Page 1

JULKA:

Një film, me fund të lumtur!

TURJAN HYSKA:

Jam vetë zot, vetë shkop!

Eliza Hoxha: Hoxha: Eliza Kjo është është sfida sfida ime! ime! Kjo

ÇFARË DO TË NDODHË NË TELENOVELAT “XHANAN” DHE “FORCA E FATIT”?

Laura Nezha:

Duhet të isha në finale... Nr. 48 • 3-12-201 1 •

Çmimi: Shqipëri: 50 L •

ELITA 5: Nuk jemi diktatorë!

AGIM POSHKA: Bashkëshortja ime është ndryshe.. - Më përdhunoi djali i njerkut! - U fejova nëpërmjet telefonit!

RRËFIMI RRËNQETHËS I NJË GRUAJE ME SIDA

Botues: Artan KRISTO •

Adresa: Rruga e Dibrës, 133, Tiranë • E-mail: gazetaintervista@gmail.com • Tel &Fax:04-22 33 164 •


TELEVIZION

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

2

Turjan Hyska: Jam vetë zot, vetë shkop!

Blerina Harizaj: - Turjan, tashmë çdo të enjte, shfaqesh në Vizion Plus, me formatin më të ri, “Familja”. Si lindi ideja për këtë program dhe pse quhet kështu? Turjan Hyska: - Ideja lindi pasi unë po mendoja rikthimin në televizion dhe sigurisht, më duhej një program gjithëpërfshirës e mbi të gjitha, edukativ e popullor. Titulli iu vu kështu sepse në thelb të formatit është familja dhe anëtarët e saj. - Mund të më thuash pak, veç komenteve pozitive, edhe vërejtjet që të kanë mërzitur pak? - Kam marrë vërejtje dhe kanë qenë të gjitha me vend. Duke qenë se është një formulë e re, mendoj që do kohën e saj të piqet dhe të përthithet nga publiku i gjerë. Mendoj që programi do të bëhet interesant në vazhdimësi sepse gara fillon e bëhet më e fortë.

- Ku qëndron ndryshimi mes “Familje” dhe “Sketch Shovv”,

producent i të cilit jeni? - Janë dy programe tërësisht të ndryshme që kanë dina-

mikë dhe koncepte shumë larg njëra-tjetrës. Unë jam producent te të dyja programet, por ndryshimi është që te Sketchi duhet ta shpërndaj përgjegjësinë sepse janë aktorët ata që dalin në skenë dhe mbajnë shfaqjen. Unë, regjisorët dhe stafi, punojmë në prapaskenë, ama ata duhet të dalin mirë dhe në formë në skenë. Te “Familja”, jam vetë zot, vetë shkop! - Je i ri në moshë, por po i ngjit shumë shpejt shkallët e suksesit. Ku qëndron sekreti i një shoumeni të suksesshëm? - Kjo puna e suksesit është relative. Unë bëj atë që dua realisht, kompromiset që bëj nuk shkojnë kurrë deri në atë pikë sa të cënojnë karakterin apo personalitetin tim. Mendoj se dëshira për të realizuar atë që do, është çelësi! Përsa i përket shoumenit, jam shumë i ri për

të bërë bilanc! Bilancet fillojnë pas 40-ave. - Po në punën si drejtor artistik i “Tring Digital” si ndihesh? - Të qenit drejtor artistik i Tring Digital është përgjegjësia më e madhe që kam marrë përsipër në jetë dhe një sfidë e vazhdueshme. Realisht, shpresoj të jem gjithmonë në lartësinë e duhur. Është shkollë më vete dhe e shijoj në çdo sekondë. Pjesa ime zyrtare, administrative farkëtohet çdo ditë dhe për këtë jam i lumtur. - Si i ke marrëdhëniet me stafin ku punon? Nervozohesh shpesh? - Për këtë, duhet të pyesni stafin. Filozofia ime si drejtues është që çdokujt në staf i duhet krijuar hapësira e duhur për të performuar sa më mirë atë për të cilën është punësuar. Është më e thjeshtë për të bërë bilanc pastaj për punën e tij, kështu që s’ka nevojë për nerva!

Sali Berisha: Mbreti ka qenë ushtari im! Sali Berisha kish porositur që e shtuna e 3 dhjetorit 2011 ta gjente zyrën dhe shtëpinë e tij me perde të zeza. Kaso Kosa, sapo hipi në zyrën kryeministrore, u gjend përballë dy të papriturave. E papritura e parë ishin perdet e zeza të zyrës. E papritura e dytë ishte veshja e tij. Sali Berisha ishte veshur si matjan, me brekushe të zeza, xhamadan të zi dhe qeleshe të sheshtë, jo ato si piramidë që mbahen në Tropojë. Rreth ballit kishte lidhur gjithashtu një shirit të zi. Kasoja e kuptoi se veshjen me të zeza të vetes dhe të zyrës Saliu e bënte në nderim të Mbretit Leka i Parë, ose siç e quan ai, “mbretit jo në detyrë”. Kaso Kosës s’i mbetej gjë tjetër veçse ta ngushëllonte... Kaso Kosa: - Të rroni vetë për mbretin! T’ju rrojë Kabineti Qeveritar, miqtë e të dashurit! Sali Berisha: - Falna nderes Kaso Kosa e të lumshin kambët që ke ardhë me më ngushllue. Tanë kombi po më ban ngushllime nëpërmjet internetit, telegrameve, telefonatave e me letrat me u mbajt sot në këtë ditë të 3 dhjetorit. Asht dita ma e zezë që po përjetoj unë e tanë kombi. - Ditë tragjike kjo zoti Sali, po unë një gjë nuk e kuptoj e dua të nxjerrësh nga sikleti... Nuk kuptoj për kë qan më shumë kombi ynë sot, për mbretin që na la a për ju që vuani nga dhimbja për mbretin? - Paj, nuk është fort vështirë me e kuptue. Mbreti, Kaso, na la e s’kthehet ma. Ai ka dalë i lumtun se e la kombin në duart e mia të sigurta. Prandaj Kombi kjan ma shumë

sot për mue e dhimbjen time. Të dekurit nuk i di që Shqipërinë prej komunizmit e çliruat dhemb asgja, të gjallit po. S’kam fjetë tanë ju, në krye të Partisë Demokratike. Nuk natën! Kam kja prej gëzimit që unë po e përcjell është e drejtë që meritat tuaja historike Mbretin jo në detyrë, si me kanë në detyrë. t’i marrë Mbreti Leka i Parë... Ke ma pa sot një ceremoni varrimi - Shqipërinë prej komunizmit vërtet që unë e madhështore. Ka me më patun zili ai faqeziu, kam çlirue, por në këtë luftë, Mbreti Leka i Parë krimineli Edi Rama. Ai asht një politikan i asht kanë ushtari ynë ma i shkëlqyem. Prandaj dështue dhe një shkrimtar i dështue. A e lexove unë do ta varrosi me ceremoni solemne. E kam “Kurbanin”? Libër ma të çmendur s’kanë pa dasht fort Mbretin Leka i Parë. - Po kur ishte ushtari juaj më i libraritë e njerëzimit. Tanë kombi sot po shkëlqyer dhe, siç thoni edhe thotë: “Libër si Kurbani mos u vetë, e keni dashur shumë, pse shkroftë! Zoti e marroftë Edi e larguat nga Atdheu kur Ramën!”. erdhi më 1993? Të gjithë e - Sot kombi s’besoj se e ka Mos e merrni dinë se ai fjeti vetëm një natë mendjen te “Kurbani” në Hotel “Dajti” dhe të sepse është ditë zie... nesërmen e nisët me polici - Ditë zie e kam shpallun unë! në aerodrom. Po të ishte në pushtet Edi - Jo dhe jo, s’e kam përzanë unë! Rama, do të organizonte Atë poshtërsinë e ‘93-shit e ka ba koncerte me kangët e kohës Aleksandër Meksi. Unë mu nji për këtë socialiste. - Nuk besoj. Gjyshi i tij thonë se ka qenë nuk e lashë ma Meksin kryeministër! A je kha më kupton? A je kha më beson? Kur kam marrë shofer i Mbretit Zog... - Mos i beso gënjeshtrat e Edi Ramës. Gjyshi i Edit vesh se Mbretin Leka i Parë e përzunë, kam asht kanë korrier i Haxhi Qamilit. Ka dokumente të dasht me e arrestu Aleksandër Meksin. shkrume që m’i ka ba të njoftuna Nevila Nika. Rama - Pse nuk e bëtë? ka dasht me rregullue biografinë, po unë s’e la me - Sepse në Presidencë më trokiti në xham shkrue historina me gënjeshtra. Ai, mor Kaso, asht engjelli Gabriel dhe m’u lut të mos e acaroja kanë çun Blloku e asht mësue me historinë që 50 politiken ngaqë Gabrieli do ta sillte ma vonë vjet ka shkrue gënjeshtra. Unë kam urdhnue me e Mbretin Leka i Parë në Shqipëri. Unë jam vëlla me engjëllin Gabriel dhe bana si më tha. rishkrue historinë. - Ç’vend do të zërë në historinë e re i Në vitin komunist 1997, unë i bana za engjellit Gabriel e i thashë: Përse nuk po e mban besën ndjeri Mbreti Leka i Parë? - Vendin e nderit ma të madh! Ai ka luftue një vëlla Gabriel, përse nuk e solle mbretin? Engjëlli Gabriel më trokiti menjëherë në xhamin e jetë të tanë për çlirimin e Shqipërisë. - Po në kohën kur luftohej për çlirimin e Presidencës e më dha lajmin e lumnueshëm Shqipërisë, Leka nuk ndodhej në Atdhe! se Mbreti Leka i Parë ishte kanë nis për Atdhe. Ai lindi më 5 Prill 1939 dhe më 7 Prill, u - Por edhe këtë vit, Mbreti Leka i Parë u detyrua të largohej... largua nga Atdheu. - Ka luftu për çlirimin e Shqipërisë prej - S’kish si me qëndrue. Unë nuk isha ma President e mbretin kishin me e kallë në burg komunizmit. - Nuk jam dakord, zoti Sali. Gjithë bota e komunistat që morën pushtetin me kryengritje

seriozisht, ju lutemi

- Çfarë programesh po përgatit Tring Digital për publikun në këtë sezon të ri artistik? - Tring Digital ka hyrë fort në tregun e prodhimit televiziv për të plotësuar kërkesat në rritje të shikuesve të vet. Programet janë të shumta, por ajo që ne kemi “me merak” të madh është TIP Tv, që është një kanal fëmijësh, ku kemi futur programe pafund të blera dhe të krijuara, si: Artist Tak Fak, Hip Hop Shovv, I love music, Super Hero Quiz etj. etj. Fëmijët do të kënaqen dhe prindërit do të jenë të qetë me paketën tonë! - Duke qenë i pozicionuar mirë në televizion, ke lënë mënjanë këngën, përmes së cilës u bëre edhe i njohur për publikun shqiptar. Ke ndonjë plan t’i rikthehesh muzikës? (Vijon në faqen 13)

të armatosun. Engjëlli Gabriel më lajmëroi prapë se Mbreti Leka ka me u kthye pas nja pesë vjetësh e se unë kisha me u ba Kryeministër. Kështu ka ndodhë. Gabrieli asht me mue e më don mue, asht i vetmi këshilltar i besueshëm. Ai më tha mua me ia ba të njoftun popullit për me e përsëritë referendumin e monarkisë. - Mirë që ma kujtuat! Vërtet do të përsëritet referendumi? - Po dhe po. Më 1997, socialistët zbatuan parimin stalinist: “Ju votoni, por votat i numëroj unë”. Ata ia dogjën votat mbretit. Asht ba një krim i madh. - Po ju e morët pushtetin më 2005! Përse nuk e shpallët referendumin menjëherë, por pritët gjashtë vjet ta zini në gojë? - Unë, Kaso, vendimet e shenjta i marr kur më këshillon engjëlli Gabriel. Sa i pushoi zemra Mbretit Leka i Parë, Gabrieli më dha këshillen e urtë e unë i gëzova zogistat në orët e hidhnimit të madh. - Përse engjëlli Gabriel gjeti këtë moment? - Sepse asht engjëll politikan. Ai e di se po afrojnë zgjedhjet e vitit 2013 e mue, Kaso, më duhen votat e mbretnorëve. - Kur do të bëhet referendumi për vendosjen e monarkisë, para zgjedhjeve a pas zgjedhjeve? - Pas zgjedhjeve. Sapo të betohem si Kryeministër për herë të tretë, unë kam me e shpallë referendumin. - Jeni i ndërgjegjshëm se në vend të Republikës duhet vendosur monarkia? - Unë s’kam ndërgjegje, Kaso! - Besoni se Mbreti Leka i Dytë do ta fitojë referendumin? - Si mos me e fitue?! Votat i numëroj unë! - Sipas parimit stalinist? - Bash, sipas parimit stalinist! Me nji këtë parim, unë e bana Lul Bashën kryebashkiak. Rrnoftë kujtimi i Stalinit! Tash me më falë, Kaso... Më duhet me shkue në ceremoni. Kjo vdekje e madhe asht për mue një votë e madhe. Rrnoftë Mbreti Leka i Parë! - I pari na la, të na rrojë i dyti! - I dyti jam me kanë vetë. Rrnoftë e mbretnoftë për të mirën e kombit!


MUZIKË

Eliza Hoxha: Kjo është sfida ime!

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

3

“Unë nuk jam si ti” dhe “Nuk mundesh” titullohen dy klipet më të fundit të këngëtares Eliza Hoxha. Ato janë dy këngë të ndryshme nga njëra-tjetra, por janë bërë njësoj të dashura për publikun si çdo gjë tjetër që mban firmën e këngëtares, arkitektes, tekstshkrueses, pedagoges dhe fotoreporteres nga Prishtina... Eliza e ka sfiduar veten në shumë profile dhe, siç thotë me shaka, do ta sfidojë edhe këtë të shtunë në darkë kur do të këndojë te “Këngët e Shekullit” hite të Xhorxhas. Për të, kjo nuk është aspak e lehtë, pasi fare pak e njeh muzikën italiane. Megjithatë, ne jemi të sigurtë se përsëri, ajo do të shkëlqejë...

S

apo ke nxjerrë dy klipe në treg. Njëri është me natyrë argëtuese, kurse tjetri, u dedikohet fëmijëve me Sindromën Dovvn. Cila prej tyre është e preferuara jote? - Është e vështirë të veçosh njërën si më të preferuarën... Paçka se kanë dalë në të njëjtën kohë, këto dy videoklipe janë ideuar dhe realizuar në momente të ndryshme. “Unë jam si ti”, flet për njerëzit me Sindromën Dovvn, por që po të dëgjosh me vëmendje tekstin, do të kuptosh se përfshin të gjitha kategoritë e njerëzve me handikap. Puna për këtë klip ka nisur që në muajin mars dhe kënga në fakt, atëhere është publikuar. Ka qenë dita ndërkombëtare e fëmijëve me Sindromën Dovvn. Kurse klipin e bëmë tani, sepse OJF-ja që kërkoi realizimin e kësaj kënge, organizonte një darkë, një event dhe me atë rast, donte të paraqiste edhe klipin. - Kurse “Nuk mundesh” është një këngë ritmike, në të cilën të shohim shumë ndryshe... me flokë të gjata, të verdha dhe kaçurrela. Ti ndryshon vazhdimisht edhe në pamje. Pse? - Ndryshimi nuk vjen sepse unë dua të dukem ndryshe për shkak të këtij apo atij trendi, por sepse çdo këngë ka natyrën e saj, së cilës unë përpiqem t‘i përshtatem sa më shumë. - Këngëtarë që kanë bërë herë pas here këngë me karakter social, ka shumë, por ti je e vetmja artiste që ka realizuar disa krijime të kësaj natyre, që nga “Homazh për Prishtinën” e deri tek “Unë jam si ti”... - Kjo ndodh sepse, sa vjen e piqesh dhe kupton se muzika është komunikim. Për këtë arsye, nuk duhet parë thjesht si një formë argëtimi dhe një mënyrë për të dëfryer njerëzit, por duhet “shfrytëzuar” edhe për të përçuar mesazhe të rëndësishme. Muzika është një mjet për të shprehur brengat, shqetësimet dhe ëndrrat tona për një jetë më të mirë. Muzika ka një forcë të madhe për të përcjellë me-

sazhe sepse zgjat më tepër në kohë dhe nuk u imponohet njerëzve. Ajo dëgjohet me kënaqësi dhe pastaj, kjo këngë zbërthehet nga grupmosha të ndryshme sipas këndvështrimit të secilit. Unë nuk e shoh veten më tepër si pjesë të shoubiznesit, por kënga është një nga mënyrat më të dashura që unë kam për të komunikuar me publikun. - Sot është dita ndërkombëtare e njerëzve me handikap dhe kënga, është një duet me Etno engjujt... Si u bënë ata pjesë të këtij projekti? - Kur disa fëmijë me Sindromën Dovvn janë pyetur nga OJF-ja se cilin këngëtar do preferonin të këndonte për ta, ata kanë shprehur dëshirën për djemtë e Etno engjujve. Kështu, u bënë ata pjesë e këtij projekti. (Buzëqesh) Këngën e punuam me Florent Boshnjakun. Ai e ka bërë bazën melodike, kurse unë kam shkruar tekstin.

- Kjo nuk është hera e parë për ty që shkruan tekste këngësh, apo jo? - Jo, absolutisht... Edhe teksti i këngës “Nuk mundesh” është shkruar nga unë, sikurse ai i këngës “Shko” apo duetit me Roselën, që fitoi Këngën Magjike, “Rruga e zemrës”. Teksti, siç e thashë edhe më sipër, është gjithpërfshirës. Një nga vargjet e këngës, thotë: “Ne të gjithë bëjmë një zgjedhje një ditë, por unë nuk zgjodha të jem i tillë”, sepse për shumë gjëra tonat, nuk jemi ne që zgjedhim. Ndaj edhe ne nuk duhet t`i gjykojmë njerëzit me një handikap të caktuar, por duhet t’u qëndrojmë afër dhe të përpiqemi t`i kuptojmë. - Vargje shumë të bukura, tekst i bukur... Por edhe në këngën tjetër, atë ritmiken, prapë ti e ke bërë tekstin, apo jo? - Po, dhe s‘ishte e lehtë që të më besohej mua. (Qesh) Dj Dalool nuk donte dhe këmbëngulte që tekstin të mos e bëja unë, sepse sipas tij, shkruaj në mënyrë shumë filozofike, por falë insistimit të kompozitorit tonë, Florentit, unë e bëra një tekst shumë të thjeshtë, të kapshëm për publikun, duke i vërtetuar kolegut tim se e kishte gabim. Unë di të bëj dhe kam bërë tekste të thjeshta, për këngë ritmike, por më afër zemrës kam rreshtat që kam shkruar për këngët me tematikë sociale. Dhe, e di çfarë ndodhi diçka interesante? Mes shumë komenteve pozitive për

“Nuk mundesh”, më ka bërë përshtypje komenti i motrës së një shoqes sime: “E mirë kënga, po veç dy llafe ka”. (Qesh) Se, njerëzit janë mësuar me një tjetër stil timin në të shkruar. - Sot do të jesh te “Këngët e Shekullit” – Nata italiane... Ndonjë lidhje me muzikën italiane? - Ndonjë lidhje personale jo, pasi ne në Kosovë nuk kemi qenë të orientuar nga muzika italiane apo franceze; më tepër ndiqnim muzikën amerikane dhe angleze. Pasi na u hoq mundësia për të parë televizion shqiptar, për ne MTV-ja ishte i vetmi ushqim shpirtëror përsa i takon muzikës. Kjo kishte një anë pozitive, që të gjithë mësuam mirë anglisht. (Qesh) Këngët italiane më pëlqejnë, por nuk i njoh mirë, por kur fola me Adrian Hilën, një nga producentët e spektaklit, i thashë se doja të sfidoja veten në një muzikë që e njoh fare pak. Jam kureshtare të shoh si dukem kur këndoj këngë italiane. - Jam i sigurtë se do të shkëlqesh... Ndërkohë, sot,

sapo mbërrite dhe mora vesh se të ndodhi një incident me makinë... - Shumë afër kufirit me Shqipërinë, na u shpua goma e makinës dhe mbetëm në mes të rrugës. (Qesh) - Dhe kush ju nxori nga situata? Vëllai i vogël që të shoqëronte, Petriti... Thoni pastaj se bëni dot pa meshkujt! - Kur merr një rrugë të gjatë vetëm, gjë që neve si artistë na ndodh shpesh, mirë është të jesh e shoqëruar. Jo vetëm sepse në rrugët e gjata ende nuk është aq e sigurtë për një femër të ecë vetëm, por edhe sepse kur udhëton për një kohë të gjatë, mirë është të kesh shoqëri në makinë. Kështu, vëllai im i vogël, Petriti, është një përkrahje për mua. Më përpara ka qenë vëllai i madh që më shoqëronte dhe tani vendin ia ka zënë Petriti. (Buzëqesh) - Mësova diçka interesante, se kur ke qenë e vogël dhe këndoje, babai yt ka qenë kompozitori i këngëve të tua. Kështu është? - Babi ka punuar gjithë jetën në Radio Televizionin e Prishtinës, kurse tani është në pension. Ai ka qenë më së shumti i orientuar në muzikën popullore, këngë dhe valle popullore që i ka kompozuar vetë. Mes tyre ka pasur dhe këngë për fëmijë, të cilat i kam kënduar unë, derisa u rrita. (Buzëqesh) - Ke marrë pjesë dhe në festivalet e asaj kohe për fëmijë? - Po... Kanë qenë “Akordet e Kosovës”, por unë kam fituar gjithmonë çmime të dyta e të treta dhe asnjëherë një të parë. (Qesh) - U desh të vije deri te

Kënga Magjike në 2009n, që të fitoje një çmim të parë... Ndërkohë, të shumta janë edhe hitet e tua. Edhe këngë si “Me ritëm do të vallzoj” apo “Pendimi”, ende dëgjohen sot e kësaj dite me interes... - Ai ka qenë një moment shumë i rëndësishëm për mua si artiste. Kam kënduar deri në moshën 16 vjeçare, pastaj një 10 vjeçar erdhi një shkëputje totale për shkak të kushteve jo të përshtatshme. Më pas erdhi liria dhe kjo ishte një mundësi e mirë për t‘ia nisur nga e para... Këto këngë i përkasin pikërisht rifillimit dhe si të tilla, janë shumë të rëndësishme në karrierën time. - E cila ka qenë një karrierë shumë e suksesshme, duhet thënë kjo. Faleminderit për intervistën! - Faleminderit juve dhe është kënaqësi sa herë që vendos kontakte me fansat që kam në Shqipëri! (Buzëqesh)

Stafi i GAZETËS “INTERVISTA” BOTUES Artan KRISTO DREJTORE K/REDAKTORE Blerina ÇIZMJA GAZETARË Valbona VUKULAJ Alma BUCI Fabjola KUBURI Agj. Raimonda BUMI SEKTORI I JASHTËM Nevila KRISTO


Ë

shtë kthyer në Tiranë për të pro movuar klipin e tij më të fundit, të titulluar “Bardhezi”. Kjo është njëkohësisht kënga me të cilën këngëtari i mirënjohur nga Maqedonia konkuroi në edicionin e radhës të Këngës Magjike, duke synuar finalen. Kënga e tij është një kombinim i veçantë i tre rrymave: muzikës klasike, rokut dhe hiphopit. Në këtë intervistë, këngëtari dhe pedagogu i anglishtes në një universitet të njohur në Maqedoni, ndan me ne të rejat më të fundit nga jeta e tij private dhe artistike... Gentian Minga: - “Bardhezi” titullohet klipi juaj më i ri. Çfarë mund të themi për të? Agim Poshka: - Është një këngë ndryshe nga të tjerat; nis me nota të theksuara të muzikës klasike, vazhdon me rrok agresiv dhe përfundon në hip-hop, realizuar në klip nga Aleksi, një këngëtar etiopiano-suedez që jeton në Maqedoni. - Etipiano-skocez? - Etiopian, birësuar nga prindër skocezë. I ati është rektor në universitetin ku unë jap mësim. Jemi takuar në një darkë dhe kam vënë re që ka vesh muzikor, ndonëse nuk është marrë më herët me muzikë. Kjo është kënga e parë që ai ka inçizuar. - Prezantimi juaj tek “E diela shqiptare”, ishte tepër interesant, gjithsesi. - Ishte bukur kur Aleksi, me shqipen e tij karakteristike, këndoi “Xhamadani vija-vija”. (Qesh) - Me këtë këngë ju konkuruat edhe në Kënga Magjike... Sa larg shpresonit të shkonit në këtë edicion? - Pretendimi ishte finalja, por kjo varej nga shumë faktorë. Di të them se e kam bërë atë që kisha mundësi, por asgjë nuk është në dorën time. - Është tepër interesant dyzimi juaj... Profesor në universitet dhe ndërkohë, me vëth në vesh dhe xhaketa lëkure... - Kjo është diçka që më ka mbetur nga fillimet e mia si roker. Kur isha adoleshent, isha krejtësisht rok, si në pamje, ashtu edhe në shije muzikore. Me kalimin e kohës, u rrita dhe u bëra më serioz në shumë aspekte, edhe në pamje. Si pedagog që jam, këtë ma kërkon edhe profesioni. Megjithatë, elementët e rokut në pamjen e jashtme, nuk thonë asgjë... Në botë ka shumë ish-pjestarë grupesh roku, të cilët sot janë bërë profesor-doktora etj. Ky dyzim, në shumë raste, mund të duket i panatyrshëm, pasi si profesor, je ti ai që i bën rregullat dhe pretendon që ato të respektohen, ndërsa si muzikant, si roker, “misioni” yt është pikërisht t`i thyesh rregullat dhe kjo të jep kënaqësi. Mund të duket sikur bëj jetë paralele, por në fakt, muzika rok, edhe pse duket rebele dhe agresive në pamje të parë, është në të vërtetë muzikë urbane dhe paqedashëse. - Di se në fillim, pamja dhe sjellja jote prej rokeri rebel, sikur i shqetësuan prindërit dhe ata nuk ishin fort dakord me ty, apo jo? - Rrita flokët dhe vëthi nuk para dukej (qesh), por kur preva flokët, ai po binte shumë në sy. Atëhere filluan prindërit dhe të afërmit të më kritikonin për këtë, por nuk reaguan aq keq sa ç‘e prisja. Asokohe isha vetëm 17 vjeç dhe nuk ishte një moshë për të bërë gjëra avangarde. Prisja që prindërit të reagonin më ashpër, por në fakt, nuk ndodhi kështu. Ishin pikërisht ata që më kishin siguruar komoditetin që të studioja kitarë, që më kishin blerë kitare elektrike etj. dhe tani, ta keqpërdorje investimin e tyre, ishte disi e papranueshme. Më kishin krijuar kaq shumë kushte, sa kishin gojë të më kërkonin të hiqja dorë nga një dëshirë e imja, por asnjëherë

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

4

MUZIKE

Agim Poshka: Bashkëshortja ime është ndryshe..

nuk më kërkuan ta hiqja vëthin, aq më pak me tone të ashpra. - Ti duhet të jesh ndër pedagogët më trendy në universitet, ma merr mendja... - Unë kam një stil timin dhe të them të drejtën, nuk është se e ndjek shumë modën. - Dua të mbetemi dhe pak tek adoleshenca jote... Ke qenë roker, çka presupozon se ke qenë edhe rebel dhe paksa i vështirë si natyrë? - Jo, aspak! Ndoshta do ishte bukur për intervistën të thosha se kam qenë adoleshent i vështirë, por nuk është kështu. Kam qenë më tepër adoleshent i angazhuar... Bëja shumë gjëra në të njëjtën kohë. Punoja në radio dhe në atë kohë, për brezin tim, kjo ishte diçka e rrallë. Pastaj vinte jo muzika live me grupin e rokut, jo noti, kursi i kërcimit e kështu me radhë. Jeta ime ishte e mbushur me aktivitet dhe pasione, çka më bënte të ndihesha i plotësuar. - Sa prej këtyre pasioneve të dikurshme vazhdon t‘i aplikosh edhe sot? - Pjesën më të madhe të tyre, përveç notit. Jo për mungesë dëshire, por në Strugë, klubi i notit u mbyll dhe në dimër nuk ka më pishina të mbyllura dimërore, si dikur. Në verë, ëshë ndryshe... Unë e kam shtëpinë përballë lumit Drin dhe në verë, bëj shumë stërvitje. Është absurde të mendosh se dikur kishim pishina dimërore e sot, jo më. Maqedonia po ecën në drejtim të kundërt me Shqipërinë. Atje, në vend që të bëhen gjëra të reja, prishen edhe ato që kanë qenë. Pishinat sot janë luks. - Ti je shqiptar i Maqedonisë... Si ka mundësi që e flet kaq të pastër shqipen? - Arsyeja kryesore është se jam nga Struga, që është përballë Pogradecit. Pak a shumë kemi të njëjtin dialekt më juglindjen e Shqipërisë. Arsyeja tjetër është se unë jam në kontakt të vazhdueshëm me Tiranën, letërsinë, muzikën dhe mbi të gjitha, me

televizionin shqiptar. - Si është Agim Poshka si pedagog? - Diçka në mes; as shumë i afërt me studentët, por nuk jam as profesori klasik me kostum dhe kollare, çka krijon njëfarë distance artificiale. Pastaj, më favorizon fakti që nuk kam një diferencë të madhe në moshë me studentët. Kur unë jam zgjedhur të udhëheq Departamentin e Gjuhës Angleze, kam qenë vetëm 26 vjeç dhe në shkollë kishte studentë të cilët ishin edhe më të mëdhenj se unë, kështu që barriera me studentët thyhej që në fillim. Por, duhet treguar kujdes me kufijtë, pasi ndonjëherë mund të mos merresh seriozisht. - E keni pasur të vështirë në fillim të krijonit imazhin dhe autoritetin tuaj? - Në fillim, po, e kam pasur pak problem, por me kalimin e kohës gjërat shkojnë në vendin e vet dhe, kur njerëzit të njohin mirë, të respektojnë për atë çka je. Paragjykimet ekzistojnë kudo, aq më tepër që unë isha këngëtar kur nisa karrierën akademike dhe kjo nuk shihej si diçka fort serioze. Muzika që bëhet sot në ekrane, nga kushdo dhe në mënyrë të shëmtuar, në jo pak raste, ia ka ulur prestigjin artistit dhe muzika nuk është më sinonimi i seriozitetit. Ndaj edhe në marrëdhënien time me kolegët dhe studentët, më është dashur kohë që të balancoj marrëdhënien. - Meqë po flasim për studentët... Je nga ata pedagogë që korruptohesh dhe që merr lekë nën dorë? - Kjo ndodh kryesisht me ata pedagogë të cilët kanë mungesa financiare. Unë nuk kam probleme në këtë aspekt. Kam barin, hotelin, “fast food”-in tim, madje edhe një teatër, i cili menaxhohet nga vëllai im. Ai ka mbaruar Akademinë e Arteve të Bukura për aktor e po ashtu edhe bashkëshortja e tij që është nga Tirana. Së bashku kemi hapur një teatër në Strugë, pasi i mungonte shumë qytetit. - Frekuentohet ai teatër?

- Sigurisht! Ne, para katër ditëve kishim madje një premierë. Kemi një trupë tonën, kryesisht me aktorë profesionistë, por ka edhe shfaqje amatore, që realizohen nga gjimnazistë ose studentë. Teatri nuk ka atë hijen e rëndë dhe formale të një teatri klasik, por është më sportiv si ambient. Madje, herë pas here ai përshtatet në një skenë ku ngjiten këngëtarë të muzikës “live”. Për shembull, nesër në mbrëmje kemi Irma Libohovën që do të na këndojë “live”. - Flasim pak për dashurinë... Si ndikoi në lidhjen tuaj zyrtarizimi i marrëdhënies me të dashurën, martesa? - Jemi bashkë pesë vite e diçka më tepër, ndër të cilat, dy vjet kemi bashkëjetuar. Besoj se çdo gjë ka rrjedhur natyrshëm, me kohën... Bashkëjetesa është një test i mirë për të fituar besimin se një person është i përshtatshëm për ty, ose në rastin më të keq, përvoja e një bashkëjetese të keqe, të shërben për të humbur sigurinë se një raport do të ketë jetëgjatësi. Është ndryshe kur e sheh dikë dy orë në ditë, për një kafe dhe ndryshe kur e sheh 24 orë në 24. - Zënkat e vogla të bashkëjetesës, ju kanë sjellë probleme si çift? - Na kanë sjellë po aq sa çdo çifti tjetër të ri, megjithatë, i kemi përballuar mirë dhe nuk kanë qenë probleme aq të mëdha sa të trondisin lidhjen tonë seriozisht. Problemet më tepër i ka shkaktuar dinamika e jetës sime. Ndryshe nga unë, bashkëshortja dëshiron të jetojë një jetë më të qetë dhe normale, kurse mua puna ma do të jem vazhdimisht në lëvizje dhe në qendër të vëmendjes. Kjo shpesh ka krijuar probleme tek ajo, si tip më i rezervuar dhe i tërhequr që është, megjithatë me kohën po përshtatet me gjithçka sjell profili im publik. Edhe ime shoqe ka filluar ta kuptojë se jeta sot është tepër dinamike, nuk është më si dikur. Nëpër koncerte kur ka mundësi, më shoqëron dhe disi është ambientuar me këtë stil jetese. - Koha është problemi më i madh i çifteve sot... Ju e vuani mungesën e saj? - Jo veçanërisht. Pastaj, te ne jeta është paksa më e qetë... Në Tiranë, ditët janë disi kaotike dhe të zhurmshme, koha tepër e kufizuar. - Çfarë të duket më tepër kaotike nga jeta në Tiranë? - Po le të flasim për gjënë e parë që të bie direkt në sy kur hyn në Tiranë... trafiku dhe shoferët e irrituar! Për mendimin tim, duhet të dalë një ligj që të ndalojë përdorimin e borive. (Qesh) Kam jetuar katër vjet këtu dhe më vjen keq sa herë që kthehem pas dhe shikoj se gjërat nuk kanë ndryshuar. Një rol luajnë edhe ligjet, që këtu janë ende disi të buta. Te ne, nëse futesh me semafor të kuq, ta marrin patentën për një vit. Nëse tejkalon shpejtësinë, gjoba është 300 euro, kurse këtu, me 5 euro, polici ngelet i kënaqur dhe ti shpëton pa u lagur fare. - Ty, të pëlqen më tepër Tirana apo Prishtina? - Jam befasuar kur kam parë se sa shumë më duan edhe në Kosovë, por sigurisht, më i lidhur jam me Tiranën. Këtu e kam filluar karrierën si këngëtar dhe kur këtu u bëra i famshëm, askush nuk më njihte në Maqedoni. Jo më kot kam blerë edhe një shtëpi timen këtu...


MUZIKE

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

5

Laura Nezha: Ndihem finaliste! L

aura Nezha u shfaq në spektak lin “Gjeniu i vogël “, për të lënë gjurmë disa vite më pas, në një festival akoma më të madh, atë të Këngës Magjike. E prezantuar me një këngë të ndjerë, që arriti të prekte jo pak fansa të cilët nuk ngurruan të përloten bashkë me të, këngëtarja që tregoi se ishte në formë të mirë vokale dhe fizike, në të gjitha netët e Këngës Magjike. Megjithatë, ajo largua pa asnjë çmim nga festivali dhe kjo sigurisht që nuk kaloi pa vëmendje nga të gjithë ata të cilët e kishin renditur këngën e saj ndër këngët e preferuara të këtij edicioni. Në vazhdim, Laura ka diçka për të na thënë për të gjitha pikëpyetjet lidhur me pjesëmarrjen e saj, edhe me kuriozitetin që ngjall një figurë e re publike e cila synon të arrijë lart e më lart falë talentit që nuk kufizohet me këngën dhe festivalet… - Laura, pjesëmarrja jote te Kënga Magjike këtë vit, ishte vërtet e suksesshme. E prisje gjithë këtë sukses? - Në të vërtetë, jo. Duhet ta pranoj se jam vërtet e surprizuar për faktin që ashtu si kënga, edhe performanca, patën një impakt shumë të mirë në publik. Jam shumë e kënaqur për këtë. - Të gjithë prisnin që kënga jote të futej në finale si edhe të vlerësohej me çmim. Sa të ka zhgënjyer kjo? - Fakti që të gjithë ma përmendën dhe vazhdojnë të ma përmendin se duhet të isha në finale, do të thotë diçka. E gjithë kjo më ka bërë të ndihem si finaliste. - Pas kësaj eksperience, ke ndërmend të vazhdosh më tej me festivalet? - Po, sepse emocionet e konkurimit janë shumë të bukura, të veçanta, të pakrahasueshme. - Ishe edhe ti dakord për këngën fituese? - Po, dhe vlen të them që i kam dhënë pikët maksimale në votim sepse mendoj se është një këngë e realizuar në të gjithë komponentët. - Çfarë mendove që në momentin e parë që u krijua kënga? - Kënga është krijuar tërësisht sipas shijeve të mia. Falënderoj autorin e këngës Stine që realizoi idenë time.

- Më vjen mirë që njerëzit ma përmendin pjesëmarrjen te “Gjeniu i vogël” edhe tani që kanë kaluar kaq vite. Është mirë kur të jepet mundësia ta prekësh skenën që fëmijë.

- Çfarë të lidh me tekstin e këngës? - Nuk është se më lidh diçka personalisht. Teksti i këngës është një përgjithësim i të gjitha dashurive që fatkeqësisht, nuk finalizohen. - Lotët në skenë erdhën si pasojë e... - ...ndjeshmërisë që përcjell kënga dhe ngrohtësisë së publikut. - Çfarë ka më tepër rëndësi për ty kur je në

skenë? - T’i jap këngës vlerën që meriton dhe të arrij të depërtoj emocionalisht te publiku, të përcjell atë që unë vetë ndjej, ndërsa këndoj. - Me daljen tënde, veç këngës së bukur, janë komplimentuar edhe linjat e tua trupore... - Faleminderit geneve, se

unë nuk tregoj asnjë lloj përkujdesjeje për këtë. (Qesh) - Ka qenë fusha e modës pjesë e eksperiencave të tua? - Pavarësisht nga ofertat për të qenë fotomodele, janë fusha të tjera të artit që më japin kënaqësi. - Sa “gjeni” je ndjerë që prej daljes nga “Gjeniu i vogël”? - Më vjen mirë që njerëzit ma përmendin pjesëmarrjen aty edhe tani që kanë kaluar kaq vite. Është mirë kur të jepet mundësia ta prekësh skenën që fëmijë. - Çfarë ndjen kur gjendesh afër publikut? - Ndihem si në borxh për t’u dhuruar një paraqitje sa më dinjitoze. Skena kërkon përgjegjësi të madhe. - Çfarë tipi është Laura? - Ajo që mund të veçoj te vetja, është që jam tip kërkues dhe asnjëherë e kënaqur nga vetja. - Bëhesh shoqe me meshkujt? - Nuk bëj diferencime në shoqëri, mjafton që shoqëria të jetë e vërtetë. - Nëse një djalë të

pëlqen, çfarë do të bëje për t’i rënë në sy? - Nëse ka diçka që e veçoj te natyra ime, është fakti që nuk bëj gjëra për t’i rënë në sy dikujt. - Në lidhje me të qenit person publik, cilat janë gjërat që të pëlqejnë dhe ato që nuk të pëlqejnë? - Duke qenë se jam akoma në fillimet e mia, ende nuk e ndjej presionin që të shkakton të qenit person publik. - Për çfarë do të doje ta ndaloje kohën? - E bukura qëndron pikërisht në faktin që ajo nuk ndalet dhe në rrugën e saj të gjatë, sjell përjetime të reja. - Di që studion në Akademinë e Arteve për Regjisurë. Dikush do të mendonte se ke zgjedhur muzikën… - Regjia, aktrimi dhe muzika janë dashuri të pandashme që më bëjnë të ndihem e plotësuar. - Një aktor i mirë duhet t’i luajë të gjitha rolet. Po një këngëtar i mirë, duhet të dijë t’i këndojë të gjitha rrymat? - Është shumë e rëndësishme që një këngëtar të ketë njohje, shije dhe stil muz-

ikor. - Nëse do të zgjidhje ta krijoje karrierën tënde larg Shqipërisë, ku do të doje të qëndroje dhe pse? - Nuk e kam menduar. Për momentin, e mendoj veten time këtu. Megjithatë, e ardhmja asnjëherë nuk i dihet ku të gjen. - Çfarë të bën emotive, zakonisht? - Si aktore kam pasur interpretime të karaktereve dramatike që më kanë bërë emotive. - Cila ka qenë frika jote më e madhe kur ishe e vogël? - Kam pasur frikë të flija vetëm në dhomë, më trembte errësira. - Për cilën nga zgjedhjet që ke bërë në jetë je më e kënaqur? - Deri tani, jam e lumtur për shkollën që kam zgjedhur dhe muzikën. Janë ato që unë ndjej se di t’i bëj më mirë. - Në ç’pikë përpiqesh të ushtrosh kontroll mbi veten? - Duhet të menaxhoj më mirë orët e provave për shfaqjet sepse e ngarkoj veten me punë më shumë seç duhet. - Çfarë mund të të mërzisë aq sa për të ta prishur humorin? - Në rastet kur ndodh të kem mosmarrëveshje në raporte komunikimi me të tjerët. - Dhe çfarë të sjell gëzim kur je e mërzitur? - Mbështetja e njerëzve që më duan, më bën optimiste. - Mund t’i këndohet bukur dashurisë, edhe pa qenë e dashuruar? - Po, vetë nocioni i dashurisë është i bukur dhe të frymëzon. - Një mike nuk është më mike për ty, kur ajo... - …të zhgënjen në gjërat kryesore që mbajnë një miqësi. - Lufton për ta arritur atë që do apo beson aq shumë në fat sa ia lë në dorë atij? - Nuk bëj pjesë te njerëzit që ia lë në dorë gjërat fatit. Çdo arritje më jep kënaqësi, kur kam punuar shumë për ta merituar. - Çfarë kërkon më tepër nga vetja? - Të jem sa më produktive në gjërat që marr përsipër të bëj. - Cilat do të jenë projektet e tua në vazhdim? - Përveç angazhimeve dhe shfaqjeve në shkollë, do t’i kushtoj kohë edhe muzikës, për të sjellë vazhdimisht gjëra të bukura.


