Page 1

Faqe 20

Simbolika e drurit mbështetës fiton çmimin "onufri" Alketa Ramaj shpallet fituese me instalacionin "Rritësja". Kryeatri i jurisë: Ishte ekspozitë e vogël në pjesëmarrje Vepra fituese e "Onufrit"

Kryeredaktor Arion Sulo - E premte, 1 shkurt 2013. Numër 820. Viti IV botimit. Çmimi 30 lekë. 1.5 euro. www.mapo.al e-mail: gazetamapo@gmail.com. Adresa: BLV "Gjergj Fishta"

në brendësi

autori i masakrës: Dule: Poli i tretë ka shanse të realizohet, por duhet guxim Kreu i PBDNJ konfirmon distancimin nga Partia Socialiste dhe projektin për një grupim të qendrës. “Partia Socialiste gjatë këtij 4-vjeçari nuk dha shumë beteja politike dhe disa beteja të tjera, i dha vetëm pjesërisht” FAQE 5

Francezët “Derain & Ghavari”, avokatët e Shqipërisë kundër CEZ Zbulohet kompania franceze, e cila do të mbrojë Shqipërinë në betejën me CEZ. Kompania ka pasur më parë një rast të suksesshëm me Shqipërinë, ku ka fituar dëmshpërblimin 300 mijë euro ndaj një kompanie greke FAQE 9

E vrava tim bir se nuk doja nuse të huaj në shtëpi Tragjedia e paralajmëruar/ Sokol Ucaj dhe e fejuara e tij italiane Giulia Baldassari u ekzekutuan vetëm pak kohë pasi kishin qenë në polici, së bashku me kryefamiljarin Engjëll Ucaj. Dy viktimat denoncuan 65-vjeçarin se i kishte kërcënuar me thikë, pasi djali e kishte qëlluar në grindje e sipër. Fjalët para krimit të Engjëll Ucajt: Ju dola borxhit, ju thashë që do t’ju vras! Pendesa në polici dhe tronditja e fqinjëve: Ishin familje korrekte. Ambasada italiane tërheq trupin e Gulias. Faqe 2-3 Sokol Ucaj dhe e fejuara e tij italiane Giulia Baldassari, të ekzekutuar në Elbasan

Harta e mandateve të 2009-s merr 72 vota, PS: Po komprometoni zgjedhjet Raporti: Grupet shqiptare, rol kyç në trafikun e heroinës, bashkë me turqit

FAQE 7

op-ed / 10-11

Debati PS-PD/ Ruçi: Po shkelni Kushtetutën, Kodin dhe Rregulloren e Kuvendit, zgjedhjet po komprometohen që në nisje. Patozi: Edi Rama sheh pas çdo kaçubeje një diversant, Kuvendi thotë fjalën e fundit

NgërÇ

NGA bujar kapexhiu

Shqipëria festoi 100-vjetorin e pavarësisë në muajin nëntor. Ishte koha për...

Modelja e njohur flet për jetën private dhe planet në karrierë, por edhe për takimin interesant me këngëtarin e famshëm në Amerikë

E vërteta fillon si blasfemi

Ermal Merdani, në një lidhje të re me studenten e farmacisë

U mahnita me një shkrim të Enkel Demit me titullin “E drejta e ortodoksëve për koment Arben Kallamata të reaguar”... Përballë mëkatarit

6 rrethe

përfshirë në një debat të gjatë para se të kalonin në votim, ku socialistët kanë akuzuar se kjo është në shkelje të plotë të Kushtetutës, të Kodit Elektoral dhe të procedurave parlamentare, ndërsa demokratët janë shfajësuar se Kuvendi është në tagrin e vet për të vepruar, sa herë që një forcë politike do tentojë të bllokojë procesin zgjedhor... Faqe 4

koment / 11

suplement

Afërdita Dreshaj: Ju rrëfej jetën time të re dhe takimin me Justin Bieber

Koalicion partish apo koalicion numëruesish

koment Roland Lami

Kuvendi voton hartën elektorale të 23 qershorit sipas ndarjes së vitit 2009. Me 72 vota pro të mazhorancës, 63 kundër të opozitës dhe votën abstenim të Vangjel Dules, është miratuar vendimi për ndarjen e mandateve për çdo zonë zgjedhore, sipas llogarive të bëra edhe në vitin 2009. Ashtu siç edhe pritej, opozita dhe mazhoranca janë

Djali simpatik i Big Brother, së fundmi është bërë pjesë e Partisë Demokristiane FAQE 13-17

Trafik ikonash e kryqesh drejt Greqisë, pranga 23-vjeçarit nga Tirana Policia e Gjirokastrës ka bllokuar në Kakavijë një të ri, në çantën e të cilit ndodheshin kryqe e piktura, por edhe pjesë ikonostasi e epitafesh. Agjentët e Kakavijës kryejnë verifikimet dhe ia kalojnë çështjen Krimeve të Rënda

CMYK

Faqe 16

Rudina Xhunga

Apatia dhe qeveria Evgenija Çirikova, është një ruse tipike, 35-vjeçare, bionde me sy bojëqielli dhe dy diploma, në inxhinieri motorësh të avionëve dhe ekonomi. Në fakultet njohu burrin e ardhshëm dhe bashkë nisën karrierën pranë byrosë së kërkimeve të industrive “AZLK”, e njohur për prodhimin e veturave. Më vonë u shkëputën për të themeluar së bashku firmën “Ezop”, e profilizuar për teknologjitë e sigurimit të centraleve bërthamorë. Prindërit e saj, babai docent në kërkimet bërthamore dhe nëna nëpunëse shtetërore, nuk kishin çfarë të kërkonin më mirë për vajzën e tyre. Me lindjen e dy fëmijëve, çifti i ri vendos të banojë në një lokalitet të quajtur Çiminski, në periferi të Moskës, për hir të pyllit, borës dhe ajrit të pastër...


2

MAPO

E premte 1 shkurt 2013 www.mapo.al

f kus

Ambasada italiane ka marrë përsipër që të kryejë ekspertizë të posaçme për të përcaktuar shkaqet e vrasjes dhe gjendjen fiziologjike në të cilën ndodhej 24-vjeçarja

Fqinjët të shokuar: Ishin njerëz të mirë,nuk mund të shkonte deri këtu Përcillet për në banesën e fundit 27-vjeçari Sokol Ucaj, trupi i pajetë i Giulia Baldassarrit është tërhequr nga ambasada italiane në Tiranë Vrasja e dyfishtë i ka befasuar të gjithë fqinjët e familjes Ucaj. Ata njihen si një familje absolutisht normale në lagjen ku banojnë. Komshinjtë flasin vetëm fjalë të mira si për autorin e vrasjes ashtu edhe për djalin e nusen e tij. Engjëll Ucaj kishte vite që kish ardhur nga Laçi e ishte sistemuar me punë dhe banim në këtë qytet. Për një kohë të gjatë ka punuar në Kombinatin Metalurgjik, pastaj si elektricist e kishte pak vite që kishte dalë në pension. Djali i vetëm, Sokoli, punonte si emigrant në zonën e Palermos të Sicilisë. Prej disa kohësh ai ishte kthyer në vendlindje për t’u martuar me shtetasen italiane Giulia Baldassarri. Administratori i pallatit në lagjen ‘Sul Paprri’ ku banonte familja Ucaj, Fadil Shabanaj, shprehet se nuk kishte konstatuar shqetësime tek Engjëll Ucaj dhe se nuk kishte dëgjuar për grindjet familjare. “Unë kujdesem për pallatin. Jam administrator. I takoj të gjithë banorët. Me Engjëllin përshëndeteshim çdo ditë. Ishte një familje krejt normale. Nuk kisha vënë re asnjë shqetësim. Dukej sikur gjithçka shkonte për mrekulli. Ishin mjaft korrekt në pagesat dhe shërbimet e pallatit”. Administratori pohon se edhe djali me nusen ishin të rinj të emancipuar. “Edhe djali ishte i edukuar. Po kështu edhe nusja italiane. Djali erdhi para disa kohësh bashkë me të fejuarën e tij. Këmbeheshim shpesh dhe ata më përshëndesnin me buzëqeshje. Asnjë fjalë nuk kisha dëgjuar për ata. Është krejt e pa pritur ajo që ndodhi. Na ka shokuar të gjithëve.” Pronari i një minimarketit aty pranë, Leonard Abdihoxha, shprehet se ata ishin një familje pa shqetësime në lagje. “Vinin pothuaj çdo ditë në dyqanin tim. Ka qenë mjaft korrekt në pagesa. Nuk merrnin asnjëherë veresie. Engjëllin e takoja çdo ditë. Vinte përshëndeteshim e këmbenim mendime për gjëra të përditshme. Bënin një jetë krejt normale. Më duket mjaft e pa besueshme ajo që ka ndodhur. Nëse ka qenë ashtu siç flitet, mendoj se paragjykimi që djali të martohej me një italiane nuk duhej të shkonte deri në vrasje. Është një ngjarje shumë e rëndë”. Dje pasdite Sokol Ucaj është përcjellë për në banesën e fundit. Ndërsa për nusen italiane është interesuar ambasada e Italisë në vendin tonë, duke u kujdesur për transportimin e trupit të saj për në vendlindje. F.Salliu

Giulia Baldassarri

24-vjeçarja s’ka qenë shtatzënë. Ambasada: Ekspertizë të posaçme Sipas të dhënave paraprake të ekspertizës, Giulia Baldassarri nuk ka qenë shtatzënë. Ekspertët në Elbasan kanë kryer disa verifikime të përgjithshme pa hyrë në detaje, pasi me kërkesë të ambasadës italiane trupi është nisur drejt morgut në Tiranë. Madje, ambasada italiane ka marrë përsipër që të kryejë ekspertizë të posaçme për të përcaktuar shkaqet e vrasjes dhe gjendjen fiziologjike në të cilën ndodhej 24-vjeçarja. Nëse procedurat përfundojnë shpejt, trupi do të niset drejt vendlindjes gjatë ditës së sotme. Sokol Ucaj dhe Giulia Baldassarri

Vrasja pas sherrit, gruaja e autorit kërkoi ndihmën e policisë Ishte një familje krejt normale. Nuk kisha vënë re asnjë shqetësim. Dukej sikur gjithçka shkonte për mrekulli. Ishin mjaft korrekt në pagesat dhe shërbimet e pallatit”

Ngjarja e rëndë në Elbasan ndodhi rreth orës 20.00 të ditës së enjte, ndërsa mësohet se më herët babë e bir kishin qenë të shoqëruar në polici. Engjëll Ucaj nuk ishte dakord që djali i tij 27 vjeç kishte një nuse italiane, për shkak të kësaj, ai është grindur me të birin, i cili duke mos duruar dot fjalët e të atit, e ka qëlluar këtë të fundit. Ky, sipas policisë dhe dëshmitarëve, është fillimi i tragjedisë me dy të vrarë në Elbasan. Ka qenë gruaja e autorit të vrasjes së dyfishtë, Rajmonda, që ka njoftuar policinë pak para krimit, pasi më herët blutë ishin njoftuar se në familje kishte grindje. Sipas

burimeve nga policia, në momentin e vrasjes ajo ka qenë poshtë pallatit, në pritje të patrullës së bluve për t’i orientuar ata për nga hyrja ku banonte. Megjithatë, tragjedia nuk është mundur të shmanget. Ende pa arritur uniformat blu, nga brenda apartamentit janë dëgjuar breshëri automatiku. Për çiftin nuk ka pasur asnjë mundësi shpëtimi. Ata kanë mbetur të vdekur në vend, si pasojë e plumbave të shumtë të marrë në trup. Forcat e policisë që kanë qenë aty pak minuta pas ngjarjes, thanë se kanë arrestuar 65-vjeçarin Ucaj, i cili nuk ka bërë rezistencë.

Sokol Ucaj


E premte 13 qershor 1 shkurt 2013 2010 www.gazetamapo.com www.mapo.al

05 3

MAPO

Të tre kanë qenë disa orë të shoqëruar në komisariat, ku pas disa procedurave janë lënë të lirë, ndërsa policia ka menduar se grindja ishte sqaruar.

Fjalët para krimit të Engjëll Ucajt: Ju dola borxhit, do t’ju vras Policia pati për disa orë të shoqëruar babë e bir dhe vajzën nga Italia, dy viktimat denoncuan 65-vjeçarin se i kishte kërcënuar me thikë, pasi djali e kishte qëlluar

Reagime në Macerata, shoqja e ngushtë: Pas një jave do takoheshim Giulia Baldassarri rezulton e diplomuar në shkenca informimi në Universitetin e Maceratit dhe punonte në liceun Sociopsiko-pedagogjik të Giacomo Leopardi dhe mesa duket ajo nuk kishte menduar të ngulitej edhe për mjaft kohë në Elbasan. Një mike e saj, që shkruan se ka qenë prej kohësh shoqe banke me të ndjerën, thotë se pas disa ditësh do të pinin një kafe, duke lënë të kuptohet se vajza do të kthehej në Itali. Policia thotë se ka të dhëna që arsyet e kthimit të tyre në Elbasan kishin të bënin me penalizimin që kishte marrë i riu Sokol Ucaj në Itali, ku sipas tyre ai kishte qenë i dënuar dhe nuk mund të kthehej për disa vite. “Mirupafshim o shoqe e dashur e bankës, folëm një javë më parë... e lamë që të takoheshim

Faqja e Facebookut e shoqes së viktimës

dhe të pinim një kafe bashkë... pastaj sot (dje) në mëngjes një lajm tragjik. Yll ma ndriço rrugën atje lart, të dua shumë për gjithmonë. Shoqja jote Olly”, shkruhet në mesazhin në murin e Facebook të Olimpia. P, shoqe universiteti e të ndjerës.

Kjo duket një ngjarje e paralajmëruar, pasi para se të ndodhte vrasja Engjëll Ucaj dhe djali kanë qenë të shoqëruar në polici, pasi ai i kishte kërcënuar ata me thikë. Sipas policisë, kërcënimi kishte ndodhur kur djali kishte kthyer dorë ndaj babait, ndërsa ishte në gjendje të dehur.

Vrasja e dyfishtë në Elbasan, ishte paralajmëruar. Policia kishte marrë vetëm disa orë para krimit një denoncim nga viktimat Sokol Ucaj dhe Giulia Baldassarri, të cilët denonconin se pas një sherri me fjalë i arrestuari për krimin, Engjëll Ucaj, i kishte kërcënuar me thikë se do t’i vriste. Të tre kanë qenë disa orë të shoqëruar në komisariat, ku pas disa procedurave janë lënë të lirë, ndërsa policia ka menduar se grindja ishte sqaruar. Motivet e sherrit, sipas policisë, kanë të bëjnë me gjendjen ekonomike në familje, ndërsa mbetet si motiv edhe kundërshtimi që babai kishte për nusen e të birit, ndërsa shpërthimi ka arritur në momentin që djali ka kthyer dorë babait, ndërsa ishte në gjendje të dehur. Në dëshminë e dhënë në polici autori pranoi se nuk e donte nusen italiane.

Sokol Ucaj dhe Giulia Baldassarri

Hetimet

Policia e ka pasur të vështirë të japë detaje të sakta për ngjarjen dhe ka qenë kontradiktore në emra. Megjithatë një ditë më pas në komunikatën zyrtare bëhet e ditur se ngjarja “ka ndodhur në lagjen ‘Sulë Paprri’, ku shtetasi Engjëll Ucaj i datëlindjes 1946 ka ekzekutuar me armë zjarri djalin Sokol Ucaj, 27 vjeç dhe shtetasen italiane Giulia Baldassarri, 24 vjeç”. Sipas policisë, ngjarja ka ndodhur si pasojë e konflikteve të vazhdueshme familjare mes Engjëll Ucajt dhe djalit Sokol Ucaj, grindje që sipas policisë ishin për shkaqe ekonomike. Pas një konflikti në banesë, ai ka qëlluar në drejtim të tyre me armë automatike duke i lënë të vrarë. Kjo duket një ngjarje e paralajmëruar, pasi para se të ndodhte vrasja Engjëll Ucaj dhe djali kanë qenë të shoqëruar në polici, pasi ai i kishte kërcënuar ata me thikë. Sipas policisë, kërcënimi kishte ndodhur kur djali kishte kthyer dorë ndaj babait, ndërsa ishte në gjendje të dehur. Pasi palët janë “sqaruar” në komisariat atë e bir janë kthyer në banesë. Por grindja ka nisur më e ashpër se më parë. Madje para se t’i vriste, 68-vjeçari, sipas policisë, u është shprehur se “ju dola borxhit, ju thashë që do t’ju vras”. Ekspertët

Sokol Ucaj dhe Giulia Baldassarri kanë vdekur në vend si pasojë e plumbave që kanë marrë në pjesë të ndryshme të trupit. Ekspertët ende nuk kanë dalë m e ve r s i o n i n z y r t a r n ë s e

Ekspertët e policisë duke transportuar trupin

2 4-v j e ç a r j a it a l i a n e i s ht e shtatzënë. Pista kryesore e hetimeve mbetet ajo e kundërshtive që ka pasur 68-vjeçari që djali të mos martohej me një vajzë italiane. Por policia dhe grupi hetimor pohuan se janë duke investiguar edhe në pista të tjera, siç është ajo për motive ekonomike. Detaje rreth ngjarjes priten të zbardhen në seancën e parë gjyqësore në ngarkim të Engjëll Ucajt, që do të zhvillohet në Gjykatën e Elbasanit. Hetuesit kanë marrë në pyetje 68-vjeçarin edhe se ku mundi ta sigurojë armën e zjarrit dhe ai ka thënë se e kishte ruajtur atë që prej vitit 1997, ndërsa në sekuestro pas krimit janë marrë edhe dy thika që janë gjetur në shtëpi, me të cilat mendohet se është bërë kërcënimi. Ndaj Engjëll Ucajt është ngritur akuza e “vrasjes në rrethana cilësuese dhe armëmbajtje pa leje. Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar automatiku tip kallashnikov model 56, krehëra me fishekë si dhe një thikë.

Dëshmia

Pasi kishte vrarë dy të rinjtë, 65-vjeçari Ucaj është dorëzuar pa rezistencë dhe ua ka hapur vetë derën punonjësve të policisë, duke u zgjatur duart për t’i vënë prangat, ndërsa ka shfaqur pendesë gjatë marrjes në pyetje edhe pse ka këmbëngulur se i biri e kishte dhunuar. Gjatë marrjes në pyetje, Engjëll Ucaj ka pohuar se “E vrava djalin, pasi nuk doja nuse të huaj në shtëpi. Nuk e di se si e bëra këtë vrasje. Ju thashë që djali më dhunonte, që nga dita që më solli në shtëpi nusen e tij, dhe më thoshte që kjo do të jetojë me ne. Jam penduar, se e kisha si dritë sysh, ashtu sikundër jam penduar edhe për vajzën e huaj që e vrava. Nuk di çfarë të them më shumë. Kjo ndodhi për një moment, dhe as vetë nuk e di sesi e bëra me dorën time një gjë të tillë.” Autori i vrasjes së dyfishtë ka dorëzuar dhe armën e krimit, dhe ka deklaruar se atë e mbante në banesë që nga viti 1997. F.Salliu


4 7465 02

MAPO

E mërkurë, 8 qershor 2011 13 qershor 2012 www.mapo.al www.gazetamapo.com

politikë

Mazhoranca ka mbrojtur nismën për të ndarë mandatet sipas të dhënave të 2009-s, duke theksuar se kjo është një ndarje e bërë me konsensus

OPOZITA KUNDËR

Harta e mandateve të 2009-s merr 72 vota, abstenon Dule Debati PS-PD/Ruçi: Po shkelni Kushtetutën, Kodin dhe Rregulloren e Kuvendit, zgjedhjet po komprometohen që në nisje. Patozi: Edi Rama sheh pas çdo kaçubeje një diversant, Kuvendi thotë fjalën e fundit Fejzi Braushi

Kuvendi voton hartën elektorale të 23 qershorit sipas ndarjes së vitit 2009. Me 72 vota pro të mazhorancës, 63 kundër të opozitës dhe votën abstenim të Vangjel Dules, është miratuar vendimi për ndarjen e mandateve për çdo zonë zgjedhore, sipas llogarive të bëra edhe në vitin 2009. Ashtu siç edhe pritej, opozita dhe mazhoranca janë përfshirë në një debat të gjatë para se të kalonin në votim, ku socialistët kanë akuzuar se kjo është në shkelje të plotë të Kushtetutës, të Kodit Elektoral dhe të procedurave parlamentare, ndërsa demokratët janë shfajësuar se Kuvendi është në tagrin e vet për të vepruar, sa herë që një forcë politike do tentojë të bllokojë procesin zgjedhor. Opozita

I pari që e ka marrë fjalën në emër të opozitës ka qenë sekretari për çështjet zgjedhore, Damian Gjiknuri, i cili ka bërë të ditur se nisma për të ndarë mandatet sipas skemës së vitit 2009 është antikushtetuese, nuk respekton barazinë e votës dhe në këtë rast Kuvendi po uzurpon kompetencat e KQZ-së. “Me këtë tentativë të mazhorancës për të ndarë në mënyrë të dhunshme dhe të njëanshme mandatet, po konsumohet një krim i dyfishtë elektoral dhe njëkohësisht një krim i dyfishtë shtetëror. Po uzurpohet pushteti në mënyrë të paligjshme dhe po shtypet barazia e votës së shqiptarëve”,

- tha Gjiknuri. Ai nuk ka lënë pa sulmuar juristët e PD-së, të cilët i konsideron autorë të këtij akti, që sipas tij po krijon precedent të rrezikshëm juridik. “Çfarë duan të bëjnë këta zotërinjtë me këto mendjet e ndritura juridike? Kanë filluar të krijojnë mutacione juridike të rrezikshme. Perversitete do t’i quaja. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve urdhërohet politikisht të mos marrë vendim”, tha Gjiknuri. Ndërkohë që Gramoz Ruçi, duke folur në emër të grupit parlamentar, ka theksuar se kjo nismë bie ndesh me tri norma ligjore, Kushtetutën, Kodin Zgjedhor dhe me Rregulloren e Kuvendit ku përcaktohen dhe procedurat parlamentare. “Ristani u hoq për ato gjëra që u hoq, e çuam që të monitorojë procesin e zgjedhjeve jo më në KQZ, por në Ministrinë e Brendshme, që merret me zgjedhjet dhe sot na vjen përsëri vendimi i Ristanit. Atë vendim që ne e kemi miratuar dhe e kemi miratuar me konsensus të plotë. Jemi në shkelje të plotë të kushtetutës, në shkelje të plotë të kodit elektoral, në shkelje të plotë të precedentëve dhe të procedurave tona parlamentare”, - tha Ruçi. E megjithatë, para se të mbyllte fjalën e tij, ai i ka bërë një ofertë të hapur mazhorancës për kompromis, duke i kërkuar që të mos e votojë dhe për ta zgjidhur çështjen me negociata. Në të kundërt - tha Ruçi,- procesi zgjedhor i 23 qershorit kompromentohet që në nisje. Mazhoranca

Nga ana tjetër, deputetët e mazhorancës kanë mbrojtur nismën për të ndarë mandatet sipas të dhënave të 2009-s, duke theksuar se kjo është një ndarje e bërë me konsensus dhe është bërë e detyrueshme për shkak të bllokimit të KQZ-së nga opozita. “Sot ju kërkoni që Berati të mbahet me 7 mandate? Pse? Thjesht dhe vetëm se ju mendoni po me të njëjtat përllogaritje matematikore, që bën

Nga seanca e djeshme parlamentare

Ndarja e mandateve sipas qarqeve 1. Qarku Berat 2. Qarku Dibër 3. Qarku Durrës 4. Qarku Elbasan 5. Qarku Fier 6. Qarku Gjirokastër 7. Qarku Korçë 8. Qarku Kukës 9. Qarku Lezhë 10. Qarku Shkodër 11. Qarku Tiranë 12. Qarku Vlorë po i njëjti i marrë politik, atë të fundit mandat t’ia hiqni LSI-së, sepse mendoni tashmë dhe kjo është e vërtetë, që ju nuk mund të arrini një aleancë politike parazgjedhore me LSI. Shihni sesa banale është e gjithë sjellja apo qasja juaj politike në këtë pro-

8 mandate 6 mandate 13 mandate 14 mandate 16 mandate 5 mandate 12 mandate 4 mandate 7 mandate 11 mandate 32 mandate 12 mandate ces. Me këtë vendim të sotëm goditet strategjia e bllokimit që është transpozuar tashmë nga ky ambient në KQZ”, - tha deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj. Ndërkohë që kreu i grupit, Astrit Patozi, ka theksuar se Kuvendi po ushtron të drejtën e tij

për të mos lejuar që procesi zgjedhor të bllokohet. “Ky është një debat i pastër politik, për shkak të Edi Ramës, i cili sheh pas çdo procedure rutinë një komplot kundër tij dhe pas çdo kaçubeje një diversant, që i kërcënon ëndrrën për pushtet. Ky projekt (i KQZ) nuk u miratua kurrë, sepse përfaqësuesit e opozitës në KQZ refuzuan të kryejnë detyrimin e tyre ligjor, për shkak të urdhrit politik. Vetë Partia Socialiste nuk e ankimoi asnjëherë çështjen në Kolegj, duke i mbyllur rrugën çdo shqyrtimi tjetër dhe, po sipas Kodit Zgjedhor, çështja i kaloi Parlamentit, i cili në çdo rast thotë fjalën e fundit”, - tha Patozi. Në fund të debateve, Kuvendi votoi me 72 vota pro të mazhorancës (mungonte në votim kryeministri Sali Berisha), 63 vota kundër të opozitës dhe votën abstenim të Dules, ndërkohë që Gazmend Oketa i pranishëm në sallë nuk arriti të votojë, ndoshta për shkak të një problemi me elektronikën.

