Page 1

www.kohajone.com

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E përditshme e pavarur

Viti i XXVII i botimit

Nr: 88 (8219)

E diel, 15 Prill 2018

Çmimi 30 Lekë

Protestë në Shkodër, Edi Rama ik në Vlorë

FAQE 3

Kryeministri Edi Rama në Vlorë për respekt të nënës, Aneta Rama

Luan Rama: Ne e kemi Skraparin referencë të vlerave tona më të mira

Në foto: Kryeministri Edi Rama dje në ceremoninë e 100-vjetorit të Urdhrit të Stomatologut në Vlorë, FAQE 24 ku nënës së tij, Aneta Rama ju akordua titulli "Nderi i Stomatologjisë Shqiptare".

Në foto: Zëvendëskryetari i LSI, Luan Rama dhe deputetë të kësaj force politike, dje në takimin me FAQE 2 elektoratin në Skrapar

"SHQIPTARË DHE BARBARË"

Qytetërimi IliroArbnor -Shqiptar përballet prej gati 1400 vitesh me orientin barbar

INTERVISTA

ELBASAN

KUKËS

SULMI NË SIRI

Kreu demokrat Basha takon fermerët: Reagoni për taksat e larta

Ministri Gjiknuri: Po negociojmë për tarifën e rrugës

Presidenti Meta: Shqipëria në krah të SHBA dhe aleatëve

FAQE 5

Nga Gjet Ndoj

PËRPLASJA

Edmond Spaho: Lëvizja popullore sapo ka nisur, nuk mund të bëjmë sehir FAQE 14-15

FAQE 7

Llalla reagon ndaj ambasadorit Lu: Po sillet si prokuror e gjykatës FAQE 2

FAQE 12

NJOFTIM Gazeta "Koha Jonë" shpall konkurs për gazetarë. Kandidatët duhet të kenë njohuri shumë të mira të gjuhës angleze. Të interesuarit të paraqiten në redaksinë e gazetës ose të kontaktojnë në numrin 0697044477 FAQE 8


POLITIKE

2

E diel, 15 Prill 2018

ÇFARË DEKLAROI AMBASADORI PËR ISH-KRYEPROKURORIN

Donald Lu:Adriatik Llalla gënjen Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës reagoi të mërkurën pas publikimit të një letre që ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla ka dërguar në Departamentin Amerika të Shtetit, ku shprehte rezerva për rolin e diplomatit të SHBA në Tiranë. Në një reagim për “News24” dhe “BalkanWeb” Lu thotë se Llalla është i korruptuar dhe se rrezikon të shkojë në burg. Lu deklaron se deklaratat e Llallës janë “gënjeshtra fyese dhe një ofendim për Presidentin Meta dhe popullin shqiptar”. “Ish-Prokurori i Përgjithshëm Llalla është një zyrtar publik i korruptuar

dhe diskredituar, i cili është nën hetim aktiv për pastrim parash dhe pasuri masive të pashpjeguara. Nuk është për t’u habitur që vazhdon të flasë kundër reformës në drejtësi sepse tani rrezikon të shkojë në burg për korrupsionin e tij. Ai ka pretenduar se brenda katër muajsh nga mbërritja ime në Tiranë, unë i paskam thënë të arrestojë ish-Kryetarin e Kuvendit Ilir Meta. Kjo është një gënjeshtër absurde nga Z. Llalla, pa kurrfarë baze në fakte. Gënjeshtra e tij fyese është një ofendim për Presidentin Meta dhe popullin shqiptar”, shprehet Donald Lu.

Ish-kryeprokurori, replikë të ashpër me Ambasadorin e SHBA në Tiranë

I

sh Kryeprokurori Adriatik Llalla ka reaguar pas akuzave të ambasadorit të Shteteve të Bashkuara në Shqipëri, Donald Lu, që e cilësoi atë një njeri të korruptuar dhe pa integritet. Ai mohoi akuzat për korrupsion të ambasadorit Lu, duke i quajtur ato si tinzare dhe të pavërteta. Llalla tha gjithashtu se është gati të rrëzojë ato akuza në çdo gjykatë, nëse është e nevojshme. Gjithashtu, ish kryeprokurori theksoi se Lu po tejkalon kompetencat e tij, duke u sjellë njëkohësisht si prokuror, gjykatës dhe jurist në Shqipëri, duke e shpallur të fajshëm dhe duke rekomanduar dënimin. “Unë hedh poshtë në mënyrë kategorike akuzat tinzare për korrupsion të lëshuara kundër meje nga Ambasadori i SHBA-ve Donald Lu, gjatë javëve të fundit. Akuzat e Ambasadorit Lu janë pa bazë dhe do të provohen të pavërteta nëse do të paraqiten përpara çdo gjykate. Përfitoj nga mundësia për të ripërsëritur në mënryë të qartë dhe të prerë se unë kam mbështetur dhe vazhdoj të mbështes Reformën në Drejtësi në Shqipëri. Unë mbështes çdo reformë që i shërben interesave të popullit shqiptar duke garantuar një sistem të pavarur drejtësie dhe ndarje të pushteteve. Por unë jam kundër çdo përpjekjeje për ta vendosur drejtësinë shqiptare nën ndikimin e kujtdo—qeverisë, partive politike, oligarkëve, apo interesave kriminale dhe të biznesit. Natyrisht, kurdo që ka qenë e

BRUKSEL

K

omisioni Europian pritet të rekomandojë hapjen e negociatave për Shqipërinë. Mediat gjermane raportuan dje se “Komisioni do të rekomandojë hapjen e negociatave të anëtarësimit për dy vendet ballkanike, Shqipërinë dhe Maqedoninë”. Në pjesë të raportit të publikuar theksohet perspektiva për anëtarësim për gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor. Negociata po zhvillohen aktualisht me Serbinë dhe Malin e Zi, ndërsa komisioni kërkon që t’i zgjerojë dhe në kuadër të pro-

Llalla reagon ndaj Lu-së: Po sillet si prokuror e gjykatës

nevojshme unë kam dhënë këndvështrimin tim për propozimet konkrete gjatë hartimit të reformës”,- shprehet Llalla. Ai thotë se akuzat ndaj tij janë të pavërteta dhe nuk është përfshirë asnjë herë në veprimtari korruptive. “Qëndrimet e mia kanë reflektuar gjithmonë shqetësimin tim të thellë për detyrimin tim si Prokuror i Përgjithshëm për të siguruar se prokuroritë vazh-

donin të luftonin krimin dhe korrupsionin edhe gjatë kohës që hartohej reforma dhe për të ruajtur moralin e shumë prokurorëve dhe punonjësve publikë që janë të ndershëm dhe të pakorruptuar. Natyrisht, është e drejta e publikut të shqyrtojë dhe gjykojë punën dhe arritjet e mia si Prokuror i Përgjithshëm, por unë nuk kam ndërmarrë kurrë asnjë hap apo veprim kundër reformës

në drejtësi, nuk kam abuzuar kurrë me detyrën dhe nuk jam përfshrië kurrë në veprime korruptive”,- shprehet Adriatik Llalla. Lidhur me deklaratën e bërë nga Ambasadori Donal Lu, Llalla thotë: “Sulmet personale të Ambasadorit Lu janë të papërgjegjshme dhe të papranueshme. Për mua është e vështirë të kuptoj se si një ambasador i huaj mund të pretendojë të ketë dijeni për një

hetim të supozuar nga autoritetet e vendit pritës. Ambasadori Lu jo vetëm që e ka futur veten e tij në procese hetimore vendase, por ai i ka dhënë vetes të drejtën të sillet si prokuror, gjykatës dhe juri duke shpallur publikisht se unë jam nën hetim dhe pastaj duke më shpallur të fajshëm dhe me çfarë duhet të dënohem, pa patur asnjë provë dhe pa asnjë proces të rregullt. Fatkeqësisht, qëndrimi ndaj meje është një tjetër rast në vazhdën e përpjekjeve të vazhdueshme të Ambasadorit Lu për të ndikuar administratën e drejtësisë në Shqipëri, ndër të tjera duke sulmuar në mënyrë arbitrare të gjithë prokurorët, përfshi prokurorët e ndershëm dhe të devotshëm të cilët rrezikojnë çdo ditë jetën e tyre për të luftuar trafikun e drogës dhe korrupsionin politik. Sjellja e Ambasadorit Lu është shtrëmbërim i diplomacisë dhe dhunim i hapur i ligjve shqiptare dhe atyre ndërkombëtare. Është momenti që Ambasadori Lu të ndalojë së abuzuari pushtetin e tij duke ndërhyrë në administrimin e sistemit të drejtësisë shqiptare”.

KE rekomandon hapjen e negociatave, detaje për progres-raportin gresit të arritur, ka rekomanduar hapjen e tyre edhe me Maqedoninë e Shqipërinë. Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn dhe Shefja e diplomacisë europiane, Federica Mogherini do të vijnë në Tiranë për të dorëzuar raport progresin dhe më pas do të udhëtojnë edhe në Shkup. Por Komisioni kërkon që qeveritë e këtyre vendeve të mos lënë vend për dyshime për orientimin dhe angazhimin e tyre strategjik dhe të shfaqin vendosmëri e progres të

Botues dhe Drejtor: Nikoll LESI

Kryeredaktor: Qamil XHANI Zv/kryeredaktorë: Albina Gjergji, Herion Mesi

pakthyeshëm. Komisioni kishte përmendur më herët vitin 2025 si datë për anëtarësimin e vendeve ballanike, por këtë herë nuk jep referenca kohore. Raporti për të gjithë kandidatët nga Ballkani Perëndimor dhe Turqinë, njeh korrupsionin dhe krimin e organizuar si probleme shumë të theksuara. Rajoni mbetet një portë e rëndësishme për trafikimin e drogës, armëve dhe njerëzve në BE. Top Channel

ADRESA E REDAKSISË:

Rruga: “Sami Frashëri”, Pallati i Aviacionit të Vjetër, Nr. 2, Tiranë/ Web: www.kohajone.com

NUMRI I KONTAKTIT:

0697044477

Marketingu: Bardhyl Ucaj E-mail: reklama@kohajone.com


POLITIKE

3

E diel, 15 PRILL 2018

Protestë në Shkodër, Edi Rama ik në Vlorë

Axhenda e kryeministri Edi Rama është bërë shkak për përplasjen politike të radhës mes mazhorancës dhe opozitës. Partia Demokratike dhe mediat raportuan të premten se kreu i qeverisë do të vizitonte dje Shkodrën, për një sërë aktivitetesh që nisnin nga drejtuesit e pushtetit vendor dhe përfundonin te komuniteti malazez. Pas këtij njoftimi, në Shkodër nisi përgatitja për pritjen e kreut të qeverisë. Një përgatitje që nuk lidhej me mirëseardhjen, por me protesta. Dega lokale e PD dhe demokratët e qarkut Shkodër u organizuan për tubime masive që do të ndalonin hyrën e kryeministri në qytet. Qindra demokratë blenë vezë dhe patate për t'i përdorur si mjete sulmi në momentin kur eskorta do të kalonte në rrugët e Shkodrës. Deputetët demokratë dhe drejtues të PD-së lokale që në orën e para të mëngjesit dolën në rrugë për të organizuar njerëzit. Rreth orës 09:00 kur pritej nisja e aktiviteteve dhe protestuesit e prisnin kreun e qeverisë me vezë dhe patate në dorë, Kryeministria shpërndau një njoftim për mediat ku sqaronte se Edi Rama as ka pasur plan që të ishte në Shkodër. Zyra e shtypit e qeverisë e cilësoi lajmin e vizitës së kreut të qeverisë si një sajesë të Partisë Demokratike për të zhvilluar protesta. Ndërkohë, dje kryeministri u shfaq në Vlorë, në ceremoninë e 100-vjetorit të Shërbimit Stomatologjik. Ceremoni ishte e veçantë për kryeministrin, pasi nëna e tij Aneta Rama u nderua nga Shoqata e Stomatologeve të Shqipërisë, si gruaja e parë në këtë shërbim. Ndërkohë opozita ka një tjetër variant të saj për axhendën e Edi Ramës. Sipas PD dhe deputetëve opozitarë, Edi Rama anuloi në minutën e fundit vizitën në Shkodër, pikërisht për shkak të protestave. Burime nga opozita thonë se kryeministri është tërhequr nga takimet, për shkak të informacioneve që ka pasur për

Në foto: Qytetarët e Shkodrës, dje në protestë

daljen nga kontrolli të protestave në Shkodër. Veç protestës me vezë dhe qytetarë të revoltuar, në tubim mund të kishte incidente që do t'a vendosnin në pozitë të vështirë sigurinë dhe lëvizjen e kreut të qeverisë. Qindra shkodranë kishin mbushur makinat me patate për të qëlluar mbi kreun e qeverisë dhe ministrat e tij. Kryeministria deklaroi dje disa herë se nuk ka pasur axhendë takimesh në Shkodër. Në fakt, koha kur reagoi qeveria bëri që të lindnin jo pak dyshime. Fakti është se që prej të premtes në orën 10:00 mediat shumë afër qeverisë publikuan detaje të takimeve të kreut të qeverisë. Po të premten PD-ja e Shkodrës dhe deputetët njoftuan mbajtjen e protestës dhe shpërndanë "trakte" ku kërkonin nga qytetarët të mos lejonin vizitën e Ramës në qytet. Po ashtu dhe deputetët e PS në Shkodër në komunikimet

me qytetarët e kanë konfirmuar vizitën e kreut të qeverisë. Bile një deputet socialist ka lajmëruar kryeministrin se situate në qytetin e Shkodrës duket shpërthyese ndaj nuk duhej të vinte. Në këtë situatë, mbetet pak dyshuese arsyeja pse Kryeministria nuk e bëri përgënjeshtrimin që ditën e premte. Me një SMS mund të informonte mediat, edhe demokratët, që të paktën të mos shpenzonin shkodranët para për vezë dhe patate. Një fakt tjetër që kreu i qeverisë ka pasur një axhendë në Shkodër ekziston, pasi ka dalë nga komuniteti malazez në atë zonë se do prisnin Edi Ramën. Dje thuajse gjithë ministrat e kabinetit, Damian Gjiknuri, Arben Ahmetaj, Ditmir Bushati dhe zyrtarë të tjerë të qeverisë ishin në Qarkun e Shkodrës. Aktivitete e ministrave janë koordinuar pikërisht për të takuar qytetarë dhe për të folur për çështjet që kanë sjellë pro-

testat në ditët e fundit; taksa e Rrugës së Kombit dhe vendosja e TVSH për biznesin e vogël. Thuajse gjithë qeveria ishte dje në Veri, përveç kreut të qeverisë. Kabineti "Rama" po bënë këto ditë sqarimin e qytetarëve për reformat e ndërmarra. Kryeministri pranoi, pas protestës në Kukës, se faji i qeverisë ishte mungesa e komunikimit dhe shpjegimit të taksave. Në fakt, dje shkodranët prisnin Edi Ramën për tu "sqaruar" në një mënyrë ndryshe; kishin blerë vezë dhe patate me bollëk për ta "qerasur" shkodrançe. Kryeministri bëri mirë, nëse ka qenë nisur realisht për Shkodër, që është kthyer në rrugë. Ai shpëtoi edhe vetë, por Shkodrën nga një përplasje e madhe civile, sepse ishin përgatitur edhe grupe socialistësh për tu përplasur me turmën demokrate në momentin kur do të qëllohej mbi kryeministrin dhe eskortën e tij. Dit Bushatlliu


POLITIKE

A

shtu sic dhe ishte lajmëruar Partia Demokratike organizoi këtë të shtunë një protestë në qytetin e Shkodrës me një grup tregtarësh të vegjël, të cilët kundërshtojnë përfshirjen në skemën e TVSH-së. Demokratët ishin informuar se kryeqendrën e veriut do ta vizionte gjatë ditës së djeshme edhe kryeministri Edi Rama dhe për këtë arsye ata kishin mobilizuar tregtarët, por një gjë e tillë nuk ka ndodhur. Protestuesit kishin vendosur ta prisnin Ramën me vezë dhe patate, me të cilat thanë se do godisnin kryeministrin. “Këto i kemi për Edi Ramën. Kemi edhe vezë. 140 kokrra do ia rrasim në lule të ballit. E meriton, kjo nuk ishte kurrë gja”, thotë një prej protestuesve. Teksa u mblodhën në qendër të qytetit, ku lëshuan parrudha kundër qeverisë “Rama”, protestuesit kanë nisur të qëllojnë me vezë në drejtim të Prefekturës së Shkodrës. “Poshtë Edi Rama”, dëgjohen teksa bërtasin qytetarët, ndërkohë disa prej tyre kanë hedhur edhe tymuese. Nga ana e tij, deputeti i PD-së në Qarkun e Shkodrës, Bardh Spahia i cili ishte me protestuesit, postoi edhe një video në rrjetet sociale, nga ku deklaroi se kryeministri Rama kishte anuluar vizitën nga frika e protestës së shkodranëve. “Kryeministri ka vendosur të anulojë vizitën e tij në Shkodër. Ai është trembur nga shkodranët. Jam këtu me të rinjtë dhe të rejat e Shkodrës që e trembën kryeministrin Rama. Le të vijë e të përballet me ta”, thotë deputeti demokrat Bardh Spahiu. Ndërkohë sfond dëgjohen thirrjet e qytetarëve për Ramën, “ftesa” e tyre: hajde, hajde në Shkodër, se ta tregojmë ne!”! Revolta e shkodranëve ndaj kryeministrit u nxit nga indiferenca me të cilën Rama e trajtoi situatën e rëndë të përmbytjeve në këtë qark muajin e kaluar, përmbytje e shkaktuar kryesisht nga shkarkimet e KESH-it. Rama dërgoi atje vetëm forcat e ushtrisë dhe thuajse asnjë zyrtar i lartë i qeverisë nuk e mbështeti pushtetin lokal dhe nuk shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për javë me radhë. Mosardhja e Ramës Por pavarësisht dëshirës së tyre për të qenë në Shkodër, kryeministri Edi Rama i ka lënë “thatë” dje gazetarët dhe protestuesit në Shkodër, pasi e anulloi me shpejtësi udhëtimin për atje kur mësoi se do të pritej me protesta të ashpra dhe, u detyrua ta mbajë frymën në Vlorë. Pikërisht gazetarët e njoftuar për ta ndjekur takimin e tij, si në veri, si në jug më pas, ia kanë zbuluar dredhinë dhe kanë hedhur poshtë “habitjen” që serviri Kryeministria në media për një udhëtim që sipas saj, as nuk ishte planifikuar në Shkodër. Mediat në Shkodër ishin njoftuar për të pritur kreun e qeverisë, kurse ato në Vlorë,

4

E diel, 15 Prill 2018

Reagimi i PD-së: Rama u fsheh si frikacak nga shkodranët, duke anuluar vizitën e bërë publike një ditë më parë

Protesta/ Vezë e patate për Ramën në Shkodër, por kryeministri nuk shkon

që e kishin mbledhur mendjen ta bënin pushim, u vunë në alarm për 10 minuta të rrëmbenin kamerat dhe t’i hipnin makinave sepse Rama u kishte feksur atje befasisht. “Edi Rama u fsheh si frikacak sot nga shkodranët, duke anulluar vizitën

e bërë publike një ditë më parë nga mediat e kontrolluara prej tij. I çekuilibruar psikologjisht, për shkak të protestave që po e ndjekin deri tek dera e shtëpisë, Edi Rama gënjeu sot publikisht shqiptarët, kur tha se nuk kishte në plan të shkonte në Shkodër,

por në Vlorë. Kryeministria e ka shpërndarë njoftimin për axhendën e Edi Ramës në Shkodër tek disa nga gazetarët që mbulojnë aktivitetin e Ramës, tek Partia Socialiste e Shkodrës dhe deputetët e saj. PD u bën thirrje mediave të publikojnë mesazhet e shpërndara nga kryeministria, të jenë në lartësinë e misionit të tyre për të informuar publikun me vërtetësi dhe paanshmëri. Propaganda bajate nuk e mbulon dot as frikën e Ramës as nga shqiptarët, as faktin se, në çoroditje e sipër nga protesta e shkodranëve, gazetarët e Vlorës u lajmëruan me urgjencë nga Bashkia për praninë e Ramës në ceremoni vetëm 10 minuta para nisjes së saj”- thuhet në reagimin e selisë blu.

KRYETARJA E BASHKISË

Voltana Ademi: Shkodra e shpalli “non grata” Ramën! Është vetëm fillimi

Kryebashkiakja Voltana Ademi ka përshëndetur protestën e djeshme që zhvilloi biznesi i vogël në Shkodër, kundër skemës së TVSH. Përmes një statusi në faqen e saj të “Facebook”-ut, Ademi komentoi mes të tjerash edhe anulimin e vizitës së kryeministri Edi Rama në Shkodër, duke shtuar se ‘Sot Shkodra e shpalli “non grata” Edi Ramën’, ndërsa dha paralajmërimin se ky ishte vetëm fillimi. “Qytetarët shkodranë si gjithmonë në krye të çdo ndryshimi në Shqipëri! Edhe sot qindra qytetarë protestuan kundër qeverisë dhe kryeministrit që po rrënon familjet shqiptare, po shkatërron biznesin, po detyron të rinjtë të braktisin vendin, që po burgos të pafajshëm dhe mbron kriminelë të veshur me imunitet. Një falenderim i veçantë për biznesin e Shkodrës, i cili në shenjë solidariteti uli qepenat për ti thënë kryeministrit se janë kundër masave shtypëse, siç është TVSH për biznesin e vogël. Nga Shkodra ka nisur lëvizja që do të shënojë rënien e një qeverie që do të mbahet mend gjatë si armike e shkodranëve e Veriut. Sot Shkodra e shpalli “non grata” Edi Ramën! Dhe është vetëm fillimi…”- tha kryebashkiakja e Shkodrës Voltana Ademi.

