Page 1

Faqe 2

Afër / larg

Një memorial me dashuri kundër komunizimit Nga Vladimir Karaj

Themelues Henri Çili - Kryeredaktor Arion Sulo - E martë, 5 mars 2013. Numër 848. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

Atentati i Lamajt Tri orët e dëshmisë së bashkëshortes dhe së motrës

Berisha: Komplotin e Ramës për të rrëzuar Nanon e kam të filmuar Kryeministri tha dje në Kuvend se kishte regjistrime si u përgatit komploti për rrëzimin e Fatos Nanos dhe se këtë material do t‘ua jepte deputetëve të PS. Referendumi për tre ligjet e BE-së votohet në Kuvend. Dështon negociata e fundit për tërheqjen e mazhorancës nga votimi popullor. Opozita braktis sallën. Ka dështuar përpjekja e fundit për konsensus për të votuar tre ligjet që janë vënë si kusht për statusin e integrimit, çka ka detyruar mazhorancën që të votojnë e vetme kërkesën për mbajtjen e një referendumi popullor për miratimin e tyre. Pas afro 12 orësh debat, seanca e djeshme e parlamentit ka ofruar surprizën e një

tërheq je të përkohëshme të mazhorancës nga nisma për mbajtjen e referendumit, teksa kryeministri Berisha në këmbim të tërheqjes nga nisma ka ofruar gjetjen e një mirëkuptimi mes palëve me qëllim që tre ligjet të mund të votoheshin në parlament në ditët në vijim. Për këtë ai ka propozuar që dy... faqe 5

Presidenti dhe Kryeministri, Topi sfidon me ndryshime të thella në Kushtetutë Policia mori në pyetje tri net më parë Anila Lamajn dhe motrën e viktimës. Bashkëshortja e komisarit sqaroi lëvizjet e fundit të tij, ndërsa e motra dëshmoi mbi një bisedë kërcënuese. “Im vëlla u përgjigj: Nëse keni burrni, merruni me mua, jo me familjen.” Faqe 3

op-ed / 12-13

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

A po fillon të marrë fund kultura e pandëshkueshmërisë? koment Zef Preçi

koment Valentin Bruçaj

6 kronikë

ny times / 11

Kodi i ri, dyfishohet burgu për mashtruesit e taksave Kodi i ri Penal parashikon dënimin me burg të evazionit fiskal me 4-8 vjet, nga 2 vite që parashikohet aktualisht. Shtohet dënimi për skemat e mashtrimit të TVSH me 4-8 vite burg, të cilat nuk dënohen në Kodin aktual

Në shtypin e këtyre ditëve është bërë e ditur...

Ishte paralajmëruar një program për qytetarët, për përmbajtjen e të cilit prej muajsh po punonin 19 departamentet e ngritura në selinë e Frymës së Re Demokratike. Por ajo çka u përmblodh dje në më pak se një orë nga kryetari Bamir Topi ishte përtej një sfide politike. Pas një mbledhjeje kryesie me orë të tejzgjatura, Topi prezantoi mbrëmë programin e paralajmëruar. Aty përfshihet një paketë e gjerë... faqe 4

Programi i FRD/Bamir Topi prezanton një paketë të gjerë ndryshimesh kushtetuese e ligjore, paketë fiskale që dallon qartë nga programi i PS-së e PD-së, apo zgjidhje përfundimtare të pronës; propozime këto të pamundura për t’u realizuar nga kjo forcë politike, me gjithë pritshmërinë e madhe që ajo synon të ketë

David Brooks

dënim me burg, në disa raste vetëm se kanë mashtruar me taksat. Në Shqipëri nuk njihen shumë praktika të tilla, por edhe kur ndodhin, në të shumtën e rasteve fitojnë evazorët. Nisur nga situatat e reja në epokën e teknologjisë, skemat e mashtrimit me taksat janë sofistikuar ndjeshëm, kështu qeveria ka vendosur të ndryshojë Kodin Penal për të dhëna dënime më të forta për bizneset... faqe 7

Dallimi mes Aleancës Kuq e Zi dhe Vetëvendosjes, përveç ngjashmërisë te proturqizmi?

“Zotit dhe taksave nuk u fshihesh dot”. Bizneset më të famshme në botë janë përballur me supergjoba, faliment dhe

Lëvizjet popullore Aleanca Kuq e Zi në Shqipëri...

Fullani zbardh paketën e masave për çlirimin e kredisë

ekonomi

Përralla e shifrave

Shullazi bojkoton gjyqin, FNSH blindon Apelin e Shkodrës Dhjetra forca policie kanë rrethuar gjykatën gjatë kohës kur pritej të mbahej gjyqi i Emiljano Shullazit, por personazhi i njohur nuk është paraqitur. Gjyqtari shtyn seancën

CMYK

Faqe 16

Faqe 7

Shekulli i Fragmentarizmit Në vitin 1949 Reinhold Niebuhr botoi një libër të titulluar Faith and History. Niebuhr vërejti praninë e një feje shekullare, që u bë posaçërisht e fortë në vitet pas Luftës së Dytë Botërore. Ishte besimi se forcat e historisë gradualisht po sillnin “unifikimin e njerëzimit”. Nacionalizmat e vjetër do të zbeheshin, besonin shumë njerëz. Teknologjitë e transportit dhe komunikacionit do t’i bashkonin njerëzit. Vlerat do të njësoheshin. Ky besim optimist ishte në qendër të shumë projekteve të pasluftës, së pari Kombeve të Bashkuara dhe më pas Bashkimit Europian. Ideja ishte për të krijuar organizata shumëpalëshe që do të përshpejtonin procesin e konvergjencës, harmonizimit dhe paqes. Fatkeqësisht, kjo konvergjencë morale, kulturore...


2

afër/larg

1

Programi i FRD

plagosja

debati në kuvend

Topi sfidon me ndryshime të thella në Kushtetutë

Faqe 4

Lotaria kombëtare, licenca Konflikti për pronën, plumba kryeplakut të fshatit rrezikohet nga zgjedhjet Faqe 5

Faqe 6

Mehmeti Ai ndërhyn dhe flet për një gjarpër që gjuan prenë e tij, të cilin betohet se mund ta shohësh kur mbi kolonat e galerisë bien dritat..

Muri i Berlinit, i njohur në të gjithë botën, është i mbushur me histori, që na kujtojnë ndarjen e botës komuniste nga pjesa tjetër e botës, luftën e ftohtë, izolimin si mjet sundimi, mungesën e komunikimit, tentativat për ta kaluar atë në kërkim të lirisë, vrasjet rrëzë tij dhe më në fund shembjen e tij. (Pjesa tre metra e lartë është dhuratë e Bashkisë së Berlinit.) nga relacioni i paraqitur në Këshillin Bashkiak

Fatos Lubonja dhe Ardian Isufi bashkëautorë të isntalacionit në kujtim të persekutimit nga diktatura

Një memorial me dashuri kundër diktaturës Nga Vladimir Karaj Kocka... Shtylla betoni që duken si kocka, të shtrembëruara dhe të vendosura sikur duan të rindërtojnë një dinosaur gjigant. Fatos Lubonja buzëqesh kur ia themi përshtypjen e parë, për atë që është pagëzuar “Post Bllok” dhe që në një të tretë të tij është rikonstruksion i galerive të Spaçit, ku ai ka kaluar si i dënuar politik një pjesë të jetës. “ Ideja është që t’i bëjmë njerëzit të mendojnë”, thotë në pak minuta që arrijmë ta veçojmë mes diskutimeve të pandalshme me bashkautorin e projektit, artistin Ardian Isufi dhe nja tre-katër punëtorëve. Memoriali kushtuar persekutimit dhe vuajtjes në diktaturë (ende në ndërtim) është mu në hyrje të “ish-Bllokut”, në krah të zyrave të Kuvendit, dikur komitet partie dhe thuajse përballë Kryeministrisë. Një vend ideal. Kushdo që të jetë në atë zyrë mjafton të dalë në dritaren e ballkonit për ta parë e riparë deri në lodhje dhe për t’i shpëtuar kështu ngasjes. Në krahun tjetër të tij, atë që të çon drejt Korpusit Universitar, është busti i Ismail Qemalit, ndërsa të dy janë të vendosur në bulevardin që u ndërtua fillimisht në emër të mbretit Zog I e që tani quhet “Dëshmorët e Kombit”. Shkurt simbolet e 100 viteve Shqipëri, përfshi këtu telat me gjemba (s’dihet pse) të gardhit të hekurt rreth Presidencës dhe një tabelë që thotë “Zonë e Ndaluar”, dhe që dashje pa dashje i bëhen njësh treshes së memorialit, që veç shtyllave të galerive të Spaçit, ka brenda një bunker me gjithë pikat e mbështetjes për mitralozë dhe një copë tre metra të lartë nga Muri i Berlinit. “Karakteristikë e veçantë e këtij kompleksi është se të tre objektet janë autentikë dhe vijnë në formë ‘artifakti’, çka do të thotë që bartin në vetë trupin e tyre gjurmët e asaj kohe”, thuhet në relacionin që i është paraqitur Këshillit Bashkiak që miratoi projektin, sigurisht edhe me ndonjë zë kundër në fund të shkurtit. ...Antidiktaturë Mehmeti thotë se është komunist me zemër. “Të tjerët, edhe Berisha, kanë qenë me tesër, unë me zemër”, thotë dhe zgërdhihet. Edhe pse folëm me copa herësh për nja dy orë a më shumë, ndërsa ai lëvizte copa dërrasash dhe hekurishte aty ku po ndërtohet memoriali i kujtimit të diktaturës, nuk e kuptuam nëse burri te të 50-tat, punëtor ndërtimi, e kishte seriozisht atë punën e komunizmit...

Ai, sidoqoftë, ishte më mikpritës se punëtorët e tjerë, që mezi po prisnin orën për t’u ndërruar dhe i vetmi që na shpjegoi me aq sa kishte mundësi nja dy tre prej pyetjeve që na lindën ndërsa shihnim monumentin ende në ndërtim. Në fillim u mor me “kockat”. Ndërsa po i shihnim shtyllat e marra nga Spaçi, ai ndërhyri si duke na e kuptuar kuriozitetin. “Kam qenë vetë e i kam marrë”, tha. “Ato ishin femër e mashkull, puthiteshin shumë mirë me njëratjetrën, por këta (Lubonja dhe Isufi) i kanë vënë vetë shtrembër, për të treguar se regjimi nuk ishte i mirë, apo ku di unë”, shpjegon ai. Ne na duket si i pakënaqur me faktin që kallëpet prej betoni, mu në atë pikën ku u përngjanin më shumë kockave, ishin shtrembëruar...Ndërsa ai po na flet, një burrë hyn brenda i paftuar. Hedh një sy rreth e rrotull, përshëndet Lubonjën dhe belbëzon sikur flet me veten, po mjaft fort për t’u dëgjuar... “Hallall, për atë që i ka vuajtur vetë në kurriz e kam”, thotë dhe si e ka përsërit nja dy herë del prej kantierit të vogël. ...Vepër arti në ndërtim Aty nga mesdita kur e takuam për herë të parë Fatos Lubonjën, njëri prej ideatorëve të memorialit, ai e ka me nxitim. Fut kokën pas rrjetës së gjelbër u hedh një sy punëtorëve dhe nxiton drejt në bulevard. “Do vij... në tre... në tre e ca”, dëgjojmë ndërsa ikën, orën e një gjysmë takimi. Kur vjen sërish nuk është se ka shumë kohë për ne. I marrim leje për të bërë foto dhe ai kujtohet që duhet të bëjë edhe disa vetë. Për të biseduar shtruar, siç do të donim, as që bëhet fjalë. Pasi ka shkëmbyer nja dy ide me xham punuesin, që ka sjellë xhamat për të matur vendin që do të mbulohet me to rreth gropës së bunkerit, i futet aty për aty punës për harqet e rrugicave që do të lidhin tre monumentet. Punëtorët që ishin duke ikur janë ca të bezdisur prej kësaj, pjesa më e madhe sidoqoftë ia dalin të ikin prej aty, sigurisht veç përgjegjësit, ai nuk ka nga t’ia mbajë. Thuajse në të njëjtën kohë Lubonjës i është bashkuar edhe Isufi dhe dërrasat e kompesatat që shënojnë në tokë projektin lëvizin sa në një krah në tjetrin. Lubonja dhe Isufi po ashtu lëvizin thuajse nga të gjithë cepat për të parë si merr formë

Objekti i tretë është një organizim shtyllash betoni, i një fragmenti galerie miniere si ato ku kanë punuar ish-të burgosurit. Ai synon të evokojë mundimin e gulakëve komunistë, punën e papaguar prej skllavi, por edhe skllavërimin e pjesës më të madhe të popullsisë në burgun e madh, pasi pamje të tilla rrënojash të asaj kohe janë pjesë e peizazhit shqiptar anë e kënd. Relacioni i paraqitur në Këshillin Bashkiak

Pamje nga memoriali që po ndërtohet në Tiranë

Bunkeri me një simbolikë veçanërisht shqiptare, evokon izolimin e Shqipërisë, paranojat e diktaturës, si fragmente të një piramide gjigante absurde. nga relacioni i paraqitur në Këshillin Bashkiak

dhe duke imagjinuar si do duket ajo që sapo kanë vendosur, herë-herë duke i shkulur dhe ngulur vetë piketat prej shufrash çeliku. Në më pak se 30 minuta një hark rrugice u mbyll dhe u zgjerua disa herë. (E ndërsa ne ikëm, ata ende po merreshin me të). ...Me dashuri “Po punojmë me dashuri...”, na thotë Lubonja, duke na shpjeguar me këtë edhe mosmarrëveshjet me zanatçinjtë që duan t’i shpëtojnë me zgjedhje të lehta detajeve që as i kuptojnë, si, ta zëmë, këndet prej nga mund të shihet një cep i bunkerit apo simetrisë që duhet të ketë mes hyrjes së këtij të fundit dhe gjerësisë së shkallëve. (Lubonjën e mundonte fakti që pragu, siç e quajti, ishte më i gjerë sesa dera prej nga ushtari hynte në bunker). Dikur nga mesi i kohës së qëndrimit brenda kantierit, arritëm sidoqoftë të shkëmbenim pak fjalë me Lubonjën, që na shpjegoi aq sa mundej idenë e cila ndërtohej para nesh. Bunkeri, i cili ishte nxjerrë në pah duke u liruar prej dheut, do të qëndrojë ashtu. “Brenda tij do jetë ushtari”, thotë Lubonja, ndërsa shpjegon se në të ishin edhe shkarravinat e atyre që dikur kishin bërë roje. Bunkeri (TR-V-76851) që mund të jetë një nga të fundmit e mbijetuar të llojit të tij, duket sikur e ruan memorialin. Menjëherë pas tij, në anë të Kuvendit do të ngrihet copa e murit të Berlinit, që bashkia e Tiranës ka marrë dhuratë nga kryeqyteti Gjerman dhe në krahun tjetër “kopja” e një galerie të Spaçit. Sipas Lubonjës, njerëzit mund ta vizitojnë si të duan. Ata mund të hyjnë për të parë sesi ka qenë një bunker, apo shtyllat e galerive në Spaç, por mund të ndalojnë dhe mendojnë. Për të, në fund pamja do jetë fantastike, pasi ka gjithçka që nga artifakti origjinal, deri te pamja që, sipas Lubonjës, “evokon”. Fjalitë e tij ndërpriten nga pamjet imagjinare që ka krijuar për monumentin Mehmeti. Ai ndërhyn dhe flet për një gjarpër që gjuan prenë e tij, të cilin betohet se mund ta shohësh kur mbi kolonat e galerisë bien dritat.. “Vizitori i memorialit ftohet... të futet brenda tij..., të rrugëtojë nën dhe nëpër shtyllat e galerisë së Spaçit, duke u kthyer me imagjinatë në atë kohë, për të evokuar mungesën e lirisë, vuajtjen, izolimin dhe persekutimin që e ka karakterizuar”, thuhet në relacionin e bashkisë, duke i dhënë kështu një ide për atë që do të shihni këtu e afro një javë si të ketë mbaruar instalacioni. Sigurisht ju mund të zgjidhi të shihni kocka, gjarpërinj apo dinozaurë gjigantë e shtypës, si të gjitha sistemet diktatoriale, fundja.


ngjarja e ditës

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

23.02.2013

3

Familjarët e Dritan Lamajt, gjatë homazheve të kryera për të

"Lamaj", 3 orët e dëshmisë së bashkëshortes dhe së motrës Policia mori në pyetje tri net më parë Anila Lamajn dhe motrën e viktimës. Bashkëshortja e komisarit sqaroi lëvizjet e fundit të tij, ndërsa e motra dëshmoi mbi një bisedë kërcënuese. “Im vëlla u përgjigj: Nëse keni burrni, merruni me mua, jo me familjen.” Dashamir Biçaku

T

etë ditë pas ekzekutimit të Dritan Lamajt, policia i fokuson hetimet te dyshimet e familjarëve të tij. Bashkëshortja e ish-shefit të komisariatit nr.6, Anila Lamaj, është marrë në pyetje tri net më parë në ambientet e shtëpisë së saj, dyert e së cilës qëndrojnë hapur për mort. Një burim nga grupi hetimor i tha MAPO-s tha se e veja e Lamajt u është përgjigjur për 3 orë pyetjeve të hetuesve mbi lëvizjet e fundit të komisarit, vendin ku ai e linte makinën dhe nëse ai ndante me familjarët shqetësimet e punës. “Nga dëshmitë e mbledhura na rezulton se Dritan Lamaj mundohej të mos u tregonte familjarëve problemet që kishte, pasi nuk donte t”i shqetësonte”,-tha një zyrtar i policisë së Tiranës. Megjithatë, Anila ka përshkruar lëvizjet e fundit të Dritan Lamajt, para se të qëllohej për vdekje me breshëri automatiku. Sipas dëshmisë së bashkëshortes, Dritan Lamaj e linte makinën e tij në oborrin e pallatit, edhe pse familja dispononte një garazh. “Ditën e vrasjes, Dri-

tani po priste të motrën për të mbaruar një punë familjare. Ai u fut në garazh, mori disa sende personale dhe më pas u nis drejt makinës që e kishte parkuar në oborr. Me të motrën vendosi të takohej rrugës”,mësohet të ketë pohuar për grupin hetimor Anila Lamaj. Zyrtarët e policisë së Tiranës nuk japin detaje të tjera rreth kësaj dëshmie, ndërsa pohojnë një tjetër element të rëndësishëm nga dëshmia e së motrës. Të njëjtat burime i thanë MAPO-s se edhe pse i rezervuar në familje, Dritan Lamaj nuk ka mundur t’i ruajë të gjitha problemet për vete. Në dëshminë e saj, e motra e viktimës ka rrëfyer për grupin hetimor një bisedë telefonike të dëgjuar nga Dritani, që fliste për kërcënime në adresë të tij. “Pak kohë para krimit, kur ndodhesha në makinën e tij, e mori dikush në telefon. Dritani u nervozua dhe u përgjigj: Nëse keni burrni, merruni me mua, jo me familjen time”,-ka dëshmuar motra e Dritan Lamajt. Hetuesit e policisë së Tiranës thonë se kjo dëshmi tregonte se Dritan Lamaj ishte i kërcënuar, edhe pse mohohet fakti që ai të ketë bërë denoncim zyrtar në Policinë e

24

Shkurti ishte dita e ekzekutimit të ishshefit të komisariatit nr.6, Dritan Lamaj. I transferuar nga detyra në shtator të vitit të kaluar, Lamaj u ekzekutua në oborrin e pallatit të tij. Policia arrestoi Arben Frrokun

100

Dëshmitarë janë marrë në pyetje nga grupi hetimor rreth rrethanave të vrasjes së Dritan Lamajt. Përveç të afërmve, kolegëve e dëshmitarëve okularë, policia ka marrë në pyetje edhe të afërmit e Arben Frrokut

“Frroku”, dosja drejt Greqisë brenda 40 ditësh Verifikimi i alibisë së Arben Frrokut dhe mbledhja e dëshmive janë dy çështjet që po ndiqen me prioritet nga Prokuroria e Krimeve të Rënda. Biznesmeni Arben Frroku ka kaluar në pikën doganore të Kapshticës me drejtim Greqinë në orën 21:27 minuta, pra tri orë pas vrasjes së kryekomisarit, i cili u qëllua me breshëri automatiku pasditen e datës 24 shkurt, pranë banesës së tij në Tiranë. Vetë Frroku deklaroi publikisht se doganën e ka kaluar rreth orës 20:00 të

mbrëmjes së të dielës, por nga këqyrja e regjistrit dhe kamerave të sigurisë prokuroria thotë se ora e saktë është 21:27 minuta e mbrëmjes së datës 24 shkurt. Të gjitha këto pretendime do të verifikohen nga Prokuroria për Krime të Rënda, e cila vijon të marrë dëshmi nga persona që kishin dijeni mbi konfliktin mes ish-shefit të komisariatit nr.6, Dritan Lamaj, dhe biznesmenit Arben Frroku. Ky i fundit është shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet shqip-

tare pas masës së arrestit që dha Gjykata për Krime të Rënda dy ditë pas vrasjes së komisarit. Kjo kërkesë u është paraqitur autoriteteve greke, ndërsa Gjykata e Selanikut la 40 ditë afat që Interpol Tirana të paraqesë dosjen hetimore për ekstradimin e Arben Frrokut në Shqipëri. Vetë i dyshuari ka mohuar çdo lidhje me vrasjen e komisar Lamajt, duke deklaruar se do të përballet me të gjitha akuzat e ngritura ndaj tij, me t’u kthyer në Shqipëri.

Shtetit. Mungesën e një denoncimi apo një shqetësimi të ndarë nga Dritan Lamaj e kanë pohuar edhe eprorët e tij në Policinë e Shtetit, Tonin Vocaj e Muhamet Rrumbullaku, të cilët pak ditë më parë thanë se nuk kishin asnjë kallëzim për kërcënim prej tij. Megjithatë, grupi hetimor është fokusuar tashmë te tabulatet telefonike të viktimës, për të zbardhur bisedat që ai ka bërë me persona të ndryshëm. Përgjatë 1 jave pas vrasjes së ish-shefit të komisariatit nr.6, Policia e Tiranës ka mbledhur mbi 100 dëshmi për zbardhjen e ngjarjes së rëndë, ku i dyshuar kryesor është biznesmeni Arben Frroku, i arrestuar tashmë në Selanik. Megjithatë, ende nuk është gjetur asnjë provë direkte që lidh Frrokun me ekzekutimin e Dritan Lamajt, më 24 shkurt të këtij viti. Ai sapo kishte dalë nga banesa e tij në zonën e Tiranës së Re, kur drejt mjetit të tij “Lancia” Ypsilon u qëllua me dy breshëri “Kallashnikovi” që pasuan njëratjetrën. Oficeri i karrierës ndërroi jetë vetëm pak minuta më vonë në spitalin Ushtarak, ku u transportua me shpejtësi nga disa banorë të zonës, të cilët e kishin njohur.

hetimi

Policia u rikthehet dëshmitarëve okularë Policia e Tiranës u është rikthyer dëshmitarëve okularë, një javë pas vrasjes së Dritan Lamajt. Burimet e policisë dyshojnë se dëshmitarët mund të kenë parë shumë më tepër se ç’kanë pohuar në polici, ndoshta të përfshirë nga terrori i ngjarjes së rëndë. Vetë dëshmitarët e kanë përshkruar vrasjen të shoqëruar me dy breshëri automatiku, e para e shkurtër, ndërsa e dyta më e gjatë. Goditja ka qenë e menjëhershme, duke mos i lënë asnjë mundësi reagimi komisarit të policisë, të cilit i është gjetur edhe arma e shërbimit në kroskotin e automjetit tip “Lancia Ypsilon” me xhama të errët dhe targa TR 2564 N. Nga këqyrja e kryer, Lamaj rezulton të ketë marrë tre plumba, njëri prej të cilëve rezultoi fatal, pasi i shkaktoi një plagë vdekjeprurëse në kokë. Vetëm katër minuta më pas në vendin e ngjarjes kanë mbërritur forcat e policisë të komisariatit nr.2, ndërsa pas tyre edhe drejtuesit e policisë. Autorët dyshohet se janë larguar me një automjet tip “BMW”, makinë kjo që u gjend e djegur në Domje të Tiranës. Një orë pas krimit policia ofroi 100 mijë dollarë shpërblim për informatorët, ndërsa në të gdhirë të 25 shkurtit arrestoi në Selanik të Greqisë Arben Frrokun, biznesmenin që kishte konflikte publike me Dritan Lamajn. Frroku ka mbajtur qëndrim mohues për akuzën, duke pohuar se nuk ka gisht në vrasjen e Dritan Lamajt.


4

fokus

zgjedhjet

Kryetari i FRD-së, Bamir Topi, prezantoi mbrëmë programin politik: “Produkt solid, gjithëpërfshirës dhe realist”

Paketa kushtetuese

Sfiduese mbetet paketa për ndryshimin e Kushtetutës brenda katër viteve të ardhshme nga Bamir Topi. Kuorumi për të realizuar ndryshimet kushtetuese është përtej fuqive të tij, dhe një partie të madhe. Për 2/3-at e votave duhet konsensus PD-PS

Programi politik

E ngjizur si një parti e qendrës së djathtë, në një program i cilësuar si politik, mund të lejohet gjithçka, por ajo që hap diskutime në këtë rast janë angazhimet konkrete, që Topi ndërmori mbrëmë, për mandatin e ardhshëm katërvjeçar.

Programi i FRD

Presidenti dhe Kryeministri, Topi sfidon me ndryshime të thella kushtetuese Në program përfshihet një paketë e gjerë ndryshimesh kushtetuese e ligjore, paketë fiskale që dallon nga programi i PS-së e PD-së, si dhe zgjidhje përfundimtare të pronës brenda katër viteve Nevila Perndoj TIRANË Ishte paralajmëruar një program për qytetarët, për përmbajtjen e të cilit prej muajsh po punonin 19 departamentet e ngritura në selinë e Frymës së Re Demokratike. Por ajo çka u përmblodh dje në më pak se një orë nga kryetari Bamir Topi ishte përtej një sfide politike. Pas një mbledhjeje kryesie me orë të tejzgjatura, Topi prezantoi mbrëmë programin e paralajmëruar. Aty përfshihet një paketë e gjerë ndryshimesh kushtetuese e ligjore, paketë fiskale që dallon qartë nga programi i PS-së e e PD-së apo edhe zgjidhje përfundimtare të pronës; propozime këto të pamundura për t’u realizuar nga kjo forcë politike, me gjithë pritshmërinë e madhe që ajo synon të ketë. E ngjizur si një parti e qendrës së djathtë, në një program i cilësuar si politik, mund të lejohet gjithçka, por ajo që hap diskutime në këtë rast janë angazhimet konkrete, që Topi ndërmori mbrëmë, për mandatin e ardhshëm katërvjeçar. Ndryshimet kushtetuese Brenda katër viteve të ardhshme, Bamir Topi deklaroi mbrëmë se FRDja do të angazhohet publikisht për ndryshim të sistemit zgjedhor. Kjo ishte kërkesa bazike e partive të vogla në negociatat e tejzgjatura për hartimin e reformës zgjedhore, por që nuk u mor parasysh nga dy partitë e mëdha. Për të ruajtur sistemin aktual zgjedhor, PS-ja humbi në rrugëtimin e saj politik PDK-në dhe PBDNJ-në. Topi u angazhua mbrëmë edhe për votim elektronik në të gjithë vendin, përmes ndryshimeve ligjore, në një kohë kur vetëm për të blerë shërbimin

për numërimin elektronik të votave për projektin pilot që do të aplikohet në qarkun e Fierit, buxhetit të shtetit do t’i kushtojë plot 1.3 milionë euro. Po aq sfiduese mbetet edhe paketa për ndryshimin e Kushtetutës. Bamir Topi, partia e të cilit nuk është testuar ende në zgjedhje, u angazhua për ndryshime thelbësore kushtetuese, brenda katër viteve të ardhshme. Ai i mbetet idesë për zgjedhjen e Presidentit nga populli, një nismë kjo që kohë më parë u mbështet publikisht vetëm nga ishpresidenti Alfred Moisiu. Dy partitë e mëdha nuk e morën seriozisht një kërkesë të tillë. FRD-ja kërkon gjithashtu ndryshim kushtetues për papajtueshmëri midis funksionit të deputetit dhe anëtarit të Këshillit të Ministrave, propozim ky i paaplikuar nga PD-ja, ndërsa nga PS-ja (e konkretisht nga kryetari i opozitës, Edi Rama), mbetet thjesht ide. Thuajse i pamundur mbetet edhe një tjetër angazhim, ai për vendosjen e kufizimit kushtetues, me qëllim që kryeministri të qëndrojë jo më shumë se dy mandate në detyrë. Eksperienca për dy liderët kryesore në vend ka treguar të kundërtën. Rama garoi për një mandat të katërt në krye të Bashkisë së Tiranës, ndërsa kryeministri Berisha synon një mandat të tretë qeverisës. Përpos debatit sa më sipër, për të ndryshuar Kushtetutën nevojiten 2/3-at e votave. Që do të thotë se edhe nëse Topi do të ishte përcaktues për një force politike që të qëndronte nesër në pushtet, sërish ai nuk do të mund t’i impononte forcës tjetër, që do të mbetej në opozitë, ndryshimin e Kushtetutës. Kuorumi për të realizuar ndryshimet kushtetuese është përtej fuqive të tij,

Kreu i FRD-së, Bamir Topi dje gjatë prezantimit të programit

Brenda mandatit të parë, FRD-ja u angazhua se do të zgjidhë përfundimisht njohjen, kthimin e kompensimin e pronës, një çështje kjo që nuk ka marrë ende zgjidhje nga asnjë prej qeverive të deritashme për vetë kompleksitetin që ka dhe faturën e madhe financiare që e shoqëron

dhe një partie të madhe. Për 2/3-at e votave duhet konsensus PD-PS.

programi

Taksat dhe pronat Po mbrëmë, Bamir Topi prezantoi një paketë fiskale të ndryshme nga dy partitë e mëdha. FRD propozoi një taksë relative për pagat, që nuk është e ngjashme as me taksën e sheshtë që mbron me fanatizëm PD-ja dhe as me taksën progresive, për të cilën PS-ja ka vënë kusht se nuk do ta negociojë me asnjë parti politike. Ndërkohë, brenda mandatit të parë, FRD-ja u angazhua se do të zgjidhë përfundimisht njohjen, kthimin e kompensimin e pronës, një çështje kjo që nuk ka marrë ende zgjidhje nga asnjë prej qeverive të deritashme për vetë kompleksitetin që ka dhe faturën e madhe financiare që e shoqëron. “…Kjo arrihet përmes mbylljes së procesit e kthimit fizik të pronave, atje ku është e mundur,brendavitittëparëtëqeverisjes; përfundimin e procesit të kompensimitfizikdhellogaritjenevlerëssëkompensimit financiar; lehtësimin e procedurave të regjistrimit të pasurive, nga pengesat e panevojshme ligjore, që prej 5 vitesh mbajnë të bllokuar tregun e tokave bujqësore dhe mbi 70% të shtëpive të vjetra në qytet dhe në fshat…”, tha Topi. Ai premtoi gjithashtu shlyerjen e dëmshpërblimit financiar për të burgosurit dhe të përndjekurit politikë brenda tre viteve, duke nisur nga ata me moshën mbi 70 vjeç dhe të pushkatuarit me gjyq e pa gjyq, si dhe përfundimin e procesit të legalizimit në 2 vitet e para të mandatit qeverisës.

pikat kryesore

Patozi: Selami i mirëpritur, së shpejti shpallim programin TIRANË Në kushtet kur Lëvizja Socialiste

për Integrim nuk ka përcaktuar ende se çfarë drejtimi do të marrë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, Partia Demokratike po i bën llogaritë që të dalë edhe e vetme në zgjedhje. Kryetari i grupit parlamentar i PD-së, Astrit Patozi, deklaroi mbrëmë në emisionin “Fakt” të gazetarit Çim Peka, se demokratët do të fitojnë me ose pa LSI-në. Patozi u pyet mbrëmë edhe për afrimin e Eduard Selamit në PD dhe mundësinë e kandidimit të tij për deputet në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Nënkryetari i PD-së u shpreh se ai personalisht do ta mirë-

priste kandidimin e z.Selami, por kjo, sipas tij, mbetet në dorë të forumeve të PDsë. Patozi tha se PD-ja së shpejti do të shpallë programin qeverisës dhe ekipin elektoral. Nënkryetari demokrat është shprehur gjithashtu se në zgjedhjet e ardhshme parlamentare do të ketë prurje të reja. Pak ditë më parë, ai theksoi se cilado qoftë masa e përtëritjes së listës së deputetëve, çdo personalitet politik që nuk do ta gjejë veten të përfaqësuar në parlamentin e ardhshëm, do të ketë vendin e vet në një funksion tjetër të qeverisjes së vendit në katër vitet e ardhshme.