JAVA VIP

6

Zemërohet Adelina! Këngëtarja Adelina Tahiri, që me pjesëmarrjen e parë te Kënga Magjike, goditi në shijet e publikut, pasi kënga “Ti mos u kthe”, u rendit ndër më të pëlqyerat. Po ashtu edhe perfomanca ishte tepër e veçantë, ndaj edhe mori çmimin “Magjia e parë”. Por, përpos kësaj, edhe pse doli shumë e kënaqur nga kjo pjesëmarrje, Adelina (tek flasim me të në telefon) na tregon se ka mbetur shumë e zhgënjyer nga disa gazetarë që kanë publikuar lajmin se Adelina ka një lidhje me Seldin apo me djalin që e mban në krah në prapaskenë. Vetë Adelina tregon se ka qenë gjithmonë e hapur me gazetarët dhe nëse do të kishte vërtet diçka, do ta thoshte vetë ajo, por duke mos patur asgjë të vërtetë e veç spekullime, ajo tashmë është e vendosur të mos japë më intervista për disa gazeta që ajo vetë na i përmend. Ajo për të cilën i vjen vërtet keq është se nga gjitha këto fjalë, edhe pse janë të gjitha të pavërteta, ajo që preket më shumë është familja e saj. Adelina tregon se fjalët për një lidhje me Seldin e kanë prekur shumë. “Nuk kam asgjë kundër Seldit, por thjesht nuk është tipi im, shprehet ajo. Aq më tepër që nuk do ta doja mashkullin këngëtar. Jam 19 vjeçe dhe nëse do të kisha një të dashur, do ta trego-

ja, nuk do të kisha asnjë arsye për ta fshehur”, tregon Adelina. Ajo është e vendosur që t’i shkojë kësaj çështjeje deri në fund, duke demaksuar ata që, sipas saj, përpiqen të ndikojnë për keq me lajme të tilla të pavërteta.

Zai pëlqen vampirët? Hera e fundit që Zajmina është shfaqur në ekran, ishte publikimi i klipit të fundit të saj “Po ta dija”, ndërsa daljet e saj në publik duket se janë rralluar goxha, por jo kur bëhet fjalë për kinemanë. Nuk dimë nëse Zajmina është një ndjekëse e rregullt e kinemasë apo ka qenë thjesht kurioze të shohë vazhdimin e filmit që bëri shumë bujë “Tvvilight Saga”, megjithatë para disa ditësh ajo është parë në ambientet e Kinema Millenium për të ndjekur seritë e reja të filmit të shumëpëlqyer jo vetëm nga adoleshentët. E veshur me streçe dhe një xhup rozë të gjatë, Zai është parë të dalë e kënaqur nga ambientet e kinemasë në shoqërinë e motrës së saj, Beliolës, që më tepër se kaq, është edhe një shoqe e mirë për të dhe që e bën të jetë një mbështetje e madhe për këngëtaren. Nga ana profesionale, duke ditur që Zajmina ka qenë dhe mbetet gjithnjë aktive në muzikë, pritet të vijë me një bashkëpunim surprizë, së shpejti.

Albina kundër Stresit

Kastro, baba për herë të dytë Është përmendur disa herë në media se disa këngëtarë pjesëmarrës te Kënga Magjike nuk kanë mbetur të kënaqur dhe një ndër ta është edhe Kastro. Këtë vit ai u paraqit me një bashkëpunim me Mira Janjin me këngën “Doruntina dhe Kastro i zi”, e cila arriti të futej deri në gjysëm finale dhe si shumë këngë të tjera pjesëmarrëse që pretendonin ndonjë nga çmimet, nuk mori asnjë të tillë. Kjo e ka prekur Kastron i cili pas publikimit të këngës së tij, është shprehur “për të kujtuar padrejtësitë”. Kështu, pas Besës, Noizyt, Laura Nezhës e të tjerë, Kastro renditet në

radhën e gjatë të këngëtarëve që dalin të zhgënjyer nga ky festival, por ndryshe nga ata që më tepër janë fshehur pas heshtjes dhe mosprezencës së tyre në vendet ku kanë qenë të ftuar, Kastro, që shquhet për ekspresivitet, nuk ngurron t’i tregojë hapur pakënaqësitë. Dhe, si natyrë që përpiqet të jetë i hapur me ata që e ndjekin dhe e përkrahin, vetë Katsro na thotë se shumë shpejt do të bëhet baba për herë të dytë dhe është shprehur shumë i lumtur për këtë lajm për të cilin ka marrë urime të shumta nga fansat, miqtë dhe kolegët. Pas ndarjes nga bashkëshortja, lidhja e fundit

Frederik Ndoci, pa mikun e tij të vogël Është babai i përkushtuar i një vajze të mrekullueshme të quajtur Mari-Lu, por është shprehur gjithnjë se një afeksion të vecantë ndiente edhe për atë që ai e quante si pjesëtarin e familjes, qenin e tyre, i cili nuk do të mund të sillet më nëpër shtëpi, pasi prej disa ditësh nuk jeton më. I mësuar me prezencën dhe lojërat e tij, si dhe faktin që e merrnin gjithnjë me vete, edhe në pushime, këngëtari, ashtu si dhe pjesëtarët e tjerë të familjes, e kanë patur të vështirë ndarjen prej tij dhe nuk e fshehin aspak keqardhjen që miku i tyre i vogël, nuk është më. Nuk dimë nëse ata do ta zëvendësojnë boshllëkun me një tjetër kafshë shtëpiake, por e sigurtë është që e kanë përjetuar vërtet keq humbjen e tij.

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

e Kastros ishte ajo me moderatoren kosovare, Erleta Hoti,

megjithëse ai vetë nuk jep detaje për mamanë e fëmijës...

Këngëtarja më e re që i është shtuar së fundi tregut muzikor shqiptar, Albina, ka publikuar klipin e saj të parë me titull “A më ndjen sot”, një klip ky mjaft i klikuar edhe për faktin që vetë këngëtarja i ka lënë pak vend imagjinatës përsa i përket lukut. Me sa duket, Albina kohët e fundit ka nisur një bashkëpunim me Stresin, por nga reagimi i saj kundrejt reperit në fjalë, kuptohet që ky bashkëpunim nuk ka përfunduar aspak mirë. Vetë Albina i ka shkruar Stresit duke bërë një paralele me çështjen për të cilën Stresi ka luftuar shumë, atë të përdhunimit të një vajze nga regjisori Leonard Bombaj: “Nuk është përdhunim vetëm

Anxhelina, “vulos” simbolin e pavarësisë Anxhelina Hadërgjonaj, më e vogla e familjes, por edhe e talentuar, pasuese e së ëmës në muzikë, prej pak kohësh është vendosur në Amerikë dhe ka pak ditë që është kthyer në Shqipëri për të mbështetur mamanë, Albërien, me pjesëmarrjen te Kënga Magjike. Me ardhjen e saj këtu, Anxhelina ka zbuluar edhe një detaj mjaft interesant për ditën e pavarësisë së Shqipërisë. Ajo ka bërë tatuazh shqiponjën në shpatullën e djathtë dhe kjo është ndoshta një mënyrë për t’u treguar amerikanëve se është krenare që është shqiptare. Një tatuazh të tillë e mbajnë edhe persona të tjerë të njohur si Lorik Cana apo Eliza Dushku. Kjo e fundit, mundohet ta bëjë sa më të dukshëm tatuazhin e saj dhe nuk ka ngurruar t’ia tregojë edhe këngëtarit të njohur Xhastin Timberlejk në një emission ku kanë qenë të ftuar së bashku. Të njëjtën gjë, me siguri, do të bëjë edhe Anxhelina, e cila momentalisht po jeton në Amerikë, në vendin ku më shumë se kurrë je e hapur ndaj mundësive të mëdha, aty ku ëndrrat bëhen realitet. Kujtojmë që Anxhelina ndodhet te xhaxhai i saj dhe është atje për t’u shkolluar, por edhe për të depërtuar në botën e artit, në sajë të talentit dhe fatit, që do t’i nevojitet patjetër.

përdhunimi seksualisht, është edhe shpërdorimi i besimit, shfrytëzimi ekonomik dhe lënia në baltë e bashkëpunëtorëve pa paralajmërim. Ti, jo se e ndjeje të mbroje një femër të përdhunuar, por e bëre për të bërë rolin e të mirit dhe për të fituar famë të rreme. Unë, mjafton që të njoha dhe tani që të njoha, s’ka më vlerë. Nga unë mos prit as mirë, as keq, nuk ia vlen të ndahem me njeri të tillë, se mua s’më pengon dot të eci përpara, unë s’kam nevojë për bashkëpunim. Me gojën tënde e thoje se “vetëm nëse vdes, mund t’i lë bashkëpunëtorët në baltë”. Tani që e bëre, vërja vetes emrin që meriton”. Në këtë mesazh të saj, nuk kanë munguar as mallkimet drejtuar Stresit, por vetë ky i fundit, ka preferuar ta anashkalojë këtë çështje, pa ndonjë reagim.


INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

7

SPEKTAKEL

… e h s y r d n , a k l Ju

Jemi mësuar t’i shohim nëpër intervista apo të përfolur shpesh në shtypin rozë për thashetheme, por këtë herë, ata vijnë ndryshe… Nëpërmjet fotove të përzgjedhura me kujdes, do të mund t’i shihni VIP-at në momente tepër të veçanta gjatë jetës së tyre të përditshme dhe jo vetëm. Këtë herë, e përzgjedhur është Julka, ndaj fansat e saj le të bëhen gati dhe të shohin një Julka… ndryshe!

Një film, me fund të lumtur!

Që në fillimet e saj, kur e shihnim çdo të dielë në “Telebingo shqiptare”, Julka na kishte bërë për vete me ëmbëlsinë dhe buzëqeshjen e veçantë. Më pas, ajo filloi të merrej me muzikë dhe këngët e saj vazhdojnë të kenë mjaft sukses. Edhe pse këtë të fundit, këtë periudhë e ka lënë paksa pas dore, për shkak të faktit që është bërë mama, Julka premton se shumë shpejt do t’i rikthehet muzikës. Deri atëhere, le të bëjmë një udhëtim të shkurtër në jetën e saj…

Me siguri nuk do të mund të gjeni se cila është Julka në këtë foto e cila është bërë gjatë fillores. Që ta keni më të lehtë, Julka është e katërta te rreshti i parë, duke numëruar nga e majta në të djathtë. Vetë Julka ka shumë nostalgji për këtë foto dhe, kur e pyet për shkollën, tregon se ka qenë ndër nxënëset më të mira…

Julka është shumë e lidhur me mbesat e saj, Patricia dhe Aleksa, me të cilat kalon shumë kohë edhe pse tashmë është bërë nënë dhe Iani, i merr një pjesë të madhe të kohës. Shpesh ato i kanë cilësuar si vajza ose motra të Julkës sepse ngjajnë shumë. Ashtu si në këtë foto, tek po argëtohen ndërkohë që po bëjnë shopping, Julka ia kalon gjithnjë mjaft bukur me mbesat e saj.

Ka një stil mjaft interesant në të veshur dhe, ashtu si për çdo femër, edhe dollapi i saj “mezi merr merr frymë” nga blerjet e shumta. Julka ka qenë shpesh pjesë e rubrikave të modës në gazeta e revista, ku është vlerësuar pozitivisht stili i saj i veçantë dhe gjithmonë avangard.

Natyra e saj lozonjare duket edhe në këtë foto teksa ka hipur sipër një karroce marketi dhe bën sikur po fluturon. Shopingu me Julkën nuk është asnjëherë monoton sepse vetë ajo di si të të sjellë në humor. Vetë shoqëria e saj e pohon këtë: “Kur je me Julkën, koha kalon shumë shpejt dhe e mbushur me të qeshura nga batutat e saj”.

Dashuria e saj prej vitesh mban emrin Andi dhe në këtë foto gjatë ditëlindjes së saj, lexohet qartë lumturia në fytyrën e Julkës. Julka e ka mbajtur lidhjen e saj larg mediave dhe të njëjtën gjë ajo bëri edhe me shtatzaninë, ndryshe nga shumë femra të tjera të njohura të cilat nuk ngurrojnë të pozojnë para aparatit kur janë shtatzëna. Ndoshta kjo ka ndihmuar që Julka të ketë një lidhje dhe familje të shëndoshë. Nuk kemi ç’të themi më tepër sepse kjo foto flet sa 1000 fjalë.

Për të mësuar si janë marrëdhëniet e Julkës me vjehrrin dhe vjehrrën mjafton të shohim këtë foto. Këtu Julka po pi kafe me vjehrrin e saj dhe ashtu si vetë fotoja, me siguri, edhe biseda do të ketë qenë mjaft interesante. Momenti kur është shkrepur kjo foto, i ngjan Julkës me një film me fund të lumtur. Në praninë e prindërve të Andit dhe vetë atij, Julka ndihet me fat për njeriun që ka zgjedhur të ketë në krah. Këto momente lumturie, Julka i ka të fiksuara mirë në memorien e saj, si një ndër ditët më të bukura

Kjo është një ndër qëndismat e para të Julkës, realizuar nga vetë ajo që në shkollën fillore. Vetë mami i Julkës i ka ruajtur qëndismat e vajzës së saj duke i kthyer pas në kohë kujtimet e së bijës. Me këtë, Julka meriton: “Të lumtë dora e vogël”, edhe pse është e papërfunduar. Gjithsesi, ky mbetet një kujtim shumë i bukur për të...

Julka prej vitesh është pjesë e radios NRG ku ka pozicionin e drejtores ekzekutive. Ka raste që gjatë punës ndodh të mërzitesh aq më tepër kur punon në zyrë dhe ke nevojë të lëvizësh. Nisur nga kjo foto, shkrepur gjatë një dite pune paksa të lodhshme, Julka bashkë me kolegun e saj janë çlodhur dhe argëtuar me një mënyrë krejtësisht të veçantë; duke bërë figura qesharake me gota të kuqe të vendosura në fytyrë. Kjo nuk kishte si të mungonte në “Cv-në e lojërave” të Julkës. Kjo është një ndër fotot më të bukura të Julkës bashkë me djalin e saj Ian. Një foto e mbushur me ngjyra dhe optimizëm, ashtu siç ndihet vetë Julka për djalin i cili ka sjellë një aureolë lumturie në familjen e tyre. Edhe Iani duhet të ndihet krenar për prindërit e tij që i dhurojnë atij dashuri dhe përkushtim pa fund.

I pëlqejnë shumë gatimet që i bën mamaja dhe gatimi i saj i preferuar është: pulë me karota. Vetë Julka tregon se nuk i reziston dot këtij gatimi, megjithatë vazhdon të ketë linja të mira trupore. Jemi kuriozë të mësojmë se cili gatim është specialitet i Julkës...


INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

8

MUZIKE

S

apo kanë hedhur në treg klipin e tyre të ri me titull “Nuk jam diktator” dhe duket që janë të shumëpritur e të mirëpritur nga publiku sepse klikimet e këngës në internet kanë qenë të pabesueshme dhe ata vetë, kanë marrë shumë vlerësime për këtë klip. Djemtë vijnë pas një pauze të gjatë në skenë, ndaj edhe ne i ftuam të na flisnin pak më shumë për të rejat që sjellin dhe gjithçka tjetër. Solisti i grupit, Arif Ziberi, na tregon... Fabjola Kuburi: - “Nuk jam diktator” është klipi juaj më i ri, që vjen pas një pauze të gjatë. A i paraprin ky klip një albumi? Arif Ziberi: - Grupi ynë nuk bën shpesh as këngë, as klipe, ndaj ja ku jemi me një këngë të re e cila paralajmëron edhe albumin e ri, i cili duhet të dalë në muajin prill 2012 dhe do të ketë 10 këngë, që shpresojmë të jenë në shijet e publikut. E kemi titulluar kështu këtë këngë duke u bazuar në tema aktuale... Në dashuri nuk duhet të jesh kurrë diktator, gjithçka duhet të rrjedhë natyrshëm. - Çfarë synimi kishit kur nisët realizimin e klipit? - Ky klip është realizuar nga produksioni “Fabrika” dhe mendoj se kemi realizuar diçka të bukur, një klip që të pëlqehet nga publiku dhe të marrë vlerësimet e duhura. - Me këtë klip ju u prezantuat edhe në festivalin “Zhurma shovv avvards” në Prishtinë. Çfarë përshtypjesh keni për këtë festival? - Përshtypjet janë të mira, por kam vërejtje për ndarjen e çmimeve. Mendoj se duhet të ketë më shumë kujdes në ndarjen e tyre, sepse vërtet shumica e merituan, por kishte edhe nga ata që nuk e meritonin aspak. Mendoj se duhet të ketë pak më shumë drejtësi, vetëm përsa i përket ndarjes së çmimeve. - Çfarë mendoni se ju bën kaq të dashur për fansat tuaj? - Ah, kjo është një pyetje që u duhet drejtuar vetë fansave, megjithëse mendoj se këngët tona kanë një cilësi të lartë dhe kjo mendoj se është edhe arsyeja kryesore që adhuruesit tanë na qëndrojnë besnikë. Ne nuk i zhgënjejmë në muzikë. - Kjo këngë është ndryshe nga ç’jemi mësuar të

Elita 5: Nuk jemi diktatorë! dëgjojmë këngë nga Elita 5. Si lindi ideja për një këngë ritmike? - Unë nuk mendoj që është edhe aq ndryshe nga stili ynë... Për mua, ndryshimi i vetëm është se këngët e tjera janë balada, ndërsa kjo, pak më ritmike. Ndonjëherë duhet edhe ndryshuar pak, sa për të sjellë diçka të re. - Përveç faktit që kërkonit diçka ndryshe, donit t’i përshtateshit edhe shijes së publikut? - Sigurisht që kjo është ndër premisat kryesore... Sa herë që ne krijojmë diçka të re, duhet gjithmonë të mendojmë edhe për shijet e tij. - Sa herë vini në Tiranë, rruga juaj është nga skena në hotel. Asnjëherë nuk jeni parë në ndonjë lokal. Pse kaq fshehtësi? - Jo, jo, nuk është se duam të qëndrojmë në fshehtësi, as nga fansat dhe as nga asgjë tjetër, por problemi qëndron se ne jemi grup, kemi shumë obligime, shumë koncerte dhe duhet të lëvizim me shpejtësi që të arrijmë kudo, në të gjitha anët. - Po adhurueset vajza, shumë prej të cilave edhe mund t’ju “lakmojnë”? - Kam respekt shumë të madh për adhurueset femra. Thjesht, i respektoj si adhuruese të këngëve tona dhe vetëm kaq. - Po të kthehemi pas në kohë, çfarë kujtoni nga fillimet tuaja?

- Ishin kohë të bukura, kohë të cilat kishin rëndësinë e tyre dhe janë pikërisht ato kohë që na kanë bërë këta që jemi sot. Kemi punuar shumë, por mendoj se ia ka vlejtur barra qiranë. - Një nga këngët e repertorit tuaj, që veçoni edhe ju vetë... - Ka shumë këngë të bukura në repertorin e grupit tonë, të cilat këndohen ende, edhe pse kanë vite që janë prodhuar dhe kanë akoma freski te publiku. Megjithatë, kënga që kërkohet më shumë nëpër koncerte dhe që edhe ne e kemi shumë për zemër është kënga “Nuk jam Al Kapone”. Është një këngë që nuk ka mundësi të mos këndohet kudo ku jemi të ftuar sepse kërkesa e publikut duhet respektuar gjithmonë. - Elita 5 ka bërë kaq bujë dhe vazhdon të bëjë; shkëqimi juaj nuk ka fund... Cili është sekreti? - Është e vërtetë që Elita 5 ka bërë kurdoherë bujë dhe

vazhdon të bëjë... Kjo mendoj se është për të vetmin fakt se ne mundohemi që gjithçka që realizojmë, ta realizojmë me cilësi. Nuk ka rëndësi sasia në muzikë. Ajo që vërtet peshon është cilësia, sepse ajo vendos sa kohë do qëndrosh në preferencat e publikut. Ne mundohemi të jemi korrektë me publikun dhe të sjellim gjithmonë më të mirën dhe më të këndshmen për ta. - Kjo do të thotë që në fillim ju keni synuar cilësinë? - Sigurisht, asnjëherë nuk jemi nisur me idenë që të bëjmë këngë sot për nesër dhe të mos kenë kurrfarë cilësie. Ka shumë rëndësi që ajo çka del në dritë, të jetë kualitative. - Keni vite që merreni me art. Si e gjykoni “rritjen” tuaj gjatë gjithë kësaj kohe? - Mendoj se kemi bërë një ngritje hap pas hapi dhe shkallë pas shkalle. Kjo është një rritje e sigurtë. Kam qenë gjithmonë i mendimit se hapat

e vegjël të çojnë larg dhe kështu rezultoi vërtet. - Ju zakonisht nuk keni dhënë intervista. Pse pranuat për gazetën dhe lexuesit tanë dhe pse jeni kaq të rezervuar me gazetarët e gazetat në përgjithësi? - Ne kemi respekt për gazetarët dhe mediat e ndryshme sepse jeni ju ata që përcillni punën tonë. Intervistat i kemi dhënë atëhere kur kemi gjykuar se është e rastit për t’u dhënë një intervistë dhe këtë e vërtetuam edhe me ju, kur na ftuat. Pranuam sepse tashmë ne kemi një këngë dhe një klip të ri. Kështu, kemi për çfarë të flasim... - A ndodh që të ketë grindje në grup? - Është më se normale që si kudo dhe në çdo profesion, kur punohet në grup, të ketë edhe grindje apo ndonjë konflikt të vogël, sigurisht, për punën. Ndoshta këto konflikte kanë bërë që të ketë më shumë ide për punën tonë, më shumë pasion për punë dhe të arrihen rezultate në muzikë. - Sa kohë në ditë jeni bashkë si grup? - Kur jemi të ftuar diku apo kemi një koncert, jemi non stop bashkë, sepse janë obligimet e grupit dhe të muzikës që na bëjnë të qëndrojmë bashkë. Kur jemi më të lirë, nuk rrimë gjithë kohës bashkë sepse jemi familjarë dhe kemi edhe obligime të tjera që duhen përmbushur. - Zakonisht, kush i

merr vendimet në grup? - Jemi një grup miqsh mes nesh dhe sigurisht që respektojmë fjalën e njëri-tjetrit. Zakonisht, vendimet i marrim të gjithë bashkë, sepse çdo vendim që merret është për të mirën e grupit. - Cili ka qenë grupi muzikor që ju ka frymëzuar tej mase? - Për mua, ka qenë gjithmonë frymëzim i papërshkrueshëm grupi botëror Bon Jovi. Është një grup që i ka dhënë jetë krijimtarisë sonë. - Në skenë, dukeni djem që bëni “zhurmë”... Kështu jeni edhe në jetën reale? - Jo, skena është tërësisht tjetër gjë nga jeta reale. Në jetën e përditshme ne jemi të qetë, jo të zhurmshëm, siç mund të dukemi në skenë. Skena dhe jeta janë dy gjëra të ndryshme. - Elita, vajza juaj tashmë ka hyrë në botën e muzikës. Ka qenë thjesht dëshira e saj apo ka pasur edhe pak shtysë nga Arifi? - Elita, vajza ime, nga ka marrë edhe emrin grupi ynë, i ka hyrë botës së muzikës vetëm me dëshirën e saj dhe unë e kam respektuar këtë dëshirë. Më vjen mirë që ajo, që në fillim të karrierës së saj, ka dëshmuar se ka një talent të jashtëzakonshëm dhe kritikat e muzikantëve kanë qenë shumë pozitive për të. - Na fol pak për marrëdhënien tuaj prind-fëmijë? - Ashtu si çdo prind, mundohem të jem afër fëmijëve të mi, t’i ndihmoj dhe t’u qëndroj përkrah që në jetë të jenë të respektuar dhe të dinë të respektojnë të tjerët. Mundohem të kem marrëdhënie sa më të bukura me ta. - Sukses, famë, adhurim nga fansat... Çfarë kërkon më shumë Elita 5? - Nga fansat tanë ne nuk kërkojmë asgjë më shumë, sepse gjatë gjithë karrierës, që në fillimet tona, ata na kanë dhënë shumë, na kanë qëndruar besnikë, na kanë dhuruar kënaqësi, duartrokitje pa fund dhe ne do t’u jemi mirënjohës gjithë jetën. - Projektet tuaja në muzikë... - Projektet tona janë albumi që, siç ju thashë, mendohet të dalë në prill të 2012 dhe shumë koncerte që na presin përpara. Doja t’ju falënderoja juve për këtë intervistë të këndshme dhe të gjithë fansat tanë. Premtoj se do të jemi gjithmonë pranë me këngë të reja dhe shumë të bukura.


TELENOVELA

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

9

“Xhanan”

Bedia zbulon se nëna e saj është gjallë Perihani largohet nga shtëpia Xhanani takohet me Nevin

S

elimi dhe Xhanani kujtojnë fjalët që i kanë thënë njëritjetrit dhe situatat që kanë kaluar. Të dy ndjehen të lënduar, por njëkohësisht, të dashuruar. Selimi shkon për të takuar Shakirin dhe përballet me të për Xhananin. Ai i kërkon t’i tregojë të gjithë të vërtetën që di, por kur sheh se ai po e gënjen, tenton ta mbysë. Bedia

dhe Lami, që ndodhen pas derës, u kërkojnë që ta hapin, kur në atë moment vjen edhe Xhanani dhe kërkon ndihmë për të hapur zyrën. Ajo futet në zyrë dhe i lutet Selimit që ta lëshojë. Ai e lëshon duke e bërë vetëm për të. Ajo del për të biseduar me Selimin dhe ai i kap me dashuri dorën. Lami i sheh. Rankazi shkon për të takuar Abdullaun dhe i thotë se babai i Elifit është njëri prej tyre. Xhanani shkon me Selimin në një lokal për të biseduar dhe i kërkon që të mos debatojë më me të tjerët për të. Pas kësaj, ajo takohet me Bedian dhe i kërkon që t’i tregojë me detaje se çfarë di për

atë natë dhe hyri kur ajo ishte aty. Bedia i përgjigjet se nuk e di dhe, kur ngrihet për të ikur, Xhanani i tregon një kuti me muzikë që i kujton mamanë e saj. Më pas, të dyja dalin nga zyra. Selimi i sheh dhe i ndjek nga pas. Ai i telefonon Xhananit, por ajo nuk i përgjigjet. Perihani provon fustanin e nusërisë. Renkazi e sheh dhe nuk është aspak dakord që ajo ta veshë. Kur Perihani shkon për ta hequr, ajo tenton ta ndalojë dhe i gris një pjesë të fustanit. Perihani, e lënduar, largohet nga shtëpia dhe duke ecur nëpër rrugë me fustanin

e nuses, fillon të qajë. Ajo i telefonon Shemsiut për ta marrë. Aliu i sheh dhe i telefonon Renkazit për t’i thënë se Perihani tashmë është me burrin e saj. Bedia i tregon Abdullahut për kutinë me muzikë që i kishte dhënë Xhanani. Ai nevrikoset kur e dëgjon. Shakiri dhe Renkazi shkojnë për të kërkuar Perihanin në shtëpinë e Abdullahut, por mbeten të surprizuar nga fjalët që u thotë ai. Pas kësaj, Abdullahu shkon për të takuar Nevin dhe shokohet kur sheh se po e pret Xhanani. Ndërkohë që Shemsi është me Peri-

hanin, një grua kalon dhe i flet. Kur Perihani e pyet se kush ishte, ai shtiret sikur nuk e njihte. Kur gruaja shkon në tualet, Shemsiu e ndjek nga pas dhe e kërcënon. Abdullahu shkon te Bedia dhe i tregon të gjithë të vërtetën e dhimbshme për nënën e saj. Ajo zbulon se nëna e saj është gjallë, por është larguar, pasi ka tradhtuar të atin. Pas kësaj, Bedia shkon te Xhanani dhe i thotë se për të nëna e saj tashmë ka vdekur dhe i kthen kutinë me muzikë. Është ditëlindja e Elifit e cila mbush 18 vjeçe. Selimi i ka rezervuar

një darkë në restorant, por ajo ka një tjetër plan për të festuar ditëlindjen e saj: Renkazi ka organizuar një festë për të. Selimi mërzitet shumë, por gjithsesi, e shoqëron vajzën e tij. Perihani shkon për të uruar Elifin dhe në prani të prindërve të saj, thotë se tashmë është martuar me Shemsiun. Xhanani vendos të shkojë të takojë Nevin, mamanë e Bedias dhe ajo i tregon të vërtetën se si u dashurua me Nexhatin, i cili ishte piktor. Nga ana tjetër, edhe Bedia me Shemsiun bisedojnë për nënën e tyre, ndërkohë që Abdullahu shkon për të takuar Nexhatin. Selimi kërkon Elifin, por ajo është me shokun e saj. Ai e gjen dhe e detyron që të shkojnë në shtëpi. Problemet vështirësohen edhe më shumë midis tyre dhe shkaku është Xhanani. Perihani shkon për të marrë gjërat e saj dhe largohet përgjithmonë nga shtëpia. Edhe pse përpiqet ta ndalojë, Renkazi e ka të pamundur dhe ndjehet shumë e lënduar nga përbuzja e vajzës së saj!

“Forca e fatit”

Lusia ndahet nga Kamilo dhe lidhet sërish me Ivanin Vdes Gerardo Karolinës i kthehet shikimi ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○

L

ukresia, Karlota, Lusia dhe Kamilo marrin vesh se Gerardo vdiq. Më vonë e merr vesh edhe Maripasi. Tashmë, ato mendojnë se si t’ia japin këtë lajm Karolinës. Aleksi mëson se babai që e kishte rritur ka vdekur dhe qan i dëshpëruar. Nga ana tjetër, Karmeni i telefonon Saulit për ta lajmëruar për vdekjen e Gerardos dhe i thotë se nëse policia zbulon ndonjë gjë, ajo do të tregojë të vërtetën. Policia zbulon armën e krimit, e cila i përket Antolinit. Kamilo u thotë se vëllai i tij ka shkuar në kryeqytet dhe nuk mund ta ketë kryer ai vrasjen. Antolini telefonon dhe zbulon se Gerardo ka vdekur, kështu që vendos të kthehet dhe e arrestojnë me akuzën për vrasje. Lidhja e Kamilos me Lusian po vështirësohet dhe çdo gjë po ndodh për shkak të Ivanit. Karmeni shkon menjëherë te Sauli dhe i thotë se nuk do të lejojë që vëllai i saj të qëndrojë i mbyl-

lur brenda duke qenë i pafajshëm dhe e kërcënon duke i thënë se nëse nuk do të nxjerrë Antolinin nga burgu, atëherë ajo do të tregojë të vërtetën. “Trashaluqi” i propozon Saulit që të vrasin Karmenin. Në atë moment, vjen Kamilo dhe e shpëton. “Trashaluqi” arrin të arratiset, ndërsa Karmeni dhe Sauli janë të përfshirë në krim. Karolina shkon për të takuar Antolinin. Kamilo vendos t’i kërkojë të falur Ivanit dhe të pranojë ndihmën që ai i ofron. Lusia merr një urdhër nga gjykata për të bërë analizat e ADN-së. Nga ana tjetër, Kamilo njihet me Larën. Huan Haime i thotë Saulit që t’i propozojë Karmenit të martohen, në mënyrë që ajo të mos tregojë të vërtetën. Davidi i propozon për martesë Berenises, e cila e lumtur, pranon. Lusia, e nevrikosur, i telefonon Ivanit dhe i thotë se Perla nuk është vajza e tij dhe se nuk dëshiron ta bëjë analizën e ADNsë. Ivani përballet sërish me

Kamilon dhe i thotë se ai vazhdon të jetë i dashuruar me Lusian. Të dy përfundojnë duke u zënë me grushta. Lukresia dhe Maripasi përpiqen që t’i ndajnë. Karolinës i telefonojnë nga kryeqyteti dhe e informojnë se tashmë e kanë gjetur kornean për syrin e saj. Antoni vendos ta shoqërojë së bashku me Lusian. Jeta e kësaj të fundit tashmë po vështirësohet shumë pranë Kamilos. Ai e kërcënon se do të marrë kujdestarinë e vajzës dhe se do ta akuzojë për tradhti. Pas kësaj, Maripasi futet në dhomën e Kamilos dhe tenton që ta joshë. Karlota dhe Lukresia i gjejnë bashkë. Lusia dëgjon gjithçka. Lukresia përzë nga shtëpia Maripasin, ndërkohë që Karlota i sugjeron Lusias që të divorcohet prej Kamilos. Antoni, Karolina dhe Lusia shkojnë te doktor Kuejar. Ai i thotë se operacioni do të kryhet sa më parë. Në kryeqytet shkon edhe Ivani. Karolina i

thotë Lusias se do të dëshironte të kthehej sa më shpejt në Alamos për të parë më në fund Antolinin. I kërkon që të bëhet shoqja e saj dhe Lusia pranon. Davidi i prezanton Berenisen të atit, i cili nuk pranon të shkojë në shtëpinë e saj për t’i kërkuar dorën për martesë. Huan Haime e pyet nëse e di se djali i tij është homoseksual, por ajo i përgjigjet se kanë kryer marrëdhënie bashkë dhe se nuk është e vërtetë. Doktori viziton Karolinën e cila arrin të shohë turbull. Doktori thotë se operacioni ka dalë me sukses. Karmeni është e gatshme ta mbrojë vëllanë e saj dhe i tregon të vërtetën avokat Zavaletës. Ivani i thotë Lusias se tashmë e di që është ndarë nga Kamiloja dhe e pyet a vazhdon ta dojë ende. Të dy përfundojnë duke u puthur me pasion. Ivani, Lusia, Antoni dhe Karolina kthehen në Alamos. Antoni mundohet të bindë Karolinën që të jetojë me ta, gjë që e lumturon pa masë Aleksin. Kamilo paralajmëron Lusian se kurrë nuk do t’ia japë divorcin. Karmeni tregon gjithçka para gjykatësit. Davidi i thotë të ati se mamasë së tij i takon gjysma e pasur-

isë. Kur Davidi largohet, Huan Haime bie pa ndjenja. Sauli deklaron se Antolini dhe “Trashaluqi” ishin shokë. Huan Haime shtrohet në spital dhe është në gjendje kome. Maripasi i kërkon Kamilos që të lidhen bashkë dhe të dy përfundojnë duke bërë dashuri. Kamilo zbulon se Antolini tashmë është në burg dhe e akuzon Ivanin se e ka bërë me qëllim që ta heqë qafe vëllanë e tij. Aty ai i tregon se Antolini kishte vrarë personin që kishte rrahur atë vite më parë. Ivani mbetet i shokuar. Doktori informon Esterin se Huan Haime tashmë doli nga gjendja e komës, por nuk do të jetë më në gjendje fizike për t’u veshur, për t’u larë dhe për të ngrënë. Esteri i thotë se ajo është gruaja e tij dhe do të jetë gjithmonë pranë tij në të mirë e në të keq. Ai e sheh dhe i dalin lot. Lusia më në fund arrin të fitojë masterin dhe falënderon familjen e saj dhe veçanërisht, Ivanin. Në atë moment, vjen Kamilo dhe i thotë se e dashuron. Ivani ndërhyn dhe i thotë se tashmë ajo nuk është më gruaja e tij. Lusia ka vendosur ta lërë Kamilon, por i vjen keq për të.

Karolina më në fund fillon të shohë dhe fytyra e parë që sheh është ajo e Lusias. Nga ana tjetër, Antolini thirret nga gjykatësi për të marrë vendimin. Më në fund, Antolini lihet i lirë. Karolina është shumë e lumtur që ka rifituar shikimin. Antoni dhe Lusia festojnë bashkë me të edhe lirinë e Antolinit. Ivani i thotë këtij të fundit se Gerardo i ka lënë trashëgim shtëpinë dhe disa para. Lusia dhe Ivani shkojnë në fermë dhe shohin Perlitën në gjumë. Lusia i thotë Ivanit se do të divorcohet prej Kamilos, por ende nuk do që të martohet me të. Ai e kupton dhe të dy puthen. Antolini është shumë i lumtur që tashmë Karolina mund të shohë. Maripasi nuk është aspak dakord me testamentin që ka lënë Gerardo dhe vendos të luftojë. Lusia e urdhëron që ta lërë të qetë Karolinën, ndërkohë që Antolini e kërcënon se do ta fusë në burg nëse vazhdon me këtë mendim, pasi ende e ka foton që tregon se ajo ka vrarë një grua. Ivani shkon në spital dhe pyet Huditën për gjendjen e Huan Haimes. Ky i fundit e sheh dhe mendon se ai është djali dhe jo bastardi i tij. Huan Haime i thotë se është shumë krenar për të!


VIP

10

Stiv Martin: Nuk më pëlqejnë rrengjet! Stiv Martin është një nga veteranët e komedisë hollivudiane, me një karrierë që shtrihet në më se katër dekada, me filma të ndryshëm, që nga “Idioti”, “Roksana”, “Tre shokët”, “Babai i nuses” dhe filmat “Pantera rozë”. Tani, aktori 66 vjeçar është bashkuar me Ouen Uillson dhe Xhek Blek në filmin “The Big Year” (Viti i madh), që flet për disa shokë të apasionuar pas zogjve, të cilët nisen në zbulim të specieve të rralla të zogjve në Amerikë. Konkurenca mes tyre është një alegori për sfidat që ata hasin në jetë... - A patë shumë zogj gjatë filmimeve? - Një herë pashë një shqiponjë kur ishim në një anije. Zogjtë e tjerë i hapën rrugën asaj në fluturim. M’u duk sikur ata mbetën pa frymë për disa çaste. - Filmi juaj është xhiruar në 100 vende të ndryshme, për 55 ditë... - A ka kuptim kjo, 100 vende në 55 ditë? Mbase ka qenë 55 vende në 100 ditë... - Cili vend qe më i bukur për ty? - Mbase vendi më i bukur ishte Jukoni, ku xhiruam në një qytet të vogël, të quajtur Douson. Ne e kaluam zonën me helikopter, domethënë, aktorët sepse pjesa tjetër shkoi me makinë dhe fluturuam mbi një zonë të quajtur Shkëmbinjtë. Kishte një arsye të fortë pse e kishin quajtur kështu, sepse kishte vetëm shkëmbinj, pa pemë, as bimësi dhe ishte një eksperiencë shumë e bukur. Atje kishte arinj, po ne kishim me vete roje pylli, si edhe trajnerë aktrimi që na mbronin gjithë kohës. - Si u ndjeve përkrah dy

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

Xhorxh Majkëll shërohet Ish-këngëtari i grupit VVham, i cili kishte 10 ditë që ishte shtruar në një spital në Vjenë, e ka marrë veten nga pneumonia. Thuhej se ai ishte prekur rëndë prej saj, por mjekët kanë deklaruar se tashmë, këngëtari është shëruar. Ata janë shprehur se “ka një përmirësim të vazhdueshëm me një rikthim mbresëlënës të simptomave pneumonike”; një lajm i mirë për fansat e këngëtarit. Shpresojmë që Xhorxhi, që ka nevojë për “pushim absolut”, ta marrë veten mirë që t’i rikthehet këngës.

Gruaja e Hju Xhakmanit përgënjeshtron thashethemet Pas një mbrëmjeje karaoke që kishte kaluar me Robert Patinsonin, Hju Xhakmanin e kishin akuzuar se ishte homoseksual! Gruaja e tij, Debora-Li Fërnes ka vendosur t’u japë fund këtyre thashethemeve në faqet e revistës “Page Six Magazine”. Hju Xhakman është një burrë dhe baba i lumtur që prej shumë vjetësh tashmë, megjithatë kohët e fundit u shtuan shumë thashethemet se ai ishte gei. Në lidhje me këtë, e shoqja deklaroi: “Hju dhe unë nuk i kushtojmë shumë vëmendje këtyre fjalëve. Është e trishtueshme që ka njerëz që nuk kanë çfarë të bëjnë dhe hedhin baltë mbi një njeri që nuk e njohin fare”. Gruaja e tij u është përgjigjur edhe atyre që e quanin të madhe në moshë për të (ajo është 13 vjet më e madhe se aktori): “Në të vërtetë, Hju është shumë më i pjekur se unë, prandaj ekuilibrohemi”.

