Page 1

www.kohajone.com

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E përditshme e pavarur

Viti i XXVIII i botimit

Nr: 114 (8245)

E mërkurë, 16 Maj 2018

Çmimi 30 Lekë

PD e vendosur për të mos lejuar parlamentin të funksionojë dhe kërkon dorëheqjen e ministrit

Sot vendoset fati i mazhorancës së PS Kryeministri, në orën 11:00, jep vendimin e tij final në raport me sulmet e PD-së ndaj ministrit të tij më të suksesshëm të qeverisë socialiste. Erion Braçe: Ministri Fatmir Xhafaj sulmohet nga mafia dhe klanet e krimit politik dhe ekonomik

FAQE 3

Çelja e negociatave, Meta në promovimin e Edi Rama pritet nga librit të politikanit të njohur Emanuel Macron grek, Theodhoros Pangallos

FAQE 24

Në foto: Kryeministri Edi Rama me Presidentin e Francës, Emanuel Macron

Në foto: Presidenti Ilir Meta me ish-zëvendëskryeministrin e Greqisë, Theodhoros Pangallos, gjatë ceremonisë FAQE 24 për prezantimin e librit të tij në gjuhën shqipe

ANALIZË

INTERVISTA

Korrupsioni është hedhur në sulm kundër ministrit Xhafaj

Monika Kryemadhi: Edi Rama po tregon që është peng i krimit të organizuar

Nga Spartak Ngjela FAQE 6

DREJTORI I POLICISË SË SHTETIT

FAQE 13

ISH-MINISTRI

Saimir Tahiri mbetet Ardi Veliu: U në "arrest shtëpie". shkatërrua grupi Prokuroria: kriminal i falsifikimit të vizave për në SHBA Kemi prova të reja FAQE 8

FAQE 7

Presidenti uron besimtarët myslimanë për Muajin e Ramazanit

FAQE 24


POLITIKE

D

eputeti socialist, Erion Braçe mohon që ai dhe kryetari i grupit parlamentar Taulant Balla të kenë takuar ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj mesditën e kësaj të marte, ndryshe nga sa u raportua fillimisht, pasi dy deputetët u filmuan pranë ambienteve të Ministrisë. I ftuar dje në “45 minuta” në Report Tv, Braçe tha se Xhafaj ka të gjithë mbështetjen e socialistëve dhe nuk ka nevojë sipas tij, për takime në zyrë, ndërsa sqaron se me Ballën kanë inspektuar punimet në shesh. Nga ana tjetër, deputeti socialist akuzoi ish-kryeministrin Sali Berisha se është ai i cili ka orkestruar sulmet e ditëve të fundit ndaj ministrit të Brendshëm në bashkëpunim me Gjykatat dhe Prokurorinë, për të rrëzuar Reformën në Drejtësi. Videopërgjimi i Agron Xhafajt, sipas Braçes është inskenim, ndërsa kërkoi nga Prokuroria hetim të thelluar për këtë çështje dhe nxjerrjen e të vërtetës. I vetmi komunikim me Xhafajn, tha Braçe ka qenë përmes telefonit një ditë më parë, kur PD publikoi videopërgjimin e pretenduar të Agron Xhafajt, vëllait të ministrit, me një trafikant droge. “Unë nuk kam pasur asnjë takim me z.Xhafaj. Kam qenë me Taulant Ballën në Bulevard, po kontrollonim punimet në shesh dhe te Ministria e Transporteve kemi marrë makinën e jemi larguar. Z.Xhafaj nuk e kam takuar as sot dhe as dje. Dje kam komunikuar në telefon me të dhe e kam pyetur për shëndetin. Nuk ka nevoja që të takoj Xhafën, sepse ai ka të gjithë mbështetjen e PS”,- tha Braçe. Duke komentuar akuzat e opozitës në adresë të ministrit të Brendshëm, Braçe tha se Fatmir Xhafaj nuk mban përgjegjësi nëse dikush në fisin e tij nuk respekton ligjin. Ai theksoi se Xhafaj po sulmohet nga mafia duke etiketuar si të tillë politikanë, gjyqtarë dhe prokurorët e korruptuar të cilët po i pret Vettingu. “Nëse ti e respekton ligjin, por s’e respektojnë disa në fisin tënd kjo është banale, si në kohën e Enver Hoxhës kur sajoheshin prova. Xhafaj duke qenë njeri i ligjit po sulmohet drejtpërdrejt nga mafia. Mafia kështu sulmon. Kush është mafia në këtë rast? Është amalgamë shumë e qartë për mua, s’e di për prokurorinë, është një grusht politikanësh të korruptuar në bashkëpunim të qartë dhe kësaj radhe është evidente me gjykatës dhe prokurorrë të korruptuar që janë nën rrezikun e reformës në drejtësi dhe kriminelë ordinerë. Këta po bashkëpunojnë në mënyrë të qartë. Synojmë të rrëzojnë legjitimitetin e Reformës në Drejtësi. Po

2

E mërkurë, 16 Maj 2018

Deputeti i PS-së: Sali Berisha ka orkestruar sulmet e ditëve të fundit KREU I GRUPIT TË PS-së ndaj ministrit të Brendshëm, për të rrëzuar reformën në drejtësi PD bllokon Komisionet,

Erion Braçe: Xhafaj ka mbështetjen e gjithë PS. Po sulmohet nga mafia

rrëzohet pushteti real i mafies që për 8 vite në këtë vend ka vrarë, trafikuar jo hashash, por ky i fundit i Arbri-Garden është i fundit, por janë disa episode ku janë trafikuar drogat më të forta. Kjo mafie nuk ka vetëm ngjyrë, por ka edhe emra. Beteja me mafien është e një maxhorance të tërë. Në krye të këtij sulmi është Sali Berisha me të gjithë onturazhin e tij. Është sulm i drejtuar di-

rekt nga Sali Berisha dhe është sulm i qartë mafioz, kriminale mbi Reformën në Drejtësi. Arsyeja? Humbja e pushtetit real që ka pasur. Po të dojë Sali Berisha ia provoj edhe në sy”,- tha Braçe. Sa i takon video-përgjimit të Agron Xhafajt, Braçe tha se Prokuroria duhet të hetojë vërtetësinë e atij materiali të publikuar një ditë më parë nga Partia Demokratike. “Për mua

është auto-audio inskenim. Kërkoj prezumimin e pafajësisë dhe e dyta që është akoma më e rëndësishme, hetimin e plotë dhe kompleks të gjithë episodin që bëhet fjalë për atë audio-inskenim. I bëj thirrje edhe PD që të respektojnë Kushtetutën e vendit, të presin Prokurorinë e cila po kryen hetim të plotë të të gjithë kësaj ngjarje”, tha Erion Braçe.

Balla mbledh deputetët: Vijoni normalisht punën

Strategjia e ndjekur nga Partia Demokratike për të bllokuar punën e Komisioneve ka detyruar Partinë Socialiste të kundërpërgjigjet. Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, mblodhi deputetët e Komisionit të Ekonomisë dhe Shëndetësisë për të folur mbi këtë çështje dhe për të konkluduar në një qëndrim. Mbledhja e detyruar e deputetëve socialistë do të zhvillohej në ambientet e sallës së Komisionit të Ekonomisë, ku mësohet se porosia e Ballës ishte thjesht që të miratonin çdo akt të parashikuar, pavarësisht zhurmës së opozitës që do të shkaktohej gjatë punimeve në komisione. “Kemi përgjegjësinë për të qeverisur vendin. E dimë që PD kërkon të bllokojë rrugën tonë europiane. Por ne duhet të vijojmë përgjegjësinë tonë. Komisionet sot të vijojnë sipas axhendës”- ishte porosia e kreut të grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla.

NJOFTIMI I KRYEMINISTRIT

K

ryeministri Edi Rama ka paralajmëruar përmes një postimi në faqen e tij zyrtare në rrjetin social “Twitter” se sot në mbledhjen e grupit parlamentar socialist do komunikojë qëndrimin e tij zyrtar lidhur me akuzat e opozitës në adresë të ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Reagimi i kreut të qeverisë vjen pas sulmeve të PD-së dhe LSI-së ditët e fundit, të cilët kërkojnë dorëheqjen e Xhafajt pas akuzave për të vëllanë e tij se është dënuar në Itali me 7.2 vite burg për trafik droge. “Jemi të gjithë njësoj?JO, s’kemi qenë asnjëherë të gjithë njësoj e s’do jemi kurrë njësoj! Nesër në 11.00 përpara Grupit Parlamentar, qëndrimi im për situatën e krijuar me Ministrin e Brendshëm dhe ecurinë

Botues dhe Drejtor: Nikoll LESI

Kryeredaktor: Qamil XHANI Zv/kryeredaktorë: Albina Gjergji, Herion Mesi

“Xhafaj”, Rama: Qëndrimi im, sot në mbledhjen e grupit parlamentar

e përpjekjes diplomatike drejt objektivit historik të çeljes së negociatave”- u shpreh dje në

ADRESA E REDAKSISË:

Rruga: “Sami Frashëri”, Pallati i Aviacionit të Vjetër, Nr. 2, Tiranë/ Web: www.kohajone.com

reagimin e tij, kryeministri Edi Rama. Të hënën më parë, tre zyrtarë të PD, deputetët Enkele-

NUMRI I KONTAKTIT:

0697044477

jd Alibeaj dhe Ervin Salianji si dhe sekretari për Çështjet Ligjore, Gazmend Bardhi, publikuan një video-përgjim ku pretendohet se i takon Agron Xhafajt, vëllait të ministrit të Brendshëm, i cili bashkëbisedon me një trafikant droge. Autenciteti i videos mbetet për t’u konfirmuar nga prokuroria. Por menjëherë pas këtij zhvillimi, Agron Xhafaj kallëzoi për shpifje në Prokurorinë e Tiranës tre zyrtarët e PD. Sipas tij, videopërgjimi është i sajuar dhe se zëri që dëgjohet në audio, nuk është i tij.

Marketingu: Bardhyl Ucaj E-mail: reklama@kohajone.com


POLITIKE

3

E mërkurë, 16 MAJ 2018

Partia Demokratike e vendosur për të mos lejuar parlamentin të funksionojë dhe kërkon dorëheqjen e ministrit

Sot vendoset fati i mazhorancës së PS Kryeministri, në orën 11:00, jep vendimin e tij final në raport me sulmet e PD-së ndaj ministrit të tij më të suksesshëm të qeverisë socialiste. Erion Braçe: Ministri Fatmir Xhafaj sulmohet nga mafia dhe klanet e krimit politik dhe ekonomik

Tashmë PD-ja mbetet e qartë në skemën e saj politike. Synon rrëzimin e ministrit më të suksesshëm dhe më proamerikan në qeverinë Rama, ndonëse ka aludime se e gjitha kjo është inskenuar nga klane e grupe politiko-ekonomike brenda kupolës së PS-së. Që nga dalja në skenë e akuzave të Partisë Demokratike kundër ministrit Fatmir Xhafaj, kryeministri Edi Rama ka mbajtur një distancë të çuditshme, në mos indiferente në raport me ato çka thoshte përditë PD. Fillimisht heshti ndaj sulmeve për ministrin më të rëndësishëm të kabinetit të tij. Më pas foli në Kuvend, por më shumë se si kryeministër foli si analist i mediave duke u fshehur pas qëndrimit të ndërkombëtarëve. Një marifet brilant kur don të heqë dikë që i bën hije në PS apo që nuk e urdhëron dot si ministrat e tjerë të Rilindjes. Në të vërtetë, Fatmir Xhafaj mbetet soji i fundit i PS-së tradicionale, pasi ministrat e tjerë janë rilindas të kohës së Ramës. Është edhe Majko, por ai ka ministri pa karrige e administratë, është më shumë dekor. Pas heshtjes së gjatë dhe deklaratave të dyzuara të Taulant Ballës, kryeministrit Edi Rama ka vendosur sot të mbajë një qëndrim të qartë. Në një njoftim të shkurtër në Facebook, kryeministri lajmëroi se do të prezantojë qëndrimin e tij për akuzat e PD ndaj ministrit të Brendshëm. "Jemi të gjithë njësoj? JO, s'kemi qenë asnjëherë të gjithë njësoj e s'do jemi kurrë njësoj! Nesër (sot) në 11.00 përpara Grupit Parlamentar, qëndrimi im për situatën e krijuar me Ministrin e Brendshëm dhe ecurinë e përpjekjes diplomatike drejt objektivit

historik të çeljes së negociatave",deklaroi kryeministri Edi Rama. Në këtë situatë opozita nuk po humbet kohë. Pas serisë se deklaratave me akuza dhe përgjimeve të pretenduara, Partia Demokratike ka kaluar në aksion. Sot është paralajmëruar një protestë para Ministrisë së Brendshme për të kërkuar largimin e Fatmir Xhafaj. Ndërkohë në Kuvend dhe komisionet parlamentare pritet që opozita të mos shkojë më për ligjet, por për spektakël si ai i djeshmi me bllokimin e punimeve. Është një e drejtë e opozitës për të bërë politikë dhe mjeshtërisht po e ndihmon edhe kupola rozë, e cila nuk flet ose edhe kur flet sjell "argumentin për anën morale" dhe jo thelbin e sulmeve. Mënyra sesi do të sillet Rama dhe PS ndaj sulmeve që po i bëhen Fatmir Xhafajt nuk do të përcaktojë vetëm fatin personal të ministrit, por shumë më tepër se kaq. Këtu nuk është fjala për reagimin e Ministrit ndaj qëndrimeve që do të

mbajnë kolegët e tij, por për një standard që Edi Rama mund të vendos në qeveri si dhe unitetin e grupit parlamentar. Në gjithë akuzat që PD-ja ka bërë ndaj Xhafajt, në asnjë rast nuk gjendet përgjegjësi direkte ligjore. Nëse Rama dhe PS vendosin të distancohen nga ministri me shprehje si ajo e Taulant Ballës për "përgjegjësi morale", me ketë logjikë asnjë ministër dhe zyrtar i PS nuk mund të qëndrojë më në detyrë, duke nisur që nga vetë kryeministri. Edhe Edi Rama e ka një vëlla të akuzuar, ndonëse të pa dënuar, por ama përditë përmendet. Përgjegjësia morale në pushtet nuk është vetëm kur përmenden të afërmit e dikujt, por edhe kur akuzohesh për keqqeverisje dhe skandale të tjera pa fund që ka qeveria "Rama". Ndaj ajo që do të thotë sot Edi Rama nuk ka të bëjë vetëm me Fatmir Xhafën, por edhe fatin e mëtejshëm të qeverisë së Partisë Socialiste. Ndërsa Rama deri më sot ka heshtur, në PS nuk

janë të paktë ata që mendojnë se sulmi ndaj Fatmir Xhafës nuk është i gjithë opozitës, por i një segmenti të saj që është goditur nga operacionet e policisë. Erjon Braçe, një deputet që flet më hapur se shumë të tjerë në PS, dje tha se Ministri i Brendshëm po sulmohet nga mafia, duke nënkuptuar gupe brenda PD-së. Pas kësaj deklarate, nëse Edi Rama sot nuk mbron ministrin e tij, praktikisht në sytë e socialistëve, do të duket sikur kryeministri u dorëzua para kërcënimeve mafioze. Nëse kryeministri vendos ta hedhë në dhëmbët e PD-së ministrin e tij më të suksesshëm, i cili para pak javësh ishte në SHBA te DEA, FBI etj e ku hapi udhë bashkëpunimi efikas, atëherë ka mundësi që "audio-përgjimi" të ketë dalë nga skutat e qeverisë dhe e disa biznesmenëve, të cilëve iu është prekur interesi me sekuestrimin e 613 kilogramë kokainë në Durrës, e që tani po hakmerren ndaj ministrit. Ndaj sot kryeministri ka në dorë ose unitetin, qoftë edhe formal të PS-së, ose fillimin e një lufte brenda kupolës së PS-së, e cila ndikon automatikisht në qeverisje. Mbetet të shihet nëse Edi Rama nuk e ka pëlqyer Fatmir Xhafajn në PS, por ka qenë i detyruar nga ndërkombëtarët ta emëronte në krye të Ministrisë së Brendshme, ndaj sapo iu dha rasti prej sulmit të PD-së ta largojë jo vetëm nga ministër, por duke i ndërprerë edhe karrierë e mëtejshme politike. Sot vendoset jo vetëm fati i Ministrit të Brendshëm, por edhe i vetë qeverisë. Secili ka audio, video, dokumente, etj për njeri tjetrin. Secili e ka nga një vëlla! S.P.


POLITIKE

4

E mërkurë, 16 Maj 2018

Ashpërsohet klima politike pas publikimit të audio-përgjimit të vëllait të Ministrit të Brendshëm

Opozita bllokon sot Ministrinë e Brendshme, nesër Kuvendin: Të dorëhiqet Fatmir Xhafaj

N

uk do të ketë jetë normale parlamentare nëse nuk dorëhiqet, apo shkarkohet ministri aktual i Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Dhe në zbatim të këtij vendimi, Partia Demokratike e çoi çështjen e Agron Xhafajt fillimisht paraditen e djeshme në Komisionin e Medias dhe atë të Ekonomisë, duke paralizuar veprimtarinë e këtyre komisioneve dhe duke paralajmëruar një seancë të ashpër dhe të tensionuar plenare këtë të enjte në Kuvendin e Shqipërisë. Vendimi i opozitës Pas bllokimit të komisioneve parlamentare, kryedemokrati thërriti me urgjencë aleatët e tij në koalicionin opozitar për të unifikuar qëndrimin ndaj çështjes më të përfolur të ditëve të fundit, atë të vëllait të ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, i vënë nën akuzë nga opozita si i implikuar direkt në rrjetet kriminale të trafikut të drogës, dhe ndryshimin e Kodit të Procedurës Penale nga Fatmir Xhafaj, në atë kohë, kryetar i Komisionit të Ligjeve. Mbledhja e opozitës

vjen vetëm një ditë pas publikimit të audio-përgjimit, ku sipas opozitës, shfaqet duke bërë pazare droge vëllai i ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj. Monika Kryemadhi, kryetarja e LSI-së; Luan Rama, zv.kryetar i LSI-së; Fatmir Mediu, kreu i PR; Nard Ndoka, kreu i PDK;

Dashamir Shehi, kreu i LZHK; Vangjel Dule, kreu i PBDNJ, janë parë të hynin në selinë e Partisë Demokratike ku të gjithë bashkë do të vendosnin për aksionin opozitar pas ngjarjeve të fundit që kanë shkaktuar një “stuhi” të fortë politike në Tiranën zyrtare. Partia Demokratike me sa duket

ka një strategji të re, me qëllim dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Burime pranë Partisë Demokratike thonë se në takimin e kryedemokratit Lulzim Basha me aleatët është vendosur të protestohet sot tek Ministria e Brendshme, ku do të synohet moslejimi i futjes në

zyrë të Fatmir Xhafajt. Po ashtu pritet që edhe ditën e sotme opozitarët të marrin pjesë në komisione, ku do të vijojnë kërkimin e dorëheqjes së Xhafajt. Nëse kjo nuk ndodh, të enjten ata do të përshkallëzojnë protestën duke bllokuar punimet e Kuvendit. Të njëjtat burime konfirmojnë se nëse ministri i Brendshëm nuk e ka dhënë dorëheqjen deri të enjten, demokratët janë të gatshëm të mos e lejojnë zhvillimin e një seance normale. Që nga dita kur publikuan dosjen e plotë të dënimit të vëllait të ministrit të Brendshëm, Agron Xhafaj, i cili rezultonte i dënuar si pjesë e një organizate të trafikut të drogës, demokratët kërkuan që ai të dorëhiqet. Ndërsa ministri reagoi dhe u distancua nga veprimet e vëllait, PD publikoi të tjera prova të forta, një audiopërgjim të vëllait të ministrit me një trafikant. PD deklaroi se biseda e përgjuar ishte berë në kohën kur Xhafaj ishte ministër, duke shtuar se Agron Xhafaj bënte trafik droge nën hundën e vëllait ministër.

SOCIALISTËT BRAKTISIN KOMISIONIN E MEDIAS, POR JO ATË TË EKONOMISË: PO KEQINFORMONI. SPAHO: MOS MBRO TRAFIKANTËT

A

shtu siç vendosi një ditë më parë, demokratët shkuan në komisionet parlamentare me një qëllim të qartë: të bllokonin punën e tyre duke e cilësuar të pavend vijimin e seancave normale në një kohë që janë publikuar fakte serioze për implikimin e vëllait të ministrit të Brendshëm në pazare droge. Në komisionin e Medias ku drejtimin e ka opozita ajo që u detyrua të ikte ishte mazhoranca, e cila vendosi ta braktiste komisionin, ku do të debatohej për teatrin pas akuzave të deputetëve demokratë për ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj se ka mbrojtur vëllain e tij, duke falsifikuar ligjin dhe mos lejuar ekstradimin e tij drejt Italisë ku është i dënuar me 7 vjet e 2 muaj burg. Ndryshe nga herët e tjera, i gjithë grupi parlamentar i PDsë, jo vetëm anëtarët kanë qenë të pranishëm në komision. Por ndërsa kreu i grupit parlamentar të PD-së, Edmond Spaho ka numëruar akuzat dhe ka kërkuar dorëheqjen e Xhafajt, deputetja socialiste Milva Ekonomi tha se do jetë prokuroria dhe gjykata që do nxjerrë të vërtetën, duke akuzuar PD-në se po keqinformon publikun. Ndërkohë në Komisionin e Ekonomisë, kreu i komisionit, Erion Braçe, u mundua të ruajë qetësinë, duke i dhënë fjalën disa deputetëve.

PD bllokon Komisionet: Fatmir Xhafaj të japë dorëheqjen, po mbroni trafikatët Edmond Spaho kërkoi largimin e ministrit të Brendshëm nga posti që mban në mënyrë që ti hapë rrugën prokurorisë të zbardhë të gjithë ngjarjen. “Po bëjmë thirrje që ministri i Brendshëm të japë dorëheqjen që ti hapë rrugë drejtësisë, nuk po kërkojmë që të dënohet ministri i Brendshëm, me atë le të merret prokuroria dhe gjykata. Ne kërkojmë që të ndërpresim mbrojtjen politike që i jepet vëllait të ministri të Brendshëm”- theksoi Spaho. Por ajo që u detyrua të lerë komisionin këtë herë ishte vetëm opozita, e cila u ngrit sapo kreu i komisionit vendosi të hedhë poshtë akuzat e opozitës. “Që Fatmir Xhafa është një nga ministrat e Brendshëm më të mirë që ka pasur Shqipëria, jo vetëm në aspektin e raportit të tij me ligjin personal, por edhe në tagrin e ministrit, por edhe në aspektin tjetër të goditjes së krimit të organizuar dhe goditjes së trafikut të drogës”- u shpreh Erion Braçe. Sipas një vendimi të fundit, deputetët e PD-së do të jenë të pranishëm në të gjithë komisionet parlamentare dhe do të bëjnë të njëjtën gjë për të mos lejuar vijimin normal të punës.

Debatet te Komisioni i Medias Edmond Spaho: Mos kryerja e dënimit, ndërrimi i emrit, ndryshimi i ligjeve të Republikës së Shqipërisë për t’i dhënë atij mbrojtje ligjore nga ana e ministrit në kohën kur drejtonte komisionin e ligjeve. Po flas për një çështje të rëndësishme që duhet t’iu shqetësojë ju. Milva Ekonomi: Kemi një rend dite. Kjo nuk është në rendin e ditës. N.q.s doni t’i bëni këto deklarime bëjini nga parlamenti. Komisioni ka tjetër rend dite dhe kemi rënë dakord për një rend

dite. Kjo nuk mund të ekzistojë. Edmond Spaho: Në radhë të parë duhet të jeni ju deputetët e Vlorës pasi organizatat kriminale që kanë gjetur strehë në këtë vend duhet t’i luftojmë. Nuk shkohet në Europë me kriminelë. Sot ky është një shqetësim i gjithë qytetarëve shqiptarë. Nuk mund të kemi një ministër të brendshëm që është i përzier në trafikun e drogës dhe mbron organizatat kriminale. Ministri i Brendshëm duhet të japë dorëheqjen. Nuk do ketë punë normale të këtij parlamenti. Nuk do ketë seancë plena-

re deri sa ministri i brendshëm të japë dorëheqjen. Deri sa ministri i Brendshëm të japë dorëheqjen nuk do ketë seancë normale as në komisione, as në Kuvend. Jemi të vendosur të mos e lëmë qeverinë të jetë pasqyrë e organizatave kriminale, mos ta lëmë policinë t’i shërbejë narko-trafikantëve. Milva Ekonomi: Do i nxjerrë prokuroria dhe gjykata përfundimet. Mos keq informoni publikun. Edmond Spaho: Milva të lutem, se nuk je e atij takëmi që të mbrosh trafikantët. Albana Vokshi: Çfarë problemi keni me procedurën Milva. Po flasim për një ligj, kur ju ligjet i falsifikoni, çfarë do flasim. Ju paratë e vëllait të ministrit doni t’i përdorni për kulla. Çdo deputet i Kuvendit ka të drejtë të jetë në komision. (maxhoranca largohet nga komisioni pasi nuk u miratua kërkesa për 5 minuta pushim) Flamur Noka: Agron Xhafaj sot është i lirë dhe çdo ditë endet sa në Vlorë sa në Tiranë. Zhvillon i lirë aktivitetin e tij të trafikut sepse e mbron vëllai i tij ministër. Xhafaj qarkullon me emër tjetër. Kërkojmë të largohet urgjentisht ministri i Brendshëm sepse si kryetar i komisionit të ligjeve ka falsifikuar ligjin për t’i dhënë mbrojtje e suport vëllait të tij të dënuar në shtetin fqinj.


