shumë e lumtur me rezultatin. Ndërkaq, artistja që bën tatuazhe të tilla ka thënë se kjo ka qenë një traditë e femrave të Senegalit, porse kohët e fundit ka rënë interesi. “Femrat nuk duhet të kenë mishra dhëmbësh të kuq. Një buzëqeshje e bukur tërheq meshkujt”, ka theksuar ajo

DEMI (21/IV-20/V)

4

14

Tatuazhe edhe në mishin e dhëmbëve

DASHI (20/III-20/IV)

3

2

7 5 2 3 4

1 6

5

1

7 2

6 4

2 9 8

4

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

3 7

1

8 2

3

8 6

3

2

6 9 5 3 8

8 9 2 5

6

5

7

Koha e fillimit ____:____

6 4

3

Koha e mbarimit ____:____

Numërkryq

6 6

Shah | nivel mesatar

7 3 0

Gjeni figurën duke bashkuar pikat

Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Numra me 3 shifra:

089, 132, 236, 281, 284, 484, 673, 777.

Numra me 4 shifra:

Koha e fillimit ____:____ Koha e mbarimit ____:____

I bardhi lëviz dhe fiton në të dy rastet e e dhena në skemën e mësipërme. Sfidat e dhëna janë të përzgjedhura nga profesionistë të vërtetë të lojës së Shahut

Numra me 5 shifra:

Përgjigjet nr të djeshëm

Gjeni 10 ndryshimet

D

I

M A

S

O P

M A

S

N

K

T

I

M

R E

E R

A

14512, 15124, 15263, 19756, 21459, 25650, 32554, 52102, 52855, 53723,

A

R

T

A

C

I

O

N

P

E

U

S

E

B

I

O

E

N

T

T

E

A

L

B

A

E

I K

M I

E

E

E

O

L

A

I

T

A

D

N

I

A

N

U

D

M

K A

R

T

I

E

K

R

E L

R

I

A

E

5

2

4

5

1

6

5

9

5

2

0

2 1

1

1

1

4

5

8

6

5

2

1

0

2

5

6

5

2

1

5

4

8

9

9

9

5

2

1

0

2

3

6

2

0

2

5

1

2

3

2

0 4

1

2

5

6

2

5

9

8

5

7

4

8

1

5

2

1

0

2

3

6

5

2

5

1

R

K

A

0

2

2

2

2

3

6

2

9

5

8

7

5

A

S

4

8

4

1

4

2

5

1

6

2

5

3

5

9

6

8

2

1

0

2

6

3

1

4

7

8

9

6

3

3

1

6

6

1

0

2

14

5

2

6

9

5

3

7

5

4

8

1

2

1

5

6

3

2

1

0

4

1

5

7

9

2

5

1

4

I

M

I

M

I

M

A

K

1

2

5

H

I

0

3

J

Z

L

2

0

R

A

A

3

2

E

G

T

6

1

I

A

E

A

2

A

D

M

D

5 0

D

N

I

N

R E

N

I

R

E

A

Q

E

P

Numra me 6 shifra:

003269, 032659, 115548, 128664, 253381, 491149, 526325, 532486, 569878, 632105, 640065, 687421, 801949, 808326, 854152, 874841.

0165, 1521, 3369, 4873, 5214, 6371, 6587, 8225.

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

55960, 56201, 56809, 63699, 70421, 84854.

R E

C

T

E

N

E

K

E

K


E diel 6 janar 2013 www.mapo.al

MAPO

23

Unë them me bindje se s’kam pasur asnjëherë rast të mendoj se Kosta ka qenë njeri i keq dhe pa moral. Nuk ka qenë shok i afërt, por e njoh që nga vitet e Universitetit kur të dy merreshim me çështje të rinisë (revolucionare), dhe e kam takuar dhe kam folur së paku pesë-gjashtë herë në këto vjetët e demokracisë