Astrit Patozi

Nënkryetari i PDsë u shpreh se ai personalisht do ta mirëpriste kandidimin e z.Selami, por kjo, sipas tij, mbetet në dorë të forumeve të PD-së

• Ndryshim të sistemit zgjedhor • Ndryshim ligjor për votimin elektronik në të gjithë vendin • Ndryshimin e Kushtetues për zgjedhjen direkt nga populli të Presidentit Reduktimin në Kushtetutë të përbërjes së Kuvendit të Shqipërisë, nga 140 në 100 e kufizimit kushtetutës që kryeministri të qëndrojë jo më shumë se dy mandate në detyrë • Ndryshimin kushtetues për papajtueshmëri midis funksionit të deputetit dhe të anëtarit të Këshillit të Ministrave • Ndryshimin kushtetues për të zgjeruar kompetencën e zgjedhjes me shumicë të cilësuar në Parlament të gjithë përfaqësuesve të institucioneve të pavarura kushtetuese; • Paketë antikorrupsion që synon ashpërsimin e dënimeve penale për vepra korruptive për zyrtarët e çdo niveli; kufizimin për promovim në poste politike e publike të çdo zyrtari të dënuar nga një gjykatë për vepra korruptive • Reforma e thellë në ndarjen territoriale dhe administrative në vend • Taksë relative për pagat, ku do përjashtohen nga tatimi personat me pagë minimale, dhe më pas do të aplikohet një sistem me dy nivele. Tatimi për llojet e tjera të të ardhurave mbetet i sheshtë në normën 10% • Zgjidhje përfundimtare përmes dialogut ndërshtetëror për çështjen çame • Brenda mandatit të parë zgjidhje përfundimtare e pronës • Përfundimin e procesit të legalizimit në 2 vitet e para të mandatit qeverisës • Shlyerjen e dëmshpërblimit financiar për të burgosurit dhe të përndjekurit politikë brenda tre viteve, duke nisur nga ata me moshën mbi 70 vjeç dhe të pushkatuarit me gjyq e pa gjyq


fokus

12

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

‘14

orë

Zgjati seanca e djeshme e Kuvendit ku u diskuan dhe u miratuan privatizimi i 4 hidrocentraleve, licenca e lotarisë kombëtare, ligji për median dhe referendumi për votimin e tre ligjeve të BE-së

05.03.2013

5

viti 2014

Koha në të cilën opozita thotë se i bie të mbahet referendumi për tre ligjet e bashkimit europian. Ndërsa maxhoranca pretendon se ai mund të mbahet në vjeshtën e këtij viti

Debate në seancë

Arben Frroku në gjykatën e Selanikut

Berisha: Filmime të komplotit të Ramës kundër Nanos Në fund të seancës 12 orëshe Berisha ka prpozuar tërhqjen nga nisma për referendum me kusht që opozita të ulej në bisedime për votimin e tre lihjeve të integrimit. Por PS ka lënë sallën e Kuvendit. Maxhoranca voton referndumin me 73 vota pro Fejzi Braushi

Ka dështuar përpjekja e fundit për konsensus për të votuar tre ligjet që janë vënë si kusht për statusin e integrimit, çka ka detyruar mazhorancën që të votojnë e vetme kërkesën për mbajtjen e një referendumi popullor për miratimin e tyre. Pas afro 12 orë debat seanca e djeshme e parlamentit ka ofruar surprizën e një tërheqjeje të përkohshme të mazhorancës nga nisma për mbajtjen e referendumit, teksa kryeministri Berisha në këmbim të tërheq jes nga nisma ka ofruar gjetjen e një mirëkuptimi mes palëve me qëllim që tre ligjet të mund të votoheshin në Parlament në ditët në vijim. Për këtë ai ka propozuar që dy krerët e grupeve parlamentare, respektivisht Ruçi dhe Patozi të takoheshin për të gjetur një zgjidhje të pranueshme që do të sillte votimin e

tre ligjeve në Kuvend dhe që do të sh m a n g t e r e f e r e n du m i n . “ N ë s e kërkoni kohë për të reflektuar, referendumi bëhet i paqenë nëse ju votoni, ndryshe sovrani do të flasë. Unë ju ftoj në mënyrën më të sinqertë, urdhëroni të votojmë ligjet, por të drejtën e qytetarit për t’u shprehur për çështje të rëndësishme nuk mund t’i mohohet. Ju ftojmë të biem në ujdi të votojmë 3 ligjet. Propozoj që dy kryetarët e grupeve apo të gjithë kryetarët e grupeve të takohen dhe të gjejnë një zgjidhje për të mos shkuar në referendum”, deklaroi Berisha. Propozim që nuk është marrë parasysh nga opozita, e cila kërkoi me këmbëngulje që Kuvendi të kalonte në proces votimi edhe për këtë çështje, duke u shprehur kundër një tentative të re për bisedime të reja. Në debate e sipër opozita duke parë përpjek-

Legalizimet, i vetmi konsensus E vetmja çështje që ka marrë konsensusin e të dyja palëve ka qenë akti normative i qeverisë për legalizimin e shtesave në pallate. Pavarësisht se gjatë debatit socialistët u shprehën se akti nuk e zgjidh problemin e krijuar ndër vite, kanë votuar pro në fund, kjo ndoshta edhe për shkak të ndikimit të madh që ka një akt i tillë tek një mase e madhe e familjeve shqiptare, përfshi këtu edhe efektin electoral.

Berisha: Një nga burrat e mençur të këtij vendi ishte dhe është gjyshi i Damian Gjiknurit, i cili do t’i thoshte Edi Ramës se Shqipëria ka qenë shumë e varfër, por e nakatosur si sot jo, sepse sheh Damianin që ngatërron gjithçka dhe nga Damiani i dalin fjalët e zemrës për të gjithë Shqipërinë. Ruçi: E ke shitur 100 milionë dhe të thotë me llogari, 20 milionë është fitimi në vit. Për katër vjet shlyen të gjithë detyrimin. Berisha: Përse ne i privatizojmë këto 4 HEC-e? Ne i privatizojmë sepse ne energji mund të blejmë, por rrugët tuaja të shtruara nuk i blejmë dot. Duhet t’i shtrojmë vetë. Rrugë të asfaltuara nuk na sjell njeri. Ne i privatizojmë këto HEC-e, sepse shkolla të reja nuk importojmë dot, nuk i gjejmë në tregjet ndërkombëtare. Na duhen para për të ndërtuar shkolla. Ruçi: Pse dështove me privatizimin e ARMO-s dhe Albpetrolit? Berisha: Unë do t’i them zotërisë se në këtë vend investojnë kompanitë më serioze të Europës dhe të botës. Merruni ju me Muzeun e Enver Hoxhës atëherë. Unë e kuptoj se ju keni humbur edhe lidhjen me Parlamentin, por unë sa të jeni këtu do ju respektoj zotërinj, se nga lista juve ju heq Edi Rama, jo unë. Kini durim. Kur e nisi ai me Kukësin kurbanin, ju të tjerët nuk ju ka asgjë. Klosi: Ke Ristanin ti... Berisha: Unë kam hallin e tij se unë e hodha poshtë në ’92, por ta heqë Rama nga lista tani është e rëndë... Por dua t’ju them se ju keni privatizuar 20 hidrocentrale shumë më lirë se kaq. Braçe: Thuaj emrat, thuaj... Hajde në interpelancë përgjigju për këto. Berisha: Që të kërkosh interpelancë duhet të bëhesh deputet. Klosi: Vetëm Topalli të duartrokiti, se vetëm ajo e ka të sigurt që do jetë në lista. Të tjerët nuk duartrokitën, se nuk e kanë të sigurt në do jenë apo jo. Berisha: Kryetari juaj ndryshoi dhe këshilltarin, Anastasin s’e ka më, mori tjetër, e dini ju. I hëngri darkën dhe i preu kokën. Me alergjinë tuaj ndaj privatizimeve, me alergjinë tuaj ndaj tregut, një nga një do të përfundoni roje dhe kuratorë në muzeun e Enver Hoxhës në Gjirokastër, po ju pranoi Flamuri.

KKRT dhe KDRTSH Kuvendi ka votuar dje pa votat e opozitës edhe ligjin mediat audiovizive pavarësisht kërkesës së vazhdueshme të BE-së që ai të miratohej me konsensus. Para se të kalohej në votim edhe për këtë ligj, palët kanë debatuar gjatë ku opozita ka denncuar njëanshmërinë e mazhorancës...

jet e mazhorancës për të mos e votuar kërkesën për referendum, ka lënë sallën e Parlamentit, çka në fakt ka gjetur të papërgatitur mazhorancën, e cila ka mbetur në sallë për disa minuta pa ditur sesi të veprojë. Në fund pas një hezitimi ajo ka vendosur të votojë kërkesën, e cila ka marrë vetëm 73 vota pro, ndërsa kreu i qeverisë ka bërë të ditur se pavarësisht këtij votimi i ka lënë sërish dy javë kohë opozitës që në rast se do ndryshojë mendje sa i përket tre ligjeve, referendumi nuk do të mbahet. Ndërkohë që kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ka bërë të ditur se pavarësisht votimit të djeshëm të tre ligjet do mbeten në axhendën e Parlamentit. Në momentet që Berisha po tentonte të negocionte me opozitën për votimin e 3 ligjeve, ai ka konsumuar edhe një batutë që kaloi jo pa vëmendje në sal-

lë. “A doni të dini ju komplotin si u rrëzua Fatos Nano? T’jua them sot?”- pyeti ai, ndërsa nga pas shpine kryetarja e Kuvendit e nxiste ta tregonte. “Do jua sjell të regjistruar sesi u stis komploti nga Edi Rama me ca bashkëpunëtorë të mi. Dilni nga qerthulli o miq të mi kokëprerë. Se çfarë po bën ai? A ka kryetar partie që merr dhe paraqet një kandidat në Kukës për t’u thënë deputetëve të Veriut, se ia këputa kokën maçokut”. Ndërsa në emër të grupit të PS-së, Fatmir Xhafaj tha se “Nisma është blofi i radhës, populizmi shterpë i Kryeministrit. Gjithkush e di, edhe një profan në kulturë juridike, se referendumi as nuk mund të shqyrtohet dhe as nuk mund të zhvillohet brenda këtij viti. Në rastin më të mirë mbetet për vitin e ardhshëm 2014.”

Lotaria kombëtare, licenca rrezikohet nga zgjedhjet Kontrata për Lotarinë kombëtare rrezikon të prishet nga opozita nëse vjen në pushtet, duke lënë kështu të hapur një front të ri arbitrazhi të shtetit shqiptar me një investitor të huaj. Akuza të ashpra lëshuan dje deputetët e opozitës nga foltorja e Kuvendit gjatë miratimit të dy kontratave të privatizimit, njëra e katër HEC-ve dhe tjetra e Lotarisë kombëtare. Bash në kulmin e akuzave dhe kundërakuzave, kryetari i opozitës, Edi Rama në rrjetet sociale Facebook dhe Twitter mbajti qëndrimin e tij teksa u shpreh se argumentet e qeverisë janë vetëdiskredituese, ndërsa premton se PS do i

kthejë publikut të drejtën e pronësisë mbi këtë lojë. “Argumentet e qeverisë për Lotarinë kombëtare, krejt vetëdiskredituese! Ne do t’ia kthejmë publikut të drejtën e pronësisë mbi këtë lojë”, shkruan Rama. Por e drejta e licencës së kompanisë austriake është 10-vjeçare dhe çdo cenim i kësaj kontrate pas zgjedhjeve, së pari është me risk për Shqipërinë dhe sigurisht me një dëm material, siç ndodhi në rastin e prishjes së kontratës me “General Electric” kur qeveria shqiptare pagoi një shumë prej 20 milionë dollarësh vetëm për një “copë letër”. Qeveria, përmes ministrit Bode, tha se pro-

cesi mbi Lotarinë kombëtare ka qenë i hapur, transparent dhe i ligjshëm, duke deklaruar gjithashtu se kompania së cilës iu dha licenca do të investojë në Shqipëri. Më tej Bode vuri në dukje se “janë 28 kompani që posedojnë certifikatat e kërkuara, 50% të xhiros e merr lojtari, taksa do jetë 10% e xhiros”. Deputeti Braçe duke argumentuar aferat që janë bërë me tenderin e lotarisë tha se “i hiqni shtetit të drejtën e Lotarisë kombëtare për 10 vjet dhe ia jepni një kompanie, së cilës i jepni të drejtë edhe të nënkontraktojë!!! Një gjë është e vërtetë, që e gjithë kjo histori nisi

nga nënkontraktorët, ata e gjetën kompaninë në Vjenë, pas një jave do i keni publik. Opozita e ka cilësuar ‘funeral’ edhe miratimin e kontratës së katër HEC-ve. Deputeti i opozitës, Shalsi tha se blerësi i HEC-eve ishte i vendosur më parë, ndërkohë që theksoi se problemi i socialistëve ka të bëjë me mënyrën sesi po privatizohen asetet kombëtare të shqiptarëve pa pyetur njeri. “Lana Bregasin e vlerësuat me çmimi 3 milionë euro për një megavat. Vetëm dy muaj më pas, pasi kishit hequr kriterin e investitorit strategjik, tashmë ofroni para shqiptarëve një shitje të suksesshme për 2 herë më pak”, tha Shalësi.


6

kronika e ditës

Ditari Mungesa e dy të akuzuarve por edhe e avokatëve të tyre ka shtyrë seancën gjyqësore që ishte planifikuar të mbahej dje në Shkodër

Gazeta MAPO

NJOFTIM / REKLAMA

Konflikti për pronën, plumba kryeplakut të fshatit Tiranë Kryeplaku i një fshati në Tiranë dhe një tjetër banor janë plagosur rëndë pas një konflikti pronësie. Ngjarja ndodhi mesditën e djeshme rreth orës 14:30 minuta në Kodër-Bërxullë të Tiranës, ndërsa policia ka arrestuar autorin e plagosjes së dyfishtë. Përmes një njoftimi për shtyp, Policia e Tiranës bëri me dije se kryeplaku Agim Loci dhe 36-vjeçari Eduart Vani janë pritur me armë nga pronari i një trualli, me të cilin edhe kanë debatuar. Mësohet se shkak i

këtij konflikti është bërë vendosja e disa shtyllave ndarëse në tokën e Riza Hakës, i arrestuar më pas nga policia për plagosjen e dyfishtë. “Në sajë të informacioneve të menjëhershme, të marra nga strukturat e policisë mbi vendndodhjen e autorit u arrit lokalizimi dhe kapja e tij. Riza Haka është gjetur i fshehur në Bërxullë, ku edhe është arrestuar”, - bëri me dije policia e Tiranës. Një grup hetimor ka mbërritur në vendin e ngjarjes dhe ka marrë në pyetje

Shullazi bojkoton gjyqin, FNSH blindon Apelin e Shkodrës Dhjetëra forca policie kanë rrethuar gjykatën gjatë kohës kur pritej të mbahej gjyqi i Emiljano Shullazit, por personazhi i njohur nuk është paraqitur. Gjyqtari shtyn seancën Shkodër Gjykata e Apelit është blinduar nga specialët e FNSHsë dhe policët e rendit, por Emiljano Shullazi dhe miku i tij nuk janë paraqitur fare në gjyq. Mungesa e dy të akuzuarve por edhe e avokatëve të tyre ka shtyrë seancën gjyqësore që ishte planifikuar të mbahej dje në Shkodër. Trupi gjykues me relator Astrit Kalajën ka shtyrë seancën gjyqësore, pasi përveç përfaqësuesit të organit të akuzës nuk janë paraqitur as të pandehurit Shullazi dhe Harizaj, por as avokatët mbrojtës Mark Lleshi dhe Klodian Skënderaj. Në të tilla kushte, Kalaja ka shtyrë seancën gjyqësore, ndërsa ka kërkuar nga sekretaria që të

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

ridërgohen njoftimet pranë Drejtorisë së Burgjeve për seancën e ardhshme që do të zhvillohet në Gjykatën e Apelit në Shkodër. Emiljano Shullazi, personazh i njohur për precedentët e tij penalë në Tiranë, u arrestua më 29 qershor të 2012 me dy armë pa leje në një makinë të blinduar te kryqëzimi i Shëngjinit. Arrestimi u krye nga forcat speciale të policisë, RENEA. Pas një kontrolli të beftë në automjetin me të cilin po lëvizte Shullazi, janë gjetur 2 p i s t o l e t at . B a s h k ë m e 34-vjeçarin nga Tirana mësohet se është arrestuar edhe shtetasi Helidon Harizaj nga Vlora. Më pas gjykata e Lezhës vendosi shpalljen fajtorë të Shullazit dhe Harizajt dhe dënimin e tyre me 2 vite burg, por për shkak të pranimit të gjykimit të shkurtuar në vendimin përfundimtar u vendos dënimi me 1 vit e 4 muaj burg. Ky dënim u apelua në Gjykatën e Apelit nga avokatët mbrojtës, të cilët pretendojnë uljen e dënimit për dy klientët e tyre. Por edhe pse me kërkesë të tyre, dy të pandehurit kanë re-

Emiliano Shullazi

1.4

vjet burg është dënuar Emiljano Shullazi, pas gjetjes së dy pistoletave në makinën me të cilën ai udhëtonte. Bashkë me të u arrestua edhe Helidon Harizaj.

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MINISTRIA E BRENDSHME

fuzuar të marrin pjesë në seancën e Gjykatës së Apelit në Shkodër. Gjyqi i planifikuar megjithatë ka tërhequr vëmendjen e forcave të policisë lokale, të cilët kanë blinduar godinën e gjykatës gjatë kohës që ishte planifikuar gjyqi i Emiljano Shullazit D. Kolaj

dëshmitarët. Mësohet se kryeplaku 42-vjeçar ishte përpjekur të shuante një konflikt për ndarjen e pronës, por e kishte pësuar vetë. Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua arma e krimit. Shtetasi Agim Loci është shtruar menjëherë në Spitalin Ushtarak jashtë rrezikut për jetën, po ashtu dhe shtetasi Eduart Vani ndodhet në spital jashtë rrezikut. Ndaj autorit të ngjarjes ka filluar procedimi penal nga Prokuroria e Tiranës.

Gjirokastër Linjat me Greqinë, 20 shoqëri transporti në grevë Rreth 20 shoqëri të transportit ndërkombëtar të udhëtarëve kanë protestuar në hyrje të pikës kufitare të Kakavijës kundër vendimit të Greqisë që u bllokon atyre punën. Rreth 100 autobusë udhëtarësh janë vendosur njëri pas tjetrit në segmentin e rrugës kombëtare që të çon në Kakavijë. Sipas përfaqësuesve të Shoqatës së Transportit Ndërkombëtar të Udhëtarëve, prej ditës së hënë pala greke ka vendosur bllokimin e hyrjes së autobusëve të pasagjerëve nga rrethet e Jugut në Greqi, ndërkohë që do të funksionojë vetëm linja Tiranë-Athinë. Në një deklaratë për shtyp, kjo shoqatë e cilëson të njëanshëm urdhrin e qeverisë greke, pasi kufizon dhe diskriminon shoqëritë shqiptare të transportit në favor të shoqërive greke. “Ky vendim i njëanshëm i qeverisë greke është në kundërshtim me marrëveshjet dhe protokollet e nënshkruara midis shtetit shqiptar dhe atij grek. Një vendim i tillë shkel dhe konventat ndërkombëtare mbi transportin ndërkombëtar të udhëtarëve dhe parimet e konkurrencës”, thuhet në deklaratën për shtyp të shoqatës. Ata paralajmërojnë rritjen e kostos së udhëtimit për pasagjerët shqiptarë. “Përveç kostos ekonomike do të rritet dhe koha e udhëtimit, si dhe stresi e lodhja sidomos për fëmijët dhe të moshuarit, që në shumicë  rastesh udhëtojnë për arsye shëndetësore”, - shprehet në deklaratën për shtyp Shoqata e Transportit Ndërkombëtar të Udhëtarëve. Protesta e autobusëve nuk ka krijuar probleme për lëvizjen e mjeteve në drejtim të doganës së Kakavijës, ndërkohë që gjatë zhvillimit të saj nuk janë regjistruar incidente për sa i përket rendit publik. Bledi Shehu

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MINISTRIA E BRENDSHME

Departamenti i Administratës Publike

Departamenti i Administratës Publike

NjofTIM PËR vEND TË LIRË PUNE

NjofTIM PËR vEND TË LIRË PUNE

Në zbatim të ligjit Nr.8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, Departamenti i Administratës Publike shpall konkurimin për 1 vend të lirë në pozicionin Specialist në Sektorin Ekonomik në Drejtorinë e Diplomacisë Ekonomike në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e përgjithshme për pranimin në Shërbimin Civil në përputhje me nenin 12 të ligjit nr.8549, datë 11.11.1999 «Statusi i nëpunësit civil». KERKESA TE vECANTA PER KANDIDATET • Të ketë mbaruar arsimin e lartë në Shkencat Politike ose Marrëdhënie Ndërkombëtare (për nivelin e diplomave referojuni Udhëzimit nr. 4 dt. 17.02.2010) • Të zotërojë një gjuhë të huaj • Të përdorë programet bazë të punës në kompjuter • Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe të punës në grup

Në zbatim të ligjit Nr.8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, Departamenti i Administratës Publike shpall konkurimin për 1 vend të lirë në pozicionin Specialist në Sektorin e Ceremonialit në Drejtorinë e Protokollit të Shtetit në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e përgjithshme për pranimin në Shërbimin Civil në përputhje me nenin 12 të ligjit nr.8549, datë 11.11.1999 «Statusi i nëpunësit civil». KERKESA TE vECANTA PER KANDIDATET • Të ketë mbaruar arsimin e lartë në një nga degët e Shkencave Shoqërore (për nivelin e diplomave referojuni Udhëzimit nr. 4 dt. 17.02.2010) • Të zotërojë një gjuhë të huaj • Të përdorë programet bazë të punës në kompjuter • Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe të punës në grup

Paga e pozicionit është në kategorinë IV - a

Paga e pozicionit është në kategorinë IV - a

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 08.04.2013 në Kutinë Postare Nr.1751, këto dokumenta: kërkesën për Aplikim, CV-në, fotokopje të diplomës dhe librezës së notave, të librezës së punës, certifikateve të kualifikimit, dëshmive të gjuhëve të huaja dhe kompjuterit, vërtetimin e gjendjes gjyqësore si dhe të paktën një letër rekomandimi, një numër telefoni për t’u kontaktuar si dhe adresën e plotë të vendqëndrimit. (Mosparaqitja e plotë e dokumentave sjell skualifikim të kandidatit). KoNKURIMI është i hapur për nëpunësit civil të të njëjtës klasë me procedurat e lëvizjes paralele dhe të ngritjes në detyrë, nëse vendi nuk plotësohet nga këta kandidatë, konkurimi zhvillohet me kanditatët jashtë Administratës Publike, sipas procedurave të shërbimit civil. Pas verifikimit paraprak, me datë 11.04.2013 në selinë e Ministrisë së Punëve të jashtme do të shpallet lista e konkurentëve, që do të vazhdojnë më tej konkurimin si dhe data kur do të zhvillohet testimi me shkrim dhe intervista me gojë. Konkurimi do të bazohet në njohuritë mbi gjuhën angleze, Ligjin për shërbimin e jashtëm dhe rregulloren përkatëse (www.mfa.gov.al), “E drejta ndërkombëtare” – botim A. Puto, Konventa e Vjenës për marrëdhëniet diplomatike, dhe Ligjin nr. 9131 dt. 08.09.2003 “Për rregullat e Etikës në Administratën Publike”, Ligjin nr. 9367 dt. 07.04.2005 “Për parandalimin e konfliktit të në ushtrimin e funksioneve publike”, Ligjin nr. 8503 dt. 30.06.1999 “Për të drejtën e informimit për dokumentat zyrtare» si dhe Ligji nr. 9049 dt. 10.04.2003 ”Për Deklarimin dhe Kontrollin e Pasurive, të Detyrimeve Financiare të të Zgjedhurve dhe të disa Nëpunësve Publikë”. Të gjitha njoftimet për shpalljet e vendeve të lira, rezultatet e verifikimit paraprak si dhe datat kur do të zhvillohen testimet, mund t’i gjeni në adresën e Web Site të Departamentit të Administratës Publike www.pad.gov.al

Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 08.04.2013 në Kutinë Postare Nr.1751, këto dokumenta: kërkesën për Aplikim, CV-në, fotokopje të diplomës dhe librezës së notave, të librezës së punës, certifikateve të kualifikimit, dëshmive të gjuhëve të huaja dhe kompjuterit, vërtetimin e gjendjes gjyqësore si dhe të paktën një letër rekomandimi, një numër telefoni për t’u kontaktuar si dhe adresën e plotë të vendqëndrimit. (Mosparaqitja e plotë e dokumentave sjell skualifikim të kandidatit). KoNKURIMI është i hapur për nëpunësit civil të të njëjtës klasë me procedurat e lëvizjes paralele dhe të ngritjes në detyrë, nëse vendi nuk plotësohet nga këta kandidatë, konkurimi zhvillohet me kanditatët jashtë Administratës Publike, sipas procedurave të shërbimit civil. Pas verifikimit paraprak, me datë 11.04.2013 në selinë e Ministrisë së Punëve të jashtme do të shpallet lista e konkurentëve, që do të vazhdojnë më tej konkurimin si dhe data kur do të zhvillohet testimi me shkrim dhe intervista me gojë. Konkurimi do të bazohet në njohuritë mbi gjuhën angleze, Ligjin për shërbimin e jashtëm dhe rregulloren përkatëse (www.mfa.gov.al), “E drejta ndërkombëtare” – botim A. Puto, Konventa e Vjenës për marrëdhëniet diplomatike, dhe Ligjin nr. 9131 dt. 08.09.2003 “Për rregullat e Etikës në Administratën Publike”, Ligjin nr. 9367 dt. 07.04.2005 “Për parandalimin e konfliktit të në ushtrimin e funksioneve publike”, Ligjin nr. 8503 dt. 30.06.1999 “Për të drejtën e informimit për dokumentat zyrtare» si dhe Ligji nr. 9049 dt. 10.04.2003 ”Për Deklarimin dhe Kontrollin e Pasurive, të Detyrimeve Financiare të të Zgjedhurve dhe të disa Nëpunësve Publikë”. Të gjitha njoftimet për shpalljet e vendeve të lira, rezultatet e verifikimit paraprak si dhe datat kur do të zhvillohen testimet, mund t’i gjeni në adresën e Web Site të Departamentit të Administratës Publike www.pad.gov.al


kronika e ditës

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

25.02.2013

7

Bregasi: Borxhi 200 mln euro të na shlyhet me bono thesari Pagesat e para që kryhen nga buxheti në rast të mungesës së fondeve të mjaftueshme, për nga hierarkia janë pagesat e borxhit. Duke iu referuar këtij rasti, por edhe direktivës së BE-së për këtë çështje, kryetari i Biznes Albania-s, Luan Bregasi gjatë një forumi dje me bankat i ka kërkuar qeverisë që të paguajë borxhin 200 milionë euro ndaj biznesit nëpërmjet shitjes së bonove të thesarit. “Në rast se shteti

një pjesë të mirë të fondeve që çliron nga shitja e bonove të thesarit i kalon për shlyerje të një pjese të detyrimeve që ai i ka biznesit (llogariten 200 milionë euro), do të gjykonim si një veprim të mirë të bankave blerjen e bonove të thesarit dhe çlirim të likuiditeteve për biznesin”, - tha Bregasi. Sipas tij, këtë e ndihmon edhe direktiva 7 e Komisionit Europian që detyron autoritetet publike që brenda 30

ditëve të paguajnë faturat e biznesit, në raste të jashtëzakonshme brenda 60 ditëve. Në rast vonese i detyron të paguajnë faturat 8% interes më shumë mbi normën bazë dhe me kërcënimin se nuk janë të autorizuara të bëjnë axhustime në këtë direktivë. “Duhet të jemi të ndërgjegjshëm që shumë projekte të biznesit u goditën nga kriza, shumë parashikime të planeve të biznesit u ngadalësuan, - tha Bregasi. - Por

edhe bankat kanë përgjegjësinë e madhe të menaxhimit të depozitave të publikut, dhe biznesi përgjegjësinë e madhe të suksesit dhe rrezikun që të humbin kontributin 20-vjeçar që është vendosur si kolateral për kreditë e marra, të cilat duhen thënë se janë disa herë më shumë se kreditë e marra nga biznesi. Kjo gjë duhet t’i bëjë bankat të jenë më të qeta dhe më të sigurta”. Luan Bregasi

Dyfishohet burgu për mashtruesit e taksave Kodi i ri Penal parashikon dënimin me burg të evazionit fiskal nga 4-8 vite deri në dy vite që parashikohet aktualisht. Shtohet dënimi për skemat e mashtrimit të TVSH me 4-8 vite burg, të cilat nuk trajtohen aktualisht Blerina Hoxha

“Zotit dhe taksave nuk u fshihesh dot”. Bizneset më të famshme në botë janë përballur me supergjoba, faliment dhe dënim me burg, në disa raste vetëm se kanë mashtruar me taksat. Në Shqipëri nuk njihen shumë praktika të tilla, por edhe kur ndodhin, në të shumtën e rasteve fitojnë evazorët. Nisur nga situatat e reja në epokën e teknologjisë, skemat e mashtrimit me taksat janë sofistikuar ndjeshëm, kështu qeveria ka vendosur të ndryshojë Kodin Penal për të dhëna dënime më të forta për bizneset mashtruese. Dyfishohet dënimi me burg

Qeveria ka propozuar të shtojë dënimin me burg për personat dhe subjektet që mashtrojnë me taksat, duke dyfishuar dënimin me kufij minimalë dhe maksimalë. Ndryshimet tashmë janë reflektuar nga Ministria e Drejtësisë në draftin e ndryshimeve të Kodit Penal. Neni 180 i Kodit ndryshohet si vijon: “Fshehja apo shmangia nga pagimi i detyrimeve tatimore nëpërmjet mosdorëzimit të dokumenteve ose mos-

deklarimit të të dhënave të nevojshme sipas legjislacionit në fuqi, dorëzimit të dokumenteve të falsifikuara, dënohet me burg 2 deri në pesë vjet. Por nëse vlera e mashtrimit me taksat kalon 8 milionë lekë, ajo dënohet me 4-8 vjet burg”. Aktualisht Kodi Penal parashikon masë dënimi për këtë kategori gjobë deri në dy vite burg. Skemat e mashtrimit me TVSH do të gjejnë një trajtim të veçantë në ndryshimet e reja të Kodit Penal, pasi në Kodin ekzistues trajtohen vetëm skemat piramidale. Me ndryshimet e reja nenit 144 i shtohet germa (a), ku thuhet: “Krijimi i skemave mashtruese lidhur me tatimin mbi vlerën e shtuar, organizimi dhe vënia në funksionim e skemave mashtruese me qëllim fitimin material për vete apo për të tjerët, nëpërmjet mospagimit apo përfitimit të kreditimit ose rimbursimit të tatimit mbi vlerën e shtuar, dënohet me burgim nga katër deri në tetë vjet”. Drafti i Kodit Penal parashikon dënime më të rrepta për ata që prishin shenjat e bllokimit nga tatimet, të cilët dënohen me një vit burg, masë kjo që nuk ishte e parashikuar më parë. Një ndryshim tjetër i rëndësishëm ka të bëjë me masën e dënimit nëse vjedh rrjetin e komunikimeve elektronike. Neni 137 ndryshon si vijon: “Vjedhja e rrjetit të komunikimeve elektronike dënohet me burgim deri në pesë vjet. Po kjo vepër kur kryhet në bashkëpunim më shumë se një herë ose ka sjellë pasoja të rënda, dënohet me burgim nga pesë deri në dhjetë vjet”. Aktualisht masa e dënimit për këtë vepër penale është deri në tre vjet.

4-8

Vjet burg për ata që mashtrojnë dhe falsifikojnë për pagesat e taksave, nga dy vjet që është aktualisht.

4-8

Vjet për skemat e mashtrimit me TVSH, që aktualisht nuk është e përfshirë.

1

Vit burg për prishjen e shenjave të bllokimit nga tatimorët. Nuk është e sanksionuar aktualisht.

10

Policia Tatimore gjatë një aksioni

Vjet burg dëmtimi me dashje i pyjeve.

15

Vjet dëmtimi me dashje i tokës.

20

Vjet burg dëmtimi i mjedisit.

Dëmtimi i tokës dhe pyjeve, deri në 20 vite burg Rriten masat e dënimit për dëmtimin me dashje të tokës. Kështu, shkatërrimi apo dëmtimi me dashje, me pasoja të rënda materiale i fondit pyjor, bëhet “nga pesë deri në dhjetë vjet” me ndryshimet e reja, nga tre deri në pesë vjet që është aktualisht.

Ndërsa dëmtimi me dashje i tokës, me ndryshimet e reja dënohet nga 8-15 vjet, nga gjobë që është aktualisht. Dëmet në ndotjen e mjedisit dënohen nga jo më pak se 20 vite burg nga gjoba deri në 15 vite burg që ishte aktualisht.