“VIZITA E SUPOZUAR, ËSHTË SHPIKUR NGA PARTIA DEMOKRATIKE PËR TË NXITUR NJË TENSION TË KOTË”

Z

yra e shtypit e Kryeministrisë deklaron se kryeministri Edi Rama nuk ka pasur asnjë plan për të vizituar qytetin e Shkodrës gjatë ditës së djeshme, duke rrëzuar pretendimet e demokratëve për anulimin e vizitës për shkak të protestës që po zhvillohet aktualisht në Shkodër. Kryeministria thekson se dje Rama ndodhej në Vlorë, ku do të marrë pjesë në takimin e planifikuar me rastin e 100-vjetorit te Shërbimit Stomatologjik në këtë qytet, ku nëna e tij, Aneta Rama, do të nderohet nga Shoqata e Stomatologëve të Shqipërisë, si gruaja e parë në këtë shërbim. Por ajo që mbetet e paqartë është fakti që reagimi i Kryeministrisë vjen një ditë pasi u publikua në media agjenda e vizitës që do të zhvillonte kreu i Qeverisë ditën e sotme në Shkodër. Dhe pyetja që mbetet është se: Nëse Kryeministri Rama nuk kishte asnjë

Reagon Kryeministria: Rama s’ka pasur plan ta vizitonte Shkodrën

plan për të shkuar në Shkodër, Kryeministria pse nuk e bëri përgënjeshtrimi që dje? “Kryeministri nuk ka pasur asnjë plan për të vizituar Shkodrën sot (dje) dhe vizita e tij e supozuar, është shpikur nga Partia Demokratike për të nxitur një tension të

kotë në luftën e dëshpëruar me pafuqinë e saj. Sot (dje) kryeministri është në Vlorë për të marrë pjesë në takimin e planifikuar me rastin e 100-vjetorit të Shërbimit Stomatologjik në Vlorë, ku nëna e tij, Aneta Rama, do të nderohet nga Shoqata e Stomatologëve

të Shqipërisë, si gruaja e parë në këtë shërbim”- thuhet në reagimin e djeshëm të Kryeministrisë. Programi për dje i Ramës në Shkodër që u publikua ditën e premte Ora 09:00 Nisja nga Tirana Ora 10:30 Inaugurimi i Qendrës Multifunksionale/ MFE Ora 11:00 Çelja e Panairit të parë Rajonal të Punës për Shqipërinë (vendi: Shkolla Industriale) Ora 12:00 Panel me bizneset e vogla për të diskutuar për TVSH-në Ora 13:00 Drekë me bizneset e vogla në Shkodër Ora 14:30 Dëgjesa me minoritetin serb dhe malazez


POLITIKE BLLOKIMI I KANALEVE KULLUESE

5

E diel, 15 Prill 2018

Fermerët e Korçës kërcënojnë me bllokimin e rrugës Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka zhvilluar një bashkëbisedim me fermerë të Korçës, të cilët janë ankuar se, tokat bujqësore u janë përmbytur pasi kanalet kulluese nuk janë pastruar.Tokat janë kthyer në këneta, ndaj fermerët protestuan duke hedhur patatet në rrugë, duke thënë se qeveria i ka lënë në mëshirë

të fatit. “Qeveria nuk ka vënë asnjë dorë. Qeveria kërkon taksa”- u shprehën fermerët. Në vijim, ata i drejtuan një mesazh qeverisë se asnjë taksë nuk do të paguhet më për tokat e përmbytura nga bllokimi i kanaleve, madje është qeveria ajo që duhet të paguajë humbjet e të mbjellave të tyre nga përmbytja. “Asnjë taksë për

tokat e përmbytura”- deklaruan fermerët e Korçës në takimin që zhvilluan me deputetin demokrat të këtij qarku. Fermerët kanë paralajmëruar se, nëse qeveria nuk reagon për një javë, do të bllokojnë aksin kombëtar Korçë-Pogradec dhe KorçëKapshticë, duke hedhur gjithë produktet e tyre në rrugë.

Kreu i PD-së takime me fermerë dhe banorë të njësisë Administrative, Shushicë të Elbasanit

K

ryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka shkuar sot në fshatin Shushicë të Elbasanit, ku është takuar me fermerë ku theksoi se nuk ka pasur asnjë investim në infrastrukturën bujqësore, dhe asnjë investim në rrugën e fshatit. “Sapo erdhëm nga rruga që ishte copë-copë. Subvencione nuk ka për bujqësinë, por ka diçka: taksat paguhen një më një, karburanti me çmimin më të lartë. Pa asnjë rimbursim, taksa e karburantit e plotë, uji e energjia lek më lek...I paguajnë por nuk marrin mbrapsht asnjë investim nga shteti. Ajo që kanë marrë është një braktisje nga shteti”- tha Basha. Gjatë bashkëbisedimit, fermerët u shprehen kundër vendosjes së TVSH-së, pasi sipas tyre, kjo do t’i rrënojë përfundimisht ndërsa renditen një seri problemesh që kanë dhe që po i detyrojnë të braktisin tokën. “Fermeri tani është i detyruar ta braktisë tokën dhe kanë filluar të mos e mjellin, për arsye se shteti nuk i merr në konsideratë kërkesat, mundësitë dhe detyrimet që ka ndaj fermerëve. E kanë shit naftën dhe i kanë ndarë lekët përgjysëm. Ka ardhur për të gjithë fermerët: kaq dynym tokë kaq litra naftë. Komuna, kryetari i komunës e ka shitur”- thanë fermerët. Ndërsa një farmacist bujqësor u shpreh se me llogarinë që ai bënte, një fermer kërkon sub-

Basha: Vendosja e NIPT-it për fermerët, kurth për futjen e tyre në skemën e TVSH-së vencionim 600 mijë lek të vjetra për ta ruajtur nga një sëmundje, që e dinë gjithë fshatarët që nuk kanë lek të vijnë tek unë për ta blerë. Duke marrë shkas nga këto shqetësime, kryedemokrati Basha prezantoi planin e PD-së për bujqësinë, ndërsa u tha banorëve dhe fermerëve të Shushicës se vendosja e Nipt-it nga e ana e qeverisë ishte karremi për të vendosur TVSH për fermerët. “Të gjithë fermerët që bëjën një xhiro prej 2 milionë lekë jeni subjekt i TVSH-së, njësoj si bizneset e tjera të vogla edhe ju, prandaj iu është kërkuar që të futet NIPT, pas NIPT-it do t’ju merret TVSHja. Nuk do të ndodhë vetëm me biznesin e vogël, do të ndodhë me këdo që përmbush këto kushte, të bësh mbi 2 milionë lekë xhiro. Prandaj plani për të vënë NIPTin që pastaj t’ju regjistrojnë dhe t’ju matrikullojnë edhe ju dhe t’ju tatojnë edhe ju, të marrin TVSH-në njësoj siç ia marrin

biznesit të vogël”- theksoi Basha. Në vijim, kreu i PD-së i garantoi fermerët, jo vetëm të Shushicës, por të të gjithë Shqipërisë se PD do të jetë në krah të tyre përballë

kësaj mase që ndëshkon fermërët dhe i shërben Edi Ramës me një grusht të vogël oligarkësh. “Kush po e bën të gjithë këtë gurgule të madhe? Kush është përfituesi i

këtij sistemi që vë taksa por nuk jep shërbime? Janë 10 vetë, është Edi Rama me një çetë të vogël kriminelësh dhe oligarkësh. Po mban peng jo vetëm Shushicën dhe Elbasanin, por gjithë shqiptarët. Është e papranueshme 3 milionë njerëz peng i 10 vetave. Duhet të ngriheni të merrni fatin tuaj në duart tuaja. Koha e fjalëve po merr fund, ka marrë fund është koha e veprimeve. Po nuk u çuat, po nuk e kundërshtuat vendosjen e TVSH-së edhe për fermerët me NIPT që kanë xhiron mbi 2 milionë lekë nesër siç e tha Rexhepi do të vijë t’ju marrin tokën. E keqja nuk di të ndalet po nuk e ndalëm të gjithë bashkë. Po të ngriheni të gjithë bashkë nuk ka forcë mbi tokë t’ju ndalojë. Nuk ka qeveri sado të korruptuar, sado kriminale, sado bandite, t’i bëjë ballë popullit, fermerëve, kur janë të gjithë të bashkuar”- u shpreh dje kreu i PD-së, Lulzim Basha.

DEPUTETËT E QARKUT TË ELBASANIT TAKIM ME BIZNESIN PËR SKEMËN E RE TË TVSH-së

K

ryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla, që njëherësh është dhe kreu i listës së PS-së në Elbasan së bashku me deputetët e këtij qarku, si dhe kryetarin e Bashkisë dhe specialistë të ekonomisë zhvilluan një takim me biznesin e vogël, me qëllim formimin mbi mungesën e ndikimit që TVSH-ja do të ketë në punën e tyre. Në fjalën e tij, Balla iu përgjigj edhe kreut të PD-së, duke u shprehur i bindur se ky i fundit nuk ka as idenë më të vogël të funksionimit të TVSH-së. “Menduam të bëjmë këtë takim jo vetëm për t’ju sqaruar, por për t’ju garantuar se gjithë kjo zhurmë po ngrihet me qëllime politike dhe qëllime që s’kanë të bëjnë me interesin tuaj. Asnjëri prej jush nuk do të paguajë asnjë shtesë. E gjithë kjo nuk bëhet për të paguar ju tatim shtesë; e gjithë kjo bëhet

Taulant Balla i përgjigjet kryedemokratit: Basha i gënjeu fermerët e Shushicës

që disa kompani të mëdha, të cilat kanë përdorur biznese të vogla për të mos faturuar TVSH-në, të krijojnë një mekanizëm për të luftuar informalitetin. Gjatë këtij procesi që kemi nisur me urdhër të Ministrit të Financave, njësitë e kontrollit, pra Drejtoria e Tatimeve duhet të kontaktojë secilin prej jush për t’ju instruktuar ashtu siç duhet për të plotësuar atë formularin e vetëdeklarimit, i cili është një formular i thjeshtë. Gjithçka bëhet për të parandaluar bizneset e mëdha të bëjnë evazion fiskal duke keqpërdorur disa prej bizneseve të vogla. Dhe është për të ardhur keq që ka forca politike që gjoja dalin me flamurin për të mbrojtur

biznesin e vogël dhe gjithçka që bëjnë është të mbrojnë biznesin e madh. Unë dua ta falënderoj biznesin e vogël të Elbasanit që nuk

u bë pjesë e kësaj loje për të ulur qepenat, sepse ajo nuk është ulje qepeni për interesin tuaj. Të ishte kështu, do kisha ardhur unë i pari për t’ju mbështetur, por është ulje qepenash për interesin e Lulit dhe të Monikës, dhe më “vrafshin mua” po e kuptoi Lul Basha këtë punën e TVSH-së. Një njeri që thotë 7x7=42, nuk di të bëjë llogarinë e TVSH-së. E kjo nuk është për të qeshur, kjo është për të qarë, se unë nuk jam i kënaqur që në Parlament kam një opozitë kaq të dobët. Në demokraci opozita është garant i funksionimit të demokracisë”- u shpreh Balla. Ai i kërkoi biznesit të vogël të Elbasanit që pas 6 muajsh, kur efektet e këtij

ndryshimi të jenë ndjerë, të mblidhen sërish dhe të diskutojnë konkretisht duke kërkuar bashkëpunimin e të gjithëve për të denoncuar çdo rast abuzimi apo mosbashkëpunimi nga zyrat e shtetit. Ndërsa deputetja tjetër e PS-së, Evis Kushi sqaroi se diskutimet për këtë ndryshim ligjor kanë nisur që në dhjetor, duke u konsultuar me Dhomat e Tregtisë, të cilat në asnjë rast nuk e kundërshtuan atë. “Ne, si Komision Ekonomie, takimet dhe bashkëbisedimet me grupet e interesit i kemi bërë që përpara se të miratohej ky ligj i paketës fiskale, ashtu sikurse edhe Ministria e Finacave me strukturat e saj. E në fakt, të gjitha Dhomat e Tregtisë nuk kanë dalë kundër këtij vendimi, përkundrazi e kanë mbështetur, sepse ne të gjithë bashkë jemi për formalizimin e ekonomisë”- nënvizoi dje deputetja socialiste Evis Kushi.


POLITIKE

6

E diel, 15 Prill 2018

Zëvendëskryetari Luan Rama dhe deputetët e LSI, takim me elektoratin në qytetin e Çorovodës

Z

ëvendëskryetari i LSI, Luan Rama i shoqëruar nga deputetët Nasip Naço dhe Silva Caka zhvilluan dje një takim me strukturat e LSI-së, në Skrapar. Gjatë fjalës së tij në këtë takim Luan Rama tha se Skrapari është referencë krenarie për LSI-në dhe revanshi politik i qeverisë nuk i tremb dot qytetarët e Skraparit. “Nuk është e rastit që LSI këtu është forcë e parë, ka qenë forcë e parë, është dhe sa të ketë njerëz që i thonë vetes skraparllinj këtu LSI, do të jetë gjithmonë forcë e parë sepse ajo që bashkon LSI me njerëzit e Skraparit mbi të gjitha është dashuria për atdheun dhe respekti për njeri- tjetrin. Ne e kemi Skraparin referencë të vlerave tona më të mira. E kemi Skraparin simbolin tonë më të mirë dhe këtë nuk e them për metaforë dhe as për demagogji por sepse realisht kështu është”,tha Luan Rama. Duke folur për qëndrimet e qeverisë dhe presionet ndaj militantëve të LSI, Luan Rama tha se “këta harrojnë që nuk kanë lindur dhe nuk do të lindin kurrë burra, pavarësisht frekuencës së burrërisë së tyre që të mund të trembin dhe të mund të frikësojnë skraparllinjtë”. Zëvendëskryetari i LSI tha se strukturat e partisë kanë nisur një proces analizë në gjithë vendin për të diskutuar qëndrimet dhe vendimmarrjen për sfidat e reja që presin jo thjeshtë LSI,

Luan Rama: Ne e kemi Skraparin referencë të vlerave tona më të mira

por gjithë vendin. “Prandaj LSI ka nisur këtë proces diskutimi edhe debati, edhe njohje më të thelluar të situatës në të gjithë Shqipërinë nga Skrapari. Kjo është qasja demokratike në një

shoqëri demokratike, ta pranosh protestën. I gjithë ky proces, ne prandaj jemi këtu, është për të qenë në krah të njëri-tjetrit dhe solidar me njëri-tjetrin dhe për tu bërë bashkë. Për tu bërë bashkë,

për ti thënë ndal keqqeverisjes, arrogancës, abuzivizmit, shpërdorimit dhe sjelljes kriminale të qeverisjes ndaj qytetarëve shqiptarë.” –tha zëvendëskryetari I LSI-së Luan Rama.

DEPUTETI TË LSI-së: NE DO TË JEMI GJITHMONË NË KRAH TË QYTETARËVE

D

eputeti i LSI-së, Nasip Naço në takimin e zhvilluar me strukturat e LSI-së në Skrapar ditën e sotme u shpreh se duke pasur mbështetjen e tyre LSI do të jetë më e fortë në parlament për tu ngritur dhe për të zgjidhur problemet që shqetësojnë shqiptarët me veprimet e fundit të qeverisë Rama. “Lëvizja Socialiste për Integrim në Skrapar ka struktura të konsoliduara dhe sigurisht nga këto struktura dhe votat e tyre ne kemi rezultatet më të mira. Le të vijmë dhe te momentet e fundit, debatet që po bëhen, gjithkush nga ju ka filluar dhe do paguajë për shtëpinë që ka. Kemi kërkuar dhe kemi votuar që ai që do kishte dy shtëpi do paguante vetëm për shtëpinë e dytë. Kemi një mazhorancë që sot nuk e ka pranuar. Sigurisht që një vend dhe një qeveri mbahet nëpërmjet taksave por sipas mundësisë dhe sa herë përmendim që të ulen taksat thonë kështu është në Greqi. Në Greqi një punëtor merr minimalisht 1300 euro, kurse këtu paga minimale është 200 mijë lekë”,- tha Naço. Deputeti i LSI-së sqaroi dhe kërkesat që kjo parti politike i ka bërë qeverisë. “Ne kemi kërkuar që për produktet e shportës

Nasip Naço: Qeveria arrogante po prodhon kriza

TVSH-ja të jetë 5% se 5% është në Itali, Gjermani, Shqipëria e ka 20%. Ne në rrugë institucionale bashkë me Kryetarin e Bashkisë kemi takuar kryeministrin dhe i kemi kërkuar që pavarësisht dallimeve se në Skrapar nuk ka vetëm njerëz të LSI por dhe anëtarë, simpatizantë të PS, por besoj ju e dini të gjithë që ai është

mashtrues. I keni parë aksionet politike, nuk është e lehtë që të vijnë zgjedhjet e reja por skandalet njëra pas tjetrës të qeverisë Rama tregojnë që shumë shpejt ne do jemi të përgatitur për zgjedhje të reja qoftë lokale apo të përgjithshme sepse një qeveri që nuk ka më para që të japi dhe pagat e pensionit të jeni të bindur

që është e rëndë sado arrogantë të jetë pushteti”,- tha ai. Naço shtoi në fjalën e tij LSI do të kërkoi përgjegjësi nga gjithë ministrat e qeverisë “Rama” për abuzimet që janë kryer në Skrapar dhe në qarkun e Beratit. “Për të gjitha shqetësimet në Skrapar, Poliçan, Ura Vajgurore ,Berat apo Kuçovë ministrave të linjës do ju kërkojmë zyrtarisht për personat që janë shkarkuar, kush është emëruar, arsimin përkatës, gjë që do jua bëjmë prezent dhe ju dhe me emrat konkretë. Sigurisht duke qenë bashkë me ju duke na mbështetur ne do dimë që të jemi më të fortë në parlament, më të fortë si LSI, për tu ngritur, e kemi provuar vitet e fundit që nuk kemi marrë atë rezultat që kemi dashur por jemi rritur ndryshe nga forcat e tjera politike dhe besoj që ne do vazhdojmë të kemi mbështetjen tuaj për të zgjidhur problemet që kemi të gjithë bashkarisht”,- tha deputeti i LSI Nasip Naço.

MANDATI I KRYETARIT TË PD

Imami: Vetë Basha nuk ka një qëndrim të qartë

Në përfundim të mbledhjes së Kryesisë së Partisë Demokratike, ku u propozuan ndryshime të reja statutore, foli edhe ish deputeti Arben Imami. Ky i fundit tha se nuk kishte mbetur i kënaqur nga propozimet për ndryshime, të deputetit Arben Ristani, pasi nuk sanksiononin disa ndryshime të domosdoshme për Partinë Demokratike. “Ndryshimet e paraqitura nga unë më herët, nuk ishin pasqyruar në këtë projekt-statut, kjo pasi nuk janë trajtuar çështjet thelbësore të organizimit të Partisë Demokratike. Unë kam kërkuar dorëheqjen e kryetarit, pasi humb zgjedhjet, si dhe ngritjen e një bordi për administrimin e financave të Partisë. Kjo e fundit është mjaft e rëndësishme, pasi të gjithë duhet të dinë se si dhe pse përdoren paratë e Partisë”, u shpreh Imami. Në lidhje me mandatin e Kryetarit, ish ministri i mbrojtjes tha se vetë Lulzim Basha ende nuk ka një qëndrim të vetin për këtë çështje. “Ky është problemi, pasi vetë kryetari nuk ka një qëndrim të qartë në lidhje me kohëzgjatjen e mandatit. Unë personalisht nuk jam për zgjedhje çdo dy vite, por mendoj se në rast problemesh politike, mund të kërkohët votëbesim më në çdo periudhë, ashtu siç është përshkruar në mënyrë mjaft të saktë nga drafti Harxhi-Kulluri”, tha Arben Imami.