Kosta Barjaba

Para dhe pas Palo Alto-s Eda Derhemi

B

ën xhiro nëpër media (madje edhe Zëri i Amerikës në shqip pati aq pak lajme të rëndësishme sot, sa gjeti ca vend të fuste edhe Kostën brenda) dhe si thashethem, lajmi që Kosta Barjaba është kapur duke vjedhur familjarisht në një qendër të madhe tregtare veshjesh në Amerikë. Në Nordstrom, në fakt; rastësisht, po ajo mapo ku ble shumicën e veshjeve edhe unë, sido që e përdor veç në Internet, se s’kam kohë të shkoj atje ku është. Nuk po shkruaj se njoh Nordstrom-in, por se kam njohur Kostën, së paku dikur. Dhe sepse jam e tronditur dhe se shoh që pasqyrimi mediatik i lajmit është më i madh sesa duhet të ishte. Ndaj po shtoj edhe unë timen, se në këtë pikë më shumë bën drejtësi dhe përmirëson shanset e ndriçimit më realist të asaj që ka ndodhur. Më bën të shkruaj një mendim disi të plotë për sa ka ndodhur, edhe sasia e shpërpjesëtuar e komenteve online prej njerëzish pa më të voglën njohje për njerëzit apo për ngjarjen. Unë nuk dua ta besoj sa thonë se ka ndodhur, por si lajmet që merren online nga site amerikane, si raportimet nga gazetat tona, si konfirmimi policor i Palo Altos nëpërmjet Zërit të Amerikës, si justifikimi zyrtar thuajse qesharak i Kostës vetë për mungesën e lejes së qarkullimit, të gjitha nuk e ndihmojnë aspak Kosta Barjaban në këtë inkub që ajo familje po jeton, dhe në atë çka ne mbetemi të mendojmë. Nuk dua ta shfajësoj në çfarë ka ndodhur, edhe sikur historia të jetë ndryshe: secili i bën vetë hesapet e veta dhe e përballon vetë botën dhe detyrimet që ka. Nëse Kosta ka vjedhur në dyqan, duhet t’u nënshtrohet procedurave të cilave u nënshtrohet çdo qytetar që vjedh në dyqan, dhe nuk e di si kjo funksionon legalisht, nëse kjo ndodh në Amerikë apo Shqipëri (me sa di unë, Kosta nuk është qytetar amerikan); përveç kësaj, në punë, sidomos duke qenë kjo, mësimdhënie, duhet po ashtu të ndiqet po ajo rregullore në raport me profesionin që kryen; dhe nëse ka detyra politike, pa dyshim që nuk mund të lihet të drejtojë më tej… (kjo sipas meje, vetëm se kur drejton me forca të reja dhe entuziazëm të pashtershëm Ilir Meta, këto të Kostës janë çikërrima). Nuk e kuptoj, gjithsesi, përse duhet të propagandohet kaq fort nëpër media rasti i tij. Ndoshta ngaqë është një ndjesi shumë e keqe ajo që marrim duke menduar se një akademik shqiptar vjedh një kostum burrash dhe një çantë Coach në dyqan. Nuk e di nëse do ishte ndryshe po të kish vjedhur një bankë ose një fabrikë diamantesh. Ndoshta në atë rast do krenoheshim e do thoshim “shih-shih sa i mençur është”? Ndoshta ekoja e fortë në media dhe nëpër shtëpitë shqiptare vjen edhe se kështu del “fjala e grekut” se shqiptarët vjedhin, gjë që shqiptarët nuk duan ta besojnë? Nuk ka grup të varfër e të keqtrajtuar që nuk vjedh, shqiptarë, grekë apo amerikanë qofshin. Ndaj kjo në vetvete s’ka pse të jetë aq alarmante, se dihet që s’ka lidhje me gjenetikën. Unë, po të isha duke vdekur urie, të mos mund të gjeja bukë e të mos ma jepnin, do ta gra-