Anë Hethuej fejohet Anë Hethëuej është fejuar me Adam Shulman, aktor dhe dizenjues bizhuterish. Të dielën, aktorja është fotografuar në një park të Nju Jorkut me unazën e fejesës në gisht. Unaza është dizenjuar pikërisht nga Adami, është prej platini me një gur diamanti 6 karat dhe mund të kushtojë afro 150 mijë $. “Ai kishte një mendim të qartë se çfarë unaze donte t’i dhuronte Anës”, ka thënë miku i tij, që e ka ndihmuar në realizimin e saj. Ana duhet të jetë e lumtur që ka një bizhuteri të cilën nuk rrezikon ta konfiskojë FBI-ja, siç ndodhi me ato që i kishte dhuruar ish-i dashuri i saj, Rafaelo Folieri, që është ende në burg për shkak të larjes të parave dhe akuzave të tjera. Ndërkohë, çifti po bën plane për një martesë jo-tradicionale.

aktorëve komikë si Xhek Blek dhe Ouen Uilson? - Ne ishim kaq të lidhur, sa nuk bënim dot pa njëritjetrin. Unë pyesja “Erdhi Xheku në sheshxhirim?”, “Nuk dua të shkoj aty po s’qe edhe Xheku”. “Është Oueni atje?”, “Unë nuk dal po nuk doli Oueni nga rulota e tij”... - Çfarë eksperience ke pasur me zogjtë para se të xhiroje këtë film? - Para se të fillonim xhirimet, ne bëmë disa studime të zgjeruara. Më shumë bënte Xheku dhe ne e pyesnim. Edhe ime shoqe i do zogjtë, mban në shtëpi dhe di shumë gjëra për ta. Një herë, në apartamentin tonë në Nju Jork, erdhi një skifter dhe u ul në pragun e dritares... Kjo është gjithë ajo që di unë për zogjtë. - Ti je takuar edhe me një vrojtues të famshëm zogjsh... - Po, ai është Xhonatan Franzen. Kisha dëgjuar për të në një emision radioje. Pasi shkroi librin e tij të fundit “Liria”, ai bëri ca push-

ime për të vrojtuar zogjtë. - Çfarë mësove në lidhje me fiksimin, duke luajtur rolin e një vrojtuesi zogjsh? - Ky film nuk flet për fiksimet. Për mua, ato janë terma psikologjie. Mendoj se filmi flet për një pasion të madh. Edhe unë kam pasur në jetë pasione që i kam ndjekur për t’i realizuar. - Një nga pasionet e tua është edhe banxhoja (një vegël muzikore si mandolinë), që të ka shtyrë të kesh një karrierë të dytë si muzikant i një rryme të muzikës kauntri. Me albumet e tua ke fituar disa çmime Grammy... - Kam pasur shumë pasione dhe fiksime: Magjinë, xhonglimin, banxhon dhe shumë lloje artesh. Ah, më pëlqen edhe të bëj intervista! - I kurdisët njëri-tjetrit ndonjë rreng në sheshxhirim? - Unë nuk jam nga ata që bëjnë rrengje. Për 1 prill, unë u kthej fletën e kalendarit njerëzve. Kur mendoj për

ndonjë sheshxhirim të mbushur me rrengje, falënderoj Zotin që nuk jam në atë film. Më pëlqen ta bëj mirë punën time dhe kaq. Sigurisht që jemi zbavitur gjatë xhirimeve. Një natë na ndodhi diçka interesante në Jukon, ku po xhironim. Ishte ajo që quhej Nata e Bardhë, ku ishte ditë edhe natën dhe Oueni vajti të luajë golf. - Çfarë e bën klasik një film komik? - Fakti që luaj unë në të! (Qesh) Mbase nuk dini diçka, por duhen pesë deri në dhjetë vjet që një film të bëhet i njohur. Kam marrë pjesë në filma që nuk kanë pasur sukses kur janë shfaqur për herë të parë e pastaj njerëzit kanë filluar të flasin përsëri për ta. Meqë ra fjala, më ka ndodhur edhe e kundërta. Në fakt, nuk e di kurrë se ç’mund të ndodhë. - Ishte një progres i natyrshëm kalimi nga rolet e një komiku budalla, tek ato pak më me peshë dhe tension? - Në realitet, unë jam një person i tensionuar.

Demi Lovato: Unë vras me ëmbëlsi! Demi Lovato është rikthyer më në formë se kurrë. Kënga e saj singëll “Skyscraper” (Qiellgërvishtësja) është në vend të parë të hiteve amerikane dhe ka bërë që dritat e prozhektorëve të rikthehen nga aktorja dhe këngëtarja 19 vjeçare. Ajo e ka kapërcyer periudhën kur ndjehej keq dhe ishte shtruar në qendrën e trajtimit. Gjatë një interviste për anën negative të të qenit e famshme, Demi është përgjigjur: “Mënyra më e mirë për t’u përballur me këtë është ta mbash kokën lart, të jesh e fortë dhe të kthesh edhe faqen tjetër. “Vriti” ata me ëmbëlsinë tënde”. ka thënë ajo.

Ledi Gaga pozon nudo Ledi Gaga nuk e ka problem të pozojë nudo dhe këtë radhë e ka bërë për revistën “Vanity Fair”, ku ka pozuar përpara aparatit fotografik të fotografes së njohur, Ani Lebovic. Në fillim të vitit, ajo ishte zhveshur për revistën “Purple Magazine”, si edhe për një piktor (Toni Benet, me të cilin ka kënduar edhe një duet). Gjithashtu, ka dalë për një seancë fotografike nëpër rrugën e Nju Jorkut e veshur vetëm me një peliçe dhe me këpucë me taka të larta, ose ka pozuar vetëm me të brendshme në një anije. Më e pakta që mund të thuhet është se Ledi Gaga nuk ka ftohtë!


SOCIALE

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

11 Rrëfimi rrënqethës i një gruaje dhe fëmijës së saj me SIDA

Në shtëpinë e burrit më rrahën dhe më përzunë!

J

o më kot është cilë suar si sëmundja më e tmerrshme e këtij shekulli. Sipas statistikave, pas një rënieje në 2010-n, në vitin 2011, trendi botëror i virusit të HIV/ AIDS është sërish në rritje. Më të prekura janë vende si Afrika, India apo Kina. Nga virusi famëkeq, nuk ka shpëtuar as vendi ynë, ku ka rreth 500 të infektuar me SIDA. Por, nuk dihet sa mund të jetë i saktë ky numër, pasi shumë të sëmurë të tjerë, mund të mos jenë diagonstikuar ende. Ndërkohë, 148 prej të infektuarëve janë nëna, kurse listës së zezë i shtohen edhe 24 fëmijë. Ndërkohë, me dhjetëra shqiptarë kanë humbur jetën nga kjo sëmundje, viktimat e së cilës në rang botëror, janë më të shumta se ato që kanë lënë pas luftrat me të egra. Liliana është një zonjë 30 vjeçare nga zonat rurale pranë kryeqytetit. Ajo ka pesë vjet që ka marrë vesh se është e infektuar me virusin HIV. Kur ajo mbeti shtatzënë, ishte tashmë e sëmurë dhe virusin famëkeq, ia kaloi edhe vajzës së saj pesëvjeçare. Kur ishte vetëm një vjeçe, vajza filloi të shfaqte shqetësime në shëndet, çka detyroi doktorët të bënin analizat. Nga testi do të mësohej lajmi i kobshëm,

se fëmija vuante nga SIDA. Për pasojë, analizat i bëri dhe Liliana me të shoqin. Çuditërisht, ai nuk ishte i infektuar, kurse Liliana po. Përpos luftës me sëmundjen, një tjetër luftë e priste atë. Në familjen e ish-bashkëshortit filluan ta urrenin, shanin, ofendonin dhe ushtronin dhunë ndaj saj. Kjo e detyroi që vetëm pas një muaji të linte shtëpinë e burrit dhe të shkonte të prindërit e saj të cilët, për fat të mirë, e kanë pritur ngrohtë Lilianën dhe vajzën vetëm gjashtë vjeçare. Përpos dhimbjes dhe luftës çdo ditë me jetën, Lilianës dhe vajzës së vogël iu është dashur të luftojnë çdo ditë dhe vuajnë si pasojë e realitetit paragjykues, aq më tepër në një zonë rurale si ajo ku jetojnë. Nuk është aspak e lehtë, ndonëse në fshat, Liliana pohon se nuk ua kanë vështirësuar gjërat, madje e kanë mbështetur me aq sa kanë mundur. Megjithatë, ajo jeton me shpresën se një ditë jo fort të largët do të dalë një ilaç që do të bëjë mrekullinë. Jo aq për të, pasi nuk është më tepër e shqetësuar për veten, sesa për vajzën e saj të vogël, që ndonëse është thjesht një fëmijë i pafajshëm, qëkurse ka lindur, nuk ka parë një ditë të bardhë...

- Zonjë, sa vite keni të infektuar juve dhe vajza juaj? - Tashmë bëhen plot pesë vjet. Sidomos vajza, ka pasur shumë shqetësime. Unë kam qenë më mirë. - Si e keni zbuluar që vuanit nga sëmundja e SIDA-s? - Kam shkuar për shqetësime krejt të tjera në spital dhe nuk e prisja të më thoshin atë që dëgjova... - Çfarë ju shtuy t‘i bënit analizat? - Vajza kishte temperaturë dhe nuk po i binte. Normalisht, si çdo nënë në atë rast që do të bëhej merak, edhe unë prita sa prita dhe kur pashë se vajza nuk po bëhej mirë, kam shkuar dhe e kam çuar për vizitë në spital. Që nga ajo ditë, jeta ime

u shndërrua në një ferr të vërtetë... - Çfarë ju thanë doktorët? - Ata i provuan të gjitha dhe e panë se nuk bëhej fjalë për ndonjë virozë apo grip të zakonshëm. U shqetësuan normalisht dhe vendosën t‘i bënin analizat... Pastaj, prej analizave zbuluan se vajza ime ishte e infektuar me HIV. - Si u ndjetë kur zbuluat se ishte edhe vajza e infektuar? - Jam shokuar, nuk e kisha imagjinuar kurrë se do vinte kjo ditë... Është një gjë që asnjë prind nuk do ta përballonte dot. Kur më tha doktori se edhe fëmija ishte i infektuar, sa nuk më ra qielli mbi kokë. (Qan) - Patët frikë në fillim? - Po, shumë. Jam ndjerë

Kam mbështetjen e prindërve të mi, por po ashtu për çdo gjë që kam pasur nevojë mua më është përgjigjur dhe shoqata që është për të sëmurët me AIDS.

shumë e frikësuar dhe e pambrojtur, pasi nuk kisha dëgjuar asnjëherë për virusin HIV. Nuk kisha asnjë të dhënë as se si trajtohej ajo. Më tepër isha e shqetësuar për vajzën, sesa për veten time, se unë hajt mo, do ta shtyja si do ta shtyja. Për vajzën, është shumë e rëndë. - Po për veten tuaj, si e morët vesh se ishit e infektuar? - Ngaqë vajza ishte me SIDA, doktorët më thanë se edhe unë e im shoq duhet të bënim analizat. Një nga mënyrat kryesore të infek-

timit të fëmijëve është kalimi nga prindërit, ndaj dhe ata dyshuan se edhe ne të dy mund të ishim sëmurë. Por faktikisht, unë dola e infektuar, kurse im shoq, jo. - Si ka mundësi kjo? - Nuk e di! Kjo më ka bërë habi edhe mua... Nuk kam kryer kurrë ndonjë veprim të turpshëm, që ta kem marrë nga dikush tjetër. (Qan) - Të ka pyetur vajza ndonjëherë se pse sëmuret shpesh, trajtohet me ilaçe dhe vazhdimisht shkon në spital?

- Më pyet dhe nuk di çfarë t‘i them. Por do vijë një ditë dhe ajo do ta marrë vetë vesh se çfarë ka dhe do të reagojë ashtu si unë, kur e mora vesh këtë lajm. - Përveç familjes, kush tjetër e di se ju dhe vajza jeni të infektuara? - E di i gjithë fshati, por ata gjithsesi sillen mirë me ne, edhe me mua, edhe me vajzën. - E dinë sigurisht dhe familjet tuaja, apo jo? - E dinë edhe njerëzit e burrit, edhe të mitë. Të burrit e dinë më parë sesa

njerëzit e mi. Bile edhe më përpara meje, sepse i pari e ka marrë vesh burri që ishim sëmurë unë dhe goca. Kur dolën rezultatet, i mori ai dhe unë nuk isha aty. - Bashkëshorti, si reagoi kur mori vesh se ju dhe vajza ishit të infektuara, kurse ai jo? - Njerëzit e mi nuk reaguan keq, përkundrazi më mbështetën. Kurse ish-bashkëshorti dhe familja e tij reaguan shumë keq; na rrihnin, na torturonin. Na urrenin, sidomos mua, së vajza ishte e vogël. U ndamë si përfundim dhe shkuam në shtëpinë e prindërve të mi. Tani, nuk e di se mbase edhe ata janë ndjerë keq, por neve nuk na kanë thënë kurrë asgjë. - Pse mendon se ata reaguan keq dhe ushtruan dhunë? - Ndoshta ngaqë është një sëmundje për të cilën ne nuk kishim shumë informacion. Edhe unë u tmerrova kur e mora vesh se nga çfarë isha infektuar, por nuk zgjati shumë kjo gjendje, sepse unë pasi u mor vesh lajmi se isha me SIDA, kam ndenjur vetëm një muaj në shtëpinë e burrit dhe pastaj jam larguar për te njerëzit e mi. - Si ia bëni për ilaçet ose për nevojat e ndryshme financiare, të cilat në rastin tuaj, duhet të jenë të shumta? - Kam mbështetjen e prindërve të mi, por po ashtu për çdo gjë që kam pasur nevojë mua më është përgjigjur dhe shoqata që është për të sëmurët me AIDS.


SHENDET

12

Histori e vërtetë

Vajza me gjysmë truri, rikthehet në shkollë

Për tre vjet, jeta e Kameron Motit ishte një makth i vërtetë, me konvulsione të forta që e kapnin gjatë ditës dhe kërcënonin jetën e saj. Më në fund, doktorët u thanë prindërve se ekzistonte një mënyrë për t’i ndaluar ato: Të hiqej gjysma e trurit të vajzës! Kjo nuk ishte diagnoza që donin të dëgjonin prindërit dhe nuk ishte e lehtë të merrej vendimi për të bërë operacionin, por alternativa tjetër ishte që të dëmtohej edhe gjysma tjetër e trurit dhe të kërcënohej jeta e Kameronit. “Ishte diçka shumë e frikshme, sepse nuk mund ta imagjinosh si do të jetë fëmija yt pas një ndërhyrjeje kaq të rëndë” thotë e ëma e saj, Shelli. “Të duket sikur nuk mund të jetë më i njëjti fëmijë”. Shelli buzëqesh ndërsa thotë këto fjalë, sepse afër saj në kolltuk është ulur Kameroni me flokët kaçurrelë, që buzëqesh dhe është plot energji.

Vajza e tyre rikthehet... Kameroni ka ardhur të japë një intervistë bashkë me motrën e vogël 6 vjeçare, Karolinën dhe prindërit. I ati, Kejsi Mot, e përshkruan atë si një vajzë shumë të gjallë. Kështu ka qenë ajo që bebe dhe është edhe tani, pas një ndërhyrjeje kaq radikale. “Ne e humbëm vajzën tonë dhe na u rikthye prapë”, thotë Kejsi. Historia e Kameronit filloi para gjashtë vjetësh, kur ajo ishte tre vjeç. Papritur filloi të kishte konvulsione. Një video e regjistruar nga prindërit e saj e tregon vajzën duke luajtur e lumtur, pastaj papritur të ngurtësohet dhe të bjerë me kokë në tokë. Për tre vjet, Kameronin e panë një dyzinë doktorësh që bënë me qindra analiza për të zbuluar se çfarë i shkaktonte asaj 10 ose më shumë konvulsione në ditë. Ndërkohë, aftësitë njohëse të Kameronit ishin duke u përkeqësuar dhe ajo po humbiste aftësinë për të folur. Më në fund, doktorët i vunë në emër sëmundjes së saj: Sindroma e Rasmusenit, një sëmundje që shkakton dëmtimin e njërës anë të trurit. Zgjidhja ishte radikale, ajo quhej hemisferektomi, që do

të thotë, heqje e gjysmës së trurit...

Ndërhyrja radikale Motët jetojnë në Karolinën e Veriut dhe pranuan të shkojnë në Qendrën Mjekësore Universitare “Xhon Hopkins”, në Baltimorë, kur neurokirurgu Xhorxh Xhalo drejtoi ekipin mjekësor që hoqi me sukses anën e djathtë të trurit të Kameronit. Operacioni zgjati më shumë se 7 orë. Kameroni doli nga salla me anën e majtë të trupit të paralizuar dhe filloi menjëherë terapinë intensive. Kjo ndodhi në vitin 2007, kur Kameroni ishte 6 vjeçe. Një imazh i trurit të saj tregon hapësirën bosh në anën e djathtë. Meqë pjesa e majtë e trupit kontrollohet nga ana e djathtë e trurit,

doktorët e dinin që Kameroni do të ishte e paralizuar nga ana e majtë, kur të zgjohej, por ata e dinin gjithashtu se truri i fëmijëve ka një aftësi të mahnitshme të rigjenerohet. “Na pëlqen të merremi me fëmijë, sepse ata kanë aftësinë që, pjesa e trurit që nuk është hequr, të marrë përsipër kontrollin e funksioneve të gjysmës së sëmurë, që është hequr”, thotë doktor Xhalo. Kameroni është mbajtur pa lëvizur dy ditët e para pas operacionit, që truri i saj të stabilizohej. Pasi e mori veten, ajo filloi një program fizikoterapie intensive. Katër javë pas ndërhyrjes, Kameroni doli nga spitali.

Zgjedhja e drejtë Zgjidhja e vështirë që bënë Motsët doli se ishte

edhe e drejtë. “Ishte absolutisht zgjedhja e drejtë, thotë Shelli. Ne e dinim se ç‘kishte vajza, e dinim që kjo ishte mundësia e vetme për ta ndihmuar, rrezikun e morëm ndër sy, sepse vajza bënte një jetë shumë të vështirë”. Kameroni arriti të kthehej në shkollë, tani është në klasën e dytë dhe një nxënëse e mirë. Seancat e saj të fizioterapisë sapo kanë mbaruar dhe ajo mund të vrapojë dhe të luajë, megjithëse çalon pak e ka një patericë në këmbën e majtë. Ajo ka humbur gjithashtu pak nga shikimi periferik. Kur e pyesim Kameronin nëse i ka mbetur ndonjë frikë nga operacioni, ajo përgjigjet: “Jo, asnjë”. Një hemisferektomi është një operacion i vështirë dhe i guximshëm. “Ne donim vetëm që vajza të ishte pjesërisht normale, thotë i ati, Kejsi. Nuk e dinim që do ta merrte veten kaq shpejt. Unë them se historia e Kameronit është një mrekulli. Unë besoj vërtet se mrekullitë mund të ndodhin dhe vajza ime, Kameroni, është një shembull i gjallë i kësaj”. Doktoresha Nansi Snajderman na shpjegon si është hequr gjysma e trurit e Kameronit. “Truri i fëmijëve është shumë elastik dhe ana e majtë e tij mori përsipër funksionet e anës së djathtë. Shiheni atë tani, është diçka e jashtëzakonshme”, thotë ajo duke parë vajzën e vogël që duket si çdo vajzë tjetër 9 vjeçare. Megjithëse është e ndrojtur para gazetarëve, Kameroni na tregon ëndrrat e saj. “Dua të bëhem balerinë kur të rritem”, thotë ajo. Tre vjet më parë kjo ishte një ëndërr e pamundur, por sot mund të bëhet realitet.

Aspirina, kura çudibërëse kundër kancerit të zorrës së trashë? Në një studim britanik, të publikuar me 28 tetor në revistën ndërkombëtare “The Lancet” ka konfirmuar kërkimet paraardhëse mbi efektet mbrojtëse të aspirinës kundër kancerit të zorrës së trashë. Në fakt, pas një pune të gjatë, tregohet roli parandalues i aspirinës. Marrja e 600 mg aspirinë në ditë për dy vjet qenka receta e përkryer për të reduktuar rrezikun e kancerit të zorrës së trashë te pacientët me “rrezik të lartë gjenetik”, të prekur nga sindroma e Linçit, me një fjalë, të ekspozuar më shumë ndaj kancerit të zorrës së trashë. Megjithatë, aspirina nuk redukton numrin e polipeve që përbëjnë pikënisjen e formimit të kancerit të zorrës së trashë te pacientët që kanë marrë aspirinë dhe ata që kanë përdorur placebo. Numri i

tyre rezultoi i njëjtë. Studiues të Universitetit të Njukastëllit, sigurojnë se tani mbetet vetëm të përcaktohet kohëzgjatja dhe doza e nevojshme e trajtimit, për ta konsideruar aspirinën si një armë parandaluese kundër kancerit të zorrës së trashë. Studimi është realizuar në 16 vende, me 861 pacientë të prekur nga sindroma e Linçit. Gjysma e tyre ka marrë dy tableta aspirinë në ditë, ndërsa gjysma tjetër, placebo. Në vitin 2010, 19 kancere zorrësh janë diagnostikuar në grupin e parë dhe 34, në të dytin. Kanceri i zorrës së trashë është një nga ata që hasen më shpesh në ditët e sotme, megjithatë, trajtimi me aspirinë nuk duhet bërë nga mendja, pa këshillën e mjekut, sepse ky ilaç mund të shkaktojë hemorragji të rënda.

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

Si të bësh fizkulturë në zyrë… Ekziston një mundësi e re për të bërë fizkulturë, për ata që janë të detyruar të bëjnë një jetë sedentare dhe nuk kanë kohë të bëjnë fizkulturë. Quhet “OfficeGYM” dhe është një vegël që mund të përdoret gjatë ditës, pa u zhvendosur nga vendi i punës. Ajo është ideuar në Gjermani me konsulencën e disa mjekëve e osteopatëve dhe mund të instalohet në shpinën e karriges së zyrës. Falë një sistemi tubash, vegla mund të fiksohet në dy pozicione të ndryshme (i sipërm dhe i poshtëm) dhe të jep mundësi të bësh një seri ushtrimesh të dobishme për pjesën e sipërme të trupit, duke tonifikuar krahët, shpinën dhe shpatullat, por edhe për qarkullimin e gjakut te këmbët. Kur dhe si mund të përdoret “OfficeGYM”? Ekspertët sugjerojnë t’i dedikosh disa minuta çdo orë, që ushtrimet të jenë efikase, por njëkohësisht, jo të lodhshme. Për momentin, vegla shitet vetëm nëpërmjet internetit dhe kushton 149 euro.

Fëmijët autikë e kanë trurin më të rëndë Sipas një studimi neuro-anatomik të publikuar në “Gazetën e Shoqatës Mjekësore”, fëmijët e prekur nga autizmi kanë tru më të rëndë se fëmijët e tjerë. Në fakt, studiuesit kanë arritur në përfundimin se fëmijët autikë kanë 67% më shumë neurone të grumbulluara në koren ballore të trurit. Kjo zonë e trurit është ajo që merret me funksionet e ndryshme njohëse superiore, si komunikimi, sjellja shoqërore, humori dhe vëmendja (funksione defiçitare te fëmijët autikë). Gjithashtu, përmendet edhe periudha e fillimit të një sëmundjeje të tillë... Sipas studiuesve, kjo rritje anormale e trurit ndodh në barkun e nënës. Studimi duket se konfirmon vrojtimet e bëra para më shumë se 10 vjetësh, që tregonin një rritje të tepruar të trurit te fëmijët autikë. Profesori Erik Kurshens, ka përdorur një sistem të informatizuar të analizës së indeve për të parë këtë ndryshim të trurit në trurin e 7 fëmijëve autikë dhe e ka krahasuar me atë të 6 fëmijëve normalë, të moshës 2-16 vjeç, pas autopsisë së bërë. Rezultati ka qenë se fëmijët autikë kishin 67% më shumë neutrone, pra, një tru më të rëndë. Me fjalë të tjera, autikët kanë 1.94 miliardë neutrone, kundrejt 1.16 miliardë te fëmijët normalë. Nëse studimet bëjnë të mundur sot të njihen shkaqet e krijimit të autizmit te bebet në barkun e nënës, ato mund të shpjegojnë edhe si lind sëmundja dhe mbase, më vonë, të ndihmojnë për trajtimet që mund të përdoren.

Shpresë e re për luftën kundër fibrozës cistike Gjatë provave klinike të kryera nga laboratorët amerikanë Vertex Pharmaceutical, është bërë një hap i rëndësishëm përpara në luftën kundër fibrozës cistike, që prek rrugët e frymëmarrjes dhe funksionet e mushkërisë. Një trajtim i ri, Ivacaftor, lejon të përmirësohen në mënyrë të qëndrueshme funksionet pulmonare të pacientit. Në fakt, është hera e parë që një trajtim vepron drejtpërdrejt mbi mekanizmin e simptomat e sëmundjes dhe jo te ndërlikimet e shkaktuara nga ajo. Kështu, mund të përmirësohet në mënyrë të konsiderueshme jeta e përditshme e të sëmurëve. Studimi, i paraqitur në “Gazetën Angleze të Mjekësisë”, është realizuar te 161 pacientë të moshës 12 vjeç e lart, që janë mbartës të një mutacioni gjenetik të rrallë, që quajtur G551D, që prek afro 5% të personave që vuajnë nga sëmundja. Gjatë 48 javëve, gjysma e pacientëve kanë marrë 150 mg Ivacaftor çdo 12 orë, ndërsa gjysma tjetër, placebo. Rezultati ka qenë befasues: Ky ilaç i ri përmirëson funksionet e mushkërive dhe i bën pacientët të shtojnë 2.7 kg në peshë, në krahasim me ata që kishin marrë placebo. Fibroza cistike është një sëmundje gjenetike, e trashëgueshme që prek sistemin e frymëmarrjes dhe të tretjes. Është një sëmundje e rrallë, vdekjeprurëse, që shfaqet që në lindje, por nganjëherë zbulohet më vonë, më shpesh para moshës 2 vjeçare, kur simptomat rëndohen.


INTIMITET

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

13

Si të përfitosh nga difektet e tij? rregullt. Pastaj, e ka shumë të qartë se çfarë do në jetë. Ai, kurrë nuk e harron ditëlindjen tënde dhe di t’i organizojë udhëtimet që bëni së bashku në mënyrë të përkryer (biletat, dokumentet, rezervimet).

P

artneri yt është i fiksuar për disa gjëra, i turpshëm, shumë kritik? Mos u shqetëso, difektet e të dashurit tënd kanë edhe anë pozitive. Siç thotë populli, çdo gjë e mirë ka edhe të keqen e vet dhe anasjelltas. Ja, si mund të përfitosh nga difektet e partnerit tënd! ËSHTË SHUMË I REZERVUAR DHE THUAJSE ASNJËHERË NUK I SHPREH NDJENJAT E TIJ?

Mos u shqetëso... Ai është një djalë i qetë që di të të dëgjojë dhe të të këshillojë. Kështu, në vend që të reagojë sipas impulseve të tij, ai do të vlerësojë edhe opinionin tënd dhe ti, do të diskutosh me të në mënyrë paqësore. ËSHTË SHUMË METODIK DHE KËRKON GJITHMONË PËRSOSMËRINË? Mos u shqetëso... Është kënaqësi të qëndrosh në apartamentin e tij sepse e mban shumë të pastër dhe të

VISHET SHUMË KEQ? Mos u shqetëso... Është një tip i thjeshtë që nuk tenton kurrë të duket ndryshe nga ç’është. Mundohet të jetë gjithmonë vetvetja. Meqë bukuria e jashtme nuk e shqetëson, nuk është e thënë të jesh e përsosur gjatë gjithë ditës dhe nuk i interesojnë defektet e tua të vogla në pamjen e jashtme. ËSHTË SHUMË I TURPSHËM? Nëpër festa nuk e ngre shikimin lart ose qëndron në ndonjë cep, ndërkohë që të tjerët rreth tij, bisedojnë... Mos u shqetëso... Ai preferon më shumë të dëgjojë sesa të flasë, kështu që rri e qetë se nuk do të nxjerrë ndonjë budallallëk nga goja që

Turjan Hyska: Jam vetë zot, vetë shkop! (vijon nga faqja 2) - Po e them thjesht: “Së shpejti...”. - Po me grupin Produkt 28, çfarë po ndodh? Dikur ju kemi parë bashkë nëpër koncerte dhe festivale... -Ajo“sëshpejti”,përgrupinvlente... - A ke ti ndonjë model prezantimi apo thjesht, je vetvetja? - Nga të tjerët mund të mësosh, të marrësh elemente prezantimi, ama e rëndësishme është të kesh individualitetin tënd! Kopjet mbeten kopje, sado mirë të realizohen... - Në cilët prej emisioneve që ke drejtuar je ndjerë më mirë dhe pse? - Te të gjitha, sepse kanë qenë krijimet e mia dhe i kam dashur në çdo moment të realizimit. - Si janë momentet kur shkëputesh nga puna, çastet e pushimit? - S’ka pushim... Truri punon non stop. - Megjithëse emri Turi është shumë i përdorur, Turjan është një emër i veçantë... Kush ta ka vënë dhe a do të kishe dashur një emër tjetër? - Emri Turjan vjen prej gjyshit Turan, duke i shtuar J dhe ma

kanë vënë prindërit. Më pëlqen pa masë dhe s’do ta ndërroja me asnjë emër tjetër! - Përveç këngës dhe prezantimit, ke pasione dhe ëndrra të tjera? - Po pres të fillojnë udhëtimet turistike në Mars! (Qesh) - Si e kujton fëmijërinë, të bukur apo të trishtueshme? Çfarë ëndrrash kishe dhe për çfarë ishe më shumë kurioz në atë kohë? - Kam pasur një fëmijëri fantastike!Zakonisht, personazhet e famshme vdesin të kenë pak fëmijëri dramatike, por të them të drejtën, unë kam një familje që më ka rritur me gjithçka kam dashur. Për gjithçka kam qenë kurioz në fëmijëri, por më tërhiqte shumë politika, pa fund. - Sa i hapur është Turi ndaj eksperiencave të reja? - Super i hapur, ama duhet të jem shumë i sigurtë në atë që do të bëj. Numri i të papriturave duhet të jetë sa më i vogël dhe probabiliteti për dështim, shumë i ulët! - Turi, lidhja me Orinda Hutën tashmë është bërë e njohur. Si po ecën? - Marshallah po shkon! - Si ndjehet Turi kur Orinda

është në qendër të vëmendjes dhe e kun-dërta? - S’më bën dhe nuk i bën përshtypje. Jemi të dy personazhe publike; kemi qenë, qëkur jemi lidhur. - Sa vend zë xhelozia në marrëdhënien tuaj? - Vendin që i takon... - Me gjithë këto angazhime që ke, a gjen kohë për njeriun e zemrës? - Po, sigurisht që e gjej kohën për njeriun e zemrës... - Si do ta përshkruaje ndjesinë e të qenit i dashuruar? - Ndjesia e të qenit i dashuruar është ajo ndjesia e ankthit që nuk shuhet kurrë. - Nëse një ditë do të shkruaje librin tënd autobiografik, si do ta kishe titulluar? - Vazhdon dalldia e librave, hë?! Si fillim, të arrij në atë stad ku të më shkruajnë trekatër biografi të tjerët dhe atëhere, do mendojmë për titullin e autobiografisë. - Kush është Turi, thellë, në brendësi? - Pyetje shumë e thellë, që do një natë dimri për t’iu përgjigjur! (Qesh) - Sa beson Turi te të tjerët? - Aq sa mendoj se meritojnë

besimin tim. - Po te vetja? - Pa besim në vetvete, nuk arrihet asgjë... - Si e balancon raportin e fatit me punën? - Ecin të dyja paralel. Fati të shpërblen veç kur punon fort... - Cili është momenti më i vështirë i jetës që do të doje ta fshije nga kujtesa dhe cilin do ta veçoje si më të bukurin? - Momenti më i vështirë është ndarja nga jeta e tim eti, por nuk dua ta fshij nga memoria sepse që nga ai moment kuptova peshën e jetës dhe forcën e vdekjes, por mbi të gjitha kuptova herët vlerën e familjes dhe të asaj që ajo përfaqëson. Dhimbja mund të kthehet në forcë dhe, edhe pse s’të kthen njerëzit e afërt, të ndihmon të arrish gjëra duke menduar që atje sipër dikush të vëzhgon. Momente të bukura kam çdo ditë dhe s’dua të veçoj asnjë. - Me gatimin, si e ke marrëdhëniet? - Ha shumë... (Qesh) - Jeton vetëm? - Me Orindën. - Çfarë i ka mbetur Turit për t’u realizuar? - Ka shumë...

të të bëjë të ndihesh keq. Nga të dy, ti je ajo që shkëlqen si një yll, që kontrollon axhendën e të dyve dhe bën gjithmonë atë që do. PUNA NUK I INTERESON ASPAK, PRANDAJ ASNJËHERË NUK KA PARA? Mos u shqetëso... Ka interesa dhe hobi të tjera që e bëjnë shumë interesant. Me siguri, i pëlqen fotografia, noti ose të kërcejë. Po ta mendosh mirë, mund të kaloni më shumë kohë bashkë. Për të nuk ka rëndësi nëse fiton më pak se ti, prandaj në lidhjen tuaj nuk ekziston konkurenca. ËSHTË SHUMË KRITIK? Ai është i gatshëm të fillojë ta bëjë valixhen nga e para nëse veshjet nuk janë në rregullin e duhur? Mos u shqetëso... Ai, gjithashtu, është edhe shumë autokritik, gjë që do të thotë se nuk do të të zhgënjejë. Do të bëjë gjithçka për t’u përmirësuar nga ana sentimentale dhe personale. Ai nuk e bën dy herë të njëjtin gabim. Për shembull, nëse ngatërron emrin e shoqes tënde, rri e qetë, se nuk do ta përsërisë më. ËSHTË I DHËNË PAS SPORTEVE?

Kur nuk kalon orë të tëra në palestër, do ta gjesh para televizorit duke parë Telesportin, por... Mos u shqetëso... Ai është një djalë konkurues, por gjithashtu e përdor sportin për t’u relaksuar dhe kjo tregon se nuk do t’i shfryjë nervat me ty. Ndërkohë që ai stërvitet me gira, ti je e lirë të bësh ç’të duash, pa folur pastaj për trupin e bukur që ka. ËSHTË PAK PËRTAC? Në fundjavë, ai dëshiron të qëndrojë në shtëpi për të parë ndonjë film bashkë me ty. Mos u shqetëso... Ndihet shumë i kënaqur dhe i sigurtë kur është përkrah teje dhe i pëlqejnë shumë momentet intime. Ky djalë do ta mbajë gjithmonë fjalën. Do të bënte gjithçka për ty. Nëse thotë se do të të telefonojë, nuk të gënjen, prandaj përfito. JETON PËR PUNËN DHE E KALON PJESËN MË TË MADHE TË DITËS NË PUNË? Mos u shqetëso... Është shumë punëtor dhe sforcohet shumë që të arrijë suksesin në punë dhe nga ana ekonomike. Meqë është kaq i zënë, vështirë të të bezdisë. Shijet e tij të holla do të të bëjnë që edhe ti ta shijosh jetën ashtu siç duhet.


ENCIKLOPEDI

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

14

Pse i vinin kapelet luftëtarët indianë? Ja, planetet ku mund të ketë jetë! Astronomët amerikanë, duke u mbështetur në disa parametra të caktuar kanë përpiluar një listë të planeteve dhe të satelitëve ku mendohet se mund të ketë jetë. Parametri i parë është ngjashmëria me Tokën tonë, pastaj është mbajtur parasysh largësia nga yjet mëmë, karakteri i sipërfaqes, prania e fushës manjetike, dendësia dhe disa të tjera. Deri tani ka dalë se ngjajnë më shumë me Tokën tonë disa nga planetet e Konstelacionit Peshorja, si bie fjala, Gliese 581g, Gliese 581d (0,74), Gliese 581c (0,7), Gliese 581e (0,56)), etj. Përsa i përket

parametrit të pranisë së atmosferës, sasisë së dritës që vjen nga yjet mëmë, karakterit të sipërfaqes dhe pranisë së lëndëve organike, më shumë ngjashmëri me Tokën tonë kanë Titani (satelit i Saturnit), Marsi, sateliti Europa i Jupiterit, vetë Jupiteri, Venera (Afërdita), Saturni dhe sateliti i tij, Encelad. Sipas shkencëtarëve, deri tani mendohet teorikisht se mund të ketë jetë në më shumë se 1000 objekte kozmike. Që të gjithë ata janë zbuluar nga teleskopi kozmik “Kepler”, i cili është lëshuar në orbitë nga specialistët e NASA-s, në vitin 2009.

Luftëtarët e fiseve indiane i mbanin këto kapele ose siç i quajnë në anglisht, war bonnet, në beteja dhe në ceremonitë më të rëndësishme fetare sepse i quanin të shenjta, shpëtimtare dhe me veti të larta mbrojtëse e shëruese. Kapelet më të mira ata i zbukuronin me pendë shqiponjash sepse e quanin ketë shpend më të mirin dhe më të fortin e zogjve. Bukuria e kapeleve kishte sigurisht rëndësinë e vet, por nuk ishte ky misioni kryesor, pra, zbukurimi i luftëtarit dilte në plan të dytë. Kapelet ishin shenjë respekti ndaj luftë-

Gjarpri helmues më i gjatë në botë Gjarpri helmues më i gjatë në botë u zbulua në fshatin Onna të prefekturës së Okinavës, në Japoni. Ai është i llojit hobo, ka një gjatësi prej dy metrash e 42 centimetrash dhe është 16 centimetra më i gjatë se “kampioni” i deritanishëm. Këtë zbulim e bëri një nga ban-

orët e këtij fshati, i cili e kapi gjarprin dhe e dërgoi në organet përkatëse të prefekturës. Deri tani, gjarpërinj të këtij lloji janë kapur vetëm në një gjatësi prej një metri e gjysëm. Sipas statistikave zyrtare, në këtë prefekturë jetojnë deri në 100.000 gjarpërinj të këtij lloji.

Ata ushqehen kryesisht me minj dhe brejtës të tjerë, si dhe zogj, bretkosa dhe rrallë e tek hanë gjarpërinj më të vegjël. Ky lloj gjarpri është shumë i rrezikshëm për njerëzit dhe, sipas statistikave zyrtare, helmon deri në 70 banorë në vit. Megjithatë, nga pickimi i gjar-

prit hobo, deri tani ka vdekur vetëm një njeri. Natyrisht, në botë ka gjarpërinj edhe më të gjatë sesa hobo. Bie fjala, pitoni arrin një gjatësi deri në dhjetë metra, por këtu është fjala për gjarpërinjtë helmues dhe pitonët nuk hyjnë në këtë kategori...

