Page 1

»6

Skema e vjedhjes së parave

Mashtrimi, shqiptarja i merr 200 mijë euro plakut 69-vjeçar E martë

5 qershor 2012 Viti VIII, Nr. 2683 Tel: 04 2 233 991 Fax: 04 2 233 998 Çmimi: 30 lekë • € 1.5

gazetametropol.com

“21 janari”

Çmimi i sigurimeve, nis Prendi: Akuza s’është hetimi për kompanitë e vërtetë, prokuroria » Autoriteti i Konkurrencës verifikon të dhënat e plota. Pikat ku është shkelur ligji dhe masat që kërkohet të merren për të gjitha kompanitë »5

7

shkeli ligjet në hetime

Për 4 ditë

Matura Zbardhen nëntë llojet e testeve për provimin e matematikës

PS: Nuk japim emra për president, s’e pranojmë as nga mazhoranca

Njohuritë që duhet të kenë gjimnazistët për të garuar në shkollën e lartë. MASH: Ja si do të bëhet korrigjimi i provimeve...

»4

Rama e Berisha pezullojnë takimet. Mazhoranca kërkon votimin e Zaganjorit, si emri që plotëson kriteret. Rama nuk pranon marrjen në shqyrtim të propozimit, por nuk paraqet asnjë alternativë. Meta: Presim një emër alternativ. Nano kërkon firmat për të nisur konkurrimin

»2-3 Tepelenë Dy pllaka guri zbulojnë 500 vjet histori të Shqipërisë »8

Zhvillimet e dokumentuara

»10-11

Birësimi i kulturës pellazgo-ilire nga qytetërimi greko-romak Procedura e Hipotekave

Familjet që do t’u verifikohen pasuritë në Durrës dhe në Fier Tabelat e plota nga Zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme. Verifikimi fillestar i pasurive në dy qarqet e mëdha, afatet dhe dokumentet e kërkuara »15-21

Koment

Futbolli

Policia zbardh Nga Enriko Ceko skemën kur Gabimi që (nuk) Kaladze i jepte duhet të bësh për lekët një shqiptari vendin tënd »9 Hetimi i plotë për shitjen e ndeshjeve në Itali. Pagesa 50 mijë euro për të mbyllur punët dhe pazaret e paravendosura...

»6

Nga Ervin Fetahu

Misteri i ullirit... simbol i Çamërisë

»9


02

« POLITIKE

E hënë 4 qershor 2012 •

Rama: Do të zgjedhim më të mirin mes listës suaj Kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama, deklaroi dje se opozita nuk do të propozojë kandidat të sajin, por do të zgjedhë për të mbështetur mes kandidaturave që mazhoranca, sipas tij, duhet të propozojë. Rama rikorfirmoi qëndrimin kundër të opozitës për kandidatin Zaganjori, duke i kërkuar mazhorancës të mos këmbëngulë duke kërkuar konsensus për të. “Ne i themi palës tjetër: na jepni mundësinë t’ju japim konsensus, duke na krijuar kushtet për një zgjedhje më të gjerë, pra përtej një emri të vetëm. Kur kjo të ndodhë, pa dyshim që do të krijohen kushtet që ne të jemi proaktivë edhe në një proces identifikimi të produktit. Presim që pala tjetër të hapet përtej Zaganjorit, të kontribuojmë konkretisht qoftë për të dhënë konsensus për një

emër të përshtatshëm që propozohet nga pala tjetër, apo palët e tjera, qoftë për të kontribuar edhe ne, në kushtet kur kemi rënë paraprakisht dakord”, - tha dje Rama. Duke vijuar më tej, Rama sqaroi në deklaratën e tij: “Këtu nuk bëhet fjalë që ne të përzgjedhim mes listës që sjell PD-ja. Këtu bëhet fjalë që në radhë të parë ne të biem dakord për një kornizë, brenda së cilës ndërtohet pastaj edhe një ofertë me një numër të caktuar emrash. Kjo kornizë është shumë e rëndësishme, çfarë presidenti duam dhe cili është presidenti potencial që plotëson ato kushte për të cilat të dyja palët kanë nevojë në një konsensus, por më shumë se kaq, që plotëson kushtin për të qenë një garant i palëve, i institucioneve dhe i unitetit kombëtar.”

Ambasadorja Moro: Takimi Berisha-Rama inkurajues BERAT- Ambasadorja e Francës në vendin tonë, Kristinë Moro, e vlerësoi takimin e kreut të mazhorancës Sali Berisha me atë të opozitës Edi Rama si një shenjë inkurajuese, një dialog që duhet të vazhdojë për të siguruar emrin e kreut të ri të shtetit. Ambasadorja franceze Moro ishte dje në qytetin e Beratit, ku po zhvillohet një tryezë pune evropiane mbi urbanizimin trashëgimor dhe peizazhin, ku Berati është shembulli më i mirë. E pyetur në lidhje me situatën politike në vend, e konkretisht për takimin mes Kryeministrit Berisha dhe kryetarin e Partisë Socialiste Edi Rama, ambasadorja Moro tha se zgjedhja e presidentit të Republikës duhet të ketë konsensusin e palëve. “E shoh si një shenjë inkurajuese. Shpresojmë që dialogu

mes forcave politike të vazhdojë, për të siguruar në këtë mënyrë emrin e ri të kreut të shtetit. Zgjedhja duhet të bëhet në përputhje me vullnetin e të gjitha forcave politike në vend”, - u shpreh ambasadorja. Ajo u ndal gjithashtu në ecurinë e reformave në vend, duke pohuar se ato duhet të vazhdojnë, në veçanti reforma e kodit zgjedhor me qëllim përfundimin e tij brenda afatit të përcaktuar në përputhje me rekomandimet e Bashkimit Europian. Këto ditë Bashkia e Beratit dhe Shoqata Kombëtare Franceze e Qyteteve, Vendeve të Artit e Historisë dhe të Qyteteve me Sektorë në Ruajtje dhe në Mbrojtje organizojnë një tryezë evropiane pune në qytetin e Beratit, aktivitet në të cilin merr pjesë edhe ambasadorja franceze. S. Gozhina

KRYEMINISTRI FTON RAMËN TË PARAQESË KANDIDATË

Presidenti, PD e hapur të mbështesë kandidatin e PS-së

NDËRKOMBËTARËT Konsensusi për presidentin

Ambasadori i SHBA-ve, Arvizu, takon Berishën dhe Ramën

Albana Lika

qindra juristët shqiptarë që u ka dhënë mësim dhe e njohin, po kështu në diplomaci, po kështu në gjykatë”, - deklaroi kryeministri. Duke sqaruar se për asnjë rast nuk ka paragjykuar kandidatët që mund të vinin nga PS-ja, Berisha e ftoi partinë më të madhe në opozitë të paraqesë kandidatin e saj. “Ne jemi të vendosur të vazhdojmë të përpiqemi për mirëkuptimin më të gjerë të mundshëm, sikundër dhe një vetëdije e thellë për çdo qytetar, për çdo politikan ekziston se kryetari

i shtetit duhet të ketë integritetin, dhuntinë dhe të gjitha vetitë dhe aftësitë për ta përfaqësuar me dinjitet sa më të madh vendin dhe kombin e tij. Të tillë Shqipëri ka, ndaj dhe duke i shprehur mbështetjen e plotë kandidatit të përzgjedhur, ftojmë opozitën të shqyrtojë kandidatin, sikundër e ftoj të paraqesë kandidatin e vet dhe të angazhohemi në një proces konsultimesh civile, të përgjegjshme në interes të procesit dhe të vendit”, - thekoi kreu i mazhorancës qeverisëse.

VLERËSIMI

(JO)PARAGJYKIME

K

ryeministri Berisha mbështeti sërish kandidatin e mazhorancës për president të ardhshëm të Republikës, Xhezair Zaganjorin, por la të hapur mbështetjen e një kandidati që do të vijë nga opozita. Gjatë mbledhjes së djeshme të grupit parlamentar të PD-së kreu i saj i njohu deputetët mbi takimin e zhvilluar në Kryesinë e Kuvendit me liderin e opozitës, kryetarin e PS-së Edi Rama. Ai e rivlerësoi takimin si një përpjekje të palëve për të rënë në ujdi. “Duhet të theksoj se takimi ishte një përpjekje dhe, nuk mund ta mohoj, për të gjetur një ujdi. Palët shprehën qartë qëndrimet e tyre, shprehen qartë pikëpamjet se si mendojnë se mund të arrihet ujdia”, - tha Berisha. Ai tha se ajo çka spikat në përzgjedhjen e mazhorancës është një vlerësim pozitiv, i qartë për kandidaturën e përzgjedhur, duke vlerësuar lart figurën e Zaganjorit. “Unë u përpoqa të argumentoja mbështetjen që ne i japim kësaj kandidature si një mbështetje të merituar, si një mbështetje jopartiake, sepse qoftë edhe një ditë të vetme nuk ka qenë në Partinë Demokratike. Është një personalitet me karrierë të gjatë, për gati 31 vjet është pedagog universiteti, janë me qindra e

“Mendoj se paraqitja është plotësisht transparente, por ndërkohë, siç jeni dëshmitarë, qoftë edhe një herë të vetme nuk kam deklaruar dhe nuk kam menduar se partia kryesore opozitare nuk duhet të propozojë, nuk duhet të paraqesë kandidatura dhe se kandidaturat e saj do të paragjykohen. Jo, preokupimi ynë është se duhet të jetë një proces thellësisht, plotësisht kushtetues.”

“Besoj se të gjithë jemi dakord që posti është posti i parë i shtetit. Çfarë dua të them me këtë? Nuk mundet që të shkojmë poshtë, ose të kërkojmë poshtë për të zgjedhur personin. Jo, më lart. Ndaj dhe në këtë kontekst ju garantoj se ne, dhe unë në mënyrë të përsëritur e theksova në takim, do të bëjmë vlerësimin e kandidaturës së paraqitur nga Partia Socialiste.”

Pas përfundimit të seancës parlamentare ambasadori i SHBAve, Aleksandër Arvizu, është takuar me dy kryetarët e partive kryesore politike në vend, Sali Berishën dhe Edi Ramën. Fillimisht ai u takua me kryetarin e PS-së Rama në selinë e këtij të fundit, nga ku doli me përshtypjet më të mira për të. Ai deklaroi se palët po përpiqen për të nxjerr një kandidat dhe vlerësoi përpjekjet e palëve për konsensus referuar takimit Berisha–Rama mbrëmjen e së dielës. “Mendoj që zoti Rama dhe PS-ja meritojnë vlerësim që nuk po insistojnë që kandidati për president të jetë apo t’i përkasë së majtës. Gjithashtu Partia Demokratike dhe veçanërisht kryeministri Berisha ka bërë të qartë se po bën përpjekje për të prezantuar si kandidat dikë me të cilin ndihet komod, por që nuk përfaqëson interesat e ngushta dhe vetëm të partisë. Për mua kjo tregon se të dyja palët po përpiqen të nxjerrin një kandidat. Besoj se duhet t’i inkurajojmë të dyja palët”, - deklaroi Arvizu. Pasi la selinë rozë, ai iu drejtua Kryeministrisë për t’u takuar me shefin e ekzekutivit shqiptar, njëkohësisht kryetar i PD-së, Berisha. Për këtë takim nuk u prononcua asnjëra nga palët, as Arvizu pas takimit, dhe as Kryeministria me ndonjë njoftim shtypi. Këto ditë, kur politika po zhvillon raundet e votimit për president (deri tani ka konsumuar dy), përfaqësuesit ndërkombëtarë kanë intensifikuar takimit e tyre me liderët politikë për zgjedhjen e kreut të shtetit me konsensus. Arvizu dhe ambasadori i BE-së, Etore Sekui, u takuan me liderin e PS-së pak orë para takimit të tij me Berishën.


POLITIKE •E

hënë 4 qershor 2012

»

03

MUNGESA E KONSENSUSIT, TË ENJTEN KUVENDI VOTON DATËN E RAUNDIT TË TRETË

Dështon raundi i dytë për presidentin e ri Palët nuk paraqesin asnjë kandidaturë për votim në Kuvend Mazhoranca dhe opozita, ashtu siç pritej, dështuan dje në mundësinë e dytë për zgjedhjen e presidentit të ri të Republikës. Kuvendi nisi seancën e parashikuar për raundin e dytë të votimit për kreun e shtetit, ndërsa në Kuvend, sikurse dhe në raundin e parë, nuk pati asnjë kandidat zyrtar për këtë post dhe si rrjedhojë raundi u quajt automatikisht i ezauruar. Rreth tri minuta ka zgjatur seanca e djeshme, ku nuk u mbajt asnjë fjalim nga krerët e grupeve parlamentare, duke i shtuar këtu dhe mungesat në radhët e deputetëve, përfshirë dhe kryeministrin Berisha. “Në raundin e dytë nuk ka një kandidat formal për të zhvilluar votimin. Bazuar në Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë, votimi quhet i kryer”, - iu drejtua deputetëve në sallë Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli. Dështimi i raundit të dytë u njoftua rreth 1 orë e 30 minuta para zhvillimit të seancës nga Komisioni i Ligjeve, i cili konfirmoi mungesën e kandidatëve nga të dyja palët. Deputetët e PS-së nuk ishin të pranishëm në mbledhjen e

RAMA BRAKTIS “TUITERIN” Kryesocialisti Edi Rama prej një jave nuk komunikon me publikun e tij virtual. Që nga data 29 maj Rama nuk ka shkruar asnjë rresht në faqen e tij zyrtare në rrjetin social “Tuiter”. Zhvillimet e vrullshme të ditëve të fundit që kanë të bëjnë me negociatat mes krerëve të partive parlamentare për arritjen e një emri konsensual për presidentin e ri, me sa duket, e kanë detyruar kreun e opozitës të heqë dorë nga përdorimi i teknologjisë për të komunikuar me publikun.

Komisionit, për shkak se paralel me të kreu i selisë rozë, Rama, mblodhi grupin e tij parlamentar. “Asnjë kandidaturë për president të Republikës nuk është depozituar në Kuvend. Seanca plenare vijon me përmbylljen e procedurave të votimit të dytë për president të Republikës”, - deklaroi relatori Viktor Gumi. Ndërkohë e thirrur nga kryeparlamentarja Topalli, ashtu si dhe në raundin e parë,

Konferenca e Kryetarëve vendosi që të enjten në seancën parlamentare të radhës të caktohet data kur do të zhvillohet raundi i tretë i votimit të presidentit në Kuvend. Kjo pasi palët nuk gjetën mirëkuptimin mes tyre për datën e konsumimit të raundit të tretë, që është dhe i fundit për sa i përket zgjedhjes me konsensus të zëvendësuesit të Bamir Topit në krye të shtetit shqiptar. “Mazhoranca në Kon-

ferencën e Kryetarëve të grupeve parlamentare ka kërkuar që votimi i radhës të zhvillohet të premten më 8 qershor, ndërsa opozita kërkon me tepër kohë, duke e shtyrë afatin deri të dielën më datë 10. Për këtë do të jetë sërish seanca plenare e së enjtes ajo që me votë do të përcaktojë ditën se kur do të zhvillohet raundi i tretë”, - thuhet në njoftimin e djeshëm të zyrës së shtypit të Kuvendit.

KREU I LSI-së: KANDIDATI ZAGANJORI ËSHTË FIGURË SERIOZE PËR PRESIDENT

Meta: Konsensusi i mundshëm në raundin e tretë “Opozita të bëjë propozimet e saj, pasi mazhoranca nuk është refraktare” Herion Mesi

VANGJEL DULE

M

enjëherë pas përfundimit të seancës së djeshme, ku Kuvendi firmosi dështimin e raundit të dytë për zgjedhjen me konsensus të kreut të ri të shtetit, kryetari i LSI-së, Ilir Meta, në një prononcim për mediet deklaroi se ka shanse akoma për zgjedhjen e presidentit konsensual në raundin e tretë të votimit. Duke përshëndetur takimin e mbrëmjes të së dielës mes Kryeministrit Berisha dhe kreut të PS-së Edi Rama, Meta u shpreh se “do të doja të vlerësoja takimin e mbrëmshëm midis zotit Berisha dhe zotit Rama dhe vullnetin e shprehur përsëri nga të dyja palët për të gjetur një zgjidhje konsensuale. Në këtë drejtim, mendoj se ekzistojnë të gjitha mundësitë që kjo zgjidhje të vijë në raundin e tretë, pasi dhe përqendrimi i të gjithë faktorë mendoj se do të jetë më i lartë në ditët që vijnë. Kjo kërkon dyfishimin e përpjekjeve nga të gjithë për të ecur drejt kësaj zgjidhjeje.” Më tej vlerësoi me nota shumë pozitive kandidatin e propozuar nga mazhoranca për president të Republikës. “Lidhur me qëndrimin e mazhorancës theksoj faktin se ajo ka bërë një kapërcim të madh, që duhet vlerësuar, pasi ka dalë nga kandidaturat politike dhe

Kreu i PBDNJ-së në një prononcim për mediet pak minuta para fillimit të seancës së djeshme plenare e cilësoi dështim të klasës politike mosarritjen e një konsensusi për zgjedhjen e kreut të shtetit. “Është një dëshmi e gjallë e mungesës së seriozitetit dhe dështim i klasës politike për t’iu përgjigjur sfidave në BE. Sot në prag të çeljes së votimit të dytë ende nuk është arritur një konsensus dhe të gjendet një kandidat që të qëndrojë mbi palët dhe të garantojë atë normalitet”, - u shpreh Dule.

BLENDI KLOSI Sekretari për çështjet organizative në PS tha dje pas seancës plenare se, pavarësisht që ky raund për votimin e presidentit u dogj, ekziston vullneti mes palëve për një president konsensual. “Një shans i humbur, jo aq i trishtë sa hera e parë, pasi në prag të kësaj seance të humbur patëm takimin e kryetarëve të partive më të mëdha, pati një procesverbal, që do çojë në zgjedhjen e presidentit sipas një procesi të rregullt. Do të dalë një president që dëshmon se kjo nuk është një betejë mes dy partive”, - tha Klosi.

ka përzgjedhur pas diskutimit të emrave të tjerë një figurë tepër bindëse si ajo e Xhezair Zaganjorit, me bindjen se përfaqëson standarde të larta për postin, por dhe me bindjen se është një figurë që nuk ka arsye të rëndësishme për t’u kontestuar”, - deklaroi Meta nga selia e LSI-së në konferencën e djeshme për shtyp. Duke iu referuar zhvillimeve politike

për zgjedhjen e një emri me konsensusin e të dy kampeve, Meta nënvizoi se procesi është i dyanshëm dhe nuk ka qenë perfekt deri tani. Ai i bëri thirrje opozitës të jetë aktive në këtë proces duke propozuar kandidatura alternative. “Ky është një proces i dyanshëm dhe nuk ka qenë perfekt. Në këtë drejtim duhet që opozita të jetë interaktive, që edhe ajo të bëjë propoz-

imet e saj, pasi mazhoranca nuk është refraktare”, - u shpreh dje Ilir Meta. Kreu i LSI-së shprehu bindjen se mazhoranca nuk ka asnjë arsye të heqë dorë nga kandidatura e juristit Zaganjori. Meta nënvizoi se propozimi i mazhorancës për emrin e Xhezair Zaganjorit ka qenë i mirëmenduar dhe nuk ka asnjë arsye për të mos e kandiduar këtë personalitet. “Në çdo rast

jam i bindur se kandidatura e Zaganjorit synon një konsensus më të gjerë se ai i mazhorancës aktuale, pra është një figurë tepër dinjitoze. Është e rëndësishme që opozita të jetë aktive dhe të japë propozimet e saj. Asnjëra palë nuk kërkon një kandidat të vetin, pasi do të kishte propozuar një të vetin. Është propozuar një kandidat që shumë vjet më parë është

votuar nga opozita. I vetmi ngërç është psikologjik, që ka ardhur vetëm për arsye të pamjaftueshmërisë së kohës. Megjithatë, mazhoranca mbetet e hapur që opozita të kontribuojë jo vetëm me refuzime apo me kritika, apo me vërejtje, apo me ide, por edhe me propozime konkrete në këtë proces, që dëshirojmë të jetë konsesual”, - nënvizoi dje Ilir Meta.


04

« SOCIALE

E hënë 4 qershor 2012 •

RËNDËSIA TE FUNKSIONI, NJEHSIMI DIFERENCIAL E INTEGRAL, STATISTIKA, NUMRAT E ALGJEBRA

Matura, 9 lloje testesh për matematikën Njohuritë që duhet të përvetësojnë maturantët sipas temave që do të bien në provim Pranvera Kola

P

rofili i shkollës se mesme që maturanti ka kryer do të jetë përcaktuesi vendimtar në përmbajtjen e pyetjeve që do të ketë provimi i dytë i detyruar i maturës për lëndën e matematikës, që do zhvillohet më 16 qershor. Në fund të javës ekspertët do të ngujohen në Agjencinë Kombëtare të Provimeve për të detajuar përmbajtjen finale të pyetjeve që do të kenë testet e matematikës. Sikundër ndodhi me provimin e parë, edhe për matematikën do të jenë 9 teste të ndryshme, që diferencohen ndërmjet tyre sipas llojit të shkollë së mesme të kryer, ku përfshihen shkollat e mesme artistike e re, gjimnazi 2012, maturat artistike, koreografike, sportive me kohë të shkurtuar, gjimnazi me drejtim natyror, shoqëror, gjuhët e huaja, pedagogjikja, seksioni dygjuhësh si dhe teknike profesionale. Kështu, nxënësit që kanë mbaruar shkollat e mesme profesionale, qoftë të natyrave artistike apo sportive, nuk do të kenë të njëjtën shkallë vështirësie të pyetjeve si ata që kanë mbaruar shkollën e mesme të profilizuar me drejtim natyror apo shoqëror etj. Ekspertët e maturës kanë udhëzuar maturantët që të tregohen të kujdesshëm në përgatitjet finale që duhet të bëjnë për këtë provim, në mënyrë që të mos rrezikojnë humbjen e pikëve gjatë plotësimit të testit. Në programet orientuese të matematikës, që u janë shpërndarë prej kohësh maturantëve, është përcaktuar rëndësia që do të ketë secila nga 7 linjat bazë të temave që maturantët duhet të përvetojnë për këtë testim. Bashkëngjitur shkrimit do të gjeni të detajuar rëndësinë që secila nga këto tema do të ketë në tezën finale për maturantët e 2012-s, ata që kanë mbaruar shkollën e mesme atë trevjeçare artistike, si dhe shkollën e mesme të drejtimit gjuhësor. Funksioni, gjeometria, njehsimi diferencial e integral si dhe statistika e probabiliteti do të zënë dhe pjesën më të madhe të pyetjeve që do të ketë testi i matematikës. Kërkesat e provimeve do të jenë dy llojesh: me zgjedhje të shumëfishtë e me shtjellim të argumentuar. Zgjidhja e problemave do të zërë një pjesë të rëndësishme të pyetjeve që duhet të plotësojë nxënësi. Testi do të përmbajë pyetje për të tria nivelet e vështirësisë në raportet 2:2:1 (duke filluar prej nivelit minimal). Testi ka 25 pyetje. Trembëdhjetë pyetjet e para janë me zgjedhje, ku do të rrethoni vetëm shkronjën përbri përgjigjes së saktë, të tjerat janë me zhvillim.

Protestojnë maturantët, Bodleri të mos korrigjohet

MASH rishikon skemën e korrigjimit për letërsinë Dy ditë pas dhënies së provimit të letërsisë dhe gjuhës shqipe maturantët kanë akuzuar Ministrinë e Arsimit se përmbajtja e testit përfshinte edhe tema që nuk i kishin pasur në programin lëndor që kanë zhvilluar gjatë viteve të studimit, siç ishte poezia e Sharl Bodlerit. Maturantët kanë protestuar para Ministrisë gjatë ditës së djeshme, ku kanë shprehur pretendimin e tyre se niveli i pyetjeve nuk ishte ai që ishte deklaruar dhe se vepra e Bodlerit të mos përfshihet në procesin e korrigjimit. Sipas tyre, niveli ishte jo vetëm mbi mesataren, por pati dhe pyetje nga autorë veprat e të cilëve nuk kanë qenë në kurrikulën e tre vjetve të gjimnazit. Ata kërkojnë që pyetja për një nga veprat e Bodlerit të mos llogaritet në vlerësim. Pas takimit të zhvilluar me ekspertë të Ministrisë së Arsimit maturantët kanë marrë premtimin se do të gjendet një mënyrë për të zgjidhur këtë problematikë. Sipas drejtorit të Arsimit Parauniversitar, Fatmir Vejsiu, vlerësimi për pyetjen që ata e konsiderojnë si të pavend do ta korrigjojnë në mënyrë logjike. Në njoftimin zyrtar të bërë publik gjatë orëve të pasdites Ministria e Arsimit ka zbardhur variantin se si do të korrigjohet testi i letërsisë për këtë autor. “Testi shoqërohet me skemën orientuese të vlerësimit. Megjithatë, kjo skemë nuk është fikse. Në qoftë se përgjigjja vlerësohet se përkon me logjikën e kërkesës së pyetjes, ajo vlerësohet pozitivisht. Kjo shprehet qartazi edhe pas çdo modeli përgjigjeje të pyetjeve të hapura në skemën e vlerësimit: “Nxënësi do të marrë pikë edhe kur në përgjigjen e dhënë jep një shpjegim që nuk e përmban modeli i përgjigjes, por që komisioni i vlerësimit e gjykon të saktë”, - konfirmohet nga MASH. Korrigjimi i testeve do të bëhet në gjashtë qendrat e përcaktuara dhe pritet të nisë gjatë ditës së sotme, pasi të ketë përfunduar dhe trajnimi i mësuesve të përzgjedhur për korrigjimin. MASH, si do të korrigjohet testi i letërsisë për poezinë e Bodlerit

Përmbajtja e testit përfundimtar, temat që do kenë përqindjen më të lartë të pyetjeve Temat për gjimnazistët e 2012 • Numri që përfshin veprimet me numra, bashkësitë numerike si dhe matematikën e financat e jetës së përditshme 7%. • Matja, që përfshin matje jo të drejtpërdrejta si dhe matje me formula 10%. • Algjebra, me nënlinjat gjeometria në plan, gjeometria në hapësirë, vijat e gradës së dytë, shprehjet shkronjore, zgjidhja e ekuacioneve, inekuacioneve, sistemeve 10% • Funksioni që përfshin kuptimin dhe paraqitjen e funksionit si dhe funksioni e limiti 15%. • Gjeometria 25 % • Njehsimi diferencial e integral me nëntemat derivati e njehsimi integral 20%. • Statistikë, probabilitet dhe kombinatorikë 13 % Temat për gjimnazin me drejtim gjuhësor • Numri që përfshin veprimet me numra, bashkësitë numerike si dhe matematikën e financat e jetës së përditshme 7%. • Matja, që përfshin matje jo të drejtpërdrejta si dhe matje me formula 10%. • Algjebra, me nënlinjat gjeometria në plan, gjeometria në hapësirë, vijat e gradës së dytë, shprehjet shkronjore, zgjidhja e ekuacioneve, inekuacioneve, sistemeve 10 %. • Funksioni që përfshin kuptimin dhe paraqitjen e funksionit, si dhe funksioni e limiti 15% • Gjeometria 25% • Njehsimi diferencial e integral me nëntemat derivati e njehsimi integral 20%.

• Statistikë, probabilitet dhe kombinatorikë 13 %. Temat për shkollat artistike 3-vjeçare • Numri që përfshin veprimet me numra, bashkësitë numerike si dhe matematikën e financat e jetës së përditshme 8%. • Matja, që përfshin matje jo të drejtpërdrejta si dhe matje me formula 12%. • Algjebra, me nënlinjat gjeometria në plan, gjeometria në hapësirë, vijat e gradës së dytë, shprehjet shkronjore, zgjidhja e ekuacioneve, inekuacioneve, sistemeve 12%. • Funksioni që përfshin kuptimin dhe paraqitjen e funksionit si dhe limiti 15%. • Gjeometria 25 • Njehsimi diferencial e integral me nëntemat derivati e njehsimi integral 15%. • Statistikë, probabilitet dhe kombinatorikë 13%. Përmbajtja e testit të matematikës • Testi ka 25 pyetje. Trembëdhjetë pyetjet e para janë me zgjedhje, ku do të rrethoni vetëm shkronjën përbri përgjigjes së saktë. • Pyetjet e tjera kanë kërkesa që janë me zgjidhje dhe arsyetim. Pranë secilës pyetje ka hapësirë për të kryer veprimet e nevojshme. • Koha për zhvillimin e testit është 2 orë e 30 minuta. • Njohuritë që duhet të përvetësojnë maturantët, sipas temave që do të bien në provim • Pikët për secilën kërkesë janë dhënë përbri saj.

Testi shoqërohet me skemën orientuese të vlerësimit. Megjithatë, kjo skemë nuk është fikse. Në qoftë se përgjigjja vlerësohet se përkon me logjikën e kërkesës së pyetjes, ajo vlerësohet pozitivisht. Kjo shprehet qartazi edhe pas çdo modeli përgjigjeje të pyetjeve të hapura në skemën e vlerësimit: “Nxënësi do të marrë pikë edhe kur në përgjigjen e dhënë jep një shpjegim që nuk e përmban modeli i përgjigjes, por që komisioni i vlerësimit e gjykon të saktë.” Për shembull

1.Për pyetjen 15, Varianti A: “Çfarë simbolizon albatrosi në këtë poezi? Në cilin varg shfaqet thelbi i këtij simboli?” Në skemën e vlerësimit është dhënë modeli i mëposhtëm: Albatrosi si simbol: Albatrosi simbolizon natyrën e dyfishtë te çdo qenie njerëzore, që është: çdo njeri mbart në vetvete si cilësitë pozitive ashtu edhe ato negative (si mbartës i mëkatit fillestar). VARGU: Të shëmtuar, po dikur aq të bukur në k’të bot’! Do të merret në konsideratë edhe nëse nxënësi shkruan: A. Albatrosi simbolizon natyrën e dyfishtë te çdo qenie njerëzore, që është: çdo njeri mbart në vetvete si cilësitë pozitive ashtu edhe ato negative. VARGU: Të shëmtuar, po dikur aq të bukur në k’të bot’! B. Albatrosi është simbol i poetit, me kuptimin dhe moskuptimin që i bëhet në shoqëri. VARGU: Po i mërguar në tokë, me thumbimin i rënë ndesh 2. Për pyetjen 16 /a, varianti A: “Cilat janë dy motivet qendrore të kësaj poezie”? Në skemën e vlerësimit është dhënë modeli i mëposhtëm: shëmtia dhe bukuria e jetës; mizoria. Do të merret në konsideratë edhe nëse nxënësi shkruan: moskuptimi dhuna mizoria përbuzja etj.


EKONOMI •E

hënë 4 qershor 2012

»

05

PAS SHUMË VONESASH AUTORITETI VENDOS HAPJEN E HETIMIT

Fillon hetimi i thelluar për kompanitë e tregut të sigurimit Ervin Koçi

A

Deficiti buxhetor katër herë mbi planin e parashikuar Deficiti buxhetor për katër muajt e parë të vitit ka rezultuar katër herë më i lartë se plani. Të dhënat e Ministrisë së Financave dëshmojnë qartë arsyet pse qeveria është dorëzuar përballë realitetit të një ekonomie të prekur nga kriza dhe ka vendosur të rishikojë buxhetin. Në katër muaj është akumuluar një deficit në vlerën e 11.5 miliardë lekëve, ndërkohë që parashikimi në buxhet ishte për vetëm 2.3 miliardë lekë deficit. Humbja e kontrollit mbi planin e deficitit ka ardhur sidomos si rrjedhojë e mosrealizimit të të ardhurave, por edhe për shkak të tejkalimit të shpenzimeve. Të ardhurat në buxhet për katër muajt e parë të vitit ishin 106.2 miliardë lekë, çka do të thotë se në krahasim

me planin mungojnë mbi 6 miliardë lekë ose 5.4%. Të gjitha taksat dhe tatimet kryesore rezultojnë me mosrealizim, ku përjashtim bën vetëm zëri i taksave kombëtare dhe gjobave. Zëri me mosrealizimin më të rëndë është tatimi mbi fitimin, prej të cilit qeveria ka mbledhur 25% më pak se parashikimet. Kriza ka prekur rëndë fitimet e bizneseve dhe bashkë me to edhe të ardhurat në buxhet. Ashtu siç ishte paralajmëruar, llogaritë e qeverisë për rritjen e të ardhurave buxhetore kanë rezultuar jo realiste, edhe për shkak të projeksioneve tepër optimiste për ritmeve rritjes ekonomike. Ndonëse nuk ka të dhëna zyrtare, janë të shumtë treguesit që shfaqin rritje minimale.

Përcaktimi i një rrezikshmërie gjatë punës

Masa ndëshkimore

Marrëveshja e bashkëpunimit

Koha e hetimit

utoriteti i Konkurrencës hap hetimin e thelluar ndaj tetë kompanive të sigurimit që operojnë në vend. Pas përfundimit të hetimit paraprakë, që është edhe faza e parë e hetimit, Autoriteti ka marrë vendimin që çështjen e fiksimit të çmimeve nga të gjitha kompanitë e sigurimit në vend ta kaloj në hetim të thelluar, në mënyrë që të zbardhen të gjitha shkeljet që konstatuar. Edhe pse vendimi për nisjen e hetimin të tergut të sigurimit është dhënë disa muaj më parë (10.2.2012) vendimi për të hetuar në mënyrë të detajuar subjektet që ofrojnë sigurimit motorik të detyruar është marrë dje. Vonesa e procedurave të hetimit të këtij tregu ku janë konstatuar shkeljet mund të shkaktojnë dëme në shuma të mëdha parash tek konsumatorët, të cilët e kanë të detyruar me ligj sigurimin e mjetit të tyre motorik. Burimet nga Autoriteti i Konkurrencës pohojnë se shkeljet e konstatuara kanë të bëjnë më fiksimin e çmimeve nga ana e kompanive. Hetimi ndaj këtyre subjekteve bëhet në rastet kur shoqëritë e sigurimit i përcaktojnë vetë tarifat e primit të sigurimit sipas kushteve të tregut. Gjithashtu kompanitë e sigurimit kishin bërë ndërmjet tyre një marrëveshje bashkëpunimi më datë dy prill, por sipas Autoritetit të Konkurrencës nuk përbënte shkelje në Kodin e Konkurrueshmërisë së ndershme. Nëpërmjet një komunikate për mediat, institucioni sqaronte se baza e marrëveshjes ishte e ligjshme dhe bënte përjashtim nga hetimi i kompanive. Nga monitorimet e kryera rezulton se të gjitha kompanitë e sigurimit aplikojnë çmime të njëjta për të gjitha primet e sigurimit të detyrueshëm motorik duke lënë mundësinë e shkeljeve të konkurrencës së lirë të tregut. Çmimet e mjeteve motorike janë trefishuar që nga data një shkurt 2012. Për një veturë çmimi ndryshoi nga 4900 lekë në 14600 lekë në të gjithë subjektet që ofrojnë këtë shërbim. Fiksimi i këtyre çmimeve nga subjektet që janë nën hetim u pasua nga një deklaratë tjetër nga përfaqësuesit e kompanive që kërkonin që të rriteshin sërisht çmimet për primet e sigurimit motorik të detyruar më argumentin se dëmet ishin më të mëdha se sa shuma që ata përvetësonin nga individët për sigurimin e mjetit. Nga raportimet e bëra nga Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare që është edhe institucioni përkatës i monitorimit të tregut të sigurimeve, vihet re se të ardhurat nga primet e sigurimit motorik të detyruar kanë ardhur gjithnjë e në rritje

Detyrohet rishikimi i buxhetit

Autoriteti i Konkurrencës i ndëshkon subjektet që shkaktojnë shkelje në konkurrencën e ndershme me gjobë. Masa ndëshkimore merret në bazë të xhiros vjetorë që subjektet e akuzuara kanë bërë. Vendimi për sasinë e përqindjes që do të gjobitet merren nga bordi i Komisionit të Konkurrencës. Pas shqyrtimit që ata i bëjnë dokumentacionit vendosin edhe ndëshkimin.

Vendimi për hapjen e hetimit paraprak, që është edhe faza e parë e hetimit, është marrë më datë 10.2.2012. Autoriteti vendosi për fillimin e hetimit në tregun e sigurimit motorik detyruar për shkakt të fiksimit të çmimeve nga të gjitha kompanitë e sigurimit (tetë) që operojnë në vend. Vendimi për hapjen e hetimit në fillim u shty për plotësim dokumentesh.

Kompanitë e që ofrojnë sigurimin motorik të detyruar në treg kanë aplikuar ndërmjet tyre një marrëveshje bashkëpunimi. Kjo marrëveshje është një marrëveshje standardizimi dhe ka si objekt vendosjen e një marrëdhënie bashkëpunimi mes shoqërive të sigurimit në tregun e sigurimeve kufitare të mjeteve motorike lidhur me shkëmbimin e informacionit për eleminimin e shitjes se policave të sigurimit false, llogaritjen e dëmit, studimet e tregut dhe mbulimin e përbashkët të risqeve që rrjedhin nga mbajtësit e policës kufitare të sigurimit.

Çmimet e vendosura Rritja e çmimeve ka filluar në datë një shkurt 2012. Kompanitë e sigurimit kanë fiksuar çmime unike në treg duke e trefishuar atë në krahasim me çmimet pararendëse. Sigurimi motorik i një autoveture nga 4900 lekë që ishte para fiksimit të çmimeve, arriti në vlerën e 14600 lekë. Disa ditë pas fiksimi të çmime, Autoriteti i Konkurrencës, nisi hetimin për zbardhjen e shkelje. Një muaj më pas autoriteti pohoi se hetimi paraprak kishte përfunduar, por një ditë më vonë ata e çuan çështjen për rishqyrtim dokumentesh duke e shtyrë sërish çështjen.

që nga koha kur janë caktuar shumat e njëjta të pagesës përkundrejt shërbimit. Duke rezultuar kështu i vetmi treg sigurimesh në vend me rritje në të ardhura. Rritja e të ardhurave nga kompanitë mund të jetë diçka negative nëse Autoriteti i Konkurrencës fakton shkeljet e konstatuara, pasi institu-

cioni ka si masë ndëshkimore gjobën, dhe gjoba vendoset në bazë të të ardhurave që kompatië kanë. Rasti më i fundit është ai i gjobitjes së Porto Romanos sh.a, i cili u ndëshkua me 2.35 të xhiros vjetore që kishte bërë për shkak të shkeljeve që kishte bërë në konkurrencën e ndershme.

Aksidentet gjatë punës ISHP studim mbi riskun Inspektorati Shtetëror i Punës do të hartojë një studim mbi vlerësimin e riskut për çdo sektor punësimi dhe pozicion në punë. Ky vendim për haritmin e studimit u mor për arsye se në vend ka pasur shumë aksidente dhe me disa raste me pasoja fatale ku punëtorët kanë humbur jetë. Viti 2009 ka shënuar numrin më të lartë të aksidenteve në punë, ku prej 91 aksidentesh të ndodhura, 29 persona humbën jetën. Kryeinspektorja, Vikrita Çuto, shpjegon se vlerësimi i riskut është i detyrueshëm, për të pasur kontrolle efikase dhe shmangien e aksidenteve. Përveç kontrolleve të vetë inspektorëve ka dhe qytetarë që denoncojnë nëpërmjet internetit, apo numrit të gjelbër

mbi shkeljet e legjislacionit të punës. Deri tani ka pasur 25 ankesa të tilla. Tryeza e rrumbullakët “Vlerësimi i riskut dhe zbatimi në praktikë” mblodhi specialistët shqiptarë, italianë dhe nga vendet e tjera të Evropës për të pasur një studim të plotë mbi rreziqet e punëtorëve në punë. Sektori më i rrezikshëm i punës në Shqipëri shfaqet ai i nxjerrjes së materialeve nga minierat. Profesioni i minatorit është shumë i rrezikshëm edhe për shkak të kushteve të amortizuara nga të minierave në vend. Hartimi i studimit do t’i detyrojë kompanitë të të gjitha fushave të punësimit të zbatojnë rregulloren e re të punës, për të shmangur aksidentet.

Shtohen interesat për investim në Shqipëri

Forumi i tretë i investitorëve afron edhe biznesmenët arab Mbi një mijë biznesmenë nga 30 vendet anëtare të Bankës Islamike për Zhvillim pritet që të shfaqin interesin e tyre për të investuar në Shqipëri. Forumi i tretë i investimeve që do të mbahet në datë 6-7 qershor në Tiranë ka tërhequr edhe biznesmenët e huaj. Forumi do të organizohet nga Agjencia për Zhvillim e Investime (AIDA) dhe nga Banka Islamike për Zhvillim. Drejtoresha e AIDAs, Eneida Guria, u shpreh se, kjo është një mundësi e mirë për lidhjen e kontratave mes kompanive të huaja dhe atyre shqiptare. Kreu i Bashkimit të Dhomave të Industrisë dhe Tregtisë, Ilir Zhilla, u bëri apel kompanive shqiptare të aplikojnë për të

përfituar kredi apo subvencione nga Banka Islamike për Zhvillim. Në forum do të jenë mbi 300 të ftuar, biznesmenë të huaj dhe shqiptarë, ku do të jetë i pranishëm edhe Kryeministri Sali Berisha. Që prej disa kohësh Shqipëria po shihet me mjaft interes nga investitorët e huaj. Pas atyre Italinë që e shprehën hapur interesin e tyre për të investuar në Shqipëri, tani janë edhe investitorët nga vendet arabe që janë të gatshëm të hedhin parat e tyre për hapjen e bizneseve në vend. Sektorët më të rëndësishëm për investitorët e huaj janë turizmi dhe ndërtimi, të cilët shfaqin një kapacitet të madh zhvillimi dhe mundësi përfitimi.


06

« aktualitet

E martë 5 qershor 2012 •

Ajo 44 vjeçe, ai 69, i sëmurë mendor “I dua lekët se kam borxhe”

Mashtrimet, shqiptarja i përlan 200 mijë euro pensionistit italian ITALI - Me arsyet se “kam një vajzë shumë sëmurë” apo “kam shumë borxhe”, një 44-vjeçare shqiptare i “gllabëroi” jo pak, por 200 mijë euro një pensionisti italian, 69 vjeç, i cili vuante nga një sëmundje mendore. Ky është rast i përsëritur kur italianët bien në grackën e femrave shqiptare. Policia Tatimore në Cuneo të Italisë denoncoi një 44-vjeçare, qytetare e Shqipërisë, për veprën penale të abuzimit me person të paaftë, të kryera kundër një 69-vjeçari që banon në Mondovi. Italiani, i pamartuar, i pasur dhe në posedim të një pension të mirë, ndoshta për të pakësuar peshën e vetmisë, apo për dhembshurinë ndaj gruas filloi t’i japë paratë në këmbim për miqësi dhe shoqëri. Më vonë miqësia kishte krijuar një marrëdhënie romantike, por pas bashkëjetesës së përditshme dhe shqiptarja me iniciale R.L kishte vazhduar të merrte paratë, duke pretenduar se i donte për vajzën e sëmurë rëndë në Shqipëri. Me kalimin e kohës kërkesat ishin bërë gjithnjë e më të shpeshta nga gruaja, e cila paraqiste motivime të ndryshme si ndihmë për të afërmit apo shumë borxhe për qeverinë shqiptare. Një tjetër arsye pse i duheshin eurot 44-vjeçarja kishte paraqitur shtatzaninë me pensionistin italian, ku dy binjakët lindën, por njëri prej tyre vdiq para kohe. Shqiptarja vazhdoi të jetojë në vendin e saj, duke ruajtur kontaktet telefonike me pensionistin. Sipas lejtnant kolonel Sergio Napoli-

Shqiptarët në skandalin e basteve

Momenti kur shqiptari merr 50 mijë euro nga Kaladze

tano, përmes hetimeve bankare ka rezultuar se ndër vite italiani i ka dhënë mbi 200.000 euro shqiptares. Në fakt 44-vjeçarja, e martuar me një italian tjetër edhe pse në gjendje të ndarë de fakto, me rekomandim e një të afërmi të pensionistit italian është denoncuar në gjykatën e Mondovit nga Prokuroria. “Peshqit” ndër vite Në vitin 2008 shqiptarja Dorina Cufe, 23 vjeçe, u arrestua nga karabinierët, e akuzuar për vjedhje me anë të mashtrimit. Ajo ka mashtruar një mesoburrë nga Torinoja, duke i rrëmbyer atij jo pak, por 100 mijë euro. Burri, i cili kishte dalë në pension, një ish-sipërmarrës, me të kuptuar

se premtimet e Dorinës bukuroshe nuk ishin tjetër veçse një mashtrim, e denoncoi atë. Në shkurt të këtij viti u zbulua një rast kur për katër vjet me radhë një 50-vjeçare shqiptare u shtir sikur e dashuronte një italian të sëmurë mendor, duke arritur t’i zhvasë 255.900 euro nga llogaria e tij bankare. Historia është zhvilluar në Torino dhe nisi në vitin 2008, kur shqiptarja Mimoza Gaba, 50 vjeçe, i premtoi dashuri dhe përkujdesje një të moshuari italian që vuante nga një sëmundje mendore, por për katër vite ia zbrazi komplet llogarinë bankare, duke i marrë mbi 250 mijë euro. Me disa nga eurot ajo mundi t’i bënte vetes shumë shërbime, ndër të

cilat hyjnë edhe ato të ndonjë operacioni plastik. Në mars të këtij viti një shqiptar 39 vjeç arriti t’ia pushtonte zemrën një shtetaseje italiane 59 vjeçe me gjendje jo të stabilizuar mendore, për t’i marrë pasurinë prej 1 milion e gjysmë eurosh, nga të cilat nuk i “përlau” dot as 300 mijë euro, për shkak të ndërhyrjes së policisë. Për këtë shkak, policia e Milanos shoqëroi në polici shqiptarin me iniciale A.D për përfitime ndaj personave me aftësi të kufizuar. “Unë dua të martohem me ty” ishte fjalia që e kishte “goditur” ishmësuesen italiane, por ambicia e shqiptarit ishte trashëgimia gati një milion e gjysmë euro. Përgatiti: Mariglen Mulla

ITALI - Ashtu siç ka ndodhur edhe në rastet e tjera të hetimeve italiane për trukimet e ndjeshjeve edhe kësaj radhe shqiptarët janë bërë protagonistë të këtyre zhvillimeve. Baste, fiksim të ndeshjeve, por jo vetëm kaq. Trafikimi i drogës, mashtrimi dhe prostitucion. Çdo gjë sillet rreth Genoas dhe stadiumit “Marassi”. Një lojë, SampdoriaGenoa derbi i 8 majit 2011 është në qendër të dyshimeve të prokurorit të Kremonës, di Martino. Personi kyç i hetimeve thirret si Sergio, por emri i tij është Safet Altic, i lindur në Bosnjë në vitin 1974. Ai ka mbajtur në kontakte konstante me disa lojtarë të Genoas. Por në skenë kanë dalë dy vëllezërit shqiptarë me mbiemrin Bajraktari. Në operacionin “Stock House” Altic rezulton të jetë bashkëbiseduesi kryesor i Beppe Sculli dhe shpesh ka pasur kontakte me Kaladzen, futbollostin e Xhenovas, por me të kaluar te Milani. Katër pas derbit, në të cilën lojtarët kishin përfunduar në pamjet e ultrasve Genovas, më 12 maj policia regjistroi ardhjen në punë në një bar të Altic, në shoqëri të shqiptarit Bajraktari. Këtu ata takohen me Omar Milanetto, atëherë kapiten i Genoas dhe që tani është në burg në Kremona. Mbrëmjen e 12 majit, pas takimit në Genoa, Altic dhe shqiptari kanë takuar Kaladzen. “Në vazhdën e thirrjeve telefonike të regjistruara deri më 12 maj, tregohet se Altic e shqiptarët përmes Scullit do të merrnin shumën prej 50.000 eurosh nga Kalaze që do të përdoreshin për veprimtari të paligjshme”,-thonë hetuesit.

Largimi nga puna Historia e bukuroshes, intrigat në lokalin e natës, drama në Shqipëri e ndjekja me makinë

Identifikohet polici i komunës, plagosi shefin Policia ka identifikuar dhe ndaluar autorin e plagosjes së kryetarit të komunës së Baldushkut. Altin Shabani është autori i dyshuar për ngjarjen e mbrëmjes së të dielës, ndërsa motiv sipas policisë ka qenë largimi nga detyra e policit të komunës, nga kryetari Elmi Allmuça. Ky i fundit është qëlluar në rrugën që lidh Tiranën lindore me Baldushkun, 1.5 kilometra nga vendi i njohur si Ura e Farkës. Shabani i ka prerë rrugën Allmuçës që vinte me automjetin e vet duke i kërkuar shpjegime për shkarkimin nga detyra, ndërsa kryekomunari i ka kërkuar të shkonte dhe ta takonte në komunë, pasi nuk ishte vendi i përshtatshëm për këto shpjegime. Kjo duket se e ka nevrikosur akoma më shumë Shabanin, i cili e ka qëlluar me pistoletë nga pas teksa Allmuça largohej me automjetin e tij.

E kaluara në Shqipëri dhe klienti i natës, dy pistat për vrasjen e Markut ITALI - Vrasësi i Mariana Markut, bukuroshes shqiptare 30 vjeçe, e punësuar në një lokal nate dhe e gjetur e vdekur në një livadh në anë të rrugës pranë shtëpisë së saj në Cese, para një muaji, nuk ka ende një fytyrë apo një emër. Ekspertët kanë vazhduar hetimet e tyre, ku lloji i veprës penale është klasifikuar si vrasje dhe kanë dalë indiciet e para për të dyshuarit. Dy pistat që janë ndjekur janë: një hakmarrje në zonat shqiptare, që do të përfshinte disa bashkëkombës të viktimës dhe pista lidhur me një klient në klubin e natës në Civitella Roveto, ku ajo ka punuar si artiste. Policia ka vënë në shënjestër një grup shqiptarësh dhe kjo pistë doli që në momentet e para kur trupi i saj u gjet pa jetë. Policia ka hetuar një autostradë, gri të errët “Audi”, pas një ndjekjeje dhe shkëmbimi zjarri, ku në bord ishin tre shqiptarë, të cilët u larguan pas përleshjes. Kjo makinë tashmë e sekuestruar nga policia, ishte vjedhur në mars dhe kishte qenë përdorur për një person të rrëmbyer. Nga ana tjetër vëmendja e policisë është përqëndruar edhe te një klient i natës. Policia po heton thirrjet e dy telefonave të gjetur në makinën tip “Audi”. Nëse do të kishte lidhje me telefonin e viktimës

apo të afërmit e 30-vjeçares së vraërë, atëherë çështja do të kishte një përparim të vërtetë. Pista shqiptare Në lidhje me të kaluarën në Shqipëri të Marianës, ajo ishte martuar me një të dënuar, i cili po vuan një dënim të rëndë në vendin e tij. Ajo duket se ka ikur nga Shqipëria për të rindërtuar jetën e saj së bashku me vëllain dhe djalin 11-vjeçar. Vendimi i saj për të

shkuar larg dhe mënyra e jetës në Itali, duket se janë miratuar nga dikush që ka vendosur ta bëjë të paguajë. Sipas gjetjeve të mjeku ligjor, vajza mund të jetë përplasur ndoshta nga “Mercedes”, i gjetur i djegur disa qindra metra nga vendi i krimit, në rrugën “Pietro Marso”, në Cese. Makinë kishte një gjurmë në anën e majtë. Ka pasur disa copa të drejta të një tjetër makine që ishte sekuestruar nga policia dhe ishte raportuar më shpesh nga banorët e fshatit Cese. Gjithashtu pritet analiza e gjurmëve të bojës së gjetur. Pyetjet që shtrojnë ekspertët janë se nga kush mund të arratisej Mariana, me kë ishte atë natë dhe së fundi, ku është makina tjetër dhe pse Mercedesi përfundoi në zjarr? Të gjitha pyetjet pas një muaji nuk kanë ende një përgjigje. Pista e klientit të natës Vëmendja e hetuesve do të përqëndrohet në mjedisin e punës, veçanërisht në Civitella Roveto dhe padronët e klubit, ku ajo shkonte çdo natë dhe punonte si artiste. Mund të bëhet fjalë për një investim që ka shkaktuar sherr. Pak metra nga vendi ku u gjet trupi nuk është një rrugë e ngushtë ku zakonisht dalin çiftet. Dhe rreth 50 metra larg ishte

shtëpia e viktimës. Ndoshta ajo u përpoq për t'u kthyer në shtëpi në këmbë pas një grindjeje dhe personi, i cili po e ngiste makinën do ta ketë goditur. Atëherë e ka hedhur trupin në hendek përgjatë rrugës dhe ka ikur. Një raport interesant i përcaktuar nga hetuesit ka mbërritur nga pronari i lokalit, ku vajza është parë natën e vrasjes së bashku me një person rreth 60 vjeç, me një pije në tryezë. Episodi do të kishte ndodhur pas orës 04.00, të premten në mëngjes. Trupi u gjet rreth orës 14.00, të shtunën. Dëshmitari thotë se është i bindur se ishte me të vërtetë Mariana. Ai e kishte parë atë me kujdes, sepse ajo ishte me dikë të moshuar. I fundit tekst i mesazheve të dërguara dhe të marra nga viktima është në fakt i një njeriu që atë natë po e kërkonte Marianën. Ajo e ka pritur në afërsi të shinave, siç është e dukshme nga teksti i mesazhit të dërguar. Ai, megjithatë, do të dërgonte një tjetër sms ku e ka pyetur se ku ishte, sepse ndoshta nuk do të gjente dot. Takimi mund të ketë qenë atje me një person të tretë. Këtu mund të ketë shpërthyer një sherr i madh dhe Mariana mund të jetë larguar nga makina për të shkuar në shtëpi në këmbë. Aty ndodhi edhe përplasja fatale.


aktualitet • E martë 5 qershor 2012

»

07

Mariglen Mulla

P

as akuzës për vrasje, dje ishte radha që ish-komandanti Ndrea Prendi të mbronte veten e tij. Aktualisht në “arrest shtëpie”, komandanti i Gardës shpjegoi me detaje në gjykatë të gjitha rrethanat e 21 janarit, duke argumentuar me ligje e nene pozicionin e tij. Prendi i cilësoi si sulme akuzat ndaj tij, nuk e pranoi këtë vepër penale si dhe veprimet e Prokurorisë i quajti me presion dhe joprofesionale. Sipas Prendit, Prokuroria nuk u dha as një pikë ujë kur i pyeti për orë të tëra dhe pasi i la të prisnin 6 orë, i detyroi të firmosnin pa lexuar më parë se çfarë shkruhej aty. Prendi tha se akuza nuk ka prova dhe ndërhyrja e gardistëve ndodhi pas sulmit të Kryeministrisë me Benz, pasi rrezikohej siguria e institucionit. Sulmi i Kryeministrisë Prendi u shpreh dje në gjykatë se “Jam akuzuar se kam kryer veprën penale të “vrasjes me dashje, e kryer në mënyrë të rrezikshme për jetën e shumë personave”, me pasojë vdekjen e shtetasit Faik Myrtaj, si dhe plagosjen e disa shtetasve të tjerë. Me njohjen e këtij vendimi, kam vlerësuar në mënyrë të padiskutueshme, se nuk e pranoj vendimin e marrë nga organi i akuzës”. Pasi bën disa intepretime të Kodit Penal Prendi vijon “Organi Akuzës, në ndërtimin e kërkesës për gjykimin e procedimit penal drejtuar Gjykatës vë në dukje disa nga veprimet e dhunshme si sulmin e demonstruesve ndaj Forcave të Gardës me sende të forta si gurë, pllaka trotuari, pllaka mermeri, bomba “Molotov”, zjarrin e vënë pemëve, vazhdimin e sulmeve nga ana e Piramidës dhe objektin e Kryeministrisë, ku tek “Porta nr. 1” (e mbyllur dhe e pa dëmtuar deri në atë moment), nuk kishte efektiva policie”. Prendi rendit të gjithë kronologjinë e sulmeve duke arritur në pikën ku sipas tij “Organi Akuzës, në kronologjinë e zhvillimit të demonstratës, ndoshta jo pa qëllim, nuk evidenton sulmin vdekjeprurës me automjet ndaj forcave të Gardës, ndërkohë që, nëse automjeti nuk do të ndalej nga mekanizmi antiterror, pasojat do të ishin fatale, në radhë të parë për forcat e Gardës që rrezikonin të shtypeshin, por dhe për personat që e shoqëronin mjetin. Gjithashtu nëse ky sulm nuk do të mund të ndalej (pasi mekanizmi antiterror mund të ishte dëmtuar gjatë djegies e shkatërrimit të vendrojës, ose si rezultat i goditjes së fortë nga automjeti), padyshim që grupet sulmuese do të stimuloheshin për të avancuar për në brendësi të objektit, gjë që, do të shoqërohej me rritjen e pasojave në demonstratë, pa llogaritur për tragjedinë që do të shkaktohej, nëse automjeti ishte i përgatitur për shpërthim”. Presioni i prokurorëve ndaj efektivëve të Gardës Prendi sqaron se “Gjatë procesit të hetimit 2011, Organi i Akuzës ka marrë në pyetje një numër të konsiderueshëm nga

U vra më 21 janar

Fëmijët e Ziver Veizit kërkojnë dëmshpërblim Dy fëmijët e protestuesit të vrarë më 21 janar para Kryeministrisë, Ziver Veizi, kanë hapur padi në gjykatë për dëmshpërblim. Padi për të njëjtën arsye ka hapur dhe vëllai i Hekurand Dedës. Fëmijët e Ziver Veizit, Klajdi dhe Ana Veizi kërkojnë që të dëmshpërblehen për vrasjen e babait të tyre, kurse vëllai i Hekuran Dedës për vrasjen e vëllait të tij. Kërkesat për padi janë dorëzuar në Gjykatën e Parë, ku dhe po gjykohet dosja me tre të pandehur për vrasjen e 4 protestuesve në demonstratën e 21 janarit, viti 2011.