INTERVISTA

7

E diel, 15 Prill 2018

Flet për “Koha Jonë” Nënkryetari i PD-së: Rama përfaqëson trafiqet e drogës dhe krimin e organizuar, jo qytetarët

Spaho: Lëvizja popullore sapo ka nisur, dhe opozita nuk mund të bëjë sehir Intervistoi: Herion Mesi

D

emokratët janë të bindur që vendi po vuan nga një krizë e madhe politike, ekonomike dhe morale dhe shkaktari i vetëm i kësaj gjendjeje është kryeministri Edi Rama. Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edmond Spaho në një intervistë për “Koha Jonë” deklaron se protestat e Kukësit, apo ajo e biznesit të vogël janë vetëm maja e ajsbergut e përkeqësimit të gjendjes ekonomike të vendit. Dhe nisur nga kjo, Spaho thekson se protesta e opozitës në sallën e Kuvendit këtë të enjte i shërbeu pikërisht mbështetjes së lëvizjes qytetare. “Si mund të pranojmë që 11 fukarenj nga Kukësi që protestuan për bukën e gojës të mbahen të arrestuar, kurse Sajmir Tahiri, ky narko-trafikant qeveritar, të bredhë i lirë, madje të sfidojë, duke dashur të flasë në parlament. Opozita nuk mund të bëjë sehir kur Kryeministri e krahason popullin e tij me organin gjenital. Ata që predikojnë të kundërtën dhe ngrenë pyetjen se a është e besueshme opozita, ose janë naivë, ose bëjnë lojën e Edi Ramës. Opozita nuk është perfekte, por e keqja e këtij vendi nuk është mosperfeksioni i opozitës, por qeverisja thellësisht korruptive dhe kundër interesave të qytetarëve e Edi Ramës dhe klanit që përfiton nga ai. Qytetarëve ju ka shkuar thika në palcë. Opozita po përpiqet të japë kontributin e saj maksimal, por në këtë drejtim duhet të angazhohet kushdo që ndjen një fije përgjegjësie për rrugën që ka marrë Shqipëria”- thotë Spaho. Kreu i grupit parlamentar demokrat e cilësoi mbledhjen e Byrosë së Kuvendit, e cila përjashtoi 6 deputetë të opozitës dhe ministrin Ditmir Bushati për 10 ditë nga punimet e Kuvendit si komedinë e radhës në ciklin e komedive dhe standartit të dyfishtë që zbaton prej shumë vitesh ky organizëm i Kuvendit. “Bushati është një nga zgjatimet e kancerit që quhet qeveri e Edi Ramës. Problemi i vërtetë është Edi Rama që është në krye të kësaj qeverisjeje, dhe jo Ditmir Bushati. Përqendrimi tek Bushati synon largimin e vëmendjes nga Rama”- thekson Spaho. Sa i përket alibisë se protestat dhe sjellja e opozitës mund të bëhen shkak për një përgjigje negative nga Brukseli për çëljen e negociatave, Spaho thekson se protestat nuk pengojnë dhe dëmtojnë procesin e integrimit euro-

pian. “Edhe me interpretimin për gjoja dëmtimin e procesit të integrimit Europian, synohet të transferohet faji dhe vëmendja tek opozita. Ne kemi deklaruar dhe po punojmë me të gjitha mjetet dhe mundësitë që negociatat të hapen dhe të hapen pa kushte”- tha ai. Ndërsa lidhur me punimet e Kuvendit Kombëtar të PD-së që do të mblidhet në fund të muajit prill, ku vëmendja do përqëndrohet tek kritikët e Bashës brenda PD-së, numri 2 i selisë blu shprehet se në këtë Kuvend as do përjashtohet dhe as do refuzohet njeri. “Kushdo që dëshiron të kontribuojë për të forcuar Partinë Demokratike dhe për ta rikthyer atë në pushtet, është i mirëpritur dhe i ka të gjithë portat të hapura. Kuvendi do krijojë kushtet për përmirësimin organizativ të PD-së, si dhe rritjen e demokracisë brenda saj, nëpërmjet ndryshimeve në statut dhe dhënies të më shumë kompetencave anëtarësisë së PDsë”- tha Spaho. Z. Spaho, seanca e kësaj të enjteje në Kuved u shënua me tensione të forta, ku risia ishte “sulmi” me miell ndaj kryeministrit dhe ministrave. Por e parë nga jashtë, duket se aksioni i opozitës po diktohet apo paraprihet nga vetë qytetarët, ndërsa vetë opozita po ndjek ata. Kam parasysh një protestë spontane si ajo e Kalimashit, e naftëtarëve pak ditë më pas në Fier, apo edhe ajo e biznesit të vogël. Ju si i shikoni këto zhvillime dhe a është opozita e besueshme sa duhet për të nxitur mosbindje civile? Nuk është opozita që nxit mosbindjen civile. Janë qytetarët të cilët po shohin që interesat e tyre po nëpërkëmben me arrogancë, prepotencë, korrupsion pa fre, me lidhjet me krimin e organizuar, rritjen e taksave, mbylljen e vendeve të punës dhe largimet masive në emigracion. Opozita po përkrah dhe mbështet këtë lëvizje qytetare. Protesta në Kukës ishte maja e ajsbergut të përkeqësimit të gjendjes ekonomike të vendit. E njëjta gjë duhet thënë për protestën e biznesit të vogël. Opozita e ka detyrë të mbështesë çdo reagim qytetar ndaj një qeverie të korruptuar, e cila sheh vetëm interesat e një grupi narko-trafiku dhe oligarkësh rreth saj. Protesta në Parlament i shërbeu mbështetjes së lëvizjes qytetare. Si mund të pranojmë që 11 fukarenj nga Kukësi që protestuan për bukën

e gojës të mbahen të arrestuar, kurse Sajmir Tahiri, ky narko-trafikant qeveritar, të bredhë i lirë, madje të sfidojë, duke dashur të flasë në parlament. Opozita nuk mund të bëjë sehir kur Kryeministri e krahason popullin e tij me organin gjenital. Ata që predikojnë të kundërtën dhe ngrenë pyetjen se a është e besueshme opozita, ose janë naivë, ose bëjnë lojën e Edi Ramës. Opozita nuk është perfekte, por e keqja e këtij vendi nuk është mosperfeksioni i opozitës, por qeverisja thellësisht korruptive dhe kundër interesave të qytetarëve e Edi Ramës dhe klanit që përfiton nga ai. Qytetarëve ju ka shkuar thika në palcë. Ne nuk është se e kemi shumë të zhvilluar reagimin dhe solidaritetin qytetar. Opozita po përpiqet të japë kontributin e saj maksimal, por në këtë drejtim duhet të angazhohet kushdo që ndjen një fije përgjegjësie për rrugën që ka marrë Shqipëria. Tjerrjet pa fund për “pabesueshmërinë” e opozitës janë drunj nën rrota që i vihen qytetarëve dhe mbështetje e regjimit korruptiv dhe narko-trafikant të Edi Ramës. Byroja e Kuvendit si asnjëherë më parë përjashtoi një sërë deputetësh, por dhe vetë ministrin Bushati, si provokator të revoltës së opozitës në Kuvend. Në fakt, pse opozita votoi kundër përjashtimit të Ditmir Bushati? Mbledhja e Byrosë ishte komedia e radhës në ciklin e komedive dhe standartit të dyfishtë që zbaton prej shumë vitesh ky organizëm i Kuvendit. Përse duhet të përjashtohet Ditmir Bushati që hodhi ujë kur Kryeministri i tij tallet me qytetarët, duke i quajtur organ që nuk ngrihet.

Nga ana tjetër, përjashtimi i ministrit Bushati u shit si risi edhe nga vetë Kryeministri Rama, në një kohë që kemi të bëjmë me një fakt të thjeshtë që mazhoranca pranon se akti i kreut të diplomacisë s’ka lidhje me diplomacinë! Do ketë kërkesë për dorëheqje të z. Bushatit nga ana e opozitës? Bushati është një nga zgjatimet e kancerit që quhet qeveri e Edi Ramës. Problemi i vërtetë është Edi Rama që është në krye të kësaj qeverisjeje, dhe jo Ditmir Bushati. Përqendrimi tek Bushati synon largimin e vëmendjes nga Rama. Kjo krizë parlamentare a përbën rrezik për përgjigje negative nga ana e Brukselit për çeljen e negociatave? Të paktën, ky është dhe pretendimi i mazhorancës. Kriza nuk është parlamentare, por qytetare. Edhe me interpretimin për gjoja dëmtimin e procesit të integrimit Europian, synohet të transferohet faji dhe vëmendja tek opozita. Ne kemi deklaruar dhe po punojmë me të gjitha mjetet dhe mundësitë që negociatat të hapen dhe të hapen pa kushte. Protestat nuk pengojnë dhe dëmtojnë procesin e integrimit europian. Këtë e deklaroi para disa ditësh edhe deputeti i majtë i Parlamentit Europian Knut Flekenshtejn, i cili është raportues për Shqipërinë dhe që po përgatit raportin për këtë çështje për t’ja paraqitur Parlamentit Europian. Unë jam i bindur që Komisioni Europian do japë rekomandimin për hapjen e negociatave në datën 17 Prill. Hapja e negociatave sa më parë është në interes të vendit, por edhe të opozitës, sepse kjo qeveri do të jetë nën monitorim më të

madh dhe më serioz pas hapjes së negociatave. Qeveria dëshiron që shkakun e protestave ta kalojë nga politikat e saj të dështuara tek gjoja përpjekjet e opozitës për të penguar integrimin e vendit që nuk i përgjigjet realitetit. Në të gjitha takimet me përfaqësues të Komisionit, Parlamentit Europian, Departamentit të Shtetit, apo përfaqësues të qeverive evropiane, ne kemi kërkuar hapjen e negociatave pa kushte. Këtë do të bëjmë edhe kur të jemi në Gjermani në ditët e ardhshme në Bundestagun Gjerman. Ju si opozitë keni paralajmëruar përshkallëzim të protestave në gjithë vendin, por a është gati opozita për zgjedhje të parakohshme, dhe cilat janë sfidat e ekonomisë shqiptare sot? As qytetarët, por as opozita nuk janë shprehur për zgjedhje te parakohshme. Ajo që është kërkuar është anullimi i tarifës 5 euro në rrugën e Kombit, anullimi i rritjeve të taksës së banesave dhe çmimit të ujit, anullimi i vendimit për të përfshirë biznesin e vogël me xhiro mbi 2 milion lekë në skemën e TVSH-së, si dhe ripërfshirjen në skemën e ndihmës ekonomike të rreth 30 mijë familjeve të cilat u hoqën padrejtësisht nga skema. Këto kërkesa do vazhdojmë t’i mbështesim me të gjitha format dhe mjetet, sa kohë që do të jenë edhe kërkesa të qytetarëve. Ky muaj është i rëndësishëm për Partinë Demokratike, e cila ka hyrë në një moment ristrukturimi, ku tërheq vëmendjen Kuvendi Kombëtar. A janë krijuar kushtet për një përballje reale argumentesh dhe alternativash, apo kush është kundër do përjashtohet, do refuzohet, etj? Cilat janë pritshmëritë tuaja nga ky Kuvend? As do përjashtohet dhe as do refuzohet njeri. Kushdo që dëshiron të kontribuojë për të forcuar Partinë Demokratike dhe për ta rikthyer atë në pushtet, është i mirëpritur dhe i ka të gjithë portat të hapura. Kuvendi do krijojë kushtet për përmirësimin organizativ të PD-së, si dhe rritjen e demokracisë brenda saj, nëpërmjet ndryshimeve në statut dhe dhënies të më shumë kompetencave anëtarësisë së PD-së. Këto ndryshime, si dhe procesi i zgjedhjeve të reja në degët e PD-së që do na shoqërojë më pas, do përgatisin PD-në për zgjedhjet e ardhshme vendore të vitit 2019.


POLITIKE

8

E diel, 15 Prill 2018

NDËRHYRJA USHTARAKE

Ministria e Mbrojtjes mbështet sulmin ndaj regjimit të Asadit Përmes një deklarate zyrtare Ministria e Mbrojtjes e Shqipërisë mbështet sulmin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës ndaj regjimit të Sirisë. “Shqipëria, si një vend anëtar i NATO-s, i vlerëson si të papranueshme për-

dorimin e armëve kimike, të cilat kanë marrë jetë njerëzish të pafajshëm. Këto veprime bien në kundërshtim të plotë me të gjitha konventat ndërkombëtare. Për këtë arsye, Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Shqipërisë konsideron se, përdorimi i armëve kimike rrezikon

sigurinë dhe paqen ndërkombëtare. Ndaj dhe veprimi i SHBA dhe dy prej vendeve anëtare të NATO-s është përgjigja e duhur në emër të mbrojtjes së lirive dhe të drejtave themelore të njeriut”- theksoi dje Ministria e Mbrojtjes në reagimin e saj.

Shqipëria pozicionohet krah SHBA, Francës dhe Britanisë në goditjen ushtarake ndaj regjimit kriminal të Asadit

S

hqipëria është pozicionuar krah SHBA, Francës dhe Britanisë në sulmin ajror ushtarak të ndërmarrë gjatë natës së djeshme në Siri. Operacioni është në përgjigje të sulmit të dyshuar kimik, që ka ndodhur javën e kaluar në qytetin sirian, Duma. Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka reaguar i pari lidhur me sulmin që ndërmori SHBA dhe aleatët e saj në Siri, kundër regjimit të Asad. Përmes një deklarate për mediat, Kreu i Shtetit ka mbështetur sulmin, ndërsa shton se Shqipëria është në krah të SHBA-ve dhe aleatëve të saj. “Mbështesim ndërhyrjen ushtarake të SHBA, Francës e Britanisë ndaj arsenalit kimik të regjimit kriminal të Asadit. Jemi në krah të aleatëve tanë dhe mbështesim vendosmërinë e Presidentit Trump në mbrojtje të jetëve të njerëzve, të të drejtave të njeriut dhe të çdo veprimi, i cili jo vetëm ndëshkon akte barbare, por krijon më shumë siguri dhe stabilitet në mbarë botën”- u shpreh Presidenti Ilir Meta në deklaratën e tij për mediat. Ministria e Jashtme Nga ana e saj, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme beson se një zgjidhje politike është ende e mundshme. “Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme beson se një zgjidhje politike është

Sulmi në Siri, Presidenti Meta: Shqipëria në krah të SHBA-së dhe aleatëve

ende e mundshme dhe mbështet çdo përpjekje për këtë qëllim, si mënyrë për t’i dhënë fund konfliktit dhe vuajtjeve të popullit sirian dhe për të sjellë një paqe afat-gjatë dhe të qëndrueshme në rajon dhe

më gjerë”- thuhet në qëndrimin e MEPJ-së. Më tej theksohet se Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme dënon ashpër sulmin me armë kimike, në qytetin e Doumës, Siri, i cili mori jetën e shumë

civilëve të pafajshëm, përfshirë gra dhe fëmijë. “Sulmet e sotme nga SHBA, Britania e Madhe dhe Franca janë një përgjigje në kohë ndaj përdorimit, për të disatën herë, të armëve kimike

nga regjimi sirian, akt që përbën një krim të rëndë, shkelje të normave ndërkombëtare dhe si e tillë duhet të dënohet. Nxitësit dhe autorët e akteve të tilla duhet të përballen me drejtësinë dhe të mbajnë përgjegjësi për këtë krim të tmerrshëm kundër njerëzimit”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme. Deklarata e Presidentit Trump Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se ka urdhëruar sulme precize ushtarake kundër Sirisë, në bashkëpunim me Mbretërinë e Bashkuar dhe Francën. Operacioni është në përgjigje të sulmit të dyshuar kimik, që ka ndodhur javën e kaluar në qytetin sirian, Duma. Në fjalimin drejtuar kombit, të premten vonë, Trump tha se masakra e fundit është një përshkallëzim i madh i përdorimit të armëve kimike nga një regjim shumë i tmerrshëm. “Sulmet janë urdhëruar mbi caqet e lidhura me kapacitetet e armëve kimike të Qeverisë siriane”, tha Trump. Sipas presidentit amerikan, qëllim i sulmeve është të krijohet një pengesë e fuqishme kundër prodhimit, përhapjes dhe përdorimit të armëve kimike. “Këto nuk janë veprime të një njeriu; ato janë krime të një përbindëshi”, tha Donald Trump për presidentin sirian, Bashar al-Assad.

LSI: INICIATIVA E PRESIDENTIT TRUMP, NË MBROJTJE TË TË DREJTAVE TË NJERIUT DHE TË SIGURISË NDËRKOMBËTARE

Opozita mbështet sulmin në Siri, PD: Ndërhyrja ushtarake e aleatëve, legjitime

S

i rrallë herë, edhe opozita shqiptare ishte në unison me Qeverinë dhe Presidentin e Republikës duke u shprehur në të njëjtën linjë lidhur me goditjen ushtarake kundër armëve kimike të regjimit kriminal në Siri. Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kanë mbështetur sulmin e SHBA-ve, Britanisë së Madhe dhe Francës, që u zhvillua dje në Siri, kundër regjimit të presidentit Bashar al-Assad. Përmes një ragimi, PD theksoi se vlerëson plotësisht legjitime ndërhyrjen ushtarake të aleatëve. Partia Demokratike theksoi se mbështet vendosmërisht goditjen ushtarake kundër armëve kimike të regjimit kriminal në Siri. “Partia Demokratike mbështet vendosmërisht godit-

jen ushtarake të SHBA, Britanisë së Madhe dhe Francës kundër armëve kimike të regjimit kriminal në Siri. Përdorimi i këtyre

armëve kimike rikonfirmoi se regjimi i Asad-it është në gjendje të ndërmarrë veprimet më ç’njerëzore kundër popullsisë së

pambrojtur, nëse nuk përballet me pasojat më të rënda. Partia Demokratike e vlerëson si plotësisht legjitime ndërhyrjen e sotme ushtarake të aleateve tanë dhe shpreh mbështetjen e plotë dhe të vendosur për Presidentin Trump, Kryeministren May dhe Presidentin Macron, në aktet e ndërmarra për të ndëshkuar krimet monstruoze, për të mbrojtur popullsinë siriane nga sulmet me armë kimike dhe në perpjekjen për siguri dhe paqe në rajon dhe më gjerë”- u shpreh dje në reagimin e saj, zyra e shtypit e Partisë Demokratike. Lëvizja Socialiste për Integrim Edhe Lëvizja Socialiste për Integrim deklaroi se e mbështet goditjen ushtarake të SHBA,

Britanisë së Madhe dhe Francës kundër armëve kimike të regjimit kriminal në Siri. Përmes një deklarate për shtyp, LSI-së shpreh besimin se iniciativa e Presidentit Donald Trump është në mbrojtje të të drejtave të njeriut dhe të sigurisë ndërkombëtare. “Lëvizja Socialiste për Integrim mbështet ndërhyrjen në Siri të vendeve aleate si Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Francës dhe Britanisë së Madhe. Ne besojmë se iniciativa e Presidentit Donald Trump është në mbrojtje të të drejtave të njeriut dhe të sigurisë ndërkombëtare, si dhe një akt për t’i dhënë fund regjimit diktatorial dhe veprimeve barbare kundër njerëzimit”- theksoi LSI-ja në deklaratën e saj.


BOTA

9

E diel, 15 Prill 2018

SHBA-ja dhe aleatët sulmojnë Sirinë P

residenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka urdhëruar të shtunën sulme precize ushtarake kundër Sirisë, në bashkëpunim me Mbretërinë e Bashkuar dhe Francën. Operacioni është në përgjigje të sulmit të dyshuar kimik, që ka ndodhur javën e kaluar në qytetin sirian, Duma. Në fjalimin drejtuar kombit, të premten vonë, Trump tha se “masakra e fundit është një përshkallëzim i madh i përdorimit të armëve kimike nga një regjim shumë i tmerrshëm”. “Sulmet janë urdhëruar mbi caqet e lidhura me kapacitetet e armëve kimike të Qeverisë siriane”, tha Trump. Sipas presidentit amerikan, qëllim i sulmeve është “të krijohet një pengesë e fuqishme kundër prodhimit, përhapjes dhe përdorimit të armëve kimike”. “Këto nuk janë veprime të një njeriu; ato janë krime të një përbindëshi”, tha Trump për presidentin sirian, Bashar al-Assad. Qeveria siriane ka mohuar se ka kryer sulmin kimik, i cili besohet se ka lënë dhjetëra njerëz të vrarë. Kryeministrja e Britanisë, Theresa May, e konfirmoi përfshirjen britanike në fushatën ushtarake ajrore, duke thënë se “nuk ka pasur asnjë alternativë praktike për përdorimin e forcës”. Ajo po ashtu tha se sulmet nuk kanë të

bëjnë me ndryshimin e regjimit. Pjesëmarrjen në operacion e konfirmoi edhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron. Rusia, aleate e Sirisë, paralajmëroi se sulmet

ALEANCA

NATO mbështet ndërhyrjen ushtarake në Siri

e Perëndimit rrezikojnë të nisin luftën midis dy palëve. Ajo lëshoi një deklaratë nëpërmjet ambasadorit të saj në SHBA, Anatoly Antonov, duke thënë se “veprimet e

tilla nuk do të mbeten pa pasoja”. Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, u tha gazetarëve se nuk ka raporte për humbje në operacion. “Dhe, unë besoj se ka dërguar mesazh shumë të fuqishëm”, tha Mattis, duke shtuar se vala e parë e sulmeve ka mbaruar. Presidenti Trump tha se SHBA është e përgatitur ta vazhdojë këtë përgjigje derisa “regjimi sirian të ndalojë përdorimin e agjentëve të ndaluar kimikë”. Trump i bëri thirrje edhe Rusisë, edhe Iranit që të ndalojnë mbështetjen për regjimin “vrasës” të Assadit. “Cili lloj vendi dëshiron të lidhet me vrasjet masive të burrave të pafajshëm, grave dhe fëmijëve”, pyeti Trump. Duke iu drejtuar Moskës në veçanti, Trump tha

se përdorimi i vazhdueshëm i armëve kimike nga ana e Assadit është “rezultat i drejtpërdrejtë” i dështimit të Rusisë për ta mbajtur aleatin e saj brenda një marrëveshjeje të vitit 2013, për braktisjen dhe shkatërrimin e armëve kimike. Rusia nuk arriti ta mbajë premtimin e saj për të frenuar Assadin, tha Trump. Vëzhguesi Sirian i të Drejtave të Njeriut, grup që monitoron luftën në Siri, tha se bombat kanë goditur një qendër kërkimore shkencore dhe baza ushtarake në Damask, që strehojnë Gardën Republikane të Ushtrisë Siriane dhe njësi të tjera elitare. Televizioni sirian tha se ushtria e Sirisë është duke iu kundërvënë sulmeve me armë anti-ajrore dhe se ka qëlluar 13 raketa.