Fullani zbardh paketën e masave për çlirimin e kredisë Kolona e parë synon ndryshime ligjore që kanë të bëjnë më konkretisht në mosmarrjen e masave nga ana e gjykatave për sigurimin e padisë, në rastin e kundërshtimit të veprimeve të përmbaruesit gjyqësor

Një paketë masash tashmë është gati nga Banka e Shqipërisë për çlirimin e kreditimit ndaj ekonomisë, i “bllokuar” pothuajse plotësisht në tri vitet e fundit. Paketa e masave synon tri drejtime kryesore, të cilat i ka prezantuar dje guvernatori Fullani në një takim me biznesin. Kolona e parë synon ndryshime ligjore që kanë të bëjnë më konkretisht në mosmarrjen e masave nga ana e gjykatave për sigurimin e padisë, në rastin e kundërshtimit të veprimeve të përmbaruesit gjyqësor. Së dyti,

mosmarrjen e masës së sigurimit të padisë dhe mospezullimin e ekzekutimit të kolateralit nga ana e gjykatës, në rast se debitori kërkon pavlefshmërinë e titullit ekzekutiv, rrjedhur nga një kredi bankare, dhe së treti uljen e vlerës me 50% të çmimit fillestar të pasurisë së paluajtshme, duke vendosur një mesatare të pranueshme për debitorin dhe bankën, si dhe duke bërë më të qartë vlerën e sendit me të cilin do të fillohet në ankandin e dytë. Kolona e dytë e masave për çlirimin e kre-

disë për ekonominë ka të bëjë me politikën monetare dhe ka në themel të saj uljen e normës bazë të interesit, e cila tashmë është në aplikim. Deri tani janë marrë 6 ulje të njëpasnjëshme të përqindjes bazë të interesit. Kolona e tretë ka të bëjë me lehtësimin e kushteve dhe rregullave të bankave për dhënien e kredive. Kryesore është ulja e kërkesave për aktive likuide të bankave dhe ndryshimi i koeficienteve të rrezikut, të strukturës së investimeve për të mbështetur kredidhënien.

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani


CMYK

8

5.03.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA faqe 20

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MInIStRIA E PUnËvE PUBLIKE DHE tRAnSPoRtIt Drejtoria e përgjithshme e shërbimeve mbështetëse Drejtoria e shërbimeve juriDike sektori i shpronësimeve

Adresa: Sheshi Skëndërbej nr.5 Tel: ++355 42 380 793; Fax: ++355 42 232 389

Shpallje KërKeSe për ShpronëSim publiK Ministria e Punëve Publike dhe Transportit shpall kërkesën për Për pasuritë për të cilat në kolonën shënime shkruhet “Rikonfirmim” shpronësim për interes publik të pasurive të paluajtshme pronë private, sqarojmë se do ti kërkohet Zyrës Vendore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtëshme Fier, konfirmimi i gjëndjes juridike të tyre. Pasuritë që preken nga ndërtimi i segmentit rrugor “By-Pass i Fierit”. Shtet” dhe “të pa identifikuara” por që rezultojnë me pronar Subjekti kërkues i këtij objekti është Autoriteti Rrugor Shqiptar. Me pretendues, personat që pretendojnë pronësinë duhet që menjëherë anë të këtij publikimi në shtyp kërkojmë të vëmë në dijeni personat të të fillojnë proçedurat për regjistrimin e tyre pranë Zyrës Vendore të cilët preken nga ky shpronësim. Vënia në dijeni konsiston në masën e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtëshme Fier. vlerësimit të llogaritur në përputhje me V.K.M. nr.138, date 23.03.2000 “Për kriteret tekinke të vlerësimit dhe përllogaritjes së masës së Likuidimi i pasuritë të cilat janë të ngarkuara me barra hipotekore në shpërblimit për pasuritë pronë private që shpronësohen, të pasurive që favor të bankave, do të bëhet mbasi pronarët të kenë shlyer detyrimet zhvlerësohen dhe të të drejtave të personave të tretë, për interes publik”. përkatëse me bankat si dhe mbasi të kenë depozituar dokumentacionin e plotë të pronësisë, të rifreskuar dhe pa barra hipotekore, pranë Autoritetit Rrugor Shqiptar. Pauritë të cilat janë në process legalizimi Pronarët që kanë emrin në listën emërore dhe personat e tretë, do të likuidohen në bazë të kuadrit ligjor në fuqi. brenda 15 ditëve nga plotësimi i këtij afati për publikim, kanë të drejtë të paraqesin pretendimet e tyre lidhur me çmimin, sipërfaqen, Pasuritë e kufizuara nga Drejtoria e Tatimeve apo debitor tek ATK-ja, titullin e pronësisë, apo llojin e pasurisë që kanë në pronësi, të do të likuidohen mbasi të kenë hequr ç’do ngarkesë të mundshme në shoqëruara me dokumentat përkatëse në Ministrinë kompetente dokumentacionin tekniko-ligjor të rifreskuar nga ZVRPP. (Ministria e Punëve Publike dhe Transportit). Për pasuritë për të cilat nuk ka konfirmim apo nuk disponojnë dokumenta hipotekore për të cilat është bërë shënimi “i pa konfirmuar” “plotësim dokumentacioni”, personat të cilët pretendojnë pronësinë duhet të aplikojnë për regjistrimin e tyre ose të paraqesin dokumentacionin tekniko-ligjor, pasi në të kundërt nuk do të kompensohen për efekt shpronësimi.

Pasuritë e ndara do të rikonfirmohen nga ZVRPP Fier në mënyrë që të merret gjëndja e saktë juridike e pasurisë. Vlera totale e tokës bujqësore, truallit dhe objekteve është 483 121 737 (katërqind e tetëdhjetë e tre milion e njëqind e njëzet e një mijë e shtatëqind e tridhjetë e shtatë) lekë.

republika e shQiperise auToriTeTi rruGorpublike ShQipTar Ministria e puneve dhe transportit autoriteti rruGor shQiptar liSTa e objeKeTeVe Qe priShen per eFeKT Te nDerTimiT Te SeGmenTiT rruGor “bY-paSS Fier”

LISTA E OBJEKETEVE QE PRISHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE SEGMENTIT RRUGOR "BY-PASS FIER"

fshati

nr.

Mbrostar daullas

hamil

havaleas

3

nr. emri - atesia - Mbiemri pasurise 124/3 99/6

131/1 21/3 19/6 264/6 264/6 265/1 265/1 266/5 15/8 92/9 92/9

4

5

6

7

nr. z. kad.

vlera leke

lloji i objektit

shenime

1kt Shtepi banimi 1kt Magazine 1kt Shtepi banimi

Proces Legalizimi Proces Legalizimi Proces Legalizimi

1kt Magazine 1kt Magazine

Proces Legalizimi Proces Legalizimi

Rexhep Mehmet Gremi Rexhep Mehmet Gremi Shaban Laze Gjergjaj

2636 2636 2636

Hekuran Zini Xhafa Muharrem Gurguri

1453 1453

Qerim Uke Curri Qerim Uke Curri Hasan Uke Curri Hasan Uke Curri Idriz Seit Adili

1928 1928 1928 1928 1928

Izet Halit Bacinozi Shefqet Ahmet Lushka Shefqet Ahmet Lushka

1471 1471 1471

3,953,247 327,648 republika e shQiperise 2,550,736

Ministria p.p.t. 1,430,063 drejtoria e perGjithshMe e rruGeve 1,366,218 Qarku: fier komuna: Mbrostar ura, Qender, dermenas, levan,

2,139,915 1kt Shtepi banimi LISTA E PRONAREVE QE SHPRONESOHEN PERMagazine EFEKT TE NDERTIMIT TE 587,135 1kt SUPERSTRADES "FIER-VLORE" 3,246,298 1kt Shtepi banimi seGMenti fier - by pass levan 680,741 1kt Magazine lloji i pasurise se paluajtshme: toke are, truall, etj 763,829 1kt Magazine 837,403 pronar 497,394 nr. emri atesia 2,981,407 1

Besnik

Proces Proces Proces Proces Proces

Legalizimi Legalizimi Legalizimi Legalizimi Legalizimi

1kt Shtepi banimi are truallProces sip Magazine zona nr. i 1kt Proces vlera ne Mbiemri kadast pasurise sip. m²banimi Çmimi vlera ne leke sip. m² Çmimi Proces 1kttotale Shtepi leke

Legalizimi Legalizimi shenime Legalizimi

2636 101/36/37 6110 1179.1 437 515,267 101/29 5000 802.7 437 350,780 101/30 976 122.4 437 53,489 101/34 1000 166.3 437 72,673 101/28 6816 698.4 437 305,201 LISTA EePRONAREVE QE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE Fier, Komuna: mbrostar ura, Qender, Dermenas, 6 Shtet 2636 101/3 3000 250.7 437 109,556 DrejToria perGjiThShme e rruGeVe, Qarku: levan, LISTA E PRONAREVE QE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE SUPERSTRADES "FIER-VLORE" 7 Barjam Xhevit Veliu 2636 101/4 9512 521.4 437 227,852 liSTa e pronareVe Qe ShproneSohen per eFeKT Te nDerTimiT Te SuperSTraDeS "Fier-Vlore", SeGmenTi Fier bY paSS leVan SUPERSTRADES "FIER-VLORE" seGMenti fier - by pass levan 8 Skender Xhevit Veliu 2636 fier101/5 9444 437 20,539 seGMenti - by pass levan 47.0 lloji i pasurise se paluajtshme: Toke are, Truall, etj 9 Klei Beqiri 2636 100/1 5233 1630.0 437 712,310 lloji i pasurise se paluajtshme: toke are, truall, etj lloji i pasurise se paluajtshme: toke are, truall, etj 10 2636 100/2 1366.4 437 597,117 Nuk figuron i regjsitruar 11 Talibe Xhelal Veliu 2636 100/3 7291 2345.2 437 1,024,852 pronar are truall pronar are truall 12 Indrit Teki Çela zona 2636 100/4 7277 2140.6 437 935,442 nr. i sip sip zona nr. i nr. vlera ne nr. shenime 13 Shtet 2636 pasurise 100/5 totale 8947 sip. 2262.2 437 vlera 988,581 vlera ne emri atesia Mbiemri kadast m² Çmimi ne leke sip. m² Çmimi leke emri atesia Mbiemri kadast pasurise totale sip. m² Çmimi vlera ne leke sip. m² Çmimi 14 Indrit Teki Çela 2636 100/19 3000 896.9 437 391,945 leke 1 Besnik 2636 101/36/37 6110 1179.1 437 515,267 15 Xhevair Shefqet Malasi Veliu 2636 100/20 8949 733.6 437 320,583 1 Besnik Malasi 2636 101/36/37 6110 1179.1 437 515,267 Rikonfirmim 2 Aleks Adushaj 2636 101/29 5000 802.7 437 350,780 16 Tomorr Misir Veliu 2636 100/7 4644 1212.2 437 529,731 3 Shtet 2636 101/30 976 122.4 437 53,489 2 Aleks Adushaj 2636 101/29 5000 802.7 437 350,780 Rikonfirmim 17 Fiqnet Misir Veliu 2636 100/8 6943 1427.0 437 623,599 4 Qamil Shaqir Veliu 2636 101/34 1000 166.3 437 72,673 3 Shtet 2636 101/30 976 122.4 437 53,489 Konfirmuar nga ZVRPP 18 Ilirjan Dalip Veliu 2636 100/9 6542 1633.6 437 713,883 5 Qamil Shaqir Veliu 2636 101/28 6816 698.4 437 305,201 4 Qamil Shaqir Veliu 2636 101/34 1000 166.3 437 72,673 Konfirmuar nga ZVRPP 6 Shtet 2636 100/10 101/3 3000 250.7 437 109,556 19 Luftar Dalip Veliu 2636 6868 1615.6 437 706,017 5 Qamil Shaqir Veliu 2636 101/28 6816 698.4 437 305,201 Rikonfirmim 7 Barjam Xhevit Veliu 2636 101/4 9512 521.4 437 227,852 20 Dalip Misir Veliu 2636 100/11 7238 1485.5 437 649,164 6 Shtet 2636 101/3 3000 250.7 437 109,556 Pretendent Petrit Veliu 8 Skender Xhevit Veliu 2636 101/5 9444 47.0 437 20,539 21 Bujar Misir Veliu 2636 7956 1356.0 437 592,572 9 Klei Beqiri 2636 100/12 100/1 5233 1630.0 437 712,310 7 Barjam Xhevit Veliu 2636 101/4 9512 521.4 437 227,852 Konfirmuar nga ZVRPP 22 Lulzim Nazif Gremi 2636 100/13 8318 1579.0 437 690,023 10 2636 100/2 1366.4 437 597,117 Nuk figuron i regjsitruar 8 Skender Xhevit Veliu 2636 101/5 9444 47.0 437 20,539 Konfirmuar nga ZVRPP 11 Talibe Xhelal Veliu 2636 100/14 100/3 7291 2345.2 437 1,024,852 23 Osman Mehmet Veliu 2636 2036 454.0 437 198,398 9 Klei Beqiri 2636 100/1 5233 1630.0 437 712,310 Konfirmuar nga ZVRPP 12 Indrit Teki Çela 2636 100/4 7277 2140.6 437 935,442 24 Mynyr Mehmet Veliu 2636 100/21 10842 1863.0 437 814,131 10 2636 100/2 1366.4 437 597,117 Pretendent Bektash Pasho Veliu Nuk figuron i regjsitruar 13 Shtet 2636 100/5 8947 2262.2 437 988,581 25 Sefret Mehmet Veliu 2636 1662.8 437 726,644 11 Talibe Xhelal Veliu 2636 100/3 7291 2345.2 437 1,024,852 Konfirmuar nga ZVRPP 14 Indrit Teki Çela 2636 100/16 100/19 11214 3000 896.9 437 391,945 26 Agim Mehmet Veliu 2636 2423 551.4 437 240,962 12 Indrit Teki Çela 2636 100/4 7277 2140.6 437 935,442 Inskriptuar ne favor te Veneto Bank 15 Xhevair Shefqet Veliu 2636 100/17 100/20 8949 733.6 437 320,583 16 Tomorr Misir Veliu 100/7 4644 1212.2 529,731 27 Isuf Riza Sula 2636 121/5 2552 40.0 437 17,498 13 Shtet 2636 100/5 8947 2262.2 437 988,581 Pretendent Xhavair Shefqet Veliu 17 Fiqnet Misir Veliu 2636 100/8 6943 1427.0 437 623,599 28 Shtet 2636 121/4 2750 716.2 437 312,994 14 Indrit Teki Çela 2636 100/19 3000 896.9 437 391,945 Inskriptuar ne favor te Veneto Bank 18 Ilirjan Dalip Veliu 2636 100/9 6542 1633.6 437 713,883 15 Xhevair Shefqet Veliu 2636 100/20 8949 733.6 437 320,583 Rikonfirmim 29 Nurije Riza Hysi 2636 121/3 1994 1301.5 437 568,765 19 Luftar Dalip Veliu 2636 100/10 6868 1615.6 437 706,017 16 Tomorr Misir Veliu 2636 100/7 4644 1212.2 437 529,731 Rikonfirmim 30 Perparim Hazis Hysi 2636 121/2 1994 1696.0 437 741,152 20 Dalip Misir Veliu 2636 100/11 7238 1485.5 437 649,164 17 Fiqnet Misir Veliu 2636 100/8 6943 1427.0 437 623,599 Konfirmuar nga ZVRPP 21 Bujar Misir Veliu 100/12 7956 1356.0 592,572 Bashkepronar (Hurma Kalleshi) 31 2636 121/33 1994 1843.7 437 805,679 22 Lulzim Nazif Gremi 2636 100/13 8318 1579.0 437 690,023 18 Ilirjan Dalip Veliu 2636 100/9 6542 1633.6 437 713,883 Konfirmuar nga ZVRPP 32 Musa Xhemal Muho 2636 99/10 11400 92.3 437 40,339 23 Osman Mehmet Veliu 2636 100/14 2036 454.0 437 198,398 19 Luftar Dalip Veliu 2636 100/10 6868 1615.6 437 706,017 Konfirmuar nga ZVRPP 33 Rexhep Mehmet Gremi 2636 99/6 12650 6983.3 437 3,051,702 24 Mynyr Mehmet Veliu 2636 100/21 10842 1863.0 437 814,131 20 Dalip Misir Veliu 2636 100/11 7238 1485.5 437 649,164 Konfirmuar nga ZVRPP 34 Shtet 2636 124/3 11214 1391 1350.0 437 589,950 25 Sefret Mehmet Veliu 2636 100/16 1662.8 437 726,644 21 Bujar Misir Veliu 2636 100/12 7956 1356.0 437 592,572 Konfirmuar nga ZVRPP 26 Agim Veliu 551.4 240,962 35 Rexhep Mehmet Gremi 2636 100/17 2423 30.0 437 13,110 22 Lulzim Nazif Gremi 2636 100/13 8318 1579.0 437 690,023 Konfirmuar nga ZVRPP 27 Isuf Riza Sula 2636 121/5 2552 40.0 437 17,498 36 Rexhep Mehmet Gremi 2636 100.0 437 43,700

Malasi

Mbrostar

fshat

2 Adushaj 2636 republika eAleks shQiperise Ministria p.p.t. 3 21,362,034 Shtet 2636 drejtoria eQamil perGjithshMe 4 Shaqir e rruGeve Veliu 2636 Qarku: fier 5 Qamil Shaqir Veliu 2636 komuna: Mbrostar ura, Qender, dermenas, levan,

Mbrostar

shuMa totale

tar

Mbrostar

fshat

republika e shQiperise Ministria p.p.t. drejtoria e perGjithshMe e rruGeve Qarku: fier komuna: Mbrostar ura, Qender, dermenas, levan,

2 3 4 5 1 6 7 8 9 10 11 12 13

2

fshat

1

Rikonfirmim Rikonfirmim Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Rikonfirmim Pretendent Petrit Veliu Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Pretendent Bektash Pasho Veliu Konfirmuar nga ZVRPP Inskriptuar ne favor te Veneto Bank shenime Pretendent Xhavair Shefqet Veliu Inskriptuar ne favor te Veneto Bank Rikonfirmim Rikonfirmim Rikonfirmim Rikonfirmim Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Konfirmuar Rikonfirmimnga ZVRPP Pretendent nga PetritZVRPP Veliu Konfirmuar Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Konfirmuar ZVRPP Pretendent nga Bektash Pasho Veliu Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Konfirmuar Inskriptuar ne favor te Veneto Bank Konfirmuar nga ZVRPP Pretendent Xhavair Shefqet Veliu Konfirmuar ngafavor ZVRPP Inskriptuar ne te Veneto Bank Konfirmuar Rikonfirmimnga ZVRPP Rikonfirmimnga ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar Feçorr nga ZVRPP Pretendent Selfo Meraj Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Pretenden Mehmet Gremi KonfirmuarRexhep nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Prcs. Legalizimi Magazine - 1Kt Konfirmuar nga ZVRPP Prcs. Legalizimi Ndertese - 1Kt


republika e shQiperise Ministria p.p.t. drejtoria e perGjithshMe e rruGeve Qarku: fier komuna: Mbrostar ura, Qender, dermenas, levan,

CMYK

NJOFTIM / REKLAMA faqe 21

LISTA E PRONAREVE QE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE SUPERSTRADES "FIER-VLORE" seGMenti fier - by pass levan

fshat

lloji i pasurise se paluajtshme: toke are, truall, etj pronar nr.

emri

atesia

sip zona nr. i Mbiemri kadast pasurise totale

are

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

5.03.2013

9

truall vlera ne leke

shenime

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MInIStRIA E PUnËvE PUBLIKE DHE tRAnSPoRtIt Drejtoria e përgjithshme e shërbimeve mbështetëse sip. m² Çmimi vlera ne leke sip. m² Çmimi