Blushi: Zgjedhje pa dy palë nuk mund të ketë Deputeti socialist Ben Blushi ironizoi mazhorancën për mandatet, kur tha se po vepron si në një lojë futbolli, ku ai që ka fituar kampionatin e parë vendos dhe rregullat për kampionatin e ri Deputeti socialist, Ben Blushi duke folur dje gjatë seancës parlamentare për debatin për ndarjen e mandateve, i ka kërkuar mazhorancës që ta trajtojë opozitën si palë në zgjedhje dhe për rrjedhojë dhe rregullat e lojës elektorale t’i përcaktojnë bashkë dhe jo në mënyrë të njëanshme. “Të qenit palë nuk na e fal askush, por të qenit palë ka një funksion në çdo lloj loje, aq më shumë në atë politike: Të kesh dety-

rimin dhe të drejtën që rregullat e lojës t’i përcaktosh bashkë me kundërshtarin. Ne nuk duam të qeverisim bashkë me ju. Duam vetëm një gjë. Ti bëjmë zgjedhjet bashkë. Sepse pa bërë zgjedhjet bashkë nuk ka zgjedhje. Dhe zgjedhje pa dy palë nuk mund të ketë”, - tha Blushi në fjalën e vet. Duke i qëndruar logjikës se rregullat e lojës duhen caktuar së bashku, Blushi ka ironizuar vendimmarrjen e mazhorancës për ndarjen e mandateve, duke deklaruar se ajo i ngjan një loje futbolli ku ai që ka fituar kampionatin e parë vendos dhe rregullat për kampionatin e ri. “Ajo që po bëni sot ju është njësoj si një kampionat futbolli, ku ai që ka fituar kampionatin pararendës, vendos për rregullat e kampionatit të ri. Ai vendos të luajë vetë me 11 lojtarë dhe ekipet kundërshtare të luajnë me 10. Këtë po vendosni sot ju. Ose

që porta juaj të jetë më e vogël dhe porta jonë më e madhe. Po kjo nuk mund të ndodhë. Nuk ka as kampionat, nuk ka as lojë në këto kushte. Prandaj po ju them zotërinj që ta fillojmë lojën në kushte të barabarta”, - tha Blushi. Ai është treguar edhe më i guximshëm se kolegët e vet, kur ka deklaruar se opozita ishte e gatshme që të pranonte dhe një ndarje nga Kuvendi, ashtu siç edhe po bëhej, por kjo duke respektuar të dhënat e lëvizjes së popullsisë, siç edhe i ka servirur Ministria e Brendshme. “Ju thoni sot që e bllokoi KQZja. E zëmë se është e vërtetë, e zëmë se KQZ-ja për shkakun tonë e bllokoi ndarjen e zonave. Po kemi ne të drejtë sot, ta ndajmë ndryshe Shqipërinë? Jo. Këtë po ju themi pra. Na konsideroni si palë, sepse jemi palë dhe hajde ta vendosim në Parlament” - tha Blushi.

“Ju thoni sot që e bllokoi KQZ-ja. E zëmë se është e vërtetë, e zëmë se KQZ-ja për shkakun tonë e bllokoi ndarjen e zonave. Po kemi ne të drejtë sot, ta ndajmë ndryshe Shqipërinë? Jo"


e PREMTE, 1 SHKURT 2012 www.mapo.al

politika

MAPO

5

Rama: Politikës nuk i duroja dot as erën TIRANË Kryesocialisti Edi Rama i është futur politikës, edhe pse shumë vite më parë ka pasur një marrëdhënie të keqe me të. Para të rinjve të FRESh, duke folur për sportin, Rama tha se dikur kur merrej me sport, ai i qëndronte larg politikës. “Mua ma mori sportin politika, i rrija larg se nuk i duroja dot as erën, politikës”, u shpreh ai. Sipas kryesocialistit, ky mendim i

tij i dikurshëm mori rrjedhë tjetër sepse, siç theksoi ai, hyrja në politikë ka një qëllim, bërjen të mundur të gjërave. “Por, politika si një pasion i brendshëm i çdo njeriu që dëshiron të bëjë gjithçka që gjërat të ndryshojnë që fundi i viteve 80, vigjilja e viteve 90 dhe instinkti i ndryshimi, era e ndryshimit e sigurisht dëshira për ndryshimin dhe unë kështu preferova në

vend të merresha me sport çdo ditë, i dedikohesha kësaj pjese që ishte komplementare me aktivitetin politik. Sot e besoj tërësisht se politika është t’i jepet njeriut të zakonshëm jo për t’u bërë politikan, por për të bërë të mundura bashkë me të tjerët, gjëra që nuk janë të mundura”, tha Rama F.Cenko

Dule: Poli i tretë ka shanse të realizohet, por për këtë duhet guxim Kreu i PBDNJ: “Partia Socialiste gjatë këtij 4-vjeçari nuk dha shumë beteja politike dhe disa beteja të tjera, i dha vetëm pjesërisht dhe këto, sigurisht që kanë dhënë efektet e tyre në këto katër vite” TIRANË Kur mbeten edhe pak muaj para zgjedhjeve të ardhshme parlamentare, Partia e Bashkimit për të Drejtat e Njeriut e sheh veten larg koalicionit me PS-në, por afër një koalicioni të ri, (apo poli të tretë) me partitë e vogla. Ideja e tij për krijimin e një poli të tretë në skenën politike shqiptare lidhet edhe me shumë pakënaqësi që ai ka ndaj PS-së dhe mënyrës se si ajo ka bërë opozitë. “Ne për disa aspekte, shpeshherë të parëndësishme, ndajmë qëndrime të ndryshme me Partinë Socialiste. Edhe për mënyrën e të bërit opozitë ne kemi kërkuar një opozitë më koherente, me një vizion strategjik dhe taktika koherente dhe efikase. Gjë që ka munguar. I takonte asaj që ta kishte orientuar aktivitetin opozitar në drejtime të tjera, që do ta kishin vënë në pozitë shumë më të vështirë sesa është sot qeverinë…Partia Socialiste gjatë këtij 4-vjeçari nuk dha shumë beteja politike dhe disa beteja të tjera, i dha vetëm pjesërisht dhe këto, sigurisht që kanë dhënë efektet e tyre në

Vangjel Dule

këto katër vite, që u janë faturuar partive respektive. Por ajo çka është më e rëndësishme, u janë faturuar zhvillimeve politike”,- tha dje Dule në një intervistë për tv “Klan”. Për pasojë, Dule e hedh vështrimin diku tjetër për të normalizuar situatën politike në vend. “Është një kënaqësi që kjo ide e hedhur prej vitesh (poli i tretë), ka shanse që për momentin teorike, të realizohet. Se sa dhe se si mbetet për t’u parë. Kjo kërkon guxim politik nga forca politike të caktuara, duke mënjanuar egoizmat dhe duke ia vënë të gjitha resurset normalizim-

it të klimës politike”, - tha Dule. Pak ditë më parë, kryetari i PBDNJ-së, Vangjel Dule la qartazi të kuptohet se nuk do të bëjë koalicion me dy partitë e mëdha sa kohë që ato do të përfshinin në koalicionet respektive AK-në dhe PDIU-në, që për Dulen cilësohen si parti antidemokratike. Negociatat e partive kryesore me dy partitë në fjalë, kryetari i PBDNJ-së i ka parë me kriticizëm dhe jo vetëm. Ai shpreh pakënaqësinë e tij edhe për faktin se PS e PD nuk arritën të gjejnë konsensusin për marrjen e statusit të vendit kandidat. “Duhet të ishte gjetur ko-

Është një kënaqësi që poli i tretë, ide e hedhur prej vitesh, ka shanse që për momentin teorike, të realizohet. Se sa dhe se si mbetet për t’u parë"

Berisha: Fidel Ylli nuk e lexon dot Kushtetutën, se ia kanë mbuluar miliardat Kryeministri komentoi dje në Facebook se Kuvendi do të miratonte po dje kërkesën për në Gjykatën Kushtetuese. Por ndryshe nga sa deklaroi, Kuvendi nuk e mori në shqyrtim TIRANË Kryeministri Sali Berisha e filloi ditën e djeshme me një mesazh të dërguar në Facebook për mandatin e Fidel Yllit. “Mirëmëngjes të dashur miq! Një ambasador që kishte qenë avokat shumë i njohur më tha një herë se: Kam pasur disa klientë miliarderë që kishin vjedhur nga një miliardë dollarë, por problemi i tyre më i madh ishte se çdonjëri prej tyre donte të vidhte edhe një tjetër miliard. I tillë është dhe rasti i supermiliarderit të kupolës së PS-së, Fidel Ylli, për të cilin Parlamenti voton sot (dje) për t’i kërkuar Gjykatës Kushtetuese heqjen e mandatit”, shkruan Berisha. Por ndryshe nga sa komentoi Kryeministri, gjatë ditës së djeshme për rastin “Ylli” nuk u mblodh Këshilli për Rregulloren dhe Mandatet, e aq më shumë të bëhej

Kryeministri Berisha

pjesë e diskutimeve në Kuvend. Ndërkohë, kreu i ekzekutivit citoi në faqen e tij në Facebook se Fidel Ylli ka shkelur Kushtetutën. “Kushtetuta e vendit i ndalon deputetit të nxjerrë përfitime nga pasuria publike. Z.Fidel Ylli shumë muaj pasi është bërë deputet i ka shitur motrës frekuencën publike të radios që menaxhonte sikur të ishte pronë familjare. Motra që jetonte me një rrogë modeste, një mëngjes të bukur, lumturisht dhe papritmas u gdhi miliardere dhe i pagoi vëllaçkos miliar-

“Edhe për mënyrën e të bërit opozitë, ne kemi kërkuar një opozitë më koherente, me një vizion strategjik dhe taktika koherente dhe efikase"

der qindra milionë lekë për frekuencën publike të radios që bleu prej tij. Fideli i Partisë nuk ka faj! Jo, fajin e kanë miliardat që gabimisht kishin mbuluar dhe bërë të palexueshme për të nenet e Kushtetutës”, - shkruan Berisha. Demokratët kanë paraqitur në Kuvend një kërkesë, ku kërkojnë që Gjykata Kushtetuese të shpallë papajtueshmërinë e mandatit të Fidel Yllit me Kushtetutën për shkak të konfliktit të interesit. Sipas deputetëve demokratë, Fidel Ylli gjatë vitit 2009, kohë kur kishte marrë mandatin e deputetit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka zotëruar një radio private në kundërshtim të hapur me Kushtetutën dhe ligjin “Për parandalimin e konfliktit të interesave”, pasi frekuencat radiotelevizive konsiderohen pasuri publike. PD-ja vlerëson se Fidel Ylli ka kryer shkelje flagrante të nenit 70 të Kushtetutës, ku përcaktohen dhe rastet e papajtueshmërisë së mandatit të deputetit. Sipas tyre, deputeti socialist ka rezultuar të ketë qenë ortaku i vetëm i radios “House of Arts” deri në dhjetor të vitit 2009, ndërkohë që ai ishte shpallur deputet me vendim të KQZ-së që në gusht të këtij viti.

hë më parë konsensusi mes dy aktorëve më të mëdhenj të politikës, PD dhe PS dhe me konsensus integrimi i vendit duhej të ishte vendosur mbi ballafaqimin politik të ditës”, - tha ai. PBDNJ nuk ishte e pranishme as në tryezën e pak ditëve më parë që mblodhi kryetari i PS-së, Edi Rama. Ai e anuloi pjesëmarrjen në momentin e fundit, ndërkohë që Rama bëri publik koalicionin e ardhshëm për zgjedhjet e qershorit. Në këtë koalicion marrin pjesë 27 parti politike, mes tyre edhe PDS e Paskal Milos dhe PSD e Skënder Gjinushit. N.Perndoj

Rama: Asnjë punonjës policie nuk do të largohet për bindje politike TIRANË Kryesocialisti Rama ka premtuar se kur PS-ja të vijë në pushtet asnjë punonjës i Policisë së Shtetit nuk do të largohet nga detyra, nëse ai është profesionist. “Garantojmë të gjithë ata që sot e kanë të pamundur t’i shërbejnë shtetit, sepse janë lënë rrugëve, se do t’u krijojmë kushtet dhe mundësitë që të tregojnë veten duke i shërbyer shtetit përmes Policisë së Shtetit. Asnjë qindarkë e investuar nga populli shqiptar përmes taksave, apo nga miqtë dhe partnerët ndërkombëtarë, përmes të gjithë atyre programeve të trajnimit dhe kualifikimit, nuk do të shkojë dëm dhe asnjë person i kualifikuar nuk do të mbetet pa u testuar se çfarë mund të japë dhe ku mund ta japë, pavarësisht simpative të tij politike”, është shprehur Rama. Gjatë tryezës ai deklaroi se garantimi i jetës së qytetarit dhe pronës janë jashtë kontrollit të policisë, ndërsa kontributet që shqiptarët paguajnë për këtë shërbim janë marramendëse. Rama iu kundërpërgjigj reagimit të Ministrisë së Brendshme, duke e akuzuar këtë të fundit për shifrat në rritje të kriminalitetit dhe korrupsionit. F.Cenko


6

MAPO

e PREMTE, 1 SHKURT 2012 www.mapo.al

rrethe

Dyshime për fara opiumi, pranga 51-vjeçarit Një qese me  fara të zeza,  me peshë rreth 300 gram, e cila dyshohet se mbante opium ka vënë në pranga shtetasin 51-vjeçar  Shefqet Sefa. Policia e Lushnjës ka deklaruar se arrestimi  është kryer pasditen e djeshme në banesën e Sefës. Informacionet në rrugë operative kanë çuar policinë

në banesën e këtij të fundit.  Kontrolli i ushtruar në banesë dhe në magazinën ngjitur me  të, ka  gjetur   një sasi prej rreth 300 gram fara të zeza, që dyshohet të jenë farë opiumi. Që në momentin e arrestimit, Shefqet Sefa ka hedhur poshtë pretendimet e bluve, duke argumentuar se  ajo qese

është blerë prej tij nga një person si çaj i zi  dhe që ai do ta përdorte për ta pirë. Pavarësisht deklarimeve, ai është arrestuar me akuzën e mbajtjes së lëndëve narkotike. Njëkohësisht, policia ka nisur aksionin për identifikimin  e personit që ka shitur farërat.

Zjarr në një pikë karburanti, dëmtohet i riu Pogradec Zjarr në një pikë

Materialet e vjedhura

Trafik ikonash e kryqesh drejt Greqisë, pranga 23-vjeçarit nga Tirana Policia e Gjirokastrës ka bllokuar në Kakavijë një të ri, në çantën e të cilit ndodheshin kryqe e piktura, por edhe pjesë ikonostasi e epitafesh. Agjentët e Kakavijës kryejnë verifikimet dhe ia kalojnë çështjen Krimeve të Rënda Gjirokastër Bagazhi i tij i ud-

hëtimit drejt Greqisë ishte i mbushur me vepra me vlerë. Kryqe, piktura, pjesë të një ikonostasi dhe epitafe të vjedhura në kishat e vendet janë bllokuar dje në pikën kufitare të Kavajës, duke penguar kështu trafikimin e tyre drejt Greqisë. Policia e Gjirokastrës, përmes një njoftimi për shtyp, bëri me dije se veprat e artit, të cilat dyshohet të jenë vjedhur në objekte kulti, janë ndaluar rreth orës 3.00 të pasdites nga punonjësit

e policisë në Kakavijë. Në pranga ka përfunduar udhëtari i ri Edjon Abazi, i cili është marrë më pas në pyetje për vendin ku i kishte gjetur ikonat dhe destinacionin e tyre. Në njoftimin për shtyp, policia e Gjirokastrës tha se gjatë kontrollit në vijën e dytë të bagazheve u hap edhe çanta e pasagjerit që udhëtonte nga Tirana në drejtim të Greqisë. “Në çantën e tij u gjetën një numër i konsiderueshëm veprash të kulteve fetare, si kryq, piktura, pjesë të ikonostasit apo edhe sende të tjera, të cilat konsiderohen me vlerë”,-thuhet në njoftimin e policisë. Policia Kufitare ka bërë ndalimin e Abazit, së bashku me valixhen e tij dhe ka njoftuar grupin hetimor, i cili ka mbërritur menjëherë në vendngjarje, bashkë me specialistët e seksionit Kundër Trafiqeve të Paligjshme në Drejtorinë e Policisë së Qarkut Gjirokastër. Pas ndalimit të 23-vjeçarit Abazi, policia e Gjirokastrës ka fotografuar të gjitha sendet që dyshohet se ishin

Kryqi i vjedhur

Në pranga ka përfunduar udhëtari i ri Edjon Abazi, i cili është marrë më pas në pyetje për vendin ku i kishte gjetur ikonat dhe destinacionin e tyre

objekt trafikimi, ndërsa fotografitë i janë nisur për verifikim Ministrisë së Kulturës. Specialistë të kësaj ministrie janë shprehur se në pamje të parë, këto objekte janë vepra të trashëgimisë kulturore. Fill pas kësaj përgjigjeje, agjentët kanë regjistruar procedimin penal, për t’ia kaluar më pas çështjen Prokurorisë së Krimeve të Rënda, së cilës do t’i duhet të zbardhë trafikimin e veprave të artit. Policia e Gjirokastrës njoftoi se “Gjatë ditës së djeshme në Kakavijë, policia kufitare ka bërë dy goditje të trafikut ndërkombëtar. Përveç rastit të veprave të artit është goditur edhe një rast trafikimi armësh”. Vjedhja e objekteve të kultit e më pas trafikimi i sendeve me vlerë jashtë kufijve është një ndër masakrat më të rënda që i kanë ndodhur vendit përgjatë tranzicionit. Qindra objekte kulti, ikona me vlera të mëdha artistike apo objekte të tjera kanë përfunduar në tregjet ilegale të botës.

karburanti, ndërsa flakët dëmtojnë një minoren që punonte aty. Një zjarr në një pikë karburanti në aksin kombëtar Pogradec-Korçë, gjatë orëve të pasdites së të enjtes ka shkaktuar një të plagosur lehtë dhe dëme të konsiderueshme materiale. Duke iu referuar të dhënave zyrtare të policisë së Pogradecit, mësohet se flakët e zjarrit fatmirësisht janë lokalizuar në kohë reale nga zjarrfikësit që kanë shkuar në vendin e ngjarjes, duke evituar kështu përhapjen e flakëve në cisternat aty pranë, gjë e cila mund të kishte përmasa të frikshme. Sipas të dhënave zyrtare të policisë së komisariatit të Pogradecit, nga zjarri u plagos lehtë një punonjës i pikës së karburantit. Bëhet fjalë për Etien Xhukollarin, 14 vjeç, i cili ishte punësuar prej disa kohësh pranë kësaj pike karburanti.  Policia dhe grupi hetimor i ngritur për këtë ngjarje, është duke hetuar lidhur me rrethanat në të cilat ka shpërthyer zjarri. Paraprakisht dyshohet se 14-vjeçari Etien Xhukollari, i cili ka mareë mjekime në spitalin e Pogradecit, ndërsa punonte po përdorte një pajisje elektrike për t’u ngrohur. Dyshohet që ngrohësi elektrik të ketë rënë në masë dhe shkëndijat e shkaktuara prej tij mund të kenë shkaktuar flakë në vendin e ngjarjes. Dy mjete të shërbimit zjarrfikës të njoftuara në kohë pas alarmit për ndihmë, kanë shkuar në vendin e ngjarjes në kohë dhe ndërhyrja e tyre ka qenë efikase për të mos ndodhur një shpërthim masiv, i cili mund të ishte fatal për banorët e zonës.

Sulmi me acid ndaj gjyqtares, fieraku mohon akuzën Ledio Kamberi ka mohuar miqësinë me autorin kryesor, Nertil Zotaj. “Nuk kisha armiqësi me gjyqtaren”. Prokuroria: Plani për të marrë hak është përgatitur në qeli Fier Ledio  Kamberi, i akuzuari si bashkëpunëtor në  sulmin që iu bë gjyqtares  Mirela Mishgjoni  ka hedhur poshtë akuzën kundër tij. Ai nuk ka pranuar të ketë gisht në sulmin me acid ndaj gjyqtares së Vlorës, gjatë seancës së djeshme për masën e sigurisë. “Me Nertil Zotajn kam njohje, por jo shoqëri e miqësi. Nuk kam bërë asnjë bisedë

me të për të sulmuar gjyqtaren”,tha Kamberi para gjyqtares. Në fakt, séanca është zhvilluar pa praninë e medias në një nga sallat e gjykatës Fier. Të pranishëm në seancë ka qenë pala e akuzës, e përfaqësuar nga prokurorja Elida  Hoxha, avokati i caktuar kryesisht, Ylli Asimetaj. Që në fillim të seancës, i akuzuari ka pretenduar nëpërmjet palës mbrojtëse se qëndrimi i tij në  arrest me burg është i paligjshëm dhe në kundërshtim me provat. Sipas palës mbrojtëse, në  seancën ballafaquese  të kryer mes Ledio Kamberit dhe Nertil Zotajt,  është  provuar  se  nuk ekzistonte mes tyre një marrëveshje për të kryer këtë

akt. Madje, sipas avokatit nuk kishte  shkak që të çonte klientin e tij në këtë veprim, pasi gjyqtarja nuk kishte  marrë asnjë vendim kundër tij. Vetëm në një rast për moskallëzim krimi, gjyqtarja Mishgjoni ka dhënë një masë sigurie. Por organi i akuzës  ka  deklaruar se  ekzistojnë fakte dhe prova që kundërshtojnë dhe rrëzojnë argumentet e ngritura nga ana e palës mbrojtëse. Sipas prokurores, shtetasi Kamberi  ka qenë i dënuar  me tetë muaj burg për veprën penale të moskallëzimit të krimit, dënim të cilin e ka vuajtur  në Vlorë. Në ambientet e  vuajtjes së dënimit ai ka njohur edhe shtetasin Nertil Zotaj, i dënuar për veprën penale

Autori i sulmit, Nertil Zotaj

të  vjedhjes. Në biseda me njëri-tjetrin, ata kanë  diskutuar  emrin e gjyqtares Mishgjoni  duke pretenduar se me vendimet e saj ajo ka bërë padrejtësi kundër tyre. Gjatë bisedave, i ndaluari Ledio Kamberi  kishte konfirmuar se e dinte pallatin ku banonte Mishgjoni. Edhe pasi kanë përfunduar afatet e dënimit, mendimi për t’i bërë keq gjyqtares ka  vazhduar mes tyre. Kur janë takuar me datën 13 janar  2013  ata kanë biseduar se si do ta realizonin këtë. Sipas prokurorisë, Ledio Kamberi ka bashkëpunuar me Zotajn për sulmin ndaj gjyqtares. Pasi ka dëgjuar palët, gjykata ka vendosur  që të shqyrtojë çështjen  në një tjetër seancë gjyqësore


02

kronikë

e PREMTE, 1 SHKURT 2012 www.mapo.al

MAPO

7

Europol ka vënë në dukje edhe më parë se Shqipëria rezulton si një prodhues dhe eksportues i rëndësishëm i kanabisit që kalon përmes Greqisë