PRESIDENTI I SHBA FLET PAS AKSIONIT

Trump: Misioni u krye!

P

NATO ka mbështetur ndërhyrjen ushtarak të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Britanisë së Madhe dhe Francës në Siri, në të cilin u bombarduan disa fabrika ku prodhoheshin armë kimike për regjimin e Assad. “Ky sulm do të dobëson fuqinë e regjimit të Assadit në kuptimin e sulmit të sërishëm me armë kimike”, ka deklaruar sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Ai po ashtu rikujtoi se, aleatët edhe më parë kanë dënuar sulmet me armë kimike në Siri, duke theksuar se ato paraqesin shkelje të qartë të rregullave dhe marrëveshjeve ndërkombëtare. “Përdorimi i armëve kimike është i papranueshëm dhe përgjegjësit doemos duhet të japin llogari. NATO konsideron se përdorimi i armëve kimike është kërcënim për paqen ndërkombëtare”, shtoi Stoltenberg.

residenti amerikan Donald Trump përshëndeti ekzekutimin perfekt të sulmeve ajrore ndaj Sirisë, ndërsa shtoi në mesazhin e tij në “Twitter” se misioni u krye. SHBA, Franca dhe Britania e Madhe bombarduan tre impiante të programit të armëve kimike siriane si raprezalje ndaj sulmit të dyshuar me armë kimike ndaj qyteti sirian Duma javën e shkuar. “Faleminderit Francës dhe Britanisë për urtësinë dhe fuqinë e ushtrive të tyre të shkëlqyera. S’mund të kishim pasur rezultatet më të mira. Misioni u krye”, tha Trump. Ekspertët thonë se mesazhi i Trump duket se i jep fund dyshimeve nëse do të ketë sulme të tjera, të paktën derisa presidenti sirian Bashar al Asad të vendosë të shkelë sërish vijnë e kuqe. Zyrtarë nga Pentagoni lajmëruan se furia e raketave aleate çoi vite pas programin sirian të armëve kimike. Pavarësisht se forca e sulmit është vënë në diskutim, fitorja politike duket mjaft e qartë. Presidenti rus

Vladimir Putin e kritikoi ashpër sulmin perëndimor dhe tha se ishte një akt i pastër agresioni. Por megjithë kërcënimet se do të rrëzonte raketat amerikane, ushtria ruse nuk ngriti as gishtin për të frenuar sulmin dhe çdo raketë e aleatëve goditi objektivin. Madje, as ushtria siriane, duke parë zbulimin e blofit

rus, nuk tentoi të ndalte sulmin e tre fuqive të mëdha, megjithëse televizionet shtetërore në vend thanë se 70 raketa u rrëzuan. Sulmi aleat padyshim që nuk i jep fund luftës së gjatë e të përgjakshme civile në Siri, por të paktën dërgon një mesazh se mbase perëndimi do të angazhohet disi më shumë për këtë qëllim.


AKTUALITET

10

E diel, 15 Prill 2018

Për burgjet, Prezenca e OSBE-së në Tiranë përgatiti një Raport Paraprak për situatën aktuale të ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizimit në burgje dhe në shërbimin e provës

N

ë total rreth 1.5 milionë njerëz janë të burgosur në Europë dhe më shumë se 600 mijë prej tyre janë në Rusi. Shqipëria sipas të dhënave, ka 5800 të burgosur që përbëjnë rreth 0.2% të popullsisë, e barabartë në normë me Poloninë dhe Sllovakinë. Në një studim të mëparshëm të Kombeve të Bashkuara, rezultonte se norma e lartë e të burgosurve ndikonte në ekonominë e një vendi prej kostove të mbajtjes së individëve në izolim, si dhe në kostot ekonomike të vetë individit pas daljes nga burgu (vështirësi për gjetje pune, mungesë socializimi etj.) Referuar përllogaritjeve të bëra në këtë raport, rezultonte se të burgosurit në Shqipëri përbëjnë 0.2 përqind të numrit të popullsisë. Plot 5800 persona ndodhen aktualisht të izoluar në qelitë e paraburgimeve apo të burgjeve në vend. Një nga raportet më të fundit të Organizatës Botërore të Burgjeve dhe Organizatës së Kombeve të Bashkuara, listoi Shqipërinë si vendin e parë në Ballkan për numrin e të burgosurve. Shifrat Duke llogaritur të gjitha shpenzimet e kërkuara, përfshi ushqimin, transportin, pagesat e punonjësve të policisë apo shërbime të tjera të nevojshme një i burgosur mashkull i kushton shtetit rreth 2 mijë lekë të rinj në ditë. Ndërsa një e burgosur femër kushton nga 5 mijë deri në 5 mijë

Fatura e “kripur” e mbajtjes në burg të 5800 personave, femrat më të “shtrenjta” FATURA “Një i burgosur mashkull i kushton shtetit rreth 2 mijë lekë të rinj në ditë. Ndërsa një e burgosur femër kushton nga 5 mijë deri në 5 mijë e 700 lekë në ditë”.

e 700 lekë në ditë. Diferenca e madhe e kostos mes dy sekseve vjen për shkak të specifikave të shërbimeve të nevojshme tek femrat. Të tilla janë shërbimet mjekësore për shtatzënat, apo nevojat për staf civil në raste e nënave me fëmijë nën 3-vjeç, që zgjedhin ta mbajnë foshnjën në burg. Kostoja shkon në rritje për të burgosurit e sëmurë, gati

6500 lekë në ditë. Shpenzimi më i madh i sistemit të burgjeve shkon për të miturit, mbajtja në qeli e të cilëve kushton 12 mijë lekë në ditë. Referuar shifrave, kostoja mesatare e një të burgosuri në Shqipëri varion nga 60 mijë deri në 360 mijë lekë në muaj për person, në një kohë që paga mesatare mujore në vend llogaritet në 45 mijë lekë.

BABRRU

DUKAGJIN

Kush po kërkon azil në Shqipëri? Në një kohë kur shqiptarët kanë shënuar rekord me kërkesat e azilit në Francë, Shqipëri po shihet si shpëtim nga lufta, e kjo nga populli sirian. Një pjesë e tyre kalojnë nëpër Shqipëri dhe si destinacion kanë vendet e BE-së. Rreth 100 siriane kanë kërkuar azil politik në Shqipëri. Ata nuk duan të kthehen në Siri dhe nuk janë informuar mbi zhvillimet e fundit atje. Më shumë se 100 shtetas sirian që kanë hyrë në Shqipëri ilegalisht kanë kërkuar azil, dhe janë akomoduar në Qendrën Kombëtare Pritëse të Azilkërkuesve në Babrru. Amiri është një 17-vjeçar sirian që ka emigruar së bashku me familjen për t’i shpëtuar luftës në vendin e tij. Ai ka kaluar disa shtete deri sa ka mbërritur në Shqipëri. “Unë jam nga Siria, nga Alepo, fillimisht kemi shkuar në Libi, më pas në Turqi. Nga Turqia në Greqi dhe më pas në Shqipëri. Këtu gjithçka është mirë, policia është mirë, në Gjirokastër grupe me familje siriane ndihmohen për t’u sjellë këtu me ushqime e gjithçka”, tha Amiri.

Policët e burgjeve Për burgjet, prezenca e OSBE-së në Tiranë përgatiti një raport paraprak për situatën aktuale të ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizimit në burgje dhe në shërbimin e provës, i cili do të shërbejë si bazë për Raportin e Vlerësimit të Nevojave në lidhje me këtë fenomen. “Pikësëpari, duam të ndihmojmë punonjësit

e burgjeve dhe të Shërbimit të Provës të identifikojnë ekstremistët dhe personat në rrezik. Më pas, na duhet të shohim se cilat nga praktikat më të mira multidisiplinare të identifikuara dhe zhvilluara në vende të tjera do të rrisnin qëndrueshmërinë personave të privuar nga liria ndaj influencimit ekstremist. Së fundi, duhet të gjejmë mënyra për të bërë për vete sa më shumë radikalë që të jetë e mundur”, tha ambasadori i OSBE-së në Tiranë, në konferencën “Parandalimi dhe lufta kundër ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizimit që çojnë në terrorizëm në institucionet e privimit të lirisë dhe shërbimit të provës në Shqipëri”, e mbajtur më 5 prill.

N

Policia në ndjekje të “kokave” të kanabisit

ë Dukagjin është instaluar truri i Policisë së Shtetit, në kërkim të “kokave” të trafikimit të lëndëve narkotike. Në orët e para të mëngjesit të së shtunës, u zhvillua një aksion antidrogë, ku u ndoq një grup personash të dyshuar për aktivitet kriminal në fushën e kanabisit. Sipas burimeve policore shtetasit në fjalë po udhëtonin me një automjet drejt Dukagjinit në rrugën Shkodër-Postribë e më pas kanë devijuar në segmentin e vjetër të Drishtit, për të kaluar në Shllak të bashkisë Vau-Dejës. Këtë rrugë ato e kanë menduar më të favorshme për t’i ikur postobllokut që policia ka në afërsi të Prekalit, por agjentët e policisë në rrugët operative kanë rënë në gjurmët e tyre.

Ato kanë zbuluar se shtetasit në fjalë synonin kalimin përmes urës së Telit në këmbë dhe në krahun tjetër do ti priste një makinë që do të merrte ngarkesat që ato kishin përgatitur për ti ngjitur në mal, kryesisht

dyshohet plehra kimikë dhe kubikë. Në vendngjarje kanë mbërritur drejtuesit më të lartë të policisë së Shkodres, të cilët bëjnë me dije se nuk do të ndalin aksionet në këtë zonë dhe kudo ku ka sinjalizime apo dyshime.


AKTUALITET

11

E diel, 15 Prill 2018

Përveç Belgjikës edhe shtetet anëtare të BE-së, si Gjermania, Franca, Suedia dhe Holanda, kanë pakënaqësi me rritjen e numrit të kërkesave për azil nga shqipëria

M

inistrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, në kuadër të punimeve të Ministerialit të Kopenhagenit ka zhvilluar një takim me ministrin holandez për Drejtësinë dhe Çështjet e Sigurisë, Ferdinand Grapperhaus. Në qendër të diskutimeve dypalëshe ishte çelja e negociatave për anëtarësimin e Shqipërinë në BE, progresi i dukshme që Shqipëria ka bërë në vitet e fundit në forcimin e shtetit ligjor, nëpërmjet reformës në drejtësi dhe luftën kundër krimit të organizuar. Ministrja Gjonaj shprehu vlerësimin për kontributin e Holandës në dizenjimin dhe tashmë në zbatimin e Reformës në Drejtësi, me angazhimin e ekspertëve dhe gjyqtarëve holandezë në strukturën e ONM. Ministri Grapperhaus shprehu mbështetjen e tij në procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE, si dhe gatishmërinë për të forcuar bashkëpunimin me Ministrinë e Drejtësisë dhe Ministrinë e Brendshme shqiptare. Takime të rëndësishme Ministrja Gjonaj ka zhvilluar edhe me ministren e Federale të Drejtësisë dhe Mbrojtjes së Konsumatorit të Gjermanisë, Katarina Barley dhe Ministrin e Drejtësisë së Danimarkës, Soren Pape Poulsen. Vizat Shqipëria çdo ditë e më shumë po citohet në raportet e huaja për dominon të kërkesave të azilit në vendet e BE-së. Pas Francës, aty ku shqiptarët u radhitën të parët përgjatë 2017, këtë herë zërin e kanë ngritur belgët. Media belege, “DE TIJD” në faqen e saj online shkruajti në fund të marsit, sesa problem është bërë për qeverinë e Belgjikës, ky

Lufta kundër krimit, Gjonaj takime në Holandë, Gjermani dhe Danimarkë DISKUTIMET “Në qendër të diskutimeve dypalëshe ishte çelja e negociatave për anëtarësimin e Shqipërinë në BE, progresi i dukshme që Shqipëria ka bërë në vitet e fundit në forcimin e shtetit ligjor, nëpërmjet reformës në drejtësi dhe luftën kundër krimit të organizuar”. trend në rritje i shqiptarëve që kërkojnë të përfitojnë statusin e azilantit, edhe pse vendi ynë sipas qeverisë është në kategorinë e vendeve të sigurt. Sipas të njëjtave burime, përveç Belgjikës edhe shtetet anëtare të BE-së, si Gjermania, Franca, Suedia dhe Holanda, kanë pakënaqësi me rritjen e numrit të kërkesave për

azil nga shqipëria. Holanda ka deklaruar disa herë për kufizim të Shqipërisë sa i takon lëvizjet së lirë, edhe Belgjika flet për frenim të lëvizjes së lirë. “Është një lojë ekuilibri me misionet e largimit dhe angazhimin për t’u kthyer”, thonë zëra të qeverisë belge. Britani Për herë të parë Londra ka te-

jkaluar Nju Jorkun sa i takon numrit të vrasjeve dhe për të kuptuar këtë “boom” të krimit një ligjvënës britanik e ka gjetur fajtorin. Deputeti David Lammy, i pyetur nga BBC se kush qëndron pas vrasjeve të shumta në kryeqytetin britanik drejton kryesisht gishtin nga mafia ruse, por përmend në

fjalën e tij edhe shqiptarët. “Nga deklaratat e policisë di që janë disa grupe të mëdha mafioze nga Europa Lindore. Shqiptarët përshembull, trafikojnë njerëz, trafikojnë drogë, trafikojnë armë”, u shpreh ai. Deputeti britanik u shpreh se policia nuk i ka burimet e nevojshme për t’u përballur me këto banda.

VLORË

MINATORI

FIER

Digjen makinat e policit të Delta Force

Tjetër viktimë në minierat e Bulqizës

Aksidenti me 3 të vdekur, zbardhen shkaqet

Tre automjete janë djegur gjatë natës të së shtunës, dy në qytetin e Vlorës dhe një në fshatin Bishan. Sipas të dhënave zyrtare dy prej mjeteve u është vënë flaka nga persona ende të paidentifikuar në lagjen e njohur Cole të Vlorës, rreth orës 01:45 të mëngjesit. Bëhet fjalë për një “BMVV X5” dhe për një Mercedes. Ndërkaq, një tjetër mjet ka marrë flakë në ecje e sipër në fshatin Bishan. Shkak për të dyshohet të ketë qenë një shkëndije elektrike. Dy makinat e djegura qëllimisht në lagjen Cole i përkasin punonjësit të policisë së Delta Force të Vlorës, Ermelind Abazi. Arsyet nuk dihen, teksa po hetohet dhe për shkak të detyrës. Policia po punon për gjetjen e autorëve të zjarrvënies së qëllimshme të dy automjeteve në lagjen Cole.

Minierat e Bulqizës vijojnë të marrin jetë njerëzish, teksa pasditen e së shtunës fatkeq ka qenë 37-vjeçari me inicialet A.SH. Minatori nga qyteti i Bulqizës ka gjetur vdekjen në zonën 41 të minierave të këtij qyteti, pas shpërthimit të minave që kishte montuar vetë. Policia u njoftua rreth orës 17:40 dhe mbërriti menjëherë në vendngjarje, ku po punon për zbardhjen e shkaqeve të incidentit fatal në këtë galeri. Paraprakisht raportohet se viktima ka qenë me detyrë minator dhe pasi ka mbushur vrimat me lëndë plasëse, ka ndodhur edhe një shpërthim i parakohshëm, duke i marrë jetën 37-vjeçarit.

Kthimi nga dasma u kthye në mort. Fisnik Murataj, Agustin Murataj si dhe shtetasja franceze, Nazia Aham ishin duke u kthyer nga dasma e vëllait të Fisnikut, kur makina tip ”Suzuk”, përfundoi në kanal mëngjesin e 9 prillit. Policia e Fierit zbardh shkaket e aksidentit në aksin Levan-Tepelenë. Drejtuesi i mjetit ishte përgjumësh dhe po udhëtonte me 150 km në orë. Ky është shkaku i ngjarjes së rëndë, sipas ekspertizës së grupit hetimor. Një shpejtësi shumë e madhe në një rrugë që lejohet vetëm me 80 km në orë nuk i ka dhënë mundësi shoferit të kontrollojë drejtimin duke u zhvendosur atë disa metra larg nga rruga kryesore.


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

SOCIALE

12

E diel, 15 PRILL 2018

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisëm vizitë në Kukës: Dublimi i urave në Rrugën e Kombit përfundon brenda vitit

Gjiknuri: Po negociojmë për tarifën e rrugës B

renda këtij viti, aksi që lidh Kukësin me Morinën, pjesë e Rrugës së Kombit do të jetë i përfunduar me urat e dubluara dhe elementët e sigurisë rrugore. Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri shoqëruar nga drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar Afrim Qendro inspektuan në Kukës kantierin e hapur në një prej urave të cilat po dublohen. Qendro sqaroi se tanimë janë programuar fondet dhe do të garantohet përmbyllja e dy kontratave të zvarritura prej vitesh e që kanë të bëjnë me përfundimin e 7 urave. Sipas tij, mos kryerja e investimit në kohë dhe defektet që e kanë shoqëruar në fazën e zbatimit, kanë shkaktuar tashmë mosrakordim të trupit të rrugës me urat dhe veprat e artit janë në disnivel. Për këtë shkak, ARRSH ka filluar procedurat për plotësim rakordim masash mbrojtëse dhe siguri rrugore në viaduktet e aksit KukësMorinë. Ndërhyrja zgjidh problem-

in e ndërtimit të rrugëve lidhëse të fshatit Pobreg me qëllim hyrje-daljen e mjeteve të kësaj zone në aksin Kukës-Morinë. Gjithashtu, për rritjen e sigurisë rrugore dhe qarkullimin e këmbësorëve në fshatrat e komunitetit anës segmentit Kukës-

Morinë, parashikohet vendosja e tre mbikalimeve. Ministri Gjiknuri tha se ky segment i autostradës u la i papërfunduar për shumë vite duke u kthyer në një burim aksidentesh. "Le të themi që brenda këtij viti, këtë pjesë të autostradës, pra nga Kukësi deri në kufi ta kemi plotësisht të përfunduar. Kjo është edhe për të dhënë një mesazh që qeveria shqiptare i ka kushtuar vëmendje shumë këtij aksi kaq të rëndësishëm rrugor. Një aks që ka marrë shumë para të shqiptarëve por fatkeqësisht nuk ka përfunduar. Ne duam që ta përfundojmë ashtu sikurse duam edhe ta mirëmbajmë këtë aset. Gjithë kjo iniciativë që u ndërmor edhe në lidhje me koncesionimin e kësaj rruge ka patur për qëllim mbarëvajtjen e kësaj infrastrukture, sinjalistikën e nevojshme, përforcimet e nevojshme që kjo autostradë, pra ky aset, të menaxhohet siç duhet, ndryshe ky aset me kaq vlerë, pak nga pak me vitet do të

humbiste", u shpreh Gjiknuri. Më tej, ministri Gjiknuri u ndal tek negociatat që po zhvillohen me koncesionarin dhe me komunitetet lokale të Qarkut të Kukësit për çësh-

tjen e tarifës së kalimit. "Jemi duke negociuar me koncesionarin por njëkohësisht duke u konsultuar edhe me popullatën për të gjetur një zgjidhje për një tarifë të reduktuar për banorët e këtyre zonave, sidomos për transportin publik dhe qytetarët

që e përdorim më shpesh rrugën Kukës-Tiranë. Nga ana tjetër, dua të them që kemi filluar edhe me evidentimin e të gjitha mjeteve që janë të targuara në Kukës. Jemi duke bërë krahasimet me banorët që janë pjesë e këtij komuniteti dhe që i zotërojnë këto mjete, në mënyrë që të trajtohet ajo fashë e njerëzve që preken nga ky koncesion dhe që jetojnë në Qarkun e Kukësit. Është një proces i filluar mirë dhe besoj brenda një periudhe shumë të shkurtër, përpara se të fillojë dhe njëherë funksionimi i pagesave të Toll-it, ne do të kemi një zgjidhje. Besoj do jetë shumë e pranueshme por njëkohësisht nuk cënon edhe efektivitetin e kontratës, nuk cënon mbarëvajtjen e kontratës për mirëmenaxhimin e kësaj rruge", nënvizoi Gjiknuri.