Rrëfimi i Prendit për sulmin e 21 janarit. “Firmosëm pa lexuar ç’shkruhej”

Komandanti i Gardës: Prokurorët nuk na dhanë një pikë ujë, pritëm 6 orë efektivat e Gardës, pjesëmarrës në shërbimin e ruajtjes dhe të mbrojtjes së selisë së Kryeministrisë, madje pjesa më e madhe e tyre janë marrë disa herë, duke demonstruar ndaj tyre presion psikologjik, për të arritur me çdo kusht në argumentet e nevojshme për mbështetjen e akuzës, duke shkelur të gjitha normat njerëzore të komunikimit për hetim. Disa ditë pas 21 janarit, të 6 Kuadrot Drejtues të Gardës, me në krye të listës emrin tim, jemi thirrur pasdite nga Prokuroria ku jemi lënë në pritje për mbi 6 orë dhe më pas kanë filluar të na marrin në pyetje për gjatë gjithë natës deri në orën 5.00 të mëngjesit. Gjatë kohës së qëndrimit në Prokurori, në pritje për t’u marrë në pyetje dhe gjatë zhvillimit të hetimit, atë natë deri në të gdhirë, nuk na është dhënë mundësia për të siguruar a për të pasur dhe një gotë ujë. Gjatë kohës së marrjes në pyetje, komunikimi i prokurorëve ishte provokues, me presione për të deklaruar atë që diktonin ata, me shantazhe për të deklaruar me çdo kusht se efektivave të Gardës i është dhënë urdhër për të hapur zjarr mbi protestuesit, kundrejt premtimeve se do të ishin në mbrojtje nga prokurorët, ose e kundërta, mospranimi do të ndëshkohen rëndë. Vetë kryetari i Prokurorisë së rrethit gjyqësor Tiranë ka qenë pjesë e këtij komunikimi me presione dhe deri me kërcënime. Gjatë kohës që jemi marrë në pyetje, lëvizte nga një zyrë në tjetër duke bërë presion për të bërë të mundur që të diktonte në deklarimet e efektivave të Gardës në natën e parë. Pas një dite dhe nate të lodhshme, duke përfshirë dhe presionet e prokurorëve që na morën në pyetje, të cilët zëvendësoheshin herë pas here, kemi firmosur në të gdhirë deklarimet, pa mundur të lexojmë se çfarë ishte shkruar në

to, ku jo vetëm se kemi qenë të pafuqishëm fizikisht për të lexuar në orën 5.00 të mëngjesit, por dhe për faktin që unë personalisht kam pasur shikim të kufizuar, për shkak të goditjes që kisha pësuar. Komunikimi me presione ka qenë prezent edhe më pas. Gjatë gjithë kohës së hetimit, ndaj çdo efektivi që merrej në pyetje i është bërë presion për të implikuar me çdo kusht komandantin e Gardës me zhvillimet gjatë demonstratës. Në të gjithë këtë proces hetimi, që nga data 21 Janari 2011 dhe deri më sot që çështja vjen në gjykim, efektivat e Gardës, thërriten vetëm për të dëshmuar

zjarrit, personat, ndaj të cilëve ato do të përdoren, duhet të paralajmërohen me zë të lartë e të qartë. Kur personi nuk i bindet urdhrit, por përpiqet të largohet ose të reagojë qëllohet pa paralajmërim duke synuar në pjesët e poshtme të trupit. Kur rrethanat nuk lejojnë në asnjë mënyrë zbatimin e rregullave të mësipërme, armët e zjarrit përdoren pa paralajmërim. Më datë 21 janar 2011, efektivat e Gardës, kanë përdorur armët e zjarrit vetëm në ajër, pasi kanë paralajmëruar më parë dhe të shoqëruar me zë me artopolant, duke respektuar gjatë gjithë harkut kohor të zhvillimit te

Gjatë gjithë kohës së hetimit, ndaj çdo efektivi që merrej në pyetje i është bërë presion për të implikuar me çdo kusht komandantin e Gardës me zhvillimet gjatë demonstratës mbi veprimet për përdorimin e armëve, për të dëshmuar se kush ka dhënë urdhër, duke përfshirë në lidhje me këtë kërkese dhe presionet psikologjike. Asnjë efektiv i Gardës, deri më sot nuk është thirrur në Prokurori, me kërkesën si dëshmitar okular i të gjitha pasojave në demonstratën e datës 21 janar, përfshirë dëmtimet në objekt, plagosjet dhe djegiet trupore të forcave të Gardës, sulmin me automjet në drejtim të forcave të Gardës, djegiet e pemëve dhe të automjeteve në të dy anët e objektit, etj”. Ligjit mbi rregullat e përdorimit të armëvë të zjarrit Pasi argumenton nenet e Kodit Penal dhe të Drejtat e Njeriut, Prendi përmend nenin 7 të Ligjit mbi rregullat e përdorimit të armëve të zjarrit, duke thënë se “Citoj neni 7: Para përdorimit të armëve të

demonstratës, rregullat e përcaktuara në nenin 7 të ligjit. Gjithashtu, zjarri me fishekë luftarak në ajër, ka filluar vetëm pasi përdorimi i te gjitha mjeteve pasive nuk dha rezultat për tërheqje të grupeve sulmuese dhe në fillim ka qenë me fishekë manovër. Me mbarimin e fishekëve manovër, është përdorur zjarri luftarak vetëm në ajër duke paralajmëruar më parë edhe i shoqëruar me thirrje me zë me artopolant”. Komenti për joprofesionalizmin e Prokurorisë Prendi thotë se “organi akuzës është e interesuar të përshkruaj dhe të sjellë prova të marra vetëm për pozicionin dhe veprimet e viktimave ne momentin e pasojës, duke i paraqitur viktimat si spektatorë të ngjarjes. Organi i akuzës ka përshkruar pasojën e shkaktuar me viktimat, për ta lidhur

me çdo kusht këtë pasojë, me veprimet e kryera nga efektivat e Gardës, me përdorimin e armatimit luftarak prej tyre, duke dashur të diktojë që këto veprime janë në kundërshtim me nenet ligjore mbi përdorimin e armëve të zjarrit. Organi akuzës, për hetim dhe vlerësim real, nuk e lidh pasojën e viktimave me analizën juridike të përdorimit të armës në përputhje me situatën e krijuar gjatë zhvillimeve në demonstratë, por heton duke i konsideruar si veprime të qëllimshme nga efektivi i Gardës, për të pasur viktima. Organi i akuzës heton sikur qëllimisht është marrë shënjestër për të qëlluar mbi njerëz të pafajshëm dhe ka marrë nga Garda e Republikës, në dispozicion për hetim gjithçka, çfarë ka kërkuar në lidhje me armatimin e përdorur nga strukturat e Gardës. Më datë 21 mars 2011 ka kërkuar për hetim armatimin tim dhe të shoferit, të cilat pas ekzaminimit në Laboratorin e Kriminalistikës, janë dërguar për ekspertizë tekniko-balistike në Laboratorin e FBI, me pretendimin për garanci të aktekspertizës. Për këtë procedurë nga ky organ, nuk kam pasur asnjë komunikim për t’u njohur me rezultatin e akt-ekspertizës. Gjithashtu, mënyra e marrjes dhe e mbajtjes së armëve të marra nga Garda për hetim nga Organi Akuzës, është jashtë të gjitha rregullave të përcaktuara për këtë qëllim, duke i mbajtur në thasë e në tokë nëpër zyra, pa elementet e sigurisë për mbajtjen e tyre për hetim. Kur rregullat për hapjen dhe mbylljen e një zyre, qoftë edhe për të fikur një kondicioner të harruar ndezur, diktojnë praninë e tre personave dhe mbajtjen e proces verbalit me argumentin për hapjen e mbylljen e zyrës. Organi i akuzës, në përshkrimin e pasojës të shkaktuar me viktimat, evidenton se për përshkrimin e

pasojës, ndër të tjera, mbështet në deklarimet e shtetasve Zydi Dajti dhe Arben Çuko, si persona civilë në vendngjarje. Si ka mundësi që nga Organi i akuzës këta dy shtetas, cilësohen shtetas civilë, ndërkohë që shtetasi Arben Çuko është deputet i subjektit politik organizator dhe pjesëmarrës në demonstratë dhe shtetasi Zydi Dajti, më datë 21 janar 2011 ishte me detyrë Drejtor i Policisë Bashkiake, të Bashkisë Tiranë, me Kryetar Bashkie Kryetarin e subjektit politik, që organizoi demonstratën, ishte drejtues i një strukture ligjërisht të armatosur?” Mospranimi i akuzës Në fund Prendi shprehet se “Duke analizuar procedurën e ndërtimit të akuzës në kronologji, si dhe përshkrimin nga Organi i Akuzës, të rrethanave për kryerjen e veprës penale, arrij në konkluzionin, se jam etiketuar si fajtor, pa asnjë element hetimi e provë në flagrancë për vepër penale. Gjatë një viti janë fabrikuar prova nga më të ndryshmet, dhe në një mënyrë të tillë, që të japë siguri, për të arritur qëllimin e sulmit dhe të denigrimit te Institucionit të Gardës. Por a mundet të arrihet në një përfundim të saktë mbi një nga pasojat e ngjarjes, pa hetuar mbi shkakun dhe zhvillimet e lidhura me shkakun? Jo vetëm që nuk e pranoj akuzën, por vlerësoj se është e padrejtë dhe e papranueshme, por mbi gjithçka është shkelje ligjore për Prokurorinë dhe shtetin që mbrojtësi e ligjit ndodhen të arrestuar e të sulmuar ashpër nga Prokuroria e shtetit. A thua se ky organ, ka dëshiruar që Forcat e Sigurisë, t’i dorëzonin ORV-në dhe Kryeministrin e vendit, grupeve sulmuese pjesëmarrës në demonstratë”.


08

« aktualitet

E martë 5 qershor 2012 •

Prej 40 vjetësh të harruar, u përkasin viteve 1500 e 1800

Tepelenë, dy pllaka guri ku zbulohen 500 vjet histori TELNIS SKUQI TEPELENË- Çfarë zhgënjimi mund të ndjejë njeriu, kur jeton me dy pllaka guri, të flakura 40 vjet më parë në kinoteatrin e qytetit të Tepelenës dhe askush të mos ta dijë që ato janë një pjesë e dëshmisë së historisë 500- vjeçare të kombit tonë. Një përjetim të tillë ka ndjerë drejtori i ri i qendrës kulturore të qytetit të Tepelenës, Gentian Sala, një muaj më parë, kur teksa sistemonte objektet e muzeut, zbuloi fare rastësisht dy pllaka guri, me vlerë historike. “Ishin pluhurosur në një cep të muzeut. Në fillim i kujtova gurë të thjeshtë, të shkëputura nga godina, por kur nisa pastrimin, çfarë të shikoje. Të dyja pllakat ishin të shkruar në gjuhën osmane, që datonin në periudha të ndryshme kohe, njëra rreth viteve 1500, tjetra rreth në vitin 1800”, thotë Sala. Sala në fillim pyeti ciceronen, nuk mori asnjë përgjigje, pastaj kontrolloi kartelat e inventarit, ku nuk ishte shkruar asnjë germë për të, në fund mendoi të thërrasë myftiun e qytetit, ai e la pa fjalë. Pllakatet “Fatmirësisht, myftiu Ardin Hoxhllaku, ishte arsimuar në Turqi. Fal tij u arrit të deshifrohen të dyja pllakat. Njëri objekt i dedikohet një oficeri të lartë të ushtrisë së Ali Pashë Tepelenës, ndërsa tjera flet për luftën e Prevezes, që është zhvilluar 500 vjet më parë në Veri të Greqisë së sotme”, shprehet Sala, ndërsa saktëson se guri 200-vjeçar ka përmasa 38 x 24 cm, ndërsa guri 500-vjeçar 38 x 33 cm. Sala specifikon se guri 500-vjeçar ka një mbishkrim të vjetër osmanishte, të vështirë për të kuptuar nga turqit e sotëm dhe kërkon kohë për t’u saktësuar. “Fatkeqësisht, një pjesë e pllakës 500-vjeçare është dëm-

Qëllohet me armë në lokal, në kërkim autori ELBASAN - Qëllohet disa herë me armë një 30-vjeçar në një lokal në qendër të qytetit të Elbasanit. Rreth orës 02.00 të mëngjesit një shtetas është qëlluar me armë zjarri duke marrë një plagë në kokë. Fatos Gjeli është sulmuar duke u qëlluar disa herë me pistoletë nga një shtetas në vendin e quajtur busti i Konstandin Kristoforidhi përgjatë bulevardit kryesor të qytetit, ndërsa ishte në një lokal i shoqëruar me persona të tjerë. Në komunikimin zyrtar të policisë deklarohet se një shtetas i paidentifikuar, ka qëlluar disa herë me armë zjarri tip pistoletë, shtetasin F.Gj, 32 vjeç, banues në lagjen ‘Beqir Dardha” Elbasan. Vetëm një nga plumbat e ka marrë në pjesën e kokës. Autori i dyshuar është identifikuar nga ana e policisë dhe po punohet për kapjen e tij. Shtetasi i dyshuar si autor i ngjarjes është K. Zhika. Sipas të dhënave të para, ngjarja ka ndodhur për motive banale. I plagosuri ndodhet në gjendje të rëndë në spitalin kirurgjik të Elbasanit si pasojë e një plage të marrë në kokë. L. Ll.

Në pranga dhe një tjetër

Arrestohet 18-vjeçari, grabiste matësit e ujit

tuar dhe kuptimi i fjalës nuk është i plotë. Ndërsa pllaka 200-vjeçare pothuajse është e origjinale dhe është arritur të deshifrohet”, specifikon Sala, ndërsa nënvizon se falë dashamirësve të kulturës tashmë pllakat ndodhet pranë muzeut. “Presim me padurim që këto dy objekte të rralla t’i nënshtrohet një studimit të plotë dhe më pas të ekspozohen pranë muzeut të Tepelenës”, shton Sala. Për të, ky zbulim i rrallë nuk i përket vetëm Tepelenës, por gjithë kombit. Auron Tare, studiues, thotë se dy pllakat e gurit që u zbuluan një muaj më parë

dhe, që secila peshojnë mbi 10 kg, tashmë janë dërguar në Qendrën e Studimeve Orientale në Universitetin e Venecias (Itali), ku edhe është bërë deshifrimi i tyre dhe zbardhja e përmbajtjes së shkrimeve. “Profesorët italianë që kanë punuar me deshifrimin e mbishkrimit thotë se pllaka afro 500-vjeçare është shkruar nga një pjesëmarrës në një ndër beteja mes Venedikut e osmaneve që është zhvilluar në Prevezë. Pllakata e dytë është akoma më e rëndësishme, duke sjellë në këtë mënyrë një dokument autentik se kjo ushtri ka qenë

e pavarur nga Porta e Madhe”, tregon Tare. Tare shpjegon se në pllakën mbi 200-vjeçare lexohet: “Huëel baki / Bir Merd idi bahadir / Dunyada misli Nadir / Tepedelenli Ali pasha / Efendimizin Binbasisi (Ai është i pavdekshëm / ishte një trim hero / në botë është shembulli i rrallë / Ali Pashë Tepelena / oficer i zotëriut tonë). Ndërsa në pllakën mbi 500-vjeçare lexohet: “Allah ej vezir-i kâmgâr / devlettir ki der ceng-i ibtidâ / hususa bunxha gevherleri dhuhûr / Aferin sad aferin.../ Breveze-i körf(ezi) / Ahmed-i Muhtar... (...Zot o vezir i lumtur / Është lumturi që të fillosh një luftë / Në veçanti nga gjithë diamante që dalin në pah/ Të lumtë, 1000 herë të lumtë / në gjirin e Prevezes/ Profeti muhamed.../). Më tej, Tare saktëson se mbishkrimet osmane ende nuk janë certifikuar zyrtarisht nga studiuesit, por pllakat janë një provë për historianët që studiojnë Perandorinë Osmane. “Kjo është një provë autentike që vërteton se ushtria e Ali Pashës Tepelenës ka qenë krejtësisht e pavarur nga Porta e Madhe. Ky është një fat i madh për arkivin e një kombi”, përfundon Tare.

Ditë lutjesh për fat, bollëk e mirësi. Nderohet me titull Tahir Hani

Pelegrinazh në Shijon për Shën Vladimir, mungon politika ELBASAN - Data 4 qershor ka mbledhur në Manastirin e Shën Johan Vladimirit në fshatin Shijon mijëra përfaqësues të kishës ortodokse, por edhe pushtetarë vendorë, ndërsa mungonin deputetët. Këta të fundit të gozhduar në Parlament për seancën e zgjedhjes së presidentit nuk i janë bashkuar si çdo vit kësaj feste fetare. Kjo ditë korrespondon me vrasjen e Johan Vladimirit dhe varrosjen e tij në manastir gjatë kohës së Bizantit. E njohur si një festë tradicionale ku mblidhen pelegrinë jo vetëm nga trojet shqiptare, por edhe nga Maqedonia, Mali i Zi dhe

Rëndë në spital

Kosova, 4 qershori është kthyer edhe në një festë për komunën e Bradasheshit. Kjo e fundit kishte organizuar një sërë aktivitetesh që e kanë kthyer këtë ditë në një simbol feste për të gjithë zonën. Që në orët e para të mëngjesit besimtarët janë nisur rrugës së Shijonit 4 km larg qytetit të Elbasanit ku edhe ndodhet manastiri. Afër mesditës udhëheqësit më të lartë ortodoksë kanë kryer ritet e kësaj dite duke rrotulluar tre herë përreth manastirit lipsanin e Shën Vladimirit duke e vendosur më pas në brendësi të kishës kur janë thënë lutjet dhe janë ndezur qirinjtë. Besimtarët

janë lutur për fat, bollëk dhe mirësi. Pelegrinët e mbërritur në këtë dite nuk kanë qenë vetëm ortodoksë, por edhe të feve të tjera. Kjo festë ka marrë atributet e riteve që bashkojnë të gji-

tha besimet dhe vizitorët kanë vazhduar duke ndezur qirinj duke ardhur rrotull lipsanit për të vazhduar më pas me piknikun që simbolizon bollëk në familje dhe një koncert të organizuar edhe në kuadrin e 100-vjetorit të Pavarësisë. E veçanta për këtë vit ishte dhënia e titullit Qytetar Nderi Z/ministrit të Transporteve në Maqedoni, Tahir Hani, personalitet që ka lidhje me këtë komunë që në kohën kur ai ishte kryetar i komunës së Zvendës në Maqedoni. Z. Sallaku ka përshëndetur gjithë banorët dhe pelegrinët e pranishëm në këtë festë. L. Lleshi

ELBASAN - Një 18-vjeçar është vënë në prangat e policisë së Elbasanit për vjedhje. Denis Koçi 18 vjeç me banim në lagjen “Dyli Haxhire Myzyri”, pasi akuzohet se ka vjedhur një sasi matësish të ujit të pijshëm në një rrugicë të qytetit. Burime të policisë bëjnë të ditur se arrestimi i 18-vjeçarit është bërë pasi, në lagjen “Syrja Dylgjeri” Elbasan, në rrugën “Jashar Ali”, ka vjedhur matës uji, të cilët u sekuestruan në cilësinë e provës materiale. Sipas të dhënave të para i riu i vidhte matësit për t’i shitur më pas në tregun e lirë me gjysmën e vlerës së tyre. Kompania e Ujësjellësit ka lajmëruar disa herë vjedhjen e matësve të ujit në lagje të ndryshme të qytetit. Zëvendësimin e matësve e paguajnë vetë qytetarët me vlerën 23 mijë lekë të vjetra. Ndërkohë një 22-vjeçar me banim në fshatin Katund i Ri është arrestuar nga policia. R. Osmanaj ishte shpallur në kërkim pasi ndaj tij ishte vendosur masa e sigurisë arrest me burg për akuzën vjedhje me dhunë. Ky shtetas akuzohet se ka vjedhur duke kërcënuar e dhunuar rojën e objektit në kompleksin metalurgjik. L. Ll.

Ministria e Drejtësisë inspektim vendimit

Lirohen 3 anëtarë të bandës së Cërrikut, për mungesë provash Gjykata e Apelit në Krimet e Rënda për shkak të mungesës së provave dhe fakteve, ka liruar nga burgu 3 anëtarët e bandës së Cërrikut. Meti Bozi, i cilësuar si organizator i masakrës, i dënuar me burgim të përjetshëm nga Krimet e Rënda, rifitoi dje lirinë. Apeli liroi dje gjithashtu Llazar Bicjan dhe Skënder Cani, të dënuar përkatësisht me 22 dhe 21 vjet burg. Për të pandehurit e tjerë është lënë në fuqi masa e dënimit dhënë nga Gjykata e Krimeve të Rënda. Ministria e Drejtësisë ka nisur inspektim për këtë vendim. Arjan Toska dhe Roland Xhepexhiu janë dënuar me burgim të përjetshëm, Alban Toska e Entel Gashi me 22 vjet burg, Tomorr Buzani 22 vjet burg, ndërsa i penduari i drejtësisë Bujar Buzani do të vuajë 8 vite burg. Ndërkaq, 9 anëtarët e Bandës së Cërrikut akuzohen për ngjarjen e ndodhur më 23 mars të vitit 1997 në Cërrik, ku u sulmuan me antitank 6 punonjës të Gardës së Republikës, si dhe u plagosën 16 efektivë të tjerë të Policisë dhe Gardës, të cilët kishin shkuar për të vendosur qetësinë.

Prokurorët: Ok akteve. Avokatët: Jo

Gjykata e Lartë do edhe 2 javë kohë për videon “Prifti-Beqiraj” Ditën e djeshme Gjykata e Lartë vendosi dy javë shtesë për t’u vetëshprehur në lidhje me kërkesat e Prokurorisë dhe palës mbrojtëse për çështjen “Prifti-Beqiraj”. Në seancën e djeshme, përfaqësuesi i Prokurorisë, Bujar Sheshi kërkoi nga Gjykata e Lartë që të pranojë si prova të ligjshme procesverbalet për caktimin e ekspertëve amerikanë dhe anglezë, akt-ekspertizat e tyre, procesverbalin e transkriptimit të bisedës të kryer mes dy ish -zyrtarëve të Ministrisë së Ekonomisë, tabulatet telefonike të Priftit dhe Beqirajt, etj. Nga ana tjetër nga avokatët mbrojtës u kërkua që gjykata të shprehet për papërdorshmërinë e provave. Pala mbrojtëse kërkoi pushim të çështjes me pretendimin se akt-ekspertimi nga një ekspert i huaj është i pavlefshëm, dhe për pasojë të gjitha aktet e rrjedhura prej tij, janë të pavlefshme. Dritan Prifti dhe ish -zëvendësi i tij, Leonard Beqiraj, akuzohen për korrupsion, ku në një video janë parë duke ndarë 69 mijë euro.


koment • E martë 5 qershor 2012

»

09

Misteri i ullirit... simbol i Çamërisë Nga Ervin FETAHU

M

agjepsës, fisnik e i mistershëm. Nuk besoj se ndonjë fryt tjetër do të meritonte këto fjalë magjike, nuk ka reshtur së zbukuruari qenien tonë prej zanafille e deri më sot. Sikur të mos mjaftonte kjo, lëngu buronjës prej tij ndriçon njerëzimin tash e mijëra vjet, ndaj vlen të kuptohet mirë thelbi i urtësisë fshehur pas tij. Porse mrekullia e frytit shëronjës qëndron diku gjetkë: ai rritet në shtatin e një peme misterioze, ndër më të lashtat, e cila konsiderohet për mbarë njerëzimin si dhurata e çmuar falur nga Zoti. Historiku dhe kronologjia e pemës hijerëndë rrënjoset thellë, shumë thellë në brendinë e tokës. Gjetjet e fosileve datojnë 20 milionë vjet të kaluar, kur mendohet se origjina e ullirit vjen nga pellgu i Mesdheut e pikërisht në Palestinën apo Sirinë e sotme. Sturt Maning, arkeolog nga universiteti “Cornell”, raporton në revistën “Science Live” (28 prill 2005) për vullkanin shkatërrues ndodhur në ishujt e Egjeut, pas të cilit qytete e qytetërime u varrosen tërësisht, biologët kanë gjetur shumë fosile 37 mijë vjet larg. Fenikasit, këta detarë të zotë, e përhapën kultivimin e ullirit në gjithë brigjet e Mesdheut, Afrikë, Azi e deri në Europën e Jugut. Ndërsa zhytemi të studiojmë më shumë këtë pemë, shohim se edhe mitologjia ka diçka për të na rrëfyer, ndoshta për degën e parë të ullirit, zbritur në brigjet e Jonit, ku një shpend fluturonjës, pra pëllumb i ardhur nga Fenikiae solli në tempullin dodonian të Zeusit në Epir. Për të vazhduar më tej më duhet të ndalem disi te sferat dhe fushat e ndryshme ku ulliri zë një vend të rëndësishëm të jetës njerëzore, madje duket sikur pa ullirin njerëzit nuk do të bënin dot. Ndërsa heroi i udhëtimeve mitologjike, Odiseja, preu një degë druri nga pema e ullirit për të qëlluar dhe verbuar ciklopin. Ndonëse kalimi më i famshëm mbetet te shtrati i tij martesor, i cili sharroi një trung të madh ulliri dhe gdhendi prej tij shtratin martesor unikal në botë, dedikuar gruas tij Penelopës. Popujt e Mesdheut e kanë përdorur vajin e ullirit si një formë të të ushqyerit, ata e përdornin vajin si lëndë djegëse për ndriçim, që ndryshe quhej “karburanti lashtësisë”. Përdorimi i vajit në kozmetikë ndihmonte në fleksibilitetin dhe butësinë e pëlhurave dhe në ruajtjen e konservimin e ushqimeve, ku përherë rrezatonte ngjyresa pozitive, si një përcjellës i paqes e pjellorisë, madje pastrim e shenjtëri shpirtërore. Në Romën e lashtë ulliri ishte i shenjtë e konsiderohej pema frutore më e rëndësishme në historinë e agrikulturës. Kultura e mbjelljes së këtij druri ka qenë e lidhur ngushtë me ngritjen e rënien e perandorive të Mesdheut për vetë faktin se ai ofronte pasuri monetare dhe siguronte të ardhmen e furnizimeve ushqimore për popujt

mbarë, e kësisoj formoheshin klasa e shoqëri të qëndrueshme. Ky faktor relevant ndikonte në rritjen e popullsisë, e kjo do të thotë se domosdoshmëria e mbjelljes së kulturave të ullinjve ishte e pashmangshme, bëhej shkak për një shoqëri stabile, në harmoni me mjedisin rrethues. Roli i madh që ai luante në ekspansionin e Perandorisë Romake ishte aq i dukshëm, saqë rajonet jugore perandorake mbuloheshin me plantacione të pambarimta. Veç kësaj ulliri historikisht ka simbolizuar paqen dhe vullnetin e mirë, simbol i qytetit të Betlehemit, vendlindjes Jezusit. Ritualet hebreje dhe të krishtera, ku pagëzimi bëhej pikërisht me vajin e tij. Po kështu edhe në religjionin islam pema e ullirit bekohet në Kuran, ku vetë profeti famëlartë, pra Muhamedi, e ka përdorur në lyerjen e flokëve, trupit, po kështu dhe në mjekësinë popullore. Shumë tregtarë në botë e konsideronin importin e vajit si tregti luksi. Por të afrohemi pak te vendi ynë, relatat dhe ndikimi i ullirit në jetën e shqiptarëve, ku veçojmë rastin e Skënderbeut, në kushtetutën apo ligjet e tij, ku çdo çift i sapomartuar duhej të mbillte dy rrënjë ulliru dhe ishte e detyrueshme. Ne si shqiptarë duhet të jemi krenarë për pemën e uruar, mbi 8000 mijë vjet rritet e ushqehet në vendin e të parëve tanë, pra buzë Jonit. Çamëria është djepi dhe gërshetimi i shumë qytetërimeve dhe një nga simbolet e kësaj krahine është pikërisht pema e ullirit, ku të parët e kanë vlerësuar, respektuar e dashuruar frytin që i ka mbajtur gjallë tash e mijëra vjet. E rëndësishme për t’u theksuar mbetet fakti se nga disa të dhëna burimore kultivimi për herë të parë në Ballkan e viset shqiptare hedh rrënje pikërisht në rajonin e Epirit, pra në Çamëri, 6000 vjet para erës sonë dhe më pas diku te 3200 vjet para Krishtit ka filluar të kultivohet në Thesali e në disa zona tjera të Greqisë. Pema e ullirit, fryti e vaji që del prej tij, janë të lidhura ngushtë me kulturën mesdhetare, por me duhet të veçoj simbolikën e ullirit në kulturën tonë. Duke u nisur nga qyteti antik i Prevezës, bleruar me plantacione të pamata pemishtesh, me një popullsi prej gati gjashtëmbëdhjetë mijë banorësh, i bekuar me një klimë të mrekullueshme, pjelloria e pakrahasueshme e tokës siguronte një begati në mënyrë specifike nga kultivimi i ullirit. Vlen të përmendet një udhëtar i kohës, i cili tregonte në kujtimet e tij për Ali Pashën se pashai ishte gati të paguante çdo çmim për të kaluar Prevezën nën sundimin e tij. Riçard A. Davenport në librin “Jeta e Ali Pashë Tepelenës” thotë se, kur Ali Pasha bleu Pargën nga anglezët me 500 mijë piastra ari e ata i thanë të mos bëhej pishman, qyteti shquhej për pemët e ullirit nga më të mirat në botë, numri i tyre në Pargë varionte deri në 127 mijë. Qyteti ofronte një panoramë të rrallë të plantacioneve me ullinj, të përziera me pemët e agrumeve, spikaste një pamje tepër pikante, në të cilën sytë ndaleshin me kër-

shëri. Autorët e lashtësisë shprehen se “Philatians”, pra shqiptarët me banim në qytetin e Filatit, një nga fiset më të pavarura të Thesprotisë së lashtë, krenoheshin se territori i tyre ishte i mbuluar me pemë ulliri sepse kështu mundeshin të ushqenin edhe kope me bagëti të bollshme. Sipas statistikave të shtetit grek të vitit 1966, në Epir kishte 822 mijë rrënjë ullinj, nga një total prej 2 141 000, sasia e vajit të Greqisë ishte 18477, 3 tonë, ku gjysma e tij prodhohej në Epir, me 9112, 5 tonë vaj. Kuptohet qartë pse fqinjët xhelozoheshin e kishin kaq shumë zili për zengjinllëkun dhe zotërimet e popullatës çame, ndaj u motivuan dhe ndërmorën misionin tinëzar e djallëzor për përvetimin e pasurisë, kulturës, duke u betuar mbi kryqet e tyre se do të na shuanin përjetë. Por me sa duket gabuan, dhe gabuan rëndë. Pjesa poshtë të lihet italik “Dikush mund të pyes: çfarë bëhet me ullirin tonë atje tej në Çamëri? Eh, ai ndihet vetëm, i drobitur, i malluar për zotërit e larguar! I vetmuar, të ngjan sikur vajton e vegjeton, s’buzëqesh më si dikur, fisnikët e tij kanë vite e vite mërguar e nuk i gjinden më pranë! Vizitor e kureshtar të shumtë mahniten me format aberracionale të trungjeve e degëve të tij, ato shfaqen përpara syve si vepra arti qiellor, por më kot. Këta të fundit, pra ullinjtë, nuk janë fort dakord, për një çast shpërthejnë në vaj e lot, një zë buçet e thotë: “Hej, ti kureshtar, mos ndoshta dukemi të plakur? E ju o vizitorë europian, tek shihni degët tona përdredhur nga dhimbja e mallit, trungje të gërryera e zëra të ngjirur, por kjo jo për shkak të moteve mbi shpinë, jo aspak. Duhet ta dini dhe ta mësoni mirë se ne ishim të vetmit frymor ku me sytë tanë real shoqëruam masakrat e kryera kundër foshnjave, grave e pleqve të gjorë, dëshmuam dhe mallkuam njëherazi , ne , ullinjtë e tokës çame! Unë, ulliri më i moçëm, apeloj me zë të lartë: u them nomadëve e zaptuesve të Çamërisë se njëherë e një kohë buka dhe besa e fisnikëve tuaj ju mbajti gjallë. jam i sigurt se ju njësoj si unë besoni, se sot e kësaj dite u ka ngelur ende ajo bukë nën dhëmballë. Hej ti, hije e zezë, që rron e mbuluar me padrejtësi e mëkate, MOS HARRO se ne jemi rrënjosur thellë, jemi këtu si simbol i qëndresës e i vazhdimësisë, dëshmonjës e rrëfenjës së kohërave, mbushur plot e përplot me lot e me gjak , andaj shpeshherë rrudhemi e turpërohemi prej paudhësive buruar e fatkeqësisht, ende burojnë nga ju! Me duart ngritur, ulliri i moçëm i lutet Zotit dite e natë: “Zot, më jep edhe një herë kënaqësinë që lotët e fisnikëve të përzihen me yndyrën time, ti ndiej e të më ndiejnë aromën e kështu ngadalë t’i përqafoj me mall si qëmoti!”

Gabimi që (nuk) duhet të bësh për vendin tënd

T

ë (mos) kandidosh për karrigen e drejtuesit më të lartë të vendit tënd (nuk) është një nga gabimet më të mëdha që (nuk) duhet të bësh për vendin tënd, sepse (mos)pretendimi për këtë karrige (nuk) kërkon (mos)pasjen e disa aftësive, talenteve, njohurive dhe karakteristikave të (pa)dallueshme nga qytetarët e tjerë dhe njëkohësisht (mos)qenia edhe një njeri i (pa)zakonshëm, pra (jo) si të tjerët. Një nga arsyet pse (nuk) është gabim të (mos) kandidosh për këtë karrige është (mos)korrupsioni. Kjo (nuk) tregohet në mjaft raste kur pretendentët (nuk) kanë pasur ofiqe e detyra të ndryshme në të tëra nivelet e drejtimit, por edhe po të (mos) i kishin pasur këto ofiqe, askush (nuk) do të kishte (mos) besuar se (nuk) do të (mos) ishin të tillë. Një (mos)arsye tjetër për të (mos) kandiduar (nuk) është (mos) respekti për të tjerët dhe (mos)vullneti për të (mos) vendosur veten në pozitën e tjetrit. Si rezultat, (nuk) ka shanse të (mos) shikohet ana tjetër të medaljes. Duke (mos) e parë anën tjetër të medaljes, (nuk) bën gjë tjetër veçse hipokritin, mendjemadhin dhe sharlatanin. Për më tej (nuk) të hipën vetja në qejf dhe (nuk) mendon se (nuk) je i bukur, se të tërë (nuk) të duan, se të tërë (nuk) janë të gatshëm të (mos) shtrihen në tokë për ty e ti të (mos) ecësh sipër njerëzve, të (mos) i shkelësh me këmbë dhe të (mos) bësh ç’të (mos) duash me fatet e tyre. Arsyeja e tretë pse (nuk) është gabim të (mos) kandidosh për postin më të lartë të (mos)drejtimit të vendit është (mos)pasja e më shumë shkollë se të tjerët dhe se njohuritë e aftësitë (nuk) kanë (mos)vlerë për postin e (pa)rëndësishëm. Në tërësi këto njohuri dhe aftësi (nuk) kanë të bëjnë fare me komunikimin, të shkruarit, të

Nga dr. Enriko CEKO lexuarit, të folurën në përgjithësi dhe të folurën në publik, aftësitë prezantuese dhe komunikuese edhe në gjuhë të huaja dhe me kolegët dhe analogët, mënyrën dhe vendin e bërjes së shakave dhe gjesteve në takime pune dhe në publik etj., por (nuk) kanë aspak (mos) lidhje me gjëra të tilla si diplomacia, marrëdhëniet publike etj. Më tej, një arsye madhore pse (nuk) është gabim të (mos) kandidosh për këtë detyrë shumë të (pa)rëndësishme (nuk) është se në përgjithësi shumica e njerëzve (nuk) e dinë se cilët (nuk) janë kandidatët dhe se po kjo shumicë (nuk) do, (nuk) respekton dhe (nuk) dëgjon fjalën e tyre, sepse (nuk) kanë besim tek ata dhe se (nuk) e dinë se ata (nuk) përpiqen gjithmonë për fatet e kombit dhe për të mirën e qytetarëve të këtij vendi. Përveç sa më lart (nuk) ka edhe disa arsye të tjera për të (mos) kandiduar për kreun e vendit, si: të (mos) shtysh në krim kë të (mos) mundesh dhe në çdo situatë, të (mos) shikosh mundësinë që në çdo firmë që (nuk) hedh të (mos) mbushësh xhepat, të (mos) kesh turp kur (nuk) deklaron se (nuk) ke qenë këtu e se (nuk) do të shkosh atje se (nuk) ke takuar këtë e se (nuk) do të takosh atë, kur qytetarët (nuk) e dinë fare mirë se si (nuk) shpenzohen paratë e taksapaguesve, të (mos) ndërmarrësh (mos)veprime kur (nuk) duhet dhe të (mos) kesh (mos)iniciativë për (mos)zgjidhjen e problemeve, të (mos) punosh me të tjerët dhe të (mos) i nxitësh ata që të (mos) bëjnë punën që (nuk) duhet të bëjnë etj. Përveç sa më lart, të (mos) kandidosh për karrigen në fjalë (nuk) duhet të jesh i motivuar ndaj suksesit, të (mos) kesh synime dhe objektiva të qarta për punën dhe të (mos) krijosh mundësi dhe kushte që edhe të tjerët të (mos) arrijnë synimet dhe objektivat e tyre në (mos)përputhje me vizionin bashkëkombëtar etj.

Që të (mos) kandidosh për këtë detyrë (nuk) duhet të kesh aftësi (mos)negociuese, të (mos) dish të kapesh pas (mos)halleve të qytetarëve, të (mos) kuptosh (mos)problemet që (nuk) ka komuniteti i biznesit, të (mos) përdorësh fondet publike për (mos)përfitime private, të (mos) dish aspak në lidhje me (mos)marrëdhëniet ndërkombëtare, të (mos) dëgjosh (jo)aleatët dhe (jo)mbështetësit, pra thënë shkurt, të (mos) dish të (mos) bësh politikë dhe nga këtej, duke (mos) qenë (jo)dinjitoz dhe (anti)human dhe duke (mos) pasur aftësi të paktën në një a disa fusha apo sektorë, (pa)aftësia në (mos)kryerjen e detyrës (nuk) ndihmon në (mos)drejtimin e vendit. Kështu, pra, duke (mos) qenë se këto kushte (nuk) plotësohen, atëherë kandidimi (nuk) është i (pa)vlefshëm. Si rezultat, vendi (nuk) do të përparojë edhe më shumë dhe qytetarët (nuk) do të jenë shumë të (mos)lumtur gjatë tërë periudhës së (mos)presidencimit përkatës. Ata (nuk) do të lënë çdo gjë mënjanë dhe (nuk) do të mbajnë sytë vetëm nga ai që (nuk) i plotëson tërë kushtet e mësipërme, sepse ai (nuk) është Ai, sepse vetëm Ai (nuk) e di se ç’(nuk) duhet bërë dhe se si (nuk) duhet bërë, sepse Ai (nuk) është Babai i Kombit, Kreu i Shtetit, i Fundmi i Përhumbur i qytetarëve të këtij vendi, Shërbëtori i të Tërëve, i Madhi i Madhërishëm, që edhe vetë (nuk) e di se ç’farë (mos)gabimi të madh (nuk) i bën vendit dhe kombit të tij kur (nuk) mendon se (nuk) mund dhe (nuk) duhet të (mos) jetë presidenti ynë. Përfundimisht, të (mos) kërkosh këtë karrige sot (nuk) është gabimi më i madh që (nuk) mund të (mos) bësh për vendin tënd, gabim që (nuk) duhet ta bëjë askush nga ata që (nuk) i kanë aftësitë, karakteristikat, njohuritë dhe talentet që (nuk) kërkohen për të (mos) qenë president.


10

« dossier

E martë 5 qershor 2012 •

Ex katedra, ex libris:

Gjendje konfliktuale mendore e Shqipërisë Nga albert kotini

N

(vijon nga numri i kaluar)

ë Raguzë janë të arkivuara dokumente historike dhe gjurmë turke për Shqipërinë (“Njeriu”, gusht 1944, nr. 2 f 3-4). Jashar Erebara në shkrimin “Në pallatin e princave në Raguzë-Dubrovnik midis të tjerave shkruan: “Drejtori i Arkivit, z. Branimir Truhelka, të cilin e kam njoft personalisht dhe ishte një shqiptarofil i nxehtë, u shpreh se “shumica e akteve u përket tokave turke të Europës, d.m.th. viseve tona dhe fqinje me ne”. Në ketë informacion drejtori i Arkivit përmend mbi 20 qytete, prej të cilave Antivari, Ulqini Elbasani, Kosova, Shkodra, Durrësi, Vlora, Shkupi etj., që ishin territore me dokumentacion të plotë turk. Pra, pika referimi për këto qytete ndodhen në Raguzë për periudhën e viteve 1460-1804, që i përket historisë së përbashkët të kësaj treve dhe për të cilën ne ndjehemi mjaft deficitarë në histori. Autori vijon për ketë pikë: “Në mes të Raguzës e Venedikut ekzistonte një antagonizëm. Tregtarët e bënin transportin e importin e mallit më me qejf e interes me gjemitë e shqiptarëve të Ulqinit e të Tivarit sesa me ato të Venecias, e për ketë shkak gjithnjë dilnin konfliktet diplomatike në mes të Raguzës e të Venecias. Raguza, për t’u dhënë lehtësia në shitblerjes tregtarëve të vet, ka pasur një veqil (përfaqësues) si një rregull banker. Në Shqipëri ka pas dy, një në Shkodër e një në Elbasan, dhe këta ishin izraelitë, se kështu paguheshin menjëherë teshat që bliheshin prej vendit tonë, si: lesh, lëkurë, velenxa, dyllë e pak e shumë gjalpë e djathë. Këto rroba i blinin në Elbasan, Berat, Vlorë dhe transportin e bënin me anën e Durrësit. Konsulli i Venedikut, Rosi, në Durrës, i shkruante bajlozit të Venedikut në Stamboll se “e mira është që tregtarët ta blejnë mallin drejt prej turqve (shqiptarëve-muhamedanë) sesa me anën e të tjerëve që ishin në Durrës, Elbasan, Kavajë, Berat e Vlorë”. Turqit atëherë i quanin shqiptarët “muhamedanë”. Voskopojarët dërgonin djem për studime në Venecie dhe e gjithë korrespondenca e voskopojarëve për atë kohë bëhesh greqisht dhe gjenden në arkivin e Venecias. Velenxat e Shqipërisë përpara 180 vjetëve, shiteshin në Venecie si manifaktura luksi. Përsëri në sanxhakun e Pulias në atë kohë me qendër Brindizi, ulqinakët dhe tivarasit e kishin blerë si vendin e tyre. Shumë herë ndodhnin mosmarrëveshje në mes të shqiptarëve e të pulezëve. Shqiptarët, sa futeshin në gjemitë e tyre në skelë, e quanin veten si të ishin në tokë shqiptare. Shqiptarët Brindisin e quanin “Brynce”. Në Venecie ka qenë një lagje, Puburbia Albaneze, bile ishte si një vend i pashkelur prej autoriteteve italiane. Në ketë lagje shiteshin edhe prodhime shqiptare. Për shqiptarët që bënin tregti nga Elbasani, Durrësi, Kavaja, e Berati me tregtarët e Venedikut ekzistojnë shënime, të cilat drejtori thotë se “i kam edhe prej librit me titull ‘Arrumani di Turcia’ prej prof. Papahaxhit, shtypur në Bukuresht dhe disa prej tyre i kam të miat”. Jashar Erëbara e mbyll shkrimin: “I ndjeri doktor B. Truhelka, drejtor u muzeumit në Sarajevë, Bosnjë, ishte një shqiptarofil me gjithë zemër dhe mundohej me formue në atë muzeum dhe një seksion të veçantë për Shqipërinë dhe për këtë më tha një herë se në Bashkinë e Raguzës, në një arkiv si privat, ka shumë dokumente me vleftë që i përkasin Shqipnisë dhe këto dokumente janë shumë të vjetra, para se vjen Turqia në Europë. Shqiptarë, punoni ta vërtetësojmë me dokumenta Shqipninë etnike e jo me grindje.” *Për historinë e periudhës 1593-1596, në revistën “Leka nr. 7, korrik 1936, faqe 298, -302, jepen nga burime arkivore të ambasadës të Spanjës, pranë Selisë së Shenjtë prej arkivit të fshehtë të Vatikanit, mjaft të dhëna për stu-

Në Venecie ka qenë një lagje, Puburbia Albaneze, bile ishte si një vend i pashkelur prej autoriteteve italiane. Në ketë lagje shiteshin edhe prodhime shqiptare. Për shqiptarët që bënin tregti nga Elbasani, Durrësi, Kavaja, e Berati me tregtarët e Venedikut ekzistojnë shënime, të cilat drejtori thotë se “i kam edhe prej librit me titull ‘Arrumani di Turcia’ prej prof. Papahaxhit, shtypur në Bukuresht dhe disa prej tyre i kam të miat”. Jashar Erëbara e mbyll shkrimin: “I ndjeri doktor B. Truhelka, drejtor u muzeumit në Sarajevë, Bosnjë, ishte një shqiptarofil me gjithë zemër dhe mundohej me formue në atë muzeum dhe një seksion të veçantë për Shqipërinë dhe për këtë më tha një herë se në Bashkinë e Raguzës, në një arkiv si privat, ka shumë dokumente me vleftë që i përkasin Shqipnisë dhe këto dokumente janë shumë të vjetra, para se vjen Turqia në Europë

dim. Mbasi botohet vula e letrës së pleqësisë së Shqipërisë. Më datën 1.06.1593, që e lexon: “Sigill Regni Maçedoniae et albaniae” (vulë e mbretërisë së Maqedonisë e të Shqipërisë) jepen dokumente për krime turke në këto territore. Me interes është letra e Kavalier Kritofor Zucarinit, prej Ankone, dërguar kardinalit të Shën Severinës më 30.6.1594. Këto faktojnë se “Ndër vende të Shqipërisë… Tivar etj., mbreti i Spanjës ka dashë me i shti në dorë gjithmonë këtë qytet...” Dhe “ndër vende të Dalmatisë, të Hervatisë kanë folur me Vojvodë, Mikel, Gurqiniqin, prej Turqie bashkë me Lapedan Pjetër, me të cilët kemi marrë vesh për një fortesë shumë të rëndësishme, që zotëron tri krahina në kufi të Dalmatisë, Hervatisë, e Bosnjës, që është vendosur në një shkëmb tepër të lartë e që mbahet me shpenzimet tepër të vogla”. Dërguar Shenjtërisë së Tij Papës prej kavalier Zucarinit. (Kapiteni i portit të Ankonës). Siç shihet dokumentet për Shqipëri pleksen në Venedik, Vatikan dhe Raguzë, që aktualisht janë një domosdoshmëri për të dimensionuar historinë tonë kombëtare. Një udhëtim rreth Sicilisë, një kryqëzim i historisë Marrëë nga albumi “Visiting Sicily” Megjithëse është ishulli më i madh i Mesdheut dhe më i madhi i krahinave italiane sot, me 25000 km katrorë, Sicilia është pa dyshim një zone e një pjesë relativisht modeste. Një element që ka kontribuar në Sicilinë unike është pozicioni qendror, në atë që romanët e quajtën “Mare Nostrum”, i quajtur “deti Mesdhe”, një pikë takimi i tri kontinenteve, secili prej të cilëve gjithmonë i etshëm për të shtyrë ndryshimet dhe karakteristikat e veta në ballë të historisë botërore. Lista e emigrantëve dhe pushtuesve është e konsiderueshme: në fillim popujt parahistorikë pa emër, më pas sikanët, elimët, sikelët, grekët, kartagjenasit, romanët dhe të tjerë nga Italia, mercenarët dhe sllavët nga i gjithë limani i Mesdheut, çifutët, vandalët, sarakenët, normanët, spanjollët dhe një përhapje të tjerësh.

Sikurse vuri në dukje Diodorus Siculus (1c BC), sikanët lëvizën në drejtim të Perëndimit në saje të fenomenit të vullkanit “Etna”, për herë të parë rreth vitit 1050 para Krishtit, deri në arritjen e sikelëve. Më vonë, përsëri sipas Tuqiditit, ishulli u quajt “Sicili”. Ndërkohë një popull tjetër kishte arritur, elimët, të cilët Tuqiditi i konsideroi emigrantë trojanë, që kishin shpëtuar pas shkatërrimit të qytetit të tyre Akaenit në luftën e viti 1270 para Krishtit, të bërë të famshme nga Homeri. Të një origjine elime janë segestët, erikët dhe entelët, tashmë kontesha Entelina. Edhe më parë se shekulli VIII para Krishtit, Palermoja dhe pjesa perëndimore e pjesës së mbetur të Sicilisë perëndimore me qendrat e tjera fenikase – Solunto në bregun Tirenian - kishte qenë një ndër qindrat e tregtisë me popullsitë sikane, elime dhe greke, të cilat tashmë ishin vendosur në territorin e tyre. Në vitin 397 para Krishtit një qytet aleat punik, ishte rrethuar nga sirakuzasit dhe pas ndryshimeve të ndodhura në fund të shekullit IV para Krishtit kjo ishte pushtuar dhe shkatërruar nga Agathokles, tiran i Sirakuzës, i cili e quajti vendin “Dikaeopolis”. Kjo ishte përsëri në anën kartagjenase në vitin 306 para Krishtit, që bëri aleancë me Pirron, mbretin e Epirit gjatë fushatës së suksesshme të tij 2-3-vjeçare në Sicili. Tempulli i Segestës ishte ndërtuar ndoshta në 30 vjetët e fundit të shekullit V para Krishtit, jashtë mureve të dyfishta të qytetit. I konsideruar një ndër shembujt më të rëndësishëm të stilit dorik, kjo qëndron në një bazë të kredhur, që shtrihet në një zonë prej 61.15 me 26.25 m, mbi të cilin është stil periferik me 36 kolona, 6 përpara dhe 14 gjatë anëve, akoma duke mbajtur timpanin. Duke u bazuar në faktin se mungon çatia, shumë studiues kanë sugjeruar që konstruksioni i tempullit të ndërpritej në vitin 409 para Krishtit. Të tjerë në vend të kësaj besojnë që kur Segesta ishte një qytet i pasur, çatia ishte vullnetarisht lënë jashtë, dhe tempulli u përdor si një grumbullim në zonë të hapur kushtuar riteve të elimëve, me një pamje që vendos fisnikëri me të në për-


dossier • E martë 5 qershor 2012

»

11

duart e romakëve, kartagjenasit zbuluan të gjithë fortifikimet rezidenciale duke shkatërruar zonat e banuara, e transferuar popullsinë në Lilybaeum. Ngjarja dramatike e vitit 250 para Krishtit shënoi fundin e jetës së qytetit. Periudha romake nuk dëshmoi ndonjë ringritje të jetës së qytetit. Në kohët e Bizantit një tërmet katastrofik shkatërroi një gjakderdhje në mbetjet e qytetit dhe Selininte u fshi përgjithmonë nga historia. Tempulli i Hera Lacinias Emri i tempullit është në saje të një ngatërrimi me tempullin e Herës në Krotone, në promovimin e Lacinios, në të cilin vetëm një kolonë nga pjesa lindore ka mbetur. Hera ishte vajza e Kronos dhe Rhea, motra dhe gruaja e Zeusit dhe motra e të gjithë zotave të Olimpit. Ajo i urrente Hektorin dhe Trojanët dhe i persekutonte ata intensivisht derisa Zeusi i premtoi shpërndarjen me latinët për të krijuar një popull të ri. Poeti i madh romak, Virgjili, kështu që shkroi tek “Eneida”: “Nga gjaku i përzier, një pjesë race do të dalë/ barazia e të mirave, kalon e gjitha për poshtë/ asnjë komb më shumë respekt për ju nuk do të ketë/ dhe krahët e mëdhenj në altarin tuaj do të shtrihen”. Romakët e identifikuan perëndinë greke me emrin ‘Juno’, motra dhe grua e Jupiterit, perëndesha qiellore e hënës së gruas, pjellori, martesa dhe besnikëri.

puthje me stilin dorik të tempujve grekë. Siç ishin popujt helenikë dhe barbarë, që banonin në Sicili dhe siç ishte ishulli, të cilin athinasit synonin të pushtonin, duke qenë ambicioz për të vërtetën reale të pushtimit në tërësi, megjithëse ato kishin projektin e rremë, që të ndihmonin fiset e tyre dhe aleatët e tjerë në ishull. Ato ishin veçanërisht të nxitur nga karvanët prej Segesta, të cilat kërkonin ndihmën e tyre me shumë urgjencë. Segestët bënin luftë me fqinjët e tyre selinuntinët për çështje martesash, territoresh në diskutim, dhe selinuntinët kishin lidhur aleanca me sirakuzianët dhe shtypën segestët me vështirësi nga deti dhe toka. (Tuqiditi, libri VI). Teatri i segestës Teatri qëndron në pjerrësinë veriore të Monte Barbaro (malit Barbaro), në anën veriore të Akropolit. Gërmimet që u mbajtën në vitin 1927 nën mbikëqyrjen e P. Marconi sollën në dritë materiale prehistorike dhe mbetje të datave të ndërtesave, që datonin nga shekulli 10-të në shekullin e 9 para Krishtit, ndoshta të përdorur për qëllime fetare, në një shpellë. Teatri, në formë besohet të datojë prej mesit të shekullit III para erës sonë, aktualisht duket të datojë nga pjesa e dytë e shekullit IV para Krishtit në dritën e kërkimeve më të fundit arkeologjike. Erike Një qytet elimian i fortifikuar, Erike kishte qenë një ndër paganët shenjtorë më të famshëm, dedikuar perëndeshës së pjellorisë të quajtur Astarte nga fenikasit, Afërdita nga grekët dhe Venus Erycina nga romakët. Perëndesha ishte mbrojtësja e detarëve të respektuar nga të gjithë popujt mesdhetarë dhe pjesa e shenjtë që ishte rregullisht në vëmendjen e pelegrinëve dhe besimtarëve. Në kohët romake, megjithëse kjo e humbi rëndësinë e saj, si një anë e fortifikuar, shenjtëria u vendos në krye të konfederatave fetare, që përfshinin 17 qytete siciliane të mbrojtura nga një garnizon roman. Nën Tiberusin e gjithë zona e shenjtë u restaurua, që nga ruajtja e rëndësisë së saj origjinale fetare. Qyteti u bë një qëndresë kartagjenase dhe u sulmua nga Pirro në vitin 277 para Krishtit dhe u ripushtua nga kartagjenasit në vitin 275 para Krishtit. Gjatë Luftës së Parë Punike ajo u shkatërrua nga ushtria kartagjenase në vitin 260 para Krishtit, me deportimin vazhdues të banorëve të tij në Drepano, në ditët e sotme i njohur si Trapani. Asnjë informacion historik i shquar nuk ekziston mbi Erikën Bizantine; qyteti

ishte akoma i pabanuar dhe ambienti prodhues ishte i shpërndarë në ferma… Erika - Kisha Matrica, ose Kisha e Asuntës Kjo ishte ndërtuar në vitin 1314 nga Frederiku i Aragonit, i cili kishte marrë qëndrimin në qytet menjëherë pas rritjes popullaritetit antifrancez, si vesperët sicilianë. Fasada e kishës ruan origjinalitetin e stilit gotik, ndërsa hajati i harkuar daton që nga shekulli XV. Selinute Rrënojat monumentale të qytetit antik grek të Selinuntes, shtrihen mbi një plate përballë detit Afrikan dhe mbi kodra të buta, që e rrethojnë atë. Ky është një ndër vendet më të njohur arkeologjikë në Mesdhe, në mos më i kryesori, në atë që dëshmon për evoluimin arkitektonik të artit të tempullit dorik në Sicili. Rrënojat madhështore dhe të shquara të tempujve mbetjet e mureve të pushtetshme dhe fortifikimet, shtrirja urbane, nekropoli, ofrojnë një pamje unike dhe të pashoqe të shekullit V para Krishtit në ishull, duke bartur informacion për të dyja planet e qytetit dhe konceptin artistik dhe struktural të tempullit me variacione në stil të cilat kanë ndodhur në rrjedhën e shekujve. Burimet historike janë të kundërta për sa i përket datës së themelimit të Selinites. Sipas Diodorus, qyteti u themelua midis viteve 651 dhe 650 para Krishtit, ndërsa sipas Tuqiditit është themeluar në datat prej 629-629 para Krishtit. Historiani athinas kështu raporton: “…Këtu ata (banorët e Hyblaean Megara) banonin prej 245 vjetësh, pas kësaj u përzunë nga qyteti dhe vendi nga Gelon, tirani i Sirakuzës. Para shpërnguljes së tyre ata formuan Selinunten; ky vinte nga emri i mëmëdheut Megara për ata që të bashkoheshin në këtë themelim.” Bërthama e parë urbane u formua në luginën e rrëpirët të platesë (rreth 50 m mbi nivelin e detit), krijuar e ndodhur midis luginës së lumit Modinone (Selinosi antik) në Perëndim dhe lugina “Gorgo di Cottone” në Lindje. Ky ishte Akropoli, për të cilin tempujt A,B,C,D, dhe O mbetën; pranë këtij në Veri, ishin zonat rezidenciale. Emri Selinite, ndoshta derivoi nga lumi, i cili shtrihej në Perëndim të kufijve të qytetit, Selinos, ose si të tjerët kanë sugjeruar nga një bimë e vjetër, një lloj selino, e cila rritet e izoluar dhe ikja e të cilave vizaton një monedhë të hershme e nxjerrë në selininte. Përparimi më perëndimor grek është ngushtësisht në lidhje me territoret kartagjenase-punike dhe qytetet elime të Egestës dhe Entelës, qyteti shtrin influencën

mbi një plan bregdetar prodhues nga maja e lumit Platani në lindje, në fillim të lumit Mazarus në perëndim, sikurse ditët e sotme është Pogioreale (e shkatërruar dhe e evakuar pas një tërmeti në vitin 1980) në veri, pranë qytetit elim të Entelës. Në shekullin VI para Krishtit Selinunte kishte luftuar kundër koalicionit elim të Erikes, Segestës dhe Alicyaes. Këto përplasje të hershme dhe divergjencat territoriale, u pasuan nga një periudhë e marrëdhënieve të fqinjësisë në paqe, që u shoqëruan nga një zhvillim urban dhe arkitektonik i qytetit; tempujt madhështorë u ndërtuan nga Akropoli u rrethuan nga fortifikime të fuqishme; doqe lundruese dhe qendra tregtare u krijuan për të mbështetur tregtinë detare. Toka bujqësore shtrinë kultivimin, tregtinë me kolonitë greke të Sicilisë, me qytetet e Magna Graecia dhe etruskët u intensifikuan, ndërsa anijet e Selinuntes arritën aq larg sa në brigjet e Afrikës së Veriut. Diodorus shkroi në historitë e tij se Selinunte ishte kolonia e vetme greke që u radhit me Kartagjenën gjatë pushtimit të parë punik të Sicilisë, që mbaroi në vitin 480 para Krishtit, me disfatën e kartagjenasve në Himera, Selinunte. Në librin e pestë të historisë së tij Herodoti shkroi: “Spartanë të tjerë shoqëruan Dorieusin në udhëtimin e tij, si të ashtuquajtur themelues, me emrat Thessalus, Paraebates, Celeas dhe Euryleon. Këta njerëz së bashku me trupat e tyre arritën në Sicili, por ata atje ranë në një beteje kudo, që ata u mundën nga segestët dhe fenikasit, kur vetëm njëri nga themeluesit, Euryleon, i mbijetoi shkatërrimit. Ai në këtë mënyrë, duke mbledhur të mbeturit e ushtrisë, bëri veten e tij zot të Minoa, kolonia selinuntine, që ndihmoi selinuntinët të rrëzonin mbretin e tiranit të tyre, Pythagoras. Duke pasur një disfatë të tillë, ai u bë tirani, dhe ai vetëm mbretëroi në Selinunte për një periudhë të shkurtër, por pas së cilës u ngritën përsëri në revolta kundër tij dhe mendohet, që ai të jetë shtrirë në altarin e Jupiter Agoraeus dhe ata megjithatë e çuan atë drejt vdekjes.” Pas disfatës së Himera, Selinunte ndryshoi politikën e tij dhe bëri aleancë me Sirakuzën deri në rënien në vitin 409, para Krishtit, kur Kartagjenas, e etur për hakmarrje, rrethoi qytetin me ushtrinë e tij të fuqishme të lënë nga Hanibali, i biri i Giskos. Pas një rezistence të vakët, qyteti u pushtua dhe u shkatërrua. Një masakër mizore pasoi, duke shkaktuar vdekjen 16 000 vetave, e zënien rob të 5000 banorëve. Hanibali hoqi rrethimin, duke dobësuar muret e qytetit dhe tempujt. Kjo ndodhi rreth Luftës së Parë Punike, kur pushteti i Selinuntes dhe prestigji iu dhanë më në fund goditjen e fundit. Në mënyrë që të ndalonin, që kjo të bindte në

Tempulli i Herakles Çatitë e Tempullit të Herakles qëndrojnë lartë në degën më të ulët të Kodrës së Tempujve, ku Bizantinët prenë rrugën e tyre përmes pjesës së kësaj kodre në portën IV, duke u drejtuar për në rrugën, që të çon në qendrën tregtare dhe vendin e qëndrimit të ngarkesave tregtare të San-Leones në Luginën e tempujve, me një skenografi dhe pamje magjepsëse. Kjo i është dedikuar heroit legjendar romak Herkulit, ekzaltuar nga Homeri në hynin e tij të 15. Tempulli i Herakles është më i vjetri në shenjtërisë Agrigjentinase, ndoshta zgjatet në drejtimin e fundit të shekullit VI para Krishtit. Atributi i tij është konfirmuar nga Tit Livi dhe Ciceroni. Më vonë themelohet ndikimi i elegancës në një kalim të Verrines së tij dhe përshkruan statujën në brendësi. Birësimi i kulturës pellazgo-ilire nga qytetërimi greko-romak Në mjaft botime greko-romake koncepti “racë” dhe kombësi është interpretuar në një dukuri fetare. Një fe është argumentuar më tepe se kombësi. Shqiptarët historikisht janë treguar të veçantë, si grup race dhe kombësie, kurse me të tria fetë janë treguar të barabartë. Ideja e perandorisë bizantine për grekët dhe më parë ajo e perandorisë romake për italianët përfshiu historinë, gjuhën, fenë, zakonet e pleksura nën këto troje (për t’u përdorur në interes të këtij bashkimi), si gjithçka e qytetërimit të tyre. Kjo megalomani shpirtërore, sa strategjike aq dhe viktimizuese, por më tepër padrejtësie, pushtoi Europën dhe botën, duke u servirur si një qytetërim i monopolit greko-romak. Mungesa e dokumenteve në parahistori, së cilës i shtohet mjegullnaja e mitologjisë, nga njëra anë dhe kufizimi i zbulimeve arkeologjike, linguistike, etnografike e mjaft shkencave të tjera, sipas kufijëve shtetërorë e jo në kufijtë historikë e kombëtarë, mbartin një sërë përfundimesh sedimentare për qytetërimin pellazgo-ilir në kulturën europiane e atë botërore. Për fat të keq, piramida jonë institucionale akademike ka qenë sinkronizuar nga referencat e huaja, në veçanti greko-romake si të mirëqena, pa oponencën e duhur sfiduese, duke mbetur kështu thjesht një derivat i tyre. Hipoteza dhe teza për pellazgjinë, mitologjinë ka mbërritur edhe në ditët e sotme, ku mbizotëron mohimi, heshtja jo vetëm për elementin parailir dhe shqiptar të kësaj gjeneze, por në përjashtimin edhe ndaj personaliteteve historike, si Aleksandri i Madh, Pirroja i Epirit, e ç’është më e keqja, treva e Epirit, e argumentuar tërësisht si Iliri e Jugut, konsiderohet si greke. Pra, ç’është më fatale, nuk u jepet asnjë kontribut shqiptarëve në histori për kulturën perëndimore europiane. Antikiteti shqiptar u tret te mitologjia, legjendat e një opinioni të paragjykuar, si kulturë greko-romake që në gjenezën e saj. Të gjitha perënditë pellazgjike, por dhe gjuha e saj, u përvetësuan, u adoptuan, si gjenezë e helenëve të lashtë. Hirearkia historike e Europës ka vendosur në panteonin e vet atë kontribut të kulturës greko-romake, pa asnjë përfshirje të vlerave tona kombëtare. (vijon numrin e ardhshëm)


12

«

S

ë fundi është prezantuar para publikut francez dhe është pritur më së miri. Edhe pse ka kohë që është realizuar prej tij, “Apologjia e vërtetë e Sokratit” e Mirush Kabashit vazhdon të pëlqehet dhe gjykohet maksimalisht nga publiku. Monodrama është prezantuar në festivalin teatror “Pranvera e Europës”, në Lion të Francës, ku ka marrë dhe komente nga më pozitivet. “Nuk e imagjinoja që gjuha shqipe të tingëllonte kaq bukur në vesh. Kultura shqiptare është e panjohur për ne francezët, e ndjehem i tronditur deri në themelet e qenies sime para demonstrimit të artit të madh të këtij populli të vogël”, është shprehur shkrimtari lionez Zhak Bruja. Ndërkohë Drejtori i përgjithshëm i Festivalit Teatror, Reno Lekyje, e ka cilësuar të jashtëzakonshëm interpretimin e Kabashit në sallën “Rameau” në qendër të Lionit. “Ishte i jashtëzakonshëm. E kisha parë Mirush Kabashin në Youtube, por, ta ndjekësh direkt në skenë është gjë tjetër. Shfaqja e trupës shqiptare ishte nga më të mirat e Festivalit. E kisha një parandjenjë kur vendosa që trupa shqiptare, e udhëhequr nga Mirush Kabashi, të kishte vendin e nderit në Festival”, ka vërejtur Lekyje. Sipas protagonistit Mirush Kabashi, ai ishte i entuzi-

Kulturë

“Apologjia...” e Mirush Kabashit në Francë Miss Shqipëria në start

azmuar jo vetëm se shfaqja u prit me shumë duartrokitje e thirrje entuziaste dhe se mori pjesë për herë të parë në festivalin “Pranvera Evropiane”, por dhe sepse për herë të parë spektatorët lionezë dëgjuan gjuhën shqipe.