Raporti: Grupet shqiptare, rol kyç në trafikun e heroinës, bashkë me turqit EUROPOL dhe Qendra për Monitorimin Europian për Drogën analizojnë rrjetet e trafikut të drogës, ku dominojnë shqiptarët. Vendi ynë konsiderohet një ndër vend-burimet e rëndësishme për hashashin Grupet shqiptare dhe ato turke luajnë min e ngarkesave me heroinë. Këto një rol kyç në trafikun e heroinës dre- grupe duket se kontrollojnë një pjesë jt vendeve të BE-së. Ky është konkluz- të mirë të tregtisë së heroinës në ioni i një raporti të Qendrës së Moni- shumë vende europiane me aktivitete torimit Europian për Drogën dhe Eu- kriminale në të gjitha vendet e BEropolit mbi tregun e lëndëve nar- së”,-thuhet në raport. Raporti e rendit kotike. Raporti i prezantuar dje nga Shqipërinë mes vendeve ku dyshohet komisionerja europiane për çështjet e se ka laboratorë të përpunimit të herbrendshme, Secillia Malmstrom, anal- oinës, ku bën pjesë edhe Moldavia. izon trafikun e heroinës, kokainës dhe Prodhuesit e hashashit kanabisit në territorin europian. Sa i Raporti i përbashkët i Europolit përket përfshirjes së krimit të organi- dhe Qendrës së Monitorimit për zuar në trafikun e Drogën identiheroinës, në raport fikon edhe 5 rathuhet se ngarkesat jonet dominante Grupet e krimit të me këtë lloj droge në për prodhimin e organizuar në Ballkanin h a s h a s h i t q ë BE nuk kontrollohen nga një organifurnizon tregun Perëndimor, veçanërzatë e vetme, por nga e BE-së. Edhe në isht ato shqiptare, bashkëpunimi mes këtë rast, Shqgrupeve të ndryipëria renditet e luajnë një rol tepër të shme kriminale, ku para, e pasuar rëndësishëm në një rol kyç luajnë nga Serbia, Bullfurnizimin e kanabisit grupet shqiptare garia dhe Kosod h e a t o va. “Europol ka në tregun e BE-së turke. Megjithatë, vënë në dukje edbandat europiane të he më parë se narko-trafikut luajShqipëria rezulnë gjithashtu rol në këtë biznes ilegal ton si një prodhues dhe eksportues i prej miliona eurosh. Në raport për- rëndësishëm i kanabisit që kalon mendet lidhja që ekziston edhe mes përmes Greqisë”,-thuhet në raport, grupeve kriminale shqiptare e atyre ku shtohet se hashashi shqiptar lituaneze që shpërndajnë heroinë në shkon edhe në Itali, Slloveni, HunEuropën Verilindore. Sipas raportit, gari. Grupet e krimit të organizuar grupet e krimit të organizuar nga Ball- në Ballkanin Perëndimor, veçanërkani Perëndimor janë partnerë tepër isht ato shqiptare, luajnë një rol tepër të rëndësishëm të organizatave turke, të rëndësishëm në furnizimin e sa i përket tregtisë së heroinës. “Orga- kanabisit në tregun e BE-së. “Kanabinizatat shqiptare me bazë në Shqipëri, si i rritur në Shqipëri dhe në Kosovë Maqedoni dhe Kosovë e përdorin ra- trafikohet kryesisht në Greqi përmes jonin për magazinimin dhe ripaketi- tokës dhe në Itali përmes rrugëve

Tiranë

Pranga dy të rinjve, kapen me marijuanë-çokollatë Transportonin marijuanë çokollatë nga Elbasani, prangosen dy persona. Policia u bllokoi gjysmë kilogramë marijuanë çokollatë të presuar, vlera e së cilës në treg besohet se kap vlerën e 600 eurove. Aidi Dylberi, 24 vjeç, nga Tirana; si dhe Edmond Islamaj, 28 vjeç, nga Elbasani, banues në zonën e njohur si lagjja e kinezëve, u arrestuan nga oficerët e zyrës së hetimit të Antidrogës së kryeqytetit, ndërsa u kapën me një qese ngjyrë të zezë, në të cilën të dy ata kishin një sasi prej gjysmë kilogramë marijuanë të presuar në formë çokollate. Personat u kapën pasditen e të mërkurës në tregun që ndodhet pranë stacionit të trenit në kryeqytet. Burimet e policisë thanë se personat e arrestuar ndodheshin në një zonë të hapur pranë tregut te stacioni i trenit, ndërsa me vete kishin një qese të zezë, në të cilën kishin edhe çokollatën. Oficerët e antidrogës po mbanin në vëzhgim personat që prej ditës së mërkurë, kur ishin informuar se ata ishin implikuar në shpërndarjen e hashashit. Pas identifikimit të personave, agjentët nisën vëzhgimin e tyre në distancë, për të mos u vënë re nga personat e dyshuar. Pas mbërritjes së tyre nga Elbasani, personat mësohet se i janë drejtuar zonës së stacionit të trenit, ku mendohej se po bëhej shkëmbimi i mallit me paratë. Kur oficerët vunë re se blerësit nuk po vinin, vendosën të ndërhyjnë duke bllokuar mallin e duke arrestuar personat. Policia bllokoi, veç mallit, edhe dy telefonat e personave, ndërsa ka nisur verifikimet për të zbardhur lidhjet e mundshme të tyre me persona të tjerë. D. Biçaku

detare”-thuhet në raport. Analiza vë në dukje se Afganistani është shndërruar në një prodhues të rëndësishëm të kanabisit, dhe grupet shqiptare e turke po përfitojnë shumë në tregtinë afgane të kanabisit, për shkak të

përfshirjes së tyre të gjatë në trafikun e heroinës po nga Afganistani. Sa i përket mjeteve të preferuara për rrjetet kriminale, studimi tregon se në vitet e fundit interneti është shndërruar tashmë në mjetin e preferuar të

krimit të organizuar, pasi ofron një shkallë të lartë konfidencialiteti. Interesant është fakti se grupet kriminale përdorin gjithnjë e më shumë avantazhet teknologjike e madje edhe platforma si Skype.

Sekuestro hotelit, pronari i implikuar në Gjermani Gjykata për Krime të Rënda ka vendosur sekuestron e hotelit të Klaudio Dervishit, pasi ai akuzohet për vjedhjen e 3.1 milionë eurove në dyqanet elektronike në Mynih Tiranë Gjykata për Krime të Rënda ka vendosur të sekuestrojë një hotel në qytetin e Sarandës, pasi pronari i tij dyshohet si i përfshirë në një bandë hajdutësh në Gjermani, ku janë kryer vjedhje me vlerë 3.1 milionë euro. Kërkesa për sekuestrimin e hotelit 5-katësh me emrin “Pllakat” në Sarandë është bërë nga Prokuroria për Krime të Rënda, pas informacioneve nga drejtësia gjermane se Klaudio Dervishi ishte pjesë e një grup të rinjsh që vidhnin dyqane në Mynih të Gjermanisë. “Nga studimi i akteve ka rezultuar se Prokuroria e Mynihut në Gjermani është duke kryer hetime lidhur me shtetasin shqiptar Klaudio Dervishi, lindur dhe banues në Sarandë, si dhe për disa shtetas të tjerë shqiptarë dhe gjermanë, si të dyshuar se kanë kryer veprat penale të vjedhjes së pasurisë më shumë se një herë dhe në

Gjykata e Krimeve të Rënda

përmasa të mëdha në kuadër të një bande kriminale”- thuhet në dosjen e prokurorisë. Nga hetimet e autoriteteve gjermane të drejtësisë ka rezultuar një veprimtari e spikatur kriminale e kryer nga Dervishi e bashkëpunëtorët e tij. Personi nën hetim së bashku me disa persona të tjerë

janë bashkuar për të kryer një seri veprash penale të vjedhjes me thyerje. Objekt i veprimtarisë së grupit të hajdutëve duket se kanë qenë vetëm dyqanet që shisnin pajisje elektronike, pasi të dhënat e policisë gjermane tregojnë se ky grup është përfshirë në një sërë vjedhjesh të tilla. Për këtë arsye autoritetet dyshojnë se hoteli që i dyshuari ka në pronësi mund të jetë ndërtuar me të ardhurat që vijnë nga veprimtaria kriminale për të cilën ai po hetohet. Për këtë arsye gjykata ka vendosur sekuestron konservative të hotelit deri në përfundimin e hetimeve që po kryhen nga Prokuroria për Krime të Rënda. Gjatë kontrollit në këtë hotel janë sekuestruar me cilësinë e provës materiale, dokumentacione të ndryshme, telefona celularë, pasaporta të falsifikuara, një kamera, municione luftarake, celularë, karta telefonash, etj. I dyshuari Klaudio Dervishi aktualisht po hetohet në gjendje të lirë, ndërsa autoritetet shqiptare janë në pritje të dosjes penale që ka hartuar drejtësia gjermane për Dervishin dhe personat e tjerë që dyshohet se janë pjesë e këtij grupi. L.Bakillari


8

MAPO

e PREMTE, 1 SHKURT 2012 www.mapo.al

ekonomi

Numri i pasagjerëve në Rinas bie me 8.4 % në 2012 Numri i pasagjerëve në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës (TIA) pësoi një rënie me 8.4 për qind në vitin 2012, bëri të ditur njoftimi zyrtar i kompanisë gjermane që ka nën koncesion aeroportin. Kjo është rënia e parë vjetore në trafikun e pasagjerëve të regjistruar në aeroport si pasojë e krizës në fushën e fluturimeve apo të bizneseve në eurozonë, thonë zyrtarët e aeroportit. Vitin e kaluar, 1 665 331 pasagjerë

fluturuan nga TIA në krahasim me 1 817 073 pasagjerë në vitin 2011. Ndërkohë, lëvizjet e trafikut ajror (ATM-të) ranë me 10.7 për qind në krahasim me vitin 2011, ndërkohë që dërgesa e mallrave, një tregues i cili monitoron shëndetin e ekonomisë, ra me 14.9 për qind. z“Duhet theksuar se viti 2011 ishte një vit i veçantë, kryesisht për shkak të rritjes në shifrat e pasagjerëve pas liberalizimit të vizave. Ne kemi

qenë të vetëdijshëm se një rritje e tillë nuk do të mund të përsëritej në vitin 2012”, - tha Andrea Gebbeken, drejtoresha ekzekutive e TIA-s. “Krahasuar me vitin 2010 – viti që parapriu vitin e hyrjes në fuqi të liberalizimit të vizave – ne kemi parë një rritje prej 8 për qind”, shtoi ajo. Ndërkohë, kompania që ka dominuar tregun e fluturimeve duke rrëmbyer më shumë se gjysmën e tij është ajo vendase, “Belle Air”.

Ruli: Më 2012 u prodhuan 250 milionë kokrra vezë

Sportel banke

Kreditë e këqija, bankat mbyllin "rubinetin" për 2013 Bankat janë treguar më pesimiste për dhënien e huasë ndaj biznesit dhe individëve këtë vit, sipas një anketimit të fundit të Bankës së Shqipërisë Kredia për ekonominë edhe gjatë këtij viti pritet të jetë më e shtrënguar se gjatë vitit që shkoi. Nga anketim që ka bërë Banka e Shqipërisë në lidhje me ecurinë e kredisë në tremujorin e fundit të vitit, ekspertët e bankave kanë pohuar që standardet e kredisë për bizneset të shtrëngohen edhe më tej. Standardet e kredidhënies pritet të shtrëngohen si për kreditë dhënë sipas madhësisë së biznesit, ashtu dhe sipas qëllimit të përdorimit të kredisë (kapital qarkullues apo investime fikse). Në total, ekspertët e kredisë presin rënie të kërkesës për kredi gjatë tremujorit të parë të vitit 2013. Bazuar në madhësinë e biznesit, kërkesa për kredi pritet të jetë e ulët nga ndërmarrjet e mëdha. Sipas qëllimit të përdorimit të kredisë, kërkesa pritet të jetë e ulët për kreditë me qëllim financimin e investimeve fikse. Bazuar në rezultatet e vrojtimit të aktivitetit kreditues, standardet e kredisë kanë vijuar të shtrëngohen për bizneset dhe kanë mbetur të pandryshuara për kreditë dhënë individëve gjatë tremujorit të fundit të vitit 2012. Standardet e kredisë u shtrënguan si për kreditë dhënë ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme, ashtu dhe

për ato dhënë ndërmarrjeve të mëdha. Sipas qëllimit të përdorimit të kredisë, standardet u shtrënguan për ato me qëllim financimin e investimeve dhe të kapitalit qarkullues. Standardet për kredi për blerje banese dhe për kredinë konsumatore kanë mbetur të pandryshuara që prej tremujorit të parë të vitit 2012. Faktorët me kontributin kryesor në shtrëngimin e standardeve të kredisë për bizneset gjatë tremujorit të katërt të vitit 2012 ishin: problemet specifike të sektorit ku zhvillon aktivitetin ndërmarrja, gjendja e huave me probleme në sistemin bankar dhe

Bazuar në rezultatet e vrojtimit të aktivitetit kreditues, standardet e kredisë kanë vijuar të shtrëngohen për bizneset dhe kanë mbetur të pandryshuara për kreditë dhënë individëve gjatë tremujorit të fundit të vitit 2012

situata makroekonomike në vend. Për kreditë dhënë individëve, faktorët që kontribuuan në shtrëngimin e standardeve janë: gjendja e kredive me probleme, gjendja financiare e individëve dhe zhvillimet në tregun e pasurive të paluajtshme. Kushtet nëpërmjet të cilave bankat kanë zbatuar politikën shtrënguese të standardeve për kreditë dhënë bizneseve janë: rritja e kërkesës për kolateral, në raport me madhësinë e huasë, zgjerimi i marzhit mesatar dhe atij për kreditë me rrezik. Për individët, politika shtrënguese është zbatuar nëpërmjet uljes së madhësisë së kredisë së akorduar dhe rritjes së kërkesës për kolateral. Kërkesa për kredi nga bizneset vlerësohet të jetë rritur ndjeshëm në tremujorin e katërt të vitit 2012, veçanërisht ndikuar nga kërkesa për kredi e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme. Kërkesa neto e individëve për kredi ka vijuar të jetë negative edhe gjatë këtij tremujori, ndikuar kryesisht nga rënia e kërkesës për kredi për blerje banese. Standardet e kredisë dhënë bizneseve pritet të shtrëngohen më tej, sipas qëllimit të përdorimit dhe sipas madhësisë së bizneseve në tremujorin e parë të vitit 2013. Standardet e kredisë dhënë individëve pritet të lehtësohen, si për blerje banese ashtu edhe për kredinë konsumatore. Kërkesa e bizneseve për kredi pritet të ulet pak, ndërsa kërkesa e individëve për kredi pritet të përmirësohet lehtë gjatë tremujorit të parë të vitit 2013.

Në pak vite Shqipëria ka rritur të ndryshojë tërësisht raportet tregtare dhe situatën përsa i përket prodhimit të vezëve. Nga një vend importues i këtij produkti, tashmë vendi ynë, falë investimeve serioze, ka arritur që të përmbushë plotësisht kërkesën vendëse si dhe të kthehet në eksportues serioz i vezëve në rajon. Të dhënat krahasuese flasin qartë për tendencën gjithnjë e në rritje të prodhimit dhe eksportit të vezëve. Shifrat i ka konfirmuar dhe ministri i Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit gjatë vizitës që bëri në një prej 15 pularive që prodhojnë vezë. Në Xhafzotaj të Durrësit ministri pa nga afër dhe aplikimin e standardeve më moderne në këtë sektor. “Me kënaqësi konstatojmë që kemi zhvillime të qëndrueshme dhe serioze në sektorin e prodhimit të vezëve. Vitet e fundit kemi njohur vetëm rritje të prodhimit të vezëve, si nga pularitë ashtu dhe nga fermat e shpendëve dhe viti 2012 karakterizohet nga një prodhim nga 900 milionë deri në 1 miliardë kokrra vezë, sasi kjo që padyshim e tejkalon kërkesën vendase. Së dyti, ajo çka vihet re në këtë sektor është aplikim me sukses i standardeve më të larta teknologjike, standarde të mirëfillta të nivelit europian. Kjo është një nga industritë më konkurruese në tregun shqiptar dhe tregjet e huaja. Në sajë të 15 impianteve të përqendruar, që prodhojnë rreth një të tretën e prodhimit total të vezëve, është arritur që të sigurohet një eksport në rritje vit pas viti. Kjo ka bërë që

eksporti i vezëve nga 2005 më 2012-ën të rritet me rreth 30 herë, ndërsa importi, për të njëjtën periudhë, ka njohur ulje me rreth 17 herë dhe aktualisht është pothuajse zero. Ministria e Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit po zbaton aktualisht politikat dhe skemat e saj për modernizimin e mëtejshëm të kësaj industrie, e cila veç të tjerave ka dhe avantazhet konkurruese për të përmirësuar teknologjinë dhe për të rritur më tej prodhimin dhe eksportet. Për t’u theksuar është dhe fakti që në të gjitha pularitë në Shqipëri zbatohen dhe aplikohen standardet më të fundit europiane të rritjes dhe sigurisë së shëndetit të kafshëve”, tha ministri Genc Ruli. Aktualisht kemi 15 pulari të specializuara për prodhim vezësh, prej të cilave vetëm gjatë 9-mujorit të 2012-s janë prodhuar rreth 215 milionë kokrra vezë. Parashikohet që prodhimi i vezëve në total për 2012-n të jetë rreth 290 milionë kokrra, ndërkohë që më 2005 u prodhuan 236 milionë kokrra. Që prej 2005-s eksporti ka regjistruar vetëm rritje. Më 2005 u eksportuan 1.6 milionë kokrra vezë, një vit (2006) më vonë mbi 29 milionë kokrra, ndërsa në 9-mujorin e 2012-s eksporti arriti në mbi 47 milionë kokrra, 30 herë më shumë se më 2005. Mendohet që vitit 2012 të regjistrojë një eksport prej mbi 60 milionë kokrrash vezë. Prodhimi i bollshëm dhe maturimi i këtij segmenti të agroindustrisë ka reflektuar dhe ndikuar në uljen e importeve.

Genc Ruli

REPUBLIKA E SHQIPËRISË MINISTRIA E BRENDSHME Departamenti i Administratës Publike

SHPALLJE E REZULTATIT TË KONKURIMIT Në përputhje me nenin 13, pika 7 të ligjit Nr. 8549, datë 11.11.1999, “Statusi i Nëpunësit Civil” si dhe pikën 20 të Vendimit të Këshillit të Ministrave Nr. 231, datë 11.05.2000 “Për pranimin në Shërbimin Civil dhe Periudhën e Provës”, z. Fatmir VEJSIU është fitues i konkursit për pozicionin DREJTOR I PËRGJITHSHËM, NË DREJTORINË E PËRGJITHSHME TË ARSIMIT PARAUNIVERSITAR NË MINISTRINË E ARSIMIT DHE SHKENCËS. Adresa: Sheshi Skënderbej, nr.3, Tiranë, Shqipëri, Kutia Postare Nr.1751 Tel/Fax:+355 4 2 251241, 2 235937

www.pad.gov.al


7465 02

MAPO

13 qershor 2012 www.gazetamapo.com

e PREMTE, 1 SHKURT 2012 www.mapo.al

ekonomi

MAPO

9

Zyra avokatore franceze ka patur më parë një rast suksesi me Shqipërinë ndaj një kompanie greke në arbitrazhin ndërkombëtar

Derain & Ghavari, avokatët e Shqipërisë kundër CEZ në Arbitrazh Kompania ka pasur më parë një rast të suksesshëm me Shqipërinë, ku themeluesi i zyrës, Hamid Ghavari, ka fituar një gjyq me një kompani greke, “Pantechniki Cotractors and Enginers”, nga e cila shteti shqiptar është dëmshpërblyer me rreth 300 mijë euro Blerina Hoxha

Zyra avokatore franceze Derain & Ghavari do të mbrojë shtetin shqiptar në Arbitrazhin Ndërkombëtar ndaj kompanisë çeke CEZ Albania. Pala shqiptare përkatësisht Ministria e Ekonomisë nuk e ka njoftuar zyrtarisht përfaqësimin me këtë kompani, por burimet brenda saj bëjnë me dije se tashmë kompania është kontraktuar dhe shumë shpejt do të nisë procedimi ndaj CEZ në gjykatën ndërkombëtare. Pala shqiptare pretendon se do të jenë të parët që do të padisin CEZ, me pretendimin themelor për dëmshpërblim ndaj shtetit shqiptar gjatë viteve që ajo ka ushtruar aktivitet në vendin tonë. Parizienët e Derain & Ghavari, janë krijuar si zyrë avokatore në vitin 2009, por shumë shpejt ata kanë arritur të jenë më të mirët në Paris, sidomos në çështjet e arbitrimit. Madje me Shqipërinë kompania ka pasur edhe një rast të suksesshëm, ku pala shqiptare e përfaqësuar nga themeluesi i zyrës, Hamid Ghavari, ka fituar një gjyq me kompani greke, “Pantechniki Cotractors & Engineers”, nga e cila është dëmshpërblyer me rreth 300 mijë euro. Ghavari vlerësohet si një nga yjet e arbitrazhit, por çështja Shqipëri –CEZ duket se do të jetë një nga më të mëdhatë që ai ka trajtuar deri më tani. Qeveria Shqiptarë sakaq është duke përgatitur të gjitha detajet për arbitrazh. Aktualisht është duke u bërë një rivlerësim i të gjitha aseteve të kompanisë dhe janë duke u shoshitur të gjitha borxhet në vlerë monetare që kompania ka ndaj kompanive shtetërore. Ministria e Ekonomisë, e cila është duke koordinuar çështjen nëpërmjet Entit Rregullator të Energjisë dhe strukturave të tjera është duke përgatitur të dhënat që do të depozitohen te francezët e Ghavari. Edhe çekët gjithashtu i kanë nisur procedurat. Ata tashmë kanë eksperienca të mjaftueshme për shkak se janë një kompani e madhe mul-

Parizienet e Derain & Ghavari janë krijuar si zyrë avokatorë në vitin 2009, por shumë shpejt kanë arritur të jenë më të mirët në Paris, sidomos në çështjet e arbitrimit tinacionale dhe se janë përballur më parë me mosmarrëveshje të ngjashme si kjo e Shqipërisë. CEZ ka dështuar edhe në dy vende të tjera të Rajonit. Mësohet se CEZ do të padisë qeverinë me heqjen e licencave dhe nëpërmjet gjykimit të tyre pritet përfitim në vlerë monetare nga kompania. Martin Novak, zëvendësdrejtor i Bordit dhe drejtor Financiar i CEZ Group, tha se pala e tij do të kërkojë një dëmshpërblim që mund të shkojë deri në shumën totale të humbjeve në Shqipëri dhe që vlerësohet deri në 200 milionë euro. Novak u shpreh për mediat çeke se klima e biznesit në Shqipëri, çmimet e vendosura nga Enti Rregullator, e vendosin grupin çek në pozita të favorshme për një çështje arbitrazhi. Pala Shqiptare akuzon CEZ se ka rritur nivelin e humbjeve të energjisë në rrjet dhe ka ulur nivelin e arkëtimeve dhe më kryesorja nuk ka plotësuar detyrimin për importin e humbjeve të energjisë. Arbitrazhi do të jetë beteja e fundit ku pala shqiptare dhe kompania çeke CEZ do të finalizojnë fitoren. Pas heqjes së licencës palët janë në ankth për miliona euro të humbura, të cilat pritet t’i ndajë vetëm Arbitrazhi. Të dyja palët janë të sigurta se gjykata europiane do të jetë në anën e tyre dhe për këtë kanë edhe të gjitha argumentet ligjore.

Hamid Ghavari

Ja kush është avokati i Shqipërisë ndaj CEZ Hamid Ghavari është partner themelues i Derain & Ghavari. Ai ka vepruar si arbitër apo avokat në mbi 100 çështje në Arbitrazh, të karakterit institucional, komerciale dhe civile, në bazë të traktateve publike të së Drejtës Ndërkombëtare. Hamid Ghavari gjithashtu këshillon shtetet dhe kompanitë në çështjet publike, të të drejtës ndërkombëtare, duke përfshirë denoncimin e marrëveshjeve ndërkombëtare, kontestet kufitare, suksesion të shteteve, papajtueshmëritë

kombëtare, rajonale dhe ndërkombëtare, sanksionet, bojkotin dhe antibojkotin, rregulloret, si dhe ligjet e dhe konventat mbi korrupsionin. Ai është emëruar në Gjykatën

LCIA, Paneli i arbitërve ICSID si dhe panele të tjera, duke përfshirë Gjykatën e Arbitrazhit për Sport. Ai është autor i një sërë botimesh në fushën e arbitrazhit dhe kryetari i rregullt në konferenca ndërkombëtare. Hamid Ghavari ka qenë i njohur si arbitrazh ndërkombëtar dhe ekspert i ligjit në revista të specializuara. “500 portretet ligjore” e cilësojnë atë si “një mendje të shkëlqyer ligjore, së bashku me aftësi të jashtëzakonshme menaxheriale.”

f the firm, is a member of the Paris and the New York Këtë muaj nis ndërtimi i Unazes energjetike të Jugut Kompania boshnjake “Energoinvest” do të fillojë në muajin shkurt ndërtimin e linjës së transmetimit 110 kilovolt, që do të shtrihet në unazën e Jugut, nga Vlora në Korçë. Marrëveshja për nisjen e projektit u nënshkrua dje mes drejtorit të Operatorit të Sistemit të Transmetimit, Arben Ibro dhe përfaqësuesve të "Energoinvest", pas takimit që ministri Haxhinasto bëri me kryeministrin e Federatës së Bosnjë-Hercegovinës, Nermin Niksic dhe ministrin e Transportit, Enver Bijedic. Ambasadorja gjermane e pranishme në këtë takim, Carola Muller-Holtkemper komentoi zhvillimet e fundit të linjës së interkonjeksionit me Kosovën. Ajo ka pohuar se po vazhdojnë bisedimet me qeverinë

shqiptare për zgjidhjen e kësaj çështjeje dhe së shpejti do të merret një vendim. “Kam biseduar me herët me ministrin Haxhinasto në lidhje me këtë çështje. Nga ai mora premtimin se së shpejti do të merret një vendim për zgjidhjen e kësaj problematike dhe fillimin e punimeve për ndërtimin e linjës së interkonjeksionin 400 kv Tiranë-Prishtinë”, tha Holtkemper. Ajo i dha këto deklarata dje në Ministrinë e Ekonomisë, ku u firmos marrëveshja për ndërtimin e linjës së transmetimit 110 kilovolt, që do të shtrihet në Unazën e jugut, nga Vlora në Korçë. Kanë kaluar më shumë se dy vjet nga zhvillimi i tenderit për ndërtimin e linjës së interkonjeksionit Shqipëri-Kosovë. Për shkak të mosfillimit të

punimeve, tenderi u anulua në muajin tetor të vitit që lamë pas. Qeveria pretendoi se kompania fituese ofroi një vlerë 24% më të lartë se kompania e dytë pjesëmarrëse në tender. Por po dje me fondet gjermane u nënshkrua marrëveshja për nisjen e projektit të Unazës energjetike të Jugut. “Ky projekt do të japë një impakt shumë të rëndësishëm në sigurinë dhe cilësinë e furnizimit me energji elektrike për bregdetin e Jonit, një nga zonat më tërheqëse të Shqipërisë në fushën e turizmit”, tha drejtori i OST-së, Arben Ibro. Projekti “South Albania/Lot 2” është i ndarë në dy lote. Loti i parë përfshin ndërtimin e linjës ajrore të transmetimit prej 245 kilometrash nga Vlora, Orikumi, Himara,

“Energoinvest” është e përfshirë edhe në tenderin për ndërtimin e linjës së interkonjeksionit me Kosovën. Qeveria shqiptare kërkoi të shpallte "Energoinvest" fituese të tenderit për linjën e transmetimit Tiranë-Prishtinë, megjithëse doli e dyta në konkurrim. Çështja hapi një debat të fortë mes qeverisë shqiptare dhe KFW -së gjermane si financuese e projektit, ndërsa më pas u anulua për shkak të mosmarrëveshjeve. Në takimin e zhvilluar me ministrin e Ekonomisë, Edmond Haxhinasto para nënshkrimit të marrëveshjes për projektin e Shqipërisë së Jugut, kryeministri boshnjak, Nermin Niksiç tha se ky projekt u hap rrugën kompanive të tjera boshnjake në Shqipëri. 

nsel in over 100 ad hoc and institutional commercial nd Islamic law as well as under investment treaties and Gjatë firmosjes së marrëveshjes

Saranda, Gjirokastra, Memaliaj, Përmeti, Erseka deri në Korçë. Ndërsa loti i dytë përfshin përforcimin dhe zgjerimin e nënstacionit të Zëmblakut të Korçës. Projekti ka vlerën e 30 milionë eurove dhe është financuar nga qeveria gjermane përmes bankës KFW. Kompania

s and companies on public international law matters, nunciation of international treaties, boundary disputes, th national, regional and international sanctions, boycott


OpEd

10

MAPO

E premte 1 shkurt 2013 www.mapo.al

Opinione dhe Editoriale

01

Ai të cilit shumë ia kanë frikën, duhet t’u frikësohet shumëve.