GAZETA

MAPO info@mapo.al cel: 068 20 20 5555477 Gazetamapo@gmail.com cel: 068 477

bisja pa u menduar dy herë. Sikur kjo t’u nevojitej fëmijëve të mi, aq më shumë. Por, nga sa njoftohet, nuk bëhej fjalë për bukë. Dhe Kosta ka dy fëmijë në dy universitete shumë të mira amerikane. Domethënë, që çështje të të qenit shtrënguar nuk mund të jenë problem i tij. Pastaj, shtrënguar për çfarë? Për çanta të shtrenjta dore? E di që brenda meje kërkoj me sa mundem logjikë për sa ndodhi, e do përpiqesha gjatë të gjeja arsye ta justifikoja sa ndodhi, po të kisha shpresë se do gjeja gjësend. Dhe ende pres një farë mrekullie të më shpjegojë se sa është thënë ishte një gabim trashanik i shkaktuar nga një situatë e jashtëzakonshme tjetër për tjetër. Por, pa një lajm të ri përgënjeshtrues të besueshëm, s’kam armë të luftoj. Dhe arsyet po më lënë vetëm. Varfëria nuk është pra kartë që mund të luhet. Por njerëzit bëjnë edhe marri: sheh një gjë të mrekullueshme që e ke ëndërruar keqas dhe ke hequr shpresat ta kesh; pastaj të del përpara, ti gjendesh bosh, dhe e merr. Fle me të dhe i gëzohesh… (por në fakt nuk fle dot, se e di që s’është e jotja). Mua më ka qëlluar  që të jem duke ecur rrugës dhe të ndiej erën e specave të mbushura të sapodala nga furra, dhe u kam trokitur në derë njerëzve të panjohur dhe u kam kërkuar një spec. Jo, nuk isha shtatzënë. Kam frikë se po të më kish dalë tava pa njeri përpara, do ta kisha marrë atë specin, sido që s’qe i imi. Por kjo historia e familjes së Kostës nuk mund të ishte as edhe një marri e tillë për diçka që të ka djegur zemra fort. Ata u nisën qëllimisht të shkonin në qendrën tregtare, dhe madje, familjarisht. Nuk është as kleptomani dhe as dëshirë për t’u aventuruar si familje, e mori djalli. Unë them me bindje se s’kam pasur asnjëherë rast të mendoj se Kosta ka qenë njeri i keq dhe pa moral. Nuk ka qenë shok i afërt, por e njoh që nga vitet e Universitetit kur të dy merreshim me çështje të rinisë (revolucionare), dhe e kam takuar dhe kam folur së paku pesë-gjashtë herë në këto vjetët e demokracisë. I kam thirrur me mend gjithë situatat ku e

Sado që me dhimbje, jam përpjekur t’i kuptoj gjithnjë emigrantët shqiptarë që vidhnin nëpër supermerkatot e Perëndimit, sidomos ata që vidhnin atlete dhe jo Mercedesa, sidomos ata që ishin të rinj e të vetmuar, sidomos ata që nuk e kishin si aktivitet të organizuar familjar. Por jam e sigurt që edhe ata kanë ndryshuar, e kanë turp nga ato ditë. Njeriu ka nevojë të ndihet dinjitoz, dhe atë ia jep së pari respekti për veten. Ndaj jam pa gojë në këtë çast, dhe s’di si të mendoj. kam ndeshur, dhe më rezulton bujar, i butë, i gatshëm për ndihmë, mendjemprehtë, i dashur e i kujdesshëm që të mos lëndojë. Ndoshta kam menduar edhe se ka natyrë paksa dinake dhe nuk kam qenë e sigurt nëse beson vërtet në teoritë që mbron, apo vetëm i duken se ato sjellin më shumë përfitim. Por këto dy të fundit i kanë shumë njerëz që shoqërisht janë njerëz të mirë e nuk dëmtojnë; e pastaj, unë mund të jem krejt e gabuar. Shkurt, unë mendoj mirë për të. Por, a është tip që vjedh? Mundet. Këtë unë nuk e di. Dhe pres që e gjithë historia të marrë një lloj drejtimi më faktik tani që u bë muhabet i gjithë botës. Kjo mua, edhe nëse është e vërtetë, nuk më bën të mendoj se dikush duhet të shkojë në litar, sidoqoftë. As edhe një politikan i rëndësishëm, që u lidh me penjtë e krimit të vet jetët mijëra njerëzve, madje edhe që vret, në një rend njerëzor

Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku Rrethe: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. Sociale: Jonida Tashi. Kultura: Aida Tuci. Suplement: Jonida Hitoveizi. Sporti: Jeton Selimi. Komentatorë&Analistë: Gentian Elezi, Arjan Vasjari, Prof. Asoc. Dr. Adrian Civici. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha Koordinatore: Shkëndi çili. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