“Apologjia e vërtetë e Sokratit” me udhëheqës artistik Alfred Bualotin, ka pasur premierën e saj në vitin 1997. Përveç Tiranës dhe qyteteve të tjera në Shqipëri, monodrama është shfaqur të paktën në 15 vende të Evropës, si dhe

në Kanada. Në shtator të vitit 1997 Mirush Kabashi është vlerësuar me çmimin “Aktori më i mirë” në edicionin e 9-të të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit në Kajro (Egjypt), si dhe ka fituar çmime të tjera në Ukrainë, Bullgari, etj.

“Dashuria e harruar” e Erion Kames Komedia do të çelë sezonin e ri artistik në shtator në Teatrin e Komedisë që synon të realizohet së shumti me pjesë shqiptare

“Shqipëria përmes kinemasë” në

E martë 5 qershor 2012 •

Romë

Në vazhdën e festimeve të 100-vjetorit të pavarësisë, nga data 2-5 qershor, shoqata “Syri Blu-Anna Cenerini Bova” ka organizuar në Romë “Shqipëria përmes kinemasë”. Gjatë këtyre ditëve janë shfaqur tetë filma, prodhime të viteve 1995-2011. Temat e tyre rrokin çështje që lidhen me sistemin diktatorial të Enver Hoxhës e vijnë si denoncim i tij, analiza të temave të mëdha sociale, si emigracioni, tensionet intime që lindin në kushtet e një modernizimi kontradiktor, etj., që në një mënyrë apo në një tjetër ndihmojnë për të krijuar një imazh më të qartë mbi Shqipërinë. Filmat e përzgjedhur janë “Parullat”, “Kolonel Bunker”, “Muaj mjalti”, “Tirana, viti zero”, “Trishtimi i zonjës Shnajder”, “Natë pa hënë”, “Vdekja e kalit” dhe “Amnistia”. Projektimi i filmave do të shoqërohet edhe me nga një takim me regjisorët përkatës. Në aktivitet marrin pjesë jo vetëm organizatorët, por edhe emra të njohur të kinemasë si Giuliano Montaldo e Marco Belloçhio. Filmi që çeli siparin ishte “Parullat”, me regji të Gjergj Xhuvanit, i ndjekur nga filmi “Kolonel Bunker”, i cili do të prezantohet nga vetë regjisori Kujtim Çashku. Një ditë më pas të ftuar ishin Pirro dhe Eno Milkani, të cilët prezantuan filmin e tyre “Trishtimi i zonjës Shnajder”, si dhe aktori Michele Placido, i cili luan në këtë film, etj. Ditët e kinemasë shqiptare në Romë mundësohen me mbështetjen e shoqatës “Syri Blu” në Tiranë, Qendrës Kombëtare të Kinematografisë, ambasadës Shqiptare në Romë etj.

Ka provuar të vijë edhe si autor e të bëhet regjisor i pjesës që ka shkruar vetë. Pikërisht, komedia e tij “Dashuria e harruar”, do të jetë e para që do të çelë sezonin artistik të Teatrit Kombëtar të Komedisë në shtator. Regjisori Erion Kame ka përfunduar provat në tavolinë për t’ju rikthyer më pas atyre në skenë, në muajin gusht. Erion Kame e ka shkruar shfaqjen një vit më parë dhe më pas ajo u përzgjodh nga bordi i TKK-së si vepra fituese e repertorit të këtij teatri. Në qendër të veprës është një çift. Një aksident me makinë bën që burri të bjerë në koma. Që nga ky moment të gjithë abuzojnë me të. Kame shprehet se frymëzimin për të shkruar veprën e ka marrë nga problemi më i madh që ka shoqëria shqiptare, që, sipas tij, është gënjeshtra. “Vepra trajton temën e një shoqërie të mashtrimit, ku shpirtrat e pastër janë gjithmonë më të dobtit, në një shoqëri ku ‘të fortit’ e bëjnë ‘pis’ ndërgjegjen e pastër të njerëzve të sinqertë”, vëren Kame. Ai ka përzgjedhur aktorin Genc Fuga si protagonistin e komedisë, ndërkohë që në role të tjera do të interpretojnë Elia Zaharia, Helidon Fino, Lulzim Zeqja, Xhevahir Zeneli, etj. Ky rol është një rikthim në skenë pas disa vitesh mungëse për aktorin Zeneli, i cili do të shfaqet për publikun me rolin e psikologut, bashkë me interpretimin e fundit të tij në komedinë “Familja në shi” të regjisorit dhe autorit Ilir Bezhani. “Këtë herë në skenë do të jem me personazhin e psikologut. Në vepër ai vjen në një moment kur bashkëshorti i gruas ka humbur kujtesën pas një aksidenti dhe atij i duhet ta ndihmojë që ai të jetë sërish si më parë. Është një rol i vogël, por më ka ndihmuar që të jem sërish me kontratë në TKK”, tha Zeneli. Teatri Kombëtar i Komedisë e ka mbyllur sezonin e tij artistik gjatë të cilit janë shfaqur premierat “Familja në shi” dhe “XXL TV”. Sezoni i ardhshëm i TKK-së mendohet të sjellë kryesisht shfaqje të autorëve shqiptarë, siç është edhe “Dashuria e harruar”.

32 vajza nga anë e kënd Shqipërisë do të garojnë këtë fund qershori për titullin e më të bukurës së trevave shqiptare. Nga 250 kandidate “Deliart Association” ka zgjedhur më të bukurat, starti i të cilave nis me çeljen e sezonit turistik në Radhimë. Vajzat kanë kaluar përzgjedhjen e parë për të vijuar konkurrimin në edicionin e 14-të të konkursit “Miss Shqipëria 2012”. Përgjatë tre ditëve, më 28, 29 dhe 30 maj, grupi orgaizator i “Deliart Association” ka kryer seleksionimin, pranë ambienteve të TVSH-së, të 250 kandidaturave të paraqitura për spektaklin e këtij viti, prej të cilave janë përzgjedhur vetëm 32, të cilat nisën të premten rrugëtimin nëpër Shqipëri. Stacioni i parë i grupit të “Miss Shqipëria” ka qenë qyteti bregdetar i Radhimës, ku në bashkëpunim me Bashkinë e Orikumit do të organizohet ceremonia e çeljes së sezonit turistik. Festime të shumta janë përgatitur me këtë rast, ku në qendër të tyre janë bukuroshet e mbledhura nga anë e kënd Shqipërisë. “Nga të gjitha prurjet dhe regjistrimet që kanë ardhur pranë zyrave të Deliart, mendojmë se do të ketë një pjesëmarrje shumë cilësore të vajzave në këtë eveniment”, u shpreh producenti Petri Bozo. Ndërkaq, siç është bërë traditë tashmë, edhe në këtë edicion, deri në mbrëmjen finale vajzat konkurrente të këtij viti do të shijonë rrugëtimin e “Miss Shqipërisë” nëpër trevat historike dhe turistike të vendit tonë. Harta e këtyre udhëtime është e shtrië nga Veriu në Jug, përgjatë të cilave organizatorët kanë planifikuar aktivitete të veçanta, minikonkurse, pjesë e formatit të Miss Shqipëria, dhe mbi të gjitha një prezantim të historisë së lashtë shqiptare. Destinacioni i fundit i këtij udhëtimi, këtë vit është Kalaja e Bashtovës në Kavajë ku mbrëmjen e 29 qershorit, juria e përzgjedhur e spektaklit do të votojë për fituesen e këtij edicioni. Vitin e kaluar, Miss Shqipëria u organizua në kalanë e Krujës dhe fituesja e radhës ishte bukuroshja nga Tirana Kejdi Jashari. 17-vjeçarja nga Tirana ka qenë ajo që ka rrëmyer kurorën e më të bukurës shqiptare, mbrëmjen e dhjetë korrikut në kalanë e Krujës, e përzgjedhur mes 31 konkurrenteve të ardhura nga të gjitha trevat shqiptare, brenda dhe jashtë kufijve, por edhe nga vende perëndimore ku jetojnë prej vitesh. Kejdi, e cila sapo i kishte dhënë fund studimeve në vitin e dytë në Kolegjin Turk, mes emocioneve, lotëve dhe përqafimeve të mikeshave të saj të reja ka vënë mbi kokë kurorën e bukurisë, e cila e shndërroi në të njëjtën kohë edhe në përfaqësuesen shqiptare në disa evente ndërkombëtare të bukurisë, ekskluzivitet i “Deliart Association”, ndër të cilët më kryesori, “Miss Globe 2011”. Shoqëruesja e parë u shpall, Entela Bebri, ndërsa shoqëruesja e dytë e “Miss Shqipëria”, Enxhi Qehaja. Të premten e 29 qershorit, Kejdi do t’ia dorëzojë kurorën e bukurisë një tjetër vajze shqiptare, në një spekakël surprizat e të cilit po gatuhen këto ditë nga “Deliart Association”. Lista e vajzave pjesëmarrëse të këtij viti 1-Franceska Bekteshi-Elbasan

17-Edlira Kraja-Kukes

2-Juliana Rustemi-Korce

18-Mariana Shkreta-Tirane

3-Izmena Lici-Shkoder

19-Senada Lluka-Puke

4-Judina Zoto-Permet

20-Anxhela Konomi-Tirane

5-Ortenisa Sadiku-Vlore

21-Hafize Peqini-Elbasan

6-Arselajda Buraku-Mirdite

22-Kloniki Delijorgji-Janine

7-Jona Leskoviku-Berat

23-Ilva Fatia-Gramsh

8-Dorisa Halili-Tirane

24-Manjola Ndou-Shkoder

9-Senada Ferataj-Lushnje

25-Greta Kika- Tepelene

10-Elidona Rusi-Korce

26-Ana Gjergji- Kardhiq

11-Jugerta Koti-Fier

27-Fjoralba Ramo- Tirane

12-Era Lime-Korce

28-Anxhela Merkaj- Fier

13-Marinela Kaci- Vore

29-Erilda Ziri-Fushe Kruje

14-Arieda Qato- Berat

30-Kristi Teqja- Tirane

15-Lorena Lina-Fier

31-Ortenca Murati- Tirane

16-Anita Curri-Durres

32-Erblira Kacaj-Peshkopi


• E martë 5 qershor 2012

Kulturë » 13

“Motive shqiptare” në Muze “Motive shqiptare”, kështu titullohet ekspozita e artistit Edmond Tullumani, e cila është çelur në Muzeun Historik Kombëtar. Aktiviteti i dedikohet një prej eventeve më të mëdha, atij të 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Pikërisht, nisur nga kjo frymë, në këtë ekspozitë paraqiten disa cikle me tematikë shqiptare, ai i portretit, kompozimit, natyrës së qetë etj, të cilat janë mbështetur në traditën dhe folklorin shqiptar. Ekspozita përmban rreth 60 punë, të gjitha në vaj me dimensione të ndryshme. Ekspozita do të vazhdojë e hapur për vizitorët deri më 10 qershor. Kjo ekspozitë e Tullumanit është e dyta në radhë për artistin muzikant, i cili njihet edhe si organizator i koncertit “Tre tenorët” të organizuar në Tiranë. Ekspozitën e tij të parë me 73 punime në vaj, të çelur në Hollin e Pallatit të Kongreseve në tetor 2011 ai e quajti “Muzika në Pikturë”.

Të gjithë pas parave... Shfaqja e njohur angleze vjen e realizuar nga kasta e artistëve të rinj Autori R

Ngjarja

N

ë ditëlindjen e tij, Henri Perkins po shkon për në shtëpi. Por në tren ai gabimisht zgjedh një valixhe të gabuar pa e vënë re atë. Ai hap çantën për të marrë dorezat e tij dhe shallin dhe e kupton se në të vërtetë, mbante çantën e dikujt tjetër. Në të, ai gjen 735 000 euro. Kur Henri Perkins arrin në shtëpinë e tij, dy miqtë e tij: Vic dhe Betty, vijnë për të festuar ditëlindjen e tij. Ai e di shumë mirë se të gjitha paratë në çantë duhet të jenë pjesë e ndonjë grabitjeje, kështu nga ana morale e ka ndërgjegjen e pastër. Ngjarje të paparashikuara fillojnë. Duhet t’i shpjegojë gruas së tij se paratë nuk janë të vjedhura dhe se duhen të ikin sa më larg sepse ekziston rreziku. Davenport, një detektiv i rremë arrin të korruptohet. Viki dhe Beti ndërrojnë indetitet, ndërsa Bill, shofer taksie, brenda një ore ndeshet në situata dhe karaktere. Ndërkohë, një tjetër polic arrin në shtëpinë e Perkinsve: Slateri, i cili ka ardhur për të informuar Xheinin se trupi i burrit të saj është gjetur i hedhur në lumë. Ai dëshiron ta marrë atë me vete në morg për të identifikuar trupin. Kjo çon përsëri në një seri tjetër të identiteteve të gabuara në krye të një të pari, me Henri Perkins-i, cili është menduar të jetë i vdekur, duke pritur për t’u identifikuar, duke paraqitur si Freddy vëllai i tij, nga Australia. Slater është mbajtur në pritje në pafundësi brenda dhe jashtë shtëpisë. Xheini është krejtësisht e dehur. Në rrjedhën e ngjarjeve, Davenport ndryshon indetitet si vëllai tjetër që quhet Archie. Kur ata më në fund duan të largohen, “Z. Mjeshtër” arrin me një armë. Ai ka qenë i plagosur në një aksident automobilistik të shkaktuar nga Bill, taksisti e tij dhe Slater me makinën e tij të policisë. I gjendur ngushtë, Henry Perkins rrëfen gjithçka, duke përfshirë të gjitha identitetet e rrema. Slateri arreston mjeshtrin dhe niset për ta dorëzuar në polici. Henry mundohet të rregullojë situatën duke i ftuar të gjithë për darkë me rastin e ditëlindjes se tij. Dhe pikërisht në këtë moment, Billi, shoferi i taksisë, informon dy çiftet që ai ka ndryshuar fshehurazi paratë në një nga valixhet.

P

araja arrin të turbullojë ujërat, por ajo mund edhe të prishë përfundimisht rrjedhën normale të gjërave. Kështu ka ndodhur në të gjithë kohët, kështu ka ndodhur në Londrën e viteve më parë, e kështu ndodh edhe sot në Shqipëri. “Të çmendur pas parave”, kjo është pjesa e cila ka filluar të shfaqet prej disa netësh në sallën “Çehov” të Teatrit të “Metropolit”, do të vijojë të shfaqet edhe më 7,8,9, 10, 15.16 dhe 17 qershor. Pjesa e autorit Raj Kumi (Londër, 30 maj 1932) vjen në skenën shqiptare nga një grup artistësh të rinj, të drejtuar nga regjisorja Elma Doresi. Pas dy viteve në suksesin e saj në Londër, versioni francez i kësaj shfaqjeje u bë një nga produksionet më të gjatë në Paris ku dhe u zhvillua për më shumë se tre vjet. Është

një lojë që çdokujt mund t’i ndodhë... Çfarë do të bëni në qoftë se gjeni një çantë?! Natyrisht do ta dorëzoni në polici. Po nëse kjo çantë përmban rreth një milion paund në kartëmonedha? E pra, ja çfarë ndodhi me Henri Perkins: Mjafton të themi se gruaja e Henrit përfundon me një avari nervor, se Henry përfundon me gruan e mikut të tij më të mirë dhe një tregtar droge përfundon me çantën e Henrit. Në këtë lojë ka edhe dy policë dhe një shofer taksie, jetët e të cilëve kurrë nuk do të jetë e njëjtë përsëri. Interpretojnë: Jonida Vokshi (Xhini Perkins), Devis Muka (Henri Perkins), Klodian Hoxha (Viki Xhonson), Esela Pysqyli (Beti Xhonson), Alban Musa (Davenport), Lorenc Kaja (Slater), Genti Deçka (Billi), Erlin Visha (Mjeshtri).

aj Kuni është dramaturg, aktor. Suksesi i tij më i madh, “Run the wife”, u shfaq në teatrot “West” të Londrës për nëntë vite rresht, duke arritur një rekord të kohëzgjatjeve më të gjata në teatër . Në total janë 17 vepra të tij, të cilat janë vendosur pothuasje në të gjithë vendin. Gjatë viteve ‘50 dhe ‘60 Ray shfaq disa nga komeditë e farsës. Së bashku me Tony Hilton shkruan skenarin e një filmi britanik (1961), me Sid Jakobit dhe Kenneth Connor. Ray bashkë me djalin e tij, shkruajtën një komedi farsë të quajtur: “Tom, Dick dhe Harry”, ku si në të gjitha komeditë e farsës së Rej, kombinohet anglishtja tradicionale me sharje e situata të komplikuara, në mënyrë që personazhet janë të detyruar të pretendojnë të jenë ata që ato nuk janë. Në vitin 1983, Rej themeloi Teatrin e Komedisë, duke u bërë drejtor artistik. Përveç teatrit të tij, ai ka shfaqur në televizion filma artistikë, duke përfshirë një adaptim filmik të farsës së tij të suksesshme,“Darling” (1973), në të cilën ka qenë bashkëskenarist me John Chapman. Në vitin 2005, Rej Kuni u caktua Oficer i Urdhrit të Perandorisë Britanike për njohjen e shërbimet e tij në teatër. Disa nga pjesët e tij janë: “Ku dëshiroje të kaloje natën?” (1962), “Vajza Sharli” (1965), “Dil jashtë Zoti Markam” (1969), “Pse qëndron për mëngjes?” (1970), “Kthehu tek mua” (1973), “Jo tani e dashur” (1973), “Dy në një” (1981), “Vrapo për gruan tënde” (1983), “Jashtë rregullit” (1991), “Të çmendur pas parave” (1994), “Tom, Dik dhe Heri” (2003), “Koha mbaroi” (2005).


14

« bota

N

ë Kampionatin Evropian të futbollit Spanja është favoriti kryesor, ndërsa në ekonomi po lufton për të mbijetuar. Shumë shpejt mund të ndodhë që qeveria në Madrid të kërkojë ndihma për të mbijetuar. Në shikim të parë, duket se është një shenjë e mirë. Komisioni i BE-së e ka lavdëruar të mërkurën Spanjën për kursin e reformave dhe kursimeve. Me shpjegimin se “Spanja po i redukton të dhënat e tepruara për të konsoliduar buxhetin në dy vitet e ardhshme”, komisioneri Olli Rehn ka bërë të ditur se këtij vendi mund t’i jepet edhe një vit shtesë për konsolidimin e buxhetit. Pra është e mundur që qeveria e atjeshme të ketë kohë deri në vitin 2014 dhe jo deri në vitin 2013 që të përballet me deficitin. Por në BE po shtohen dyshimet nëse Spanja është në gjendje të përballet me borxhet pa ndihma nga jashtë. Vendi ka probleme masive me bankat, që janë futur në kredi problematike në vlerë prej miliarda eurosh. Në bankën e katërt më të madhe “Bankia” është dashur të investohen 23 miliardë euro për shpëtimin e saj. Prej nga kanë ardhur këto para ende nuk dihet. Risqet Duke u nisur nga gjendja aktuale, Komisioni i BE është i vetëdijshëm se gjendja është serioze. Problemet e një vendi si Spanja mund të lëkundin tërë Eurozonën. Nëse Spanja duhet të futet nën ombrellën e shpëtimeve është e mundur që të cënohet vet obmrella, mendojnë ekspertët. Për Spanjën ka ardhur momenti i fundit, mendon Daniel Gross, drejtor i “Centre for European Policy Studies” (CEPS) në Bruksel. Ai pohon se sistemi bankar spanjoll nuk është në gjendje të vetëfinancohet dhe se qeveria është ajo që tani duhet të paguaj interesat e bankave, gjë që në shtigje afatgjata nuk është e mundur. Por Evropa nuk duhet të fusë Spanjën nën obrellën e shpëtimit, sepse nuk është në gjendje të përballet me këtë, paralajmëron Gross. Duhet gjetur një rrugë për shtimin e kapitalit të bankave por pa e thyer qafën edhe vetë shteti. Financimi duhet të vijë nga një vend në Evropë. Në

E martë 5 qershor 2012 •

SPANJE

A do të mbijetojë pa ndihma?

radhë të parë nga një burim i modifikuar për ndihma, sepse ombrella për shpëtimin është krijuar vetëm për mbështetjen e vendeve dhe jo edhe të bankave. “Ombrella e shpëtimit duhet të ndihmojë bankat spanjolle dhe t’i marrë ato nën kontroll”, pohon Gross. Ky është një propozim i cili po trajtohet edhe në Komisionin e BE-së. Por një kontroll i tillë bankash bie në kolizion me krenarinë kombëtare spanjolle, sepse ata nuk duan të pajtohen që të kontrollohen nga BE-ja, beson Gross. Ndërkohë agjencia e klasifikimit Fitch ka ulur notat për tetë rajone të ndryshme në Spanjë, ndër to është edhe Madridi. Ky vendim nuk ka befasuar ekspertët, sepse pavarësia e rajoneve në Spanjë, që është gati e njëjtë me landet në Gjermani, ka cënuar vazhdimisht përpjekjet e qeverisë spanjolle për kursime. Ndaj ato duhet të marrin edhe përgjegjësi më shumë. Nëse qeveria i mbetet besnike qëndrimeve të saj, atëherë rajoneve relativisht të pasura si Katalonia duhet t’u

thotë: ne nuk do t’ju shpëtojmë. Këtë duhet ta bëni vetë dhe kjo do të silltë një disiplinë më të madhe buxhetore”, pohon Gross. Ndërkohë po shtohet presioni edhe ndaj qeverisë në Madrid. Tregjet financiare nuk mund të shikojnë edhe më gjatë se si në Spanjë rritet deficiti buxhetor në tetë apo nëntë përqind të prodhimit bruto. Alternativë tjetër ndaj kursit të kursimeve nuk ka. Por shkurtimet mund të realizohen me shumë vështirësi, gjë që e kanë dëshmuar edhe demonstratat e fillimit të marsit. Sindikatat e kanë akuzuar qeverinë konservatore të kryeministrit Mariano Rajoy për “shitjen e mirëqenies” në emër të programeve të kursimeve. Qeveritë tjera po përpiqen të mbështesin qeverinë spanjolle. Edhe kancelarja gjermane Angela Merkel ka kërkuar më shumë mirëbesim ndaj kursit të kursimeve në Spanjë me qëllim zbatimin e reformave dhe stabilizimin e bankave. Por mbetet kontestuese nëse populli spanjoll do t’u besojë këtyre parullave.

Në BE po shtohen dyshimet nëse Spanja është në gjendje të përballet me borxhet pa ndihma nga jashtë. Vendi ka probleme masive me bankat, që janë futur në kredi problematike në vlerë prej miliarda eurosh. Në bankën e katërt më të madhe “Bankia” është dashur të investohen 23 miliardë euro për shpëtimin e saj. Prej nga kanë ardhur këto para ende nuk dihet Greqia, më keq Ndryshku që ka mbuluar anijet në portin e qytetit buzë kodrës janë një tregues i krizës ekonomike që ka pllakosur qytetin. Ndërtimi i anijeve dhe mirëmbajtja e tyre, që kanë qenë industria e vetme e Peramës, tani janë gjë e vdekur. Panajotis Karaxhanakis është president i sindikatës së punonjësve të portit. “Situata këtu në kantierin detar është tragjike. Papunësia ka arritur në nivelin 90 për qind. Asgjë nuk është bërë për modernizimin e objekteve për të plotësuar nevojat e industrisë”- thotë ai. Në vitin 2010, operacionet kryesore në portin e Pireut, një nga më të ngarkuarit e Evropës, iu shitën kompanisë kineze Cosco. Por Panajotis Karagiannakis thotë se punonjësit nuk fajësojnë për këtë kinezët: “Problemi ynë nuk është se Kina ka një politikë që nxit industrinë e anijeve, por se qeveria greke,

nuk bën të njëjtën gjë. Ne i kemi aftësitë, për të patur një flotë të madhe detare, për të nxitur zhvillimin e industrisë. Por kjo nuk po ndodh, ngaqë ne na mungon vullneti politik për ta bërë këtë”. Në labirintin e rrugëve që të çojnë nga porti drejt qytetit, ndodhet një klinikë e ndihmës së shpejtë. Ajo menaxhohet nga dega greke e Mjekëve të Botës, një agjenci ndihmash që e shtrin më tepër aktivitetin tek zonat e luftës dhe në vendet e pllakosura nga uria. Doktoresha Meropi Manteou është vullnetare e agjencisë. “Shqetësimi ynë kryesor janë fëmijët, ata të cilëve u mungon shërbimi shëndetësor. Problemi tjetër janë pacientët, të cilët kanë humbur kohët e fundit sigurimin shëndetësor. Ata marrin receta nga mjeku, por nuk janë në gjendje të përballojnë më blerjen e ilaçeve”. …Fillon një debat i nxehtë mes pacientëve, se kush është përgjegjës për këtë

gjendje në Perama. Jamë pa punë që nga viti 2008. Tani jam duke kërkuar punë intensivisht, por nuk gjej dot. Do të pastorja edhe banjot, por nuk po gjej dot as një punë të tillë. Do ta bëja këtë punë për nipërit e mi, që janë të uritur. ”Në shtëpinë e tyre të vogël, Spiridula Firlemi përpiqet të kujdeset për djalin e saj 3 muajsh. Tavani thuajse po shembet. Burri i saj, me profesion hidraulik, ka tre vjet që nuk ka një punë të qëndrueshme. “Tani erdhi fatura e elektrikut, është 1 mijë e 250 Euro. Kanë për të na e ndërprerë energjinë. Të shohim ç’do bëjmë, ndoshta do ta marrim linjën elektrike nga fqinji. Nuk mund ta lë foshnjen në mes të të ftohtit”. Ky është një komunitet që ndjehet i braktisur, pa punë dhe pa shpresë. Agjencia e ndihmave “Mjekët e Botës” paralajmëron se ky është fillimi i një krize humanitare, brenda kufijve të Bashkimit Evropian.


HIPOTEKAT •E

hënë 4 qershor 2012

Nis afishimi publik për Regjistrimin Fillestar të Pasurive të Paluajtshme, për Zonat Kadastrale Nr. 8514 të qytetit të Durrësit dhe Nr. 8534, të qytetit të Fierit. Ky afishim bëhet respektivisht në territorin e Zonës Kadastrale Nr. 8514, saktësisht në adresën, Rruga “Hafiz Podgorica”, Pallati “Niko” sh. p. k, përballë ZRPP-së Durrës dhe në territorin e Zonës Kadastrale Nr. 8534, saktësisht në adresën, Lagja “Apolonia”, Rruga “Xox Andoni” pranë zyrave të rajoneve Fier. Qeveria ka iniciuar Projektin e Administrimit dhe Menaxhimit të Tokës (LAMP-A2.2/ TS/FR/ICB-01). Si pjesë e këtij projekti, në Shqipëri po ndërto-

DURRËS ‘ Aleksi’ Shpk ‘ Best Const’ 12Trashegimtare Xhevdet Selfos 16Trashegimtare Papai 17 Trashegimtar Dakoli 17 Trashegimtar Haveriku 20 Bashkepronar Bilali 21 Trashegimtar Fatos Zdrava Bashkim Kadiu 27 Trashegimtar Familjes Fani 27 Trashegimtar Familjes Fani 27 Trashegimtar Familjes Fani 27 Trashegimtar Familjes Fani 27 Trashegimtar Familjes Papaj 29 Bashkepronar Familjes Vava 2E Shpk 2E Shpk 3 Trashegimtar Islam Bakirit 3 Trashegimtare Mikel Kokes 31 Trashegimtar Te Familjes Vava 32 Trashegimtar Familjes Fani 4 Trashegimtar Islam , Hulusi Bakiri 4 Trashegimtar Islam Bakiri 4 Trashegimtar Islam Bakiri 4 Trashegimtar Islam Bakiri 4 Trashegimtar Islam Bakiri 4 Trashegimtar Islam Bakiri 4 Trashegimtare Hulusi Bakiri 6 Trashegimtar Tahir Bakiri 6 Trashegimtare Myftar Kuqit 6 Trashegimtare Rexhep Citaku 6 Trashegimtare Rexhep Citaku 8 Trashegimtare Te Adem Likmetes A&I Design Shpk Abaz Rubiku Abaz Ali Rubiku Abaz Ali Rubiku Abaz Ali Rubiku Abdulla Deliallisi Abdulla Deliallisi Abdulla Deliallisi Abdulla Xhaferri Abdulla Xhaferri Abdulla Rifat Deliadhisi Abdulla Rifat Deliadhisi Abdurraman Mehmet Duro Abdyl Begeja Abdyl Halil Flamuraj Abdyl Idriz Seferi Abedin Cetaku Abedin Cetaku Abedin Cetaku Abedin Cetaku Abedin Cetaku Abedin Citaku Abedin Citaku Ada Shpetim Troplini Adamant Sula Adea Ilija Omeri Adelina Golgota Adelina Lame Adelina Llazar Golgota Adelina Meto Lame Adelina Myslim Hysenllari Adem Brahim Basho Adem Hasan Muhaj Adem Hasan Muhaj Adem Idriz Meta Adem Isa Shahini Adi Isuf Gufka Adife Harun Xhivo Adil V Beqiraj Adile Selman Shehaj Adina Aleksandra Gheonea Adlai Beqiraj Adlai Beqiraj Adlai Beqiraj Adlai Beqiraj Administrator Z.Eduart Ndreu Admir Alush Sulaj Adnad Ethem Vigami Adnan Selfo Adnan Selfo Adnan Mustafa Shima Adnand Musa Adnand Selfo Adnand Tepshi Adnand Tepshi Adnand Vigani Adnand Vigani Adnand Ilmi Qylafku Adnand Mustafa Shima Adrian Averiku Adrian Cangonji Adrian Gorana Adrian Haveriku Adrian Llanaj Adrian Llanaj Adrian Ali Cangonja Adrian Haki Bllaca Adrian Haxhi Korbi Adrian Idriz Koni Adrian Ilia Kona Adrian Isuf Llanaj Adrian Selim Mujali Adrian Stefan Miho Adriana Kulla Adriana Irfan Jani Adriana Lluke Basha Adriana Shefit Myrta Adriana Spiro Kota Adriatik Alizoti Adriatik B Cela Adriatik Bilibil Cela

Adriatik Haxhi Bakaj Adriatik Nalzo Lagji Adriatik Shpetim Topi ‘Adriatik’ Shpk Adriatik Shpk Vol26 F43-93 Adriatik Vlash Dhima Aferdita Xhyheri Aferdita Adem Abrazhda Aferdita Ahmet Abdishahi Aferdita Ahmet Doka Aferdita Beqir Latifaj Aferdita Ferhat Sula Aferdita Feta Hadia Aferdita Ilia Rota Aferdita Pano Zeri Aferdita Qamil Penaj Aferdita Qaship Negollari Aferdita Qaship Negollari Aferdita Ramiz Tirana Aferdita Selim Sabrija Aferdita Shyqyri Admei Aferdita Sulejman Coku Aferdita Tahir Bakiri Aferdita Tahir Bakiri (Mustafa Aferdita Zeqir Vreshta Afrim Masuli Afrim Ali Brahimaj Afrim Ibrahim Tonuzi Afrim Mehmet Shemuni Afrime Shefqet Mehmeti Afrora Shuaip Fici Agim Cetaku Agim Citaku Agim Citaku Agim Daja Agim Daja Agim Gela Agim Haveriku Agim Islami Agim Islami Agim Islami Agim Islami Agim Islami Agim Islami Agim Islami Agim Islami Agim Islami Agim Kasmi Agim Leka Agim Lika Agim Omeri Agim Xibraku Agim Baftjar Baho Agim Behxhat Cela Agim Beqir Shehi Agim Daj Kodra Agim Emin Shkembi Agim Emin Shkembi Agim Hasan Sulejmani Agim Islam Islami Agim Islam Islami Agim Islam Islami Agim Izet Nina Agim Masar Likmeta Agim Mustafa Shima Agim Mustafa Shima Agim Novruz Dragoti Agim Ramiz Kasmi Agim Sefer Vrana Agim Shefit Shabani Agim Shyqyri Rubiku Agim Shyqyri Rubiku Agim Shyqyri Rubiku Agim Skender Mehmeti Agim Trifon Koçillari Agim Vath Lika Agim Xhoni Shani Agim Z Alizoti Agimi Cetaku ‘Agli’ Shpk Agron Bektashi Agron Kuci Agron Myshketa Agron Myshketa Agron Shahini Agron Tepshi Agron Tepshi Agron Tepshi Agron Tepshi Agron Tepshi Agron Zerani Agron Zerani Agron Asllan Zerani Agron Daut Alepi Agron Flamur Sinoimeri Agron Hamdi Tepshi Agron Hamza Dibra Agron Hyqmet Bisha Agron Isa Lame Agron Isuf Sokoli Agron Llian Bllaca Agron Qani Shehu Agron Ragip Beja Agron Selim Shahini Agron Selim Shahini Agron Selim Shahini Agron Teki Veizi Agurim Dibran Senka Agush Mustafa Agza Shpk Ahmet Dakoli Ahmet Ejupi Ahmet Marku Ahmet Rustemaj Ahmet Avdulla Koka Ahmet H Haxhi Ai Design Shpk Aida Deda Aida Madhi Aida Podgorica Aida Podgorica Aida Podgorica Aida Podgorica

»

15

NIS ZBATIMI I PROJEKTIT TË REGJISTRIMIT FILLESTAR PËR PRONAT NË DY QYTETE

Pronat, hipotekim në Fier dhe Durrës Nga sot deri më 19 korrik pronarët mund të plotësojnë dosjet het Sistemi i Ri i Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme bazuar në Ligjin Nr. 7843, i datës 13. 07. 1994 “Për regjistrimin e pasurive të paluajtshme” (i ndryshuar). Baza e këtij sistemi krijohet nëpërmjet procedurës së Regjistrimit Fillestar të Pasurive të Paluajtshme nën drejtimin e Kryeregjistruesit të Shqipërisë.

Aida Sinani Aida Ali Bardhi Aida Bedri Deda Aida Bexhet Zaimaj Aida Bilal Thermija Aida Ibrahim Kertusha Aida Isuf Madhi Aida Kristaq Qesimi Aida Mendui Spahiu Aida Nezir Isufi Aida Petrit Cerloj Ailisda Qoli Aishe A Nexhipi Aishe Rexhep Zajmi Aishe Ruhi Ademi Ajet Xh Sadiku Ajet Xhevat Sadiku Ajeta Matoshi Ajshe Shehu Alama Llambi Salataj Alb Kontroll, Durres Alba Aleksander Curcia Alba Kujtim Lika Alban Bala Alban Abdurrahim Miftiu Alban Asllan Haxhiu Alban Ebyniamin Truma Alban Hysen Bajraktari Alban Mehdi Ramohitaj Alban Sport Shpk Alban Teufik Barameta Alban Vangjel Mali Alban Xhevdet Kastrati Alban Xhevdet Kastrati Albana Bekteshi Albana Kocilja Albana Velja Albana Ali Prizrendi Albana Dajlan Cumashi Albana Enfal Shaqiri Albana Fejzi Gjoni Albana Halim Hoti Albana Haxhi Jakiçi Albana Laze Liko Albana Mustafa Petro Albana Perlat Dume Albana Perllat Dume Albana Petrit Malaj Albert Koka Albert Koka Albert Koka Albert Xhixha Albert Xhixha Albert Xhixha Albert Xhixha Albert Xhixha Albert Xoxi Albert Fan Deda Albert Lefter Koçillari Albert Llazar Beqari Albert Miti Mele Albert Miti Mele Albert Simo Kuci Albert Thimi Papa Albert Thimi Papa Albert Thoma Kondi Albert Veledin Duro Albert Vllasi Golemi Albertina Feim Zikja Albetelekom Sha Albina Jusuf Dija Albkontroll Sha Albkontroll Sha Albtelekom Sha Albtelekom Sha Alda Haxhiu Alda Haxhiu Alda Haxhiu Aldai Beqiraj Aleks Pal Kila Aleks Todi Lushnjari Aleksander Garuli Aleksander Leshja Aleksander Pitaku Aleksander Pitaku Aleksander Suku Aleksander Jaron Bonati Aleksander Koço Suxho Aleksander Mark Zoga Aleksander Pandi Suka Aleksander Pjeter Boshnjaku Aleksander Todi Josifi Aleksandra Llazar Llallo Aleksandra Nasi Petani Aleksandra Petro Kosti Aleksi Shpk Alesandro Biri Alfons Dovana Alfons Vlash Dovana Alfred Bllaca Alfred Nushi Alfred Dervish Isufi Alfred Koco Larashi Alfred Mina Petro Alfred Sabri Shkreta Alfred Sotir Ngjela Ali Kosova Ali Kosova Ali Lorja Ali Zorba Ali Ahmet Korriku Ali Alaudin Korca Ali Fehta Votopija Ali Gazel Arifi Ali Medi Panariti Ali Mustafa Vogli Ali Mustafa Vogli Ali Qerim Metaj Ali Ramazan Kila Ali Sulejman Tira Alida Qole Alida Dervish Rou Alida Stefan Papalilo

Periudha e Afishimit Publik do të vazhdojë 45 ditë kalendarike, pra nga data 5 qershor deri më datë 19 korrik. Të gjitha subjektet private dhe shtetërore që kanë të drejta pronësie, ose të drejta të tjera reale mbi pasuritë e paluajtshme në Zonat Kadastrale Nr. 8514 të qytetit të Durrësit dhe Nr. 8534, të qytetit

Alida Zylfi Kasa Alie Hekuran Zoga Alier Ruzhdi Cara Aliqi Grigor Llazari Alisa Qemal Gurja Alisa Qemal Gurja Alit Gani Likaj Alketa Xhaferraj Alketa Enver Alushi Alketa Enver Alushi Alketa Mustafa Gega Alketa Spiro Andoni Alketi Refat Ali Alma Calliku Alma Golgota Alma Rapo Alma Rapo Alma Stampa Alma Tati Alma Enver Nazarko Alma Ferit Rrenaj Alma Leksi Golgota Alma Leksi Golgota Alma Miltiall Çela Alma Xhemal Bregasi Alma Zenel Pengili Alma Zija Milaqi Almarin Petrit Cerma Almir Zenun Hasibra Alqi Mano Alqi Mano Alqi Nano Alqi Vangjel Maho Altin Kulla Altin Murto Altin Ali Bardheti Altin Arif Aliaj Altin Beshi Terziu Altin Fiqiri Hoxha Altin Jaho Kodra Altin Jaho Kodra Altin Pjeter Coku Altin Ramadan Ramadani Altin Sadik Sadedin Altin Sulejman Qyta Altin Xhuvi Qirici Alush Asllan Lusha Alush Fiqiri Xhihani Alush Ismet Tetova Alush Nazmi Dushku Alvin Shehu Amarild Mema Amine Hysni Kurti Aminta Zija Cela Amneris Drendeci (Haveriku) Amneris Drenovci (Haveriku) Ana Frasheri Ana Gjini Ana Lluka Tola Ana Odise Mema Ana Odise Mema Ana Petro Qerimi Ana Vasil Dafa Anastas Gjergo Anastas Jani Gjergo Anastas Jani Gjergo Anastas Jani Gjergo Anastas Jani Gjergo Anastas Stefan Gjoni Anastas Stefan Gjoni Anastasia Nasho Beka Ance Athanas Fane Andi Kertusha Andi Amik Kasoruho Andi Mendor Isufaj Andi Xhemal Kacani Andia Agron Xhunga Andon Lika Andon Klianth Duri Andon Nikolla Gjylameti Andoneta Thanas Gjoni Andre Vangjel Bozo Andrea Gorea Andrea Fatmir Cota Andrea Fatmir Cota Andrea Harilla Cipi Andrea Jorgji Mali Andrea Vangjel Bozo Andrea Vangjel Bozo Andrea Vangjel Bozo Andrea Vasil Manthjo Anduela Skender Vreko Anduena Rushit Ballo Aneo Heba Anesti Dhimtri Anesti Dhimtri Anesti Petani Anesti Ilia Dhimitri Anesti Vasil Petani Anestimina Gjergo Aneta Dovana Aneta Strati Aneta Rifat Cani Angjelin Bardhacaku Angjelina Andrea Sedja Angjelina Milto Vullkani Anida Aqif Braho Anila Disha Anila Disha Anila Kulla Anila Leshja Anila A Leshja Anila A Leshja Anila Ali Xhonuzi Anila Azem Velja Anila Bajram Lacku Anila Bedri Rubiku Anila Bedri Rubiku Anila Dhimiter Topuzi Anila Enver Caushaj Anila Faik Jaho Anila Fejzi Mingaj Anila Hasan Baruni

Anila Hysni Huqi Anila Kleanth Koljaka Anila Kujtim Psatha Anila Mehmet Qela Anila Musli Berisha Anila Nuri Ura Anila Panajot Harrilla Anila Rrahman Bregu Anila Rrahman Bregu Anila Serian Dhuli Anila Serian Dhuli Anila Shaban Disha Anila Shefqet Kaçuri Anila Zyhdi Nishani Anina Papalilo Anina Papalilo Anina Papalilo Anina Paplilo Aniolo Viloston Vuciterni Anita Radheshi Anita Radheshi Anita Rustemaj(Rroco) Anita Rustemaj(Rroco) Anita Rustemaj(Rroco) Ankelejda Sota Anthi Agoni Anthulla Llambi Tiri Antigoni Ilia Soko Anton Koka Anton Koka Anton Koka Anton Polikron Kote Anton Polikron Kote Antoneta Ilija Mertini Antoneta Selim Kushova Antoneta Vangjel Nushi Antoneta Xhafer Cepani Antoneta Ylli Prifti Antonim Gani Burnaca Anushe Haxhialushi Anushe Naxhialla Anushe Naxhialla Anushe Naxhialla Apostol Spendjopulo Aqif Bardhyl Begtashi Arap Toska Arap Hajdar Toska Arap Hajdar Toska Arben Averiku Arben Averiku Arben Bilali Arben Biu Arben Budini Arben Dizdari Arben Domi Arben Ferhati Arben Ferhati Arben Ferhati Arben Haxhihyseni Arben Haxhihyseni Arben Haxhihyseni Arben Haxhihyseni Arben Hoxha Arben Hoxha Arben Hoxha Arben Hoxha Arben Hyka Arben Kodra Arben Leka Arben Lekli Arben Pacani Arben Pacani Arben Ziu Arben Aasim Lila Arben Anastas Kristo Arben Dylaver Vranja Arben Elmaz Toska Arben Emin Kasemi Arben Fatmir Haxhihyseni Arben Fatmir Haxhihyseni Arben Fazlli Xhaferri Arben Fejzi Koloneli Arben Flamur Hoxha Arben Galip Dizdari Arben Galip Dizdari Arben Galip Dizdari Arben Gani Kuqi Arben Gani Kuqi Arben H Beja Arben Hajdar Iljazi Arben Hasan Caslli Arben Ibrahim Veliu Arben Josif Cerma Arben Kadri Xherrahi Arben Mazllum Kertolli Arben Mazllum Reka Arben Metush Ferhati Arben Murat Sula Arben Mustafa Hasa Arben Mynyr Xhaferaj Arben Mynyr Xhaferraj Arben Mynyr Xhaferraj Arben Mynyr Xhaferri Arben Myrteza Benja Arben Myslim Dashi Arben Ndue Gjoni Arben Ndue Gjoni Arben Preng Disha Arben Preng Disha Arben Preng Disha Arben Qazim Qevani Arben Qemal Braka Arben Qerim Taka Arben Ramadan Gorana Arben Ramadan Kalaci Arben Remzi Kaba Arben Rexhep Berisha Arben Sadik Banushi Arben Sadik Lila Arben Sadri Islami Arben Sami Cjapi Arben Sejfulla Koroveshi Arben Selman Kollcaku

të Fierit, duhet të paraqiten që të verifikojnë Regjistrimin Fillestar të pasurive të tyre. Në këtë fazë të këtij procesi, është i rëndësishëm bashkëpunimi i ngushtë i të gjithë personave, që kanë të drejtë mbi pasurinë, me ekspertët, duke verifikuar të dhënat në listat e afishuara. Në rast se gjatë kësaj faze konsta-

Arben Sulejman Mehmeti Arben Xhemal Buzani Arben Ymerli Oxhaku Arber Spartak Braho Ardi Afezolli Ardian Agim Dollaku Ardian Daut Duro Ardian Haxhi Shima Ardian Haxhi Xhaferri Ardian Iljaz Hajrullaj Ardian Kanol Kabuci Ardian Mihal Muka Ardian Mihal Muka Ardian Mihal Muka Ardian Muharrem Berisha Ardian Nikolla Suraj Ardian Petrit Llulla Ardian Qamil Metalija Ardian Qazim Hoxha Ardian Riza Myhypaj Ardian Riza Myhypaj Ardian Selaudin Çobani Ardian Shaqir Katreli Ardian Sotiraq Treska Ardian Vangjel Gjorgo Ardian Zyhdi Shtraza Ardiana Kozma Iljazi Ardiana Llambi Gurra Ardiola Gjergj Hristic Argjiro Foto Vata Arian Permeti Arian Halit Kertusha Arian Koço Buza Arian Naun Kosta Arian Pellumb Hatellari Arian Ruben Bekteshi Arian Vahit Rrushi Ariana Krisaq Karakuji Ariana Lluka Rrufa Ariana Mihal Reci Ariana Petro Zoto Ariana Vesel Cenko Arif Murataj Arif Sanxhaku Arif Mehmet Sanxhaku Arikli Jorgo Milo Ariste Mihal Gorenxa Aristidh Kostandin Kushi Aristidh Kstandin Kushi Aristofan Koço Ali Aristomen Leonidha Kondi Aristotel Papa Aristotel Papaj Aristotel Papaj Aristotel Papaj Arjan Katrgjini Arjan Sula Arjan Sula Arjan Adem Tusha Arjan Ejup Hatibi Arjan Gani Kuqi Arjan Hysen Sula Arjan Tomorr Kokalari Arjana Aristidh Haveriku Arjana Mihal Lloga Arjeta Kumbaro Arjeta Flamur Kumbaro Arjeta Theodhor Baçi Arkimet Pepeto Armand Daberdaku Armand Duka Armand Fejzo Armand Thimio Baxheri Armand Thimio Baxheri Armando Duka Armando Zylfi Hoxha Arnoza Jaup Haxhi Arqile Gorea Arqile Gorea Arqile Gorea Arsen Sami Bedoj Arsin Selimi Arsinar Dhimitri Arta Deda Arta Shehu Arta Sula Arta Sula Arta Ahmet Mujko Artan Kacuri Artan Koroveshi Artan Llaci Artan Topuzi Artan Topuzi Artan Xhumari Artan Xhumri Artan Xhumri Artan Xhumri Artan Andon Muça Artan Bedri Cami Artan Faslli Cekaj Artan Kostandin Terziu Artan M Jeremiq Artan Musa Musaraj Artan Mustafa Shazivari Artan Ramiz Dizdari Artan Rapush Hoxha Artan Servet Bani Artan Shaban Nymeri Artan Sulejman Hasani Artan Sulejman Shabani Artan Toli Koroveshi Artan Tomorr Kokolari Artan Vasil Babi Artan Viktor Çaprezi Artan Zyhdi Plaku Artian Fadil Tirana Artian Misto Jorgji Artian Misto Jorgji Artion Muharrem Selami Artur Damini Artur Kosova Artur Kosova Artur Kosova

Artur Kosova Artur Kosova Artur Kosova Artur Luku Artur Metalija Artur Sejko Artur Skerma Artur Terniqi Artur Terniqi Artur Xheraj Artur Abedin Bamini Artur Avdulla Bregu Artur Beniamin Decolli Artur Cuman Hysenaj Artur Fadil Dimni Artur Kasem Gedaj Artur Kodhel Coku Artur Kozma Vaqo Artur Muharrem Taipi Artur Naim Karaj Artur Ramazan Voci Artur Rifat Shahi Artur Zyhdi Norja ‘Arv’ Shpk Arvenola Spiro Boduri ‘Arvi’ Arvi Shpk Arvi Shpk ‘Arvi’ Shpk Asam S Asbije Diko Mushtenka Asim Kosova Asim Kosova Asim Kosova Asim Kosova Asim Zajmi Asim Zajmi Asim Qemal Guza Asim Qemal Guza Asime Dilaver Çinaj Asime Xhevat Malo Asllan Skender Kuqi Aspasia Jorgji Daja Asqeri Samit Xhafellari Astrit Duka Astrit Hajrullaji Astrit Kasmi Astrit Permeti Astrit Selfo Astrit Selfo Astrit Selfo Astrit Selfo Astrit Selfo Astrit Asllan Selimi Astrit Atik Balla Astrit Bahri Toptani Astrit Basri Domi Astrit Basri Domi Astrit Basri Domi Astrit Basri Domi Astrit Ferik Veliaj Astrit Pilo Taci Astrit Sami Kalemi Astrit Shaban Hajrullaji Astrit Skender Duci Astrit Skender Selenica Astrit Teki Lamo Astrit Xhemal Kaja Athanas Rrufa Athanas Rrufa Athanas Rrufa Athanas Rrufa Athina Bezapi Athina Bezati Athina Vangjel Cakalli Athina Vasil Balla Athinulla Tuci Atleva Vasil Jovani Atlije Muhamet Keci Aurela Safet Luli Aurora Gjezi Aurora Gjezi Aurora Skrame Aurora Skrame Aurora Xhaferr Myftari Autoriteti Portual Autoriteti Portual Durres Avdi Shkreli Avdulla Curri Avni Skender Dalipi ‘B.G.R’ Sha ‘B.G.R’ Sha ‘B.G.R’ Sha B.Pronare Me 1/3 Pjese Ne Kete Pasuri B.Pronare Ne 1/3 Pjese Ne B.Pronesi Baftjar Maliqi Bahri Asllan Kazazi Bajame Hazbi Gjojdeshi Bajame Myslim Xhixhabesi Bajame Takik Rexhepi Bajram Cani Bajram Duka Bajram Lacku Bajram Mjeshtri Bajram Mullaj Bajram Toska Bajram Toska Bajram Veli Bajram Muhamet Hoxha Bajram Myftar Thartori Bajram Tahir Lacku Bajram Xhemal Bega Bajram Xhemal Cani Ballkez Keci Banka E Pare E Investimeve Banka Kombetar Tregtare Dega Durres Banka Kombetare Tregtare Dega Durres Banka Kombetare Tregtare Dega Durres

tohen mangësi në informacionin e afishuar, atëherë pronari, si dhe personat që kanë interesa të tjera mbi pasurinë, duhet të bëjë plotësimet e nevojshme dhe t’i paraqesë vetë ato, brenda afatit të afishimit publik, në ambientin e afishimit, pranë specialistëve të ngarkuar me këtë detyrë te Zyra Vendore e

Banka Kombetare Tregtare Dega Durres Banka Kombetare Tregtare Dega Durres Banka Nderkombertare Tregtare.Sha Banka Nderkombetare Tregtare Sha Banush Pandi Tole Bardhyl Disdari Bardhyl Keci Bardhyl Laboti Bardhyl C Pani Bardhyl Ismet Shehu Bardhyl Sherif Keci Barije Muharrem Seferkolli Bashkepronar Bashkepronar Kalaja Bashkepronare Bashkepronare Me 1/3 Pjese Ne B.Pronesi Bashkepronare Me 1/3 Pjese Ne Kete Pjese Bashkia Durres Bashkim Cebisha Bashkim Idrizi Bashkim Isufi Bashkim Koka Bashkim Koka Bashkim Koka Bashkim Koka Bashkim Kora Bashkim Kukla Bashkim Mece Bashkim Mece Bashkim Mece Bashkim Salilllari Bashkim Shaho Bashkim Tabaku Bashkim Xhuli Bashkim Ali Domi Bashkim Fadil Kodra Bashkim Fadil Kodra Bashkim Hamid Deda Bashkim M Tola Bashkim Ramazan Kertusha Bashkim Ramazan Mici Basri Jakup Vata Bastri Domi Baujar Kuci Bedri Deliallisi Bedri Kokomani Bedri Kokomani Bedri Kokomani Bedri Kokomani Bedri Kokomani Bedri Kokomani Bedri Rama Bedri Rama Bedri Rama Bedri Rama Bedri Rama Bedri Rama Bedri Rama Bedri Rama Bedri Rubiku Bedri Ali Rubiku Bedrije Asllan Ducka Bedrije Asllan Jera Bedrije M Milaqi Bedrije Mahmut Bajraktari Bedrije Sabri Kertusha Beglije Selim Bleta Behadir Basri Truma Bejaze Hasani Bejaze Daut Duro Bektash Mandri Belaed Shpk Belaed Shpk Belina Roco Belina Hysen Haxhiaj Belina Vlash Rroco Belkize Kasa Belkize Rexhep Kasa Benet Kryeziu Benet Nehat Kryeziu Benet Nehat Kryeziu Benet Remzi Hovi Bengrata Gynamin Zengu Beqir Plaku Beqir Hysen Babaliu Beqir Ramazan Cani Beqir Xhemal Kodra Besa Kokoshi Besim Qesja Besim Myftar Gjoka Besim Teki Dakoli Besime Hysen Frroku Besinik Osman Truma Besjana Gjeci Besjana Gjeci Besnik Baballeku Besnik Balla Besnik Beqja Besnik Biduli Besnik Cafuli Besnik Fazllija Besnik Kulla Besnik Mane Besnik Subashi Besnik Xhaferri Besnik Beqir Kapllani Besnik Beqir Kapllani Besnik Ferrik Farruku Besnik Hajri Haxhi Besnik Lulo Nora Besnik Mehmet Hoxha Besnik Ramazan Zela Besnik Sali Bulku Besnik Shaban Nura Besnik Shaban Nura Besnik Shefki Lleshi Besnik Tahir Cadri

Besnik Tahir Çodri Besnik Xhevit Baballeku Besnik Xhevit Baballeku Besnik Zenun Hasibra Besnik Zyber Metalla Besnika Abdulla Myzini Besnike Besim Kapedani Besnike Isuf Lika Besnike Ramiz Tabaku Besnike Ymer Shera ‘Best Cons’ Best Construction Best Konstrusion Best Kontruksion ‘Bestconst’ Bilal Bilali Bilal Sulejmani Bilbil Perparim Yzeiraj Bledar Beja Bledar Mullaj Bledar J Koni Bledar Ramazan Kthupi Bledar Selman Malollari Blendi Bali Blerim Jorgji Shkurti Blerim Jorgji Shkurti Blerim Latif Dervishi Blerina Jorgji Blerina Begtash Kertalli Blerina Mehdi Arifi Blerona Hasa Boiren Skender Begeja Bora Myzini Borova D Borova D Borova D Borova D Borova D Borova D Borova D,V24f26 V25f106 ‘Borova’d Shpk Bosland Xhindoli Brahim Braho Brajan Roland Lala Brixhid Alfred Gjata Brixhilda Kurbiba Brizida Balla(Haznedari Brizida Haznedari Brizida Fuat Hoxha Brunela Caushi Brunela Caushi Brunela Caushi Brunela Caushi Brunela Kozma Isaku Brunilda Dakoli Brunilda Dakoli Brunilda Dakoli Brunilda Dakoli Brunilda Selfo Brunilda Myzafer Dakoli Brunilda Myzafer Dakoli Bubullima Mexhit Feçani Bujar Haznedari Bujar Haznedari Bujar Haznedari Bujar Koci Bujar A Cetaku Bujar Ali Laknori Bujar Ali Laknori Bujar Ali Laknori Bujar Ali Laknori Bujar Emin Haznedari Bujar Emin Haznedari Bujar Hamit Koci Bujar Hamit Koci Bujar Muharrem Qatja Bujar Shaban Gashi Bujar Syrja Nora Bujar Vath Xhakosi Bujare Dervishi Bujare Ibrahim Leka Bukurije Abdyli Bukurije Beqiraj Bukurije Mecja Bukurije Mecja Bukurije Mecja Bukurije Mecja Bukurije Mecja Bukurije Asim Barometa Bukurije Ferit Doçi Bukurije Mahmut Kaculi Bukurije Qani Memko Bukurije Rexhep Nexhipi Bukurije Sabri Banka Bukurije Xheladin Kotorri Bukuroshe Mustafa Shehu Burbuqe Hilo Garo Caje Mezja Çelesije Hysni Spahiu Celik Ismet Lila Cezar Kajo Cezar Kajo Cezarina Gurakuqi Cezarina Gurakuqi Çezarina Kosta Kora Çlirim Osman Çopa Cobana Shpk Cobanaj Shpk Cobanaj Shpk Cobanaj Shpk Cobanaj Shpk Cobanajs Shpk Cobanj Shpk Cobanj Shpk Dafina Nushi Dafina Llambo Barko Dafine Isuf Alliu Dallandyshe Hysni Koroveshi Danela Lluka Heba Daniel Ismet Coku Daniela Arjam Sulejmani Daniela Nikolla Lumi Daniela Robert Bali

Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme të Durrësit dhe të Fierit. Të gjitha pretendimet do të shqyrtohen dhe do të paraqiten në listat e afishuara brenda periudhës së Afishimit Publik. Procesi i Regjistrimit Fillestar është falas për të gjithë pronarët dhe personat që kanë të drejta mbi pasuritë e paluajtshme.