02

Lëvdatat nga njerëzit e zakonshëm janë përgjithësisht false dhe ato ndjekin vanitozin dhe jo të virtytshmin.

03

Mos lexo për të kundërshtuar dhe hedhur poshtë, as për të gjetur fjalën dhe diskursin, por për të peshuar dhe konsideruar. Sir Francis Bacon

Bujar Kapexhiu Nga

E vërteta fillon si blasfemi

U

mahnita me një shkrim të Enkel Demit me titullin “E drejta e ortodoksëve për të reaguar”, që dilte me kërkesën për të dënuar blasfeminë. Pajtohem plotësisht me titullin që ortodoksët, ashtu si kushdo tjetër, kanë të drejtë të reagojnë, të shkruajnë, të komentojnë, të mos pëlqejnë dhe të hedhin poshtë ç’t’u dojë qejfi. Demokracia e nënkupton një të drejtë të tillë. Siç edhe nënkupton edhe të drejtën e kujtdo që të thotë atë që mendon për gjithçka, duke përfshirë edhe ato që shkruhen nëpër libra, të shenjtë apo të djallosur. Siç nënkupton edhe të drejtën për ta parë deklaratën e Mitropolisë së Korçës si një përpjekje të shëmtuar shoviniste të nxitur nga Janullatosi për synimet e tij politike. Unë kam të drejtë të kritikoj apo shaj Janullatosin, po aq sa kam të drejtë të kritikoj edhe Berishën, Ramën, e këdo që vërtitet në skenën politike apo mediatike shqiptare. Kjo s’quhet blasfemi. Kjo është liri fjale. Përse nuk paskam të drejtë atëherë të them atë që mendoj edhe për Krishtin, apo Muhametin, apo për këdo që është vërtitur nëpër skenën politike, filozofike, fetare, apo mediatike dymijë vjet të shkuara? Përse kjo u quaka blasfemi? Çfarë nënkupton Demi kur shkruan: “Frazat e shkëputura të dramës, të botuara gjithë dashuri në shtyp, janë blasfemi e pastër…” dhe se “…nuk mund të blasfemosh”? Di ndonjë kriter Demi për të përcaktuar blasfeminë? Ka dëgjuar për ndonjë ligj që thotë se “nuk mund të blasfemosh”? A do ta besonte njeri sot një grua që do t’i shkonte një ditë të bukur të fejuarit dhe t’i thoshte: “Dëgjo i dashur, ne ende s’kemi bërë seks bashkë, por megjithatë unë jam shtatzënë. Po ti mos u mërzit, se unë jam shtatzënë me Zotin, dhe jam ende e virgjër”? Pak si e përpjetë. E pra, kjo ka ndodhur (në qoftë se vërtet ka ndodhur, se unë, duke rrezikuar të blasfemoj, nuk e besoj as që të ketë ndodhur, por është krejtësisht e trilluar) dymijë e ca vjet më parë, kohë kur ca mjekroshë injorantë nga një fshat i humbur i Lindjes së Mesme e morën si të vërtetë. Përse duhet ta marr edhe unë si të vërtetë? Dhe, nëse mua nuk ma pranon logjika që të jetë e vërtetë, përse duhet të dalin njerëz si Enkel Demi, që ndoshta mund ta besojnë, dhe që të më thonë “Kjo është blasfemi e pastër” dhe “nuk mund të blasfemosh”? Këtu nuk bëhet fare fjalë për bindjet dhe karrierën politike të Namik Dokles. Këtu s’bëhet fjalë fare për të majtë apo të djathtë; nuk bëhet aspak fjalë për të talentuar apo mediokër; nuk flitet hiç për vlera artistike apo mungesa të tyre. Këtu flitet për lirinë e shprehjes dhe për huqin e vjetër të fesë si institucion për

koment Arben Kallamata

të futur hundët me arrogancë dhe keqdashje aty ku s’i takon. Bëhet fjalë edhe për fuqizimin e Janullatosit në atë pikë sa e ndjen veten të aftë të kalojë në sulm. Kisha e ka traditë censurën. Në fakt, krishterimi është ngritur në bazë të censurës. Në shekullin e katërt të erës sonë, porsa kapën frenat e pushtetit në Perandorinë Romake, të krishterët përveshën mëngët për një projekt të madh: censurimin e çdo mendimi të ndryshëm nga të tyre; të çdo shprehjeje artistike, filozofike, letrare, shkencore, që nuk përputhej me dogmën. Kjo u arrit me tri rrugë – shkatërrimi dhe mohimi i kulturës të krijuar më parë; përvetësimi dhe paraqitja si e krishterë e gjithçkaje që nuk mund të shkatërrohej, ose që mund të përvetësohej lehtë; dhe kontrolli i çdo krijimi të ri të kundërt me dogmën, që cilësohej si “blasfemi”. Pre e kësaj strategjie me pasoja të pashembullta ranë kryeveprat e antikitetit – duke përfshirë gjithë letërsinë e vjetër greke; Biblioteka gjigante e Aleksandrisë (dorëshkrimet e së cilës u dogjën pa mëshirë, ndërkohë që djegia iu faturua Jul Qezarit të vdekur katër shekuj më parë); e gjithë pasuria intelektuale e qytetërimeve greke dhe romake. Jo më kot periudha që pasoi ardhjen e krishterimit në pushtet u quajt Epoka e Errësirës. Çdo përpjekje për përparim, çdo e re në shkencë dhe në zhvillimin e mendimit njerëzor është parë nga kisha si blasfemi. Jo më kot Xhorxh Bernard Shou shkruan se “Të gjitha të vërtetat e mëdha fillojnë si blasfemi”. E vërteta që Toka rrotullohej rreth diellit dhe nuk ishte qendra e gjithësisë u quajt Blasfemi. Fakti që speciet evoluojnë, është quajtur dhe vazhdon të quhet blasfemi. Të drejtat e grave për të votuar janë quajtur blasfemi. Barazia midis burrit dhe gruas është quajtur blasfemi. Martesat midis njerëzve të racave të ndryshme janë quajtur blasfemi. Martesat midis njerëzve të të njëjtit seks quhen blasfemi. E drejta e abortit quhet blasfemi. Fjala blasfemi është një armë gjithëpërdorimshme për të thënë: nuk më pëlqen mua, prandaj ti mbylle gojën, se ndryshe të futa në burg, ose të dogja në turrën e druve. Fjala “blasfemi” është e njëkuptimtë me fjalën “censurë“. “Krimi i blasfemisë është shpikur

nga priftërinjtë me qëllim që të mbrohet një doktrinë që nuk është në gjendje të mbrojë vetveten”, thotë Robert Green Ingersoll. Kërkesa për të dënuar dikë me ligje të blasfemisë është kërkesa më anti-demokratike, më anti-shoqërore që mund të imagjinohet. Kjo do të thotë që Shqipëria të ndjekë shembullin e blasfemisë në Pakistan, në Malajzi, apo gjetkë, që çojnë në burg ose në vrasje me gurë të atyre që gjoja vënë në dyshim dogmën. Është në një linjë me kontrollin komunist mbi shprehjen e lirë të mendimit. Është thjesht thirrje për censurë. Ironikisht, një shtyp i lirë e ka për detyrë të botojë edhe shkrime që dalin kundër shtypit të lirë. Një mendësi e tillë bizantine mesjetare (e errësirës) si lufta kundër blasfemisë është e kuptueshme që do të jetë normale për Kishën Ortodokse, veçanërisht atë Greke. Ky institucion i errësirës është njëkohësisht edhe pararojë e shovinizmit anti-shqiptar grek. Ai e rendit Greqinë në një vend të turpshëm për sa i përket lirisë së shprehjes ndërmjet vendeve të Bashkimit Europian. Fatkeqësisht, për turpin e politikës shqiptare ai ka arritur të mbërthejë për gryke Kishën Ortodokse Shqiptare, e cila është themeluar dhe ngritur mbi parime dhe realitete krejt të tjera. Që prej njëzet vjetësh në krye të Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare vazhdon të rrijë personi që u shfaq në Tiranë në vitin 1992 me pretendimin se ishte thjesht eksark (pra i përkohshëm) dhe se vinte me misionin e rimëkëmbjes së kishës së shkatërruar nga komunizmi. Faktikisht, që në atë kohë ai ka bërë ç’ka pasur në dorë për t’i rreshtuar ortodoksit shqiptarë në radhët e shovinizmit grek. Ai ka arritur ta kthejë Kishën e krijuar nga Fan Noli në të kundërtën e saj – nga një institucion që kishte për qëllim të theksonte identitetin shqiptar të besimtarëve ortodoksë, në një vegël qorre të armiqve më të betuar të shqiptarëve. Në këtë rrjedhë logjike, dalja e Mitropolisë së Korçës me idenë në dukje të çmendur të censurimit të një drame shqiptare nuk është as rastësi dhe as jashtë logjikës së ngjarjeve. Kjo është një goditje që pritej prej kohësh dhe që vjen tani kur Janullatos e ndjen veten të fuqishëm. Ajo që të çudit është se si analistë dhe shkrues gazetash mund të dalin përkrah censurës dhe të bëjnë thirrje për ligje kundër blasfemisë. Në fund të fundit, i gjithë ky debat s’ka të bëjë as me patriotizmin, as shovinizmin. Ky debat ka të bëjë me të vërtetën, me të drejtën për të shprehur atë që mendon, dhe me përpjekjet që bëhen për t’iu mbyllur gojën atyre që duan të shprehin lirisht mendimet e tyre.

Përballë mëkatarit

Posta e redaksisë gazetamapo@gmail.com Nga Klodi Z. Demi edhe sikur drama të jetë një blasfemi e pastër, askush nuk ka të drejtë ta ndalojë atë. Sepse blasfemia nuk shkel as edhe një gërmë të vetme ligji të këtij vendi. Dhe ndalimi i veprës sepse kështu do Mitropolia, apo Myftinia apo dhe qeveria vetë, për mua janë praktika tejet antidemokratike që po ia zënë frymën kësaj shoqërie. Në shkrimin: E drejta e ortodoksëve për të reaguar Nga Tragjasjoti Sigurisht që mund të quhet një shkrim i dobët ky i ED, por ama ka disa të vërteta të mëdha në lidhje me lirinë e besimit apo të mosbesimit, apo të drejtës së protestës. Por ajo që më duket më shqetësuesja është një lloj stigme që po krijohet ndaj shqiptarëve ortodoksë. Ndoshta nuk janë pjesa më e mirë e shqiptarëve, por nuk janë dhe më të këqijtë.. Janë pjesë integrale e këtij kombi me të mirat dhe të këqijat e tyre dhe pa kontributin e tyre Shqipëria nuk do të ishte kjo që është sot. Në shkrimin: E drejta e ortodoksëve për të reaguar Nga:Deda Ka vite që e dëgjojmë këngën e njohur të Edi Ramës se “Saliu” na ka vjedhur votat e tani po qaheni se po ju “vjedh” programin. Mos ndonjë ditë do të dëgjojmë se ju vodhi edhe rrobat? Po derisa e dini që “Saliu” qenka një “hajdut” i tillë i madh, thirrini mendjes e ruajuni që të mos ju “vjedhë” më. Nëse dëgjojmë se një herë, dikë, dikush e ka vjedhur, do të thoshim: i gjori ai. Por nëse dëgjojmë se dikush ankohet përditë se dikush e vjedh, do të thoshim: mirë ia bëjnë, se kanë gjetur budallain. Në shkrimin PS: Berisha po kopjon keq programin tonë Nga Cen Durimmadhi Mendoj se përfaqësues më të mirë për grekët as që mund të kishte! Bravo Artur që e përfundove intervistën, të jem i sinqertë, unë nuk do e kisha këtë durim! Ngushëllimi im më i madh është që edhe ky përfaqësues i popullit grek në parlamentin grek rrogën faktikisht e merr nga pasardhësja e Adolfit, pra nga shteti që përfaqëson znj. Merkel! Pa ndihmat gjermane ky palo përfaqësues do ishte tashmë në Tiranë duke bërtitur në shqip: “Dru me pre”!!!! Në shkrimin: Agimi i Artë: Me Shqipërinë jemi në luftë, Skënderbeu –grek. Idrizi: Papas është psikopat Nga Nikonestea Nuk e kuptoj se sa gjakftohtë duhet të jesh duke dëgjuar kësisoj fyerjesh….se që të dëgjosh që “E thamë një herë plaçkitja është zanat i shqiptarëve, erdhën me përdhunime, vrasje e vjedhje”….nuk e di po stomak shumë i madh…dhe nuk e di nëse duhet pranuar për hir të fjalës së lirë të pështyjë tjetri në surrat……më është krijuar ngërç në fyt nuk mund të shprehem më tepër…..! Në shkrimin: Agimi i Artë: Me Shqipërinë jemi në luftë, Skënderbeu –grek. Idrizi: Papas është psikopat.


E premte 1 shkurt 2013 www.mapo.al

MAPO

11

Ne shqiptarëve po na vret apatia jonë, shumë më shumë se qeveria që duam të ndërrojmë. “Problemi ynë nuk është Putin, por ne vetë. Duhet të jemi më kërkues për jetët tona, për çfarë shohim nga dritaret tona dhe të mësohemi të rezistojmë. Nuk ka ndryshim regjimesh pa ndryshuar mentalitetin tonë. Përndryshe është krejt e kotë që ta ndërrojmë Putinin me dikë tjetër” - shkruan Evgenija Çirikova, qytetarja ruse 35-vjeçare.

Apatia dhe qeveria E

vgenija Çirikova, është një ruse tipike, 35-vjeçare, bionde me sy bojëqielli dhe dy diploma, në inxhinieri motorësh të avionëve dhe ekonomi. Në fakultet njohu burrin e ardhshëm dhe bashkë nisën karrierën pranë byrosë së kërkimeve të industrive “AZLK”, e njohur për prodhimin e veturave. Më vonë u shkëputën për të themeluar së bashku firmën “Ezop”, e profilizuar për teknologjitë e sigurimit të centraleve bërthamorë. Prindërit e saj, babai docent në kërkimet bërthamore dhe nëna nëpunëse shtetërore, nuk kishin çfarë të kërkonin më mirë për vajzën e tyre. Me lindjen e dy fëmijëve, çifti i ri vendos të banojë në një lokalitet të quajtur Çiminski, në periferi të Moskës, për hir të pyllit, borës dhe ajrit të pastër. Por një ditë, në një nga shëtitjet e saj në pyll, Evgenija vëren se në trungjet e pemëve ishin bërë shenja. Kërkon dhe zbulon se guvernatori i rajonit të Moskës, Boris Gromov, kishte dhënë leje që nëpër pyll të kalonte autostrada e re Moskë Shën Petërburg. Atë ditë të vitit 2006, nis edhe beteja e saj. Fillon dhe shtyp në kompjuter fletushka që kundërshtojnë kalimin e autostradës dhe prerjen e pyllit. Informon banorët e zonës dhe bashkë formojnë një komitet. Por, as sipërmarrësit që kishin përfituar të drejtat për ndërtimin e autostradës, nuk ndenjën duarkryq. Bëhej fjalë për miliona, të cilat mund t’i humbisnin nëse do të devijohej gjurma e rrugës. Jeta e Evgenisë shndërrohet në një buletin lufte.

Dhjetë aktivistë që mbështesin kauzën e saj, vriten nga njerëz të panjohur. Sulme fizike ndaj dy redaktorëve të gazetës “Forumi Civil”, sulm me thikë ndaj drejtorit të gazetës “Marrëveshja Civile”, dhe një këmbë e prerë e redaktorit të gazetës “E drejta e Çiminskit”, të gjitha gazeta që kanë informuar dhe ndihmuar betejën e Evgenisë kundër masakrës ambientale, masakër që ka bekimin e bashkatdhetarëve të saj rusë dhe bashkautorësinë e shoqërisë franceze të ndërtimit “Vinci”. Ndërkohë, burri i saj, Michael, sulmohet fizikisht dhe i thyejnë katër brinjë. Bankat dhe klientët, largohen dhe nuk i çojnë më porosi sipërmarrjes që drejtonte me bashkëshortin. Autoritetet shtetërore inskenuan një çështje, sikur çifti keqtrajtonte fëmijët. Të gjitha këto, ndërsa financuesit dhe ndërtuesit e autostradës, prisnin që lëvizja e kryesuar nga Evgenija të shuhej apo lodhej. Për fat, kërcënimet ndaj saj morën pak pushim në momentin kur zëvendëspresidenti amerikan Joe Biden, në një vizitë që bëri në Moskë, i dorëzoi “Çmimin Ndërkombëtar të Grave Kurajoze”. Dhe vetëm pas pesë viteve të gjata betejash, manifestimesh në sheshe, ndalimesh nga policia, në vitin 2011, sakrifica e saj dhe e njerëzve që e mbështetën, u kurorëzua me disa akte administrative që e zvogëlonin gjerësinë e brezit që do të shpyllëzonte autostrada nga 600 në 100 metra, dhe me pezullimin e lejeve të ndërtimit për komplekset

tregtare, parashikuar të ngriheshin buzë rruge. “Në gjithë këtë betejë - është shprehur në një intervistë Evgenija Çirikova - nuk kisha frikë nga kërcënimet ose dhuna. Frika ime e madhe ishte se mos nuk më merrnin seriozisht”. Kjo është në fakt, një nga të vërtetat e mëdha; dënimi më i madh për një kauzë, është shpërfillja e saj. Në Shqipëri është kthyer në mënyrë sjelljeje për minimizimin, përçmimin dhe harresën ndaj cilësdo kauzë. Shembull është media. Janë me dhjetëra problemet që ajo ngre përditë. Shumë pak prej tyre fitojnë vëmendjen qeveritare ose shoqërore, për te mos thënë aspak. Nuk bëhet fjalë vetëm për çështje politike, por edhe për të tjera që ngacmojnë dhe trazojnë jetën tonë të përditshme. Sa herë dua të shkruaj për tufa qensh që janë kthyer në faunë komplementare të çdo blloku pallatesh, duke arritur të sulmojnë e ndalojnë njerëzit, kam drojën se do tallen me këtë hallin tim banal. Por për shkak të hallit tim banal, Tirana po bëhet e pajetueshme. Ajo përditë e çdo ditë të ngjan me një qytet qensh. Nuk mund të vraposh nga liqeni se ata të ndjekin dhe të sulmojnë. Nuk mund të shkosh në kopshtin botanik se ai tanimë është kopshti i qenve. Nuk mund të shkosh në kopshtin zoologjik, se aty vetëm qen kanë mbetur. Nuk mund të shkosh vonë në shtëpi se në shkallët e pallatit të presin qen rruge, që tani quhen qen pallati. Nuk mund... Kur navigon në “Google Earth”, konstaton me zili se kryeqytetet dhe

koment Rudina Xhunga

Duke harruar se ai që ngre zërin në fakt është qytetari. Qytetari ka përgjegjësi për shtëpinë dhe pallatin, për rrugën dhe rrugicën ku kalon, për qytetin ku ka vendosur të jetojë. Përndryshe pse quhet qytetar, nëse nuk ngre zërin? qytetet e Europës, janë të mbytur në gjelbërim dhe parqe. Ndërsa qytetet tona, janë të betonizuara. Ç’ndryshim ka “Komuna e Parisit” nga Bathorja? Është një bathore betoni, një geto në mes të qytetit, që ndryshe nga Bathorja në periferi, banohet nga të ardhur nga jugu. Dhe kaq. Banorët e kësaj getoje nuk hapin gojë edhe pse fëmijët e tyre nuk kanë ku të luajnë me shokët, nuk kanë një park ku të rrokullisen në bar, apo një fushë ku të mësojnë të luajnë lojëra me top. Fëmijët e kësaj getoje i gjen të luajnë në shkallë pallati me njëri-tjetrin. Nuk kanë mundësinë të gëzojnë ato mundësi që janë pa para dhe e drejta e parë njerëzore, që para se të jetë qenie sociale, është pjesë e natyrës.

Nuk është se nuk ka njerëz që flasin për këto probleme, që në fakt nuk janë probleme, janë krime kundër njeriut. Por kur dikush kujtohet t’i numërojë, ose shpërfillet ose lihet në harresë. Ose etiketohet, ose i bëhet biografia politike. Ose është i Ramës, ose i Bashës. Duke harruar se ai që ngre zërin në fakt është qytetari. Qytetari ka përgjegjësi për shtëpinë dhe pallatin, për rrugën dhe rrugicën ku kalon, për qytetin ku ka vendosur të jetojë. Përndryshe pse quhet qytetar, nëse nuk ngre zërin? Para dy muajsh, “Prishtina insight” publikonte një shkrim investigativ të disa gazetarëve perëndimorë, që kishin hetuar si mbeturinat toksike, në bashkëpunim me mafien italiane, zhdukeshin në Shqipëri. Ndërkohë është miratuar një lig j për importin e plehrave. Shoqëria civile ka kërkuar një referendum për këtë problem, i cili është harruar. Pikërisht harresa që kishte frikë Evgenija, mungesa e marrjes seriozisht, është vrasësi më i madh, është kërcënimi ynë për t’u shuar dhe zhdukur. Ne shqiptarëve, po na vret apatia jonë, shumë më shumë se qeveria që duam të ndërrojmë. “Problemi ynë nuk është Putin, por ne vetë. Duhet të jemi më kërkues për jetët tona, për çfarë shohim nga dritaret tona dhe të mësohemi të rezistojmë. Nuk ka ndryshim regjimesh pa ndryshuar mentalitetin tonë. Përndryshe është krejt e kotë që ta ndërrojmë Putinin me dikë tjetër”, - shkruan Evgenija Çirikova, qytetarja ruse 35-vjeçare.