POLITIKE NËNKRYETARI I PD-së

5

E mërkurë, 16 Maj 2018

Paloka: Të largohet një orë e më parë, Xhafaj po prish provat Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka kërkoi dje largimin sa më parë të ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. I bindur se ky i fundit po prish provat që e implikojnë vëllanë e tij në trafikun e drogës, Paloka deklaroi se nuk ka më asnjë dyshim se Agron Xhafaj është përballë fakteve kokëforta. Ai ka një pyetje për kreun e ministrisë së Brendshme duke thënë se, pse hesht për këto akuza. “Pse hesht Ministri i Brendshëm? Fatmir Xhafaj duhet të jetë rasti i vetëm

në botë që kapet në flagrancë duke shkelur ligjin dhe fshihet pas karriges së Ministrit të Brendshëm. Kanë kaluar më shumë se 24 orë që kur shqiptarët panë sesi vëllai i Ministrit të Brendshëm kapet në pazare droge, por Fatmir Xhafaj bën sikur nuk ka ndodhur asgjë. Fatmir Xhafaj duhet të largohet një orë e më parë. Çdo orë në zyrën e Ministrit të Brendshëm: 1. Prish provat e lidhjeve të të vëllait me trafikun e drogës; 2. Pengon hetimin e të vëllait për trafik droge; 3. Pengon

arrestimin e tij për vuajtjen e dënimit me 7 vjet e dy muaj burg; 4. Pengon zbatimin e ligjit antimafia”, deklaroi në reagimin e tij përmes rrjeteve sociale, nënkryetari i PD-së, Edi Paloka. Mbetet për t’u parë se cili do të jetë qëndrimi i z. Xhafaj, i cili është përballë kërkesës së opozitës për t’u larguar. Ditën e djeshme, deputetët e Partisë Demokratike u shfaqën në komisionet parlamentare duke akuzuar Fatmir Xhafën, dhe duke penguar veprimtarinë normale të tyre.

Kreu i PD-së: Të hetohen veprimet dhe mosveprimet e Ministrit që kanë çuar në mos dënimin e vëllait të tij me burg

P

ër Partinë Demokratike dhe opozitën, shqiptarët kanë pritur prej një jave që Fatmir Xhafaj të jepte dorëheqjen si ministër i Brendshëm, ose të shkarkohej nga kryeministri Edi Rama. E në kushtet ku asgjë prej këtyre nuk ka ndodhur, nga selia blu, kryetari i PD-së Lulzim Basha kërkoi largimin e menjëhershëm nga detyra e Ministrit të Brendshëm të Fatmir Xhafajt. Kreu i PD-së tha se prej një jave Fatmir Xhafaj hesht dhe i fshihet përgjegjësisë së tij ligjore dhe politike. “Është fakt se Agron Xhafaj është kapur në një operacion ndërkombëtar kundër një organizate kriminale të trafikut të drogës i cili është zhvilluar nga Policia Italiane dhe DEA, agjencia amerikane e luftës kundër drogës. Është fakt se Agron Xhafaj është dënuar në Itali me vendim të formës së prerë të konfirmuar nga Gjyakata e Lartë e Italisë me 7 vjet e 2 muaj heqje lirie, për pjesëmarrje në një grup të strukturuar kriminal që kryente trafik ndërkombëtar të drogës”, u shpreh Basha. Ai shtoi se është fakt se Agron Xhafaj i ka ikur drejtësisë, ka pasur dijeni për të gjitha proceset, ka pasur edhe avokat mbrojtës i cili ka ndjekur të gjitha shkallët gjyqësore, por ka zgjedhur që të mbetet në arrati gjatë gjithë procesit të gjykimit dhe dënimit. Gjithashtu, sipas tij, është fakt se Agron Xhafaj nuk ka vuajtur asnjë ditë dënim, as në Itali dhe as në Shqipëri dhe se qenë dhe

Basha: Xhafaj të largohet menjëherë dhe t’i nënshtrohet ligjit anti-mafia!

është në Shqipëri me identitet të ndryshuar nga Agron në Geron Xhafaj. Basha tha se në bazën e këtyre fakteve, ligji shqiptar kërkon që Agron Xhafaj të arrestohet dhe të vuajë dënimin që ka marrë dhe se në bazë të këtyre fakteve dhe se ligji shqiptar anti-mafia kërkon që pasuritë e tij dhe të vëllait Fatmir Xhafaj të hetohen. Kryedemokrati denoncoi se Fatmir Xhafaj ka mundësuar që vëllai i tij ti shpëtojë ekstradimit në Itali dhe vuajtjes së dënimit në Shqipëri dhe të vazhdojë trafikun e drogës dhe të jetë një nga kokat

e trafikut të drogës, siç sipas tij, e panë dhe dëgjuan dje mbarë shqiptarët. Basha deklaroi se Fatmir Xhafaj si ministër i Brendshëm pengon zbatimin e ligjit Antimafia, ka penguar dhe pengon zbatimin e Ligjit Antimafia ndaj vëllait të tij dhe atij vetë. Ndër të tjera ai tha se, Fatmir Xhafaj është rasti i vetëm në botë ku ministri i Brendshëm përgjegjës për zbatimin e Ligjit Antimafia, është vetë subjekt i ligjit Antimafia. Sipas tij, në këtë situatë duhej që ndaj vetë Fatmir Xhafës të kishte nisur një hetim i gjithanshëm nga Prokuroria, duke

renditur katër arsye. “Fatmir Xhafaj duhet t’i nënshtrohet së pari hetimit të ligjit antimafia për pasuritë si familjar i personave me aktivitet mafioz. Së dyti, duhet të hetohen të gjitha veprimet dhe mos veprimet e Fatmir Xhafajt, si ministër i Brendshëm, si rezultat i të cilave, vëllai i tij Agron Xhafaj i dënuar për trafik ndërkombëtar droge nga drejtësia Italiane me 7 vjet e 2 muaj nuk ka bërë asnjë ditë të vetme burg, as në Itali dhe as në Shqipëri. Së treti, duhet të hetohen të gjitha veprimet dhe mos veprimet e Fatmir Xhafajt,

si Ministër i Brendshëm, si rezultat i të cilave Agron Xhafaj i ka shpëtuar vuajtjes së dënimit. Së katërti, duhet të hetohen të gjitha veprimet dhe mos veprimet e Fatmir Xhafajt, si Ministër i Brendshëm, që mundësojnë vazhdimin e aktivitetit kriminal të Agron Xhafaj. Ministria e Brendshme, as Policia, as Prokuroria e kapur nga dyshja Rama-Xhafa nuk vepron dhe nuk do të veprojë sa kohë Fatmir Xhafaj është ministër i Brendshëm, eprori politik i Policisë që kryen verifikimet dhe hetimet dhe padroni politik i Arta Markut dhe Donika Prelës. Prandaj Fatmir Xhafaj duhet të largohet menjëherë nga Ministër i Brendshëm”, deklaroi Lulzim Basha. Ai shtoi se, Shqipëria nuk mund të përballojë dot të shkojë nga një ministër i Brendshëm i drogës tek një ministër tjetër i brendshëm i drogës. Në këtë linjë nënvizoi se, Fatmir Xhafaj refuzoi që vettingu në polici të fillonte nga ai vetë dhe tani është e qartë pse nuk e pranoi këtë dhe se tani është momenti që të largohet si Ministër që t’i nënshtrohet ligjit anti-mafia. Kryedemokrati Lulzim Basha tha në mbyllje se, heshtja ndaj drogës dhe krimit, ndaj politikanëve të lidhur me krimin ndihmon vetëm krimin dhe politikanët e lidhur me të, jo Shqipërinë.

PROKURORIA SEKUESTRON AUDIO-PËRGJIMIN E AGRON XHAFAJT, DEPUTETI I PD-SË: ASGJË S’KA NDRYSHUAR

Salianji: Fshehja e ministrit të Brendshëm tregon se ai po mbron vëllain

D

eputeti demokrat Ervin Salianji ka komentuar bërjen pubilke nga ana e opozitës së përgjimeve te vëllait të ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj. I ftuar dje në rubrikën “Opinion” në Neës24, deputeti i PD-së, Ervin Salianji tha se pavarësisht se Prokuroria ka sekuestruar materialin e audio-përgjimit për vëllain e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj që, sipas PD-së, shfaqet duke bërë pazare droge me bashkëpunëtorin e tij, asgjë nuk ka ndryshuar. Ai

tha se pas këtij audio-përgjimi duhet të ishte arrestuar Agron Xhafaj. “Një oficer i policisë gjyqësore ka ardhur dhe ka marrë audio-përgjimin në selinë e PD, por asgjë nuk ka ndryshuar. Duhet të ishte arrestuar Agron Xhafaj. Ka disa fakte që kjo video vërtetohet sepse në përgjime thuhet se “po m’a sulmojnë vëllain”. Thuhet se ata në Itali u shpërbënë. Është numri i telefonit që gjithsecili mund t’i binte dhe të shihte nëse është Agron Xhafaj. Gjithashtu aty thuhet

se ‘po na sulmojnë ata plehrat’. Plehrat jemi në dhe mediat”- tha Salianji. I pyetur se kur janë bërë këto përgjime dhe si u sigurua, deputeti i PD tha se materiali është sjellë nga autoritete të caktuara duke mos e specifikuar institucionin. Sipas tij është fakt qe Agron Xhafaj është i përfshirë dhe i dënuar për trafik droge ne Itali dhe se mbrohet nga vëllai Fatmir Xhafaj. “Ne kemi bërë të gjitha veprimet që kjo provë e sjellë nga autoritete të caktuara është e vërtetë. Do të thotë se ky

audio-përgjim tregon dhe është fakt që Agron Xhafaj merret me trafik droge. Agron Xhafaj i dënuar me 7 vite e 2 muaj burg

nga Italia është sot i lirë. Agron Xhafaj shkon në prokurori dhe bën denoncimin për deputetët e opozitës. Nuk ka rëndësi për publikun se kur është bërë ky përgjim. Fshehja e ministrit të Brendshëm tregon se ai po mbron vëllain. Ne dimë atë që di publiku. Agron Xhafaj vijon aktivitetin e drogës dhe vëllai i ofron mbrotje. Kontestimi i provës nuk ka ndodhur as nga ministri. Xhafaj ka penguar ekstradimin e vëllait të vet duke falsifikuar dokumentet”- tha ai.


FORUM

6

E mërkurë, 16 MAJ 2018

Korrupsioni është hedhur në sulm kundër ministrit Xhafaj

Opozita reagon për deklaratën e kryeministrit Edi Rama

Vasili: Për herë të parë Edi Rama ka të drejtë mërkurë në orën 11:00 për akuzat e opozitës ndaj Fatmir Xhafajt. Postimin e tij ai e nis me fjalët: "Jemi të gjithë njësoj?Jo! S'kemi qenë asnjëherë të gjithë njësoj e s'do jemi kurrë njësoj!". Pas Vasilit ka reaguar dhe Edmond Spaho, që shënjestron pikërisht këto fjalë të përdorura nga kreu i Qeverisë. "Edi Rama në përpjekje për të mbrojtur klikën e tij të inkriminuar paska thënë që nuk jemi të gjithë njësoj. Është e vërtetë! Nuk jemi të gjithë njësoj. Edi Rama është arkitekti i bashkëqeverisjes me

krimin! Ne jemi ata që po luftojmë prej 5 vjetësh lidhjet e Ramës me krimin e organizuar!", shkruan deputeti demokrat po në rrjetet sociale. "Edi Rama është ai që emëron ministrat e Brendshëm me lidhje familjare me trafikun ndërkombëtar të drogës! Ne jemi ata që e zbulojmë këtë të vërtetë! Ne nuk jemi njësoj! Ne anëtarësuam vendin në NATO dhe hoqëm vizat! Edi Rama, me bashkëqeverisjen me krimin e organizuar, po pengon integrimin europian të vendit", mbyll reagimin e tij Edmond Spaho.

Nga Spartak Ngjela

T

ANALIZË

K

reu i deputetëve të LSIsë, Petrit Vasili ka re aguar ndaj një statusi të publikuar në Facebook nga kryeministri Edi Rama. Kreu i qeverisë thotë se "nuk jemi të gjithë njëlloj" duke nënkuptuar diferencën mes qeverisë dhe opozitës. Ndërkohë Vasili thotë se Rama ka të drejtë, pasi opozita nuk është e korruptuar siç është qeveria. "Kryeministri për herë të parë ka të drejtë. Kryeministri thotë që s'jemi njëlloj dhe ka të drejtë. Po te ishim njëlloj do të ishim genjeshtarë si ai dhe të pacipë si ai, që edhe lekët për studentët e sëmurë nga talasemia i shkurton dhe i grabit. Çfarë shpirti i zi mund të jetë ky që grabit qindra milionë koncesione për vete dhe ju zhvat edhe lekët e luftës për jetën studenteve talasemikë. Shyqyr që s'jemi njëlloj si ai dhe ai kurrë s'do të jetë si ne",- deklaron Petrit Vasili, në një postim në Facebook. Kryeministri Edi Rama paralajmëroi përmes një postimi në rrjetet sociale se do të flasë ditën e

ë korruptuar të lartë të Shqipërisë! Po lodheni kot se është e pamundur që me një logjikë fëminore të mund të bindini politikën amerikane. Sot i gjithë korrupsioni kryeministror shqiptar: edhe ky Rama edhe ai Berisha shihet se janë hedhur në sulm kundër ministrit të Brendshëm Xhafaj. Po pse? Sepse atë e mbështet Uashingtoni në luftë kundër korrupsionit shqiptar aktual. Po mirë: nuk e kuptojnë këta

fakirë të kapur në abuzim se këtë gjë e kuptojnë edhe amerikanët? Po mirë: Pse, ministri Xhafaj do prishë marrëveshjen me politikën e lartë amerikanë kundër korrupsionit shqiptar, për "mustaqet e Çelos"? Asgjë… ai është ministri anti-korrupsion i aleatit të madh të Shqipërisë. Po nuk besoj se mund të bindet politika amerikane nga psherëtimat dëshpëruese të korrupsionit të lartë shqiptar, kur të gjithë këtë korrupsion, individualisht, ai e ka tashmë të skeduar në analet e tij në Uashington. Kjo është një komedi… hajdutët në Tiranë po bërtasin me thirrmë çjerrëse : "kapni hajdutin". Kurse amerikanët kam përshtypjen se po qeshin. Po pse po qeshin? Do të vijë koha të shpjegohet edhe kjo…

REPUBLIKA E SHQIPERISE INSTITUCIONI I KOMISIONERIT PUBLIK

NJOFTIM Institucioni i Komisionerëve Publikë, bazuar në ligjin nr. 84/2016, “Për rivlerësimin kalimtar të Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në Republikën e Shqipërisë” dhe Vendimin e Kuvendit nr. 94/2017 “Për miratimin e strukturës organizative, organikës dhe klasifikimit të pagave të personelit të institucioni i Komisionerëve Publikë”, rishpall vendet vakante për pozicionet: DREJTOR NË DREJTORINË E MENAXHIMIT TË ÇËSHTJEVE DHE MARRËDHËNIEVE ME MEDIAN DHE PUBLIKUN (paga II-b) Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e posaçme si vijon: a)Të ketë diplomë të nivelit “Master i shkencave”për drejtësi. b)Të ketë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. c)Të ketë të paktën 5 vite eksperienë pune në nivel drejtues e menaxherial. SPECIALIST SEKRETARIE (paga IV-a) 2 pozicione Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e posaçme si vijon: a)Diplomë të nivelit Bachelor në Drejtësi ose GjuhëLetërsi. b)Të ketë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. c)Dy vite përvojë në profesion. PËRKTHYES (paga II-b) Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e posaçme si vijon: a)Të zotërojë diplomë të nivelit master shkencor në gjuhë të huaja, dega Anglisht ose Drejtësi dhe të ketë minimumi 5 vjet eksperiencë në përkthim shqip-anglisht-shqip. b)Të ketë njohuri shumë të mira në terminologjinë ligjore në të dyja gjuhët. c)Kanë përparësi kandidatët me eksperiencë pune pranë organizatave ndërkombëtare. Preferohen kandidaturat e licencuara përkthyes zyrtar nga Ministria e Drejtësisë.

KOORDINATOR PËR MEDIAN DHE MARRËDHËNIET ME JASHTË (paga III-a) Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e posaçme si vijon: a)Diplomë të nivelit “Master” në në Drejtësi/Gazetari/ Gjuhë-Letërsi etj. b)Të ketë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. c)Të paktën 5 vite përvojë pune në fushën e gazetarisë, marrëdhënieve me publikun, marrdhëniet ndërkombëtare etj. SPECIALIST PRITJE ME POPULLIN (paga IV-b) Kandidati duhet të plotësojë kërkesat e posaçme si vijon: a)Diplomë të nivelit “Master” në Drejtësi ose Shkenca Sociale. b)Të ketë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. c)Të paktën 1 vit përvojë pune në fushën e marrëdhënieve me publikun, administratë publike, etj. SEKRETAR PRANË KOMISIONERIT PUBLIK (kategoria e pagës sipas VKM nr.187/2017) 1 pozicion. Kandidatët duhet të plotësojnë kërkesat e posaçme si vijon: -Të zotërojë diplomë të nivelit “Bachelor”. -Të ketë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. -Të ketë njohuri shumë të mira të programeve kompjuterike Microsoft Office. Eksperienca në punë përbën avantazh. KUSHTE TË PËRGJITHSHME Kandidatët duhet të sigurohen se plotësojnë kriteret për t’u pajisur me çertifikatë sigurie, sipas vendimit Këshillit Ministrave nr. 188, datë 4.3.2015. Kandidatët duhet të kenë aftësi për t’u përshtatur e punuar në grup, nën presion si dhe në afate kohore të limituara. Të gjithë aplikimet duhet të dorëzohen në një nga format e dhëna më poshtë: ·Paraqitjes së kërkesës dorazi nga aplikanti nga data 21 deri 25 Maj 2018, së bashku me dokumentet përkatëse, pranë institucionit të Komisionerëve Publikë, në adresën:

Godina e ish Lidhjes së Shkrimtarëve, Rruga e Kavajës, Tiranë nga e hëna në të premte, ora: 09:00-16:00. · Dërgimin e kërkesës sëbashku me dokumentet përkatëse, me anë të postës pranë institucionit të Komisionerëve Publikë në adresën: Godina e ish Lidhjes së Shkrimtarëve, Rruga e Kavajës, Tiranë. Aplikimi në rrugë postare duhet të kryhet brenda datës 25.05.2018 dhe të vërtetohet me fletë-mandatin e lëshuar nga zyra postare. Në kërkesën që paraqet, kandidati përcakton vendin vakant, për të cilin është i interesuar. Bashkëlidhur me kërkesën, kandidati dorëzon të mbyllura në zarf, 1 kopje të dokumenteve të mëposhtme: ·Jetëshkrimin profesional përfshirë të dhënat e kontaktit, postën elektronike zyrtare dhe adresën postare; ·Fotokopje e dokumentit të identifikimit (letërnjoftim, pasaportë, kartë identiteti) ·Dokumentat (diplomë, librezë pune, vërtetime, dëshmi, vetdeklarim, certifikata, trajnime etj) fotokopje ose të noterizuar. Diplomat qe janë marrë jashtë vendit, duhet të jenë njohur paraprakisht pranë institucionit përgjegjës për njehsimin e diplomave, sipas legjislacionit në fuqi. ·Dokument që vërteton se në ngarkim të tij nuk është regjistruar një procedim penal (Vërtetim nga Gjykata, Vërtetim nga Prokuroria, Dëshmi e gjendjes gjyqësore) ·Vërtetim nga institucioni ku punon që nuk ka masë disiplinore në fuqi; ·Një rekomandim nga punëdhënësi; ·Raport që verteton se eshte në kushte shëndetësore që e lejojnë të kryejë detyrën përkatëse; ·Çdo dokumentacion tjetër që vërteton plotësimin e kushteve të mësipërme. Kandidatët që plotësojnë kriteret formale dhe kanë depozituar dokumenta të fotokopjuara, përpara intervistës i parashtrojnë Komitetit ad-hoc dokumentat e njësuara ose ato origjinale.