Agjencia e Zhvillimit Rural dhe anëtari i Këshillit Bashkiak, Agim Kraja i bashkohen aksionit për mbjelljen e pemëve

Veliaj: Deri në 22 prill do të mbjellim 122 mijë pemë K

ushdo që ka dëshirë të bëhet pjesë e fushatës së mbjelljes së pemëve në Tiranë, ka edhe një javë kohë për t'iu bashkua revolucionit të gjelbër. Në 22 Prill, në Ditën e Tokës, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, është shprehur se numri i pemëve të mbjella në kryeqytet do t'i kalojë 122 mijë. Pjesëmarrja e qytetarëve ka qenë shumë e madhe, e po aq i madh edhe numri i donatorëve që kanë kontribuar. Punonjës të Agjencisë së Zhvillimit

Rural dhe anëtari i Këshillit Bashkiak të Tiranës, Agim Kraja ishin qytetarët që iu bashkuan aksionit për shtimin e gjelbërimit në Parkun e Farkës, i cili po shndërrohet në një hapësirë tërheqëse për familjet dhe të rinjtë e kryeqytetit. "Jam shumë i lumtur që rrethohem nga dy miq të mirë që përfaqësojnë dy institucione shumë të rëndësishme të qytetit tonë, Agjencia e Zhvillimit Rajonal dhe Këshillin Bashkiak, një institucion që ka marrë vendime shumë të rëndësishme,

që i jep mundësi Bashkisë së Tiranës të zgjerojë parqet, hapësirat e gjelbra dhe të vendosim qytetin përpara bindjeve tona", u shpreh Veliaj. Ai deklaroi se në këtë ndërmarrje të madhe, kontributin më të rëndësishëm e kanë dhënë qytetarët. "Ndonjëherë ka njerëz që thonë: unë e bëj detyrën time të qytetit, punoj në një agjenci për qytetin, punoj në Këshillin Bashkiak për qytetin dhe kjo duhet të mjaftojë. Besoj që një qytetar i mirë është ai që shkon përtej minimumit të kërkuar dhe përtej

detyrës së vet. Deri në datën 22 Prill do të kapim 122 mijë pemë dhe më vjen mirë që për herë të parë bashkia ka rol minorancë, kur shumicën e punës e ka bërë qytetaria e Tiranës. Të gjithëve ju jam pafundësisht mirënjohës", shtoi ai. Anëtari i Këshillit Bashkiak të Tiranës, Agim Kraja tha se ky aksion i ka kaluar pritshmëritë dhe u shpreh optimist se deri më 22 prill do të arrihen të mbillen 122 mijë pemë të reja. "Në fillim të kësaj nisme, shumëkujt iu duk si një lojë, por kjo

gjë i kaloi pritshmëritë, kaloi mbi 100 mijë pemë, mbi atë që ka thënë kryetari në fillim dhe jam i bindur që do të kalojë edhe mbi 122 mijë. Sot këtë mbjellje pemësh e bëj si dhuratë për vajzën time, e cila do të zgjedhë Shqipërinë për të jetuar", deklaroi Kraja. Ndërsa, Drejtori i Përgjithshem i AZHR-2, Arben Skënderi, falenderoi kryebashkiakun Veliaj dhe apeloi që nisma e nisur për mbjelljen e fidanëve të rinj të përqafohet edhe nga institucionet e tjera.


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

REKLAME

13

E diel, 15 PRILL 2018


RUBRIKA SHQIPTARE DHE BARBARE Një rubrikë e re në “Koha Jonë” Studiuesi Gjet Ndoja vjen për lexuesit e "Koha Jonë" me një rubrikë të veçantë për trashëgiminë materiale e shpirtërore, historinë e kulturën e shqiptarëve, si dhe dëmet e shkatërrimet që ka pësuar gjatë shekujve deri në ditët tona. Në këtë rubrikë të përjavshme të titulluar “Shqiptarë dhe barbarë”, lexuesit do të njihen me fakte historike të panjohura më parë ose të anashkaluara nga historiografia e periudhës së diktaturës. Dokumente dhe dëshmi arkivore që hedhin dritë mbi periudha të errëta të historisë së Shqipërisë dhe synojnë të japin një pamje të qartë se çfarë përfaqëson identiteti shqiptar dhe si është transformuar apo ndikuar nga kulturat e tjetra. Gjatë veprimtaritë se saj shoqëria njerëzore le gjurmë të pashlyeshme të cilat ngelin ose zhduken. Evoluimi social dhe kulturor i ka detyruar njerëzit që të ndërtojnë banesat e tyre herë në fusha, herë në male, kjo në përputhje me kontekstin që kanë pasur njerëzit jo vetëm për të banuar, por edhe për tu mbrojtur nga rreziqet që i vinin nga jashtë. Po kështu njerëzit, për nevojat e tyre shpirtërore duke besuar në një perëndi apo në një tjetër kanë ndërtuar objektet e kultit për të cilat dëgjojnë dhe frymëzohen nga predikimet e klerikëve dhe misionarëve sipas feve apo religjoneve që ato kanë. Kështu u ndërtuan edhe në vendin tonë, në periudha të ndryshme historike banesa, qendra banimi, qytete, kala dhe kështjella që nga antikiteti dhe deri në ditët tona. Po ashtu, njerëzit që në antikitet e deri në kohet moderne kanë prodhuar vegla e instrumente për veprimtari prodhuese, ndërtuese (vegla pune), artistike (instrumente), luftarake (armë) etj. Gjithë kjo "botë materiale" dhe "shpirtërore", produkt i veprimtarisë së njeriut në Ballkanin Perendimor përben bazën e qytetërimit të popullit shqiptar, qytetërim i cili është përballur në mënyrë të pandërprerë gjatë gjithë historisë me pasoja shkatërrimtare nga dyndjet dhe pushtimet barbare, kryesisht prej Lindjes... Ky ballafaqim qytetërimor mes shqiptarëve (vendalinjëve të Ballkanit) dhe barbarëve, solli pasoja të asimilimit të ndërsjelltë, duke ndikuar shpesh edhe mënyrën e jetesës, zakonet, frymën dhe ideologjinë etnike e nacionale te tyre. Objektivi i gjithë kësaj tematike do të jetë rubrika jonë e re që do të na e sjellë studiuesi Gjet Ndoji, ish-drejtori i Përgjithshëm i Arkivave duke trajtuar tema të ndryshme dhe detaje qe zbërthejnë këtë histori. Rubrika do te jetë e përjavshme në "Koha Jonë"

14

E diel, 15 PRILL 2018

Qytetërimi Iliro- Arbnor -Shqiptar përballet prej gati 1400 vitesh me Orientin barbar

Nga Gjet Ndoj Procesi i shkatërrimit dhe i asimilimit të Qytetërimit Iliro- Arbnor- Shqiptar është një proces i nisur të paktën që para 1400 vitesh nga invadimet barbare sllave, turko aziatike etj, dhe vazhdon duke mos ndalur edhe në ditët tona. Gjatë gjithë kësaj historie janë lehtësisht të evidentueshëm shkatërrimi i qyteteve kalave antike ilire, kështjellave mesjetare, kishave, kullave, dërtesave antike, nga ana tjetër ndërtimi i objekteve të banimit dhe ato të kultit me frymë, me funksion dhe stil tjetër. Ky proces shkatërrues i trashëgimisë materiale e shpirtërore ka kaluar në disa faza, i orientuar në disa drejtime, të cilat në mënyrë të përgjithshme dhe shumë të përmbledhur janë: I- Faza e sundimit bizantin Veçanërisht nga shekulli VII deri ne shek XIII (periudha e shthurjes dhe e kalbëzimit te Perandorisë Bizantine), përkon me dyndjet sllavo- bullgare në fillim dhe me vonë me dyndjet e sllavëve të jugut (serbët, malazezët, kroatët etj). Që në fillim fisnikëria bizantine ndoqi politikë toleruese ndaj invazionit barbaro sllav duke lejuar edhe në trojet e Ilirisë, veçanërisht në luginat e sipërme dhe të mesme të lumenjve: Vjosë (deri në bregdet), Osum e Devoll, Shkumbin, më pak ne Mat, Drin etj. Gjurmët e këtij invazioni kanë ardhur deri në ditët tona dhe mund të idendifikohen nëpërmjet toponimeve sllave të këtyre trevave, si p.sh: Bilisht, Bozhgrad, Pogradec, Selcë, Pustec, Opar, Skrapar, Gradec, Çorovodë, Bogovë, Poliçan, Mezhgoran, Kuçovë, Belgrad (Berati), Selenice, No-

vosejë, Gramsh, Librazhd, Gollobordë, Junik, Domozdovë, Pishkash, Vajkal, Bozhiq, Bushkash, Stojan, Zerqan, Gjoricë, Skavice, Shishtavec, Novosele, Koritnik, Tetovë, Kërçovë, Kumanovë, Zapod, Deçan, Kosovë, Podgoricë, Vladimir, etj. Për më shumë se 5 shekuj (nga shek VII deri në fund të shek. XII), barbarët sllavë jo vetëm u ngulen në territoret iliro-arbnore duke trysnuar dhe zhvendosur jo rrallë banorët që jetonin në trojet e tyre etnike, por ndikuan drejtpërdrejtë në shkatërrimin e strukturave ndërtimore, duke rrënuar e shkatërruar kështjella e kala, madje dhe qytete të tera antike Ilire. Ndërtimet e shtëpive dhe e fshatrave të shumta u bënë duke prishur e zhdukur ndërtimet antike. Kështu u rrënuan qytetet antike të Xibrit, të Pelionit (Selcë e Poshtme), Dimali, Bylysi, Antipatrea, Amantia, Butrinti, Foinike, Adrianopol, Orikumi, Apolonia, pjesërisht Dyrrahu, Teranda, Ulpjana, Nishi, Uskana, pjesërisht Drivasti, etj. Në tërësinë e tij ishte një proces që pothuajse shkatërroi qytetet dhe kalatë ilire, bashke me to trashëgiminë më të rëndësishme dhe shume evidente të Qytetërimit Ilir. II-Faza e Lindjes dhe lulëzimit të Principatave Arbnore Mesjetare (shek. XII- XV) Përgjatë rreth tre shekujsh, lindën dhe u zhvilluan principatat Arbnore si: Principata e Arbërit, Balshajve, Blinishtët, Spanët, Dukagjinët, Kastriotët, Topiajt, Gropajt, Shpatajt e Zenebishët, Muzaka, Aranitët etj. Nëse shtresa më në thellësi

e THEMELEVE TE BOTES ILIRO- ARBNORE- SHQIPTARE i përket periudhës nga Shek XII para Kr. deri ne shek. V mbas Kr. (Kultura Pellazgo- Ilire), periudha nga shek XII deri në shek. XV është koha e shtresës së dytë të madhe (kultura e Arbrit) e vendosur dhe e lidhur mirë me shtresën e parë të të njëjtit themel. Mbi këto themele tipikisht pjesë e Qytetërimit Europian, gjatë shekujve XII-XV nisi të ndërtohej “NGREHINA JONË”, këtu ne brigjet perëndimore te Gadishullit Ilirik (në kohen e pushtimit Osman e mori emrin Ballkan). Procesi i ndërtimit të kësaj “Ngrehine” përfshin procesin e shtetëformimit (Principatat Arbnore Mesjetare) dhe bashkë me të merr formë Fisnikëria e vendit, ndërtohen Kështjella e qendra banimi. Rriten si asnjëherë më parë (që në periudhën Iliro- Romake), shkëmbimet ekonomike- tregtare, politike, diplomatike, kulturore etj, me Republikën e Venedikut, Raguzës, Mbretërinë e Napolit, Vatikanin, dhe nëpërmjet tyre Arbëria lidhej me Europën. Në këtë kohë të “artë” Fisnikëria Arbnore luante rol shumë aktiv në rritjen e këtij komunikimi te gjithanshëm mes Perëndimit e Lindjes Europiane, deri në Rumani, “Bizantin e mbetur” e deri në Rusinë Jugore. Për nga niveli social-politik ekonomik e ushtarak kjo fisnikëri nuk ngelte mbrapa fisnikërisë europiane. Kisha dhe feja e krishterë, si kudo në Europën Mesjetare, fillojnë të luajnë një rol përcaktues në jetën politike, shtetërore e diplomatike, sociale, kulturore e qytetërimore të Botës Arbënore Mesjetare, të paktën që nga shekulli XII deri në fundin e shekullin XV. Pikërisht gjatë kësaj periudhe ndërtohen kishat kryesore në të gjithë trojet etnike të arbëreshëve, nga Tivari në (Veri) në Prevezë në (jug) e nga Shkupi në (lindje) në Durrësi (perëndim). III- Në periudhë e sundimit Osman (nga fundi shek XV deri ne v. 1912), u vendos regjimi Feudal Ushtarak, me fryme e ideologji Arabo- Aziatike Kjo është periudha e procesit të deeuropianizimit të Botës Arbnore Shqiptare dhe e ndërprerjes së marrëdhënieve politike, ekonomike, shoqërore e kulturore me Europën ku ndodhen disa fenomene me pasoja shkatërruese si: 1-Genocidi masiv gjatë periudhës së “okupimit të rreptë” që zgjati rreth 70 vite (nga viti 1479 deri në vitin 1550). Gjate kësaj kohe u shtyp me zjarr e me hekur rezistenca për liri e arbëreshëve, duke shkaktuar vrasjen e dhjetëra (Vijon në faqen 15)


RUBRIKA SHQIPTARE DHE BARBARE (Vijon nga faqja 14)

mijërave vetë. 2-Për shkak të shfarosjes masive të popullsisë u provokua një eksod masiv duke përfshirë në radhe të parë aristokracinë arbnore dhe intelektuale e klerikë të ndritur, drejt Napolit, Dalmacisë, Venedikut, Padovës, deri në Spanjë, France, etj. Kjo dyndje biblike e arbëresheve bashkë me elitën e tyre krijoj boshllëk të pazëvendësueshëm, ndërsa në vendet ku mbërritën ata shkëlqyen duke dhënë mësim në universitetet më të famshme të Europës, duke spikatur në drejtim të fushatave luftarake, në art, etj. 3- Pas kësaj zbrazje të Arbërisë nga popullsia e saj, Perandoria u kujdes për “mbushjen” me kolonë që vinin nga Persia, Anadolli, (Konja), Egjipti, etj. Vendosja e kolonëve; zejtarë, ushtarakë, administratorë dhe e familjeve të tyre, duke sjellë njeherazi dhe kulturën e zakonin islamo -aziatik, ndodhi kryesisht në disa qendra politiko- administrative si: në Gjinokastër, Janinë, Berat, Elbasan, Kavajë, Tirane, Krujë, Shkoder, Prizren, Shkup, Gjakove, Manastir etj. 4-Reforma e Timarit në hapësirën tonë europiane, vulosi ne pjesën më të madhe në trojet etnike Arbënore-Shqiptare sundimin osman me karakter feudalushtarak. Kjo reforme kishte dy ane të medaljes: A- Procesi i osmanizmit, i cili nënkuptonte dhënien e pronave dhe të ofiqeve të tjera personave e familjeve në bazë të kontributit në fushatat ushtarake e pushtuese të Perandorisë Osmane. Ky proces solli për krijimin e aristokracisë së re osmane (timarlitë, pashallarët dhe feudalë të tjerë më të vegjël), në vend të aristokracisë arbnore që tashmë nuk ekzistonte në Ballkanin Perëndimor. B- Procesi i islamizimit synonte konvertimin e fesë nga e krishterë në muhamedane. Kjo realizohej duke përdor të gjitha format dhe mjetet. Në fillim feja islame depërtoi bashke me kolonët, ndërsa më vonë, deri ne shekullin e XX, ndodhi procesi i islamizimit të popullsisë tonë europiane të krishterë. Gjatë këtij procesi, në shekullin XVI e në vazhdim ndeshim në fenomenin e ndërtimit te xhamive (kryesisht në qytete). Gjithsesi mbeten disa treva të krishtera si: Kelmendi, Malësia e Madhe, Rrethinat e Gjakovës, Deçanit, Pejës, Klinës, Vitisë, Dukagjini, 7 Bajrakët e Pukës (Iballës), Kelmendi, Tivari, Mirdita, Lura, Zadrima, Kurbini, Ishmi, Shpati, Himara e Suli, Zagoria e Lunxhëria, etj. 5- Bashkë me procesin e osmanizmit dhe të islamizimit të vendit ndodhi procesi i ndërtimit të objekteve muhamedane të kultit (xhamive dhe të teqeve). Nga ana tjetër, u shkatërruan e u dogjën qindra kisha, ndërsa pjesa më e madhe duke humbur përdorimin për rrjedhojë dhe përkujdesje në ndaj tyre, degraduan dhe u rrënuan gradualisht. Kjo situate katastrofike e shkatërrimit barbar të institucioneve kishtare (katolike dhe më pak ortodokse), vihet re në të gjithë trevat shqiptare të islamizuara dhe është qartësisht e shprehur kudo, pranë varrezave të vjetra (rrënoja të kishave, si dhe nga toponimet e kishave), që janë me qindra e mijëra në këto hapësira, më tepër në Shqipërinë e Mesme, në Veri dhe Dardani (Kosovë e Maqedoni), por dhe në Jug kudo. Përveç shkatërrimit të kishave katolike për shkak të pushtimit osman, një fenomen shkatërrues i tyre kishte ndodhur dhe për shkak të trys-

nisë dhe invadimit sllavo-bizantin, veçanërisht në Deçan, Pejë, Gjakovë, Prizren, Maqedoninë Perendimore, Mal të Zi dhe më pak në Shqipërinë e Mesme e të Jugut, në hapësirat etnike arbnore në Greqi etj. Është i vërtetuar shkatërrimi i kishave katolike dhe ndërtimi në ato themele i kishave ortodokse (në kohë të ndryshme historike). 6- Një rrethanë tjetër që ka të bëjë me shkatërrimin barbar të trashëgimisë kulturore të shqiptarëve etnikë, lidhet me shkatërrimin e dhjetëra kështjellave mesjetare. Pas pushtimit, administrata dhe qeverisja pushtuese osmane u vendos në kala fushore, pasi duke qenë një shtet që sundonte pa rivalitetin e ndonjë shteti tjetër, nuk kishte arsye e nevojë të vendosej në kështjellat kryesisht malore nga ku ushtronin pushtetin e tyre princat dhe fisnikët e Arbërisë. Kjo konjukturë solli ndërtimin e kalave e qyteteve fushore dhe riparimin e rindërtimin e kalave ekzistuese fushore si: Elbasani, Tirana, Peqini, Kavaja, Shkodra, Gjakova, Paleokastra, Shkupi, Manastiri, Prizreni, Ferizaj, Janina, Konica, Libohova etj. Kështu ngelen jashtë përdorimit kështjellat, kryesisht në zonat kodrinore e malore të hapësirës shqiptare e për pasojë u bënë objekte prej të cilave merreshin gurë e materiale ndërtimi për shtëpi e objekte të reja, duke i shkatërruar plotësisht ose pjesërisht ato. IV- Periudha e pas Pavarësisë Shqipërisë (1912 deri në vitet 1990) Lëngata dhe “infeksioni aziatik” tek “vendalinjtë” e Ballkanit (shqiptarët) ishte ngulur thellë në trupin dhe në shpirtin e tyre. Kjo na vonoj aq shumë sa kur u kujtuan shqiptaret për pavarësi, Turqia, armiku 500 vjeçar i tyre s’kishte më fuqi të qëndronte dhe pothuajse “nuk ishte më ushtarakisht” në Ballkanin Perëndimor. Ndërsa shfaqej armiku i para gati 700 viteve, sllavët e jugut (Serbet e Malazezët). Gjithsesi në 28 Nëntor 1912, shqiptarët me ndihmën e Austrisë dhe të Europës e SHBA, krijuan një realitet shtetëror në hapësirë mjaft të tkurrur, në raport me hapësirën dhe territoret etnike ku ata jetonin. Pjesën më të madhe e pushtuan sllavët (serbët, malazezët e maqedonët) dhe greket. Në vitin 1999, me ndërhyrjen ushtarake të SHBA, çlirohet një pjese e rëndësishme e trojeve të pushtuara nga Serbia (Kosova dhe pjesërisht fitohen të drejta etnike të shqiptarëve në Maqedoni). a-Duhet të pranojmë se që në momentet e para të Shqipërisë së pavarur nga Turqia, shqiptarët demonstrojnë vështirësi serioze për tu përshtatur me qytetërimin perëndimor, për “tu kthyer në shtëpinë e tyre të parë” në Europë. Që në fillim (1913), ngritën krye shqiptaret me frymëzim muhamedan e sulltanist të drejtuar nga Haxhi Qamilit kundër Princ Vidit dhe ndikimit politik e kulturor europian në Shqipëri. Gjatë veprimeve kryengritese u dogjën shtëpi, kisha të krishtera, flamuj kombëtar kuq e zi, pasuri publike e private. Ishte një kryengritje tipike barbare- konservatore, ku demonstrohej qartë fryma e tyre antieuropiane dhe pro islamike, aziatike e sulltaniste. Përpjekjet e shqiptarëve etnikë te ndihmuar nga Europa dështuan përballë shqiptarëve me fryme orientale aziatike. b- Pas Luftës se Parë Botërore, kryeministri me Turhan Pashë Përmetin e disa pjesëtarë të Qeverisë së kryesuar nga