Koalicion partish apo koalicion numëruesish

Ç

ështja e përcaktimit të numrit të ZAZ dhe rishpërndarja e mandateve, treguan se institucioni i KQZ nuk arriti të dalë me një vendim të cilësuar për shkak të rreshtimit politik të anëtarëve të saj. Të paktën për një gjë jemi të sigurt, që ky institucion respektoi me konsekuencë direktivat politike të partive qe përfaqëson. Evidentojmë këtë aspekt politizimi të këtij institucioni jo pa qëllim, por nisur nga rëndësia dhe pesha që ka ai në të gjithë procesin e administrimit të zgjedhjeve të 2013. Jo vetëm kaq, por dy ngjarjet e ndodhura në KQZ faktojnë se format e ndryshme të presionit si: shkalla e lartë profesionale që përfaqësuesit e KQZ posedojnë, monitorimi i vazhdueshëm i medias, vëzhgimi i faktorëve të rëndësishëm ndërkombëtarë dhe kombëtarë që monitorojnë zgjedhjet, janë shumë të zbehta në raport me presionin politik që partitë ushtrojnë ndaj tyre. Ky është një tregues domethënës për të hamendësuar se çfarë mund të ndodhë në nivele më të ulëta të administratës zg jedhore, më specifikisht, në KZA, KQV, ku monitorimi i procesit nga ana e medias është i pakrahasueshëm me atë të KQZ, prezenca e përfaqësuesve ndërkombëtarë dhe kombëtarë është minimale, shkalla e profesionalizmit është shumë më e ulët krahasuar me anëtarët e institu-

koment Roland Lami

cionit kryesor që drejton procesin e zgjedhjeve (KQZ), por presioni politik ama është në të njëjtat nivele që manifestohet në KQZ, mos më shumë. Ky fakt lë të kuptosh që e gjithë administrata zgjedhore është kompozuar në këtë formë, pikërisht për të garantuar në radhë të parë besimin e partive politike sesa merakun nëse do të respektohet ligji apo jo. Janë përzgjedhur njerëzit që formalisht plotësojnë kriteret ligjore (formalisht korrekt), por në thelb janë militantë dhe besnikë të forcave politike respektive. Ky kriter i fundit lë të kuptosh se pavarësisht se çfarë përcakton ligji shoqëruar me penalitetet përkatëse për moszbatim, ata do të jenë më të prirur të përsërisin modelin e anëtarëve të KQZ dhe eksperiencën e zgjedhjeve të mëparshme. Kjo për faktin se përfitimi politik është shumë herë më i madh në raport me masën e penalitetit administrativ apo ligjor (apo nuk janë rastet e ndëshkimit për zgjedhjet e kaluara shumë sporadike dhe pa ndonjë ndikim të

konsiderueshëm te personat e penalizuar). Për sa kohë është kështu, çdo komisioner, numërues, pavarësisht pozicionit që ka në administratën zgjedhore i kalkulon mirë kostot – përfitimet që përfton nga vendimmarrja apo sjellja e tij gjatë procesit zgjedhor. Nisur nga kjo premisë deduktohet fare qartë ideja se administrata zgjedhore në të gjitha nivelet e saj ka probabilitet të lartë të reflektojë sjelljen e anëtarëve të KQZ. Ose e thënë ndryshe, në ushtrimin e kompetencave që u ka ngarkuar ligji të reflektojnë në punën e tyre, më shumë se sjelljen e kandidateve për deputet të zonës – qarkut, sepse ata i zgjedhin, sesa ligjin. Aq më shumë që eksperienca e zgjedhjeve të mëparshme ka treguar se prirjet për të diktuar tek numëruesit është shumë më e madhe në raport me presionin ndaj komisionarëve në KZA dhe KQZ. Legjislativi, specifikisht partitë që janë të përfaqësuara në parlament duke e ditur këtë fakt, kanë bërë kujdes që në përcaktimin e formulës së kompozimit të administratës zgjedhore në tri nivelet të kenë përfaqësuesit e tyre, për të kontrolluar apo bllokuar procesin në raste kur kërkohet shumicë e cilësuar ( 5 + 2) dhe të pozicionohen politikisht kur kërkohet shumicë e thjeshtë (4+3). Siç ndodhi në KQZ. E gjitha kjo, mundësohet nga for-

mula e cila i referohet situatës aktuale parlamentare. Thënë ndryshe, 1.- PD, LSI në KQZ si mazhorancë dhe PS, PBDNJ në KQZ si opozitë. 2.- PD, LSI në KZA si mazhorancë dhe PS, PBDNJ në KZA si opozitë. 3.- PD, LSI, PDIU në Vendnumërim si mazhorancë dhe PS, PBDNJ në Vendnumërim si opozitë. Pikërisht këtu qëndron edhe problemi. Siç jemi në dijeni, përfaqësuesit e partive në fjalë kanë intensifikuar takimet për të përcaktuar koalicionet e mundshme në zgjedhjet e 2013. Në këtë kuadër, mundësitë që konfigurimi i koalicioneve të 2009, i përfaqësuar edhe në administratën zgjedhore të ndryshojë për 2013 janë shumë të mëdha. Ndërtimi i koalicioneve është kthyer në strategjinë e partive politike për të maksimizuar votat dhe garantimin e fituesit të radhës. Mirëpo, po kaq i rëndësishëm bëhet edhe sigurimi i shumicës së cilësuar në rastin më të mirë ose të thjeshtë në tri nivelet e administratës zgjedhore. Pra, koalicioni për votën si strategji shumë e rëndësishme në planin politik, në kontekstin ku ndodhemi (e thënë ndryshe formula e kompozimit të administratës zgjedhore) përcakton garancinë e numrit të votës dhe certifikimit të saj në tre nivelet. Kjo për arsyen e thjeshtë se ndryshimi i koalicioneve të partive ndryshon balancat e shumicës së cilësuar dhe të thjeshtë në

të gjitha nivelet e procesit zgjedhor si: numërimit, monitorimit dhe certifikimit të rezultatit. Pikërisht, duke u njohur ky fakt nga dy partitë e mëdha janë të detyruar të udhëhiqen në ndërtimin e koalicioneve nga ky tregues për të garantuar jo vetëm votën në kuptimin sasior, por garancinë e numrit të saj dhe certifikimit të rezultatit në kuptimin legal. Kështu, do të llogaritet se me kë do të shkojë PBDNJ jo aq si koalicion politik se sa si koalicion numëruesish. Po kaloi nga e djathta PD merr shumicën e cilësuar absolutisht në të gjitha nivelet. Po kështu, LSI po kaloi me opozitën, vlerë të madhe merr për sa i takon komisionerëve dhe sidomos numëruesve, niveli më delikat i të gjithë administratës. Vlen të përmendët fakti se PBDNJ dhe PDIU, si parti të vogla, nuk e mbulojnë dot të gjithë hapësirën e vendit me komisionerë dhe aq më pak me numërues që janë katër tavolina për çdo KZAZ. Atëherë mbetet të themi se kujt do t’ia kalojnë komisionerët e tyre, për të mos thënë kujt do t’ia shesin votat. Prandaj dhe koalicionet si parti kanë vlerë si koalicione numëruesish dhe pastaj politike, e në fund qeverisës. Paradoksalisht, politizimi i administratës zgjedhore me vullnetin e partive politike shndërrohet në pengesë për të llogaritur lirshëm koalicionet e mundshme për zgjedhjet e 2013.


CMYK

12

MAPO

e PREMTE, 1 SHKURT 2012 www.mapo.al

L

Autostrada Tiranë-Durrës, Km 7, Shqipëri Linja e shërbimit për klientin: Tel.: 04 23 88 333 info@megateksa.com

www.megateksa.com


Rita Ora “qëllon” Kardashian për mesazhet e bëra Gjatë një interviste për një emision, ‘Kyle and Jackie O’ të një radioje në Australi, Rita është vënë përballë një prove të vështirë. Ajo është detyruar të zgjedhë në mes tre të famshmëve me emrin Robert, gjatë një loje hipotetike

Dafina Zeqiri: Me çdo kusht si Rihanna Dafina Zeqiri sapo ka lançuar këngën e saj më të re që titullohet “Veç ti”. Siç ka bërë publike ajo, këtë vit do të sjellë shumë surpriza dhe shumë hite...

Çdo të premte

www.mapo.al

show biz

intervistë

Afërdita Dreshaj: Jeta ime e re, ju rrëfej takimin me Justin Bieber Stela & Klevisi: Sekretet e një mëngjesi ideal Moderatorët e “One morning” rrëfejnë çdo gjë për programin më të ri në “Channel 1”, por edhe sekrete nga mëngjeset e tyre

Personazhet publikë reagojnë ndaj neonazistit grek Papas Rrjetet sociale kanë qenë si rrallëherë të mbushura me statuse kundër grekëve dhe racizmit të tyre të theksuar Ka qenë një nga intervistat më të komentuara të javës ajo e kryetarit të grupit parlamentar të Agimit të Artë, Kristos Papas. E pritur mjaft keq në Shqipëri, fjalët e tij kanë irrituar jo pak njerëz, të cilët nuk kanë

Ermal Merdani, lidhja e re me studenten e farmacisë Djali simpatik së fundmi është bërë pjesë e Partisë Demokristiane Ermal Merdani duket se së fundmi po jeton një kohë të bukur si në sferën personale ashtu edhe në atë profesionale. Nga rrethi i afërt i miqve të tij kemi mësuar se tashmë ai ka nisur një marrëdhënie të re dashurie në të cilën ndihet mjaft mirë...

Faqe 13

kursyer fjalë ofenduese ndaj Papas dhe atyre që mendojnë si ai. Deklaratat e forta antishqiptare dhe hedhja përtokë e flamurit shqiptar ka ngjallur një indinjatë dhe deri në neveri për një njeri të tillë.


14 18 16 4

MAPO

E 127 shkurt 2013 martë, 15 17 mars maj maj2011 2011 13 E premte, martë, qershor 24 2010 janar 2012 www.mapo.al www.gazetamapo.com www.mapo.al

intervistë

Stela Kotri dhe Klejvis Saliaj janë rikthyer në ekran me një projekt të ri më energjikë se kurrë.

Stela & Klevisi: Sekretet e një mëngjesi ideal Moderatorët e “One morning” rrëfejnë çdo gjë për programin më të ri në “Channel 1”, por edhe sekrete nga mëngjeset e tyre Jonida Hitoveizi

S

tela Kotri dhe Klejvis Saliaj janë rikthyer në ekran me një projekt të ri më energjikë se kurrë. Të dy kanë qenë pjesë e ekranit të “Vizion plus” dhe tashmë duket se kanë gjetur një hapësirë ideale për të sjellë te publiku gjëra të reja, të freskëta dhe që janë vetëm në fillimin e tyre, pasi projekte më të mëdha do të pasojnë këtë lëvizje të tyren. Në këtë intervistë dyshja e mëngjesit në “Channel 1” rrëfen jo vetëm eksperiencën me ekranin dhe botën e televizionit, por edhe detaje nga mëngjeset e tyre, shpesh të rrëmujshme, shpesh duke vrapuar, po ama përherë të nisur me optimizëm dhe për këtë ata duket se kanë një recetë. E, ku ka më mirë sesa një mëngjes i nisur këndshëm, me informacione, buzëqeshje, kuriozitete, këshilla dhe çdo gjë tjetër për t’i dhënë ditës energjinë e duhur që në orët e para të saj.

Përse “One morning”? Stela: “One Morning”, sepse në konceptin tonë ishte realizimi i një mëngjesi çdo ditë ndryshe. Një mëngjes në “Channel one”, i cili përveçse duhet të informojë duhet pa diskutim dhe të këshillojë dhe të argëtojë. Ndaj natyrshëm na tingëlloi si titulli i duhur dhe menjëherë e vendosëm. Klejvis: Ka gjithmonë një gjë të parë dhe të parët në “Channel one” në startimin e transmetimit ditor jemi ne. Informacionet e para dhe zgjedhja e parë e publikut përmblidhet në “One morning”. Si është të jesh shoqëruesi i mëngjeseve të njerëzve, kur të gjithë ndoshta në orët e para të ditës janë duke vrapuar? Stela: Në fakt kjo është përshtypja; sikur të gjithë vrapojnë dhe askush nuk hap Tv në mëngjes. Por ne po konstatojmë se jo vetëm ato që janë shtëpiake duan ta nisin ditën nën shoqërinë e një emisioni televiziv, por edhe ata që u duhet të bëhen gati për në punë ndezin televizionin sado pak për të marrë ato informacionet e para që çdo njeri dëshiron t’i dijë në mëngjes. Sigurisht disa persona nuk e kanë të mundur të të ndjekin gjatë gjithë 3 orëve transmetim, por sado pak, çdokush në mëngjes, qoftë edhe për t’u zgjuar i përkushton vëmendje një emisioni mëngjesi. Klejvis: Është ashtu siç thoni edhe ju. Të vraposh pas tyre duke u dhënë të gjithë informacionin që u intereson të dëgjojnë dhe të shohin. Ne jemi duke vrapuar me informacionin dhe mundësia për ta ndjekur në çdo mënyrë teknologjike të mundshme që ofrohet për shikuesit nga televizioni ynë, na e bën më të thjeshtë këtë vrapimi në orët e para të mëngjesit. Ju, sa të rrëmujshëm jeni në mëngjes? Stela: Femrat vetë nga natyra janë të rrëmujshme, pasi u duhet të bëjnë shumë gjëra përpara se të dalin nga shtëpia. Në rastin tim rrëmujën në mëngjes tashmë ma shkakton presioni i kohës, sepse duhet të

nxitoj që të bëhem gati dhe në atë orë zgjimi të them të drejtën ende nuk je e kthjellët. Edhe përgjumja bën të vetën dhe ndonjëherë e gjej veten duke qarkulluar kot nëpër shtëpi për të gjetur gjërat që në fakt mund t’i kem përpara syve. Këto janë dhe vështirësitë e një zgjimi kaq herët (qesh). Klejvis: Unë bëj rrëmujë kur jam zgjuar nga gjumi. Edhe pse zgjohem herët, jam në gjumë sado kafe që të pi. Zgjohem vetëm kur në kufje dëgjoj “Gati” dhe kamera më përcjell në transmetim (qesh). Pastaj më ikën mëngjesi i mirëorganizuar në “One morning”. Cili do të ishte mëngjesi ideal, sipas Stelës dhe Klevisit? Stela: Mëngjes ideal do të ishte ai i “One Morning” me Stelën dhe Klejvisin (qesh), sepse në këtë mëngjes mund të motivohesh për ta nisur ditën me optimizëm dhe çdo ditë e javës të jetë ndryshe. Klejvis: Nuk i heq e as i shtoj asaj çka tha Stela më sipër. Nëse pastaj do përgjigjesha personalisht, mëngjesi perfekt i imi do ishte një gjumë i gjatë dhe servirja e ushqimit në krevat (qesh). Çfarë urreni më shumë në mëngjes ? Stela: Asgjë tjetër përveç zgjimit të hershëm, sepse gjithmonë kam preferuar më mirë të fle në orën 5 të mëngjesit sesa të zgjohem në këtë orë. Po është një sfidë që po e sfidojmë. Klejvis: Kur më bie telefoni dhe është shoferi që më pret poshtë shtëpisë, ndërkohë që unë jam ende në gjumë dhe akoma s’jam çuar nga krevati. Urrej dhe faktin që s’e shijoj dot mëngjesin, sepse futem me natë në transmetim dhe kur kam dalë nga studio është dritë dhe si shijoj dot rrezet e para. Çfarë mund t’ju bëjë të hiqni dorë nga kafja e mëngjesit? Stela: Vetëm vonesa për në transmetim mund të më lërë pa kafen e mëngjesit. Arsyet e tjera i përjashtoj, sepse nuk e konceptoj dot startin e ditës pa konsumin e të paktën një kafeje. Në të kundërt, humori im nuk do të ishte shumë i mirë. Klejvis: Nëse doni ta shihni Klejvisin në versionin “draamë” e shihni vetëm po s’piva kafe. S’ia lejoj vetes kurrë mos ta pi. Ndoshta vonesa për në emision, por dhe atëherë të jeni të sigurt që do më shihni duke e pirë live në emision. Ka një recetë për një mëngjes të qetë, sidomos të hënave? Stela: Në fakt e hëna më duket më e vrullshmja, duke qenë se mban mbi shpatulla dhe të rejat e fundjavës, ndaj besoj se edhe vetë e hëna nuk do ta pranonte ta linim të qetë, pasi nga ajo varet dhe dinamika e ditëve pasuese. Klejvis: Unë s’kam recetë, në fakt, për ditët e javës. Receta ime vlen për fundjavën. Një zgjim i vonë diku rreth orës 11:00, rutina e punëve personale të mëngjesit dhe më pas shijimi i një mëngjesi mundësisht të mbushur plot me ushqim dhe kafja e gjatë

dhe e shijshme, vetëm me njeriun e jetës sime Anjezën. Deri në çfarë ore do të donit ta zgjasnit mëngjesin e një dite normale? Stela: Ah, po të ishte për mua, do doja të zgjaste sa më shumë. Kur nuk kisha impenjimet e mëngjesit në televizion, mëngjesi im zgjaste deri në mesditë. Klejvis: Sa më shumë të jetë e mundur. Më ka ndodhur që e kam filluar mëngjesin dhe në orën 3 pasdite, pasi dua pafundësisht të fle gjumë. Zgjimi më i frikshëm që ju mund të imagjinoni? Stela: Për momentin, i frikshëm do të ishte zgjimi nëse do të hapja sytë dhe do të shihja se ora ka shkuar 06.55 dhe unë mund të jem ende në shtrat (qesh). Klejvis: Unë e kam provuar këtë eksperiencë që thotë Stela dhe thjeshtë e kam përjetuar dhe atë tmerr. Tmerri më i madh ndoshta do ishte………”të më kishte shpërthyer rubineti i kuzhinës dhe të notoja në ujë që në pikë të mëngjesit.” Kush është më nevriku? Stela: Secili në mënyrën e vet është nevrik, përsa kohë ke kontakt me njerëz të ndryshëm, por mund të them se në mënyrën e të shprehurit ndryshojmë. Klevi e reflekton menjëherë, kurse unë përpara se të shpërthej i kaloj disa faza durimi. Klejvis: Padyshim unë dhe më duhet ta pranoj këtë gjë. Nëse s’kam çdo gjë në vendin e duhur, në kohën e duhur dhe ashtu siç i kam përgatitur, unë shpërthej dhe nuk toleroj. Kjo sa i përket punës, kurse në jetën e përditshme shpërthej kollaj, por qetësohem për 5 minuta. Stela, po u nevrikos, hajde ta sjellësh në vete (qesh). Të dy keni qenë më parë në Vizion plus. Çfarë ju bëri të ndryshonit kanal? Stela: Dëshira për të bërë gjëra të reja, që të realizojnë profesionalisht dhe mungesa e hapësirës në këtë ekran. Unë gjithmonë kam parapëlqyer të mos mbetem gjatë në një format, sepse ndodh që ti vet nuk ndihesh më produktive dhe sigurisht edhe publiku ka nevojë të të shohë të ridimensionuar. Kështu që ndjeva nevojën të gjeja hapësirën time ku të ndihesha e

Dëshira për të bërë gjëra të reja, që të realizojnë profesionalisht dhe mungesa e hapësirës në këtë ekran. Unë gjithmonë kam parapëlqyer të mos mbetem gjatë në një format, sepse ndodh që ti vet nuk ndihesh më produktive dhe sigurisht edhe publiku ka nevojë të të shohë të ridimensionuar.

plotësuar. Dhe nuk kanë qenë të pakët njerëzit që kanë qenë skeptikë për këtë përzgjedhje, duke qenë se pretendonin se ky kalim imi nga një media e konsoliduar në terrenin mediatik, në një media që ende ishte në fazën e krijimit, ndoshta nuk ishte i duhuri. Po mund të them se pikërisht ky kalim si imazh i “Channel One” ka qenë vendimi më i shpejtë në kohë që kam marrë në të gjitha lëvizjet e mia nëpër media. Sapo kam parë nga afër zhvillimet e kësaj media, si në infrastrukturë ashtu edhe në teknologji, si dhe në planet e programacionit, kuptova që ky duhet të ishte destinacioni i radhës. Një destinacion me një rrugë të gjatë pune dhe kënaqësie, mbi të gjitha. Ju them me sinqeritet kisha shumë kohë pa u ndjerë e lumtur plotësisht në punën që bëj dhe në “Channel One” e gjeta. Klejvis: Të gjithë gazetarët dhe moderatorët në një media të caktuar janë tranzit. Kështu është profesioni ynë. Sot jemi në një vend dhe nesër s’jemi. Nuk ishte arsyeja dhe çështja te ndërrimi i kanalit, kjo s’ka të bëjë. Personalisht thjesht m’u bë një ofertë dhe e pranova. Nuk bëhet fjalë vetëm për emisionin e mëngjesit në diskutimet për të qenë në “Channel one”, por një hapësirë e madhe që më është lënë në produksion dhe të programeve të tjera. Kështu që këtë herë unë nuk u largova nga një kanal, por fillova një tjetër etapë të punës sime, këtë herë si autor programesh. Stela, ka qenë i vështirë për ty ky ndryshim? Stela: Aspak i vështirë. Përkundrazi, kur ti vazhdon aty ku e ke lënë, thjesht mundohesh të ngjitësh shkallët për të shkuar sa më lart. Sa e vështirë është që dikush të të besojë një hapësirë televizive, qoftë kjo edhe kur ke një imazh të caktuar?


E premte, 1 shkurt 2013 www.mapo.al

MAPO

15

Teksa ka qenë në Majemi, ajo ka gjetur rastin të takojë këngëtarin me famë botërore Justin Bieber. Këtë gjë ajo e ka ndarë me fansat në rrjetet sociale duke u shprehur shumë e lumtur për këtë takim.

Afërdita Dreshaj:

Jeta ime e re, ju rrëfej takimin me Justin Bieber Me Bieber u takuam rastësisht në një party, folëm për Shqipërinë

Stela: Në ditët e sotme nuk është dhe aq e thjeshtë, jo sepse ti nuk vlen, jo sepse ti nuk e demonstron aftësinë tënde, por sepse egoizmi dhe klanet me dyer të mbyllura nuk të lënë që të gjesh hapësirën e merituar. Ne jemi dëshmitarë që shpesh në median vizive ndodh që jo gjithmonë të aftët marrin pozitat e merituara, ndaj ndodh që imazhet televizive të lëvizin nga njëra media në tjetrën, pasi çdokush në fund të fundit punon dhe lufton të arrijë synimet e veta. Megjithatë, nëse ti ke parimet e tua dhe punon fort për t’i ruajtur ato, gjithmonë do gjendesh diku i vlerësuar dhe i stimuluar për të ecur përpara. Klejvis: Besimi dhe profesionalizmi në këtë rast zgjidhin punë. Presidenti Ylli Ndroqi kishte besimin tek unë, duke u bazuar dhe në eksperiencat e mëparshme të miat në “Ora news”. Për këtë gjë, nuk hezitoi të më besonte këtë projekt dhe atë çka unë fola më sipër. Unë e kam pasur të thjeshtë në të gjitha eksperiencat e mia. Të kem besimin për të qenë pjesë e produksioneve dhe hapësirave të ndryshme televizive, por kjo pas një pune të jashtëzakonshme dhe të stërmundimshme. Si e shihni median në Shqipëri? Stela: Media në Shqipëri ka evoluar shumë vitet e fundit dhe ky është një avantazh i madh për ata të cilët janë të përfshirë. Mediat cilësore janë shtuar e bashkë me to dhe hapësirat, ndaj mendoj se nuk është më media që identifikon suksesin e një personi, sikurse funksiononte disa vite më parë. Ka ardhur koha që një person i duhur mund ta identifikojë një media të suksesshme. Klejvis: Unë vazhdoj të mendoj se mediat në Shqipëri janë të disa kategorive. Janë pak media që bëjnë diferencë në treg dhe të tjerat vlejnë për të mos u përmendur fare. Mendoj që investohet në teknologji, por jo tek individë dhe personazhe.