Danila Goga Dashamir Bejaj Dashamir Gorja Dashamir Kalaja Dashamir Sulejmani Dashamir E Kruja Dashamir Eqerem Kruja Dashamir Eqerem Lika Dashamir Faik Xhuti Dashamir Fatmir Tartari Dashamir Ismail Haka Dashamir M Luga Dashnor Hani Dashnor Hoxhallari Dashnor Mecani Dashnor Rosa Dashnor B Hoxha Dashuri Latif Hasani Dashurie Kola Daut Ataf Xhafa David Collaku David Collaku David Collaku David Collaku David Collaku David Collaku David Leka Ded Gjon Perlesi Dega Durres Dega E Thesarit Ne Administrim M.Financave Delta Delta Delta Delta Delta Delta Delta Delta Delta Demir Abazi Demir Xhemal Abazi Demir Xhemal Abazi Demiran Nazif Llazo Demirane Gjyzeli Demirane Gjyzeli Denis Odhise Mariopullo Denis Odhise Maropullo Denis Shaban Gjiriti Denisa Ibrahim Gjojdeshi Dervish Gjyshi Dervish Kapo Velia Dervish Selman Harremi Desdemona Xhaferr Angoni Deshira Barushi Deshira Milaqi Deshira Milaqi Deshira Milaqi Deshira Milaqi(Kau) Deshira Milaqi(Kau) Deshira Milaqi(Kau) Deshira Qazim Domi Deshira Qazim Milaqi Deshire Seit Nurcellari Destemona Ethem Omari Dhalida Ziu Dheodhor Gjoni Dhimiter Manushi Dhimiter Niluli Dhimiter Papaj Dhimiter Pema Dhimiter Shahini Dhimiter Tiri Dhimiter Tiri Dhimiter Aleksander Lara Dhimiter Jani Miçuli Dhimiter Kostandin Shuteriqi Dhimiter Qerim Mullaliu Dhimiter Qerim Mullaliu Dhimiter Sotir Manushi Dhimiter Stavri Mece Dhimitraq Dobja Dhimitraq Gjoni Dhimitraq Papa Dhimitraq Papa Dhimitraq Papaj Dhimitraq Spiro Papa Dhinitraq Papa Dhiogjen Dano Kuki Dhitraq Gjoni Dhoksi Ndreko Mullisi Dhoma Kombetare Avokatise Dhora Mini Sulejmani Dhorka Thanas Kokomani Dhorke Pandeli Voja Dhurata Berberolli Dhurata Berberolli Dhurata Dashi Dhurata Gjoka Dhurata Koka Dhurata Llabani Dhurata Tafaj Dhurata Tatani Dhurata Abdulla Pando Dhurata Hasan Zela Dhurata Islam Luzi Dhurata Islam Luzi Dhurata Masnar Tivari Dhurata Qazim Kertusha Dhurata Selim Hoxha Dhurata Shefik Micolli Dhurata Shefki Micoli Dhurata Sulejman Peku Dhurata Zeqir Bagoj Diana Cyrbja Diana Fezga Diana Iljazi Diana Prenga Diana Anastas Kristo Diana Filip Cipi Diana Gjon Qesari Diana Hysen Kertusha Diana Isa Kertusha

Diana Kadri Shaba Diana Kol Kadillari Diana Ramazan Shehaj Diana Shefqet Osmanaj Diana Sotir Nako Diana Stefan Gjiri Diana Stefan Islamaj ‘Dibra-Agza’ Shpk ‘Dibra-Agza’ Shpk ‘Dibra-Agza’ Shpk ‘Dibra-Agza’ Shpk Dilaver Rexha Dilaver Liman Danaj Dilaver Liman Danaj Dile Mustafa Cekirri Dile Preng Coku Dile Trifon Zaka Dilfuruze Toptani(Bonati) Diljana Kol Zoka Dino Selman Iljazi Ditare Shaban Seseri Diti Ramazan Rexha Diturie Merkuri Djana Fuat Zejneli Djana Xhoxh Laçi Dode Preng Marku Doklead Bashkim Ademi Dolores Niko Çerri Doloreza Nazar Doku Domeniko Rexha Donika Lumi Donika Papa Donika Papa Donika Papa Donika Sota Donika Anton Ceta Donika Avni Loçi Donika Kozma Ndini Donika Mark Pistuli Donika Pandi Benja Donika Pavllo Jani Donika Reshat Muco Donika Selam Ngresi Donika Shaban Shani Donike Xhafer Mustaj Doriana Luan Toro Dorina Kalemi(Caliqi) Dorina Kalemi(Caliqi) Dorina Kalemi(Caliqi) Dorina Kalemi(Caliqi) Dorina Ali Çinari Dorina Halim Islami Dorina Jorgji Goga Dorina Lluka Caliqi Dorina Lluka Caliqi Dorina Lluka Caliqi Dorina Lluka Caliqi Dorina Lluka Kalemi Dorina Lluka Kalemi Dorjan Kalamishi Dorjan Kalamishi Dragana Done Tabaku Dragica Spiro Narini Dragush Brahimaj Drane Ndue Daupi Dranova Shpk ‘Dranova’ Shpk ‘Dranova’ Shpk Drejtoria Pergjithshme Metereologjike Drenova Shpk Drita Berberi Drita Hoxha Drita Prenci Drita Tonuzi Drita Abduraman Lika Drita Bajram Spahija Drita Faik Tepshi Drita Hajdar Hoxha Drita Hajdar Hoxha Drita Hajdar Hoxha Drita Karafil Shehu Drita Kaso Marku Drita Nuri Kajno Drita R Haxhia Drita Rakip Peku Drita Ramazan Fejzo Drita Rexhep Maluci Drita Skender Berberi Dritan Pashaj Dritan Agim Beshiri Dritan Agim Shima Dritan Avni Tusha Dritan Bajram Copa Dritan Daut Gipsi Dritan Demir Uliu Dritan Demir Uliu Dritan Eqrem Burgija Dritan Mazar Hamzaj Dritan Mehmet Beja Dritan Ramazan Dervishi Dritan Shefqet Murati Dritan Sherif Musa Dritan Thimi Kumaraku Drite Qejmo Hysaj Durdie Ibrahim Xibraku Durim Haxhi Xhameta Durim Kadri Buziu Dylaver Mehmet Cadri Dylaver Mehmet Cadri Dylbere Agolli Dylbere Emin Sina Dylbere Haki Harizaj Dylbere Osman Koka Dylbere Sulejman Tila E.K.B E.K.B Eda Vokopola Eda Vokopola Eda Vokopola Eda Vokopola Eda Vokopola Eda Vokopola


16 Eda Mark Vokopola Edgar Kokomani Edi Com Edi Com Edicom Edicom Edip Lazimi Edison Fora Edlir Zeqir Braho Edlira Demiraj Edlira Kastrati Edlira Apostol Agaj Edlira Bajram Iliaze Edlira Bedri Cerloi Nishani Edlira Gazmir Bebeziqi Edlira Halim Kertusha Edlira Ismet Deveja Edlira Jorgo Loli Edlira Nazmi Buzani Edlira P Demiraj Edlira P Demiraj Edlira Pellumb Demiraj Edlira Vath Macaj Edlira Vath Macaj Edlira Xheladin Bedini Edmond Basha Edmond Duro Edmond Enezi Edmond Maloku Edmond Petrela Edmond Petrela Edmond Rrushi Edmond Rrushi Edmond Rrushi Edmond Rrushi Edmond Rrushi Edmond Rrushi Edmond Rrushi Edmond Rrushi Edmond Rrushi Edmond Rrushi Edmond Rrushi Edmond Rrushi Edmond Rrushi Edmond Rrushi Edmond Sofka Edmond Xoxe Edmond Xoxe Edmond Abaz Isufi Edmond Abaz Rrushi Edmond Adem Basha Edmond Avni Saliu Edmond Dalip Alimani Edmond Ferik Domi Edmond Haki Hysko Edmond Jaho Çuberi Edmond Kost Hotova Edmond Lin Priska Edmond Muço Kosta Edmond Muharrem Tepshi Edmond Mustafa Osmani Edmond Mustafa Reka Edmond Rexhep Kalaja Edmond Xhemal Murataj Eduard Maloku Eduard Hysni Haxhiu Eduard Ristan Qosja Eduard Zenun Hasibra Eduart Ciko Eduart Xhaferaj Eduart Xhelilaj Eduart Xhemal Belegu Eduart Xhemal Belegu Eduart Xhemal Belegu Eduart Xhevdet Sala Eduart Zaim Halili Eduart Zaim Halili Edvilda Rasim Luzha Edvina Fejaz Kalakula Eftali Cullhai Eftali Llukan Cullaj Eftali Llukan Cullaj Eftiqi Hobdari Eftiqi Hobdari Eglantina Tomi Eglantina Toni Eglantina Hito Begteshi Eglantina Pashk Seçuni Ekaterina Petro Zoto Ekb Ekb Ekb Ekb Ekb Ekb Durres Ekb, V20f21 V31f123 Ekb,Durres Eko Plan Shpk Eko Plan Shpk Eko Plan Shpk Eko Plan Shpk Eko Plan Shpk Eko Plan Shpk Eko Plan Shpk Ekoplan Shpk Ekoplan’ Shpk Ela Myzafer Golemi Elda Ibrahim Jakova (Gorea) Elda Llesh Mikeli Eldi Myftar Gjoci Elefteria Mihal Mani Elektra Cili Elektra Cili(Margariti) Elektra Margariti Elektriku Eleni Goroshani Eleni Kafeja Eleni Kafeja Eleni Kafeja Eleni Qezari Eleni Tiri(Kafeja) Eleni Mihal Xharja Eleni Petro Thanasi Eleni Zigridi (Qezari) Eleonora Nocka Elez Mehani Elfrida Kertusha Elfrida Ajaz Salihi Elfrida Ajaz Salihi Elfrida Bashkim Shtylla Elfrida Hajaz Salihi Elfrida Hysen Balliu Elfrida Kozma Turku Elfrida Pal Rroco Elfrida Pal Rroco Elfride Bashkim Alite Elfride Mihal Shorja Eli Mihal Konomi Eli Mihal Konomi Eli Mihal Konomi Eli Thoma Zoka Elida Ajazaj Elida Decolli(Netja) Elida Ali Xhaferaj Elida Dhimiter Nocka Elida Eqerem Llazaj Elida Musa Doraci Elida P Duda Elida Pandeli Delija Elida Skender Meta Elida Skender Meta Elida Stavri Lala Elida Veliko Kapllani Elidon Lluka Gorea Elio Bajramaj Eliola Gjoke Marku Elira Qemal Kuqi Elis Bilal Koci Elis Bilal Koci Elisa Jegeni Elisabeta Gani Qose

« HIPOTEKAT Elisabeta Grigor Strati Elisabeta Grigor Strati Elisabeta Ramiz Topi Elisabeta Sigyr Kondi Eliza Qafiri Elmira Arshi Muçapotaj Elmira Teki Dangaj Elmira Thimjo Kertusha Elmira Xhemali Guce Eloiniqi Maka Elona Shullani Elona Aziz Dhrami Elpiniqi Margariti Elpiniqi Margariti Elpiniqi Llazar Ranxha Elpiniqi Llazar Ranxha Elsa Borici Elsa Hila(Ekonomi) Elsa Kalesha Elsa Tola Elsa Foto Suli Elsa Foto Suli Elsa Lili Nako Elsa Mihal Hila Elsa T Mersini Elsa Vangjel Prifti Elsa Vasil Zoto Elsa Vlash Golgota Elton Bregu Elton Caim Elton Janina Elton Marangoni Elton Haki Nikocaj Elton Hysen Cami Elton Maliq Xhaferri Elton Nikolla Dudi Elton Pjeter Shllaku Elton Pjeter Shllaku Elton Pjeter Shllaku Elvin Naim Bulku Elvin Ndriçim Berberi Elvira Alla Elvira Alla Elvira Bitraj Elvira Theodhosi Elvira Theodhosi Elvira Hider Copa Elvira Thoma Bitraj Elvira Vath Muçaj Elvis Bajram Vogli Elvis Camo Mehmetaj Elvis Defrim Lakra Emil Durresi Emil Durresi Emil Durresi Emiljano S Topalli Emin Collaku Emin Collaku Emin Collaku Emin Collaku Emin Collaku Emin Collaku Emin Collaku Emin Collaku Emin Collaku Emin Collaku Emin Collaku Emin Shyqyri Collaku Emin Shyqyri Collaku Emir Nexhip Coku Emiranda Çaush Vrapi Endru Luan Kurtbegovi Enea Fiqiri Kodra Eneo Dh Karabeci Enerjeta Cullhaj Engjellush Fani Engjellushe Bilali Engjellushe Bylykbashi Engjellushe Dorali Engjellushe Duda Engjellushe Duda Engjellushe Latifi Engjellushe Llazo Engjellushe Llazo Engjellushe Llazo Engjellushe Llazo Engjellushe Nova Engjellushe Osmani Engjellushe Rexha Etj Engjellushe Ruko Engjellushe H Bylykbashi Engjellushe Harun Bylykbashi Engjellushe Ismet Belulaj Engjellushe Ismet Beluli Engjellushe Kimet Kodra Engjellushe Shaban Dedej Engjellushe Syrja Ndrenallari ?? Engjellushe Xhaferr Gagani Engjellushe Zenel Duro Engjellushe Zenel Duro Engjelushe Bici Eni Simo Bala Eni Vlash Llavda Enik Shehu Enik Shehu Enisla Islam Bici Enite Moci Enkel Shehi Enkel Shehu Enkeleda Turkeshi Enkeleda Xhunga Enkeleda Shyqyri Cerbja Enkeleid Gjergj Marina Enkeleid Jovan Xoxe Enkeleid Nuri Lasko Enkeleid Nuri Lasko Enkeleid Nuri Lasko Enkeleid Vilson Heba Enkeleida Baci Enkeleida Turkeshi Enkeleida Turkeshi Enkeleida Ali Troci Enkeleida Petrit Hasa Enkeleida Rome Arse Enkeleida Romeo Arse Enkelejda Dajlani Enkelejda Dajlani Enkelejda Duhanxhi Enkelejda Tare Enkelejda Turkeshi Enkelejda Agim Arapi Enkelejda Avni Metalia Enkelejda Cano Mehmetaj Enkelejda Guri Bicja Enkelejda Jani Plaku Enkelejda Kostandin Caushi Enkelejda Kostandin Goga Enkelejda Kostandin Kume Enkelejda M Dajlani Enkelejda Qaship Negollari Enkelejda Qaship Negollari Enkelejda Rapush Haxhiraj Enkelejda Uan Gjoka Eno Vishi Eno Vishi Enrieta Cullhaj Enrieta Rama(Cullhaj) Enrik Pistulli Enriketi Rahim Pengili Entela Filo Entela Filo Entela Aqile Pango Entela Petro Filo Entela Qemal Beqati Enti Enton Tasim Bido Enver Burgija Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba

Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Shaba Enver Sharka Enver Sharka Enver Xherai Enver Bajram Mulaj Enver Islam Kertusha Enver Zenun Shaba Enver Zenun Shaba Enver Zenun Shaba Enver Zwenun Shaba Envere Ylli Agolli Envere Zenel Dashi Eqerem Haziz Haxhi Eqerem Sokol Sokoli Eral Bajramaj Erald Ismet Meca Eraldo Frasheri Ergan Hysni Tivari Ergys Edmond Qeramixhi Erida Nezir Leka Erifli Lluk Theohari Eriko Petrit Ndreu Erion Muharrem Dyrmishi Erion Ramazan Ferra Erjon Estrefi Erjon Laver Begaj Erman Topciu Erman Topciu Ermioni Thoma Nasto Ermir Collaku Ermir Doci Ermir Abdyl Keci Ermir Abdyl Keci Ermir Astrit Myshketa Ermir Liman Kosova Ermira Hydi Ermira Hydi Ermira Hydi Ermira Hydi Ermira Hydi Ermira Hydi Ermira Hydi Ermira Hydi Ermira Hydi Ermira Hydi Ermira Hydi Ermira Hydi Ermira Hyka Ermira Kaiku Ermira Kosova Ermira Ahmet Kafilaj Ermira Hysen Kertusha Ermira M Bjedi Ermira Neshat Danaj Ermira Nexhmedin Bejo Ermira Nikolle Niko Ermira P Bllani Ermira Patrokli Vogli Ermira Spiro Stergjo Ernest Llazo Suli Erton Leke Stepa Ertrit Alimeki Puka Ervana Pandi Sherko Ervin Petrit Veizaj Esat Shpuza Esat Ypi Esat Atik Balla Esat Qazim Idrizi Esim Truci Esmeralda Cakalli Esmeralda Gashi Esmeraldaa Luan Musaj Estela Alfredo Myzeqari Ester Bonati Ester Bonati Ester Bonati Ethem Tahiri Etj Etj Etleva Prifti Etleva Qendro Etleva Abdulla Jashari Etleva Caush Dimraj Etleva Caush Todhe Etleva Caush Todhe Etleva Lazar Petani Etleva Miltiadh Vlashi Etleva Miltiadh Vlashi Etleva Sotiraq Murja Etleva Veiz Korriku

Etleva Xhemal Hiri Etleva Xhemal Hiri Eugen Gezim Gjoni Eva Harilla Llakaj Eva Lefter Shuka Evanthia Munguli Evdhiqi Markajan Evgjeni Spiropali Evgjeni Asllan Zaimaj Evgjeni Jorgj Boci Evis Papa Fadil Copa Fadil Disha Fadil Kareci Fadil Llukaj Fadil Plaku Fadil Emrulla Gjata Fadil Jonuz Llukaj Fadil Rexhep Biu Fadil Sali Hoxha Fadil Seit Kadrimi Fadile Mehmet Kokomani Fadlie Brahim Agalliu Fahredin Bllaca Fahredin Bllaca Fahredin Bllaca Fahredin Bllaca Fahrije Haveriku Faik Nela Faik Tahir Tahiri Faika Hamdi Fejzullahu Fais Iqmet Nurce Fam Papaj Fam Tiri Familja Haveriku Familja Jorgji Familja Jorgji Familja Kalaja Familja Kallamishi Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Qehajaj Familja Terniqi Fani Kristo Lavari Fatbardh Gjergji Fatbardh Rexha Fatbardh Rexha Fatbardha Askushaj Fatbardha Dobi Fatbardha Dobi Fatbardha Drita Fatbardha Gjoncaj Fatbardha Emin Gjergji Fatbardha Esat Berberi Fatbardha Fadil Beu Fatbardha Hajrulla Cerma Fatbardha Isuf Muca Fatbardha Latif Hasanbelliu Fatbardha Mahmut Hovi Fatbardha Mehmet Mulaj Fatbardha Rap Abazi Fatbardha Seit Doraci Fatbardha Subi Milja Fatbardha Sulejman Murati Fatbardha Vezur Kasem Fatbardha Xhaferr Mersini Fatime Agalliu Fatime Gorenci Fatime Lapraku Fatime Lapraku Fatime Mema Fatime Mema Fatime Turani Fatime Haki Domi Fatime Hamdi Doci Fatime Mahmut Karaja Fatime Ramazan Kercuku Fatime Ramazan Kercuku Fatime Xhafer Xhebraj Fatime Xheladin Dedja Fatime Xhemal Denko Fatime Ymer Bola Fation Dakoli Fation Dakoli Fation Dakoli Fatjon Dakoli Fatjon Dakoli Fatjon Dakoli Fatlinda Muharrem Beka Fatlum Sulejman Vuçiterni Fatmir Alica Fatmir Cepeli Fatmir Cerloi Fatmir Gripshi Fatmir Malltezi Fatmir Peku Fatmir Shytaj Fatmir Bajram Kasemi Fatmir Beqir Jollja Fatmir Esat Xhixhabesi Fatmir Faik Lelaj Fatmir Haki Malltezi Fatmir Hamit Kollçaku Fatmir Haxhi Cullhaj Fatmir Kadri Peku Fatmir Mehmet Shytaj Fatmir Muho Taraj Fatmir Myftar Cerloi Fatmir N Nebia Fatmir Qazim Begaci Fatmir Raufit Karagjozi Fatmir Selfo Kaziu Fatmir Vezir Sulce Fatmir Zija Begeja Fatmira Celepia Fatmira Domi Fatmira Gjoni Fatmira Pacani Fatmira Pacani Fatmira Qesja Fatmira Beqir Turku Fatmira Gani Shehu Fatmira Haxhi Trungu Fatmira Mehmet Xhoj Fatmira Murat Dushku Fatmira Murat Dushku Fatmira Murat Dushku Fatmira Mustafa Lico Fatmira Rexhep Habili Fatmira Rexhep Islami Fatmira Shaban Nurçe Fatmira Shaban Ushina Fatmira Zihni Peja Fatmire Dema Fatmire Klosi Fatmire Abdurraman Hace Fatmire Ali Dollaku Fatmire Ali Plaku Fatmire Isnail Abazaj Fatmire Izet Kavaja Fatmire Xheladin Monia Fatmire Zija Gordja

E hënë 4 qershor 2012

Fatmire Zyhdi Kertusha Fatos Qesja Fatos Rama Fatos Rama Fatos Rama Fatos Zhupa Fatos ? Zhupa Fatos Ismail Rama Fatos Ismail Rama Fatos Ismail Rama Fatos Osman Karruli Fatos Qemal Kocilja Fatushe Medi Kryeziu Fedrid Shkreta Fehmi Arif Hyka Feim Alliu Feim Alliu Feim Alliu Fejzi Sulejman Mezini Fejzi Sulejman Mezini Fejzi Sulejman Mezini Fejzije Abdurrahim Shehu Ferah Vodopija Ferdinand Xhaferraj Ferdinand Rrok Nikaj Ferdinand Rrok Nikaj Ferdinant Mynyr Xhaferaj Ferid Kalaja Feride Bllaca Feride Dajlani Feride Xhemal Dajlani Ferit Rifat Velja Ferit Ymer Kociu Feroniqi Panajot Vrioni Feruze Cerloi Festime Hamid Dapi Fetih Hasan Golashi Fideriola Engjell Kajsiu File Latif Tanuzi Filip Coku Filip Gjonci Filip Poco Filip Rroco Filip Petraq Rroco Fiqirete Jakup Faruku Fiqirete Osman Shullani Fiqirete Riza Barushi Fiqirete Shaban Cani Fiqiri Kalluci Fiqiri Hysen Domi Fiqiri Ibrahim Isufi Fiqiri Mustafa Skenderi Fiqiri Myftar Kalluci Fiqiri Perter Resulaj Fiqiri Sali Haska Fiqiri Zako Tahiri Fiqirie Cerloi Fiqirije Cerloj(Luftimja Fiqirije Cerloj(Luftinja Fiqirije Luftinja Fiqirije Stringa Fiqo Visho Hibro Firdes Fejzo Kasi Firdore Ahmet Hysenbelliu Firdus Refik Ajazi Fisnik Nuredin Kacaj Fitim Kadushja Fitnete Ahmet Troplini Fitnete Daut Aliu Fitore Abedin Semanjaku Fize Halil Selimi Fjoralba Jovan Zallemi Fjorentina Sokol Nine Flamur Tepshi Flamur Tepshi Flamur Vokshi Flamur Beqir Hasa Flamur Fehmi Kule Flamur Januz Pjeci Flamur Sherif Luzi Flamur Xhemal Cepele Flamure Fadil Tepshi Flora Tepshi Flora Dhimiter Moja Flora Mite Kalemi Flora Mite Kalemi Flora Muharrem Puka Flora Nasi Dhima Flora Preng Elmazi Flora Zihni Nushaj Floranca Sotir Zilo Florenca Myshketa Florenca A Myshketa Florenca Vsil Shyti Floresha Kamber Dhromi Floresha Xhevdet Syziu Floreta Semini Floreta Selman Kananaj Florian Hila Florian Kalamishi Florian Kopshti Florian Mustafa Mustafaraj Florida Meno Shtylla Florie Qerim Vaqo Florije Faslli Jakupi Florika Halit Hidri Florika Milto Pilo Florinda Kocollari Florjan Ypi Flornida Alberti Vezi Fltura Gani Hyska Flutura Gjoka Flutura Grami Flutura Haveriku Flutura Haveriku Flutura Haveriku Flutura Haveriku Flutura Haveriku Flutura Haveriku Flutura Haveriku Flutura Haveriku Flutura Haveriku Flutura Ali Rexhepaj Flutura Dilaver Skenderi Flutura Feti Abdiu Flutura Kadri Lila Flutura Mersin Canaj Flutura Mitat Kolea Flutura Nezir Cakrri Flutura Qazim Haveriku Flutura Qazim Haveriku Flutura Vath Toska Flutura Zija Cani Flutura Zyber Gjuzi Flutura Zyhdi Deliallisi Fluturie Xhezar Hyseni Fotaq Karamani Foti Margariti Foti Jani Hotova Fotini Gole Stavri Fotinia Vlash Benja Foto Polikron Kote Fozi Kruja Fozi Kruja Fozi Kruja Fozi Kruja Fozi Kruja Fozi Kruja Fozi Kruja Fozi Kruja Fozije Enver Mollaholli Fq166-167 Franko Stefan Rrufa Franko Stefan Rrufa Franko Stefan Rrufa Franko Stefan Rrufa Franko Stefan Rrufa Franko Stefan Rrufa Fredi Hylvi Agolli Frida Bicoku Frida Muca

Frida Muca Frida Muca Frida Theohari Frida Gaqo Theohari Frida Vani Velko Frident Kuqi Frosina Vasili Fuat Bilali Fuat Bilali Fuat Shijaku Fuat Shijaku Fuat Shijaku Fuat Shijaku Fuat Shijaku Fuat Shijaku Fuat Shijaku Fullanxa Rexhep Gjergji Fundime A Gjoci Furnizim Komunikim Trasimeks Sha Gafurr Haznedari Gani Ismaili Gani Mehmetaj Gani Saliko Gani Saliko Gani Ali Duka Gani Malo Ismaili Gani Mehmet Aliu Gani Myslim Gjuzi Gani Saliko Ganimet Haveriku Ganimet Haveriku Gaqo Vangjel Pendavini Garantina Zotaj Gaspara Abdurrahmani Gazali Jasim Tano Gazali Tasim Tano Gazali Tasim Tano Gazmend Ferri Gazmend Mehmet Resuli Gazmend Nuri Oketa Gazmend Nuri Oketa Gazmend Nuri Oketa Gazmend R Feri Gazmend Riza Peri Gazmend Sadik Shkora Gazmend Sami Muhedini Gazmir Domi Gazmir Domi Gazmir Basri Domi Gazmir Basri Domi Genc Bogda Genc Durresi Genc Durresi Genc Durresi Genc Koxhaj Genc Emil Durresi Genc Feruz Mataj Genc Servet Saullari Genc Tofik Rama Genc Vesel Gega Genci Durresi Genci Kapllani Genciana Haki Cani Gent Asim Çani Genti Harilla Nishku Gentian Kadiu Gentian Abas Hoxhallari Gentian Agim Qyrfycja Gentian Aleksander Honxhari Gentian Bajram Kasa Gentian Bashkim Domi Gentian Bashkim Domi Gentian Bilal Koçi Gentian Fatmir Zaimi Gentian Jani Kushi Gentian Kujtim Milla Gentian Kujtim Milla Gentian Myslim Dedej Gentian Naun Sota Gentian Sabri Keçi Gentian Vasil Gjeliu Gentian Zyhdi Daja Gentiana Dashamir Janina Gentiana Jani Dhimgjini Gentiana Qemal Kacuqi Gentiana Sejdi Gjoni Gentjan Isufi Gentjana Cako Gentjana Ndreu Gentjana Zhupaj Gerald Ramazaan Isufi Geraldina Kristaq Gjoka Geraldina Kristaq Gjoka Gert Llambi Simaku Gerta Rapi Dhima Gezim Bega Gezim Beja Gezim Kryeziu Gezim Kthupi Gezim Luga Gezim Mehmeti Gezim Nuredini Gezim Pashaj Gezim Peti Gezim Sheganaku Gezim Sinani Gezim Tirana Gezim Toska Gezim Toska Gezim Toska Gezim Adem Agasi Gezim Bektash Durro Gezim Dashnor Mamaqi Gezim Dashnor Mamaqi Gezim Dashnor Mamaqi Gezim Gani Sela Gezim Ibish Ferhati Gezim Ismail Citozi Gezim Kamber Habip Gezim Laze Lika Gezim Nazmi Kodra Gezim Nuri Nexhipi Gezim Nuri Nexhipi Gezim Qazim Ishmi Gezim Qemal Agolli Gezim Rustem Pllakalli Gezim Sabri Alushi Gezim Sulejman Cela Gezim Xh Rexha Gezim Xhemal Reci Gezim Xhemal Reci Gezojne 1/3 Pjese Te Kesaj Pasurie Gjelina Gjok Ajdini Gjeline Perleka Gjenovefa Koco Sako Gjergj Koka Gjergj Krali Gjergj Lezhja Gjergj Prevazi Gjergj Kastriot Bitraj Gjergj Lorenc Koka Gjergj Luigj Zefi Gjergj Luigj Zefi Gjergj Luigj Zefi Gjergj Luigj Zefi Gjergj Mark Prelaj Gjergj Odhise Frasheri Gjergj Petraq Prevazi Gjergj Vasil Marina Gjergji Ndini Gjergji Efimi Koja Gjergji Lipe Çollaku Gjergji Taqo Xhunga Gjinovefa Vrioni Gjinovefa Athanas Pova Gjinovefa Pandeli Sollaku Gjinovefa Zenun Xhanaj Gjok Mark Marku Gjok Mark Marku

Gjon Coku Gjon Lala Gjovalin Allaman Bala Gjovana Denasi Gjovana Koka Gjovana Koka Gjylije Fadil Gjiza Gjylisha Xhemil Qela Gjyljana Jana Kasa Gjyljana Mehmet Kasa Gjyljana Sefer Deda Gjylnare Valziqi Gjylnare Vait Kalziqi Gjyslime Adem Hysenaj Gjyze Margariti Gjyze Margariti Gjyze Veli Gjyze Veli Gjyze Veli Gjyze Veli Gjyzede Hajdar Sulceni Gjyzyme Muhamed Babura Gladiola Petrit Zeqja Glemar Glemar Shpk Glemar Shpk Gleris Bekteshi Gligor Kristo Kristo Gojara Xhemal Aliu Gojarta Xhemal Aliu Gramoz Bujar Spahiu Greta Anton Xhima Greta Tish Stojka Grigor Lengo Grigor Lengo Grigor Lengo Grigor Lengo Grigor Lenko Grigor Spiro Lengo H Emin Zani Habib Rahman Krasniqi Habibe Nuri Dengeri Haida Ramazan Ferra Haig Zacharian Haise Deliu Hajdar Bilali Hajdar Hysen Cela Hajdar Hysen Cela Hajdie Ramazan Mustafaraj Hajdin Bajram Qevani Hajme Klosi Hajredin Elmaz Shkalla Hajredin Elmaz Shkalla Hajrije Kadiu Hajrije Asim Milaqi Hajrije Emin Kuçi Hajro Azem Kajno Hajro Sabri Hoxha Hajrullah Burglia Haki Deda Haki Deda Haki Deda Haki Deda Haki Deda Haki Deda Haki Deda Haki Deda Haki Deda Haki Deda Haki Deda Haki Deda Haki Deda Haki Deda Haki Deda Haki Seda Haki Seda Haki Seda Haki Seda Haki Seda Haki Seda Haki Xhafa Haki Adem Sula Haki Isa Vokshi Halil Ethem Fici Halim Esat Derrasa Halim Haxhi Islami Halim Mehmet Belba Halit Lila Halit Naxha Halit Bejtulla Haka Halit Beqir Smoqi Halit Rustem Norja Halit Rustem Norja Halit Sefedin Lico Halit Xhafer Subashi Halit Xhaferr Subashi Hamdi Bocerri Hamid J Dedej Hamid Xhevdet Memko Hamide Hoxha Hamide Like Llani Hamide Petrit Grabolli Hamit Qerim Mullaliu Hamza Xhaboni Hamza F Xhakoni Hamza F Xhakoni Hamza Hasan Hiri Hanibal Boshnjaku Hanke Sulejman Bylykbashi Hanxa Ferhati Harallam Prifti Harallamb Pace Harallamb Thanasi Harallambi Kisi Hasan Dervishi Hasan Ahmet Mustafa Hasan Avdyl Selimi Hasan Fetah Mezja Hasan Halil Cuhali Hasan Myrteza Bega Hasan Ramazan Shkodra Hasan Shaban Hoti Hasan Zenel Caslli Hasime Ramadan Daci Hatije Isuf Xhymerti Hatixhe Xhakoni Hatixhe Bilal Sela Hatixhe Hasan Rrjolli Hatixhe Hyse Parroj Hatixhe Hysen Parroj Hatixhe Nuredin Sallaku Hava Gjoni Hava Gjoni Hava Gjoni Hava Ahmet Pumi Haxhi Kuta Haxhi Raita Haxhi Rama Haxhi Rama Haxhi Rama Haxhi Rama Haxhi Xhumka Haxhi Astrit Shehu Haxhi Astrit Shehu Haxhi Astrit Shehu Haxhi Astrit Shehu Haxhi Gani Tila Haxhi Muharrem Mane Haxhi Rrapo Agoj Haxhire Rama Haxhire Ahmet Demko Haxhire Haxhi Rexhepi Haxhire Ismail Rama Haxhire Ismail Rama (Zenelaga) Haxhire Rexhep Cjapi Hazbije Karaboja Hazije Daut Kasemi Hazir S Gashi Hegert Myderizi Hektor Ballo

Hektor Kosova Hektor Kosova Hektor Kosova Hektor Kosova Hektor Kosova Hektor Milloshi Hektor Sula Hektor Sula Hekuran Cela Hekuran Pahumi Hekuran Nazbi Shehi Helidon Xhixha Hene Nuri Mucaj Henri Jareci Henri Tomorr Jareci Henri Vladimir Agaraj Henri Ylli Begteshi Henrieta Mehmet Lako Heteme Jaho Vuçiterni Hidajete Kacani Hilmi Shijaku Hilmi Jonuz Shijaku Hiqmet Cerloi Hiqmet Ferhat Rubiku Hiqmet Ferhat Rubiku Hoben Shpk ‘Hoben’ Shpk ‘Hoben’ Shpk ‘Hoben’shpk Holta Nikolla Heba Hume Celcima Hurme Mehmet Haxhialushi Hyjrije Ramazan Skenderi Hyrie Averiku Hyrie Haveriku Hyrije Bazi Hysen Garrdri Hysen Luga Hysen Xhymerti Hysen Isa Minga Hysen Reshit Zeqja Hysen Rrahman Bashhysa Hysen Sulejman Begoviq Hysni Aruci Hysni Qamil Deda Hysni Rapush Qehajaj Hysni Reshit Huqi Hysni Reshit Nubi Hysni Taro Lika Hysni Vath Albesi Hysnie Copa Hysnije Hasan Bela Ibrahim Baja Ibrahim Brakolli Ibrahim Subashi Ibrahim Ahmet Hasa Ibrahim Ymer Koni Ida Papa Ida Papa Ida Papa Ida Papaj Ida Sofia Kalemi Ida Sofia Kalemi Ida Sofia Kalemi Ida Sofia Kalemi Ideal Sheshi Ideal Sheshi Ideal Sheshi Ideal Shpetim Cungu Ideal Shpetim Cungu Ideal Xhemal Sheshi Idriz Koni Idriz Raif Verbofshi Igli Cara Igli Cara Igli Ali Hasho Igli Ali Hasno Igli Latif Cara Igli Petraq Dushku Ikbale Hima Ikbale Katroshi Ikbale Katroshi Ikbale Katroshi Ikbale Katroshi Ikbale Korca Ikbale Lara Ikbale Myderizi Ikbale Myderizi Ikbale Myderizi Ikbale Myderizi Ikbale Rustem Katroshi Ikbale Vath Velja Ikbali Katroshi Ilda Gjonci Ilda Athanas Konakciu Ilda Llazar Kapsolidhi Ilda Pertef Kaja Ilda Ramiz Xheraj Ilia Berberi Ilia Bytyci Ilia Sidheri Ilia Sidheri Ilia Llazar Beqari Ilia Stavri Frasheri Iliaz Bezati Iliaz Kajo Hasa Ilija Pandeli Buda Ilir Ademi Ilir Begteshi Ilir Bekteshi Ilir Bekteshi Ilir Caushi Ilir Cela Ilir Haznedari Ilir Haznedari Ilir Haznedari Ilir Hoxha Ilir Hoxha Ilir Hoxha Ilir Jani Ilir Jani Ilir Kostollari Ilir Lubishta Ilir Pasho Ilir Shtama Ilir Sulstarova Ilir Vogli Ilir Agush Telha Ilir Asllan Velaj Ilir Beqir Rubiku Ilir Beqir Rubiku Ilir Beqir` Rubiku Ilir Bestar Hoxha Ilir Bestar Hoxha Ilir Bexhet Deda Ilir Fadil Begaj Ilir Faik Nishani Ilir Faredin Struma Ilir Haki Laska Ilir Haxhi Binani Ilir Haxhi Sinani Ilir Haxhi Sinani Ilir Haxhi Sinani Ilir Hysni Canaj Ilir Isa Ferra Ilir Izet Hasani Ilir Jorgj Kanakçiu Ilir Josif Petro Ilir Mehmet Minga Ilir Muhamet Ndraxhi Ilir Muharrem Pengili Ilir Murat Klari Ilir Myfit Kodra Ilir Myfti Karagjozi Ilir Myfti Karagjozi Ilir Nikolla Shkurti Ilir Osman Aldedja Ilir Qemal Cenaj Ilir Rahmi Rusi Ilir Rifat Keci Ilir Rifat Keci

Ilir Selim Maloku Ilir Shaban Shipshaj Ilir Tofik Digli Ilir Xhevahir Pasho Ilir Xhevahir Pasho Ilirian Sulkja Iliriana Ciraku Ilirijan Llazo Pelinci Ilirjan Ceka Ilirjan Ferri Ilirjan Ferri Ilirjan Sulkja Ilirjan Tabaku Ilirjan Tahiri Ilirjan Tahiri Ilirjan Tahiri Ilirjan Dajlan Peto Ilirjan Fejo Zemani Ilirjan Hilmi Reka Ilirjan Kamber Roda Ilirjan Mehmet Celdarasi Ilirjan Mehmet Ferri Ilirjan Qerim Sulkja Ilirjan Qerim Sulkja Ilirjan Stavri Tanko Ilirjana Kercuku Ilirjana Abdyl Dedej Ilirjana Ibrahim Kazazi Ilirjana Qemal Balliu Ilirjana Qemal Balliu Ilirjana Riza Sino Ilirjana Thoma Bido Ilirjana(Liljan Lame Iljaz Bezati Iljaz Bezati Ilmi Kapllani Ilmi Riza Kapidani Ilo Siljan Zorba Ilva Bytyci Ilva Bytyci Ilva Bytyci Inajete Medi Agalliu Indrit ???????? Indrit Halili Indrit Jera Indrit Kellici Indrit Vezi Indrit Zamani Indrit Abdi Dika Indrit Dhimitraq Marangoni Indrit Fadil Kalaja Indrit Gezim Dakoli Indrit Halit Gipsi Indrit Ibrahim Halili Indrit Ibrahim Halili Indrit Ibrahim Zeqiri Indrit Ismail Hamiti Indrit Prokop Çerri Indrit Qemal Skora Indrit Saxhit Hafizi Indrit Shefqet Xhafa Indrit Spiro Puteci Indrit Spiro Puteci Indrit Tahir Hoxha Inesa Efemi Minga Inesa Efimi Koja Ingrid Kosova Ingrid Toptani Ingrid Toptani Ingrid Toptani Inis Buci Inra Construct Inra Konstruksi Inra Konstruksion Shpk Iqmet Kapedani Irakli Qirjako Irakli Sotriaq Qirjako Irena Nova Irena Sikopana Irena Jan Likopana(Tomco) Irena S Papingji Irena Thomaq Kurti Irfan Balla Irfan Teofik Balla Irina Buxhuku Irina Hysen Subashi Irini Rroco Irini Jorgji Afezolli Irini Josif Mitre Irini Josif Mitre Iris Shijaku Iris Fuat Shijaku Iris Fuat Shijaku Iris Fuat Shijaku Iris Qemal Karapici Irisa Bedri Cerloi (Lika) Irisi Andrea Tole Irla Avni Doci Irma Grada Irma Grada Irma Grada Irma Grada Irma Muca (Daka) Irma Gaqo Bushi Irma Juvorov Zervoi Irma Nikoll Zurri Irma Sovoron Zervoi Irma Vasil Aliu Irma Zaim Sinjari Irma Zef Profkola Irvi Mehmeti Isa Ahmet Shuaipi Isa Faslli Vasjari Isa Ibrahim Alibejsi Isan Eshref Shameti Ishe Bajram Gjoci Islam Dedej Islam Shijaku Islam Shijaku Islam Shijaku Islam Shijaku Islam Shijaku Islam Shijaku Islam Shijaku Islam Bajram Shqiopa Islam Haxhi Osmani Islam Ismail Mezini Islam Mustafa Preza Ismail Belba Ismail Drita Ismail Drita Ismail Meta Ismail Agim Gjoni Ismail Halil Lila Ismail Isuf Babamusta Ismail Isuf Babamusta Ismail Malush Burgija Ismail Muhamed Beshiri Ismail Xhemal Sulejmani Ismet N Xhindolli Ismet Resmi Cobanaj Ismete Demir Kulla Ismete Ibrahim Shehi Ismete Jakup Lacku Ismete Jusuf Çela Isuf Rubiku Isuf Sulejmani Isuf Sulejmani Isuf Sulejmani Isuf Sulejmani Isuf Ali Vllasa Isuf Isa Alushi Isuf Murat Mehmeti Iva Shyqyri Murati Ivan Bozhidan Rajkoviç Ivoni Margariti Ivoni Margariti Ivoni Margariti Ivoni Margariti Izet Ali Kasaj Izmini Koço Plosa

Jaho Tahir Tahiri Jak Lala Jak Lala Jak Qezari Jak Qezari Jak Qezari Jak Qezari Jak Qezari Jakup Ballka Jakup Hajdar Balliu Jakup Sali Vata Jakup Sali Vata Jalldyz Myrteza Kelliçi Jamarber Kadiu Janaq Nono Pani Jani Papa Jani Foti Hotova Jani Kozma Pema Jani Lio Misutaku Janulla Meksi Janulla Loni Paçollari Jeta Selman Hoxha Joana Cara Joana Cara Jolanda Gila Jolanda Gila Jolanda Gila Jolanda Gila Jolanda Gila Jolanda Gila Jolanda Gila Jolanda Gjika Jolanda Resmi Beluli Jolanda Teodor Gjika Jolanda Teodor Gjika Jolanda Theodhor Misa Jollva Vorpel Leço Jonela Glina Jonuz Shijaku Jonuz Bajram Hoxha Jonuz Ibrahim Shtini Jorgje Kostandin Rrumbullaku Jorgji Manushi Jorgji Pema Jorgji Spiru Jorgji Stamo Jorgji Foti Hotova Jorgji Laz Voja Jorgji Mihal Toli Jorgji Petrush Budini Jorgji Thoma Stamo Jorgji Vangjel Manushi Jorgji Vangjel Manushi Jorgji Vangjel Manushi Jorgjia Shaknajan Jorgjia Loni Huta Jorgjia Taqo Miho Jorgo Toli Jorgo Apostol Gjika Jorgo Filip Zoto Jorgo Simon Semini Josif Mima Josif Mima Josif Mina Josif Dhimiter Xhufka Josif Xhorxhi Vila Jovan Nikolla Jovan Spiru Jovan Spiru Jovan Spiru Jovan Spiru Jovan Mihal Nikolla Jovan Petro Zaka Jovanka Demiri Julian Aliaj Julian Ahmet Hasa Julian Bajram Lacku Juliana Petro Filo Julinda Servet Qela Juljana Sabri Asllanaj Juna Alia Jurgen Naim Bulku Jurgen Spiro Treska Jurgen Spiro Treska Jushe Ismail Hoxha Jusuf Xhumri Juvenilia Tanush Pilinçi Kadri Beqir Sina Kadri Shaban Hushi Kadri Sulo Ferko Kadrije Hasho Kaliana Miço Lizi Kamer U Lisaku Karolina Lezhja Kastiot Myftar Shehu Kastriot Abazaj Kastriot Bakiri Kastriot Bendo Kastriot Ruci Kastriot ?? Dinollari Kastriot Gjergj Gjoni Kastriot Rifat Bufi Kastriot Rifat Bufi Kastriot Shahin Stafasani Kastriot Teki Dalipaj Kastrot Ylli Pashaj Katerina Margariti Katerina Rizja Katerina Kozma Paskal Katerina Llambi Cycja Katerina Marko Zeri Katerina Stefo Sallabanda Katina Dhimitraq Mati Kejsi Shaba Kelment Luan Salikaj Keze Caush Hyka Kije Nuhaj Kimete Kaja Kimete Kaliu Kimete Ali Mane Kimete Kadri Kraja Kimete Sali Dimni Kisha Advenriste E Dites Se Shtate Kisha Autoqefale Shqiperise Kisha Ortodokse Autoqefale Kisha Ortodokse Autoqefale Klara Vava Klara Vava(Simaku) Kledio Andon Duri Klement Mece Klement Petrit Dema Kleodion Petrit Lipe Kleopatra Qano Kleopatra Qano Kleopatra Rroco Kleopatra Rroco Kleopatra Rroco Kleopatra Tiri Kleopatra Harallamb Maro Kleopatra Landi Afezolli Kleopatra Petraq Rroco Kleopatra Thodhori Kikli Klerita Enver Hatellari Klevis Peqini Kliti Thoma Nano Kliton Sherif Kokomani Kliton Sherif Kokomani Klodeta Nysret Babani Klodi Nusret Reka Klodi Nusret Reka Klodi Shuaip Hoxha Klodian Mezja Klodian Fadil Bardhi Klodian Fejzo Hysi Klodian Harilla Koçeli Klodian Myftar Cala Klodian Selami Kalani Klodian Vath Kokomani Klodiana Bedri Rubiku Klodiana Bedri Rubiku

Klodiana Isa Golgota Klodiana Kristaq Kacani Klodion Ismail Kaltani Klodjan Metush Ferhati Komola Skender Merdani Komolina Koli Bana Komshita Dhimitri Delia Komuniteti Mysliman Komuniteti Mysliman Shqiptar Durres Komuniteti Mysliman Shqiptar Durres Korado Mario Kotri Kosha Ortodokse Autoqefale Kosta Ilia Lalo Kostandin Boga Kostandin Koreta Kostandin Koreta Kostandin Rista Kostandin Dhimiter Ekonomi Kostandin Dhimiter Kolitari Kostandin Kosta Marto Kostandin Mojsi Gjata Kostandin Oreti Afezolli Kostandina Kallco Kostandina Kallco Kostandina Kallco Kostandina Kallco Kostandina Kallco Kostandina Ngresi Kostandina Gjergj Kushi Kostandina Llazi Xhuli Kostandina Stefan Membelika Kostandina Thanas Kushi Kostaq Janko Kostar Kozma Eski Kozeta Abedin Istrefi Kozeta Abedin Istrefi Kozeta Xhuvi Nako Kozma Koja Kozma Koja Kozma Koja Kozma Koja Kozma Koja Kozma Koja Kozma Papa Kozma Mihal Koja Kozma Mihal Koja Kozma Todi Ngolemi Krenar Nuri Lasku Krenar Zyhdi Balla Krenlinda Idriz Tati Krenunda Tati Kreshnik Braho Kreshnik Serian Dhuli Kreshnik Serian Dhuli Krisanthi Spiro Qirko Krisanthi Spiro Qirko Krisanthi Spiro Qirko Krisanthi Spiro Qirko Krisanthi Thimi Jani Krisavgji Kostandin Kashara Krisavgji Kostandin Kashara Kristaq Mici Kristaq Shtika Kristaq Simaku Kristaq Spirollari Kristaq Xhavara Kristaq Ilia Ekonomi Kristaq Koco Qesimi Kristaq Koco Stefani Kristaq Mark Bixheku Kristaq Mark Bixheku Kristaq Thoma Prifti Kristina Hajdini Kristina Salaj Kristina Aleks Vocka Kristina Milto Xhumari Kristina Nasi Kushi Kristina Perikli Berberi Kristo Qerama Kristo Vullkani Kruti Mina Kudret Guce Kudret Guce Kudret Guce Kudret Tahiraj Kudret Abaz Collaku Kudrete Iljazi Kudrete Bektash Gaxho Kudrete Jonuz Dishnica Kudrete Jonuz Dishnica Kudrete Limon Vodopija Kujtim Bimi Kujtim Bimi Kujtim Dema Kujtim Haxhiaj Kujtim Hoxha Kujtim Hoxha Kujtim Jakupaj Kujtim Myshketa Kujtim Shipshaj Kujtim Tahiri Kujtim A Peza Kujtim A Peza Kujtim Abdul Xhako Kujtim Ahmet Duka Kujtim Avdi Tahiri Kujtim Bajram Ymeri Kujtim Haki Jakupi Kujtim Petrit Macukulli Kujtim Sherafedin Turkeshi Kujtim Vath Dervishi Kujtim Xhemal Turku Kujtim Zeqir Koci Kujtime Nexhip Doka Kushtrim Syrja Sulejmani Lajla Byrhan Kamata Landi Spiro Lasku Latif Mihal Rrokonanaj Latif Sadi Cara Latif Zylfo Deraj Laura Milaqi Laura Shedula Laura Shehdula Laura Halit Shehdula Laurat Sokrat Subashi Lauren Sheshi Lauren Sheshi Lauresh Mikel Laci Laureta Toma Laureta Tragaj Laureta Ramazan Pumi Laureta Sotir Miço Lavdije Jashti Lavdije Tushaj Lavdije Hajdar Ballo Lavdije Hasan Reçi Lavdije Shaban Elezi Lazer Vlashi Leandro Murat Dervishi Ledi Dhimiter Xharja Ledia Fiqiri Deliallisi Ledia Koco Goda Ledia Paulin Gjoni Ledio Petro Shameti Lefkodhe Zhiti Lefter Muzina Lefter Muzina Lefter Spiro Lefter Hamit Driza Lefter M Shuka Lefter Mina Shuka Lefter Thoma Thano Lefteri Tase Lefteri Dule Pashaj Lefteri Latif Troplini Lefteri Mahmut Methasani Lejla Hasnedari Lejla Iljazi Lejla Iljazi


HIPOTEKAT •E

Lejla Esat Vigani Lejla Milo Moraçi Lejla Rustem Pepelloshi Lejla Teufik Haznedari Lemane Muharrem Ezmeri Lend Hamdi Peqini Lene Ligu Leni Gano Goga Leni Petraq Mertiri Lenina Dhimitri Fico Leo Sotir Manushi Leonard Hyqmeti Leonard Jorgji Leonard Jorgji Leonard Aleks Karamani Leonard Aleks Karamani Leonard Aleks Karamani Leonard Aleks Karamani Leonard Andrea Katro Leonard Enver Hyqmeti Leonard Enver Hyqmeti Leonard Enver Hyqmeti Leonard Haki Kora Leonard Koço Vangjeli Leonard Theofan Doka Leonart Sefer Hoxha Leonat Bardhyl Velçaj Leonat Pashk Koraqi Leonidha Siko Rebi Leonora Calo(Sotira) Leonora Jorgji Leonora Jorgji Leonora Filip Milo Leonora Nestan Sinamati Leonora Stefan Plaku Leopold Pjeter Dungu Lida Boshnjaku Lida Kalem Kociu Lida Nikolla Kazanxhiu Lida Stavri Lika Lidia Dhimiter Ballanca Liliana Gani Hoxha Lilika Frasheri Lilika Frasheri Lilika Frasheri Lilika Vasil Nikaj Liljana Hoxholli Liljana Hoxholli Liljana Çaush Çaushaj Liljana Harun Halilaj Liljana Koco Stavri Liljana Kol Mani Liljana Novruz Zajmaj Liljana Rexhep Spahiu Liljana Stefan Çako Liljana Stefan Gjika Liljana Syrja Domi Liljana Tod Allkanjari Liljana Tod Zoga Liljana Viktor Lamcja Liljana Zef Tufa Limon Qemal Sinani Lindita Bamci Lindita Durmishaj Lindita Galanxhi Lindita Milaqi Lindita Shani Lindita Agron Gargaj Lindita Agron Gargaj Lindita Beqir Spaho Lindita Dhimo Gjoka Lindita Feruz Tahiraj Lindita H Kalaja Lindita Hysen Mansaku Lindita Ilmi Dhora Lindita Ilmi Dhora Lindita Ismet Turkeshi Lindita Myrteza Lila Lindita Pavli Jorgji Lindita Petrit Collaku Lindita Reshat Bilali Lindita Riza Disha Lindita Riza Golemi Lindita Safet Shehi Lindita Seit Isaraj Lindita Shuaip Deveja Lindita Tetem Hazizaj Liri Lama Liri Lama Liri Pelinxhi Liri Pelinxhi Liri Shehu Liri Aziz Grami Liri Hamit Golja Liri Kola Koja Liri Kola Koja Liri Kola Koja Liri Kola Koja Liri Kola Koja Liri Kola Koja Liri Kola Koja Liri Sefer Gjoci Liri Xhaferr Bega Liria K Janku Lirida Thoma Prifti Lirie Meushte Lirie Pelingu Lirie Pilinci Lirie Ali Kapo Lirie Dhim Melishti Lirie Faik Pelinxhi Lirija Gjinali Lirija Metani Lirije Llazari Lirije Ahmet Kraja Lirije Faik Pilinci Lirije Faik Pilinci Lirije Ferid Elezi Lirije Nikoll Ndini Lirije Selim Kika Lirije Sulejman Pepa Lirije Xh Ademi Lirije Zyber Sulce Lirika Lazi Lirim Ramazan Shijaku Liza Vasil Velo Lizane Misir Nexhipi Llambi Kosta Papa Llambi Lek Karamani Llambi Lek Karamani Llambi Lek Karamani Llambrini Dako Llambrini Irakli Dhora Llazar Filip Deda Llazar J Vogeli Llazar Pandeli Zoto Llazi Rovari Lola Beshiri Lorenc Ciko Lorenc Koka Lorenc Bektash Agalliu Lorenc Gjergji Koka Loreta Stefan Grami Lua Durmishi Luan Ballshi Luan Cerloi Luan Cizmja Luan Durmishi Luan Kasa Luan Kora Luan Kurani Luan Mucaj Luan Dalip Bilali Luan Kaso Gosnishti Luan Kaso Gosnishti Luan Qani Dyrmishi Luan Ramiz Vora Luanesha Rexhep Memushi Ludmilla Suat Selimaj Luigj Shkejzi Luigj Shkiezi

hënë 4 qershor 2012

Luigj Shkjezi Luigj Shkjezi Luigj Xhorxhi Aleksi Luigj Zef Shkjezi Luigj Zef Shkjezi Luiza Klemo Luiza Dhimiter Decolli Luiza Dhimiter Teço Luiza Kujtim Zorba Luiza Vasil Velo Lule Xhepa Lule Hajri Halilaj Lulezim Shoqi Lulezim Xhafa Lulezim Ali Taho Lulezim Qemal Hatellari Lulezim Sami Berberi Lulezim Xhemal Kelmendi Lulezime Ahmet Zalla Lulieta Petro Kito Luljan Reshat Metaj Luljeta Berisha Luljeta Berisha Luljeta Berisha Luljeta Berisha Luljeta Berisha Luljeta Simaku Luljeta Xhafa Luljeta Xhaferraj Luljeta Ali Fasllia Luljeta Aqif Ajazaj Luljeta Asllan Doko Luljeta Bilal Falli Luljeta Feti Xhamija Luljeta Harun Dine Luljeta Hasan Abdyli Luljeta Haxhi Keci Luljeta Haxhi Lejla Luljeta Iladin Xhezairi Luljeta Kujtim Ziu Luljeta Lutfi Celkupa Luljeta Sabri Rubjeka Luljeta Sokol Beqiraj Luljeta Tahir Zahiri Luljeta Zeqir Garo Lulzim Hatellari Lulzim Kertusha Lulzim Sallaku Lulzim Velja Lulzim ? Gruda Lulzim A Dyrmishi Lulzim Reshat Beja Lulzim Sahit Berberi Lumir Mustafa Lumnije Doci Lumnije Qesja Lumnije Iljaz Hoxha (Sukaj) Lumnije Nan Ago Lumnije Riza Jufa Lumturi Haxhiraj Lumturi Kokomani Lumturi Kokomani Lumturi Beqo Karafilaj Lumturi Hasan Mucaj Lumturi Haxhi Kokomani Lumturi Xhemal Kasa Lumturie Haxhi Dudi Lumturije Haki Hoxha Lumturije Jaho Idrizi Lumturije Jonuz Koçi Lutfi Kuqi Lutfi Kuqi Lutfi Alush Goseni Lutfi Ismail Sulejmani Lutfi Mahmut Isufaj Lutfie Alush Dervishi Lutfije Hajdar Hyka Lutfije Zyber Sejdiu Lydia Sallmon Tashi(Shllaku) Madalena Foto Alushaj Magdalena Avdulla Musaj Magdalena Filip Dajlani Mahmut Halit Tabaku Mahmut Tahir Tahiri Majlinda (Aruci)Shehu Majlinda (Aruci)Shehu Majlinda Aruci Majlinda Aruci Majlinda Juka Majlinda Karabeci Majlinda Lama Majlinda Ndoni Majlinda Shehu Majlinda Tragaj(Gazeli) Majlinda Agim Juka Majlinda Ali Sulejmani Majlinda Bardhyl Selenica Majlinda Eqerem Bejko Majlinda Gazali Tano Majlinda Gazen Pragaj Majlinda Jorgji Traja Majlinda Mustafa Merkja Majlinda Mustafa Turkeshi Majlinda Petri Tytymi Majlinda Sefer Cokani Majlinda Shaban Hasani Majlinda Shuaip Maci Majlinda Spiro Rexha Majlinda Z Hoxholli Majlinda Zenel Bardhi Majnur Hasani Makbule Delia Makbule Gryka Makbule Gryka Makbule Kamata Makbule Shehu Makbule Malush Gryka Makbule Malush Gryka Makbule Mustafa Kamata Makbule Mustafa Kamata Makbule Riza Muça Makbule Ymer Bagoj Maksim Carcani Maksim Andon Milo Maksim Dylber Mbroci Maksim Syrja Hako Maksim Syrja Nako Manjola Kadiu Manjola Rrapi Manjola Stringa Manjola Stringa Manjola Stringa Manjola Stringa Manjola Mina Telo Manola Besim Thomaraj Mantho Mihal Stefani Manuela Ismail Dobi Manuela Pandeli Stefani Manushaqe Hamid Mehmetaj Manushaqe Hamid Mehmetaj Manushaqe Isa Lato Mara ? Perlesi Margalin Pjeter Gjoklaj Margalina Vlash Dumi Margarit Liti Margarit Kristo Liti Margarita Qirko Margarita Andrea Kavaja Margarita Ylli Kokeri Maria Koka Maria Koka Maria Papas Maria Ilia Rushitaj Maria Niko Mihilli Maria Vasil Papaj Mariana Mitro Cane Mariana Nikolla Lefteri Marianthi Jorgji Qafezezi Marie Buda Marie S Dida Marie Simon Dida

Marigo Llalla Marija Papas Marija Papas Marija Papas Marija Papas Marija Papas Marija Papas Marija Papas Marija Papas Marin Ludovik Prendushi Marjana Prifti Marjana Jorgj Mihali Marjana Lluka Leka Marjana Nikolla Lefteri Marjana Spiro Boshnjaku Marjana Thoma Berdilla Marjana Vangjel Bellovoda Marjanthi Jorgji Qafzezi Marjanthi Jorgji Qafzezi Marjeta Konomi Marjeta Luan Berisha Marjeta Polizos Sino Mark Gjon Brunga Mark Gjon Noshi Mark Gjon Noshi Marsela Bermuca Martha Lico Martha Leonidha Minga Martin Remzi Islamaj Martine Aurel Çetaj Masar Asaf Daci Matilda Petro Dovana Matilda Vlash Dovana Matilda Vlash Dovana Matildi Dovana Mazllem Hoxha Medine Asllan Luli Mehdi Adem Dervishi Mehdi Jusuf Milaqi Mehmet Cungu Mehmet Hoxha Mehmet Hoxha Mehmet Krasniqi Mehmet Aziz Kajo Mehmet Gani Karasani Mehmet Isuf Hoxha Mehmet Isuf Hoxha Mehmet Ramazan Kilo Mehmet Sali Baçi Mejte Muharrem Nova Meleqe Ademi Meleqe Daja Meleqe Korro Meleqe Bahri Shehu Melia Gjinali Melinda Shazivari Melinda Shyqyri Shazivari Melpomeni Koja Melqe Riza Kadiu Mendu Reshit Tivari Mensur Kalamishi Mentor Rama Mentor Rama Mentor Rama Mentor Rama Mentor Rama Mentor Rugia Mentor Sula Mentor Ismail Rama Mentor Lutfi Isufaj Mentor Lutfi Isufaj Mentor Lutfi Isufaj Mentor Lutfi Isufaj Mentor Lutfi Isufaj Mentor Lutfi Isufaj Mentor Xhorxhi Deçi Mereme Guna Mereme Isa Kodra Mereme Latif Likaj Mereme Mehmet Sulejmani Mereme Neki Dervishi Mereme Nexhmi Haxhi Mereme S Tafili Mereme Xhafer Kurti Mereme Zenel Sela Meri Qirko Meri Qirko Meri Qirko Meri Qirko Meriban Bajram Xhija Merita Beqiri Merita Berhami Merita Demiraj Merita Isaku Merita Isaku Merita Mezini Merita Mullai Merita Roshi Merita Aristidh Roshi Merita Astrit Xhelilaj Merita B Enesi Merita Bajram Xhani Merita Bardhyl Spahiu Merita Bardhyl Spahiu Merita Besim Enesi Merita Bido Hasanaj Merita D Enesi Merita Fadil Shala Merita Hajri Mullai Merita Hajri Mullaj Merita Hysen Fataj Merita Hysni Rushitaj Merita Idriz Guma Merita Ilmi Kapllani Merita Koci Floqi Merita Kozma Groshi Merita Kristaq Rapi Merita Luan Gorica Merita Lutfi Isufaj Merita Lutfi Isufaj Merita Mahmut Truma Merita Mustafa Mborja Merita Mustafa Stojani Merita Nebi Kume Merita Nexhip Karaboja Merita Peti Isaku Merita Ramazan Treska Merita Shefqet Kazanxhi Merita Xhemal Reka Merita Zia Josifi Merjeme Alite Merjeme Beqir` Beshiri Merjeme Xheladin Coku Merjeme Xheladin Coku Mersin Rakip Troplini Mersin Shaqir Keci Merushe Mehdi Bocrri Merxhivan Ismail Kabashi Merzaro Rajo Meteor Shpk Meteor Shpk Mevlida Kertusha Mevlude Hysen Kertusha Mexhide J Qama Meziene Idriz Ramzoti Miga Hetem Hysa Migena Vladimir Kadiu Mihal Janku Mihal Janku Mihal Ilias Janku Mihal Iliaz Tanku Mikel Boshnjaku Mikel Llazo Mikel Pepa Mikel Trako Mikel Trako Mikel Athanas Tiri Mikel Naum Decolli Mikel Pavli Llazo Mikel Pjeter Boshnjaku Mikel Pjeter Boshnjaku