AKTUALITET

7

E mërkurë, 16 Maj 2018

Si provë shtesë, prokurori tregoi se skafi i Orges Liperit me të cilin udhëtoi drejt Greqisë Tahiri, pas një avarie ishte dërguar prej Moisi Habilajt për tu riparuar në Itali

M

ëngjesin e së martës, mediet prisnin poshtë pallatit ku banon ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, që të hipte në makinën e policisë, për të shkuar drejt Gjykatës së Krimeve të Rënda, por në 11:00 fiks Tahiri u pa në gjykatë, ndërsa gazetarët e pritën kot. Ai u soll nga policia jo si një nga dashamirësit e uniformave blu, por si një person nën arrest shtëpiak. Paçka hetimeve, ish-ministri shprehu përkrahjen ndaj policëve, kësaj radhe ndaj një efektiveje të burgjeve, duke i vendosur dorën mbi supe. Saimir Tahiri ironizoi përballë dy prokurorëve Besim Hajdarmataj dhe Vladimir Mara që sipas ish-ministrit po kalonin në lupë miq e të afërm me të cilët ka kaluar pushimet verore 2014. Përtej batutave Tahiri u shfaq i nervozuar në gjykatë kur i tërhoqi vëmendjen gjyqtares se nuk ka ndërmend të arratiset, por se do presë drejtësinë. Prokurori kujtoi se i janë drejtuar Apelit me kërkesën për “arrest me burg” pasi në të kundërt me çka pretendon mbrojtja, sipas akuzës ka prova që hedhin dyshime ndaj ish-ministrit. “Ti ke drekuar a darkuar me Artan Habilajn”, e akuzoi drejt përdrejt prokurori. Si provë shtesë, prokurori tregoi se skafi i Orges Liperit me të cilin udhëtoi drejt Greqisë Saimir Tahiri, pas një avarie ishte dërguar prej Moisi Habilajt për tu riparuar në Itali. Por ish-ministri nga ana e tij është shprehur se Liperin e ka takuar për t’i kërkuar ndjesë që u përfshi në të gjithë këtë histori. “Nuk kam pasur qëllim ta intimidoj, i kam kërkuar falje që e përfshiva në këtë mesele. Bëra detyrën time qytetare. Nuk kisha mundësi të ndikoja tek qytetari. Takimi me të pak ditë pasi kishte dhënë dëshminë e tij, por thjesht i kërkova ndjesë”,-tha Tahiri. Prokurori Hajdarmataj shtoi se ka dyshime se shumë të dhëna nuk rezultojnë fare në sistemin TIMS, siç është rasti i këtij udhëtimi të Moisi

Tahiri mbetet në “arrest shtëpie”. Prokuroria: Prova të reja për njohje me Habilajt

Habilajt. Përpos këtij ballafaqimi në gjykatë, avokati pretendon se nuk ka asgjë të re. Pas tre orëve të tensionuara, gjyqtarja Liljana Baku vendosi që të lërë në fuqi masën “arrest shtëpie”, dhe Saimir Tahiri doli nga hyrja e pasme e gjykatës. Takimi me Habilajt Prokurori rrëfeu lëvizjet e Tahirit me skafin e blerë nga Orgesi Liperi në gusht të vitit 2014. Mjeti është zhdoganuar dhe regjistruar në fare pak ditë, për t’iu lënë më tej në përdorim ish-ministrit. Ky

AVOKATI

i fundit, ka udhëtuar me të drejt Korfuzit e me tej në Patra, ku mjeti ka dhënë difekt. Tahiri ka telefonuar një punonjës policie në

Haxhia: S’ka prova të reja. Do apelojmë vendimin

Shqipëri, dhe: “Këtu del në skenë Artan Habilaj”, tha prokurori. Të nesërmen Habilaj dhe dy persona të tjerë udhëtojnë drejt Greqisë me mjetin “Audi”. Sipas Hajdarmatajt, Artani e dinte hotelin ku qëndronte Tahiri, pasi kishte çuar atje me herët miq. Në këtë vend, sipas hetimit, Tahiri ka drekuar dhe darkuar me Artan Habilajn dhe dy të tjerët. Prokurori tha se Tahiri është kthyer nga Greqia me automjet, ndërsa Artan Habilaj me skafin, fillimisht në portin e Sarandës, e më tej në Vlorë e Durrës, por pa u regjistruar në sistemin TIMS. Për ta rregulluar skafin në Itali, sipas prokurorisë, është angazhuar Moisi Habilaj, aktualisht i arrestuar në Itali. Ai ka hasur rezistencë tek autoritetet e Portit Detar të Durrësit, pasi nuk ishte pronar i mjetit dhe nuk i jepej leje, theksoi prokurori, por jo tek policia kufitare. Sipas prokurorisë, Habilajve u ishte krijuar mundësia të mos regjistroheshin në sistemin e hyrje-daljeve. Përsa i përket rreth

900 mijë eurove që iu sekuestruan Orest Sotës në Elbasan, ish-ministri u shprehur se si është e mundur që Prokuroria nuk ka gjetur se kujt i përkasin. “Ju argumentoni se unë kam aftësi të prish e dëmtoj provat, kjo nuk është e vërtetë dhe është e pamundur. Gjatë kohës që më është kthyer pasaporta kam lëvizur disa herë jashtë vendit dhe jam kthyer sërish në Shqipëri. Unë mandatin e dorëzova vullnetarisht dhe jam i hapur për drejtësinë”,-tha Tahiri. Peshkarexha Fatima Një tjetër argument i fortë i akuzës, është trafikimi i bërë përmes peshkarexhës “Fatima” në 5 maj 2015, në të cilën pala italiane kishte vendosur përgjues ambiental. Peshkarexha është diktuar nga i vetmi radar i ndezur, ai i Porto Palermos. Pas angazhimit të policisë kufitare, ish-shefi i policisë kufitare në Dhërmi konfirmoi për Qendrën Ndërinstitucionale Operacionale Detare se bëhej fjalë për peshkarexhën “Rozeta”. Sipas prokurorisë, “Fatima” është ankoruar në port, ku ka qëndruar për disa orë. Aty ka shkuar Moisi Habilaj i cili ka çuar 1500 litra naftë për mjetin dhe ka ngarkuar një sasi prej gati 850 kg kanabis. Duke iu referuar përgjimeve italiane, Moisiu qetësonte disa shtetas italianë duke u thënë se “policia ishte në funksion të tyre”.

SEANCA

Dëshmia e Gjebreas, ja çfarë deklaroi Prokuroria

P

as seancës së zgjasi tre orë, në një deklaratë për mediat, avokati i Saimir Tahirit, Maks Haxhia shprehu bindjen se masa e vendosur ndaj klientit të tij do të prishet në Apel. “Jemi të bindur që ky veprim do të prishet nga gjykata e apelit pasi pretendimi ynë është pretendim ligfjor, sepse për ne është një masë e përsëritur marrë po nga e njëjta gjyqtare dhe një masë që është prishur herën e parë. Kemi të bëjmë me faktin që herën e parë është kërkuar masa më e lehtë ndalimi për të dalë jashtë shteti, ndërsa sot masa më ekstreme dhe kur gjykata e Apelit gjeti pavend daljen jashtë shtetit”, tha Haxhia. Ai foli dhe për Orges Liperin, pronarin e skafit me të cilën ka udhëtuar Tahiri, por thotë se është marrë hua për një udhëtim dhe pësoi difekt. Hedh poshtë pretendimet e prokurorit Hajdarmataj, duke thënë se në drejtësi nuk ka them unë apo them ti. “Skafi me të cilin ka udhëtuar zoti Tahiri me familjen, e vet për në Greqi, është një skaf i një biznesmeni që ia ka marrë hua për një udhëtim dhe pasi ka pësuar difektë është kthyer në Shqipëri. Në drejtësi nuk ka as unë them ti thua, në prokurori ka unë provoj me këto dokumenta këtë pretendim dhe një gjë e tillë nuk është provuar”, thotë Haxhia.

Gjatë seancës në Gjykatën e Krimeve të Rënda, e cila u shoqërua me tension dhe ironi, dëshmia e ish-zv/ministres Elona Gjebreas ishte një pikë kyçe për hetimet, pasi ajo flet për udhëtimet që ka pasur me familjen e saj dhe atë të Tahirit drejt shtetit grek. Elona Gjebrea e cila asokokohe ishte zv.ministre e Brendshme, për të cilën prokuroria thotë se ajo nuk ka sqaruar me detaje se si ka udhëtuar në drejtim të territorit grek, ndërkohë që grekët kanë deklaruar të kundërtën. Prokuroria dhe gjykata ka arsyetuar që Saimir Tahiri mund të ndikojë tek dëshmitarët.


AKTUALITET

8

E mërkurë, 16 Maj 2018

Policia njoftoi se për 17 personat e arrestuar në territorin e Shqipërisë ka filluar hetimi pasuror në kuadër të operacionit “Forca e Ligjit”

20 mijë € drejt SHBA, Ardi Veliu: Ndihmuan dhe 2 policë

TIRANË

Tritoli shpërthen kur çifti hap derën, shkak pronësia

P

as shkatërrimit të grupit të strukturuar kriminal, që falsifikonin viza, Policia e Shtetit ka zbardhur më shumë detaje për operacionin e koduar “272”, gjatë të cilit u arrestuan në total 41 persona, shqiptarë e grekë. Sipas hetimeve drejtuesit e grupit merrnin deri 20 mijë euro për person të trafikuar, shqiptar ose të huaj për të shkuar në SHBA, Britani ose Kanada. Hetimet sipas Ardi Veliut, drejtorit të Policisë së Shtetit, kanë nisur që në nëntor të 2016. Gjatë operacionit janë zbuluar 7 laboratorë në Greqi dhe katër në Shqipëri, ku bëhej falsifikimi i dokumenteve. Gjithsej u prangosën 41 shtetas shqiptarë, grekë dhe kombësive të tjera, mes tyre 2 punonjës policie. “Operacioni i koduar “272”, gjatë këtij operacioni të kryer në bashkëpunim me vendet partnere janë arrestuar 41 shtetas shqiptar, grek e kombësive të tjera, mes tyre dy punonjës policie dhe një shtetas i shpallur në kërkim. Ndërkohë u zbuluan dhe sekuestruan 7 laboratorë në greqi dhe 4 në Shqipëri”, bëri të ditur Veliu. Të arrestuar janë: “Ilir Myrtaj, Alfred Myrtaj, Mario Myrtaj, Albert Xhelilaj, Gentian Stojku, Florjian Hysenaj, Entela Çala, punonjëse policie, Arjan Uku, punonjës policie, Kledi Beshi, Arben Kadiu, Ismail Alushani, Ylli Gokaj, Aleksandër Leka, Shkëlqim Mema, Qazim Hysko, Rizalba Hotaj, Vera Mehmetaj”, gjithashtu u shpall në kërkim L.S, 26-vjeç nga Gjirokastra. Si funksiononte? Sipas Veliut, Alfred dhe Mario Myrtaj, si dhe Albert Xhelilaj në bashkëpunim me njëri-tjetrin, bënin falsifikim të dokumentave, duke pajisur persona të ndryshme kundrejt përfitimit monetar dhe material, përmes linjave ajrore kryesisht në SHBA, Kanada dhe Mbretërinë e Bashkuar. Pasi i pajisnin me dokumente identifikimi të falsifikuara, kundrejt përfitimit monetar u krijonin kushtet në mënyrë të paligjshme të udhëtonin drejt SHBA-së, Kanadasë, Mbretërisë së Bashkuar. Nisja e personave me dokumente të falsifikuara bëhej nga Shqipëria, Mali i Zi, Italia, Greqia, Franca dhe Norvegjia. Gentian Stojku dhe Alfred Myrtaj ishin ndërlidhësit mes dy pjesëve të grupit që vepronin në Shqipëri e Greqi ndërsa Mario Myrtaj ishte korrieri mes tyre.

“Në këmbim për këtë aktivitet të paligjshëm ata merrnin nga personat e trafikuar shuma të konsiderueshme të vlerave monetare që shkonin deri në 20 mijë euro për person. Stojku dhe Myrtaj ishin ndërlidhësit mes dy pjesëve të grupit që vepronte në Shqipëri dhe Greqi. Ndërsa Myrtaj ishte në rolin e

korrierit mes tyre. Roli i policëve Në këtë veprimtari kriminale është evidentuar përfshirja edhe e dy punonjësve të policisë, Entela Çala dhe Arian Uku, të cilët duke shpërdoruar detyrën kanë kryer veprime korruptive kundrejt shumave monetare, si dhe kanë ndihmuar pjesëtarët

LEZHË

Detyrim paraqitje për nënkryetarin e bashkisë

Pak ditë pas vendimit të Gjykatës së Lezhës, për vendosjen e masës “detyrim paraqitje” dhe kthimin në detyrë për kryebashkiakun Fran Frrokaj, i njëtji vendim u dha dhe për nënkryetarin, Enver Hafizi këtë të martë. Sipas vendimit të gjykatës, Hafizi është i detyruar të paraqitet në policinë gjyqësore pranë prokurorisë së Lezhës, ditën e martë të javës së parë dhe të tretë të çdo muaji, nga ora 12:00 deri në orën 13:00, si dhe detyrimin të mos dalë jashtë shtetit. Hafizi ishte në masë sigurie “arrest shtëpie” dhe kishte bërë kërkesën për rivlerësim të saj në Gjykatën e Lezhës. Frrokaj u kthye në zyrë të ushtrojë detyrën e tij, por do të paraqitet dy herë në muaj pranë policisë gjyqësore të prokurorisë së Lezhës. Ai u arrestua në mars bashkë me 22 persona të tjerë si i dyshuar në aferën e tjetërsimit të tokave në bregdet.

e këtij grupi kriminal për zhvillimin e aktivitetit kriminal duke shfrytëzuar të dhënat që dispononin për shkak të detyrës si punonjës policie”, bëri të ditur Veliu. Policia njoftoi se për 17 personat e arrestuar në territorin e Shqipërisë ka filluar hetimi pasuror në kuadër të operacionit “Forca e Ligjit”.

Një shpërthim i fuqishëm me mbi 150 gramë tritol, u regjistrua mëngjesin e së martës, pranë një shtëpie private. Ngjarja ka ndodhur në zonën Mëzezit në kryeqytet, dhe për pasojë kanë mbetur të plagosur burrë dhe grua. Shpërthimi është dëgjuar nga dhjetëra banorë të zonës, të cilët kanë lajmëruar policinë. Burime mjekësore kanë bërë të ditur se të lënduarit ndodhen në spital me disa dëmtime, por jashtë rrezikut për jetën. Kryefamiljarët e plagosur janë Lulezim Selfo, 48-vjeç dhe Lirie Selfo 40-vjeçe, të cilët po marrin mjekim në spital. Policia dyshon se bëhet fjalë për një konflikt pronësie, por po heton edhe për pista të tjera. Shpërthimi ka ndodhur në momentin që çifti ka qenë në oborr dhe ka hapur derën e shtëpisë, ku mendohet se ishte vendosur tritoli.

SEANCA

Shullazi, në gjyq arkëtarët e bankës

Gjykata e Krimeve të Rënda zhvilloi të martën, seancën e radhës ndaj Emiljano Shullazit dhe grupit të tij. Në seancë u paraqitën të dhënat e sistemit TIMS të lëvizjeve të Ylvi Beqes. Gjithashtu mbrojtja kërkoi të thirren si dëshmitarë edhe 6 arkëtarët e bankës ku është bërë thyerja e çeqeve të shumëpërfolur, kërkesë e pranuar nga gjykata. Biznesmeni i mbrojtur Ylvi Beqaj, ka treguar në seancat e kaluara se si pasojë e kërcënimeve dhe dhunës është detyruar t’i paguajë Shullazit dhe pjesëtarëve të bandës së tij mbi 400 mijë euro. Një pjesë e parave janë tërhequr nga banka e nivelit të dytë nga Gilmando Dani, ndërsa tashmë do të pyeten si dëshmitarë 6 arkëtarët e bankës ku është bërë thyerja e çeqeve.


SOCIALE

9

E mërkurë, 16 MAJ 2018

Shqipëria dhe Serbia marrëveshje të përbashkët në fushën e turizmit. Ministri i Turizmi: Klosi: Ballkani, ende i paeskploruar nga turistët

S

Ministri Klosi: Oferta të përbashkëta turistike për tregjet e treta

hqipëria dhe Serbia, ofertë të përbashkët turistike për vendet e treta. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi deklaroi nga Beogradi ku firmosi një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e turizmit me ministrin serb të tregtisë, turizmit dhe telekomunikacionit, Rasim Laji?. Marrëveshja e bashkëpunimit midis dy vendeve parashikon bashkëpunimin në fushën e turizmit; promovim të përbashkët të turizmit mes Shqipërisë e Serbisë, paketa të përbashkëta për vendet e treta, programe arsimore, aftësimi profesional të personelit, si dhe studime dhe projekte kërkimore në fushën e turizmit. Përveç kësaj marrëveshjeje dypalëshe ministri Klosi shprehu vullnetin për oferta të përbashkëta rajonale. "Së bashku me ministrin Lajic ne

do të punojmë që ofertat të mos jenë vetëm shqiptare dhe serbe por të jenë një bashkëpunim midis gjashtë institucioneve të turizmit të rajonit tonë së bashku me Malin e Zi, BosnjeHercegovinën, Kosovën dhe Maqedoninë"- tha ministri Klosi për median. Nga e tij, ministri serb u shpreh se me produktin e përbashkët turistik shtohet mundësia që të tërheqin turistët, para se gjithash të tregjeve të treta. "Nuk ka rrugë më të mirë se sa turizmi dhe eksperiencat personale që mund të kenë njerëzit për të tejkaluar cdo pengesë"- u shpreh Lajic Pas takimit të dy ministrave u zhvillua edhe një takim midis tur operatorëve shqiptarë dhe serbë. Gjatë qëndrimit në Beograd, ministri Klosi mori pjesë edhe në takimin e dytë të nivelit të lartë të samitit të pyjeve midis Kinës dhe

vendeve të Europës Lindore. Ministri Klosi shprehu angazhimin e qeverisë shqiptare në rikthimin e ekuilibrave natyrorë dhe zhvillimin e qëndrueshëm të mjedisit. "Qeveria shqiptare, si pjesë e

PUNIMET PËR HYRJEN E SARANDË

këtij mekanizmi, ka qenë dhe mbetet e angazhuar për të plotësuar objektivat e këtij bashkëpunimi në vijim. Iniciativa e Ministrisë të Turizmit dhe Mjedisit për mbjelljen e 20 milion e 200 mijë mijë pemëve

në kuadër të nismës "Clean and Green 2020", është një shprehje e qartë e vullnetit nga ana jonë në kuadër të këtij bashkëpunimi" - u shpreh ministri Klosi gjatë fjalës së tij në takimin e nivelit të lartë.

TURI I LLOGARIDHËNIE

Gjiknuri: Investimi përfundon Manastirliu në Pezë: Rehabilitojmë QSh Pezë e Madhe, 80 qendra brenda një muaji

I

shoqëruar nga Kryebash kiakja Floriana Koka dhe deputeti i zonës Alket Hyseni, Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri inspektoi fazën përfundimtare të punimeve që Autoriteti Rrugor Shqiptar po kryen në hyrjen e qytetit të Sarandës. Projekti parashikon rikonstruksionin e aksit rrugor Ura e Gajdarit deri në hyrje të qytetit të Sarandës dhe ka vlerën financiare 280 milion lekë të reja. Aktualisht ka përfunduar edhe asfaltimi dhe është hapur qarkullimi i lirë për mjetet. "Jemi këtu në rrugën hyrëse të Sarandës, një vepër kaq e

rëndësishme që zgjidhi një problem shumë vjeçar për qytetin. Një vepër e financuar nga qeveria shqiptare e cila tashmë është e hapur për lëvizjen e trafikut me të gjitha parametrat. Besoj brenda një muaji siç edhe nga komunikimet e fundit që kam bashkë me Autori-

tetin Rrugor dhe me kompaninë zbatuese, kjo rrugë do të jetë plotësisht e përfunduar me sinjalistikën përkatëse dhe me të gjithë veprat që i përkasin", u shpreh ministri Gjiknuri. Punimet për këtë investim në infrastrukturën e qytetit bregdetar nisën në muajin Gusht të vitit të kaluar. Brenda një muaji parashikohet që të përfundojnë edhe trotuaret dhe sinjalistika përkatëse e këtij segmenti.

në të gjithë vendin?

"Që nga drejtori te specialisti, administrata publike do të jetë në shërbim të qytetarëve dhe nuk do të ketë imunitet për asnjë zyrtar që sorollat qytetarët për të marrë shërbimin që u takon". Nga Peza ku u ndal në takimet që po zhvillon në kuadër rë turit të llogaridhënies publike, Ministrja Manastirliu ftoi qyetarët të bëhen pjesë e platformes së bashkëqeverisjes, sepse aty do të gjejnë përgjigje për shqetësimet e tyre."Çdo ditë jemi sy e veshë nga kërkesat e qytetarëve sepse kemi marrë një angazhim: Të qeverisim me njerëzit e zakonshëm të këtij vendi. Ndaj ju ftoj të shkruani në platformën e bashkëqeverisjes sepse brenda 10

ditëve shqetësimi juaj do të adresohet për zgjidhje", tha Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale gjatë takimit me banorët e Pezës.Në takimin ku merrnin pjesë edhe deputetët Gjylameti e Pëllumbi, kryetari i Bashkisë Veliaj dhe përfaqësues të pushtetit vendor, banorët ngritën problemin e legalizimeve, rrugës nacionale, qendrës shëndetësore, etj."Sigurisht që nuk jemi aty ku duhet dhe ne e dimë se kemi ende shumë për të bërë për përmirësimin e shërbimeve publike por dua të ndaj me ju një lajm të mirë e

të shumëpritur për banorët e Pezës. Nisim këtë vit investimin për rehabilitimin e plotë dhe pajisjen e qendrës shëndetësore Pezë e Madhe. Si kjo qendër rikonstruktojmë 80 qendra shëndetësore nga veriu në jug ", tha Manastirliu.


POLITIKE Herion Mesi

Q

everia miraton planin e veprimit 2018- 2020 kundër korrupsionit. Sipas këtij plani të botuar në fletoren zyrtare, në total janë 18 objektiva për parandalimin ndëshkimi dhe për ndërgjegjësimin si dhe 97 masa. Gjatë trevjeçarit të parë institucionet implementuan masa konkrete antikorrupsion të parashikuara në Planin e Veprimit 2015–2017 nga të cilat rezultuan nga raportet e monitorimit se 85% e masave u realizuan plotësisht ose pjesërisht. Për këtë arsye, si dhe duke u nisur nga raporti i fundit i Transparency International mbi Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit dhe renditjen e Shqipërisë e 91-ta në listën e 168 vendeve të përzgjedhura për studim, nevojitet një impenjim edhe më i madh në luftën kundër korrupsionit. Për këtë shkak, koordinatori për zbatimin e strategjisë ndërsektoriale kundër korrupsionit, po bashkëpunon me partnerët ndërkombëtar për arritjen e objektivave të parashikuar e vlerësimin e indikatorëve të performancës, duke hartuar Pasaportën e Indikatorëve në zbatim ku janë përcaktuar tregues të matshëm me qëllim pasqyrimin sa më të qartë të performancës së institucioneve dhe realizimit të objektivave të strategjisë. Për realizimin e planit janë përfshirë gjithsej 11 ministri, 12 institucione të nivelit qendror dhe 61 bashkitë e vendit. Komitetit Koordinator Plani i Veprimit 2018–2020 në zbatim të Strategjisë Ndërsektoriale Kundër Korrupsionit 2015–2020, parashikon ngritjen e Krijimin e Komitetit Koordinator për zbatimin e Strategjisë Ndërsektoriale kundër Korrupsionit, për periudhën 2015–2020, që kryesohet nga ministri i Drejtësisë. Në përbërje të këtij Komiteti do jenë: Zëvendësministri i Mbrojtjes; Zëvendësministri për Evropën dhe Punët e Jashtme; Zëvendësministri i Brendshëm; Zëvendësministri i Financave dhe Ekonomisë; Zëvendësministri i Infrastrukturës dhe Energjisë; Zëvendësministri i Arsimit, Sportit dhe Rinisë; Zëvendësministri i Kulturës; Zëvendësministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural; Zëvendësministri i Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale; Zëvendësministri i Turizmit dhe Mjedisit. “Komiteti mblidhet jo më pak se një herë në tre muaj dhe sa herë është e nevojshme, me kërkesë të ministrit të Drejtësisë. Në mbledhjet e komitetit mund të ftohen të marrin pjesë edhe përfaqësues të organeve të qeverisjes qendrore e vendore apo të institucioneve të tjera, pjesëmarrja e të cilëve çmohet e vlefshme për përmbushjen e misionit”- thuhet në vendimin e

10

E mërkurë, 16 Maj 2018

Plani 2018-2020/ Qeveria rrit masat kundër korrupsionit: Ngrihet Komiteti Koordinator dhe Task-Forca Antikorrupsion