nuk duhet të ketë trajtim jonjerëzor e të pamëshirshëm. Sido që për këtë tipin e politikanit, unë do isha e pamëshirshme me analizë verbale. Por të gjithë duhet të paguajnë drejtësisht pasojat e asaj që kanë bërë. Problem është që në Shqipëri risku është ndryshe: po vodhe një çantë, e ke punën pisk, por po vodhe miliona e miliarda, dhe sidomos po vodhe aq dhe je edhe politikan, atëherë të mbron sistemi. Madje, atëherë ti ke edhe të drejtë të përbuzësh atë vjedhacakun e mjerë të gjërave të vogla. Dhe kam frikë se Kosta në Shqipëri e ka punën pisk. Nuk ka vjedhur sa duhet. Ka dy gjëra që më rëndojnë kokën dhe që nuk i fal dot në këtë mesele (ende them, sikur kjo të ketë ndodhur vërtet, dhe mos qoftë kështu!). Sesi i ka lidhjet me gruan në një akt të tillë, nuk më impresionon fort, por si është e mundur të fusë në këtë çorbë të shëmtuar fëmijën e vet? Për mua ky (nëse është kështu) është krimi i vërtetë. E dyta, si është e mundur që, pasi shkeli për kaq vjet rresht pragun e të qenit mësues, të të marrit dije dhe të të dhënit dije, vetja e vet, tashmë shkencërisht, etikisht dhe estetikisht e ditur, e çoi pastaj që të vidhte rroba? Një doktoratë nga Universiteti i Tiranës dhe një master në Harvard, s’janë dëshmi e asgjëje; por mësimdhënia, në çfarëdo hallkë shkollore qoftë, është vënia e vetes para atij që rritet dhe edukohet. E para gjë që bëhet, është lufta me veten dhe pastrimi i vetes. Unë, sado që me dhimbje, jam përpjekur t’i kuptoj gjithnjë emigrantët shqiptarë që vidhnin nëpër supermerkatot e Perëndimit, sidomos ata që vidhnin atlete dhe jo Mercedesa, sidomos ata që ishin të rinj e të vetmuar, sidomos ata që nuk e kishin si aktivitet të organizuar familjar. Por jam e sigurt që edhe ata kanë ndryshuar, e kanë turp nga ato ditë. Njeriu ka nevojë të ndihet dinjitoz, dhe atë ia jep së pari respekti për veten. Ndaj jam pa gojë në këtë çast, dhe s’di si të mendoj. Unë do doja që e gjitha kjo të kish marrë heshtje mediatike. Ai që kreu një krim, sado i vogël, duhet të paguante për të sipas të gjitha hallkave legale, administrative e politike. Për mua pagesa më e lartë është ajo që të jep ndërgjegjja jote… më pas. Ajo është më e hidhura dhe asaj nuk i shpëton dot kush. Por kjo që iu rezervua Kostës nuk është pagesë e drejtë, them unë. Këtë unë e shoh si linçim publik. Dhe këtë nuk ia uroj askujt, dhe nuk besoj se është civile. Por gjithashtu shpresoj se nuk shpreh nëpërmjet gjithë këtij meditimi pas asaj që dëgjova për ngjarjen në Palo Alto, thjesht konfuzionin tim (dhe tëndin?) për diçka që nuk mund apo dua ta besoj. Vetëm se nuk jam e sigurt që s’është tamam kështu, siç nuk jam më e sigurt për shumë gjëra tani. Dua vetëm të them se, në një m o m e n t s i k y, thashethemet dhe ekzagjerimet janë më i keqi shërbim që i bëjmë vetes.

Email: v_perleka@yahoo.com vera_perleka@hotmail.com


CMYK

24

MAPO

e diel, 6 janar 2013 www.mapo.al

E përmuajshme Nr. 29, Viti II botimit dhjetor 2012 Çmimi 300 Lekë

Nr. 29, Viti II botimit dhjetor 2012 Çmimi 300 Lekë

Kinkaleri

Eglantina Gjermeni Ilva Tare Xhani Shqerra Single & the city Libra, receta, ide

Në çift

Aritmetika e lidhjes

HOROSKOPI

2013

DOSSIER Nën yllin e festave I shkrujanë BABAGJYSHIT

Julka Gramo Ester Hoxha Viol Xhafaj

Ne që (s’)duam FESTAT

Fatma Haxhialiu Blendi Salaj Lori Haxhiu Endri Xhafo Ilir Shaqiri Veshja e festave

Jozefina

Si Estela Ujka

Parf�me, dhurata dekor gatime

DITËT E MIA TË ËMBLA

Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...