5 ushqime që përbuzen fare kot nga disa njerëz Mëlçia: Mëlçia, në organizmin e gjallesave që e kanë, shërben kryesisht për të filtruar gjakun dhe s’ka asnjë arsye pse të përbuzet si ushqim, mirëpo ka shumë njerëz që u vjen për të vjellë prej saj kur ua vë përpara për ta ngrënë. Ata, mishin e kafshëve shtëpiake dhe të gjahut e hanë me ëndje, ndërsa të brendshmet dhe sidomos mëlçinë, jo. Gabim i madh! Mëlçia është një ushqim plot vlera sepse përmban sasi të mëdha proteinash dhe vitaminash, substanca minerale si hekuri dhe zinku dhe një varg vitaminash, ndër të cilat, vitaminën A. Vetëm një racion mëlçie i siguron njeriut sasinë e nevojshme të vitaminave jo vetëm për nevojat ditore, por edhe rezerva për një muaj të tërë. Dhe, kryesorja, lënda e heparinës që përmban mëlçia, ndihmon në koagulimin e gjakut. 100 gramë mëlçi kanë gjithsej 100 kilokalori. Djathi i mykur - Është e vërtetë se ky lloj djathi ka një erë të fortë që është pasojë

e procesit të mykjes. Ata që e durojnë këtë erë, e pëlqejnë shijen e tij dhe e hanë; të tjerët, nuk e vënë në gojë. Po si qëndron puna, humbasin apo fitojnë ata që e përbuzin këtë lloj djathi? Mjekët dhe dietologët kanë mendim të ndryshëm dhe diskutimet për vlerat e tij ushqimore, vazhdojnë. Sidoqoftë, ky djathë përmban të gjitha substancat e mira të qumështit, madje të shtuara disa herë. Nga ana tjetër, dobia e mykut ende nuk është studiuar siç duhet. Ka një pjesë mjekësh që thonë se një sasi e caktuar myku e këtij djathi nuk e dëmton organizmin, madje edhe mund t’i bëjë mirë njeriut që e konsumon. Ata rekomandojnë që njeriu të konsumojë pa frikë deri në 50 gramë djathë të mykur në ditë. Çdo 100 gramë djathë i këtij lloji, ka 332 kilokalori. Sidoqoftë, vlerat e tij ushqimore, përderisa ruhen në të gjitha vlerat e qumështit, tregojnë se arsye të forta për ta përbuzur këtë djathë, nuk ka… Patëllxhani - Po kështu

është fare e pakuptueshme se përse disa njerëz nuk e hanë patëllxhanin, madje e shikojnë atë me neveri. Ai është shumë i dobishëm. Së pari, si të gjitha perimet, ai përmban sasi të mëdha fibrash, kripëra kaliumi, fosfor, hekur, karotinë dhe sasi të konsiderueshme vitaminash të grupit B. Patëllxhani u bën shumë mirë njerëzve që kanë probleme me shkëmbimin e lëndëve e që vuajnë nga kapsllëku. Veç kësaj, patëllxhani nuk paraqet asnjë rrezik për mbipeshë, sepse 100 gramë patëllxhanë kanë vetëm 25 kalori. Bamjet - Edhe bamjet, që gëzojnë një popullaritet të madh në kuzhinën indiane dhe izraelite qysh prej kohëve të lashta, janë perime me të cilat mund të gatuash gjellë shumë të shijshme dhe të dobishme për shëndetin, madje ato mund të zëvendësojnë edhe kafen “gumbo”, përbuzen fare pa të drejtë nga disa njerëz. Pse? Vetëm sepse lëngu i tyre gjatë pjekjes apo zierjes koagulohet dhe merr formën e një

qulli viskoz… Kështu, ata braktisin një nga perimet më të shijshme dhe më të dobishme, që mund ta përdorin fare mirë edhe ata që kanë tendenca për të shtuar në peshë sepse njëqind gramë bamje kanë vetëm 23 kalori. Lakra e Brukselit ose minilakra - Këtë emër ky send ushqimor e ka marrë për nder të bahçevanëve të Brukselit, nga botanisti Karl Lineju, i cili e ka përshkruar atë për herë të parë. Kjo lakër është e dëgjuar në radhë të parë për faktin se i ndihmon shumë njerëzit në normalizimin e traktit ushqimor tretës, kur ata kanë shumë gazra. Ajo, kur e ziejnë në zjarr, sidomos kur e lënë me gjithë koçan, lëshon me të vërtetë një erë jo të këndshme, por nga kjo mund të shpëtohet lehtë në rast se hedhim në kapakun e tenxheres ku e ziejmë, disa pika uthull. Lëngu i koçanit ka vlera të mëdha shëruese për ata që vuajnë nga sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut, si edhe për ata me diabet.

tarit që e mbante dhe asnjë nga luftëtarët nuk mund të mbante kapele në kokë pa lejen e kryetarit të fisit. Kapelet ishin të kategorive të ndryshme. Disa ishin për trimëri në fushën e betejes dhe i jepeshin luftëtarit vetëm dhjetë vjet pas ndeshjes së parë me armikun. Pendët vendoseshin në kapele sipas një kodi të caktuar. Kështu, fjala vjen, kapelja e një luftëtari që kapte rob një kalë të armikut, zbukurohej në atë mënyrë që të gjithë ta kuptonin se ky luftëtar kishte kryer atë veprim. Po kështu ishte edhe për rastet e tjera, si fjala vjen, vrasja e një armiku, rrëmbimi i armëve, etj. Edhe diçka tjetër: Jo të gjitha kapelet zbukuroheshin me

pendë shqiponjash. Këtë të drejtë, luftëtari e fitonte vetëm dhjetë vjet pas ngjarjes së parë… Për të siguruar pendët e shqiponjave organizoheshin gjueti kolektive, duke u bërë thirrje shpirtërave të zogjve që t’i lejonin për të vrarë një ose më shumë shqiponja, por kishte edhe raste kur pendët bliheshin. Ato ishin shumë të shtrenjta: Dhjetë pendë shqiponje kishin vlerën e një kali të mirë.

inës h z u k i Këndi Byrek me kungull Përbërësit: Kungull i grirë, 0,5 kilogramë Vaj ulliri, 4 lugë gjelle Vezë, 2 kokrra Sheqer, 1 gotë uji Kripë, 1 lugë çaji Maja e freskët, 25 gramë Miell, sipas dëshirës (përcaktohet më shumë nga ena, tava) Fara lulekuqeje, 2 lugë gjelle Thelpinj arash, 1 lugë gjelle. Gatimi: Kungullin e grin në rende hollë dhe e zien në zjarr të ngadaltë. Pas zierjes, e lë të ftohet paksa. Në purenë e ngrohtë që krijohet, shtojmë vajin, vezët, kripën dhe sheqerin. E trazojmë që komponentët të “hyjnë” te njëritjetri. Në këtë masë, hedhim pak nga pak miell derisa të krijohet një brumë i butë. E vendosim brumin

në një tenxhere, e mbulojmë me një peshqir dhe e vendosim në një vend të ngrohtë. Gjatë “ardhjes”, volumi i brumit duhet të rritet dy herë. Brumin e gatshëm e lëmë mbi tavolinë dhe e ndajmë në katër pjesë. Tëhollim një pjesë në formë të rrumbullakët dhe e vendosim në sininë, të cilën e kemi lyer paraprakisht me yndyrë. I hedhim përsipër, sipas dëshirës, fara lulekuqesh. Pastaj tëhollim pjesën e dytë, të cilën e vendosim mbi sini dhe e spërkatim me arra të shtypura. Pjesën e tretë, e lyejmë me yndyrë. Po kështu, veprojmë edhe me të katërtën. I presim dhe i vendosim bukur mbi tepsi. E futim në zjarr në temperaturen 200 gradë celsius dhe, pas dhjetë minutash, e ulim temperaturën në 180 gradë. E lëmë në furrë derisa të prarohet.


TEST

Test

15

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

Për ç’lloj shoqeje ke nevojë? reciproke. Edhe ju duhet të jeni pranë saj dhe të mos e kërkoni vetëm kur keni nevojë. Duhet t’i tregoni asaj që nganjëherë, ju mund të ndjeheni edhe mirë!

Nuk mund të zgjedhim familjen, por mund të zgjedhim shoqërinë… Kjo përzgjedhje varet nga personaliteti ynë. Disa kanë nevojë për mbështetje, të tjera për t’u admiruar, etj. Po ju, e dini se për ç’shoqe keni vërtet nevojë? Për ta zbuluar, ju ftojmë të zbaviteni me këtë test miqësie, me qëllim që të përcaktoni tipin e mikeshës suaj ideale. Kujdes, nuk po ju themi të bëheni oportuniste, por të dini të kuptoni kufijtë e miqësisë dhe të jepni edhe ju, aq sa ju japin!

1.

Kur nuk ndjeheni shumë mirë shpirtërisht, thërrisni: a. Një shoqe që e kupton menjëherë se çfarë ndjej. b. Një shoqe që më ngre lart moralin. c. Një shoqe që di të më këshillojë siç duhet, që të mos bie në depresion. d. Një shoqe që ndan të njëjtat ndjesi me mua. Kështu, nuk ndjehen e vetme në botë. e. Një shoqe zbavitëse që më bën për të qeshur me shakatë e saj. f. Në këto raste, nuk kam dëshirë të shoh miqtë e mi, as shoqen time më të ngushtë.

2.

Shefi ju ka përgëzuar, sepse projekti juaj ka qenë shumë i mirë. Reagimi i parë: a. Ç’katastrofë që mund të kishte ndodhur nëse do ta bëja keq! b. Evokoj me shoqen projektet tona të së ardhmes dhe janë me shumicë! c. Shoqja ime më këshillon që të shkoj më larg. d. Shoqja ime e ngushtë do të më përgëzojë, është e sigurtë (dhe është kaq gjë e mirë!) e. E ruaj për vete... f. Shoqja ime më ka zili, sinqerisht.

3. Nëse do të ishit kafshë, do të ishit: a. Një pinguin, e butë dhe përjetë e dashuruar. b. Një marmotë, e ëmbël dhe e gatshme për të fjetur gjithë dimrin. c. Një ujkonjë, e egër dhe mbrojtëse. d. Një qenushe labrador, e racës dhe besnike. e. Një femër ornitoringu, e rrallë dhe origjinale. f. Një luaneshë, krenare dhe madhështore

4.

Kam shumë dëshirë të festoj... a. I telefonoj shoqes që e di se do të më propozojë një mijë ide për të festuar. b. Flas me atë që do të më shtyjë të nxjerr hundën jashtë! c. I telefonoj asaj që di gjithë vendet e mira ku mund të shkosh. d. Me shoqen që më tha që edhe ajo kishte dëshirë për të dalë sonte! e. I telefonoj një shoqeje që më pëlqen se si zbavitet! f. Do të më shoqërojë patjetër ajo që është gjithmonë gati për festa!

5.

Çfarë do të prisnit nga shoqja juaj e ngushtë nëse do të ishit para një takimi të rëndësishëm: a. Që ajo të më inkurajojë: “Do ta shohësh që do të dalë mirë!”. b. Që ajo të më shkundë t’i shpëtoj ndonjë rrëshqitjeje. c. Që ajo të më japë këshillat e duhura. d. Që ta ndajë me mua eksperiencën e saj, meqë ka kaluar nëpër të njëjtën situatë. e. Që të më ndryshojë mendjen ta marr më lehtë. f. Që të më shtojë besimin në vetvete dhe të qetësojë me komplimente.

6.

Atë djalë keni shumë dëshirë ta ritakoni, ai është kaq i bukur, kaq interesant... a. Shoqja juaj nuk dyshon asnjë sekondë se kësaj radhe çdo gjë do të shkojë siç duhet. b. Shoqja juaj është filozofe dhe thotë: “Nëse përfundon me të, aq më mirë, por nëse jo, do të gjesh një tjetër!”. c. Shoqja ju shpjegon si të silleni me një tip të tillë burrash. d. Flisni menjëherë me shoqen e ngushtë, i tregoni njëra-

tjetrës gjithçka. e. Edhe shoqja ju tregon historitë e saj me djemtë dhe ju bën të vdisni së qeshuri. f. Shoqja juaj është e prerë: Me një vajzë si ti, më e bukura, më inteligjentja, ai nuk ka nga shpëton!

7. Djali juaj është bërë shumë i prapë...

a. Do të rritet dhe do të ndryshojë. Shoqja juaj ju kupton, nuk mund të jetë çdo ditë e lehtë me fëmijët. b. Shoqja juaj ju këshillon: Durim, mirëkuptim, veprim dhe sidomos, mos e lër të të hipë në qafë! c. Shoqja ime është më e mira për të më këshilluar në këtë rast. E ndjek fjalë për fjalë këshillën e saj. d. Edhe i saji, kështu që ju propozon t’i shkëmbeni nja dy orë, për të parë... e. Shoqja juaj vjen me një lojë shumë të lezetshme. Kjo duhet ta qetësojë. f. Shoqja juaj është e prerë: Keni për t’ia dalë mbanë, dini si ta keni nën kontroll situatën.

8. Filmi juaj i preferuar që do të donit ta shihnit me shoqërinë: a. “Titanik” b. “Xhuno” c. “Hakmarrja e një biondeje” d. “Slumdog Millionaire” e. “Kërcim dashurie” f. “Bashkë me erën”.

9.

Surprizë! Shoqet zbarkojnë në shtëpinë tuaj pa lajmëruar, në orën 8 të darkës. Çfarë bëni? a. Ato e dinë se nuk e keni të lehtë t’i mbani për darkë, megjithatë, ju ndjeheni e kënaqur që nuk do ta kaloni mbrëmjen para televizorit. b. Gjeniale! Ju i kërkoni komshiut një kavanoz salcë domateje për makaronat! c. Ia lini në dorë një shoqeje që është e zonja për të gatuar. Ajo transformon mbetjet e drekës, u shton salcë, bën pilaf dhe darka është gati! d. Filania propozon të shkojë në supermarket për t’ju marrë ndonjë gjë të gatshme, ndërsa ju vini në punë furrën. e. Porosisni pica. Nuk keni rrugëzgjidhje, apo jo? f. Panik! Si t’ia bësh dhe çfarë të bësh? Shpejt, një recetë të lehtë dhe të shpejtë në internet!

10.

Çfarë do t’ju pëlqente të organizonin për festën tuaj të beqarisë: a. Një festë ku të silleshin ëmbëlsirat tuaja të preferuara. b. Një garë me makina në kartodrom, me shoqërinë. c. Një mbrëmje ku të gjitha vajzat të kishin sjellë nga një lodër seksuale. d. Një udhëtim jashtë, me shoqen e ngushtë. e. Një kurs vallëzimi. f. Vajtje në një spa, me shoqërinë.

Rezultatet NËSE KENI DHËNË MË SHUMË PËRGJIGJE A. KENI NEVOJË PËR NJË SHOQE TË DHEMBSHUR Ju keni nevojë për dikë që di të dëgjojë. Ajo duhet të tregojë një minimum gatishmërie për ju dhe sigurisht, të kuptojë se çfarë ju ndodh. Ju pëlqen ta takoni kur jeni e shqetësuar ose e dëshpëruar, sepse ju dëgjon dhe ju siguron, por kur gjithçka shkon mirë, nuk ndjeni shumë nevojë për ta takuar. Me një fjalë, ju duhet një shoqe dashamirëse. Kujdes! Shoqet nuk janë ilaçe dhe miqësia është diçka

NËSE KENI DHËNË MË SHUMË PËRGJIGJE B. KENI NEVOJË PËR NJË SHOQE DINAMIKE Ju keni nevojë për një shoqe që “t’ju shkundë”, sepse ajo që vlerësoni më shumë prej saj është dinamizmi, për një arsye të mirë: Ajo ju jep energji! Ajo është plot gjallëri dhe ka shumë ide, pikërisht ajo që ju pëlqen, sepse juve ju mungon kjo cilësi. Me të, gjithçka duket më e thjeshtë dhe më e lehtë. Ju e dëgjoni dhe kjo ju jep kurajë. Me një fjalë, ju duhet një shoqe që t’ju zbavisë. Kujdes! Edhe shoqja më energjike mund të ndjehet nganjëherë e lodhur. Në këto raste, duhet të mësoni ta dëgjoni, të kuptoni çfarë ndjen që të jeni e pranishme kur ajo ka nevojë. Gjithashtu, duhet të ndani me të qetësinë dhe relaksimin tuaj, kur motorri i saj është i mbinxehur... NËSE KENI DHËNË MË SHUMË PËRGJIGJE C. KENI NEVOJË PËR NJË SHOQE QË T’JU UDHËHEQË. Ju keni nevojë për një shoqe që t’ju mësojë gjërat. Ajo njeh shumë truke dhe nuk është kurrë e papërgatitur. Ajo është një pus i vërtetë shkence, aq sa gjithmonë ju mëson diçka. Juve ju pëlqejnë këshillat e saj, gjithmonë të zgjuara dhe të shprehura me takt. Me të, ndjeheni më e sigurtë. Me një fjalë, ju duhet një shoqe që t’ju udhëheqë. Kujdes! Marrëdhënia juaj nxënës/mësues duhet të ndërrohet reciprokisht, sipas fushave të ndryshme të jetës, me qëllim që miqësia juaj të jetë e ekulibruar. Ju i jepni diçka, ajo ju jep diçka, përndryshe do të përpini çdo gjë që ajo do t’ju thotë, pa e parë fare me sy kritik dhe shpesh, mund të bëheni një person nën ndikimin e saj. NËSE KENI DHËNË MË SHUMË PËRGJIGJE D. KENI NEVOJË PËR NJË SHOQE BASHKËPUNËTORE. Ju keni nevojë për një shoqe si një motër. Ju mund t’i thoni gjithçka dhe ajo bën të njëjtën gjë me ju. Është ky shkëmbim që ju pëlqen me të. Juve ju pëlqen t’ia komunikoni mendimet dhe ndjenjat intime dikujt që ngjan me ju. Ky bashkëpunim është i nevojshëm për ekuilbrin tuaj. Me një fjalë, ju duhet një shoqe të cilës t’i besoni sekretet tuaja më intime. Kujdes! Një shoqe e mirë që di të dëgjojë, duhet edhe t’ju kuptojë dhe t’ju thotë gjithçka, por një shoqe, sado e besuar të jetë, nuk mund të luajë rolin e psikologes, prandaj, nëse keni një problem të madh, është më mirë të kërkoni ndihmën e profesionistëve. Duhet të bëni dallimin. NËSE KENI DHËNË MË SHUMË PËRGJIGJE E. KENI NEVOJË PËR NJË SHOQE ZBAVITËSE. Ju keni nevojë për një shoqe që t’ju zbavisë. Juve ju pëlqen të qeshni dhe shoqja juaj është plot fantazi dhe humor. Në praninë e saj, ju harroni hallet dhe jeta bëhet më rozë. Imagjinata që ka ju pëlqen dhe ju i prisni me kënaqësi shpikjet ose aventurat e saj të fundit. Ajo ju sjell gjithmonë pak gëzim. Me një fjalë, juve ju duhet një shoqe që ju zbavit. Kujdes! Shoqja juaj ju kënaq, ajo është vendi i gëzuar ku ju pëlqen të jeni gjithmonë, por ajo nuk duhet të luajë vetëm rolin e kllounit, sepse miqësia juaj atëherë do të qëndronte mbi baza të këqija. Ju duhet të ndani edhe gjëra serioze me të, përndryshe do të ishte një lidhje shumë e lehtë. NËSE KENI DHËNË MË SHUMË PËRGJIGJE F. KENI NEVOJË PËR NJË SHOQE QË T’JU ADMIROJË. Ju keni nevojë për një shoqe që t’ju vlerësojë. Ju mungon besimi në vetvete dhe keni nevojë t’jua japë shoqja që ju ndodhet pranë. Ajo ju njeh mirë dhe ju kujton vlerat që keni. Kjo ju bën qejfin dhe ju bën të ndjeheni mirë kur duhet të merrni ndonjë vendim. Shoqja ju mbështet dhe nuk dekurajohet kurrë. Me një fjalë, juve ju duhet një shoqe që ju bën komplimente. Kujdes! Pasqyrë, moj pasqyrë... Shoqja juaj nuk është thjesht një pasqyrim i personalitetit tuaj të jashtëzakonshëm. Në një miqësi të vërtetë duhet të ketë edhe momente ku tjetri të tregojë që po bën gabim, përndryshe, ju do të mishëroni jo një grua të rrethuar me shoqe, por vetëm një mbretëreshë me oborrin e saj mbretëror!


TURIZEM

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

16

Santorini, ishulli më i bukur në botë Në rubrikën e udhëtimeve të BBC-së, në faqen e saj të internetit, është renditur ishulli grek i Santorinit në vendin e parë të ishujve më të bukur në botë. Arsyet pse është zgjedhur Santorini janë bukuria e ishullit të Cikladeve dhe në veçanti, pamja e detit dhe ajo e perëndimit të diellit. Vlen të theksohet se Santorini, vitet e fundit, ka marrë dhjetëra vlerësime nga revista ndërkombëtare dhe organizma turistikë, që e përfshijnë atë në destinacionet më të preferuara për udhëtime në botë. Këto vlerësime kanë bërë që të shtohet edhe më tepër fluksi turistik drejt Santorinit nga çdo cep i botës, duke zgjatur në mënyrë të konsiderueshme sezonin turistik. Kruazierat e para mbërrijnë në ishull në fillim të muajit mars dhe vazhdojnë me ritme të pandërprera deri në fund të muajit dhjetor.

Ja cila është renditja e ishujve më të bukur në botë, sipas BBC-së: 1. Santorini, Greqi 2. Bali, Indonezi 3. Kejp Breton, Kanada 4. Ishujt Borakai, Filipine

5.

Barriera e Madhe Koralore, Australi

Përsa i përket përzgjedhjes së redaksisë sonë, ishulli që na pëlqen më shumë është Bora-Bora, në Polinezinë Franceze. Po ju lëmë të gjykoni vetë këtë klasifikim, duke parë fotot e ishujve.

Bali, Indonezi

Santorini, Greqi

Ishujt Borakai, Filipine Kejp Breton, Kanada

Barriera e Madhe Koralore, Australi

Do të udhëtoni nëpër botë? Kujdes, mos i ofendoni njerëzit! (Vijon nga numri i kaluar)

taksë çamçakëzët që zbardhnin dhëmbët dhe me nikotinë, me recetën e mjekut). Në vitin 2010, ligji u la në fuqi. Megjithatë, unë do t’ju këshilloja të mos e hapnit një pako çamçakëzësh në mes të rrugës, në Singapor.

5. Respektoni ligjet Për shumë vjet, Singapori është konsideruar një shtet ku mund të të vënë gjoba kollaj dhe ku, sjellje të tilla si e pështyra në rrugë dhe mosshkarkimi i ujit në tualet mund të gjobiten rëndë. Në vitin 1992, qeveria ndaloi importimin dhe shitjen e çamçakëzëve, për shkak se hedhja e tyre vend e pa vend ishte duke ndotur trotuarët dhe vendet e tjera publike. Fakti i përtypjes, por edhe vetëm i zotërimit të çamçakëzit gjobitej. Në vitin 2004, ky ligj u hoq pjesërisht dhe u fillua shitja e çamçakëzëve që kon-

6. Dhurata tregon respekt

siderohej se kishin efekte të mira te shëndeti. (Në fakt, ky ishte pjesë e një marrëveshje mes Singaporit dhe SHBA-së, që i lejonte kompanitë amerikane të shisnin pa

Sjellja e një dhurate është shenjë vlerësimi dhe rrallë është një gjë e keqe, por duhet të ndiqni disa rregulla. Në shumë vende, përfshi këtu Hungarinë, Kinën dhe disa vende të Amerikës Latine, dhurimi i një thike është shenjë e dhunimit të miqësisë. Megjithatë, ka një mënyrë për ta evituar këtë; nëse marrësi të ofron një monedhë në

shkëmbim, gjë që neutralizon fatin e keq. Nëse doni të jeni në rregull, vini një monedhë brenda këllëfit që mund t’ju kthehet juve ose evitojini ndërlikimet dhe dhuroni më mirë një shishe vere, me kusht që të mos jeni në një vend islamik strikt ose në një shtëpi të fisit të mormonëve (SHBA). Në këtë rast, më mirë dhuroni lule.

7. Zbavituni me masë Tregjet dhe pazaret në vende si Maroku, Egjipti ose India janë vendet ku mund të praktikoni aftësitë tuaja për të bërë pazar mbi çmimin. Në fakt, atje mund të konsiderohet e pasjellshme mosbërja e pazarit! Megjithatë, duhet të trego-

heni pozitiv dhe jo agresiv, realist me çmimin që vini dhe përgatituni të bëni blerjen nëse arrini një çmim të kënaqshëm.

8. Mbi të gjitha, respektoni veten dhe të tjerët Kur keni ndonjë dyshim, ndiqni rregullat e mirësjelljes. Nëse jeni me një grup aziatikësh dhe më të vjetrit janë duke folur, mos i ndërprisni. Nëse po darkoni me francezë dhe të gjithë flasin radhë e pa radhë, bashkojuni grupit. Nëse pini duhan, shihni rreth e rrotull. Në vendet e Azisë Jugore konsiderohet e pasjellshme të pini duhan përballë më të moshuarve. Në shumë raste, mund t’i zbuloni rregullat thjesht duke pyetur një vendas, qoftë ky edhe sportelisti i hotelit, shoferi i taksisë ose kamarieri. Mbi të gjitha, tregohuni praktikë e të sjellshëm dhe kështu do të lini përshtypje të mirë, ngado që të shkoni.


INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

20 këpucë me taka seksi (sipas burrave) 17

ESTETIKE

apura, 6. Këpucë të h me zinxhir këto ka

Vish një palë këpucë me taka kur të shkosh në takim me të dashurin dhe do të dukesh menjëherë seksi. Të garantojmë se ai do të të imagjinojë të veshur vetëm me to...

esh “Vajza që i v d .. h e m b a se p e rs o n a li te t. a zhik e prang edhe një kam 2 gjumit”. A, 3 në dhomën e vjeç.

1. Sandalet platformë, me rripa “Po të shoh një femër të veshur me to, fjalët e para që do të nxjerr nga goja do të jenë: “Pse të mos e eliminojmë darkën dhe të shkojmë drejt e në thela?” A. 30 vjeç.

“Cilëndo që ka veshur këto sandale do të doja ta çoja në një vend ku kërcehet salsa, ose klub, për të parë si i tunden... gurët”. A, 27 vjeç.

“Këpucët e kuqe, sidomos kur vishen me fustan të kuq, të tërheqin si demin. Dhe unë, nuk do t’u bëja bisht.” L, 29 vjeç.

“Këto sandale e tregojnë vajzën që i vesh pak dominuese, por jo nga ato që të fusin frikën dhe ndrojtjen”. G, 35 vjeç.

lëkurë gjarpri 9. Platforma meihmon një grua të hyjë

“Këto këpucë janë të stilit të Keti Perrit dhe kjo është diçka e mirë”. K, 29 vjeç.

17. Këpucë pa majë dhe thembër

“Nuk mendoja se do të më pëlqenin këpucët lejla, por gruaja që i ka veshur këto duhet të jetë guximtare dhe kjo më eksiton”. N, 31 vjeç.

“Këto këpucë me taka të larta dhe kamosh të zi thonë se ajo është gati të urdhërojë gjithkënd që i del përpara dhe unë jam gati të ndjek urdhërat e saj...” P, 25 vjeç.

11. Këpucë dyngjyrëshe “Këto këpucë mund t’i veshë vetëm një vajzë intelektuale. A nuk është ëndrra e çdo djali të bëjë seks me një bibliotekare të nxehtë?”. G, 35 vjeç.

Këpucë dekolte kam oshi “N

uk para sh këpucë ngjy oh gra me rë që kjo ngjy gri, kështu rë dhe taka t shumë të la rt nin patjetër a do të tërhiqv time”. K, 3 ëmendjen 3 vjeç.

Zbukurojmë buzëqeshjen tuaj Mu ha mm et IS LE R -Laborator -Kirurgji -Panoramex Dixhitale -Implant -Porcelan Poliklinika: Lagjia -Protezë

-Mbushje dhëmbi -Mjekim i mishrave të dhëmbëve -Pastrim i gurëzave dhe zbardhim i dhëmbëve -Ortodonti” aparat dhëmbësh” -Zircon

Sul Papri, Përballë Postës Qendrore, Pallati i ri, kati 2, Elbasan/Albania

Cel:0692054475

16. Këpucë me rripa dhe tokëza

10. Platforma kamoshi, lejla

“Janë prej atyre këpucëve të cilat do të shpresoja që e dashura ime t’i mbante edhe në shtrat”. A, 30 vjeç.

5. Këpucët platformë me xixa

“Këto sandale me bëjnë të mendoj për një perëndeshë seksi, punk rrok. Unë do ta adhuroja, cilado grua që do t’i vishte”. N, 22 vjeç.

“Do t’ia blija të dashurës sime këto këpucë duke shpresuar që t’i përdorte rripat për të më lidhur mua më vonë”. B, 27 vjeç.

nd “Gjithçka që e prej kafshe instiktet e saj në kontakt me eç. r mua”. P, 26 vj është e mirë pë

3. Këpucë ngjyrë korali

“Sandalet kamosh, ngjyrë bezhë, më kujtojnë një grua në karrierë, seksi dhe të sofistikuar, ajo femra e nxehtë e zyrës që ka qenë gjithmonë pjesë e fantazisë sime”. L. 27 vjeç. 12.

15. Sandalet e zeza me rripa

8. Sandale me rripa të kryqëzuara

2. Këpucë gri me majë të hapur, me fjongo me gurë

4. Sandale kamoshi

“Këto më sjellin ndërmend një rrjetë peshku dhe rrjeta e peshkut më bën të mendoj për një seks të prapë”. L, 24 vjeç.

14. Sandale rozë me gurë

7. Sandale të kuqe kamoshi

“Ato janë serioze, por edhe zbavitëse. Mund ta çoja gjithkund vajzën që i ka veshur dhe e di që do t’ia kalonte mirë”. P. 25 vjeç.

13. Këpucët me ngjyrë metalike

0672054475

18. Këpucë rozë, me majë të hapur “Këto mund t’i shoh të veshura te një mësuese, një mësuese shumë, shumë seksi...” P, 25 vjeç

19. Këpucë me taka të trasha

20. Sandale me fiongo pas

“Këto janë kaq të lezetshme dhe të rregullta, sa më bëjnë të mendoj se ajo është një tip që mund ta çoj në shtëpi, ta prezantoj me prindërit”. A 29 vjeç.

“E dini atë këngën që flet për dikë që është zonjë në rrugë dhe e prapë në shtrat? Ajo i vesh këto lloj sandalesh!”, Z, 27 vjeç.

IDEAL CARPET BEHARI

BEHAR BICI ELBASAN Tregtojmë tapete, sixhade, mokete, linoleum të llojeve të ndryshme për ambientet e brendshme dhe të jashtme. Bëjmë shtrimin dhe montimin e moketeve për hotele, bare, restorante, zyra, institucione publike dhe private. Adresa: Lagjja E. Matraxhi, përballë Parkut Rinia Elbasan Mob:0692083094 / 0672028599 Tel/fax:054254834 idealcarpet_behari@yahoo.com


HISTORI NGA JETA

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

18

Më përdhunoi djali i njerkut!

Unë që po ju shkruaj jam një vajzë 17 vjeçare, në gjimnaz. Tani jam e dashuruar me një djalë shumë të mirë, por para kësaj dashurie, gjërat në jetën time kanë qenë shumë të këqija dhe jeta ime ishte skëterrë. Kur isha 10 vjeçe, prindërit e mi u divorcuan. Mami, pas dy vitesh “beqarie”, u martua me një burrë të cilin e kishte njohur dy muaj pasi u nda me babin. Shumë shpejt ishte, por kjo vërtetoi edhe “dashurinë” që kishin mes tyre mami dhe babi, të cilët ishin martuar me shkuesi. Burri me të cilin u martua mami ishte shumë i pasur, megjithatë, unë e urreja atë njeri. Më dukej shumë i shëmtuar dhe çmendesha kur mami bënte si adoleshente pas tij. Në fakt, ai m’i plotësonte të gjitha dëshirat, më kishte blerë gjëra të cilat më parë as i kisha ëndërruar. Të gjitha shoqet më kishin lakmi në shkollë dhe në lagje. Unë isha 12 vjeçe dhe për pak do të mbushja trem-

bëdhjetë. Njerku kishte qenë i martuar dhe kishte një djalë me gruan tjetër. Ai ishte 18 vjeç. Në pushimet e verës, ata kishin menduar të shkonim në Turqi me pushime. U nisëm. Kishte ardhur edhe djali i njerkut. Ai ishte kopja e babait të vet, i ngjante jashtë mase. Nuk e njihja ish-gruan e tij, por s’kishte nevojë për ta kuptuar se ata të dy ngjanin si dy pika uji. Tamam babë e bir! Në avion, unë isha ulur afër tij. Ai, sapo u ulëm, filloi të më tregonte për gjimnazin e unë, që ta bëja të kuptonte se nuk më interesonin këto gjëra, vura kufjet në vesh dhe mora librin e bëja sikur lexoja. Ai nuk i la menjëherë llafet, por pas pak minutash. Ashtu ishte ai, vetëm fliste, edhe kur nuk e dëgjonte njeri. Unë e urreja. Sa herë ai vinte te shtëpia jonë për fundjavë, unë ikja nga babi sepse nuk e duroja mendjemadhësinë e tij. Në fakt, njëherë kur më kishte ngacmuar një djalë

Të dashur miq, vendosa t’ju shkruaj sepse jam prej kohësh në mendime. Unë quhem L. dhe jetoj në një fshat të Fierit. Familja ime është një familje e zgjeruar, ekonomikisht jemi mirë, por janë shumë fanatikë. Unë jam një vajzë si gjithë të tjerat. Jam 18 vjeçe, sapo kam mbaruar shkollën e mesme dhe sivjet, ata të shpisë s‘më lanë që të vazhdoja studimet e larta, edhe pse me mësime përherë kam shkuar shumë mirë. Më vjen keq që s‘ma dhanë këtë mundesi sepse unë shkollën e kam fiksim dhe do të isha ndjerë e lumtur sikur të mos më largonin nga shoqet sivjet. Megjithatë, fola me babain dhe ai s’më la as ta diskutoja këtë gjë. U mërzita shumë, por s‘kisha ç’të bëja. Të shpisë time mendojnë se nëse një vajzë ikën në shkollë, bëhet e përdalë, nuk mendon më se të shpisë janë të rëndësishëm dhe kulmi i kulmeve, që ngelet në derë. Kjo më lëndon pa masë, por s’kam ç‘të bëj tjetër përveçse të bindem. Tani, duke qenë se shkolla ka filluar dhe shoqet e mia ka pak që e kanë lënë fshatin, ndjehem shumë e vetme. Rri gjithë ditën në shtëpi me mamanë dhe mërzitem. Gëzimi i vetëm që kam janë telenovelat sepse edhe këtu s’ke nga të shkosh e ç’të bësh. Kushërirat e mia vijnë herë pas here të më vizitojnë, por prapë rrinë pak e ikin. Jam bërë tamam si shtëpiake e dëshpëruar, gjithë ditën laj, shpëlaj, gatuaj, kot, pa lidhje. Një ditë më erdhi një kush-

në shkollë i thashë atij, sepse nuk kisha kujt t’i thoja tjetër dhe ai erdhi e me vrazhdësinë e tij bëri që djali të mos kalonte më në një rrugë me mua e jo më të më ngacmonte. Kur arritëm në Antalia, pamë se do të shkonim në një hotel përrallor. Ishte shumë bukur. Çifti kishin një dhomë të përbashkët dhe ne të dy “fëmijët”, nga një dhomë më vete. Ishin dhoma si të princeshave. Mami ishte shumë e lumtur. Në fakt, mamin tim gjithmonë e kanë lumturuar paratë. Edhe me babin prandaj nuk merreshin vesh sepse ai kishte rrogë të vogël. Nga goja e saj, tani dëgjoje vetëm: - Zemër, tani ndihem si një mbretëreshë! Ajo ishte 4-muajshe shtatzënë dhe po priste një djalë, që do të ishte vëllai im. Pra, çdo gjë ishte perfekt, ne ishim një “familje” e lumtur dhe e pasur. Këtë kishte ëndërruar gjithmonë mamaja dhe tani po e shijonte, ama e vetme, pa mua,

sepse unë e urreja këtë lloj “familjeje”. E ku i binte ndërmend mamit se si ndihesha unë? Ajo mendonte se po kënaqesha me pasurinë dhe nuk kuptonte se këto gjëra për mua ishin asgjë pa babanë tim, të cilin e doja dhe vazhdoj ta dua më shumë se këdo në botë. Ditën bënim plazh, mbasditeve pushonim nëpër dhoma e në darkë dilnim të shëtisnim e nëpër lokale. Çdo gjë shkonte natyrshëm, por unë kisha vënë re se kur ishim në plazh, djali i njerkut më shikonte me një sy që dukej sikur do të më hante, prandaj unë i rrija shumë larg. Isha e vogël, por kuptoja shumë gjëra. Një darkë, u kthyem vonë. Të gjithë kishin pirë, madje dhe mami kishte pirë një lloj birre pa alkool, por mua më dukej sikur nuk ishte në rregull dhe kur ia thashë këtë, ajo më tha: “Jam e dehur nga dashuria”. Shkuam nëpër dhoma. Pas pak, trokiti dera. Ishte djali i njerkut. Ai më tha ta hapja

derën sepse donte të më thoshte diçka, por nuk pranova. Njëherë desha të shkoja t’i thoja mamit, por e dija se ajo do të më keqkuptonte si gjithmonë, kështu që u futa në shtat dhe e mbylla derën mirë. Pas disa minutash, ndjeva që dikush m’u fut në shtrat. Ishte ai. Ishte futur nga dritarja, si një hajdut. - Ej, budalla, ç‘bën kështu? - i thashë. Ai më mbylli gojën dhe s‘më la të bërtisja me të madhe që të dëgjohej deri te dhoma e mamit. - Dëgjo këtu, ti bukuroshe e vogël - tha ai duke ma mbajtur gojën mbyllur. - Pse bën sikur s‘ta ka qejfi? Sikur nuk e kam parë unë se si më sheh ti... Pranoje se ti vdes për mua. Tani do të ta lëshoj gojën dhe ti nuk do bërtasësh se do të them që më ke ftuar vetë. Dakord? Sapo më lëshoi gojën unë ulërita me të madhe, por zëri më doli i mbytur, aq shumë m’i kishte shtërnguar nofullat ai kur ma mbante gojën e mbyllur. Ai

U fejova nëpërmjet telefonit! ërirë për darkë dhe u kënaqa shumë; të paktën ndryshova pak muhabetet me të. Ajo fliste me një çun nga qyteti i Fierit dhe e kishte shumë me qejf. Gjatë kohës që qëndroi tek unë, foli shumë, aq sa unë qahesha sepse gjithë mbrëmjen s‘ma vari fare, por merrej me mesazhe. Kshu, duke bërë shaka, ai e pyeti se ku ishte e ajo i tha: “Jam te një kushërirë”. Rastësisht, edhe ai kishte aty një kushëri të vetin dhe i tha kësaj: “Ma kalo kushërirën tënde, të flasë me këtë kushëririn tim”. Ok, e mora telefonin, fola normalisht me të siç mund të flasin dy të panjohur dhe kaq. Unë nuk kisha pasur asnjë lidhje deri në këtë kohë për një sërë arsyesh të ndryshme dhe as që më kishte rënë ndërmend të flisja me njeri në telefon sepse më dukej gjë shumë koti, e pavlerë, të flasësh me dikë që s’e njeh fare dhe mund të jetë tjetër për tjetër nga ai që ti mendon, mirëpo fola me atë çunin dhe ishte shumë gallatë të flisje me të. Ne bëmë shaka nja dy orë të mira, mirëpo kushërira ime iku të nesërmen dhe nuk u dëgjova më fare me asnjeri. Ditët e mia ishin të kota, vetëm mërzitesha shumë në shpi. Duke qenë se kam vetëm një motër dhe atë e kam të martuar, kaloja kohën duke bezdisur atë në telefon se s’kisha ça të bëja. Një ditë më ra telefoni me një numër që s’e njihja dhe u habita sepse zakon-

isht, s’më merrte njeri. E hapa dhe u habita kur më doli zë djali. Më foli me edukatë në fakt dhe m’u prezantua, më tha: “Jam Bledi, që kemi folur te numri i kushërirës tënde”. U habita se nuk e prisja një telefonatë të tillë, plus që më erdhi pak keq që ajo ia kishte dhënë numrin pa më pyetur, por folëm një çikë dhe ai u tregua shumë me edukatë. Ishte një djalë i thjeshtë, me sa kuptova, por shumë i dashur dhe serioz. Folëm për gjysëm ore. Koha kishte kaluar pa e kuptuar dhe unë desh harrova që s’e njihja fare, domethënë, hymë shumë thellë në muhabete, deri tek ato familjare. Ai u habit se si të shpisë sime nuk më kishin lënë të vazhdoja shkollën dhe më tha se duhet të këmbëngulja për këtë. Folëm gjatë dhe pa e kuptuar, kishim mbushur rreth 4 orë në telefon si dy të dashuruar. E lamë të dëgjoheshim të nesërmen. Ashtu bëri! Që në mëngjes më shkroi sms e kshu gjërash që çdo vajzë do ta bënin të ndjehej e vlerësuar, aq më tepër mua që s’i kisha provuar ndonjëherë vlerësime të tilla. Folëm për muaj të tërë dhe unë, megjithëse e dija që po bëja diçka të gabuar, nuk rrija dot pa folur me të. Një ditë, si papritmas, ai më bëri propozim për fejesë në telefon… Nuk di t`jua shpjegoj se si u ndjeva se s’po u besoja veshëve. Zemra filloi të më rrihte fort, aq fort sa

për një moment mendova se po më shkëputej nga vendi. Isha e lumtur, por edhe e habitur se si e bëra për vete atë djalë. Ika dhe përqafova mamanë; ajo ishte personi i parë që ia dhashë lajmin. Ajo më pyeti si fillim ku, si, pse sepse nuk e dinte fare që unë po flisja me njeri në telefon, këtë gjë e pata mbajtur të fshehtë. Konfuzion total në mendjen dhe në shtëpinë time. Vërtet ndjeja për të diçka, por edhe unë s`dija se ç`ndjeja. Të mitë i vura në dijeni dhe duke qenë një familje periferie, këta ikën e pyetën më tepër për djalin dhe më thanë që paska qenë fat i madh që më ra në derë. S’e di se si ndodhi gjithë kjo gjë. Vetëm nga një telefonatë, ne përfunduam në seriozitet. Tani të mitë dhe njerëzit e atij e dinë, kshu që ne, jemi praktikisht të fejuar. E kam takuar dy herë, por vetëm me vëllanë tim të vogël sepse këtej s`lejohet që të dalë goca dha djali vetëm. M’u duk shumë i mirë, ashtu ishte fiks siç ma kishte përshkruar veten. Jam në qiellin e shtatë nga gëzimi, por s`jua mohoj që kam shumë frikë sepse s’e di nëse do të funsionojë apo jo. Tani flasim si më parë, në mos më shumë. Ndjenja ime çdo ditë vjen e rritet. Në dhjetor ata do vijnë te ne dhe do të bëjmë fejesën. Mezi e pres atë ditë, mezi pres të shikoj se si do të shkojë jeta ime tani e tutje, vetëm shpresoj që të mos zhgënjehem sepse çdo gjë ndodhi aq shpejt e pakuptuar.

menjëherë më lidhi gojën me një shami. - Hë, do të thërrasësh mamin, por mami yt tani s‘dëgjon gjë se po bën atë që do të bëjmë edhe ne të dy. Unë lëvizja pa pushim dhe e godisja, por ai nuk ndjente asgjë dhe më lidhi edhe duart. Kështu, ai filloi të më puthte gjithandej. Doja vetëm të vdisja. Ishte një tmerr. Ai si një kafshë e përbindëshme ishte sipër meje dhe po më merrte gjënë më të çmuar të vajzërisë dhe nuk kisha asnjë njeri që të më shpëtonte nga ai përbindësh. U dorëzova pas shumë shkelmave që i dhashë. Ai bëri atë që donte. Pastaj, më liroi vetëm duart dhe iku nga dhoma ime. Mbeta ashtu e përdhunuar nga djali i burrit të ëndrrave të mamasë. Më ndodhi gjëja më e tmerrshme që mund t‘i ndodhë një vajze, kur vetëm një mur më ndante nga mamaja ime dhe ajo ishte e qetë se më kishte plotësuar çdo gjë që kishte ëndërruar për mua. Sikur të kisha patur babin tim me vete, nuk do të më ndodhte asgjë, isha e sigurtë. U futa në dush dhe ndenja aty për një kohë të gjatë. Isha e tmerruar. Pas dushit, shkova te dhoma e mamit e bëra të trokisja, por u pendova. E kush do të më besonte mua? Të nesërmen nuk dola, nuk mund të lëvizja nga krevati. Mami erdhi në dhomë: - Zemra ime, çfarë ke? Je me temperaturë? Pse nuk je ngritur? - Jo mami, nuk jam me temperaturë. Mami, a ikim në shtëpi? Më ka marrë malli për babin. - Ah, edhe ti me atë babin tënd! Këtë paske? Thashë se je e sëmurë... - Sëmurë jam mami. Besi më bëri diçka shumë të keqe mbrëmë. Erdhi në dhomën time dhe më përdhunoi. - Ç‘janë këto që shpik, zemra ime? Mos ke parë ëndërr? - Ëndërr? Po unë nuk lëviz dot nga krevati! Kur i thashë kështu, ajo filloi të më besonte. Shkoi e thirri burrin e vet dhe ia tha të gjitha fije për pe. Pastaj, të dy thërritën Besin. Ai u ul në kolltuk dhe tha se une e kisha provokuar vetë. - Çdo ditë më joshte... - tha ai, gjakftohtë.