Lufta kundër korrupsionit -Qeveria miraton planin e veprimit 2018-2020

Këshillit të Ministrave, të botuar së fundmi në Fletoren Zyrtare. Task-Forca Po ashtu Plani i Veprimit 20182020 i botuar tashmë në Fletoren Zyrtare parashikon dhe krijimin e Task-Forcës Ndërinstitucionale Antikorrupsion, që do të jetë përgjegjëse për inspektimet ndërinstitucionale, sipas planit të veprimit të Strategjisë Ndërsektoriale kundër Korrupsionit, e cila kryesohet nga ministri i Drejtësisë, Koordinator Kombëtar Antikorrupsion, dhe ka në përbërje këta anëtarë: Përfaqësues të kabinetit të Kryeministrit (koordinatori i ZOS-it); Drejtorin e Përgjithshëm të Agjencisë së Prokurimit Publik; Inspektorin e Përgjithshëm të Inspektoratit Qendror; Drejtorin e Departamentit të Burimeve, Transparencës dhe Administrimit, në Kryeministri. Për realizimin e punës, Task-Forca kryen këto detyra: Evidenton fushat parësore për kontrollin e brendshëm, administrativ dhe, sipas rastit, mund të përcaktojë detyra konkrete hetimi administrativ në institucionet qendrore në varësi të Kryeministrit apo ministrave, administratës së prefektit; Bashkërendon, nëpërmjet një programi të detajuar kontrollesh, procesin e verifikimit të ligjshmërisë, cilësisë dhe transparencës në institucionet që ofrojnë

shërbime ndaj qytetarit, sipas vlerësimit të riskut që këto institucione paraqesin nga pikëpamja e abuzimeve dhe praktikave korruptive; Mbikëqyr procesin e monitorimit të veprimtarisë së autoriteteve kontraktore në fushën e prokurimit publik; Krijon grupe të posaçme inspektimi me specialistë të ministrive ose institucioneve qendrore, të cilët zbatojnë procedurat e kontrollit apo të verifikimit, sipas përcaktimeve të bëra në ligjin nr. 10433, datë 16.6.2011, “Për inspektimin në Republikën e Shqipërisë”, dhe vendimin nr. 94, datë 15.2.2006, të Këshillit të Ministrave, “Për miratimin e rregullores për funksionet dhe procedurat e kontrollit të brendshëm administrativ dhe antikorrupsion të Këshillit të Ministrave”; I rekomandon Koordinatorit Kombëtar Antikorrupsion propozime për përmirësimin apo përshtatjen e akteve ligjore ose të çdo akti tjetër të organeve të administratës shtetërore, si pasojë e mangësive, pasaktësive, mungesës së harmonizimit, mospërputhjes dhe mosrealizimit të qëllimit të pritshëm. Në përfundim të çdo inspektimi apo kontrolli, nga grupet e posaçme të inspektimit hartohet raporti që do t’i paraqitet Task-Forcës Ndërinstitucionale Antikorrupsion, me gjetjet dhe rekomandimet përkatëse. Task-Forca e dër-

gon raportin pranë titullarëve të institucioneve përkatëse për marrjen e masave të duhura. Task-Forca Ndërinstitucionale Antikorrupsion mblidhet me kërkesë të kryetarit. Koordinatori Kombëtar Antikorrupsion raporton periodikisht pranë Kryeministrit për ecurinë e punës. Ngarkohen ministri i Drejtësisë, Koordinator Kombëtar Antikorrupsion, dhe institucionet e përmendura në këtë vendim për ndjekjen dhe zbatimin e tij. Plani i Veprimit Korrupsioni është një kërcënim për demokracinë, mirëqeverisjen, konkurrencën e ndershme, zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik, shoqëror dhe politik të një vendi. Ai pengon rëndë zhvillimin ekonomik, duke krijuar një sistem pabarazie, paragjykimi e nepotizmi, duke shkatërruar besimin e njerëzve tek shteti i tyre, prandaj lufta kundër korrupsionit është sot një nga sfidat parësore të çdo shteti me kulturë demokratike, vizion dhe integritet të lartë. Kjo problematikë e bartur ndër vite e mjaft komplekse, është kthyer në një nga çështjet më sensitive për shoqërinë tonë, dhe si e tillë lufta kundër korrupsionit nuk përbën vetëm një prioritet për Qeverinë Shqiptare, por përbën një nga 5 prioritetet kyçe që Bashkimi Evropian ka vendosur

për Shqipërinë në rrugëtimin e saj të integrimit në familjen evropiane. Qeveria ka dhe do vazhdojë në mënyrë të pa ndalur të ketë një vullnet të palëkundur në luftën kundër korrupsionit, përmes aksioneve para-ndaluese, masave ndëshkuese dhe aktiviteteve ndërgjegjësuese. Prej vitit 2015 Shqipëria ndjek dhe zbaton Strategjinë Ndërsektoriale kundër Korrupsionit. Gjatë trevjeçarit të parë institucionet implementuan masa konkrete antikorrupsion të parashikuara në Planin e Veprimit 2015–2017. Nga Raportet e Monitorimit të hartuara nga KKK-ja u vërejt se 85% e masave të parashikuara në Planin e Veprimit u realizuan plotësisht ose pjesërisht. Për këtë arsye, si dhe duke u nisur nga raporti i fundit i Transparency International mbi Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit dhe renditjen e Shqipërisë e 91-ta në listën e 168 vendeve të përzgjedhura për studim, në dokumentin e saj Qeveria thekson se: nevojitet një impenjim edhe më i madh në luftën kundër korrupsionit. Për këtë shkak, KKK-ja në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtar dhe për arritjen e objektivave të parashikuar e vlerësimin e indikatorëve të performancës është hartuar Pasaporta e Indikatorëve në zbatim të SNKK-së, duke shpjeguar metodologjinë e detajuar për kalkulimin e vlerave të baseline dhe target të paraqitura nga institucionet, janë përcaktuar tregues të matshëm me qëllim pasqyrimin sa më të qartë të performancës së institucioneve dhe realizimit të objektivave të strategjisë. Në korrelacion me Pasaportën e Indikatorëve dhe të 37 indikatorëve të performancës, Plani i veprimit 2018–2020, pas një bashkëpunimi të mirë koordinuar me të gjitha institucionet e nivelit qendror dhe vendor, përmban 97 masa konkrete antikorrupsion të ngritura mbi bazë rezultati, performance, impakti, në funksion të 18 objektivave të Strategjisë Ndërsektoriale kundër Korrupsionit. “Për arritjen e objektivave të (Vijon në faqen 11)


POLITIKE KORRUPSIONI

S

(Vijon nga faqja 10) parashikuar dhe vlerësimin e indikatorëve të performancës është hartuar Pasaporta e Indikatorëve në zbatim të SNKK-së, duke shpjeguar metodologjinë e detajuar për kalkulimin e vlerave të baseline dhe target të paraqitura nga institucionet, një informacion i plotë mund të gjenden në këtë dokument”- thuhet në Planin e Veprimit. Denoncimet e korrupsionit Nga analizat e punës të Policisë

E mërkurë, 16 Maj 2018

Zbatimi i ligjit për sinjalizuesit dhe mbrojtjen e sinjalizuesve

Ligji për sinjalizimin dhe mbrojtjen e sinjalizuesit (nr. 60/2016) u miratua në qershor 2016 dhe hyri në fuqi më 1 tetor 2016, me përjashtim të detyrimeve të përcaktuara në nenin 10, i cili hyri në fuqi më 1 korrik 2017. Në Shqipëri, duhet të raportojnë 31 institucione publike qendrore dhe 60 njësi të qeverisjes vendore me më shumë se 80 punonjës. Kohëzgjatja e procedurës hetimore

a i përket numrit të hetimeve për rastet e korrupsionit (rastet dhe personat), qeveria paraqet dhe objektivat e saj strategjikë ku thekson se objektivat për t’u arritur më 2019 dhe 2020, janë: rritja me 5 % krahasuar me vitin paraardhës e numrit të çështjeve dhe pandehurve të dërguar në gjykatë; rritja me 5 % krahasuar me vitin paraardhës e numrit të çështjeve dhe pandehurve të dërguar në gjykatë. Hetimet, të zbatuara nga agjencitë e zbatimit të ligjit nën koordinimin dhe udhëheqjen e Prokurorisë, do të çojnë në përgatitjen e akuzës nga Prokuroria dhe paraqitjen e tyre në Gjykatë. Rritja e efektivitetit të hetimeve pritet, ndër të tjera, të rritë numrin e akuzave. Një vlerësim i plotë do të marrë në konsideratë rastet dhe personat. Performanca do të vlerësohet duke matur rritjen e numrit të përgjithshëm të akuzave për korrupsion. Treguesi do të matet si nga numri i rasteve dhe numri i personave të përfshirë në akuza. Një nëntregues shtesë përfshihet, për të vlerësuar performancën në kontekstin e veçantë të të ashtuquajturave “raste të korrupsionit në nivel të lartë”. Në këtë kuadër, “rastet e nivelit të lartë” përcaktohen si ato që lidhen me nenet 245 dhe 260 të Kodit Penal (që parashikojnë një dënim minimal prej 1 dhe 4 vjet). “Efektiviteti i hetimit është gjithashtu i lidhur me numrin e aktakuzave që gjenerojnë dënime përfundimtare - ky element (i cili nuk varet vetëm nga hetimet, por, në mënyrë thelbësore, në kryerjen e procedurave gjyqësore) do të matet me Pasaportën e Treguesve të Strategjisë Ndërsektoriale të Drejtësisë”- thuhet në sqarimin përkatës të dokumentit të Planit të Veprimit 2018-2020 në zbatim të strategjisë antikorrupsion. Sekuestrimet e pasurive Sekuestrimi dhe konfiskimi i të ardhurave nga krimi paraqesin një mjet kritik represiv për korrupsionin, duke hequr stimujt financiarë për veprimtarinë kriminale. Rritja e efektivitetit të hetimeve (të

11

administrative, sipas nenit 13 të ligjit, është vendosur 60 ditë. Neni 22 i ligjit paraqet detyrimet e raportimit. Ligji parasheh krijimin e mekanizmave të raportimit të brendshëm dhe të jashtëm që janë përgjegjës për të mbrojtur bilbilfryrësit nga pasojat e raportimit të tyre. Efektet ligjore të ligjit u shtynë në kohë. Për sektorin publik, ligji kishte efekt ligjor prej 1 tetorit

2016 dhe për sektorin privat nga 1 korriku 2017. Sipas dispozitave të ligjit, në veçanti nenit 22, “Raportimi” parasheh detyrimin e njësive përgjegjëse që çdo vit të dorëzojnë në ILDKPKI një raport me shkrim mbi raportet e regjistruara të bilbilfryrës, mjetet e aplikuara për hetimin administrativ të dhënies së informacionit shpjegues dhe mbrojtja e informatorëve.

Objektivi i Qeverisë për luftën kundër korrupsionit- Përmirësimi i efiçencës dhe efektivitetit të hetimeve penale kundër korrupsionit

Qasja ndëshkuese, efektiviteti i hetimit do matet në varësi të dënimeve përfundimtare

cilat ndër të tjera mund të përfshijnë hetime më të mira financiare dhe procedura të gjetjes së aseteve) pritet, ndër të tjera, të rritet numri i kërkesave për sekuestrim të paraqitura nga Prokuroria në Gjykatë. Deri në fund të vitit 2017, këto të dhëna nuk gjurmohen nga statistikat e Prokurorisë. Mekanizmi përcjellës për statistikat e harmonizuara për korrupsionin dhe krimin e organizuar do të përditësohet për të gjeneruar këto të dhëna dhe të përfshijë shifrën në të gjitha raportet gjashtëmujore. Treguesi do të vlerësohet duke matur së pari përmirësimin e sistemit të ndjekjes (procesit) dhe më pas rritjes së numrit të përgjithshëm

të kërkesave për sekuestrim në rastet e korrupsionit (performanca). Treguesi do të matet si nga numri i rasteve dhe numri i personave të përfshirë në akuza. Një nëntregues shtesë do të përfshihet, që nga viti 2020, për të vlerësuar performancën në kontekstin e veçantë të të ashtuquajturve “raste të korrupsionit në nivel të lartë”. Në këtë kuadër, “rastet e nivelit të lartë” përcaktohen si ato që lidhen me nenet 245 dhe 260 të Kodit Penal (që parashikojnë një dënim minimal prej 1 dhe 4 vjet). “Efektiviteti i hetimit është gjithashtu i lidhur me numrin e konfiskimeve - ky element (i cili nuk varet vetëm nga hetimet, por, kryesisht, në kryer-

jen e procedurave gjyqësore) do të matet nga Pasaporta e Treguesve të Strategjisë Ndërsektoriale të Drejtësisë”- thuhet në dokumentin e Qeverisë. Sekuestrimi dhe konfiskimi i të ardhurave nga krimi paraqesin një mjet kritik represiv për korrupsionin, duke hequr stimujt financiarë për veprimtarinë kriminale. Hetimet efektive do të gjenerojnë jo vetëm kërkesa shtesë për sekuestrim (shih treguesin B.1.c), por edhe rritjen e vlerës totale të aseteve të sekuestruara. Vlerësimi i këtyre të dhënave shtesë15 është vendimtar për të dhënë një pasqyrë të plotë të efektivitetit të hetimeve mbi korrupsionin. Bazuar në kuadrin

ligjor shqiptar, asetet për të cilat është miratuar sekuestrimi do të dorëzohen në AAPSK për menaxhim. Pas marrjes së aseteve, Agjencia zbaton një vlerësim të brendshëm dhe cakton një vlerë të parashikuar. Kjo vlerë vlerësohet më tej nga ekspertë të jashtëm pas konfiskimit. Deri në fund të vitit 2017, këto të dhëna nuk gjurmohen nga AAPSK-ja. Mekanizmi i raportimit të brendshëm të Agjencisë do të përditësohet për të gjeneruar këto të dhëna dhe të përfshijë shifrën në të gjitha raportet gjashtëmujore. Treguesi do të vlerësohet duke matur së pari përmirësimin e monitorimit të brendshëm të AAPSK (procesit) dhe pastaj rritjes së vlerës së përgjithshme të aseteve të sekuestruara në rastet e korrupsionit (performance). “Efektshmëria e hetimit është e lidhur edhe me vlerën e konfiskimeve përfundimtare - ky element (i cili nuk varet vetëm nga hetimet, por, në mënyrë thelbësore, në kryerjen e procedurave gjyqësore) do të matet me Pasaportën e Indikatorëve të Strategjisë Sektoriale të Drejtësisë. Objektivat për t’u arritur më 2018, 2019 dhe 2020 janë: në vitin 2018 të krijohet mekanizmi i raportimit të kërkesave për sekuestrim. Në vitin 2019 sistemi i raportimit do të jetë funksional dhe të dhënat do të raportohen. Në vitin 2019 të arrihet rritja e kërkesave për sekuestrim me 5 % krahasuar me vitin 2019”thuhet në dokumentin e Qeverisë.

së Shtetit evidentohet një numër i madh i ankimeve të paraqitura nga qytetarët për të cilat policia e shtetit vihet në dijeni nëpërmjet portaleve, nëpërmjet postës elektronike dhe postës së shkruar. Nga analizimi i të dhënave evidentohet se në pjesën më të madhe të referimeve e zënë këto ankime. Në këtë kontekst nga strukturat për hetimin e korrupsionit në Policinë e Shtetit po ju kushtohet rëndësi trajtimit me përparësi dhe profesionalizëm të këtyre rasteve.

Deklarimi i pasurive Synim i qeverisë shqiptare është dhe forcimi i regjimit të deklarimit dhe kontrollit të pasurive të zyrtarëve publikë dhe rasteve të konfliktit të interesave. Ndryshimet e fundit në ligjin nr. 9049, datë 10.4.2003 “Për deklarimin dhe kontrollin e pasurive, të detyrimeve financiare të të zgjedhurve dhe të disa nëpunësve publikë”, duke ju dhënë mundësinë për të kompletuar dhe plotësuar deklarimin e pasurisë në mënyrë elektronike nga subjektet e ligjit

(deklaruesit dhe personat e afërt me ta). Në tetor të 2016-ës, një projekt 3-vjeçar “Aksioni kundër krimit ekonomik në Shqipëri për Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë” u lançua përmes programit “Horizontal Facility” financuar nga Këshilli i Europës dhe Bashkimi Europian, ku një nga institucionet përfituese është ILDKPKI. Një nga objektivat kryesorë të Projektit është të sigurojë asistencë teknike dhe financiare për krijimin e një sistemi të ri elektronik për ILDKPKI për

deklarimin dhe kontrollin financiar të pasurive dhe konfliktit të interesit. Paralelisht, brenda kornizës të USAID - projekti i financuar 2-vjeçar “Transparenca në sistemin shëndetësor”, ku një nga komponentët përsëri i është dedikuar ILDKPKI-së dhe sistemit të deklarimeve elektronike për interesat private, deri tani është siguruar suporti teknik dhe financiar, duke mundësuar dezajn-in dhe ndërtimin e programimit për sistemin e deklarimit online.


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

SOCIALE

12

E mërkurë, 16 MAJ 2018

Terrenet sportive, shkolla "1 Maji" hap dyert për të rinjtë e Njësisë 1 dhe 2

Kryebashkiaku Veliaj: Prindërit të regjistrojnë fëmijët në klasat sportive T

ë rinjtë e kryeqytetit po i largo hen kafeneve për t'u marrë me sport. Nisma e Bashkisë së Tiranës për të hapur 62 palestrat e shkollave, si hapësira ku fëmijët dhe të rinjtë mund të merren me sport pasditeve dhe në fundjave, po rezulton e suksesshme. Shkolla "1 Maji" hapi dyert për komunitetin e njësive 1 dhe 2, në palestrën e së cilës kryebashkiaku Erion Veliaj zhvilloi një ndeshje me volejbolli me të rinjtë e Klubit Sportiv Tirana Voley. "Më vjen mirë që po e realizojmë një projekt të tillë në 62 shkollat e qytetit, në të cilat kemi rikonstruktuar palestrat dhe hapësirat sportive, duke ua vënë në dispozicion të gjithë të rinjve që duan

të merren me sport", tha Veliaj. Ai theksoi se sporti është një mënyrë e mirë për të nxitur të rinjtë që nesër të jenë qytetarë të mirë dhe profesionistë të suksesshëm. Hapja e 62 palestrave në kryeqytet do të nxisë edhe zhvillimin e miqësive mes nxënësve, që përfshihen në aktivitete sportive. "Vetëm dikush që merret me sport mund ta kuptojë fuqinë e skuadrës,

sidomos në një vend si Shqipëria. Përtej sportit, kemi nevojë t'i mësojmë të rinjve karakter, do të thotë që duhet të mësojmë si të humbasim, por edhe si të fitojmë. Një sportist i mirë di ta menaxhojë mirë humbjen, se ngrihet shpejt në këmbë", nënvizoi Veliaj. Sipas tij, një nga problemet më shqetësuese të shoqërisë sot është edhe obeziteti, i cili vihet re në moshat e reja. "Obeziteti po kthehet në problemin kryesor për fëmijët, të cilët sot ushqehen keq. Kemi një gjeneratë të tërë që po ushqehet me patatina dhe pije me gaz", tha ai. Ndaj, kryebashkiaku Veliaj deklaroi se përmes këtij projekti, Bashkia e Tiranës po nxit të rinjtë të angazhohen në ushtrimin e sporteve të ndryshme, si mjet për formimin e fëmijëve në aspektin

fizik dhe mendor, dhe për të luftuar sedentarizmin. Teksa u bëri thirrje prindërve që të regjistrojnë fëmijët e tyre në klasat sportive, Veliaj kujtoi vendimin e marrë pak kohë më parë nga Bashkia e Tiranës për ndërrimin e dietës ushqimore në kopshte, e cila pavarësisht skepticizmit të disa prindërve në fillim, rezultoi e suksesshme. "Kur ndërruam dietat në kopshte dhe çerdhe, që fëmijët të hanin më shumë drithëra, kos, brokoli e perime, të parët që u revoltuan ishin prindërit, se thoshin fëmija im do patatina. Pas një jave, kur fëmijët u dashuruan me ushqimin e ri, prindërit ishin shumë të lumtur sepse e kuptuan që fëmijën po e mësove me patate të skuqura do bëhet obez dhe do të jetë pacient për spital gjithë jetën me diabet, sëmund-

TURI I BASHKËQEVERISJES

"Do rindërtohet aksi Tiranë-Plepa"

N

j ësia administrative Pezë ka qenë ndalesa e radhës e Kryetarit të Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj gjatë turit të dëgjesave për bashkëqeverisjen me njerëzit. Në takimin me banorë të kësaj

njësia, kryebashkiaku Veliaj i shoqëruar dhe nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manasterliu dhe Kryetarja e PS për Tiranën, Blerina Gjylameti, deklaroi se në bashkëpunim me Autoritetin Rrugor Shqiptar kanë

nisur bisedimet për rindërtimin e aksit Tiranë-Plepa që do t'i jepte kryeqytetit një hyrje të re, por njëkohësisht edhe një impuls të ri zhvillimit ekonomik të gjithë zonave ku kalon. "Bashkë me ARRSH-në po gjejmë një fond për rrugën kombëtare Tiranë - Ndroq. Po të kemi të njëjtën frymë bashkëpunimi, siç kemi pasur në këto tre investime kryesore, do të ecim akoma më shpejt", tha Veliaj. Kryebashkiaku deklaroi se Njësia administrative e Pezës ka qenë dëshmitare e një numri investimesh të cilat do të shtrihen në të gjitha lagjet e saj, teksa shtoi se transformimi ka prekur edhe fshatrat e njësisë. Veliaj theksoi se Partia Socialiste i kushton një vëmendje të posaçme demokracisë dhe se koha kur jepet llogari para popullit vetëm një herë në 4 vjet kur

voton, ka marrë fund. "Ne kemi një parti që llogaridhënien nuk e trajton si një sport një herë në katër vjet, por si diçka që duhet të bëhet përditë", tha ai. Në bashkëbisedimin me banorët e Njësisë Administrative Pezë, kryebashkiaku Veliaj i inkurajoi që të gjitha shqetësimet e tyre t'i shprehin nëpërmjet portalit për bashkëqeverisjen, ku do të marrin të vëmendjen e duhur.

je zemre, tension. Po e mësove me sport, po e mësove me aktivitet fizik, po e regjistrove tek këto kurset me 62 palestra, sigurisht do të jetë trup i shëndoshë në mëndje të shëndosha", tha Veliaj. "1 Maji" është shkolla e tretë në kryeqytet e cila ka hapur dyert që të rinjtë të shfrytëzojnë terrenet sportive pasditeve dhe në fundjavë me qëllim edukimin dhe masivizimin e shumë sportit në Tiranë.


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

INTERVISTA

13

E mërkurë, 16 Maj 2018

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi flet për aksionin e opozitës

K

ryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, në një intervistë për “Report TV” ka komentuar dje zhvillimet politike dhe aksionin e opozitës. Duke folur për mosbindjen civile, Kryemadhi tha se mosbindja civile është mosbindje ndaj qeverisë së Edi Ramës.

Më 1 gusht 2017 Kodi i Procedurës Penale ka hyrë në fuqi, është botuar në Fletoren Zyrtare. Si ka mundësi që asnjë nga Lëvizja Socialiste për Integrim dhe nga opozita nuk e ka kapur këtë detaj? Së pari, në 2017-n Ministria e Drejtësisë nuk drejtohej nga Lëvizja Socialiste për Integrim, sepse besoj ju e dini të gjithë marrëveshjen e 17 majit. Dhe menjëherë pas marrëveshjes të gjithë individët që ishin pjesë e stafit, ose që mund të kishin lidhje me LSI-në, ishin shkarkuar. Për sa i përket çështjes së botimit në Fletoren Zyrtare nuk menduam që çështja do të shkonte deri në këtë fare feje. Për një gjë për të cilën ne kemi rënë dakord dhe kemi votuar me procesverbal në Komisionin e Ligjeve dhe më pas vjen në parlament dhe sjell diçka tjetër, kjo është diçka tjetër. Dua të them edhe diçka tjetër, përse njoftimi duhet të bëhej me email? Kur ke diçka kaq të rëndësishme mjafton të bësh me dije që, duam të ndryshojmë këtë apo atë gjë, e sjellim dhe e diskutojmë. Por, nuk është diskutuar. Është bërë një diskutim në Fakultetin e Drejtësisë, por nuk ka marrë pjesë asnjë nga Lëvizja Socialiste për Integrim. Pastaj, ne kemi rënë dakord për atë që kanë propozuar ekspertët e Reformës në Drejtësi. Kodin e Procedurës Penale ne e kemi propozuar, e kemi votuar dhe e kemi vazhduar sipas rekomandimeve të paraqitura nga grupi i ekspertëve. Megjithatë deri tani as LSI dhe Partia Demokratike nuk keni sjellë një amendament me propozimet tuaja...? Ne e kemi bërë propozimin tonë që t’i rikthemi absolutisht propozimeve të ekspertëve të Reformës në Drejtësi. Ajo është shumë e qartë. Jam unë deputete, është z. Vasili, është znj. Caka, znjsh, Mehmetaj.Unë për hir të së vërtetës nuk mund të them që e mbaj mend sepse nuk kam pse të gënjej, as nuk jam marrë me këtë procedurë. Për këtë nuk ka nevojë që ne të bëjmë shumë aludime, mjafton që ose Prokuroria të hapë hetimet për ta zbardhur këtë çështje, ose të ngrihet Komision Hetimor nga Parlamenti. Ne kemi ndërmarrë shumë iniciativa ligjore që ia kemi propozuar Partisë Socialiste dhe asnjë nuk është marrë parasysh. Që këtu kanë nisur problemet për zgjidhjen e ngërçit për sa i përket funksionimit të KLP-së dhe KLGJ-së, qoftë për Prokuroren e Përgjithshme, e shumë e shumë të tjera, kemi bërë amendime, e kemi propozuar nuk e ka marrë parasysh. Nëse janë gati ata për ta zgjidhur këtë çështje, bujrëm, ne gati jemi. Pas publikimit të një audio përgjimi nga ana e PS, sot u mblodhët në një tryezë opozitare në selinë e PD. A mund të na thoni çfarë vendimi keni marrë në lidhje me