15

E diel, 15 PRILL 2018 Suleman Delvina nuk dinin as të shkruanin e të flisnin shqip (flisnin turqisht). Ndërsa edhe në “Periudhën e Zogut”, (1924-1939), megjithë përpjekjet e Mbretit për ti ngjare Europës nuk arriti dot ta shkëpusë Shqipërinë nga fryma dhe zakoni oriental i saj. Gjithsesi marrëdhëniet me Europen njohën nivel të lartë politik, diplomatik, ekonomik, kulturor , etj. Gjurmët e kësaj marrëdhënie shprehen në fushën e ndërtimit të qyteteve, urave, rrugëve, kryesisht me arkitekture italiane. Përveç ndikimit të perëndimit edhe gjatë kësaj periudhe nuk munguan ndërtime qendrash të reja banimi, duke u mbivendosur në rrënojat antike të qyteteve si në Durrës, Elbasan, Lezhë etj. c- Në periudhës ë Shtetit Komunist (1944-1991), ndodhemi si zakonisht në një proces “ndërtimi mbi gërmadha”. U ndërtua pjesa më e madhe e Durrësit mbi gërmadhat e qytetit antik me hijerëndë të Adriatikut, Durrahut, duke e mbytur në pallate e beton, pothuajse 90% të sipërfaqes se tij. Po kështu, u dëmtuan objekte me rëndësi në qendrën e Tiranës (kisha katolike, në themelet e se cilës u ndërtua Hotel Peza, u shkatërrua kisha ortodokse etj,), Shkodrës, Elbasanit, Lezhës, Vlorës, Korçës etj. Po gjatë kësaj periudhe u shkatërruan masivisht objekte të kultit (më së shumti kisha katolike, me pak kisha ortodokse dhe pothuajse fare xhami). Po ashtu, u shemben dhe objekte, rezidenca të familjeve të mëdha si në Tiranë, Qafë Shtame, Orosh, Shkodër etj, objekte të cilat ishin pjesë e trashëgimisë kulturore, sepse mbartnin pjesë të rëndësishme të historisë së Shqipërisë. Në trojet etnike jashtë Shqipërisë shtetërore, si Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi dhe në Greqi, pushteti osman u zëvendësua nga pushtuesit sllavo- grek. Që në fund të vitit 1912 dhe gjatë Luftës së Parë, por dhe në fund të Luftës Dytë Botërore, deri në fundin e shek. XX (vitin 1999) pushtuesit ushtruan gjenocid, depërtim të popullsisë shqiptare jashtë trojeve të tyre, si dhe vendosje e kolonëve serbë, maqedonas, malazezë e grekë) ne territoret tona etnike. Ndërkohë në këto territore u zëvendësuan kisha katolike me ato ortodokse, etj. Kështu ka mbi 100 vjet që gjithsesi shqiptarët jetojnë mes pavarësisë e pushtimit, duke u qeverisur nga shqipfolës- misionarë të shteteve që nuk duan dhe punojnë që të mos bëhet Shqipëria. V- Rënia e komunizmit Rënia e Perandorisë Komuniste (1990), solli kushtet për fitoren e lirisë dhe të demokracisë së shqiptarëve. Gjithsesi edhe këtë herë shqiptarët, si në kohen e shembjes së Perandorisë Osmane u zgjuan më vonë për të përfituar nga epoka e re e lirisë. Një proces ku shënjohet qartë egoizmi dhe abuzimi i skajshëm me lirinë dhe fare pak përkushtim për të përfituar nga avantazhet që na jep liria dhe demokracia perëndimore. Në vend të ndërtimit të ekonomisë dhe institucioneve publike europiane, orjenti përsëri gjeti të çara të mëdha për të na “pushtuar” me institucionet e tyre shpirtërore dhe që vazhdojnë të investojnë si ekonomikisht, kulturualisht, politikisht etj. a-Që në fillim të viteve ‘90 u ndërtuan me qindra xhami, në shumicën dërrmuese të tyre në vende ku s’kishte besimtarë për ti frekuentuar ato. Madje pati përpjekje për të ndërtuar xhami edhe në Mirditën e banuar tërësisht nga një popullsi katolike, një treve unike

anti turke në Ballkanin Perëndimor. Po në këtë periudhë investohet nga shteti turk, por dhe nga fondacione të shumta islamike për hapjen e shkollave të mesme dhe të larta në gjuhen turke e arabe, duke promovuar e ngulitur tek rinia shqiptare kulturën dhe ideologjinë aziatike. Kohët e fundit qeveria erdoganiste turke e ka shprehur qarte ambicien e saj për neotomanizmin e Ballkanit, ku shqiptaret janë prioritet. b- Natyrisht, suksesi i qeverise turke gjatë këtyre viteve është evident edhe në investimet publike, si në ndërtimin e arterieve kryesore rrugore ( Rrugën e Kombit, nga Rrësheni deri në Prishtinë, ka blere hidrocentralet e Ulzës, Shkopetit, Bistrica 1 e Bistrica 2, ka ndërtuar e po ndërton me koncesion hidrocentrale të tjera, ka blerë të vetmen vepër metalurgjike në Elbasan, po shfrytëzon zonën me të pasur mineral-mbajtëse në Munellë të Mirditës etj. Së fundmi Kryeministri Rama paralajmëroi dhënien me koncesion të ndërtimit të një Aeroporti në Vlorë. Si konkluzion për periudhën pas viteve ‘90, elita politike gjatë qeverisjes, përveç një administrimi ekstremisht të dobët të resurseve ekonomike e turistike, ka dëmtuar rëndë trashëgiminë kulturore e historike të shqiptareve, nganjëherë duke ua kaluar në ketë aspekt edhe pushtuesve shekullore. Shembujt për fatin e keq gjenden rëndom kudo, në qytetet dhe në gjithë territorin e republikës tonë. Durrësi është shembulli me tipik i shkatërrimit dhe i varrosjes së dëshmive më spetakolare të Qytetërimit Antik Ilir, njëherësh i qytetërimit të Botës Antike. Është qytet të cilin nuk e kursen edhe “barbaria e shqipfolësve” të kohëve moderne. Betonizimi dhe mbytja e qytetit antik vazhdoi në kohën e Mbretërisë Zogiste, më shumë në periudhën komuniste dhe akoma më tepër në ketë periudhe tranzicioni gati 28- vjeçar në kohën ton. Po kështu, dëmtohet me tej Qendra Historike e Tiranes duke ndërtuar Kulla (kullat binjake, kulla në Stadiumin Kombëtar, së fundmi kullat në vendin ku është sot një nga ndërtesat, pjesë e ansamblit të ndërtimeve të një arkitekture italiane etj). Së fundmi (jo nga rëndësia), pjesë themelore e trashëgimisë kulturore të shqiptarëve janë fondet dokumentare, si pjesë e “Fondit Kombëtar Arkivor”. Edhe arkivat, si në Republikën e Shqipërisë, apo dhe në Kosovë, Mal të Zi etj, kanë pësuar në kohë të ndryshme dëmtime që përfaqësojnë në vetvete dëmtime serioze të Memories Kombëtare të Kombit Shqiptar. Një aspekt i një reforme që ka përfshire Arkivat Shqiptare kohët e fundit, rrezikon të jetë pjesë e kësaj historie, që do të sillte pasoja të pariparueshme te Fondit Kombëtar Arkivor. Deri kur shqiptarëve do t’u zihet fryma nga orienti, duke vijuar pa pushim dëmtimin dhe shkatërrimin barbar të trashëgimisë materiale e shpirtërore të shqiptarëve? Shënim: Idetë e shprehura më sipër janë një konsideratë e përgjithshme e një procesi të gjatë asimilues e deeuropianizues që i ka ndodhur “Qytetërimit Iliro-arbnor- shqiptar” prej Barbarisë Lindore (nga shekulli VII deri në ditët tona). Në artikujt në vijim, sipas pjesëve dhe aspekteve që paraqitëm, do të detajojmë gjithë këtë proces duke hedhur drite me fakte e detaje akoma më të plota për secilën periudhë e drejtim. ndoj.gjet@yahoo.com


AKTUALITET

G

16

E diel, 15 Prill 2018

Asnjëri prej tyre nuk ka folur në seancën që u zhvillua me dyer të mbyllura. Mësohet se grabitësit janë identifikuar nga kamerat e sigurisë dhe tabulatet telefonike

jykata e Fierit ka lënë në burg dy autorët që realizuan grabitjen e 100 milionë lekëve një vit më parë në fshatin Levan tek Xhemal Kalemajt. Grabitja ka ndodhur një vit më parë, por dy personat u ndaluan më 11 prill të këtij viti. Gjykata e Fierit dha masën e arrestit me burg për Renaldo Latifin, 22-vjeç, dhe Xhuljan Muçën, 24-vjeç. Asnjëri prej tyre nuk ka folur në seancën që u zhvillua me dyer të mbyllura. Mësohet se grabitësit janë identifikuar nga kamerat e sigurisë dhe tabulatet telefonike. Por ajo që tradhtoi të rinjtë, është “jeta e luksit’’ e cila i nxorri hapur dy të akuzuarit për vjedhjen e një “Benzi” dhe 100 milionë lekëve 1 vit më parë në Levan të Fierit. Ato kanë blerë sende të shtrenjta dhe kanë bërë jetë luksi edhe pse të papunë, deri sa kanë rënë në pranga. Policia e Fierit ka mbledhur prova të pakundërshtueshme për fajësinë e dy të rinjëve. Gjyqtarja e çështjes Matilda Shalla ka vendosur të lërë në fuqi masën e sigurisë të caktuar me datë 11.04.2018 “Arrest me burg” pa afat për veprën penale “Vjedhje e kryer në bashkëpunim”. Grabitja Kanë qenë pamjet e një kamere sigurie që kanë çuar në identifikimin e një prej dy të rinjve të arrestuar si

“Jeta e luksit”, në burg të rinjtë që vodhën 100 mln lekë në Fier GRABITJA “Nga hetimet është arritur të sigurohen prova se të rinjtë kanë kryer vjedhjen e “Benzit” dhe 10 milionë lekëve të reja të Xhemal Kalemajt”.

“PASHA” “Ato kanë blerë sende të shtrenjta dhe kanë bërë jetë luksi edhe pse të papunë, deri sa kanë rënë në pranga”.

autorë të dyshuar të vjedhjes së një autoveture tip ‘’Benz” dhe 10 milionë lekëve të reja. Një prej të arrestuarve, Renaldo Latifi 22-vjeç nga Levani i Fierit, është kapur nga kamera e sigurisë së një objekti, teksa ecte pranë vendit të ngjarjes, me në çelës të ngjashëm me atë të Benz-it të vjedhur. Nga vëzhgimet e pamjeve filimike është konstatuar se rreth orës 07:29 minuta me orën e kameras,

ka kaluar Latifi në drejtim të vendit të ngjarjes ku në anë të rrugës ka qenë parkuar makina e Xhemal Kalemaj. Nga tabulatët telefonike, ka rezultuar se i ndaluari Xhuljano Muça, më datë 29.05.2017 paradite ka qënë në Levan e në Panaja të Vlorës dhe jo në Vlorë, ashtu siç ka deklaruar. Latifi rezulton të ketë qenë gjatë gjithë datës 29.05.2017 në fshatin Levan. Nga hetimet ka rezultuar se

POLICIA

EKZEKUTIMI

‘’Tërbim’’ në rrugët e Tiranës, pezullohen 15 patenta P

Duket se të rinjtë janë tërbuar në fundjavë. Vetëm natën e të premtes policia e Tiranës ka pezulluar plot 28 patenta në kryeqytet. Sipas burimeve zyrtare gjysma e tyre janë për shpejtësi të rrezikshme për përdoruesit e rrugës, shpejtësi që në radar është regjistruar plot 173 km/h. “Gjatë orëve të mbrëmjes së djeshme dhe orëve të para të mëngjesit të sotëm janë pezulluar 15 Leje Drejtimi për shpejtësi të rrezikshme për përdoruesit e rrugës, 13 Leje Drejtimi për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit”, thuhet në njoftimin e policisë së Tiranës. Katër persona janë arrestuar për shkak se drejtonin mjetet e tyre në gjendje të dehur, mes tyre dhe një shofere 37-vjeçare. Policia Rrugore e Tiranës apelon për respektim të rregullave të qarkullimit rrugor duke kontribuar në rritjen e sigurisë së jetës në rrugë.

Muçaj është bashkëpunëtor i Latifit. Ky i fundit është kamarier në lokalin e Muçës. Dëshmitë Nga hetimet me metoda speciale dhe përgjimet ambientale e telefonike është arritur të sigurohen prova se dy të rinjtë kanë kryer vjedhjen e “Benzit” dhe 10 milionë lekëve të reja të Xhemal Kalemajt. Të dy të rinjtë kanë dhënë versione të ndryshme rreth vepri-

meve të tyre ditën e ngjarjes. Ndërsa Xhuliano Muça ka pretenduar se ka qënë së bashku me Renaldo Latifin të cilin e ka transportuar me mjetin e tij, Renaldo Latifi ka deklaruar se ka qenë në vendin e ngjarjes dhe është largua me autobus në drejtim të qytetit të Vlorës. Për këta shtetas, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Fier me vendimin e datës 11.04.2018, ka vendosur masën e sigurisë “Arrest me burg” për veprën penale “Vjedhje” e kryer në bashkëpunim, parashikuar nga Neni 134/3 i Kodit.

Gjuzi nuk ishte vetëm kur vrau Majollarin

ër vrasjen e Mario Majollari, policia vijon të ndjekë pistën e gjakëmarrjes si dhe ka shpallur në kërkim Kastriot Gjuzin. Burime nga policia, bëjnë me dije se pas vrasjes policia ka kryer kontrolle në disa banesa në kryeqytet ku dyshohej se fshihej Gjuzi, por këto kontrolle nuk kanë dhënë rezultat. Po ashtu për autoritetet mbetet ende mister personi që bashkëpunoi me Gjuzin në këtë vrasje, pasi policia është e bindur se autori nuk ishte vetëm në momentin e krimit të rëndë. Grupi hetimor në bazë të informacioneve të grumbulluara në rruge operative ka përpiluar një listë me emrat e presonave të dyshuar si bashkëpunëtore. Ata janë të afërm, miq dhe persona

të lidhur me Kastriot Gjuzin, të shpallur në kërkim si autor i vrasjes. Këta persona po verifikohen nga policia për të parë nëse janë të impikuar. 20-vjeçari Marjo Majollari u vra më 10 prill

pranë banesës së tij nga Kastriot Gjuzi. Policia këtë vrasje e konsideroi për motive gjakmarrje pasi 18 vite më parë babai i Marjo Majollarit kishte vrarë të vëllain e Kastriot Gjuzin.


KURESHTI

17

E diel, 15 PRILL 2018

Pse dhembin plagët e operacionit në kohë të vrenjtur Shenja që ngelet pas lindjes me operacion mund të shkaktojë probleme tek nëna edhe kohë më pas. Ajo është një shenjë që i kujton emocionet e një momenti të bukur, momentin që ka sjellë në jetë fëmijën e saj, por nuk janë të pakta nënat që ankohen edhe për dhimbje kur temperaturat fillojnë të ulen. Nuk bëhet fjalë për dhimbjet e momenteve të para pas lindjes pasi ato gjithsesi qetësohen me medikamente. Përse shfaqen këto dhimbje tek plaga? Edhe pse duket si e pamundur, ekspertët kanë provuar se kjo gjë është e vërtetë dhe ndodh pasi trupi ynë i përgjigjet uljes së temperaturave duke shkaktuar një pickim tek shenja e operacionit të lindjes dhe operacioneve të tjerë në përgjithsësi. Kjo ndodh pasi lëkura në atë zonë është tepër delikate ndaj të ftohtit dhe rritjes së përqendrimit të lagështirës. Njësoj si edhe

Amerikani Richard Wol, 47 vjeçar, nga Vernoni i New Jersey, ka fituar lotarinë prej 533 milionë dollarësh, në barazimin e marsit të "Mega Millions". Ky është fituesi më i madh i kësaj lotarie i të gjitha kohërave në New Jersey. Sipas AP-së, fillimisht ai nuk u besonte syve të tij dhe kur nëna e tij e thirri për ta informuar se një zotëri kishte fituar çmim e parë nga vendi i tij, ai tha "nuk jam unë".

frakturat, plaga e operacionit konsiderohet si një lloj traume për organizmin edhe kjo është një pasojë. Në lidhje me perceptimin e dhimbjes tek plaga në rast të përkeqësimit të motit është folur që në kohën e Hipokratit dhe studiuesit ende janë duke punuar për të gjetur

një shkak edhe më subjektiv në lidhje me këtë. Gjithashtu mund të themi se ka disa persona që janë tepër të ndjeshëm ndaj ndryshimit të kohës dhe trupi i tyre përgjigjet duke krijuar dhimbje në zona të ndryshme të trupit duke përfshirë edhe shenjën e operacionit.

Afrikë e Jugut, babai hedh nga çatia të bijën 1 vjeç në formë proteste Një afrikano-jugor 38-vjeçar akuzohet për "tentativë vrasjeje", pasi hodhi të bijën 1 vjeçare nga çatia e një prej

Amerikani fiton lotarinë prej 533 milionë dollarësh

barakave të ndërtuara ilegalisht, të cilat qeveria do t'i shembë. Ngjarja ndodhi në qytetin e Kuaduesi, në Porth

Elisabeth, në bregun lindor të Afrikës së Jugut. Vogëlushja, e cila shpëtoi mrekullisht nga policia, tani është në krahët e nënës së saj, nën vëzhgimin e Shërbimeve Sociale. Burri, i ndikuar edhe nga ulërimat e turmës që protestonte bashkë me të kundër shembjes së 90 "shtëpizave abuzive", u ngjit në majë të çatisë në barrakën e tij, për ta lëshuar vogëlushen në ajër. Ndërkohë që dhjetra policë prisnin poshtë barakës, njëri prej tyre u ngjit për ta bindur të mos hidhte vogëlushen. Por, 38-vjeçari e lëshoi të bijën në ajër dhe fatmirësisht u kap fluturimthi nga policët. Burri u arrestua me akuzën "tentativë vrasje", ndërkohë që fëmija u kthye në krahët e nënës së saj, por nën mbikqyrjen e shërbimeve sociale.

Shkeli të drejtën e patentës, paditet Samsung me 3 milionë dollarë Kompania koreane Samsung është paditur në një gjykatë në Teksas nga PACid technologies, e cila është një kompani amerikane për enkriptimin e të dhënave. Kompensimi i kërkuar nga kjo kompani arrin 2.82 miliardë dollarë, krahasuar me shitjet e pajisjeve të Samsung që nga 2016-ta. PACid Technologies pohon se shumica e modeleve, duke përfshirë Galaxy S6 edge, Galaxy S7, Galaxy S7 edge, Galaxy S8, Galaxy S8+, ishin të pajisur me softuerin që ka metoda të tyre të enkriptimit të të dhënave.

Çifti kinez bëhen prindër katër vjet pas vdekjes Një çift i ri kinez vdiq në vitin 2013 në një aksident automobilistik, por mrekullia ndodhi pas katër vitesh, kur lindi fëmija i tyre. Nëse jeta është shkruar si në një roman, është rasti i dy familjeve kineze që gjetën një mënyrë të pabesueshme për të ruajtur pemën e tyre familjare. Çifti i ri kinez kishin humbur jetën vetëm pesë ditë para transplantimit të planifikuar të embrioneve të krijuara nga fekondimi in vitro. Familjarët e çiftit të vdekur gjetën një nënë surrogate për të transplantuar embrionin e çiftit dhe gjyshërit janë mëse të lumtur që në jetë ka ardhur një djalë, të cilët deklaruan se nuk do t'ia thonë të vërtetën derisa të rritet për të kuptuar realitetin.


SPECIALE

18

E diel, 15 PRILL 2018

Të ikësh mizorisht nga kjo botë, 10 artistët që vdiqën nga plumbat Kontrolli mbi armët e zjarrit tashmë është shndërruar në një problem botëror. E dinit për shembull, sa shumë njerëz të famshëm kanë vdekur nga armët e zjarrit në të shkuarën? Disa u

qëlluan nga familjarët e tyre, disa të tjerë nga njerëz të panjohur dhe… disa të tjerë i morën vetes jetën. Ja disa prej të famshmëve që vdiqën tragjikisht nga armët e zjarrit:

2.Tupac Shakur Reperi më i njohur në botë, vdiq në moshën 25-vjeçare, pasi u qëllua me armë zjarri nga një makinë në lëvizje. Ai vdiq pak më vonë nga hemoragjia. Shumëkush e ka akuzuar Notorious B.I.G për vrasjen e tij, por kjo akuzë nuk u dëshmua kurrë.