Na shkruani:SMS: 00355693430733; Adresa: Intervista, Rruga e Dibrës, 133, Tiranë; E-mail: gazetaintervista@gmail.com Fax:0035542233164


RREFIME MEKATARESH

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

19

Nga gabimi i tij, mësova tradhtinë! Përshëndetje! Kam lexuar disa histori në gazetën tuaj dhe kjo më shtyu që edhe unë të shprehesha për lexuesit rreth jetës sime. Kur u martova, mendoja se do të kisha një jetë të lumtur dhe në fakt, e tillë ishte 12 muajt e parë. Ndihesha femra më e lumtur në botë dhe po provoja se martesa nuk ishte aq e vështirë sa ma kishin përshkruar shoqet e mia. “Unë të martohem? Jam mirë kështu…”, thoshin ato. Duke parë reagimet e tyre, edhe mua më kishte kapur frika e “fenomenit” martesë, megjithatë, pasi e provova, mundohesha t’ua mbushja mendjen mikeshave se nuk ishte aq e tmerrshme sa e mendonin ato. “Duhet ta provoni që ta besoni”. “Ja, do ta shohim!”, thonin. Tek Alberti unë kisha gjetur ato që kërkoja te një mashkull dhe më dukej se ai ishte person i përkryer. Më kuptonte për gjithçka dhe sillej aq mirë sa ndonjëherë mendoja se më dashuronte më tepër ai mua sesa unë atë. Nuk kisha qenë ndonjëherë më e sigurtë sesa në momentin kur Alberti më pyeti nëse doja të martohesha me të. Me po aq siguri, krijuam edhe familjen tonë sepse shpejt linda një vajzë e cila solli shumë gëzim në shtëpinë tonë. E quajtëm Anja dhe Alberti ishte shumë i lidhur me të, megjithëse ndonjëherë dukej sikur bëhej xheloz për kujdesin që tregojapër të. I dukej sikur tani Anja merrte gjithë vëmendjen time dhe ai ndihej si i lënë pas dore, edhe pse në të vërtetë nuk ishte kështu. Unë e doja shumë tim shoq, por kujdesi për vajzën ishte më se i nevojshëm. Për ta bërë të kuptonte që marrëdhënia jonë ishte si më parë, mundohesha të bëja çdo ditë diçka ndryshe. E ftoja të darkonim apo drekonim jashtë, në kinema, jashtë qytetit e shumë mundësi të tjera dhe kështu, ne arrinim ta ruanim të freskët lidhjen tonë, por vura re se isha gjithmonë unë që i ndërmerrja këto iniciativa. Alberti e kishte zakon ta kalonte një pjesë të mirë të kohës në internet. Ulej në cepin e tij të preferuar të dhomës dhe zhytej në internet. Mendoja se po merrej me lojëra apo gjëra të tilla që shikonin meshkujt, ndaj edhe nuk i kushtoja shumë rëndësi, por kjo filloi të zgjaste shumë

dhe po më bënte përshtypje, jo për mirë, sigurisht. “Çfarë të tërheq kaq shumë aty që rri gjithë kohën në internet?”, e pyeta një ditë. “Asgjë, thjesht kaloj kohën pasi mbaroj punën”, më tha. Nuk i thashë më asgjë më tepër sepse e dija që ndryshe, do vazhdonim të diskutonim, por ai vazhdonte të sillej kështu, madje më dukej sikur i ishte kthyer në fiksim. Nuk e shihje dy minuta larg lap topit. “Kështu si e ke nisur ti, shumë shpejt do të të duhet të vësh syze”, i thashë. “Mos bëj sikur i di të gjitha”, ma ktheu ai me nerva, ndërkohë që mendjen e kishte te lap topi. “Kjo nuk do shumë zgjuarsi për ta mësuar”, i thashë dhe dola nga dhoma. Nuk doja ta vazhdoja diskutimin sepse edhe diskutimet, unë mundohesha t’i shmangia. Të ishte për atë, do ta tregonte me çdo mënyrë se kishte të drejtë. Me mënyrën se si sillej, ai po më acaronte shumë dhe sa herë që mundohesha t’i flisja për të gjetur një zgjidhje, dilte Edhe pse jam shumë e re, më vjen keq të shkruaj gjëra të tilla për veten time, por ky ishte fati im dhe nuk dua të kursehem as me ju. Jam Nela, 21 vjeçe. Para një viti u njoha me një djalë. Njohja jonë ishte shumë e papritur, na prezantuan rastësisht. Unë isha së bashku me disa shoqe të tjera, duke shkuar rrugës për në fakultet. Më pëlqeu jashtëzakonisht, ishte djalë shumë simpatik, që çdo femër do të dëshironte ta kishte përkrah. Atë ditë që na prezantuan patëm mundësinë të flisnim shumë me njëri-tjetrin. Edhe pse më pëlqeu shumë, nuk mendova se mes nesh do të lindte një ndjenjë aq e fortë dashurie. Ai i kishte thënë shoqes sime të ngushtë që unë i pëlqeja shumë dhe do të kishte dëshirë të më takonte sërish. E njëjta gjë kishte ndodhur edhe me mua, por nuk e di se pse atë ditë nuk i tregova shumë shoqes. Mendova se ishte diçka momentale dhe se me kalimin e kohës do të më kalonte, por ja që nuk ndodhi ashtu. Ndërkohë, pa ditur gjë unë, ajo që na prezantoi, domethënë, shoqja ime, krijonte mundësi për t’u takuar dhe të flisnim nga afër. Unë fillova të kuptoja diçka, por gjithsesi nuk po flisja deri në momentin që shoqja ime

nga shtëpia. Filloi të vonohej shumë gatë ditës, madje u bënë të shpeshta rastet që kthehej vonë në shtëpi. Siç e thashë edhe pak më lart, jeta jonë kishte rrjedhë normale deri 12 muajt e parë, por më pas filluan grindjet. E di që këto të fundit janë më se normale në një lidhje, por grindjet tona filluan të jenë anormale. Alberti, sa herë grindeshim, ngrinte zërin dhe acarohej shumë shpejt. Kjo do ta kishte një arsye të cilën i vura qëllim vetes që ta zbuloja. Nuk do ta toleroja më sjelljen e tij. Iu kushtova plotësisht Anës dhe vetes sime. Doja që Alberti ta vinte re indiferentizmin tim sepse kërkoja reagimin e tij, por ai vazhdonte me të njëjtën sjellje. “Sonte do të vonohem sepse duhet të mbyll një marrëveshje shumë të rëndësishme”, më thoshte. Nuk i përgjigjesha fare pas kësaj, thjesht, mbyllja telefonin. Sa ndryshe më dukej, sikur po e njihja ato ditë! Sjellja e tij ishte shumë e ashpër ndaj meje dhe

ne, ishim larguar shumë nga njëri-tjetri. Marrëdhënia jonë ishte shumë e ftohtë. Edhe sa duhet të duroja kështu? Herë pas here edhe qaja. Një ditë pashë që Alberti e kishte harruar lap topin hapur. U afrova dhe pashë që dikush po i shkruante. Ishte një vajzë që quhej Rina. Zemra filloi të më rrihte fort. Lexova bisedën që ata kishin bërë më parë dhe nga aty, kuptova se kishin nisur një lidhje. Edhe e prisja këtë nga Alberti sepse sjellja e tij e kohëve të fundit këtë tregonte. Më kishte braktisur për një vajzë më të re se unë, për një adoleshente. Si mundi të ma bënte këtë? Vuri një adoleshente përpara vajzës së tij dhe para meje?! Këtë nuk kisha ndërmend ta toleroja. Fatmirësisht, nga një gabim i tiji, munda të mësoja të vërtetën. Doja të mësoja edhe më shumë rreth asaj që ata kishin nisur, ndaj fillova të flisja me vajzën, duke u shtirur sikur isha Alberti. “Si ia kalove sot?”, e pyeta. “Ka një orë që

të shkruaj, pse nuk përgjigjesh?”. “Isha në telefon me një klient, zemër. Ja, tani po flasim bashkë”. “Do shihemi sot?”. Nuk dija si të përgjigjesha sepse ata me siguri kishin shkëmbyer numrat e tyre të telefonit dhe do të flisnin në telefon. “Nuk e di, sapo të mundem do të të marr në telefon”. Pasi fola edhe pak me të, ajo nuk pati asnjë dyshim tek unë. Kur u kthye Alberti, përshëndeti ftohtë, siç bënte gjithnjë dhe filloi të fliste me Rinën. Mendonte se unë nuk e dija dhe vazhdonte të luante rolin sikur po merrej me gjëra të tjera në kompjuter. Nuk e pyeta fare për atë që po bënte, duke u hequr indiferente. Prisja nga momenti në moment që ai të acarohej, pasi do ta kuptonte se dikush tjetër kishte folur me Rinën, por nuk ndodhi! Unë vazhdova të flisja me vajzën edhe në ditët në vazhdim dhe pas çdo bisede që bëja me të, pyesja veten se si Alberti tërhiqej nga ato biseda qesharake. Ata kishin

Më vjen keq që e dua ende... më tha se ai e kishte emrin F., që i pëlqeja shumë dhe se kishte shumë dëshirë të lidhej me mua. Atë ditë fillova edhe unë ta shikoja me një sy tjetër dhe gati-gati më dukej e pabesueshme kjo gjë. Ai më tërhoqi që në fillim, pasi kishte me të vërtetë një pamje shumë të bukur, kështu që nuk e pata të vështirë të dashurohesha edhe më shumë pas tij. Pas 6 javësh njohjeje, ai më puthi dhe aty u lidhëm. U ndjeva shumë e lumtur dhe vendosa t’i jepja një mundësi vetes sepse kisha tre vjet që nuk kisha krijuar lidhje dhe kjo, për shkak të zhgënjimit nga një dashuri adoleshente. Në fillim, ai sillej shumë mirë me mua, ashtu siç ndodh në çdo dashuri, ia kalonim shumë mirë dhe merreshim vesh me njëri-tjetrin. Takoheshim çdo ditë dhe si çdo vajzë në ditët e para të një lidhjeje, edhe unë ndjehesha shumë e lumtur. Ai më jepte çdo ditë e më shumë energji, më dukej sikur ishte katalizatori im i vetëm në këtë tokë. Kaluam shtatë muaj së bashku dhe ai asnjëherë nuk më la të dyshoja se një ditë

do të ndaheshim. Përkundrazi, që të dyja familjet tona e dinin këtë lidhje, në mënyrë që edhe gjërat pak nga pak të merrnin një drejtim më serioz. Prindërit e mi më thoshin gjithmonë që duhet të kisha kujdes sepse sot nuk mund t’i besoj askujt, por si duket, dashuria m’i kishte zënë sytë dhe nuk shihja më asgjë, përveç F-së. Kur i dëgjoja të më thoshin kështu, më vinte të qeshja, sepse brenda vetes sime më dukej se çdo gjë ishte në rrugë shumë të drejtë. Nuk e kisha menduar kurrë se një ditë ai do të më thoshte “do ndahemi”, pa patur ndonjë arsye mes nesh. Kohët e fundit sjellja e tij filloi të ndryshonte. Nuk më merrte më në telefon aq shpesh, i dërgoja mesazhe si në fillim e nuk më kthente përgjigje dhe fillova të kuptoja që diçka nuk shkonte. Këtë situatë e urreja dhe vendosa ta pyesja se çfarë kishte. Më tha se duhet të flasim për diçka shumë serioze. “E di që do të lëndohesh, por më mirë tani, sesa më vonë”, më tha. Fjalët e tij ishin: “Shpirt, ne duhet të

ndahemi. Unë dua të largohem nga Shqipëria sepse më ka dalë llotaria amerikane dhe është më mirë të ndahemi tani sesa të vuash kur të mos jem më këtu”. E humba, nuk orientohesha dot as se ku isha as se çfarë po bëja, doja vetëm të vrapoja, të qaja dhe të mos takoja asnjeri. Nuk u përmbajta, vetëm qaja, vetëm më lotonte diçka përbrenda. Nuk po e kuptoja ku qëndronte në të vërtetë problemi. I kërkova të shkoja me të ose në fund të fundit të prisja, ashtu siç kanë bërë edhe të gjitha çiftet e tjera, për të mos humbur dashurinë, gjoja të vërtetë. Ai sërish ngulte këmbë që duhet të ndaheshim dhe aty u binda që ai e kishte marrë seriozisht ndarjen tonë dhe se nuk më kishte dashur kurrë. Ishte një vendim shumë i papritur, pasi nuk e kisha dëgjuar ndonjëherë të më thoshte “dua të shkoj në emigrim”. Nuk po kuptoja... Si kishte mundësi që aq shpejt i doli ajo dreq llotarie? Si nuk më kishte thënë as edhe një gjysëm fjale? U lëndova jashtë mase,

diferencë të madhe në moshë dhe kjo më bënte edhe më shumë përshtypje. “Me çfarë njeriu isha martuar vallë?”. Ai nuk ishte tjetër veçse një mashkull i mbetur adoleshent. Mendova t’i jepja fund lidhjes së tyre, por duhet të gjeja mënyrën se si. Nuk i tregova asgjë Albertit, ndërkohë që luajta rolin e një tjetër femre në internet. Këtë e bëra për të kuptuar nëse ai bënte kështu me të gjitha. Fillova të flisja me të dhe e bëra të dashurohej pas meje. Kjo ishte tepër e lehtë me tipin që kishte Alberti. Më kërkonte me ngulm që të takoheshim, por unë gjeja gjithnjë një justifikim. Unë në dhomën e gjumit dhe ai në kuzhinë, flisnim me njëri-tjetrin, ndërkohë që ai nuk e dinte se po fliste me gruan e tij. Nuk kalonim më shumë kohë bashkë si në fillim, flisnim më rrallë dhe dukeshim si dy të huaj, madje ai as vajzën nuk e afronte. I afrohej më tepër Anja, e cila e donte shumë. (vijon në numrin e ardhshëm)

pasi nuk më vinte mirë që ndarja të më trokiste në atë lloj mënyre. Fola me të me orë të tëra, në mënyrë që t’i jepnim një zgjidhje sa më të mirë lidhjes tonë sepse përveç të tjerash, ishin edhe prindërit tanë në dijeni të kësaj lidhjeje, por nuk ishte e mundur. Ai tashmë e kishte bërë zgjedhjen. E vetmja gjë për të cilën më vinte keq ishte se nuk ia bëra kurrë dysh fjalën, nuk shkoja askund pa dijeninë e tij, ndërsa ai, ja si ma shpërbleu; më la, më një arsye idiote, sikur do të ikte jashtë. Pas gjithë këtyre të këqijave që më ka bërë, unë çuditërisht, ende e dua. U mundova edhe disa kohë më vonë që të rregulloja sadopak marrëdhënien me të, por atij i ishte mbushur mendja top dhe as topi nuk e luante. Nuk e di nëse ka ikur apo jo, por do të doja t’i thoja vetëm diçka nëse e lexon gazetën: “Unë e di çfarë të ka shtyrë të veprosh kështu. Nëse nuk ke ikur, eja përsëri të bisedojmë, ndoshta ka ngelur një fije shprese edhe për ne të dy”. E dua kaq shumë sa nuk mund ta shpjegoj me fjalë. Nëse ai nuk më do qoftë edhe pak fare, do të më vinte keq për veten që ndjej kaq shumë për të. Me respekt, Nela. Tiranë.

Na shkruani:SMS: 00355693430733; Adresa: Intervista, Rruga e Dibres, 133, Tirane; E-mail: gazetaintervista@gmail.com Fax:0035542233164


20

PYETJE PËRGJIGJE PËR GJITHÇKA

PYETJET E REJA... - A duhet të rishkruhet historia e komunizmit apo monarkisë? Historia jeton në një epokë dhe hulumton (studion) 1 epokë tjetër. Arturi i Kafazit. - Ku ka më shumë demokraci të brendshme, në PD apo PS? Arturi i Kafazit. - Si mund të ndihmohen vajzat dhe gratë që dhunohen seksualisht apo janë viktima të inçesteve? Pse të mos përgatiten si infermiere apo mami të fshatrave ose të hapen kurse si psikologe që këto femra të shprehen diku? Arturi i Kafazit. PYETJE QË ENDE PRESIN PËRGJIGJE - A e kanë dëmtuar lëvizjen feministe. “Gratë e politikës” sepse ato në parlament, nxisin fjalinë provokuese? Çfarë imazhi japin për publikun? Arturi i kafazit. - Jo aspak, përkundrazi ato janë një shembull që duhen ndjekur patjetër. Tregojnë pavarësi, forcë, ngrenë zërin në një farë mënyre për gjithë femrat shqiptare që akoma sot e kësaj dite vazhdojnë të jenë të shtypura. Janë një imazh shumë i mirë. Afërdita.

titull “Albanian Monstër”. Ju lutem nëse e shikoni më thoni a është kjo video shqiptare më e keqe në botë? Kobra. - Po ato janë të sajuara more Kobra, kush të tha që janë shqiptare? S’e kupton që shumë video që dalin të tilla, thjesht mund t’i bëjnë që të prishin imazhin e një vendi dhe kjo e tillë është. Gimi - Ju jeni ateistë. A besoni tek evolucioni apo jeni besimtarë që besoni se jeta është krijuar nga Zoti? Arturi Kafazit. - Besoj në Zot sepse ai na ka krijuar, sepse me kaq detaje sa jemi ne njerëzit dhe me këtë natyrë kaq përfekte nuk mund të krijohej kështu vetvetiu. Koli - Si e shpjegoni ju faktin që djemtë 30-35 vjeçarë martohen me vajza 15-20 vjeçare? Çunat duan që vajzat të mos kenë përvojë, ndërsa vajzat duan të ikin nga Shqipëria. Arturi i Kafazit. - Varet nga çunat, sepse jo të gjithë i shohin femrat nga mosha. Ajo çfarë më intereson mua te një femër është karakteri i saj, sinqeriteti dhe pastërtia që ka ajo përgjithësisht. Sot ka jo vetëm vajza, por edhe djem plot që po ikin nga Shqipëria. Vajzat që ikin kanë nevojë për hapësirë dhe t’i japin një kuptim të ri jetës së tyre, të gjejnë lirinë që nuk ua ofron Shqipëria. Femrat këtu janë pa shpirt, sepse nuk i lënë të marrin frymë. Këtë ide të paktën kam krijuar unë qëkur kam ardhur. Igli.

- Dua dy fjalë për maturën shtetërore? Pse ndryshon vazhdimisht si program. Arturi i kafazit. - Sepse i tillë është sistemi i arsimit more Turi, ndryshon çdo vit, se ndryshe na dalin gjithë nxënës shembullor se kopjojnë nga vitet e kaluara dhe e dinë se çfarë bëhet, kupton ti apo s’kupton fare. - Nga artet elitare: Teatër, Tony. opera, balet, pikturë, muzikë klasike, cilin - Kam parë një këngë në pëlqeni? Unë, pikturën, internet në youtube me sidomos peizazhin dhe

PYESNI teatrin, se aktori është më afër me publikun. Arturi i Kafazit. - Më pëlqen natyra, piktura dhe baleti. Janë të mahnitshme! Sona Ç’mendoni për importimin e plehrave? Është biznes i mafias siç thotë opozita apo Përpunimit, siç thotë pozita? Arturi i Kafazit. - Po kështu është kur kemi shtet të poshtë që lejon gjithë botën të sjellë plehrat e veta këtu në Shqipëri. Se kur do zëmë mend ne si vend, nuk e dimë. Shyqyr që kanë dalë disa të rinj që protestojnë për këtë gjë se të tjerët vetëm hanë bukë dhe mbyllin veshët. Garipi - Si e gjykoni punën e CEZIT për regjistrimin e popullsisë? Jeni të kënaqur me punën e tyre? Arturi i Kafazit. - Hajde pyetje hajde, ke pasë ndonjë persekutim more Turi që pyet? Mos vallë kanë ardhur të të regjistrojnë dhe të kanë kërkuar diçka tjetër, numrin e telefonit... hahaha. Petro - Dua një mendim për farmacitë. Sa të sigurtë jemi kur blejmë ilaçe? Po spitalet që s’kanë ilaçe? Ç’është kjo tregti e zezë midis mjekëve dhe farmacistëve? Arturi i Kafazit. - Shumë të keqe e shoh gjendjen e ilaçeve në Shqipëri. Më ka ndodhur që doktori më ka pyetur do ilaçe të lira apo të mira. Atëhere i bie që ata që zgjedhin ilaçe të lira, se

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

NJËRI-TJETRIN

s’kanë mundësi tjetër, të mos kenë shërim, por të vdesin. E tmerrshme pastaj situata nëpër spitale, duhet ta kesh xhepin plot, ndryshe shkon i gjallë e del me barrelë. Merita

- Duke parë që kalamajtë e sotëm janë shumë inteligjentë, këto tekste janë shumë të vlefshme sepse i ndihmojnë ata që të zhvillohen akoma më shpejt. Për shekullin ku jetojmë dhe fëmijët tanë kaq - Çfarë mendimi keni për inteligjentë, tekstet janë ata meshkuj që depilohen perfekt. Gita apo heqin vetullat? A është normale kjo gjë? Ledia. - Pse gjykohet muzika - Mendoj se janë gej dhe janë tallava? Ky komunitet ka shtuar shumë dhe në vendin meritë se përcjell kulturën tonë. Këta duhen varur në litar e tij, megjithëse në sepse janë të ndyrë për mjerim? Arturi i Kafazit. shoqërinë. Eltoni - Të kënaq shpirtin kjo muzika tallava per Zotin, ke qejf, se - Si mendoni, kush ecën më të bën të kërcesh, e të harrosh shumë në jetë, personat e stresin e ditës. Jo po këto bukur nga paraqitja apo këngët e lehta që janë për t’ia ata që janë inteligjentë? marrë vrapit, të bëjnë më Bashkimi.. pesimist se ç’je. Ne gjithë - Inteligjenca ecen dhe fati i diten e kemi stres, kemi mirë në jetë. Jo gjithmonë ka nevojë për pak relaks kur vlerë bukuria, sepse një dëgjojmë këngë të tilla dhe jo sipërmarrës që do punën, nuk viu-viu me violinë dhe me lot do i interesonte një fytyrë e krokodili. Gimi bukur me koken bosh, por një person që e do punën dhe - Po femrat, perveçse punon me ndershmëri. Dona normalët, cilët meshkuj preferojnë? Xhaku hi hi. - Një gënjeshtër e bukur - Na ka ngelë të pëlqejmë apo një e vërtetë e hidhur? horrat se shumica e Ju, si mendoni? Vesa. meshkujve normalë ose janë - Një e vërtetë e hidhur sepse çuna mami që flejnë akoma një gënjeshtër e zbukuruar, me këto të fundit, ose janë pasi rrena kot nuk kanë thënë juda që bëjnë si shumë të mirë i ka këmbët e shkurtra. Vjen por ta fusin prapa krahëve. një ditë dhe e vërteta del në Keq puna me meshkujt këtu shesh, pastaj do të ishte më në Shqipëri. Ola. shokuese për gjithkënd që e di çfarë do të thotë të gjendesh - Jo te gjitha gratë duan burra në një situatë të tillë. shtylla.Kadhegraqeduanburra Lozonjarja me tone te ulëta, te qetë e punetore. Prandaj, mos na shit - Ç’mendoni për tekstet shume mendje ti zaberhane. shkollore të cikleve të ndryshme 9-vjeçar, të - Si do të vepronit nëse mesme apo të lartë? Arturi shoku më i ngushtë i djalit i Kafazit. që dashuroni dhe anasjelltas, do t’ju propozonte

të dilnit bashkë në një takim, më shumë sesa thjesht shoqëri? Lozonjarja - Nuk do dilja absolutisht. Pse, pak ka djem të tjerë sa të dalësh me shokun e të dashurit? Ky më duket veprim shumë i ndyrë nëse do ta bëja. Xhemi - Do të krijonit lidhje me një djalë që është më i vogël se ju? Kjo vlen dhe për djemtë... A e keni problem të krijoni lidhje me një vajzë më të madhe se vetja? Klea - Jam i martuar me një grua që është 7 vjet më e madhe se unë dhe e dua po njësoj dhe pas 8 vitesh martesë. Përveçse një bashkëshorte ka qënë dhe një shoqe shumë e mirë për mua. Nuk ka asgjë të keqe mosha, aq më tepër kur nuk vihet re diferenca, e rëndësishme është njeriu. Dhe unë dikur thoja e dua nusen shumë më të vogël, por ja që rashë në dashuri me kolegen time të punës dhe më është dashur shumë vite që t’ia mbush mendjen që e doja, sepse ajo mendonte se po tallesha me të, plus e kishte të vështirë me kaq diferencë moshë që kishim. I rëndësishëm është karakteri dhe korrektesa e njeriut. Dibrani. - Cila ju pëlqen më shumë sivjet, “Portokallia” apo “Sketch Shou”? Koli - “Sketch shou” është fantastik, të heq vërtet mërzitë e ditës, ka shumë humor dhe s’ka aspak banalitet. Ka mesazhe fantastike dhe humor (Vijon në faqen 21)

Na shkruani:SMS: 00355693430733; Adresa: Intervista, Rruga e Dibres, 133, Tirane; E-mail: gazetaintervista@gmail.com Fax:0035542233164


21

PYETJE PËRGJIGJE PËR GJITHÇKA

Shkruaji Elonës Mikesha dhe miq, po mendoja... kaq shumë gjëra na shqetësojnë, por kaq të vështirë e kemi të flasim... Kujt t’ia themi? Mamit? Hëm, pak e vështirë ta marrësh guximin të flasësh me mamin për një gabim. Shoqes së ngushtë? Po ajo nesër mund edhe të të tradhtojë! Psikologut? Epo tani, s’mund të shkosh te psikologu e t’i thuash problemin tënd “të vogël”, kur ai merret me gjëra më “të mëdha” (të paktën kështu mendon ti, është apo jo e vërtetë). Atëhere, me kë të flasësh? E thjeshtë, shkruaji Elonës... Ajo do të jetë me ty në çdo moment, për të të thënë diçka, për të të qetësuar shpirtin apo për të të dhënë një këshillë prej mikeje, ç’është më e rëndësishmja, pa paragjykuar, sepse ajo është vërtet një mike... Ulu pra para kompjuterit, hap adresën tënde dhe shkruaji Elonës në: gazetaintervista@gmail.com, kliko në Facebook dhe dërgoji asaj një mesazh në faqen tonë zyrtare: Gazeta Intervista (E vërtetë) apo nëse dëshiron të dërgosh një letër, mjafton të shkruash mbi zarf: Gazeta Intervista, Rruga e Dibrës 133 Tiranë... Elona është mikesha jote e re!

NUK E DI PSE NDIHEM KAQ KEQ - Përshëndetje Elona! Jam një vajzë nga Tirana. Shpesh ndjej që asgjë s’ka kuptim, kam probleme me punën që më bëjnë akoma më pesimiste, por nuk e di nëse do të isha më e lumtur po të mos i kisha këto probleme. Nuk e di, kjo gjendja ime vjen nga problemet e përditshme apo thellë nga unë? - Problemet nuk kanë vetëm një përgjigje, e dashur... Ne mendojmë se problemet e jetës janë si aritmetika, 1 +1 =... E vërteta është se këto përgjigje janë më komplekse, kështu që nuk gjenden me lehtësi. Shpesh, në rrjedhën e jetës sonë, duke u përpjekur për të përmbushur të tjerët dhe për t’iu përgjigjur kërkesave të jetës, pa e kuptuar, kemi lënë pas pjesë të vetes sonë; ëndrra të fshehura, dëshira personale dhe nevoja, ndjenja të sinqerta, të thella, lëndime të kaluara etj. Kështu përfundojmë në ndjesinë që diçka na mungon, por nuk e dimë se çfarë... Shiko thellë brenda vetes dhe ndoshta do të gjesh çfarë është ajo që të bën me të vërtetë të lumtur. Guxo për ta gjetur atë! Unë të uroj të gjitha të mirat.

DUA TË JETOJ PËRGJITHMONË VETËM! - Përshëndetje Elona! Do të prezantohesha si një vajzë melankolike, por kjo ka një shkak. Kur jam me njerëz ndihem shumë keq, mendoj që unë nuk vlej për asgjë, kthehem në shtëpi duke qarë, ndihem njeri kot, që s’ka asgjë para të tjerëve dhe as nuk kërkoj asgjë, mundohem vetëm të jap aq sa mundem te shoqet e mia. Do të doja të jetoja përgjithmonë vetëm. Ndoshta kështu do të ndihesha më mirë.

A E NJOHIM VETEN KUR RRITEMI? - Elona, jam E. 22vjeçe. Mendon se ne njerëzit e njohim veten plotësisht kur rritemi dhe kështu, kemi edhe mundësinë e zgjedhjeve vetë, pa ndërhyrjen e prindërve tanë?

- Ne mendojmë se e njohim veten plotësisht, por në fakt, një pjesë e madhe e vetes na është e panjohur. A të kujtohet çdo gjë që të kanë thënë prindërit e tu kur ti ishe fëmijë? Shumë nga zgjedhjet tona të sotme dhe sjelljet tona, i kanë rrënjët nga fëmijëria. Mjedisi dhe kushtet në

PYESNI (Vijon nga faqja 20)

të këndshëm për të cilin kemi nevojë sidomos ne shqiptarët sepse përgjithësisht, jemi popull shumë i stresuar. Petriti

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

të cilat jemi rritur, ushtrojnë ndikimin e tyre në atë që ne ndjekim kur rritemi. Mos ne me zgjedhjet tona jemi duke u përpjekur të kënaqim “fshehurazi” ëndrrat e prindërve tanë? Ne krijojmë një mënyrë jetese personale, por sa është e jona në të vërtetë? Sa na e kanë përcaktuar të

tjerët, plagët, zhgënjimet, rrethanat, koha, mentalitetet? Të njohësh plotësisht vetveten, e dashur apo të jesh 100% vetvetja, është shumë e vështirë, por kornizat që na vendosin prindërit, janë ato më të përshtatshmet për ne zakonisht. Kërkoje veten nga themelet dhe jo duke i shkulur ato.

- Me syzet e vetëvlerësimit të ulët që ke vendosur, e dashur, ke arritur të shohësh pak veten dhe shumë të tjerët... Ata i sheh më të aftë, më të fortë, më të talentuar se ti. Aq më keq, ato syze të parandalojnë të shohësh brenda vetes, për të zbuluar “lulen personale” të quajtur ‘’vlera e vetvetes’’. Nëse ti shpesh i bën kritika negative vetes, i jap më shumë vëmendje dobësisë sesa forcës tënde, ndjen një

ngarkesë të madhe për dështimin, nuk i shikon ose i vlerëson pak sukseset e tua, atëhere syzet e tua janë shumë të turbullta si dhe “vlerat e tua”. Mos i thuaj më vetes “kisha fat”, por “unë arrita t’ia dal mbarë”, mos iu nënshtro të gjitha deshirave të të tjerëve. Duaje veten që të të dojë edhe ajo. Shiko cilat janë vlerat e tua dhe puno për to, vajzë melankolike. Elona Caka, psikologe

NJËRI-TJETRIN

- A është e drejtë t’i thërrasësh vjehrrës “nënë”, kur kokën ta ka bërë dikush tjetër? Lozonjarja - I thërras nënë vjehrrës sepse e tillë është për mua përderisa më është pranë për çdo gjë për gëzime, për hidhërime, më ndihmon dhe më trajton si vajzën e vet. E meriton fjalen nënë dhe nuk shoh ndonjë gjë të keqe në këtë mes. Maria

shkolle? Ku i marrin lekët xhanëm? Barbi, Londër. - Po, kjo është e vërtetë. Kafenetë tona janë gjithnjë plot, se me një kafe ne rrimë tre orë në lokal, kështu që nuk harxhojmë shumë. Prandaj duken plot kafenetë se çdonjëri prej nesh bën 2-3 orë me një gotë ujë, thjesht për muhabet. Visi

gjetur pune. Kudo që të shkosh, ka vështirësitë e veta. Joni

Njëri-tjetrit - U ujku Milotit, me kanun e zakon, je në konflikt me forumin nëse nuk bën 2 pyetje dhe t’u përgjigjesh 4 - Cila ka qenë dhimbja dhe pyetjeve. Kështu e ka zakoni. zhgënjimi më i madh që Mos kujto se bën 1 urim dhe keni provuar në jetë? hajt! Marsiania - Jam zhgënjyer shumë kur më - Cili është vendi më i mirë Arturi i Kafazit. tradhtoi i fejuari im, pikërisht në Evropë për të shkuar e me shoqen time më të mirë. - Në Shqipëri flitet për jetuar dhe ku është më e - O Garip, as me cimbis nje Ka qenë një dhimbje e krizë ekonomike dhe lehtë të gjesh punë? çikë kekun o parahistorik ha ha o majmun o firaun. Ti dhe papërshkrueshme dhe sot e qahen shumë që nuk kanë Emigranti Greqi kësaj dite e vuaj. Ishte lekë apo punë. Po si ka - Për mendimin tim, ngado që ndonje budalla tjeter. dhimbje e dyfishtë. Uroj të mundësi që kafenetë janë të shkosh është e vështirë per Sulejmani III-te mos e provojë kush. Sara plot, sidomos me nxënës te jetuar dhe sidomos për te

Na shkruani:SMS: 00355693430733; Adresa: Intervista, Rruga e Dibres, 133, Tirane; E-mail: gazetaintervista@gmail.com Fax:0035542233164


22

PYETJE PËRGJIGJE PËR GJITHÇKA

A kanë vlerë këto dokumente edhe vitin që vjen?

Pyetje për avokatin 123456789012345678901234567890121234567890123456789 123456789012345678901234567890121234567890123456789 123456789012345678901234567890121234567890123456789 123456789012345678901234567890121234567890123456789 123456789012345678901234567890121234567890123456789 123456789012345678901234567890121234567890123456789 123456789012345678901234567890121234567890123456789 123456789012345678901234567890121234567890123456789 123456789012345678901234567890121234567890123456789 123456789012345678901234567890121234567890123456789

Pyetje të ndryshme...

- Doja të dija cilat janë kërkesat për arsim ose eksperiencë pune, nëse unë aplikoj për llotarinë amerikane? - Ligji i emigracionit të Shteteve të Bashkuara dhe rregullat, kërkojnë që çdo aplikant duhet të ketë të paktën shkollën e mesme ose ekuivalentin e saj, ose brenda pesë viteve të fundit, të ketë dy vjet përvojë pune në një profesion që kërkon përvojë ose trajnim të paktën dy vjet. Një “arsimim i shkollës së mesme ose ekuivalente” përkufizohet si përfundimi me sukses i një kursi dymbëdhjetëvjeçar fillor dhe të mesëm në Shtetet e Bashkuara ose përfundimin e suksesshëm në një vend tjetër të një kursi edukimi zyrtar të krahasueshëm me filloren dhe të mesmen të një shkolle në arsimin e mesëm në Shtetet e Bashkuara. Vetëm kurset zyrtare të studimit e përmbushin këtë kërkesë, kurset e korrespondencës ose certifikata të ngjashme (të tilla si me kohë të pjesëshme G.E.D.), nuk

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

janë të pranueshme. Prova të dokumentuara të edukimit ose përvojës së punës duhet t’i prezantohen zyrtarit konsullor në kohën e intervistës për vizë. - Nëse gjej punë, a e marr edhe pensionin, megjithëse jam i punësuar? Niko - Bazuar në Vendimin e Këshillit të Ministrave, nr.551, datë 8.11.1993, “Për lejimin e pagesës së pensionit të pleqërisë për pensionistët e punësuar ose të vetëpunësuar në sektorin privat”, thuhet shprehimisht: “Lejohet pagesa e pensionit mujor të pleqërisë për pensionistët që, pas daljes në pension, punësohen ose vetëpunësohen në sektorin privat. Pensionistët e punësuar ose të vetëpunësuar në sektorin privat, derdhin kontribute sipas dispozitave të Ligjit nr.7703, datë 11.05.1993, gjatë gjithë kohës që marrin pension. Nuk njihet vjetërsi pune për efekt të ligjit nr.7703 datë 11.05.1993, koha kur pensionistët marrin pension”. Në këtë kuadër, ju mund të punësoheni në sektorin privat, duke përfituar si pensionin, ashtu edhe pagën, por kusht është pagesa e kontributeve të sigurimeve shoqërore.

- I nderuar zoti avokat Idajet Beqiri. Jam një qytetar nga qyteti i Korçës. Kam një shtëpi private për të shitur, por dua nga ju të më sqaroni pak më mirë për këtë punë. Kam vajtur në Hipotekë dhe më kanë thënë që të marr një ekspert me liçencë. Unë mora ekspertin, i cili ma çmoi shtëpinë 45.000 lekë të reja dhe më tha se do të paguaja në shtet me përqindjen që është sot. Nëse nuk e gjej dot blerësin këtë vit, këto lekë që paguaj në shtet, më humbasin vitin që vjen? Po dokumentet që i bëj këtë vit që jemi, a kanë

vlerë për vitin që vjen? Ju falënderoj. Me respekt, nga Korça. Av. Idajet Beqiri Tel. 068 20 02 951: - Në radhë të parë, besoj se eksperti vlerësues n u k mund t’jua ketë çmuar shtëpinë private në shumën që ju më thoni në pyetjen që drejtoni. Besoj se do të keni harruar shifra të tjera pa ia shtuar shumës 45.000 lekë. Gjithsesi, kjo ka pak rëndësi.

Nëse ju do të shisni shtëpinë, kontrata e shitblerjes dhe më pas, regjistrimi i saj në Zyrën vendore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme do të bëhet në bazë të ligjit që është sot në fuqi. Kontrata e shitblerjes së një pasurie të paluajtshme, sikundër është shtëpia e banimit, bëhet kur ke gjetur blerësin. Pra, blerësi i shtëpisë duhet të jetë gati. - Kjo, për arsyen ligjore se noteri që do të bëjë kontratën e shitjes, do t’ju kërkojë juve certifikatën e pronësisë, plus një shënim të freskët të ZVRPP, që të vërtetojë se shtëpia juaj është e lirë dhe pa ndonjë barrë

mbi të. Ky shënim ka vlerë vetëm për dy ditë. Pas dy ditëve, nëse ju nuk e keni bërë shitjen te noteri, jeni i detyruar të rifreskoni këtë shënim prej ZVRPP. Ju e kuptoni se përse bëhet kjo gjë. Ka plot mashtrues në këtë vend që, në rast se nuk do të ishte ky lloj kufizimi, mund ta shisnin shtëpinë edhe dy e tre herë në persona të ndryshëm. Përfundimisht, ju sqaroj se pagesën duhet ta bëni kur ta keni gati blerësin, ndryshe nëse paguani dhe nuk e bëni shitjen e shtëpisë, këto dokumente nuk kanë asnjë vlerë për vitin që vjen.