Kryemadhi: Rama është peng i krimit këtë çështje? Ngjarje për të cilën ne flasim është e rëndë, për hir të së vërtetës. Ne si LSI, kemi bërë të qartë, jemi të qartë dhe do të jemi të qartë, që nuk ka asnjë lloj suporti me asnjë individ apo element, kushdo qoftë ky, i kujtdo partie, të cilët janë të implikuar në krimin e organizuar apo trafiqe. Vetëm distancimi i politikës nga këto lidhje do të bënte që Shqipëria të ecë përpara. Ne sot funksionojmë dhe jetojmë në një kohë shumë të keqe, qoftë kjo dhe për shkak të vetëqeverisjes apo për shkak të klasës politike, secili duhet të mbajë përgjegjësi qoftë për të mirat dhe të këqijat që kemi.. Sot situata është me të vërtetë shumë e rëndë. Mos të harrojmë që kemi një ishministër të Brendshëm, i cili është i arrestuar, për shkak të implikimit të tij në trafikun e drogës, të cilat kanë ardhur si rezultat i shërbimeve ndërkombëtare, i antimafies italiane. Ashtu sikur kemi një ministër të brendshëm aktual të akuzuar nëpërmjet një video përgjimi, i cili e identifikon dhe krijon një lloj lidhje familjare të tij me të. Në raste të tilla, distancimi i menjëhershëm nga hapja e një procesi transparent për ta sqaruar këtë gjë, që është shumë e rëndë. Është e domosdoshme, sepse në kuadrin e hapjes së negociatave, që është një nga pikat tona kryesore dhe një nga problemet më të mëdha që ka sot Shqipëria. Hapja e negociatave krijon një lloj situate shumë më të mirë. Nëse do të kemi hapje të negociatave do të krijohet mundësi për investime të huaja, do të krijohet mundësia e qëndrimit të klimës së biznesit e shumë e shumë gjëra të tjera. Në takimin që patëm si parti opozitare, ka të bëjë me angazhimin e vazhdimësisë të strukturave partiake por nga ana tjetër dhe të pozicionimit dhe qëndrimeve politike. Mendojmë që është e domosdoshme kthjellimi dhe qartësimi i situatës nga mazhoranca. Ne si opozitë jemi në pritje për të parë se cilat do të jenë argumentet që mazhoranca do ti japë jo vetëm opozitës por edhe opinionit publik për sa i përket ngjarjeve të fundit. Të enjten në parlament, Kryeministri nuk do ndodhet. Çfarë do të ndodhë? As z. Ruçi nuk do të vijë. Unë mendoj që Parlamenti do të funksionojë, është apo jo z. Rama. Nuk mund të them dot për z. Basha. Ne sot ishim në takim, nuk tha që nuk do të vijë ditën e enjte në fakt. Megjithatë kjo ka kohën e vetë. Gjërat ndryshojmë me minuta dhe sekonda. Qartësia politike e opozitës është shumë e rëndësishme për të krijuar atë perceptim nga opinioni publik se çfarë po ndodh sot. Për hir të së vërtetës, për herë të parë kemi, në 27 viteve tranzicion, që menjëherë pas marrjes së mandatit qeverisës,

bojkoton ato. Nuk marrin pjesë të gjithë, por nganjëherë ndonjë deputetë do të marrë pjesë në çdo komision në parlament. Pse? Sepse pjesëmarrja në komision ndjek gjithë procesin për të mos ndodhur ky fenomen që ndodhi me nenin 491. Pastaj, sa i takon qëndrimeve në seancë ka deputetë që i ndjekin,ka qendruar dhe z.Tavo dhe z.Koka. Po të shikosh,këta janë deputetët që mungojnë më shumë në parlament dhe ju mbaronte mandati nese nuk do të merrnin pjesë.Po të shikosh z. Çela për shembull ka marrë pjesë tani sepse ka gati 5 muaj që s`ka marrë pjesë fare, por nuk quhet po nuk mori pjesë në një votim projektligji. Edhe z.Tavo po ashtu, po ti shikosh është një lloj lëvizje. Z. Bitri ka lënë një koment tjetër..? Po z.Bitri ua bëri shumë të qartë. Gjithsesi, kjo është një lojë nga vetë z. Rama që e bën për të ushtruar presionin e tij siç bën gjithnjë për të cilët kanë pakënaqësira por kjo nuk është puna jonë është puna e tij, por nga ana tjetër LSI nuk është një parti e hapur, dua të them që secili nga ne nuk përfaqëson votat e tij por votat e LSI. Tashmë LSI nuk është parti e momentit është realitet politik. Deputetët kanë sjellje të tjera, ndryshe nga partitë. Pastaj ka plot deputetë të PD-së që nuk i ke aktivë apo prezent, apo nuk vijnë fare. Pse s’përmendi Rudina Hajdarin që shkon në çdo takim që bën mazhoranca, për shembull? Po Grida Duma? Pse ju bëjnë përshtypje deputetët e LSI-së dhe jo të tjerët? Problemi qëndron se dëshirohet të krijohet perceptimi që ka deputetë të LSI-së që nënshkruajnë me PS-në. Nuk ka për të ikur asnjë. Mua më vjen keq që Rama është shumë i zhgënjyer.

brenda 5-6 muaj kemi një reagim të opinionit publik kundër qeverisë, jo vetëm lidhur me mos mbajtjen e premtimeve, por edhe të krijimit të një situate shumë problematike, ekonomike dhe të sigurisë apo edhe të stabilitetit të vendit e kemi kaq të ndjeshme dhe të konstatueshme nga opinioni publik. Znj. Kryemadhi çfarë ndodhi me mosbindjen civile, e harruat? Jo, mosbindja civile vazhdon. Mosbindja civile nuk do të thotë që mjekët të mos kurojnë të sëmurët. Sot për mosbindje civile kanë ngelur vetëm mësuesit dhe shëndetësia, mjekët ata që japin ndihmën e shpejt. Ajo që mendoj unë për mosbindjen civile, është të mos i bindesh Edi Ramës për veprimet e tij. Vetë Edi Rama çfarë po tregon? Po tregon që është peng i krimit të organizuar dhe është një njeri i cili për hir të së vërtetës e ka futur vendin në një qorrsokak që është shumë vështirë për ta nxjerrë. Shkatërroi reformën në drejtësi, e cila është një reformë e rëndësishme, ku për hir të së vërtetës sot me ligjin e magjistraturës në vend, ndërtoi një instrument me mjetet e saj në drejtësinë e zezë dhe të

korruptuar, kërkon `të instalojë apo të vendosë drejtësinë e re`. Është një absurditet që e kanë ngritur të gjitha institucionet shqiptare, i ngritur mbi themelet e shtetit ashtu plot me probleme që nga periudha e komunizmit, tranzicionit e deri më tani që vazhdoi shumë gjatë, ku ky tani e shkatërroi edhe atë pak hapësirë që kishin shqiptarët për të ndërtuar të ardhmen e tyre. Unë mendoj që mosbindja civile nuk do të thotë për të mos iu shërbyer qytetarëve, por mos t`i shërbesh Edi Ramës dhe suflerëve të tij. Znj. Kryemadhi a është e vërtetë që një pjesë e deputetëve të partisë suaj janë de facto të nënshkruar me Partinë Socialiste? Ka disa indicie që ju vijnë nga deputeti Çelaj, Haxhinasto, apo disa të tjerë? Çfarë mund të ketë Haxhinasto, apo ndonjë deputet tjetër për të nënshkruar me Partinë Socialiste? Për sa kohë nuk u janë bindur vendimeve tuaja...Ju jeni larguar nga komisionet E para njëherë nëse e ke fjalën për komisionet, LSI nuk i braktis, apo

Z. Manja dhe znj. Ferhati kanë depozituar në parlament një projektligj, që synon ndryshimin e ligjit për organet e sistemit të drejtësisë, që me pak fjalë lejon emërimin e magjistraturës të diplomuar në qershor dhe hap aplikimet për pranimet e reja në tetor për shkollën e Magjistraturës. Ligji i cili për të zhbllokuar reformën në drejtësi kërkon 84 vota. Është e gatshme LSI-a që ta votojë? Nuk kanë nevojë ata për votat e LSI.. Edhe Prokurorja e Përgjithshme duhej votuar me 84 vota , por ata morën një interpretimi që mund ta votonin dhe me 36 duke ndryshuar dhe Kushtetutën. Për çfarë i duhen 84 vota? Ata i bënë të gjitha vetë. Prokurorja e Përgjithshme a ishte me ligj që duhej votuar me 84 vota, e zgjodhën me 69. Le ta bëjnë votat i kanë, le ta bëjnë dhe këtë dhe janë në rregull siç kanë bërë të gjitha. Le të bëjnë ndryshime të Kushtetutës, të ligjit për magjistratën. Domethënë ata janë kaq kompetentë dhe kanë aq suport sa t`i bëjnë të gjitha vetë dhe le të vazhdojnë kështu. Jeni e sigurt që asnjë nga deputetët që unë i përmenda si të dyshuar nuk do ta votojnë këtë ligj? Kush do le të shkojë, po ata nuk kanë nevojë për deputetë të LSI-së se ata e zgjidhin vetë. Marrë me shkurtime nga “Report Tv”


AKTUALITET

14

E mërkurë, 16 Maj 2018

FIER/ Flet njëri nga të arrestuarit: Kam folur në “Facebook”, nëna ime e merrte për të na ndihmuar në punët e bujqësisë

N

ë një ditë të vetme, Shqipëria u trondit nga tri skandale, denoncime për përdhunim me të mitura, dhe rrëmbim për abuzim seksual. Mëngjesin e djeshëm, policia e Fierit informoi për një rrëmbim që synim kishte abuzimin seksual me një 13-vjeçare. E mintura vjen nga një familje e varfër, dhe pamundësia për të parë televizor në shtëpinë e saj, e detyroi që të shkonte tek xhaxhai. Por kur doli nga shtëpia në orën 21:00 të së hënës, ajo u rrëmbye nga tre djem, e që më pas u fsheh në një banesë të braktisur me qëllim final përdhunimin. Ky veprim sipas Manushqe Lushkës, nënës së vajzës, është momenti kur djemtë e kanë marrë me forcë 13-vjeçaren duke e tërhequr zvarrë dhe më pas e kanë lidhur në një shtëpi që ishte në ndërtim e sipër, pranë shtëpisë së familjes Lushka. Sipas bluve të qytetit rajonal, autorët nuk e kanë prekur vajzën, pasi shpëtimtar ka qenë vetë babai i saj. Tre djemtë, (Redion Tereziu, 22-vjeç, Jorges Dosti, 24-vjeç dhe Marjus Çalameni, 24-vjeç, të tre banues në fshatin Vlosh, Roskovec), tashmë në prangat e policisë, e kanë marrë tërhequr zvarrë 13-vjeçaren dhe e kanë futur në shtëpinë e vjetër ngjitur me rrugën, duke i lidhur duar-këmbë, dhe gojën ja mbyllën me një leckë. Babai i vajzës rastësisht ka dalë të kërkojë të bijën dhe ka dëgjuar bërtitjet e saj nga godina e pabanuar. Ai me vrap i ka shkuar në ndihmë të së bijës, ndërsa tre të rinjtë janë larguar sapo kanë parë babanë që bërtiste ta linin të lirë. Familja Familjarët janë shprehur se ka

3 të rinj tentuan të abuzojnë me 13-vjeçaren, nëna: Ma njollosën. I riu: Flisnim në facebook FACEBOOK “Dosti ka deklaruar se e ëma e tij e merrte shpesh për ta ndihmuar atë fëmijë në punët e bujqësisë, për të mbjellë apo vaditur lulet tek shtëpia që ndërtohej dhe se veç kësaj, ata flisnin shpesh në facebook”.

qenë mbrëmje kur kanë zbuluar se vajza e tyre nuk ishte në shtëpi. “Rreth orës 21:00, e ëma ka konstatuar se vajza nuk ishte në shtrat”, thanë burime nga policia. Pasi kanë parë që vajza nuk ishte në shtëpi, ata kanë dhënë alarmin. “Ka dalë ta kërkojë

dhe e ka gjetur tek një shtëpi e papërfunduar në anën tjetër të rrugës”, janë shprehur burimet. “Ata që më bënë me njollë çupën të varen. Vajza do ikte të shikonte televizor tek xhaxhai. Vajzën e kanë kapur, e kanë marrë zvarrë. I pashë që dolën nga dritarja

autorët. Matanë rrugës është kjo shtëpia e pa përfunduar ende. Vajzën e gjeta të lidhur me litar”, ka treguar mes lotësh nëna e 13-vjeçares, familja e të cilës është në kushte tepër të vështira ekonomike. Gjyshja e vajzës thotë se njëri prej djemve është i

njohur për familjen, pasi shkonte shpesh aty, madje e kishin trajtuar si djalin e shtëpisë. “Ne e njoftuam policinë. Vajza u bë… as flinte e as bënte, rrinte e hutuar”, thotë gjyshja. Flet 24-vjeçari Njëri prej tre të rinjve nga Roskoveci, Jorges Dosti, i arrestuari për rrëmbimin dhe tentativën për përdhunim të 13-vjeçares, ka deklaruar në Polici sesi e njihte minorenen. Dosti ka deklaruar se e ëma e tij e merrte shpesh për ta ndihmuar atë fëmijë në punët e bujqësisë, për të mbjellë apo vaditur lulet tek shtëpia që ndërtohej dhe se veç kësaj, ata flisnin shpesh në facebook.

ELBASAN

SEANCA

GREQI

63-vjeçari abuzon dhe lë shtatzënë 18-vjeçaren

Porositi vrasjen e gruas, burg për jetë burit

Alket Rizai sërisht në gjykatë, i shtohet dënimi

Ngjarja e dytë ndodhi në Elbasan, aty ku 63-vjeçari Murat Cangoja, banues në lagjen “Skëndërbej”, është ndaluar pasi ndaj tij u bë një kallëzim. Ndaj Cangojës ka dyshime se ka kryer marrëdhënie seksuale me 18-vjeçaren A.I, duke e lënë shtatzënë. Sipas policisë, në janar të 2018 në banesën e tij, dyshohet se jashtë dëshirës së 18-vjeçares, Cangoja ka kryer marrëdhënie seksuale, duke e lënë shtatzënë. Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan, për veprën penale “Marrëdhënie seksuale ose homoseksuale me dhunë me të mitur të moshës 14 deri në 18-vjeç”, vepër kjo e parashikuar nga neni 101 i Kodit Penal. Gjithashtu nga Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Cërrik, u referuan materialet hetimore në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan, për veprën penale “Vepra të turpshme”, për shtetasin E.F, 20-vjeç, banues në Cerrik, pasi në rrugë, dyshohet se ka ngacmuar seksualisht me fjalë, shtetasen e mitur me iniciale K.Ç,12-vjeçe , banuese në Cërrik.

Pas dy viteve nga vrasja e Suela Sulës, drejtësia do vihet në vend. Prokuroria e Krimeve të Rënda, kërkoi dje burg përjetë për Sadetin Sulën, i cili akuzohet për vrasjen e gruas së tij, Suela Sula, e cila u gjet e mbytur në tualetin e mobilierisë në prill të 2016. Seanca për mbrojtjen është caktuar më 29 maj, ndërsa më pas pritet vendimi i gjykatës së Krimeve të Rënda. Mësohet se Sadetin Sula ishte ai porositi vrasjen e bashkëshortes. Nga hetimet mësohet se Suela Sula, nëna e tre fëmijëve u vra në 2016 nga Fatjon Karmeshtna. Kanë qenë shenjat e gishtave në trupin e viktimës që kanë çuar në arrestimin e 35-vjeçarit Fatjon Karmeshtna.

Alket Rizai dhe dy shqiptarë të tjerë janë dënuar nga gjykata e Lamias me 3 vite dhe 26 muaj burg. Ata u shpallën fajtorë pasi kanë arritur të fusin brenda në burgun e Domokos disa thika. Por kësaj akuze, Rizai iu kundërpërgjigje me një kërkesë. Shqiptari i njohur në Greqi për arratisjet e tij spektakolare nga burgu, kërkoi nga Gjykatësi që t’i tregonte fotografitë e thikave të sekuestruara në qelinë e tij. Por trupi gjykues ia ndërpreu fjalën duke thënë se pyetjet në sallë i bëjnë ata ndërsa Rizai duhej vetëm të përgjigjej. Pas kësaj, situata në sallë u tensionua dhe gjykatësi ndërpreu seancën.


KULTURE

15

E mërkurë, 16 MAJ 2018

Magjia e maskave veneciane në Tiranë

"Mbreti i Maskave" Guerrino Lovato ka mbërritur në Tiranë për të bërë të njohura 100 nga punimet e tij më të mira për ata që adhurojnë maskat e veçanta, raporton ATSH. Nën kujdesin e Muzeut Historik Kombëtar, artistit Vladimir Myrtezai Grosha dhe kuratores Migena Hajdari nga galeria Blu Art Itali dhe Institutit Italian të Kulturës, në sallën "UNESCO" të Muzeut Historik kombëtar u zhvillua ditën e hënë një takim i zgjeruar me mjeshtrin Guerrino Lovato për prezantimin e punës së tij të veçantë.

Guerrino Lovato, mjeshtrit i Artit Venecian, realizon gjithfarë shëmbëlltyrash, me një kosto fare të vogël, por me një vlerë mjaft të madhe. Ai i krijon veprat e tij duke u frymëzuar nga kryeveprat artistike, portretet e personazheve historike, figurat alegorike dhe mitologjike si dhe nga tradita e "Komedisë së Artit" italian. Ndërsa punët e tij mund të përdoren gjërësisht në një ballo, festë karnavalesh, apo në një film me metrazh të gjatë. Mjeshtri Guerrino Lovato tregoi për publikun në sallë përmes pamjeve që transmetoheshin nga projektori, se si kishte punuar për të realizuar 100 nga 500 punët e tij. "Kam përdorur materiale të thjeshta dhe ekonomike, që kanë fare pak kosto, madje edhe prej letre, por që marrin vlerë mjaft të madhe", është shprehur mjeshtri Guerrino Lovato. Gjatë prezantimit të punëve të Guerrino Lovato ,fjalën e mori dhe Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Dorian Koçi i cili theksoj se marrëdhëniet e Shqipërisë me Venecian kanë qenë shekullore dhe se vetë institucioni që ai drejtonte kishte në themel të programit të tij, jo vetëm ruajtjen e trashëgimisë kulturore kombëtare por dhe pasqyrimin e

Rikthehet "Shirli Valentina", udhëtimi i jashtëzakonshëm i një gruaje të zakonshme Komedia "Shirli Valentina" rikthehet në Teatrin Kombëtar. Teatri Kombëtar bën të ditur për artdashësit se kjo është mundësia e fundit për ta parë komedinë në skenën e tij. "Nëse ende nuk e keni pare, ose doni ta rishihni sërisht këtë komedi brilante me aktoren Olta Daku dhe me regji nga Driada Dervishi kjo është mundësia juaj e fundit, më 17, 18, 19 dhe 20 maj", bën me dije teatri, transmeton ATSH. Kjo shfaqje, vjen nga një aktore që mishëron si humorin ashtu dhe ngrohtësinë, si vrullin ashtu dhe kurajon, si sarkazmën e po aq natyrshëm dhe autoironinë: e mrekullueshmja Olta Daku, e cila, përmes Shirlit, na fton për të besuar se nuk është asnjëherë shumë vonë për të realizuar

ëndrrat. Pra "Shirli Valentina" na tregon udhëtimin e jashtëzakonshëm të një gruaje të zakonshme. Kjo është një nga veprat më të sukseshme të autorit anglez, Willy Russell, e cila qëndron prej tri dekadash në repertorin e teatrove angleze .E vënë në mbi 30 vende në mbarë botën, kjo vepër vjen për herë të parë në Shqipëri. Fituese e çmimit Lorenc Oliver si Komedia më e mirë e vitit 1988, "Shirli Valentina" është konceptuar në formën e një "one woman show". Kjo komedi klasike dhe moderne do ta bëjë publikun të buzëqeshë gjatë, edhe pasi shfaqja të ketë mbaruar.

trashëgimisë së vendeve të tjera. "Maskat janë një pjesë e rëndësishme e kulturës Veneciane, ndaj dhe puna e mjeshtrit Guerrino Lovato duhet të bëhet e njohur për dashamirësit e këtij arti në Shqipëri", tha mes të tjerash Drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Dorian Koçi. Ai më pas vlerësoi dhe iniciativën e kuratorëve Vladimir Myrtezai dhe Migena Hajdari të cilët bënë të mundur ardhjen e këtij Mjeshtri të Madh. Guerrino Lovato është diplomuar në Akademinë e Arteve të Bukura të Venecias. Që prej vitit 1983 ai ka studion e tij, ku përveç maskave të famshme veneciane, ideon dhe krijon instrumente dhe makineri për teatrin, operën-kinemanë dhe në këtë drejtim ai ka bashkëpunuar me regjisorë të famshëm si Stanley Kubrick (për filmin "Eyes Wide Shut" me aktor kryesor Tom Cruise) dhe Paolo Sorrentino. Disa nga veprat e tij më të njohura janë: Projekti Presepe di Vennezia për Komunën e Parisit në Paris, tema e njohur që evokon lindjen e Krishtit; është autor i librit "Objekte dhe skulptura në kartapestë". Disa skulptura për Parkun Guliver në Tokio. Ka organizuar kurse për maskat në

disa shtete, si: Itali, Gjermani, Francë, Siri, Amerikë, Brazil, Rusi etj. Një ndër skulpturat e tij të njohura është një statujë e Jezusit në stilin e Mikelanxhelos, 6 metër e lartë, kjo me kërkesë të Vatikanit. Përvoja e tij kombëtare dhe ndërkombëtare është

mjaft e pasur, e shoqëruar vazhdimisht me një energji tipike. Gjithashtu, mjeshtri Lovato zhvilloi një vizitë në pavijonet e Muzeut Historik Kombëtar, i cili u impresionua nga koleksioni i Pavijonit të Lashtësisë dhe ai i ikonave.

Folku dhe turizmi bashkon në Vlorë 300 artistë ndërkombëtarë Ansambli "Epirus"nga Selaniku, Greqi u shpall fitues i edicionit të 10 -të "Aulona Inter Folk Festival", që u zhvillua përgjatë një festë tre ditore nga 12-14 maj në qytetin bregdetar të Vlorës. Por, në natën e fundit të festivalit u dha edhe një tjetër çmim, ai i 10 vjetorit të Festivalit, me të cilin u nderua ansambli nga Kina "Minnan Folk", nga qyteti Quan Zhoi. Përgjatë tre ditëve, Vlora u pushtua nga ritmi i traditës kulturore, me këngë dhe valle popullore nga vende si Shqipëria, Bullgaria, Italia, Letonia, Greqia, Sllovakia, Kina, Kosova. Drejtori i këtij festivali Sejmen Gjokoli, tha sot për ATSH-në se "edicioni i 10-të si asnjëherë tjetër pati një performancë vërtetë të jashtëzakonshme, sepse u ngjitën në skenë mbi 300 artistë. Festivali preku të gjitha ambientet e reja social kulturore në Vlorë, si sheshi Lungomare, rrugët dhe sheshet e tjera të qytetit". Sipas tij, në sheshin e Flamurit pati një performancë të rrallë, ku ishte edhe skena kryesore e festivalit, në të cilën ansamblet popullore performuan për tre netë me radhë. Gjokoli tha se ky aktivitet promovoi

jo vetëm kulturën dhe folkun, por mbi të gjitha edhe zhvillimin e turizmit në Shqipëri. "Përveç konkurrencës në skenë pati performanca edhe në rrugë dhe sheshe të ndryshme.Ky festival kishte edhe dimension turistik pasi grupet pjesëmarrëse shkuan edhe në kalanë e Kaninës, si dhe u promovua edhe kulinaria vendase në rivierën e Radhimës", nënvizoi Gjokoli. Pjesë e aktiviteteve ishte edhe parada e kostumeve popullore të artistëve pjesëmarrës në festival të organizuar në sheshin "Tre rracat", në Vlorë. Ky festival ishte një manifestim i jashtëzakonshëm i folkut eu-

ropian dhe botëror dhe një promovim fantastik i sezonit turistik në qytetin bregdetar. Festivali u organizua nga Qendra Kulturore "Aulona" në Vlorë, me mbështetjen kryesore të Këshillit Bashkiak të Vlorës dhe Ministrisë së Kulturës.