1 Besnik Malasi 2636 101/36/37 6110 1179.1 437 515,267 Rikonfirmim 2 Aleks Adushaj 2636 101/29 5000 802.7 437 350,780 Rikonfirmim 3 Shtet 2636 101/30 976 122.4 437 53,489 Konfirmuar nga ZVRPP 4 Qamil Shaqir Veliu 2636 101/34 1000 166.3 437 72,673 Konfirmuar nga ZVRPP republika e shQiperise 5 Qamil Shaqir Veliu 2636 101/28 6816 698.4 437 305,201 Rikonfirmim Ministria p.p.t. 6 Shtet 2636 101/3 3000 250.7 437 109,556 Pretendent Petrit Veliu drejtoria e perGjithshMe e rruGeve 7 Barjam Xhevit Veliu 2636 101/4 9512 521.4 437 227,852 Konfirmuar nga ZVRPP Qarku: fier 8 Skender Xhevit Veliu 2636 101/5 9444 47.0 437 20,539 Konfirmuar nga ZVRPP komuna: Mbrostar ura, Qender, dermenas, levan, 9 Klei Beqiri 2636 100/1 5233 1630.0 437 712,310 Konfirmuar nga ZVRPP 10 2636 100/2 1366.4 437 597,117 Pretendent Bektash Pasho Veliu Nuk figuron i regjsitruar LISTA E PRONAREVE QE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE 11 Talibe Xhelal Veliu 2636 100/3 7291 2345.2 437 1,024,852 Konfirmuar nga ZVRPP SUPERSTRADES "FIER-VLORE" 12 Indrit Teki Çela 2636 100/4 7277 2140.6 437 935,442 Inskriptuar ne favor te Veneto Bank seGMenti fier - by pass levan 13 Shtet 2636 100/5 8947 2262.2 437 988,581 Pretendent Xhavair Shefqet Veliu 14 Indrit Teki Çela 2636 100/19 3000 896.9 437 391,945 Inskriptuar ne favor te Veneto Bank lloji i pasurise se paluajtshme: toke are, truall, etj 15 Xhevair Shefqet Veliu 2636 100/20 8949 733.6 437 320,583 Rikonfirmim republika e shQiperise republika e shQiperise Ministria Ministria p.p.t. 16 p.p.t. Tomorr Misir Veliu 2636 100/7 4644 1212.2 437 529,731 Rikonfirmim pronar e rruGeve are drejtoria eFiqnet perGjithshMe drejtoria e perGjithshMe 17 Misir e rruGeve Veliu 2636 100/8 6943 1427.0 437 623,599 Konfirmuar nga ZVRPP sip zona nr. i Qarku:18fier Ilirjan Qarku: fier Dalip Veliu 2636 100/9 6542 1633.6 437 713,883 Konfirmuar nga ZVRPP nr. komuna: Mbrostar ura, Qender, dermenas, levan, komuna: Mbrostar levan, pasurise totale sip. m² Çmimi vlera ne leke emri ura, Qender, atesia dermenas, Mbiemri kadast 19 Luftar Dalip Veliu 2636 100/10 6868 1615.6 437 706,017 Konfirmuar nga ZVRPP DrejToria e perGjiThShme ePERrruGeVe, Qarku: Fier, Komuna: mbrostar ura, Qender, Dermenas, levan, 20 Dalip LISTAMisir Veliu QE2636 100/11 7238 1485.5 437 Konfirmuar nga ZVRPP E PRONAREVE SHPRONESOHEN EFEKT TE NDERTIMIT TE649,164 LISTA E PRONAREVE QE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE 122 Adem JonuzSeGmenTi GremiSUPERSTRADES 1453 Fier 166/59 3402 paSS 738.3 leVan 501 369,888 "FIER-VLORE" "FIER-VLORE" Qe 100/12 ShproneSohen eFeKT Te nDerTimiT TengaSuperSTraDeS "Fier-Vlore", - bY 21liSTa Bujare pronareVe Misir VeliuSUPERSTRADES 2636 7956 1356.0 437 per592,572 Konfirmuar ZVRPP 123 Jonuz Ram Gremi 1453 fier 166/60 6080 501 739,576 seGMenti - by pass levan1579.0 seGMenti - by pass levan1476.2 22lloji Lulzim Nazif Gremi 2636 fier 100/13 8318 Konfirmuar nga ZVRPP i pasurise se paluajtshme: Toke are, 437 Truall,690,023 etj 124 i pasurise Mynyr se paluajtshme: Shefqet Gremi 7368 1432.0 501 717,432 23 i pasurise Osmanse paluajtshme: Mehmet Veliu 2036 454.0 437 198,398 Konfirmuar nga ZVRPP lloji toke are,2636 truall, 100/14 etj lloji toke are,1453 truall, 166/88 etj 125 Shefqet Gremi 1453 166/82 4225 1113.2 501 557,713 24 Mynyr Mehmet Veliu 2636 100/21 10842 1863.0 437 814,131 Konfirmuar nga ZVRPP 126 Nazif Elmaz Gremi 1453 166/84 6435 1509.3 501 756,169 25 Sefret pronar Mehmet Veliu 2636 100/16 11214 1662.8 437 726,644 Konfirmuar nga ZVRPP pronar are truall are 127 Samedin Elmaz Gremi zona 1453 166/64 4704 651.5 501 326,403 26 Agim Mehmet Veliu zona 2636 100/17 2423 551.4 437 240,962 Konfirmuar nga ZVRPP nr. i sip nr. i sip republika e shQiperise nr. shenime nr. vlera ne 128 Fatmir Elmaz Mbiemri Gremi kadast 1453 pasurise 166/94 totale 3400 sip. 175.8 501 vlera ne 88,061 emri atesia leke sip. m² Çmimi emri atesia m² Çmimi leke 27 p.p.t. Isuf Riza Mbiemri Sula kadast 2636 pasurise 121/5 totale 2552 sip. 40.0m² Çmimi 437 vlera ne 17,498 Konfirmuar nga ZVRPP Ministria leke 129 Enver Dalip Gremi 1453 173/48 4095 217.0 501 108,717 28 2750 716.2 437 312,994 Pretendent Feçorr Selfo Meraj drejtoria eShtet perGjithshMe e rruGeve 2636 121/4 1 Besnik Malasi 2636 6110 1179.1 515,267 Rikonfirmimnga ZVRPP 1 Besnik Malasi 1179.1 437 515,267 130 Piro Miti Pelani 2636 1453 101/36/37 173/47 6110 4320 1916.0 501 959,916 Riza Hysi 2636 101/36/37 121/3 1994 1301.5 437 437 568,765 Konfirmuar Qarku:29fier Nurije 2 Aleks Adushaj 2636 101/29 5000 802.7 437 350,780 Rikonfirmim 2 Aleks 802.7 437 350,780 131 Dervish Dalip Adushaj Gremi 2636 1453 101/29 173/46 5000 3276 1425.0 501 713,925 30 Mbrostar Perparimura, Qender, Hazis dermenas, Hysi levan, 2636 121/2 1994 1696.0 437 741,152 Konfirmuar nga ZVRPP komuna: 3 Shtet 2636 101/30 976 122.4 437 53,489 Konfirmuar nga ZVRPP 3 Shtet 2636 101/30 976 122.4 437 53,489 132 Artur Dervish Gremi 1453 173/45 3427 916.0 501 458,916 Bashkepronar (Hurma Kalleshi) 31 2636 101/34 121/33 1000 1994 1843.7 437 805,679 Konfirmuar 4 Qamil Shaqir Veliu 2636 166.3 437 72,673 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 4 Qamil Shaqir Veliu 2636 101/34 1000 166.3 437 72,673 LISTA E PRONAREVE QE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE 133 Enver Dalip Gremi 1453 173/58 3250 722.0 501 361,722 32 Musa Xhemal Muho 2636 101/28 99/10 11400 92.3 437 40,339 Konfirmuar 5 Qamil Shaqir Veliu 2636 6816 698.4 437 305,201 Rikonfirmimnga ZVRPP 5 Qamil Shaqir Veliu 2636 101/28 6816 698.4 437 305,201 134 Petraq Miti Pelari 2636 1453 173/43 2076 475.0 501 237,975 33 Rexhep Mehmet GremiSUPERSTRADES 2636 101/3 99/6"FIER-VLORE" 12650 6983.3 437 3,051,702 Konfirmuar 6 Shtet 2636 3000 250.7 437 109,556 Pretendent nga PetritZVRPP Veliu 6 Shtet 101/3 3000 250.7 437 109,556 seGMenti - by pass levan1350.0 7 Barjam Xhevit Veliu 2636 fier101/4 9512 521.4 437 227,852 KonfirmuarRexhep nga ZVRPP 7 Barjam Xhevit Veliu 2636 101/4 9512 521.4 437 227,852 135 Miti Leksi Pelari 1453 173/42 2087 274.0 501 137,274 34 Shtet 124/3 1391 589,950 Pretenden Mehmet Gremi 8 Skender Xhevit Veliu 2636 101/5 9444 47.0 437 20,539 Konfirmuar nga ZVRPP 8 Skender Xhevit Veliu 2636 101/5 9444 47.0 437 20,539 136 Vasil Miti Pelari 1453 173/41 1944 206.0 501 103,206 35 Rexhepse paluajtshme: Mehmet Gremi 2636 30.0 437 13,110 Prcs. Legalizimi Magazine - 1Kt lloji toke are,2636 truall, etj 9 i pasurise Klei Beqiri 5233 1630.0 437 712,310 Konfirmuar nga ZVRPP 9 Klei Beqiri 100/1 5233 1630.0 437 712,310 137 Sokrat Miti Pelari 2636 1453 173/40 2106 126.0 501 63,126 36 Rexhep Mehmet Gremi 2636 100/1 100.0 437 43,700 Prcs. Legalizimi Ndertese - 1Kt 10 2636 100/2 1366.4 437 597,117 Pretendent Bektash Pasho Veliu 10 2636 100/2 1366.4 437 597,117 Nuk figuron i regjsitruar Nuk figuron i regjsitruar 138 Jetnor Asqeri Kuka 1453 173/29 580 125.0 501 62,625 37 Shtet 2636 124/6 2003 123.4 437 53,926 Konfirmuar nga ZVRPP 11 Talibe Xhelal Veliu 2636 100/3 7291 2345.2 437 1,024,852 Konfirmuar nga ZVRPP 11 Talibe Xhelal Veliu 2636 100/3 7291 2345.2 437 1,024,852 pronar are truall 139 Miti Leksi Pelari 1453 173/28 448 383.0 501 191,883 38 Shtet 2636 100/4 124/5 1764 966.0 437 422,142 Konfirmuar ne ngafavor ZVRPP 12 Indrit Teki Çela 2636 7277 2140.6 437 935,442 Inskriptuar te Veneto Bank 12 Indrit Teki Çela 2636 100/4 7277 2140.6 437 935,442 nr. i sip 39 Iljaz Fisheku zona 2636 100/5 124/4 373 62.2 437 27,181 ngaXhavair Drejtoria Tatimore 140 Vasil Miti Pelari 2636 1453 173/27 480 389.0 501 194,889 13 Shtet 2636 8947 2262.2 437 988,581 Pretendent Shefqet Veliu 13 Shtet 100/5 8947 2262.2 437 988,581 nr. shenime vlera ne Kufizim emri atesia Mbiemri sip. ne leke sip. m² Çmimi 14 Indrit Teki Çela kadast 2636 pasurise 100/19 3000 896.9 437 vlera 391,945 Inskriptuar ne favor te Veneto Bank 14 Indrit Teki Çela 2636 896.9 437 391,945 40 Shtet 124/2 totale 976 30.0m² Çmimi 13,110 141 Sokrat Miti Pelari 1453 100/19 173/26 3000 528 575.0 501 288,075 leke Konfirmuar nga ZVRPP 15 Xhevair Shefqet Veliu 2636 8949 733.6 437 320,583 Rikonfirmim 15 Xhevair Shefqet Veliu 2636 733.6 437 320,583 41 Shtet 2637 100/20 124/1 1125 460.0 437 201,020 Konfirmuar nga ZVRPP 142 Ferdinan Pandeli Sukulli 1453 100/20 173/25 8949 646 1145.0 501 573,645 16 Tomorr I paidentifikuar Misir Veliu 2636 4644 1212.2 437 529,731 Rikonfirmim 16 Tomorr Misir Veliu 2636 100/7 4644 1212.2 437 529,731 42 2636 100/7 52.4 437 22,899 Lavazh makine 143 Pandeli Jorgji Sukulli 1453 173/24 612 491.0 501 245,991 17 Fiqnet Misir Veliu 2636 100/8 6943 1427.0 437 623,599 Konfirmuar nga ZVRPP 17 Fiqnet Misir Veliu 2636 100/8 6943 1427.0 437 623,599 43 Rexhep Mehmet Gremi 2636 128/22 1284.5 437 561,327 I pakonfirmuar 144 Trifon Kozma Sukulli 1453 173/23 828 89.0 501 44,589 18 Ilirjan Dalip Veliu 2636 100/9 6542 1633.6 437 713,883 Konfirmuar nga ZVRPP 18 Ilirjan Dalip Veliu 2636 100/9 6542 1633.6 437 713,883 44 Sabire Arif Gremi 2636 128/21 6868 1600 922.4 437 403,089 Konfirmuar nga ZVRPP 145 Shtet 3984 100/10 68 987 81.5 684 55,746 19 Luftar Dalip Veliu 2636 100/10 1615.6 437 706,017 Konfirmuar nga ZVRPP 19 Luftar Dalip Veliu 2636 6868 1615.6 437 706,017 45 Sabire Arif Gremi 2636 100/11 128/20 7238 700 572.0 437 249,964 Konfirmuar nga 146 Dile Agur Muka 3984 100/11 69 1500 939.5 684 642,618 20 Dalip Misir Veliu 2636 1485.5 437 649,164 Konfirmuar nga ZVRPP ZVRPP 20 Dalip Misir Veliu 2636 7238 1485.5 437 649,164 republika e shQiperise 46 Gramoz Islam Laska 2636 100/12 128/37 7956 700 270.8 437 118,340 Konfirmuar nga 21 Bujar Misir Veliu 2636 1356.0 437 592,572 Konfirmuar nga ZVRPP ZVRPP 21 Bujar Misir Veliu 2636 7956 1356.0 592,572 147 Namik Nexhip Sula 3984 100/12 71 1532 1488.4 437 684 1,018,066 Ministria 22 Lulzim I paidentifikuar Nazif Gremi 2636 100/13 8318 1579.0 690,023 Konfirmuar nga ZVRPP 22 p.p.t. Lulzim Nazif Gremi 2636 8318 1579.0 437 690,023 47 1358.6 437 593,708 148 Shtet 3984 100/13 72 920 574.1 684 392,684 23 Osman Mehmet Veliu 2636 100/14 2036 454.0 437 198,398 Konfirmuar nga ZVRPP 23 Osman Mehmet Veliu 2636 100/14 2036 454.0 437 198,398 drejtoria perGjithshMe 48 Xhevit Islam Buzi 2636 128/31 1600 193.7 437 84,647 Konfirmuar nga ZVRPP 149 eZybe Ali e rruGeve Kodhelaj 3984 Faqja 73 1 1631 339.1 684 231,944 24 Mynyr Mehmet Veliu 2636 100/21 10842 1863.0 437 814,131 Konfirmuar nga ZVRPP 24 Mynyr Mehmet Veliu 2636 100/21 10842 1863.0 437 814,131 Qarku:150 fier Shtet 49 Talibe Xhamal Veliu 2636 128/25 900 502.7 437 219,680 Konfirmuar nga ZVRPP 3984 100/16 74 1004 42.6 684 29,138 25 Sefret Mehmet Veliu 2636 100/16 11214 1662.8 437 726,644 Konfirmuar nga ZVRPP 25 Sefret Veliu 2636 11214 1662.8 437 726,644 komuna: Mbrostar ura, Mehmet Qender, dermenas, levan, 50 Reshat Musa Veliu 2636 128/43 2423 900 757.9 437 331,202 Konfirmuar nga ZVRPP 151 Fetah Gremi 3984 100/17 82 32500 4173.8 684 2,854,879 26 Agim Mehmet Veliu 2636 100/17 551.4 437 240,962 Konfirmuar nga ZVRPP 26 Agim Mehmet Veliu 2636 2423 551.4 437 240,962 51 Selim Musa Veliu 2636 128/41 1300 595.0 437 260,015 Konfirmuar 152 Shtet 3984 81 3287 1279.7 684 27 Isuf Riza Sula 2636 121/5 2552 40.0 437 17,498 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 27 Isuf LISTARiza Sula QE2636 121/5 2552 40.0TE NDERTIMIT 437 17,498 E PRONAREVE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE875,315 52 Luan Ahmet Gjoleka 2636 2636 121/4 128/4 1000 437 437,000 RikonfirmimFeçorr Selfo Meraj 1000.0 28 Shtet 2750 716.2 437 312,994 Pretendent 28 Shtet 2636 2750 716.2 437 312,994 153 Enver Dalip GremiSUPERSTRADES 1453 121/4 21/13"FIER-VLORE" 5000 1244.2 501 623,344 29 Nurije Riza Hysi 2636 128/35 121/3 1994 1301.5 437 568,765 Konfirmuar nga ZVRPP 29 Nurije Riza Hysi 2636 121/3 1994 1301.5 437 568,765 53 Fatmir Xhavit Veliu 1100 263.3 115,062 154 Hekuran Zini Xhafa 1453 21/3 8768 7316.0 437 501 3,665,316 seGMenti - by pass levan1696.0 30 Hazis Hysi 2636 121/2 1994 1696.0 437 741,152 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 30 Perparim Hazis Hysi 2636 fier121/2 1994 741,152 54 Perparim Viktor Xhavit Veliu 2636 128/47 900 245.8 437 107,415 Konfirmuar 155 Zini File Xhafa 2636 1453 121/33 21/4 6400 2623.0 437 501 1,314,123 Bashkepronar (Hurma Kalleshi) Bashkepronar (Hurma Kalleshi) 31 2636 121/33 1994 1843.7 437 805,679 Konfirmuar nga ZVRPP 31 1994 1843.7 805,679 437 55 Bardhyl Shaban Veliu 2636 128/9 1100 81,195 Konfirmuar nga ZVRPP 185.8 lloji i pasurise se paluajtshme: toke are, truall, etj 32 Musa Xhemal Muho 2636 99/10 11400 92.3 437 40,339 Konfirmuar nga ZVRPP 32 Musa Xhemal Muho 2636 11400 92.3 437 40,339 156 Feti Dalip Gremi 1453 99/10 21/5 14120 5903.5 501 2,957,654 56 Shtet 2944 122/9 2328 81.7 274 22,386 Pretendent Mustafa Rakipi 33 Rexhep Mehmet Gremi 2636 99/6 12650 6983.3 437 3,051,702 Konfirmuar nga ZVRPP 33 Rexhep Mehmet Gremi 2636 12650 6983.3 437 3,051,702 157 Shtet 3980 99/6 19/8 4155 102.2 684 69,928 57 Mersin Ramazan Rakipi 2944 122/10 3049 459.6 274 125,930 Konfirmuar nga ZVRPP 34 Shtet 2636 124/3 1391 1350.0 437 589,950 Pretenden Rexhep Mehmet Gremi 34 Shtet 2636 1391 1350.0 437 589,950 are 158 Shtet pronar 3980 124/3 19/7 9494 111.0 684 75,924 58 Faslli Jashar Rakipi 2944 122/11 7900 2265.5 274 620,747 Konfirmuar nga ZVRPP 35 Rexhep Mehmet Gremi 2636 30.0 437 13,110 Prcs. Legalizimi Magazine - 1Kt 35 Rexhep Mehmet Gremi 2636 30.0 437 13,110 nr. i sip zona 159 Kadri Ramadan Dauti 3980 19/6 10043 505.2 684 345,574 36 Rexhep Mehmet Gremi 2636 100.0 437 43,700 Prcs. Legalizimi Ndertese - 1Kt 36 Rexhep Mehmet Gremi 2636 100.0 437 43,700 nr. Shtet 59 2944 122/26 2285 922.8 274 252,847 Konfirmuar nga ZVRPP totale emri atesia Mbiemri m² Çmimi vlera ne leke 160 Muqerem Osmen Gremi kadast 3980 pasurise 19/5 7600 sip. 5586.0 684 3,820,824 37 Shtet 2636 124/6 2003 123.4 437 53,926 Konfirmuar nga ZVRPP 37 Shtet 2636 124/6 2003 123.4 437 53,926 60 Faslli Jashar Rakipi 2944 122/18 4255 1394.6 274 382,120 Konfirmuar nga ZVRPP 161 Armando Margaritari 2636 3980 124/5 19/43 2000 2000.0 684 1,368,000 38 Shtet 2636 124/5 1764 966.0 437 422,142 Konfirmuar nga ZVRPP 38 Shtet 1764 966.0 437 422,142 61 Taip Rakipi 2944 122/14 12401 8391.2 274 2,299,189 Konfirmuar nga ZVRPP 39 Iljaz Fisheku 2636 124/4 373 62.2 437 27,181 Kufizim nga Drejtoria Tatimore 39 Iljaz 373 62.2 437 27,181 162 Sadik Osmen Fisheku Gremi 2636 3980 124/4 19/44 5600 5600.0 684 3,830,400 Shtet 62 2944 122/27 895 362.7 274 99,380 Konfirmuar nga ZVRPP 40 Shtet 2636 124/2 976 30.0 437 13,110 Konfirmuar nga ZVRPP 40 Shtet 976 30.0 437 13,110 163 Bujar Osmen Grembi 2636 3980 124/2 19/57 3040 151.5 684 103,626 63 Bajrush Naim Rakipi 2944 122/15 5590 1402.3 274 384,230 Konfirmuar nga ZVRPP 41 Shtet 2637 124/1 1125 460.0 437 201,020 Konfirmuar nga ZVRPP 41 Shtet 2637 124/1 1125 460.0 437 201,020 164 Asllan Osmen Grembi 3980 19/58 1520 191.5 684 130,986 64 Xhemal Nurçe Ismaili 2944 122/16 9146 183.5 274 50,279 Konfirmuar nga ZVRPP 165 Asllan Osmen Grembi 3980 19/59 1520 1229.5 684 840,978 65 Shaban Laze Gjergaj 2944 131/1 4123 2869.0 274 786,106 Konfirmuar nga ZVRPP 166 Asllan Osmen Grembi 3980 19/60 1520 1520.0 684 1,039,680 66 Shtet 2944 131/2 1037 92.5 274 25,345 Konfirmuar nga ZVRPP republika e shQiperise 167 Skender Osmen Gremi 3980 19/2 7600 291.4 684 199,311 67 Novruz Riza Malaj 2944 130/21 14480 1766.2 274 483,929 Konfirmuar nga ZVRPP Ministria p.p.t. 168 Marie Jorgji Cuko 3980 16/17 2243 848.4 684 580,306 68 Asqeri Hysni Kaja 2944 130/6 1843 940.9 274 257,797 Konfirmuar nga ZVRPP drejtoria e perGjithshMe e rruGeve 169 I paindentifikuar 3980 1453.1 684 993,920 69 Shtet 2944 130/7 1989 1302.6 274 356,912 Pretendent Veli Hysni Kaja Faqja 1 Qarku: fier 170 I paindentifikuar 3980 719.9 684 492,412 70 Shtet 2944 130/8 2053 1342.1 274 367,747 Pretendent Shpetim Hysni Kaja komuna: Mbrostar ura, Qender, dermenas, levan, 171 Kozma Jorgji Cuko 3980 16/16 11242 1480.0 684 1,012,320 71 Shtet 2944 130/9 2347 1518.4 274 416,036 Pretendent Shyqyri Hysni Kaja 172 Florand Peço Vasiu 3980 16/21 1800 511.0 684 349,524 72 Shtet LISTA E PRONAREVE QE2944 130/10 1478 993.7 274 Pretendent Kalem Hysni Kaja SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE272,267 173 Martin Peço Vasiu 3980 16/22 1800 533.8 684 365,119 73 Shtet 2944 130/11 1732 954.9 274 261,629 Pretendent Hazis Hysni Kaja SUPERSTRADES "FIER-VLORE" 174 Bledar Peço Vasiu 3980 16/23 1800 534.6 684 365,666 74 Shtet 2944 fier 130/12 1981 274 166,115 Pretendent Myzafer Hysni Kaja seGMenti - by pass levan606.3 175 Peço Lluk Vasiu 3980 16/24 2258 708.0 684 484,272 75 Ferit Shaban Demaj 2944 130/13 1527 661.6 274 181,276 Konfirmuar nga ZVRPP lloji i pasurise se paluajtshme: toke are, truall, etj 176 Arqile Vasil Bane 3980 16/14 7750 2069.6 684 1,415,606 76 Barjam Kaso Alikaj 2944 130/14 3173 567.5 274 155,503 Konfirmuar nga ZVRPP 177 Marie Ristani 3980 16/13 1801 526.0 684 359,784 77 Xhemal Nurce Ismaili 2944 130/15 3532 6.0 274 1,652 Konfirmuar nga ZVRPP 178 Drita Ristani 3980 16/12 6240 1462.8 684 1,000,555 78 Viron pronar Serjani 2944 129/23 2695 8.1 274 2,219 Konfirmuar nga ZVRPP are truall 179 Xoxi Kostandin Cuko 3980 16/11 5085 1176.1 684 804,472 nr. i sip zona 79 Shtet 2944 129/24 2584 142.8 274 39,126 Pretendent Gramoz Shega nr. shenime vlera ne 180 Todi Kostandin Cuko 3980 16/10 6745 1678.7 684 1,148,231 emri atesia sip. leke sip. m² Çmimi 80 Zenel Yzeir Mbiemri Sallaku kadast 2944 pasurise 129/25 totale 798 68.9m² Çmimi 274 vlera ne 18,871 Konfirmuar nga ZVRPP leke 181 Riza Cane Cane 3980 16/19 2200 570.0 684 389,880 81 Jakup Yzeir Sallaku 2944 129/58 1800 208.2 274 57,043 Konfirmuar nga ZVRPP 182 Leksi Kostandin Cuko 3980 16/20 3710 640.0 684 437,760 82 Xhemal Nurçe Ismaili 2944 129/26 411 53.4 274 14,640 Konfirmuar nga ZVRPP 183 Arben Ali Xhoxha 3980 16/8 7550 1589.8 684 1,087,423 83 Sadik Jashar Rakipi 2944 129/27 871 125.4 274 34,356 Konfirmuar nga ZVRPP 184 Izet Ali Xhoxha 3980 16/7 2220 517.7 684 354,107 84 Safet Jashar Rakipi 2944 129/28 1085 153.0 274 41,929 Konfirmuar nga ZVRPP 185 Shaban Ali Xhoxha 3980 16/6 5660 1065.0 684 728,460 85 Ramazan Jashar Rakipi 2944 129/29 2687 477.1 274 130,721 Konfirmuar nga ZVRPP 186 Tajar Abaz Ferko 3980 16/5 2208 505.3 684 345,644 86 Veli Mersin Rakipi 2944 129/30 1111 229.2 274 62,794 Konfirmuar nga ZVRPP 187 ePetref Abaz Ferko 3980 16/4 6311 1450.4 684 992,071 87 Shkelqim Veli Rakipi 2944 129/31 1119 283.0 274 77,531 Konfirmuar nga ZVRPP republika shQiperise 188 p.p.t. Qerime Mustafa Ferko 3980 16/3 564 177.3 684 121,253 88 Petrit Tafil Senka 2944 129/61 1500 369.6 274 101,259 Konfirmuar nga ZVRPP Ministria 189 e Idriz Abaz e rruGeve Ferko 3980 Faqja 16/22 3794 660.9 684 452,056 89 Shtet 2944 129/33 1577 452.6 274 124,009 Konfirmuar nga ZVRPP drejtoria perGjithshMe Sadush Ferko 3980 16/1 10300 2237.2 684 1,530,245 90 Haxhi Mane Senka 2944 129/34 1715 552.4 274 151,353 Konfirmuar nga ZVRPP Qarku:190 fier Kujtim 191 Mbrostar Paskalura, Qender, Kozma dermenas, Mefsha levan, 3980 5/47 9900 2139.0 684 1,463,095 91 Xhafer Mane Senka 2944 129/35 814 275.1 274 75,377 Konfirmuar nga ZVRPP komuna: 192 Harilla Kozma Mefsha 3980 5/46 2340 615.3 684 420,865 92 Mesin Ramazan Rakipi 2944 129/36 1486 480.2 274 131,573 Konfirmuar nga ZVRPP 193 Mikel LISTA Kozma Mefsha QE3980 5/45 6912 1510.1 684 1,032,908 E PRONAREVE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE 93 Brahim Jashar Rakipi 2944 129/37 1694 536.2 274 146,922 Konfirmuar nga ZVRPP 194 Kozma Tasi Mefsha 3980 5/44"FIER-VLORE" 3912 1053.2 684 720,389 SUPERSTRADES 94 Shtet 2944 129/38 2511 757.3 274 207,498 Konfirmuar nga ZVRPP 195 Entela Mina Mefsha 3980 fier5/43 2351 684 409,579 seGMenti - by pass levan598.8 95 Tafil Ramazan Buzi 2944 129/39 2206 680.0 274 186,329 Konfirmuar nga ZVRPP 196 Llazi Ndoni Andoni 3980 5/42 2352 583.6 684 399,198 96 Kadri Gani Crraga 2944 129/40 1354 411.0 274 112,614 Konfirmuar nga ZVRPP lloji i pasurise se paluajtshme: toke are, truall, etj 197 Llambi Ndoni Mine 3980 5/41 2352 627.7 684 429,370 97 Shtet 2944 129/41 1200 420.9 274 115,320 Konfirmuar nga ZVRPP 198 Sena Mefsha 3980 5/40 3865 916.8 684 627,116 98 Gani Sulo Crraga 2944 129/42 2149 604.0 274 165,496 Konfirmuar nga ZVRPP 199 Llambo pronar Spiro Mefsha 3980 5/39 1987 418.4 684 286,202 are 99 Refat Gani Crraga 2944 129/43 781 226.8 274 62,144 Konfirmuar nga ZVRPP sip zona 200 Nasi Leko Tasi 3980 nr. 5/38i 2352 615.2 684 420,791 100 Seit Feim Demaj 2944 129/44 1919 574.2 274 157,331 Konfirmuar nga ZVRPP nr. totale 201 Miti Leko Mbiemri Mefsha kadast 3980 pasurise 5/37 2348 sip. 521.1 684 vlera 356,403 101 Nazmi Mysel Meta 2944 129/45 2400 644.7 274 176,643 Konfirmuar nga ZVRPP emri atesia m² Çmimi ne leke 202 Llaqi Petro Mefsha 3980 5/36 9000 2188.9 684 1,497,178 102 Shtet 2944 129/60 1943 550.3 274 150,794 Konfirmuar nga ZVRPP 103 Musa Hariz Meta 2944 129/46 2527 732.5 274 200,696 Konfirmuar nga ZVRPP 203 Vasil Petro Petro 3980 5/35 7000 1659.5 684 1,135,106 104 Hariz Musa Meta 2944 129/47 1546 393.0 274 107,682 Konfirmuar nga ZVRPP 204 Lule Zogu Mefsha 3980 5/34 3000 719.8 684 492,329 105 Jonuz Muçi Meta 2944 129/48 1368 370.7 274 101,565 Konfirmuar nga ZVRPP 205 Aristir Petro Mefsha 3980 5/33 2356 594.7 684 406,784 106 Edmond Jonuz Meta 2944 129/49 1378 432.7 274 118,552 Konfirmuar nga ZVRPP 206 Ndreka Lili Mefsha 3980 5/32 2314 527.0 684 360,487 republika e shQiperise 107 Xhevdet Hariz Meta 2944 129/50 1302 425.5 274 116,592 Konfirmuar nga ZVRPP 207 Sotir Lili Mine 3980 5/31 1782 445.5 684 304,723 Ministria 108 p.p.t. Shtet 2944 129/51 5451 1472.6 274 403,499 Pretendent Qemal Meta 208 Thoma Spiro Mefsha 3980 5/30 900 227.4 684 155,530 drejtoria perGjithshMe 109 ePetrit Isa e rruGeve Meta 2944 129/52 3813 1073.6 274 294,154 Konfirmuar nga ZVRPP 209 Llambi Lili Bitri 3980 5/29 5044 1235.6 684 845,133 Qarku:110 fier Pellumb Isa Meta 2944 129/53 3413 981.2 274 268,846 Konfirmuar nga ZVRPP 210 Dhimiter Llambi Bitri 3980 5/28 3028 841.9 684 575,860 komuna: 111 Mbrostar Shtet ura, Qender, dermenas, levan, 2944 129/56 1684 418.6 274 114,686 Konfirmuar nga ZVRPP 211 Vilson Lako Kostandini 3980 5/27 5105 1423.4 684 973,606 112 Xhevit LISTA Isa Meta QE2944 129/54 3500 1025.7 274 Konfirmuar nga ZVRPP 212 Marie Kostandini 3980 5/26 7984 1668.4 684 1,141,186 E PRONAREVE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE281,054 113 Feti Sefer MetaSUPERSTRADES 2944 129/55 5121 1003.3 274 274,910 Konfirmuar nga ZVRPP 213 Moza Jorgji Bullgari 3980 5/25 4000 1336.9 684 914,440 "FIER-VLORE" 114 Novruz Feti Bushaj 1453 fier 168/27 721levan266.5 501 133,517 Konfirmuar nga ZVRPP 214 Vida Spiro Kostandini 3980 5/24 6000 1841.3 684 1,259,449 seGMenti - by pass 115 Novruz Jaup Halla 1453 168/22 1612 1050.5 501 526,301 Konfirmuar nga ZVRPP 215 Pasuri e ndare 3980 5/5 863.0 684 590,292 lloji toke are,1453 truall, 167/51 etj 116 i pasurise Novruzse paluajtshme: Feti Bushaj 8508 6.0 501 3,006 Konfirmuar nga ZVRPP 216 Novruz Demir Merko 3980 5/4 6000 6000.0 684 4,104,000 117 Novruz Jaup Halla 1453 167/52 8100 2067.3 501 1,035,717 Konfirmuar nga ZVRPP 217 Todi Leksi Prendi 3980 5/3 9367 2246.0 684 1,536,279 118 Nexhip pronar Haxhi Halla 1453 167/53 3042 1174.3 501 588,346 Konfirmuar nga ZVRPP 218 Shtet 3980 4/4 9310 6758.0 684 4,622,465 are truall 119 Hajdar Ramadan Gremi zona 1453 166/56 12232 2666.2 501 1,335,752 Konfirmuar nga ZVRPP nr. i sip 219 Novruz Nexhmedin Myrto 3980 4/3 6370 5587.5 684 3,821,857 nr. shenime vlera ne 120 Meçan Rexhep Gremi kadast 1453 pasurise 166/57 totale 3720 sip. 840.3 501 vlera 420,975 Konfirmuar nga ZVRPP 220 Kristaq Nasi Zhezha 3980 4/2 2220 275.5 684 188,459 emri atesia Mbiemri m² Çmimi ne leke sip. m² Çmimi leke Konfirmuar nga ZVRPP 121 Besnik Jonuz Gremi 1453 166/58 3366 804.7 501 403,155 221 Maksim Fani Byzyka 3980 3/3 6180 2376.5 684 1,625,526 222 Viktor Fani Byzyka 3980 3/2 5400 5400.0 684 3,693,600 122 Adem Jonuz Gremi 1453 166/59 3402 738.3 501 369,888 Konfirmuar nga ZVRPP 223 Vangjel Fani Byzyka 3980 3/1 5400 4234.3 684 2,896,261 123 Jonuz Ram Gremi 1453 166/60 6080 1476.2 501 739,576 Konfirmuar nga ZVRPP 224 Agim Myqerem Merko 3980 2/1 5742 3044.8 684 2,082,660 124 Mynyr Shefqet Gremi 1453 166/88 7368 1432.0 501 717,432 Konfirmuar nga ZVRPP 225 Nazmi Myqerem Merko 3980 2/2 4982 78.3 684 53,551 125 Shefqet Gremi 1453 166/82 4225 1113.2 501 557,713 Konfirmuar nga ZVRPP 126 Nazif Elmaz Gremi 1453 166/84 6435 1509.3 501 756,169 Konfirmuar nga ZVRPP 226 Sefedin Spahi Reshlani 1091 112/3 1485 1425.8 742 1,057,916 127 Samedin Elmaz Gremi 1453 166/64 4704 651.5 501 326,403 Konfirmuar nga ZVRPP 227 Nexhip Barjam Sacma 1091 112/4 5577 685.6 742 508,689 128 Fatmir Elmaz Gremi 1453 166/94 3400 175.8 501 88,061 Konfirmuar nga ZVRPP 228 Azbi Veiz Veizi 1091 111/10 4280 238.9 742 177,261 Faqja 3 129 Enver Dalip Gremi 1453 173/48 4095 217.0 501 108,717 Konfirmuar nga ZVRPP 229 Azbi Veiz Veizi 1091 110/1 7172 589.5 742 437,413 130 Piro Miti Pelani 1453 173/47 4320 1916.0 501 959,916 Konfirmuar nga ZVRPP 230 Pelivan Hazis Koci 1091 111/9 2243 272.4 742 202,144 131 Dervish Dalip Gremi 1453 173/46 3276 1425.0 501 713,925 Konfirmuar nga ZVRPP 231 Nexhip Qamil Sacma 1091 111/8 8209 1912.9 742 1,419,339 132 Artur Dervish Gremi 1453 173/45 3427 916.0 501 458,916 Konfirmuar nga ZVRPP 232 Shtet 1091 111/7 2239 57.9 742 42,949 133 Enver Dalip Gremi 1453 173/58 3250 722.0 501 361,722 Konfirmuar nga ZVRPP 233 Nuk figuron i regjistruar 1091 111/6 4312.7 742 3,200,032 134 Petraq Miti Pelari 1453 173/43 2076 475.0 501 237,975 Konfirmuar nga ZVRPP 234 Hajro Reshlani 1091 111/4 4000 2262.5 742 1,678,765 135 Miti Leksi Pelari 1453 173/42 2087 274.0 501 137,274 Konfirmuar nga ZVRPP 235 Zenel Hajdin Reshlani 1091 111/3 6200 3682.5 742 2,732,415 136 Vasil Miti Pelari 1453 173/41 1944 206.0 501 103,206 Konfirmuar nga ZVRPP 236 Ilmi Hajdin Reshlani 1091 111/2 15404 7876.5 742 5,844,363 137 Sokrat Miti Pelari 1453 173/40 2106 126.0 501 63,126 Konfirmuar nga ZVRPP 237 Shtet Shtet 1091 111/1 775 955.7 742 709,114

Drejtoria e shërbimeve juriDike sektori i shpronësimeve

Adresa: Sheshi Skëndërbej nr.5 Tel: ++355 42 380 793; Fax: ++355 42 232 389

fshat daullas Mbrostar daullas

fshat Mborstar ferko Mbrostar ferko Mbrostar ferko

baltez

baltez

daullas

fshat

daullas

fshat

petova

fshat

petova

Mbrostar

afriM

fshat

Mbrostar

fshat Mbrostar

fshat

Shpallje KërKeSe për ShpronëSim publiK

truall sip. m² Çmimi

vlera ne leke

shenime

Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP truall Konfirmuar nga ZVRPP vlera ne Konfirmuar ngashenime ZVRPP sip. m² Çmimi leke Konfirmuar nga ZVRPP Rikonfirmimnga ZVRPP Konfirmuar Rikonfirmimnga ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar Rikonfirmimnga ZVRPP Konfirmuar Pretendent nga PetritZVRPP Veliu Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Konfirmuar Pretendent Bektash Pasho Veliu Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar ngafavor ZVRPP Inskriptuar ne te Veneto Bank Konfirmuar ZVRPP Pretendent nga Xhavair Shefqet Veliu Inskriptuar ne favor te Veneto Bank Rikonfirmim Rikonfirmim Rikonfirmim Rikonfirmimnga ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Pretendent nga Feçorr Selfo Meraj Konfirmuar ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Rikonfirmim Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Konfirmuar Pretenden Rexhep Mehmet Gremi truall Konfirmuar nga ZVRPP Prcs. Legalizimi Magazine - 1Kt Rikonfirmim Ndertese - 1Kt vlera ne Prcs. Legalizimishenime sip. m² Çmimi Konfirmuar nga ZVRPP leke Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Kufizim nganga Drejtoria Tatimore Konfirmuar ZVRPP Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Rikonfirmim Pretendon Kozma Jorgji Cuko Pretendon Kozma Jorgji Cuko Rikonfirmim Transkiptuar ne favor te BKT Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP truall Konfirmuar nga ZVRPP shenime vlera ne Konfirmuar nga ZVRPP sip. m² Çmimi leke Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP 5/50 D. Qelia, 5/51 Xhezmi Velcani Eshte ndare ne 5/54.5/55 Konfirmuar nga ZVRPP Pretendent Qazim Ramadan Merko Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Eshte ndare ne 3/43, 3/44 Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Pretendent Themi Vangjel Toska Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP


republika e shQiperise Ministria p.p.t. drejtoria e perGjithshMe e rruGeve Qarku: fier komuna: Mbrostar ura, Qender, dermenas, levan,

10 5.03.2013

Gazeta MAPO

LISTA E PRONAREVE QE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE www.mapo.al SUPERSTRADES "FIER-VLORE" seGMenti fier - by pass levan

/ gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA faqe 22

fshat

lloji i pasurise se paluajtshme: toke are, truall, etj pronar nr.