Si ta bëj çregjistrimin e makinës? - Mund të më thoni çfarë është ky çregjistrimi i makinës dhe ku duhet ta bëj? Unë jetoj në Itali, por kam një makinë të vjetër në Shqipëri që nuk e përdor më. Unë e kam ruajtur vetëm sepse ka disa pjesë që më duhen, por më kanë thënë që duhet ta çregjistroj sa më shpejt. Pse bëhet kjo dhe çfarë dokumentesh duhet të dorëzoj? - I nderuar lexues, çregjistrimi i automjeteve është shumë i rëndësishëm për të shmangur detyrime ligjore të panevojshme. Duke çregjistruar mjetin tuaj, ju do të shmangni: - Përdorimin e dokumenteve të mjetit tuaj nga persona të tjerë. - Përdorimin e targave të mjetit tuaj në mjete të tjera, me të cilët mund të kryhen akte të jashtëligjshme. - Mundësinë e falsifikim-

it të mjeteve të tjera, duke përdorur numrin e shasisë së mjetit tuaj. - Pagesat e taksave vjetore të panevojshme, për mjetin tuaj. Deri në fund të këtij viti, përdoruesit e automjeteve kanë mundësi të rregullojnë marrëdhëniet e tyre në lidhje me automjetet që nuk i kanë në përdorim, por nuk i kanë çregjistruar. Kjo, pasi jemi pikërisht në periudhën e amnistisë fiskale, e cila do të vazhdojë deri më 31.12.2011. Si rezultat i hyrjes në fuqi të Ligjt 10 418, datë 21.04.2011 dhe Udhëzimi i Ministrisë së Financave Nr 12, datë 18.5.2011, “Për legalizimin e kapitalit dhe faljen e një pjese të borxhit tatimor dhe doganor”, të gjithë qytetarët duhet të nxitojnë për të përfituar nga falja. Nëse ju do ta përdorni sërish makinën tuaj, mund t’i bëni asaj çregjistrim të përkohshëm

Pastiçeri DUKA Lagjja: “Luigj Gurakuqi”, pranë Stadiumit ELBASAN Cel: 0692095101

ose të përhershëm. Nëse i bëni çregjistrim të përkohshëm, do ta bëni këtë për një periudhë kohore të caktuar jo më pak se një vit, për arsye të ndryshme personale, për të cilat ju nuk do ta përdorni automjetin tuaj. Çregjistrimin e përkohshëm të mjetit duhet ta bëni brenda datës 31 janar të vitit në vazhdim. Në këtë rast, duhet të dorëzoni këto dokumente: a) Kërkesën, e cila plotësohet pranë sporteleve të shërbimit. b) Kartën e identitetit, e cila pasi fotokopjohet nga punonjësi i shërbimit, ju kthehet përsëri. c) Lejen e qarkullimit të mjetit. d) Targat e mjetit. e) Pagesën e taksave deri në momentin e kërkesës. Zyrat e shërbimit do t’ju pajisin menjëherë me dokumentin e çregjistrimit të përkohshëm. Gjatë periudhës që mjeti është përkohësisht i çregjistruar, për atë mjet, paguhet vetëm taksa e regjistrimit të përvitshëm. Kur kërkoni riregjistrimin e mjetit, duhet të dorëzoni këto dokumente: a) Kërkesën, e cila gjendet pranë sporteleve të shërbimit. b) Kartën e identitetit. c) Dokumentin e

çregjistrimit të përkohshëm. - Në rastin kur doni të bëni çregjistrim të përhershëm, këtë çregjistrim duhet ta bëni nëse mjeti juaj ka dalë jashtë përdorimit, është shkatërruar ose do ta eksportoni përfundimisht jashtë shtetit. Çregjistrimin e përhershëm të mjetit mund ta bëni në çdo kohë, gjatë gjithë vitit. Për këtë, duhet të dorëzoni; a) Kërkesën, e cila plotësohet pranë sporteleve të shërbimit. b) Kartën e identitetit e cila pasi fotokopjohet nga punonjesi i sherbimit, ju kthehet perseri. c) Lejen e qarkullimit të mjetit. d) Certifikatën e pronësisë së mjetit. e) Targat e mjetit. f) Pagesën e taksave deri në momentin e kërkesës. - Për çregjistrimin përfundimtar të mjetit tuaj, duhet të dorëzoni: - Lejen e qarkullimit të mjetit. - Targat e mjetit. - Certifikatën e pronësisë. Në mungesë të dokumentacionit dhe targave, duhet të plotësoni vetëm formularin e autodeklarimit. Përgatiti faqen: Valbona Vukulaj

Na shkruani:SMS: 00355693430733; Adresa: Intervista, Rruga e Dibres, 133, Tirane; E-mail: gazetaintervista@gmail.com Fax:0035542233164


PYETJE PËRGJIGJE PËR GJITHÇKA

23

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

Pyetje të ndryshme

Si ta rifitoj formën e bukur fizike?

Ç’kuptim ka ëndrra ime? Kam qarë shumë - Jam shumë e shqetësuar pasi u bënë disa netë që e shoh veten në ëndërr duke qarë. Edhe mbrëmë, e njëjta gjë më ndodhi. Dikush më tha diçka dhe fillova të qaja me dënesë. Nuk e mbaj mend muhabetin që u bë dhe problemin, por di që jam zgjuar duke qarë dhe i kisha sytë gjithë lot. Ju lutem, më thoni, çfarë parashikon? Irini. - E dashur Irini, nuk duhet të shqetësoheni kaq shumë sepse vetëm gjëra të këqia që nuk parashikon kjo ëndërr. Ju vërtet po kaloni një periudhë të vështirë, por kjo është kalimtare. Jeni e shqetësuar për një problem tuajin dhe e vrisni trurin kaq shumë saqë edhe ëndrrat i shihni duke qarë. Në realitet, ju nuk shpreheni dhe nuk e konsumoni si problem, gjithçka e mbani brenda dhe kjo ju shkakton shumë ankth. Shpesh, e qara në ëndërr është fatsjellëse. Edhe në rastin tuaj është e tillë, pavarësisht se ju nuk shkruani shumë detaje mbi ëndrrën tuaj. Të qarët nënkupton çlirim emocionesh. Zakonisht, shumë persona i mbajnë brenda emocionet e tyre dhe kjo është shumë torturuese, siç po ndodh edhe me ju. Në rastin tuaj, shpirti juaj proteston nëpërmjet ëndrrës dhe do që t’ju shpjerë në një rrugë të drejtë, në rrugën drejt çirimit, pastrimit dhe fillimit të një jete të qetë.

Dhimbjet dhe shqetësimet që keni do t’ju largohen dhe plagët do t’ju shërohen. Ndoshta ju mendoni shumë për të kaluarën ose brengoseni shumë për të ardhmen dhe kjo, sepse gjithçka e lidhni me të kaluarën. Ëndrra mund të jetë edhe pasojë e një ngjarjeje që ju ka ndodhur gjatë ditës, për shembull, ndonjë padrejtësi ose lëndim. Në njëfarë mënyre, juve ju dhimbset vetvetja, ama ju pret një e tashme dhe e ardhme e lumtur. Do t’ia dilni mbanë të harroni dikë që ju ka bërë të qani dhe do pasojnë kohë të mira. Do të përjetoni një gëzim të papritur.

Sulmuar nga gjarpëri - Kam parë në ëndërr sikur një gjarpër që kishte ngjyrë të zezë me pulla të verdha, u ngrit dhe donte të më sulmonte. Nga tmerri, u zgjova nga gjumi. Me sa mbaj mend, isha te shtëpia e vjetër e nëndajës sime. Pres shpjegimin. Jonela. - Gjarpëri, siç edhe kemi folur shumë herë, është një simbol që përfaqëson seksualitetin, dobësinë, pse jo edhe persona dashakeqës rreth jush, varet gjithnjë nga përmbajtja e ëndrrës. Ëndrra juaj tregon që është një person përballë jush të cilit nuk duhet t’i zini besë shumë lehtë. Nuk jeni shumë e vetëdijshme për diçka që ka lidhje me jetën tuaj private dhe intime. Jeni shumë e shqetësuar dhe në të njëjtën

kohë, e frenuar në lidhje me marrëdhëniet intime. Në këtë rast, bëni mirë që jeni e frenuar sepse besoj se personi që keni përballë nuk është i besueshëm dhe nuk e meriton vëmendjen tuaj. Ngurrimi juaj është shumë i drejtë, prandaj besojini intuitës. Vetëm, mos u shqetësoni kaq shumë për dikë që nuk është shumë i drejtë ndaj jush. E para jeni ju; pastaj vijnë të tjerët. Gjithë të mirat Jonela.

Mi i ngordhur - Isha në shkollë dhe një shoku i klasës erdhi e më tha se kishte një surprizë për mua. E kishte dorën pas shpine. I thashë të ma tregonte dhe kur ma tregoi, u tmerrova; ishte një mi i ngordhur që e kishte kapur për bishti dhe ma drejtonte mua. M’u neverit shumë sepse edhe qimet e miut m’u ngjitën mua në duar. Vrapova drejt çezmës së ujit që të laja duart dhe më pas, nuk mbaj mend më asgjë. Pres një përgjigje. - Ëndrra juaj parashikon që do të përziheni në një situatë shumë irrituese, por ju do të tregoheni shumë e sigurtë në vetvete, do të pranoni të përballeni, por edhe do të shmangni çdo pasojë negative që mund të ketë kjo situatë. Ky do të jetë një problem shoqëror dhe ju do të jeni pjesë e tij, por do të dilni e Përgatiti faqen: fituar. Valbona Vukulaj

- Përshëndetje instruktor! Jam 28 vjeçe dhe para disa vitesh, jam marrë shumë me ushtrime sportive, por u bënë dy vjet që s’para kam shumë kohë, plus që më ka humbur vullneti. Më vjen keq sepse më ka rënë shumë fiziku; kam qenë një vajzë me trup shumë të bukur dhe të gjithë më kishin zili. Tani kam filluar të vë bark dhe dhjamë te kofshët e në anësore. Nuk di si t’i heq këto dhjamra pa u lodhur shumë, sepse kam qenë vërtet me fizik shumë të bukur dhe tani po më duket vetja sikur jam duke u plakur... Si të veproj? Mario, instruktor: - E nderuar lexuese, më vjen keq që keni rënë në pesimizëm, por nuk duhet të shqetësoheni kaq shumë sepse jeni ende në kohë për të rifituar formën e mirë fizike. Duhet të keni parasysh që pas moshës 25 vjeçare, trupi i çdonjërit prej nesh fillon të humbasë energjitë e tij dhe ka tendencë të përthithë më shumë yndyrna se më parë. Kjo është diçka e pashmangshme që ndodh te të gjithë, prandaj është e rëndësishme të mos hiqni dorë asnjëherë nga ushtrimet fizike sepse ato ju ndihmojnë të ruani linjat dhe ngadalësojnë pasojat negative që sjell rritja në moshë. Megjithatë, unë do t’ju jap disa këshilla të lehta që besoj se do t’i zbatoni pa vështirësi. Duke qenë se ju ka humbur vullneti për të bërë ushtrime fizike, unë ju sugjeroj të regjistroheni në një palestër. Ushtrimet mund t’i bëni edhe në shtëpi, por kam frikë se nuk do të keni shumë vullnet dhe kushtet e duhura. Një personi që i ka humbur vullneti për të bërë aktivitete sportive, unë i sugjeroj vetëm palestrën sepse atje je mes shumë personave që duke i parë, ju shtyjnë edhe juve që të ushtroheni. Në palestër, regjistrohuni me grupin e aerobisë sepse ushtrimet me kërcime do t’ju motivojnë më shumë dhe do t’ju rikthejnë vullnetin. Gjatë aerobisë, mos bëni shumë pauza sepse ndodh që acidi laktik të mblidhet në muskuj. Pini ujë, jo me shumicë, por nga pak dhe jini gjithnjë në lëvizje, madje edhe gjatë pauzave. Kjo do t’ju ndihmojë të keni më shumë fuqi gjatë seancës tjetër aerobike ose fitnesit. - Një ushtrim tjetër janë kërcimet me litar që në njëfarë mënyre, plotësojnë ushtrimet aerobike. Kështu, bëni një interval të shkurtër gjatë të cilit vetëm do të kërceni me litar, me qëllim që të harxhoni sasi të mëdha kalorish dhe t’i shkrini kilogramët e tepërt.

Në qoftë se bëni ushtrime aerobike më shumë se tre herë në javë, duhet të kini kujdes thembrat, prandaj kushtojini shumë rëndësi zgjedhjes së atleteve që do të përdorni në palestër. Ekzistojnë atlete sportive që janë apostafat për sporte të tilla. Duke përdorur atlete të mira, do të ruheni nga lëndimet që mund të keni gjatë stërvitjes. - Mënyrë tjetër të ushtruari nëse ju mërzitet palestra, është vrapimi në natyrë, në ajër të pastër. Unë, gjithë personave që përtojnë të shkojnë në palestër, u sugjeroj vrapin në natyrë. Kini parasysh, fillojeni me hapa të ngadaltë, kokën mbajeni gjithnjë lart dhe mos shikoni poshtë. Koka lart ju ndihmon që ta shfrytëzoni më mirë oksigjenin dhe do të keni më shumë tendencën për të bërë hapa më të shpejtë e më shumë kilometra. Qoftë edhe vetëm 30 minuta tre herë në javë, do të ishin ideale për ju. Nëse merrni ndonjë shoqe me vete ose ndonjë mikun tuaj, ndërkohë që vraponi, do të ishte akoma më mirë për ju. Kërkimet dhe studimet në këtë fushë kanë arritur në përfundimin se njerëzit që bëjnë ushtrime fizike me ndonjë mik, janë më të prirur për të arritur rezultate pozitive në krahasim me ata që bëjnë ushtrime vetëm dhe janë zakonisht persona vetmitarë. Dalim përsëri te palestra... Nëse bëni vrapim në pistë, kini parasysh të mos i mbështesni shumë duart te pajisja mekanike sepse kështu, ushtrimi nuk do të quhej i plotë. Nëse nuk arrini ta bëni vrapin pa u mbështetur, thjesht vendosini duart, por jo të mbështeteni mbi to. Duart mbajini te pajisja thjesht për të ruajtur ekuilibrin, por jo të mbështeteni sepse ju shkojnë ushtrimet dëm. Ndërkohë që po mbaroni ushtrimin (e kam fjalën për pistën e vrapimit), mos u shkëpusni menjëherë, por ulni shpejtësinë dhe vraponi gjithnjë e më avash, në mënyrë që të relaksoheni për disa minuta te pajisja mekanike. Shkëputja e menjëhershme nga një vrapim i shpejtë do të sillte grumbullimin e acidit laktik te muskujt dhe fryrje. Mos harroni asnjëherë që, para dhe pas ushtrimeve, gjithnjë bëhet streçing, në mënyrë që muskujt të përgatiten dhe të mos lëndohen gjatë ushtrimeve. Së fundi, ushqimet duhet të jenë të pasura edhe me vitaminat e duhura. Mos e teproni asnjëherë me ushqimet, merrni pak nga të gjitha, por asnjëherë mos e tejngopni veten. Nëse ndiqni këto këshilla, besoj se do të arrini rezultate pozitive.

Takim me Dr. psikolog, pedagog UFO University JASHAR DEMIRI CEL. 0692255562 Ju qe keni strese, ankth, fiksime, brenga, nervozizem, dhimbje koke, fobi, depresion, frikera obsesive, pagjumesi, anoreksi, xhelozi, probleme droge, impotence, probleme martesore, mospershtatje seksuale, çdo lloj neuroze, nevoje per renien ne peshe, drejtohuni te Psikolog, Dr. Jashar Demiri, çdo ditë. Bashkepunojme edhe me psikiatër Prof. Totozani. Takimi te hyrja kryesore e Stadiumit Selman Stermasi (ish-Dinamo), tek nisja e autobusëve për Athinë. Merrni ne Cel. 0692255562 per të fiksuar takimin. PSIKOTERAPIA DHE HIPNOTERAPIA SHEROJNË SHPIRTIN TUAJ MË SHUMË SE ILAÇET KIMIKATE... JAPIM MJEKIM 100% BIMOR PSIKOLOGU ME PËRVOJË, I SPECIALIZUAR NË DISA SHTETE PERËNDIMORE BËN RADIOGRAFINË E SHPIRTIT TUAJ.

Na shkruani:SMS: 00355693430733; Adresa: Intervista, Rruga e Dibres, 133, Tirane; E-mail: gazetaintervista@gmail.com Fax:0035542233164


24

PYETJE PËRGJIGJE PËR GJITHÇKA

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

Dua një mjekim paraprak... - Përshëndetje doktor Evi. Quhem Violeta. Para një viti kam pasur një infeksion të lehtë me kruajtje e djegie të organit gjenital. Përdora disa suposta dhe më kaloi, por herë pas here ndjej djegie, sidomos në pjesën e sipërme të organit. A mund të më sugjeroni ndonjë mjekim paraprak derisa të shkoj te gjinekologu? Kam besim te

përgjigjja juaj. Faleminderit. Dr. Evi Dani, seksologandrolog: - Te femrat, infeksionet gjenitale janë të shpeshta e me shkaktarë të ndryshëm, por më t ë shpeshtat janë infeksionet mykotike, sigurisht, bakteriale apo ato që quhen infeksione seksual-

Pse më erren sytë?

doshme, aq më tepër që problemin e keni të përsëritur. Ndoshta edhe me një vizitë me sy, gjinekologu do të japë kurimin më efikas, sigurisht, duke gjetur shkaktarin e infeksionit. Ju vërtet kërkoni një mjekim paraprak nga ana ime, por kjo nuk bëhet absolutisht, pasi keni nevojë për vizitë mjekësore. Shpesh, mjekimet paraprake pa bërë vizitë te mjeku kanë sjellë pasoja edhe më të rënda, ndaj ju këshilloj vizitën te gjinekologu, pasi në këtë rast, vetëm ai mund t’ju kurojë në mënyrë të rregullt.

pastrimit të lëkurës ashtu siç duhet. Dihet që në këtë zonë, lëkura është shumë e butë dhe delikate, prandaj duhet pasur kujdes i veçantë për të. Kur lëkura ka sasi të madhe vitamine A, e cila e mbron atë kundër plakjes, ka dhe anën e kundërt të saj, që e bën shumë të ndjeshme këtë zonë. Për shkak të pluhurit, anash syrit ose nën të, dalin puçrra të vogla. Ju këshilloj të përdorni krem Helpoderm. Duhet t’i bëni një larje shumë të mirë fytyrës mundësisht me xhel apo edhe sapun, përpara se të flini dhe t’i lyesh sytë me Helpoderm. Megjithatë, nuk përjashtohet mundësia që këto puçrra të jenë dhe një shenjë e një anomalie tjetër të trupit, siç është kapsllëku. Në pamje të parë, mund t’ju duket e çuditshme, por zorrët thithin toksinat, duke mos i lejuar që të kalojnë në gjak. Kur ato nuk funksionojnë në rregull, helmet mbeten në gjak dhe helmojnë dhe lëkurën. Shenjat e para shfaqen pikërisht në indet më të buta të lëkurës së fytyrës, siç është zona poshtë syrit. Për më tepër, ju mund të këshilloheni edhe drejtpërdrejt me një alergologe e dermatologe.

- Doja të dija nga doktori i lëkurës: A janë sëmundjet e lëkurës të vështira për t’u mjekuar dhe kronike? Një lexues i rregullt i kësaj rubrike. Mikel Nakuçi, Dr. i Shkencave Mjekësore, dermatolog: - I nderuar lexues, sëmundjet e lëkurës ndahen në dy kategori. Ka shumë sëmundje që janë akute, që domethënë shfaqen për një javë, dy, marrin mjekim dhe kalojnë. Të tilla janë infeksionet mikrobike, disa dermatite të thjeshta. Pastaj, ka edhe forma kronike që mjekohen, shërohen, por rikthehen prapë dhe kërkojnë prapë mjekim. Prandaj edhe një pjesë e personave i kanë fobi sëmundjet e lëkurës sepse mendojnë se po t’u ngjitën, nuk të shqiten më… Mendojnë se ato bëhen kronike, bie fjala, nuk përdorin shapkat e të tjerëve apo nuk përdorin vaskat në hotele etj. Në fakt, kjo varet gjithmonë nga sëmundja. Për shembull, ekzema nuk ngjitet... Zakonisht, ato që ngjiten, janë sëmundjet infektive dhe sëmundjet infektive, në përgjithësi, shërohen. Kuptohet që SIDA, për shembull, nuk shërohet, por ajo është sëmundje veneriane, që hyn në dermatologji dhe ka shfaqje të para në lëkurë. Sëmundjet veneriane shkojnë bashkë me sëmundjet e lëkurës...

shumë kohë. Ilaçe të reja ka shumë tani tregu e s’ju them dot vetëm një emër. Për shembull, ka Vildagliptini, Sitagliptine, Liraglutide, Janumet, Eucreas etj. Në përgjithësi, këto gjenden lehtë dhe kostoja është relativisht e përballueshme. Safet, çështja nuk shtrohet sa i ri a i vjetër është mjekimi e aq më shumë, sa kushton, por nëse ky apo ai tip ilaçi është i përshtatshëm për trupin tuaj, vlerat tuaja të sheqerit e rrethanat e tjera të shëndetit tuaj. Ilaçet janë si kostumet që mund të keni.

Një kostum modern me copë tepër të shtrenjtë mund të jetë i mirë, por ky numër juve nuk ju bën. Si përfundim, ju ftoj ta merrni më seriozisht këtë sëmundje dhe kryeni një vlerësim mjekësor më preçiz në këto kohë, për të parë sa i stabilizuar jeni, a ju ka dëmtuar diabeti deri më tani dhe ç’duhet bërë në të ardhmen. Kam bindjen se do të keni një ecuri të mirë të sëmundjes dhe unë e kolegët e mi, jemi të gatshëm t’ju ndihmojmë në çdo çast. Faleminderit. Përgatiti faqen: Valbona Vukulaj

Më kanë dalë puçrra poshtë syve

- I nderuar doktor, jam një djalë 25 vjeç, 1.92 i gjatë dhe peshoj 78 kg. Nuk mund të them se bëj jetë të çrregullt, por jo dhe jetë të rregullt. Ushqimet i ha të zgjedhura, por përgjithësisht të thata. Problemi im qëndron se mua herë pas here më erret shikimi, më merren mendtë për disa sekonda dhe më pas, jam normal. Më ndodh rrallë, por më shqetëson ky fakt. Unë nuk pi alkool, asnjë lloj droge apo ilaçi. I vetmi ves imi i keq është duhani dhe kafeina; më pëlqen shumë dhe e konsumoj pothuajse gjithë ditën. Pi çdo gjë me kafeinë; kafe, cola, redbull. Vetëm alkool nuk pi kurrë, qoftë edhe një birrë. Më falni se u zgjata pak e faleminderit për kohën tuaj... Dr. Agron Islamaj, neurolog: - Sipas të dhënave që jepni në letrën tuaj, mendoj se “marrja e mendve” apo “errësimi dhe humbja e vetëdijes” lidhen me luhatjet e tensionit të gjakut (arterial), gjë që ndikon në punën e zemrës dhe furni- Jam një mësues nga Kukësi, 61 vjeç. Kam dhjetë vjet që vuaj nga diabeti e marr Metformine dhe Daonil, por kohët e fundit më kanë thënë që ka dalë një ilaç i ri e shëron diabetin. A ka në Shqipëri, sa kushton dhe si mund ta gjej? Kam besim te ju doktor se më keni shërbyer një herë në klinikë dhe ju falënderoj shumë për këtë. Safeti. Dr. Dashamir Gjergji endokrinolog-diabetolog: - I dashur Safet, faleminderit për

isht të transmetueshme. Shqetësimet janë pak a shumë të njëjta, sekrecione me erë apo pa erë, me ngjyrë apo pa ngjyrë, ndonjëherë edhe të dhimbshme gjatë aktivitetit seksual, por që sidoqoftë, janë shqetësuese dhe të bezdisshme. Mjekimet janë kryesisht kundër shkaktarit që e krijon këtë gjendje. Sidoqoftë, është vetëm mjeku gjinekolog ai që do të përcaktojë me saktësi shkaktarin dhe në bazë të tij, do të japë mjekimin. Vajtja juaj te gjinekologu është e domos-

zimin me gjak të trurit. Siç e thoni edhe ju, këto ndryshime i shkakton kafeina, që gjendet në pijet që përdorni (si koka-kola, kafeja, redbulli etj.). Ndërsa duhani, nëpërmjet përbërësve të tij (si nikotina, katrani, apo Co), krahas efekteve të tjera të dëmshme, nëpërmjet mekanizmave të ndryshme shton edhe një lëndë, që është adrenalina, e cila ndikon po mbi enët e gjakut të zemrës e trurit, krahas shtimit të tensionit arterial, duke dhënë shqetësime që lidhen me këto organe jetike apo sisteme të tëra të organizmit tonë. Në këto kushte, e vetmja këshillë është lënia e tyre ose në pamundësi, edhe kufizimi e lënia graduale. Për të përjashtuar ndonjë dëmtim të trurit e zemrës, nga pirja për një kohë të gjatë e duhanit dhe kafesë, e produkteve që përmbajnë këtë të fundit (pra, kafeinën), do t’ju këshilloja një konsultë me ne neurologët e kardiologët, si dhe bërjen e një EEG-je dhe EKG-je, megjithëse ju jeni në moshë të re dhe si i tillë, nuk mendoj se do të keni probleme me shëndetin tuaj e sidomos me këto organe (zemër, tru etj.). Do t’ju këshilloja sa s’është vonë, ndërprerjen e produkteve që përmbajnë këto substanca të dëmshme dhe për pasojë, do të zhduken edhe ato pak shqetësime që keni aktualisht. Së fundi, ju uroj shëndet!

- Përshëndetje doktoreshë Mira! Jam një vajzë shumë e shqetësuar për një problem që më është shfaqur kohët e fundit. Kam vënë re që në pjesën e poshtme të syve, kam disa puçrra të vogla të cilat shpeshherë, më kruhen. Nuk kanë as qelb dhe nuk janë akne; duken më shumë si puçrra alergjie. Përveçse më bezdisin, për shkak të tyre, më është rrudhosur pjesa e lëkurës anash syve. Ju lutem, më thoni çfarë është kjo dhe si mund t’i kuroj? Faleminderit... Dr. Mira Xhixha, alergologe: - E nderuar lexuese, nga ajo çfarë ju përshkruani në letrën tuaj, me siguri kemi të bëjmë me një alergji të mundshme nga pluhurat. Një nga shkaktarët kryesorë të dëmtimit të pjesës së poshtme të syve, është pluhuri i rrugëve dhe mosarritja e

A ka në Shqipëri ilaç që shëron diabetin? pyetjen dhe për konsideratat. M ë lejoni t’jua sqaroj m e radhë situatën dhe pyetjen tuaj. Nuk e kam të qartë për ç’lloj medikamenti flisni, meqenëse

KENI NEVOJË PËR Obst. -Gjinekologe: Elida Tepelena, Qendra e Planifikimit Familjar, Poliklinika Qendrore. Cel. 0672036228. Neurolog: Prof. Dr Agron Islamaj. Poliklinika QendroreTirane Endokrinolog-diabetolog: Dr. Dashamir Gjergji, P. Q. Tiranë cel. 0682133866. Alergologe: Dr. Mira Xhixha Poliklini-

kohët e fundit kanë dalë shumë medikamente të reja dhe për fat të mirë, ne i posedojmë edhe në tregun tonë. Në përgjithësi, ju them se ilaç çudibërës që ta shërojë përfundimisht diabetin, unë, deri më sot, nuk di të ketë, aq më tepër në rastin tuaj, që keni 10 vjet me diabet e nuk jeni në stadet e para. Te diabetikët, kur kalojnë shumë vite me ilaçe e sidomos kur nuk ndjekin edhe këshillat për dietën, vjen një moment që këto

MJEK?

ilaçe nga goja s’e bëjnë më efektin e dikurshëm dhe vetë organizmi, nuk përshtatet më me to. - Në të tilla raste, ne shtojmë dozat e mjekimit ose konvertojmë skemën e trajtimit, ose shtojmë ilaçe të tjera apo bëjmë edhe atë që shkenca amerikane e njeh si ndërrim i terapisë. Në jo pak raste, diabetikët, në të tilla rrethana si jeni ju, mund të trajtohen edhe me insulinë, qoftë kjo edhe për pak apo

Ortoped: Dr. Muharrem Ferhati Cel 0682232890 Otorino-laringolog: Përparim Neziraj ka Qendrore Tirane Dr. Rezarta Shkurti, okuliste, Poliklin- Poliklinika Qendrore Reumatolog Dr. Fatos Hoxha, Poliklinika Qendrore Tiranë. Cel. 0692529165 ika Qendrore Dr. psikolog, klinicist Jashar Specialist HIV/AIDS/IST Dr Memo Demiri: Cel.0692255562 Boci Cel 069 22 97071 Seksolog-Androlog: Dr.EviDaniTel0682213329 Psikopediatër: Selami Deraj, PolikliniGastro-hepatologe: Dr. Albana Duni, Dr. ka Qendrore Valdete Malaj, Poliklinika Qendrore Tirane Dr. psikiater Nikolin Lacaj

A janë kronike sëmundjet e lëkurës?

Tel. 0682274042. Endokrinologe: Luftime Brukaj, Poliklinika Qendrore Infeksioniste Dr. Alma Hoxhaj PQ Tiranë Doktor i Shkencave Mjeksore, Dermatolog, Mikel Nakuçi: Bulevardi Zhan d’Ark kulla 3 kati 1 Tirane. Tel.048 860239, cel.0683017090, 0682255298. Greqi 00306972553983. Stomatologe, Anisa Nasto: Adresa: Stacio-

ni i Trenit Rr. Karl Gega, Tiranë 0692392662. Bujar Pernaska, Dr. i Shkencave Mjekësore, - Poliklinika Qendrore Tirane. Dr. Luminita Apetri, Mjeke Estetiste “MedSpa de la Mer”, Sheshi Taulantia, Durrës Tel: 069 45 072 90 Email: dr.apetri@yahoo.com Monika Fida, dermatologe ambulanc Qendrore, Tiranë Dr. Petrit Stafa, otorino-laringolog, Poliklinika Qendrore Tiranë


25

PYETJE PËRGJIGJE PËR GJITHÇKA

Letra për psikologun

Ku e gjej unë energjinë pozitive? - I nderuar Dr. Demiri, është privilegj të komunikosh me ju si pjesë e “Intervistës” dhe Universitetit UFO, ku edhe krenohemi. Unë që po ju shkruaj kam qenë nxënës shumë i mirë, lexoj shumë në përgjithësi, jam konformist, por prej një dekade, ndodhem nën presion psikologjik, duke më bërë zhurmuesin ngado që shkoj. Pyetja ime është: Ku e gjej gjithë këtë energji pozitive që ia dal mbanë? Faleminderit. Dr. Jashar Demiri, psikolog klinicist: - Ngaqë letra juaj i nderua r letërshkrues është e shkurtër dhe e paqartë, mund të mbetej edhe pa përgjigje. Ne psikologëve, që të arrijmë ta ndihmojmë klientin, na duhen shumë “detaje” dhe i themi atij: “Fol për çdo gjë, ashtu siç të vjen në mendje, madje më shumë për ato që të vjen turp dhe rëndë” sepse ne e kuptojmë kur klienti fsheh, ndaj i themi: “E fshehta nuk i duhet askujt, aq më tepër në shëndet e në psikoterapi”. Është ajo që quhet sindroma e turpit që na prish jo pak punë me klientët tanë të cilët ndodh që bëjnë sikur bashkëpunojnë, por në fakt, fshehin shumë gjëra, edhe pse psikologu ka bërë betimin e Hipokratit dhe ruan sekretin për ato që i thotë klienti (përjashtuar rastet kur atij i rrezikohet jeta, por edhe këtu ka shumë vend për ruajtjen e konfidencialitetit të klientit). - Në rastin tuaj, me siguri nuk kemi të bëjmë me fshehje,

por me mosshpjegim të qartë, sidomos kur ju thoni se prej një dekade ndodheni nën presion psikologjik, “duke ju bërë zhurmuesin ngado që shkoni”. Kjo fjalë “zhurmuesin” mua më fut jo pak në mendime sepse ju atë e keni shkruar pa thonjëza, që do të thotë se nëse ju ndjeni vërtet zhurma, “zëra” apo pengesa të paqarta kudo që shkoni dhe këto nuk janë reale, porse ju i “ndjeni” si reale, kjo do të thotë se ju, duke e thënë pak si butë, jeni “pa qejf”, pra, i sëmurë dhe përveç psikologut, do të na duhet edhe mendimi i psikiatrit. Por, në qoftë se ju e keni fjalën se prej 10 vjetësh ndjeni pengesa nga njerëzit dhe vështirësi që ju detyrojnë të jeni konformist, atëhere keni nevojë vetëm për psikoterapi e fitoterapi (ilaçe bimore) për t’u ndërgjegjësuar e për të rregulluar ekuilibrat psikiko-tretës në trup. Psikologu të mëson ta pranosh jetën ashtu siç është, duke të ndërgjegjësuar: “Mos prit që jeta të jetë e drejtë, se ajo gjithmonë na “ngacmon” e na sulmon dhe ne nuk mund të gjejmë rehatinë duke u fshehur prej saj, por duke qenë më veprues, sulmues. - Është e qartë pra se ikja nga liria, për të qenë “rehat” quhet ndryshe në njëfarë mënyre edhe humbje e lirisë, pak a shumë, si një lloj “burgu shtëpiak”. Kështu thotë Skot Pek se: “Duke u trembur nga vështirësitë dhe përgjegjësitë,

çdo ditë mijëra njerëz, në të vërtetë, ikin nga liria. Unë nuk jam dakord as me ata që merren, fjala vjen, me sportet e rrezikshme, pra, që kanë guxim aq të tepruar. Unë do ta bëja këtë gjë po ta kisha edhe një kokë “rezervë”, përveç kësaj që kam. Pyetja që i bëni vetes se ku e gjeni gjithë këtë energji pozitive që ia dilni mbanë, mua më bën t’ju bëj një kundrapyetje: “Për çfarë e keni fjalën për t’ia dalë mbanë? Për ndonjë sukses apo për të duruar vuajtjet shpirtërore? Se, energji harxhojnë edhe ata që rrinë kot, edhe ata që janë me ankthe e obsesione e sidomos me fobi e frikëra mbi normalen, edhe ata që nga 8 orë me punë, 6 orë merren me problemin rreth problemit ose me gjërat e vogla dhe vetëm 2 orë punojnë. Unë kam provuar në jetë se në qoftë se njeriu punon dhe e ka kohën të zënë, është i motivuar e i preokupuar për mirë, në çdo moshë, tek ai nuk ka “boshllëk”, nuk ka vend për depresione, ankthe e panik, në mos, me sa duket, vetë “Krijuesi” prandaj e ka shpikur “shejtanin”, që të zërë vendet në “strajcat” e zbrazura e që ne psikologët e përkthejmë kështu: “Në qoftë se njeriu nuk bën ato që duhet, do të bëjë ato që s’duhet, dy rrugë ka, ashtu si dy çezma kur njëra e derdh ujin kot më kot e krijon pisllëk, ingrasirë, bar të keq etj., kurse tjetra ujin e çon te vaditja, pastrimi, gjelbërimi, akuariumi, mini turbina etj. Pra, të dyja marrin ujë nga i njëjti tub, por varet shumë se çfarë bën me këtë ujë. Unë mendoj se ju, letërshkrues i nderuar, keni shumë nevojë për psikoterapi pasi siç e thoni edhe vetë, prej një dekade jeni nën presion psikologjik. Sa më shpejt të trajtohen problemet, aq më shpejt ato kalojnë, që do të thotë, për sa kohë ato nuk janë bërë të sistematizuara (të ngulitura) apo kronike... Përgatiti faqen: Valbona Vukulaj

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

Pyetje-përgjigje për seksin…

Pyetje seksologut EVI DANI - Para një jave u zura shumë me të dashurin, sepse kur bënim marrëdhënie seksuale, ra fjala tek ish-të dashurit e ai më tha se të dashurs së parë i pëlqente shumë ky pozicion. Unë, nga inati, i thashë se edhe ish-i dashuri im ishte shumë pasionant në krevat. Ai u çua dhe iku gjithë inat nga shtëpia ku ishim. Tani, as për seks nuk i bie mendja të vijë sepse po mundohem ta josh me mesazhe erotike... - Gjërat nuk bëhen asnjëherë për inat dhe për hakmarrje, sidomos gjatë marrëdhënieve intime. Edhe i dashuri juaj, edhe ju, keni vepruar gabim që keni kujtuar të kaluarën tuaj gjatë seksit. Sidomos meshkujt preken shumë në këtë pikë. Sado i mirë të ketë qenë ish-i dashuri juaj, këtij që keni tani, mos i flisni kurrë për të, kurrë! Edhe sikur “aktuali” të ngulë këmbë për këtë, mos flisni… Krahasimet prishin punë... As me veten mos i krahasoni! Sqarojeni të dashurin se e bëtë nga inati, sepse nuk u ndjetë aspak mirë kur ai përmendi ish-të dashurën e tij. - Jam 47 vjeç dhe masturbohem shumë. Para disa ditësh pata një marrëdhënie të rastësishme seksuale me një grua, por vura re që nuk kisha ereksion dhe u ndjeva shumë keq. Mos vallë ka ndikuar mastrubimi te kjo gjë? - Masturbimi është një proces që e kalojnë të gjithë meshkujt, qoftë edhe në moshën tuaj dhe nuk është aspak i dëmshëm për mashkullin. Pra, masturbimi nuk është shkaktar i impotencës. Mund të ketë qenë shkak psikologjik ose kimik, por kjo zbulohet vetëm nëse ju vizitoheni dhe merrni mjekimin e duhur. Impotenca, tashmë, shërohet. - Çfarë janë afrodiziakët që i sugjerojnë kaq shumë për të masur marrëdhënie seksuale të suksesshme? - Sipas studimeve, afrodiziakët janë elementë që stimulojnë pasionet erotiko-

seksuale. Afrodiziakët gjenden në natyrë, në një sasi të madhe produktesh, bimë, erëza, fruta e perime, të cilat ngrenë nivelin e endorfinave në gjak, duke shtuar në këtë mënyrë eksitimin, nxitjen, gatishmërinë për marrëdhënie erotike dhe seksuale... Këta elementë, sigurisht, jo në shkallën e sotme, kanë qenë njohur dhe janë përdorur që në kohët më të lashta. Megjithatë, unë them se është në radhë të parë shëndeti i mirë psiko-fizik ai që ju ndihmon që të keni marrëdhënie seksuale të shëndetshme. - E fejuara ime nuk arrin asnjëherë në orgazëm dhe kjo gjë më shqetëson shumë, pasi nuk ndjehem rehat me të. A është normale kjo gjë? - Orgazma te femrat është një nga problemet shqetësuese për mjekësinë. Mjekësia po punon në këtë drejtim, por akoma nuk është arritur një mjekim i përshtatshëm me cilësi dhe rezultate të larta, për vetë proceset fiziologjike dhe për shumë gjëra akoma të panjohura në trupin e femrës. Problemi për të cilin ju flisni ndodh kryesisht te femrat emotive, nervoze, te femrat që e kanë shumë frikë një barrë të padëshiruar apo nuk e njohin anatominë e organeve riprodhuese. Gjithmonë, gjatë momentit seksual, duke mos u përqendruar te partneri i vet, nga frikërat që thamë më lart apo për ndonjë shkak tjetër, femra nuk arrin në orgazëm. Në këtë rast, është mirë që ju ta ndihmoni të fejuarën tuaj, duke i krijuar në radhë të parë siguri, duke folur sa më shumë për dëshirat e saj seksuale, duke i krijuar akomoditet dhe duke i falur sa më shumë ngrohtësi e dashuri. Po kështu, një kontroll mjekësor te gjinekologu do të përjashtonte mundësinë e ndonjë infeksioni etj. që ndoshta është shkak i mungesës së orgazmës tek ajo.

RADIOLOGJIA DENTARE

“ENDEN’’ Shërbimet:

- PANORAMEX DIGITAL - CEFALOMETRI - GRAFI SINUSE - CERVIKALE -GRAFI DORE - GRAFI DHËMBËSH Adresa: Rruga Rinia 100 m poshtë Shkollës ‘’Qamil Guranjaku’’ Elbasan Cel: 0696120520

Na shkruani:SMS: 00355693430733; Adresa: Intervista, Rruga e Dibres, 133, Tirane; E-mail: gazetaintervista@gmail.com Fax:0035542233164


INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

26

POSTA KINI KUJDES… Njoftimet që kanë numer telefoni të ndryshëm nga ai që është dërguar, nuk do të botohen. Gjithë numrat e tel. qe vinë ne redaksi verifikohen gjatë javës dhe nese keni nr. e mbyllur njoftimi nuk do botohet.