Mikel Pjeter Boshnjaku Mikel Pjeter Boshnjaku Mikel Pjeter Boshnjaku Mikel Pjeter Boshnjaku Milita Kosta Miljana Bajram Thermija Milxa Astrit Sijoni Mimica Faik Kerlani Mimoza Korca Mimoza Korca Mimoza Korca Mimoza Korca Mimoza Korca Mimoza Korca Mimoza Lame Mimoza Mema Mimoza Pici Mimoza Tirana Mimoza Tirana Mimoza Tirana Mimoza Tola Mimoza Dhimiter Tirana Mimoza Estref Sejko Mimoza Hazbi Rucaj Mimoza Hysen Belshaku Mimoza Hysen Kapiti Mimoza Hysen Naska Mimoza Hysen Vani Mimoza Irakli Janaqi Mimoza Isa Isaku Mimoza Ismail Leka Mimoza Ismail Leka Mimoza Kadri Muca Mimoza Myslim Bermuca Mimoza Nazmi Haxhi Mimoza Nazmi Haxhi Mimoza Novruz Hasanaj Mimoza Petaq Leka Mimoza Petrit Shkurti Mimoza Rahmi Carcani Mimoza Ramazan Aliu Mimoza Sherif Berberi Mimoza Skender Mujali Mimoza Syrja Sulejmani Mimoza Vath Xhani Mimoza Zenel Pronsari Mimoza Zija Tosku Mina Teodor Sila Mine Naum Lala Minella Vangjel Ndrecka Minevere Bimi Minir Daja Minir Daja Minir Daja Minire Cerloj Minire Cerloj Minire Hasan Gonshollaj Ministria Arsimit Dhe Shkences Ministria E Arsimit Dhe Shkences Ministria Ekonomise Publike Privati Minjola Veli Maliqi Mira Kauri Mira Kauri Miradije Carcani Miradije Carcani Miranda Jashari Miranda Koni Miranda Arif Bibi Miranda Koçi Jani Miranda Llambi Rakipllari Miranda Pal Theka Miranda Qamil Ullo Mire Raif Oxhaku Mirela Koka Mirela B Gjoci Mirela Bajram Koçi Mirela Enver Duma Mirela Gaqi Miti Mirela Jetgjai Huta Mirela Jetgjat Huta Mirela Lesko Rakipi Mirela Mustafa Lazimi Mirela Myftar Ylli Mirela Petraq Emini Mirela Ramiz Xheraj Mirela Rifat Deda Mirela Rifat Meçja Mirela S Duma Mirjan Agim Fezga Mirjana Prevazi Mirjana Prevazi Mirjana Servet Hoxha Mirlinda Hasan Dashi Mirraelena Kostandin Dado Mirsie Hetem Bajrami Mirvana Pistuli(Dovana) Mirvana Jashar Çavo Mirvana Ramadan Kadiu Mirvena Fadil Alite Mithat Hoxha Mjaftoni Vasil Ajdinaj Monada Osman Mehmetaj Monika Lazo Monika Mema Monika Jonuz Dardha Monika N Fataj Morena Osman Gashi Muazes Raca Mufit Resuli Muhamed Ejupi Muhamed Muhaxhiri Muhamed Gani Avdyli Muhamed Nazmi Troplini Muhamed Nazmi Troplini Muhamed Vesel Dema Muhamet Bilali Muhamet Bilali Muhamet Veselaga Muhamet Daut Shaba Muhamet Faik Bilali Muhamet Sakip Kajofska Muhamet Vath Dreka Muharrem Cuka Muharrem Elbasani Muharrem Kalavrezi Muharrem Kesi Muharrem Kokomani Muharrem Tepshi Muharrem Tepshi Muharrem Bajram Muhaxhiri Muhemed Rexha Mujsina Zervoi Murat Podgorica Murat Qoli Mursel Kalamishi Mursel Kalamishi Mursel Kalamishi Musa Cifci Musa Dakoli Musa Milaqi Musa Adem Mema Musa Fatmir Dibra Musa Mehmet Ciftci Musa Sabri Hasani Musa Sabri Hasani Musa Sulce Aliu Mustafa Mema Mustafa Rruga Mustafa Beqir Arapi Mustafa Kadri Saraçaj Mustafa Ramazan Llaftiu Muzila Mexhit Sema Myftar Hasan Gjoli Myhyrije Galip Halili Myne Naxhi Canga Mynever Permeti Mynevere Hafizi Mynevere Hafizi Mynevere Permeti

Mynevere Permeti Mynevere Permeti Mynevere Permeti Mynevere Etnem Hafizi Mynyr Llaftiu Myrteza Ali Gjini Myrvete Barameta Myrvete Fadil Rrugia Myrvete Safet Rakipi Myslym Hyka Myzafer Begteshi Myzafer Tivari Myzafer Tahir Tivari Myzejen Alizot Abazaj Myzejen Bajram Plepi Myzejen Eqerem Karabushi Myzejen Islam Belshaku Myzejen Maliq Dedeja Nadia Cini Nadia Cini Nadire Daci Nadire Sqapi Nadire Bajram Saraçi Nadire Halil Jani Nadire Hamza Zano Nadire Nalif Danaj Nadire Sherif Stafa Nafije Mehmet Koci Nafije Mehmet Koci Nafije Rustem Beu Nafije Rustem Beu Nafije Shaqir Duka Nail Dajlani Nail Dajlani Nail Dajlani Nail Dajlani Nail Dajlani Nail Fuat Isufi Nail Fuat Isufi Nail Fuat Isufi Naile Ramazan Kapllani Naim Kokomani Naim Kokomani Naim Mezini Naim Iliaz Lasko Naim Myftar Mezhda Naim Nazmi Mezini Naim Shyqyri Istrefi Naime Ahmet Sinanaj Naime Halil Mydyri Naime Hasan Topi Naime Osman Gashi Najl Zacharjan Namik Hasanaj Namire Gani Koka Nasibe Duleman Guce Nasibe Selim Biturku Nasije Ferhat Çeka Natalia Koci Natalia Koci Natasha Dovana Natasha Dyrmishi Natasha Gjergo Natasha Greva Natasha Kondakciu Natasha Mujka Natasha Plaku Natasha Sema Natasha Zotaj Natasha Behar Jaubelli Natasha Fatri Mile Natasha Ferit Balla Natasha Jano Mici Natasha Kozma Vlashi Natasha Lili Shabani Natasha Pandi Marku Natasha Sulejman Kasa Natasha Veli Greva Natasha Veli Greva Natasha Z Cela Nato Shpk ‘Nato’shpk Naum Malaj Naum Malja Naum Xhokaxhija Naun Malja Naun Malja Naun Xhakaxhija Naun Xhakaxhija Naunka Mata Naxhie Rama Naxhije Ekonomi Naxhije Kalo Naxhije Miftiu Naxhije Bajram Vogli Naxhije Fiqiri Shkreta Naxhije Mustafa Kelmendi Naxhije Myrteza Bylykbashi Naze Hasan Meka Naze Osman Bashaliu Naze Yzeir Sharka Nazife Miftar Kadili Nazije Miftar Kadiu Nazir Myderizi Nazire Jonuz Turku Nazmi Mema Nazmi Mema Nazmi Mema Nazmi Rustem Grori Nazmi Selim Kertusha Nazmie Islam Elezi Nazmie Jonuz Kuqi Nazmije Elmaz Uku Nazmije Jonuz Kuqi Nazmije Latif Teshi Nazmije Sadik Kurti Nderim Ramazan Copa Nderim Ramazan Copa Nderim Ramazan Kasa Ndreko Sotir Lena Ndricim Rubiku Ndricim ? Zoto Ndricim Abaz Rubiku Ndricim Latif Greca Ndricim Ramazan Shani Ndue Gjin Nikolli Ne Perdorim Zvrpp Durres Ne Pergjegjesi Administrimi Ne Pergjegjesi Administrimi Nefo Maliq Veizi Neim Bejko Nelia Ali Sula Nelpomeni Thoma Nika Nen Pergjegjesi Administrimi Shim Durres Nereida Beniamin Gunbardhi Neriban Kadiu Neriman Goldja Nerion Besnik Hyska Neritan Bitraj Neritan Goldja Neritan Golja Neritan Golja Neritan Golja Neritan Golja Neritan Golja Neritan Golja Neritan Golja Neritan Sazan Bitraj Neritan Sazan Bitraj Nermin Qemal Keçi Nermin Ramazan Shani Nermine Ismet Fishta Nertila Mujka Nesret Kertusha Nevil Beqir Xhaferri Nevila Myrteza Cyrbja Nevila Qazim Kalaja Nevjana Pal Bardhi Nevjana Spiro Urumi Nevlat Hoxha

Nevruz Domi Nevruz Hekurani Nevruz Hamza Domi Nevruz Hamza Domi Nevruz Hamza Domi Nevzat Hoxha Nevzat Hoxha Nevzat Vicani Nevzat Vigani Nevzat Ethem Vigami Nevzat Etinemi Vigami Nexhat Kadri Tafili Nexhmie Xhymerti Nexhmije Cerloi Nexhmije Gjyzeli Nexhmije Hyzoti Nexhmije Isufi Nexhmije Isufi Nexhmije Kokalari Nexhmije Likaj Nexhmije Plepi Nexhmije Plepi Nexhmije Seferaj Nexhmije D Alinj Nexhmije Daut Jaupaj Nexhmije Emin Seferaj Nexhmije Ismail Meta Nexhmije Ismail Meta Nexhmije Ismail Meta Nexhmije Myslim Isaku Nexhmije Qamil Istrefi Nexhmije Ramazan Isufi Nexhmije Rexhep Tivari Nexhmije Riza Mati Nexhmije Sabri Rusi Nexhmije Xhemal Gegaj Nexhmije Xhemal Myhedini Nexhmije Xhevdet Mehmeti Nezaqet Demiraj Nezaret Rasim Demiraj Nezir Gashi Nezir Hysen Shtaro Nezir Hysen Shtaro Nezir Myftar Gjoka Nezir Myftar Gjoka Nezir Seit Mensuri Nezir Seit Mensuri Nga V18 F.90 Deri V.18 F.95 Ngjelo Dede Nije Llazi Zaka Nike Kostandin Shanku Niko Bollo Niko Konomi Niko Reshat Lenolli Niko Shpk Niko Vasil Bollo Nikolet Vasia Nikoleta Rusha Nikoleta Kostandin Kume Nikoleta Kristaq Sejdaras Nikoleta Qirjako Rusha Nikoleta Vangjel Jorgji Nikolin Macaj Nikolin Macaj Nikolin Macaj Nikoll Gjon Meta Nikolla Dovana Nikolla Dovana Nikolla Dovana Nikolla Dovana Nikolla Dovana Nikolla Dovana Nikolla Herczegh Nikolla Janaq Bardhi Nikolla Kico Mati Nikolla Kozma Kondakciu Nikolla Mihal Laci Nikolla Mihal Laci Nikolla Pjerin Herczegh Nikolla Vasil Gjika Nikolla Vasil Gjika Nikolla Vlash Dovana Nikolla Zef Çeta Nikollaq Zoi Kovi Nikolle Gjeke Smatli Nimet Hajredin Shehi Nimete Kaba Nimete Zalla Nimete Zalla Nimete Rexhep Zalla Nirvana Pistuli(Dovana) Nirvana Pistuli(Dovana) Nirvana Pistuli(Dovana) Nirvana Pistuli(Dovana) Nirvana Pistulli(Dovana Nirvana Shehu Nirvana (Lervan Shehu Nives Kel Çoba Njazi Asium Milaqi Njazi Mehmet Piro Njazi Mustafa Kolaj Njazi Petref Resulaj Nk Banesa Novruz Hekurani Novruz Hekurani Novruz Hekurani Novruz Hysenaj Nr. B/Pronareve 16 Nr. B/Pronareve 20 Nuje Shabija Nure Bajram Veli Nuredin Cifligu Nuredin Nexhip Suli Nuri Sadik Fataj Nuri Syri Roshi Nurije Bardheti Nurije Hasho Nurije Rasim Haxhi Odeta Nishani Odeta Nishani Odeta Nishani(Kosova) Odeta Faik Garori Odhise Polo Gjoka Odhise Themistokli Veshi Odise Mojsiu Odise Nikolla Soko Olimbi Gjermeni Olimbi Goga Olimbi Goga Olimbi Shamo Rafti Olimbia Josif Qepali Olimbia Stelio Cullaj Olimbie Miti Gjermeni Oliver Anton Ashiku Ollga Garo Olta Hysni Cinari Oltion Hasan Dervishi Omer Aliu Orest Koreta Orest Margariti Oresti Llazar Grani Orges Enver Skenderi Orgest Dhimitraq Gjergo Orkida Fatmir Kazazi Orlando Frasheri Ormira Hoxhallari Ornela Nasto Ornela Ibrahim Ibrahimi Ornela Shaban Dapi Osman Curri Osman Kurici Osman Perolli Osman Perolli Osman Terniqi Osman Terniqi Osman Terniqi Osman Vrami Osman Hysen Cyrbja Osman Javer Bylykbashi Osman Javer Bylykbashi Osman Mehmet Hiri

Osman Nazmi Metalla Osman Shaban Oshafi Osman Ymer Varaku P.P.V Pal Vlashi Pali Decoli Palush Kristo Jorgji Palush Martin Bushi Pamela Niko Panajot Hoxha Panajot Vasil Jano Pandeli Thoma Duro Pandi Kurila Pandi Ligor Prifti Pandi Petro Dodona Pandora Stefen Stefani Panorea Kristo Duro Paqe Feim Tiço Paqe Hashim Hakani Paqize Jonuz Nallbani Paqize Jonuz Nallbani Paqize Jonuz Nallbani Paqsor Muharrem Rrugia Parashqevi Theodhosi Parashqevi Kito Simaku Parashqevi Stefan Heba Pare Jovan Milloshi Parshqevi Theodhori Pashako Sulo Mestami Pashe ` Hoxha Paskal Ndue Gega Paskal Vasil Semini Pasko Filari Pastori Rile Leign Russell Patrizio Besnik Xhiva Paulin Tiri Paulin Tiri Paulin Tiri Paulin Tiri Paulin Llesh Laska Paulin Petro Huta Pavli Bixheku Pavli Prokop Tola Pavlim Tiri Pavlina Spiro Gjuzi Pavlina Zarik Filo Pavllo Jorgji Pavllo Petraq Jorgji Pavllo Petraq Jorgji Pellumb Alimadhi Pellumb Alimadhi Pellumb Alimadhi Pellumb Alimadhi Pellumb Alimadhi Pellumb Alimadhi Pellumb Alimadhi Pellumb Alimadhi Pellumb Alimadhi Pellumb Alimadhi Pellumb Alimadhi Pellumb Alimadhi Pellumb Alimadhi Pellumb Alimadhi Pellumb Alimadhi Pellumb Dajlani Pellumb Dajlani Pellumb Disha Pellumb Hoxha Pellumb Rexhep Berisha Pellumb Sedar Alimadhi Pellumb Sedar Alimadhi Pellumb Vath Mustafa Pellumb` Alimadhi Pellumbesha Hamet Xaxa Perikli Jorgji Perikli Kopi Kasapi Perlat Neshat Kerraj Perparim Bermuca Perparim Metaj Perparim Mahmut Dahri Perparim Teki Dokolli Persefoni Floqi Persefoni Floqi Petraq Janko Petraq Nastasi Petraq Papa Petraq Papa Petraq Papaj Petraq Papaj Petraq Prifti Petraq Rizja Petraq Asti Pepa Petraq Dhimiter Kazanxhi Petraq Dhimiter Kazanxhi Petraq Filip Murati Petraq Ligor Beqari Petraq Sofokli Gjika Petraq Vasil Baci Petrika Vangjel Llazo Petrit Ajazi Petrit Bejleri Petrit Bejleri Petrit Bejleri Petrit Bejleri Petrit Filoqi Petrit Hidri Petrit Hidri Petrit Iliazi Petrit Kasa Petrit Kasa Petrit Kasa Petrit Pasho Petrit Alush Qoli Petrit Daut Shaba Petrit Daut Shaba Petrit Daut Shaba Petrit Daut Shaba Petrit Halit Tabaku Petrit Hamid Driza Petrit Islam Mezini Petrit J Parroj Petrit Myslim Kasa Petrit Ramiz Kuqi Petrit Stefan Konini Petrit Vahit Aliu Petrit Xhafer Tabaku Petrit Xhaferr Tabaku Petro Havalle Petro Xhunga Pireta Jorgji Dedja Piro Leka Piro Aristidh Laci Piro Llazar Angjeli Piro Nico Kushta Piro Rako Shtembari Pirro Ceka Pjerin Vogel Kola Pjerin Vogel Kola Pjeter Mhill Pllana Plarent Vangjel Toçi Platon Pari Tasellari Plator Thoma Murati Pleurat Vuçiterni Polikseni Koci Polikseni Treska Polikseni Treska Polikseni Nikolla Palaska Polikseni Teodor Gjoni Polimer Vehbi Fejzaj Portual Durres Porual Durres Posta Durres Ppv Pranvera Ballhysa Pranvera Hoxha Pranvera Sejko Pranvera Shehu Pranvera Shehu Pranvera Shehu Pranvera Shehu Pranvera Shehu

Pranvera Shehu Pranvera Shehu Pranvera Shehu Pranvera Shehu Pranvera Shehu Pranvera Shehu Pranvera Zenelhoxha Pranvera Zenelhoxha Pranvera Zenelhoxha Pranvera Azem Rexhepi Pranvera Bani Bejko Pranvera Caush Caushaj Pranvera Halit Reka Pranvera Hilmi Karapici Pranvera Hilmi Shami Pranvera Jusuf Kaptiu Pranvera Kamber Subashi Pranvera Luan Bardhaj Pranvera Margarit Bonati Pranvera Qazim Duda Pranvera Qazim Duda Pranvera Shyqyri Lelaj Pranvera Zenel Hoxha Pranvera Zenel Hoxha Prene Pren Paja Prene Prenge Dedaj Prof Aristidh Dimroci Qamil Hajrullah Elezi Qamil Haki Beqiri Qamil Hysen Bicaku Qamil Tofik Mukaj Qamile Cepele Qani Drita Qani Drita Qani Drita Qani Hasani Qani Haskasa Qani Haki Askasa Qanije Adem Vasili Qazim Balla Qazim Ahmet Dakoli Qazim Arif Dida Qazim Fadil Kertusha Qazim Ramadan Boze Qefalie Juba Qefalije Juba Qefalije Juba Qefalije Juba Qefalije Juba Qefalije Juba Qemal Mansaku Qemal Milaqi Qemal Milaqi Qemal Resuli Qemal Vrioni Qemal Ali Kertusha Qemal Dajlan Kuka Qemal Ibrahim Shehi Qemal Ibrahim Shehi Qemal Qamil Mara Qemal Shahin Dema Qemal Yzedin Cela Qerem Alush Lame Qerim Hasmedari Qerim Hasmedari Qerim Haznedari Qerim Haznedari Qerim Sulejman Domi Qerime Asllan Mustafa Qeusere Myftar Spahija Qibare Riza Meto Qirjako Stefan Kanina Qirjakulla Theolio Dajlani Rabihane Turkeshi Rafaela Pandeli Boshnjaku Ragip Hasan Suka Rahime Muca Rahime Murat Muca Rahime Vehip Belegu Rahmije Bejtaga Raiffeisen Bank Raimond Nushi Raimond Mehmet Berberi Raimonda Hoti Raimonda Rroco Raimonda Rroco Raimonda Shkurta Raimonda Aleks Marku Raimonda Jorgji Toshluku Raimonda Koco Memi Raimonda Nasi Faja Raimonda Qerim Bejo Raimonda Selami Pronjri Raimonda Ymer Hoti Rajfi Shpk ‘Rajfi’ Shpk Rajmond Bineri Rajmond Kujtim Shehi Rajmond Vangjel Hushi Rajmonda Puka Rajmonda Rroco Rajmonda Rroco Rajmonda Jonuz Puka Rajmonda Thanas Milo Rajsi Shpk Rakip Mujko Rakip Muharrem Sula Ramadan Gulashi Ramadan Gulash Rafi Ramazan Copa Ramazan Hasani Ramazan Shaba Ramazan Shaba Ramazan Shaba Ramazan Shaba Ramazan Ahmet Gjyli Ramazan Muharrem Dollaku Ramazan Zylyf Tafa Ramiz Hysen Kuqi Rasim Hysen Doracaj Rasim Hysen Doraracaj Rasim Islam Mezini Razije Ismail Peqini Razije Xhaferr Mulla Razim Shyqyri Tarko Realf Zija Shehi Realf Zija Shehi Red Naxhija Rediana Nici Vlashi Redzei Mustafi Refai Hysni Tivari Refaiu Hysni Tivari Refide Zylyftar Jaupi Refije Dasho Laskaj Refik Milaqi Refik Milaqi Refik Milaqi Refik Mushketa Refik Asim Milaqi Refik Hilmi Markja Regjistri Detar Durres Reimunda Prendi(Kosova) Reina Halit Vladi Remonda Kosova Remonda Kosova Etj Remonda Kosova Etj Remzi Sujlemani Remzi Ramazan Tivari Renata Shkjezi Renata Petraq Plani Renata Sokrat Prenci Renata Zef Shkjezi Renato Lulzim Resuli Rep E Shqiperise Shtet Rep E Shqiperise Shtet Rep E Shqiperise Shtet Rep E Shqiperise Shtet Rep. Shqiperise Ne Pergjegjesi Administrimi Republika Shqiperise Shtet Reshat Bilali

Reshat Ramzan Baboci Reshat Shyqyri Progri Reshat Xh Xhemali Reshat Xh. Xhemali Reshat Yzedin Hoxhallari Reshit Zeqa Reshit Rustem Kertusha Resmi Petref Braho Resmie Gjoni Resmije Hamdi Domi Resmije Murat Balla Resul Resuli Resul Resuli Resul Resuli Rexhenia Andrea Marku Rexhep Garoci Rexhep Kaja Rexhep Keci Rexhep Kercuku Rexhep Kercuku Rexhep Kercuku Rexhep Kercuku Rexhep Thermija Rexhep Demir Bagoi Rexhep Gani Kuqi Rexhep Qamil Mustafi Rexhep Qamil Mustafi Rexherp Kercuku Rezart Stermasi Rezart Hysen Kellici Rezart Ismet Ibrahimi Rezarta Preza Rezarta Jasim Çapari Rezeart Hamza Domi Rezeart Veli Gripshi Rezearta Bejo Hajme Rifan Deliallisi Rigers Ramadan Huda Rina Idriz Mullahi Riza Kau Riza Kau Riza Qazim Kau Riza Qazim Kau Riza Vesel Xhaferi Rizjan Muharrem Ajazi Robert Bllako Robert Krasni Robert Dhimiter Dulako Robert Hito Pula Robert Kozma Kota Robert Pandeli Sako Rodolf Dhimiter Lara Roland Duma Roland Marku Roland Mena Roland Nasto Roland Profiti Roland Dasho Lelaj Roland Ligor Prifti Roland Rexhep Berexha Roland Thanas Nani Roland Vasil Xhumari Rolanda Vasil Qofiri Romeo Jovan Bello Romir Nikolla Bardhi Rovena Mehmeti Rozalina Thoma Dema Rozana E Kollcaku Roze Bardhi Rozela Jurgen Treska Rozeta Pavllo Leka Rozili Sole Prevazi Rozina Curcia Rozina Curcia Rozina Z Serreqi Rrahman Mora Rrape Hekuran Kocilja Rudenc Vrioni Rudenc Vrioni Rudi Adem Xhupi Rudi Petrit Zalla Rudin Stavro Bardho Rudina Luli Rudina Zhupa Rudina Bajram Qoshja Rudina Dilaver Mezini Rudina Haxhi Kadiu Rudina Llambi Baba Rudina Xhemal Peqini Rudina Zenel Kokoshari Rudolf Hosi Rudolf Bajram Vugiteri Ruhije Kadri Sadushi Rukije Kapedani Rukije Jonuz Hasa Rukije Nazmi Gurabardhi Rushdi Ali Cara Rushit Xhaferri Rusland Jakup Xhindoli Rusllan Bebo Rusllan Reshit Bebo Rusllan Rushit Bebo Ruzhdi Cerloi Ruzhdi Qesja Ruzhdi Qesja Ruzhdi Qesja Ruzhdi Tepshi Ruzhdi Tepshi Ruzhdi Vokshi Ruzhdi Ali Cara Ruzhdi Asim Milaqi Ruzhdi Asim Milaqi Ruzhdi Asim Milaqi Ruzhdi Asim Milaqi Ruzhdi Asim Milaqi Ruzhdi Asim Milaqi Ruzhdi Besim Tosumi Ruzhdi Islam Ishmi Ruzhdije Kasa Ruzhdije Kasa Ruzhdije I Alite Ruzhdije Muharrem Kanina Sabaudin Haxhi Sulejman Sabe Pellumb Cila Sabi Hasa Sabi Nava Sabije Ymer Hoxha Sabri Shkreta Sabri Toska Sabri B Beja Sabri Liman Hasa Sabri Maliq Bardheti Sabrije Zahiri Sabrije Bilal Katroshi Sabrije Hamit Hasanaj Sabrije Mustafa Lila Sabrije Shyqyri Prifti Sadedin Tetova Sadete Ramadan Bibi Sadete Shyqyri Doci Sadi Izet Qershija Sadije Qehajaj Sadije Qehajaj Sadije Xhakoni Sadije Xharoni Sadije Faik Huqi Sadije Ferhat Gjergji Sadije Ramiz Muho Sadik Dika Sadik Shijaku Sadik Shijaku Sadik Terniqi Sadik Dilaver Dajku Sadik Halil Perja Sadik Hamid Deliallisi Sadik Hysen Cani Sadrije Ali Cima Safe Hiqmet Zhupaj Safet Gani Kertusha Safet Gani Kertusha Safete Merxhan Shytaj

»

Saimiir Sabri Zalla Saimir Abazi Saimir Abazi Saimir Abazi Saimir Hafizi Saimir Haxhiraj Saimir Kovaci Saimir Kovaci Saimir Kovaci Saimir Myshketa Saimir Myshketa Saimir Alineki Puka Saimir Bahri Kazazi Saimir Bashkim Xhuli Saimir F Gradeci Saimir Fejzi Krymbi Saimir Nail Nasufi Saimir Nexhip Kuçuri Saimir Seit Sejdin Saimir Sulejman Vrioni Saimir Zahir Zahiri Saimira Shefqet Kuqi Saje Mezi Saje Xhemal Mezi Sali Bajo Sali Bajo Sali Kadisi Sali Xhixha Sali Xhixha Sali Isa Godina Sami Kapllani Sami Skilja Sami Trimi Sami Trimi Sami Xhuvelaj Sami Xhuvelaj Sami Zeqia Sami Isa Sejko Sami Islam Dedej Sami Islam Dedej Sami Ramazan Skilja Sami Sabri Shtama Sanie Safet Hamdiu Sanije Lico Sanije Emin Thika Sanije Latif Ejupi Sanije Murat Hoxha Sanije Ramazan Picori Sanije Selim Aliu Sanuje Rexhep Dervishi Sashenka Sali Osmani Satbere Pemaj Satbere Mustafa Pemaj Satbere Mustafa Pemaj Sazan A Kalesha Sazan Mehmet Kosi Sebije Gjini Sedie Qehajaj Sedie Hajdar Qehajaj Sedra Aristidh Grani Sefedin Kulla Sefedin Kulla Seid Kadri Sina Seit Xhevdet Aloni Sejdije Kurti Sejdije Qehajaj Sejrije Ali Zgura Sejrije Shyqyri Tafaj Selami Dakoli Selami Dakoli Selami Dakoli Selami Dakoli Selami Kapedani Selami Halil Caka Selda Selman Sheqi Selfiraz Celiku Seliha Haruni Selim Ekmeciu Selim Zeqja Selim Zeqja Selim Jonuz Bejko Selim Jonuz Bejko Selim Jonuz Bejko Selim Qamil Xhyherti Selim Shefqet Kalaja Selim Shefqet Kalaja Selim Shefqet Kalaja Selime Mitat Kolasi Selman Dyrmishi Selman Kalavrezi Selman Hasan Peza Selman Shamedin Shametaj Selman Zenel Hoxha Semiha Zija Axhemi Seqine Asim Kurti Serije Kuta Serma G Bulku Servete Faik Corapi Sevdije Abdurrahim Rudi Sezar Beqja Sh.Global. Building Trade Shaban Bilali Shaban Mema Shaban Mema Shaban Mema Shaban Mema Shaban Mema Shaban Mema Shaban Mema Shaban Velja Shaban Sali Beka Shaban Sali Xhixha Shadije Hysen Cerloj Shahin Seit Zyferi Shahin Shaban Teta Shaqir A Tafaruci Shaqir Ali Lula Shazivar Nazmi Kavaja Shefi Bajram Toci Shefik Jahja Shefqet Balliu Shefqet Mulaj Shefqet Muharrem Lika Shegushe Kosova Shejbi Avdisha Sheje Besim Zita Sheme Musa Iliazi Sheme S Mecani Shemzi Ramadan Ushima Sheqere Dervish Xhixha Sherbet Ago Aliu Sherbet Ago Aliu Sherif Doci Sherif Hamit Nerjaku Sherif Hasan Bala Sherif Qazim Rruga Sherif Qerim Rruga Shero Teki Lamce Shkelqim Bineri Shkelqim Shabani Shkelqim Shabani Shkelqim Bajram Fortuzi Shkelqim Bajram Fortuzi Shkelqim Ismail Marku Shkelqim Mehmet Bineri Shkelqim Meleq Pecani Shkelzen Dobrani Shkelzen Kraja Shkelzen Ibrahim Jakova Shkelzen Ruhi Bulku Shkenca Rakip Shqopa Shkendi Zenel Fierza Shkendije Myslim Duro Sho:’Bgr’ Shpk Shoq ‘ Bgr’ Shpk Shoq ‘Bgr’shpk Shoq. Global Bulldyngtro Shoq.’Bgr’ Shpk Shoq.’Futura’ Administrator Eduart Ndreu Shoq:’B.G.R’ Shpk

17 Shoqeri ‘Uani’ Konstruksion Sh Shoqeria ‘Aleksi’shpk Shoqeria ‘B.G.R’ Shpk Shoqeria Banka Tiranes Sh.A Shoqeria ‘Bgr’ Shpk Shoqeria Cakle Shpk Shoqeria Dranova Konstruksion Shoqeria ‘Kastrati’ Sha Shoqeria ‘Pespa&Albania Albania’ Shpk Shoqeria ‘Sigal’ Sha Shoqeria ‘Uani’ Konstruksion Sh Shoqeria ‘Uani’ Konstruksion Sh Shoqeria ‘Uani’ Konstruksion Sh Shpetim Allijasi Shpetim Allijasi Shpetim Askushi Shpetim Doka Shpetim Kertusha Shpetim Kertushi Shpetim Kodra Shpetim Kodra Shpetim Demir Qamo Shpetim Ethem Mustafa Shpetim Hamdi Bleta Shpetim Hysen Goxha Shpetim Ismail Kanina Shpetim Mehmet Hoxha Shpetim Mustafa Hasa Shpetim Mustafa Hasa Shpetim Myftar Mezhdo Shpetim Osman Osmani Shpetim Rakip Konduri Shpetim Yzeir Shatullaj Shpetime Japraku Shpetime Ismail Japraku Shpetime Xhavit Dakoli Shpetimtare Teufik Karagjozi Shpresa Basha Shpresa Bekteshi Shpresa Berisha Shpresa Dalipi Shpresa Garo Shpresa Kadija Shpresa Karapici Shpresa Mecaj Shpresa Pici Shpresa Sheshi Shpresa Tafaj Shpresa Vogli Shpresa Abdulla Xhindola Shpresa Ali Turra Shpresa Ali Vrioni Shpresa Baftiar Byku Shpresa Belul Sheshi Shpresa Beqir Sheshi Shpresa Faik Goraj Shpresa Feim Kauco Shpresa Ferik Bajko Shpresa Halit Baçi Shpresa Hamdi Ballanca Shpresa Hasim Jaupaj Shpresa Hysni Delia Shpresa Mahmut Cela Shpresa Mahmut Cela Shpresa Mehdi Stojani Shpresa Mersin Stari Shpresa Mersin Stari Shpresa Musli Daja Shpresa Mustafa Preza Shpresa N Gashi Shpresa Njazi Shkurti Shpresa Novruz Omeri Shpresa Nusret Kasemi Shpresa Osman Stermilli Shpresa Sabri Ruci Shpresa Shaqir Cerloj Shpresa Stefan Rrufa Shpresa Stefan Rrufa Shpresa Stefan Rrufa Shpresa Stefan Rrufa Shpresa Xhaferr Dashi Shqibe Hysni Velja Shqipe Kosova Shqipe Rrushkulli Shqipe Ahmet Kikino Shqipe Avdyl Qarri Shqipe Hamdi Bulku Shqipe Hamdi Taraneshi Shqipe Hider Molla Shqipe Osman Picori Shqipe Osman Picorri Shqiponja Nure Shqiponja Gani Kasemi Shqiponja Kadri Bishga Shqiponja Ymer Busulla Shqiponje Sabri Lako Shuaip Jonuz Zahiri Shuaip Jonuz Zahiri Shuaip Jonuz Zahiri Shuaip Jonuz Zahiri Shyqyre Hekuran Marjanaku Shyqyri Cupa Shyqyri Durro Shyqyri Kapedani Shyqyri Kapedani Shyqyri Kapedani Shyqyri Mustabelliu Shyqyri Shehi Shyqyri Bejtulla Hako Shyqyri Qani Cobo Shyqyrie Milaqi Siac Shpk Siac Shpk ‘Siac Shpk ‘Siac’ Shpk ‘Siac’shpk Sigal’ Sha ‘Sigma’ Sha Silvana Hoxha Silvana Bahush Toli Silvana Enver Hoxha Silvana Hamdi Xharja Silvana Janaq Qurku Silvana K Mania Silvana Misar Muca Silvana Muco Thanasi Silvana Nasi Kuqi Silvana Pandeli Zoga Silvana Petro Filo Silvana Viktor Prifti Silvana Xh Bullunga Silvana Xh Bullunga Simo Thoma Bala Simon Bardhyl Toda Simon Dervish Muhaj Simoneta Gojko Mirce Sinan Xhihan Pupa Skender Beqiri Skender Dika Skender Fama Skender Fama Skender Frasheri Skender Frasheri Skender Frasheri Skender Frasheri Skender Frasheri Skender Frasheri Skender Haznedari Skender Haznedari Skender Kacerja Skender Lala Skender Rexha Skender Shahini Skender Ahmet Narto Skender Ali Hyka Skender Dalip Hushi


18 Skender Muho Kalerja Skender Murat Agasi Skender Qamil Teliti Skender Rushit Hamdiu Skender Tofik Hima Skender Tofik Hima Skendere Rakipaj Sofia Capi Sofia Stavro Capi Sofie Petro Brati Sofije Hysen Arifi Sofije Thimi Arbana Sofije Thimi Arbana Sofika Jorgji Janaqi Sofika Llambi Xhoxhi Sokol Golja Sokol Kapidani Sokol Kosova Sokol Kosova Sokol Kosova Sokol Kosova Sokol Kosova Sokol Murati Sokol Petro Sokol Spanjolli Sokol Ali Muço Sokol Gege Prosa Sokol Hasan Qoshja Sokol Hysen Domi Sokol Mark Plani Sokol Masar Kapidani Sokol Mas-Har Kapidani Sokol Mas-Har Kapidani Sokol Musa Mane Sokol Safet Hatellari Sokol Vasil Petro Sokol Veledin Hodaj Sokol Xh Hamataj Sokrat Mano Sokrat Mano Sokrat Mano Sokrat Karallambi Mano Sokrat Trifon Ndini Sonila Arap Toska Sonila Arap Toska Sonila Arap Toska Soq:’Bgr’ Shpk Sose Petro Trungu Sose Sabri Mucogllaka Sotir Manushi Sotir Manushi Sotir Manushi Sotir Llambi Katra Sotir Vlash Konakciu Sotir Vlash Kondakciu Sotiraq Bardhi Sotiraq Bixheku Sotiraq Gjezi Sotiraq Gjezi Sotiraq Leka Sotiraq Anastas Gajdja Sotiraq Nikolla Marangoni Sotirika Karabeci Sotirika Rrapi Gjata Spartak Braho Spartak Buzani Spartak Poci Spartak Agron Luarasi Spartak Bexhet Oxhallari Spartak Tasim Besho Spartak Xh Buzani Spiridhulla Vangjel Kote Spiro Bojaxhi Spiro Bojaxhi Spiro Bojaxhi Spiro Dushi Spiro Gjezi Spiro Gjezi Spiro Gjodedja Spiro Kalemi Spiro Tuni Spiro Tuni Spiro Tuni Spiro Tuni Spiro Tuni Spiro Jorgji Spiro Spiro Lluka Kalemi Spiro Patrokli Suli Spiro Patrokoli Suli Spiro Thoma Spiro Spiro Uran Mecaj Spiro Vasil Berati Spiro Vasil Bezati Spiro Vasil Bezati Stavri Bozo Stavri Pal Lala Stavro Llambiri Stefan Gjoni Stefan Herczegh Stefan Herczegh Stefan Herczegh Stefan Rikani Stefanaq Bashku Stefanar P Nasta Stela Hasanaj Stela Bardhyl Kozi Stelian Naum Marro Steljan Naun Marko Stfan Papalilo Stilian Bollo Suada Koka Suat Ballhysa Suela Ndroqi Suela Hajrulla Kruja Suela Hajrulla Kruja Suela Hajrulla Kruja Suela Shyqyr Muraj Sulejman Kokomani Sulejman Kokomani Sulejman Kokomani Sulejman Muharrem Lika Sulltane Bakiri Sulltane Hasan Xaxa Sulltane Shefqet Tureshi Surila Fadil Koka Surin Hoxha Suzana Balaj Suzana Kapllani Suzana Myshketa Suzana Ahmet Reka Suzana Arif Mehmeti Suzana Bajram Memlikaj Suzana Bedri Rubiku Suzana Bedri Rubiku Suzana Enver Kanina Suzana Hajdar Tefik Suzana Hamdi Flaga Suzana Ibish Perkaj Suzana Latif Çepeli Suzana M Dhima Suzana Muharrem Kurti Suzana Nefail Dyrmishi Suzana Sabri Shkreta Suzana Zenel Kostdhima Tahir Ismaili Tahir Asllan Tobli Taip Baftjar Shaba Taip Batjar Shaba Tamara Gani Rrugia Tasim Besho Besho Tasim Rustem Kertusha Tatiane Vaid Stajo Tatjan Hajdar Salillari Tatjana Bozo Tatjana Jani Tatjana Pulaj Tatjana A Uruci Tatjana Ilia Mima Tatjana Sako Isa Tauland Cepele Tedi Prifti

« HIPOTEKAT Tefta Noci Tefta Sharka Tefta Eshref Islamaj Tefta Kili Bardhi Teki Cela Teodor Petro Spiru Teodor Petro Spiru Tereza Burruci Terpo Albert Kasofo Teufik Sabli Teuta Agalliu Teuta Myshketa Teuta Myshketa Teuta Poci Teuta Eqerem Shehu Teuta Ismail Jaupi Teuta Llazo Kacillari Teuta Lutfi Mazi Teuta Muhamet Selimi Teuta Petraq Pema Teuta Petraq Pema Teuta Petref Canaj Teuta Resmi Xhunga Teuta Shpk Teuta Shpk Teuta Shpk Teuta Shpk Thanas Kristul Gajo Thanas Pandeli Qerama Thellenxa Ali Meto Themistokli Prifti Themistokli Ilia Dafa Themistokli Stefan Prifti Theodhor Gjoni Theodhor Gjoni Theodhor Gjoni Theodhor Gjoni Theodhor Uan Goga Theodhora Margarit Rotani Theofan Muzina Theofan Muzina Theofan Koco Muzina Thklantina Rroqja Thoana Peci Shkarpa Thoma Buxhuku Thoma Buxhuku Thoma Buxhuku Thoma Gaqi Becka Thoma Risto Nedelko Todi Mihal Sota Todi Mihal Sota Todi Naci Todi Ndini Laska Tofik Haxhiu Tofik Xhaferr Seseri Toli Ferik Likaj Tom Drita Tom Ismail Drita Tom Ismail Drita Tomi Gani Ismailati Tomor Lila Tomorr Frasheri Tomorr Frasheri Tomorr Frasheri Tomorr Frasheri Tomorr Jareci Tomorr Dalip Hoxha Tomorr Nuri Qehajaj Tomorr Petrit Lila Tomorr Riza Goma Tonin Lazer Alia Tonin Lazer Ilia Tonin Pashk Cela Tonin Vogel Kola Tonin Vogel Kola Trandafile Dema Trashegimtare Haveriku Trashegimtaret Trashegimtaret Dovana Trashegimtaret Dovana Trashegimtaret Dovana Trashegimtaret Dovana Trashegimtaret Dovana Trashegimtaret Dovana Trashegimtaret Haveriku Trashegimtaret Haveriku Trashegimtaret Haveriku Trashegimtaret Haveriku Trashegimtaret Rrufa Trashegimtaret Dovana Trashegimtaret Dovana Trashegimtaret Dovana Trashegimtaret E Familjes Ekonomi Trashegimtaret E Familjes Toska Trashegimtaret Fani Trashegimtaret Fani Trashegimtaret Fani Trashegimtaret Mustafa Hamza Kosova Trashegimtaret Mustafa Kosoves Trashegimtaret Mustafa Kosoves Trashegimtaret Papaj Trashegimtaret Shyqyri Haverikut Trashegimtaret Shyqyri Haverikut Trashegimtaret Shyqyri Haverikut Trashegimtaret Shyqyri Haverikut Trashegimtaret Shyqyri Haverikut Trashegimtaret Subashi Kapedani Trashegimtaret Xhemile Trimit Trashg.Papai 16 Trashg.Papai 16 Trashgimtare Trashg.Papai 16 Vol.19 Fq.137- V.19 Fq.168 Trashwegimtaret Haveriku Trendafile Shuaip Baja Triumf Nepravishta Uani Konstruksion Ulsi Xhaferraj Uran Bajram Lacku Urana Xhavara Urania Bashi VF V Fq V.11F.38 V.17F22-V17f27 V.20F.101-102 V.20F.134-135 V10f151-V10f9 V10f156-V10f183 V16f138-V16f164 V20f173201 V20f206 V17f125-V17f141 V17f215V17f225 V17f200-V17f214 V18f4 V1f111-V1f124 V1f125-V1f145 V1f146-V1f164 V1f165-V1f184 V1f17-V1f37 V1f185-V1f212 V1f1-V1f16 V1f213 V1f214-V1f234 V1f235-V2f12 V1f38-V1f58 V1f59-V1f79 V1f80-V1f95 V21f139-V21f140 V22f165-V22f166 V23f175,176,177 V24f62, V24f63 V24f17 V25f15+151

V2f13-V2f31 V2f156-V2f187 V2f188-V2f451 V2f202-V2f212 V2f213-V2f229 V2f230-V2f248 V2f32-V2f68 V2f69-V2f78 V30f165v21f29 V30f232,V30f233 V30f239 Deri V31f2 V31f10 V31f149,V31f153 V31f170 V31f197 V3f142-V3f143 V3f151-V3f167 V3f168-V3f174 V3f175-V3f183 V3f185-V3f194 V3f195-V3f217 V3f218-V3f239 V3f23-V3f27 V3f28-V3f46 V3f2-V3f17 V3f47-V3f62 V3f66-V3f V3f82-V3f97 V3f98-V3f118 V4f127-V4f141 V4f12-V4f32 V4f142-V4f157 V4f1-V4f11 V4f33-V4f58 V5f10-V5f70 V5f115-V5f130 V5f131-V5f138 V5f139-V5f146 V5f147-V5f159 V5f160-V5f168 V5f169-V5f174 V5f175-V5f196 V5f197-V5f225 V6f105-V6f176 Vol 21 Fq 176, V23, Fq 214,246 V6f177-V6f187 V6f188-V6f197 V6f196-V6f V6f218-V6f238 V6f239-V7f3 V6f40-V6f65 V6f66-V6f78 V6f79-V6f104 V71f155-V28f52 V29f129V31f130 V7f4-V7f14 V7f70-V7f95 Vahid Izet Collaku Valbom Halit Keci Valbona Rubiku Valbona Rubiku Valbona Agim Jonuzi Valbona Arap Delaj Valbona Dervish Collaku Valbona Eqerem Sali Valbona Hajdar Teteli Valbona Hasan Halili Valbona Hysni Guza Valbona Koço Reso Valbona Kosta Kuçuqi Valbona Mazllem Shkodrani Valbona Muharrem Leka Valbona Muharrem Leka Valbona Rexhep Cela Valbona Shuaip Kaduku Valbona Xhemal Xhaferi Valentin Turkeshi Valentin Sheraf Turkeshi Valentina Kaculi Valentina Mara Valentina Fotaq Sheshi Valentina Hamza Saraçaj Valentina Ilia Kuri Valentina Ligor Dino Valentina Murat Bakiri Valentina Nexhmi Xhani Valentina Qirjaz Minga Valentina Sotir Zoto Valentina Tahir Hoxhaj Valentina Vasil Kelliçi Vali P Nako Valmir Estref Bardhi Valmira Dhori Basha Vangjel Koçi Vangjel Koja Vangjel Koja Vangjel Andrea Gjumushani Vangjel Dhimo Koçi Vangjel P Stamo Vangjel Sokrat Llanaj Vangjeli Dhimiter Leka Vangjelica Harallamb Rizo Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vangjush Dako Vani Komstruksion Vani Konstruksion Varvara Harilla Stefa Vasil Bemini Vasil Bollo Vasil Ilia Vasil Ilija Vasil Mosi Vasil Nisi Vasil Nisi Vasil Nosi Vasil Nosi Vasil Vava Vasil Andon Verdha Vasil Athanas Rrufa Vasil Etj Vasil Fane Jorgji

Vasil Kristo Nushi Vasil Llazi Gjikdhima Vasil Mitro Ilia Vasil Ndini Ngjeliu Vasil Niko Bollo Vasil Pashk Semini Vasil Petro Kosova Vasil Profi Topalli Vasilika Dervishi Vasilika Kotri Vasilika Rizo Vasilika Jani Papa Vasilika Koço Dedja Vasilika Kristaq Leka Vasilika Naco Kurli Vasilika Sokrat Jano Vasilika Sotir Prence Vasiliqi Jorgji Lazi Vasillaq Papa Vasillaq Papa Vasillaq Papaj Vasillaq Papaj Vasillaq Qerama Vasillaq Ilia Jorgji Vasillaq Spiro Papa Vaso Vava Vath Ibrahim Shehi Vathe Veli Xhymerti Vazi P Nako Vehap Isaku Vehbije Ali Dodoli Veibe Hysen Sallaku Veli Sulejman Gashi Velika Ruse Gjeka Veliko Esat Bendo Veno Josef Mehmetaj Vera Nepravishta Vera Haki Varja Vera Jonuz Xhanaj ‘Veramentia’ Shpk Veri Kol Qose Vero Llazar Semini Veronika Llesh Simo Vevo Ferik Isufi Vezire Sefa Vezire Ahmet Llacaj Vijon Ne Vol.13 Fq.201 Deri Ne Vol.14 Faqe 11 Vijon Ne Vol.21 Fq 130 Deri Ne Vol 21 Fq 133 Vijon Ne Vol.28 Faqe 64 V.14,F.225 Vijon Ne Vol25 Faqe 249 Vol.25 Faqe 250 Vijon V.20 F.70 Vol.20 F.72 Vijon V19 F.236 Vol.20Fq.163 Vijon V22-46 Vijon V24f175-212 Vijon Vol 13 Faqe10-34, Vol .13 Fq.184-194 Vijon Vol.20Fq1 Vijon Vol11faqe 228 Deri 230 Vijon Vol25 Fq2 Viktor Gurakuqi Viktor Gurakuqi Viktor Shllaku Viktor Irakli Nocka Viktor Irakli Nocka Viktor Irakli Nocka Viktor Irakli Nocka Viktor Perikli Ristani Vilma Leka Vilma Faik Domi Vilma Faik Domi Vilma Faik Domi Vilson Stasi Vilson V Prifti Vilson V Qendro Viola Kondo Violanda Nurcellari Violeta Bineri Violeta Dila Violeta Kapaj Violeta Kapaj Violeta Kapaj Violeta Matika Violeta Matuka Violeta Rama Violeta Bajram Ndini Violeta Hajro Hasanaj Violeta Haziz Begeja Violeta Ismail Gjika Violeta Jorgji Lipe Violeta Koço Xha Violeta Kozma Llazo Violeta Llambo Shuli Violeta Osman Burgia Violeta Peti Gjeçi Violeta Ramazan Bineri Violeta Riza Gihari Violeta Stavri Bixhi Violeta Teufik Manushi Violeta Teufik Manushi Violeta Vlash Lezhnija Violeta Vlash Nedelko Viollca Ahmet Peza Viollca Shuaip Berati Virgjil Nini Virgjil Andon Sinjari Vitore Todi Vitore Fran Haxhiu Vitorija Ruse Milloshi Viviana Dervishi Viviana Dervishi Viviana Goroshani Vjola Fadil Cerma Vjola Perikli Karanxha Vjolanda Etem Mamli Vjollca Bilali Vjollca Japraku Vjollca Beqo Xhaferri Vjollca F Domi Vjollca Fahri Rrapi Vjollca Flamur Domi Vjollca Hasan Peku Vjollca Hysen Stermilli Vjollca Ismail Korriku Vjollca Isuf Pasho Vjollca Jashar Çuni Vjollca Muharrem Molla Vjollca Mustafa Deda Vjollca Myfit Kallollari Vjollca Myfit Kallollari Vjollca Nazmi Ballgjini Vjollca Ramadan Trebinja Vjollca Rasim Rexha Vjollca Sabri Hyzoti Vjollca Shefqet Plaku Vjollca Shemsi Bajko Vjollca Shuaip Berati Vjollca Shuaip Berati Vjollca Shuaip Zakova Vjollca Sotir Rexho Vjollca Tasim Buzani Vladimir Garoli Vladimir Nurja Vladimir Zhurba Vladimir Prokop Tati Vladimir Prokop Tati Vlash Lola Vojsava Bajram Lamo Vojsava Hajri Gjoni Vojsava Myqerem Hidri Vojsava Ramiz Baca Vol 18 Fq 107 Vol18 Fq 134 Vol 30 Fq 177 Vol 18 Fq 73-75 Vol 19 Fq171- Vol19 Fq.179 Vol 4 F.106 Vol.4 .126 Vol 4 Fq75 Vol 4 Fq 105 Vol 4, Fq 53 - Vol 4, Fq74

E hënë 4 qershor 2012

Vol, Fq- Vol. F Vol.15 Faqe 130 Vol.15 Faqe 140 Vol.19 Fq.109 Vol.19Fq204 Vol.19 Fq.210 Vol.21Fq118- Vol 21 Fq 120 Vol.23,Fq.218 Vol.26 Fq.155 Vol.30 Fq 199 Vol31 Fq198 Vol.31 Fq.12 Vol15 Fq16 Vol18 Fq82 Vol18 Fq84 Vol2 Fq 79 - Vol 2 Fq ? Vol27 Faqe 96 Vona Qirjo Ndreu Vpl 16 Fq.69 Vol 16 Fq.71 Vullnet Cerloi Xhabir Reshit Shurdha Xhafer Xhymerti Xhafer Bajram Koci Xhafer Osman Dervishi Xhaferr Xhaferraj Xhaferr Bajram Koci Xhavid Beqir Elezaj Xhavit Hima Xhavit Hetem Manoli Xhavit Sh Kollcaku Xhavit Ymer Hima Xheladin Limanaqi Xheladin Limanaqi Xheladin ? Ahmetaj Xhelal Hasan Tafaj Xhelal Muhamet Garori Xhelal Sali Rrapollari Xhelala Kurti Xhelil A Kryeziu Xhemal Cenollari Xhemal Duro Xhemal Kalamishi Xhemal Kalamishi Xhemal Kalamishi Xhemal Kalamishi Xhemal Kalamishi Xhemal Sulejmani Xhemal Elmaz Xhugu Xhemal Ramazan Berxulli Xhemali Hamza Ismaili Xhemil Jakupi Xhemil Rexha Xhemil Rexha Xhemile Domi Xhemile Domi Xhemile Domi Xhemile Domi(Kau) Xhemile Domi(Kau) Xhemile Bajram Hyka Xhemile Qazim Domi(Kau) Xhemile Sulejman Fermia Xhemile Zog Memia Xheraldina Xhevdet Çelerezi Xhevaire Cuka Xhevaire Haki Shkreli Xhevat Haxhi Gashi Xhevat Sait Tarushi Xhevdet Kulla Xhevdet Selfo Xhevdet Vezi Xhevdet Vogli Xhevdet Musa Dakoli Xhevit Sait Tarushi Xhevrije Mersin Duka Xhevrije Sulejman Lako Xhevrije Sulejman Lako Xhezo Seit Kocolli Xhihat Mustafa Alushi Xhilda Dhonato Xhimi Jakup Xhindoli Xhorxhi Stefan Rrufa Xhorxhi Stefan Rrufa Xhoxhi Rrufa Xhoxhi Stefan Rrufa Xhoxhi Stefan Rrufa Xhuljana Hekuran Moku Xhuljeta Norja Xhuljeta Norja Xhuljeta Ali Haxhiraj Xhuljeta Lluka Gjergo Xhuljeta Qamil Sinoimeri Xhuljeta Thoma Madhi Xhuljeta Vangjel Koçavej Xhuljeta Ymer Skrapari Ylber Qerim Huda Ylli Voda Ylli Ali Dyrmishi Ylli Bam Deliaj Ylli Bari Deliaj Ylli Enver Cani Ylli Hamid Hysaj Ylli Hasan Cankja Ylli Haxhi Zotaj Ylli Mehmet Bineri Ylli Mehmet Bineri Ylli Myslym Gjergji Ylli Njazi Bracaj Ylli Sadi Pejani Yllka Gjata Yllka Rushani Yllka Shehu Yllka Bedri Kodra Yllka Halit Hima Yllka Muço Xhunga Ymer Bermuca Ymer Abedin Cina Ymer Shaban Shtufi Yrben Cekolli Zabit Muda Zade Hoxha Zadyfe Vahid Gjoka Zaimir Kasemi Zalo Mustafaraj Zamir Xhixha Zamir Hasan Kajmeni Zamir Xhemal Garori Zamira Troplini Zamira Besim Shehi Zamira Islam Bermoni Zamira Murat Tahiri Zamira Sabri Marku Zana Meco Zana Besim Meco Zana Jasim Isufi Zana Qemal Canga Zana Sihat Fezga Zana Sinat Fezga Zarife Shijaku Zarife Shijaku Zarife Shijaku Zarife Shijaku Zarife Shijaku Zarife Shijaku Zarife Shijaku Zarife Shijaku Zarife Beqir Pishtari Zef Shkjezi Zef Kol Curri Zef Nikolle Jakaj Zegjine Vath Dreka Zehaida Hilmi Elezi Zelfi Ismail Haka Zenebi Sulejman Sadushi Zenel Haveriku Zenel Haveriku Zenepe Hajdar Ceka Zenepe Islam Shahini Zenepe Riza Zela Zenun Latif Sulejmani Zeqine Heker Begesa Zeqir Subashi Zeqir Subashi Zeqir Bajram Subashi Zeqir Bajram Subashi

Zeqir Bajram Subashi Zeqir Emin Koci Zeqir Emin Koci Zeqir Isuf Dajlani Zhaneta Shametaj Zhaneta Shametaj Zhaneta Vllahu Zhaneta Kostandin Koçi Zhaneta Luli Vasili Zhaneta Resmi Shametaj Zhaneta Vasil Gjoni Zharim Prokop Biceri Zhuljeta Gjuzi Zhuljeta Gjuzi Zhuljeta Leka Zhuljeta Leka Zihni Shytaj Zihni Shytaj Zihni Myslim Murani Zihni Myslim Murrani Zihni Myslym Murataj Zija Xhumri Zini Haxhi Sulejmani Zize Qerim Truci Zofirka Petrit Bazina Zoica Sokrat Kalaja Zyber Abazi Zyber Abazi Zyber Abazi Zyber Abazi Zyber Abazi Zyhbi Tahir Gera Zyhdi Kertusha Zyhdi Kertusha Zyhdi Kokomani Zyhdi Xhixhabesi Zyhdi Jonuz Shijaku Zyhdi Selim Kercuku Zyhra A Gashi Zyhra Fadil Biduli Zyhra Qazim Kalaja Zyliha Kraja Zyluyftar Hajri Mullaj Zyra Permbarimit Durres Zyra Rajonale E Punesimit Durres Zyrafete Shfik Radeci FIERI (Mars 92) [Ajtim Sali Baho Abas Halil Hodaj Abaz Mehmeti Abedin Aqif Dyli Abedin Sabri Sulaj Abedin Zeqir Bushaj Adelina Jorgji Fejzaj Adelina Lame Rapi Adelina Mehmet Totaj Adem Ali Beqiri Adem Barjam Zeqaj Adem Bilbil Kamberaj Adem Halit Selaci Adem Neshat Braka Adem Ramis Alushaj Adem Sabri Shehu Adile Selfo Bejko Administratot Rinia 04 Sh.P.K. Admir Beqo Xhelilaj Admir Gezim Taraj Admir Vakthi Sheme Admirant Ramadan Bida Adnand Kristaq Mandro Adnand Refat Dine Adrian Muharem Avdia Adrian Vasil Lluka Adrian Zoi Cala Adriana Spiro Nasi Adriana Xhemal Hodaj Adriatik Dajlan Metushi Adriatik Dhimitraq Pjetri Adriatik Dhimitraq Pjetri Adriatik Feim Nutkaj Adriatik Hamdi Meleqi Adriatik Hekuran Avdiaj Adriatik Muharrem Duraj Adriatik Nevrus Aliaj Adriatik Selfo Sinanaj Adriatik Veli Dogani Aeben Ymer Karemanaj Aesen Neim Beshaj Aferdita Marku Aferdita Mile Aferdita Ali Kate Aferdita Bashkim Demi Aferdita Ferrik Rapaj Aferdita Filip Gjonce Aferdita Hajdin Krasniqi Aferdita Jonuz Salaj Aferdita Muharrem Bregasi Aferdita Rako Peshku Aferdita Sotir Mollati Aferdita Taqi Mone Aferdita Thanas Ballabani Aferdita Themi Tase Aferdita Themi Tase Afertion Agim Hoxha Afesa Safet Vehbiu Afeza Mehdi Toska Afrim Abaz Metushi Afrim Alush Metohu Afrim Besnik Mehmetaj Afrim Fehmi Xhepa Afrim Ferrik Kanani Afrim Refat Kasa Afrim Refat Kasa Afrim Refat Kasa Agetina Hoxh Rushi Agim Abas Sulaj Agim Adem Derveni Agim Adem Dervrni Agim Aziz Levani Agim Barjam Filaj Agim Beqar Pajo Agim Ceno Mucaj Agim Estref Zani Agim Gjysho Metaj Agim Hasbi Koci Agim Hysen Cakrani Agim Hysni Cobo Agim Izet Ferko Agim Kilo Dhima Agim Koli Dhima Agim Mihal Qose Agim Myqerem Avdiaj Agim Namik Fejzaj Agim Njazi Omari Agim Novruz Luzi Agim Osmen Minaj Agim Petrit Rustemi Agim Qemal Dalani Agim Rait Memisha Agim Rait Memisha Agim Raman Kacanolli Agim Reshat Shahaj Agim Reshat Shahaj Agim Sali Borova Agim Sami Mece Agim Selim Arizi Agim Shyqyri Canaj Agim Skender Plepi Agim Tafil Dervishi Agim Tafil Petani Agim Tafil Petani Agim Tafil Petani Agim Tafil Petani Agim Tafil Petani Agim Tafil Petani Agim Tafil Petani Agim Tafil Petani