emri

atesia

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MInIStRIA E PUnËvE PUBLIKE DHE tRAnSPoRtIt Drejtoria e përgjithshme e shërbimeve mbështetëse

sip zona nr. i Mbiemri kadast pasurise totale

are

truall

sip. m² Çmimi vlera ne leke sip. m² Çmimi

vlera ne leke

shenime

republika e shQiperise 203 Vasil Petro Petro 3980 5/35 7000 1659.5 684 1,135,106 Konfirmuar nga ZVRPP Ministria p.p.t. 204 Lule Zogu Mefsha 3980 5/34 3000 719.8 684 492,329 Konfirmuar nga ZVRPP drejtoria e perGjithshMe e rruGeve 205 Aristir Petro Mefsha 3980 5/33 2356 594.7 684 406,784 Konfirmuar nga ZVRPP Qarku: fier 206 Ndreka Lili Mefsha 3980 5/32 2314 527.0 684 360,487 Konfirmuar nga ZVRPP komuna: Mbrostar ura, Qender, dermenas, levan, 207 Sotir Lili Mine 3980 5/31 1782 445.5 684 304,723 Konfirmuar nga ZVRPP 208 Thoma Spiro Mefsha 3980 5/30 900 227.4 684 155,530 Konfirmuar nga ZVRPP LISTA E PRONAREVE QE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE 209 Llambi Lili Bitri 3980 5/29 5044 1235.6 684 845,133 Konfirmuar nga ZVRPP SUPERSTRADES "FIER-VLORE" 210 Dhimiter Llambi Bitri 3980 5/28 3028 841.9 684 575,860 Konfirmuar nga ZVRPP seGMenti fier - by pass levan 211 Vilson Lako Kostandini 3980 5/27 5105 1423.4 684 973,606 Konfirmuar nga ZVRPP lloji i pasurise se paluajtshme: toke are, truall, etj 212 Marie Kostandini 3980 5/26 7984 1668.4 684 1,141,186 Konfirmuar nga ZVRPP 213 Moza Jorgji Bullgari 3980 5/25 4000 1336.9 684 914,440 Konfirmuar nga ZVRPP 214 Vida Spiro Kostandini 3980 5/24 6000 1841.3 684 1,259,449 Konfirmuar nga ZVRPP pronar are 215 Pasuri e ndare 3980 5/5 863.0 684 590,292 5/50 D. Qelia, 5/51 Xhezmi Velcani sip zona nr. i nr. 216 eNovruz Demir Merko 3980 5/4 6000 6000.0 684 4,104,000 Eshte ndare ne 5/54.5/55 republika shQiperise republika eemri shQiperise atesia Mbiemri kadast pasurise totale sip. m² Çmimi vlera ne leke sip. m² 217 p.p.t. Todi Leksi Prendi 3980 5/3 9367 2246.0 684 1,536,279 Konfirmuar nga ZVRPP Ministria Ministria p.p.t. 218 eShtet 4/4 9310 6758.0 684 4,622,465 Pretendent Qazim Ramadan Merko drejtoria perGjithshMe e rruGeve 3980 drejtoria e perGjithshMe e rruGeve 319 Asllan Sinan Prenika 1471 43/1 2033 1357.4 699 948,823 Qarku: fier Novruz Nexhmedin Myrto Qarku: fier 219 3980 4/3 6370 5587.5 684 3,821,857 Konfirmuar nga ZVRPP 320 Mbrostar Muharrem Sinan dermenas, Prenika levan, 1471 43/2 2354 1522.1 699 1,063,942 komuna: Mbrostar ura, Qender, dermenas, levan, komuna: ura, Qender, 220 Kristaq Nasi Zhezha 3980 4/2 2220 275.5 684 188,459 Konfirmuar nga ZVRPP 321 Rexhep Sinan Prenika 1471 43/3 3531 1196.3 699 836,231 e perGjiThShme e rruGeVe, ura, Qender, Dermenas, levan, 221DrejToria MaksimLISTAFani Byzyka QE3980 3/3 6180 2376.5 684 Qarku: 1,625,526Fier, Komuna: mbrostar Konfirmuar nga ZVRPP E PRONAREVE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE E PRONAREVE QE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE 322 Sami LISTATafil Hatia 1471 Fier 43/4 - bY 2659paSS 933.3leVan 699 652,375 222liSTa Viktor e pronareVe Fani Byzyka 3980 3/2"FIER-VLORE" 5400 5400.0 684 per 3,693,600 Konfirmuar ZVRPP Qe ShproneSohen eFeKT Te nDerTimiT TengaSuperSTraDeS "Fier-Vlore", SeGmenTi SUPERSTRADES SUPERSTRADES "FIER-VLORE" 323 Gezim Rexh Berisha 1471 fier43/5 6340 699 1,691,147 seGMenti - by pass levan4234.3 seGMenti - by pass levan2419.4 223 Vangjel Fani Byzyka 3980 fier3/1 5400 684 2,896,261 Eshte ndare ne 3/43, 3/44 llojiAgim i pasurise se paluajtshme: Toke3044.8 are,684 Truall, etj 324 Harshi Hysni Xhafa 1471 43/6 3436 1063.9 699 743,666 224 i pasurise Myqerem Merko 5742 2,082,660 Konfirmuar nga ZVRPP lloji se paluajtshme: toke are,3980 truall, etj2/1 lloji i pasurise se paluajtshme: toke are, truall, etj 325 Asllan Sinan Prenika 1471 43/8 4120 1133.0 699 791,967 225 Nazmi Myqerem Merko 3980 2/2 4982 78.3 684 53,551 Konfirmuar nga ZVRPP 326 Shtet 1471 43/9 2283 968.2 699 676,772 226 Sefedin Spahi Reshlani 1091 112/3 1485 1425.8 742 1,057,916 Konfirmuar nga ZVRPP pronar are pronar are truall 327 Pajtim Rexhep Berisha zona 1471 43/10 2159 833.4 699 582,547 227 Nexhip Barjam Sacma zona 1091 112/4 5577 685.6 742 508,689 Konfirmuar nga ZVRPP nr. i sip nr. i sip nr. nr. shenime vlera ne Konfirmuar nga ZVRPP 328 Shefit Hysni Mbiemri Xhafo kadast 1471 pasurise 43/11 totale 2698 683.9 699 vlera 478,046 228 Azbi Veiz Veizi kadast 1091 pasurise 111/10 totale 4280 sip. 238.9 742 vlera 177,261 emri atesia sip. m² Çmimi ne leke sip. m² atesia Mbiemri m² Çmimi ne leke sip. m² Çmimi republika eemri shQiperise leke 329 Neim Rexhep Berisha 1471 43/12 6586 552.0 699 385,848 229 Azbi Veiz Veizi 1091 110/1 7172 589.5 742 437,413 Konfirmuar nga ZVRPP Ministria p.p.t. 1 Besnik 2636 101/36/37 6110 1179.1 437 515,267 1 Besnik Malasi 2636 6110 1179.1 437 515,267 Rikonfirmim 230 Pelivan Hazis Koci 1091 101/36/37 111/9 2243 272.4 742 202,144 Konfirmuar nga ZVRPP 330 Isa Shaban Malasi Kajolli 1471 47/1 3914 1306.5 699 913,222 drejtoria eAleks perGjithshMe e rruGeve 2 Aleks Adushaj 1471 2636 101/29 5000 802.7 437 350,780 2 5000 802.7 437 350,780 Rikonfirmim 231 Nexhip Qamil Adushaj Sacma 2636 1091 101/29 111/8 8209 1912.9 742 1,419,339 Konfirmuar nga ZVRPP Nuk figuron i regjsitruar 331 47/2 749.4 699 523,821 Qarku:3fier Shtet 3 Shtet 2636 101/30 976 122.4 437 53,489 2636 101/30 976 122.4 437 53,489 Konfirmuar nga ZVRPP 232 Shtet 1091 111/7 2239 57.9 742 42,949 Konfirmuar nga ZVRPP 332 Shefit Hysni Xhafa 1471 47/3 2060 219.6 699 153,527 komuna: 4 Qamil Shaqir Veliu 2636 101/34 1000 166.3 437 72,673 4 Mbrostar Qamil ura, Qender, Shaqir dermenas, Veliu levan, 2636 101/34 1000 166.3 437 72,673 Konfirmuar nga ZVRPP 233 Nuk figuron i regjistruar 1091 111/6 4312.7 742 3,200,032 Pretendent Themi Vangjel Toska 333 Mynyr Bano Xhafa 1471 47/4 2060 119.4 699 83,464 5 Qamil Shaqir Veliu 2636 101/28 6816 698.4 437 305,201 5 Qamil Shaqir Veliu 2636 101/28 6816 698.4 437 305,201 Rikonfirmim 234 Reshlani QE2636 1091 111/4 4000 2262.5 742 1,678,765 Konfirmuar nga E PRONAREVE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE 6 Shtet 2636 101/3 3000 250.7 437 109,556 334 Dano Qerim Xhafa 1471 47/5 2740 24.2 699 16,932 6 Shtet LISTAHajro 101/3 3000 250.7 437 109,556 Pretendent PetritZVRPP Veliu 235 Zenel Hajdin 1091 101/4 111/3"FIER-VLORE" 6200 3682.5 742 2,732,415 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 7 Barjam Xhevit Veliu 2636 101/4 9512 521.4 437 227,852 7 Barjam Xhevit Reshlani VeliuSUPERSTRADES 2636 9512 521.4 437 227,852 Konfirmuar 335 Shtet 1471 44/1 5265 1585.4 699 1,108,195 8 Skender Xhevit Veliu 2636 101/5 9444 47.0 437 20,539 8 Skender Xhevit Reshlani Veliu 2636 9444 47.0 437 20,539 Konfirmuar nga ZVRPP 236 Ilmi Hajdin 1091 fier101/5 111/2 15404 742 5,844,363 seGMenti - by pass levan7876.5 336 Shtet 1471 44/2 2895 881.6 699 616,238 9 Klei Beqiri 2636 100/1 5233 1630.0 437 712,310 9 Klei Beqiri 2636 5233 1630.0 437 712,310 Konfirmuar nga ZVRPP 237 Shtet Shtet 1091 100/1 111/1 775 955.7 742 709,114 337 Shtet 1471 44/3 2480 809.0 699 565,491 10 2636 100/2 1366.4 437 597,117 Nuk figuron i regjsitruar lloji paluajtshme: toke are,2636 truall, 264/23 etj 10 i pasurise 100/2 1366.4 597,117 Pretendent Bektash Pasho Veliu Nukse figuron i regjsitruar 238 Sadik Hajdar Breshnica 1928 2062 1300.0 437 315 409,500 Konfirmuar nga ZVRPP 338 Xhevair Zaim Cela 1471 44/4 1370 573.7 699 401,016 11 Talibe Xhelal Veliu 2636 100/3 7291 2345.2 437 1,024,852 11 Talibe Xhelal Veliu 2636 100/3 7291 2345.2 437 1,024,852 Konfirmuar nga ZVRPP 239 1928 264/22 1499.0 315 472,185 Pretendent Rahime Ahmet Breshnica Nuk figuron i regjsitruar 12 Indrit Teki Çela 2636 100/4 7277 2140.6 437 935,442 339 Qerim Barjam Mavrici 1471 44/5 2340 654.8 699 457,705 12 Indrit Teki Çela 2636 100/4 7277 2140.6 437 935,442 Inskriptuar ne favor te Veneto Bank Nuk figuron i regjsitruar 240 1928 264/21 1266.0 437 315 398,790 Pretendent Xhavair Myftar Faslli Breshnica pronar are truall 13 Shtet 2636 100/5 8947 2262.2 437 988,581 13 Shtet 2636 100/5 8947 2262.2 988,581 Pretendent Shefqet Veliu 340 Karaman Xhafa 1471 44/6 5639 1713.3 699 1,197,597 241 Shtet 1928 100/19 264/29 150 150.0 315 47,250 Konfirmuar ne ngafavor ZVRPP nr. i sip zona 14 Indrit Teki Çela 2636 100/19 3000 896.9 437 391,945 14 Indrit Teki Çela 2636 3000 896.9 437 391,945 Inskriptuar te Veneto Bank 341 Ceno Dano Xhafa 1471 44/7 2630 979.4 699 684,601 nr. shenime vlera ne 15 Xhevair Shefqet Veliu 2636 100/20 8949 733.6 437 320,583 242 Feriz Hajdar Breshnica 1928 pasurise 264/28 totale 8000 6406.0 315 vlera 2,017,890 Konfirmuar nga ZVRPP 15 Xhevair Shefqet Veliu kadast 2636 100/20 8949 733.6 437 320,583 Rikonfirmim emri atesia Mbiemri sip. m² Çmimi ne leke sip. m² Çmimi 342 Dano Qerim Xhafa 1471 44/8 2470 750.4 699 524,530 leke Rikonfirmim 16 Tomorr Misir Veliu 2636 100/7 4644 1212.2 437 529,731 16 Tomorr Misir Veliu 2636 100/7 4644 1212.2 529,731 243 1928 264/16 3033.0 437 315 955,395 Pretendent Shaban Sadri Breshnica Nuk figuron i regjsitruar 343 Besnik Dano Xhafa 1471 44/9 7085 1468.2 699 1,026,244 17 Fiqnet Misir Veliu 2636 100/8 6943 1427.0 437 623,599 17 Fiqnet Misir Veliu 2636 100/8 6943 1427.0 623,599 Konfirmuar nga ZVRPP 244 Nuk figuron i regjsitruar 1928 264/15 1989.0 437 315 626,535 Pretendent Rukie Baki Breshnica 18 Ilirjan Dalip Veliu 2636 100/9 6542 1633.6 437 713,883 344 Mynyr Dano Xhafa 1471 44/10 2772 161.7 699 113,009 18 Ilirjan Dalip Veliu 2636 100/9 6542 1633.6 437 713,883 Konfirmuar nga ZVRPP republika e shQiperise Nuk figuron i regjsitruar 245 1928 264/14 6868 1629.0 437 315 513,135 Pretendent Bajram Sadri Breshnica 19 Luftar Dalip Veliu 2636 100/10 6868 1615.6 437 706,017 19 Luftar Dalip Veliu 2636 100/10 1615.6 706,017 Konfirmuar nga ZVRPP 345 Shtet 1471 45/10 1356 21.0 699 14,653 Ministria 246 Muhamet Hasan Stojku 1928 100/11 264/26 7238 4000 3676.0 437 315 1,157,940 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 20 p.p.t. Dalip Misir Veliu 2636 100/11 7238 1485.5 437 649,164 20 Dalip Misir Veliu 2636 1485.5 649,164 Konfirmuar 346 Hajdin Reshit Celiku 1471 45/11 5400 485.3 699 339,190 drejtoria e perGjithshMe e rruGeve 21 Bujar Misir Veliu 2636 100/12 7956 1356.0 437 592,572 247 1928 100/12 264/11 7956 1723.0 437 315 542,745 Pretendet Sali Puka Nuk figuron i regjsitruar 21 Bujar Misir Veliu 2636 1356.0 592,572 Konfirmuar ngaBeqir ZVRPP Haxhi Gashi 1471 45/12 2520 625.3 699 437,054 22fier Sulejman Lulzim Nazif Gremi 2636 100/13 8318 1579.0 437 690,023 Qarku:347 22 Qerim Lulzim UkeNazif Curri Gremi 2636 1579.0 690,023 Konfirmuar nga ZVRPP 248 1928 100/13 264/10 8318 1647 1405.0 437 315 442,575 23 Mbrostar Osman Veliu levan, 2636 100/14 2036 454.0 437 198,398 348 Qerimura, Mehmet Halil dermenas, Mavrici 1471 45/13 1831 736.2 699 514,607 23 Qerim Osman Uke Mehmet Curri Veliu 2636 2036 454.0 437 198,398 Konfirmuar ZVRPP komuna: Qender, 249 1928 100/14 264/9 1605 1410.0 315 444,150 Konfirmuar nga nga ZVRPP 24 Mynyr Mehmet Veliu 2636 Faqja 100/21 10842 1863.0 437 814,131 24 Mynyr Mehmet Veliu 2636 1863.0 437 814,131 Konfirmuar 6 349 Shtet 1471 45/14 1537 680.0 699 475,320 250 Qerim Uke Curri 1928 100/21 264/8 10842 812 812.0 315 255,780 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 25 Sefret Mehmet Veliu 2636 100/16 11214 1662.8 437 726,644 25 Sefret Mehmet Veliu 2636 100/16 11214 1662.8 437 726,644 Konfirmuar nga ZVRPP E PRONAREVE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE 350 Ismet LISTA Osmen Kajolli QE1471 45/15 4350 1965.1 699 1,373,596 251 Hasan Uke Curri 1928 264/7 1012 730.5 315 230,114 Konfirmuar nga ZVRPP 26 Agim Mehmet Veliu 2636 100/17 2423 551.4 437 240,962 26 Agim Mehmet Veliu 2636 100/17 2423 551.4 437 240,962 Konfirmuar nga ZVRPP SUPERSTRADES "FIER-VLORE" 351 Muhamet Osmen Kajolli 1471 45/16 1898 830.5 699 580,507 252 Qerim Uke Curri 1928 121/5 264/6 1829 1646.7 315 518,711 Konfirmuar nga 27 Isuf Riza Sula 2636 121/5 2552 40.0 437 17,498 27 Isuf Riza Sula 2636 2552 40.0 437 17,498 Konfirmuar nga ZVRPP ZVRPP seGMenti fier by pass levan 352 Halit Jak Kajolli 1471 45/17 1480 882.6 699 616,934 28 Shtet 2636 121/4 2750 716.2 437 312,994 Qerim Uke Curri 981 96432 Pretendent ndertese - Feçorr 1kt Selfo Meraj 28 Shtet 2636 121/4 2750 716.2 437 312,994 98.3 29 Nurije Riza Hysi 2636 121/3 1994 1301.5 437 568,765 353 i pasurise Ramiz se paluajtshme: Halit Kajolli 1471 45/18 1480 733.5 699 512,742 Qerim Uke Curri 981 44930 Konfirmuar Magazine - nga 1kt ZVRPP 29 Nurije Riza Hysi 2636 121/3 1994 1301.5 437 568,765 45.8 lloji toke truall, etj 30 Perparim Hazis Hysi are,1471 2636 121/2 1994 1696.0 437 741,152 30 Perparim Hazis Hysi 2636 1994 1696.0 741,152 Konfirmuar ZVRPP 354 Isa Shaban Kajolli 45/19 3661 725.0 699 506,775 253 1928 121/2 264/5 3528.4 437 315 1,111,446 Pretendent nga Fatmir Osmen Puka Nuk figuron i regjsitruar Bashkepronar (Hurma Kalleshi) 31 2636 121/33 1994 1843.7 437 805,679 Bashkepronar (Hurma Kalleshi) 31 2636 1994 1843.7 805,679 Konfirmuar nga ZVRPP ZVRPP 254 Hasan Uke Cuni 1928 121/33 264/4 2945 2715.0 437 315 855,211 Konfirmuar nga 355 Hekuran Xhafa 1471 45/20 6712 2758.4 699 1,928,122 32 Musa Xhemal Muho 2636 99/10 11400 92.3 437 40,339 32 Musa Xhemal Muho 2636 92.3 437 40,339 Konfirmuar nga ZVRPP pronar are 255 1928 99/10 264/3 11400 1415.4 315 445,857 Pretendent Nuredin Seit Adili Nuk figuron i regjsitruar 356 Faik Kamber Xhafa 1471 45/21 4181 821.6 699 574,305 33 Rexhep Mehmet Gremi 2636 99/6 12650 6983.3 437 3,051,702 33 Rexhep Mehmet Gremi 2636 99/6 12650 6983.3 437 3,051,702 Konfirmuar nga ZVRPP nr. i sip zona 256 1928 264/2 189.1 315 59,569 Pretendent Agim Seit Adili Nuk figuron i regjsitruar 34 Shtet 2636 124/3 1391 1350.0 437 589,950 Nuk figuron i regjsitruar 357 1471 45/22 36.0 699 25,164 nr. 34 Shtet 2636 124/3 1391 1350.0 437 589,950 Pretenden Rexhep Mehmet Gremi totale 35 Rexhep Mehmet Gremi kadast 2636 pasurise 30.0 437 vlera ne 13,110 257 Fatmir Osman Puka 1928 267/12 27631 27.0 315 8,505 Konfirmuar nga ZVRPP emri atesia Mbiemri m² Çmimi leke sip. m² 358 Ismet Osmen Kajolli 1471 92/7 4200 sip. 102.2 699 71,438 35 Rexhep Mehmet Gremi 2636 30.0 437 13,110 Prcs. Legalizimi Magazine - 1Kt 36 Rexhep Mehmet Gremi 2636 100.0 437 43,700 258 Qerim Uke Curri 1928 267/10 6000 674.5 315 212,466 Konfirmuar nga ZVRPP 36 Rexhep Mehmet Gremi 2636 100.0 437 43,700 Prcs. Legalizimi Ndertese - 1Kt 359 Ahmet Osmen Kajolli 1471 92/8 2455 821.2 699 574,049 37 Shtet 2636 124/6 2003 123.4 437 53,926 37 Shtet 2636 2003 123.4 437 53,926 Konfirmuar nga ZVRPP 259 1928 124/6 268 440 238.3 315 75,051 360 Osmen Kajolli 1471 92/10 10400 6739.8 699 4,711,143 38 Shtet 2636 124/5 1764 966.0 437 422,142 38 Shtet 2636 1764 966.0 437 422,142 Konfirmuar 260 Uke Rustem Curri 1928 124/5 267/1 6000 2296.4 315 723,379 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 361 Shefqet Ahmet Fisheku Lushka 1471 92/9 2415 1300.0 699 908,700 39 Iljaz 2636 124/4 373 62.2 437 27,181 39 Iljaz Fisheku 2636 373 62.2 437 27,181 Kufizim nganga Drejtoria Tatimore 261 Agim Seit Adili 1928 124/4 266/2 12250 4556.6 315 1,435,314 Konfirmuar ZVRPP 40 Shtet 2636 124/2 976 30.0 437 13,110 38.6 40 Shtet 2636 124/2 976 30.0 437 13,110 Konfirmuar nga ZVRPP 262 Idriz Seit Adili 1928 266/5 6000 2430.0 315 765,450 Konfirmuar nga ZVRPP 41 Shtet 2637 124/1 1125 460.0 437 201,020 113.6 41 Shtet 2637 124/1 1125 460.0 437 201,020 Konfirmuar nga ZVRPP I paidentifikuar 50.0 981 49050 Magazine - 1kt Nuk figuron i regjsitruar 362 1471 92/11 190.2 699 132,982 263 Shtet 1928 266/6 788 189.0 315 59,535 Konfirmuar nga ZVRPP Nuk figuron i regjsitruar 363 1471 91/1 2377.0 699 1,661,523 264 Hasan Uke Curri 1928 265/1 16160 3503.0 315 1,103,445 Konfirmuar nga ZVRPP 364 Gani Celiku 1471 83/24 630 28.0 699 19,572 133.4 981 130865 ndertese - 1kt 365 Shtet 1471 83/23 5836 70.0 699 48,930 republika e shQiperise 67.1 981 65825 Magazine - 1kt 366 Shtet 1471 83/8 6022 372.5 699 260,378 Ministria p.p.t. 265 Vladimir Rushit Mahmuti 1414 1/49 3080 1207.9 587 709,037 Konfirmuar nga ZVRPP drejtoria e perGjithshMe e rruGeve 367 Avdi Rashit Celiku 1471 Faqja 83/71 422 128.7 699 89,935 266 Muharrem Rushit Mahmuti 1414 1/48 805.3 587 472,711 Eshte ndare ne 1/57, 1/58 Qarku: fier 368 Pilo Llazi Gjeci 1471 83/6 990 191.1 699 133,546 267 Shaqir Islam Muho 1414 1/47 2926 1206.1 587 707,981 Konfirmuar nga ZVRPP komuna: Mbrostar ura, Qender, dermenas, levan, 369 Mysteh Tahir Arapi 1471 83/22 5358 4261.7 699 2,978,928 268 Myshyr Sabri Buzi 1414 1/46 2002 838.8 587 492,376 Konfirmuar nga ZVRPP 370 Nazif Tahir Arapi 1471 83/21 5358 2114.2 699 1,477,826 269 Remzi LISTA Muharrem Duro QE1414 1/45 5544 1713.2 587 1,005,648 Konfirmuar nga ZVRPP E PRONAREVE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE 371 Emin Bejdullah Morina 1941 91 4160 4160.0 427 1,776,320 270 Baftjar Fejzo Alushaj 1414 1/44"FIER-VLORE" 4000 882.2 587 517,851 Konfirmuar nga ZVRPP SUPERSTRADES 372 Shtet 1941 89/3 5069 1620.6 427 691,996 271 Zano Lik Kanaj 1414 fier1/43 587 157,183 Eshte ndare ne 1/55. 1/56 seGMenti - by pass levan267.8 373 Kosta Miti Gjeci 1941 89/2 2055 2055.0 427 877,485 272 Ylmi Maliq Mecaj 1414 1/42 2772 90.0 587 52,830 Konfirmuar nga ZVRPP lloji toke are,1471 truall, etj 374 Ilmi Ismail Godina 1941 89/10 5200 2873.8 427 1,227,113 273 i pasurise Osmanse paluajtshme: Ali Osmani 11/13 3830 305.7 699 213,712 Konfirmuar nga ZVRPP 375 Muharem Ismail Godina 1941 88/4 10692 2186.3 427 933,550 274 Muhamet Ram Mernica 1471 11/12 3830 307.3 699 214,790 Konfirmuar nga ZVRPP 376 Agron Riza Sula 1941 88/3 2910 407.6 427 174,033 275 Shtet pronar 1471 11/11 2103 407.5 699 284,829 Pretendent (Petrit Ahmet Mernica) are truall 276 Ahmet Ram Mernica zona 1471 11/10 2001 526.8 699 368,233 Rikonfirmim nr. i sip 377 Xhevat Bajram Kavaja 1941 88/2 9760 704.2 427 300,693 nr. shenime vlera ne 277 Ismail Hakif Mbiemri Mernica kadast 1471 pasurise 11/9 3000 409.8 699 vlera 286,450 Rikonfirmim totale 378 Thoma Jorgji Tushe 1941 88/1 7300 93.5 427 39,924 emri atesia sip. m² Çmimi ne leke sip. m² Çmimi leke 278 Hakif Ram Mernica 1471 11/8 950 617.3 699 431,493 Rikonfirmim 379 Gjyle Backa 1941 87/12 2244 106.4 427 45,414 279 Ali Xhem Kanjusha 1471 11/7 1231 801.3 699 560,109 Rikonfirmim 380 Beke Rustem Curri 1941 87/11 3016 180.6 427 77,116 280 Shaban Xhem Kanjusha 1471 11/6 3540 953.8 699 666,706 Rikonfirmim 381 Shtet 1941 87/10 7200 584.4 427 249,535 281 Nazif Kasem Mucaj 1471 11/5 10636 4005.6 699 2,799,909 Konfirmuar nga ZVRPP 382 eShtet 1941 87/9 8295 1350.2 427 576,546 republika shQiperise 282 Namik Shefqet Mucaj 1471 11/4 6002 2268.2 699 1,585,501 Konfirmuar nga ZVRPP 383 p.p.t. Shtet 1941 87/8 3600 703.7 427 300,487 Ministria 283 Kimete Mucaj 1471 11/16 2000 830.0 699 580,170 Konfirmuar nga ZVRPP 384 Frederik Kostandine rruGeve Gjeci 1941 87/7 2000 547.0 427 233,561 drejtoria e perGjithshMe 284 Agim Mucaj 1471 11/17 2000 830.0 699 580,170 Konfirmuar nga ZVRPP Lasku 1941 87/6 2650 597.4 427 255,102 Qarku:385 fier Sulejman Abdul 285 Veli Mucaj 1471 11/18 4000 1640.0 699 1,146,360 Konfirmuar nga ZVRPP 386 Mbrostar Pilo ura, Qender, Bani dermenas, Gjeci levan, 1941 Faqja 87/57 9595 2936.9 427 1,254,072 komuna: 286 Namik Shefqet Mucaj 1471 11/2 4672 1553.4 699 1,085,856 Konfirmuar nga ZVRPP 387 Vllasi Kosta Tushe 1941 84/40 8222 4685.5 427 2,000,709 287 Nazif Kasem Mucaj 1471 11/1 6332 2820.0 699 1,971,180 Konfirmuar nga ZVRPP SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE 50,898 388 Thoma LISTA E PRONAREVE Tushe QE1941 84/39 119.2 427 288 Rrapo Kasem Mucaj 1471 15/11 9180 3497.5 699 2,444,753 Konfirmuar nga ZVRPP SUPERSTRADES 389 Shtet 1941 83/28"FIER-VLORE" 6059 6059.0 427 2,587,193 289 Agron Shefqet Mucaj 1471 15/10 2063 617.1 699 431,353 Konfirmuar nga ZVRPP seGMenti - by pass levan9246.0 427 390 Shtet 1941 fier83/27 9246 3,948,042 290 Feti Mucaj 1471 15/9 2063 679.5 699 474,971 Konfirmuar nga ZVRPP 391 I paidentifik 1041 83/31 1148.7 427 490,495 291 Izet Halit Baxhinozi 1471 15/8 10030 3734.7 699 2,610,555 Konfirmuar nga ZVRPP lloji i pasurise se paluajtshme: toke are, truall, etj 392 I paidentifik 1941 83/32 238.7 427 101,925 72.0 1019 73368 Magazine - 1kt 393 Shtet 1941 83/24 1494 1429.0 427 610,183 292 Haxhi Baxhinozi 1471 15/14 3500 703.9 699 492,026 Konfirmuar nga ZVRPP pronar are 394 I Paidentifikuar 1941 83/25 1341.1 427 572,650 293 Ahmet Baxhinozi 1471 15/13 2900 425.5 699 297,425 Konfirmuar nga ZVRPP nr. i sip 395 Zylyf Sherif Vrenozi zona 1941 83/35 12000 10258.7 427 4,380,465 294 Dhurata Rustemi 1471 15/6 6500 634.7 699 443,667 Konfirmuar nga ZVRPP nr. emri atesia m² Çmimi ne leke sip. m² 396 Karaman Neim Mbiemri Sehitaj kadast 1941 pasurise 83/22 totale 4381 sip. 1772.6 427 vlera 756,893 295 Gezim Shefqet Baxhinozi 1471 15/5 10887 128.1 699 89,512 Konfirmuar nga ZVRPP 397 Sabah Tajar Vrenozi 1941 83/21 4930 644.3 427 275,121 296 Shtet 1471 10/7 5530 36.0 699 25,164 Pretendent Muharrem Morina 398 Fadil Sherif Vrenozi 1941 82/15 14018 2140.7 427 914,070 297 Kujtim Morina 1471 10/6 8702 1082.0 699 756,318 Konfirmuar nga ZVRPP 399 Veli Sherif Vrenozi 1941 82/16 10502 4980.5 427 2,126,673 298 Kujtim Mehmet Maqedonas 1471 10/22 5222 1995.0 699 1,394,505 Konfirmuar nga ZVRPP 400 Shtet 1941 82/17 4646 2121.1 427 905,719 299 Arben Mernica 1471 10/4 9231 4478.2 699 3,130,279 Konfirmuar nga ZVRPP 401 Kareman Neim Seitaj 1941 82/18 3702 1720.0 427 734,428 300 Zeqir Halim Mernica 1471 10/3 2085 1054.6 699 737,156 Konfirmuar nga ZVRPP 301 Fetih Halim Mernica 1471 10/2 2884 1364.1 699 953,518 Konfirmuar nga ZVRPP 402 Jakup Tajar Vrenozi 1941 82/41 6950 1070.0 427 456,890 302 Nazmi Izet Baxhinozi 1471 10/1 10909 2950.8 699 2,062,595 Konfirmuar nga ZVRPP 403 Sabah Tajar Vrenozi 1941 82/39 3560 201.8 427 86,169 republika shQiperise 303 eKujtim Morina 1471 40/6 4536 553.0 699 386,576 Konfirmuar nga ZVRPP 404 Enver Tajar Vrenozi 1941 82/21 3600 192.0 427 81,984 Ministria 304 p.p.t. Vllaznim Mehmet Maqedonas 1471 40/16 4275 2315.6 699 1,618,611 Konfirmuar nga ZVRPP 405 Zylyftar Sherif Vrenozi 1941 82/22 2715 43.4 427 18,541 305 Ramadan Muharreme rruGeve Cimili 1471 40/8 13649 5106.2 699 3,569,240 Debitor ATK-ja drejtoria e perGjithshMe 406 Muharrem Rrapi Cane 1941 81/14 7660 866.0 427 369,782 Muharrem Cimili 1471 40/9 8610 4186.5 699 2,926,344 Konfirmuar nga ZVRPP Qarku:306 fier Ali 407 Haki Ramadan Cane 1941 81/18 13080 4767.3 427 2,035,637 307 Mbrostar Hetemura,Muharrem Cimili levan, 1471 40/10 15281 3991.8 699 2,790,268 Konfirmuar nga ZVRPP komuna: Qender, dermenas, 408 Nuredin Ali Cane 1941 81/22 6850 2848.7 427 1,216,395 308 I paidentifik 1471 40/14 2204.0 699 1,540,596 E pakonfirmuar 409 Skender Ali Cane 1941 8116 2700 1325.4 427 565,946 LISTA E PRONAREVE QE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE 309 Bajram Shaban Cimili 1471 41/39 9460 688.4 699 481,163 Konfirmuar nga ZVRPP 410 Asqeri Ali Cane 1941 81/7 10140 3230.8 427 1,379,552 SUPERSTRADES "FIER-VLORE" 310 Gani Muharrem Cimili 1471 41/5 5050 864.8 699 604,495 Konfirmuar nga ZVRPP 411 Faik Ali Cane 1941 81/20 5650 1195.0 427 510,265 seGMenti - by pass levan1318.5 699 311 Idriz Muharem Cimili 1471 fier41/36 3312 921,606 Konfirmuar nga ZVRPP 412 Nuk figuron e regjistruar 1941 78/1 648.9 427 277,080 312 Idriz Cimili 1471 41/3 4670 4670.0 699 3,264,330 Konfirmuar nga ZVRPP lloji i pasurise se paluajtshme: toke are, truall, etj 413 Nuk figuron e regjistruar 1941 78/2 818.9 427 349,670 313 Bajram Shaban Cimili 1471 41/2 4543 989.6 699 691,719 Konfirmuar nga ZVRPP 414 3015 4/3 2907 869 2,526,183 Nuk figuron i regjistruar 314 Shtet 1471 48/39 2153 190.9 699 133,472 Pretendent Muharrem Berisha 415 3015 4/4 10518 5186.2 869 4,506,808 Xhevit Hazir Trokalaci are truall 315 Pellumb pronar Perenika 1471 48/38 2271 1732.4 699 1,210,951 Konfirmuar nga ZVRPP 416 Bexhet Trakalaci 3015 5/4 6204 151.0 869 131,219 nr. i sip 316 Vllaznim Shefqet Berisha zona 1471 48/37 1898 1575.0 699 1,100,910 Ka inskriptuar ne favor te BKT-se nr. shenime vlera ne 417 3015 5/3 6877.5 869 5,976,548 Nuk figuron i regjsitruar 317 Lavdosh Resul Mbiemri Xhaka kadast 1471 pasurise 48/35 totale 3588 1558.4 699 vlera 1,089,322 Konfirmuar nga ZVRPP emri atesia sip. m² Çmimi ne leke sip. m² Çmimi leke 418 Qemal Zair Trokalaci 3015 5/2 9310 4078.3 869 3,544,043 318 Shtet 1471 48/36 2444 156.2 699 109,215 Pretendent Lavdosh Xhaka 419 Zahir Nuri Trokalaci 3015 5/1 9310 597.0 869 518,793 319 Asllan Sinan Prenika 1471 43/1 2033 1357.4 699 948,823 Rikonfirmim 420 Osman Hamdi Binjaku 3015 6/9 10310 872.2 869 757,942 320 Muharrem Sinan Prenika 1471 43/2 2354 1522.1 699 1,063,942 Konfirmuar nga ZVRPP 421 Raqi Todi Dimo 3015 6/10 6937 4287.1 869 3,725,490 321 Rexhep Sinan Prenika 1471 43/3 3531 1196.3 699 836,231 Konfirmuar nga ZVRPP 422 Nuk figuron e regjistruar 3015 3/3 534.0 869 464,046 322 Sami Tafil Hatia 1471 43/4 2659 933.3 699 652,375 Konfirmuar nga ZVRPP 423 Aristir Rako Naci 3015 3/2 14570 2869.0 869 2,493,161 323 Gezim Rexh Berisha 1471 43/5 6340 2419.4 699 1,691,147 Konfirmuar nga ZVRPP 424 Trushi Zog Silo 3015 3/1 1520 622.9 869 541,300 324 Harshi Hysni Xhafa 1471 43/6 3436 1063.9 699 743,666 Konfirmuar nga ZVRPP 425 Arqile Rrapi Vidhi 3015 Faqja 56/18 16178 4414.9 869 3,836,548 325 Asllan Sinan Prenika 1471 43/8 4120 1133.0 699 791,967 Konfirmuar nga ZVRPP Pretendent Rexhep Myslim Berisha 426 Nasi Rrapi Vidhi 3015 56/2 9870 2694.9 869 2,341,868 326 Shtet 1471 43/9 2283 968.2 699 676,772 327 Pajtim Rexhep Berisha 1471 43/10 2159 833.4 699 582,547 Konfirmuar nga ZVRPP 427 Pandeli Llazi Papa 3015 56/28 11507 2945.3 869 2,559,466 328 Shefit Hysni Xhafo 1471 43/11 2698 683.9 699 478,046 Konfirmuar nga ZVRPP 428 Vangjel Llazi Ongari 3015 56/4 7153 1977.9 869 1,718,795 329 Neim Rexhep Berisha 1471 43/12 6586 552.0 699 385,848 Konfirmuar nga ZVRPP 429 Sotiraq Llazi Ongari 3015 56/26 7720 1688.3 869 1,467,133 330 Isa Shaban Kajolli 1471 47/1 3914 1306.5 699 913,222 Konfirmuar nga ZVRPP 430 Sotiraq Llazi Ongari 3015 56/27 624 551.0 869 478,819 Nuk figuron i regjsitruar 331 1471 47/2 749.4 699 523,821 Pretendent Zabit Hekuran Xhafa 431 Palush Petraq Peto 3015 56/6 5596 1009.1 869 876,908 332 Shefit Hysni Xhafa 1471 47/3 2060 219.6 699 153,527 Konfirmuar nga ZVRPP 432 Rrapi Palush Peto 3015 56/7 8303 770.6 869 669,651 333 Mynyr Bano Xhafa 1471 47/4 2060 119.4 699 83,464 Konfirmuar nga ZVRPP 433 Vasil Thoma Sheqi 3015 56/8 7886 70.6 869 61,351 334 Dano Qerim Xhafa 1471 47/5 2740 24.2 699 16,932 Konfirmuar nga ZVRPP 434 Arqile Zoi Prevazi 3015 57/5 7226 108.1 869 93,939 335 Shtet 1471 44/1 5265 1585.4 699 1,108,195 Pretendent Qerim Zaim Çela 435 Tonci Spiro Prevazi 3015 57/6 5363 680.8 869 591,615 336 Shtet 1471 44/2 2895 881.6 699 616,238 Pretendent Fuat Qerim Çela 436 Vangjel Spiro Prevazi 3015 57/7 8475 2473.2 869 2,149,211 337 Shtet 1471 44/3 2480 809.0 699 565,491 Pretendent Resul Qerim Çela 437 Pirro Hali Prevazi 3015 57/8 9684 3119.3 869 2,710,672