1. Marvin Gaye Muzikanti i njohur është vrarë nga babai i tij, pas një zënke mes tyre. Babai i tij u dënua për vrasje të paqëllimshme.

4. John Lennon Ish-anëtari i grupit legjendar, "The Beatles" u qëllua katër herë në shpinë, në dhjetor të vitit 1980 nga Mark David Chapman. Chapman qëndroi në vendin e ngjarjes për t'u arrestuar më pastaj nga policia, sepse dëshironte të bëhej i famshëm. Ai vazhdon të qëndrojë prapa hekurave, sepse është dënuar me burgim të përjetshëm.

3. Selena Quintanilla-Pérez Këngëtarja e grupit "The Tejano" është vrarë në vitin 1995, në moshën 23-vjeçare nga një punëtor i saj.


SPECIALE

19

E diel, 15 PRILL 2018

6. Notorious B.I.G Ky reper, për të cilin besohej se ishte përgjegjës për vrasjen e Tupac Shakurit është vrarë në vitin 1997, duke u larguar nga ceremonia "Soul Train Music Awards". Vrasësi i tij nuk u zbulua asnjëherë.

5. Brandon Lee Mjeshtri i arteve marciale, Brandon Lee, i biri i legjendës Bruce Lee, u vra gjatë xhirimit të filmit "The Crow". Vdekja e tij konsiderohet aksidentale, pasi arma që përdorej në xhirim, ishte e mbushur në mënyrë të pakujdesshme.

8. Carl Switzer Aktori Switzer u plagos me armë zjarri në vitin 1958, ndërsa u qëllua për vdekje, po ashtu me armë zjarri, në vitin 1959. Vrasja e tij lidhet me një borxh të supozuar.

7. Sam Cooke Këngëtari u vra nga menaxherja e një hoteli, e cila kishte deklaruar se Cooke e kishte kërcënuar atë.

10. Kurt Cobain Këngëtari legjendar i grupit Nirvana kreu vetëvrasje me armë zjarri në moshën 27-vjeçare.

9. Gianni Versace Bossi i modës u vra para shtëpisë së tij, në vitin 1997, në moshën 50-vjeçare. Një javë më vonë, personi që e vrau atë kreu vetëvrasje me të njëjtën armë, me të cilën qëlloi Versacen. Motivi i kësaj vrasjeje nuk u zbulua asnjëherë.


SHENDETESI

20

E diel, 15 PRILL 2018

Zbuloni problemet që sjell ankthi 23-vjeçarja Brittany Nichole Morefield, një blogere që merret me produkte të kozmetikës nga Amerika, vendosi të shpjegonte se si është të jesh me ankth. "Tani e mendoj kuptoj se gjithmonë kam përjetuar ankth, dhe thjesht nuk e kam kuptuar. Pas shumë e shumë kohësh, pra tani… unë e kuptova, po ashtu edhe familja ime e cila

K

ur marrja e mendve ndodh pa asnjë arsye, nuk është diçka për të qeshur dhe mund të jetë tregues i një problemi madhor. Sipas ekspertëve, marrja e mendve që është dukuria kur na duket sikur gjithçka rrotullohet rreth nesh, është një simptomë që shkaktohet nga arsye të ndryshme, të cilat më së shumti kanë lidhje direkte me pjesën e veshit të brendshëm që është përgjegjës për sistemin e balancimit. Ankthi Nëse përveç marrjes së mendve keni edhe shqetësime nervore të tipit nervozizëm, shqetësimeve të ndryshme, rrahje të larta zemre dhe ndjenjën e tmerrit, ka shumë mundësi që ankthi të jetë problemi juaj. Që të ndiheni më mirë, bëni rregullisht ushtrime fizike dhe mos konsumoni alkool, duhan ose produkte me përqindje të lartë kafeine. Nëse mendoni se jeni duke përjetuar marrje mendsh të shkaktuar nga stresi, merrni fryme më ngadalë dhe qetësisht dhe fokusohuni në një pikë të caktuar. Pini ujë. Një marrje mendsh e lehtë e shkaktuar nga dehidratimi, shumëfishohet nëse jeni në ankth. Tension i ulët gjaku Tensioni I ulët shkakton marrje mendsh, sidomos kur ngrihesh me të shpejtë nga një pozicion ulur ose shtrirë direkt

nuk dinte ç'po ndodhte me mua. Shumë njerëz më thanë se kjo gjë ishte thjesht një torturë psikologjike dhe se po ndodhte thjesht në mendjen time, e cila largohet duke bërë një gjumë të mirë. Por unë e dija mirë se nuk ishte kjo. Ankthi nuk është vetëm një moment kur ke probleme me frymëmarrjen apo përjeton frikë. Ankthi është të

zgjohesh në orën tre të mëngjesit papritur, me të rrahura të shpejta zemre, me marrje fryme, me shtrëngim në kraharor. Me lot, me të qara, me dhimbje fizike, me të vjella, me kruarje të shpeshta të këmbëve apo krahëve dhe faqeve. Ankthi është i rrezikshëm dhe mund të të shkatërrojë, ashtu i fshehur brenda trupit".

5 arsye pse kemi marrje mendsh: Që nga ankthi, plakja dhe anemia

në këmbë. Nëse e dini që kjo gjë ju ndodh shpesh për shkak të tensionit të ulët, përpiquni që të ngriheni gjithmonë jo me shumë shpejtësi. Një kontroll i tensionit nuk do ishte një ide e keqe.

Plakja Marrja e mendve ka më shumë mundësi të ndodhë nëse muskujt që gjenden tek sytë, sistemi i balancimit dhe veshi i brendshëm nuk punojnë më në harmoni me njeri-tjetrin.

Përfitimet që na vijnë nga hidet Klima mesdhetare e Shqipërisë është e favorshme për kultivimin e këtij fruti, i cili ka potencialin për të qenë një biznes fitimprurës në sektorin bujqësor. Por shumë pak e

dinë, por hidet përmbajnë magnez, potas, kalcium, manganez, fosfor dhe hekur. Ato përmbajnë 20 herë më shumë vitaminë C se çdo agrume tjetër, që forcon

sistemin imunitar dhe lufton infeksionet duke u përdorur si ilaç mjekësor për mijëra vjet në shumë kultura në botë në formën e çajit për shembull, për të qetësuar fytin. Ekstraktet e ides janë përdorur edhe në produktet e kujdesit të lëkurës për të zvogëluar rrudhat, hidratimin e lëkurës së thatë, dhe për të trajtuar dhimbjet e djegies nga dielli. Shkencëtarët kanë identifikuar tetë flavanole tek fruti i hides, të cilat kanë aftësi qetësuese.

Mënyra më e mirë është të jeni shumë aktivë, disa mësime "tai chi" do të ishin zgjidhja më e mirë. Nëse keni probleme të shumta, është mirë të përdorni edhe mjekime që mund t'ua këshillojë mjeku juaj.

Anemia Lëkurë e zbehtë, pafuqi dhe lodhje janë efektet anësore të anemisë, ose më saktë e mungesës së hekurit në gjak. Marrja e mendve shkaktohet sepse nga mungesa e hekurit prodhohen më pak qeliza të kuqe në gjak. Sasia e ulët e qelizave të gjakut do të thotë dhe nivel i ulët oksigjeni në tru. Nëse mendoni se ky është problemi që po ju shkakton marrjen e mendve, është mirë të siguroheni duke bërë një test gjaku. Nëse jeni anemik, duhet të merrni ilaçe që kanë përqindje të lartë hekuri. Infeksion në vesh Bakteret dhe viruset e ndryshme mund të shkaktojnë marrje mendsh, të përziera si dhe inflamacione në pjesën e veshit të brendshëm, të cilat shkaktojnë humbje të përkohshme të dëgjimit. E vetmja rrugëzgjidhje në këtë rast është një vizitë tek mjeku dhe marrja e ilaçeve përkatëse në varësi të infeksionit

Kujdes nga patatja Të konsumoni patate apo patatina rrit rrezikun e tensionit të lartë, thotë një studim i ri. Katër apo më shumë racione në javë të patateve, të pjekura, të ziera apo të skuqura lidhet me rritjen me 11 % të rrezikut krahasuar me më pak se një racion në muaj tek femrat. Burrat dhe gratë që konsumojnë 4 ose më shumë racione në javë të patateve të skuqura kanë janë 17% më shumë të rrezikuar nga tensioni i lartë. Por patatet krokante nuk kanë efekte. Shkencëtarët kanë vënë re se zëvendësimi i një racioni ditor patate me një racion perimesh pa amidon, ul me 7% rrezikun e tensionit të gjakut. Faji për këtë është Indeksi i glicemisë së lartë tek patatet, pasi lëshon energji më shpejt e për pasojë rrit sheqerin në gjak më shpejtë.


KOHA E LIRE

21

E diel, 15 PRILL 2018

SUPERFJALEKRYQI Nga Albert VATAJ

prestigjoze, e cila jeton ende, dhe quhet ... Koha, anglisht duhet 71. Balta që sjellin ujërat e lumenjve e të përrenjve gjatë rrjedhës së tyre ose kur dalin nga shtrati 73. Pjesë e pandryshueshme e ligjëratës, që përdoret si fjalë shërbyese përpara një emri 74. Edhe ashtu është atdheu 78. Numri përkatës i një kafshe në regjistrin e veçantë të fermës 80. Ajo për të cilën shquhen në përgjithësi shqiptarët, bujari, dashuri dhe ashtu 83. Ashtu quhet monedha japoneze, e shquar 85. Shtyp nga lart, i rëndoj që të ngjeshet a që të nxërë më shumë; ngjesh; kund. çrras 87. I jashtëzakonshmi i teatrit dhe kinemasë shqiptare. Kadri..., i më shumë se 180 roleve 88. Shprehje e ideve dhe e mendimeve në një vepër artistike tërthorazi 91. Fat në lojë, në punë a në jetë. 93. Ban lopa, përdoret për të imituar britmën e lopës a të kaut 94. Arma e piktorit ësht ajo 96. Për Peqinin e dini se kishte targën e makinave 97. Luigj Gurakuqi (1879-1925), hartues dhe nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së ... më 1912, poet, pedagog, tekstolog, gjuhëtar, diplomat, deputet 100. Rrethi i Mallakastrës, e kishte ashtu targën 102. Ishte një ndarje e vogël administrative brenda rrethit, e cila përfshinte zakonisht disa fshatra 104. Shkenca që merret me mbrojtjen e shëndetit, me studimin, e sëmundjeve të ndryshme, me parandalimin dhe me mjekimin e tyre 106. Miratimi ose e drejta që i jepet dikujt për të bërë diçka, por edhe ...

lindje, ... e zakonshme, etj. 107. I thonë ndryshe kafkës 108. Skënder ... (1904-1944) ishte avokat, veprimtar i Ballit Kombëtar. Themelues i së parës parti socialdemokrate 112. Heq papastërtitë me ujë a me diçka tjetër, i/e bëj ashtu 114. Zëvendës i guvernatorit në një krahinë, mëkëmbës, zyrtar i lartë (koha e sundimit otoman) 115. ... ose thur një pëlhurë apo diçka tjetër për të krijuar 117. Bashkimi Evropian, shkurtimisht ashtu 118. Klithmë e fortë që lëshojnë zakonisht gratë kur vdes një njeri a kur ndodh një fatkeqësi, ulërimë 119. Quhet ashtu çifligari i madh në Poloni dhe në disa vende të tjera sllave 120. Quhet ashtu një zonë larg qendrës VERTIKALISHT 1. Mjet për mrojtjen personale, që përdoret në rast rreziku nga lëndët helmuese 2. Trupi i të vdekurit, kufomë njeriu 4. Partia Aleanca Popullore 5. Humnerë, hon 6. Makinat e Delvinës ashtu e kishin targën 7. United Kingdom of Great Britain and Northen Ireland, shkurtima 8. Zëri që nxjerr një njeri kur qan. 9. Nota e gjashtë e shkallës muzikore; shenja për këtë notë 10. Kur zbardh dita dhe mëngjezi merr edhe atë emër 13. Ushtar këmbësor i trupave të zgjedhura osmane 14. Biskotë e gatuar me arra ose me bajame të shtypura 16. Pjesë lirike për një zë, që shoqërohet me një vegël ose me orkestër 17. E lirë dhe klasike quhet ai lloj

sporti i provës së forcës trup me trip sipas disa rregullave 18. Titull i pronarëve feudalë etj. në Evropën Perëndimore 20. Shumë i rreptë, shumë i ashpër, i egër, i pamëshirshëm (për një ligj etj.) 24. E vendos dikë a diçka në një vend 25. Rrethi i Mirditës, e kishte asht targën 26. Grup i veçantë bimësh a kafshësh që ka disa veçori të ndryshme nga përbërësit e tjerë të po atij lloji 28. Ludvig ... Bethoven kompozitor i madh gjerman 29. Veprimi dhe gjendja sipas kuptimeve të foljeve RRESHTOJ 31. Shpejtimi ose ngadalësimi i rrahjeve të zemrës, çrregullim i rrahjeve të zemrës 35. Partia Bashkimit Liberal Demokrat, inicialet 37. Që lidhet me organin e të parit 40. Pastaj e ka brenda 41. Enë qelqi që shërben zakonisht për të mbajtur ujë në tryezën e bukës 43. Organizata Ndërkombëtare për Migrim, inicialet 44. Shteti i Bullgarisë e ka atë kryeqytet 47. Regjisor, skenarist dhe producet shqiptar, Esat ... Ka lindur në Streblevë, Peshkopi më 22 prill 1945 49. Pjesëtar i popullsisë fillestare të një vendi; banor i një vendi ku kanë jetuar paraardhësit e tij që në kohët më të lashta; vendës, anas, rrënjës 51. Sipërmarrës i madh privat në vendet kapitaliste, që përpiqet të nxjerrë sa me shumë fitime me çfarëdo mjeti 53. Romani i Anton Pashkut 54. Me qëllim, e dedikuar veçmas për dikë apo diçka

69. Kafshë gjitarë grabitqare më e vogël se ujku, me qime të kuqërreme 72. Nota e tretë e shkallës muzikore, shenja për këtë notë 73. Kryeqyteti i shtetit të dyte te shqiptareve në Ballkan, ashtu i thonë 75. Njësia bazë për matjen e rezistencës elektrike. 76. Po rrethi i Matit, si e kishte targën 77. Rrethi i Krujës, ashtu si e shënonte në targë 79. Që e përdorin zakonisht fëmijët për të luajtur e për t'u argëtuar 81. Partia Demokrate për Integrim e Prosperitet 82. Emri i Meshtroviq, skulptor dhe arkitekt kroat, lindi më 16 janar 1962 84. E çliroj dikë nga varësia e dikujt a e diçkaje që e mbanë nën tutelën e zakoneve prapanike 86. Njeri i dhënë shumë pas qejfeve 87. Çfarë kombësia është ai që flet rusisht 88. Partia Aleanca për Demokraci dhe Solidaritet 89. Livadh pranë pyllit a në mes të korijeve, ku kullot bagëtia. 90. Rrethi i Vlorës, e kishte ashtu targën e makinave 92. Isac..., fizikan dhe matematikan i famshëm anglez, Lindi më 4 janar 1643, vdiq më 1727 95. Trupë e vogël e artit skenik që merret me skeçe, parodi, këngë, numra akrobatikë etj 98. Ish-presidenti i Ugandës, ... Amin 99. Vegël; mjet i thjeshtë pune 101. Tel elektriku me dy fije të veshura, që janë përdredhur ose janë ngjitur bashkë 103. Mungesë gjallërie, zhvillimi e përparimi, mbetje në vend (për ekonominë, punën, jetën mendore etj.); gjendje e fjetur 104. Regjisori i njohur i kinematografisë shqiptare Ibrahim .. ka lindur më 8 dhjetor të vitit 1944 në Vlorë 105. Më ha lëkura dhe e ... 106. Ai është mbret i pyllit dhe shenja e pestë e horoskopit 108. Zakonisht ushqimet e ndenjura, buka kryesisht zë ... 109. Vendi ku nis një rrjedhë uji, burim; shtrati i një rrjedhe uji 110. Organizata e Kombeve të Bashkuara, u themelua pas Luftës së Dytë Botërore për forcimin e bashkëpunimit midis shteteve të botës 111. Një e hapur e këmbës gjatë ecjes 113. Federal Bureau of Investigation, shqip, "Zyra Federative e Hetimit", inicialet 116. Ajo që bën pula, vezë ose..

55. Vetia që ka atomi i një elementi kimik për t'u bashkuar, është ashtu 56. ... Çeliku është aktore e njohur, kujtojmë rolet në kinematografi: "Ata ishin katër" (1977), "Shokë të një skuadre" (1984), "Një djalë edhe një vajzë" (1990) 57. Figurë e përrallave popullore, që përfytyrohej si një njeri i egër, me shtat vigan e me një sy në ballë, i cili hante njerëz 58. Nuk e marr diçka nga vendi ku është 60. Hasan ... (1895-1991) ishte një jurist dhe politikan shqiptar. Ministër Drejtësie në qeverinë e Mustafa Krujës, drejtues i lartë i Ballit Kombëtar 62. Pjesa shumë e imët e miellit, që ngrihet si pluhur gjatë bluarjes 65. Element kimik, jometal i fortë, me ngjyrë të zezë dhe simboli B 67. Umberto... një nga filozofët, kritikët letrarë dhe novelistët më të shquar të kulturës italiane dhe ndërkombëtare 1

2

L 10

3

S

4

P

11

K A L

5

H I

6

L

A

12

E S

13

K

7

U

8

A

14

R

F R

˙

O

O

E R

T

K

18

19

20

A F

S

B

Y T

U

L 22

L

25

26

O

U 30

F

T

E

V A S H ¸

L

¸

L

R

21

K

B

A

23

R R

24

A S

K A P I

T

B R

28

O I

31

U

B

T

L

I

29

G

K A O S

32

Z A N I

V

L

33

A T

I

N

34

Z

35

A S

S

P

27

D

A L

I

R E

17

K O N C

K A C

9

M 15

E

16

PËRGJIGJE E SUPERFJALEKRYQIT TE NUMRIT TE KALUAR

HORIZONTALISHT 1. Maja e çatisë së një ndërtese, kulmorja e saj 3. Kryeqyteti i Bangladeshit është 9. Aktori Ndrek ..., i vetmi i kinemasë shqiptare që shkëlqeun me rolet e tij negative, të cilat i skaliti në pavdeksinë e kinemasë shqiptare 11. Kukës, ashtu e identifikoje targën e këtij rrethi 12. Pronar tokash në sistemin ekonomik feudal në Shqipëri para Çlirimit 15. Synim i padrejtë për të pasur diçka me çdo kush 19. Krahinore, ashti i thonë maces 21. ... Qosja është autor i shumë filmave artistik dhe dokumentarë, në mesin e të cilëve shquhet "Proka" 22. Partia Demokracia Sociale 23. Balta, zalli, rëra etj. që sjellin lumenjtë e përrenjtë dhe e lënë gjatë rrjedhës së tyre 24. Sëmundja e tuberkulozit. U bë v... 27. Rrethi i devollit e kishte ashtu targën 28. Varg malesh që kanë pothuaj të njëjtën lartësi dhe shtrihen në të njëjtin drejtim 30. Peshk i llojit të troftës, me pika të kuqe në trup, që ka si habitat ujërae e ëmbla, peshku i Pogradecit 32. Rrethi i Pogradecit, ashtu e kishte targën 33. Segment që ka një drejtim dhe kah të caktuar. Fillon me Ve... 34. Tërësia e krijimeve epike të një populli 36. Gjendja e një shteti, që nuk merr pjesë në një luftë 38. Lef ... (1877-1945), nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, patriot, arkivist, folklorist, etnograf, numizmat, arkeolog e politikan shqiptar 39. Rrethi i Kolonjës, Ersekë, targa e saj ishte 42. Mbrojtja e dikujt a e diçkaje me fjalë ose me shkrim. Ajo e Sokratit ishte e vërteta 44. Rrethi i Sarandës, e kishte ashtu targën 45. Që nuk mund të kapet dot nga shqisat ose nga përfytyrimi 46. Partia Aleanca e Maqedonasve për Integrim Europian 47. Vangjush ....., piktor i shquar shqiptar 48. Ëmbëlsirë që bëhet me oriz e me sheqer të djegur, me rrush të thatë, me bajame etj 50. Rrethi i Malësisë së Madhe e kishte targën 52. Tërësia e anijeve luftarake, tregtare të peshkimit etj. që ka një vend; forca detare e një shteti 55. Gjendje që e kaplon një njeri që e kanë lënë vetëm 59. Shpend me pendë shumëngjyrëshe e të ndritshme që i hap si erashkë 61. Shoqëri e madhe aksionare që krijohet nga bashkimi i kapitalistëve të mëdhenj 63. Aparat i posaçëm me shirit magnetik për regjistrimin dhe riprodhimin e tingujve 64. Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikacionit 65. Mjetet e Bulqizës, e kishin ashtu targën 66. Vendi ku kemi lindur e jetojmë ne dhe ku kanë jetuar të parët tanë 68. Makinat e rrethit të Hasit e shënonin ashtu në targë 70. Më 3 mars 1923 erdhi në jetë një nga revistat amerikane më