Agim Tafil Petani Agim Tafil Petani Agim Tafil Petani Agim Tefik Kociaj Agim Thoma Goga Agim Yzedin Begaj Agim Zylal Hamataj Ago Isuf Laskaj Agron Meraj Agron Sadikaj Agron Andon Gjermeni Agron Asllan Celibashi Agron Avdyl Gorica Agron Azem Selaci Agron Azem Selaci Agron Bajram Cipllaka Agron Bajram Cipllaka Agron Bajram Cipllaka Agron Bedri Hasanbelliu Agron Eqerem Selimaj Agron Idajet Yzeiri Agron Jani Kushta Agron Jani Kusta Agron Jani Pipa Agron Jorgji Sema Agron Koli Topi Agron Lili Gjyrdyku Agron Llazar Tico Agron Llazi Prifti Agron Llazi Sema Agron Llazr Tico Agron Loni Nako Agron Margarit Shyti Agron Mehmet Mehmetaj Agron Mehmet Mehmeti Agron Mehmet Mehmeti Agron Mehmet Mehmeti Agron Mehmet Mehmeti Agron Mehmet Mehmeti Agron Miti Bardhi Agron Miti Imshtari Agron Miti Llupi Agron Muhamet Duraku Agron Murat Bajramaj Agron Ndoni Filipi Agron Ndoni Filipi Agron Ndoni Filipi Agron Ndoni Nushi Agron Nezir Tenaj Agron Petrit Dyrmishi Agron Petro Dhoska Agron Rakip Musaj Agron Rako Nako Agron Rako Nako Agron Rako Ndini Agron Sali Krasniqi Agron Sali Krasniqi Agron Sali Krasniqi Agron Sali Krasniqi Agron Sali Krasniqi Agron Shaban Jahja Agron Sotir Rrushi Agron Sotir Sauli Agron Thoma Profka Agron Toli Mico Agron Vasil Dumi Agron Velo Lamaj Agron Ymer Merkaj Agron Zeqir Dyrmishaj Agur Bektash Alushaj Agur Ceno Nurka Agur Hajredin Allkaj Agur Haredin Allkaj Agur Haredin Allkaj Agur Isuf Mahilaj Agur Qerim Cepele Agush Hasan Hadaj Ahmet Vrenozi Ahmet Elmaz Xhaferri Ahmet Gani Kaliqi Ahmet Isuf Numanaj Ahmet Isuf Numani Ahmet Sadik Dine Ahmet Shaban Bendaj Aida Kujtim Zyka Aila Viktpor Baxho Aishe Barjam Muharemi Ajdine Aron Qorri Ajet Kadri Hoxha Ajete Muharrem Shala Alban Avdi Sheqeri Alban Demir Driza Alban Feti Xhanaj Alban Lili Thomai Alban Mihal Ziu Albana Hasan Roku Albana Llambi Turhanaj Albana Llambi Turhanaj Albana Llambi Turhanaj Albana Sabedin Ramollari Albanc Sefedin Licaj Albanc Sefedin Licaj Albano Murat Llakaj Albert Hajnaj Albert Prifti Albert Bektash Resuli Albert Faik Alibehaj Albert Halim Begaj Albert Hamit Ruci Albert Hamit Ruci Albert Hasan Tahiraj Albert Jovan Apostoli Albert Kostandin Toska Albert Kristaq Gjergji Albert Kujtim Xhemaj Albert Kujtim Xhemaj Albert Liko Cuca Albert Liko Cuca Albert Liko Cuca Albert Mustafa Avdiaj Albert Nuri Aliaj Albert Pandeli Prifti Albert Sabri Idrizaj Albert Sabri Likaj Albert Shyqo Bakia Albert Skender Zeqo Albert Sokrat Sema Albert Stefan Zoga Albert Tafil Veliaj Albert Themi Ziu Albert Thoma Pasku Albert Todi Mitrushi Albert Todi Mitrushi Albert Vasil Gjeci Albert Vasil Gjeci Alda Xhevat Lalaj Aldo Xheladin Rexhepi Aleks Kristo Gernjoti Aleks Muharrem Tat0shaj Aleks Nazmi Shorifaj Aleksabder Tasi Lico Aleksander Mici Aleksander Milja Aleksander Permeti Aleksander Sota Aleksander Sota Aleksander Ali Liko Aleksander Andon Ferra Aleksander Dane Hoxha Aleksander Demir Boraj Aleksander Dhanil Gjata Aleksander Fatmir Coaderaj Aleksander Frederik Bakalli Aleksander Lazer Prendushi Aleksander Llaqi Kola Aleksander Llazi Tole Aleksander Malo Lalaj Aleksander Malo Lalaj Aleksander Nasi Prifti Aleksander Ndini Permeti Aleksander Ndini Permeti

Aleksander Ndoni Bistika Aleksander Ndoni Bistika Aleksander Ndreu Rista Aleksander Ndreu Rista Aleksander Ndreu Rista Aleksander Nikollaq Sema Aleksander Novruz Myrtaj Aleksander Rako Prifti Aleksander Ramadan Hazizaj Aleksander Rapi Troka Aleksander Sotir Dano Aleksander Spiro Sofroni Aleksander Tetan Skenderaj Aleksander Thoma Sopiqoti Aleksander Thoma Sopiqoti Aleksander Todi Naka Aleksander Vangjel Ngresi Aleksander Vasil Kaceli Aleksander Vasil Kaceli Aleksander Vasil Kaceli Aleksander Vasil Kaceli Aleksander Ylvi Shanaj Aleksander Ylvi Shanaj Aleksandra Lluka Mehmetaj Aleksandra Toli Cerra (Ndoni) Aleksandria Towers Sh.P.K. Alen Shefit Hoxhaj Alfons Asqeri Lamcaj Alfons Asqeri Lamcaj Alfons Asqeri Lamcaj Alfred Shyti Alfred Shyti Alfred Agim Bushi Alfred Bektash Buzi Alfred Faredin Zizolli Alfred Fecor Malaj Alfred Haki Caushaj Alfred Hasan Kelaj Alfred Izet Buzi Alfred Jonus Karemanaj Alfred Kozma Shullaj Alfred Kristo Kote Alfred Palush Tanku Alfred Petro Gjini Alfred Petro Golloshi Alfred Petro Golloshi Alfred Riza Hoxha Alfred Tasi Bistika Alfred Xhezmi Muskaj Alfred Ylli Shyti Alfred Zihni Myrto Algerta Malko Fejzulla Ali Haxhi Gashi Ali Jakup Borici Ali Jashar Laze Ali Jashar Laze Ali Kodhel Dogani Ali Muhamet Mediu Ali Ymer Ymeraj Aliban Zoi Goga Alida Pashaj Alida Qemal Mucaj Alida Rahim Avxhia Alidije Dervish Mamani Alisha Goxho Kerpi Alisha Goxho Kerpi Alisha Goxho Kerpi Alisha Goxho Kerpi Alked Alush Azizi Alket Abedin Lilo Alket Abedin Lilo Alket Barjam Dano Alket Bashkim Zotaj Alket Bashkim Zotaj Alket Bashkim Zotaj Alket Besnik Muskaj Alket Besnik Muskaj Alket Petro Gjoni Alket Petro Gjoni Alket Petro Gjoni Alket Sokrat Ikonomi Alket Sokrat Ikonomi Alketa Pali Dimo Alketa Vasil Kola Alketa Xhevit Goxhaj Alketa Ylli Licaj Alkida Llukan Prifti Alma Beqar Mehmeti Alma Ismail Gjini Alma Moni Salihasi Alma Teki Sulaj Alma Tobi Sema Almir Llambri Shyti Almir Raqi Gusha Alne Dashnor Mucaj Alper Ahmet Isufaj Alqi Vasil Xhavara Alqi Vasil Xhavara Alqi Vasil Xhavara Alqi Vasil Xhavara Alqi Zoi Dore Altamont Albert Zhupa Altin Ali Sakaj Altin Asim Hoxhaj Altin Avni Avdiaj Altin Azmi Hoxha Altin Bilbil Dauti Altin Carcan Haderi Altin Dhimiter Qoku Altin Eqerem Qirici Altin Gani Gjata Altin Gani Gjata Altin Jorgji Semeu Altin Koli Trifoni Altin Koli Trifoni Altin Kujtim Kuka Altin Laver Resuli Altin Llazi Koco Altin Mentor Mustafaraj Altin Mihal Qose Altin Murat Murataj Altin Myqerem Koxhaj Altin Myslym Nazeraj Altin Nuri Mecaj Altin Osmen Duka Altin Pellumb Kallcinaku Altin Petref Danaj Altin Petro Gjoni Altin Refat Alimerkaj Altin Stiljan Sterjo Altin Taip Sulaj Altin Vasil Bitri Altin Vasil Peto Altin Veledin Muhaj Altin Xheferr Fetahaj Altin Zeqir Malokaj Altina Nizam Lika Alton Tasi Bistika Alush Abedin Lilo Alush Hair Alushaj Amet Sali Krasniqi Amza Mystehak Hoxha Ana Moliko Ana Fetah Manaj Ana Kadri Jano Ana Kadri Jano Anaferita Ramis Sulaj Anastas Andon Gjata Anastas Llukan Rapo Anastas Muharrem Rizaj Anastas Nikolla Pone Anastas Nikolla Pone Anastas Nikolla Pone Anastas Nikolla Pone Anastas Nikolla Pone Anastas Nikolla Pone Anastas Nikolla Pone Anastas Nikolla Pone Anastas Nikolla Pone Anastasia Cave Carka Andi Agim Hasanaj

Andon Aristir Gjoni Andon Athanas Prifti Andon Goli Anastasi Andon Kiu Dema Andon Llazi Milja Andon Llazi Milja Andon Riza Goga Andon Riza Goga Andon Vangjel Shtembari Andoneta Vangjel Pashaj Andoneta Vangjel Pashaj Andrea Asllan Zeqaj Andrea Fecorr Hodaj Andrea Jani Kola Andrea Jorgji Toska Andrea Kristaq Nako Andrea Llaqi Vidhi Andrea Llaqi Vidhi Andrea Llaqi Vidhi Andrea Marko Gjini Andrea Mihal Cuni Andrea Miti Prifti Andrea Miti Vaqo Andrea Miti Vaqo Andrea Miti Vaqo Andrea Ndini Pand0 Andrea Nikolla Kola Andrea Petro Papa Andrea Pilo Pipa Andrea Sotir Xoxa Andrea Sotir Xoxa Andrea Tare Gjoni Anduena Tomorr Hyska Anesti Dhima Anesti Dhima Anesti Gjergj Sema Anesti Hili Barbullushi Anesti Liko Llupi Anesti Peco Janko Anesti Sotir Cala Anestis Kujtim Kapllanaj Aneta Ndreu Rrapi Aneta Sotir Syziu Angjeli Uani Mito Anife Igrishti Anila Bilbil Thomai Anila Jonus Salaj Anila Luan Selamaj Anila Rakip Tahiri Anila Rakip Tahiri Anila Refat Ymeraj Anila Spiro Bici Anila Spiro Toska Anilda Flamur Aliaj Anisa Thoma Daka Anita Hysen Xhoka Anjeza Musa Mustafa Antigoni Gaqi Lala Anton Gaqi Papaj Antoneta Leko Gjoni Antoneta Lipi Mehmetaj Antoneta Llazar Toska Antoneta Nikollaq Kordhidshte Antoneta Sotir Toska Antoneta Zoi Adushi Antonio Shyqyri Fejzulla Antonio Xhelal Zenuni Anxhela Kostaq Xhemali Anxhela Kostaq Xhemali Anxhela Lulzim Qazimi Apartamenete V20f248 Apartamente Apartamente Apartamente Apartamente V100f1 Apartamente V10f219 Apartamente V10f236V10f237 Apartamente V10f249,V11f201 Apartamente V10f43,V11f223 V13f54 Apartamente V11f17 -V11f21 Dhe V14f63 Apartamente V11f202 Apartamente V11f99-V11f112 Apartamente V120f12 Deri Ne V120f15 Apartamente V120f7-V120f10 Apartamente V12f15 Apartamente V14f231 Deri V14f247 Apartamente V150f Apartamente V150f18 Deri Ne V150f21 Apartamente V150f4 Apartamente V150f48-V150f Apartamente V150f69V150f70 Apartamente V15f152V15f153 Apartamente V15f156V15f163 Apartamente V15f170V15f173 Apartamente V15f8 Apartamente V16f194 Apartamente V16f197,V17f44 V17f45 Apartamente V16f242V16f245 Apartamente V25f109 V25f110 Apartamente V25f130 Apartamente V25f133 Apartamente V25f155 Apartamente V25f161-V50f66 Apartamente V25f165 Apartamente V25f185,V25f186 Apartamente V26f11 Apartamente V26F166 V26f167 Apartamente V28f145 V28f146 Apartamente V7f100 V7f163 Apartamente V7f114 Dhe V7f118 Apartamente V7f143 Deri Ne Vol 7 Apartamente V7f84 Dhe Vl13 Fq 36 Apartamente V90f2 Apartamente Vijonnga V17f29 Deri Ne V17f30 Apostol Jorgji Cini Aprtamente V13f36 Aprtamente V150f32-V150f48 Aqif Jashar Kaja Aranit Petref Kapaj Arbana Vasil Plaku Arben Pasku Arben Andon Goga Arben Arqile Rapi Arben Asim Brahimi Arben Barjam Zeqaj Arben Beshir Nevraj Arben Besim Buzi Arben Besim Nazeraj Arben Cercem Celo Arben Cercem Celo Arben Dhori Mici Arben Eshref Omari Arben Fejzi Fejzo Arben Fejzo Fejzo Arben Ferit Xhelo Arben Hamit Lilaj Arben Haxhi Behaj Arben Haxhi Behaj Arben Haxhi Shehu Arben Idris Ferko

Arben Idris Ferko Arben Ilia Doraci Arben Ilirjan Iljazaj Arben Jorgji Lera Arben Koli Kordhishte Arben Luan Malaj Arben Maik Shpata Arben Maik Shpata Arben Maliq Alla Arben Maliq Alla Arben Megan Troka Arben Mehmet Pasha Arben Mico Kane Arben Mico Llupi Arben Neki Merkaj Arben Nuro Veraj Arben Petro Gusha Arben Qazim Hysenej Arben Qemal Omeri Arben Reis Caka Arben Resul Beqiraj Arben Risto Terpofski Arben Riza Tafa Arben Sabri Gjojdeshi Arben Sabri Gjojdeshi Arben Sabri Gjojdeshi Arben Sabri Mukaj Arben Sadik Mucobega Arben Safet Rexhepi Arben Safet Rexhepi Arben Sali Veliaj Arben Sami Lala Arben Selfo Murataj Arben Skender Bushi Arben Sokrat Pone Arben Sokrat Sharra Arben Sotir Cani Arben Stavri Prifti Arben Sulejman Nakici Arben Texho Yzeiri Arben Thoma Cuko Arben Thoma Mico Arben Trifon Naka Arben Trifon Naka Arben Vangjel Profka Arben Vangjel Profka Arben Xheladin Babolli Arben Zeqir Koka Arben Zeqir Koka Arber Agim Cako Arber Aleksander Taullaj Arber Arben Bekaj Arber Todi Kocani Arberi Bujar Zyberlli Ardi Celnik Kadiu Ardi Sefer Bakiaj Ardian Buzi Ardian Vrushi Ardian Abedin Kucukali Ardian Abedin Kucukali Ardian Abedin Kucukali Ardian Jonuz Isufaj Ardian Llazar Dimo Ardian Muharrem Avdiaj Ardian Muharrem Avdiaj Ardian Myrto Shehu Ardian Riza Brakaj Ardian Selfo Zeqaj Ardiana Pellumb Ago Ardiana Ramiz Rushiti Ardiana Shkelqim Kasemi Ardiol Kristo Ilia Ardit Sefer Tupi Ardita Piro Bare Ardjan Tanku Ardjan Tanku Ardjan Alush Metohu Ardjan Alush Metohu Ardjan Barjam Kuka Ardjan Kroni Nako Ardjan Sefedin Toska Ardjan Thoma Profka Ardjan Ylli Kociaj Ardjana Pelivan Malaj Aredin Gani Troka Arenc Shahin Bejdaj Areti Josif Tyto Areti Llambi Gjergji Areti Llambi Gjergji Aretina Kristaq Nushi Arian Fiqiri Alliaj Arian Llazar Peto Arian Nimet Kapaj Arian Nimet Kapaj Arian Pasho Abazi Arian Sokrat Shyti Arianit Mynyr Sadiku Arif Murat Rexhepi Aris Rustem Kushova Aris Rustem Kushova Ariste Llazar Papuciu Ariste Llazar Papuciu Ariste Loni Josifi Ariste Naun Ceku Ariste Naun Ceku Ariste Naun Ceku Ariste Naun Ceku Ariste Naun Ceku Ariste Naun Gjini Ariste Thoma Gjini Aristidh Myslym Jano Aristir Thoma Sauli Aristotel Nikoll Rama Aristotel Sako Gjata Arjan Brahimi Arjan Nalkaj Arjan Shanaj Arjan Adif Skendo Arjan Avdyl Kadiu Arjan Bejko Beqiri Arjan Celo Golemaj Arjan Diktim Serjanaj Arjan Gjysho Sulaj Arjan Hasan Qafoku Arjan Izet Ferko Arjan Izet Ferko Arjan Izet Ferko Arjan Kujtim Zhupa Arjan Llazi Gega Arjan Llukan Tako Arjan Neki Xhafaj Arjan Pellumb Gjonaj Arjan Prendi Shqepa Arjan Qazim Babolli Arjan Qazim Babolli Arjan Ramadan Cepele Arjan Resmi Pashaj Arjan Rrapi Doko Arjan Sabri Malkaj Arjan Sabri Malkaj Arjan Sokrat Shyti Arjan Sybi Shanaj Arjan Sybi Shanaj Arjan Sybi Shanaj Arjan Sybi Shanaj Arjan Sybi Shanaj Arjan Sybi Shanaj Arjan Sybi Shanaj Arjan Sybi Shanaj Arjan Sybi Shanaj Arjan Sybi Shanaj Arjan Sybi Shanaj Arjan Sybi Shanaj Arjan Sybi Shanaj Arjan Thoma Marku Arjan Zaho Cano Armand Llazi Sema Armand Mustafa Sollaku Armand0 Aziz Rexhepi Armand0 Aziz Rexhepi Armando Azis Rexhepi

Armando Aziz Rexhepi Armando Fecorr Gremi Armando Kujtim Beqiraj Armando Qamil Sulo Armando Timo Pelari Armando Tori Poro Armando Toro Poro Armant Spiro Rrudho Armela Pandeli Kabuci Arqile Sota Arqile Jorgaq Ciko Arqile Koco Gjini Arqile Kristo Papaj Arqile Llazi Lala Arqile Llazi Prifti Arqile Llazi Prifti Arqile Llazi Prifti Arqile Miti Xhixhi Arqile Ndoni Kola Arqile Odhise Papa Arqile Peti Ferro Arqile Peti Shindre Arqile Petro Marko Arqile Spiro Rina Arqile Spiro Rina Arqile Spiro Rina Arqile Taqi Mone Arqile Tasi Sota Arqile Todi Dushi Arqile Todi Sema Arqile Uan Prifti Arqile Vasil Cala Arsen Besim Beqiraj Arsen Ferit Ferko Arsen Mehmet Sulaj Arsen Mehmet Sulaj Arsen Mehmet Sulaj Arshi Gani Muskaj Arshi Kahreman Vrioni Arsino Gori Dhima Arsino Gori Dhima Arsino Marko Backa Arsino Nikolla Brace Arsino Nikolla Brace Arsino Nikolla Gjika Arsino Trifon Dhamo Arta Pali Qiriazi Arta Petraq Prifti Arta Pilo Prifti Arta Rexhep Rexhepaj Arta Skender Ramaj Arta Toli Xhibro Artan Jaupaj Artan Prevazi Artan Yzeiri Artan Alush Alushaj Artan Damin Rushani Artan Dane Mukaj Artan Hekuran Tore Artan Hekuran Tore Artan Hysen Sokoli Artan Hysen Sokoli Artan Jashar Kamberaj Artan Jemin Jaupaj Artan Jorgji Lera Artan Llazar Cobo Artan Nasi Kola Artan Nazif Kocaj Artan Nikollaq Gusha Artan Qamil Brace Artan Qani Brahimaj Artan Sami Cjapi Artan Thoma Davidhi Artan Veliko Hazizaj Artan Zyber Dashi Artemida Gjergji Halo Artian Miltjadh Papa Artion Shyqyri Cobaj Artion Sotir Mitre Artjan Jashar Manxharaj Artjan Jashar Manxharaj Artjan Qamil Hatillari Artjan Qamil Hatillari Artur Qato Artur Ali Goxhaj Artur Andrea Proko Artur Baki Beqiri Artur Baki Beqiri Artur Baki Xhafaj Artur Eqerem Mbrostaraku Artur Ethem Rustemi Artur Ethem Rustemi Artur Ferrik Agalliu Artur Gori Ferro Artur Halim Kalemaj Artur Hamit Qejvanaj Artur Haredin Hamitaj Artur Hetem Rustemi Artur Hetem Rustemi Artur Hysen Hajdari Artur Ilia Toska Artur Llukan Toska Artur Llukan Toska Artur Lutfi Rexhepi Artur Meti Sulaj Artur Miti Gjini Artur Muharrem Celaj Artur Nazmi Sherifi Artur Osman Kosova Artur Osman Osmani Artur Qazim Kullolli Artur Qazim Kullolli Artur Qemal Delia Artur Safet Brakaj Artur Sali Qyrana Artur Sali Qyrana Artur Sali Qyrana Artur Sali Qyrana Artur Sali Qyrana Artur Shaban Selaci Artur Shefit Tahiraj Artur Shefqet Late Artur Shefqet Late Artur Skender Ferko Artur Skender Ferko Artur Skender Veliaj Artur Skender Veliaj Artur Sotir Calamani Artur Sulo Baha Artur Tetem Caushaj Artur Themi Mile Artur Uan Gjoni Artur Vangjel Dodi Artur Vangjel Dodi Asije Murat Vogu Asije Petref Shanaj Asim Suri Gega Asime Malaj Asllan Hysni Hysenaj Asllan Muhamet Poreshi Asllan Sako Xhemaj Asllan Ymer Hetemi Asqeri Zarif Saliaj Asqeri Zarif Saliaj Aster Eqerem Qirici Astrit Ali Malaj Astrit Ali Mazaj Astrit Arshi Rrapaj Astrit Faik Alibehaj Astrit Faik Alibehaj Astrit Faik Alibehaj Astrit Fecorr Sulaj Astrit Haki Laze Astrit Haki Rakipi Astrit Hasan Haxhici Astrit Haxhi Hodaj Astrit Haxhi Hodaj Astrit Haxhi Panahori Astrit Haxhi Panahori Astrit Haxhi Panahori Astrit Hysen Ymeraj


HIPOTEKAT •E

Astrit Hysenj Hoxhaj Astrit Kamber Velaj Astrit Muhamet Morina Astrit Njazi Nexhipi Astrit Nuri Alibeaj Astrit Ramadan Xhaxhaj Astrit Selfo Kasemi Astrit Tafil Nuhaj Astrit Teki Goxhaj Astrit Tomorr Dyrmishi Astrit Yzeir Allko Athina Dhori Lino Athina Josif Peci Athina Koli Tato Athina Miti Fierza Atllan Sadik Buzaj Atnand Shyqyri Rustemi Aulen Dajlan Refati Aurel Arqile Plaku Aurel Todi Prevazi Aurela Jani Peto Aurora Damin Damini Aurora Kujtim Sino Avdie Beqir Vrenozi(Telhaj) Avdulla Ahmet Agalliu Avdulla Ahmet Agalliu Avdulla Idris Mavriqi Avdulla Zalo Dyrmishi Avduraman Rexhep Avdullaj Avni Ali Dauti Avni Faslli Caushaj Axhem Isuf Merko Ayman Elashkar Gad Ayman Gad El Shakar Ayman Gad Elmetwaly Azbi Sadik Nazeraj Azbi Sadik Nazeraj Azem Kacanolli Azotiku V15f4- V15 F13 Baftjar Azis Buzi Baftjar Ferhat Prekazi Baftjar Servet Zoto Baftjar Xhevdet Braka Bajram Faslli Jaupaj Bajrush Ismail Godinaj Ballkeze Zenel Kamberi Bamir Sadik Elmazi Banush Beshir Mucaj Banush Hasan Likaj Bardha Hair Bekaj Bardhi Nustret Nuhaj Bardhosh Fejzo Dimeraj Bardhosh Qazim Kullolli Bardhoshe Isa Mecaj Bardhyl Shehu Bardhyl Shehu Bardhyl Barjam Karici Bardhyl Barjam Karici Bardhyl Behar Salija Bardhyl Fejzo Fejzo Bardhyl Hamit Kacanolli Bardhyl Hamit Kacanolli Bardhyl Hasan Cepele Bardhyl Haxhi Hoxha Bardhyl Haxhi Hoxha Bardhyl Margarit Dilo Bardhyl Mustafa Sateri Bardhyl Myrto Agalliu Bardhyl Qani Ferataj Bardhyl Riza Kamberaj Bardhyl Sadik Mataj Bardhyl Sali Krasniqi Bardhyl Taulla Sulaj Bardhyl Xhevit Cobo Bardhyl Xhevit Feleqi Bari Osman Ramaj Bari Sali Pelo Bari Shaqo Grabova Barije Veli Barjam Dule Lamaj Barjam Haxhi Capuni Barjam Haxhi Capuni Barjam Hetem Xhemalaj Barjam Hetem Xhemalaj Barjam Iljas Xherahu Barjam Islam Caka Barjam Islam Caka Barjam Kamber Sadikaj Barjam Laver Dule Barjam Laver Dule Barjam Laver Dule Barjam Laver Dule Barjam Qazim Gjata Barjam Ramiz Gorani Bashkepronar Bashkpronar Bashkpronar Bastri Dylber Tomorri Bastri Ramadan Kodhelaj Beatrice Antion Paloka Bedri Asllan Llanaj Bedri Banush Shateri Bedri Jonus Malkaj Bedri Namik Haxhiaj Bedri Serrik Binaj Bedri Serrik Binaj Bedrije Elmas Tafa Bega 07 Sh.P.K. Bega 07 Sh.P.K. Beglie Hajdar Alia Bego Xhemal Aliaj Bego Xhemal Aliaj Behar Zere Behar Mete Kika Behar Myslym Cukaj Behar Nazif Zere Behar Nazif Zere Behar Nezir Zere Behar Qamil Hamitaj Behie Sefer Aliaj Behie Shako Jonuzi Behije Ago Rustemi Behije Dane Malaj Behije Vesel Nuredini Bejko Beqiri Bejko Muharrem Beqiri Bekim Malushaj Bekim Coban Malushaj Bektash Resuli Bektash Njazi Hysenbelliu Bektash Seri Resuli Bektash Seri Resuli Bektash Seri Resuli Bektash Zyber Buzi Belma Jonuz Borici Belul Hajri Mehmeti Belul Veli Ferko Bemzi Boro Atkija Beqar Idris Bida Beqir Muhamet Vangjeli Beqire Canaj Beqo Adem Ahmetaj Bernard Vladimir Gjini Berti Ndoni Toska Berti Ndoni Toska Berti Spiro Naco Berti Vajsi Shehaj Berti Vajsi Shehaj Besie Baca Besim Hamet Shametaj Besim Sadedin Ymeraj Beslir Llazar Xhaxho Besnik Resuli Besnik Resuli Besnik Resuli Besnik Aziz Rexhepi Besnik Aziz Rexhepi Besnik Aziz Rexhepi Besnik Aziz Rexhepi Besnik Aziz Rexhepi Besnik Esat Shehu

hënë 4 qershor 2012

Besnik Estref Muskaj Besnik Hatem Puka Besnik Haxhi Haxhiraj Besnik Jashar Rrapaj Besnik Kadri Shehaj Besnik Muhamet Likuri Besnik Muhamet Stojku Besnik Muhamet Stojku Besnik Qazim Babolli Besnik Qazim Babolli Besnik Qazim Babolli Besnik Qazim Babolli Besnik Ramadan Metaj Besnik Ramiz Sulaj Besnik Ramiz Sulaj Besnik Rrapo Hajdinaj Besnik Rrapo Hajdinaj Besnik Rrapo Hajdinaj Besnik Rrapo Hajdinaj Besnik Sali Veliaj Besnik Sali Veliaj Besnik Serrik Binaj Besnik Xhemal Bicakaj Besnik Zija Pajo Besnik Zija Pajo Besnk Ramiz Sulaj Beso Hysni Hajro Best Construction Alb Best Contruction Alb Betina Luan Nazeraj Bexhet Hekuran Agalliu Bexhet Hekuran Alushaj Bexhet Mitat Ziaj Bexhet Skender Serdari Bexhet Zihni Maliqaj Bilbil Elmazi Bilbil Caush Llanaj Bilbil Caush Llanaj Bilbil Hamit Duraj Bilbil Hamit Duraj Bilbil Muhamet Aliu Bilbil Muhamet Aliu Bilbil Muhamet Aliu Bilbil Muhamet Aliu Bilbil Muhamet Aliu Bilbil Neim Hoxhaj Bilbil Novruz Hoxha Bilbil Novruz Hoxha Bilbil Novruz Hoxha Bilbil Sadik Beqiraj Bilbil Sadik Beqiraj Bilbil Xhevit Ferataj Bilbil Zaim Sinanaj Bledar Avni Yzeiraj Bledar Bahir Abduramani Bledar Dervish Arapi Bledar Elhan Duraj Bledar Gani Gjata Bledar Gani Gjata Bledar Jorgji Dimo Bledar Kozma Dumi Bledar Llazar Tani Bledar Pandeli Bistika Bledar Pandeli Bistika Bledar Rrapi Gjino Blenard Vlusho Blerim Xhelal Sinanaj Blerim Zeni Medulaj Blerina Ramiz Kajolli Bodrum Njesi Apartamente Bodrum Njesi Apartamente Bodrum+Njesi Apartamente V15f66-V15f134 Brahim Hamza Alushaj Brahim Hamza Alushaj Brahim Hamza Alushaj Brahim Ramis Hatija Brahim Sulo Ferra Brahim Tajar Ramaj Brahim Tajar Ramaj Brikelda Murat Haka Brikena Faik Taho Brikena Vllasi Profka Brunilda Neim Kollollari Brunilda Pajtim Memisha Brunilda Thoma Pajo Brunilda Tomor Hoxha Brunilda Vasil Gjergo Bshkepronar Budjon Asllan Hajnaj Budjon Brahim Shehu Budjon Sotir Xoxa Bujar Tahiraj Bujar Adem Gurguri Bujar Arsen Sulaj Bujar Bajram Qalliaj Bujar Beqo Mamo Bujar Dane Xhaferaj Bujar Feorr Meraj Bujar Ferik Hyseni Bujar Ferik Hyseni Bujar Gani Tahiraj Bujar Gani Tahiri Bujar Isuf Bida Bujar Isuf Bida Bujar Isuf Bida Bujar Isuf Bida Bujar Isuf Bida Bujar Jonus Islami Bujar Mehmet Lulaj Bujar Mehmet Lulaj Bujar Mehmet Lulaj Bujar Mehmet Lulaj Bujar Namik Hamitaj Bujar Tafil Seranaj Bujar Tahir Memlika Bujar Tahir Tahiri Bujar Vangjel Zykaj Bujar Zenjel Zykaj Bujar Zenjel Zykaj Bukoroshe Agush Sinaj Bukuri Luftar Kumanaku Bukuri Sami Bilali Bukurie Safet Tahiri Bukuroshe Cane Bega Bukuroshe Haxhi Nazeraj Bukuroshe Qemal Manaj Burbuqe Petrit Pashaj Burbuqe Qemal Ferko Burbuqe Qemal Kodheli Bylyre Zagush Baho Cajup Hamit Kasaj Cano Riza Himaj Caush Xhelil Hasani Celo Imer Golemaj Cerciz Livan Mucollari Cilotaj Sh.P.K. Cizo Lik Caushaj Clirim Kujtim Sino Clirim Kujtim Sino ‘Conf Luck’ Sh.P.K. ‘Conf Luck’ Sh.P.K. ‘Conf Luck’ Sh.P.K. ‘Conf Luck’ Sh.P.K. ‘Conf Luck’ Sh.P.K. Dalip Barjam Rrapaj Dalip Isat Troka Dalip Sabri Hoxha Dalip Sabri Hoxha Dallanadyshe Hysni Taullaj Dallandushe Kamber Minaj Dallandyshe Ismail Cuko Dallandyshe Ismail Cuko Dallandyshe Kamber Bundo Dallandyshe Qani Ramaj Dallandyshe Riza Naci Dallandyshe Rrapo Hazizaj Dallandyshe Xhevit Behari Dallendyshe Qani Yzeiraj Daniel Shpetim Klosi Daniela Kujtim Haxhiaj

Daniela Nuri Kanani Dano Dule Qallia Darvin Xhemal Lloshi Dashamir Ferjak Troka Dashamir Refat Haxhiaj Dashamir Shefqet Zeqiri Dashamir Shefqet Zeqiri Dashamir Tahir Gogaj Dashamir Zylyftar Hoxha Dashamir Zylyftar Hoxha Dashamir Zylyftar Hoxha Dashamir Zylyftar Hoxha Dashamira Xhevit Zotaj Dashnie Rait Haska Dashnor Dilaver Begaj Dashnor Dino Totaj Dashnor Hazbi Metaj Dashnor Hazbi Metaj Dashnor Kadri Hamataj Dashnor Kovac Yzeiri Dashnor Qemal Ciraku Dashnor Ramiz Muco Dashnor Rasim Borakaj Dashnor Xhemal Strataj Dashuri Isa Corja Dashuri Mecan Shpata Dashuri Mecan Shpata Dashuri Muharrem Tahiri Dashuri Tafil Ferko Daut Ferit Ferko Daut Ferit Ferko Daut Ferit Ferko Daut Ferit Ferko Dea Arjan Dervishi Dedo Emin Seraj Demir Backa Demir Backa Demir Backa Demir Ahmet Backa Demir Kujtim Xhemalaj Demir Nuredin Hoxha Demir Petref Driza Demir Ramadan Banaraku Demir Ymer Anxhi Demmir Backa Demo Dino Hajdinaj Denis Bashkim Ganaj Dervish Fejzo Fejzaj Dervish Ysmet Ramaj Dhanil Pali Profka Dhanil Pali Profka Dhe E Kalibrimit Dhe Vol 2 Fq 204 Dhimiter Aleksander Zaho Dhimiter Aleksander Zaho Dhimiter Alem Canaj Dhimiter Kristo Ndreu Dhimiter Llazar Thomaj Dhimiter Mikail Koci Dhimiter Naci Gjeci Dhimiter Petrit Zadija Dhimiter Refat Rapaj Dhimiter Risto Terpofski Dhimiter Spiro Dodbiba Dhimiter Spiro Prevazi Dhimiter Ymer Hajdini Dhimitraq Andon Zoi Dhimitraq Andon Zoi Dhimitraq Foto Lati Dhimitraq Foto Lati Dhimitraq Gori Bitri Dhimitraq Haredin Danaj Dhimitraq Llazar Mone Dhimitraq Minella Doko Dhimitraq Nasi Papa Dhimitraq Naun Gjini Dhimitraq Nikolla Naka Dhimitraq Vangjel Joti Dhimitri Nantho Gjika Dhimitrulla Bektash Metaj Dhimo Nasi Gjeci Dhionis Sotir Sota Dhoksi Andon Ceca Dhoksi Naun Golemi Dhoksi Sotir Muskaj Dhora Gjergji Gjergo Dhora Gjergji Gjergo Dhora Llazi Kuqi Dhora Rrapo Pepa Dhora Tonci Shollo Dhori Jani Mone Dhori Koci Trajko Dhori Leko Kolici Dhori Leko Kolici Dhori Leko Kolici Dhori Miti Lino Dhori Vangjel Meco Dhorka Dhimiter Gjata Dhurata Fatmir Siqeca Dhurata Hysen Bardhi Dhurata Muharrem Rustemi Dhurata Pilo Rrapi Diana Lipi Begaj Diana Pali Prifti Diana Perikli Dalla Diella Gjergji Kola Dilaver Ago Sulejmani Dilaver Azis Lika Dilaver Ceno Ahmeti Dilaver Cyme Ramaj Dilaver Ismail Sheshollari Dilaver Kasem Beqaj Dilaver Musat Ceta Dilaver Rustem Hoxha Dino Xhevit Duraj Dituri Shaip Merkaj Djana Caush Isufaj Djana Irakli Kolici Djana Skender Agalliu Does Lutfi Derveni Donika Agron Kurteshi Donika Caush Mysliaj Donika Filip Guco Donika Fiqiri Xhaxho Donika Idriz Kasa Donika Koli Begaj Donika Koli Papa Donika Kozma Ndreu Donika Llambro Xhaferaj Donika Marko Dhamo Donika Namik Hamitaj Donika Nasi Dimo Donika Nasi Driza Donika Nikollaq Metaraku Donika Qemal Cepele Donika Refit Godaj Donika Rrapi Lugaj Donika Rrapi Lugaj Donika Sotir Mone Donika Xhezmi Sakaj Dorina Pandeli Vero Drejtoria Rajonale Sigurimeve Drita Alizot Bandilli Drita Aqif Arapaj Drita Arif Gashi Drita Azem Hyseni Drita Azem Hysenji Drita Damin Sula Drita Fejzo Hazizaj Drita Ibrish Myrto Drita Jorgji Papa Drita Mustafa Mecaj Drita Myslym Kaja Drita Mystehak Skendomemaj Drita Nexhmedin Binjaku Drita Peto Petushi Drita Rapo Hoxha Drita Shaban Callo Drita Spiro Kopace Drita Todi Baka Drita Vangjel Uno

Drita Zoi Soli Dritan Agustin Xukthi Dritan Agustin Xukthi Dritan Dhimitraq Sota Dritan Feti Nazeraj Dritan Feti Nazeraj Dritan Hate Hoxha Dritan Leonidha Shaho Dritan Liko Mucaj Dritan Mane Xhufi Dritan Mane Xhufi Dritan Mane Xhufi Dritan Meklason Bango Dritan Ndoni Beci Dritan Rami Skendaj Dritan Sabri Sulaj Dritan Vllasi Doko Dritan Zylfo Tahiri Drite Veli Margaritari Dudi Mersin Idrizi Dudi Ymer Cepele Durim Avdi Xhalili Durim Bakush Hoxha Durim Bakush Hoxha Durim Dilaver Ahmeti Durim Gjysho Hoxhaj Durim Kadri Llurka Durim Sami Kalemaj Durim Sefedin Lekaj Durim Skender Fejzulla Dushan Selim Selimaj Edi Agron Resulaj Edi Bibil Llanaj Edi Bilbil Ferataj Edi Kamber Qalliaj Edije Selfo Meraj Edita Daut Hoxha Edjola Kozma Dhima Edlira Harrilla Daka Edlira Llazar Driza Edlira Qemal Mecaj Edlira Shefqet Skenderaj Edmomd Shan Sulejmani Edmond Hajro Edmond Prifti Edmond Ali Fejzulla Edmond Bujar Islami Edmond Bujar Qalliaj Edmond Fatmir Manaj Edmond Harilla Mile Edmond Hasan Lika Edmond Irakli Kolici Edmond Kadri Numani Edmond Kodhel Dogani Edmond Kostandin Bac0 Edmond Lili Fiku Edmond Lipi Profka Edmond Lipi Profka Edmond Lipi Profka Edmond Lipi Semanjaku Edmond Llaqi Zaka Edmond Luan Hasani Edmond Mitrush Koti Edmond Muharem Baci Edmond Muharrem Baci Edmond Naqo Cano Edmond Nexhat Kenata Edmond Pandeli Guberaj Edmond Pandeli Prifti Edmond Rrapo Avdulaj Edmond Sali Krasniqi Edmond Sali Krasniqi Edmond Sofokli Duri Edmond Sotir Petani Edmond Theodhor Dede Edmond Thoma Cuko Edmond Vllasi Konda Edmond Xhezmi Muskaj Edmont Naun Vidhi Edrin Rami Skendaj Eduard Vangjel Kola Eduart Saliaj Eduart Saliaj Eduart Saliaj Eduart Saliaj Eduart Xhafa Eduart Xhafa Eduart Aqif Marashi Eduart Asim Ciloti Eduart Fejzi Rexhepaj Eduart Halil Resuli Eduart Luto Agalliu Eduart Mihal Simaku Eduart Myfit Ferko Eduart Nase Xhafa Eduart Nase Xhafa Eduart Nase Xhafa Eduart Nase Xhafa Eduart Nase Xhafa Eduart Nase Xhafa Eduart Nase Xhafa Eduart Nase Xhafa Eduart Nikollaq Kola Eduart Sali Krasniqi Eduart Vangjel Kola Eduart Xhelal Zenuni Eduart Zaim Tahiraj Efthim Llukan Memaj Eftimi Llukan Memaj Elefteria Jorgo Goxhas Elefteria Loni Pleqi Eleni Elmas Spiro Eleni Kristo Kolloshi Eleni Lio Prifti Eleni Tahir Peci Eleni Thoma Stamuli Eleonora Gjini Eleonora Gjini Eli Asqeri Meco Eliana Aleksander Sharra Elida Bashkim Aliaj Elida Hekuran Cipllaka Elida Kujtim Lisi Elida Ndoni Marko Elida Selman Velcani Elida Shkelqim Fezqa Elida Tefik Skufi Elida Thoma Mocka Elida Vasil Prifti Elidon Rapi Bogdani Elisabeta Sauli Elisabeta Harilla Xhaho Elisabeta Myrteza Asanbejeli Elisaveta Kristo Papa Eljana Hamdi Zenaj Eljana Hamdi Zenaj Eljana Hamdi Zenaj Eljana Hamdi Zenaj Eljana Jani Tasaj Eljana Kamber Budaj Eljona Dhimitraq Hena Eljona Themi Gega Elmaz Qemal Idrizi Elmira Janku(Prifti) Elmira Kajmak Shametaj Elmira Novrus Xhafa Elmira Perikli Shameti Elmira Xhevit Bello Elona Mysteak Pashaj Elona Shefki Zaka Elona Shefki Zaka Elpiniqi Lili Sqepi Elsa Iljas Hasani Elsa Marko Micoli Elsa Miti Asllani Elsa Ndoni Laska Elsa Trifon Papathemiu Elson Ramadan Ymeraj Elton Agur Toska Elton Bashkim Hoxhay Elton Fatmir Brahimi

Elton Hyso Cako Elton Muharrem Hoxha Elton Tomor Rapaj Elton Tomor Rapaj Elton Tomor Rapaj Elvi Fadil Kacanolli Elvira Angjellor Mertira Elvira Banush Andoni Elvira Bujar Hyrtollari Elvira Hasan Zavalani Elvira Kozma Salija(Kolici) Elvira Llazar Mino(Tavanxhiu) Elvira Miti Cuni Elvira Palush Bregu Elvira Rahim Borici Elvira Sotir Dhimitri Elvis Gezim Rexhepi Elvis Petrit Kasimati Ema Sh.P.K Ema Sh.P.K. Ema Sh.P.K. Emanuel Ismail Pano Embliha Faslli Xhemaj Emiglant Jetosh Shameti Emile Mihal Kovaci Emilika Ismail Boci Emiljano Veip Zyberlli Emin Bejdullah Morina Emine Xhemal Gurguri Emine Xhemal Gurguri Emine Xhemal Gurguri Emine Xhemal Gurguri Emine Xhemal Gurguri Emine Xhemal Gurguri Emirjeta Bastri Galanxha Emirjeta Demo Hysenaj Emlina Ismail Bafe Eneida Bahri Shanaj Enerjeta Kostandin Veizaj Engjell Arshi Begaj Engjell Arshi Begaj Engjell Avni Hoxha Engjell Cerciz Ferko Engjell Llambi Qirjaqi Engjell Mustafa Muraj Engjell Osman Kosova Engjell Selim Cuko Engjellush Trako Alimemaj Engjellushe Isuf Collaku Engjellushe Kadri Hamitaj Engjellushe Naun Bushi Engjellushe Qani Avdia Engjellushe Selamet Rrokaj Engjellushe Selamet Rrokaj Engjellushe Tafil Jaupaj Engjellushe Xhevit Muhaj Engjellushe Zenel Troka Enkeled Aziz Rexhepi Enkeleda Abas Malka Enkeleda Dhori Bida Enkeleda Hysen Muhametaj Enkeleda Lefter Sulaj Enkeleda Reiz Thanasi Enkelejda Boshkaj Enkelejda Faik Troka Enkelejda Rapo Shanaj Enkelejda Viktor Londo Enklerid Aristir Kondakciu Enrehe Beshir Kallashi Enri Vasil Vllahu Entela Uan Dimo Enti I Banesave Enti I Banesave Entmont Myslim Nazeraj Enton Faslli Bani Enton Faslli Bani Enton Hajri Dusha Enver Adif Skendo Enver Halil Shkreli Enver Hysen Hodaj Enver Hysni Rushiti Enver Idris Kasaj Enver Isa Shehaj Enver Kamber Taullaj Enver Rexhep Lalaj Enver Sefret Plepi Enver Xhemal Lloshi Enver Xhevdet Llanaj Eqerem Jashar Ferko Eqerem Mehmet Mehmeti Eqerem Mehmet Mehmeti Eqerem Mehmet Mehmeti Eqerem Mehmet Mehmeti Eqerem Mehmeti Mehmeti Eqrem Sami Murataj Era 2002 Erald Agim Cepele Erald Dhori Kolici Erald Ilirjan Shaholli Erald Pali Sako Erefili Trifon Mihali Erena Pali Ndreko Ergest Aleksander Kaceli Eriksen Sokrat Kalivaci Erion Barjam Kuka Erion Dosti Serjani Erion Flamur Ahmetaj Erion Realizim Speci Erion Selam Kamberaj Erion Xhezmi Alushaj Erisa Viron Toti Eriselda Murat Idrizaj Eriselda Pandeli Prifti Eriselda Pandeli Prifti Eriselda Pandeli Prifti Eriselda Vangjel Zaka Erjola Qanir Merkaj Erjon Ali Llukaj Erjon Pandeli Prifti Erjon Pandeli Prifti Erjon Xhezmi Mucaj Erlind Sami Kamberaj Erlinda Rrapush Marku Ermal Agur Kociaj Ermal Barjam Rrokaj Ermal Barjam Rrokaj Ermal Fidai Makashi Ermal Fidai Makashi Ermal Lyte Cela Ermela Xhevdet Pulaha Ermelinda Tahir Liko Ermenita Musa Grembi Ermira Hajro Ermira Selman Kapaj Ermira Xhevdet Lulaj Ermira Xhevdet Lulaj Ermira Xhevdet Lulaj Erson Dhimitraq Mata Ertil Fejzi Veliaj Erton Beleraj Ervehe Topi Ervehe Haxhi Aliaj Ervehe Iqmet Osmenaj Ervehe Mustafa Gjata Ervehe Myslym Celaj Ervehe Neki Xhaxho Ervehe Xhafer Xherani Ervin Ali Llakutura Ervin Asllan Sulaj Ervin Baki Veliaj Ervin Hysen Sokoli Ervin Hysen Sokoli Ervin Hysen Sokoli Ervin Jani Kolici Ervin Jani Kolici Ervin Kudret Xhemalaj Ervin Lili Zalli Ervin Llukan Goga Ervin Lulezim Majkaj Ervin Namik Buzaj Ervin Novrus Caka

Ervin Qazim Muskaj Ervin Sokrat Cema Ervin Xheladin Bdabolli Ervis Agim Cepele Ervis Kadri Alibehaj Ervis Muharrem Licaj Esat Kadri Moli Esheref Xhevit Rustaj Esma Bilbil Shabani Esmeralda Pilo Nika Esmerlada Pilo Nika Etem Selfo Resuli Et’hem Kodhel Sula Ethem Mustafa Sulce Ethem Myrto Lalaj E’them Shaban Krasniqi E’them Shaban Krasniqi Etion Josif Kokoni Etion Josif Kokoni Etion Josif Kokoni Etleva Bari Stamo Etleva Gezim Likani Etleva Jonus Xhamxhiu Eugjen Themi Dema Euglen Teme Zifle Eurivini Sh.P.K. Eurovini Sh.P.K Eurovini Sh.P.K. Evangjelia Sami Llajo Evgjeni Bardhi Evgjeni Murat Prifti Evgjeni Murat Prifti Evgjeni Sali Elmazi Evgjeni Thoma Jonushi Evgjeni Thoma Sema Evidjon Shkelqim Korcari Evidjon Shkelqim Korcari Evis Kostandin Maqina Evis Luan Tahiraj Evis Luan Tahiraj Evridhiq Foto Sharra Evrioni Petro Prifti Fabjan Petro Profka Fadil Rahman Kacanolli Fadil Rahman Kacanolli Fadil Rrahman Kacanolli Fadil Sali Ferko Fadil Sali Ferko Fahri Ali Avdyli Fahri Nexhip Hysko Fahrie Barjam Imaraj Faik Adil Shehu Faik Bako Sulaj Faik Diko Merdanaj Faik Haxhi Gorreja Faik Shyqyran Minaj Fani Koco Maka Fanije Naun Koci(Rista) Fanije Thoma Kola Faredin Dervish Kenace Faredin Dervish Kenaci Faredin Galo Hoxha Farie Qemal Omeri Farije Ramadan Malaj Faslli Barjam Delvina Faslli Bilbil Siqeca Faslli Dino Kodhelaj Faslli Dino Kodhelaj Faslli Liko Lika Faslli Shefit Breshani Fatbardha Adem Muka Fatbardha Barjam Hasa Fatbardha Nexhip Mema Fatbardha Nexhip Mema Fatbardha Seit Sulo Fatbardha Shefit Arapi Fatbardha Shefit Arapi Fatbardha Shefit Arapi Fatbatdha Nexhip Mema Fatime Barjam Kripa Fatime Faik Hazizi Fatime Haredin Hysenaj Fatime Idai Zeqo Fatime Nimet Kapaj Fatime Nuro Malaj Fatime Osmen Doko Fatime Xhemal Paloja Fatjola Sh.P.K. Fatjon Asqeri Ahmetaj Fatjon Azmi Hoxha Fatjon Lili Naqellari Fatjon Myftar Taullaj Fatliri Seit Sali Fatmir Ali Dumani Fatmir Asllan Duka Fatmir Bajram Licaj Fatmir Baki Rama Fatmir Baki Rama Fatmir Baki Rama Fatmir Barjam Licaj Fatmir Bezhan Rrapaj Fatmir Dilaver Ramaj Fatmir Dilaver Ramaj Fatmir Dilaver Ramaj Fatmir Dilaver Ymeraj Fatmir Eqerem Ferko Fatmir Faik Ymeri Fatmir Faik Ymeri Fatmir Hekuran Lamce Fatmir Hekuran Lamce Fatmir Isa Qendraj Fatmir Kamber Canaj Fatmir Kamber Canaj Fatmir Lavdosh Xhaka Fatmir Muharrem Rakipi Fatmir Myqerem Troka Fatmir Namik Lazaj Fatmir Pali Mici Fatmir Qazim Cani Fatmir Ramadan Pasha Fatmir Refit Dika Fatmir Rushan Avdiaj Fatmir Shyqyri Shyti Fatmir Tafil Cobo Fatmir Tathi Saceleneku Fatmir Xhemal Myftari Fatmir Zenun Rama Fatmira Belul Dogjani Fatmira Haxhi Selmani Fatmira Veiz Kallashi Fatmire Nexhip Peto Fato Meto Cercizi Fatos Agim Bushaj Fatos Arshi Memaj Fatos Brahim Troka Fatos Dule Smailaj Fatos Hasan Xhelili Fatos Kujtim Muskaj Fatos Myftar Korita Fatos Nazif Hyseni Fatos Qemal Deliaj Fatos Qemal Metaj Fatos Qirjako Decka Fatos Sami Ferko Fatos Sami Ferko Fatos Sami Ferko Fatos Sami Ferko Fatos Sami Ferko Fatos Sami Ferko Fatos Sami Ferko Fatos Sami Ferko Fatos Sami Ferko Fatos Sami Ferko Fecor Islam Margaritari Feim Ahmet Bregu Feim Isuf Atija Feim Kadri Muskaj Fejzi Hysenj Lika Fejzi Hysenj Lika Fejzi Jakup Sulaj Fejzi Mystehak Hoxha

Fejzi Mystehak Hoxha Fejzo Beqir Fejzo Fejzo Beqir Fejzo Fejzo Osmen Seitaj Fejzo Teki Zotaj Ferat Hysen Baha Ferdelete Ahmet Malo Ferdi Beharaj Ferdi Gezim Kenaci Ferdi Xhelal Lulaj Ferdinand Angjellor Mertira Ferdinand Shako Kokevelaj Ferdinand Xhemal Metani Ferdinand Xhemal Murati Ferdinant Arif Zykaj Ferdinant Kadri Jaupaj Ferdit Luftar Cuedari Feride Hysni Shehaj Feride Qemal Dajlanaj Ferik Hekuran Buzi Ferit Haziz Asllani Ferit Rakip Cjapi Ferman Teki Brakaj Ferrik Shaban Kodhelaj Ferzilet Hysen Hykaj Festim Hamitaj Festim Lalaj Festim Bashkim Kallashi Festim Fecorr Jezo Festim Rrapo Dogani Festim Syrja Hajderaj Festim Zenel Haxhiaj Festime Etem Saliaj Fetah Mane Agaraj Feti Avni Avdiaj Feti Hekuran Braushaj Feti Kadri Murati Feti Nebi Kaja Feti Nebi Kaja Feti Rushit Mara Feti Xhafo Kapllanaj Fetie Haki Tafaj Fiikrie Avmet Ereqi Fiko Mustafa Hoxha Filanthi Suljoti Filip Llazar Mitro Filip Loni Hysi Filip Nikolla Gerc0 Filip Nikolla Gerco Filip Nikolla Gerco Filip Nikolla Gerco Filip Sabri Malushaj Filip Vangjel Karcini Filloreta Qazim Muharemi Filqete Jumer Hena Fiolinda Tasim Troka Fiqeret Hysen Zeqo Fiqeret Qemal Delija Fiqerete Fatmir Cenka Fiqerete Kadri Troka Fiqerete Riza Hilaj Fiqirete Hamdi Halimi Fiqiri Asllan Duka Fiqiri Asllan Duka Fiqiri Daut Hasani Fiqiri Refit Dika Firma Harmonia Firma Harmonia Firma Conf Luck Sh.P.K. Firma Harmonia Sh.P.K. Firma Harmonia Sh.P.K. Firma Harmonia Sh.P.K. Fitim Malaj Fitim Ali Agaci Fitim Nuredin Malaj Fitim Qani Turhani Fitnete Ramadan Kotori Fitues Kujtim Sinanaj Flamur Turnanaj Flamur Turnanaj Flamur Turnanaj Flamur Turnanaj Flamur Abaz Kallashi Flamur Ali Xhulaj Flamur Alim Balla Flamur Alush Berisha Flamur Banush Muhametaj Flamur Dervish Dosti Flamur Fecorr Ferko Flamur Gani Vathi Flamur Hysen Mejdini Flamur Hysen Mejdini Flamur Izet Pashaj Flamur Izet Pashaj Flamur Mehmet Beqiraj Flamur Mustafa Kollozi Flamur Myrdar Kondi Flamur Nazmi Hajdari Flamur Petro Gjonaj Flamur Qani Turani Flamur Qani Turhanaj Flamur Qani Turhanaj Flamur Qani Turhanaj Flamur Refit Doko Flamur Reis Tahiraj Flamur Safet Sulejmani Flamur Selam Kamberaj Flamur Shyqyri Hamataj Flamur Shyqyri Veizaj Flamur Xhelo Asllanaj Flamur Xhelo Asllanaj Flatun Faik Elmazaj Flatun Fatmir Begaj Flatun Mato Seitaj Flora Ali Llapi Flora Shefqet Myzeqari Flora Vangjel Sopiqoti Flora Xhevit Zoto Florant Kristaq Docja Floresha Ali Abduramani Floresha Ali Alizoti Floresha Ferit Kalemaj Floresha Hekuran Mecaj Floresha Iljaz Malokaj Floresha Neki Manaj Floresha Neki Manaj Floresha Veis Xhukici Florian Besnik Hoxha Florie Bilal Xhelaj Florije Selimaj Florije Selfo Selimas Florika Agalliu(Prifti) Florika Asllan Driza Florika Ferit Kalemaj Florika Jani Konomi Florika Jani Konomi Florika Jorgji Driza Florika Jorgji Driza Florika Jorgji Driza Florika Jorgji Poci Florika Liko Mone Florika Liko Mone Florika Nasi Xhiani Florika Petro Byzyka Florika Sotir Golemaj Florika Sotir Golemi Florika Thoma Brahaj Florika Todi Muco Florika Todi Vrushi Florinda Leonidha Shurdhi Floton Myrto Xhioraj Flutura Baki Kadiu Flutura Baki Kadiu Flutura Baki Kadiu Flutura Hajdar Saliko Flutura Isa Elmazaj Flutura Rexhep Bejko Flutura Serrik Gremi Flutura Skender Bendaj Fluturim Hair Salobeaj Fodine Mina Tyte

Fondacioni Misionit Lire Finlandez Fone Dhimo Panajoti Fone Dhimo Panajoti Foti Muhamet Mersini Foto Liu Lera Franci Albert Tase Frange Gjon Fodulli Frederik Antonin Paloka Frederik Vangjel Petro Frederik Vasil Jorgaqi Fredi Selim Ali Fredi Sotir Prifti Fredinand Bektash Lamcaj Fredinand Thoma Luzi Fuat Fejzo Kociaj Fuat Jakup Uka Gani Abas Begotaraj Gani Abedin Kollollari Gani Isa Igrishti Gani Isuf Fejzulla Gani Isuf Fejzullahu Ganimete Zanko Beqaj Ganimete Zanko Beqaj Gano Yzeir Memaj Gazmend Ali Kocaqi Gazmend Beqir Hasaj Gazmend Beqir Hasaj Gazmend Njazi Arapaj Gazmend Tafil Malaj Gazment Ismet Tahiri Gazmir Ferjak Troka Gazmir Haxhi Pashaj Genc Taka Genci Arif Mehillaj Genci Halit Rustemi Genci Halit Rustemi Genci Mustafa Kadriu Genci Nevzat Haxhi Genci Pandi Goga Genci Pandi Goga Genci Pandi Goga Genci Perparim Hazizaj Genci Thoma Kote Genci Vasil Dimo Genci Xhevat Meco Genti Malasi Genti Malasi Genti Malasi Genti Flamur Sulaj Gentian Aristir Peshku Gentian Avdi Sheqeri Gentian Bejo Hajno Gentian Faik Gorreja Gentian Gazmir Como Gentian Haxhi Buzi Gentian Jani Loshi Gentian Kujtim Hoxha Gentian Perparim Hazizaj Gentian Themi Nushi Gentian Veip Zyberlli Gentiana Ferit Belegu(Lamce) Gentiana Velo Cekaj Gentjan Baca Gentjan Baca Gentjan Baftjar Vlusha Gentjan Hilli Mile Gentjan Iljaz Kociaj Gentjan Sokrat Mino Gentjan Sokrat Mino Geraldina Dhima Geraldina Bashkim Haruni Geraldina Nikollaq Dhima Geron Aqif Hasanbelliu Gestjana Ilir Cako Gezim Alliaj Gezim Abdi Sulejmani Gezim Adem Zharra Gezim Agur Kociaj Gezim Bektash Mehmetaj Gezim Beqir Kocaqi Gezim Dervish Kenaci Gezim Enver Zoto Gezim Enver Zoto Gezim Enver Zoto Gezim Estref Bariu Gezim Estref Bariu Gezim Faslli Cjapi Gezim Ferrik Mahmutaj Gezim Hasan Qafoku Gezim Hasan Shehaj Gezim Hysen Malaj Gezim Hysenaj Nazeraj Gezim Isa Shehaj Gezim Isa Shehaj Gezim Jonus Selami Gezim Kristo Mita Gezim Mustafa Sulaj Gezim Neim Muskaj Gezim Njazi Koshi Gezim Qemal Lalaj Gezim Qerim Xeba Gezim Qerim Xeba Gezim Qerim Xeba Gezim Rako Gjermeni Gezim Rauf Zenaj Gezim Resmi Caushi Gezim Ristan Gremi Gezim Riza Xemali Gezim Safet Rexhepi Gezim Safet Rexhepi Gezim Shaban Grembi Gezim Shefqet Taullaj Gezim Shyqo Filaj Gezim Sinan Iliazi Gezim Tetem Qallia Gezim Tetem Qallia Gezim Veli Muska Gezim Veli Muska Gezim Veli Muska Gezim Veli Muskaj Gezim Xhelal Demollaj Gezim Xhemal Bicaku Gezim Zenel Hadroviq Gezim Zenel Hadroviq Gezime Avdi Gishto Gezime Avdi Gishto Gezime Avdi Gishto Gjenc Ndino Toska Gjergji Kopraci Gjergji Korraqe Gjergji Semini Gjergji Avni Yzeiraj Gjergji Leonidha Prifti Gjergji Llazi Toska Gjergji Minella Toska Gjergji Nasi Prence Gjergji Ndino Xhaho Gjergji Ndue Fufi Gjergji Pilo Korraqe Gjergji Qirjako Topi Gjergji Reshat Merdani Gjergji Xhelal Lazi Gjergji Xhezmi Alushaj Gjergji Xhezmi Alushaj Gjinovefa Anton Paloka Gjinovefa Kozma Laze Gjinovefa Pani Thanasi Gjolek Rakipaj Gjolek Latif Rakipaj Gjorgji Hysenaj Gjorgjie Bardhi Gjyle Muhametaj Gjyle Ahmet Buziu Gjysho Sehat Sulaj Glarentina Meto Ibishi Gleni Vasil Rrapushi Gora Thoma Pelari Gori Lili Ferro Gori Llazi Cuko Gori Llazi Cuko