Jam Arjani, 43 vjeç, lindur dhe rritur në Tiranë, 175 i gjatë, me trup dhe tipare të rregullta. Jam me arsim te larte. Punoj dhe kam një biznes timin. Jetoj i vetëm dhe jam vetëm. Do të preferoja një lidhje serioze. Tel. 0695303003.

Njoftime nga Gjermania German businesmen is searching nice, creative, intelligent vvomen about 30-40 years. Mobil: 00491736590562. Jam Ani dhe akoma se kam gjetur shpirtin tim binjak, nuk e di më nëse egziston ai person per mua. Nëse ekziston të me dergoj sms ne nr. 3807409968. Vajza te jetë pa histori dashurie sic jam dhe vetë. Të jetë serioze dhe e sinqertë, besoj se u kuptuam me kaq per me teper ia lem kohes. Nëse i intereson ndonjeres mirëpres vetem sms. Për vajzen që punon e jeton me vëllain në Belgjikë, lë nr. tel. 004915252716294. Njoftime nga Italia Jam një zotëri 37 vjeç qe punoj prej vitesh në emigrim, kam shume deshire te njoh nje vajze te hajrit e të më pershtatet per te lidhë jeten sebashku. Shpresoj qe ta gjej. Po lë nr. cel. 00393423246982. Më dërgoni sms. Jam X 22 vjeç, banoj në Venecia të Italisë, dua të njihem me një vajzë por të jetë në Itali. Për më tepër lë nr. cel. 00393802636824. Përshëndetje, jam një djalë 27 vjeç jetoj ne Itali se shpejti vij ne Shqiperi. Dua te njoh një vajze nga Shkodra per qëllime serioze. Lë nr. cel. 00393802837188. Annuncio. Ciao mi chiamo Franco sono italiano. Sono un uomo grande ma serio. Se sei una ragazza che vuoi fare una stagione estiva x pagare l’università e migliorare la tua vita. Se cerchi un amico per un aiuto mi puoi chiamare su internet: Franchino43@gmail. com o con messaggio al nr. 00393492672286. Jam nga Durresi jetoj ne Milano të Italisë. Dua te njihem me një vajzë si fillim si shokë, më vonë ja lëmë kohës. Cel. 00393898378955. Jam 34 vjeç jetoj në Itali. Dua të njihem me një femër korrekte. Lë nr. cel. 003934772 95878. Jam Oldi 35 vjeç kam mbaruar shkencat politike në Itali. Dua të lidhem me një vajzë shumë serioze dhe të jetë me banim në Itali. E theksoj vajza të jetë për qëllime serioze. Pres përgjigje në gazetë nga të interesuarat. Njoftime nga Greqia Jam Mario 28 vjeç nga Saranda. Dua të njihem me nje vajze qe deshiron lidhje te sinqerte. Nr. im është: ëats up

00306980946770. Jam X nga Kukësi emigrant ne Greqi jam 26 vjec dua te kem nje lidhje per te krijuar familje. Vajza që do te ketë lidhje me mua te jetë nga Korca. Le të më dërgojë zile në këtë nr. cel. 00306940665821. Jam një djalë 32 vjec me banim ne Athinë dhe kam deshire te njihem me një zonjë per nje lidhje te fshehtë ku te jetë me banim ne Athinë. Pres sms në këtë nr. tel. 6947232350. Për Almen nga Berati lë këtë nr. cel. 6981009632. Jam një i interesuar për ju. Faleminderit. Jam nga Veriu i Shqipërisë, rrethi i Lezhës 30 vjeç, punoj në Greqi, tani jam shumë i matur për një lidhje serioze. Kam dëshirë dhe jeni të mirëpritura. Lë këtë nr. cel. 6998655006. Jam Roberti nga Laçi 25 vjeç, jetoj në Greqi, por profesioni im është mekanik. Dëshiroj të lidhem me një vajzë e cila dua të jetë interesante. E interesuara të më bëjë një sms në këtë nr. cel. 00306998655006. Jam një djalë nga Fieri me banim në Athinë 32 vjeç, simpatik, i komunikueshëm 1.70 i gjatë, kërkoj një vajzë për lidhje seiroze. Cel. 00306995310493. Interesohem për një grua serioze mosha 35-45 vjeçe. Lë nr. cel. 00306975648829. Pershendetje jam nje djalë banoj ne Athinë. Deshiroj te njihem me zonje ose zonjush qe dhe ajo te banoj ne Athinë. Pra kush deshiron te njifet me mua të më kontakojë në këtë nr. cel. 6995150850. Përshëndetje, jam një zotëri i rregullt nga Jugu i Shqipërisë dëshiroj të lidhem me një zonjushë për qëllime serioze të jetojë në Athinë se atje jetoj edhe vetë. Mund të më kontaktoni në këtë nr. tel. 00306979167198. Jam Andoni nga Elbasani 52 vjeç që nga 92-shi jetoj në Athinë nuk paguaj qera. Dua të njoh një grua të sinqertë mbi 40 vjeçe, mundësisht brenda Greqisë sigurisht për bashkëjetesë dhe të plaket me mua. Lë nr. tel. 6946975639. Jam Beni 50 vjeç nga Tirana pa njeri në ngarkim, kërkoj si fillim shoqëri me një grua pa probleme e thjeshtë dhe e sinqertë. Punoj dhe jetoj në Athinë. Për më tepër lë nr. tel. 00306993406555. Jam 52 vjeç kërkoj të njoh një zonjë nga Korça të jetojmë bashkë, të mos ketë fëmijë të ketë shtëpi vetëm të jenë serioze dhe të dashura. Jam në Greqi. Cel. 6981oo9632. Jam nje zoteri nga El. 41 vjec 1.67 i gjatë i ndarë nga gruaja kerkoj nje vajzë ose zonjë per nje lidhje serioze martesore te jetë nje vajzë e mirë e ndershme dhe e sjellshme te jetë nga Tirana, El. Drr. Fr. Be., Lb. Ju lutem mos u tallni telefononi në këtë nr. cel. mxyt1zepax. Jam nga Jugu 42 vjeç simpatik dhe deshiroj te njihem me

Djemtë kërkojnë vajza

nje zonje qe ka deshire te realizoje fantazite e saj erotike me banim ne Athine. Cel. 00306982095022. Jam një djalë 33 vjec dhe kam deshir te njoh nje femer per nje lidhje te fshehtë ku te jetë me banim ne Athinë. Për më tepër lë nr. cel. 6996612440. Jam Titi 34 vjeç nga Fieri banoj ne Athine deshiroj te lidhem me ndonje vajze per lidhje serioze te banojë edhe ajo po ketu ne Athinë. Lë nr. cel. 6970714938. Jam nje djale simpatik nga Jugu 33 vjec dhe banoj ne Athine. A ka ndonje bukuroshe per mua? Kam edhe fb. Me respekt djali simpatik. Cel. 00306976140870. Jam një djalë grek 40 vjec kerkoj njohje per lidhje serioze me një vajze qe jeton ne Greqi. Për më tepër lë nr. 6976600880. Nikos. Për L. që kërkon një lidhje serioze dhe pa probleme. Për më tepër le të marrë në këtë nr. tel. 6984127560. Jam nje emigrant ne Greqi 50 vjec pa njeri ne ngarkim. Kerkoj nje njeri qe te me shoqeroje ne jete. Jam nga Shqiperia e Mesme. Do vij ne Shqiperi per 15 dite. Ju mirepres ne kete nr. cel. 6984967422. Mirepres telefonata ose sms, jo zile. Jam 54 vjeç nga Shkodra kerkëoj të njoh një vajzë te bukur pa problem mosha 47 vjeçe e lartë, ajo që ka qëllime serioze, të dërgojë sms jo zile. Cel. 00306971887394. Jam 45 vjec nga Shqipëria e Mesme i ndarë kerkoj të njoh nje vajze ose zonje deri 40 vjece ska problem edhe te mos bej femij. Jam i vuajtur dhe shumë i mirë shpirterisht di dhe vlerësoj shumë familjen. Per me teper ja lemë komunikimit. Ju mirëpres në këtë nr. cel. 00306995235418. Përshëndetje të gjitha femrat shqiptare. Jam nga Shkodra dhe po kërkoj një femër të jetë e rregullt dhe e dashur. Gruaja ime nuk jeton më. Lë nr. cel. 6996561184. Kam deshire te njihem me një zonjë qe ndodhet ne Athine per shoqeri. Jam 41 vjec prandaj më dërgoni sms në këtë nr. cel. 6942523191. Jam një zotëri 52 vjeç nga Korça por jetoj në Greqi prej 15 vjetësh. Kërkoj një zonjë për qëllime serioze të jetë jo më e gjatë se 1.60 se ashtu jam dhe vetë. Nr. tel. 6970165479. Jam një djalë nga korca me banim ne volos 32 vjec dhe kam deshir te njihem me nje femer 25 deri 28 vjece per qellime serioze kuptohet nga gjendja ekonomike jam mirë. Per me teper le nr. cel. 00306978452271. Jam Nardi 36 vjeç jetoj në Athinë, dua të lidhem me një va-

jzë vetëm për qëllime serioze. Për më tepër lë nr. cel. 6978164666. Banoj në Greqi dhe jam 54 vjeç. Dua të lidhem seriozisht me një grua të rregullt dhe me zakone të mira. Telefononi në 6944028733. Jam Erjoni nga nje qytet i Shqipërisë së Mesme i divorcuar kerkoj nje lidhje serioze me nje zonjë jo për tallje dhe i le kete nr. 00306995504238. Ju lutem jo zile dhe jo tallje. Erjoni ju mirëpret. A ka deshirë ndonje femer që ti plotësohet cdo deshirë. Më dërgoni sms ose telefononi por jo me numër të fshehtë. Për femrat e zgjuara la këtë nr. cel. 699nn1549n. Jam një djalë nga Veriu 37 vjeç kërkoj të njoh një vajzë për qëllime seiroze. Jetoj në Greqi dhe lë këtë nr. cel. 003069719 68881. Ndodhem në Greqi, dua të lidhem me një vajzë që të jetë e ndershme për fejesë ose martesë. Lë nr. cel. 003069732 38786. I përgjigjem vajzës 23 nga Elbasani. Kam qëne i martuar kam një vajzë dhe jam 46 vjec edhe unë kërkoj një lidhje. Edhe unë jam afër teje. Ky sms vlen për gjithë vajzat që kërkojnë shokun e jetës. Pres sms e më vonë ju marr unë. Tel. 00306987725816. Pershendetje jam nje djalë 20 vjec jetoj ne Greqi i vetem familjen e kam ne Shqiperi nga Berati. Kërkoj të njoh një vajzë mosha 18-20 vjece per lidhje serioze te mos e zhgenjejme njeri-tjetrin. Vajza qe eshte e interesuar te dij se do te jetojmë bashk ne Greqi. Nr. tel. 00306971610227. Më dërgoni vetem zile ose sms. I pergjigjem vajzes nga Elbasani 23 vjece qe ka problemin fizik, jam dhe unë pak a shumë me te njejtin problem, jetoj dhe punoj ne Greqi. Jam nga Vlora 37 vjec, nese te intereson ju mirëpres ne telefon 003069846 89GJw. Njoftime nga Shqipëria Jemi X mosha të ndryshme nga 52 vjeç, jemi me shkolla të larta dhe të mesme, me punë, shtëpi të mira dhe biznesmen. Jetojmë vetëm pa njeri në ngarkim. Kërkojmë të lidhemi për martesë me nga një zonjë secili nga neve. Zonjat të jenë të mira dhe pa probleme familjare dhe nuk ka rëndësi mosha e tyre sesa mirëkuptimi njëri me tjetrin. Nuk pranojmë mashtruese e llafazane. Ju përgjigjemi këtyre zonjave tek Intervista 928: zonja 55 vjeçe që i ka vdekur burri, zonjes 47 vjeçe nga Berati 47 vjeçe që jeton vetëm dhe quhet Alma, H.D.T që do njeri të mirë nga çdo anë. Nuk përjashtohen dhe zonja të tjera që janë të rregullta dhe banojnë

jashtë Shqipërisë. Presim të na marrin në telefon për takim për ta bërë faktike se koha nuk pret më. Me repekt nga X. Nr. tel. 0693380879. Kërkoj një mundësi njohje, për një mardhënie të qëndrueshme familjare, me një vajzë, me arsim të lartë, mosha deri 40 vjeçe. Ofroj të njëjtat kushte dhe banoj në Tiranë. Për të interesuaren lë numër telefoni në redaksi. Për zonjen 55 vjeçe që i ka vdekur burri dhe ka shkruar nr. e kaluar (928). I përgjigjet një zotëri nga Tirana i cili interesohet të njohë një zonjë po nga Tirana. Është i ve, jeton vetëm, i punësuar me shtëpinë time, serioz, i komunikueshëm dhe kërkoj një lidhje vetëm serioze. Person i rregullt, i paraqitshëm dhe serioz. E interesuara si dhe çdo zonjë tjetër që ka interesa të përbashkëta me mua që kërkon lidhje serioze, por me kusht që të jetë nga Tirana të më telefonojë 0666567366. Jam nga Tirana 41 vjeç, i divorcuar prej 5 vjetësh me dy fëmijë 16 dhe 18 vjeç aktualisht jetojnë në Francë përgjithmonë me të ëmën. Unë jam pak brun 1.73 i gjatë sy e flokë të zinj. Jam me arsim të lartë, dega art, punoj në TV. Nga shkrimet në gazetë kandidatet më kanë zhgënjyer, nuk i honeps dot ato femra që duan të provojnë fatin për show. Jam larg alkolit, bixhozit mbi të gjitha jam familjar. Shpresoj të njoh një femër serioze, faleminderit për mirëkuptimin. Cel. 0682411146. Jam banues në Tiranë jetoj i vetmuar, i përgjigjem mesazhit të zonjës 55 vjeçe që i ka vdekur burri. Për komunikim i lë këtë nr. tel. 042358380. Jam pensionist i vetmuar me arsim të lartë e dy fakultete. Jam anëtarë i lidhjes së shkrimtarëve të Shqipërisë. Kam një shtëpi moderne me të gjitha pajisjet e kohës. Jam në gjëndje të mirë ekonomike dhe me interes bankar. E ndjej të nevojshme të kem një shoqe dhe mike në shtëpi. Të jetë femër deri 50 vjeçe, të jetë me arsim të lartë në gjëndje të mirë shëndetësore dhe simpatike. Nëqoftëse do të sillet mirë duke plotësuar gjitha reproceritetet në rast fatkeqësi do të ketë një pjesë të pasurisë do të je të jetë e lumtur dhe e qetë. Ky njoftim vlen dhe për Bjanka dhe Almes. Nëse ndonjëra prej jush është e interesuar të më telefonojë në nr. cel. 0684744956. Jam i moshuar, meqënëse nuk kam asnjë njeri në shtëpi, e ndjej veten shumë të lodhur nga jeta, do dëshiroja të kisha një vajzë në shtëpin time, që ta trajtoja si vajzen time, do të kishte të gjitha kushtet ekonomike. Jam me arsim dhe i kulturuar. Dhe nga sjellja e saj në rast se ndroj jetë, do të gëzojë 30 % të pasurisë time. Cel. 0696278038. Jam nje djale nga Tirana ne gjendje te mire ekonomike dua nje lidhje te fshehte me nje femer te sinqerte. Ju lutem dërgoni vetem sms në këtë nr. tel. 0685949205. Nuk do te zhgenjeheni nga une. Jam një djalë nga Tirana simpatik dhe me shumë humor, dua të njihem me ndonjë zonjë apo

zonjushë mosha 25-38 vjeçe. Lë këtë nr. 0692476107. I pergjigjem zonjes 55 vjeçe qe i ka vdekur burri i le kete numer telefoni per te kontaktuar 0685151971. Jam Velua nga Këlcyra 28 vjeç, kërkoj të njihem me një vajzë të mirë për martesë. Jam në gjëndje të mirë ekonomike. Lë nr. cel. në redaksi. Jam një djalë nga Jugu në gjëndje të mirë ekonomike, dua të njoh një femër ta bëj të lumtur, ti plotësoj dëshirat. Kush ndihet e vetmuar do të ketë ngrohtësinë time, lë nr. cel. 0694880647. Jam Mateo nga Tirana 28 vjec sportist dua lidhje me nje zonje deri 40 vjeçe te jete e mbajtur nuk ka problem nese eshte e shendetshme, te jete e pasur. Të me telefonojë 0673443385. I përgjigjem zonjes 55 vjeçe, unë jam 57 vjeç dhe kam këtë nr. cel. 0684519809. Jam një zotëri 51 vjeç që rri në Tiranë, vetmia po më mbyt. Shpresoj të gjej një femër që të jetojë me mua. Më dërgoni sms në këtë nr. cel. 0686438044. Stop zileve, vetëm sms si fillim. I përgjigjem Gerit dhe i lë këtë nr. cel. 069389293. Jam një i interesuar për ju. Jam një burrë 56 vjeç dëshiroj të njoh një zonjë 55 vjeçe që i ka vdekur burri. Lë nr. tel. 0673394353. Jam një zotëri nga Tirana 58 vjeç, dua të lidhem me një zonjushë të moshës 45-55 vjeçe që i ka vdekur burri dhe ska të dashur tjetër. Le të jetë dhe nga rrethinat e Tiranës. Për më tepër lë nr. cel. 0665604958. Per 55 vjeçaren qe i ka vdekur burri, le numrin: 0694686777. Jam 61 vjeç. Edhe mua me ka vdekur gruaja. Nuk jam nga Jugu e as nga Veriu, por problemi që kam më bën ti përgjigjem Brunës 42 vjeçe nga Jugu. I them të më marri në këtë nr. tel. 0686316021. Jam Fredi 54 vjec nga Tirana kam nevojë per nje lidhje te fshehte pasi vetmia po me lendon. Po le numrin e telefonit: 0686373033. Jam Albi djalë 37 vjec i vetem dhe i braktisur dhe i varfer. Në këtë botë, me banim ne Tiranë. Dhe kerkoj nje lidhje serioze dhe ju lutem mos dergoni vetem zile per tu tradhur. Dhe per te luajtur. Nr. tel. 0685335100. Kerkoj te njoh nje vajzë qe te me kuptojë dhe ta kuptoj. Dhe jo shoqeri kartash telefoni. Me respekt Albi. Jam 46 vjeç nga Tirana, familjar, i sinqertë, per lidhje sekrete kërkoj nje mike deri 45 vjeçe, familjare. Të jetë e sinqerte. Kujt i mungon dashuria, mirësjellja dhe ledhatimet lë nr. cel. 0684608010. I pergjigjem Brunes nga Jugu 42 vjece. Jam nga Jugu inxhinjer 45 vjec. Numri im eshte 0696488996. I pergjigjem Anes nga Tirana, une jam një djale king besnik dhe plot humor. Për më tepër lë nr. cel. 0693177476. Jam 36 vjeç nga Elbasani 1.80 i gjatë, dua të njoh një vajzë për qëllime serioze. Për më tepër lë nr. cel. 0695810731 dhe 0684653551. Ju mirëpres. Për 36 vjeçaren që banon në

Na shkruani:SMS: 00355693430733; Adresa: Intervista, Rruga e Dibres, 133, Tirane; E-mail: gazetaintervista@gmail.com Fax:0035542233164

(Vijon në faqen 27)


INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

27

POSTA (Vijon nga faqja 26) Durrës i lë nr. 0686240191. Pres sms. Jam B. 32 vjeç kërkoj një lidhje të fshehtë me një mami deri 35 vjeçe që di të mbaj sekretin. Lë nr. cel. në redaksi. Jam 40 vjeç nga Jugu, kërkoj një person për lidhje serioze dhe lë nr. cel. në redaksi. Arjani. Për z. Mulate lë nr. cel. 0zoco0sbi0. Faleminderit. Deshiroj te njoh nje femer për qëllime serioze vetem nga Vl. dhe Fr. Jam 35 vjeç beqar i mire me arsim te larte. Për më tepër lë këtë nr. cel. 0694792536. Jam Marseli nga Korca 22 vjeç deshiroj te lidhem me nje vajze per lidhje serioze. Vajzen e pranoj dhe me nje femijë. Vajza te jete nga këto rrethe: Prrenjas, Librazhd, Elbasan, Peqin, Pajove dhe Belsh. E interesuara te dergoj sms prezantimi dhe mms ku të më dërgojë foto ne këtë nr. cel. 068512o349. Jam një person nga Fieri, i interesuar për një lidhje serioze. Kam vite që kam humbur bashkëshorten, jam 43 vjeç, i sistemuar si me shtëpi dhe me punë. Mund të më kontaktoni në çdo kohë në nr. cel. që ndodhet në redaksi. Per vajzen 39 vjece nga Tirana eshte i interesuar Arbeni po nga Tirana. Lë nr. cel. Amc ad1dghg. Jam nje djalë 27 vjec me banim ne Tiranë dua te njihem me nje vajze brune simpatike te regullt dhe te kohes, me trup te bukur me nje natyre te qete te jetë e respektueshme, nga mosha 17-24 vjece. Jam larg veseve, theksoj qe ato qe duan te kalojne kohen jane te lutura te mos marrin. Per nje lidhje shoqerore, urrej genjeshtren dhe mendjemadhesine, pres sms në nr. tel. 0695644366. Me pelqen shoqeria dhe miqësia me nje femer te sinqerte, për te cilen mosha ska rendesi. Me respekt 40 vjecari i vetmuar. Cel. vod.clab 0695524428. Dua të njoh nje femer vetem per lidhje te fshehtë nga Tirana. Për te interesuarat le nr. e tel. 0696389293. Jam një djalë 46 vjeç beqar nga Tirana, kam shtëpin time, jetoj vetëm. Kam një pamje të rregullt i gjatë, dëshiroj të lidhem me një femër mosha 30-45 vjeçe për qëllime serioze. Lë nr. cel.

o6843o54o8. Jam nje djale 25 vjeç me arsim te larte dhe kerkoj te njihem me nje femer qe jeton jashte shtetit. Preferoj Angli, USA ose Kanada sepse di anglisht. Nr. im është 0686413765. Jam Adi dua të njoh një vajzë për shoqëri mosha 27-33 vjeçe. Më dërogni sms nga ora 7 gjer në 4 pasdite në këtë nr. cel. 0692a51pj3. Jam Enkeljani 31 vjeç nga Tirana dhe dua te njihem me Gerin. Mund të më kontaktoje në cel. 0694237894. Jam një djalë nga Vlora, kërkoj të lidhem me një vajzë për qëllime serioze. E interesuara të marri në këtë nr. cel. O696377589. I përgjigjem vajzës nga Jugu që i mungon ngrohtësia shpirtërore. Më tërhoqi mesazhi yt në gazetë. Jam nga Ko i martuar me punë në shtet. Pres sms. amc djdp0a1. Jam nga Tirana, i pergjgjem vajzes qytetare qe jeton prej mbi 10 vjetesh ne Belgjike. Le kete nr. tel. 0694878336. I përgjigjem Brunes nga Jugu 42 vjece gjithashtu dhe Xhulit nga Jugu për një ngrohtësi shpirtërore te gjatë. Për më tepër lë nr. cel. 06x5p6365j. I pergjigjem vajzës 27 vjeçe nga Berati per lidhje serioze. E mirëpres në këtë nr. cel. 069ksndmkk. I përgjigjem Gertës nga Lushnja dhe i le ketë nr. vod.klab. jpmdmjj. Jam i interesuar për ju. Jam 40 vjec me banim ne Tiranë familjar me punë te mirë i komunikueshem i paraqitshem. Kërkoj nje lidhje sekrete lidhje te pastert pa interes dhe pa i prishur punë njeri-tjetrit me nje zonjë te mirë e thjeshtë. Ska rendesi origjina por te jetë me banim ne Tiranë e moshes 32-40 vjece. Cel. 0695426695. I pergjigjem vajzes qe jeton prej 10 vjetesh ne Belgjikë unë jam nje djal i moshes qe ti kerkon dhe do kisha shume deshire te njiheshim me nga afer si fillim. Unë jam nga Saranda kam mbaruar te larten menaxhim biznes dhe pasi kam mbaruar te larten prej 3 vjetesh punoj ne Greqi ne nje supermarket do kisha shume deshire nese e lexon sms te kontaktoni në nr. tim 0685117531.

SI MUND TË KO M U N I K ONI ME NE? KONI • Në REDAKSI jeni të mirëpritur nga e hëna deri të enjten në orën 11.00-12.00 • Me MESAZHE SMS ne numrin celular 0693430733 ne cdo ore te dites dhe te nates. • Me numrin 042 33164 nga ora 11-12 mund te lidheni DIREKT me punonjesen tone, te jepni lajmerim ose te merrni informacione nga e hena deri te enjten. • Me LETER ne adresen: Rruga e Dibres 133, Tirane, Shqiperi. • Me E-MAIL intervista@albaniaonline.net • Letrat tuaja mund t’i lini edhe ne KUTINE POSTARE ne hyrjen e redaksise • Ata qe deshirojne t'i botojne letrat e tyre me PERPARESI, duhet te bejne nje pagese prej 500 lekesh. Pagesat mund te behen prane zyrave te PTT me adresen e gazetes, ose degeve te bankave ne numrin e llogarise 3372 BKT 1 Tirane. Ne Greqi pagesa prej 4 Eurosh duhet bere ne ne te gjitha agjencite e bankes Alpha Bank ne cdo qytet apo lokalitet te Greqise, me numer llogarie 112002101-298758. Mos harroni qe nje kopje te mandat-arketimit te parave ta dergoni bashke me kerkesen...

Djemtë kërkojnë vajza

Jam Eri nga Tirana 25 vjeç, simpatik, brun 1.77 i gjatë, serioz, student dhe në mardhënie punë. Kërkoj të njihem me një vajzë simpatike seiroze nga Tirana. Më dërgoni sms në këtë nr. cel. 0662182839. Për vajzen nga Jugu që ka lënë sms në gazetë dhe kërkon ngrohtësi shpirtërore lë nr. vod. bgq10e1. Jam intelektual nga Jugu dhe shpresoj të gjesh tek unë atë që po kërkon. Kam dëshirë të njihemi. Pres sms. Jam X qytetar nga Tirana i fisshem piktor 45 vjec 1.80 i gjate serioz simpatik dhe i komunikushem jetoj vetem ne nje zone te mire te qytetit dhe ne gjendje te mire ekonomike. Dua te njihem me nje vajze vetem nga Tirana te nivelit intelektual qytetar për nje lidhje martesore. Cel. 068a00wp0a. Përshëndetje dua të lidhem me një vajzë beqare ose të divorcuar për lidhje serioze të jetë mosha 3543 vjeçe. Cel. 0685383544. Pershendetje. Jam nje djal qe jetoj ne Angli, sapo kam ardhur ne Shqiperi. Deshiroj te lidhem me nje vajze sexy nga Kv., Br., Sk., Lu. apo dhe TR. te jetë vajzë me mentalitet perendimor outgoing. Tel. 0696308448. Jemi një familje në Tiranë duam të fejojmë djalin tonë. Ai është i punësuar dhe ka shtëpinë e vet. Vetëm se dëgjon e flet pak. Cel. 0nwa154327. Përshëndetje jam 30 vjec nga Lushnja emrin e kam Alban dua te krijoj një lidhje serioze me ndonje vajzë serioze. Une jam ne pune dhe marr një page te kenaqshme. Jam 1.85 i gjate me trupe te rregullt. Nr. im eshte vodaklab 0696190290. Faleminderit per mirëkuptimin. Me respekt Albani Lushnje. Për Xhulin 42 vjeçe nga Jugu e cila ka burrin me probleme shëndetësore lë nr. cel. 0686321264. Per zonjen e divorcuar nga Tirana e cila kerkon nje lidhje te fshehte besoj te jete e bukur siç thote, ndaj i le kete nr. cel. 0686283048. Telefono deri ne ora 16.00. Interesohem për vajzën 30 vjeçe nga Tirana. Ju lutem më dërgoni zile në numrin tim të cel. 0686248501. Ju marr vetë. Ju faleminderit. Dua te kem nje lidhje afatgjate me nje studente konviktore ketu në Tirane te jete e rregullt dhe ta ndihmoj ekonomikisht. Dhe mund te banojë në shtepine time pasi une jetoj vetem dhe jam nga Tirana. Pres vetem sms jo zile në këtë nr. cel. 0693752730. Për Anen 38 vjeçe interesohet Albeni 44 vjeç po nga Tirana dhe i lë këtë nr. cel. AMC.AD1DGHH. I përgjigjem zonjes që rri në Athinë. Unë jam nga Korça, dhe dëshiroj të kem shoqëri me ju. Cel.

0685055815. Jam X simpatik dhe inteligjent 1.82 i gjatë nga Dr. Kam vetëm një problem, jam pak i ndrojtur në takimin e parë me femrat sidomos me ato që janë simpatike dhe seksi, por pastaj lirohem dhe jam shumë karizmatik. Më pëlqejnë gocat nga Tirona. Kërkoj një lidhje të gjatë me përkushtim dhe dashuri. Di të kujdesem për një femër. Për atë vajzë simpatike që e gjen veten në këtë sms lë nr. 0695369590. Jam nga Tirana 66 vjeç, jetoj vetem gruaja më ka vdekur, skam njeri në ngarkim. Kërkoj të njoh një zonjë të jetë rreth tek 50-tat për bashkëjetesë. I premtoj dashuri, respekt dhe edukatë. Cel. 0686269529. Përshëndetje jam esmer 48 vjec kërkoj të njoh një shoqe të dij të ruaj sekretin te kuptojme njeri-tjetrin te kete ngrohetesi, të jetë goje embel etj. te jete dhe nga fshati. Tel. amcapamwmj. Jam Mirjani nga Tirana 52 vjeç i divorcuar kam vetëm nënën me vehte i drejtohem Almës 47 vjeçe nga Berati, Teutës 48 vjeçe dhe zonjës 55 vjeçe që i ka vdekur burri ose kush zonjë e gjen veten për një lidhje serioze dhe vetëm serioze me një njeri serioz pa vese të këqia me shkoll e punë që jam i përkushtuar vetëm për familjen dhe kush e gjen vehten ju lë këtë nr. cel. 0694702276. Pershendetje une jame Miri nga lushnja 30 vjec jam djale serioz kam deshir te lidhem me ndonje vajzë per qëllime serioze dhe te sinqerta. Une jam në pune kam një pune timen. Dua qe vajza te jete simpatike dhe e sinqerte ashtu siç jam dhe vetë. Une jam mashkull me fizik te rregullt jam large veseve te keqia. Faleminderit per mirëkuptimin. Me respekt Miri Lushnje, nr. e kam voda klab 0696389305. I përgjigjem Brunës nga Jugu 42 vjeçe, nëse vërtet kërkon mik dhe vërtet ashtu sic shkruan mund të dergosh sms mbasdite në amc5926368. Faleminderit. Për zonjen e divorcuar nga Tirana e cila kerkon nje lidhje te fshehte besoj te jete e bukur siç thote vete, ndaj i le kete nr. cel. 0665701417. Telefono çdo dite gjer në oren 16.00. Jam 34 vjec nga Elbasani, djale i rregullt i paraqitshem dhe familjar. Kerkoj te njihem me nje vajze te rregullt te paraqitshme dhe familjare vetem per qellime serioze, vetem nga rrethi i Elbasanit. Cel. 0695373240. Jam nje djale 34 vjec nga Elbasani, 1.80 i gjate trup te rregullt i paraqitshem dhe i rregullt nga cdo drejtim, kerkoj nje lidhje serioze me nje vajze, te rregullt te paraqitshme dhe nga nje familje te rregullt, mosha 24-30 vjece. Nr. 0695161175. Për vajzen që ishte e intere-

suar për të njohur një djalë gjer 40 vjeç i lë nr. cel. në redaksi. I përgjigjem Eles 27 vjeçe nga Berati. Jam Erjoni 29 vjeç nga Tirana dhe lë nr. cel. në redaksi. Kerkoj te njihem me nje vajze te rregullt deri 32 vjece nga Tirana te jetë e fesë ortodokse dhe me origjinë nga Jugu për një lidhje të vërtetë. Unë jam nga Tirana dhe pres vetem sms jo zile në këtë nr. cel. 0666679725. Jam 49 vjeç nga Tirana njeri i rregullt dhe familjar, kërkoj të kem një lidhje sekrete me një zonjë të jetë e rregullt pa probleme jo mashtruese. Se dhe vetë jam korrekt. Për më shumë lë këtë nr. tel. 0683804955. Jam një 63 vjeçar i rregullt dhe krejtësisht i vetmuar. Dëshiroj që të kem për grua një zonjë të moshës time që është me kriteret e mia. Këtë e kërkoj në të gjithë Myzeqenë, në Toskëri e Labëri pa dallime feje e kombësie. Pres yllin e dritës të telefonojë në nr. tim që ndodhet në redaksi. Genci. Jam Gimi nga Elbasani 38 vjeç, kam biznesin tim dua të lidhem me një zonjë të moshës 25-40 vjeçe. Dua të jetë e sjellshme dhe e mirë, do ta ndihmoj nga ana financiare dhe shpirtërore, lidhje sekrete. Kujt ti interesojë të telefonojë në nr. tim që ndodhet në redaksi. Telefononi paradite. Për vajzen nga Lushnja lë nr. telefoni në redaksi. I përgjigjem Ines 38 vjeçe nga Elbasani. Lë numër telefoni në redaksi. Për zonjen 36 vjeçe që është në prag të divorcit lë nr. tel. në redaksi. Për 38 vjeçaren nga Triana që kërkon një mik, i përgjigjet Petriti duke i lënë nr. tel. në redaksi. Për zonjen 55 vjeçe që i ka vdekur burri. Lë nr. cel. në redaksi. Jam nga Tirana. I përgjigjem zonjes 48 vjeçe e shkolluar qytetare, beqare, jam një zotëri nga Tirana, jetoj vetëm, kam shtëpinë time, serioz, i komunikueshëm dhe dëshiroj të njihem me ju. Jam i punësuar, me një biznes timin. Po ju lë nr. tel. 0692188405. Mundësisht më telefononi. Për zonjen 48 vjeçe banuese në Tiranë që ka shkruar tek 925. Jam një i interesuar për ju, jetoj në vetëm në Tiranë dhe kam shtëpinë time. Kam biznesin tim dhe punoj po aty. Jam serioz, i komunikueshem dhe kam vetëm qëllime serioze. Person i mbajtur dhe i rregullt në çdo drejtim. Ju lë nr. cel. 0692188405. Jam 37 vjeç kërkoj të njoh një person 28-30 vjeçe të dij italisht. Kam njohuri në italisht, greqisht, anglisht dhe frengjisht. I birësuar i lindur nga mardhënie jashtë martesore. Jam me origjinë nga nëna Tiranse, babai profesor. Nr. tel. në redaksi. Për gruan e lënduar që është në prag të divorcit lë nr. cel. vod. 2170135. Të premtoj që do kesh pranë e në krah një mik tepër të shtrenjtë, dhe pa asnjë interes. Njihemi dhe më vonë duke parë duke bërë. Tani dua të jap miqësi e ngrohtësi. Shpresoj të më zgjedhësh mua për mik dhe unë kam nevojë për një mike të mirë

dhe pa interes. Jam një zotëri nga Durrësi 57 vjeç, dua të lidhem me një zonjë mulate me moshë 50 vjeçe se mua më ka vdekur gruaja dhe të lidhemi bashkë. Lë nr. tel. 0694654271. Jam 55 vjeç i porsadalë në pension. E ndjej vehten krejtësisht të vetmuar kur më mungon bashkëshortja që të cilen nuk e kam prej një dekade dhe këtë e kërkoj kudoqoftë në Shqipëri e Diasporë. E cila është e moshës mbi 60 vjeçe në pension duke qënë e vetme si unë dhe duke mos patur asnjë lloj paragjykimi fetar apo kombësie. Ciladoqoftë që e pret kërkesën time e pres që të telefonojë në nr. 0694791982. Ne jetë duhet të kesh pak fat sado që të jesh e mirë dhe unë kërkoj që të jetë e tillë me nivel edukativ dhe bukuroshe. Se i tillë jam dhe vetë. Të jetë nga Shqipëria e Mesme dhe nga Jugu. Kam pak kohë që kam ardhur nga Greqia dhe jam 33 vjeç. Cel. 0686408598. Jam beqar i pa martuar me pare me kushte te mira 44 vjec me pune. Kerkoj të njoh një vajze te mire per martese te jete me profesion. Per te interesuarat le kete nr. telefoni 0693361504. Përshëndetje vij nga Gjermania do doja të kisha një shoqe të mirë si për të kaluar momente të këndshme qoftë dhe për një kafe, ska rëndësi mosha. Nr. im është 0686389661. Rolandi. I pergjigjem me respekt zonjës 50 vjeçe dhe i le kete numer telefoni 0664128448 e kam fjalen per zonjen mulate. Per 39 vjeçare nga Tirana. Jam 46 vjeç banoj vete ne Tiranë. Pres sms në këtë nr. cel. 0693778685. Faleminderit. Jam ‘’X’’-si ne Tirane, nga lidhja e pare, me ka mbetur vetmia dhe nje unaze me gur diamanti. Kerkoj per nje miqesi sekrete, nje dore te bukur, te sigurte dhe te dashur, mosha nuk ka rendesi 15-45 vjeçe. Te interesuarat te dergojne sms ne cdo kohe ne kete nr. tel. 0694811518. Jam me banim ne Tiranë 38 vjec i martuar me punë serioz i paraqitshem. Interesohem per nje lidhje te fshehtë me nje zonjë qe banon ne Tiranë te jetë serioze e thjeshtë, jo materialiste. Ska rendesi mosha apo origjina. Lë nr. cel. 0695390503. Jam nje djalë qe ju do e donit ne krahet tuaj. Dua te gjej nje vajzë te mire te bukur te dijë te vleresoj, do meritoj dashurin time. Do ti jap ate qe asaj ndoshta i mungon nuk dua ato vajza qe tallen. Kush do të telefonojë në këtë nr. cel. 0694T80MGP. Ju mirëpres. Lidhje vetëm për qejf... Jam Xhimi nga Shkodra dua lidhje te fshete me një femër. Jam 38 vjec kuj ti interesojë te lidhet i lë këtë nr. cel. 0684411597. Edi nga Dr. 30 vjeç per arsye familjare kerkoj nje lidhje sekrete me nje zonje serioze dhe simpatike dhe deshirë per nje mashkull

Na shkruani:SMS: 00355693430733; Adresa: Intervista, Rruga e Dibres, 133, Tirane; E-mail: gazetaintervista@gmail.com Fax:0035542233164

(Vijon në faqen 28)


INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

28

POSTA

Djemtë kërkojnë vajza (Vijon nga faqja 27) te fortë ne krevat. Cel. vod.clab.mg1ma01. Jam një djalë 34 vjec dhe kam deshirë te njoh nje femer per nje lidhie te fsheht ku te jet me banim ne Athinë. Tel. 6984010737. Përshëndetje vajza jeni shumë te mira kush nga ju te ketë deshir te fillojë një aventurë dashurie te me beje një sms. Për më gjatë dhe me von flasim. Cel. 6938412237. Beni. Jam nje djale 32 vjeç dhe kam deshire te krijoj lidhje me femra qe din te ruajn sekretin ose ndonje mami. Cel. 00306999301785. Jam një babi nga El. shumë i rregullt dhe simpatik e kam gruan të aksidentuar dhe dua të lidhem me një zonjë që i mungon dashuria. Të jetë e sinqertë që di të vlerësoj dhe ruaj sekretin mosha 35-45 vjeçe nga Elb. dhe Librazhdi. Më dërgoni vetëm sms në këtë vodafon klab. 587dz0k. Jam 44 vjec nga Tirana, kerkoj lidhje sekrete me nje vajz apo mami rreth 35 vjece qe banon ne Tiranë. Pres zile ose sms në këtë nr. cel. 0684653631. Per Anen 38 vjeçe që kerkon një lidhje te fshehte i garantoj qe do jete jo vetem e kenaqur po dhe e lumtur me mua. Jam 50 vjeç nga Tirana, i pa fejuar fare. Cel. Amc2572646. Përshendetje zonja plot sharme dhe klas. Jam Bledi nga Tirana shume simpatik dhe dua te njoh një zonje te tille per shoqeri. Lë nr. cel. 0696265383. Për Brunën 42 vjeçe nga Jugu që ka të shoqin me probleme lë nr. telefoni në redaksi për të lidhur korenspondencën. Faleminderit. Jam një biznesmen i vogël kërkoj të kem një shoqe të jetë e martuar të ketë burrin në emigrim të sëmur ose fatkeqësi. Jam shumë zemërmirë, do të preferoja nga Puka ose Gramshi. Cel. në redaksi.