Drejtoria e shërbimeve juriDike sektori i shpronësimeve

fshat

fshatderMenas

Shpallje KërKeSe për ShpronëSim publiK

truall Çmimi

truall Çmimi

derMenas Mbrostar

truall Çmimi

1019 1019

fshat havaleas

pojan

pojan

derMenas

fshat

derMenas

havaleas

fshat

ÇliriMi

haMili

fshat

Mbrostar haMili

fshat haMili

baltez

fshat

Mbrostar ferko

Adresa: Sheshi Skëndërbej nr.5 Tel: ++355 42 380 793; Fax: ++355 42 232 389

truall Çmimi

vlera ne leke

shenime

Rikonfirmim Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Pretendent Rexhep Myslim Berisha Konfirmuar nga ZVRPP vlera ne Konfirmuar ngashenime ZVRPP leke Konfirmuar nga ZVRPP Rikonfirmimnga ZVRPP Konfirmuar RikonfirmimZabit Hekuran Xhafa Pretendent Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar Rikonfirmimnga ZVRPP Pretendent nga PetritZVRPP Veliu Konfirmuar Konfirmuar Qerim nga ZVRPP Pretendent Zaim Çela Konfirmuar nga ZVRPP Pretendent Fuat Qerim Çela Konfirmuar nga ZVRPP Pretendent Qerim Çela Pretendent Resul Bektash Pasho Veliu Konfirmuar Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Inskriptuar ne favor te Veneto Bank Konfirmuar nga ZVRPP Pretendent nga Xhavair Shefqet Veliu Konfirmuar ZVRPP Inskriptuar ne favor te Veneto Bank Konfirmuar nga ZVRPP Rikonfirmim Konfirmuar Rikonfirmimnga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga ZVRPP Pretendent Avdi Xhemal Jovani Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP KonfirmuarRexhep nga ZVRPP Pretendet Osmen Puka Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Konfirmuar ZVRPP Pretendent nga Feçorr Selfo Meraj Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP Pretenden Rexhep Mehmet Gremi Qanishenime Ibrahimi vlera ne Pretendent Prcs. Legalizimi Magazine - 1Kt nga ZVRPP leke Konfirmuar Prcs. Legalizimi Ndertese - 1Kt Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar ZVRPP Kufizim nganga Drejtoria Tatimore Konfirmuar- nga 39333 Magazine 1kt ZVRPP Konfirmuar- 1kt nga ZVRPP 115758 ndertese Pretendent Idriz Asllan Fata Pretendent Shefqet Ahmet Lushka Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Rikonfirmim Pretendent Andrea Liko Gjeci Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Pretendent Andrea Liko Gjeci Pretendent Liko Joti Gjeci Pretendent Selami Bejdulla Morina Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP I Pakonfirmuar Pretendent Arqile Themi Gjeci Pretendent Rraqi Pali Liço I pakonfirmuar I pakonfirmuar Pretendon Fadil Sherif Vrenozi I pakonfirmuar Konfirmuar nga ZVRPP shenime vlera ne Konfirmuar nga ZVRPP leke Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Pretendent Beshir Sherif Vrenozi Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Pretendon Qerim Nuri Trokalaci Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Pretendon Llambro Rrako Naci Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP Konfirmuar nga ZVRPP


Qarku: fier komuna: Mbrostar ura, Qender, dermenas, levan, LISTA E PRONAREVE QE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE SUPERSTRADES "FIER-VLORE" seGMenti fier - by pass levan

fshat

lloji i pasurise se paluajtshme: toke are, truall, etj pronar nr.

emri

atesia

sip zona nr. i Mbiemri kadast pasurise totale

NJOFTIM / REKLAMA faqe 23 are

truall

vlera ne sip. m² Çmimi vlera ne leke sip. m² Çmimi leke

shenime

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

5.03.2013

11

havaleas

398 Fadil Sherif Vrenozi 1941 82/15 14018 2140.7 427 914,070 Konfirmuar nga ZVRPP 399 Veli Sherif Vrenozi 1941 82/16 10502 4980.5 427 2,126,673 Konfirmuar nga ZVRPP 400 Shtet 1941 82/17 4646 2121.1 427 905,719 Pretendent Beshir Sherif Vrenozi 401 Kareman Neim Seitaj 1941 82/18 3702 1720.0 427 734,428 Konfirmuar nga ZVRPP republika e shQiperise 402 Jakup Tajar Vrenozi 1941 82/41 6950 1070.0 427 456,890 Konfirmuar nga ZVRPP Ministria p.p.t. 403 Sabah Tajar Vrenozi 1941 82/39 3560 201.8 427 86,169 Konfirmuar nga ZVRPP drejtoria e perGjithshMe e rruGeve 404 Enver Tajar Vrenozi 1941 82/21 3600 192.0 427 81,984 Konfirmuar nga ZVRPP Qarku: fier 405 Zylyftar Sherif Vrenozi 1941 82/22 2715 43.4 427 18,541 Konfirmuar nga ZVRPP 406 Muharrem Rrapi Cane 1941 81/14 7660 866.0 427 369,782 Konfirmuar nga ZVRPP komuna: Mbrostar ura, Qender, dermenas, levan, 407 Haki Ramadan Cane 1941 81/18 13080 4767.3 427 2,035,637 Konfirmuar nga ZVRPP LISTA E PRONAREVE QE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE 408 Nuredin Ali Cane 1941 81/22 6850 2848.7 427 1,216,395 Konfirmuar nga ZVRPP SUPERSTRADES "FIER-VLORE" 409 Skender Ali Cane 1941 8116 2700 1325.4 427 565,946 Konfirmuar nga ZVRPP seGMenti fier - by pass levan 410 Asqeri Ali Cane 1941 81/7 10140 3230.8 427 1,379,552 Konfirmuar nga ZVRPP 411 Faik Ali Cane 1941 81/20 5650 1195.0 427 510,265 Konfirmuar nga ZVRPP lloji i pasurise se paluajtshme: toke are, truall, etj 412 Nuk figuron e regjistruar 1941 78/1 648.9 427 277,080 Konfirmuar nga ZVRPP 413 Nuk figuron e regjistruar 1941 78/2 818.9 427 349,670 Konfirmuar nga ZVRPP pronar are truall 414 3015 4/3 2907 869 2,526,183 Konfirmuar nga ZVRPP Nuk figuron i regjistruar sip zona nr. i 415 3015 4/4 10518 5186.2 869 4,506,808 Konfirmuar nga ZVRPP Xhevit Hazir Trokalaci nr. shenime vlera ne atesia Mbiemri kadast pasurise totale sip. m² Çmimi vlera ne leke sip. m² Çmimi 416 eBexhet Trakalaci 3015 5/4 6204 151.0 869 131,219 Konfirmuar nga ZVRPP republika eemri shQiperise leke republika shQiperise 417 p.p.t.Nuk figuron i regjsitruar 3015 5/3 6877.5 869 5,976,548 Pretendon Qerim Nuri Trokalaci Ministria p.p.t. Ministria 518 eAgim Zalo e rruGeve Manofi 3436 57/43 1677 1677.0 299 501,423 Konfirmuar nga ZVRPP drejtoria perGjithshMe 418 eQemal Zair e rruGeve Trokalaci 3015 5/2 9310 4078.3 869 3,544,043 Konfirmuar nga ZVRPP drejtoria perGjithshMe Qarku: fier Artur 519 Zalo Manofi 3436 57/44 994 662.0 299 197,938 Konfirmuar nga ZVRPP Qarku: fier Zahir 419 Nuri Trokalaci 3015 5/1 9310 597.0 869 518,793 Konfirmuar nga ZVRPP komuna: komuna: 520 Mbrostar Sali ura, Qender, Ali dermenas, Bazelli levan, 3436 57/45 1755 264.6 299 79,115 Konfirmuar nga ZVRPP 420 Mbrostar Osmanura, Qender, Hamdi dermenas, Binjaku levan, 3015 6/9 10310 872.2 869 757,942 Konfirmuar nga ZVRPP e perGjiThShme e rruGeVe, Fier, Komuna: mbrostar levan, 521 Kristaq Sterjo QE3436 58/40 2000 45.6TE NDERTIMIT 299 Konfirmuar nga ZVRPP 421DrejToria Raqi LISTATodi Dimo QE3015 6/10 6937 4287.1 869 Qarku: 3,725,490 Konfirmuar nga ura, ZVRPP Qender, Dermenas, LISTAPetro E PRONAREVE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE 13,634 E PRONAREVE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE 522 Piro Todi Profka 3436Fier 58/41"FIER-VLORE" 309.6 299 92,570 Konfirmuar nga ZVRPP 422 Nuk figuron e regjistruar 3015 3/3 534.0 869 464,046 Pretendon Llambro Rrako Naci SUPERSTRADES SUPERSTRADES "FIER-VLORE" liSTa e pronareVe Qe ShproneSohen per eFeKT Te nDerTimiT Te SuperSTraDeS "Fier-Vlore", SeGmenTi - bY1072 paSS leVan republika e shQiperise seGMenti - by pass levan473.0 seGMenti - by pass levan2869.0 523 Sotir Todi Profka 3436 fier58/42 2106 299 141,427 Konfirmuar nga ZVRPP 423 p.p.t. Aristir Rako Naci 3015 fier3/2 14570 869 2,493,161 Konfirmuar nga ZVRPP Ministria lloji i pasurise se paluajtshme: Toke are, Truall, etj 424 i pasurise Zog e rruGeve Silo are,3015 1520 622.9 869 541,300 Konfirmuar nga ZVRPP 524 i pasurise Vangjelse paluajtshme: Todi Profka 58/43 1755 883.3 299 264,107 Konfirmuar nga ZVRPP lloji toke are,3436 truall, etj lloji se paluajtshme: toke truall, etj3/1 drejtoria eTrushi perGjithshMe Rrapi Vidhi 3015 56/1 16178 4414.9 869 3,836,548 Konfirmuar nga ZVRPP 525 Shtet 3436 58/44 780 1370.2 299 409,690 Rikonfirmim Qarku:425 fier Arqile 426 Mbrostar Nasi ura, Qender, Rrapi Vidhi 3015 56/2 9870 2694.9 869 2,341,868 Konfirmuar nga ZVRPP 526 Shtet 3436 58/45 2340 576.8 299 172,463 Rikonfirmim komuna: pronar dermenas, levan, are truall pronar are truall 427 Pandeli Llazi Papa zona 3015 56/28 11507 2945.3 869 2,559,466 Konfirmuar nga ZVRPP 527 Shtet 3436 58/46 2340 2340.0 299 699,660 Rikonfirmim nr. i sip nr. i sip zona nr. shenime nr. vlera ne vlera ne 428 Vangjel Llazi Ongari QE 3015 56/4 7153 1977.9 869 vlera 1,718,795 Konfirmuar nga ZVRPP E PRONAREVE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE pasurise totale kadast 528 Shtet 3436 pasurise 58/47 totale 1950 sip. 2226.5 299 vlera 665,724 Rikonfirmim shenime emri LISTA atesia Mbiemri sip. m² Çmimi ne leke sip. m² Çmimi emri atesia Mbiemri kadast m² Çmimi ne leke sip. m² Çmimi leke leke 429 Sotiraq Llazi Ongari 3015 56/26"FIER-VLORE" 7720 1688.3 869 1,467,133 Konfirmuar nga ZVRPP SUPERSTRADES 529 Feti Abaz Vernozi 3436 58/48 2584 671.2 299 200,689 Konfirmuar nga ZVRPP 1 Besnik Malasi 2636 101/36/37 6110 437 515,267 Rikonfirmim 430 Sotiraq Llazi Ongari 3015 fier 56/27 624levan1179.1 551.0 869 478,819 Konfirmuar nga ZVRPP seGMenti - by pass 1 Besnik Malasi 2636 6110 1179.1 437 515,267 Rikonfirmimnga ZVRPP 530 Nuredin Beqir Vernozi 3436 101/36/37 58/49 2584 498.1 299 148,932 Konfirmuar 2 Aleks 2636 5000 802.7 437 350,780 Rikonfirmim 2 Aleks 5000 802.7 437 350,780 Rikonfirmimnga ZVRPP 431 Palush Petraq Adushaj Peto 3015 101/29 56/6 5596 1009.1 869 876,908 Konfirmuar nga ZVRPP 531 Agim Hekuran Adushaj Bylushi 2636 3436 101/29 469/18 6180 2291.1 299 685,039 Konfirmuar lloji i pasurise se paluajtshme: toke are, truall, etj 3 Shtet 2636 976 122.4 437 53,489 Konfirmuar 3 Shtet 976 122.4 437 53,489 Konfirmuar nga ZVRPP 432 Rrapi Palush Peto 3015 101/30 56/7 8303 770.6 869 669,651 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 532 Xhaferr Hekuran Bylushi 2636 3436 101/30 469/19 5150 4146.1 299 1,239,684 Konfirmuar nga ZVRPP 4 Qamil Shaqir Veliu 2636 101/34 1000 166.3 437 72,673 Konfirmuar nga ZVRPP 4 Qamil Shaqir Veliu 2636 101/34 1000 166.3 437 72,673 Konfirmuar nga ZVRPP 433 Vasil Thoma Sheqi 3015 56/8 7886 70.6 869 61,351 Konfirmuar nga ZVRPP 533 Sabedin Besho Xhaka 3436 469/20 3056 1911.5 299 571,539 Konfirmuar nga ZVRPP 5 Qamil Shaqir Veliu 2636 101/28 6816 698.4 437 305,201 Rikonfirmim 5 Qamil Shaqir Veliu 2636 101/28 6816 698.4 437 305,201 Rikonfirmim 434 Arqile Zoi Prevazi 2636 3015 101/3 57/5 7226 108.1 869 93,939 Konfirmuar Petrit nga ZVRPP are truall 534 Shtet 3436 469/21 4080 1377.3 299 411,813 Konfirmuar 6 Shtet pronar 3000 250.7 437 109,556 Pretendent Veliu 6 Shtet 2636 101/3 3000 250.7 437 109,556 Pretendent nga PetritZVRPP Veliu nr. sip zona 435 Tonci Spiro Prevazi 3015 101/4 57/6i 5363 680.8 869 591,615 Konfirmuar nga ZVRPP ZVRPP 7 Barjam Xhevit Veliu 2636 9512 521.4 437 227,852 535 Avdo 3436 469/22 2030 210.5 299 62,940 Konfirmuar 7 Barjam Xhevit Xhaka+B Veliu 2636 101/4 9512 521.4 437 227,852 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP nr. vlera ne Konfirmuar ngashenime totale 436 Vangjel Spiro Mbiemri Prevazi 3015 pasurise 57/7 8475 sip. 2473.2 869 vlera 2,149,211 8 Skender Xhevit Veliu kadast 2636 101/5 9444 47.0m² Çmimi 437 20,539 Konfirmuar nga ZVRPP emri atesia ne leke sip. m² Çmimi 8 Skender Xhevit Veliu 2636 101/5 9444 47.0 437 20,539 Konfirmuar nga ZVRPP 536 Petrit Zeqaj 3436 470/3 3618 332.6 299 99,447 leke Konfirmuar nga ZVRPP 9 Klei Beqiri 2636 5233 1630.0 712,310 437 Pirro Hali Prevazi 3015 100/1 57/8 9684 3119.3 437 869 2,710,672 Konfirmuar nga ZVRPP 9 Klei Beqiri 5233 1630.0 437 712,310 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 537 Elmi Zeqaj 2636 3436 100/1 470/2 3618 1317.3 299 393,873 Konfirmuar 10 1366.4 597,117 Pretendent Pasho Veliu Nuk figuron i regjsitruar 10 2636 100/2 1366.4 437 597,117 Pretendent nga Bektash Pasho Veliu Nuk figuron i regjsitruar 438 Hali Spiro Prevazi 2636 3015 100/2 57/9 3836 1280.5 437 869 1,112,755 Konfirmuar Bektash nga ZVRPP 538 Mehdi Zeqaj 3436 470/1 5290 4453.0 299 1,331,447 Konfirmuar ZVRPP 11 Talibe Xhelal Veliu 2636 100/3 7291 2345.2 437 1,024,852 Konfirmuar nga ZVRPP 11 Talibe Xhelal Veliu 2636 100/3 7291 2345.2 437 1,024,852 Konfirmuar nga ZVRPP 439 Sotiraq Hali Previzi 3015 57/10 9164 3526.7 869 3,064,702 Konfirmuar nga ZVRPP 539 Ramazan Qani Shahaj 3436 56/11 6808 110.0 299 32,890 Konfirmuar nga ZVRPP 12 Indrit Teki Çela 2636 100/4 7277 2140.6 437 935,442 Inskriptuar ne favor te Veneto Bank 12 Indrit Teki Çela 2636 100/4 7277 2140.6 437 935,442 Inskriptuar ne favor te Veneto Bank 440 Todi Spiro Prevazi 2636 3015 100/5 57/11 5294 1336.6 437 869 1,161,505 RikonfirmimXhavair Shefqet Veliu 13 Shtet 8947 2262.2 988,581 Pretendent 540 Sotiraq Andon Bello 3436 100/5 56/10 5152 537.9 299 160,832 Konfirmuar ZVRPP 13 Shtet 2636 8947 2262.2 437 988,581 Pretendent nga Xhavair Shefqet Veliu 441 Arqile Kristo Hila 3015 100/19 57/12 4844 3337.6 869 2,900,374 Rikonfirmimne favor te Veneto Bank 14 Indrit Teki Çela 2636 3000 896.9 437 391,945 Inskriptuar 541 Shtet 3436 100/19 56/9 5208 1093.6 299 326,986 Konfirmuar ngafavor ZVRPP 14 Indrit Teki Çela 2636 3000 896.9 437 391,945 Inskriptuar ne te Veneto Bank 442 Loni Llambro Sheqi 3015 100/20 57/13 2000 1859.2 869 1,615,645 15 Xhevair Shefqet Veliu 2636 8949 733.6 437 320,583 Rikonfirmim 542 Dhimo Koco Bello 3436 100/20 56/8 6529 1705.0 299 509,795 Konfirmuar 15 Xhevair Shefqet Veliu 2636 8949 733.6 437 320,583 Rikonfirmimnga ZVRPP 16 Tomorr Misir Veliu 2636 4644 1212.2 437 529,731 Rikonfirmim 443 Anesti Kosta Sheqi 3015 100/7 57/14 2000 499.0 869 433,631 Rikonfirmim 16 Tomorr Misir Veliu 2636 4644 1212.2 437 529,731 Rikonfirmimnga ZVRPP 543 Pandeli Koco Bello 3436 100/7 56/7 7790 2122.2 299 634,538 Konfirmuar 17 Fiqnet Misir Veliu 2636 6943 1427.0 437 623,599 Konfirmuar republika e shQiperise 444 Harilla Vasil Naci 3015 100/8 57/15 14028 748.3 869 650,273 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 17 Fiqnet Misir Veliu 2636 100/8 6943 1427.0 437 623,599 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 544 Mihallaq Theodhor Tare 3436 Faqja 56/611 3876 1100.5 299 329,050 Konfirmuar 18 Ilirjan Dalip Veliu 2636 100/9 6542 1633.6 437 713,883 Konfirmuar nga ZVRPP Ministria p.p.t. 445 Halit Zeq Vehapi 3015 57/16 29556 7659.0 869 6,655,671 Rikonfirmim 18 Ilirjan Dalip Veliu 2636 100/9 6542 1633.6 437 713,883 Konfirmuar nga ZVRPP 545 Lefter Theodhor Tare 3436 56/5 3876 1363.0 299 407,537 Konfirmuar nga ZVRPP 19 Luftar Dalip Veliu 2636 100/10 6868 1615.6 437 706,017 Konfirmuar nga ZVRPP drejtoria e perGjithshMe e rruGeve 19 Luftar Dalip Veliu 2636 100/10 6868 1615.6 437 706,017 Konfirmuar nga ZVRPP 446 Luigj Kol Bardhi 3015 57/17 5425 1467.3 437 869 1,275,084 Konfirmuar nga ZVRPP 20 Dalip Misir Veliu 2636 100/11 7238 1485.5 649,164 Konfirmuar nga ZVRPP 546 Koco Nikollaq Tare 3436 56/4 5320 1385.2 299 414,175 Konfirmuar nga ZVRPP Misir Veliu 2636 100/11 7238 1485.5 437 649,164 Konfirmuar nga ZVRPP Qarku:20fier Dalip 447 Mark Ndue Bardhi 3015 100/12 57/18 1566 819.6 869 712,232 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 21 Bujar Misir Veliu 2636 7956 1356.0 437 592,572 Konfirmuar 547 Janaq Tare 3436 100/12 56/3 5472 1374.8 299 411,065 Konfirmuar 21 Mbrostar Bujar ura, Nikollaq Misir dermenas, Veliu 2636 7956 1356.0 437 592,572 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP komuna: Qender, levan, 448 Idajet Mersin Lalaj 3015 100/13 57/19 23462 6397.0 437 869 5,558,993 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 22 Lulzim Nazif Gremi 2636 8318 1579.0 690,023 Konfirmuar 548 Vangjel Nikollaq Tare 3436 100/13 56/2 6840 1716.9 299 513,353 Konfirmuar 22 Lulzim Nazif Gremi 2636 8318 1579.0 437 690,023 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 23 Osman Mehmet Veliu 2636 2036 454.0 437 198,398 Konfirmuar 449 Agim Rushit Limaj 3015 100/14 57/20 4115 1658.9 869 1,441,584 rikonfirmim nga ZVRPP 23 Osman Mehmet Veliu 100/14 2036 454.0 437 198,398 549 Jorgji LISTA Nikollaq Tare QE2636 3436 56/1 4940 1292.9 299 Konfirmuar nga ZVRPP E PRONAREVE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE386,577 24 Mynyr Mehmet Veliu 2636 10842 1863.0 814,131 Konfirmuar nga ZVRPP 450 Shtet 3436 100/21 30/3 3116 7170.0 437 299 2,143,830 Rikonfirmim 24 Mynyr Mehmet VeliuSUPERSTRADES 2636 10842 1863.0 437 814,131 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 550 Shtet 3436 100/21 85/69"FIER-VLORE" 1746 779.1 299 232,951 Konfirmuar 25 Sefret Mehmet Veliu 2636 100/16 11214 1662.8 437 726,644 Konfirmuar nga ZVRPP 451 Pjeter Mark Bushgjata 3436 100/17 30/2 1999 4541.6 299 1,357,938 Konfirmuar nga ZVRPP 25 Sefret Mehmet Veliu 2636 100/16 11214 1662.8 437 726,644 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 26 Agim Mehmet Veliu 2636 2423 551.4 437 240,962 Konfirmuar nga ZVRPP 551 Jorgji Vangjel Qendro 3436 fier 85/68 1455 299 154,912 Konfirmuar seGMenti - by pass levan518.1 26 Agim Mehmet Veliu 2636 100/17 2423 551.4 437 240,962 Konfirmuar nga ZVRPP 452 Shtet 3436 121/5 30/1 1999 4455.8 299 1,332,284 Rikonfirmim 27 Isuf Riza Sula 2636 2552 40.0 437 17,498 Konfirmuar nga ZVRPP 552 Aleks Vangjel Qendro 3436 85/67 873 486.9 299 145,583 Konfirmuar nga ZVRPP 27 i pasurise Isuf se paluajtshme: Riza Sula are,2636 121/5 2552 40.0 437 17,498 Konfirmuar nga ZVRPP 28 Shtet 2750 716.2 437 312,994 Pretendent Feçorr Selfo Meraj lloji toke truall, etj 453 Ndue Nikolla 2636 3436 121/4 30/4 16856 4016.3 299 1,200,874 Rikonfirmim 553 Llazar Vangjel Qendro 3436 85/66 873 664.0 299 198,536 Konfirmuar ZVRPP 28 Shtet 2636 121/4 2750 716.2 437 312,994 Pretendent nga Feçorr Selfo Meraj 29 Nurije Riza Hysi 2636 121/3 1994 1301.5 437 568,765 Konfirmuar nga ZVRPP 454 Kol Froku 3436 30/5 16856 4024.6 299 1,203,355 Rikonfirmim 554 Llambi Miti Rezhda 3436 85/65 2340 524.9 299 156,945 Konfirmuar nga 29 Nurije Riza Hysi 2636 121/3 1994 1301.5 437 568,765 Konfirmuar nga ZVRPP ZVRPP 30 Perparim Hazis Hysi 2636 121/2 1994 1696.0 437 741,152 Konfirmuar nga ZVRPP 555 Loni Kolici 3436 85/64 2720 418.3 299 125,072 Konfirmuar nga ZVRPP 455 Mark Voci 3436 30/6 13132 2779.1 299 830,951 Rikonfirmim 30 Perparim Hazis Hysi 2636 121/2 1994 1696.0 437 741,152 pronar are truall Bashkepronar (Hurma Kalleshi) 2636 121/33 31 1994 1843.7 437 805,679 Konfirmuar nga ZVRPP Bashkepronar (Hurma Kalleshi) zona 31 2636 1994 1843.7 437 805,679 556 Shtet 3436 121/33 85/63 1680 202.0 299 60,398 Konfirmuar nga ZVRPP 32 Musa Xhemal Muho 2636 11400 92.3 437 40,339 Konfirmuar nga ZVRPP nr. i sip 456 Shtet 3436 99/10 30/7 5096 1372.0 299 410,228 Rikonfirmim nr. vlera ne Konfirmuar 32 Musa Xhemal Muho 2636 99/10 11400 92.3 437 40,339 Konfirmuar nga ngashenime ZVRPP 33 Rexhep Mehmet Gremi 2636 99/6 12650 6983.3 437 3,051,702 Konfirmuar nga ZVRPP 557 Thoma Pano Mbiemri Ciko kadast 3436 pasurise 85/62 totale 4600 sip. 466.2 299 vlera 139,394 ZVRPP emri atesia m² Çmimi ne leke sip. m² Çmimi 457 Shtet 3436 30/8 11799 2592.3 299 775,098 Rikonfirmim 33 Rexhep Mehmet Gremi 2636 99/6 12650 6983.3 437 3,051,702 Konfirmuar nga ZVRPP leke Konfirmuar 34 Shtet 2636 124/3 1391 1350.0 437 589,950 Pretenden Rexhep Mehmet Gremi 558 Shtet 3436 85/61 6440 246.7 299 73,763 nga ZVRPP 458 Shtet 3436 30/9 7683 1756.4 299 525,164 Rikonfirmim 34 Shtet 2636 124/3 1391 1350.0 437 589,950 Pretenden Rexhep Mehmet Gremi 35 Rexhep Mehmet Gremi 2636 30.0 437 13,110 Prcs. Legalizimi Magazine - 1Kt 559 Muke Selim Baruti 2636 3436 91/36 7571 76.5 299 22,874 Konfirmuar nga ZVRPP 35 Rexhep Mehmet Gremi 30.0 437 13,110 Prcs. Legalizimi Magazine - 1Kt 459 Shtet 3436 30/10 2881 702.4 299 210,018 Rikonfirmim 36 Rexhep Mehmet Gremi 2636 100.0 437 43,700 Prcs. Legalizimi Ndertese - 1Kt 560 Saliko Hamza Gremi Baruti 2636 3436 91/35 8753 346.7 299 103,663 Konfirmuar nga ZVRPP 36 Rexhep Mehmet 100.0 437 43,700 Prcs. Legalizimi Ndertese - 1Kt 37 Shtet 2636 2003 123.4 437 53,926 Konfirmuar nga ZVRPP 460 Shtet 3436 124/6 30/11 6700 1533.9 299 458,636 Rikonfirmim 37 Muhamet Shtet 124/6 2003 123.4 437 53,926 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 38 Shtet 2636 124/5 1764 966.0 437 422,142 Konfirmuar nga ZVRPP 561 Hamza Baruti 2636 3436 91/34 6594 578.7 299 173,031 Konfirmuar 461 Shtet 3436 30/12 4800 1144.3 299 342,146 Rikonfirmim 38 Perparim Shtet 124/5 1764 966.0 437 422,142 Konfirmuar nga nga ZVRPP ZVRPP 39 Fisheku 2636 124/4 373 62.2 437 27,181 Kufizim nga Drejtoria Tatimore republika e Iljaz shQiperise 562 Hamza Baruti 2636 3436 91/33 7539 843.4 299 252,177 Konfirmuar 462 Shtet 3436 124/2 30/13 4753 1670.9 299 499,599 Rikonfirmim 40 Shtet 2636 976 30.0 437 13,110 Konfirmuar nga ZVRPP 39 Iljaz Fisheku 2636 124/4 373 62.2 437 27,181 Kufizim nga Drejtoria Tatimore Ministria p.p.t. 563 Bujar Hamza Baruti 3436 91/32 4822 492.3 299 147,198 Konfirmuar nga ZVRPP 41 Shtet 2637 124/1 1125 460.0 437 201,020 Konfirmuar nga ZVRPP 40 Shtet 2636 124/2 976 30.0 437 13,110 Konfirmuar nga ZVRPP 463 Adil Ali Pelo 3038 113/1 31280 7709.3 134 1,033,046 drejtoria e perGjithshMe e rruGeve 564 Gani Riza Sulka 2637 3436 91/31 9131 496.8 299 148,543 Konfirmuar nga ZVRPP 41 Shtet 124/1 1125 460.0 437 201,020 Konfirmuar nga ZVRPP 464 Koci Vasil Nilo 3038 113/2 24100 8191.9 134 1,097,715 Ndare ne 113/6,7,8,9 (Bllokuar permb.) Qarku: fier 565 Halil Riza Sulka 3436 91/30 3275 527.8 299 157,812 Konfirmuar nga ZVRPP 465 Llaqi Ndini Qendro 3038 113/3 36380 11794.0 134 1,580,396 Konfirmuar nga ZVRPP komuna: Mbrostar ura, Qender, dermenas, levan, 566 Myfit Riza Sulka 3436 91/29 5890 1038.8 299 310,601 Konfirmuar nga ZVRPP 466 Agur Isuf Mejdini 3038 112/1 5950 5950.0 134 797,300 Rikonfirmim 567 Meleq Hasan Demolli 3436 91/28 3822 655.4 299 195,965 Konfirmuar nga ZVRPP 467 Avdul LISTAXhelal KumarakuQE3038 112/2 31280 7345.2 134 Konfirmuar nga ZVRPP E PRONAREVE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE984,257 568 Engjellush Servet Peshkopia 3436 91/27 2620 541.2 299 161,819 Konfirmuar nga ZVRPP 468 Iljaz Xhelal Kumaraku 3038 111/2"FIER-VLORE" 25840 6674.1 134 894,329 Konfirmuar nga ZVRPP SUPERSTRADES 569 Astrit Servet Peshkopia 3436 Faqja 91/261 3930 662.3 299 198,028 Konfirmuar nga ZVRPP 469 Qamil Avdul Avdurrama 3038 111/3 20900 5846.4 134 783,418 Konfirmuar nga ZVRPP seGMenti fier - by pass levan 570 Gezim Memet Pellumbi 3436 91/25 3200 735.4 299 219,885 Konfirmuar nga ZVRPP 470 Aqif Xhelal Kumaraku 3038 110/2 41650 10956.1 134 1,468,117 Konfirmuar nga ZVRPP lloji toke are,3038 truall, etj 571 Agron Memet Pellumbi 3436 91/24 3200 744.5 299 222,606 Konfirmuar nga ZVRPP 471 i pasurise Flamurse paluajtshme: Isuf Mejdini 110/3 19950 11922.8 134 1,597,655 Konfirmuar nga ZVRPP 572 Ibraim Kasem Kapa 3436 91/23 3930 806.1 299 241,024 Konfirmuar nga ZVRPP 472 Shtet 3436 25/1 13690 13690.0 299 4,093,310 Rikonfirmim 573 Hytbi Nazif Kapa 3436 91/22 5240 1200.1 299 358,830 Konfirmuar nga ZVRPP 473 Shtet pronar 3436 25/2 12598 6190.0 299 1,850,810 Konfirmuar nga ZVRPP are truall republika shQiperise 574 eKimet Nazif Kapa 3436 91/21 2620 619.4 299 185,201 Konfirmuar nga ZVRPP sip 474 Zarif Qazim Korca zona 3436 nr. 25/3i 6993 48.3 299 14,442 Konfirmuar nga ZVRPP Ministria nr. shenime vlera ne 575 p.p.t. Muhamet Mustafa Kapa 3436 91/20 2620 550.3 299 164,540 Konfirmuar nga ZVRPP totale 475 Shtet 3436 pasurise 24/2 20900 sip. 395.9 299 vlera 118,374 Konfirmuar nga ZVRPP emri atesia Mbiemri kadast m² Çmimi ne leke sip. m² Çmimi drejtoria e perGjithshMe e rruGeve leke 576 Rami Manofi 3436 91/19 1965 381.1 299 113,949 Konfirmuar nga ZVRPP 476 Shtet 3436 24/1 9880 6149.6 299 1,838,730 Konfirmuar nga ZVRPP Qarku:577 fier Hysen Asim Manofi 3436 91/18 3186 814.6 299 243,565 Konfirmuar nga ZVRPP 477 I Paidentifikuar 3436 14 2495.6 299 746,184 Rikonfirmim komuna: 578 Mbrostar Asim ura, Qender, Zalo dermenas, Manofi levan, 3436 91/17 3228 860.6 299 257,319 Konfirmuar nga ZVRPP 478 Edmond Sinan Hajdari 3436 15/1 1326 50.0 299 14,950 Konfirmuar nga ZVRPP 579 Agim LISTAZalo Manofi QE3436 91/16 3275 826.2 299 Konfirmuar nga ZVRPP 479 Shtet 3436 15/2 2671 330.1 299 98,700 Konfirmuar nga ZVRPP E PRONAREVE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE247,034 580 Artur Zalo Manofi 3436 91/15"FIER-VLORE" 1965 396.8 299 118,643 Konfirmuar nga ZVRPP 480 Ramazan Faslli Kola 3436 15/3 3315 1153.7 299 344,956 Konfirmuar nga ZVRPP SUPERSTRADES 581 Ilias Istref Xherau 3436 fier91/14 3890 299 256,123 Konfirmuar nga ZVRPP 481 Shtet 3436 15/4 1326 1584.5 299 473,766 Rikonfirmim seGMenti - by pass levan856.6 582 Hamdi Xherau 3436 91/42 2620 458.6 299 137,121 Konfirmuar nga ZVRPP 482 Shtet 3436 15/5 1326 957.2 299 286,203 Konfirmuar nga ZVRPP lloji toke are,3436 truall, etj 583 i pasurise Xhevairse paluajtshme:Xherau 91/43 1960 399.1 299 119,331 Konfirmuar nga ZVRPP 483 Shtet 3436 15/6 1326 905.6 299 270,774 Konfirmuar nga ZVRPP Faqja 12 584 Ylvi Zini Xherau 3436 91/12 1900 625.4 299 186,995 Konfirmuar nga ZVRPP 484 Shtet 3436 15/7 1989 1317.7 299 393,992 Konfirmuar nga ZVRPP 585 Shkelqim pronar Zini Xherau 3436 91/11 2586 506.9 299 151,563 Konfirmuar nga ZVRPP 485 Nexhip Mesut Murataj 3436 15/8 990 541.2 299 161,819 Konfirmuar nga ZVRPP are truall 586 Defrim Zini Xherau zona 3436 91/10 2586 536.5 299 160,414 Konfirmuar nga ZVRPP nr. i sip 486 Fatmir Sinan Sinani 3436 15/9 1326 723.3 299 216,267 Konfirmuar nga ZVRPP nr. shenime vlera ne 587 Zini Estref Mbiemri Xherau kadast 3436 pasurise 91/9 2497 sip. 527.1 299 vlera 157,603 Konfirmuar nga ZVRPP totale 487 Sotiraq Pilo Corape 3436 15/10 1677 592.2 299 177,068 Konfirmuar nga ZVRPP emri atesia m² Çmimi ne leke sip. m² Çmimi leke 588 Sali Ali Bazellari 3436 91/8 1965 437.8 299 130,902 Konfirmuar nga ZVRPP 488 Andrea Pilo Corape 3436 15/11 1326 315.0 299 94,185 Konfirmuar nga ZVRPP 489 Laver Rrapo Bregu 3436 15/12 1677 220.8 299 66,019 Konfirmuar nga ZVRPP 589 Avni Ali Bazellari 3436 91/7 1974 418.8 299 125,221 Konfirmuar nga ZVRPP republika e shQiperise 490 Bilal Ramazan Driza 3436 16/10 5760 676.6 299 202,303 Konfirmuar nga ZVRPP 590 Muhamet Bazellari 3436 91/6 2620 529.8 299 158,410 Konfirmuar nga ZVRPP Ministria p.p.t. drejtoria e perGjithshMe eBazellari rruGeve 491 Pajtim Ramazan Driza 3436 16/9 11616 7160.4 299 2,140,960 Konfirmuar nga ZVRPP 591 Ruzhdi Ali 3436 91/5 1964 534.3 299 159,756 Konfirmuar nga ZVRPP Qarku: fier 492 Ramazan Ymer Driza 3436 16/8 9427 585.4 299 175,035 Konfirmuar nga ZVRPP 592 Mbrostar Albert ura,Ruzhdi Bazellari 3436 3245 959.8 299 286,980 Konfirmuar nga ZVRPP komuna: Qender, dermenas, levan, 91/4 493 Xhevair Qenam Mucka 3436 17/4 7410 1533.8 299 458,606 Konfirmuar nga ZVRPP 593 Enver LISTA Laver Zenelaku 3436 91/3 1964 539.5 299 161,311 Konfirmuar nga ZVRPP E PRONAREVE QE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE 494 Nuk figuron I regjistruar 3436 17/5 5551.2 299 1,659,809 I pakonfirmuar 594 Mergim Laver ZenelakuSUPERSTRADES 3436 91/2 "FIER-VLORE" 2805 838.9 299 250,831 Konfirmuar nga ZVRPP seGMenti fier by pass levan 495 Thanas Leonidha Shengjergji 3436 17/6 6079 2065.0 299 617,435 Konfirmuar nga ZVRPP 595 Shtet 3436 91/1 5142 1419.0 299 424,281 Pretendent Musa Zenelaku lloji toke are, etj 496 Xhvetko Sander Mihali 3436 18/13 4475 3272.7 299 978,537 Konfirmuar nga ZVRPP 596 i pasurise Shaban se paluajtshme: Zenel Merolli 3436truall, 86/32 2087 1253.0 299 374,647 Konfirmuar nga ZVRPP 497 Jani Sander Mihali 3436 18/12 5940 5217.8 299 1,560,122 Rikonfirmim 597 Ziqiri Shaban Merolli 3436 86/2 3478 2496.6 299 746,483 Konfirmuar nga ZVRPP pronar are truall 498 Sander Spase Mihali 3436 18/11 7465 5572.2 299 1,666,088 Konfirmuar nga ZVRPP 598 Medi Seit Mucka 3436 299 521,964 Konfirmuar nga ZVRPP nr. i 2693sip 1745.7 zona 86/3 nr. shenime vlera ne 499 Kristo Ndreke Nini 3436 19/10 5630 1979.0 299 591,721 Konfirmuar nga ZVRPP pasurise 2164 totale 1614.6 kadast 86/4 emri atesia Mbiemri 3436 sip. m²299Çmimi vlera ne leke sip. m² 599 Shtet 482,765 Pretendent Eqerem Rexhep Kuka leke 500 Thoma Kico Nini 3436 19/9 4495 1704.8 299 509,735 Konfirmuar nga ZVRPP 600 Agron Shpetim Zeqaj 3436 86/5 4212 2726.5 299 815,224 Rikonfirmim 589 Avni Ali Bazellari 3436 91/7 1974 418.8 299 125,221 Konfirmuar nga ZVRPP 501 Marash Prend Kovacaj 3436 19/8 22120 2448.2 299 732,012 Rikonfirmim 601 Xhevdet Ali Bircaj 615,193 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP 590 Muhamet Bazellari 3436 3436 86/38 91/6 2782 2620 2057.5 529.8 299 299 158,410 Konfirmuar 591 Ruzhdi Bazellari 3436 3436 86/7 91/5 2100 1964 1550.0 534.3 299 299 159,756 Konfirmuar 502 eShtet 3436 19/7 3685 1319.2 299 394,441 Konfirmuar nga ZVRPP 602 Ferit ZefAli Miraka 463,450 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP republika shQiperise 592 Albert Ruzhdi Bazellari 3436 91/4 3245 959.8 299 286,980 Konfirmuar nga ZVRPP 503 p.p.t. Shtet 3436 19/6 4950 2475.4 299 740,145 Konfirmuar nga ZVRPP 603 Zef Ferit Miraka 647,455 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP Ministria 593 Enver Laver Zenelaku 3436 3436 86/8 91/3 3478 1964 2165.4 539.5 299 299 161,311 Konfirmuar 504 Nuk figuron i regjsitruare rruGeve 3436 250/22 11269.5 299 3,369,581 Konfirmuar nga ZVRPP 594 Mergim Laver Zenelaku 3436 3436 86/9 91/2 2745 2805 2063.8 838.9 299 299 250,831 Konfirmuar 604 Gjin Zef Nimani 617,076 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP drejtoria e perGjithshMe 595 Shtet 3436 91/1 5142 1419.0 299 424,281 Pretendent Musa Zenelaku 3436 250/23 2012.5 299 601,738 Konfirmuar nga ZVRPP 605 Gasper Gjin Nimani 3436 86/10 36282087 2352.1 299 299 703,278 Konfirmuar nga ZVRPP Qarku:505 fierNuk figuron i regjsitruar 596 Shaban Zenel Merolli 3436 86/32 1253.0 374,647 Konfirmuar nga ZVRPP 506 Mbrostar Shtet ura, Qender, dermenas, levan, 3436 ,250/9 3696 2412.3 299 721,278 Rikonfirmim 606 Gjin Miraka 566,097 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP 597 Salvador Ziqiri Shaban Merolli 3436 3436 86/11 86/2 2790 3478 1893.3 2496.6299 299 746,483 Konfirmuar komuna: 598 Medi Seit Mucka 3436 86/3 2693 1745.7 299 521,964 Konfirmuar 507 Medi Seit Mucka 3436 ,250/8 2640 8337.0 299 2,492,763 Rikonfirmim 607 Venetik Veli Metoxha 3436 86/12 3477 2176.6 299 650,803 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP 599 Shtet 3436 86/4 2164 1614.6 299 482,765 Pretendent Eqerem Rexhep Kuka LISTA E PRONAREVE QE SHPRONESOHEN PER EFEKT TE NDERTIMIT TE 508 Agron Mehmet Pellumbi 3436 250/7 6030 2384.0 299 712,816 Konfirmuar nga ZVRPP 608 Bujar Veli Metoxha 958,624 Konfirmuar nga ZVRPP 600 Agron Shpetim Zeqaj 3436 3436 86/13 86/5 4870 4212 3206.1 2726.5299 299 815,224 Rikonfirmim SUPERSTRADES 509 Gezim Pellumbi 3436 250/6"FIER-VLORE" 6080 87.5 299 26,163 Konfirmuar nga ZVRPP 601 Xhevdet Ali Bircaj 3436 3436 86/14 86/38 3420 2782 2119.8 2057.5299 299 615,193 Konfirmuar 609 Mineko Veli Metoxha 633,820 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP 602 Ferit Zef Miraka 3436 86/7 2100 1550.0 299 463,450 Konfirmuar nga ZVRPP seGMenti - by pass levan 95.7 510 Agron Mehmet Pellumbi 3436 fier57/35 1657 299 28,614 Konfirmuar nga ZVRPP 610 Mino Veli Lamce 3436 86/15 40583478 2702.5 299 299 808,048 Konfirmuar nga ZVRPP 603 Zef Ferit Miraka 3436 86/8 2165.4 647,455 Konfirmuar nga ZVRPP 511 Ytbi Nazif Kapa 3436 57/36 2632 632.4 299 189,088 Konfirmuar nga ZVRPP 611 Resmije Memini 716,882 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP 604 Gjin Zef Nimani 3436 3436 86/16 86/9 3480 2745 2397.6 2063.8299 299 617,076 Konfirmuar lloji i pasurise se paluajtshme: toke are, truall, etj 605 Gasper Gjin Nimani 3436 86/10 2352.1 703,278 Konfirmuar nga ZVRPP 512 Kimet Nazif Kapa 3436 57/37 1326 718.0 299 214,682 Konfirmuar nga ZVRPP 612 Sali Ajçe Memini 3436 86/17 33763628 1907.5 299 299 570,343 Konfirmuar nga ZVRPP 606 Salvador Gjin Miraka 3436 86/11 2790 1893.3 299 566,097 Konfirmuar nga ZVRPP 513 Muhamet Mustafa Kapa 3436 57/38 1326 866.2 299 258,994 Konfirmuar nga ZVRPP 613 Zyber Ajçe Memini 630,920 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP 607 Venetik Veli Metoxha 3436 3436 86/18 86/12 3480 3477 2110.1 2176.6299 299 650,803 Konfirmuar are truall 514 Ibraim pronar Kasem Kapa 3436 57/39 2047 1800.7 299 538,409 Konfirmuar nga ZVRPP 608 Bujar Veli Metoxha 3436 3436 86/19 86/13 4128 4870 1963.0 3206.1299 299 958,624 Konfirmuar 614 Faslli Telo Braka 586,937 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP 609 Mineko Veli Metoxha 3436 86/14 3420 2119.8 299 633,820 Konfirmuar nga ZVRPP nr. i sip zona 515 Rami Ibraim Manofi 3436 57/40 994 994.0 299 297,206 Konfirmuar ngashenime ZVRPP 615 Mane Telo Braka 396,863 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP nr. vlera ne 610 Mino Veli Lamce 3436 3436 86/20 86/15 3471 4058 1327.3 2702.5299 299 808,048 Konfirmuar pasurise totale kadast emri atesia m² Çmimi ne leke sip. m² Çmimi 516 Hysen Agim Mbiemri Manofi 3436 57/41 1677 sip. 1677.0 299 vlera 501,423 Konfirmuar nga ZVRPP 611 Resmije Memini 3436 3436 86/21 86/16 4117 3480 1123.1 2397.6299 299 716,882 Konfirmuar 616 Enver Qani Hasankolli 335,807 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP leke 612 Sali Ajçe Memini 3436 86/17 3376 1907.5 299 570,343 Konfirmuar nga ZVRPP 517 Agim Zalo Manofi 3436 57/42 1677 1677.0 299 501,423 Konfirmuar nga ZVRPP 617 Shtet 3436 86/22 26893480 958.0 299 299 286,442 Pretendent Burim Qani Ademi 613 Zyber Ajçe Memini 3436 86/18 2110.1 630,920 Konfirmuar nga ZVRPP 518 Agim Zalo Manofi 3436 57/43 1677 1677.0 299 501,423 Konfirmuar nga ZVRPP 618 Sali Ndreu 337,691 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP 614 Faslli Telo Braka 3436 3436 86/36 86/19 3480 4128 1129.4 1963.0299 299 586,937 Konfirmuar 519 Artur Zalo Manofi 3436 57/44 994 662.0 299 197,938 Konfirmuar nga ZVRPP 615 Mane Telo Braka 3436 3436 86/37 86/20 6203471 140.0 1327.3299 299 396,863 Konfirmuar 619 Shtet 41,860 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP 616 Enver Qani Hasankolli 3436 86/21 4117 1123.1 299 335,807 Konfirmuar nga ZVRPP 520 Sali Ali Bazelli 3436 57/45 1755 264.6 299 79,115 Konfirmuar nga ZVRPP 620 Shtet 3436 49,963 KonfirmuarBurim nga ZVRPP 617 Shtet 3436 86/35 86/22 5952689 167.1 958.0 299 299 286,442 Pretendent Qani Ademi 521 Kristaq Petro Sterjo 3436 58/40 2000 45.6 299 13,634 Konfirmuar nga ZVRPP 618 Sali Ndreu 3436 3436 86/34 86/36 3480 3480 1146.0 1129.4299 299 337,691 Konfirmuar 621 Osman Qazim Ndreu 342,654 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP 619 Shtet 3436 86/37 620 140.0 299 41,860 Konfirmuar nga ZVRPP 522 Piro Todi Profka 3436 58/41 1072 309.6 299 92,570 Konfirmuar nga ZVRPP 622 Novruz Halit Bakollari 3436 86/25 4186595 1210.7 299 299 361,999 Konfirmuar nga ZVRPP 620 Shtet 3436 86/35 167.1 49,963 Konfirmuar nga ZVRPP 523 Sotir Todi Profka 3436 58/42 2106 473.0 299 141,427 Konfirmuar nga ZVRPP 621 Osman Qazim Ndreu 3436 3436 86/26 86/34 2636 3480 947.8 1146.0299 299 342,654 Konfirmuar ZVRPP 623 Shtet 283,392 Pretendentnga (Zeqir Hekuran Pallagati) Faqja86/25 13 622 Novruz Halit Bakollari 3436 1210.7 361,999 Konfirmuar nga ZVRPP 524 Vangjel Todi Profka 3436 58/43 1755 883.3 299 264,107 Konfirmuar nga ZVRPP 624 Bajram Xhaferi 3436 86/27 10604186 453.8 299 299 135,686 Konfirmuar nga ZVRPP 623 Shtet 3436 86/26 2636 947.8 299 283,392 Pretendent (Zeqir Hekuran Pallagati) 525 Shtet 3436 58/44 780 1370.2 299 409,690 Rikonfirmim 625 Liço Xhaferi 35,671 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP 624 Bajram Xhaferi 3436 3436 86/28 86/27 3710 1060 119.3 453.8 299 299 135,686 Konfirmuar 526 Shtet 3436 58/45 2340 576.8 299 172,463 Rikonfirmim 625 Liço Xhaferi 3436 3436 86/29 86/28 2120 3710 731.3 119.3 299 299 35,671 Konfirmuar 626 Myrdar Ali Koçiaj 218,659 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP 626 Myrdar Ali Koçiaj 3436 86/29 2120 731.3 299 218,659 Konfirmuar nga ZVRPP 527 Shtet 3436 58/46 2340 2340.0 299 699,660 Rikonfirmim 627 Astrit Myrdar 245,838 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP 627 Astrit Myrdar Koçiaj Koçiaj 3436 3436 86/30 86/30 2120 2120 822.2 822.2 299 299 245,838 Konfirmuar 528 Shtet 3436 58/47 1950 2226.5 299 665,724 Rikonfirmim 628 Dallendyshe Dallendyshe Hysni Hysni Mema 3436 3436 86/31 86/31 1060 1060 618.0 618.0 299 299 184,782 Konfirmuar 628 Mema 184,782 Konfirmuarnga ngaZVRPP ZVRPP 529 Feti Abaz Vernozi 3436 58/48 2584 671.2 299 200,689 Konfirmuar nga ZVRPP 461,144,141 615,562 530 Nuredin Beqir Vernozi 3436 58/49 2584 498.1 299 148,932 Konfirmuar nga ZVRPP 531 Agim Hekuran Bylushi 3436 469/18 6180 2291.1 299 685,039 Konfirmuar nga ZVRPP 532 Xhaferr Hekuran Bylushi 3436 469/19 5150 4146.1 299 1,239,684 Konfirmuar nga ZVRPP 533 Sabedin Besho Xhaka 3436 469/20 3056 1911.5 299 571,539 Konfirmuar nga ZVRPP 534 Shtet 3436 469/21 4080 1377.3 299 411,813 Konfirmuar nga ZVRPP 535 Avdo Xhaka+B 3436 469/22 2030 210.5 299 62,940 Konfirmuar nga ZVRPP 536 Petrit Zeqaj 3436 470/3 3618 332.6 299 99,447 Konfirmuar nga ZVRPP 537 Elmi Zeqaj 3436 470/2 3618 1317.3 299 393,873 Konfirmuar nga ZVRPP