Unë gjithmonë jam mes të dyjave dhe muzikën nuk e kam lënë pas dore asnjëherë edhe kur më është dashur të punoj njëkohësisht edhe si modele. Për mua janë njëlloj të rëndësishme. I bëj njëlloj me pasion dhe nuk do të dija t’i ndaja"

Afërdita Dreshaj tashmë është një emër i afirmuar në fushën e modelingut. Kryesisht puna e saj si modele është e fokusuar në Amerikë, pasi atje edhe ofertat janë më të mira. Njëkohësisht me modelingun ajo vazhdon me sukses edhe karrierën e saj si këngëtare, një fushë kjo ku së pari e ka drejtuar i fejuari i saj Shpat Kasapi. Prej disa muajsh bukuroshja e njohur jeton në Amerikë, Nju-Jork dhe Majemi pasi aty po punon me një agjenci prestigjoze mode. Një punë e cila veç benefiteve në karrierën e saj së fundmi i ka dhënë edhe një mundësi për të qenë më afër personave të famshëm në mbarë botën. Teksa ka qenë në Majemi, ajo ka gjetur rastin të takojë këngëtarin me famë botërore Justin Bieber. Këtë gjë ajo e ka ndarë me fansat në rrjetet sociale duke u shprehur shumë e lumtur për këtë takim. “Justin Bieber ishte kënaqësi që u takuam sonte. Një ndjenjë aq e bukur. Ethet Bieber”, ka shkruar Afërdita në Twtiter. Ndërsa në këtë intervistë ajo na tregon më shumë për punën në “Next modeling agency” dhe për bisedën me këngëtarin e adhuruar nga adoleshentët. “ Justin ishte një djalosh shumë simpatik. I ëmbël dhe i dashur dhe një person shumë i thjeshtë”, është shprehur Afërdita teksa ka treguar se këngëtari i njohur e njihte Shqipërinë dhe kishte dëgjuar shumë për të. Afërdita me se jeni duke u marrë këto kohë? Këta muaj kanë qenë shumë të angazhuar për mua, pasi jam duke punuar në Nju-Jork. Po punoj intensivisht në fushën e modës, diçka që më jep kënaqësi dhe e bëj me pasion. Është e vërtetë se jeni pjesë e një agjencie prestigjoze mode? Po, është e vërtetë. Unë kam nënshkruar një kontratë mjaft të mirë me një nga agjencitë më të mëdha të modës në Amerikë që quhet “ Next Modeling Agency”. Aktualisht jam duke punuar mes Nju-Jorkut dhe Miamit. A e shihni këtë impenjim të ri si një pauzë nga muzika? Jo nuk e shoh dhe nuk e kam parë asnjëherë kështu. Unë gjithmonë jam mes të dyjave dhe muzikën nuk e kam lënë pas dore asnjëherë edhe kur më është dashur të punoj njëkohësisht edhe si modele. Për mua janë njëlloj të rëndësishme. I bëj njëlloj me pasion dhe nuk do të dija t’i ndaja. Ka moment kur prioritet mund të jetë një këngë apo klip i ri, ashtu siç ndodh që të fokusohem në një projekt si modele. Po kurrë nuk lë pas dore njërën për tjetrën. Këtë javë keni pohuar se keni pasur një takim me idhullin e adoleshentëve, Justin Biber. Është e vërtetë? Po. Është e vërtetë. E kam takuar

"Justin ishte një djalosh shumë simpatik. I ëmbël dhe i dashur dhe një person shumë i thjeshtë”, është shprehur Afërdita teksa ka treguar se këngëtari i njohur e njihte Shqipërinë dhe kishte dëgjuar shumë për të"

këngëtarin e ri në një party, rastësisht. Si qëlloi që ishit në të njëjtin vend me Biber? Siç ju thashë, unë këto kohë jam duke punuar në Miami si pjesë e modeleve të agjencisë “Next model agency” dhe Justin kishte një koncert këtu. Mbas koncertit u organizua një “After party” ku isha edhe unë e ftuar. Si ishte Justin nga afër? Një djalosh shumë simpatik. I ëmbël dhe i dashur dhe një person shumë i thjeshtë, edhe pse është idhulli i qindra adoleshentëve në mbarë botën. A i the nga ishe? E njihte Shqipërinë? Po, sigurisht që i thashë origjinën time në ato pak minuta që folëm. Më tha se kishte dëgjuar shumë për Shqipërinë dhe Kosovën. Mirë do të ishte të kishim dhe një foto… Nuk lejoheshin fotot në “after party”. Na është dashur t’i lëmë telefonat në shtëpi. Afërdita, me Shpatin si po shkon lidhja? Marrëdhënia ime me Shpatin po shkon më se perfekt. Normalisht këto kohë që jam në USA dhe jemi të dy të angazhuar me punë, ai me koncerte dhe unë me punë, na merr pak më shumë malli për njëri-tjetrin. A je xheloze për Shpatin? Fare. E kam thënë shumë herë këtë gjë. Nuk jam natyrë xheloze. Ç’mendim ke për tradhtinë? Skandal…S’ka më dashuri pastaj. Shpati, statuse dashurie Afërditës në Facebook Ata janë një nga çiftet më simpatikë në shou bizin shqiptar. Afërdita një modele e suksesshme ku bukuria e saj spikat dhe Shpati një nga këngëtarët më të preferuar të femrave. Të dy kanë një kohë të gjatë që janë të fejuar dhe pavarësisht karrierës së ngarkuar kanë ditur të mbajnë një raport të shëndetshëm mes tyre. Po këto kohë që Afërdita është larg dhe Shpati nëpër koncerte kudo në Europë e Diasporë, duket se dashuria e tyre është bërë më e fortë. Shpati nuk ka nguruar që t’i dedikojë të dashurës së zemrës së tij edhe një status në facebook, kur ka postuar një foto të saj. “Sa të dua ty moj vajzë, Afërditë moj Afërdita” i këndon këngëtari modeles dhe këngëtares së njohur. Në fakt ky është refreni i një kënge të re që Shpati ka publikuar, që titullohet “Adelina”. Një këngë e cila ngjalli edhe diskutime mbi lidhjen e çiftit, por që ishin vetëm fjalë, pasi mes tyre asgjë nuk ka ndryshuar. Fansat e çiftit presin martesën, po lidhur me këtë Afërdita më parë është shprehur se dasma është diçka që ata do të duan ta mbajnë për vete. E deri sa ajo ditë të vijë ne shohim sesi të dy pa asnjë kompleks shfaqin dhe e tregojnë dashurinë që kanë edhe me gjeste të tilla në rrjetet sociale.


16 18 6

MAPO

E 127 shkurt 2012 martë, 15 17 mars maj maj2011 2011 13 E premte, martë, qershor 24 2010 janar www.mapo.al www.gazetamapo.com www.mapo.al

thashetheme

Vajza misterioze të cilën Ermali ka preferuar ta mbajë për vete dhe mos të shfaqet me në publik, është studente për farmaci, në vitin e dytë. Lidhja e tyre ka rreth një muaj që ka nisur dhe duket se tashmë mes tij dhe Françeskës nuk ka më asgjë përveç miqësisë apo respektit për kohën e kaluar së bashku

Ermal Merdani,

lidhja e re me studenten e farmacisë Djali simpatik së fundmi është bërë pjesë e Partisë Demokristiane Ermal Merdani duket se së fundmi po jeton një kohë të bukur si në sferën personale ashtu edhe në atë profesionale. Nga rrethi i afërt i miqve të tij kemi mësuar se tashmë ai ka nisur një marrëdhënie të re dashurie në të cilën ndihet mjaft mirë. Vajza misterioze të cilën Ermali ka preferuar ta mbajë për vete dhe mos të shfaqet me në publik, është studente për farmaci, në vitin e dytë. Lidhja e tyre ka rreth një muaj që ka nisur dhe duket se tashmë mes tij dhe Françeskës nuk ka më asgjë përveç miqësisë apo respektit për kohën e kaluar së bashku. Ndërkohë që Ermali së fundmi është pjesë e televizionit në emisionin “Tjetri”, por duket se edhe politika është një pjesë e rëndësishme në jetën e tij dhe se po ia del në përpjekjet për të qenë pjesë e saj. Ai është angazhuar në Partinë Demokristiane, ku është bërë pjesë e Forumit Rinor të saj. Kjo sipërmarrje e re duket se është mjaft e rëndësishme për realizimin e objektivave të Ermalit për të qenë pjesë e politikës, duke qenë se ai studion për Shkenca Politike: në UET. Ermal Merdani u bë veçanërisht i njohur gjatë shout të Big Brother vitin e kaluar dhe prej shumë kohësh historia e tij me Françeskën, vajzën nga Vlora, zuri faqet e para të shtypit rozë, deri sa erdhi lajmi për ndarjen e tyre, edhe pse për një kohë provuan të riktheheshin, po siç duket diferencat në karakter e bënin të pamundur vijimin e kësaj lidhjeje. Tashmë Ermali duket se ka gjetur një njeri që e kupton si dhe ka nisur të investojë kohë dhe energji drejt politikës.

Shqiptarja Kristinë Elezaj “një monstër” Shqiptarja, e cila tashmë është emër i njohur në skenën amerikane, ka sjellë projektin e saj më të ri muzikor të punuar nga producentë amerikanë. Stili i Kristinës nga mediat amerikane cilësohet si një përzierje e Britney Spears dhe Rihannës. Këngëtarja shqiptare jeton në Amerikë prej një kohe të gjatë, dhe së fundi ka lançuar këngën e saj më të re të titulluar “Monster”, një titull që të kujton menjëherë Lady Gagan. Megjithatë, Elezaj vlerësohet për origjinalitet dhe deri tani ia ka dalë të krijojë një profil të vetin në industrinë mjaft konkurruese në ShBA.

45 minutat e Floriana Garos Floriana Garo javën e parë të muajit shkurt do të vijë pranë publikut me një format të ri televiziv. “Jo vetëm modë” është emisioni i ri që vajza bukuroshe e motit në “Abc news” dhe që do të transmetohet çdo të shtunë në orën 16:00. 45 do të jenë minutat që Floriana do të sjellë përpara publikut të rejat më të fundit jo vetëm në fushën e modës, por edhe të lajmeve nga industria e Hollivudit dhe profile të personazheve të njohur shqiptarë. Formati i këtij emisioni është i huaj, i ngjashëm me “Non solo mode”, që jepet në Canale 5, por i sjellë ndryshe në studion e Floriana Garos. Nga prezantuesja kemi mësuar se do të ketë shumë surpriza të reja, duke nisur që nga e shtuna e ardhshme, kur nisi edhe pjesa e parë e këtij emisioni. Floriana ka dëshmuar se është jo vetëm një vajzë e bukur, por edhe një vajzë që punon shumë. Deri tani atë e ka ndjekur pas suksesi. Urojmë që kështu të ndodhë edhe për 45 minutat që do të pasojnë fundjavat me “Jo vetëm modë”.

Rozana Radi tjetër sukses me Danin

Genta Ismajli: Qëllimi im është argëtimi Genta Ismajli është shprehur se do të sjellë projekte cilësore në muzikë dhe se do të përpiqet që asnjëherë të mos i zhgënjejë adhuruesit e saj. “Që kur kam filluar këngën, synimi im gjithnjë ka qenë që t’i sjell këngë, emocion dhe argëtim sa më të madh publikut apo adhuruesve të mi kudo që janë. Mbase këtë synim vazhdoj ta kem edhe më tej. Do të mundohem që gjithnjë të sjellë këngë hite bashkë me videoklipe cilësore”. “Mendoj se çdo këngëtar duhet të ketë parasysh cilësinë dhe lançimin e një kënge dhe klipi. Dhe unë do të mundohem që asnjëherë të mos i zhgënjej adhuruesit e mi, do të mundohem që gjithnjë të sjell këngë e klipe për dëshirën e tyre”, ka thënë Genta për mediat kosovare. Aktualisht ajo është duke u marrë me materiale të reja muzikore, të cilat shumë shpejt pritet të shohin dritën e lançimit në treg.

Rozana Radi shumë shpejt do të sjell këngën dhe klipin e saj më të ri në bashkëpunim me këngëtarin kosovar Ramadan Krasniqi - Dani. Këngëtarja edhe më herët ka pasur bashkëpunim me këtë këngëtar dhe duket se suksesi i atij bashkëpunimi i ka nxitur të dy të realizojnë edhe një projekt të përbashkët. Ende nuk dihen detajet e këngës dhe kur ajo do të lançohet në tregun tonë, sepse, siç kemi parë edhe në fotot e postuara në facebook, ata janë në fillim të punës.

Erion Zeqiraj feston datëlindjen mes miqsh Erion Zeqiraj, prezantuesi i emisionit të mëngjesit në ”Vizion plus”, në krah të Lori Haxhiut, këtë javë ka festuar datëlindjen e 28-të të tij. Miqtë kanë menduar një festë surprizë për të, e cila është bërë në lokalin e mikut të tij, i cili është gjithashtu i njohur nga formati Big Brother, Dritani. Në një atmosferë tepër të ngrohtë dhe me muzikë live Erioni ka fikur qirinjtë e tortës që shënoi 28 vite. Të ftuar special në këtë natë kanë qentë djemtë e njohur të grupit “Lynx”, të cilët e kanë bërë më të bukur këtë ditë të veçantë të Erionit me muzikën e tyre.


E premte, 1 shkurt 2013 www.mapo.al

thashetheme

MAPO

17

Rrjetet sociale kanë qenë si rrallëherë të mbushura me statuse kundër grekëve dhe racizmit të tyre të theksuar. Reagimet kanë qenë të shumta e shumë prej tyre me një gjuhë të rëndë

Personazhet publikë reagojnë ndaj neonazistit grek Papas Rrjetet sociale kanë qenë si rrallëherë të mbushura me statuse kundër grekëve dhe racizmit të tyre të theksuar Ka qenë një nga intervistat më të komentuara të javës ajo e kryetarit të grupit parlamentar të Agimit të Artë, Kristos Papas. E pritur mjaft keq në Shqipëri, fjalët e tij kanë irrituar jo pak njerëz, të cilët nuk kanë kursyer fjalë ofenduese ndaj Papas dhe atyre që mendojnë si ai. Deklaratat e forta antishqiptare dhe hedhja përtokë e flamurit shqiptar ka ngjallur një indinjatë dhe deri në neveri për një njeri të tillë. Rrjetet sociale kanë qenë si rrallëherë të mbushura me statuse kundër grekëve dhe racizmit të tyre të theksuar. Reagimet kanë qenë të

shumta e shumë prej tyre me një gjuhë të rëndë. Disa nga personazhet e njohur shqiptarë, njerëz të njohur të televizionit dhe jetës artistike, kanë komentuar këtë ngjarje në profilet e tyre, ku kanë shkruar se një njeriu të tillë nuk i duhet dhënë e drejta e fjalës, apo duke ironizuar grekët për këtë përfaqësim në Parlament. Ndër ata që kanë reaguar janë këngëtarja dhe prezantuesja e njohur Eneda Tarifa, aktori Julian Deda, Çiljeta Xhilaga apo edhe disa ish-banorë të shout Big Borther, si Algen Nikolla, Alkena Dervishaj etj.

Eneda Tarifa ka shkruar se nuk i del e keqja me zotin Papas dhe me grekët dritëshkurtër, që mendojnë si ai dhe kërkojnë të nxisin konflikte mes popujve. Ajo është shprehur se është më mirë që këtyre njerëzve të mos u jepet hapësirë mediatike, pasi nxisin vetëm dhunë. Julian Deda aktori i njohur dhe i dashur i humorit, Julian Deda, nuk ka ndenjur pa i kushtuar një status kësaj ngjarjeje. Vetëm se këtë herë, ndryshe nga zakonisht dhe siç jemi mësuar ta shohim, fjalët e tij nuk kanë qenë me nota humori, por e kundërta. “Sapo pashë një intervistë të Pa-

pas te “News24”. Ai njeri duhet dënuar me burg dhe jo vetëm, për dezinformim dhe shtrembërim të fakteve historike. Mjerë Greqia që përfaqësohet nga një person diabolik si ai. E tmerrshme. Pashë në fjalët e tij një urrejtje për shqiptarët. Ajo që më acaroi më shumë ishte mënyra sesi ai injorant grek prekte flamurin tonë”, është shprehur Juli në profilin e tij. Erion Kame edhe regjisori Erion Kame nuk ka ndenjur i qetë pas deklaratave të bëra nga përfaqësuesi i Agimit të Artë, ku, sipas tij, Shqipëria nuk ekziston fare, por duhet

të jetë një provincë e Greqisë. Ai ka reaguar duke ironizuar këtë parti, por edhe grekët që mendojnë si ai. “Quiz. Agimi i Artë apo Perëndim i Ndryshkur!??? Gjergj Kastrioti është shqiptar apo shqiptar??? A është një grek i denjë për sufllaqe???”, ka shkruar regjisori në profilin e tij në Facebook. Ndërsa lidhur me këtë ka ndenjur në heshtje Kastro Zizo, i cili njihet si një person mjaft i ndjeshëm ndaj çështjes shqiptare apo Shqipërisë së madhe gjë të cilën e ka treguar shumë herë publikisht.. Ndryshe nga herë të tjera, Kastro këtë herë ka ndenjur i qetë, duke thënë se është e kotë t’i japësh vëmendje dikujt si ai.

Dafina Zeqiri: Kam mësuar nga humbjet” Dafina Zeqiri sapo ka lançuar këngën e saj më të re që titullohet “Veç ti”. Siç ka bërë publike ajo, këtë vit do të sjellë shumë surpriza dhe shumë hite, njëkohësisht duke treguar se muzika i merr kohën më të madhe. Karriera si këngëtare është një nga prioritetet kryesore të këngëtares, për të cilën tani nuk dihet se me kë shoqërohet. Qysh nga koha që ajo ka nisur karrierën e saj në trojet shqiptare, është përballur me të mirat dhe të këqijat e të qenit fytyrë publike, shpeshherë e dashur nga shumë e shpeshherë e komentuar negativisht. Edhe pse këngëtarja është e famshme dhe e suksesshme, Dafina është e vetëdijshme që nuk mund t’i ketë të gjitha. Të paktën kështu është shprehur ajo në profilin e saj në Twitter, ku ka shkruar: “Unë nuk kam përfunduar ndonjë shkollë ose kurs për të qenë fitimtare, por

kam mësuar nga humbjet.” Dy vjetët e fundit Dafi ka pasur dy histori dashurie të rëndësishme, të cilat kanë përfunduar keq dhe sigurisht duke ndikuar në jetën e saj. Shpesh është përfolur se ajo ka probleme me drogën apo edhe me alkoolin. Dafina, me çdo kusht si Rihanna

Këngëtarja nga Barbadosi, Rihanna duket qartë se është një nga pikat e referimit për këngëtaren shqiptare Dafina Zeqiri. Ndikimi i saj nuk shihet vetëm në muzikën që këngëtarja shqiptare bën, por mbi të gjitha në pamjen e saj. Ajo është përcjellësja më e mirë e çdo ndryshimi që bën Rihanna. Së fundmi Dafi shfaqet me model të njëjtë me të Rihannës, e madje ajo duke se ka bërë edhe solar për të ruajtur një pigment të errët. Në këto foto është vështirë të bësh dallimin nëse po sheh amerikanen Rihanna apo shqiptaren Dafina Zeqiri.

Rita Ora

“qëllon” Kardashian për mesazhet e bëra Gjatë një interviste për një emision, ‘Kyle and Jackie O’ të një radioje në Australi, Rita është vënë përballë një prove të vështirë. Ajo është detyruar të zgjedhë në mes tre të famshmëve me emrin Robert, gjatë një loje hipotetike. Sfida ka qenë se a do të martohej me Robert de Niro, apo do ta qëllonte Robert Kardashian dhe Rita ka zgjedhur opsionin e dytë. Ndoshta ajo ka dashur t’i përcjellë një mesazh Rob-it si kundërpërgjigje ndaj deklaratave të tij të mëparshme pas ndarjes së çiftit. Rita ka qenë e lidhur e Rob-it për disa muaj, ndërkaq, pas ndarjes, ky i fundit doli me deklarata të çuditshme, duke thënë se Rita e kishte tradhtuar me 20 meshkuj gjatë kohës sa çifti kishin qenë në lidhje.


18

MAPO

e PREMTE, 1 SHKURT 2012 www.mapo.al


e PREMTE, 1 SHKURT 2012 www.mapo.al

sociale

MAPO

19

Investimet në Njësinë 1, rrugë e re për 5000 banorë Me një investim prej 94.7 milionë lekësh, Bashkia e Tiranës ka nisur punën për rikonstruksionin e plotë të rrugës “Agush Gjergjevica”, me gjatësi rreth 1.8 km në Njësinë Bashkiake nr.1. Kryebashkiaku Basha ka inspektuar dje nisjen e punimeve për këtë rrugë, e cila do të ketë një gjerësi prej 7 metrash dhe me trotuare në të dy anët e rrugës, nga 1.5 deri në 2 metra. Kreu i Bashkisë, Lulzim Basha ka garantuar

se kjo rrugë do të ketë të gjithë parametrat e nevojshëm dhe se në Tiranë ka përfunduar koha e asfalteve elektorale. “Para tri vitesh, në këtë rrugë është bërë asfaltimi i 1/3 të rrugës, pra afro 500 metra, asfaltim i cili sot për fat të keq duhet të kryhet përsëri, për t’u shërbyer qytetarëve të kësaj zone. Përsëris zotimin tim që çdo projekt, që në fakt janë para të qytetarëve të Tiranës, të jetë në

parametra cilësorë, të tillë që të mos shohim më ndërhyrje fatkeqe, siç është fillimi i projektit këtu i pjesshëm, i paplanifikuar, jo cilësor, pra paraelektoral”, - u shpreh Basha. Punimet pritet të përfundojnë brenda 8 muajve, dhe muret rrethues që do të preken për shkak të zgjerimit të rrugës do të zëvendësohen me kangjella dekorative me shpenzimet e Bashkisë.

Cilësia e spitaleve në "sitë", Tavo: Penalizime për ata që nuk akreditohen Nis procesi i vlerësimit të cilësisë së shërbimit në spitalet publike dhe private. Ministri i Shëndetësisë: Do të jemi të patolerueshëm ndaj drejtueseve të atyre spitaleve që bëhen pengesë për akreditimin e institucioneve të tyre Jonida Tashi

Ministria e Shëndetësisë ka shpallur nisjen e procesit të akreditimit të spitaleve publike dhe private në vend, nga i cili do të mësohet cilësia e shërbimeve që ata ofrojnë për pacientët. Spitalet që do të marrin pjesë në këtë proces do të akreditohen vetëm nëse përmbushin 17 kriteret e vendosura, që nga përdorimi i medikamenteve, shërbimi i urgjencës, shërbimi i kirurgjisë, personeli i kualifikuar e të tjera. Në bazë të dhënave të nxjerra nga matja e cilësisë së shërbimit, që do të bëhen publike nëpërmjet certifikatës së akreditimit që do të marrin spitalet që përmbushin standardet, qytetarët do të dinë se cilit prej tyre t’i drejtohen për të marrë shërbimin shëndetësor. Akreditimi i spitaleve vjen si rrjedhojë e hyrjes në fuqi të ligjit të ri për sigurimet shëndetësore në mars të këtij viti, në bazë të të cilit pacientët e siguruar do të përfitojnë shërbime shëndetësore me kosto të reduktuara edhe në spitale private që do të lidhin kontratë me ISKSH-në. Për t’i paraprirë kësaj reforme, ministri i Shëndetësisë, Vangjel Tavo së bashku me drejtorin e Qendrës së Akreditimit të Cilësisë dhe Standardeve, Isuf Kalo kanë zhvilluar dje një takim me të gjithë drejtuesit e spitaleve në vend. “Fillimi i imple-

Ministri Tavo gjatë takimit me drejtorët e spitaleve

Kalo: Spitalet nuk akreditohen nëse nuk kalojnë 70 pikët Drejtori i QKCSA-ISH, Isuf Kalo tha se spitalet nuk do të akreditohen nëse nuk kalojnë 70 pikët. Ai sqaroi se kur plotësojnë nga 70 deri 80 pikë ata mund të marrin akreditim 1-vjeçar dhe ata që kalojnë mbi 80 pikë akreditohen për 5 vjet. Tashmë është përzgjedhur dhe një listë me 17 kritere që duhet të përmbushë çdo institucion shëndetësor si

mentimit të ligjit të ri për sigurimet shëndetësore në mars të këtij viti e bën jo vetëm të nevojshëm, por madje të domosdoshëm akreditimin e institucioneve shëndetësore për të mundësuar një treg shëndeti konkurrent, me një blerës që përzgjedh mes

dhe tarifat për akreditimin.“Është i konfirmuar nga OBSH-ja, kemi një grup vendesh të studiuara dhe ky proces ka dhënë rezultate në përmirësimin e cilësisë. Pacienti do të dijë të vërtetën dhe nuk do të gënjehet nga reklamat. Ne do kemi në treg spitale të akredituara dhe të paakredituara dhe ata do të ndëshkohen nga tregu”, -

ofertuesve shërbimet më cilësore, me kosto efektive dhe me të sigurta për qytetarët”, - u shpreh ministri Tavo. Kreu i Shëndetësisë paralajmëroi masa ndëshkuese, sipas bazës ligjore, ndaj drejtuesve të institucioneve që nuk bëhen pjesë e këtij procesi. “Do

deklaroi Kalo. Sipas tij, akreditimi i institucioneve shëndetësore garanton pacientët për shërbime më cilësore dhe të sigurta. Ai thotë se pa kaluar këtë proces të gjitha institucionet shëndetësore mund të cilësohen të rrezikshme dhe për këtë inkurajon nisjen nga puna që të gjithë të akreditohen brenda afateve.

të jemi të vëmendshëm dhe të patolerueshëm ndaj drejtueseve të atyre institucioneve që nuk bëhen pjesë e procesit, pjesë e zgjidhjes, por pengesë për ndryshimin dhe akreditimin e institucioneve të tyre”, deklaroi Tavo. Për këtë ai bëri të di-

tur se do të emërohen menjëherë koordinatorët e cilësisë në të gjitha institucionet shëndetësore, si personat përgjegjës për të koordinuar në bashkëpunim me drejtoritë respektive dhe Qendrën Kombëtare të Cilësisë, Sigurisë dhe Akreditimit për të përshpejtuar procesin. “Ata drejtues të cilët do ta pengojnë këtë proces, pa dyshim që do të ketë masa ndëshkuese. Do kërkojmë nga ISKSH që të mos tolerojë në blerjen e shërbimeve, po të blejë ato shërbime cilësore dhe të sigurta dhe të akredituara”, - shtoi ministri Tavo. Shqipëria do të huazojë modelin francez për akreditimin e institucioneve shëndetësore. Hallka e parë e këtij procesi, ajo e vetëvlerësimit të institucioneve shëndetësore ka përfunduar. Në bazë të aplikimeve për akreditim specialistët do të nisin kontrollet për të parë se sa reale janë të dhënat e deklaruara.