Gori Pali Gjoni Gori Pali Gjoni Gori Pali Gjoni Gori Pali Gjoni Grabon Demir Vrioni Grabon Demir Vrioni Gramos Baki Iljazi Gramos Barjam Alicani Gramos Barjam Malaj Gramos Barjam Mehmataj Gramos Bejo Hajno Gramos Demir Hasani Gramos Haxhi Haxhiaj Gramos Hekuran Hazizaj Gramos Hysni Imeraj Gramos Petref Troka Gramos Petref Troka Gramos Xhemal Dingo Gramoz Daut Avdiaj Gramoz Daut Avdiaj Gramoz Gjysho Behmi Gramoz Kadri Kalemi Gramoz Riza Kodhelaj Gramoz Tajar Musabelliu Grigor Gjini Aleksi Grigor Kostandin Kordhishti Grigor Kostandin Kordhishti Guliem Vangjel Kosta Guri Islam Selamaj Guxim Neim Jaupaj Habib Rapo Haxhio Habib Sherif Mehmeti Hadije Hoxha Hadije Hoxha Hair Dervish Kalemaj Hair Kaso Salaj Hair Mehmet Hysenaj Hair Rrapo Lezaj Hair Sali Nazeraj Hajdar Elmazi Hajdar Elmazi Hajdar Elmazi Hajdar Avdi Elmazi Hajet Hekuran Agallija Hajete Ismail Malaj Hajredin Selim Lamce Hajredin Sulejman Llapi Hajredin Sulejman Llapi Hajredin Sulejman Llapi Hajri Myqerem Alushaj Hajri Skender Aliaj Hajri Skender Aliaj Hajrie Hamdi Oshafi Hajrie Ismail Hasani Hajrie Mano Ahmeti Hajrie Ramiz Meci Hajrie Ramiz Meci Hajrije Hidai Kajlica Hajruk Xhafo Dine Hajruk Xhafo Dine(Hasani) Hajruk Xhafo Dine(Hasani) Halil Sadik Halili Halil Xhelal Hilaji Halim Bajram Myftaraj Halim Beqo Beqiraj Halim Muharrem Kamberaj Halim Muharrem Kamberaj Halim Muharrem Kamberaj Halim Muharrem Kamberaj Halim Xhelo Palaj Halime Abaz Meto Halime Huk Nele Halime Selman Buzi Halit Gjysho Mehmetaj Halit Shahin Sateri Halit Shyqyri Shyti Halo Jemin Myrtaj Hamde Xhaferr Kostrica Hamdi Mete Dane Hamdi Shaban Zenaj Hamdi Shaban Zenaj Hamet Ymer Hetemi Hamide Tahir Palo Hamit Dervish Hoxha Hamit Kadri Murati Hamza Faslli Hysenaj Hamza Rustem Cepele Hamza Rustem Cepele Hamza Sabri Kapllanaj Hankushe Borici Hano Shefki Omeri Harallamb Kozma Cibuku Haredin Fecor Malaj Harikla Kola Bushi Harilla Toska Harilla Koli Rina Harilla Kristo Cala Harilla Leko Kolici Harilla Naun Naci Harilla Themi Mile Harilla Themi Mile Harrilla Luci Zhero Harrilla Nasi Rushe Harrilla Petro Gjoni Harrilla Vasil Toska Harun Halil Hysenaj Harun Qazim Braka Harun Ymer Bregasi Hasan Kaja Hasan Isak Kaja Hasan Kajtas Kacanolli Hasan Kajtas Kacanolli Hasan Lulo Lalaj Hasan Muharem Bidaj Hasan Myqerem Myrtaj Hasan Myrteza Shemai Hasan Xhafo Duraj Hasho Mersini Hasije Elmaz Hasanaj Hasim Qani Neqimaj Hasim Refat Zhupaj Hate Xhevit Sulaj Hateme Teme Rustemi Hatixhe Gani Rrapi Hatixhe Leon Likaj Hava Halim Beqaj Hava Hasan Begaj Hava Hasan Begaj Hava Nexhip Krasniqi Haxhi Mehmeti Haxhi Avdulla Avdulla Haxhi Brahim Brahimi Haxhi Elmas Vrapi Haxhi Hekuran Kuqi Haxhi Isuf Sinanaj Haxhi Jashar Lazaj Haxhi Nazmi Kalluci Haxhi Qazim Kumanaku Haxhi Qazim Mehmeti Haxhi Qazim Mehmeti Haxhi Sherif Krasniqi Haxhi Sherif Krasniqi Haxhi Tahir Karaxhaj Haxhi Velo Gjata Haxhi Xhevit Behaj Hazbie Ramiz Qorri Hektor Hyso Askushaj Hektor Xhezair Fejzaj Hekuran Hasan Hyskaj Hekuran Haxhi Velcani Hekuran Haxhi Velcani Hekuran Hazbi Metaj Hekuran Idajet Brahimaj Hekuran Laze Zazaj Hekuran Muharrem Cipllaka Hena Halim Rizaj Henrik Nishat Hamitaj Henrik Nishat Hamitaj Henrik Nishat Hamitaj Herion Todi Gjata Hidajet Refat Muhaj

»

Hiqmet Xhevair Kanani Hito Myslim Sina Holta Kristaq Muhametaj Hyjnesh Sotir Pelari Hyqmet Ali Sakaj Hyqmet Shefqet Hazizaj Hysen Ali Kullolli Hysen Beqir Kocaqi Hysen Beqir Kocaqi Hysen Beqir Kocaqi Hysen Muhamet Muhaj Hysen Novrus Asllanaj Hysen Petref Hatija Hysen Petrit Omari Hysenj Ali Hoxhaj Hysenj Gani Hatia Hysni Maliq Shehaj Hysni Sabri Hoxha Hysnije Tajar Jaupaj Hyzedin Hair Agalliu Ibrahim Ali Beqiri Ibrahim Faik Lulaj Ibrahim Faslli Jaho Ibrahim Rrapush Dushku Ibrahim Zeqir Malokaj Ibro Shahin Dine Idajet Dane Xhafa Idajet Dule Smailaj Idajet Muharrem Vrioni Idajet Sadik Ismailaj Idajet Sadik Ismailaj Idajet Sadik Ismailaj Idris Isuf Sakuta Idriz Gramoz Ferko Idriz Sejdin Mavriqi Idriz Sejdin Mavriqi Idriz Shaban Ferko Idriz Shaban Ferko Ilda Syrja Tare Ilia Kovaci Ilia Toska Ilia Avdyl Gorica Ilia Faik Shtylla Ilia Feta Prifti Ilia Jorgji Nasi Ilia Nikolla Shyti Ilia Pandeli Toska Ilia Pandeli Toska Ilia Thanas Sema Ilia Todi Kovaci Ilia Todi Kovaci Ilia Vasil Qirjaku Ilia Vasil Tyto Ilia Vasil Tyto Ilia Xhevit Toska Ilia Zoi Prendi Ilia Zoi Prendi Ilias Qendro Sinanaj Ilija Kozha Prifti Ilija Kozha Prifti Ilija Kozma Prifti Ilija Kozma Prifti Ilija Kozma Prifti Ilija Qazim Myrtaj Ilir Gjini Ilir Metaj Ilir Adem Imeraj Ilir Adem Imeraj Ilir Adem Imeraj Ilir Adem Imeraj Ilir Avni Becolli Ilir Azmi Hoxha Ilir Bace Resuli Ilir Bashkim Kapo Ilir Bashkim Sollaku Ilir Behari Saliaj Ilir Faslli Saliaj Ilir Gani Tafa Ilir Halo Myrto Ilir Idriz Gjika Ilir Iljas Xhamalloti Ilir Koli Gremi Ilir Kovac Xhelaj Ilir Lulo Haxhiaj Ilir Mane Xhufi Ilir Mihal Nathanaili Ilir Naun Karroqe Ilir Naun Shtembari Ilir Nazif Gjini Ilir Pali Toska Ilir Rrapo Memaj Ilir Sadik Metaj Ilir Solli Meco Ilir Sulejman Ismailaj Ilir Teodor Sauli Ilir Thoma Gjini Ilir Vasil Prifti Ilir Vatkthi Sheme Ilirian Faik Elmazaj Ilirjan Minxolli Ilirjan Hetem Delilaj Ilirjan Isa Kasemi Ilirjan Isa Kasemi Ilirjan Kujtim Fakaj Ilirjan Muhamet Mazreku Ilirjan Rahim Sopi Ilirjan Reshat Sulo Ilirjan Skender Plepi Ilirjan Tahir Saliaj Ilirjan Tajar Saliaj Ilirjan Tajar Saliaj Ilirjan Zaho Merkuri Ilirjan Zaho Merkuri Ilirjan Zaho Merkuri Ilirjan Zaho Merkuri Iljaz Hasan Hasani Ilmi Omeri Ilmi Adem Selaci Ilmi Haki Gremi Ilmi Jonuz Rama Ilmi Mehmet Osmeni Ilmi Omer Sali Ilo Kico Caro Imer Avdul Lushakaj Imir Iljas Xherahu Ina Stavri Bardhi Inajete Rexhep Gjini Indrit Agron Gjonce Irakli Lipe Dafa Irakli Llazi Rista Irakli Miti Fani Irakli Naun Nani Irakli Tonc Qose Irakli Vangjel Nushi Irena Collaku Irena Collaku Irena Collaku Irena Qalliaj Irena Andon Poro Irena Andon Poro Irena Andon Poro(Collaku) Irena Fatos Gurguri Irena Haxhi Yzeiri Irena Kiu Tuni Irena Kujtim Shemaj Irena Leonidha Jorgali Irena Llambi Llupi Irena Llambi Llupi Irena Lutfi Mitrushi Irena Neki Xhelilaj Irena Theodhori Dimo Irini Niko Pipa Isa Muharrem Ismaili Isa Selfo Hodaj Isa Selfo Hodaj Islam Hazbi Cako Islam Kamber Ismailaj Islam Murat Minaj Islam Ramis Lalaj Ismaiil Sulo Medulaj Ismail Bana

19 Ismail Hysenj Ismail Ali Aliu Ismail Braush Gropa Ismail Halit Morina Ismail Halit Morina Ismail Rexhep Alushaj Ismet Dalipaj Ismet Resuli Ismet Feti Bisha Ismet Mynyr Gjikuria Ismet Qemal Yzeiraj Ismet Skender Mbersi Ismet Skender Mbersi Isuf Nustret Nuhaj Isuf Xhomshi Gashi Iva Tico Iva Astrit Hodaj Ivan Hamza Toro Izet Tahir Buzi Izet Tahir Buzi Jak Gjon Lori Jakarber Erfan Tringaj Jakup Hizder Gjika Jakup Myfit Hamiti Jakup Nizder Gjika Jakup Vejko Hamiti Jalldeze Hekuran Metushi Janaq Llazi Mitro Janaq Taqi Kordha Janaq Vangjel Mone Jane Kovi Basha Jani Perri Jani Perri Jani Perri Jani Cize Canaj Jani Dhimiter Trifoni Jani Jani Lengu Jani Jorgo Sava Jani Koci Fuli Jani Koci Fuli Jani Leto Spiro Jani Liko Shabani Jani Llazi Balliu Jani Maliq Kosta Jani Mustafa Koka Jani Nasi Pone Jani Petraq Vangjeli Jani Petro Josifi Jani Themi Kola Jani Thoma Jorgaqi Jani Thoma Kukuri Jani Vasil Bocova Janul Cole Papaqaku Janul Uan Leshi Jashar Misir Sinanaj Jeta Ferrik Begaj Jeta Petro Dumani Jetmir Avni Avdiaj Jetnor Hajnaj Jetnor Duro Lamaj Jetnor Hysen Aliaj Jetnor Isa Pashaj Jetnor Myzafer Bogdani Jetnor Sami Malaj Jetnor Sami Xhelili Jeton Murat Hajnaj Jetulla Sadik Shala Joan Ismail Xhiani Joan Ismail Xhiani Jogo Nebi Kapaj Johana Irakli Nushi Jolanda Bilbil Lamaj Jolanda Esat Tafa Jolanda Thoma Ciko Jonida Sotir Mine Jonilda Pandeli Prifti Jonus Maliq Zykaj Jonus Maliq Zykaj Jonus Myrteza Veliaj Jonuz Gjysho Lamaj Jonuz Refat Malaj Jonuz Rexhep Karemanaj Jorgaq Naun Xhaho Jorgaq Naun Xhaho Jorgji Anastas Sofroni Jorgji Lili Koci Jorgji Milo Kacani Jorgji Naun Rista Jorgji Naun Rista Jorgji Ndini Shytermeja Jorgji Petro Pecuke Jorgji Uani Guxo Jorgji Vanghel Qendro Jorgji Vasil Lule Jorgjie Lamaj Jorgjie Ndini Ndoni Jorgjiko Nako Vani Josif Andon Varfi Josif Gori Mita Josif Kozma Tanku Josif Vasil Lule Josif Xoxi Pelari Jovan Irakli Bushi Jovan Llambi Bello Jovan Mina Sota Jovan Serafin Aleksi Jubina Mihal Qose Judmir Kujtim Kuqi Juida Ristan Sota Julian Morina Julian Morina Julian Pellumb Hoxhaj Julin Rrapi Kalivaci Juljan Morina Juljan Morina Juljan Morina Juljan Morina Juljan Morina Juljan Morina Juriglen Shabani Kadri Bardhyl Buzi Kadri Habib Nuhu Kadri Haris Cjapi Kadri Hekuran Kalemi Kadri Kaso Alibehaj Kadri Rapo Resuli Kadri Rapo Resuli Kadri Rapo Resuli Kadri Rapo Resuli Kadri Rrapo Resuli Kadri Rrapo Resuli Kadri Rrapo Resuli Kadri Safet Kamberaj Kadri Xhemal Jolla Kadrie Ismail Xhanaj Kadrie Jonuz Rama Kadrie Maliq Azizaj Kadrie Riza Muka Kadrije Duro Bida Kadrije Ramis Behari Kahreman Dervish Mecaj Kajace Myfti Merkaj Kajmak Shefqet Kalemi Kajmak Shefqet Kalemi Kaliopi Zoi Rista Kaliopi Zoi Rista Kamber Metushi Kamber Metushi Kapo Abedin Kapaj Karafile Jashar Saliaj Kastriot Abedin Tajari Kastriot Barjam Sulka Kastriot Dervish Mecaj Kastriot Idajet Numani Kastriot Ismail Rrapaj Kastriot Ismail Rrapaj Kastriot Nase Xhaferaj Kastriot Qamil Shurdha Kastriot Qamil Shurdha Kastriot Rapo Ruci Kastriot Riza Aliaj


20 Kastriot Sinan Caushi Kastriot Zenel Shehu Katerina Fani Kacani Katerina Ferdinand Konda Katerina Lami Vasiu Katerina Lami Vasiu Katerina Llambro Mehilli Katerina Mihal Zabiku Katerina Miho Rushi Katerina Veledin Kapllanaj Kesanda Josif Jangji Keze Isuf Lloshi Kico Qemal Dogani Kirov Shefit Ligu Kirov Shefit Ligu Kiu Vangjel Bitri Klajd Perparim Bala Klajdo Leonidha Marku Klara Loni Ndreko Klarita Aleks Guxhupa Klarita Hysen Qirici Klarita Lili Ferro Klarita Minella Jani Klarita Palush Xhakolli(Milja) Klarita Petraq Lala Kleanthi Jani Moci Kleanthi Kozma Prifti Kledian Fatmir Avdullaj Klementina Anastas Puka Klementina Fejzi Avdiaj Kleodian Todi Papa Klevata Nangjel Troka Klodi Korabi Klodi Korabi Klodian Qani Rrapushaj Klodian Vasil Burgjia Klodian Vasil Malo Klodian Viktor Ndreu Klodjan Islam Ishailaj Klodjan Nexhip Hyska Koci Luto Troka Koci Themi Lala Koci Todi Stroni Koci Vero Shaho Koco Sotir Bita Koco Theodhori Kokdhima Koli Gori Sukulli Koli Koci Gjino Komi Liko Sauli Koperim Zeqir Troka Kosta Andrea Gjini Kosta Gjergji Mone Kosta Thodhor Gjoka Kosta Vasil Pano Kostandin Mile Kostandin Axhem Sinjari Kostandin Axhem Sinjari Kostandin Joti Dashi Kostandin Joti Dashi Kostandin Joti Dashi Kostandin Kozma Moni Kostandin Llazi Gjota Kostandin Loni Sharra Kostandin Namgjel Simaku Kostandin Ndoni Sauli Kostandin Ndoni Sauli Kostandin Tonci Naci Kostandina Vangjel Kumaraku Kostandine Nasi Llambro Kostandine Thoma Peshku Kovac Demo Yzeiraj Kovac Haxhi Haxhiraj Kovac Haxhi Haxhiraj Kovac Xhemal Duraj Kovac Xhemal Duraj Kovac Xhemal Duraj Kovac Zeqir Mehmeti Kovac Zeqir Mehmeti Kovac Zeqir Mehmeti Kozeta Asllan Doko Kozeta Leksi Xherro Kozeta Shemshi Agalliu Kozma Milja Kozma Andon Gjata Kozma Gjergji Mone Kozma Gjergji Mone Kozma Gjergji Mone Kozma Jonuz Cekaj Kozma Jonuz Cekaj Kozma Jonuz Cekaj Kozma Jonuz Cekaj Kozma Kosta Mone Kozma Lili Gjini Kozma Llazi Milja Kozma Marko Lushnjari Kozma Pilo Mile Kozma Thoma Duda Kozma Thoma Luzi Kozma Thoma Luzi Kozma Thoma Vidhi Kozma Trushi Koti Kozma Vangjel Dashi Kozma Vangjel Dashi Krel’s Luck Sh.P.K. Krel’s Luck Sh.P.K. Krel’s Luck Sh.P.K. Krenar Ali Ymeraj Krenar Baftjar Hamitaj Krenar Balil Skendaj Krenar Isuf Deraj Krenar Myzafer Zotaj Krenar Shyqyri Dashi Krenar Shyqyri Dashi Krenar Shyqyri Dashi Krenar Skender Mbersi Kreshnik Nexhmi Gaci Krienko Qazo Memo Krisanthi Jorgji Mile Kriseida Jani Hoxha Kristaq Bistika Kristaq Rrushi Kristaq Simaku Kristaq Andon Qirushi Kristaq Bushi Dhamo Kristaq Gori Golemi Kristaq Harille Andoni Kristaq Llamber Marku Kristaq Llambi Permeti Kristaq Llambi Permeti Kristaq Mina Nushi Kristaq Miti Baba Kristaq Ndrek Marini Kristaq Profi Dhana Kristaq Themi Dumi Kristaq Thoma Cuka Kristaq Thoma Sheqi Kristaq Todi Ikonomi Kristaq Toli Mico Kristaq Vangjel Toska Kristaq Vasil Bistika Kristi Mocka Kristiana Gori Gjergji Kristina Ndini Calameni Kristina Pilo Kacani Kristina Taqi Gishti Kristina Themi Profka Kristiol Leonidha Cobani Kristjan Riza Gropa Kristo Andon Kristo Kristo Foto Stefa Kristo Foto Stefa Kristo Foto Stefa Kristo Foto Stefa Kristo Foto Stefa Kristo Foto Stefa Kristo Koco Strakosha Kristo Koco Strakosha Kristo Naqe Dhima Kristo Ndini Ongari Kristo Ndini Ongari Kristo Ndini Ongari

« HIPOTEKAT Kristo Ndini Ongari Kristo Tasi Mertiri Kristo Tasi Mertiri Kristo Tasi Mertiri Kristo Tasi Mertiri Kristo Tasi Mertiri Kristo Tasi Mertiri Kristo Tasi Mertiri Kristo Tasi Mertiri Kristo Tasi Mertiri Kristo Tasi Mertiri Kristofor Dhionis Lako Kristofor Dionis Lako Kristofor Latif Gjoka Kristulla Filip Proko Kristulla Filip Proko Kryqi Kuq Shqiptar Kryqi Kuqe Shqiptare Kudret Shenaj Kujtim Rexhepi Kujtim Rexhepi Kujtim Rexhepi Kujtim Ariz Rexhepi Kujtim Arshi Shehu Kujtim Azis Rexhepi Kujtim Aziz Rexhepi Kujtim Aziz Rexhepi Kujtim Beqo Lamaj Kujtim Brahim Ymeraj Kujtim Demir Mema Kujtim Dino Haxhiaj Kujtim Esat Shahini Kujtim Hekuran Qorri Kujtim Islam Caka Kujtim Ismet Ternova Kujtim Ismet Ternova Kujtim Ismet Ternova Kujtim Kamber Kamberi Kujtim Kamber Kamberi Kujtim Kovac Avdia Kujtim Kovac Avdija Kujtim Maze Mete Kujtim Maze Mete Kujtim Muco Memisha Kujtim Muharem Metaj Kujtim Myslim Sino Kujtim Myslim Sino Kujtim Ndoc Marashi Kujtim Ndoc Marashi Kujtim Ndoc Marashi Kujtim Ndoc Marashi Kujtim Ndoni Doko Kujtim Qamil Alushaj Kujtim Raman Abazaj Kujtim Rauf Askushaj(Zenaj) Kujtim Rauf Zenaj Kujtim Rauf Zenaj(Askushaj) Kujtim Sabri Memaj Kujtim Selim Aliu Kujtim Teme Kaziaj Kujtim Ujkan Reshlani Kujtim Ymer Zyka Lame Miho Banushi Lami Jorgji Kane Lami Kozma Toska Landi Mic0 Poci Landi Mico Poci Landi Mico Poci Landri Jani Doro Latif Behar Sakaj Latif Behar Sakaj Latif Neim Ruko Laureta Lluka Fejzullahu Lavdie Asqeri Gora Lavdie Kadri Bleta Lavdie Reshat Lolocaj Lavdie Sami Duka Lavdimir Hysen Mecaj Lavdimir Petref Troka Lavdimir Petref Troka Lavdosh Asllan Celibashi Lavdosh Fecorr Meraj Lavdosh Vesel Gjojdeshi Laver Feim Yzeiraj Lazaros Robert Mitro Leandri Jani Dore Ledion Arqile Cala Ledion Isuf Kalivaci Ledjan Feti Beqiraj Lefta Miti Hena Lefter Arif Qallijaj Lefter Hazbi Brahimaj Lefter Hazbi Brahimaj Lefter Pando Spiro Lefter Sefedin Hilaj Lefter Seit Sinanaj Lefter Sulo Boshkaj Lefter Sulo Boshkaj Lefter Tafil Myzeqari Lefter Thoma Sema Lefteri Dalip Fejzulla Lefteri Koste Golloshi Lefteri Llaqi Ferro Lefteri Petro Dhima Lefteri Sazan Ndreko Lefteri Zini Dervishi Leksi Prifti Leksi Lio Tupe Leksi Llaqi Sauli Lelo Myftar Nazeraj Lena Naun Rama Lena Naun Rama Lena Naun Rama Leon Sotir Sauli Leon Sotir Sauli Leonant Marko Miloli Leonaora Arapi Leonard Sollaku Leonard Aliko Shehaj Leonard Aristotel Bitri Leonard Banush Mucaj Leonard Bashkim Zotaj Leonard Bashkim Zotaj Leonard Dashnor Mehmetaj Leonard Fuat Agalliu Leonard Gjergji Filka Leonard Hasan Avdulaj Leonard Jorgji Prifti Leonard Kadri Alibehaj Leonard Laver Zyberlli Leonard Memet Hasaj Leonard Mina Bare Leonard Njazi Tahiraj Leonard Njazi Tahiraj Leonard Njazi Tahiraj Leonard Pajtim Ruvalis Leonard Pandeli Lashi Leonard Rako Nako Leonard Selam Qalliaj Leonard Skender Malaj Leonard Syme Feleqi Leonard Tajar Qallija Leonard Thoma Ferra Leonard Thoma Shella Leonidha Dhamo Leonidha Llukan Dhamo Leonidha Nasi Cuko Leonidha Spiro Mertiri Leonidha Thoma Dhefto Leonodha Leto Spiro Leonora Hali Mitri Leonora Haxhi Sulo Leonora Ksenofon Sava Leonora Liko Peshku Leonora Liko Peshku Leonora Naun Muharemi Leonora Petraq Capuni(Llazi) Leonora Qako Zhuka Leonora Todi Llupi Leven Myrto Bana Leven Sabri Dulaj

Leven Sabri Dulaj Leven Sabri Dulaj Lida Fatmir Aliaj Lida Shaban Shehu Lida Shaban Shehu Lida Shaban Shehu Ligor Gjergji Shahini Ligor Naun Rista Ligor Naun Rista Ligor Naun Rista Ligor Naun Rista Ligor Naun Rista Ligor Naun Rista Ligor Naun Rista Ligor Naun Rista Ligor Naun Rista Ligor Pandeli Doko Liko Haxhi Plepi Liko Miti Gjini Liko Tofik Kalemaj Liko Vasil Kordhishte Lili Aleks Spiro Lili Aleks Spiro Lili Miti Mita Lili Spiro Pelari Lili Spiro Zarka Lili Xoxi Mile Liljana Pashaj Liljana Sota Liljana Andon Varfi Liljana Andon Varfi Liljana Brace Harizaj Liljana Kadri Lalaj Liljana Lani Kuqi Liljana Laver Kuka Liljana Lili Semanjaku Liljana Llazi Plaku Liljana Nevruz Nazeraj Liljana Pandeli Gribizi Liljana Rushan Mersini Liljana Selman Ymeraj Liljana Todi Gjerazi Liljana Xhelo Hasani Lilo Nasi Lilo Kalan Nakuci Limos Shefqet Gogaj Lina Jani Lina Bani Mishtaku Lindita Ajasllari Lindita Agur Hoxhaj Lindita Gjysho Vrenozi Lindita Josif Toska Lindita Meti Sula Lindita Nazmi Cane Lindita Refat Aliaj Lindita Rustem Fetahu Lindita Shefit Feleqi Lindita Stavri Zako Lindita Vangjel Bare Lindita Zoi Dore Lindor Neim Seitaj Lipi Kristo Profka Lipi Kristo Profka Lira Nikoll Heqimaj Liri Mone Liri Sota Liri Agush Avdia Liri Bushi Toska Liri Fadil Xoxi Liri Gjergji Monka Liri Gjergji Monka Liri Gjergji Monka Liri Hamdi Camema Liri Hamdi Camena Liri Hamdi Camena Liri Hamdi Camena Liri Hamdi Canema Liri Hamdi Canema Liri Jonus Skenderaj Liri Kkostandin Mile Liri Kostandin Mile Liri Kristaq Sharra Liri Llazi Gallani Liri Nikollaq Demaj Liri Nurce Salaj Liri Ramadan Sulkaj Liri Riza Caushi Liri Spiro Nikolla Liri Tasi Selimaj Liri Theodhor Mitro Liri Uan Prifti Liri Veli Demishaj Liri Zenel Mahmutaj Lirie Rushi Lirika Bushi Osmenaj Lirika Thoma Kule Lirim Fatmir Hoxhaj Lirim Muhamet Muhaj Lirim Murat Hajnaj Lirjan Myrteza Novi Llamba Jani Ymeraj Llamba Llazi Profka Llamba Nasi Sota Llamba Simon Tase Llambi Kozma Ikonomi Llambi Miti Gjika Llambi Miti Shyti Llambi Vllasi Ndreu Llambraq Spiro Qirama Llambrini Kili Profi Llambrini Koli Aliaj Llammb Kozma Ikonomi Llane Shaban Muskaj Llaqi Joti Kola Llaqi Joti Kola Llaqi Ndini Koti Llazar Bare Llazar Bare Llazar Bare Llazar Anastas Likopulli Llazar Koci Lala Llazar Koco Anastasi Llazar Koli Toska Llazar Kozma Gjeka Llazar Liko Tani Llazar Llambi Thomo Llazar Loli Bitri Llazar Loni Kola Llazar Petro Qose Llazar Pilo Pipa Llazar Rrapo Rama Llazar Spiro Mino Llazar Taqi Mone Llazar Trifon Dhima Llazi Bistika Llazi Mile Llazi Lami Shyte Llazi Naun Milja Llazi Naun Milja Llazi Rrapo Gega Llazi Rrapo Gega Llazi Rrapo Gega Llazo Zarik Mino Lluka Zani Lluka Zani Lluka Zani Lluka Garito Stamati Llukan Sotir Panajoti Llukan Sotir Panajoti Llukan Sotir Panajoti Llukan Sotir Panajoti Loni Davidh Mandro Lonora Mece Xhafa Lorana Kujtim Kaci Lorena Agim Beharaj Lorena Llazo Dhima Lorena Pellumb Mavriqi Lorenc Asqeri Kaja Lorenc Jorgo Halilaj Lorenc Pasho Sherifaj Lorenc Petraq Gjino

Lorenc Sotir Gjini Lorenc Tolem Zhupa Lorenc Ylli Zeqaj Loreta Fadil Kapaj Luan Mucaj Luan Agim Zenelaj Luan Ali Bilani Luan Haki Hasa Luan Hatem Nano Luan Hekuran Nexhipi Luan Hod0 Duraj Luan Hysen Hoxha Luan Idajet Gremi Luan Ilias Hoxha Luan Isuf Saliaj Luan Izet Resuli Luan Izet Resuli Luan Nazar Mezini Luan Qani Ocelli Luan Ramadan Brahamaj Luan Ramadan Kapaj Luan Rrapo Nazeraj Luan Sali Bejko Luan Sali Borova Luan Sali Pelo Luan Skender Licaj Luan Veli Avdiu Luan Xhaferr Troka Luan Zini Hamzaraj Luanesha Hamdi Kapaj Luci Shefit Cela Luci Shefit Cela Luci Shefit Cela Ludmilla Ismail Resuli Ludmilla Sako Zeka Luftar Hair Selami Luftar Hamza Osmenaj Luftar Myqerem Gjeli Luftar Myqerem Gjeli Luftar Sadik Hamataj Luftar Sulo Murataj Luftar Xhevahir Banaj Luito Vllasi Dhima Luiza Lelaj Luiza Ibrahim Hoxha Luiza Kaso Xhelaj Luiza Musa Papa Luiza Mynir Xhafa Luiza Petro Toromeni Lule Bajram Seiti Lulezim Arshi Memaj Lulezim Avni Avdiaj Lulezim Faik Zylalaj Lulezim Haxhi Elezi Lulezim Hyso Hysaj Lulezim Neshat Xhafa Lulezim Tajar Olldashi Lulja Rapi Hila Luljeta Mitri Luljeta Zeqo Luljeta Ahmet Senka Luljeta Ali Rrokaj Luljeta Ali Zeqo Luljeta Aristotel Braka Luljeta Azem Lloshi Luljeta Dhori Gjeci Luljeta Harilla Mitrushi Luljeta Kadri Sejko Luljeta Koli Dimo Luljeta Mina Strati Luljeta Myfit Ymeraj Luljeta Myrvet Manaj Luljeta Pandeli Guberaj Luljeta Pilo Rrapi Luljeta Polo Azizi Luljeta Tafil Hasani Luljeta Thoma Abazi Luljeth Muharrem Cobaj Lulzim Adem Lushaku Lulzim Banush Tafa Lulzim Bektash Resuli Lulzim Haxhi Hena Lulzim Kadri Majkaj Lulzim Nazmi Hoxha Lulzim Nazmi Zeneli Lulzim Neshat Xhafa Lulzim Ramiz Basha Lulzim Ruhi Hasanbejeli Lulzim Tahir Tahiraj Lulzime Xhevit Veliaj Lumen Adem Hoxha Lumturi Beshir Shehaj Lumturi Beshir Shehaj Lumturi Dano Selmani Lumturi Halim Lanaj Lumturi Isuf Ferko Lumturi Jashar Qerimaj Lumturi Kristaq Budo Lumturi Nikoll Mileti Lumturi Refat Kamberaj Lumturi Sefer Gjino Lumturi Shyqo Xhelili Lumturi Syrja Mocka Lumturi Teki Rrapaj Lumturije Hasan Paja Lumturije Hasan Paja Lusjan Hysen Hoxhaj Lutfi Isuf Hena Lutfi Sabri Avdullaj Luzanta Nystret Nuhaj Mai Kristo Bistika Majlinda Kujtim Fakaj Majlinda Llazi Zoto Majlinda Qirjet Mete Majlinda Zenel Kalluci Makbule Neim Hysenbegasi Maksim Kamber Gjini Maksim Llambi Mone Maksim Llambri Ndoni Maksim Pali Ndreko Maksim Pellumb Dervishaj Maksim Rexhep Rexhepi Maksim Riza Hoxha Maksim Vasil Bushi Maliha Osmen Xhafa Malinda Brahamaj Maliq Hekuran Baro Malo Liko Gega Malo Ymer Kapaj Malo Ymer Kapaj Maltin Xhoxhi Rapi Mamoun Awad Muhamed El Hag Mamoun Awad Muhamed El Hag Mamude Sabaudin Nazeraj Mamude Sabri Mucaj Mane Fuat Xhufi Manol Kostandin Rina Manola Hasan Hatellari Manushaqe Mustafa Manushaqe Maliq Ibro Manushaqe Muharrem Alushi Manushaqe Mustafa Mullalli Manushaqe Myftar Baho Manushaqe Nuredin Hodaj Manushaqe Qerim Kongjoni Manushe Kasem Shaho Marcela Leandro Pasko Marenglen Rrapo Cekaj Marga Jani Papa Marga Jani Sauli(Papa) Marga Jani Sauli(Papa) Margarit Tanku Margarit Sotir Sauli Margarit Tasi Toska Margarit Todi Filipi Margarit Todi Filipi Margarit Todi Filipi Margarit Uan Shyti Margarita Andon Stroni

E hënë 4 qershor 2012

Margarita Axhem Krasniqi Margarita Koco Semini Margarita Koli Kordhishta Margarita Milo Parangoni Margarita Theodhor Pasha Margarita Uan Qyli Margarita Uan Qyli Margarita Vangjel Koci Margarita Zeni Gremi Mariana Mehmet Murati Marianthi Poro Marianthi Poro Marianthi Poro Marianthi Poro Marianthi Poro Marianthi Gaqi Kacanaj Marianthi Gaqi Por0 Marianthi Leto Spiro Marie Lena Marie Ibrahim Vasiu Marie Levend Sota Marie Vasil Sema Mariglen Myftaraj Mariglen Raqi Gusha Mariglen Sadik Cjapi Mariglen Vasil Malo Mariglena Petref Cobaj Marigo Vasil Papajani Marija Tafil Tetau Marinaqi Loni Ndini Marinaqi Vasil Xhemalaj Marinaqi Vasil Xhemalaj Marinela Gani Kostajani Marinela Sotiraq Kerri Marino Miti Xhukici Mario Dashnor Likaj Marius Fiqiri Duka Marjana Marku Marjana Ali Balla Marjana Ali Balla Marjana Liko Dheskali Marjana Llazi Gjini Marjana Myqerem Agalliu Marjana Nasi Pone Marjana Nasi Pone Marjana Petro Sterjo Marjanthi Kristaq Tanuci Marjeta Asqeri Bregasi Marjeta Miti Nakuci Marjeta Miti Toska Marjeta Musa Meta Marjeta Namik Bushi Marjeta Namik Bushi Marjola Velo Cekaj Marko Izet Velaj Marko Todi Sema Mars 92 Mars 92 Marsel Reshat Hoxha Marsela Refit Caushaj Marsela Zogu Gjergji Martho Aleko Kapaj Martin Gjoni Logu Martin Gjoni Logu Martin Gjoni Logu Martin Gjoni Logu Marushi Lili Prendushi Matjani Mane Xhufi Mato Adif Mataj Mbarim Fadil Agalliu Mbarime Myslym Fejzo Mbarime Rame Shkurtaj Mbarime Xhevit Mucollari Medi Zeqaj Medi Zeqaj Medi Mustafa Lalaj Medije Hajdar Mocka Mehmet Beqiri Mehmet Avdulla Maqedonasi Mehmet Hysen Hysenaj Mehmet Malo Lalaj Mehmet Mehmet Murati Mehmet Nebi Lulaj Mehmet Qemal Malaj Mehmet Rrapo Danaj Mehmet Rrapo Danaj Mehmet Zeqir Maloku Melaize Izet Korcari Meleq Jonus Myrtaj Meleq Jonus Myrtaj Meleq Nuri Bala Melsi Aseqeri Lamcaj Meme Aliu Meme Capul Aliu Meme Capul Aliu Memet Ali Lika Memet Ali Lika Menekshe Faslli Hajro Menemsha Ofrim Latifi Mentor Fecor Mema Mentor Mecan Xhafa Mentor Murat Troka Mentor Pasho Cekaj Merdar Dilaver Toro Merfa Pronjo Zykaj Merie Hamit Miraka Merie Hamit Miraka Merita Bejazit Nallbani Merita Halim Sinani Merita Ramadan Ciraku Merita Sotir Mitro Merita Tajar Hoxha Merita Vllasi Bobo Merjeme Asllan Hajdinaj Mersede Haki Xhelo Mersin Bezat Ramollari Mervin Isat Brahimaj Merzai Islam Thanasi Merzikate Qazim Agaci Mestan Zano Ramushaj Metat Brahim Cekaj Metush Qerim Mehmeti Mevlud Tahir Kovaci Mevlut Mefail Bicaku Mico Ndini Kerri Mico Ngjel Mone Migen Theodhor Dimo Migena Roland Alibeaj(Musaraj Mihal Bushi Berdalli Mihal Bushi Berdalli Mihal Jorgo Gjikuria Mihal Petrit Qose Mihal Spiro Gjoka Mihal Spiro Rista Mihal Spiro Rista Mihal Trifon Prifti Mihal Vasil Camandioti Mihallaq Thoma Duda Mihallaq Thoma Duda Mihallaq Thoma Duda Mihallaq Trifon Mone Miho Petraq Xhaho Mikail Prifti Mikail Kozma Prifti Mikail Kozma Prifti Mikel Nelo Bregu Miklovan Harilla Kordhishta Milda Nasi Sila Milika Kristaq Karcini Milika Peci Droboniku Milozai Thoma Tase Miltiadh Themi Andoni Milto Jani Gjergji Mimoza Fejzulla Mimoza Jezo Mimoza Sota Mimoza Sota Mimoza Demir Lengu Mimoza Dhimitraq Sota Mimoza Dhimo Tole

Mimoza Fecor Rucaj Mimoza Fecorr Rucaj Mimoza Halit Bushi Mimoza Islam Shanaj Mimoza Jorgji Kola Mimoza Koli Dashi Mimoza Lilo Proko Mimoza Nasi Sota Mimoza Nasi Sota Mimoza Nebi Grembi Mimoza Panajot Xhaxho Mimoza Pandeli Prifti Mimoza Pandi Mone Mimoza Petro Prifti Mimoza Petro Prifti Mimoza Rait Avdia Mimoza Ramadan Yzeiri Mimoza Refit Metaj Mimoza Shaban Basha Mimoza Siku Dimo Mimoza Sotir Cuko Mimoza Thoma Gjani Mimoza Thoma Shehu Mimoza Trifon Haxhiaj Mimoza Vangjel Dosti Mina Vangjel Kina Mina Vangjel Kina Minella Toska Minella Bani Miti Minella Gori Gusho Minella Jorgji Saro Minella Kristo Prifti Ministria E Financave Minushe Tefik Laze Mira Izet Pajaj Mira Miti Dervishi Mira Tefik Bako Mira Vlashi Gjoni Mirak Kristo Mile Miran Pandeli Dano Miranda Shabani Miranda Ajri Dine Miranda Baki Leska Miranda Gani Biba Miranda Gimo Gjini Miranda Latif Rrapi Miranda Llambi Shyti Miranda Llambi Zarka Miranda Mihallaq Xheka Miranda Mina Nushi Miranda Pilo Sanxhaku Miranda Sherif Zeqo Miranda Sherif Zeqo Miranda Tetem Yzeiraj Mirel Andrea Celo Mirel Pellumb Sinanaj Mirela Bege Begaj Mirela Kozma Ndreko Mirela Llazi Milja Mirela Lutfi Banaj Mirela Lutfi Banaj Mirela Muhamet Xhafa Mirela Nishat Brakulla Mirela Pandi Kondakciu Mirela Pandi Kondakciu Mirela Qamil Ismailaj Mirela Qazim Toska Mirela Riza Sakaj Mirela Sali Mahmuti Mirela Selami Baci Mirian Ymer Mavrici Mirjana Gurga Mirjana Isa Dika Mirjana Mustafa Goxhaj Mirjana Myrte Fejzulla Mirjana Nuredin Zagorcani Mirjana Ramadan Metaj Mirjana Riza Ylldisi Miroshe Ymer Malaj Missipi Sh.P.K Missisipi Sh.P.K. Missisipi Sh.P.K. Missisipi Sh.P.K. Missisipi Sh.P.K. Missisipi Sh.P.K. Mitat Nazeraj Mitat Demo Duraj Mitat Ismail Rrapaj Mitat Ismail Rrapaj Mitat Jakup Sulaj Mitat Riza Feneri Mitat Sabri Kamberaj Mit’hat Sami Kalemaj Miti Kozma Toska Miti Kozma Toska Miti Kozma Toska Miti Lili Jani Miti Llazi Milja Miti Llazi Milja Miti Llazi Milja Miti Llazi Milja Miti Llazi Milja Miti Nasi Blido Miti Ndrek Marini Miti Uan Ndreko Mojsina Veis Sanxhaku Molnar Gazali Rexhepi Mondi Maliq Pashaj Mondi Mina Gega Mondi Namik Likaj Mondi Xhafo Pashaj Morena Abaz Begaj Mosjane Bektash Majkaj Muedin Ismail Osmani Muhamet Hamza Idrizi Muhamet Haxhi Bregasi Muhamet Hysen Muhaj Muharrem Ali Kolenaj Muharrem Bahir Resuli Muharrem Halil Morina Muharrem Meleq Yzeiri Muharrem Shefqet Muhametaj Muharrem Xhemal Gurguri Murat Gani Nuredini Murat Kasem Kasemi Musa Avni Skenderaj Musa Avni Skenderaj Musa Avni Skenderaj Musa Avni Skenderaj Mustafa Iljas Kadriu Mustafa Tare Aliaj Mydar Hysen Cako Myfit Zeqir Bendaj Myhedin Hajder Qato Mynevere Zenun Kaliqi Mynyr Demo Jaupi Mynyr Hali Borova Mynyr Halit Bushi Mynyr Hysen Mucaj Mynyr Myslim Murati Myqerem Rrahim Zenelaj Myqerem Sadik Xhaferaj Myrdar Qerim Kondi Myrfet Asllan Hajnaj Myrfet Asllan Hajnaj Myrteza Barjam Sefa Myrto Barjam Karici Myrto Halilaj Sinanaj Myrvete Alush Krasniqi Myrvete Alush Krasniqi Myrvete Zagoll Habibe Myslim Ramis Mukaj Myslim Tajar Lika Myslym Hysen Nazeraj Myslym Qazim Biqmeti Myslym Rustem Cukaj Mysteak Ramadan Pasha Mystehak Bakush Hoxha Mystehak Faslli Hysenaj Mystehak Fecor Meraj Mystehak Fecorr Meraj

Mystehak Fecorr Meraj Mystehak Ramadan Pashaj Myzafer Dilaver Begaj Myzafer Dilaver Begaj Myzafer Hekuran Hajdini Myzafere Adem Rapaj Nadire Fejzaj Nafie Sejdi Bilali Naile Sabri Yzeiraj Naile Xhafo Bocka Naile Zylyf Alicanaj Naile Zylyf Alicanaj Naile Zylyf Alicanaj Naim Baki Hyska Naim Enver Memocela Naim Maze Mete Naim Ramazan Kraj Naimir Ashar Muca Naje Bitri Najunda Ymer Bahja Nako Pilo Petro Namik Avni Hysenaj Namik Hasan Buzi Namik Xhevit Xhafaj Nane Llukan Panajoti Nardi Nikollaq Dhima Nardi Todi Goga Nasi Lici Daka Nasi Loni Qari Nasi Petro Pipa Nasi Petro Pipa Nasi Petro Pipa Nasi Petro Pipa Nasi Rako Nako Nasi Themi Gjeci Nasibe Isuf Cepele Nasip Bala Nasip Faredin Bala Natali Sauli Natali Sauli Natali Kozma Bogo Natali Pali Lengu Natali Spiro Sulejmani Natasha Fili Natasha Hyseni Natasha Toska Natasha Toska Natasha Agron Luto Natasha Ali Hibo Natasha Fadil Idrizi Natasha Faik Karafilaj Natasha Ilija Kuqi Natasha Kamber Meci Natasha Koco Tata Natasha Kristo Dhima Natasha Lame Koka Natasha Liko Dedja Natasha Nasi Resuli Natasha Rrapi Guxo Natasha Seit Muceku Natasha Skender Troka Natasha Vasil Lena Natasha Ziso Buzi Naun Prifti Naun Koco Poci Naun Kozma Kola Naun Kristo Semanjaku Naun Llambi Argjendari Naun Thoma Papaj Naun Thoma Papaj Naun Trojo Stojku Naunka Todi Karroqja Naxhia Peshkepia Naxhire Shaban Kuqi Nazhie Refat Seitaj Nazif Ajet Shehu Nazif Vesel Poga Nazmi Domil Ereqi Nazmi Mystehak Mucaj Nazmi Ramadan Prelezi Nazmi Rapush Behari Nazmi Tefik Zykaj Nazmi Tefik Zykaj Nazmi Xhevdet Hoxha Nazmie Ymer Ahmetaj Ndalime Hajri Hasimaj Ndone Lilo Dano Ndoni Gjergji Mone Ndoni Gjergji Mone Ndoni Gjergji Mone Ndoni Liu Beci Ndoni Ptro Buli Ndoni Taqi Bardhi Ndreu Ciko Ndreu Jorgji Ciko Ndreu Jorgji Ciko Ndricim Memet Lika Ndricim Memet Lika Ne Administrim Nebi Ibrahim Saliaj Nebi Imer Kotuzi Nebi Nimet Mete Nebi Sadik Berisha Nedin Behari Nedin Benari Nefije Sali Ereqi Neftali Kristo Gjini Neim Gani Peshkepia Neim Ismet Ymeraj Neim Isuf Hena Neim Isuf Hena Neim Isuf Hena Neim Isuf Pasho Neim Kujtim Resuli Neim Kujtim Resuli Neim Maze Mete Neim Ymer Lulaj Nekie Duro Sulejmani Nekie Sino Ahmeti Neko Hysni Shehu Neli Qerim Bregu Nelo Qerim Bregu Nelo Qerim Bregu Nelo Qerim Bregu Nelsi Asqeri Lamcaj Nereida Sokrat Mici Nerita Sami Ndreu Neritan Lika Neritan Beqo Mamo Neritan Ferrik Agalliu Neritan Halit Rustemi Neritan Halit Rustemi Neritan Halit Rustemi Neritan Halit Rustemi Neritan Qemal Mustafarj Neritan Sulo Nurkaj Neritan Sulo Nurkaj Neritan Vasil Basha Neshat Xhemal Doksani Nesti Kadri Petani Nesti Nasi Shahini Nesti Nasi Shahini Neuton Neshat Hamitaj Nevila Sybi Banaj Nevin Yzedin Godo Nevreze Xhelal Sulaj Nexhip Xhafo Kapllani Nexhipe Hazis Decka Nexhmia Hajredin Muharremi Nexhmie Abas Cervanaku Nexhmie Adem Stojku Nexhmie Shefqet Mezani Nexhmije Ali Ahmotaj Nexhmije Asllan Duka Nexhmije Mystehak Mucaj Nexhmije Rexhep Lama Nezir Dino Muhametaj Nezir Dino Muhametaj Nezir Dino Muhametaj Nezir Ramiz Xhukici Nga Vol 2 Fq 2 Deri Vol 2 Fq 4

Nga Vol 7 Fq 156 Deri Ne Vol Nga Vol.2 Fq.10 Deri Vol.2 Fq13 Nga Vol.2 Fq.5 Deri Vol.2 Fq. Nga Vol.2 Fq.8 Deri Vol 2 Fq 9 Dhe Vol 2 Fq202 Nga Vol7fq189 Derinevol7 Fq190 Niko Dahri Dahriu Niko Hekuran Papa Niko Jani Likaj Niko Mestan Bega Niko Ndini Gjika Niko Petraq Vangjeli Niko Sandri Manos Niko Skender Rrokaj Nikola Beqir Toska Nikola Beqir Toska Nikoleta Sabri Bonjaku Nikoleta Xhevahir Ibro Nikolin Irakli Nani Nikolin Ismet Pelanaj Nikolin Petraq Gjeci Nikolin Vangjel Kote Nikolla Ali Kananaj Nikolla Kozma Gjergo Nikolla Vasil Kacureli Nikollaq Aleksi Nikollaq Sota Nikollaq Jani Dore Nikollaq Kostandin Zisi Nikollaq Kristo Gega Nikollaq Limos Xhixhi Nikollaq Llazi Bulo Nikollaq Llazi Meco Nikollaq Loli Foto Nikollaq Loni Rista Nikollaq Pali Loshi Nikollaq Pali Profka Nikollaq Petro Jani Nikollaq Pilo Cuko Nikollaq Rrapi Mita Nikollaq Rrapi Mita Nikollaq Serafin Aleksi Nikollaq Serafin Aleksi Nikollaq Siku Dimo Nikollaq Siku Dimo Nikollaq Sotir Bitri Nikollaq Sotir Bitri Nikollaq Sotir Bitri Nikollaq Uan Dore Nikollaq Vangjel Toska Nikollaq Xhevit Karavoqiri Nimet Aqif Musaj Nimet Demir Begaj Nimet Dervish Mecaj Nimete Bektash Tahiraj Nisi Vasil Toska Nisi Vasil Toska Nisi Vasil Toska Nisi Vasil Toska Nisi Vasil Toska Nisi Vasil Toska Njazi Damin Veliu Njazi Sadik Hysenaj Njesi Bodrume Apartamente Njesi Dhe Apartamente Njesi E Apartam V15f57V15f161 Njesi V13f82 Njesi V15f136 V15f137 Njesi V17f24 Njesi V18 F113 V26 F159 Njesi V18f110,V18f174 V23f27 Njesi V18f86 V19f93 Njesi V19f125 V38f48 Njesi V25f102 Njesi V25f118 Njesi V25f223 V25f227 Njesi V25f59 V25f60 Njesi V26f9 Njesi V28f133 V28f134 Njesi V38f42 V38f43 Njesi V9f136,V9f137 Nolina Adem Cepele Novrus Axhem Nonaj Novrus Faik Muhaj Novrus Faik Muhaj Novrus Faik Muhaj Novrus Zydi Dervishaj Novruz Faslli Caushaj Novruz Hamza Kapllanaj Novruz Ismail Skenderaj Novruz Teki Zylalaj Novruz Teki Zylalaj Nuredin Myslym Isufaj Nuredin Ymer Xhemalaj Nurfa Faslli Mehmeti Nuri Kanani Nuri Muharrem Plepi Nuri Muharrem Plepi Nuri Muharrem Plepi Nuri Qamil Hoxha Nuri Qamil Hoxhaj Nurije Muharrem Hajdinaj Nurije Myslym Fejzulla Nustret Veliko Lame O+ P Petrol Sh.P.K. O+P Petrol O+P Petrol O+P Petrol Sh.P.K. O+P Petrol Sh.P.K. O+P Petrol Sh.P.K. Odhise Vangjel Joti Odise Aki Koka Oegest Vladimir Gjini Olanda Uan Prifti Olanda Uani Rista Olimbi Kozma Xhoxhi Olimbi Llamber Zako Olimbi Nuri Hazizaj Olimbi Todi Stroni Olimi Llazi Cuko Ollanda Todi Stroni Ollga Naun Xhavara(Rista) Ollga Uan Shkurti Olsi Llambri Koti Oltion Arjan Cela Oltjana Koci Tupa Omer Barjam Maho Omer Muhamer Sula Op Petrol Operatori Sistemit Shperndarjes Orgest Vladimir Gjini Orion Beqir Sula Orjol M3yzafer Begaj Orjol Myzafer Begaj Ornela Kosta Kumi Osman Fari Osmani Osmen Ismail Hoxha Osmen Ismail Hoxha Pajo Xhelal Troka Pajti Sali Baho Pajtim Baho Pajtim Ali Taraj Pajtim Beqir Nure Pajtim Elmaz Xhemaj Pajtim Fetah Muskaj Pajtim Hekuran Velaj Pajtim Hekuran Velaj Pajtim Hekuran Velaj Pajtim Idriz Bida Pajtim Muharrem Duraj Pajtim Muhedin Malaj Pajtim Muhedin Malaj Pajtim Muhedin Malaj Pajtim Muhedin Malaj Pajtim Muhedin Malaj Pajtim Muhedin Malaj

Pajtim Muhedin Malaj Pajtim Muhedin Malaj Pajtim Nazif Hoxha Pajtim Saki Baho Pajtim Sali Baho Pajtim Sali Baho Pajtim Sali Baho Pajtim Sali Baho Pajtim Sali Baho Pajtim Sali Baho Pajtim Sali Baho Pajtim Sali Baho Pajtim Sali Baho Pajtim Sali Rexhepi Pajtim Xhevit Likaj Pajtm Sali Baho Pajyim Sali Baho Pali Bare Pali Bare Pali Bare Pali Koli Vrushi Pali Mihal Doko Pali Todi Sota Pali Uani Gremi Palush Mile Palush Tanku Palush Kozma Koti Panajot Bani Panajot Mitro Panajot Kristaq Kolici Panajot Vllasi Bani Pandeli Lena Pandeli Prifti Pandeli Arqile Rrajdho Pandeli Dude Marini Pandeli Jani Mone Pandeli Kilo Naci Pandeli Koco Cini Pandeli Koco Cini Pandeli Koli Berdalli Pandeli Koli Laze Pandeli Koli Laze Pandeli Kristo Lena Pandeli Liko Gjino Pandeli Liko Gjino Pandeli Llambi Marini Pandeli Miti Gjoni Pandeli Pilo Rrapi Pandeli Themi Dimo Pandeli Thoma Gjini Pandeli Todi Koti Pandeli Todi Koti Pandeli Todi Koti Pandeli Todi Koti Pandeli Todi Papa Pandeli Uan Rista Pandeli Uani Rista Paqsor Musa Rustemi Paqsor Musa Rustemi Paqyze Rrapo Ademaj Paqyze Rrapo Ademaj Parashqevi Hali Beqiri Parashqevi Pilo Sema Parashqevi Vangjel Shyte Partizan Bexhet Dodoveci Partizan Bexhet Dodoveci Partizan Bexhet Dodoveci Pashako Skender Kuka Paskal Naun Rista Patra Vangjel Xhaferi Pavli Leko Gjoni Pavlina Xhevit Besholli Pavllo Papuciu Pavllo Sopiqoti Pavllo Maj Papuciu Peco Llazi Xhoxhi Pelekri Murat Hajnaj Pellumb Bahri Dizdari Pellumb Elmas Vrapi Pellumb Esat Dashi Pellumb Fuat Resuli Pellumb Fuat Resuli Pellumb Fuat Resuli Pellumb Fuat Resuli Pellumb Fuat Resuli Pellumb Hydai Gjata Pellumb Isa Lika Pellumb Isa Shehaj Pellumb Isa Shemaj Pellumb Kadri Rizaj Pellumb Kaso Asimataj Pellumb Liko Plepi Pellumb Lili Bocova Pellumb Mina Ago Pellumb Mustafa Ferko Pellumb Mustafa Ferko Pellumb Njazi Nexhipi Pellumb Pasho Pashollari Pellumb Qazim Maloku Pellumb Ramadan Sulaj Pellumb Sali Baho Pellumb Sali Cela Pellumb Sami Shametaj Pellumb Sami Shametaj Pellumb Shaqe Goga Pellumb Shefqet Taullaj Pellumb Sheme Budaj Pellumb Sheme Budaj Pellumb Sheme Budaj Pellumb Xhelal Kurteshi Pellumb Xhevahir Kulla Pellumb Zace Sinanaj Perik Jorgji Tushe Perikli Llazi Davidhi Perlat Ferik Agalliu Perlat Ferik Agalliu Perlat Ferrik Agalliu Perlat Rakip Bilaj Perparim Malaj Perparim Ali Abazaj Perparim Dule Brahimaj Perparim Haki Goxhaj Perparim Haki Sulaj Perparim Haki Sulaj Perparim Ibush Maloku Perparim Jashar Ramaj Perparim Murat Hajnaj Perparim Mustafa Jonuzaj Perparim Mystehak Cela Perparim Nexhip Murati Perparim Petref Zanaj Perparim Qamil Myrtaj Perparim Ramadan Brace Perparim Rapo Danaj Perparim Rrapi Gropa Perparim Rrapi Gropa Perparim Rrapi Gropa Perparim Rrapi Gropa Perparim Skender Veliaj Perparim Syrja Ajdinaj Perparim Tafil Redhi Perparim Tetem Hysenaj Pertit Zini Nallbani Pespa Albania Alumin Sh.P.K. Petraq Koci Petraq Koci Petraq Koci Petraq Koci Petraq Koci Petraq Koci Petraq Koci Petraq Prifti Petraq Prifti Petraq Prifti Petraq Sota Petraq Fani Petraj Petraq Harilla Tavanxhiu Petraq Jani Kozmai Petraq Kilo Gjini Petraq Koco Mako Petraq Leksi Pina

Petraq Lipi Dafa Petraq Lipi Dafa Petraq Loni Petani Petraq Mihal Kacini Petraq Nasi Sota Petraq Nasi Sota Petraq Panajot Bako Petraq Sotir Semini Petraq Stefan Paco Petraq Stefan Poco Petraq Todi Kote Petraq Vasil Mbyeti Petraq Vasil Mbyeti Petraq Vasil Mone Petref Hakil Koxhaj Petref Llukman Azizolli Petref Nurce Rrudha Petref Qerim Hysaj Petref Ramiz Bufazi Petrika Xhelal Lazaj Petrit Dalipaj Petrit Sulaj Petrit Adem Kapllanaj Petrit Adem Kapllanaj Petrit Adem Kapllanaj Petrit Asllan Celibashi Petrit Barjam Dogani Petrit Coban Haxhia Petrit Daut Carcani Petrit Dervish Selami Petrit Elmas Gishti Petrit Hekuran Pashaj Petrit Hiqmet Ferra Petrit Hiqmet Ferra Petrit Hysni Saliaj Petrit Hysni Sanka Petrit Kadri Taraj Petrit Kodhel Dogani Petrit Llambri Parangoni Petrit Meto Sulaj Petrit Muharrem Gurguri Petrit Qamil Ruko Petrit Qani Gega Petrit Reshat Aliaj Petrit Riza Hoxhaj Petrit Riza Jakuza Petrit Riza Jakuza Petrit Rrapo Kallashi Petrit Rustem Kusnova Petrit Tahir Tahiraj Petrit Tare Rexha Petrit Tare Rexha Petrit Tare Rexha Petrit Zaim Basha Petrit Zini Nallbani Petrit Zini Nallbani Petrit Zini Nallbani Petrit Zoi Puka Petrit Zoi Puka Petrit Zoi Puka Petro Koco Cini Petro Miti Vidhi Petro Rako Kola Petro Rako Kola Petro Rako Kola Petro Vangjel Moci Pilo Mico Papa Pilo Petro Gjomema Pilo Xoxi Koti Pipi Liu Topi Piro Avdi Muhametaj Piro Hajri Kanani Piro Leksi Bare Piro Leksi Bare Piro Leksi Prifti Piro Leksi Prifti Piro Leksi Prifti Piro Llazi Milja Piro Llazi Prifti Piro Miti Rrapi Piro Miti Samarxhiu Piro Nasi Dhima Piro Ndoni Shytermeja Piro Perikli Cini Piro Perikli Cini Piro Perikli Cini Piro Perikli Cini Piro Rrapi Gjini Piro Sotir Toska Piro Thoma Shkurti Piro Todi Dushi Piro Xoxi Pelari Plarent Ali Loli Polikron Bajram Muskaj Polikseni Vasil Pjetri Ponar I Pa Vertetuar Posta Fier Posta Shqipetare Pranvera Fathir Kodheli Premtim Alush Alushaj Pro Credit Bank Sh.A. Pronar I Pa Vertetuar Pronar I Pa Vertetuar Pronar I Pavertetuar Pronar I Paverttuar Pronar I Pavertuar Pronare I Pa Vertetuar Qamil Cjapi Qamil Beqar Levani Qamil Xhemal Korcari Qamile Muharem Merko Qani Avdul Rushiti Qani Cafa Sulejmani Qani Gani Jaupaj Qani Gani Jaupaj Qani Maliq Zykaj Qani Maliq Zykaj Qani Njazi Nallbani Qani Pajo Lugaj Qani Rrapo Salobehaj Qani Tomor Zyberi Qanie Qemal Vrapi Qatip Bardhyl Myftaraj Qazim Hasan Ibro Qazim Raman Maloku Qazim Xhelal Cani Qazime Mehmet Velmishi Qazo Arshi Memo Qelibare Sinan Sinanaj Qemal Elmas Karafilaj Qemal Fetah Shabani Qemal Hamdi Hoxhaj Qemal Idris Ereqi Qemal Islam Rapaj Qemal Mazllem Gishto Qemal Shyqyri Beqiri Qemal Sinan Deliaj Qerem Shaho Kapaj Qerim Isa Jarua Qerim Rexhep Karamani Qerim Shaho Kapaj Rabie Rustemi Rabushe Rapush Nazeraj Radnila Viktor Saka Rafaela Agim Dollani Raifesen Bank Sh.A. Raifesen Bank Sh.A. Raimonda Karafil Caushaj Raimonda Naun Hoxha Raimonda Pandeli Avdullaj Rajmonda Abduraman Hajderaj Rajmonda Bexhet Nexhipi Rajmonda Dem Berisha Rajmonda Kastriot Elezi Rajmonda Koli Dimo Rajmonda Koli Gernoti Rajmonda Kristaq Petro Rajmonda Liko Mastaka Rajmonda Myfit Hysenaj Rajmonda Ramadan Rustemi