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MInIStRIA E PUnËvE PUBLIKE DHE tRAnSPoRtIt Drejtoria e përgjithshme e shërbimeve mbështetëse Drejtoria e shërbimeve juriDike sektori i shpronësimeve

fshat

Adresa: Sheshi Skëndërbej nr.5 Tel: ++355 42 380 793; Fax: ++355 42 232 389

fshat

fshatMbrostarshtyllas

Mbrostar shtyllas

fshat

pojan

fshat

Shpallje KërKeSe për ShpronëSim publiK

fshat

fshat

fshat

fshat shtyllas

povelC

5.03.2013


12

Opinione & Editoriale

OpEd

Blog & Ide 01 02

Opinione dhe Editoriale 03

Çdo ditë kur zgjohem, shoh listën e njerëzve më të pasur të Amerikës në revistën Forbes. Nëse nuk jam aty, shkoj në punë. A nuk të duket ndonjëherë se e vetmja arsye që ne bëjmë zgjedhje është për të gjetur nëse sondazhet i kishin rënë në të?

Nga Bujar Kapexhiu

Pranvera është mënyra e Zotit për të thënë ‘edhe njëherë tjetër’. Robert Orben

Dallimet mes Aleancës Kuq e Zi dhe Vetëvendosjes, përveç ngjashmërisë te proturqizmi

L

ëvizjet popullore Aleanca Kuq e Zi në Shqipëri dhe Vetëvendosja në Kosovë janë dy forca shumë të ngjashme si për programin ashtu edhe për prejardhjen. Të dyja kanë lindur si forca protestuese, duke u shndërruar më vonë në organizata të mirëfillta politike. Të lindura nga sheshet, kanë shfrytëzuar më së miri karakterin e tyre kritik e protestues, duke prekur disa probleme të ndjeshme, si tensionet e Shqipërisë më Greqinë dhe çështjen e Kosovës Lindore. Kjo gjë i ka shndërruar këto dy forca në mjaft popullore, ku në pak vite kanë formuar një elektorat të konsiderueshëm (të paktën në rastin e Vetëvendosjes, pasi AK ka ende për të kryer një përballje të parë elektorale). Si në rastin e Vetëvendosjes dhe problemit të Kosovës Lindore, ashtu edhe në rastin e Aleancës dhe diatribave me Greqinë, kemi të bëjmë me dy çështje mjaft të ndjeshme për shqiptarët, dhe krijimi i dy forcave që dalin hapur me një program konkret në mbrojtje tyre dhe interesave të shqiptarëve në përgjithësi, duhet përshëndetur si një faktor pozitiv dhe i dobishëm. Nuk ka asgjë të keqe që në dy vende si Shqipëria e Kosova ekzistojnë dy forca nacionaliste, pasi forcat të tilla ekzistojnë në të gjitha vendet perëndimore dhe kanë një karakter më të ashpër se dy partitë shqiptare. Nacionalizmi shpesh herë duhet konsideruar një virtyt, ashtu si diatribat, edhe pse nganjëherë tepër të ashpra me forcat e tjera liberale ose progresiste. Sepse në këtë mënyrë zbresin në fushë edhe mendimet e kundërta, që në konfrontimin e tyre formojnë jetën politike të një vendi, ose siç njihet me fjalë të tjera, demokracinë. Por këto forca shndërrohen në një faktor pak të dobishëm kur programi i tyre limitohet vetëm te nacionalizmi ose nacionalizmin e tyre e përdorin vetëm në një drejtim. Gjë që ndodh shpesh me këto dy forca, politika e tyre limitohet vetëm te nacionalizmi dhe karakteri protestues, pa qenë në gjendje t’i ofrojnë elektoratit propozime dhe alternativa të tjera. Dhe zakonisht, forca të tilla janë të destinuara të dobëso-

koment Valentin Bruçaj

Realisht duhen konsideruar të drejta dhe të domosdoshme përpjekjet dhe pozicioni jo negociues i Vetëvendosjes në Kosovë, në lidhje me bisedimet me Serbinë dhe mundësinë e ndarjes së Kosovës. Sepse është mëse konkret rreziku që Serbia të përfitojë territore të tjera shqiptare, përveç atyre që ka, gjë që do ta bënte të kotë luftën e drejtë të shqiptarëve dhe do ta kondiciononte të ardhmen. Por për të ndërtuar të ardhmen kemi nevojë të shikojmë edhe të shkuarën. Të ndajmë miqtë nga armiqtë, dhe jo t’i rendisim këta të fundit në të këqij dhe më pak të këqij. T’u tregojmë brezave që vijnë të vërtetën, që ndoshta një ditë të jenë në gjendje edhe të falin, ndoshta edhe Turqinë, por jo të mohohen evidencat historike për simpati personale apo partiake.

hen ose të zhduken sapo të vijnë në pushtet, nëse vijnë në pushtet, sepse janë të detyruara të përballen me problemet reale të një vendi. Kur vijnë në pushtet, përballja me realitetin i detyron këto forca të shndërrohen edhe në forca propozitive, që duhet të bëjnë propozime, të gjejnë zgjidhje për problemet e shumta të shoqërisë, dhe në këtë rast nuk mjafton më karakteri protestues. Kjo i vendos këto forca në provë të maturisë së tyre politike, duke nxjerrë në pah të gjithë brishtësinë, papërvojën dhe limitin politik të liderëve. Në këtë pikë nis edhe dobësimi i tyre dhe humbja e popullaritetit, që në shumë raste shënon teposhtën e parë ose fillimin e fundit. Megjithatë, Aleanca Kuq e Zi dhe Vetëvendosja, limitin e tyre nuk e kanë vetëm te karakteri i tyre protestues dhe mungesa e një propozitiviteti konkret, limiti i tyre paradoksalisht është edhe te forca e tyre, te nacionalizmi që në shumë raste nuk është i sinqertë. Nëse Aleanca ka shpenzuar pjesën më të madhe të energjive të saj në konfliktin (verbal) me Greqinë, që në vetvete edhe mund ta konsiderojmë një mision fisnik, ka heshtur totalisht përballë kërkesave të Turqisë dhe pretendimeve të saj për ndryshimin (falsifikimin) e historisë së shqiptarëve. Zakonisht Kreshnik Spahiu është shumë i vëmendshëm kur bëhet fjalë për të kritikuar qeverinë shqiptare dhe deklaratat e Kryeministrit, ndërsa ndaj deklaratës së z. Berisha në Stamboll se “shqiptarët dhe turqit kanë të njëjtin gjak”, u limitua me një komunikatë të thjeshtë për shtyp që e citonte vetëm tërthorazi deklaratën. Për të ardhur te deklarata e pak ditëve më parë, ku akuzonte Berishën se ka mashtruar muslimanët në lidhje me ndërtimin e xhamisë, kur ka probleme të tjera shumë më emergjente që rëndojnë mbi shqiptarët. E njëjta gjë ndodh edhe me Vetëvendosjen në Kosovë. Ajo, me një hipokrizi të pashoqe, vazhdon të heshtë, kur në librat shkollorë të Kosovës Turqia nuk konsiderohet më një pushtues, kurse gjenocidi 500-vjeçar është zbutur me termat

Përralla e shifrave

‘sundim’, ‘pushtim’, ‘bashkëjetesë’ etj. Bile VV ka shkuar dhe më tej, duke qenë e vetmja forcë politike në Kosovë në favor të mësimit të lëndëve fetare në shkolla dhe mbajtjes së shamisë në institucionet publike. Përveç, sigurisht, Partisë së Drejtësisë, që njihet si parti fetare. Forcat e vërteta nacionaliste, në të gjitha ato vende ku janë pjesë e shoqërisë dhe e politikës, karakterin e tyre nacionalist e përdorin njëlloj ndaj të gjithë kundërshtarëve dhe të gjitha kombeve të tjera që janë në kompeticion me to. Diferencimi që bëjnë VV e AK, nxjerr në shesh nacionalizmin e tyre të pasinqertë dhe konceptin që kanë për kombin. Kombi dhe interesat e tij duhen mbrojtur gjithmonë duke i trajtuar fqinjët, ish-pushtuesit dhe të gjitha kombet e tjera në të njëjtën mënyrë. Shpesh herë në histori, ka ndodhur që nacionalizmat të falsifikojnë historinë dhe në këtë mënyrë të deformojnë të vërtetën, por nuk ka ndodhur asnjëherë që këto forca ta bëjnë këtë gjë në dëm të kombit të tyre. Realisht duhen konsideruar të drejta dhe të domosdoshme përpjekjet dhe pozicioni jo negociues i Vetëvendosjes në Kosovë, në lidhje me bisedimet me Serbinë dhe mundësinë e ndarjes së Kosovës. Sepse është mëse konkret rreziku që Serbia të përfitojë territore të tjera shqiptare, përveç atyre që ka, gjë që do ta bënte të kotë luftën e drejtë të shqiptarëve dhe do ta kondiciononte të ardhmen. Por për të ndërtuar të ardhmen kemi nevojë të shikojmë edhe të shkuarën. Të ndajmë miqtë nga armiqtë, dhe jo t’i rendisim këta të fundit në të këqij dhe më pak të këqij. T’u tregojmë brezave që vijnë të vërtetën, që ndoshta një ditë të jenë në gjendje edhe të falin, ndoshta edhe Turqinë, por jo të mohohen evidencat historike për simpati personale apo partiake. Identike është edhe sjellja politike e Aleancës në Shqipëri, që vazhdon me nacionalizmin e saj të njëanshëm. Dalja kundër kërcëni-

meve greke dhe nacionalizmit helen është një lëvizje politike që mund të sjellë shumë vota, dhe në vetvete është një kauzë e drejtë, por heshtja ndaj pretendimeve turke e hedh një hije mbi tezat e saj patriotike që me aq zell proklamon. Të jesh patriot do të thotë të mbrosh vendin tënd nga të gjithë armiqtë. Por të luftosh një armik për të mbrojtur një armik tjetër konsiderohet tradhti, dhe ata që veprojnë në këtë mënyrë konsiderohen mercenarë. Me të drejtë Kreshnik Spahiu vë në dukje çdo ditë falimentimet e politikës shqiptare të këtyre njëzet viteve dhe kritikon ashpër veprimet politike të Kryeministrit. Mbi politikanin Berisha mund të rëndojnë gabime të mëdha politike dhe historike, që Kreshnik Spahiu denoncon, por tingëllon i çuditshëm fakti që nacionalisti Spahiu nuk përmend asnjë herë anëtarësimin e Shqipërisë në Konferencën Islamike. Jemi në mesin e fushatës elektorale, dhe një forcë politike si Aleanca, që shquhet për karakterin nacionalist dhe për synimin e saj për ta anëtarësuar vendin në Bashkimin Europian, nuk kujtohet të denoncojë këtë akt të shëmtuar dhe të kërkojë daljen nga kjo organizatë shtetesh diktatoriale, ku, pa përjashtim, shkelen hapur të drejtat e njeriut. Fakti se as forcat e tjera politike nuk e kanë prekur këtë problem nuk mund të justifikojë partinë nacionaliste të Spahiut. Pak kohë më parë një artikull i revistës MAPO “Projekti Neo-otoman, Aleanca Kuq e Zi, parti turke”, shprehte më shumë se një dyshim për lidhjet e Spahiut dhe Aleancës Kuq e Zi me interesat turke. Shumë zëra të tjerë aludojnë për krijimin e AK nga Turqia si kundërpeshë e ndikimit grek në Shqipëri. Natyrisht të gjitha këto janë teori që duhen marrë me rezervë, por duke u bazuar edhe tek ato që u theksuan më lart, këto teori çdo ditë e më shumë gjejnë themele. Siç thoshte senatori italian Giulio Andreotti, “të mendosh keq bën mëkat, por nganjëherë edhe i bie në të”.