PAK: Jemi 270 mijë votues, na ndihmoni që të votojmë Personat me aftësi të kufizuara kërkojnë që t’u sigurohen kushtet për të votuar në mënyrë të fshehtë dhe të sigurt. Raporti: Gjysma e qendrave të votimit siguron akses për zgjedhësit me problem në lëvizje, ndërkohë 20 % e tyre janë në katet e sipërme Në prag të zgjedhjeve parlamentare, personat me aftësi të kufizuara kërkojnë që t’u sigurohen kushtet për të votuar në mënyrë të fshehtë dhe të sigurt. Duke iu referuar statistikave të INSTAT, përfaqësues të tyre bëjnë të ditur se janë afërsisht 134 mijë persona në moshë votimi me aftësi të kufizuara, që do të thotë rreth 97 % e tyre ose 6.05% e popullsisë. “Nëse llogarisim edhe minimalisht 2 pjesëtarë të familjeve të personave me aftësi të kufizuara me të drejtë vote, potenciali i

tyre për të ndikuar përmes mekanizmit të votës në vendimmarrje shkon në 270 mijë votues, që përbën afërsisht 18 % të të gjithë votuesve që morën pjesë në votimet parlamentare të 28 Qershorit 2009”, - deklaruan drejtues të Fondacionit Shqiptar për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuara, gjatë prezantimit të raportvëzhgimit për të drejtën zgjedhore të personave me aftësi të kufizuara. Raporti i hartuar mbi bazën e të dhënave të mbledhura në Tiranë, Elbasan, Shkodër, bën prezent nivelin e përshtatshmërisë në qendrat e votimit në këto tre qytete, të caktuara si të tilla në zgjedhjet e fundit të vitit 2011. “Nga 180 objektet e monitoruara, vetëm 50.5 % e tyre ofrojnë akses në hyrje për zgjedhësit me problem në lëvizje, ndërkohë që shpërndarja e qendrave të votimit brenda objekteve, në 20 % të tyre i vendos qendrat në katet e sipërme të ndërtesave”, - evidentohet nga raporti. Gjithashtu në të paraqiten edhe të dhëna mbi pjesëmarrjen në katër

Të dhëna për PAK 137 435 numri total i personave me aftësi të kufizuara 75 239 prej tyre janë femra 49 996 persona me aftësi të kufizuara vizive 81 585 persona me probleme në lëvizje 37 919 persona me aftësi të kufizuara në dëgjim 39 402 me aftësi të kufizuar në kujdesin ndaj vetes 33 084 persona me aftësi të kufizuar në komunikim Sinan Tafaj

raundet e fundit të votimit të zgjedhësve me aftësi të kufizuara. Rezultatet tregojnë se nga 606 zgjedhës me aftësi të kufizuara, të intervistuar në Tiranë, Elbasan e Shkodër, vetëm gjysma e tyre kanë marrë pjesë në votimet e fundit. Në tërësi rezulton se votojnë më pak personat me aftësi të kufi-

zuara intelektuale dhe ata që votojnë më shumë janë personat me aftësi të kufizuara që përdorin paterica. “Të intervistuarit që kishin mundur të merrnin pjesë në votime bënë prezente se ishin ndeshur me vështirësi, si: qendrat e votimit ishin me shumë shkallë (19% e tyre); se nuk kishin mjete të

posaçme për të verbrit (9% e tyre). Ndërsa të intervistuarit që nuk kishin marrë pjesë në votime ishin penguar nga: mungesa e emrave në listat e votimit (7% e tyre); nuk dilnin dot nga shtëpia për shkak të mungesës së aksesit (6.6 % e tyre), ndërkohë që 27 % e tyre kërkonin asistencë dhe 28% kërkonin t’u mundësohej votimi në shtëpi”, - thuhet në raport. Ditën e djeshme, kreu i Këshillit Kombëtar të Personave me Aftësi të Kufizuara, Sinan Tafaj i ka bërë thirrje Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që t’i kthejë përgjigje kërkesave të tij për një bashkëpunim institucional. "Shabllonet e prodhuara në vitin 2009, për votimin e pavarur të të verbërve, nga KQZ, deformuan vullnetin e këtyre zgjedhësve, duke i orientuar ata në mënyrën e gabuar ose duke e bere fletën e votimit të pavlefshme”, - deklaroi Tafaj. Sipas Censusit 2011, personat me aftësi të kufizuara përbëjnë 6.2 % të popullsisë, kundrejt 3.8% që ka qenë më parë shifra zyrtare.


20

MAPO

E 1 shkurt 2013 13premte qershor 2010 www.mapo.al www.gazetamapo.com

Debati

Alketa Ramaj u shpall fituese e çmimit “Onufri”. Vepra e saj “Rritësja” jep mesazhin e kujdesit ndaj një gjëje që lind dhe rritet

Hajdinaj: Simbolika dhe mesazhi bënë diferencën te “Onufri”

Akademia e Shkencave

Historia e Kongresit të Manasitrit për herë të parë në maqedonisht Në Muzeun e Alfabetit në Manastir u promovua libri “Kongresi i Manastirit”, i akademikëve të njohur shqiptarë: Shaban Demiraj dhe Kristaq Prifti, projekt i financuar nga Ministria e Kulturës e Republikës së Maqedonisë i përkthyer në maqedonisht. Ky libër është botuar në shqip për herë të parë më 1968, pastaj më 1978, 2004 dhe 2008 nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë. Sipas autorëve botimi i këtij libri në gjuhën maqedonase ka si qëllim të njohë opinioni publik e shkencor maqedonas me këtë pjesëtë historisë sonë kombëtare. Reçensentë dhe promotorë të librit ishin prof. dr. Vlado Popovski dhe prof. dr. Muzafer Bislimi. Mes të tjerash, prof. Vlado Popovski theksoi se, janë të rrallë shembujt, ku masat e gjera popullore kanë rrokur armët për mbrojtjen e Alfabetit Kombëtar dhe shkronjave kombëtare, siç ishte rasti me Shqiptarët. Prof. Muzafer Bislimi theksoi se, Kongresi i Manastirit, Kongresi i Alfabetit hapën rrugën drejt emancipimit dhe bashkimit kombëtar të shqiptarëve dhe si sekretar shtetëror premtoi përkrahje të mëtejshme për Muzeun e Alfabetit në Manastir dhe në përgjithësi për botimet dhe kulturën shqiptare në Maqedoni. “Kjo përkrahje vazhdimisht është në rritje si në sasi, ashtu edhe në cilësi”, theksoi ai. Përveç informacionit historik të nxjerra nga burimet bibliografike e më tepër nga ato dokumentare në botimin e fundit të këtij libri janë bërë disa ndryshime edhe në intepretimin e dukurive, ngjarjeve dhe figurave historike trajtimi I të cilave është bërë mbi baza shkencore.

Sokol Saraçi u bashkohet studentëve me trombën e tij Në sallën e madhe të Universitetit të Arteve, trombisti dhe pedagogu Sokol Saraçi dha dje koncert simfonik me orkestrën simfonike të studentëve nën dirigjimin e të mirënjohurit Alqi Lepuri (Artist i Merituar). Trombisti i njohur, pedagog në Universitetin e Arteve, Tiranë, prof. Sokol Saraçi, interpretoi muzikë “Baroque” nga Antionio Vivaldi, shoqëruar me violinë nga studentja Rozarta Luka. Në koncert u përdor për herë të parë edhe instrumenti i Klavicembalos, gjë që bën të mundur sjelljen në variantin sa më origjinal të muzikës. Në koncert ishin të ftuar dhe tenori Kastriot Tusha (Mjeshtër i Madh). Në repertor kishte edhe muzike nga kompozitorë të ndryshëm, si Ë. Mozart, J. Sibelius, Kujtim Laro. Orkestra përbëhej nga katër violina të para, katër të dyta, dy violonçela, një kontrabas, dhe instrumenti i cembalit, që integrohej për herë të parë në një orkestër studentore. Këto janë risi që trombisti dhe pedagogu në Universitetin e Arteve, Sokol Saraçi, synonte të promovonte së bashku me studentët. Prej 25 vitesh trombisti Sokol Saraçi ka luajtur brenda dhe jashtë vendit, trombën e parë dhe të dytë në Orkestrën Simfonike të Teatrit të Operas dhe Baletit. Është themelues i klasës së Trombës në Prishtinë dhe i Filarmonisë së Prishtinës; themelues i kuintetit të parë të tunxhit në Shqipëri, bashkë me prof. doc. Isak Shehu, Alban Zadeja, Bardhyl Gjevori dhe Florenc Qafali. 

Instalacioni me titull “Rritësja” fituese e “Onufri”

Simbolika dhe mesazhi që artistja e re Alketa Ramaj përcjell përmes dy punëve të saj ka bërë për vete jurinë e konkursit të artit figurativ “Onufri 2012”. “Kjo na është dukur një simbolikë shumë e bukur, që në një vend si Shqipëria jep mesazhin e kujdesit ndaj një gjëje që lind dhe rritet. Mendojmë që shoqëria jonë ka shumë nevojë për këtë mesazh dhe kjo ishte arsyeja pse ne si juri u fokusuam te kjo punë dhe ia dhamë asaj çmimin. Ishte një ekspozitë e vogël në pjesëmarrje, vetëm 8 artistë. Në përgjithësi paraqitnin të njëjtin nivel, pak a shumë të njëjtë, gjë që e bëri pak të vështirë zgjedhjen tonë”. Kjo ka qenë arsyeja, sipas kryetarit të jurisë, Alban Hajdinaj, që juria ka vlerësuar dje me çmimin më të rëndësishëm kombëtar të artit figurativ veprën titulluar “Rritësja” dhe një tjetër pa titull të artistes Alketa Ramaj. Vepra fituese titulluar “Rritësja” paraqiste një dru mbështetës për të mbajtur drejt një bimë, duke e shndërruar atë në një vepër arti. Fituesja e çmimit nuk ishte e pranishme në ceremoninë e ndarjes së çmimeve që u zhvillua dje në Galerinë Kombëtare të Arteve, për të folur për konceptin e veprës së saj. Kryetari i jurisë, Alban Hajdinaj, u shpreh gjithashtu se juria nuk e ka pasur aspak të lehtë të vijë tek emri i fitueses, pasi nuk kishte diferenca mes artistëve. Alketa Ramaj ka marrë pjesë në disa ekspozita fotografike në Gjermani. Ekspozita “Ndoshta të ëndërrosh” u kurua nga artisti italian Daniele Capra. Juria e përbërë gjithashtu nga anëtarët Tomas Logoreci dhe Genti Gjikola, nuk kanë dhënë çmime të dyta apo të treta, pasi të gjithë artistët e tjerë pjesëmarrës, sipas tyre, ishin pothuaj në të njëjtin nivel. Për këtë çmim Alketa Ramaj merr dhe një çek prej 300 mijë lekësh (të reja). Në ekspozitën “Onufri 2012”, me titull “Ndoshta të ëndërrosh”, morën pjesë Luçian Bedeni, Yllka Gjollesha, Genti Korini, Mariana Kostandini, Remijon Pronja, Violana Murataj dhe Arjan Shehaj. Titulli i ekspozitës përfaqësonte, sipas kuratorit Capra, gjendjen midis ëndrrës dhe imagjinatës në pikturë, instalacion, video dhe fotografi. “To be or not to be”, ishte një nga

Alketa Ramaj

vargjet që përshkoi këtë ekspozitë. Koncepti është përzgjedhur nga monologu i famshëm i Hamletit të Shekspirit. Kuratori Capra zgjodhi pikërisht këto vargje, pasi, sipas tij, kishte një ngjashmëri të madhe mes Hamletit të turbulluar e të gjendur në situata të vështira personale, por që pavarësisht kësaj ai mundi të filozofonte mbi botën dhe enigmat e saj. E sipas Capra-s me punët e tyre artistët shqiptarë sfidojnë realitetin aspak të lehtë për ta dhe arrijnë të propozojnë zgjidhje personale. “Ëndrrat dhe imagjinata janë pjesë e rëndësishme e të kuptuarit të realitetit me të cilin jeton”- tha Capra. Këtë vit pjesëmarrësit janë prezantuar disa punë. Ka qenë kjo një zgjedhje e vetë kuratorit Capra sipas të cilit kjo e ndihmoi më shumë publikun të kuptonte procesin krijues të artistëve pjesëmarrës. Ndër punët e prezantuara në edicionin e 19-të të konkursit “Onufri” artistët u përfaqësuan me piktura, videoprojeksione dhe fotografi. Veprat përcollën te publiku atë dyzim midis shqetësimeve dhe problemeve të përditshme dhe botës së ëndrrës, ku njeriu fluturon i lirë drejt dëshirave të tij. Edhe ambjenti, gjysmë i ndricuar i sallës, u krijua për të dhënë imazhin e një gjendjeje gjysmë ëndërrimtare.

Ekspozita

200 vite art të dinastisë Zengo dhe Antoniu në fotografi Koleksionet që trashëgohen brez pas brezi rrallë herë ndodh që të bëhen të njohura për publikun e gjerë. E një nga këto raste të rralla është edhe ekspozita që çelet sot në Hotel Sheraton, ku për herë të parë vjen në një ekspozitë të veçantë e gjithë historia e dy familjeve të lidhura ngushtë njëra me tjetrën Zengo dhe Antoniu. Ekspozita “Zengo dhe Antoniu 200 vite art” rrëfen përmes ikonografisë, fotografive, pikturës, kinematografisë dhe muzikës kontributin e dy familjeve nga Dardha e Korçës. Enis Pekmezi, kuratori i kësaj ekspozite, njëkohësisht dhe pasardhës i familjes, e ka konceptuar atë të ndarë në pesë periudha që lidhen me pesë emra të kësaj familjeje: Jani Ndoni Zengos; për të vijuar me të birin, Vangjel Zengo, dhe të bijën e Vangjelit, Androniqi Zengo Antoniu, e para piktore shqiptare, me punë të vlerësuara jo vetëm si një relativitet femëror; e më pas ekspozita vazhdon me dy personazhe të fushës së muzikës, Artistin e Popullit, tenorin Kristaq Antoniu; për t’u mbyllur me violonçelistin virtuoz Gjergj Antoniu. Jani Ndoni Zengo ishte ksilograf, fotograf mësues. Në vitet ‘60 të shek XX filloi të punonte për një alfabet të gjuhës shqipe. U bë prift kur ishte 60 vjeç dhe punoi për të përkthyer Ungjillin. Vangjel Papajani Zengo ishte fotograf, ikonograf dhe piktor. Ka zbuluar kisha në Shqipëri dhe Greqi, deri në Odesë. Androniqi Zengo Antoniu ishte e para piktore grua në historinë e artit figurativ shq-

iptar, ikonografe. E cilësuar që në punët e saj të para si impresioniste. Kristaq Antoniu, këngëtari lirik tenor e bariton me zë të ngrohtë e të fuqishëm, është dhe një yll i ndritur i fillimeve të kinemasë rumune, ndërsa Gjergj Antoniu violonçelist virtuoz me individualitet të spikatur, poet i tingulli, artist profesionist dhe pedagog erudit.


20

MAPO

e PREMTE, 1 SHKURT 2012 www.mapo.al

sport

Kombëtarja U-21 Kalendari

Shqipëria, në grup me kampionët e Spanjës Në pritje të miqësores me Maqedoninë, përfaqësuesja e 21-vjeçarëve të Shqipërisë mëson kundërshtarët për eliminatoret e evropianit 2015. Shorti i hedhur në Lion të Zvicrës ka vendosur kuqezinjtë e drejtuar nga Skënder Gega në një grup shumë të fortë. Spanja, Austria, Hungaria dhe

Bosnje-Hercegovina janë kundërshtarët tanë në grupin e 4 eliminator të Euro 2015, faza finale e të cilit do të zhvillohet në Çeki. Ashtu siç bëhet e ditur edhe në faqen zyrtare të UEFA-s, grupi 4 konsiderohet si grupi më i fortë, pasi përveç kampionëve në fuqi të Spanjës janë edhe ekipe me

07.06.2013 Shqipëri – Hungari 11.06.2013 Bosnje – Shqipëri 14.08.2013 Shqipëri – Austri 09.09.2013 Spanjë – Shqipëri 15.10.2013 Shqipëri – Bosnje 14.11.2013 Hungari – Shqipëri 18.11.2013 Shqipëri – Spanjë

potencial në këtë nivel moshash si Austria, Hungaria dhe Bosnje-Hercegovina. Njëkohësisht është hedhur edhe shorti i datave të ndeshjeve. Përfaqësuesja e 21-vjeçarëve tanë do ta nisë aventurën e saj në shtëpi me një përballje ndaj Hungarisë më datë 7 qershor të këtij viti.

05.03.2014 Austri – Shqipëri

Raiola: Serie A vlen 50% më shumë me Balon Agjenti i famshëm komenton transferimin e sulmuesit të Mançester Sitit te Milani: Media bëri që në dy muaj tratativa të dështonte 8 herë Mario Baloteli prej orësh vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes së shtypit italian dhe kjo jo gjithnjë për fajin e tij. Ku shkon Baloteli ndodhin trazira. Ka ndodhur fillimisht në drekë kur ai po kryente vizitat mjekësore në një spital pranë Milanelos e më pas në darkën e parë të sulmuesit italian me Adriano Gallanin dhe trajnerin e tij të ardhshëm ku tifozët e shumtë kuqezinj që ndodheshin jashtë restorantit kanë patur përplasje. Pra Baloteli gjithnjë hap probleme, por ky nuk është mendimi i agjentit të tij Mino Raiola që nuk i kursen lëvdatat për numrin 45 të Milanit. “Blerja e Balotelit nga ana e Milanit ka ndryshuar vlerat: Seria A tani vlen 50% më shumë ndërsa Premier League 50% më pak. Italia ka rimarrë një kampion të madh dhe të mos harrojmë se nuk kemi parë akoma as gjysmën e asaj që Baloteli mund të bëjë. Italia do të ketë më shumë vëmendje tani. Gazetarët në Angli janë të trishtuar mendojnë se mund të humbasin vendin e punës. Duke lënë mënjanë shakatë e rëndësishme është që Mario është rikthyer në shtëpi”. Më pas Mino Raiola shpjegoi të gjitha deta-

jet dhe vështirësitë e një operacioni kaq të vështire por edhe të rëndësishëm për të, klientin e tij dhe Milanin. “Momenti më i vështirë? Në 60 ditët e fundit tratativa ka dështuar 7 apo 8 herë veçanërisht për fajin e medias që e bezdiste shumë Sitin. Pronarët nuk ishin të bindur për ta shitur ndaj na u desh t’i bindnim hap mbas hapi. Fraza e mollës së kalbur nga Berlusconi? E rëndësishme është se çfarë bën një njeri dhe jo ajo që thotë. Edhe Barbara është e kënaqur. Tratativa kishte filluar prej muajsh, Mario është një idhull dhe rikthimi i tij është një sinjal pozitiv për të gjitha skuadrat italiane. Kemi ruajtur ekuilibrat dhe në fund ja arritëm qëllimit falë edhe Milanit që besojë deri në fund”. Tifozët e Sitit e brohorasin

“Unë e dua Mançinin, edhe tifozët janë të mirë.” Këto fjalë ka thënë Mario Baloteli në largim e sipër nga Mançester Siti. 22-vjeçari ka falënderuar mbështetësit e klubit, pasi ata kënduan emrin e tij gjatë barazim 0-0 me QPR-në, të martën, ndërsa vlerësoi trajnerin Roberto Mançini që kishte treguar gjithnjë besim tek ai. Ndërkombëtari nga Italia qëndroi për një periudhë kohore prej 2 vjet e gjysmë te “qytetarët”, ndërsa vendosi të kthehej në “San Siro”, kësaj here te Milani, për shumën e 20 milionë eurove. Në një intervistë lamtumire me faqen zyrtare të klubit kampion në fuqi të Premier Ligës, 22-vjeçari e ka shikuar

Mario Baloteli prezantohet me Milanin

me dashuri kohën e lënë pas te Mançester Siti, ndërkohë që falënderoi tifozët për mbështetjen në veçanti. “Do t’i kujtoj të gjithë me nostalgji dhe dashuri, sepse kam qenë pjesë e një ekipi të shkëlqyer. I falënderoj dhe i përshëndes shokët e ekipit, trajnerin dhe gjithë mbështetësit, – tha

Kukësi blen Prandelin e Inzagin, Vllaznia firmos me mbrojtësin Marku Emra të frikshëm për Kukësin e ri që merr formë. Shoqëria konsolidon grupin e ri ku ndryshimet prekin vetëm sulmin. Në ambientet e klubit verior, presidenti Safet Gjici prezantoi tre blerjet e reja. Prandeli dhe Inzagi janë dy të rinjtë që bashkohen me blutë e qytetit verior, por kujdes, nuk bëhet fjalë për italianët e famshëm por për emra që kërkojnë konfirmimin në nivelet më të larta të futbollit shqiptar. Italiani është aktivizuar me belgët e divizionit të dytë CS Vise, ndërsa 28-vjeçari Dionixhio Inzagi transferohet në Kategorinë Superiore pas aventurës në Portugali me Desportivo Çaves. Blerja e tretë e kuksianeve, Serxhio Abdurahmani, i rritur në fidanishten e AEK-ut të Selanikut është shpresa më e madhe për të ardhmen e klubit. Tre emra që pritet të rrisin konkurrencën në sulm, ashtu siç e pranon edhe presidenti Gjici. Nga ana tjetër, drejtori teknik i klubit, Sulejman Starova, pasi u uroi mirëseardhjen tre të rinjve, konfirmoi objektivat e skuadrës për pjesën e dytë të sezonit. Kukësi vazhdon të jetë në garë për një vend në çerekfinalet e Kupës së Shq-

ai. – Janë më të mirët, ndaj gjithmonë do të ketë për ta një vend shumë të veçantë në zemrën time. Mançester Siti është një klub i madh, me një të ardhme të madhe. I falenderoj për gjithë mbështetjen që më kanë dhënë mua. Ndoshta një ditë do ta shohim njëri-tjetrin përsëri. Mendoj

Merkato last minute Milani blen Salamon

Milani ka siguruar shërbimet e polakut Salamon nga Breshia. Mbrojtësi 21-vjeçar ka nënshkruar kontratë deri në vitin 2017 me klubin nga San Siro. Salamon kaloi te Bresha si 16-vjeçar nga Leh Poznani dhe në vazhdim të karrierës u bë lojtar i rëndësishëm për atë skuadër.

Skeloto është i Interit

Kukësi prezanton blerjet

ipërisë, ndërsa në kampionat, grupi i drejtuar nga Armando Cungu mban vendin e pestë me 21 pikë, po aq sa edhe Bylisi. Sikurse njofton faqja zyrtare e Vllaznisë në internet, mbrojtësi Antonio Marku është tashmë edhe zyrtarisht futbollist i ekipit të parë kuqeblu. Mesditën e sotme (të enjten) në zyrat e KF.Vllaznia sh.a. është nënshkruar kontrata përkatëse mes administratorit Fatos Gjyrezi dhe futbollistit Marku. Kontrata parashikon një bashkëpunim për një vit e gjysmë, duke përcaktuar të

gjitha modalitetet e nevojshme. Futbollisti Marku iu bashkua Vllaznisë gjatë fazës përgatitore në Ulqin. Ai ka një karrierë mjaft të mirë, duke u shpallur fillimisht kampion me ekipet U-17 dhe U-19 të akademisë “Vllaznia” në vitet 2009 dhe 2010. Gjatë të njëjtës periudhë, ai ka qenë pjesë e ekipit të parë të kuqebluve. Për arsye të fillimit të studimeve, në sezonin 20010-2011 është aktivizuar me U-19 të Dinamos, por duke qenë pjesë edhe e ekipit të parë të këtij klubi.

se fitimi i titullit në Premier Ligë ishte një moment shumë i veçantë, ndaj jam krenar që kamë qenë pjesë e atij suksesi. Dua të kujtoj, gjithashtu, brohoritjet që tifozët e Mançester Sitit kishin për mua. Ishin të veçanta dhe gjithmonë i kam pëlqyer për t’i dëgjuar.”

Interi ka konfirmuar në ueb-faqen zyrtare se ka kompletuar nënshkrimin me Ezekiel Skeloto nga Atalanta për një shumë të pazbuluar. Skuadra milaneze dëshironte të sjellë gjak të ri në ekip këtë dimër, dhe trajneri Andrea Stramacconi tashmë do ta ketë në dispozicioni 23-vjeçarin.

Bekham kalon te PSG

Paris Saint-Germain ka zyrtarizuar nënshkrimin me mesfushorit anglez David Bekham me një kontratë pesëmuajshe, deri në fund të sezonit. Marrëveshjen e ka konfirmuar presidenti i Paris Saint-Germain, Nasser

Al-Khelaifi, gjatë një konference shtypi së bashku me Beckham.

Gomez te Hofenheim

Heurelio Gomez nuk do të jetë më portier i Totenhamit. Braziliani dështoi që të zinte një vend në formacion, ndërsa tashmë u shndërrua zgjedhja e tretë e trajnerit Vilas Boash. 31-vjeçari ka firmosur për skuadrën gjermane të Hofenheimit.