Jam nje person i martuar 35 vjec me banim ne Tirana i kompletuar ne te gjitha drejtimet hera e parë qe shkruaj dhe do doja te njihesha me nje mami per nje lidhje afatgjate dhe top sekrete. Ska rendesi mosha apo origjina por të jetë me banim në Tiranë të jetë e paraqitshme e sinqertë jo interesaxhie. Më dërgoni sms në këtë nr. 0685441017. Jam nje babi 39 vjec. A ka ndonje mami per lidhje sekrete te jete nga Lushnja ose Berati nuk do te zhgenjeheni. Telefononi në nr. cel. 0694814242. Përshëndetje, a ka ndonje vajzë ose mami deri 30 vjece qe do te njihet me nje djale te ri per te perjetuar cdo aventur. Andi nga Tirana. Cel. 0696503870. Jam për një lidhje të fshehtë dhe shumë sekrete, dhe lë këtë nr. cel. 0683186660. Për Anen nga Tirana, Bjanken nga Shk. ose ndonjë femër tjetër. Nga unë sdo zhgënjeheni. Pres sms ose telefonata për të komunikuar. A ka ndonjë zonjë nga Dr. që dëshiron të ketë një lidhje të fshehtë për qejf me një 48 vjeçar. E interesuara mund të dërgojë sms ose të telefonojë në këtë nr. 0695364887. Faleminderit. Jam S. 35 vjeç i martuar nga Jugu, dua të njoh një zonjë ose zonjushë që di ta ruaj sekretin, të jetë nga Vlora. Ndihma që do ketë nga mua është: prerje floku, lyerje dhe modele, se jam parukier, i kërkoj ndjesë zonjës 32 vjeçe që më telefonoj të mërkuren e kaluar, u ndërpre linja se isha 5 ditë në Greqi. Kush është e interesuar të telefonojë vetëm orët e ditës. Lë nr. cel. në redaksi.

Lidhje serioze.... Jam Esmeralda 37 vjeçe nga Elbasani qytetare beqare jam në mardhenie pune vitet iken pa e kuptuar dhe unë akoma se kam gjetë njeriun e jetes. Dua të lidhem me një djale te mire e te sinqerte sic jam dhe vetë per te ndertuar nje familje te lumtur. Të interesuarit te lene numer telefoni ne gazetë. Përshëndetje. Jam 20 vjeçe nga Shqipëria e Mesme, kam një difekt fare të vogël fizik i cili nuk më ka penguar për të krijuar një lidhje por pozicioni i punës më mban të kufizuar me daljet. Interesohem për lidhje serioze. Smë intereson bukuria apo bukuria por të jetë i vendosur për të krijuar familje. Le të jetë pak më i madh në moshë dhe ti ketë kaluar aventurat e moshës. Jam e punësuar dhe e vendosur për të krijuar familje. I interesuari të lërë numër telefoni në redaksi. Jam nje zonje 46 vjece familjare e rregullt. Jam e interesuar per nje lidhje serioze dhe vetem serioze per kusheriren time. Rrjedh nga nje familje me moral te larte, eshte 36 vjece. Ështe serioze, korrekte, e paraqitshme, esmere 1.60 e gjate, 47 kg. Per te tjera informacione per te interesuarin po le nr. e tel. ne redaksi. Jam Vjola nga Shqipëria e Mesme 39 vjeçe me një familje të rregullt. Jam në kërkim për të gjetur personin e jetës! Do të doja që njeriu i jetës të rrjedh nga një familje e mirë e rregull siç jam unë. Mosha të jetë 40-47 vjeç. Të jetë larg pijeve alkolike e duhanit të ketë rrogë mujore se ndryshe nuk kalohet jeta. Per hollësira të mëtejshme lini numrin tuaj të telefonit. Jam një zonjë 36 vjeçe nga Korca, nuk tregoj për moshen që kam, kam 5 vjet që jam divorcuar jo per fajin tim, kam vetëm nje vajze 10 vjeçe. Kërkoj një lidhje serioze per te krijuar familje me nje njeri pa probleme. Te dije te kuptoj e të vlerësoje nje femer te rregullt e nje zemer te vrare. Te jete i punesuar te kete shtepine e tij dhe me ekonomi te mire. Ju lutem kete sms merreni seriozish se nuk kam deshire dhe as moshe per te jetuar ne vetmi. I interesuari te lere nr. e telefonit ne gazetë, e theksoj jo në redaksi. Jam e pamartuar asnjëherë për arsye pretendimesh tani jam 35 vjeç. Jam e gjatë, simpatike me trup të bukur dhe tipare të rregullta me origjinë nga Veriu banoj në Tiranë.

KINI KUJDES…

Njoftimet që kanë numer telefoni të ndryshëm nga ai që është dërguar, nuk do të botohen. Gjithë numrat e tel. qe vinë ne redaksi verifikohen gjatë javës dhe nese keni nr. e mbyllur njoftimi nuk do botohet. Kërkoj një lidhje serioze me një djalë, të jetë i gjatë, simpatik, serioz, familjar me ekonomi të mirë nga unë nuk do të zhgënjeheni në të gjitha drejtimet. I interesuari të lërë numrin në gazetë. Jam një vajzë 31 vjeçe nga Korça, dëshiroj të njoh një djalë serioz dhe të rregullt vetëm për martesë nga mosha 32-40 vjeç. I interesuari të lërë numër telefoni në gazetë. Faleminderit. Jam një vajzë qytetare shqiptare që prej mbi 10 vjetësh jetoj e punoj në Belgjikë bashkë me vëllain. Jam e arsimuar, me gjuhë të huaja dhe tani mjaft e kualifikuar në kompani të shërbimit informatik (në kompani amerikane franceze dhe tani punoj në një kompani belge. Të gjitha këto kompani janë shumë të njohura. Unë jam një vajzë e thjeshtë, me trup mesatare (gjatësi) edhe e paraqitshme por mbi të gjitha një vajzë e edukuar dhe e formuar. Puna dhe banimi në zonë belge ka bërë që të më mungojë njohja me shqiptarë, kështu kam kaluar pak në moshë. Po pati ndonjë djalë që ka dëshirë të jetojë e të punojë në Belgjikë (Bruksel) i moshës 35-40 vjeç por sigurisht një djalë qytetar i edukuar, por edhe i shkolluar e cila jep mundësi dhe në mënyrë të veçantë njohja e gjuhëve frengjisht, anglisht, jep mundësi për integrim të shpejtë. Përsëris unë jam një vajzë serioze dhe e edukuar, kuptohet edhe djali që kërkon njohje të jetë i tillë. Unë tani jam e plotësuar por më mungon një shok jete për të formuar një familje të qëndrueshme të rregullt dhe serioze. Kujt i intereson të lërë numrin e telefonit apo celularit tek intervista. Jam 29 vjeçe me arsim të lartë me mastër aktualisht

punoj. Jam 1.75 e gjatë, esmere me trup të rregullt. Dua të njoh një djalë me arsim të lartë, të jetë i paraqitshëm rreth moshës deri 35 vjeç. Ju faleminderit dhe me respekt. Lini numrin tuaj ne gazete. Përshëndetje jam një vajzë 35 vjeçe nga Puka, kam një problem fizik qysh në fëmijëri. Jam shumë e dashur dhe e sinqertë. Dëshiroj të lidhem me një djalë për martesë. Ju mirëpres të më shkruani javen që vjen. Faleminderit. Jam nje zonje 55 vjece me ka vdekur burri. Deshiroj te lidhem me ndonje zoteri per qellime serioze. I interesuari te lere numer telefoni ne gazete. 38 vjeçe nga Tirana besnike dhe me humor, ndaj kërkoj një lidhje të fshehtë me një person të sinqertë dhe besnik po nga Tirana. I interesuari të lërë numër telefoni në gazetë. Jam Gerta nga Lushnja 28 vjeçe. A ka ndonje mashkull te siqertë sic jam edhe vetë qe te kalojë nje jetë normale. Jam e interesuar per nje lidhje serioze me nje djalë te jetë nga mosha 31-33 vjeç, te jetë i mirë dhe i rregull sic jam edhe vetë. Te interesuarit te lene numrin e telefonit ne gazete. Faliminderit. Përshëndetje jam Bjanka 40 vjeçe nga Shkodra jam e divorcuar. Dëshiroj te kem ne krah nje mik te mirë qe ka nevojë per nje njeri te mirë. Jam me shkollë te lart ashtu te dua dhe ty. Pres përgjigje në gazetë nga të interesuarit. Jam një vajzë nga qyteti i Beratit 27 vjeçe, mulate, simpatike. Dua të lidhem me një djalë për qëllime serioze të jetë deri 35 vjeç. Pres përgjigje në gazetë nga të interesuarit. Jam një zonjë rri në Athinë, burrin e kam të sëmurë. Kërkoj të njoh një djalë deri 35 vjeç

për një lidhje të fshehtë të jetë nga Korça. I interesuari të lërë numër telefoni në gazetë. Përshëndetje. Jam L. nga elbasani. Kam nje problem i drejtohem Fredit nga Shkodra që rri ne Breshja te Italis të dijë te falë dhe ti jap nje mundsi të dytë Verës. Pres të lini ju numrin tuaj në gazetë. 47 vjeçe, nga Jugu, e divorcuar, jo për fajin tim. Për momentin jetoj vetëm, me shtëpinë time. Dua të njoh një zotëri për lidhje serioze dhe familjare. Të jetë i ndershëm, serioz e i rregull, korrekt, të dijë çfarë është famlija dhe ta vlerësojë atë në të gjitha drejtimet. Këto gjëra ndikojnë në jetën time. Personi të jetë nga Italia, Greqia, Tirana dhe Diaspora. Nuk do të zhgënjeheni. Pres të lini numrin tuaj të telefonit. Përshëndetje. Jam 40 vjeçe e divorcuar pa femije. Jam nje femer e rregullt shumë simpatike me cilesi te mira. Kërkoj nje lidhje serioze me nje partner te ngjashem, pse jo, edhe sexy e me ekonomi, per te patur nje lidhje sa me te forte. Për më tepër, presim përgjigje në gazetë. Ju lutem, si prezantim, dërgoni vetem sms. Faleminderit. Une qe ju shkruaj jam B. nga Jugu 42 vjeçe me mungon ngrohtesia bashkshortore e kam me probleme. Jam ne kerkim te nje miku te mirë te paraqitshem sepse jam e paraqitshme. Të dijë te respektoj nje femer jo mashtrus te jetë me ekonomi te mirë. Nga une nuk do te zhgënjeheni nga te gjitha drejtimet. Kush ka deshirë te lere numrin e telefonit ne gazetë. Faleminderit per mirëkuptimin. Jam një vajzë e interesuar për lidhje serioze me një djale deri ne moshen 40 vjeç. I interesuari të lërë numër telefoni në gazetë për komunikim. Jam e rregullt, e komunikueshme, e sjellshme dhe serioze.

Jap mësime greqisht Athinë: Një pedagoge e greqishtes jep mësime greqisht për të huajt, me çmime të logjikshme. Të interesuarit të kontaktojnë me numrin: 6973335086

Na shkruani:SMS: 00355693430733; Adresa: Intervista, Rruga e Dibres, 133, Tirane; E-mail: gazetaintervista@gmail.com Fax:0035542233164


Dy fjalë zemre për Fredin e “FRAL 2000” Nga Flamur Bërdëllima… - Kam përshtypjen se Gustav Le Bon, në librin e tij “Psikologjia e popujve dhe turmave”, ka thënë: “Po t’i heqësh një populli 50 arkitektet, 50 inxhinierët, 50 biznesmenët e sidomos 50 artistët më të mirë si popull, kthehet në popull barinjsh, pa identitet. Nuk e di pse më kujtohet kjo shprehje me peshë aksiomatike, kur jam në një situatë meditimi për Fredin, piktorin e njohur në Shqipëri dhe Itali, që aktualisht drejton një biznes raftesh dhe më gjerë. Unë nuk mund të bëj profilin e tij si piktor, edhe pse për pikturat vdes, si i thonë dhe jam në garë me shokun tim A. Çobani siç isha dikur me Alfons Gurashin. Por, me sa më thonë kolegët e mi, “kripa” e tij është një lidhje më spektrale me jetën. Të qenit e tij në Itali, si piktor që edhe shiste punët e tij, më ngroh, më tregon se ç’mund të bëjë një njeri i ndershëm dhe i aftë. Ndërkohë, më mundëson ideimin e tij shumë modest, për më tepër që në jetën e tij, përveç penelave, ka hyrë edhe hekuri. Në botë, këta me emrin Fredi gjithnjë kanë qenë në sipërfaqe të detit plot dallgë të jetës. Të mos më bëni të numëroj se sa njoh prej tyre që nga Presidenti. Ajo që më shtyn të rend drejt këtij njeriu, në fund të fundit, është shpirti i tij prej artisti. Duke patur disa të tillë në shtëpi, e di peshën e pazëvendësueshme të këtij emri. Urime i dashur Fredi Lala pra, aq më tepër që kemi një mik të përbashkët, bukinistin Krenar Zejno.

Dy fjalë zemre për Abdullah Mushiqin E kam thënë disa në shkrimet e mia se pasuria më e madhe e Durrësit nuk është deti apo natyra e bukur për-

Dedikim

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

29

POSTA

reth qytetit. Natyrisht që ka ambiente ku jo vetëm turistët, por edhe piktorët, mahniten. Gjithsesi, pasuria më e madhe e Durrësit janë vetë durrsakët dhe pa dyshim, zoti Abdullah Mushiqi është një nga ata njerëz që të ofron momente të kristalta kur të bie rasti të bisedosh me të. Tentojmë bashkë me operatorin t’i japim për kujtim një DVD që është realizuar për personin e tij në 2007. Këto kujtimet filmike, por jo vetëm ato, janë si vera e rrushit të mirë. Sa më të vjetra, aq më shumë emocione sepse ka rastin t’i shohë edhe djali apo vajza, edhe nipi apo mbesa. Na ka ndodhur të gjithëve kur shfletojmë një album fotografik e jo më kur shohim një film. Te Dulla ka edhe një moment tjetër domethënës dhe simbolik: Lokalin e bukur që ka atje në plazh, e ka quajtur “Spiranca”. Sigurisht që është një metaforë e lidhur me detin, por unë dua t’i mëshoj edhe mendimit se kjo spirancë është ngulur thellë në gjirin e jetës. Jo vetëm ndaj jetës brenda familjes, por edhe në obligimet ndaj shoqërisë, ndaj qytetit. Jo më kot i kanë dhënë titullin Qytetar Nderi i Durrësit, madje edhe kur e kërkuan këto ditë, na tha se ishte i obliguar me disa takime të veteranëve të luftës dhe punës në Golem. Kemi parasysh se kemi të bëjmë me një njeri që i ka kaluar të 70-tat, por lëvizja drejt së mirës është duket strumbullari i këtij njeriu, si i shumë durrsakëve të tjerë. Përvoja si gazetar më ka treguar se njerëz si Dulla janë njerëz që nuk mund të futen në klishe, të standardizohen. Liria shpirtërore është brenda tyre, e gjen si detin, njerëz si ai ndikohen vetëm nga forcat e jetës, si dashuria, stimuli, shembulli i mirë. Prandaj thashë në fillim se kur shkruaj për njerëz si Dulla, ndjej diçka të kristaltë që lëvrin në dejet e mi.

Mesazhe

buzeqeshjen tende tek buzet e tua. Kthehesh drejt meje, më qesh, me perkedhel fytyren, isha ne zemren tende, nuk mund ta besoja!!! Nje susurime me zgjoi dhe me beri te ditur se ishte thjeshtë nje enderr, me zemren te mbushur gjithe dashuri perqafoj jastekun fort duke shpresuar te kthehem serish tek ajo enderr. Duke shpresuar qe nje dite te behet realitet ti ndoshta injoron cdo te thote te duash dikend ne heshtje, ne kete largesi te mallkuar, te mendosh dhe te kalosh ditet pergjysem. Lola. Nëse një dite do të duash të qash, më telefono. Nuk te premtoj qe do te bej te qeshesh, por unë mund te qaj me ty. Nëse një dite do te duash të largohesh nga gjithcka, më telefono! Nuk të premtoj që do te ndaloj, por une mund te vij me ty. Nëqoftëse nje dite nuk do te duash te flasesh me askend, mos ki frike te me telefonosh! Të premtoj qe do te jem atje per ty dhe do te degjoj. Por nëqoftëse nje dite do te me telefonosh dhe nuk do te pergjigjem, eja menjehere te me shikosh mbase do te kem nevoje per ty. Ladi. Te lutem qëndro dhe sot pranë meje, si të isha nje enderr e vetme. Në këtë cast të fundit ledhato trupin tim dhe ëmbël me puth. Nesër nje rruge e gjate na ndan, por zemra dashurine thelle e mban, përqafom forte, si dike qe do te vdese e më sdo te linde. Përqafom fort qe te marr me vete tenden aromë. Përqafomë fort, e pastaj harrome. Nila.

esa zh e

Ia kushtoj këta rreshta shokut tim Kostandin Pula, Lagjja “Demokracia” Mamurras. Nuk ta them për interes e për reklamë, por kam respekt për kulturën, familjen tënde. Je kaq inteligjent me tre gjuhë të huaja, Frengjisht, Anglisht dhe Italisht, i bën përshtypje një qyteti të vogël. Ke mbaruar shkollen e lartë me notat më të mira. Duke punuar në Tiranë, je shumë profesional në kursin e anglishtes, ke një metodë të thjeshtë dhe shumë të kuptueshme. Respekte. Nga kursanti Artur Jaku. Lotët e mi, lotet e dashurisë apo te pikëllimit po nje ashtu dhe të mallengjimit. Se di si qenka te jetosh ndoshta, se di si qenkan ndoshta te kuptosh, dashuria apo jeta, lumturia apo vetmia cila qenka shkaktare në këto raste. A mos valle njerëzimi se kupton se kush për kë po loton se kush po i mungon, jo se kupton askush kete ndjenje. Loti yt pastron shpirtin tend, e te tjerët thon se qenka gje e kote gje qe sia vlen por shpirti ime aty gjen paqe sepse Zoti vete e ka lene lotin e femres. E ty motra ime te ze nata dhe agu i mengjesit duke lotuar sepse lotet janë ata që çdo gje nxjerrin jashtë, lere shpirtin tend te pushoj sepse loti kete gjë do ta ndihmojë. Mos e ke frikë se loti s’eshte mekat por ti loto nxirre ate qe te vrau pa dhembje, ti qe ishe engjulli i arte te vrane fjalet e te ulen gezimin qaje moter largoje pikëllimin. Per motrushin tim Danjelen nga Ola. Ti do te jesh e imja se dikur te pata, gjithmone ishim bashkë kur na zinte nata kur ma veje koken permbi gjoksin tim. Buzet kishin zjarr jeta kish kuptim, ti do te jesh e imja sepse prap te dua nuk harrohen castet dhe puthjet e tua. Jam munduar shume qe ta gjej nje tjeter por asgje nuk ka si dashuria e vjeter ti ishe per mua dashuria e pare zemren edhe shpirtin vec ta pata fal andaj po te lutem mendo pak per ne. Kujtoj ato fjalë qe dikur mi the, sytë e tu te bukur askund nuk i gjeta me ty shume me shpejt me kalonte jeta, ishe dhe do te mbetesh ajo dashuri qe ende jeton ne dy sytë e mi. B. & T. Po fle, te shoh, me deshiren tende per te bere shaka,

Urime Urime Përshëndetje personelit të lokalit “Reçi Oil” Autostrada e Mamurrasit, duke filluar me kuzhinierin që gatuan gjellë të shijshme. Të lumshin duart, Xhovalin Rroshi! Si dhe Xixin me pseudonimin Artisti. Kamarierët, Marselin e shkathët dhe Besmirin që kane mundësi me qene talent për top model. Ju përshëndes të gjithëve dhe ju uroj gjithë të mirat. Artur J. Doja të gjeja një frazë të jashtëzakonshme për ditëlindjen tënde, por nuk ekziston asnjë aq e bukur sa të transmetojë miqësinë time për ty. Meqenëse thjeshtësia është forma e vërtetë e bukurisë, kaq thjesht të uroj edhe 100 vjeç, Xhuli! Kalofsh sa më bukur sot, zemra. Të përqafoj fort. Egy. Urime dhe gëzuar ditëlindjen Daniel. U bëfsh 100 vjeç, me vëllezër e motra, e mamin e babin. Të kesh shëndet, fat, dashuri, para dhe të na bëhesh i famshëm i ditë siç dëshiron. Je Dj. njësh për ne. S.P.R.K.I.U. Le të jetë çdo dite e ardhshme më e mire, le të jesin të gjithat sipas dëshirës tënde, kur të bjerë shiu, për ty le të shkëlqejë dielli, jeta jote le të jetë rruga prej trëndafillave e ujitur me shiun e lumturise, e ngrohur me lumturin e vertete , kurse nëpër jetë, le të të udhëheqe fati. Gëzuar ditëlindjen Erdita jonë. Nga familja. Kisha shumë urime në mendje, por të gjitha m’u fshinë një moment. Kur të mendoj ty, më dukesh kaq perfekt saqë asnjë nga urimet që kisha në mendje nuk i plotësonte gjitha ato që kam në shpirt. Rastësisht, lexova diçka diku. Mund të duket e kopjuar, por e ndjeva që ajo plotësonte mesazhin e duhur për ty. Në mëngjes heret u zgjova a thua diçka me zgjoi. M’u kujtua dashuria ime, ditlëindjen do festoj! Do të doja te jem piruni në dore te me mbash. A thua kjo me zgjoi nga gjumi, pasten qe ta hash! Kur qirinjtë t’i fikesh, në deshire me fut edhe mua. Jam une e dashura jote, qe me shpirt te dua! Me shpirt e me zemer te uroj shendet, lumturia e gezimi te prifshin per jete! Urimin ruaje mire. Po te lutem shum, kur me nuk do te jem, të kujtohesh qe te deshta SHUME! Tilit nga Linda.

Kur malli... Kur malli të ketë marrë edhe unë mos të jem aty, mbylli sytë edhe më thirr se unë do të vi aty. Kur buzët të janë tharë, edhe puthja të mungon hape dritarën e lutju hanës, se puthjen time ajo ta dërgon. Kur ti ndjehesh në vetmi edhe zemra të qan, zhytu ne kujtime dhe mua do të më kesh pranë. kur ti të me duash dhe pranë të mos më keshë, hap dritarën dhe fluturo se tek unë do të jeshë. Lediona.

Na shkruani:SMS: 00355693430733; Adresa: Intervista, Rruga e Dibres, 133, Tirane; E-mail: gazetaintervista@gmail.com Fax:0035542233164


ZBAVITJE

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

30

Fjalëkryq, lojra, zbavitje 2

3

4

5

8 10

12 17

19

20

Duke ngarë makinën...

22

21 23

24

25

28

27

29

31

26 30

32

33

34

Horizontalisht 1. Këngëtar korcar. 2. Qytet në Greqi. 8. Politikan i Amerikës Qëndrore. 10. Fillon oborri. 12. E bën muratori. 13. Notë muz-

ikore. 14. Ndajfolje kohe. 16. Ajo që merret me besimin në Zot. 17. Vend i lartë gjeografik. 18. Emër kryeministri. 20. Kryeqytet evropian. 21. Agjensia jonë e lajmeve. 22. Ai cakton

A

O

B

O

N

A

D

I

A

R

E

E

R

A

E

M

E

I

M

A

M

L

I

N

I

T

R N

L

I

D

A

S

G

O

N

E

K

R K

O

N E

A

R

A

R

O

S

T

A

N

R

O

M

M

I

T

S

A

F

O

L

A

R

T

B

O

R

S

H

I

A

T

E

I

F

SUDOKU Rregullat e lojës Sudoku përbëhet nga 81 kuti të vogla, të cilat ndahen në nëntë rreshta dhe në nëntë kolona. Në disa nga këto kuti janë shkruar numra. Pjesa tjetër e kutive duhet të plotësohet nga lojtari, duke shfrytëzuar numrat nga 1-9, pa përsëritur asnjërin nga numrat brenda kolonës apo rreshtit. Loja komplikohet nga fakti se kuadrati me 81 kuti të vogla ndahet në nëntë kuadrate të tjera, të cilat përbëhen nga nëntë kuti. Brenda secilës kuti duhet të jenë numrat nga 1-9, pa asnjë përsëritje. Shuma e shifrave të çdo kolone, si dhe të çdo rreshti, duhet të dalë 45. Kjo lojë kërkon logjikë dhe durim.

L E

trashëgiminë. 23. Erosi me zë. 24. Vështroi ose...25. Marshoj ose...27. Rini pa zë. 28. Është ai i lojërave. 30. Metal. 31. Shtet amerikanojugor. 33. Qytet në Itali. 34. Lumë në Shqipëri.

Vertikalisht

FJALEKRYQI I JAVES SE KALUAR

I

Vajza pyet të ëmën: - Mami, a është e vërtetë se në disa zona të Afrikës, gratë nuk e njohin burrin e tyre deri kur martohen? - Jo bijë, nuk është e vërtetë, kështu ndodh në të gjithë botën.

13 16

15 18

G

7

9

11

14

6

L

1. Dashuri ose...2. Dok pa zë. 3. Term kompjuterik. 4. Patriot shqiptar nga Dibra (mbiemri). 5. Kafshë e egër. 6. Njësi matëse në fizike. 7. Udhëheqës i hunëve. 9. Numër. 11. Qytet amerikan. 13. Motra e heroit tonë. 15. Enë kuzhine. 17. Piktor francez. 19. Kodi i Lufthansës. 20. Notë muzikore. 21. Lloj mikrobi që shumëzohet në praninë e ajrit. 22. Përdoret në mjekësi. 24. Partia Agrare Ambientaliste. 26. Shtet arab. 28. Udhëhiq. 29. Lumë në veri. 31. Targë në jug. 32. Loz pa zë.

Një burrë dhe një grua po udhëtonin me makinë, pa folur asnjë fjalë. Në një moment, gruaja, papritur e pakujtuar, thotë: - Derr! Burri, i ofenduar, kthehet nga ajo dhe ulëret: - Shtrigë! Kur kthen kokën para, burri nuk arrin dot ta shmangë derrin që i kishte dalë përpara dhe ata përfundojnë në kanal me gjithë makinë. Ah, sikur burrat të dëgjonin...

Kompania celulare Kompania celulare konfirmon se do të vendosë tarifa në bazë të raporteve seksuale

Gjeni ndryshime t

1

morit u h i i KëndMartesa

Dembeli Një dembel Bjondina kishte mbetur

që ju keni. Ju njoftojmë se numri juaj do të mbyllet!

Historia e Skënderbeut Një tufë me policë vazhdonin shkollën e natës. Gjatë një ore letërsie, mësuesi pyet njërin: - Ti aty, më thuaj, kush shkroi “Historinë e Skënderbeut”? - Unë s’e kam shkrujt profesor. Për tjetër, s’e di... - Po ti tjetri? - pyet profesori. Çohet polici i dytë: - Unë s’e kam shkrujt profesor, ai s’e ka shkrujt, s’e di kush e ka shkrujt. - Po ti tjetri? - pyet prapë profesori i shkretë. - Ai s’e ka shkrujt, as ai tjetri, unë s’e kam shkrujt... Nuk e di, zoti mësues. Në atë moment, hyn shefi i policëve.

- Çfarë ka? - pyet ai. Mësuesi, shumë i revoltuar, thotë: - Unë i pyes kush e shkroi “Historinë e Skënderbeut” dhe nuk e di asnjëri! Shefi i policëve i afrohet profesorit e i thotë: - Më trego cili prej atyre e ka shkrujt, se e rras mrena unë!

Te veterineri Shkon njëri te veterineri dhe i thotë: - Kam një kalë që herë ecën tamam e herë çalon. Çfare t’i bëj?” Veterineri: - Atë herë që do të ecë mirë, shite!

Në dhomën e rrëfimit - Atë... - Po, bija ime, më thuaj... - Atë... - Më thuaj bija ime... çfarë të shqetëson? - Atë, kam bërë një gjynah... - Ah... ke bërë seks? - Jo... - Gjynah!


HOROSKOPI HOROSKOPI I JAVËS 3 DHJETOR-10 DHJETOR KLASIFIKIMI I JAVËS 1. Ujori 2. Shigjetari 3. Bricjapi 4. Demi 5. Virgjëresha 6. Luani 7. Dashi 8. Peshorja 9. Akrepi 10. Peshqit 11. Binjakët 12. Gaforrja

31

Horoskopi i javës

DASHI, 21 MARS-20 PRILL Mërkuri do të ndikojë pozitivisht te të lindurit e dekadës së dytë, që mund të shfrytëzojnë energjinë e tyre të madhe për përfundimin e projekteve të punës. Megjithatë, Afërdita kundër, që sapo ka hyrë në shenjën e Bricjapit, mund t’ju hapë ndonjë problem në lidhje të lindurve nga 21-29 marsi. Ata do të jenë nervozë dhe më pak bujarë se zakonisht me partnerin. Përfitoni nga Hëna në shenjën e Ujorit të mërkurën dhe të enjten, për t’u takuar me miqtë ose për të vënë në zbatim idetë e reja që keni. DEMI, 21 PRILL-20 MAJ Të lindurit në dekadën e parë do të kenë një javë shumë të mirë. Do të keni në favor shumë planete, si Plutonin, Jupiterin, Marsin, Afërditën dhe, nga e marta, edhe Hënën. Me një fjalë, mos lini t’ju shpëtojë ky rast i artë pa projektuar kthesa të mëdha ose ndryshime të rëndësishme. Ndjeheni mirë me veten, plot energji dhe ndjenjat do t’ju dhurojnë kënaqësi të mëdha. Të mërkurën dhe të enjten mund të ndjeheni pak nervozë dhe të hutuar në

Të gjitha ne kemi tentuar shpeshherë të psikologjisim sjelljen e burrave dhe të kuptojmë se çfarë duan ata vërtet. Gjithçka duket se shkon mirë në një lidhje, kur, një ditë të bukur, burri që dukej aq i dashuruar, fillon gradualisht të ndryshojë dhe të bëhet indiferent! Nëse edhe ti je duke pyetur veten çfarë ka ndryshuar mes jush, ose thjesht do të parandalosh të keqen, lexo se çfarë e mërzit partnerin, sipas shenjës së tij të horoskopit dhe çfarë duhet të bësh, që ta mbash gjithmonë pranë... (Vijon nga numri i kaluar) BRICJAPI Burri Bricjap mund të mërz-

punë. Mos u shqetësoni, fundjava do të jetë plot lëvizje dhe risi. BINJAKËT, 21 MAJ-21 QERSHOR Java fillon me Hënën që ju bën pragmatikë e ju shtyn të reflektoni më shumë. Dy ditët e para nuk do të keni hapësirë për të improvizuar, ndërsa të mërkurën dhe të enjten do të punoni qetësisht dhe do të bëni plane të reja. Të lindurit në dekadën e tretë të bëjnë kujdes në fundjavë, sepse do të kenë kundër Hënën dhe Marsin. Bëjini që tani planet për pushimet e fundvitit. GAFORRJA, 22 QERSHOR-22 KORRIK Të hënën dhe të martën mund të keni ndonjë keqkuptim në marrëdhëniet personale. Mos u mbyllni në zhguallin tuaj mbrojtës, por reflektoni dhe shprehni atë që ndjeni, duke kuptuar edhe arsyet e tjetrit. Të mërkurën dhe të enjten do të shtohet dëshira për autonomi dhe pavarësi, aq sa mund të keni një qëndrim rebel. Fundjava do të karakterizohet nga Hëna pozitive në shenjën e Peshqve. Mos u bëni sentimentalistë pa arsye; përdoreni krijimtarinë për të vepruar. Do të ndodhin gjëra të reja. LUANI, 23 KORRIK22 GUSHT Këto ditët të para të dhjetorit do të shoqërohen me një atmosferë të ftohtë, për shkak të pozicionit të Hënës në disa shenja strategjike. Mos u çudisni pra nëse nuk arrini

vlerësimin që mendoni se meritoni ose nëse lidhjes do t’i mungojë entuziazmi. Megjithatë, do të keni Mërkurin pozitiv, që do të ndikojë sidomos te të lindurit në dekadën e dytë. Bëni propozime në punë, kërkoni kontakte të reja e dërgoni CV. Afërdita dhe Marsi në shenjat e Tokës ju shtyjnë të jeni konstant dhe metodik, si në dashuri, ashtu edhe në punë. Mos u nxitoni! VIRGJËRESHA, 23 GUSHT-22 SHTATOR Më në fund, nuk do ta keni Afërditën kundër dhe kjo do t’ju ndihmojë të jeni më në formë si shpirtërisht, ashtu edhe fizikisht. Të lindurit në dekadën e parë do të rigjejnë gjallërinë dhe energjinë, falë edhe bashkimit të Marsit në trekëndëshin e Jupiterit. Megjithatë, vazhdoni të keni Mërkurin kundër. Ai mund t’u sjellë ndonjë problem në jetën familjare sidomos të lindurve nga data 410 shtator. Silluni në mënyrë të qetë dhe të relaksuar. PESHORJA, 23 SHTATOR-23 TETOR Do të ndjeheni plot energji, falë Hënës që jua siguron këtë dhe Mërkurit. Do të jeni të shpejtë e plot vrull dhe do të gjeni një mënyrë për të përshpejtuar ritmet, megjithëse që nga hyrja e Afërditës në shenjën e Bricjapit, ndjeheni më pak i sigurtë në vetvete. Krijimtaria dhe entuziazmi do të jenë në maksimum dhe do t’ju shërbejnë në punë. Do të jetë bukur ta kaloni kohën edhe me familjen e fëmijët, mbase duke i përfshirë

në ndonjë aktivitet në ajër të pastër. Fundjavën dedikojani relaksit dhe pushimit. AKREPI, 24 TETOR21 NËNTOR Do të jeni në formë shumë të mirë dhe do të keni nën kontroll të gjitha aftësitë tuaja të hënën dhe të martën. Më pas do të vijnë dy ditë pak problematike, në të cilat mund të ndjeheni të bezdisur nga mendjelehtësia e atyre që keni rrotull dhe mund të keni diskutime të ndezura në familje ose me fëmijët. Fundjava do të jetë më e qetë, me mundësi të mira për të udhëtuar, për t’u spostuar dhe ndërmarrë aventura të reja, shumë të mira për frymëzimin, intuitën dhe krijimtarinë. SHIGJETARI, 22 NËNTOR-21 DHJETOR Afërdita në shenjën e Bricjapit u kërkon të lindurve në dekadën e parë të jenë të pranishëm dhe konstantë në punë dhe familje. Mbase personi që doni do të jetë më kërkues dhe më pak entuziast për sjelljen tuaj. Mbase ju do të jeni në qendër të vëmendjes së tjetrit dhe do të mund të mbështeteni te një partner që ju do me gjithë shpirt. Është një moment shumë i mirë për të bërë projekte të reja, sidomos gjatë ditëve të mërkura dhe të enjte, kur mund të lidhni edhe kontrata pune. Në fundjavë, Hëna në shenjën e Peshqve do t’ju bëjë melankolikë.

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

i mirë, sidomos për të lindurit në dekadën e parë, që do të kenë Afërditën dhe Marsin pozitivë për të bashkërenduar veprimin dhe ndjenjën, pa u nxituar dhe pa bërë gabime. E hëna dhe e marta do të jenë të mira, por situata do të vazhdojë të përmirësohet nga fundjava, që do t’u dhurojë të gjithë Bricjapëve një aftësi të veçantë për të kuptuar nevojat e personave me të cilët do të hyjnë në kontakt. Të lindurit në dekadën e tretë, që kanë Saturnin kundër, duhet vetëm të tregohen të durueshëm. UJORI, 21 JANAR-19 SHKURT Falë Mërkurit pozitiv, të lindurit në dekadën e dytë mund të shtojnë kontaktet e reja dhe të programojnë në mënyrë inteligjente projektet që kanë marrë formë gjatë nëntorit. Ditët më të mira do të jenë 5 dhe 6 dhjetori, falë atmosferës sitmuluese që krijon Hëna në shenjën tuaj. Marsi ndihmon të lindurit në dekadën e dytë që të kenë kujdes situatën financiare dhe investimet, me shtim të mundshëm të parave. Fundjavën do ta kaloni në shtëpi, por mendjen e keni gjetkë...

PESHQIT, 20 SHKURT-20 MARS Do të keni Afërditën pozitive që do të ndihmojë të gjithë të lindurit në shenjën e Peshqve t’i intonojnë valët e zemrës së tyre me atë të partnerit. Atje ku impulsiviteti do të bëjë ndonjë dëm, ndjenja do ta rregullojë menjëherë. Megjithatë, nuk këshillohet këtë javë të merrni vendime të rëndësishme. Është mirë ta mendoni edhe pak. Do të jenë të shkëlqyera e hëna BRICJAPI, 22 DHJE- dhe e marta, por akoma më shumë TOR-20 JANAR fundjava, kur do të jeni shumë joshës, Parashikohet një fillim jave shumë falë Hënës në shenjën tuaj.

Çfarë i mërzit burrat, sipas shenjës së horoskopit... itet lehtë me një grua që: 1-Do të bëjë karrierë. 2-Do të konkurojë me të. 3-Është liberale dhe progresive. Çfarë duhet të evitosh? “Kaq shumë orë punon? Unë punoj më pak dhe marr më shumë”. Nëse të shpëton një frazë e tillë gjatë bisedës me të, mos u çudit më pas nëse nuk të telefonon më. “Pse nuk dalim të zbavitemi? Filanes i kishte blerë burri një dhuratë të shtrenjtë...” Bricjapët i llogarisin mirë paratë dhe nuk u pëlqen t’i shpenzojnë kot me të dala dhe dhurata! Edhe kur ia thua në mënyrë indirekte, ai prapë nuk do ta fusë dorën në xhep. Atyre nuk u pëlqen nëse ti mban kontakte me ish-të dashurin apo del me të për kafe, edhe sikur t’ia kesh thënë më parë. Ai nuk është nga ata burrat aq përparimtarë dhe kështu, do ta humbasë besimin te

ti. Si të sillesh? Burri Bricjap do dashuri, përkujdesje, mbështetje dhe respekt... Tregoji besim, devocion e admirim për ato që bën ai dhe mos ki frikë për asgjë! UJORI Burri Ujor mërzitet shpejt me një grua që nuk ka ëndrra, nuk reflekton për atë që ndodh rrotull saj dhe që mendon vetëm për t’u zbavitur, qejf dhe dashuri. Meqë e do shumë lirinë, ai do të largohej me vrap nga një grua që do të përpiqej t’ia ndalonte atë. Çfarë duhet të evitosh? “Çfarë do të bësh të shtunën në darkë? Kam përgatitur një program”. Një burri Ujor nuk i pëlqen t’ia programojnë jetën, ai do të mërzitej shpejt me ty. “Ëndërroj për jetën time me ty! Ti, unë, fëmijët tanë dhe një shtëpi e bukur, asgjë më tepër”. Sigurisht,

edhe një Ujor martohet, por nuk i pëlqejnë bisedat për dashurinë e përjetshme, martesën dhe familjen! “Nuk më pëlqen të flasësh me gratë e tjera, unë jam gruaja e vetme e jetës tënde”. Duhet të pranosh se një burrë Ujor është shumë i shoqërueshëm, ka miqësi të forta edhe me gratë dhe nuk do të heqë dorë prej tyre për askënd në botë! Si të sillesh? Tregohu shoku i tij më i mirë dhe i besuar. Trego interes për punën që bën dhe bëji surpriza shpesh, sepse janë gjëja që i pëlqen më shumë. PESHQIT Ai mund ta humbasë shpejt entuziazmin dhe interesin kur një grua flet shpejt, e sfidon, kur lidhja është e paqëndrueshme dhe e mbushur me zënka e ndarje. Çfarë duhet të evitosh? “Në cilën botë jeton ti? Zbrit pak me këmbë në tokë... Mendon se

unë besoj gjithçka që thua?”. Një burrë Peshqit, kur është i dashuruar, i shpreh ndjenjat e tij me shumë mënyra! Edhe po të dëgjosh shumë fjalë të ëmbla prej tij dhe të duken shumë të sheqerosura, mos ia shpreh dyshimet e tua sepse do ta lëndosh. “Mjaft më telefonove gjithë ditën, u lodha duke dëgjuar njëqind herë që më do”. Burri Peshqit do të ta dëgjojë zërin disa herë në ditë dhe të të shprehë dashurinë, por mërzitet nëse ia pret hovin. “Dua ta marr shtruar, mos më nxito!”. Peshqit duan të jenë të sigurtë se tjetri i do. Nëse nuk ia jep këtë, ai do të mërzitet nja dy ditë e pastaj, shpejt, do të fillojë të kërkojë dashurinë diku tjetër. Si të sillesh? Bëje lidhjen tuaj një histori unike! Bëji shumë surpriza romantike, shprehja emocionet pa kufi dhe kështu, do ta mbash gjithmonë afër!


REKLAMA

32 32

INTERVISTA - 929 3. 12. 2011

Gazeta “Intervista”, ju fton të bëheni pjesë e saj! Ne, kemi një premtim: Jemi gjithmonë pranë jush! SMS: 00355693430733; Adresa: Intervista, Rruga e Dibres, 133, Tirane; E-mail: gazetaintervista@gmail.com Fax:0035542233164 FA CEBOOK: Gaz eta Inter vista FACEBOOK: Gazeta Intervista

INTERVISTA  
INTERVISTA  

GAZETE JAVORE

Advertisement