op-ed

2 koment

David Brooks

Kështuqë jemi përballë gjasave se euro do të çmontohet. Ky nuk është një përfundim i dëshiruar. Recesioni dhe kaosi pasues do të ishte i tmerrshëm në të dyja anët e Atlantikut. Por ne duhet të përgatitemi për një rrëgjim, sepse nuk ekziston një ndjesi e përbashkët identiteti që i duhet mbijetesës së euros. Europianët e zakonshëm po humbasin besimin te projekti europian. Shumica e europianëve tani besojnë se integrimi i ka dëmtuar ekonomitë e tyre. Në të gjitha vendet, përjashto Italinë, shumicat janë kundër të dhënit më shumë sovranitet buxhetor Brukselit, sipas anketave të Pew Research. Politikani më popullor i nivelit të lartë europian është Angela Merkel, e cila nuk lëshon pe sa i takon paketave të tjera të shpëtimit... mirën për fëmijët, madje edhe kur kjo ndikon te mirëqenia e tyre. Vetëm rreth 55 për qind e gjermanëve pajtohen me këtë. Bota paraqitet ndryshe, në varësi të cilit komb i përket. Sipas një anketimi të Pew Research, 73 për qind e gjermanëve mendojnë se kushtet ekonomike aktuale janë të mira. Në Francë, 19 për qind, ndërsa në Spanjë 6 për qind. Nëse sheh Anketën e Vlerave Botërore, kupton se njerëzit në shumicën e vendeve perëndimore po bëhen më skeptikë ndaj fqinjëve,

05.03.2013

13

MaKSima e ditës

Blog/ Toksinat mediatike dhe çështje të tjera

Shekulli i Fragmentarizmit N

ë vitin 1949 Reinhold Niebuhr botoi një libër të titulluar Faith and History. Niebuhr vërejti praninë e një feje shekullare, që u bë posaçërisht e fortë në vitet pas Luftës së Dytë Botërore. Ishte besimi se forcat e historisë gradualisht po sillnin “unifikimin e njerëzimit”. Nacionalizmat e vjetër do të zbeheshin, besonin shumë njerëz. Teknologjitë e transportit dhe komunikacionit do t’i bashkonin njerëzit. Vlerat do të njësoheshin. Ky besim optimist ishte në qendër të shumë projekteve të pasluftës, së pari Kombeve të Bashkuara dhe më pas Bashkimit Europian. Ideja ishte për të krijuar organizata shumëpalëshe që do të përshpejtonin procesin e konvergjencës, harmonizimit dhe paqes. Fatkeqësisht, kjo konvergjencë morale, kulturore dhe politike nuk ndodhi kurrë. Në dekadat që pasuan, njerëz nga kombe të ndryshme, madje edhe njerëz brenda të njëjtave kombe, janë bërë më të ndryshëm, në të paktën po aq forma saç janë bërë edhe të ngjashëm. Shtetet e Bashkuara janë një komb i vetëm me histori të përbashkët, monedhë të përbashkët dhe identitet të fortë. Megjithatë, vendi është bërë më i polarizuar, dhe jo e kundërta. Vendi është bërë më i vështirë për t’u qeverisur, dhe jo e kundërta. Teksa teknologjia e komunikimit është bërë më globale, shijet e njerëzve janë bërë më provinciale, jo e kundërta. Ethan Zuckerman i Massachusetts Institute of Technology vëren në një shkrim te The Wilson Quarterly se 95 për qind e lajmeve të konsumuara nga përdoruesit e internetit në Amerikë publikohen brenda Shteteve të Bashkuara, dhe njerëz në shumë vende të tjera konsumojnë edhe më pak lajme të huaja sesa amerikanët. Dështimi i konvergjencës është më i dukshëm në Europë. E vërtetë që një pjesë e vogël e shoqërisë europiane po bëhet më transnacionale. Por vetëm 2 për qind e europianëve jetojnë në një vend të ndryshëm nga atdheu i tyre. Në tërësi, kombet europiane ende kanë kuptime shumë të ndryshme për sundimin e ligjit dhe rendin politik, etikë të ndryshme pune dhe koncepti civik. Nëse shqyrton Studimin e Vlerave Europiane, për shembull, sheh diferenca të forta në vlera përgjatë kontinentit. Më pak se 40 për qind e danezëve besojnë se puna është një pjesë ‘shumë e rëndësishme’ e jetës së tyre, krahasuar me përafërsisht 65 për qind të francezëve. Më shumë se 80 për qind e kroatëve besojnë se detyra e prindërve është për të bërë më të

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

dhe jo e kundërta. Ka variacion të madh ndërmjet kombeve, por nivelet e besimit shoqëror e politik kanë qenë në rënie pothuajse gjithkund, përjashto vendet nordike. Nëse ka konvergjencë, me fjalë të tjera, ajo gjendet te të pajtuarit mes nesh, gjithnjë në rritje, se nuk i besojmë njëri-tjetrit. Kriza e sotme ekonomike europiane vjen drejtpërdrejt nga ky fragmentarizim. Kriza e euros nuk është një krizë borxhesh. Nivelet e përgjithshme të borxhit europian nuk janë dhe aq të larta. Është një krizë legjitimiteti. Pesha e borxhit është e ndryshme sipas vendeve, dhe europianë me një rend të caktuar zakonesh e vlerash nuk duan të shpëtojnë europianë të një tjetër rendi zakonesh e vlerash. Etërit e projektit europian besonin se unifikimi monetar do t’i bashkonte njerëzit. Por, kur i përzien kombet me vlera të ndryshme, vetëm sa i ndanë. Kështuqë jemi përballë gjasave se euro do të çmontohet. Ky nuk është një përfundim i dëshiruar. Recesioni dhe kaosi pasues do të ishte i tmerrshëm në të dyja anët e Atlantikut. Por ne duhet të përgatitemi për një rrëgjim, sepse nuk ekziston një ndjesi e përbashkët identiteti që i duhet mbijetesës së euros. Europianët e zakonshëm po humbasin besimin te projekti europian. Shumica e europianëve tani besojnë se integrimi i ka dëmtuar ekonomitë e tyre. Në të gjitha vendet, përjashto Italinë, shumicat janë kundër të dhënit më shumë sovranitet buxhetor Brukselit, sipas anketave të Pew Research. Politikani më popullor i nivelit të lartë europian është Angela Merkel, e cila nuk lëshon pe sa i takon paketave të tjera të shpëtimit. Ajo ka një mbështetje prej 80 për qind në Gjermani, 66 për qind në Angli dhe 76 për qind në Francë. Europa vazhdon të vuajë nga i njëjti problem që e ka pas kapluar përgjatë 500-vjeçarit të shkuar. Shumë kombe në një hapësirë të ngushtë. Nuk ka prirje historike apo skema teknokratike që ta ndryshojnë këtë rrjedhë themelore. Çështja e madhe qëndron aty sesi bota do të sillet ndaj fragmentarizimit të saj. Si qeveriset në gjithë këtë divergjencë? Nëse organizatat shumëpalëshe nuk mund t’i lidhin kombet, thjesht i jepemi një epoke me hegjemonë rajonalë-apo kaosit? Hapi i parë, sigurisht, është braktisja e iluzioneve të konvergjencës dhe skemave të bazuara mbi to. Në vitin 1949 Niebuhr vinte në dyshim besimin naiv se historia na shtyn kah uniteti. Ai citonte librin e Psalmeve: Ai atje lart në qiell do të qeshë: Zoti vetëm sa do tallet.

Faqe 15

Histori/ 5 mars 1953 Josif Stalin, vdekja e një tirani

Faqe 15

“Çdo fjalë... vendos një pyetje mes pushtetit dhe lirisë”. James Madison, Presidenti i ShBA

A po fillon të marrë fund kultura e pandëshkueshmërisë? koment

Zef Preçi

Që të ndodhë kjo, duhet të dëmshpërblehet viktima fatkeqe e tragjedisë së Gërdecit, por edhe të shndërrohet në një “precedent” për rastet e ngjashme e të mos pritet një fatkeqësi tjetër kaq e madhe, që të mendojmë për të gjymtuarit e për ata që mbetën gjallë

N

ë shtypin e këtyre ditëve është bërë e ditur se një nga viktimat e tragjedisë së Gërdecit të pesë viteve më parë, pikërisht një fëmijë 12 vjeç, me një vendim të Gjykatës së Tiranës do të dëmshpërblehet me 30 milionë lekë të reja. Në fakt, për cilindo qytetar shqiptar të përgjegjshëm, që beson se “Shqipëria do të bëhet”, ky ka qenë ndoshta edhe kryelajmi i ditës (nëse lëmë pa përmendur broçkulla të thëna e të stërthëna politikanësh që kanë vetëm një objektiv – mbajtjen apo marrjen e pushtetit). Le të kthehemi te rasti në fjalë, i cili pritet të “vuloset” së shpejti nga Gjykata e Apelit, mbas vendimit të së cilës do të mund të marrë paratë në fjalë edhe viktima dhe familja e saj e varfër. Që kompanitë private kanë dalë në treg për të ofruar mallra dhe shërbime, e përmes tyre të sigurojnë edhe fitime sa më të mëdha, kjo dihet. Mirëpo, sigurimi i këtij fitimi dhe mënyra e ndarjes së tij kalon sa nga “filtrat” e tatime-taksave, përmes të cilave sigurohen fondet e nevojshme për mbajtjen e shtetit dhe ofrimin e shërbimeve publike nga qeveria, ashtu edhe përmes rregullimit të tregut, që në thelb do të thotë konkurrencë ndërmjet ofruesve të mallrave dhe shërbimeve (disa i quajnë “operatorët ekonomikë”). Në fakt, vëzhgime të ndryshme, duke përfshirë edhe të miat, provojnë se në vendin tonë të dy këto filtra nuk punojnë ende ashtu si duhet. Nga njëra anë, një pjesë e rëndësishme e tatime-taksave nuk mblidhet në buxhetin e shtetit për nevojat e përbashkëta të qytetarëve, d.m.th. një numër i madh operatorësh ekonomikë fshehin/ vjedhin taksat, si dhe tregun e kanë zënë një numër i kufizuar prej tyre. D.m.th. kemi ende shkallë relativisht të lartë të evazionit fiskal, diku midis 30-40% të ekonomisë sonë  kombëtare, si dhe në tregjet e ndryshme mungon konkurrenca, pasoja e drejtpërdrejtë e së cilës ishte dhe mbetet përmirësimi i cilësisë, ofrimi i mallrave dhe shërbimeve të reja, ulja e çmimeve të tyre, por edhe sigurimi i fitimit të secilit operator ekonomik në përputhje me fuqinë e tij në treg… Është ky instrumenti i vetëm që pengon “kalcifikimin” e grupeve të biznesit përreth pushteteve të caktuara qendrore dhe vendore, grupe të cilat, nëse nuk “trazohen” këto qendra përmes rotacionit politik si dhe ndarjes dhe balancës së pushteteve, rrezikojnë thelbin e sistemit - demokracinë. Se në fund të fundit, edhe vetë demokracia nuk është një sistem i dhënë njëherë e përgjithmonë, ajo “ushqehet” çdo ditë nga përgjegjshmëria e qytetarëve, nga reagimet komunitare, nga kontrolli qytetar mbi ushtrimin e pushtetit, kontroll që zë fill nga përzgjedhja e përfaqësuesve të tij në “altarin e kombit” - Kuvendin e Shqipërisë. E në kushtet kur me amendimet në Kushtetutën e vendit të 2008-ës hapësira përzgjedhëse i është kufizuar qytetarit, atëherë çfarëdo rreze shprese nuk mund të mos vlerësohet. I tillë është vendimi i fundit i Gjykatës së Tiranës për dëmshpërblimin e viktimës së pafajshme të Gërdecit. Në fund të fundit, ky vendim jo vetëm provon zbatimin e aksiomës së lashtë “E theve? - paguaje!” por shënon edhe fillimin e fundit të kulturës së pandëshkueshmërisë, të paktën në aspektin ekonomik. Është detyrë e drejtësisë kudo në botën demokratike, por sidomos në vendet me institucione të dobëta dhe korrupsion të përhapur, si në vendin tonë, që përmes “casuseve” (rasteve) si ky që po analizojmë të edukohen jo vetëm qytetarët, por edhe sipërmarrësit, si dhe “shërbëtorët” e shpallur (në shumicën e rasteve: të shtirur) të popullit. Që të ndodhë kjo, duhet të dëmshpërblehet viktima fatkeqe e tragjedisë së Gërdecit, por edhe të shndërrohet në një “precedent” për rastet e ngjashme e të mos pritet një fatkeqësi tjetër kaq e madhe, që të mendojmë për të gjymtuarit e për ata që mbetën gjallë. Hidhini një sy kronikës së zezë për minatorë që humbasin jetën galerive të pasigurta dhe maleve të stoqeve të mineralit në natyrë, punëtorët që bien nga skela, për udhëtarë dhe studentë që udhëtojnë në automjete të pasigurta teknikisht dhe pasiguruara. Ja pse ftoj publikisht partitë politike që përgjërohen ditë e natë për lumturinë dhe jetën e qytetarit, shoqërinë civile që numëron viktimat, institucionet që paguhen nga djersa e taksapaguesve që të monitorojnë nga afër rastin e viktimës fatkeqe të Gërdecit për ta kthyer atë në “fillimin e fundit” të kulturës së pandëshkueshmërisë, të paktën në sensin ekonomik.


14 5.03.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MINISTRIA E BRENDSHME

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MINISTRIA E BRENDSHME

Departamenti i Administratës Publike

Departamenti i Administratës Publike

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit Nr.8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, Departamenti i Administratës Publike shpall konkurimin për 1 vend të lirë në pozicionin Inspektor në Drejtorinë e Auditit të Brendshëm në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e përgjithshme për pranimin në Shërbimin Civil në përputhje me nenin 12 të ligjit nr.8549, datë 11.11.1999 «Statusi i nëpunësit civil». KERKESA TE VECANTA PER KANDIDATET • Të ketë mbaruar studimet e larta universitare në një nga degët ekonomi, financë, kontabilitet, drejtësi, (për nivelin e diplomave referojuni Udhëzimit nr. 4 dt. 17.02.2010) • Të ketë jo më pak se 5 – vjet përvojë pune në fushën e auditimit ose fusha si financat kontabiliteti • Të ketë njohuri të gjuhës angleze • Të përdorë programet bazë të punës në kompjuter • Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe të punës në grup

Në zbatim të ligjit Nr.8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, Departamenti i Administratës Publike shpall konkurimin për 1 vend të lirë në pozicionin Specialist në Drejtorinë e Burimeve Njerëzore në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e përgjithshme për pranimin në Shërbimin Civil në përputhje me nenin 12 të ligjit nr.8549, datë 11.11.1999 «Statusi i nëpunësit civil». KERKESA TE VECANTA PER KANDIDATET • Të ketë mbaruar arsimin e lartë (për nivelin e diplomave referojuni Udhëzimit nr. 4 dt. 17.02.2010) • Të zotërojë një gjuhë të huaj • Të përdorë programet bazë të punës në kompjuter • Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe të punës në grup

Paga e pozicionit është në kategorinë III - b Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 08.04.2013 në Kutinë Postare Nr.1751, këto dokumenta: kërkesën për Aplikim, CV-në, fotokopje të diplomës dhe librezës së notave, të librezës së punës, certifikateve të kualifikimit, dëshmive të gjuhëve të huaja dhe kompjuterit, vërtetimin e gjendjes gjyqësore si dhe të paktën një letër rekomandimi, një numër telefoni për t’u kontaktuar si dhe adresën e plotë të vendqëndrimit. (Mosparaqitja e plotë e dokumentave sjell skualifikim të kandidatit). KONKURIMI është i hapur për nëpunësit civil të të njëjtës klasë me procedurat e lëvizjes paralele dhe të ngritjes në detyrë, nëse vendi nuk plotësohet nga këta kandidatë, konkurimi zhvillohet me kanditatët jashtë Administratës Publike, sipas procedurave të shërbimit civil. Pas verifikimit paraprak, me datë 11.04.2013 në selinë e Ministrisë së Punëve të Jashtme do të shpallet lista e konkurentëve, që do të vazhdojnë më tej konkurimin si dhe data kur do të zhvillohet testimi me shkrim dhe intervista me gojë. Konkurimi do të bazohet në njohuritë mbi Legjislacionin për Auditin e Brendshëm në sektorin publik, Ligjin nr. 9131 dt. 08.09.2003 “Për rregullat e Etikës në Administratën Publike”, Ligjin nr. 9367 dt. 07.04.2005 “Për parandalimin e konfliktit të në ushtrimin e funksioneve publike”, Ligjin nr. 8503 dt. 30.06.1999 “Për të drejtën e informimit për dokumentat zyrtare» si dhe Ligji nr. 9049 dt. 10.04.2003 ”Për Deklarimin dhe Kontrollin e Pasurive, të Detyrimeve Financiare të të Zgjedhurve dhe të disa Nëpunësve Publikë”. Të gjitha njoftimet për shpalljet e vendeve të lira, rezultatet e verifikimit paraprak si dhe datat kur do të zhvillohen testimet, mund t’i gjeni në adresën e Web Site të Departamentit të Administratës Publike www.pad.gov.al

Paga e pozicionit është në kategorinë IV - a Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 08.04.2013 në Kutinë Postare Nr.1751, këto dokumenta: kërkesën për Aplikim, CV-në, fotokopje të diplomës dhe librezës së notave, të librezës së punës, certifikateve të kualifikimit, dëshmive të gjuhëve të huaja dhe kompjuterit, vërtetimin e gjendjes gjyqësore si dhe të paktën një letër rekomandimi, një numër telefoni për t’u kontaktuar si dhe adresën e plotë të vendqëndrimit. (Mosparaqitja e plotë e dokumentave sjell skualifikim të kandidatit). KONKURIMI është i hapur për nëpunësit civil të të njëjtës klasë me procedurat e lëvizjes paralele dhe të ngritjes në detyrë, nëse vendi nuk plotësohet nga këta kandidatë, konkurimi zhvillohet me kanditatët jashtë Administratës Publike, sipas procedurave të shërbimit civil. Pas verifikimit paraprak, me datë 11.04.2013 në selinë e Ministrisë së Punëve të Jashtme do të shpallet lista e konkurentëve, që do të vazhdojnë më tej konkurimin si dhe data kur do të zhvillohet testimi me shkrim dhe intervista me gojë. Konkurimi do të bazohet në njohuritë mbi gjuhën angleze, Ligjin për shërbimin e jashtëm dhe rregulloren përkatëse (www.mfa.gov.al), “E drejta ndërkombëtare” – botim A. Puto, Konventa e Vjenës për marrëdhëniet diplomatike, dhe Ligjin nr. 9131 dt. 08.09.2003 “Për rregullat e Etikës në Administratën Publike”, Ligjin nr. 9367 dt. 07.04.2005 “Për parandalimin e konfliktit të në ushtrimin e funksioneve publike”, Ligjin nr. 8503 dt. 30.06.1999 “Për të drejtën e informimit për dokumentat zyrtare» si dhe Ligji nr. 9049 dt. 10.04.2003 ”Për Deklarimin dhe Kontrollin e Pasurive, të Detyrimeve Financiare të të Zgjedhurve dhe të disa Nëpunësve Publikë”. Të gjitha njoftimet për shpalljet e vendeve të lira, rezultatet e verifikimit paraprak si dhe datat kur do të zhvillohen testimet, mund t’i gjeni në adresën e Web Site të Departamentit të Administratës Publike www.pad.gov.al

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MINISTRIA E BRENDSHME

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MINISTRIA E BRENDSHME

Departamenti i Administratës Publike

Departamenti i Administratës Publike

Njoftim për vend të lirë pune

Njoftim për vend të lirë pune

Në zbatim të ligjit Nr.8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, Departamenti i Administratës Publike shpall konkurimin për 1 vend të lirë në pozicionin Specialist Prokurimesh në Drejtorinë Juridike në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e përgjithshme për pranimin në Shërbimin Civil në përputhje me nenin 12 të ligjit nr.8549, datë 11.11.1999 «Statusi i nëpunësit civil». KERKESA TE VECANTA PER KANDIDATET • Të ketë mbaruar arsimin e lartë për Drejtësi, (për nivelin e diplomave referojuni Udhëzimit nr. 4 dt. 17.02.2010) • Të zotërojë gjuhën angleze • Të përdorë programet bazë të punës në kompjuter • Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe të punës në grup

Në zbatim të ligjit Nr.8549, datë 11.11.1999 “Statusi i nëpunësit civil”, Departamenti i Administratës Publike shpall konkurimin për 1 vend të lirë në pozicionin Specialist në Sektorin e Përkthimit në Drejtorinë e Diplomacisë Publike në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e përgjithshme për pranimin në Shërbimin Civil në përputhje me nenin 12 të ligjit nr.8549, datë 11.11.1999 «Statusi i nëpunësit civil». KERKESA TE VECANTA PER KANDIDATET • Të ketë mbaruar arsimin e lartë në Fakultetin e Gjuhëve të huaja, dega Anglisht (për nivelin e diplomave referojuni Udhëzimit nr. 4 dt. 17.02.2010) • Të zotërojë aftësinë e interpretimit konsekutiv/simultan • Të përdorë programet bazë të punës në kompjuter • Të ketë aftësi të mira komunikuese dhe të punës në grup

Paga e pozicionit është në kategorinë IV - a Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 08.04.2013 në Kutinë Postare Nr.1751, këto dokumenta: kërkesën për Aplikim, CV-në, fotokopje të diplomës dhe librezës së notave, të librezës së punës, certifikateve të kualifikimit, dëshmive të gjuhëve të huaja dhe kompjuterit, vërtetimin e gjendjes gjyqësore si dhe të paktën një letër rekomandimi, një numër telefoni për t’u kontaktuar si dhe adresën e plotë të vendqëndrimit. (Mosparaqitja e plotë e dokumentave sjell skualifikim të kandidatit). KONKURIMI është i hapur për nëpunësit civil të të njëjtës klasë me procedurat e lëvizjes paralele dhe të ngritjes në detyrë, nëse vendi nuk plotësohet nga këta kandidatë, konkurimi zhvillohet me kanditatët jashtë Administratës Publike, sipas procedurave të shërbimit civil. Pas verifikimit paraprak, me datë 11.04.2013 në selinë e Ministrisë së Punëve të Jashtme do të shpallet lista e konkurentëve, që do të vazhdojnë më tej konkurimin si dhe data kur do të zhvillohet testimi me shkrim dhe intervista me gojë. Konkurimi do të bazohet në njohuritë mbi Legjislacionin e prokurimit publik dhe Ligjin nr. 9131 dt. 08.09.2003 “Për rregullat e Etikës në Administratën Publike”, Ligjin nr. 9367 dt. 07.04.2005 “Për parandalimin e konfliktit të në ushtrimin e funksioneve publike”, Ligjin nr. 8503 dt. 30.06.1999 “Për të drejtën e informimit për dokumentat zyrtare» si dhe Ligji nr. 9049 dt. 10.04.2003 ”Për Deklarimin dhe Kontrollin e Pasurive, të Detyrimeve Financiare të të Zgjedhurve dhe të disa Nëpunësve Publikë”. Të gjitha njoftimet për shpalljet e vendeve të lira, rezultatet e verifikimit paraprak si dhe datat kur do të zhvillohen testimet, mund t’i gjeni në adresën e Web Site të Departamentit të Administratës Publike www.pad.gov.al

Paga e pozicionit është në kategorinë IV - a Paraqitja e dokumenteve: Kandidati duhet të paraqesë brenda datës 08.04.2013 në Kutinë Postare Nr.1751, këto dokumenta: kërkesën për Aplikim, CV-në, fotokopje të diplomës dhe librezës së notave, të librezës së punës, certifikateve të kualifikimit, dëshmive të gjuhëve të huaja dhe kompjuterit, vërtetimin e gjendjes gjyqësore si dhe të paktën një letër rekomandimi, një numër telefoni për t’u kontaktuar si dhe adresën e plotë të vendqëndrimit. (Mosparaqitja e plotë e dokumentave sjell skualifikim të kandidatit). KONKURIMI është i hapur për nëpunësit civil të të njëjtës klasë me procedurat e lëvizjes paralele dhe të ngritjes në detyrë, nëse vendi nuk plotësohet nga këta kandidatë, konkurimi zhvillohet me kanditatët jashtë Administratës Publike, sipas procedurave të shërbimit civil. Pas verifikimit paraprak, me datë 11.04.2013 në selinë e Ministrisë së Punëve të Jashtme do të shpallet lista e konkurentëve, që do të vazhdojnë më tej konkurimin si dhe data kur do të zhvillohet testimi me shkrim dhe intervista me gojë. Konkurimi do të bazohet në njohuritë mbi gjuhën angleze, Ligjin për shërbimin e jashtëm dhe rregulloren përkatëse (www.mfa.gov.al), “E drejta ndërkombëtare” – botim A. Puto, Konventa e Vjenës për marrëdhëniet diplomatike, dhe Ligjin nr. 9131 dt. 08.09.2003 “Për rregullat e Etikës në Administratën Publike”, Ligjin nr. 9367 dt. 07.04.2005 “Për parandalimin e konfliktit të në ushtrimin e funksioneve publike”, Ligjin nr. 8503 dt. 30.06.1999 “Për të drejtën e informimit për dokumentat zyrtare» si dhe Ligji nr. 9049 dt. 10.04.2003 ”Për Deklarimin dhe Kontrollin e Pasurive, të Detyrimeve Financiare të të Zgjedhurve dhe të disa Nëpunësve Publikë”. Të gjitha njoftimet për shpalljet e vendeve të lira, rezultatet e verifikimit paraprak si dhe datat kur do të zhvillohen testimet, mund t’i gjeni në adresën e Web Site të Departamentit të Administratës Publike www.pad.gov.al


blog

1001

ditë që formësuan botën

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

05.03.2013

4 mars

15

Z. Atlee është një burrë shumë modest. Në fakt ai ka shumë arsye për të qenë modest.

1953

Winston Churchill

Vdekja e një tirani Më 28 shkurt Josif Stalini kish parë një film me kolegët e afërt dhe më pas kish shkuar në shtrat duke dhënë urdhër që të mos shqetësohej. Kur rojet hynë në dhomën e tij të nesërmen, ai u gjet në gjendje kolapsi. Ndihma mjekësore u thirr, por ai vdiq më 5 mars, ndjekur nga zhurma se e kishin helmuar. Miliona vetë i bënë nderime në shtratin mortor. Për shumicën e qytetarëve sovjetikë, lajmi se Stalini kish vdekur pas afër 25 vitesh sundimi të patrazuar mbi Bash-

kimin Sovjetik, solli pasiguri të mëdha dhe frikë për të ardhmen. Madje edhe disa prej të burgosurve në kampet siberiane thuhet se u përlotën. Në përplasjet për pushtet që pasuan Nikita Hrushovi doli fitues. Atij iu dha detyra e ringritjes së legjitimitetit të një shteti që për shumë kohë ishte lidhur me dëshirat e tekat e një njeriu të vetëm. Kulti i Stalinit dhe miti i pagabueshmërisë së tij duheshin çmontuar. Pati një periudhë liberalizimi relativ

të sundimit sovjetik, në të cilën shumë të burgosur politikë u liruan dhe kontrolli mbi kulturën u dobësua. Kjo kulmoi me një fjalim sekret që mbajti Hrushovi para Kongresit të Partisë Komuniste në vitin 1956, ku denoncoi Stalinin, një njeri të cilit ai i kish shërbyer skllavërisht për 30 vjet si një vrasës dhe kriminel. Hrushovi nuk i përmendi krimet në të cilat ishte përfshirë, por fjalimi ishte aq shpërthyes sa të mos mbetej sekret për shumë kohë.

Blitz

Flickr

28

Për qind e popullatës së qytetit të Valencias në Spanjë që është aktualisht e papunë.

127

Dollarë çmimi i një kursi trajnimi njëjavësh për prostituta që ofrohej në Valencia që në maj.

25 000

Numri i firmave që duhet të marrë brenda 30 ditëve një peticion i postuar në whitehouse.gov për të marrë një përgjigje.

100 000

Firma mblodhi një peticion për ndarjen e Teksasit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës brenda një jave të postimit të tij nëntorin e shkuar.

Titulli: Sleeping beauty Foto: Armand Sallabanda

Në Facebook Sokol Shameti

Celibashi e mori ftesën për t’u bashkuar me PSnë si ish-kryetar i KQZ që dërgoi të majtën në opozitë. Kreshnik Spahiu teksa ka bërë të njëjtën gjë, e ka derën edhe ai të hapur atje. Më njoftoni kur të prezantohet në skuadër edhe Ben Ristani.

Marsel Lela

Pas tre orësh monitorim Ed Ramës te Fevzo, fillon ta shohësh botën ndryshe.

Emiljano Aleksi

Parlamenti është kaq i çuditshëm. Dikush ngrihet të flasë dhe nuk thotë asgjë. Askush nuk dëgjon, pastaj të gjithë bien dakord...

Erion Dervina

Top batuta e ditës në Fier: “Për atë problem, mos u shqetëso, e kam dallaveraxhuar personalisht.”.

gazetamapo@gmail.com cel: 068 20 55 477

Toksinat mediatike dhe çështje të tjera Përmasat e humbjeve që pësoi industria e qumështit, pas atyre rezultateve mbi aflatoksinën janë dhe rrezikojnë të mbeten të paqarta. Sigurisht, pakkush prej nesh, përfshi edhe veten time, që u skandalizuam në fillim prej pohimeve të analizave, nuk është se do kemi atak në zemër për miliona eurot që rrezikohen sipas Konfindustrisë. Mirëpo edhe pse ka kaluar shkarazi si lajm i parëndësishëm, sigurisht duhet të kemi brerje ndërgjegjeje për 200 fermerët e fshatit Agim, diku në Fier, që thonë se po e derdhin qumështin dhe se lopët e tyre jetojnë në kullota. Ata mbajnë frymën me ato pak qindarka që fitohen prej shitjes me shumicë të qumështit dhe rrezikojnë ta humbasin këtë të ardhur prej zullumit dhe ngutit mediatik për të pohuar që kemi një SKANDAL. Mund të duket sikur po marrin krah dhe dalim kundër interesit të madh: “Më mirë të derdhet ca qumësht se të shtohen të sëmurët me kancer”. Sigurisht që po. Unë jam në listën e konsumuesve të qumështit të dyshuar dhe të them të drejtën më zuri fillimisht paniku. Gjëja e parë që bëra ishte të shfletoja duzina faqesh me materiale prej studiuesve të BE dhe atyre të FDA (Food and Drugs Administration) në SHBA. E gjithë kjo më shumë për të hequr frikën (dhe fajin) prej vetes, se kisha ush-

Vladimir Karaj qyer fëmijën me qumësht toksik dhe gjithë sa mësova dhe ishte çuditërisht qetësuese është se askush nuk na shpëton dot prej aflatoksinës. E pimë, e hamë, e nuhasim. Është e pamundur të ikim prej saj, të paktën edhe për disa vite. Kur shkruam këtu e një javë më parë: “Kemi pirë qumësht kancerogjen, por s’ka vend për alarm”, ishim pikërisht me këtë bindje. Më tej fakti që FDA (0.5) dhe agjencia homologe e BE (0.05) kanë qëndrim të ndryshëm rreth aflatoksinës dhe nivelit që kjo mund të ketë në një litër qumësht, edhe pse nuk i lehtëson prodhuesit shqiptarë që e kanë shkelur rregullin, minimalisht duhej të lehtësonte titujt prej skandalit që nuk ishte aq i madh. D.m.th. kishim kapërcyer vetëm njërin prag e tjetri ishte larg. Sikur kjo të kishte qenë e pamjaftueshme. vendimi i fqinjëve serbë për ta hequr kufirin e BE për aflatoksinën, ishte një tjetër sinjal për t’i zbutur pakëz tonet. Mirëpo media që vdes për SKANDAL, duket se e ka të vështirë të gëlltisë atë që ka bërë dhe ndërkohë fermerët e fshatit Agim duhet të jenë ende duke derdhur qumështin, ndoshta dhe ata të trembur si shumë të tjerë nga helmatisja mediatike që iu bë prodhimit të tyre, që përndryshe është i pastër.

Themelues: Henri Çili. Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku. Speciale: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. . Kultura: Aida Tuci. Suplement: Arta Çano. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

www.krastakrau.blogspot.com

Marketing / Drejtore: Vera Perleka Cel: 068 20 55 437 E-mail 1: v_perleka@yahoo.com E-mail 2: vera_perleka@hotmail.com Menaxhim / Robert Mane Cel: 068 20 55 440


CMYK

16 5.03.2013

Gazeta MAPO

www.mapo.al / gazetamapo@gmail.com

NJOFTIM / REKLAMA

NJOFTIM Banka Crédit Agricole Shqipëri pjesë e Grupit bankar francez Crédit Agricole ka në fokus të aktivitetit të saj interesin dhe komoditetin e klientelës. Me synimin për të rritur cilësinë e shërbimit duke i qendruar gjithmonë e më pranë klientëve të saj, banka njofton se duke nisur nga data 23 Shkurt 2013 dhe në vazhdim do të mbajë të hapura edhe ditën e shtunë degët e saj në qytetet: Tiranë (Dega Kryesore, Dega Usluga), Fier, Elbasan dhe Durrës (Agjencia pranë Portit).

Orari i punës në fundjavë do të jetë: Ora 10.00 – 14.00

Duke shpresuar se ju kemi ardhur sadopak në ndihmë, mirëpresim çdo të shtunë të gjithë klientët e interesuar, për të kryer veprimet bankare sipas nevojave të tyre. www.credit-agricole.al

Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you