KURESHTI

16

E mërkurë, 16 MAJ 2018

Zbulohet pasuria e Josip Broz Tito Komisioni Kombëtar i Serbisë ka zbuluar sekretin më të madh të Jugosllavisë, që mbahej i fshehtë për 33-vjet me radhë, duke hapur kasafortën e liderit të shtetit jugosllav, Josip BrozTito. Pas vdekjes së Titos më datë 4 maj të vitit 1980, sipas vendimit të Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë të gjitha sendet personale të Titos u mbyllën në një kasafortë. Disa nga këto sende personale iu dhanë vetëm Bankës Kombëtare të Serbisë. Medaljet e Titos nuk janë ruajtur nga Banka Kombëtare e Serbisë. Këto medalje është vendosur që të nxirren në publik, shteti të mbajë origjinalet, ndërsa familjarëve iu është dhënë kopje e medaljeve, si dhe kompensim i kopjeve. Në mbledhjen e Kryesisë së Jugosllavisë, të mbajtur më 30 mars 1982, sekretari i përgjithshëm, Ivan Dolniçar, kishte njoftuar anëtarët e Kryesisë rreth trashëgimisë së

Shokuese, ishte duke parë film porno, djali pret me thikë organin gjenital Disa pamje të rënda që po qarkullojnë në internet tregojnë momentin kur një 30-vjeçar preu me thikë organin e vet gjenital, teksa ishte duke parë një film porno. Në fakt, mësohet se Whisanu Srisanao ishte në moment eksitimi kur vendosi që të vetësulmohet me thikë, një praktikë seksuale kjo e karakterizuar nga sadizzmi dhe mazokizmi. Në një moment ai u tmerrua, pasi pati gjakderdhje në masë të madhe dhe më pas lajmëroi mjekët. Ata e gjetën të zveshur dhe të mbuluar me gjak, në lagjen Khet Nong Chok të Bangkokut. Ai u tha mjekëve se ishte duke parë pornografi dhe fajësoi materialet televizive për prerjen e penisit.

Josip Broz Titos. Kjo është pasuria e Josip Broz Titos, sipas Tetova Sot: 1. 29 kilogramë e 366 gramë ari në shufra dhe pluhur 2. 2663 monedha ari dhe dukatë 3. 1271 copë monedhash numizmatike 4. 26, 219 dollarë amerikanë 5. 36 mijë marka gjermane

6. 149 copë bizhuteri (që i përkisnin familjes Karagjorgjeviq) 7. Safir i kaltër i familjes Romanov 8. 18 komplete pjata të argjendta, argjendtë të praruar 9. 83 copë mansheta, pako cigaresh, medaljone, zinxhirë, shenja, etj..

A e dini nga dallojnë Eau de Toilette dhe Eau de Parfum?

Jeni adhurues të parfumeve dhe aromave të mira, por e keni pasur të vështirë deri më sot të kuptoni dallimin mes një EDPje dhe EDT-je, apo nëse parfumi është original, apo fals? Parfumet ndryshojnë nga njëri-tjetri, bazuar në përqendrimin e përbërësve aromatikë në ujin e parfumit. Përqindja e tyre tregon edhe kohën sa zgjat aroma e parfumit në trup. Ajo zgjat kështu: Eau fraîche: përqendrimi - 1% 3%, zgjat më pak se 2 orë Eau de Cologne: përqendrimi 2% -4%, zgjat deri në 2 orë Eau de Toilette: përqendrimi 5% -15%, zgjat deri në 4 orë Eau de Parfum: përqendrimi - 15% -20%, zgjat deri në 5-6 orë Parfum: përqendrimi - 20% 30%, zgjat deri në 10 orë Normalisht, në bazë të përqendrimit dhe të sasisë, varion edhe çmimi.

Një pesëvjeçar shpëton babain e tij nga koma

N

jë fëmijë, vetëm pesë vjeç arriti të thëriste ambulancën e emergjencës dhe ta udhëzonte atë drejt shtëpisë, duke shpëtuar kështu babain e tij, i cili kishte rënë në koma diabetike, transmeton ANSA. Ngjarja ndodhi në Glos-La-Ferriere në Normandi, Francë. Sipas shtypit francez, fëmija ishte në shtëpi me babain e tij, 44 vjeç, i divorcuar dhe arriti të telefononte urgjencën. Operatorët e mbajtën në linjë për 40 minuta për të lokalizuar vendndodhjen e tij dhe dërguar urgjencën.

"Alo, më duket se babai im ka vdekur. Jam tek shtëpia e tretë", mësohet të ketë thënë fëmija. Policia, së bashku me emergjencat kanë këshilluar fëmijën që të dalë te dera dhe të bëjë shenjë kur të shohë sirenat e tyre. Vendndodhja u arrit të gjendej dhe babai i fëmijës u shoqërua për në spital, ndërsa fëmija iu besua nënës së tij.

A ju kujtohet kjo figurë? Mësojeni për çfarë ka shërbyer Sigurisht që, brezi i vjetër e ka shumë të njohur këtë pamje, e cila shfaqej kur humbte sinjali dhe kishte ndërprerje të programit televiziv. Gjeneratat e reja këtë nuk e kanë shumë të njohur, por ekrani me ngjyra shpeshherë ka qenë një moment nervoz për të gjithë ata që mbajnë mend televizorët e serive të vjetra. Por a e keni pyetur veten se për çfarë ka shërbyer ky imazh? Ky sinjal me pamje shumëngjyrëshe dhe me vija të ndryshme është shfaqur kur transmetuesi ka qenë aktiv, por që nuk është transmetuar programi në masë. Ndryshe, ky rreth shumëngjyrësh quhet "test sinjal" dhe është dizenjuar në vitin 1966 në laboratorin e kompanisë Philips, e projektuar nga Fin Hendel, me ndihmën e kryeinxhinierit Erik Helmer dhe Nielsen. Tani që po e shikoni këtë ikazh, sigurisht që e dini, por po ndjeni njëherësh edhe shumë nostalgji për televizorët e kohërave të shkuara.


SHOWBIZ

17

E mërkurë, 16 MAJ 2018

Rita kërkon falje për tekstin e këngës, "Girls" Rita Ora thotë se nuk ka menduar të fyejë askënd me këngën e saj të re "Girls", që shërbeu për mësuar se ajo është biseksuale. Disa këngëtarë e muzikantë reaguan përmes rrjeteve sociale, duke thënë se teksti i Rita Orës ishte "i dëmshëm", ndërsa këngëtarja shqiptare me famë botërore ka reaguar duke thënë se s'ka menduar asnjëherë të ofendojë komunitetin LGBT. "'Girls' është shkruar për të treguar të vërtetën time dhe është një përvojë e vërtetë dhe e sinqertë e jetës sime. Kam pasur lidhje romantike me gra dhe burra gjatë jetës dhe ky është rrugëtimi im personal. Më vjen keq që mënyra sesi jam shprehur ka lënduar ndokënd. Nuk do ta bëja kurrë me qëllim ndaj askujt", ka shkruar ajo në Twitter duke shtuar se me artin e saj dëshiron të tregojë veten dhe të forcojë fansat e saj që të ndihen krenar për veten. "Jam përpjekur vazhdimisht të jem kontribuuese për komunitetin LGBT gjatë gjithë karrierës sime dhe do të vazhdoj të

"Hyrrem" shpërfytyrohet nga operacionet plastike, tani nuk do t'a njihni më Meryem Uzerli është një aktore e dashur për shqiptarët, pasi ajo u bë e njohur pasi luajti rolin e sulltaneshës Hyrem, në serialin turk "Sulltani i Madhërishëm". Një fytyrë e bukur dhe flokë të kuq bënë që të fitonte mjaft zemra, por tani ajo nuk njihet më për shkak të operacioneve plastike. Mediat turke kanë publikuar disa pamje të Meryem, e cila shfaqet e shpërfytyruar nga operacionet plastike. Siç shihet ajo ka bërë ndërhyrje në mollëza, buzë si dhe botox të cilat e kanë bërë të duket shumë larg pamjes që jemi mësuar ta shikojmë zakonisht.

jem", ka thënë më tej ajo. Kënga, e cila është bashkëpunim i Ritës me Bebe Rexhën, Cardi B dhe Charli XCX, u kritikua nga ata që besojnë se ishin nënvlerësuar lidhjet e gjinisë së njëjtë. Hayley Kiyoko, këngëtare

amerikane, kritikoi Ritën për fjalinë "Nganjëherë, dua të puth femra/ Vera e kuqe, vetëm dua të puth femra", duke thënë se me këto fjali janë lënduar për shkak "se nuk duhet patjetër të pihet verë për të puthur femra".

Për darkë me gruan, të dashurat dhe vajzën! Këtë gjë mund ta bëjë vetëm ky milioner Travers Beynon, i njohur si "Candyman" ka nxjerrë për darkë bashkëshorten e tij, dy të dashurat dhe vajzën në Bregun e Artë. Të gjithë shkuan në "Nineteen at Star", një restorant luksoz që shërben ushqim të llojit "Caviar" për 600 dollarë. Manjati i duhatin ka një rezidencë në Brengun e Artë ku jeton me gruan Taesha, 27 vjeç, të dashura Nisha, 22 vjeç dhe Kristal, 21 vjeç. Ai e pëlqeu shumë restorantin që i shërbeu femrave të tij haviarin e shtrenjtë dhe patate të pjekura për 84 dollarë. Kujtojmë se Travers bën një jetë të çmendur dhe të pasur, që është e mbushur me femra të reja dhe seksi që plotësojnë të gjitha dëshirat e tij. Gjithçka nga jeta e tij e përditshme e publikon në rrjetin social Instagram.

Tërboi Europën me performancën e zjarrtë Eleni Foureira, gjithçka kushtoi 120 euro Eleni Foureira përfaqësoi Qipron këtë vit në Eurovizion dhe doli në vend të dytë, duke shkëlqyer pafund. Së fundmi, mediat greke kanë zbuluar çdo detaj në lidhje me koston që ajo ka shpenzuar për pjesëmarrjen në Eurovizion. Sipas tyre, Eleni ka paguar plot 120.000 euro për garancinë, qëndrimin, ushqimin, biletat, videoklipin, makeup-in, balerinat dhe skenën. Duke parë veshjen e saj shumë stil, duket se të gjitha këto shifra janë të vërteta.

Përndjekësi i Rihannës hyn në shtëpinë e saj, qëndron 12 orë brenda Shtëpia e Rihannës është hapur nga 27-vjeçar, i cili përndjek këngëtaren. Eduardo Leon raportohet se ka kaluar 12 orë brenda në shtëpi. Ai është arrestuar nga policia dhe akuzohet për përndjekje, vjedhje e shkallës së parë, andalizëm dhe rezistencë ndaj arrestimit. Rihanna nuk ishte në shtëpinë e saj në Los Anxhelo gjatë kësaj kohe. Leon, nga Fullerton, Kalifornia do të dalë të hënën përpara gjykatësve. Ai dyshohet se kaloi 12 orë brenda në shtëpi dhe u arrestua të nesërmen pasi u zbulua nga asistentja e këngëtares. Nëse dënohet, Leon përballet me një dënim maksimal të mundshëm prej gjashtë vjet burg.


SHOWBIZ

18

E mërkurë, 16 MAJ 2018

Dua Lipa do këndojë kolonën zanore të James Bond Kjo mund të jetë një tjetër arritje e jashtëzakoshme për Dua Lipën. Këngëtarja me origjinë shqiptare raportohet se do të këndojë kolonën zanore për James Bond, i një rëndësie shumë të madhe që kur filloi filmi në vitin 1962. Ylli i popit mori famë dhe sukses të madh me këngën "New Rules" që u kthye në një hit ndërkombëtar. Sipas Capital FM, Dua është vënë përpara Ed Sheeran dhe Jessie J në listën e emrave të mundshëm për të regjistruar kolonën zanore për filmin e 25të të Bond, i cili është planifikuar që të dalë në nëntor. Sam Smith ka qenë i fundit që ka kënduar kolonën zanore kur shkroi 'Writing's On The Wall' për Specter 2015 dhe fitoi një Oskar si edhe Globin e Artë për të. Nëse këto thashetheme janë të vërteta, atëherë Dua do t'i bashkohet Adele, Tina Turner dhe Shirley Bassey, duke u vendosur në një pozicion të lartë. Së fundmi, Dua po ngjitet në majat e klasifikimit të Listave të Britanisë së Madhe me "One Kiss" në bashkëpunim me Calvin Harris.

Big Brother do të rikthehet së shpejti në ekranin e Top Channel, por në një format krejt të ri. Ashtu edhe siç u fol këtë herë në shtëpinë më të famshme në Shqipëri nuk do të ketë njerëz të thjesht, por VIP. Bëhet fjalë për personazhe, të cilët janë pjesë e emisioneve, medias së shkruar dhe së shpejti do të vëzhgohen 24 orë në 24. Ndërsa përsa i përket moderatorit, të gjithë po prisnin që të ishte figura e përhershme e këtij reality show, Arbana Osmani, por në fakt do të jetë Ledion Liço ai që do ta moderojë. Ai pati një eksperiencë në Big Brother Albania 8 dhe që rezultoi mjaft e suksesshme. Big Brother Albania Vip pritet të ketë një audiencë të lartë, pasi kur bëhet fjalë për VIP-a kureshtja është gjithmonë shumë e madhe.

Naomi Campbell pa reçipeta në Kanë

Meghan Markle pa shoqërues drejt altarit Babai i Meghan Markle nuk do të marrë pjesë në ceremoninë martesore të së bijës. Thomas Markle Sr nuk do shkojë në dasmën mbretërore pas

Së shpejti nis "Big Brother Albania Vip", kush do ta drejtojë spektaklin?

akuzave se bashkëpunoi me një agjenci fotografish në Los Anxhelos dhe shiti imazhe të përgatitjeve për ditën e dasmës. 73-vjeçari raportohet gjithash-

tu se ka pësuar sulm në zemër 6 ditë më parë, raporton The Guardian. Duke iu përgjigjur raportimeve, Kensington Palace tha: "Ky është një moment shumë i veçantë për zonjën Markle në ditët e para të dasmës së saj. Ajo dhe Princi Harry kërkojnë përsëri mirëkuptim dhe respekt për Markle në këtë situatë të vështirë". Kensington Palace ka njoftuar më parë këtë muaj se Markle Sr do të ecte së bashku me vajzën e tij në altarin e e Chapel të Shën Gjergjit në Windsor Castle. Markle do të martohet me Princin Harry-n të shtunën para 600 mysafirëve dhe një audience televizive ndërkombëtare me miliona njerëz. Por, mesa duket ajo pa shoqërues për në altar. TMZ raporton se z.Markle ka vendosur të mos shkojë, sepse nuk dëshiron ta turpërojë familjen mbretërore, apo vajzën e tij.

Ajo ka qenë një nga emrat më të mëdhenj të modës për më shumë se tre dekada. Dhe Naomi Campbell vërtetoi edhe njëherë së vazhdon të qëndrojë në krye ndërsa u shfaq në tapetin e kuq për premierën e BlacKkKlansman gjatë Festivalit të Filmit në Kanë. Supermodelja shkëlqente e veshur me fustan, por la pak vend për imagjinatën. Pjesa e bustit të fustanit ishte transparent dhe 47-vjeçarja nuk mbante reçipeta. Ikona e pasarelave dukej mahnitëse në tapetin e kuq.

Kush është babai i Stormy? Kylie Jenner i jep fund thashethemeve Atësia e vajzës së Kylie Jenner është vënë në dyshim që në momentin kur miliarderja më e vogël në botë zbuloi se ishte shtatzënë. Por ylli i televizioneve ka vendosur që ti japë fund të gjitha thashethemeve duke saqruar njëherë e mirë se kush është babai i Stormy. 20-vjeçarja ka postuar një foto në Instagram në Met Gala me babain e vajzës së saj, Travis Scott. "Prindërit e Stormy", shkruan Kylie. Kjo foto erdhi pas thashethemeve se truproja i Kylie apo ish i dashuri i saj Tyga mund të jenë babai i Stormy-t. Jenner dhe reperi 26-vjeçar kanë qenë në një lidhje që nga prilli i vitit 2017 dhe janë bërë prindër për herë të parë kur Stormy erdhi në jetë.


FORUM KRITIKË Nga Sejdo Harka

T

ë shkruash për jetën dhe veprim tarinë krujuese të Albert Kamy-së, duhen faqe të tëra, por ne në këto shënime të shkurtra, do të ndalemi tek thelbi i filozofisë egzistencialiste dhe absurdi i personazhit më të çuditshëm të krijimtarisë së tij, që ai do ta pagëzonte me emrin "Mërso", ose siç quhet ndryshe "I huaji". Por para se të ndalemi tek filozofia e këtij karakteri sa real aq edhe metaforik, do të tregojmë me pak fjalë, se kush është në të vërtetë Albert Kamy. Ai, ashtu si dhe bashkëkohësit e tij ZhanPol Sartër e Gabriel Marsel, ka mbetur një nga përfaqësuesit më të mëdhenj i rrymës Egzistencialiste, e cila eci në gjurmët e filozofisë daneze dhe asaj gjermane të Pasluftës. Edhe pse është produkt i shoqërisë franceze të shekullit të XX, me filozofinë dhe talentin e tij, ai i ka tejkaluar kufijtë kohorë dhe hapsinorë. A. Kamy u lind më 1913 në Algjeri, nga një baba francez dhe një nënë spanjolle. Botkuptimi i tij është produkt i harmonisë mes fantazisë arabe dhe qytetërimit latin, që" noton" mbi elegancën e shpirtit të trazuar spanjoll. Edhe pse u diplomua për filozofi në Algjeri, tërë jetën ja kushtoi letërsisë dhe gazetarisë. Shëtiti gjithë botën, derisa në vintin 1940 u vendos përfundimisht në Francë, ku zhvilloi një veprimtari të dendur shoqërore dhe letrare. Emri i tij u bë i njohur që në vitin 1942, me essenë filozofike "Miti i Sizifit"dhe romanin "I huaji". Mjafton që lexuesi të lexojë këto dy vepra për të kuptuar, jo vetëm mesazhet universale, që ka dashur të përçojë, por dhe filozofinë

e stilin e tij të papërsëritshëm. Vlerat e krijimtarisë tij do të vazhdojnë të thellohen edhe në krijimtarinë etij të mëvonshme e veçanrisht në romanet "Mortaja" dhe "Rënia", si dhe në dramat "Kaligula"dhe"Të drejtat". Ky gjeni i letrave botërore fatkeqësisht gjeti vdekjen nga një aksident automobilistik me 4 Janar te vitit 1960, në një moshë të re, kur jo vetëm Franca por dhe bota kishin nevojë për penën e tij të papërsëritshme. Për të evidentuar disa nga vlerat e padiskutueshme të krijimtarisë së A. Kamy-së, ne po ndalemi tek kryevepra etij, romani " I huaji " dhe veçanërisht tek personazhi më i realizuar, Mërsoi. Karakteri i tij i çuditshëm është bërë simbol i njeriut absurd të kohërave moderrne, që ka tjetërsuar jo vetëm shpirtin e zemrën, por edhe gjakun e ëndrrën. Mërsoi është "i huaj", jo vetëm për të tjerët, por edhe për veten e tij. Ai shfaqet si "i huaj"edhe në varrimin e nënës, edhe para gjykatës, edhe para priftit që kërkon ta shpëtojë nga vdekja. Mërsoi nuk pendohet as për krimin që ka kryer dhe fatin e jetës së tij e lë në dorën e një gjykate absurde. Edhe stili i këtij romani, bile dhe vetë emiri i këtij personazhi është" i huaj". Këtej buron dhe titulli tepër kuptimplotë i këtij romani. Vepra me karaktere të tilla të çuditshme mund të krijohen vetëm në laboratoret krijuese moderrne të shkrimtarëve të mëdhenj si Albert Kamy. Heroi kryesor i këtij romani, Mërsoi, nuk është një i huaj për çështje kombësie, por një njëri i çuditshëm, që apsurditetin e tij e shpreh me mendimet dhe vep-

19

E mërkurë, 16 MAJ 2018

"I huaji" i Albert Kamy dhe metamorfoza e tij në kohët e sotme moderne rimet e tij absurde. Është kjo arsyeja që kritika letrare botërore e ka pagëzuar atë me një mori epitetesh metaforikë :" antihero, hero absurd, kriminel, viktimë, dështak, Krisht, antikrisht... Këto tipare që janë pjellë e shoqërisë së kohës, janë bërë shfaqje e shpirtit të tij të gjymtuar. Mësoi, ose siç quhet ndryshe "i huaji" i Kamy-së është një tip kontravers, gjë që e gjen shprehjen në antinominë mes brendisë së telegramit që përcjell lajmin e vdekjes së nënës dhe qëndrimit të tij indiferent. Pas marrjes së këtij telegrami, ai jo vetëm që nuk qan mbi varrin e nënës së tij, por që të nesërmen shkon në plazh me të dashurën . Kur një shoku i tij grindet me dy arabë, aq sa është gati të përdorë revolen, Marsoi ja merr për të larguar sherrin, por papritur e përdor vetë, duke vrarë njërin prej tyre në rrethana që as vetë nuk e kupton. Ky veprim absurd i tij dënohet me vdekje nga drejtësia, duke u nisur jo nga shkalla e fajit, por vetëm nga paragjykimi moral absurd i gjykatësit, i cili arsyeton : "Në se një njëri nuk derdh lot as mbi varrin e nënës së vetë, ai ka një zëmër krimineli, që meriton dënimin me vdekje". Mërsoit të Kamy-së nuk i intereson jeta, por krenaria, morali dhe e vërteta absurde. Në gjygjin e tij ai është indiferent, aq sa duket sikur në gjygjin e tij flasin jo për të, por për një njëri tjetër. Ai nuk orvatet as për t'u mbrojtur. I huaji i Kamy-së, është e vërtetë që

ka lindur në mjediset franceze, por për shkak të universalitetit të kësaj figure, "sozia" e saj, edhe sot rend mespërmes globit, duke lënë pas klithmat e një "të huaji", që sa vjen e bëhet më absurd. Këtë "të huaj " të çuditshëm e shohim të rendë i llahtarisur përmes "mjegullsirash e tymnajash" edhe mbi trojet tona, Ai mbetet" klisheja " e tjetërsuar më e çuditshme, sepse absurditeti i shoqërisë sonë në kohë të ndryshme, kanë qënë dhe vazhdojnë të mbeten tepër të çuditshme. Prandaj "mërsojtë shqiptrarë", jo vetëm janë shëmbëlltyra më e keqe e "të huajit" të Kamy-së, por në kohra ekstreme i kanë kapërcyer kufijtë e arsyes njerëzore. Kjo është produkt i traumave shoqërore dhe shpirtërore që shfaqen tek diktaturat çnjerëzore dhe tranzicionet e egra që kemi kaluar për një kohë të gjatë. Shtypja dhe skllavëria, padrejtësia dhe varferia e tejëskajshme janë bërë" toka e djegur dhe e infektuar", mbi të cilën kohrat do të mbillnin "çibanët"më absurdë të rruzullit tokësor. Nëse "i huaji" i Kamy-së vdes për të thënë e mbrojtur të vërtetën, "mërsoi"shqiptar i periudhës diktaturës "hidhet mbi grykën e topit", duke thirrur: " Rroftë partia"! Sozia e çuditshme e këtij absurdi të kohës u bënë dhe figura të tjera tragjikomike e metaforike si ajo e xha Brahos, i cili kërkon të vdesë për udhëheqësin, por nuk di si të vdesë. Anti heronj të tillë janë "mërsonjtë", që

lindi absurditeti i diktaturës së kohës. Ata i polli edukimi injeriut në" serat e bodrumeve të errta" të kohërave. Ata janë antiheronj absurdë, që e falnin jetën për ata që i skllavëruan dhe i varfëruan deri në mjerim ekstrem. Mërsoi i Kamy-së takohet tre herë me vdekjen dhe nuk trëmbet asnjëherë prej saj, sepse është viktimë e moralit absurd. Vdekjen e nënës e sheh me sytë e vetë, ndërsa vdekjen e tij e sheh me sytë e të tjerëve. Përplasja mes këtyre dy këndvështrimeve e çon atë në tragjedi. Atë fatkeqësisht e gjen edhe në gjirin e shoqërisë e të familjes së sotme shqiptare. Vëllai vret vëllanë e djali vret prindrit dhe më pas i jep fund jetës duke u hedhur nga kati i tretë. Ndërsa burri vret me çekiç gruan, vetëm se ajo i kërkon lekët e pensionit për të ushqyer familjen. "Mërsonjtë e sotshëm" i shohim herë të narkotizuar e herë vetvrasës të dëshpëruar, herë të tjetërsuar në "bombë"vrasëse e vetvrasëse e herë në grabitës monstruoz, që për të grabitur 9 mijë lekë vret edhe komshiun dhe herë në vrasës serjal me pagesë. Mërsonjtë e kohëve moderne u ngjajnë karaktereve tragjikomike të antikitetit. Po të qe gjallë Albert Kamy, ndofta do të bënte një roman tjetër në brendinë e të cilit do të gjallonin" mërsonjë" të tillë, më absurdë se absurditeti, të cilët janë produkt i frakturës së thellë të shoqërisë së kohës, që për fat të keq, sa vjen dhe thellohet.