Fenerbahçe merr Emren

Nuk është më një ccunak, por te Atletiko e Madridit Emre Belozoglu nuk pati shkëlqim. Ndaj, ish-lojtari i Gallatasarajit dhe Interit ka vendosur që të kthehet në shtëpi, kësaj radhe te Fenerbahçe.

Juve, Vejabah dhe Pepiç

Marota ka dështuar që të sigurojë bomberin aq shumë të kërkuar nga tifozët e Juventusit dhe nuk ka mundur dot që të sigurojë as gjysmën e Polit. Megjithatë, në sektorin e të rinjve bardhezinjtë kanë goditur në shenjtë, teksa kanë siguruar talentet Vejabah dhe Pepiç


22

MAPO

E premte, 1 shkurt 2013 www.mapo.al

Lind në tualetin e trenit Një ndër historitë që tregon se mrekullitë ekzistojnë është edhe historia e Bhuri Kalbi nga India, nëna që lindi foshnjën në tualetin e trenit. Kalbi nga Rajasthan ishte 7 muaj shtatzënë dhe ndodhej ulur mbi tualetin e trenit, kur solli në jetë të bijën, së cilës do të duhet t’ia tregojë patjetër këtë histori. Asaj i ra të fikët para se ta kuptonte se çfarë kishte ndodhur. “Lindja ime ishte kaq e papritur”,tha Kalbi për “Reuters”. “As që e kisha kuptuar se foshnja ime kishte rrëshqitur nga vrima e tualetit”, shtoi ajo. Sipas “Reuters”, shumë trena në Indi kanë thjesht vrima në tualetet e tyre që dalin direkt në shinat poshtë. Sapo u zgjua nga gjumi, Kalbi iu tha kushërinjve të saj se çfarë kishte ndodhur. Treni ndaloi në stacionin, që për fat të mirë nuk ishte larg, dhe stafi së bashku me të ëmën dhe kushërinjtë e saj e gjetën vajzën në shina. Vajza ishte gjallë

Fjalëkryqi klasik 1

2

3

4

5

6

7

11 15

16

18

25

27

36

Përpiqen të hyjnë në SHBA me 6 kg kokainë në mbathje

DASHI (20/III-20/IV)

DEMI (21/IV-20/V)

BINJAKET (21/V-20/VI)

GAFORRE (21/VI-22/VII)

Merkuri,MarsidheJupiteri nuk kujdesen shumë për shpenzimet dhe ju venë në dispozicion një ndriçim mendor, inteligjencë dhe vendosmëri. Prej ditës së sotme edhe gjendja e dashurisë është në konfiguracion shumë të mirë.

Marrëdhënia në çift për ju do jetë më e mirë se kohet e fundit. Saturni do ju ndihmojë të jeni gjithë kohës një humor dhe t’ia plotësoni dëshirat atij që keni në krah. Pjesa më e madhe e beqarëve do kërkojnë një lidhje serioze, por nuk do mund ta gjejnë.

Do ndiheni mirë gjatë gjithë ditës së sotme dhe do dëshironi të ndërtoni një lidhje sa më të ngrohtë me partnerin tuaj. Mjedisi yjor do jetë mjaft i përshtatshëm. Beqarët do kenë goxha mundësi për të njohur personin e përshtatshëm.

Planetët do sjellin një rindezje të pasionit për pjesën më të madhe të atyre që janë në çift. Do kaloni më shumë momentepranëatijqë dashuroni.Beqarëtdondihmohen ngaUraninëjetënsentimentale.Surprizatnukdojenëtë pakta,kështuqëpërfitoni.

39

VIRGJERESHA (23/VIII-22/IX)

PESHORJA (23/IX-22/X)

AKREPI (22/X-21/XII)

Çdogjëështëaqethjeshtë dhe e këndshme, saqë asgjë nuk ju duket e vërtetë. Prej ditës së sotme edhe Venusi stërvitet në shenjën tuaj, duke ju treguar anët e saj me të lehta dhe më të mira. Ekuilibri dhe qetësia gëzojnë edhe mirëqenien tuaj .

Një koincidencë me fat mund t’ju japë rastin që prisnit prej kohësh në dashuri. Prandaj, mbajini sytë të hapur mirë dhe reflekset e gatshme, sepse do të jetë një mëkat t’i lini t’ju ikin rastet që do t’ju paraqiten. Humori falë Venusit është në ngritje.

Venusi do influencojë mjaft dashuritë tuaja sot. Nëse jeni në çift do i rregulloni edhe disa probleme të vogla që kishit pasur dhe që ju kanë prishur atmosferën. Për beqarët do ketë takime, por jo dashuri pasiononte dhe emocione të forta.

Tensione në familje, probleme me partnerin. Prej ditës së sotme Venusi do të hyjë në shenjën tuaj duke ju lënë të merreni vetëm me problemet e zemrës. Situata do të jetë shumë më tepër se relaksuese. Për të çliruar muskujt nga tensioni.

SHIGJETARI (22/XI-21/XII)

BRICJAPI (22/XII-20/I)

UJORI (20/I-19/II)

PESHQIT (20/II-19/III)

Sot ka mundësi që ta ndryshoni rrënjësisht konceptin që kishit për jetën në çift. Mërkuri do ju ndihmojë të jeni më optimistë. Beqarët mund të takojnë shpirtin binjak ndërkohë që takohen me miqtë e miqve të tyre.

Mirëqenie dhe kënaqësi në jetën tuaj në çift. Falë mbështetjes që do ju japë Venusi do arrini të forconi bashkëpunimin me partnerin dhe t’i ofroni atij më shumë rehati. Do dini si ta lini pas mërzitjen dhe të mendoni pozitivisht.

Do bëni çmos gjatë kësaj dite që të ruani qëndrueshmërinë e lidhjes suaj dhe do ia dilni. Planetët do jenë në anën tuaj dhe do iu mbështesin për gjithçka. Jeta e beqarëve ka mundësi të ndryshojë rrënjësisht.

Nëse jeni beqarë, në fillim të ditës do mendoni se dashuria nuk ju ka qejf, por nga pasditja do e kuptoni se nuk është kështu. Jeta juaj do marrë një tjetër kthese, edhe më të bukur. Ata që janë tashmë në çift do shtojnë dozat e origjinalitetit.

28

29 34 38

40

41

44

30

33

37 42

45

43

46

Koha e fillimit ____:____ Koha e mbarimit ____:____

47

49

48

Horizontalisht:

Vertikalisht:

1. Tërësia e proceseve që kryhen sipas disa mënyrave dhe metodave për përpunimin e lëndëve të para. 9. Shkronjat e para të alfabetit. 11. Ashtu e thërret ndihmësi mjeshtrin. 12. Ndalesë e shkurtër, zakonisht në një aeroport, gjatë udhëtimit nga një vend në një tjetër. 15. Tërësia e fjalëve që ka një gjuhë. 18. Gjah i kapur. 20. Një avion pasagjerësh. 21. Ali, kritik letrar. 22. Gur i çmuar. 24. Sektori Bujqësor. 25. Banka Kombëtare. 27. Bie në fund. 28. Në atë sasi. 31. Vezë peshku që përdoren për gatim. 32. Caktimi i trupit diplomatik. 35. Ent Special. 36. Një mbret në fund. 37. Kombinati Tekstileve. 38. Reliev i ngritur, mbrapsht. 39. Grup ishujsh që formojnë një bashkësi. 42. Lokal për lojëra fati. 44. Pesha e saktë. 45. Njësia e matjes së nxehtësisë. 47. Shkurre e helmët. 48. Qytet turistik në Itali. 49. Gëzim, gazetar sportiv.

1. Shqetësime, halle, brenga. 2. Hurma në dialekt. 3. Shkëlqim i jashtëm ndonjëherë i tepruar. 4. Lumë i vendit tonë. 5. Garnizon Turk. 6. Gatim me gjethe rrushi e me oriz. 7. Studio e një skulptori a piktori. 8. Banor i Labërisë. 9. Një nga kontinentët e rruzullit tokësor. 10. Ndërtesë, ose... 13. I ka të larta një nxënës i mirë. 14. Toga pa të forta. 16. Qytet i vendit tonë. 17. Ajo që trajtohet a për të cilën bëhet fjalë në një shkrim. 19. Simboli kimik i radiumit. 23. Përkushtim, ose... 26. Jon me ngarkesë pozitive. 29. Shtrohet në dysheme. 30. Është mekanizëm për drejtimin e automjetit. 32. Përmbledhje hartash historike. 33. Bimë me erë të mirë që përdoret si erëz për gatim. 34. Fruta të vogla të bardha, a të kuqe. 37. Lloj ëmbëlsire. 40. Bakër në dialekt. 41. Podrimja, poet i njohur kosovar. 43. Perëndi. 46. Notë muzikore.

Sudoku | nivel mesatar 3

2

9

2

6

3

2 LUANI (23/VII-22/VIII)

20

26 32

35

14

23

31

Horoskopi i ditës

19

Fjalëkryqi klasik është një nga lojërat enigmatike më të përhapura në botë. Fjalëkryqet e para filluan të botoheshin që në shekullin e XVIII dhe vazhdon të jetë e preferuar edhe në ditët e sotme.

10

13

22

24

9

12

17

21

Policia e kufirit të Shteteve të Bashkuara ka ndaluar në aeroportin e New York-ut dy gra, që vinin nga Santo Domingo dhe që kërkonin të fusnin në shtetin amerikan 6 kg kokainë, fshehur në mbathjet e tyre, me një vlerë 350 mijë dollarë. Të dy narko-trafikantet, siç transmetojnë mediat kishin veshur “pampersa të mëdha” dhe në brendësi të tyre kishin fshehur drogën.

8

8 8 9

7 6

1

8 9

2

7

2

Plotësoni vendet bosh në mënyrë që çdo rresht e kolonë të ketë numrat nga 1-9.

4

4

3

5

3

1

8

6

2

9 1

4 9

3

5

4

6

7

3 4

2

9

2

8

Koha e fillimit ____:____

6

4

Koha e mbarimit ____:____

Numërkryq

Shah | nivel mesatar Gjeni figurën duke bashkuar pikat

6 2 1 5 Plotësoni tabelën me numrat e dhënë!

Numra me 3 shifra:

Numra me 5 shifra:

059, 120, 165, 215, 236, 240, 289, 447, 485, 558, 579, 625, 722.

Koha e fillimit ____:____ Koha e mbarimit ____:____

I bardhi lëviz dhe fiton në të dy rastet e e dhena në skemën e mësipërme. Sfidat e dhëna janë të përzgjedhura nga profesionistë të vërtetë të lojës së Shahut

Numra me6 shifra:

Numra me 4 shifra:

0542, 1562, 2156, 2498, 5374, 5625, 5841, 5878, 6351, 6535, 6835, 6909, 7697, 8254, 8485.

Ngjyrosni pjesën me pikë dhe zbuloni figurën

Përgjigjet nr të djeshëm

D

Gjeni 10 ndryshimet

20256, 24557, 25147, 26555, 45185, 45625, 48957, 59857, 84528.

I

I V

E

E R

E

S I

K

O

A

N

D I

V

E

E

P

C

O

R

I

A

P

E

L

N

E

R

G

J

E

N

J

U

R

I

G

A

T

E

N

I

T A

E

I

C

A

B

M

E S

T

A H

H

Z I

L

M S A

T B

A

Q

A

R

M

A

S

A

A

R

A

F

M

I

B

K

N

I

G

M

A

T

I

K

V

I

O

R

E

S

I

N

L

E

J

O

I

G

R

M

J

E

T

T

E

R

R

A

K

F

I

D

O

T

A

E

T

E

L H

L I

M

E

T

J

O

A

N

814166, 854152, 999956. Numra me 7 shifra: 4186424, 5194655, 5418522, 5552115, 6558237, 7214518. 4

3

0

2

1

5

6

9

6

8

5

4

7

7

8

4

8

5

4

1

5

2

1

1

7 1

2

0

2

3

2

6

6

0

3

8

2

6

5

9

8

7

7

7

4

8

4

8

5

4

1

6

0

1

5

2

6

3

2

6

5

9

9

8

5

4

7

8

4

5

4

5

1

1

1

2

0

0

0

2

3

2

6

3

2

0

0

5

6

3

2

0

1

1

1

0

4

0

2

1

5

6

3

0

0

0

3

3

1

9

6

3

3

3

2

5

4

8

7

1

5

4

5

2

1

0

2

6

3

3

3

2

5

9

6

7

8

4

8

5

4

1

5

2

1

0

2

5

6

5

3

2

5

0

1

4

8

5

9

6

5

7

4

8

5

4

1

0

1


faqja e fundit

SOT 1969

E premte 1 shkurt 2013 www.mapo.al

MAPO

23

1 shkurt Batigol Gabriel Batistuta, i pagëzuar Batigol, u lind më 1 shkurt 1969, bir i një punëtori të një fabrike mishi dhe sekretareje në qytetin e Avellanedas, provinca e Santa Fesë në Argjentinë. Sulmuesi i Argjentinës e kaloi shumicën e karrierës në Itali, ku luajti për Fiorentinën. Ai është golashënuesi i nëntë më i mirë i të gjitha kohëve në Serie A, me 184 gola në 318 ndeshje. Në nivel

ndërkombëtar ai është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohëve i Argjentinës, me 56 gola në 78 ndeshje. Përfaqësoi vendin e tij në tri Kupa Bote. Në vitin 2004 u fut në listën e 125 futbollistëve më të mirë të të gjitha kohëve. Kur klubi i tij Fiorentina ra në kategorinë e dytë në vitin 1993, Batistuta nuk u largua dhe ndihmoi klubin e tij të ngjitej në Serie A një vit më vonë. Një figurë

popullore në Firence, tifozët e Fiorentinës i ngritën një statujë bronzi në vitin 1996, si nderim për performancën e tij me ekipin. Ai nuk e fitoi kurrë titullin kampion me Fiorentinën, por kur lëvizi në Romë në vitin 2000 më në fund u shpall kampion me këtë ekip. Sezonin e tij të fundit profesionist e luajti me skuadrën nga Katari Al-Arabi, para se të linte futbollin në vitin 2005.

Ismail Keta ose Xhoni knockout Arben Muka

Ismail Keta, me llagapin sportiv Xhoni, është 35 vjeç dhe prej vitit 1998 zhvillon aktivitetin e tij në Gjermani. Nga dhjetori i vitit 2012 Ismaili është mbajtës i titullit kampion i botës në Kick & Tai Box, pas një ndeshjeje spektakolare në Dyseldorf, ku mposhti që në raundet e para me “knockout” boksierin holandez Remo Arnst. Prej disa muajsh tashmë jeta e Ismailit është ndarë mes Mynihut dhe Tiranës, ku kërkon të përcjellë te më të rinjtë dhe të apasionuarit frymën e marrjes sa më shumë me sport dhe angazhimet për rezultate të larta në radhët e sportistëve profesionistë. Ismail Keta është nga fshati Koçaj në Fushë-Bulqizë, në verilindje të Shqipërisë. Që në moshë të vogël ai ishte i dhënë pas sportit, duke u ushtruar në mënyrë sistematike me vrapime dhe shtangë. Në moshën 20-vjeçare emigron në Greqi dhe një vit më pas më 1998 mbërriti në Gjermani. Përballja për mbijetesë ishte me fat për Ismalin, duke arritur të siguronte një punë pjatalarësi në restorant, por pa shumë fat në debutimin e ndeshjeve të para në Kick & Tai Box, ku humbjet ishin me “knockout”. Si një njeri me karakter të fortë, ai i pa disfatat në ring me shkak te vetja, një vetëreflektim që i shtoi orët e stërvitjes shumëplanëshe për të kapur treguesit jo vetëm të rezistencës, por dhe të skemave taktike në përballjen me kundërshtarin.

këtë jam tërësisht i bindur që do të kemi rezultate konkrete. Sportin unë e shoh si një mundësi për njerëzit që të jenë me dinjitozë, më të shëndetshëm dhe më të fortë përballë çdo lloj fatkeqësie, sëmundje, rreziku të jetës etj.” Një prej “produkteve” konkrete sportive të Ismailit si trajner është i vëllai më i vogël, Gjetani, 30 vjeç, që mbështetësit në ring e thërrasin Majk Keta. Në vitin 2007 Gjetani ka fituar turneun e Kick Box-it në Tiranë. Pas titullit si kampion i Gjermanisë në këtë sport, ai kalon në

ligën profesioniste të boksit ku bilanci i ndeshjeve është 15 fitore (14 me knockout) dhe 2 humbje. Gazetari sportiv Dëfrim Methasani ka rreth dhjetë vjet që ndjek nga afër aktivitetin e Ismail Ketës. Sipas tij, rasti i vëllezërve Keta, është modeli i sakrificave të jashtëzakonshme për sportin. “Ata janë jo vetëm kampionë të sportit, por mbi të gjitha kampionë të vlerave njerëzore. Ismaili dhe Gjetani dinë të fitojnë një ndeshje, dinë të fitojnë trofe, por mbi të gjitha ata dinë të sillen si qytetarë, si njerëz dhe si patriotë. Ndaj dhe janë të rrethuar nga miq të shumtë në Gjermani dhe Shqipëri. Kolegë të mi gjermanë më kanë përmendur shpesh vlerat që vëllezërit kanë jashtë garave sportive. Kjo e shton popullaritetin e tyre në të dy vendet, si dy ambasadorë të sportit, kulturës dhe të integrimit europian.”

Trofe kampioni brenda dhe jashtë Gjermanisë

Në Akademinë që ai drejton vijnë më shumë se 400 persona, të rinj, njerëz të zakonshëm, por dhe personalitete të jetës publike, të cilët gjejnë kushte gati laboratorike për nivele të ndryshme të ngarkesës dhe mundësive që ka gjithsecili që afrohet aty. Mbajtja e lidhjeve të ngushta me vendlindjen e çoi Ismailin në një vendim të natyrshëm për të themeluar para disa muajve dhe “binjaken” e “Deutchland Kick Box” në Tiranë.

GAZETA

MAPO info@mapo.al cel: 068 20 20 5555477 Gazetamapo@gmail.com cel: 068 477

Rezultatet erdhën shpejt. Nga viti 1999 Ismail Keta u shpall kampion i Gjermanisë për tre vjet rresht. Me uniformën gjermane ai arriti në nivelin e nënkampionit të botës në Kick & Tai Box më 2002. Por ngarkesa e jashtëzakonshme dhe pasioni i zjarrtë për sportin marrin një kthesë të beftë tre vjet më pas, kur Ismaili pëson një dëmtim serioz në gju, një ngjarje që ndryshon jo vetëm axhendën sportive të tij, por dhe vendbanimin, duke u vendosur në Mynih. “Trajtimi shëndetësor për dëmtimin në gju më tërhoqi përkohësisht nga konkurrenca në ring, por asesi nga planet e mia për sportin. Akademia “Deutschland Kick Box” në Mynih ka pasur dhe ka si synim kryesor përhapjen e Kick & Tai Box-it, por dhe nxitjen e të rinjve dhe të apasionuarve për t’u marrë me sa më shumë sport” -thotë Ismaili. Në Akademinë që ai drejton vijnë më shumë se 400 persona, të rinj, njerëz të zakonshëm, por dhe personalitete të jetës publike, të cilët gjejnë kushte gati laboratorike për nivele të ndryshme të ngarkesës dhe mundësive që ka gjithsecili që afrohet aty. Mbajtja e lidhjeve të ngushta me vendlindjen e çoi Ismailin në një vendim të natyrshëm për të themeluar para disa muajve dhe “binjaken” e “Deutchland Kick Box” në Tiranë. Përvoja e Mynihut në Tiranë

“Ndiheshim të paplotë deri sa hapëm filialin e Tiranës. Sepse kemi pasur dhe kemi bindjen që edhe në Shqipëri ka të rinj dhe të apasionuar pas sportit. U duhen krijuar kushtet të gjithëve për të qenë të shëndetshëm, për të ecur në karrierën sportive. Eksperienca gjermane fare mirë po aplikohet dhe këtu në Shqipëri dhe për Kryeredaktor: Arion Sulo. Zv/kryeredaktor: Alfred Lela, Aleksandra Bogdani. Politika: Nevila Përndoj, Fejzi Braushi. Kronika: Leonard Bakillari, Dashamir Biçaku Rrethe: Vladimir Karaj. Ekonomia: Blerina Hoxha. Sociale: Jonida Tashi. Kultura: Aida Tuci. Suplement: Jonida Hitoveizi. Sporti: Jeton Selimi. Komentatorë&Analistë: Gentian Elezi, Arjan Vasjari, Prof. Asoc. Dr. Adrian Civici. Karikatura: Bujar Kapexhiu. Faqosja: Florenc Elezi. Ilir DRIZARI, Kujtim Bisha Koordinatore: Shkëndi çili. Korrektore: Lila Plasari, Brunilda Meno. Adresa: Bulevardi Gjergj Fishta pranë UET

“Ndiheshim të paplotë deri sa hapëm filialin e Tiranës. Sepse kemi pasur dhe kemi bindjen që edhe në Shqipëri ka të rinj dhe të apasionuar pas sportit. U duhen krijuar kushtet të gjithëve për të qenë të shëndetshëm, për të ecur në karrierën sportive. Eksperienca gjermane fare mirë po aplikohet dhe këtu në Shqipëri dhe për këtë jam tërësisht i bindur që do të kemi rezultate konkrete”

Email: v_perleka@yahoo.com vera_perleka@hotmail.com


CMYK

MAPO

e PREMTE, 1 SHKURT 2012 www.mapo.al

Muhammad Yunus lindi në vitin 1940 në qytetin port të Chittagongut në Bengal. Në moshën 22 vjeçare, studenti brilant dhe profesori i ri i ekonomisë në Chittagong College shkon në SHBA dhe doktorohet për ekonomi në Universitetin Vanderbilt në Tennessee me temën “Ekonomia e zhvillimit”, duke u angazhuar për 7 vjet edhe si profesor i teorive ekonomike dhe të zhvillimit në Middle Tennessee State University. Në vitin 1971, kur lindi shteti i ri Bangladeshit, braktis katedrat luksoze universitare si dhe jetën akademike në SHBA dhe kthehet për të dhënë ndihmesën e tij në vendlindje duke synuar ngritjen dhe forcimin e universiteteve në Bangladesh pasi besonte se ato janë një nga faktorët më të rëndësishëm për “hapjen e mendjeve” dhe zhvillimin e çdo vendi.

Muhammad Yunus ose rrugëtimi drejt një bote pa të varfër

Muhammad Yunus është krijuesi i konceptit të mikrokredisë ose “mikrofinancës”, një nga konceptet më inovative dhe të rëndësishme të shekullit XX në sferën e luftës kundër varfërisë që po ndikon në përmirësimin e jetës së përditshme të disa qindra milionë njerëzve nëpër botë. Bota do ta cilësonte me respekt Muhammad Yunus si “bankieri i të varfërve”. Të japësh hua për të varfrit, jo vetëm që është e mundur, por është dhe fitimprurëse. Sot, mbi 300 milionë njerëz përfitojnë drejtpërdrejt nga mikrokredia duke e diversifikuar aktivitetin e saj edhe në fusha të tilla si industria tekstile, telefonia, prodhimi i energjisë, etj. Falë mikrokredisë, mbi 75% e përdoruesve të saj arrijnë të dalin nga gjendja e varfërisë. Grameen Bank është shndërruar në një “uzinë fantastike idesh, iniciativash, shpresash e projektesh në favor të zhvillimit”. Muhammad Yunus së bashku me Grameen Bank është fitues i Çmimit Nobel për paqe, në vitin 2006, për “Përpjekjet për promovimin e zhvillimit ekonomik e social në nivelet më nevojtare”. Adrian Civici

www.uet.edu.al info@uet.edu.al

Çmimi 700 L

Muhammad Yunus është krijuesi i konceptit të mikrokredisë ose “mikrofinancës”, një nga konceptet më inovative dhe të rëndësishme të shekullit XX në sferën e luftës kundër varfërisë që po ndikon në përmirësimin e jetës së përditshme të disa qindra milionë njerëzve nëpër botë. Bota do ta cilësonte me respekt Muhammad Yunus si “bankieri i të varfërve” ISBN:978-99956-39-82-2 978-99956-39-82-2 ISBN

9 789995 639822

NDËRTIMI I BIZNESIT SOCIAL

NDËRTIMI I BIZNESIT SOCIAL

MUHAMMAD YUNUS

Muhammad Yunus Çmimi Nobel për Paqen, 2006 Muhammad Yunus Fitues i çmimit nobel për paqen

8 - ESSE / ide & debate

24

MUHAMMAD YUNUS

NDËRTIMI I BIZNESIT SOCIAL Çmimi Nobel për Paqen, 2006

Ceremonia e dhënies së titullit “Doctor Honoris Causa” nga UET dhe promovimi i librit organizohet në datën 22 Janar 2013 në Hotel Sheraton, ora 18:00

Gazeta Mapo  

gazeta, aktualitet, albania, shqiperia, intervista, ekonomi, gazeta, suplemente, kriza, lajme, mapo, ngjarje, tirana, kronika, dosje, pune,...

Advertisement