K

S

A

36

D L

I

S

R

L

A

R

I

K

E

G

T

N 37

A G R

I

P

38

H

T

P

E R

S I

O

A N

K

39

40

K A K A O

E

R

P

¸ 43

M

˙

P

E

48

49

W

50

K

V

A D J

U T

O R

K

¸

O

S I

V

47

B

A

M A N

E

52

O N O L

P

A N T

45

51

K R

42

D M

44

B D 46

¸

41

O G J

I

53

M

¸

I

K U R

N

54

55

M E G A

U

P

˙

I

56

O

A

R

V

P S

M

O

R

T

N

V I

O

E

E

E

S ¸

N

R

B A K T

P

58

R I

I

E

N E

59

P

Z

A P

57 60

K

D ¸

U

L

61

I

I

G

62

N A T

R

63

L

64

L I

S

¸

65

66

A B A Z I

70

67

68

P

M

˙

A S

T

O

69

A J

71

V L

L

¸ 73

T 78

T

O

¸

74

72

E

76

R

B

M

B

M

R R

A C

A

M E M B R

A N ¸

M

I

Y

O

80

M I

77

A 79

K O P

B

75 81

T I

B

82

83

D A D O

T

84

L

A

M

K

85

86

M

A R K E R

T

U

T

K U E S

C

Z

T

¸

S

K

M

N

90

K S I

O

L O F O N

91

H

K

U

92

A

M

93

R

R 94

D

R

C

95

T I

O

M E

B

S A Z H

R

P

D E

F O H

U 104

105

106

A N D R

A L

L E

L

D

A

108

N

R 111

M ¸

A M E

100 103

V E L

R L I

110

K I

B A J

U K U

102

O 107

T

M

F

P B

Z 109

E

112

A M E

I

97

99

101

S

V E R

Z 96

N K A

98

P

K A H

88

A 89

O

J

I

87

I

M E

L ¸

M Y S H K

L ¸


SPORT SULMUESI

22

E diel, 15 Prill 2018

Guri: Topin ma dha gjyqtari, Pakult më tha ruaji golat për ndeshje të tjera! Sindrit Guri ka kaluar një të shtunë magjike, pasi ka shënuar tre gola në fitoren 4-0 ndaj Partizanit. Në fund të ndeshjes, ai është shfaqur para mikrofonit të “Gol pas Goli” me topin e ndeshjes në dorë, ku tregoi se në fakt atë ia kishte dhënë gjyqtari i ndeshjes. “Është e vërtetë dhe mendoj që kjo ndeshje erdhi në kohën e duhur. Këto gola ishin një shkëndijë më tepër për mua që të vazhdoj me këto ritme dhe të shënoj sa më tepër. Topin e mori

arbitri dhe më tha ‘hajde ta marrësh’. Këtë mora, se nuk e kisha mendjen pas ndeshjes. Penalltia? Ishte kontakt, nuk ishte 100%, ishte i lehtë, por me atë shpejtësi që kisha nuk kisha manovrim. Ndoshta kërcimi ishte i tepruar, dukej sikur nuk ishte, ndaj arbitri e mendoi ashtu. Por mendoj se ishte penallti, kam edhe shenjat që tregojnë që ishte. Sa i përket trajnerit, ai më tha që kisha mundësi të shënoja më shumë, por tha ‘ruaje për ndeshje

të tjera’. Kombëtarja? E kam thënë gjithmonë dhe normalisht shpresoj që të thirrem, është ëndërr të përfaqësoj Kombëtaren. Jam i gatshëm gjithmonë, nuk mërzitem që nuk kam qenë ftuar më përpara. E ardhmja? Duhet të flas me drejtuesit e klubit dhe mendoj se do të kemi një mundësi që të arrijmë të dalim të kënaqur të dy palët. Nuk asgjë e keqe që të përfitojë edhe presidenti nga unë, pasi investon për ekipin”, u shpreh bomberi shkodran.

BARDHEBLUTË

Tirana mund Pogradecin dhe siguron matematikisht ngjitjen në Superiore

Skuadra verilindore ka fituar duelin për vendin e dytë, shkëlqen sulmuesi shkodran

Rozalb Lika

S

pektakël dhe gola në ndeshjen kryesore të javës së 32të, mes Kukësit dhe Partizanit. Verilindorët kanë fituar thellë 4-0 duelin ndaj të kuqve, të cilët në fakt po kalonin një moment mjaft të mirë në javët e fundit. Ndeshja nisi me një gol të shpejtë të realizuar nga sulmuesi Sindrit Guri në minutën e 8-të, i cili shfrytëzoi një krosim te Donjet Shkodrës nga një goditje këndi. Shkodrani me kokë gjeti kohën dhe arriti të mposhtë portierin Alban Hoxha. Partizani përpiqet të bëjë diçka përpara, por në prapavijë po bënte gabime të shumta. Në minutën e 28-të, ekipi i Dalipit pëson edhe një tjetër gol. Këtë herë ishte gjeorgjiani Dzaria ai që gjeti rrugën e rrjetës. Me rezultatin 2-0 gjërat duket të mbyllura, por Kukësi nuk mjaftohet me kaq dhe Guri arriti në të 39-të të realizonte sërish. Sulmuesi shfrytëzoi një kros të Lale dhe për të tretën herë e detyroi Alban Hoxhën të nxjerrë topin nga rrjeta. Dalipi hodhi në fushë Telushin për Kotobellin, por në pjesën e parë nuk pati ndryshim rezultatin, me Kukësin që e mbylli në avantazhin e tre golave. Me fillimin e pjesës së dytë Bardhi zuri vendin e Asanit dhe

Kukësi leksion me 4 gola Partizanit, bomberi Guri realizon tripletë sulmuesi në të 50-të minutë në një duel me Dzaria përfundoi i shtrirë, por për kryesorin Klajdi Kola nuk ishte penallti. Protestojnë miqtë. Më pas një tjetër lëvizje erdhi në sulm, teksa Abdurahimi ishte lojtari tjetër i përzgjedhur të hidhej në fushë. Pavarësisht kësaj Partizani nuk arrin të krijojë ndonjë rast të rrezikshëm dhe në minutën e 80-të Guri shënoi një gol spektakolar nga goditja e dënimit, pas një ekzekutimi mjeshtëror nga një distancë prej 20 metrash. Sulmuesi shkodran ngjitet në krye të listës së golashënuesve me 15 finalizime në këtë sezon. Tashmë vendi i dytë për skuadrën e trajnerit austriak Peter Pakult është pothuajse i sigurt, pasi diferenca me të kuqtë është 9 pikë, ndërkohë që Sindrit Guri falë këtij tregolëshi mori edhe topin e ndeshjes në shtëpi.

Tirana rikthehet në Kategorinë Superiore. Skuadra bardheblu ka siguruar matematikisht vendin e parë në Kategorinë e Parë, që i jep mundësinë të ngjitet një kategori më lart. Skuadra e Ze Marias ka fituar ditën e djeshme 3-2 ndaj Pogradecit. Ekipi më i titulluar do të jetë pjesë e Superiores në sezonin e ardhshëm, duke e bërë elitën e futbollit tonë padyshim një kampionat edhe më të luftuar. Ditën e djeshme, ndaj Pogradecit ishte Hysenllari, në minutën e 27-të, që ka shkaktuar autogol në portën e vet. Më pas, në pjesën e dytë, në minutën e 58-të, Halili, djali i presidentit të klubit bardheblu, ka dyfishuar shifrat. Greca, në minutën e 80-të, ka vulosur gjithçka, duke vënë në shina të sigurta trepikëshin, i cili mbyll edhe matematikisht kryesimin e Grupit B dhe rikthimin në Superiore, pavarësisht se do të luajë edhe pak ndeshje në Kategorinë e Parë.

TRAJNERI

NDESHJET

Dalipi: Fanella e Partizanit duhet përfaqësuar denjësisht!

Luftëtari fundos Laçin, Flamurtari rigjen fitoren ndaj Lushnjës

Klevis Dalipi është shfaqur i zhgënjyer në përfundim të sfidës ndaj Kukësit të cilën skuadra e tij e humbi me rezultatin e thellë 4-0, duke pësuar edhe disfatën e parë me të në drejtim. Dalipi u bëri thirrje të gjithë futbollistëve të japin më shumë nga vetja për fanellën e Partizanit dhe ta përfaqësojnë denjësisht atë. “Patjetër që mungesat e bënë më të vështirë pasi të ndryshosh kaq shumë lojtarë në një ndeshje kaq të rëndësishme është e vështirë. Mungesa e Ibrahimit na penalizoi pasi aktivizimi i Prognit si mbrojtës krahu bëri që të humbnim goxha në cilësi përpara. Nuk është kjo fytyra e vërtetë e skuadrës tonë, pasi nga ato cilësi që kemi shfaqur në 5 javët e kaluara nuk shfaqëm sot (dje). Edhe lojtarët me eksperiencë dështuan, fanella e Partizanit është e rëndë dhe duhet përfaqësuar denjësisht, jo me fjalë por me

vepra. Besoj që skuadra do të ringrihet duke filluar që nga sfida e radhës ndaj Skënderbeut, do të punojmë fortë gjatë kësaj jave në mënyrë që të rikthehemi te rezultatet pozitive, pasi mendoj që kemi ende shanse për vendin e dytë pavarësisht diferencës prej 9 pikësh, por në të njëjtën kohë duhet të ruajmë edhe vendin e tretë që të kualifikon në kompeticionet europiane”, u shpreh strategu i te kuqve.

Dje janë zhvilluar dy ndeshje të tjera shumë interesante për javën e 29-të të Superiores. Luftëtari mundi Laçin në shifrat 2-1, ndërkohë që Lushnja pësoi disfatën e radhës në shifrat 0-2. Luftëtari arriti të fitonte dhe tashmë parakalon Laçin duke marrë vendin e 4-ët me 44 pikë, 1 më pak se Partizani i vendit të 3-të. Laçi ndodhet në kuotën e 40 pikëve. Pjesa e parë e ndeshjes ndërmjet Luftëtarit dhe Laçit nuk ka dhuruar asgjë deri në minutën e 44-ët. Atëherë kur u mendua se gjithçka do të mbyllej në barazim ishte Bregu që kaloi në avantazh ekipin e tij, pas një asisti nga Abazaj. Në pjesën e dytë, ndeshja u hap më shumë dhe ishte më e ashpër. Vendasit arritën të shënonin golin e dytë, me anë të Shkurtajt, pas një penalltie të shkaktuar nga Vata. Pas 4 minutash, Laçi ngushtoi me Sefgjinin, por nuk mundën

që të barazonin shifrat deri në fund. Ekipi i Flamurtarit merr frymë pas 8 ndeshjes pa fitore. Ekipi i trajnerit Duro fiton me Lushnjen me rezultatin 0-2 në transfertë. Ishte një sfidë mjaft e luftuar, pasi vendasit u mbrojtën mirë. Bregdetarët koleksionuan fitoren me golin e Nedeljkovic në pjesën e parë dhe Useinit në të dytën. Flamurtari ndodhet në vendin e 6-të me 40 pikë. Evropa nuk është larg.


SPORT

23

E diel, 15 Prill 2018

Skuadra korçare ka fituar në shifrat 3-2 në debutimin e Ahmataj

Skënderbeu me një dorë te titulli, fundos Kamzën në Korçë

KATALANASIT

Barcelona mund Valencian dhe vendos rekordin e pathyershmërisë

S

kënderbeu vijon rrugëtimin drejt titullit kampion. Ekipi i Ilir Dajës ka fituar 3-2 ndeshjen e javës së 29-të ndaj Kamzës, duke ruajtur distancën në 12 pikë ndaj Kukësit. Skuadra korçare e nis mjaft mirë ndeshjen duke kaluar në avantazh që në minuan e 16-të. Muzaka krosin nga goditja e këndit dhe topi merr një trajektore të çuditshme për shkak të erës duke mashtruar portierin, i cili nuk arrin të largojë sferën. Vendasit nuk ndalen me kaq, pasi në minutën e 25të Xhejms fiton një penallti pas një kontakti që pati me Zguron brenda zonës. Nga pika e bardhë shkon Ali Soue, i cili nuk ndalet nga portieri Avdyli edhe pse ky i fundi arriti që të kuptonte krahun e goditjes. Reagimi i Kamzës është i menjëhershëm, teksa në minutën e 35-të, Rezi rihap ndeshjen. Pas një pasimi të bukur në zonë, mesfushori godet mjaft mirë me të djathtën. Miqtë nuk ndalen këtu, pasi në minutën e fundit të pjesës së parë, do të realizonin edhe golin e barazimit. Zguro ekzekuton në mënyrë mjeshtërore

një goditje dënimi nga një distancë prej 20 metrash, duke mposhtur portierin Teqja, i cili nuk arrin që të ndalë goditjen e tij në trekëndësh. Fraksioni i dytë është vazhdim i spektaklit që dhuruan 45 minutat e para. Ekipi i Ilir Dajës futet në fushë në kërkim të golit të avantazhit, teksa nuk do të vononte shumë që ta gjente. Xhejms dhuron spektakël me disa vep-

rime individuale në portën e Kamzës, ndërkohë që në minutën e 48-të edhe pse është shtatshkurtër, ai e dërgon topin në rrjetë pas një goditje me kokë nga brenda zonës. Reagimi i miqve është i menjëhershëm, me Fukuin i cili do të vendoste në provë portierin Teqja në minutën e 63-të me një goditje në hyrje të zonës. Në fundin e ndeshjes Ekipi i Ahmataj

këmbëngul për të gjetur golin e barazimit, ndërkohë që skuadra korçare luan me kundërsulm, teksa Soue shpërdoroi një mundësi të mirë shënimi. Kjo ishte disfata e tretë radhazi në kampionat për Kamzën që tashmë e sheh veten shumë pran zonës së ftohtë, me vetëm një pikë më shumë se Vllaznia, dhe 4 më shumë se Teuta e vendit të parafundit.

BLUTË E LONDRËS

BUNDESLIGA

Çelsi përmbysje spektakolare për 7 minuta ndaj Sauthempton

Bajerni i pandalshëm, përmbysje spektakolare ndaj Gladbahut

Çelsi ka marrë një fitore me përmbysje ndaj Sauthempton në duelin e vlefshëm për javën e 33-të. Fillimisht ishin vendasit që kaluan në avantazh me anë të Dusan Tadic në minutën e 21-të, ndërkohë që Jan Bednarek në minutën e 60-të, do të dyfishonte shifrat. Francezi Oliver Zhirud që vetëm 10 minuta më pas ngushton diferencën në 2-1. I ndjekur pas nga goli i barazimit të belgut Eden Hazard. Është përsëri pas tre minutave Zhirud që trefishon rezultatin dhe i dhuron tre pikë të arta skuadrës. Me këtë fitore Çelsi shkon në kuotën e 67 pikëve, por mbetet në vendin e pestë.

Bajerni i Mynihut nuk ndalet edhe pse siguroi titullin kampion javën e kaluar. Skuadra bavareze mposhti 5-1 Borusia Mynshegladbah me përmbysje. Ndeshja nisi në “malore” për ekipin e Jup Hejkens që e pa veten në disavantazh që në minutën e 9-të, pasi Dërmiç me një të majtë të hidhur mposhti portierin Ulrih. Reagimi i Bajernit vjen në fundin e pjesës së parë me dy gola të Vagner, teksa në të dyja rastet Tomas Myler dhuroi asist. I pari erdhi me portën e boshatisur, ndërkohë që në të dytën, ai tregoi vlerat e tij me një goditje me kokë. Në pjesën e dytë kampionët e Gjermanisë gjetën edhe dy herë rrugën e rrjetës. Alkantara shënoi në minutën e 51-të, ndërkohë që David Alaba dhe në fund Robert Levandovski vulosën shifrat 5-1, në një kampionat që po dominohet totalisht nga bavarezët.

Barcelona nuk di të ndalet në La Liga. Blaugranët kanë marrë suksesin e radhës në shtëpi ndaj Valencias me rezultatin 2-1. Barça nuk e njeh humbjen prej 39 ndeshjesh në La Liga dhe ka vendosur një rekord të ri që prej krijimit të këtij kampionati në 1929. Rekordi mbahej nga Real Sociedad, që e vendosi në sezonin 1979-1980. Goli i parë i takimit erdhi në minutën e 14 të lojës me autor Luis Suarez, i cili mori një asist fantastik nga Kutinjo. Skuadra e drejtuar nga Marselinho krijoi raste të shumta, ndërkohë që portieri i vendasve Ter Stegen, bën dy ndërhyrje shpëtimtare. Pjesa e dytë nisi e vrullshme. Rodrigo iu afrua golit, por ishte Pike që e ndali topin të mos futej në portë. Barça u përgjigj menjëherë dhe me gol. Umtiti mundi gardianin Neto me kokë pas goditjes së këndit të gjuajtur nga Kutinjo. Pavarësisht kësaj, Valencia nuk u dorëzua. Në minutën e 87-të, Dembele ndërhyri keq ndaj Gajas brenda zonës së rreptësisë dhe arbitri akordoi penallti. Parejo u tregua i saktë nga pika e bardhë e 11 metërshit, por deri në fund vendasit nuk mundën që të shënonin një tjetër gol.

PREMIER LEAGUE

Liverpuli shkëlqen dhe në kampionat, Salah gjen golin e 30-të

Kualifikimi për në gjysmëfinalet e Championsit nuk kishte si të mos shoqërohej me një tjetër fitore edhe në kampionat. Liverpuli ka fituar me lehtësi ndaj Bornemuthit 3-0, duke përforcuar pozitat e saj në vendin e tretë në tabelën e renditjes në Premier League. Ekipi i Jurgen Klop e nisi mjaft mirë ndeshjen, teksa gjeti rrugën e rrjetës që në minutën e 7-të me Sedio Mane. Sulmuesi i të kuqve u ndal në tentativën e parë, por në të dytën e kishte të thjeshtë për ta shtyrë topin në rrjetë. Në pjesën e dytë erdhi dhe mrekullia e radhës së Mohamed Salah. Ylli i Liverpulit këtë herë mposhti portierin Begoviç me një goditje me kokë pas një pasimi të Arnold. Ky është goli i 30-të në këtë sezon për të në Premier League, duke qenë sulmuesi që ka shënuar më shumë në Europë. Në minutën e fundit të kohës së rregullt, Firmino shënoi dhe golin e tretë.


CYANMAGENTAYELLOWBLACK

SPECIALE

24

E diel, 15 PRILL 2018

Kryeministri Rama në Vlorë për respekt të nënës, Aneta Rama cila me siguri do të ndjehet shumë mirë kur të marrë vesh për gjithë këtë prani",- tha Kryeministri Edi Rama. Podje, përmes një statusi në Facebook, Edi Rama ka treguar edhe njëherë lidhjen e fortë që ka me Anetën, teksa ka njoftuar që ajo po kalon një periudhë jo shumë të mirë shëndetësore. Kryeministri tregoi

K

ryeministri Edi Rama ishte dje në Vlorë në ceremoninë e 100-vjetorit të Shërbimit Stomatologjik në Vlorë. Ky aktivitet mbetej i veçantë për kryeministrin, pasi nëna e tij Aneta Rama u nderua nga Shoqata e Stomatologeve të Shqipërisë, si gruaja e parë në këtë shërbim. "Nëna ime e kishte të pamundur të vinte, pasi prej disa kohësh është në një përpjekje jo të lehtë me një sëmundje shumë të vështirë, prandaj nga ana e saj më takon mua të falënderoj këdo që pati mirësinë të kujtohet për figurën dhe kontributin e saj në këtë fushë, si një ndër gratë e para që shkulën dhëmbët e burrave",- tha ndër të tjera kryeministri Edi Rama. Kreu i qeverisë nuk i kurseu batutat edhe për të pranishmit teksa foli për përvojën e parë të shkuljes së dhëmbëve nga dentistja Aneta

Rama. "Për tej shakasë që është gjysma e së vërtetës, duke qenë dhe unë si i nderuari Hasan Halili, që sapo mora vesh që ka kaluar nga dara e Anetës, një ndër pacientët e saj kur isha ende i vogël dhe nuk e zgjidhja dot vet dentistin e kam kaluar atë procesin e shkuljes së dhëmbëve, deri kur vendosa që të ndërroj dentist. Më vjen shumë mirë që këtu shikoj disa fytyra të njohura si mikesha dhe kolegë të nënës sime, e

emocionet që ka përjetuar sot kur tërhoqi çmimin e akorduar nga Urdhri i Stomatologut të Shqipërisë. "I nderuar dhe i emocionuar që

tërhoqa si mëkëmbës i nënës time, Anetës, e cila e kishte të pamundur të ishte e pranishme për shkak të sëmundjes së vështirë që po kalon, titullin "Nderi i Stomatologjisë Shqiptare" akorduar për të nga Urdhëri i Stomatologut të Shqipërisë, në një ceremoni prekëse në vendlindjen e saj, me rastin e 100 vjetorit të Shërbimit Stomatologjik të Vlorës?? Love you mom", shkruan Rama.

Koha jone 15 prill 2018  
Koha jone 15 prill 2018  
Advertisement