BOTIMI

Dëshmorët e Pukës, përmes librit Nga: Angjelina Paloka

N

ë vitin mbarëkombëtar të Gjergj Kastrioti-Skëndër beut, 2018, Bashkia Pukë, Organizata Kombëtare e Dëshmorëve të Atdheut (OKDA), dega Pukë, Qendra Kulturore e Bashkisë e Pukë, pas vizitës tek varrezat e Dëshmorëve të Atdheut dhe pavionit të Dëshmorëve të Atdheut në sallën e Bibliotekës së Pallatit të Kulturës "Ndue Shyti" të Bashkisë Pukë, me 5 Maj 2018 ditën e shtunë ora 1100 organizuan promovimin e librit " Në Panteonin e Lirisë" të autorit Kol Dedaj. Në një ambjent me pjesëmarrje masive, me të pranishëm nga të gjitha viset e Pukës, por edhe nga Tirana, Shkodra, Kukësi, Mirdita, Tropoja, Mallakastra, etj., me praninë e aturiteteve shtetërore e të Organizatës Kombëtare të Dëshmorëve të Atdheut (OKDA), dega Pukë, etj., të studiuesve: Xhemal Meçi (Mjeshtër i Madh), Prof. Dr. Bajram Xhafa, Dr. Nikoll Loka. Dr. Mark Palnikaj, Sefer Pashaj (studiues, shkrimtar), Tonin Alia (Biznesmen, Mjeshtër i Madh), studiuesi Ndue Dedaj, Bardhok Pulaj drejtor i drejtorisë Rajonale Arsimore të qarkut Lezhë, Bilbil Dervishi, Angjelina Pal-

oka drejtoreshë e Gjimnazit "Sabah Sinani" të Pukës, Mark Mesuli (Studiues), drejtori i drejtorisë Arsimore Pukë z. Nikolin Prenga, Drejtori i drejtorisë Arsimore Mirditë z. Gëzim Kaçorri, Demir Hyseni, Lazer Mehilli, Zef Kaza, Hil Alia, Pal Papushi, Ilir Zmali, Lindita Hyseni, Hasan Ahmetaj, Alban Doçaj, Petrit Lluka, Denisa Meçi etj., si dhe pjesëtarë të familjes, të afërm, shokë, miq e dashamirës të autorit të librit, Ing. Kol Dedaj. Pas fjalës së hapjes dhe urimit të mirëseardhjes për të pranishmit referoj studiuesi Xhemal Meçi (Mjeshtër i Madh): "Një botim me vlerë për Berishën dhe Dëshmorët e Belshinës dhe Pukës", i cili ndër të tjera evidentoi pasurinë e madhe të materialit burimor të siguruar nga ana e autorit gjatë studimit të ushtruar ndër vite dhe sigurimin e dokumenatve arkivore e atyre të botuara si dhe studimin e tyre të kujdesshëm dhe konsultimin e vazhdueshëm me muzeun Historik të Pukës duke arritur në përgatitjen e kësaj monografie me vlera historike, pak të njohur në tërësi , siç e ka realizuar Ing. Kol Dedaj. Duke pasqyruar shkrirjen e jetës dhe të pasurisë së tyre nga Dëshmorët e Lirisë, Dëshmorët e Belshinës, në shërbim të lirisë dhe

pavarësisë së popullit dhe Atdheut të tyre që nga malet e larta e të lavdishme të Berishës dhe mbarë trojeve etnike të Shqipërisë natyrale. Përmes kësaj vepre në mënyrë organike dhe tërësore është dhënë kontributi i "Kullës së Dedaj-ve" në Belshinë të Pukës dhe pasqyrimi i saj në monografinë "Në Panteonin e Lirisë" që nga periudha e tanzimatit me të parin e saj dëshmorin e Atdheut Mark Deda (vit. 1840-1910) dhe e pasuar me të bijtë e tij: Mëhill Mark Deda (vit. 1889-1915) dëshmor i Atdheut, Gjergj Mark Deda (vit. 18851936) qytetar nderi i Komunës Iballë, dhe trimi legjendar i Berishës, Pukës dhe Kombit Shqiptar , komandanti i një prej çetave të para të brigjeve të Drinit të Pukës partrioti Ndoc Mark Deda (vit. 1880-1915) Dëshmor i Atdheut, një figurë e pavdekshme e vetëmbrojtjes Shqiptare, vepra dhe veprimtaria e të cilit për liri, pavarësi dhe mbrojtjen e tërësisë teritoriale të tojeve shqiptare qe e pakursyer deri në flijim e cila vjen si një thesar kombëtar deri në ditët tona duke kaluar nga viti në vit, nga brezi në brez, nga shekulli në shekull edhe përmes këngëve më të mira që populli u thuri bijëve të tij siç është ajo me titull: "Në Stamboll po shkruan gazeta",

vargjet monumentale të cilat janë të njohuar në mbarë trojet shqiptare: Në Stamboll po këndon gazeta / nuk po lidhet Ndoc Mark Deda / Si jap armët sa të jetë jeta /Sa të jetë jeta armët si jap /Për pa i la zaptit me gjak.. ( Visaret e kombit, Tiranë 1944, V. X. f.158). Këngë të cilën siç e përshkruan poeti Ton Zmali në veprën e tij Shëtitari i Buklisit, V.II, Tiranë 2017, f.22 u shndërrua në Hymnin e bjeshkëve të Epërme. Në mbyllje të fjalës së tij studiuesi Xhemal Meçi do të theksonte se puna dhe vepra e Ing. Kol Dedaj paraqitet si një ndihmesë e veçantë në historiografinë tonë deri në përmasa Kombëtare, si një model për botime të tilla. Më tej Prof. Dr. Bajram Xhafa, vlerësoi punën e madhe të autorit i cili ndonëse në profesionin e inxhinierit me arritje dhe botime në këtë fushë, e ka shtrirë veprimtarinë e tij studimore edhe në lëmin e historisë dhe kulturës sonë kombëtare duke prezantuar këtë libër i cili për nga përmasat dhe shtrirja i kalon përmasat e një monografie. Më tej në fjalen e tij ai theksoi se vepra të tilla studimore të krijone bindjen e një Akademie pukjane. Në vijim , nënkryetari i Organizatës Kombëtare të Dëshmorëve të Atdheut (OKDA) Dega Pukë z. Riza Cina i

shprehi mirënjohjen e thellë autorit të librit "Në Panteonin e Lirisë", z. Kol Dedaj për paqyrimin dhe promovimin për herë të parë në një libër të shkruar të dëshmorëve të rrethit të Pukës, madje një pjesë e madhe e tyre të panjohur më parë për banorët e kësaj treve. Urimet, përshëndetjet në këtë ditë të shënuar për historinë e banorëve të Pukës e të mbarë kombit shqiptar vazhdojnë duke kulmuar, kur në emër të bashkisë Pukë, nënkryetari i saj z. Kristjan Marku, i dorëzon inxhinier Kol Dedaj titullin "QYTETAR NDERI" i Bashkisë Pukë të dhënë nga këshilli, Bashkia me vendimin nr.29, datë 24.04.2018, me motivacionin: Për kontributin e jashtëzakonshëm , me veprën dhe veprimtarinë shkencore, studimore, artistike, kulturore, botuese në promovimin e vlerave më të mira pukjane e Kombëtare. Teksa aktivitetit po i vinte fundi dhe autorit i vinin urimet nga të pranishmit me shkonte në mendje thenia e studiuesit Xhemal Meçi: Atë që bënë të parët tu me armë në dorë / Ti o Kol, e shkrove në libra si autor! Ndërsa inxhinier Kola po falenderonte të pranishmit dhe i ftonte në koteilin dhe drekën e organizuar për të pranishmit në vetvete nuk doja të ndahesha nga ky ambjent atdhetarie i trevës së Pukës.


SHENDETESI 3 receta si të humbësh peshë me sodë buke Vetitë e sodës së bukës në kuzhinë, por jo vetëm janë mjaft të njohura, por së fundmi po përdoret mjaft dhe për të rënë në peshë. Dihet se përdoret gjerësisht në prodhimet e brumit, por cilat janë efektet në dobësim. Soda është një shtojcë natyrale brenda dietës së famshme alkaline, pasi përbërësit e saj ndihmojën në luftën ndaj aciditetit që ndikon në shtimin në peshë. Në një trup acid muskujt konsumohen dhe ka tendencë të shtimit

N

ë mbarë botën po jepet alarmi se diabetikët po shtohen në masë. Edhe Shqipëria, pavarësisht shifrave të deritanishme, duket se nuk bën ndonjë dallim thelbësor nga pjesa tjetër e botës. Mjekët endrokrinologë në Shqipëri pohojnë se periudha e verës është tepër e vështirë për të sëmurët me diabet. Gjendja e tyre rëndohet edhe për shkak të temperaturave të larta. Situata rëndohet edhe më tej kur bëhet fjalë për diabetin e tipit 1, që prek më shumë fëmijët. Ky lloj diabeti vjen nga mungesa e prodhimit të insulinës. Shenjat e para që mund të sinjalizojnë këtë sëmundje janë rënia e shpejtë në peshë dhe një etje tej normales. Por si mund ta luftojmë diabetin? Shoqata Amerikane e Diabetit, e njohur për studime të thelluara në këtë fushë, ka paraqitur një pasqyrë të ushqimeve dhe aktiviteteve që duhet të kryhen, në mënyrë që të mbajmë larg diabetin. Të dhënat e mbledhura nga studime të ndryshme, tregojnë se si frutat, perimet dhe një dietë e ekuilibruar ul riskun për diabet. Më shumë drithëra dhe fruta Sipas një studimi të fundit të Institutit të Shkencës dhe Teknologjisë në Universitetin e Kembrixhit, përdorimi i drithërave të ndryshme është masa më efikase për parandalimin e diabetit. Po ashtu, pas kërkimeve të shumta, studiuesit zbuluan se njerëzit që konsumojnë shumë fruta sëmuren 19-21 % më pak nga diabeti se ata që hanë pak. Njerëzit që hanë 16 lloje ushqimesh të ndryshme kanë afro 40% më pak mundësi të sëmuren nga diabeti. Trajtimi individual Trajtimi i diabetit duhet të ndryshojë nga personi në person. Sipas udhëzimeve të fundit të publikuara nga Shoqata Amerikane e Diabetit dhe Shoqata Europiane për Studimin e Diabetit, treguesit e sheqerit në gjak varen nga mosha, gjendja shëndetësore dhe ndërlikimi i sëmundjeve të pacientëve me diabet. Sidoqoftë,

të yndyrës. Soda ndihmon në rregullimin e pehashit të trupit, nxit oksigjenin e qelizave dhe mbron masën muskulore. Si ta përdorni për të rënë në peshë? Sekreti nr 1 Kombinimi sodë dhe limon mbron trupin nga toksinat. Një lugë kafe sodë, dy lugë gjelle me lëng limoni dhe një gotë ujë e vakët. Pijeni çdo mëngjes esëll. Sekreti nr 2 Kombinim i sodës dhe uthullës

20

E mërkurë, 16 MAJ 2018

së mollës reduktojnë mbledhjen e yndyrnës në pjesën e barkut dhe belit. Një lugë kafeje sodë, çerek fillxhani me uthull molle dy gota ujë. Pijeni çdo ditë 30 minuta para se të hani mëngjesin. Sekreti nr 3 Kombinimi i sodës me grejpfruit është përfekt për të kontrolluar mbipeshën. Një lugë kafeje me sodë, një gotë lëng grejpfruit dhe gjysëm gote ujë. Pijeni esëll në mëngjes të paktën tre herë në javë.

Diabeti, ushqimet dhe perimet që e luftojnë: Trajtim individual dhe çaj të zi

nëse niveli i sheqerit në gjak tre muaj pas trajtimit ende nuk mund të mbahet nën kontroll në mënyrë efektive, duhen shtuar barna të tjera. Vitamina që ul rrezikun Personat që përmes ushqimii i japin organizmit sasi më të mëdha të vitaminës K kanë gjasa më të pakta për t’u prekur nga diabeti i tipit 2. Shkencëtarët holandezë nga Universiteti i Utrehtit, pasi kanë studiuar prej 10 vitesh më shumë se 38 mijë persona, hulumtuesit kanë llogaritur se konsumimi i rritur i vitaminës K është i lidhur me gjasa 20% më të pakta për diabetin e llojit 2. Dhe sikurse shkruan revista “Diabetes Care”, faktorët më të rëndësishëm të rrezikut për diabetin janë mosha e shtyrë, mbipesha, trashëgimia familjare e sëmundjes dhe prejardhja etnike. Vitamina K në natyrë është e pranishme në dy forma; K1 që gjendet në perimet e gjelbra dhe K2 që gjendet në mish, djathë dhe

vezë. Shkencëtarët thonë se është pikërisht K2 ajo që ndikon më shumë në uljen e mundësisë për t’u prekur nga diabeti. Çaji i zi Çaji i zi, i njohur për përmbajtjen e lartë të antioksiduesve, përforcimin e imunitetit dhe rregullimin e shtypjes së gjakutduket se ka edhe disa efekte tjera dobiprurëse. Duke krahasuar efektet pozitive të çajrave të ndryshëm, shkencëtarët kanë zbuluar se çaji i zi përmban sasi më të madhe të një polisakaridi, i cili mund të jetë shumë i dobishëm për personat që vuajnë nga diabeti, meqë ndihmon në absorbimin e ngadalshëm të glukozës. Seleni Studimet e fundit të shkencëtarëve francezë kanë treguar se niveli i lartë i selenit në gjak mund të ulë rrezikun për të pasur çrregullime të metabolizmit të glukozës, me këtë edhe të diabetit. Është interesant edhe fakti se ky efekt pozitiv i selenit është

vërejtur vetëm te meshkujt, dhe për fat të keq jo edhe te femrat. Studimi ka zgjatur nëntë vite dhe kanë marrë pjesë më shumë se 1000 meshkuj dhe femra të shëndetshme. Është treguar se meshkujt me nivel më të lartë të selenit në gjak kanë 50% rrezik më të ulur për të pasur çrregullime të metabolizmit të glukozës, në krahasim me meshkujt që kanë vlera më të ulëta. Shkencëtarët theksojnë se është e nevojshme të arrihen vlerat më të larta të selenit në gjak, me qëllim që të arrihet efekti më i mirë parandalues i diabetit. Hiqni dorë nga pijet me ngjyrë Shkencëtarët në Boston kanë zbuluar se, duke pirë rregullisht pije freskuese të ngjyrosura çdo ditë, ju dyfishoni rrezikun e sindromës së metabolizmit, sindromë që përfshin një sërë shqetësimesh, siç janë: tensioni i lartë, vlera të larta të insulinës, shtimi në peshë, që rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit. Shkaktari i tyre mund të

jetë substanca ngjyruese e këtyre pijeve, që ka rritur rrezikun e kësaj sindrome në eksperimentet që janë bërë tek kafshët. Shkencëtarët, gjithashtu, mendojnë se, ata që konsumojnë të tilla pije janë të prirur të zgjedhin gjithmonë ushqime të ëmbla, që sjellin shtim në peshë. Acidet omega-3-yndyrore Një numër i madh studimesh kanë treguar se ndryshimet e vogla ushqyese mund të zvogëlojnë dukshëm rrezikun nga diabeti. Kështu, një studim i kohëve të fundit, bën lidhjen midis nivelit të lartë të acideve omega-3-yndyrore në plazmë dhe përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës, te personat e sëmurë nga diabeti tip 2. Në studimin e botuar në revistën “Nutrition and Food Research” janë analizuar 180 pacientë me diabet tip 2 dhe 180 pjesëmarrës të shëndoshë. Shkencëtarët sugjerojnë që acidet omega-3-yndyrore mund t’i shtohen listës së ushqimeve, që mbrojnë nga kjo sëmundje kronike.


KOHA E LIRE

21

E mërkurë, 16 MAJ 2018

SUPERFJALEKRYQI Nga Albert VATAJ

qan. 63. Ajo që bën pula, vezë ose.. 66. I heq lëvoren një druri; zhvesh kallirin e misrit; qëroj 70. Art që e pasqyron jetën dhe shpreh ndjenjat, përshtypjet, mendimet etj. me anë të tingujve të bashkërenduar në një mënyrë ritmike 71. Përfaqësues politik i zgjedhur nga populli në organin ligjvënës 72. Nota e gjashtë e shkallës muzikore; shenja për këtë notë 73. GRamshi e kishte ashtu targën 75. Shpreh keqardhje për një punë a veprim të gabuar që kam bërë 79. Flijimi i vetes dhe i interesave vetjake për të mirën e kauzës 81. I ra hasha, e mohoi diçka që ka thënë ose që ia ngjitin të tjerët 82. Emër, me të cilin fëmijët thërresin me përkëdheli babanë 83. Ngrehinë prej guri e dritare të vogla dhe me frëngji, që shërbente si banesë dhe për mbrojtje 85. Një fshat në jugperëndim të qytetit të Shkodrës. Ndodhet mes Oblikës dhe Muriqanit 86. Gjysmerrësirë, që bie pas perëndimit të diellit ose që nis pak përpara lindjes së tij 87. Mbetja nga një shumë të hollash pas një blerje cash 89. Bimë e vendeve të nxehta, përdoret në sferën e sportit për vitetit e saja elastike dhe rezistente 92. Rrethi i Korçës, ashtu shënohej në targën e makinave 93. Rrethi i Mirditës, e kishte asht targën

94. Quhen ashtu të gjitha, orenditë, sendet, armët në teatër 96. Nota e parë e shkallës muzikore; shenja për këtë notë 99. Të gjithë e kemi një të tillë, me të cilin identifikohemi dhe na thërrasin 100. Pa... kadegorizohet edhe tradhtia 102. Dërrasë e gjerë, e rrumbullakët dhe e lëmuar, mbi të cilën tëhollin petët e lakrorit 104. emër i përbashkët për muzikën, pikturën, skulpturën, arkitekturën, etj 105. Ara të plehëruara nga bagëtitë që flenë aty, quhet ashtu, fillon me v....a 107. Sëmundje ngjitëse që përhapet shpejt te shumë njerëz në një krahinë 108. Eshtë pajtimi mes dy personave ose dy gruppersonash VERTIKALISHT 1. Ushqim që bëhet me miell drithi të gatuar me ujë e të pjekur në furrë a në saç 2. Njeri shumë i shkurtër; burrac; fëmijë i vogël me shtat të parritur ende; cung i vogël 3. Rrethi i Sarandës, e kishte ashtu targën 4. ... ose thur një pëlhurë apo diçka tjetër për të krijuar 5. Institucion që merret me një veprimtari të caktuar në fushën e ekonomisë, të arsimit etj 6. Jon me ngarkesë negative, e kundërta është kation 7. Lëng pa ngjyrë e i tejdukshëm si uji, me shije si të kripur, del nga sytë 8. ... Kosturi (1873-1943) politikan, regjent Kryeministër i

Shqipërisë, anëtar i dytë i Kishës Ortodokse Shqiptare 9. Fjalë që shqiptojmë kur thërresim dikë ose kur na flet dikush në telefon 11. Pemë frutore me trup të lartë e të trashë, me dru të fortë e shumë të mirë për orendi etj 12. Që thyhet lehtë, i brishtë; që është mjaft i dobët, i hollë etj. e që duhet përdorur me shumë kujdes 13. I jap fuqi e gjallëri dikujt, ia përtërij trupin a shëndetin, e gjallëroj shpirtërisht, ose... 16. Pjesë e vogël muzikore, që luhet me vegla zakonisht ndërmjet akteve a skenave të një opere 18. Rrethi i Mallakastrës, e kishte ashtu targën 19. Pije freskuese e përgatitur me lëng portokalli, sheqer dhe ujë 23. Një preparat mjekësor i lingshëm që i jepet individit me injektim 26. Rrethi i Pukës, ashtu e shënonte targën 28. Frank, ditari i së cilës u bë një nga dëshmitë më rrënqethëse të mizorive naziste ndaj hebrejve 29. Grua që e merrnin me pagesë familjet e pasura për t'u rritur fëmijët dhe për t'u përkujdesur për ta 31. E kaloj kohën në mënyrë të këndshme 34. Vend i ngritur, breg i vogël; kodër e vogël 36. Shkolla dhe shoqëria janë të ndara në të tilla 37. Ndërtesë a vepër tjetër arti, e vjetër e me vlera artistike ose historike 38. Lungë me qelb, që zë shtrat thellë nën lëkurë në rrënjët e qimeve ose në

64. Doktrin filozofike që nuk e merr parasysh arsyetimin e përgjithësimin shkencor 65. Banor i një fshati turistike në qytetin e Korçës 67. Degë e mjekësisë, që merret me studimin e tumoreve. 68. Gjermania e kishte atë monedhë të saj 69. E mposhti, e vuri nën urdhra, e bëri ... dikë. 70. Eshtë një frut i ëmbël, i kuq, i zi dhe i bardhë 71. Më vjen gjumë duke ndenjur, fle pak duke ndenjur, kotem 74. Mali i ..., ësh shtet ballkanik, Guri i ... është një fshat në Shkodër 76. Udhëtim për të vizituar një vend të caktuar për qëllime arsimore, shkencore etj 77. Vjershë lirike a këngë solemne. 78. Që i përket një kohe shumë të kaluar, i hershëm, i vjetër, i kakohshëm 79. Lloj vallëzimi, që kërcehet në çifte 80. Thimi ..., (1820-1890) ishte një rilindas shqiptar dhe folklorist 81. Shenja (-) që vihet ndërmjet dy numrave për të treguar veprimin aritmetik të zbritjes 82. Zëri më i trashë i burrit në të kënduar; këngëtari që ka këtë zë 84. Skënder ... (1904-1944) ishte avokat, veprimtar i Ballit Kombëtar. Themelues i së parës parti social-demokrate 88. Kungohet për besimtarët në kishë 89. Adaptoj, marr një fëmijë kundrejt një procedure legale 90. Shprehësi e theksuar emocionale në të folur a në të shkruar 91. Rrethi i Lushnjës, e shënonte ashtu targën 94. Veshje e brendshme e hollë, të mbathura ose ... 95. Fondi Monetar Ndërkombëtar 96. Rrafsh me tokën, shesh; këmbëkryq 97. Që rri varur, që rri pezull; që varet pas diçkaje tjetër 98. Më i lartë se kodra, banorët e tij janë lartësitë dhe malësorët 101. Ish-presidenti i Ugandës, ... Amin 103. Ema mëkatare e njerëzimit, Havaja, sipas besimit mysliman 106. Makinat e rrethit të Hasit e shënonin ashtu në targë

gjëndrat e dhjamit; i thatë 39. Ana e sipërme e bukës, korja e saj, quhet edhe ashtu 40. Rrethi i Shkodrës, ashtu e kishte targën 44. ..ho, sa e mirë është. 45. Bashkëshortja e rilindasit të madh, Sami Bej Frashërit 51. Janë të tilla ato të dhuratave 52. Ajo bën pjesë në frutat e thata, me zhguall të fortë, shumë më e vogël se arra 53. Grup i vogël njerëzish të armatosur me një komandant në krye 54. Radhë sendesh të një lloji, që janë shkuar në pe 55. Murg i sektit bektashian, që jeton e kryen shërbime fetare në një teqe 58. Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet 61. Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, inicialet e formacionit kryengritës, dalzotës i shqiptarëve të Kosovës 1