Rajmonda Ramadan Rustemi Rajmonda Refat Budaj Rajmonda Refat Budaj Rajmonda Refat Budaj Rajmonda Trifon Llukani Rajmonda Xoxi Nano Rakip Abedin Fejzulla Rakip Boco Barjami Rakip Jonus Salaj Rakip Tafil Pepa Ramadan Gani Cepele Ramadan Nustret Lame Ramadan Skender Hoxhaj Ramadan Tafil Serjani Ramadan Veledin Kananaj Ramazan Tofik Cepele Rami Asqeri Skendaj Ramis Nazar Rustemi Ramis Nazif Qalliaj Ramis Xhelal Kodheli Ramiz Ajaz Peshtani Ramiz Feim Yzeiraj Ramiz Nazif Qalliaj Ramiz Ramadan Basha Ramize Kadri Bihuci Rapi Hysen Xhelo Rapi Rait Memisha Rapo Sadik Hajdinaj Raqi Spiro Rista Raqi Spiro Rista Raqi Spiro Rista Raqi Spiro Rista Rauf Sherif Sinaj Realizim Mentor Speci Refat Adem Lamaj Refat Brahim Laze Refat Halil Perona Refat Halil Perona Refije Zeqo Refit Selim Lani Reis Mehmet Beqaj Remzi Sadik Dine Remzi Sadik Dine Remzi Sadik Dine Remzie Arshi Musaraj Renaldo Islmail Gropa Renato Anest Barbullushi Renato Kujtim Emini Renato Marko Koco Renato Shan Sulejmani Renato Shan Sulemani Renil Mustafa Troka Republika E Shqiperise Republika E Shqiperise Republika E Shqiperise Reshat Alushi Reshat Alushi Reshat Muharem Alushi Reshat Nazif Qallia Reshat Nazif Qalliaj Resmi Izet Murataj Resmi Izet Murati Resmi Qazim Ferko Resmije Riza Dine Rexhep Saraci Rexhep Saraci Rexhep Saraci Rexhep Sula Rexhep Ahmet Saraci Rexhep Bilal Hoxha Rexhep Estref Senkaj Rexhep Hasan Karanxha Rexhep Hekuran Hamataj Rexhep Iljaz Seferi Rexhep Ismail Progonati Rexhep Llazi Seferi Rexhep Llazi Seferi Rexhep Muhamet Stojku Rexhep Muhamet Stojku Rexhep Muhamet Stojku Rexhep Rasim Sula Rexhep Sabri Gishto Rexhep Sabri Gishto Rexhep Xhevdet Fetahu Rezart Tico Rezart Tico Rezart Tico Rezart Kostandin Tico Rezart Myrto Brakaj Rezarta Shefki Golemaj Rezarta Shefki Golemi Rezarta Sokrat Cami Ridvan Hysamedin Vrioni Ridvan Hysamedin Vrioni Ridvan Xhemal Saliaj Riketa Sotir Panajoti Riketa Sotir Panajoti Riketa Sotir Panajoti Riketa Sotir Panajoti Riketa Sotir Panajoti Rinia 04 Sh.P.K. Rinia 04 Sh.P.K. Rinia 04 Sh.P.K. Rinia 04 Sh.P.K. Rita Mina Pupi Riza Hariz Kumanaku Riza Ismail Agaci Riza Neim Agaraj Riza Qemal Hoxha Robert Feleqi Robert Papa Robert Agron Floqi Robert Coli Papaqaku Robert Foto Gjikopulli Robert Gjysho Sulaj Robert Gori Gjeka Robert Haxhi Luto Robert Haxhi Luto Robert Ibrahim Toto Robert Isa Krasniqi Robert Isa Metaj Robert Kozma Prifti Robert Kroni Filipi Robert Kroni Filipi Robert Kroni Filipi Robert Llazar Komini Robert Llazar Komini Robert Mynyr Malaj Robert Ndini Kuka Robert Petraq Xhaho Robert Petraq Xhaho Robert Petraq Xhaho Robert Stavri Pema Robert Tefik Rama Robert Teodor Papa Robert Viktor Peshku Robert Ylli Yzeiraj Rodjan Josif Kokoni Roland Bane Roland Halil Resuli Roland Ibrahim Beharaj Roland Pajtim Musta Roland Qatip Sulaj Roland Tatim Kociaj Roland Vangjel Kumaraku Roland Vangjel Kumaraku Roland Vangjel Kumaraku Rovena Hekuran Muhaj Rovena Vangjel Llupi Rovena Vangjel Llupi Rovena Vangjel Llupi Roza Foni Dema Rozafat Hakush Berki Rozana Kristaq Hoda Rozela Risto Toska Rozela Rosto Toska Rozeta Hekuran Lloshi Rozeta Rushan Elmazi Rozeta Sokrat Mici Rrapi Josif Bitri Rrapi Nasi Peto


HIPOTEKAT •E

Rrapi Nasi Peto Rrapi Nasi Sota Rrapi Nasi Sota Rrapi Nasi Sota Rrapi Nasi Sota Rrapi Petref Troka Rrapi Sotir Sota Rrapo Dervish Muska Rrapo Dervish Muskaj Rrapush Elmas Xhafa Rrapush Miti Toska Rrefat Dervish Brahimaj Rrexho Omer Sali Rudin Reis Bircaj Rudina Ibrush Cako Rudina Islam Buzi Rudina Izet Xhafa Rudina R0s Barbullushi Rudina Reis Barbullushi Rudolf Daut Bonjaku Rueda Petro Borici Rufajet Sabri Resuli Ruhi Nustret Lame Rushit Rushit Toro Rustem Muharrem Metaj Ruzhdi Nallbani Ruzhdi Nallbani Ruzhdi Nallbani Ruzhdi Neshat Veliu Ruzhdi Qani Nallbani Ruzhdi Rexhep Hima Ruzhdi Rexhep Hima Ruzhdi Rexhep Hima Rystem Sami Rystemi Sabaudin Behar Saliaj Sabihane Safet Rexhepi Sabire Beqiraj Sabire Habil Ibro Sabire Rexhep Xhemaj Sabri Asllan Muco Sabri Avdulla Ndreu Sabri Mustafa Cela Sabri Myslym Isufaj Sabri Rushit Thana Sadajana Kristo Konomi Sade Murat Mucaj Sade Xhelo Resuli Sadedin Xhelo Resuli Sadete Dule Hoxhaj Sadete Ramazan Sula Sadie Ali Kuci Sadije Adem Agalliu Sadik Davet Banaj Sadik Mehmet Ismailaj Sadik Mehmet Ismailaj Sadik Mehmet Ismailaj Sadik Mehmet Ismaili Sadik Mehmeti Ismailaj Sadite Rrapo Duraj Sadushe Idai Numanaj Sadushe Idai Numanaj Safet Kanani Safet Abedin Mucaj Safet Hamza Hamzaj Safet Qenan Troka Saimir Vrioni Saimir Abedin Avdullai Saimir Kostandin Shindre Saimir Qamil Troka Saimir Qamil Troka Saimir Sali Krasniqi Saimir Shefqet Malaj Saimir Sulo Hazizi Sajmir Dine Rapanj Sako Dano Mahilaj Sako Jorgji Dhana Sali Ceno Saliaj Sali Ferat Shutina Sali Riza Cepele Sali Sherif Krasniqi Saliko Sulejman Hasani Saliko Xhevair Avdo Sami Hamit Skenderaj Sami Memo Beqiri Sami Ramadan Hoxha Sami Skender Ruzhdia Sanie Ali Berkli Sanie Hasan Hasani Sanie Hasan Hasani Sanie Hasan Hasani Sanie Hasan Hasani Sanie Lutfi Durmishi Sanije Ali Borici Sanije Ali Trakalaci Sanije Bajram Gjata Sanije Sabri Belba Sara Mehmet Hasimi Savo Zaho Kazheli Sazan Maliq Licaj Sdmond Lipi Profka Sedat Lutfi Rexhepi Sefedin Mustafa Beharaj Sefedin Shefqet Gogaj Sefer Etem Caka Sefer Hamdi Xhelilaj Seit Llane Balla Sejdin Ismail Seitaj Sejdin Ismail Seitaj Seladin Iljas Ylldisi Selam Ismail Beqiraj Selam Ismail Beqiraj Selaudin Iljas Ylldishi Selaudin Iljas Ylldisi Selfo Isa Hodaj Selfo Isa Hodaj Selfo Sabri Duraj Selfo Sabri Duraj Selfo Sabri Duraj Selfo Sabri Duraj Selfo Sabri Duraj Selfo Sabri Duraj Selfo Sabri Duraj Selfo Sado Nazeraj Selim Haxhi Maloku Selim Haxhi Maloku Selim Haxhi Maloku Selim Ibrahim Sallku Selime Tahir Hajdini Selman Banush Gjini Selman Hysen Hadushaj Selvi Elmaz Ruko Selvi Filip Malluhaj Sembo Shahin Hoxha Semine Zeqo Musaraj Sena Ndini Mitrushi Serik Hamit Binaj Serjan Refat Kasa Serjan Refat Kasa Serjan Refat Kasa Serjan Refat Kasa Servete Tirana Servete Kareman Tirana Sezai Hamza Osmenaj Sh.A. Sigal Tirana Sh.P.K Ferko Sh.P.K Mustafai Sh.P.K Alb Star Sh.P.K. Egypt Tours Towers Shaban Zenaj Shaban Asim Cilotaj Shaban Haxhi Zekaj Shaban Haxhi Zekaj Shaban Haxhi Zekaj Shaban Haxhi Zekaj Shaban Haxhi Zekaj Shaban Mete Mecaj Shaban Sabri Maraj Shaban Sefedin Ternova Shaban Sefedin Ternova Shaban Shefqet Vranaj Shadie Musa Rustemi

hënë 4 qershor 2012

Shadije Musa Rustemi Shahin Halim Sulka Shamet Iljas Banushi Shan Jasin Sulejmani Shane Maksut Hysenj Shane Sami Lori Shaniko Xhamo Lamcellari Shanisha Muharrem Semanjaku Shano Jasim Sulejmani Shano Jasim Sulejmani Shano Jasin Sulejmani Shano Tozo Tahiraj Shaze Barjam Zhibaj Shaze Muco Pashaj Shazif Barjam Sakaj Shefit Mehmet Cela Shefit Petref Fezaj Shefqet Fidai Kamberaj Shefqet Myslim Behari Shefqet Petref Brepasi Shefqet Rushan Lezo Shefqet Selim Lamce Shefqet Shaban Fetahu Sheme Riza Kocia Sheme Riza Kociaj Shemedin Ruci Shemedin Ali Ruci Shemedin Ali Ruci Sheqere Tajar Merkaj Sheqere Tajar Merkaj Sheqere Tajar Merkaj Sheqere Tajar Merkaj Sherbimi Informativ Shteteror Sherif Gani Krasniqi Shet Shezai Saliaj Shezai Hamdi Xhelilaj Shezai Hysen Qalliaj Shezai Hysni Cobo Shezai Myrto Shehu Shih Listen E Bashkepronareve Shkelqim Avni Skenderaj Shkelqim Bilbil Kamberaj Shkelqim Haki Driza Shkelqim Haki Tahiraj Shkelqim Halim Kamberaj Shkelqim Hysen Cenka Shkelqim Hysenj Basholli Shkelqim Izder Nuredini Shkelqim Izder Nuredini Shkelqim Izet Begaj Shkelqim Kadri Murati Shkelqim Kadri Murati Shkelqim Mece Mece Shkelqim Mydai Alushaj Shkelqim Nuredin Jaupaj Shkelqim Rexhep Latifi Shkelqim Rexhep Latifi Shkelqim Safet Brahimaj Shkelqim Safet Rexhepi Shkelqim Safet Rexhepi Shkelqim Safet Rexhepi Shkelqim Safet Rexhepi Shkelqim Safet Rexhepi Shkelqim Sali Alibeaj Shkelqim Shaqir Bega Shkelqim Shefqet Meraj Shkelqim Xhelal Hasanbashaj Shkelqim Ylvi Agalliu Shkelqim Ylvi Agalliu Shkelqim Ylvi Agalliu Shkelqim Ylvi Agalliu Shkelzen Babolli Shkelzen Idriz Mavrici Shkelzen Idriz Mavriqi Shkelzen Qazim Babolli Shkelzen Qazim Babolli Shkelzen Qazim Babolli Shkelzen Qazim Babolli Shkelzen Qazim Babolli Shoqeria Apollon Fier Shoqeria Ompa Konstruksion Shpetim Ahmet Sehitaj Shpetim Ali Kociaj Shpetim Dilaver Ramaj Shpetim Hajri Filaj Shpetim Hajri Filaj Shpetim Haxhi Baci Shpetim Hysen Ymeraj Shpetim Ilmi Shehu Shpetim Isa Brahimi Shpetim Istref Baro Shpetim Isuf Malaj Shpetim Kujtim Baraj Shpetim Mehdin Hodaj Shpetim Namik Murataj Shpetim Nebi Ago Shpetim Nebi Ago Shpetim Nuri Shehaj Shpetim Qazim Canaj Shpetim Riza Gropa Shpetim Sefer Caushaj Shpetim Sinan Kociaj Shpetim Zeni Hyska Shpetime Asllan Kollcia Shpetime Mersin Lulaj Shpk Egypt Toyrs Torres Shpresa Daut Kola Shpresa Fetah Cela Shpresa Hamit Haxhiu Shpresa Loni Kuka Shpresa Miti Buzi Shpresa Pranver Craga Shpresa Rexhep Hasani Shpresa Sadik Dine Shpresa Shahin Seitaj Shpresa Xhevdet Klima Shpresa Ymer Isufaj Shpresa Ymer Isufaj Shprese Myfit Demiraj Shqipe Arif Buziu Shqipe Nustret Celibashi Shqipe Nustret Celibashi Shqiponja Gani Shateri Shqiponja Hekuran Sulce Shqiponja Mehmet Tafa Shqiponja Muhamet Kamberaj Shqiponja Naim Totaj Shqiponja Rasim Baci Shqiponja Sadik Malaj Shtet V13f61,V13f62 Shuaip Muhamet Nuredini Shuaip Muhamet Nuredini Shuaip Muhamet Nuredini Shyqeri Asllan Gegaj Shyqo Zylyftar Hodaj Shyqo Zylyftar Hodaj Shyqyri Resuli Shyqyri Muco Qole Shyqyri Muhedin Malaj Shyqyri Muhrdin Malaj Shyqyri Mustafa Sulce Shyqyri Myhedin Malaj Shyqyri Myhedin Malaj Shyqyri Myhedin Malaj Shyqyri Sefer Myrtaj Shyqyri Sefer Myrtaj Shyqyri Sefer Myrtaj Shyqyri Sefer Myrto Sifi Xoxi Pelari Sigurimet Shoqerore Silvana Namik Beraj Silvana Petrit Bana Silvana Skender Alushaj Silvana Sokrat Laze Silvana Vasillaq Sulovari Simon Uan Prifti Sir Aliko Halili Skender Agur Mehmeti Skender Ali Tahiraj

Skender Ali Tahiraj Skender Ali Tahiraj Skender Faik Lamce Skender Faslli Hysenaj Skender Faslli Hysenaj Skender Gani Fejzulla Skender Hetem Seferaj Skender Isuf Feta Skender Sadik Hysenj Skender Sadik Hysenj Skender Shaban Brahimaj Sofia Zeqo Calaj Sofie Llaqi Taci Sofie Llazi Gjoka Sofie Llazi Lena Sofie Miti Sota Sofie Petro Mone Sofie Spiro Prifti Sofie Thoma Rrapaj Sofije Thoma Lloci Sofika Vasil Sulaj Sokol Andon Sema Sokol Andrea Sotirllari Sokol Bajram Metaj Sokol Hasim Hilaj Sokol Hyslym Asllanaj Sokol Ismail Troka Sokol Kadai Murati Sokol Kadri Murati Sokol Kadri Murati Sokol Laver Zenuni Sokol Mystehak Alimemaj Sokol Nasi Dhima Sokol Nazmi Demo Sokol Nazmi Mecaj Sokol Nazmi Mecaj Sokol Nazmi Mecaj Sokol Nazmi Mece Sokol Sejdin Seitaj Sokol Sejdin Seitaj Sokol Sejdin Seitaj Sokol Skender Qyrana Sokol Sotir Dhima Sokol Vajsi Taullaj Sokol Zoi Cuco Sokolesha Fec0rr Myrtaj Sokrat Pipa Sokrat Pipa Sokrat Gori Fodulli Sokrat Kristo Sota Sokrat Kristo Sota Sokrat Levezi Dulaj Sokrat Llazi Cala Sokrat Loni Mino Sokrat Miti Sako Sokrat Ndini Gjergji Sokrat Pilo Pipa Sokrat Pilo Pipa Sokrat Pilo Pipa Sokrat Pilo Tereziu Sokrat Tajar Yzeiraj Sokrat Themi Daka Sokrat Vasil Kuqi Sonila Hasan Rama Sonila Nikoll Shyti Sonila Panajot Kapaj Sonila Toli Gusho Sonila Vasil Themeli Sonja Qamiran Vrioni Sose Merko Kalemaj Sose Merko Kalemaj Sose Merko Kalemaj Sose Merko Kalemaj Sotir Fane Banushi Sotir Jani Dore Sotir Jovan Prifti Sotir Koli Kordhishti Sotir Leksi Sota Sotir Lili Mine Sotir Nasi Bare Sotir Naun Ndreko Sotir Naun Ndreko Sotir Niko Thano Sotir Paskal Tego Sotir Spiro Bitri Sotir Xoxi Sauli Sotira Kozma Basha Sotira Kozma Basha Sotira Qendro Shyti Sotiraq Jani Bega Sotiraq Koli Dimo Sotiraq Kosta Mone Sotiraq Kosta Mone Sotiraq Lili Kerri Sotiraq Llambi Thomo Sotiraq Loni Gjoni Sotiraq Nikolla Sheqi Sotiraq Petro Shelgu Sotiraq Petro Shelgu Sotiraq Rako Kola Sotiraq Stavri Prifti Sotiraq Tonci Dimo Spiro Pelari Spiro Pelari Spiro Tico Spiro Anastas Sofrani Spiro Anastas Sofrani Spiro David Mandro Spiro Foto Stefa Spiro Foto Stefa Spiro Foto Stefa Spiro Foto Stefa Spiro Halim Tahiri Spiro Koli Furari Spiro Lipi Profka Spiro Lipi Profka Spiro Lipi Profka Spiro Lipi Profka Spiro Llambi Zaka Spiro Llazi Gjini Spiro Naun Prifti Spiro Naun Prifti Spiro Vangjel Pelari Spiro Vangjel Pelari Spiro Xoxi Sauli Spiro Xoxi Sauli Spiro Xoxi Sauli Stavri Mici Stavri Ndreko Stavri Kristo Gusho Stavri Llazi Gjeci Stavri Llazi Gjeci Stavri Ndoni Sauli Stavri Pandeli Prifti Stavri Themi Ndreko Stavri Todi Xhaho Stavri Uan Kola Stefan Mile Stefan Fani Shytermeja Stefan Leksi Ndini Stefan Nasi Shullai Stefan Sotir Kola Stefan Sotir Kola Stefan Sotir Kola Stefan Sotir Kola Stefani Kolici Stela Janaq Jorgo Suela Namik Abazi Sulejman Barjam Dine Sulejman Barjam Dine Sulejman Ceno Mehmeti Sulejman Ceno Mehmeti Sulejman Hasan Mbersi Sulejman Idriz Mavriqi Sulejman Idriz Mavriqi Sulejman Nustret Avdullaj Sulo Meto Murataj Suzana Shemuni Suzana Shemuni Suzana Ymeraj Suzana Ymeraj

Suzana Arshi Hoxhaj Suzana Halil Hazizaj Suzana Reshat Daci(Borici) Sybi Zeqir Brahimllari Syme Karfil Feleqi Syme Karfil Feleqi Syri Rexhep Veizaj Tabene Tafil Fejzaj Tahir Faik Xhafaj Tahir Rexhep Latifi Tahir Xhevit Shazivari Taip Haredin Hasantari Taip Qemal Buzi Tajar Faslli Hysenaj Tajar Musa Asllanaj Tajar Myslim Lika Tasi Sotir Sota Tasi Uan Gega Tasi Uan Gega Tatiana Veis Ferko Tatjana Kola Tatjana Ali Mitro Tatjana Elmaz Ramollari Tatjana Kajmak Buzi Tatjana Kujtim Hila Tatjana Llazi Pipa Tatjana Nasi Sota(Kola) Tatjana Nikolla Hajnaj Tatjana Thimi Cekaj Taulant Asqeri Kaja Taulant Azis Ismaili Taulant Belul Lulaj Taulant Hazem Hoxhaj Taulant Myrto Bana Taulla Nexhip Lika Tefi Toli Zhaka Tefta Buzi(Hamzaj) Tefta Petani Tefta Muharrem Ndoni Tefta Pelivan Buzi Tefta Qazim Veliu Tefta Thoma Beleri Tefta Thoma Ndreko Tefta Turan Shanko Teki Kamber Hoxha Teki Kamber Hoxha Teki Karafil Koxhaj Teki Rrapo Myrtaj Telha Hajder Arapaj Tetem Adem Alushaj Tetem Dule Qallia Tetem Dule Qallia Tetem Feta Sulaj Teuta Idriz Alleshi Teuta Petref Matuka Teuta Sako Sheqi Teuta Tasar Musta Thanas Bushi Thomo Thanas Caci Nakuci Thanas Koli Sapiqoti Thanas Petro Prifti Thanas Pilo Kolici Thellenxa Isa Meteani Thelleze Rapi Hoxhaj Themi Sota Themi Sota Themi Sota Themi Filip Toska Themi Filip Toska Themi Filip Toska Themi Llazi Bushi Themi Ndoni Kola Themi Uani Shqepa Themi Vasil Bistika Theodhor Andrea Kele Theodhor Leonidha Bita Theodhor Leonidha Bita Theodhor Leonidha Bita Theodhor Miti Sema Theodhor Miti Sota Theodhor Ndini Mico Theodhor Petraq Llazo Theodhor Vangjel Marini Theodhora Dhiogjen Nase Theodhora Pandeli Papaj Theodhori Bani Dema Theodhori Jani Sterjo Thimi Kosta Melonashi Thimjo Llazar Stepi Thoma Rrumbullaku Thoma Grigor Zoto Thoma Ilia Qesko Thoma Jani Dema Thoma Leksi Dimo Thoma Llazi Marku Thoma Mihal Toska Thoma Miti Vidhi Thoma Miti Vidhi Thoma Naun Gallo Thoma Pali Kule Thoma Pandeli Pjetri Thoma Rako Celo Thoma Vangjel Mine Thoma Vangjel Mine Thoma Vasil Mone Thoma Zoi Prifti Thoma Zoi Prifti Thoma Zoi Prifti Timo Toli Mico Timo Toli Mico Todi Miti Dushi Todi Miti Fiilipi Todi Miti Filipi Todi Miti Filipi Todi Miti Filipi Todi Ndini Prifti Todi Spiro Prifti Todi Stavri Xoxe Todi Thoma Combashi Todi Thoma Combashi Tofik Beqir Alushaj Tofik Selfo Toska Tofik Xhevdet Agalliu Tomor Aredin Zykaj Tomor Dilaver Ymeraj Tomor Hajdar Shehu Tomor Myrto Xhemalaj Tomor Shefit Allkushi Tomor Zyber Rrapaj Tomorr Agim Kuci Tomorr Dalip Duka Tomorr Hajdar Shehu Tomorr Hajdar Shehu Tomorr Hajdar Shehu Tomorr Hajdar Shehu Tomorr Hajdar Shehu Tomorr Hajdar Shehu Tomorr Nishat Begaj Tomorr Pajtim Troka Tomorr Tajar Heqimaj Tonin Tetem Xhelaj Tonini Todi Kerri Tote Muharrem Begaj Trendafile Jonuz Sulaj Trendafile Jonuz Sulaj Trifon Kristo Meco Trifon Miti Zhezhi Trifon Tasi Mone Uan Moni Zaka Uani Gori Gjoni Ujesjelles Kanalizim Sh.A. Uljana Ramo Tojalli Urani Moci Urani Rista Urani Rista Urani Kristo Sota Urani Tasi Shyti Urim Osmen Gremi V10f124 Deri V10f172 V12 F91 V12 F237 V13 F84,V13 F85 V13 F89,

V13 F97-V13f99 V13f129-V13f132 V21f106 V14f194-196 V14f33,V8f63 V15f141v16f198 V14f205 Deri Ne V14f228 V15f246 V7f165 V25f104 V16f211 Deri V16f216 V17f58 Deri V17f111 V19f132 V19f133 V21f2 V23f218 Deri V24f87 V8 F121 V8 F154 V8f5 V8f18 Valbona Hamza Silaj Valbona Pali Qulli Valentin Ismail Cobo Valentin Minella Toska Valentina Mocka Valentina Ali Kusta Valentina Aliko Prifti Valentina Aliko Prifti Valentina Alush Papa Valentina Dilaver Islamaj Valentina Enver Meta Valentina Gjergji Mitrushi Valentina Hysenj Memaj Valentina Jani Golloshi Valentina Kadri Goga Valentina Koci Cuko Valentina Kristo Gjoka Valentina Llazi Doko Valentina Mihal Olldashi Valentina Petrit Jani Valentina Petrit Jani Valentina Petro Gjini Valentina Refat Rrapi Valentina Tomi Golloshi Valentina Trifon Mocka Valentina Trifon Mocka Valentina Vangjel Gjata Valentina Zoi Permeti Valmira Hamit Fetraj Valter Nazif Cela Vangjel Bistika Vangjel Milja Vangjel Milja Vangjel Permeti Vangjel Permeti Vangjel Sauli Vangjel Sauli Vangjel Caci Bitri Vangjel Faik Gorreja Vangjel Gjek Pepa Vangjel Gjeli Pepa Vangjel Gori Tiku Vangjel Jani Dore Vangjel Jani Dore Vangjel Koci Lala Vangjel Koli Dino Vangjel Lili Sollaku Vangjel Lio Naci Vangjel Llazi Ongari Vangjel Miti Cupa Vangjel Miti Kolonjari Vangjel Nasi Gjergji Vangjel Nasi Gjergji Vangjel Ndini Permeti Vangjel Pali Celniku Vangjel Palush Milja Vangjel Petro Llupi Vangjel Petro Llupi Vangjel Petro Mitrushaj Vangjel Taqi Sauli Vangjel Todi Koti Vangjel Vasil Bistika Vangjel Vasil Pelari Vangjeli Bushi Gjeci Vangjeli Bushi Gjeci Vangjeli Bushi Gjeci Vangjeli Dhimosten Papajani Vangjeli Jorgji Gjeci Vangjeli Joti Dore Vangjeli Kristo Rushitaj Vangjeli Llaqi Gjerazi Vangjeli Llazi Kodhelaj Vangjeli Llazi Prifti Vangjeli Ndini Voja Vangjeli Taqi Mone Vangjeli Uan Naci Vangjeli Uan Poro Vangjush Nasi Koci Vara Hekuran Pobrati Vasfi Namik Saliaj Vasil Golloshi Vasil Golloshi Vasil Golloshi Vasil Fejzo Habazaj Vasil Gori Fodulli Vasil Gori Toska Vasil Jorgji Nasto Vasil Jorgji Nasto Vasil Jorgji Nasto Vasil Kico Konduri Vasil Kico Konduri Vasil Kico Konduri Vasil Kilo Ndone Vasil Kito Dhanili Vasil Koli Furari Vasil Koli Koci Vasil Koli Ndreko Vasil Koli Ndreko Vasil Koli Ndreko Vasil Ksenofon Xhavara Vasil Llambi Gjini Vasil Llaqi Ristani Vasil Llik Ndreko Vasil Llukan Ndreko Vasil Llukan Ndreko Vasil Llukan Ndreko Vasil Loli Furori Vasil Loni Goga Vasil Mihal Gjini Vasil Mina Miha Vasil Miti Peto Vasil Miti Peto Vasil Miti Sota Vasil Miti Vidhi Vasil Miti Vidhi Vasil Nasi Filipi Vasil Nasi Prifti Vasil Nasi Prifti Vasil Ndini Bare Vasil Ndini Bare Vasil Ndini Bare Vasil Pavli Naci Vasil Petro Marko Vasil Prendi Malo Vasil Rrapi Toska Vasil Rrapi Toska Vasil Rustem Kristo Vasil Stavro Begas Vasil Uan Rista Vasil Vangjel Simaku Vasil Vangjel Simaku Vasil Vani Bele Vasil Veledin Lamaj Vasilika Rina Vasilika Asllan Pasha Vasilika Mersin Gishto Vasilika Vangjel Gjoka Vasilika Veis Saliaj Vasilika Zini Ziu Vasiliqi Mehilli Vasiliqi Qiro Gjini Vasillaq Dano Vasillaq Anesti Cala Vasillaq Arqile Pici Vasillaq Filip Fiku Vasillaq Jorgo Laci Vasillaq Kozma Prifti Vasillaq Kozma Xhorxhi

Vasillaq Llazi Prifti Vasillaq Llazi Prifti Vasillaq Naun Gjini Vasillaq Ndini Gjergjaj Vasillaq Palush Milja Vasillaq Petro Dimashi Vasillaq Rrapi Kozmai Vasillaq Sokrat Dore Vasillaq Sokrat Dore Vasillaq Sotir Peto Vasillaq Tefi Zhaka Vasillaq Tefi Zhaka Vasillaq Vangjel Hyso Vasillaq Vllasi Gjeci Vasillaq Vllasi Gjeci Vasillaq Zoi Jani Vasjeko Fahri Lutaj Vaso Sokrat Jovani Vejsel Hodo Taraj Veledin Ali Jaupi Veledin Mehmet Nazeraj Veli Karafil Muskaj Veli Shefki Bramo Veliko Mehmet Mehmeti Velina Kozma Milja Velina Kozma Milja Velina Kozma Milja Veljan Aleks Stefani Velo Jonuz Cekaj Velo Jonuz Cekaj Venetike Memet Dule Vera Arshin Gjoka Vera Gjergji Bozo Vera Halit Mehmeti Vera Sako Qose Vera Xhevahir Progonati Vergjeni Fone Pelari Veronika Koli Gjata Vesel Ajri Dine Vesel Ajri Dine Vezir Hasan Ajdinaj Vezir Riza Islami Vezire Barjam Salillari Vezire Bezat Reshlani Vezire Hekuran Duka Vezire Nexhip Papa Vida Rrushi Vida Vangjel Prifti Vijon V13f187-V13f188 Viktor Bilal Merkaj Viktor Haxhi Ballaj Viktor Haxhi Ballaj Viktor Koli Sukulli Viktor Kostandin Rinai Viktor Kristaq Plaka Viktor Llambi Dano Viktor Llazi Tanka Viktor Lutfi Sabaj Viktor Mustafa Jonuzaj Viktor Ndini Sila Viktor Ndoni Zaka Viktor Ndoni Zaka Viktor Osman Brahushaj Viktor Pandeli Qarri Viktor Qani Braka Viktor Qemal Cepele Viktor Qemal Cepele Viktor Refat Beqaj Viktor Refat Beqaj Viktor Rrapi Xhelo Viktor Sofokli Duri Viktor Sotir Panajoti Viktor Sotir Panajoti Viktor Sotir Panajoti Viktor Sotir Panajoti Viktor Sotir Panajoti Viktor Sotir Panajoti Viktor Sotir Panajoti Viktor Thoma Sopiqoti Viktor Vasil Mertira Viktor Vasil Mertira Viktor Vasil Prifti Vilamin Riza Agaci Vildan Caush Yzeiraj Vilson Mone Vilson Naci Vilson Gjeko Mone Vilson Gjeko Mone Vilson Hyqmet Bendaj Vilson Lili Spiro Vilson Lumen Driza Vilson Nasi Gero Vilson Ndoni Goga Vilson Pilo Bego Vilson Stefan Kola Vilson Tasi Dhamo Violanda Ilia Ikonomi Violeta Permeti Violeta Stamati Violeta Bilbil Luto Violeta Bilbil Luto Violeta Dajlan Ilia Violeta Dano Troka Violeta Dervish Shazivari Violeta Eqerem Kolici Violeta Fore Nushi Violeta Koco Gjika Violeta Kozma Kondi Violeta Llazi Sema Violeta Mihal Mehmeti Violeta Murat Themeli Violeta Myrteza Shkurta Violeta Myrteza Shkurta Violeta Nasi Sema Violeta Naun Rista Violeta Shefqet Celaj Violeta Tefik Gjolena Vionist Sadik Idrizaj Virgjenesha Hamit Myrto Viron Hali Sauli Viron Halit Sauli Viron Miti Toska Viron Thoma Kusta Viron Vasil Gjeci Viron Zoi Profka Visald Sh.P.K. Visald Sh.P.K. Vita Faria Vita Faria Vita Taqi Koci Vita Taqi Koco Vita Uan Cuko Vita Uani Rista Vito Koco Ilia Vitore Liman Mija Vitori Hekuran Muco Vitori Jakup Gllava Vitori Todi Fodulli Vjollca Tico Vjollca Tico Vjollca Tico Vjollca Andon Zaka Vjollca Faslli Talushllari Vjollca Jani Tico Vjollca Kadri Aliaj Vjollca Kasem Dhima Vjollca Leko Malo Vjollca Mico Ramaj Vjollca Ramadan Hazizaj Vjollca Sulo Selimaj Vladimir Adem Gurguri Vladimir Adem Gurguri Vladimir Dane Xhaferraj Vladimir Daut Bonjaku Vladimir Eqerem Shehu Vladimir Gjysho Filaj Vladimir Gjysho Sulaj Vladimir Gjysho Sulaj Vladimir Hamza Silaj Vladimir Hasan Taraj Vladimir Ismail Kamberaj

Vladimir Kito Gjata Vladimir Koli Sukulli Vladimir Kristaq Lino Vladimir Meleq Sulaj Vladimir Mihal Bare Vladimir Nako Thano Vladimir Namik Sulaj Vladimir Ndini Permeti Vladimir Ndini Permeti Vladimir Ndini Permeti Vladimir Nuri Kamberi Vladimir Polo Tola Vladimir Qamil Hamzaj Vladimir Qazim Hoxha Vladimir Qemal Merkaj Vladimir Rakip Seitaj Vladimir Ramis Xhemaj Vladimir Ramis Xhemaj Vladimir Riza Mehmetaj Vladimir Riza Mehmetaj Vladimir Rrapi Toska Vladimir Rrapi Toska Vladimir Rrapi Toska Vladimir Sabri Malkaj Vladimir Sabri Malkaj Vladimir Selam Rrapaj Vladimir Shyqo Abazaj Vladimir Shyqyri Hamataj Vladimir Todi Gjika Vladimir Todi Gjika Vladimir Vangjel Kolici Vladimir Vasil Gjini Vladimir Vllasi Dhima Vllasi Jorgji Toska Vllasi Kristo Profka Vllasi Kristo Profka Vllasi Lami Bani Vllasi Lami Bani Vllasi Mihal Gjini Vllasi Taqi Sauli Vllasi Taqi Sauli Vllasi Tasi Mone Vllasi Vasil Toska Vlollca Pilo Rrapi Vojsava Belul Ymeraj Vol 18 Faq.201 Deri Vol 19 Faq.92 Vol13f134 Deri V13f175 Vullnet Asqeri Kapaj Vullnet Fetah Muskaj

Xhafer Jakup Xheli Xhafer Shefit Zoto Xhaferr Riza Hoxha Xhafo Hysni Bozhaj Xhafo Kadri Xhafaj Xhehvenaze Hysamedin Vrioni Xhelal Alush Ramushaj Xhelal Hekuran Zenelaj Xhelal Kadri Malaj Xhelal Osmen Xhelilaj Xhelal Rapi Resuli Xhelal Rapi Resuli Xhelal Thoma Rapaj Xhelo Alush Ramaj Xhelo Sinan Xhuveli Xhemal Bece Bajrami Xhemil Vrenozi Xhemil Metan Driza Xhemil Meto Ago Xhemil Metor Driza Xhemil Mevlan Brahimi Xhemil Mevlan Brahimi Xhemil Musa Kanani Xhemil Mustafa Beharaj Xhemile Lloshi Xhemile Hasan Qyrana Xhemile Mece Shehu Xhevahir Kolina Xhevahir Bardhyl Braka Xhevahir Fetah Shabani Xhevahir Ismet Kolina Xhevahir Ismet Kolina Xhevahir Ismet Kolina Xhevahir Ismet Kolina Xhevahir Kismet Kolina Xhevahir Kismet Kolina Xhevahir Muharrem Malaj Xhevahir Muharrem Morina Xhevahir Muharrem Morina Xhevahir Muharrem Morina Xhevahir Muharrem Morina Xhevahir Muharrem Morina Xhevahir Musa Rusaj Xhevahir Tofik Murataj Xhevair Asllan Hazizaj Xhevair Ismail Ametaj Xhevair Sali Cela Xhevaire Hasan Malo Xhevat Gjysho Dautaj Xhevdet Hyso Llanaj

Xhevdet Musa Cara Xhevdet Sabri Rapushi Xhevit Ceno Nurka Xhevit Qemal Bushaj Xhevit Qemal Bushi Xhevit Shano Kapaj Xhevrije Sabri Hetemaj Xhezide Selaci Xhezmi Hasa Xhezmi Hasa Xhezmi Hasa Xhezmi Hasa Xhezmi Kovac Hasa Xhezmi Kovac Hasa Xhezmije Skender Varfi Xhilvenaze Htsamedin Vrioni Xhilvenaze Hysamedin Vrioni Xhoana Qazim Gjino Xhuljeta Andon Poro Xhuljeta Brahim Hysenaj Xhuljeta Hekuran Gropa Xhuljeta Peti Baba Xhuljeta Tuni Kola Ylber Skender Zogaj Ylli Hodaj Ylli Bashkim Kapo Ylli Bilal Duraj Ylli Fecorr Kalaj Ylli Fecorr Memaj Ylli Fecorr Memaj Ylli Fecorr Memaj Ylli Gjysho Elamazi Ylli Hasan Vlusha Ylli Hekuran Licaj Ylli Mico Gjata Ylli Muhedin Nazeraj Ylli Muhedin Nazeraj Ylli Muhedin Nazeraj Ylli Petro Dhoska Ylli Resmi Agolli Ylli Rushit Rapi Ylli Sili Spiro Ylli Tefik Lame Ylli Trifon Naka Yllka Gaqo Hazizaj Yllka Hanet Lushka Yllka Tahir Naci Yllka Ymer Beqo Ylvi Sulejman Sulejmani Ylvi Sulejman Sulejmani

»

Ymer Agron Merkaj Ymer Ali Zotaj Ymer Avdulla Lushakaj Ymer Avdulla Lushakaj Ymer Halil Mavriqi Ymer Halil Mavriqi Ymer Halit Mavriqi Ymer Ismail Osmenaj Ymer Ismail Osmeni Yzedin Haki Bega Yzedin Hekuran Velaj Yzedin Hekuran Velaj Yzedin Petref Resuli Yzedin Xhafo Bozhaj Zagoll Haredin Malaj Zagoll Kamber Tafa Zagoll Kamber Tafa Zagoll Kamber Tafa Zaharija Vasil Gerveni Zahir Ali Alibeaj Zaide Neki Sota Zaim Dule Fejzullau Zaim Dule Fejzullau Zaim Eqerem Selimaj Zaim Hajredin Hyska Zambak Izet Bushi Zamir Vasil Dega Zamira Faslli Doko Zamira Hiqmet Likani Zamira Rrapush Bramo Zani Ismail Hida Zano Shaban Braka Zare Nazif Bistika Zarif Sheme Saliaj Zeliha Kajmak Alushaj Zenel Hajdar Gjini Zenel Qemal Meyrtaj Zenel Selim Selimaj Zenepe Kovac Sulaj Zenun Ali Abdiaj Zenun Aqif Gjini Zeqine Ahmet Shehaj Zeqir Hasan Gjimara Zeqir Ismail Ademi Zeqir Nexhip Menkolli Zeqir Zenel Fejzulla Zhaneta Artur Thanasi Zhaneta Eqerem Scudero Zhaneta Llazar Alimema Zhaneta Miti Dosti

21

Zhaneta Pandeli Marini Zhaneta Polizoi Stavre Zhaneta Rrapi Shega Zhaneta Toli Cerra Zhuljeta Poro Zhuljeta Poro Zhuljeta Poro Zhuljeta Ndoni Poro Zihni Hamdi Alushi Zihni Zybo Hilaj Zija Vrenozi Zija Kahreman Vrioni Zikiri Asllan Agovi Zikiri Asllan Agovi Zinaida Todi Nasi Zinete Selim Kulari Zini Agur Heqimaj Zini Gjysho Dalani Zini Refit Hilaj Zini Shaip Cekaj Zoi Kolonjari Zoi Kici Peshku Zoi Koli Cylo Zoi Kristo Dano Zoi Kristo Dano Zoi Ndino Gjini Zoi Pilo Cuko Zoi Sotir Bitri Zoi Sotir Bitri Zoi Sotir Bitri Zoi Sotir Bitri Zoi Sotir Bitri Zoi Stavri Gushi Zoi Vangjel Ndreko Zoica Koli Doko Zoica Leksi Ziu Zoto Zyber Leskaj Zoto Zyber Leskaj Zyber Feti Ferko Zyhbi Sami Bilali Zyko Qemal Hysa Zyko Qemal Hysa Zylfi Mehmet Sulo Zylfo Ferid Bejleri Zyra Rajonale E Punesimit Fier Zyra Rajonale E Punesimit Fier Zyra Rajonale E Punesimit Fier Zyra Rajonale E Punesimit Fier Zyra V15f177- V15f18


22

« gossip

E martë 5 qershor 2012 •

Shenja delikate rreth femrave që meshkujt s’i venë re

Pink feston ditëlindjen e vajzës në spital

Lindsay Lohan si Elizabeth Taylor

Është nxjerrë fotoja e parë e Lindsay Lohan si Elizabeth Taylor. Në filmin që Lohan do të luajë “Liz dhe Dick” bazohet në romancën e Taylor me Richard Burton dhe martesën e tyre problematike. Taylor dhe Burton martohen dhe divorcohen pas 10 vitesh dhe rimartohen në 1975, për t`u divorcuar përsëri në 1976. Taylor është martuar tetë herë me shtatë burra. Aktorja ka fituar dy herë çmimin aktorja më e mirë për filmat ‘Butterfield 8’ (1960) dhe ‘Who’s Afraid of Virginia Woolf?’ (1966), përkrah Richard Burton. Taylor vdiq në Mars të 2011 në moshën 79-vjeçare.

M

eshkujt në përgjithësi nuk i`u kushtojnë rëndësi vogëlsirave. Ata punojnë mirë me fakte të ftohta të vështira, duke i parë si mjete të mira për të marrë vendime. Kështu që ata shpesh humbin shenja dhe të dhëna delikate rreth asaj se çfarë një femër dëshiron në një kohë të dhënë. Në këtë mënyrë ai mund të duket në një person distant ose pak interesant, kur ai nuk di të lexojë shenjat e një femre. Ja disa tipe të shenjave apo mesazheve që meshkujt i kalojnë pa i vënë re: Nevoja për afeksion. Femrat i pyesin meshkujt për praninë apo prezencën emocionale, diçka që shihet ndryshe nga prezenca fizike në sytë e saj. Por një përgjigjje tipike e një mashkulli do të ishte “Nuk do të isha këtu po të mos kisha interes”, kështu që ai nuk e ka kuptuar se mesazhi juaj është nevoja për më shumë afeksion. Dua që të jemi shokë. Ju mund të keni dhënë çdo indikacion që e shihni

Rihanna zhvendoset në Londër, pranë rezidencës së Jay-Z Rihanna është duke planifikuar të zhvendoset në rezsidencë në Londër përgjatë verës. Por burimi thotë se Rihanna do të jetë një fqinje e mirë për Jay-Z, pasi janë shumë afër me njëri-tjetrin. Bosi i saj Jay-Z do të jetë i kënaqur që Rihanna do të jetë vetëm disa rrugica më larg se rezidenca e tij në Londër këtë verë, ndërsa ajo po punon në shown televiziv Sky Living. Sipas burimit Rihanna e dashuron Londrën dhe ka zënë shumë miq të mirë atje.

atë si një mik, dhe ndoshta e keni bindur edhe veten se ai e ka pranuar këtë gjë. Por e vërteta është, se çdo sinjal i dhënë i shkurtër që ka si qëllim përcjelljen e mesazhit, ”Unë dua vetëm të jemi miq”, është shumë delikate për një person. Atij ndoshta ende më shumë kohë për ta kuptuar ose të jeni të drejtpërdrejt. Dua një puthje. Djemtë e dinë që kur është fjala për t`i marrë një puthje vajzës mund të jetë me rrezik, dhe frika e refuzimit është reale tek ta. Por një femër mund të jetë shumë lehtë e lexueshme kur kërkon një puthje nga ju. Ajo ju shikon në sy dhe qesh, pastaj ju shikon buzët dhe i`u afrohet më shumë. Janë sinjale të dukshme që një femër po kërkon një puthje nga ju. Nuk jam e lumtur. Nëse një femër di të jetë një agresive pasive, apo në mënyrë të sjellshme tregon mërzitjen dhe pakënaqësitë e saj, rrallë mund të kuptohet nga një mashkull se këto janë shenja se ajo nuk është e lumtur. Madje një mashkull mund ta interpretojë thjesht si një ditë me humor të keq. Por

nëse kjo kalon pa u vënë re iu duhet të bërtisni në mënyrë që ai të kuptojë ku qëndron problemi. Ti më pëlqen. Duke u përpjekur tek një mashkull t`i bëni të ditur se ju e pëlqeni thjesht duke e prekur rastësisht apo duke i rregulluar kravatën, nuk mund të regjistrohet në mëndjen e tij vetëm nëse jeni këmbëngulëse. Në shumë raste do ju duhet të bëni veprime më të dukshme, siç mund të jetë një puthje e drejpërdrejtë ose verbalizimi i ndjenjave. Kjo varet nga ju. Por mos prisni se ai menjëherë do të kuptojë flirtimet tuaja. Dua të ndahem. Ju nuk doni që ta lëndoni drejtpërdrejt një mashkull, kur doni të ndaheni prej tij dhe gjeni mënyra të ndryshme më të rezervuara si: kam nevojë për pak kohë të ndarë, nuk jam e sigurt ose nuk i përgjigjeni thirrjeve të tij. Ju mund të mendoni se ai e ka kuptuar, por në të shumtën e rasteve kjo mund të merret si shaka nga meshkujt, ose tërheqje për vëmëndje nga ana e femrës. Këto shenja janë efektive për të kuptuar personin që keni në krah.

Pas hospitalizimit të Pink si pasojë e një infeksioni në stomak, këngëtarja është detyruar që të festojë ditëlindjen e parë të vajzës në spital. Për t`i mos i munguar kësaj ceremonie, bashkëshorti i Pink, Carey Hart, organizoi një party në ambjentet e spitalit. Pink ka falenderuar familjen për këtë surprizë të bukur duke lënë impresionin e saj në tëitter: “ Gëzuar ditëlindjen ëngjëllit tim, qëllimit tim dhe lumturisë më të madhe. Mendoj se nuk ka rëndësi se ku po e feston ditëlindjen tënde të parë. E rëndësishme është që jemi të gjithë bashkë, kjo është gjëja më e bukur”.

Martohet Drew Barrymore

Drew Barrymore martohet për herë të tretë. Kësaj here Drew 37vjeç martohet me të fejuarin Will Kopelman 34vjeç, në një ceremoni shumë të bukur, mbajtur në qytetin e Drew në Montecito, Calif. Kanë marrë pjesë në ceremoni rreth 200 të ftuar duke përfshirë dhe koleget e saj në filmin Charlie`s Angels, Cameron Diaz, aktorja Reese Witherspoon dhe komediani Jimmy Fallon. Thuhet se Drew është shatzënë me fëmijën e parë dhe çifti binte në sy për veshjen e zgjedhur nga Chanel. Barrymore është martuar më parë me Jeremy Thomas dhe komedianin Tom Green. Të dy lidhjet zgjatën më pak se pesë muaj. Të sapomartuarit deri më tani kanë refuzuar të komentojnë raportin e shtatzanisë.


SPORT •E

hënë 4 qershor 2012

Ministria regjistron Dinamon si pronë të vetën

23

Mes tensioneve klubet kërkojnë 10 skuadra në superiore Në Federatën Shqiptare të Futbollit, është zhvilluar me jo pak tension dhe replika takimi me të gjithë përfaqësuesit e Kategorisë Superiore. Qëllimi i mbledhjes ishte diskutimi dhe propozimi i strukturës së re të Kampionatit Kombëtar të kësaj kategorie për edicionin 2014-2015. Në përgjithësi klubet e mëdha si Tirana, Vllaznia, Flamurtari etj., kanë qenë për një aktivitet me 10 skuadra, ndërsa më të vegjlit kanë pretenduar që numri i pjesmarrësve të jetë më i madh. Faktikisht mentaliteti përçarës vijon të mbizotërojë në klubet shqiptare, ndërsa konsensusi për zhvillimin e një kampionati sa më cilësor dhe profesionist është ende shumë larg. Kjo u reflektua në mbledhjen konsultative mes drejtuesve të klubeve mbi strukturën që duhet të ketë superiorja në sezonin 2013-2014 e zhvilluar në ambientet e federatës vetëm një ditë para mbledhjes së komitetit ekzekutiv, që pritet të marrë vendimin përfundimtar për këtë çështje. Përfundimi i kësaj mbledhjeje, ku nuk munguan debatet e ashpra, që fatkeqësisht kaluan edhe në qëndrime personale, tregoi edhe një herë që klubet shqiptare jo vetëm që nuk janë gati për të shkuar drejt një lige profesioniste, por janë krejtësisht të varura nga FSHF, të cilës nuk janë të afta t’i bëjnë oponencë edhe kur kjo është e nevojshme. Në mungesë të përfaqësuesve të Skënderbeut, Laçit, Kastriotit dhe Kukësit, klubet kryesore si Tirana, Flamurtari, Vllaznia, Teuta, pa harruar edhe korçarët që e kanë shprehur qëndrimin në media, janë pro ndryshimit të strukturës me 10 skuadra, ndërsa Tomori dhe Luftëtari kërkuan që struktura të bëhet me 14 skuadra. Nexhat Bixhdili i Besës, Besnik Kapllanaj i Bylisit si dhe Koço Kokëdhima i Apolonisë e braktisën mbledhjen, madje njëshi i klubit kavajas lëshoi akuza të rënda në drejtim të presidentit të FSHF-së, Armand Duka. Më i moderuar ishte qëndrimi i kryebashkiakut të Vlorës, Shpëtim Gjika, i cili pas mbledhjes e kritikoi FSHF-në për kohën e paktë që kishin klubet në dispozicion për të dhënë një vendim sa më profesional. Qëndrimet e përfaqësuesve të klubeve janë mbajtur shënim nga zyrtarët e FSHF-së, për t’i hedhur në tavolinën e komitetit ekzekutiv. Si përfundim, nga ajo që u tha dhe u diskutua në këtë mbledhje, prevalon mendimi se superiorja për sezonin 2013-2014 duhet të ndryshojë strukturë dhe të bëhet me 10 skuadra, ndërsa skema e kampionatit 2012-2013 do të jetë e tillë: 5 skuadra do të bien direkt nga superiorja, ndërsa vendi 9-të do të luajë ndeshje “play-out” me të dytën e kategorisë së parë. Me shumë mundësi ky do të jetë edhe vendimi i Komitetit Ekzekutiv. Përveç këtij propozimi të diskutuar janë hapur tema edhe për organizimin e aktivitetit të Kategorisë Superiore, lejimi i jo më shumë se 5 lojtarë të huaj në fushën e lojës, një institucion apelimi pas Dhomës së Zgjidhjes se Konflikteve etj. Drejtuesit e Klubeve të Kategorisë Superiore propozimet, diskutimet dhe kërkesat e tyre i kanë paraqitur përpara një përfaqësie të plotë nga Federata Shqiptare e Futbollit me në krye zëvendëspresidentin Bujar Kasmi, sekretarin e përgjithshëm Eduard Prodani, kryetarin e komitetit të arbitrimit Tahir Kastrati dhe drejtorin e sektorit të garave Ilir Shulku.

Dje është marrë vesh zyrtarisht se Ministria e Brendshme e Shqipërisë ka bërë regjistrimin e Klubit Sportiv Dinamo në Drejtorinë e Përgjithshme të Patentave dhe Markave Olsi Avdiaj

K

lubi Dinamo do t’i kthehet Ministrisë së Brendshme. Kjo është lëvizja më e fundit e shtetit që pas Partizanit t’i kthejë lavdinë një tjetër klubi Dinamos. Kështu dje është marrë vesh zyrtarisht se Ministria e Brendshme e Shqipërisë ka bërë regjistrimin e Klubit Sportiv Dinamo në Drejtorinë e Përgjithshme të Patentave dhe Markave, në përputhje me ligjin 9947 “Për Pronësinë industriale”. Sipas përcaktimeve juridike, marka “Klubi Sportiv Dinamo”, është regjistruar në emër të Ministrisë së Brendshme, në Drejtorinë e Përgjithshme të Patentave dhe Markave, me Nr. regjistrimi 14035. Realisht ka qenë një bashkëpunim i ministrisë së sporteve dhe asaj të brendshme që ka sjellë në këtë produkt, pra rikthimin përfundimtar të pronësisë së klubit Dinamo, Ministrisë së Brendshme. Kjo e fundit do të vendosë se çfarë do të bëhet me klubin nga tani e në vazhdim sepse ajo është ka qenë dhe do të jetë pronarja e ligjshme. Në këtë regjistrim duket se bëjnë pjesë të gjitha skuadrat e sportet e klubit Dinamo, duke filluar nga atletika dhe futbolli. Faktikisht skuadra e futbollit ka qenë e menaxhuar nga një shoqatë private që gjithsesi dështoi dhe skuadra këtë sezon ra në kategorinë e parë. Më keq akoma sportet e tjera që ose janë zhdukur ose janë në grahmat e fundit. Gjithsesi duket se kjo lëvizje gë ka lehtësuar tifozët dinamovitë që po humbitnin shpresat për një ringjallje të klubit. Pas Partizanit që ka kaluar në pronësi të Ministrisë së Mbrojtjes është Dinamo që shpëton dhe ka shpresa për t’u ringjallur duke iu kthyer lavdisë së dikurshme.

»

Realisht ka qenë një bashkëpunim i ministrisë së sporteve dhe asaj të brendshme që ka sjellë në këtë produkt, pra rikthimin përfundimtar të pronësisë së klubit Dinamo, Ministrisë së Brendshme. Kjo e fundit do të vendosë se çfarë do të bëhet me klubin nga tani e në vazhdim sepse ajo është ka qenë dhe do të jetë pronarja e ligjshme. Në këtë regjistrim duket se bëjnë pjesë të gjitha skuadrat e sportet e klubit Dinamo, duke filluar nga atletika dhe futbolli

Dashi

Demi

Binjaket

Gaforrja

Luani

Virgjeresha

Peshorja

Akrepi

Shigjetari

Bricjapi

Ujori

Peshqit

Ju qe jeni ne cift duhet te beni kujdes mos i hidhni syte diku tjeter. Nese i qendroni besnike partnerit do kaloni nje dite te mrekullueshme. Do kete vecse mundesi per takime dhe aventura sentimentale sot. Nuk do dini se ke te zgjidhni duke qene se te gjithe personat do jene interesante. Persa iu perket financave, ato do jene te mira dhe ju do keni mundesi te beni disa shpenzime me shume.

Marredhenia ne cift sot do jete here ekzaltuese dhe here lodhese. Ka rrezik te kete edhe pak tension gjate kesaj dite. Kujdes mos rendni pas aventurave sepse do te rrezikonit shume. Per beqaret do jete dite e favorshme per takime. Kujdes mos i hidhni hapat shume shpejt sepse do pendoheni. Problemet financiare do iu motivojne sot ta organizoni me me shume kujdes buxhetin.

Nese keni pasur probleme me partnerit tuaj, sot eshte dita e duhur per te bere hapat e pare dhe per t’i vendosur gjerat ne vend. Do gjeni fjalet e duhura dhe do prekni zemren e tjetrit. Beqareve me ne fund do iu plotesohen deshirat e dashurise. Ka shume mundesi te takoni personin e duhur. Ekuilibri financiar do jete i kenaqshem. Shmangni vetem investimet shume te medha.

Nese do iu duhet te debatoni me partnerin tuaj mbi nje teme te caktuar, bazohuni tek argumentat perndryshe do dilni te humbur. Ka shume gjasa qe beqaret te fillojne nje lidhje shume serioze. Me ne fund edhe ju do shijoni kenaqesine e dashurise. Perfitoni! Do perballeni me probleme te medha financiare sot. Nuk eshte momenti i duhur per te bere shpenzime te medha.

Ata qe jane ne cift do kerkojne te verifikojne aftesine joshese. Kujdes mos e provoni me te tjetret sepse do keni debate te medha e mate qe keni ne krah. Sigurisht ai do kete te drejte. Beqaret do duan te perfitojne sa me shume nga liria qe kane, por nje takim vendimtar mund t’ua ndryshoje teresisht mendimet. Fati nuk do jete ne anen tuaj persa iu perket financave, keshtu qe duhet maturi.

Edhe gjate kesaj dite do keni tmerresisht shume frike nga rutina e jetes ne cift. keshilla e yjeve eshte te flisni sa me shume me partnerin. Mos u druani te thoni cdo gje qe mendoni. Beqaret do kene shume mundesi per takime por pjesa me e madhe do bien ne dashuri me te parin qe do takojne. Financat me ne fund do jene te qendrueshme. Ndermerrni iniciativa dhe beni edhe ndonje shpenzim me teper.

Ne jeten tuaj ne cift do te mbizoteroje harmonia dhe bashkepunimi. Do tregoheni shume te hapur me partnerin dhe jeta juaj do marre nje drejtim me te bukur. Ju beqare duhet te pranoni te gjitha ftesat qe do iu behen nese doni te gjeni personin e duhur. Urani iu fton te tregoheni me te matur me shpenzimet dhe transaksionet financiare. Situata nuk eshte shume e qendrueshme.

Ne jeten ne cift do kerkoni me shume qendrueshmeri. Mos prisni qe partneri t’iu thote cfare duhet te beni, por veproni vete dhe reflektoni me mire. Beqaret pervec jetes profesionale do i kushtojne nje rendesi te madhe edhe asaj sentimentale. Tregohuni te vemendshem kudo qe te shkoni. Financat nuk do influencohen nga planetet. Mos u shqetesoni sepse cdo gje do jete ne ekuiliber.

Plutoni do ua nderlikoje jeten juve qe jeni ne cift. Do doni te beni gjithcka qe mendoni pa mare mendimin e partnerit dhe ky do jete gabimi me i madh. Kujdes! Beqaret nga ana tjeter do jene te pavendosur dhe nuk do dine cfare te bejne, t’i hapin portat e zemres apo jo. Ne planin financiar mund te perballeni me surpriza negative. Mundihuni te pakten te shpenzoni me pak qe mos rrenoheni.

Do jeni mjaft sensuale dhe entuziaste sot. Nese jeni ne nje lidhj, reflektoni mire para se te merrni vendime te medha sepse jeta nuk eshte nje loje. Beqaret do kene takime. Eshte ne doren tuaj nese do pranoni propozimet qe do iu behen apo jo. Me financat duhet te tregoheni me te matur. Shmangni investimet e medha dhe te pamenduara mire. Paguani sa me pare faturat e detyrueshme.

Mos luani me ndjenjat e atij qe keni ne krah sot dhe tregohuni me te sinqerte. Nese ka dicka qe nuk shkon duhet t’ia thoni atij jo ta beni muhabet tavoline me miqte. Beqaret duhet te qartesohen njehere me veten e tyre e me pas te shohin per te krijuar nje lidhje. Prisni edhe pak. Me financat fatmiresisht nuk do keni probleme. Buxheti do filloje te stabilizohet dhe do ndiheni mire.

Sektori i dashurise se cifteve do jete i privilegjuar sot. Do merrni shume perkujdesje nga ai qe keni ne krah dhe do ndiheni per mrekulli. Takimet e beqareve do te shumefishohen dhe njeri prej tyre do merre nje kthese me serioze. Mos e humbni kete mundesi sepse personi ka shume gjasa te jete i duhuri. Nuk ehte momenti te ndermerrni rreziqe ne plani financiar. Situata jo e qendrueshme.

kryeredaktor BRAHIM SHIMA

S T A F F

zv/kryeredaktor: ARMAND MAHO MARIGLEN MULLA

politika: ALBANA LIKA, HERION MESI, ekonomia: BRIKENA DERVISHAJ sociale: PRANVERA KOLA rrethet: BLERINA SPAHO kronika: MARIGLEN MULLA kultura: BLERINA GOCE design&layout: DANIEL PRIFTI, GËZIM DUZHA

ADRESA: RR. DULL KETA, NR. 5. (RR. E DIBRËS), TIRANË

marketing: ELIGERTA DYRMISHI cel: 067

20 62 200

e-mail: eligertad@yahoo.com

www. gazetametropol.com e-mail: gazetametropol@yahoo.com


24

« reklamË

E martë 5 qershor 2012 •

metropol 5 qershor  

hipotekat, Presidenti , matura, 21 janari

metropol 5 qershor  

hipotekat, Presidenti , matura, 21 janari

Advertisement