2

D E

3

4

M A ˙

I

N

S

10

P

E

5

B

9

6

B

11

7

8

˙

L

E R

I

12

V E ˙

M

O R

I

P

D 13

P

E C

I

14

M

PËRGJIGJE E SUPERFJALEKRYQIT TE NUMRIT TE KALUAR

HORIZONTALISHT 2. Rezervuar i madh prej metali, zakonisht në trajtë cilindri të zgjatur 7. Sëmundje ngjitëse, shfaqet me ethe, me puçrra të kuqe në fytyrë, në kokë e në trup 10. Grumbull sendesh të lidhura së bashku si deng 14. Metal i fortë me ngjyrë hiri në të bardhë e me shkëlqim si argjend 15. Ndarje e vogël administrative, pak a shumë sa një rreth, në disa vende të tjera 17. I thonë edhe ashtu gozhdës 20. aftësi për ta kapur diçka menjëherë, për ta nuhatur shpejt e me mprehtësi në bazë të përvojës së fituar 21. Gjykimi profesional, etik dhe estetik i një vepre apo krijimtarie 22. Koleksion pllakash gramafoni; vendi ku ruhen pllakat e gramafonit 24. Bashkimi Evropian, shkurtimisht ashtu 25. Dru i lartë me trung të trashë, me degë të gjera, me gjethe të mëdha në trajtë pëllëmbe. Pemë e madhe 27. Xhorxh Gordon ..., shkrimtar anglez i romantizmit dhe dashamires i shqiptareve 30. Eshtë ajo e gjuhës shqipe 31. Përdoret për të theksuar habinë, përçmimin, ironinë 32. Kafshë gjitare trupmadh e viseve të ngrohta të Afrikës e të Azisë 33. Lugë e madhe, qepshe, garuzhde që ndihmon në racionimin e gjellës 35. Kryeqyteti i Bangladeshit është 39. 7 shkurt 1478 është datëlindja e Thomas ..., filozof, shkrimtar dhe politikan anglez 41. Partia Socialpuntore Shqiptare 42. Element kimik, gaz pa ngjyrë e pa erë, që përbën pjesën më të madhe të ajrit 43. Al ... italo-amerikan, që konsiderohet si një simbol i mafiës dhe krizës së ligjit që përfshiu Amerikën gjatë viteve 20' 46. Po rrethi i Matit, si e kishte targën 47. Kashtë e imët dhe e copëtuar, që del nga shirja e nga pastrimi i grurit, i elbit, i orizit, i tërshërës, i thekrës etj 48. Hilë ... (1885-1933), poet, luftëtar e publicist, patriot dhe demokrat, figurë politike 49. United Kingdom of Great Britain and Northen Ireland, shkurtima 50. I dhënë pas një loje si mënyrë argëtimi, luaj ose ... 52. Pjesa e sipërme e grykës së njeriut, ku përftohet zëri; gabzherr, gurmaz ose ... 55. Pjesa që mbetet nga qumështi i ardhur, nga kosi ose nga ajka 56. Ashtu e shënonte Lezha në targat e makinave 57. Rreth i shkëlqyer që shihet përqark një sendi të ndritshëm, brerore 59. Përziej miellin me ujë dhe e ngjesh mirë deri sa të bëhet brumë, ngjesh 60. Ai që pret miq në shtëpinë e tij, i zoti i shtëpisë 62. Zëri që nxjerr një njeri kur

P A R A Z I

J

T

15

C

E

E P

S

K

20

J

17

K

V

R E

C E

D

21

Z H

18

I

19

L

U T

O

F

R

T E

S E

M

A

L E

M Z

S

G

Z

27

O R

L

V

U K S

25

P

O 26

E

23

T ¸

24

P

L

O

22

B R

A

E

H

16

N

28

K I

A M E T

A

¸

A

29

M

K

L

30

31

V A N

32

P

P

G

K I

R E

F E

K T

U R

¸

S H 36

A N A

M

J

E

R

O

38

39

V

G

B

D R

Z

A T

D

N

A

E

H

T

R

H

S

E

A M 42

43

A N G A R

I

47

K A O S

M

A

41

K 46

E

37

40

Z

45

M ¸

A

N

R

I

M O R

K

P

T

I

U

E

P

48

B

49

T

K O 50

51

P E

R I

R 52

O D I

D R

53

M

M

¸

N

54

L

W M O

E

56

N E

R

T

D

M

L 59

U

60

V

B

D O N

S

O 63

V I

N

58

V E L

O H

A D O N

61

I

62

D A R

55

B B

57

E

67

F

34

35

44

N D

33

H

T

˙

64

I

R

Z

65

66

A L

L M E

E

E

M I

E

D E

68

T I

V A

O

G 69

R

C 74

70

R

K J B

R

I 79

R

R

G

P

76

78

K ¸

72

F

75

M

E

71

C E

L

73

R A N V E R

O L

80

O

J

A

L A

81

L L

V

A N E

S H I

E

A

G

T

N

A

T

R

J

84

A

S

G

87

M U R

I

C

O

M

85

O M

B

88

I

N I

91

N

K

89

M A M A

N

92

L E

C

I

E

D I

A

T

A D M I

R A L

Y 95

O

N

C

¸

97

98

A A K

S 104

L

P 108

D

T

99

Z

M ¸

A

J

L

E

R 100

P

D I O

T J

E

U

B B

T

I

103

S O

K

I

E

107

I

O

S

K U L

T

111

A

K R I

J

E

S ¸

113

M O N

96

M T

L 102

106

K 110

A M U L

S 101

105

109

112

L I

90

V E L

G

93

94

R

O

82

83 86

A

77

O 114

N T R

I

G A N T

S

M

R

P

R


SPORT MESFUSHORI

22

E mërkurë, 16 Maj 2018

Qaka zgjidh “telenovelën”, transferohet te Steaua e Bukureshtit Kamer Qaka e ka zgjidhur dilemën për të ardhmen e tij. Futbollisti i Kombëtares këtë të martë ka firmosur për Steauan e Bukureshtit, klubin më të madh në Rumani. Mesfushori ka udhëtuar këtë të martë drejt kryeqytetit ku ka takuar drejtuesit e Steauas për të finalizuar marrëveshjen, që është arritur për 5 vitet e ardhshme mbi bazën e 500 mijë eurove, të cilat do të përfitojë skuadra e Poli Iasit. Qaka nga kjo

marrëveshje do të marrë një pagë prej 12 mijë euro në muaj për vitin e parë dhe më pas në mënyrë progresive, 13 mijë euro për sezonin e dytë, 14 mijë euro për sezonin e tretë dhe për të arritur në 15 mijë euro në muaj për sezonin e fundit. Qaka konsiderohet si një përforcim i rëndësishëm për mesfushën e Steauas, që është në garë me Kluzh. Së fundmi është përfolur edhe për një ofertë të Udinezes prej 700 mijë euro.

Futbollisti do të përfitojë një rrogë mujore prej 12 mijë eurosh, ndërsa presidenti i Steauas së Bukureshtit, Xhixhi Bekali është shprehur se nuk mund të qëndronte më sekret ky transferim. “Përse zgjodha të marr Qakën në këtë moment? Pasi për këtë lojtar ishin edhe dy oferta të tjera, nga Zaragoza dhe Kraiova dhe ne nuk donim të ishim më sekret”, ishin fjalët e presidentit të klubit për “Digi Sport”.

Sulmuesi është mërzitur së tepërmi nga gjendja e vështirë e shkodranëve

TESTI

Salihi: Ndihem fajtor për Vllazninë, do të falja gjithë golat që të shpëtonte

Shqipëria miqësore me Kosovën më 29 maj në Zvicër

Rozalb Lika

H

amdi Salihi nuk e ka humbur nuhatjen për golin edhe pse tashmë është pjesë e ligës së dytë në Austri. Bomberi shkodran ka shënuar 21 gola në skuadrën e Viener Nojshtad, duke qenë shënuesi më i mirë. Mes golave dhe ëndrrës drejt kthimit në elitën e futbollist austriak, 34-vjeçari e ka një peng. Salihi ndihet fajtorë që nuk ka ndihmuar skuadrën e Vllaznisë në këtë moment të vështirë. “Kam përgjegjësi shumë të madhe dhe jam i gatshëm të dhuroj çdo gol, vetëm që të bëja diçka që Vllaznia të qëndronte në Kategorinë Superiore. Rikthimi te Vllaznia? Është e vështirë të përgjigjem tani por nëse do të jetë e domosdoshme do të jetë zgjedhja ime e parë dhe do të bëja gjithçka për të dhënë ndihmën time. Jam fajtor pasi jam akoma aktiv në futboll dhe s’kam mundur për të bërë gjë që ta ndihmoj. Nga sezoni në sezon nuk kam parë reagim për të mësuar nga gabimet e viteve të kaluara dhe askush nuk ka marrë përgjegjësi. Duke menduar që fanella, emri dhe dashuria që qyteti ka

për futbollin i ka vënë në gjumë futbollistët”, theksoi sulmuesi në një prononcim që dha për “Super Sport”. Ky është sezoni i dytë dramatik për Hamdi Salihin, që fillimisht pa Tiranën të largohej nga elita, ndërsa tanimë po e përjeton të njëjtën situatë me ekipin e vendlindjes. “Pa dashur të bëj hipokritin, unë i kam përjetuar shumë të dyja situatat se sa njerëzit që janë më afër klubeve

për momentin. Më ka ardhur shumë keq për Tiranën e aq më tepër për Vllazninë. Sado dramë e madhe të jetë, puna është që të mos fundoset klubi dhe sa më shpejtë duhet të shkojë aty ku ka qenë”, u shpreh Salihi. 34-vjeçari është aktivizuar për dy vite te Vllaznia duke shënuar 30 gola në 55 ndeshje, teksa shkodranët në fakt janë edhe ekipi i parë profesionist në karrierën e tij. Salihi nuk e

KUQEBLUTË

ka fshehur asnjëherë lidhjen e fortë që ka pasur me kuqeblutë, madje ai do të ishte i gatshëm që të rikthehej sërish në Shqipëri për ta ndihmuar, edhe pse tashmë duket se është shumë vonë. Vllaznia është vetëm një pikë larg rënies matematikore në Kategorinë e Parë, një rënie që do të ishte e dhimbshme për futbollin shkodran, dhe atë shqiptar në përgjithësi.

FSHF ka njoftuar zyrtarisht zhvillimin e ndeshjes miqësore të skuadrës kombëtare të futbollit në datë 29 maj në Zyrih ndaj përfaqësueses së Kosovës. Sipas akordit të arritur, takimi do të luhet në stadiumin “Letzingrund” në Zyrih në orën 20.00, teksa pak ditë më vonë është përcaktuar të luhet edhe një tjetër takim miqësor, me përfaqësuesen e Ukrainës. Takimi me Kosovën ishte shumë pranë anulimit për faktin e thjeshtë se nuk kishte akord për vendin e zhvillimit të ndeshjes, pas refuzimeve të vazhdueshme të palës zvicerane. Por trajneri zviceran i Kosovës, Bernard Shaland, shfrytëzoi të gjitha lidhjet e tij për të siguruar që ndeshja në fjalë të zhvillohej, pasi për të është një test i rëndësishëm dueli kundër kuqezinjve të drejtuar nga Kristian Panuçi. Kombëtarja shqiptare e futbollit do të nisë grumbullimin e saj në Zvicër në datë 26 qershor për të përgatitur edhe këto dy sfida miqësore.

Kraja merr drejtimin e Vllaznisë: Presim një futboll të pastër në Kamëz

E

rnest Gjoka vendosi që të largohej nga drejtimi i Vllaznisë në momentin më të vështirë të sezonit, atëherë kur “anija” ishe duke u mbytur. Bashkë me stafin e tij, të cilin e solli në Shkodër nga kryeqyteti, për ta shpëtuar Vllazninë në Superiore, ai dha dorëheqjen pas humbjes së fundit ndaj Partizanit. Trajneri i Vllaznia B, Ervis Kraja, është caktuar si trajner i Vllaznisë në dy javët e mbetura të kampionatit dhe ka filluar dje stërvitjen në fushën sportive të Golemit. Ai nuk ka qenë vetëm, por me stafin që ka zgjedhur për këtë

mision të pamundur, që është prezantuar nga administratori Gjyrezi. “Momentalisht është një situatë kritike për të dy ekipet, ku më i rëndësishëm është ekipi i parë ku shpresat për mbijetesë janë shumë të pakta, por jo të paarritshme. Kam shpresë dhe besim dhe me ndihmë të Zotit do ia dalim. Koha është e pakët dhe s’kemi mundësi korrigjimi. Them se ndeshja e radhës me Kukësin përcakton gjithçka ku ne duhet të fitojmë dhe duhet të presim futbollin e pastër në Kamëz. Kam besim te ekipi i Laçit që mund të marrë një rezultat

pozitiv, ky ekip ka treguar se është shumë i fortë këtë sezon”, tregon Kraja për ekipin e parë. Ai nuk harron as Vllazninë B, pasi e ka drejtuar gjatë gjithë vitit dhe shpreson që ky ekip të shpëtojë. “Ditën e enjte do kemi një finale me Vllazninë B për të qëndruar në Kategorinë e Parë. Duhet ta kalojmë me sukses për vetë vështirësitë që kemi pasur këtë sezon edhe pse në fund ndoshta s’do ketë shumë vlerë. Do mundohemi me një grup pune nga akademia Vllaznia ta çojmë deri në fund këtë sezon të vështirë për futbollin shkodran”, përfundon Ervis Kraja.


SPORT

23

E mërkurë, 16 Maj 2018

Sulmuesi i Kukësit do të udhëtojë sot për të kryer vizitat mjekësore me klubin e ri

Y

lli i ekipit të Kukësit, Sidrit guri nga sezoni i ardhshëm do të jetë pjesë e klubit belg të Ostendes. Bomberi shkodran, i cili ka shkëlqyer këtë sezon me klubin verilindor, sidomos në gjysmën e dytë të sezonit, do të firmosë një kontratë 3 vjeçare me belgët. Lajmin e ka bërë të ditur vetë klubi i Ostendes me anë të një postimi në sajtin e saj zyrtar. Kujtojmë që në muajin prill një tjetër futbollist i talentuar i Superligës, Kristal Abazaj, arriti të nënshkruante me Anderlekt, klubin tjetër belg. Guri do të udhëtojë nesër për të kryer vizitat mjekësore dhe për të firmosur kontratën. Në lidhje me transferimin drejtori sportiv i klubit, Gert Berheien, ka deklaruar: “Është një sulmues i madh dhe i fortë, dhe me një nuhatje të mirë për golin. Jemi absolutisht shumë të lumtur që Guri zgjodhi ekipin tonë, një lojtar të cilin e donim patjetër, dhe jam i bindur se do bëjë mirë në Belgjikë.” I kënaqur me transferimin e 24-vjeçarit është edhe presidenti Peter Kalant: “Ai ka shumë ego të tregojë veten në një arenë të huaj, dhe është një lojtar me ADN-në që na duhet neve, i ri, me ambicie dhe me dëshirë për të mësuar. Ky është transferimi ynë i parë dhe shpresojmë të ketë edhe të tjerë”. Vetë futbollisti shkodran ka deklaruar: “Dua të ndërtoj një karrierë të qëndrueshme dhe kampionati belg është perfekt për mua. Kishte interes edhe nga klube të tjera, por Ostende tregoi seriozitet duke

Guri zyrtarizohet te Ostendes në Belgjikë: Më kërkuan me ngulm!

MERKATO

Interi bën blerjen e tretë, Asamoah i Juves kryen vizitat mjekësore

Pas Lautaro Martinez dhe Stefan De Vrij, Interi bën goditjen e tretë në merkato për sezonin e ardhshëm. Me Champions ose jo, zikaltërit janë shumë pranë nënshkrimit me mbrojtësin Kuado Asamoah, me parametra zero. Futbollisti ganez ka vendosur për të rinovuar me Juventusin, teksa tashmë do t’i bashkohet projektit zikaltër duke nënshkruar një kontratë 3-vjeçare nga e cila do të përfitojë 3 milionë euro në sezon. Futbollisti sipas mediave italiane i është nënshtruar vizitave mjekësore këtë mëngjes. Juventusi është informuar disa javë më parë për akordin mes ganezit dhe Interit. Asamoah ka zhvilluar 156 ndeshje me fanellën e bardhezinjve, duke shënuar 5 gola dhe ka fituar 6 tituj, 5 Kupa Italia dhe 3 Superkupa italiane. Si me Konten edhe me Alegrin, ai ka luajtur si mbrojtës krahu, pavarësish se u ble si mesfushor nga Udineze.

TË KALTRIT më kërkuar me ngulm. Kam ardhur të tregoj vlerat e mia, dhe jam i lumtur që Ostende është klubi im i parë jashtë vendit”. Sindrit Guri është një nga futbollistët më të spikatur këtë sezon në Kategorinë Su-

INCIDENTI

11 të plagosur gjatë intervistës së Iniestës në një emision televiziv

Të paktën njëmbëdhjetë persona janë plagosur ditën e sotme pas rënies së një tribunë gjatë regjistrimit të programit “Chester”. Ata ishin ulur në një tribunë të improvizuar në një fushë sportive në një nga lagjet e Barcelonës, ku duhej të intervistohej Andres Iniesta. Mesfushori spanjoll ishte ftuar për të folur rreth të ardhmes larg katalanasve dhe për këtë arsye, në lagjen e Poble-sec, në Barcelonë, ishte ndërtuar një tribunë spektatorësh në një fushë sportive, ku të pranishmit do të ndiqnin intervistën e futbollistit. Regjistrimet e emisionit janë anuluar, ndërsa të plagosurit janë dërguar me shpejtësi në spital. Pas incidentit, vetë lojtari ka dërguar një mesazh mbështetje për të plagosurit në llogarinë e tij në Tuiter: “Pas lajmit tronditës që mora këtë mëngjes, dua të dërgoj një mesazh mbështetës dhe inkurajues për të gjithë ata që ishin aty sot dhe pritën. Shpresoj që të plagosurit të shërohen sa më parë, një përqafim për të gjithë”.

periore, teksa është shënuesi i dytë më i mirë për momentin. Ai ka shënuar 19 gola me verilindorët në kampionat, vetëm një më pak se Ali Soue. Lidhur me shifrën e transferimit, ende nuk është folur në mediat belge,

por mendohet se do e ketë kaluar shifrën e 1 milion eurove. Presidenti i Kukësit, Safet Gjici në një deklaratë të dhënë disa ditë më parë është shprehu se klubi i interesuar për të duhet të paguajë këtë shumë.

Mançini i nis “furishëm” tek Italia: Balotelin do ta ftoj!

FORMATI I RI

FIFA bën gati Botërorin e ri të klubeve, do të quhet “Turneu i Ëndrrave” Quhet “Botërori i Klubeve” por që nga viti 2021 mund të ripagëzohet si “Turneu i Ëndrrave”. Siç raporton sot “La Gazetta Dello Sport shumë shpejt një edicion i ri i këtij kompeticioni pritet t’i prezantohet këshillit të FIFA-s me qëllimin për të bërë edhe më spektakolare sfidat dhe mbi të gjitha arritjen e arkëtimit shifrave kolosale financiare të cilat më pas do t’iu shpërndahen klubeve. Sipas planit turneu do të organizohet një herë në katër vjet dhe formula parashikon në klubet pjesëmarrëse për edicionin e vitit 2021 nga Italia të marrin pjesë Milani, Juventus dhe Interi. Infantino në të vërtetë ka zhvilluar takime me 7 nga klubet e mëdha europaine pikërisht me këtë qëllim prezantimin e projektit në të cilin parashikohet që turneu të angazhojë 24 skuadra nga të cilat 8 skuadrat fituese të fazës së grupeve të sfidohen në fazën e eliminimeve direkte që në çerekfinalet e kompeticionit. 90 minuta lojë të rregullt më pas në rast barazimi kalimi direkt tek penalltitë. Një kompticion i cili zhvillohet

përgjatë 18 ditëve për edicionin e 2021 datat janë fiksuar për 10- 28 qershor. Nga 24 skuadrat pjesëmarrëse 12 pritet të jenë europaine 4.5 të Amerikës së Jugut 2 Afrikane, 2 Aziatike, 2 nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe 0.5 nga Oqeania dhe një klub i vendit organizator. Të ardhurat do të shkojnë për klubet me FIFA-n që do të mbajë vetëm 100 milionë dollarë nga shifrat e përfituara për të mbuluar shpenzimet. Me pak fjalë skuadrat pjesëmarrëse do të siguronin rreth 60 milionë dollar ndërsa ato fituese rreth 130/150 milionë dollarë.

Trajneri i ri i Kombëtares së Italisë është Roberto Mançini. Komisioneri i Federatës, Roberto Fabriçini, ka konfirmuar ditën e sotme se marrëveshja është kryer dhe FIGC ka konfirmuar zyrtarisht se ish-strategu i Zenitit do të marrë frenat e “të kaltërve”. Mançini ka nënshkruar një kontratë deri në fund të kampionatin evropian 2020. Strategu italian ka lëshuar dhe deklaratën e parë në konferencën për mediat. “Jam shumë i emocionuar. Të bëhesh trajneri i Kombëtares, nuk ndodh shpesh. Jam i lumtur, krenar dhe i emocionuar. Ishte zgjedhja e duhur, një zgjedhje e thjeshtë, dua t’i falënderoj të gjithë që më kanë ndihmuar në karrierën time. Italia ka pasur gjithmonë futbollistë me kualitet. Baloteli është një lojtar italian, dhe me shumë mundësi do ta grumbulloj. Duam të ngjitemi në majë, ashtu si në Europinin e 2012. Me Pirlon kam folur për mundësinë e një bashkëpunimi, por do të shohim se çfarë do të bëjmë”, ka thënë Mançini.


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

SPECIALE

P

residenti Ilir Meta ka marrë pjesë dje në ceremoninë e promovimit të librit të politikanit të njohur grek, Theodhoros Pangallos. Ish-zëvendëskryeministri i Greqisë ndodhet këto ditë në Shqipëri për të promovuar përkthimin në shqip të librit të tij "Me Papandreun në Evropë". "Promovim i veçantë i librit të Theodhoros Pangallos në shqip "Me Papandreun në Evropë" ngjarje historike, kujtime me peshë për Greqinë dhe Evropën e Bashkuar! Urime!",- shkruan Presidenti Meta në një postim në rrjetin sociale Twitter. Theodhoros Pangallos është një nga politikanët

grek që ka përkrahur integrimin e Shqipërisë në BE, si dhe ka dhënë kontribut për rritjen e bashkëpunimit mes dy vendeve. Gjatë vizitës në Shqipëri, Theodhoros Pangallos u prit në takime nga politikanë dhe për-

24

E mërkurë, 16 MAJ 2018

Presidenti Meta takon Theodhoros Pangallos faqësues të institucioneve shtetërore. Universiteti Mesdhetar i Shqipërisë i akordoi dje titullin "Doktor Honoris Causa" Theodhoros Pangallos me motivacionin:" Për kontribut të shquar në zhvillimet e proceseve demokratike

vendeve dhe dy popujve tanë ".

Presidenti Ilir Meta uron besimtarët myslimanë për Muajin e Ramazanit

Kryeministri Rama me Presidentin e Francës Kryeministri Edi Rama u prit dje në një takim zyrtar nga Presidenti francez,

dhe perspektivën europiane të Greqisë, mbështetjes për Shqipërinë në avancimin e proceseve demokratike dhe perspektivës së saj europiane dhe mbarëvajtjen e marrëdhënieve të bashkëpunimit dhe të mirëkuptimit ndërmjet dy

Emmanuel Macron. "Me Presidentin Macron në Pallatin Elysée", shkruan

Presidenti Republikës, Ilir Meta ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e nisjes së Muajit të Ramazanit. Në një mesazh në profilin zyrtar në facebook, kreu i shtetit shprehet se ky muaj i rëndësishëm për myslimanët është një moment reflektimi dhe solidariteti. "Të dashur besimtarë myslimanë! Gëzuar Muajin e Bekuar të Ramazanit, muajin e sakrificës dhe të reflektimit! Ky Muaj i madhërishëm, që lartëson shpirtin e kthjellon mendjen, uroj të sjellë më shumë dashuri për njëri-tjetrin, paqe sociale dhe besim. Solidaritet për ata që kanë nevojë për përkujdesje, për të qenë bashkë në ditë të mira e në ditë të vështira, në dhimbje dhe në gëzime. Agjërim të lehtë dhe të shëndetshëm, mbarësi dhe begati në familjet tuaja! Zoti ju ndihmoftë për ta përmbushur më së miri atë! Zoti ju bekoftë ju, familjet tuaja, Shqipërinë dhe mbarë kombin shqiptar!"",- shkruan Presidenti Ilir Meta në urimin e tij.

Kryeministri Rama në rrjetin social "Facebook", ndërsa shpërndan edhe

pamje nga pritja zyrtare. Takimi i cili u zhvillua në Pallatin Elysee, në Paris, cilësohet si mjaft i rëndësishëm për vendin tonë, pasi në tryezën e bisedimeve do të jetë qëndrimi i Francës në lidhje me procesin e integrimit të Shqipërisë, e cila është në

pritje të një vendimi nga ana e vendeve të BE-së në muajin qershor për hapjen e negociatave. Pritja e Presidentit të Francës Emmanuel Macron vjen pas takimit që Kryeministri Rama zhvilloi 2 javë më parë me Kancelaren Angela Merkel.

Koha jone 16 maj 2018  
Koha jone 16 maj 2018  
Advertisement